PDA

View Full Version : HI-FI - komponente, slaganje sustava i sl.

stranice : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11

olif
11.04.2012., 14:39
Inicijalni Test: Stereo receiver Sansui G-8000
Nakon što smo kod kolege malo slušali gore navedeni stereo receiver (http://freeweb.optinet.hr/~zkalinic1/SLIKE/Sansui/G8000/Front_Side_G8000.JPG)na njegovim
JBL Ti 5000 (http://bildarkiv.hififorum.nu/Anti-mono/JBL5000Ti.JPG), gdje se ovaj pokazao potpuno suveren, kvalitetan i prepun kontrole, odlučio sam taj krasan vintage uređaj udomiti na par dana.
Sansui G-8000 (http://www.classic-audio.com/sansui-g8000-p-278.html) je izradom, izgledom, veličinom i težinom (25 kg) vrlo ozbiljan stereo receiver i nešto te veličine se danas više ne radi (pa čak ni te kvalitete).
Evo ga i u "macintoch" boji lampica:
http://cdn.head-fi.org/3/3e/3eb6d147_recentpictures004qo7.jpg
i malo iznutrica u Dual mono ustroju:
http://www.audiofilek.pl/images/fbfiles/images/sansui_g8000_ins.jpg
Uredaj je vrhuski i kopletno osvježen, kod možda najboljeg majstora za Sansui uređaje na ovim prostorima. On je u tom poslu beskompromisan i krajnje pedantan, te koristi svoju veliku zalihu originalnih dijelova, a ako ih slučajno nema koristi vrhunsku zamjenu.
Uređaj sam naravno, smjestio na pod , jer moj rack ne prima grdosije od pol i nekaj metra (56 cm širine i 48 cm dubine !!!!).U radu se vrlo malo grije, a svojih vrlooo zdravih 130w (ma može on u piku i više...) iznosi s lakoćom. Kada je pot na 25 % već je preglasno.....
Uređaj sam spojio Isotek high Perrformance strujnim kabelom, izvor je dobar Sony CDP, analogni interkonekt je Audioqest Jaguar. Zvučnički kabel je moj DIY uradak (neka verzija by Ishmael). Kabele za sada nisam mijenjao, jer ne vidim neke potrebe...
http://img714.imageshack.us/img714/4980/picture005zo.jpg
http://img214.imageshack.us/img214/4751/picture004ow.jpg
http://img837.imageshack.us/img837/461/picture003ua.jpg
A kako taj vintage svira !?????Pa hebeno za svoje godine !!!:rofl:
Receiver je prepun snagee, ima jaču kontrolu nad zvučnicima od gore spomenutog cjevaša. Naravno zvuči malo "grublje", onako "tranzistorski", ali ima suverenu kontrolu nad bas područjem, vrlo otvoren i kvalitetno izražen srednjetonski spektar, primjerene visoke, dobar Sound Stage i timbar instrumenata. Sve vrste glazbe iznosi suvereno, posebno je brz i nimalo ne gubi dah u velikoj orkestralnoj glazbi, i vrlo pošteno roka u glasnom slušanju dobrog rocka.
Naravno da nema toliko "safta" kao cjevaš, ali je brži i zvukom podsjeća na moj Pajo izlaz (bez Tube Buffera).
E, da ih onda izjednačimo s Pajom, dodao sam mu Musical Fidelity Tube Buffer
X-10v3 sa njegovim externim napajanjem X-PSUv3. To su one dvije srebrne škatule na CD playeru...
http://img716.imageshack.us/img716/882/picture002ab.jpg
http://img338.imageshack.us/img338/4404/picture006wo.jpg
http://img210.imageshack.us/img210/359/picture001qq.jpg
http://img845.imageshack.us/img845/9826/picture007wt.jpg
I kaj se dogodilo.....!???
Naravno da je ljepotan dobio malo cijevnog "safta", jer taj Tube Buffer (cijevno sljeidilo; ništ ne pojačava, ali mijenja karakter zvuka) ima u sebi dvije triode cijevi6112. Znači postao je malčice manje "grub", malo "umilniji", ali (vidi vraga !!) s još dubljim basom i s još malčice boljom kontrolom istog.
Srednji tonovi su se malo "zaokružili", naravno detalji se nipošto nisu izgubili.
Ponekad se čudim (na večim glasnoćama), kak moji midbas driveri na bookselfu idu tak duboko:cerek:
(No dobro, kolega se u osnovnom izračunu skretnice potrudil da to sve ide max. u basu, naravno bez gubitka definicije...)
Zaklučak:
Naravno, lijepo je posjedovati takav vintage uređaj, zbog njegove ljepote, nostalgije, rariteta, draži....
....a kada se to poklopi s njegovom kvalitetnom izradom i vrlo dobrim zvukom (i vrhunskim refreshem), veselju nema kraja. I tako... vrlo rado bih ga udomio (gazda ga ne da), a vjerujem da bi i neki od vas rado imali pred sobom te Vu metre navečer, te uz vrlo diskretnu sobnu rasvjetu uživali u njegovim čarima izgleda i glazbe..; zar ne !!??

DeeJay Dee
11.04.2012., 15:25
ooooo daaaa! :top: kakav rasni ljepotan pri punom osvjetljenju...mmmljac!! :cerek::s
olif, fala na fotkama i krasnoj "priči", ko i obično. :)

zvuk mora da je priča za sebe....hm, niš, sad će toplije vreme pa moram i neki "izlet" u sjevernije krajeve smislit.. :mig:

dally
11.04.2012., 19:48
Onda će biti red zamoliti kolegu da mi napravi coax kabel pošto je on vičniji lemilici.

olif
11.04.2012., 22:27
Da se još malo nadovežem na test vintage stereo receivera Sansui G-8000.
Danas je kolega donio (tek djelomično usviran) zvučnički kabel WireWorld Oasis 5
(£240, sad je i jeftiniji kod nas). Kabel je širok i dosta krut, terminiran bananicama.
Možda je malo smireniji u srednjim tonovima i malo istaknutiji u višima, ali razlika od moga nije velika. Reko bi se da je WireWorld malo uglađeniji, uglavnom solidan kabel...
Nisam napomenuo da Sansui G-8000 ima i tonske kontrole, koje i danas nismo rabili, a onda smo probali (bio ovaj zadnji zvučnički), te utvrdili da bas ostaje na 0, a srednji i visoki da se minimalno smanje (za -2, samo 1 pomak..). Ponekad to uhu paše, mada osobno to ne preferiram. Nekad su pojačala i receiveri (uz onaj "famozni" Loudnes :cerek:), to obavezno imali. Danas ponovo (rijetke firme samo) nude tonske kontrole. A i na zvučnicima neki ponovo nude pasivne skretničke minimalne kontrole.
Sve u svemu i drugog dana slušanja je Sansui samo potvrdio svoju nekdašnju reputaciju kod vrhunskih stereo receivera...
... a još ima dosta do kraja vikenda (onda ga vraćam.....ili da ga otmem :D)!
A do onda ću i dalje guštati u zvuku i plesanju kazaljki VU metara...

olif
12.04.2012., 00:27
Hebiga, prošlo 90 min. pa moram pisat novi post...
Prije sat i po spojio i ja nekih 40-ak cm drota u gore navedeni Sansui G-8000 (kao antenu :cerek:), a ono; radio bira i svira kanale samo tako !!!!:rofl:
Koji zvuk iz njegovog tunera; koji čisti govor spikera i koji vokali dobrih radio postaja !!! Sutra bum spojil radio antenu iz kabelske i uz kavicu (GO) slušam samo radio! Onda bu jačina signala možda na maximalnih 5 (sad je na 3 na VU metru...)
Imam dosta godina i nekog malog iskustva u Hifi i ne može me nešto samo tak oduševiti, ali ovaj SamZuji je jedan od rijetkih takvih...
To, ...da mi se još ne ide spavati, valjda vam sve govori....

Thurgood
12.04.2012., 07:10
Onda će biti red zamoliti kolegu da mi napravi coax kabel pošto je on vičniji lemilici.

ma radit će sa bilo kojim ispravnim činč kabelom. ali sad znaš koje su mogućnosti :)

akirakurosawa
12.04.2012., 13:49
hi
planiram naruciti online preko ronis.hra liniju yamaha mcr550
pa me jedno zanima
ne planiram na njoj slusati muziku preko cda,nego preko usb stika
sva muzika koju imam je u mp3 320kbps cbr
vidio sam da neke linije podrzavaju muziku preko usb sticka u mp3 formatu samo do 160 ili 192 kbps,
pa me zanima da li ce ta linija podrzavati muziku u mp3 320kbps preko usb stika
skino sam si user guide od te linije na kojem pise za muziku preko usba i ostalih uredjaja:

MPEG 1 Audio Layer-3 : 32-320 bitrate
MPEG 2 Audio Layer-3, 2 : 8-160 * bitrate
MPEG-2.5 Audio Layer-2 : 8-160 * bitrate

pa posto neznam koja je od cega skracenica , molim ako mi neko moze objasniti sta to znaci (te skracenice) i da li ce ta linija podrzavati preko usba moju muziku u mp3 s bitratom od 320kbps

MytByte
12.04.2012., 14:20
skino sam si user guide od te linije na kojem pise za muziku preko usba i ostalih uredjaja:

MPEG 1 Audio Layer-3 : 32-320 bitrate
MPEG 2 Audio Layer-3, 2 : 8-160 * bitrate
MPEG-2.5 Audio Layer-2 : 8-160 * bitrate

pa posto neznam koja je od cega skracenica , molim ako mi neko moze objasniti sta to znaci (te skracenice) i da li ce ta linija podrzavati preko usba moju muziku u mp3 s bitratom od 320kbps

mp3 = MPEG 1/2 Layer 3

dakle, podržavat će MPEG 1 Layer 3 na 320 kbps jer piše "32-320 bitrate"

olif
12.04.2012., 19:27
Da, opet se potvrdilo pravilo da za svako externo ožičenje (kabel) treba određeno vrijeme usviravanja !
WireWorld Oasis 5 na Sansui G-8000 sve bolje zvuči !:D
U početku je znao (ne previše primjetno doduše) pokazati da je još "hladan"...
Ali sad je sve prezentniji u srednjima i visokima, a u basu ide stvarno duboko i kontrolirano (od samog početka).
Uskoro ću nabaviti (povoljno) novi zvučnički, pa možda napišem kratki osvrt i o njemu....
Naravno, svima koji slažu svoje prve sustave treba kazati da "igra" s kabelima dolazi na kraju priče. U početku se kupe oni kabeli koji u "nekoj praksi" pašu na komponente, a kasnije (nakon budget oporavka) se i ta priča završi.
Naravno, u skladu s nivoom komponenti...
Ponovit ću (već ne znam koji put), da prvo ide prikladna soba (smještaj sustava), pa zvučnici, pa amplifikacija, pa izvor, pa interkonekti, zvučnički kabeli, pa strujni kabeli, pa rackovi i police, pa baze, šiljci i podloške, damping materijali za sobu...itd...
Naravno, uračunati i vrlo važan WF faktor...iskusni i stariji zanju kaj je to :cerek:

imagine
12.04.2012., 22:43
damping materijali za sobu izad šiljaka i podložaka ? olife olife :)

btw, za to zadnje znaju samo papci. :D

olif
13.04.2012., 14:42
Pa naravno da akustički materijali za sobu idu na početku priče (to sam obradio u posebnoj temi), ali sam ih tu samo naveo na kraju, jer mnogi to (nažalost) ne rade ili ne mogu uraditi (zna se zbog kojeg faktora :cerek:).
Akustički tretman sobe (pravi) je vrlo ozbiljan i skup poduhvat i ne podrazumijeva samo stavljanje kojekakvih difuzora i absorbera, već podrazumijeva tretman stropa, bočnih zidova, grijačih tijela, posebnih zavjesa, određenog tepiha, prikladnog razmještaja ciljanog namještaja itd.
(vidi Aqua ROOM).
Kaj se ne bi mislilo, da je to sam tak zahvat.....
A to zadnje; za kaj znaju samo papci, ostavljam tebi na volju......:D

šest
13.04.2012., 16:09
Hebiga, prošlo 90 min. pa moram pisat novi post...
Prije sat i po spojio i ja nekih 40-ak cm drota u gore navedeni Sansui G-8000 (kao antenu :cerek:), a ono; radio bira i svira kanale samo tako !!!!:rofl:
Koji zvuk iz njegovog tunera; koji čisti govor spikera i koji vokali dobrih radio postaja !!! Sutra bum spojil radio antenu iz kabelske i uz kavicu (GO) slušam samo radio! Onda bu jačina signala možda na maximalnih 5 (sad je na 3 na VU metru...)
Imam dosta godina i nekog malog iskustva u Hifi i ne može me nešto samo tak oduševiti, ali ovaj SamZuji je jedan od rijetkih takvih...
To, ...da mi se još ne ide spavati, valjda vam sve govori....

Kao i svaki dan pregledam što je u zadnje vrijeme napisano o Sansui-u....kad gle čuda,olif se raspisao o nekom G :D
Pa jel ja to dobro čitam između redova da si se "zakačio"??
A vidim da spominješ i Copland-e i JBL-e....to samo može značiti da ste ti i B susjedi,zar ne? :rofl:

lp,

olif
13.04.2012., 17:50
Nismo susjedi (B i ja ) al smo iz istog kraja-20km). Sutra nosim k njemu jedan dio svojih Kanti, pa ćemo (oh, zar opet ! :rofl:) malo testirati uređaje , kablovinje itd....hebiga, to su takve priče...
Možda i napišem koju o tome...
A to inaće nije prvi Sansui kod mene. Jedan moj Sansui integrirac svira u kčerkinom sustavu i dobro se uklapa...

saint4256
13.04.2012., 20:23
Pozdrav,

dobio sam od prijatelja iz SAD-a navedeno pojačalo.
Pošto je pojačalo iz SAD-a priključak za struju je naravno deklariran na 120V 60Hz, 550W. Zanima me kakav mi je transformator (konverter) potreban za njega pošto se baš ne razumijem u to?

Evo i slike napajanja pojačala:

http://imageshack.us/photo/my-images/94/pioneervsx1021.jpg/

Hvala na pomoći

olif
14.04.2012., 20:31
Dbio si 7.1 AV receiver (nije samo pojačalo).
Naravno da ti treba trafo 110 na 220 V, snage 55OW.
Sad mi de ne da tražiti tko u u Zg (ako si odtamo) radi takve trafoe.
Nešto od gotovih ima Elmatis:
http://www.elmatis.hr/ProductDetails.aspx?productId=43346
Ali je taj preslab (300W), jer tebi piše 550W...

Thurgood
14.04.2012., 21:27
i obrnuto, taj diže cca 120V na 240V

http://www.elmatis.hr/ProductDetails.aspx?productId=42105

840 kn :(

olif
15.04.2012., 00:04
Da, vidio sam i toga...
...ali tvoj samjlić (tugić) u vezi cijene sve govori :cerek::(:(
Ali mislim; i da narući izradu (namatanje) kvalitetnog trafoa, ne bi bilo ništa jeftinije !??

olif
15.04.2012., 08:58
Isprobavanje zvučnika, amplifikacije, kablova itd:
Kao što rekoh, jučer sam ponio k kolegi svoje Bookshelf zvučnike (sa stalcima), Arcam predpojačalo, dva stujna kabela i dva interkonekta.
Prvo smo odslušali cijevi; Copland peamp ii Copland izlaz (vidi temu gore), na njegovim JBL TI-5000 zvučnicima. To je zvučalo solidno, iako se radi o velikim zvučnicima s bas driverom od 30 cm. Izvori su bili dva dobra Marantz CD playera
Nakon toga smo probali zamijeniti Copland preamp sa Arcam tranzistorskim preampom. Bilo je naravno malo drukčije (kontrola bbasa melo drukčija), ali cijevi su cijevi.
Nakon toga smo spojili moje zvučnike (na stalke). Možda su prikladniji za cijevnu preamp/amp kombinaciju, ali naravno, ima i manje basa.
Nakon toga smo na moje zv. stalke (više od 25 kg svaki) spojili i Bookshelf zvučnike Klipsch RB-61 Reference. Opet dobro, ali malo drugačiji zvuk, s malo više topline. Tu dolazimo do važne stvari, a to je da su ovaj puta ti zvučnici puno bolje svirali na pravom, masivnom stalku, nego kad su zadnji put bili na
polici širokog racka.
Na kraju smo na JBL zvučnike spojili Sansui G-8000 stero receiver koji im je dao najviše kontrole, al opet to nije cijev...
Važno je da su svi zvučnici reagirali na položaj u sobi (odmak od stražnjeg zida, međusobini razmaka, zaokrt prema slušnom mjestu isl.). Već smo puno puta naglasili da se time treba poigrati. Teško je na tom nivou naći zvučnik koji će svu vrstu glazbe iznjeti savršeno jednako dobro, tako da su se i mišljenja o tome ponekad i razlikovala.
Svi su ureređaji (amplifikacija i izvori) reagirali na izmjenu interkonekata i strujnih kabela i dosta brzo smo utvrdili dobitne kombinacije. Najveću razliku u zvuku su prikazali analogni intekonekti.
Možda je i nekome zamorno vući komponente sa sobom (meni za sada nije :rofl:), ali to je jedini način da u nekoj sobi (puno puta najvažnijoj komponenti) isprobaš nešto, te usput nešto i naučiš

Thurgood
15.04.2012., 10:46
Da, vidio sam i toga...
...ali tvoj samjlić (tugić) u vezi cijene sve govori :cerek::(:(
Ali mislim; i da narući izradu (namatanje) kvalitetnog trafoa, ne bi bilo ništa jeftinije !??

skup je to sport, samo što na eBayu takva stvar se nađe upola manje.. ali kad opletu carinu i PDV, dođe opet na tu negdje. skup sport. tko zna, možda se može promijeniti napajanje u njemu, al nemam iskustva oko toga. prvo bi trebalo pitati ovlašteni servis, pa onda dalje :misli:

receiver je zvjerka, vrijedilo bi to srediti samo da se kvalitetno izvede :)

olif
15.04.2012., 12:30
Da, imaš pravo; taj Pajo AV receiver je svakako vrijedan truda.
Šteta bi bilo ne iskoristiti taj poklon.
Treba pitati ove kaj motaju trafoe (ima kod mene blizu Čakovca , u Nedelišću, firma "Toroid" (http://www.toroid.hr/) ). Možda bi bilo dobro i njih pitati, dal što mogu u svezi toga......

B-118
15.04.2012., 17:22
Dali se smiju tako spojiti dvije konponente na isti par prednjih zvučnika, normalno da ne sviraju istovremeno, nego da ih mogu koristiti za slušanje sterea preko pojačala ili za kučno kino preko AV resivera.Zvučnici imaju A i B ulaze povezane pločicama.Treba li u tom slučaju otpajati kabele na konponenti koja trenutno ne radi zbog mogučega oštečenja?

DeeJay Dee
15.04.2012., 18:03
smiju.

treba. obavezno!

saint4256
15.04.2012., 21:52
Da, imaš pravo; taj Pajo AV receiver je svakako vrijedan truda.
Šteta bi bilo ne iskoristiti taj poklon.
Treba pitati ove kaj motaju trafoe (ima kod mene blizu Čakovca , u Nedelišću, firma "Toroid" (http://www.toroid.hr/) ). Možda bi bilo dobro i njih pitati, dal što mogu u svezi toga......

Već sam dogovorio nešto i javit će mi kolko bi me to koštalo.
Inače chipoteka ima isto od 300W, ali kao što se naveli preslabo.
Ovaj tjedan ću znati na čemu sam. Hvala na linkovima i to ću pogledatli sada.

olif
15.04.2012., 23:04
Javi onda koliko će te koštati i tko je dao dobru ponudu, jer neke od nas to zanima....

B-118
16.04.2012., 19:16
Kako pravilno odrediti promjer kabla za spajanje pojačala i zvučnika, postoji li neka tablica za određivanje prema snazi pojačala i zvučnika?Konkretno zanima me za pojačalo 2x80w.

olif
16.04.2012., 20:26
Nema nekog previše krutog pravila za promjer zvučničkih kabela.
Tu analogni signal nema veliki napon, ( još manje struju) i ako prleazi stvarnih 10W po kanalu ; to je u osrednjoj sobi već jako glasno.
Naravno, nećeš staviti 0,5 mm na te zvučnike, ali to ne značii da neki kvalitetni kabeli od 1,5 mm neće bolje svirati od onih od 2,5 mm. Znači, kao preporuka, ne tanji od 1,5 mm. Više je bitna njegova struktura, čistoća bakra (ili srebra; rjieđe), geometrija motanja/odvajanja, dal su licne ili puni presjek, dialektrička svojstva izolatora, (PVC, Teflon, Pamuk...) itd.
Njegove zvučne karakteristike su najbitnije.
Zapravo kabel ne bi smio "zvučati", on bi morao biti neutralan i prenijeti cjelovit signal iz ampa na zvučniuke. Njegov je zadatak da na tom putu čim manje iskrivi signal. To je u praksi jako teško postići, te tu nastupaju proizvođači i podosta love u mutnom...

olif
20.04.2012., 20:11
Evo, slijedi još jedan "naporan" vikend !
Kolega želi poboljšati zvuk sustava. Vrlo solidni DIY transmisijski zvučnici bi trebali ( hmm , možda) neke bolje komponente! Nakon probavanja nekoliko izvora (DAC, CDP, PC..) i izmjena nekoliko zvučničkih i interkonekcijskih kabela), još uvijek (po njemu, a vjerojatno i po meni) to nije to....baš smo pametni...pa naravno da uvijek može bolje....:rofl:
Pa se bacio na probu apmplifikacije.
Težnja je da zvuk bude što više otvoren, sa vrlo dobrim srednjetonskim spektrom i jasnim i izraženim visokotonskim dijelom. Kontroliran bas (i snažan) se podrazumijeva.
Traži li previše,?;.... pa ovisi kako se gleda. U zadanim uvjetima sobne akustike i sl. postoje ograničenja. No pomaci su svakako mogući.
I tako je na probi, rasno, integrirano cijevno pojačalo od 120 W (što je vrlo puno za cijevi). Ima 12 izlaznih El84 cijevi (6+6) u Push-Pull ustroju...vrlo solidno napajanje itd...
http://www.experience-electronics.de/_bilder/stereo_ppp_120.JPG
Za sada toliko...sutra ćemo to i zajedno poslušati....

olif
22.04.2012., 21:58
Evo, da se nadovežem na gornji post.
Jučer poslijepodne smo slušali gore navedeni cjevaš i što kazati !?
Nema tu puno mudrovanja, to je kavlitetan cijevni ustroj integriranog pojačala, s ozbiljnim napajenjem i kvalitetnim izlaznim transformatorima. Svira to smo tako ! Glatko, a opet sa detaljima, s prekrasnim vokalima i s zavidnom timbralnom ispravnošću instrumenata. Treba to jednostavno ćuti, zasjesti u stolac i onda slijedi (nakon samo prvotnog osluškivanaj) prepuštanje glazbi.
Dobro, uz njega je dobiven i kvaitetan interkonekt (mislim da je bio neki Cristal Cable od preko 6.000 kn..), što je samo doprinjelo ukupnosti kvalitete zvuka. Još da smo imali neke "bijesne" zvučničke kabele i bolji izvor... bila bi niravana....
Domaćin je najbolje osjeto razliku kad je (naknadno) za tren, spojio prijašnju ampliffikaciju. Vrlo brzo je opet stavio lampaš, jer mu je ovo bilo malo out :D.
To me podsjeća na probu cijevnog pretpojačala Audio Research LS 16 MKII (nešto preko 20.000 kn novo) u mom sustavu. Nakon skoro mjesec dana korištenja, sam ga vratio i opet spojio svoje. Hmm.., nešto sam krivo spojio, idem ponovo i ponovo...
.... neeee; nije bilo krivog spajanja !
Nakon takvog perioda konstantnog slušanja se tek osjeti razlika ! Dublje nego u direktnoj A/B uspredbi. Dobar zvuk ti uđe pod kožu i mqalo je nelagodno, vratiti se na lošije...:rolleyes:
Zaključak !???
Da ga hebeš...dobra cevka.... je dobra cevka !!! :)

doljabuka
23.04.2012., 20:45
molim pomoć oko slaganja tj postavljanja komponenti jednu na drugu,zbog malo prostora prisiljen sam staviti komponente(cd,pojačalo,tuner i gramofon) jednu na drugu ili dvije komponente pored dvije pa me zanima da li smeta ako pojačalo (14kg) stavim na cd ili tuner da se ne bi nešto desilo tijekom vremena ?
hvala

DelmatST
23.04.2012., 22:20
Pa nije preporučljivo. U svin uputama za korištenje ti stoji da je zabranjeno stavljat bilo šta na uređaj, pogotovo ako se na tome mistu nalaze otvori za ventilaciju.
A ti procjeni kolika je masivnost tunera i može li izdržat težinu i ako postaviš tako kako namjeravaš provjeri jeli se komponente kod korištenja zagrijavaju (puno) više od uobičajenog.

olif
23.04.2012., 23:19
Ko što kaže kolega, najbolje bi bilo da je svaka komponenta na svojoj polici, a mogu biti i jedna do druge (ovisno o dužini intekonekata). Najvažnije je da nisu previše zatvorene, tj,. da postoji disipacija topline. Ako je konstrukcija CDP-a/Tunera dovoljno čvrsta u gornjoj plohi, može gore ići pojačalo, ali ne i još treća komponenta na sve to. Važno je da gornji dio pojačala bude sasvim otvoren, ili da barem ima 10 cm slobodne gornje plohe zbog topline, kao i s bočnih stranica. Mogu se postaviti i dodatne podloške ispod ampa (čim više na rubove, gdje je čvrstoć veća), da se odvoji prostorno i vibracijski. Važno je da se gornja ploha CDP-a/Tunera ne uvija zbog težine pojačala.
Svi uređaji su osjetljivi na vibracije (ne samo gramofon i CDP), pa polica (Rack, regal i sl.) mora biti što masivniji, da su iste manje izražene.
Ako to nije slučaj (nema masivnosti), može se na policu staviti dodatna (drvena) baza ispod pojedine komponente. Baza može biti višeslojni MDF, višeslojna špera, dvoslojni javor/bukva i sl. , što masivnije i min 3 cm debljine. Isto može biti na šiljcima, lager kuglicama (fiksirano filcom/plutom s rupom i sl.).
Sve su to male promjene (mic po mic) koje u krajnjem slučaju doprinose boljem zvuku...provjereno...!!

olif
24.04.2012., 09:55
Kao što sam gore najavio, jučer je kod mene na slušanju bilo tranzistorsko integrirano pojačalo Karan Acoustic KAI-180 (http://www.audiofil.net/hifi_item.asp?NewsID=92). U samom nazivu se vidi da integrirac ima 180 Wi da je zavidne kvalitete izrade i težine. Ima više verzija tog pojačala i ovo je jedna od MKI vezija i ima malo više kila (cca 19 kg) od gore recenzirane.
Postoji i Karan KAI-180 MK II (http://www.karan-acoustics.com/kai180.php)verzija, koja ima malo drukčiji tafo i još je teža.
http://www.audiofil.net/images/news/2004/kai1803.jpg
Od čega početi...pa naravno od samog početka; nakon spajanja !
U početku smo se malo pogledavali, jer je pojačalo bilo previše samozatajno, preglatko, s malo povučenim zvukom, bez raskoši...
Opet smo (zbog nestrpljivosti) silom htjeli zaboraviti pravilo, da bilo koji ozbiljniji audio uređaj (pogotovu ako ima 2 x 40.000 µF Elektrolite !!) treba min. par sati da dođe na svoje. Dakle, nakon sat vremena (ma, figu; nakon dva/tri sata !) je pojačalo počelo vrlo transparentno svirati. Živnulo je u svakom pogledu !
Krasni vokali, točan timbar instrumenata, nenapadnost, al opet raskoš zvuka, definirana pozornica, brzina, odličan srednjetonski dio i visoki..... a bas je priča za sebe !!
Nijedno pojačalo još kod mene nije dalo tako dubok, a kontroliran bas ! I tek sad vidim, da ne moram žuriti sa zamjenom zvučnika. Inače (ponekad samo) koristim dobar sub kao dodatak mojim Bookshelfima, ali se i kolega "basofil"
složio da je tu nepotreban.
Počelo je cupkanje nogama i mijenjanje CD naslova: prava uživancija, kada iz sustava izvire samo glazba...glazba koja miluje slušne senzore i ne umara.
Nije "cijevni" zvuk, ali dosta sliči, al samo u timbru/boji, kontrola je tranzistorska.
A još (zbog dužine, da ne prmještamo sve) nismo ni spojili najbolji interkonekt...ali nema veze...
Pojačalo se u radu vrlo malo grije (mlako), zahvaljujući ustroju i vanjskim rebrastim hladilima. Kaže kolega da kod mene treba bar 20% jaće odvrnuti pot, jer su moji zvučnici min 4 dB manje osjetljivosti. Daš im onoliko koliko trebaju, a to ovaj amp ima.
I što kazati za kraj (umjesto zaključka) !?
S ovakvim uređajem bih se mogao družiti i neko dulje vrijeme.
Kada usporedimo njega i gore opisano cijevno pojačalo, razlike su prije svega u
brzini, kontroli basa i dinamici, gdje dajem prednost Karanu. Cijevni amp je opet imao još "ljepši" vokal i zvuk akustičkih instrumenata i uglađenije visoke.
Što u prijevodu ukratko znači, da su oba dobra, ali konačna odluka se donosi prema vrsti zvučnika kojima se isti uparuju, veličini sobe, slušnim preferencama vlasnika itd.
Veseli i zdravi mi bili do slijedećeg osvrta! :mig:

ukiy
24.04.2012., 11:19
Ovako, nedavno sam uzeo onaj Scythe-ov kompletic (pojacalo + zvucnici) i zvuk ide preko Xonar DS zvucne sa LM4562NA opamp-om... Sad me zanima da li bi me se isplatilo uzeti NuForce uDAC-2, tj. da li bi osjetio pomak u kvaliteti zvuka naspram Xonara?

olif
24.04.2012., 11:52
NuForce uDAC2 bi kao u teoriji trebao biti kvalitetniji D/A pretvarač od navedene zvučne kartice.
Međutim, ograničavajući faktor bi moglo biti to omanje pojačalo koje možda svojim ustrojem ne bi navedene razlike moglo prikazati. Večinom se takvi (a pogotovu veći/jači) DAC-ovi stavljaju na početna hifi pojačala, kvalitetnijeg ustroja, kada se koristi Computer audio ili neki transport kao izvor zvuka.
Kad bi mogao NuForce DAC isprobati doma, nestale bi nedoumice....

