PDA

View Full Version : Balkanska praznovjerja

pavaogc
21.04.2011., 08:52
Znamo gdje su granice različitih religija po deklaracijama stanovništva, međutim gdje su granice postojećih praznovjerja koja su u pozadinama kakvih religija zajedno s istima?

Primjerice primijetio sam da stare žene na kapiju vežu nekakve čipkaste trake protiv uroka. U različitim bojama za svaki urok valjda? Za taj "običaj" sam saznao da postoji i u triljskom i u kliškom kraju...

Hoće li s nastupajućim dobom informatizacije i izumiranjem starijih i nepismenih nestati izvori po kojima bi mogli istražiti i ove pojave... Jer kako religije ne negiraju anđele i slično, tako ne negiraju ni kakve zloduhe, pa narodima iz različitih religija dođe ista kao obrana od istih "zala"...

Je li tko istraživao ova praznovjerja po Balkanu i utvrđivao njihovu rasprostranjenost, sličnosti, razlike...

Vlasac
21.04.2011., 09:01
Po količini praznovjerja (uroci, gatanja i sl.) koju uočavam kod mladih čini mi se da ćemo se još dugo s time družiti.

ursamajor
21.04.2011., 09:24
u zadnja dva rada (apotropejski obredi, običaji i ophodi u hrvatskoj tradicijskoj kulturi i običaji i vjerovanja uz gospodarske radove u srednjoj istri) autori obrađuju sličnu temu

http://www.forum.hr/showpost.php?p=27567821&postcount=20

pavaogc
21.04.2011., 20:26
Ja sam naletio na nešto kod

"Ante Škobalj: OBREDNE GOMILE - Na temelju arheoloških nalaza povijesno-teološka rasprava o religiji i magiji"

međutim sve je to sitno i usputno, mada taj svećenik/fratar što li je već donosi zanimljive zaključke i ukazuje na svekoliku prisutnost zapravo "magijskog" u samoj religoznoj praksi... S druge strane svećenici kod iste prakse vjerničkom stadu idu niz dlaku, dapače još naplate tu praksu...

Uz to Englez Arthur John Evans, poprilično nakloljen pravoslavlju, a kontra Hrvata-katolika (i prvenstveno Turske) donosi u "Ilirska pisma" priču kada jedan od pravoslavnih svećenika, nakon što mu je nestalo nekakvih svetačkih sličica rasprodaje i svoje karte za poker, kada dama postaje djevica Marija, a za ostale karte dajte sebi na maštu. :cerek:

ursamajor
22.04.2011., 07:28
ima dosta tog i u čajkanovića koji je većinu materijala skupljao prije drugog svjetskog rata.
http://en.wikipedia.org/wiki/Veselin_Čajkanović

Veselin Cajkanovic - Recnik srpskih narodnih verovanja o biljakama.pdf

verzije knjige od 2 MB i 44 MB; ćirilica

http://search.4shared.com/q/1/cajkanovic?suggested

СКРАЋЕНИЦЕ........................................ .................................................. .................................................. ................................................ 2
АЉМА .................................................. .................................................. .................................................. ............................................ 4
БАГРЕМ............................................ .................................................. .................................................. ................................................ 4
БАДЕМ............................................. .................................................. .................................................. ................................................ 4
БЕЛА ЛОЗА.............................................. .................................................. .................................................. ......................................... 5
(БЕЛИ) КРИН .................................................. .................................................. .................................................. .................................. 5
БЕЛИ ЛУК .................................................. .................................................. .................................................. ....................................... 5
(БЕЛИ) СЛЕЗ .................................................. .................................................. .................................................. ................................... 8
БИБЕР............................................. .................................................. .................................................. .................................................. 9
БОГИША............................................ .................................................. .................................................. ............................................... 9
БОГОРОДИЧИНА ТРАВА............................................. .................................................. .................................................. ................... 10
БОЖИКОВИНА........................................ .................................................. .................................................. ....................................... 11
БОЖУР .................................................. .................................................. .................................................. ......................................... 11
БОКВА .................................................. .................................................. .................................................. .......................................... 11
БОР............................................... .................................................. .................................................. ..................................................

itd. do

127
ШЕВАР............................................. .................................................. .................................................. ............................................. 127
ШИМШИР .................................................. .................................................. .................................................. .................................. 127
ШИПАК............................................. .................................................. .................................................. ............................................ 128
ШЉИВА............................................. .................................................. .................................................. ........................................... 128

ДОДАТАК ЧАЈКАНОВИЋЕВОМ »РЕЧНИКУ« .................................................. .................................................. .................................... 131
I УЗ ПОЈЕДИНЕ ЧЛАНКЕ У »РЕЧНИКУ« .................................................. .................................................. ........................................ 132
II O БИЉКАМА КОЈИХ НЕМА У »РЕЧНИКУ« .................................................. .................................................. ................................ 152
III ПОВОДОМЧЛАНАКА КОЈИ НЕДОСТАЈУ У »РЕЧНИКУ« .................................................. .................................................. .......... 159

tko je slab sa ćirilicom a želio bi pročitat ovu zanimljivu knjižicu, može lako prebacit ćirilicu u latinicu jer verzija od 2 MB je pretraživa i može se označit cijeli tekst za kopiranje u txt.

npr. ovim preslovljivačem (widget za operu)
http://widgets.opera.com/widget/4492/

Bogiša. Po ličnom saznanju Milenka S. Filipovića, u Dubrovačkoj župi b.
(ili »cvijeće sv. Ivana«) »gaji se oko kuća stoga što, po narodnom verovanju, ako nje
ima u bašti, neće udariti grom u blizinu«. U takovskom se srezu takođe, između
drugog cveća po dvorištima, »neizostavno gaji i perunika«, a veoma je često
zasađena, kao ukras, i na grobovima. Važan je i podatak na koji ukazuje Filipović da
prekomurski Slovenci umesto »grom je udario« govore: »Perun je udario« (GZM, n. s.,
9, 1954, 181). V. i GZM, n. s., 3, 1948, 71 idd (kult na Kosovu, gde se pa Đurđevdan kite
deca perunikom; u Banatu, gde uoči Đurđevdana stavljaju pod glavu peruniku, beli luk
i đurđic; u Sremu, gde je, pored bosiljka, »perunika najsvetija biljka« i upotrebljava
se za kićenje ikona, koje su zamenile nekadašnje idole); SEZ, 80, 1967, 327 (u
Duvanjskom polju perunika se zove: zumbak); SEZ, 84, 1972, 219; GEM, 20, 1957, 176.

evo i cijele preslovljene knjige u latinici (u wordu nakon par sekundi) pa tko je zadovoljan kvalitetom može si prebacit u pdf.
http://ifile.it/nehyav0/%C3%84%C2%8Dajkanovi%C3%84%C2%87_re%C3%84%C2%8Dnik _verovanja_biljkama.doc

norka
22.04.2011., 21:01
super tema, osvrnut ću se na nazovimo običaje, čak sada godinu dana nakon njene smrti ne bih se više usudila to više nazvati praznovjerjem.
dakle, kruh se nikada nije smio izvnuti naopako, kruh se nikada nije smio bacati, kucnuti u drvo za nešto dobro da se desi, drvo oraha nikada se nije smjelo saditi ispred kuće, po noći se nije bacalo smeće, kada bi ja imala polagati neki ispit ona bi zamnom prolila vodu i mogu reći da je palilo :cerek:,u torbu mi je uvijek trpala blagosovljenu sol da me brani od zla, na groblje se nikad nije išlo kasno popodne, pred sumrak, kada bi sanjali mrtvog upalili bi sviću,pomolili se ev. platiti misu,jako je vodila računa o zapovidnim blagdanima,kada bi se po noći životinje glasno javljale ne bi se izlazilo gledati jer su vjerovali da su tu isto tako nezemaljski entiteti....duboko je vjerovala u ono mšlju, rječju, djelom i propustom pa kada bi nešto loše od tog napravila ili pomislila odmah bi rekla Bože oslobodi i nastojala da isto ne čini jer je duboko vjerovala da se doslovce sve vraća i plaća, kako dobro tako i zlo...ima toga još samo se ne mogu svega sada sjetiti :ne zna:

norka
22.04.2011., 21:05
zaboravih napisati :lol:, to je moja baka prakticirala

pavaogc
23.04.2011., 08:17
Trebao bi se Goran Ivanišević registrirati na forum pa da nam on pojasni što je sve prakticirao do sada. :D

izidoraa
23.04.2011., 15:27
Znamo gdje su granice različitih religija po deklaracijama stanovništva, međutim gdje su granice postojećih praznovjerja koja su u pozadinama kakvih religija zajedno s istima?

Primjerice primijetio sam da stare žene na kapiju vežu nekakve čipkaste trake protiv uroka. U različitim bojama za svaki urok valjda? Za taj "običaj" sam saznao da postoji i u triljskom i u kliškom kraju...

Hoće li s nastupajućim dobom informatizacije i izumiranjem starijih i nepismenih nestati izvori po kojima bi mogli istražiti i ove pojave... Jer kako religije ne negiraju anđele i slično, tako ne negiraju ni kakve zloduhe, pa narodima iz različitih religija dođe ista kao obrana od istih "zala"...

Je li tko istraživao ova praznovjerja po Balkanu i utvrđivao njihovu rasprostranjenost, sličnosti, razlike...

Jasno da postoje i anđeli i zlodusi ali ti stari trikovi su mi :rolleyes:
Rasprostranjeni su jaaaako
Kao kršćanka jedino se mogu u tom slučaju poslužiti krštenom vodom i zazvati ime Isusovo na sve te zloduhe ....

pavaogc
23.04.2011., 15:46
Jasno da postoje i anđeli i zlodusi ali ti stari trikovi su mi :rolleyes:
Rasprostranjeni su jaaaako
Kao kršćanka jedino se mogu u tom slučaju poslužiti krštenom vodom i zazvati ime Isusovo na sve te zloduhe ....

Da si Elizabeta prva, onda bi mogla zazvati svoju tajnu službu.

Ako bi mogli govoriti o nekoj pozitivnoj strani cijele priče, tada bi mogli reći da su praznovjerne osobe ipak obazrive prema detaljima. Npr. neka devedesetineštogodišnjakinja iz mog sela čupa jaglace kraj svog zida jer "ne želi ona da rastu čarolije". Sve bi to bilo razumljivo da joj ne smeta još k tome smeće koja ona i njezin šezdesetineštogodišnji sin ne bacaju gomile smeća kroz prozor (a još k tome i sadržaj "vrčina"... :flop: ).

izidoraa
23.04.2011., 19:52
Da si Elizabeta prva, onda bi mogla zazvati svoju tajnu službu.

Ako bi mogli govoriti o nekoj pozitivnoj strani cijele priče, tada bi mogli reći da su praznovjerne osobe ipak obazrive prema detaljima. Npr. neka devedesetineštogodišnjakinja iz mog sela čupa jaglace kraj svog zida jer "ne želi ona da rastu čarolije". Sve bi to bilo razumljivo da joj ne smeta još k tome smeće koja ona i njezin šezdesetineštogodišnji sin ne bacaju gomile smeća kroz prozor (a još k tome i sadržaj "vrčina"... :flop: ).

O čemu ti :ne zna:

pavaogc
24.04.2011., 19:40
O čemu ti :ne zna:

Ma zanemari.

Postoji li alternativa na zazivanje imena Isusovog? Npr. nisu li se pojedini sveci specijalizirali za određene probleme?

izidoraa
25.04.2011., 20:27
Ma zanemari.

Postoji li alternativa na zazivanje imena Isusovog? Npr. nisu li se pojedini sveci specijalizirali za određene probleme?

Ne znam :ne zna:
Radije ću zatražiti blagoslov od Boga za svoje djete nego mu vezat crveni končić oko ruke protiv u roka ,danas je to rasprostranjeno jako .....
O specijalizaciji svećenika puno ne znam

pavaogc
26.04.2011., 08:19

Vratimo se onda na krštenu vodu. Čujem iz sela od jedne babe kako joj je prijateljica iz Lourdes-a, ako sam dobro zapamtio, donijela litru i pol te svete vode.

Pa me zanima koliko se količinski troši da bi bilo efektno; kako ide; dodaj 2 dl svete vodice, zazovi koga već; imaju li neki pokreti tijela uz to; je li važan položaj ruku pri uzimanju te vode?

izidoraa
26.04.2011., 20:53
Vratimo se onda na krštenu vodu. Čujem iz sela od jedne babe kako joj je prijateljica iz Lourdes-a, ako sam dobro zapamtio, donijela litru i pol te svete vode.

Pa me zanima koliko se količinski troši da bi bilo efektno; kako ide; dodaj 2 dl svete vodice, zazovi koga već; imaju li neki pokreti tijela uz to; je li važan položaj ruku pri uzimanju te vode?

:):):)
Ako te baš zanima ?!
Nisam sigurna ,ali voda iz Lurda smatra se ljekovitom i nije za blagoslov
Ali nije ni za što ako nemaš vjere
Blagoslovljena voda i sol blagoslovi se jedanput godišnje na Vodokršće i njome se blagoslivljaju kuće ,njive ,sva imovina
Nema neke određene količine ,malo soli u vodu i uz znak križa i molitvu vjerovanja grančicom poškropiš sve
Obično se radi subotom ,neko i češće
Sve je to uzalud ako u to ne vjeruješ ili samo sumnjaš :ne zna:
Mora ti biti jasno da blagoslov nije bitan samo za materijalno nego i za duhovno
Ako neko i ne ozdravi od vode iz Lurda ,za nas vjernike bitnije je duševno spasenje :ne zna:
Vjerujemo u vječni život i želimo ga zaslužiti jer vječnost je vječnost :mig:

joe enter
27.04.2011., 14:45
LETNJE OBREDNE PESME

Ivandanske pesme

Ivandan se smatrao značajnim praznikom i za njega je bio vezan čitav niz obreda. Veče pred Ivandan devojke su brale ivansko (žuto ili crveno) i petrovsko (plavo) cveće, stavljale ga na jedno mesto, a zatim od tog cveća plele vence koje su potom stavljale na sve zgrade, torove, vrata, njive, livade, pa i na krst u selu. Smatra se da ivandanski venci predstavljaju Sunce. Da je ovaj praznik vezan za Sunce i njegovo kretanje svedoči i običaj paljenja ivandanskih vatri, koje su letnji pandan badnjačkim vatrama. Veče pred Ivandan palile su se lile i obnosile oko kuća, zgrada, njiva, torova, pa čak i oko čitavog sela, čime se stvarao magijski vatreni krug u koji ne mogu da prodru zle sile.

Ivanjsko cveće petranjsko,
Ivanjsko cveće rujano,
Petranjsko cveće plavetno!
Ivan ga bere te bere,
Petar ga plete te plete.
Ivan ga bere te bere,
Daje ga bratu do sebe
Svom mlađem bratu Koledu.
Dajući brata moljaše:
„Aj mio brate Koledo!
Evo ti cvetak moj dajem
Čuvaj ga divni Koledo.
Čuvaj ga pa ga sačuvaj
Do moga čudna rođenja
Do tvoga strašna umrenja
Umrenja brata Koleda
Starijeg brata Božića,
Sinova starog Svaroga.“
Petar mi cvetak primaše,
Petar mi venac vijaše
Pa veli bratu Kupalu:
„Oj mio brate Kupalo,
Stariji brate Ivane,
Primam ti cvetak i život
Do moga strašnog umrenja
I našeg brata rođenja
Rođenja mladog Božića
Sina nam starog Svaroga.“

Ova pesma vezana jedan od dva ključna trenutka vezana za godišnji ciklus Sunca, za letnju dugodnevicu, kada je Sunce najjače, ali počinje da slabi. Briga o plodnosti i blagostanju podeljena je između dva božanstva., Kupala i Koleda, koje u hrišćanstvu zamenjuju dva sveca čiji se dani praznuju u julu, sveti Ivan (Jovan) i sveti Petar. U periodu od Božića pa do Ivandana, u vreme jačanja Sunca, nad plodnošću, koja je povezana sa Sunčevom svetlošću i toplotom, vlast ima Kupalo, mlado Sunce, a onda je, simbolički, davanjem cveta, predaje svom bratu Koledu. Nakon predaje života, svog i života u čitavoj prirodi, Kupalo umire, a ponovo se rađa na Božić, kada Koledo umire i kada ciklus ponovo otpočinje. U pesmi prisutan je uticaj pesama u kojima je rođenje mladog Sunca poistovećeno sa rođenjem mladog boga, Svarožića, Svarogovog sina. Ovoj pesmi odgovara zimska obredna koledarska pesma u kojoj koledari domaćinu pred čijom kućom pevaju između ostalog žele:

Da proslaviš staroga Koleda,
Da sahraniš pogrebeš Koleda
I dočekaš mladog Svarožića,
Svarožića tog mladog Božića.

