PDA

View Full Version : Žena, islam, Teheran, krme, nešto

stranice : [1] 2 3 4

palčicaa
06.01.2011., 20:36
Koliko bi poživjele da vas oženi kakav Šeik?

jedan od ljepših

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRjgUHlFDpq6wYBDgjyK6J24ui-D0a8Svxu42IP6H42fwWQkRh2iQ

S obzirom na to da se za;

1. Preljub dobije 90 udaraca bičem

2. Seks prije braka 100 udaraca bičem

3. Konzumiranje alkohola 80 udaraca bičem, visoka novčana kazna i zatvor, za ponovljeno kazneno djelo ide smrt.

4. Zbog nošenje hlača 40 udaraca bičem, ukoliko priznate krivnju 10 udaraca bičem

itd.

Ja bi pala na ovim hlačama.:zubo:

glora's bastard
06.01.2011., 20:38
ne bi se udala za takvog ni za tisuću udaraca :zubo:

Splenda
06.01.2011., 20:41
samoubila bi se odmah. gadi mi se lik. a i islam. :D

joujou
06.01.2011., 20:43
nema tako bogatog seika da bi pozeljela stogod s liste :nono: :D

palčicaa
06.01.2011., 20:56
1, 2, 3, bilo šta.:ne zna:

Megalodona
06.01.2011., 21:00
sigurna si da je tako u islamu kao vjeri, a ne u toj i toj zemlji zakonski?
da sam muslimanka, ne bi mi bilo ugodno pročitati takav naslov i žešće bi reagirala.
ovako ne mogu jer ne znam dovoljno činjenica.
nažalost.

klonka
06.01.2011., 21:01
U kojoj zemlji? Koliko mi je poznato, u Iranu se mogu nositi hlače. :kava:

glora's bastard
06.01.2011., 21:05
1, 2, 3, bilo šta.:ne zna:

osobno nit mi je problem ni 1, 2, 3, 4,... već niti volem takve niti podnosim :rofl:

MelodyNine
06.01.2011., 21:08
Kakve veze imaju šeikovi sa Iranom, i zakonskim propisima te zemlje?
Nisam ni ja ekspert, ali koliko znam, šeikovi su Arapi.
Šejh je nešto drugo.

Maca.
06.01.2011., 21:11
Naslov je uvredljiv,jer nisu samo Arapi i šeici Muslimani.
Ja sam udata za jednog već 21 godinu,na današnji dan,nosim hlače,pušim,zgodan je i sexi,imam djecu sa njim,i volim ga do bola.:cerek:

Maca.
06.01.2011., 21:14
Da,zaboravila sam reći,nisam Muslimanka,katolkinja sam.

palčicaa
06.01.2011., 21:16
:facepalm:
Nemojte biti tako napete, možete oboliti.

Nisam izmislila, nemam tako bujnu maštu, pročitajte Tefsir(nauka) o kuranu.

:trk:

Megalodona
06.01.2011., 21:18
Ja sam udata za jednog već 21 godinu,na današnji dan
nije tema al sretna godišnjica :D

ot: nemam ništa ot, sve sam rekla :ne zna:

nije stvar u napetosti, stvar je samo u naslovu. stavi naslov koji opisuje temu.
ako uopće znaš koja je tema, meni zvuči kao:
"koliko ste navikle na zapadnjački način života da ne bi poživjele u xxx zemlji? i ovaj šeik mi je ružan"

glora's bastard
06.01.2011., 21:19
Da,zaboravila sam reći,nisam Muslimanka,katolkinja sam.

ispričavam se ako griješim, ali sam od više muslimana čula, da su samo "pravi" ili pravovjerni muslimani samo oni koji i ožene muslimanku (odnosno udaju se za muslimana). ove drugi su više kao onako, ne drže do svoje vjere? :ne zna:

i ne znam, ali mislim da kuran dozvoljava i preporuča udaranje žena :confused::ne zna:

MelodyNine
06.01.2011., 21:25
ispričavam se ako griješim, ali sam od više muslimana čula, da su samo "pravi" ili pravovjerni muslimani samo oni koji i ožene muslimanku (odnosno udaju se za muslimana). ove drugi su više kao onako, ne drže do svoje vjere? :ne zna:

Mislim da si krivo čula, rekla bih.
Dozvoljeno je (nekako) muškima oženiti nemuslimanke (naravno, tu se odmah podrazumijeva da one prime islam). Ženama muslimankama se ne oprašta udaja za nemuslimana, jer se kao podrazumijeva da prima muževu vjeru.

Sve se mijenja, naravno, ako taj nemusliman prije ženidbe sa muslimankom pređe na islam.

Nikad na zelenu granu sa ženama u religiji :kava:
Jeb' ga. Kao da ih iko mora slušati, ako neće.

glora's bastard
06.01.2011., 21:27
Mislim da si krivo čula, rekla bih.
Dozvoljeno je (nekako) muškima oženiti nemuslimanke (naravno, tu se odmah podrazumijeva da one prime islam).

pa onda sam dobro čula, ako je jasno da nemuslimanke neće prijeći na islam?

:ne zna::D

MelodyNine
06.01.2011., 21:32
pa onda sam dobro čula, ako je jasno da nemuslimanke neće prijeći na islam?

:ne zna::D

Ma, samo sam ti htjela reći da ništa nije a priori zabranjeno. Nekoć je bilo drukčije, nije se žene ništa ni pitalo, pa recimo ako bi se neka nemuslimanka udala za muslimana, automatski je postajala muslimanka, dok to sa muškim nije bio slučaj. Danas je ostatak tog vjerovanja (u NEKIM zemljama) ostao u vidu toga da je jedno prihvatljivije od drugoga.

Da ti odgovorim i na pitanje o udaranju - da. Riječ je o ovom ajetu:

„A one čijih se neposlušnosti pribojavate, vi posavjetujte, a onda se od njih u postelji rastavite, pa ih i udarite; a kad vam postanu poslušne, onda im zulum ne činite!...“ (En-Nisa, 34)

I elem, kao, to su onda tumačili da prvo treba da se s njom popriča, pa onda da joj se uskrati seks, a ako ništa ne upali, da ju se blago udari :rolleyes:

Mene ovo deprimira :D

Megalodona
06.01.2011., 21:36
pa onda da joj se uskrati seks

lukavo :D

glora's bastard
06.01.2011., 21:37
Ma, samo sam ti htjela reći da ništa nije a priori zabranjeno.

ma znam ja neke muslimane koji piju ko smukovi :rofl: a to se kao ne bi smjelo, jel' da? :D

a to za neke zemlje, evo malo statistike (http://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=CSP2009) o diskriminaciji i pravima žena po raznim državama. ima svega, da Bog sačuva :D

MelodyNine
lukavo :D

A baš me zanima ko tu više pati, on ili ona :rofl:
Bože, kakav sam ja blasfemiK.

Maca.

i ne znam, ali mislim da kuran dozvoljava i preporuča udaranje žena :confused::ne zna:

Ovako,moj muž jeste po nacionalnosti musliman.
U njihovoj kući se jela svinjetina,ali samo suhomesnati proizvodi.
Pio se alkohol,nisu nikad klanjali,išli u džamiju,postili Ramazan,ali se uvijek slavio Bajram,obrezan je.
Znači neka tradicija se poštovala.
Kad sam zabavljala sa njim,niko ni sa moje ni njegove strane nije imao ništa protiv.
Niti mi je ko branio ništa u vezi moje vjere,mojima se išlo u punom sastavu na Božić i Uskrs,i obrnuto na Bajram.
Tih sijela nema više kod mojih,sad je kod nas,jer mi je mama umrla prije nepune 2 godine.
Sad za Božić,muž je maksuz naručio puricu,dočekao sve kao da je njegov praznik.
Zato ga obožavam.
Kad promijeni auto,prvo je išao mojoj mami,sa riječima,de ti meni bako poškropi onom tvojom vodom kola.
Išao je u crkvu,(kao i svekar i svekrva i zaova),kad mi se sestra udavala,kad je krstila djecu,i kad mi je mama umrla.
Sutra je misa za mamu,jer bi imala 59g.
Znači.živim u tolerantnom braku,obišla sam svijeta sama,ne brani mi nošenje farmerki,ili sl.,smijem popiti kafu gdje hoću.
Tuzla je grad poznat po multietnici,i u po rata su se vjenčavali svi između sebe.
Ja sam oba sina obrezala,nisam imala ništa protiv,mislim da je urednije,zdravije,a da nisam htjela,ne bi mogo protiv mene sigurno.
Ako vam nešto još nije jasno,slobodno pitajte.:)

sun.shine
06.01.2011., 21:41
Ovako,moj muž jeste po nacionalnosti musliman.

Iz zemlje Muslimanije? Ja ću onda bit po nacionalnosti Jehovin. :mudri: Ili možda kveker.

Zajebavam, tema mi je ekstraglupa pa spamam bezveze.

Megalodona
06.01.2011., 21:43
A baš me zanima ko tu više pati, on ili ona :rofl:
Bože, kakav sam ja blasfemiK.
prvo se razgovara pa to sigurno riješe, da ni ne dođe do takvih zala :o
imaju prejaku motivaciju da se ne bi dogovorili :rofl:

koliko vremena daješ temi?
zapravo, što više pišemo, duže traje. odo na gutanja :rofl:

glora's bastard
06.01.2011., 21:46
malo statistike (http://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=CSP2009) o diskriminaciji i pravima žena po raznim državama. ima svega, da Bog sačuva :D

neće ovak prek linka otvoriti tablicu. koga zanima nek ide na Social and Welfare Statistics pa na Gender i zatim na Gender, Institutions and Development Database pa gledajte što gdje žene smiju, a gdje ništa. :ne zna: iako nikoga ne zanima :rofl:

Iz zemlje Muslimanije? Ja ću onda bit po nacionalnosti Jehovin. :mudri: Ili možda kveker.

Zajebavam, tema mi je ekstraglupa pa spamam bezveze.

:rofl::rofl: to nama naša borba dala. i drug Tito :D

MelodyNine
06.01.2011., 21:46
prvo se razgovara pa to sigurno riješe, da ni ne dođe do takvih zala :o
imaju prejaku motivaciju da se ne bi dogovorili :rofl:

koliko vremena daješ temi?
zapravo, što više pišemo, duže traje. odo na gutanja :rofl:

nemam pojma, možda će tema jednostavno pasti na drugu stranu :rofl:

da znaš da si u pravu - tako to sa seksom obično tumače: "vidiš, neće uopće doći do tuče žene, jerbo je to toliko prejaka motivacija, plus još razgovor" :mudri:

Ništa im ja to ne pušim :rofl:

Sad i ja spamam :D

palčicaa
06.01.2011., 21:49
Nažalost zlostavljanje islamskih žena nije ograničeno samo na najprimitivnije sredine tih istih zemalja.

U njemačkoj imate zlostavljanje žena u krugu svojih porodica, u Bosni imate brakove u kojima muškarac živi u zajednici sa po tri žene, ženska djeca koja bez svoje privole moraju da nose burke..

Kanada,Istraživanje je utvrdilo da je 60% kanadskih mladića univerzitetske dobi izjavilo da će izvršiti seksualno napastovanje u slučaju da su sigurni da neće biti prijavljeni ili otkriveni.

Francuska, gdje je islam potpuno zavladao, tako da ne možete više pronaći školu gdje bi upisali svoje dijete a da nije islamska, u kojoj izričito zabranjuju oskudno odijevanje.

Mislim da sam bila preblaga što sam se u uvodnom postu ograničila samo na bliski istok.

Kaidan
06.01.2011., 21:49

jedan od ljepših

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRjgUHlFDpq6wYBDgjyK6J24ui-D0a8Svxu42IP6H42fwWQkRh2iQ

3. Konzumiranje alkohola 80 udaraca bičem, visoka novčana kazna i zatvor, za ponovljeno kazneno djelo ide smrt.

4. Zbog nošenje hlača 40 udaraca bičem, ukoliko priznate krivnju 10 udaraca bičem

itd.

Ne znam baš. Od tipa koji je bio u Dubaiju čuo sam da su žene šeika jako, JAKO dobrostojeće, tj. pale novčanice doslovno, predižu zlato na bankomatu. :kava:

Ja mislim da im nije tako loše. :ne zna:

MelodyNine
06.01.2011., 21:50
Inače, vidi se da ti je preciznost u krvi :rofl:

MelodyNine
06.01.2011., 21:51
u Bosni imate brakove u kojima muškarac živi u zajednici sa po tri žene

:eek:

A to onaj moj radi, dok ja mislim da u biblioteci istražuje za doktorat, bem mu sunce :azdaja:

sun.shine
06.01.2011., 21:52
neće ovak prek linka otvoriti tablicu. koga zanima nek ide na Social and Welfare Statistics pa na Gender i zatim na Gender, Institutions and Development Database pa gledajte što gdje žene smiju, a gdje ništa. :ne zna: iako nikoga ne zanima :rofl:
Ti misliš da će ti to netko zbilja gledati na ovakvoj temi?

:rofl::rofl: to nama naša borba dala. i drug Tito :D
Tito je odavna umro, dosad su si svi mogli izabrati nacionalnosti bez obzira na vjeru i obrnuto.

glora's bastard
06.01.2011., 21:52
Nažalost zlostavljanje islamskih žena nije ograničeno samo na najprimitivnije sredine tih istih zemalja.

i štaćmo sad? da idemo u sveti rat? :usama:

:rofl:

Ne znam baš. Od tipa koji je bio u Dubaiju čuo sam da su žene šeika jako, JAKO dobrostojeće, tj. pale novčanice doslovno, predižu zlato na bankomatu. :kava:

znači ako imaju para sigurno ih ne biju? :eek:

glora's bastard
06.01.2011., 21:55
Ti misliš da će ti to netko zbilja gledati na ovakvoj temi?

nadala sam se da bi barem ti mogla :rofl:

Tito je odavna umro, dosad su si svi mogli izabrati nacionalnosti bez obzira na vjeru i obrnuto.

mislim da zaboli bosance za vjeru i nacionalnost sve dok je šege, kafe i cigara :zubo:

a možda i griješim :ne zna::D

klonka
06.01.2011., 21:55
A kršćani ne tuku svoje žene? :rolleyes: :rigo:

glora's bastard
06.01.2011., 21:56
A kršćani ne tuku svoje žene? :rolleyes:

ako i tuku, sigurno se ispovijede. :D

obeČajem da neČu više :o

MelodyNine
06.01.2011., 21:59
mislim da zaboli bosance za vjeru i nacionalnost sve dok je šege, kafe i cigara :zubo:

Ne znam, ali mene zaboli :D

Iako ima i ovdje pofinih naciJonalista, pofinih :rofl:

neČu ni ja, obeČavam, evo odo' :o prebit' onog svog preventivno.

Dumber
06.01.2011., 22:00
Ja bih pala na drugom i trećem. Bez hlača i ljubavnika bih preživjela, ali bez alkohola i probne vožnje, nikako. :tuzni:

Kaidan
06.01.2011., 22:01
znači ako imaju para sigurno ih ne biju? :eek:

Ne vjerujem. Naime, kak mi je pričao taj poznanik, šeici po nekom njihovom zakonu mogu imati po više žena, ali se valjda trebaju brinut (materijalno) o svakoj. No izgleda da ti ljudi imaju toliko novca da potroše milijune za vjenčanja. Jako teško ću povjerovati da se te žene imaju razloga žaliti. Jednostavno, toliki su to bogataši da ne znaju što će s novcem. :ne zna:

A da u zlatarnicama po Dubaiju za nakit potroše toliko da boli glava, ok da pričamo o nekoj prosječnoj ženi u nekoj siromašnoj islamskoj zemlji ali o ženama šeika :facepalm:

stidljiva ljubičica
06.01.2011., 22:01
kakva mu je to guma na glavi priko lancuna?

palčicaa
06.01.2011., 22:03

I ja sam čula da im je baš super. Orgijaju, opijaju, drogiraju se po kućama sa zaštitarom na ulazu, dok se u javnosti pretvaraju u nešto drugo i uzimaju za pravo jer im vjera tako dopušta da slobodno raspolažu sa ženinom slobodom.

:eek:

A to onaj moj radi, dok ja mislim da u biblioteci istražuje za doktorat, bem mu sunce :azdaja:

Tko god ode za nevjeru takva ga sudbina čeka.:D

Mi kršćani s vjerom se rodimo i u vjeri umiremo.:D Bog i Hrvati..

i štaćmo sad? da idemo u sveti rat? :usama:

Mislim da se upravo proširio na balkan.:eek: a tako naivnonevino postavih temu.:rofl:

sun.shine
06.01.2011., 22:04
nadala sam se da bi barem ti mogla :rofl:

Kad se već igramo prosvjetitelja, ja biram light verziju: 5 ridiculous things you probably believe about islam (http://www.cracked.com/article_18911_5-ridiculous-things-you-probably-believe-about-islam.html).

Za one koji žele tough verziju, pročitajte Kuran i Bibliju. Ubrzo ćete spoznati da su razlike u tome tko je pravi prorok, što muslimani uz anđele i demone imaju i džinove, što kod njih Isus nije uskrsnuo i nije Božji sin i što nemaju čistilište, a sve ostalo su kurci-palci podložni svačijim ludim interpretacijama.

Sve ono što vehabije iščitaju iz Kurana i kršćanski fanatici lako mogu izvući iz Biblije, nema ništa manje materijala. S tim da kršćani ipak imaju više vjerskih zajednica, denominacija i sekti gdje svatko čereči Bibliju kako mu ćefne.

MelodyNine
06.01.2011., 22:07
Sve je to isto, samo imaju drukčiji stajling :zubo:

Megalodona
06.01.2011., 22:09
nemaju ni kršćani teološki dokazivo čistilište.

i ne, neću objašnjavat, koga zanima neka pogleda u crkvenim knjigama ili netu ili di god umije.

sun.shine
06.01.2011., 22:10
Sve je to isto, samo imaju drukčiji stajling :zubo:

A opet vehabije su bradonje, ali su i pravoslavni popovi. Muslimanke se pokrivaju, ali moraš pokrit čivericu maramom i na audijenciji kod pape.

Ali muslimanke su prve počele čerupati opizdinu, dok su kršćanke to radile samo kad bi dobile picajzle.

Maca.
06.01.2011., 22:12
Megalodona,hvala na čestitci za godišnjicu,idem sad leć,dragi namiguje,a mene tako boli guzica od pada danas.:rofl:

palčicaa
Ja bih pala na drugom i trećem. Bez hlača i ljubavnika bih preživjela, ali bez alkohola i probne vožnje, nikako. :tuzni:

:s A koje si ti nacionalnosti:rofl:

Zaboravila sam napisat da se i internet strogo zabranjuje, nema više foruma.:s

MelodyNine
A opet vehabije su bradonje, ali su i pravoslavni popovi. Muslimanke se pokrivaju, ali moraš pokrit čivericu maramom i na audijenciji kod pape.

Ali muslimanke su prve počele čerupati opizdinu, dok su kršćanke to radile samo kad bi dobile picajzle.

:lol:

Sigurno im se fešn gurui međusobno druže :o:D
Fasciniranost bradom mi je oduvijek bila nedokučiva :D

Jesu, prve su se čupale, i otad traje taj teror bezdlačja :rofl:

glora's bastard
06.01.2011., 22:15
Kad se već igramo prosvjetitelja,

:eek: jel ti to mene vrijeđaš!? :D

u daljnu raspravu neću, kako obećah :D ionako sam bezze došla ođe :zubo:

stidljiva ljubičica
06.01.2011., 22:17
Jesu, prve su se čupale, i otad traje taj teror bezdlačja :rofl:

znala sam da je to smišljeno samo za maltretiranje žena!!!

sun.shine
06.01.2011., 22:17
:eek: jel ti to mene vrijeđaš!? :D

u daljnu raspravu neću, kako obećah :D ionako sam bezze došla ođe :zubo:

Ja ohola, a ti srdita, koja li je veća smrtna kršćanska griješnica. :(

glora's bastard
06.01.2011., 22:19
Ja ohola, a ti srdita, koja li je veća smrtna kršćanska griješnica. :(

nisam ja srdita, ja sam trudna, to su 'ormoni :zubo:

sun.shine
06.01.2011., 22:22
nisam ja srdita, ja sam trudna, to su 'ormoni :zubo:

Još si i bludila. :mudri:

glora's bastard
06.01.2011., 22:24
Još si i bludila. :mudri:

nisam, muževo je :D

rammsteinica
06.01.2011., 22:26

1-ja se ne zadržavam na jednom -OTPADA
2.- VEĆ OTPALO.
3.- :eek: nema cuge? - U STARTU OTPADA
4.-možda mogu ovo...-MOŽDA...

premjestite temu na teense, tamo ima više kandidata...ili na RiD, možda se netko zainteresira da djete da ovakvom fraeru....:lol:

makar moram priznat da mi je ovo jedna od čestih fantazija, taj islam, šeici, stranci....zanimljivo...

Dumber
06.01.2011., 22:30
:s A koje si ti nacionalnosti:rofl:

Kršćanske. :rofl:

Apple Pie
06.01.2011., 23:21

Kako ste bedasti, druga strana me dokrajčila, čovjek ne smije jesti dok čita ovakve teme.. :lol:

Ma samo da on meni ne brani kupovati cipele i majonezu, bez ostalog mogu :raspa:

princezasultana
06.01.2011., 23:28
Pridružujem se temi... katolkinja udana za muslimana... potvrdjujem da nije istina ta teza o zlostavljanju zena. radi se o tome da je zena ta koja sama sebi trazi poziciju u braku, suprug i ja smo totalno ravnopravni, štoviše, on ima više entuzijazma u odrzavanju kućanstva nego ja ;) ne kazem da nema takvih slučajeva o kojima govorite, ali za sve to smatram da su krive zene koje si to dopuštaju...

Nica
06.01.2011., 23:40

Može bez alkohola, može bez hlača, ako je šeik čemu može i bez drugih muškaraca, ali forum mi ne dirajte.
A-a. Nema Čanse. :o

Lastan
07.01.2011., 00:17

jedan od ljepših

itd.

Što je ovo? Test za forumske mazohistice? :misli:

shtefy
07.01.2011., 05:44
Bez uvrede ikome, ali otkako sam pročitala autobiografiju Ayaan Hirsh Ali ježim se na takve. A ako je vjerovati ženi koja je isprobala Islam (onaj pravi) na svojoj koži, a mene je uvjerila, onda svaka čast onoj koja se svojevoljno upusti u to...

tash@
07.01.2011., 07:39

jedan od ljepših

itd.

mene bi bičevanje ubilo već prije braka :ne zna:
do hlača ne bi došla nikako :D

anin1
07.01.2011., 08:04
A što bi ovo bilo???Tema za zgražavanje??:rofl::rofl:
Naravno da postoji situacija opisana u uvodnom postu, također naravno da to nije pravilo..
U svim vjerskim knjigama piše svašta nešto i postoje ljudi koji su to doslovno shvatili a postoje i oni kojima to sve baš puno ne znači..
Zlostavljanje žena je nažalost prisutno u svim vjerama i nacionalnostima :flop:
Izvlačenje samo crnog iz jedne vjere i postavljanje istog kao teme, dakle i služi da se zgrozim...da zgrožena sam i ne bih trpila niti jedan udarac bičem...i što sad....ne bih trpila ni to da "rodim djece koliko Bog da tj, ne koristim zaštitu pri seksu" (po kršćanskom nauku) itditditd :kava:

Shuriken
07.01.2011., 08:18

Evo podatka kojeg nisam znala dosad... Hvala :D

A glede teme i autorice, predlažem da pogledaš šta Michael Palin sa svojom svitom radi nekršćanima, pa onda pričaj o islamu.