KD electronic
24.04.2012., 12:04
Power Plant Premier
Eto, dobil na servis skupocjeni Power Plant Premier, strujni regenerator koji na principu AC-DC-AC konverzije na izlazu daje struju, ajmo reč, laboratorijske kvalitete (perfektne sinusoide, vrlo stabilne amplitude i frekvencije). Pošto se tu radi o uređaju koji donosi „ono nešto“ u zvučnoj slici svakog „high end“ sustava, molio bih kolege koji ga imaju ili su ga imali priliku isprobati (možda kolega @olif) da iznesu svoje impresije, neku digresiju, savjet na što bih trebao pripaziti prilikom setup-a ovog uređaja. Naime, zanima me na koju vrijednost izlaznog napona su podesili uređaj a da bi dobili max performanse (najmanji THD)... btw, potenciometar za regulaciju nalazi se ispod samog PPP-a što mi se i ne čini baš najsretnijim rješenjem.
U nedostatku kvalitetnog „high end“ sustava za testiranje, svaka pomoć mi je dobro došla. :mig:

olif
24.04.2012., 12:30
Naravno da imam dojmove o Power Plant P. !
Slušam ga skoro svakog drugog vikenda kod kolege u referentnom sustavu, sa vrlo kvalitetnim komponentama i kabelima, koji je zapravo na pragu High Enda.
On je imao velikih problema s kvalitetom i vrijednostima strujne mreže. Desilo se čak da se jednom (bio sam tamo), oko podneva, cijevni preamp isključio zbog toga. Nedjelja popodne, domačice uključile u kvartu pečnice, trafo stanica prebukirana novim priključcima itd...
I da;, nabavkom tog "čistaća napona" problem je riješen ! Ustalili su se parametri zvuka, isti je dobio nove dimenzije u vidu veće jasnoće, čvrstine i bolje zvučne pozornice. Mislim da sam prošle godine i napiso mali osvrt o tome na nekoj od Hifi tema tu.
On ima izlazni napon podešen na 227 V. Valjda je tako najbolje,a sigurno je i sam probavao.
Ako je neki prosječni ulazni THD je npr. 3,5 , na izlazu je THD cca 0,7 / 0,8.
Naravno, obje se vrijednosti mijenjaju i variraju tijekom dana.
Imaju ga i neki ostali kolege i svi su vrlo zadovoljni njime.
Ja srećom nemam problema s mrežom (s naponom), jer sam 150 m od trafostanice i isti varira danju na 237/238 V , aposlije ponoći je 240 V !
Izoblićenja i smeće u mreži je opet nešto drugo, pas ei to nakupi (bez obzira bna blizinu TR. stanice) i Hifa mi najbolje svira u 3 ujuto ! :D
Evo mojih 2 lipe, pozdrav ...

KD electronic
24.04.2012., 12:47
...On ima izlazni napon podešen na 227 V. Valjda je tako najbolje,a sigurno je i sam probavao...

Thx za ovu info, puno si mi pomogao,... :top: ...inače, na ovom je prije kvara izl. napon bio podešen na 235V.

Tumplek
27.04.2012., 11:21
Pozdrav svima molio bih Vas za pomoć:503:

Naime u planu mi je kupiti:

Televizor
http://www.ronis.hr/plazma-tv-46-inch-117-cm/477/tv-plazma-panasonic-tx-p46st30e-3d-poklon-hdmi-kabel/TX-P46ST30E_DUPL/

Zvučnici
http://www.ronis.hr/jamo/451/zvucnici-jamo-s-506-black-ash/s506blackash/

Subwoofer
http://www.ronis.hr/jamo/460/subwoofer-jamo-sub-210-gloss-black/SUB210glossblack/

E sad se nemogu odlučiti između recivera:
http://www.ronis.hr/yamaha/188/stereo-receiver-yamaha-r-s500-black/RS500/
i
http://www.ronis.hr/yamaha/170/receiver-yamaha-htr-3064-black/HTR-3064/

Jel mi može ko reći koja je razlika između stereo recivera i AV recivera? Što je bolja opcija?

Prostorija gdje će doći sustav je velika oko 35 kvadrata a služit će za slušanje muzike i gledanje filmova.Naime nisam stručnjak za zvuk pa me zanima hoće li ove sve komponente zajedno funkcionirat (čitao sam nešto o razlikama u omima ali nisam baš shvatio).:504::504:

Hvala

DeeJay Dee
27.04.2012., 12:50
ako ti treba risiver za multikanalni surround audio pri gledanju filmova i efekt kućnog kina onda ti treba AV receiver (5 ili 7 ili i više izlaznih kanala za isto toliko zvučnika, minimum ti je 2 glavna prednja, centralni, sub i 2 efekt stražnja), a ako mjuzu i filmove misliš slušati prek samo 2 prednja glavna zvučnika i ev. suba onda ti je dosta i stereo receiver (2 ili 4 izlaza za zvulje). :kava:

oba uređaja podrazumijevaju i FM tuner (radio) u sebi. :mig:

sve će navedene komponente svirati zajedno, nemaš brineš. :)

olif
27.04.2012., 15:28
@Tumplek,
Vidim da ti je odabir samostojeći front zvučnici, pa prema tome pretpostavljam da ti ne treba višekanalni 5.1 (7.1) AV receiver, već Stereo Receiver (ili još bolje ; stereo pojačalo, ako ti ne treba radio..).
Svaki će stereo receiver iste cijene dati dosta kvalitetniji stereo zvuk od nekog višekanalnog AV Receivera. Isto kao što će stereo pojačalo biti punoo bolje (u stereu) i od stereo receivera, a napose AV receivera.
Znači, od stereo receivera još pogledaj:
http://www.ronis.hr/marantz/321/stereo-receiver-marantz-sr-5023-silvergold/SR5023Silver/
http://www.ronis.hr/harman-kardon/423/stereo-receiver-harman-kardon-hk-3390/HK3390/
Budući da si ozbiljan kupac, dogovori slušanje bar 2 različita receivera na budućim zvučnicima. Koji će imati rezolutniji, detaljniji zvuk, dobri srednji tonovi ,"ljepši", zvuk ... (sa čvrščim, kratkim basom)....toga uzmi.
Sa kupnjom suba pričekaj, jer ako kupuješ samostojeće zvučnike, basa će biti dovoljno u početku (ako ne i dosta za stalno)...
Bolje u početku tu lovu uložiti u front zvučnike, jer su oni (uz sobu), najvažnija komponenta.
Taj Jamo nije baš neka sreća i bilo bi dobro (ako može), da se ide na rabljene.
Za istu lovu se dobije min. klasa bolji zvučnik:
http://www.audiofil.net/oglasnik/viewad.asp?id=501554810021697
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/monitor-audio-b4-moguca-zamjena-oglas-4951913
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/zvucnici-monitor-audio-bronze-bx-5-oglas-4945079
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/monitor-audio-bronze-5-moguca-zmjena-jeftinije-oglas-4800838
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/mission-m35-kao-oglas-4806587
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/focal-jmlab-chorus-715v-oglas-4767895
Od novih te cijene nema takav izbor (a da su tu negdje kao oni rabljeni):
http://www.ekran-avc.hr/p3084/energy-cf-30/product_info.html
http://www.ronis.hr/monitor-audio/897/zvucnici-monitor-audio-bx5-walnut/bx5_DUPL/
ili neki Wharfedale u Provoxu na akciji (nemrem na stranicu, jer sam na poslu..).

dmestar
03.05.2012., 21:27
e. nemam veze sa ovim stvarima. i sve sta pricate mi je spansko selo. :)
ne znam di pitat. no eto. nekako mi doslo tu. :)
(za pocetak. nisan opaki "audiofil" (volim lijep zvuk, zaista. i uzivam kada cujem sve nijanse. kada mogu razaznat sto se ekipa u publici dere i u kojem se redu nalazi onaj sta je zazvizda. no jednostavno mi studentski budzet neda da se previse unesem u neke "igrarije"))
e sad. ubrzo se selim u novi stan. i tija bi si sredit nesto bolje od ovog mog malog sitnog logitechovog 2.1 sustavica. (koji je zaista krasan. al' ono. nadglasaju ga auti izvanka. :) )

naime. imam kod staraca jednu liniju koje se oni hoce rijesiti. i sve bi bilo krasno da ta ista radi kako spada.
no njena dva zvucnicica pjevuse bogovski (i nakon 15-ak godina).
ako tko zna. radi se o sony rx-50 (to je sve cega se sijecam. a moji nisu u stanju vise od toga ni saznati. :) )
ne znam tocne podatke o zvucnicima.
no na linku: http://www.nodevice.com/repair_manual_html/Sony_hcdgr5_hcdrx50_hcd-gr5_hcd-rx50.html postoje podaci o liniji (ukljucujuci njeno pojacalo) koji bi vama vjerojatno mogli puno pomoci.

dakle. meni je namjera uzeti ta dva zvucnika i posebno nekakvo pojacalo za njih. na to pojacalo bi se tada spajali laptop/pc/mozda mobitel te mp4. (postoji mogucnost mozda i preko bluetootha nesto iskombinirat - kinezici)
i moje pitanje jest - kakvo pojacalo preporucate? =)
i naravno. da nesto naucim - zasto upravo to pojacalo...
sijecam se neke price da treba ic duplo jaci izlaz od ulaza ili obratno. (tu sam zapeo) i tako neke stvari sa ulaznim i izlaznim otporima. no sve mi je to mutno od srednje skole ostalo.
najbitnije - kakvi su tu kinezi? vidin imaju neki kao 40/50/60w stereo po nekih 15-30$. sluzi li to icemu?
i da li se iz linije izvuc njeno pojacalo, malo ga sredit (mogu proslijedit kojem kolegi tko se stogod vise razumije), pa onda nastavit sa tima dalje. :)
opet napominjem - to nije bitno da bude uzasno jako (podstanar u privatnoj kuci. i ne smije biti. :D ). niti uzasno cisto. (dobro aj. to bar malo. :))

hvala puno. :)

olif
04.05.2012., 07:47
Je li to takva linija:
http://cache.osta.ee/i/auctions/large/ab/39/8b1dc2b211b5aea791e739d08e2239ab.jpg
Može se linija dati na popravak, te vidjeti da li je isti isplativ.
Nema solidnih, novih pojačala za 15-30 $ !
Tu naravno, dolazi u obzir nešto rabljeno (možda i tim redom):
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/marantz-pm4000-pravi-mali-draguljcic-oglas-5070169
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/sony-ta-fe-370-oglas-5005008
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/onkyo-a-9511-oglas-4159453
http://www.audiofil.net/oglasnik/viewad.asp?id=502759221711231

dmestar
04.05.2012., 18:09
yeap. upravo ta. :)
uhh. ovo mi je ipak van granica. :( mozda ipak se krpat sa pc zvucnicima. :(
hmm. kakva je opcija sa auto radiom? i njihovim izlazima 4*40/50. i slicno?

olif
05.05.2012., 11:56
Hm, onda možda ovo što kolega DelmatST predlaže na 31 stranici (dole), teme
"Zvučnici (Hifi, HT,KK,Komp) (http://www.forum.hr/showthread.php?t=630877&page=31)..." pročitaj malo o tome:
http://www.links.hr/index.php?option=artikl&id_kategorija=10050367&id_artikl=100.503.264
ili jeftinije:
http://www.links.hr/index.php?option=artikl&id_kategorija=10050367&id_artikl=100.503.234
Evo i opisa:
http://www.quietpc.com/products/audio-and-laptop-products/kama-bay-amp-2000-revb
Onaj skuplji ima više mogučnosti spajanja raznih izvora i sl.
Auto radio nije dobro rješenje, ipak su to zvučnici od (nekad) ne tako loše linije...

dmestar
05.05.2012., 14:08
hmm. to mi jako lijepo zvuci.
ova jeftinija opcija mi definitivno upada u budget. (a i onako mi nisu potribni svi ovi ulazi. jedan mi je dovoljan. :) )
jedino kod skupljeg mi se svidja zasebno podesavanje basa. no ajde. nije tolika potriba. :)
thank you. ^^

dmestar
05.05.2012., 19:26
hmm. nakon jos malo istrazivanja...
dodjoh do zakljucka da bi moglo se uzet i stagod polovno (igra mi ulogu. naravno. :) )
da li u tom slucaju imam interesantniji izbor?
(mogu i recieveri. :) )

DeeJay Dee
06.05.2012., 00:45
možda, kod polovnog se često dobije i klasa-2 iznad u odnosu na novo. :top:
pričekaj da se tata-mata-od-formata aka olif vrne s vikendaškog gemišta pa da oplete po njuškalu i sličnima. :cerek:

olif
06.05.2012., 07:25
@Dmestar,
Pa, zato sam i preporučio početna "prava" rabljena stereo pojačala. Radi se o tome, da kada kreneš u te vode, sigurno ćeš nakon nekog vremena htjeti još bolji zvuk. Znači, malo stisnuti/prišparati (nek nekaj dodaju ukućani :D), pa kupiti solidno stereo pojačalo, ili Stereo receiver ili AV receiver (ako želiš kasnije i K.Kino). Kasnije ćeš možda htjti još bolje zvučnike, pa ćeš imati u amplifikaciji solidnu bazu i za to. Za amplifikaciju je neki početni budget od 100 €, pa na dalje. Naravno, glede stereo reprodukcije (u istoj klasi cijene), stereo pojačalo je najbolje, pa onda stereo receiver (ima radio), pa tek onda AV receiver (5.1 izlazi, radio, digitalija...)
Uz one prijedloge prije, evo i nekih AV receivera:
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/sony-str-dg510-oglas-4531191
Taj ima i HDMI, a u tom segmentu cijene se to rijetko susretne.
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/receiver-onkyo-ht-r340-6-zvucnika-kucno-kino-oglas-4333543
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/receiver-yamaha-htr-6130-hdmi-ipod-ulazi-truehd-nov-oglas-4384365
Taj isto ima HDMI..
A evo i jedan Stereo receiver:
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/prodajem-sony-str-s365-receiver-moguca-zamjena-oglas-5068688

dmestar
06.05.2012., 10:44
o majku mu njegovu.
zna san. -.-'
uvik krenen od nekih jednostavnih opcija. pa oden u krajnosti.
krenija sa digitalcen za 1k, 1.5k, oslo 5k.
pa biciklu tako.
sad ce i ovo.
sva srica pa nemam odakle sad izvuc. ocito ce morat pricekat bolje dane. :D
(od ukucana tu je samo cura sa menom. ne vjerujem da ce njoj bit toliko bitno. :D )
nist. pamtim zapisano. pa se javim kroz mjesec kad se i ja lijepo smjestim u novu rezidenciju i kada dodje jos koja placa.
a do tada ce logitechici morati dostajati.
hvala jos jednom. ^^

gtrifun
07.05.2012., 17:00
Trebam jedan audio kabal od 2m koji bi spojio sa tv na kucno kino pa bih volio da je sto kavalitetniji tj da se ne "izgubi" kvaliteta zvuka u prijenosu.
Da li moze te pomoci oko kupnje i gdje bih ga mogao kupiti u Zg....cc do 150kn
LP

olif
08.05.2012., 08:24
Misliš valjda na 2RCA činč (analogni interkonekt), a izvodi sa TV-a su crven/bijel konekcije !? Malo je teže naći 2m (obično su 1m), ali ako imaju u rinfuzi, onda ide:
http://www.komteh.hr/audio.php?op=prod&pid=476&l=1
Ovaj dole možeš naručiti u rinfuzi i nalemiti mu RCA konektore (po 10 kn komad x4):
http://www.ekran-avc.hr/p40/audioquest-g-snake-rinfuza-1.0-m/product_info.html
Ili tu (predzadnji od 3m):
http://www.ms-zagreb.hr/hr/proizvodi/2/179/cinch--cinch-audio-kabeli-stereo-i-mono.htm

DeeJay Dee
08.05.2012., 08:53
i kolega gtrifun - kabEl, ne kabAl :mig:

KD electronic
08.05.2012., 10:16
@DJ : zakaj si tak osjetljiv? Pa zna se na kaj je čovjek mislil, :top:...jedino bi mi Zagorci ostali zbunjeni (kabal=kabao=otvorena posuda=brenta). :lol:

DeeJay Dee
08.05.2012., 10:49
znam da se zna, al eto da sad i on sazna i ne radi opet negdje zbrku. :D
a upraf i zbog vas zagoreca, eto... :rofl:

gtrifun
08.05.2012., 17:42
Hehe..vidim sad i ja da sam pisao "kabal"...sorry za one koji nisu razumjeli :)
Hvala na savjetu
LP

olif
09.05.2012., 13:12
Kad smo već kod kabela (ne kablova :D), kolega je neki dan uz jedan DIY amp (izlaz s potom), dovukao i DIY analogni interkonekt. Isti se obično rade od raznoraznih koaksijalaca, međutim ovaj je bio urađen od nekog plosnatog, dvožilnog HDMI kabela (cca 10-12mm širine), na rubovima 2 vodića cca 2,5mm (debljina sa izolacijom i opletom).
To je u usporedbi s drugim solidnim interkonektima zvučalo vrlo dobro, što samo dokazuje praksu, da nas u tom segmentu proizvođaći u mnogome vuku za nos! Naravno, govorim o gornjem segmentu (cijene i kvalitete), gdje se puno toga pre...pre..preskupo naplaćuje.
Već smo tu pričali,da se od kupljenih koaksijalaca u rinfuzi (komunkacijski, mikrofonski i sl.) max. 10/20 kn metar i od činč konektora (max. 15/40 kn/komad), dade napraviti solidan analogni interkonekt. Takav tvornički; iste ili lošije zvučne kvalitete košta 300, 400, pa čak i više kn....!!!!
Nažalost, priča sa zvučničkim i strujnim kabelima je u mnogome slična.
Dočim (nažalost), u samoizradi se može doći samo do određenog nivoa kvalitete, jer za nešto vrhunsko nam nisu dostupne složenije tehnologije izrade i što je još važnije; nisu nam dostupni ti skupi, vrhunski žičani materijali....

prorocica
09.05.2012., 14:21
Unparijed se ispričavam stručnjacima na možebitno banalno postavljenom pistanju (ili možda na pogrešnom topicu) ali samo me zanima mišljenje o yamaha stagepas 300 portabilnom sistemu (nije predviđen za ulični performance nego više-manje za slušanje muzike kod kuće). Hvala ;)

olif
09.05.2012., 15:23
http://usa.yamaha.com/products/live_sound/pa_systems/stagepas_300/stagepas_300/?mode=model
Koliko sam vidio, cijena tog Portable sustava; mixer/amp D klase/par zvučnika, je 5.000
kn što i nije malo. Tim više što i nije previše primjeren (za slušanje glazbe, napose) za primjenu u kući. Ima to snage (100W/na 6 Ohma,bas driver od 20 cm...) vjerojatno i dobro zvuči, ali izgled je; ne baš za u sobu, a i što će ti mixer, ulazi za mikrofon i svi oni gumbići....
..........osim ako nećeš svirati/pjevati....onda da...
Jer je i osnovna namjena tog Stagepas uređaja solo (max. duet) svirka u manjim prostorima, ili prenosno, konferencijsko ozvučenje (u malim prostorima) i sl.
I za slušanje glazbe ti tu treba neki izvor zvuka (CD player, PC i sl...)
Ima Yamaha primjerenije "sve u jednom" sustave za slušanje u kući (a imaju i drugi). Znači sa DVD/CD playerom, FM radiom, zvučnicima, USB-om, i-Pod .....
http://www.ronis.hr/yamaha/553/linija-yamaha-pianocraft-mcr-840-black/MCR-840black/
http://www.ronis.hr/philips/582/mikro-hi-fi-linija-philips-mcd909/MCD909/
A ima i solidnih, jeftinijih....
Evo nekih testova (shvatiti uvjetno):
http://www.testfreaks.com.au/audio-systems/

Tumplek
11.05.2012., 12:08
Kolega olif vidim da se stvarno razumiješ u ove tehničke stvari:mig::mig:

Pa bih te zamolio neke preporuke za kvalitetne HDMI kablove a da nisu preskupi do 250 kn.

Hvala

olif
11.05.2012., 13:07
Ako HDMI nije duži od 2-3 metra sve oko/malo iznad 100 kn do max 200/300 kn je u redu. Važno je da je savitljiv i da ima kvalitetne, čvrste pin kontakte koji dobro prilježu i ne oksidiraju. Veće dužine su već problematične, te su skuplje za kvalitetu.
Imaš izbor:
http://www.hama.hr/hr/pc_i_prijenosna_racunala/kompjuterski_kabloviadapteri-13400/hdmi-13408
http://www.hama.hr/hr/pc_i_prijenosna_racunala/kompjuterski_kabloviadapteri-13400/hdmi-13408
http://www.hama.hr/hr/konzole/kablovi_i_adapteri-18100
http://www.dacco.hr/shop/kateg/hdmi_233/
Ja imam jedan bolji Supra HDMI (cca 350 kn s popustom), a ostali su cca 100/150 kn. Svi su 2 m dužine i svi dobro rade....
http://www.ronis.hr/hdmi-kablovi/539/kabel-hdmi-hdmi-2-5m/HDMI25/

CrniDjuro
11.05.2012., 21:01
jedno pitanjce nabrzaka - imam doma staro i ljubljeno dualovo pojačalo iz ranih 80tih, i brijem da su mu otišli izlazni kondenzatori (veliki su, plavi su, napuhnuti su :zubo:). Da li bi mi netko mogao preporučiti dobru dušu voljnu da to pogleda i zamijeni što se zamijeniti da, za neke fer i pristojne novce?

mujica6
12.05.2012., 00:18
Trebam savjet od iskusnih.
Naime, slušam svoju najdražu glazbu na gramofonu ProJect debut sa Ortophon OM5 zvučnicom, receiverom Technics SA GX 100L i zvučnicima Mission 701.
Zanima me ima li smisla kupovati neko bolje pojačalo ili receiver da zamijenim ovaj Technicsov? Bih li uz taj gramofon i te zvučnike dobio bolji zvuk od postojećeg sa boljim pojačalom (čini mi se da za 1000 kn mogu na njuškalu dobiti kvalitetnije pojačalo)?
Ako bi, koje pojačalo dolazi u obzir (novo ili staro/rabljeno) - a da ne bude tako dobro i skupo da ga nema smisla staviti između takvog gramofona i takvih zvučnika.

olif
12.05.2012., 06:48
@CrniDjuro,
Ako se radi o mrežnim elektrolitima, svakako ih treba zamijeniti s novima (iste ili veće vrijednosti u µF). Međutim, kako pojačalo ima skoro 30 godina, potreban je i refresh. Trebalo bi zamijeniti i ostale, manje elektrolite, kako bi se pojačalu vratio pravi zvuk. Ti mali elektroliti nisu skupi, a oni veći nek budu kvalitetni. S kvalitetnim dijelovima se čak može i unaprijediti zvuk tog Vintage pojačala !
To može obaviti neki kvalitetan RTV serviser (s iskustvom).

@mujica6,
Gramofon je solidan, isto kao i zvučnici (bolji za stereo od novijih Mission serija!).
Naravno da će bolje pojačalo unaprijediti zvuk. Ti trebaš pojačalo koje ima i MM Phono ulaz za gramofon.
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/yamaha-ax-496-pojacalo-2-x-85na-8-ohma-daljinski-oglas-5085725
http://www.audioreview.com/cat/amplification/integrated-amplifiers/yamaha/ax-496/prd_125320_2717crx.aspx
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/sony-ta-fb940-pojacalo-oglas-4446377
http://www.audioreview.com/cat/amplification/integrated-amplifiers/sony/ta-fb940/prd_125144_2717crx.aspx
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/marantz-pm-7000-pojacalo-oglas-4378968
http://www.audioreview.com/cat/amplification/integrated-amplifiers/marantz/pm-7000/prd_123927_2717crx.aspx
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/pojacalo-denon-pma-900v-oglas-5090280
http://www.audioreview.com/cat/amplification/integrated-amplifiers/denon/pma-700/prd_411429_2717crx.aspx
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/onkyo-integra-a-8500-oglas-4588891
http://www.audiofil.net/oglasnik/viewad.asp?id=502753301321165
Naravno, cijenkanje je obavezno, jer se danas jako teško nešto proda....

olif
12.05.2012., 10:48
Glede izmjene elektrolita i refresha, moža kolega KD elektronic može dati kakav savjet, pomoć....!?

mujica6
12.05.2012., 12:30
Hvala na savjetu, Olif

mujica6
13.05.2012., 16:24
Makar i po cijenu da ispadnem škrtica, moram pitati...
Je li ovo pojačalo (jeftinije od ovih koje je Olif linkao)m lošije od tih linkanih?
Čini mi se da ima prilično dobre karakteristike.
Je li to što kaže prodavatelj da je sajalo 8 godina u ormaru, dobro (manje korišteno) ili loše ("zapeklo" se)?
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/pojacalo-denon-oglas-4627850
http://audio-database.com/DENON-COLUMBIA/amp/pma-680r-e.html

silentshoot23
13.05.2012., 18:26
Imam jedno pitanje, naime kupio sam receiver Denon DRA-275R. I sad, imam 2 zvučnika od technicsa koja bi spojio na receiver svaki na svoj kanal. A od linije sony MHC RG475s imam subwoofer (pasivni). Postoji li mogućnost da spojim taj sub zajedno sa ova dva zvučnika na receiver. Dotični nema pre-out a sub pa zato pitam. Hoće li to opteretiti pojačalo, da li da 2 ostala slobodna kanala receiver-a stavim u bridge pa na sub? Jer na receiveru imam opciju naještanja jačine bass-a, što je za zvučnike, ali ako spojim sub i on bi trebao hvatati niske frekvencije i imati svoj učinak?

Receiver:

http://www.manualowl...R/Manual/169636

Sub:

http://www.sony.hr/p...tems/mhc-rg475s

silentshoot23
13.05.2012., 18:47
Znam da ne smijem bridge-ati receiver, pobrkao sam s pojačalom, zanima me samo da li to optereti reciver ako spojim tako...znači da svira kao i zvučnik samo niske frekvencije

olif
13.05.2012., 20:01
@Mujica6,
Pa, taj Denon je svakako nižeg ranga nego onaj Denon iz mojeg linka. On je (možda; gore/dolje) u rangu one Yamahe, ali je i dosta stariji od nje. Ostali ampovi su ( po mom mišljenju) vjeroajtno, kvalitetniji izbor...

@silentshoot23,
Možeš paralelno spojiti taj sub sa zvučnicima. E sad kakva će biti kvaliteta zvuka, to ćeš čuti. Bilo bi bolje da je sub aktivni, pa da ima podešavanje rezne frekvencije i pot za glasnoću. Tada bi to bilo puno lakše i bolje uskladiti s front zvučnicima.

ILiveInCroatia
13.05.2012., 21:31
Ovako, da odmah kažem, vrlo malo znam o gramofonima. Znam na kojem principu rade, al se u te sitne dijelove slabo kužim(glava, zvučnica, ...)

Naime, imam liniju Dual sa gramofonom Dual CS 3500, na netu ne mogu naći puno informacija o njemu, pa zato molim Vas, audiofile s ovog foruma da mi kažete gdje i kako kupiti KOJU iglu?? Po rijecima mojih roditelja(oni se u to kuze vise neg ja :ne zna:), glava je u redu, samo igla je pukla. Prije 7-8 godina smo u nekoj trgovini(mislim da je trgovina bila Aiwa, ili takvo nesto) nasli iglu, ali je kostala 400+ kuna, pa me zanima je li to jos uvijek tako skupo? I danas smo na web stranici neke trgovine "Tevetron" nasli nesto sto bi moglo pasati(Igla Sharp), ali stranica je u banani, nema cijena, nema informacija o trgovini, pa mi je to malo sumnjivo...
Pitam vas jer su to skupe stvari, a nije bas da se ima love na bacanje!

P.S. Ako je bas toliko potrebno, mogu staviti slike gramofona ili glave na ImageShack!

silentshoot23
14.05.2012., 06:13
Mislim da to neće ići jer je po kanalu 50w snage, a sub je ipak jači...mislio sam njega na zasebni kanal spojiti,vidjeti ćemo,čini se da će morati ići neki aktivni, a do tada imati bass sa zvučnika...hvala na odgovoru, nego što mislite o ovom receiver što sam kupio? stara garda, pa se nadam da je ipak kvalitetnije nego ovi danas čingi-mingi...

olif
14.05.2012., 07:05
@silentshoot23,
Vjerojatno bi i išlo i s 50 W !? Od kolege smo spojili bookshelfe i pasivni sub (sa dva 200 mm drivera), na Fase pjačalo od 40 W, doduše receiver je nešto drugo i možda će i prije polovice pota iskazati neke distorzije u zvuku.... Važno je koliko se u praksi pokaže snage i naravno ne odvrnuti pot previše. Naravno da je aktivni sub sigurnije i bolje riješenje.
A taj receiver je iz starije serije i ako nisi puno platio, za početak u Hifi je ok:
http://www.audioreview.com/cat/amplification/receivers/denon/dra-275rd/prd_118566_1593crx.aspx

@IliveinCroatia,
Nema taj Dual CS-3500 tu na njihovim stranicama !? Pogledaj koji sličan, pa pogledaj koliko grama je zvučnica, jer samo iglu ćeš malo teže naći:
http://dual-reference.com/tableinx.htm
Pa onda pitaj tu, dal imaju nešto od toga:
http://www.ekran-avc.hr/hi-fi-oprema-za-gramafone/c5_185/?osCsid=0cc9389bc798ece484f85a5692d94cfc
http://www.audiocentar.hr/uploads/20091020101210GRADO_MPC_cjenik_09-2009.pdf
http://www.planetaudio.hr/Default.aspx
http://www.elgrad.com/index.php?content=grupe&id=140

CrniDjuro
14.05.2012., 13:17
@CrniDjuro,
Ako se radi o mrežnim elektrolitima, svakako ih treba zamijeniti s novima (iste ili veće vrijednosti u µF). Međutim, kako pojačalo ima skoro 30 godina, potreban je i refresh. Trebalo bi zamijeniti i ostale, manje elektrolite, kako bi se pojačalu vratio pravi zvuk. Ti mali elektroliti nisu skupi, a oni veći nek budu kvalitetni. S kvalitetnim dijelovima se čak može i unaprijediti zvuk tog Vintage pojačala !
To može obaviti neki kvalitetan RTV serviser (s iskustvom).

e pa moj problem je u tome da ne poznajem takve i zapravo ne znam kako bi ih našao osim metodom pokušaja i pogreške (što je vj. skuplje nego da duala junkam i kupim nešto drugo). A sviđao mi se taj dual....

doljabuka
14.05.2012., 20:46
Ovako, da odmah kažem, vrlo malo znam o gramofonima. Znam na kojem principu rade, al se u te sitne dijelove slabo kužim(glava, zvučnica, ...)

Naime, imam liniju Dual sa gramofonom Dual CS 3500, na netu ne mogu naći puno informacija o njemu, pa zato molim Vas, audiofile s ovog foruma da mi kažete gdje i kako kupiti KOJU iglu?? Po rijecima mojih roditelja(oni se u to kuze vise neg ja :ne zna:), glava je u redu, samo igla je pukla. Prije 7-8 godina smo u nekoj trgovini(mislim da je trgovina bila Aiwa, ili takvo nesto) nasli iglu, ali je kostala 400+ kuna, pa me zanima je li to jos uvijek tako skupo? I danas smo na web stranici neke trgovine "Tevetron" nasli nesto sto bi moglo pasati(Igla Sharp), ali stranica je u banani, nema cijena, nema informacija o trgovini, pa mi je to malo sumnjivo...
Pitam vas jer su to skupe stvari, a nije bas da se ima love na bacanje!

P.S. Ako je bas toliko potrebno, mogu staviti slike gramofona ili glave na ImageShack!

po ovome http://www.micron-heinrich.de/DUAL.htm tvoj dual cs3500 je koristio audio tehnica iglu apn70 ,a danas igle audio tehnica drži http://www.sonusart.hr/ i ako imaš sreće možda najjeftinija igla atn91 od 120 kn paše na tvoj dual

kramo_17
15.05.2012., 13:39
pozdrav svima!
evo neki dan mi je crkla mikro linija koja me je godinama služila pa sam počeo razmišljati o kuplji nove... ali ovaj put prave linije, neznam kakav je stručan naziv za to, jer vidim da mnogi miješaju mikro i mini i sve to stavljaju u isti koš...

dakle ovako htio bih kupiti liniju koja bi ujedno bila spojena i na računalo zbog muzike, bitno mi je da bude pristojne snage... i još jedna stvar obožavam kad se na liniji dobro čuje bas... pa bih molio vaše preporuke...
planirao sam potrošiti oko 1000 kuna a možda i više!
gledao sam neke Sonyeve modele, što mislite o njima?

http://www.sony.hr/product/hfs-mini-systems

unaprijed zahvaljujem!

doljabuka
15.05.2012., 16:48
i mini i mikro je isti koš za 1000 kn ,ako želiš "kako kažeš pravu liniju" rađe kupi rabljeni receiver ili pojačalo,cd player,zvučnike na njuškalu za 1000-1500 kn nego plastiku za 1000kn ili možda ovo ako želiš malo kvalitetnije mini linije (rabljene)
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/denon-cd-receiver-ud-m-30-oglas-4709776
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/abc-oglas-4569126

Tumplek
15.05.2012., 22:38
Ovako kupio sam Tv plazma panasonic txp46st30 i av reciver yamaha rx-v373.Zvučnici monitor mr 4,sub jamo 260.
Također imam i bnetov uređaj tt micro c261 koji ima:
(SCART utičnica za priključenje na TV prijamnik
SCART utičnica za priključenje VCR/DVD uređaja
S/PDIF izlaz (digitalni optički audio izlaz)
Analogni audio izlaz (lijevo/desno)).
Ovako zanima me kako to sve spojiti:504::504:
Tv i bnet sam spojio s scartom što znači ako hoću gledat bnet moram prebacit na tv-u na AV1.Zatim sam spojio hdmi kablom tv i reciver(na tv u hdmi ARC, a na reciveru hdmi out ARC)Međutim nije mi jasno zašto kad gledam bnet samo čujem zvuk na tv a ne na zvučnicima.Kada sam na bnetovom uređaju ukljućio kabel u Analogni audio izlaz (lijevo/desno) i zatim u reciver zvučnici su počeli raditi međutim sub ne.Pokušao sam stavit na reciveru na av1 ništa, kad stisnem na reciveru gumb tv on mi ga prebacuje na av4.

Jel ima tko ideju kako bi trebao spojit sve te uređaje a da svi rade??

olif
16.05.2012., 07:11
Pa krivo si spojio...
Tvoj AV receiver ima Audio Return, što znači da imaš i (povratno) zvuk iz Tv-a na AV receiveru, samo sa jednim HDMI kabelom. Ali moraš spojiti izlaz HDMI Out TV-a, na ulaz HDMI 1 (2,3..) IN . Ostali HDMI ulazi AV receivera su za DVD i sl.
Zvuk iz bneta ne moraš spajati na AV receiver (ionako ide na TV).
Ako Audio Return ne radi, onda možeš zvuk iz TV-a (Audio Out) spojiti na AV receiver (Audio In) s optičkim kabelom (Optical (TV)) ili sa analognim činč (crven/bijel) kabelom (Audio1/Av4).

KD electronic
16.05.2012., 07:38
Mislim da kod Panasonic-a kanal za povrat zvuka (audio return) ima samo HDMI 2.

MytByte
16.05.2012., 07:54
Piše lijepo ARC kod porta koji podržava Audio Return...:mig:

olif
16.05.2012., 08:33
Da, sad vidim na slici, da je to HDMI 2..
... pa nek onda iz toga spoji na receiver i morao bi Audio Return raditi.

http://img1.lesnumeriques.com/produits/60/11055/TX-P50GT30_connectique.jpg
Da, onda ispada da ako spoji sa HDMI 2 TV-a u HDMI Out ili HDMI 1 AV receivera: u oba bi slučaja morao raditi audio Return !????...ili....
http://g-ecx.images-amazon.com/images/G/01/electronics/detail-page2/yamaha_b004qqxdvc-02lg.jpg
Mislim; ako je spoj klasika: DVD izlaz sa HDMI na HDMI1 ulaz AV receivera, pa sa HDMI Out receivera na HDMI 2 (ARC) bi sve to trebalo šljakati...pa i Audio Return iz TV-a na receiver (2.1/5.1) i na zvučnike...

olif
16.05.2012., 09:37
pozdrav svima!
evo neki dan mi je crkla mikro linija koja me je godinama služila pa sam počeo razmišljati o kuplji nove... ali ovaj put prave linije, neznam kakav je stručan naziv za to, jer vidim da mnogi miješaju mikro i mini i sve to stavljaju u isti koš...

dakle ovako htio bih kupiti liniju koja bi ujedno bila spojena i na računalo zbog muzike, bitno mi je da bude pristojne snage... i još jedna stvar obožavam kad se na liniji dobro čuje bas... pa bih molio vaše preporuke...
planirao sam potrošiti oko 1000 kuna a možda i više!
gledao sam neke Sonyeve modele, što mislite o njima?

http://www.sony.hr/product/hfs-mini-systems

unaprijed zahvaljujem!
Hmmm, "prava" Hifi linija ili nešto slično, ne ide baš za 1.000 kn.
Iste se kreću oko 2/3.000 kn, pa i više (kompleti Yamaha (http://www.ronis.hr/yamaha/553/), Philips (http://www.ronis.hr/philips/582/) ;vidi one dole jeftinije..) ili neke (zbirne ili komponentne) kombinacije npr.:
http://www.audiocinema-art.hr/akcije/teac-wap-r8900-i-cd-x70-u-neponovljivoj-superakcijskoj-ponudi/
Tu je oaj drugi mini sustav i za 1.000 kn !!
A ovo dole je već dosta ozbiljan sustav (bez zvučnika):
http://www.audiocinema-art.hr/akcije/teac-dr-h358i/
A i tu ima nešto :
http://www.audiocinema-art.hr/akcije/specijalna-blagdanska-ponuda-vrhunskih-teac-mini-sustava/

silentshoot23
20.05.2012., 20:04
Ima netko prijedlog za zvučnike do 1500kn...a mogu i polovni do 1000kn...za stan...znači sluša se radio, i cd-i ali ne mp3....bitan je čisti zvuk...ok da se može malo pojačati ali ne da bude koncert...

olif
21.05.2012., 07:25
Preporučujem rabljeno. Novo za tu cijenu ima min. jedan nivo slabiju kvalitetu. Naravno da u pravoj Hifi ne dolazi u obzir MP3....
A kolika je kvadratura sobe ?
Evo nekih Bookshelfa:
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/jmlab-focal-chorus-705v-oglas-4932569
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/tannoy-mercury-m2-oglas-4894651
http://www.audioreview.com/cat/speakers/floorstanding-speakers/tannoy/mercury-m2/prd_121074_1594crx.aspx
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/zvucnici-mission-m72-oglas-4962774
http://www.audioreview.com/cat/speakers/bookshelf-speakers/mission/m72i/prd_426142_4290crx.aspx
Naravno, recenzije shvatiti samo okvirno....

UxMall
21.05.2012., 19:19
Pozdrav ljudi,

Ovako, dobio sam od starog staru liniju marke Luxman, gramofon (PD-284), pojačalo (integrated amplifier L-210) i stereo tuner (T-210L).
Uglavnom sve radi bez greške, jedino što nemam zvučnike, pa koji je vaš savjet koje zvučnike da kupim.
Ne treba mi nešto opkao da me cijelo susjedstvo čuje, već nešto za normalno slušanje muzike.

Hvala

olif
21.05.2012., 20:03
Pa, nisi napisao koliki je maximalni budget ?
I koliko je kvadrata soba, tj. dal da idu samostojeći ili bookshelf zvučnici (na stalke) ?
Kao i to, da li mogu rabljeni ?
Neki prijedlozi već postoje i u ovoj temi, a više ih ima i u temi "Zvučnici za..."
Luxman solidan Brand i uopće nije u tome da to svira glasno, već da bude tranparentan i rezolutan zvuk, a to u mnogome ovisi i o zvučnicima (i sobi).
Daj parametre, pa damo prijedloge.....

UxMall
21.05.2012., 20:46
Aha, oprosti...
Buđet je do cca 500€, ali ako se može i jeftinije proć svakako predložite.
Soba je oko 20 kvadrata (3.5m x 6m) linija će stajat na zidu koji je širok 6m
Što se tiče zvučnika mogu biti i polovni, i obe opcije su otvorene, ali laganu bi prednost dao bookshelfu.

olif
21.05.2012., 21:21
Za 20 m2 u svakom slučaju solidan Bookshelf. Budget je solidan i dade se nabaviti solidnih zvučnika.
http://www.ronis.hr/monitor-audio/897/zvucnici-monitor-audio-rx1-walnut/rx1wa/
http://www.whathifi.com/review/monitor-audio-silver-rx1
http://www.ronis.hr/focal/888/zvucnici-focal-jmlab-chorus-807v-ebony/Chorus_807V/
http://www.stereophile.com/standloudspeakers/1107focus
Rega zvučnici (ako moraju biti jako blizu stražnjeg zida):
http://audiodream.hr/proizvodi/rs1/
http://www.audiopuls.hr/testovi/zvucnici/rega_rs1/review.html
Od rabljenih (cijenkanje obavezno):
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/bowers-wilkins-cm1-oglas-5166496
http://www.audiofil.net/hifi_item.asp?NewsID=173
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/zvucnici-monitor-audio-pmc-700-oglas-2281049
http://www.audioreview.com/cat/speakers/floorstanding-speakers/monitor-audio/mpc-702/prd_120185_1594crx.aspx
To bi bili to (za početak). Recenzije naravno, shvatiti samo kao okvir za zvučne preference.

b&w
22.05.2012., 14:50
Pozdrav svima.
Potrebna mi je pomoć oko akustične obrade dnevnog boravka.
U prijašnjem stanu moj sistem je zvučao super jer je soba bila manje kvadrature i dosta dosta natrpana sa većim namještajem. Zvuk je bio savršen, slika, detalji, sve sve. Sada u novom stanu gdje je dnevni boravak veći, sve se izgubilo i evo od kako sam preselio uopće nemogu slušati ništa jer je toliko refleksije da je sve apsolutno neslušljivo. Svira samo radio.
Stanje je takvo iako sam postavio veću kožnu kutnu garnituru, debeli tepih koji pokriva 80% laminata (soba cca 20m2), stol 2 kom, stolice, tabure, komoda i na zidu jedna slika. Ostao mi je cijeli jedan zid 2,7 x 2,5m prazan. E sad me zanima kako i kojim materijalom (najpovoljnijim) popuniti taj dio, plafon je isto gol bez ičega. Bez obzira što sam uselio u vlastiti stan i dalje sam nesretan i ozlojađen što ovaj dio neradi kako treba. Pozz svima

DeeJay Dee
22.05.2012., 14:55
jel ti cijela jedna strana možda u staklu? imaš li zavjese? slike? billjke?
sve su ti to apsorbirajući, konkavno-konveksni materijali koji pozitivno utječu na akustiku prostora i ubijaju rezonantne valove (halo efekt, jeka, eho). ;)

zidove tako riješi, nečim od tog pobrojanog, a strop bi mogao možda biti i spušten, da ga preurediš ak imaš mjesta (dovoljno visine)...

b&w
22.05.2012., 14:59
Tlocrt stana
Tip 1 / Zgrada D / prizemlje / Stan D1
http://www.top-home.net/images/vile-anindol/pdf/D-vile.pdf

Imam staklenu stijenu na kojoj su zavjese po cijeloj širini. U sukobu sam sa ženom da stavi one teže, masivnije i pobjeđujem :-). Sada nisu takve. Slika je samo jedna a ima i biljaka. Strop ima visinu ali za spustanje - hm , sad bas nemam love jer sam se dosta istrosio na ostale stvari.

olif
22.05.2012., 18:09
Je li Hifi sustav smješten na onaj suprotni zid (kad gledaš iz hodnika; okomit na Loggiu, koja je desno, a predsoblje lijevo)?
To bi bio logičan smještaj, da slušaš iz kutne garniture s time da bude smješten bolje prema sredini zida. Idealno slušno mjesto bi bilo ono na rubu trosjeda (do ulaza iz hodnika). Zvučnici su valjda Bookshelf (nisu samostojeći).
Koliko su udaljeni međusobno, od stražnjeg zida i bočnih zidova, zaokrenuti prema slušaću (5,10 stupnjeva..) ??
Radi se o zapravo povezanim, otvorenim dijelovima (Dn. soba, kuhinja i predsoblje), koji čine cca 29 m2. Kutna garnitura je smještena kao i na slici ?
Koji je zid goli, bez ičega ?
Kad gore navedeno malo razjasnimo, možemo se onda posvetiti poboljšanju položaja, te dodatnim ( prirodnim, ne posebni tretmani) absorberima i difuzorima zvuka.
Evo , za početak malo teorije:
http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=18
http://www.audiopuls.hr/clanci/sobna_akustika.html
http://www.sonusart.hr/novosti/144-akustika--vazna-komponenta-

silentshoot23
22.05.2012., 21:39
Preporučujem rabljeno. Novo za tu cijenu ima min. jedan nivo slabiju kvalitetu. Naravno da u pravoj Hifi ne dolazi u obzir MP3....
A kolika je kvadratura sobe ?
Evo nekih Bookshelfa:
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/jmlab-focal-chorus-705v-oglas-4932569
http://www.audioreview.com/cat/speakers/floorstanding-speakers/tannoy/mercury-m2/prd_121074_1594crx.aspx
http://www.audioreview.com/cat/speakers/bookshelf-speakers/mission/m72i/prd_426142_4290crx.aspx
Naravno, recenzije shvatiti samo okvirno....

Hvala a prijedlog, kvadratura sobe je cca 15m2...pravokutnog oblika...imam denon reciver i dva za sada technics zvučnika s micro linije, stari su ali kvalitetni...i uzeo bi još dva zvučnika...

gtrifun
23.05.2012., 06:25
Pozdrav,
posjedujem Panasonic G30,meder8er500x,max tv i lg 5.1 zvucnike
e sad bi to sve lijepo spojio preko nekog receivera ali nezz sto je najbolje
i koju marku izabrati do 1700kn (ako se da naci za gore navedenu cijenu),ne trazim nista vauuu pa ako mi mozete pomoci i gdje da najbolje to pogledam. Bitno mi je da ima hdmi min 3x ulaz i 1x izlaz,dts-hd i ostalo sto ima veze sa hd posto su mi filmovi svi u full hd i dts hd.
Hvala na pomoci...

olif
23.05.2012., 07:40
http://www.ronis.hr/yamaha/170/receiver-yamaha-rx-v371-black/RX-V371/
http://www.ronis.hr/onkyo/446/receiver-onkyo-tx-sr308-black/TX-SR308/
http://www.ronis.hr/marantz/322/receiver-marantz-nr-1402-silvergold/NR-1402_silvergold/
To su sve početni receiveri, sličnih karakteristika, a tu može još i Denon i sl.
LG 5.1 zvučnici su valjda aktivni...

b&w
23.05.2012., 08:06
Je li Hifi sustav smješten na onaj suprotni zid (kad gledaš iz hodnika; okomit na Loggiu, koja je desno, a predsoblje lijevo)?
To bi bio logičan smještaj, da slušaš iz kutne garniture s time da bude smješten bolje prema sredini zida. Idealno slušno mjesto bi bilo ono na rubu trosjeda (do ulaza iz hodnika). Zvučnici su valjda Bookshelf (nisu samostojeći).
Koliko su udaljeni međusobno, od stražnjeg zida i bočnih zidova, zaokrenuti prema slušaću (5,10 stupnjeva..) ??
Radi se o zapravo povezanim, otvorenim dijelovima (Dn. soba, kuhinja i predsoblje), koji čine cca 29 m2. Kutna garnitura je smještena kao i na slici ?
Koji je zid goli, bez ičega ?
Kad gore navedeno malo razjasnimo, možemo se onda posvetiti poboljšanju položaja, te dodatnim ( prirodnim, ne posebni tretmani) absorberima i difuzorima zvuka.
Evo , za početak malo teorije:
http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=18
http://www.audiopuls.hr/clanci/sobna_akustika.html
http://www.sonusart.hr/novosti/144-akustika--vazna-komponenta-

Sustav je smjesten na ovaj zid gdje je u tlocrtu i predviđen tv samo je sve više pomaknuto prema loggi tako da imam minimum 50 cm od ovog zidića koji djeli dnevnu i ulazni hodnik tj baš na taj na koji si i pretpostavio. Od zadnje strane zida sam pomicao svakako ali nema poboljšanja. Neznam koliki je problem što mi je iza ovog zvučnika koji je bliže loggie nalazi se limeni radijator? Slušno mjesto sada kako je namješteno je na kraju trosjeda (blizu onog malog hodnika). Zvučnici su stojeći B&W CM7 postavljeni ne na šiljke da ne uništim laminat nego na onim drugim nekakvim gumiranim okruglim nogicama koje sam dobio sa zvučnicima. Šiljke sam skinuo. Zvučnici su međusobno udaljeni 2,3m a od slušnog mjesta 3,3m i zakrenuti su prema slušatelju mislim da je više od 5%. Od stražnjeg zida 0,5m i od ovog jednog bočnog isto 0,5m. Kod ovog zvučnika koji je bliže loggia (a iza nalazi se radijator) nalazi se komoda udaljena od njega cca 0,2m. Kutna garnitura je smještena kao na slici. Goli zid bez ičega je ovaj desni kad se uđe iz ulaznog hodnika (ovaj na kojem je duža strana kutne garniture). Na zidu iza slušatelja je jedna slika veličine 80 x 80 cm bez stakla i plafon gol sa 2 manja lustera.
Idem sada malo pregledati linkove koje si poslao pa se cujemo poslije ali hitno moram nešto napraviti u tom prostoru jer ovako sva oprema leži i uzalud je.
Još jedna možda bitna stvar je da kuhinja još nije namještena tj, nema donjih i gornjih elemenata. Sve je otvoreno. Ovaj tjedan počinjem sa slaganjem kuhinje. Na ulazu će se nalaziti šank 100 cm x 100 cm + svi elementi na zidovima.
Zahvaljujem na pomoći. pozz svima

b&w
23.05.2012., 08:19
jel ti cijela jedna strana možda u staklu? imaš li zavjese? slike? billjke?
sve su ti to apsorbirajući, konkavno-konveksni materijali koji pozitivno utječu na akustiku prostora i ubijaju rezonantne valove (halo efekt, jeka, eho). ;)

zidove tako riješi, nečim od tog pobrojanog, a strop bi mogao možda biti i spušten, da ga preurediš ak imaš mjesta (dovoljno visine)...

Kako Vam se čini ova ideja:
http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=32

Dali vrijedi uloženo / dobiveno i koliko nakon toga još treba ulagati??

Zavjesu moram popraviti i staviti težu, masivniju jer su sada gore neke lagane, prozirne.

olif
23.05.2012., 08:35
Zvučnike slobodno približi jedan drugom, da budu međusobno razmaknuti 190 cm (max 200). Time će se udaljiti od komode na barem 30/40 cm, što je bitno.
A možda se malo udalje i od radijatora.
Možda, da ih se još malo proba odmaknuti od stražneg zida...probavati malo..
Kako su samostojeći, bilo bi dobro vratiti ih na šiljke; naravno s metalnim podloškama ispod, da se ne oštećuje parket. Podloške mogu biti i oveće kovanice (ja imam na onima za HT velike Yu dinare..:D), na kojima se u sredini utuće mala rupica,da šiljci ne klize. Ispod metalne podloške se može/ne mora nalijepiti pluto (2-3 mm debljine).Šiljci bi mogli definirati bas s više kontrole. Vjerojatno i prazna kuhinja utjeće na zvuk, koji se disperzira u tom smjeru. Bočni zidovi nek imaju čim više nekih slika, tapiserija i sl.
Aqua Room ti nisam linkao, jer je to skup i vrlo zahtjevan zahvat, a sva polovična riješenja nisu ono pravo. Možda od toga, da se eventualno prekrije dio radijatora i da se boćno postave prenosni difuzori/absorberi.

