PDA

View Full Version : Zašto ljudi ne jedu zvijeri?

daniyel
13.01.2011., 05:49
Primjetio sam da je među ljudima jako rijetko raširena konzumacija mesa zvijeri (medvjeda, vukova, lisica itd.) Osim slučaja koreanaca i psećeg mesa ne znam ni za jedan drugi slučaj. Postoj li neki znanstveni razlog tomu ili je to više društveno naslijeđen običaj?

Akai
13.01.2011., 06:19
Bit će prije društveno naslijeđeni običaj iako jedno ne isključuje nužno drugo, ali teško da je znanost kao nekakav metafizički oblak izdvojen od društva, u jednom trenutku povijesti zaključila kako je od tog trenutka loše jesti zvijeri.

Teže ih je bilo uloviti, a i meso je možda žilavije ili kaj god.

darthraven
13.01.2011., 07:07
Dva razloga:

1) Vuka je puno teže uloviti i ubiti od recimo srne ili vepra.
2) Mesožderi (i sisavci i ptice) imaju žilavije i krtije meso od biljojeda i svejeda. One zvijeri koje su mesožderi, se uglavnom ne jedu. Medvjedi i tuljani se, s druge strane, jedu tam gde ih ima (uključujući i Gorski Kotar).

RogueFox
13.01.2011., 09:29
Uzgoj zvjeri (koje se pretežno hrane mesom) je neisplativ. Kultura koja bi se hranila, recimo, vukovima iz domaćeg uzgoja, morala bi uzgajati ovce za hranu vukovima, te travu za hranu ovcama. Da bi se vuk ugojio za 1 kg potrebno je da, recimo, pojede 10 kg ovčetine. A da bi se ovca ugojila za 10 kg potrebno je 100 kg sijena...

Aphex
13.01.2011., 15:17
Navodno se nekim dijelovima Afriki jede lavlje meso, ali vjerojatno nije često na meniju.
Zvijeri je teško uloviti jer su ljudi i sami često lovina tim živinama, a kažu i da im meso nije baš previše ukusno.

Omaha
13.01.2011., 20:55
Aphex, jedu se i slonovi, ne samo lavovi. Jede se sve što hoda po Zemlji.
Malo bi bilo nepraktično i skupo ići loviti zvijeri, kad uzgajamo razne životinje, zar ne?

noww
13.01.2011., 21:12
Uzgoj zvjeri (koje se pretežno hrane mesom) je neisplativ. Kultura koja bi se hranila, recimo, vukovima iz domaćeg uzgoja, morala bi uzgajati ovce za hranu vukovima, te travu za hranu ovcama. Da bi se vuk ugojio za 1 kg potrebno je da, recimo, pojede 10 kg ovčetine. A da bi se ovca ugojila za 10 kg potrebno je 100 kg sijena...

eto to je odgovor

Aphex
13.01.2011., 21:21
Aphex, jedu se i slonovi, ne samo lavovi. Jede se sve što hoda po Zemlji.

ne znam zašto spominješ slonove, oni su biljojedi.
da, svašta se jede.

Malo bi bilo nepraktično i skupo ići loviti zvijeri, kad uzgajamo razne životinje, zar ne?
vjerojatno je baš u tome stvar. biljojedi se češće kreću u velikim krdima i obično nisu raspoloženi za direktan napad na čovjeka. lakše ih je i uloviti i uzgojiti.

zoser
13.01.2011., 22:39
Primjetio sam da je među ljudima jako rijetko raširena konzumacija mesa zvijeri (medvjeda, vukova, lisica itd.) Osim slučaja koreanaca i psećeg mesa ne znam ni za jedan drugi slučaj. Postoj li neki znanstveni razlog tomu ili je to više društveno naslijeđen običaj?

Pa normalno da se manje jedu predatori, pošto ih u prirodi manje ima...nije da će se skupit banda ovaca i ubit medvjeda...

Medvjeda ima na području bivše juge cca 900-1000...jako optimistična procjena

Kad je odstrel starijih medvjeda, cijene se od 6000-16000 EUR-a, što misliš koliko dođe odrezak...ukoliko moš do njega uopće doći...

Vuka skoro pa ni nema na području Hrvatske...a čemu jest vuka...ubiji psa...meso praktički istog okusa...

darthraven
14.01.2011., 07:11
Kad je odstrel starijih medvjeda, cijene se od 6000-16000 EUR-a, što misliš koliko dođe odrezak...ukoliko moš do njega uopće doći...

Jeo ja u Gorskom Kotaru, cijena medvjedetine je otprilike ista ko i kvalitetna riba ili biftek (150 kn porcija). Nije uopće loše, dapače. Ali to je zato jer je medo, pogotovo ovaj naš smeđi, ipak svežder a ne mesožder.

The Avenger
14.01.2011., 15:33
Nego, što je s time da mesojed, pojevši puno biljojeda u životu, ima povećane šanse da u svojem mesu nosi neke parazite?

Tako da možda instinktivno izbjegavamo i gadi nam se jesti mesojede (koje tako doživljavamo - recimo ribe ne), još iz preljudskih vremena kada nije bilo toplinske obrade.

El Ninho
14.01.2011., 16:16
Nego, što je s time da mesojed, pojevši puno biljojeda u životu, ima povećane šanse da u svojem mesu nosi neke parazite?

Tako da možda instinktivno izbjegavamo i gadi nam se jesti mesojede (koje tako doživljavamo - recimo ribe ne), još iz preljudskih vremena kada nije bilo toplinske obrade.

Onda bi i taj mesojed, valjda, instinktivno izbjegavao biljojede da ne dobije parazite. :ne zna:

Michael Collins
14.01.2011., 16:30
Dva razloga:

1) Vuka je puno teže uloviti i ubiti od recimo srne ili vepra.
2) Mesožderi (i sisavci i ptice) imaju žilavije i krtije meso od biljojeda i svejeda. One zvijeri koje su mesožderi, se uglavnom ne jedu. Medvjedi i tuljani se, s druge strane, jedu tam gde ih ima (uključujući i Gorski Kotar).

Tako sam i ja čuo,osim ovog da jedu medvjede

The Avenger
15.01.2011., 10:28
Onda bi i taj mesojed, valjda, instinktivno izbjegavao biljojede da ne dobije parazite. :ne zna:Pa bi valjda postao biljojed... :kava:

El Ninho
15.01.2011., 12:16
Pa bi valjda postao biljojed... :kava:

:top::s

marko86
15.01.2011., 12:32
Vuka skoro pa ni nema na području Hrvatske...a čemu jest vuka...ubiji psa...meso praktički istog okusa...

samo me zanima ako nema vukova tko kolje ovce ?

Brontosaur
16.01.2011., 12:35
Preslatko meso. Tako su meni objasnili zašto se ne jedu zvijeri.

Halo Effect
16.01.2011., 13:40
A tko kaže da ljudi ne jedu zvijeri?
Na dalekom istoku u svim se zemljama jedu psi npr. (iako su u mnogim zemljama zabranjeni). A u Kini se jede doslovno sve što gmiže, pliva ili leti.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs060.snc4/35367_1552543215254_1285358543_31521284_5608548_n. jpg

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs034.ash2/35039_1558179396155_1285358543_31535828_8218858_n. jpg

Aphex
16.01.2011., 17:19
probao netko psa?

El Ninho
16.01.2011., 18:27
probao netko psa?

Vidim ja da će ovo završiti na Gastronomiji. :zubo:

Göttspöđä
16.01.2011., 18:30
Preslatko meso. Tako su meni objasnili zašto se ne jedu zvijeri.

Slatka je i ždrebetina pa ju jedemo :ne zna:

Aphex
16.01.2011., 19:10
nego, prasići su nazivno svejedi. divlji prasići znaju raznog mesa pojesti.
ne znam baš puno ljudi da im se gadi šunkica :D

Brontosaur
23.01.2011., 17:24
Slatka je i ždrebetina pa ju jedemo :ne zna:

Žilavo i slatko onda?? :confused:

Fosna
24.01.2011., 15:04
Nije međed ni žilav ni sladak, samo treba dobro očistiti meso jer ima dosta masti i marinirati ga dan-dva prije pečenja.

mozzila
25.01.2011., 12:19
Čimpanze,rođaci homosapiensa,ponekad idu organizirano u lov na male majmučiće.Kad ih ulove rastrgaju ih i u hipu pojedu..Ništa čudno ako se mene pita.Meso je meso. :klopa: Zašto homosapiensi ne uzgajaju npr. lavove i ne jedu ih vjerojatno djelomice leži i u činjenici da je masovno uzgajanje istih skupo jer i oni jedu meso.Sad ,ja nisam probao lavetinu (vjerovatno je žilava) ,ali da sam jako gladan,a imam samo to..