Inanna
07.01.2011., 11:19
Bez uvrede ikome, ali otkako sam pročitala autobiografiju Ayaan Hirsh Ali ježim se na takve. A ako je vjerovati ženi koja je isprobala Islam (onaj pravi) na svojoj koži, a mene je uvjerila, onda svaka čast onoj koja se svojevoljno upusti u to...

Potpis :top::top:

Jedino mogu dodati ovo:

"The great unmentionable evil at the center of our culture is monotheism. From a barbaric Bronze Age text known as the Old Testament, three anti-human religions have evolved – Judaism, Christianity, and Islam. These are sky-god religions. They are, litereally, patriarchal – God is the Omnipotent Father – hence the loathing of women for 2,000 years in those countries afflicted by the sky-god and his earthly male delegates."

tequila
07.01.2011., 12:19

potpis na ovo

pogotovo kad sam iskusis zajednicu ´pravih´ muslimana :eek: pocnes se bojati jebote
tek onda shvatis da su nasi bosnjacki muslimani male bebe naspram ovih
jer ipak su ljudi na nasim prostorima predugo pod utjecajem multikulti titoizma
tako da ove djeve ovdje, koje su ulovile fine bosance muslimane, samo naprijed :top:
ali to je neusporedivo sa marokancima, iracanima i slicno

Ruralna
07.01.2011., 12:23
Taman je čitam. Potresna do bola.
Baš me zanima u kojem je opsegu takav pravi Islam rasprostranjen.

shtefy
07.01.2011., 13:22
Taman je čitam. Potresna do bola.
Baš me zanima u kojem je opsegu takav pravi Islam rasprostranjen.

Da su i dva sela, previše bi bilo. :(

Najjebenije mi je bilo što sam se kroz cijelu knjigu morala podsjećati da ta žena ne opisuje neka prošla vremena, nego jučer i danas.

Inanna
07.01.2011., 13:37
Cure, pročitajte i "Djevica u kavezu" (Ayaan Hirsi Ali), bavi se tematikom Islama u Zapadnim zemljama i o (ne)integraciji muslimana.

Osobno, najgore iz knjige je meni bilo žensko prihvaćanje takve "kulture", odnosno žensko nametanje drugim ženama takvog obrasca ponašanja i pokoravanja.
Kužim da je to jedino za što su znale, ali u vražju mater, meni ne ide u glavu kako jedna majka može dozvoliti da njenoj kćeri naprave one strahote (mislim na genitalno sakaćenje) ako je ona sama to doživjela. Takve stvari ne mogu nikako opravdavatai kulturom jer to nije kultura.

Ruralna
07.01.2011., 13:46
Da su i dva sela, previše bi bilo. :(
To da :tuzni:
Cure, pročitajte i "Djevica u kavezu" (Ayaan Hirsi Ali), bavi se tematikom Islama u Zapadnim zemljama i o (ne)integraciji muslimana. Hvala na preporuci.
Osobno, najgore iz knjige je meni bilo žensko prihvaćanje takve "kulture", odnosno žensko nametanje drugim ženama takvog obrasca ponašanja i pokoravanja.
Kužim da je to jedino za što su znale, ali u vražju mater, meni ne ide u glavu kako jedna majka može dozvoliti da njenoj kćeri naprave one strahote (mislim na genitalno sakaćenje) ako je ona sama to doživjela.
S obzirom da se to sve skupa nije dešavalo u dalekoj dalekoj prošlosti i da je za svoju sredinu imala napredne roditelje, nikako ne mogu shvatiti kako netko može dopustiti da se to napravi njegovom djetetu.
Takve stvari ne mogu nikako opravdavatai kulturom jer to nije kultura. Kultura je definitivno neprikladna riječ. I veliki je izazov uvažavati nešto takvo kao dio tradicije.:o

shtefy
07.01.2011., 13:57
Cure, pročitajte i "Djevica u kavezu" (Ayaan Hirsi Ali), bavi se tematikom Islama u Zapadnim zemljama i o (ne)integraciji muslimana.

:top: Imam je u planu.

Kužim da je to jedino za što su znale, ali u vražju mater, meni ne ide u glavu kako jedna majka može dozvoliti da njenoj kćeri naprave one strahote (mislim na genitalno sakaćenje) ako je ona sama to doživjela. Takve stvari ne mogu nikako opravdavatai kulturom jer to nije kultura.

Meni je sve to prestrašno, kako je rekla Ruralna - potresno do bola... Da ne spomenem baku, onog kakoseonozove putujućeg učitelja Islama koji ju je skoro zatukao i razbio joj glavu (a majka ni da bi :kava:), "prosvijećenog" oca koji je proda kao stoku... Jebate, treba preživjeti takav život... :( A koliko ih je još gorih sudbina, a koje nikada nisu naučile ni čitati ni pisati, a kamoli da su njihove priče ikada izašle na vidjelo... :(

palčicaa
07.01.2011., 15:33
potpis na ovo

pogotovo kad sam iskusis zajednicu ´pravih´ muslimana :eek: pocnes se bojati jebote
tek onda shvatis da su nasi bosnjacki muslimani male bebe naspram ovih
jer ipak su ljudi na nasim prostorima predugo pod utjecajem multikulti titoizma
tako da ove djeve ovdje, koje su ulovile fine bosance muslimane, samo naprijed :top:
ali to je neusporedivo sa marokancima, iracanima i slicno

Fine bosance muslimane.:D

Znate li vi da njihove žene ( pričamo isključivo o vjernicima) za vrijeme mjesečnice moraju o tome šutiti, kao takve smatraju ih prljavim i nedostojnima da ulaze u džamije ili da klanjaju. Za vrijeme mjesečnice ona ne smije da posti.

Ukoliko tijekom sna vidi ono što vidi muškarac?" (tj., doživljaj seksualnog odnosa u snu), mora da se čim prije okupa.

Ukoliko žena ima kosu vezanu u pletenice ona ne smije da ju raspusti dok se pere , dok muškarcu se dozvoljava.

Žena ne smije da sudjeluje na dženazi - sahrana, pa npr. umru joj starci ona ih ne smije ispratiti na poslijednje počivalište..

Žene u Bosni sigurno neće biti kamenovane ali s obzirom na blaže primjenjivane vjerske zakone sigurno je jedno a to je da su samo zbog spola u podčinjenom položaju.

E sad hoće li neki Islamski bosanac primjenjivati zakone ili ne, to je samo njegova dobra volja, a vi živite u nesigurnosti, i recite da je to vaša velika ljubav.

Što je ovo? Test za forumske mazohistice? :misli:

Ma htjela sam da naše žene uvide da nije toliko strašno živiti sa hrvatom, koji nema ni stana ni kuće ni posla. Jebiga, barem im neće zalijepiti šamarčinu.

MelodyNine
07.01.2011., 15:45

Znate li vi da njihove žene ( pričamo isključivo o vjernicima) za vrijeme mjesečnice moraju o tome šutiti, kao takve smatraju ih prljavim i nedostojnima da ulaze u džamije ili da klanjaju. Za vrijeme mjesečnice ona ne smije da posti.

Ukoliko tijekom sna vidi ono što vidi muškarac?" (tj., doživljaj seksualnog odnosa u snu), mora da se čim prije okupa.

Ukoliko žena ima kosu vezanu u pletenice ona ne smije da ju raspusti dok se pere , dok muškarcu se dozvoljava.

Žena ne smije da sudjeluje na dženazi - sahrana, pa npr. umru joj starci ona ih ne smije ispratiti na poslijednje počivalište..

Žene u Bosni sigurno neće biti kamenovane ali s obzirom na blaže primjenjivane vjerske zakone sigurno je jedno a to je da su samo zbog spola u podčinjenom položaju.

E sad hoće li neki Islamski bosanac primjenjivati zakone ili ne, to je samo njegova dobra volja, a vi živite u nesigurnosti, i recite da je to vaša velika ljubav.

Ma htjela sam da naše žene uvide da nije toliko strašno živiti sa hrvatom, koji nema ni stana ni kuće ni posla. Jebiga, barem im neće zalijepiti šamarčinu.

Hoćeš ti prestati lagati?
Uostalom, sereš k'o foka za dženazu - žene ne smiju bit na UKOPU.
Uče tevhid, u džamiji, ili u za to predviđenoj prostoriji, i sasvim pristojno isprate svoje umrle.

Žene u Bosni NEĆE biti kamenovane, jer BiH nije islamska država.
U BiH je to protuzakonito. Nije to ničija "dobra volja".

Heliotrope
07.01.2011., 15:58

Naravno, zato je opće poznato da u Hrvatskoj nema zlostavljanih žena. Isuse koju hrpu sranja si napisala, to nije normalno. :rolleyes:

Maca.
07.01.2011., 16:00

Gdje ti Palčice ču sve te gluposti.:rofl:
Pa majka moje svekrve umrla u nedjelju,u ponedjeljak bila dženaza,sve žene bile na ukopu.
Tačno je da za vrijeme menzesa žena ne posti,ne ide u džamiju,ali zato što tad nije potpuno čista!
Prije obavljanja vjerskih dužnosti svaki/a musliman/ka,mora se oprati.

Moja tetka živjela je sa katolikom 15 g.u braku,mlatio je ko vola u kupusu gotovo svaki dan,s njom imao dvije kćerke,a u toku braka još četvero vanbračne djece.:eek:
Poslije rastave udala se za muslimana,proživjela sa njim 27 godina ko u raju,sve dok nije umro.
Zato ne lupetaj,jel kršćani ne tuku žene,djecu,životinje....
Čitaj malo vijesti,ubijaju i rođenu djecu!

palčicaa
07.01.2011., 16:04
Pristojno isprate svoje umrle u za to predviđenim prostorijama :eek:i još me nazivaš lažljivom.:eek:

Živjela sam među muslimanima i dobro znam šta govorim,žene bi ostajale kod kuće i naricale, dok se muški rod na haremima opraštao uz proceduralne obrede od svojih pokojnih.

Jednom sam, pogriješila ili ne, kao jedina žena (katolkinja) prisustovala pokapanju koleginog oca.I da bilo mi je neugodno.

Basta
07.01.2011., 16:05
Potpis :top::top:

Jedino mogu dodati ovo:

"The great unmentionable evil at the center of our culture is monotheism. From a barbaric Bronze Age text known as the Old Testament, three anti-human religions have evolved – Judaism, Christianity, and Islam. These are sky-god religions. They are, litereally, patriarchal – God is the Omnipotent Father – hence the loathing of women for 2,000 years in those countries afflicted by the sky-god and his earthly male delegates."

je, puno boljim su se pokazali politeisti glede žena... recimo grci koji ženama nisu dozvoljavali da izlaze iz kuće, a ako bi izlazile morale su biti zamotane ko danas u arapskim zemljama, a služile su samo kao sprave za rađanje jer su muški smatrali da nisu vrijedne druženja i razgovora, za to su služili drugi muški i hetere...

ili, bliski istok i kultovi boginja ljubavi... tamo su sve žene imale obvezu služenja "vojnog roka" u hramovima kao prostitutke... nisu smjele izaći iz hrama sve dok nisu skupile dovoljnu sumu... kažu da je manje uglednim ženama bilo traumatično jer nisu mogle naći mušterije, stoga ni izaći iz hrama...

ali nema veze, kasnije je taj krasni politeizam zamijenio "ženomrzački" monoteizam... :top:

MelodyNine
07.01.2011., 16:06
Pristojno isprate svoje umrle u za to predviđenim prostorijama :eek:i još me nazivaš lažljivom.:eek:

Majke ti, zašto je ispraćanje umrlog u džamiji ponižavajuće?
Da - DŽAMIJA je mjesto predviđeno za molitvu. Ne predviđeno za ŽENE. Ćitaj šta ti se piše.
Prema tome
Lažeš.
Uostalom, i prisustvo žene na samom ukopu je običajno - kako je rekla Maca TZ.

MelodyNine
07.01.2011., 16:10
Živjela sam među muslimanima i dobro znam šta govorim,žene bi ostajale kod kuće i naricale, dok se muški rod na haremima opraštao uz proceduralne obrede od svojih pokojnih.

Kojim muslimanima? Šeikovima iz Teherana, koji se, sudeći po tvom pametnom i iznimno informativnom uvodnom postu, pridržavaju šerijatskih zakona Pakistana i Afganistana, koje si zalijepila ispod slike?
Kakve veze BiH ima s tim?
Lažeš, i to jako loše.
Nisu ni trolovi što su nekad bili.

palčicaa
07.01.2011., 16:13
Gdje ti Palčice ču sve te gluposti.:rofl:
Pa majka moje svekrve umrla u nedjelju,u ponedjeljak bila dženaza,sve žene bile na ukopu.
Tačno je da za vrijeme menzesa žena ne posti,ne ide u džamiju,ali zato što tad nije potpuno čista!
Prije obavljanja vjerskih dužnosti svaki/a musliman/ka,mora se oprati.

Moja tetka živjela je sa katolikom 15 g.u braku,mlatio je ko vola u kupusu gotovo svaki dan,s njom imao dvije kćerke,a u toku braka još četvero vanbračne djece.:eek:
Poslije rastave udala se za muslimana,proživjela sa njim 27 godina ko u raju,sve dok nije umro.
Zato ne lupetaj,jel kršćani ne tuku žene,djecu,životinje....
Čitaj malo vijesti,ubijaju i rođenu djecu!

Ako nije tajna, gdje je bila ta dženaza?

Znaš koja je razlika kad te tuče katolik i islamist.
Razlika je ta što ćeš kad te katolik opali moći zatražiti zaštitu, kod oca, brata, rodbine, kumova. Što žena kršćanka zna da ne treba da trpi udarce i poniženja, nju čak štiti, nećete vjerovat, štiti ju Katolička crkva.:eek:

Za razliku od Islamke, koja kad bi se požalila ocu, dobila još veći degenek, jer je osramotila obitelj, što se rađaju i odgajaju u pokornosti pred muškim rodom.

Da nažalost, nasilje se događa kod svih vjeroispovijesti, ali ovdje ne pričamo o pojedinim slučajevima, nego želimo zaokružiti jednu cjelinu koristeći usporedbu.

sun.shine
07.01.2011., 16:17

Znaš li da ti mojoj krštenoj, pričešćenoj i krizmanoj baki vlastita isto tako sakramentima blagoslovljena mati nije dala da prolazi niti kroz povrtnjak tijekom mjesečnice te da isto tako djed s moje druge strane, redoviti posjetitelj katoličkih misa viče na moju baku ako slučajno na TV-u bude reklama za uloške za vrijeme ručka.

Osobne mušice nemaju puno veze s religijom, na plodnom tlu blesavoće izniknu bez obzira zalijevali ih Biblijom, Kuranom ili Kama Sutrom.

MelodyNine
07.01.2011., 16:21

Razlika je ta što ćeš kad te katolik opali moći zatražiti zaštitu, kod oca, brata, rodbine, kumova. Što žena kršćanka zna da ne treba da trpi udarce i poniženja, nju čak štiti, nećete vjerovat, štiti ju Katolička crkva.:eek:

Za razliku od Islamke, koja kad bi se požalila ocu, dobila još veći degenek, jer je osramotila obitelj, što se rađaju i odgajaju u pokornosti pred muškim rodom.

Da nažalost, nasilje se događa kod svih vjeroispovijesti, ali ovdje ne pričamo o pojedinim slučajevima, nego želimo zaokružiti jednu cjelinu koristeći usporedbu.

:lol::lol:

bogme si zaokružila cjelinu :s
Šta je islamka? :D
Gdje je bila tvoja dženaza?
Šta je islamist?
Šta je musliman?

Ono, odi počitaj knjigu. Ne, ne popularne Oprah knjige. Knjigu si pročitaj.

palčicaa
07.01.2011., 16:34
Majke ti, zašto je ispraćanje umrlog u džamiji ponižavajuće?

Citirala sam tebe jadnanebila:D

Ako pričamo o ponižavanju, utoliko što se ta zabrana svodi samo i izričito na spol.

Kod kršćanskog sprovoda, sudjelovanjem do kraja doprinosi vrlo bitna činjenica a to je da se na jednostavan način sudionike sprovoda prizove vjerničkoj svijesti kako nećemo vječno živjeti na ovome svijetu i da ćemo svi pred Bogom dati račun o svojim djelima..

stidljiva ljubičica
07.01.2011., 16:38
Koliko udaraca bičem dobije muško koji je sudjelovao u preljubu ili u sexu prije braka?
Za te činove je, koliko mi je poznato, potrebno dvoje.

MelodyNine
07.01.2011., 16:41
Kod kršćanskog sprovoda, sudjelovanjem do kraja doprinosi vrlo bitna činjenica a to je da se na jednostavan način sudionike sprovoda prizove vjerničkoj svijesti kako nećemo vječno živjeti na ovome svijetu i da ćemo svi pred Bogom dati račun o svojim djelima..

Mislila sam na prostoriju za molitvu, ne za žene. I odgovori mi i na ostala pitanja.

Ne mogu vjerovati - a šta se sudionike muslimanskog sprovoda poziva, da kolju žene?
Znaš li koje uopće molitve mole muškarci i žene na muslimanskim sprovodima, i šta one znače?
Znaš li šta je tevhid, i da ga može učiti i žena (bula)?

Evo ti:

Muslimani širom svijeta pa i naši uobičajili su, shodno dinskim propisima, učiti Časni Kur'an svojim najbližim koji su preselili na Ahiret. Isto tako činili su i druge ibadete i poklanjali umrlim sevabe od istoga. Ova vrsta namjenskog ibadeta najviše je dolazila do izražaja u prvih četrdeset dana po ukopu merhuma, zatim uz mjesec Ramazan, uoči oba Bajrama, uoči mubarek noći, te uoči petka i ponedjeljka.

Učenje Kur'ana

Običaj je da članovi uže obitelji prouče svom umrlom srodniku čitav Kur'an do četrdesetodnevnice kada bi se učinala 'hatma-dova', obično na samom mezaru rahmetlije.

Prije bi svaki musliman još za života proučio bar po jedanput cijeli Kur'an i namijeni bi to učenje samome sebi da ga 'dočeka' u kaburu. Isto se činilo i sa drugim oblicima ibadeta. Nekada su ožaloščeni u kući umrloga angažovali učenike i učenice medrese da uče Kur'an, nakon čega bi ih kasnije darivali primjerenom hedijom. Ali vbolje bi bilo da supružnik, djeca ili neko bliži, osobno proči cijeli Kur'an ili nešto iz njega ili da bar raspodijele to učenje između sebe.

Moramo osuditi one koji plaćaju učenje Kur'ana i još više one koji naplačuju svoje učenje, što je neprihvatljivo sa pozicija Islama i što predstavlja ogroman grijeh za koji će snositi teške negativne posljedice na Onome Svijetu. Oni koji nisu znali učiti u Mushafu, učili su neke druge hatme, tzv. 'Bismille-hatmu' (uči se tako da se na svaki red u Mushafu prouči po jedanput Bismillah); 'Ihlas-hatmu' (na svaki red u Mushafu se prouči sura 'Ihlas'); i 'Fatiha-hatmu' (gdje se sura 'Fatiha' prouči bes prekida stotinu i jedan put, ili pet stotina i pet puta ili sedam stotina i sedam puta ili devet stotina i devet puta). Poslije učenja bilo koje od ovih 'hatmi' prouči se prikladna Dova koja može biti i na našem jeziku, a pokloni se pred dušu umrle osobe. Koristi za onoga kome se uči i za one koji uče su mnogobrojne, ali to je tema za jednu obimniju studiju. U svakom slučaju stanje umrlog u kaburu, te onoga ko uči, vrsno se mijenja nabolje. Neovisno od gore navedenog, u prvih četrdest dana po ukopu (po nekima pedest i dva dana) oćaloščeni uče, između akšamskog i jacijskog namaza, sljedeće sure:

- Jasin, Mulk, Nebe i Fatihu

A sve sa ciljem i željom da olakšaju i poboljšaju stanje umrlog.

Blagodati sure 'Nebe' (Amme...) i 'Fatihe' su mnogostruke, tako da bi ih trebalo redovno učiti ali i izučavati.

Nafila-namaz

Jedan od najpoznatijih nafila-namaza svakako je i tzv. 'salatu birru-l-validejni.' Naime, radi se o namazu kojim se nastoji i želi izvršiti jedna obaveza prema svojim roditeljima i upotpuniti dobročinstvo prema njima iako su preselili na Ahiret. Rijetke su osobe koje nisu griješile i činile propuste prema svojim roditeljima, što se inače ubraja u velike grijehe. Ako bi smo tražili izvjesno rasterećenje i odušak i željeli učiniti dobročinstvo roditeljima i nakon njihove smrti, onda bi smo zacijelo mogli prihvatiti preporuku hazreti Muhammeda (S) koju nam prenosi Ebu Hurejre, neka je Allah zadovoljan njime:

»Ko klanja ovu nafilu izvršio je obavezu prema svojim roditeljima i upotpunio je dobročinstvo prema njima.«

Ovaj dobrovoljni namaz sadrži dva rekjata i klanja se do četrdetodnevnice (ili 52 dana po ukopu) između akšama i jacije, a poslije toga se praktikuje svakog petka u isto vrijeme. Poslije obavljena namaza, zatraži se oprost od Allaha i za sebe i za svoje roditelje i donose salavat na Allahovog poslanika (S). Ovo je mnogima prilika i pored drugih dobročinstava da i na ovaj način iskažu svoje poštovanje i pažnju prema roditeljima. Osim za roditelje ovaj namaz se može klanjati u istu svrhu ako se radi i o nekim nama dragim i bliskim osobama. Svaki dobrovoljni namaz u našim domovima je svjetlo na neki način, pa ko želi neka 'osvijetli' svoj dom i tim nafila-namazom.

U vezi s tim Nevevi kaže:

»Podsticaj da se nafila klanja u kući jeste i iz razloga što će osoba skrivena od očiju svijeta, sačuvana od licemjerstva i tuđih pogleda, u miru i skrušeno obaviti nafilu. Kod vjernika vlada uvjerenje da Preuzvišeni Allah na tu porodicu spušta bereket i rahmet, meleki su gosti te kuće, a šejtanu posve sigurno tu nema mjesta.«

Tevhidi

Pored učenja Kur'ana umrlim, čitavog ili u odlomcima, te obavljanja namaza u istu svrhu, kod naših muslimana je običaj da se uče tevhidi. Tevhid kao oblik ibadeta je tzv. Skupni ili zajednički ibadet gdje se izražava i očituje Allahovo Jedinstvo. Sastoji se od učenja određenih Kur'anskih sura, ašereta i ajeta, zatim od izraza pokajanja za učinjene grijehe (istigfar), potom od salavata na Allahovog Poslanika i njegovu porodicu (S), te napokon od skupnog i jedinstvenog zikra – izgovaranja, sjećanja i dozivanja Allaha Njegovim lijepim Imenima. Tevhid se uči na taj način što učesnici sjede na koljena tako da oblikuju krug/halku. Imam, Šejh, Bula, Muallima ili za to ovlaštena osoba sjedi u pročelju i vodi zikr – tevhid. Po njegovom završetku uči se Dova, a sevabi od proučenog zikra poklanjaju se duši umrle osobe zbog koje se uči i održava tevhid. Učačima i svim prisutnima također pripadaju mnogostruke koristi i na Ovom i na Budućem Svijetu, a što se često gubi iz vida i zapravo ne vjeruje u takvo što.

Ovi tevhidi se mahom uče po kućama, rijeđe po džamijama i tekijama. Uglavnom su to 'ženski tevhidi'. 'Muške tevhide' danas redovno još jedino uče derviši kad im umre neki ahbab ili član njegove porodice. Načini na koji se uče tevhidi nisu strogo, u svim njegovim dijelovima, jedoobrazni. Određenih razlika ima, što opet zavisi da li se radi o tevhidu koji uče žene ili muškarci, da li je 'hodžinski' ili 'derviški' itd. Ali te razlike nisu bitne, čak su i poželjne na određeni način. Važno je samo da se oni uče.

Međutim, ovdje treba ukazati na jednu nepravilnost pri održavanju 'ženskih tevhida', a koja uzima sve više i više maha. Izvjestan broj žena koje se pojavljuju na takvim tevhidima ne bivaju odjevene u skladu sa islamskim propisima, čak mnoge žene pristupaju u halku bez abdesta. Sa islamskog stanovišta takvo ponašanje je neprihvatljivo, te se stoga ne smije dozvoljavati. Na Bulama je da ukazuju na takve propuste, zapravo to je njihova dužnost, te da na odgovarajući način upoznaju prisutne o izvjesnim šartima i uslovima kako bi tevhid protekao u najboljem redu, na način s kojim će Allah biti zadovoljan.

Ovi tevhidi se uče na dan dženaze, za sedminu, četrdesetodnevnicu, na pola godine, na godišnjicu itd. Sarajevski derviši uče tevhide čitavu prvu sedmicu kao i pedeseti drugi dan. U Sarajevu je običaj da se tevhid uči otprilike po dole navedenom redoslijedu, dok je kod derviša program nešto drugačiji, ovisno od toga kojem tarikatu pripadaju.

Sadržaj Tevhida:

- Fatiha (...)

- Istigfar (...)

- Salavat (...)

- La ilahe illallah (...)

- Allah, ja Allah (...)

- Ja Rahmanu, ja Rahim (...)

- Ja Gafaru, ja Settar (...)

- Ja Hannanu, ja Mennan (...)

- Ja Hajju, ja Kajjum (...)

- Entel hadi entel Hakk, lejsel hadi illa Huu (...)

- Lejsel hadi illa Huu (...)

- Illa Huu (...)

- Huu, Huu (...)

Za vrijeme učenja tevhida uče se sure iz Kur'ana (najčešče već spomenute tri sure), ašere, kao i određeni ajeti-šerifi. Učenje se završi sa 'malom hatmom' i Dovom.

Jetmiš bin tevhid

'Jetmiš bin tevhid' također se ubraja u nafile, odnosno u dodatni i dobrovoljni ibadet. Ustanovljen je još davno ali je vremenom potisnut na marginu vjerskog života, kao i mnogi drugi oblici ibadeta. Ipak, zadržao se i očuvao sve do naših dana. Ranije je ovaj tevhid zauzimao vidno mjesto među vjernicima. Najčešče su ga učile starije Bule i pripadnici Nakšibendijskog tarikata.

I danas se povremeno uči ovaj tevhid, najviše u Sarajevu i njegovoj okolici ali često u izmjenjenoj ili bolje rečeno pogrešnoj formi.

'Jetmiš bin tevhid' je tevhid u kojem se prouči sedamdeset hiljada (70 000) puta La ilahe illallah. Prije toga obično se prouči 'Fatiha', 'Istigfari' i eventualno 'Jasini-šerif'.

Ovdje treba istaći da je nužno proučiti tačan broj, gore navedene, kelime. Da bi tevhid bio proučen, uistinu, kako treba i prije svega brojčano tačno, učači bi odnosno učesnici, morali biti ozbiljniji i pobožniji ljudi. Tevhid predvodi neko ko ima, kako se to kaže među narodom, 'izun' to jeste ovlaštenje za takvo što.

Ovaj tevhid uči se u 'jednom sjedenju', nikako u dijelovima. Dozvoljeno je u toku samog učenju napraviti kraće pauze kako bi se učesnici malo odmorili ili promijenili abdest. U tim pauzama se obično uče tekbiri ili salavati. To vrijedi za skupno učenje. Na kraju se prouči jedan odlomak iz Kur'ana, obično 'Amenerresulu...', 'mala hatma' i Dova. Najbolje bi bilo da broj učesnika bude sedamdeset, no to nije nužno. Na voditelju je da ovaj zikr protekne u najboljem redu. Inače, ovaj tevhid se uči umrlim, zatim zbog nekog murada ili kao nafila.

'Jetmiš bin tevhid' mogu učiti i pojedinci s tom razlikom što se on obavezno mora prpučiti u roku od sedam dana.

stidljiva ljubičica
07.01.2011., 16:50
Međutim, ovdje treba ukazati na jednu nepravilnost pri održavanju 'ženskih tevhida', a koja uzima sve više i više maha. Izvjestan broj žena koje se pojavljuju na takvim tevhidima ne bivaju odjevene u skladu sa islamskim propisima, čak mnoge žene pristupaju u halku bez abdesta. Sa islamskog stanovišta takvo ponašanje je neprihvatljivo, te se stoga ne smije dozvoljavati. Na Bulama je da ukazuju na takve propuste, zapravo to je njihova dužnost, te da na odgovarajući način upoznaju prisutne o izvjesnim šartima i uslovima kako bi tevhid protekao u najboljem redu, na način s kojim će Allah biti zadovoljan.

nisu mi baš jasne sve riječi, npr. abdest? međutim ovo mi je prilično sumnjivo.
U prosincu je izašla reportaža u National Geographicu o životu žena u Afganistanu. Evo tu na engleskom: http://ngm.nationalgeographic.com/2010/12/afghan-women/addario-photography

Zašto žene u džamiji moraju biti odvojeno i iza zavjese? Nisu dostojne da ih vidi? Smrde? Zašto mnoge od njih neutješno plaču na takvim javnim molitvama?
Zašto nemaju pravo na zdravstvenu skrb, školovanje?
...

palčicaa
07.01.2011., 16:52
Znaš li da ti mojoj krštenoj, pričešćenoj i krizmanoj baki vlastita isto tako sakramentima blagoslovljena mati nije dala da prolazi niti kroz povrtnjak tijekom mjesečnice te da isto tako djed s moje druge strane, redoviti posjetitelj katoličkih misa viče na moju baku ako slučajno na TV-u bude reklama za uloške za vrijeme ručka.

Osobne mušice nemaju puno veze s religijom, na plodnom tlu blesavoće izniknu bez obzira zalijevali ih Biblijom, Kuranom ili Kama Sutrom.

Da, stvarno, ima nas svakakvih.

Stav Katoličke crkve je jasan , da ljudski život počinje začećem te ga treba poštivati i najbrižnije štititi od začeća do prirodne smrti. e sad tko će ga se pridržavat ili neće, osobni izbor.

MelodyNine
07.01.2011., 16:56
nisu mi baš jasne sve riječi, npr. abdest? međutim ovo mi je prilično sumnjivo.
U prosincu je izašla reportaža u National Geographicu o životu žena u Afganistanu. Evo tu na engleskom: http://ngm.nationalgeographic.com/2010/12/afghan-women/addario-photography

Zašto žene u džamiji moraju biti odvojeno i iza zavjese? Nisu dostojne da ih vidi? Smrde?
Zašto nemaju pravo na zdravstvenu skrb, školovanje?
...

Užasi kakve ne možeš ni zamisliti, još gori od toga, se događaju ženama u Afganistanu, ali i Pakistanu.
Ovo što sam ja stavila je sa bosanske stranice. Ovako to preporučuju bosanskim muslimanima. Ima tu još varijanti, preporuka, stotinu čudesa, ali to je u biti to.
Bila sam na dženazama. Meni jeste ukop kao takav (svaki) neugodan i ne volim ga, i marama mi je nešto što mi je neugodno nositi, ali nisam doživjela baš nikakve neugodnosti. Ateist sam, i na tevhidima umjesto da se molim, šutim.
U Bosni su na ukopima ljudi tužni, plaču, i niko nikog ne maltretira, niti mu to pada na pamet.

palčicaa
07.01.2011., 17:01
Koliko udaraca bičem dobije muško koji je sudjelovao u preljubu ili u sexu prije braka?
Za te činove je, koliko mi je poznato, potrebno dvoje.

I za njih su predviđene kazne , al takvih je u praksi, vrlo,vrlo malo.

Zaboravila sam na Islamske djevojčice koje obrezuju.:( da su žene krive za silovanje jer nanose sramotu svojoj obitelji, da se burka nosi zbog pohotnih muškaraca itd i takodalje.

stidljiva ljubičica
07.01.2011., 17:07
da su žene krive za silovanje jer nanose sramotu svojoj obitelji
Pročitala sam neki zakon, vjerojatno je talibanski, da žena mora pred sud dovesti 5 svjedoka da dokaže da je bilo silovanje a ne preljub

MelodyNine
07.01.2011., 17:16
nisu mi baš jasne sve riječi, npr. abdest?
...

Oprosti, propustila sam ti odgovoriti. Abdest ("čiščenje" pred molitvu) je ritual koji prethodi obredu, operu se, odnosno pokvase blago, određeni dijelovi tijela - ruke, stopala, lice, uz molitvu.
Štošta je i muškarcima zabranjeno bez abdesta.
I žena i muškarac, naprimjer, mogu taj abdest izgubiti, ne samo ako osjete pohotu (mada je to svima najzanimljiviji razlog), nego i ako pomisle nešto ružno, opsuju, ili se na nekoga izviču.

smjeskica
07.01.2011., 19:31
Kako moraju šutjeti kada tim danima ne obavljaju namaz? Pa više je nego očigledno da imaju mjesečnicu.
Islam ne tabuizira ni mjesečnicu ni seksualne odnose unutar bračne zajednice te se zaista o tome ne šuti.
Muslimani obavljaju namaz (molitvu) pet puta dnevno i ta molitva ima specifičan oblik, uključeno je cijelo tijelo, ženi sa menstruacijom ta dužnost je skinuta i to je olakšica.
Post također, muslimani poste u danima predviđenim za to tako što od izlaska do zalaska sunca ne konzumiraju ni hranu ni piće...i tu je ženi sa mengom olakšano i ta dužnost je skinuta s nje, propuštene dane će ispostiti poslije kada fizički bude spremnija.
Svrha ni molitve ni posta nije mučenje tijela.

I muškarac i žena se nakon spolnog odnosa ili doživljaja seksualnog odnosa u snu koji dovede do orgazma trebaju okupati.
Šta je sporno u kupanju? Ta to je samo voda i sapun :D

Netačno.
Žena koja ima jako dugu kosu koju većinu vremena nosi spletenu u pletenici nije obavezna da je kod svakog kupanja rasplete i pere cijelu već je dovoljno da voda dopre do korijena kose. I to je također sa svrhom olakšavanja.
Dakle izbor, nikakva zabrana.

Opet netačno.
Žene uglavnom ne učestvuju u dijelu ispraćaja umrlog koji podrazumijeva spuštanje u mezar/raku nego su aktivne u džamiji ili u kući umrlog gdje uče dijelove Kur'ana, mole za umrlog ili su prosto tu kao utjeha i podrška porodici.
Ukop kod muslimana nije čin naricanja ni očajavanja već ima ozračje ispraćaja pošto se smrt smatra preseljenjem i zapravo je svečani čin.

Ha?

Errr....šta je ono još bilo...da, ženama je naravno dozvoljeno da dolaze u džamiju, nisu odijeljene zavjesom, kazna prema šerijatu (islamsko pravo utemeljeno na Kur'anu i praksi Muhameda a.s. a koje je nominalno na snazi u nekoliko zemalja) za preljubnike oba spola je ista, genitalno sakaćenje žena je predislamski običaj koji sa tom doktrinom nema ništa i nažalost se zadržao u pojedinim dijelovima i nakon prihvatanja islama, nemuslimanka udata za muslimana ne mora prihvatiti islam ali se insistira na odgoju djece u islamu kao što recimo u judaizmu postoji imperativ da je majka židovske religije, pokrivanje lica nije naređeno, poligamija je dozvoljena samo ako su ispunjeni neki vrlo ograničavajući uslovi, u Afganistanu i sličnim zemljama prava žena su jadna za žene bilo koje vjeroispovijesti...
vjerovatno sam propustila ponešto, ali ne da mi se više za sada :)

Maca.
07.01.2011., 19:39

Ta dženaza je bila u Tuzli,a prisustvala sam još nebrojeno puta,nažalost.
Ne znam koja je razlika između muslimana i katolika kad mlati,jer me nijedan nije namlatio dosad,niti će ikad!
Jako glupo pitanje od jedne žene.:flop:
Udarce ne treba da trpi niti jedna žena,ma koje vjere bila!
Melody i ja smo gore što se uopšte tebi pravdamo i objašnjavamo nešto što ne znaš.
Ja imam prijatelje,kumove i rodbiinu svih nacionalnosti,živim u multietničkom gradu,ne mogu ja tebi objašnjavati te stvari.

MelodyNine
07.01.2011., 20:01
Ne znam koja je razlika između muslimana i katolika kad mlati,jer me nijedan nije namlatio dosad,niti će ikad!
Jako glupo pitanje od jedne žene.:flop:

Mislim, zvuči kao početak nekog crnohumornog, neukusnog vica: "Koja je razlika kad te mlatne musliman i kad te mlatne katolik?" :D
Užas.
Ne smeta meni to toliko šta ona priča da se događa u susjednoj joj državi (to barem svako može provjeriti, jer nije preko svijeta).
Meni smeta što je ova tema otvorena kao provokacija i propaganda, puna netačnih navoda (a upakirana kao u tipično "žensko" pitanje i zezu) od strane osobe koja ne poznaje osnovne termine (ne mislim da stručne arapske nazive, nego osnovne termine kao što su "islamist", "musliman", itd.), i koja nije odgovorila ni na jedno pitanje koje joj se postavilo, bez ikakve želje za dijalogom. Dakle, čisto trolanje.

Mislim da je ovakva tema na ŽK mogla biti značajno drugačija, i da su žene mogle da dosta drukčiji i zdraviji način izmenjivati svoja iskustva: ljudi imaju pravo da se pitaju, da im se stvari ne dopadaju (ne dopadaju se ni meni, imam vrlo specifičan odnos prema instituciji religije, i načinu na koji koristi ljudsku vjeru), da pitaju druge žene kako je njima, i da kritiziraju u svakom momentu. Ali ne ovako. Mržnjom i huškanjem, s ciljem da se dokaže kako je bolje imati nepismenog i lijenog kršćanina, jer si mogla fasofati muslimana ("islamca"), koji bi te mlatio, a familija mu aplaudirala.

Iskreno, malo me je sramota što je ova i ovakva tema na ŽK, kojeg obožavam. Da je drukčija, rado bih sudjelovala.

Pozdravi Tuzlu, prejak je to grad :)

Lastan
07.01.2011., 20:18
Za vrijeme mjesečnice ona ne smije da posti.
Moram priupitati: što je točno u tome loše?
Gubi krv; naravno da ne smije postiti. Što ne znači da postiti neće; nadoknadit će taj post, koliko poznajem islam.
Prvo: islamski. Drugo: Bosanac. :bonk:
Treće: govoriš zapravo o bosanskim muslimanima. :bonk:

Moram reći da mi nije sasvim jasno što pokušavaš reći.
Ako se neka žena uda, a da ne zna za koga se udala i odjednom joj se počnu naturati islamski zakoni, ili je glupa ili je nasjela na jako podlu varku.
Ako pak biser odjednom odluči suprugu odjenuti u burku i živjeti po šerijatskim pravilima, valja istaknuti mogućnost osvete u stilu Lorene Bobbitt.
Sve u svemu, ne vidim neki prevelik problem. :ne zna:

MelodyNine
07.01.2011., 20:34
Pa rekla ti je, Lastane, šta pokušava reći:

Ja sam imala i "islamskog bosanca" :rofl: i "kršćanskog Hrvata", niti jedan niti drugi nisu imalu kuću, stan, ni posao - al' me nisu mlatili :cerek:

weeeeeeeee

Dumber
07.01.2011., 20:35
[COLOR="navy"]Prvo: islamski. Drugo: Bosanac. :bonk:
Treće: govoriš zapravo o bosanskim muslimanima. :bonk:

Iliti Bošnjacima, kako su se sami izborili za taj naziv. ;)

anin1
07.01.2011., 21:05
Mislim, zvuči kao početak nekog crnohumornog, neukusnog vica: "Koja je razlika kad te mlatne musliman i kad te mlatne katolik?" :D
Užas.
Ne smeta meni to toliko šta ona priča da se događa u susjednoj joj državi (to barem svako može provjeriti, jer nije preko svijeta).
Meni smeta što je ova tema otvorena kao provokacija i propaganda, puna netačnih navoda (a upakirana kao u tipično "žensko" pitanje i zezu) od strane osobe koja ne poznaje osnovne termine (ne mislim da stručne arapske nazive, nego osnovne termine kao što su "islamist", "musliman", itd.), i koja nije odgovorila ni na jedno pitanje koje joj se postavilo, bez ikakve želje za dijalogom. Dakle, čisto trolanje.

Mislim da je ovakva tema na ŽK mogla biti značajno drugačija, i da su žene mogle da dosta drukčiji i zdraviji način izmenjivati svoja iskustva: ljudi imaju pravo da se pitaju, da im se stvari ne dopadaju (ne dopadaju se ni meni, imam vrlo specifičan odnos prema instituciji religije, i načinu na koji koristi ljudsku vjeru), da pitaju druge žene kako je njima, i da kritiziraju u svakom momentu. Ali ne ovako. Mržnjom i huškanjem, s ciljem da se dokaže kako je bolje imati nepismenog i lijenog kršćanina, jer si mogla fasofati muslimana ("islamca"), koji bi te mlatio, a familija mu aplaudirala.

Iskreno, malo me je sramota što je ova i ovakva tema na ŽK, kojeg obožavam. Da je drukčija, rado bih sudjelovala.

Pozdravi Tuzlu, prejak je to grad :)

X

Maca.
07.01.2011., 21:12
Melody,hvala ti za onu rečenicu,"Pozdravi Tuzlu prejak je to grad".:top:

Fakat jeste!

baja
07.01.2011., 22:08
Znaš koja je razlika kad te tuče katolik i islamist.da kod prvog najčešće ne znaš zašto si dobio batine, kod ovog drugog teroriste znaš, propisano je :rolleyes:

MelodyNine
07.01.2011., 22:13
http://images.cheezburger.com/completestore/2010/7/28/632497bf-9b66-40c7-84ba-5a29d8cf752c.jpg
:D

technotronic
07.01.2011., 22:17
Maca tz, pošto si ubraku s muslimanom, jel ti djeca imaju muslimanska imena....?

Mene bi živciralo što na njihovim feštama nema ni cura ni cuge :rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=Ix3FglULAX8

Maca.
07.01.2011., 22:27
Maca tz, pošto si ubraku s muslimanom, jel ti djeca imaju muslimanska imena....?

Mene bi živciralo što na njihovim feštama nema ni cura ni cuge :rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=Ix3FglULAX8

Ne,nemaju.Imaju imena sa istim početnim slovom,jedno je po porijeklu talijansko,a drugo je često i kod Hrvata i kod muslimana,samo sa drugim akcentom.:)

Nisi ti nikad bio na pravoj bosanskoj fešti,ne mogu nas kući poslat prije 6 ujutro,a mom mužu za kraj mora biti "Zajdi zajdi".
Bez tog ne ide kući.:rofl:

technotronic
07.01.2011., 22:30
Ne,nemaju.Imaju imena sa istim početnim slovom,jedno je po porijeklu talijansko,a drugo je često i kod Hrvata i kod muslimana,samo sa drugim akcentom.:)

Nisi ti nikad bio na pravoj bosanskoj fešti,ne mogu nas kući poslat prije 6 ujutro,a mom mužu za kraj mora biti "Zajdi zajdi".
Bez tog ne ide kući.:rofl:

Sigurno Dino i Denis:D

MelodyNine
07.01.2011., 22:31
ma, techno govori o muslimanskoj fešti, ne bosanskoj :zubo:
onoj gdje samo šerbe služe, eventualno neka mirisna nargila :D

Maca.
07.01.2011., 22:33
Sigurno Dino i Denis:D

Hmmm,toplo,toplo.:)

Maca.
07.01.2011., 22:37
ma, techno govori o muslimanskoj fešti, ne bosanskoj :zubo:
onoj gdje samo šerbe služe, eventualno neka mirisna nargila :D

Joj kad si spomenula nargilu,moj muž,inače nepušač,napušio se nargile kad smo bili u Tunisu.:rofl:
Meni se nije svidio niti jedan okus posebno,a on se naduvo,za sekund zaspo u sobi,kaže cijelu noć ga vile nosale.:lol:

MelodyNine
07.01.2011., 22:41
Joj kad si spomenula nargilu,moj muž,inače nepušač,napušio se nargile kad smo bili u Tunisu.:rofl:
Meni se nije svidio niti jedan okus posebno,a on se naduvo,za sekund zaspo u sobi,kaže cijelu noć ga vile nosale.:lol:

Da, i moj drug isto tako, žmari nargilu u 16, inače nepušač.
A meni, pušaču, ona bezveze skroz, šta znam :ne zna::D
Ni meni se nije nešto svidio niti jedan okus posebno.

Maca.
07.01.2011., 22:44
Da, i moj drug isto tako, žmari nargilu u 16, inače nepušač.
A meni, pušaču, ona bezveze skroz, šta znam :ne zna::D
Ni meni se nije nešto svidio niti jedan okus posebno.

Šta ja znam,mene smetalo to slatkasto u grlu,kao da mi šećer u prahu zapeo.:D
Nema nad pljugom.:kava:

technotronic
07.01.2011., 22:47
a koji okusi idu u nargilu? Trava, šit, haš, mara i ganđa? Ja druge neznam... Za kamilicu i šipak nijesam čuo:rofl:

glora's bastard
07.01.2011., 22:47
kae ovo? čet tema za bosanke? :zubo:

MelodyNine
07.01.2011., 22:48
kae ovo? čet tema za bosanke? :zubo:

:cerek:

@tech, nemam pojma, neke mirisne trave, nešto.
ja b' voljela da je ganđa :rofl:

Maca.
07.01.2011., 22:52
a koji okusi idu u nargilu? Trava, šit, haš, mara i ganđa? Ja druge neznam... Za kamilicu i šipak nijesam čuo:rofl:

Mi smo pušili neke voćne,al je zato čaj od mente fantastičan.:top:

technotronic
07.01.2011., 22:53
Hmmm,toplo,toplo.:)

Pino i Penis, ovaj Ino i Enis :rofl: Sorry, nisam mogao izdržat:rofl:

Aruena
08.01.2011., 00:31
Ajme teme...:rolleyes:

Pa ne zive sve zene udane za Muslimane u burkama i po serijatskim zakonima.