DeeJay Dee
23.05.2012., 08:51
@Bowers

da, to je jedna od mogućih, neloših opcija, gdje bi nakon toga još mogla koja slikica, tepihić, zavjesica (a čak možda i bez nečeg od tog) i to bi onda svekup moglo dobro zazvučati.

i svakak te tvoje floorstandere opet na šiljke s podloškama, kak veli olif, + ispod podložaka da ne kližu i sl. staviš pluto il kak sam ja-filc (onaj fix-o-moll iz Mercatora) :D :top:

b&w
23.05.2012., 09:31
@Bowers

da, to je jedna od mogućih, neloših opcija, gdje bi nakon toga još mogla koja slikica, tepihić, zavjesica (a čak možda i bez nečeg od tog) i to bi onda svekup moglo dobro zazvučati.

i svakak te tvoje floorstandere opet na šiljke s podloškama, kak veli olif, + ispod podložaka da ne kližu i sl. staviš pluto il kak sam ja-filc (onaj fix-o-moll iz Mercatora) :D :top:

Ok super. Prvo vratim na šiljke odmah danas, postavimo kuhinju, okačim druge zavijese i malo pobacam slika pa ću vidjeti rezultat. Javim se ovdje poslije. Gledam ovu firmu Sigma audio koncept. Čine mi se znimljivim i zanima me dali je netko radio s njima, koji je njihov princip rada i koliko to sve može koštati?

olif
23.05.2012., 10:35
Da, napravi navedeno. Ne zaboravi smanjiti međsobni razmak zvučnika (na 190cm ) i sl.
Pa, kompletni akustički tretman se mjeri u K eura. Možda, da ih pitaš za djelomični tretman u obliku difuzno absorberskih okvira/valjaka i sl., mada i to ima neku cijenu. Naravno, ako ne pomognu ovi, prije navedeni zahtjevi.....

hrks
23.05.2012., 13:24
Pozdrav znalcima.

Iskopao sam doma par zvučnika Sanyo sx 65 (http://www.google.hr/imgres?num=10&hl=hr&sa=X&biw=1333&bih=584&tbm=isch&tbnid=nsQlpxxJ49NF-M:&imgrefurl=http://www.njuskalo.hr/zvucnici/zvucnici-sanyo-sx65-110w-oglas-1567653&docid=96Rg6JeAhYuERM&imgurl=http://www.njuskalo.hr/image-big/zvucnici/zvucnici-sanyo-sx65-110w-slika-3577012.jpg&w=450&h=337&ei=Gda8T6H-LM7c4QSi4fEq&zoom=1&iact=hc&vpx=120&vpy=206&dur=147&hovh=194&hovw=260&tx=148&ty=66&sig=103106381627354271992&page=1&tbnh=162&tbnw=219&start=0&ndsp=10&ved=1t:429,r:0,s:0,i:67) i koliko vidim barem jednom bi trebalo zamijeniti bas zvučnik, a možda i još neke. Ne znam dok ih ne spojim na pojačalo. Jel se to isplati uopće mijenjati ili jednostavno kupiti nove?

Hvala.

gtrifun
23.05.2012., 18:15
http://www.ronis.hr/yamaha/170/receiver-yamaha-rx-v371-black/RX-V371/
http://www.ronis.hr/onkyo/446/receiver-onkyo-tx-sr308-black/TX-SR308/
http://www.ronis.hr/marantz/322/receiver-marantz-nr-1402-silvergold/NR-1402_silvergold/
To su sve početni receiveri, sličnih karakteristika, a tu može još i Denon i sl.
LG 5.1 zvučnici su valjda aktivni...

Da aktivni su od starijeg kucnog kina..da li ce biti problema oko spajanja posto oni imaju na kraju samo golu zicu kao i subwoofer a vidim da svi av receiveri imaju ulaz za subwoofer putem nekog chincha.
Da li mogu negdje taj chinch posebno kupiti pa spojiti????

olif
23.05.2012., 19:25
@hrks,
S obzirom na takovu cijenu rabljenih i nabavljivost drivera, popravak se ne bi isplatio. Bolje malo dodati i kupiti solidniji par ispravnih rabljenih.

@gtrifun,
Da, ako zvučnici u sebi imaju pojačalo (aktivni) i nemaju klasične zvučničke terminale (2 ili 4 po zvučniku) za prihvat zvučničkih kabela, onda ih nema puno smisla spajati na AV receiver. Tebi treba set pasivnioh zvučnika i aktivni sub (s RL i klasićnom konekcijom i podešavanjem glasnoće i reza).
Iako se radi o početnom AV receiveru, neki zvučnici od "Sve u jednom" jeftinijeg K. Kina mu baš ne priliče.
Savjet je (ako se kupi receiver), postepeno kupovati set zvučnika (prvo frontove) i napraviti nešto solidno od HT sustava.

gtrifun
23.05.2012., 21:18
Onda mi nisu aktivni nego pasivni to su zvucnici od ovog kucnog kina (http://www.lg.com/hr/tv-audio-video/kucno-kino-sustavi/LG-dvd-kucno-kino-sustavi-HT303SU.jsp) nadam se da ce mi za pocetak pomoci tj da li ih mogu koristiti,spojiti na av receiver dok lagano ne skupim za nesto kvalitetnije

olif
24.05.2012., 06:02
Da, kako vidim na receiveru tog LG K.kina su bili klasični zvučnički terminali, pa se može koristiti i novi AV receiver za te pasivne zvučnike.
http://c0.dmlimg.com/1fc1c1c2db5852e08ffc380475e26336c3003b3809a7c75ea3 c8333d42aa2426.jpg

gtrifun
24.05.2012., 06:32
Super,molim te reci samo kako spojiti subwoofer u avr,da li se moze kupiti taj chinch pa spojiti sa zicama....da li to mozda drzi chipoteka???
Kako se to strucno i zove chinch,bananice???:confused:

olif
24.05.2012., 10:51
To se u praksi svakako zove; interkonekt za Sub, kabel za Subwoofer, 1RCA na 1RCA analogni interkonekt, Činč za sub itd.
Samo je pitanje, dal ćeš trebati jednostruki činč 1RCA na 1RCA, ili 1RCA na 2RCA. Ovisi što privlća ovaj LG sub.
Jer aktivni subovi iza obično imaju i klasične zvučničke terminale (4 kom Speaker level input) i RCA priključke (RL Low Level Input).

Sa AV receivera se obično spaja iz njegovog SubOut jednostrukim RCA činčom (jedna žica), na L činč (Low level Input)suba.
http://0.tqn.com/d/hometheater/1/0/G/a/dsp3400rearcontrols-600-2.jpg

Primjeri kabela:
http://www.hama.hr/hr/hifi_tv_i_kucna_kina/subwoofer_kabel_rca_utikac_2_rca_utikaca_3_m/79041
http://www.komteh.hr/audio.php?op=prod&pid=343&l=1

backtothesleep
24.05.2012., 11:27
olif, mislim da je doslo do misanderstendinga, kolko sam skuzil taj njegov woofer je pasivni (napaja ga pojacalo u dvd playeru), i isto ima dvije zicice koje izlaze drito iz woofera kao sto je slucaj i na satelitima i sad bi on na to nakalemio činč i ustekao na činč od recievera na kojem pise sub

to nebu islo jer signal iz cinca za sub na recieveru nije pojacan vec je namjenjen za aktivne subwoofere (koji u sebi imaju odvojeno pojacalo)

il sam cist fulal!?:ne zna:

olif
24.05.2012., 12:11
Pa, ako je sub pasivni onda sa sub RCA kabelom ne bu išlo.
Jedino još ide ako ima klasične zvučničke terminale (4 kom), pa da se paralelno spoji na to front izlaz iz AV receivera...sumnjam da ima...
Po mojem, najbolje da to makne i za početak nabavi solidne frontove, a poslije dalje....

gtrifun
24.05.2012., 17:22
olif, mislim da je doslo do misanderstendinga, kolko sam skuzil taj njegov woofer je pasivni (napaja ga pojacalo u dvd playeru), i isto ima dvije zicice koje izlaze drito iz woofera kao sto je slucaj i na satelitima i sad bi on na to nakalemio činč i ustekao na činč od recievera na kojem pise sub

to nebu islo jer signal iz cinca za sub na recieveru nije pojacan vec je namjenjen za aktivne subwoofere (koji u sebi imaju odvojeno pojacalo)

il sam cist fulal!?:ne zna:

Da to mi je pasivni woofer nema nikakvo pojacalo na njemu sve je islo preko dvd player-a. Da li postoji mogucnost da satelite spojim na avr a woofer preko dvd player-a znaci da mu to bude pojacalo a dvd player na avr (da li je to moguce) :ne zna:...nisam kupio jos avr samo zelim prvo rijesiti problem sa zvucnicima.
Da li ima receiver koji u sebi ima ulaz i za pasivni woofer??

olif
24.05.2012., 18:07
Pa, iznad sam napisao, da ako je sub pasivni i ima 4 zvučnička konektora (za spajanjae klasičnim zvučničkim kabelom, onda se može spojiti sa front izlaza AV receivera (paralelno s front zvučnicima). Tako se npr. spaja i integrirano stereo pojačalo na sub, koje velikom večinom nema Low level konekciju za sub.
http://www.loudspeaker-building-guide.com/imgs/amp1_direct.jpg
Slika je malo nespretno prikazana; znači u jedan utor terminala AV receivera ide dupli pralelni spoj.
Jedan na frontove , drugi na sub.

gtrifun
24.05.2012., 19:03
Znam da vas gnjavim ali da se ne zaletim pa da mi stoji dok opet ne skupim za neki aktivni,kad i tih aktivnih nema ispod 1000kn :503:.Uzeo bi yamaha rx-v371 ovo je pozadina (http://www.productwiki.com/upload/images/yamaha_rx_v371.jpg) na wooferu nema nikakvih konektora samo ide iz njega cc 1.5m dug kabel tipa ovo (http://www.ronis.hr/kablovi-za-zvucnike/674/kabel-za-zvucnike-norstone-classic-cl150/NORSTONEClassicCL150/) i to sam "ugurao" u dvd.

olif
25.05.2012., 09:45
Mislim da taj sub (i zvučnici) od tog LG k.kina nisu prikladni za navedeni AV receiver. Nema tu na silu; ak se želi kakva takva kvaliteta.
Za početak; pričekaj dok ćeš imati love za front zvučnike i AV receiver, a ostalo može kasnije.

backtothesleep
25.05.2012., 11:24
pa slusaj kaj ti olif veli, nemoj sad na silu kupovat reciever, stavi na stranu lovu koju si priremio za njega i pocni sparat za zvucnike (frontove) pa onda to dvoje kupis zajedno (mozda i reciever pojeftini ili dođe bolji za istu cjenu), ali ako bas navaljujes onda bi spajanje islo na nacin da i centralni i woofer spojis u isti utor namjenjen za centralni zvucnik tj. temo gdje pise center

gtrifun
25.05.2012., 12:44
A nista onda cu sparati za neke zvucnike ili za neki aktivni pa cu to sve spojiti nema druge....nekidan sam bio u ronisu i naletio na ovo da li se to isplati (http://www.ronis.hr/pioneer/166/kucno-kino-pioneer-htp-071-3d-set-receiver-zvucnici/HTP_071/) u chipoteki je 1999,99kn

olif
27.05.2012., 06:23
Kod te Pioneer kombinacije, je AV receiver u redu, ali mislim da ga zvučnici ne slijede u tome (u odnosu na njegovu kvalitetu i mogučnosti).
Mislim, svirat će to, večinom, bolje od nekih "sve u jednom" HT sustava slične cijene, koji imaju manje kvalitetan receiver u sebi, a možda i lošije zvučnike, ali....
Kao i kod klasičnog Hifi sustava, i kod HT-a (K.Kina), su zvučnici (prvenstveno front zvvučnici), uz dobru sobu, najvažnija komponenta. Oni odrađuju veliku večinu zvukovlja u HT-u (u stereo glazbi sve). Tako da bi po mojem možda trebalo ići polako, ako se želi složiti solidan sustav. I ja sam (u HT-u) započeo sa AV receiverom i front zvučnicima. Koko se radilo o samostoječim frontovima, basa nije uopće nedostajalo, a sub i surround zvvučnici su došli malo kasnije.
Bilon je na akciji i nekolikoo boljih HT sustava (Bez receivera i Sve u jednom), ali ih trenutno nema, a oni prihvatljivi su relativno skuplji.

BORG_CRO
29.05.2012., 00:02
Pozdrav!

Da li je netko čuo za ovaj blog i ovaj DAC:

http://nwavguy.blogspot.fr/2012/05/odac-may-update.html

http://blog.jdslabs.com/?p=309

Naletio sam slučajno pa me čisto informativno zanima.

olif
29.05.2012., 07:18
Ne sjećam se previše, da je netko od kolega spomenuo baš taj DAC uređaj.
Im puno uređaja te ili slične cijene, a kvaliteta je uglavnom vezana uz cijenu.
Možda se nešto slično pronađe u u ovim dole temama:
http://www.audiofil.net/forum/forum_topics.asp?FID=19

nn12358
03.06.2012., 00:14
Pozdrav svima...
Razmišljam kako zvučno obogatiti svoj postojeći sustav - Panasonic G30 plazma, Tvix hd n1 media player, b net.
Dnevni boravak je cca 15 m2 + 20m2 kuhinja i lođa u nastavku, djelomično odvojeni od boravka, namjena ugavnom hd filmovi i povremeno muzika (rock, jazz, blues, klasika), komponente koje planiram za sada nabaviti su av receiver i 2 front zvučnika (komoda na kojoj je TV). Budžet je 5.000-6.000 HRK.

U oko su mi upala ova dva para zvučnika:
http://www.jeftinije.hr/audio-video/hi-fi/hi-fi-zvucnici/monitor-audio-zvucnici-bronze-bx2-oak_-_CX0020D1E2
http://www.jeftinije.hr//audio-video/kucno-kino/zvucnici-za-kucno-kino/wharfedale-zvucnici-diamond-101_-_CX00169EA6?bPar=2

i ovi početni receiveri:
http://www.jeftinije.hr//audio-video/hi-fi/pojacala-i-receiveri/onkyo-av-receiver-tx-sr309-black_-_CX001EA263?bPar=2
http://www.jeftinije.hr//nesortirano/nesortirano-ostalo/ostalo-nesortirano/receiver-denon-avr-1312-black_-_CX001E2FB0?bPar=2
http://www.ronis.hr/harman-kardon/418/receiver-harman-kardon-avr-158/AVR_158/
http://www.avmax.hr/av-receiver-yamaha-rxv471-black~proizvod_5082.html

Koje bi kombinacije ovih zvučnika i receivera bile OK za moje potrebe, možda neki drugi prijedlozi?

olif
03.06.2012., 12:16
Oba zvučnika su dobra, a malu prednost bih dao Wharfedale 10.1 !
http://www.hifimedia.hr/testovi/zvucinici/item/2324-wharfedale-diamond-101
I svi ovi AV receiveri su isto ok, a mislim da bi Wharfedale dobro išli uz Onkyo. Yamaha je još malo svijetlija po zvuku, ali sve to je relativno u toj početnoj klasi. Npr. Hk najrealnije prikazuje nazivnu snagu, kao i Marantz, koji je malo "toplijeg" zvuka. Ali ovo "tolplije/svijetlije" se više odnosi na stereo pojačala, dok je to kod AV receivera malo manje izraženo.
Dobro bi bilo da ti prije kupnje spoje bar dvije kobinacije, da se i sam uvjeriš u navedeno.
Znači; pustiti galzbu u stero modu, i poslušati.Važno je da je srednji i visoki spektar što jasniji, rezolutniji, a bas definiran, kratak i čvrst, s dobrom kontrolom.

nn12358
03.06.2012., 14:32
OK, hvala na savjetima... Poslušat ću uživo i odabrati po svom ukusu.

BORG_CRO
05.06.2012., 19:02
Pozdrav, provox ima akcije na Wharfedale zvučnike pa pogledaj svakako i kod njih:

http://www.provox.hr/audio/katalog.aspx?IDProizvodjaca=94&myDataListIndex=53

Ovaj diamond 9.4 je 2000kn, ali sumnjam da ti bude odgovarao pošto je soba 15kvadrata.

@olif, fala na linku, čitam često audiofile.

Zasada DAC-ovi su mi preskupi, ciljam na nešto tipa HRT Streamer II jednog dana.

olif
18.06.2012., 08:03
Marantz PM14-SA (2003 god.) - Okvirni test:
Jučer je kolega donio gore navedeno stereo pojačalo. I drugi kolega je donio jedan DIY uradak stereo pojačala, o kojem će možda kasnije biti par riječi.
Marantz je bio srebrne boje, vrlo solidne izrade, s bakrenom donjom i stražnjom pločom, dojmljive unutrašnjosti, s vrlo kvalitetnim terminalima (WBT) itd. Prednja ploća (Alu) je lijepo izvedena, a samo skidanje svih poklopaca je jednostavno i pristupačno.
http://audio-database.com/MARANTZ/amp/pm-14saver2-e.html
Pojačalo ima i tonske kontrole, ali smo ih isključili (gumb naprijed). Šteta što smo se prekasno sjetili isprobati njegov gramofonski Phono (MM i MC), koji su navodno jako kvalitetno izvedeni. Pojačalo se proizvodilo negdje od 1996 do 2003 godine i koštalo je cca 9.000 DEM.
http://hifivietnam.com/home/images/stories/marantzpm14mkii.jpg
Izvor je bio Squeezbox s vrlo kvalitetnim DIY externim napajanjem i Cambridge DacMagic, također sa DIY externim napajanjem. Kasnije smo koristili i moj solidan Sony CD player.
Nakon zagrijavanja (min. 1h), amp je svirao sve rezolutnije i transparentnije.
Cijeli zvučni spektar mu je tonalno vrlo solidno povezan, vokali su odlični, timbar instrumenata je vrlo dobar. Prezentacija basa je uvjerljiva, ide duboko, a kontrolirano, ne presuho. Srednjetonski spektar je također vrlo dobar, a visoki razlučivi i nenapadni. Uzleti i dinamika kod zahtjevne orkestralne klasične glazbe su vrlo dobri, brzina solidna. Možda je i onaj gore spomenuti DIY uradak ( i još neki rijetki ampovi na probi), malkice brži, ali daleko od toga da ima takvu tonalnu i spektralnu povezanost, osjećaj za tajming, ritam i timbralnu ispravnost instrumenata. Pojačalo nije toliko naklonjeno toplijoj strani, kao neka njegova jeftinija braća, više je neutralno i ne skriva svoj poluvodički ustroj.
Zaliha snage je neupitna. Zvučnici su bili cca 88 dB (moji Boosshelfi) i nije bilo nikakvih problema s njihovom kontrolom. Čak smo i nakratko spojili male
Audio Epilog, Zuma (Bookshelf 86 dB), koji su također lijepo odradili posao u skladu sa svojim omalenim driverima....
Zaključno, ako netko treba solidan amp, na pragu više/visoke klase, slobodno nek "ubode" ako bude prilike. Isti se pokazao pri vrhu, od onih koji su slušani u mojem sustavu, a bilo ih je dosta...

olif
18.06.2012., 09:50
...e taman dok sam pisao edit, prošlo 90 min....:(
Vezano uz gornji post:
Zapravo, Marantz trenutno ni nema u ponudi neko integrirano stereo pojačalo (Preamp i izlaz su druga priča..), koje bi kvalitetom i ustrojem konkuriralo ovom uradku. Nije to ni PM11-S2 (http://us.marantz.com/us/Products/Pages/ProductDetails.aspx?CatId=ReferenceSeries&SubCatId=&ProductId=PM11S2). Kolega je imao oba, paralelno u sustavu i veli da to nije to, a kamoli ostale niže PM serije. A imao je i nakratko PM 17 (http://audio-database.com/MARANTZ/amp/pm-17-e.html) s kojim nije bio previše zadovoljan (ima zahtjevan zvučnik u pojedinim segmentima...nije osjetljivost u pitanju, več veličina i težina drivera..) PM14 sa svojih , vrlo "zdravih" 100 W (i skoro 500VA), bez problema kontrolira te zvučnike.
Naravno,PM17 nije niti u istoj klasi (dvostruko je bilo jeftinije od PM14).
......tako da je PM14 solidna preporuka, pogotovu ako je zadnje godište i u mint stanju kao ovaj testirani....

Moram se (opet !!) osvrnuti na važnost napajanja (bilo koje vrste AV uređaja) ! Gore sam spomenuo Squeezbox i DacMagic koji imaju zasebno externo DIY napajanje. To unosi vrlooo čujna poboljšanja kod tih uređaja, posebno za Squeez, jer je isto 3x veće i 5x teže od skvizića (A klasa s tranzičima, veliki hladnjaci, grije ko amp...). DacMagic DAC je još k tome i naknadno tweakan (40-ak dijelova izmjenjeno, nešto dioda dodano...) i to više nije transport(izvor)/DAC kominacija iz tvorničke priče...

juraj1986
20.06.2012., 09:59
Bok ljudi skroz sam novi u ovome pa eto molim pomoc "mentori"...
Slozio bi si u kuci neki sustav konkretno ovako
Dnevni boravak 2 zvucnika u plafonu vjerojatno auto zvucnici ili slicni ugradbeni
Kuhinja 1 isti takav
Kupaonica 1 isti takav.
E sad dilema je sljedeca.
Kakav receiver uzeti (vjerojatno rabljeni sa njuskala) . Vidim da ima stereo i ovi 5.1 i 7.1 za kucna kina. Da li ako uzmem ovaj za kino ce mi se desavat da ce se zvuk selit i raspodijelit po zvucnicima pa ce se npr preseljavat zvuk kad nesto prode po tv-u iz boravka prec u kupaonu.
I htio bi da recimo mogu birati. da ugasim kupaonu i kuhinju a pustim boravqk ili neke tak kombinacije.
Uglavnom jel da trazim stereo ili ht receiver jer bi i da radio ima i sebi. Hvala unaprijed i lp

olif
20.06.2012., 12:43
Najbolje bi bilo nabaviti neko višekanalno pojačalo, ali je izbor malen i cijene su (uglavnom) veće, a i nemaju radio. Ali imaju mogučnost biranja izlaza i nezavisnog podešavanja glasnoće.
Stereo receiver je dvokanalno stereo pojačalo s radiom. Znači, na njegove izlaze se mogu spojiti dva zvučnika (za sobu) i paralelno još 1 (kuhinja) i još 1 (kupaona). To je (glede spajanja), još paktičnije izvesti ako receiver ima duple (A i B) izlazne zvučničke terminale.
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/onkyo-tx-7730-oglas-4902511
AV receiver (5.1) ima samo front kanal koji se za to može koristiti, jer srednji i surround ne sviraju sve kao front kanal. Znači, ostala dva zvučnika (Kuhinja, kupaona), se paralelno spajaju na front izlaz.
AV receiver (7.1) ima još i stražnij kanal, koji svira isto što i front kanal, pa je spajanje jednostavnije (bolji raspored isl.).
Ali će svi svirati istovremeno i bez nekog preklopnika preostaje samo ištekati neželjeni izvor.
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/onkyo-av-receiver-tx-sr607-oglas-5047834

juraj1986
20.06.2012., 14:06
znaci ovak ako uzmem ovo 7.1 mogao bi spojiti npr boravak na front i kuh i kup na back i sviralo bude bez gubitka ikakvih tonova? a za regulaciju zvucnika sam mislio napraviti nekakvu kutiju i ugraditi direktno na zicu od zvucnika npr potenciometar ili prekidac pa sa njima regulirati. kolika struja ide od pojacala do zvucnika npr auto zvucnika pa da znam jer mi se svida ova ideja sa potenciometrima i kak da spojim kuh i kup na back izlaz? samo da spojim dva i dva plusa i minusa i susnem ih izlaze.....

olif
20.06.2012., 22:45
Večina AV receivera ima i Zone 2 ( za spoj zvučnika u drugoj sobi). To ima i onaj Onkyo sr607 (Njuškalo), pa malo prouči o Zone2.
Za kontrolu glasnoće zvučnika, postoje gotovi regulatori glasnoće ilti Speker Volume Control. Možda ima što u Audiopro (http://www.audiopro.hr/index.asp?pageid=A254&term=regulator glasnoće). Ovi regulatori s linka su mislim namjenski, za 100 Voltna specifična pojačala...pitaj dal imaju neke za pasivne zvučnike....

tbickle
21.06.2012., 14:35
Pozdrav svima, pročitao sam ovaj i KK thread, ima zanimljivih stvari :)

A sad pitanjce.

Planiram kupiti Dali Zensor 1 zvučnike, služili bi za slušanje muzike i kao frontovi za KK. Pokušavam pronaći adekvatne stalke za njih, pošto su relativno mali ("tlocrt" tj ŠxD im je 162x220 mm). Čini mi se da je izbor stalaka kod nas poprilično loš. Jedini koji su "tu negdje" su Norstone Stylum 2 (dimenzije gornje ploče 165x220 mm), dakle 3 mm su širi od Zensora. Stalak bi koliko znam trebao biti isti kao zvučnik ili nešto manji.

Vani sam našao recimo Atacama Duo 6 (130x170) ili Soundstyle Z2 (125x165). Soundstyle je navodno nekad bio u Novim bojama zvuka, sad ih ne vidim na njihovom webu.

Ima li tko neku preporuku što i gdje? Ili je ovaj Norstone OK, unatoč ta 3 mm viška?

Hvala :)

olif
23.06.2012., 07:01
Da, ploča stalka na kojoj stoji zvučnik bi morala biti malo uža, ali mislim da tih 3 mm neće utjecati. Kod mene stalak za suuround zvučnike ima i za više od 1 cm širu ploču ( bili u igri veći zvučnici), pa je sve ok. Inače ima i Rondo (http://www.fbm-rondo.hr/hr/s-standard.htm) početnu ponudu stalaka i može ih izraditi po mjeri (cca 700 kn). To je malo skuplje, a stalak se može puniti pijeskom.
Za stalke je bitnije da su stabilni, masivni (čim veće težine), da imaju ispod šiljke i sl. Ispod zvučnika, (u kuteve ploče), staviš 4 kuglice Blue Tack kita ( ili neki Plastobit koji se ne stvrdnjava), pritisneš zvučnik i onda se on fino fiskira.

tbickle
26.06.2012., 10:31
Gledao sam Rondo, njihov Standard ima 17x19 cm. Opet malo preširoko za "uski" Zensor (16.2 cm) :) Jedino ako mogu napraviti po mjeri, uže... budem se raspitao.

Šteda da nema Atacame, Soundstylea i ostalih kod nas... Možda da krenem u uvoznički biznis? :)

olif
26.06.2012., 10:59
Pa, meni su izradili 10-ak cm više stalke u Rondu (da budu zvučnici viši od naslona trosjeda; za suuround). Isto tako mogu napraviti užu gornju ploću, a stub napuniš suhim pijeskom za veću težinu i stabilnost.

b&w
27.06.2012., 14:51
Da, napravi navedeno. Ne zaboravi smanjiti međsobni razmak zvučnika (na 190cm ) i sl.
Pa, kompletni akustički tretman se mjeri u K eura. Možda, da ih pitaš za djelomični tretman u obliku difuzno absorberskih okvira/valjaka i sl., mada i to ima neku cijenu. Naravno, ako ne pomognu ovi, prije navedeni zahtjevi.....

Napravio sve što smo ovdje razgovarali i pomaka ima. Dobio sam samo jasniji centar ali ni približno to još nije ono kako treba biti. Problem je u bas području, sve i dalje zvoni, ječi, nedefinirano i jednostavno neugodno i neslušljivo. :-((((

olif
28.06.2012., 08:07
Hm, onda treba probati sa "uradi sam" apsorberima:
http://www.audiopuls.hr/diy/apsorber.html
http://www.audiopuls.hr/diy/sobnavrata.html
http://www.audiopuls.hr/diy/madractweak.html
Za taj madrac bi te žena mogla....:lol:
http://audiononline.com/akustiae-ki-tretman/cat_294.html
http://audiononline.com/akustiae-ki-tretman/apsorpcija/cat_443.html
http://justsound.hr/index.php?main_page=page&id=14&chapter=2
Probaj nabaviti/izraditi neke apsorbere od navedenih materijala. Naravno, pazi da estetski budu u redu. S nijihovim smještajem će se trebati poigrati, kao i s njihovom količinom. Ti koraci ne bi trebali biti preskupi i mislim da bi morali "smiriti" ječnost i popraviti kontrolu basa.

b&w
28.06.2012., 10:37
Hvala puno na linkovima, i mogu ti reci da nesto od navedenoga moram napraviti jer ovo nema smisla da sve stoji i ne služi svrsi već 2 mjeseca. Upalim i odmah ugasim :503:
Za početak cu probati sa onim madracem na bočne zidove, imam ih 2 komada ali biti ce to samo privremeno dok nema žene kod kuce :lol: jer bi mogao nadrapati. A onda kad vidim poboljšanja idem dalje. Još jednom hvala. (ps - A kako je to lijepo radilo sve u starom stanu kad se samo sjetim - dođe mi da se preselim opet nazad :504:)

olif
28.06.2012., 11:13
Da, to je samo potvrda, koliko je soba važna komponenta u domeni kvalitete zvuka. Mnogo puta se to zaboravlja, ili se ima sreće da već "prirodno" namještena, ispunjava večinu zahtjeva sobne akustike.
Moraš samo biti uporan u isprobavanju više vrsta, položaja i veličina apsorbera. Moralo bi biti nekog pomaka.....
..... a poslije toga ideš na difuzore....ako u međuremenu ne dobiš zadnju opomenu ili crveni karton od žene....:lol:

b&w
28.06.2012., 12:46
Blizu sam žutog kartona :D . Definitivno soba je naj naj veći element u kvaliteti zvuka. Danas se igram sa madracima, ako dobijem dobre rezultate, dijete će spavati sa mamom a ja u dnevnom :) .
Apsorberi su mi jasni i čini mi se koliko sada znam da su mi samo oni potrebni. A difuzori (za odbijanje zvuka) ??? gdje da njih stavim i kako da se sa njima igram i od čega njih napraviti :confused:

DeeJay Dee
28.06.2012., 13:00
hmm, baš me zanima kakvu će ili bi moglo akustičnu promjenu donijeti postavljanje PVC stolarije ovih dana kod mene doma, umjesto stare drvene stolarije.. :ne zna:

b&w
28.06.2012., 14:58
Negdje sam čitao da drvo najbolje upija zvuk i to tako da po svim frekvencijama upija jednolično i da oni koji imaju zidove obložene drvetom ili palisadom su pravi sretnici. A sad drvena stolarija VS plastična - javi nam rezultat

Idem tegliti madrace (a žena mi kod kuce ) :503:

Dogfighter
28.06.2012., 15:44
Moram se (opet !!) osvrnuti na važnost napajanja (bilo koje vrste AV uređaja) ! Gore sam spomenuo Squeezbox i DacMagic koji imaju zasebno externo DIY napajanje. To unosi vrlooo čujna poboljšanja kod tih uređaja, posebno za Squeez, jer je isto 3x veće i 5x teže od skvizića (A klasa s tranzičima, veliki hladnjaci, grije ko amp...). DacMagic DAC je još k tome i naknadno tweakan (40-ak dijelova izmjenjeno, nešto dioda dodano...) i to više nije transport(izvor)/DAC kominacija iz tvorničke priče...

Ok, ja imam squeezebox touch i htio bi promijeniti napajanje...ali neznam tko bi mi to mogao napraviti i koliko bi me taj hir koštao??

olif
29.06.2012., 08:09
Externo napajanje ti može izraditi svaki bolji DIY-er.
Znači, treba trafo (Toroid (http://www.toroid.hr/)) i napajčko/ispravljački dio.
Kolega kaže da se cijene kreću od 100 do 150 €, ovisno o dijelovima i sl.

olif
02.07.2012., 21:59
Inicijalni test: HRT Music Streamer II+
Nakon male stanke, smo opet kod mene napravili mali test HRT Streamera II+ (http://highresolutiontechnologies.com/music-streamer-ii-plus). Ovaj DAC uređaj je relativno skromnih dimenzija.
Veličine je kao mobilni dio kućnog "Kefa" telefona ili onih prvih mobitela.
http://media9.dropshots.com/photos/628116/20111027/114732.jpg
Nije bogato opremljen ulazima (ima samo USB ulaz), a na izlazu su samo analogni RCA konektori. To znači da mu uz prihvat signala iz računala, USB služi i za napajanje. Mi smo kao transport (izvor glazbe), koristili vlasnikov laptop.
Znači spajanje ne može biti jednostavnije; Laptop, iz njega USB kabelom u HRT Streamer, te iz njega RCA analognim interkonektom (činčevima) na ulaz
pojačala (u ovom slučaju predpojačala).
Na Laptopu je bio korišten Foobar kao player, a kolega ga je već prije podesio i skinuo eventualno potrebne drivere (Asio, Wasapi ili što već...). Kasnije smo ga isprobali i na mom PC-u, koristeći Foobar i JRiver. Glazbeni zapisi su bili strogo 16/44, dakle bez Hiresa...
Moram odmah na početku kazati, da je taj HRT Streamer ugodno iznenadio kao DAC, s obzirom na svoji cijenu (2.500 kn). U prezentaciji glazbe ničega nije nedostajalo, spektralno je zvuk bio povezan u cjelinu, uz solidnu detaljnost, dinamiku i timbralnu ispravnost. Nije naginjao ni na "topliju" niti na "hladniju" stranu. U usporedbi s mojim CD playerom je čak davao i malo
zaokruženiji zvuk. Dobro se nosio i s zahtjevnim orkestralnim izvedbama, na svim glasnoćama i nema preferenci prema nekom posebnom žanru glazbe.
Govorim to stoga, jer se nekako među nas nekolicinu "uvuklo" mišljenje da
externi DAC mora koštati min. 5.000 kn, odnosno i dosta više, da bi to bilo solidno. Možda ćemo ga kasnije usporediti s DAC Magicom (doduše tweaknim i s ext. napajnjem), ali ne bih se iznenadio kad bi bilo vrlo vruče...
Kolega koji ga posjeduje i već tjedan dana sluša, kaže da mu je bolji od višestruko skupljeg CD playera, pa ću i to provjeriti kod njega. Zapravo je CDP već u startu zakinut, jer je HardDisc kao izvor kvalitetniji od laserskog transporta CD playera.
Zaključno, taj DAC je vrlo dobar (uloženo/dobiveno) i točna je bila preporuka kolega koji su ga slušali (ili ga posjeduju). Znači, svi oni novi (a i stari) interesenti za dobar Hifi zvuk bi mogli neko vrijeme živjeti s ovim uređajem, napose danas kad Computer Audio, polako ali sigurno, zauzima svoje mjesto u
reprodukciji glazbe.

handiman
03.07.2012., 11:25
Sve pretražio i da me ubijete ne znam gdje da stavim ovo pitanje.Stari gramofon Sansui(?) dobio sa LP pločama.Za njega bih trebao mali remen (kao gumica za pričvrstiti celofan na tegle za zimnicu).Ručka nije šestarska kao kod "normalnih"gramofona,već se kreće linearno po vodilici pomoću malog pužnog prijenosa.E,za taj prijenos sa e-motora trebam taj remenčić.Nešto kao tanki brtveni prsten ali mekaniji.Gdje to nabaviti?! pitanje ja sad.Hvala.

DeeJay Dee
03.07.2012., 20:27
@olif
kad sam vidio HRT u naslovu načas sam pomislio na jad nam od prisavske katedrale (ne)duha.. :lol: kako sam samo neuk i plitak :rofl:

olif
04.07.2012., 06:18
@DeeJay,
Da nam je barem naš HRT (HTV) tako jednostavno učinkovit kao gore navedeni DAC ! Bilo bi to onda puno gledljivije (i slušljivije),a ovako se možemo samo nadati, da se (barem u digitaliji), ta "ruševna Katedrala" malo popravi....:rolleyes:
Evo, baš mi jučer javlja kolega (vlasnik tog HRT DAC-a), da je zamijenio 3m dug USB kabel za kvalitetniji krači (1,8) metara i da mu se čini da je sada još bolje. Dal je placebo efekt ili sl.; nema veze,. Uvijek je sigurniji krači, nego duži.... (mislim na kabel...:lol:)....
@Handiman
Nemam sad vremena da tražim, ali probaj na ovom forumu pronači nešto o tome
http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=12050
http://www.audiofil.net/forum/forum_topics.asp?FID=13
Ako nema ništa slično u temama, slobodno postavi pitanje.....

KD electronic
04.07.2012., 06:48
@handi : U Elmatis-u (http://www.elmatis.hr/Articles.aspx) buš sigurno našal kaj ti treba,... uzmi uzorak sa sobom.

Thorin
07.07.2012., 21:52
Radi se o pojačalu starije proizvodnje (iz 70-ih), model je Sharp SM-1122, stražnja ploča izgleda ovako:
http://img853.imageshack.us/img853/2264/p1040630.jpg

Kako spojiti CD player ili komp na aux?

sve_u_16
07.07.2012., 23:38
Pozdrav,

Isprika ako je slično pitanje neko friško postavio na prethodnim stranicama, ali sad nemam vremena čitati, a volio bih što prije doći do nekih savjeta :)

Molim preporuku za audio sustav koji će se pretežno koristiti za slušanje muzike (i radija, a treba podržavati i mp3, ako se to slučajno ne podrazumijeva), a vjerojatno će biti spojen i na tv (NE 5.1 sustav, nego 2.1 (kad se doda sub), s obzirom da kažu da za kvalitetni 5.1 treba daleko više novaca). Trenutno imamo micro liniju (nije spojena na tv) pa vjerujem da će svaki pomak u smjeru komponenti predstavljati drastičnu razliku... Također, htio bih nove stvari jer se ne razumijem u tematiku pa da ne platim, kako je već negdje netko rekao, "mačka u vreći". Ako se stereo zvučnici mogu spojit na tv i bez sub-a onda on trenutno i nije toliko bitan, odnosno vjerojatno će se nabavljati naknadno.

Koliko sam shvatio treba mi receiver (stereo pojačalo + tuner), a možda i cd/dvd player u istoj komponenti (ili odvojeno) + zvučnici. Inače imam neki vivax dvd player koji se iznimno malo koristi, a možda bi mogao poslužiti...? Cifra koju sam spreman izdvojiti bila bi do nekih 5000 kuna +-. Čitao sam već da je zvuk bolji kad je svaka komponenta zasebno, ali ne bih baš išao na tu najskuplju varijantu jer nisam baš siguran da bih primjetio bitnu razliku.

Soba je nekih 20-tak kvadrata, tj. udaljenost od zvučnika do suprotnog zida je oko 4 metra, a ukupna širina do zida koji na pola zatvara sobu oko 5 metara. Bočno i iza tog zida ima još nešto prostora tako da je ukupno možda i 30-tak kvadrata, ali pretpostavljam da je najbitniji ovaj dio od zvučnika do suprotnog zida tj. do slušatelja. Ako smijem ići u detalje poželjna boja zvučnika bila bi isprani hrast :) ...jer je takav i ostatak sobe. Vrsta muzike rock (alternative, grunge), pop i svašta još (NE narodnjaci, turbo folk, tehno, rave - dakle to NE).

olif
08.07.2012., 08:35
@Thorin,
Ako spajaš CD player na to pojačalo, treba ti 5 pinski DIN na RCA adapter, ili adpter kabel.
http://www.hama.hr/hr/hifi_tv_i_kucna_kina/audio_adapter_2_rca_zenske_uticnice__5pin_din_musk i_utikac/43336
Ovo gore je kratki adapter, pa tu trebaš još i obični RCA (činč) kabel, potrebne dužine (standard je 1 metar).
http://www.ms-zagreb.hr/hr/pretraga-proizvoda.htm
Imaš i adapter kabel (ne trebaš posebno adapter + obični RCA kabel). Ovaj je lošije klvalitete pa pitaj u Hami ili Chipoteci za bolji...
Ako spajaš PC, on verojatno nema na izlazu RCA konektore, pa treba koristiti na njemu izlaz za slušalice i ovaj adapter kabel:
http://www.hama.hr/hr/hifi_tv_i_kucna_kina/audio_spojni_kabel_5pin_din_muski_utikac__35_mm_st ereo_muski_utikac_15_m/43347

@sve_u _16,
Tebi bi bila najbolja kombinacija Stereo Receivera i nekog solidnog izvora zvuka. Izvor zvuka (slike), može biti dobar DVD player, CD player (bolji je za zvuk) ili PC (sa solidnom zvučnom karticom).
Naravno, tu ulaze i kvalitetni bookshelf zvučnici, a kasnije sub (ako treba).
Stereo Receiveri:
http://www.ronis.hr/marantz/321/stereo-receiver-marantz-sr-5023-silvergold/SR5023Silver/
http://www.ronis.hr/onkyo/448/stereo-receiver-onkyo-tx-8522-black/TX8522black/
http://www.ronis.hr/onkyo/448/receiver-onkyo-tx-8255-black/TX8255black/
http://www.ronis.hr/sherwood/494/
Svi su solidni ( u tom rangu), Marantz i Onkyo imaju Subwoofer PreOut a kod Sherwooda je Newcastle dosta bolji od njegovih nižih inačica. Naravno, tu treba dodati i izvor zvuka (CDP, PC i sl.).
Stereo zvučnici:
http://www.ronis.hr/wharfedale/383/3/
Tu prije svega mislim na 10.1 , može i 9.2...
http://www.ronis.hr/monitor-audio/897/zvucnici-monitor-audio-bx2-walnut/bx2walnut/
http://www.ronis.hr/bowers-wilkins/883/zvucnici-bowers-wilkins-686-crni/BOWERS_WILKINS_686/
Išli bi i manji samostojeći zvučnici, ali to poečava cijenu. Možda nešto s akcije (Athena LS-300 vidi pri kraju linka):
http://www.audiocinema-art.hr/akcije/veliko-akcijsko-pospremanje-emirathpsb/
Ima i nekih kompaktnih sustava. Naravno, zvuk je tu (uglavnom) lošiji nego kod komponentnih sustava:
http://www.audiocinema-art.hr/akcije/specijalna-blagdanska-ponuda-vrhunskih-teac-mini-sustava/
http://www.ronis.hr/marantz/328/linija-marantz-melody-music-m-cr503-silvergold/M-CR503/
http://nadelectronics.com/products/hifi-receivers/C-715-Compact-Music-Systems
Taj Nad kompaktni sustav ima u Audio Cinema Art za 3.690 kn.
Prednost tih kompaqktnih sustava je što ne trebaju izvor zvuka.
TV ćeš spajati sa njegovih analognih audio izlaza na Stero receiver neki (AUX) linijski ulaz (za zvuk iz TV programa). Sve ostalo se spaja na receiver (ili Combo sustav),znači zvuk glazbenog izvora i zvuk video izvora.

Thorin
08.07.2012., 09:49
Hvala, znao sam da treba neki adapter, samo nisam znao je li dostupan jer pretpostavljam da se 5-pinski DIN već dugo ne koristi.

sve_u_16
08.07.2012., 22:49
Olif, hvala na zanimljivim preporukama.

Gledam cijene ovih kompaktnih rješenja pa nisam siguran da ta varijanta u prosjeku ispada jeftinija od 2 komponente + zvučnici, ili se varam? Možda im cijenu diže ušteda prostora... Ako su obje varijante cijenom "tu negdje" onda ću vjerojatno ići na odvojeni izvor, kad kažeš da je tako bolji zvuk.

Trenutno imam micro liniju Sony CMT EP-50 - jel točna moja pretpostavka da bi svako od ovih rješenja koja si predložio dalo osjetno kvalitetniji zvuk od micro linije? Da se ne upuštam u cijelu tu priču i istraživanje ako postoji mogućnost da ostanem razočaran, jer ipak su sredstva ograničena (mada ne mislim da je 5000 malo), a jasno mi je da kvalitetni sustavi znaju biti bolesno skupi...

olif
09.07.2012., 07:45
Pa, ova kompaktna riješenja su relativno kvalitetna (od već tzv. "audiofilskih" firmi) , a cijena im je približna (početnim) komponentnim riješenjima, jer imaju sve u sebi, osim zvučnika.
Po meni je u tom rangu najbolje ipak zasebni Stereo receiver, dobri zvučnici i izvor.
Tvoja Sony linija se ipak ne može s time mjeriti, počevši od amplifikacije koja je u receiveru kvalitetnija i više nego duplo snažnija. Pogotovu su kvaliteniji odvojeni zvučnici od onih s linije.
Za tu lovu bi još veću kvalitetu postigao nabavkom rabljenih zvučnika i receivera (ili pojačala/tunera). Znam da želiš novo, ali samo za info:
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/prodajem-zvucnike-pioneer-cs-7070-oglas-5298680
http://www.testberichte.de/p/harman-kardon-tests/hk-3490-testbericht.html
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/zvucnici-monitor-audio-bronze-bx5-oglas-5484309
http://www.whathifi.com/Review/Monitor-Audio-Bronze-BX5/
http://www.audiofil.net/oglasnik/viewad.asp?id=501554329641601
http://www.reviewcentre.com/reviews119157.html
UUređaji tog nivoa se kod vlasnika velikom večinom maze i paze, a i pogleda/proba se prije kupnje, tako da ne bi smjelo biti problema.
Ove Mission m35i imam i ja (izdvojeno za Kućno kino) i to su solidni zvučnici.

sve_u_16
09.07.2012., 21:54
Ok, trebala mi je potvrda da su micro linije bez veze :) jer mi se ponekad baš i čini da zvuči jadno pa nemam volje ozbiljnije slušati....
Sljedećih tjedana se neću imat previše vremena ovime baviti, ali ako ima još kakvih prijedloga svakako su dobrodošli. Ono što je do sada predloženo ću "odvagati", usporediti cijene, pogledati recenzije itd. pa se lako moguće i odlučim za neko od tih rješenja......u svakom slučaju javim se.

Hvala još jednom i lijep pozdrav.

Tumplek
10.07.2012., 12:05
Pozdrav ljudi molim Vas za pomoć

Ovako imam problem sa subom (Jamo sub 260).Do prije par dana normalno je radio sada ništa mrtvilo.Kada ga uključim ne svjetli plava ledica,sub je spojen kablom koji sam dobio s njim u reciver yamaha rx-v373 (znači iz suba left lfe gornji u jedini utor za sub na reciveru).

http://imageshack.us/photo/my-images/337/jamsub260backlarge.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/442/rxv3733.jpg/

U postavkama na reciveru (postavke zvučnika) postavim ovako:

http://imageshack.us/photo/my-images/404/dsci0115a.jpg/

i dalje ne radi,nerazumijem sub je star 2 mjeseca i radio je na ovim postavkama normalno.Na reciver imam još spojen par monitor m4 zvučnika i tv i sve šljaka super.

Pomagajte,dal je možda otišlo napajanje na subu,da ga odnesem na servis imam garanciju ili mogu to kako sam riješiti. Našao sam par sličnih slučajeva na netu ali nisam našao rješenje

KD electronic
10.07.2012., 12:12
... vjerojatno napajanje, garanciju imaš, nosi u servis.

pc_arhe
14.07.2012., 18:46
Ok, trebala mi je potvrda da su micro linije bez veze :) jer mi se ponekad baš i čini da zvuči jadno pa nemam volje ozbiljnije slušati....
Sljedećih tjedana se neću imat previše vremena ovime baviti, ali ako ima još kakvih prijedloga svakako su dobrodošli. Ono što je do sada predloženo ću "odvagati", usporediti cijene, pogledati recenzije itd. pa se lako moguće i odlučim za neko od tih rješenja......u svakom slučaju javim se.

Hvala još jednom i lijep pozdrav.
Evo ti moj prijedlog - pogledaj i Onkyo TX-8050.
I to je sve što će ti trebati.
Network, receiver, USB (pa ti ne treba CD, samo priključiš stick ili HDD), podržava hrpu formata, ima hrpu priključaka.
Korisnici ga dosta hvale.
A evo i testa:
http://i47.tinypic.com/2e5mlhl.jpg
http://i45.tinypic.com/jiibgj.jpg
http://i47.tinypic.com/2qd97xc.jpg

Jedini je problem cijena kod nas. Dosta je viša nego drugdje.
U Sloveniji se može naći i za 2000 kn.

fudoojes
18.07.2012., 13:05
Dragi Forumovci,

ako bi mi netko mogao složiti stereo sustav u vrijednosti do 12k, bio bih mu jako zahvalan.

CrniDjuro
18.07.2012., 13:13
da li postoji neki đavo sa kojim bi mogao streamat mjuzu sa kompa prema pojačalu, a bez da vučem kabel od standardnog audio izlaza kompa do pojačala? Dakle, neka bežična điđa koju utaknem u pojačalo, i drugi dio utaknem na komp...:misli:

olif
18.07.2012., 15:19
da li postoji neki đavo sa kojim bi mogao streamat mjuzu sa kompa prema pojačalu, a bez da vučem kabel od standardnog audio izlaza kompa do pojačala? Dakle, neka bežična điđa koju utaknem u pojačalo, i drugi dio utaknem na komp...:misli:
Teško da ima nešto jeftino (i kvalitetno) što bi moglo tome služiti !
U Hifi su još uvijek kabeli najbolji, najkvalitetniji način za analogi/digitalni prijenos zvučne informacije.
http://www.hifimedia.hr/audio/item/2502-dynaudio-xeo-3-i-xeo-5-bezicni-zvucnici
http://www.hd-multimedia.com/wordpress/dynaudio-premiere-nesto-novo-na-horizontu/
http://www.ronis.hr/dynaudio/2024/zvucnici-dynaudio-xeo-3/DYNAUDIO_Xeo_3/
Postoji nešto vrlo kvalitetno (vidi gore), ali je to i jako skupo i mijenja skoro čitav dosadašnji sustav....
Postoji i jeftiniji bežični zvučnici (plus receiver): http://www.hama.hr/hr/hifi_tv_i_kucna_kina/bezicni_zvucnik_fl976_stereo/40976
http://www.philips.hr/c/audio-proizvodi/sa-znacajkom-airplay-ad7000w_12/prd/
...ali nešto bežično sa kompa na pojačalo baš nema previše, možda ovo:
http://www.logitech.com/en-us/speakers-audio/wireless-music-systems/squeezebox-touch
http://www.whathifi.com/review/arcam-rdac-wireless
Možda ima to i WDT Live streamer...!??
Moja je preporuka što više približiti komp pojačalu, upotrijebiti što kvalitetniju zvučnu karticu ili externi DAC i kvalitetne kabele...

Dragi Forumovci,

ako bi mi netko mogao složiti stereo sustav u vrijednosti do 12k, bio bih mu jako zahvalan.
Nisi naveo dal bi novo ili rabljeno, ali krenimo s novim:
http://www.ronis.hr/monitor-audio/897/zvucnici-audio-monitor-rx6-walnut/rx6wa/
ili jeftiniji zvučnici:
http://www.ronis.hr/monitor-audio/897/zvucnici-monitor-audio-bx5-walnut/bx5_DUPL/
http://www.ronis.hr/marantz/321/pojacalo-marantz-pm-7004-silvergold/PM7004Silver/
Ako imaš dobar PC/laptop onda samo externi DAC (ne treba CD player); provjeren je i dobar:
ili:
http://www.ronis.hr/focal/888/zvucnici-focal-jmlab-chorus-714v-black-ash/Chorus714V/
i neki Marantz ili Rega pojačalo i HRT DAC
ili:
http://www.ronis.hr/bowers-wilkins/883/zvucnici-bowers-wilkins-cm1-rosenut/BOWERS_WILKINS_CM1_Rosenut/
http://www.ronis.hr/rotel/893/pojacalo-rotel-ra-06-se-srebrni/RA_06_SE_s/
i HRT DAC
ili Rega kombinacija: Rega RS3 zvučnici (6.300 kn), Brio 3 pojačalo (3.240 kn) i HRT DAC ili CD player
http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=8503
http://www.usporedi.hr/testovi/test-rega-hifi-sustava
itd

juraj1986
18.07.2012., 17:36
Bok ljudi i pomagajte
Imam ideju spojitu vu ili volt metar a neznam koji i kak
Šta bi se desilo kada bi direktno spojio volt metar na žicu od zvučnika (i kako spojiti serijski ili paralelno) a šta bi se dogodilo sa vu metrom. Kakva su vaša iskustva sa sličnom ugradnjom.... Hvala i lp

olif
18.07.2012., 17:49
Ako bi VU-metar spojio paralelno na terminale zvučnika koji su u pogonu, te namjestio npr. područje na izmjenični napon i na područje rada cca. 1-10 V;
dobio bi izlazni napon. To je napon (u Voltima) izmjeničnog izlaznog signala, pri nekom opterečenju. Ako bi (serijski spojeno i stavljeno na neko A(mperno), područje-(malo teže izvedivo na zvučniku; rađeno s vanskim VU metrom) izmjerio i struju; umnoškom gornjeg napona i struje bi dobio neku (kvazi) snagu u Watima, koju trenutno šalje pojačalo. Točnije mjerenje se ipak radi malo drukčije i s nekom prigodnijom instrumentarijom...
I začudio bi se... kako nema šanse da umnožak struje i napona ne daje više od 2-3 Wata kod "normalne" glanoće...
...zato u sobi od npr 30 m2 svraju bez problema i cijevna SingleEnded pojačala od 7-8 Wati , na nekim ne prezahtjevnim zvučnicima (veće osjetljivosti i stabilne impedancije).

juraj1986
18.07.2012., 20:18
dobro i kaj da radim sad, kaj bi se desilo da npr stavim volt metar do 20v mjerljivosti i spojim na zicu od zvucnika (kak spojoti pretpostavljam serijski) kaj bi pokazao ... jel bi skakao ili samo stajao na tome kaj zmjeri

olif
18.07.2012., 21:28
Hm, pa gore sam napisao da se napon mjeri paralelno !
Kad bi spojio neki fiksni voltmetar (paralelno), njegova bi kazaljka poskakivala, ovisno o tome kako se mijenja izlazni napon iz pojačala.
Ali se obično VU metri ne stavljaju na (u) zvučnike, već u pojačala (u izlazni dio). Tako prikazuju trenutačna opterečenja amplifikacije, ovisno o glasnoći i dinamici glazbenog zapisa i naravno o potrošaću/otporu/impedanciji (zvučnicima). Mislim da sam VU metar (možda, hm, ako...?) vidio na nekom [U]aktivnom[/U (stari tip)] zvučniku, al nisam siguran....

juraj1986
18.07.2012., 21:57
super hvala ti puno si mi pomogao... kad slozim javim jer stizu prek ebaya

zumbull
19.07.2012., 07:47
Pozdrav svima,

evo da ne tražim okolo, otvaram ovu temu. Znači, zanima me slušanje mp3 muzije na liniji (da, baš linija, ništa drugo). Evo pronašao sam ovu http://www.trgovina-racunala.com/lg-linija-micro-xb66-dvddivx-usb/0239627, pa me zanima da li ona svira mp3 sa usb sticka.

Hvala unaprijed.

olif
19.07.2012., 12:05
Ta linija može reproducirti i snimati na USB MP3, WMA...
http://www.trgovina-racunala.com/lg-linija-micro-xb66-dvddivx-usb/0239627
A zašto samo reproducirati MP3, ako može i WMA (flac), koji je daleko kvalitetniji od "oklještrenog" MP3 !???

planktoni82
20.07.2012., 14:31

ako ćeš se ipak odlučiti za žičanu opciju, preporučam ovo s linka ja sam zadovoljan,
http://highresolutiontechnologies.com/music-streamer-ii
Ima ga za nabaviti kod nas, oko soma kuna.
dakle laptop>usb kabel>music streamer>RCA kabel>pojačalo

I fino usput možeš puštati i HI-RES glazbu ako ti to šta znači :)

olif
20.07.2012., 16:17
Da, dobar je taj HRT Music Streamer II, a Music II+ je još bolji kao Digitalno Analogni Converter (DAC).....
...njegovu mini recenziju sam dao na prethodnoj stranici ove teme.
Opčenito; sada su budući korisnici Hife u maloj prednosti, jer ne moraju kupovati solidan (i skup) CD player. Skoro svi imaju doma neki PC ili Laptop i njega će koristiti kao primarni izvor (transport) zvuka, a poslije toga nastupaju takvi mali, vrlo solidni i ne preskupi DAC-evi, pa onda pojačalo, te naravno; solidni zvučnici...
Još ako se u PC/Laptop nadogradi bolja zvučna kartica i skine dovoljno Flac (a poželjo i Hires) glazbenih zapisa, glazba će samo teči...:rofl:

Dumont
20.07.2012., 18:53
Vozdra, prije par godina je stari imao viska para pa je uzeo Visaton EXPERIENCE V 20 koji su do sad sjedili u kutku sobe i skupljali prasinu, mene sad zanima sta sve trebam da bi to stavio u pogon po nekoj pristojnoj cijeni, ne mislim sad potrosit par tisuca kuna, također imam Technics tuner ST-GT 550 i cd player SL-PS770A, zanima me kakvo pojacalo bi trebo i kabele, u interesu mi je proci sto jeftinije pa bi molio nekog za pomoc, hvala unaprijed :)

olif
20.07.2012., 21:57
Taj Visaton EXPERIENCE V 20 (http://www.visaton.com/en/bauvorschlaege/3_wege/experience_v20/index.html) je solidan Kit izrade zvučnika.
Da bi prošao što jeftinije, svakako dolazi u obzir uglavnom rabljena aplifikacija u SH. Neki čak tjeraju takve zvučnike i cijevnom aplifikacijom, ali je ista skuplja i zahtijevnija u korištenju (izmjena cijevi i sl.).
http://www.audiofil.net/oglasnik/viewad.asp?id=50275138270172
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/yamaha-a-s500-oglas-5513610
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/pojacalo-marantz-pm7001-oglas-4752993
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/pojacalo-denon-pm-710-ae-premium-silber-oglas-5340512

Dumont
21.07.2012., 07:45
Hvala na brzom odgovoru
znaci ipak su ti zvucnici kvalitetni
kakvim kabelima to spajam, ne ocekujem sad neka cuda, zadovoljan sam prosjecnom kvalitetom, i jos me zanima jel valjaju ovaj tuner i cd player

olif
21.07.2012., 08:42
Da, zvučnici su najbolja komponenta u toj priči..
http://www.upgrade-sound.com/projects.html
Evo jednog sustava sa tim Vistonima (prvi post; vidi slike):
http://www.diyaudio.rs/topic/3394-moj-sistemcic/
Tuner je solidan i zadovoljit će potrebe, a i CD player je tu negdje.
CD player je dovoljno analitičan i ima dobre srednje (koliko se sjećam onih skupljih modela nekad), a bas možda nije previše izražen...
...uglavnom, mislim da se nećeš razočatati kad to spojiš....
Što se tiće kabela, trebaš analogni interkonekt (RCA), za spojiti CDP i pojačalo i Tuner na pojačalo (2 para za oboje). Onaj za CD player nek bude kvalitetniji.
To možeš i sam napraviti kupnjom kvalitetnog (2x1 m) audio koaksijalnog kabela u rinfuzi (10/30 kn metar) i RCA konektora (10/20 kn komad). Pogledaj starije stranice ove teme.
Ima rinfuza u boljm trgovinama elktronike ili malo bolji u ovoj:
http://www.audiocinema-art.hr/proizvod/2144/m350i-rinfuza/
Ili kupnjom nekih jeftinijih rabljenih:
http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl=search2&f_keywords=interkonekt
Za spoj izlaza pojačala na ulazne terminale zvučnika trebaš zvučničke kabele (2 x 2,5 m) ako su zvučnici međusobno razmaknuti cca od 1,90 do 2,2 m.
Njih također možeš kupiti u rinfuzi, a bananice (vilice) ti ne trebaju, jer možeš golu žicu ubaciti u rupe terminala i zašarafiti.
http://www.ekran-avc.hr/hi-fi/kablovi-hi-fi/audioquest-g2-rinfuza.html
http://www.ekran-avc.hr/hi-fi/kablovi-hi-fi/wireworld-horizon5-rinfuza.html
http://www.dacco.hr/shop/kateg/zvucnicki_231/
http://komteh.hr/audio.php?op=prod&pid=175&l=1
Položajem (razmacima) zvučnika, šiljcima ispod njih i smještajem ostalih komponenti ćemo se pozabaviti kasnije...

mrljina
21.07.2012., 18:32
pozdrav,

ako može kratak upit i pomoć oko odabira. u dnevnom boravku imam tv samsung ps51d8000 i postavljen je par zvučnika (restaurirani od HSR 140, 100-120 w, 4 ohma). u planu mi je uzeti av receiver na koji bi spojio taj par zvučnika i optikom dovukao zvuk od tv-a do receivera. e sad, ono što mene zanima je što kupiti, a da ne bacam neku hrpetinu novaca, gledam ima tih receivera raznih

http://ronis.hr/pioneer/169/receiver-pioneer-vsx-421-k/VSX-421-K/

http://ronis.hr/denon/391/receiver-denon-avr-1312-black/AVR-1312_black/

no ti receiveri imaju hrpu nekih funkcija za koje ja vjerujem da ih neću ni koristiti, pa ovim putem pitam vas znalce za pokoji savjet...:ne zna:

u početku sam tražio neki receiver koji ima određenu vrstu sinhronizacije sa tv-om (na tv-u imam anynet+ hdmi-cec), no objašnjeno mi je u trgovinama da tu funkciju imaju samo kućna kina (lg simplink, panasonic viera link, sony bravia sync itd...)

svaki savjet dobrodošao :)

olif
21.07.2012., 23:24
Ne trebaš se zamarati synkronizacijama. Možda da uzmeš jedan od ovih Onkya:
http://ronis.hr/onkyo/446/receiver-onkyo-tx-sr309-black/TX-Sr309b/
http://ronis.hr/onkyo/446/receiver-onkyo-tx-sr308-black/TX-SR308/
Onkio 309 je novija , malo naprednija verzija, a razlika u cijeni je mala....
Oni su dobar odabir, a imaju i Audio Return način spajanja preko HDMI-a. To znači da samo s jednim HDMI kabelom (Receiver/TV spoj) imaš zvuk sa AV receivera na zvučnike (iz nekog izvora spojenog isto s drugim HDMI na njega), a ujedno imaš i povrat (AudioReturn) zvuka sa TV-a (program tv-a) na receiver i naravno na zvučnike.
To znači da za zvuk sa TV-a (njegov program), ne trabaš poseban analogni ili digitalni spoj.
Znači, za izvor slike/zvuka ti može služiti DVD ili BRD player (ili PC), a najlakše ( i najbolje) je spajanje sa HDMI kabelom: DVD>AV Receiver>TV. Znači; samo 2 HDMI kabela i finito !
Za sada imaš 2 zvučnika, a kasnije možeš dodavati centralni, sub i suuround zvučnike i gledati/slušati 5.1 zvuk. Ako je film sa DVD zapisa, zvuk će biti pravi 5.1 Dolby Digital (naravno ako je zapis takav, a dans je vu večini). Sa Blu Ray izvora će i slika biti Full Hd itd. Zvuk filma iz TV programa će AV receiver sam pretvoriti u neki 5.1, koji ti izabereš (Neo, ProLogic i sl..).
AV recceiver ima puno mogučnosti (ima i radio) i s time ćeš se kroz postavke upoznati.

DeeJay Dee
22.07.2012., 12:19
olif, imaš kakvu preporuku za koji CDmp3 receiver lately? znam da je to onkyo nekad davno imal solidno, dakle all-in-1 komponenta, tuner-AVpojačalo i CDmp3. trebam za kuma, ima 6 zvučnika za kk pa bi sad štel baš tak neš, sve u jedan, tek tolko za tu i tamo koji nepretenciozni film pogledat + za stereo CD il radio program kao pozadinu.. :top:
tnx. :s

Rootwalla
22.07.2012., 12:49
Iman doma jednu sony liniju sa 5 zvučnika.
Tija bi kupit neku mini liniju koja ima USB da mogu slušat mp3... Jel se mogu spojit ti Sony zvučnici na neku mini liniju? ne svi naravno, ali barem ona dva glavna. Da li će sve radit kako triba? Mislin, oće li ta mini linija moć radit sa dosta većim zvučnicima od onih koji dođu uz nju?

Hrcko1234
22.07.2012., 17:36
Pozdrav svima, ja sam novi na forumu i htio bi reci da nemam apsolutno pojma o toj audio opremi i da mi treba pomoc.
Htio bih kupiti neku komponentu i zvucnike ako ima nesta zajednicko (zajedno sa zvucnicima ako me razumijete).
Ako ne moze zajedno neka bude odvojeno. (ovisi sta mi se vise isplati)
Mogu potrositi do 1500 kn znam da nije nesta puno i da ne mogu ocekivati neku kvalitetu ali koliko slusam bit ce i za te novce dovoljno.
Zelio bi ih spojiti na svoj PC.

To je ukratko sta zelim reci, znaci ne razumijem se u tu opremu i hitno mi treba neka vasa pomoc oko toga.
BTW: Ne zelim neki totalni krs :)

Mozete mi i reci par prodavaonica ako znate kak se zovu i di ima te audio opreme i pozeljni bi bili neki linkovi da stavite ako moze.

Napomena: Do 1500 kn. HVALA unaprijed!

olif
22.07.2012., 20:01
olif, imaš kakvu preporuku za koji CDmp3 receiver lately? znam da je to onkyo nekad davno imal solidno, dakle all-in-1 komponenta, tuner-AVpojačalo i CDmp3. trebam za kuma, ima 6 zvučnika za kk pa bi sad štel baš tak neš, sve u jedan, tek tolko za tu i tamo koji nepretenciozni film pogledat + za stereo CD il radio program kao pozadinu.. :top:
tnx. :s
http://www.teac.co.uk/products/reference-DR-H358iDAB.php
Ovo nije loše, ali je 2.1 isto ko i ovaj Onkyo dole:
http://www.ronis.hr/onkyo/548/kucno-kino-onkyo-dr-s501-black-bez-zvucnika/DRS501/
Možda si mislio na ovakav dole, koji su imali:
http://reviews.cnet.com/av-receivers/onkyo-dr-un7-dvd/1707-6466_7-32616860.html
Ima naekaj na Amazonu, al je skup. Da, sada svi već stavljaju nutra i BRD...
http://www.amazon.de/Denon-BD-Blu-Ray-DVD-Surround-Receiver-schwarz/dp/B003G30GGG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1342983454&sr=8-1
Ak najdem kaj prihvatljivo, javim...
Iman doma jednu sony liniju sa 5 zvučnika.
Tija bi kupit neku mini liniju koja ima USB da mogu slušat mp3... Jel se mogu spojit ti Sony zvučnici na neku mini liniju? ne svi naravno, ali barem ona dva glavna. Da li će sve radit kako triba? Mislin, oće li ta mini linija moć radit sa dosta većim zvučnicima od onih koji dođu uz nju?
Ako kupiš neku mini liniju (bez zvučnika, jer ih imaš), moći će se na nju spojiti i veči zvučnici ako je ona barem 20-40 W snage. Veči zvučnici (veličinom i masom), ne znače uvijek i veči teret za pojačalo u liniji, jer to ovisi o njihovoj osjetljivosti (barem više od 88 dB), njihovoj impedanciji (poželjno 8 Ohma ili min. 6 stabilnih..)i ne preteškom magnetu i ovjesu...
Pozdrav svima, ja sam novi na forumu i htio bi reci da nemam apsolutno pojma o toj audio opremi i da mi treba pomoc.
Htio bih kupiti neku komponentu i zvucnike ako ima nesta zajednicko (zajedno sa zvucnicima ako me razumijete).
Ako ne moze zajedno neka bude odvojeno. (ovisi sta mi se vise isplati)
Mogu potrositi do 1500 kn znam da nije nesta puno i da ne mogu ocekivati neku kvalitetu ali koliko slusam bit ce i za te novce dovoljno.
Zelio bi ih spojiti na svoj PC.
BTW: Ne zelim neki totalni krs :)
Mozete mi i reci par prodavaonica ako znate kak se zovu i di ima te audio opreme i pozeljni bi bili neki linkovi da stavite ako moze.
Napomena: Do 1500 kn. HVALA unaprijed!
Nisi napomenuo da li bi to bio sustav za galzbu (2.0 ili 2.1 sustav sa 2 zvučnika i možda sub), ili bi to bio 5.1 sustav za kućno kino.
Od trgovina (koje imaju dobar pregled opreme) imaš Ronis (http://www.ronis.hr/panasonic/232/), Audio Cinema Art (http://www.audiocinema-art.hr/akcije/)(akcije prvenstveno), pa Svijet Medija (http://www.svijet-medija.hr/k/Ku%C4%87na-kina/34/?gclid=CKam6eX-rbECFQpj3wodqVsAcQ) itd..
Budući da spominješ riječ "slušam", valjda se radi o solidnoj hifi (mini) liniji. Philips ima solidne:
http://www.ronis.hr/philips/582/2
Yamaha malo drukčije za tu cijenu:
http://www.ronis.hr/yamaha/553/3
JVC (možda malo iza ovih gore..):
http://www.ronis.hr/jvc/1075/
Onkyo dobar, ali su mu i one dole jeftine skuplje:
http://www.ronis.hr/onkyo/458/
Na akciji TEAC (pogotovu ona zadnja, isplati se dati malo više...):
http://www.audiocinema-art.hr/akcije/vrhunske-teac-mini-linije-i-gadgeti-po-senzacionalnim-cijenama/
http://www.teac.eu/hifi-audio/archives/reference-series/reference-sets/mc-dv600/
itd...

Hrcko1234
22.07.2012., 20:40
olif, najlijepsa ti hvala, puno si mi pomogao, mislio sam na 2.0 ili 2.1 susatv posto smatram da je 5.1 dosta skuplji ... puno si mi pomogao sa ovim linkovima mislio sam na ovakve poput philipsa (tj. na te mini linije) i hvala ti na preporucenim prodavaonicama... nego ak moze jos jedno pitanje a to bi bilo, trebat ce mi neki kabal da tu liniju spojim prek kompa zar ne? Pa ak moze link neki bio bi ti zahvalan.

olif
22.07.2012., 21:10
Ona Philipsova prva (cca 1.600 kn) je llijepa i kvalitetna, ali onaj TEAC za 1.999 na akciji je još bolji, a ima i sub (ako je soba veća). To je već stvarno audiofilski zvuk. Ako daju na rate, protegni se...
Na kompu vjerojatni imaš iz zvučne kartice samo zvučnički 3,5 mmm izlaz. Znači da ti treba adapter ili kabel adapter 3,5 mm na RCA. Naravno, potrebne dužine; što kraće to bolje...
http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=8070304589
http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=7500000144
Ovaj je malo skuplji:
http://www.hama.hr/hr/hifi_tv_i_kucna_kina/proclass_audio_kabel_2_rca_utikaca_stereo_35mm_met al_30m/83028
Naravno, uzmi što kvalitetniji, jer o tome svakako ovisi zvuk.
Ima i samo adapter, al onda trebaš još i analogni interkonekt..
http://www.hama.hr/hr/pc_i_prijenosna_racunala/adapter_kabel_35_mm_stereo_jack_plug__2_rca_uticni ce_015_m/42190
Znači; ako je adapter, ona ide još i RCA na RCA kabel:
http://www.hama.hr/hr/hifi_tv_i_kucna_kina/audio_kabloviadapteri-4800/rcachinch-4805
Ako bi komp imao i RCA analogne izlaze (crven bijel), onda trebaš samo ovaj zadnji linkani...

Hrcko1234
22.07.2012., 21:44
Super, ovaj http://www.chipoteka.hr/www_new/modu...fra=7500000144 vec imam spojen je na liniju samo sto ima jedan zvucnik a to je nista... hvala ti puno na svemu, razmislit cu o ovome 1.999 na rate ako nista drugo, puno ti hvala.

homosapiens
13.08.2012., 12:13
Može preporuka gramofona do 5000kn trebam kupiti frendu koji ima kolekciju ploča koje je skupljao 70ih i 80ih godina, a njegov stari jvc više nije u funkciji...

olif
13.08.2012., 14:11
Ako se kupuje novi gramofon odna svakako uzeti u obzir i neki od Pro-Ject ponude (RPM 5.1 ili neki 1 Xpression verzija...). Pro-Ject ima dobar omjer dobiveno uloženo (i sam imam jedan njihov...):
http://www.ronis.hr/gramofoni/301/
http://www.6moons.com/audioreviews/project/project.html
http://www.6moons.com/audioreviews/project3/combo.html

Zaboravih napomenuti i da nešto malo jeftinija Rega RP3 gramofon, isto nije loš odabir. Nalazi se na istoj stranici gornjeg linka.
A Rega je i tu zastupljena:
http://audiodream.hr/proizvodi/rp3/
I Pro-ject i Rega se daju nadograditi s još boljom zvučnicom, interkonektom.. (ako je to uopće potrebno ?).
Naravno da je poželjno, da integrirano pojačalo ima dobru MM/MC phono sekciju, ili se ide na nabavu posebnog phono pojačala.
U tom rangu bi svaki od tih gramofona morao bolje zvučati čak i od duplo skupljeg CD playera ! Za tu lovu se već dade dobiti ozbiljniji analogni zvuk i može se uživati u sakupljenoj kolekciji ploća.

sdespoto
13.08.2012., 19:12
Ako vjeruješ da i najbolji gramofon može zvučati bolje od prosječnog CD playera, kupi najskuplji što možeš sa šiljcima od titana, živinim kontaktima, kablovima prst debelim i barem nečim od mramora. Ako ti ipak brojke nešto znače, odnos S/N od 60 db, dinamika od 45 db i stereo separacija od bijednih 20 db, uz sveprisutni wow i flutter, mani se ćorava posla. Potraži nekog s dobrim gramom i digitalizirajte LP kolekciju uz nekoliko tjedana/mjeseci ugodnog druženja.

olif
13.08.2012., 20:50
@sdespoto,
Ti vjerojatno malo provociraš.....:D
....jer ako si iole upznat sa zvukom gramofona (npr. tog od 5.000 kn), onda sigurno znaš da svira (najmanje) bolje (prirodnije) od CD playera iste cijene....
Naravno da ne pričam napamet; uvjerio sam se usporedivši svoj gram (malo jeftiniji od gore navedenog), sa tri CD playera (svi su skuplji od njega, a jedan i duplo). Svakako treba biti i solidan sustav koji to može iskazati (soba, zvučnici, amplifikacija, ožičenje...). Parametri koje spominješ nemaju svi (u konačnici) puno veze s analognim zvukom gramofona. Naravno da CD kao medij ima svojje prednosti, glede habanja medija, uporabnosti, praktičnosti, jednog dijela dinamike i sl., a gramofon je osjetljiv na kvalitetu i trošenje zvučnice i ploće i kvalitetu, baze, ručice i Phono sekcije, ali ima onu prirodnu analognu živost, ljepotu i toplinu.
Evo što kaže kolega (bavi se snimanjem):
"Gramofon i ostali analogni formati više rezolucije bit će u prednosti sve dok ne naprave fomat poput cd-a ,na kojem neće biti pitova nego pravi analogni zapis.
Svaki nekontinuirani signal +pretvorba ima nekakvu negativnost koje uho i ljudski mozak shvaćalu kao neprirodnost"
Oboje bez problema nadsvira kvalitetan magnetofon (trakaš), napose ako mu staviš prvu kopiju master snimke. To je onda pravi izvorni analogni zvuk..
Tome su se malo približili tzv. Hires zapisi, reproducirani s Harda, preko kvalitetnih DAC-ova....

homosapiens
13.08.2012., 20:55
Zaboravih napomenuti i da nešto malo jeftinija Rega RP3 gramofon, isto nije loš odabir. Nalazi se na istoj stranici gornjeg linka.
A Rega je i tu zastupljena:
http://audiodream.hr/proizvodi/rp3/
I Pro-ject i Rega se daju nadograditi s još boljom zvučnicom, interkonektom.. (ako je to uopće potrebno ?).
Naravno da je poželjno, da integrirano pojačalo ima dobru MM/MC phono sekciju, ili se ide na nabavu posebnog phono pojačala.
U tom rangu bi svaki od tih gramofona morao bolje zvučati čak i od duplo skupljeg CD playera ! Za tu lovu se već dade dobiti ozbiljniji analogni zvuk i može se uživati u sakupljenoj kolekciji ploća.
Hvala ti na savjetu kontaktirao sam neke dućane, ali trenutno neki od tih modela nisu raspoloživi, a meni treba u narednih tjedan do dva...

sdespoto
13.08.2012., 22:12
Godine, blizu 50, i rat proveden u topništvu učinili su svoje, pa mi je ProJect Box receiver i cd sa Sonus Faber Toy parom sasvim dovoljan za preslušavanje moje zbirke. Ipak, u sretnije doba imao sam priliku poslušati štošta, pa i gramofone (Kuzma, Linn, Morch, Koetsu, anyone?) na finim sustavima. Već onda i s ondašnjim CD playerima sam se uvjerio kako su analogne spike, skup sa žnorama i Shun Mook 3,14zdarijama puko baljezganje. Ljudsko uho je bijedan prijemnik, jer da nije, slušali bi smo radio program bez antena! Tvrdnja da DA pretvorbu ljudski mozak shvaća ovako ili onako je samo potvrda potpunog nepoznavanja i/ili nerazumjevanja fiziologije sluha. Dok je takvih "stručnjaka" bit će i snake oila, na litre...

olif
14.08.2012., 07:03
@homosapiens,
Probaj pitati u Audo Cinema Art za Pro-Ject gramofone.
@sdespoto,
Dobro je to što si zadovoljan sa svojim sustavom, a razmišljanje je na pragu toga, da za bolje uređaje treba izdvojiti bezobrazno veću lovu.
Btno je da si našao zadovoljstvo i da si se prepustio slušanju glazbe....
Pogotovu nakon neke granice, gdje se svaki daljnji zvukovni pomak mjeri u vrlo malim postocima, a ulaže se puno (previše) love. Kod vrhunskih CD playera i vrhunskih gramofona su razlike u zvuku minimalne, takoreči ih i nema; oboje svira odlično, a opet ne savršeno. Oome tko nema solidnu kolekciju očuvanih ploća (ili ih ne namjerava nabaviti), se ne isplati kupnja referentnog gramofona. Pokraj sveprisutnih Flac i Hires zapisa na Netu i novih DAC uređaja; uz PC, Laptop ili Media Player i kllasični Cd player sve više gubi bitku.
Dobra soba, kvalitetni zvučnici, amplifikacija i izvor, su osnova z solidan zvuk. Ožičenje dolazi na kraju i kao takvo može donijeti neki napredak, ali ne mijenja osnovni karakter zvuka sustava. Sustav je kvalitetan onoliko, koliko je dobra njegova "najslabija karika" u lancu.
A tu treba razumjeti i one koji su u neprkidnoj potrazi za "Svetim Gralom" vrhunskog zvuka (a imaju love). I tu bi trebalo naći neku razumnu granicu, ali oni su svijesni, da je to takav hebeni hobi....

homosapiens
15.08.2012., 16:53
Jel ovaj ičemu imaju ga odmah za isporuku, a ove druge skuplje modele tek za mjesec dana će biti što mi je kasno
http://www.ronis.hr/gramofoni/301/gramofon-pro-ject-rpm-1-genie/ProJectRPM1Genie2/

doljabuka
15.08.2012., 17:21
jesi kontaktirao možda Dacco.hr,oni drže Thorense npr ovaj
http://www.dacco.hr/shop/item/thorens_td190-2_2391/

homosapiens
15.08.2012., 18:33
hvala na preporuci

gledam ovaj model imaju na skladištu http://www.dacco.hr/shop/item/thorens_td_240-2_2390/
taj je očito bolji od ovoga iz tvog linka?

sdespoto
15.08.2012., 18:57
Thorens je uvijek bila fina firma. Koji god da kupiš, nećeš pogriješiti. Inaće, u bivšoj Jugi, a i danas, na cijeni su bili Kuzmini gramofoni ( kuzma.si ).

homosapiens
17.08.2012., 17:16
Naručio sa ovaj http://www.ronis.hr/gramofoni/301/gramofon-pro-ject-2-xperience-classic-acryl/ProJect2Xperience/

malo je iznad početnog buđeta, ali šta je tu je

olif
17.08.2012., 18:50
Huu, to je već Pilaaa !
Sad samo ostalo mora biti na nivou (integrirac s dobrim Phono stupnjem, ili zasebni Phono). Naravno i solidni zvučnici...
Nek prijatelj počne čistiti (prati) ploće......šteta zmazano devati na tak lepi ( i kvalitetan) komad analogije :D

homosapiens
17.08.2012., 19:07
Ima on odlične zvučnike Jamo Concert seriju samo neznam koji broj i ostalu aparaturu baš se ne kužim baš najbolje u modele budem poslikao njegove komponente i zvučnike kad stigne gramofon, pa stavim koju sliku znam samo da izgleda sve zajedno jako impresivno i meni običnom laiku...

olif
19.08.2012., 19:39
Strujni Kabel: Neposredna iskustva
Kao i skoro svake nedjelje, danas je na meni bio red da ugositm kolege na druženju (slušanju). Kolega koji posjeduje najkvalitenije ( i najskuplje) ožičenje je onako usput, dovukao i svoj DIY srebrni kabel.
Isti s e sastoji od ispletenih punih vodića čistog srebra, izvučenih po narudžbi. Nula i faza vod se sastoji od 3 vodića (dva od 1 mm2 i jedan od 1,5 mm2). Dialektrik (izolator) je teflonska cijevčica. Vod uzemljenja je jedan puni vodić od 1 mm2 isto srebro. Sve tri cijevčice su dodatno omotane teflonskom trakom. Na sve to ide okolo crni Snake ukrasni bužir. Konektori su neki solidni, poput Furutech-a. Opleta nema. Dužina kabela je cca 1 m.
Kada smo zamijeniili moj IsoTek, promjena je bila čujna. Promjenu smo izvršili na izlaznom pojačalu snage. Viši srednjetonski spektar se malo dodatno otvorio i malo "pročistio", a focus je bio još bolji. Dinamika se također malo povećala.
Napadnosti u zvuku nije bilo (to se kod srebra, (kao) zna dogoditi s interkonektom u nekim sustavima). Promjena na bolje je bila i u sustavu od kolege (nešto kraće sam i tamo slušao). Njegov Nordost Brahma strujaš ( više od 1.000 € novi), je bolji jedino u basu. On kaže da je to zbog toga jer Brahma ima posrebreni bakar, a bakar se tu malo bolje ponaša (glede basa). Sve ostalo je na strani srebrnog.
Strujaš nismo piknuli u strujnu letvu, već drito u zid, što se pokazalo boljim riješenjem. Nije to nikakva novost, jer neke letve sa filterima (kao moja), znaju malo previše zagladiti zvuk i oduzeti mu malo dinamike. Napose ova moja jeftinija (malo više od 100 €), koja ima 3 para različitih ulaznih filtera (audio, video i digitalija). Nadalje ću i moj kabel za izlazni amp pikati samo drito u zid !
Taj kabel ima jednu nezanemarivu manu, a to je cijena izrade ! A treba i dosta čekati da proizvođač "izvuče" potrebe presjeke i dužine srebrne žice.
Naravno, nismo otkrili toplu vodu, da kvalitetni strujni kabel radi razliku, pogotovo u rezolutnim sustavima. Kod jednog kolege je na cijevnom integrircu radio veću razliku od zamjene interkonekta ! Nisu svi uređaji isto osjetljivi na promjenu strujaša, te smo po savjetu kolege isti probali samo na izlaznom pojačalu.
Zaključak koji se nameće bi bio, da i kabele skoro ravnopravno možemo ubrojiti u komponentu sustava koja utječe na zvuk. Naravno, neće mu promijeniti osnovni karakter i popraviti neke radikalne greške....ali da će dati završni glanc,
to svakako ( u večini slučajeva). Igra je to, kojom se treba baviti u završnom slaganju sustava......

sdespoto
19.08.2012., 20:57
Časopisi Stereophile i TAS već dugo nisu na mom popisu pretplate upravo zbog ovakvih napisa. Čuješ razliku, veliš? Ajd poslušaj još jednom. Čut ćeš razliku i na istim žnorama. Pročitaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias , pa onda piši.

DeeJay Dee
19.08.2012., 23:20
@sdespoto

molim da se bez neke svoje empirije ne uključuješ u repliciranje na ovakve bogate, iskustvene postove iz prve ruke jer ću ti ovakve postove ubuduće smatrati trolovskim potpirivanjem vatre. hvala.

a wiki nije uvijek baš relevantan i meritoran izvor informacija, koliko god možda u ovom slučaju i bio dijelom u pravu. papir/ekran trpi svašta od napisanog, uho ipak manje. a neke stvari neki jednostavno čuju, drugi ne, kao što su ljudi različiti i s drugim osjetilima, npr. okusa, njuha itd.

dosta s OT.

sdespoto
20.08.2012., 07:50
@DeeJay Dee

O nekoj svojoj empiriji, iliti iskustvu, pisao sam nekoliko postova ranije. To mi iskustvo, zajedno sa zdravim razumom i znanjem, govori da ne postoji mrežna žnora, srebrna ili kakva druga, pletena ovako ili onako i izolirana bilo čime, koja će utjecati na zvučnu sliku. Isto vrijedi za digitalne interkonekte. O analognim i zvučničkim bi se moglo razgovarati.
Čini se da nikom ne pada na pamet da bi umjesto 1000 eur/m nordosta bilo dovoljno skratit kabel do štekera za metar i postići jednak ili bolji učinak. Preseli se bliže lokalnoj trafostanici i ušparat ćeš još nekoliko keura na nordostima! U stvarnosti, nećeš uštedjet ni lipe jer efekt ne postoji, a da je tomu tako dokazano je ne jednom dvostruko slijepim probama. To što se o tome i dalje piše, a neuka raja kupuje, lijepo je opisanu u dijelu članka sa linka: "Persistence of discredited beliefs". Slažem se s tobom da "wiki nije uvijek baš relevantan i meritoran izvor informacija". Zato u dnu članka imaš navedeno mnoštvo referenci kojima se možeš poslužiti u potrazi za istinitim i provjerenim informacijama.
Inaće, na ovom sam se dijelu foruma zatekao tražeći preporuku za aktivni sub. Pročitavši što sve ovdje piše shvatio sam da tražim na krivom mjestu.
I na koncu, empirija. AudioQuest, Cardas, Kimber, Nordost i društvo, prošli su nezapaženo pored mojih ušiju. Tako je trebalo biti, zar ne?

olif
20.08.2012., 08:52
Svatko ima pravo na svoje mišljenje !
Naravno, ako je moguće, neka ga potkrijepi s vlastitim iskustvom !
Osobno govorim o povečim vlastitim iskustvima, a i iskustvima prisutnih kolega. Teško da se može govoriti o kolektivnom " skuplje je bolje i sl. Placebo efektu", jer su probe pokazale slušne razlike. Lako je dokazivo da tih metar/dva strujnog kabela može utjecati na kvalitetu zvuka. Prvo slušanjem (pače; i slijepi test će to pokazati), a onda i zakonitostima elektrotehnike. I mrežni kabel se kao takav, ponaša kao neka vrsta filtera. Ima svoju impedanciju (otpor i prijezni otpor na konektorima), ima svoj kapacitet, induktivitet i ima svoju provodljivost (ovisno o materijalu). To su nezaobilazni parametri koji mogu (ne uvijek i ne na svim sustavima isto) činiti razliku u zvuku.
Nažalost, postoji i razlika u zvuku kod digitalnih interkonekata, ail o tome drugom prilikom.
Veće će se razlike pokazati kod rezolutnijih (kvalitetnijih) sustava, glede vanjskog ožičenja komponenata.
Ne kupuje (ili izrađuje u DIY-u) kabele baš "neuka raja", već uglavnom iskusniji
konzumenti kvalitetnih Hifi suatava. Koliko god su neki od njih "uvrnuti" u potrazi za "idealnim" zvukom, toliko baš nisu naivni i rasipni, da bi izdvajali oveću lovu u žnjore, a da to ne čini razliku u zvuku. Naravno; tu ima mnogo marketinškog i cijenovnog pretjerivanja od strane raznih Brandova, pa je potrebno naći mjeru u tome.
Preporuka (možda i meritornija) za aktivni sub se može dobiti na drugim forumima (audiofil.net npr.), a može se i tamo pokrenuti raspravu o kabelima. Naravno, tamo je to odavno "prožvakano", pa se ne treba čuditi nekim odgovorima....

sdespoto
20.08.2012., 17:43
Mišljenja su k'o i stražnjice, svatko ih ima i ne želi čut tuđe! Preporućaš audiofil.net? Nisu li to oni "recenzenti" koji podmetnu nekakvu dasku pod CD player, pa onda slave akustički svemir koji im se rasprostro pred ušima? Hvala, meni daska ne fali. I slažem se s tobom da svaki kabel ima svoja električna svojstva i da razlike postoje, ali se ne slažem s tvrdnjom da te razlike možeš razlučiti uhom. To mogu samo Batman i Chuck Norris, a njima žnore ni ne trebaju.
Što se može čuti i kako slušati u osnovi piše ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_equipment_testing
Treba pročitati i članke iz referenci.
Prema onom što znam, moja rang lista važnosti u audiju ide: dobar snimak, dobar zvučnik, dobra soba. Ostalo je sporedno, a kablovi, podmetači i sl. snake oil, nevažni. Pristojna polica (ja koristim Rondo) i kablovi iz Chipoteke, ne najjeftiniji, su dovoljni svakom uhu. Komu nisu, taj nema problem s hi-fijem.

olif
21.08.2012., 09:06
Pa, ne trebaju tu tolike tenzije...:D
Oni koji imaju bazu od npr. kvalitetne ruske špere (kao i ja :cerek:), ispod CD Playera, pokušavaju time smanjiti vibracije na minimum. Vibracije proizvode pokretni dijelovi CDP-a, okolne komponente (zvučnici, amplifikacija..) i svako njihovo anuliranje daje neki (ili može dati; makar i minimalni) pomak u zvuku.
Mic tu, mic na žnjorama, mic sa dobrim rackom, boljim zvućnicima, amplifikacijom, boljim izvorom i krajni rezultat može biti zadovoljavajući.
Mada nekima nikad ništa nije dovoljno dobro....:rofl:
Najbolje bi bilo da dođeš do mene ( ili još bolje kod kolege) i onda bi vjerojatno čuo razliku u zvuku, kod sličnih cijenovnih kabela, a sigurno razliku između onih jeftinijih i vrhunskih.
Wikipedia je opčenita i nije previše meritorna za specifična, uska područja.
Postoji sijaset napisa, članaka i sl. od referentnih autora, u specijaliziranim medijima, glede ove tematike. Razvijena je cijela industrija za vanjska ožičenja, a da tu ima puno pretjerivanja;...ima....ali treba osobno odslušati dosta toga i uvjeriti se. Važno je samo ono što se u konačnici čuje...
Lista važnosti komponenata u HIFi-u nije strogo determinirana, a moja je:
Soba, zvučnici, amplifikacija, izvor zvuka, ožičenje, šiljci, baze, podloške...
Što su komponente kvalitetnije, rezolutnije i sl., to će biti osjetljivije na uparivanje s ostalim komponentama i više će iskazati neki nedostatak uskog grla u lancu.
Kvaliteta snimke je zasebna kategorija i ona je takva, kakva je. O sustavu ovisi kako će je iznijeti, prikazati, razotkriti i sl.

sdespoto
21.08.2012., 17:19
Nema tenzija, samo činjenice. Slažem se s tobom da je važno samo ono "što se u konačnici čuje". Pitanje se nameće samo: "što se čuje?". Čuju se oni zvukovi koji se glasnoćom i frekvencijom uklapaju u naše slušno podrućje. Što se ne čuje? Ono šte se ne uklapa u naše slušno podrućje i ono čega nema.
Fiziologija sluha je poznata stvar i dobro znamo koje su nam slušne mogućnosti. Problem nastaje kada osvanu tvrdnje kako se čuje nešto čega nema.
Lijep primjer su anomalije u digitalnom prijenosu. Digitalni prijenos započinje na izvoru, a završava u FIFO međuspremniku na prijemnoj strani. Onog časa kada je broj pohranjen u FIFO, njegova analogna povijest nestaje. Sve nevolje prijenosa; gušenje, izobličenje, smetnje i gubitak više ne postoje. Kontrolni procesor proslijeđuje brojeve iz FIFOa DACu i ne postoji način da događaji prije FIFOa utjeću na zvuk. U tome i jest čarolija digitalne pohrane informacija. Sadržaj ne ovisi o mediju. Ako poželiš, možeš prepisati brojke sa CDa na pergament, pa to prebaciti u DNA, pa na bušenu karticu, pa sve ponoviti koliko te volja puta, na koncu glazba će zvučati jednako.
Kada analogurui shvate da ne mogu povlačiti paralele analognog s digitalnim, shvatit će i kakve su bedastoće prićali o tomu što su navodno čuli.
I naravno, hvala na pozivu na preslušavanje. Nažalost ili na sreću, haubica od 203 mm pobrinula se da nemam problema pri izboru Hi-Fi opreme.

olif
21.08.2012., 22:26
Pa ako te put nanese kroz Čakovec, javi se i možda bumo skupa nekaj više čuli, jer sam i ja prek 5 banki....:cerek:
Ja sam još relativno uporan , da doradim sustav (prije mirovine i dok me sluh još kak tak služi).
Naravno, najveći upgrade bi bili novi zvučnici (rabljeno, naravno) i tu sam malo smanjio prvotni budget, na neku razumniju mjeru.
U 9 mjescu ću s kolegama kod Bože u Pakrac (Robertoshop (http://www.robertoshop.hr/default1.asp?catid=1&subID=1)). Ima tamo fine SH robe. Ili čekati 7 mjesec iduće godine, kada više neće biti carine (ili možda ni EU ....).
Tu na prvoj stranici linka imaju jedni samostojeći (ne manje od 10.000 kn, a ne više od 35.000 kn). Crni su, sviraju krasno, proizvedeni su u više od 200.000 komada...Tko pogodi ima pivu, dve ,tri...:rofl:

dmestar
22.08.2012., 10:41
pozdrav ljudovi. evo mene opet. :)
sad kad su se malo stvari iskristarizirale sa parama i stanom i svim... vidim da mi je budjet u kuruzi. xD

pa da pitam. sto velite na akai am-27 / am-37? ima za 450/600kn uzet. isplati li se to? =)
zasad bi gurali od stare sony linije 2x50w zvucnike. trebali bi bit uredni (zadnje sta su radili, bili su super. :) )
a mozda kroz koji mjesec i koji celestion impact 10 / 15. valjda se da to uzet do 100eura.
isplati li se na takvu kombinaciju dat para? =)

ne treba mi turbo kvaliteta, treba mi nesto malo interesantnije od ovih logitech 2.1... xD tipa 2x2w + 5... ili tako nesto.
jedini zajeb mi je prostorija.
to jest 20ak kvadrata, medjutim ima uski dugi hodnik u blizini (nema vrata) te je strop visok (do 4 metra)... valjda bi ovo gore trebalo bit ugodno. il' sam totalno fulao motku? =)

olif
22.08.2012., 11:17
Pa, taj Akai (bolje svakako uzet AM-37) će biti sigurno dosta upečatljiviji na zvučnike od linije, nego Logitech 2.1. Samo nek je u dobrom stanju. To je roba iz 90-ih (AM-37) i ne bi trebalo biti peviše kritično. Evo i kratkog osvrta:
http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=8264

grinccaffe
24.08.2012., 18:44
Inicijalni test: HRT Music Streamer II+
Nakon male stanke, smo opet kod mene napravili mali test HRT Streamera II+ (http://highresolutiontechnologies.com/music-streamer-ii-plus). Ovaj DAC uređaj je relativno skromnih dimenzija.
Veličine je kao mobilni dio kućnog "Kefa" telefona ili onih prvih mobitela.
http://media9.dropshots.com/photos/628116/20111027/114732.jpg
Nije bogato opremljen ulazima (ima samo USB ulaz), a na izlazu su samo analogni RCA konektori. To znači da mu uz prihvat signala iz računala, USB služi i za napajanje. Mi smo kao transport (izvor glazbe), koristili vlasnikov laptop.
Znači spajanje ne može biti jednostavnije; Laptop, iz njega USB kabelom u HRT Streamer, te iz njega RCA analognim interkonektom (činčevima) na ulaz
pojačala (u ovom slučaju predpojačala).
Na Laptopu je bio korišten Foobar kao player, a kolega ga je već prije podesio i skinuo eventualno potrebne drivere (Asio, Wasapi ili što već...). Kasnije smo ga isprobali i na mom PC-u, koristeći Foobar i JRiver. Glazbeni zapisi su bili strogo 16/44, dakle bez Hiresa...
Moram odmah na početku kazati, da je taj HRT Streamer ugodno iznenadio kao DAC, s obzirom na svoji cijenu (2.500 kn). U prezentaciji glazbe ničega nije nedostajalo, spektralno je zvuk bio povezan u cjelinu, uz solidnu detaljnost, dinamiku i timbralnu ispravnost. Nije naginjao ni na "topliju" niti na "hladniju" stranu. U usporedbi s mojim CD playerom je čak davao i malo
zaokruženiji zvuk. Dobro se nosio i s zahtjevnim orkestralnim izvedbama, na svim glasnoćama i nema preferenci prema nekom posebnom žanru glazbe.
Govorim to stoga, jer se nekako među nas nekolicinu "uvuklo" mišljenje da
externi DAC mora koštati min. 5.000 kn, odnosno i dosta više, da bi to bilo solidno. Možda ćemo ga kasnije usporediti s DAC Magicom (doduše tweaknim i s ext. napajnjem), ali ne bih se iznenadio kad bi bilo vrlo vruče...
Kolega koji ga posjeduje i već tjedan dana sluša, kaže da mu je bolji od višestruko skupljeg CD playera, pa ću i to provjeriti kod njega. Zapravo je CDP već u startu zakinut, jer je HardDisc kao izvor kvalitetniji od laserskog transporta CD playera.
Zaključno, taj DAC je vrlo dobar (uloženo/dobiveno) i točna je bila preporuka kolega koji su ga slušali (ili ga posjeduju). Znači, svi oni novi (a i stari) interesenti za dobar Hifi zvuk bi mogli neko vrijeme živjeti s ovim uređajem, napose danas kad Computer Audio, polako ali sigurno, zauzima svoje mjesto u
reprodukciji glazbe.

Uz pozdrav svima da se malo nadovežem na temu PC+DAC vanjski.
Danas mi stigao HA INFO DA1 USB DAC 24Bit 192K(WM8805+WM8740) Class A Headphone Amplifier AMP
eBay link: http://www.ebay.com/itm/380460759265?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Na žalost ne mogu ga odmah testirati jer čekam na isporuku raznih stvari (lampe ulazne, interkonekti razni itd).
S obzirom da sam uglavnom HI-FI ljubitelj a ne znalac, molio bih da mi neko, prema opisu DAC-a, komentira i pomogne pri spajanju ulaza i izlaza.
Prije svega ne znam koji je najbolji način spajanja PC-a na DAC (ima sve 3 opcije; USB, OPTIC i COAX) radi primanja i prosljeđivanja najkvalitetnijeg zapisa-signala.
Također mi je namjera iz njega izlaze spojiti na stereo predpojačalo a za to znam da je RCA analogni izlaz a digitalne izlaze spojiti na AVR (ima sve vrste ulaza) jer DAC nudi i DTS.
Ako neko ima volje i živaca da to malo proući, bio bih mu zahvalan na korisnim saavjetima.
Pozdrav ekipim, Damir.

olif
24.08.2012., 22:37
http://www.ab-system.hk/index.php?route=product/product&product_id=61
Gore piše da bi prva opcija za spajanje na PC bila USB, pa tek onda druge. To je u praksi i najbolje, jer tako se najizravnije (vulgaris objašnjenje) dobija informacija sa harda, te se ne koriste izlazi iz zvučne (kojih obično nema svih vrsta).
Za spajanje na integrirano pojačalo (ili predpojačalo) bi bilo najbolje koristiti anlogni spoj. Zapravo, rijetko koje pojačalo i ima neku drugu vrstu, osim linijskih, analognih RCA ulaza.
Za spajanje na AV receiver treba u praksi isproobati, da li je bolji Coax spoj (moja iskustva su da jeste), od optičkog Toslinka.
Znači, svakako isprobati sve dostupne vrste spajanja, jer ćeš jedino tako znati koje ti najbolje odgovara; vezano uz samu kvalitetu Input/Output ulaza DAC-a i kvalitete/vrste kabela kojima raspolažeš.

grinccaffe
25.08.2012., 08:29
Da, kao prvu opciju preporuča USB ulaz ali isto tako u kasnijem opisu kaže da prima signal samo do 96k (USB in 16 - 24bit/ 44.1k - 96k ) dok digitalni ulazi primaju do 192k. Zato sam u nedounici šta je najbolje (PC zvučna ima i Optic i Coax izlaze).
Ne znam da li je to važno ali napominjem da je PC spojen sa HDMI kabelom na AVR Onkyo 508.
Nadalje me muči, ako se koaxijalcem (Audioquest) spojim s PC-a na DAC, što će biti izvor zvuka???
PC zvučna kartica ili zvučna kartica u vanjskom DAC-u (ovo mi je važno radi slušalica)???
Ili će na kraju sav signal obrađivati Onkyo s obzirom da će vanjski DAC biti digitalno spojen na njegov audio ulaz???
Za mene je sve to prilično zamršeno.
Pozdrav

olif
25.08.2012., 10:02
Ako misliš skidati i HIres zapise veće od 96 KHz, onda svakako treba isprobati i druge Coax/Optic ulaze DAC-a. Večina DAC-ova ima USB ulaz samo do 96 KHZ, znači ide CD RedBook 44,1 i 24/96 KHz sampling. Možda (samo možda) jedini problem kod Coax/Optic veze bi bio taj što se tu ne zaobilazi zvučna PC-a, koji radi vlastiti Clock zapisa, pa bi se onda mogao javiti mali vremenski Jitter ako vanjski DAC nije asinkroni (radi vlastiti,nezavisni clock)
Ako je PC spojen sa HDMI na AVR, zvuk ide preko zvučne PC-a. Ako spojiš PC>DAC sa Coax, onda će izvor zvuka biti DAC, tj. onaj njegov izlaz koji ćeš koristiti selektorom na DAC-u. Npr. PC>DAC>Analog Out>Preamp; PC>DAC>Coax Out>AVR; PC>DAC>Optic Out>AVR.
Ja npr. imam PC spojen sa HDMI, ali drito na TV (ne na AVR), samo za sliku PC-a, kada koristim bežični miš i tipkovnicu za traženje glazbe. Kako nemam vanjski DAC, koristim kvalitetnu zvučnu u PC-u, koja je analogno (RCA, crven/bijel) spojena na preamp; samo za mjuzu. Zvuk i slika filmova ide preko DVD-a na AVR.
Budući da je tvoj DAC i Headpreamp, vjerojatno je za slušalice najbolji/najkvalitetniji njegov izlaz (od onog u AVR-u, preampu i sl.)
Dobro si primjetio, da ako spojiš DAC na digitalni ulaz AVR-a, onda će on biti zadnji DAC i napraviti DA pretvorbu. Vjerojatno to neće napraviti bolje od externog DAC-a, pa to treba isprobati, tako da spojiš PC>DAC>Analog Out>AVR TV/CD analog In i usporediš to sa PC>DAC>Coax Out>AVR Coax IN.
Sve se svodi na to da nabaviš sve vrste kabela i isprobaš sve konekcije, jer je to jedini način da čuješ koji je spoj najbolji.
Edit:
Kod kabela gledaj da budu što kraći i solidne kvalitete. Sutra ćemo kod kolege koji ima onaj gore HTR II+ DAC isprobavati dva nova USB kabela (krači su, a jedan je AudioQuest), pa ako bude koja razlika u zvuku, napisati ću nešto o tome.

olif
25.08.2012., 18:16
Kad smo već kod spajanja PC-a s ostlim uređajima i ja sam danas promijenio jedan kabel. Našao sam baš pravo "ugodno sviježe" vrijeme za to :cerek:.
Interna zvučna PC-a (M Audio audophile) je bila spojena RCA analogno, sa interkonektom dugim cca 2 m na predpojačalo. Razlog je što je škatula PC-a (mini Pro) bila malo dalje, u radnom stolu pokraj sustava.
Sada sam je približio, stavio na parket, pa na špera višeslojnu bazu (koja leži na tri kuglice u podlošlkama).Dakle, (ako je to bitno) stabilnost i utjecaj na vibracije i sl. je sad još bolje.
Glavna promjena je da sam zamijeniio onaj 2m interkonekt (to su u stvari bila 2 DIY Coax kabela za zvuk/sliku kada sam uspoređivao to i HDMI na vezi AVR>TV). Ja sam ih bio privremeno pretvorio u R/L RCA interkonekt, samo zbog njihove dužine.
Sada sam stavio DYI RCA interkonekt ( jedan od dva-viška) od 1m.
Naravno, zvuk se poboljšao u cjelini segmenata i sad je takoreći isti kao i preko CD playera (koji je još uvijek primaran izvor zvuka). Prije je CDP davao primjetno bolji zvuk od onog iz PC-a, a sada te razlike skoro da i nema. Moram pričekati kaj budu rekli prijatelji...pogotovu nakon par gemišti...:rofl:
Mislim, preporučujem ljudima što kraće kabele, a sam sam ponekad lijen za to....
Bolji zvuk je lako objašnjiv manjom duljinom kabela i njegovom boljom kvalitetom.

grinccaffe
26.08.2012., 09:48
Ako misliš skidati i HIres zapise veće od 96 KHz, onda svakako treba isprobati i druge Coax/Optic ulaze DAC-a. Večina DAC-ova ima USB ulaz samo do 96 KHZ, znači ide CD RedBook 44,1 i 24/96 KHz sampling. Možda (samo možda) jedini problem kod Coax/Optic veze bi bio taj što se tu ne zaobilazi zvučna PC-a, koji radi vlastiti Clock zapisa, pa bi se onda mogao javiti mali vremenski Jitter ako vanjski DAC nije asinkroni (radi vlastiti,nezavisni clock)
Ako je PC spojen sa HDMI na AVR, zvuk ide preko zvučne PC-a. Ako spojiš PC>DAC sa Coax, onda će izvor zvuka biti DAC, tj. onaj njegov izlaz koji ćeš koristiti selektorom na DAC-u. Npr. PC>DAC>Analog Out>Preamp; PC>DAC>Coax Out>AVR; PC>DAC>Optic Out>AVR.
Ja npr. imam PC spojen sa HDMI, ali drito na TV (ne na AVR), samo za sliku PC-a, kada koristim bežični miš i tipkovnicu za traženje glazbe. Kako nemam vanjski DAC, koristim kvalitetnu zvučnu u PC-u, koja je analogno (RCA, crven/bijel) spojena na preamp; samo za mjuzu. Zvuk i slika filmova ide preko DVD-a na AVR.
Budući da je tvoj DAC i Headpreamp, vjerojatno je za slušalice najbolji/najkvalitetniji njegov izlaz (od onog u AVR-u, preampu i sl.)
Dobro si primjetio, da ako spojiš DAC na digitalni ulaz AVR-a, onda će on biti zadnji DAC i napraviti DA pretvorbu. Vjerojatno to neće napraviti bolje od externog DAC-a, pa to treba isprobati, tako da spojiš PC>DAC>Analog Out>AVR TV/CD analog In i usporediš to sa PC>DAC>Coax Out>AVR Coax IN.
Sve se svodi na to da nabaviš sve vrste kabela i isprobaš sve konekcije, jer je to jedini način da čuješ koji je spoj najbolji.
Edit:
Kod kabela gledaj da budu što kraći i solidne kvalitete. Sutra ćemo kod kolege koji ima onaj gore HTR II+ DAC isprobavati dva nova USB kabela (krači su, a jedan je AudioQuest), pa ako bude koja razlika u zvuku, napisati ću nešto o tome.

Sigurno će biti zapisa većih od 96 KHz pa bih svakako pokušao iskoristiti digitalni koaksijalni ulaz (192 KHz) u DAC. Ali tu se vračamo na ono bitno pitanje što je izvor zvuka (PC zvučna ili zvučna u vanjskom DAC-u)???
Na više postova sam pročitao da se u Biosu (nemam pojma kaj to je niti kako se to radi) može podesiti da se PC zvučna imobilizira-zaobilazi te da svu funkciju preuzima vanjski DAC. To bi bilo super ako je to izvedivo.
Na taj način bi dobio najkvalitetniji izlazni signal za slušalice i predpojačalo (RCA analog interkonekt).
Na drugi digitalni optički ulaz u DAC ide Squeesebox Clasic čij izlazni signal putem istog RCA interkonekta ide na predpojačalo. Time bi STEREO sekcija bila završena.
A sad na HT :)
Sad mi već puca glava od razmišljanja i kombinatorike o mogućim opcijama spajanja. Morat ču o tome drugi put. Za sad toliko da ne opteretim post pre dugim tekstom.
Pozdrav ekipi.

olif
26.08.2012., 13:16
Pa, kod tebe je izvor zvuka PC + vanjski DAC !
To dvoje (Transport/DAC) je nedjeljivo i po nekom Hifi pojmovniku spada u izvor zvuka (isto kao i CDP, Gramofon, PC-sa svojim DAC-om zvučne, Media player, Media server, DVD player...)
Izvor zvuka se kod tebe ( kao i kod CD playera) sastoji od transporta (PC t.j njegov Hard disk i potrebna digitalija)) koji prenosi digitalni zapis u vanjski Digitalno Analogni Convertor (DAC), koji to pretvori u analogni signal, za prihvat u stereo predpojačalo (ili integrirac).
Kada je veza PC>DAC preko USB-a, zaobilazi se zvučna u PC-u. Kada je Coax veza , onda jedan dio posla odradi i zvučna u PC-u (clock signala npr.), pa se mogu (velikom večinom ih nema uopće) javiti problemi s Jitterom. Ali opet konverziju u analogni signal odradi vanjski DAC.
Uvo ukratko o tome što je BIOS:
http://hr.wikipedia.org/wiki/BIOS
Nisam probao podešavati zaobilaženje zvućne PC-a (nisam to trebao), ali sam isprobao Coax izlaz iz svoje zvučne PC-a na vanjski DAC (Cambridge Audio DacMagic) i nije bilo nikakvih problema (nije bilo vremenskog kašnjenja: Jittera i sl.). Sviralo je kvalitetno i bez problema.
Vidjet češ, kada dobiješ sve komponente i malo se poigraš sa svim vrstama spajanja, sve će vrlo brzo sjesti u glavi na svoje mjesto. Pače, bilo bi dobro da svoja iskustva i zapažanja onda podijeliš s nama na forumu.
Samo naprijed i ne usrtučavaj se pitati bilo što.
Znaš kako se kaže: "Nema glupih pitanja, već samo glupih odgovora !" :cerek:

grinccaffe
26.08.2012., 14:44
Olif, puno hvala na iscrpnom i ohrabrujućem tekstu.
Vjerujem da sam pokopćao sve (STEREO sekcija). Sada (kad mi sve dođe) je sve na isprobavanju svih opcija spajanja počevši sa dig. coax. u DAC kako bi mogao konzumirati i proslijediti zapis od 192 KHz (u nadi da neče biti popratnih smetnji).
Kad budem gotov, javim se sa utiscima.
Hvala i pozdrav.

olif
27.08.2012., 10:25
USB kabeli ( PC>DAC); Razlike u zvuku:
Kao što i najavih, jučer smo kod kolege isprobavali tri USB kabela za povezivanje Laptopa i vanjskog DAC-a.
Sustav se sastojao od cijevnog integriranog pojačala (Cayin), dvosistemskih samostoječih zvučnika (Audio Epilog; Issa), Zvučnički je bio Nordost Blu Heaven, interkonekt Nordost Baldur, strujaš IsoTek, sa Fuurutech konektorima (moj DIY uradak za kolegu).
Naravno, razlika u zvuku USB kabela je bilo !!!
Prvo smo probali sasvim nov (neusviran, 75 cm) AudioQuest USB kabel ( >300 kn). Vrlo otvoren, dinamičan zvuk. S malo nedorečenim višim srednjetonskim spektrom, ali pun, dubok i sa solidnom pozornicom. Kolega koji ima najviše iskustva s kabelima, kaže da će se usviravanjem on samo poboljšati.
Nakon toga smo probali neki Lanuco (ako sam dobro zapamtio). Isti je bio tvornički uz jedan DAC, ali skraćen sa 3 na 1 metar i skračen bolje zvuči. On je bio malo dorečeniji u srednjim višim tonovima, malo uravnoteženiji u cijelom spektru, ali s malo manje punoće i možda manje dinamike.
Zadnji je bio neki HP (1m), koji je bio solidan, ali najmanje uvjerljiv od sva tri kabela. Bio je dosta čvrst u zvuku, ali malo stisnutiji i plići u donjem spekru.
Nećemo sad elaborirati da kroz svaki kabel prolazi neka vrsta električnog signala (različitih napona, oblika i ustroja) i da svaki ima svoja električka svojstva i unosi neke neželjene parametre.
Tu je i naravno napajanje za vanjski DAC, koje isto ide kroz taj USB kabel...puno je tu parametara koji mogu utjecati na zvuk....
Razlike su bile čujne i samo su potvrdile saznanja i nekih drugih kolega sa sličnim iskustvima.

S0nic
27.08.2012., 17:29
ekipa molio bi hitno za savjet

imam samostojeće boyin zvučnike i sub nije neka kvaliteta ali nije mi toliko ni bitno , imam mede8er multimediju sa koje vrtim ripove na lcd tv i sad bi htio kupiti neki recimo yamaha reciever koji ima hdmi , centralni zvucnik i zadnja dva zvucnika, dajte neke savjete nista skupo moze i polovno dobro ocuvano ...

http://www.audioreview.com/cat/amplification/a-v-receivers/yamaha/rx-v800/prd_125000_2718crx.aspx

sta mislite o ovoj yamahi 1900kn je cijena ok i jeli dobar reciever

olif
27.08.2012., 18:14
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/boyin-surround-centralni-zvucnik-oglas-3747574
Imaš tu gore Boyin, ali se može za malo više love naći i bolje. Proguglaj malo po njuškalu (sporo je trenutno)...
Ona Yamaha koju si linkao nema HDMI....
Ovaj ima, a osobno mi je Onkyo draži, mada je u tom segmentu sve dosta slično:
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/onkyo-av-reciver-oglas-5522505

S0nic
27.08.2012., 18:33
hvala za reciever ima ih još budem sad poslao par linkova ali nisi me za zvučnike shvatio ja imam boyin samostojeće i sub , treba mi zadnji i centralni ali ne od boyina nego neka bolja marka bilo šta za centar bi dao malo više ;)

olif
27.08.2012., 18:54
Shvatio sam ja tebe...uglavnom...
...ali bih ja prvo izdvojio lovu za druge, bolje front zvučnike !
Oni su najvažniji od svih, pogotovu od surround zvučnika, jer prezentiraju največi dio zvučnog spektra u HT-u, a u pravoj stereo glazbi sviraju samo oni.
Znači, prvo bolji frontovi, pa onda mic po mic centralni, pa surround, kad se skupi lova. Naravno i dobar rabljeni AV receiver. Možeš ove Boyin staviti (ako stanu bočno, ili iza; da ti budu surround...).
Dobra soba, front zvučnici, amplifikacija, izvor, a onda idemo dalje po nekoj ljestvici važnosti.

S0nic
27.08.2012., 19:07
evo par recievera i zvucnika sa njuskala pa recite sat mi je najbolje kupiti s obzirom da imam lcd i multimediju koja ide na hdmi gledam 720 i 1080p ripove

RECIEVERI
marantz
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/marantz-sa7001-oglas-5759143

marantz
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/marantz-sr-5001-oglas-5124894

marantz
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/marantz-sr3001-oglas-4420920

marantz
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/marantz-reciever-sr-5300-oglas-5687309

YAMAHA
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/yamaha-receiver-rx-v657-oglas-3118049

http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/yamaha-receiver-htr-6130-oglas-4113892

SONY
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/receiver-oglas-4118964

centralni

celestion
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/centralni-zvucnik-celestion-f48c-oglas-5475577

http://www.njuskalo.hr/zvucnici/jamo-centar-e-8cen-2-oglas-5656230

http://www.njuskalo.hr/zvucnici/jamo-centar-6000-moze-zamjena-skuplje-uredaje-oglas-4499061

http://www.njuskalo.hr/zvucnici/jamo-kucno-kino-oglas-1826903

ovaj mi ne pari loš izvor
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/klipsch-rc-52-reference-serija-ii-oglas-5282986

zadnji
http://www.njuskalo.hr/zvucne-kutije/mission-m70-oglas-5782934

Shvatio sam ja tebe...uglavnom...
...ali bih ja prvo izdvojio lovu za druge, bolje front zvučnike !
Oni su najvažniji od svih, pogotovu od surround zvučnika, jer prezentiraju največi dio zvučnog spektra u HT-u, a u pravoj stereo glazbi sviraju samo oni.
Znači, prvo bolji frontovi, pa onda mic po mic centralni, pa surround, kad se skupi lova. Naravno i dobar rabljeni AV receiver. Možeš ove Boyin staviti (ako stanu bočno, ili iza; da ti budu surround...).
Dobra soba, front zvučnici, amplifikacija, izvor, a onda idemo dalje po nekoj ljestvici važnosti.

sad je tu šta je , ako ne budem zadovoljan lako ću promjeniti prednje , evo poslao sam sta sam nasao na njuskalu ako imas nesto bolje sta nisam vidio slobodno predloži , gore su ti linkovi

olif
27.08.2012., 20:17
Od svih Marantz Av receivera; nijedan !. To su stariji modeli i koliko sam na brzinu vidio ni jedan nema HDMi, a prvi u linku je CD/SACD player !
Yamha; prvi (V657) ne, jer nema HDMI, drugi Yamaha( HTR-6130) da.
Sony Ne jer je prema Yamahi i onom Onkyo koji sam predložio skoro upola lakša stvarčica itd...
Od centralnih; Oni skuplji Jamo da (900kn), a Klipsh svakako !
Možda najbolji izbor od svega što si našao (cijena /zvuk) su oba Miision stražnji ! Pogotovu te starije serije. Kladim se da ako ih spojiš kao frontove da će u nekim segmentima nadsvirati tvoje sadašnje zvučnike. Detalji, rezolutnost, dinamika, srednnji i visoki spektat, timbar... jedino će tvoji biti (od m72 ii ne baš puno) dublji u basu, al taj bas neće biti toliko definiran, kontroliran kao kod tih "malaca".
Malo ću pogledati i ja na njuškalu, pa javim kad nađem vremena...

S0nic
27.08.2012., 21:12
našao nešto na njuskalu pa dajte savjet please

RECIEVERI
marantz
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/marantz-sa7001-oglas-5759143

marantz
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/marantz-sr-5001-oglas-5124894

marantz
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/marantz-sr3001-oglas-4420920

marantz
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/marantz-reciever-sr-5300-oglas-5687309

denon
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/multichannel-receiver-denon-avr-2307-oglas-5475188

http://www.njuskalo.hr/zvucnici/tannoy-mercury-m1-oglas-4855507

YAMAHA
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/yamaha-receiver-rx-v657-oglas-3118049

http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/yamaha-receiver-htr-6130-oglas-4113892

SONY
http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/receiver-oglas-4118964

centralni

tannoy
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/tannoy-mercury-mc-front-center-oglas-5065920

celestion
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/centralni-zvucnik-celestion-f48c-oglas-5475577

http://www.njuskalo.hr/zvucnici/jamo-centar-e-8cen-2-oglas-5656230

http://www.njuskalo.hr/zvucnici/jamo-centar-6000-moze-zamjena-skuplje-uredaje-oglas-4499061

http://www.njuskalo.hr/zvucnici/jamo-kucno-kino-oglas-1826903

ovaj mi ne pari loš izvor
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/klipsch-rc-52-reference-serija-ii-oglas-5282986

zadnji
http://www.njuskalo.hr/zvucne-kutije/mission-m70-oglas-5782934

olif
27.08.2012., 21:41
http://www.audiofil.net/oglasnik/viewad.asp?id=502858114561724
Ovaj je dobar, al malo skuplji, a može i onaj Denon koji si linkao gore..
http://www.audiofil.net/oglasnik/viewad.asp?id=502866784941757
http://www.audiofil.net/oglasnik/viewad.asp?id=502861845771749
A ova dva gore bi isto bili solidni stražniji...

S0nic
28.08.2012., 02:39
http://www.audiofil.net/oglasnik/viewad.asp?id=502858114561724
Ovaj je dobar, al malo skuplji, a može i onaj Denon koji si linkao gore..
http://www.audiofil.net/oglasnik/viewad.asp?id=502866784941757
http://www.audiofil.net/oglasnik/viewad.asp?id=502861845771749
A ova dva gore bi isto bili solidni stražniji...

MORDAUNT 902i sam našao za 650 kn uzimam ako nije prodano a onda bi logično bilo da od njih uzmem i centar koji od ova dva preporučaš

http://www.njuskalo.hr/zvucnici/zvucnici-mordaunt-short-ms-304-silver-oglas-4235384

http://www.njuskalo.hr/zvucnici/mordaunt-short-ms905c-avant-oglas-5051538

psps
28.08.2012., 06:02
USB kabeli ( PC>DAC); Razlike u zvuku:
Kao što i najavih, jučer smo kod kolege isprobavali tri USB kabela za povezivanje Laptopa i vanjskog DAC-a.
Sustav se sastojao od cijevnog integriranog pojačala (Cayin), dvosistemskih samostoječih zvučnika (Audio Epilog; Issa), Zvučnički je bio Nordost Blu Heaven, interkonekt Nordost Baldur, strujaš IsoTek, sa Fuurutech konektorima (moj DIY uradak za kolegu).
Naravno, razlika u zvuku USB kabela je bilo !!!
Prvo smo probali sasvim nov (neusviran, 75 cm) AudioQuest USB kabel ( >300 kn). Vrlo otvoren, dinamičan zvuk. S malo nedorečenim višim srednjetonskim spektrom, ali pun, dubok i sa solidnom pozornicom. Kolega koji ima najviše iskustva s kabelima, kaže da će se usviravanjem on samo poboljšati.
Nakon toga smo probali neki Lanuco (ako sam dobro zapamtio). Isti je bio tvornički uz jedan DAC, ali skraćen sa 3 na 1 metar i skračen bolje zvuči. On je bio malo dorečeniji u srednjim višim tonovima, malo uravnoteženiji u cijelom spektru, ali s malo manje punoće i možda manje dinamike.
Zadnji je bio neki HP (1m), koji je bio solidan, ali najmanje uvjerljiv od sva tri kabela. Bio je dosta čvrst u zvuku, ali malo stisnutiji i plići u donjem spekru.
Nećemo sad elaborirati da kroz svaki kabel prolazi neka vrsta električnog signala (različitih napona, oblika i ustroja) i da svaki ima svoja električka svojstva i unosi neke neželjene parametre.
Tu je i naravno napajanje za vanjski DAC, koje isto ide kroz taj USB kabel...puno je tu parametara koji mogu utjecati na zvuk....
Razlike su bile čujne i samo su potvrdile saznanja i nekih drugih kolega sa sličnim iskustvima.

Hmm, i ja bio prisutan na testiranju usb kabela o kojem Olif pise, al nisam cuo nikakvu razliku i uvjerio se da su to ipak samo nule i jedinice, a onima koji ipak cuju razlike rekao bi da su zabrijali i da se radi samo o placebo efektu. A o kolegi koji je dao >300 kn za Audioquest usb kabel ne bi nista lose jer mi je dobar frend i stvarno super lik, mada bi najradije :503:.

olif
28.08.2012., 06:34
@SOnic,
Ako već Mordanut Short centar, onda veći MS905C...
Ne moraju svi u sustavu biti iste firme. Ovaj Monitor Audio mi je uvjerljiviji:
http://www.njuskalo.hr/zvucnici/monitor-audio-bronze-center-oglas-2398070
@psps,
Dobraaaa !:lol:
Naravno da su to sve samo nule i jedinice i placebo efekt ! Sam ti prije slušanja rekel da neće biti razlike! Ali ja u duhu recenzijsko testnih kerefeki moram napisati da je bilo relevantnih i čujnih timbralnospektralnih odstupanja....
Možda bi i čuli neku razliku da je pijaća bila kak treba... :cerek:

psps
28.08.2012., 09:38
@psps,
Dobraaaa !:lol:
Naravno da su to sve samo nule i jedinice i placebo efekt ! Sam ti prije slušanja rekel da neće biti razlike! Ali ja u duhu recenzijsko testnih kerefeki moram napisati da je bilo relevantnih i čujnih timbralnospektralnih odstupanja....
Možda bi i čuli neku razliku da je pijaća bila kak treba... :cerek:

I dobro da cuga nije bila kak treba. Da je bila nadudali bi se i svi bi pricali o nekim izmisljenim razlikama medju usb zicama i kako treba kupiti audiofilske posrebrene usb kabele sa cistocom bakra od minimum 99,9999999%. Dajte nejte. :504:

cjphonehome
28.08.2012., 16:48
pozdrav, zanima me što mislite o ovoj liniji:

http://www.ronis.hr/lg/621/micro-linija-lg-xa66/XA66/

ne tražim nešto previše, ovo mi je prva linija, želim da bude dobar zvuk za guštanje glazbe, kasnije se možda odlučim na neke jače kombinacije.

P.S. isplati li se dodati još 200injak kn za http://www.ronis.hr/lg/621/mikro-hi-fi-linija-lg-xb66/XB66/ ?

(max 1000kn, bilo bi poželjno ako ima nečeg solidnog ispod te cifre)

olif
28.08.2012., 17:40
Meni osobno Philipsove djeluju uvjerljivije. Ne treba očekivati previše rezolutan zvuk, s obzirom na cijenu.
http://www.ronis.hr/philips/582/2

cjphonehome
28.08.2012., 20:30
hvala, a po čemu philips, čisto da se orijentiram?

ionako zasad želim prijeći na nešto bolje od laptopa i logitechovih zvučnika :/

S0nic
28.08.2012., 21:14
Olif hvala na pomoci sve sam kupio kad slozim sve javim ovdje sta sam uzeo, imas kakav savjet za kablove nesto 10 etak kn metar

olif
28.08.2012., 21:19
@cjphone...;
Pa , LG napreduje, ali Philips ipak tu ima malo više iskustvai neke mu linije imaju bolje ocjene.. Mada recenzije treba shvatiti uvjetno (glede zvuka).
http://www.testberichte.de/audio-hifi/2682/kompaktanlagen-2.html
Ali je u tom rangu cijene to sve ; tu negdje..
@Sonic,
Što si sve kupio !???
Misliš li na zvučničke kabele ?
http://www.ronis.hr/kablovi-za-zvucnike/674/3/
http://www.dacco.hr/shop/kateg/zvucnicki_231/
http://www.komteh.hr/audio.php?op=kat&kat=50&l=1

S0nic
29.08.2012., 02:28
da koje zvučničke da uzmem , mozda ove supra classic ili ima nešto bolje za te novce iako sumnjam...sutra ti napišem sve točno šta sam uzeo i daj mi ako znaš osim http://www.dacco.hr/ gdje mogu naći zidni stalak za centralni zvučnik

olif
29.08.2012., 10:13
Može Supra Classic (1,6 mm2, 10 kn) za stražnje zvučnike. Za centralni (i frontove) bi mogli i deblji (2,5 mm Classic). Debljina tu toliko nije uvjet, već kvaliteta. A za njih se mogu uzeti i neki jeftiniji AudioQuest:
http://www.ekran-avc.hr/hi-fi/kablovi-hi-fi.html?b_hifi_cable_type=488&b_length=461&manufacturer=184
Zidne stalke imaš i tu:
http://www.ronis.hr/zidni-nosaci-za-zvucnike/337/
http://www.hama.hr/hr/hifi_tv_i_kucna_kina/nosaci_za_zvucnike-6600
http://www.protis.hr/products/index/nosaci/66
Bananice ne moraš koristiti, jer je jeftinije (i bolje, mada manje praktično, ako se češće nešto preštekava), golu žicu uvrnuti u utore zvučnika i amplifikacije.

S0nic
29.08.2012., 14:16
Olif , reciever sam našao pioneer vsx 521 k točno ima funkcije koje sam htio, cijena je u ronisa i online trgovinama oko 2300kn a momak na njuskalu ima jedno 20etak proizvoda hi-fi tehnike novo sa garancijom i sve mu je minimalno 1000kn ispod cijene tako je i ovaj reciever mi prodao za 1300kn :p :mig:

http://i7.photobucket.com/albums/y266/DalmatinacST/pioneer_vsx_521_k.jpg

sony ss b2ed uk -svaki ima cca 6kg-a sam nasao na njuskalu očuvani kao novi 700kn ,za zadnje zvučnike evo i recenzije

http://www.gramophone.net/Issue/Page/January%202003/109/797147/Sony+SSB2ED

http://i7.photobucket.com/albums/y266/DalmatinacST/sony.jpg

http://i7.photobucket.com/albums/y266/DalmatinacST/dali-1.jpg

a za centar se javio kolega sa foruma i ponudio Dali Suite c0.7 tezine 9kg cijena 700kn

na sve to mi ide cca 300kn poštarine , super sam zadovoljan mislim da će ovo sve skupa zvučati sasvim solidno, za sad je to to , uzeti ću još stalak za centar i kabele , zadnje stalke ću sam napaviti već imam materijal u dogledno vrijeme ću promjeniti one boyine i sub ali isključivo ako ne budu dobro zvučali kad sve spojima iako ne vjerujem prednji imaju 32kg jeste boyin ali nije loše uopće zvučao prije dok sam ga koristio

STALKE SAM gledao i samo valjaju ovu od 300kn u ronisa ali oni idu naprijed 2cm preko zvučnika a ovi ostali se mora bušiti zvučnik ali to ne dolazi u obzir

olif
29.08.2012., 15:47
Receiver je sasvim ok, s obzirom na cijenu. Važno je da ima HDMI konekciju, Automatsku kalibraciju; mislim da ima i Audio Return (za zvuk AVR>TV>AVR dvosmjerno, samo s jednim HDMI). Možda s nešto manje dinamike (po recenziji, ali ne mora niš značiti..), ali sasvim ok.
http://www.whathifi.com/review/pioneer-vsx-521
http://www.testfreaks.com/a-v-receivers/pioneer-vsx-521/
Zadnji zvučnici su nešto kao "British Design" i sasvim su ok za surround. Jedino bi im osjetljivost (86 dB) mogla biti veća (bliže 90 dB).
Centralni zvučnik (koji je puno važniji od stražnjih), je uvjerljve građe, iz cijenjene Firme, dobre osjetljivosti (90 dB) i on će s lakočom iznijeti govorne zvukove i sve one koji se događaju u centru radnje.

S0nic
29.08.2012., 16:17
znači dobro sam odabrao ;) .... zadovoljan sam i ja i to sve za 3000kn a samo reciever da sam kupovao u trgovini bi dao do 2500kn sigurno ;)... jedino se mislim za centralnii zvucnik stalak , onaj iz ronisa je najbolji jer nedolazi u obzir da busim zvucnik

olif
29.08.2012., 16:40
Za tu cijenu si stvarno solidno odabrao !
Ja npr. imam centralni na polici za TV (rack), a na njemu je LCD. Slučajno je stalak LCD-a iste dužine ko gornja stanica zvučnika, a da i nije, ne bi bilo važno. Naime, to je idealna visina centralnog (visina očiju/ušiju) u kojoj je prezentnost zvuka najbolja. Ti imaš Tv na zidu ?
Ako ne ide tako, kao kod mene, onda je dobro uzeti kvalitetan nosač (ili ga dati izraditi). Naravno, ne staviti centralni previsoko !
Nek nosač bude što veče mase i od materijala koji ne rezonira previše.
Za surround zvučnike bi bilo najbolje da su bočno (lijevo/desno) od mjesta slušanja. Eventualno da su blago zakošeni (po potrebi) prema slušaću (kut ovisi o tome da li su malo ispred ili malo iza slušaća).
Frontovi nek budu međusobno razmaknuti od cca. 1,8 do 2,2 m (ovisno od centralnog mjesta slušanja). Malo ih zaokrenuti prema unutra, te se svaki može malo (reguacija podloškama, šiljcima) malo nagnuti unatrag (stojni valovi i sl.). Svim tim položajima se može malo poigrati, ako ima mjesta (i ako žena dozvoli :lol:).
Automatskom kalibracijom (equalizacija) mikrofonom, koju ima Pioneer, će se jačina glasnoće svakog pojedinog zvučnika (u dB) automatski podesiti u odnosu na centralne položaje. Naravno, ako je potrebno, može se još i ručno malo doraditi, ako tvoje uho to traži.

S0nic
29.08.2012., 17:09
cijena svega je 2700kn , 3000 kn je sa poštarinom :mig: .... sta se tiče stalka ima lijepu stalazu za cijelu liniju na dnu mi je sub gore izna na iducoj ladici je reciever i dvd a na vrhu imam ladicu za centralni zvučnik ali je nažalost ona prekratka za ovaj zvučnik :( mogao sam kupiti i drugi zvučnik ali ovaj je dali odličan i nisam htio lošiji centralni jer ne može stati u vitrinu , problem nastaje jer mi na vrhu vitrine stoji lcd tv a centralni mogu ubaciti tek iznad njega ili dizati tv na centralni zvučnik ali onda bi mi ekran bio previsok ,tu mi je jedini problem za sve ostalo sam riješio mjesto jedino centralni hebe :504:

S0nic
31.08.2012., 21:07
kako ste riješili da zadnji zvučnici ne padnu sa stalaka , malo mi idu preko stalka zadnji , šta staviti ispod njih? ja sam mislio uzeti čičak traku i preći oko zvučnik i stalka?

olif
31.08.2012., 22:35
Stalak i je uglavnom manjih dimenzija od donje stranice kabineta zvučnika.
To se fiksira sa 4 kuglice (na uglove) trajno elastičnog kita (tzv. Blue Tack). Ima ga u knjižarama i sl.

S0nic
01.09.2012., 19:39
dali drzi cvrsto ili se mora ipak pazit da se ne gurne

olif
02.09.2012., 08:11
Blu Tack (http://www.officeworks.com.au/retail/products/Office-Supplies/Retail-Supplies/Home-and-Wall-Adhesives/BO060968)držii čvrsto i horizontalno guranje ga ne pomiće. Ako želiš skinuti zvučnik sa stalka, mora se baš primiti ispod i dosta snažno podići. Onda se čuje onaj onaj zvuk odvajanja. Kit je različen, pa ga opet oblikuješ u kuglicu (veličine večeg zrna graška) i opet koristiš. Namjena mu je da drži kabinet, ali i da dobrim prianjanjem stvara kompaktnu cjelinu, otklanjajuči neželjene vibracije i sl.
http://www.amazon.co.uk/Bostik-Blu-Tack-Handy/dp/B0001OZI70
Možeš ga staviti i ispod dodirnih površina kabineta i zidnog stalka za centralni...dapače....
Valjda ga ima negdje kod nas, jer je cijena stvarno premala za naručiti i poštarina je puno veća od nje...

DeeJay Dee
02.09.2012., 21:48
kaj je uhu-ov patafix sličan blu tacku? :misli: imam tog patafixa doma, i črnog i belog, pa čist da znam jel bi mogel poslužit ak za kaj takvoga zatreba, ili ipak ne.. :zubo::kava:

olif
02.09.2012., 21:57
Čul sam da ima neki UHU, sličan Blu Tacku, ali pazi da ne bu prejaki, pa ti odere furnir/foliju sa kabineta.....:cerek:
Ako napraviš kuglicu od toga, ako ne stvrdnjava i nije odmah ljepljiv previše...onda može.

DeeJay Dee
02.09.2012., 22:03
aha, da, i mislim si baš za ovaj prejaki dio :rofl:

naime kaj, otkad sam s rondovim stalcima dobil i "to nekaj" (valda blu tack :misli:) i del ispod mojih bowersa na stalke, otad to ne mrda "ni mrtvo" :lol: moš ga jebat, al ja više zvulje nemrem skinut, to tak drži... :( mislim, ni ne trebam nikam kaj skidat, al čisto ak bu kad zatrebalo, a ono - a-a. njet. ne ide. :zubo:

olif
02.09.2012., 22:12
Pa, uvijek možeš na revers (u Obiju npr.) uzeti nekaj ovakvoghttp://www.bricostore.hr/58376-814-large/powerplus-eki-za-razbijanje-1400w.jpg
:lol:
Mora to ići dole; samo treba primjeniti kontroliranu, "podiznorivajuću" silu. Staneš na donji dio stalka, i probaš malo mrdati lijevo, desno, pa ga onda nadići...mislim, kabinet sa stalka...:rofl:

DeeJay Dee
02.09.2012., 23:21
:rofl:

mda, probal sam bil davno sve to tak pa niš, a jače se bojal zbog furnira.. :o

skimyou
05.09.2012., 15:12
dobar dan svima!
Bicu kratak. Trazim neke zvucnike za kucu, dnevna soba 20-tak kvadrata, da mogu da zakacim na AV risiver, preko kojeg bi isao i DVD opleyer, da se slusa muzika i gledaju filmovi. Volim dobar zvuk, da moze cak ponekad i da se dobro pojaca pa sam dugo razmisljao sta da uzmem. Mnogi mi preporucuju da kupim DVD kino, ali ne bih...
E sada, dosao sam na jednu ideju - ponudu: Dva zvucnika Kenwood LS 9070 stojeci, dva zadnja LS 7070, i jedan centralni, da uparim sa nekim Pioneer (ili Yamaha) AV risiverom, ili da se opredijelim za neke Sony Zvucnike, drvene takodje, sistem 2 prednja, 2 zadna i centralni, sa nekim AV risiverom. Ne znam kakvo je iskustvo i da li neko ima sa Kenwood zvucnicima, posebno ovim modelom koji sam pomenuo.

Hvala vam