Leteća
28.01.2011., 13:18
Teški metali i mnogi drugi zagađivači su kumulativni. Najmanje ih ima u biljkama, malo više u životinjama koje ih jedu, a najviše u životinjama koje jedu druge životinje.
Zato je i kanibalizam štetan za zdravlje. ;)

Aphex
28.01.2011., 16:52
Teški metali i mnogi drugi zagađivači su kumulativni. Najmanje ih ima u biljkama, malo više u životinjama koje ih jedu, a najviše u životinjama koje jedu druge životinje.
Zato je i kanibalizam štetan za zdravlje. ;)
kanibalizam je štetan za zdravlje zbog teških metala? :facepalm:

Lastan
29.01.2011., 11:56
Medvjedi se jedu gdje ih ima. Medvjeđa je šapa specijalitet.
Jedu se također mačke; baka mi veli da kad su u Drugom svjetskom ratu Talijani okupirali njene krajeve, nije živa mačka ostala. A u Kini je specijalitet juha od tigra i zmaja, u koju idu – mačka i zmija.
Čovjek, a naročito Korejac, jede sve što hoda, gmiže, pliva ili leti. A bogme i mnogo toga što stoji.

somied
30.01.2011., 01:03
Zbog gubitaka energije i hranjivih tvari hranidbeni lanci su uglavnom kratki... :D
Cista ekonomika hranjivih tvari. Da bi uzgojio lava od 200 kg vjerojatno moras potrositi koju tonu mesa biljojeda. Jednostavnije je onda biljojeda pojesti. :mig:

Leteća
08.02.2011., 19:03
kanibalizam je štetan za zdravlje zbog teških metala? :facepalm:

A ti ne čitaš smajlije? :p

Gluskab
14.02.2011., 13:24
Pasje meso,a isto tako i meso lisica i vukova,je žilavo,drugačija je građa nego u biljojeda ili svejeda,ima ružniji miris.U zemljama gdje se psi jedu(Kina,Koreja, Vijetnam)spremaju ih na gulaše i juhe,skoro nikad pečene,jer zbog drugačije građe,mirisa i žilavosti pasje meso je toliko različito od recimo janjetine da bi pečeno bilo 100 postotno smeće.Čak i kad ga se kuha,jestivi su samo relativno mladi psi,a čitao sam negdje da su te pse,da bi ugušilo loš miris i popravilo strukturu mesa,tovili nekoliko mjeseci većinom kuhanim povrćem (kupus i pire krumpir).Medvjed je nešto drugo-on jede većinom biljke,a mesom tek nadopunjava prehranu kad se nakon zimskog sna nađe gladan u podneblju gdje još nije počela sezona divljeg zelja,gljiva i voća.Slično većinski biljojed koji malo nadupunjava hranu kukcima i sličnim,je jazavac(također jestiv i ukusan,za razliku od,u osnovi nejestivog psa).

Gluskab
14.02.2011., 13:27
nego, prasići su nazivno svejedi. divlji prasići znaju raznog mesa pojesti.
ne znam baš puno ljudi da im se gadi šunkica :D
Divlji prasci imaju,posebno ovi mlađi(godina i nešto)turbo ukusno meso,a nema što neće progutati.

Gluskab
14.02.2011., 13:40
A tko kaže da ljudi ne jedu zvijeri?
Na dalekom istoku u svim se zemljama jedu psi npr. (iako su u mnogim zemljama zabranjeni). A u Kini se jede doslovno sve što gmiže, pliva ili leti.

1.Ne jedu se psi u svim zemljama dalekog istoka nego ih jedu Kinezi,Korejci i Vijetnamci(Kambodžanci i Tajlanđani,koji inače jedu razno-razne kukce i zmije, gade se na pseće meso i jedenje pasa smatraju primitivnim i degutantnim običajem Vijetnama.Čak imaju u najnovije vrijeme dnk analize mesa po restoranima da im Kinezi i Vijetnamci ne bi podvalili pasje meso).Za Japan nisam nikad čuo da jedu pse,iako imaju nekih egzotičnih jela(kuhaju suhe trpove, rižoto od ličinki osa,riblja juha od inače otrovnih riba napuhača).
2.Što se Kineza tiče,oni jedu ono što nijedan čovjek i nijedna zvijer neće jede.
Jedu ličinke vretenaca(jedini jedincati narod koji to jede) i prave juhu od gnijezda čiope,koje ptica pravi od svoje,na suncu osušene i stvrdute,pljuvačke

nemoralan
14.02.2011., 13:42
Personality goes a long way.

Halo Effect
22.10.2011., 12:05
Pasje meso,a isto tako i meso lisica i vukova,je žilavo,drugačija je građa nego u biljojeda ili svejeda,ima ružniji miris.U zemljama gdje se psi jedu(Kina,Koreja, Vijetnam)spremaju ih na gulaše i juhe,skoro nikad pečene,jer zbog drugačije građe,mirisa i žilavosti pasje meso je toliko različito od recimo janjetine da bi pečeno bilo 100 postotno smeće.Čak i kad ga se kuha,jestivi su samo relativno mladi psi,a čitao sam negdje da su te pse,da bi ugušilo loš miris i popravilo strukturu mesa,tovili nekoliko mjeseci većinom kuhanim povrćem (kupus i pire krumpir).Medvjed je nešto drugo-on jede većinom biljke,a mesom tek nadopunjava prehranu kad se nakon zimskog sna nađe gladan u podneblju gdje još nije počela sezona divljeg zelja,gljiva i voća.Slično većinski biljojed koji malo nadupunjava hranu kukcima i sličnim,je jazavac(također jestiv i ukusan,za razliku od,u osnovi nejestivog psa).

Da malo dignemo temu sa friškim slikama :D (sve osobno snimljeno)

Pozor!!! Slike uznemirujućeg sadržaja!!!

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs034.ash2/35039_1558179396155_1285358543_31535828_8218858_n. jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-sS4stgrzDvA/TqKdJp060EI/AAAAAAAAAG4/f0le1MuR5kg/s640/DSCN1650.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-y5pFcVoplpg/TqKeGBf9HtI/AAAAAAAAAHQ/8jgTfTJ58V0/s640/DSCN1651.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-kxS_sMAA0qg/TqKeJIYI2QI/AAAAAAAAAHY/urEAaxzaNK0/s640/DSCN1652.JPG

"Zvjerinje" kobase:

https://lh5.googleusercontent.com/-ZetDvFH7sHE/TqKdWo6UCSI/AAAAAAAAAHE/Gca4ee9kd8M/s640/DSCN1596.JPG

Rinnma
22.10.2011., 16:44
Čudan osjećaj gledat te slike, nekako mi ih je žao. Sva sreća pa se ne javlja kad je janje u pitanju :klopa:

Hedera
22.10.2011., 17:14
O moj Bože!!!Pečeni pas!!:eek:

Jel bilo labradora? :kokice: Voljela bih probati jednoga,zbog osobne averzije.:cerek:

Ne,ozbiljno,da li ima različitih vrsta u ponudi ili je: daj što se peklo taj dan?

Medvjeđa je šapa specijalitet.

Mislim da je to vrsta slatkiša.:mig: Ono,brašno,šećer,masnoća.U obliku kalupa-nalik šapi.

dalal
22.10.2011., 17:35
2.Što se Kineza tiče,oni jedu ono što nijedan čovjek i nijedna zvijer neće jede.
Jedu ličinke vretenaca(jedini jedincati narod koji to jede) i prave juhu od gnijezda čiope,koje ptica pravi od svoje,na suncu osušene i stvrdute,pljuvačke
Ogavno da ogavnije ne može biti. A tek kako tamane štakore, oni su ko fol tamo simbol mudrosti pa daj da i mi postanemo mudri....How yes no. Zapravo, sve njihove bajkice o čudotvornim dejstvima supica od lavova, tigrova,štakaca i psića (uključujući i ova gnijezda čiope) samo su paravan za njihovo puko biološko preživljavanje. Moraju hvatati i gutati sve na šta naiđu jer ih je milijarda i kusur. Poslije će neki seoski mudrac napisat neku poučnu pričicu o tome. I eto.

Bože ne dovedi me u napast da ih zamrzim zbog ovih sirotih psića. :mad:

A tek juhica od kornjača za dugovječnost i način kako se spremala u carska vremena! Kornjača se ubaci u vodu koja se lagano zagrijava, satima se sirota muči i pati a carski degustator uz zvuk činela dodaje žlicu blagotvorne juhe carskom seratoru. Kad prva podlegne torturi ubacuju novu iz uzgajališta. Uhhhh

-loki-
22.10.2011., 17:50
Teoretski skoro sve životinje sa sa krznom su jestive,to što mi ljudi imamo averziju prema tome mesu je druga stvar,u nekim kulturama se sve jede pas,mačka, štakor, lav itd... ja osobno nebih mogao, dok sa ovim našim domaćim živinama, nemam problema...

Rinnma
22.10.2011., 18:16
Pa to ti je to, mi nemamo problema sa janjcima, oni sa psima, a vegetarijanci valjda imaju problem sa svime... ali ono, ako oni nemaju problema s tim, nek jedu.

Halo Effect
22.10.2011., 18:32
Ti štakori što ih jedu (jedu ih i u Kambođi i na jugu Vijetnama u krajevima gdje Kmeri žive) nisu ulični ili kanalizacijski već štakori iz rižinih polja. Jedino što su u životu pojeli bila je riža i koja buba.
Ništa strašnije od jedenja vjeverica ili puhova (koji se na Braču jedu).

Halo Effect
22.10.2011., 18:34
E da, zaboravio sam napisati...na jednoj od onih slika uz pse leži i pečena mačka...

Garofeeder
22.10.2011., 18:51
Ti štakori što ih jedu (jedu ih i u Kambođi i na jugu Vijetnama u krajevima gdje Kmeri žive) nisu ulični ili kanalizacijski već štakori iz rižinih polja. Jedino što su u životu pojeli bila je riža i koja buba.

Uzgajivaci su redovno klopali nutrije...

Halo Effect
22.10.2011., 19:23
Uzgajivaci su redovno klopali nutrije...

Da, nutrije sam zaboravio. Nutrije koje se još zovu - Bizamski štakori. Kao i činčile.

-loki-
22.10.2011., 19:28
mmm, hrskavo pečen štakor na žaru sa malo mladog luka...:mig:
šalim se naravno,a li da je jestivo je.

dalal
22.10.2011., 19:31

Yeah, big different...pa ne jedu ni ovi ulični ni kanalizacijski g...., nego i oni popapaju tu i tamo malo riže ili tjestenine. Razlika je samo u "oblekici" a i to pada u vodu kad ih se odere i poreda na stol, hajd prepoznaj koji je odakle.....:503:

A na Braču jedu puhove je li....dobro je to znati :cerek:

Garofeeder
23.10.2011., 19:31
Da, nutrije sam zaboravio. Nutrije koje se još zovu - Bizamski štakori. Kao i činčile.

Slicni jesu, ali je bizamski stakor (ondatra) razlicita vrsta od nutrije... Nutrija je znatno veca... E, sad da je netko klopao bizamce, ne znam... Iako su ih lovili radi krzna...

Halo Effect
23.10.2011., 20:14
Nego...što znate o talijanima? Rugamo se kinezima a ni talijani nisu ništa bolje. Kod njih jedu konje, ptice pjevice (zaštićene), miševe i mačke naopačke...

http://www.examiner.com/animal-rights-in-minneapolis/italian-celebrity-chef-suspended-for-cat-stew-recipe-video

rakijetina
23.10.2011., 20:29
Izvrstan link:

http://cameratrapcodger.blogspot.com/2011/02/with-trappers-of-bamboo-rat.html

Inače, na američkom jugu jedu se (jeli su se) oposumi i rakuni:

http://3.bp.blogspot.com/_TEcrjheJtdw/S4Xq0yYconI/AAAAAAAAFHQ/hI_nhQI6EZs/s400/Opossum-2.jpg

http://www.backyardnature.net/pix/opossum1.jpg

http://habee.hubpages.com/hub/Southern-Cuisine-Baked-Possum-with-Apples-and-Sweet-Potatoes

Garofeeder
24.10.2011., 08:50

Poseban specijalitet kada su roadkill :zubo:

ZgSash
24.10.2011., 09:11
inace, da ne bi bilo kako su to tamo neki kinezi, u nekim dijelovima spanjolske se takoder jedu ili su se jeli psi
zanimljivo je da je takoder prije ubijanja prisutno mucenje zivotinje i tvrdnje kako to poboljsava okus mesa

Rinnma
24.10.2011., 09:11
Nego...što znate o talijanima? Rugamo se kinezima a ni talijani nisu ništa bolje. Kod njih jedu konje, ptice pjevice (zaštićene), miševe i mačke naopačke...

http://www.examiner.com/animal-rights-in-minneapolis/italian-celebrity-chef-suspended-for-cat-stew-recipe-video

I kod nas se jedu konji. Evo u Rijeci na glavnoj tržnici imaš u Smrekara poseban odjel za konjetinu. Nutritivno jako kvalitetno meso, ali žilavo dosta.

darthraven
24.10.2011., 09:44
I kod nas se jedu konji. Evo u Rijeci na glavnoj tržnici imaš u Smrekara poseban odjel za konjetinu. Nutritivno jako kvalitetno meso, ali žilavo dosta.

Na Dolcu u Zagrebu imaš ždrebetine u par mesnica, osobno sam veliki ljubitelj.

A kaj se tiče gnjusne kineske hrane, jedan od specijaliteta mojeg kraja je svinjsko debelo crijevo koje se očisti od govana i onda napuni s mješavinom krvi, iznutrica i heljde - krvavice ili devenice. Neutralnom promatraču bi to vjerojatno bilo puno gnusnije nego štakor.

Halo Effect
24.10.2011., 10:29
Na Dolcu u Zagrebu imaš ždrebetine u par mesnica, osobno sam veliki ljubitelj.

A kaj se tiče gnjusne kineske hrane, jedan od specijaliteta mojeg kraja je svinjsko debelo crijevo koje se očisti od govana i onda napuni s mješavinom krvi, iznutrica i heljde - krvavice ili devenice. Neutralnom promatraču bi to vjerojatno bilo puno gnusnije nego štakor.

Pa da, toga ima i u nas u Dalmaciji, a pazi sad ironije-te krvavice u nekim mjestima Makarske Rivijere (odakle mi je stara) rade SLATKE !!! Sa šećerom i grožđicama i onda se ljudi iz svih ostalih krajeva Dalmacije zgražaju da je to odvratno i da to ne bi ni za što pojeli....:rofl::rofl::rofl::rofl:

A do nazad 40 godina dolje nitko ni glavonošce (lignje, sipe, hobotnice, muzgavce) nije jeo, nisu mogli od gadosti onako ljigave...a danas su po zlato.

Do devedesetih, sjećam se, jedan je moj prijatelj ribar talijanima prodavao ribu a "divljač" (raže, grdobine i sl...) im je davao za bagatelu, jer to ovdje nije mogao prodati...

Dakle ukusi se mijenjaju i svaka nova generacija usvaja neku novu hranu koju stara nije mogla jesti. Slutim nekako da će uskoro i psi i miševi i mačke naglavačke na naš menu...

mozzila
25.10.2011., 18:48
Probo tko peseka na ražnju?Kakav je?

Halo Effect
25.10.2011., 20:32
Probo tko peseka na ražnju?Kakav je?

Nastojao sam sve probati što mi je pod ruku došlo, al pesa...nou tenkju...
Nema garancije da su to uzgojeni psi sa farme i sa zdravstvenim kartonom. A glede pasjeg zdravlja: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dog_diseases

Inače na sjeveru Vijetnama jako, jako cijene pseće meso (nije ni ovima na jugu mrsko, iako se svi zaklinju da to ne bi jeli...). Kada dođeš u goste pa te ponude psećim mesom, e to je onda stvarno velika čast ukazana. Zaista te respektiraju kao osobu.
S obzirom da toliko cijene pse (nisam pitao pošto su...) mala je vjerovatnost da će ti podvalit pseće za svinjeće ili neko drugo meso. Prije će biti obratno.
A svi koji jedu pseće meso kunu se da je najbolje moguće od ovih klasičnih mesa kao što je kravetina, ovčetina, kozletina, gudetina, vodena govedina, mačketina...a o letećem mesu da ni ne govorimo...

BB87
26.10.2011., 20:21
imao sam prilike jesti vuka. i to nesto izmedju paprikasa i gulasa i mogu reci da je to tako ukusno (ukusnije od pilecih krilaca i zaba zajedno - tko je probao zna)
ali je malo zilavo no kad se raskuha bude oke za zvakanje.

glede toga zasto ljudi ne jedu zvjerad, pa mislim da je to zbog toga sto imamo svinje i ostale vrste koje lako dobiju na masi u relativno kratkom vremenu. dok recimo pse i macke hrani, tesko da ces izvuci toliko mase kao iz svinje recimo. a kolicina je ono glavno sto se gleda. barem ja tako mislim. i da moras zvjerad hranit mesom a opet bolje da ti pojedes to mese jbg..
no opet. uzmes pilice, malo im bacis kukuruza, malo kljucaju okolo i to, crvice papaju i slicno, na kraju em dobijes jaja, em dobijes i mesa. kod krave opet pored mesa imas ubez zdravo prirodno mlijeko bogato s mineralima i hranjivim tvarima, a kravu odvedes na ispasu das joj da jede trave, koprive, maslacka, radica da jede i super, inace kako god to moras pokosit, a ovako s time nahranis kravu i imas koristi.

gugi the lizard
02.11.2011., 12:33
Zašto ljudi ne jedu zvijeri? Pa valjda iz solidarnosti prema rođi grabežljivcu? :cerek:

Sagittarius01
02.11.2011., 16:56
Nastojao sam sve probati što mi je pod ruku došlo, al pesa...nou tenkju...
Nema garancije da su to uzgojeni psi sa farme i sa zdravstvenim kartonom. A glede pasjeg zdravlja: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dog_diseases

Ehinokokom bi se zasigurno posebice obradovao.

mozzila
02.11.2011., 17:46
Ehinokokom bi se zasigurno posebice obradovao.Samo ga dobro valja ispeći,a ne radit suhomesnate proizvode.:D

monty-zg
02.11.2011., 19:50
Ljudi ne jedu zvijeri čisto iz ekonomskih razloga, skuplji su za masovnu proizvodnju za hranu.
E sad, probao sam, medvjeda (mljac, bez obzira koliko volim dotične životinje), ždrebetinu, konjetinu, zmiju, noja, razne druge ptičurine, aligatora i klokana.
Nisam bio na večeri kad je jedna ekipa poznanika dobila za večeru u J.Koreji posebnu poslasticu za koju se ispostavilo da su šnicli bernardinca, ali oni koji su je pojeli (i nisu dušu ispovraćali kad su skužili kaj su pojeli) kažu da je meso sasvim ok i da je sve samo u razmišljanju što se jede a ne u okusu. A on je sasvim ok, poput malo manje sočne teletine.

Btw, u originalnom receptu mortadele je i meso konjetine, ne vjerujem da je danas stavljaju (radi cijene), ali prije svakako jesu. :)
Nekad su se inače konji jeli pod normalno, kad su ostarili i nisu bil za polje ili jahanje, ništa se nije bacalo...bila je glad i svaki obrok je bio dobar.

Sagittarius01
02.11.2011., 23:06
a ne radit suhomesnate proizvode.:D

I tatarske "dogsteak-e". :zubo:

Gluskab
03.11.2011., 17:24
Štakori su generalno(bez obzira u kakvoj sredini žive)nosioci niza gadnih zaraznih bolestiju,koje ne dolaze samo od kanalizacije nego i od raznih vrsta buha i sličnih parazita u krznu koji ugrizom šire bolest u krvotok i meso.To važi za većinu vrsta štakora(kao i za neke vrste svizaca u stepama po srednjoj Aziji i prerijske pse iz sjeverne Amerike), svi oni su potencijalni širitelji kuge i tulamerije(opake bolesti kod koje liječenje uspjeva kod samo desetak posto oboljelih,a drugi umiru).Naježim se kad vidim na filmovima kauboje kako upucaju i peku prerijskog psa.Ovo s puhovima na Braču je sasvim druga stvar, puh nije nosilac istih parazita kao štakori i svisci,pa samim time nema iste opake bolesti.

Gluskab
03.11.2011., 17:30
Vidio sam na jednom dokumentarcu na discovery kako peku oposuma i stvarno je izgledao slasno.Lijepo rumeno meso na malom improviziranom ražnju,bez nekih vidljivih masnoća.Imam dojam da bi i ja jeo oposuma bez problema.

Gluskab
03.11.2011., 17:32
Jedu se također mačke; baka mi veli da kad su u Drugom svjetskom ratu Talijani okupirali njene krajeve, nije živa mačka ostala.
Lovačko-partizansko-babske priče.:kava:

Gluskab
03.11.2011., 17:35
Ne jedu miševe,u to sam siguran(možda puhove jesu,kao ponegdje u nas),a ovo s mačkama,to se radilo samo u Veroni i to nazad 80 godina.

Gluskab
03.11.2011., 17:37
E sad, probao sam zmiju, noja, aligatora i klokana.
Je li istina da meso klokana okusom najviše podsjeća na meso zeca

TranceMouse
03.11.2011., 19:32
Mislim da je pitanje krivo postavljeno.

Prvotan covjek je naime bio pretezno mesojed, bio je nomad, zivio je od lova. :durica

I dan danas jedemo mesojede, vecina riba (osim onih najnajmanjih) jede druge ribe. :D

Ja osim ribe ne jedem nikakvo drugo meso.

Opcenito ljudi nemaju nimalo obzira prema zivotinjama, cak jedu i svoje rodjake (majmune jedu u Africi).

Pa onda kad ljudi citaju u ufoloskoj literaturi da od CIE oteta djeca zavrsi na meniju reptilijanskih vanzemaljaca, budu u shocku.
Pa nije li logicno, to su reptilijanski vanzemaljci pa vole meso, i to zivo, a preferiraju djecu jer su cista od toksina kao nikotin, kafein, alkohol itd...

Dakle, ok je hraniti zmiju ljubimca sisavcima, i hvatati majmune u sumi i jesti ih, a nije ok da neka druga bica nas jedu. :)

U Koreji pse prije klanja dobro uplashe i razjare, jer kazu da ''tako njihovo meso postaje ukusnije i mekanije kad je puno adrenalina''.
Slicno pise u ufoloskoj literaturi o reptilijancima, prvo ljude (vecinom djecu) izbezume od straha, a onda ih pojedu kao sto ljudi jedu piletinu (uz razliku da ljudi ne jedu zivu hranu).

Kako mozemo kao vrsta ocekivati da nas itko postuje kad jedemo majmune, pse, konje, svinje, dupine...Sve redom inteligentne vrste... :ne zna:
I hranimo ljubimce gmazove zivim sisavcima... :(

Da anakondi ponudis ljudsko dojence, dobro bi se osladila. ;)

Pitanje je, tko ima vise prirodnog prava da konzumira koga?
ZMIJA je starije bice na Zemlji, i kao takva ima vise povijesnog prava da nas smazhe.
Ljudi su evolucijski na visoj razini, i kao takvi imaju vise prava smazati zmiju (ako zele).

U Sparti su se nezeljena djeca darivana zvjerima, i one bi omastile brk.

Mozda ce u buducnosti opet doci ta mogucnost, u svrhu smanjenja broja stanovnika. Nikad se ne zna. :ne zna:
A zaboravite na moral, to je najrelativnija stvar koja postoji. Sto je moralno danas nije moralno sutra, i obratno.

Sagittarius01
03.11.2011., 20:57
Mislim da je pitanje krivo postavljeno.

Prvotan covjek je naime bio pretezno mesojed, bio je nomad, zivio je od lova. :durica

I dan danas jedemo mesojede, vecina riba (osim onih najnajmanjih) jede druge ribe. :D

Ja osim ribe ne jedem nikakvo drugo meso.

Opcenito ljudi nemaju nimalo obzira prema zivotinjama, cak jedu i svoje rodjake (majmune jedu u Africi).

Pa onda kad ljudi citaju u ufoloskoj literaturi da od CIE oteta djeca zavrsi na meniju reptilijanskih vanzemaljaca, budu u shocku.
Pa nije li logicno, to su reptilijanski vanzemaljci pa vole meso, i to zivo, a preferiraju djecu jer su cista od toksina kao nikotin, kafein, alkohol itd...

Dakle, ok je hraniti zmiju ljubimca sisavcima, i hvatati majmune u sumi i jesti ih, a nije ok da neka druga bica nas jedu. :)

U Koreji pse prije klanja dobro uplashe i razjare, jer kazu da ''tako njihovo meso postaje ukusnije i mekanije kad je puno adrenalina''.
Slicno pise u ufoloskoj literaturi o reptilijancima, prvo ljude (vecinom djecu) izbezume od straha, a onda ih pojedu kao sto ljudi jedu piletinu (uz razliku da ljudi ne jedu zivu hranu).

Kako mozemo kao vrsta ocekivati da nas itko postuje kad jedemo majmune, pse, konje, svinje, dupine...Sve redom inteligentne vrste... :ne zna:
I hranimo ljubimce gmazove zivim sisavcima... :(

Da anakondi ponudis ljudsko dojence, dobro bi se osladila. ;)

Pitanje je, tko ima vise prirodnog prava da konzumira koga?
ZMIJA je starije bice na Zemlji, i kao takva ima vise povijesnog prava da nas smazhe.
Ljudi su evolucijski na visoj razini, i kao takvi imaju vise prava smazati zmiju (ako zele).

Mozda ce u buducnosti opet doci ta mogucnost, u svrhu smanjenja broja stanovnika. Nikad se ne zna. :ne zna:
A zaboravite na moral, to je najrelativnija stvar koja postoji. Sto je moralno danas nije moralno sutra, i obratno.

Podosta idiotne izjave.
Imaju li životinje međusobno ikakva obzira?
Ako netko katkad i gdjegdje ima, čovjek je.
Čovjek nije predviđen za jelo, bez obzira na to što je jestiv, on ima dušu.
Duh, razum, svijest, um, volju.

Omaha
03.11.2011., 21:07
Lovačko-partizansko-babske priče.:kava:

Žao mi je, ali nisu priče, istina je.
I moja baba je pričala da su Talijani lovili mačke za jelo, a zauzvrat su stanovništvu priređivali zabave.
Kad su dolazili Njemci, ništa nisu uzimali, ali su ostavljali lijekove.

Gluskab
03.11.2011., 21:08
UDa anakondi ponudis ljudsko dojence, dobro bi se osladila. ;)
Gledao sam prije nekoliko godina dokumentarac,rekonstrukciju o prvom naseljavanju Australije ljudima u prapovijesti,gdje ljudi naiđu na nekog izumrlog guštera varana velikog kao krokodil,koji je jeo jaja nekakvih velikih ptica(Emui i nekakve šarene guske),a u sceni gdje susreće ljude prvi put, je rečeno ''iz daljine osjeća miris čovjeka,ali to je gmazu strano pa se okreće poznatijem mirisu hrane'' tj. gnijezdu guske.Tako i anakonda nije baš upoznata s djecom kao potencijalnom hranom,ne mirišu na ništa što ona jede,pa mislim kako pričaš gluposti.Uostalom,ljudi u Amazoniji odavno žive u blizini anakondi pa se svejedno one ne hrane djecom.

Gluskab
03.11.2011., 21:13
Žao mi je, ali nisu priče, istina je.
I moja baba je pričala da su Talijani lovili mačke za jelo, a zauzvrat su stanovništvu priređivali zabave.
Kad su dolazili Njemci, ništa nisu uzimali, ali su ostavljali lijekove.
Mačke su u to doba jeli samo Veronezi i ostatak države se izrugivao s njima, pričao viceve na račun toga.Odavno tamo mačke nitko ne jede,a moje je skromno mišljenje da je talijanska vojska ipak bila opskrbljena boljom hranom od seoskih mačaka pa nije postojala potreba za tim.Priče kako je Talijanima mačka isto što drugima zec i da je jedu kao specijalitet(a ne od nevolje i gladi u stara vremena),čista su pizdarija.

Gluskab
03.11.2011., 21:17
Koje životinje i tko je to ikad ičim dokazao?Postoje li nalazi kostiju spartanske djece s tragovima žvakanja?Nisam čuo nigdje da je netko iznio dokaz za tu djecu s kojim su zvijeri ''omastile brk''.

TranceMouse
03.11.2011., 21:17
Gledao sam prije nekoliko godina dokumentarac,rekonstrukciju o prvom naseljavanju Australije ljudima u prapovijesti,gdje ljudi naiđu na nekog izumrlog guštera varana velikog kao krokodil,koji je jeo jaja nekakvih velikih ptica(Emui i nekakve šarene guske),a u sceni gdje susreće ljude prvi put, je rečeno ''iz daljine osjeća miris čovjeka,ali to je gmazu strano pa se okreće poznatijem mirisu hrane'' tj. gnijezdu guske.Tako i anakonda nije baš upoznata s djecom kao potencijalnom hranom,ne mirišu na ništa što ona jede,pa mislim kako pričaš gluposti.Uostalom,ljudi u Amazoniji odavno žive u blizini anakondi pa se svejedno one ne hrane djecom.

Vjeruj mi, gmazovi kad su gladni jedu sve pred sobom. :mig: Veca opasnost u Australiji je morski krokodil nego morski pas.

Gluskab
03.11.2011., 21:22
Vjeruj mi, gmazovi kad su gladni jedu sve pred sobom. :mig: Veca opasnost u Australiji je morski krokodil nego morski pas.Krokodili su kanta za smeće,nema toga što oni neće pojesti,ali za zmije se točno zna što koja vrsta jede,a što je ne jede.

monty-zg
03.11.2011., 21:34
Je li istina da meso klokana okusom najviše podsjeća na meso zeca

Da. Vrlo je slično ali meni osobno mrvicu "slađe" ili "punijeg" okusa. Najveće otkriće mi je zapravo bio noj kojem je meso poput najmekše teletine ali onako malo šarfasto. Predivno za jesti..

Gluskab
03.11.2011., 21:58
Najveće otkriće mi je zapravo bio noj kojem je meso poput najmekše teletine ali onako malo šarfasto. Predivno za jesti..Nojevinu poznajem,(nažalost,već nekoliko godina je ne prodaju u nas),po meni najbolje meso uopće.

Michael Collins
03.11.2011., 23:14
Profesionlna kurtoazija, to su nam kolege lovci :)

Šalim se,mislim da je bilo lakše loviti jelena nego vuka, pa je ostao običaj, isto kao što nam pas služi za jedno,svinja za drugo

Halo Effect
04.11.2011., 04:36
Životinje su u potpunosti predviđene za jelo, čovjek nikako. Ako životinje i imaju dušu, nemaju sve ostalo što sam naveo.
Što ako se reinkarniraš u ribu?
Pokušaj i ti gledati iz neutralna svjetla pa reci i dokaži kako hinduizam jedini ima dobro objašnjen navedeni koncept.

Predviđene jer tako piše na etiketi ili...?
I koja to životinja ljudožder zna čitati ljudske etikete? Misliš da bengalski tigrovi ili afrički lavovi i hijene kada pročitaju na djetetu ili ženi - "nije pogodno za zvjersku prehranu, uzrokuje nadutost i pokvaren želudac" okrenu se i traže nešto drugo? Pa kažem ti - zvjeri ne znaju čitati.

Halo Effect
04.11.2011., 04:41

Nego odraslima?

Nije za one slabog želuca!!!

http://www.timw.com/2006/07/31/others/human-eat-snake-snake-eat-human/

Što ja znam po pričama svojih prijatelja iz Venezuele...svi se klone anakondi. Ne samo mala djeca.

Gluskab
04.11.2011., 14:31
Nego odraslima?

Nije za one slabog želuca!!!

http://www.timw.com/2006/07/31/others/human-eat-snake-snake-eat-human/

Što ja znam po pričama svojih prijatelja iz Venezuele...svi se klone anakondi. Ne samo mala djeca.
Te su fotografije namještaljka,dokazano analizom od strane više stručnjaka još prije 3 godine.Ljudi "unutar zmije" na tim slikama su krivo postavljeni,tj. zmija guta plijen od glave prema nogama,a njih je,po slikama,"progutala" od nogu prema glavi.Anakonde imaju tri reda oštrih zubića na svakoj strani čeljusti i još jedan jedan kod nepca,kojima dodatno zakače meso da plijen lakše ulazi u usta i teže se otrgne.Ljudi na tim slikama nemaju nikakve ogrebotine na koži,što je nemoguće ako su prolazili anakondi kroz ždrijelo.

Zaključak-slike su čista glupost.

Gluskab
04.11.2011., 14:37
I koja to životinja ljudožder zna čitati ljudske etikete? Misliš da bengalski tigrovi ili afrički lavovi i hijene kada pročitaju na djetetu ili ženi - "nije pogodno za zvjersku prehranu, uzrokuje nadutost i pokvaren želudac" okrenu se i traže nešto drugo?
Ogromna većina lavova se ne hrani ženama i djecom.

Halo Effect
04.11.2011., 16:39

I ogromna većina otrovnih zmija ne ujeda ljude a to dokazuje...što?

Michael Collins
04.11.2011., 16:47
I ogromna većina otrovnih zmija ne ujeda ljude a to dokazuje...što?

zmija će te ugristi kao joj uletiš na teritorij,ne jer je dobra ili zla

Omaha
04.11.2011., 19:27
Predviđene jer tako piše na etiketi ili...?
I koja to životinja ljudožder zna čitati ljudske etikete? Misliš da bengalski tigrovi ili afrički lavovi i hijene kada pročitaju na djetetu ili ženi - "nije pogodno za zvjersku prehranu, uzrokuje nadutost i pokvaren želudac" okrenu se i traže nešto drugo? Pa kažem ti - zvjeri ne znaju čitati.

Biolozi tvrde da su leopardi u nekim dijelovima Indije nešto evoluirali.
Obzirom da imaju sve manje prostora za život, jer dominantna vrsta zauzima sve veću površinu, grupa leoparda se "skoro" specijalizirala za lov na ljude.

Također su se mnogi psi specijalizirali za jedenje mrtvih krava, u nekim dijelovima Indije. Populacija pasa je narasla do neslućenih visina, tako da lagano predstavljaju prijetnju za tamo živuće stanovništvo.

U oba slučaja je čovjek glavni krivac, što otimanjem staništa, što svojom nakardanom religijom.

McGrubi
04.11.2011., 19:44

samo oni lavovi na čijem se teritoriju nađeš nezaštičen

normalno je da će lavovi pojesti više lovaca-muškaraca nego riskirati da uđu u naselje u potragu za ženama i djecom

sva mladunčad (dakle i djeca) su najlakši i najmekši plijen

Duh i Tama su pojeli 135 radnika, probali jednog pa vidjeli da su laka meta, malo uložene energije = puno dobivenog mesa

i sjetimo se samo rimskih arena...

i medvjedi nas jedu , polarni medvjedi..

nismo baš toliko bljutavi, koliko bi htjeli biti

McGrubi
04.11.2011., 19:46
B
U oba slučaja je čovjek glavni krivac, što otimanjem staništa, .

nije krivac, to ti je jednostavno prirodno ponašanje
svaka vrsta nastoji zauzeti što veći prostor, što se više razmnožiti ...
a onda predatori nemaju druge nego se prilagoditi

no kako mi imamo inteligenciju, naći ćemo način da iskorijenimo pretnju

McGrubi
04.11.2011., 19:51
Životinje su u potpunosti predviđene za jelo, čovjek nikako. .

čovjek jest životinja, dakle predviđen je za jelo

pitaj bengalskog tigra

Gluskab
04.11.2011., 20:42
čovjek jest životinja, dakle predviđen je za jelo

pitaj bengalskog tigra
Kako kojeg bengalskog tigra.To je individualna stvar u njih,preferiranje ovakvog ili onakvog mesa.

Gluskab
04.11.2011., 20:45
zmija će te ugristi kao joj uletiš na teritorij,ne jer je dobra ili zla
Točno,zmija grize kad se osjeća ugrožena,bila ona otrovna ili ne,bar većina vrsta.Postoje u našim krajevima vrste zmija koje su neotrovne,a grizu kao lude,do krvi,kad ih se uzme u ruku.

Gluskab
04.11.2011., 20:59
Biolozi tvrde da su leopardi u nekim dijelovima Indije nešto evoluirali.
Obzirom da imaju sve manje prostora za život, jer dominantna vrsta zauzima sve veću površinu, grupa leoparda se "skoro" specijalizirala za lov na ljude.

Također su se mnogi psi specijalizirali za jedenje mrtvih krava, u nekim dijelovima Indije. Populacija pasa je narasla do neslućenih visina, tako da lagano predstavljaju prijetnju za tamo živuće stanovništvo.

U oba slučaja je čovjek glavni krivac, što otimanjem staništa, što svojom nakardanom religijom.
1.Oduvijek su leopardi češće napadali ljude nego što to rade druge zvijeri,iz razloga što odavno žive uz sela i predgrađa zašto što ih privlače staje s janjcima,koze,psi i kokošinjci.Zbog se brže naviknu na ljude,izgube strah i znaju napasti dijete ili ženu.Takvi slučajevi nisu specijalnost Indije,ima toga svuda gdje imaš dovoljano veliku populaciju leoparda blizu sela.
2.Populacija pasa je porasla prije 10 godina zato što su veterinari premazivali lešine uginule stoke nekim sredstvom protiv truljenja,koje je otrovalo i pobilo ogroman dio populacije lešinara(supova)koji su bili prirodni čistači i svojim apetitom(i agresijom prema psima kod hranjenja)držali pse lutalice više gladnim nego sitima dugo godina(što bi,normalno, rezultiralo manjim brojem preživjelih psića,zbog pothranjenosti kuja).Nije današnje stanje nastalo zbog "nakaradne religije"(zbog tih riječi si zaslužio karton),nego zbog suvremenog tehnološkog uplitanja u prirodne procese.

Gluskab
04.11.2011., 21:16
samo oni lavovi na čijem se teritoriju nađeš nezaštičen

normalno je da će lavovi pojesti više lovaca-muškaraca nego riskirati da uđu u naselje u potragu za ženama i djecom

sva mladunčad (dakle i djeca) su najlakši i najmekši plijen
i sjetimo se samo rimskih arena...

i medvjedi nas jedu , polarni medvjedi..

nismo baš toliko bljutavi, koliko bi htjeli biti
Lavovi koji jedu ljude spadaju u promile ukupne populacije lavova na bilo kom mjestu gdje se to događa.Najčešće se radi ranjenim ili krezubim lavovima koji ne mogu loviti normalan plijen,pa zato počnu napadati ljude.Ovo "normalno je da će lavovi pojesti više lovaca-muškaraca nego riskirati da uđu u naselje u potragu za ženama i djecom" je glupost,svaka zvijer koja se navuče na ljudožderstvo u prvom redu napada žene i djecu,radnike na polju, drvosječe i sl.,a ne lovce.Svejedno,lavovi ljudožderi su ekstremno rijetka pojava,daleko rjeđa od tigrova i leoparda ljudoždera.A rimske arene su bile sve samo ne normalna situacija za zvijeri,te su lavove posebno trenirali za borbe,često ih dražili pred borbe i slično.Lav u areni nije ubijao iz pohlepe za ljudskim mesom nego zato što je prethodno bio ciljano razdražen,slično kao psi za ilegalne borbe pasa.Što se tiče polarnih medvjeda,oni nikako nisu baš bezopasne životinje,zna se za slučajeve kad su ubili ljude(među ostalima jednog starog japanskog snimatelja dokumentaraca,s velikim iskustvom koje mu očito nije pomoglo taj put),ali tvrditi da su ljudožderi,toliko daleko ne bi otišao. Nije nemoguće u jednom ili dva slučaja,ali to je često koliko i bijele vrane.

McGrubi
04.11.2011., 21:26
http://mojtv.hr/serije/9131/ljudozderi.aspx

ako su gladni , napasti će
jednako smo jestivi i kao ostali majmuni

ne kažem da smo im primarna hrana , ali da ako se nađu oni gladni, mi bez metaka, postoji velika vjerojatnost da će nas pojesti

http://danas.net.hr/svijet/page/2011/08/18/0631006.html

Annari
04.11.2011., 21:45
Životinje su u potpunosti predviđene za jelo, čovjek nikako. Ako životinje i imaju dušu, nemaju sve ostalo što sam naveo.
Pokušaj i ti gledati iz neutralna svjetla pa reci i dokaži kako hinduizam jedini ima dobro objašnjen navedeni koncept.

Čak i da nemaju razum, svijest, um i volju, imaju osjećaje i mogu osjetiti bol i patnju. Kako to da se nad nekim životinjama (čitaj ljubimcima) raznježimo i plačemo, spašavamo ih, mazimo ih, znači smatramo da bi trebale biti sretne, a za druge to ne vrijedi? Šta ove prve imaju osjećaje, a ove druge ne?

Ako se mi nazivamo civiliziranim, evoluirali smo i smatramo se tolko superiornijim od životinja, kako to da radimo još gore stvari od njih?
Mučenje pasa da bi meso bilo bolje?? Tovljenje gusaka, rezanje repova i zubiju svinjama, rezanje kljunova i bolje da ne nabrajam ostale gadosti....
Ljudski rod je općenito toliko gadosti i štete nanio kugli zemaljskoj da se ne može usporediti s nijednom životinjom. A kamoli reći da je bolji i vredniji od njih i uzimati si za pravo da može raditi što god hoće. :flop:

El Ninho
04.11.2011., 23:40
Izbrisao sam postove gdje bljezgarate da životinje ne jedu ljude jer ovi imaju dušu, a životinje nemaju pa to kao nije u redu. :504:

I da, ono s telepatijom i ljudima i životinjama i... neću se niti prisjećati. :eek:

Michael Collins
05.11.2011., 12:22

ne kažem da smo im primarna hrana , ali da ako se nađu oni gladni, mi bez metaka, postoji velika vjerojatnost da će nas pojesti

http://danas.net.hr/svijet/page/2011/08/18/0631006.html

Ljudi nikome nisu primarna hrana.
Morski pas će napasti čovjeka ako zamjeni za neku životinju,pogotovo daskaša.

Za velike mačke da ni ne pričam.

Ljudi ne žive u prirodi nego u naseljima,i većinom se ne sreću sa životinjama,osim kada smai idu u lov

teo1
05.11.2011., 12:31

Mislim da je to nasljedeno. Ali, ima i znanstveno objasnjnje. Zvijeri ne znaju da ne smiju jesti zarazene zivotinje. S toga, velika je vjerojatnost da ce pojesti. Ako covjek pojede zarazenu zvijer, moze i od toga umrijeti. Ne mozemo znati prenosi li zvijer bolesti.

Sagittarius01
05.11.2011., 20:54
Izbrisao sam postove gdje bljezgarate da životinje ne jedu ljude jer ovi imaju dušu, a životinje nemaju pa to kao nije u redu. :504:

I da, ono s telepatijom i ljudima i životinjama i... neću se niti prisjećati. :eek:

Quote:
Sagittarius01 kaže:

Što ti bljuzgariš?
Daj pročitaj malo bolje prije nego što djeluješ!
Ili možda nisi u mogućnosti?

Lijepo sam izjavio mišljenje koje nema veze s onim tvojim tumačenjem.

El Ninho
05.11.2011., 23:14
Quote:
Sagittarius01 kaže:

Što ti bljuzgariš?

Rekao si da čovjek nije predviđen za jelo jer ima dušu.
Već sam nekoliko puta zamolio da na Prirodnim znanostima ne koristite pojam duša jer on nije definiran, bar ne u znanstvenom smislu.

Podosta idiotne izjave.
Imaju li životinje međusobno ikakva obzira?
Ako netko katkad i gdjegdje ima, čovjek je.
Čovjek nije predviđen za jelo, bez obzira na to što je jestiv, on ima dušu.
Duh, razum, svijest, um, volju.

mau123
05.11.2011., 23:46
Quote:
Sagittarius01 kaže:

Što ti bljuzgariš?

Životinje jedu druge životinje,životinje jedu ljude, ljudi jedu životinje i ljudi ponekad jedu ljude .

Čovjek je životinja sa najrazvijenijim mozgom u životinjskom carstvu ali je i dalje samo životinja.

Duša je nešto iz ljudske mašte zaostalo iz vremena kad se smatralo da je mozak samo organ za hlađenje krvi.
:kava:

Sagittarius01
06.11.2011., 00:31
Životinje jedu druge životinje,životinje jedu ljude, ljudi jedu životinje i ljudi ponekad jedu ljude .

Čovjek je životinja sa najrazvijenijim mozgom u životinjskom carstvu ali je i dalje samo životinja.

Duša je nešto iz ljudske mašte zaostalo iz vremena kad se smatralo da je mozak samo organ za hlađenje krvi.
:kava:

Osvrnuvši se na ovu izjavu, držim da nisi u poziciji smatrati se ikako naprednijim od onih ljudi iz vremena kojeg spominješ.

manchild
06.11.2011., 00:58
neka ekspedicija početkom 20. st koja je htjela doći do arktika lovila je sj. medvjede i zarazili se trihinelom

Bjesomar_
06.11.2011., 01:00
samo me zanima ako nema vukova tko kolje ovce ?
Mesari.
Profesionlna kurtoazija, to su nam kolege lovci :)

Šalim se,mislim da je bilo lakše loviti jelena nego vuka, pa je ostao običaj, isto kao što nam pas služi za jedno,svinja za drugo
Zasto bi bilo lakse loviti jelena nego vuka ?
Meni se cini da je lakse loviti vuka jer se ne boji toliko kao jelen.
Jelen je projektiran da bjezi, a vuk nije.

Inace, opcenito mi se cini da zvijeri bas ne jedu druge zvijeri , nisu samo ljudi u pitanju.
Vjerojatno je stvar u navici. Tigru je lakse maznuti zirafu ili sta vec raste po Indiji nego mlatit se sa dzepardom, geopard se brani , a nosorog ili neka madagaskarska svinja ima manje raspolozivog arsenala za obranu. geopardi, vukovi, psi i ostale zvijeri imaju one nokte i zube i veliki rep pa su gadni za potuc se s njima.

Kad smo vec kod pitanja, mene vise zanima zasto mesozderi nemaju rogove ? :confused:
Ne znam niti jednog mesozdera koji ima rogove.:ne zna:

Sagittarius01
06.11.2011., 01:07
Mesari.

Inace, opcenito mi se cini da zvijeri bas ne jedu druge zvijeri , nisu samo ljudi u pitanju.
Vjerojatno je stvar u navici. Tigru je lakse maznuti zirafu ili sta vec raste po Indiji nego mlatit se sa dzepardom, geopard se brani , a nosorog ili neka madagaskarska svinja ima manje raspolozivog arsenala za obranu. geopardi, vukovi, psi i ostale zvijeri imaju one nokte i zube i veliki rep pa su gadni za potuc se s njima.

Kad smo vec kod pitanja, mene vise zanima zasto mesozderi nemaju rogove ? :confused:

Postoje leopard i gepard. Leopard će se gotovo sigurno braniti, ali gepard sigurno neće, već će se u više od 95% slučajeva dati u bijeg.

Bjesomar_
06.11.2011., 01:12
Postoje leopard i gepard. Leopard će se gotovo sigurno braniti, ali gepard sigurno neće, već će se u više od 95% slučajeva dati u bijeg.

Istina ... To je odgovor zasto druge zvijeri ne jedu dzeparde, ne mogu ih uloviti.

Halo Effect
06.11.2011., 02:24
Istina ... To je odgovor zasto druge zvijeri ne jedu dzeparde, ne mogu ih uloviti.

Kako ne jedu? Da vidiš kad gepard doživi prometnu pa premine na licu mjesta. U roku hitno to nanjuše hijene i divlji psi i ptičurine...ne propadnu ni kosti. Sve to hijene samelju...

Gluskab
06.11.2011., 04:41
neka ekspedicija početkom 20. st koja je htjela doći do arktika lovila je sj. medvjede i zarazili se trihinelom
Ništa neobično,medvjedi su često nosioci trihinele i u starija vremena su znali zaraziti ljude koji bi to meso jeli sirovo ili sušeno(naročito trapere i polarne ekspedicije).Zbog sklonosti trihineli,medvjeđe meso je tabu kod Apača,smatra se nečistim u njihovim,religijski određenim,zakonima o prehrani(jednako kao i meso prerijskih pasa,raznih štakora i sl.)

Gluskab
06.11.2011., 04:48
Ne čeka ni vuk lovce na mjestu,on isto bježi pred hajkom.

McGrubi
06.11.2011., 09:50
mesojedi će napasti i pojesti nezaštičenu mladunčad drugog mesojeda
dakle, nije pitanje 'etike' , nego je pitanje sposobnosti obrane
napasti gazelu ili mesojeda oboružanog kanđama i zubima ... ne tribaš biti matematičar

McGrubi
06.11.2011., 09:53

čemu? koja bi im bila funkcija?

rogovi su vidljivi, smetaju prikradanju, i nisu aerodinamični , dakle i usporavaju

jelenima trebaju da se mužjaci imaju sa čim potući pred ženkama, kako će inače dokazati svoju snagu?
bivolima , osim toga, dobro posluže i u obrani od predatora

rakijetina
06.11.2011., 16:08

http://danas.net.hr/svijet/page/2011/08/18/0631006.htmlPa ne baš.

Ajmo uzeti najopasnije predatore, tigrove, leoparde i lavove.

U Indiji naprimjer postoji oko 1500 tigrova, 300-tinjak lavova, plus možda 10-ak tisuća leoparda.
Svaki od njih ulovi krupni plijen u prosjeku jednom tjedno.
Tamo žive još i tisuće krokodila i medvjeda, nekoliko stotina vukova, nekoliko stotina snježnih leoparda, koja tisuća divljih pasa, koja tisuća hijena....

Godišnje u cijeloj Indiji od svih tih velikih predatora ukupno, strada manje od 200 ljudi.
A u Indiji živi preko milijardu ljudi, od toga stotine milijuna u selima. Svaki dan deseci milijuna hodaju šumama i poljima - čuvaju stoku, kupe drva, idu od A do B, skupljaju šumske plodove, rjeđe krivolove itd. Velika većina nenaoružana, većina dapače djeca i žene.

Iz brojeva je jasno da preko 99% divljih predatora itekako zaobilazi ljude.

Dapače, brojevi govore još nešto. Svake godine u Indiji više od 30.000 ljudi umre od bjesnoće od psećeg ugriza. Od ugriza zmija otrovnica strada oko 50.000. Preko 80.000 umre u prometnim nesrećama.
Međutim, slučajevi kad nekoga napadne tigar, lav ili morski pas puno su zanimljiviji i puno bolje prodaju novine, knjige, filmove itd. Isto kao što su i incidenti u nuklearnim centralama javnosti zanimljiviji nego daleko veća šteta od recimo elektrana na ugljen ili hidrocentrala.

McGrubi
06.11.2011., 17:18
tome kumuje osvetoljubivost ljudske vrste
svaku životinju-ljudoždera proganjamo dok ne ubijemo nju i njeno leglo
tako 'čistiš' vrstu od želje za ljudskim mesom

nismo primarna hrana, ali smo jestivi

rakijetina
06.11.2011., 18:08
Pa vrlo vjerojatno. I to uključuje već duže razdoblje, vjerojatno tisuće godina. Naprimjer i prije 100 godina je u Indiji bilo oko 40.000 tigrova i valjda duplo toliko leoparda, te 250 milijuna ljudi, a slučajeva ljudožderstva je bilo red veličine od nekoliko tisuća godišnje. A u Indiji šumama luta daleko više ljudi nego što tamo uopće ima svih jelena, antilopa, divljih svinja i bivola ukupno.

Omaha
06.11.2011., 19:21
tome kumuje osvetoljubivost ljudske vrste
svaku životinju-ljudoždera proganjamo dok ne ubijemo nju i njeno leglo
tako 'čistiš' vrstu od želje za ljudskim mesom

nismo primarna hrana, ali smo jestivi

Kao čopor lavova u Africi, prije nekoliko godina.
Upravo su se bili specijalizirali za ljude, što je normalno, jer je čovjek uzurpirao njihovo područje za život.
Naravno da je bila hajka, narod i neki znanstvenici su ih prorijedili iz tog područja, a ostatak preselili na drugo mjesto, dosta udaljeno od dotadašnjeg.

Čovjek je najveće zlo na ovoj planeti, neka greška ili mutacija ovog dijela svemira.
Svake godine izumire nekoliko vrsta, samo se čovjek širi.
Ponekad me sram što sam dio ovako nakaradne vrste, radije bih da sam orao ili vuk.
Kako stanje stvari jest ovakvo, nije loša ideja da se populacija ljudi svede na 500 tisuća, ajde neka bude 1 milijarda. Očito je taj netko shvatio o čemu se radi. Nestankom sve većeg broja raznog života na Zemlji, nestaje i čovjek, tj. život mu postaje sve siromašniji.

Gluskab, ne zaslužujem nikakav karton.
Ne misliš li da je zaista nakardna religija ona koja ostavlja svoje mrtve, pune antibiotika i razne druge kemije, koji sistematski uzrokuju bolesti i izumiranje lešinara, npr.?
Mislim da su to Parsi, nisam sigurna.
Nije li kremiranje najzdravije za okoliš?
Da se mene pita, zakonom bi nestali ukopi u zemlju, samo i jedino spaljivanje igra. Naši dragi nam ostaju u srcima i sjećanjima, ne u zemlji.

Još samo da velim kako bi bilo zgodno da se realizira scenarij filma Planet majmuna. U nekom izoliranom prostoru, tek toliko da čovjek shvati da postoji i drugi put razvoja i evolucije, ne samo materijalni.

Gluskab
07.11.2011., 01:37
Gluskab, ne zaslužujem nikakav karton.
Ne misliš li da je zaista nakardna religija ona koja ostavlja svoje mrtve, pune antibiotika i razne druge kemije, koji sistematski uzrokuju bolesti i izumiranje lešinara, npr.?

Izumiranju lešinara zadnjih 10 godina nije uzrok ostavljanje mrtvaca punih antibiotika i sl. nego kemijski tretman(protiv truljenja)životinjskih lešina,koji je u dotičnim krajevima totalno suvišan jer su lešinari dobro obavljali posao(kroz nekoliko sati jato supova pojede kravu,a o brzini kojom pojede životinje manje od krave da i ne govorim).Forsiranje ''modernih'' metoda je tu postalo problem, nešto slično postoji i u Španjolskoj,gdje su zbog EU zabrane(dotad uobičajenog po nekim selima)odvoženja lešina ovaca u prirodu,supovi postali pothranjeni, što se loše odrazilo na broj preživjelih ptića prvih godina dok još nisu shvatili uzrok.Kako zabrana nije nikad ukinuta,supove u parkovima sada moraju dodatno hraniti jer više ne mogu sami naći dovoljno hrane.

Gluskab
07.11.2011., 01:56
Nije li kremiranje najzdravije za okoliš?
Da se mene pita, zakonom bi nestali ukopi u zemlju, samo i jedino spaljivanje igra. Naši dragi nam ostaju u srcima i sjećanjima, ne u zemlji.

To o čemu ti pričaš su totalno subjektivni stavovi.Parsi nisu jedini koji ostavljaju mrtvace lešinarima,ponegdje je to praktična metoda(u Tibetu,gdje se ta praksa ne veže uz religiju nego činjenicu da većinom nemaju dovoljno drva za kremiranje ili kod ponekih sibirskih naroda,koji ne mogu pokapati mrtvace jer je na niti 30 cm ispod površine zemlje led,permafrost).Parsi vjeruju da su vatra i zemlje posebno sveti elementi koje se ne smije onečistiti dodirom s lešom,tj. sa smrću i truleži.Tvoja ideja o zakonskoj zabrani pokapanja i obaveznom kremiranju uvrijedila bi mnoge ljude,u svim religijama,koji se s tim ne bi složili.Jednako kao što bi neke uvrijedila i zabrana kremiranja,zato ostavi ljude da sami o tome odlučuju,oni najbolje znaju što im odgovara i nema potrebe ni smisla da se itko u to mješa.

Gluskab
07.11.2011., 02:03
Kako stanje stvari jest ovakvo, nije loša ideja da se populacija ljudi svede na 500 tisuća, ajde neka bude 1 milijarda.
Ma da.A po kojem kriteriju bi ti to smaknio većinu svjetske populacije:ne zna:
Misliš da ti toliki ljudi,kao pojedinci, nekome znače manje nego što ti značiš?

Madafaka_The_Root
07.11.2011., 04:30
Kakva je situacija u hrvatskoj pocet cmo i mi stavljati nove stvari na meni :)

http://zuto-iz-uha.com/images/20111004-04.jpg

Garofeeder
07.11.2011., 07:09
K
Kako stanje stvari jest ovakvo, nije loša ideja da se populacija ljudi svede na 500 tisuća, ajde neka bude 1 milijarda.

Ovakve ideje najbolje je propagirati vlastitim primjerom :kava:

Michael Collins
07.11.2011., 11:55
Ovakve ideje najbolje je propagirati vlastitim primjerom :kava:

Hrvatska ima zapravo jako malo stanovnika.

Imamo 75 st na km2, dok bi prihvatljiva brojka bila oko 100.

Nizozemska ima i preko 200, pa nemaju problema,kao ni Blegija.

rakijetina
07.11.2011., 13:34
Hrvatska ima zapravo jako malo stanovnika.

Imamo 75 st na km2, dok bi prihvatljiva brojka bila oko 100.
:D

Dozvolimo onda useljavanje milijun-milijun i pol ljudi, i riješili smo problem.

Michael Collins
07.11.2011., 13:53
:D

Dozvolimo onda useljavanje milijun-milijun i pol ljudi, i riješili smo problem.

Inače, jel znaš da smanjenje ljudi u Gorskom kotaru donosi povećanje broja medvjeda,koji se šire za naš račun.

U cijeom svijetu ljudi se koncentriraju što u gradovima,što u predgrađima istih,ili slamovima u zemljama 3. svijeta.

Sela nesrtaju i to donosi zamah životinjama

Human1
07.11.2011., 14:24
Pa ne baš.

Ajmo uzeti najopasnije predatore, tigrove, leoparde i lavove.

U Indiji naprimjer postoji oko 1500 tigrova, 300-tinjak lavova, plus možda 10-ak tisuća leoparda.
Svaki od njih ulovi krupni plijen u prosjeku jednom tjedno.
Tamo žive još i tisuće krokodila i medvjeda, nekoliko stotina vukova, nekoliko stotina snježnih leoparda, koja tisuća divljih pasa, koja tisuća hijena....

Godišnje u cijeloj Indiji od svih tih velikih predatora ukupno, strada manje od 200 ljudi.
A u Indiji živi preko milijardu ljudi, od toga stotine milijuna u selima. Svaki dan deseci milijuna hodaju šumama i poljima - čuvaju stoku, kupe drva, idu od A do B, skupljaju šumske plodove, rjeđe krivolove itd. Velika većina nenaoružana, većina dapače djeca i žene.

Iz brojeva je jasno da preko 99% divljih predatora itekako zaobilazi ljude.

Dapače, brojevi govore još nešto. Svake godine u Indiji više od 30.000 ljudi umre od bjesnoće od psećeg ugriza. Od ugriza zmija otrovnica strada oko 50.000. Preko 80.000 umre u prometnim nesrećama.
Međutim, slučajevi kad nekoga napadne tigar, lav ili morski pas puno su zanimljiviji i puno bolje prodaju novine, knjige, filmove itd. Isto kao što su i incidenti u nuklearnim centralama javnosti zanimljiviji nego daleko veća šteta od recimo elektrana na ugljen ili hidrocentrala.

Kažeš, 1500 tigrova, 300tinjak lavova, 10 000 leoparda, a tako malo napada u odnosu na ugrize pasa.
No nisi napisao da u Indiji vjerojatno ima i milijardu pasa. To je puno više od 10 000 leoparda i 1500 tigrova.

Mislim da je zato i broj ugriza pasa neusporedivo veći od napada tigrova.

McGrubi
07.11.2011., 16:41
na temu jedenja mesa: zar nije iskoristivije pojesti pse-lutalice nego ih ubijati i bacati njihovo meso?
ok, ne jedemo mi takvo meso, ali bi se moglo izvoziti.. šteta bacanja

u statistiku napada/broj ljudi, se može uzeti samo broj stanovnika u rubnim seoskim područjima blizu ili unutar lovnog područja nekog grabežljivca
a nikako se ne mogu uzeti ljudi izolirani u velikim naseljima

mi smo dio Zemlje, dio Prirode, proizvod evolucije
imamo odlične karalteristike za prilagodbu u bilokakvim uvjetima, jedino podmorje nismo okupirali
kad nas bude zaiste previše , kada preživljavanje ljudske vrste bude upitno, tada ćemo evoluirati dalje, možda dođemo do razine svijesti sa odsustvom pohlepe
tko zna
živi bili pa vidili

rakijetina
07.11.2011., 17:38
Kažeš, 1500 tigrova, 300tinjak lavova, 10 000 leoparda, a tako malo napada u odnosu na ugrize pasa.
No nisi napisao da u Indiji vjerojatno ima i milijardu pasa. To je puno više od 10 000 leoparda i 1500 tigrova.

Mislim da je zato i broj ugriza pasa neusporedivo veći od napada tigrova.
Nije glavna poanta usporedba s ugrizima pasa. Broj ugriza bijesnih pasa je naveden jer nikome nije zanimljiv, a odnosi mnogo više žrtava.

No glavna poanta je realna slika sklonosti velikih predatora da napadaju ljude.

Dakle, tih preko 10.000 tigrova, lavova, leoparda i vukova godišnje ulovi oko 500.000 komada krupnog plijena (jeleni, antilope, svinje, bivoli), ali ubiju manje od 200 ljudi. I to unatoč činjenici da su u Indiji ljudi 100-200 puta brojniji nego svi divlji krupni papkari ukupno.

u statistiku napada/broj ljudi, se može uzeti samo broj stanovnika u rubnim seoskim područjima blizu ili unutar lovnog područja nekog grabežljivca
a nikako se ne mogu uzeti ljudi izolirani u velikim naseljima
Naravno istina.

To jest: u Indiji 170 milijuna ljudi živi u "forest villages". Selima u šumi dakle.

Također, mnogo milijuna živi u "običnim" selima ("revenue villages" u Indiji), ali su svejedno svakodnevno u šumi jer tamo napasaju stoku, traže drva, putuju itd...

rakijetina
07.11.2011., 17:56
Inače, jel znaš da smanjenje ljudi u Gorskom kotaru donosi povećanje broja medvjeda,koji se šire za naš račun.

U cijeom svijetu ljudi se koncentriraju što u gradovima,što u predgrađima istih,ili slamovima u zemljama 3. svijeta.

Sela nesrtaju i to donosi zamah životinjamaKod nas i inače u Europi, te dijelovima Kine, da. U cijelom svijetu, ne. Tamo se priljev stanovništva iz sela u gradove uglavnom nadoknađuje visokim prirodnim prirastom u tim istim selima. U većini svijeta sela ne nestaju, dapače.

Također, zemlja ne ostaje svugdje zapuštena. Sve veća područja zauzimaju veliki poljoprivredni koncerni, naročito u nizinskim područjima. Također sve veće površine i poljoprivredne i "divlje" zemlje zauzimaju površinski kopovi rudnika, prometnice, akumulacije hidrocentrala, te gradovi koji se šire.

Googlaj "Africa land grab", "Cambodia land grab", "Brazil land grab",

ili naprimjer ovo:
http://e360.yale.edu/feature/the_cerrado_brazils_other_biodiversity_hotspot_los es_ground/2393/

BeerMan
12.11.2011., 11:37
ne jedemo zvijeri zato što:

1. u prirodi ih je premalo da bi ih se moglo jesti u onim količinama u kojima jedemo svinjetinu, govedinu itd.
2. opasno ih je loviti jer su i zvijeri lovci, pa bi čovjek lako mogao postati lovina, zato ih se ljudi klone još od kamenog doba (i prije)
3. nije ih isplativo uzgajati na farmi jer jedu meso, tako da je takav pothvat besmislen, osim toga bilo bi opasno raditi na farmi sa 500 krvoločnih zvijeri
4. meso je žilavo i vjerojatno nije bogzna kakvog okusa
5. ne mogu se sjetiti što još

galeni
13.11.2011., 10:00

Sela nesrtaju i to donosi zamah životinjama

ma da,"koji se šire na naš račun",kako visoko mišljenje čovjek ima o sebi,nismo li se mi raširili na njihov račun?

galeni
13.11.2011., 10:08
isus reče"proklet bio čovjek kojega pojede lav,jer lav će postati čovjekom,i proklet bio čovjek koji pojede lava,jer lav će postati čovjekom."dakle ono si što jedeš,ma pojede čovjek i čovjeka kad mora.čovjek je oportuno biće,jede ono što si najlakše može priuštiti,pa "čak"i crve,koru drveta,jede čovjek i zvijeri,samo što mi ne zavirujemo u svačiju trpezu.jedem meso i ja,licemjer sam,iako znam da čovjek nije mesožder,al eto prija nepcu.zamislite samo koliko truda da se uzgoji meso pa se to u trenu pojede i naš organizam potroši više energije da to preradi u energiju nego što to meso ima enrgije,e zato čovjek nebi trebalo da jede meso,naročito svježe zaklano meso staro do nekoliko dana jer je to meso uopće neprobavljivo,al eto ljudi smo pa griješimo.

Human1
13.11.2011., 10:38
isus reče"proklet bio čovjek kojega pojede lav,jer lav će postati čovjekom,i proklet bio čovjek koji pojede lava,jer lav će postati čovjekom."dakle ono si što jedeš,ma pojede čovjek i čovjeka kad mora.čovjek je oportuno biće,jede ono što si najlakše može priuštiti,pa "čak"i crve,koru drveta,jede čovjek i zvijeri,samo što mi ne zavirujemo u svačiju trpezu.jedem meso i ja,licemjer sam,iako znam da čovjek nije mesožder,al eto prija nepcu.zamislite samo koliko truda da se uzgoji meso pa se to u trenu pojede i naš organizam potroši više energije da to preradi u energiju nego što to meso ima enrgije,e zato čovjek nebi trebalo da jede meso,naročito svježe zaklano meso staro do nekoliko dana jer je to meso uopće neprobavljivo,al eto ljudi smo pa griješimo.

Vidiš kako uvlačenjem religije i religijskih argumenata u raspravu uvijek nastane nekakva sprdačina.
Ako idemo tom analogijom, da si ono što jedeš, onda bi netko mogao reći da si čovjek tek kad počneš jesti ljude.

galeni
13.11.2011., 13:27
Vidiš kako uvlačenjem religije i religijskih argumenata u raspravu uvijek nastane nekakva sprdačina.
Ako idemo tom analogijom, da si ono što jedeš, onda bi netko mogao reći da si čovjek tek kad počneš jesti ljude.
e,bome oni kanibali po prašumama bome tako i misle,al ipak čovjeku je bog udahnuo dušu i svijest pa može odlučivati što i kako će jesti,životinje ne mogu,one slijede nagon.

Tika
13.11.2011., 16:54
Religija ti je par podforuma iznad prirodnih znanosti. Možda su ljudi tamo više "open-minded" za rasprave koje ti želiš vidjeti. Ovo što pišeš je smiješno. Jesam li ja svinja ako volim svinjetinu? Ili tuka? Kokoš možda? Vepar? :rofl:

McGrubi
13.11.2011., 17:13
e čovjeku je bog udahnuo dušu i svijest pa može odlučivati što i kako će jesti,životinje ne mogu,one slijede nagon.

:lol::lol:

nda, kad se rodimo dolazimo sa Upustvima ,
u kojima lipo piše: pon-čet : meso sa kumpirima, a pet: riba sa blitvom, sub i ned: kod familije

McGrubi
13.11.2011., 17:16
krokodili su mesožderi-predatori
i ljudi ih jedu
evo nekoliko specijaliteta:
http://www.australiancrocodile.com.au/images/Recipesandtipsforcookingcrocodilemeat_.pdf

Garofeeder
13.11.2011., 17:32
Smudj, stuka, zubatac, hobotnica, sipa, lignja....

Strvinari: raznorazni raci...

Bjesomar_
13.11.2011., 20:55
krokodili su mesožderi-predatori
i ljudi ih jedu
evo nekoliko specijaliteta:
http://www.australiancrocodile.com.au/images/Recipesandtipsforcookingcrocodilemeat_.pdf

Krokodili nisu zvijeri.
Zvijeri su mesozderi sisavci, krokodili nisu sisavci.

McGrubi
13.11.2011., 21:02
a šit, ošla sam OT

Kinezi jedu pse
Indonezija:
http://www.24sata.hr/fun/da-pojacaju-potenciju-jedu-pticje-embrije-i-penis-tigra-160247
vuk i tigar na meniju

McGrubi
13.11.2011., 21:04
http://news.bbc.co.uk/2/hi/8426541.stm
a ovaj je završio u zatvoru na 12 godina jer je pojeo tigra

loviti zvijeri je opasnije nego loviti biljojeda
a na kraju krajeva bitan je i okus mesa
meni neki biljojedi ne odgovaraju, pa ih ne jedem

Običan
13.11.2011., 21:20
Krokodili nisu zvijeri.
Zvijeri su mesozderi sisavci, krokodili nisu sisavci.

mislim da je točna teorija da su zvijeri svi grabežljivci :mig:

prema tome ljudi jedu dosta zvijeri

Bjesomar_
13.11.2011., 21:29
mislim da je točna teorija da su zvijeri svi grabežljivci :mig:

prema tome ljudi jedu dosta zvijeri

Ne. Zvijeri su sisavci mesozderi.

McGrubi
13.11.2011., 21:54
http://hr.wikipedia.org/wiki/Zvijeri

izraz zvijeri je rezerviran samo za sisavce-predatore