PDA

View Full Version : Maltezer

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Pimpinell@
03.02.2011., 18:45
pa dva posta iznad ti je popis uzgajivača

Aleera
03.02.2011., 19:23
Pa dobro, zašto ih ne kastriraš ??
Čemu ta patnja osim ako ne uzgajaš?

Zato što želim da moja curica jednog dana ima svoje bebaće .
A suprug ne želi ni čuti da njegov " medo " ostane bez jajca :D
Citiram supruga " Ako ćeš medi jajca na panj , onda možeš komotno i moja ..a to nema šanse :lol:"
No dobro što je tu je , ionako se to ne dešava svaki mjesec , već svakih 6/7 mjeseci pa se nekako izgura .
Samo sam ženi htjela napisati što ju čeka ako donese kući ženku a ima doma već jednog muškog psa .

nina.zf hvala na savjetu , pogledat ću u pet shopu za taj spray

Helpaj<3
03.02.2011., 20:00
Zato što želim da moja curica jednog dana ima svoje bebaće .

Kolko ti godina ima pesica,planiras otvoriti uzgajavacnicu ?:D

Smartie
03.02.2011., 22:23
Kolko ti godina ima pesica,planiras otvoriti uzgajavacnicu ?:D

Pa na mora osnovati uzgajivačnicu da bi imala leglo :rolleyes: Ali bi trebala napraviti sve što treba - uzgojna, bla bla bla...

nina.zf
04.02.2011., 09:41
da li znate ima li koji uzgajivac maltezera blizu Dubrovnika,mom malenom sam obecala, al nikako da pronadem,aj nekako mi je prihvatljivo i do Zadra pa ak neko zna dal mi moze javit

U Zadru tj. otoku Ugljanu (Preko) je uzgajivačnica Stella di Zara, no inače nije problem dogovora oko dostave (ili barem na pola puta ili na koji drugi način) i kod udaljenijih uzgajivača. Sve je stvar dogovora. I dobre volje. :)

nina.zf
04.02.2011., 09:48
Pa na mora osnovati uzgajivačnicu da bi imala leglo :rolleyes: Ali bi trebala napraviti sve što treba - uzgojna, bla bla bla...

Točno, za kontrolirani uzgoj (onaj kod kojih pas dobiva rodovnicu) treba obaviti uzgojni pregled (gdje psa mjere i premjeravaju, pregledavaju i utvrđuju da li je svojim karakteristikama i izgledom u okvirima standarda) na kojem se dobiva ocjena i dozvola za uzgoj (ako je sa psom sve u redu tj. ako je u standardu).
Otvaranje uzgajivačnice nije nimalo komplicirano (obavlja se preko HKS-a, koji se onda usklađuje sa FCI jem) i onda svi psići imaju "prezime". Ukupan broj slova imena psića (zajedno sa nazivom uzgajivačnice, željenim imenom i razmacima) ne smije prelaziti 30 znakova.

cincili.mincili
04.02.2011., 13:26
Vlasnici i administratori Club Maltezer-a i Baze rodovnica maltezera nisu telepate :rofl: Uvijek objave informacije koje uzgajivaci jave.

Ukupan broj slova imena psića (zajedno sa nazivom uzgajivačnice, željenim imenom i razmacima) ne smije prelaziti 30 znakova.

To je staro pravilo koje se koliko znam promijenilo i vise nema ogranicenja u broju znakova.

U RH ima (trenutno) ravno 12 registriranih uzgajivačnica.

Krivo. Postoje registrirani uzgajivači maltezera koji ne uzgajaju godinama i zato nisu na popisu uzgajivača na Club Maltezer. No možda će ponovo izlagati i uzgajati u budućnosti.
Također postoje uzgajivači drugih pasmina koji imaju npr. jednu maltezericu s kojom su imali leglo.
A postoje i registrirani uzgajivači koji do sad nisu imali niti jedno leglo.

:kava:

sendy051
05.02.2011., 08:21
Moj maltezer ima 16 mjeseci,presretni smo s njim,u dilemi sam samo zbog prehrane.
Hranila sam ga isključivo Royalom,onda sam čitala da nije dobro hraniti ih dehidratom koji sadrži puno žitarica,pa sam prešla na TOTW,i primjetila da to jede s puno većim guštom,što nije bio slučaj sa Royalom.

Čak sam pokušala i sa barfom,ali je svaki put rigao,pa sam odustala.
Ujutro mu dam šačicu TOTWA,popodne mu skuham komadić piletine ili junetine(rižu,mrkvicu ili paštu uredno izbaci iz zdjelice i smaže samo meso),navečer ostatak dehidrata.

Zanima me dali ga ispravno hranim,dali je dobro kombinirati dehidrat i kuhanu hranu? :ne zna:

Čime vi hranite svoje ljubimce i u kojoj količini?

Molim za savjete,svaki je dobrodošao!

Lijepi pozz :)

Helpaj<3
05.02.2011., 08:35

ma znam. Ali me zanimalo :)

Smartie
05.02.2011., 09:18
Moj maltezer ima 16 mjeseci,presretni smo s njim,u dilemi sam samo zbog prehrane.
Hranila sam ga isključivo Royalom,onda sam čitala da nije dobro hraniti ih dehidratom koji sadrži puno žitarica,pa sam prešla na TOTW,i primjetila da to jede s puno većim guštom,što nije bio slučaj sa Royalom.

Čak sam pokušala i sa barfom,ali je svaki put rigao,pa sam odustala.
Ujutro mu dam šačicu TOTWA,popodne mu skuham komadić piletine ili junetine(rižu,mrkvicu ili paštu uredno izbaci iz zdjelice i smaže samo meso),navečer ostatak dehidrata.

Zanima me dali ga ispravno hranim,dali je dobro kombinirati dehidrat i kuhanu hranu? :ne zna:

Čime vi hranite svoje ljubimce i u kojoj količini?

Molim za savjete,svaki je dobrodošao!

Lijepi pozz :)

Ma dobro jede, ne brini se.

Kidm
07.02.2011., 08:07
imam maltezerica skoro dva mjeseca i zaista smo odusevljeni s njim..vec je naucio sjest,dat sapu,obavljat nuzdu vani..zaista je pametan..ali i prgav odnosno inatljiv..problem je kupanje koje je svakih 15 ak dana..on nije po cijele dane u kuci..dosta se setamo kako po gradu tako i po sumi i na zalost brzo se zaprlja i uprasi do te mjere da je nemoguce cesljem proc mu kroz dlaku a da ga se jako ne cupa pa se mora okupat..e sad on kupanje i susenje sve ljepo otrpi ali drugi dan mi se obavezno pokenja na krevet :lol: ..prvi put sam mislila da je slucajno ali to se sad dogada svaki put ..prrobala sam taj dan zatvorit vrata sobe i sve je bilo ok taj dan ali on je to zato nadoknadio sljedeci..i sto da sad radim? :ne zna: ..on je zaista super sto se svega drugog tice ali ta inatljivost ..jest da mu daje jednu posebnu crtu zbog koje ga posebno volimo ali opet ..

nina.zf
07.02.2011., 09:09
To je staro pravilo koje se koliko znam promijenilo i vise nema ogranicenja u broju znakova.

Točno :mig:

Krivo. Postoje registrirani uzgajivači maltezera koji ne uzgajaju godinama i zato nisu na popisu uzgajivača na Club Maltezer. No možda će ponovo izlagati i uzgajati u budućnosti.
Također postoje uzgajivači drugih pasmina koji imaju npr. jednu maltezericu s kojom su imali leglo.
A postoje i registrirani uzgajivači koji do sad nisu imali niti jedno leglo.
:kava:

Moguće, kao npr. oni koji imaju registrirane (ili uopće ne) uzgajivačnice za dr.pasmine (dobermani, njemački ovčari i sl.)
Ovih 12 je, ajmo reć, aktivno :mig:

cincili.mincili
07.02.2011., 18:54
Ovih 12 je, ajmo reć, aktivno :mig:

Zadnjih par godina uzgaja 7 registriranih uzgajivacnica maltezera (po abecednom redu):
Bijou Blanc
Divine Dream
Monwhite Nalla
Moonshine Angel
Stella di Zara
White World
Yvemma's

Neke registrirane uzgajivacnice nisu imale leglo zadnjih par godina, a neke do sada još nisu imale leglo.
Ti podaci se vide u Bazi rodovnica maltezera (http://maltese.pedigre.net/) na Uzgajivaci: lista hrvatskih uzgajivacnica (http://www.maltese.pedigre.net/uzg.php) i na Club Maltezer (http://www.maltezer.com/) na Nova legla (http://www.maltezer.com/index.php?option=com_content&view=article&id=64&Itemid=87)

Zahvaljujuci Club Maltezer-u i Bazi rodovnica maltezera uzgajivaci maltezera mogu informacije o svojim leglima objaviti na jednom mjestu i uciniti svima dostupnim podatke o uzgoju ove predivne pasmine. :top:

nina.zf
08.02.2011., 11:00
Zadnjih par godina uzgaja 7 registriranih uzgajivacnica maltezera (po abecednom redu):
Bijou Blanc
Divine Dream
Monwhite Nalla
Moonshine Angel
Stella di Zara
White World
Yvemma's

Neke registrirane uzgajivacnice nisu imale leglo zadnjih par godina, a neke do sada još nisu imale leglo.
Ti podaci se vide u Bazi rodovnica maltezera (http://maltese.pedigre.net/) na Uzgajivaci: lista hrvatskih uzgajivacnica (http://www.maltese.pedigre.net/uzg.php) i na Club Maltezer (http://www.maltezer.com/) na Nova legla (http://www.maltezer.com/index.php?option=com_content&view=article&id=64&Itemid=87)

Zahvaljujuci Club Maltezer-u i Bazi rodovnica maltezera uzgajivaci maltezera mogu informacije o svojim leglima objaviti na jednom mjestu i uciniti svima dostupnim podatke o uzgoju ove predivne pasmine. :top:

Da, da.
A moje dvije ljubavi su iz dviju uzgajivačnica (od navedenih), koje će se ove godine zbližit (ono po ps-u), pa ćemo (osim aktivnosti na izložbama) imati i bembolince :mig:

nina.zf
08.02.2011., 11:02
Bijou Blanc
Divine Dream
Monwhite Nalla
Moonshine Angel
Stella di Zara
White World
Yvemma's

A i sama baza donosi podatke o leglu maltezera uzgajivačnice koja inače uzgaja dobermane :), odnosno ta ista nije na popisu uzgajivačnica maltezera.....
http://www.maltezer.com/index.php?option=com_weblinks&view=category&id=35&Itemid=60
http://www.maltezer.com/index.php?option=com_content&view=article&id=64&Itemid=87
Osim toga, leglo jedne uzgajivačnice nedostaje......

sendy051
08.02.2011., 15:41
Ajmo,curke,vi samo pišete o uzgajivačnicama,a ja bi molila da mi napišete što vaši maltezerići jedu,dali im kuhate ili šta?
Pliiiiiz,pišite

cincili.mincili
08.02.2011., 20:22
nina.zf @
Šta ti nije jasno? Molim te pročitaj sve sto sam napisala :)

Misliš li da bi trebali uskratiti informaciju onima koji su u potrazi za svojim maltezerom o leglu prijavljenom HKS-u, za koje je uzgajivač javio Club Maltezer-u, i mama i tata štenaca su u Bazi rodovnica maltezera, samo zato što uzgaja drugu pasminu?!

I ponavljam:
Vlasnici i administratori Club Maltezer-a i Baze rodovnica maltezera nisu telepate Uvijek objave informacije koje uzgajivači jave.

Na stranici postoji kontakt.:top:
Ako imaš bilo kakva pitanja vezana uz Club Maltezer znaš da se možeš slobodno javiti na Club Maltezer kontakt (http://www.maltezer.com/index.php?option=com_contact&view=contact&id=2&Itemid=120) da ne zachatavamo temu. :kava:

sendy051 @
Od dehidrata moji jedu Taste of the Wild, od kuhanog: bijelo pileće meso ili puretina, kuhana riba (treba paziti da se očiste sve kosti) (u kombinaciji sa kuhanom rižom), kuhano povrće sitno nasjeckano: mrkva (u malim količinama jer može obojiti dlaku), korijen peršina, celera, ... za poslasticu malo jabuke ( bez kore), malo svježeg kravljeg sira ili jogurta...

Yvemma
09.02.2011., 06:53
Poštovanje :)

Da ljudi koji ovdje nalete, a koji su u potrazi za konkretnim i vjerodostojnim informacijama nebi ostali zakinuti, ispraviti ću ovdje par navedenih DEZINFORMACIJA i dotaknuti se par činjenica vezanih za uzgoj (maltezera) i kinologiju.
(Internet je savršen, jer su informacije lako dostupne više manje svima, ali isto tako ima i svojih VELIKIH mana, jer, SVATKO i to potpuno BESPLATNO - putem foruma npr. na njega može staviti ili napisati ŠTO HOĆE.... Bilo da su to istinite stvari ili rekla kazala informacije iz druge, treće ruke.

1) Što se uzgajivača tiče, ili onih koji bi to htjeli biti, bilo bi poželjno da ne uzgajaju sa psima koji su okarakterizirani kao PET / LJUBIMAC kvaliteta. Za one kojima je i dalje taj pojam nejasan, tu govorim o psu koji je objektivno okarakteriziran kao nekvalitetan primjerak i za kojeg bi bilo uputno da "ne širi" svoje (loše) gene dalje, na slijedeća pokoljenja.

2) Da sam u nekom od vodećih organa naše kinološke udruge, jednostavno bi zabranila registraciju imena uzgajivačnice prije nekoliko prethodno ostavarenih legala, jer vidim da se ovdje javljaju ljudi koji imaju (plaćeno) registrirano ime, međutim niti jednog jedinog legla do sada u svojem životu nisu samostalno uzgojili.
U tom slučaju, ISTINA JE JEDINO to da dotični ima registrirano ime, a ne da je registrirani uzgajivač jer to je samo i jedino ona osoba čiji su štenci upisani u rodovnu knjigu Hrvatskog Kinološkog Saveza

3) U Svijetu kao i kod nas u Hr ima izuzetnih uzgajivačnica koje pod svojim prefiksom (registriranim imenom uzgajivačnice tj. prezimenom pasa) uzgaja više različitih pasmina. To nije nikakva novost... ?

4) Ljudi miješaju rodovnicu sa garancijom kvalitete. Rodovnica je samo potvrda o porijeklu nekog psa, tj. papirnato ovjereni dokaz da je pas čistokrvan - da su roditelji pareni u "čistoj krvi". Tako da na moju veliku žalost i u okrilju rodovnica ima manje i više kvalitetnih pasa. Stvar je u krvnim linijama, ne u papiru....
Dakle, samo i isključivo na savjesti pojedinog uzgajivača je kakve će pse sa rodovnicom uzgajati i koje će pse koristiti u uzgoju - jer kako znamo uzgojnu dozvolu može ishodovati već ona kuja koja je ocijenjena (samo) sa ocjenom dobar (3) što osobno mislim da je dno dna od (ne)kvalitete...

5) Genetika nema veze sa lutrijom. Ne razbacijute se sa pojmovima koje ne razumijete. Zvuči glupo....

Poanta kvalitetnog uzgoja i održavanja pasmine tipičnom i kvalitetnom bazira se na SELEKCIJI. Dakle biranju izabiranju i probiranju, kombiniranju. Biranje onog najboljeg kako bi se dobilo najbolje ili još bolje. Sve ostalo je puka produkcija pasa. Tako da nemojmo brkati običan uzgoj pasa i selektivan uzgoj pasa jer među njima je razlika kao između neba i zemlje....

Ivana Kapetanić Mandić, registrirani uzgajivač maltezera (sa ostvarenim leglima), certificirani groomer i kandidat za kinološkog suca - pripravnik

Didi
10.02.2011., 12:22
A nigdje ne mogu pronaći podatak o uzgajivaču ili udruzi (ili sl.obliku udruživanja) a koji bi bio nadležan za uzgoj maltezera u RH.
Osim naravno HKS-a (Hrvatskog kinološkog saveza http://www.hks.hr/)
:)Najbolje da nazoveš HKS i prenesš nam informaciju. U međuvremenu prestani stavljati linkove na druge forume.

nina.zf
10.02.2011., 15:49
Najbolje da nazoveš HKS i prenesš nam informaciju. U međuvremenu prestani stavljati linkove na druge forume.

Dogovoreno :top:

No kao što sam već napisala, sve o uzgajivaču, uzgoju, uzgajivačnici i sl. propisano je Pravilnikom o uzgoju i upisu pasa (koji je sastavni dio Pravilnika o stručnom radu HKS-a). Pravilnik nije objavljen na stranicama Narodnih novina, no može se naći na stranicama HKS-a. Isti je na snazi od 01.01.2011. godine.
Budući je isti prilično opširan, a svakome je dostupan, koga god zanima može ga naći (i proučiti) na stranicama našeg kinološkog saveza.

Liddy
11.02.2011., 08:05
Ajmo,curke,vi samo pišete o uzgajivačnicama,a ja bi molila da mi napišete što vaši maltezerići jedu,dali im kuhate ili šta?
Pliiiiiz,pišite

Ajde da ti ja napišem kaj moj jede. Napunio je jučer 6mj, 3-4 mjeseca je hranjen 4*dnevno sa hills mini pupy piletina (dehidrat) i fino je to jeo, onda smo polako ukidali obroke i sa 5 mj je počeo kenjaviti, to je bilo zbog toga što su mu rasli zubi pa mu je bilo "bolno" žvakati suhi dehidrat (nismo ga namakali), onda sam kupila konzervu hillsa pupy piletina i mješala mu s malo konzerve, tek toliko da omekša da može žvakati, i to mu je bilo super. Malo mu dlaka mjenja čud (kaže vet da mjenja šteneću dlaku u onu pravu), a ja sam mislila da je alergija na piletinu, pa kupila hills janjetina (nije mini, obična je) nakon što smo se uvjerili da nije alergija, ostalo mi je da malo i to mješam. Znači sada je sa 6mj na hills mini puppy piletina+hills puppy konzerva+ hills janjetina. Što se tiče kuhane ljudske hrane, dobije nekada kuhanu mrkvu (bez začina), dobije nekada kuhane piletine, kuhane rize (koja mu se ne svidja), jednom prilikom je dobio kuhanu goveđu kost (s malo hrskavice) pa je dobio zatvor (vise nema kosti za njega), dobije nekada malo banane, naranče, mandarine. Ako jedemo štapiće ili kokice, onda dobije jedan štapić ili 5-6 kokica. Za sada mu ništa od toga ne škodi, nema proljeva,...sve ok.
Smije jesti i acidofil i svježi sir, sirovi žumanjak...ali od toga mu dajem samo mrvicu acidofila, i to tako da kada ja pojedem acidofil ostavim mu jednu žličicu u čaši pa se on igra s tom čašom dok sve ne obliže. Jednom sam mu dala acidofil sa dehidratom pa mi je dobio proljev. Znam mu nekada posipati dehidrat sa par kapi ulja od ribe iz konzerve, to mu je isto zdravo za dlaku kao i žumanjak. Imaš na netu negjde što maltezeri od ljudske hrane smiju jesti pa si to malo googlaj, imas forum www.maltezerklub.com gdje možeš dobiti jaaaako puno informacija o svemu.

Što se tiče količine hrane, na vrčici od dehidrata ti piše koliko je dovoljno za štene tvoje težine i starosti, pa to malo pogledaj. Mi Dingiju damo ujutro u 7h mjericu (imamo neku čašicu koja nam je mjerica za dehidrat) + 2žličice konzerve i to sve smješam i ostavim 5min da malo otpusti. Nekada sve smaže a nekada ostavi malo u posudi i to tak stoji dok on ne ogladni, međutim dodjem oko 5h s posla to i dalje stoji, ja natrpam još i on to neće jesti do cca 7-pola 8, tako da sada prakticiram doručak isti, a ručak mu je naveče u 7...očito mu je sada već dosta 2puta dnevno i to razmak 12h.

Poučena vlastitim iskustvom psa prije ovoga, savjetujem da ako ga planiraš hraniti s dehidratom da se držiš njega, jer čim okuse ljudsku hranu (svaki dan recimo kuhano) neće htjeti jesti dehidrat (možda ovisi od psa do psa). Mome psu je ljudska kuhana hrana neka vrsta nagrade, a ne dio prehrane. Osim toga laše ti je dati dehidrat i/ili konzervu nego svaki dan kuhati. Jer doći će ti ljeto i bit će paklene vručine i neće ti se uvijek dati kuhati, ovako daš dehidrat i mirna si, a on je sit :)

Što se tiče poslastica...onih nagradica i slatkiša, dok je bio mali za poslastice sam koristila dehidrat koji je jeo (njemu je bilo bitno samo da dobije nesto za nagradu), onda sam mu kupila od trixia neke drops od čokolade (to koristim samo kao nagradu kod kupanja, češljanja, sušenja, rezanja noktića, čiščenja ušiju) jer mu je to jaaako fino a i nakon toga "mučenja" je i zaslužio. A za neku drugu akciju (donesi loptu, donesi kokoš, sjedi i čekaj,...) dajem royal canin Educ poslasticu za štence i odrasle pse. Ali ne puno...max 6-7 dnevno. Večinom mu je nagrada rijač i dodir: tipa bravo, dobar dečko i maženje po glavi, ispod brade, trbuha ili što god. Zašto ne prevelikoj količini poslastica: zbog straha od pretilosti, jer smatram da koliko god se on kretao da je to malo (ja i dečko 8-9h na poslu on sam doma spava, dok je za vikend drukcija prica),misim da unosi u tijelo previše nepotrebnih stvari, a sve potrebno ionako dobije iz dehidrata.

nina.zf
11.02.2011., 11:16
I moji su na dehidratu, royal (sensitivity control i hypoalergenic): ona jer ima osjetljiv želučić, u koji joj umješam malo paštetice (uglavnom animonda). Ponekad joj u dehidrat umješam malu (kavenu) žličicu lososovog ulja ("Save our skin", nabavila u Mambu) ili maslinovog ulja.
On voli taj sensitivity control od royala, proplanov losos+riža (puppy) sam, bez paštetice. I onaj novi royal za maltezere.
Ponekad im skuham rižu u koju stavim komadiće kuhane mrkvice, te komadiće kuhane junetine ili piletine.
Dajem im ponekad i acidofil, kozjeg mlijeka i svježi kozji sir (to ima z'bregov). Dobivaju i jabuke, svježe mrkvice, ponekad malo pereca ili kokica :p
Od poslastica vole royalov educ, onu tanku kobasicu Beef .... nešto (u narančastom omotu), kao i one male kobasice iz dm-a.

Pimpinell@
11.02.2011., 11:42
da ne kvotam jer mi se ne da..bilo koji pas maltezer ili ne, ne bi smio ulje iz konzerve jer je puno aditiva svega i svačega

ono što je svakom psu dobro je kukuruzno ulje, a maslinovo kad je zatvor
kukuruzno ulje je nekad koštalo 40 kuna boca, sada ga ima u interšparu za 15 kuna.
jedna žlićica dnevno

T@nja
11.02.2011., 18:10
kukuruzno ulje je nekad koštalo 40 kuna boca, sada ga ima u interšparu za 15 kuna.
jedna žlićica dnevno

A za sto je dobro to kukuruzno ulje?

Pimpinell@
11.02.2011., 21:54
Za dlaku, a ne ono iz sardine

nina.zf
12.02.2011., 07:42
jedna žlićica dnevno

Moram priznati da ovo prvi puta čujem, nisam nigdje pročitala nešto o tom kukuruznom ulju, niti mi je to itko do sada spomenuo. No, sad ću ipak malo proučiti o istom. Jel ima neki posebni proizvođač (bitno je da je ulje što prirodnije) ili se neki bavi proizvodnjom?
Maslinovo ulje je isto dobro za dlaku, naravo ne prečesto (tako 1-2x tjedno).
No spomenuto lososovo ulje mi se stvarno pokazalo super.
Od ulja namjenjenih baš za dlaku i kožu, mogu izdvojiti i yumegu.
Kako se uskoro približava izložba u našem Zgb, otiđite koji dan i prošvrljajte po štandovima......
Ima puno divnih stvari, od dehidrata, poslastica, dodataka hrani (tipa spomenutih ulja), a da ne spominjem divota od četki, šampončeka, regića, uzica i da ne nabrajam dalje.....
I naravno, prije toga dobro bi došao jedan mali dobitak na lotu :lol:

Pimpinell@
12.02.2011., 11:18
davno, prije 7- 8 godina a i prije dok smo imali starog psa, čula sam za kukuruzno ulje, samo prije rata ga nije bilo..
kad sam nabavila Ota kukukurzno ulje i i pivski kvasac preporučila je uzgajivačica a i na tadašnjim newsima se o tome pisalo

za kožu i za dlaku
ne znam za proizvođače..nisam o tome razmišljala..kupila sam ga i Interšpara i dobiju oboje malo dnevno..nekad zaboravim nekad ne..

Helpaj<3
13.02.2011., 20:50
Pliiiiiz,pišite

Prije me stalno zezala sa hranom. Sad je vise od mjesec dana na Hill's hrani (dehidrat),kuham joj sa vremena na vrijeme.
Vrlo rijetko joj napravim hrenovke koje prelijem sa vrhnjem,a cesce piletinu sa malo rize.

Sto se tice poslastica ne sirimo bas vidike. Od kad zna za sebe i ja za nju obozava Schamkos stapice,plosnate od pedigree-a.

telenovelas queen
26.02.2011., 15:09
Zdravoo moji ljudii. (:
Vec duze vrijeme razmisljam o kupnji maltezera.
Pa me zanima par stvarii. Prvo, s koliko mjeseci je najbolje kupiti psa, negdje sam citala da se moze uzeti i vec nakon 8 nedjelja nakon samog rodjenja, pa sada zanima me da li je to prebrzo za odvojit se od majke?
Druga stvar koja me zanima jeste, muzjak ili zenka?? Ja licno mislim da su zenkice mirnije. xD Al zanimaju me vasa misljenja?
Kakva su vasa iskustva s ostvaljanjem maltezera kuci, s obzirom da moji roditelji rade, a ja sam u skoli, ako sam ujutru od 8 do 2, a popodne od 2 do pola 8. Zanima me , ako je stene, ono npr. od 2-3mjeseca, da li ga uopce smijem ostaviti samog kuci? Mislim tako malog ili...?? Iii, koju hranu kupujete vi svojim bijelim pahuljicama? Kojeg proizvidjaca?
Inace jako su mi slatkii, i zaista bih zeljela da imam jednog malog.:cerek::cerek::cerek:
Unaprijed zahavljujem.

SiK
26.02.2011., 19:50
Pozdrav telenovelas queen!
Ja ti imam jednog maltezera od 10 godina i sad se pripremam za udomljavanje novog, pa eto imam par odgovora za tebe...da vidimo:

1. psa ti je najbolje uzeti u dobi od 2 mj jer je tada vec dovoljno velik da se moze odvojit od majke i prec na krutu hranu, dovoljno je zivahan i pokretan za dolazak u novi dom i nije predugo sa svojim leglom sta znaci da ce se bolje socijalizirati sa ljudima

2. zenkica ili muskic??? istina je da su zenskice mirnije jer su muskici u doba puberteta (od 6mj do 2 god) malo agresivniji jer pokusavaju zauzeti svoj polozaj u svom "coporu" tj obitelji u kojoj se trenutno nalazi...u to vrijeme mu hormoni divljaju i on se postavlja zastitnicki prema svom teritoriju, a opet s druge strane ako namjeravas imat zenkicu u vrijeme "tjeranja" ces je morat puno pazit da je ne bi zaskocio pas prolaznik, pa ces se morat brinut o jos par gladnih glavica
inace...ako psa steriliziras sta se tice karaktera dodje ti na isto...znaci da nije bitno da li je muzjak ili zenka jer im se hormoni izjednacuju =)

3. sta se tice ostavljanja psa samog doma...moj pas ti je poseban slucaj jer je navikao da je uvijek netko doma s njim (posto nas je puno u kuci), pa cim ostane sam cvili i laje, ali ako psa pravilno istreniras i naviknes na to da te redovno nema doma neces imat problema...naravno pri tome mu moras ostaviti sve potrebno za tih par sati samoce (hrana ili ga nahrani prije izlaska, voda, igracke da mu ne bude dosadno, dovoljno prostora za kretanje i zahod, ako ga nisi prethodno izvela da obavi sta ima)
sta se tice ostavljanja malog stenca samog doma, bilo bi pozeljno da prvo vrijeme nakon nabave provodis sta vise vremena s njim, ali ako bas ne mozes u redu je...bitno je kao sta sam rekla da mu ostavis sve potrebno dok je sam doma i da ga naviknes na to da ces izbivat iz kuce

4. Hrana...ja svoga hranim sa pedigreeom, ali zapravo ti i nije bitno osim ako zelis psa drzat u izlozbene svrhe, onda ces mu kupovat hranu posebno prilagodjenu za taj tip, velicinu i dob psa - tipa royal canin ili eucanuba, ali ako ga ne drzis u izlozbene svrhe dobra ce bit bilo koja suha hrana za pse (jer je visokokvalitetna proizvodnja te se po kvaliteti i ne razlikuju)
sta se tice hrane jos koji savijet:
- ne kupuj hranu od nepoznatih proizvodjaca jer se kod takvih desava da imaju nedostatak bjelancevina u svojim proizvodima sto usporava rast stenca
- pazi da kupujes hranu sa oznakom PUPPY, a ne small dog ili sl XD, a kad poraste onda takvu
- doziraj mu pravilno (trebalo bi pisati na vrecici) i vise puta na dan, bilo bi pozeljno od 2. do 6.mj. 3-4 obroka na dan, a kasnije 2 obroka

5. i za kraj...ja ti preporucam maltezera jer je stvarno savrsen kucni pas, slatki, mal i umiljat...trazi jako malo od tebe a pruzit ce ti puno ljubavi, igre i nezaboravnih trenutaka...jako su veseli i razigrani psi (moj ima 10 god a ponasa se jos uvijek kao stenac), obozavaju se maziti, skoro se i ne linjaju, a na dan im ne treba puno tjelovjezbe =)

p.s. samo pazi kod koga nabavljas! ako ti treba savjet oko jos cega samo se javi ;)

telenovelas queen
26.02.2011., 20:13
Hvalaa ti puuuno.
Dosta si mi pomogla (:
Ako me jos nesto bude zanimalo pitam te.
:mig::mig:

SiK
26.02.2011., 20:18
Nema problema :D

surefire
26.02.2011., 20:57
Ne mogu da se ne osvrnem na slijedeće:
4. Hrana...ja svoga hranim sa pedigreeom, ali zapravo ti i nije bitno osim ako zelis psa drzat u izlozbene svrhe, onda ces mu kupovat hranu posebno prilagodjenu za taj tip, velicinu i dob psa - tipa royal canin ili eucanuba, ali ako ga ne drzis u izlozbene svrhe dobra ce bit bilo koja suha hrana za pse (jer je visokokvalitetna proizvodnja te se po kvaliteti i ne razlikuju)
Zar izložbeni pas i kućni ljubimac nisu jednako vrijedni? Izložbenom kvalitetnija hrana, a ovima drugima što dopadne? Da se razumijemo, Pedigree za hrvatsko tržište je jednako smeće kao i druge "no name" hrane. Pobornik sam hranjenja BARFom ili barem domaćom hranom posebno pripremljenom za psa, ali to sad nema veze. Ako će se pas hraniti suhom hranom, bolje se orijentirati na skuplje vrste koje se ne mogu nabaviti u svakom dućanu, već samo u specijaliziranim, jer je u njima dosta manje štetnih aditiva negoli u Pedigreeu, Chappiju, Friskiesu i sličnim hranama. Treba istražiti što pojedinom psu odgovara i od čega zablista u punom sjaju.

fermina-daza
26.02.2011., 21:06
Vec duze vrijeme razmisljam o kupnji maltezera.

...imam par odgovora za tebe...da vidimo: ....

...ako ti treba savjet oko jos cega samo se javi ;)

Joj, joj, joj... SiK, ne bih željela pametovati, ali neki ti savjeti slabo drže vodu, a neki baš nikako.

1. psa ti je najbolje uzeti u dobi od 2 mj jer je tada vec dovoljno velik da se moze odvojit od majke i prec na krutu hranu, dovoljno je zivahan i pokretan za dolazak u novi dom i nije predugo sa svojim leglom sta znaci da ce se bolje socijalizirati sa ljudima

Telenovelas queen je bila na dobrom tragu kada je pitala je li 8 tjedana prerano za odvajanje majke. Jeste! Iako se kod nas uobičajilo prodavati/predavati štene s 8 tjedana, sve je više stručnih mišljenja da se štene ne bi trebalo odvajati od majke do barem navršenog trećeg mjeseca. Naime, socijalizacija psa je upravo naintenzivnija između 8. i 12. tjedna sa članovima svoje vrste, a mi ih baš tada izdvajamo iz njihovog legla, pa ih još držimo izdvojenima i od ostalih pasa dok ne prođu tri cijepljenja.

Što se tiče socijalizacije s ljudima, ozbiljni uzgajivači imaju određene obaveze vezane za socijalizaciju šteneta s ljudima (nemam sada vremena kopati po materijalima vezanim za ovu temu).

Danas naši ljubimci imaju veći problem zbog nesocijalizacije sa svojom vrstom, negoli s ljudima, a sve zbog ovog izbacivanja iz legla s 8 tjedana. Ovaj prelazak na krutu hranu nije razlog za izdvajanje iz legla, već samo opravdanje 'uzgajivačima' da se riješe brige i troškova oko štenadi.

2. zenkica ili muskic??? istina je da su zenskice mirnije jer su muskici u doba puberteta (od 6mj do 2 god) malo agresivniji jer pokusavaju zauzeti svoj polozaj u svom "coporu" tj obitelji u kojoj se trenutno nalazi...u to vrijeme mu hormoni divljaju i on se postavlja zastitnicki prema svom teritoriju, a opet s druge strane ako namjeravas imat zenkicu u vrijeme "tjeranja" ces je morat puno pazit da je ne bi zaskocio pas prolaznik, pa ces se morat brinut o jos par gladnih glavica
inace...ako psa steriliziras sta se tice karaktera dodje ti na isto...znaci da nije bitno da li je muzjak ili zenka jer im se hormoni izjednacuju =)

Ja imam ženku i moram priznati da smo u doba njezinoga puberteta vodile rat oko položaja u 'čoporu' :D. Sad, moja je Ovnica po horoskopu, pa je možda otuda bilo naša borba za 'ja prvi' mjesto :rofl:

No, sada bez šale, puno previše sam vidjela kućnih ljubimaca, naročito ovih malih, koji su gazde u kući, a nevezano je za njihov spol.

Što se tiče zaskakivanja pasa šetača kujice koja se tjera... nema šanse, ako ti je kujica na povodcu, a ti vodiš računa tko se šeta oko tebe. Neki puta je malo teže riješiti se dosadnjakovića, ali s ovako malim psom je lako voditi računa u ovim situacijama.

Puno više je malih muških pasa izgubilo glavu pod automobilom, jer mu je negdje zamirisala 'tjerajuća' kujica, a nije bio na povodcu ili ju je krenuo pratiti s livade doma.

3. sta se tice ostavljanja psa samog doma...moj pas ti je poseban slucaj jer je navikao da je uvijek netko doma s njim (posto nas je puno u kuci), pa cim ostane sam cvili i laje, ali ako psa pravilno istreniras i naviknes na to da te redovno nema doma neces imat problema...naravno pri tome mu moras ostaviti sve potrebno za tih par sati samoce (hrana ili ga nahrani prije izlaska, voda, igracke da mu ne bude dosadno, dovoljno prostora za kretanje i zahod, ako ga nisi prethodno izvela da obavi sta ima)
sta se tice ostavljanja malog stenca samog doma, bilo bi pozeljno da prvo vrijeme nakon nabave provodis sta vise vremena s njim, ali ako bas ne mozes u redu je...bitno je kao sta sam rekla da mu ostavis sve potrebno dok je sam doma i da ga naviknes na to da ces izbivat iz kuce

Ovdje ću se s tobom složiti u jednom, čak apelirati na telenovelas queen - osiguraj ljubimcu zahodić u kući, ne toliko zbog toga jer će mu trebati dok je sam kod kuće (moja ga Luna nikada, ali baš nikada nije koristila dok je bila sama, ali to zna učiniti tokom noći, u dva tri navrata kada se malo prehladila, ljeti kada kasno dođemo izvana, a ona se napije vode, pa obavezno oko ponoći obavi još jednu nuždu). Ima još razloga zašto ovo savjetujem, ali ću to vjerojatno elaborirati u posebnom topicu.

Koliko razmjenjujem iskustva s vlasnicima maltezera, bez problema ih ostavljaju po nekoliko sati same kod kuće, ali ne baš kao malo štene. Zapravo, ja bih razmislila o nabavci kućnog ljubimca, ako bi on trebao biti sam po osam sati dnevno. Dok je mali, možda će napraviti neku štetu, ali čim malo poodraste, samo će ležati i čekati. Moja čeka na prozoru (napravljen joj je podest) ili u fotelji u kojoj joj ostavim neki komad moje odjeće, pa joj moj miris onda pruža utjehu u samoći :ne zna:, tako su mi rekli, a vidim i da Luna voli ležati na mojoj odjeći. No, ona dva tri puta u tjednu ostane sama i najčešće samo tri do četiri sata ili manje. Veoma rijetko je to bilo 8 sati - možda nekoliko puta u njezinih 6 godina života.

Uf... uf... telenovelas queen, ovaj savjet nipošto ne poslušati. Pa prehrana ja najbitnija stvar za svako živo stvorenje, pa tako i za naše kućne ljubimce. Danas se čak vode ozbiljne rasprave treba li ljubimce uopće hraniti dehidratima, a ako se to već čini, onda izabrati najkvalitetniji, koji ima najmanje žitarica i soje, te ostalih aditiva.

Ni jedna od ovih hrana koje ti je SiK preporučila ne spadaju u rang kvalitetne hrane, bez obzira što neke nose naziv superpremium. No, da ja sada ne prepričavam, otiđi na tri topica o prehrani pasa (sva tri su ti sada na prvoj, a najdalje na drugoj stranici), pa se upoznaj s prehranom pasa (dehidrat, kuhano, sirovo)

Pedigree se smatra izrazito lošom dehidriranom hranom i tko god 'drži do svoga psa', neće mu davati ovu hranu. Moja je prošla put od superpremium dehidrata, preko kuhanog do sirovog.

5. i za kraj...ja ti preporucam maltezera jer je stvarno savrsen kucni pas, slatki, mal i umiljat...trazi jako malo od tebe a pruzit ce ti puno ljubavi, igre i nezaboravnih trenutaka...jako su veseli i razigrani psi (moj ima 10 god a ponasa se jos uvijek kao stenac), obozavaju se maziti, skoro se i ne linjaju, a na dan im ne treba puno tjelovjezbe =)

:top: Hajde, SiK, da ne kažeš da se ni u čemu ne slažemo. Maltezeri su stvarno prekrasni družbenici, koji svakodnevno komuniciraju s ukućanima. Gotovo svi koji poznaju moju Lunu kažu - samo što ne progovori. Bolje da ne progovori, kažem ja, bog zna kako bi me samo olajavala :rofl:

Ribež
26.02.2011., 22:07
Rekla sam da se neću javljati ali evo me tu.
Maltezeri su krasni ljubimci - po pitanju urednosti, mirisa, ne puštaju dlaku a po pitanju naravi tu nema pogovora. Male maze.
Djecu obožavaju. Moja sada ima tri mjeseca i kada su došli prijatelji s bebom od godinu dana samo se na nju fokusirala i liže ju liže:cerek:
Potrebno je kao i kod svakog psa staviti je na svoje mjesto jer se lako podvuku pod kožu i postanu uistinu prave razmaženke.
Moja je recimo danas popela se na krevet dok sam čitala knjigu i legla na mene ispred knjige:lol:, ti češ čitati a ja sam tu???
Pa bavim se s njom stalno, zapravo svi u kući ali imam i ja svoje vrijeme. I to mora poštivati.
Hranim ju royalom za male peseke, jedini moj problem je što sam ju naučila da jede iz moje ruke:rolleyes:
Kada je sama doma pajca normalno jede iz zdjelice ali kada sam doma obožava jesti iz moje ruke. Sama sam si kriva.
Što se tiće tjeranja ja sam u suglasnosti s mojom obitelji odlučila ju sterilizirati kada navrši 6 mjeseci. Jednostavno ona je naš član obitelji i ne želim (nemojte me krivo shvatiti oni koji su imali legla) štancati mlade radi prodaje.
Ona nam je jako bitna i savjetovali smo se s veterinarom i tako odlučili.
Osim toga, izbjeći ćemo neugodne situacije s muškim pesekima a sačuvat ćemo je od nekih bolesti koje se mogu (i ne moraju) pojaviti kod dama koje nisu sterilizirane.
To je individulana stvar i stvar odluke obitelji.
Moja je vrlo brzo savladala osnovne naredbe za sada, mir, sjedni, ne.
Voli grickati ruke ali sve manje. riješavamo to ignoriranjem ili joj uvalimo igračku u usta. Zanimljivo je da je navlačila moju kći u početku za nogavice, grickala ju ali onda smo maloj objasnili da se mora postaviti i sada je sve drugačije.
Shvatila je i nju kao gazdaricu i obožavaju kada se naša kći probudi uvući joj se u krevet i napravit joj jutarnje pranje lica jezikom:rofl:
Sama je jedan dio dana kada radimo i dobro to podnosi. Primjetila sam po danima kada sam doma da jutro malo treba igre a onda samo spava i spava....
Stvar navike.
Sretno:)

nika37
27.02.2011., 12:17
...trebala bi savijet,naime imam maltezra starog 4 god. i prije god. dana je počeo zapišvati po kući,nikad nije bio sa ženkom pa mislim da to ne radi iz tog razloga,e sad mene zanima dali bi tu pomogla kastracija ?,već sam sve živo isprobala,razno-razne sprejeve protiv zapišavanja,al niš ne pomaže,šta da napravim ?:(

Pimpinell@
27.02.2011., 14:37
zapišavati ili samo piškiti??

Diže nogu i piški ili samo čučne i ispusti mokraću??
Jeste bili u veterinara, provjeriti mjehur ??

nika37
27.02.2011., 16:11
zapišavati ili samo piškiti??

Diže nogu i piški ili samo čučne i ispusti mokraću??
Jeste bili u veterinara, provjeriti mjehur ??

..ma nismo bili kod veterinara,on normalno ide piškiti na novine,al kao iz nekog dišpeta zapišava u ćoškove,na rubove vrata,rubove kreveta,jednostavno zapišava i kad smo kod kuće i kad nas nema,bez iznimke,već sam luda od brisanja i pranja tepiha....:(

mateosss
28.02.2011., 10:31
pozdrav svima!! ja imam maltezericu kojaje jako vesela ;) neznam kako da stavim sliku?? ali jako je slatkai lijepa...jede piletinu i rizu i nekad kupljeno,cesljam je svaki dan...kako vi ??

telenovelas queen
28.02.2011., 17:56
Hvala mnogo svima na odgovorima. (:

SiK
28.02.2011., 18:41
Telenovelas queen je bila na dobrom tragu kada je pitala je li 8 tjedana prerano za odvajanje majke. Jeste! Iako se kod nas uobičajilo prodavati/predavati štene s 8 tjedana, sve je više stručnih mišljenja da se štene ne bi trebalo odvajati od majke do barem navršenog trećeg mjeseca. Naime, socijalizacija psa je upravo naintenzivnija između 8. i 12. tjedna sa članovima svoje vrste, a mi ih baš tada izdvajamo iz njihovog legla, pa ih još držimo izdvojenima i od ostalih pasa dok ne prođu tri cijepljenja.

cudno mi je da to kazes jer se u pravilu preporucuje da se buduci vlasnici stenaca socijaliziraju s njima izmedju 6. i 8. tjedna zivota da bi nakon toga bili spremni otic u nove domove...ako ih se ostavi da se predugo socijaliziraju sa drugim stencima iz legla nece biti toliko zainteresirani i naviknuti na ljude te na sve situacije i zvukove koje ih prate tijekom zivota s ljudima...a socijalizacija tijekom ta dva tjedna gradi njihovu zainteresiranost za buduci rad i zivot s ljudima

oko musko/zensko...slazem se da je rizik jednak, moja je poanta bila da se psima karakter izjednacava nakon kastracije radi gubitka hormona, pa nije ni bitno da li je pas muski ili zenski (osim ako je netko pak naklonjen prema odredjenom spolu)

a za hranu necu puno komentirat jer ipak mozda nisam toliko upucena u trendove oko hrane i sta je najbolje za psa, ali isto tako razmisli...nema bas svatko novaca za kupovat superpremium hranu od 150kn po vrecici :ne zna:

p.s. 99% onoga sto sam napisala je izvadjeno iz prirucnika kojeg je napisala americka strucnjakinja za pse Gina Spadafori...tako da...bez velikih zamjerki :mig:

fermina-daza
28.02.2011., 20:36
cudno mi je da to kazes jer se u pravilu preporucuje da se buduci vlasnici stenaca socijaliziraju s njima izmedju 6. i 8. tjedna zivota da bi nakon toga bili spremni otic u nove domove...ako ih se ostavi da se predugo socijaliziraju sa drugim stencima iz legla nece biti toliko zainteresirani i naviknuti na ljude te na sve situacije i zvukove koje ih prate tijekom zivota s ljudima...a socijalizacija tijekom ta dva tjedna gradi njihovu zainteresiranost za buduci rad i zivot s ljudima

Nemam ja ništa protiv da se budući vlasnici kako kažeš, socijaliziraju sa svojim štencem između 6. i 8. tjedna njihova života, ali ne i da ga se izdvaja iz legla. A to da neće biti zainteresirani i naviknuti za/na ljude nakon trećeg mjeseca života jednostavno nije istina. Po ovome, davno bi se odustalo od udomljavanja napuštenih pasa svih dobi, jer to, po ovoj postavci i pretpostavci, ne bi funkcioniralo. Ili bi udomitelji imali pse s disfunkcionalnim ponašanjem.

oko musko/zensko...slazem se da je rizik jednak, moja je poanta bila da se psima karakter izjednacava nakon kastracije radi gubitka hormona, pa nije ni bitno da li je pas muski ili zenski (osim ako je netko pak naklonjen prema odredjenom spolu)

Nakon kastracije/sterilizacije se ne izjednačava karakter životinja, jer je karakter stalna osobina jedinke i ovaj zahvat sigurno neće našeg kućnog ljubimca svesti na karakterno unificiranog hermafrodita. Koliko utječe na temperament nisam istraživala, ali ovo što vidim oko sebe, živahnost kastriranih kućnih ljubimaca je ostala ista, samo što više nema bježanja zbog spolnog nagona. Možda se temperament unekoliko mijenja, kažem možda, iako bi se o tome moglo razglabati, ali tome ovdje nije mjesto, a nisam niti previše elaborirala temu, pa da bih se samo tako upuštala u polemiziranje.

a za hranu necu puno komentirat jer ipak mozda nisam toliko upucena u trendove oko hrane i sta je najbolje za psa, ali isto tako razmisli...nema bas svatko novaca za kupovat superpremium hranu od 150kn po vrecici :ne zna:

Kao što sam napisala, a ti, izgleda, previdjela, sve više se raspravlja o tome koliko je dehidrirana hrana, pa tako i superpremium kvalitete, uopće korisna našim kućnim ljubimcima. Činjenica je da mi ljudi slabo vodimo računa i o vlastitoj prehrani (previše procesuirane, premasne i prezašećerene hrane), pa onda to prenosimo i na svoje ljubimce, dovodeći to kod njih do krajnosti :(. Zamisli da ti cijeli život jedeš jednu te istu dehidriranu hranu koja može stajati godinu dvije u vreći, a da se ne pokvari, pa ma koliko ona koštala i što god na vreći pisalo.

Još prije petnaestak godina ljudi su išli u mesnicu i kupovali vratove, srca, kosti s hrskavicama.... i davali kuhanu ili barem prokuhanu hranu svojim ljubimcima. A nama je danas vrhunac napora spustiti ruku u vreću i misliti da smo tako riješili prehrambene potrebe svog psa. I onda prošli tjedan poznati i uvaženi veterinar javno kaže da većina pasa ima problema s gastritisom i da se oko toga ne treba previše zabrinjavati, nego mu dati peptoran :eek: :mad: .

Zaključak - zdrava hrana nije skupa hrana. Na kraju krajeva, ja mogu sama sebi pripremati zdravu hranu (jeftinija opcija) ili je naručivati iz hotela s 5 zvjezdica (veoma skupa opcija). Odgovoran vlasnik će voditi računa o tome što mu jede ljubimac na isti način kao što vodi računa što sam jede. Odnosno, dat će sve od sebe da zdravo hrani ljubimca, jer ovaj nema mogućnost izbora, dok vlasnik ima.

p.s. 99% onoga sto sam napisala je izvadjeno iz prirucnika kojeg je napisala americka strucnjakinja za pse Gina Spadafori...tako da...bez velikih zamjerki :mig:

Ako je 99% od onoga što si napisala od američke stručnjakinje G. Spadafori, onda joj javi da si ono 'stručnjakinja izbriše kraj imena... bez velikih zamjerki :mig:

SiK
28.02.2011., 21:58
joj sta ti volis filozofirat :D

fermina-daza
28.02.2011., 22:40
joj sta ti volis filozofirat :D

SiK, ako ne možeš odgovoriti argumentom, onda nemoj ni nepristojnošću.

Mojim odgovorima nije bio cilj rasprava s tobom (budući da za raspravu treba barem dvoje znanjem i iskustvom potkovanih sugovornika) već da onima koji žele biti odgovorni vlasnici kućnih ljubimaca prenesem svoje znanje i iskustvo, potkrijepljeno i recentnim informacijama o tome kako ljubimcu pružiti što zdraviji i sretniji (su)život s nama.

Pimpinell@
28.02.2011., 22:41
..ma nismo bili kod veterinara,on normalno ide piškiti na novine,al kao iz nekog dišpeta zapišava u ćoškove,na rubove vrata,rubove kreveta,jednostavno zapišava i kad smo kod kuće i kad nas nema,bez iznimke,već sam luda od brisanja i pranja tepiha....:(

ČUj, sad se možeš ljutiti kolko oćeš ali tvom psu je cijeli stan pišaonica, a razlog je taj jer ima novine.
Ne vidim nikakav razlog da pas piša na novine sa 4 godine..
Pas treba ići vani pišati, kretati se igrati i skakati i istresti vlastite frustracije.
Sama činjenica da piša na novine govori o tome da ne ide pišat vani dovoljno

Pimpinell@
28.02.2011., 22:44

Totalno krivo, po novome štencima je boljeh da ostanu do 12 tjedana u leglu pa tek onda idu u nove domove.

Superpremium je uglavnom oko 40 kuna kilo..nije tako strašno, jede se manje i ide u veterinara manje. :)

SiK
01.03.2011., 00:04
SiK, ako ne možeš odgovoriti argumentom, onda nemoj ni nepristojnošću.

krivo si me shvatila...nije to bio prigovor niti ista negativno...meni je drago da ti dijelis iskustvo i znanje sa drugima, uostalom neki tvoji savijeti ce i meni vrlo vjerovatno ubuduce pomoc...:)

nika37
01.03.2011., 10:15
ČUj, sad se možeš ljutiti kolko oćeš ali tvom psu je cijeli stan pišaonica, a razlog je taj jer ima novine.
Ne vidim nikakav razlog da pas piša na novine sa 4 godine..
Pas treba ići vani pišati, kretati se igrati i skakati i istresti vlastite frustracije.
Sama činjenica da piša na novine govori o tome da ne ide pišat vani dovoljno

...da,baš si pametna....reci ti meni šta napravit,kad si na poslu i psa nema tko pustiti van,a nalaziš se u neboderu.....moj pas izlazi van,naravno kad stignemo,al naučen je od malih nogu da piša na pelenu-novine iz razloga koji je naveden gore,takvi savijeti neumijesni mi ne trebaju,zato bolje da si ih zadržala za sebe....

