PDA

View Full Version : Alergije

stranice : 1 2 [3] 4

renifil
22.07.2011., 19:13
nemogu kod doktora jer mama kaze samo "ma procice" :S a sam nemogu nist jer nemam prijevoz do doktora... :S

Mama zna najbolje,ja se time slazem:)

DrTony
01.08.2011., 13:04
Zadnje vrijeme me toliko muci alergija da je to necuveno. Osobito mije problem kozna alergija, tj. svrbez.

Nisam vise znao sto da radim pa sam narucio neki sprej od srebra, stanoviti silverex. Cijena s postarinom je 400 kn. Nadam se da se nisam za*eb*ao.

Sto mislite, da li taj sprej pomaze samo trenutno kad ga tek naneses ili pomaze trajno u izljecenju alergije?

Lent11
01.08.2011., 16:32
Zadnje vrijeme me toliko muci alergija da je to necuveno. Osobito mije problem kozna alergija, tj. svrbez.

Nisam vise znao sto da radim pa sam narucio neki sprej od srebra, stanoviti silverex. Cijena s postarinom je 400 kn. Nadam se da se nisam za*eb*ao.

Sto mislite, da li taj sprej pomaze samo trenutno kad ga tek naneses ili pomaze trajno u izljecenju alergije?

Srebro :rolleyes: može lako uzrokovati kožnu alergiju.

DrTony
02.08.2011., 06:12
Srebro :rolleyes: može lako uzrokovati kožnu alergiju.

Jel se ti zezas ili stvarno? Na web stranicama piše da se silverex koristi za rješavanje problema alergije (između ostaloga). Ne mogu vjerovati da bi neka firma mogla prodavati proizvod koji izaziva alergiju, a da ga eklamiraju kao antialergijski proizvod. To bi bilo nečuveno!

mali18
02.08.2011., 06:32
Molim pomoć...nakon povratka sa odmora sam dobio alergiju na sunce (male potkožne crvene točkice po mjestima gdje dosad sunce nije nikad zalazilo :-) ) ne svrbi ne smeta ali je tu....pitanje je sljedeće: ja za sutra imam odranije zakazanu uputnicu za redovitu kontolu krvne slike i jetrenih proba (ALT AST) pa me zanima da li će ova alergija na sunce nešto uticati na KKS i jetrene probe?
Hvala unaprjed!

awascro1
03.08.2011., 20:06
mene već godinu dana muči sljedeće:

kad god bi malo brže hodala, ma i sporo, cijela bih pocrvenila, i bilo bi neugodno svrbilo, najviše mi je bio bed kad bi to crvenilo bilo na licu, jer je jako neugodno....nakon mora me i dan danas zna svrbit i nabubri mi tijelo (doslovno :().. išla sam kod doktorice tako, ali dok sam čekala, ono se maknulo i tzv sam došla bez veze. jest da mi je rekla da kad mi opet to bude da dođem, ali ništa od toga. navodno sam pročitala u 24 sata (neznam kolko je točno) da bi to moglo bit od stresa....pa bi moglo bit?
kad god želim kod doktorice, jednostavno se izgubi. nekako sam već naučila kad šta trebam radit što se svega tiće, al nemože se normano živjet šta je - je!

http://www.24sata.hr/zdravlje/prema-prstima-se-vidi-kako-rade-jetra-krvotok-i-plucni-kos-229702 dio gdje se govori o crvenilu na dlanovima!

kikakm
03.08.2011., 21:11
Pokušavam naći nešto o ovim simptomipa, pa tražim po slikama, ali opet ništa. Uglavnom, užasno su me počele svrbiti ruke, do lakta i gornji dio stopala te koljena. Odjednom me počne svrbiti, bez ikakvog razloga. To je tako nesnosno da se počnem grebsti i za par minuta se pojavi ranica jer ozljedim površinski dio kože. Tako sad imam dvije ranice na koljenima i par malih na rukama. No tu nema krvi, tako da ne znam zašto se pojave ranice. U drugom obliku me počne svrbiti i onda se pojavi crvenilo koje jako brzo nestane ako ne diram to područje. Par puta mi se dogodilo da bi mi odjednom izbio plik, kao uzdignuti dio kože, nije rana ili nešto sl., samo nabubrena koža. Jednom sam radila alergo test na kojem se pokazalo da nisam alergična na trave, pelud, životinjske dlake. Jedino se pokazala slabija alergija na grinje. E sad, prije mi se to nikada nije događalo u tolikoj mjeri. I primjetila sam da se najviše javlja na poslu dok radim za stolom, s nekim papirima i sl. Ne znam što bi to tamo moglo biti razlog pojave alergije, da li je netko imao slične simptome? E da, sad se to javilo prvi puta, iako svake godine, ljeti znajm imati kad je vrućina neke blage reakcije, ali ovo nije to. I zašto samo na rukama i stopalima?

awascro1
04.08.2011., 12:57
Pokušavam naći nešto o ovim simptomipa, pa tražim po slikama, ali opet ništa. Uglavnom, užasno su me počele svrbiti ruke, do lakta i gornji dio stopala te koljena. Odjednom me počne svrbiti, bez ikakvog razloga. To je tako nesnosno da se počnem grebsti i za par minuta se pojavi ranica jer ozljedim površinski dio kože. Tako sad imam dvije ranice na koljenima i par malih na rukama. No tu nema krvi, tako da ne znam zašto se pojave ranice. U drugom obliku me počne svrbiti i onda se pojavi crvenilo koje jako brzo nestane ako ne diram to područje. Par puta mi se dogodilo da bi mi odjednom izbio plik, kao uzdignuti dio kože, nije rana ili nešto sl., samo nabubrena koža. Jednom sam radila alergo test na kojem se pokazalo da nisam alergična na trave, pelud, životinjske dlake. Jedino se pokazala slabija alergija na grinje. E sad, prije mi se to nikada nije događalo u tolikoj mjeri. I primjetila sam da se najviše javlja na poslu dok radim za stolom, s nekim papirima i sl. Ne znam što bi to tamo moglo biti razlog pojave alergije, da li je netko imao slične simptome? E da, sad se to javilo prvi puta, iako svake godine, ljeti znajm imati kad je vrućina neke blage reakcije, ali ovo nije to. I zašto samo na rukama i stopalima?

meni je bilo isto tako, samo što nisam uspjela do doktora ni na alergo ić... meni je od stresa to.

ajriš
21.08.2011., 11:41
Počeo sam piti escontral, ali za tjedan dana idem na maturalac. Pročitao sam upute za lijek i alkohol nije spomenut, ali jer će bit problema? Ili da jednostavno ne pijem tih 10 dana tablete?

Artois
23.08.2011., 10:39
Zadnjih 10ak godina konstantno smracam. Uvijek pri sebi imam maramice.
To je vec postalo toliko neizrdzivo da sam od toga posao sve zivcaniji i nemirniji.
Isao sam na testiranja ono obicna i ona "sireg spektra". Nista,nisam alergican niti na pelud,duhan,prasinu,dlaku... na nista.
Ali nos konstantno curi.
Ok ima dana kada ispusem samo jednu maramicu,a ima dana kao danas kad vec od 7h ujutro ispusem paket papirnatih maramica.
Pri tome mi se desava da ujutro cim se probudim nakon 10ak minuta obavezna pocinje kihanje. I onda krene nos i jbg.

Bio sam na moru jedno vrijeme ove godine i tamo sam bio doslovce bez maramica u đepu. Uopce mi nisu trebale. Ali cim sam se vratio u nasu unutrasnjost opet sve po starom,kihanje i nos curi.

Imam namjeru otici jednoj zeni koja radi pripravke od raznog bilja(uvozi ga iz svice,danske) kojeg kod nas nema.
Da odem kod nje da mi proba nekako nekim pripravkom pomoci.
Cak sam razmisljao i o antiparazitskom programu da narucim i pokusam.
Vise sam lud,neznam sta da radim a doktori samo kazu rinolan,telfast i bit ce vam lakse...
Ako itko ima nekakvu slicnu situaciju neka se javi,ili neki savjet:ne zna:

ajriš
23.08.2011., 14:16
To je vec postalo toliko neizrdzivo da sam od toga posao sve zivcaniji i nemirniji.
Isao sam na testiranja ono obicna i ona "sireg spektra". Nista,nisam alergican niti na pelud,duhan,prasinu,dlaku... na nista.
Ali nos konstantno curi.
Ok ima dana kada ispusem samo jednu maramicu,a ima dana kao danas kad vec od 7h ujutro ispusem paket papirnatih maramica.
Pri tome mi se desava da ujutro cim se probudim nakon 10ak minuta obavezna pocinje kihanje. I onda krene nos i jbg.

Bio sam na moru jedno vrijeme ove godine i tamo sam bio doslovce bez maramica u đepu. Uopce mi nisu trebale. Ali cim sam se vratio u nasu unutrasnjost opet sve po starom,kihanje i nos curi.

Imam namjeru otici jednoj zeni koja radi pripravke od raznog bilja(uvozi ga iz svice,danske) kojeg kod nas nema.
Vise sam lud,neznam sta da radim a doktori samo kazu rinolan,telfast i bit ce vam lakse...

e opis bolesti IDENTIČAN. traje već nekoliko mjeseci.probudim se i dobim takve napadaje kihanja da se ugušim.nos konstantno curi i sve to što si ti napisao.otišao sam kod doktora prije kojih tjedan dana,i dali su mi Escontral da pijem mjesec dana i onda da opet dođem ako ne prestane,ili ako prestane pa opet počne kada prestanem piti tablete. Pijem 6 dana Escontral,i smanjilo se kihanje i curenje nosa,ali još uvijek postoji.Ali vidjet ćemo,tek 6 dana pijem.Eto,ne znam koliko ti je pomoglo,nadam se da je.

hooray
23.08.2011., 14:43
joj to sa testiranjem je jako problematično, nigdje vas ne uspiju istestirati na sve, i sve ovisi ko radi test i na koji način
recimo ja sam alergična na bor i čempres i to jako, na jednom testiranju u vinogradskoj su mi to utvrdili i zbilja šmrcam i imam problema u virjeme kad to cvjeta,

mijenjala sam doktoricu i kad sam joj došla i rekla da će mi uskoro to počet cvjetati da mi trebaju lijekovi ona mi nije vjerovala (unatoč tome što sam joj pokazala pozitivan test) nego me posala još jednom na testiranje u centar za dišne bolesti ili nešto slično na črnomercu

drugi test je pokazao da nisam na ništa alergična i rekla mi je ok ne treba ti lijek nemaš više alergiju

dva tjedna kasnije sam joj došla sa teškim slučajem alergijskog rinitisa i bronhitisom koji ssam dobila od alergije
teko da kur.a više ne vjerujem tim kvazi testovima

problem je što ih većinom ne rade kako treba nemaju kvalitetne serume, serume ne drže na hladnom i nemaju sve alergene koje bi trebali imati
ovi u vinogradskoj bolnici su mi bar rekli da recimo reagiram i na neki korov, ali mi ne mogu utvrditi koji jer u tom trenutku nisu imali pojedinačne uzorke, nego samo grupni na korov i sl. znači upozorili su me da test nije baš ful kompletan...

a recimo naj preciznije mi se pokazalo testiranje iz krvi, ali to sam radila u privatnom lab-u i isto nije bilo na sve jer košta,
tu sam se testirala na hranu,
ali tek tu skužiš koliko različitih alergena je moguće kad ti daju popis od par tisuća stvari na koje se možeš testirati, i onda skužiš da ovi u bolnici ni desetinu toga ne mogu utvrditi

*jezebel*
23.08.2011., 19:00
Ali nos konstantno curi.

hjoooj, ja isto, samo sto je to kod mene vise od deset godina. imam dane kad sam relativno ok i dane kad mi treba dva paketica maramica u dvije minute. davno sam radila neko testiranje i izaslo mi je da sam alergicna samo na pelud trava. a ja bih se mogla zakleti da sam alergicna i na, recimo, topolu. inace mi se cesto slijeva sluz niz grlo (onako osjecaj kao da se cijedi iza), pogotovo u jutarnjim satima i osjecam svrbljivi nadrazaj u grlu, valjda zbog te sluzi. u proljece me smeta pelud pa mi se stvara sluz, a zimi (dakle, stvara mi se cijele godine) mi je valjda problem sto mi se sinusi pred jutro ohlade. inace disem vise na usta nego na nos, valjda imam devijaciju septuma, moji u obitelji imaju. uskoro ponovno idem na alerg. testiranja, prije svega zbog koznih problema, ali ovaj put cu obaviti opseznije pretrage.

inace je meni u stanu dosta cisto, nije da prasinu brisem svaki cas, ali, recimo, uopce nemam tepihe, zavjese, tabletice i slicne *izdarije, a nisam ni u kontaktu sa zivotinjama. crkavam kad u travnju leti ono bijelo od topole ili kad vani istresam suhi ves, a s druge strane nemam nista jace tegobe kad odem u sumu. :rofl: na moru sam uglavnom ok.

mislim da problem mogu predstavljati i razne anomalije septuma i sinusa, ali to u principu ne mozes znati bez otorinca.

btw, ne znam kol'ko je to dokazano, ali ja zaista imam dojam da proizvodim vise sluzi ako pijem mlijeko.

ako si u zg i zelis neko konkretno testiranje obaviti na svoju ruku, a ne da ti se cekati (preko hzzo-a ces cekati sigurno mjesec dana), odi na kupime.hr, trenutno laboratorij breyer nudi popust.

da jos dodam: meni je rinitis bio dosta slabiji dok sam pila zelenu magmu i probiotike.

ajriš
24.08.2011., 15:25
počeo sam piti Escontral protiv simptoma alergije,kao što sam već rekao. Prestao sam kihati, ali nos mi nikada nije bio u gorem stanju. Ne samo da ispuhujem nos KONSTANTNO dok sam budan,nego se i budim 2-3 puta po noći jer jedva dišem.Ima li neke pomoći? poludit ću :(

hooray
25.08.2011., 08:59
počeo sam piti Escontral protiv simptoma alergije,kao što sam već rekao. Prestao sam kihati, ali nos mi nikada nije bio u gorem stanju. Ne samo da ispuhujem nos KONSTANTNO dok sam budan,nego se i budim 2-3 puta po noći jer jedva dišem.Ima li neke pomoći? poludit ću :(

vrati se doktoru i traži sprej za nos, obično daju flixonase ili tafen... to nemreš kupit jer je kortikosteroid, obične kapi za nos bi ti samo uništile sluznicu jer ne bi djelovale doboljno dobro i predugo bi ih morao koristiti (ne preporuča se obično više od 5-7 dana, a alergija traje duže)

e da eventualno ti može malo pomoći redovito ispiranje nosa sa morskom vodom (ima i toga zakupit u ljekarnama) ali meni je to obično donosilo vrlo kratkotrajno olakšanje

i da znam da je vjerojatno teško po ovoj vrućini ali nemoj spavati s otvroenim prozorom, navečer ima dosta peludi u zraku i sve to ti ulazi u sobu, ai preporučljivo je promijeniti odjeću prije spavanja (ostavit ono što si nosio vani u drugoj sobi ako je moguće9 i oprat kosu i istuširat se

mirelica20
25.08.2011., 13:53
molim vas pomozite mi barem nekim savjetom jer ja stvarno više ne znam šta bi.. dakle, prije neka 3-4 tjedna javio mi se neki osip po cijelom tijelu, prvo kao neke crvene točkice s tim da je bio jače izražen na nogama i laktovima i naravno svrbjelo ko vrag. otišla sam svom liječniku koji je zaključio da imam šarlah (jer sam imala i upalu grla i temperaturu). dao mi je silapen od kojeg me grlo prestalo boljeti ali osip mi se konstantno pogoršavao (proširio se po svim dijelovima tijela i postao crveno - ljubičasti). doktor me poslao na zaraznu gdje su ustanovili da nije nikakav šarlah nego alergija na lijek. prestala sam uzimati silapene, dobila sumamed i claritine za alergiju.

evo sad nakon točno 3 tjedna od kad sam išla na zaraznu osip imam još na rukama i trbuhu s tim da je jedva vidljiv, ali mi se stanje na nogama ne poboljšava, posebice s unutarnje strane koljena :( jedino što više ne svrbu. u ljekarni su mi savjetovali da mažem i s flocetom, ali na noge jednostavno ništa ne djeluje. danas prestajem s claritinima, ali se bojim da mi se stanje opet ne pogorša budući da su mi noge još uvijek osipane :S ako netko ima iskustva s tim da mi može reći koliko te alergije na lijek traju (jer sam negdje pročitala da i do nekoliko tjedana :() i kako se toga riješiti. hvala!

leeloo27
25.08.2011., 13:59
Ovo što ti opisuješ izgleda kao urtikarija. A na koji lijek ti je izbilo?

Ako ti je to bilo prije silapena, onda nije na silapen već na nešto sasvim deseto.

mirelica20
25.08.2011., 14:02
pila sam lupocet dan prije nego je izbilo pa moguće da je i od toga. da i u nalazu su mi napisali da je urtikarija :( šta je to točno i koliko traje? nisu mi uopće ništa rekli o tome, samo da smanjim unos bjelančevina..

Soya
25.08.2011., 14:18
pila sam lupocet dan prije nego je izbilo pa moguće da je i od toga. da i u nalazu su mi napisali da je urtikarija :( šta je to točno i koliko traje? nisu mi uopće ništa rekli o tome, samo da smanjim unos bjelančevina..

Imaš dolje par postova niže o urtikariji

mirelica20
25.08.2011., 15:16
tnx :) moguće da je i od stresa jer sam bila pod stresom kad se osip pojavio.. ali nigdje nisam pročitala da nekome to traje toliko dugo, obično se pojave flekovi pa prođu za par sati, a meni to već skoro mjesec dana ne prolazi s nogu :S

leeloo27
25.08.2011., 15:29
Ja sam imala prije par mjeseci, trajala mi je nekih 3 tjedna i pila sam antihistaminke.

Od čega mi je poizbijala, nemam pojma ni dan danas. Tako da i ovo tvoje može biti na lupocet ali može biti i na nešto što si pojela, popila, obukla na sebe, došla u doticaj s nečim...

mirelica20
25.08.2011., 15:48
katastrofa, ja isto ne znam, lupocete sam isto pila i prije, hranila sam se normalno ko i prije i samo jedan dan se probudim i bum - dobrodošli u noćnu moru :D al ajde, ako je tebi prošla za 3 tjedna, nadam se da će i meni uskoro :) a kako si se hranila dok si je imala, normalno ili si morala paziti na prehranu? mene brine što idući tjedan moram na cijepljenje pa me malo strah da se opet ne javi neka reakcija :S

leeloo27
25.08.2011., 15:52
Izbjegavala sam bjelančevine i svu hranu koja može izazvati alergije.

Artois
25.08.2011., 18:06
Eto ja jucer od popodne do sad nisam ni jednom nos puhao...
Pa sad ti budi pametan sto je.

mirelica20
26.08.2011., 17:29
možda ambrozija?

hrvoje dr.
27.08.2011., 17:39
Eto ja jucer od popodne do sad nisam ni jednom nos puhao...
Pa sad ti budi pametan sto je.

Je si li probao intranazalni kortikosteroid npr.Nasonex,Tafen,Avamys...,onda antihistaminike npr. Rinolan,Claritine,Telfast.... ali ih uzimati kroz duže vrijeme. Ako i nakon toga simptomi i dalje budu perzistirali posjeti ORL specijalistu. Možda se uopće ne radi o alergiji.

sunce007
27.08.2011., 17:43
zanima me da li je netko nešto pio u vrijeme trudnoče za alergiju,moj doktor kaže da nema niti jednog ljeka koji mogu piti,na hitnoj su mi rekli ako se gušim da smijem eventualno claritin,na pulmologiji na jordanovcu su mi rekli da bi bilo bolje da ne pijem ali ako se gušim da popijem
kad sam pitala koliko ja smijem tih claritina popiti nisu mi znali reči,zapravo mi je rečeno da je jedino taj ljek u skupini B koji kao i smije i nesmije trudnica a da do sad nitko još nije napravijo istraživanja i da se sa sigurnošču nezna da li šteti,da se za sada jedino oslanjaju na ono što trudnice kažu da su pile a nije naškodilo bebi. Zani ma Vaša iskustva.

hrvoje dr.
27.08.2011., 17:49
zanima me da li je netko nešto pio u vrijeme trudnoče za alergiju,moj doktor kaže da nema niti jednog ljeka koji mogu piti,na hitnoj su mi rekli ako se gušim da smijem eventualno claritin,na pulmologiji na jordanovcu su mi rekli da bi bilo bolje da ne pijem ali ako se gušim da popijem
kad sam pitala koliko ja smijem tih claritina popiti nisu mi znali reči,zapravo mi je rečeno da je jedino taj ljek u skupini B koji kao i smije i nesmije trudnica a da do sad nitko još nije napravijo istraživanja i da se sa sigurnošču nezna da li šteti,da se za sada jedino oslanjaju na ono što trudnice kažu da su pile a nije naškodilo bebi. Zani ma Vaša iskustva.

Da li uz gušenje,možda imaš i sviranje u prsima? Imaš li problema sa nosom? Inaće mislim da Claritine nebi škodio,ali ako nisu provedena istraživanja bolje ne riskirati.

sunce007
27.08.2011., 20:03
Da li uz gušenje,možda imaš i sviranje u prsima? Imaš li problema sa nosom? Inaće mislim da Claritine nebi škodio,ali ako nisu provedena istraživanja bolje ne riskirati.

imam problem i sa nosom nikako da ga odčepim a kad se odčepi samo voda iscuri a što se tiče sviranja u plučima....sinoč sam nazvala jordanovac i doktorica mi je preko telefona rekla "o bože pa čujem kako vam fučka iz pluča,meni to več izgleda kao asma" ali tako da mi fučka nije svaki dan,samo valjda kad je baš u totalnom cvatu,inače kad nisam trudna bez 4 claritina nemogu preživiti dan:(

hrvoje dr.
28.08.2011., 07:50
imam problem i sa nosom nikako da ga odčepim a kad se odčepi samo voda iscuri a što se tiče sviranja u plučima....sinoč sam nazvala jordanovac i doktorica mi je preko telefona rekla "o bože pa čujem kako vam fučka iz pluča,meni to več izgleda kao asma" ali tako da mi fučka nije svaki dan,samo valjda kad je baš u totalnom cvatu,inače kad nisam trudna bez 4 claritina nemogu preživiti dan:(

Savjetujem vam da odete na pregled kod pulmologa. Akoje lijekove koje smijete uzimati ,a koje ne u trudnoći,ako pulmolozi ne znaju ili nisu sigurni najbolje se obratiti u ambulantu za kliničku farmakologiji. Ima na KBC Rebru. Što se tiče astme i se isto činilo pa sam vas zato i pitao dali ima sviranje u prsištu. Ima na Cybermedu edukativni video prilog za primjenu lijekova u trudnoći.

mirelica20
31.08.2011., 16:44
mene zanima kako se provodi testiranje na alergiju? jer sam čula da osim onog klasičnog testa postoji i testiranje krvi, odnosno izvade ti krv i mogu očitati na šta si sve alergilčan. je li to točno, i ako je, gdje se to provodi? u svim bolnicama, samo kod privatnika ili kako?

hrvoje dr.
31.08.2011., 16:54
mene zanima kako se provodi testiranje na alergiju? jer sam čula da osim onog klasičnog testa postoji i testiranje krvi, odnosno izvade ti krv i mogu očitati na šta si sve alergilčan. je li to točno, i ako je, gdje se to provodi? u svim bolnicama, samo kod privatnika ili kako?
Taj klasični se zove prick test(kapaju se otopine alergena na potlakticu,onda se lancetom piknu). Postoji testiranje krvi,putem specifičnog IgE-a. Mislim da se može obaviti u većini bolnica(u Zagrebu mislim svim). Skoro pa da nema razlike u rezultati između jednog i drugog. Prednost testa iz krvi je da nemorate pauzirati od antihistaminika,dok kod prick testa nesmijete piti antihistaminik tjedan dana prije samog testiranja.

mirelica20
31.08.2011., 16:57
Taj klasični se zove prick test(kapaju se otopine alergena na potlakticu,onda se lancetom piknu). Postoji testiranje krvi,putem specifičnog IgE-a. Mislim da se može obaviti u većini bolnica(u Zagrebu mislim svim). Skoro pa da nema razlike u rezultati između jednog i drugog. Prednost testa iz krvi je da nemorate pauzirati od antihistaminika,dok kod prick testa nesmijete piti antihistaminik tjedan dana prije samog testiranja.

hvala :) a da li me mogu testirati iako mi još alergija nije prošla (još uvijek mi osip nije na pojedinim mjestim skroz izblijedio)? i da li moram naglasiti da želim test iz krvi ili doktor određuje način na koji će me testirati?

hrvoje dr.
31.08.2011., 17:04
hvala :) a da li me mogu testirati iako mi još alergija nije prošla (još uvijek mi osip nije na pojedinim mjestim skroz izblijedio)? i da li moram naglasiti da želim test iz krvi ili doktor određuje način na koji će me testirati?
Može,osim u pricku ako se taj osip nalazi na potlakticama. Trebali bi naglasiti. Ovisi dali prvo idete kod alergologa . Kod alergologa je praksa najprvo prick,pa onda putem specifičnog IgE-a da bi se odredili razredi preosjetljivosti. Nije tako naravno kod svih.

mirelica20
31.08.2011., 17:14
Može,osim u pricku ako se taj osip nalazi na potlakticama. Trebali bi naglasiti. Ovisi dali prvo idete kod alergologa . Kod alergologa je praksa najprvo prick,pa onda putem specifičnog IgE-a da bi se odredili razredi preosjetljivosti. Nije tako naravno kod svih.

hm, kod mene se nalazi na podlakticama i nogama. rekli su mi da je alergija na lijek ali već 4 tjedna nikako da se sve povuče, iako pijem claritine (kojih još imam samo 3). je li normalno da ta alergija toliko traje?? :confused:

hrvoje dr.
31.08.2011., 17:18
hm, kod mene se nalazi na podlakticama i nogama. rekli su mi da je alergija na lijek ali već 4 tjedna nikako da se sve povuče, iako pijem claritine (kojih još imam samo 3). je li normalno da ta alergija toliko traje?? :confused:

Na koji lijek se sumljalo? Možete li opisati taj osip? I zašto se uopće sumljalo na lijek?

mirelica20
31.08.2011., 17:24
Na koji lijek se sumljalo? Možete li opisati taj osip? I zašto se uopće sumljalo na lijek?

zapravo ni liječnici sami ne znaju, jer sam dan prije osipa popila lupocet. došla sam liječniku opće prakse čim mi se osip pojavio (pojavio mi se po rukama, nogama i trbuhu) ali mi je on dao antibiotike (silapen) jer je prvo sumnjao na šarlah zbog bolnog grla. budući da mi ni nakon 2 dana osip nije prošao, poslao me na zaraznu, gdje su utvrdili da nije šarlah (jer osim grla nisam imala nikakve druge simptome, ni povraćanje, ni visoku temperaturu ni ništa) i rekli mi da je alergija na lijek jer osip ne izgleda kao osip kod šarlaha. nakon zarazne poslali su me i na šalatu po drugo mišljenje i tamo je doktorica isto utvrdila da je alergija, i dala mi Claritine. Osip sad nije iste jačine kako je bio prije, blijedi, na rukama i trbuhu jedva da se vidi, i na nogama je još samo s unutarnje strane koljena, ali ja sam ipak zabrinuta jer mi još nije skroz prošao :( zato razmišljam da li da se javim opet svom liječniku opće prakse da mi da uputnicu za to testiranje da vidim od čega mi je točno ta alergija?

hrvoje dr.
31.08.2011., 17:35
zapravo ni liječnici sami ne znaju, jer sam dan prije osipa popila lupocet. došla sam liječniku opće prakse čim mi se osip pojavio (pojavio mi se po rukama, nogama i trbuhu) ali mi je on dao antibiotike (silapen) jer je prvo sumnjao na šarlah zbog bolnog grla. budući da mi ni nakon 2 dana osip nije prošao, poslao me na zaraznu, gdje su utvrdili da nije šarlah (jer osim grla nisam imala nikakve druge simptome, ni povraćanje, ni visoku temperaturu ni ništa) i rekli mi da je alergija na lijek jer osip ne izgleda kao osip kod šarlaha. nakon zarazne poslali su me i na šalatu po drugo mišljenje i tamo je doktorica isto utvrdila da je alergija, i dala mi Claritine. Osip sad nije iste jačine kako je bio prije, blijedi, na rukama i trbuhu jedva da se vidi, i na nogama je još samo s unutarnje strane koljena, ali ja sam ipak zabrinuta jer mi još nije skroz prošao :( zato razmišljam da li da se javim opet svom liječniku opće prakse da mi da uputnicu za to testiranje da vidim od čega mi je točno ta alergija?

Malo je vjerojatno da je to alergija na paracetamol. Jesu li vam vadili krv,a ako jesu moli bi vas da nalaz prepišete. Otkad vas boli grlo,jer ova situacija može biti povezana s tim. Ima te bolove u predjelu bubrega? Svakako se javite vašem liječniku jer najbolje zna vaše zdravstveno stanje i ima mogučnost pregleda.

mirelica20
31.08.2011., 17:40
Malo je vjerojatno da je to alergija na paracetamol. Jesu li vam vadili krv,a ako jesu moli bi vas da nalaz prepišete. Otkad vas boli grlo,jer ova situacija može biti povezana s tim. Ima te bolove u predjelu bubrega? Svakako se javite vašem liječniku jer najbolje zna vaše zdravstveno stanje i ima mogučnost pregleda.

vadili su mi krv, ali sve je bilo u granicama normale, nije bilo nikakvih abnormalnih povećanja ili smanjenja nekih vrijednost. grlo me boljelo nekoliko dana prije osipa, i prestalo me boljeti 2 dana nakon što sam počela uzimati antibiotike. nemam bolove u predjelu bubrega. kažem, uopće mi taj osip nije jasan, jer se povlači ali opet da traje tako dugo :confused:

hrvoje dr.
31.08.2011., 17:50
vadili su mi krv, ali sve je bilo u granicama normale, nije bilo nikakvih abnormalnih povećanja ili smanjenja nekih vrijednost. grlo me boljelo nekoliko dana prije osipa, i prestalo me boljeti 2 dana nakon što sam počela uzimati antibiotike. nemam bolove u predjelu bubrega. kažem, uopće mi taj osip nije jasan, jer se povlači ali opet da traje tako dugo :confused:
U medicini je sve moguće,pa tako i vaša situacija. Obratite se vašem liječniku,da vas pošalje imunologa tj. alergologa i svakako napomenite za grlo. Imali u obitelji kakvih alergološki i/ili autoimunih?

mirelica20
31.08.2011., 18:00
U medicini je sve moguće,pa tako i vaša situacija. Obratite se vašem liječniku,da vas pošalje imunologa tj. alergologa i svakako napomenite za grlo. Imali u obitelji kakvih alergološki i/ili autoimunih?

koliko znam, nema. doduše, tatu nešto muče alergije na pelud i ambroziju ali još nitko nije imao takvu situaciju kao ja :S otići ću svakakom svom liječniku, ako ništa prije, u ponedjeljak, i tražit ću da me pošalje alergologu ili dermatologu. ima li lijeka za te autoimune bolesti? ajme, sad me još više strah :(

hrvoje dr.
01.09.2011., 14:41
koliko znam, nema. doduše, tatu nešto muče alergije na pelud i ambroziju ali još nitko nije imao takvu situaciju kao ja :S otići ću svakakom svom liječniku, ako ništa prije, u ponedjeljak, i tražit ću da me pošalje alergologu ili dermatologu. ima li lijeka za te autoimune bolesti? ajme, sad me još više strah :(

Naj važnije da se obratite vašem liječniku. Pošto postoji već obiteljska anamneza alergije,vrlo je vjerojatno da se kod vas isto radi o alergiji. Pošto ste napomenuli da su vam krvni nalazi uredni, vrlo je mala mogućnost autoimune bolesti,savjetujem da se nebrinete o tome.Kod vas se najvjerojatniji radi o kontaktnom dermatitisu. Jer ja odavdje nemam mogućnost pregleda i mogu samo nagađati ili vam u konkretnom slučaju sa dijagnozom malo pobliže pojasniti stvar. Lijep pozdarav.

SuperCow
01.09.2011., 19:08

Malo da te smirim, imam inače alergiju na Ariel i ako slučajno operem rublje nekim malo jačim sredstvom odmah dobijem osip. Sad koristim sredstvo bez mirisa i raznih drugih sastojaka ali osip mi se i dalje nekad pojavljuje jer mi je koža osjetljiva i tako reagira na jako sunce, vrućinu, znojenje, grubu odjeću, jaku hladnoću itd.
Koliko znam prema ImunoglubulinuE bi se trebalo vidjeti radi li se o alergiji, bar znam da je to kod mene znalo biti povišeno pa smo prema tome razlikovali da li je baš alergijski osip ili jednostavno osjetljivost kože.

hrvoje dr.
02.09.2011., 14:48
Malo da te smirim, imam inače alergiju na Ariel i ako slučajno operem rublje nekim malo jačim sredstvom odmah dobijem osip. Sad koristim sredstvo bez mirisa i raznih drugih sastojaka ali osip mi se i dalje nekad pojavljuje jer mi je koža osjetljiva i tako reagira na jako sunce, vrućinu, znojenje, grubu odjeću, jaku hladnoću itd.
Koliko znam prema ImunoglubulinuE bi se trebalo vidjeti radi li se o alergiji, bar znam da je to kod mene znalo biti povišeno pa smo prema tome razlikovali da li je baš alergijski osip ili jednostavno osjetljivost kože.
Kao što sam već napisao da se kod gospođe najvjerojatnije radi o kontaktnom dermatitisu.

Mui Special
05.09.2011., 08:24
Bezazlena glavobolja koja traje i traje. Popila sam sinoć jedan pišljivi plivadon prvi put u životu.

10 min kasnije me ulovio užasan svrbež po cijelom tijelu, počevši od tabana i dlanova, a 2 min kasnije sam se gušila. Iste sekunde sam krenula na hitnu. Trnu podlaktice i potkoljenice. Ne mogu se pomaknut jer noge ispod koljena kao da nisu moje. Uglavnom sve se smirilo prije nego sam došla do hitne, pa smo se vratili doma. Zaspala ko beba iste sekunde kao da ništ nije ni bilo.

Koji je slj. korak? Da li postoje testiranja na alegiju / preosjetljivost na lijekove? Najjednostavnije mi je nikad više ne popit plivadon, ali ... mene brine sastav. Po mom saznanju plivadon je kombinacija lijekova protiv bolova i temperature. Znači postoji mogućnost da opet u životu naletim na tu supstancu. Kako to unaprijed izbjeći?

hooray
05.09.2011., 08:45
Bezazlena glavobolja koja traje i traje. Popila sam sinoć jedan pišljivi plivadon prvi put u životu.

10 min kasnije me ulovio užasan svrbež po cijelom tijelu, počevši od tabana i dlanova, a 2 min kasnije sam se gušila. Iste sekunde sam krenula na hitnu. Trnu podlaktice i potkoljenice. Ne mogu se pomaknut jer noge ispod koljena kao da nisu moje. Uglavnom sve se smirilo prije nego sam došla do hitne, pa smo se vratili doma. Zaspala ko beba iste sekunde kao da ništ nije ni bilo.

Koji je slj. korak? Da li postoje testiranja na alegiju / preosjetljivost na lijekove? Najjednostavnije mi je nikad više ne popit plivadon, ali ... mene brine sastav. Po mom saznanju plivadon je kombinacija lijekova protiv bolova i temperature. Znači postoji mogućnost da opet u životu naletim na tu supstancu. Kako to unaprijed izbjeći?

nisi trebala otići doma reakcija se može i ponoviti kasnije, a da si čitala upute na plivadonu znala bi da alergija na paracetamol može biti i smrtonosna
također svi koji imaju astmu su nešto skloniji toj alergiji na paracetamol

reci bar svojem liječniku opće prakse za tu reakciju i po mogućnosti napravi test za alergiju na paracetamol i pazi ubuduže kaj piješ (partacetamol ti se nalazi i u lekadolu i mnogim kao 'lakšim' lijekovima za bolove i temperaturu)

Mui Special
05.09.2011., 08:53
Thnx, ali nije paracetamol u pitanju. Previše i prečesto ih pijem (ali ne bezveze da ne bi mislili) pa bi već do sad reagirala bar jednom.

Ali nisam znala za mogućnost ponovljene reakcije nakon nekog vremena. Mi smo mislile bilo, prošlo, sve je ok, idemo doma, pa popodne kod moje dr.

Sad znam,hvala :D

hooray
05.09.2011., 09:02
Thnx, ali nije paracetamol u pitanju. Previše i prečesto ih pijem (ali ne bezveze da ne bi mislili) pa bi već do sad reagirala bar jednom.

Ali nisam znala za mogućnost ponovljene reakcije nakon nekog vremena. Mi smo mislile bilo, prošlo, sve je ok, idemo doma, pa popodne kod moje dr.

Sad znam,hvala :D

1 tableta sadržava 210 mg paracetamola, 250 mg propifenazona, 10 mg kodein fosfat hemihidrata i 25 mg kofeina.
Pomoćne tvari: mikrokristalna celuloza, kroskarmeloza natrij, preželatinirani škrob.

a ovo je sastav plivadona, možda je na neku od ostalih tvari,

a možda je na nešto sasvim deseto što si popila ili pojela prije glavobolje,

meni je recimo glavobolja jedan od simptoma kad počnem reagirati na neku hranu koja mi je krivo sjela,

reakcija na nešto pojedeno ti može doći i par sati do dva dana poslije konzumacije (ovisno o probavi i milijun drugih faktora)

hrvoje dr.
05.09.2011., 13:27

1.Trebate se javiti vašoj dr.
2.Hooray,vas je dobro upitao,jeste li još jeli ili pili prije konzumacije Plivadona. Anafilaktičke rakcije se javljaju najviše nakon dva sata od konzumacije tvari na koju ste alergični.
3.Možete uraditi uk.IgE i specifični IgE na tvari za koje sumljate da ste alergični.

Mui Special
06.09.2011., 08:50
1.Trebate se javiti vašoj dr.
2.Hooray,vas je dobro upitao,jeste li još jeli ili pili prije konzumacije Plivadona. Anafilaktičke rakcije se javljaju najviše nakon dva sata od konzumacije tvari na koju ste alergični.
3.Možete uraditi uk.IgE i specifični IgE na tvari za koje sumljate da ste alergični.

1. jesam i zaljučak se ponavlja - ona je glupača
2. jela i pila nisam ništa cca. 6 sati prije
3. to je vezano uz moju procjenu intelektualnih sposobnosti moje doktorice - jedini savjet koji sam dobila je da više ne pijem plivadon :503: nikakve pretrage ne dolaze u obzir kad imaš karton kod nje

Jedino kaj mi pada na pamet osim mijenjanja doktorice je žicat neurologa na slj. pregledu da on da preporuku za alergološke testove.

ps: najbitnije je da su od straha prošle glavobolje :D

hooray
06.09.2011., 09:02
3. to je vezano uz moju procjenu intelektualnih sposobnosti moje doktorice - jedini savjet koji sam dobila je da više ne pijem plivadon :503: nikakve pretrage ne dolaze u obzir kad imaš karton kod nje

Jedino kaj mi pada na pamet osim mijenjanja doktorice je žicat neurologa na slj. pregledu da on da preporuku za alergološke testove.

Toplo preporučam promjenu liječnika! :)
ja sam imala isto takvu liječnicu koja mi je godinama alergije 'liječila' antibiotikom,
u pola godine dok je bila druga doktorica na zamjeni se otkrilo da imam alergije
jer me žena svaki put kad sam došla šmrcajući prvo poslala na pretragu pa je otkrila da nekoliko puta nisam imala nikakvu upalu i nisam imala temperaturu i naravno nakon trećeg dolaska posumnjala na alergiju... spasila me :)

kia pride
06.09.2011., 09:12
Zadnjih par godina gnjavi me ambrozija. Uzmem "bombončić" i špricnem nos ujutro, ali ono što me stvarno muči nije grlo ili nos nego isključivo oči. Svrbe za poluditi. Ako posrnem i počnem ih trljati preko granice, završim s konjuktivitisom (tako je bilo pretprošle godine). Jel ima netko iskustva s ovakvim simptomima, jel pomažu kakve kapi za oči ili sl.

hooray
06.09.2011., 09:44
Zadnjih par godina gnjavi me ambrozija. Uzmem "bombončić" i špricnem nos ujutro, ali ono što me stvarno muči nije grlo ili nos nego isključivo oči. Svrbe za poluditi. Ako posrnem i počnem ih trljati preko granice, završim s konjuktivitisom (tako je bilo pretprošle godine). Jel ima netko iskustva s ovakvim simptomima, jel pomažu kakve kapi za oči ili sl.

kao što postoji kortikosteroidni sprej za nos tako imaju i kapi za oči, pitat doktora...

hrvoje dr.
06.09.2011., 15:17

Savjetujem vam da promjenite liječnicu. Daljna obrada je svakako potrebna. Lijep pozdrav.

xKikex
08.09.2011., 17:42
Uskoro cu 15 godina i od rodenja imam alergiju na sve moguce, na hranu, travu, prasinu, neznan na sta ne... 2 puta godisnje idem na alergo testove i vadenje krvi da bi vidila dali mi se alergija smanjuje, ali nema velikih promjena jos uvijek mi je previsoka cak 10-tak puta od normalne... kao mala isla sam i na ostale terapije koje su samo pojacale alergiju... pokusajem izbijeci sve na sto sam alergicna, ali to je jako tesko jer se sa nekim stvarima na koje sam alergicna svakodnevno susrecem... negdje sam na internetu citala da su vecinom mlada djeca alergicna na mlijecne proizvode i jaja, a odrasli na kikiriki i plodove more, a ja sam od toga alergicna na sve osim mlijecnih proizvoda (bar koliko znam)... doktori su mi govorili da mi mozda u pubertetu to nestane ili se barem smanji, ali ja jesam u pubertetu i ne vidim bas prevelike promjene, iz godine u godinu mi se stvari na koje sam alergicna pomalo mijenja, ali na jaja i kikiriki sam i dalje smrtno alergicna... sto mislite da li postoji sansa da se ovo skroz povuce i imate li kakve savjete ?

Unaprijed hvala :)

Soya
08.09.2011., 21:49
Alergičari, ako pijete tablete, koje su to i kako djeluju na vas? Ja pijem Aerius i Xyzal od kojih totalno ne funkcioniram s obzirom da mi se cijeli dan spava, stalno sam umorna, ponekad i ošamućena :). Telfast sam pila ranije, nije mi pomagao, tek u kombinaciji s ova dva lijeka mi je malo bolje, osim tog prokletog umora. :504:

xKikex
08.09.2011., 23:14
Alergičari, ako pijete tablete, koje su to i kako djeluju na vas? Ja pijem Aerius i Xyzal od kojih totalno ne funkcioniram s obzirom da mi se cijeli dan spava, stalno sam umorna, ponekad i ošamućena :). Telfast sam pila ranije, nije mi pomagao, tek u kombinaciji s ova dva lijeka mi je malo bolje, osim tog prokletog umora. :504:

Meni se od Aerius-a u pocetku isto spavalo, presla sam tada na Claritin i isto Telfast oba su mi bila dobra, ali zbog predugog koristenja doktorica mi je rekla da ponovno probam sa Aerius-om trenutno ga koristim, ali skroz normalno fukcioniram :ne zna:

hrvoje dr.
09.09.2011., 15:47
Uskoro cu 15 godina i od rodenja imam alergiju na sve moguce, na hranu, travu, prasinu, neznan na sta ne... 2 puta godisnje idem na alergo testove i vadenje krvi da bi vidila dali mi se alergija smanjuje, ali nema velikih promjena jos uvijek mi je previsoka cak 10-tak puta od normalne... kao mala isla sam i na ostale terapije koje su samo pojacale alergiju... pokusajem izbijeci sve na sto sam alergicna, ali to je jako tesko jer se sa nekim stvarima na koje sam alergicna svakodnevno susrecem... negdje sam na internetu citala da su vecinom mlada djeca alergicna na mlijecne proizvode i jaja, a odrasli na kikiriki i plodove more, a ja sam od toga alergicna na sve osim mlijecnih proizvoda (bar koliko znam)... doktori su mi govorili da mi mozda u pubertetu to nestane ili se barem smanji, ali ja jesam u pubertetu i ne vidim bas prevelike promjene, iz godine u godinu mi se stvari na koje sam alergicna pomalo mijenja, ali na jaja i kikiriki sam i dalje smrtno alergicna... sto mislite da li postoji sansa da se ovo skroz povuce i imate li kakve savjete ?

Unaprijed hvala :)
Možda vam se nakon puberteta nešto smiri. Postoji šansa.

Tourniquet_
10.09.2011., 19:55

Pijem Xyzal i sve simptome alergije mi je uklonio (al popila sam samo kad bi osjetila simptome), i nikad mi se nije spavalo. Fakat sam preporođena..i koristim ih u kombinaciji sa sprejem za nos Avamys.

chelsea_smile
20.09.2011., 22:41
ovako, zanima me jel netko ima alergiju na hladnoću? da, znam da je čudno ali moja sestra to ima. uvijek kad je negdje hladno, zbog hladnog zraka, kao npr. danas kakvo je vrijeme bilo, uvijek joj se javi neki osip na rukama i koljenima i na gležnjevima, laktovima, nekad kad je jako hladno i po kapcima. onda to svrbi jako :S. pije neke tablete prije nego što treba van nekud ići a vani je hladno i onda je sve ok ali me zanima da li se još tko susreo s takvom alergijom? :confused:

Paracetamolka
04.11.2011., 19:05
pozdrav, prethodne prehlade su mu dale do znanja da moje tijelo vise ne podnosi paracetamol ili bilo koje lijekove koji sadrze paracetamol. Razgovarla sam sa svojom apotekarkom i upozorila me je da alergija na paracetamol nije bezazlena jer nakon konzumiranja tog lijeka vratna kicma mi je ukocenu, gubim snagu i svijest. Molim vas da mi objasnite o tome jer nigdje na netu nisam pronasla neki tekst koji je bas na tu temu :))

hrvoje dr.
04.11.2011., 19:10
pozdrav, prethodne prehlade su mu dale do znanja da moje tijelo vise ne podnosi paracetamol ili bilo koje lijekove koji sadrze paracetamol. Razgovarla sam sa svojom apotekarkom i upozorila me je da alergija na paracetamol nije bezazlena jer nakon konzumiranja tog lijeka vratna kicma mi je ukocenu, gubim snagu i svijest. Molim vas da mi objasnite o tome jer nigdje na netu nisam pronasla neki tekst koji je bas na tu temu :))
Napišite osnovne podatke o sebi(dob,potpratne bolesti) te događaj zbog kojeg se sumlja na paracetamol.

rona
10.11.2011., 11:47
simptomi koje imam su kihanje, suhi kašalj, curenje nosa, 37.1 tj.temp, umor u tijelu i glava kao balon..dr kaže - to je alergija (već ste bili tu zbog toga-ove godine bila alergična na ambroziju-1x u životu),može biti na bilo što, na smog, prašinu, lišće koje pada, grijanje..ja to nisam povezala s time pa ???? jel imao netko takve simptome i takvu ''dijagnozu''..

El Gato Félix
10.11.2011., 13:31
rona, uzimate li kakvu terapiju i jesu li se njezinim uzimanjem tegobe smanjile?

rona
10.11.2011., 15:01
..ne uzimam.. nastojim piti što manje tableta..i sve mi je to podnošljivo bilo dok je trajala ambrozija..ovo sad mi je zvučalo pre smiješno što mi je rekla, praktički bez da me i pogledala..i nije mi dala bolovanje jer kao to mi je od alergije..i evo, ja već dva dana hodam s tim simptomima..def. mijenjam dr..

Plavi Lav
12.01.2012., 07:27
Pozdrav

Kad god jedem narandžu ili kivi,odmah osjetim jak svrbež glave(tjemena) da zna biti nepodnošljivo.Izbije mi i vrućina,sav se zacrvenim.
Prije nisam imao problema sa time.

Mislio sam ići na ispitivanje alergija ali na temulju toga mi doktorica nije htjela dati uputnicu.
Kaže da ne mogu bezveze trošiti novac zdravstva :kava:

Glupo mi je plaćati privatnika ako mogu dobiti bar osnovno testiranje na alergije,ne vidim tu problem.

hrvoje dr.
12.01.2012., 16:16
Pozdrav

Kad god jedem narandžu ili kivi,odmah osjetim jak svrbež glave(tjemena) da zna biti nepodnošljivo.Izbije mi i vrućina,sav se zacrvenim.
Prije nisam imao problema sa time.

Mislio sam ići na ispitivanje alergija ali na temulju toga mi doktorica nije htjela dati uputnicu.
Kaže da ne mogu bezveze trošiti novac zdravstva :kava:

Glupo mi je plaćati privatnika ako mogu dobiti bar osnovno testiranje na alergije,ne vidim tu problem.
Slikajte te promjene,pa joj pokažite.

CapodoperA
12.01.2012., 19:16
molila bih za pomoć ako je nekome poznato...nisam alergčna, ali imam osip po vratu već nekih 2-3 tjedna, ranije i na prsima (taj se povukao), u početku je bio blaži, sad su se razvili kao neki lišajevi i crvenilo se poprilično raširilo...zanima što bi to moglo biti, jel nemogu povezati s reakcijom na omekšivače, parfeme, farbe za kosu, sve koristim već duže vrijeme...mislila sam da će proći, ali sve je gore :ne zna:

Larechette
13.01.2012., 16:27
Može li se alergija smanjiti ako se pije puno vode, jede puno voća, više provodi na zraku i redovito vježba?

UglyKidJoe
13.01.2012., 16:36
Može li se alergija smanjiti ako se pije puno vode, jede puno voća, više provodi na zraku i redovito vježba?

Ne. Nema pravila.

Female Toxic
13.01.2012., 18:31
Danas sam bila na alergotestu i otkrivene su mi alergije na grinje i na pelud psenice.
Inace nemam problema s disanjem i slicno, vec s osipima.
Ima li itko ikakve savjete vezano za grinje ili pelud psenice?

Hvala :)

_ribitza_
23.01.2012., 18:41
Dali postoji alergija na zimu, tj hladnoću koja se manifestira kao svrbež?
Ima li netko "iskustva" s tim, dali se ikome to događa?

El Gato Félix
23.01.2012., 19:43
Postoji urtikarija na hladnoću, koja se osim svrbežom očituje i pojavom urtika ("plikova") na koži na mjestima izloženim hladnoći.

_ribitza_
24.01.2012., 12:26
Postoji urtikarija na hladnoću, koja se osim svrbežom očituje i pojavom urtika ("plikova") na koži na mjestima izloženim hladnoći.

Ok, pretpostavljam da je to u slučajevima kada je koža direktno izložena hladnoći? Kod mene se počeo pojavljivati svrbež (samo) na prednjoj strani nadkoljenica i to svaki puta kada iz hladnoga uđem u topao prostor bez direktnog izlaganja hladnoći :ne zna:

El Gato Félix
24.01.2012., 12:30
Kakva je koža na tom predjelu: normalna, suha, pojavljuju li se kakve promjene tijekom tog osjećaja svrbeža? Reagirate li i inače na hladno, npr. na hladnu vodu, ili na toplo?

_ribitza_
24.01.2012., 12:41
Suha je i pojavi se crvenilo sa svrbežom a kada se češem i perutanje kože. Svrbež se pojavi odmah nakon ulaska u topao prostor i traje nekih 5-10 min pa se povuče. Ne, inače nemam nikakvih reakcija na toplo-hladno i nisam alergična na ništa. Zimogrozna sam inače jer sam slabokrvna, dali to ima ikakve veze sa svrbežom i reakcijom?

El Gato Félix
24.01.2012., 13:00
Navodite da je koža suha i peruta se, a takvo stanje često ide zajedno uz svrbež. Je li to povezano s toplinom/hladnoćom u Vašem slučaju, nisam siguran. Svakako bi bilo dobro ispitati kako inače reagirate na toplo/hladno, što možete i kod kuće, na način da nekoliko minuta preko malog dijela podlaktice polijevate hladnu vodu, odnosno toplu vodu i nakon toga pratite pojavljuju li se na koži neke promjene. Naravno da to nije mjerodavan test, nego samo orijentacijski, a u kontroliranim uvjetima se takvi testovi izvode kod dermatologa.

Ako bude nekih promjena ("plikovi" uz svrbež), onda bi to moglo ukazivati na urtikariju na toplinu/hladnoću.

Inače, svrbež na koži se može pojavljivati iz brojnih razloga, a jedan od njih jest i anemija (slabokrvnost) uzrokovana nedostatkom željeza, ali tada je svrbež obično prisutan po cijelom tijelu, a ne samo na određenom dijelu tijela.

_ribitza_
24.01.2012., 13:20
Zahvaljujem na odgovoru.
Rekoh da je koža suha i peruta se tek kada se pojavi svrbež, inače je sasvim "normalna". Već su mi savjetovali isto što i Vi, provjerila sam i nema nikakvih reakcija na toplo/hladno po tijelu, zato me i buni pojavljivanje svrbeža samo na nadkoljenicama i to samo u slučaju kada ulazim iz hladnog prostora u topao. :ne zna:

bubaspara
09.02.2012., 20:36
Da se priključim "vojsci"...evo i mene s alergijama, nakon nekolko testova (hrana,konzerv...itd) konačno na kraju testiranje s flasterima.....

pokazalo alergiju na:

nikal, kobalt i timerosal

Meni najčešće plikovi izbijaju na licu, vratu, dekolteu....dakle gdje se dodirnem prstima pretpostavljam....

Budući da još moram doc da mi sve pojasni,
malo sam čitala i našla dosta toga što bih trebala izbaciti iz upotrebe što se nikla tiće (bižu, metalne naočalne okvire itd....)

pa bih molila nekoga ko može napisat nešto o ova dva druga alergena...a može i za nikal naravno vaši savjeti dobrodošli:rofl:

goodgirl90
02.03.2012., 21:59
meni se pojavljuju crvene flekice na dlanovima i ručnim zglobovima, a velike fleke poput večih uboda komaraca po trbuhu, leđima, nadlakticama i bedrima. nalikuje na ugrize nekih insekata, svrbi i nestaje tijekom dana.....traje to već cijelu zimu pa pretpostavljam da ne mogu bit komarci iako bi se na prvi pogled reklo....Sad razmišljam može li bit neka alargija na grinje....ima li neko sličnih problema?

veco009
22.03.2012., 17:45
Dakle danas sam dobio te plikove po rukama koji svrbe, otišao kod doktorice i dobio nekakavu inekciju, ona mi je rekla da par dana moram jesti kuhano tj. držat dijetu i da ne jedem ništa sirovo da li netko možda zna koju inekciju daju za to i šta smijem jest a šte ne

El Gato Félix
22.03.2012., 21:29
Vjerojatno ste dobili injekciju antihistaminika (obično se daje Synopen). Što se dijete tiče, doktorica Vas je dobro savjetovala. Bilo bi dobro preskočiti nekoliko obroka, piti dosta teukućine a zatim nekoliko dana jesti laganu hranu, kuhanu, bez začina (samo s malo soli). Izbjegavajte nekoliko dana hranu s puno bjelančevina, odnosno mlijeko i mliječne proizvode i masnu hranu. Također izbjegavajte konzerve, suhomesnate proizvode, različite gazirane sokove i sličnu hranu koja u sebi ima puno aditiva i konzervanasa.

sunčica
24.03.2012., 11:09
peludne alergije ... evo počelo je .. kišem i curi mi nos, još nije počeo svrbež očiju i nadam se da ni neće :moli:. Opći osjećaj slabosti (kao kod prehlade).

Što piti ove sezone? Tabletice su tako tako, a za Flixonase su podijeljena mišljenja ... ideje? planovi? strategije?

El Gato Félix
24.03.2012., 21:42
Lea3107, post sam Vam prebacio na temu Alergije na hranu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=617911) koja se nalazi na pdf-u Dječje zdravlje (kliknite na link).

affirmation
25.03.2012., 15:24
peludne alergije ... evo počelo je .. kišem i curi mi nos, još nije počeo svrbež očiju i nadam se da ni neće :moli:. Opći osjećaj slabosti (kao kod prehlade).

Što piti ove sezone? Tabletice su tako tako, a za Flixonase su podijeljena mišljenja ... ideje? planovi? strategije?

joj, i meni je pocelo :(
jucer toliko divna vecer s prijateljicama u gradu, osim konstantnog curenja nosa :(

ja pocinjem piti flonidan tablete + nasonex sprej ...
molim nekog strucnog da prokomentira koliko su stetne ove tablete i sprej ?

hvala...

sunčica
25.03.2012., 15:29

hvala...

ja sam počela piti Lectranal jučer (tj. kad mi je počela i alergija), što je prekasno - mada pijem po dvije

U stvari sam najbolje rezultate imala s Flixonase sprejem, ali malo me je strah uzimati ga, jer su mišljenja o njemu dosta podijeljena :confused: :(

affirmation
25.03.2012., 15:34
i molim misljenje za ulje crnog kima u borbi protiv alergije... da li je netko probao, da li djeluje?

http://www.kemig.hr/priroda/asortiman/biljna_ulja__maslaci__voskovi/ulje_crnog_kima___pomoc_kod_imuniteta_i_alergija

hrvoje dr.
25.03.2012., 17:08
joj, i meni je pocelo :(
jucer toliko divna vecer s prijateljicama u gradu, osim konstantnog curenja nosa :(

hvala...
Intranazalni steroid do 3tj.,a dalje samo pod kontrolom ORL.
Antihitaminike možete uzimati dugo koliko želite.

ja sam počela piti Lectranal jučer (tj. kad mi je počela i alergija), što je prekasno - mada pijem po dvije

U stvari sam najbolje rezultate imala s Flixonase sprejem, ali malo me je strah uzimati ga, jer su mišljenja o njemu dosta podijeljena :confused: :(
Čega vas je strah?

sunčica
25.03.2012., 17:48
Čega vas je strah?

U ljekarni su mi rekli kako je riječ o kortikosteroidu te su mi preporučili da ga ne uzimam. Nisam imala recept.

Koristila sam ga ranije i bio mi je vrlo učinkovit

hrvoje dr.
25.03.2012., 17:51
U ljekarni su mi rekli kako je riječ o kortikosteroidu te su mi preporučili da ga ne uzimam. Nisam imala recept.

Koristila sam ga ranije i bio mi je vrlo učinkovit
Možete ga uzimati do 3tj.,a poslije uz nadzor ORL. Nevidm razloga da ga neuzimate.
Savjetujte se sa vašom dr.

sunčica
25.03.2012., 17:54
Možete ga uzimati do 3tj.,a poslije uz nadzor ORL. Nevidm razloga da ga neuzimate.
Savjetujte se sa vašom dr.

Hvala Vam!

Tako sam i mislila, nego mi je jučer baš iznenada krenulo neko kihanje (i ostali simptomi) pa sam odjurila u najbližu ljekarnu po bilo što. A kako nisam imala recept, vjerojatno su i oni bili oprezni, što je razumljivo.

Aštaš
30.03.2012., 10:15
Breza :mad: Od prošle godine posta sam alergičan na njenu pelud, i to tako da imam score maksimalnih 6 na RAST-u :mirko: :(
Još imam 5 na lijesku i 2 na trave i ambroziju.

Pulmologinja mi je rekla da uzimam 1 Claritine ujutro od 1.2. , te Flixonase ukoliko simptomi budu jači. Claritine je super djelovao do prije 5 dana kad je počelo puhat, i kad je počela breza. Prekjučer sam poče sa Flixonaseom (2 uštrcaja u svaku nosnicu ujutro), danas mi je bolje, ali vjerojatnije mi je da je to od kiše koja je pala jučer. Vidit ćemo.

Inače, čini mi se da se osjećam malo lošije nego prošle godine (možda umišljam, jer je trenutna patnja uvik najgora :zubo:), ali prošle godine mi je dišni sustav škripao i bojali smo se da bi moglo prijeći na astmu. Ove godine toga nema :)
Moji simptomi su curenje i začepljenost jedne nosnice (naizmjence, ali uvik bar jedna :D), i kašalj (peče me ponekad kad kašljem). Nemam svrbež očiju, niti osjetim neku napunjenost sinusa. Taj kašalj i začepljenost mi baš ne daju spavat. Sinoć sam se naspava dišući na usta, ali to mi se ne sviđa baš :)

http://www.youtube.com/watch?v=Nao6j-n0nz8 :trio:

edit: možda se nije steka dojam, ali u nekim trenucima se osjećam ko da umirem :(

Aštaš
30.03.2012., 15:42
Ovi zavodi šta mjere koncentracije peludi u Zagrebu više ne objavljuju brojke, nego samo oznake u bojama (zeleno, žuto i crveno), a negdi sam naša da je ovo raspon:
zeleno: 1-15
žuto: 16-90
crveno: 91-1500
blinkajuće crveno: >1500

Vidi se da je crvena kategorija ogromna. Šta je isto ako je 100 ili 1500?
Npr. danas su stavili za brezu crveno, ali osjetim da mi je puno drukčije nego jučer.
Bezveze..

sunčica
30.03.2012., 20:13
. Prekjučer sam poče sa Flixonaseom (2 uštrcaja u svaku nosnicu ujutro), danas mi je bolje, ali vjerojatnije mi je da je to od kiše koja je pala jučer. Vidit ćemo.

Meni je od Flixonasea super, ne volim ga uzimati, ali stvarno mi je bilo očajno loše Dva prva dana sam bila u komi, svaki dan sam išla ranije s posla i onda ukomirano spavala cijelo popodne, ali sad sam super

Aštaš
30.03.2012., 21:52
Ma da? Odlično, neću ga prekidat onda uopće dok intenzivno traje breza, dakle idućih 2-3 tjedna (nadam se ne više) :) . Danas sam stvarno puno puno bolje. Čak sam bio vani na kavi skoro 2 sata :D .
Ali danas je i dosta hladnije nego prijašnjih dana, pa je valjda i to doprinijelo.
Uglavnom, javim razvoj situacije... :zubo:

sunčica
31.03.2012., 00:21
Nakon što sam počela uzimati Flixonase sam skoro pa normalna :ne zna: :kava:

affirmation
05.04.2012., 16:26
Intranazalni steroid do 3tj.,a dalje samo pod kontrolom ORL.
Antihitaminike možete uzimati dugo koliko želite.

Čega vas je strah?

hvala na savjetu. a sto dalje uzimati, jer nos non stop curi ? ima li kakav biljni preparat koji preporucujete ?

dzoni dzins
05.04.2012., 17:04
Evo i ja da napisem svoj problem ovdje, ne znam da li je neka alergija u pitanju ali pretpostavljam da je to.

Naime, od prije par dana mi se na desnoj ruci, s gornje strane malog prsta, na zglobu i na prstu do malog (kako se vec zove) na istom mjestu pojavilo neko crvenilo i prsti su otekli, pogotovo mali, i pocelo je sa svrabom, ali kasnije se javila kao neka upala, citav prst mi prozima neka strasna temperatura po kozi, vrlo neugodno kao da ce se zapaliti. Znaci za sada je na ta dva prsta.

Da li se neko susretao s ovim i sto bi to moglo biti :ne zna:

hrvoje dr.
06.04.2012., 12:34
hvala na savjetu. a sto dalje uzimati, jer nos non stop curi ? ima li kakav biljni preparat koji preporucujete ?
Gluposti nepreporučujem. Ha i meni isto curi uzimam Belodin+ Rinoco,nema tu previše neke pomoći. Inače intranazalni steroid se može do 2-3 mjeseca,neznam zašto napisao tj.-tjedni,no eto ispravak.

Evo i ja da napisem svoj problem ovdje, ne znam da li je neka alergija u pitanju ali pretpostavljam da je to.

Naime, od prije par dana mi se na desnoj ruci, s gornje strane malog prsta, na zglobu i na prstu do malog (kako se vec zove) na istom mjestu pojavilo neko crvenilo i prsti su otekli, pogotovo mali, i pocelo je sa svrabom, ali kasnije se javila kao neka upala, citav prst mi prozima neka strasna temperatura po kozi, vrlo neugodno kao da ce se zapaliti. Znaci za sada je na ta dva prsta.

Da li se neko susretao s ovim i sto bi to moglo biti :ne zna:
Probajte mazati Synopenom.

Lilit
09.04.2012., 12:48
jel daju u apoteci telfast bez recepta?

tanveer
10.04.2012., 00:06
jel daju u apoteci telfast bez recepta?

ne baš, osim ako imaš dobro poznatog ljekarnika... Claritine se da užicati. ako te znaju, dobit ćeš antihistaminike na kauciju pa doneseš kasnije recept

...

Aštaš
10.04.2012., 09:10
Report: Ka šta kaže sunčica, Flixonase me čini skoro pa normalnim :lux: Problemi s jakom alergijom na brezu su skoro nikakvi.
Jedina nuspojava mi je da mi se podosta spava (čak sam ima period od 5 dana kad sam jednostavno mora 10 sati odspavat). Uz njega koristim i Claritine, koji kao zna imati nuspojavu pospanosti, ali nije mi niti malo ispoljavala dok nisam Flixonase poče koristit.
Ali dobro je, kao da je i ta pospanost počela posustajat zadnjih par dana.

lara32
20.04.2012., 14:17
Pozdrav
Zanima me ima li netko slična iskustva, naime svake godine većinom u proljeće na stopalima su mi se pojavljivali sitni vodenkasti mjehurići manji od 1 mm koji svrbe nenormalno, kada puknu iz njih izlazi vodenkasta tekućina i onda svrbi još gore. Koristila sam raznorazne kreme koje mi je propisivala doktorica a neke i dermatolog. U većini slučajeva kreme ne pomažu već se svrab pojača. Ovo proljeće na stopalima ih više nema, ali sada su se pojavile na ruci i to samo jednoj i na laktovima. Ima li netko slična iskustva i šta vam pomaže?

lessfear
20.04.2012., 15:40
Kao mala sam imala jaku alergiju, osip po rukama i općenito po cijelome tijelu. Jedna baka mi je dala ulje od gospine trave i s tim sam mazala i prestalo je. Skroz prirodno, ali normalno, ne djeluje kod svih. Sada sam alergična na pelud, prašinu, ambroziju, životinjsku dlaku, travu, ... Proljeće mi je baš gadno. Ali koristim Aerius (http://www.google.hr/imgres?hl=hr&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1280&bih=859&gbv=2&tbm=isch&tbnid=VKGUOMecQrhEvM:&imgrefurl=http://buyaldaracream.com/pharma/product_info.php%3Fproducts_id%3D764%26osCsid%3D12 769182fe87e0ab86abb40e9f724263&docid=4Zw_F-u_PQ8JOM&imgurl=http://buyaldaracream.com/pharma/images/Clarinex_aerius.jpg&w=500&h=452&ei=5HSRT7bUJIzcsgbdkujBBA&zoom=1) tablete za alergiju pošto mi je Claritine preslab. Na njega više očito ne reagiram. Pila sam i Dimidril, ali od njega mi se užasno spavalo i nisam mogla doći k sebi. To bi pila kada bi mi stvarno bilo jako loše. Kada imam jaku alergiju puno kišem i suze mi jako oči.

Koristi li uopće tko Aerius (da sada ne čitam zaostatke)?

lessfear
20.04.2012., 15:43
Pozdrav
Zanima me ima li netko slična iskustva, naime svake godine većinom u proljeće na stopalima su mi se pojavljivali sitni vodenkasti mjehurići manji od 1 mm koji svrbe nenormalno, kada puknu iz njih izlazi vodenkasta tekućina i onda svrbi još gore. Koristila sam raznorazne kreme koje mi je propisivala doktorica a neke i dermatolog. U većini slučajeva kreme ne pomažu već se svrab pojača. Ovo proljeće na stopalima ih više nema, ali sada su se pojavile na ruci i to samo jednoj i na laktovima. Ima li netko slična iskustva i šta vam pomaže?

Možeš probati tabletice za alergiju. Ali počni od onih slabijih. Znam da se preporučuje kod alergije Claritine. Pa vidi jel ima kakvih pomaka. No normalno, ako prvo možeš, probaj s drugim kremama ili biljkama. Uvijek je bolje što prirodnije. :mig:

tanveer
20.04.2012., 17:24
Pozdrav

ovaj opis na prvi pogled više liči na gljivično oboljenje kože, tzv. atletsko stopalo, uzrok je tinea pedis. pogledaj ovdje:

http://www.dermatim.net/webpage/atletsko-stopalo

liječi se antimikoticima, ali su gljivice uporne i često se vraćaju. da li je neki dermatolog postavio dijagnozu? na ruci, moguća je i kontaktna iritacija nečime

...

lara32
25.04.2012., 14:41
Doktorica sumnja na nekakvu miliariju, jer me posebno svrbi kad se oznojim. Ne vjerujem da su gljivice, s obzirom da mi je s noge jednostavno nestalo i prebacilo se na ruku. Najgore od svega je što svrbi do ludila.

tanveer
26.04.2012., 00:07
Doktorica sumnja na nekakvu miliariju, jer me posebno svrbi kad se oznojim. Ne vjerujem da su gljivice, s obzirom da mi je s noge jednostavno nestalo i prebacilo se na ruku. Najgore od svega je što svrbi do ludila.

jel to na ruci (brw, koji dio ruke?) izgleda sasvim isto kao ono na nogama? ima li crvenila?
što ti je preporučila doktorica?
pitam jer i mene nekad uhvate takvi osipi, uglavnom me uvjeravaju da su alergije, ali što kad antihistaminici ne pomažu... dosta da operem ruke negdje s prejakim sapunom i buknem :(

...

lara32
26.04.2012., 14:57
jel to na ruci (brw, koji dio ruke?) izgleda sasvim isto kao ono na nogama? ima li crvenila?
što ti je preporučila doktorica?
pitam jer i mene nekad uhvate takvi osipi, uglavnom me uvjeravaju da su alergije, ali što kad antihistaminici ne pomažu... dosta da operem ruke negdje s prejakim sapunom i buknem :(

...

Ma potpuno isto, kao i na nozi. Ja sam prije dok mi je bilo na nozi prepisivala to najilonkama i proljeću, al sad je isključivo na ruci i nesto malo na laktovima. Na lijevoj ruci, s gornje strane, na predjelu između kažiprsta i palca.
Crvenila ima. U principu izgledaju kao mali sitni mjehurići, koji u sebi imaju tekućinu i onda odjednom me krene svrbit, ponekad me ne svrhi danima, a ponekad me dovodi do ludila. Primjetila sam da kad ne svrbi da se onda sasuše i koža bude hrapavija. Mazala sam sa svakakvim mogućim mastima, Afloderm, Locacorten, Beloderm, čak i sa kantarionovim uljem, ali ponekad reakcija bude još i gora.

TheProvense
28.04.2012., 20:55
prije mjesec dana dobila sam alergiju od naušnica..prvi puta u životu :( buknulo je preko noći..
čudno, jer iste sam nosila godinama i sve je bilo u redu...nisam tip od mijenjanja nakita..
iste, sa kojima je počelo sam skinula..počela sam nositi naušnice od bijelog zlata, drugi materijal..ali reakcija i dalje bukti :(
uši su mi krvave, u krasticama, bole me..to mi teško pada jer bez naušnica se osjećam golo..
što da radim? sa čime da mažem? što da uzmem u ljekarni?
hvala puno na svakom odgovoru

tanveer
29.04.2012., 21:35
prije mjesec dana dobila sam alergiju od naušnica..prvi puta u životu :( buknulo je preko noći..
čudno, jer iste sam nosila godinama i sve je bilo u redu...nisam tip od mijenjanja nakita..
iste, sa kojima je počelo sam skinula..počela sam nositi naušnice od bijelog zlata, drugi materijal..ali reakcija i dalje bukti :(
uši su mi krvave, u krasticama, bole me..to mi teško pada jer bez naušnica se osjećam golo..
što da radim? sa čime da mažem? što da uzmem u ljekarni?
hvala puno na svakom odgovoru

ako si te iste naušnice nosila godinama, vjerojatnije je u pitanju bakterijska infekcija, a ne alergija (makar je nikal vrlo čest alergen). uzmi Betrion kremu (ili neku sličnu antibiotsku kremu po preporuci apotekara), i pričekaj malo s nošenjem bilo kojih naušnica. ne mora to dugo trajati, tjedan dana ćeš izgurati dok ti se ne smiri upala :)

(naravno, morat ćeš i dezinficirati naušnice)

...

anchi1
01.05.2012., 19:59
hej, alergična sam na prašinu, na biljke, duhanski dim, ma na sve više manje, a što je najgore cijelu godinu mi je začepljen nos, bole me sinusi, jagodične kosti, područje iza ušiju, uglavnom cijela glava. Išla sam na akupunkturu, pijem svaki dan telfast, probala sam sve žive tablete za glavu, no na kraju više manje svaki dan pijem andole, kapi za nos , no koristim nazol jer jednostavno ne mogu disati na usta po cijele dane. U proljeće, dakle sada zadnjih tjedan dana mi je stanje još gore, nos curi i svrbi me, začepljene uši itd. Dakle ako imate kakav savijet, ili neki lijek bilo što što bi mi moglo pomoći, ili bilo kakav savijet i iskustvo su dobro došli, jer je ovo mučenje i više ne znam sta da radim kada se svaki dan probudim sa boli, inače imam kronični sinusitis. eto, hvala unaprijed na bilo kakvom savjetu! ps. imam tek 17 godina tako da svakodnevno korištenje nazola i andola jako šteti, i bojim se da ću uskuro potpuno oštetiti i sluznicu nosa!

hrvoje dr.
01.05.2012., 20:44
hej, alergična sam na prašinu, na biljke, duhanski dim, ma na sve više manje, a što je najgore cijelu godinu mi je začepljen nos, bole me sinusi, jagodične kosti, područje iza ušiju, uglavnom cijela glava. Išla sam na akupunkturu, pijem svaki dan telfast, probala sam sve žive tablete za glavu, no na kraju više manje svaki dan pijem andole, kapi za nos , no koristim nazol jer jednostavno ne mogu disati na usta po cijele dane. U proljeće, dakle sada zadnjih tjedan dana mi je stanje još gore, nos curi i svrbi me, začepljene uši itd. Dakle ako imate kakav savijet, ili neki lijek bilo što što bi mi moglo pomoći, ili bilo kakav savijet i iskustvo su dobro došli, jer je ovo mučenje i više ne znam sta da radim kada se svaki dan probudim sa boli, inače imam kronični sinusitis. eto, hvala unaprijed na bilo kakvom savjetu! ps. imam tek 17 godina tako da svakodnevno korištenje nazola i andola jako šteti, i bojim se da ću uskuro potpuno oštetiti i sluznicu nosa!
Obavezno ORL obrada!!!!

rock on...
05.05.2012., 00:35
ovako nažalost alergična sam na neku vrstu smole koja se koristi kao ljepilo u ljepljivim trakama, flasterima itd. kako odnedavno imam jaku opeklinu na bedru, gaza koja prekriva ranu mi je već tjedan dana zaljepljena sa puno tih traka. sestra u domu zdravlja je rekla da nema drugog načina i sad imam posvuda po bedru di god su bile te trake crveni osip koji užasno svrbi. može li mi netko preporučiti nekakvu kremu ili nešto jer već ludim pomalo? :503:

tanveer
05.05.2012., 11:15
ovako nažalost alergična sam na neku vrstu smole koja se koristi kao ljepilo u ljepljivim trakama, flasterima itd. kako odnedavno imam jaku opeklinu na bedru, gaza koja prekriva ranu mi je već tjedan dana zaljepljena sa puno tih traka. sestra u domu zdravlja je rekla da nema drugog načina i sad imam posvuda po bedru di god su bile te trake crveni osip koji užasno svrbi. može li mi netko preporučiti nekakvu kremu ili nešto jer već ludim pomalo? :503:

Synopen mast je stari klasik, ali meni je Fenistil gel efikasniji kod svih urtikarija - reakcije su dosta individualne. dobra strana je da ih možeš dobiti u ljekarni bez recepta

...

rock on...
06.05.2012., 08:19
Synopen mast je stari klasik, ali meni je Fenistil gel efikasniji kod svih urtikarija - reakcije su dosta individualne. dobra strana je da ih možeš dobiti u ljekarni bez recepta

...

budem probala, hvala ti! :mig:

babunovich
19.05.2012., 06:05
http://ultraphoto.org/images/9zjq1350z0y266a2ed86.jpg

Ovo mi je test, a pijem 2-3 litre čokoladnog mlijeka dnevno i ne osjećam nikakve tegobe:ne zna:

hrvoje dr.
19.05.2012., 11:42
http://ultraphoto.org/images/9zjq1350z0y266a2ed86.jpg

Ovo mi je test, a pijem 2-3 litre čokoladnog mlijeka dnevno i ne osjećam nikakve tegobe:ne zna:
1.Koje tegobe imate,to je najvažnije ?
2.Čokolada se sastoji od kakao,miljeka,ev. u tragovima soja ,jaja. Tako da to nema previše smisla,zapravo zašto ste uopće testirani na čokoladu i ostalo?
Koliko godina imate?

babunovich
19.05.2012., 14:36
1.Koje tegobe imate,to je najvažnije ?
2.Čokolada se sastoji od kakao,miljeka,ev. u tragovima soja ,jaja. Tako da to nema previše smisla,zapravo zašto ste uopće testirani na čokoladu i ostalo?
Koliko godina imate?

34 godine kad sam se testirao prije tri godine

Od 25. mi je baš nekako u doba cvatnje peluda svake godine bilo hladno kao da sam prehlađen ali bez curenja i iritacije nosa ili očiju . A otac mi je strašno alergičan sa svim klasičnim simptomima na koji se odnose na pelud pa eto otišao na testiranje

hrvoje dr.
19.05.2012., 19:40
34 godine kad sam se testirao prije tri godine

Od 25. mi je baš nekako u doba cvatnje peluda svake godine bilo hladno kao da sam prehlađen ali bez curenja i iritacije nosa ili očiju . A otac mi je strašno alergičan sa svim klasičnim simptomima na koji se odnose na pelud pa eto otišao na testiranje
Ja ovdje ništa nerazumijem.
Taj nalaz je star 3godine,a rađen je zbog tegoba unatrag 9 godina,dakle ukupno razriješenje tražite nakon 12 godina od početka tegoba,a na to ste testiranje išli jer otac ima alergiju na pelud:confused::confused::ne zna::ne zna::504:.+Niste odg. na ono najvažnije koje su vaše tegobe,jer ajde recimo da ste zbog tog curenja nosa išli na test,pa zbog čega je onda rađen test na nutritivne alergene,,pa onda nije ni čudo što se dobivaju takvi nebulozni rezultati.
Meni nalaz, a da ne znam zbog čega je urađen, ne znači ništa.

babunovich
20.05.2012., 00:07
Ja ovdje ništa nerazumijem.
Taj nalaz je star 3godine,a rađen je zbog tegoba unatrag 9 godina,dakle ukupno razriješenje tražite nakon 12 godina od početka tegoba,a na to ste testiranje išli jer otac ima alergiju na pelud:confused::confused::ne zna::ne zna::504:.+Niste odg. na ono najvažnije koje su vaše tegobe,jer ajde recimo da ste zbog tog curenja nosa išli na test,pa zbog čega je onda rađen test na nutritivne alergene,,pa onda nije ni čudo što se dobivaju takvi nebulozni rezultati.
Meni nalaz, a da ne znam zbog čega je urađen, ne znači ništa.

Da ali tegobe su prvih 6 godina bile kratkotrajne (2-3 jedna u svibnju ili lipnju )

da bi kasnije dakle zadnje 3 godine postale sve češće i češće pa čak i tijekom zimskih mjeseci . Otišao sam s uputnicom na svoj zahtjev po alergotest (zašto ne bi ) i tamo su me testirali na što su me testirali (svojom odlukom)

Tegobe - ja ne znam kako da obajsnim - onak kao osjećaj podhlađenosti koji kodi ka prehladi , neka je ljeto i +30 C ja moram biti obučen do grla je inače počinjem šmrcati- temperature nema

Usput od djetinjstva sam se godišnje prehlađivao 2-4 puta godišnje s onim klasičnim (u mom slučaju natproskečno burnim simptomima nego što je uobičajeno ) da se zadnjih 3 godine nisam prehladio uopće (imao temperaturu , curenje i slično)

tanveer
20.05.2012., 00:35
@babunovich

alergijska reakcija na inhalatorni agens - npr. kod udisanja peludi nekih trava na koje ste alergični, bit će oticanje nosne sluznice, pojačano 'curenje' nosa, kihanje, kašalj, osjećaj peckanja u ustima; crvenilo bjeloočnica. kod jače reakcije moguće je oticanje mekih tkiva lica, kapaka na očima, grla, osjećaj gušenja, pojava urtikarije (crvenih osipa) koje peku i svrbe.

no nema povišene temperature, i jače odn. toplije oblačenje ne može imati utjecaj na tu vrstu alergije. ako se radi o kontaktnom alergenu (ili iritansu) onda ima smisla izolirati kožu od dodira sa tvari koja vam smeta. također postoji pojačana osjetljivost kože na UV zrake, kod koje se ima smisla zaštititi odjećom. da se radi o izuzetno rijetkoj alergiji na hladnoću, ne bi se javljala ljeti.

ova vaša kombinacija simptoma ne odgovara alergijama. prehlade virusnog porijekla 2 - 3 puta godišnje su sasvim uobičajene, i većina ljudi ima osjećaj da su njihovi simptomi baš pretjerani :)

nisam shvatila - jeste li koristili antihistaminike prilikom tih tegoba u proljeće ili ne? jesu li pomogli? trebali biste bolju dijagnozu, za početak

...

Artois
20.05.2012., 03:14
Znate netko koliko se kod privatnika plaća po jednom onom pikanju/alergenu?

babunovich
20.05.2012., 17:22
@babunovich

alergijska reakcija na inhalatorni agens - npr. kod udisanja peludi nekih trava na koje ste alergični, bit će oticanje nosne sluznice, pojačano 'curenje' nosa, kihanje, kašalj, osjećaj peckanja u ustima; crvenilo bjeloočnica. kod jače reakcije moguće je oticanje mekih tkiva lica, kapaka na očima, grla, osjećaj gušenja, pojava urtikarije (crvenih osipa) koje peku i svrbe.

no nema povišene temperature, i jače odn. toplije oblačenje ne može imati utjecaj na tu vrstu alergije. ako se radi o kontaktnom alergenu (ili iritansu) onda ima smisla izolirati kožu od dodira sa tvari koja vam smeta. također postoji pojačana osjetljivost kože na UV zrake, kod koje se ima smisla zaštititi odjećom. da se radi o izuzetno rijetkoj alergiji na hladnoću, ne bi se javljala ljeti.

ova vaša kombinacija simptoma ne odgovara alergijama. prehlade virusnog porijekla 2 - 3 puta godišnje su sasvim uobičajene, i većina ljudi ima osjećaj da su njihovi simptomi baš pretjerani :)

nisam shvatila - jeste li koristili antihistaminike prilikom tih tegoba u proljeće ili ne? jesu li pomogli? trebali biste bolju dijagnozu, za početak

...

Znam da nisu, ali tada nisam mogao biti siguran da ne postoji neki ekstra simptom. Antihistaminike sam koristio i oni su mi pomogli . Sad jel to bio placebo ili šta već (moram dodati da imam i OCD koji mi umnogome određuje stanje stvari.)

Čim se pošpricam Flixonaseom u nos osjećam se puno puno bolje.

Lea3107
20.05.2012., 19:03
Znate netko koliko se kod privatnika plaća po jednom onom pikanju/alergenu?

Ja sam za svoje dijete platila 50kn za jedan alergen,neznam koliko je za odrasle.Imali su varijantu i 8alergena za 150kn.

Artois
20.05.2012., 19:18
Ja sam za svoje dijete platila 50kn za jedan alergen,neznam koliko je za odrasle.Imali su varijantu i 8alergena za 150kn.

Hvala na informaciji.
Vidim da u državnim bolnicama ta testiranja su sviranje kurcu, pa zato pitam za privatnike.
I na Srebrnjaku sam bio par puta i uvijek nula bodova, a nos curi i kiše se.

tanveer
20.05.2012., 19:27
Znam da nisu, ali tada nisam mogao biti siguran da ne postoji neki ekstra simptom. Antihistaminike sam koristio i oni su mi pomogli . Sad jel to bio placebo ili šta već (moram dodati da imam i OCD koji mi umnogome određuje stanje stvari.)

Čim se pošpricam Flixonaseom u nos osjećam se puno puno bolje.

nisam sigurna na što se odnosi prva rečenica... ?

Flixonase sadržava kortikosteroid koji smiruje upalu nosne sluznice i u slučaju alergije i u slučaju virusne prehlade, tako da nije neobično da zato bolje dišete, ali se po njemu ne može odrediti koja je od tih bolesti u pitanju.

ako se tegobe nastave, ja bih na vašem mjestu od liječnika opće prakse zatražila alerg. testiranje i nalaz Ige - to onda neće biti subjektivan dojam o tome što vas muči nego pokazuje jeste li doista alergični ili ne. tada biste u periodu cvatnje biljaka preventivno oralno uzimali neki antihistaminik. za virusne prehlade, na žalost, zasad još nemamo pravog lijeka :). u međuvremenu, izbjegavajte alergene na koje ste dobili pozitivan rezultat koliko god možete.

...

tanveer
20.05.2012., 19:28
Hvala na informaciji.
Vidim da u državnim bolnicama ta testiranja su sviranje kurcu, pa zato pitam za privatnike.

klinička bolnica Jordanovac ima odličnu alergološku ambulantu. ako ste alergični, tamo će to utvrditi, nemajte brige

http://www.kbc-zagreb.hr/klinike_i_zavodi/klinika_za_plucne_bolesti_jordanovac
...

babunovich
20.05.2012., 19:41
nisam sigurna na što se odnosi prva rečenica... ?

Flixonase sadržava kortikosteroid koji smiruje upalu nosne sluznice i u slučaju alergije i u slučaju virusne prehlade, tako da nije neobično da zato bolje dišete, ali se po njemu ne može odrediti koja je od tih bolesti u pitanju.

ako se tegobe nastave, ja bih na vašem mjestu od liječnika opće prakse zatražila alerg. testiranje i nalaz Ige - to onda neće biti subjektivan dojam o tome što vas muči nego pokazuje jeste li doista alergični ili ne. tada biste u periodu cvatnje biljaka preventivno oralno uzimali neki antihistaminik. za virusne prehlade, na žalost, zasad još nemamo pravog lijeka :). u međuvremenu, izbjegavajte alergene na koje ste dobili pozitivan rezultat koliko god možete.

...

Odnosi se na to da znam da podhlađivanje nije jedan od simptoma alergije.Svoj prvi post na ovoj temi i je prikaz mojih rezultata testiranja http://ultraphoto.org/images/9zjq1350z0y266a2ed86.jpg
i o tome kako me alergeni na koje sam imao pozitivne rezultate nimalo ne smetaju .

tanveer
20.05.2012., 19:52
Odnosi se na to da znam da podhlađivanje nije jedan od simptoma alergije.Svoj prvi post na ovoj temi i je prikaz mojih rezultata testiranja http://ultraphoto.org/images/9zjq1350z0y266a2ed86.jpg
i o tome kako me alergeni na koje sam imao pozitivne rezultate nimalo ne smetaju .

iz osobnog iskustva znam da se imuni odgovor organizma mijenja tijekom vremena, neke osjetljivosti mogu nestati, neke se nove pojaviti a neke se pojačati, tako da stari testovi ne znače puno.

dakle, pitanje je kakve tegobe imate SADA, koliko dugo vam traju i koliko vas ometaju u normalnom životu, pa prema tome određujete trebate li liječenje ili ne... namirnica koju unesete može izazvati osip na koži i oticanje sluznice - tako da ne možete reći da nemate nikakvih tegoba samo zato jer nemate anafilaktički šok na čokoladno mlijeko :ne zna: (za koje je vjerojatnije netolerancija laktoze, ali neću previše nagađati)

...

Artois
20.05.2012., 19:53
klinička bolnica Jordanovac ima odličnu alergološku ambulantu. ako ste alergični, tamo će to utvrditi, nemajte brige

...

To ću se zaletiti jedan dan sad preko ljeta dok budem i ako budem slobodan.
Ali prvo ću sa svojom doktorkom :D popričati.
Hvala

babunovich
20.05.2012., 21:32
iz osobnog iskustva znam da se imuni odgovor organizma mijenja tijekom vremena, neke osjetljivosti mogu nestati, neke se nove pojaviti a neke se pojačati, tako da stari testovi ne znače puno.

dakle, pitanje je kakve tegobe imate SADA, koliko dugo vam traju i koliko vas ometaju u normalnom životu, pa prema tome određujete trebate li liječenje ili ne... namirnica koju unesete može izazvati osip na koži i oticanje sluznice - tako da ne možete reći da nemate nikakvih tegoba samo zato jer nemate anafilaktički šok na čokoladno mlijeko :ne zna: (za koje je vjerojatnije netolerancija laktoze, ali neću previše nagađati)

...

da se razumijemo, mene su dugo mučile sumnje da su mi tegobe povezane s alergijama (pa i ako nema direktnih simptoma jer sam sumnjao da mi sami alergeni mogu djelovanjem narušavati imunološki sustav )
trenutno tegoba nemam jer se čuvam i strogo pazim (dakle puno odmora i kvalitetna prehrana ) ali osjećam da ne bi mogao izdržati ni najobičnije putovanje ili večernji izlazak da se ponovno ne raspadnem (raspadnem znači ono vrlo neugodno stanje na rubu prehlade koje traje tjednima )

tanveer
20.05.2012., 21:49
kao osjećaj podhlađenosti koji kodi ka prehladi , neka je ljeto i +30 C ja moram biti obučen do grla je inače počinjem šmrcati- temperature nema

... ali da se zadnjih 3 godine nisam prehladio uopće (imao temperaturu , curenje i slično)

Odnosi se na to da znam da podhlađivanje nije jedan od simptoma alergije...

trenutno tegoba nemam jer se čuvam i strogo pazim (dakle puno odmora i kvalitetna prehrana ) ali osjećam da ne bi mogao izdržati ni najobičnije putovanje ili večernji izlazak da se ponovno ne raspadnem (raspadnem znači ono vrlo neugodno stanje na rubu prehlade koje traje tjednima )

nadam se da neće biti uvrede, ali ovo nisu simptomi alergija, prije nekakva psiho-somatska reakcija. pošto stres pojačava sve te reakcije, ne umanjujem nimalo da vas to smeta, samo mislim da nije pitanje imuniteta pa da ne gubite vrijeme na to. inače ste zdravi i normalne tjelesne forme?
...

p.s. ovo ne mora biti pitanje subjektivne procjene bilo koga. napravite krvni test pa ćete jasno znati imate li problem s alergijama ili ne:

RIST (Radio-Immuno-Sorbent-Test) u kojem se utvrđuje cjelokupno imunoglobulin E i izražava se količinski.
RAST (Radio-Allergo-Sorbent-Test) u kojem se određuje IgE za pojedine alergene i izražava se najčešće u razredima.

...

babunovich
20.05.2012., 22:18
nema uvrede

kad su problemi počeli (26) bio sam u gotovo savršenoj formi (redovito trčanje, teretana 80 kg ) potpuno zdrav ali sam zbog OCD dva mjeseca pio antidepresive
Problemi su počeli nakon prestanka uzimanja (možda pukom slučajnošću ) inače to vrijeme mi je bilo ispunjeno teškim nezadovoljstvima zbog životnih problema

ne znam kojem specijalisti da se obrati. lječnica opće me uporno šalje na krvne ali se bojim da nalazi neće donijeti nikakve rezultate,Mislim ja se osjećam bolesno ako jedan dan promašim popiti vitamine a kamoli ne da me se iscrpi vađenjem krvi(mislim da bi se nakon vađenja krvi osjećao bi bolesno tjednima)

tanveer
20.05.2012., 22:22
za ove pretrage koje vam gore navodim vadi se vrlo mala količina krvi... no ako je problem psihološke naravi, trebate psihologu odn. psihijatru. to nije nikakva sramota, puno je lošija verzija trpiti i ne činiti ništa

...

babunovich
20.05.2012., 22:39
Da vjerojatno ću ponoviti posjet psihijatru. Nema nikakvog srama ali me odbijaju dva prethodna iskustva. Dva privatnika, oba na cijeni proglasili su moje probleme zanemarivima i ne vrijednima liječničke pažnje

tanveer
20.05.2012., 22:47
(oprostite zbog off-topica... ali svaka žena zna koliko je frizera promijenila jer nije bila zadovoljna - a ovo je ipak puno važnije od nijanse kose. ni zubari nisu svi isti, tako ni psiholozi. tražite dalje)

...

hrvoje dr.
21.05.2012., 17:53
Da ali tegobe su prvih 6 godina bile kratkotrajne (2-3 jedna u svibnju ili lipnju )

da bi kasnije dakle zadnje 3 godine postale sve češće i češće pa čak i tijekom zimskih mjeseci . Otišao sam s uputnicom na svoj zahtjev po alergotest (zašto ne bi ) i tamo su me testirali na što su me testirali (svojom odlukom)

Tegobe - ja ne znam kako da obajsnim - onak kao osjećaj podhlađenosti koji kodi ka prehladi , neka je ljeto i +30 C ja moram biti obučen do grla je inače počinjem šmrcati- temperature nema

Usput od djetinjstva sam se godišnje prehlađivao 2-4 puta godišnje s onim klasičnim (u mom slučaju natproskečno burnim simptomima nego što je uobičajeno ) da se zadnjih 3 godine nisam prehladio uopće (imao temperaturu , curenje i slično)
Vama treba dobar alergološki pregled.

Hvala na informaciji.

...
1.Neznam zašto se misli da su privatinici mrak pogotovo kod jednog običnog alergo-testa.
2.Slažem da su na Jordanovcu odlični,ali pošto Artois naveo da je bio na Srebrnjaku/dječja bolnica/ čisto da nebilo zabune na Jordanovac se s +18godina.

Artois
21.05.2012., 19:17
Ma to sam bio dok sam još išao u srednju.
Stvarno ću pokušati sa Jordanovcem.

Dugonoga
22.05.2012., 22:17
Evo i mene, vec sam luda od brige pa ako netko ima sto pametno reci neka samo da :) Alergija na pelud mi je otkrivena jos prije nekoliko godina, simptomi oni klasicni: kihanje, curenje nosa, nadrazenost grla. Ove godine nema toga nego samo uzasnog kaslja koj traje vec sigurno deset dana, produktivan je, javlja se navecer i ujutro, uz to imam i osjecaj knedle u grlu. Bila sam kod doktora, ali je nesposoban, na moje inzstiranje mi je napisao uputnicu za izvaditi krv (nalazi su sutra) te me preslusao i rekao da mi malo skripe pluca, ali da je to normalno jer sam alergicar. Pijem Aerius tablete, dao mi je i Ventolin (njega ne koristim). Mislila sam se testirati i na grinje i kucnu prasinu jer sam se uselila u nov stan gdje mi je sve ovo i pocelo. Luda sam od brige da nije astma ili nesto slicno grozno. I kako da se rijesim ovog odvratnog kaslja?:503:

Aštaš
22.05.2012., 23:33
Ka šta sam već bio pisa, meni je prošle godine otkrivena jaka alergija na brezu, i isto se najviše javljala u obliku tog dosadnog dugotrajnog noćnog kašlja. Problem s njime je što može uzrokovat astmu. Ove godine mi je doktorica dala flixonase, da ga koristim ako me jače uhvati, šta sam ja, kad je počela breza, izbjegava koristit jer je kortikosteroid, ali nakon 5 dana više nisam moga izdržat samo s claritineom, jer me po noći ubija kašalj, a po danu curenje nosa. I skroz mi je eliminira taj kašalj, al ono stvarno skroz, baš nisam moga virovat, jer breze ima svukuda u mojoj blizini. Štrca sam ga u nos nešto manje od misec dana, dok je trajala breza. Sad kad je breza prošla tu i tamo samo uzmem claritine, jer sam i malo alergičan na trave.

tanveer
22.05.2012., 23:58
Evo i mene, vec sam luda od brige pa ako netko ima sto pametno reci neka samo da :) Alergija na pelud mi je otkrivena jos prije nekoliko godina, simptomi oni klasicni: kihanje, curenje nosa, nadrazenost grla. Ove godine nema toga nego samo uzasnog kaslja koj traje vec sigurno deset dana, produktivan je, javlja se navecer i ujutro, uz to imam i osjecaj knedle u grlu. Bila sam kod doktora, ali je nesposoban, na moje inzstiranje mi je napisao uputnicu za izvaditi krv (nalazi su sutra) te me preslusao i rekao da mi malo skripe pluca, ali da je to normalno jer sam alergicar. Pijem Aerius tablete, dao mi je i Ventolin (njega ne koristim). Mislila sam se testirati i na grinje i kucnu prasinu jer sam se uselila u nov stan gdje mi je sve ovo i pocelo. Luda sam od brige da nije astma ili nesto slicno grozno. I kako da se rijesim ovog odvratnog kaslja?:503:

ima više vrsta oralnih antihistaminika, ako vam jedan ne pomaže ni nakon mjesec dana uzimanja, probajte drugi.

produktivnog kašlja se ne želite riješiti. on vam doslovno izbacuje iz tijela alergene čestice + vašu sluz kojom se organizam brani. u novom stanu sigurno ima nešto što vas iritira, često su to i isparenja novo ofarbanih zidova ili lakiranih parketa ili novog namještaja. vjerojatno ste već vidjeli na ovoj temi što sve alergičari moraju maknuti iz svoje blizine.

međutim, produktivni kašalj može biti i rezultat infekcije, to ćete vidjeti po krvnim nalazima. u svakom slučaju, mješavine biljnih čajeva za lakše iskašljavanje koje možete kupiti u svakoj ljekarni vrlo su efikasne (bolje su od gotovih sirupa, koji imaju iste djelatne tvari samo s gomilom šećera).

osjećaj knedle u grlu - koliko imate god? jeste li provjeravali krvni tlak u zadnje vrijeme? jeste li provjeravali štitnjaču?

btw, zašto ne koristite Ventolin, ako vam je propisan?

...

Dugonoga
23.05.2012., 07:37
Hvala vam na vrlo opsirnom odgovoru. Ne znma je li ovaj kasalj rezultat useljenja u novi stan pa bih zato voljela napraviti jos jedan alergoloski test, ovaj put na grinje i prasinu pa od toga krenuti dalje. Pila sam jedan sirup za kasalj koji ocito nije pomagao tako da cu otici do doktora i traziti drugi jer kasalj me najvise muci navecer/ujutro tako da ne mogu spavati kako treba. Desetak dana, mozda i vise koliko kasalj traje nisam prespavala jednu noc u komadu. Ne kasljem strasno, ali me svejedno probudi.
U kasnim sam dvadesetima, a imam nizak tlak jos od tinejdzerskog doba. Kada osjetim knedlu, dovoljno je da se nakasljem i nestaje. Dva puta me probudila u noci, osjetila sam da teze disem, nakasljala se te se pojavilo pistanje i dalje normalno disem. Citala sam da je to jedan od simptoma astme, ali me ne gusi i ne ostajem bez daha. Ventolin ne koristim jer me doktor opce praske nije niti pregledao, samo mi je poceo pisati lijekove na temelju toga sto sam mu rekla. Na moje inzistiranje mi je dao uputnicu za izvaditi krv. Razmisljala sam kada dobijem nalaz krvi i alergoloskog testa vidjeti kako dalje.

tanveer
23.05.2012., 08:23
Hvala vam na vrlo opsirnom odgovoru. Ne znma je li ovaj kasalj rezultat useljenja u novi stan pa bih zato voljela napraviti jos jedan alergoloski test, ovaj put na grinje i prasinu pa od toga krenuti dalje. Pila sam jedan sirup za kasalj koji ocito nije pomagao tako da cu otici do doktora i traziti drugi jer kasalj me najvise muci navecer/ujutro tako da ne mogu spavati kako treba. Desetak dana, mozda i vise koliko kasalj traje nisam prespavala jednu noc u komadu. Ne kasljem strasno, ali me svejedno probudi.
U kasnim sam dvadesetima, a imam nizak tlak jos od tinejdzerskog doba. Kada osjetim knedlu, dovoljno je da se nakasljem i nestaje. Dva puta me probudila u noci, osjetila sam da teze disem, nakasljala se te se pojavilo pistanje i dalje normalno disem. Citala sam da je to jedan od simptoma astme, ali me ne gusi i ne ostajem bez daha. Ventolin ne koristim jer me doktor opce praske nije niti pregledao, samo mi je poceo pisati lijekove na temelju toga sto sam mu rekla. Na moje inzistiranje mi je dao uputnicu za izvaditi krv. Razmisljala sam kada dobijem nalaz krvi i alergoloskog testa vidjeti kako dalje.

u međuvremenu se nemojte mučiti i upotrijebite Ventolin prije spavanja. pročitajte njegove upute, kako djeluje, i ne brinite se. praktički jedina moguća kontraindikacija bila bi da imate netretiran povišeni tlak, a to nije slučaj. spomenuli ste i da vam je poslušao pluća - imajte mrvicu više povjerenja u svog doktora :)

alergološki test se ne radi samo na jednu grupu alergena, nego na cijeli niz, i svakako je dobro da ga obavite i vidite što vam točno smeta.

za početak provjerite spavaću sobu - da nema perja u jastucima, stare madrace, prašnjave tepihe ili zavjese - najveća skladišta prašine i alergena

...

Aštaš
23.05.2012., 09:26
btw, zašto ne koristite Ventolin, ako vam je propisan?

...

jesi ti sigurna da se ventolin smije samo tako koristiti prije spavanja?

tanveer
23.05.2012., 10:22
jesi ti sigurna da se ventolin smije samo tako koristiti prije spavanja?

što točno mislite sa "samo tako"? liječnik je nakon pregleda propisao lijek i način korištenja. lijek sam po sebi nije među opasnijima ili toksičnima, dapače, koriste ga i djeca. opušta grč alveola i bronhiola u plućima. pacijentica, odrasla, koja nema povišen tlak, danima ne spava od kašlja. lijek ne stvara ovisnost.

pri mjerenju kapaciteta pluća kod testiranja za astmu pacijenti udahnu i do desetak 'pumpica' Ventolina, i nema naročitih problema s tim. u čemu je problem?

...

Dugonoga
23.05.2012., 12:22
Jos jednom, hvala na opsirnom odgovoru :) Dobila sam nalaze pretrage krvi, poviseni leukociti te je doktor rekao da ih opet treba kontrolirati za 10-tak dana. Rekao mi je da nastavim koristiti Aerius, sirup protiv kasalj (uzela sam Supremin) i Alvesco (to je kortikosteroid i strah me je uzimati ga). Ventolin mi je rekla da ne moram uzimati jer je jos opasniji od Alvesca. Pitala sam ga mogu li napraviti daljnje pretrage da vidim imam li astmu (posto mi je da dao takve lijekove) i rekao je moze, ali da prvo treba smiriti kasalj jer moram biti ''cista'' od lijekova. Znaci, za sada mi valjda ostaje Aerius i Supermin, ne znam sto cu za Alvesco.

tanveer
23.05.2012., 12:53
koliko su povišeni leukociti? i, jel govorimo o dva liječnika ili jednom? (pitam zbog 2 roda, i zbog kontradiktornih uputa - jedan muški dr koji vas je pregledao i propisao Ventolin i druga ženska dr koja je rekla da je opasan? zašto je opasan za vas? imate li kardioloških problema? jeste li trudni?)

sam proces utvrđivanja imate li infekciju, alergije i /ili astmu traje neko vrijeme. za testiranje morate biti najmanje dva tjedna bez antihistaminika. koliko dugo ćete moći trpiti kašalj bez lijekova koje vam propisuju?

Ventolin je zapravo sigurniji izbor, ako nije potpuno isključena virusna ili bakterijska infekcija (što govore leukociti). no prepustit ću vas dalje vašim liječnicima, da ne postavljamo preosobna pitanja u javnosti

...

Dugonoga
23.05.2012., 13:02
koliko su povišeni leukociti? i, jel govorimo o dva liječnika ili jednom? (pitam zbog 2 roda, i zbog kontradiktornih uputa - jedan muški dr koji vas je pregledao i propisao Ventolin i druga ženska dr koja je rekla da je opasan? zašto je opasan za vas? imate li kardioloških problema? jeste li trudni?)

sam proces utvrđivanja imate li infekciju, alergije i /ili astmu traje neko vrijeme. za testiranje morate biti najmanje dva tjedna bez antihistaminika. koliko dugo ćete moći trpiti kašalj bez lijekova koje vam propisuju?

Ventolin je zapravo sigurniji izbor, ako nije potpuno isključena virusna ili bakterijska infekcija (što govore leukociti). no prepustit ću vas dalje vašim liječnicima, da ne postavljamo preosobna pitanja u javnosti

...

Inace je doktor, ali danas kada sam dosla je bila doktorica (valjda ga je mijenjala) pa otud mijesanje spola. Pitala sam je za Alvesco jer sadrzi kortikosteroide te da zbog toga mi nije ugodno piti ga. Na to mi je odgovorila da je Ventolin opasniji. Ne znam kako sam mogla pogrijesiti :brukica: Poviseni su limfociti (49) te eozinofilni granulociti (11.4.)
Pricekat cu desetak dana nalaze drugog vadjenja krvi pa se konzultirati s njom/njim sto dalje. Ne vjerujem da bih mogla 10 dana bez terapije tako da bolje da sada dovedem u red kasalj, a onda testiranje.

Felix 3575
29.05.2012., 21:42
Zna li iko za alergiju koja se po noči pogoršava? tj. pojavljiva se viiš po noči ?

Aštaš
30.05.2012., 08:33
koji su simptomi?

Felix 3575
30.05.2012., 10:26
Plikovi , nizak tlak , svrbež ...

soks
04.06.2012., 06:52
Već godinama imam problema s nosom i sinusima, to je očito alergijski jer sam radila briseve i nalaz je sterilan, no, doslovno u 3 dana me spasio acidosalus sprej za nos.

http://com.hok.hr/web/marinalab/sprej_acidosalus_hr.html

pretpostavljam da je normalno da u sluznici nosa budu bakterije koje tu sluznicu štite, a raznim antibiotskim kapima se te bakterije unište i poslije nos ostaje na milost i nemilost vanjskim faktorima. jedino pravo iscjeljivanje nosa i sinusa je na prirodan način, obnavljanjem bakterijske kulture koja štiti sluznicu. Isto vrijedi i za crijeva.

tanveer
04.06.2012., 08:11
Zna li iko za alergiju koja se po noči pogoršava? tj. pojavljiva se viiš po noči ?

Plikovi , nizak tlak , svrbež ...

ako se radi o alergiji, problem je u okolišu, lokaciji, ne u dobu dana.

s obzirom na plikove i svrbež - najvjerojatnije vam smeta nešto direktno u krevetu, ostaci detergenta i omekšivača na posteljini, perje u jastucima, vuna u dekama, grinje u madracima... da je samo prašina u tepisima i/ili zavjesama, više bi kihali i kašljali, ne bi imali tako neposrednu kožnu reakciju.

mijenjajte sve što dodirujete, dok ne vidite što je uzrok. (kod osjetljivosti na kemikalije, posteljinu se mora oprati dvaput, drugi ciklus sasvim bez dodataka. ako to pomogne, potrażite sredstva za pranje namijenjene osjetljivoj koži, obično su reklamirane kao za rublje za bebe :)
kod problema s grinjama pomaže pranje posteljine na visokoj temperaturi, pranje navlake madraca, i na koncu - ne baš najjeftinije ali nekad je neophodno - kupnja novog madraca. postoje anti-alergijske navlake, ali još nisam čula iz prve ruke da su nekome pomogle)

...

Felix 3575
04.06.2012., 09:47
ako se radi o alergiji, problem je u okolišu, lokaciji, ne u dobu dana.

s obzirom na plikove i svrbež - najvjerojatnije vam smeta nešto direktno u krevetu, ostaci detergenta i omekšivača na posteljini, perje u jastucima, vuna u dekama, grinje u madracima... da je samo prašina u tepisima i/ili zavjesama, više bi kihali i kašljali, ne bi imali tako neposrednu kožnu reakciju.

mijenjajte sve što dodirujete, dok ne vidite što je uzrok. (kod osjetljivosti na kemikalije, posteljinu se mora oprati dvaput, drugi ciklus sasvim bez dodataka. ako to pomogne, potrażite sredstva za pranje namijenjene osjetljivoj koži, obično su reklamirane kao za rublje za bebe :)
kod problema s grinjama pomaže pranje posteljine na visokoj temperaturi, pranje navlake madraca, i na koncu - ne baš najjeftinije ali nekad je neophodno - kupnja novog madraca. postoje anti-alergijske navlake, ali još nisam čula iz prve ruke da su nekome pomogle)

...

Več odavno učinjeno ali bez nekog napretka ...

tanveer
04.06.2012., 10:10
Več odavno učinjeno ali bez nekog napretka ...

jel problem sezonski ili nevezan za godišnje doba? koliko dugo traje? da li vam je pod prozorom spavaće sobe neko drvo koje cvate? imate li možda negdje na zidovima, makar i skrivenu, vlažnu mrlju na kojoj raste plijesan? spavate li sami? da li netko tko je u vašoj blizini koristi neki parfem ili dezodorans?

jeste li inače alergičar? na koje tvari? koristite li bilo koje lijekove? možda uvečer prije spavanja popijete čašu mlijeka, pa dobijete reakciju?

kao što vidite, ima dosta pitanja na koja se treba odgovoriti

...

Felix 3575
05.06.2012., 14:33
Testirao se i otkrio da sam alergičan na 10 alergija ali me zanima sad uz koju alergiju me veže da sam alergičan na kikiriki i jabuku??? ako ko zna

Pelud: bor, čempres, maslina(cvijet), breza Hrana: svinjetina , govedina i morska riba :( inhalaciski alergeni : histamin, kučna prašina, pamuk, plijesni, dermatophagoides pteronyssinus :S

NIkad prije nisam bio alergičani NI NA ŠTA

mimoza40
05.06.2012., 15:07
Testirao se i otkrio da sam alergičan na 10 alergija ali me zanima sad uz koju alergiju me veže da sam alergičan na kikiriki i jabuku??? ako ko zna

Kako misliš uz koju alergiju?
Očito je da si alergičan na neku hranu,drveće, pamuk itd, pa je to vjerojatno razlog tvojih noćnih manifestacija.
Ako imaš pamučnu posteljinu a alergičan si na pamuk !! :D
Logično je da ti se svrbež onda pojačava noću !
Simptomi na alergene na koje si osjetljiv mogu biti kožni (osip, svrbež,suha koža), dišni (teško disanje, curenje iz nosa), svrbež, pečenje i suzenje iz očiju.

Liječnik će svakako ordinirati lijek koji se pije i neku kremu za mazanje.

tanveer
05.06.2012., 15:15

Pelud: bor, čempres, maslina(cvijet), breza Hrana: svinjetina , govedina i morska riba :( inhalaciski alergeni : histamin, kučna prašina, pamuk, plijesni, dermatophagoides pteronyssinus :S

NIkad prije nisam bio alergičani NI NA ŠTA

ni ja ne razumijem ovo pitanje oko jabuka i kikirikija. ovaj popis inhalacijskih alergena je problem sa spavaćom sobom (grinje, odn. njihov izmet je ono dermatophagoides... ) a namirnice izbjegavajte. vjerojatno su vam prepisali i neki antihistaminik?

to što prije niste bili alergični, na žalost, ništa ne znači. nove alergije možete steći, stare rjedje izgubiti.

...

tanveer
05.06.2012., 17:24
mislim da sam shvatila na što se odnosi ono pitanje oko jabuka.

simptomi alergijske reakcije u ustima (usne, jezik, grlo) kad se jede neko sirovo voće, povrće i orasi - u teoriji je povezano s alergijama na pelud biljaka, najčešće drveća i korova (jabuka je tako povezana s johom - iz porodice breza, a kikiriki sa svim živim :))

pošto je dušnik jako blizu, ove reakcije su opasne, može doći do gušenja. kuhanjem i guljenjem voća se reakcija najčešće smanjuje ili izbjegava, osim u nekim slučajevima za orahe... ako je nešto sumnjivo, uvijek prvo probati sasvim malo - peckanje u ustima osjeti se u roku od par minuta

...

Marijst
06.06.2012., 14:33
Može li mi netko reći svoja iskustva sa počecima alergije? Već danima ima temperaturu i kašljem, šmrcam, a svi nalazi su uredni..

Felix 3575
06.06.2012., 23:56
Ispod koliko mm se ne konta na testiranju alergija ??

tanveer
07.06.2012., 00:09
Ispod koliko mm se ne konta na testiranju alergija ??

2

Felix 3575
07.06.2012., 10:07
:(

tanveer
07.06.2012., 10:11
molim, nema na čemu

...

hrvoje dr.
07.06.2012., 20:28
Može li mi netko reći svoja iskustva sa počecima alergije? Već danima ima temperaturu i kašljem, šmrcam, a svi nalazi su uredni..
Temp. NEMA NIKAKVE veze sa alergijom
Kakvi nalazi-vi valjda mislite da ste time sve rekli ili je to sve jednoteisto.
Nema tu početaka alergije ili je ima ili je nema.

Donata
07.06.2012., 20:47
Koristi li uopće tko Aerius (da sada ne čitam zaostatke)?

Ja bih ga trebala koristiti radi peludne alergije, ali kako sam nakon dvije proljetne sezone došla do zaključka da mi ni minimalno ne olakšava stanje, više ga ne koristim.
[... ali meni je Fenistil gel efikasniji kod svih urtikarija - reakcije su dosta individualne.
...
Upravo želim naglasiti moju individualnu reakciju na fenistil gel - žao mi je što nisam uslikala proljetos svoje noge nakon tretmana tim gelom, to je bilo strahota za gledati! Lani sam ga koristila radi uboda, ruka je u roku od 24 sata natekla u punoj dužini, samo tada nisam mislila da je problem u gelu. Ovogodišnji ubodi su bili tretirani istim gelom i situacija se značajno pogoršavala dok mi nije sinulo da zapravo i na taj gel reagiram. Prestankom aplikacije tog gela situacija se postepeno smirila sama od sebe.

Felix 3575
08.06.2012., 21:05
Hvala lijepa , a jeste za ikoga ikad čuli da je alergičan na more???

tanveer
08.06.2012., 21:33
ima slučajeva, medju pravim alergičarima čak i ne tako rijetkih, kad se imuni sistem toliko žestoko uzbuni da počne sasvim nasumično reagirati na koješta - čak i na čistu vodu iz vodovoda - koja opet vjerojatno nije SASVIM čista, i ima u sebi primjese klora i metala iz cijevi i sl.

organizam tako može reagirati i na morsku vodu, tj. na nešto u njoj, ili + na sunce i toplinu (koje je najčešće u kombinaciji). takve krajnje napade obično se smiruje centralno primjenjenim kortikosteroidima, a onda održava antihistaminicima.

...

messi2
09.06.2012., 10:19
Bio sam na alergotestu i ispalo je da nisam alergičan na ništa, a imam velike probleme s disanjem i doktori samo govore da je to alergijska komponenta, ali nikakve mi tablete ne pomažu...Zanima me koliko je pouzdano to alergološko testiranje i da li se to stvarno mora testirati u jesen, a ne u proljeće kad sam išao ja?

tanveer
09.06.2012., 13:10
Bio sam na alergotestu i ispalo je da nisam alergičan na ništa, a imam velike probleme s disanjem i doktori samo govore da je to alergijska komponenta, ali nikakve mi tablete ne pomažu...Zanima me koliko je pouzdano to alergološko testiranje i da li se to stvarno mora testirati u jesen, a ne u proljeće kad sam išao ja?

pouzdano je (iako ne znam kako izraziti koliko... na skali od 1 -10?). ako ste na nešto alergični - reagirat ćete na alergen. međutim, u vrijeme već postojeće jake reakcije reagirat ćete jače i na neke druge supstance na koje inače možda i ne bi.

za testiranje nije toliko bitno godišnje doba samo po sebi, koliko trenutno stanje imunog sistema. kako je većina alergičara osjetljiva na proljetno - ljetne biljne alergene, tako se testiranja koncentriraju na doba godine kad napadi nisu u punom jeku. ne smijete biti ni pod utjecajem lijekova, ako želite pouzdan rezultat

...

hrvoje dr.
10.06.2012., 09:51
Malo konkretizirajte.
Šta to znači "problemi s disanjem" "nikakve tbl. nepomažu" koji doktori-ORL,pulmolog?
Test sigurno neće biti pouzdan ako ste na antihistaminicima ili kortikosteroidima-per os..

Dugonoga
10.06.2012., 21:48
Vidim da je netko spomenuo Aerius tablete, koristim ih i meni pomazu (prosle godine one su bile dovoljne, ove godine sam h pocela prekasno piti pa u kombinaciji sa sirupom protiv kaslja i Ventolinom mi je puno bolje). Nego, sto koristite za osipe? Meni se pojavio na unutrasnjoj strani bedra i malo po laktovima, Namjeravam ici kod svoje dermatologinje na alergotest jer sumnjam da sam alergicna i na prasinu uz pelud, ali jos barem 15 dana ne mogu ici. Isla sam na rtg pluca jer mi je doktor sumnjao na bronhitis, ali nalaz je dosao uredan (barem kako se mom laickom oku cini).

tanveer
10.06.2012., 22:17
... Nego, sto koristite za osipe? Meni se pojavio na unutrasnjoj strani bedra i malo po laktovima,

Synopen mast, Fenistil gel. reakcije su dosta individualne, morat ćeš vidjeti koja krema je bolja za tebe. dobra strana je da ih možeš dobiti u ljekarni bez recepta

...

Dugonoga
10.06.2012., 22:30
Synopen mast, Fenistil gel. reakcije su dosta individualne, morat ćeš vidjeti koja krema je bolja za tebe. dobra strana je da ih možeš dobiti u ljekarni bez recepta

...

Hvala na odgovoru, za sada koristim jednu koju sam jos prije kupila, ali ne razmazuje se dobro pa cu sutra u ljekarni potraziti te dvije.

mozakipo
11.06.2012., 09:09
Evo vako....nakon par kupanja izbacili su mi ka mali plikovi,bradavice...
Ne znan kako to tocno nazvati...na laktovima...promjera...cca 1 mmm
Nakon par dana i na ruci....s tin da me ovi na laktovima vise ne svrbe...zanima
me jel iko ima slicne sipmtome...

Plavoki
12.07.2012., 15:11
ako ovo pitanje ne spada ovjde ispričavam se unaprijed ....otac mi je bio bolestan(upala grla i temperatura, propisani su bili neki antibiotici i tablete za kašalj) nakon par dana je dobio osip po šakama u početku je bila samo lagano promjena boje , no međutim nakon par dana se to pretvorilo u plikove (neznam jel se to tak zove , no liči na ubode komaraca ili pčela )...stari je to mazo s nekim kremama , jesu pomogle neznam , kad je završio s tabletama otišo je doktorici i ona mu je dala inekciju rekavši da je to alergija na travu ( kak može biti alergija na travu ak je stari po cijele dane ležo nutra i s travom nije imo doticaja) , ugl nakon te inekcije to mu se malo povuklo no danas mu se opet pojavilo ...otac kaže da jako teško može micat prstima ...doktorica mu je također dana neke tablete pritiv alergije koje pije ...molim riješenje :)

SuperCow
12.07.2012., 15:42
ima slučajeva, medju pravim alergičarima čak i ne tako rijetkih, kad se imuni sistem toliko žestoko uzbuni da počne sasvim nasumično reagirati na koješta - čak i na čistu vodu iz vodovoda - koja opet vjerojatno nije SASVIM čista, i ima u sebi primjese klora i metala iz cijevi i sl.

organizam tako može reagirati i na morsku vodu, tj. na nešto u njoj, ili + na sunce i toplinu (koje je najčešće u kombinaciji). takve krajnje napade obično se smiruje centralno primjenjenim kortikosteroidima, a onda održava antihistaminicima.

...

Da li se za prištiće po ramenima i leđima nakon izlaganja suncu i morskoj vodi također može reći da je alergija ili samo preosjetljiva koža?

Alergična sam inače na prašak za rublje i nekakav živin spoj kojeg ima u kozmetici, kad od toga dobijem osip to nisu prištići nego uobičajeni dermatitis, dakle suha, crvena koža, praćeno svrbežom.
Ovo što dobijem po ramenima preko ljeta su baš prištići, mislila sam da je od kreme za sunčanje, no sad ju nisam koristila i opet se pojavilo. Prisutan je i svrbež :rolleyes:
To se smiri kad nisam na suncu ali sad sam stalno u kratkom, ne mogu ga izbjeći :ne zna:

tanveer
12.07.2012., 15:59
Da li se za prištiće po ramenima i leđima nakon izlaganja suncu i morskoj vodi također može reći da je alergija ili samo preosjetljiva koža?

Alergična sam inače na prašak za rublje i nekakav živin spoj kojeg ima u kozmetici, kad od toga dobijem osip to nisu prištići nego uobičajeni dermatitis, dakle suha, crvena koža, praćeno svrbežom.
Ovo što dobijem po ramenima preko ljeta su baš prištići, mislila sam da je od kreme za sunčanje, no sad ju nisam koristila i opet se pojavilo. Prisutan je i svrbež :rolleyes:
To se smiri kad nisam na suncu ali sad sam stalno u kratkom, ne mogu ga izbjeći :ne zna:

osim alergijskih reakcija (koje su ipak rijetke), koža nam na sunce, u samoobrani, normalno reagira zadebljavanjem površinskog sloja i pojačanom pigmentacijom; dosta je čest slučaj da se tada lojne žlijezde (one male, koje se nalaze pored svakog korijena sitnih dlačica na koži) začepe tim tvrdjim slojem i stvaraju prištiće. blaga ali svakodnevna dermoabrazija pomaže, ako je to u pitanju.

na sunce ne smijete ako koristite jača sredstva (tipa AHA kiselina), ali nakon tuširanja i njeżnog četkanja ledja uvečer możete nanijeti losion s BHA, a ujutro obavezno sredstvo za zaštitu od sunca (a možda ćete i njega morati promijeniti, neki su dosta skloni zatvarati pore)

...

SuperCow
13.07.2012., 00:04
osim alergijskih reakcija (koje su ipak rijetke), koža nam na sunce, u samoobrani, normalno reagira zadebljavanjem površinskog sloja i pojačanom pigmentacijom; dosta je čest slučaj da se tada lojne žlijezde (one male, koje se nalaze pored svakog korijena sitnih dlačica na koži) začepe tim tvrdjim slojem i stvaraju prištiće. blaga ali svakodnevna dermoabrazija pomaže, ako je to u pitanju.

na sunce ne smijete ako koristite jača sredstva (tipa AHA kiselina), ali nakon tuširanja i njeżnog četkanja ledja uvečer możete nanijeti losion s BHA, a ujutro obavezno sredstvo za zaštitu od sunca (a možda ćete i njega morati promijeniti, neki su dosta skloni zatvarati pore)

...

Dermatolog mi je dao salicil alkohol, da istrljam kožu nakon tuširanja, navečer, i Beloderm kremu koju ne smijem koristiti duže od par tjedana, to bi mi trebala biti terapija uz obavezno nanošenje sredstva za zaštitu od sunca.

Sad vidim da ih imam i po licu dosta :( i to posebno na mjestima na kojima se lice najviše znoji :mad: U svakom slučaju pokušat ću i s dermoabrazijom, ne može odmoći.
Hvala na odgovoru :top:

tanveer
13.07.2012., 00:45
Dermatolog mi je dao salicil alkohol, da istrljam kožu nakon tuširanja, navečer, i Beloderm kremu koju ne smijem koristiti duže od par tjedana, to bi mi trebala biti terapija uz obavezno nanošenje sredstva za zaštitu od sunca.

Sad vidim da ih imam i po licu dosta :( i to posebno na mjestima na kojima se lice najviše znoji :mad: U svakom slučaju pokušat ću i s dermoabrazijom, ne može odmoći.
Hvala na odgovoru :top:

ako inače imate osjetljivu kožu, salicilni alkohol će vam biti prejak, pa ga razrijedite s belobazom; a ja ni u kojem slučaju ne bih u vrijeme sunčanja stavila kortikosteroidnu kremu na lice...

gledajte - kort-ster su izuzetno efikasni, kratkoročno, izvanredno smiruju upale, ali i vrlo štetni dugoročno. koža se od njih stanjuje, atrofira i gubi sposobnost obnove. osim ako vam je stanje doista kritično, probajte prvo s blažim metodama pilinga. naglašavam - BLAGI piling.

p.s. ako vam je stanje tako loše da morate koristiti kort-steroide - onda potpuno izbjegavajte sunce. ne sa zaštitnim kremama, nego s neizlaskom van.

...

SuperCow
13.07.2012., 13:06
ako inače imate osjetljivu kožu, salicilni alkohol će vam biti prejak, pa ga razrijedite s belobazom; a ja ni u kojem slučaju ne bih u vrijeme sunčanja stavila kortikosteroidnu kremu na lice...

gledajte - kort-ster su izuzetno efikasni, kratkoročno, izvanredno smiruju upale, ali i vrlo štetni dugoročno. koža se od njih stanjuje, atrofira i gubi sposobnost obnove. osim ako vam je stanje doista kritično, probajte prvo s blažim metodama pilinga. naglašavam - BLAGI piling.

p.s. ako vam je stanje tako loše da morate koristiti kort-steroide - onda potpuno izbjegavajte sunce. ne sa zaštitnim kremama, nego s neizlaskom van.

...

Sa salicilnim alk. nisam do sad imala nikakvih problema, reakcije su uvijek bile ok, valjda mi koža nije baš tako jako osjetljiva. A za kortikosteroide znam da mogu biti i štetni, ne koristim ih nikad duže od dva tjedna u komadu ali svake godine tako nekoliko puta... dakle, samo radim pauze između korištenja.
Situacija s kožom sad zaista nije kriminalna, znalo je biti puno gore, sad dosta pazim da ne idem na sunce. Estetski je malo neprivlačno i smeta mi svrbež ali mogu izdržati bez problema, ako ostane ovako cijelo ljeto, meni super. Zato ću i razmisliti o Beloderm kremi, možda bolje da pričeka gora vremena :ne zna:
Imam Dercome clear suspenziju, nisam je još koristila ali probat ću s tim, možda prođe :)

tanveer
13.07.2012., 15:07

... A za kortikosteroide znam da mogu biti i štetni, ne koristim ih nikad duže od dva tjedna u komadu ali svake godine tako nekoliko puta... dakle, samo radim pauze između korištenja.
Situacija s kožom sad zaista nije kriminalna...

Imam Dercome clear suspenziju, nisam je još koristila ali probat ću s tim, možda prođe :)

bila sam odgovarala na prvo pitanje, oko prištića po ramenima i ledjima nakon sunčanja, a nisam shvatila kakvih sve problema imate s kožom. zašto redovno koristite kortikosteroide? zbog tih alergija na detergente i kozmetiku? to nije pravi način nošenja s alergijskim reakcijama. trebate utvrditi na što ste alergični i izbjegavati to, izolirati se (eventualno uzimati antihistaminike ako je izolacija nemoguća). kort- ster će vam dugoročno SIGURNO oštetiti kožu, ne možda.

a zašto bi koristili Dercome? akne? svi ti pripravci čine kožu osjetljivijom na štetno djelovanje sunca (ako imate alergijske dermatitise onda svakako možete reći da imate osjetljivu kožu)

...

SuperCow
13.07.2012., 16:07
bila sam odgovarala na prvo pitanje, oko prištića po ramenima i ledjima nakon sunčanja, a nisam shvatila kakvih sve problema imate s kožom. zašto redovno koristite kortikosteroide? zbog tih alergija na detergente i kozmetiku?
Tako je, kad se jako osujem doktor mi da prvih nekoliko dana kortikosteroide jer osip tako najbrže ode, pa nakon toga samo održavam blažim sredstvima :ne zna: Doduše, tek sam prošlo ljeto otkrila alergiju na prašak i kozmetiku i otkad sam ih počela izbjegavati stanje je super, tako da sam zadnji put Beloderm koristila prije zime. Do tada je to bilo puno češće...
to nije pravi način nošenja s alergijskim reakcijama. trebate utvrditi na što ste alergični i izbjegavati to, izolirati se (eventualno uzimati antihistaminike ako je izolacija nemoguća). kort- ster će vam dugoročno SIGURNO oštetiti kožu, ne možda.

Istina, prije nego sam otišla na testiranje mazala sam se kortikosteroidima a da nisam znala ni što mi je ni zašto mažem :504:
Kažem, cijele godine je funkcioniralo izbjegavanje stvari na koje sam alergična, sad me jedino ovo sunce malo unazadilo ali riješit ćemo i to :)

a zašto bi koristili Dercome? akne? svi ti pripravci čine kožu osjetljivijom na štetno djelovanje sunca (ako imate alergijske dermatitise onda svakako možete reći da imate osjetljivu kožu)
...

Dercome sam dobila uz riječi da nije jako agresivan i da ga mogu koristiti u kombinaciji s tim alkoholom :ne zna: sad mi ništa nije jasno :D inače problema s uobičajenim aknama, nečistom kožom i sl., nemam

tanveer
13.07.2012., 16:25
@SuperCow - ako ste tu, onda bi možda mogle razriješiti ova pitanja :)

dobro ste rekli - doktori prepisuju kort-ster jer se tako osip najbrže povuče. medjutim, to djelovanje smirivanja upale niti je trajno, niti je bez štetnih nuspojava. nemojte ih koristiti.

otopina salicilne kiseline, nakon koje stavite sasvim neutralnu hidratantnu kremu ili losion na kožu (poput belobaze) će vam napraviti taj blagi piling o kome smo već pričali. to je primjena uvečer, odn. ne prije sunčanja.

niste mi rekli - zašto bi koristili Dercome? on sam po sebi nije jako agresivan, ali ne razumijem u koju svrhu bi ga koristili, a nije ga dobro stavljati na kožu koja se izlaže suncu

...

COCO CHANEL 23
28.07.2012., 14:35
Na moru sam i nisam blizu svog liječnika pa bih molila ako bi mi vi odg na pitanje...imam ponekad napadaje alergije na pelud i te stvari, sad me uhvatio kašalj koji mislim da je alergijski i počela sam piti Xyazal - inače to pijem za alergiju na sunce koja mi izbije po koži, ali ove godine je nije bilo, pa me zanima u uputama piše jedna tableta dnevno, jel se može popit više od toga ako kašalj i dalje traje i nakon popijene jedne tablete, razmak bi bio kojih 12 sati? Jel mogu kombinirati panatus za kašalj uz to, ili ne? Hvala...

tanveer
28.07.2012., 16:14
Na moru sam i nisam blizu svog liječnika pa bih molila ako bi mi vi odg na pitanje...imam ponekad napadaje alergije na pelud i te stvari, sad me uhvatio kašalj koji mislim da je alergijski i počela sam piti Xyazal - inače to pijem za alergiju na sunce koja mi izbije po koži, ali ove godine je nije bilo, pa me zanima u uputama piše jedna tableta dnevno, jel se može popit više od toga ako kašalj i dalje traje i nakon popijene jedne tablete, razmak bi bio kojih 12 sati? Jel mogu kombinirati panatus za kašalj uz to, ili ne? Hvala...

nitko vam ne može na osnovu tako malo podataka pouzdano reći da li je kašalj alergijski ili ne. da li je suh ili produktivan? (kašalj kojim nešto izbacujete iz sebe ne treba suzbiti po svaku cijenu) kakvog ste inače zdravlja?

panatus sam po sebi nije u sukobu s antihistaminicima, ali opet ima neke svoje druge kontraindikacije - pročitajte listu prije nego ga uzmete.

moguće je i da tako prikrijete simptome bakterijske (ili virusne itd infekcije), pa ako to potraje dulje od 3 dana ipak idite do obližnje ambulante da vam poslušaju pluća.

edit: sad sam tek uočila dio pitanja - ne, oralno primjenjenim antihistaminicima treba neko vrijeme da počnu djelovati, kašalj neće smiriti češća ili veća doza Xyzala

...

COCO CHANEL 23
28.07.2012., 18:56
nitko vam ne može na osnovu tako malo podataka pouzdano reći da li je kašalj alergijski ili ne. da li je suh ili produktivan? (kašalj kojim nešto izbacujete iz sebe ne treba suzbiti po svaku cijenu) kakvog ste inače zdravlja?

panatus sam po sebi nije u sukobu s antihistaminicima, ali opet ima neke svoje druge kontraindikacije - pročitajte listu prije nego ga uzmete.

moguće je i da tako prikrijete simptome bakterijske (ili virusne itd infekcije), pa ako to potraje dulje od 3 dana ipak idite do obližnje ambulante da vam poslušaju pluća.

edit: sad sam tek uočila dio pitanja - ne, oralno primjenjenim antihistaminicima treba neko vrijeme da počnu djelovati, kašalj neće smiriti češća ili veća doza Xyzala

...

Hvala na odg, mislim da ću sutra do ambulante da vidim, mislim da ipak nije posrijedi alergija jer sad imam i temperaturu 37,ali nikakve druge simptome kao što su primjerice curenje nosa itd koje bi inače bile vezane za prehladu...ma to se vuče već nekih tjedan dana i više, uglavnom počelo je malim kašljucanjem predvečer, suhi kašalj, po noći bi se smirilo i onda tokom dana možda koji bih put zakašljucala pa nisam ništa pila, onda je nestalo na jedan, dva dana, u to vrijeme je puhala bura i malo sam se smrzla vani pa moguće da se zato opet pojavilo...od četvrtka navečer je odjednom počelo jako neugodno, škaljanje nosa i pluća i konstatni, jaki kašalj....pa sam počela piti antihistamik, tokom noći mi je bolje ali tokom dana i dalje kašljem, a sad vidim da imam i malu temp...budem vidjela sa doktorom, hvala još jednom :)

trešnjica
29.07.2012., 13:19
Može mi tko dati savjet? Ima par dana na trbuhu su mi se počele pojavljivtai blijedo crvenkaste točkice, po cijelom trbuhu, malo prema leđima. Nisam trbuh izlagala suncu već ima dosta. Je li to alergijska reakcija na nešto? Pokušavam se vratiti danima unazad da vidim jesam li išta konzumirala van uobičajenog...ne sjećam se da mi se ovo ikad dogodilo.

tanveer
29.07.2012., 16:33
Može mi tko dati savjet? Ima par dana na trbuhu su mi se počele pojavljivtai blijedo crvenkaste točkice, po cijelom trbuhu, malo prema leđima. Nisam trbuh izlagala suncu već ima dosta. Je li to alergijska reakcija na nešto? Pokušavam se vratiti danima unazad da vidim jesam li išta konzumirala van uobičajenog...ne sjećam se da mi se ovo ikad dogodilo.

osim alergija na neku hranu ili piće, kontaktnog dermatitisa na neku supstancu (novi dezodorans? omekšivač rublja?), tako se manifestiraju i neke virusne, bakterijske odn. toksinske infekcije (herpes, psorijaza, šarlah itd.). neki problem s imunitetom u zadnje vrijeme? bez pregleda i više podataka bojim se da neće biti moguće jasno odrediti.

ako potraje, mora to pogledati liječnik, nema druge.

...

trešnjica
30.07.2012., 00:01
Preoširilo se na leđa ali je jedva vidljivo, nekako bljedunjavo :ne zna: MOže li to biti od sintetike? Prije par dana sam isprobavala neku majicu i sumnjiva mi je.

tanveer
30.07.2012., 00:18
Preoširilo se na leđa ali je jedva vidljivo, nekako bljedunjavo :ne zna: MOže li to biti od sintetike? Prije par dana sam isprobavala neku majicu i sumnjiva mi je.

da je u pitanju alergija na neki materijal koji je samo na trenutak dotaknuo kožu, osip bi izbio u cijeloj površini doticaja odjednom, ne bi se postepeno i lagano širio nekoliko dana kasnije. bit će ipak neki drugi uzrok

...

Felix 3575
30.07.2012., 09:59
Dali su se ikome povukle alergije nakon nekog vremena???

tanveer
30.07.2012., 15:43
Dali su se ikome povukle alergije nakon nekog vremena???

da, događa se ponekad (fala bogu :)). neobično je, zapravo, koliko je to stanje ćudljivo i promjenjivo. u jednom trenutku ništa, najednom krene, bukne, pa se smiri, možda i više nikad ne vrati.

definitivno (medicinski, mislim) je povezano sa općim stanjem cijelog organizma i psiho-fizičkim stresom.

...

JaneDoe125
09.08.2012., 10:50
ciaos imam pitanje...dal se moze postat alergican na nesto s 27,28 god? nikad nisam imala s alergijama problema sad nemrem otic van bez maramica..u zadnjih par god...2 sata rolanja na jarunu u 6 mj ja potrosim 2 paketa maramica ..to nije bas normalno jel?:D razmisljam da idem doktoru da se testiram pa da vidim al jos uvijek si brijem da mozda ja nest neizmisljam tu ?:ne zna: inace zdravlje mi je ok,rijetko sam bolesna,prehlada prek zime samo i to... sad nakon mora isto kišem malo me svrbi grlo..a doma sam, slabo van idem..neznam..prehlada mislim nije jer mi nos necuri ni nist...samo kisem..oko 5 puta na dan....

hrvoje dr.
09.08.2012., 11:02
ciaos imam pitanje...dal se moze postat alergican na nesto s 27,28 god? nikad nisam imala s alergijama problema sad nemrem otic van bez maramica..u zadnjih par god...2 sata rolanja na jarunu u 6 mj ja potrosim 2 paketa maramica ..to nije bas normalno jel?:D razmisljam da idem doktoru da se testiram pa da vidim al jos uvijek si brijem da mozda ja nest neizmisljam tu ?:ne zna: inace zdravlje mi je ok,rijetko sam bolesna,prehlada prek zime samo i to... sad nakon mora isto kišem malo me svrbi grlo..a doma sam, slabo van idem..neznam..prehlada mislim nije jer mi nos necuri ni nist...samo kisem..oko 5 puta na dan....
dal se moze postat alergican na nesto s 27,28 god? Naravno da može.
to nije bas normalno jel? Obzirom da 20-30 posto Hrvata boluje od alergije /uključujući i mene/ rekao bih da je prilično normalno.
Možete uzeti neki antihistaminik npr. Belodin,Aerius,te kod jače izraženih tegoba s nosom neki intranazalni steroid npr. Tafen,Rinoco i sl.

HiP
28.08.2012., 11:11
Gdje se to radi, dal posoji kakva privatna poliklinika?
Naime, dosta mi je hitno a ne znam kud da se obratim. Moram napraviti MR hipofize sa kontrastom, a imam osnovanu sumnju da sam alergična na jod (jako burno reagirala na Betadin vaginalete). I sad mi neće raditi MR prije nego donesem rezultate od tog ispitvanja.
Mada mi nije jasno zašto, jer navodno da u tom kontrastu za MR nema joda, a rekli mi u poliklinici da ipak to moram svakako napraviti (Medikol)?

Dal ima netko tko zna nešto o tome?

hrvoje dr.
28.08.2012., 17:59
Gdje se to radi, dal posoji kakva privatna poliklinika?
Naime, dosta mi je hitno a ne znam kud da se obratim. Moram napraviti MR hipofize sa kontrastom, a imam osnovanu sumnju da sam alergična na jod (jako burno reagirala na Betadin vaginalete). I sad mi neće raditi MR prije nego donesem rezultate od tog ispitvanja.
Mada mi nije jasno zašto, jer navodno da u tom kontrastu za MR nema joda, a rekli mi u poliklinici da ipak to moram svakako napraviti (Medikol)?

Dal ima netko tko zna nešto o tome?
Probajte na KB Sveti Duh.

HiP
28.08.2012., 18:36
Probajte na KB Sveti Duh.

To sam i napravila, naručena sam :)

El Gato Félix
07.09.2012., 17:02
usporen, Vaš post premješten je ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?p=41188298#post41188298) (kliknuti na link). Radi se o temi "Alergološko testiranje" jer se pitanje upravo na to i odnsoi.

sif9n
12.09.2012., 08:35
Od prije dvije godine muku mucim sa sobom, stalno curenje nosa, jak i trenutan svrbez na vrhu nosa a potom kiihanje po više puta, a posljednju godinu dana rijetko osjetim miris i okus... da li je to mozda zbog ucestalog ispuhivanja nosa ili... Ima li tko slicnih problema? I da napomenem da sam radio alergo test i da je negativan,alergičan sam samo na zivotinjsku dlaku, s kojom nemam cesto doticaj...
Ima li mi tko sta za preporuciti, neke kapi ili....

Pomagajte :503:

Ivanicapeca
12.09.2012., 08:46
Od prije dvije godine muku mucim sa sobom, stalno curenje nosa, jak i trenutan svrbez na vrhu nosa a potom kiihanje po više puta, a posljednju godinu dana rijetko osjetim miris i okus... da li je to mozda zbog ucestalog ispuhivanja nosa ili... Ima li tko slicnih problema? I da napomenem da sam radio alergo test i da je negativan,alergičan sam samo na zivotinjsku dlaku, s kojom nemam cesto doticaj...

Ponovi testove kao i krvne testove na antitijela.Za prvu pomoc nabavi Claretine,idu i bez recepta.Nakon prve 2 bi ti trebalo biti bolje.Isto tako zatrazi u putnicu za pregled i pretrage kod pulmologa.

COCO CHANEL 23
12.09.2012., 09:30

Odi kod pulmologa pa će oni znati kako ti pomoći...za nos baš i ne preferiram korištenje kortikosteroida ako nije nužno - meni baš nije pomogao nikakav sprej, možda samo da ispireš aqvamarisom nosnice, a što se tiče tabletica možda ti daju nešto jače, telfast ili xyazal su meni najbolji ali oni idu na recept, odi kod pulmologa u svakom slučaju :)

hrvoje dr.
13.09.2012., 17:37

Treba stati na loptu.
Prvo i osnovno kakvi su to problemi s disanje?
Drugo ali ne manje važno imate li kakvu dg. i th. ?
Inače iz dijagnoze slijedi terapija.

Salkan114
14.10.2012., 17:50
Od rođenja nikad nisam imao prob. sa alergijom , međutim kad sam poceo ono "odrastat" pubertet i tako to , javlja mi se , crvene tackice a kasnije skroz pocrveni prvo vrat pa onda se javlja po stomaku , ne svrbi nista samo malo pecka ...sta bi to moglo bit , da li je sto sam jos u pubertetu ilii...jer ranije nisam bio alergican ama bas ni na sta -:/ radio sam alergo test , i vidio sam na sta sam sve alergican , na neku vrstu hrane , međutim svaki dan jedem , i nista se ne pojavljuje ..i stvarno ne znam st abi vise ..imam 17 godina , i u zadnjih mjesec dana nije mi se pojavljivalo ama bas nista , i mislio sam ono gotovo je , prevaziso sam to , međutim sad mi se o5 malo pocelo pojavljivat , vrat pocrvenio , ali samo od sebe nestane ..sta bi to moglo bit ...? :/

Ivanicapeca
25.11.2012., 10:42
Jucer sam bila u posjeti obotelji s 2 macke i psom,zive u pod Sljemenskoj zoni i uzasno sam na nesto izreagirala. Radila sam proljetos testove i ispalo je da sam alergicna na prasinu (ne i grinje),ambroziju,brezu i crkvinu. Sve ostalo je bilo negativno. Mislim aa mi je smetala dlaka.Jeli moguce da koza ne izreagira a da antitijela postoje?

Aštaš
25.11.2012., 12:40
možda ti nisu niti radili test na životinjsku dlaku jer to u zadnje vrime ka ne rade po defaultu

shtrumfeta
25.11.2012., 16:06
Ja počinjem sumnjati da sam alegrična na parfeme :(
Prije 2 tjedna dobila sam užasan osip ispod pazuha koji ne prolazi (vjerojatno od dezića, ali ne koristim ga od tada :ne zna: ), sinoć su ljudi primjetili da mi je vrat crvenkast (od parfema valjda), a maloprije sam otkrila da me tjeme pecka jer sam bojila izrast... a sve navedno ima kojekakve parfemske dodatke u sebi.. :(
Ima li netko sličnih problema?

Ivanicapeca
25.11.2012., 23:26
možda ti nisu niti radili test na životinjsku dlaku jer to u zadnje vrime ka ne rade po defaultu

Radili su,tehnicar mi je sve tumacio sto radi i dobila sam nalaz sa svim mjerenjima. Radi se prvo po skupinama,pa je tako obuhvacena zivotinjska dlaka koja je bila negativna.Da je kojim slucajem bila pozitivna,razradili bi to detaljnije.

Aštaš
26.11.2012., 08:55
možda si postala i na životinje u međuvremenu :/

ja prije 2 godine nisam bio na ništa alergičan i onda odjednom dobijem max 6 na RAST-u na brezu :ne zna:

Ivanicapeca
27.11.2012., 22:09
možda si postala i na životinje u međuvremenu :/

ja prije 2 godine nisam bio na ništa alergičan i onda odjednom dobijem max 6 na RAST-u na brezu :ne zna:

Pa je li moguće da je moguće kroz pola godine :confused:
Uvijek sam imala neku osjetljivost najviše u djetinjstvu i najčešće ljeti i to vjerojatno na crkvinu, al nakon trudnoće se stvar totalno razdivljala i na proljeće mi je bilo grozno. Počelo je nekom virozom i onda je došla breza pa asmatični napadaji, koma.
Šta sad, dal da tražim da mi i to dodatno opet testiraju?:misli:

Horoscope
28.11.2012., 03:36
Pozdrav
Alergična sam na dosta vrsti trava i drveća, većina mi je u maloj razini, no najveći problem imam sa brezom i ljeskom koje cvijetaju u proljeće te sa ambrozijom krajem ljeta...uglavnom me tada uhvati faza alergije i traje 1-2 mj. To podrazumijeva kihanje, nos curi ili je zaštopan, suzne oči. (također imam astmu, no blagi oblik i nije mi se dosad nikad očitavala uz alergije). Od lijekova jedino koristim Operil kapi, zaista mi pomognu ali zanima me koje su tablete dobre protiv tih peludnih alergija?
Hvala

Aštaš
28.11.2012., 09:27
Pa je li moguće da je moguće kroz pola godine :confused:
Uvijek sam imala neku osjetljivost najviše u djetinjstvu i najčešće ljeti i to vjerojatno na crkvinu, al nakon trudnoće se stvar totalno razdivljala i na proljeće mi je bilo grozno. Počelo je nekom virozom i onda je došla breza pa asmatični napadaji, koma.
Šta sad, dal da tražim da mi i to dodatno opet testiraju?:misli:

Hmm, zanimljivo je da je i meni počelo nekom virozom sredinom zime koja je duže trajala i prešla u kašalj. Onda je doša četvrti misec, a taj kašalj se malo i pogorša pa sam napokon otiša doktoru. I eto, ispalo da je alergija na brezu (i lijesku 5, i još sitno trava i ambrozije).

Idi, testiraj, bitno znat šta treba izbjegavat.
Btw. ne znam jel psihološki ili šta, ali otkad sam se odselio u drugi stan, imam dojam da mi je bolje šta se tog tiče. Prošli stan je bio dosta suh i vruć i na sedmom katu. Ovaj mi je prizemlje i dosta hladan. :ne zna:
I da, ovo proljeće sam za vrime breze koristio Flixonase koji mi je otklonio sve simptome. Ispalo je da bi meni kašalj nastajao radi cijeđenja unatrag iz nosa, pogotovo za vrime sna. Pretpostavljam da bi tebi preporučili da, ako već ne možeš izbjeć životinje, prije susreta s njima uzmeš claritine ili belodin ili nešto slično.

Klepsidra
28.11.2012., 11:25
Pozdrav,
nikad nisam bila alergicna ni na sta...imam 35 godina i u posljednje vrijeme imala sam suhi kasalj i izbacivala sam šljam sa tim...i to je prestalo ali kasalj nije...stalno mi je bilo suvo u grlu i poalo mi se povracalo. Nisa isla ljekaru ali sam otisla u apoteku da uzmem nesto...uz sve opisano blago me ponekad gusilo kao da ne mogu udahuti...inace pusac sam...u apoteci su mi preporucili sirup i sitne tablete flonidal koje sam pila 2x i 2 dana sirup i prestane me i prestane piti.....medjutim nakon 1 dana opet osjetim da se simptomi vracaju i ja opet pocnem piti....da li bi to mogla biti alergija na nesto?

Ivanicapeca
28.11.2012., 15:25
Pozdrav,
nikad nisam bila alergicna ni na sta...imam 35 godina i u posljednje vrijeme imala sam suhi kasalj i izbacivala sam šljam sa tim...i to je prestalo ali kasalj nije...stalno mi je bilo suvo u grlu i poalo mi se povracalo. Nisa isla ljekaru ali sam otisla u apoteku da uzmem nesto...uz sve opisano blago me ponekad gusilo kao da ne mogu udahuti...inace pusac sam...u apoteci su mi preporucili sirup i sitne tablete flonidal koje sam pila 2x i 2 dana sirup i prestane me i prestane piti.....medjutim nakon 1 dana opet osjetim da se simptomi vracaju i ja opet pocnem piti....da li bi to mogla biti alergija na nesto?

Mislim da je kod tebe prije neki nadrazaj zbog suhog zraka i pusenja,posto nemas drugih simptoma.

hrvoje dr.
29.11.2012., 14:03
Pozdrav
Alergična sam na dosta vrsti trava i drveća, većina mi je u maloj razini, no najveći problem imam sa brezom i ljeskom koje cvijetaju u proljeće te sa ambrozijom krajem ljeta...uglavnom me tada uhvati faza alergije i traje 1-2 mj. To podrazumijeva kihanje, nos curi ili je zaštopan, suzne oči. (također imam astmu, no blagi oblik i nije mi se dosad nikad očitavala uz alergije). Od lijekova jedino koristim Operil kapi, zaista mi pomognu ali zanima me koje su tablete dobre protiv tih peludnih alergija?
Hvala
Mogu se koristi antihistaminici npr. Belodin,Aerius i sl.,
intranazalni steroid npr. Tafen,Rinoco i sl.,
antiasmatici sa ili bez bronhodilatatora dugog djelovanja - Alvesco,Tafen,Flixotide
Seretide,Foster,Symbicort.
bronhodilatator kratkog djelovanja -Ventolin
Što od toga uzeti zavisi od simptoma i kl. slike.

Pozdrav,

Mislim da je kod tebe prije neki nadrazaj zbog suhog zraka i pusenja,posto nemas drugih simptoma.
Sličnog sam mišljenja uz nadopunu da obavezno treba prestati pušiti te na kl. indikaciju učiniti alergo.-pulmološku obradu spirometrija,prick test i sl.

Rebbit
03.02.2013., 17:20
Pozdrav,

evo prvi put pišem ovdje na ovom pdf-u, pa bih vas htio upitat u vezi alergija.

Znači, koliko znam nisam na ništa alergičan (makar to zna bit zabluda, ali ništa mi se dosad nije manifestiralo kao alergija), ali me zanima postoji li možda nešto što bih mogao ispitati??

evo da nabrojim manifestacije koje znam da izazivaju alergiju kod drugih:
1. nekad kada čistim tepih i sl. gdje ima puno prašine tu me uhvati kihanje, ali onako, 2-3 puta kihnem i gotovo,
2. insekti sumnjam, preživio hrpe uboda pčela, osa, komaraca, obada i sl. smeća, nikad ništa osim crvenog i natečenog na tom mjestu dan-dva.
3. volim proljeće, volim cvijeće, svjež miris, zrak, etc.. isto nikad nikakve manifestacije alergija s peludom....
4. od hrane čisto sumnjam, jedem svakakve orašaste plodove, kikirikija sam poždero na tone, jaja isto, ribu ne volim, jedem samo lignje, mlijeko pijem svaki dan + ostale ml. proizvode.
5. imao i mačke i pse, volim životinje, čak mi je soba znala bit cijela puna dlaka od tih živina, ali isto ništa...

eto, u punih 25g. ne sjećam se ničega što bi moglo djelovat na mene.

Zanima me, znači kao što sam napisao gore, postoji li možda nešto što bih mogao ispitati?

naravno, da kucnem u drvo da tako i ostane :zubo:

tanveer
03.02.2013., 17:34
Znači, koliko znam nisam na ništa alergičan (makar to zna bit zabluda, ali ništa mi se dosad nije manifestiralo kao alergija), ali me zanima postoji li možda nešto što bih mogao ispitati??
...

Zanima me, znači kao što sam napisao gore, postoji li možda nešto što bih mogao ispitati?

ako nemaš apsolutno nikakvih znakova alergija - što bi se tu moglo ispitivati? i u koju svrhu? :ne zna:

ne postoji test koji ti može reći hoćeš li jednog neodređenog dana u budućnosti postati osjetljiv na nešto... a zasad si ok. kucni u drvo. :confused: u čemu je pitanje?

...

Rebbit
03.02.2013., 18:02
m mislim,
ne ispitivat u nekoj klinici i sl.
nego, ovako doma u kućnoj radinosti :D

da, znam da ne postoji, al mislio sam, mozda se neke stvari pocnu manifestirat poslije 20te i sl...
naravno, znam da mogu jedne godine postat alergian i da ga hebes to je to...

nisam nista lose mislio, samo se brinem za svoju guzu :D

tanveer
03.02.2013., 18:06
još uvijek ne razumijem zašto bi to netko ispitivao... 'ne crtaj vraga na zid', govorili su naši stari, i to ne bez veze :) kad ti nešto bude smetalo, znat ćeš, budi bez brige

...

Bijela maca
03.02.2013., 21:31
Kašljem već mjesec dana...malo se smiri pa opet krene...a i nos mi je jako začepljen...e sada, bila sam prvo kod doktora, gdje je utvrđeno cijeđenje iz nosa u grlo, mala temp tjedan dana, prepisano inhaliranje, bilo malo bolje, ali sam otišla i kod pulmologa...jer me malo "gušilo", a imam te sitne alergije na grinje...e sada pošto su mi prepisali tamo dosta toga za uzimati..ja se ipak pitam, jel moguće imati malu temperaturu na alegiju? (37, 1), spirometrija je ok, ali doktorica je dala melarth tablete, telfast i neki sprej za nos...popila taj melarth,ali cijeli dan imam osjećaj da mi je utrnio jezik i bolno mi je grlo kod gutanja??, od tog spreja mi se nos još više začepio?? i sve skupa gore se osjećam nego prije terapije...:(...i što sada, da prekinem sa svime?

hrvoje dr.
04.02.2013., 16:04
m mislim,
ne ispitivat u nekoj klinici i sl.
nego, ovako doma u kućnoj radinosti :D

da, znam da ne postoji, al mislio sam, mozda se neke stvari pocnu manifestirat poslije 20te i sl...
naravno, znam da mogu jedne godine postat alergian i da ga hebes to je to...

nisam nista lose mislio, samo se brinem za svoju guzu :D
Dakle vas zanima dali ćete recimo od 2020 g. pa svake nadalje kihati na recimo ambroziju?
Ako je vaš odg. potvrdan. Onda ide ovakav odg.
To nije moguće znati. A i da znate neznam što bi pduzeli

hrvoje dr.
04.02.2013., 16:05
Kašljem već mjesec dana...malo se smiri pa opet krene...a i nos mi je jako začepljen...e sada, bila sam prvo kod doktora, gdje je utvrđeno cijeđenje iz nosa u grlo, mala temp tjedan dana, prepisano inhaliranje, bilo malo bolje, ali sam otišla i kod pulmologa...jer me malo "gušilo", a imam te sitne alergije na grinje...e sada pošto su mi prepisali tamo dosta toga za uzimati..ja se ipak pitam, jel moguće imati malu temperaturu na alegiju? (37, 1), spirometrija je ok, ali doktorica je dala melarth tablete, telfast i neki sprej za nos...popila taj melarth,ali cijeli dan imam osjećaj da mi je utrnio jezik i bolno mi je grlo kod gutanja??, od tog spreja mi se nos još više začepio?? i sve skupa gore se osjećam nego prije terapije...:(...i što sada, da prekinem sa svime?
Temp. i alergija nemaju veze.
Koja je dijagnoza i nalaz pulmologa?

Bijela maca
04.02.2013., 19:10
Temp. i alergija nemaju veze.
Koja je dijagnoza i nalaz pulmologa?

Spirometrija ok, inače mala alergija na pelin i grinje, kožno testirano, nikakvi drugi dodatni testovi....znači rinitis, astma pod upitnikom za sada...

Ali evo ja opet imam temp 37, 1, grlo boli, kašljem i dalje... išla kod doktora opet pa mi je dao sumamed 3 dana pa ćemo vidjeti....hvala :)

ms3
04.02.2013., 21:03
Spirometrija ok, inače mala alergija na pelin i grinje, kožno testirano, nikakvi drugi dodatni testovi....znači rinitis, astma pod upitnikom za sada...

Ali evo ja opet imam temp 37, 1, grlo boli, kašljem i dalje... išla kod doktora opet pa mi je dao sumamed 3 dana pa ćemo vidjeti....hvala :)

popij koju telfast tbl (imaš ih kupit u ljekarni) ako ti pomogne onda je alergija,,,

Bijela maca
05.02.2013., 10:07
popij koju telfast tbl (imaš ih kupit u ljekarni) ako ti pomogne onda je alergija,,,

Ok, telfast korisim već godinama ponekad, ali mene sada zanima jel mogu ja uz sumamed špricati nos sa Rhinocort sprejem i piti antihistaminik tablete, koliko vidim u uputama nema nikakvih kontraindikacija?

ms3
05.02.2013., 12:38
Ok, telfast korisim već godinama ponekad, ali mene sada zanima jel mogu ja uz sumamed špricati nos sa Rhinocort sprejem i piti antihistaminik tablete, koliko vidim u uputama nema nikakvih kontraindikacija?

može, nema interakcija

MilaV
05.02.2013., 12:43
alergije su sje****...ja na aeriusu već dvije godine, isto slaganom temperaturom kad je najgore.a onda ništa ne pomaže. pere me par dana, curi sve ko ludo i na kraju se sve zaštopa :504: svašta sam isprobavala..zadnji put sam na kraju popila maxflu i pomogao je jer mi je odštopao nos!!

tanveer
05.02.2013., 13:45
@Bijela maca i MilaV - miješate alergije s virusnim i bakterijskim infekcijama dišnog sustava (kod kojih dolazi do povišenja temperature).

lijekovi za alergiju vas ne štite od virusa i bakterija (koji uzrokuju prehlade, sinusitis, laringitis, anginu, bronhitis itd.), niti pomažu kod njih. također, liječenje bakterijskih i virusnih infekcija neće utjecati na alergije. te bolesti možete imati istovremeno, i za to vrijeme ćete trebati uzimati lijekove za oboje - ali to ne znači da je jedna bolest uzrok drugoj.

neki sastojci nekih od lijekova pomažu i kod alergija i kod virusne prehlade - oni koji stezanjem kapilara u sluzokoži u nosu povećavaju prohodnost i olakšavaju disanje. no to je liječenje pojedinih simptoma, ne znači da su bolesti iste.

...

Bijela maca
05.02.2013., 13:59
Puno hvaala svima na odgovorima :)

Ma znam ja da je temperatura već druga stvar...samo sam ipak htjela provjeriti...jer svaki put mi počne sa šumovima u plućima i kašljem, i onda se ja kljukam tim antihistaminicima jer se uplašim da se gušim jer zna biti malo neugodno...dok naravno ne dobijem temperaturu i ne završim na lijekovima...pa se sve tek tada smiri...dok kod alergje su uvijek "blaži" simptomi, škakljanje, curenje iz nosa, blaži kašalj...(barem kod mene)...hvala još jednom, valjda napokon prođe jer ovako se mučim već 2 tjedna...:rolleyes:

Bijela maca
14.02.2013., 14:02
Zanima me razlika između telfasta 120 mg i Xyazala, jel su oboje jednako učinkoviti kao antihistaminici ili ima neka razlika?

body halleck
14.02.2013., 21:31
Zanima me razlika između telfasta 120 mg i Xyazala, jel su oboje jednako učinkoviti kao antihistaminici ili ima neka razlika?

Oba su lijeka izvrsna u ublažavanju alergijskih reakcija posredovanim liberacijom histamina. Naravno, kao i kod svakog drugog lijeka, katkad postoje individualne razlike u efikasnosti lijeka, kao i u profilu eventualnih nuspojava.
Ako Telfast 120mg ne zaodvoljava, ima smisla promijeniti terapiju, možda se Xyzal pokaže efikasniji.

Bijela maca
15.02.2013., 11:02
Oba su lijeka izvrsna u ublažavanju alergijskih reakcija posredovanim liberacijom histamina. Naravno, kao i kod svakog drugog lijeka, katkad postoje individualne razlike u efikasnosti lijeka, kao i u profilu eventualnih nuspojava.
Ako Telfast 120mg ne zaodvoljava, ima smisla promijeniti terapiju, možda se Xyzal pokaže efikasniji.

Hvaala :)

ilejn
15.02.2013., 18:27
alergije su sje****...ja na aeriusu već dvije godine, isto slaganom temperaturom kad je najgore.a onda ništa ne pomaže. pere me par dana, curi sve ko ludo i na kraju se sve zaštopa :504: svašta sam isprobavala..zadnji put sam na kraju popila maxflu i pomogao je jer mi je odštopao nos!!

Isto sam alergičar, ali temperatura zaista nema veze sa alergijom, vjerojatno joj je uzrok onaj sekret iz nosa ili sinusa koji stvara alergija, gdje se nakupe virusi, bakterije. Dok sam bila na telfastu rijetko kad sam 'pobrala' neku infekciju grla, ali evo sad kako ga ne pijem već par mjeseci stalno neke upale grla, viroze, temperature....

Koristila sam dugo i Flixonase, a zatim i Avamis sprej za nos,ali nakon nekog vremena je prestao djelovati.. Nos je ponovno konstantno začepljen. Jel ima koji drugi sprej a da vam pomaže?

paradoxx
22.03.2013., 08:50
Koje su po vama učinkovitije tablete, Aerius ili Xyzal? Ili neke treće? Znam da je to individualno, ali me zanima. Danas sam počeo piti Aerius, ostalo mi je od prošle sezone (provjerio sam rok trajanja, sve u redu :) ). Nadam se da nisam prekasno krenuo, ova duga zima me omela pa se nadam da cvjetanje neće prebrzo početi. Inače sam alergičan na pelud trava i drveća, na ambroziju nisam. I zanimljivo mi je da u Zagrebu nemam gotovo nikakvih simptoma, ali čim odem u Slavoniju, zna biti katastrofa. Koristio sam i Tafen i Flixonase te brojne inhalatore, ali kako više nemam nekih osobitih problema s disanjem, koristim samo Ventolin po potrebi (iako mi zaista jako rijetko treba).

body halleck
22.03.2013., 13:08
Koje su po vama učinkovitije tablete, Aerius ili Xyzal? Ili neke treće? Znam da je to individualno, ali me zanima. Danas sam počeo piti Aerius, ostalo mi je od prošle sezone (provjerio sam rok trajanja, sve u redu :) ). Nadam se da nisam prekasno krenuo, ova duga zima me omela pa se nadam da cvjetanje neće prebrzo početi. Inače sam alergičan na pelud trava i drveća, na ambroziju nisam. I zanimljivo mi je da u Zagrebu nemam gotovo nikakvih simptoma, ali čim odem u Slavoniju, zna biti katastrofa. Koristio sam i Tafen i Flixonase te brojne inhalatore, ali kako više nemam nekih osobitih problema s disanjem, koristim samo Ventolin po potrebi (iako mi zaista jako rijetko treba).

Sam si dao ispravan odgovor.
Dok je Aerius dobar prema tebi, pokloni mu povjerenje i na lokalnim i na općim izborima, a možeš i na EUropskim :mig: Kad iznevjeri tvoja očekivanja, potpiši pristupnicu za Xyzal :D
Kakav si sa lijeskom, brezom, lipom?
Ako znaš par tjedana unaprijed kad ćeš ići u Slavoniju i iskustveno znaš kako ćeš imati problema, konzultiraj svog liječnika, ima li smisla npr.7-10 dana prije odlaska tamo koristiti Tafen,Nasonex,Flixonase... + još par dana nakon povratka.

paradoxx
22.03.2013., 17:30
Sam si dao ispravan odgovor.
Dok je Aerius dobar prema tebi, pokloni mu povjerenje i na lokalnim i na općim izborima, a možeš i na EUropskim :mig: Kad iznevjeri tvoja očekivanja, potpiši pristupnicu za Xyzal :D
Kakav si sa lijeskom, brezom, lipom?
Ako znaš par tjedana unaprijed kad ćeš ići u Slavoniju i iskustveno znaš kako ćeš imati problema, konzultiraj svog liječnika, ima li smisla npr.7-10 dana prije odlaska tamo koristiti Tafen,Nasonex,Flixonase... + još par dana nakon povratka.

Znači ne bi trebalo biti problema prijeći s Aeriusa na Xyzal ako ne bude djelovao? Drveće mi ne smeta tako jako kao trave, jedino me topola ubija. Lipa mi je prije jako smetala, ali više nemam problema s njom. Breza zna ponekad biti problematična.

El Gato Félix
04.04.2013., 16:46
MitsubishiEvo, flyingappletree, hrvoje dr., vaši postovi premješteni su na temu Alergija na toplinu i hladnoću / fizikalna urtikarija (http://www.forum.hr/showthread.php?p=44454759#post44454759) (kliknuti na link).

Clint Beastwood
08.04.2013., 23:59
Pozdrav! Od djetinjstva imam jaku alergiju na mnoge proljetne biljke (proljeće je za mene pakao, najgore je 4. i 5.mj.). Davno sam išao na testiranje i koliko se sjećam na jednoj ruci su me bockali s ne-biljnim alergenima, tipa kućna prašina, perje itd. i tu nisam imao nikakvu reakciju, ali druga ruka, znači ova "biljna", je izgledala poput buzdovana. Doslovno na sve sam bio alergičan (drijenak, pelud masline i bora, divlja raž, maslačak itd.). Tad sam u bolnici primao 30-dnevnu terapiju, tj. svaki radni dan sam primao po jednu injekciju u guz. Iamo sam 10-ak godina i simptomi su nestali sve tamo do 18. ili 19.god., a od tada do danas jednom godišnje kroz cca 2 mjeseca živim kao zombi, s tim što mi se čini da svake godine sve skupa ranije i ranije počinje. Probao sam mnogo toga, zadnje na što sam se dao nagovoriti je bila akupunktura, ali od prokletog bockanja iglicama nije bilo nikakve koristi. Meni čak nije najgore niti to što kišem (znam odvaliti po 30-40 plotuna tako zaglušujućim urlicima da mi cura zatvara prozor "da susjedi ne pomisle tko-zna-što"), niti to što mi iz nosa zna nekad iscuriti i cijeli mali potok vode, niti to što me oči i grlo svrbe da poželim uzeti bruškin i uvući ga u grlo. Ne, najgore od svega je kad mi se nos tako jako začepi da doslovno kroz njega ne mogu udahnuti ni 1%. Ništa. Zero. Čuje se samo jedno veliko ništa. I to traje satima, prošle godine čak i danima, nisam mogao niti pričati od zabetoniranosti. Naravno, koristio sam tijekom godina mnoge sprejeve, Meralis, Olynth, Operil, a potonji je uistinu bušilica, otčepio bi i dimnjak. Zanimljivo je samo što tada, kad na nos uopće ne mogu uvlačiti, a uštrcam sprej, isti se samo slije nazad i iscuri van :D
Meni bi trebao sprej koji je efikasan (kao Operil, ili Olynth recimo), ali da ga smijem koristiti duže, tj. malo više od onih 7-10 dana koliko kao preporučuju max. To je ujedno i moje pitanje, ako itko zna za takav - please let me know. Hvala unaprijed na sugestijama.

body halleck
09.04.2013., 00:09
Pozdrav! Od djetinjstva imam jaku alergiju na mnoge proljetne biljke (proljeće je za mene pakao, najgore je 4. i 5.mj.). Davno sam išao na testiranje i koliko se sjećam na jednoj ruci su me bockali s ne-biljnim alergenima, tipa kućna prašina, perje itd. i tu nisam imao nikakvu reakciju, ali druga ruka, znači ova "biljna", je izgledala poput buzdovana. Doslovno na sve sam bio alergičan (drijenak, pelud masline i bora, divlja raž, maslačak itd.). Tad sam u bolnici primao 30-dnevnu terapiju, tj. svaki radni dan sam primao po jednu injekciju u guz. Iamo sam 10-ak godina i simptomi su nestali sve tamo do 18. ili 19.god., a od tada do danas jednom godišnje kroz cca 2 mjeseca živim kao zombi, s tim što mi se čini da svake godine sve skupa ranije i ranije počinje. Probao sam mnogo toga, zadnje na što sam se dao nagovoriti je bila akupunktura, ali od prokletog bockanja iglicama nije bilo nikakve koristi. Meni čak nije najgore niti to što kišem (znam odvaliti po 30-40 plotuna tako zaglušujućim urlicima da mi cura zatvara prozor "da susjedi ne pomisle tko-zna-što"), niti to što mi iz nosa zna nekad iscuriti i cijeli mali potok vode, niti to što me oči i grlo svrbe da poželim uzeti bruškin i uvući ga u grlo. Ne, najgore od svega je kad mi se nos tako jako začepi da doslovno kroz njega ne mogu udahnuti ni 1%. Ništa. Zero. Čuje se samo jedno veliko ništa. I to traje satima, prošle godine čak i danima, nisam mogao niti pričati od zabetoniranosti. Naravno, koristio sam tijekom godina mnoge sprejeve, Meralis, Olynth, Operil, a potonji je uistinu bušilica, otčepio bi i dimnjak. Zanimljivo je samo što tada, kad na nos uopće ne mogu uvlačiti, a uštrcam sprej, isti se samo slije nazad i iscuri van :D
Meni bi trebao sprej koji je efikasan (kao Operil, ili Olynth recimo), ali da ga smijem koristiti duže, tj. malo više od onih 7-10 dana koliko kao preporučuju max. To je ujedno i moje pitanje, ako itko zna za takav - please let me know. Hvala unaprijed na sugestijama.

- Vjerojatno si zakasnio ovu sezonu pa nemoj čuda očekivati, no, ima nade za znatno olakšanje navedenih simptoma.

- Čim prije konzultiraj svog liječnika/liječnicu po pitanju primjene:
1. inhalacijskih kortikosteroida, npr. Nasonex (smiju ga koristiti i trudnice ako postoji indikacija, pa je to dosta dobro mjerilo relativne neškodljivosti u smislu sistemske resorpcije, tj.sist. učinka+nuspojava), Flixonase...
2.Antihistaminika, npr.Telfast,Aerius, Xyzal, Claritine...
3.Antagonista leukotrienskih receptora tipa Singulair (montelukast)

Tvoj te liječnik najbolje poznaje i znat će koja je kombinacija za tebe najbolja (katkad idu i sva tri lijeka zajedno)

Clint Beastwood
09.04.2013., 00:41
- Vjerojatno si zakasnio ovu sezonu pa nemoj čuda očekivati, no, ima nade za znatno olakšanje navedenih simptoma.

- Čim prije konzultiraj svog liječnika/liječnicu po pitanju primjene:
1. inhalacijskih kortikosteroida, npr. Nasonex (smiju ga koristiti i trudnice ako postoji indikacija, pa je to dosta dobro mjerilo relativne neškodljivosti u smislu sistemske resorpcije, tj.sist. učinka+nuspojava), Flixonase...
2.Antihistaminika, npr.Telfast,Aerius, Xyzal, Claritine...
3.Antagonista leukotrienskih receptora tipa Singulair (montelukast)

Tvoj te liječnik najbolje poznaje i znat će koja je kombinacija za tebe najbolja (katkad idu i sva tri lijeka zajedno)

Hvala na odgovoru. Trenutno koristim Letizen i priznajem da mi pomogne (u kojem postotku to mi je teško reći, ali definitivno ublaži i prorijedi simptome). Za kombinaciju Flixonase i Letizena/Claritina sam čuo jer je koristi jedan moj prijatelj i kaže da njemu pomaže, ali on nema baš tolikih problema sa začepljenim nosom pa ne znam bi li meni Flixonase tu bio od pomoći? Za trećenavedeno priznajem nisam nikada čuo.

Aštaš
09.04.2013., 08:58
Najbolje ti je otić u nekakvu pulmološku ordinaciju. Meni se tek nedavno alergije pojavile i to dosta jako. Ali otkad smo našli pravu kombu (u mom slučaju flixonase/claritine, ali flixonase samo kad breza krene :D), nemam skoro nikakvih simptoma :mig:

hrvoje dr.
09.04.2013., 09:39
Pozdrav!

Hvala na odgovoru. Trenutno koristim Letizen i priznajem da mi pomogne (u kojem postotku to mi je teško reći, ali definitivno ublaži i prorijedi simptome). Za kombinaciju Flixonase i Letizena/Claritina sam čuo jer je koristi jedan moj prijatelj i kaže da njemu pomaže, ali on nema baš tolikih problema sa začepljenim nosom pa ne znam bi li meni Flixonase tu bio od pomoći? Za trećenavedeno priznajem nisam nikada čuo.
Čudim se ,da obzirom na simptome, se niste obratili LOM i dobili th. antihistaminik+intranazalni steroid.
Siguran sam da bi nešto tipa Rinoco,Tafen bili od pomoći.

Najbolje ti je otić u nekakvu pulmološku ordinaciju. Meni se tek nedavno alergije pojavile i to dosta jako. Ali otkad smo našli pravu kombu (u mom slučaju flixonase/claritine, ali flixonase samo kad breza krene :D), nemam skoro nikakvih simptoma :mig:
Neznam zašto bi trebao ići k pulmologu,prije alergologu,ali ni to nije potrebno ovakve slučajeve komotno može riješavati LOM.

Aštaš
09.04.2013., 09:57
Neznam zašto bi trebao ići k pulmologu,prije alergologu,ali ni to nije potrebno ovakve slučajeve komotno može riješavati LOM.

dišni sustav je u pitanju, zašto ne? :confused: pogotovo jer se peludna alergija ponekad veže uz pojavu astme

ne kažem da ne treba ići alergologu :D
uglavnom, saznati detaljnije, na što si točno alergičan i u kolikoj mjeri - onda ti je lakše pratiti što je aktualno, npr ovdje (http://www.plivazdravlje.hr/alergije/prognoza/1/Zagreb.html)

hrvoje dr.
09.04.2013., 10:04
dišni sustav je u pitanju, zašto ne? :confused: pogotovo jer se peludna alergija ponekad veže uz pojavu astme

ne kažem da ne treba ići alergologu :D
uglavnom, saznati detaljnije, na što si točno alergičan i u kolikoj mjeri - onda ti je lakše pratiti što je aktualno, npr ovdje (http://www.plivazdravlje.hr/alergije/prognoza/1/Zagreb.html)
Ne navodi disponične tegobe,kao ni tipični wheezing.
Jer se time samo opterećuje fond i stvara nepotrebna gužva,pa oni kojima zaista treba pomoć nemogu doći na red kako spada.

Patiess
10.04.2013., 21:37
Da li je ove godine koncentracija peludi ili cega vec jaca nego proslih? Naime, ja se doslovce gusim u kasljanju unazad 2 mj. Od 1. mj. sam svakodnevno na Telfastu, u nos spricam fiziolosku, sigurno 20ml dnevno, ponekad operil a sad sam dobila i Nasonex jer sam i njuh izgubila u potpunosti. Ali taj kasalj me izludjuje, pijem Panatus ali sve mi manje pomaze. Inhaliram se ili samo fizioloskom ili mentom, ponekad Bisolexom ali veceras necu moci bez ventolina :( Sto se tice koze, i tu sam na terapiji Elocomom... Ne sjecam se kad mi je stanje bilo ovako lose.
Koji je sirup dobar za taj suhi kasalj?

tanveer
10.04.2013., 22:04
u Hrvatskoj je prošlih dva mjeseca koncentracija peludi bila znatno manja nego inače u to doba godine, zbog duge zime i puno kiše.

bit će da su ovo simptomi nečeg drugoga, a ne peludne alergije - npr, virusne upale pluća. da li si bila na pregledu?

...

Patiess
10.04.2013., 22:20
u Hrvatskoj je prošlih dva mjeseca koncentracija peludi bila znatno manja nego inače u to doba godine, zbog duge zime i puno kiše.

bit će da su ovo simptomi nečeg drugoga, a ne peludne alergije - npr, virusne upale pluća. da li si bila na pregledu?

...

Jesam, sve ok. I krv sam vadila, dobar nalaz, grlo dobro, nimalo crveno. Jucer sam bila kod spec. orl gdje mi je rekla kako mi je sluznica nosa prava alergijska a vrat, ruke i noge svrbe uzasno, urtikarije (inace imam neurodermitis) ali to nekako rjesavam Elocomom ili mjesavinom Elocoma i belobaze Najvise me muci taj kasalj, maloprije sam izasla van na pola sata i nakon toga kasljala dok se nisam ispovracala... Posebno pazim na prehranu u zadnje vrijeme, dakle ne jedem nista na sto sam alergicna (konzervansi, pomidor, gljive, mrkvu, persin, ciklu, nikakve salame, hrenovke, pastete ni sl.), doma nemam tepihe jer mi je i dijete sklono bronhitisu... Izbjegavam biti vani duze nego sto moram. Kolegica kojoj se muz bavi planinarenjem je rekao kako je procvjetala nekakva biljka koja inace cvate ranije i ona se gusi u astmi. Mozda bi trebala ponoviti alergo test...

body halleck
10.04.2013., 22:53
Katkad se u priču zna umiješati i tzv.laringo-faringealni refluks (posebice ima smisla razmotriti tu opciju, ako se radi o upornom, suhom, nadražajnom kašlju koji ne reagira na klasičnu "antialergijsku" terapiju ni na antitusike), a koji se uspješno (raz)riješava primjenom inhibitora protonske pumpe (lijekovi protiv lučenja želučane kiseline).

tanveer
10.04.2013., 23:47
...
Sto se tice koze, i tu sam na terapiji Elocomom... Ne sjecam se kad mi je stanje bilo ovako lose.

... urtikarije (inace imam neurodermitis) ali to nekako rjesavam Elocomom ili mjesavinom Elocoma i belobaze...

ako dulje vrijeme i na većoj površini kože koristiš kortikosteroidne kreme, pročitaj ove članke (o mogućim sistemskim alergijskim reakcijama na kort.ster.):

http://www.allergyclinic.co.nz/guides/65.html i

http://allergies.about.com/od/medicationallergies/a/Steroid-Allergy.htm

...