PDA

View Full Version : Peć na drva za centralno pukla

marrky112
15.02.2011., 09:44
Noćas je kod cure pukla peć za centralno stara 2 godine...budući da se ja ne kužim u to jel se to može dogodit prilikom lošeg rukovanja ili ...naime peć je jača nego njima realno treba iz razloga jer su mislili podizat kuću jedan kat pa su uzeli peć za tu buduću potrebnu snagu...problem se pojavljuje od kad su prošle godine(prije božića) ugradili dodatni radijator u dvorišnoj i od tad im je u kući hladno,premda su kurili kao ludi ništa od topline...cura mi kaže da je stara nešto pomakla što je bilo pritvoreno da peć ne može gorit punom snagom, prije to nikad nije dirala to je bilo oko 11 a u 2 su počeli čut neko grebanje u cijevima (tak ona kaže)...izgrnuli su žeravicu i drva van,termostat na peći je pukao i nakon cca 10 min pukla je i peć i počela izlazit voda u ložište...sreća pa je peć bila otvorena,moglo je to eksplodirat..
po svemu mi se čini da je njena stara kriva,ali zar ne bi trebali postojat neki sigurnosni ventili,nešto što bi ispustilo višak pritiska van?jel se to može zavarit,popravit...mislim da je peć buderus...molim za savjet :s

dok se to događalo radijatori su bili hladni,struje je bilo...radijatori su na višoj poziciji od peći to bi isto trebao biti +

znači treba mi savjet,jer ja pojma o tome nemam,njih dvije također,stari joj je umro pa ne bih htio da ih meštar odere

d2267
15.02.2011., 10:23
Noćas je kod cure pukla peć za centralno stara 2 godine...budući da se ja ne kužim u to jel se to može dogodit prilikom lošeg rukovanja ili ...naime peć je jača nego njima realno treba iz razloga jer su mislili podizat kuću jedan kat pa su uzeli peć za tu buduću potrebnu snagu...problem se pojavljuje od kad su prošle godine(prije božića) ugradili dodatni radijator u dvorišnoj i od tad im je u kući hladno,premda su kurili kao ludi ništa od topline...cura mi kaže da je stara nešto pomakla što je bilo pritvoreno da peć ne može gorit punom snagom, prije to nikad nije dirala to je bilo oko 11 a u 2 su počeli čut neko grebanje u cijevima (tak ona kaže)...izgrnuli su žeravicu i drva van,termostat na peći je pukao i nakon cca 10 min pukla je i peć i počela izlazit voda u ložište...sreća pa je peć bila otvorena,moglo je to eksplodirat..
po svemu mi se čini da je njena stara kriva,ali zar ne bi trebali postojat neki sigurnosni ventili,nešto što bi ispustilo višak pritiska van?jel se to može zavarit,popravit...mislim da je peć buderus...molim za savjet :s

dok se to događalo radijatori su bili hladni,struje je bilo...radijatori su na višoj poziciji od peći to bi isto trebao biti +

znači treba mi savjet,jer ja pojma o tome nemam,njih dvije također,stari joj je umro pa ne bih htio da ih meštar odere

za ovakve slućajeve postoje majstori i uzrećica "bolje spriječiti nego liječiti".
Ne gine im kupovina nove peći,nažalost:(

marrky112
15.02.2011., 10:34
majstor će im danas svakako doći...kompletnom centralnom je ovo druga sezona s tim da od kad su ugradili radijator u dvorišnu,ne grije nikako ni u jednoj prostoriji a drva odlaze kao da lože u toplani...na koji način misliš sprječiti?zar se to moglo spreječiti:ne zna:

majstor52
15.02.2011., 11:32
majstor će im danas svakako doći...kompletnom centralnom je ovo druga sezona s tim da od kad su ugradili radijator u dvorišnu,ne grije nikako ni u jednoj prostoriji a drva odlaze kao da lože u toplani...na koji način misliš sprječiti?zar se to moglo spreječiti:ne zna:

Oprosti ali teško je ovako na temelju tvojih opisa detektirati kvar.
Dakle najbolje da to majstor pogleda i da ti dade svoje mišljenje. Ako nemaš povjerenja, pozovi još jednog ili dva pa pokušaj tada donjeti odluku kako dalje.

teško je ako nikome na vjeruješ, a ipak treba nešto odlučiti.

d2267
15.02.2011., 13:49

Pa trebalo je odmah reklamirati,čim su se pojavili problemi kod ugradnje dodatnog radijatora.Zbila se iz uvodnog posta ne može zaključiti što bi mogao biti problem,ali u svakom slućaju čudno je ponašanje sistema nakon ugradnje dodatnog radijatora.

marrky112
15.02.2011., 14:47
reklamirali su oni to,a majstorovo objašnjenje je bilo da trebaju ložit sa sitnijim drvima...što su oni i napravili međutim nti nakon toga nije bilo promjene

nike321
15.02.2011., 15:30

Ko ne plati kurbu, plati likara!
Naravno da postoji zaštita ali kad bi majstori stavili sve šta treba biti, onda vi mušterije razrogačite oči i tražite drugog, jeftinijeg majstora.
To se zove konzumerizam. Želi se imati sve, a da bi se što više od tog sveg imalo, mora se kupovati najjeftinije. Najjeftinije ne može biti najkvalitetnije, pa tako ni majstorska usluga.
Naravno da se tu preskočilo i inžinjera i projekt koji ima sve što je potrebno u sebi da bi to radilo sigurno, ekonomično i ispravno.
Da bi majstor preživio, on snizuje kvalitetu svoje usluge i količinu ugrađene opreme, kako bi vi kupci prije izabrali njega nego nekog drugog. Začarani krug koji vodi nizbrdo.

Armstrong
15.02.2011., 15:42

Znači hladni radijatori?. Vjerojatno je u tom vremenu bilo kvara na pumpi, pa nije radila. Druga mogučnost da taj netko tko je postavljao radijator nije otvorio sve potrebne ventile- to se znalo događati kad netko nestručni pokušava biti majstor. Zadnja mogučnost u koju slabo vjerujem da je riknula eksp. posuda, da se to desilo, nebi peć ošla u q. Barem bi sig. ventil izbacio vodu (pitanje: dali ga uopće i ima). Kako se mogao razletjeti termostat- to mi nije jasno, sve u svemu peć je nekako prokuhala.
Moralo se već prije vidjeti da nešto nevalja sa sistemom i mogle se izliječiti, sad po džepu najmanje 5kkn. Sve mi se čini da je taj sistem nekako kaubojski složen- misteriozan, kako sam rekao da je loše napravljeno nebi se to desile, ovo je preloše.

Bilo bi lijepo od vas kad bi nam na kraju otkrili što vam je majstor rekao, zašto se to desilo, da bi mogli i ostali koji imaju na taj princip složeno mogli ranije djelovati.

Peć je najvjerojatnije do gusa, te joj nema spasa, kad jednom se nekaj sje..., ne isplati se popravljati, eventualno bi se mogao zamijeniti članak ako je pukao, ali napominjem da to više nije kako je bilo.
To što je njezina mama pomaknula 80% sam uvjeren da je to ventil, koji je kasnije uzrokovao nezagrijavanje.
Jao čekaj pa sad sam se sjetio moguće je da imate ručni miš ventil, koji je ona zaokrenula tako da se topla vrti samo u peći, došlo je do pregrijavanja i taf.

marrky112
15.02.2011., 16:07
Ko ne plati kurbu, plati likara!
Naravno da postoji zaštita ali kad bi majstori stavili sve šta treba biti, onda vi mušterije razrogačite oči i tražite drugog, jeftinijeg majstora.
To se zove konzumerizam. Želi se imati sve, a da bi se što više od tog sveg imalo, mora se kupovati najjeftinije. Najjeftinije ne može biti najkvalitetnije, pa tako ni majstorska usluga.
Naravno da se tu preskočilo i inžinjera i projekt koji ima sve što je potrebno u sebi da bi to radilo sigurno, ekonomično i ispravno.
Da bi majstor preživio, on snizuje kvalitetu svoje usluge i količinu ugrađene opreme, kako bi vi kupci prije izabrali njega nego nekog drugog. Začarani krug koji vodi nizbrdo.

mislim da su masno platili centralno 33 - 34 tisuće prije nepune dvije godine...za 4 radijatora od 1.2m, jedan od 1.5m ,dva od cca 70 cm i kupaonski,stim da je dimnjak bio njihov znači još 3500 kn

Znači hladni radijatori?. Vjerojatno je u tom vremenu bilo kvara na pumpi, pa nije radila. Druga mogučnost da taj netko tko je postavljao radijator nije otvorio sve potrebne ventile- to se znalo događati kad netko nestručni pokušava biti majstor. Zadnja mogučnost u koju slabo vjerujem da je riknula eksp. posuda, da se to desilo, nebi peć ošla u q. Barem bi sig. ventil izbacio vodu (pitanje: dali ga uopće i ima). Kako se mogao razletjeti termostat- to mi nije jasno, sve u svemu peć je nekako prokuhala.
Moralo se već prije vidjeti da nešto nevalja sa sistemom i mogle se izliječiti, sad po džepu najmanje 5kkn. Sve mi se čini da je taj sistem nekako kaubojski složen- misteriozan, kako sam rekao da je loše napravljeno nebi se to desile, ovo je preloše.

Bilo bi lijepo od vas kad bi nam na kraju otkrili što vam je majstor rekao, zašto se to desilo, da bi mogli i ostali koji imaju na taj princip složeno mogli ranije djelovati.

Peć je najvjerojatnije do gusa, te joj nema spasa, kad jednom se nekaj sje..., ne isplati se popravljati, eventualno bi se mogao zamijeniti članak ako je pukao, ali napominjem da to više nije kako je bilo.
To što je njezina mama pomaknula 80% sam uvjeren da je to ventil, koji je kasnije uzrokovao nezagrijavanje.
Jao čekaj pa sad sam se sjetio moguće je da imate ručni miš ventil, koji je ona zaokrenula tako da se topla vrti samo u peći, došlo je do pregrijavanja i taf.

da upravo je to napravila::confused: zašto? zato jer ne normalno troše drva u kući je hladno,a majstor joj je rekao da smije to zakrenut malo u lijevo:(

što je tu je,greška je napravljena nitko nije stradao...moraju kupit novi kotao

sad vas molim za preporuku,koji da zadovolji njihove potrebe jer ovog su platili 8500 kn i da ni bojler im nije spojio na toplu vodu tak da troše i struju

d2267
15.02.2011., 16:27
jadno odrađeno,a majstora da ne spomenem(posebice cijenu koja realno treba biti za navedeno 20-25k kuna),kao zamjenu uzmite Viadrusa,ista peć za manje novaca,no sve navedeno još uvijek ne objašnjava misterij slabog grijanja i velike potrošnje drva

marrky112
15.02.2011., 17:28
majstor im preporučuje ferroli ili opet buderus snaga 36 kw vidim da je u fero termu na akciji buderus g201 od 35 kw za 7200 kn ,malo više od tisuće razlike koliko im je on rekao za buderus,premda se vjerovatno radi o g211 od 36 kw,također vidarus u22d 6500 kn,a u26d 7400kn

koje su razlike između ovih modela od istih proizvođača?Isplati li se za 1kw više dat 1000kn,troše li ovi jači modeli manje drva?Kakvi su kotlovi ferroli i njihove cijene..
preporučite koji od navedenih da uzmem :w

nike321
15.02.2011., 17:52
Dobro, tko je radio proračun, plan instalacije, izračun cijevovoda?
Čime je majstor opravdao cijenu koju je tražio? Jeli bio kakav troškovnik?
Ako je sve to jedna osoba u liku i djelu majstora a nisu tražili alternativne ponude, onda su oni ovce za šišanje na koje je naletio dobar šišač.
Ja odavno nisam dobio posao a bez da se traže alternativne ponude na osnovu dogovorenog troškovnika, osim nekih mušterija s kojima radim više od 15 god.

d2267
15.02.2011., 18:02
majstor im preporučuje ferroli ili opet buderus snaga 36 kw vidim da je u fero termu na akciji buderus g201 od 35 kw za 7200 kn ,malo više od tisuće razlike koliko im je on rekao za buderus,premda se vjerovatno radi o g211 od 36 kw,također vidarus u22d 6500 kn,a u26d 7400kn

koje su razlike između ovih modela od istih proizvođača?Isplati li se za 1kw više dat 1000kn,troše li ovi jači modeli manje drva?Kakvi su kotlovi ferroli i njihove cijene..
preporučite koji od navedenih da uzmem :w

samo nek si nabave peć od 36 kW za tih par radijatora:lol:,možda im ponovno pukne u idućoj sezoni:rofl:
koliko sam ja shvatio ranijed su bili spominjani radijatori 2x70cm,1x120cm,ix150cm,i jedna lojtra.To bi suma sumarum bilo 11 kW,a kupuje se peć od 36 kW,Ok spominje se proširenje još jedne etaže,to je cca 20 kW.Ako uzmemo da je deklarirana snaga,snaga za ugljen i dodamo 20% na drva,dolazimo do 24-25 kW.Prema tome nije preporučljivo staviti peć veću od 29-30 kW.

Lee Champa
15.02.2011., 18:04
Peć se može popraviti pa i od ljevanih članaka (izbaci se članak):top:
A za to centralno trebate HITNO majstora koji se u to stvarno kuži:top:

d2267
15.02.2011., 18:10
Peć se može popraviti pa i od ljevanih članaka (izbaci se članak):top:
A za to centralno trebate HITNO majstora koji se u to stvarno kuži:top:
pa i meni je to čudno,koliko znam članak košta 700-1000 kuna,a možda je pukla brtva

marrky112
15.02.2011., 18:22
taj majstor je najbolji u njihovom kraju,išli su na povjerenje ,a ne sa pretpostavkom da ih netko želi zajebat...nisu baš svi ljudi pokvareni i ne misle da ih netko jedva čeka ošišat:(.....

da 3x70 (zaboravio sam u predulazu jednog),4x120 ili 150 (nisam baš gledao iza zavjese),1x150 sigurno , kupaonica i to je to...u proširenje se ide vjerovatno ovo ljeto...

bio je majstor i kaže da se ne isplati popravljat valjda previše curi:ne zna:

molim vas koja je od navedenih dobra,ništa niste rekli za ferreli...grijanje se mora napravit nije ljeto,pa da imamo vremena raspravljat ko je koga namazo

d2267
15.02.2011., 18:31
taj majstor je najbolji u njihovom kraju,išli su na povjerenje ,a ne sa pretpostavkom da ih netko želi zajebat...nisu baš svi ljudi pokvareni i ne misle da ih netko jedva čeka ošišat:(.....

da 3x70 (zaboravio sam u predulazu jednog),4x120 ili 150 (nisam baš gledao iza zavjese),1x150 sigurno , kupaonica i to je to...u proširenje se ide vjerovatno ovo ljeto...

bio je majstor i kaže da se ne isplati popravljat valjda previše curi:ne zna:

molim vas koja je od navedenih dobra,ništa niste rekli za ferreli...grijanje se mora napravit nije ljeto,pa da imamo vremena raspravljat ko je koga namazo
pa gledaj Buderus kojeg ste imali je uz Viessmana vjerojatno najpoznatiji brend u području peći,i šta sad imate od toga?Peć je pukla,isto tako bi pukao i Viadrus,i Ferroli,i bilo koja druga gusena peć.Takvu situaciju preživjela bi vjerojatno neka limena peć,ali u ovom slućaju problem nije u peći već u sistemu grijanja i vjerojatno u grešci majstora,te nepažljivom rukovanju.Sad je već broj radijatora narastao s 5 na 9,a snaga s 11 kW na 21,5 kW:rolleyes::rolleyes:

marrky112
15.02.2011., 18:45
pa gledaj Buderus kojeg ste imali je uz Viessmana vjerojatno najpoznatiji brend u području peći,i šta sad imate od toga?Peć je pukla,isto tako bi pukao i Viadrus,i Ferroli,i bilo koja druga gusena peć.Takvu situaciju preživjela bi vjerojatno neka limena peć,ali u ovom slućaju problem nije u peći već u sistemu grijanja i vjerojatno u grešci majstora,te nepažljivom rukovanju.Sad je već broj radijatora narastao s 5 na 9,a snaga s 11 kW na 21,5 kW:rolleyes::rolleyes:

broj radijatora je narastao sa 8 na 9 jer sam jednog u predulazu zaboravio,očito nisi dobro pročitao prvi post o broju radijatora:)

još će se ispostavit da peć od 36 kw i nije dovoljno jaka:ne zna:

ako pretpostavimo da nitko neće dirat miš ventil,i da će sljedeća peć dobro grijat
preporučujete buderus g211:top:

d2267
15.02.2011., 18:54
broj radijatora je narastao sa 8 na 9 jer sam jednog u predulazu zaboravio,očito nisi dobro pročitao prvi post o broju radijatora:)

još će se ispostavit da peć od 36 kw i nije dovoljno jaka:ne zna:

ako pretpostavimo da nitko neće dirat miš ventil,i da će sljedeća peć dobro grijat
preporučujete buderus g211:top:

gle peć je peć,nije to baš nešto sofisticirano pa da se kvarenjem jednog segmenta naruši cijeli sustav.Nova peć,ako bude istog proizvošaća i iste snage i isti tip grijati će jednako ko i stara.Treba voditi računa da je deklarirana snaga kod peći na kruto gorivo,u većini slućajeva,navedena za ugalj,dok je snaga kod loženja drvima 20% manja,a to znaći da peć snage 36 kW može tjerati cca 29 kW radijatora.

feres
15.02.2011., 19:03
Slažem se ,članak se može zamijeniti ,netko je napisao da je možda brtva ,to nije jer su članci konusno spojeni ,a sada zašto je pukla trebalo bi sve pregledati .Pretpostavljam ako kažeš da su sve prostorije bile hladne pojavio se zračni đep tj.prestanak cirkulacije više radijatora što rezultira pregrijanjem peći i pukotine članka.

Lee Champa
15.02.2011., 19:10
ako pretpostavimo da nitko neće dirat miš ventil,:top:

Pa miš ventil se i TREBA DIRATI:top:
Ako nema automatiku, a izgleda da nema, treba označiti položaj ručke za npr. vanjsku temperaturu -10C, -5C, 0C, +5C, +10C i svako jutro podesiti prema Vakulinoj temperaturi:top:

Armstrong
15.02.2011., 20:47
Oduvijek sam skeptičan s gusnatim kotlovima, istina bog da drže temp. ali jbg kad jednom ode u q, zašto opet ponoviti istu grešku i kupiti isti. U tom slučaju najbolje je prema mom mišljenju kupiti centrometal eko cb (znači s bojlerom) i problem riješen.

Ljudi pričajte vi kaj hočete ali meni niti dalje nije jasan taj misterij kako je uspjelo doći do pucanja??
Znači čulo se nekakvo grebanje po cijevima- to je bilo vjerojatno zbog povečanja tlaka u kotlu (tj. sistemu), ako se to zapravo desilo zašto nije reagirao sig. ventil.
Jbm da je peč i prešla 120C, pa nije trebala puknuti. Tu mora da je nešto drugo uzrokovalo taj kvar.

Nez. neko je prije spomenuo zračni džep, pa da se to desilo, djelomični bi bili barem neki radijatori topli, nije se mogao desiti džep iznad pumpe.

Evo i sad na kraju pisma sinulo, ovako:

Kao što sam prije rekao zaokrenuo se vjerojatno miš ventil (4otvora) tako da voda kruži samo kroz kotao (ne kroz cijeli sistem), e sad najvjerojatnije je bilo to da eksp. posuda+ sig.ventil nisu spojeni u tom krugu, pa je došlo do ubrzanog pregrijavanja, tlak se nije imao kamo širiti i desila se havarija.
I recimo da štima pretpostavka, pojavljuje se sljedeće, zar nebi ta peć trebala imat automatski regulator propuha (samson). U slučaju pregrijavanja on je treba zatvoriti dovod zraka i počela bi padati temp. (nakon duljeg vremena ipak je gus)

Ima ko bolje objašnjenje??
kaj bi još moglo biti?

feres
15.02.2011., 21:29
Oduvijek sam skeptičan s gusnatim kotlovima, istina bog da drže temp. ali jbg kad jednom ode u q, zašto opet ponoviti istu grešku i kupiti isti. U tom slučaju najbolje je prema mom mišljenju kupiti centrometal eko cb (znači s bojlerom) i problem riješen.

Ljudi pričajte vi kaj hočete ali meni niti dalje nije jasan taj misterij kako je uspjelo doći do pucanja??
Znači čulo se nekakvo grebanje po cijevima- to je bilo vjerojatno zbog povečanja tlaka u kotlu (tj. sistemu), ako se to zapravo desilo zašto nije reagirao sig. ventil.
Jbm da je peč i prešla 120C, pa nije trebala puknuti. Tu mora da je nešto drugo uzrokovalo taj kvar.

Nez. neko je prije spomenuo zračni džep, pa da se to desilo, djelomični bi bili barem neki radijatori topli, nije se mogao desiti džep iznad pumpe.

Evo i sad na kraju pisma sinulo, ovako:

Kao što sam prije rekao zaokrenuo se vjerojatno miš ventil (4otvora) tako da voda kruži samo kroz kotao (ne kroz cijeli sistem), e sad najvjerojatnije je bilo to da eksp. posuda+ sig.ventil nisu spojeni u tom krugu, pa je došlo do ubrzanog pregrijavanja, tlak se nije imao kamo širiti i desila se havarija.
I recimo da štima pretpostavka, pojavljuje se sljedeće, zar nebi ta peć trebala imat automatski regulator propuha (samson). U slučaju pregrijavanja on je treba zatvoriti dovod zraka i počela bi padati temp. (nakon duljeg vremena ipak je gus)

Ima ko bolje objašnjenje??
kaj bi još moglo biti?

Samoson(regulator propuha )zatvara klapnu na vratima i prigušuje peć ali ako nema cirkulacije a vatra dobro naložena svejedno slijedi pregrijavanje.Zračni đep se može napraviti bilo gdje ,ali do pucanja nebi samo tako došlo osim kao što sam rekao da nije bilo cirkulacije a ljudi su neprestano ložili što će najprije i biti.

d2267
16.02.2011., 05:47
Armstrong,samo Centrometal ima jedan mali problem a taj je što dobar postotak tih peći procuri u roku 5 godina.

nike321
16.02.2011., 07:29
Može li se znati koji je uzrok tome?

Zvon
16.02.2011., 08:13
Može li se znati koji je uzrok tome?
Pretpostavljam da je to zato jer gotovo nitko ne ugrađuje podizanje temperature povratnog voda, loži se (pre)vlažnim drvima itd.

nike321
16.02.2011., 08:44
Znači nije do peći nego do instalacije i neadekvatnog goriva. Svaka bi tako propala u istim uvjetima, bez obzira na marku a trajnost onda ovisi samo o debljini lima.
ESBE automatski termostatski ventil za održavanje temperature povrata košta 500-ak Kn.

champ
16.02.2011., 09:00
To "grebanje" i roštanje po cijevima najvjerojatnije je bio zvuk vode koja je zakuhala u kotlu, i pretvarala se u paru, pritisak u člancima kotla je rastao, a pitanje je dal se sigurnosni ventil otvorio.. Previsoka temperatura (zakuhavanje) u kotu je najčešći razlog pucanja kotla, a kad se tome još doda i nestručno rukovanje, ovo su rezultati.

Ima tu više zagonetki, kako to jedan dodatni radijator (na kotlu tolike snage) može toliko smanjiti temp. vode u čitavom sistemu? Isto tako i miš ventil, očito je bolje da ga uopće nema, ako se s njime rukuje ovako (#%"*&)...

Zvon
16.02.2011., 11:30
Znači nije do peći nego do instalacije i neadekvatnog goriva. Svaka bi tako propala u istim uvjetima, bez obzira na marku a trajnost onda ovisi samo o debljini lima.
ESBE automatski termostatski ventil za održavanje temperature povrata košta 500-ak Kn.

Centrometal daje 5 godina garancije na kotel uz ugrađeno podizanje temperature povratnog voda, a godinu dana bez toga, ne bez razloga ;)

nike321
16.02.2011., 12:23
Centrometal daje 5 godina garancije na kotel uz ugrađeno podizanje temperature povratnog voda, a godinu dana bez toga, ne bez razloga ;)

Čuj, ne bi ni ti dao garanciju na to da čeličični lim može izdržati kiseline nastale izgaranjem i kondenzacijom.
Koliko godina drugi proizvođači daju garanciju na iste uvjete za kotlove s čeličnim limom?

champ
16.02.2011., 12:33
Čuj, ne bi ni ti dao garanciju na to da čeličični lim može izdržati kiseline nastale izgaranjem i kondenzacijom.
Koliko godina drugi proizvođači daju garanciju na iste uvjete za kotlove s čeličnim limom?

Kod mene doma je ugrađen kotao od čeličnog lima, u sistemu bez miš ventila. Do sada radi bez greške već preko 20 godina, i gotovo da se na njemu ne vide nikakvi tragovi korištenja, u smislu da bi površina pločevine oko ložišta bila nagrižena ili erodirana od korozije ili plamena.

Ispočetka smo redovito dovozili (jako jeftini) visokokalorični briket iz Mađarske, ako to nije uništilo kotao, onda ne znam što bi drugo moglo... Jedino je taj briket rasturio gusnatu rešetku - rost na dnu ložišta, i očito je da gus nije dorastao tako visokim temeraturama.

Na početku loženja je važno što brže razgoriti vatru, ne uključivati cirkulaciju, tako da se kotao što prije zagrije. Ono malo kondenzacije koja se pojavi na stjenkama dok je kotao hladan, nestane čim se kotao zagrije, a kasnije sve to izlazi s dimnim plinovima kroz dimnjak. Ta ista kondenzacija pojavila bi se u hladnome kotlu, kad bi imao ugrađena i tri miš ventila..

nike321
16.02.2011., 12:58
Ta ista kondenzacija pojavila bi se u hladnome kotlu, kad bi imao ugrađena i tri miš ventila..

I šta hočeš reći? Da je čelični lim u Centrometalovom kotlu osjetljiviji na kondenzat nego u Češkom kotlu?

Drugo, uspoređivati briket i vlažno drvo je glupost.

Treće, ne razumijem poantu tvog posta. Ako imaš termostatski ventil, onda sigurno nemaš cirkulaciju prije nego se sve dobro "razloži", i dok povrat nije na 70-ak stuponjeva. I ne treba ti mali Mujo cijeli dan u kotlovnici da pazi AQ sve to za 500 čuna.

Znači, koja je usporediva mana Centromentala s tim tvojim češkim kotlom?

champ
16.02.2011., 13:32
I šta hočeš reći? Da je čelični lim u Centrometalovom kotlu osjetljiviji na kondenzat nego u Češkom kotlu??

To si ti rekao, ja nemam češki kotao, samo tvrdim da su kotlovi od čeličnog lima izdržljiviji i pouzdaniji od gusnatih.

Drugo, uspoređivati briket i vlažno drvo je glupost.?

Kladio bih se da u briketu od visokokaloričnog ugljena ima daleko više sumpora, a sumpor pomiješan sa vlagom stvara sumpornu kiselinu, koja nagriza željezo...

Treće, ne razumijem poantu tvog posta. Ako imaš termostatski ventil, onda sigurno nemaš cirkulaciju prije nego se sve dobro "razloži", i dok povrat nije na 70-ak stuponjeva. I ne treba ti mali Mujo cijeli dan u kotlovnici da pazi AQ sve to za 500 čuna.

Znači, koja je usporediva mana Centromentala s tim tvojim češkim kotlom?

Ne znam kako si mene povezao s tim (nekakim) češkim kotlom, jer u vrijeme dok smo uvodili centralno grijanje, ničeg takvog kod nas nije bilo. Kotao je najobičniji (bez termostatskog ventila, ima jedino regulaciju ulaznog zraka). Kad se (najbliži) radijator u sobi zagrije, upalim pumpicu preko sobnog termostata, u tom trenutku je temp. vode u kotlu cca. 60 - 70 C.

Voda koja tada ulazi preko povrata u kotao je cca. 20 C, ali za pola sata čitav sistem može se brzo zagrijati, uz kvalitetan ogrijev i punu peć.

Zvon
16.02.2011., 14:11
Moj WVterm isto 5 godina na tijelo kotla, a na elektroniku 1 godina, kao i opća garancija (ili 2, ne sjećam se točno).

nike321
16.02.2011., 14:50
To si ti rekao, ja nemam češki kotao, samo tvrdim da su kotlovi od čeličnog lima izdržljiviji i pouzdaniji od gusnatih.

Očito sam nešto zabucao glede Češke. :D
Zar nije Centrometalov od čeličnog lima?

nike321
16.02.2011., 14:54
Kladio bih se da u briketu od visokokaloričnog ugljena ima daleko više sumpora, a sumpor pomiješan sa vlagom stvara sumpornu kiselinu, koja nagriza željezo...

A ja bi se kladio da peči koja je namjenjena za loženje drveta škodi više visoka kalorična vrijednost biketa nego sumpor iz briketa. ;)

nike321
16.02.2011., 14:58
Moj WVterm isto 5 godina na tijelo kotla, a na elektroniku 1 godina, kao i opća garancija (ili 2, ne sjećam se točno).

Eto, isto ko i Centrometal.

nike321
16.02.2011., 15:05
To "grebanje" i roštanje po cijevima najvjerojatnije je bio zvuk vode koja je zakuhala u kotlu, i pretvarala se u paru, pritisak u člancima kotla je rastao, a pitanje je dal se sigurnosni ventil otvorio.. Previsoka temperatura (zakuhavanje) u kotu je najčešći razlog pucanja kotla, a kad se tome još doda i nestručno rukovanje, ovo su rezultati.

Pa, "prevelika" temperatura i nije najčešći uzrok pucanja gusa, jer on lako podnosi visoke temperature.
Međutim, gus ne podnosi mehanička naprezanja koja nastaju brzim promjenama temperature.
Iz opisa slučaja, ja bi prije rekao da je smrtna kazna dosuđena onog trenutka kad je ložište otvoreno i žeravica iznesena vani. Gus se tada brzo hladio i došlo je do pucanja nakon 5 min. Vjerojatno je i pumpa još radila i pomogla u brzom hlađenju.
Zvuk grebanja je definitivno bio zvuk ključanja vode u cijevima.

Ništa od toga se ne bi desilo da je ugrađen zaštitni ventil kao ovaj:
http://www.caleffi.it/caleffi/en_IT/Site/Products/Catalogue/args/sezione/Family050_Temperature_safety_valves/path/5~544~544-details/include/~applications~catalog~serie.jsp/index.sdo

Cijena: 400Kn

Zvon
16.02.2011., 16:13
Pa, "prevelika" temperatura i nije najčešći uzrok pucanja gusa, jer on lako podnosi visoke temperature.
Međutim, gus ne podnosi mehanička naprezanja koja nastaju brzim promjenama temperature.
Iz opisa slučaja, ja bi prije rekao da je smrtna kazna dosuđena onog trenutka kad je ložište otvoreno i žeravica iznesena vani. Gus se tada brzo hladio i došlo je do pucanja nakon 5 min. Vjerojatno je i pumpa još radila i pomogla u brzom hlađenju.
Zvuk grebanja je definitivno bio zvuk ključanja vode u cijevima.

http://www.caleffi.it/caleffi/en_IT/Site/Products/Catalogue/args/sezione/Family050_Temperature_safety_valves/path/5~544~544-details/include/~applications~catalog~serie.jsp/index.sdo

Ispravak:
Cijena: neprocjenjivo

nike321
16.02.2011., 16:43
Ispravak:
Cijena: neprocjenjivo

Upravo tako!

champ
16.02.2011., 17:12
A ja bi se kladio da peči koja je namjenjena za loženje drveta škodi više visoka kalorična vrijednost biketa nego sumpor iz briketa. ;)

Potkraj 80-tih, dok smo mi uvodili centralno grijanje, bili su u ponudi (čelični) kotlovi na kruta goriva tipa TAM-Stadler, Labin, EMO Celje i slični.

Tad kotlovi još nisu bili toliko specijalizirani, da bi se moglo birati hoće li biti na drva, ugljen ili briket. I kakav mi je to kotao na drva, koji ne može podnijeti briket, to je nešto poput "drvena peć". :mig:

Armstrong
16.02.2011., 17:18

Evo ga na.
Sad se malo prije ustanovilo da gus ne podnosi veliku razliku u temperaturi.
Ako je tada kotao bio na cca. 110C, ventil bi pustio vodu u spiralu temp od
16C, pa to je skoro razlika 100C trenutačno. Takav se termoventil nebi smio ugrađivati na gusnate kotlove,ako gledamo proporcije rastezanja materijala.
Svakako bi pukao kotao.

Usput, ja u jednoj kotlovnici imam staru ferotermku (s ugrađenim PTV-om) koju je tadašnji majstor postavio. Imam na njoj miš ventil, koji je majstor preporučio jer je rekao da po ljeti kad želim samo toplu (sanitarnu) vodu, okrenem taj ventil u desno i kruži samo po peći centralna voda. Ja neznam dali je to bilo ispravno, ali to nikad nisam koristio zbog prebacivanja na plin tokom ljeta.
Isto tako susjed mi ima takvu peć koju koristi puno dulje nego ja, te u njegovu peć prlikom loženja ulazi hladna voda cca <20C i kotao nikad nije pustio.
Tako je slično i kod mene, prilikom prvog loženja stavim termostat za uključenje pumpe na 90C, pumpa se uključi, hladna voda ulazi u kotao i tako funkcionira već skoro dva desetljeća, (kasnije smanjim taj termostat na 45C)

P.S ajde cd_covers,solar, neka netko stavi ovo pod vruću temu :top:

champ
16.02.2011., 17:25
Isto tako susjed mi ima takvu peć koju koristi puno dulje nego ja, te u njegovu peć prlikom loženja ulazi hladna voda cca <20C i kotao nikad nije pustio.
Tako je slično i kod mene, prilikom prvog loženja stavim termostat za uključenje pumpe na 90C, pumpa se uključi, hladna voda ulazi u kotao i tako funkcionira već skoro dva desetljeća, (kasnije smanjim taj termostat na 45C)

Susjed, jesi li to ti? :mig:

d2267
16.02.2011., 17:30
Apsolutno se slažem da se ventil koji se predlaže uopće direktno nemože staviti na gusenu peć-Na gusenu peć ide termički osigurać s izmjenjivačem i košta 1000 kuna+.Ventil prikazan na slici ide na peći s ugrađenim cjevnim izmjenjivaćem,ili se koristi na naćin da se spoje na bojler za pripremu tople vode i hlade peć preko bojlera TV

Zvon
16.02.2011., 19:20
Apsolutno se slažem da se ventil koji se predlaže uopće direktno nemože staviti na gusenu peć-Na gusenu peć ide termički osigurać s izmjenjivačem i košta 1000 kuna+.Ventil prikazan na slici ide na peći s ugrađenim cjevnim izmjenjivaćem,ili se koristi na naćin da se spoje na bojler za pripremu tople vode i hlade peć preko bojlera TV

Nisam baš siguran. Otprilike takav ventil se isporučuje serijski s Viadrus U26 peći. Jest da mi nije logično, ali je tak.

Armstrong, nitko nije rekel da taj ventil mora puštati hladnu vodu u kotel. Može biti i štapni izmjenjivač na gusanoj peći, poput onoga na Centrometalovima.

d2267
16.02.2011., 19:46
Nisam baš siguran. Otprilike takav ventil se isporučuje serijski s Viadrus U26 peći. Jest da mi nije logično, ali je tak.

Armstrong, nitko nije rekel da taj ventil mora puštati hladnu vodu u kotel. Može biti i štapni izmjenjivač na gusanoj peći, poput onoga na Centrometalovima.

samo Viadrus nema pripremu za ugradnju takvog izmjenjivaća(nemaš ga kud ušerafit),ima drugaćiji izmjenjivać neka hrga koja se montira na polazni vod.

Zvon
16.02.2011., 20:41
samo Viadrus nema pripremu za ugradnju takvog izmjenjivaća(nemaš ga kud ušerafit),ima drugaćiji izmjenjivać neka hrga koja se montira na polazni vod.
Istina, za sve gusane peći ide lonac sa bakrenom spiralom unutra.
Na Dakon (Junkers, Bosch, Buderus) peći, gdje je vorlauf prema gore, nije moguće ugraditi takav izmjenjivač u vorlauf cijev. To je moguće na U22, samo treba vorlauf okrenuti u stranu jednim T komadom.
Pitam se samo koliko bi bil efikasan radi male površine izmjenjivača.

Nego, kak to da U26 ima direktno špricanje hladne vode u kotel (istina, montiran je na riklauf)? Kak to radi sa zatvorenim sustavom grijanja? :confused:

nike321
16.02.2011., 20:48

Potpuno je nebitno, i nema tu šoka. Ventil je 1/2" i malo pusti u kotao i odmah osjeti na izlazu razliku i pritvori ulaz. Nema ništa naglo.
Uostalom, iz šeme je jasno da hladna voda ne dolazi direktno u kotao već se miješa sa povratnom vodom pa tako nema ni nekog šoka.
http://i53.tinypic.com/xnu535.jpg

d2267
17.02.2011., 07:00
Nisam probao i nebi,u uputama za montažu Viadrus U22 nije predviđeno ovakvo spajanje,već se ovakav ventil koristi za hlađenje putem bojlera za toplu vodu,a druga opcija je sigurnosni izmjenjivač.

Armstrong
17.02.2011., 09:22
Susjed, jesi li to ti? :mig:

Nisam vaš susjed :) . Ali imam kuću u vž-u (ok, malo van)

cd_covers
17.02.2011., 12:51

Sa ovim temama o centralnom stvar se sad već toliko zakomplicirala da to teško neko može logično raspetljati.
Najlakše bi bilo spojiti sve teme skupa i staviti kao top temu, ali to bi totalno upropastilo i pomiješalo sve skupa.

Gledati ću da ubuduće ne dolazi do otvaranja novih tema nego da se sve rasprave vode u starim temama, pa ako se neka od tih tema isprofilira nema problema da se stavi kao "top-tema".

Armstrong
17.02.2011., 13:16
Sa ovim temama o centralnom stvar se sad već toliko zakomplicirala da to teško neko može logično raspetljati.
Najlakše bi bilo spojiti sve teme skupa i staviti kao top temu, ali to bi totalno upropastilo i pomiješalo sve skupa.

Gledati ću da ubuduće ne dolazi do otvaranja novih tema nego da se sve rasprave vode u starim temama, pa ako se neka od tih tema isprofilira nema problema da se stavi kao "top-tema".

I ja baš gledam, ima mali milijun tema o cg- za odzračivanje ima jedno tri teme ako se ne varam. Isto tako i o kotlovima, tri-4 teme.

Armstrong
17.02.2011., 16:27
I marrky 112, je bil majstor, što je krivac havarije?? Jeste li nabavili novi kotao?

majstorčina
18.02.2011., 07:51
Zanimljivo da se kod kotla od samo dvije godine ne isplati promjeniti članak, a mnogi ovdje na forumu kao i mnogi trgovci su upravo na mogučnost zamjene članka stavljali lijevano čelične kotlove ispred limenih, što je svakako utjecalo na mnoge ljude - kupce da se upravo odluće za ovakav tip kotlova, bez obzira na činjenicu da su neekonomičniji i da ih je pregazilo vrijeme.

Vrlo lako uzrok kvara može biti otvoreni sistem , tj. da otvorena ekspanziona posuda nije pravilno urađena niti izolirana , pa je možda cijev do posude ili sama expanzivna posuda zamrzla.

marrky112
18.02.2011., 23:28
evo da vam javim,peć je jučer ugrađena buderus g211 logano 36 kw ceh 8035 kn + sigurnosni ventil cca 1200 kn marke buderus(ventil je oblika zatvorenog lonca i na njega je namontirao senzor temperature,za pumpu:confused:,sam ventil se nalazi na gornjem dijelu kotla)...još ventil nije spojen u funkciju jer je majstor danas trebao doći spojiti vodu (trebalo nam vremena dok iskopamo kanal za alkaten cca 14 m :( )...peć koja je bila prije ove je bila od 32 kw...razlika između "stare" i ove (ima puno veće ložište) peći je nebo i zemlja u leru grije kao mutava:) u kući je napokon ugodno boravit...da otišla je i cirkulaciona pumpa,stavio je neku svoju staru traži za nju 250 kn (još se hvalio da je stara 25 godina,te da se ne prebacuje na 1. brzinu nego samo 2. i 3-a), nijhovu je odneo sa sobom,kaže da je impeler otišao od pare.
koliko cca košta nova pumpa za nihov sistem,neka preporuka?:s
...koliko će uzet za ruke još nemam pojma,mora doći spojit ventil pa će onda napisat račun...
e da za staru je rekao da je ošao jedan ili više nekih srednjih članaka koji komad košta 3000kn...nije se ni trudio ustanovit di je problem,rekao je da možda curi i na spojevima i da bi trebalo 2-3 dana da se to rastavi i vidi,te da treba specijalan alat i presa..jel to stvarno tako,ovdje je netko spominjao cjene članaka od 1000 kn,gdje se to može provjerit,stara peć je buderus logano g211 od 32 kw :s

d2267
19.02.2011., 04:52
živio spin majstor,mora da je učio od najboljih (HDZ zna)

bud2011
19.02.2011., 06:35
Članak kotla Buderus G211 srednji cca1800kn,nipl za spajanje za zamjenu jednog rebra cca 80kn,potrebno 4.kom,kit cca 100kn,montaža 1000kn+pdv
potrebno vrijeme za zamjenu cca 4 sata,majstori koji se time bave imaju specijalni alat za prešanje,ja se uvjerio osobno...

Zvon
19.02.2011., 07:02
Sačuvaj staru peć. Možda bude kome trebala za dijelove.

Armstrong
19.02.2011., 13:54
evo da vam javim,peć je jučer ugrađena buderus g211 logano 36 kw ceh 8035 kn + sigurnosni ventil cca 1200 kn marke buderus(ventil je oblika zatvorenog lonca i na njega je namontirao senzor temperature,za pumpu:confused:,sam ventil se nalazi na gornjem dijelu kotla)...još ventil nije spojen u funkciju jer je majstor danas trebao doći spojiti vodu (trebalo nam vremena dok iskopamo kanal za alkaten cca 14 m :( )...peć koja je bila prije ove je bila od 32 kw...razlika između "stare" i ove (ima puno veće ložište) peći je nebo i zemlja u leru grije kao mutava:) u kući je napokon ugodno boravit...da otišla je i cirkulaciona pumpa,stavio je neku svoju staru traži za nju 250 kn (još se hvalio da je stara 25 godina,te da se ne prebacuje na 1. brzinu nego samo 2. i 3-a), nijhovu je odneo sa sobom,kaže da je impeler otišao od pare.
...koliko će uzet za ruke još nemam pojma,mora doći spojit ventil pa će onda napisat račun...
e da za staru je rekao da je ošao jedan ili više nekih srednjih članaka koji komad košta 3000kn...nije se ni trudio ustanovit di je problem,rekao je da možda curi i na spojevima i da bi trebalo 2-3 dana da se to rastavi i vidi,te da treba specijalan alat i presa..jel to stvarno tako,ovdje je netko spominjao cjene članaka od 1000 kn,gdje se to može provjerit,stara peć je buderus logano g211 od 32 kw :s

Što se tiče pumpe.
Ovako, vjerojatno vam je postavio grundfoss-icu.
Nova košta cca 560-900kn - ovisi od dućana do dućana (uvjerio sam se kad sam ja kupovao :top: ). Ako radi, dobro ste prošli.
Nadam se da će vam sad sve šljakati kako treba. Usput stavite još i regulator propuha (samson, cca 300kn), da nebi slučajno stavljali komadić drva na vraca za dolazak zraka :nono: .

Staru peć obavezno sačuvajte, kako je napisao gosp. zvon

bud2011
19.02.2011., 15:34
...e sad kad majstor dođe namontirati ventil i napisati račun zamoli ga da ti ovjeri i garanciju(ako posjeduje ovlaštenje od strane BOSCH-a,koji je vlasnika brenda BUDERUS).
Ovjera garancije ti je besplatna za proizvod BUDERUS od prošle godine tj.uračunata je u cijenu proizvoda prilikom same kupovine.
Ovo ti je jako bitno radi ostvarenja jamstvenih prava u slučaju neispravnosti
samog proizvoda,a i ovlašteni servis sam utvrđuje dali je izvršena pravilna montaža u skladu sa preporukom proizvođaća.
Napominjem,izlazak ovlaštenog servisa se ne naplaćuje.
Majstori ovo ponekad prešućuju,...para je para....
Poznata mi je procedura zbog vlastitog iskustva.

sasase
19.02.2011., 17:22

e jel to radi isti majstor koji je radio sve do sad???

Lee Champa
19.02.2011., 18:49
Sačuvaj staru peć. Možda bude kome trebala za dijelove.

Obavezno, jer "rekao je da možda curi i na spojevima":top: Provjeri gdje curi!

marrky112
19.02.2011., 20:20
da radio je isti majstor:(...naravno da će zvat drugog da pregleda peć,možda se da popravit i prodat da se vrati bar dio novaca:ne zna:...
regulator propuha je bio serijska oprema i na jednoj i drugoj,ak misliš na ono čudo s lancem...
što se tiče djelova,mislim da elementi baš i ne pašu na ovu novu,drugačije je ložište....
da grundfoss-ova je pumpa,jel to ok...hoće izdržat još koju godinu ili da se da još par sto kn više za novu:confused:

bud2011
20.02.2011., 07:35
Svakako zovi BOSCH kontakt centar My service na broj 062 202030 (cijena lokalnog poziva)provjereno...
možeš tražiti svog servisera ili će ti ga oni sami dodjeliti,

champ
20.02.2011., 08:55
markky, a ono najvažnije još uvijek nije razjašnjeno - zašto se je sve to uopće dogodilo? Koji su razlozi da je peć slabo grijala (a imala je dovoljno snage), i zbog čega je na kraju pukla?

Armstrong
20.02.2011., 11:17
markky, a ono najvažnije još uvijek nije razjašnjeno - zašto se je sve to uopće dogodilo? Koji su razlozi da je peć slabo grijala (a imala je dovoljno snage), i zbog čega je na kraju pukla?

Majstor mu je rekao da pumpa nije radila- da se propeler sj...o zbog pare.

d2267
20.02.2011., 12:30
Majstor mu je rekao da pumpa nije radila- da se propeler sj...o zbog pare.

to je posljedica a ne uzrok.u novim pumpama su propeleri plastični i tope se na povišenim temperaturama.

Armstrong
20.02.2011., 13:49
to je posljedica a ne uzrok.u novim pumpama su propeleri plastični i tope se na povišenim temperaturama.

Ok.

Usput nije mi jeasno ako je na peći već stavljen regulator propuha, zašto on nije reagirao, pa zatvorio dovod zraka pod br.1. Drugo je: zar se nije u to vrijeme povećal pritisak u sistemu. Vjerojatno je i više nego treba, pa je mogao čak raditi i sig. ventil, pa bi bacil dio vodo van.
Sve u svemu: :confused: :ne zna:

d2267
20.02.2011., 15:31
Ok.

Usput nije mi jeasno ako je na peći već stavljen regulator propuha, zašto on nije reagirao, pa zatvorio dovod zraka pod br.1. Drugo je: zar se nije u to vrijeme povećal pritisak u sistemu. Vjerojatno je i više nego treba, pa je mogao čak raditi i sig. ventil, pa bi bacil dio vodo van.
Sve u svemu: :confused: :ne zna:
pa iz svega prije navedenog jasno je da je majstor spizdio grijanje od početka.No s obzirom da je isti(majstor)spin doktor u maniri najboljih HDZejca,uspio je obraditi stranke da plate njegova s.anja.Drugo logićno objašnjenje ja nisam mogao isčitati.

sasase
20.02.2011., 15:51

nije sam to problem pumpe su klasificirane i ima jih vise tipova koje podnose vece temperature majstori cesto prodaju ove najjeftinije koje podnasaju tem do 90c po cijeni ovih koje su do 110c

bud2011
20.02.2011., 19:51
...moj definitivni zaključak greška u montaži,da su bili namontirani svi sigurnosni elementi kao i termička zaštita nebi se to dogodilo.
Moglo bi se dogoditi jedino u slučaju nestanka struje,a da je termička zaštita napajana preko hidrofora koji također nebi mogao raditi zbog nestanka struje

Armstrong
21.02.2011., 13:56
...moj definitivni zaključak greška u montaži,da su bili namontirani svi sigurnosni elementi kao i termička zaštita nebi se to dogodilo.
Moglo bi se dogoditi jedino u slučaju nestanka struje,a da je termička zaštita napajana preko hidrofora koji također nebi mogao raditi zbog nestanka struje

Niti to se nemože desiti, jer hidrofor ipak ima veliku veličinu vode koju može izbaciti pomoću tlaka u hirdoforu

bud2011
21.02.2011., 17:09
Niti to se nemože desiti, jer hidrofor ipak ima veliku veličinu vode koju može izbaciti pomoću tlaka u hirdoforu
Može pošto kad ga napuniš taj kotao može postić cca60-70 kw akumulirane snage ovisno o suhoći drveta,te kod nestanka struje ekspanzija vode u hidroforu nije dovoljna za njegovo rashlađivanje.

Armstrong
21.02.2011., 19:15
Može pošto kad ga napuniš taj kotao može postić cca60-70 kw akumulirane snage ovisno o suhoći drveta,te kod nestanka struje ekspanzija vode u hidroforu nije dovoljna za njegovo rashlađivanje.

Dobro ajde, ako je pošteno naložena.

Lee Champa
22.02.2011., 08:34
Mislim da su vratašca za reguliranje propuha (ona na lančiću) bila podkajlana ili od strane čovjeka ili nečim krutim u pepelu (ugljen):top:

nike321
22.02.2011., 09:22
Nema se tu šta bajat.
Baba je okrenula miš ventil. Većina cirkulacije je išla ukratko na kotao kao kod potpale. Naložili su dobro za noć. Ošli su leć, voda se pregrijala i prokuvala ali je tlak još uvijek bio niži od tlaka sigurnosnog ventila (ako ga uopće ima).
Čulo se krkljanje u cijevima (čitaj pretis loncu sa začepljenim ispuhom). Panika. Regulator propuha je zatvorio ali se količina žere već stvorila i vatra gori dovoljno da voda kuva ali nedovoljno da izbaci ventil.
Otvaraju se vrata ložišta i vadi se žera vani. Ulazi hladni zrak kroz dimnjak a u kotlu cirkulira dio hladne vode što dolazi iz kuće. Hlađenje je brže nego što gus može podnijeti i članak puca. Ćića mića, gotova je priča.:top:
Jedan spremnik od 500L i nešto sigurnosne opreme i ništa od ovog se ne bi desilo.

Bode Miller
22.02.2011., 11:34
Nema se tu šta bajat.
Baba je okrenula miš ventil. Većina cirkulacije je išla ukratko na kotao kao kod potpale. Naložili su dobro za noć. Ošli su leć, voda se pregrijala i prokuvala ali je tlak još uvijek bio niži od tlaka sigurnosnog ventila (ako ga uopće ima).
Čulo se krkljanje u cijevima (čitaj pretis loncu sa začepljenim ispuhom). Panika. Regulator propuha je zatvorio ali se količina žere već stvorila i vatra gori dovoljno da voda kuva ali nedovoljno da izbaci ventil.
Otvaraju se vrata ložišta i vadi se žera vani. Ulazi hladni zrak kroz dimnjak a u kotlu cirkulira dio hladne vode što dolazi iz kuće. Hlađenje je brže nego što gus može podnijeti i članak puca. Ćića mića, gotova je priča.:top:
Jedan spremnik od 500L i nešto sigurnosne opreme i ništa od ovog se ne bi desilo.

Sve smo utvrdili zajedničkim snagama i velika je pomoć mišljenje ljudi koji se bave ugradnjom i održavanjem takvih sustva! Ali mi na kraju nije jasno zašto se odabrao isti izvođač radova??? Nije li ponavljanje majka mudrosti ili treba doći do još jedne havarije da se shvati da taj majstor nije majstor jer ga je jednostavno pregazilo vrijeme!!! Nije da nije dobar, al jednostavno ga je tehnologija pregazila! Predlažem da se sastavi komisija ljudi sa foruma i da se pogleda na terenu sadašnja situacija u kotlovnici da se ne daj Bože opet nešto takvo ne ponovi!

U komisiju predlažem naše vrijedne članove :
1. Lee Champa
2. Zvon
3. Champ

a neka se još predlože tri druga člana za specijalan izlazak na teren!!!
Nadam se da Vam moj prijedlog ne izgleda smiješan!!!

champ
22.02.2011., 12:39
Kao prvo, ostaje misterij zašto je taj kotao (koji je u biti predimenzioniran za postojeću instalaciju grijanja) tako slabo zagrijavao kuću? Kako to, da je jedan dograđeni radijator toliko srušio i oslabio grijanje? Vjerojatno se radilo o novoj (dodatnoj) grani grijanja, kratkome krugu, kroz kojeg se odvijala većina cirkulacije, kotao se je pregrijavao, dok je ostatak kuće imao puno preslabu cirkulaciju (loše izbalansiran sustav).

...problem se pojavljuje od kad su prošle godine(prije božića) ugradili dodatni radijator u dvorišnoj i od tad im je u kući hladno,premda su kurili kao ludi ništa od topline...cura mi kaže da je stara nešto pomakla što je bilo pritvoreno da peć ne može gorit punom snagom, prije to nikad nije dirala to je bilo oko 11 a u 2 su počeli čut neko grebanje u cijevima (tak ona kaže)...izgrnuli su žeravicu i drva van,termostat na peći je pukao i nakon cca 10 min pukla je i peć i počela izlazit voda u ložište...

Snagu peći prigušuje klapna (leptir za zrak), pa je "kotlovničarka" vjerojatno odvrnula termostat te klapne na maksimum. Pritisak u sondi i kapilari termostata porastao je toliko da je došlo do njezinog pucanja, kotao se je pregrijao do maksimuma, odvodnje topline zbog traljavo izvedenog sustava nije bilo, i pukli su članci kotla.

"Majstor" je sad zamijenio pumpu, svjestan činjenice o "kvaliteti" onoga što je i kako je instralirao... Krivnja je u 100% iznosu na njemu, on bi trebao platiti sve troškove, i preurediti grijanje po pravilima struke.

bud2011
22.02.2011., 14:55
Sve smo utvrdili zajedničkim snagama i velika je pomoć mišljenje ljudi koji se bave ugradnjom i održavanjem takvih sustva! Ali mi na kraju nije jasno zašto se odabrao isti izvođač radova??? Nije li ponavljanje majka mudrosti ili treba doći do još jedne havarije da se shvati da taj majstor nije majstor jer ga je jednostavno pregazilo vrijeme!!! Nije da nije dobar, al jednostavno ga je tehnologija pregazila! Predlažem da se sastavi komisija ljudi sa foruma i da se pogleda na terenu sadašnja situacija u kotlovnici da se ne daj Bože opet nešto takvo ne ponovi!

U komisiju predlažem naše vrijedne članove :
1. Lee Champa
2. Zvon
3. Champ

a neka se još predlože tri druga člana za specijalan izlazak na teren!!!
Nadam se da Vam moj prijedlog ne izgleda smiješan!!!

Moja ideja kao doprinos svemu je da investitor poslika instalaciju i da je na forumsku ocjenu,smanjili bi troškove izlaska na teren haha...,

Lee Champa
22.02.2011., 18:05
Baba je okrenula miš ventil. ...Čulo se krkljanje u cijevima .

Ovo baš ne ide jedno sa drugim. :ne zna:
Znači da miš ventil nije zatvorio cirkulaciju radijatorskog kruga (Čulo se krkljanje u cijevima):top:
I miš ventili koje znam (rotacijski, ne linijski) to nikako ne mogu napraviti - da potpuno odvoje krug peći i radijatorski krug:top:

energon
22.02.2011., 18:30
citajuci ovo sve rekao bi iz iskustva posto pise da radijatori nisu grijali a pec je radila/lozena,da nije bilo omogucemo cirkuliranje vruce vode,nije doslo do izmjene vode u sistemu zbog zatvaranja ili ventila prije ili poslije pumpe,pretpostavljam bypass ventil koji se otvara kod nestanka struje je isto zatvoren,mis ventil zatvoren i vruca voda u samoj peci nemoze cirkulirat sistemom.dali je sigurnosni ventil uopce montiran i dali je ispravan,ostaje upitno,neminovno je da je ovo rezultiralo zagrijavanjem vode u peci i pucanjem gusanog clanka.

majstorčina
22.02.2011., 21:21
Ovo baš ne ide jedno sa drugim. :ne zna:
Znači da miš ventil nije zatvorio cirkulaciju radijatorskog kruga (Čulo se krkljanje u cijevima):top:
I miš ventili koje znam (rotacijski, ne linijski) to nikako ne mogu napraviti - da potpuno odvoje krug peći i radijatorski krug:top:

Lee Campa, uvažavam tvoje znanje , ali bolje pročitaj što je Nike napisao, te ćeš uvidjeti da je on napisao da je večina vode kružila kroz peć a ne da je sva voda kružila kroz kotao tj. ON nije naveo da je kotao bio fizički odvojen od radijatora.

nike321
23.02.2011., 02:47
Kao što kaže Majstorčina, nisam nigdje ni rekao da je potpuno odvojila jedan krug od drugog.

Bode Miller
23.02.2011., 07:31
Moja ideja kao doprinos svemu je da investitor poslika instalaciju i da je na forumsku ocjenu,smanjili bi troškove izlaska na teren haha...,

Pa evo, pridružujem se molbi prema korisniku marrky112 ako je u mogućnosti da postavi nekoliko fotografija tog sistema na forum i da konačno uklonimo uzrok a ne posljedice havarije! To bi nam odgonetnulo mnoge misterije o tom sustavu a isto bi pomoglo ako ima koju fotku ( to je jako malo vjerojatno) od starog sistema na kojem se dogodila havarija, jer mđžda je ipak "meštar" shvatio gdje je bila greškica od cca 10-tak kila !!!

Lee Champa
23.02.2011., 18:29
Kao što kaže Majstorčina, nisam nigdje ni rekao da je potpuno odvojila jedan krug od drugog.

Pa ja sam to i rekao da se to ne može napraviti:s

mravmoto
21.03.2011., 21:09
zastarjela gusnata tehnologija koja je jeftinija i jednostavnija u proizvodnji peci
i ima manju iskoristivost od limene peci,..pa je zato i cijena gusenih peci jeftinija.
zasto peci tipa stadler rade po 30 godina i nikad ne puknu lim ima bolje sposobnosta specificnu gustocu, cvrstocu, zilavost, bolju toplinsku vodljivost(ujedno i bolju iskoristivost) obicna metalna pec (kamin ) gusnati pukne skoro svaki nakon par godina upotrebe a nemres ga na naglo ohladit jer kad drva izgore ostaje zar i hladi se polako i postepeno svaki termicki izlozeni gus puca samo je pitanje koliko brzo
u tom rangu cijena od limenih peci je jedino centrometal s pecima od 3-4mm debljine stijenke koje procure za 3-5godina a i same imaju garanciju godinu dana 35kw za 7500kn
ja imam pec stadler i imao sam zastava metal varene konstrukcije obje su nekoliko puta zakipjele, ostale bez napajanja pumpe pa voda u peci zakipila hladna iz radijatora dosla u pec i nikad nikakvih problema, u cijelom sistemu jedina sigurnost mi je samson na regulatoru propuha i sigurnosni ventil na 2,5bara
netreba nikakvih sto cuda da pec nebi pukla ili procurila kupi kvalitetnu pec ili daj napravit bravaru koj ce ti za istu cijenu napraviti dobru pec za centralno po stadler nacrtu od zeljeznog lima 5 ili 6mm i uz drva rusena barem 6mj prije lozenja garantiram da si miran 15-20g bez ikakvih problema imam prijatelja koji radi peci i ja mu pomazem kad nemam pametnijih obaveza i znam za hrpu peci u okolici koje rade i preko 25g,..

Lee Champa
22.03.2011., 09:42
zastarjela gusnata tehnologija koja je jeftinija i jednostavnija u proizvodnji peci i ima manju iskoristivost od limene peci,..pa je zato i cijena gusenih peci jeftinija.,..

To baš nebu išlo!:kava:
I jedna i druga imaju svoje prednosti i mane (npr. gusnata ima veču površinu za prenos topline, itd), pa jeftinija proizvodnja je sigurno limenih peći...)

mravmoto
22.03.2011., 10:56
To baš nebu išlo!:kava:
I jedna i druga imaju svoje prednosti i mane (npr. gusnata ima veču površinu za prenos topline, itd), pa jeftinija proizvodnja je sigurno limenih peći...)
kod gusnatih nema varenja
a ak npr pogledas kotlove s tri prolaza zraka kao bosch solid limeni ili megal ili kotlovi tog tipa imaju daleko vecu povrsinu stijenka te bolju iskoristivost. ja osobno stojim iza zeljeza i moje misljenje je da je bolji od gusa, zeljezni kotlovi iimaju i vecu kolicinu vode u kotlu te je lakse postizanje radne temp.
a i koji proizvodac deklarira iskoristivost vecu od 75 posto kod gusnatih kotlova?
svi nemaju podatka ili pise vise od 75 posto a niko ne deklarira tocni podatak dok vecina limenih je preko 85%
dalo bi se o tome, nemam nis protiv nicijeg misljenja al ja osobno mislim da je limeni kotal bolji a i ak procuri a to se ne desi kod dobrih limenih kotlova(ne mislim na centrometal) po 20g jednostavno ga se promjeniu dio ili zakrpa.
za mene su uvjek stadler i we term zakon a i old timeri su u kotlovima po proizvodnji i ne guraju se u rad s gusom.
:ne zna:

mravmoto
22.03.2011., 11:00
http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=18183&page=27
pogledaj ovdje post od leteci mrav to sam ja ,..
kad slozim ovakvog stadlera od 6mm lima i besavnih kotlovskih cijevi minimum 20g nemas potrebe razmisljat o promjeni peci a za 20-30g kad oslabe cijevi cijevni registar se promjeni za oko 2500kn i onda jos minimum 10 g bez brige ja ih ispitam na 4 bare i uz dobar sigurnosni ventil koj radi na 2.5 bara more kuhat kolko oces :))

cd_covers
22.03.2011., 11:58
http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=18183&page=27
pogledaj ovdje post od leteci mrav to sam ja ,..
kad slozim ovakvog stadlera od 6mm lima i besavnih kotlovskih cijevi minimum 20g nemas potrebe razmisljat o promjeni peci a za 20-30g kad oslabe cijevi cijevni registar se promjeni za oko 2500kn i onda jos minimum 10 g bez brige ja ih ispitam na 4 bare i uz dobar sigurnosni ventil koj radi na 2.5 bara more kuhat kolko oces :))

imam prijatelja koji radi peci i ja mu pomazem kad nemam pametnijih obaveza...

kad slozim ovakvog stadlera od 6mm lima i besavnih kotlovskih cijevi ...

Jel ti te kotlove radiš ili imaš prijatelja koji radi ili se pokušavaš reklamirati ovdje.

mravmoto
22.03.2011., 12:28
[QUOTE=cd_covers;32509698]
imam prijatelja koji radi peci i ja mu pomazem kad nemam pametnijih obaveza...

kad slozim ovakvog stadlera od 6mm lima i besavnih kotlovskih cijevi ...

Jel ti te kotlove radiš ili imaš prijatelja koji radi ili se pokušavaš reklamirati ovdje.

frend ih radi vec 35g u zadnje vrijeme mu dosta pomazem kad stignem radil sam sebi pec i jos nekim prijateljima, inace se bavim aute elektrikom i automehanikom a ono kad imam kakvu pec za napraviti napravim je u kombinaciji s njim, reklama mi netreba neg sam malo citam po forumima pa dobim volju rec svoje misljenje.
ova pec sa slike mi je za bratica pred 10 dana sam ju zavrsil.
al imam dosta posla oko auta i motora tak da su mi peci u 3 planu:kava:
kad uhvatim vremena po zimi napravum koju za frendove i kome treba i kad nemam posla oko svog zanimanja.

Majuka
21.01.2013., 20:42
Dobar dan, trebam pomoć nekog iskusnog majstora za peći an drva, prije 2 tjedna počela nam je curit peć, i onda smo uspjeli posudit od susjeda neku staru, majstor je sve spojio, uglvanom ima jako malo ložište, znam da je gusnata, no najveći je problem nikako neće da gori, dimnjjk je protočan, nitko ne zna u čemu je stvar, tata se non stop muči s njom i nikako neće, ima neku ručicu sa strane na koj piše zagon i obratoovanje i to smo istraživali ma neće niti an jednoj pozici, drva niakd ne izgore do kraj, jako dimi...molim vas hitno trebam majstora koji bi to došao pogledat?iz zagreba smo inače točnije hrv.leskovac, dajte mi neki broj kome bi se mogla javit

champ
22.01.2013., 06:08
Tu ručicu zakrenite na početku na zagon, zapalite triješće u peći, i na početku stavljajte sitnija drva, dok se vatra dobro ne razgori. Kad plamen dobro krene, prebacite ručicu na obratovanje.

Klapna (leptir za regulaciju količine zraka) na početku mora biti sasvim otvorena, a dobro je kod paljenja i otvoriti vrata na pepeljari, ispod ložišta. I peć treba biti dobro očišćena od pepela i čađe,

Majuka
23.01.2013., 18:26
Tu ručicu zakrenite na početku na zagon, zapalite triješće u peći, i na početku stavljajte sitnija drva, dok se vatra dobro ne razgori. Kad plamen dobro krene, prebacite ručicu na obratovanje.

Klapna (leptir za regulaciju količine zraka) na početku mora biti sasvim otvorena, a dobro je kod paljenja i otvoriti vrata na pepeljari, ispod ložišta. I peć treba biti dobro očišćena od pepela i čađe,

e hvala ti puno, to sam ja i rekla starom jer sam išla pogledat ur ječnik šta to znači, i tako smo radili ali slabo je funkcioniralo, ugl.to je neka prastar stadlerica valjda, bio je jedan majstor pa nam je nariktao da to bude na pola, zaglavio je unutra, da nebude ni zagon ni obratovanje, bolje radi sada, i rekao je d probušimo neku rupu pored dimnjaka tak nešto..

26.01.2013., 16:26
Bok.

Planiram na postojeći sistem centralnog (kombi bojler) spojiti kamin koji bi bio u dnevnom boravku. S njim bi grijo boravak direkt iz kamina i još 2 radijatora dalje u kući. Jel netko ima iskustva kakva sa takvim kaminima tipa Marina - Plamen, ili Color - delphin, ili koji drugi proizvođač. Dali kamin može grijati tako kupaonu (20 kvadrata) i još jednu sobu (dječiju 25 kvadrata) a da u boravku glava ne eksplodira.

d2267
26.01.2013., 21:10
Bok.

Planiram na postojeći sistem centralnog (kombi bojler) spojiti kamin koji bi bio u dnevnom boravku. S njim bi grijo boravak direkt iz kamina i još 2 radijatora dalje u kući. Jel netko ima iskustva kakva sa takvim kaminima tipa Marina - Plamen, ili Color - delphin, ili koji drugi proizvođač. Dali kamin može grijati tako kupaonu (20 kvadrata) i još jednu sobu (dječiju 25 kvadrata) a da u boravku glava ne eksplodira.

osim eksplozije glave,kakve veze tvoj upis ima s temom :ne zna:
imaš temu o kaminima :http://www.forum.hr/showthread.php?t=457869&highlight=kamin+za+centralno

27.01.2013., 08:59
Hvala.