LinaLena
01.03.2011., 10:46

Da, zapišavanjem označava teritorij. Ako nije uzgojni parnjak - obavezno kastrirati jer je sa 4 godine idealno vrijeme za to (moglo je i nešto ranije, ali ajde). U suprotnom ga samo izlažeš opasnosti od problema s prostatom.
.

LinaLena
01.03.2011., 11:00

Kao bivša vlasnica nekolicine maltezera (ca. 18 godina sam ih imala) s ovim se ne mogu složiti u potpunosti. Jesu oni slatki i lijepi, vole se maziti, pružaju puno ljubavi i sve tako nešto ... ali zar to ne pruža svaki drugi pas, neovisno o pasmini? :ne zna: Dakle, to nije spacifična pasminska karakteristika. A da traži jako malo - s tim se uopće ne mogu složiti. To je pas koji po pitanju njege traži izuzetno mnogo ako želiš da bude čist, uredan, njegovan i zdrav.

Dakle, redovno šišanje, čupanje dlaka iz ušiju, njega očiju koje suze i ostavljaju ružne tamne tragove, suženi suzni kanalići koji su svojevrsna deformacija malih pasmina a kod bijelih pasa se to posebno vidi, frizurice, špangice - pa onda miči da ne žulja i diži da im dlaka ne ide u oči koje onda samo još više suze, raščešljavanje najmanje 2-3 puta tjedno jer inače nastanu čvorovi, šišanje dlaka na "stopalima", između prstiju i jastučića zbog higijene ali i drugih razloga, rezanje noktića jer borave najviše u kući .... da ne spomenem činjenicu da to nije pas za van, za šetnje niti pas za grad. Ako je u gradu, onda mu ni tjedno kupanje nije dovoljno da ostane bijel - posivi taj čas od prljavštine i smoga A ajde kupaj ti psa 2 x tjedno bez posljedica za kožu i dlaku. I nađi za to vremena - nemam ni sebi vremena često oprati kosu :rolleyes:

Ako je van grada onda ne može van po visokoj niti mokroj travi da se sav ne smoči, kad je blato je sav blatan jer je nizak i dlaka mu se vuče po podu (aku ju šišaš, onda čemu maltezer?), ujesen ne može van zbog lišća koje se hvata na dlaku poput čička a po zimi ne može na snijeg jer mu se rade ledene grude koje ga bole dok hoda i prijete smrzotinama. Dakle, kratko i jasno - to nije pas nego mačka. Za fotelju i svilene jastuke. To je barbika za one s boljim financijskim mogućnostima da se o takvom psu kvalitetno brinu. Iz današnje pozicije mogu reći da mi je trenutno lakše, i manje posla imam s 4 obična streetera veće i srednje pasmine nego s jednim maltezerom.

Ali, lijepi jesu. I tu je početak i kraj priče. Za pod mišku i na špicu. Ko modni mačak. :D
.

Pimpinell@
01.03.2011., 11:02
...da,baš si pametna....reci ti meni šta napravit,kad si na poslu i psa nema tko pustiti van,a nalaziš se u neboderu.....moj pas izlazi van,naravno kad stignemo,al naučen je od malih nogu da piša na pelenu-novine iz razloga koji je naveden gore,takvi savijeti neumijesni mi ne trebaju,zato bolje da si ih zadržala za sebe....

Savjet nije neumjestan,neumjesno je imati psa kojeg izvodiš van kad stigneš.
Biti na poslu ne opravdava činjenicu da pas piški na novine ili pelenu.
Još bih shvatila da ste u tu svrhu odredili točno definirano mjesto i eventualno stavili mačji wc, jer male pasmine recimo imaju potrebu to obaviti češće( što baš i nije točno ali eto).

Znaš i drugi ljudi rade,i imaju pse niste jedini.

I da, kastracija bi svakako bila riješenje.

nika37
01.03.2011., 11:21
Još bih shvatila da ste u tu svrhu odredili točno definirano mjesto i eventualno stavili mačji wc, jer male pasmine recimo imaju potrebu to obaviti češće( što baš i nije točno ali eto).

I da, kastracija bi svakako bila riješenje.

....da...sad si mi riješila problem,naravno da smo definirali mijesto na koje ide piškiti pa nismo valjda po cijelom stanu postavili novine,suludo....ti bi vjerojatno trčala sa posla da izvedeš psa van...ajde molim te..
....zanemarit ću tvoje mišljenje...:rolleyes:

nika37
01.03.2011., 11:22
Da, zapišavanjem označava teritorij. Ako nije uzgojni parnjak - obavezno kastrirati jer je sa 4 godine idealno vrijeme za to (moglo je i nešto ranije, ali ajde). U suprotnom ga samo izlažeš opasnosti od problema s prostatom.
.

..hvala ti budemo tak napravili...:mig:

SiK
01.03.2011., 12:01
A da traži jako malo - s tim se uopće ne mogu složiti. To je pas koji po pitanju njege traži izuzetno mnogo ako želiš da bude čist, uredan, njegovan i zdrav.

znam ja da on zahtjeva sta se tice njege, ali nisam pod "trazi malo" mislila na to...apelirala sam na emocionalni odnos izmedju covjeka i psa, higijena je druga stvar

(aku ju šišaš, onda čemu maltezer?)

iskreno, ne razumijem cemu ovo??? neki ljudi pse sa dugom dlakom ne smatraju tako lijepima kao i drugi, neki ljudi nece uzet psa samo zato sta je dugodlaka pasmina...mislim da ta njegova duga dlaka nije kljucna i njuzno reprezentativna...a ako ju redovito podsisavas nece mu smetat, a ni tebi :ne zna:

Pimpinell@
01.03.2011., 14:18
....da...sad si mi riješila problem,naravno da smo definirali mijesto na koje ide piškiti pa nismo valjda po cijelom stanu postavili novine,suludo....ti bi vjerojatno trčala sa posla da izvedeš psa van...ajde molim te..
....zanemarit ću tvoje mišljenje...:rolleyes:

Naravno da hoćeš, ne odgovara ti pa ga je najlakše zanemariti.
Za ilustraciju čovjek u zgradi do moje, neboderu, radi..izvodi psa na dulju šetnju rano ujutro, pa na drugu dulju odmah posliej posla pa na treću oko 18 pa na četvrtu oko 23.00
Ima maltezera.
Nema pelenu
nema novine.

fermina-daza
01.03.2011., 15:26
krivo si me shvatila...nije to bio prigovor niti ista negativno...meni je drago da ti dijelis iskustvo i znanje sa drugima, uostalom neki tvoji savijeti ce i meni vrlo vjerovatno ubuduce pomoc...: )

Hajde dobro, prihvaćam objašnjenje :five:

Kao bivša vlasnica nekolicine maltezera ...To je pas koji po pitanju njege traži izuzetno mnogo ako želiš da bude čist, uredan, njegovan i zdrav.

i .... da ne spomenem činjenicu da to nije pas za van, za šetnje niti pas za grad. Ako je u gradu, onda mu ni tjedno kupanje nije dovoljno da ostane bijel - posivi taj čas od prljavštine i smoga A ajde kupaj ti psa 2 x tjedno bez posljedica za kožu i dlaku. I nađi za to vremena - nemam ni sebi vremena često oprati kosu :rolleyes:
....
Dakle, kratko i jasno - to nije pas nego mačka. Za fotelju i svilene jastuke. To je barbika za one s boljim financijskim mogućnostima da se o takvom psu kvalitetno brinu.
...
Ali, lijepi jesu. I tu je početak i kraj priče. Za pod mišku i na špicu. Ko modni mačak. : D

Kada sam odgovarala SiK da smatram maltezere (i njihove derivate :zubo:) sjajnim družbenicima, palo mi je na pamet održavanje dlake, ali mi se više nije razglabalo i tu stavku. A nekako si mislim da ljudi imaju na umu ovu činjenicu kada se odlučuju za maltezera. Ako je nemaju, onda je brzo shvate :D

No, ne bih se složila da je to salonski pas, barbika, samo za po doma i pod ruku. Naravno da je, ako želimo izložbeni primjerak. No, promatrajući gotovo svakodnevno pet šest maltezera, moram reći da ako se njih pita, daju svu dlaku za jurnjavu i igru s ostalim psićima. Čak smatram da se psu nanosi neprocjenjiva i nepopravljiva šteta vezana uz zdravlje, ne osigurava li mu se dnevna doza jurnjave, šetnje, igre, druženja...

Moja Luna je bukvalno nesretna ako se dogodi koji dan da se ne ide van (ima svoj zahodić u kući baš zbog činjenice da me moje zdravstveno stanje ponekad spriječava da je izvedem). No, onda pod obavezno pada igra s lopticom i kokom po kući. Iako sam i ja željela dugokosu šminkericu, shvatila sam da je njezino zadovoljstvo igrom, valjanjem po travi, provlačenjem kroz nisko grmlje neusporedivo s mojom potrebom da se prošminkam s njom po špici, pa tako i s dlakom dugačkom do poda, bez obzira što im ju je priroda dala.

Istina je da se brzo prljaju, ali svakodnevno iščetkavanje, zaštitna odjeća (i obuća :raspa:) uveliko smanjuju potrebu za učestalim kupanjem. Primjerice, moja Luna ima redovno kupanje svaka dva mjeseca, kada ide i na šišanje ili samo uređivanje frizure, a svako toliko dobijem kompliment od prolaznika kako je uredna i čista. (Izvanredna kupanja su u slučaju valjanja u drekecu, krepanoj kišnoj glisti na asfaltu... :azdaja: :rofl:) Tuširanje šapa samo u vodi ne smatram kupanjem, a za suhoga vremena nakon dnevnih šetnji šape samo obrišemo vlažnim frotirom, dok pranje pada tek navečer.

Znam da će usporedba zazvučati grubo, ali dobermanima režu uši, što je meni van svake pameti i hvala bogu da je zakonodavac to napokon zabranio, iako vidim da nitko ne protestira na Kućnim ljubimcima što se i sada vide štenci dobermana, ili ne znam koje pasmine, odrezanih ušiju. Ne znam kojoj se ono pasmini reže rep... užas ... i sve to lijepo ide ili je do prije koji dan išlo tako osakaćeno po izložbama.

Da zaključim, maltezerova dlaka je najmanja žrtva u zamjenu za razigranog i sretnog psa. Naravno da sam protiv izbrijavanja, tim više što ovi ljepotani nemaju ni poddlaku, pa nastojim Luni ipak ostaviti nešto duže lasi :rofl:. Dobro, tu i tamo nam se omakne :rofl: sportska frizurica, ali to je rijetko i sigurno nikada zimi. Srećom, Luna ima i groomericu koja nije sklona prekratkoj dlaci u maltezera.

No, dobro, ja ionako prema službenim propozicijama nemam maltezera nego samo Lunu vulgaris, pa možda moj pogled na stvari i nije meritoran :)

SiK
01.03.2011., 15:30
Da zaključim, maltezerova dlaka je najmanja žrtva u zamjenu za razigranog i sretnog psa.

slazem se :kava:

Pimpinell@
01.03.2011., 15:48
Svi maltići koje viđamo u šetnji kvartom su redom šišani i redom izludirani :) što moram, jadna ti sam, primjetiti obzirom da svog psa izvodim vani redovito :)frizure su raznovrsne ali špangice ne viđam. Mislim da ih trenutno ima 7 komada svih veličina i starosti i spola.
Zapravo, ne znam da sam u ST vidjela ijednog onako izložbeno pripremljenog s punom dlakom u punom sjaju.

T@nja
01.03.2011., 16:20

Zakaj bi to bilo neumjesno?
Evo, moj maltezer zna po par dana ne ić van kad je hladno, maglovito, kisno vrijeme. Nit ne trazi, nit mu se ostaje vani ako ga i probam izvesti.
Hocete me prijaviti drustvu za zastitu zivotinja? :zubeki:

nika37
01.03.2011., 16:28
Zakaj bi to bilo neumjesno?
Evo, moj maltezer zna po par dana ne ić van kad je hladno, maglovito, kisno vrijeme. Nit ne trazi, nit mu se ostaje vani ako ga i probam izvesti.
Hocete me prijaviti drustvu za zastitu zivotinja? :zubeki:

..ja isto ne kužim dotičnu gospođu iliti gospodičnu,zamisli naše maltiće da ih izvodiš po bljuzgavom i kišnom vremenu van,na kaj bi to ličilo..nek nas prijavi društvu za zaštitu životinja :rofl:

Pimpinell@
01.03.2011., 16:36
No, ne bih se složila da je to salonski pas, barbika, samo za po doma i pod ruku. Naravno da je, ako želimo izložbeni primjerak. No, promatrajući gotovo svakodnevno pet šest maltezera, moram reći da ako se njih pita, daju svu dlaku za jurnjavu i igru s ostalim psićima. Čak smatram da se psu nanosi neprocjenjiva i nepopravljiva šteta vezana uz zdravlje, ne osigurava li mu se dnevna doza jurnjave, šetnje, igre, druženja...

Moja Luna je bukvalno nesretna ako se dogodi koji dan da se ne ide van (ima svoj zahodić u kući baš zbog činjenice da me moje zdravstveno stanje ponekad spriječava da je izvedem). No, onda pod obavezno pada igra s lopticom i kokom po kući. Iako sam i ja željela dugokosu šminkericu, shvatila sam da je njezino zadovoljstvo igrom, valjanjem po travi, provlačenjem kroz nisko grmlje neusporedivo s mojom potrebom da se prošminkam s njom po špici, pa tako i s dlakom dugačkom do poda, bez obzira što im ju je priroda dala.

Citiram osobu za koju nesumnjivo mogu reći da zna što su psi i njihove potrebe.
Jednako tako smatram da je pas iznad svega društveno biće a prljava dlaka i blato smetaju vlasnicima, onima koji su prelijeni pozabaviti se njima nakon bljuzgave šetnje onoliko koliko bi trebali.
Mali pas veliki pas svaki ima identične potrebe, a vlasnici kojima to niej baš najjasnije trebali nabaviti plišanca i paket Duracell baterija .
Moj je pas bijeli, i ima 20 kila i niej mi ga problem ni tri puta dnevno uvaliti u kadu i oprati mu šape i stomak, ..možda bih ga trebala radi bljuzge ostaviti doma da se istrči od zida do zida i da piša na pelenu.

Ribež
01.03.2011., 16:47
Ja na ovoj temi jedno ne razumijem. Zašto se tu uvijek pametuje:ne zna:
Ja sam isto krenula s raznim pitanjima iz neznanja jer mi je ovo prvi pas u životu pa reko - idem na temu maltezeri - i baš mi je bilo glupavo kako su se djevojke postavile.
Ne znam zašto se to dešava:ne zna:
I nemojte se ovako međusobno vrijeđati - pa to je stvarno u najmanju ruku djetinjasto:rolleyes:
Isto kao što sam ja bila povrijeđena i djetinjasta kada sam odustala ovdje pisati.
Bila sam sva u panici tada, prvi pas, gricka,što sada da radim:D
Vidim temu maltezeri pa reko idem kod svojih po savjet..

Pimpinell@
01.03.2011., 16:55
..ja isto ne kužim dotičnu gospođu iliti gospodičnu,zamisli naše maltiće da ih izvodiš po bljuzgavom i kišnom vremenu van,na kaj bi to ličilo..nek nas prijavi društvu za zaštitu životinja :rofl:

Dotična, to jest ja, dala ti je par razloga zašto ti pas zapišava stan.Niej ti se dopalo i krenula si sa uvredama.
Nemam se namjeru spuštati na isti verbalni način komunikacije, jer tvoj način govori dovoljno o tebi a moj način o meni.
Jeidno mogu zaključiti da mi je žao bilo kojeg psa, nevezano koje je veličine koji dane provodi tako da se zabavlja sam u stanu i ide vani samo kad je praktično, suho i kad se ima vremena...ili kad je vlansiku zgodno.
Ja bih mu barem onda nabavila društvo još jednog psa, pa nek barem samuju u društvu.

Ribež@
Ti se nemaš što ljutiti, čim si došla dobila si savjet na koju temu da s obratiš vezano za odgoj šteneta :)

Didi
01.03.2011., 17:08
Molim da raspravu nastavite o maltezerima i njihovim psećim potrebama odnosno osobitostima. Za raspravu o frustracijama postoji podforum Psihologija.

supergirl1
01.03.2011., 20:34
Kao bivša vlasnica nekolicine maltezera (ca. 18 godina sam ih imala) s ovim se ne mogu složiti u potpunosti. Jesu oni slatki i lijepi, vole se maziti, pružaju puno ljubavi i sve tako nešto ... ali zar to ne pruža svaki drugi pas, neovisno o pasmini? :ne zna: Dakle, to nije spacifična pasminska karakteristika. A da traži jako malo - s tim se uopće ne mogu složiti. To je pas koji po pitanju njege traži izuzetno mnogo ako želiš da bude čist, uredan, njegovan i zdrav.

Dakle, redovno šišanje, čupanje dlaka iz ušiju, njega očiju koje suze i ostavljaju ružne tamne tragove, suženi suzni kanalići koji su svojevrsna deformacija malih pasmina a kod bijelih pasa se to posebno vidi, frizurice, špangice - pa onda miči da ne žulja i diži da im dlaka ne ide u oči koje onda samo još više suze, raščešljavanje najmanje 2-3 puta tjedno jer inače nastanu čvorovi, šišanje dlaka na "stopalima", između prstiju i jastučića zbog higijene ali i drugih razloga, rezanje noktića jer borave najviše u kući .... da ne spomenem činjenicu da to nije pas za van, za šetnje niti pas za grad. Ako je u gradu, onda mu ni tjedno kupanje nije dovoljno da ostane bijel - posivi taj čas od prljavštine i smoga A ajde kupaj ti psa 2 x tjedno bez posljedica za kožu i dlaku. I nađi za to vremena - nemam ni sebi vremena često oprati kosu :rolleyes:

Ako je van grada onda ne može van po visokoj niti mokroj travi da se sav ne smoči, kad je blato je sav blatan jer je nizak i dlaka mu se vuče po podu (aku ju šišaš, onda čemu maltezer?), ujesen ne može van zbog lišća koje se hvata na dlaku poput čička a po zimi ne može na snijeg jer mu se rade ledene grude koje ga bole dok hoda i prijete smrzotinama. Dakle, kratko i jasno - to nije pas nego mačka. Za fotelju i svilene jastuke. To je barbika za one s boljim financijskim mogućnostima da se o takvom psu kvalitetno brinu. Iz današnje pozicije mogu reći da mi je trenutno lakše, i manje posla imam s 4 obična streetera veće i srednje pasmine nego s jednim maltezerom.

Ali, lijepi jesu. I tu je početak i kraj priče. Za pod mišku i na špicu. Ko modni mačak. :D
.
vlasnica sam maltezera starog 9 mjeseci, povremeno dođem tu pročitati nešto, ali ne mogu da ne reagiram na ovo...živim u kući s dvorištem i šumom okolo i moj maltezer je vani skoro po cijele dane...kakav salonski pas, gluposti...moj planinari sa nama, joggira koliko hoće uz nas, a hoće i to je ono nevjerojatno, smiješno ga je vidjeti onako malog kako cvili ako ga ne uzmemo na trčanje ujutro...planinario je i po snijegu i snijeg obožava, kad bi se smočio, presvukla bih ga, istrljala, stavila sebi u felpu i nastavila s njim kao u tobolcu...kad se ugrije nakon kojih pola sata traži da ga spustim i onda nastavlja...njegova frizerka kaže da je prekrasno mišićav i da se vidi da se puno kreće...na početku su me jako zabrinjavali komentari da je to mali pas, da on to ne smije, da je štetno za njega i njegove male noge, kukove, kralježnicu i onda sam s puno stručnih ljudi pričala i sve se svodi na jedno te isto, pas živi kao i vlasnik, prati njegove navike i sam daje do znanja šta voli, šta ne...da ga samo vidite kako čeka nedjelju ujutro cvileći i skačući od ranog jutra čekajući da krenemo na planinarenje, jer to je dan kad uvijek idemo...a kupanje i češljanje, jednom tjedno ga iščešljam i prekrasan je, dlaka mu je bijela, ispod očiju nikad nije imao obojenu dlaku, oči mu ne ispirem ni sa čim, ne volim te prevelike monade oko bilo čega, jede najkvalitenije bobule koje se mogu naći i to je to...pas kojeg bi preporučila svima:top:
i da, zablati se i smoči se, ali 5 min oko njega i opet je ok, pa nije mi meni svaki dan isfenirana kosa, zašto bi on bio kao iz salona svaki dan...perem mu nogice često i trbuh i puštam ga da bude pas :)

LinaLena
02.03.2011., 10:33
Samo ću reći ovo: imaš psa starog 9 mjeseci! Imala sam ih skoro 20 godina. S vremenom će ti se pokazati. :mig:

Ali, svatko bira prema svojim mogućnostima i preferencijama. Ja sam samo iznijela svoje osobno mišljenje i iskustvo. I znam da ne bih više maltezera da je posljednja pasmina na svijetu.

:top:

carla 666
02.03.2011., 13:18
nika37-jednostavno se ne obaziri na zle komentare,najbolje ti je da odvedeš svog maltića kastrirati :top:

m@tej@
02.03.2011., 19:57
Već neko vrijeme proučavam maltezere,i htjela bih si kupiti muško štene maltezera.Zanima me zna li tko uzgajivača koji prodaje štence do 1000kn?

september00
02.03.2011., 21:12
Pozdrav svima:)
Evo, mi upravo danas kupili maltezera, star je 3 mj, muško. Sad malo čitam temu, baš dio o ostavljanju psa samog kod kuće.
Uglavnom, za 2 mj.se vraćam radit (porodiljni), i neće me bit od 6-16 h doma. Planiram ga izvodit u jutro van, i popodne kad se vratim, ne znam hoće li mu to bit predugo za čekat nas, ne samo zbog pišanja, nego i zbog druženja?! Postoji i opcija da ga vodim svaki dan kod sveki dok sam ja na poslu, al :ne zna: kako bi to funkcioniralo? Ima li tko sličnu situaciju?

fermina-daza
02.03.2011., 22:05
Evo, mi upravo danas kupili maltezera, star je 3 mj, muško. Sad malo čitam temu, baš dio o ostavljanju psa samog kod kuće.
Uglavnom, za 2 mj.se vraćam radit (porodiljni), i neće me bit od 6-16 h doma. Planiram ga izvodit u jutro van, i popodne kad se vratim, ne znam hoće li mu to bit predugo za čekat nas, ne samo zbog pišanja, nego i zbog druženja?! Postoji i opcija da ga vodim svaki dan kod sveki dok sam ja na poslu, al :ne zna: kako bi to funkcioniralo? Ima li tko sličnu situaciju?

Iako se uvijek veselim kada netko javi da je nabavio kućnog ljubimca, pa još maltezera :cerek:, nekako mi se čini da ti ovaj potez u ovom trenutku nije bio najmudriji, a vezano uz dobrobit maltezera.

Ako sam dobro razumjela, neće te biti od 06 do 16 sati kod kuće. To je gotovo cijeli dan. Uz to, imaš malu bebu kojoj ćeš također nedostajati dok si na poslu. Ne znam kako misliš da ćeš uspjeti usklađivati ove dvije veoma važne obaveze; ja barem ne znam kako bih ih usklađivala. Pretpostavljam da te kod kuće ne čekaju bedinerica i dadilja, pa da se možeš posvetiti štenetu i njegovim potrebama.

Moja Luna se dobro osjeća samo ako prijepodne ima šetnju od oko sat vremena i navečer barem toliko, a češće i duže. Popodnevna šetnja može trajati do pola sata ili manje ako je vani prevruće. A izemđu toga se kod kuće još igramo lopticom i kokom, mazimo, tražimo sakrivene kolačiće... A štene traži još više pažnje i vremena kroz cjeli dan, budući da traži igru i odgoj koji se teže nadoknađuju u odrasloj dobi. Imam prilike gledati baš maltezere koji su uzeti s velikim entuzijazmom, a koji je ubrzo splasnuo i danas ljudi imaju nesocijalizirane i odgojno zapuštene psiće. A prije svega, veoma nesretne psiće.

Moji susjedi su dugi niz godina svog ljubimca (pudla) svakodnevno vozili svojim roditeljima dok su oni bili na poslu i paso je tako doživio prilično visoku starost. Zato mislim da bi bilo dobro da ga vodiš svekrvi; ako ništa drugo, neće biti sam, a pretpostavljam i da će ga ona barem jednom izvesti van.

Maltezer spada u klasu pasa za društvo i pratnju. Tužno je kada gotovo kroz cijeli dan nema društvo, a nema ni kome biti pratnja :( To je otprilike kao kad ljudi uzmu goniča, pa se cijele dane bave s njime u svom dnevnom boravku.

Ispričavam se ako zvučim grubo, ali sam iskreno rekla što mislim o ovome, jer smo baš na temi o psima za pratnju, a često čitam da ovi mališani samuju doma dok se ukućani ne vrate s posla.

september00
02.03.2011., 22:49
Iako se uvijek veselim kada netko javi da je nabavio kućnog ljubimca, pa još maltezera :cerek:, nekako mi se čini da ti ovaj potez u ovom trenutku nije bio najmudriji, a vezano uz dobrobit maltezera.

Ako sam dobro razumjela, neće te biti od 06 do 16 sati kod kuće. To je gotovo cijeli dan. Uz to, imaš malu bebu kojoj ćeš također nedostajati dok si na poslu. Ne znam kako misliš da ćeš uspjeti usklađivati ove dvije veoma važne obaveze; ja barem ne znam kako bih ih usklađivala. Pretpostavljam da te kod kuće ne čekaju bedinerica i dadilja, pa da se možeš posvetiti štenetu i njegovim potrebama.

Moja Luna se dobro osjeća samo ako prijepodne ima šetnju od oko sat vremena i navečer barem toliko, a češće i duže. Popodnevna šetnja može trajati do pola sata ili manje ako je vani prevruće. A izemđu toga se kod kuće još igramo lopticom i kokom, mazimo, tražimo sakrivene kolačiće... A štene traži još više pažnje i vremena kroz cjeli dan, budući da traži igru i odgoj koji se teže nadoknađuju u odrasloj dobi. Imam prilike gledati baš maltezere koji su uzeti s velikim entuzijazmom, a koji je ubrzo splasnuo i danas ljudi imaju nesocijalizirane i odgojno zapuštene psiće. A prije svega, veoma nesretne psiće.

Moji susjedi su dugi niz godina svog ljubimca (pudla) svakodnevno vozili svojim roditeljima dok su oni bili na poslu i paso je tako doživio prilično visoku starost. Zato mislim da bi bilo dobro da ga vodiš svekrvi; ako ništa drugo, neće biti sam, a pretpostavljam i da će ga ona barem jednom izvesti van.

Maltezer spada u klasu pasa za društvo i pratnju. Tužno je kada gotovo kroz cijeli dan nema društvo, a nema ni kome biti pratnja :( To je otprilike kao kad ljudi uzmu goniča, pa se cijele dane bave s njime u svom dnevnom boravku.

Ispričavam se ako zvučim grubo, ali sam iskreno rekla što mislim o ovome, jer smo baš na temi o psima za pratnju, a često čitam da ovi mališani samuju doma dok se ukućani ne vrate s posla.

Ma ne zvučiš grubo, bez brige:mig:

Ali, gledano iz tog kuta, kada onda uzet psa? I muž i ja radimo, i nema nas doma pola dana, i tako vjerojatno do penzije... Znači, najbolje ne uzimat psa uopće jer radiš:ne zna:?!

Molila bih forumaše koji su u istoj situaciji da mi kažu kako oni balansiraju? Da li ostavljate pse same doma ili?

I, s čime je najbolje čistit područje oko očiju?!? Već sam čula puno savjeta- acidi borici, kamilica, voda, fiziološka, nekakva otopina...:confused: Što je najbolje?

witch666
02.03.2011., 22:56

Ali, gledano iz tog kuta, kada onda uzet psa? I muž i ja radimo, i nema nas doma pola dana, i tako vjerojatno do penzije... Znači, najbolje ne uzimat psa uopće jer radiš:ne zna:?!

Molila bih forumaše koji su u istoj situaciji da mi kažu kako oni balansiraju? Da li ostavljate pse same doma ili?

I, s čime je najbolje čistit područje oko očiju?!? Već sam čula puno savjeta- acidi borici, kamilica, voda, fiziološka, nekakva otopina...:confused: Što je najbolje?

ja svoju vodim sa sobom na posao :cerek:

september00
02.03.2011., 23:10

To je super kad imaš takvu mogućnost.

Ja čisto sumnjam da bi mu se svidjelo u bolnici:rofl:

fermina-daza
02.03.2011., 23:15

:kiss: :s

Ovo je, po meni, jedini zadovoljavajuć način da se uzima psa ako radimo i nemamo ga priliku ostaviti s nekim u kući. Čak sve više firmi (istina, mlađih i 'otkačenih') dozvoljava ljubimca u poslovnom prostoru :s i to me jako veseli.

@september, vjerujem da će ti se javiti dosta ljudi čiji ljubimci samuju kod kuće veći dio dana, ali ne vidim smisao u uzimanju kućnog ljubimca kojemu se može posvetiti tek mali dio vremena. A i cjelodnevno samovanje životinje smatram zanemarivanjem.

Danas su kućni ljubimci u modi, ali to su živa bića, a ne gadgets kojima ćemo se igrati kada za to uhvatimo vremena. Meni će biti drago ako ćeš ti uspješno izbalansirati zadovoljavanje potreba svih vas u kući, uključivši i ljubimca, ali 'ulazne premise' koje si navela, svakako ne idu u prilog ljubimcu.

Pimpinell@
02.03.2011., 23:15

Kamilicu zaboravi u bilo kojem obliku i kod sebe i kod psa.
A što se čuvanja tiče uvijek ti preostaje netko koga ćeš eventualno platiti na navrati do tebe i prošeće psa ili se s njim poigra:) sat dva

carla 666
03.03.2011., 12:04
..mi isto imamo maltića i kupili ga kad je imao samo 2 mj.,funkcioniramo super,ja i muž radimo od 8-16,djeca idu u školu i maltić ostaje sam u kući bez problema,sve ti zavisi kako ga sad od malih nogu naučiš,on ima svoj wc novine na koje ide bez problema,mi ga puštamo van kad dođemo,vodimo ga u šetnju,igramo se da sad ne nabrajam sve,hoću reći da te ne brine niš,jer nisi jedina koja ćeš tako raditi,ne treba ju ti drugi ljudi da ti pomažu i da radiš oko toga cijeli problem,sve zavisi kako se maltić nauči,sad u početku ga ostavljaj po sat-dva samog da se privikne i kasnije neće bit problema,bar kod nas nema :),eto to je moje iskustvo :mig:
edit:za područje oko očiju mi smo koristili bio-groom-hypo-allergenic UNDER EYE STAIN COVER CREAM stvarno je super,košta nekih 80 kn,mala kremica,kupili u pet centru,to ti treba dok je mali,jer su mu suženi očni kanalići kasnije ne....eto ak sam pomogla...:)

aria
03.03.2011., 18:24
zelim kupiti zenku maltezera, znate li kako
se krecu cijene? zelim da ima rodovnik ali ne planiram ju voditi na izlozbe!

Helpaj<3
03.03.2011., 21:30

Ja svojoj maltezerici cistim oci sa fizioloskom otopinom i super nam to funkcionira.

Inace,sto se vremena tice.To ovisi o odgoju.Posto je maltezer stene mislim da ce se nauciti biti sam tako dugo,ali zasigurno nece biti bas najsretniji...
Probaj ju/ga dati svekervi ili susjedu ili nekome na cuvanje barem pola vremena dok vas nema...

I dok ste sa njim pruzaj mu sto vise igre...

september00
04.03.2011., 07:39
Hvala svima na odgovorima:)

Uglavnom, lijepo smo se snašli, naučio pišat od prve. Što se tiče ostavljanja, vidjet ćemo kako će bit za 2 mj.. Čak postoji i opcija da muž dođe svaki dan s posla na pol sata-sat malo ga prošetat i poigrat se s njim.

Danas idemo veterinaru, pa ću vidjet što on kaže za okice, zasad čistim sa fiziološkom.

Još jednom, hvala svima:)

Javim se još sa pitanjima:mig:

Samo da napomenem da sam oduševljena kako se malena i on slažu, milina za gledat... Maze se, ližu, igraju... Od početka on samo k njoj ide, mene i muža ne ferma pet posto:rofl:

tigarg
08.03.2011., 21:08
maltezer mi ima maleseziju na oku, vet nije sigurna što da mu da obzirom ima samo 2 kg?? navodno mu je pao imunitet, prije cca 2 mj je bio na injekcijama zbog upale uha, nakon dva tjedna opet se počeo poprilično češkati po uhu, sada pak radi šugarca u uhu??
jadnik stvarno nikud ne ide po vani osim malo u dvorište i pazimo na njega ko na malu bebicu i stalno nešto:(
da li netko ima kakovih iskustava u liječenju malesezije na oku, molim za pomoć
hvala unaprijed

Smartie
08.03.2011., 23:26
maltezer mi ima maleseziju na oku, vet nije sigurna što da mu da obzirom ima samo 2 kg?? navodno mu je pao imunitet, prije cca 2 mj je bio na injekcijama zbog upale uha, nakon dva tjedna opet se počeo poprilično češkati po uhu, sada pak radi šugarca u uhu??
jadnik stvarno nikud ne ide po vani osim malo u dvorište i pazimo na njega ko na malu bebicu i stalno nešto:(
da li netko ima kakovih iskustava u liječenju malesezije na oku, molim za pomoć
hvala unaprijed

Pa traži drugo mišljenje :ne zna: Ako si u Zagrebu preporučam ti Ljubimac (specijalisti oftamolozi) ili Vet point ili Bubu, u njih imam povjerenja, za ostale ne znam.

Nadalje, držanjem psa pod staklenim zvonom i ne puštanjem nigdje osim u dvorište radiš više štete nego koristi i što se zdravlja tiće, a bogami i psihe. Ako je pas cijepljen protiv zaraznih bolesti, što bi trebao biti, ne vidim razloga da ga ne puštate da se druži s drugim psima. Pas nije bebica i ima pseće potrebe, bez obzira što je mali, bijeli i slatki. Stalne "boljke" poput češkanja, grickanja i sl. vrlo često mogu biti upravo radi razno raznih frustracija zbog pomanjkanja potreba poput druženja, kretanja, šetnji, istraživanja i upoznavanja okoline... da ne nabrajam. Na poslijetku, imunitet se ne jača pod staklenim zvonom, već izlaganjem normalnim životnim situacijama.

Ribež
09.03.2011., 21:10
Molim savjet vas koji imate maltezere.
Šiške na očima???
Smetaju/ne smetaju??
Još je mali, tek je sada počela bujati dlakica i čistim mu oko okeca posebnim kapima.
Desi se da nešto ne mogu očistiti pa odrežem škaricama.
Jučer sam se malo zanijela pa sam poprilično odrezala tako da moj muž kaže da imamo drugog psa:rolleyes:
Uglavnom - da li im smetaju te šiške ili one štite oči??
Ja se stalno borim s tim.
Danas smo u šetnji upoznali jednog dečka maltezera od 16 godina.
Bili smo zadivljeni:cerek:

fermina-daza
09.03.2011., 22:47
Šiške na očima???
Smetaju/ne smetaju??
Još je mali, tek je sada počela bujati dlakica i čistim mu oko okeca posebnim kapima.

Ja bih šišala, odnosno, ja šišam, jer moja Luna ne voli gumice i špangice u dlaci. A ta dlaka im ide u oči, pa čak mislim da i ona izaziva suzenje (barem sam to primijetila kod Lune). Druga je stvar da dlaka toliko naraste da dobrano prelazi preko očiju (kao kod brdatog kolija), pa više krajevima ne bocka u njih.

Dapače, kada primijetim da Luni počnu suziti okice, ja odmah odrežem dlaku oko unutarnjeg kuta oka (ne kvari opći dojam), dnevno dva puta potapkam područje oko očiju suhom maramicom i ništa od vlage, crvenila i suzenja.

Za ovo rezuckanje dlake sam kupila one škarice za rezanje dlake iz nosa - koje imaju zaobljene vrhove, pa nema bojazni da bocnemo pasonju.

Ali, mislim da je na mjestu i tvoje razmišljanje o tome treba li ostaviti dlaku da prekriva oči - možda bi im trebala štiti oči od prejakog svjetla i prašine, pa im oči zbog toga suze, a ne zbog suženih suznih kanalića, kao cijelog repertorara razloga koji sam slušala od veterinara dvije i pol godine, dok na kraju sama nisam riješila (ne)suzenje njezinh očiju.

Helpaj<3
10.03.2011., 13:01
Molim savjet vas koji imate maltezere.
Šiške na očima???
Smetaju/ne smetaju??
Jučer sam se malo zanijela pa sam poprilično odrezala tako da moj muž kaže da imamo drugog psa:rolleyes:
Danas smo u šetnji upoznali jednog dečka maltezera od 16 godina.
Bili smo zadivljeni:cerek:

Ja svojoj šišam šiškice. Opcenito su mi tako slađi,a i imam osjećaj da joj smetaju jer joj "bockaju" oc :lol:

Ribež
10.03.2011., 17:09
Još pitanja:)
Koliko ih često kupate?
Mi smo sada obavili sva cijepljena i počeli smo šetati.
I više to nije ona bijela buhtlica:rofl:
Malo je sivkasta:rofl::rofl:
Dosta je teška na šetnji za sada. Često se diže na zadnje šape i žica da ju nosim..ma mislim.......
Jako je susretljiva prema ljudima i čudi se kada ju netko ne primjeti, druge pse baš ne doživljava previše, malo ih pogleda i ide dalje...
Bojim je se pustiti s lajne jer je jako zaigrana i vidim da se ničega ne boji, svima trći -automobilima se samo čudi:eek:

telenovelas queen
25.03.2011., 09:54
Pozdrav svima, odluka je pala, definitivo ce biti maltezerica, samo razmatramo dvije opcije, od ove jedne zenske iz Srbije, koja je uzgajivačica maltezera, i zaista se bavi time, uvijeti su zaista dobri, i higijenski. Sirom citave bivise Jugoslavije svoje pse ima, odnosno, kupuju ljudi maltezere od nje. (:
Vidim da su zaista zadovoljni.:top: Jos mi je dobro sto ona, dostavi psica, krevetic, rodovnik, pasos, hranu za pocetak, sampone, i cetke, pelene, zadravstvenu knjizicu. (:
Ili vidjeti od jos jedne zene, koja ima svoju radnju u Srajevu, pa se putem nje raspitati o maltezerima.
Iii da vas pitam jos nesto. Zanima me s koliko mjeseci ili godina je preporucljivo podvrgnuti streilizaciji maltezericu? I kako to sve utjece na nju? Citala sam, i raspitivala se da se to preporucuje i zbog zdravlja, da bi se izbjegle razne bolesti, infekcije, itd. Cak sam cula i da one koje su sterilizirane duze zive?:ne zna:
Hvala:mig::mig:

Pimpinell@
25.03.2011., 12:21
Sterilizaciju svakako prije prvog tjeranja...rizik za oboljenja se smanjuje na minimum...
ovo je odgovor bez obzira na pasminu

telenovelas queen
25.03.2011., 19:08
Sterilizaciju svakako prije prvog tjeranja...rizik za oboljenja se smanjuje na minimum...
ovo je odgovor bez obzira na pasminu

Hvala ti. :mig:

Ribež
27.03.2011., 21:01
Uskoro idemo veterinaru ali evo da i vas tu pitam.
Moj maltezer curica - stara uskoro 4 mjeseca je fakat minijatura od psa.
Mama joj je imala 2.900 a tata 3.kg.
Ona sada teži 1.200 grama.
Meni se to čini tako malo.
Jede royal za štenad jede solidno, ništa drugo ne dobiva osim nagrade i to baš mora zaslužiti.
Imam i problem zubiju. Nekako su joj tako sitni kao da nisi do kraja posebno gornja vilica izrasli.:ne zna: Mislim na prednje zube. Očnjaci sve pet.
Tako su sitni kao da nisu još do kraja izašli iz mesa i nisu gusto jedan do drugog.
Možda pišem gluparije, ovo je meni ljudi prvi pas pa me tolerirajte koliko možete:)
Do kada su po vašem sječanju rasli vaši maltezeri i kakvi su im zubi.
Poželjene bi bile i fotografije zubiju:D
Jedva čekam da odemo na cijepljene protiv bjesnoće pa da vidim što kaže veterinar.
Inače normalno grize i papa.
Uzela sam ju iz kućnog legla, bio je to prvi okot mami i nema papire.

surefire
27.03.2011., 21:58
Ona je još maleno štene i ima mliječne zube koji će uskoro početi ispadati, a zamijenit će ih stalni, veći zubi, tako da tek nakon što u idućih nekoliko mjeseci promijeni zube možeš vidjeti kakvi su i jesu li nepravilni. Što se tiče težine, tu također ima još dosta vremena da se situacija popravi. Visinski rast će biti najintenzivniji negdje do 6-7 mjeseci starosti šteneta, nakon toga se znatno usporava sve negdje do 9-12 mjeseci, a u tom razdoblju sporog visinskog rasta se obično stvara i masa, tj. dolazi se do težine odraslog psa.

fermina-daza
27.03.2011., 22:28
Moj maltezer curica - stara uskoro 4 mjeseca je fakat minijatura od psa.
...
Ona sada teži 1.200 grama.
Meni se to čini tako malo.

Štenad raste do sedmog osmog mjeseca života. Tako da nemaš brige. Uostalom, kako ih danas atribuiraju - što manje, to bolje :mig:

Imam i problem zubiju. Nekako su joj tako sitni kao da nisi do kraja posebno gornja vilica izrasli.:ne zna: Mislim na prednje zube. Očnjaci sve pet.
Tako su sitni kao da nisu još do kraja izašli iz mesa i nisu gusto jedan do drugog.

Kao i njezina veličina, rasti će i zubići i... ostati sićušni.
Uopće nisam vidjela da tražiš fotku zubiju, nego sam se sjetila da mi se Luna prije četiri dana prvi puta iskezila http://msnsmileys.net/d/smileys/Dog/Angry.gif, pa sam joj ih fotografirala. No, baš me zanima kako ćeš ti svojoj slikati zubiće. Valjda ćeš joj reći cheese! http://i717.photobucket.com/albums/ww173/prestonjjrtr/Smileys/1136752897.gif pa budu se svi vidjeli http://i55.tinypic.com/m7b5na.jpg :rofl:

Luna je zijevnula baš u trenutku kada sam je krenula fotografirati i ovo sam uhvatila završnu fazu tog zijevanja

http://i56.tinypic.com/8w9m5u.jpg

Tu se vidi kolika je razlika između očnjaka i ostalih zubića.

Možda pišem gluparije, ovo je meni ljudi prvi pas pa me tolerirajte koliko možete

Mislim da mene nećeš nadmašiti :raspa: Dobro je da Lunina kuma nije ulogirana na Forum.hr, jer kada bi ona počela o mojim biserima vezanim za Lunu, mislim da bih se od srama odmah odlogirala :brukica:

Ribež
28.03.2011., 08:04
fermina-daza

Bože:eek::eek: kako divni zubi. Ok - to definitivno nisu zubi malog šteneta s mliječnim zubima ali sve mi dođe da napišem pa ću i napisati: i ja bi ovakve!!!!:lol:

Ribež
28.03.2011., 08:07
Ona je još maleno štene i ima mliječne zube koji će uskoro početi ispadati, a zamijenit će ih stalni, veći zubi, tako da tek nakon što u idućih nekoliko mjeseci promijeni zube možeš vidjeti kakvi su i jesu li nepravilni. Što se tiče težine, tu također ima još dosta vremena da se situacija popravi. Visinski rast će biti najintenzivniji negdje do 6-7 mjeseci starosti šteneta, nakon toga se znatno usporava sve negdje do 9-12 mjeseci, a u tom razdoblju sporog visinskog rasta se obično stvara i masa, tj. dolazi se do težine odraslog psa.

Hvala na odgovoru.:)
Ma stvarno je ne želim napraviti malom bucikom a opet s druge strane se bojim jel ona dovoljno jede:rolleyes:
Blesava vlasnica...
Više mi odgovara da je mršaviji tip zbog njihove nježne građe koja ne podnosi višak kilograma.
Bez obzira na sve ja njoj ne dam da ide sama stepenicama. eto, stepenicama se dama uvijek nosi.:cerek:
A je mi teško nositi 1 kg:lol::lol:

Glorchii
28.03.2011., 14:29
Haaj. Imam pitanje, u vezi parenja..
Kada je najbolja godina za prvo leglo? Koliko bi maltezerica otprilike trebala imati godina? :cerek:

Inace, moja maltezerica se pocela tjerati sa 4 mjeseca i zubici su joj poceli ispadati sa 4 mjeseca..napredno štene :D sada ima malo više od godinu dana.

Uživajtee :rofl:

fermina-daza
28.03.2011., 16:38
Kada je najbolja godina za prvo leglo? Koliko bi maltezerica otprilike trebala imati godina? :cerek:

Inace, moja maltezerica se pocela tjerati sa 4 mjeseca i zubici su joj poceli ispadati sa 4 mjeseca..napredno štene :D sada ima malo više od godinu dana.

Koliko pratim, zadnja razmatranja idu ka tome da bi kujica trebala imati prvo leglo tek s navršene dvije, dvije i pol godine.

Moja se Luna nije parila, ali promatrajući njezin razvoj, uistinu sam primijetila da mi je nekako postala ozbiljnija tek s navršenih dvije i pol godine - ono, da sam je mogla zamisliti kao mamu. Ne kažem da ne bi i prije toga bila dobra mama, ali mislim da je navedena dob u skladu s psihofizičkim potrebama majčinstva.

atlantis
28.03.2011., 17:00

awwwwwch

suuupeeeer :) kad ćeš imati leglo? imaš papire? što ćeš s malima? :ooooo

Glorchii
28.03.2011., 17:42
Koliko pratim, zadnja razmatranja idu ka tome da bi kujica trebala imati prvo leglo tek s navršene dvije, dvije i pol godine.

Moja se Luna nije parila, ali promatrajući njezin razvoj, uistinu sam primijetila da mi je nekako postala ozbiljnija tek s navršenih dvije i pol godine - ono, da sam je mogla zamisliti kao mamu. Ne kažem da ne bi i prije toga bila dobra mama, ali mislim da je navedena dob u skladu s psihofizičkim potrebama majčinstva.

Hvalaa. :mig:
Ona je jos uvijek razigrana, pa bi mogla jos malo pricekati, jos kojih godinu dana :rofl:

Glorchii
28.03.2011., 17:49
awwwwwch

suuupeeeer :) kad ćeš imati leglo? imaš papire? što ćeš s malima? :ooooo

:DDD a mislim da cemo pricekati jos godinu dana, a papire nemam, jednu zenkicu cemo si vjerojatno ostaviti :rofl:

atlantis
28.03.2011., 18:24
:DDD a mislim da cemo pricekati jos godinu dana, a papire nemam, jednu zenkicu cemo si vjerojatno ostaviti :rofl:

awwwch ne smiješ pariti pse bez rodovnice :mig:

nemoj to raditi, ozbač

Glorchii
28.03.2011., 18:42
awwwch ne smiješ pariti pse bez rodovnice :mig:

nemoj to raditi, ozbač

aa i ovi ljudi od kojih sam ju kupila su isto tako

atlantis
28.03.2011., 18:43
aa i ovi ljudi od kojih sam ju kupila su isto tako

što ne znači da je ispravno :)

nemojte štancati pse bez papira i proizvoditi mješance

smigl-coco
17.04.2011., 15:02
ragi moj forumaši,
čitam vas već neko vrijeme, i sada sam se odlučila javiti jer imam problem sa svojom pahuljicom, naime imam maltezera starog 2 mj na kojem sam vidjela buhicu, PANIKAAA, uzgajivač ga je tretirao frontlineom i rekao je da je narednih mjesec dana psić siguran od buha,
molim vas koji imate iskustva s maltićima da mi pomognete, što da napravim, kako se vi rješavate buhica, što je sa ličikama u tepihu i ležaju psića, kako da se njih riješimo??
isprike zbog dužeg posta :cerek:
hvala

Pimpinell@
17.04.2011., 17:27
svi psi imaju buhe ne samo maltići
Kupi Biokil posprejaj dobro psa i istretiraj dobro sve površine o kući..nakon dva tri dana ponovi sve to..

i naravno, kad ga posprejaš nemoj ga kupati

smigl-coco
17.04.2011., 19:40
pimpinell@ hvala na odgovoru, znam da svi peseki imaju buhe :) brinem se jer je jako mali i osjetljiv da mu ne iziritiram kožu jer je prije cca tjedan dana već bio tretiran od uzgajivača pa mi je čudno kako je dobio buhice...još jednom hvala na savjetu

Le0na
17.04.2011., 19:45
Ako si siguran da je tretiran pas onda nemoj nista stavljati, koliko buha ste primjetili?

Pimpinell@
17.04.2011., 20:57
biokil je potpuno bezopasan i može se koristiti, a čim buha ima znači da prethdno tretiranje nije ubilo jajašca

smigl-coco
18.04.2011., 14:12
pa jednu, ali kako je jako razigran ne mogu ga detaljno pregledati, tako da se tješim da je samo 1 :) upravo iz tog razloga sam postavila ovdje pitanje jer ma je strah ponovo ga tretirati...

Pimpinell@
18.04.2011., 14:30
Od Biokila te nema razloga biti strah.

smigl-coco
18.04.2011., 14:37
hvala puno pimpinell@ :)

Megich
20.04.2011., 17:43
Dali znate neki web shop gdje mogu kupiti mojoj misici proljetnu haljinicu :D Ovo po pet shopovima mi se ne svida, svida mi se od puppie, ali to drzi samo moderan pas, a njima su ostali samo veliki brojevi.

mopsica
20.04.2011., 22:22
a kaj će joj to? :rolleyes:

Megich
21.04.2011., 09:15
a kaj će joj to? :rolleyes:

Pa da mi bude zgodnicka kada idemo setati van :cerek:

smigl-coco
21.04.2011., 21:31
kaj dajete svojim štencima za klopu? mi jedemo royal canin, ali mi se čini da je stalno gladan?
da li im dajete povrće,ako da koje, a poslastice za nagradu ?
sve što su mi nudili u pet shopu je tvrdo, a mi još nemamo zubiće, što ustvari tako mali psić smije papati?
:ne zna:

Ribež
21.04.2011., 22:57
kaj dajete svojim štencima za klopu? mi jedemo royal canin, ali mi se čini da je stalno gladan?
da li im dajete povrće,ako da koje, a poslastice za nagradu ?
sve što su mi nudili u pet shopu je tvrdo, a mi još nemamo zubiće, što ustvari tako mali psić smije papati?
:ne zna:

Mi imao 4.5 mjeseca i na istoj smo hrani. Pogledaj prema tablici unosa (piše na pakiranju) i vidjelt ćeš da oni uistinu ne unose puno klope.
Zubiće bar nekakve imate?? Morali bi imati. Omekšati njihovu hranu u vodi.
Ono što sam ja svojoj još davala je bila mala količina jogurta - ali stvarno malecna.
Na bilo koju drugu vrst hrane nije ih potrebno navikavati jer im nije dobro ni za zdravlje. Mislim da u njihovoj klopi ima sve potrebno a i mene su tako savjetovali:mig:

smigl-coco
22.04.2011., 18:48
imamo očnjake jaaako oštre :D gornji su nam izvirli, donji još ne pa nam jezik viri van :D ...ma čitam tu po netu da im je dobro dati mrkvice i jabuku, a što se tiče mliječnih proizvoda, zbunjena sam, neki kažu da daju acidofil, neki pak ni slučajno ne davati mliječne proizvode :ne zna: omekšavam mu hranu,ali toliko se uzvrpolji kad vidi da mu pripremam, ne može dočekati, počme cviliti ;( pa uspijemo 5 min držati hranu u vodi :rofl: imam filing da je stalno gladan a dajem mu čak i malo više nego što tamo piše, ali stalno jadan obljeće oko vrećice :)

Ribež
22.04.2011., 21:46
imamo očnjake jaaako oštre :D gornji su nam izvirli, donji još ne pa nam jezik viri van :D ...ma čitam tu po netu da im je dobro dati mrkvice i jabuku, a što se tiče mliječnih proizvoda, zbunjena sam, neki kažu da daju acidofil, neki pak ni slučajno ne davati mliječne proizvode :ne zna: omekšavam mu hranu,ali toliko se uzvrpolji kad vidi da mu pripremam, ne može dočekati, počme cviliti ;( pa uspijemo 5 min držati hranu u vodi :rofl: imam filing da je stalno gladan a dajem mu čak i malo više nego što tamo piše, ali stalno jadan obljeće oko vrećice :)

Mrkva "navodno" nije dobra za njihovu dlaku ali stvarno nisam provjeravala.
Koliko je staro štene??

Pimpinell@
22.04.2011., 21:49
Svaki pas može jesti MLIJEČNE proizvode ali ne i mlijeko

fermina-daza
22.04.2011., 21:58

Moja Luna mi je stigla s osam tjedana starosti i već je tamanila dehidrat k'o velika. Smatram da ga nema potrebe omekšavati, jer ga oni mogu sasvim solidno jesti onim svojim mliječnim oštrim zubićima.

Ja svojoj nisam davala mliječne proizvode, ali samo zato jer je vet rekao da joj je dehidrat dovoljan. Kasnije sam prelazila na kuhanu hranu, a sada na sirovu i samo joj tu i tamo dam kratko prokuhano meso (maksimalno minutu), a dehidrat tek jednom ili dva puta tjedno, tek da zna da ovaj postoji za slučaj da se nađemo u nekakvoj situaciji da joj ne mogu ponuditi sirovo ili kuhano (primjerice, putovanje).

O pripremanju kompletnih obroka za psa ima poseban topic, kao i o sirovoj prehrani.

Mrkva "navodno" nije dobra za njihovu dlaku ali stvarno nisam provjeravala.
Koliko je staro štene??

Dok je Luna jela pretežno kuhano, redovno joj se ribala sirova mrkva u jelo i nije ponarančastila, čak ni požutila. Za takve efekte bi trebaa dnevno pojesti puno više mrkve od onih 10% obroka koliko sam joj davala.

Megich
22.04.2011., 23:33
Moja obozava mlijeko, nedajem joj ga cesto, mozda jedanput u dva tjedna, ali doslovno ga obozava, jogurtic joj dajem cesce.

Glorchii
23.04.2011., 14:36
Jedu li vaši psi, u igri, kukce? hahaha, moja je upravo ulovila leptirića i smazala ga u sekundi :confused: :p

Pimpinell@
23.04.2011., 15:41
oto jako voli muhe i ose...srećom, ni jednu osu nikad čopio nije..ili ona njega :)

p.s. nije maltezer :)

Glorchii
23.04.2011., 18:54
moj prijasnji pas(ovcar), on je jeo sve sta leti, cak i ose, i pcele i bumbare..

a7x
24.04.2011., 09:52
moj prijasnji pas(ovcar), on je jeo sve sta leti, cak i ose, i pcele i bumbare..

moja maltezerica je znala tokom šetnje tratinčicama odgrist onaj cvijetić i onda pljunuti van, to mi je bilo nešto najsmješnije za viditi...dotrči do tratinčice,odgrize cvijetić i pljune :lol: nikad nije nikakvu travu ili drugo cvijeće grizla,samo tratinčice :rofl:

Glorchii
24.04.2011., 21:29
moja maltezerica je znala tokom šetnje tratinčicama odgrist onaj cvijetić i onda pljunuti van, to mi je bilo nešto najsmješnije za viditi...dotrči do tratinčice,odgrize cvijetić i pljune :lol: nikad nije nikakvu travu ili drugo cvijeće grizla,samo tratinčice :rofl:

Preeeslaatko :cerek::cerek:

Megich
25.04.2011., 13:16
Jel vam znaju kada maletezerici jesti travu? Moja zna ponekad otrgnuti busen trave i tada mi je presmjesna jer preziva ko krava dok jede tu travu :rofl:

smigl-coco
25.04.2011., 16:19
joj i mi volimo travu i maslačke,
pa ja stalno trčim za njim i FUJKAM :) vadim iz usta to van, jer ne znam da li će mu naštetiti, Coco je star 9 tjedana :)
one bijele maslačke posebno voli, nije ih se okanuo dok nije sve do jednoga pojeo :rofl: sad se okomio na tulipane :eek: mi smo papali ipak malo mrkvice, ma imamo takav apetiti da sve popapa šta mu god dam :lol:

smigl-coco
26.04.2011., 15:54
hej ekipa :)
kako se borite protiv krpelja? mi smo se već 2 x u 2 tjedna tretirali protiv buha, jer smo tjedan dana nakon prvog tretiranja dobili buhu :eek: danas sam na svom malom princu vidjela krpelja :eek: :eek: sva sreća uspjela sam ga izvaditi s njega prije nego mu se uvukao pod kožu, moja bebica ima 9 tj pa nam je rano za ampulu :confused: , ali me brine sljedeći izlazak u dvorište :mad: očito da frontline nije baš tako učinkovit koliko ga moj uzgajivač hvali i forsa :flop: s čim sete se vi štitili dok ste bili mali?

aventa
03.05.2011., 10:33
bokić
stigla nam je naša mala maltezerica.ima 9 tjedana i primila je jedno cjepivo.još ne idemo vani mada čitam da neki te dobi već idu u šetnju.Učimo je na pelenicu dok je još u zatvorenom.
Da li se može pošpricati sa biokilom da se zaštiti ako je pokupila u uzgajivaća kakvu bubu i može li se uopće okupati tako mala.

smigl-coco
05.05.2011., 13:49
pozz aventa, mi smo Coca kupali sa 9 tj jer smo ga špricali frontlineom, pa smo se morali nakon 24h okupati, kupali smo ga u mlakoj vodi samo, išli smo van ali samo u dvorište na 20-etak min, kod nas nema drugih životinja tako da mu ništa nije bilo :) da li ju je uzgajivać već tretirao s čim? meni je jedan vet rekao da je frontline sprej siguran za štence, a drugi pak i nije bio oduševljen time :ne zna: u svakom slučaju uživajte u svojoj bebici cerek

lapdog
05.05.2011., 16:24
Može Frontline (sprej) za štence.

Curica
06.05.2011., 12:37
hej ekipa :)
kako se borite protiv krpelja? mi smo se već 2 x u 2 tjedna tretirali protiv buha, jer smo tjedan dana nakon prvog tretiranja dobili buhu :eek: danas sam na svom malom princu vidjela krpelja :eek: :eek: sva sreća uspjela sam ga izvaditi s njega prije nego mu se uvukao pod kožu, moja bebica ima 9 tj pa nam je rano za ampulu :confused: , ali me brine sljedeći izlazak u dvorište :mad: očito da frontline nije baš tako učinkovit koliko ga moj uzgajivač hvali i forsa :flop: s čim sete se vi štitili dok ste bili mali?

Mi smo krpelje i buhe riješili sa ogrlicom http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.380dc51c3a634be895c1e386935130fe .kiltix-bayer-ogrlica-za-pse-protiv-buha-i-krpelja.aspx
Buha nema, a krpelj ako i dođe ugine... Uglavnom i traje duže od ampula, oko 6 mjeseci. To je bila preporuka frizerke od našeg peseka...

smigl-coco
06.05.2011., 20:18
bok Curica,
da li mu se dlaka prorijedila od ogrlice? čitala sam da se to zna dogoditi? čini se super stvar, pogotovo ako je tako dugotrajno, da li ju je stalno nosio ili samo po potrebi?

hvala ti na odgovoru

Glorchii
07.05.2011., 11:34
heej :)
Koliko kujici treba da "zatrudni"? I kako to prepoznati?
Hvala :)

a7x
08.05.2011., 17:30
heej :)
Koliko kujici treba da "zatrudni"? I kako to prepoznati?
Hvala :)

Sam proces oplođivanja ovisi o mnogo toga, a brisom kod veterinara se može ustvrditi najoptimalnije vrijeme za parenje... Znakovi skotnosti se uočavaju tek oko 4 tjedna trudnoće, nakon 3 tjedna se malci vide u trbuhu, a 5-og tjedna se povećava težina i širi abdomen...

čisto dovoljno vremena za registraciju legla :mig:

telenovelas queen
08.05.2011., 19:28
Ljudii, idem sutra da vidim majku i oca moje buduce bijele pahuljice. xD
Trebala bi se okotiti krajem maja. I nadam se da ce biti bar jedna curica:s:s
Pa je ako Bogda preuzmimam sredinom jula, sa 1,5 mjesec.:cerek::cerek:

Glorchii
09.05.2011., 19:16
Sam proces oplođivanja ovisi o mnogo toga, a brisom kod veterinara se može ustvrditi najoptimalnije vrijeme za parenje... Znakovi skotnosti se uočavaju tek oko 4 tjedna trudnoće, nakon 3 tjedna se malci vide u trbuhu, a 5-og tjedna se povećava težina i širi abdomen...

čisto dovoljno vremena za registraciju legla :mig:

grazie :D

a7x
09.05.2011., 21:16
grazie :D

ma nema problema, samo se potrudi da leglo bude uredno i registrirano... vjerujem da su svi već skužili da je štancanje peseka loša stvar :mig:

Curica
10.05.2011., 16:41
bok Curica,
da li mu se dlaka prorijedila od ogrlice? čitala sam da se to zna dogoditi? čini se super stvar, pogotovo ako je tako dugotrajno, da li ju je stalno nosio ili samo po potrebi?

hvala ti na odgovoru

Nosi je već 2 mjeseca i dalje je čupav kao i prije :cerek:...
Do sada je to najbolja zaštita od krpelja i buha. Ampule Frontline su za mene bacanje novaca. Redovno smo nalazili krpelje na njemu a zaštićen Frontlineom...
Uglavnom najbolje je da tu ogrlicu ima stalno.:top:

Glorchii
14.05.2011., 11:57
Imaju li vaši psi noćne more?

Ribež
14.05.2011., 13:54
O da:rofl:
Zaspi i onda počne u snu lajati i mahati nogicama kao da trči ili cviliti.
Nama je onda tako slatka:cerek:
Boga pitaj kaj sanjaju, neki događaj od tog dana pa ga i u snu proživljavaju.
Mi se oko toga ne brinemo, brzo prestane a nama baš simpa kako u snu sa sve četiri u zrak trči:cerek:

Glorchii
14.05.2011., 20:48
O da:rofl:
Zaspi i onda počne u snu lajati i mahati nogicama kao da trči ili cviliti.
Nama je onda tako slatka:cerek:
Boga pitaj kaj sanjaju, neki događaj od tog dana pa ga i u snu proživljavaju.
Mi se oko toga ne brinemo, brzo prestane a nama baš simpa kako u snu sa sve četiri u zrak trči:cerek:

Preeslatko :cerek:
A moja se pocne tresti i tesko disati, pa mi je zao i probudim ju. :p

Spori Lori
14.05.2011., 21:05
Ljudii, idem sutra da vidim majku i oca moje buduce bijele pahuljice. xD
Trebala bi se okotiti krajem maja. I nadam se da ce biti bar jedna curica:s:s
Pa je ako Bogda preuzmimam sredinom jula, sa 1,5 mjesec.:cerek::cerek:

Štene treba biti s mamom minimalno 2 mjeseca.
Ne budi nestrpljiva, važno je da se štene socijalizira u leglu. Uzmi ju s 8,9 tjedana a ne 6.

dinjo
15.05.2011., 16:34
Imam štenca maltezera:cerek: od 5,5 mjeseci i jučer je počeo jako sliniti. Inače je živahan, predobrog teka:) i ne primjećujem ništa drugo čudno na njemu. Mislim ga sutra odvesti veterinaru, ali ako je ovo neka normalna pojava izbjegla bi trošak:D

filos
16.05.2011., 19:16
Imam štenca maltezera:cerek: od 5,5 mjeseci i jučer je počeo jako sliniti. Inače je živahan, predobrog teka:) i ne primjećujem ništa drugo čudno na njemu. Mislim ga sutra odvesti veterinaru, ali ako je ovo neka normalna pojava izbjegla bi trošak:D
moj ti je isto zaslinio iz čista mira jedan dan u parku, isli smo odmah vetu, rekla nam je da moze biti da se neka psica tjerala pa od silnog uzbudjenja ili alergija na travu,pelud...uglavnom da promatramo. na drugim travnatim povrsinama mu se to nije pojavljivalo, pa smo alergiju na travu iskljucili; u meduvremenu je prestao sliniti (trajalo je par dana, na istom mjestu u isto vrijeme) a i dalje idemo na istu livadicu, pa pretpostavljam da je bilo uzbudjenje. Uglavnom, ja sam uvijek za odlazak kod veta, tako da mirno spavam, ali mislim da nemas pretjeranog razloga za brigu. ako je alergija, morat će primiti pikice i izbjegavati podrucja s alergenima da izbjegne gusenje. uglavnom, vidi na kojim se podrucjima, da li u parku ili blizu neke biljke, javlja slinjenje, pa procjeni. no u svakom slucaju, ponavljam, barem nazovi veta, ja mogu samo reći iz naseg iskustva!

dinjo
16.05.2011., 19:50
Hvala na savjetu.:)
Danas već puno manje slini, jučer je bio doslovno mokar. Nismo bili na livadi, jedino ako nije u vrtu dotaknuo kakav korov ili sl. Slini dok spava, ali kako sam već rekla danas gotovo ništa. Pregledala sam mu usta, nema nikakvih posjekotina. Međutim, trenutno mu izbija nekih 5-6 zubi, pa mi se čini da mu je najvjerojatnije od toga.

filos
16.05.2011., 21:48
Hvala na savjetu.:)
Danas već puno manje slini, jučer je bio doslovno mokar. Nismo bili na livadi, jedino ako nije u vrtu dotaknuo kakav korov ili sl. Slini dok spava, ali kako sam već rekla danas gotovo ništa. Pregledala sam mu usta, nema nikakvih posjekotina. Međutim, trenutno mu izbija nekih 5-6 zubi, pa mi se čini da mu je najvjerojatnije od toga.

ahaaaa, pa onda nema na sto biti alergican, na krevet sigurno nije:) a ako zubeki rastu, onda je druga priča. proći će kad iglice ispadnu:)))) a ako je danas ok, onda nije ni trovanje neko, tak da mozes eliminirati sve lose scenarije:s

smigl-coco
17.05.2011., 19:47
s koliko mjeseci im štenci mijenjaju zubiće ? :)

Glorchii
18.05.2011., 19:28
s koliko mjeseci im štenci mijenjaju zubiće ? :)

Moja je pocela mjenjati sa 4 mjeseca :mig:

Ogy200
21.05.2011., 16:55
Pozdrav,
Dal mi netko moze pomoc, imala sam maltezera uginio je prije dvi godine od starosti i zaljubljena sam u ta mala pametna stvorenja, sada sam spremna za novog ljubimca i htjela bi kupit zenku maltezera s rodovnicom.
Dugo vec trazim, sve sto sam nasla je u zg i okolici, a ja sam iz dalmacije.
Ako neko zna nekoga ko se bavi time ili je neko kupio negdje u dalmaciji ili blizoj okolici, molila bi da mi javi :D
Nasla sam razne ljude koji bi te stence cak dostavili ali to mi ne odgovara, volila bi vidit te stence prvo i vidit u kakvim uvjetima odrastaju...zato trazim nekoga u blizini.
Ako neko ima bilo kakve informacije molim vas da mi javite!
Unaprijed hvala!

ChiliKimi
21.05.2011., 16:59
Odi na hks.hr na prijave legla pa vidi da li ima ikoje prijavljeno u Dalmaciji. Ako se ne varam svaka 2 tjedna će objavljivati nove pa prati ako iz prve ne pronađeš. Sretno u nabavci :top:

Ogy200
21.05.2011., 17:05
Hvala, gledala sam vec nema nista :(
moram se jos strpit, mozda bude uskoro :top:

Glorchii
22.05.2011., 14:08
Imam problem :O nije velik, ali je problem.
Prije mjesec dana, moja maltezerica je bila na cuvanju kod susjede, nekih pola sata, a susjeda ima pekinezera i naravno sparili su se i sada je moja maltezerica trudna, neplanirano, jucer smo bili na ultrazvuku i bit ce ih vise od tri :cerek:
zanima me, imaju li maltezeri problema pri radanju? i kako to sve ide, potrebni su mi savjeti, jer za mjesec dana dobivam male, minijaturne "miseke" :p

mopsica
22.05.2011., 16:55
je, baš neplaniralo, kao da niste znali da se tjera :D :p
proguglaj o porodu, prehrani i pripremi, nadam se da ti je kujica redovito cijepljena protiv zaraza
i pitaj veta neka ti kaže najvažnije o porodu, ako krene nešto u krivom smjeru da ti da broj na koji možeš zvati i van radnog vremena

Glorchii
22.05.2011., 21:44
je, baš neplaniralo, kao da niste znali da se tjera :D :p
proguglaj o porodu, prehrani i pripremi, nadam se da ti je kujica redovito cijepljena protiv zaraza
i pitaj veta neka ti kaže najvažnije o porodu, ako krene nešto u krivom smjeru da ti da broj na koji možeš zvati i van radnog vremena

Pa da, neplanirano, nisam ju jos htjela pariti, premlada je, znala sam da se tjera, ali opet..
hvala :)

Ribež
23.05.2011., 21:37
Pa da, neplanirano, nisam ju jos htjela pariti, premlada je, znala sam da se tjera, ali opet..

Pa koliko je stara??

Smartie
23.05.2011., 21:56

Da je nisi htjela pariti, ne bi je odvela susjedovom mužjaku. Vrlo jednostavno. :raspa:

Silvia_Ana_Tomas
24.05.2011., 10:05
Ne!

Pudlice su poznate po svom čudljivom i nepovjerljivom karakteru,
inače kotiraju kao najinteligentnija vrsta u psećem rodu.
Ali prema strancima pa čak i susjedima ili kućnim prijateljima kao što kažem znaju i jesu nepovjerljive.

:W

sad sam ovo pročitala i ne vjerujem kakve nebuloze pišu ljudi koji nikad nisu imali pudlice.

Odrastala sam uz pudlu (srednju). Uginula je sa 16 godina. Do zadnjeg dana nikad nije bila nepovjerljiva, čudljiva ili histerična.

Psi su kao i ljudi... Imate one živčane, umiljate i sl.

Svaki pas je ogledalo svog vlasnika, pa ako je pas histeričan očito je da je to odnekuda moralo doći.

Stvarno vas molim da općenito ne pišete gluposti koje ste načuli od nekoga nego samo na temelju vlastitog iskustva. Jer ovo gore navedeno je notorna glupost!!!!

EDIT: Frendica ( s kojom provodim 23 sata dnevno) ima maltezericu koja laje na sve što se kreće ( pa i na list na vjetru), a smatram da, kad imate malo dijete koje je lako probudit, takav pas vam ne treba....

Silvia_Ana_Tomas
24.05.2011., 10:09
Također treba napomenuti ako se grozite opadanja dlake, pudlice su daleko bolji izbor jer nemaju dlaku nego runo koje ne opada. Povremeno kada se grickaju ispadne kuglica ali to je vrlo jednostavno za pokupit.

fermina-daza
24.05.2011., 11:39
sad sam ovo pročitala i ne vjerujem kakve nebuloze pišu ljudi koji nikad nisu imali pudlice.

Stvarno vas molim da općenito ne pišete gluposti koje ste načuli od nekoga nego samo na temelju vlastitog iskustva. Jer ovo gore navedeno je notorna glupost!!!!

U potpunosti se slažem s tobom da je nebulozno i notorna glupost pisati o nekoj pasmini na temelju nečega što smo načuli.

No, isto tako, smatram da ne možemo dijeliti savjete o pasmini samo na temelju vlastitog iskustva, jer kao što si i sama lijepo primijetila:

Psi su kao i ljudi... Imate one živčane, umiljate i sl.

Svaki pas je ogledalo svog vlasnika, pa ako je pas histeričan očito je da je to odnekuda moralo doći.

Zato se čudim da si o maltezerima, na temi 'Maltezeri', mogla napisati ovo:

EDIT: Frendica ( s kojom provodim 23 sata dnevno) ima maltezericu koja laje na sve što se kreće ( pa i na list na vjetru), a smatram da, kad imate malo dijete koje je lako probudit, takav pas vam ne treba....

Ne znam koji bi pandan u psećem svijetu bio pojmu rasistički, ali ova tvoja isključivost mi jako priziva baš tu riječ na pamet. Neprestano lajanje nije pasminska odlika, već prije (ne)odgojna. Moguće i postoje psi kojima je cijelodnevno lajanje na sve što se kreće u genima, ali maltezer to sigurno nije (vlastito iskustvo, iskustvo desetak vlasnika maltezera s kojima se Luna i ja družimo u štenjama, znanje stečeno iz literature i s raznih web stranica)

Isto tako, i ova tvoja izjava demantira dosadašnje dugogodišnje znanje i iskustvo poznavatelja pasmina...

Također treba napomenuti ako se grozite opadanja dlake, pudlice su daleko bolji izbor jer nemaju dlaku nego runo koje ne opada. Povremeno kada se grickaju ispadne kuglica ali to je vrlo jednostavno za pokupit.

...koji maltezere (uz pudle i još neke, da sada ne tražim i nabrajam) svrstava u pasmine koje je poželjno uzeti ako ne želite imati problema s linjanjem psa i svakodnevnim sauganjem dlaka s poda i svih onih mjesta gdje vam se ljubimac kreće i zadržava.

I na kraju, čudim se da si se danas ovako žučljivo obrušila na maltezere, a sve zbog upisa od 08. 07. 2004. godine. To inače ne spada u dobre forumske običaje.

No hard feelings :)

Glorchii
26.05.2011., 09:22
Pa koliko je stara??

15 mjeseci za par dana.

Rencibella
04.06.2011., 19:51
Pozzz svima,

jučer sam kupila maltezerčića i za 3 tj će mi ga dovesti pošto je još premalen da se odvaja od majke.
Molim Vas da mi kažete u Zg nekog provjereno dobrog veterinara, po mogučnosti negdje u istočnom djelu grada :-) kod kojeg bi ga mogla odvesti na cijepljenja i sve ostale preglede koji će biti potrebni. :-) Thx

telenovelas queen
05.06.2011., 19:35
Ja sam presretna, jer je na svijet dosla moja mala bijela pahuljica..
Kada prodje par dana, i primi vakcinu, ici cu da je vidim.:cerek::cerek:
Moram dobro vidjeti, i izabrati sebi jednu zenku, al ne znam kako cu, kad su svi tako mali i slatki, i bijeliii:cerek::cerek:

fermina-daza
05.06.2011., 21:30
Molim Vas da mi kažete u Zg nekog provjereno dobrog veterinara, po mogučnosti negdje u istočnom djelu grada :-) kod kojeg bi ga mogla odvesti na cijepljenja i sve ostale preglede koji će biti potrebni. :-) Thx

Mislim da ćeš prije dobiti odgovor na topicu Veterinari u Zagrebu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=123817).

Uživaj u svojoj bijeloj srećici :cerek: :cerek: :cerek:

ally n.
06.06.2011., 21:46
kakva je situacija s maltezerima kad recimo idete raditi? kad moraju ostati vise od 3, 4 sata sami.

sasvi
06.06.2011., 22:57
Moj maltezer dnavno provodi sam 6 sati i večinu vremena spava,ima 4 godine.

ally n.
07.06.2011., 15:25
Moj maltezer dnavno provodi sam 6 sati i večinu vremena spava,ima 4 godine.

znaci nije problem ostaviti ga samog. jos uvijek nemam peseka, ali razmisljam unaprijed. trazila sam cak i vrtice za pse u slucaju da ne moze ostati sam duze od par sati.

jel bolje uzeti curicu ili decka? jel postoji kakva razlika u prirodnom karakteru? cisto da dam primjer, recimo muski retriveri su puno zivahniji i zaigraniji od zenskih, znam da je to skroz drugacija pasmina, ali zanima me takva razlika, ako postoji.

sasvi
07.06.2011., 22:50
Kao štenca ga nebi trebali ostavljati samog ali jednom kad odraste i nauči na kučni red nema problema.Ženke su kao mirnije i privrženije.Moj dečko je kastrirani i baš je prava maza:)

ally n.
08.06.2011., 06:10
Kao štenca ga nebi trebali ostavljati samog ali jednom kad odraste i nauči na kučni red nema problema.Ženke su kao mirnije i privrženije.Moj dečko je kastrirani i baš je prava maza:)

uzela bih stenca do 3mjeseca starosti, i nebi bio sam sve do nekog 6-7 mjeseca starosti, nakon toga bi jednom u tjednu (zasad) bio sam 8-9 sati, ali vec cu ja smisliti nesto, ima nas sestero u kuci, netko je uvijek doma :)

mopsica
08.06.2011., 12:20
to ti je najgore, uči ga od početka postupno da bude sam

quester
11.06.2011., 02:47
Imam problem :O nije velik, ali je problem.
Prije mjesec dana, moja maltezerica je bila na cuvanju kod susjede, nekih pola sata, a susjeda ima pekinezera i naravno sparili su se i sada je moja maltezerica trudna, neplanirano, jucer smo bili na ultrazvuku i bit ce ih vise od tri :cerek:
zanima me, imaju li maltezeri problema pri radanju? i kako to sve ide, potrebni su mi savjeti, jer za mjesec dana dobivam male, minijaturne "miseke" :p

aaa, ja san odusevljena kombinacijon, moja mala je mjesanka maltezera i pekinezera. jedno je sigurno - bit ce apsolutno neodoljivi...nemoj ne stavit slike :cerek:

moja se nije parila, al koliko san skuzila problemi mogu nastat ako je muzjak dosta veci od zenke, a to u tvom slucaju ne bi trebao bit problem...

znaci nije problem ostaviti ga samog. jos uvijek nemam peseka, ali razmisljam unaprijed. trazila sam cak i vrtice za pse u slucaju da ne moze ostati sam duze od par sati.

jel bolje uzeti curicu ili decka? jel postoji kakva razlika u prirodnom karakteru? cisto da dam primjer, recimo muski retriveri su puno zivahniji i zaigraniji od zenskih, znam da je to skroz drugacija pasmina, ali zanima me takva razlika, ako postoji.

ma moja ima 8 godina, od početka je ostajala sama ujutro kad bi mi bili zauzeti sa skolon, poslon.... a i dan danas ostaje sama kad san ja na faksu. nikad nije napravila nikakvu stetu dok je bila sama. u zadnjih par miseci zna ostat sama s mackom i između njih dvoje isto tako nikad nije bilo problema..tako da svom maltezeru mozes virovat..samo dok je mali ukloni sve potencijalne opasnosti k'o sta su detrdženti i slično. i da -bilo bi korisno kad bi sve papuce i cipele uklonila s njemu dostupnih mjesta dok se ne odvikne od toga. i eto, cisto da tebi i njemu to u pocetku padne lakse, ne bi bilo lose provjeravati ga svakih 2-3 sata. al definitivno ti preporucam da ga otpocetka na to naviknes jer bi kasnije mogla imat nepotrebnu frku. btw kad vec djelim savjete, ako ikako mozes NE NAVIKAVAJ ga da obavlja nuzdu na određenom mjestu u kući / stanu jer ćeš ga teško odviknut. Čim ga cjepiš vodi ga vani na obavljanje nužde, u početku ćeš morat jako često jer ne mogu trpit kad su mali, ali definitivno se isplati.

šta se tiče razlike između mužjaka i ženke - da su mužjaci nešto pretjerano zaigraniji od ženki čisto sumnjam jer je moja bila užasno zaigrana sve do prije kojih godinu dana, sad je mrvicu manje, al ona je ipak dama od 8 godina :cerek: kod mužjaka ti je glavni problem šta će ti bježat za toplim ženkama, a kod ženke je glavni problem menzes - ne šporkaju puno jer malo krvare a vecinu toga same pociste, i imaju tendenciju silovat kusine, rucnike, plisane igracke :D ali to nije nista sta ne mozes iskontrolirati. njihova je prednost šta se ne moraš bojat da će ti bježat.

enigm@21
12.06.2011., 10:46
Molim vas pomoć..s neta sam o tome dobila hrpu informacija,često suprotnih tako da više ne znam što je ispravno. Moja kujica ima 3 mjeseca i pred tjedan dana smo ju cijepili prvi put (piše u knjižici "canine distemper adenovirus type2 parainfluenza-parvovirus vaccine" i "leptospira canicola icterohaemorrhagiae bacterin"), također je dobila i oralni tretman protiv glista. Veterinar nam je rekao da su je s 3-4 tjedna vlasnici koji su nam je prodali trebali obaviti to 1.cjepivo ali eto nisu. Također joj je odmah stavio i čip. Za mjesec dana moramo opet na cjepljenje protiv bjesnoće. E sad,ono što mene zanima je kad moja kujica može krenuti vani, ići u šetnju? Rekao nam je veterinar da se ne preporuča par tjedana nakon cjepljenja jer mora proći određeno vrijeme da razvije imunost.To je ok,ali da li to znači da ću je prvi put moći voditi u šetnju tek u 8.mj,kad prođe par tjedana od drugog cjepiva (to će dakle biti početkom 7mj)? Je li zaista potrebno čekati tako dugo? Moja maltezerica je jako vesela i živahna i boli me srce kad se sjetim da ću je još 2 mjeseca morati ostavljat u kući,dok je vani tako lijepo vrijeme. Naravno ne želim ni pod koju cijenu ugroziti njenu sigurnost te ako stvarno mora biti tako dugo doma,će i biti,ali zanima me je li to stvarno nužno? Kad ste vi prvi put vodili svoje štene u šetnju? I ako mi možete reći za što ju je veterinar uopće cjepio prvi put (gore sam napisala nazive cjepiva)? Puno hvala i oprostite ako padam s Marsa:D

ChiliKimi
12.06.2011., 11:04
Pretpostavljam da kujica nema papire?
Vet vam je točno rekao, oni koji su vam je prodali su je trebali cijepiti s 3 mj je trebala već primiti 2 cjepiva zaraznih. Pa piše vam protiv čega ju je cijepio, protiv zaraznih bolesti (parvo, leptospiroza). Ona bi trebala za mjesec dana dobiti još jednu turu cjepiva protiv zaraznih pa tek mjesec iza toga bjesnoću. Da, do idućeg cjepljenja zaraznih ne bi smjela vani, kao što vam je veterinar objasnio.

enigm@21
12.06.2011., 12:39
ne,nema papire ali nimalo ne sumnjam na stancere/svercere ili sto vec niti na losu brigu za nju jer se vidi da je mala bila u dobrim rukama,pazena i mazena.jednostavno se vlasnicima valjda nije dalo davati pare na cjepljenje..to ne odobravam,ali tako je kako je.kujica je stvarno zdrava, zivahna i razigrana.pitala sam za sto ju je cjepio jer meni ti latinski nazivi ne znace bas nista i nisam upucena u zarazne bolesti pasa,pa mislila sam mozda postoji kakav hrv naziv,poput "Štenećak"-je li to to? Veterinar je rekao da cemo sve obaviti iduci put kad ju bude cijepio protiv bjesnoce,i da nakon tog puta vise ne moram dolaziti na nikakva cjepljenja.Sad,valjda je to ok..ali svejedno me zanima da li cu i nakon iduce ture cjepljenja morati cekati mjesec dana prije nego li je vodim u setnje? Tad ce vec imati 5 mjeseci i ne znam bas je li nuzno toliko dugo cekati sa setanjem. Hvala na odgovoru ali molim i druge da napisu svoje misljenje:)

ChiliKimi
12.06.2011., 12:45
Mmm da :kava: Čistokrvan pas :rofl: i predivni prodavači :rofl:
Ajde lijepo pročitaj topic o štencima, a zarazne bolesti lijepo googlaš pa ćeš vidjeti, bolesti se tako zovu naziv ti ne mogu pojednostavniti.
Nisi shvatila ni mene ni veterinara, nakon što primi drugo cjepivo može odmah ići van, znači ne 2 već još jedan mjesec. Ne, ne cijepe se zarazne i bjesnoća u jednom danu.

pikuli
12.06.2011., 13:02
ako sam dobro shvatila, vet je rekao da poslije prve doze cjepljenja protiv zaraznih ide bjesnoća? obično cijepe tri put protiv zaraznih sa razmakom od tri do četiri tjedna pa za četiri tjedna protiv bjesnoće. štene treba dobiti bar dvije doze tog cjepiva da bi bilo donekle zaštićeno protiv tih bolesti, posebno parva koji je čest i često smrtonosan.

enigm@21
12.06.2011., 13:36
Mmm da :kava: Čistokrvan pas :rofl: i predivni prodavači :rofl:
Ajde lijepo pročitaj topic o štencima, a zarazne bolesti lijepo googlaš pa ćeš vidjeti, bolesti se tako zovu naziv ti ne mogu pojednostavniti.
Nisi shvatila ni mene ni veterinara, nakon što primi drugo cjepivo može odmah ići van, znači ne 2 već još jedan mjesec. Ne, ne cijepe se zarazne i bjesnoća u jednom danu.
Čemu ovakav podrugljivi,bezobrazan ton? Pročitala sam ja topik o štencima i prošla kroz sve moguće informacije na netu,ali kao što sam rekla često su kontradiktorne tj. svatko ima svoj stav. Svejedno hvala ti na odgovoru,ponovo. A što se tiče čistokrvnosti,najvažnije mi je da mi je štene zdravo (što je) i da mi se sviđa,što isto je.Uopće me ne interesira je li 100% čistokrvan maltezer niti da li su mu roditelji,šukundjedi 100% čistokrvni. Dobro sam pročešljala sve oglase,zvala hrpu njih i odabrala one ljude koji su mi se činili najbolji..i mislim da nisam pogriješila.Jest da su napravili grešku što nisu cijepili na vrijeme,ali to se sad više ne može promijeniti. Jako me smetaju ljudi poput tebe s ovako podrugljivim izjavama tipa "čistokrvan pas,hahaha moš mislit" - čistokrvnost mi je zadnja na pameti i nipošto mi nije uvjet vrednovanja pasa.Nisam glupača i jasno mi je što znači kad pas ima rodovnicu,kao potvrdu zdravstvenog stanja,ali eto,ja sam odabrala uzeti preko oglasa koji ne nudi rodovnicu,i makar mi je jasno da je to rizicna kupovina,prezadovoljna sam i nimalo sumnjicava.Maltezeric je,izgleda kao maltezeric i meni je apsolutno najljepši na svijetu pa bila mu i baka mješanka..no to uopće nije poanta mog pitanja.

Pikuli,hvala na odgovoru..vidjet ću s veterinarom idući put:)

quester
12.06.2011., 17:54
Štence treba cijepiti protiv 4 glavne pseće bolesti: štenećak, parvoviroza, leptospiroza i hepatitis. Prvo cijepljenje se provodi u dobi od 2 mjeseca starosti i ponavlja se u dobi od 3 mjeseca. Preporuča se cijepljenje pasa i protiv sve češćeg corona virusa. Dobro je nakon toga pse cijepiti protiv ovih bolesti jednom godišnje do kraja života. Prije cijepljenja psa treba očistiti od crijevnih parazita.
Prema Zakonu o veterinarstvu psa je obavezno cijepiti protiv bjesnoće svake godine, a prvi put kada navrši 4 mjeseca.

E sad, pas ti se može zaraziti tim bolestima i bez da je u izravnom kontaktu s drugim psima, dakle šetnjom i njuškanjem, a štenci i stariji psi će se lakše zaraziti nego mladi psi. Bitno je da ga ne izvodiš prije nego razvije imunost, mada on ima neka protutijela od majke ( samo šta ja neman pojma jel on prerano odvojen od majke itd. - a sisanje je bitno za dobivanje protutijela od majke ). Ja bi na tvom mjestu pricekala. Ako nisi sigurna, a nisam ni ja jer je moja bila štene prije 8 godina, najbolje ti je da fino nazoves veterinara i pitas ga da li moras cekati do iduceg cjepiva. Tesko da ce se zaraziti bjesnocom, ali ako ga mislis vodit vani ja bi na tvom mjestu isla u kratke setnje, ispred kuce, da ga ipak ne izlazes riziku.

ChiliKimi
12.06.2011., 19:01
Čemu ovakav podrugljivi,bezobrazan ton?

Zbog podupiranja i kupovine psa iz ruku štancera, protiv kojeg se i ovdje na forumu borimo. Nego ako ti nije bitno koja je vrsta zašto onda pitanja postavljaš u topicu o maltezeru a ne u uopćem topicu :confused: Jer da oprostiš tvoj nije maltezer bez obzira koliko časnih pionirskih ti je dao tzv. uzgajivač :kava:

enigm@21
12.06.2011., 19:46
Quester, puno ti hvala na odgovoru, to je ono što sam trebala čuti:)

A tebe, ChiliKimi, moze samo biti sram sto si ovako ignorantna i otrovna osoba. Ne znam gdje sam ja to rekla da podupirem stancere, hoces reci da svi oni koji nemaju pse s rodovnikom su ih nabavili od stancera? Ne znam sto sam krivo rekla da sam izazvala u tebi ovakvu reakciju, ali neki ljudi ocito uzivaju u izdrkavanju na drugima. I ne,vrsta mi nije bitna jer sve pse smatram jednako vrijednima,a maltezeric je moj osobni izbor. Vidis, zbog ljudi poput tebe ljudi zaziru od forum.hr, jer kakav god dobronamjeran savjet trazio, dobivas samo otrovne rijeci i iskaljivanje. Sve za sto se ti boris je da unistis potencijal kojeg ovaj forum ima. Jer pomoci drugome i konstruktivno raspravljati tebi sigurno nije namjera..razmisli malo zbog cega si onda uopce ovdje. Ja sam u svom prvom postu bila pristojna, a ti si pokazala sto je to nekultura pri komuniciranju.

ChiliKimi
12.06.2011., 19:50
Quester, puno ti hvala na odgovoru, to je ono što sam trebala čuti:)

A tebe, ChiliKimi, moze samo biti sram sto si ovako ignorantna i otrovna osoba. Ne znam gdje sam ja to rekla da podupirem stancere, hoces reci da svi oni koji nemaju pse s rodovnikom su ih nabavili od stancera? Ne znam sto sam krivo rekla da sam izazvala u tebi ovakvu reakciju, ali neki ljudi ocito uzivaju u izdrkavanju na drugima. I ne,vrsta mi nije bitna jer sve pse smatram jednako vrijednima,a maltezeric je moj osobni izbor. Vidis, zbog ljudi poput tebe ljudi zaziru od forum.hr, jer kakav god dobronamjeran savjet trazio, dobivas samo otrovne rijeci i iskaljivanje. Sve za sto se ti boris je da unistis potencijal kojeg ovaj forum ima. Jer pomoci drugome i konstruktivno raspravljati tebi sigurno nije namjera..razmisli malo zbog cega si onda uopce ovdje. Ja sam u svom prvom postu bila pristojna, a ti si pokazala sto je to nekultura pri komuniciranju.

Ne draga tebe može biti sram jer podupireš štanc. Ne trebaš ništa govoriti, sam tvoj čin dovoljno govori.
Da je maltezer tvoj izbor kupila bi maltezera. Ali za pokazivanje je važno da samo nalikuje, zar ne??? Jao koji moral :rigo:
I onda se još pojaviš u pasminskom topicu :rofl:

fermina-daza
12.06.2011., 22:04
Molim vas pomoć... Moja kujica ima 3 mjeseca i pred tjedan dana smo ju cijepili prvi put .... Za mjesec dana moramo opet na cjepljenje protiv bjesnoće. E sad,ono što mene zanima je kad moja kujica može krenuti vani, ići u šetnju? Rekao nam je veterinar da se ne preporuča par tjedana nakon cjepljenja jer mora proći određeno vrijeme da razvije imunost.... Je li zaista potrebno čekati tako dugo? Moja maltezerica je jako vesela i živahna i.... Puno hvala i oprostite ako padam s Marsa:D

Dobro nam došla u društvo zaljubljenika u maltezere :cerek:

Što se tiče cijepljenja, već si dobila odgovor. Najprije prvo, nakon tri četiri tjedna drugo (nekada je išlo i treće, čujem da su sada dovoljna dva). Na tvom mjestu ja bih napravila pauzu minimalno od mjesec dana, pa onda išla na cijepljenje protiv bjesnoće. Barem je veterinar kod moje Lune napravio lijep razmak (čak 4 mjeseca) između zadnjeg cijepljenja protiv zaraznih bolesti i cjepiva protiv bjesnoće.

Što se izlazaka tiče, čini mi se da si pogrešno shvatila veterinara. Neki savjetuju još jedan tjedan "karantene" nakon zadnjeg cjepiva protiv zaraznih bolesti. Neki kažu i manje - tri četiri dana.

Budući da je sada sezona 'klasića' ili 'lastavica', svakako pregledavaj cijelu malecku čim dođete kući iz šetnje po livadama ili pokraj zelenih površina u gradu. Najprije uške, onda šapice, jer se klasići zapiknu među mekuši, pa se nekada mora i na mali kirurški zahvat da se to izvadi (prošle godine dvoje Luninih prijatelja maletezra imali tu nevolju). Mojoj je Luni prije tri godine klasić završio u uhu i srećom da sam odmah primijetila da trese glavom i odmah je odnijela veterinaru. Morali su je sedirati kako bi izvadili klasić koji je, rekoše, došao tik do bubnjića. Malo je nedostajalo da ga ošteti.

Očekujem slikice na 'Fotoalbumu ljubimaca' :cerek:

Ribež
12.06.2011., 22:49
Ne draga tebe može biti sram jer podupireš štanc. Ne trebaš ništa govoriti, sam tvoj čin dovoljno govori.
Da je maltezer tvoj izbor kupila bi maltezera. Ali za pokazivanje je važno da samo nalikuje, zar ne??? Jao koji moral :rigo:

Zašto sada to??
Meni neki ljudi stvarno nisu jasni!!!!
Ako te smeta to što nije uzela psa s papirima - ne odgovaraj na njezine upite.
Meni je ovakav način dopisivanja grozan..:(
Usput - i ja imam maltezera bez papira:)

quester
13.06.2011., 06:39

ma koji moral? o čemu ti čovječe pričaš, kakvo pokazivanje? budući da se psi bez rodovnice svakodnevno vode po izložbama, ma da, mora bit da ga žena oće pokazivat...:rolleyes: šta ti tvrdiš da pas bez rodovnice nije i ne može bit maltezer? dakle se pare dva psa s rodovnikom ali bez uzgojne dozvole njihovi štenci nisu čistokrvni...? logika ti je vidim malo jača strana. I šta da je žena došla na pasminski topic?? moj pas je mješanac maltezera i pekinezera, alo mješaaaaanac, pa sam opet tu jer su joj maltezeri najbliži i ako ću je usporedit s nekom pasminom to će bit maltezer. najkorisniji savjeti su mi tu. i šta sad moja mješanka ne valja? oćeš još i provalit da nije pas? i sa zadovoljstvon ću reć da nije sasvim bijela i da ne može proć kao čistokrvni maltezer, al je isto tako najlipši pas na kojeg san oči spustila i došla je iz famozne familije di su se brinuli za nju. a ti pametnjakoviću, ''štancanje'' je loše iz jednog jedinog razloga - što se o tim psima ne brine, ni roditeljima ni štenadi...a ako je štene bez papira došlo iz familije di su se brinuli i o njemu i roditeljima - oprosti al tu nema ništa loše. jebote ko da si kinez pa ti valja samo prvo dite, odnosno pas s rodovnikon...ccc

atlantis
13.06.2011., 07:12
oprosti al tu nema ništa loše. jebote ko da si kinez pa ti valja samo prvo dite, odnosno pas s rodovnikon...ccc

ima loše i to jako puno

samo što ljudi koji imaju takve mješance u opravdavanju sebe i svojih postupaka izmišljaju raznorazne razloge

pas paren od roditelja koji nemaju rodovnicu nije čistokrvan. točka.

svaka kupnja maltenezera (ili bilo koje druge pasmine) ispod stola za 200 kuna je poticanje štancera, a ja bih vrlo rado i da se uskoro kažnjava i to tako da onaj koji kupi psa za 200 kuna od švercera samo da bi se kurčio po kvartu, ima uplatiti u azil iznos koji bi platio za takvog čistokrvnog :D

pa da vidiš čistke među kvazi ljubiteljima životinja :mig:

ako želiš čistokrvnog kupi iz legla, ako ne želiš udomi mješanca.

Ribež
13.06.2011., 07:42
ima loše i to jako puno

samo što ljudi koji imaju takve mješance u opravdavanju sebe i svojih postupaka izmišljaju raznorazne razloge

svaka kupnja maltenezera (ili bilo koje druge pasmine) ispod stola za 200 kuna je poticanje štancera, a ja bih vrlo rado i da se uskoro kažnjava i to tako da onaj koji kupi psa za 200 kuna od švercera samo da bi se kurčio po kvartu, ima uplatiti u azil iznos koji bi platio za takvog čistokrvnog :D

Ja vas majke mi ne razumijem.
Ne podupirem ljude koji "štancaju" pse radi zarade nikako.
Naravno da mi se kao i svakom normalnom čovjeku s imalo osječaja gade.
Ali brate mili pretjeruješ i vrijeđaš debelo.
Ne KURČIM se po kvartu jer ono malo nije baš za taj tvoj pojam a ljudi koji rade tako nešto ne bi ni smjeli imati pse.
Drugo - moja je OSOBNA stvar gdje ću kupiti/ uzeti psa.
Moram priznati da sanjarim o danu kada ću preseliti u kuću i naravno imati više psa a ne samo ružnog maltezera bez papira i stvarno sam obećala sama sebi i moja obitelj to zna da onda uzimamo više peseka iz azila.
I dajte prestanite više s tim - jer vrijeđate stvarno.
Glede toga, prošle godine smo na žalost ostali bez širokoobiteljskog labradora s svim živim paprima. Nije bio star ali je imao probleme s kukovima, epilepsiju..i još brdo bolesti.
Nije uzet od štancera - pomno je biran iz čistokrvnog legla i eto - što reći....

ChiliKimi
13.06.2011., 09:23
šta ti tvrdiš da pas bez rodovnice nije i ne može bit maltezer?

Da, ja i kinološka pravila. Može jedino biti u tipu. Prouči kinologiju pa možemo nastaviti :kava:

moj pas je mješanac maltezera i pekinezera, alo mješaaaaanac, pa sam opet tu jer su joj maltezeri najbliži i ako ću je usporedit s nekom pasminom to će bit maltezer. najkorisniji savjeti su mi tu. i šta sad moja mješanka ne valja?

Da mješanac za kojeg pretpostavljam nisi dao 2000kn. Mješanci su ok, dapače mješanci su super. Na njima se ne bogate ali na maltezeru itekako da. Ono zanima me koliko je super jeftino s njim prošla :rolleyes:

a ti pametnjakoviću, ''štancanje'' je loše iz jednog jedinog razloga - što se o tim psima ne brine, ni roditeljima ni štenadi...a ako je štene bez papira došlo iz familije di su se brinuli i o njemu i roditeljima - oprosti al tu nema ništa loše. jebote ko da si kinez pa ti valja samo prvo dite, odnosno pas s rodovnikon...ccc

U krivom rodu mi se obraćaš :p Ne nije to jedino loše u štancanju!!!Gube se pasminske karakteristike, uništavaju se linije koje savjesni uzgajivači grade itd. Onda dobiješ npr.labradora a karakterno nema veze s njim. Opet ponavljam prouči kinologiju.

ima loše i to jako puno

Potpis :)

Drugo - moja je OSOBNA stvar gdje ću kupiti/ uzeti psa.

Naravno ali onda ne možeš očekivati razumjevanje na dijelu foruma za kućne ljubimce koji je protiv šverca/štanca.

Dotična je kupila "maltezera". Da je rekla - ajoj frendovima su se slučajno sparili pa sad poklanjaju štence, ok ne bi ništa rekla. Ali dođe i čudom se čudi kako joj je vet rekao da štenac ne smije van?! Štene koje s 3mj nije ni cijepljeno ni tretirano protiv glista i te koji su joj ga prodali pravda nedostatkom novca.

enigm@21
13.06.2011., 09:48
ChiliKimi,nikog ja ne pravdam.Da si pročitala ono što sam rekla vidjela bi da sam napisala kako znam da je to njihova greska koju NE odobravam,ali da nema smisla sad cjepidlaciti po tome buduci da se to ne moze promijeniti. I nit se ja cudom cudim za bilo sto,vec sam samo dosla cuti sto vi,koji imate iskustva s maltezerima mislite - jer, kao sto sam vec dvaput rekla, citala sam dosta foruma i stranica gdje se informacije bitno razlikuju oko vodjenja stenca van, a i "rasporeda" cjepljenja.
Shvatila sam i sto ti i tvoji istomisljenici zelite reci, dakle da ako maltezer nije kupljen u registriranoj uzgajivacnici maltezera koju podupire kinoloski savez; ako nema rodovnicu, da se onda nuzno ne radi o maltezeru te da vlasnici stenaca koji su ih nabavili iz kucnog legla ili na bilo koji drugi nacin,nisu vlasnici maltezera (te kao takvi nemaju sto raditi na ovom topicu). Meni je zaista zao da se tako razmislja, jer je takav stav elitisticki, rasisticki i iskljuciv, ali ako je to sluzbeni stav onda u redu..ubuduce cu potraziti pomoc na nekom drugom forumu gdje ce na prvom mjestu biti pasici, a ne njihova stopostotna cistokrvnost.

I da bi se ubuduce izbjegli upiti ovakvih kao sto sam ja, mozda da na pocetku teme "zalijepite" svoju definiciju maltezera i vlasnika koji smiju prisustvovati temi.

ChiliKimi
13.06.2011., 10:01
A jesi tvrdoglava. Nitko ne kaže da ne možeš pisati po temi o čemu pričaš? Ali za ovakve savjete nije bitno da je pas maltezer ili mješanac mješanca - imaš topic o štencima u kojem piše sve ovo što ti pitaš.
Ali fascinanto kako to nisi ni pogledala jer je tvoj maltezer pa si odmah otišla u taj topic. Vjerovatno je tvoje štene "maltezera" drugačije od drugih pasa pa ne želiš pisati u topicu predviđenom za to.

Nije definicija maltezera već čistokrvnih pasa, ne pišemo ju mi na forumu već konologija.

I nisi mi odgovorila, koliko si jeftinije prošla? 1000,2000kn :rolleyes:

fermina-daza
13.06.2011., 10:07
Zamolila bih vodstvo Forum.hr-a da navede koji dio Ustava ili bilo kojeg drugog zakona Republike Hrvatske krše ljudi koji kupuju maltezere bez rodovnice, osim onog o neizdavanju računa prilikom nabavke istog. Samo što se taj račun najčešće ne izdaje niti prilikom nabavke čistokvrnih pasmina, pa zato preskočimo pitanje 'sive ekonomije', jer je krše i jedni i drugi.

Kao što sam već ranije napisala (http://www.forum.hr/showpost.php?p=31453321&postcount=1245) u jednom postu, "budite ljubazni pa ako smatrate da ljubimcima van standarda ili kako reče autorica citirane rečeneice 'van pameti' nije mjesto na topicu 'Maltezeri', onda dodajte u naslov - vlasnicima nestandardiziranih i nepedigriranih nazovi maltezera pisanje zabranjeno."

Jer stvarno nema smisla da se svako toliko pojavi netko i izvrijeđa nas svojim tonom, stavom i smajlićima. Zar na svakoj temi mora biti ton kao na 'Cesaru Millanu?

Ili je Forum.hr, kao privatni forum, odlučio napraviti reda na svojim stranicama o kućnim ljubimcima, a vezano uz nabavku ljubimca bez rodovnika?

Ako je bilo tko od nas koji se pojavio na ovoj temi ne priloživši rodovnik svog ljubimca prekršio ijedan od ovih zakona, predlažem da nam se uvali parcijalni ban na određenu temu.

Evo, moja je Luna nakon svih ovih upisa doživjela težu krizu identiteta. U crnim joj okicama pitanje 'Što da više kažem, tko sam ja?' A o osjećaju odbačenosti (s ove teme i ovog pdf-a) neću ni govoriti. Pa to 100 dog psihoterapeuta neće samo tako popraviti :tuzni:

Ribež
13.06.2011., 10:35
Zamolila bih vodstvo Forum.hr-a da navede koji dio Ustava ili bilo kojeg drugog zakona Republike Hrvatske krše ljudi koji kupuju maltezere bez rodovnice, osim onog o neizdavanju računa prilikom nabavke istog. Samo što se taj račun najčešće ne izdaje niti prilikom nabavke čistokvrnih pasmina, pa zato preskočimo pitanje 'sive ekonomije', jer je krše i jedni i drugi.

Kao što sam već ranije napisala (http://www.forum.hr/showpost.php?p=31453321&postcount=1245) u jednom postu, "budite ljubazni pa ako smatrate da ljubimcima van standarda ili kako reče autorica citirane rečeneice 'van pameti' nije mjesto na topicu 'Maltezeri', onda dodajte u naslov - vlasnicima nestandardiziranih i nepedigriranih nazovi maltezera pisanje zabranjeno."

Jer stvarno nema smisla da se svako toliko pojavi netko i izvrijeđa nas svojim tonom, stavom i smajlićima. Zar na svakoj temi mora biti ton kao na 'Cesaru Millanu?

Ili je Forum.hr, kao privatni forum, odlučio napraviti reda na svojim stranicama o kućnim ljubimcima, a vezano uz nabavku ljubimca bez rodovnika?

Ako je bilo tko od nas koji se pojavio na ovoj temi ne priloživši rodovnik svog ljubimca prekršio ijedan od ovih zakona, predlažem da nam se uvali parcijalni ban na određenu temu.

Evo, moja je Luna nakon svih ovih upisa doživjela težu krizu identiteta. U crnim joj okicama pitanje 'Što da više kažem, tko sam ja?' A o osjećaju odbačenosti (s ove teme i ovog pdf-a) neću ni govoriti. Pa to 100 dog psihoterapeuta neće samo tako popraviti :tuzni:

Slažem se:top:

Ribež
13.06.2011., 10:38
A jesi tvrdoglava. Nitko ne kaže da ne možeš pisati po temi o čemu pričaš? Ali za ovakve savjete nije bitno da je pas maltezer ili mješanac mješanca - imaš topic o štencima u kojem piše sve ovo što ti pitaš.
Ali fascinanto kako to nisi ni pogledala jer je tvoj maltezer pa si odmah otišla u taj topic. Vjerovatno je tvoje štene "maltezera" drugačije od drugih pasa pa ne želiš pisati u topicu predviđenom za to.

Nije definicija maltezera već čistokrvnih pasa, ne pišemo ju mi na forumu već konologija.

I nisi mi odgovorila, koliko si jeftinije prošla? 1000,2000kn :rolleyes:

Bože dragi, zar je tebi bitno koliko je jeftinije prošla??
Što to tebi u životu znaći točno??
Baš me zanima!
Njoj se pas dopao takav kakav je, sada da li je dobila na poklon ili platila bilo koju cijenu njezina opet osobna stvar.
Dajte smanjite tenziije. Ne razumijem zašto sve te provokacije??
Jel stvar da se ti onda osječaš bolje??
Ako je - onda moram priznati da je to opet problem ali opet problem koji je tvoj.

ChiliKimi
13.06.2011., 11:06
Bože dragi, zar je tebi bitno koliko je jeftinije prošla??
Što to tebi u životu znaći točno??
Baš me zanima!

Eto zanima me koliko je to točno jeftinije od psa iz registriranog uzgoja jer znam ljude koji su na vet troškove ostavili duplo više nego što su kao uštedili nabavkom psa bez rodovnika. Je li 1000,2000kn vrijednije od zdravog psa iz provjernog uzgoja, cijepljenog i uredno tretiranog protiv glista.
Koliko vrijedi štancerski rad, jesam li sad zadovoljila tvoju znatiželju?

lapdog
13.06.2011., 11:32
Vezano za pravila... Nisam ni moderator ni vodstvo foruma, ali u pravilima jasno piše ovo:
Strogo je zabranjeno promicati švercanje pasa, poticati kupovinu čistokrvnih životinja "na crno", stvarati uvjerenje kako u tome nema ništa loše i slično.
Svaki takav upis će se kažnjavati.

Sama kupovina i pisanje o psima iz takvog "uzgoja" nije zabranjeno, ali je, po pravilu, potrebno "paziti što se piše".

ChiliKimi
13.06.2011., 11:32
Z

Evo ti izvadak iz forumskih pravila :

"Strogo je zabranjeno promicati švercanje pasa, poticati kupovinu čistokrvnih životinja "na crno", stvarati uvjerenje kako u tome nema ništa loše i slično." - http://www.forum.hr/showthread.php?t=348531

Ribež
13.06.2011., 11:38
Evo ja se mičem s ove teme - zna se razlog i ne želim ga promovirati!
Jel su sada druge duše namirene i sretne???
Topli pozdrav - vidimo se na nekim drugim temama

fermina-daza
13.06.2011., 13:04
Vezano za pravila... Nisam ni moderator ni vodstvo foruma, ali u pravilima jasno piše ovo:
Strogo je zabranjeno promicati švercanje pasa, poticati kupovinu čistokrvnih životinja "na crno", stvarati uvjerenje kako u tome nema ništa loše i slično.
Svaki takav upis će se kažnjavati.

Sama kupovina i pisanje o psima iz takvog "uzgoja" nije zabranjeno, ali je, po pravilu, potrebno "paziti što se piše".

Evo ti izvadak iz forumskih pravila :

"Strogo je zabranjeno promicati švercanje pasa, poticati kupovinu čistokrvnih životinja "na crno", stvarati uvjerenje kako u tome nema ništa loše i slično." - http://www.forum.hr/showthread.php?t=348531

Kao što sam već predložila - kaznite me što pišem o svojoj nepedigriranoj Luni, za koju mi prije šest godina nije izdan račun prilikom kupovine, a ja ga, švercanju i kršenju zakona sklona, nisam ni tražila. Ali onda budite konzekventni, pa to učinite sa svima koji se pojave na ovom topicu iskreno priznavši da im je pas bez 'papira'. Nakon toga to uradite na svim pasminskim topicima.

Ili još bolje, nema pisanja na topicu dok se ne priloži skenirana rodovnica s pravovaljano izdan računom o kupovini.

Tako ćete se uspješno riješiti ovakve klateži poput mene, kojoj ništa drugo i nije na pameti nego svojim razmišljanjem, ponašanjem i djelovanjem kršiti ustavne, zakonske i moralne norme uredno uređene države, te sljedom toga i Formu.hr-a.

lapdog
13.06.2011., 13:30
Ne, jedna je stvar pisati o svom ljubimcu (papao, kakao, problem ovaj onaj, dogodovština ova ona...), a drugo ovo što piše u pravilima. S tim se potpuno slažem da svak piše o svojoj životinji što hoće, bez obzira odakle ona dolazi, no granica je određena pravilima (preporučavanje kupnje na crno, prikazivanje iste kao nečeg dobrog i normalnog, i slično) i to s razlogom. Jasnije?

enigm@21
13.06.2011., 13:50
Molim te lapdog, citiraj gdje sam ja napisala da podupirem stancere,da preporucujem kupnju na crno, da to prikazujem kao nesto dobro i normalno? procitaj moj post na prethodnoj strani i chilikimin odgovor. ja sam samo pitala za savjet u vezi izvodjenja psa u setnju a ona je pocela s offtopic (u odnosu na moj post) komentarima i napadima vezanim za cistokrvnost i stancere. Ocita namjera bila je prepucavanje i spamanje,a ne normalan odgovor na moje pitanje. Takodjer je rekla kako joj se riga od mog morala (???) i prakticki da nemam sto traziti na ovom topicu samo zato sto nisam psa nabavila iz uzgajivacnice priznate od hks. Citavo sam vrijeme bila pristojna dok se ona nasla pametovati o mojim djelima,moralu i psu. A to koliko sam ja jeftinije prosla se tebe,cilikimi, ne tiče. Jer stogod ja napisala ti ces izvrnuti. A i ako si vec morala ubaciti u pricu cistokrvnost i sl.,sve sto si mislila mogla si reci na kulturan nacin kako se prilici odrasloj osobi-sto nisi ucinila,a cemu svjedoce tvoji postovi.

EDIT: mislim,sa smo bez obzira na opreke u misljenjima svi ovdje zato jer nam je stalo do nasih ljubimaca..nije li smisao foruma da postujemo tudje misljenje i da smo slobodni iznijeti svoje? Pri tome nikakvo blacenje nije potrebno. Isto tako,mislim da svi mi preziremo stancere i preprodavace pasa upravo zbog njihovog odnosa prema jadnim psima.Nitko normalan ne bi svjesno od takvih osoba kupio stenca pa tako ni ja.Kao sto sam rekla,dobro sam razmislila od koga da uzmem stene i provjerila sam gdje je i kako psic odrastao prije nego li sam ga uzela. Smatram kako ne treba sva kucna legla izjednacavati sa preprodavacima i stancerima i ponavljam kako je moj psic bio u dobrim rukama,njegovan i pazen-to sto ga nisu cijepili jest velika greska,ali to ne znaci nuzno da se radi o losim ljudima i stancerima..jer se u mom slucaju o njima jednostavno ne radi. Jasno mi je da su oglasi puni stancera i da sve informacije od oglasivaca treba uzeti s dozom sumnje,ali opet nisu bas svi takvi-ne treba generalizirati,a pogotovo ne treba napadati ljude bez potrebe.

ChiliKimi
13.06.2011., 14:03
Napisala si da si kupila štene od 3mj koje nije ni cijepljeno no čišćeno od glista. S obzirom da uzgajivačnice sve lijepo obave prije prodaje reagirala sam da ljudi shvate kako takvo štene može doći samo iz ruku štancera koji se s tim životinjama služe za svoju dobrobit.
Da netko ne bi shvatio da je normalno da štene od 3mj nije primilo cijepivo.
Odgovor na tvoje pitanje u vezi cjepljenja sam ti dala uz zgražanje kako to već do sad nije obavljeno, a nažalost odgovor sam naslućivala.
Samim činom kupnje takvog šteneta podupireš štanc, za cijepljenja pravdaš ljude s nedostatkom novca, a ako si ga svijesno kupila onda valjda si i mislila da je to što radiš moralno i normalno :confused:

Piši što hoćeš, ali netko je trebao ukazati i na to.

O novcu ne moraš, nadam se da nećeš doći plakati kako ti je štenac uginuo od parva, kako ima xy zdravstvenih problema i slično. Jer to su čari uštede :rolleyes:

lapdog
13.06.2011., 14:11
enigm@21, a jesam se ja negdje tebi direktno obraćala? Odgovaram na pitanje od fermine o pravilima foruma (koja sam i citirala i pokušala pojasniti). Kada nekome smeta biločiji post bilogdje na forumu ili isti krši pravila, postoji dugmić kojim se prijavi.

enigm@21
13.06.2011., 14:12
i ja se isto nadam da ce sa pasicem biti sve ok,zasad je zdravi i veseo. a sto se tice ustede,nisam ustedila nista. ok je to sto si ukazala na to da nije normalno da stene od 3mj nije cjepljeno,ali samo kazem da si to mogla reci na ljepsi nacin.

"reagirala sam da ljudi shvate kako takvo štene može doći samo iz ruku štancera koji se s tim životinjama služe za svoju dobrobit"
istina je da je to obrazac ponasanja stancera,ali opet ponavljam kako nije potrebno biti tako iskljuciv i kazati da su bas svi ljudi s kucnim leglima stanceri. kazem ti,u mom slucaju to nije tako i ne znam kako da ti dam do znanja da sam zaista provjerila uvjete u kojima je pasic odrastao i upoznala se s ljudima od kojih sam ga kupila.

"Samim činom kupnje takvog šteneta podupireš štanc, za cijepljenja pravdaš ljude s nedostatkom novca, a ako si ga svijesno kupila onda valjda si i mislila da je to što radiš moralno i normalno"
ovo se nadovezuje na prethodno..ponavljam,nisu svi ljudi s kucnim leglima bezobzirni stanceri..ne mozes tako generalizirati..zasto mislis da jesu? i opet ponavljam po treci put,NE PRAVDAM ih sto nisu na vrijeme cjepili stene,

atlantis
13.06.2011., 14:22
svi ljudi s kućnim (i inim) leglima koji prodaju pse JESU ŠTANCERI. a vi ste kupili psa koji nije čistokrvan od ŠTANCERA i time potičete štancanje. da nema takvih poput vas ne bi ni bilo štancanja.

da ste htjeli maltezera kupili bi pravog, da vam nije bilo bitno - udomili bi.

enigm@21
13.06.2011., 14:41
u redu,znaci obitelj koja ima cistokrvnu kujicu s papirima i prije sterilizacije odluci da ce kujica imati samo jedno leglo koje ce prodavati,je obitelj stancera? no,razumijem poantu makar mi je takav stav nevjerojatan.ovo je moj zadnji post ovdje jer ne vidim smisao daljnjeg raspravljanja pa slobodno nastavite s temom dalje..samo mi onda reci zasto prodavanje zivotinja iz kucnih legla nije zakonom zabranjeno?

atlantis
13.06.2011., 15:31
jap, to je obitelj štancera

i zato što našu državu boli briga za ljubimce

lapdog
13.06.2011., 15:53
obitelj koja ima cistokrvnu kujicu s papirima i prije sterilizacije odluci da ce kujica imati samo jedno leglo koje ce prodavati

...bi trebala izvaditi uzgojnu dozvolu za kujicu i pronaći odgovarajućeg mužjaka sa istom, leglo prijaviti, o leglu se brinuti kako treba, socijalizirati malene od prvog dana, redovito ih čistiti i pravovremeno cijepiti, te ih ne odvajati prerano od majke i podići fizički, zdravstveno i karakterno kvalitetne psiće unutar pasminskih standarda, u cilju zadovoljstva i dobitka kako samih uzgajivača tako i novih vlasnika. Uzgajivačnica ovog tipa se čak ne treba ni registrirati.

damir911
14.06.2011., 11:15
13.06.2011 odlutao mlatezer bijele boje na podrucju Pantovcaka.
star je 3 godine i odaziva se na ime Tyson.
nema ogrlicu, čipiran
moli se pošteni nalaznik da nazove 098-288-900 ili 099-313 61 62 .
nalazniku novčana nagrada

ChiliKimi
14.06.2011., 11:34
Ajoj. Obavezno prijavi na SUZA-u ako već nisi. I poljepi plakatiće po kvartu. Javit ću nekim frendovima koji tamo žive da pogledaju po kvartu.
Nadam se da će se maleni što prije vratiti kući :top:

damir911
14.06.2011., 12:42
obzirom nisam znao zs SUZU sada sam ga tamo prijavio.
nadam se d aje samo otišao u šetnju za "komadima" jer ako se ne vrati biti će doma frke i panike pogotovo kad klinci saznaju da je ljubimac nestao

damir911
15.06.2011., 15:31
nakon sto sam poljepiuo plakate zvala ejdna gđa. 10-ak kuca od moje i rekla da je do nje dosao "seronja" i da nas ceka kod nje.

Reina
15.06.2011., 16:23
nakon sto sam poljepiuo plakate zvala ejdna gđa. 10-ak kuca od moje i rekla da je do nje dosao "seronja" i da nas ceka kod nje.

:lux:

Ribež
15.06.2011., 21:54
Drago mi je da je nađen - sve sam se bojala da ga netko ne odfura. Super!

Ribež
15.06.2011., 22:01
Pitanje??
Da li vaši maltezeri imaju osjetljive želuce odnosno cijeli probavni sustav??
Mi smo u gadnoj neprilici jer nam se potrefilo dosta toga i imamo problema s proljevom a vrlo često u zadnjih par tjedana je žderala travu, povračala ju i kruljilo joj strašno u želucu.
Na dijetalnoj eukanubi je.
Pišem ovdje jer mi stalno veterinari ponavljaju da je ova vrsta jako osjetljiva na probavni trakt pa me baš zanima jel imate iskustva i kao to riješavate.
Nas je baš streslo...
1. prije 2 tjedna smo je sterilizirali
2. prije 1 tjedna dobila krpelja i piro - sva sreća primjetila odmah u početnom stadiju tako da smo to jako brzinski riješili- odmah je živnula i nakon par dana
ima probavne tegobe.
Da li od svih silnih lijekova koje je dobivala, stresa, sve mi pada na pamet...
Uredno tretirana protiv glista.
Dala sam joj stolicu danas na analizu.
Kako vi sa vašim??
Ja svojoj ne dajem ljudsku hranu što me još više tjera u očaj jer joj stalno kupujemo kvalitetnu hranu..:ne zna:
Prvo je bila na royalu a sada na eukanubi - luda sam više :mad:

fermina-daza
16.06.2011., 02:12
Pitanje??
...

Za maltezere nisam čula da imaju osjetljiv probavni trakt :ne zna: Uz to, svakodnevno ih imam na oku šest sedam u kvartu i ni jedan od vlasnika se nije potužio na ovaj problem.

Već sam dosta pisala na raznim temama o prehrani svoje Lune, pa kada nađeš vremena malo prolistaj.

Luna nije imala problema s probavom, ali je imala problema s alergijama, sve dok je nisam skinula s dehidrata (Hill's). No, smatram da je sve to jedno te isto - ne baš zdravo za naše ljubimce. Zašto? Zamisli da mi ljudi jedemo na isti način spremljenu i konzerviranu hranu. Svaki dan gurneš ruku u vreću dva tri puta i tako cijeli život :eek: Nevjerojatno je koliko danas paženih i maženih kućnih ljubimaca ima probavnih problema. Kada čujem da zbog toga uzimaju peptorane kosa mi se diže na glavi. Smatram da je dehidrat apsolutno neprikladan za naše ljubimce, a čujem da ova moja razmišljanja podupiru i neka novija američka istraživanja. Dehidrat nije nastao zbog dobrobiti životinja, već zbog naše komocije i manjka vremena za pripremanje odgovarajuće prehrane svojim ljubimcima. Čak je došlo dotle, da kada sam svojevremeno pitala veterinara kako da složim pravilan i potpun obrok za Lunu, ovaj je trebao uzeti knjigu i pogledati u nju. A i u knjizi su uz 'normalne' namirnice trebali ići i razni suplementi.

Moja Luna je uglavnom na sirovoj hrani (Barf), onda sljedi kuhano, a dehidrat 'u tragovima' i to samo iz razloga da imamo što pri ruci u situaciji kada mi okolnosti ne omogućavaju da joj dam sirovo i kuhano (primjerice, putovanje ili cjelodnveni izlet).

Što se tiče tvoje ljubimice, moguće da su problemi nastali zbog svih stresova i zdravstvenih problema koje je imala te lijekova koje je primala. Tome bi i trebala prilagoditi prehranu (možda raskuhana riža s kuhanom janjetinom, ali je postepeno uvoditi, a samnjivati dehidrat), pa ako za koji dan ne bude poboljšanja, porazgovarati s vetom što dalje poduzimati.

kamenjarka
17.06.2011., 15:21
Pitanje??
Mi smo u gadnoj neprilici jer nam se potrefilo dosta toga i imamo problema s proljevom a vrlo često u zadnjih par tjedana je žderala travu, povračala ju i kruljilo joj strašno u želucu.
Na dijetalnoj eukanubi je.
Pišem ovdje jer mi stalno veterinari ponavljaju da je ova vrsta jako osjetljiva na probavni trakt pa me baš zanima jel imate iskustva i kao to riješavate.
Nas je baš streslo...
1. prije 2 tjedna smo je sterilizirali
2. prije 1 tjedna dobila krpelja i piro - sva sreća primjetila odmah u početnom stadiju tako da smo to jako brzinski riješili- odmah je živnula i nakon par dana
ima probavne tegobe.
Da li od svih silnih lijekova koje je dobivala, stresa, sve mi pada na pamet...
Uredno tretirana protiv glista.
Dala sam joj stolicu danas na analizu.
Kako vi sa vašim??
Ja svojoj ne dajem ljudsku hranu što me još više tjera u očaj jer joj stalno kupujemo kvalitetnu hranu..:ne zna:

e to sam baš i ja htjela pitati! odnosno, mi znamo da on ima problema s cijelim gastroentero dijelom jer dosta često bljucne ili ima neki proljevčić i tak... doduše sad je već 9godina.
u zadnje vrijeme se često grči tak da se savija u luk, podvije rep pod sebe i ukoči se, zadnjih par dana je i travu jeo, a onda jutros krvavi proljev, al ono, ful! :(
veterinar kaže da je gastroenterokolitis, dao mu dve injekcije, i neki lijek, sutra mora ići opet...
inače jede samo royal canin i kuhanu piletinu s mrkvom i rižom....

iskustva anyone?

Ribež
17.06.2011., 21:02
Mi smo izgleda otkrili tajnu proljeva i probavnih tegoba..
Dali stolicu na analizu i unutra našli gumu..:rolleyes:
Brza pretraga i shvatimo da je čopila spužvastu lopticu od male i jela ju..
Brzinom munje je završila u smeću.
Izgleda da je sve izbacila jer je sada dobro.
Ako je to bilo u pitanju što je lako moguće jer kada se ta spužva negdje u crijevma još napuhnula mogu misliti kakvi su to problemi..
Sve igračke sada idu na pregled..

Glorchii
20.06.2011., 22:14
Danas oko pola osam navečer, okotio se prvi mališan, nedugo zatim i ostalih četiri.
Ruka mi je sva izgrižena, jer ju je bubalo, kada je prvi izlazio, ali sve je prošlo uredu :)
Koliko sam uspjela vidjeti četiri su muška i jedna ženkica. a mali su preslatki :cerek:
Svi su na tatu(smeđo-crni(pekinezer)), ali imaju bijele šapice.
Trenutno se odmaraju od napornog dana, ona bijela, a 5 malih mrljica pored nje, *_* točnije "ispod" nje.
Užiivajte :mig:

ally n.
23.06.2011., 17:54
ovako, imam malu maltezericu staru skoro tri mjeseca, u manje od tjedan dana naucila je piskiti na novine, ali samo u sobi u kojoj spava, znaci u mojoj spavacoj sobi, kad god se nalazi u nekoj drugoj prostoriji, recimo kuhinja gdje joj stoji voda i hrana, uredno se popiski na pod, danas sam stavila i tamo novine, ali ne znam dal ce joj to mozda biti zbunjujuce.

zivim sama u stanu, ali u istoj kuci sa roditeljima, i kad sam dolje kod njih s njom, isto se popiski na pod iako su joj novine kod vrata gdje ima i igracke.

jel moguce da joj je promjena prostora zbunjujuca i da je zato 'koncentrirana' samo na novine u spavacoj sobi?

svaki savjet dobrodosao, hvala.

Glorchii
24.06.2011., 21:26
Imam pitanje. Sto ako jednom malcu neda da cica, ostalim cetiri da, osim njemu, on je jadan mali mrsav, sta da napravim?

pikuli
24.06.2011., 21:31
dok su na sisi rotiraj ih jer obično jači ulove bolju poziciju. manje stavi na puniju sisu, jače na slabiju jer si i iz nje mogu navuči mlijeko. mamicu pri tom mazi, da malog ne otjera. možeš kupiti i malo zamijenskog mlijeka pa ga na špricu davati slabijima. trendica je na taj način uspjela othraniti deset štenaca, no svaka dva sata se dizala za nadohranu i namještanje po cicama.

Glorchii
24.06.2011., 22:06
dok su na sisi rotiraj ih jer obično jači ulove bolju poziciju. manje stavi na puniju sisu, jače na slabiju jer si i iz nje mogu navuči mlijeko. mamicu pri tom mazi, da malog ne otjera. možeš kupiti i malo zamijenskog mlijeka pa ga na špricu davati slabijima. trendica je na taj način uspjela othraniti deset štenaca, no svaka dva sata se dizala za nadohranu i namještanje po cicama.

hvalaa :mig:

telenovelas queen
25.06.2011., 09:18
Ljudi, imam za vas jedno pitanje. Do kad stenci sisaju majcino milijeko? Odnosno kada pocinju da jedu dehidrat?
Hvala (:

Puffy_ZG
25.06.2011., 15:00
Bok svima!

Već jako dugo vremena razmišljam o kupnji maltezerića i odluka je pala. Preko frendice sam našla ljude koji prodaju maltezere. Maltezerići su stari 12 tjedana i koštaju 300 eura. Majku i oca sam vidjela, malci imaju veterinarsku knjižicu, cijepljeni su i očišćeni od nametnika. Drže ih u svome stanu u dobrim uvjetima (bar koliko sam ja vidjela). Uglavnom, prema svemu što sam pročitala na forumu i po internetu psići mi se čine čistokrvni, a roditelji imaju 2,5 i 3 kg (zbunjena kolko jesam, nisam pitala da mi na uvid pokažu rodovnik od roditelja, prevelika je uzbuđenost kad vidiš te male pahuljice). Psići nemaju papira, ali to mi nije važno jer psa ne kanim voditi na izložbe već samo želim malog maltezerića koji će mi biti ljubimac i kojega ću voljeti kao nikoga.

Ono što me malo mući je da li je preporučljivo kupovati maltezeriće preko ljudi koji ih uzgajaju iz kućnog uzgoja i nemaju papira? Iskreno, nemam 500 ili 1000 eura da kupim maltezera iz uzgajivačnice, a ovi ljudi mi se čine ok i stvarno ih je zanimalo u kakav će dom njihov psić otići.

PLEASE HELP!

I ako netko zna neke provjerene uzgajivaće (kod kojih su kupili maltezera ili sl.) molim nek mi tu napišu ili pošalju u PM. Već sam zvala kinološki savez, tako da je to obavljeno, ali nažalost mi nisu puno pomogli jer trenutačno nema legla ili je psićima takva cijena da si to trenutačno ne mogu priuštiti. Hvala :)

Ribež
25.06.2011., 18:34
Bok svima!

Već jako dugo vremena razmišljam o kupnji maltezerića i odluka je pala. Preko frendice sam našla ljude koji prodaju maltezere. Maltezerići su stari 12 tjedana i koštaju 300 eura. Majku i oca sam vidjela, malci imaju veterinarsku knjižicu, cijepljeni su i očišćeni od nametnika. Drže ih u svome stanu u dobrim uvjetima (bar koliko sam ja vidjela). Uglavnom, prema svemu što sam pročitala na forumu i po internetu psići mi se čine čistokrvni, a roditelji imaju 2,5 i 3 kg (zbunjena kolko jesam, nisam pitala da mi na uvid pokažu rodovnik od roditelja, prevelika je uzbuđenost kad vidiš te male pahuljice). Psići nemaju papira, ali to mi nije važno jer psa ne kanim voditi na izložbe već samo želim malog maltezerića koji će mi biti ljubimac i kojega ću voljeti kao nikoga.

Ono što me malo mući je da li je preporučljivo kupovati maltezeriće preko ljudi koji ih uzgajaju iz kućnog uzgoja i nemaju papira? Iskreno, nemam 500 ili 1000 eura da kupim maltezera iz uzgajivačnice, a ovi ljudi mi se čine ok i stvarno ih je zanimalo u kakav će dom njihov psić otići.

PLEASE HELP!

I ako netko zna neke provjerene uzgajivaće (kod kojih su kupili maltezera ili sl.) molim nek mi tu napišu ili pošalju u PM. Već sam zvala kinološki savez, tako da je to obavljeno, ali nažalost mi nisu puno pomogli jer trenutačno nema legla ili je psićima takva cijena da si to trenutačno ne mogu priuštiti. Hvala :)

Meni se čini da je ovo prevelika cijena za pse bez papira. A premala za pse s papirima.

pikuli
25.06.2011., 21:02
t.q. štenetu od četiri tjedana počinješ nuditi hranu - konzervice ili kuhanu, pa pomalo prelaziš na dehidrat. neki ga prihvate prije nego napune dva mjeseca, nekima treba više. što se sisanja tiče, idealno bi bilo sačekati da ga majka odbije od sise, tj. ne uzimati štene mlađe od dva mjeseca, najbolje ono od tri.

telenovelas queen
26.06.2011., 16:09
t.q. štenetu od četiri tjedana počinješ nuditi hranu - konzervice ili kuhanu, pa pomalo prelaziš na dehidrat. neki ga prihvate prije nego napune dva mjeseca, nekima treba više. što se sisanja tiče, idealno bi bilo sačekati da ga majka odbije od sise, tj. ne uzimati štene mlađe od dva mjeseca, najbolje ono od tri.

Hvala pikuli. :mig:

sara1908
27.06.2011., 10:00
Pozdrav svima, od Vas bih željela čuti korisne savjete jer prekosutra u moj život ulazi mali maltezer (2 i pol mjeseca star, nazvat ćemo ga Ozzy). Uz njega, imam labradora. Umiljata ženka. Što mislite hoće li se budući Ozzy i kujica Bona slagati? Vidjela sam negdje da su po tom pitanju maltezeri osjetljivi, da se baš ne slažu sa ostalim psima. Ne mislim Bonu "šikanirati" pa da joj više ne poklanjam pažnje. Željela bih čuti vaše mišljenje.
Unaprjed hvala, Pozz;)

telenovelas queen
27.06.2011., 10:47
Imam jos pitanja. xD
Prvo, da li mogu stene maltezera izvesti van iako nije primila sve vakcine?? Da li je trebam samo nositi(ja sam kontala tako, jer sta ja znam, mala je i osjetljiva), ili je smijem spustiti al samo na asfalt, odnosno beton?:ne zna: Ne na travu.
Ii da li joj odmah trebam staviti ogrlicu protiv buha,iako je mala ili kad joj se treba staviti, tj. s koliko?
Unaprijed zahvaljujem:w

Irena10
27.06.2011., 15:54
Kupili smo mlijeko za štence, jer mislimo da ženka nema dosta mlijeka, jer štenci cesto cvile. i imam kapaljku od 2 ml. na kutijici od praha ne pise koju kolicinu im moram radi. savjet molim vas!

min_min
27.06.2011., 19:44
Dragi svi,
osim sto sam nova na forumu, uskoro postajem i nova vlasnica steneta. Koliko uskoro, nisam jos sigurna, odnosno prije nabavke psa zelim se 100% pripremiti. Nece se raditi o mom prvom psu ali ce se raditi o mom prvom psu odkako sam uselila u stan (ljubavno gnjezdo :cerek::cerek:)
Uglavnom, cinjenica da zivim u stanu glavna je prepreka koja me ( a posebno mog dragog :mig:) koci u kupovini psa, stoga sam se dala u duuuugo istrazivanje i kako sada stvari stoje, po svim svojim karakteristikama i nasim mogucnostima, raditi ce se o maltezeru. Isprva je to bio bichon havanese ali s obzirom na cijenu im, maltezer je ipak nesto pristupacniji. Javljam se ovdje u nadi da ce se medju svima vama forumasima psoljupcima naci i netko tko ima maltezerica u manjem stanu a uz to i radi pa taj isti pesek ostaje dio dana i sam kod kuce, pa da podijeli samnom svoja iskustva, posebno o tome da li im dlaka doista ne opada i nemaju tipicni miris psa, je li im zivot u gradu i stanu doista odgovarajuci tj zahtijevaju li maltezerici puno "akcije", vole li kupanje u moru, imate li mozda kakav drugi prijedlog pasmine pogodne stancic od svojih 50ak kvadrata?... svaki savjet je dobrodosao :)

ally n.
27.06.2011., 20:12
ponavljam se :) hvala.

ovako, imam malu maltezericu staru skoro tri mjeseca, u manje od tjedan dana naucila je piskiti na novine, ali samo u sobi u kojoj spava, znaci u mojoj spavacoj sobi, kad god se nalazi u nekoj drugoj prostoriji, recimo kuhinja gdje joj stoji voda i hrana, uredno se popiski na pod, danas sam stavila i tamo novine, ali ne znam dal ce joj to mozda biti zbunjujuce.

zivim sama u stanu, ali u istoj kuci sa roditeljima, i kad sam dolje kod njih s njom, isto se popiski na pod iako su joj novine kod vrata gdje ima i igracke.

jel moguce da joj je promjena prostora zbunjujuca i da je zato 'koncentrirana' samo na novine u spavacoj sobi?

svaki savjet dobrodosao, hvala.

Spori Lori
27.06.2011., 20:34
u principu trebaš pratiti štene i kad se uznemiri, počne se vrtiti u krug i slično, trebaš ju iznjeti van da obavi nuždu, jer je to i krajnji cilj, da nuždu obavlja vani. obično je to brzo nakon jela i poslije spavanja.

razumijem da to nije uvijek moguće trčati van i da se ne stigne, u tim situacijama stavi štene na mjesto na kojem želiš da obavi nuždu (npr na novine) i kad obavi tamo, pohvali ju, daj poslasticu ili igračku, pomazi ju.
ostale nezgode po stanu ignoriraj, jednostavno počisti.

moj pas je prestao obavljati po stanu s 4 mjeseca starosti, nekima treba i duže. kad su mali, treba im više izlazaka van, kasnije se to može prorijediti na 3-4 šetnje na dan.

samo ti treba strpljenja :)

PaleThoughts
27.06.2011., 22:01
Dragi svi,
osim sto sam nova na forumu, uskoro postajem i nova vlasnica steneta. Koliko uskoro, nisam jos sigurna, odnosno prije nabavke psa zelim se 100% pripremiti. Nece se raditi o mom prvom psu ali ce se raditi o mom prvom psu odkako sam uselila u stan (ljubavno gnjezdo :cerek::cerek:)
Uglavnom, cinjenica da zivim u stanu glavna je prepreka koja me ( a posebno mog dragog :mig:) koci u kupovini psa, stoga sam se dala u duuuugo istrazivanje i kako sada stvari stoje, po svim svojim karakteristikama i nasim mogucnostima, raditi ce se o maltezeru. Isprva je to bio bichon havanese ali s obzirom na cijenu im, maltezer je ipak nesto pristupacniji. Javljam se ovdje u nadi da ce se medju svima vama forumasima psoljupcima naci i netko tko ima maltezerica u manjem stanu a uz to i radi pa taj isti pesek ostaje dio dana i sam kod kuce, pa da podijeli samnom svoja iskustva, posebno o tome da li im dlaka doista ne opada i nemaju tipicni miris psa, je li im zivot u gradu i stanu doista odgovarajuci tj zahtijevaju li maltezerici puno "akcije", vole li kupanje u moru, imate li mozda kakav drugi prijedlog pasmine pogodne stancic od svojih 50ak kvadrata?... svaki savjet je dobrodosao :)

Hi,
Da istina je da maltezerima dlaka ne opada, i nemaju uopće miris. Znači dok ti netko dođe u stan ako ne zna da imaš pesa, ne može niti osjetiti da ga imaš po mirisu koji inače imaju psi. Ne zahtjevaju puno akcije, vole se igrati dok su mali, to da, naravno. Vole kupanje u moru. Nije bitno koju pasminu uzmeš, nego kak ga odgojiš.

Imam jos pitanja. xD
Prvo, da li mogu stene maltezera izvesti van iako nije primila sve vakcine?? Da li je trebam samo nositi(ja sam kontala tako, jer sta ja znam, mala je i osjetljiva), ili je smijem spustiti al samo na asfalt, odnosno beton?:ne zna: Ne na travu.
Ii da li joj odmah trebam staviti ogrlicu protiv buha,iako je mala ili kad joj se treba staviti, tj. s koliko?
Unaprijed zahvaljujem:w
Nebi rekla da ga smiješ vodit van, moraš pričekati dok primi sve inekcije protiv bolesti koje treba mali peso primit. Ovak može pokupiti zarazu vani ako nije zaštičen protiv svih bolesti.

Puffy_ZG
28.06.2011., 01:37
Puno hvala na odgovoru :D Ne mislim da su psi iz kućnog uzgoja jednaki kao oni kod švercera, ali na forumu ima onih koji tako misle...

Znam da će neki to smatrati štancanjem, ali ja nabavljam čistokrvnog maltezera bez rodovnice, iz kućnog uzgoja. Puffy je star 12 tjedana i sutra dolazi u moj dom.Stvarno ne mogu opisati svoju uzbuđenost!!!! :D

S obzirom da mi je to prvi pas ako netko ima neki dobronamjeran i koristan savjet o tome kako da se što bolje pripremim za dolazak psića u novi dom bila bih jako zahvalna. Odmah sutra idemo kupiti sve potrebno u Pet Centar, zna se ono osnovno što treba (krevetić, posudice za hranu, vodilica, ...), ali svaki savjet je dobrodošao :D

Pozz svim ljubiteljima ove predivne vrste :)

ally n.
28.06.2011., 07:07
u principu trebaš pratiti štene i kad se uznemiri, počne se vrtiti u krug i slično, trebaš ju iznjeti van da obavi nuždu, jer je to i krajnji cilj, da nuždu obavlja vani. obično je to brzo nakon jela i poslije spavanja.

razumijem da to nije uvijek moguće trčati van i da se ne stigne, u tim situacijama stavi štene na mjesto na kojem želiš da obavi nuždu (npr na novine) i kad obavi tamo, pohvali ju, daj poslasticu ili igračku, pomazi ju.
ostale nezgode po stanu ignoriraj, jednostavno počisti.

moj pas je prestao obavljati po stanu s 4 mjeseca starosti, nekima treba i duže. kad su mali, treba im više izlazaka van, kasnije se to može prorijediti na 3-4 šetnje na dan.

samo ti treba strpljenja :)

ona samo cucne i napravi svoje, par puta sam primjetila da njuska prije, ali tad smo vec vani, u stanu nikad.
zna bit nemirna, malo hiperaktivna kad mora van, ali ne svaki put, iako zadnjia dva tri dana sve radi vani ili na novine. izvedem ju van nakon svakog spavanja (a spava 4,5 puta dnevno), nakon obroka ne, jer se onda primiri i spava.

dal bih ju trebala nauciti da opcenito prestane u stanu obavljati nuzdu, cak i na novine i da svaki put trazi van? kako?

jos uvijek se borim sa 'naredbama' poput sjedni, stani, mir i ne, ne slusa :(

Spori Lori
28.06.2011., 09:29
ona samo cucne i napravi svoje, par puta sam primjetila da njuska prije, ali tad smo vec vani, u stanu nikad.
zna bit nemirna, malo hiperaktivna kad mora van, ali ne svaki put, iako zadnjia dva tri dana sve radi vani ili na novine. izvedem ju van nakon svakog spavanja (a spava 4,5 puta dnevno), nakon obroka ne, jer se onda primiri i spava.

dal bih ju trebala nauciti da opcenito prestane u stanu obavljati nuzdu, cak i na novine i da svaki put trazi van? kako?

jos uvijek se borim sa 'naredbama' poput sjedni, stani, mir i ne, ne slusa :(

ako je primila sva cjepiva, da, uči ju da obavlja vani, znači nakon svakog obroka i nakon svakog spavanja ju vodi van, što češće možeš. kad obavi vani, nagrada: maženje, igračka, poslastica (mali komadić mesa, hrenovke, sira bilo što fino). ona još ne zna tražiti vani, ti ju moraš pratiti i gledati govor njenog tijela.
kad bude mogla kontrolirati nuždu, obavljat će ju kad budete išli u šetnju.
važno je psiću dati rutinu- znači, u određeno vrijeme hraniti, u određeno vrijeme imati šetnje i ne mijenjati do od dana do dana, da se navikne.

ima tek 3 mjeseca, naravno da ne sluša :D moraš biti strpljivija, uči naredbu po naredbu, prvo nagrađuj svaki put kad točno napravi što želiš, a kasnije rijeđe.

pročitaj ovu knjigu, to ti nek bude bibilja od sad nadalje:
http://www.canis.hr/default.aspx?bt=16

telenovelas queen
28.06.2011., 09:30
Puffy_ZG, obavezno kupi i pelenica na koje ce piskiti kada dodje, znam da je to ono osnovno i jos cetku i cesalj da ga mozes cetkati i cesljati. Jer znam da se trebaju od malena uciti tome. :top:
Znam i ja to, jer i meni uskoro stize beba jedna mala.
Javi kako je Puffyu u njegovom novom domu. :cerek:
PaleThoughts- hvala na odgovoru. :mig:

atlantis
28.06.2011., 09:37
Znam da će neki to smatrati štancanjem, ali ja nabavljam čistokrvnog maltezera bez rodovnice, iz kućnog uzgoja. Puffy je star 12 tjedana i sutra dolazi u moj dom.Stvarno ne mogu opisati svoju uzbuđenost!!!! :D

da. to je štancanje i ti to svojim postupcima podržavaš.

pikuli
28.06.2011., 10:00
puffy, maltezeri su dosta osjetljiva pasmina i skupo dođe uzimati one za čije pretke ne znaš kojeg su zdravstvenog stanja bili. osim ako ga ne dobivaš besplatno pa možeš staviti pet soma u štek za veta.

Reina
28.06.2011., 10:16
joj, puffy, nisi smjela spomenuti da nabavljaš psa bez rodovnice...:rolleyes:

štancanja ima i uvijek će biti, tako da je to borba s vjetrenjačama.:kava:

sretno s malom pahuljicom!
i vrlo dobro znam koliko si uzbuđena jer je prošlu subotu nama došla naša mala beba s točno 2 mjeseca.
mi imamo malog shih tzua i apsolutno uživamo u njemu svake sekunde.
nasmijava nas, veseli, razvedri u minuti, ali i ponekad naljuti.
ali on je još bebica, tako da je sve to normalno.

Puffy_ZG
28.06.2011., 15:13
maltezeri su dosta osjetljiva pasmina i skupo dođe uzimati one za čije pretke ne znaš kojeg su zdravstvenog stanja bili. osim ako ga ne dobivaš besplatno pa možeš staviti pet soma u štek za veta.

Imala sam sreće, jednoj mojoj bivšoj susjedi se oslobodio štenac, tata je također iz kvarta pa poznajem oba roditelja, a tu gospođu znam cijeli život. Zato imam povjerenja :)

joj, nisi smjela spomenuti da nabavljaš psa bez rodovnice...:rolleyes:

štancanja ima i uvijek će biti, tako da je to borba s vjetrenjačama.:kava:

sretno s malom pahuljicom!
i vrlo dobro znam koliko si uzbuđena jer je prošlu subotu nama došla naša mala beba s točno 2 mjeseca.
mi imamo malog shih tzua i apsolutno uživamo u njemu svake sekunde.
nasmijava nas, veseli, razvedri u minuti, ali i ponekad naljuti.
ali on je još bebica, tako da je sve to normalno.

hvala :D:D preuzbuđena sam :cerek:
Uživaj sa svojim psićem, meni su i shih tzui apsolutno preslatki *.*

Hvala i svima ostalima na savjetima ;)

Samo me zanima koju biste mi hranu preporučili za maltiće? Na početku ću mu davat onu koju je dobivao prije nego je došao, ali ako ne bude dovoljno kvalitetna bi ju mijenjala. Zahvaljujem(o) :D

PaleThoughts
28.06.2011., 15:17
Samo me zanima koju biste mi hranu preporučili za maltiće? Na početku ću mu davat onu koju je dobivao prije nego je došao, ali ako ne bude dovoljno kvalitetna bi ju mijenjala. Zahvaljujem(o) :D

Ovak, dok su jako mali jedu grisolino i takve stvari, onda postepeno prelaziš na razmočene(u vodi) krekere ( Ja sam još uvijek vjerna Royal caninu, a sad im je izašla i posebna hrana za maltezere), onda prelaziš na krekere i npr. rižu i piletinu.

Spori Lori
28.06.2011., 15:33
Ovak, dok su jako mali jedu grisolino i takve stvari, onda postepeno prelaziš na razmočene(u vodi) krekere ( Ja sam još uvijek vjerna Royal caninu, a sad im je izašla i posebna hrana za maltezere), onda prelaziš na krekere i npr. rižu i piletinu.

koliko sam shvatila puffy_zg će uzeti štene koje ima 12 tjedana odnosno 3 mjeseca i nije potreban grisolino. Izaberi neki kvalitetan dehidrat (Taste of the wild, Orijen, Brit Care, Allewa, Purina Pro Plan, Canidae,Trainer,K9) za male pasmine, možeš ga i močiti u vodi ili juhi da bude mekaniji, dodati rižu i sl.
Jedan obrok daj mliječni- svježi sir, jogurt, sa zobenim pahuljicama ili bez.

Također postoji opcija sirove hrane za pse Barf, koju vlasnici dosta hvale u zadnje vrijeme, zdravija je, psi imaju bolju dlaku i stolicu, tema ti je tu
pa pogledaj: http://www.forum.hr/showthread.php?t=189151&highlight=barf.

Didi
28.06.2011., 15:34
Sljedeće poticanje kupnje štancanih maltezera, izravno ili neizravno, donosi trodnevni ban. Tzv. čistokrvni psi bez rodovnika ne kupuju se, nego se dobivaju na poklon ili udomljuju.

min_min
28.06.2011., 18:25
Hi,
Da istina je da maltezerima dlaka ne opada, i nemaju uopće miris. Znači dok ti netko dođe u stan ako ne zna da imaš pesa, ne može niti osjetiti da ga imaš po mirisu koji inače imaju psi. Ne zahtjevaju puno akcije, vole se igrati dok su mali, to da, naravno. Vole kupanje u moru. Nije bitno koju pasminu uzmeš, nego kak ga odgojiš.

Hvala ti draga PT na odgovoru. Kako vidim, drugi nitko nema savjeta na moje pitanje :(

ali zanima me jedna stvar. Ukoliko osoba nema uvjete za bilo kakvog psa (pod time smatram i psa koji je odrastao jer za preodgoj odraslog psa smatram da je potrebno imati i neke preduvjete a smatram da moj stan od 50 kvadrata ne zadovoljava niti minimalne kriterije za tako nesto) a silno voli zivotinje te ima vremena, volje i ljubavi za kucnog ljubimca, no primjerice, alergicar je i zeli psa koji ne pusta dlaku. Gdje se takvo stene moze nabaviti/kupiti a da kosta ispod 800Eura? Ili su psi danas postali privilegija bogatih i elite? Nije mi jasno. Razumijem sve vase argumente i sve ovo o cemu se tu pise stoga mi ne treba odgovor koji pojasnjava vase stavove o psima s pedigreom vec jednostavno pomoc - gdje i kako nabaviti stene po tipu pasa kao sto su maltezeri, bichoni i sl mali psi pogodni za stan i osobe koje ne podnose dlaku? I postoji li recimo neka uzgajivacnica kojoj nije primarni interes enormna i budimo iskreni ponekad prilicno nemoralna zarada na psima vec drzi i pse sa svim potrebnim genetskim testovima ali nesto dostupnije obicnim ljbiteljima zivotinja koji zele samo kucnog ljubimca i prijatelja? Ukoliko NE, onda, postoji li mogucnost da se negdje saznaju cijene genetskog testiranja pasa na bolesti za koje su predisponirani?
Ponavljam, pitanje je informativne prirode i nadam se da necete udariti kontru :)
Hvala lijepa

ChiliKimi
28.06.2011., 18:40
min-min ima raznih uzgajivača, s mnogima se može dogovoriti otplata na rate, postoje razni oblici suvlasništva, štenci koji nisu izložbeni potencijal se prodaju jeftinije za kućnog ljubimca itd. Raspitaj se o uzgajivačnicama, kontaktiraj uzgajivače i s njima pokušaj nešto dogovoriti. Kod štancerskog psa ljudi često u nabavci prođu jeftinije ali kasnije ostave puno, puno više novaca kod veterinara, znam i puno prevarenih kojima je pas u kratkom roku uginuo.

surefire
28.06.2011., 18:41
Uzgoj i briga koštaju, a malo je uzgajivača koji cijenu nabijaju u nebesa iz svog hira, a to je lako provjeriti raspitivanjem sa strane... Ni ja nisam bogatašica i teško mi je odjednom izdvojiti potreban iznos za psa, pa zato fino već mjesecima stavljam malo-pomalo na stranu. Neću kupiti maltezera, već nešto sasvim drugo i svjesna sam da moja želja košta, ali u svakom slučaju, to nije odluka koja se donosi preko noći i može se i mora se čekati da se realizira, a do realizacije se lako odreći mjesečno određenog iznosa.

min_min
28.06.2011., 18:54
Uzgoj i briga koštaju, a malo je uzgajivača koji cijenu nabijaju u nebesa iz svog hira, a to je lako provjeriti raspitivanjem sa strane... Ni ja nisam bogatašica i teško mi je odjednom izdvojiti potreban iznos za psa, pa zato fino već mjesecima stavljam malo-pomalo na stranu. Neću kupiti maltezera, već nešto sasvim drugo i svjesna sam da moja želja košta, ali u svakom slučaju, to nije odluka koja se donosi preko noći i može se i mora se čekati da se realizira, a do realizacije se lako odreći mjesečno određenog iznosa.

To sto ti pises je apsolutno tocno i logicno ali nisi shvatila bit mog pitanja odnosno nisam pitala kako skupiti novce za psa ali hvala na dobronamjernom savjetu :top:

ChiliKimi, imas li mozda nekih saznanja koliko bi kostali stenci za kucnog ljubimca i koji nisu izlozbeni potencijal? Svugdje gdje pitam dobivam odgovore kako to ovisi od uzgajivacnice do uzgajivacnice, nemam uopce pojam o tome koliko otprilike jeftinije? Te znas li mozda ima li u bas svakom leglu neki takav pas ili to zavisi od legla do legla? Ukoliko mozda znas neku uzgajivacnicu kod koje bih mogla kupiti maltezera za kucnog ljubimca a da odgovara ovome sto pisem, mozes li mi dati savjet (na pm) ?

surefire
28.06.2011., 19:27
Pa treba baš pitati od uzgajivačnice do uzgajivačnice, od legla do legla, jer nisu psi roboti koji se štancaju na traci i sliče u potpunosti jedno drugom. Isto tako, ne može se reći ni cijena, jer ona nije određena nekim zakonom, tako da sve informacije ipak trebaš tražiti od uzgajivača.

atlantis
28.06.2011., 19:35
Hvala lijepa

dakle, maltezer pušta dlaku. i osoba koja je alergičar biti će alergična na dlaku maltezera baš kao i na dlaku mješanca.

nadalje, mi u 50 kvadrata imamo lovačku mješanku pa svi stanemo i nije da nema mjesta, čak i na krevetu s nama

i na kraju, azili su prepuni besplatnih malih pasa u određenom tipu i s predispozicijama koje tebi trebaju

min_min
28.06.2011., 19:59
Pa treba baš pitati od uzgajivačnice do uzgajivačnice, od legla do legla, jer nisu psi roboti koji se štancaju na traci i sliče u potpunosti jedno drugom. Isto tako, ne može se reći ni cijena, jer ona nije određena nekim zakonom, tako da sve informacije ipak trebaš tražiti od uzgajivača.

a ja sam negdje dala naslutiti da mislim kako su psi roboti koji se stancaju na traci i slice u potpunosti jedan drugom? U protivnom, nije mi jasna tvoja potreba za objasnjavanjem ocitog, eto vec drugi put ali i dalje, hvala na dobronamjernom savjetu (no ne i na informaciji).

atlantis, apsolutno se slazem da ce osoba alergicna na dlaku biti alergicna i na dlaku maltezera, ali isto tako upucena sam i da maltezerima daleko manje opada dlaka no drugim psima pa su stoga medju najpovoljnijim pasminama bas za alergicare. osim toga, postoje i ljudi koji jednostavno ne zele dlaku po stanu pa traze psa koji je manje pusta, sta je tu sporno?
nadalje, drago mi je da imas lijep suzivot sa lovackom mjesankom, medjutim to nije moj interes jer lovackog mjesanca vec imam, u vrtu od 150 kvadrata. pitam za psa pogodnog za uvjete u kojima sada zivim, ne vidim niti sto je tu sporno?
i na koncu, besplatnog psa vec sam udomila a sada zelim stene maltezera (ne iz vrhunskog legla, bez vrhunskog pedigrea, da se ne ponavljam), iako, hvala i tebi na odgovoru, buduci sam zbilja mislila da maltezerima ne opada dlaka kao drugim psima...