PDA

View Full Version : Dug obrta prema poreznoj

igorrrrr
19.01.2011., 09:53
Moj dug prema poreznoj,večina pdv ostatak doprinosi,je ogroman pa zar je u interesu državi zaračunavati kamatu od 14%.???Moja trenutna nemogučnost
vračanja ali bi vjerojatno dug mogao namiriti kroz nekih dvije godine.Ali onda to
neću moći zbog kamata,pa zar državi nebi bilo efikasnije da tu kamatu smanji
onda bi uspijeli više toga naplatiti.Danas je na tisuće obrtnika dužno državi,velik
dio njih če to ostati doživotno ako se porezna nema od kuda naplatiti.(kroz nekretninu,pokretnine i sl.)Ako neko zna dali postoji opće mogučnost dogovora sa poreznom.:ne zna:

knjigovodcica
19.01.2011., 11:02
Postoji!!!!
ali ne da ti smanje kamatu, vec da sa njima postignes dogovor da ces svaki mjesec platiti određeni iznos i onda te oni nece blokirati.

igorrrrr
19.01.2011., 12:44
Postoji!!!!
ali ne da ti smanje kamatu, vec da sa njima postignes dogovor da ces svaki mjesec platiti određeni iznos i onda te oni nece blokirati.

Hvala na odgovoru,ali moj račun blokiran je več 6 mj.,ja sam u sustavu poreza na dobit i mislim zatvoriti obrt.Moj dug poreznoj je veći od 700.000kn radio sam puno godišnjeg prometa ali dolaskom krize sve je otišlo u k..Morao sam otpustiti sve ljude ali njima nisam ostao dužan ni kn.već dosta njih meni jer kad je bilo love nije beg bio cicija!.Imam dosta nenaplačenog vani ali ljudi propali a jedan dio love koji imam vani nema papirnatog traga,ali se nadam da bi lovu mogao dobiti kroz 2 g.,ali sa kamatama to neću moći vratiti a trenutno za obročno vračanje nemam love.!!!!!:confused:

VTi underhood
19.01.2011., 16:53
Hvala na odgovoru,ali moj račun blokiran je več 6 mj.,ja sam u sustavu poreza na dobit i mislim zatvoriti obrt.Moj dug poreznoj je veći od 700.000kn radio sam puno godišnjeg prometa ali dolaskom krize sve je otišlo u k..Morao sam otpustiti sve ljude ali njima nisam ostao dužan ni kn.već dosta njih meni jer kad je bilo love nije beg bio cicija!.Imam dosta nenaplačenog vani ali ljudi propali a jedan dio love koji imam vani nema papirnatog traga,ali se nadam da bi lovu mogao dobiti kroz 2 g.,ali sa kamatama to neću moći vratiti a trenutno za obročno vračanje nemam love.!!!!!:confused:

totalno nezahvalna situacija... nadam se da ćeš uspjet riješit dug bez da ti diraju imovinu

josip yyyy
19.01.2011., 17:21
Moj dug poreznoj je veći od 700.000kn radio sam puno godišnjeg prometa ali dolaskom krize sve je otišlo u k..:confused:

Uh, pročitao sam tvoju situaciju. Problem bi mogao biti što ti kao obrt odgovaraš cijelom imovinom za dugove tj.mogli bi ti početi plijeniti imovinu i prodavati na aukcijama.
Sve što posjeduješ od novca u bankama i imovine na svoje ime(zemlju,kuču, stan itd...) bi ti mogli uzeti.
Naravno moram li napomenuti da dug prema poreznoj ne zastarijeva i ide kamata od 14% godišnje na preostali dio duga te kad nešto naslijediš da će se prvo porezna naplatiti a tebi što ostane.

igorrrrr
19.01.2011., 19:33
Uh, pročitao sam tvoju situaciju. Problem bi mogao biti što ti kao obrt odgovaraš cijelom imovinom za dugove tj.mogli bi ti početi plijeniti imovinu i prodavati na aukcijama.
Sve što posjeduješ od novca u bankama i imovine na svoje ime(zemlju,kuču, stan itd...) bi ti mogli uzeti.
Naravno moram li napomenuti da dug prema poreznoj ne zastarijeva i ide kamata od 14% godišnje na preostali dio duga te kad nešto naslijediš da će se prvo porezna naplatiti a tebi što ostane.

Više nemam ništa na svoje ime,kuća je na ženino i za vrijeme braka napravili smo
bračni ugovor u kojem je napisana podjela i svi budući odnosi.hvala!

salel
19.01.2011., 21:16
jel to sigurno da dug prema poreznoj ne zastarjeva?

igorrrrr
19.01.2011., 22:00
Dug prema poreznoj zastarjeva, 6g. za porez 10g.za doprinose,mirovinsko i zdrastveno ali ako u međuvremenu opet pokrenu postupak sve teče ispočetka,kolko ja znam.Zato i kažem da si poreznoj dužan doživotno ili ne ako imaš sreće.U sreću se uzdam.!!!!!!!!

Eva31
03.02.2011., 14:15
ej, imam pitanje u vezi duga prema poreznoj upravi. Pomagajte ako znate jer ako odem tamo mogla bi ih samo upozoriti na svoju situaciju. Radi se o tome da imam naravno duga prema poreznoj cca 10 tis kn i od imovine na moje ime imam samo auto. E sad ja sam našla drugi posao jer je posao u obrtu ispao katastrofa. S obzirom da mi takav veliki auto sad više ne treba i zapravo mi je samo trošak njegovo održavanje, htjela bi ga prodat, zamijenit manjim s kojim ću jeftinije putovati na posao. E sad mene zanima da li ću s obzirom na svoj dug prema poreznoj ja imati problema kod prodaje auta- da li ću moći napraviti prijenos na kupca?

VTi underhood
04.02.2011., 12:23
E sad mene zanima da li ću s obzirom na svoj dug prema poreznoj ja imati problema kod prodaje auta- da li ću moći napraviti prijenos na kupca?

zavisi na što se dug odnosi... ako se dio duga odnosi na porez na CMV, mislim da se auto neće moći prenjeti dok god se ne plati taj porez... ja sam imao takav slučaj da sam ja morao platit 500kn poreza što je ostalo od prošlog vlasnika ukoliko sam htio auto prenjeti na sebe... nije mi se dalo navlačit s njim da on to plaća prije prijenosa, pa sam platio, a poslije mi je bivši vlasnik vratio te novce tj. za toliko smo umanjili prodajnu cijenu auta...

Ostali dug (PDV, mirovinsko, zdravstveno i sl.) ne bi smio imat utjecaja na prijenos imovine na novog vlasnika.

Eva31
05.02.2011., 14:55
dug se odnosi na doprinose pa se nadam da neće bit problema.Txs

seemi
06.02.2011., 19:26

:mad:sve sto imas prepisi na drugog...nemoj imat nista..i cekaj...mozda zastari dug..tako bilo nekad..nesto se mjenjalo.Kako nisu bas azurni trebat ce im vremena da pokrenu druga sredstva naplate.O dogovoru za obrocno placanje, mozes samo sanjat.Otvori firmu na nekog i radi, ako imas na kog..kao i svi do sad.

seemi
06.02.2011., 19:29
:mad:sve sto imas prepisi na drugog...nemoj imat nista..i cekaj...mozda zastari dug..tako bilo nekad..nesto se mjenjalo.Kako nisu bas azurni trebat ce im vremena da pokrenu druga sredstva naplate.O dogovoru za obrocno placanje, mozes samo sanjat.Otvori firmu na nekog i radi, ako imas na kog..kao i svi do sad.

uhhh..sad vidjeh porez na dobit..nesto si gadno muljao...spasavaj se dok jos mozes...:confused:

lili p.
06.02.2011., 19:41
Prijepis imovine više nikoga neće spasiti. Tu eskivaciju su prokužili :mig:

girling
06.02.2011., 20:38
traži od PU da ti na zatvorenoj sjednici vlade oproste dug /presedan: nogometni klubovi iznos 700 mil kuna, Zec 60 mil kuna/. ako im tolika lova ne treba neće niti taj tvoj dug spasiti ovu kvazidržavu. :kava:

mrkva4
24.02.2011., 08:33
Pozdrav, zamolio bi Vas dali mi mozete pomoc oko pisanja zahtjeva za otpis duga (mirovinsko, zdrastveno, gospodarska komora ZG) zbog zatvaranja obiteljskog obrta kojeg je prouzrocila kriza i opca nestabilnost ekonomije u nasoj zemlji. U slucaju nastupa realizacije naplate tog duga , zaista se dovodi u pitanja egzistencija obitelji.

Hvala na pomoci.

sssunceee
24.02.2011., 11:19
Pozdrav, zamolio bi Vas dali mi mozete pomoc oko pisanja zahtjeva za otpis duga (mirovinsko, zdrastveno, gospodarska komora ZG) zbog zatvaranja obiteljskog obrta kojeg je prouzrocila kriza i opca nestabilnost ekonomije u nasoj zemlji. U slucaju nastupa realizacije naplate tog duga , zaista se dovodi u pitanja egzistencija obitelji.

Hvala na pomoci.

Jel ti nastupila zastara potraživanja kad tražiš pomoć oko zahtjeva za otpis.

Ako nije nastupila zastara nema ništa od otpisa.

Prijevremeni otpis je za "odlikaše" a mi to nismo, čim smo ovdje na forumu.

Od kad je dug i kad je trebao biti podmiren?

mrkva4
24.02.2011., 11:24
nije nastupila zastara, zatvoreno je prosle godine u 7mj.
dakle sta mi je ciniti konkretno sa otpisom potrazivanja od Obrtnicke komore.?

sssunceee
24.02.2011., 23:32
nije nastupila zastara, zatvoreno je prosle godine u 7mj.
dakle sta mi je ciniti konkretno sa otpisom potrazivanja od Obrtnicke komore.?

Nema mogućnosti da ti itko otpiše dug čija je zastara počela teći tek 01.01.2011.

Slobodno traži dalje ali već 10 godina proučavam upravo mogućnost zastara .
6 godina je za poreze, a 10 godina za doprinose, počevši od 01.01. slijedeće godine od godine nastanka duga.

Tebi će prva zastara biti 2017. godine za sva davanja osim za MIO.

Uguglaj Opći porezni zakon.

mrkva4
25.02.2011., 07:58
Nema mogućnosti da ti itko otpiše dug čija je zastara počela teći tek 01.01.2011.

Slobodno traži dalje ali već 10 godina proučavam upravo mogućnost zastara .
6 godina je za poreze, a 10 godina za doprinose, počevši od 01.01. slijedeće godine od godine nastanka duga.

Tebi će prva zastara biti 2017. godine za sva davanja osim za MIO.

Uguglaj Opći porezni zakon.
ok, svejdno sta mi je ciniti ?
nebi gasio obrt da je posao isao :)
dajte savjet za molbu oslobađanja plačanja.
Hvala

MiNa8
25.02.2011., 13:28
ok, svejdno sta mi je ciniti ?
nebi gasio obrt da je posao isao :)
dajte savjet za molbu oslobađanja plačanja.
Hvala

Dogovori se s referenticom u poreznoj da ćeš otplaćivati dug na rate, pa uplaćuj koliko i kad možeš. I mi smo u sličnoj situaciji. Za sada ovako funkcionira, ali je referentica rekla da će uskoro postrožiti kriterije, pa bi mogli slati i ovrhe. Uglavnom, ako uplaćuješ barem nešto, ne bi te trebali dirati. O otpisu duga možeš samo sanjati.

navman
01.03.2011., 21:19
mrkva ti si mrtav samo to još neznaš ))) šala mala ali sto se tiče duga tu nemaš šanse , osim da se dogovoriš za obročno plačanje no porezna bi po zakonu trebala tražit 20 posto duga da vratiš odmah te da predložiš garanciju, auto kuća stan ... znači to je šuplja priča , preostaje ti samo ukoliko ti još nisu sjeli na imovinu pokretnu i nepokretnu da to prepišeš na nekoga , i tu porezna ima pravo 3 godine osporit takav prijenos no kako smo banana republik velika je šansa da te tri godine prođu a da se ništa ne desi . zastare su ti poznate 6 i deset godina , to su apsolutne zastare i znači ako si zatvorio obrt nakon isteka tog perioda moraš zatražit otpis dugova zbog zastare , no nećeš imat mogućnost upisa staža koji nisi platio( MIO )uz sve ovo navedeno trebaš znati da sad FINA naplačuje ovrhe na novčanim sredstvima što znači svi računi u svim bankama(oročena štednja, štednja tekući račun ) gdje god ti nanjuše da imaš gotovinu mogu ti ići u blokadu a ne samo žiro račun od obrta.
i što je najbolje ili najgore čak nemaš pravo na 2/3 plaće ukoliko si nisi isplaćivao plaću .

malikaljo
06.10.2011., 09:06
mrkva ti si mrtav samo to još neznaš ))) šala mala ali sto se tiče duga tu nemaš šanse , osim da se dogovoriš za obročno plačanje no porezna bi po zakonu trebala tražit 20 posto duga da vratiš odmah te da predložiš garanciju, auto kuća stan ... znači to je šuplja priča , preostaje ti samo ukoliko ti još nisu sjeli na imovinu pokretnu i nepokretnu da to prepišeš na nekoga , i tu porezna ima pravo 3 godine osporit takav prijenos no kako smo banana republik velika je šansa da te tri godine prođu a da se ništa ne desi . zastare su ti poznate 6 i deset godina , to su apsolutne zastare i znači ako si zatvorio obrt nakon isteka tog perioda moraš zatražit otpis dugova zbog zastare , no nećeš imat mogućnost upisa staža koji nisi platio( MIO )uz sve ovo navedeno trebaš znati da sad FINA naplačuje ovrhe na novčanim sredstvima što znači svi računi u svim bankama(oročena štednja, štednja tekući račun ) gdje god ti nanjuše da imaš gotovinu mogu ti ići u blokadu a ne samo žiro račun od obrta.
i što je najbolje ili najgore čak nemaš pravo na 2/3 plaće ukoliko si nisi isplaćivao plaću .

prema Upti MIF od 01.kolovoza 2011.
svako tko je dužan poreznoj može tražiti otpis duga bez obzira na zastaru, svatko može podnijeti zahtjev za obročnu otplatu duga bez uplaćenih 20% i osiguranja plaćanja.
E da li će ikome to porezna oprostiti ili dati na otplatu neznam, ali može se tražiti i svaki građanin RH ima pravo to je sigurno.

Ako dođe do ovrhe, porezna može uzeti sve obrtniku, ako ima šta, večina se pobrinula da nema se što uzeti pa je to dugotrajno tapkanje u mjestu.
Ali postoji još jedno riješenje, da se što prije zaposlite kod nekoga i da VAm porezna uzima 2/3 plaće i neće Vam dirati imovinu i drugo ako se planirate baviti istom djelatnmosti i mislite da možete uspjeti, otvorite doo na suprugu i zaposlite se tamo na 4 sata, neka supruga plati doprinose na minimalac i Vama isplati minimalac propisan zakonom i neće Vam dirati imovinu, jer će svaki mjesec dobivati uplatu.

E sad porena kad obrtnik traži obročnu otplatu jako to rijetko odobri i ako odobri neće dati više od 6 rata, a kad radite možete cijeli život po sitno otplaćivati i neće Vas dirati jer dug nećete teoretski nikada otplatiti jer će sve uplate pojesti kamate.
Ja se nadam da će se 4 prosinca promijeniti vlast i jedan od prijedloga je da se obrtnicima koji mogu poslovati imaju tržište a blokirani su od strane porezne omogući vračanje duga do 10 godina uz kamatu 2%, to i je riješenje problema i mislim da će to zaživiti.

Nada nikad ne umire osim u Hrvatskoj,

Neil_66
12.10.2011., 13:42
E sad porena kad obrtnik traži obročnu otplatu jako to rijetko odobri i ako odobri neće dati više od 6 rata, a kad radite možete cijeli život po sitno otplaćivati i neće Vas dirati jer dug nećete teoretski nikada otplatiti jer će sve uplate pojesti kamate.
Ja se nadam da će se 4 prosinca promijeniti vlast i jedan od prijedloga je da se obrtnicima koji mogu poslovati imaju tržište a blokirani su od strane porezne omogući vračanje duga do 10 godina uz kamatu 2%, to i je riješenje problema i mislim da će to zaživiti.

Nada nikad ne umire osim u Hrvatskoj,

moguce je, mi smo kao obrt dobili na 30 rata obrocno placanje poreznog duga preko tog novog reprograma...napokon su i samo shvatili da drukcije ne ide, jos kad bi smanjili kamatu bilo bi bolje.. :kava:

Bekantan
16.10.2011., 10:00
Koje cifre se vrte,po dvije tri godine blokirani računi,a ja dužan pdv-a 10530kn za zadnjih par mjeseci i prijete mi pečačenjem kamiona ako do sutra sve ne platim.Nedavno mi poslali kaznu za kašnjenje plaćanja doprinosa 5000kn.Pa mislim stvarno koja je ovo usrana zemlja jer valjda trebaju pokazat da nešto rade pa je najlakše udariti po malom čovjeku.Ali ako se to desi ja ostanem bez posla a troje djece bez kruha neće mi biti žao smjestiti tu facu iz porezne na intezivnu njegu par mjeseci pa neka i mene zatvore valjda će djeca imati socijalnu pomoć.
Jewbem ti državu i korumpiranu birokraciju.A neće nitko da upita zašto je meni jedna velika HR firma kojoj država daje ogromne poticaje dužna preko 100000kn:503:

lili p.
16.10.2011., 11:19
Iskreno, bez želje za podizanjem tenzija, ali ti si sav taj PDV koji si dužan državi naplatio od svojih kupaca, tako da porezna samo traži ono što državi i pripada.
Po tom pitanju obrti su u velikoj prednosti nad firmama koje moraju platiti PDV po ispostavljenom računu (tako bi morali i na ovih 100 000) a ne, kao ti, po naplaćenom.
Nemam razumjevanja za obrtnike koji ne plaćaju PDV. Sori ali nemam. Trošiš novac koji nije tvoj, a naplatio si ga.

Bekantan
16.10.2011., 11:59
Iskreno, bez želje za podizanjem tenzija, ali ti si sav taj PDV koji si dužan državi naplatio od svojih kupaca, tako da porezna samo traži ono što državi i pripada.
Po tom pitanju obrti su u velikoj prednosti nad firmama koje moraju platiti PDV po ispostavljenom računu (tako bi morali i na ovih 100 000) a ne, kao ti, po naplaćenom.
Nemam razumjevanja za obrtnike koji ne plaćaju PDV. Sori ali nemam. Trošiš novac koji nije tvoj, a naplatio si ga.
A :mudri: kako da platim išta državi kad neznam kad ću naplatit potraživanja a INA neda gorivo bez keša,a djeca moraju jesti svaki dan.I šta moram napraviti nego odgađati one koji mogu čekati.I ja nigdje nisam ni spomenuo da neću platiti samo tražim da recimo ta neka firma dd koja ne plaća nikome ništa radi i dalje jer je vlasnik neki tajkun koji financira kampanju hdz-a.A meni se dovodi egzistencija u pitanje jer kasnim sa plaćanjem nameta.A zar prvo ne ide opomena,pa ovrha pa tek onda zatvaranje i pečaćenje.jel tako

sony5
16.10.2011., 17:17
moguce je, mi smo kao obrt dobili na 30 rata obrocno placanje poreznog duga preko tog novog reprograma...napokon su i samo shvatili da drukcije ne ide, jos kad bi smanjili kamatu bilo bi bolje.. :kava:

Kad, šta , kako i od kada je to moguće? Jel to za doprinose dug ili je riječ o PDV-u?

VTi underhood
16.10.2011., 22:59
A :mudri: kako da platim išta državi kad neznam kad ću naplatit potraživanja a INA neda gorivo bez keša,a djeca moraju jesti svaki dan.I šta moram napraviti nego odgađati one koji mogu čekati.I ja nigdje nisam ni spomenuo da neću platiti samo tražim da recimo ta neka firma dd koja ne plaća nikome ništa radi i dalje jer je vlasnik neki tajkun koji financira kampanju hdz-a.A meni se dovodi egzistencija u pitanje jer kasnim sa plaćanjem nameta.A zar prvo ne ide opomena,pa ovrha pa tek onda zatvaranje i pečaćenje.jel tako

za doprinose mi je jasno kad obrtnici nemaju, jer su neovisni o naplati i dolaze svaki mjesec na naplatu htio ne htio... ali kad mi obrtnik kaže da nema za PDV, tu svaki razgovor završava...

kad promjenite poimanje PDV kao takvog i kad shvatite da PDV NIJE VAŠ NOVAC nego ono na računu što piše "osnovica" predstavlja uvjetno rečeno vaš novac, onda će se možda i situacija promjenit... kad naplatiš račun, red je da platiš i PDV i još imaš za to najmanje 30 dana od naplate - NAJMANJE

ima i onih koji moraju platit i PDV i porez na dobit i sve ostale namete na račune koje možda nikad neće naplatit...

Bekantan
18.10.2011., 16:44
za doprinose mi je jasno kad obrtnici nemaju, jer su neovisni o naplati i dolaze svaki mjesec na naplatu htio ne htio... ali kad mi obrtnik kaže da nema za PDV, tu svaki razgovor završava...

kad promjenite poimanje PDV kao takvog i kad shvatite da PDV NIJE VAŠ NOVAC nego ono na računu što piše "osnovica" predstavlja uvjetno rečeno vaš novac, onda će se možda i situacija promjenit... kad naplatiš račun, red je da platiš i PDV i još imaš za to najmanje 30 dana od naplate - NAJMANJE

ima i onih koji moraju platit i PDV i porez na dobit i sve ostale namete na račune koje možda nikad neće naplatit...

Uvijek se nađe neki pametnjaković,samo sam se začudio da mi zbog 10000kn porezna hoće zapečatiti sudbinu dok neki duguju stotine tisuća,računi im blokirane 2-3 godine i oni i dalje rade.Drugo ništa i hvala na savjetima!

Neil_66
26.10.2011., 17:41
Kad, šta , kako i od kada je to moguće? Jel to za doprinose dug ili je riječ o PDV-u?

ukupni dug za pdv i doprinose..
e sad, nisam siguran dal se prijave i dalje mogu slat, uglavnom potrebno je zahtjev za reprogram poslati nadleznoj poreznoj upravi..
najbolje da pitas u svojoj poreznoj dal se i dalje moze i koja je procedura, dolje su linkovi sa nekim informacijama..
http://www.rrif.hr/Odgoda_placanja_poreznog_duga-647-vijest.html
http://www.mfin.hr/hr/obavijest-poduzetnicima-o-primjeni-zakona-o-posebnoj-mjeri-naplate-poreznog-duga-uzrokovanog-gospodarskom-krizom

lili p.
26.10.2011., 18:04
Ja sam pitala za jednog obrtnika da li može ući dug u reprogram.
Uvjet je bio - podmirenje obveza za ovu godinu. Tu je odustao od toga pa nisam ulazila u detalje :D

početnica
13.12.2011., 00:30
Pitanje vezano za zastaru potraživanja za neplaćene obvezne doprinose.
Obrt paušalista je poslovao od početka 2008. do sredine 2009. godine, i nisu plaćeni niti jedni doprinosi za zdr. i miro., znači niti za jedan mjesec. Plaćen je jedino porez i komorski doprinosi.
Po zatvaranju obrta dobila se potvrda o nepostojanju dugovanja prema državi, da bi pri upisu staža, bez obzira na tu potvrdu, mirovinsko skužilo da dopirnosi nisu plaćeni, pa su početkom 2010. počele stizati uplatnice za sve te doprinose sa pripadajućim kamatama. Odmah slijedi žalba i traženje otpis duga zbog nemogućnosti plaćanja čl.135 OPZ, ali još uvijek nema povratne inforamcije, samo redovito stižu uvijek jedne te iste uplatnice, ali kamata lagano raste. Što je najbolje napraviti u tom slučaju? Da li ovdje teče zastara od 10 godina i od kada s obzirom na to da uplatnice i dalje dolaze da li to znači da u biti nema zastara ili ona ipak ide neovisno o uplatnicama? Kako to najbolje riješiti a da se ne plati jer nema odakle.

vitas
13.12.2011., 06:46
Pitanje vezano za zastaru potraživanja za neplaćene obvezne doprinose.
Obrt paušalista je poslovao od početka 2008. do sredine 2009. godine, i nisu plaćeni niti jedni doprinosi za zdr. i miro., znači niti za jedan mjesec. Plaćen je jedino porez i komorski doprinosi.
Po zatvaranju obrta dobila se potvrda o nepostojanju dugovanja prema državi, da bi pri upisu staža, bez obzira na tu potvrdu, mirovinsko skužilo da dopirnosi nisu plaćeni, pa su početkom 2010. počele stizati uplatnice za sve te doprinose sa pripadajućim kamatama. Odmah slijedi žalba i traženje otpis duga zbog nemogućnosti plaćanja čl.135 OPZ, ali još uvijek nema povratne inforamcije, samo redovito stižu uvijek jedne te iste uplatnice, ali kamata lagano raste. Što je najbolje napraviti u tom slučaju? Da li ovdje teče zastara od 10 godina i od kada s obzirom na to da uplatnice i dalje dolaze da li to znači da u biti nema zastara ili ona ipak ide neovisno o uplatnicama? Kako to najbolje riješiti a da se ne plati jer nema odakle.

Imala sam ja prije par godina jednog obrtnika koji je ušao u ortakluk sa dvojicom kolega da bi me pri upisu obrta na poreznu gospođa zvala da neka tom čovjeku koji je bio nositelj obrta kažem da neka joj se javi jer ima iz 1994 duga za doprinose za obrt koji je nekoć imao..ista stvar ništa nije bilo plaćano tada je dug dosegao cca 180.000 kn sa kamatama.. Rekla mi je da mu poručim da ako ne plati da će ga kamate pojesti jer za doprinose nema zastare.. što je poslije bilo ne znam jer smo raskinuli suradnju.. ne znam da li za doprinose to još uvijek vrijedi ali moguće da vrijedi..

lili p.
13.12.2011., 07:15
Dug za davanja zastarjeva. Istekom 10. godine se mora tražiti brisanje duga zbog zastare. Imala sam jedan takav slučaj. Čovjeku su davanja otišla u zastaru i sad ima novi obrt, na kojem uredno plaća sve. Ne spominju se više stari dugovi :mig:

početnica
13.12.2011., 09:30
Dug za davanja zastarjeva. Istekom 10. godine se mora tražiti brisanje duga zbog zastare. Imala sam jedan takav slučaj. Čovjeku su davanja otišla u zastaru i sad ima novi obrt, na kojem uredno plaća sve. Ne spominju se više stari dugovi :mig:

Dakle, kada bi bio protek od 10 god. u ovom slučaju budući da ništa nije plaćeno, da li se gleda prvi mjesec duga za doprinose npr. za 1.mj/2008 ili se gleda zadnji mjesec 7mj./2009.? Znači u biti osoba bi trebala sama tražiti da se dug briše jer to ne ide samo po sebi, ako sam dobro razumjela. Može li se to neovisno o tome što redovito stižu uplatnice ili to što uplatnice dolaze nešto mijenja? :ne zna::ne zna:
Da li je bolje čekati ili otići u poreznu vidjeti što je s time? Jedino onda bi ih posjetili na to i tko zna kako bi završilo... :kava::eek:

lili p.
13.12.2011., 10:06
Dug teče od zadnjeg dospjelog potraživanja. Stvar je i da neće samo pustiti da protekne 10 g. Poduzimati će postupke, a onda se sve komplicira.
Ovaj moj je imao sreće i ništa više.

Da moraš tražiti ti brisanje duga.

početnica
13.12.2011., 15:35
Dug teče od zadnjeg dospjelog potraživanja. Stvar je i da neće samo pustiti da protekne 10 g. Poduzimati će postupke, a onda se sve komplicira.
Ovaj moj je imao sreće i ništa više.

Da moraš tražiti ti brisanje duga.

To bi značilo da te uplatnice što stižu znači da poduzimaju postupke? Pa samim time je nemoguće da se dogodi zastara??? :504::confused::ne zna:

Mariolino 7
14.12.2011., 12:45
Kako u svakom malo većem mjestu postoji nekoliko firmi koje imaju znatana porezna dugovanja, a lokalna PU ih ne blokira ili "ruši" postavlja se pitanje ima li nova vlast odgovor na isto? Kako rješit subjekte koji ne mogu vratit dug višestruko uvećan spiralom koju je izazvala nelikvidnost, prevelika kamata i nedovoljna aktivnost? Čaćić je spomenuo da firme nemogu plaćati 14% kamate na dug....
Ima li netko ideju ili poluinformaciju?

andreja-os
02.03.2012., 09:08
frka i panika! slučaj ovakav, ušla sam sa "dragim" u posao.. tj. u njegov obrt, svjesno znajući da postoji dug pdv-a od nekih 30-tak tisuća kn, to se isplaćivalo i po mome se dug trebao smanjivati... e sad dođe opomena od porezne da se tu još duguju doprinosi.. i bla bla.... lijepo su specificirane osnovice i kamata. I sad ja na internet bankarstvo i izračun uplata i ništa se ne slaže... npr. uplate za mirovinsko na temelju kap. štednje... cca 250 kn mjesečno, po mom izračunu smo u pretplati 600 kn a po njima dugujem 250 kn? sad imam osjećaj da ni ostalo ne štoma jer su brojke jednostavno prevelike i ispada da u 3 godine poslovanja nije skoro ništa plaćano.... a za ono malo što nije plaćeno kamate bi trebale biti 50% (a to je nemoguće) da je dug dosegnuo tu cifru....
ima li netko iskustva sa time?
imam neki strah od porezne.... jer kako ljudi pričaju ako te uzmu na zub... ne piše ti se lijepo... pa sad ići tvrditi da nisu u pravu i pročešljavati sve u poslovanju... ne bi mi bilo ugodno!

lili p.
02.03.2012., 11:02
Odi u poreznu i zamoli kartce po svakom kontu (MIO, ZO, PDV...) za svaku godinu posebno, pa ćeš imati specifikaciju uplata i zaduženja i vidjeti gdje je došlo do greške. Vidjet ćeš i kamate. Tako bi ja napravila :mig:

Topla piva
02.03.2012., 16:47
lili
Mozda ga i nije naplatio?! Mozda mu je kupac platio karticom, mozda mu je dao na odgodu, mozda obrocno..... Nisi bas u pravu...

lili p.
02.03.2012., 17:07
A možda su u šumi... :p
Obrtnik (tu govorimo o dohodašima) ima obvezu plaćanja PDV onda kad ga i naplati. Tako da je primio novac i onda se stvorila obveza plaćanja PDV-a :mig:

scarreedd
04.03.2012., 18:33
A možda su u šumi... :p
Obrtnik (tu govorimo o dohodašima) ima obvezu plaćanja PDV onda kad ga i naplati. Tako da je primio novac i onda se stvorila obveza plaćanja PDV-a :mig:

Svi to znamo. Ali u praksi se događa da moraš kupcu dati robu na dug,a trgovački inspektori kažu da se to njih ne tiče i da račun treba izdati odmah kod izdavanja robe, a ne kad naplatim dug. Program mi automatski knjiži sve mp račune kao plaćene i koja je posljedica? I ja često državi plaćam pdv kojeg nisam naplatio :)

Ovo je bio samo banalni primjer, ali mislim da smo svi svjesni problema. Posao padne, smanji se zarada, živjeti i jesti se mora..i onda se zagrabi u pdv nažalost. :ne zna:

lili p.
04.03.2012., 20:34
To što ideš na ruku svojim kupcima je tvoja stvar. I ja radim mnoge ustupke u svom poslovanju. To je čista kalkulacija uloženo/dobiveno, ideš im na ruku, da bi i sam dobio nešto za uzvrat...
I dalje...obrt plaća po naplaćenom, a firma po fakturiranom, te je time u daleko gorem položaju :mig:

utisana
05.03.2012., 21:18
Ne shvaćam politiku naše države. Radiš ko pas a ostane ti mizeria.

vitas
16.03.2012., 14:16
Kakav poslovni plan da preda frizer poreznoj upravi uz zahtjev za reprogram poreznog duga? I još k tome paušalac..

Topla piva
16.03.2012., 16:35
Kakav poslovni plan da preda frizer poreznoj upravi uz zahtjev za reprogram poreznog duga? I još k tome paušalac..
He, he pa koliko trajnih, muskih, zenskih sisanja planira ostvariti u tjedan dana,
pa na mjesecnoj bazi....o ima tu materijala za napisati par stranica, onako iz zajebancije...

Ja sam prije cca 10 godina dobio upitnik iz porezne. Od kuda mi oprema, ovo, ono...ne sjecam se tocno svega ali se dobro sjecam da su me pitali koliko cesto tjedno jedem ribu, meso...

odgovarao sam sa: tata, mama

liliana76
12.04.2012., 19:45
pozz
imam duga poreznoj iz 2007. i 2008, naime tada sam imala obrt
i kako je kriza i tada uzela maha i osjećala se,,posao je propao a ja tad sebi nisam plaćala ni mirovinsko , ni zdravstveno ,a dug je eto još malopa 4 godine star.
imam li pravo na neku molbu za oprost ili otpis duga,,jer koliko sam čula ,poslije 3 godine ima neka djelomična zastara,,a poslije 6 ,puna zastara duga..
hvala

lili p.
12.04.2012., 21:17
Zastara je nakon 6. g., a apsolutna nakon 10.

Mali_Ahilej
12.04.2012., 22:09
pozz
imam duga poreznoj iz 2007. i 2008, naime tada sam imala obrt
i kako je kriza i tada uzela maha i osjećala se,,posao je propao a ja tad sebi nisam plaćala ni mirovinsko , ni zdravstveno ,a dug je eto još malopa 4 godine star.
imam li pravo na neku molbu za oprost ili otpis duga,,jer koliko sam čula ,poslije 3 godine ima neka djelomična zastara,,a poslije 6 ,puna zastara duga..
hvala

porezi - zastara: relativna 3 god. apsolutna 6.god.
doprinosi - zastara: relativna 5 god. apsolutna 10. god.

Teško da imaš uvijete za zastaru jer za relativnu zastaru se traži neaktivnost poreznog tjela, što sumnjam da je bio slučaj (sigurno si dobijala u razdoblju poslije 2007 i 2008 opomene i rješenja i oni su ti prekidali zastaru i zastara je ponovo počinjala teći)
Ma u svakom slučaju podnesi.
Kratko: Molim da mi se otpišu dugovi na onim računima na kojima je nastupila zastara.

Možda da probaš sa zahtjevom za otpis duga temeljem članka 137. stavak 3.

OPĆI POREZNI ZAKON

('Narodne novine', br. 147/08, 18/11)

Otpis dospjeloga poreznog duga

Članak 137.

(1) Tražbina s osnove poreza koja se ne može naplatiti ni u postupku ovrhe, otpisuje se kao nenaplativa:

1. ako je ovršenik umro, a nije ostavio pokretnina ni nekretnina iz kojih se može naplatiti dug po osnovi poreza,

2. ako postoji pravomoćno rješenje o zaključenju stečajnog postupka nad pravnom osobom, a ne postoji osiguranje duga po osnovi poreznog jamstva.

(2) Ako protiv odgovorne osobe u pravnoj osobi iz stavka 1. točke 2. ovoga članka bude podnesen zahtjev za plaćanje sukladno članku 26. ovoga Zakona te s osnove pogodavanja vjerovniku, tražbina poreznog tijela od ovršenika će se ponovno evidentirati.

(3) Ako bi izvršenje naplate poreznog duga dovelo u pitanje osnovne životne potrebe dužnika odnosno ovršenika i članova njegova kućanstva, porez se može iznimno, na njegov zahtjev, otpisati u cijelosti ili djelomice.

(4) O otpisu dospjeloga poreznog duga iz stavka 3. ovoga članka, na osnovi pisanog i obrazloženog zahtjeva dužnika odnosno ovršenika koji se podnosi poreznom tijelu nadležnom prema prebivalištu ili uobičajenom boravištu dužnika odnosno ovršenika, rješenjem odlučuje čelnik poreznog tijela.

8. POREZNA ZASTARA

Zastara

Članak 94.

(1) Pravo poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pravo na pokretanje postupka naplate poreza, kamata i troškova ovrhe te pravo poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe zastarijeva za tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći.

(2) Pravo poreznog tijela na pokretanje prekršajnog postupka zastarijeva kad proteknu tri godine od počinjenja prekršaja.

(3) Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata počinje teći nakon isteka godine u kojoj je trebalo utvrditi porezne obveze i kamate.

(4) Zastara prava na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe počinje teći nakon isteka godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili nakon isteka godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu, kamate i troškove ovrhe.

(5) Zastara prava na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe počinje teći nakon isteka godine u kojoj je porezni obveznik stekao pravo na povrat.

(6) U vrijeme zastare računa se i vrijeme koje je proteklo u korist prednika poreznog obveznika.

(7) Ako se radi naplate poreza, kamata i troškova ovrhe vodi postupak pred sudom, za vrijeme trajanja tog postupka zastara ne teče.

(8) Kad protekne vrijeme zastare, porezno tijelo čija je tražbina osigurana zalogom ili hipotekom može se namiriti samo iz opterećene stvari ako je drži u neposrednom posjedu ili ako je njegovo pravo upisano u javnoj knjizi. Međutim, zastarjela tražbina po osnovi kamata ne može se namiriti ni iz opterećene stvari.

(9) Ako ovim Zakonom nije uređeno drugačije, na poreznu zastaru primjenjuje se Zakon o obveznim odnosima.

Prekid zastare

Članak 95.

(1) Tijek zastare prava na utvrđivanje, odnosno prava na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe prekida se svakom službenom radnjom poreznog tijela usmjerenom na utvrđivanje ili naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe, koja je dostavljena na znanje poreznom obvezniku.

(2) Tijek zastare prava na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe prekida se svakom radnjom poreznog obveznika dostavljenom na znanje poreznom tijelu radi ostvarenja prava na povrat poreza naplaćenog bez pravne osnove ili više plaćenog poreza, kamata i troškova ovrhe.

(3) Nakon poduzetih radnji iz stavka 1. ili 2. ovoga članka zastarni rok počinje ponovno teći.

Apsolutna zastara

Članak 96.

(1) Apsolutni rok zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe te prava poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe nastupa za šest godina računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći, a prema odredbama članka 94. stavka 3. 4. i 5. ovoga Zakona.

(2) Apsolutni rok zastare prava poreznog tijela na pokretanje prekršajnog postupka nastupa za šest godina od dana kada je zastara počela prvi put teći.

liliana76
13.04.2012., 16:34
hvala mali_Ahilej, hvala svima na odgovoru,

hmm..sjedi pa plači :-)))
slali su jedno vrijeme uplatnice i opomene i stali poslije,,

nisam ja te sreće,,dug je oko 20 tisućinki kuna
kud nisam dužna koji milion da mi oproste kao tajkunima :-(((

HVALA još jednom ...

PERO KLJAJIĆ
15.04.2012., 22:26
Društvo molim vas za pomoć 2005 godine na meni se vodio obrt tj imao sam kafić posao je išao jako loše zatvorio sam s dugom od cirka 50000kn ukupnoga s porezom i mirovinskim u međuvremenu sam završio na dijalizi i ne radim ništa nemam mirovinu niti kakava primanja zanima me da li je nastupila zastara ili moram ja nešto pokrenuti, strah me da kad dođem da me se ne sjete tad i ponovno pokrenu sve iz početka,nemam ništa na sebi,živim kod roditelja u kući.nisam dobivao ništa osim papira za komorni doprinos i zdravstvenog duga ali i to je dolazilo na staru adresu na kojoj nisam prijavit 5godina!molim pomoć hvala unaprijed!!!

Mali_Ahilej
16.04.2012., 23:07

Na zastaru se ne pazi po službenoj dužnosti i porezno tjelo vam neće samo otpisati porezne dugove i doprinose, nego baš suprotno pisati će rješenja i opomene kako bi naplatile dugove pa bili oni i u zastari. Uvijek stranka mora iznijeti prigovor zastare. Zastara znači samo prestanak prava da porezno tijelo prisilno naplati svoja potraživanja, ali to ne znači prestanak duga. Zato je uvijek potrebno da stranka podnese zahtjev za otpis dugova zbog nastupanja zastare. Kada stranka svojevoljno plati dug u zastari ona je platila dug a ne nedug, te ne može tražiti novce natrag.

Pošto ste zatvorili obrt 2005. godine za poreze vam je nastupila apsulutna zastara, jer za dugove iz 2005. godine zastara počinje teći 01.01.2006. godine, te je apsolutna zastara nastupila 01.01.2012. godine.

Za doprinose se ne može reći ništa sa sigurnošću. Proteklo je više od pet godina pa postoji mogućnost relativne zastare, ali ona traži neaktivnost poreznog tjela što je malo vjerojatno, ali opet kažete da niste zaprimali pismena, a ona vam moraju biti uručena da bi se zastara prekinula i počela ponovo teći. (izuzetak je novi način dostave koji se primjnjuje zadnje tri godine gdje se pismeno smatra uručenim ako je stranka uredno obavještena, a nije podigla pismeno protekom petnaest dana od druge neuspješne dostave).
Pošto postoji mogućnost zastare u svakom slučaju podnesite zahtjev za otpis dugova zbog zastare. Podnesite posebno zahtjev za otis poreznih dugova i posebno za otpis doprinosa koji će vam sigurno duže trajati jer su dugovi prije 2004. kada je evidenciju vodio HZMO pa će se tražiti i njihovo očitovanje.

Zahtjev jednostavan u jednoj rečenici bez pokušaja izigrivanja pravnika, jer administracija je prepuna formalizma i odlučuje samo u okviru zahtjeva pa se može desiti svašta ako se nabacujete terminima apsulutna i relativna zastara a sami ne znate što oni znače.

Molim da mi se otpišu dugovi na svim onim poreznim računima na kojima je nastupila zastara.

Molim da mi se otpišu dugovi na svim onim računima dorpinosa na kojima je nastupila zastara.

PERO KLJAJIĆ
20.04.2012., 20:24

Na zastaru se ne pazi po službenoj dužnosti i porezno tjelo vam neće samo otpisati porezne dugove i doprinose, nego baš suprotno pisati će rješenja i opomene kako bi naplatile dugove pa bili oni i u zastari. Uvijek stranka mora iznijeti prigovor zastare. Zastara znači samo prestanak prava da porezno tijelo prisilno naplati svoja potraživanja, ali to ne znači prestanak duga. Zato je uvijek potrebno da stranka podnese zahtjev za otpis dugova zbog nastupanja zastare. Kada stranka svojevoljno plati dug u zastari ona je platila dug a ne nedug, te ne može tražiti novce natrag.

Pošto ste zatvorili obrt 2005. godine za poreze vam je nastupila apsulutna zastara, jer za dugove iz 2005. godine zastara počinje teći 01.01.2006. godine, te je apsolutna zastara nastupila 01.01.2012. godine.

Za doprinose se ne može reći ništa sa sigurnošću. Proteklo je više od pet godina pa postoji mogućnost relativne zastare, ali ona traži neaktivnost poreznog tjela što je malo vjerojatno, ali opet kažete da niste zaprimali pismena, a ona vam moraju biti uručena da bi se zastara prekinula i počela ponovo teći. (izuzetak je novi način dostave koji se primjnjuje zadnje tri godine gdje se pismeno smatra uručenim ako je stranka uredno obavještena, a nije podigla pismeno protekom petnaest dana od druge neuspješne dostave).
Pošto postoji mogućnost zastare u svakom slučaju podnesite zahtjev za otpis dugova zbog zastare. Podnesite posebno zahtjev za otis poreznih dugova i posebno za otpis doprinosa koji će vam sigurno duže trajati jer su dugovi prije 2004. kada je evidenciju vodio HZMO pa će se tražiti i njihovo očitovanje.

Zahtjev jednostavan u jednoj rečenici bez pokušaja izigrivanja pravnika, jer administracija je prepuna formalizma i odlučuje samo u okviru zahtjeva pa se može desiti svašta ako se nabacujete terminima apsulutna i relativna zastara a sami ne znate što oni znače.

Molim da mi se otpišu dugovi na svim onim poreznim računima na kojima je nastupila zastara.

Molim da mi se otpišu dugovi na svim onim računima dorpinosa na kojima je nastupila zastara.

Hvala puno na odgovoru morat ću to napraviti!!!

brijac
03.08.2012., 22:59
ja imam iz 2006. dug za doprinose,al naravno da su i poslije slali opomene i svašta,jel ima smisla pisati taj zahtjev za zastarom, pošto zasad zadovoljavam uvjete samo za relativnu zastaru?jel im se to uručuje osobno ili se šalje preporučeno?ako pošaljem zahtjev moglo bi se desiti da ga odbiju pa pokrenu ponovo postupak, ili?

d2267
04.08.2012., 05:36
Mali Ahilej,a šta napraviti kada ti Porezna uprava ne želi otpisati dug koji datira iz 1995-e godine?

banzagreb
27.08.2012., 11:53
pozdrav

imam jedan problemcic pa ako ima neko neki dobar savjet...

2008 godine sam otvorio ugostiteljski obrt (fast food)

kroz godinu dana koliko sam imao taj obrt nastali su dugovi za doprinose od mene i jednog zaposlenika...posao se nije uspio isfurat iako kroz tu godinu dana rada obrta sam dao sve od sebe...obrt sam uspjesno zatvorio ali su ostali dugovi od doprinosa koji iznose u ovom trenutku 30000 kn (u taj dug su ukljucene i dvije prometne kazne od 5000 kn)

nakon propalog vlastitog biznisa sam se zaposlio za stalno u jednom cateringu kao operater na telefonu,naravno za minimalac,radio nekih cca dvije godine da bi sredinom 2011 godine dobio otkaz zbog krize i smanjenja posla. zadnja 4 mjeseca prije otkaza sam dobio ovrhu na placu i uzimana mi je jedna trecina place za dug od obrta a prije mjesec dana mi je stigla ovrha na skuter koji jedino i imam na svoje ime,,,

dok sam imao obrt nisam se obogatio niti sam ostvario zaradu,upravo suprotno...od duga ne bjezim i prihvacam kakav je jer sam se sam uvalio u to a zanima me sljedece:

posto sam nezaposlen vise od godinu dana,zivim u gradskom stanu na koji moja majka ima zasticeno stanarsko pravo,ona je nezaposlena vec dosta godina,imam brata skolarca koji se skoluje,obrazovanje koje sam stekao tokom skolovanja nisam u mogucnosti radit jer bolujem od psorijaze zbog cega imam problema u pronalasku i radu drugog nekog posla...imam li kakavo pravo na oprost ili smanjenje duga? najgora stvar u svemu je sto ce me godisnja kamata pojest a posto sad imam 34 godine necu se do kraja zivota rjesit ovog problema ukoliko ne postoji neko razumno rjesenje sa drzavom

poprilicno sam ocajan i molio bi za bilo kakav koristan savjet...hvala

Topla piva
27.08.2012., 15:49
Imas pred sobom jos barem 30 godina da smislis kako ces otplatiti dug, pa valjda ces nesto smisliti

banzagreb
27.08.2012., 16:08
Imas pred sobom jos barem 30 godina da smislis kako ces otplatiti dug, pa valjda ces nesto smisliti

to stoji al me najvise zanima ako postoji mogucnost smanjenja ili oprosta,djelomicnog ili cjelog duga...ili barem da kamate prestanu ic...

drzava bi kao trebala brinut za ovakve slucajeve a ne mi nabijat jos veci dug,ono gadi mi se opce zivjet tu a kamoli ozenit se i napravit djete

Topla piva
27.08.2012., 16:21
to stoji al me najvise zanima ako postoji mogucnost smanjenja ili oprosta,djelomicnog ili cjelog duga...ili barem da kamate prestanu ic...

drzava bi kao trebala brinut za ovakve slucajeve a ne mi nabijat jos veci dug,ono gadi mi se opce zivjet tu a kamoli ozenit se i napravit djete

Mene vise zanima kako si nabio 10 somova kazne?

brijac
27.08.2012., 16:48
pozdrav

imam jedan problemcic pa ako ima neko neki dobar savjet...

2008 godine sam otvorio ugostiteljski obrt (fast food)

kroz godinu dana koliko sam imao taj obrt nastali su dugovi za doprinose od mene i jednog zaposlenika...posao se nije uspio isfurat iako kroz tu godinu dana rada obrta sam dao sve od sebe...obrt sam uspjesno zatvorio ali su ostali dugovi od doprinosa koji iznose u ovom trenutku 30000 kn (u taj dug su ukljucene i dvije prometne kazne od 5000 kn)

nakon propalog vlastitog biznisa sam se zaposlio za stalno u jednom cateringu kao operater na telefonu,naravno za minimalac,radio nekih cca dvije godine da bi sredinom 2011 godine dobio otkaz zbog krize i smanjenja posla. zadnja 4 mjeseca prije otkaza sam dobio ovrhu na placu i uzimana mi je jedna trecina place za dug od obrta a prije mjesec dana mi je stigla ovrha na skuter koji jedino i imam na svoje ime,,,

dok sam imao obrt nisam se obogatio niti sam ostvario zaradu,upravo suprotno...od duga ne bjezim i prihvacam kakav je jer sam se sam uvalio u to a zanima me sljedece:

posto sam nezaposlen vise od godinu dana,zivim u gradskom stanu na koji moja majka ima zasticeno stanarsko pravo,ona je nezaposlena vec dosta godina,imam brata skolarca koji se skoluje,obrazovanje koje sam stekao tokom skolovanja nisam u mogucnosti radit jer bolujem od psorijaze zbog cega imam problema u pronalasku i radu drugog nekog posla...imam li kakavo pravo na oprost ili smanjenje duga? najgora stvar u svemu je sto ce me godisnja kamata pojest a posto sad imam 34 godine necu se do kraja zivota rjesit ovog problema ukoliko ne postoji neko razumno rjesenje sa drzavom

poprilicno sam ocajan i molio bi za bilo kakav koristan savjet...hvala

čitam svoj život :) nema ti nade,nema oprosta...odi u inozemstvo dok se još da zaradit il se bogato udaj pa kasnije tastu objasni da ti treba 5000€ da nešto riješiš :)
sorry,al morao sam komentirat jer sam u istoj situaciji bio,jedino što mi je dug sada već preko 60 000kn,a ni psorijaze se nisam riješio :)

banzagreb
27.08.2012., 18:56
Mene vise zanima kako si nabio 10 somova kazne?

nije 10 nego 5,neregistrirano vozilo al to je najmanje bitno u cjeloj prici...

čitam svoj život :) nema ti nade,nema oprosta...odi u inozemstvo dok se još da zaradit il se bogato udaj pa kasnije tastu objasni da ti treba 5000€ da nešto riješiš :)
sorry,al morao sam komentirat jer sam u istoj situaciji bio,jedino što mi je dug sada već preko 60 000kn,a ni psorijaze se nisam riješio :)

mislis ozeni se...u inozemstvo mogu samo u ilegalu,drzava me nece pustit jer sam joj duzan...milanovic,linic,cacic samo zakopavaju svoje građane,prava je sramota nabijat kamate nekom ko se trudi samo prezivjet dok se tajkunima oprastaju milionski iznosi...

nevrmajnd
29.08.2012., 14:57
nije 10 nego 5,neregistrirano vozilo al to je najmanje bitno u cjeloj prici...

mislis ozeni se...u inozemstvo mogu samo u ilegalu,drzava me nece pustit jer sam joj duzan...milanovic,linic,cacic samo zakopavaju svoje građane,prava je sramota nabijat kamate nekom ko se trudi samo prezivjet dok se tajkunima oprastaju milionski iznosi...

kako zakopavaju građane? dug si napravio i dug vrati. mi ostali koji redovito plaćamo poreze, doprinose i sve ostalo onda ispadamo budale. najlakše je ne plaćati i onda tražiti oprost. oprosti, zvuči bezobrazno, ali je upravo tako.

brijac
29.08.2012., 19:32
kako zakopavaju građane? dug si napravio i dug vrati. mi ostali koji redovito plaćamo poreze, doprinose i sve ostalo onda ispadamo budale. najlakše je ne plaćati i onda tražiti oprost. oprosti, zvuči bezobrazno, ali je upravo tako.

štima što kažeš,al ima i nas drugih koji smo doslovno preko noći saznali da smo dužni jer nam nije biloplaćeno ono što smo pošteno zaradili....al ko bi to razlikovao...za njih su to samo brojke,a nama je možda jedino zato lakše jer čista obraza možemo reći da smo državi dužni jer je netko nama dužan pet puta više....

nevrmajnd
29.08.2012., 20:24
u pravu si. smetnuo sam malo to s uma, jer sam mislio na susjede "lopove" koji su nabili dug, žive ko bubreg u loju i sad su svi krivi jer su oni na listi dužnika...