U nekim krajevima običaj je bio da se od ivanskog i petrovskog cveća pravi lutka, kojoj se stavljao venac na glavu i koja se zatim puštala niz reku da plovi, pri čemu su pevane određene pesme. Lutka se zvala Murena, Morana ili Čojčole.

Oj ti naša Mureno,
Oj ti naš mili Čojčole!
Plovi, plovi niz vodu
Tamo dalje u more.
Kada budeš u more
Ono crno veliko,
Kaži, kaži Mureno
Kaži, kaži Čočojle!
Plivam, plivam mladena,
Plivam, plivam mladena
Iz te zemlje daleke
Gde no biva Kupalo
I sa njime Koledo
Oba brata jednaka.
Svako dobro davala,
Ponajviše varenja,
Svakog smoka bijela.
Mene gone devojke
Što nemaju momčadi,
Silni velji drugova,
Što ne rodi ta zemlja
Muškim plodom porodom.
Već čudi me, ti more,
Pošlji tamo te vojne
Silnog cara Dušana
Što jih vodi za more.
Deve momke želile,
Car jim momke ne dovo,
Već odveo na vojnu.
Ako momke ne dadne,
Sve će deve pomreti,
Višnju bogu žaliti.

Ako se zanemare značenjski slojevi koji se tiču vode kao staništa duša umrlih i lutke kao zamene za ljudsku žrtvu, i ova pesma može se tumačiti u ključu koji se tiče plodnosti. Ranije pominjana božanstva, braća Kupalo i Koledo, obezbedili su izobilje u hrani, a sada se priželjkuje i brojan porod. Plodnost i obnavljanje tiču se podjednako i prirode i ljudske zajednice.

Petrovdanske pesme

Veče pred Petrovdan, baš kao i pred Ivandan, palile su se lile i obnosile oko torova, a zatim se u gluvo doba brao zdravac koji se sutradan davao stoci da bi bila zdrava. Paljenje lila pratile su različite pesme.

Peruniko, lepo cveće,
Lepo cveće, plavo cveće,
Lepo rasti, lepo cvetaj
Da t’ uzberem mome bratu,
Mome bratu Radigostu,
Radigostu velju boru,
Velju boru Gostoslavu
Što no goste pričekuje,
Što no gošće dočekuje,
Da mu dade mili boru,
Mili boru velji Perun,
Velji Perun velju snagu,
Velju snagu i jačinu
I jačinu krepke miške,
Da pobije svog dušmana,
Svog dušmana Tatarina,
Tatarina tog Turčina,
Tog Turčina crna gosta,
Crna gosta nezvanoga,
Nezvanoga, prokletoga,
Prokletoga iza mora,
Iza mora sinja crna,
Crna mora Tatarina,
Tatarina tog tuđina,
Tog tuđina dušmanina.

Pesma ima formu obraćanja biljci, budući obredi vezani za ovaj praznik uključuju i verovanje u magijsko dejstvo bilja. Perunika pripada kultu boga groma Peruna, a u ovom slučaju namenjena je drugom božanstvu, Radgostu (Radigostu), kome treba da podari snagu neophodnu za vršenje njegove funkcije. Uloga Radgostova predstavljena je kao dvostruka. S jedne strane, on je bog gostoljubivosti (otuda njegovo drugo ime, Gostoslav), a sa druge zaštitnik od neželjenih gostiju, tj. zlih, demonskih sila. Određenja tih sila su istorizovana, ali njihovi atributi (crni, proklet, nezvan, dušmanin) i položaj njihovog staništa („iz amora crna sinja“) ukazuju na to da se radi o bićima koja ne pripadaju ljudskom svetu.

Prošetala do dva do tri brata,
Jedno beše Kupalo obilni,
A drugo mi Koledo sabirni,
A treće mi Perune daždljivi
Pokraj dvora Ognjene Marije,
Mile seje Peruna velikog.
Perun pita svoju milu seju,
Perun pita svetitelj Ilija:
„Mila sejo, Ognjena Marijo!
Kad no beše dana Ilinoga
Da se Ika malo proveseli,
Proveseli nebu u oblaku,
U oblaku na sve četir strane,
Da poigra munje i gromove
I svetlice što vraze nalaze,
A strelice što vraze streljaju?“
Govori mu Ognjena Marija:
„Mili brate, Perune Ilija,
Davno bilo, sad se pripoveda
Kada beše dana Ilinoga.,
Dan ti proša, skoro neće doći.“
To Iliji vrlo mučno bilo
Ama mu se na ino ne može
Te on čeka dana Perunova.
Nek ga čeka, dočekat’ ga neće!

Nekadašnja božanstva, a kasnije hrišćanski sveci čiji se dani proslavljaju leti i koje je narod naročito poštovao i strogo pazio da ih ne uvredi radeći na praznik sreću se u ovoj pesmi kao članovi porodice božanskih bića. Među njima se samo Ognjena Marija sreće pod svojim hristijanizovanim imenom, dok se gromovnik podjednako naziva i starim, paganskim i novim, hrišćanskim imenom, da bi se ta imena na kraju stopila u jedno (Perun Ilija). Kupalo i Koledo zadržavaju svoja paganska imena. Atributi i funkcije navedenih božanstava pripadaju u potpunosti paganskom sloju verovanja. Epiteti koji stoje uz imena božanske braće povezani su sa ulogom koju oni imaju u prirodnim procesima koji utiču na plodnost i, samim tim, na opstanak čoveka. Kupalo nosi epitet obilni budući da je pod njegovom vlašću onaj deo vegetativnog ciklusa od koga zavisi kako će prinosi poneti i koliko će godina biti rodna. Koledo je nazvan sabirnim jer njemu pripada vreme kada se letina sakuplja. Ključni faktor koji utiče na obilje, naročito leti, jesu padavine, koje zavise od Peruna, pa on zbog toga nosi epitet daždljivi. Glavni deo pesme jeste dijalog između Peruna/svetog Ilija i Ognjene Marije, u kome je sadržana legenda o tome da Odnjena Marija pazi da sveti Ilija nikad ne sazna kada je njegov dan jer bi se on tada toliko radovao i pucao munjama i gromovima da bi ugrozio život na zemlji. Perun/sveti Ilija predstavljen je i u svojoj funkciji zaštitnika od zlih sila koji munjama osvetljava i otkriva a gromovima gađa i uništava demone.

Ilindanske (dodolske) pesme

Dodolske povorke okupljale su se tokom leta u svakoj prilici kada je trebalo zaustaviti sušu i prizvati kišu. Na Ilindan posebno su se okupljale, budući da je Perun, čiji je sveti Ilija u narodnoj religiji hristijanizovani naslednik, prema verovanju, upravljao munjama, gromovima i kišom. Dodole, sa vencima od trave, žitarica, vinove loze i grančica voćaka, išle su od kuće do kuće i pevale, a zatim ih je domaćica svake kuće polivala vodom po glavi i nogama, što je, prema simpatičkoj magiji, trebalo da izazove kišu. Na kraju su dodole darivane.

Iziđ, iziđ, domaćice
Vaj, dažde, vaj!
Domaćice Ratajice
Vaj, daždu, vaj!
Dođoše ti mili gosti!
Mili gosti iz daleka!
Sa oblaka daždljivoga
Od onoga Dažda silna
I njegova mila brata
Gromovnika tog Peruna.
Doneše ti lepe glase,
Lepe glase, lepše vesti:
Vedro nebo provali se,
Rosnu daždu otpustilo,
Odaždi ti te useve,
Tu pšenicu bijelicu,
Belu lojzu tu vinovu,
Tanka lana i konoplje.
Daruj, daruj, ratajice
naša mlada domaćice,
Daruj, daruj, nas daždole!
Svakoj daždi bela groša,
A toj daždi žuti dukat.

Dodole su ovde prikazane kao izaslanici bogova koji i sami pripadaju drugom, božanskom svetu, pa otuda sa njim lakše stupaju u kontakt i upućuju mu molbe. Ovo se, dakako, može posmatrati u svetlu onih istraživanja koja dodole povezuju sa kultom mrtvih. Darivanje se, u tom smislu, može poistovetiti sa prinošenjem žrtve. Uz gromovnika Peruna kao gospodar kiše pominje se njegov brat Dažd (Dažbog). Ova dva božanstva smeštena su na kišni oblak i treba da donesu padavine i tako obezbede bogate prinose.

http://www.starisloveni.com/LetnjePesme.html

Dobra tema , ima tu na sajtu još nekih zanimljivih stvari !!:top:

pavaogc
28.04.2011., 10:38
Nisam sigurna ,ali voda iz Lurda smatra se ljekovitom i nije za blagoslov
Ali nije ni za što ako nemaš vjere
Blagoslovljena voda i sol blagoslovi se jedanput godišnje na Vodokršće i njome se blagoslivljaju kuće ,njive ,sva imovina
Nema neke određene količine ,malo soli u vodu i uz znak križa i molitvu vjerovanja grančicom poškropiš sve

Ako se nema vjere? A gdje su u Bibliji ti običaji s vodom i soli; je li Biblija izvor za njih ili nešto drugo?

pavaogc
28.04.2011., 10:46
Dodole su ovde prikazane kao izaslanici bogova koji i sami pripadaju drugom, božanskom svetu, pa otuda sa njim lakše stupaju u kontakt i upućuju mu molbe. Ovo se, dakako, može posmatrati u svetlu onih istraživanja koja dodole povezuju sa kultom mrtvih. Darivanje se, u tom smislu, može poistovetiti sa prinošenjem žrtve. Uz gromovnika Peruna kao gospodar kiše pominje se njegov brat Dažd (Dažbog). Ova dva božanstva smeštena su na kišni oblak i treba da donesu padavine i tako obezbede bogate prinose.[/I]

...arheološko otkriće u Žrnovnici pokraj Splita! Iako na pročelju župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije odolijeva vremenu još od 8. stoljeća, tek je sada otkriveno da kameni reljef prikazuje staroslavenskog boga Peruna, a ne, kako se mislilo, svetog Mihovila ili svetog Jurja.

Valja naglasiti kako je riječ o jedinom takvom prikazu Peruna.

http://www.youtube.com/watch?v=phXh2fUJJY4

joe enter
28.04.2011., 13:59
...arheološko otkriće u Žrnovnici pokraj Splita! Iako na pročelju župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije odolijeva vremenu još od 8. stoljeća, tek je sada otkriveno da kameni reljef prikazuje staroslavenskog boga Peruna, a ne, kako se mislilo, svetog Mihovila ili svetog Jurja.

Jako čudno , ali mi je sumnjivo da je to čist paganski Perun uklesan u kamenu , jer čisti pagani-Sloveni nemaju nikakvu sklonost ka tome , tj.nema nikakve kulturne pozadine za to!
Da ovo predstavlja bukvalno Peruna i da je baš posvećeno njemu , trebalo bi uveliko postavljana paganska slovenska kultura koja ima državnost,društveno uređenje i naravno glavno , a to je urbanost!
Međutim od toga nema ništa!

Ovo je jeste Perun ali je to neka šira slika i mislim da je to već hrišćanska predstava na kamenu , ali iz ranog doba pa pitaj Boga šta to znači , i na koji način je funkcionisalo rano mešanje vera i kultura!

Što se tiče srednjeg veka treba reći da je paganština se dugo zadržala , i da je do gotovo 13.veka narod uglavnom bio nominalno hrišćanski , a potpunija hristinizacija je tek pred sam dolazak Turaka se odvijala!

Tome u prilog govori i zakonik cara Dušana gde je jedan od glavnih paragrafa ovaj:

20. O vrаčаrimа, koji telа mrtvih spаljuju:
I ljudi, koji vrаdžbinаmа uzimаju iz grobovа, te ih spаljuju, to selo, koje to učini, dа plаti vrаždu, а аko bude pop nа to došаo, dа mu se uzme popovstvo.

Za ovo naučnici i stručnjaci govore da je prvi spomen "vampirske rabote" na svetu , tj.ovde se vidi koliko je raširena paganština kad jedan car to mora zakonski regulisati.
Međutim neki vele da tad još vampiri nisu postojali onkvim kakvim ih danas znamo i kakvi su se pojavljivali tokom kasnijih vekova , jer upravo je stari način sahranjivanja stari Slovena(spaljivanje) proizveo vampira , a sad ću ti reći zbog čega.
Kad su se pokrstili Sloveni naravno da im je naređeno da mrtve sahranjuju a ne spaljuju , pa je to njihovoj staroj religiji značilo ako se telo ne spali već samo sahrani ono luta tj.duša mu luta , i samim time se pretvara u vampira!
A tek kasnije je vampir postao neprijatelj hrišćanske duše , a ranije je bilo obrnuto!

izidoraa
28.04.2011., 21:39
Ako se nema vjere? A gdje su u Bibliji ti običaji s vodom i soli; je li Biblija izvor za njih ili nešto drugo?

Vjera je najbitnija stvar
A evo da ne pišem puno ,ako može ovako....

http://sites.google.com/site/molitedragadjeco/blagoslovljena-voda-nekad-i-danas-1

Imaš tu i poveznicu sa Biblijom
A sve je opet stvar vjere ......:ne zna:

pavaogc
29.04.2011., 11:27
Da ovo predstavlja bukvalno Peruna i da je baš posvećeno njemu , trebalo bi uveliko postavljana paganska slovenska kultura koja ima državnost,društveno uređenje i naravno glavno , a to je urbanost!
Međutim od toga nema ništa!

Ne znam baš možemo li razdoblja od više stotina godina trajanja određenih kultura promatrati kroz tako jednolične prizme. Je li se (valjda bogumilska) praksa izrade stećaka vezala uz ikakve urbane centre?

pavaogc
29.04.2011., 11:34
Vjera je najbitnija stvar
A evo da ne pišem puno ,ako može ovako....

http://sites.google.com/site/molitedragadjeco/blagoslovljena-voda-nekad-i-danas-1

Imaš tu i poveznicu sa Biblijom
A sve je opet stvar vjere ......:ne zna:

Prorok Elizej i voda... Dakle Stari zavjet; uklopljeno sve skupa i s egipatskim i sa sumerskim i ostalim pričama o vodi... Pa kako onda tumačiš izjavu jednog od pretedenata na mjesto Krista; Isusa iz Nazareta; "Matej 8,22 Isus mu kaže: "Hajde za mnom i pusti neka mrtvi pokapaju svoje mrtve.
Luka 9,60 Reče mu: "Pusti neka mrtvi pokapaju svoje mrtve, a ti idi i navješćuj kraljevstvo Božje.; ili ti je kao nesvećeniku zapravo zabranjeno tumačiti bilo što u duhu katolicizma...

Zvonko91
29.04.2011., 11:47

šta lik govori na videu, gdje su se postaljali kipovi velesu, a gdje mokoši, nemogu ga razumiti, čuo sam sam da je perun u gorama

ursamajor
29.04.2011., 13:36
šta lik govori na videu, gdje su se postaljali kipovi velesu, a gdje mokoši, nemogu ga razumiti, čuo sam sam da je perun u gorama

imaš ovdje zanimljiv dokumentarac od pola sata
http://www.4shared.com/video/DlQzui8c/SETNJA_S_BOGOVIMA.html?

novije knjige r.katačića "božanski boj" i "zeleni lug" i v.belaja "hod kroz godinu"
http://www.4shared.com/document/FxRnui5c/Katii_-_Bozanski_boj.html?
http://www.4shared.com/document/Xuo3MAcH/Katii_-_Zeleni-Lug.html?
http://www.4shared.com/document/vy9U6ckP/Belaj_Hod_kroz_godinu.html?
http://library.nu/search?q=kati%C4%8Di%C4%87

par riječi o dokumentarcu i knjigama
http://tvprofil.net/show/388423/vitomir-belaj-setnja-s-bogovima
http://forum.yu-budizam.com/nastanak-i-razvoj-13/radoslav-katicic-bozanski-boj/
http://www.forum.hr/showthread.php?t=603159
http://www.ezadar.hr/clanak/predstavljena-knjiga-hod-kroz-godinu-vitomira-belaja

još starije i novije literature
http://www.4shared.com/folder/Zy5ESBW6/slaveni_mitologija_arheologija.html
npr. f.ledić - mitologija slavena
http://www.4shared.com/file/RUlGiaj8/Ledic_Franjo_Mitologija_Slaven.html

izidoraa
01.05.2011., 19:50
Prorok Elizej i voda... Dakle Stari zavjet; uklopljeno sve skupa i s egipatskim i sa sumerskim i ostalim pričama o vodi... Pa kako onda tumačiš izjavu jednog od pretedenata na mjesto Krista; Isusa iz Nazareta; "Matej 8,22 Isus mu kaže: "Hajde za mnom i pusti neka mrtvi pokapaju svoje mrtve.
Luka 9,60 Reče mu: "Pusti neka mrtvi pokapaju svoje mrtve, a ti idi i navješćuj kraljevstvo Božje.; ili ti je kao nesvećeniku zapravo zabranjeno tumačiti bilo što u duhu katolicizma...

Mrtvi u ovoj rečenici su mrtvi duhom ,a ne tijelom
Zato nek mrtvi duhom pokapaju mrtve duhom

pavaogc
02.05.2011., 03:41
Mrtvi u ovoj rečenici su mrtvi duhom ,a ne tijelom
Zato nek mrtvi duhom pokapaju mrtve duhom
'
E, i kako se došlo do te konstatacije da su spomenuti mrtvi duhom?

pavaogc
02.05.2011., 20:00
...

Nešto mi nisi razgovorljiva, ni sklona pojašnjenjima ni opisima ni slikama, ni fotografijama, ni multimediji, ništa.

Evo mali poticaj, kažu da slika govori tisuću riječi, a jutros napravljena:

http://img821.imageshack.us/img821/2682/20110400117.jpg

Baphomet
02.05.2011., 22:41
Sad će me se moji Istrijani odreći što ih guram na Balkan ali ovaj tekst je jako zanimljiv :)

http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=7998

Nemruth Dagi
03.05.2011., 11:31
Koja je razlika između praznovjerja i punovjerja????

izidoraa
03.05.2011., 19:39
'
E, i kako se došlo do te konstatacije da su spomenuti mrtvi duhom?
Nešto ti nisam razgovorljiva :cerek:
A ti misliš da ja visim uporno po svim temama ...?
Znam ja često samo uletit i ne vraćat se više
Ko će stalno trubit jedno te isto :rolleyes:
Evo ....
Mrtvi su mrtvi duhom u toj Isusovoj rečenici ,a šta ti tu nije jasno ????
A ova slika :ne zna:
Ja bi rekla da je toliko zla na ovoj zemlji i da je tolika potreba za posvećenom vodom da se moralo ovako reagirati :cerek::cerek::cerek:

pavaogc
05.05.2011., 08:46
Nešto ti nisam razgovorljiva :cerek:
A ti misliš da ja visim uporno po svim temama ...?
Znam ja često samo uletit i ne vraćat se više
Ko će stalno trubit jedno te isto :rolleyes:
Evo ....
Mrtvi su mrtvi duhom u toj Isusovoj rečenici ,a šta ti tu nije jasno ????

Možda tebi nije jasno zašto je ta ekipa mrtva duhom?

Osim toga; što si ti neki dežurni katolički kratkopisac po temama na kojima ne želiš sudjelovati? Ako ti se ne da "trubit isto" (nedostatak kreativnosti u komunikaciji?) mogla si se iskazati linkom na mjesto gdje stoji tvoje tumačenje i shvaćanje čega već (naravno, ako ga uopće imaš).

Novi233
05.05.2011., 09:39

Osim toga; što si ti neki dežurni katolički kratkopisac po temama na kojima ne želiš sudjelovati? Ako ti se ne da "trubit isto" (nedostatak kreativnosti u komunikaciji?) mogla si se iskazati linkom na mjesto gdje stoji tvoje tumačenje i shvaćanje čega već (naravno, ako ga uopće imaš).

Naporan si,uz kvocijent intelgencije koji imaš sumnajm da ti je teško razumjeti o čemu se radi,drugim riječima bez veze mlatiš prazmui slamu:ne zna:
Ako nisi u stanju razumjeti "mrtvi pokapaju mrtve" kako rdne rečenice

Novi233
05.05.2011., 09:45
Sad će me se moji Istrijani odreći što ih guram na Balkan ali ovaj tekst je jako zanimljiv :)

Zašto bi to bilo guranje na Balkan:confused: (neki ne mogu dalje od njega to dovoljno govori o njima:kava:)
Koliko ja znam vjerovanje u čarobnjake,čarobnice (vještace i vjještice) ,vampire,vukodlake i sve ostalo je jako razvijeno i na Zapadu

izidoraa
05.05.2011., 10:09

A što se ti pjeniš na svaku sitnicu ??????
To ti nije dobro ,za tebe .....
A znaš kako se kaže kad zlo zavlada ....
Trebalo bi kanaderom kršćene vode posuti cijele gradove ...
Tako da ova tvoja slika i nije neka senzacija .....
Nemam potrebu nikoga uvjeravati u svoje shvaćanje bilo čega ,bar ne toliko da gubim kontrolu i razum zbog toga
Komentiram koliko mi se daa...
Ovisi od raspoloženja ...:):mig:
Ta niko od nas ovdje nije otkrio toplu vodu :ne zna:

pavaogc
05.05.2011., 10:23
A što se ti pjeniš na svaku sitnicu ??????
To ti nije dobro ,za tebe .....
A znaš kako se kaže kad zlo zavlada ....
Trebalo bi kanaderom kršćene vode posuti cijele gradove ...
Tako da ova tvoja slika i nije neka senzacija .....
Nemam potrebu nikoga uvjeravati u svoje shvaćanje bilo čega ,bar ne toliko da gubim kontrolu i razum zbog toga
Komentiram koliko mi se daa...
Ovisi od raspoloženja ...:):mig:
Ta niko od nas ovdje nije otkrio toplu vodu :ne zna:

Pjenim? To valjda kad se netko ne slaže s tobom, znači da se pjeni? Vrlo sam asertivan draga, drag mi je Platon samo mi je draža istina.

izidoraa
05.05.2011., 15:01
Pjenim? To valjda kad se netko ne slaže s tobom, znači da se pjeni? Vrlo sam asertivan draga, drag mi je Platon samo mi je draža istina.

Pa nisi ti jedini koji se sa mnom ne slaže :ne zna:
Ali osuđuješ me i kritiziraš što ne komentiram ,a onda kad komentiram ,što kratko komentiram...i bla ,bla
A meni je sve to samo dosadno i ništa više :ne zna:
Mislim da ni po čemu od toga ne kršim pravila foruma
Osim ovog sad ,što smo daleko od teme
A tema je svakako već istrošena .....
pozdrav .....

pavaogc
06.05.2011., 09:13
A meni je sve to samo dosadno i ništa više :ne zna:

:s

Na ove neke anegdote iz Biblije i Papa bi u svojoj knjizi odgovorio bliže odgovoru "ne znam"; i usput naveo 5-10 mogućih teoloških objašnjenja, s tim da bi nekako kroz tekst (od onih prihvatljivih katoličanstvu) sugerirao koje mu je samome najbliže...

Međutim, kako bi tko od "podanika" religije znao objasniti štogod ako je tek čuo kakvu od verzija na takvom-kakvom od vjerojauka i nije o istome ni razmišljao :ne zna:

Vidiš meni nije dosadno ni sam predmet, a ni oni koji se na isti pozivaju kao na životna mjerila. Kako je u Hr u visokom postotku religioznih mnogo, tako čisto obzir prema onima pokraj kojih živim... Mjerila su takva i da primjerice Šibenik u užoj jezgri ima nekih 17-18 crkava, a u gradskoj biblioteci ne možeš naći niti cjeloviti Katekizam Katoličke crkve. Kad sam ga zatražio (nakon što pročitah kompendij) pita me zaposlenica "a mogli bi mi naručiti ako Vas baš zanima"... :cerek: Idite u miru. :zubo:

joe enter
06.05.2011., 15:02
Ne znam baš možemo li razdoblja od više stotina godina trajanja određenih kultura promatrati kroz tako jednolične prizme. Je li se (valjda bogumilska) praksa izrade stećaka vezala uz ikakve urbane centre?

Ne , nema centara , a naročito ne kulturnih u Bosni za koji bi se moglo vezati neka tzv.klesarska škola ili radionica za stećke!

Mada sa druge strane ipak nešto postoji, jer postoje nekoliko stećaka u CG koji su po oprnamentici i još nekim momentima gotovo identični onima u Dalmaciji gore dalje!
Znači da to možemo okarekterisati kao neka "Putujuća radionica" ili ti Renta-klesar!:D

Ništa posebno to nije , jednostavno kamenoiklesar iliti majstor za nadgrobne spomenike je bio jako popolaran na širim prostorima , a očigledno je da je bio iz naroda i da cela ornametnika takođe narodna uz naravno hrišćanske simbole!

I naravno , nema bogumila , tj.ne postoje oni ovde , samo Crkva Bosanska,SPC i Katolička crkva! , i jedni i drugi i treći su se sahranjivali ispod stećaka!

pavaogc
07.05.2011., 09:14
Mada sa druge strane ipak nešto postoji, jer postoje nekoliko stećaka u CG koji su po oprnamentici i još nekim momentima gotovo identični onima u Dalmaciji gore dalje!
Znači da to možemo okarekterisati kao neka "Putujuća radionica" ili ti Renta-klesar!:D

Ništa posebno to nije , jednostavno kamenoiklesar iliti majstor za nadgrobne spomenike je bio jako popolaran na širim prostorima , a očigledno je da je bio iz naroda i da cela ornametnika takođe narodna uz naravno hrišćanske simbole

Neobično je to s ornamentikom i klesarima i čiji-su-simboli na malo širim prostorima npr.:

Hrvati:
http://www.predromanika.com/Slike/SplitskiPentagram.jpg

Jezidi:
http://img265.imageshack.us/img265/9110/peacock2.jpg

Oltarna pregrada iz sela Osenova kraj Varne u Bugarskoj (antička Trakija):
http://numizmatika.antikviteti.net/imekuna/mage/pregrada.jpg

Votive relief of Dudu, priest of Ningirsu, in the days of King Entemena of Lagash. Oil shale, ca. 2400 BC. Found in Telloh, ancient city of Girsu. A bas-relief.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/12/Relief_Dudu_Louvre_AO2394.jpg/568px-Relief_Dudu_Louvre_AO2394.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Relief_Dudu_Louvre_AO2394.jpg

Bosanski stećak:
http://www.pansion-rose.ba/slike/stecak.jpg

The ancient Babylonians, Assyrians both worshiped sacred devil-birds, and carvings of them can be seen on their temples. The Zoroastrians also worshiped a sort of devil-bird called a feroher.:
http://bp2.blogger.com/_h5L0bq0pIhY/RlP_Zb9k-0I/AAAAAAAAACE/LoSqrqlvYus/s320/a+winged+assyrian+demon.jpg

http://img230.imageshack.us/img230/3875/20080317103443qd9.gif

http://img230.imageshack.us/img230/9958/20080317103452dc1.gif

pavaogc
07.05.2011., 09:24

...

I naravno , nema bogumila , tj.ne postoje oni ovde , samo Crkva Bosanska,SPC i Katolička crkva! , i jedni i drugi i treći su se sahranjivali ispod stećaka!

Crnogorce su zvali Morovlasi; kao crni Vlasi. Ilirsko pleme Delmati je dobilo ime po ovcama jer je delma ilirski ovca. Ilirska plemena su etnički raznolika..., neki navodno su Kelti ili što. A Vlasima se opet nazivalo sve i svakoga na Balkanu... Uzmimo u obzir da se radilo također o stočarskom elementu. Zatim da su se ljudi (i po nadgrobnim spomenicima) razlikovali po zanimanjima koje su obavljali na prostorima rimskog carstva... Da su nacije formirane kasno itd... Sad sve skupa jesu li tih sačuvanih oko 60000 stećaka po nekim razlikovnim karakterističnim ornamentima pokazatelj tko je bio kršćanin (ili pripadnik etničke skupine) koje vrste?

pavaogc
07.05.2011., 09:42
Koja je razlika između praznovjerja i punovjerja????

Razlika je u tome što u neka ...vjerja vjeruje puno ljudi, a u druga malo. A još je zanimljivije kako je došlo do toga da u neka ...vjerja "vjeruje" puno ljudi.

Odnosno; osim što je ista religija prihvatila brojne sadržaje na ovaj ili onaj način sami opisali kao "magijske" (s jedne strane simboliku, a s druge vjeru u iste kao egzistirajuće; odnosno kršćanstvo kao oblik obrane od tih sila) i da bi se kršćanstvo uobličilo kao takvo bio je potreban još jedan trik - praznovjerje ili ne, pitanje je sad:

U doba opće nezainteresiranosti za išta s koricama što je kompliciranije od Alan Forda, to nije za čuditi. Pa ne treba onda ni čuditi što ogromna većina tih ljudi ne znaju da postoji više od 30 evanđelja (za toliko ih se otprilike zna da su napisana), ali samo su se četiri našla u Bibliji i to evanđelja po Marku, Mateju, Luki i Ivanu.

Irinej Lionski (Wikipedia) kojeg neki nazivaju ocem kršćanske dogmatike kasnih je sedamdesetih i početkom osamdesetih godina drugog stoljeća zaključio da s obzirom da postoje četiri strane svijeta, četiri glavna vjetra, kao i četiri kuta zemlje koja se, dakako, tada smatrala ravnom pločom, poznata evanđelja trebaju svesti na četiri bitna, a ostale izbaciti iz upotrebe. Bio je to temelj za stvaranje Biblije kakvu danas poznajemo, a treba uzeti u obzir kontekst vremena u kojem se sve to događalo. U tijeku su bila stravična mućenja prvih kršćana među kojima su upravo evanđelja po Mateju i Marku bila posebno popularna i rado čitana po kućama gdje su se rani kršćani sastajali. Vrijeme je to velikog broja različitih i često suprotstavljenih kršćanskih grupa pa je izbor prihvatljivih evanđelja bio bitan i zbog eliminacije konkurencije i uglavnom, gnostička, sva ostala evanđelja nisu imali šanse opstati što je nakon Prvog koncila, nikejskog sabora 325. godine napokon postalo službeno. Evađelja istine, Evađelja po Tomi, po Filipu, po Mariji Magdaleni i sva ostala, postali su neprihvatljivi spisi za tu novu Crkvu koja će s vremenom prerasti među dominantne religije našeg vremena. Proglašeni su herezom i Crkva će narednih stoljeća spaljivati te povijesne dokumente i činiti sve da im zatre svaki dokaz postojanja, a njihove štovatelje proganjati.

http://www.skriveno.com/index.php/2011/04/ante-pancirov-uskrsnja-dilema-tko-je-izdao-isusa-krista/

Dakle; prvo postojale su razne kršćanske grupe s različitim mišljenjima i tradicijama od samih početaka kršćanstva, ali je stvar skraćena na 4 evanđelja zahvaljujući nekoj ideji o brojki 4 kao bitnoj.

Drugo; kako je stvar dovedena na razinu službene religije rimskog carstva tako se "istina" nametnula terorom.

Treće; biti uzvišenim članom klera značilo je političku i svaku drugu moć. Niccolò Machiavelli za djelo Vladar bio je inspiriran ovom osobom:

Cesare Borgia (13 September 1475 or April 1476[1] – 12 March 1507), Duke of Valentinois,[2] was an Italian[3][4][5] condottiero, nobleman, politician, and cardinal. He was the son of Pope Alexander VI of Spain and his long-term mistress Vannozza dei Cattanei. He was the brother of Lucrezia Borgia; Giovanni Borgia (Juan), Duke of Gandia; and Gioffre Borgia (Jofré in Valencian), Prince of Squillace.[6] He was half-brother to Don Pedro Luis de Borja (1460–1488) and Girolama de Borja, children of unknown mothers.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cesare_Borgia

Na kraju; četvrto :zubo: tu je i ljudska samodopadnost: koja će religija biti prava ako ne ona iz stada u kojemu smo rođeni, a wannabe čobani neka se bave pitanjima je li i kako je osnivaču religije Bog j..o majku; stvari ključne za primanje Duha svetoga i milosti Božje. :kava:

pavaogc
07.05.2011., 11:07
Zašto bi to bilo guranje na Balkan:confused: (neki ne mogu dalje od njega to dovoljno govori o njima:kava:)
Koliko ja znam vjerovanje u čarobnjake,čarobnice (vještace i vjještice) ,vampire,vukodlake i sve ostalo je jako razvijeno i na Zapadu

Evo netko tko je pomogao popularizirati:

Bram Stoker (1847-1912)... U kasnoviktorijanskim okvirima svojega društva, nije bio priznat književnik i osim "Drakule" nema niti jedno djelo koje bi povijest književnosti zabilježila. Jedne večeri u društvu koje se sastalo nakon neke predstave, našao se i znanstvenik - profesor Arminius Vambery. Osim Irvingom, Stoker je bio zaokupljen i proučavanjem vampira i drugih natprirodnih fenomena, a to su tada bile vrlo popularne teme. Profesor Vambery mu je zato ispričao priču koju je poznavao iz svoje domovine: o grofu Vladu Drakuli. Stoker je bio očaran. Potaknut tim usmenim iskazom o životu, sudbini i okrutnim djelima vlaškog vladara Vlada III. iz 15. stoljeća, Stoker se dao na pravi istraživački rad. Obilno se koristio građom u čitaonici Britanskog muzeja. Sigurno je došao u doticaj s jednim od preostalih četrdesetak pamfleta protiv Drakule koji je Britanski muzej otkupio, a konzultirao je sve moguće vodiče i karte o Transilvaniji. Istraživao je narodni rumunjski folklor i predaje o Drakuli. Nagađa se da mu je upravo pamflet koji Drakulu opisuje kao krvožedno čudovište dao ideju da ga opiše kao vampira.

...

Nekih stotinu kilometara južno od Bistrice u Transilvaniji u gradu Segešvaru u Rumunjskoj početkom 1431. godine rodio se grof Vlad III od Vlaške. Iste je godine njegov otac Vlad II u Nürnbergu dobio insignije viteškog reda zmaja što ga je ustanovio car Žigmund Luksemburški u svrhu borbe kršćana protiv Turaka. Otac Vlad tako je dobio titulu Drakul (na rumunjskom jeziku to znači zmaj, ali i vrag). Nijemci su mu u prisutnosti nekolicine velikaša iz Vlaške priznali legitimitet na vlaško prijestolje, na kojemu je do tada bio njegov polubrat Aleksandar Aldea. Osim toga dodijelili su mu i vojvodstvo nad dvjema transilvanijskim oblastima. Transilvanija i Vlaška i povijesno su bile jako povezane, još iza vremena kad je propala rimska provincija Dacija.

Drvo znanja rujan 2007. br. 107

pavaogc
07.05.2011., 11:11

Kad sam se već raspisao evo za kraj danas i Balkan :D:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/07/Balkans-political1.png

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/62/Stielers_Handatlas_1891_50.jpg/250px-Stielers_Handatlas_1891_50.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b6/Balkan_topo_en.jpg/260px-Balkan_topo_en.jpg

Novi233
07.05.2011., 15:26
Evo netko tko je pomogao popularizirati:

Bram Stoker (1847-1912)... U kasnoviktorijanskim okvirima svojega društva, nije bio priznat književnik i osim "Drakule" nema niti jedno djelo koje bi povijest književnosti zabilježila. Jedne večeri u društvu koje se sastalo nakon neke predstave, našao se i znanstvenik - profesor Arminius Vambery. Osim Irvingom, Stoker je bio zaokupljen i proučavanjem vampira i drugih natprirodnih fenomena, a to su tada bile vrlo popularne teme. Profesor Vambery mu je zato ispričao priču koju je poznavao iz svoje domovine: o grofu Vladu Drakuli. Stoker je bio očaran. Potaknut tim usmenim iskazom o životu, sudbini i okrutnim djelima vlaškog vladara Vlada III. iz 15. stoljeća, Stoker se dao na pravi istraživački rad. Obilno se koristio građom u čitaonici Britanskog muzeja. Sigurno je došao u doticaj s jednim od preostalih četrdesetak pamfleta protiv Drakule koji je Britanski muzej otkupio, a konzultirao je sve moguće vodiče i karte o Transilvaniji. Istraživao je narodni rumunjski folklor i predaje o Drakuli. Nagađa se da mu je upravo pamflet koji Drakulu opisuje kao krvožedno čudovište dao ideju da ga opiše kao vampira.

...

Nekih stotinu kilometara južno od Bistrice u Transilvaniji u gradu Segešvaru u Rumunjskoj početkom 1431. godine rodio se grof Vlad III od Vlaške. Iste je godine njegov otac Vlad II u Nürnbergu dobio insignije viteškog reda zmaja što ga je ustanovio car Žigmund Luksemburški u svrhu borbe kršćana protiv Turaka. Otac Vlad tako je dobio titulu Drakul (na rumunjskom jeziku to znači zmaj, ali i vrag). Nijemci su mu u prisutnosti nekolicine velikaša iz Vlaške priznali legitimitet na vlaško prijestolje, na kojemu je do tada bio njegov polubrat Aleksandar Aldea. Osim toga dodijelili su mu i vojvodstvo nad dvjema transilvanijskim oblastima. Transilvanija i Vlaška i povijesno su bile jako povezane, još iza vremena kad je propala rimska provincija Dacija.

Drvo znanja rujan 2007. br. 107

Ok pametni,a što je Hallowenom?On je isto proizvod priumitvnih Balkanaca:rolleyes:

Nemruth Dagi
07.05.2011., 20:24
[QUOTE]Razlika je u tome što u neka ...vjerja vjeruje puno ljudi, a u druga malo. A još je zanimljivije kako je došlo do toga da u neka ...vjerja "vjeruje" puno ljudi.

Što znači puno u ovom slučaju :confused:da bi se ideja prenijela na puno ljudi ona mora imati jako uporište. To ti je markting - nitko ne kupuje nešto što ne pozna dakle potreba je za određenim profilom ljudi koji će reklamirati, prodavati, promovirati i uvjeravati da je njihov proizvod jedini pravi i bolji od onoga koje imaš.

Trebaju ti PROFI radnici da bi iz praznovjerja napravili punovjerje.

Odnosno; osim što je ista religija prihvatila brojne sadržaje na ovaj ili onaj način sami opisali kao "magijske" (s jedne strane simboliku, a s druge vjeru u iste kao egzistirajuće; odnosno kršćanstvo kao oblik obrane od tih sila) i da bi se kršćanstvo uobličilo kao takvo bio je potreban još jedan trik - praznovjerje ili ne, pitanje je sad:

Točno, postojeću magijsku strukturu samo su zaogrnuli svetim i ona je dobila s tom svetošću puno-vjerje. To što i dalje ima istu strukturu vjerovanja i slične priče nebitno je jer je postala sveta.

Drugo; kako je stvar dovedena na razinu službene religije rimskog carstva tako se "istina" nametnula terorom.

Ima državu iza sebe kud ćeš više....

Treće; biti uzvišenim članom klera značilo je političku i svaku drugu moć. Niccolò Machiavelli za djelo Vladar bio je inspiriran ovom osobom:

Ima profesionalce koji žive od toga, koji je čuvaju, čiste od hereze i raznih skretanja, koji imaju svjetovnu moć...

Na kraju; četvrto :zubo: tu je i ljudska samodopadnost: koja će religija biti prava ako ne ona iz stada u kojemu smo rođeni, a wannabe čobani neka se bave pitanjima je li i kako je osnivaču religije Bog j..o majku; stvari ključne za primanje Duha svetoga i milosti Božje. :kava:

Sve su religije ideologije i svaka za sebe govori da je u pravu da bi uopće postojala religija mora po pravilu biti u pravu...inače :flop:

joe enter
08.05.2011., 14:39
Crnogorce su zvali Morovlasi; kao crni Vlasi. Ilirsko pleme Delmati je dobilo ime po ovcama jer je delma ilirski ovca. Ilirska plemena su etnički raznolika..., neki navodno su Kelti ili što. A Vlasima se opet nazivalo sve i svakoga na Balkanu... Uzmimo u obzir da se radilo također o stočarskom elementu. Zatim da su se ljudi (i po nadgrobnim spomenicima) razlikovali po zanimanjima koje su obavljali na prostorima rimskog carstva... Da su nacije formirane kasno itd... Sad sve skupa jesu li tih sačuvanih oko 60000 stećaka po nekim razlikovnim karakterističnim ornamentima pokazatelj tko je bio kršćanin (ili pripadnik etničke skupine) koje vrste?

Polako ne zaleći se!

Morovlasi je nazivlje stranaca za stanovništvo unutrašnjosti jadranske obale , tj.Talijani su ih tako zvali!
I naravno ne samo Crnogorace već sve koji su tu živeli bilo koje vere bili!

Nije na ilirskom delma ovca , već na albanskom!

Ovo oko Ilira ne treba spominjati jer se ide u mitomanije i bajke , jer naziv Iliri je nazivlje Rimljana za plemena na ovim prsotorima , a ne njih samih!
Ne postoji ilirski narod , ne postoji ilirski jezik(niko na zna šta je to) , već samo pretpostavke , tako da kroz tu prizmu se trebamo susdržati govoriti .

Nema nacionalnog predznaka na stećcima , dok nešto religijskih tj.konfecionalnih ima ali tek u poznom periodu pred tursku okupaciju.

Ako je nešto poveznica sa starim verovanjima i starom "religijom" je krsna slava!
Nju danas slave svi Srbi , ali ranije je slavljena i kod Hrvata katolika u Dalmaciji i bila daleko raširen običaj , ali je kler ga suzbijao i gotovo iskorenio kao nedopustivo praznoverje , ali ima i danas ostataka gde katoličke porodice i dalje slave po Boki,Hercegovini i nešto po Dalmaciji!
Krsna slava se zadržala nešto malo i kod Albanaca,Makedonaca i Bugara!

Npr.Pripadnici Crkve Bosasnke su sigurno slavili krsnu slavu , jer to pokazuje testament Gosta Radina gde pominje sv.Georgija kao svoj blagdan!
Inače on je živeo za vreme Hercega Stjepana i bio u dobrim odnosima i sa pravoslavnima i katolicima, što takođe pokazuje da jedan dokument gde je opisan sastanak mitropolita Mileševskog Davida,biskupa Kotorskog i njega Gosta Radina!
A takvo šta tada je nezamislivo u ostatku katoličke Evrope , e to upravo govori da tadašnjim lokalnim vladarima(a o narodu da i ne govorimo) ništa nisu puno značile same dogme,pravila,...sve što jeste crkvena institucija , već je to bila samo nominalna predstava u okviru politčkih stremljenja.

Evo nešto malo o poreklu krsne slave , ima više tumačenja ali ovo nie loše!

KRSNA SLAVA (http://teleflora.rs/content/slava-i-%C5%A1ta-se-na-slavu-nosi)

joe enter
10.05.2011., 16:40
evo prigodne pesme narodnog tj.iskonskog tipa u vidu geneze paganstva i hrišćanstva odvajkada!

http://www.youtube.com/watch?v=bVeo-j6SgQY&feature=related

Zamuči se Božja Majka,
Od Ignjata do Badnjaka,
Pa si rodi Božja Majka,
Mladog Boga i Božića.
Kuma kumi Božja Majka,
Kuma kumi Kum Jovana,
Sveta Petka crkvu mete,
Na sred nebo među magle.
Zapojaše devet popa,
Zapojaše devet đaka,
Zapojaše sve vladike,
I dvanajest kaluđera.
Dočula gi Božja Majka,
Pa je tijo govorila:
"Stani goro, stani vodo,
Da slušamo kako poju."
Stanu gora, stanu voda,
Trepetljika ne stanula.
Proklela ju Božja Majka:
"Ej, dabogda trepetljiko!
Što ne slušaš devet popa,
Što ne slušaš devet đaka,
Što ne slušaš sve vladike,
i dvanajest kaluđera."
Svako drvo cvet da cveta,
Cvet da cveta, rod da rodi.
Trepetljika da procveta,
Da procveta, rod da nema."
Svako drvo cvet cavtelo,
Cvet cavtelo, rod rodilo.
Trepetljika procavtela,
Procavtela, rod nemala.

Znači Balkan voda,cveće,drveće,Isus Hrist i ostale fore...:D:D

p.s
Ovo je ipak nešto iskreno i jedino vredno poštovanja kad je hrišćanstvo u pitanju.
Staro doba kad je imalo smisla!:kava:

pavaogc
12.05.2011., 10:15
...

Za koji dan dok uvatin malo vrimena. Priša na sve strane... Pozdrav do tada i samo još osim Talijana praksu takvog nazivanja točno određenih narodnih skupina može se naći i kod engleskog novinara: "Ilirska pisma" - Arthur John Evans.

Nemruth Dagi
12.05.2011., 16:53
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:2l8CT26FQf8J:planine.mojblog.hr/p-mirila--posljednja-pocivalista-duse-/47758.html+velebitska+mirila&cd=8&hl=hr&ct=clnk&gl=hr&source=www.google.hr

ovo je jako zanimljivo....

joe enter
13.05.2011., 00:53
Ovo je prelep primer kad živo čeljade se obraća cvetu zarad .....

http://www.youtube.com/watch?v=W2UfKC3MgSE&feature=related

pavaogc
13.05.2011., 10:07
Što znači puno u ovom slučaju :confused:da bi se ideja prenijela na puno ljudi ona mora imati jako uporište.

Na brzake; ako ćemo krenuti od toga da se štovalo životinje i biljke određenog kraja te prirodu kao izvore za život, zaštitu te kao izvor strahopoštovanja ujedno; tako različite kulture; koje različito kultiviraju namirnice razvijaju različita mišljenja o tome kakvo je ponašanje ispravno i povode se za većinom; te brane istu tu većinu i stečene navike od onih kultura stranaca ili eventualnih osvajača...

Obredi imaju ulogu konzervacije te "ziminice" i oni su kao takvi stariji od kasnijih oblika religija; apstraktnijih i s manjim uporištima u prirodnim pojavama. Obred sam po sebi ostaje bitan jer u njemu sudjeluje i gomila; tu je još i scena svakojaka; biti religiozan dođe nešto kao kombinacija sudjelovanja u operi i nogometnoj utakmici plemena...

Biti s više interesa okrenut istini o prirodi i ma kakvom duhu i popratnim sadržajima znači biti znanstvenikom ili posvećenikom sadržaju. Kada su narodi te plemena i sadržaji u pitanju vlasti primarno odlučuju, a što se npr. nas tiče postoji podatak da je u Hrvatskoj prvi u cijelosti preveo Bibliju Matija Petar Katančić i taj je prijevod tiskan 1831. godine... Obred, kao nešto prastaro očito ima veću snagu; pa i on ostaje glavni predmet sukoba gomila. Dok teološke detalje poznaju eventualno oni kojima to nije "dosadno" i o imaju različita mišljenja sve i da se radi o samo jednom evanđelju... U "mišljenjima" su ljudi ujedinjeni samo naoko kada sudjeluju u istim obredima.

Na kraju svega etika i unutrašnji psihički život i te kako utječu na zdravlje pa pozvati na ljubav je zavodljivo čim se ta riječ izgovori, a riječi i njihov smisao opet su različito kulturno oblikovani... Eto za primjer otpalo od "obreda" i učenje još jednog od posvećenika; Anthonya de Mella, a obredno ima jako uporište u životu svake gomile... Osim obreda preživjela su ipak i različiti pogledi; samo za ukuse manje brojnih grupa... Dalje, kako će se stvari razvijati vidjeti ćemo; jer nema nekadašnjih oblika monopola nad informacijama, tumačenjima, praksama, a koliki je strahopoštovanje od mijenjanja obreda i obrednog vidimo i po tome što se lokalnima ne miješa u mnoge posebnosti... U kojim će omjerima raznolikosti moći skupa vidjeti ćemo; evo ne tako davno povod sukobljavanju postaju u Francuskoj među ostalim čak i restorani za one muslimanskih običajnosti i navika... :ne zna:

Ono "puno" znači gdje svi Bosanci tu i mali Mujo je model po kojemu je nešto religija, drugo sekta, jedno praznovjerje, drugo pravovjerje... Ukus prevladavajuće gomile; odnosno većinsko pokoravanje jačim silama... Valjda će skoro na našoj TV skoro prenositi neki drugi obred osim katoličkog nedjeljom, subotom, ili petkom - da se neki educiraju, a drugi zgražaju :rolleyes: zbog različitog pristupa Bogu, svinji, kravi i magarcu. :kava: Sad je li više duhovnosti na misama, operama ili nogometnim utakmicama neka kaže onaj koji je pohodio sva ta svetišta. :ne zna:

pavaogc
18.05.2011., 19:17
Morovlasi je nazivlje stranaca za stanovništvo unutrašnjosti jadranske obale , tj.Talijani su ih tako zvali!
I naravno ne samo Crnogorace već sve koji su tu živeli bilo koje vere bili!

"Talijani"; koji su ti; na kojim prostorima i kojem stoljeću nazivali stanovnike ovih prostora... ?

"Nakon pada Rima, mračne vještine uhođenja stoljećima su se slabo koristile u Europi. Renesansna Italija, u kojoj su se susjedni gradovi-države stalno borili za prevlast, pokazala se kao savršen okoliš za novi procvat tih umijeća. Veleposlanstva su postala središta za prikupljanje obavještajnih podataka, a poslanici i ministri spretno su gradili mreže uhoda i doušnika, te slali šifrirane poruke...

...Za razliku od talijanskih gradova-država, Engleska je bila zaostala na u pogledu vještine uhođenja, ali to se promijenilo kad je na prijestolje stupila Elizabeta I. i kad se pojavio Francis Walsingham...

...Walsingham je opet napustio Englesku i proveo sljedećih šest godina studirajući pravo i politiku u Italiji i Srednjoj Europi, savršenim mjestima za obuku u špijunaži. Tamo je izbrusio vještine lingvista i stručnjaka za ljudsku narav, a k tome je nauči i kriptografiju i druge vještine uhođenja...

...Gifford je posredovao između Marije i Babingtona, ali zapravo je pokazivao Walsinghamu sva njihova pisma. Ipak, Babington je bio oprezan i šifrirao pisma za Mariju šifrom koju je sam izmislio. To nije smelo Walsinghama, koji je dobro poznavao šifre i šifriranje sa studija u Italiji, te je zasnovao vlastitu školu šifriranja i koristio vodeće jezikoslovce i znanstvenike kao što je dr. John Dee da razbijaju šifre. Njegov najbolji šifrant također je došao s Cambridgea: Thomas Phelippes, koji je ubro razbio Babingtovnovu šifru i otkrio zavjeru. Walsingham je ponovo zapečatio izvorno pismo i poslao ga Mariji nadajući se da će ona odgovoriti i tako osuditi samu sebe.

Marija je 17. srpnja 1586. odgovorila Babingtonu. U pismu je pristala na njegov plan i upozorila ga da je treba osloboditi prije nego što ubije Elizabetu kako je njezini stražari ne bi umorili kad čuju novost. Kao i sva druga pisma, i ovo je zaustavljeno i dešifrirano, što bi vjerojatno bilo dovoljno da se Marija osudi, ali Walsingham je odlučio ići na sigurno. Osim što je bio vješt šifrant, Phelippes se izvrsno razumio u krivotvorenje. Walsingham ga je uputio da pismu doda post scriptum u kojem traži pojedinosti. Osim što će tako Marija još više zaglibiti, Walsingham se nadao da će mu post scriptum pomoći da sazna imena svih zavjerenika.

Babington je možda nanjušio podvalu, jer nije zagrizao mamac, ali je svejedno nastavio s planom...

...Marija je izašla pred sud u listopadu i osuđena na temelju pisama, pri čemu je Walsingham osobno pomagao u iznošenju optužbe. Elizabeta je svejedno oklijevala s potpisom smrtne kazne, ali je na kraju pod pritiskom to učinila. Walsingham je brzo pripremio smaknuće, pa su Mariji odrubili glavu 8. veljače 1587.

Tako je završila Marijina prijetnja Elizabetinoj osobi i kruni, a katoličke snage okrenute protiv kraljice izgubile su središnje mjesto svojih zavjera. Ipak, Engleskoj je zaprijetila još veća pogibelj. Španjolski kralj Filip se razbjesnio i odlučio zgaziti drske protestante.

Tajna povijest - Joel Levy

Ova crtica iz povijesti Engleske pokazuje koliki je i kakav utjecaj bio iz Italije, pa ako je tko na zapadu preko njih dolazio do kakvih informacija...

Meni je zanimljiva ova petokraka sa starohrvatskih spomenika; koja se gdjegdje navodi kao kojekakav poganski simbol; a u biti još u vremenu Pitagore bila je simbol ljubavi kao spoj (po tadašnjem učenju) prvog parnog (ili ženskog) broja 2, i prvog neparnog (ili muškog) broja 3 (za jedinicu se uzimalo kao monadu posebno obrazloženje)... Sveta petokraka i još svetija desetka :kava:... Što hoću reći radilo se o Slavenima ili o bilo kome vjerja i praznovjerja se prožimaju i vrlo su internacionalizirana...

U biti kad pogledamo Pitagoru i ostale istaknute grčke filozofe koji su poduku dobili i u Egiptu; ako se gdje kakva simbolika približava ezoterijskom; u smislu kombiniranja brojeva s izražavanjem mišljenja/simbolikom... a isti je već u Egiptu nekoliko stotina godina prije Krista navodno učio i on Indijaca, koji su kao nekakva preteča jogija... Tako se još više pokazuje ova isprepletenost, a do demoniziranja drugačijeg dolazi vjerojatno od rimsko-kršćanskog zatiranja svega različitog u pristupu religioznosti... u kombinaciji sa željom tih raznoraznih škola za svećenike i posvećenike da sakriju svoja znanja od ljudi i/ili naroda s karakterima i obilježjima za koje su donosili procjene da su nepoćudni za primanje poduka...

Usput, kada spominjem karakternost kao kakav uvjet za što - psovači neće u kraljevstvo nebesko? Prema mojim informacijama prikupljenima iz različitih izvora ni samostani ne pomažu u suzbijanju ove navike. :)

a očigledno je da je bio iz naroda i da cela ornametnika takođe narodna uz naravno hrišćanske simbole

Kada smo na stećcima (kao mogućem izvoru za tumačenje prisutnosti raznih vrsta vjerovanja); možeš li izdvojiti ornamentiku koja je "narodna" od one kršćanske i po kojim kriterijima bi se nju moglo tako nazvati; "narodnom"!?

joe enter
19.05.2011., 14:50
"Talijani"; koji su ti; na kojim prostorima i kojem stoljeću nazivali stanovnike ovih prostora... ?

"Nakon pada Rima, mračne vještine uhođenja stoljećima su se slabo koristile u Europi. Renesansna Italija, u kojoj su se susjedni gradovi-države stalno borili za prevlast, pokazala se kao savršen okoliš za novi procvat tih umijeća. Veleposlanstva su postala središta za prikupljanje obavještajnih podataka, a poslanici i ministri spretno su gradili mreže uhoda i doušnika, te slali šifrirane poruke...

...Za razliku od talijanskih gradova-država, Engleska je bila zaostala na u pogledu vještine uhođenja, ali to se promijenilo kad je na prijestolje stupila Elizabeta I. i kad se pojavio Francis Walsingham...

...Walsingham je opet napustio Englesku i proveo sljedećih šest godina studirajući pravo i politiku u Italiji i Srednjoj Europi, savršenim mjestima za obuku u špijunaži. Tamo je izbrusio vještine lingvista i stručnjaka za ljudsku narav, a k tome je nauči i kriptografiju i druge vještine uhođenja...

...Gifford je posredovao između Marije i Babingtona, ali zapravo je pokazivao Walsinghamu sva njihova pisma. Ipak, Babington je bio oprezan i šifrirao pisma za Mariju šifrom koju je sam izmislio. To nije smelo Walsinghama, koji je dobro poznavao šifre i šifriranje sa studija u Italiji, te je zasnovao vlastitu školu šifriranja i koristio vodeće jezikoslovce i znanstvenike kao što je dr. John Dee da razbijaju šifre. Njegov najbolji šifrant također je došao s Cambridgea: Thomas Phelippes, koji je ubro razbio Babingtovnovu šifru i otkrio zavjeru. Walsingham je ponovo zapečatio izvorno pismo i poslao ga Mariji nadajući se da će ona odgovoriti i tako osuditi samu sebe.

Marija je 17. srpnja 1586. odgovorila Babingtonu. U pismu je pristala na njegov plan i upozorila ga da je treba osloboditi prije nego što ubije Elizabetu kako je njezini stražari ne bi umorili kad čuju novost. Kao i sva druga pisma, i ovo je zaustavljeno i dešifrirano, što bi vjerojatno bilo dovoljno da se Marija osudi, ali Walsingham je odlučio ići na sigurno. Osim što je bio vješt šifrant, Phelippes se izvrsno razumio u krivotvorenje. Walsingham ga je uputio da pismu doda post scriptum u kojem traži pojedinosti. Osim što će tako Marija još više zaglibiti, Walsingham se nadao da će mu post scriptum pomoći da sazna imena svih zavjerenika.

Babington je možda nanjušio podvalu, jer nije zagrizao mamac, ali je svejedno nastavio s planom...

...Marija je izašla pred sud u listopadu i osuđena na temelju pisama, pri čemu je Walsingham osobno pomagao u iznošenju optužbe. Elizabeta je svejedno oklijevala s potpisom smrtne kazne, ali je na kraju pod pritiskom to učinila. Walsingham je brzo pripremio smaknuće, pa su Mariji odrubili glavu 8. veljače 1587.

Tako je završila Marijina prijetnja Elizabetinoj osobi i kruni, a katoličke snage okrenute protiv kraljice izgubile su središnje mjesto svojih zavjera. Ipak, Engleskoj je zaprijetila još veća pogibelj. Španjolski kralj Filip se razbjesnio i odlučio zgaziti drske protestante.

Tajna povijest - Joel Levy

Ova crtica iz povijesti Engleske pokazuje koliki je i kakav utjecaj bio iz Italije, pa ako je tko na zapadu preko njih dolazio do kakvih informacija...

Meni je zanimljiva ova petokraka sa starohrvatskih spomenika; koja se gdjegdje navodi kao kojekakav poganski simbol; a u biti još u vremenu Pitagore bila je simbol ljubavi kao spoj (po tadašnjem učenju) prvog parnog (ili ženskog) broja 2, i prvog neparnog (ili muškog) broja 3 (za jedinicu se uzimalo kao monadu posebno obrazloženje)... Sveta petokraka i još svetija desetka :kava:... Što hoću reći radilo se o Slavenima ili o bilo kome vjerja i praznovjerja se prožimaju i vrlo su internacionalizirana...

U biti kad pogledamo Pitagoru i ostale istaknute grčke filozofe koji su poduku dobili i u Egiptu; ako se gdje kakva simbolika približava ezoterijskom; u smislu kombiniranja brojeva s izražavanjem mišljenja/simbolikom... a isti je već u Egiptu nekoliko stotina godina prije Krista navodno učio i on Indijaca, koji su kao nekakva preteča jogija... Tako se još više pokazuje ova isprepletenost, a do demoniziranja drugačijeg dolazi vjerojatno od rimsko-kršćanskog zatiranja svega različitog u pristupu religioznosti... u kombinaciji sa željom tih raznoraznih škola za svećenike i posvećenike da sakriju svoja znanja od ljudi i/ili naroda s karakterima i obilježjima za koje su donosili procjene da su nepoćudni za primanje poduka...

Usput, kada spominjem karakternost kao kakav uvjet za što - psovači neće u kraljevstvo nebesko? Prema mojim informacijama prikupljenima iz različitih izvora ni samostani ne pomažu u suzbijanju ove navike. :)

Kada smo na stećcima (kao mogućem izvoru za tumačenje prisutnosti raznih vrsta vjerovanja); možeš li izdvojiti ornamentiku koja je "narodna" od one kršćanske i po kojim kriterijima bi se nju moglo tako nazvati; "narodnom"!?

Sve je tu narodno , jer nema nikakve škole i tradicije u ornamentici stećaka!
Ne može se tačno odrediti šta je hrišćansko a šta od slovenske tradicije , sve može biti sve , i svaka šara se može tumačiti da vuče korene iz različitih kultura i religija.
Jedino krst uklesan govori o hršćanstvu , dok ostalo se da tumačiti na 100 načina.

Moraš sa druge strane posmatrati staru slovensku religiju(ako se to može religijom i zvati)!
Kod tih vrsta paganština mora se znati da obred kao kod monoteističkih religija je totalno nasuprot bez zadanih pravila a kamoli dogmatskog pristupa!
Oni se nisu odnosili prema bogu kao hrišćani , to je dijametralno različito bilo!
To je skup sujeverja u kojem se za sreću obraćaš bogovima(silama) , ali obred i namera se menjaju i prilagođavaju svakoj situaciji,podneblju,samim ljudima!
Zato je teško odrediti šta je šta , jer stara religija sigurno nema svoj uobičajen obrazac već je to konstantna promena i prilagođavanje!

joe enter
19.05.2011., 15:53

Što se tiče zvezde one koje si postavio?! , ona je po meni sigurno iz hrišćanskog miljea tj.hrišćanska simbolika!
Ali pitanje je koje vrste , jer petokraka se odavno koristi od strane mistika monoteističke vere , ona se često kombinuje sa šestokrakom davidovom zvezdom kod koje kraci označavaju glavne elementa(vata,voda,vazduh,zemlja i mudrost)

E sad se kod petokrake zna umešati Hrist sa svojim trojstvom i mudrošću,...

A sa druge strane u velikom delu crkava širom sveta zvezda ma koliko krakova imala predtsvlja Vitlejemsku zvezdu , što je moguće da je i ova tvoja!
A osmokrakna zvezda čuo sam da je simbol Bogorodice!

awesome43
29.06.2011., 21:33
Eto, jučer mi se nona vratila iz Slovenije jer je tamo došao onaj James Manjackal.. I tamo, naime neposredno nakon završetka mise jedan čovjek je sasvim slučajno primijetio da s krunicom nešto ne valja, kao pitala ga je u čemu je problem, na što joj je on odgovorio da je to krunica s crnih obreda, zato što na križu ne piše INRI, i jer se nekakva otvorena mala rupica vidi gore..
Nakon toga, sasvim slučajno ( ne znam kako ) je sa Jamesom došla na par minuta u razgovor, i on joj je sve to potvrdio, bacio je staru krunicu i dao joj novu.. Te joj je i objasnio kako se prepoznaju takve stvari..

Kad je došla doma išla je pretraživati stan i našla dosta takvih krunica.. Sljedeći dan je pozvala neku ženu iz naše lokalne crkve kod nje u stan pri čemu je ona primijetila na nekakvim slikama ( npr. potkova te unutra slika Majke Božje ), malim kipićima i križevima kako to zapravo nije božje već je zapravo došlo s crnih obreda.. :ne zna:

Ja sam zapravo bio kod nje dok je sve to meni i noni pripovijedala. Najčudnije, uzela je taj nekakvi mali kipić Majke Božje sebi u ruke, zatvorila oči, malo se pomolila, otvorila oči i počela gledati malo u oči taj kipić. Počela ju je hvatati jeza, prolazila joj je struja nekakva prstima (tako ona rekla) te joj se kao nekakav mrak počeo stvarati pred očima i kao da ju glava boli.. Pri svemu tome, ja sam kao rekao da probam i ja, ja sam počeo osjećati nekakvu jezu, strah i nemir.. brzo sam otklonio..

Uglavnom, da ne duljim više, ona je ispričala kao da su to svakakva prokletstva ubačena u te stvari te da ih se ne bi smjelo kupovati izvan crkve.. Na kraju smo par minuta čitali psalme iz biblije, te su nam se otvarale stranice a ma baš za to povezano ( kako je ta žena protumačila )..

Na samom kraju, ja nisam znao što da radim.. Odlučio sam da je najbolje da se maknem od svega toga.. Moja nona i ta žena su otišle negdje 5-6 KM dalje u neku šumicu ( tako su mi rekle ), noseći to sve valjda u nekoj kutiji ili vrećići, te su mi rekli da će otkopati rupu, pomoliti se s time, poškropiti svetom vodom te zakopati..

Ja eto najiskrenije, ne znam što da mislim o svemu tome, ako imate kakvo mišljenje? :ne zna:

manchild
30.06.2011., 01:23
moć uvjeravanja je bezgranična

awesome43
30.06.2011., 06:15
moć uvjeravanja je bezgranična

znači je uvjeravanje? :)
e super, samo sam htio dobiti potvrdu.. UH.. :s

Beljki
30.06.2011., 09:24
i meni se cini :D

sto je problem sa INRI? :misli:

Pater Petar
30.06.2011., 11:19
Eto, jučer mi se nona vratila iz Slovenije jer je tamo došao onaj James Manjackal.. I tamo, naime neposredno nakon završetka mise jedan čovjek je sasvim slučajno primijetio da s krunicom nešto ne valja, kao pitala ga je u čemu je problem, na što joj je on odgovorio da je to krunica s crnih obreda, zato što na križu ne piše INRI, i jer se nekakva otvorena mala rupica vidi gore..
Nakon toga, sasvim slučajno ( ne znam kako ) je sa Jamesom došla na par minuta u razgovor, i on joj je sve to potvrdio, bacio je staru krunicu i dao joj novu.. Te joj je i objasnio kako se prepoznaju takve stvari..

Kad je došla doma išla je pretraživati stan i našla dosta takvih krunica.. Sljedeći dan je pozvala neku ženu iz naše lokalne crkve kod nje u stan pri čemu je ona primijetila na nekakvim slikama ( npr. potkova te unutra slika Majke Božje ), malim kipićima i križevima kako to zapravo nije božje već je zapravo došlo s crnih obreda.. :ne zna:

Ja sam zapravo bio kod nje dok je sve to meni i noni pripovijedala. Najčudnije, uzela je taj nekakvi mali kipić Majke Božje sebi u ruke, zatvorila oči, malo se pomolila, otvorila oči i počela gledati malo u oči taj kipić. Počela ju je hvatati jeza, prolazila joj je struja nekakva prstima (tako ona rekla) te joj se kao nekakav mrak počeo stvarati pred očima i kao da ju glava boli.. Pri svemu tome, ja sam kao rekao da probam i ja, ja sam počeo osjećati nekakvu jezu, strah i nemir.. brzo sam otklonio..

Uglavnom, da ne duljim više, ona je ispričala kao da su to svakakva prokletstva ubačena u te stvari te da ih se ne bi smjelo kupovati izvan crkve.. Na kraju smo par minuta čitali psalme iz biblije, te su nam se otvarale stranice a ma baš za to povezano ( kako je ta žena protumačila )..

Na samom kraju, ja nisam znao što da radim.. Odlučio sam da je najbolje da se maknem od svega toga.. Moja nona i ta žena su otišle negdje 5-6 KM dalje u neku šumicu ( tako su mi rekle ), noseći to sve valjda u nekoj kutiji ili vrećići, te su mi rekli da će otkopati rupu, pomoliti se s time, poškropiti svetom vodom te zakopati..

Ja eto najiskrenije, ne znam što da mislim o svemu tome, ako imate kakvo mišljenje? :ne zna:

Kupi u crkvi i ne boj se.

vrhovni
30.06.2011., 13:20
sve što je van crkvenih regula je sotonski, zlo, došlo izravno iz pakla, ma daj molim vas, te maštarije ostavite u svojoj glavi, a ne širite dalje.

vita_jela
30.06.2011., 18:06

evo imam ja mišljenje :D
Stvar je u tome što ljudi u svašta vjeruju.
Vjeruju u svoj uspjeh, vjeruju u svoja ograničenja ( :( ), vjeruju svojim roditeljima (koji možda ni sami nemaju pojma), vjeruju u reklame, vjeruju u svoje porijeklo ( :) ), vjeruju u znanost, tj. vjeruju u neku hipotezu koju pokušavaju dokazati ili opovrgnuti; ženske vjeruju u to da se muškarca može zavesti ako se pokaže malo mesa ili nauči S faktor ili samo redovno izmjenjuju trikovi; muški misle da postoje tehnike kako zavesti nekoga; babe vjeruju u to, da ako se baca uroke, da se može manipulirati drugim ljudima; vjeruju da je novac važan, vjeruju da znaju što netko misli, vjeruju da se ljudima može upravljati, vjeruju da nije svaki život isto, vjeruju da istina relativna, vjeruju da dosta toga znaju, itd.
U svakom slučaju, vjera je nešto što zaista postoji kao nekakav individualni i prije svega intimni realitet.

Vjera je zaista neki prapočetak djelovanja na razini individue; moraš u nešto vjerovati da bi iz toga djelovao ili djelovala. I sad, neki ljudi vjeruju drugim ljudima, više nego svom nahođenju, pa slušaju koječije savjete umjesto da se suoče sa samima sobom i tu traže, bez štaka tuđih mišljenja.
Tako i mnogi vjernici, ne traže sami vjeru nego čačkaju okolo i onda nalete na mračnu stranu (obično vrlo brzo, možda već i na početku puta :) ), shvate da ništa tu ne kuže, da im nije baš jasno, počinju pitanja i onda krene igra detekcije posvuda osim u sebi. Umjesto da pročačkaju u sebi, zašto im ne ide, gdje griješe u svojem ponašanju, gdje imaju motivaciju koja je bila sebična pa dovela do problema; ne, nego oni, lijenčine jedne i kukavice zapitkuju svećenike, babe vračare, krenu na seminare, umjesto da šute mole i rade i strpljivo, mudro i pažljivo sačekaju odgovore :)
Ionako si sudimo prema djelima, iliti ako naša svijest ne, naša podsvijest sudi našoj svijesti htjeli mi to ili ne- sudi nam u snovima, na javi, truje nam ili oplemenjuje odnose, plete mrežu našeg života- ukratko :)
Ako smo pažljivo sadili, spavat ćemo snom pravednika, npr. :)

No da ne duljim, žalosno je da tvoja nona nakon toliko godina nije još spoznala onog koga treba spoznati, nego lunja po šumarcima sa isto tako ludim babama da bi bacila stvari koje im je uvalila najluđa :D

bumbar
30.06.2011., 19:58
Uglavnom, da ne duljim više, ona je ispričala kao da su to svakakva prokletstva ubačena u te stvari te da ih se ne bi smjelo kupovati izvan crkve.. Na kraju smo par minuta čitali psalme iz biblije, te su nam se otvarale stranice a ma baš za to povezano ( kako je ta žena protumačila )...

Ja eto najiskrenije, ne znam što da mislim o svemu tome, ako imate kakvo mišljenje?

U kršćanstvu su svi predmeti i vanjska sredstva nepotrebna za predaju Bogu; što će vam onda uopće ikakvi kipovi, krunice i križevi?

Samo srce, osjeti sebe, traži tu nit koja te vuće u veću dubinu stvarnosti.

Keva
30.06.2011., 21:36
U kršćanstvu su svi predmeti i vanjska sredstva nepotrebna za predaju Bogu; što će vam onda uopće ikakvi kipovi, krunice i križevi?

Samo srce, osjeti sebe, traži tu nit koja te vuće u veću dubinu stvarnosti.

Ti predmeti nizašto nisu presudni... naravno...

Ali...

Ti predmeti su praktični - kad ih imamo kod sebe , podsjećaju nas na Boga , i točno je da pomažu štititi od zla...

Ja sam npr. ima poteškoću činiti grijeh bludnosti , dok sam na sebi nosio križ... jednostavno , bilo me sram... križ me podsjećao na Boga , i na grijeh...

To je isto kao kad je čovjeka u Crkvi sram učiniti nešto što ga nije sram učiniti izvan Crkve...

Dakle , ti nas predmeti čvršće vežu za Boga , jer nas na njega stalno podsjećaju...

A i nije samo to...

Postoje Isusovi planovi da kroz određen predmet raširi neku pobožnost... kao što je slučaj sa krunicom Božanskog Milosrđa , gdje je Isus odlučio podijeliti mnoge milosti preko obične slike...

Pa tako sada te slike imamo svuda po Hrvatskoj i svijetu...

A milosti , od slike dobivene , su neprocjenjive...

manchild
30.06.2011., 23:47
to je sve idolopoklonstvo

vita_jela
30.06.2011., 23:59
to je sve idolopoklonstvo

pa da :)

bumbar
02.07.2011., 15:54
Ti predmeti su praktični - kad ih imamo kod sebe , podsjećaju nas na Boga , i točno je da pomažu štititi od zla...

U zabludi si; to je kao da si u nečijem podrumu sa zatvorenim vratima i imaš neki mutan prozor di ulazi malo svijetla i sad kažeš da je dobro imat uz sebe slike vanjskog svijeta da te podsjete na vanjski svijet tako da ti bude lakše; umjesto da otvoriš vrata podruma i iskusiš vanjski svijet.

Tako i Isus poziva na prosvijetljenje i slobodu. Obmana je tješenje i mišljenje kroz neke spomene.

Postoje Isusovi planovi da kroz određen predmet raširi neku pobožnost... kao što je slučaj sa krunicom Božanskog Milosrđa , gdje je Isus odlučio podijeliti mnoge milosti preko obične slike...

Pa tako sada te slike imamo svuda po Hrvatskoj i svijetu...

Ovo je takvo svetogrđe; On dođe da poput nas pati i umre da bi vi to stavljali u neki predmet koji zovete "krunica"; dali si svjestan da time omalovažavaš živu prisutnost Boga?

Keva
02.07.2011., 16:25
U zabludi si; to je kao da si u nečijem podrumu sa zatvorenim vratima i imaš neki mutan prozor di ulazi malo svijetla

Loše...

Ovo je takvo svetogrđe; On dođe da poput nas pati i umre da bi vi to stavljali u neki predmet koji zovete "krunica"; dali si svjestan da time omalovažavaš živu prisutnost Boga?

Još gore...

bumbar
03.07.2011., 11:59
Loše...
Još gore...

Napiši argumente zašto je to loše.

Ako je Bog živ i dostupan čovjeku što će ti onda predmeti?

Podsjećanje ima smisla samo ako je nešto nedostupno, a Bog tvrdi da je dostupan!

Keva
03.07.2011., 15:12
Podsjećanje ima smisla samo ako je nešto nedostupno.

Kako podsjećanje može imati smisla ako je nešto nedostupno ?

Zašto na cestama postoje prometni znakovi ograničenja brzine ?

Zato jer je moguće usporiti , ili zato jer nije moguće usporiti ?

Što misliš , da li će u prometu biti manje nesreća ako uklonimo sve prometne znakove ?

Je li prijatelju , što će nam znakovi kad usporiti možemo slobodnom voljom...

Napiši argumente zašto je to loše.

Jesi li ikada masturbirao u Crkvi ?

Jesi li ikada masturbirao pred slikom Isusa razapetog na križu ?

Jesi li ikada masturbirao s krunicom u rukama ?

Jesi li ikada masturbirao gledajući u križ koji nosiš oko svojeg vrata ?

pavaogc
04.07.2011., 07:09

Ta se čakra ostavlja po strani, zapravo ju se dodatno potiskuje... Amo se gleda zadovoljstvo što je netko razapet za određeni ego, a grupa ljudi koji se uniformiraju po načinu oblačenja i/ili ponašanju tijela i glasa; to je opet odlazak među stado i pastirima... Disperzija vlastite odgovornosti pred istinom pa prebacivanje na grupu i preuzvišene... Osjećaji pripadnosti i zaštite; područje oko srca. Međutim preko grla do očiju i mozga je još stepenica za pogledati opet gori i doli i sve skupa :)...

JohnDoe-25
04.07.2011., 07:46
Kupi u crkvi i ne boj se.

I nemoj se bojati tražiti račun, kletve svečenika unutar crkve se ne prenose! :D

Jimmy 00
04.07.2011., 15:53
Po količini praznovjerja (uroci, gatanja i sl.) koju uočavam kod mladih čini mi se da ćemo se još dugo s time družiti.

A tv?

Mediji se zalazu za sekularizaciju i neispiranje mozga,pa onda stave tarot strucnjake,visak majstore,andjeoske karte,po 1,2h traje svaki dan na svim kanalima.

Al ljudima smeta kad se prikaze nedjeljna misa 1 tjedno. LOL

bumbar
04.07.2011., 17:49
Kako podsjećanje može imati smisla ako je nešto nedostupno ?

Npr. tvoja cura radi u inozemstvu, i nemože biti s tobom sada i onda ti voliš pogledat fotografiju vas dvoje ili nje da te to mislima opet poveže s njom i tako da održavaš sječanje i jedva čekaš da se vrati.

Zašto na cestama postoje prometni znakovi ograničenja brzine ?

Zato jer je moguće usporiti , ili zato jer nije moguće usporiti ?

Usporedba nije na mjestu. Svakakve stvari se događaju na cesti neovisno o znakovima, a oprez uglavnom nastane zbog straha od kazne.

Što misliš , da li će u prometu biti manje nesreća ako uklonimo sve prometne znakove ?

Je li prijatelju , što će nam znakovi kad usporiti možemo slobodnom voljom...

Ja se nebavim svjetovnim pitanjima. Preporučam svima, pa tako i sebi prvom put opisan u evanđeljima.

Tom logikom onda istetoviraj križ/krunicu po cijelom tijelu i nečeš nikad griješit.

Riješi se grijeha u korijenu, jer ovako ti je to guranje pod tepih, jednom kad pukneš posljedice mogu biti opasne po tebe.

Korijenita riješenja su odricanje od požude/želja i odbacivanje svega što nudi ovaj svijet za sreću. Postom, molitvom i mekim srcem čovjek može nadvladat tijelesne prepreke i sablazni svijeta.

Problem sa predmetima je to što umanjuju vrijednost stvarnosti postojanja;
Bog je stvarno živ i dostupan ljudima pa je uvrijedljivo kroz predmete tražit NJegovo postojanje.

Ako je Bog živ onda zamisli kakva je uvreda tražit Ga u mrtvim predmetima, ili uzimat ih za posredovanje; kako bi tebi bilo da sjediš kraj nekog i taj da u spomen tebe ima neki kip tebe koji drži u ruci a samo se trbea okrenut prema tebi.

U evanđeljima je Isus jako precizno objasnio kako doći do Boga, zato mi je ludo vidjet da netko kaže da Mu vjeruje a čini suprotno.

Tebi ako trenutno pomažu predmeti to je isto kao što alkohol trenutno pomaže nekom čovjeku, ali ga drži u zabludi zapravo, ja hoću najbolje za tebe i nebi htjeo da netko pati i da na krivoj adresi traži pomoć; dodir Boga u srcu liječi i to je neprocijenjivo iskustvo; jednom doživljeno je dovoljno da se odbace predmeti.

Keva
04.07.2011., 20:57
Tom logikom onda istetoviraj križ/krunicu po cijelom tijelu i nečeš nikad griješit.

Dovoljno je spomenuto...

Riješi se grijeha u korijenu, jer ovako ti je to guranje pod tepih, jednom kad pukneš posljedice mogu biti opasne po tebe.

Nije to nikakvo guranje pod tepih. Ja postim , molim i klonim se grijeha , ali isto tako znam da postoje načini na koje se možemo posebno efektivno boriti protiv grijeha , stavljajući se pod zaštitu posvećenih predmeta , koji imaju stanovitu , od Boga danu moć...

Nisi u pravu. Od samog početka odnosa Boga i čovjeka , ljudi su Bogu posvećivali fizičke dijelove našeg svijeta...

Najveći primjer su hramovi Božji. Pogledaj u Bibliji koliko je Isus bio osjetljiv na prostor posvećen Bogu. Fizički je istukao one koji su ga skrnavili...

Jel po tebi glupost ići u Crkvu ? Smatraš li da je glupost imati prostor posvećen Bogu ?

Ako mi nešto posvetimo Bogu , onda Bog to posvećivanje i prihvaća , te tom prostoru ili predmetu daje posebnu snagu i svoju stanovitu nazočnost...

Kako je sa Crkvom , tako je i s manjim predmetima od Crkve , kao što su krunice , razne slike , itd...

Ja sam kroz krunicu Božanskog Milosrđa primio iznimno velike milosti , i upoznao da Isus zbilja postoji...

Nemoguće mi je dokazati suprotno...

A i koji je uopće smisao rasprave s tobom ako nisi Katolik ? Ti vrtiš svoj film u skladu s onom mjerom spoznaje koja ti je dana od Boga. Ili si zalutao pa od katoličke vjere otpao vlastitom krivicom...

Meni je , kao Katoliku , o Bogu dana veća spoznaja nego tebi , i tebi moje stavljanje svete slike u kuću može biti jednako smješno , kao što je Egipćanima bilo smješno vidjeti Izraelce da sebi na kuću stavljaju znakove , kako bi se zaštitili od anđela Božjeg koji će pobiti prvorođence...

Al vrag je bio da su Izraelci znali bolje...

bumbar
06.07.2011., 12:57
Dovoljno je spomenuto...

To nije trajno riješenje niti će te dovest to spasenja. Problem spolnosti i privlačnosti je uvelike veći od tvog pitanja.

Nije to nikakvo guranje pod tepih. Ja postim , molim i klonim se grijeha , ali isto tako znam da postoje načini na koje se možemo posebno efektivno boriti protiv grijeha , stavljajući se pod zaštitu posvećenih predmeta , koji imaju stanovitu , od Boga danu moć...

Drago mi je da postiš i moliš (radovalo bi me kad bi molitva bila bez posredstva predmeta).

Nisi u pravu. Od samog početka odnosa Boga i čovjeka , ljudi su Bogu posvećivali fizičke dijelove našeg svijeta...

Najveći primjer su hramovi Božji. Pogledaj u Bibliji koliko je Isus bio osjetljiv na prostor posvećen Bogu. Fizički je istukao one koji su ga skrnavili...

Isus je tjerao one koji su hramove zloupotrebljavali, e ne da je pritom davao priznanja hramu; naprotiv, govorio je o tome da će srušit taj hram i za 3 dana sagradit novi, Isus je govorio o hramu/tijelu u kojem se časti Bog a ne o vanjskim objektima. Isto tako i sam je živio u pokretu i izvan gradova, u hramovima je došao pokazat njima da su u krivu ili svjedočit za Boga ljudima koji su tražili u hramu Boga. Isto tako za SZ kaže da je Ivan Krstitelj najveći a život je proveo u pustinji daleko od hramova i obreda.

Jel po tebi glupost ići u Crkvu ? Smatraš li da je glupost imati prostor posvećen Bogu ?

Kako za koga; za one koji su u svijetu i koji hoće nać mir, maknut se od tegoba svijeta, i za one koji neznaju gdje bi drugdje išli tražit pomoć od Boga onda razumijem to. Za ono na što Isus poziva hramovi i takovi obredi nisu potrebni.

Ako mi nešto posvetimo Bogu , onda Bog to posvećivanje i prihvaća , te tom prostoru ili predmetu daje posebnu snagu i svoju stanovitu nazočnost...

Vidimo iz primjera Isusa iz Nazareta da On takvo što ne čini. On se obraća ljudima i direktno s ljudima djeluje. A da nekažem koliko to samo po sebi nema smisla.

Kako je sa Crkvom , tako je i s manjim predmetima od Crkve , kao što su krunice , razne slike , itd...

Ja sam kroz krunicu Božanskog Milosrđa primio iznimno velike milosti , i upoznao da Isus zbilja postoji...

Nemoguće mi je dokazati suprotno...

Nije to bilo do predmeta nego do tvog poziva upomoć.

Keva
06.07.2011., 17:32
Isto tako i sam je živio u pokretu i izvan gradova, u hramovima je došao pokazat njima da su u krivu ili svjedočit za Boga ljudima koji su tražili u hramu Boga.

Iz neizvučivog si izvukao neizvučivo...

Ovdje Isus ipak govori o hramu kao svojem prebivalištu , gdje se Bog susreće u molitvi , očito misleći baš na hram...

Ja se uglavnom molim doma , ali u Crkvi uvijek jače osjećam Božji duh. To je nešto što jednostavno osjećam , i nakon godina i godina molitve još uvijek je tako , pa ne vidim zašto bih to ignorirao. A naravno da je tako kad je Isus prisutan na svakoj misi...

Izgon trgovaca iz Hrama (Mt 21,12)
(Mk 11,15-19; Lk 19,45-48; Iv 2,13-22)
Isus uđe u Hram i izagna sve koji su prodavali i kupovali u Hramu. Mjenjačima isprevrta stolove i prodavačima golubova klupe. Kaže im: "Pisano je: Dom će se moj zvati Dom molitve, a vi od njega činite pećinu razbojničku."

Vidim da je i tebi nemoguće dokazati suprotno...

Nije to bilo do predmeta nego do tvog poziva upomoć.

Nije bilo od predmeta , ali Bog može predmet učiniti svojim posrednikom. Kao što tebe i mene može učiniti svojim posrednicima , pa se nećemo zbog toga smatrati Bogom , niti predmetima obožavanja...

Osim toga , mi katolici u tom smjeru idemo još i dalje , jer za nas hostija je Isus...

To nije trajno riješenje niti će te dovest to spasenja. Problem spolnosti i privlačnosti je uvelike veći od tvog pitanja.

Sam si rekao da postiš i moliš...

Zašto to činiš ?

To činiš zato jer te post i molitva jačaju u tvojim odlukama. Daju ti snagu...

Tako bih i ja tebi mogao reći: "Pa šta će ti post , ako si odlučio ne griješiti. Sasijeci grijeh u korijenu"...

Nošenje posvećenih predmeta kod nas katolika ima isti smisao kao post i molitva - zaštita od utjecaja zla. Da li ćemo ih nositi ovisi o nama , pa nam se i ubraja u zaslugu ako ih nosimo. Kao što i ti odlučuješ da li ćeš postiti , pa ti se ubraja u zaslugu...

Osim toga , još je važnije reći da Bog nikoga na takav potez - tetoviranje - nije do sada nadahnuo , tako da to ni ne može biti oblik zaštite...

Moje mišljenje nije logika , nego prihvaćanje objavljenih istina katoličke vjere , koju sam ja iz nekog razloga odabrao...

nikolinaviolina
06.07.2011., 17:52
Katolička crkva,vatikan i vjera odbacuju sva praznovjerja kao ritualne špage,sviječe,grahove,karte idr.

Keva
09.07.2011., 17:02
Eto , ovdje Gospa iz Međugorja kaže ovo:

Gospa, kako kaže Vicka, preporučuje da uvijek uza se imamo nešto blagoslovljeno , bilo križić , bilo medaljicu , jedan mali znak kako bismo se što lakše mogli obraniti od sotone. Krunica u ruci najbolje je oružje protiv sotone.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/30693/Default.aspx

Novi233
10.07.2011., 17:41
evo imam ja mišljenje :D
Stvar je u tome što ljudi u svašta vjeruju.
Vjeruju u svoj uspjeh, vjeruju u svoja ograničenja ( :( ), vjeruju svojim roditeljima (koji možda ni sami nemaju pojma), vjeruju u reklame, vjeruju u svoje porijeklo ( :) ), vjeruju u znanost, tj. vjeruju u neku hipotezu koju pokušavaju dokazati ili opovrgnuti; ženske vjeruju u to da se muškarca može zavesti ako se pokaže malo mesa ili nauči S faktor ili samo redovno izmjenjuju trikovi; muški misle da postoje tehnike kako zavesti nekoga; babe vjeruju u to, da ako se baca uroke, da se može manipulirati drugim ljudima; vjeruju da je novac važan, vjeruju da znaju što netko misli, vjeruju da se ljudima može upravljati, vjeruju da nije svaki život isto, vjeruju da istina relativna, vjeruju da dosta toga znaju, itd.
U svakom slučaju, vjera je nešto što zaista postoji kao nekakav individualni i prije svega intimni realitet.

Vjera je zaista neki prapočetak djelovanja na razini individue; moraš u nešto vjerovati da bi iz toga djelovao ili djelovala. I sad, neki ljudi vjeruju drugim ljudima, više nego svom nahođenju, pa slušaju koječije savjete umjesto da se suoče sa samima sobom i tu traže, bez štaka tuđih mišljenja.
Tako i mnogi vjernici, ne traže sami vjeru nego čačkaju okolo i onda nalete na mračnu stranu (obično vrlo brzo, možda već i na početku puta :) ), shvate da ništa tu ne kuže, da im nije baš jasno, počinju pitanja i onda krene igra detekcije posvuda osim u sebi. Umjesto da pročačkaju u sebi, zašto im ne ide, gdje griješe u svojem ponašanju, gdje imaju motivaciju koja je bila sebična pa dovela do problema; ne, nego oni, lijenčine jedne i kukavice zapitkuju svećenike, babe vračare, krenu na seminare, umjesto da šute mole i rade i strpljivo, mudro i pažljivo sačekaju odgovore :)
Ionako si sudimo prema djelima, iliti ako naša svijest ne, naša podsvijest sudi našoj svijesti htjeli mi to ili ne- sudi nam u snovima, na javi, truje nam ili oplemenjuje odnose, plete mrežu našeg života- ukratko :)
Ako smo pažljivo sadili, spavat ćemo snom pravednika, npr. :)

No da ne duljim, žalosno je da tvoja nona nakon toliko godina nije još spoznala onog koga treba spoznati, nego lunja po šumarcima sa isto tako ludim babama da bi bacila stvari koje im je uvalila najluđa :D

Ja vjreujem da je tebi teško prihvatiti pojam nadnaravnog.
No općenito dosta se stvari opravdava samo uvjeravanjem,ne kažem da toga nema ali zar se bnaš sve može trime opravdati:ne zna:
Jas imam iskustva hm s bizarnim stvarima,dovoljno bizarnim da se ne zavaravam da nešto ne postoji:kava:

AvluV
10.07.2011., 20:08
Katolička crkva,vatikan i vjera odbacuju sva praznovjerja kao ritualne špage,sviječe,grahove,karte idr.

Of ourse zato imamo Svetu Martu koja samo utorkom ima moći..

srećko the hapy
11.07.2011., 13:41
Of ourse zato imamo Svetu Martu koja samo utorkom ima moći..

a tek Ivanjski krijes :mig:....

bumbar
12.07.2011., 13:21
Eto , ovdje Gospa iz Međugorja kaže ovo:

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/30693/Default.aspx

A Isus nam govori o nekom sasvim drugom branitelju; netko mora da je u krivu...

Keva
13.07.2011., 23:55
A Isus nam govori o nekom sasvim drugom branitelju;

Kak ti se uopće da napisati ovakvu rečenicu ?

netko mora da je u krivu...

Ne mora nitko biti u krivu...

Ljudi djeluju u skladu s onom spoznajom o Bogu koja im je dana...

Ja Židove , Muslimane i ateiste smatram svojom braćom... a tako i tebe , iako si protestant...

Svojom braćom smatram i neke sotoniste , jer ima vrlo specifičnih sotonista...

Govoreći o Krščanima , Isus kaže: "Vi ste sol svijeta , ali ako sol obljutavi nije za drugo nego da se baci na zemlju , i da ljudi po njoj gaze"...

Eto , ovdje nam sam Isus svjedoči da neki , pljujući po Krščanstvu , dobro čine...

Jer kakvih sve kvazikrščana i kvazikatolika ima , nije ni čudo da nekome takvo licemjerno društvo omrzne do te mjere da mu postane užitak razbijati kapelice...

Današnji zapadni svijet , koji se smatra Krščanskim , sličniji je poganskom Rimu...

Uglavnom , htio sam reći , ako si ti Krščan , plodovi tvog rada biti će očiti...

Ukoliko je Međugorje krščansko , plodovi će biti očiti...

Ninjamaster
14.07.2011., 00:18
Uglavnom , htio sam reći , ako si ti Krščan , plodovi tvog rada biti će očiti...

Ukoliko je Međugorje krščansko , plodovi će biti očiti...

A koji su to plodovi?

VeronikaN
14.07.2011., 06:12
Prebacite se na temu :Međugorje!

Mod

ursamajor
21.11.2011., 23:45
Slovenska mitologija : Enciklopedijski rečnik : Словенска Митологија Енциклопедијски речник

http://www.knjizara.com/knjige/knjiga/19093_Slovenska+mitologija_ISBN:86-7494-025-0

http://s7.postimage.org/ugpftogd3/198_1.jpg (http://postimage.org/image/ugpftogd3/)

" Dugogodisnja saradnja beogradskog etnolingviste Ljubinka Radenkovica sa timom istrazivaca Instituta za slavistiku Ruske akademije nauka rezultirala je ove godine kapitalnom enciklopedijom "Slovenska mitologija" koju kao izdavac potpisuje "Zepter book world". Knjiga je vanserijska iz mnogo razloga - po sirini zahvata (obradjeni su svi slovenski narodi), multidisciplinarnom pristupu (iz ugla linvistike, etnologije i folklora), po izuzetnom naucnom renomeu saradnika.
Beogradska "Slovenska mitologija" svojevrsni je izbor iz najkvalitetnijeg enciklopedijskog iskustva nekoliko slavistickih skola. Ono sto se u savremenoj slovenskoj etnolingvistici podrazumeva pod "visa mitologija" obradjeno je u odrednicama proslavljenih ruskih semioticara i lingvista i nekadasnjih koautora Vjac. Vs. Ivanova i V. N. Toporova (Baba Jaga, Belobog, Veles, Volosinji, Volh Vseslavjevic, Dazbog, Ivan-Budala, Ilja Muromec, Jarila, Jarovit, Mokos, Pereplut, Perun, Prove, Rod, Rujevit, Satko, Svarog, Svarozic, Sventovit, Svjatogor, Semargl, Stribog, Hors, Crnobog), a nekoliko ih je sa potpisom V. J. Peruhina (npr. Triglav, Trojan).
Ove odrednice preuzete su iz jednotomne "Slovenske mitologije" (Moskva 1995), ali su dopunjene etimoloskim komentarima beogradskog etimologa i strucnjaka za komparativnu mitologiju, Aleksandra Lome (Belobog, Veles, volosinji, Dazbog, Jarila, Jarovit, Mokos, P ereplut, Perun, Prove, Rod, Svarog, Svarozic, Sventovit, Semargl, Stribog, Triglav, Trojan, Hors, Crnobog). Iz pera Aleksandra Lome su i dve zasebne odrednice (Pripegala i Radogost), a njegovim visokostrucnim etimoloskim komentarom bitno su osavremenjena dosadasnja znanja o starim slovenskim bogovima, posebno o Stribogu, Belobogu, Prove, Semarglu i Horsu.
Drugi mitoloski sloj, odrednice "nize mitologije", po svojoj prirodi i obilju raspolozive gradje, zahteva drugaciji pristup leksikografskoj obradi. Ovaj skup odrednica metodoloski je vezan za tradiciju enciklopedije "Slovenske starine. Etnolingvisticki recnik", cija su prva dva toma (od planiranih pet) objavljena u Moskvi 1995. i 1999. Zapravo se beogradska "Slovenska mitologija" bitno razlikuje od svojih ruskih prethodnica upravo postojanjem specificnih juznoslovenskih realija mahom iz sfere demonologije.
Sve ove odrednice potpisuje jedan od urednika celog poduhvata, Ljubinko Radenkovic (avet, azdaja, Atila, babice, bajanja, vodeni bik, German, groznica, drekavac, karakondzula, Kraljevic Marko, krsnik, lada, lamja, leljo, macic, nekrstenac, nemusti jezik, oblazari, olovo, orko, pasoglav, prikaza, raskovnik, sveti Sava, srebrni car, stopan, sudjenice, todorova subota, todorci, usud, hala, cuma, sejtan). Ovakav impresivan doprinos slovenskoj mitologiji zapravo i nije iznenadjenje - posle dugogodisnjeg interesovanja za narodnu magiju juznih slovena, Ljubinko Radenkovic je poslednjih godina u zemlji i inostranstvu objavio i ceo niz naucnih radova na temu slovenske "nize mitologije". Ove odrednice su nesto ekstenzivnije od ostalih, sa leksikografske strane npr. nabrajaju skoro sve nominacije nadjene u etnografskoj i leksikografskoj gradji i imaju znatno vecu literaturu ispod osnovnog teksta.
Enciklopedija sadrzi 420 odrednica koje su izmedju sebe povezane unutrasnjim upucivanjem, kao i znatan broj praznih odrednica kojima se upucuje na osnovnu rec, cesto su u pitanju termini iz drugih slovenskih jezika (planetik - oblacari, poganec - karakondzula, pozoj - zmaj, posevaljniki - koledari, razriv trava - raskovnik). Autori enciklopedije uzgred su morali da resavaju i problem knjizevne nominacije lokalnih etnografskih realija (npr. svirci - nekrstenci, setek - macic, skrateljc - macic).
Osnovnu strukturu odrednice cini prvo enciklopedijska definicija, zatim sledi inventar slovenskih termina i opis "spoljne manifestacije", pa funkcije i predikati, lokusi, vreme i atributi. Mitoloska bica su, u skladu sa postulatima ruske etnolingvisticke skole, u principu opisivana po sledecoj semi: termini, spoljasnji oblik, poreklo, mesto i vreme pojavljivanja, funkcija, protivnici, veza sa odredjenim biljkama/zivotinjama i veza sa bojama/brojevima.
Posle urednickog uvoda sledi, iz ruskog jednotomnika preuzet uvodni tekst N. I. Tolstoja "slovenska narodna verovanja", kao i skracena verzija rada V. N. Toporova "Bogovi starih Slovena iz knjige "Skice za slovensku istoriju i kulturu" (Moskva 1996). Iz enciklopedije "Slovenske starine" preuzeta je bibliografija u celini i nekoliko odrednica. Prema prilozenoj bibliografiji stice se uvid u impresivni repertoar koriscenih izvora, to su zapravo svi releventni slavisticki lingvisticki, etnografski i folklorni radovi, kao i arhivska gradja (ovde treba istaci pre svega rezultate terenskih istrazivanja kolektiva ruskih etnolingvista u Polesju).
U beogradskoj slavistickoj sredini vec desetak godina postoji znacajna etnolingvisticka tradicija, ona je pre svega vezana za imena dvojice beogradskih autora "Slovenske mitologije", Lj. Radenkovica i A. Lome, ali i uz casopise "Kodovi slovenskih kultura", "Raskovnik" i zbornike radova pod urednistvom D. Ajdacica.
Svakom pionirskom enciklopedijskom poduhvatu uvek se moze uputiti primedba na izbor odrednica, ali je profil ove knjige vrlo jasno definisan u njenom uvodu ("najsazetiji opis slovenskog modela sveta, gradjenog na mitoloskim osnovama". To sto, na primer, nema odrednice "zetva" moze se delimicno nadoknaditi odrednicom "zito", moguca odrednica "oranje" moze se nadoknaditi sadrzajem postojecih odrednica "orac" ili "oboravanje"; slicno je sa nepostojecim "igra", "kolo", "lan" (postoji "konoplja"). Knjiga je graficki lepo opremljena i sadrzi vrlo informativne ilustracije. Prilozeni spisak "prenumeranata" jasno govori da znacaj ove knjige znatno prevazilazi uskonacionalne okvire. Pred nama je delo koje je istovremeno zanimljivo stivo ljubiteljima tradicionalne kulture, a pouzdan i obavezan prirucnik naucnim istrazivacima. "

http://library.nu/docs/6JTI0OLFY3/Slovenska%20mitologija%20%3A%20Enciklopedijski%20r ečnik%20%3A%20Словенска%20Митологија%20Енциклопеди јски%20речник
da bi se dobio link za download treba se prvo besplatno registrirat na library.nu.

knjiga je na ćirilici ali pdf je sa mogućnošću pretraživanja, što znači da onaj tko želi može tekst prebacit u word, open office itd. i u par trenutaka pretvorit cijeli tekst u latinicu odgovarajućim dodatkom za transliteraciju ćirilica-latinica ili samo dio koji ga interesira on-line ili off-line.

ove verzije za razliku od gornje na library.nu nemaju bookmarkse i paginaciju i dvije stranice su na jednoj.
http://www.baneprevoz.com/e-knjige/Recnik-Slovenske-mitologije_2857/
http://www.scribd.com/doc/13218091/Slovenska-Mitologija-Enciklopedijski-Recnik
http://search.4shared.com/search.html?searchmode=2&searchName=Slovenska+mitologija+-+enciklopedijski+re%C4%8Dnik

ursamajor
22.11.2011., 00:17
izvadak iz knjige: (nisam uređivao tekst nakon transliteracije ćirilica-latinica)

ČEŠALJ - predmet za češljanje —» kose,
ženski simbol.
Postojala su pravila za postupanje s č.
Nisu ga smeli izlagati pogledu, stavlja-ti na -> sto, na -> prozor, na naćve - „an-gel ne sjadet” (ukr.). Pošto očešlja kosu,
devojka mora da sakrije češalj (Bugari).
Novim češljem najpre su češljadi ->
mačku ili —> psa, pa čak i svinju - da se
zupci ne bi lomili (Ukrajina).
U devojačkim gatanjima, češalj je sta-vljan pod jastuk i po tome ko se u -» snu
bude češljao njime, prepoznavade su su-đenog (Bel., Pol>.). Često su devojke stav-ljale češalj pod jastuk, govoreći: „Suđe-ni, uparađeni, dođi da počešljaš glavu”
(Rusi). Bilo je uobičajeno da se devojci na
svadbi poklanja češalj (Rusi, Srbi). ->
Gatanje pomoću češlja zabedeženo je kod
Zapadnih Slovena u „Katalogu Rudolfo-ve magije” (XIII v.): „Spremaju vodu zajedno
s češljom, ovsom i parčetom mesa, govo-reći: 'Dođi, satano, okupaj se, očešljaj se,
svome konju daj ovsa, jastrebu - mesa, a me-ni pokaži muža moga'”. Češal> je karak-terističan atribut mnogih mitoloških
likova: -> boginki, -» rusalki, ženskog
-» vodenjaka i dr., koji su, po predanji-ma, češljali svoje duge kose.
Češalj je poznat i kao sredstvo za le-čenje: u Poljesju, kada se razboli krava,
domaćica bi iznela češalj i bacida ga
na —> krutku, gde je trebalo da ostane ne-delju dana, pa bi ga potom prali i kori-stili za pravu namenu. U Pirinskoj Ma-kedoniji (oblaet Razloga), vidarka je vo-dila bolesnika do —> reke, nadnosila ga
nad —> vodom i češljala gvozdenim češ-l>em od čela do pupka, zatim bi umakala
češal, u vodu i izgovarala basmu. Tako su
lečili boleet sugreba, „sakupljajući” je u
češalj. (BF 1980/4:105).
Smatrali su da je češalj, kojim su če-šljali pokojnika, „nečist” i zato je pod-legao, kao i druge „pokojnikove” stvari,
uklanjanju, udaljavanju van granice život-nog prostora. Bacali su ga u reku, da bi
„smrt što pre otšюvila”, nosili na me-sto kuda niko ne zalazi, ili su ga stavl>a-di u mrtvački sanduk, zajedno sa ošiša-nom kosom. U Bugarskoj (Gornja Orahovi-ca), češalj kojim su češljali pokojnika
stavljadi bi u mrtvački sanduk, pošto bi
na njemu slomili onoliko zubaca koliko
je dana pokojnik ostao u -» kupi: te zupce
su stavljali na jabuku, da ne pomre pokoj-nikova čelzad, ili u stočni tor. U nekim
oblastima Bugarske, češalj i sapun su da-vali onome ko je okupao pokojnika, baca-li ga što dalje, na zabitom mestu, „da zlo
ode s n>im”; lomili su češalj i bacali ga
u -> vatru; bacali su ga u reku, itd.
Češalj je korišćen i u produktivno}
magiji: posle češljanja ovaca, iščešlja-nu vunu i slomljeni češalj su bacali u
tor, kod ovaca, da bi imale bolje runo.
S. M. Tolsto]
ČINI - magijska sposobnost delovanja na
sve sfere života, na narušavanje i po-novno uspostavljanje njihove ravnoteže;
činjenje dobrog i zlog pomoću magijskih
radnji i sredstava; uticanje na atmosfer-ske pojave, prinose, zdravlje ljudi, brak,
plodnost stoke i dr. Izvođenje č. pripi-suje se nizu mitoloških likova: -> ča-robn.aku (Ist. i Zap. Sloveni), -» veš-tici (Ist., Zap. i }už. Sloveni), —> mori
(Zap. i Juž. Sloveni), -» bosorki (Zap.
Sloveni), takođe i predstavnicima ne-kih zanimanja: -> pastiru, -> vodeniča-ru, sviraču, zidaru i dr.
Da bi se spoznao način na koji se izvo-de č., potrebno je da se čovek odrekne ->
Boga i da zaюъuči dogovor s —> nečistom
silom (Ist. i Zap. Sloveni). Dogovor se
obično sklapa -» noću na -> raskrsnici,
u parnom kupatilu (Rusi), a piše se -> kr-vlju na koži obešenjaka (bel.). Često je za
to potrebno ispuniti određene uslove —>
naopakog ponašanja: odreći se rodite-lja na raskrsnici, stojeći na prevrnutoj
ikoni (južnorus.); popeti se na -> krst
pored puta i sesti na njega (zap. ukr.).
Jedan od načina ovladavanja znanjem za
spravl>anje č. jeste nasledstvo: vrač ili
veštica, pred —> smrt, predaju svoju
vlast nad pokorenom nečistom silom
drugom licu, najčešće srodniku (Ist.
Sloveni, Slovaci).
Sposobnost za vračanje dolazi s rođe-n>em (Ist. Sloveni, Srbi) - kao dodelena
sudbina (sev. rus.), ili ako se dete rodi
pod određenom planetom (ukr.), u košu-ljici (srp.), ili ako ga je majka proklela
dok ga je nosila u stomaku (rus.). Čovek će
znati da vrača ako na njegovom krštenju
pop iz ruke ispusti neku stvar (srp.).
Ako devojka rodi vanbračno dete i to se
ponovi u tri naredne generacije, dete ro-đeno u četvrtoj generaciji raspolagaće
sposobnošću čaranja (rus., ukr.); takođe,
ako se dete rodi sa zubima i roditeleй o
tome nikome ne govore sedam godina
(ukr.). Često se sposobnost za vračanje
pripisuje -> tuđincima.
Č. mogu biti usmerene kako na štetu,
tako i na korist ljudima. Čovek, koji zna
da baca č., može poslati —> boleet i ti-me izazvati smrt ljudi i napraviti šte-tu (opšteslov.). On „šteti” čoveku svo-jim pogledom (opšteslov.), kada mu dune
u usta, kada mu nabaci boleet, a takođe
„puštajući po vetru” opasne basme, pe-sak, čekinje ili vunu, koji izazivaju bo-leet kada padnu na čoveka. Bacanjem č.
izaziva se šteta: one se podmeću ispod
—> praga kuće ili ispod —> peći, ili se
pored kapije ostavl>aju nabajani predme-ti: —> kosa, —> kosti, ljuske —» jajeta, crk-nute životinje i el. Pomoću č. zli l>udi
šal,u -» besove na druge ljude (rus.); pre-tvaraju ljude na određeno vreme ili zau-vek u životinje (Ist. i Zap. Sloveni); mu-če ih i guše pri spavanju (srp.).
Ljudi koji spravljaju č. prave štetu
tuđoj stoci i oduzimaju kravama -> mle-ko (opšteslov.). Radi toga, oni podmeću
č. u štalu ili ih zakopavaju u —> đubre;
izmuzuju mleko, zabovši kočić u zid i
el. Na Ruskom Severu, ukr. Karpatima i
kod Zap. Slov, ceo kompleks magije name-njene stoci, kako štetne, tako i plodono-sne, vezan je za -> pastira, koji uz njenu
pomoć brani stoku od č., neutrališe tu-đe č., leči bolesnu stoku, otkriva gde je
zalutao izgubljeni brav, šalje č. na stoku
drugog pastira i dr.
Pomoću č. mogu se upropastiti usevi,
može se odneti letina s tuđih njiva (op-šteslov.), napraviti šteta domaćini-ma, tako da izgube veliki deo prinosa s
polja (Ist. Sloveni). Čovek koji ume da
baca č., pravi štetu šumi, baštama, —>
pčelama (ukr.); može nauditi lovcu, ri-baru, tako da nemaju ulova (rus.).
Činima se može naškoditi uče-snicima svadbe (Ist. Sloveni, Poljaci):
mogu se zaustaviti svatovi, mladoj naba-citi da nema decu, „vezati” mladoženja
ili svatovi pretvoriti u —> vukove, po-svađati nevesta i mladoženja. Č. su i sa-stavni deo ljubavne magije (opšteslov.),
tj. umeća izazivanja ljubavi između devoj-ke i momka ili mržnje između muža i
žene. U drugom slučaju, u odgovarajuću ku-ću podmeće se kost oko koje su se ujedala
dva -> psa (zap. ukr.). Pomoću č. može se
zapovedati svim životinjama i insekti-ma, posebno —» zmijama. U zap. slov, i
južnoslov. verovanjima, čovek koji ume da
baca č. blisko je povezan s atmosferskim
pojavama: on šalje i razgoni gradonosne
oblake, tera prekomernu —> kišu, izazi-va pomračenja -> sunca i -> meseca, stva-ra -> vetrove, oluju, -» sušu.
Uporedo sa zlim, pomoću č. može se
izazvati i nešto dobro (opšteslov.): mo-gu se lečiti l>udi i životinje, prebaci-vati bolesti s ljudi na životinje; može
se vračati, —> gatati, predskazivati bu-dućnost (opšteslov.); mogu se nalaziti
izgubljene stvari.
Lit.: Antonovič V., Koldovstvo: Dokumentы,
Procesi, Issledovaniя, SPb. 1877; Dovnar-Za-polьskiй M., Čarodeйstvo v Severo-Zapadnom
krae v XVn-XVin v., PЭO1890/2; Novombergskiй
N., Koldovstvo v Moskovskoй Rusi XVII v., SPb.
1906; Sumcov I. F., Koldunы, vedьmы i upыri,
Harьkov, 1891; Vlas. NA: 180-187; Pet. PDL: 199-200, 204.
/. /. L

haArec
22.11.2011., 21:32
Čuo sam da balkanci imaju mnogo sujeverja.
sve u vezi kafe pijenja kave....
i mnoge stvari oko novorođenče ....
ko može napisati neke od ovih zahvaljujem unapred

Ah da, ja sam stranac nisam balkanac :) Al me zanima.