Raiden
08.01.2011., 00:43
Ovo što ste vi iznjeli, ste iznjeli iz neznanja. Ali sa zlom namjerom, a Bog najbolje zna.
Slično bi bilo da ja postavim temu "žena u krščanstvu ko kamila u Parizu" i pitam vas bili ste se udali za pedera milijunaša i imate pravo da birate između onoga koji će vas zadovoljavati dildom ili onoga zbog čije ćete pedofilske svečeničke prošlosti u koju ste bili uključeni odrapati u lezbijskom zatvoru.

Da skratim poentu - tema je jako provokativna, neznanje o temi je veliko, a pitanja su besmislena totalno. Čak kao žala je jako loša šala.
A vaša prsa kriju mnogo veću mržnju prema islamu nego što to ispoljavate, iako zapravo znate jako malo ili ništa o islamu.

I btw. šeiKovi nisu nikakve pokazne zamjenice u muslimana, to su šejhovi, kao npr. ovaj koji objašnjava fizički igled i ponašanje Muhammeda:
http://www.youtube.com/watch?v=RhNxIEEdrqA

Nuria Monfort
08.01.2011., 01:06
Ne bi me oženio, ružan je do bola. :D

Megalodona
08.01.2011., 01:11
Ovo što ste vi iznjeli, ste iznjeli iz neznanja. Ali sa zlom namjerom, a Bog najbolje zna.
tu se slažem, relativno.
Slično bi bilo da ja postavim temu "žena u krščanstvu ko kamila u Parizu" i pitam vas bili ste se udali za pedera milijunaša i imate pravo da birate između onoga koji će vas zadovoljavati dildom ili onoga zbog čije ćete pedofilske svečeničke prošlosti u koju ste bili uključeni odrapati u lezbijskom zatvoru.

a sada si napravio isto što i one, čestitam.
pripisujem ti isto neznanje i loše namjere.

MelodyNine
08.01.2011., 01:45
a sada si napravio isto što i one, čestitam.
pripisujem ti isto neznanje i loše namjere.

jebote, ova je tema moralni krah :D
i mi smo lude što sudjelujemo - vidiš da praktički niko to ne čini :D

Megalodona
08.01.2011., 01:53

jebote, ova je tema moralni krah :D
i mi smo lude što sudjelujemo - vidiš da praktički niko to ne čini :D

a kad smo blesave :rofl:
nećemo više, nema smisla, stvarno :rofl:

tequila
08.01.2011., 02:04
Da skratim poentu - tema je jako provokativna, neznanje o temi je veliko, a pitanja su besmislena totalno.

stari moj, tema NE MOZE biti provokativna ako u svemu nema barem truna istine
zisku ? inace bi bilo nesto izmisljeno, sto nije vrijedno spomena
a ti se zapitaj zasto te provocira kada netko pise ´lose´ stvari s kojima se susrecu muslimanke diljem svijeta

edit..alo ti sa nargilom ... salji dalje jebote :mudri:

sun.shine
08.01.2011., 02:13
stari moj, tema NE MOZE biti provokativna ako u svemu nema barem truna istine
zisku ? inace bi bilo nesto izmisljeno, sto nije vrijedno spomena
a ti se zapitaj zasto te provocira kada netko pise ´lose´ stvari s kojima se susrecu muslimanke diljem svijeta

edit..alo ti sa nargilom ... salji dalje jebote :mudri:

Znači, ako te ja provociram otvaranjem teme "Tequila ima malog pišu", onda u tome zasigurno ima truna istine? :s

tequila
08.01.2011., 02:21
Znači, ako te ja provociram otvaranjem teme "Tequila ima malog pišu", onda u tome zasigurno ima truna istine? :s
:ne zna:

po defaultu te ne moze isprovocirati nista sto ne sadrzi barem jedno cinjenicno stanje koje se tice tebe
zar se ne slazes....mislila sam da je to skolski primjer logike

mogu i slozenije :D

koliko puta si primjetila pticu kako sere
a koliko puta te je to sranje isprovociralo
po pravilu samo onda ako se posere tebi na auto ili jaknu

Me,myself and I
08.01.2011., 03:56
Ljudi žele biti bogati da bi ostvarili slobudu...ali novac rijetko kada zavrsi slobodom...posebno u tom scenariju i toj kolicini.

Ni mrtva.

Kaidan
08.01.2011., 08:47
Ljudi žele biti bogati da bi ostvarili slobudu...ali novac rijetko kada zavrsi slobodom...posebno u tom scenariju i toj kolicini.

Ni mrtva.

Ženama šeika je i ta sloboda, da si mogu priuštiti što žele, život (u materijalnom smislu) kakav žele i putovati gdje hoće, sasvim dovoljna. :ne zna:

Pink Freud
08.01.2011., 09:50
Ok, neki zakoni su stvarno čudni i za naše pojmove smiješni. No ne bi mi bio problem držati se tih zakona da sam rođena tamo. Ali čak i da sam se zaljubila u muslimana, nikad se ne bi udala za njega da on od mene traži da tamo idem živjet, nema šanse da tam odem ni turistički (bar ne u skoroj budućnosti). Još mogu preći preko terorističkih napada muslimana, preko zadrtosti i čudnih zakona, ali preko toga da su uništavali stare kipove stare preko 2 tisuće godina i ostale umjetnine u 21. STOLJEĆU, ne, preko toga ne mogu prijeći. Starine su ostavština tisuća generacija nama i tisućama generacija poslije nas, a oni jadni čovječuljci, samo su jedna mala mrvica u moru ljudskih sudbina, oni su se usudili uništiti nešto što je po meni vrijednije od bilo kakve nafte, zlata i dragog kamenja. Zadrti gadovi (ne svi, već oni koji su to napravili)!

Kaidan
08.01.2011., 10:51
Još mogu preći preko terorističkih napada muslimana, preko zadrtosti i čudnih zakona, ali preko toga da su uništavali stare kipove stare preko 2 tisuće godina i ostale umjetnine u 21. STOLJEĆU, ne, preko toga ne mogu prijeći. Starine su ostavština tisuća generacija nama i tisućama generacija poslije nas, a oni jadni čovječuljci, samo su jedna mala mrvica u moru ljudskih sudbina, oni su se usudili uništiti nešto što je po meni vrijednije od bilo kakve nafte, zlata i dragog kamenja. Zadrti gadovi (ne svi, već oni koji su to napravili)!

Srušili ih oni ili vrijeme, zar nije svejedno? :kava: I cijele te muslimanske zemlje netko je srušio, a on je sa zapada, "demokrat" i "humanist".

Pink Freud
08.01.2011., 11:59
Srušili ih oni ili vrijeme, zar nije svejedno? :kava: I cijele te muslimanske zemlje netko je srušio, a on je sa zapada, "demokrat" i "humanist".

Za mene je to isti idiotizam kao i nacisti kad su palili knjige i slike. I nisam rekla da su srušili, već uništili. Ako je taj kip postojao 2000 godina, ne bi ga ni drugih 10000 uništilo. Ljudi se se i tamo bunili protiv takvih zadrtih radnji, s tim da nisu uništavali američke spomenike, ne govorim o tome, već budističke... šta su im budisti krivi... eto to je dokaz da su njima svi krivi, samo su oni savršeni, jadna janjad, nevini ko djeca... nikog oni ne diraju, svi njih jadne napadaju.

happygoose
08.01.2011., 12:34

ovakvog apologetskog (znasg chega) nisam davno prochitala.:eek:

Stiliana
08.01.2011., 12:42

A kakve veze osobne mušice tvog pradjeda imaju s vjerskim zakonima? :confused:

klonka
08.01.2011., 12:56
A kakve veze osobne mušice tvog pradjeda imaju s vjerskim zakonima? :confused:
Koje zemlje? Ili si ti jedna od onih koja misli da je u svim muslimanskim zemljama na snazi šerijatski zakon?

mmmila
08.01.2011., 14:39
žena u islamu ko krme u teheranu,
mozak u palčice ne postoji ni malčice.

tequila
08.01.2011., 15:20
Koje zemlje? Ili si ti jedna od onih koja misli da je u svim muslimanskim zemljama na snazi šerijatski zakon?
kako koje?
pa svake drzave gdje su vjerski zakoni na snazi

sto izvrces Bolan :rofl:

ajde ti meni navedi jednu sekularnu drzavu sa pretezito muslimanskom populacijom ? (osim Bosne i Turske)

klonka
08.01.2011., 18:44
Hoćeš reći da su razine ženskih prava iste u Indoneziji i Saudijskoj Arabiji?

Kaidan
08.01.2011., 18:49
ovakvog apologetskog (znasg chega) nisam davno prochitala.:eek:

OK, ja pričam gluposti, a zna se tko je prvi počeo, ratove na Bliskom Istoku. Rušenje kipova uslijedilo je tek nakon toga.

tequila
09.01.2011., 11:15

:nono:

Hocu reci da je razina zenskih ogranicenja ista u indoneziji i saudijskoj arabiji.

Usput primjecujem kako pojedinci uporno i sistematski odbacuju bilo kakve kritike na racun pozicije zena u islamu.
Ovdje ne pricamo o tome sto i kako je zapisano u Kuranu, to je samo crna tinta na papiru.
Pricamo o cinjenicama (strahotama) koje se svakodnevno dogadjaju muslimanskim zenama diljem svijeta.
Pocevsi od kamenovanja za preljub u Iranu, do polivanja kiselinom za neposluh u Pakistanu do genitalnog sakacenja u Somaliji do zatvorske kazne za poljubac u Dubaiu.

Vi mozete polemizirati koliko god hocete, CINJENICA ostaje da je 'krscanski svijet' jos u proslom stoljecu prestao spaljivati zene na lomaci i da nam anno 2011 ostaju jos neke 'sitnice' poput prava na jednaku placu.

Aruena
09.01.2011., 15:53
Ok, neki zakoni su stvarno čudni i za naše pojmove smiješni. No ne bi mi bio problem držati se tih zakona da sam rođena tamo. Ali čak i da sam se zaljubila u muslimana, nikad se ne bi udala za njega da on od mene traži da tamo idem živjet, nema šanse da tam odem ni turistički (bar ne u skoroj budućnosti). Još mogu preći preko terorističkih napada muslimana, preko zadrtosti i čudnih zakona, ali preko toga da su uništavali stare kipove stare preko 2 tisuće godina i ostale umjetnine u 21. STOLJEĆU, ne, preko toga ne mogu prijeći. Starine su ostavština tisuća generacija nama i tisućama generacija poslije nas, a oni jadni čovječuljci, samo su jedna mala mrvica u moru ljudskih sudbina, oni su se usudili uništiti nešto što je po meni vrijednije od bilo kakve nafte, zlata i dragog kamenja. Zadrti gadovi (ne svi, već oni koji su to napravili)!

Sve te islamske teroriste koji ubijaju neduzni svijet i ruse spomenike kulture,zapravo su iznjedrili Ameri i njihova gramzivost,te "premudra i dalekovida" politika...:(

Stiliana
09.01.2011., 16:36

:facepalm:

A kakve sad veze ima jel jedna država ili njih pet?

Btw, jel znate da je Oriana Fallaci 1979. pred Homeinijem skinula hidžab i nazvala ga glupom srednjovjekovnom prnjom? :D

Modesti
09.01.2011., 16:42

Ne ,nisu iste, ali i u jednoj i u drugoj zemlji se ta prava krše
Kao što se između ostalog krše i u super duper Dubaiu
Bila sam i u Indoneziji i u KSA i u Emiratima i u još ponekoj islamskoj zemlji i ne, ne bi se voljela roditi tamo, posebice ne kao žena
Samo se ta prava jebački krše u KSA, dok recimo u Dubaiu to nije tako vidljivo
No dovoljno je recimo napomenuti da su u dubaiu pozvali svoje građane da se ne žene kršćankama jer su djeca iz takvih brakova sklonija kriminalu i ostalim oblicima neželjnog ponašanja
Da mi je vidjeti da takvo što učine Europljani i pozovu svoje državljane da wse ne žene s muslimankama jer će im djeca biti sklona kriminalu :rolleyes:

Inače kad već spominješ Indoneziju iz te zemlje su preko noći sprašili sve Crnogorce i Srbe za vrijeme rata u Bosni.

Gzena
10.01.2011., 13:53
Indonezija je jedna od rigoroznijih zemalja baš po tom pitanju, u velikom dijelu je na snazi šerijatski zakon.
Ne znam po čemu se razlikuje od Saudijske Arabije.:ne zna:

:ne zna:
po defaultu te ne moze isprovocirati nista sto ne sadrzi barem jedno cinjenicno stanje koje se tice tebe
zar se ne slazes....mislila sam da je to skolski primjer logike

To vrijedi u slučajevima kao što je ptica koja sere u letu. :D

Kod nekih pak, ne vrijedi.
Uglavnom su to empatični primjerci ljudske vrste koje eto može iznervirati nepravda nad drugim ljudima koji im nisu u rodu.

tak da ti ne stoji da se svak češe tam gdje ga svrbi...

mene užasno, užasno ljute agresivni muškarci koji su nasilni prema svojim ženama, mam bi im jaja podrezala... a eto, nit sam imala takvog u obitelji, nit sam s takvim u vezi... go figure. :D

Gzena
10.01.2011., 14:00
Mi smo pušili neke voćne,al je zato čaj od mente fantastičan.:top:

I on je od voćne vidio vile? Mašala. :rofl:

Kako meni onda ništa kad pijem čaj od borovnice..:ne zna: :D

Modesti
10.01.2011., 14:08
Indonezija je jedna od rigoroznijih zemalja baš po tom pitanju, u velikom dijelu je na snazi šerijatski zakon.
Ne znam po čemu se razlikuje od Saudijske Arabije.:ne zna:

ne da se razlikuje nego nije uopće usporediva
u Indoneziji recimo velika većina žena radi
u KSA ne smiješ čak ni kao europljanka hvatat zraka na palubi obučena od glave do pete i pokrivena šeširom jer odmah dođu vlasti da kažu da žena ne smije biti vidljiva
pa moraš u kabinu ko pas
tamo u biti ništa ne smiješ i sve je zabranjeno i možeš najebat samo tako
e sad, ne znači da je Indonežankama ružičasto samo količina represije nije usporediva
ko npr u Dubaiu , tamo puno toga žena mogu i smiju, ali moraju imati dozvolu od muža
dok npr u SA uopće ne smiješ voziti auto u dubaiu žene mogu polagati za vozački, tj nisam sigurna kako je s njihovim ženama ( jer oni su u manjini, većinom su stranci tamo, radna snaga im je iz pakistana i ostalih siromašnih muslimanskih zemalja) , ali znam da ti kao evropljanka možeš tamo polagati ukoliko ti muž da dozvolu
uopće ništa ne ide bez muževe dozvole i da ga jebeš ja to ne mogu svarit
što će ti svo bogatstvo ovoga svijeta kad moraš biti poslušna , kad si poput malog djeteta ovisna o dozvolama
no to je za arabiju lunapark

Gzena
10.01.2011., 14:13
Da skratim poentu - tema je jako provokativna, neznanje o temi je veliko, a pitanja su besmislena totalno. Čak kao žala je jako loša šala.
A vaša prsa kriju mnogo veću mržnju prema islamu nego što to ispoljavate, iako zapravo znate jako malo ili ništa o islamu.

Znam da je teško istini pogledat u oči, zato se nemojmo prepucavat nego lijepo pogledajmo činjenice.

Stavimo sad na stranu uživaju li muslimanke u takvom tretmanu, ali Činjenica jest da su im mnoga prava uskraćena, a slobodu da ne spominjem. Također mnoge skončaju život upravo iz istih gore navedenih razloga što nas zapravo dovodi do opakog kršenja ljudskih prava i kriminala.

A sve upakirano pod podznakom religije i običaja. :ne zna:

slobodno me demantiraj.:kava:

Gzena
10.01.2011., 14:20
Modesti, oke, za mene su to detalji(: bahata slobodna žena : )... :D

Mislila sam u smislu šerijata, a nijanse gdje smiješ promolit glavu, a gdje ne... ne znam.

ali znam da je Indonezija slovila(i slovi) kao jedna od najrigoroznijih zemalja. Pretpostavljam ne možda baš u cijeloj zemlji, ali ima ona jedna pokrajina(zaboravila joj ime).

Modesti
10.01.2011., 14:28
Modesti, oke, za mene su to detalji(: bahata slobodna žena : )... :D

Mislila sam u smislu šerijata, a nijanse gdje smiješ promolit glavu, a gdje ne... ne znam.

ali znam da je Indonezija slovila(i slovi) kao jedna od najrigoroznijih zemalja. Pretpostavljam ne možda baš u cijeloj zemlji, ali ima ona jedna pokrajina(zaboravila joj ime).

a nisu detalji nikako
nije isto jel si u švicarskom zatvoru ili si u aušvicu
istina zatvoren si i u jednom i u drugom, ali nije i ne može biti isto
ja bez po muke opet odem u indoneziju ili što ja znam mauritaniju ( makar se lijepo zove islamska republika mauritanija) ili što ja znam u emirate, dok me u arabiju ne bi odvukle ni podivljale mazge
pa ni muškarci ne žele ići tamo jer je govno zadnje, a kako su oni ovisni o zapadnjacima ( jer ruku na srce nije da domaći baš znaju raditi) onda ih i jebački plaćaju
od 500 do 1000 eura na dan pa opet ljudi ne žele ići
jer je to jednostavno jebeni pakao
u indoneziju pak možeš i turistički
neusporedivo je.
stvarno jest
a baš u indoneziji sam se cerila ko budala, mislim da sam to pisala jer je bila velika polemika jel mogu transići u đamiju među muškiće
jer im zabranilo kao žene ne mogu među muške u đamiju, a ovi se digli na zadnje noge da su oni ipak muškarci
pa udri u rasprave :rofl:

Gzena
10.01.2011., 14:34
Nakon što si napisala što se gdje smije, sasvim razumljivo.
Čitala sam nešto baš o Indoneziji iznenadila se koliko su rigorozni.:ne zna:

Bez obzira na turizam i svjetske putnike.

klonka
10.01.2011., 19:25
Ako ćemo tako, u "kolijevci demokracije" ima amiških sekti koliko hoćeš, a prema svojoj teritorijalnoj rasprostranjenosti slobodno ih nazovimo pokrajinama, područjima ili čak selima. Poanta je u tome da nitko neće reći da su zemlje s većinski protestantskim stanovištvom sjebane niti će itko proglasiti religiju glavnim krivcem za diskriminaciju. Odnosno, riječ je o sljedećem:

A sve upakirano pod podznakom religije i običaja. :ne zna:
ovo si dobro primijetila i tu dolazimo do srži problema. Opravdavati neke akcije i stavove idejom da su one dio nečije kulture i običaja truć bla ne može biti pokriće za ljudsku patnju. Tu nema kompromisa, bilo da ta priča dolazi od nekog iznutra poput zadrtog vjerskog vođe koji pljuje po navodnim zapadnjačkim vrijednostima ili od nekog proliberalnog zapadnjaka koji zastupa laissez faire doktrinu. Mislim da bi to trebalo biti početno polazište u razmišljanjima o sukobu vrijednosti dvaju kultura. Ako se iza svega ugnjetava čovjek, pljujem na kulturni relativizam i pravo na samoodređenje. E sad, ako ćemo konkretno, ovdje je stvar u tome da određeni vjerski vođe u određenim vjerskim državama u svom tumačenju religije i (počesto izmišljenih) tradicija traže opravdanje za sustavno kršenje ljudskih, poglavito ženskih prava. Ali! Sam islam ni kao religija ni kao način života koji u osnovi propagira nije uperen protiv žena ili barem ništa više nego što je to npr. kršćanstvo i njegovi derivati. Ne mogu vjerovati da to nekome treba pojašnjavati (ovdje ne mislim na tebe Xeno, da ne bude zabune). Problem je u tome što je ova tema započeta upravo impliciranjem da su svi muslimani mizogini nasilnici (vidi samo početne riječi naslova: žena u Islamu) što je, složit ćeš se, vrlo uvredljivo. Mislim da treba razlikovati takvo esencijalističko tumačenje od činjenice da vjerske i svjetovne elite negdje u svijetu neku religiju zloupotrebljavaju kako bi legitimirale kršenje ljudskih prava. O potonjem se već može diskutirati.

Gzena
11.01.2011., 10:34
Ako ćemo tako, u "kolijevci demokracije" ima amiških sekti koliko hoćeš. Poanta je u tome da nitko neće reći da su zemlje s većinski protestantskim stanovištvom sjebane niti će itko proglasiti religiju glavnim krivcem za diskriminaciju.

Pa ne mogu baš usporediti protestantizam i zemlje islama s uvedenim šerijatom.

razlike su ipak velike...:ne zna:

A i ne možemo reći da je šerijat tako rijetka pojava i da se događa u tek nekoliko pokrajina u nekoliko zemalja. Obuhvaća velike islamske zemlje(Pakistan, Afganistan, Iran, SA, Jordan, Libiju, Mauritaniju, Somaliju, Sudan, Jemen, Oman), u nešto blažem obliku obuhvaća i Egipat, Siriju, Irak, Kuvajt, Jordan, Alžir, Tunis, Maroko, dio Nigerije, Bangladeš, Indoneziju, Maleziju i Bruneje.

Nije baš zanemarivo s obzirom da znamo da mnogi pogibaju pod takvim uređenjem što recimo baš i nije slučaj kod Amiša.

inače, slažem se s tvojim upisom...

no, to kako ljudi nešto doživljavaju... jeboga, isto kao što svećenike rimokatoličke crkve mahom svi doživljavaju pedofilima što je opet, daleko od istine...:ne zna:

vrrrlet
11.01.2011., 10:51
Još mogu preći preko terorističkih napada muslimana

Možeš li mi objasniti razliku između terorističkih napada radikalnih skupina ili državnog terora koji provode perjanice demokracije današnjeg svijeta? Osim što je državni teror daleko rašireniji?

Meni je smiješno spominjati WTC kada s druge strane imamo izbombardiranu najveću tvornicu lijekova u Africi i kada Shell "legalno" raseljuje, uzurpira i pljačka površine nekoliko puta veće od Hrvatske. Mene čudi kako nije srušeno više WTC-ova. Jer mi to zaslužujemo.

Vi mozete polemizirati koliko god hocete, CINJENICA ostaje da je 'krscanski svijet' jos u proslom stoljecu prestao spaljivati zene na lomaci i da nam anno 2011 ostaju jos neke 'sitnice' poput prava na jednaku placu.

Krščanski svijet je u prošlom stoljeću prouzročio dva svjetska klanja i užase neviđene na ovoj planeti. Oslobođenje žena se i dogodilo ponajviše zato što su poklali previše muškaraca, a netko je trebao raditi, pa su žene okusile radosti plaće.

Gzena
11.01.2011., 10:54
joj, što volim ovakvo relativiziranje...

baja
11.01.2011., 11:14
pa i nije baš relativiziranje
jedan sustav provodi represiju legalno, i propisano, a drugi perfidno i pod krinkom napretka

Gzena
11.01.2011., 11:27
da, to je istina
al ne razumijem zašto kod ovakvih rasprava uvijek krenu takve filozofske spike... ja ipak u tom odvratnom kapitalističkom društvu imam jebenu slobodu kretanja i slobodu izbora, bez obzira na gospodarski kriminal, kapitalizaciju društva i konzumerizam koji nas ždere...

nije 'zapad' obećana zemlja gdje rastu tratinčice, samo mi je smiješno dovoditi ove dvije stvari u analogiju...

ili da vas pitam, kad je to zapravo ista stvar samo drugih krajnosti, biste li radije živjeli na zapadu ili istoku?

vrrrlet
11.01.2011., 11:36

Ralativiziraš upravo ti i takve koje ne vide brvna u očima svojim. Žena je u zapadnoj civilizaciji žešće sustavno tlačena do prije sto godina, a relikte tog razmišljanja imali smo čak u jednoj Švicarskoj gdje je žensko pravo glasa uvedeno 1971. A uvjeravam te da bez 2 svjetska rata možda ni ti danas ne bi glasala. Glavni motor oslobođenja žena u zapadnoj civilizaciji su mrske nam komunističke i ine partije (koje su s druge strane besramno tlačile po drugim osnovama), a poglavito u ovim našim ruralnijim krajevima Evrope.

Pošto su za našu dobrotu prema ženama zaslužna industrijska revolucija (njen negativan aspekt potrebe za jeftinom radnom snagom), dva svjetska rata (motivirani interesima krupnog kapitala), komunistička partija , te želja da gledamo što otkrivenije pičke po cesti (:klopa:), ja bih se suzdržao od drvlja i kamenja po istočnijim susjedima.

Do oslobođenja žena u istočnih prijatelja će doći vrlo brzo, jer silnice povijesti neminovno vuku prema tome. Da li će to biti mega rat, nestanak nafte, muslimanska Lady Gaga , potreba za radom i žene u muslimanskoj obitelji zbog potrebe za sedmim televizorom u kućanstvu, ili sve navedeno zajedno.

Inanna
11.01.2011., 11:38
je, puno boljim su se pokazali politeisti glede žena... recimo grci koji ženama nisu dozvoljavali da izlaze iz kuće, a ako bi izlazile morale su biti zamotane ko danas u arapskim zemljama, a služile su samo kao sprave za rađanje jer su muški smatrali da nisu vrijedne druženja i razgovora, za to su služili drugi muški i hetere...

ili, bliski istok i kultovi boginja ljubavi... tamo su sve žene imale obvezu služenja "vojnog roka" u hramovima kao prostitutke... nisu smjele izaći iz hrama sve dok nisu skupile dovoljnu sumu... kažu da je manje uglednim ženama bilo traumatično jer nisu mogle naći mušterije, stoga ni izaći iz hrama...

ali nema veze, kasnije je taj krasni politeizam zamijenio "ženomrzački" monoteizam... :top:

Nigdje ne tvrdim da je politeizam bolji :ne zna:, a ti navodiš primjere patrijarhalnog ustrojenja.

Uostalom, nisu sve žene bile prostitutke. I čak i u tom groznom starom Rimu one su imale pravo na vlasništvo i nasljedstvo, a u još starijem Egiptu i Sumeru imale su pravo na rastavu braka :mig:
A da ne govorimo o tome da su žene mogle biti svećenice, što danas rijetko koji oblik monoteizma prihvaća.
Navodiš primjer prostitutki, ali s druge strane neki svećenici, pristaše božica kulta ljubavi, posvećujući život tim božicama i celibatu bi se kastrirali. Nek' tako sada utvrde svoj celibat ako su iskreni u tome :kava:
Sama "činjenica" da postoji jedan bog i da je interpretiran kao muškog spola ne ukazuje na nekakvu ravnopravnost (iako u Postanku piše "na svoju sliku i priliku stvori ih, muško i žensko stvori ih" :mig:).

Uostalom, sam hebraizam se razvio iz politeizma, postupnim izbacivanjem ženskog principa (Shekinah), a koliko god ga kršćani htjeli izbaciti nije im uspjelo (zato je danas većina crkva posvećena upravo Djevici Mariji, koja je, iako diskutabilan simbol ženskog principa, uzdignuta na rang božanstva iako to nije) jer očito ta neravnoteža i prevladavanje muškog principa nije bilo lako prihvatiti. Da ne spomenemo i Islam, čiji je veliki prorok Muhamed prije "doziva s nebesa" bio štovatelj božice Al-Lat (a dokazao je veliko poštovanje ženama time što nije jebao šestogodišnju suprugu Aishu, već je čekao da navrši 9 godina).

Ma ljudi rade previše sranja sakrivajući svoju izopačenost iza naredba i volje nekakvih bogova :o

Opravdavati neke akcije i stavove idejom da su one dio nečije kulture i običaja truć bla ne može biti pokriće za ljudsku patnju. Tu nema kompromisa, bilo da ta priča dolazi od nekog iznutra poput zadrtog vjerskog vođe koji pljuje po navodnim zapadnjačkim vrijednostima ili od nekog proliberalnog zapadnjaka koji zastupa laissez faire doktrinu. Mislim da bi to trebalo biti početno polazište u razmišljanjima o sukobu vrijednosti dvaju kultura. Ako se iza svega ugnjetava čovjek, pljujem na kulturni relativizam i pravo na samoodređenje. E sad, ako ćemo konkretno, ovdje je stvar u tome da određeni vjerski vođe u određenim vjerskim državama u svom tumačenju religije i (počesto izmišljenih) tradicija traže opravdanje za sustavno kršenje ljudskih, poglavito ženskih prava. Ali! Sam islam ni kao religija ni kao način života koji u osnovi propagira nije uperen protiv žena ili barem ništa više nego što je to npr. kršćanstvo i njegovi derivati. Ne mogu vjerovati da to nekome treba pojašnjavati (ovdje ne mislim na tebe Xeno, da ne bude zabune). Problem je u tome što je ova tema započeta upravo impliciranjem da su svi muslimani mizogini nasilnici (vidi samo početne riječi naslova: žena u Islamu) što je, složit ćeš se, vrlo uvredljivo. Mislim da treba razlikovati takvo esencijalističko tumačenje od činjenice da vjerske i svjetovne elite negdje u svijetu neku religiju zloupotrebljavaju kako bi legitimirale kršenje ljudskih prava. O potonjem se već može diskutirati.

Amen :D:kava:

vrrrlet
11.01.2011., 11:49
da, to je istina
al ne razumijem zašto kod ovakvih rasprava uvijek krenu takve filozofske spike... ja ipak u tom odvratnom kapitalističkom društvu imam jebenu slobodu kretanja i slobodu izbora, bez obzira na gospodarski kriminal, kapitalizaciju društva i konzumerizam koji nas ždere...

Imaš slobodu trošenja. Probaj tražiti neke osnovne ljuske slobode koje nemaju veze s trošenjem, i vidjeti ćeš koliko si slobodna. Ajde se kreći po Americi bez novaca. Ajde lovi po šumi. Školuj se samo u knjižnici. Uzgajaj svoj duhan. Slobodna si kao Glavaš.

nije 'zapad' obećana zemlja gdje rastu tratinčice, samo mi je smiješno dovoditi ove dvije stvari u analogiju...

ili da vas pitam, kad je to zapravo ista stvar samo drugih krajnosti, biste li radije živjeli na zapadu ili istoku?

Nije ista stvar. Nisu druge krajnosti. Svaki sistem ima odabranu grupu koju tlači, i oba su pogrešna. Mene smeta nekritičko nabacivanje floskulama bez želje za sagledavanjem uzroka koji su doveli do situacije/a.

Pitanje je kretensko, jer smo mi proizvod zapadne kulture. Meni su neshvatljive neke značajke istočnjaka, kao i obrnuto. Nikada ne bih živio tamo. Oni bi živjeli ovdje jer smo mi tolerantniji. Opet, ako ćemo gledati kroz povijest, kroz stoljeća, i svoditi račune, mi smo moralno veći seljaci od njih, jer su bili otvorenije društvo, tolerantnije i manje rušilačko.

kukuriku
11.01.2011., 12:00
Nije ista stvar. Nisu druge krajnosti. Svaki sistem ima odabranu grupu koju tlači, i oba su pogrešna. Mene smeta nekritičko nabacivanje floskulama bez želje za sagledavanjem uzroka koji su doveli do situacije/a.

Pitanje je kretensko, jer smo mi proizvod zapadne kulture. Meni su neshvatljive neke značajke istočnjaka, kao i obrnuto. Nikada ne bih živio tamo. Oni bi živjeli ovdje jer smo mi tolerantniji. Opet, ako ćemo gledati kroz povijest, kroz stoljeća, i svoditi račune, mi smo moralno veći seljaci od njih, jer su bili otvorenije društvo, tolerantnije i manje rušilačko.

Vrlet je ozbiljan.http://www.pic4ever.com/images/turkydance1.gif

Inače, ja mislim da su ljudi opčenito zli i perfidni. Što mi vamo, što oni tamo. Što zapad, što istok, što sjever, što jug. Samo smo mi mi draži, jer nas bolje poznam.

Inanna
11.01.2011., 12:12
Meni su neshvatljive neke značajke istočnjaka, kao i obrnuto. Nikada ne bih živio tamo. Oni bi živjeli ovdje jer smo mi tolerantniji. Opet, ako ćemo gledati kroz povijest, kroz stoljeća, i svoditi račune, mi smo moralno veći seljaci od njih, jer su bili otvorenije društvo, tolerantnije i manje rušilačko.

I bogatiji :mig::D

S time da bi određeni dio njih zadržao svoju "istočnjačku kulturu", uživao beneficije Zapada (u vidu socijalne države), odbacivao kulturu zemlje koja ih je prihvatila i zahtjevalo da ih se pusti na miru jer, eto, tako žive. Ne kažem da bi svi tako i da se nitko ne želi integrirati, ali određeni dio njih to ne želi.
A s druge strane meni ne bi palo na pamet posjetiti, na primjer, Egipat ili Afganistan i ne pokrivati se ako bi to od mene tražili. Jebiga, želim živjeti i vratiti se doma neoštećena.

vrrrlet
11.01.2011., 12:23
Inače, ja mislim da su ljudi opčenito zli i perfidni. Što mi vamo, što oni tamo. Što zapad, što istok, što sjever, što jug. Samo smo mi mi draži, jer nas bolje poznam.

Nije li to razlog da smo ti mrskiji? :misli:

S time da bi određeni dio njih zadržao svoju "istočnjačku kulturu", uživao beneficije Zapada (u vidu socijalne države), odbacivao kulturu zemlje koja ih je prihvatila i zahtjevalo da ih se pusti na miru jer, eto, tako žive. Ne kažem da bi svi tako i da se nitko ne želi integrirati, ali određeni dio njih to ne želi.
A s druge strane meni ne bi palo na pamet posjetiti, na primjer, Egipat ili Afganistan i ne pokrivati se ako bi to od mene tražili. Jebiga, želim živjeti i vratiti se doma neoštećena.

Među njihovim državama su razlike veće nego među našima, tako da nisu nužno siromašniji, ovisno otkud dolaze. Ekonomski imigranti su siromašniji, što se za njihove oksfordske studente opet ne može reći.

Da me put nanese raditi kod bogatog šeika na neodređeno, s obitelji, već se vidim kako bih se prilagođavao njihovom načinu života. Bi kurac. Na poslu bi istrpio što istrpiti moram, ali moj dom bi bio oaza i utvrda slobode, kao što
je dom zadrtih doseljnika u Njemačku utvrda morala pred dekadentnim zapadom.

Vrlet je ozbiljan.http://www.pic4ever.com/images/turkydance1.gif

happygoose
11.01.2011., 12:35
Ne ,nisu iste, ali i u jednoj i u drugoj zemlji se ta prava krše
Kao što se između ostalog krše i u super duper Dubaiu
Bila sam i u Indoneziji i u KSA i u Emiratima i u još ponekoj islamskoj zemlji i ne, ne bi se voljela roditi tamo, posebice ne kao žena
Samo se ta prava jebački krše u KSA, dok recimo u Dubaiu to nije tako vidljivo
No dovoljno je recimo napomenuti da su u dubaiu pozvali svoje građane da se ne žene kršćankama jer su djeca iz takvih brakova sklonija kriminalu i ostalim oblicima neželjnog ponašanja
Da mi je vidjeti da takvo što učine Europljani i pozovu svoje državljane da wse ne žene s muslimankama jer će im djeca biti sklona kriminalu :rolleyes:

Inače kad već spominješ Indoneziju iz te zemlje su preko noći sprašili sve Crnogorce i Srbe za vrijeme rata u Bosni.

vidim da pratish vijesti...:D

a pravi razlog koji se skriva iza tog poziva je chinjenica da im je porastao broj brakova izmedju domacih mushkaraca i stranih zena...

a zasto..pa zato jer je ekonomija prisilila da udavache traze za miraz(poklon od muza, regulirano u islamu) sve vece darove...i opet pitam se pitam zasto traze tolike darove...govorimo o kucama, automobilima ili gotovini( do 200 k eura)

pa su mushki skuzili da je jeftnije ozeniti zenu sa zapada...jer u pravilu je educirana, radi i zaradjuje i prilichno je sposobna pobrinuti se za sebe i navaznije ne traze darove...odnosno zamjene dar sa pravom da u lsuchaju razvoda odu iz zemlje sa svojom djecom..

cista matematika...

ne zaboraviti da je u islamu brak zapravo ugovor..potisuje se ugovor i mogu se postavljati uvjeti i dogovori.

klonka
11.01.2011., 12:41

Bogatiji? Kako koji društveni sloj i gotovo uvijek zahvaljujući izrabljivanju siromašnih i još siromašnijih. Imigranti u pravilu od socijalne države ne vide ni S, ali je itekako omogućuju indigenom stanovništvu. Što se integracije tiče, zanimljivo je kako se imigrantima zamjera zatvaranje u svoja ghetta, a starosjediocima se ne zamjera zatvaranje u raznorazna naselja zatvorenog tipa i razdvajanje djece još u vrtićkoj dobi. Buhuhu, zli imigranti se ne žele prilagoditi, a napravili smo sve što smo mogli da u istoj državi mi fini srednjoklasni Europljani ne dođemo u kontakt s njima prljavima i čudnima osim kad treba otići u neki restoran s etničkom kuhinjom. No ako i sve ovo stavimo na stranu, kad pogledaš ovu temu jasno ti je zašto se "određen dio ne želi integrirati" - kada se nečija kultura uzima kao cjelovit paket kao što je to riječ u uvodnom i nekoliko drugih postova ove teme, konkretnije, kada netko u isti koš trpa Bajram i bombaše samoubojice, onda ni nemaš baš prostora za prilagodbu.

A propos onoga gdje bismo najradije živjeli, moj je izbor nalik na Jugoslaviju osamdesetih, ali taj smo model uspješno razjebali. :zubo:

ne zaboraviti da je u islamu brak zapravo ugovor..potisuje se ugovor i mogu se postavljati uvjeti i dogovori.
Pa i kod nas je ugovor. :ne zna:

kukuriku
11.01.2011., 12:44

jok, bolje je zlo koje znaš.
jer se s istim bolje znaš nosit.
a ovo koje ne znaš, uff. ko zna, možda je to zlo zapravo dobro, pa di smo onda?http://www.pic4ever.com/images/7165.gif

happygoose
11.01.2011., 12:44
Sve te islamske teroriste koji ubijaju neduzni svijet i ruse spomenike kulture,zapravo su iznjedrili Ameri i njihova gramzivost,te "premudra i dalekovida" politika...:(

kako da ne:kava:

vrrrlet
11.01.2011., 12:45

a pravi razlog koji se skriva iza tog poziva je chinjenica da im je porastao broj brakova izmedju domacih mushkaraca i stranih zena...

a zasto..pa zato jer je ekonomija prisilila da udavache traze za miraz(poklon od muza, regulirano u islamu) sve vece darove...i opet pitam se pitam zasto traze tolike darove...govorimo o kucama, automobilima ili gotovini( do 200 k eura)

pa su mushki skuzili da je jeftnije ozeniti zenu sa zapada...jer u pravilu je educirana, radi i zaradjuje i prilichno je sposobna pobrinuti se za sebe i navaznije ne traze darove...odnosno zamjene dar sa pravom da u lsuchaju razvoda odu iz zemlje sa svojom djecom..

Kako rekoh, životima upravlja ekonomija. To je religija današnjice, islam nema šanse.

happygoose
11.01.2011., 12:48
Bogatiji? Kako koji društveni sloj i gotovo uvijek zahvaljujući izrabljivanju siromašnih i još siromašnijih. Imigranti u pravilu od socijalne države ne vide ni S, ali je itekako omogućuju indigenom stanovništvu. Što se integracije tiče, zanimljivo je kako se imigrantima zamjera zatvaranje u svoja ghetta, a starosjediocima se ne zamjera zatvaranje u raznorazna naselja zatvorenog tipa i razdvajanje djece još u vrtićkoj dobi. Buhuhu, zli imigranti se ne žele prilagoditi, a napravili smo sve što smo mogli da u istoj državi mi fini srednjoklasni Europljani ne dođemo u kontakt s njima prljavima i čudnima osim kad treba otići u neki restoran s etničkom kuhinjom. No ako i sve ovo stavimo na stranu, kad pogledaš ovu temu jasno ti je zašto se "određen dio ne želi integrirati" - kada se nečija kultura uzima kao cjelovit paket kao što je to riječ u uvodnom i nekoliko drugih postova ove teme, konkretnije, kada netko u isti koš trpa Bajram i bombaše samoubojice, onda ni nemaš baš prostora za prilagodbu.

A propos onoga gdje bismo najradije živjeli, moj izbor je nalik na Jugoslaviju osamdesetih, ali taj smo model uspješno razjebali. :zubo:

Pa i kod nas je ugovor. :ne zna:

ovo ti je vishe ko' na tezgi..ono ko' prenups:)

happygoose
11.01.2011., 12:50
Kako rekoh, životima upravlja ekonomija. To je religija današnjice, islam nema šanse.

i onda idologija to sakriva zaleci se na djecu iz brakova sa zenama od knjige..(al kitab zene)

no ima neshto i do tribal pripadnosti i zenjenju unutar obitelji(obichno neka sestrichna ili bratic) i tako to...

klonka
11.01.2011., 12:52
ovo ti je vishe ko' na tezgi..ono ko' prenups:)
Pa zar nije bolje da možeš pregovarati o pravnom statusu vlastite bračne zajednice i onome što će se dogoditi ako se rastanete nego da uzimaš onakav model kakav ti nudi država u kojoj se udaješ ili pak Crkva? Neki su ovdje zazivali slobodu izbora pa eto, naglas razmišljam... :E

kukuriku
11.01.2011., 12:55

Zapravo se ne slažem.
Mislim da religijska moć ekonomije i novca slabi, u tom smislu da nije nastupila mudro i dalekovidno.
Čini mi se da su novac i sve njegove prateće blagodati u vidu dizajnerskih pizdarija, ajfonova, televizora u 4 dimenzije, bigbradera, fejsa i foruma, sasvim uspješno mogli vladati svijetom još dugo dugo dugo, samo da su isti malo ravnomjernije rasporedili.
Sad očekujem ili prevladu islama ili promjenu strategije glavara crkve novca.
Dajmo i siromašnima da troše - to bi im moglo biti novo geslo. Doduše, nije da to nisu probali u meriki, pa onda slavno propali prebacivši otplatu usranih kredita državi tj. građanima iste.
Zapravo bi sad trebalo probati s - dajmo siromašnima da ne budu siromašni kako bi mogli trošiti.

happygoose
11.01.2011., 12:55
:nono:

a ja cu ti reci da sam sretna ko shojka...sto postoji Amerika, Kanada i EU.:):D sto postoji "zapadni" svijet...

Inanna
11.01.2011., 12:57

Među njihovim državama su razlike veće nego među našima, tako da nisu nužno siromašniji, ovisno otkud dolaze. Ekonomski imigranti su siromašniji, što se za njihove oksfordske studente opet ne može reći.

Narvo da su tu mnoge okolnosti u pitanju, a i tipologija imigranata. Ipak, mislim da ima više tih iz siromašnih slojeva nego dobrostojećih studenta :ne zna:

Da me put nanese raditi kod bogatog šeika na neodređeno, s obitelji, već se vidim kako bih se prilagođavao njihovom načinu života. Bi kurac. Na poslu bi istrpio što istrpiti moram, ali moj dom bi bio oaza i utvrda slobode, kao što
je dom zadrtih doseljnika u Njemačku utvrda morala pred dekadentnim zapadom.

:rofl::rofl:

@ klonka - Kužim što hoćeš reći. I u načelu se slažem da postoji segregacija s obje strane. Ipak, mislim da se one temelje na predrasudama, bilo na "zapadnjačkim" predrasudama da su svi "oni" banda divljaka, bilo na predrasudama imigranata o dekadentnom Zapadu.

vrrrlet
11.01.2011., 12:58
Pa zar nije bolje da možeš pregovarati o pravnom statusu vlastite bračne zajednice i onome što će se dogoditi ako se rastanete nego da uzimaš onakav model kakav ti nudi država u kojoj se udaješ ili pak Crkva? Neki su ovdje zazivali slobodu izbora pa eto, naglas razmišljam... :E

Takav model je u osnovi puno demokratičniji od našeg.

i onda idologija to sakriva zaleci se na djecu iz brakova sa zenama od knjige..(al kitab zene)

Pa i napad na Iran će opravdavati pokličima za slobodu žena i svijeta. A napadati će ga iz Saudijske Arabije, za koju je Iran Skandinavija na kvadrat po ljudskim pravima. I to je ideološka indoktrinacija najgore vrste.

Zato se treba čuvati urlikanja bojnih pokliča. To nisu moji ratovi. Neka Shell ratuje.

happygoose
11.01.2011., 13:02

zato jer ti je pregovaranje ogranicheno Kuranom i pravilima...pa tako mozesh se ti rastati(kao zena morash posebno ici na sud i traziti rastavu koja se odobrava po diskreciji suca) dok mushkarac izjavi tri puta i gotovo pa se ti misli...ali ti djeca idu muzu nakon odredjenog doba, jer se striktno odgajau u islamu(sva djeca rodjena u takvom braku, u bosni vladaju neka druga pravila i nije uopce za usporedjivati )...i tako ima toga josh...nije tako crno bijelo...ti recimo kao nudana zena(nakon rastave) nemash sto traziti sa mushkarcima koji ti nisu rod...i moze te se vrlo lako optuziti za nemoralnost i oduzeti djeca...obichno te policija cheka u zasjedi..

uglavnom...kolokvijalno zene ovdje kazu (stranknje) kad se pochne deshavati sranje u braku, dizi djecu i natrag doma jer postoji velika shansa da ih neces vidjeti i da se stvari mogu vrlo lako zakomplicirati na tvoju shtetu.Chak i tvoj "zapadni" muz pod vladavinom sherijata ovdje ima pravo te optuziti za prevaru i sjedish u zatvoru dok se ne dokaze suprotno...desilo se nedavno jednoj australki.

poglec tu sto ti se moze desiti.. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/dubai/4332145/Marnie-Pearce-adultery-case-mother-tells-of-her-fears-at-never-seeing-her-children-again.html

a posebno obrati paznju na ovaj video... http://video.au.msn.com/watch/video/9raw-dubai-mums-heartbreak/xcwo9cr

i da ne zaboravim, sve sto radish...od zaposlenja do vozachke skole treba ti pismena dozvola muza...ovo znam jer sam i sama morala traziti da mi moj ne jedanput napishe tkz. NOC dozvola za vozachku skolu, da imam mushkog instruktora...itd...da smijem voziti trudna dok polazem...

a posebnu sam komisiju morala proci da mi odobre(meni osobno kao majci i zeni) izdavanje rodnog lista vlastitog djeteta.My bad..nisam znala da morzm imati i dozvolu i za to...ono pishe ti muz da smijesh podici rodni list u opcini.

klonka
11.01.2011., 13:03
Narvo da su tu mnoge okolnosti u pitanju, a i tipologija imigranata. Ipak, mislim da ima više tih iz siromašnih slojeva nego dobrostojećih studenta :ne zna:
Logično je, na svijetu ima više ljudi iz siromašnih slojeva nego dobrostojećih studenata. :)

@ klonka - Kužim što hoćeš reći. I u načelu se slažem da postoji segregacija s obje strane. Ipak, mislim da se one temelje na predrasudama, bilo na "zapadnjačkim" predrasudama da su svi "oni" banda divljaka, bilo na predrasudama imigranata o dekadentnom Zapadu.
Pa naravno, ne amnestiram ja imigrante od predrasuda, samo kažem da treba uočiti i balvan u svom oku prije nego što se krene komentirati trnje u tuđem.

Modesti
11.01.2011., 13:17

cista matematika...

a čuj, zjenica oka moga :cerek: je dio zločeste zapadnjačke mašinerije, , puj, puj, koja svim ovdje prisutnim diskutantima dozvoljava da seru kvake i nose kroksice :D

i mogu oni kenjat koliko im je volja i lupetat, ali ja sam osobno sretna jer sam dio te zapadne, fuk , fuk, izrabljivačke sve nešto najgore kulture i što nisam žena u ksa ili u dubaiu nevažno
bijah tamo, vidjeh i hvala lijepo ne bi više

Modesti
11.01.2011., 13:21

Pa i napad na Iran će opravdavati pokličima za slobodu žena i svijeta. A napadati će ga iz Saudijske Arabije, za koju je Iran Skandinavija na kvadrat po ljudskim pravima. I to je ideološka indoktrinacija najgore vrste.

Zato se treba čuvati urlikanja bojnih pokliča. To nisu moji ratovi. Neka Shell ratuje.

jebiga, sa saudijcima se da trgovat, s irancima baš i ne
a s kim se ne da trgovat jel te:D
no to ni malo ne mjenja na činjenici da su i jedna i druga zemlja jebeni zatvor
naravski i između zatvora postoje bitne razlike, ali to ne mjenja na činjenici da jesu jebeni zatvor
osim toga lijepo otiđite tamo, nije to danas baš tako skupo pa na svojoj koži osjetite kako izgleda

happygoose
11.01.2011., 13:22
a čuj, zjenica oka moga :cerek: je dio zločeste zapadnjačke mašinerije, , puj, puj, koja svim ovdje prisutnim diskutantima dozvoljava da seru kvake i nose kroksice :D

i mogu oni kenjat koliko im je volja i lupetat, ali ja sam osobno sretna jer sam dio te zapadne, fuk , fuk, izrabljivačke sve nešto najgore kulture i što nisam žena u ksa ili u dubaiu nevažno

zivila ti meni ovakava pokvarena i zapadanjachka...:cerek::D

ja moram paziti sto pricham...ipak postoje zakoni o informiranju ovdje pa ne smijem puno :cerek:...:o:D redovno nam se brishu teme i postovi na lokalnom forumu, a teme politike i religije su zabranjene...veliki braco gleda..:kava:

ali zato mozshes ti...

klonka
11.01.2011., 13:23
zato jer ti je pregovaranje ogranicheno Kuranom i pravilima...pa tako mozesh se ti rastati i sve to...ali ti djeca idu muzu nakon odredjenog doba...i tako ima toga josh...nije tako crno bijelo...ti recimo kao nudana zena(nakon rastave) nemash sto traziti sa mushkarcima koji ti nisu rod...i moze te se vrlo lako optuziti za nemoralnost i oduzeti djeca...obichno te policija cheka u zasjedi..
Meni nije jasno što ti želiš reći. Kod Crkve, a falabogu ova zemlja ima deklariranih 80% katolika na koje se dotična institucija voli pozivati, brakovi su uređeni pravilima Crkve pa se tako ne možeš ni formalno rastati. Možemo reći da hvalabogu nemamo crkvene zakone, ali znači li to da oni nemaju ama baš nikakvog utjecaja na život ljudi? Kad ti svjetovni zakon daje dozvolu da se rastaneš, znači li to da nužno nećeš trpiti nikakve posljedice osuđivanja ili potencijalne izolacije iz zajednice odrastaš li u malo, hm, primitivnijoj sredini? I znači li to što se deklariraš kao katolik da se slažeš sa svime što Crkva propagira do te mjere da ćeš poštovati svetu instituciju braka na onaj način na koji se to od tebe traži? Do smrti? No dobro, manimo se glavne vjerske instiucije u našoj zemlji na trenutak i recimo da smo mi divna sekularna država sa svjetovnim zakonima, a "oni neki tamo" su šugava zadrta vjerska s vjerskim zakonima i odgovorimo na sljedeća pitanja. Znači li to da su:
1) svi vjerski zakoni u svim državama u kojima su na snazi isti i ako nisu, zašto o njima raspravljamo kao da jesu;
2) svjetovni zakoni neke države koji reguliraju npr. prava i povlastice stečene brakom ili njegovom rastavom nužno dobri (ja recimo kao diskriminaciju u pravnom reguliranju obiteljskih odnosa u našoj državi vidim nemogućnost da homoseksualne osobe stupaju u brak i posvajaju djecu); te
3) stanovnici neke zemlje nužno oduševljeni sa svim odrednicama njezinog pravnog uređenja do te mjere da ih s njime treba poistovjećivati (muslimani su takvi i takvi jer je u njihovim zemljama zakon takav i takav)?

Modesti
11.01.2011., 13:27
zato jer ti je pregovaranje ogranicheno Kuranom i pravilima.
a posebnu sam komisiju morala proci da mi odobre(meni osobno kao majci i zeni) izdavanje rodnog lista vlastitog djeteta.My bad..nisam znala da morzm imati i dozvolu i za to...ono pishe ti muz da smijesh podici rodni list u opcini.

živiš u emiratima?
meni tamo nisu dali na internet jer da sam žensko,( nou šit nisam znala :rolleyes:) jel su to izmjenili ili je isto ostalo?
meni je ovaj zadnji pasus recimo sasvim dovoljan da budem sretna da sam rođena tu gdje jesam
ne moraju me bičevat, kamenovat, ne moraju mi zabraniti da vozim auto, ne moraju mi ograničiti slobodu kretanja, dovoljno je da moram za sve pitati muža za dozvolu pa da se osjećam upravo ko krme u teheranu

happygoose
11.01.2011., 13:31
Meni nije jasno što ti želiš reći. Kod Crkve, a falabogu ova zemlja ima deklariranih 80% katolika na koje se dotična institucija voli pozivati, brakovi su uređeni pravilima Crkve pa se tako ne možeš ni formalno rastati. Pa čak i kad ti svjetovni zakon daje dozvolu da se rastaneš, znači li to da nužno nećeš trpiti nikakve posljedice osuđivanja ili potencijalne izolacije iz zajednice odrastaš li u malo, hm, primitivnijoj sredini? No dobro, recimo da smo mi divna sekularna država sa svjetovnim zakonima, a "oni neki tamo" su šugava zadrta vjerska s vjerskim zakonima, ali znači li to da su 1) svi vjerski zakoni u svim državama u kojima su na snazi isti i ako nisu, zašto o njima raspravljamo kao da jesu; 2) svjetovni zakoni neke države koji reguliraju npr. prava i povlastice stečene brakom ili njegovom rastavom nužno dobri (ja recimo kao diskriminaciju u pravnom reguliranju obiteljskih odnosa u našoj državi vidim nemogućnost da homoseksualne osobe stupaju u brak i posvajaju djecu); te 3) stanovnici neke zemlje nužno oduševljeni sa svim odrednicama njezinog pravnog uređenja do te mjere da ih s njime treba poistovjećivati (muslimani su takvi i takvi jer je u njihovim zemljama zakon takav i takav)?

prvo...nigdje niti jednom rijechje nisam navela da je netko shugav i zadrt...samo ti dajem uvid u situcaiju jer ovdje zivim...pa nema potrebe pochinjati post tako negativno..niti sam ni u jednom trenutko generalizirala..samo pishe svoje dojmove i iskustva...kao stvari jesu jer sam ih proshla..a ti mozesh donjeti svoje zakljuchke...

velika je razlika...jer vecina ce katolika zazmiriti na jedno oko i rastati se svjetovno...i amen
i sto je najvaznije imaju SLOBODU zazmiriti na jedno oko i staviti figu u djep.

ovdje nema svjetovnog, nema sepracije izmedju zakona(sherijata, Kurana, Boga) i tvog zivota.Nema rasprave o homo brakovima i hoce li ti sin u sedmoj godini otici zivjeti u muzevu obitelj.Nema rasprave o tome da ces se ti udati za francuza katolika...jer ne mozesh ..zabranjeno.

Znash li da je djete rodjeno van braka automatski siroche i nema pravo na rodni list...to sam chula neki dan..jer je izbila afera oko neke 18 god. britanke koja je rodila i ostavila djete na ulici....za ilegalno djete se ide u zatvor.za sex van baraka se kaznjava.za preljub takodjer.

ti ne razumish fundamentalno...ti imash slobodu ovo napisati na forumu, sto si napisla meni:kava:

klonka
11.01.2011., 13:32
ovdje nema svjetovnog, nema sepracije izmedju zakona(sherijata, Kurana, Boga) i tvog zivota.
(...)
ti ne razumish fundamentalno...ti imash slobodu ovo napisati na forumu, sto si napisla meni:kava:
ONDJE to problem, slažem se, ali to je problem države i njenih elita koje religiju uzimaju kao legitimaciju za pravni poredak, a ne religijske pripadnosti.

Ja pukom igrom povijesnih okolnosti nisam muslimanka, a čisto sumnjam da bi mi život danas ovdje gdje živim bio puno drugačiji da jesam. Eto, o tome se radi, a ne o SA, Iranu i Emiratima.

Modesti
11.01.2011., 13:34
zivila ti meni ovakava pokvarena i zapadanjachka...:cerek::D

ja moram paziti sto pricham...ipak postoje zakoni o informiranju ovdje pa ne smijem puno :cerek:...:o:D redovno nam se brishu teme i postovi na lokalnom forumu, a teme politike i religije su zabranjene...veliki braco gleda..:kava:

ali zato mozshes ti...

ae :D
znaš di se to isto jako kontrolira internet
u kini
jebemu miša recimo uspiješ otvoriti neku stranicu i poslije želiš ponovo na nju, a pristup zabranjen
valjda milion kineza radi samo na tome da zabranjuje razne stranice
na forum hr nisam mogla ići :rolleyes:

Meni nije jasno što ti želiš reći. Kod Crkve, a falabogu ova zemlja ima deklariranih 80% katolika na koje se dotična institucija voli pozivati, brakovi su uređeni pravilima Crkve pa se tako ne možeš ni formalno rastati. Možemo reći da hvalabogu nemamo crkvene zakone, ali znači li to da oni nemaju ama baš nikakvog utjecaja na život ljudi? Kad ti svjetovni zakon daje dozvolu da se rastaneš, znači li to da nužno nećeš trpiti nikakve posljedice osuđivanja ili potencijalne izolacije iz zajednice odrastaš li u malo, hm, primitivnijoj sredini? I znači li to što se deklariraš kao katolik da se slažeš sa svime što Crkva propagira do te mjere da ćeš poštovati svetu instituciju braka na onaj način na koji se to od tebe traži? Do smrti? No dobro, manimo se glavne vjerske instiucije u našoj zemlji na trenutak i recimo da smo mi divna sekularna država sa svjetovnim zakonima, a "oni neki tamo" su šugava zadrta vjerska s vjerskim zakonima i odgovorimo na sljedeća pitanja. Znači li to da su:
1) svi vjerski zakoni u svim državama u kojima su na snazi isti i ako nisu, zašto o njima raspravljamo kao da jesu;
2) svjetovni zakoni neke države koji reguliraju npr. prava i povlastice stečene brakom ili njegovom rastavom nužno dobri (ja recimo kao diskriminaciju u pravnom reguliranju obiteljskih odnosa u našoj državi vidim nemogućnost da homoseksualne osobe stupaju u brak i posvajaju djecu); te
3) stanovnici neke zemlje nužno oduševljeni sa svim odrednicama njezinog pravnog uređenja do te mjere da ih s njime treba poistovjećivati (muslimani su takvi i takvi jer je u njihovim zemljama zakon takav i takav)?

paz vamo
ne znam baš ko će te osuđivati zbog rastave u zemlji u kojoj je polovica stanovništva rastavljeno, ali to što baba manda tebe smatra kurbetinom baš i nema veze s činjenicom da te u ksa kamenuju do smrti jer si preljubnica
ili su te silovali, ali nemađš jebena četri svjedoka da to potvrde pa najebeš zbog seksa s muškarcem koji ti nije muž
možeš ti relativizirati do preksutra no činjenice ostaju činjenice
i u najliberalnijoj od svih islamskih država si kao žena jebena stranka, ne zato jer te baba manda osuđuje već zato jer te zakon te zemlje osuđuje
a sad to jel su oni oduševljeni ili nisu to to ne bi znala reći jer baš i ne vole imati kontakta s nevjernicima
istina u ksa vole kontktirat s tobom s kamenom, no pa i to je valjda izjava

vrrrlet
11.01.2011., 13:35

Tako je i žena u SA sretna jer na nju ne drka nitko, dok si ti onečišćena misaonim valovima sotoninih sljedbenika.

klonka
11.01.2011., 13:37
paz vamo
ne znam baš ko će te osuđivati zbog rastave u zemlji u kojoj je polovica stanovništva rastavljeno, ali to što baba manda tebe smatra kurbetinom baš i nema veze s činjenicom da te u ksa kamenuju do smrti jer si preljubnica
ili su te silovali, ali nemađš jebena četri svjedoka da to potvrde pa najebeš zbog seksa s muškarcem koji ti nije muž
Modesti, radnja Lisica (http://hr.wikipedia.org/wiki/Lisice_%281969%29) se događa kod nas prije samo 60-ak godina. Stvari se mijenjaju i nije sve oduvijek ni kod nas bilo sjajno i liberalno niti je završavalo na babi Mandi.

Kao što rekoh, o kršenju ljudskih prava u SA možemo razgovarati, ali o poistovjećivanju religijske pripadnosti s kršenjem ljudskih prava ne možemo. Ajmo već jednom prestati govoriti da su te dvije stvari isto.

happygoose
11.01.2011., 13:37
živiš u emiratima?
meni tamo nisu dali na internet jer da sam žensko,( nou šit nisam znala :rolleyes:) jel su to izmjenili ili je isto ostalo?
meni je ovaj zadnji pasus recimo sasvim dovoljan da budem sretna da sam rođena tu gdje jesam
ne moraju me bičevat, kamenovat, ne moraju mi zabraniti da vozim auto, ne moraju mi ograničiti slobodu kretanja, dovoljno je da moram za sve pitati muža za dozvolu pa da se osjećam upravo ko krme u teheranu

da josh smo tu...insallah:o

ne znam...nedavno sam ushla ujedan i nisu mi prigovorili...samo mi je prstom pokazao da odem na kat..tam su zene.:D

happygoose
11.01.2011., 13:39
ONDJE to problem, slažem se, ali to je problem države i njenih elita koje religiju uzimaju kao legitimaciju za pravni poredak, a ne religijske pripadnosti.

Ja pukom igrom povijesnih okolnosti nisam muslimanka, a čisto sumnjam da bi mi život danas ovdje gdje živim bio puno drugačiji da jesam. Eto, o tome se radi, a ne o SA, Iranu i Emiratima.

ne kuzish ti...nema elita nishta sa religijom...ne kuzish/ne poznajesh ti islam meni se cini.

Muslimanke u Bosni i RH zive normalno kao i sve zene na balkanu po tom pitanju i tu nema rasprave, jer su im tekovine zapadne civilizacije to omogucile...:D

klonka
11.01.2011., 13:42
ne kuzish ti...nema elita nishta sa religijom...ne kuzish/ne poznajesh ti islam meni se cini.
Čekaj, tebi je to stvar islama samog po sebi, a ne vjerskih vođa koje ga tumače na pogrešan način? Jadan Muhamed, okreće se u grobu zbog ove izjave.

Muslimanke u Bosni i RH zive normalno kao i sve zene na balkanu po tom pitanju i tu nema rasprave, jer su im tekovine zapadne civilizacije to omogucile...:D
Aaaaaaaaaaaaaaaaa! Misliš valjda na tekovine Osmanskog carstva, a tek onda zapadnjačke kerefeke. :mig:

happygoose
11.01.2011., 13:42
u kini
jebemu miša recimo uspiješ otvoriti neku stranicu i poslije želiš ponovo na nju, a pristup zabranjen
valjda milion kineza radi samo na tome da zabranjuje razne stranice
na forum hr nisam mogla ići :rolleyes:

jesam ti rekla da su nam odbanali 24sata:lol: i flicr...bilo zabranjeno..

Modesti
11.01.2011., 13:43
Tako je i žena u SA sretna jer na nju ne drka nitko, dok si ti onečišćena misaonim valovima sotoninih sljedbenika.

ne b znala, jer žena u ksa nema internet pa da može napisati svoje jel te mišljenje
ja imam
:mig:

Modesti, radnja Lisica (http://hr.wikipedia.org/wiki/Lisice_%281969%29) se događa kod nas prije samo 60-ak godina. Stvari se mijenjaju i nije sve oduvijek ni kod nas bilo sjajno i liberalno niti je završavalo na babi Mandi.

Kao što rekoh, o kršenju ljudskih prava u SA možemo razgovarati, ali o poistovjećivanju religijske pripadnosti s kršenjem ljudskih prava ne možemo. Ajmo već jednom prestati poistovjećivati te dvije stvari.

nije nigdje idealno, ali postoji velika razlika između zakona jedne države i mentaliteta ljudi
o ovoj tvojoj zadnjoj rečenici bi se dalo raspravljati kada bi ijedan muslimanski vjerski vođa izjavio kako se ne treba uzimati baš svako slovo svetih spisa kao nešto što je neupitno
no to se nije dogodilo
dakle napisano je " udrijte ju" a u napisano se ne može sumnjati.

no kako rekoh, odi pa vidi
doznati ćeš kako su se morali osjećati crnci na jugu negdje početkom devetnaestog stoljeća

happygoose
11.01.2011., 13:44
Aaaaaaaaaaaaaaaaa! Misliš valjda na tekovine Osmanskog carstva, a tek onda zapadnjačke kerefeke. :mig:

moja mater bi rekla drug tito..ali ti se vjerojatno ne bi slozila s tim...
ja nemam nikakvo misljenje o osmanskom carstvu..ali znam iz lekcija povjesti da se narod i nije dobro proveo.

ali to je bilo u osmanskom carstvu:kava: mislim, ja pricham o danas.

klonka
11.01.2011., 13:48
u kini
Mhm, mora da su to krivi ateisti i taoisti. :zubo: Ah, ne, ček, u Kini religija ne igra nikakvu ulogu i opravdanje vladajućih elita za kinjenje naroda leži u specifičnom tumčenju komunizma. Analogijom po kojoj se ide na ovoj temi, zaključit ću da su svi Kinezi komunisti i da im je zatiranje ljudskih sloboda dio mentaliteta. Jupi. :Serek:

moja mater bi rekla drug tito..ali ti se vjerojatno ne bi slozila s tim...
ja nemam nikakvo misljenje o osmanskom carstvu..ali znam iz lekcija povjesti da se narod i nije dobro proveo.

ali to je bilo u osmanskom carstvu:kava: mislim, ja pricham o danas.
Apsolutno bih se složila s tvojom majkom. :cerek: O Osmanskom carstvu si iz povijesti, ako se radi o osnovnoškolskom i srednjoškolskom gradivu, vjerojatno učila samo loše stvari, a nijednu dobru. Ne krivim te, udžbenici iz povijesti su nam kriminalni.

Vremena se mijenjaju. Vidi Iran prije revolucije. Zamisli, a muslimanska država. :ne zna: Što, danas su se vremena promijenila pa opet prekrasan zapadnjački liberalan svijet dijeli packe okolo o demokraciji i ljudskim pravima? Sutra se situacija može opet okrenuti i to na našu štetu. Što ćemo reći onda?

Poanta cijele teme je da ne možete izmišljati nekakav "muslimanski mentalitet" koji se bazira na kamenovanju žena. Mislim, svašta.

happygoose
11.01.2011., 13:49
Čekaj, tebi je to stvar islama samog po sebi, a ne vjerskih vođa koje ga tumače na pogrešan način? Jadan Muhamed, okreće se u grobu zbog ove izjave.

gle jel pishe lijepo da se ne smijesh udati za mushkarca koji nije musliman..jel tako...tako je...i tako ti nalaze zakon u zemlji.:o

a tradiciija i kultura u zemlji ce ti josh recimo dirigirati za kojeg tochno "plemena", iz koje zemlje(ako je musliman) ili koje obitelji.

mogu li elite manipulirati vjerom...mogu...i vjerojatno to negdje i rade...ali nije fer reci da samo elite manipuliraju religijom i da ne postoje stvari koje su jasne same po sebi i ljudi to poshtuju i tako zive(gorenavedeniprimjer)

Modesti
11.01.2011., 13:50
da josh smo tu...insallah:o

ne znam...nedavno sam ushla ujedan i nisu mi prigovorili...samo mi je prstom pokazao da odem na kat..tam su zene.:D

:s
napredak, nema što

jesi li ti uopće ikad pročitala išta od toga što je rečeni muhamed izjavio i čije se riječi uzimaju zdravo za gotovo
recimo o tome kako se ponašati prema nevjernicima, kako se ponašati prema njihovim ženama, kako disciplinirati neposlušnu ženu

jesam ti rekla da su nam odbanali 24sata:lol: i flicr...bilo zabranjeno..

bogami stvarno su liberalni :s
bez zajebancije, meni su na aerodromu u ksa oduzeli novi list i zacrnili sve i jednu ženu , uključujući i vesnu pusić
teška pornografija štaš

klonka
11.01.2011., 13:53
:
jesi li ti uopće ikad pročitala išta od toga što je rečeni muhamed izjavio i čije se riječi uzimaju zdravo za gotovo
recimo o tome kako se ponašati prema nevjernicima, kako se ponašati prema njihovim ženama, kako disciplinirati neposlušnu ženu
Što hoćeš, kao da takvih citata nema u Bibliji? Nisam vidjela da se u zapadnjačkoj civilizaciji i među katolicima općenito preferira kamenovanje žena. Dakle, sve ovisi o tome kako tumačiš svetu knjigu.

happygoose
11.01.2011., 13:54
:s
napredak, nema što

bogami stvarno su liberalni :s
bez zajebancije, meni su na aerodromu u ksa oduzeli novi list i zacrnili sve i jednu ženu , uključujući i vesnu pusić
teška pornografija štaš

meni sestra nije vjerovala kad sam joj rekla da su zacrnili flomasterom bradavicu i sisu na fotografiji zene koja doji...ono pochetak bradavice i sisu..i da svi magazini prolaze kontrolu i da se sve zacrnjuje flomasterom.:D

Modesti
11.01.2011., 13:55
Mhm, mora da su to krivi ateisti i taoisti. :zubo: Ah, ne, ček, u Kini religija ne igra nikakvu ulogu i opravdanje vladajućih elita za kinjenje naroda leži u specifičnom tumčenju komunizma. Analogijom po kojoj se ide na ovoj temi, zaključit ću da su svi Kinezi komunisti i da im je zatiranje ljudskih sloboda dio mentaliteta. Jupi. :Serek:

kriva ti analogija
jer svi kinezi nisu komunisti, dok svi saudijci jesu muslimani
onaj dobar dio kineza koji jesu komunisti ne odustaju tako lako od starih navika
no postoji jedan dobar dio kineza koji ne daju pet para na sve to
dakle napredak kine je omogućlo upravo odustajanje od komunističke ekonomije
i kina će kroz par desetljeća ako je rečene komunjare ne zaustave biti velika i napredna zemlja
ksa neće
ni sada ni za pedeset godina

Illana
11.01.2011., 13:59

Ovisi o pregovaračima.
To je model u kojem je poželjno da jedna strana drugu "drži za jaja". Jedini način da su u toj zajednici ravnopravni ili da ravnopravni iz njega izađu jest da u njega takvi i uđu.

Dobar je jedino ako partneri nastupaju s iste pozicije moći.

Ako postoje razlike velika je vjerojatnost da slabija strana mora pristajati na uvjete jačeg koji štiti svoje interese i često nema puno obzira.

klonka
11.01.2011., 13:59
jer svi kinezi nisu komunisti, dok svi saudijci jesu muslimani
Ma nemoj. :D :bonk: :bonk: :bonk:

I, potonje sigurno znači da im je kamenovanje žena u krvi, ha? :rolleyes:

dakle napredak kine je omogućlo upravo odustajanje od komunističke ekonomije
Baš volim to što zapad vidi isključivo ekonomiju kao napredak. :Serek:

Modesti
11.01.2011., 14:01
Što hoćeš, kao da takvih citata nema u Bibliji? Nisam vidjela da se u zapadnjačkoj civilizaciji i među katolicima općenito preferira kamenovanje žena. Dakle, sve ovisi o tome kako tumačiš svetu knjigu.

pa što
kršćani ne uzimaju sveto pismo kao sveto pismo :D
svećenik ti neće reći kako smo svi nastali od adama i eve jer tako piše u svetoj knjizi i kako je eva napravljena od rebra
reći će ti kako je to samo simbol svih nas, a rebro je uzeto kako bi nili jelte ravnopravni
naravno pred sto godina su pjevali drugu pjesmu, ali mi ne živimo pred sto godina već sada
dok kod muslimana nema toga, nema tumačenja, nema sumnje, nema shvaćanja da su mnoge stvari nastale kao dio svoga vremena
kad počmu svoje svete rečenice shvaćati kao što ih shvaćaju kršćani onda se može razgovarati
no to se neće dogoditi u vjerskim državama
i da, za to su velikim djelom krivi stanovnici tih država
kao što mi građani hrvatske snosimo debelu odgovornost za recimo korumpirano društvo
jer da mi nismo takvi kakvi jesmo to ne bi bilo moguće

dok god ne shvatimo da je upravo mentalitet zaposlenica kamenskog i mentalite nekog ko je izabrao što ja znam bandića kriv za ovo društvo dokle neće biti bolje
ne može
jer smo mi takvi kakvi jesmo

Illana
11.01.2011., 14:05
ovdje nema svjetovnog, nema sepracije izmedju zakona(sherijata, Kurana, Boga) i tvog zivota.Nema rasprave o homo brakovima i hoce li ti sin u sedmoj godini otici zivjeti u muzevu obitelj.Nema rasprave o tome da ces se ti udati za francuza katolika...jer ne mozesh ..zabranjeno.

Znash li da je djete rodjeno van braka automatski siroche i nema pravo na rodni list...to sam chula neki dan..jer je izbila afera oko neke 18 god. britanke koja je rodila i ostavila djete na ulici....za ilegalno djete se ide u zatvor.za sex van baraka se kaznjava.za preljub takodjer.

Raj za revolucionare. :D

Osmanskom carstvu si iz povijesti, ako se radi o osnovnoškolskom i srednjoškolskom gradivu, vjerojatno učila samo loše stvari, a nijednu dobru.

Ima nešto i u ovome.

Ipak bi me bilo strah otiići goose u goste. :D

klonka
11.01.2011., 14:07
gle jel pishe lijepo da se ne smijesh udati za mushkarca koji nije musliman..jel tako...tako je...i tako ti nalaze zakon u zemlji.:o
E, a je li lijepo piše da se u Hrvatskoj ne mogu udati za svoju istospolnu partnericu? Piše. I tako mi nalaže zakon u zemlji.

a tradiciija i kultura u zemlji ce ti josh recimo dirigirati za kojeg tochno "plemena", iz koje zemlje(ako je musliman) ili koje obitelji.

mogu li elite manipulirati vjerom...mogu...i vjerojatno to negdje i rade...ali nije fer reci da samo elite manipuliraju religijom i da ne postoje stvari koje su jasne same po sebi i ljudi to poshtuju i tako zive(gorenavedeniprimjer)
A propos elita, u Poljskoj je zabranjen pobačaj. Zakonom. Čak i kad imaš 14 godina i kad te silovalo neko smeće od čovjeka. Poljska je poznata kao izrazito katolička zemlja i taj zakon ne bi ušao u pravnu proceduru da svoju etičku osnovu ne vuče iz Crkvenog nauka. A sekularna zemlja. Zapadnjačka. Kako to?

Što se tiče primjera u kojem je tradicija i kultura pod utjecajem vjerskih običaja, poznajem djevojku čiji su je se roditelji odrekli jer se zaljubila u pravoslavca. Ovdje, u finoj sekularnoj Hrvatskoj. U 21. stoljeću.

pa što
kršćani ne uzimaju sveto pismo kao sveto pismo :D
svećenik ti neće reći kako smo svi nastali od adama i eve jer tako piše u svetoj knjizi i kako je eva napravljena od rebra
Naravno da hoće, i to i još puno drugih gluposti. Nisi nikad vidjela o čemu piše Glas koncila, najjače katoličko glasilo u zemlji?

I baci pogled na gornji primjer. ;)

vrrrlet
11.01.2011., 14:09

Baš sam prekjučer čitao neš' biblijsko, i zabilježio sam si da vas zabavim malo citatima sad koji dan, izvorno su još bolji od mog prepričavanja. Uglavnom, ako je žena zločesta, s njom se treba prvo razgovarati. Ako to ne daje uspjeha, treba joj se uskratiti u postelji. :cerek: Ako i to ne daje rezultata, smije se žena udariti, ali je se treba prestati udarati čim opet postane poslušna. :cerek::cerek:

Ima i kako treba tretirati općitelje sa životinjama. Životinju s kojom je općeno treba ubiti. Da ne ostane trudna valjda.

baja
11.01.2011., 14:10
....naravno pred sto godina su pjevali drugu pjesmu, ali mi ne živimo pred sto godina već sada....zašto se, onda, o suvremenim potrebama društva (npr. kondomima) ne raspravlja sukladno vremenu u kojem živimo?

Modesti
11.01.2011., 14:10
meni sestra nije vjerovala kad sam joj rekla da su zacrnili flomasterom bradavicu i sisu na fotografiji zene koja doji...ono pochetak bradavice i sisu..i da svi magazini prolaze kontrolu i da se sve zacrnjuje flomasterom.:D

da bradavicu koja doji :rofl:
meni je to normalno da su zacrnili, jebga, to mi je za očekivati, ali recimo naše fotke privatne su sve zaklemali naličjem prema naličju i još lijepo zapečatili i morali smo na izalzu iz zemlje ih pokazati da nisu otvorene
a fotke normalne, samo nisi pokrivena od glave do pete

Ma nemoj. :D :bonk: :bonk: :bonk:

I, potonje sigurno znači da im je kamenovanje žena u krvi, ha? :rolleyes:

Baš volim to što zapad vidi isključivo ekonomiju kao napredak. :Serek:

uopće ne vidim razlog zbog čega ovako nervozno pišeš:ne zna:
ne, nije im u krvi
to je blesavo za napisati
odgoji saudijca u našem društvu sigurno neće ići kamenovati ženu
ali im je odgoju
meni su pokazali frajera koji je udavio svoju kćer
jer ga je osramotila
jel njemu u krvi da davi svoju kćer
ne, nije, ali je tako odgojen
tako to ide u društvima koja se baziraju na sramoti i časti

nije mi baš jasna ova tvoja zadnja rečenica
ne znam kako zapad vidi napredak, no recimo evo ja emirate ne smatram naprednom zemljom.
ma koliko bogati bili
dok je kina ostvarila i te kakav napredak
toliki da njihovi radnici imaju bitno veću plaću od recimo radnika u bosni
i da, u usporedbi s onim što je bilo prije to jest napredak
i prgavi su
i sposobni su
recimo prvo su otvorili svoju zemlju za strane kompanije, ali su to uvjetovali obukom svojih kadeta
sada imaju brodove, imaju brodogradilišta i imaju ljude koji znaju posao
i polako su se počeli rješavati amera
i da, to jest napredak

MelodyNine
11.01.2011., 14:11

Rekoh ja da neću doći na temu, i skoro bih održala to obećanje, da nisam došla vidjeti šta pišu vrrrle i klonka. Nisam mogla odoljeti, i nisam se pokajala.

No, vidi jednu stvar. Ja sam zapadno čeljade, šta god to značilo. Hoćem gay brakove, hoćem jednakopravnost, hoćem istu platu kao muškarci, također seksualnu ravnopravnost. Demonstriram i protestiram po trgovima i ulicama kada mi se ne sviđaju političke odluke. Nosim minjake, ponekad popijem ili uživam lake droge.

Bijela sam k'o kreč, pa me niko neće mrko gledati na ulicama nekog evropskog grada u kojem se nedavno desio teroristički napad, a koji su počinili islamski fundamentalisti-teroristi.

Zapadne su mi tekovine (ne znam što bi bile kršćanske, ja nikad neću biti dio nikakve kršćanske, a bome ni islamske kulture) svačeg lijepog omogućile, pa ja imam i pravo glasa. Skoro da nema posla kojim se ne mogu baviti zato što sam žena... zapravo, mislim da ga nema uopće (nastranu to sad što nikakvog posla nemam).

I vjerujem da bih u svakom trenutku izjavila da želim živjeti u nekoj zemlji gdje cvatu zapadne tekovine. Jučer, danas, sutra.

Ali ima jedna kvaka tu. Krajem dvadesetog stoljeća (koje nas nije naučilo skepticizmu radi skepticizma, nego radi najkrvavijih zločina koje je zapadna civilizacija SEBI SAMOJ napravila), ženama (ali i muškarcima) u BiH zapadna je civilizacija omogućila još nešto - genocid. Aha, rekla sam to. Izgovorila sam ga, na ŽK, na temi o ženama u islamu (k'o da je islam neka država pa se može biti u njoj). I to je čak i prava riječ. Omogućila ga je, nije ga počinila.

Par sati avionske linije do krasnih prijestolnica zapadne civilizacije, pred očima kamera, i kompletne zapadne javnosti, osim prava glasa i svih neophodnih zakona o jednakopravnosti, zapadna je civilizacija omogućila ženama u BiH genocid.

Meni je drago što se ti bez ironije možeš kleti u te vrijednosti. Ja - ne mogu. Jer u momentu kada me je mogao ubiti u ratu, mene niko nije pitao jesam li ja islamist, terorist, muslimanka, vjernica, ili ateist. U tom sam momentu mogla umrijeti, zato što se nekako ZOVEM. A jesam, ateist sam. Možeš misliti koliko je to nečijem nožu bitno? Taman koliko i zapadnoj civilizaciji.

I ma koliko bili u pravu oni koji kažu da se džamija u Švici treba izgraditi onda kada u Saudiji nikne katedrala, ja ne mogu stati na stranu niti jednih niti drugih. Jer, meni je neopozivo dokazano da ne živim u islamu. Ali ne živim ni u Europi.

E, sad odoh.

kukuriku
11.01.2011., 14:14
Baš sam prekjučer čitao neš' biblijsko, i zabilježio sam si da vas zabavim malo citatima sad koji dan, izvorno su još bolji od mog prepričavanja. Uglavnom, ako je žena zločesta, s njom se treba prvo razgovarati. Ako to ne daje uspjeha, treba joj se uskratiti u postelji. :cerek: Ako i to ne daje rezultata, smije se žena udariti, ali je se treba prestati udarati čim opet postane poslušna. :cerek::cerek:

Ima i kako treba tretirati općitelje sa životinjama. Životinju s kojom je općeno treba ubiti. Da ne ostane trudna valjda.

toj sve u starom zavjetu, jelde?:mig:

btw. pitam se zašto nikom nije palo na pamet izrezati te gluparije iz 'svetih knjiga'? iz kurana, iz biblije, iz štajaznam.
te; ubij, razbij, kolji, reži ruke, mlati, kamenuj.

Modesti
11.01.2011., 14:15
E, a je li lijepo piše da se u Hrvatskoj ne mogu udati za svoju istospolnu partnericu? Piše. I tako mi nalaže zakon u zemlji.

Naravno da hoće, i to i još puno drugih gluposti. Nisi nikad vidjela o čemu piše Glas koncila, najjače katoličko glasilo u zemlji?

I baci pogled na gornji primjer. ;)

bar ti neće istospolnog partnera objesiti za vrat o dizalicu

ne. neće
kršćani ne uzimaju sveto pismo ko sveto pismo, dakle ko neupitno.
a to što piše glas koncila za to me zabole međica :)

klonka
11.01.2011., 14:15
odgoji saudijca u našem društvu sigurno neće ići kamenovati ženu
ali im je odgoju
meni su pokazali frajera koji je udavio svoju kćer
jer ga je osramotila
jel njemu u krvi da davi svoju kćer
ne, nije, ali je tako odgojen
tako to ide u društvima koja se baziraju na sramoti i časti
A obitelj koja se odrekne djeteta jer se zaljubilo u pravoslavca je odgoj temeljen na čemu? Sekularnom obrazovanju? :misli:

Poistovjetiti sve kršćane s tom obitelji bilo bi jednako blesavo kao i poistovjetiti tog jednog Saudijca kojeg su ti pokazali sa svim muslimanima. A ti ipak radiš ovo potonje. Zašto?

Modesti
11.01.2011., 14:17

to je po islamu.
al treba biti pošten pa reći da udarac ne smije biti jači od udarca koji prouzroči štapić za čišćenje zubi

a ovo s životinjama
khm, u biti kozu ti progledaju, al jarca ne
nema pederisanja

klonka
11.01.2011., 14:18
Ali ima jedna kvaka tu. Krajem dvadesetog stoljeća (koje nas nije naučilo skepticizmu radi skepticizma, nego radi najkrvavijih zločina koje je zapadna civilizacija SEBI SAMOJ napravila), ženama (ali i muškarcima) u BiH zapadna je civilizacija omogućila još nešto - genocid. Aha, rekla sam to. Izgovorila sam ga, na ŽK, na temi o ženama u islamu (k'o da je islam neka država pa se može biti u njoj). I to je čak i prava riječ. Omogućila ga je, nije ga počinila.

Par sati avionske linije do krasnih prijestolnica zapadne civilizacije, pred očima kamera, i kompletne zapadne javnosti, osim prava glasa i svih neophodnih zakona o jednakopravnosti, zapadna je civilizacija omogućila ženama u BiH genocid.

Meni je drago što se ti bez ironije možeš kleti u te vrijednosti. Ja - ne mogu. Jer u momentu kada me je mogao ubiti u ratu, mene niko nije pitao jesam li ja islamist, terorist, muslimanka, vjernica, ili ateist. U tom sam momentu mogla umrijeti, zato što se nekako ZOVEM. A jesam, ateist sam. Možeš misliti koliko je to nečijem nožu bitno? Taman koliko i zapadnoj civilizaciji.
Sve si rekla.

Modesti
11.01.2011., 14:19
toj sve u starom zavjetu, jelde?:mig:

btw. pitam se zašto nikom nije palo na pamet izrezati te gluparije iz 'svetih knjiga'? iz kurana, iz biblije, iz štajaznam.
te; ubij, razbij, kolji, reži ruke, mlati, kamenuj.

to je po islamu
i da, neupitno je

happygoose
Poanta cijele teme je da ne možete izmišljati nekakav "muslimanski mentalitet" koji se bazira na kamenovanju žena. Mislim, svašta.

vidim vec drugi-treci put nadopunila ovaj post....

ja nigdje nisam izmisljala muslimanski menalitet...to je tvoj termin...ja pricham iz prve ruke onako kako stvari jesu sada.

Ne kako bi trebalo biti, kako je mozda bilo....nego onako kako je sada...

i u tu prichu uopce nisam uplela muslimane u rh i bosne, jer oni zive po zakonima sekularne drzave, a u skladu sa svojom vjerom ili koliko vec drze do nje.Kao i krscani i zidovi i svi ostali koji zive na balkanu.

na kraju dana:D, ja znam da smo mi ovdje samo u prolazu, i nismo niti pomishljali ovdje ostati(niti mozesh i da hoces, jer ne postoji ovdje drzavljanstvo niti mozesh ostati nakon svoje 65 godine zivota(osim ako ne vodish svoj firmu) ili kad prvi put ne prodjesh ljechnicki), ali ja zapad ipak ne bih mjenjala za nishta.

ljudi su ljudi..i to stoji...ali stoji da su stvari ovdje takve kakve jesu.I mozemo raspravljati do sutra kakve bi trebale biti i sto je pisac u stvari htio reci.

ostaj mi dobro i nadam se da te nisam nikako uvrijedila:)

baja
Aaaaaaaaaaaaaaaaa! Misliš valjda na tekovine Osmanskog carstva, a tek onda zapadnjačke kerefeke. :mig::top:

fascinantno je kako se odričemo svega što smo naučili od drugih na putu do tzv. slobode

kukuriku
11.01.2011., 14:22
to je po islamu
i da, neupitno je

ne, ne, ono što je vrlika parafrazirao je iz biblije, definitivno.

ponavljam, zakaj se stvari koje se protive zdravom razumu jednostavno ne maknu. delete. problem solved.

nego se kakti objašnjava - ma to je sve u prenesenom značenju, trkelj, trkelj. jest, precizne upute o tom štoš sa ženom koja ti nije skuvala ručak ili štaš s krivovjernima, su baš u prenesenom značenju.:rolleyes:

V element
11.01.2011., 14:23
Zar ne vrijedi pravilo da musliman može oženiti ženu druge vjere pod uvjetom da je to krščanka ili židovka, ali muslimanka se smije udati samo za muslimana?

Jel netko od vas ovdje bio u zemlji gdje su muslimani većina? Pod ''bio'' mislim živio barem par mjeseci...i ne mislim na Bosnu

happygoose
11.01.2011., 14:25
Rekoh ja da neću doći na temu, i skoro bih održala to obećanje, da nisam došla vidjeti šta pišu vrrrle i klonka. Nisam mogla odoljeti, i nisam se pokajala.

No, vidi jednu stvar. Ja sam zapadno čeljade, šta god to značilo. Hoćem gay brakove, hoćem jednakopravnost, hoćem istu platu kao muškarci, također seksualnu ravnopravnost. Demonstriram i protestiram po trgovima i ulicama kada mi se ne sviđaju političke odluke. Nosim minjake, ponekad popijem ili uživam lake droge.

Bijela sam k'o kreč, pa me niko neće mrko gledati na ulicama nekog evropskog grada u kojem se nedavno desio teroristički napad, a koji su počinili islamski fundamentalisti-teroristi.

Zapadne su mi tekovine (ne znam što bi bile kršćanske, ja nikad neću biti dio nikakve kršćanske, a bome ni islamske kulture) svačeg lijepog omogućile, pa ja imam i pravo glasa. Skoro da nema posla kojim se ne mogu baviti zato što sam žena... zapravo, mislim da ga nema uopće (nastranu to sad što nikakvog posla nemam).

I vjerujem da bih u svakom trenutku izjavila da želim živjeti u nekoj zemlji gdje cvatu zapadne tekovine. Jučer, danas, sutra.

I ma koliko bili u pravu oni koji kažu da se džamija u Švici treba izgraditi onda kada u Saudiji nikne katedrala, ja ne mogu stati na stranu niti jednih niti drugih. Jer, meni je neopozivo dokazano da ne živim u islamu. Ali ne živim ni u Europi.

E, sad odoh.

nemam ti sto prigovoriti.I mogla bih sad secirati tvoj post, ali je nepotrebno..jer ce nas odvesti daleko, daleko...I vidim da upiresh na hipokriziju, i u pravu si.

ali ja nakon iskustva zivljenja ovdje, jednostavno ne mogu reci ciste savjesti da ne zelim zapad..a da je losh i da ima mana..ima..ali josh uvijek je najbolji izbor za mene.

Modesti
11.01.2011., 14:26
A obitelj koja se odrekne djeteta jer se zaljubilo u pravoslavca je odgoj temeljen na čemu? Sekularnom obrazovanju? :misli:

Poistovjetiti sve kršćane s tom obitelji bilo bi jednako blesavo kao i poistovjetiti tog jednog Saudijca kojeg su ti pokazali sa svim muslimanima. A ti ipak radiš ovo potonje. Zašto?

ja takve ne poznajem :ne zna:
u biti ne poznajem niti jednu obitelj koja se odrekla svoje djece
no to dijete se ima pravo udati za pravoslavca usprkos roditeljima debilima
dok se muslimanka ne smije udati za kršćanina
musliman se pak može oženiti za pripadnice abrahamovih vjera
za pripadnice drugih religija ili za ateistkinju ne
žensko ne mere jer je po islamu automatski ispod muškarca pa eto autmoatski prihvaća muževljevo

MelodyNine
genocid nije tekovina zapadne kulture , on je baština cijelog čovječanstva
ne trebam valjda navoditi primjere genocida koji su počinili muslimani, azijci, ateisti vegeterijanci i ostali
jer ljudi kao vrsta i nisu baš bog zna kako umilna stvorenja
no bez obzira na sve negativnosti jedino je naša civilizacija ona u kojoj ti kao žena, a i muškarac kao muškarac možeš živjeti donekle slobodna tj slobodna onoliko koliko kao čovjek na ovom stupnju uopće možeš biti

baja
11.01.2011., 14:26
E, sad odoh.e, nemoj :)
jer si napisala odličan post
jer živiš na području koje je pokazalo i dokazalo da nema te svete riječi, ni načela koje nije moguće izvitoperiti

kukuriku
11.01.2011., 14:28
na kraju krajeva, zapravo ne mogu ni zamisliti ženu koja je omirisala zapad, a da bi u slučaju pruženog izbora, izabrala živjeti po šerijatskim zakonima, podređena i bez pravne osobnosti.

Modesti
11.01.2011., 14:29
ne, ne, ono što je vrlika parafrazirao je iz biblije, definitivno.

ponavljam, zakaj se stvari koje se protive zdravom razumu jednostavno ne maknu. delete. problem solved.

nego se kakti objašnjava - ma to je sve u prenesenom značenju, trkelj, trkelj. jest, precizne upute o tom štoš sa ženom koja ti nije skuvala ručak ili štaš s krivovjernima, su baš u prenesenom značenju.:rolleyes:

abrahamove vjere :mig:
no to je po islamu i danas neupitno

a sad, zašto se ne kaže da je trkelj, trkelj, valjda zato jer su svjesni da im to ne prolazi, ali ipak ne žele odustati od svojih uvjerenja, a i nadaju se valjda da će opet moći jel te
ne znam, a i ne zanima me pretjerano
po zakonu rh je kažnjivo preodgajati žene, a i djecu je kažnjivo odgajati udarcima
meni dovoljno

happygoose
11.01.2011., 14:29
Zar ne vrijedi pravilo da musliman može oženiti ženu druge vjere pod uvjetom da je to krščanka ili židovka, ali muslimanka se smije udati samo za muslimana?

Jel netko od vas ovdje bio u zemlji gdje su muslimani većina? Pod ''bio'' mislim živio barem par mjeseci...i ne mislim na Bosnu

to je pravilo, te zene zidovke ilikrscane se zovu al kitab zene, ili od knjige, misleci na bibliju i toru, ali muslimanka se moze udati za mushkarca ako prijedje na islam...znam nekoliko zena ciji su muzevi to napravili.u pravilu te zene dolaze iz liberalnijih obitelji.

Postoje vjere koje niti jedan ni drugi ne smiju zenit/udavati se..ne sjecam se

happygoose
11.01.2011., 14:32

a u afganistanu su recimo prosle godine kompletno preskocili taj dio...i dozvolili mushkarcima da uskrate hranu zenama ako ona sluchjano "ne da"..znash vec sta..

i to samo u jednom dijelu zemlje ako sam dobro razumjela clanak.

Modesti
11.01.2011., 14:35
nemam ti sto prigovoriti.I mogla bih sad secirati tvoj post, ali je nepotrebno..jer ce nas odvesti daleko, daleko...I vidim da upiresh na hipokriziju, i u pravu si.

ali ja nakon iskustva zivljenja ovdje, jednostavno ne mogu reci ciste savjesti da ne zelim zapad..a da je losh i da ima mana..ima..ali josh uvijek je najbolji izbor za mene.

boldano
upravo se o tome radi
ja nakon iskustva saudijske arabije pa do kraćih boravaka po drugim islamskim zemljama sam od osobe koja je uvijek poput mnogih na ovoj temi ne samo zamjerala svojoj civilizaciji već počesto i pljuvala po njoj zbog svih negativnosti koje ima postala neko ko je poljubio komad evropske zemlje nakon prvog koraka na evropskom tlu

sve ovo su za mene ( nek se neko ne uvrijedi) priče dokonih, slobodnih zapadnjaka koji imaju eto taj luksuz da nekažnjeno pljuju po civilizaciji iz koje potječu
i upravo zbog toga dižem prst za nju

odite tamo ljudi, živite tamo po njihovim zakonima , a onda pričajte o tome kako evropa ne valja
i to se ne odnosi samo na žene
MMu su nudili milju dolara na dan za saudijsku i nije išao

MelodyNine
11.01.2011., 14:36
MelodyNine
genocid nije tekovina zapadne kulture , on je baština cijelog čovječanstva
ne trebam valjda navoditi primjere genocida koji su počinili muslimani, azijci, ateisti vegeterijanci i ostali
jer ljudi kao vrsta i nisu baš bog zna kako umilna stvorenja
no bez obzira na sve negativnosti jedino je naša civilizacija ona u kojoj ti kao žena, a i muškarac kao muškarac možeš živjeti donekle slobodna tj slobodna onoliko koliko kao čovjek na ovom stupnju uopće možeš biti

Modesti, ja nisam ni rekla da je genocid tekovina zapadne kulture, već da ga je zapadni svijet (civilizacija) omogućio u BiH. A jeste.
U tome i jeste ironija. Sve mi je omogućila (uključujući i ateizam, je li), i umalo sve da mi uzme. Zato što se nekako zovem, premišljala je četiri godine da li da me brani. Iako sam u Europi, iako nikakav terorist nisam. Shvataš sad?

E, a mnogim je ženama upravo uzeto sve.

V element
11.01.2011., 14:43
to je pravilo, te zene zidovke ilikrscane se zovu al kitab zene, ili od knjige, misleci na bibliju i toru, ali muslimanka se moze udati za mushkarca ako prijedje na islam...znam nekoliko zena ciji su muzevi to napravili.u pravilu te zene dolaze iz liberalnijih obitelji.

Postoje vjere koje niti jedan ni drugi ne smiju zenit/udavati se..ne sjecam se

E pa da, znam da sam to negdje čula...dobro a koliko su ta pravila uvjetovana baš Kuranom? A koliko njih je stvar kulture, tradicije i sl?
Bosna, Turska, sve muslimanske zemlje pa ne možeš usporediti sa Arabijom...ili je samo stvar u sekularizaciji?

happygoose
11.01.2011., 15:03
E pa da, znam da sam to negdje čula...dobro a koliko su ta pravila uvjetovana baš Kuranom? A koliko njih je stvar kulture, tradicije i sl?
Bosna, Turska, sve muslimanske zemlje pa ne možeš usporediti sa Arabijom...ili je samo stvar u sekularizaciji?

to ces se morati raspitati na pdf. religija...

MelodyNine
11.01.2011., 15:07

Nemam, iskreno, ni ja tebi šta prigovoriti, jer sam i ja, očito izabrala. E sad, je li ovo što sam odabrala zapad ili nezapad, vidjet ću. Vrlo moguće da se pomjerim još zapadno :D:mig:

Ne bih ni ja nikada mogla živjeti, konkretno, u nekoj zemlji u kojoj religija nije odvojena od države - pa ono makar pravno.

happygoose
11.01.2011., 15:07
na kraju krajeva, zapravo ne mogu ni zamisliti ženu koja je omirisala zapad, a da bi u slučaju pruženog izbora, izabrala živjeti po šerijatskim zakonima, podređena i bez pravne osobnosti.

prijateljica koja je odrasla u KSA i udala se za muslimana libanonca(posebna dozvola udati se za mushkarca koji nije iz saudije ako sam je dobro razumjela) takodjer muslimana, je to sazela u jednu recenicu...ne zelim da moje kceri tako odrastu i tako zive(ima ih dvije) misleci pri tome na KSA...sele za SAD uskoro.

happygoose
11.01.2011., 15:12
Nemam, iskreno, ni ja tebi šta prigovoriti, jer sam i ja, očito izabrala. E sad, je li ovo što sam odabrala zapad ili nezapad, vidjet ću. Vrlo moguće da se pomjerim još zapadno :D:mig:

Ne bih ni ja nikada mogla živjeti, konkretno, u nekoj zemlji u kojoj religija nije odvojena od države - pa ono makar pravno.

:mig: svako dobro i sreca nek' te prati...:)

sto zapadnije to bolje:D shala ..

Modesti
11.01.2011., 15:13
Modesti, ja nisam ni rekla da je genocid tekovina zapadne kulture, već da ga je zapadni svijet (civilizacija) omogućio u BiH. A jeste.
U tome i jeste ironija. Sve mi je omogućila (uključujući i ateizam, je li), i umalo sve da mi uzme. Zato što se nekako zovem, premišljala je četiri godine da li da me brani. Iako sam u Europi, iako nikakav terorist nisam. Shvataš sad?

E, a mnogim je ženama upravo uzeto sve.

Napisah sa svim negativnostima
Jer je najbolje od svega što se nudi na stolu
Žalosno?
Da, rekla bi da jest, ali ne zato manje istinito

ja osobno smatram da je uvijek riječ o sekularizaciji
uzmi recimo irsku prije ne tako puno godina
već je moja mater da je kojim slučajem rođena u irskoj mogla završiti u kakvoj magdalenskoj praonici
mišljenja sam da je sekularizacija društva osnovni uvjet slobode u nekom društvu, što naravno nikako ne znači da slobode mora biti samo zato jer je društvo sekularno
ali da bi bilo iole civilizirano mora biti odvojeno od vjere
to naravno nema nikakve veze s tim da društvo ima temelje na vjeri, no to je neka sasvim druga tema
dakle, vjeruj u što želiš budi pripadnik bilo koje vjere dok god se ta vjera ne kosi sa zakonima
dakle , ne možeš lemat ženu jer ti vjera tako nalaže, ne možeš sakatiti djevojčice jer ti vjera tako nalaže, ne možeš ih zatvoriti u samostan ili kakvu praonicu na preodgoj, ne možeš ne slati djecu u školu, ne možeš svojoj djeci ugovoriti brak, etc, etc

drugim riječima jebe me se za bilo čije vjersko pravo ukoliko se ono kosi sa zakonima države u kojoj živim

vrrrlet
11.01.2011., 15:19
to je po islamu.
al treba biti pošten pa reći da udarac ne smije biti jači od udarca koji prouzroči štapić za čišćenje zubi

a ovo s životinjama
khm, u biti kozu ti progledaju, al jarca ne
nema pederisanja

Ne ne, po Bibliji. :cerek: I nije propisana jačina udarca, odnosno u slučaju Kurana blagost. Također je kazna istovjetna jebao ti kozu ili jarca, Kuran je tu malo homofoban.

a u afganistanu su recimo prosle godine kompletno preskocili taj dio...i dozvolili mushkarcima da uskrate hranu zenama ako ona sluchjano "ne da"..znash vec sta..

To je u redu. Tko ne radi ne treba ni da jede.

happygoose
11.01.2011., 15:25
Ne ne, po Bibliji. :cerek: I nije propisana jačina udarca, odnosno u slučaju Kurana blagost. Također je kazna istovjetna jebao ti kozu ili jarca, Kuran je tu malo homofoban.

To je u redu. Tko ne radi ne treba ni da jede.

ma gdje to u Bibliji daj citat:D

tako je, nema ona sto "ne dat"...ne dash....nemash..:D

happygoose
11.01.2011., 15:29
i da, naslov ovog treda je u curcu...

kukuriku
11.01.2011., 15:50
i da, naslov ovog treda je u curcu...

curac? viš, pa i je, dobar ti je naziv.:rofl:

men je naslov baš super.
jedino što žena ima u islamu, a ne znam kolko krmkov ima u teheranu.
tak da, fakat, to malo zbunjuje.:ne zna:

MelodyNine
11.01.2011., 15:53
Jebeš naslov, uvodni post je za ubit' se :rofl:

tequila
11.01.2011., 16:06

sto je najgore u cijeloj ovoj prici
je to da postoji JAKO PUNO takvih zena
meni je to stvarno :eek:
zive i rodjene su u europskim gradovima ali zbog odgoja (religioznog) one prihvataju sve te vjerske zakone kao dobro a odbacuju 'zapadne' kao nesto nastrano
poznam nekolicinu

i tu dolazimo do paradoxa, npr. kako to da puno zena, majki ipak dopuste osakatiti svoju kcerku iako su i same to prosle, kako to da inzistiraju na ugovorenom braku za kcer iako su i same vec 30 godina nesretne u istom
moj zakljucak je uvijek -bilo koja organizirana religija je zlo -

@klonka citam tvoje komentare i jako razborito pises i objasnjavas svoj pogled na sve
a opet se ne slazem nikako u nicemu
i to je ok :) mislim

Gzena
11.01.2011., 16:49
i u najliberalnijoj od svih islamskih država si kao žena jebena stranka, ne zato jer te baba manda osuđuje već zato jer te zakon te zemlje osuđuje

yap, to je bila i moja poanta :cerek:

a kaže mi vrlet da ne morem ništa ak nemam para :(

:D

o kršenju ljudskih prava u SA možemo razgovarati, ali o poistovjećivanju religijske pripadnosti s kršenjem ljudskih prava ne možemo. Ajmo već jednom prestati govoriti da su te dvije stvari isto.

Oke, stavimo na stranu one koji misle da je to isto.
Ajmo ovako, koliko muslimanskih zemalja imaju uveden šerijat? Jako puno. Gledano statistički, bila bi to većina.... jel ti sad jasnije zašto to ljudi poistovjećuju?

Gzena
11.01.2011., 17:00

Oke, al jel ju cijelo društvo osudilo i kamenovalo zajedno sa susjedima?

Poistovjetiti sve kršćane s tom obitelji bilo bi jednako blesavo kao i poistovjetiti tog jednog Saudijca kojeg su ti pokazali sa svim muslimanima.

Ti zaista misliš da ljudi ne percipiraju katolike kao zadrte? :rofl: Daj me nemoj nasmijavat.

Gzena
11.01.2011., 17:05
...I vidim da upiresh na hipokriziju, i u pravu si.

Melody jest u pravu, ali rekla bih da su joj analogije loše.

Da, bed je kaj tamo ubijaju žene, ali i ovdje živi gamad koja ne isporučuje račune kad platiš ceh u dućanu. To mi je otprilike taj odnos snaga.

klonka
11.01.2011., 17:08
Ajmo ovako, koliko muslimanskih zemalja imaju uveden šerijat? Jako puno. Gledano statistički, bila bi to većina.... jel ti sad jasnije zašto to ljudi poistovjećuju?
Znam da Wiki nije najvjerodostojniji izvor, ali tamo postoji zgodna mapa (http://en.wikipedia.org/wiki/Muslim_world#Religion_and_state) na kojoj se vidi da islam kao ideološki temelj države postoji u osam zemalja. U odnosu na broj muslimana na svijetu kao i država s većinskim muslimanskim stanovništvom, to ni u ludilu ne možeš nazvati statističkom većinom.

Gzena
11.01.2011., 17:13
Kakvih 7 zemalja kad je šerijat uveden u više od toliko? :ne zna:

Koliko znam druga je najrasprostranjenija religija, a sljedbenika je oko milijardu i pol. Zanimljivo, ima najbržu tendenciju širenja. :)

MelodyNine
11.01.2011., 17:20
Ajte molim vas pročitajte onaj link sa cracked.com koji je sunčana postavila prije nekoliko stranica :moli:
(odnosi se i na ovo što klonka govori).
Tu su odgovori na pitanja koliko procenata ukupnog muslimanskog stanovništva živi u islamskim državama.

vidite, nošenje burke, nikaba, to su u Kur'anu preporuke. Imate zabrane, preporuke i unutar njih problemi o tome šta se snažno, a šta manje snažno preporučuje.

šerijatske su zakone izvodili i krojili ljudi, a dosta se temelje i na nekim predislamskim zakonskim obrascima, vjerovali ili ne. također, šerijat nije izveden samo iz Kur'ana.

zbog toga je problem žena u islamu prije svega društvene i političke prirode, pa tek onda vjerske.

jer, ne može se reći da su religiozni Turci manje religiozni, niti religiozni Bosanci. ne govorim o državnim zakonima sad, i činjenici da su ovo sekularne (ili bi htjele biti) zemlje. govorim o ponašanju vjernika i općenitoj klimi za život žena u pojedinim državama.

ovdje se priča kao da su oni koji svoje žene ne kastriraju (u Kur'anu nema baš ništa o tome), ne mlate i ne kriju pod nikabom nisu pravi muslimani, nego nekakvi polusekularni, neprincipijelni vjernici. a to nije tačno.

ovo što vi navodite su teokratske diktature.

klonka
11.01.2011., 17:21
Kseno. Čini se da ću se morati ponavljati, a to mi se ne da. Sve odgovore imaš u proteklih 10-ak stranica teme pa traži. Što se onog kamenovanja tiče, nisi se očitovala o Lisicama i nemoj sad ovo ono to je bilo prije 60 godina. Nije to tako davno, još su nam babe bile mlade. Ako ćemo o suvremenom svijetu, lijepo ti je Melody rekla, vrli zapad je omogućio genocid nad muslimanima u srcu Europe prije samo 15 godina. Sve dalje je ovakvo ili onakvo izvrtanje činjenica kako bi se prebacilo lopticu odgovornosti i demokracije na drugu stranu i pozivanjem na šerijat opravdalo svoju ksenofobiju i etnocentrizam. Pogotovo kad kažeš da joj je analogija loša i da se može usporediti s nedobivanjem računa u dućanu. Aj bok.

ovo što vi navodite su teokratske diktature.
:amen:

tequila
11.01.2011., 17:36
Ako ćemo o suvremenom svijetu, lijepo ti je Melody rekla, vrli zapad je omogućio genocid nad muslimanima u srcu Europe prije samo 15 godina.

to je istina
i ako cemo o suvremenom svijetu u Africi krscanin na bracu puca
a majka ateistica davi svoje dijete u Njemackoj
samo ne kuzim, kakve to ima veze sa pozicijom zena u islamu
nikakve :ne zna:

j.a.
11.01.2011., 17:46
Upravo tako - nikakve. Jer pozicija žene u islamu nije jedna jedina jedinstvena.

tako je, negdje im je loše, drugdje im je još gore :kava:

MelodyNine
11.01.2011., 17:46
to je istina
i ako cemo o suvremenom svijetu u Africi krscanin na bracu puca
a majka ateistica davi svoje dijete u Njemackoj
samo ne kuzim, kakve to ima veze sa pozicijom zena u islamu
nikakve :ne zna:

Nije Afrikanac brat. Afrikanac je Afrikanac, crnac. Baš kao što ja nisam nikom ništa, ni "islamcu", a još manje Europljaninu. Odnosno, možda ću jednom biti.

Ovo sa majkom ateisticom neću komentirati, jer ne vidim poentu. O poziciji žene u islamu ti se ovdje napričalo toliko, da imaš sasvim dovoljno materijala pola dana da čitaš, i ti još uvijek pričaš o sakaćenju djevojčica uz blagoslov majke. Kao da kompletan muslimanski svijet sjedi i sakati djevojčice, a majke pjevaju od sreće. Uostalom, i to ti je obrezivanje objašnjeno, odnosno diskvalificirano u jednom jedinom postu forumašice koja je samo svratila na temu. A to još o tome tamburaš.

Ma, da to makar radi većina. Ni to.

Moj post, na koji klonka referira, odnosio se na činjenicu koju su navele neke cure na temi, a ta je da su zapadne muslimanke u puno boljem položaju što se tiče ljudskih prava, od onih koje žive u islamskim zemljama. Kad kažem islamska zemlja, ne mislim na one u kojima je većina stanovništva muslimanska, nego one čija je država izgrađena na islamskoj ideologiji i u kojima je na snazi šerijat. I to je u svojoj osnovi, u neku ruku, tačno.

Ja sam na to odgovorila svojim postom, kao muslimanka imenom, stanovnica eto, nekog zapada. Koja je doživjela na tom zapadu to što je doživjela, a da čak nisam ni vjernica, niti dijete vjernika, niti mi je mati pod nikabom, niti udata po šerijatu. Ne bih li ja trebala zapadnoj Europi onda biti "dobra muslimanka"? Ne, kao što nisu ni Afrikanci ničija braća.

Pa sljedeći put pročitaj kako se do nečega došlo, umjesto da uletiš kao padobranac i pitaš otkud sad to na temi.

I ne mogu naći klonkin post, u kojem ona kaže da pozicija žene u islamu nije jedna jedina - to je cijela istina. Baš kao ni pozicija žene u kršćanstvu. A ovdje se stvari uporno izjednačavaju.

klonka
11.01.2011., 17:59
I ne mogu naći klonkin post, u kojem ona kaže da pozicija žene u islamu nije jedna jedina - to je cijela istina. Baš kao ni pozicija žene u kršćanstvu. A ovdje se stvari uporno izjednačavaju.
Izbrisala sam ga. Nisam sigurna da više imam volje objašnjavati očito. :(

vrrrlet
11.01.2011., 18:25
Nije Afrikanac brat. Afrikanac je Afrikanac, crnac. Baš kao što ja nisam nikom ništa, ni "islamcu", a još manje Europljaninu. Odnosno, možda ću jednom biti.

Alo, sestro, ne brij: svi su ljudi braća. :neka cijeli ovaj svijet:

Ti zaista misliš da ljudi ne percipiraju katolike kao zadrte? :rofl: Daj me nemoj nasmijavat.

89% katolika u ovoj zemljici, a ljudi percipiraju katolike kao zadrte? :misli: Bravo Kseno, nenadmašno.

A ođe su od 6 najpametnijih cura 4 katolkinje. Nema katolicizam veze sa zadrtošću, kao niti jedna vjera ili nevjera. Dobrih i loših, pametnih i glupih ima svih boja.

MelodyNine
11.01.2011., 18:29
Alo, sestro, ne brij: svi su ljudi braća. :neka cijeli ovaj svijet:

Mda, zaboravih: nema do incesta :zubo:

Cokolada95
11.01.2011., 18:34
naslov ove teme nekako miriše na feminizam

MelodyNine
11.01.2011., 18:35
naslov ove teme nekako miriše na feminizam

meni miriše na pečenje :zubo:

Uranija
11.01.2011., 18:40

Prvo sekularizacija, a zatim sve ostalo.
Inače, u islamu je SVE stvar tradicije, odnosno, vrlo malo se tumačenja i nauk mijenjaju protekom vremena. To je zato jer bitne odrednice temelji na šerijatu koji je od islama neodjeljiv, a svaka crtica istog je bitna jer se drži do forme. Tako se smatra da Kuran prenosi riječ do riječi koju je izgovorio Muhammed, koji je opet sve prenio kako je primio objavom, a hadisima se nadopunjuje Kuran.

E sad, druga velika stvar su mezhebi ili pravne škole koje tumače islam.
Četiri su glavna mezheba kod sunita, (šijiti su umnogome drukčiji), a hanefijski mehzeb preovladavao je u Osmanskom carstvu nekad, tako i danas u Hrvatskoj i najbližoj BiH.

Tako da ovisi puno i od islamskog tumačenja koje preovladava, ali sekularizam tu igra najveću ulogu, jer se iz islama puno teže iskorijenjuju ustaljeni obrasci ponašanja, štoviše, zabranjeno ih je korigirati.

Položaj žena time varira od zajednice do zajednice, ali napredovanje u pravima bi vrlo teško išlo da nije svjetovnih zakona, prava i sloboda. Najviše stoga što će svaka žena teško naći na pojedince unutar vlastite vjere koji će ih slušati i dati potrebnu pažnju.

Cokolada95
11.01.2011., 19:13
Gledajte da ste vi rođene u Iranu i vi bi se navikle na taj način života i to je to

Kaidan
11.01.2011., 19:18
Gledajte da ste vi rođene u Iranu i vi bi se navikle na taj način života i to je to

U Iranu ima puno visokoobrazovanih žena, znanstvenica i sl. tako da to tamo drukčije funkcionira, možda bolje nego i u nas gdje se sve to malo cijeni :kava: