PDA

View Full Version : Allahova milost

Rima
26.02.2003., 01:16
Allahova milost:
nesto sam cudno citala na taliban bosna forum , naslov topika je Allahova milost
Allah je tako milostiv prema svojih robova tako da je stvorio za svakog muslimana jednog jevreja ili Krscana da ih ubaci u vatru u mesto tog muslimana , i tako muslimani predstavljaju allahovu milost

evo link pa procitate malo o toleranciji u islamu

http://www.islambosna.com/forum/showthread.php?s=&threadid=143

Originally posted by sucmurasti
49.-Od Ebu Musa El-Es'arija r.a. da je Allahov Polsnik a.s. rekao:"Kada nastupi Sudnji dan, Allah dz.s. ce staviti pokraj svakog muslimana po jednog jevreja ili krcanina i bice mu receno: Oni su te iskupili od vatre!" (Muslim 2767)
Dragi Allahu, Ti nas obaspi Svojom neizmjernom miloscu!

Originally posted by sucmurasti
Mozda ce ovaj hadis kojeg takodjer prenosi imam Muslim biti jasniji ;):
"Kada nastane Sudnji dan, doci ce covjek musliman sa grijesima velicine brda, Allah dz.s. ce mu ih oprostiti i natovariti ih na jevreje i krscane!"
Ili hadis takodjer u Sahih Muslimu:"Nece umrijeti musliman, a da Allah dz.s. nece mjesto njega u vatru baciti jevreja ili krcanina!"
Nadam se da je sada malo jasnije? :)

pitam se a sta ako broj muslimana bude veci od broj Zidova i Krscana sta ce visak broj muslimana , koga ce Allah ubaciti u paklu za njih :)

naravno autor je zavrsio svoj topik ovako:
Dragi Allahu, Ti nas obaspi Svojom neizmjernom miloscu!

drugim recima hvala Allahu sto je iz milosti stvorio Krscane i zidove da ih zapali u paklu da bi spasio muslimane

ovo je zalost

planinar
26.02.2003., 07:05
Rima,
evo, javljam se da mene baci u vatru umjesto tebe.
Pozdrav!

kalys
26.02.2003., 08:38
ovo je totalni nonsens i pokazuje, da sami muslimani unistavaju bit islama i iskrivljuju boziju rijec prenesenu preko Muhameda a.s..:( inace nisam religiozna osoba i poznajem islamski nauk povrsno, ali ovaj hadis stvarno nema smisla i reflektira anti-semitisticko i anti-krscansko misljenje, koje nazalost imaju mnogi muslimani, kao sto su mnogi krscani anti-semiti i islamofobi, i kao sto su mnogi zidovi islamofobi i anti-krscanski nastrojeni. Ti ljudi ocito dijele zajednicku religiju, a to je mrznja do svojih bliznjih a time i do samog sebe. Kako netko moze voljeti i prihvatiti samoga sebe, ako ne voli i ne prihvata drugih?:rolleyes:

Zato predlazem, da se ljudi dobre volje iz svih religija, rasa, naroda, koje govore razlicitim jezicima i sa razlicitim tradicijama, obicajima, kulturama ujedine i zaustave one, koje sire mrznju, netrpeljivost, ksenofobiju, rasizam... i jasno i glasno kazu, da oni takvog svijeta ne zele, vec svijet, u kojem ce vladati vrijednosti, za koje se njihove religije istinski zalazu, a to su ljubav, solidarnost, mir, ravnopravnost, jednakost, socijalna pravda, razumijevanje, samilost...:)

mi jesmo ljudi bez lica i bez konkretne politicke moci, ali mi imamo moralnu snagu i pravdu na nasoj strani, koju sirite svojim primjerom. zato vas sve pozivam, da odbacite svijet, kakvog nam namecu oni, koji sire mrznju i nepovjerenje medju ljudima, i stanite uspravno i pokazite im, da je istina i pravda na nasoj strani. i to upravo ona istina, koju su nam je prenijeli Platon, Buda, Zoroastar, Isus, Muhamed, Krishna...

srdacan pozdrav svima vama, koji gradite ljepsi i bolji svijet. :)

kalys

Rima
26.02.2003., 12:52
kalys kaže:
ovo je totalni nonsens i pokazuje, da sami muslimani unistavaju bit islama i iskrivljuju boziju rijec prenesenu preko Muhameda a.s

zato vas sve pozivam, da odbacite svijet, kakvog nam namecu oni, koji sire mrznju i nepovjerenje medju ljudima, i stanite uspravno i pokazite im, da je istina i pravda na nasoj strani. i to upravo ona istina, koju su nam je prenijeli Platon, Buda, Zoroastar, Isus, Muhamed, Krishna...

to je upravo sto sam htjela reci ovim topikom ...

MuhtaR
26.02.2003., 14:07
Rima,

Zar nije dosta sa tim "taliban bosna" ???

:( :( :(

Nije to fino.

sto se tice hadisa;

Nijedan musliman nece u dzennet a da ga ne zasluzi.

Nijedan nemusliman nece u dzehennem a da ge ne zasluzi.

Allah dz.s. da je htio stvorio bi samo vjernike. Ali to je njegova volja.

Upali logiku malo, ne drzi se striktno samo onoga sto procitas. Svaka stvar ima vise dimenzija samo zavisi u kojoj je posmatras.

Kazu pametnom je i jedna dosta a tebi???

Rima
26.02.2003., 14:16
pozdrav nasem MUKHTARU bivsi murshidu ,a njih je oko 40 pa dolazi kao ali baba (odnosno Faruk ) i 40 lopova (odnosno murshida)

pozdrav iz naseg izbjeglickog logora , ja neznam sta hoces da kazes, ti si sve ispricao ali nikako da osvrnes na najvaznije , a to je da li zaista mislis da je Allah stvorio Krscane i zidove da uplate vase grijehove muslimane ...
zanimiljivo je tvoja izreka:
kazes:Nijedan musliman nece u dzennet a da ga ne zasluzi.
zasto nisi tamo na IB to rekao , zasto nisi onom bolesniku pod nikom SUCI rekao da ovo nevalja , tamo nesmijes jer ce ti za pola sata skiniti sa funkciju i za za sat proglasiti Dzihad protiv tebe i masakrirace te vrlo slatko da neces ni osjetiti
prema tome pusti ti ovo prazne price o niko nece ako nije zasluzio vec osvrni na vase bolesne izijave , ponasate se kao da zivite sami na ovoj zemlji i kao da je Bog stvorio samo muslimane

eee moj mukhtare

sto se taliban bosna tice , dozvoli da ti ovo ispricam:
ama talibanci su mnogo tolerantniji kako ste vi na IB
znas li da sam ja licno na IB forum za sestree cula od mlade djevojke kako po islamu zena je rodjena samo da zadovoljava muza (pitaj UMMU )
sjecas se moj topik: zene su rekvezit za zadovoljavanje muza u islamu,,topik koji si ti mozda licno brisao jer neide sa vasim idejama
kako kazu istina boli
nemoj molim te da sve ispricam sta sam tamo cula od nazalost mladi ljudi mozda i skolovani

pozdrav

kaskader
26.02.2003., 14:22
Ma pusti Rimu nek postira sto hoce...bas lijepo od nje da nam prenosi sto ima u susjedstvu...jer mnogi su od ovog foruma htjeli tamo malo ucestvovati pa su bili poizbacivani....cak i od Rime dok je bila taliban. Zato samo nek ona postira....pa zar da svjetlost koja se prostire po tom forumu tamo bude samo za njih...nek se i mi malo prosvjetlimo.

Nego nisi rekao nista u vezi ovih izvora koji su citirani...velis istina je samo sto treba iz druge strane promatrati....da ovisi jel ce zidov i krscanin s desne ili ljeve strane vatre uci umjesto muslimana.

Rima
26.02.2003., 14:25
jos nesto :
dacu ti jedan iskren savjet , to prenesi tamo na IB

pametan covjek ako ima neku manu on ce to sakriti a ne pokazati tako javno
umesto da sramotite sve muslimane , zasto ne stavite sve te podforume pod kljucem ,zatvorene , i samo dozvolite odredjene osobe (koje su bolesne i koje dijele sa vama ove bolesne ideje)
i tamo pisete sta hocete nemora svaki citati vase bolesne idje

moj bratski savijet

MuhtaR
26.02.2003., 14:31
Rima,

iz tebe sejtan govori !

O tome smijem li ili ne smijem govoriti na IB, da li ce mi skinuti funkciju su price za malu djecu koje me ne iznenadjuju sa tvoje strane.

Znas da nikada nisam gledao kako ce neko reagirati na moje misljenje i sve sto iznesem ovdje vjeruj da i ne primjecujem pisem na IB ili teme.org

Mnoge stvari ne razumijes i ne mozes da razumijes.

"Nijedan musliman nece u dzennet a da ga ne zasluzi."

Allah dz.s. kaze da kada bi mu vjernik cijeli zivot neprestano cinio zikr ne bi mu se oduzio za blagodat koju mu je Allah dz.s. podario dajuci mu culo vida.

Dakle, blagodati dzenneta su tolike da se jednostavno ne mogu zasluziti djelom ali iz Allahove dz.s. milosti sva dobra djela bivaju uvecana do te mjere da musliman zasluzi dzennet.

Svaki nevjernik ako se pokaje i cini dobra djela ceka ga Dzennet.

Sto se tice iskupljenja grijehova;

Dzehennem je zaistaprevelik!

Smijesno je tumacenje da je Allah dz.s. nevjernike stvorio kako bi vjernici mogli u dzennet.

Allah dz.s. je stovrio ljude da mu robuju, ko mu bude pokoran i ko bude sirio dobro a osudjivao zlo ceka ga dzennet a ko ne bude poslusan i odan Gospodaru i ko se bude suprostavljao njegovoj rijeci, njegovo prebivaliste je vatra.

Sto se tice hadisa, vec jednom samo ti rekao da jednostavno ne razumijes.

Napomena:

Ovo mi je bila zadnja poruka na ovu i slicnu temu.

MuhtaR
26.02.2003., 14:33
Bijedni pokusaji napadanja vrijednosti Islama iz ocite zavisti.

Ne iznenadjuje me, takvih je danas pun svijet.

Milijarde i milijarde...

Obicno se desava da i sami znaju da je laz ono sto pricaju ali eto...

tiruriruriruriruriru...

Uskoro proljece...:rolleyes:

Rima
26.02.2003., 15:06
MuhtaR kaže:
Bijedni pokusaji napadanja vrijednosti Islama iz ocite zavisti.

Ne iznenadjuje me, takvih je danas pun svijet.:

primjeri vrijednosti islama:
SUCI bolesnikovic je rekao:
Sahih Muslimu:"Nece umrijeti musliman, a da Allah dz.s. nece mjesto njega u vatru baciti jevreja ili krcanina!"

ako je to za tebe vrijednosti islama, onda ja zaista nemam sta reci

ovo nije napad (kako ti tvrdis) ovo je ociscenje islama od fanatika i bolesnika

ja se ogradim od takvog islama a svaki iskren pametan musliman treba to ciniti
drugo:
zasto krivis druge za vase greske , umesto da krivis mene i druge koji vjeruju u tolerancije islama ,zasto ne krivis Suci i njemu slicne bolesnike

ovo ne valja Mukhtare a shvati kakav islam predstavis (poput Suci i njegove gluposti od topika) takav imidj islam dobija ,sami ste krivi

Semargl
26.02.2003., 16:01
MuhtaR zbori:

Allah dz.s. je stovrio ljude da mu robuju...

On mu dođe ko neki robovlasnik?

Zbogom pameti.... :s

Gideon 2003
26.02.2003., 19:27
Evo Rima još nije kasno za tebe ! Povjeruj u Gospodina Isusa Krista a ne u tamo neke nazovi proroke.

MuhtaR
26.02.2003., 21:00
Hajd Rima,

bas bih to volio da vidim.

qwert1
27.02.2003., 00:53
Opet ona, hahhaa, stvarno Rima ostavljas me bez rijeci svaki put, svaka cast.
Ma dzaba se trudite oko Rime ba, stvarno nema fajde govoriti joj. Hajd neka ona fino nastavi kolektivizirati muslimane, i blatiti ih.
Valjda ce joj Allah dz.s prosvijetliti razum barem malo. Opet kazem svima, nadam se da Rima ne shvatate ozbiljno, i da je ne zelite u svojoj vjeri, jer pogledajte sta je uradila muslimanima, to isto se i vama pise, samo zavisi sa koje strane duhne vjetar.

Rima
27.02.2003., 01:05
qwert1 kaže:
Opet ona, hahhaa,.
ma samo se ti smiji kao koza pred klanjem

jednostavno pitanje :

da li ti zaista vjerujes da ce Bog na sudni dan utovarati grijehove muslimana na rame Krscana i zidova

da li se ti slazes sa ovim bolesnikom (sucimurasti) koji tvrdi da je Bog stvorio njih da bi ih kaznio umesto musliamane

jednostavno pitanje zahtjeva jedonstavni odgovor
a taj odgovor zaista nema nikakve veze samnom

ja i dalje mislim da svaki musliman (iskren) je obavezan da se ogradi od takvog islama .
shvati jedno da na svijetu nezive samo muslimani vec ima i drugi

qwert1
27.02.2003., 10:18
Samo da kazem da ce svako po svojim zaslugama u dzennet ili dzehenem, nema prebacivanja grijeha. Stim da ce naravno biti pravo zauzimanja poslanika za svoje vjernike.

Ovo sam se nasmijao tvom ponovnom pokusaju da generalizujes muslimane, i tako da ih "ismijavas".

kaskader
27.02.2003., 10:45
ma vidi bracu muslimane, niti jedan nece da odgovori sto misli o autoru ove baljezgarije...nego svaki ce radije pet postova na rimu.

Adura
27.02.2003., 11:52
Ovakvo vidjenje islama, od sucmurastog, se sukobi sa Kur'anom.
Svako je odgovoran za svoj grijeh.Grijeh moze biti grijeh nastao iz vjerovanja(pripisivanja sudruga Jednom Bogu) i grijeh nastao iz cinjenja losih djela (djela koja su suprotna sa ucenjem neke religije).

Postoje dva osnovna pitanja "Kako Islam gleda na (npr) krscane:
1.Kako Islam gleda na krscanstvo kao vjeru?
2.Kakva je sudbina onih koji slijede krscansku vjeru na Sudnjem Danu?

Sto se prvog pitanja tice,ocigledno je da Islam ne drzi vecinu krscanskih doktrina tacnim.
Islam Krista(Isusa) gleda kao Bozijeg Poslanika,prije nego "Sina jednorodjenca".

Islam drzi do toga da je spasenje rezultat istinitoljubljivosti koju prate dobra djela,za razliku od krscanskih vjerovanja po kojima je Isus(ili bilo koji Prorok-Poslanik) sam po sebi "spasioc" ljudskog roda.
U kratko , Islamsko vjerovanje i praska, u mnogome se razlikuje od onoga sto vjeruju krscani.

Sto se drugog pitanja tice, sudbina svih ljudi ovisi (po Islamu) o krajnjem sudu Sveznajuceg,Dobrocinitelja , Milostivog-nosioca Aspolutne pravde.
Kur'an jasno kaze da bilo ko, ko istinski vjeruje u Boga i Sudnji dan, i uz to vjerovanje cini dobra djela - postize uspjeh na Sudnjem Danu.A ako je bilo ko kriv (bez obzira na pripadnost religiji) za neki zlocin- isti ce biti kaznjen paklenom vatrom.

Jedan od zlocina moze biti i SVJESNO odbijanje isitnitosti bilo kojeg Bozijeg Poslanika.Osoba koja, iako zna Istinu o Poslanicima, i iako su joj predoceni svi dokazi za istinitost-i dalje odbija priznati Poslanike(bilo kojeg od njih) naziva se "odbijateljem Istine"(na arapskom se to kaze kafir)-i on kao takav ce biti odbacen(jer je i sam odbio Istinu iako je znao).

Drugim rijecima vjerovanje u nekog "posebnog" Poslanika (u smislu da neki Boziji Poslanik ima ekskluzivu ulogu "spasioca")-pa makar to bio i sam Muhammed s.a.v.s.- nije nuzan uslov spasenja po islasmkom vjerovanju.

Tako prema Kur'anu , krscani, jevreji ili bilo koji pripadnici neke vjere- koji
- istinski vjeruju u Jednog Boga-s tim da mu ne pridruzuju druga(stvorenje i stvoreno),
- i koji vjeruju u Sudnji Dan ,
-i to da ce se ljudima na Sudnjem Danu suditi na osnovu djela koja su cinili(pa ko cini dobro cini ga sebi, a ko cini zlo cini ga na svoju stetu)
-i ako ta osoba nije kriva za neki svjesni zlocin ili zlocin prema Istini-ukljucijuci odbacivanje bilo kojeg Bozijeg Poslanika.
ce biti spasena , i nece uci u Pakao.

Nigdje u Kur'anu se ne spominje da je grijeh "nasljedan", da "prelazi na druge"(u smislu da ce necija losa djela biti "prebacena na nekoga" zbog "religijske pripadnosti") itd itd itd.

Rima
27.02.2003., 12:26
Adura kaže:
Ovakvo vidjenje islama, od sucmurastog, se sukobi sa Kur'anom.

Nigdje u Kur'anu se ne spominje da je grijeh "nasljedan", da "prelazi na druge"(u smislu da ce necija losa djela biti "prebacena na nekoga" zbog "religijske pripadnosti") itd itd itd.
svaka cast adura kao i obicno vrlo uceno i kvalitetno analiziranje
naravno takv odgovor na IB ne bi ostao vise od pola sata ...
meni nikada nece biti jasno zasto takvi muslimani se toliko trude da ocrne svoju vjeru

MuhtaR
27.02.2003., 12:47
Rima,

nista nije strasno ukoliko neko ima pogresno ucenje. Muslimani medju sobom na lijep nacin diskutuju jedni drugima ukazujuci na greske. Osoba kojoj se ukaze na gresku moze ili ne mora razmotriti i uvaziti primjedbu te na kraju treba svome bratu da se zahvali zbog njegove brige koju mu je ukazao opominjuci ga.

Uopste ne vidim razlog zbog cega bi Adurin post na IB-u bio obrisan???

Da li bi prekrsio pravila???

NE!!!

Ukoliko se on ne slaze sa sucmurastim, moze iznijeti protustav, moze diskutovati i bice brisan tek kada prekrsi pravila.

Te stvari teku normalnim tokom i nadam se da bar to ne moram u tancine objasnjavati.

Sto se tice stava sucmurastog, mislim da je doslo do nesporazuma ali nema veze.

Rima,

Hajd molim te konacno se izjasni kojoj religiji pripadas??

Adura
27.02.2003., 12:53
meni nikada nece biti jasno zasto takvi muslimani se toliko trude da ocrne svoju vjeru

Problem ljudi uopsteno , kao i "muslimana" , jeste sto sebe stavljaju u poziciju da su iskljucivo oni u "pravu", drugim rijecima da ONI znaju istinu a "drugi ne znaju".

Problem nekih IB muslimana jeste sto cesto se stavljaju u poziciju da su samo oni "vlasnici istine" , pa bilo ko -ko drugacije misli je "lazov"-"potvarach" i sl.

Vrlo lahko se to moze i dokazati da bash "nisu u pravu" koliko to oni misle, i to dokazima iz izvora za koje smatraju da su "u potpunosti istiniti"(npr hadisi).
No kada se razum buni protiv takvog vjerovanja, onda isti bude na osudjenickoj klupi-iako isti moze da se sluzi hadisima.

Eto npr. sa "Asihinim godinama".Rakao sam da se ne moze 100% vjerovati u hadise.Sucmurasti , kao i neki od clanova na IB su me odma "razapeli" kao ono -"sad si se otkrio"." ti zelish da uneseh sumnju" i sl.

No u ostalim argumentima vezanim za Aishine godine sam koristio takodje hadise.Pa zasto onda,iako su svi hadisi u argumentima vjerodostojni ,vjeruju da su neki hadisi 100% tacni a neki ne?

Uglavnom, na zalost, razum je na osudjenickoj klupi kada se buni protiv neodrzivih dogmi.

To nije tako sa muslimanima, to je opste poznata stvar chak i kod naucnika.
(cudno zar ne?)

Adura
27.02.2003., 12:56
I ja mislim da mi gornji post ne bi bio obrisan, ali bi bio zestoko napadnut od nekih ljudi.

MuhtaR
27.02.2003., 13:06
Eh to je nesto sasvim drugo...

MuhtaR
27.02.2003., 13:07
Rima, cekam tvoj odgovor!!!

Rima
27.02.2003., 13:08
MuhtaR kaže:
Rima,

nista nije strasno ukoliko neko ima pogresno ucenje. Muslimani medju sobom na lijep nacin diskutuju jedni drugima ukazujuci na greske.
muslimani na Ib se nalijep nacin diskutuju :)

nevuci me za jezik :)
tacno je da na IB nece mozda brisati , jer imaju vojsku od zene tzv.sestre , koje su tako odvratne i tako nezgodne da ce tei svaka vrlo rado mlatiti , nebirajuci sredstva

sjecas se Allahova lavica koja nakon tri rundi postala allahova musica,i kako se trebamo leciti kod HODZA nije mi jasno iz kojeg zaostalog mesta na zemlji je dosla

ili ona Sumeja koja svaki drugi post da svi zidovi umiru , a kad sam ja rekla da ovo ne valja su blokirali moj nik

ili ona UKHT sestra iz arabije koja tvrdi da su svi nemuslimani necist i pagani i da ce ti allah zapaliti u 0paklu ako im cestitas praznik

a kad smo mi rekli da ovo nije islam onda su proglasili moju nevjerstvu , rekli su da sam Zidovka

a ti ovdje pricas kako muslimani mogu diskutuvati..oni mogu diskutuvati samo ako sami sa sobom diskutuju ..
zato ja predlazem da umjesto tog DIJALOG SA NEMUSLIMANIMA da menjate na DIJALOG MUSLIMANA SA SAMIM SOBOM u koji ce jedan clan reci Zidovi i Krscani su necist a svi ostali clanovi potvrditi tako je tako je

zadnji primjer masakriranja osobe koje se neslaze snama je masakriranje clanica pravnica (islamom ponosna) , snjom su tako ruzno ponasali jer jednostavno rekla da ovo nevalja , hoces link , dobices ga

taj forum sestre je mesto gdje se te prmitivke sretnu i dogovaraju koga ce sledeceg masakrirati

Adura:
ja ne mlatim islamom , to nije istina ja sam hrabro stala i protivila ovim bolesnim idejama islamologoije koje nemaju veze sa Islamom, a ti trebas isto uraditi

svaki muslima koji je iskren i kome je stalo do svog islama je obavezan da stane i da kaze glasno da ovo nije islam pa makar su ga masakrirali

Rima
27.02.2003., 13:22
MuhtaR kaže:
Rima,
. Muslimani medju sobom na lijep nacin diskutuju jedni drugima ukazujuci na greske. Osoba kojoj se ukaze na gresku moze ili ne mora razmotriti i uvaziti primjedbu te na kraju treba svome bratu da se zahvali zbog njegove brige koju mu je ukazao opominjuci ga.
evo primjer kako muslimani na Ib slazu i kako se nalijep nacin diskutuju ..
inace serija pod naslovom MASAKRIRANJA NEISTOMISLJENIKA:

epizoda broj 1002250 podnaslov masakriranja PRAVNICA
link je ovdje:
http://www.islambosna.com/forum/showthread.php?s=&threadid=642&perpage=15&pagenumber=10

MuhtaR
27.02.2003., 13:24
O nacinima diskutovanja necu da pricam, jer se zna islamski ahlak koji podrazumijeva medjusobno postivanje.

Takodje islamski ahlak podrazumijeva postovanje nemuslimana i njegovih svetinja.

Kao dokaz ti mogu navesti mnogobrojne primjere iz zivota Bozijeg poslanika.

Svako onaj koji se ne ponasa u skladu sa ahlakom, ne ponasa se kako treba.

Moj odnos prema nemuslimanima ti je dobro poznat jer znas da sam branio Jakog_u_Hristu dok si niko drugi nego TI u jedan red strpala Isusa, pedere i govorila kako su neki Apostoli pili njegovu mokracu.

I sad si dosla i govoris o tome kako se trebamo odnositi prema nemuslimanima.:rolleyes:

Kako te nije stid nakon svih upucenih uvreda na njihov racun
:mad:

A sada cekam tvoje izjasnjenje kojoj religiji pripadas???

Rima
27.02.2003., 13:26
Adura kaže:
I ja mislim da mi gornji post ne bi bio obrisan, ali bi bio zestoko napadnut od nekih ljudi.
ma yeah , kao da nisam tamo bila , ma daj Adura molim ,,, hoces po koji primjer:

znate li da na IB imaju jedan cuvar koji stoji na kapijuforuma i broji koji je izasao iz islama

naravno znas Adura o kome pricam (prvo slovo njegovo ime je SUCMURASTI) , koji je bez razloga rekao da je Fuad izasao iz islama , zasto , pa zato sto senije snjim slagao

hoces li jos linkoova Adura rado cu

Rima
27.02.2003., 13:28
MuhtaR kaže:
O nacinima diskutovanja necu da pricam, jer se zna islamski ahlak koji podrazumijeva medjusobno postivanje.
a da li iz islamskog akhlaqa da NEBIRAS SREDSTVA ..znas na sta mislim

MuhtaR
27.02.2003., 13:37
Kakav je bio tvoj ahlak sve do prije par mjeseci ???

Vjeruj da sam se zgrazavao i povracao na tvoje postove upucene nevjernicima tipa... ma znas ti dobro.

RIMA CEKAM ODGOVOR!!!

Adura
27.02.2003., 13:49
Rima kaže:
ma yeah , kao da nisam tamo bila , ma daj Adura molim ,,, hoces po koji primjer:

znate li da na IB imaju jedan cuvar koji stoji na kapijuforuma i broji koji je izasao iz islama

naravno znas Adura o kome pricam (prvo slovo njegovo ime je SUCMURASTI) , koji je bez razloga rekao da je Fuad izasao iz islama , zasto , pa zato sto senije snjim slagao

hoces li jos linkoova Adura rado cu

Ah joj Rima moja, o tom ti govorim svo vrijeme, da niko nema ekskluzivno pravo da prisvaja Istinu samo za sebe, samim tim i sa svojim istomisljenicima.

Ne trebash mi davati linkove, znam ja kako je biti u "toj kozi".
Pravnica(Islamom Ponosna) jednom prilikom je izrazila zaljenje u vezi onoga sto se desavalo sa tobom nadavno na forumu.Ti znash da sam (mozda jedini do kraja) bio na tvojoj stani kada su te na najruzniji nacin pokusali poniziti.Islamom Ponosna mi je preko PM izrazila zaljenje sto nije mogla uzeti ucesca u tome da te na neki nacin spasi od tih napada.
Ona je veoma prefinjeno stvorenje , koje se kasnije i zauzelo ya tvoju odbranu.Ali samim time se izlozila napadima, kao sto sam i ja bio izlozen.
Ali molim te neshto da shvatish, da mi dobronamjerni ljudi ne trazimo svadju iako do nje dodje, nego pravednost.
Rima neshto kod tebe ne mogu da shvatim.Cesto se povodish za ljudima koji prezentuju odredjene anti-semitske,anti-krscanske ideje, koji siju neosnovanu mrznju koja proistice iz predubjedjenja-i koja je vecinom imaginarna i umisljena.
No ono sto je mene iznenadilo jeste da se ne osvrcesh na misljenja onih koji ne misle tako.Ok ti ces saslusati mene, islamom ponosnu, zeleta itd...ali cesto u naletu emocija to misljenje prekocish-zanemarish , tako do covjek ima osjecaj da zalud govori.

Nije mi jasno to , zasto se povodish za extremima a pri tom zanemarujesh ostale ljude kojih zaista nije malo i na IB forumu(bez obzira sto je vecinska stuja sklona pretjerivanju)....

MuhtaR
27.02.2003., 13:56
Adura,

hoces da ti ja kazem.

Zato sto joj je u zadnje vrijeme jedini cilj vrijedjanje. U tome ne bira sredstva i ne obazire se na glasove razuma.

Meni je licno rekla da me podrzava u mojim osudjivanjima Bin Ladena i svima koji ga podrzavaju iako poslije toga ponovo o Islamu govori kao o vjeri u kojoj sto vise ubijes nevjernika, bolji si.

Dakle kada joj covjek fino objasni i poreda neke stvari ne osvrcuci se na to ona nastavlja po svom...:rolleyes:
...jasno ti je sve!

kaskader
27.02.2003., 14:04
Ma, daleko da u Islamu nema ludosti i ludih, ko i svugdje, ali mi nije jasno jedno...ja sam prije godinu ili tako nesto, malo isao pogledati kakva je tamo na IB atmosfera...pa svakih par mjeseca zavirio...boze sacuvaj da bih se tamo registriro i nesto postirao....a najveci razlog mi je upravo bila Rima, mislim da je onda bila moderator...

Majke ti drage...ta Rima (nemogu vjerovati da je to ova ista) je fakat imala nivo komunikacije kao da je kod talibana se rodila i studirala....mislim u zivotu nisam vidio veci extremizam i poklapanje "nevjernika"...

I sad...ok..razumijem da se covijek promjeni itd...ali sto jest jest...ja bi ipak radije ckomio nego osudjivao i prozivao one od kojih sam ja bio gori ili takav....

Neznam kako vi...

MuhtaR
27.02.2003., 14:08
kaskader vjeruj da su se Riminom smjenom mnoge stvari poboljsale.

Dodji, pogledaj, procitaj...uvjeri se!!! ;)

kaskader
27.02.2003., 14:13
A sto? Jel prije dok je bila taliban niste ju smijenili, a sad kad je pocela postavljati pitanja mimo partijske linije...cvrc...smjena?

A pogledam ja svako malo buraz....volim promatrati religijski svijet....znas ono...ko znanstvenici kad promatraju neke rijetke biljke u nekoj staklenki...pa se cude....jaoo kako je ovo cudno i misle i studiraju sto je uzrokovalo takve pojave...

Tako ja vec 13 godina studiram religiju i uvijek me iznova iznenadi extent ljudske ludosti koju je spreman izvaliti i napraviti u ime boga.

Budi dobar...i uzivaj

MuhtaR
27.02.2003., 14:18
Rima je smjenjena zbog stvari koje sada osudjuje.

Zaista je bilo nepodnosljivo.

kaskader
27.02.2003., 14:25
ko, ako....radovalo bi me da i na tom vasem forumu zasja trunka razuma...nije da nema par pametnih muslimana i dragih ljudi...ali vecina majko mila kao da su juce izasli iz neke pecine ili pali sa drveta....

Nego znas u cemu je problem....mnogi nisu bili takvi dok nisu nabrzaka prihvatili islam..procitali dvije talibanske knjige i misle kako su pokupili svu pamet svijeta i kako Alah samo ceka da ovi laju po svim drugim nevjernicima i da se deru kako su oni sad alahovi....garantiram da je masa bila normalni dok nisu prihvatili islam.... to ti kazem zato jer sam bio svjedok mnogim tako koji su bili normalni ljudi, mozes s njima popricat i zapjevat...ali kad su presli nabrzaka na krscanstvo..poblesavili totales....samo gledaju da ne jedu sladoled, jer je i to grijeh, da ne gledaju niti jedan film, jer to je isto grijeh, zacepe ushi ako netko isprica neki vic...i hodaju po ulici sa biblijom i samo bulje u nebo....cekaju da im krila izrastu i da polete prema Orionu. I naravno, svrstali su se u taj ostatak, manjinu koji ce zivi docekati gospoda Isusa Krista...a svi ostali...tamo gdje je plac i skrgut zuba...

Takvih slicnih, samo u vasem stilu...ima na IB...oho ho...

Uvijek ja govorim, religije su ista stvar samo drugo pakovanje...

S-Zele
27.02.2003., 15:30
Originally posted by kaskader
A sto? Jel prije dok je bila taliban niste ju smijenili, a sad kad je pocela postavljati pitanja mimo partijske linije...cvrc...smjena?

Dragi kaskader,samo da pojasnim da je Rima tamo smjenjena upravo zbog nekorektnog postupanja prema nemuslimanima i bas, dok je bila zesca talibanka od ostlih:).
Dakle bila je moderator na tom podforumu.
Upozorenja,na njeno ponasanje pokrenuo je Shady, a radilo se o dvije novo registrovane, Simoni i mislim o Gospon Pes.
Rima je tada nazvala Simonu ludom, jer nevidi nesto sto je ona vidjela,naravno u Bibliji itd.
Nista bolje nije bilo na jos jednom Bosanskom forumu Ceyber bulevaru,gdje Rima takodzer, nije bila nista bolja.
Na tom forumu, na Riminom udaru su bili Ban i Bilgin,ne bih
sad o komplimentima , koje je upucivala doticnom Banu i njegovoj svetoj Bibliji.
No,taj isti Ban danas se hvali na tom forumu(cyber bulevaru)kako on, sad ima, redovnu prepisku sa Rimom preko e-maila.
Nece bit nista cudno, ako sad, nekad njuti protivnici,pocnu zajednicku akciju,u kolektiviziranju muslimana i poistovjecivanja Islama sa Taliban muslimanima.
Nadam se da meni draga Rima nece zamjerit na ove cinjenice.
Selamim vas i pozdravljam.

MuhtaR
27.02.2003., 15:39
Nece bit nista cudno, ako sad, nekad njuti protivnici,pocnu zajednicku akciju,u kolektiviziranju muslimana i poistovjecivanja Islama sa Taliban muslimanima.

To rade vec duze vremena samo sto im se odsad i Rima pridruzuje.
Nadam se da meni draga Rima

Uh!

Pazi se Zele!

Rima, jos uvijek se nisi izjasnila kojoj religiji ustvari pripadas.

Zar je toliko tesko???

Dunj@
27.02.2003., 20:54
MuhtaR kaže:
Rima je smjenjena zbog stvari koje sada osudjuje.

Zaista je bilo nepodnosljivo.

Samo, nešto se ne sjećam da si ti to TAMO javno rekao!

Dunj@
27.02.2003., 21:18
S-Zele:
Upozorenja,na njeno ponasanje pokrenuo je Shady, a radilo se o dvije novo registrovane, Simoni i mislim o Gospon Pes.

Uff, nije se radilo ni o meni ni o Gospon Pes. Radilo se o Gizmu, tada Haralampiju, a na njegovu tvrdnju da se muslimanka ne može za njega nemuslimana udati.

Ja sam poduprla tu tvrdnju i određenim linkovim sa istog IB sajta, a Pes se na svoj način oko toga zezala, jer ona o tome ništa i nije znala.

Činjenica je da je tada reagirao Mursid i potvrdio tu činjenicu, a Rima se "povukla" i izmirila sa Gizmom. S obzirom na način opće podrške Rimi tada i općenito klimi na forumu Pes se javno, a ja šutke povukla. Vratila sam se na Damirovu javnu molbu.

U međuvremenu je iskrslo mnogo toga u vezi s Rimom i oko Rime, a Shady je javno zatražio da se Rima odrekne moderatorstva...i dočekan je "na nož", da bi na kraju balade i on brisan...

Uostalom, na najnovijem IB forumu nestali su gotovo svi koji nisu bili po volji administraciji. Tko je ostao od nemuslimana?

Zanimljivo, da MuhtaR sada dolazi ovdje i proziva Rimu, a tamo ga nije bilo čuti kad je ona bila "nepodnošljiva", za razliku od tvog javnog ograđivanja od Berdovog potpisa? A ti si tamo administrator!

MuhtaR, Rima je sve svoje ovdje napisala što je imala, pa ako te zanima...klikni na tražilicu njene postove pa čitaj. Zašto bi ona tebi ovdje odgovarala na pitanja?

Gospon Pes
27.02.2003., 21:54
Simona kaže:
Zanimljivo, da MuhtaR sada dolazi ovdje i proziva Rimu, a tamo ga nije bilo čuti kad je ona bila "nepodnošljiva", za razliku od tvog javnog ograđivanja od Berdovog potpisa? A ti si tamo administrator!

A zasto bi se tada javio? Pa Rima je radila sto je vecini pasalo i ako je skinuta, sigurno nije zato jer je netko pozalio jadne nemuslimane, vec im je sinulo da je ona jako losa reklama za IB, a naravno, sad je jos gora. :D
Ako nemuslimani okolo pricaju kakav ton vlada na IB, njima se moze prilijepiti da su puni predrasuda i mrze muslimane, pa se covjek izvuce, ali kad jedna muslimanka isto pocne tvrditi, e, to je vec drugo. Nju se onda progoni jer njoj ce se mozda vjerovati... :D

Umjesto da curu naganjate po forumima, bolje bi vam bilo da kod sebe i svojih nesto promijenite.

danaye
27.02.2003., 21:56
Zašto bi ona tebi ovdje odgovarala na pitanja?

Pa valjda bi on i tu malo "pravdu" dijelio.
Kad tamo više nema kome.
A maniri ostali..:bljak:

gorcin
28.02.2003., 10:19
Mislio sam nešto napisati na ove gore citirane hadise, ali rasprava je postala lična pa ne vidim više smisao!

Znaš Rima Ono Bismillahirrahmanirrahim!
U ovoj recimo formuli sadržane su dvije milosti misost koja obuhvata sve i milost kojom su obuhvaćeni vjernici.

Sura Al-Asr lijepo objašnjava ko je sve na gubitku!

Htio bih još da parafraziam Kuran:

Nakon proživljenja na Sudnjem danu nevjernici će uzviknuti:
Da sam Bog d'o zemlja ostao!

pazite nisam rekao kršćani ili neki drugi

Čak i Knjiga razlikuje pojamove vjernici i muslimani.
pa što ne bista i vi.

Samo Rime možda je ovja prijevod "nespretan" jer mislim da se ovdje radi o muslimanu ubijenom od strane kršć ili ž.
I historijski je ovja hadis oboren jer ima mnogo nevjernika koji su de borili protiv muslimana pa su onda postali vjernici.
Na primjer Halid ibn el Welid mislim da se tako zove.

Najgore je nalaziti mahane u Islamu na osnovu ličnog mišljenja nekih priučenih alima.

Rima
28.02.2003., 13:26
gorcin kaže:
Znaš Rima Ono Bismillahirrahmanirrahim!
U ovoj recimo formuli sadržane su dvije milosti misost koja obuhvata sve i milost kojom su obuhvaćeni vjernici.

Najgore je nalaziti mahane u Islamu na osnovu ličnog mišljenja nekih priučenih alima.

pozdrav ;
nije na osnov mog misljenja vec na osnov ovog Hadisa i odusivljenja autora topika (suci) sto je Allah tako milostiv pa ce umjesto njega zapaliti Zidov ili Krscanin

ovo sto ti pises nije sporno dijelim isto misljenje stobom , Allah jeste milostiv i jeste pravedan ali nepravedni muslimani su ga ocrnili i napravili od njega jednog nepravednog Boga

Kaskaderu:
nije istina da sam ja bila talibanka , ja sam bila iznenadjena onim neslaganjem u starom zavjetu , moje topike su same govore nijednom nisam izijavila ovakve izijave , da su nemuslimani necisti , i da svi zidovi ginu , nikada nisam bila za to
istina je da sam uzivala u osvjeti , cesto sam napisala topike kao kontra napade , imas ovdje na Monitor jedan primjer: naime , kad je LUKA napisao topik , lipi moj muslimani , ja sam mu odgovorila topikom LIPI MOJI KRSCANI (a topik je vrlo kvalitetno uradjeno , dali je Isus bio poslat svim narodima svijeta) potrazi taj topik i uvrijeri se sam
bilo mi cudno recimo ona prica o dva muskarca koji se tuku i zena koja dodire neciji penis (Deutoronomy 25:11-12)
bilo mi nejasno ona prica u Ezekiel 23 a posebno 23:20
cesto sam odgovarala na napade proto napadima , uzivala sam
ali jedan mi Damir otvarao oci , kakav korsit ima od toga , mozda ja i svi mi nerazumjemo Bozije poruke to neznaci da nisu Bozije
shvatila sam da ovo nikud nevodi

nikada nisam nikoga uvrijedila na osnov razlicitosti vjere i vjerovanje , vec sam oduvijek bila za medjusobni zdrav dijalog , to moze potvrditi DANAYE , on zna koliko sam topika napisala na IB da svi zaboravimo stare ratove i da okrenimo novi topik, ja se nadam da ce Danaye to tvrditi.

onaj incident jedini sto se desilo na IB (onaj sa haralampije) i zato ima uticaj drugih faktora , jer tada su se pojavili bolesni tipovi na Ib postavili porno slicice i vrijedjale muslimanke , ja sam se zbunila i bila nepravedna prema haralampije PES i simonu

ali covjek koji shvata svoje greske zasluzuje postovanje a ne napadanje

MUKHTAR:
mukhtar je bio Muhamed i Fatih drugi na IB
da mogu naci stari forum pokazala bih njegove komentare ,i kako je MUKHTAR tada bio odusivljen mojim komentarima
ljudi su me pogresno shvatili mislili su da ako stavljam neke Biblijske citate pod upitnikom da sam borac protiv Krscanstva
cesto sam iz poverenje isprcala iz mog privatnog zivota da vam objasnim u kojim fazama moj zivot prelazi
kad sam naucila islam , u mladim godinama bila sam jako odusivljena kao djete koji dobija novu igracku , bila sam obesdnuta , ponosila sam se novom vjerom , inatila sam svoju familiju i protivila , njih sam uskoro izgubila
onda polako , malo po malo ucim nesto novo nesto nevjerovatno od vas na IB recimo a i u zivotu, onda sam polako razocarala u to novu vjeru , koju sam mislila da je savrsena , za mene jeste bila savrsena ali ovi moji muslimani su me tako zbunili da vise eznam u sta da vjerujem
pa prema tome mukhtare ako te zanima sta sam : ovako ja sam vjernik koji jos uvijek trazi Boziji put , znam ga ima , u to nesumnjam on je moj Bog Gospodar i spasitelj , bez njega moj zivot je bez cilja
volim ici u crkvu , evo sad redovno idem , obozavam spokoj koji pronalazim u Dazamijama , svaki petak idem redovno , jako sam zbunjena ,sanjala sam Allaha , pruza mi ruku i kaze otvaraj svoje srce
sanjala sam Isua bio je sav u bijelom njegova glava bila samo svijetlo , dodirnuo je me i pitao me dokle ces me odbiti
pitao me da li sad vjerujem , ja sam rekla vjerujem a on kaze:
vjerujes jer me osjetis i vidis , blago onome koji vjeruje a nikada me nije vidio
ovo ispricam a moje suze liju kao kise , moje srce drhti , i kuca njegovo ime
ovakav odnos dragi Mukhtare (odnos sa Bogom) je iskustvo , a za takav iskustvo netrebas rituale i obrede vec iskreno vjerovanje , ljubav prema Bogu to je sve

dragi moji nemojte biti nepravedni prema mene

pozdrav

Porto
28.02.2003., 13:57
eh Rima, Rima..

podsjecas me na na Pavla, koji je
progonivsi zajednicu pao sa konja svog ega na Putu
za Damask.

Bio je on odavno na Putu, o da, samo to nije znao...
kako za materijalni tako i za Duhovni Damask.

Lice religije, samo je jedno od mnogih u kojem pokusavamo prepoznati lice bozje, cesto i preko lica svojih bliznjih u kojima pokusavamo prepoznati onaj neki tracak svijetla koji smo jednom osjetili u kratkotrajnom pogledu na Njegovo, kad smo bili u toj milosti.

Covjek se zbunjen, Rima. Zbunjen zato jer gleda tjelesnim ocima, a ne duhovnim. Gleda razumom, a ne srcem. A ovo je svijet dualnosti. Ono sto je za nekoga dobro, za nekoga predstavlja zlo. I to je stalno kruzenje izmedju dvije suprotne strane...
Bas kao i rastrganost izmedju glave i srca, kada se to dvoje ne nalaze sjedinjeni u onome sto se naziva Bog.

Sufi Sultan Walad rekao je:

O hodočasniče!
Brojni su zastori i koprene, a tmine koliko i svijetla.
Trebaš sve nadići, kao Istinski Čovjek...U trenutku porađanja Isusa (spašen bio) bol je Mariju (spašena bila) doveo pod stablo palme i pomogao joj da porodi duh Božji. Tvoje tijelo i tvoja vanjština su kao Marija. Jer tjelesna duša (nafs) naliči ženi, a um ('aql) čovjeku. Tvoja vjera i tvoja spoznaja (grč. Gnosis, ar. Ma'rifa) koji dolaze iz istinskog uma, to je tvoj Isus. Ako te božja bol tišti i neprestano zaokuplja, ta bol ti neče ostaviti vremena da se zaokupljaš drugim stvarima. I nema sumnje da će se iz tvoje duše, slične Marijinoj, Isusovoj, roditi duh Božji. Kad to shvatiš ne trudi se previše da stekneš ovozemaljska znanja i umjeća. Odvoji se od svega što nije Voljeni, i ne radi na nićemu drugom nego da ga vidiš, tako da prodreš koz zastore..."

I tek kad prodres kroz sve te zastore kojima te od Boga dijele prirodne religije, kako krscanstvo tako i islam i svi oni koji ti tumace tko si, sto si i sto bi trebala..i u cijim rijecima trazis istinu, umjesto u svojem srcu, tada si uvjek, za nekoliko koraka dalje od nje...

a Istina?

Ona je zbunila sve učene ljude Islama
Sve one koji su proučavali psalme
Svakog židovskog rabija,
Svakog kršćanskog svečenika.

(Ibn El Arabi)

pozdrav

:)

kaskader
28.02.2003., 14:02
U svakom slucaju Rima, tamo je bilo svadje daleko vise nego bilo cega drugog...ali pratio sam sto pise Damir, i mislio...ako ovaj covjek nekome ne otvori oci onda neznam sto bih rekao...a nadam se da nisi jedina kojoj je Damir pomogao, neki jos nisu ni svjesni...

MuhtaR
28.02.2003., 14:11
Na velikom si iskusenju.

Sto se tice mog odnosa sa Rimom, istina je da smo se na starom forumu slagali te da sam je podrzavao.

Ali podrzavao sam je iz razloga sto je bila spremna u svakom trenutku odgovoriti na provokatorska pitanja nemuslimana braneci cast i ugled Islama.

Da budem iskren, nisam puno ucestvovao niti pratio dijalog sa nemuslimanima.

Citao sam pojedine Rimine postove upucene nemuslimanima...po meni nisu bili ok ali buduci da sam imao visoko misljenje o njoj, prezmirio sam i pravio se da ne vidim.

Poslije toga stupih u kontakt sa Jakim_u_Hristu. Sa njim ispocetka i nisam bio u Bog zna sta dobrom odnosu ali poslije smo zakopali ratne sjekire.

Covjek mi se zalio na Rimina omalozavanja i vrijedjanja.

Onda sam krenuo citati njenih postova i zakljucio da stvarno pretjeruje.

Nakon toga digla je se "hajka" oko njene smjene. Nisam htio ucestvovati jer sam znao da moj glas nista nece pomoci /tada nisam bio administrator/.

Rima, jos jedamput te pozivam da se pokajes i vratis Islamu (onog kojeg propovjeda Muhammed s.a.v.s a ne bin Laden & Co.)

Uostalom, na najnovijem IB forumu nestali su gotovo svi koji nisu bili po volji administraciji. Tko je ostao od nemuslimana?

Svi oni cija namjera nije svadja, prepirke, vrijedjanje i bilo koji vid omalozavanja.

A takvih je malo...

Dunj@
28.02.2003., 15:17
MuhtaR kaže:
Svi oni cija namjera nije svadja, prepirke, vrijedjanje i bilo koji vid omalozavanja.

A takvih je malo...
A ovo je tvoj odgovor na slično pitanje Vox Populija na DSN:
Recimo ovako:Nekada su na ovom forumu nemuslimani mogli pljuvati po muslimanima i obratno a sada toga vise nema.
Svi koji su se razisli otisli su jer ovdje vise ne mogu naci ono sto traze.
Dobronamjerni su ostali...trenutna situacija ocituje njihov broj.

Još da navedeš ti koji se nisi htio mješati onda kad je "grmilo" koji su to koji su bili nedobronamjerni a otišli su sami???
Malkice se pravimo blesavi, jelda?

Hoćeš li da navedem ovdje odgovor na moje direktno pitanje o novim pravilima na DSN? Što zapravo za vas tamo znači dobronamjerno?

Vama naprosto nije pasalo nikakvo (dobronamjerno) pisanje na DSN i bilo je pitanje vremena i načina kako ga "bezbolno" ugasiti, da se "vlasi ne dosjete".

Najveća opasnost za vas tamo je baš bilo Damirovo pisanje. Njemu niste mogli prišiti neznanje, nestrpljivost a ni lošu namjeru.

Rijetki su i dobronamjerni muslimani koji se još ne daju, a njihova imena ni ne želim spominjati. Učinila bih im lošu uslugu.

S-Zele
28.02.2003., 18:11
Kad mladzahna Simona, zaklepece nanulama;) :top:

Dunj@
28.02.2003., 18:46
Ha, poslušali Rimu na IB. Forum IB se ne može više čitati, ako nisi registriran. Bravo!:s :s :s

:D:D:D

S-Zele
28.02.2003., 18:51
Originally posted by Simona
Ha, poslušali Rimu na IB. Forum IB se ne može više čitati, ako nisi registriran. Bravo!:s :s :s

:D:D:D

Ti, bi, jos uvjek da vojarises,ha:D :D :D eh gdje li je Gizmo sad.;)

Dunj@
28.02.2003., 18:51
S-Zele kaže:
Kad mladzahna Simona, zaklepece nanulama;) :top:
;) :D

Eto, više ne mogu izlogirana voajerisati tamo, mogu klepetati samo ovdje. :B

Dunj@
28.02.2003., 18:58
S-Zele kaže:
Ti, bi, jos uvjek da vojarises,ha:D :D :D eh gdje li je Gizmo sad.;)

A, problemaaaa...registrirati muslimanski nick. :D

Ha, Gizmu nije prošlo njegovo pravničko znanje, pa odustao sam.
Bez brige, njega nitko nije otjerao. ;)

Shady
01.03.2003., 14:08
Rima je naša sestra u islamu i jedino je ogorčena zbog nekih ljudi tamo na IB, što donekle teba i razumjeti. Takodjer, treba razumjeti i njeno ogorčenje zbog hadisa koje je ona ovdje i spomenula, kao onaj da će Bog svakog muslimana zamjeniti u paklu sa nekim židovom ili kršćaninom. :eek: Ovaj hadis drastično odudara od Qur'ana časnog i izvornog poslanikovog s.a. nauka. Slični hadisi su nastali mnogo godina nakon Muhammeda s.a., u uslovima političkih trvenja za vlast izmedju Muawije ebu Sufjana i poslanikove porodice, i oni koji su spletkama i intrigama prigrabili vlast u svoje ruke sklepali su ovakve hadise i stavljali ih u usta časnom poslaniku. Većinu takvih hadisa prenose sumnjive osobe poput ebu Hurejre (otac mačaka) kojeg je Muawija postavio na mjesto imama poslanikove s.a. džamije u Medini, odakle je ovaj i postao tako "štovani prenosilac" od kojeg se prenosi više hadisa nego od svih ashaba zajedno... Osim toga, već je bilo nastupilo i vrijeme muslimanskih osvajanja, pa su ovaj, i slični hadisi, možda bili poželjni, radi podizanja morala. ;)

Belinski
01.03.2003., 16:28
Ukratko.
Prosle godine sam rekao Rimi da ona samo u sebe vjeruje i Islam samo u svoje interese koristi, dalogicno misli samo kad treba da donese zakljucak,onda zbod licnog ponosa odstupi od logike.
To se upravo u ovim novim postovima pokazalo.

U tom smislu sa pozdravima.

Shady
03.03.2003., 03:28
Belinski kaže: Ukratko. Prosle godine sam rekao Rimi da ona samo u sebe vjeruje i Islam samo u svoje interese koristi...
Dosta teške riječi, Belinski... :( Kako možeš biti tako siguran?! :confused: Čemu vodi ovakvo unizivanje, kada samo Bog sve zna - a mi ne znamo... :cry:

Adura
03.03.2003., 03:32
Ispravite me ako grijesim , poenta «izucavanja» Muhammedova s.a.v.s. zivota od vashe strane , prema navedenim postovima, jeste prikazati Muhammeda s.a.v.s kao tiranina.Na taj nacin najlakse je opravdati sopstvenu tiraniju, posebno onu vezanu za Palestinu.
Djelimicno iz ne upucenosti , a djelimicno i zbog pristrasnosti , mnogi orijentalisti i misionari kroz svoju interpretaciju Islama zele na neki nacin da «opravdaju» svoju sopstvenu politicku poziciju o cemu jasno govori historija kolonijalnih i imperijalnih ratova, kao i danasnje ne pravedno tretiranja Palestina od strane cionista.Zar stvarno mislite da je neko slijep pored ociju?Historija se ponavlja i da bi to pokazao potrebno je da malo sire opisem politicko stanje Arabije u vrijeme pojave Muhammeda s.a.v.s.

Svi pokusaji diskriminacije Muhameda s.a.v.s od strane misionara i orjentalista svode se se to da se isti prikaze kao «tiranin», a njegovu misiju oznaciti kao tiraniju , teror.
Teror po definiciji znaci –: politicko - ideoloski pritisak koji dovodi u pitanje zivote ljudi ciji je jedini grijeh sto su drugaciji.Terorizam je sinonim za ne opravdano koristenje prisile i sile (bilo da se radi o psiholoshom ratu «propagandi» , bilo da se radi o fizickoj opasnosti)radi uskracivanje zivotnog prava grupi ljudi u nekoj zajednici.Zivotno pravo svakog covjeka jeste da, u sklopu moralnih normi drustva, zivi u sigurnoj zajednici gdje moze bez straha i pritiska ispovjedati svoju vjeru – s tim da tim pravom ne ugrozava tudju vjeru i tudje pravo na izbor.

U slucaju kada je jedno «sigurno drustvo» izlozeno napadu (bilo da je to psiholoshki ili oruzani napad)postoje zakonske mjere kazne za one koji na bilo koji nacin nastoje da unesu anarhiju, ne pravednost ili «politicku dominaciju» nad neistomisljenicima.
Te zakonske mjere kaznjavanja su propisane u svim Svetim Knjigama, i one se sprovode kroz pravno tijelo-sudstvo - drzavu-zajednicu.
Tiranija je srodan pojam terorizmu-s tim da je usko vezana za jednu licnost.

Muhammed s.a.v.s. je zivio u jednom veoma specificnom vremenu.Ideoloshki danasnji svijet, iako je uznapredovao tehnicki , nije se mnogo promjenio od tog vremena.
Da bi se shvatilo zivotno djelo tog velikog covjeka potrebno je shvatiti politicku pozadinu tadasnje Arabije.
Tadasnja Arabska ravan(Peninsula) je najvecim dijelom bila pod dominacijom paganano postoji nekoliko izuzetaka u tome :
Jemen je dugo vremena bio pod vodstvom plemena Banu Himyar , da bi nakon sto je kralj Dhu Nuwas akceptirao judaizam postao jevrejski.Kasnije, dolsakom dobrog krscanina Qaymiyuna -izbjeglice iz Vizantije- u Jemen mnogi jevriji su prihvatili krscanstvo. Kralj Dhu Nuwas je dao krscane spaliti u rovovima ako se ne vrate u judaizam(oni koji su izbjegli toj kazni kasnije su vecinom bili poubijani).

Sam Kur'an o tome govori sljedecim ajetima:
«Prokleti neka su oni (Dhu Nuwas koji je naredio da se iskopaju rovovi)koji su rovove iskopali ,i vatrom i gorivom ih napunili , onda kada su oko nje sjedili i bili svjedoci onoga sto su vjernicima(krscanima) uradili.A svetili su im se samo zato sto su u Boga ,Silnoga i Hvale dostojnoga vjerovali.( 85:5-9)»

12.000 - 20.000 vjernika je tom prilikom pobijeno.
Oni koji su uspjeli pobjeci otisli su Vizantisjkom imperatoru i trazili pomoc protiv Dhu Nuwasa.
Vizantija je bila i suvise daleko od Jemana pa je Imperator napisao Abestinskom kralju Negusu da prihvati izbjeglice iz Jemena.
Abestinija je bila u saveznistvu sa Vizantijom pa je poslala vojnu ekspediciju sa Abraha al Ashramom na celu. Abraha al Ashram je osvojio Jamen, ali je ubrzo bio ubijen od Abraha koji ga je naslijedio. Abraha(general sa slonovima) je bio nepravedan vladar, i pokusao je osvojiti i Meku ali u tome nije uspio.Taj dogadjaj je u Kur'anu opisan kao «godina slonova».
«Zar nisi čuo šta je sa vlasnicima slonova Gospodar tvoj uradio!Zar lukavstvo njihovo nije omeo i protiv njih jata ptica poslao,koje su na njih grumenje gline bacale,pa ih je On učinio kao lišće koje su crvi istočili?»(105:1-5)

Zbog saveznistva Vizantije i Abestinije isti je bio i smijenjen i poslat negdje u Irak.

Od tada u Jamenu se vidno osjetio uticaj krscanstva.
Kasnije ,osvajanjem Perzije pod komandom Wahriza vlada Abestinije je zbacena sa trona, i perzijanci su ostali u Jemenu glavna politicka struja.

Drugi izuzetak , gdje pagani nisu vladali , bilo je porducje Shama (Siria, Libanon, Palestina, i Jordan), koje je bilo krscansko.
Krscani su u tom podrucju nasli utociste od stalnog izgnanstva krscana od strane Perzijanaca(koji su ih izgnali sa podrucja Eufrata).U podrucju Shama krscanstvo je igralo najvazniju ulogu u politickoj orjentaciji.

U stalnoj trgovinskoj vezi sa Arapima, niti krscani niti jevreji nisu zeljeli (zbog dobrih trgovisnkih odnosa) petljati se u paganizam Arapa. Arabija kao pustinja , i divljina nije bila interesantna nikome od njih , izuzev zbog trgovinskih odnosa. Pagani ,sa druge strane su bili zadovoljni tim statusom pa su i dalje su nastavili sa svojim idolopoklonstvom.

Jedan dio jevreja je bio naseljen u Jasribu, kasnije znanom kao Medini.
U svim ostalim dijelovima Arabije politicku moc su drzali arapski pagani.Ceste su bile borbe oko banalnih stvari i cesto je bilo ratova zbog «kolektivne krivice»( kolektivna odgovornost ) plemena, a svako pleme je imalo sopstvenog idola.

Pored toga sto cu drzali politicku moc , pagani Arabije su imali neobicne obicaje koje su pravdali time sto bi prinosili zrtvu svojim idolima , i na taj nacin se «otkupili» .Neki od tih obicaja su bili i zakopavanje zive zenske djece, nasljedjivanje zena, sirocad i zene su bili «stvari» a ne ziva bica(sem zena iz uglednih porodica) itd itd.Svoje cudne obicaje bi smatrali svetim – i prinosenje zrtve idolima bi smatrali otkupljenjem-tako da su cesto bez ikakva razoga napadali jedni druge.Svako pleme je imalo svoga idola .Oko 300 idola je postojalo u to vrijeme.

Medina sa druge strane je bila sarenolika, neka mjesavina jevreja , pagana i krscana(koji su bili u manjini).Kako rekoh zbog trgovinskog interesa niko od sljedbenika Knjige nije uspio konvertovati pagane , sem nekih rijetkih izuzetaka.

Plemena Al aws i al Khazraj su bila idolopoklonicka.Oni su bili dio stanovnistva Jasriba(Medine)zajedno sa jevrejima –koje su smrtno mrzili i protiv kojih su se cesto borili.Sa druge strane krscani iz Shama (koji su pripadali dominantnoj Istocnoj crkvi) su takodje izkazivali veliku mrznju prema jevrejima- smatrajuci ih krivim za raspece i mucenje Isusa.Ovi krscani su dolazili u Jasrib u namjeri da uniste i pobiju jevrejsko stanovnistvo Jasriba.U toj nakani oni su nasli saveznike u plemenima Al awsa i al Khazraja.
Takavo stanje je bilo uzok smrti mnogih jevreja , i to je odjelilo jevreje od dominantne politicke uloge u Jasribu.Sa druge strane paganska plemena Al aws i al Khazraj su u krscanima nasli dobrog trgovackog saveznika i poboljsali trgovacke odnose sa Vizantijcima.
Medinska paganska plemena su u vise navrata zeljela da uniste jevrejsku politikcu moc u Jasribu-da bi istu osigurala sebi.Napaceni jevreji su tako razvili duboku mrznju prema plemenima al Awsa i al Khazraja.Neprijateljstvo izmedju te dvije strane je bilo nesagledivo.Ali,Mojsijevi sljedbenici su ubrzo shvatili da nisu dovoljno mocni da se suprostave paganima , niti brojcano -niti materijalno-i shvatili su da nastavak ovih neprijateljstava ide samo njima na stetu.
Zbog toga su promjenili taktiku , i umjesto bitki na bojnom polju, oni sav trud ulagali na podjelu ova dva plemena. U tome su i uspjeli , i uskoro ova dva plemena su bila neprijatelji jedni drugima. Na taj nacin jevreji su sebi osigurali sigurnu politicku poziciju , i ponovo uspostavili trgovinske veze i jak drutveni status koji su imali prije zavade sa krscanima i paganskim plemenima.

Zbog bliskih kontakata sa jevrejima, ova paganska plemena su na neki nacin bila pod uticajem istih.
Kao sljedbenici monoteisticke vjere , Jevreji su odbacivali vjerovanje svojih komsija idolopoklonika. Javreji su im govorili da ce uskoro doci Boziji Poslanik od njih samih koji ce srusiti sve njihove idole, i koji ce uci u savez sa jevrejima(i njima «sluziti» u povecanju njihove «politicke moci»)
Ali ipak javreji nisu uspjeli da natjeraju arape da promjene svoja vjerovanja iz nekoliko razloga.
Jedan je od njih je trajno neprijateljstvo izmedju jevreja i krscana. Posto su ova arapska plemena bila u dobrim odnosima sa krscanima iz Shama, jevreji nisu mogli zadobiti potpunu dominaciju u Jasribu jer su se plasili ponovnog saveznistva krscana i pagana. Drugi razlog lezi u tome da jevreji samo sebe smatraju odabranim narodom, i zbog toga su odbijali da bilo koji drugi narod «dijeli» jedan takav «status» Bozijih odabranika. Zbog toga oni unutar sebe nisu htjeli da imaju pripadnike bilo koga sem djece Izraela.
No to ipak nije smetalo da u medjusobnim odnosima i jevreji i krscani i pagani cesto vode medjuplemenske religiozne diskusije.Zbog uticaja judaizma na pagane –arape Jasriba – i zbog nemogucnosti da isti «udju medju odabrani narod» ne cudi odziv medinlija na Muhammedov duhovni poziv u Islam.

Adura
03.03.2003., 03:33
Muhammed s.a.v.s. je pocetkom sirenja duhovne poruke Islama u Mekki naishao na zestok otpor.Mekka je u potpunosti bila pod politickom moci idolopoklonika. Centar njihove politicke moci lezao je u tradiciji obozavanja idola.Igrajuci vaznu ulogu u trgovacom , i religijskom zivotu Arabije- Mekka je bila «zatitnica» idola, a idolopoklonicka plemena su u idolima nalazili razlog sopstvenog prospariteta. Kada je Muhammed krenuo sa svojom misijom, odmah je zestoko napao idolopoklonicko vjerovanje i idole. Ako se uzme ubzir ogromna paznja idolopoklonika prema idolima (zastitnicima?) ovaj Muhammedov s.a.v.s. potez bio je ravan samoubistvu.
Jadnostavnost , ljepota i snaga Kur'anskih ajeta su veoma brzo dopirala do srca ljudi.Ne vjerovatnom brzinom , do sada ne zapamcenom u istoriji, sirila se ova nova vjera.Istom brzinom sirile su se i svakakve glasine po cjeloj Arabiji – glasine o pojavi Bozijeg Poslanika.
Sad da se vratimo Madini i tadasnjoj situaciji.Dva paganska plemena Khazraj i Aws su imala skoro bratoubilacku bitku kod Bu'atha .Tom prilikom spaljivane su mnoge kuce, unistavalo se sta se stiglo i zivo i ne zivo.
Muhammed s.a.v.s. zajedno sa svojim sljedbenicima Mekki zivio je tada u potpunoj izolaciji, u jednom dijelu Mekke gdje su ih protjerali idolopoklonici.Ta izolacija trajala je tri godine , a mnogo muslimana je pobijeno.
Grupa iz plemena Khazraj je krenula na hodocasce u Mekku, gdje se srela sa Muhammedom s.a.v.s , i trazila od njega da bude posrednik u rjesavanju medjuplemenskog rata u Medini. Poslanik je znao da su jevreji poslanili ove pagane njemu.Jevreji su paganima cesto pricali o pojavi Bozijeg Poslanika koji ce srusiti njihove idole ,i da ce pagani zavrsiti kao anticki narodi Ada i Irama. Poslanik s.a.v.s. je u toku razgovora sa ovom grupom iste pozvao da obozavaju samo Jednog Boga.Pagani su se iznenadili i rekli su «Ovo je Poslanik o kojim su nam jevreji prijetili.Hajde da ga obradujemo i priznamo prije nego to jevreji ucine».
Zatim su pagani obrazlozili kriticnu situaciju u Jasribu(Medini).Nakon sto su objasnili situaciju zatrazili su od Muhammeda da bude poredniku rjesavanju alarmantne krize u Medini.Muhammed im je obeco da ce donijeti mir u Medinu.
Kada su se dva izaslanika vratili iz Mekke u Medinu, posvjedocili su svoju konveziju na Islam, i ispricali im svoju zanimljivu pricu.Uskoro je svako u Medini znao za Muhammeda-to su bili pocetci sirenja Islama u Medini.
Ljudi koji su primili Islam sirili su Poruku, koja je nevjerovatnom brzinom nalazila svoje sljedbenike, ali dobrim dijelom Poruka nije usla u njihovo srce do kraja.
Prosla je godina dana , kada je grupa od 12 ljudi iz Jasriba u vrijeme svetih mjeseci dosla u Mekku.Sreli su se zatim sa Muhammedom s.a.v. u al 'Aqabahi i sklopili ugovor o saveznistvu poznat kao «prvi zavjet u al 'Aqabah».
Sve strane u zavjetu su se obavezale da:
-vjeruju u aspolutno Bozije Jedinstvo,
-da ce prestati sa kradjama i bludom,
- da ce prestati sa zakopavanjima svoje(zenske) djece,
- da ce prestati sa svesnim cinjenjem zla,
-da ce bezuvjetno obozavati Boga i slijediti Njegovog Poslanika.
- sav njihov uspjeh ,ukoliko do kraja izdrze na tom zavjetu , bio je Jennet(Raj) na drugom svijetu-a ukoliko u tome pokleknu sav Sud o njihovom buducem zivotu bice predat Bogu na Sudnjem Danu.

Kada su se predstavnici plemena vratili u Jasrib , Muhammed je sa njima poslao Mus'ab ibn 'Umayru da ih poucava(plemena al Aws i al Khazraj) Kur'anu i Islamu.
Muhammed s.a.v.s. josh nije dosao u Medinu, a neki madinci su se plasili da kada Muhammed dodje tamo da ce stupiti u savez sa jevrejima protiv njih, da ce ih «napustiti»(jevreji su im josh od prije pricali o tome), pa su taj strah iskazali Muhammedu s.a.v.s.
Muhammed se nasmjesio i odgovorio: «Ne necu vas napustiti, vasa krv je moja krv,vase unistenje je i moje unistenje.Vi ste od mene , ja sam od vas.Ja cu se boriti protiv onih koji se bore protiv vas i izmiriti se sa onima sa kojima se vi izmirite.»
Neki od Medinjana su se ipak plasili ulaska u Islam, jer to je znacio otvoren rat sa svim paganima Arabije,posto su pagani vec odavno muslimane ubijali gdje su stigli, i odavno proglasili rat protiv Islama.
No vecina je ipak ostala na strani sa Muhammedovoj i kada su ga upitali koja je nagrada za to , Muhammed im je odgovorio : «Raj na onom svjetu».

Sa druge strane situacija u Mekki je bila na granici izdrzljivosti.
Qureishi su za 15 godina vec bili u upoznati sa Muhammedom s.a.v.s. Vec su objavili rat protiv njega [B] .Qureishi u Mekki su znali da je Muhammed veoma jak covjek (u vjeri nepokolebljiv). Qureishi su znali da se taj covjek nije plasio niti njih niti smrti,niti je bio potkupljiv, niti je mnogo mario za svoj drustveni polozaj. [B] Na trenutak Qureishi su mislili da su uspjeli u zatiranju Islama, tako sto su izolirali muslimane u Mekki, i sirili dezinformacije o Muhammedu medju ostalim paganskim plemenima. Predvidjeli su da ce aktivnost Muhammeda biti svedena na jednu grupu ljudi koja ce uskoro pokleknuti pod stalnim psiholoskim, fizickim i socialnim pritiscima.
Qureishi su vidjeli veliku opasnost po njihovu politicku moc.Shvatili su da bi sloboda vjerovanja i pozivanja u Islam mogla trajno unititi njihov politicki uticaj u Arabiji.Zbog toga su ubrzo shvatili da trebaju da poduzmu sve korake da ubiju Muhammeda s.a.v.s.Jedino sto ih je sprijecilo u tome jeste sto je i sam Muhammed bio iz ugledne Mekkanske porodice.Rat izmedju Quraysh i Muhammeda josh nije bio oruzani,ali su sada Qurayshi nagovjestavli novi val pritisaka na muslimane.Ti pritisci su nesumljivo doveli do tenzija gdje je bilo sasvim izvjesno da izhod tih sukoba morao biti pitanje zivota ili smrti jedne od posvadjanih strana.
Sa druge strane Muhammed je i dalje nastavljao ne smanjenom zestinom kritikovati njihovo idolopoklonstvo.
Svu svoju odgovornost na ovom svijetu , idolopokonici su skidali sa sebe time sto bi prinosili zrtvu svojim idolima , i na taj nacin se «otkupili». Zbog toga idolopoklonicu su bili cesto prevrtljivi. Muhammed s.a.v.s. je vec odavno propovjedao da ce za sva svoja losa djela biti na onom svijetu bacenu u vatru.A to sto oni vjeruju da su «otupkljeni» ce ih uvesti u najgore vrste patnji na onom svijetu. To je Qureishima samo unijelo josh vecu paniku, i josh veci strah. Jar ako je postojao drugi svijet , na kome bi se sudilo po djelima-oni bi zasigurno bili ti koji bi zavrsili u Vjecnoj Vatri.Ogromna panika ih je zahvatila jer vecina ih je u sebi povjerovala u Muhammedovo Poslanstvo , no zbog pozicije Muhammeda u Mekki , kao i zbog svojih spostvenih interesa (koje su im «stitili Idoli») oni su i dalje odbijali uci u Islam.
Muslimanima je zbog stalne zivotne opasnosti , i raznoraznih pritisaka u Mekki bilo odredjeno da presele u Jasrib-Medinu.
Muhammed je vec obecao medinjanima da ce donijeti mir i sigurnost u Medinu.Pagani, jevreji su u njemu vidjeli rijesenje tragicnih krvoprolica.
Iz ovih razloga 622 godine dolazi do «drugog zavjeta u `Aqabahu»
Svrha tog ugovora je bila visestruka.Kao prvo bilo je nuzno iznaci mirno rijesenje da se neutralisu razlike izmedju Mudjahira i Ansara.Druga stvar je bila da se uvedu drustvene norme koje ce svima donijeti sigurnost i slobodu misljenja- i koja ce zastititi svaciji zivot , imovinu i pravo potpisnika sporazuma.
Nakon ovog sporazuma ubrzo Muhammed seli u Jasrib –Medinu.

Adura
03.03.2003., 03:34
Dok je Muhammed s.a.v.s. bio preokupiran mislju na koji nacin da uvede mjere koje ce dovesti do mira i slobode vjerovanja ljudi iz Jasriba su imali sasvim razlicite ideje u vezi njega. Svako pleme i svaki klan je na sebi svojstven nacin tumacilo Muhammedovu ulogu.No jedno je jasno , svi su u njemu nalazili rijesenje situacije.
[Kao prvo , muslimani su bili podjeljeni izmedju Muhadzira(doseljenika iz Mekke) i Ansara(starosjedioca Jasriba). Idolopoklonici plemena al Aws i al Khazraj su iza sebe imali krvavu istoriju medjusobnih ratova.Jevreji su takodje bili podjeljeni na Banu Qaynuqa koje je zivjelo u samom Jasribu(Medini),pleme Banu Qurayzah koje je zivjelo u predgradju Fadak, Banu al Nadir koji su zivjeli sjeverno od plemena Khaybar.I ova jevrejska plemena imala su razlicit status izveden iz ranijih deklaracija.
Sto se tice muslimana Muhammed se brinuo da -unatoc jakim medjuplemenskim vezama koje su pojacane ucenjem Islama u jednom Ummetu, ne dodje do medjusobne mrznje tih plemena.
Idolopoklonici iz plemena Al Aws i al Kuzarj koji nisu presli na islam – su vec bili u prijasnjem ratu i kobnom sukobu.Ti idolopoklonici su izmedju muslimana i jevreja nasli svoje mjesto u novom poretku .Njihova strategija je bila usmjerena na podjelu izmedju jevreja i muslimana.
Sto se tice jevreja , oni su Muhammedu pozeljeli dobrodoslicu u nadi da ce uspjeti pridobiti Muhammeda s.a.v.s. za svoje interese. Njihova strategija sastojala se u trazenju nacina kako da se arapi ujedine – da bi im zatim ta unija pomogla u kovanju plana kojom ce unistiti krscanske neprijatelje.Na taj nacin jevreji su zeljeli da se osvete progonima iz Palestine,obecane zemlje.Jevreji su samo zbog toga ukazali dobrodoslicu Muhammedu – i svo vrijeme su i dalje ostali pri vjerovanju da su samo oni «izabrani narog» koji jedini zasluzuje «Boziji blagoslov». I sami jevreji su bili podjeljeni medjusobno. Josh os prije Qurayzah plemenu je dat drugaciji status nego drugim plemenima , tacnije plemenu Banu Nadheer , ako bi neko od vodja plemena ubio nekoga od Banu Nadheer plemena otkup za to je bio u pola manji nego za pleme Banu Qurayzah.Poslanik je prepravio ovu ociglednu nepravdu i garantovao i plemenu Banu Qurayzah isti status kao i svim jevrejskim plemenima.
Pojedina jevrejska plemena, prije Muhammedovog doslaka u Jasrib, su sklapala sporazume sa idolopoklonicima.Cesto su ti sporazumi isli na stetu drugog jevrejskog plemena koje je sklopilo ugovore sa drugim idolopoklonickim plemenom.Takod da su se i jevresjak plemena medjusobno sukobljavala u proslosti.
Kur'an jasno o tome govori sljedecim ajetima:
«I kada smo od sinova Izraelovih zavjet uzeli da čete se jednino Allahu klanjati, i roditeljima, i bližnjima, i siročadi, i siromasima dobročinstvo činiti ,a ljudima lijepe rijeći govoriti i molitvu obavljati i milostinju davati- vi ste se poslije, izuzev nekolicine, izopačili i zavjet iznevjerili.I kada smo zavjet od vas uzeli da krv jedni drugima nečete proljevati i da jedni druge iz zemlje vaše nečete izgoniti, vi priznajete da je tako i svjedoci ste.
Pa vi ipak jedni druge ubijate , a pojedine od vas iz zavičaja njihovih izgonite – pomažući jedni drugima protiv njih, čineći grijeh i nasilje;a ako vam dodju kao sužnji , vi ih otkupljujete - , a zabranjeno vam je da ih izgonite.Kako to da u jedan dio Knjige vjerujete a drugi odbacujete?» Onoga od vas koji čini tako stičiće na ovom svijetu poniženje , a na Sudnjem Danu biće stavljen na najgore muke-A Allah motri na ono što radite»

U sustini svaka grupa(pleme) je na svoj nacin usmjeravala realizaciju tadasnje politicke situacije. I svaka grupa se nadala da ce Muhammed s.a.v.s. biti lutka u njihovim rukama.
Ko je mogao predvidjeti ovakav razvoj situacije?Ko je mogao predvidjeti to da ce u drugom gradu Jasribu Islam biti primjeljen sa blagonaklonoscu?Ko je mogao predvidjeti da ce ljudi iz Medine potraziti posrednistvo i vodstvo Muhammeda s.a.v.s. u svojim sporovima?Ko je sve to mogao predvidjeti kada je Muhammed , sa svojim sljedbenicima bio zatocen u trogodisnjoj izolaciji?Ko je mogao predvidjeti da ce se do jucerasnja zaracena plemena ujediniti pod Muhammedovim vodstvom?
Muhammed je u Medini sporovodio korake koji bi doveli do Muslimanskog jedinstva.Politički , to je bio veoma mudar potez.
Da bi se razumjela mudrost koja se krije iza toga treba shvatiti da su idopoklonicka plemena nastojala da podijele muslimane u dvije grupe,Ansare i Mudjahire.Samo na taj nacin idolopoklonici su mogli sebi osigurati dominaciju u Jasribu.
Politički Muhammed je uspio ujediniti cio Jasrib , i kontruisati sistem vlasti u koji su jevreji usli slobodnom voljom.Naime briga o Jasribu , se po tom ugovoru, oslanjala na zajednicko savjetovanje(jedna vrsta parlamentarne demokratije).Dio te zajednice bili su i jevrjeji , kojima je data potpuna sloboda vjerovanja , kao i zasluzena uloga u strukturama vlasti Jasriba.Pored ovako povoljnih uvjeta za jevreje , potrebno je naglasiti da su se isti nadali da ce pridobiti Muhammeda s.a.v.s. za svoje interese.
Muhammed je posjecivao vodje jevreja i nastojao da izgradi dobre odnose sa istima na temeljima postovanja Svetih Spisa, kao i na temeljima monoteizma.Muhammed s.a.v.s. je zajedno sa njima postio , okretao se u molitvi prema Jurusalemu....itd itd.

Takav odnos na igled je davao svjetlu buducnost u medjureligijskom odnosu ove dvije religije.
Sa druge strane Muhammedovo vodstvo,njegova humanost, samolist prema siromasnima, njegova pravovjernost i nepokolebljivost je znatno uticala na to da ga ostali ljudi takodje prihvate i da mu se priklone.Sve sto je cinio u tim koracima je govorilo o zelji da se sacini neka vrsta prijateljskog saveza koji bi zagarantovao slobodu vjerovanja , slobodu misljenja u Jasribu.Tako je i nastao ugovor svih strana u Jasribu .Taj ugovor je i dan danas jedan od najznamenitijih politickih dokumenata u istoriji.
Na taj nacin nastao je savez izmedju Ansara i Mudjahira na jednoj strani , i jevreja na drugoj strani.Ovom ugovoru su slobodnom voljom pristupili jevreji.U njemu se jasno i ne dvosmisleno naglasava :
-sloboda misljenja, vjerovanja
-zastita zivota , imovine i casti.
-ako neka od strana prekrsi ugovor, koje se sankcije i mjere preduzimaju protiv istih
-svaka od strana ne smije pomagati neprijateljima muslimana, sem onim idolopolkonicima koji zastraze zastitu novonastale zajednice.
Taj dokument nije tesko naci u uvjeriti se u tolerantnost istog.

Odnos izmedju jevreja i muslimana je bio obecavajuci- izgledalo je na pocetku da sve govori o svijetloj buducnosti ove dvije religije.

Adura
03.03.2003., 03:35
Muhammedovo ucenje, primjer i vodzstvo je ostaviljalo dubok trag na ljude.Veliki broj ljudi pridruzivao se Islamu i njihova konverzija je povecavala broj muslimana , samim tim i politicku moc muslimana u Medini.U ovoj fazi jevreji su poceli da razmatraju svoju poziciju politicke moci u Jasribu.Zakljucili su tako sporazum sa Muhammedom, a u sebi su se i dalje nadali da ce nadigrati i pridobiti Muhammeda da bi povecali svoju politicki moc koja im je bila nuzna za pobjedu nad krscanima(jevreji su se u sebi nadali da ce im Muhammed pomoci da se domognu Palestine-jer u svojim prorocanstvima oni su ocekivali Mesiju , ali posto nisu priznali Isusa s.a.v.s. jasno je zasto su zeljeli da nadigraju Muhammeda s.a.v.s.)
Muhammed s.a.v.s sa druge strane je postao mocnija figura i od krscana i od jevreja, i njegov uticaj medju ljudima rastao je nesagledivom brzinom.
U to vrijeme jevreji su se poceli se pitati dali smiju dozvoliti Muhammedu da mu moc toliko poraste, dali smiju dozvoliti Muhammedu da siri duhovnu poruku Islama...sve dok su pod Muhammedovim vodjstvom bili zasitceni i bili dobro primljeni od ostalih u trgovinskim poslovima-i zivjeli mirno –sa potpunom slobodom ispovjedanja svoje vjere.

Dobrim dijelom jevreji su razmiljsali na ovaj nacin, sve dok im je Muhammed od koristi oni ce se povinovati njegovom vodstvu.Oni bi najvjerovatnije nastavili sa ovakvom praksom .Zbog iskljucivocti njihove religije(gdje su samo jevreji ti koji su «odabrani») oni se nisu nadali da ce pripadnici njihove religije prelaziti na Islam.
Ali, veliki broj svecenika i ucenih rabina , od kojih je najinteresantniji slucaj `Abdullah ibn Salama je prilazio Poslaniku da mu priznaju Poslanstvo, i samim tim da predju na Islam.
`Abdullah ibn Salam se plasio jevrejske kletve, i njihovog klevetanja u vezi sa njegovim prelaskom na Islam.Zbog toga je Abdullah zamolio Muhammeda da se raspita o njemu izmedju jevrejskih starjesina,prije nego jevreji saznaju za njegov prelazak na Islam.
Kada se Muhammed s-a-v-s- raspitivao za Abdullaha od jevreja je dobio ovakav odgvor: «Abdullah ibn Salam je jedan od nasih vrhovnih ucitelja,nas svecenik, i uceni rabin».
Kasnije , kada je Abdullah dosao kod njih i obznanio im da je presao na Islam, oni su ga napali , sirili po svim jevrejskskim dijelovima Jasriba raznorazne potvore na njega.
Ovaj dogadjaj je natjerao jevreja da pocnu sumnjati u ono sto su vjerovali o Muhammedu i na taj nacin poceli su odbijati njegovo poslanstvo.
Plemena al Awsa i al Khazraja koja nikada nisu do kraja usla u Islam ,ili koja su usla u Islam iz interesa , su se brzo okupila oko jevreja koji su poceli da se suprostavljaju Muhammedu s.a.v.s.

Poceo je tzv period «propagande» i rasprava izmedju Muhemmada s.a.v.s. i jevreja.Ovakva situacija je pokazivala da su jevreji bili lukaviji od idolopoklonika Mekke, samo sto za razliku od otvorenog neprijateljstva idolopoklonika iz Mekke – jevreji su zeljeli da uniste duhovnu podlogu Islama –tako sto su se upustali u raznorazne lukavstine i raznorazne «rasprave».Slicno tome jevreji su se upustali u rasprave sa Isusom s.a.v.s.

Jevreji su slali neke svoje rabine Muhammedu , da bi primili Islam –na taj nacin zeljeli su da povecaju svoju moc u zajednickom odlucivanju.Naime , drustveni zivot Jasriba je ovisio o zajednickom savjetovanju(shura-savjetovanje) izmedju grupa koje su zivjele u Jasribu.
Prikazivajuci laznu poboznost , zadatak ovih rabina je bio da unesu sumnju u Muhammeda unutar samog muslimanskog stanovnistva.
Muhammedu su postavljali pitanja za koja su mislili da ce prodrmati Muhammedovo uvjerenje i podici sumnje portiv Muhammedovog ucenja.
Sa druge strane licemjeri plemena al Aws i al Khazraj su takodje prisla islamu iz istih namjera.
Obje grupe, i nevjernici i jevreji , isli su u pitanjima do takvih krajnosti da su bili u stanju poreci samu Toru.
Muslimani su uskoro uvidjeli namjere i svrhu njihovih pokusaja.Nasli su na djelu nekolicinu zavjernika, i to u samoj dzamiji –Tim istim zavjernicima je kasnije zabranjen ulazak u dzamiju.

Jevrejski vodja Shas ibn Qays je chak izrazio dobrocinstvo idolopoklonicima al Awsa i al Khazraja.Tim je prekrsio sve stavke sporazuma-po kojem je ne dozvoljeno jevrejima da pomazu neprijatelje muslimana.
Shas ibn Qays je znao na koji nacin su jevreji vec jednom u proslosti uspjeli da zavade ta plemena.Jevreji su znali da ukoliko bi se plemena Banu Qaylah (al Aws i al Khazraj) ujedinila da bi to bio i kraj njihove politicke moci.Zbog toga su uputili jednog mladog jevreja kojem su rekli da pocinje da dize «hvalospjeve» u sjecanje na dan bitke kod Bu'atha, kada je pleme Aws savladalo pleme Khazraj.

Mladic je na «poetski nacin» uspio da prizove u sjecanje uspjehe plemena Aws , i na taj nacin je uspio podici «plemenski ponos» Awsa ,samim tim i Khazraj.
Kada je Muhammed cuo za ovo , pozurio je da sprijeci medjuplemenske sukobe tako sto je poslao izaslanike medju plemena, da ih pouce ljepoti bratsva ,i ljepoti zajednistva i jedinstva.

«Raspreve» izmedju Muhammed i jevreja su porasle.Sami jevreji su isli dotle da su poricali i samu Toru.Prvih 80 ajeta sure «al Nisa» jasno govore o tome , da su sljedbenici Knjige poricali svoje sopstvene svete spise –samim tim pocinili nevjerstvo po soptvenom sudu(Tori). (2:87-89).

Dok je «rat rijeci»(rasprave) bjesnio Medinom,delegacija krscana iz Najrana (sest jahaca) je dosla u Medinu.Medju njima su bili uglednici , uceni ljudi, religiozne vodje iz arapskih plemena koj eje podrzavala (materijalno i drugacije) Vizantija.Moguce je da je jedan od razloga njihova doslaska , nakon sto su culi da Muhammed i jevreji zucno raspravljau, to da «dodaju ulje na vodu», tako da «komsije» iz Shama i Jemena mogu odahnuti od Jevrejskih zavjera i Arapskog napada na njih.Moguce je da je ta krscanska delegacija dosla sa onom devizom «zavadi pa vladaj».
Delagacija je usla u javne debate sa Poslanikom, a istoj su se ubrzo pridruzili jevreji.
Jevreji su tvrdoglavo odbijali Isusovo s.a.v.s. porijeklo i to da je Isus s.a.v.s. bio Boziji Poslanik(Prorok) i potencirali misljenje da je Ezra bio «Boziji sin».Krscani sa druge strane su branili trojstvo i «bozanstvenost» Isusa.Muhammed s.a.v.s. je pozivao ljude da prepoznaju Jedinstvo Bozije , i zajednicko duhovno jedinsto covjecanstva(Muhammed je pozivao ljude na to da postoji samo Jedan Bog , koji je stvoritelj svih ljudi)

Ove debate su zaista bile prvi «kongresi» u istoriji ove velike tri religije.Ove debate nisu tada imale neke pretezno politicke ciljeve, nego su bile vise teoloske –duhovne , i vodile su se najvecim djelom van materijalistickih (iteresnih) okvira.

Kada god bi krscani i jevreji skretali paznju sa duhovnosti u politiku, kapital, moc ...Muhammed je naglasavao duhovnu svrhu ciste posvecenosti samo Jednom Bogu-kao izvoru i ishodishtu svog covjecanstva.

Tome najbolje govore sljedeci ajeti u Kur'anu:
«Reci : «O sljedbenici Knjige ,dodjite da se okupimo oko jedne rijeci i nama i vama zajednicke ,da se nikome sem Bogu ne klanjamo (da nikome sem Bogu ne sluzimo) , i da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge ,pored Boga, bogovima ne smatramo».Pa ako ne pristanu ,vi recite «Budite svjedoci da smo mi muslimani».

Uglavnom sljedeci put nastavim malo vishe o temi.

Belinski
03.03.2003., 10:54
E,Shady,

ti nikad ne mozes da znas sta Bog zna,ali mozes da vjerujes sta zna Bog.Ali zato mozes lako da vidis kad neko promjeni misljenje sta je on znao.Mislim da sam realno prosudio, premaonome stoje govorila. Cak sam i prije rekao, da je ona prihvatilan Islam zbog neke licne tragedije ili nestvatljivosti stvari.

Osim toga mislim da je taj pogled na svijet Bog sva zna,a ja sam nevazan, neprihvatljiv,a za nekogacaki koban.

danaye
03.03.2003., 23:15
Rima:

nikada nisam nikoga uvrijedila na osnov razlicitosti vjere i vjerovanje , vec sam oduvijek bila za medjusobni zdrav dijalog , to moze potvrditi DANAYE , on zna koliko sam topika napisala na IB da svi zaboravimo stare ratove i da okrenimo novi topik, ja se nadam da ce Danaye to tvrditi.

Vidim, Rima ,da te i dalje proganjaju duhovi ib-a.Doduše, sad su se i materijalizirali na ovom forumu.

Dakle ,istina je da dok je Rima bila moderator na dotičnom forumu u principu nisu bile dozvoljene osobne uvrede-i da nije brisala postove,tj. demokracija je bila osnova njenog moderiranja--i temelji su bili na upozoravanju.
Onda su se počela dešavati čudesa-postovi su nestajali--plela se neka druga ekipa u moderiranje,a predstavnik te vrste se i ovdje javlja pun "slatkih riječi".

U prepirkama oko moderatora izjasnio sam se bio za Rimu(iako je Shady tad stao uz nemuslimane a protiv "tih tamo"--i na tome mu svaka čast jer je time i sebe ugrozio(padale su i prijetnje),jer uz sve svoje nesavršenosti(tipa,za neke, stil pisanja-pa i naše ponekad nesuglasice) i životne situacije(rođenje djeteta-a kažu da je tad žena posebno osjetljiva ;) )je ipak bila dobar moderator.

Nakon skidanja Rime s mjesta moderatora-taj je forum potpuno uronio u fundamentalizam.
I propao.

Novim pravilima su otvorili "sezonu lova" na sve one koji ne misle kao oni(a tu uključujem i Shady-ja-njega su proglasili kršćaninom).dozvoljeno je vrijeđanje neistomišljenika etc.
Mogao si napisati bok-i to bi se smatralo provokacijom jer dolazi od nemuslimana.
Koliko se sjećam ,Rime tad neko vrijeme nije bilo-a SHADY se JEDINI od muslimana pobunio protiv takvih pravila.

Tražio sam od administratora objašnjenja vezana uz pravila--i kad je admin otvoreno napisao da je DOZVOLJENO osobno vrijeđati nemuslimane,vrijeđati bilo koji drugi oblik religije etc.(taj post vjerovatno i dalje postoji-tamo negdje)
povukao sam se s tog foruma-pa ne znam kaj je dalje bilo(naime tada tek dolaze pesek i simona).

Toliko o IB.

A gospodi S-Zele,MuhtaR , Rob milostivog i sličnima bilo bi najbolje da se vrate u kaljužu IB-a iz koje su ispuzali-jer tamo je njihov zatrovani um u sličnom probranom društvu.:bljak:
Ovdje ne .

Adura
03.03.2003., 23:34
Bice bolje da ja ove svoje goleme postove(tek sad primjetih) prebacim na "pitanje za rimu".

Ili da se "pitanje rime" prebaci tamo, hajd budi pametan.

Nego odakle tolika mrznja medju vama.Ok razumijem stvari koje su uvjetovale istu mrznju, ali ne razumjem kako mozete "zivjeti" sa tim negativnim emocijama.Dajte malo se opustite i ove forume ne treba shvatiti preozbiljno to nije dobro za tek(iliti apetit).

danaye
03.03.2003., 23:51
Adura:
Ili da se "pitanje rime" prebaci tamo, hajd budi pametan.

Ili možda da se "pitanje Rime" ostavi njoj samoj?:rolleyes:

Adura
03.03.2003., 23:57
MAh to sam svo vrijeme govorio al niko me ne slusa.

rambi
04.03.2003., 00:30
Odgovore mogu obecati tek za koja 2 dana... trenutno sam na seminaru, koji mi oduzima poprilicno vremena.

Gospon Pes
04.03.2003., 07:23
danaye kaže:
(a tu uključujem i Shady-ja-njega su proglasili kršćaninom)
Hahahaha...joj... Dobro da ga nisu Pavlom nazvali. :D

Adura
04.03.2003., 09:06
Ok - rambi, a smijel se znati studirash?

danaye
04.03.2003., 12:47
Adura:
Nego odakle tolika mrznja medju vama.Ok razumijem stvari koje su uvjetovale istu mrznju, ali ne razumjem kako mozete "zivjeti" sa tim negativnim emocijama

Eto išao ja potražiti pravila,i gle
postao si moderator( čak i da postoji moj nick,samo mi baš nije jasno otkud),pa postaju jasnije,tj. razumljivije te promjene u pristupu(treba škvadru ponovo navući i dovući,kaj ne ,jer smiješno je kad se na dns razgovaraju samo poćudni muslimani ).
Kaj ,bin laden je tvoj novi heroj?

Ono tamo je ogledalo onog što muslimani i oni koje muslimani slušaju u globalu misle i po čemu se ravnaju bez obzira na samu vjeru(ali mnogi zbog objektivnih okolnosti ne mogu ili ne žele javno reći),a iznimke su ionako samo iznimke i ostaju iznimke.
A to nije ono što ovdje ti prezentiraš.
Niti približno.
A možda onaj tamo Adura koji je pisao i piše i ovaj tu Adura nisu iste osobe?
No to je potpuno nebitno,bitno je da svi mrze muslimane,ako ništa drugo samim tim što postoje.(to su tamo čak i dokazivali).;)

Cijeli se svijet urotio,zar ne?

:s

Adura
04.03.2003., 13:34
Ah Danaya,
Ne budi tako ostar.
Stvari koje se dese mogu se i ispraviti,ali za to treba i vremena i strpljenja.
Imali smo nas dvojica finih rasprava na "dijalogu sa ne muslimanima".I bilo mi je ugodno "tuci" se sa tobom.

DNS(dijalog sa ne muslimanima) je zamro(necu ulaziti previse u razloge) a eto ja bih ponovo da ga "ozivim" ako mognem, ako ne neka se isti , sto se mene tice zatvori.

Evo vec se radi na tome da se naprave pravila koja ce stvoriti pozitivniju atmosferu za razgovore.Kako rekoh ne zamjerim se nikome , niti muslimanima na IB niti ne muslimanima na IB,iako sam i sa jednim i sa drugim bio "u svadji".No te prepirke ,iako bi me kad kad navele da se povucem sa foruma, nisu me natjerale na totalnu netrpeljivost.

Sto se tice DNS-a radi se na pozitivnijoj atmosferi-i ne trazim od tebe da dolazish zbog mene, niti zbog bilo kog drugog.

Uglavnom ovaj Adura je isti Adura od prije, samo sto sad ima i gumicu u ruci:)

Porto
04.03.2003., 13:47
Hej, Adura, a jel mogu ja tamo otic i otvorit topic o Sufizmu, a da me se ne banira?

Adura
04.03.2003., 13:50
Mozesh

Samo nemoj na konto sufizma vrijedjati neciji tudji pravac.

Rima
04.03.2003., 13:57
Adura kaže:
Uglavnom ovaj Adura je isti Adura od prije, samo sto sad ima i gumicu u ruci:)
selam adura:
vo je stvarno dobra vijest , ja mislim da ces ti od DNS napraviti, ustvari ce jedno od dvoje dijesti: ili ces ti njih omeksati i svi ce biti tolerantniji , zaboravice za ratove i ratovanje sa nsistomisljenika

ili ce oni od tebe napraviti Ekstrema koji nikoga nemoze zamisliti
ja se kladim za ono drugo :)
sad ozbiljno:

DNS je dobar forum ako se nemijesaju osobe koje nisu sposobne za takve rasprave , i koje neznaju te predmete , recimo ona vojska od Sestara (neda Bog nikome) , ja zaista ne shvatam sta one tamo traze osim ratovanje

onda Kuca koja ima vise gazde raspada (to sam ja njima rekla) znas sta su mi uradili:
jedan Murshid (administrator) brise necije postove a drugi murshid kritikuje moderatora javno sto brise te postove

desilo se recimo da su postovi i topike nestali bez obrazlozenje a sve ce pasti na glavu moderatora (pitaj Semargla)

sretno adura i cistitam na novi polozaj

P.S.mogu li i ja tamo ucestvovati (sumnjam:))

selam

Adura
04.03.2003., 14:02
Rima,
nadat se da ce biti bolje.kako rekoh na sebe sam preuzeo to da napravim bolju atmosferu.Ako to ne uspijem sam cu dati "ostavku".

pa pokusacu ako Bog da opet dodjes na forum bez straha da ce te neko progoniti-jer necu to dozvoliti.Samo nemoj odma proglasit rat sa temama, bar dok se josh radi na pravilima foruma-i dok se sredjuju neki uvjeti pozitivnih rasprava na korist muslimana i ne muslimana.

Hvala na cestitkama:) (ama ima da vas pobrisem sve samo se pocnite svadjat) :eek:

we selam

Rima
04.03.2003., 14:03
Porto kaže:
eh Rima, Rima..

Covjek se zbunjen, Rima. Zbunjen zato jer gleda tjelesnim ocima, a ne duhovnim. Gleda razumom, a ne srcem.
pozdrav Porto
ovo je tacno , znas li da tek sam sad pocela shvatati te iste Biblijske stihove koje sam ranije ismijavala

Dunj@
04.03.2003., 15:16
danaye:
A gospodi S-Zele, MuhtaR , Rob milostivog i sličnima bilo bi najbolje da se vrate u kaljužu IB-a iz koje su ispuzali-jer tamo je njihov zatrovani um u sličnom probranom
Ne diraj mi Zeleta!

Pročitala sam tvoju povijest sa IB. Veliš, ti otišao kad smo Pesek i ja došle. Kad smo mi otišle došli su neki drugi: Damir i Štrok.

To ti je tak. Svatko tko dolazi ne uči od prethodnika, već računa na svoju vlastitu pamet i dobronamjernost. Naravno da tu ne računam na profesionalne provokatore, koji nikad nisu imali problema s administracijom. Takvi su uvijek dobro došli za vlastito opravdanje.

Adura je samo još jedan koji je tada "neprincipijelno" podržao Rimu, ali u skladu s vlastitom vjerom: da se ne izaziva međumuslimanska svađa. A svađa je sve oko čega se muslimani različitih tradicija ne slažu (oko "pravih" izvora tih tradicija).
A onda nema foruma, već samo propovijedanje i pouka o "jedinoj pravoj".

Na DSN se lijepo vidi potpis ispod naslova. Samo ga treba čitati.
Kako nije postigao svrhu, svi su protiv njegovog opstanka. Adura je odavno protiv njega, zato je valjda i dobio palicu!

danaye
04.03.2003., 22:11
Adura:
Ne budi tako ostar...

A moraš katkad malo đonom :D

A za pokoju "rundu" takvih(normalnih) razgovora kakve smo i inače vodili-- uvijek spreman;)
Da li ćeš ti kao (po meni) iznimka(gore navedena definicija) biti u mogučnosti nešto napraviti--iskreno sumnjam,možda u slučaju ako ti daju odriješene ruke(iliti samostalnost),da ne ispadne evo ti mrvica vlasti a ti radi kako ti kažemo.
U svakom slučaju :top:

Sto se tice DNS-a radi se na pozitivnijoj atmosferi-i ne trazim od tebe da dolazish zbog mene, niti zbog bilo kog drugog.

Pa i kad bi čak eventualno i htio ,ne bih ni mogao s obzirom da mi mrknuše nick.:confused:
A ako bih ikad više i dolazio sigurno ne bih zbog imena foruma ili slično već zbog tema i dijaloga(ajmo dakle reći takvih kao ti).
A to zbog ekipe koja je tamo i samo čeka--sumnjam da ima smisla.

Svatko tko dolazi ne uči od prethodnika

nisam ja to tako mislio--već samo navodih kronologiju(ma,ostavio sam tamo 600-700 postova,pa mi bilo žao zbog takve kasnije politike i povampirenja).

No sad fakat dosta o tome s moje strane.:s

Adura
04.03.2003., 22:15
Hahahah:)

Ok ok ok zovem te na rundu:)

Nego

Pa i kad bi čak eventualno i htio ,ne bih ni mogao s obzirom da mi mrknuše nick.

Daj da to pokusham srediti pa ti javim (nisam znao da ti je neko copio nick) ovdje na PM.

Porto
05.03.2003., 07:53
Rima:
pozdrav Porto
ovo je tacno , znas li da tek sam sad pocela shvatati te iste Biblijske stihove koje sam ranije ismijavala...

ma naravno Rima
:) :) :)

gledaj, uopce ne trebas izlaziti izvan konteksta 'religije' koju osjecas kao svoju...u ovom slucaju mislim na islam, samo se popni za jednu stepenicu vise, ocisti srce od svega sto nije iz Boga, tu prvenstveno mislim na ljude, njihove osobnosti i njihove interpretacije... svaki religijski sistem, doktrina i dogma su strano tijelo koje se isprecuje izmedju covjeka i Boga. Tu nema govora o onoj istinskoj slobodi koju covjek moze iskustiti u svojem nalazenju sa Ljubljenim.

Sufizam je misticno srce islama...

isto je i sa krscanstvom... jedan Sufi savrseno ce razumjeti npr. jednog gnostika, hermeticara ili taoistu...

Istina je univerzalna i dana je svima

S-Zele
06.03.2003., 00:53
Originally posted by danaye

A gospodi S-Zele,MuhtaR , Rob milostivog i sličnima bilo bi najbolje da se vrate u kaljužu IB-a iz koje su ispuzali-jer tamo je njihov zatrovani um u sličnom probranom društvu.:bljak:
Ovdje ne .
Ja, ovo tek sad vidjeh,dobri moj, gospon danaye.
Stvarno me zanima po cemu zakljucih da je kod mene zatrovan um.(kad vec nista nisam ni rekao)
Mozda je dovoljno to sto sam musliman,i da imas takvo misljenje.
Ovdje sam dosao zbog nekih meni dragih.
No' ako ce te bas veseliti povlacim se.

Svako dobro zelim,posebno Simoni.

Adura
06.03.2003., 01:01
I ja se fino gubim sa foruma-nije fer stalno biti pod pritiskom.Al nema to veze sa modernatoricom Pesicom.VIse je do nas.

Nesto bi samo da kazem za kraj.
Kada krscani tumace Kur'an i Islam sve im je doslovno.Otkuda takva dvojna pravila?
Kada naime tumace NZ i SZ onda je sve simbolika.Zanimljivo, odakle ta dvojna pravila?

Mir i svako dobro.

Rima
06.03.2003., 01:32
S-Zele kaže:
.
No' ako ce te bas veseliti povlacim se..
zbog ovih dragih nemoj se povlaciti , ti si uvjek bio drag

danaye
06.03.2003., 02:20
Adura:
[I]I ja se fino gubim sa foruma-nije fer stalno biti pod pritiskom.[I]

Evo ,fala Bogu, vidim da ćeš još malo ostati.
Nek se to produži na duže razdoblje.

A da nije fer biti pod stalnim pritiskom--nije.

javi mi na PM ako uspiješ ,pa ću onda i ja malo pod pritisak,na gostujući teren
:top:

laku noć

danaye
07.03.2003., 00:22
S-Zele kaže:
Ja, ovo tek sad vidjeh,dobri moj, gospon danaye.
Stvarno me zanima po cemu zakljucih da je kod mene zatrovan um.(kad vec nista nisam ni rekao)
Mozda je dovoljno to sto sam musliman,i da imas takvo misljenje.
No' ako ce te bas veseliti povlacim se.

Svako dobro zelim,posebno Simoni.

Nije na meni da određujem tko se treba povlačiti a tko ne.

Ako ti nisi safet ili sead s ib-a onda se duboko ispričavam,

a ako jesi,vaya con dios (šteta što se ne može do arhive da prenesem pojedine izjave )

S-Zele
07.03.2003., 00:39
Originally posted by danaye

Ako ti nisi safet alias s-zele s ib-a onda se duboko ispričavam,

Ne,nisam Safet.
Tamo na IB sam bio Sead-Zele,(sad je isti kao i ovdje)inace svugdje koristim jedan nik.

Dunj@
07.03.2003., 14:22
Adura:
Kada krscani tumace Kur'an i Islam sve im je doslovno.Otkuda takva dvojna pravila?

To ti je otud što muslimani "zaboravljaju" da "kršćani" nisu jedinstvena kategorija.

To "MI muslimani" u odnosu na "kršćane" kao "VI kršćani" skontala sam čitajući po uglavnom "vašim" forumima.

Meni se čini da "dvojna pravila" potječu od muslimana koji su na ovom forumu dolazili s citatitma iz Biblije (SZ), da bi isto tako dokazivali svoje ispravno vjerovanje citatima iz Kurana.

Takve "diskusije" s citatima bilo je itekako još na prvom forumu s između kršćana raznih denominacija.To je u kršćanstvu počelo s Reformacijom, ali (rimo)katolici a čini se ni pravoslavci ne ulaze takve rasprave.

Osim toga, ne jednom sam pročitala a i čula (na Palu) da muslimanu nije baš dozvoljeno raspravljati, ako nema (dovoljno) znanja. Ako se upusti u diskusiju, uvijek će se naći netko da ga opomene da nije kvalificiran! Ne jednom, pročitala sam da muslimani ne smiju JAVNO raspravljati o nekim vlastitima "spornim" stvarima, već da to riješe preko PM, da se ne unosi "mutnja"!
Ni jednom "kršćaninu" nije "zabranjena" diskusija niti tko ima obavezu da ga ispravlja. Osim, vjerojatno Jehovcima, ali njih ostali kršćani ne prihvaćaju kao kršćane. :)

Adura, ne jednom sam čula i čitala, da je po islamu zajednica iznad pojedinca i da svako "iskakanje" iz zadanih okvira izaziva ili međusobnu svađu ili lošu sliku pred kaurima! A jedno od glavnih pravila je JEDINSTVO MUSLIMANA POD SVAKU CIJENU.

Molim, "kršćani" su to pravilo nadišli i sad je glavno u međuljudskim odnosima SLOBODA SAVJESTI POJEDINCA.

Nema onog da se za sve "nekršćane" kaže da su NEVJERNICI(kauri). I kao što vidiš, ovdje nema geto za nekršćane kao tamo gdje si ti moderator. A tamo gdje su geta, tamo je i rasizam u onom širem smislu vrednovanja, a to znači MI i VI...

Ovdje onaj MI prepoznajemo kao klonove. :D

Eto, to je moje mišljenje stečeno forumašenjem.

Adura
07.03.2003., 14:51
Simona,

Meni se čini da "dvojna pravila" potječu od muslimana koji su na ovom forumu dolazili s citatitma iz Biblije (SZ), da bi isto tako dokazivali svoje ispravno vjerovanje citatima iz Kurana.

Po tebi znaci ne muslimani smiju citirati izvore ucenja drugih religija sasvim ne objektivno evo zbog cega:
-vadjenje iz konteksta
-uz vadjenje iz konteksta ide i pogresan prevod(npr. mjesanje pojam mnogobozac i sljedbenik knjige).

Osim toga, ne jednom sam pročitala a i čula (na Palu) da muslimanu nije baš dozvoljeno raspravljati, ako nema (dovoljno) znanja. Ako se upusti u diskusiju, uvijek će se naći netko da ga opomene da nije kvalificiran! Ne jednom, pročitala sam da muslimani ne smiju JAVNO raspravljati o nekim vlastitima "spornim" stvarima, već da to riješe preko PM, da se ne unosi "mutnja"!

Iza svega sto pisem postoji jasan argument.I trudim se naravno da uvjek osvjezavam svoje znanje-vjerujem u dinamicne teorije bilo koje religije.Znaci bez "dinamizma" ubrzo "sol obljutavi".Za dinamizam , i kritiku , ne samo da je potrebno biti samokritican , vec i oslobodjen od dogmaticnosti.Biti spreman na sve moguce opcije, ispitati ih i sl.
To se draga moja simona naziva akadamski pristup nekoj materiji, bilo da je to nauka, religija, il sta li vec.

Ni jednom "kršćaninu" nije "zabranjena" diskusija niti tko ima obavezu da ga ispravlja. Osim, vjerojatno Jehovcima, ali njih ostali kršćani ne prihvaćaju kao kršćane.

Drugim rijecima niti jedan krscanin nije spreman na samokritiku, ja zaista onda ne znam kome je ispran mozak dogmama.

Adura, ne jednom sam čula i čitala, da je po islamu zajednica iznad pojedinca i da svako "iskakanje" iz zadanih okvira izaziva ili međusobnu svađu ili lošu sliku pred kaurima! A jedno od glavnih pravila je JEDINSTVO MUSLIMANA POD SVAKU CIJENU.

Previse citash zutu stampu.

Molim, "kršćani" su to pravilo nadišli i sad je glavno u međuljudskim odnosima SLOBODA SAVJESTI POJEDINCA.

Praksa govori drugacije , najbolje ti moze posluziti primjer na ovom forumu.

Nema onog da se za sve "nekršćane" kaže da su NEVJERNICI(kauri). I kao što vidiš, ovdje nema geto za nekršćane kao tamo gdje si ti moderator. A tamo gdje su geta, tamo je i rasizam u onom širem smislu vrednovanja, a to znači MI i VI...

Inace ni ovdje ne ucesvujem , mozda se kasnije ubacim kad se ....

Dunj@
07.03.2003., 15:40
Inace ni ovdje ne ucesvujem , mozda se kasnije ubacim kad se "razbistre vode".
Zanimljivo baš sada, kad postavljena jasna pravila, tebi postalo mutno?
Inače, po običaju zaobilaziš ono što ti ne paše.
Po tebi znaci ne muslimani smiju citirati izvore ucenja drugih religija sasvim ne objektivno
Zaobišao si ono o Reformaciji.
Opet općenito. Koliko ono na svijetu ima drugih religija? A kršćanstvo nije JEDNA religija i to od najmanje 1054.g. :D Drugim rijecima niti jedan krscanin nije spreman na samokritiku, ja zaista onda ne znam kome je ispran mozak dogmama.
Drugim riječima, ponavljam, nema kršćana kao jedne zajednice, a samokritika...je SLOBODA SAVJESTI POJEDINCA. Ima li samokritike za muslimana POJEDINCA?
Previse citash zutu stampu.
Ovo je uvreda, koju nisam dopustila ni Tuđmanu. :D
Kad se nema argumenata onda se nabacuje "žutom štampom".
A zaobilaziš ovo:Eto, to je moje mišljenje stečeno forumašenjem. Dakle, čitala i čula preko pisanih foruma i čula preko Pala...Najviše sam naučila baš na IB!
Inače, slušala sam i zanimljive radio stanice iz BH. :D
Praksa govori drugacije , najbolje ti moze posluziti primjer na ovom forumu.
Da ti čitaš išta drugo s ovog foruma osim topica s muslimanskim temama, onda bi vidio drugačiju praksu. A opet si zaobišao: Ovdje onaj MI prepoznajemo kao klonove.
Ja zaista ne mogu mjenjati citav tok IB foruma, niti imam ovlasti petljati se u stvari koje me se ne ticu
E, ali te se zato tiče ovaj forum, na kojem "više vode nisu bistre"! Od kad to baš sada, kad su Pravila postala vidljiva i više nema vrijeđanja ni po kojoj osnovi?

Btw, ovdje na forumu piše naslov RELIGIJA...ne piše kršćanstvo.

Ovdje bude zanimljivih tema i o drugim vjerama, recimo i o Budizmu. Nikad ni jednog muslimana da se uključi bar s pitanjem.
I tu se da štošta naučiti. O nenasilju recimo.

Adura
07.03.2003., 16:19
Zanimljivo baš sada, kad postavljena jasna pravila, tebi postalo mutno?
Inače, po običaju zaobilaziš ono što ti ne paše.

Sta mi ne paše?
Ne paše mi to sto se svaka iole smislena rasprava zavrsi na stompedu fanatizma sa svih strana.

Zaobišao si ono o Reformaciji.
Opet općenito. Koliko ono na svijetu ima drugih religija? A kršćanstvo nije JEDNA religija i to od najmanje 1054.g.

Gdje sam ja to rekao da je krscanstvo jedina religija?Ti kao i obicno imash obicaj stavljati mi u usta ono sto nisam rekao.Upravo zbog tog razloga sa tobom je nemoguce napraviti neki kontakt, i imash neke neobicne "paranoicne" ideje o tome da zelim da te "konvertujem".

A zaobilaziš ovo:Eto, to je moje mišljenje stečeno forumašenjem. Dakle, čitala i čula preko pisanih foruma i čula preko Pala...Najviše sam naučila baš na IB!
Inače, slušala sam i zanimljive radio stanice iz BH.

Upravo to je ono sto kazem , i IB moze lahko biti zuta stampa kao i ovaj forum.Iskustvo , zivotno je vec nesto drugo.

Da ti čitaš išta drugo s ovog foruma osim topica s muslimanskim temama, onda bi vidio drugačiju praksu. A opet si zaobišao: Ovdje onaj MI prepoznajemo kao klonove.

istina bio sam jedno vrijeme, ranije, na znanosti pa je slucaj isti.Vidili ljudi Adura musliman, pa sta god reknes imaju neke prilicno "znanstveno dogmaticne ideje".

, ali te se zato tiče ovaj forum, na kojem "više vode nisu bistre"! Od kad to baš sada, kad su Pravila postala vidljiva i više nema vrijeđanja ni po kojoj osnovi?

Btw, ovdje na forumu piše naslov RELIGIJA...ne piše kršćanstvo.

Ovdje bude zanimljivih tema i o drugim vjerama, recimo i o Budizmu. Nikad ni jednog muslimana da se uključi bar s pitanjem.
I tu se da štošta naučiti. O nenasilju recimo.

Na ovu temu se uopste ne bih javljao da si me fino ostavila na miru OK?
Ono sto sam rekao je cinjenica, da "simbolicko shvatanje" svetih spisa vrijedi samo za krscane.Svaki sveti spis van toga je shvacen izvan konteksta , i ocigledno izvitoperen NAMJERNIM umetanjem pogresnih prevoda da bi se istaklo kako je "islam nepravedan prema drugima".
Ama bash svaki Aganorov citat iz Kur'ana, hrvojev, i sl ne samo sto je uzet van konteksta vec je i NAMJERNO napisano nesto sto uopste ne pise u Kur'anu.
No to nije neka cudna stvar, jedan misionar (a mrznja krscana prema muslimanima je od tih korijena) je chak sam napiso tri poglavlja svojom rukom, i to umotnuo u "prevod Kur'ana".
Taj prevod je bio "visoko cjenjena knjiga", a izvor je tako besmislenih lazi koje su se umetale u Kur'an.

Dunj@
07.03.2003., 16:34
Ama bash svaki Aganorov

To sam i mislila. Ovdje je bio "pravi rat" zbog Aganora.
Zar to nisi vidio?
Nema forumaša kojeg nije osobno uvredio.

On je tražio da Pes odstupi jer nije htjela brisati/zabraniti muslimanske postove...i baš sad nađeš vrijeme da uvrijeđeno odeš?
Baš po njegovoj mjeri!

Ma da ja o tebi imam loše mišljenje ne bih se ni osvrnula na tvoje postove. O'š dokaze? :)

A zašto ti ne zaobiđeš provokatore tipa Aganor i Hrvoje?
Ovdje baš i nisam naišla na neko slaganje s njihovim stavovima.

Adura
07.03.2003., 16:39
Hocuu dokaze

Haj kojim pasusom Biblije cem mi to dokazat:) ;)

Mah rekoh ima ovdje mnogo toga da se kaze na fin nacin, i da se raspravi.Poznato mi je vec kako se rastjeruje dobra raja sa foruma - steta .No ja ne rece da cu "otciti" sve dok sa danayem ne odigram duel-al to cemo kad i on bude on line-da se ne umecu postovi u medju vremenu.

Dunj@
07.03.2003., 16:45
Adura kaže:
Hocuu dokaze

Haj kojim pasusom Biblije cem mi to dokazat:) ;)

Mene si našao s citatima iz biblije? :D

Ovaaaj, a kako stoji sa dva svjedoka: oba muslimana i oba muški? :B
P.S.
Može i više od dva....;)

Adura
07.03.2003., 16:47
Predjesh u tranvestite.
:B

P.S. to barem danas nije tesko.:rolleyes:

Dunj@
07.03.2003., 17:33
Adura kaže: