PDA

View Full Version : Mjesto za život

Francek09
22.04.2011., 09:45
Dakle ovako.
Ne radi mi se više u životu odnosno došao sam u situaciju da mogu živjeti bez rada (samo od kapitala):cerek:. Nešto petljam za penziju ne znam hoće li mi uspjeti. Još sam relativno mlad i razmišljam da bih pola godine živio u Hrvatskoj a pola godine negdje vani. Otprilike od 4-10 mj. u Hr a ostatak negdje drugdje ali obavezno gdje je ugodna topla klima. Rentao bih stan ili kućicu. Raspolagao bih sa cca 750 do 1000 eura mjesečno. Molim cijenjene forumaše da mi preporuče destinacije za ugodan život vodeći računa o sljedećim kriterijima:
- ugodna klima, pristupačne cijene uključujući i komunalije, sigurnost i stabilnost, druželjubivi ljudi, pristupačne žene (djevojke) itd.,
Govorim engleski, ruski, a služim se slabo i španjolskim. Nisam baš lud za overbooking turist destinacijama no nije uvjet…:ne zna:

Ne znam da li sam temu postavio na dobro mjesto, neka administrator premjesti ako smatra za potrebnim.:ne zna:

nasmijanonebo
22.04.2011., 10:05
a smije li se znati u kojoj si zivotnoj dobi? i koliko velicina grada igra ulogu u donosenju odluke? koji su ti jos sadrzaji bitni za zivot u nekom mjestu? tj. ako vec pricamo o hrvatskim mjestima
(btw, blago tebi sto mozes relativno mlad u penziju..cuvaj se sponzorusa:D)
Sto se tice zimskih mjeseci-Mediteran (od Europe).

funkster
22.04.2011., 10:11
Jedini ispravni odgovor na tvoje pitanje je Tajland. :)

nukac
22.04.2011., 10:25
PA ni Kanarski otoci nisu loš izbor, pogotovo sjever nekog od otoka, jer su turistički nerazvikani... A praktično cijelo vrijeme je proljeće.

sandra555
22.04.2011., 10:34
Dakle ovako.
Ne radi mi se više u životu odnosno došao sam u situaciju da mogu živjeti bez rada (samo od kapitala):cerek:. Nešto petljam za penziju ne znam hoće li mi uspjeti. Još sam relativno mlad i razmišljam da bih pola godine živio u Hrvatskoj a pola godine negdje vani. Otprilike od 4-10 mj. u Hr a ostatak negdje drugdje ali obavezno gdje je ugodna topla klima. Rentao bih stan ili kućicu. Raspolagao bih sa cca 750 do 1000 eura mjesečno. Molim cijenjene forumaše da mi preporuče destinacije za ugodan život vodeći računa o sljedećim kriterijima:
- ugodna klima, pristupačne cijene uključujući i komunalije, sigurnost i stabilnost, druželjubivi ljudi, pristupačne žene (djevojke) itd.,
Govorim engleski, ruski, a služim se slabo i španjolskim. Nisam baš lud za overbooking turist destinacijama no nije uvjet…:ne zna:

Ne znam da li sam temu postavio na dobro mjesto, neka administrator premjesti ako smatra za potrebnim.:ne zna:

Jao, zavidim ti :cerek:
A jel 750 do 1000 eura mjesečno uključuje i režije i najam ili je ovo ekstra što bi imao za trošiti za hranu i provod?

neno1966
22.04.2011., 10:37
Lokacija manje-više ali ne kužim zašto bi sam prao suđe, čistio, brinuo se o cijenama komunalija...:ne zna:
Za tu lovu možeš biti u AI hotelu 3-4 zvjezdice pa i 5 (zavisno o lokaciji/terminu) i jedina briga ti je naći partnera za tenis i koji koktel ćeš popiti :mig:
Pranje suđa :bang:

smoothjazz
22.04.2011., 11:04
Južna Amerika, može Brazil, a može i nešto drugo, whatever. :kava:

Dlapek
22.04.2011., 11:14
Pranje suđa :bang:

kupiš perilicu.
A ne vole svi ljudi hotele.
Ja ih,recimo ne volim.

neno1966
22.04.2011., 11:26
kupiš perilicu.
A ne vole svi ljudi hotele.
Ja ih,recimo ne volim.
Da baš češ ići kupovati perilicu u 3 mjeseca rentani stan u Brazilu. Ja sam govorio više sa ekonomske i praktične strane a ne volim-ne volim.

Frankie
22.04.2011., 11:34
ja bi isto glaso za Kanarske otoke zbog najidealnije klime na svijetu jedino što su skupi za život (Evropa).. Tako da predlažem Dominikansku Rep, Isla Margarita (Venezuela) ili Mexico (Pacifik ili Karibi)

Dlapek
22.04.2011., 11:43
Da baš češ ići kupovati perilicu u 3 mjeseca rentani stan u Brazilu. Ja sam govorio više sa ekonomske i praktične strane a ne volim-ne volim.

Ako ideš negdje živjeti na pol godine - zakaj ne.Dogovoriš se s vlasnikom pa ti odbije od cijene.
A ako baš idemo u detalje - sad većina kuća za rentanje ima perilice.

Dlapek
22.04.2011., 11:44
Dakle ovako.

odi na Kubu.
Tamo ćeš za te novce biti car.
Ako želiš ostati u Europi onda preporučam Baskiju,Provansu ili Toskanu.
Ima prekrasnih malih sela,bez turista, s divnim ljudima,jeftinim životom i dobrom klimom.

Francek09
22.04.2011., 11:46
Evo da pojasnim neke stvari. Ja sam u kasnim četrdesetim godinama. To planiram realizirati negdje u 10. mj. ako bude sve po planu.
Ne volim hotele. Pranje suđa i takve stvari me ne brinu. Osim toga dugoročno rentanje stana trebalo bi biti jeftinije po logici stvari. AI hotel za mjesec dana ne znam gdje bih našao za recimo 750 eura mjesečno. A gdje je i džeparac…
Ne bih u neki megalopolis ali grad od cca 50-100.000 ljudi pa do grada recimo veličine Zagreba. Na to sam navikao. I da ima normalne sadržaje za zabavu. A ne da je neka pustoš. Ja sam gradsko dijete. More jako poželjno.
Sponzoruša se ne bojim. S njima sam i dosad imao iskustva. Dapače koji put su i dobro došle onako za mjesec dva ako već nemam nešto za stalno...:cerek:
Cijena 750 - 1000 eura uključuje sve. Osim toga mogu još zaraditi cca 200-300 eura mjesečno radeći na compu. Ili ako tamo uleti neki part time job nisam protiv ali ne bih volio da je to pod moraš.
Svjestan sam da nema idealnog mjesta ali volio bih prijedloge da mogu zbrojiti pluseve i minuse...:ne zna:
Tajland? Da znao sam da će pasti taj prijedlog ali nisam baš fan Tajlanda. Ili možda nisam bio na pravim mjestima. Previše mi je turistički (čitaj gužva) a upravo zbog turista nije više što je bio. Čitam ljudi se žale na overpricing. A molim gdje u Tajlandu? Tajland je jako velik. Kada bih već birao takvo mjesto radije bih recimo uzeo Keniju.:) Više mi se svidjela od Tajlanda.
Kanari? Interesantno. ali čini mi se da bi mogao biti problem cijena i žena. Tu sam slabo informiran.
Brazil? Ne znam portugalski a čitam i problem sigurnosti. Ali interesantno svakako. I gdje? Brazil je ogroman. Rio mi nekako ne ulijeva povjerenje. Kriminal i previše turistički…:ne zna:

neno1966
22.04.2011., 11:53
Neka me netko ispravi ali zar možeš biti negdje legalno kao turist duže od 3 mjeseca? :ne zna:
Ako je tako sve te daleke destinacije pomalo gube smisao zbog skupe karte.
Ugrubo, za kartu do Mexica možeš na Kanarima biti mjesec dana u AI hotelu (u Turskoj barem 2 mjeseca :D).
Govorim sa čisto ekonomskog aspekta.

neno1966
22.04.2011., 11:59
...Osim toga dugoročno rentanje stana trebalo bi biti jeftinije po logici stvari. AI hotel za mjesec dana ne znam gdje bih našao za recimo 750 eura mjesečno. A gdje je i džeparac…
Evo ako hočeš u Turskoj možeš cijeli 5. mjesec provesti u hotelu 4 zvjezdice AI za 350 eura :mig:
Općenito provjeri koliko dugoročno negdje možeš biti turist...

Dlapek
22.04.2011., 11:59
Evo da pojasnim neke stvari. Ja sam u kasnim četrdesetim godinama. To planiram realizirati negdje u 10. mj. ako bude sve po planu.
Ne volim hotele. Pranje suđa i takve stvari me ne brinu. Osim toga dugoročno rentanje stana trebalo bi biti jeftinije po logici stvari. AI hotel za mjesec dana ne znam gdje bih našao za recimo 750 eura mjesečno. A gdje je i džeparac…
Ne bih u neki megalopolis ali grad od cca 50-100.000 ljudi pa do grada recimo veličine Zagreba. Na to sam navikao. I da ima normalne sadržaje za zabavu. A ne da je neka pustoš. Ja sam gradsko dijete. More jako poželjno.
Sponzoruša se ne bojim. S njima sam i dosad imao iskustva. Dapače koji put su i dobro došle onako za mjesec dva ako već nemam nešto za stalno...:cerek:
Cijena 750 - 1000 eura uključuje sve. Osim toga mogu još zaraditi cca 200-300 eura mjesečno radeći na compu. Ili ako tamo uleti neki part time job nisam protiv ali ne bih volio da je to pod moraš.
Svjestan sam da nema idealnog mjesta ali volio bih prijedloge da mogu zbrojiti pluseve i minuse...:ne zna:
Tajland? Da znao sam da će pasti taj prijedlog ali nisam baš fan Tajlanda. Ili možda nisam bio na pravim mjestima. Previše mi je turistički (čitaj gužva) a upravo zbog turista nije više što je bio. Čitam ljudi se žale na overpricing. A molim gdje u Tajlandu? Tajland je jako velik. Kada bih već birao takvo mjesto radije bih recimo uzeo Keniju.:) Više mi se svidjela od Tajlanda.
Kanari? Interesantno. ali čini mi se da bi mogao biti problem cijena i žena. Tu sam slabo informiran.
Brazil? Ne znam portugalski a čitam i problem sigurnosti. Ali interesantno svakako. I gdje? Brazil je ogroman. Rio mi nekako ne ulijeva povjerenje. Kriminal i previše turistički…:ne zna:

Kenija bi mogla biti problem jer ima ili turistički ukalupljene hotele i organizirane ture.
Najam kuća je čudan: nema neke prihvatljive sredine ili ultra luksuzne kuće i bungalovi ili turistička naselja.
Sve ostalo je avanturizam.

Frankie
22.04.2011., 12:14
ako su ti mile lake žene onda ako ne Tajland, Dominikanska Republika
sretno

nukac
22.04.2011., 12:20
Kanarski nisu skupi. Iako je to EU, cijene su niže nego u ostatku EU, jer su oni autonomna obast, koja ima svoje vlastite poreze niže od ostatka. Žene - mislim da ne bi trebao biti problem, dolazi poprilično turista. S tim da, kao što sam već rekao, razlika je sjever i jug otoka, na jugu su turisti, na sjeveru su domaći.
Evo za proučit: http://en.wikipedia.org/wiki/Canary_Islands
Najbolje ti je za početak otići tamo na tjedan dana u vlastitoj režiji...

Toma Sawyer
22.04.2011., 12:22
Ali se čini predaleko.
PA ni Kanarski otoci nisu loš izbor, pogotovo sjever nekog od otoka, jer su turistički nerazvikani... A praktično cijelo vrijeme je proljeće.
moj prvi izbor jer si u civiliziranom svijetu.
odi na Kubu.
Tamo ćeš za te novce biti car.
Ako želiš ostati u Europi onda preporučam Baskiju,Provansu ili Toskanu.
Ima prekrasnih malih sela,bez turista, s divnim ljudima,jeftinim životom i dobrom klimom.
Toskana je br. 1, ali s tim budgetom će morati štedjeti na komociji.
Evo ako hočeš u Turskoj možeš cijeli 5. mjesec provesti u hotelu 4 zvjezdice AI za 350 eura :mig:
Općenito provjeri koliko dugoročno negdje možeš biti turist...

Nikad se ne bi složio s ovom idejom, ali mislim da bi mogao probati tvoj prijedlog prije nego što negdje pusti korijenje dublje i veže se za neku nekretninu jer kad se zaljubiš u neko mjesto spreman si odseliti za stalno ili za veći dio godine.

Moj prijedlog za stalni život:
1. Kanari (ako nisi iz Dalmacije savršeni od listopada do travnja)
2. Tajland (ako ideš na minimalno 6 mjeseci jer ti je karta iznimno skupa). Problem je odgovara li ti takva kultura i stil života tog kraja. S ozbirom na godine mislim da bi to bilo malo predaleko.
3. Argentina - ako već misliš u Lat. Am. jer je zemlja br. 1 u svemu u odnosu na druge (iako gdje god da odeš u Lat. Am. bit će ti zanimljivo.

3-4 mjeseca minimalno kao one time in life:
1. Makedonija - predivna zemlja, jeftina, blizu, jezik gotovo pa naš.
2. Turska - iznimno jeftina, moderna i zanimljiva zemlja, nu buš samo sjedil na guzi nego i istraživao.
3. Toskana - raj na zemlji, ali malo skuplji od drugih opcija.
4. Egipat - ako ne bude političkih nereda za zimu dušu dalo + povijest i kultura kao nigdje na svijetu.

neno1966
22.04.2011., 12:29
Svi pomalo sanjarite a nitko nije potvrdio dali negdje možeš boraviti duže od 3 mjeseca kao turist jer o tome ovisi cijeli koncept.

nukac
22.04.2011., 12:51
Ni u jednoj državi ne možeš ovako samo da uđeš i živiš tamo. Moraš tražiti vizu ako misliš živjeti dulje od 3 mjeseca. Ali ako si na recimo Kanarskima, možeš se nakon 3 mjeseca vratiti u HR, ili otići do Maroka, pa se opet vratiti... :)

Toma Sawyer
22.04.2011., 12:54
taman odeš na izlet do Maroka ili Tunisa.

Cartman
22.04.2011., 14:08
Grad koji se meni sviđa za živjeti bio bi Malmo. Mali gradić nije toliko turistički razvikan , a meni je recimo prekrasan baš za život. Jest da su skandinavske zemlje malo skuplje ali našlo bi se sigurno nešto

nukac
22.04.2011., 14:11
Ali živjeti tamo po zimi... brrr... A i sumnjam da bi za Švedsku 1000 EUR mjesečno bilo dovoljno para.

Cartman
22.04.2011., 14:23
Ali živjeti tamo po zimi... brrr... A i sumnjam da bi za Švedsku 1000 EUR mjesečno bilo dovoljno para.

Ma nije tak strašno kak izgleda

comi1
22.04.2011., 15:41

Potpisujem(i ako nisam bio na tajladnu jos)
jos bi dodao mozda cak kompletna Indokina..prvenstveno tu mislim na KAMBODZA..tj njenu obalu..:top:
to udovoljava svim tvojim kriterijma...a nisi jedini koji tako razmislja,tj ima ljudi iz bogatih zemalja vec dole koji su bili u slicnoj poziciji kao ti...dakle penzija(koja bi im u njihovim zemljama bila dostatna za jedva neki normalan zivot-jer svagdje kad si penzic..nije dobro..)..i s tom penzijom zive na visokom nivou dole....sto trenutno nebi rekao da se tako kvaliteno moze zivjet bilo gdje na svijetu.
Cak i juzna,centralna su puno skuplje a relativno nesigurnije zemlje...
Tko sam putovao jedno vrijeme s nekim kul penzicem iz engleske(al nravno rodom je iz iraka)..pa tako on kaze u eng je par mj...baza mu je bakok(tamo ima kucu) i dubaji..i onda okolo lagano putuje...
S tim da svi s kojima sam nedavno pricao a bili su u tajladnu..kazu da je lagano vec komercijala upravo radi takvih kao ti..:D:p
cijene rastu(kao i u cijeloj indokini) i tako...

Kaze meni penzic,
kao njemu je doktor propisao da ide na tajland i u toplije krajeve,kao radi kostiju i tako...hehe

pa reko ok,al nije ti dr. propisao da tu skaces po stijenama,pijes pivo,rakiju.. i imas ribu mojih godina...:D

a jooj toma:facepalm:
ti ga opalis pa ostanes ziv...hehe

Covjeku je predaleko..?!
ima para ko blataaa...moze pljunut mj do 1000 ojra,u kasnim 40.tim...a daleko mu i skupo dat jednom godisnje 600tinjak € za JI aziju...

neno1966
22.04.2011., 16:13
Ni u jednoj državi ne možeš ovako samo da uđeš i živiš tamo. Moraš tražiti vizu ako misliš živjeti dulje od 3 mjeseca. Ali ako si na recimo Kanarskima, možeš se nakon 3 mjeseca vratiti u HR, ili otići do Maroka, pa se opet vratiti... :)
Da to sam i mislio tako da koncepcija dugotrajnog (navodno jeftinijeg) najma stana, kupnja perilice...i nije rješenje.

Ovo da odeš i vratiš se to negdje pali ali ne svugdje.

btw. u nekim zemljama postoje "programi za penzionere" pa i "penzionerska viza", uvjeti su različiti ali kvaka je u tome da moraš biti pravi penzioner tj. da dobivaš penziju (od mirovinskog) a ne nekakve rente, dividende...

neno1966
22.04.2011., 16:29
...ima para ko blataaa...moze pljunut mj do 1000 ojra,u kasnim 40.tim...a daleko mu i skupo dat jednom godisnje 600tinjak € za JI aziju...
Pa nije 1000 eura/mjesečno nešto posebno, mislim da su i limiti za one penzionerske vize veći.

rey619mysterio
22.04.2011., 16:59
ja bi na tvom mjestu otišao negdje u Australiju. ali sa 750-1000 eura neznam kako ćeš živjeti

Francek09
22.04.2011., 17:51
Evo da malo komentiram.
Ako ne ide drukčije boravak do tri mjeseca je ok. Odeš na kavu u drugu državu i vratiš se za nekoliko sati koliko znam to uglavnom funkcionira. A vjerojatno bih također boravak prekidao nekim putovanjima. Ideja je da sam u toplijim krajevima kada je ovdje zima, znači negdje od 10 do 4 mj.
Što se tiče lakih žena bio sam u Tajlandu (Pattaya) i to je blagi užas.:eek: Nisam konzerva ali ono je stvarno previše. Ne mogu se zamisliti sa curicom od cca 18. Osjećao bih se ko pedofil. Ali recimo od cca 30 to već da. :top:To je već i kod nas sve češća pojava. Jučer bio na muzici i vidio na svoje oči…
Znam da ima puno ljudi koji o tome razmišljaju, naročito u zapadnoj Europi. Kao što je rečeno ima ih posvuda u toplijim krajevima i to me motiviralo.:top: Svjestan sam svih zamki koje takva odluka donosi. No bilo bi šteta ne probati, uvijek se mogu vratiti.
Evo ja sam napravio uži izbor:
Europa: Kanari, Makedonija, Gruzija (nju nitko nije spomenuo, pričao mi tip koji je bio dolje, ne može nahvaliti., sve ok: cijene, klima priroda, ljudi…)
Latinska Amerika: Dominikana, možda Cuba (treba se dobro raspitati), Kostarika (nju nitko nije spomenuo), možda još neko mjesto na Caribima? Argentina? Hm nemam dobrih informacija. A Kolumbija? Znam sad će svi o sigurnosti ali komentari na raznim sitovima jako povoljni…
Afrika: Kenija…nekako me muslimanske zemlje ne privlače, nemam predrasude ali,,,možda jedino Maroko. Madagascar i jedan raj na zemlji otok Reunion ali je francusko govorno područje…Mozambik ali govore portugalski…
Azija: Kambodža mi se čini ok. Puno povoljnih komentara. Možda Burma?..ili Sri Lanka…hm čitao sam o Vietnamu povoljne postove ovdje a tamo imam i vezu. Naravno Tajland je opcija ali sve više se komercijalizira i sve više negativnih komentara.
Ne volim kad im u očima vidim kalkulator kad samnom razgovaraju…što recimo u Keniji nije bilo vidljivo (iako naravno prisutno)…
Da Australija me također pali ali je ipak predaleko i čini mi se skupo…
Da nije loša klima uzeo bih u razmatranje Baltičke zemlje, Ukrajinu, Bjelorusiju…Obišao sa sav Sovjetski savez i tamo se odlično snalazim…pa i Švedsku iako mi baš mentalitet ne paše…
Moj plan je rentati stan negdje do cca 300-350 eura. Isto toliko na ostali trošak a ostatak rezerva za izvanredne situacije…
Vidim neki se naljepili na 1000 eura mjesečno. Slažem se da je to puno za današnje vrijeme. Ko klinac sam i ja osjetio što je to ne imati. Doduše ne tako strašno da se nije moglo normalno preživjeti. Ali što bih se ja sad trebao sramiti toga..Radio sam zaradio uštedio, nešto nasljedio plus beneficirani staž i tu sam gdje jesam…:ne zna:
Dakle koji je vaš prijedlog od ovog užeg izbora...:kava:

Toma Sawyer
22.04.2011., 18:22
Kaze meni penzic,
kao njemu je doktor propisao da ide na tajland i u toplije krajeve,kao radi kostiju i tako...hehe

pa reko ok,al nije ti dr. propisao da tu skaces po stijenama,pijes pivo,rakiju.. i imas ribu mojih godina...:D

a jooj toma:facepalm:
ti ga opalis pa ostanes ziv...hehe

Covjeku je predaleko..?!
ima para ko blataaa...moze pljunut mj do 1000 ojra,u kasnim 40.tim...a daleko mu i skupo dat jednom godisnje 600tinjak € za JI aziju...

Nije teško biti takav penzić kao tvoj prijatelj Englez.
Provokatoru, :zubo: ne leti svi Jatom i kombinacijama s brdo presjedanja nego Lufthansom ili nekom drugom još boljom agencijom, a tada tih 600 eura dolazi u pitanje i raste u 4-znamenkaste cifre.
Za 1000 eura mjesečno: treba mu neko vozilo, makar Tomos, jest će vani, ako traži mlađi komad (bilo kojeg spola) to će ga dodatno koštati. Polako se cijena diže.

comi1
22.04.2011., 19:14
Inace nepisem na ovakve teme...

al ova tvoja ideja je odlicna,:top:
kao sto sam rekao...kad se stvarno odlucis na takvo nesto i dojdes na jednu od tebi odabranih destinacija...vjerujem da neces pozalit..
na licu mjesta(kao sto sam rekao prije)..naci ces hrpu ljudi(penzica,bogatih,bijelaca,zapad..) slicnih tebi,iste dobi,slicnih razmisljanja,mogucnosti finaciskih i tako...

Sto se tice novaca ti ih imas,ja recimo nemam...
al to u ovoj prici nema nikakve veze...,recimo da sam se ja rodio u svedskoj...onda bi ja ima vise od tebe...:cerek::p
za nase pojmove ovdje neki dobri dipl. ing nemogu uzet 1000€/mj(tako da Neno nemoj lupat gluposti)...a opcenito to nigdje NIJE BAS MALO para(gdje su ljudi zaradili ih..)...tako da sam ja samo htio reci da s tih 1000€ mozes stvarno recimo npr. JI azije dobroo i kvalitetno ih potrosit(sto bi i ja isto napravio slicno kao i ti,da ih imam).:top:
Mislim to je tako,netko ima netko nema(nazalost)...hehe
A i kad odes u takve zemlje,morat ces se naviknut...da te ekipa zove "hodajuci atm"..bez obzira bio ti to ili ne..bijelac-atm.

Ja recimo...sve bi to probavao od reda i tek onda donio nekakav kvalitetan zakljcak..gdje ostant najduze....azija,karibi..ovo ono...
za takvu nekakvu odluku sve prije treba probat...a ovo na osnovu prica...rekla kazala....cesto zna bit dvojbeno,pa tako recimo ja osobno imam info prakticki za bilo koji dio svijeta..koje mi je ekipa pricala...al to nije to,dok ja nevidim svojim osjetilima...

Nekako mi se cini da su dobar dio kariba vikend izletista USA,pogotovo Kostarika..Kolumbija je puno jacaaa...
Afrika,neznam previse...al nikako nebi bas recimo odabrao Maroko(koji je stvarno mrak..)...al to je zemlja za obic par puta i tocka.
Europa,pa neznam bas...vise cini mi se ngdje niej tako jeftino..mozda Malta...

Kao sto sam rekao,nekako mi se cini THE BEST BUY opcija ..sigurno JI azija...
1-Kambodza...neiskvarene(jos) obale...puno toga za vidjet..s tim parama si tamo Bog!!!
Puno vise otvorena(svakom smislu)u odnosu na mocnog susjeda Vijetnama...
2-Vijetnam....zemlja koja jos nema tako razvijen turizam...mislim da godisnje ukpno imaju 20mil.tursta..opet si tamo Bog s tim parama..
3-Tajland...sve ovo upakirano u komercijalu...al punoo skuplje u odnosu na prve dvije..

Uglavnom,super ti je ideja i za svaku pohvalu.(jer nema puno ljudi s nasih prostora koji tako zele trosit pare...na taj nacin..):top:

Danas je tehnologija toliko napredovala...da u svaki dio svijeta(ak imas mogucnosti)mozes doci,vidjet..

SVIJET JE MALOO SELOOO:cerek:
go for it...

comi1
22.04.2011., 19:27
Nije teško biti takav penzić kao tvoj prijatelj Englez.
Provokatoru, :zubo: ne leti svi Jatom i kombinacijama s brdo presjedanja nego Lufthansom ili nekom drugom još boljom agencijom, a tada tih 600 eura dolazi u pitanje i raste u 4-znamenkaste cifre.
Za 1000 eura mjesečno: treba mu neko vozilo, makar Tomos, jest će vani, ako traži mlađi komad (bilo kojeg spola) to će ga dodatno koštati. Polako se cijena diže.

toma,
znas da ja nikad neigram na gostujucem terenu...kad bilo sto igram...:D

A kad me bas vuces za tipkovnicu....
1-Nije englez nego Iracanin..:mig:
a ima love istina...al ih puno kvalitetnije trosi nego ljudi koji imaju mozda vise od njega,covjek je kliker...kuzi spiku..i uziva u zivotuu...
neznam tko mu sto moze zamjerit...:cerek:

Lwaffe...hehe...pa i tak da dojde na neku dalju destinaciju nema nista osim regularnih kompanija...koje su sve redom bolje od LW...:mig:
a joj opet ga opalis....pa kakve 4znamenke...to je do australije...
JI azija se krece u rasponu do nekih 700€...i to redom Emirats,Qatar,Aeroflot,Turkish....i to skoro pa iz kuce...nikakva uboga presjedanja(koja nebi imao i tak i tak)

Vjeruj mi,
za 1000(TISUCU ORJO)€...na prostoru JI azije ce zivjet kao mali Boog!-nista manje od toga!!!!
tu je ukljuceno sistem "kljuc u ruke"

U principu ta te pare ima se spektar zanimljivih i pozeljnih zemalja drasticno siriiii....al JI azija je ipak best buy...u svijetu..(a i iz osobnog iskustva..sa svih mojih dosadasnjih putovanja,koja su recimo to kap u moru zemalja..sto su respektabilni ljudi obisli-a koji takodjer su to potvdili)...

u kamdozdi i vijetnamu ribu biras za 10$...sa story-super nove...:D

Francek09
22.04.2011., 19:30
Comi hvala na podršci i kvalitetnim informacijama...:top:
Ono što ja znam:
Kenija: može se rentati apartman kvalitetan sa svim sadržajima cca 500 m od mora za 200 eura. Također zgrada ima security. Plaća lokalnih je cca 100 eura (oni koji rade u turizmu). Za hranu i ostalo računam negdje 300 do max 400 eura. I to je previše...Znam ljude koji su rentali apartman za 40 eura mj/osoba, ali kupaona na katu i dvoje u sobi. Tamo ima sve kao i kod nas samo znatno jeftinije...
Gruzija: apartman u centru Tbilisija za 200 do 250 eura. Drugdje i jeftinije. Nezaposlenost 50% (vidi komentar na temu Kavkaz). Plaća cca 200 eura. Dakle za dobar život stan plus 400 eura uvrh glave. A ruskinje su zakon. Tamo sam doma... :top:
S time da bih prije polaska prodao auto. To mi je plus 7-8 tisuća eura...
ako neko zna ovakve konkretne informacije recimo za Kambodžu...ili južnu Ameriku...molim:s

Francek09
22.04.2011., 19:37
I još nešto upoznao sam tamo hrpu bijelaca sa raznim sudbinama...od onih koji su sve potrošili u prvom redu na komade, pa nemaju love za povratnu kartu i preživljavaju jednako kao i crnci i nemaju nikoga da im pomogne do onih koji su jednostano iznajmili stan u zapadnoj europi plus još neka ušteđevina ili penzija i onih kojima jednostavno lova nije problem ali znaju mjeru i uživaju u mogućnostima koje život pruža. Nadam se da se i meni kocka tako okrenula...

comi1
22.04.2011., 20:06
Comi hvala na podršci i kvalitetnim informacijama...:top:
Ono što ja znam:
Kenija: može se rentati apartman kvalitetan sa svim sadržajima cca 500 m od mora za 200 eura. Također zgrada ima security. Plaća lokalnih je cca 100 eura

E pa vidis to ti je vec razlika...tamo ti security netreba...

Recimo evo dalje za Cambodiu,

bogata vecera s glavnim jelom(velika svjeza riba)..i picem ti je cca 5$

pivo ti je na najskupljoj lokaciji 0,75$

Rentanje skutera(125ccm) ti je max5$/dan

Registracija istog ti je 4000rila ili ti ga 1(JEDAN)$
registracija gradskog auta ti je 20$

rentanje apartmana u main turist zoni je cca 200-400$

kupovina zemlje za kucu(na bomba mjestu-otoku..sa infrastrukturom)...je od 10 000$...

s time da stranac ima ogranicenja na kupovinu...al to se vrlo jednostavo obidje jednim spinom...
(to se uvijek javlja u zemljama lijevim....kao u hrvatskoj budi posten,u poljskoj nemoj pit,a USA pij diet coke...ono smijeh..)..a sve bolje restorane i atrakcije drze stranci...
cak i Angor Wat mislim da upralja neka ciganska americka firma...:flop:
transport..po gradu tuk-tukom...cca 1-2$,po drzavi...VIP bus(suttle)..pjon-pen do siem rep(5-6h voznje)...8-9$
zene(ak kupujes)...10$...birassss...

dobar konobar zaradjuje 50+$/mjesecno(na plazi..kao kod nas recimo na zrcu)

s tim da u ducanima(delijma)su cijene malo vise...jer te za sve cepnu vise...bez obzira znao ti pravu cijenu ili ne.
jednostavno ti nece prodat po lokalnoj tarifi.(al u ukupnoj prici je to zanemarivo).

Inace bas grade rusi,neki veliki most da spoje jeda otok s kopnom u blizini Sinakovila...i onda ce tamo tamo zemlja letit u nebo...
Ima dole raznih igraca,koji su osim sunca i zena..uvidjeli mogucnost i dobre zarade...:top:
Ja nemam sto ulozit..jedino x-icu sa subvencijom s menze...:ne zna::D
Isto tako neki "ukrajinci" su napravili u vijetnamu u gradu Nha Trang,najduzu zicaru na svijetu(isto tako povezali otok)..tamo zabavni park,aqua...cuda i dva..

slicna stvar je i u vijetnamu,koji je punoo mocniji,komunizam(i ipak malo zatvoreni od kambodze,koja je rekli bi ulicnim rijenikom skinula gace)

A ljudi su vrh...i oni koji tamo zive i vecina onih koji dolaze tamo...
jer tamo vecinom idu "pravi putnici"...ne ovi pariz/london igraci(da se nitko neuvrijedi:D)..pa mozes stvarno svakakvih likova,sudbina i prica cut..a i dat..:D

antemarineitor
23.04.2011., 06:08
Ja ti mogu reci svoje osobno iskustvo, pa ti procijeni. Od 1997 pa do dan danas super zivim u inozemstvu sa tom lovom koju si ti naveo, sto po mom misljenju je malo, jer u Hr nikako nisam uspio zivjeti sa tom lovom . Otisao sam zbog istih razloga koje ti navodis: zene, klima itd. Da ne zaboravim,ovo sa 3mjeseca pa izadjes i vratis se ne pali jer gotovo sve zemlje imaju zakon da u 6 mjeseci ne mozes provesti vise od 3mjeseca . Kad sam otiso imo sam 32g pa ti racunaj koliko imam sada. Nakon 6mjeseci costa brava españa , odoh na costa del sol - mjesto idealno za tebe: hrpa diskaca prepunih zena od 35-45g dobrodrzecih, zeljnih dobrog sexa . Ako si visok i svijetla kosa i oci, uspjeh zagarantiran, nemoras ni pice platiti, a posto dolazis iz siromasne zemlje one se bez problema ponude da plate pice ili veceru . Znanje Spanjolskog je uvjet, ali nakon 3mjeseca tamo mozes ovladati dovoljno jezikom za te svrhe . Ruskinja,poljakinja, isto u izobilju, ali tu obicno novcanik strada . Ako te interesira gdje i kako za smjestaj i ostali detalji sljedeci put . Sad vec preko 4g zivim u Cancunu - Mexico , grad od oko 900 000 stanovnika, sigurniji od mnogih europskih gradova , u gradu i okolo zivi preko 10 000 talijana, isto toliko francuza, finaca,norvezana,njemaca,madjara i ostalih europljana kao i kanadjani i ameri . Nitko od njih ne cezne za svojim respektabilnim drzavama , pa nebi ni ti za Hr. Ako te interesiraju kakvi detalji pitaj , sljedeci put opsirnije.

neno1966
23.04.2011., 06:33
...za nase pojmove ovdje neki dobri dipl. ing nemogu uzet 1000€/mj(tako da Neno nemoj lupat gluposti)...
Nisam govorio o zarađivanju novca u Hrvatskoj nego o useljavanju u stranu zemlju. btw, vidio sam neki post da naši carinici Bosancima traže ako žele ući u HR 100 eura/po danu i kako je onda na drugom kraju svijeta 1000 eura/mjesečno puno?
Karta za takve destinacije je 600-ak eura, dakle 200-ak eura u prosjeku mjesečno ode na kartu, stan ako je 350 eura (tako je bilo spomena) ne ostane ti jako puno i to pod uvjetom da nemaš vanrednih izdataka npr. medicinskih.

A Malta je isto opcija :top:

antemarineitor
23.04.2011., 06:38
Da , jos nesto, vidim mnogi misle da za jeftini sex sa supersexy mladim i zgodnim curama treba ici u tako daleke zamlje gdje je avion dosta veliki trosak, u mnogim Spanjolskim gradovima postoje cure iz svih, apsolutno svih zemalja svijeta i za 20 -50 eura, zavisi sto zelis. Opcija ako nisi visok, svijetla kosa, svijetle oci - dakle 100% suprotno od onoga za cime cezne velika vecina Hrvatica .

neno1966
23.04.2011., 06:43
antemarineitor- ako nije tajna kako si riješio boravište?

antemarineitor
23.04.2011., 07:10
antemarineitor- ako nije tajna kako si riješio boravište?

U Spanjolskoj sam se zajebo jer sam bio nestrpljiv pa nakon dvije godine ilegalno i autom hr tablica, ozenio Spanjolku - nikad se ne ponovilo, nesto najstrasnije sto mi se desilo u zivotu. A samo nekoliko mjeseci poslije svim ilegalcima koji su mogli dokazati duzi boravak u Spanjolskoj, sto sam mogao jer sam imao ovjerene ugovore o najmu stana, dali su radne i boravisne dozvole. Nakon par godina ponovo su legalizirali sve ilegalce . Za Mex - ozenio Meksikanku - najbolja odluka u zivotu . U Mex se moze biti 6mjeseci neprekidno kao turist. Za stalni boravak prikaz primanja od nekih 1000 eura mjesecno je dovoljno .

rey619mysterio
23.04.2011., 07:50
slatke muke :D

mjesam
23.04.2011., 08:51
Prvo, pozdrav svima ovdje!

Francek09: dobra tema:top:

Sličnih "problema" imam i ja, ali ja gledam za zemlju za stalana život. Pošto vidim da su ovdje ljudi više voljni pomoć nego na dijaspori, i više putuju pa imaju sigurno više informacija, evo što bi meni preporučili za život, za jedno par godina.

Znači neka zemlja sa dobrom klimom, dobrom edukacijom i da " cijene" nekoga s VSS iz tehničke oblasti (elektrotehnika, strojarstvo, IT), ne kao kralja, ali da mogu dobro živjeti malo bolje školovati djecu, voziti normalan auto....

Malo sam putovao, po Njemačkoj, Austriji, ali onda sam zaključio da nekako ne volim previše te zapadne zemlje, nego više Balkan, i nakon tjedan dana u Istanbulu, jednostavno me oduševio taj grad ( ne samo zbog veličine, i što on ima stvarno nekakvu čar, ali sve je to OK, meni se najviše sviđa što uživam u noćnom životu, kulturi, toj pomalo nemoderniziranosti).

Evo ga, moj prvi i jedini izbor bi bio Istanbul--može netko malo cijene svega, plaće........

I naravno, ako ima tko bolji prijedlog, neka ga malo prezentira...

Hvala unaprijed!

comi1
23.04.2011., 09:54
Nisam govorio o zarađivanju novca u Hrvatskoj nego o useljavanju u stranu zemlju. btw, vidio sam neki post da naši carinici Bosancima traže ako žele ući u HR 100 eura/po danu i kako je onda na drugom kraju svijeta 1000 eura/mjesečno puno?
Karta za takve destinacije je 600-ak eura, dakle 200-ak eura u prosjeku mjesečno ode na kartu, stan ako je 350 eura (tako je bilo spomena) ne ostane ti jako puno i to pod uvjetom da nemaš vanrednih izdataka npr. medicinskih.

A Malta je isto opcija :top:

Neno,
o cemu ti pricas molim te...daj to malo pojasni..?!

provalio si kako 1000€ nije nista posebno...a sda se ispravljas kako nisi mislio na hr...
pa gledaj ta cifra nije malaa u cca 80+% zemalja svijeta...
U USA...je prosjecna placa cca 1500-2000 Usd,u njemackoj je dobra placa 1500€,halooo PLACA..

Kod nas vrhunski bivsi istrazivac na super poznatom Institutu Rudjer Boskovic iz ZG...ima penziju cca 5000kn...sto je cca 650€(i za ostale normalne penzice u hr cisti SF..)
a to su samo primjeri zemalja,koje su za vecinu svijeta SF...
a 1000€ je ekvivalent...cca 1500Usd!!!
Mozda u viskoooooorazvijenim Skandinavskim zemljama to nije puno(ak misli zivit sistem...poroka,koji se tamo destimuliraju...)...al u otatku svijeta je to vise nego ok cifra,
cak s tim parama moze ok zivit i u junzim USA drzavama...Gorgia,Florida,Teksas...(al to mu nebi preporucio..)...

A ovo s Bih su ciste gluposti..(a to je opce poznato...da skoro sve zemlje traze kao foll 100€/dnevno...USA 100USD/dnevno..)..na principu rekla-kazala...
Koje provodi 0,01% "pametnih" granicara(koje opet opce poznato su u svim zemljama posebna sorta ljudi..)...
jer imalo ozbiljnija/normalnija osoba danas sa sobom nenosi na put vise novaca/casha...nego da "moze platit cevape i pivo"
To su birokratske gluposti...
I btw,nekuzim sto si uopce htio reci s "carinom"..koja nema veze s ovom pricom...:ne zna:

Ovo sve sto kazem su info iz prve ruke...a ti i dalje teoretiziraj...:mig:

ana_drazenovic
23.04.2011., 09:55
http://tinyurl.com/6cfbdbe ovo je dobro.....

comi1
23.04.2011., 10:04
Da , jos nesto, vidim mnogi misle da za jeftini sex sa supersexy mladim i zgodnim curama treba ici u tako daleke zamlje gdje je avion dosta veliki trosak, u mnogim Spanjolskim gradovima postoje cure iz svih, apsolutno svih zemalja svijeta i za 20 -50 eura, zavisi sto zelis. Opcija ako nisi visok, svijetla kosa, svijetle oci - dakle 100% suprotno od onoga za cime cezne velika vecina Hrvatica .

istina postoje,
al to sto ti kazes su KURVE/prostitutke...za 30/60minuta i vozi miskoo....al neznam jel to traze ljudi koji se odluce na ovakve "podhvate"....ja bi rekao da takvi ljudi traze nesto softy...u stilu ESKORTa...ono rentas ribu kao u rena-caru...pa nekad se zalomi odete u restoran,ovo ono...:D
a za klasicnu kurvu netreba cak nit do ESP..dovoljno je otvorit oglasnik.hr i pohotne studentice same iskacu van(svih oblika,dimenzija i boja...)...u potrazi za hrvatskim velikanimaaa....:D
A ak hoces nesto u stilu excorta(kakav recimo u tajlandu,kambodzi,vijetnamu. dobijes za smijesne pare)...to ces masnooo platit i u hr i u esp..

neno1966
23.04.2011., 11:09
Neno,
o cemu ti pricas molim te...daj to malo pojasni..?!

provalio si kako 1000€ nije nista posebno...a sda se ispravljas kako nisi mislio na hr...
pa gledaj ta cifra nije malaa u cca 80+% zemalja svijeta...
U USA...je prosjecna placa cca 1500-2000 Usd,u njemackoj je dobra placa 1500€,halooo PLACA..

Kod nas vrhunski bivsi istrazivac na super poznatom Institutu Rudjer Boskovic iz ZG...ima penziju cca 5000kn...sto je cca 650€(i za ostale normalne penzice u hr cisti SF..)
a to su samo primjeri zemalja,koje su za vecinu svijeta SF...
a 1000€ je ekvivalent...cca 1500Usd!!!
Mozda u viskoooooorazvijenim Skandinavskim zemljama to nije puno(ak misli zivit sistem...poroka,koji se tamo destimuliraju...)...al u otatku svijeta je to vise nego ok cifra,
cak s tim parama moze ok zivit i u junzim USA drzavama...Gorgia,Florida,Teksas...(al to mu nebi preporucio..)...

A ovo s Bih su ciste gluposti..(a to je opce poznato...da skoro sve zemlje traze kao foll 100€/dnevno...USA 100USD/dnevno..)..na principu rekla-kazala...
Koje provodi 0,01% "pametnih" granicara(koje opet opce poznato su u svim zemljama posebna sorta ljudi..)...
jer imalo ozbiljnija/normalnija osoba danas sa sobom nenosi na put vise novaca/casha...nego da "moze platit cevape i pivo"
To su birokratske gluposti...
I btw,nekuzim sto si uopce htio reci s "carinom"..koja nema veze s ovom pricom...:ne zna:

Ovo sve sto kazem su info iz prve ruke...a ti i dalje teoretiziraj...:mig:
Kažem da nisam govorio o zarađivanju novca u Hrvatskoj (ili bilo gdje drugdje) nego o troškovima turista u stranoj zemlji a ti opet o tome...:rolleyes: Da to je dobra plača slažem se ali ne možeš uspoređivati prihode domaćina i troškove turista a ovdje još uvijek govorimo o turističkom boravku od 3 mjeseca a ne o trajnom preseljenju, udaji za stranog državljanina...

Govorim o tome da ja mogu u svojem gradu biti bez lipe u džepu i neći ostati ni gladan, ni žedan ni bez krova nad glavom, mogu raditi na crno, znam di se može nabaviti nešto što košta 100 kn za 50 kn, imam zdravstvenu zaštitu...i mogu živjeti sa 500 eura mjesečno a sve to turist ne zna i ne može imati i zato mu je potrebno više novaca.

comi1
23.04.2011., 11:57
Nisam ja Vidoviti Milan pa da mogu "vidjet" sto si ti mislio iza onog sto si napisao...
a napisao si u stilu 1000€,no big deal...

1000€/1500usd MJESECNO JE DOSTA NOVACA ZA TROSIT BILO GDJE U SVIJETU...
bez obzira na to jel ih ti zaradio vani,u hr,opljackao banku,dohranio bakicu ili oteo frendu iz kvarta...

ta suma novca je za veliki dioo svijeta super dostatna za NEOBAVEZNO TROSENJE(dakle,covjek nemora hranit djecu doma koji idu u srednju skolu,slat im dzeparac,nezaposlenoj bolesnoj majci pomagat da prezivi mj,izvlacit ratu kredita za gajsonjeru,vracat dug kamataru..)...dakle samo za svoje potrebe,svoj hedonizam ima te pare...:cerek:

a ovo da si kao "domaci" u prednosti...istina,jesi u startu i na nekim PLITKIM STVARIMA(tipa tebi ce u takvim zemljama uvijek bit veca cijena...recimo 30-50%..a sto to znaci u konacnici...nece bit obrok 3$ nego 4-ukratko zanemarivo ukupno)...al obicno svaki covjek(normalnih sposobnositi) se brzo prilagodi....
tako da recimo neces moci na moru derat Svabu..svaki dan...prvi/drugi/treci...al vec cetvrti dan ce i on skuzit...gdje/kako/koliko i zasto....i vise neces bit u prednosti...
i nezaboravi,svi "bogati"(ma kako oni napravili te pare)...znaju ih cijenit...samo da vidis...kako se amer/englez...cjenjka za 50centi..:mig:

A neznam jesi procitao moje prijasnje upise..gdje sam rekao da dobar konobar ima od 50-100usd u kambodzi...a ovaj kolega raspolaze sa do 1500usd....sto je recimo tako 15 PUTA VISE NEGO LI JE PLACA KONOBARA(koji ima jos na grbi..vjerovatno,djecu...ovo ono..)
radio sam jedno vrijeme s jednim super meksikancem(okolica mexico citya)..kaze da je dole kod njega dobra placa bila 200usd...
A da negovorim,o danasnjoj tehnologiji...internetu,guglu,forumima...zacudio bi se sto sve ljudi znaju..prije nego li kroce u neku zemlju(prakticki vise nego li domaci..)

a ovo da imas zdravstveno(ak mislis na HZZO)...pitat cu te ja kad budes trebao neko lijecenje nedaj ti bog....
zato svi ak nesto trebaju odavde idu u beograd ili nis...jer je neizmjerno jeftinije!! a o HZZO,nitko nit ne spominje...

ovo sto ti ja pricam,mogu potvdit i drugi ljudi...jer nisam ja otrkio toplu vodu,nit ameriku...:mig:

neno1966
23.04.2011., 12:45
comi1- slažem se sa napisanim jedino što nemaš za neobavezno trošit 1000 eura nego umanjeno za kartu i najam stana, tako da ti ostane cca. polovica te svote.
Slažem se da 1$ dnevno više-manje ne igra neku ulogu ali evo slikovito i istinito na što sam mislio kada govorimo o lokalcima i turistima (a to ne piše na internetu):
Gledam rovinjsku tržnicu, smokve 50 kn (sada je sagrađeno par centara pa su možda cijene niže ali prije koju godine je bilo tako) a ja kući imam smokvu i ne berem ju (tu i tamo pojedem koju) i uglavnom plod propada. Znači ja kao lokalac razbacujem se sa nečim što ti kao turist plačaš skupih 50 kn!
Jasno nećeš kupovati smokve ako su ti skupe (to je samo slikoviti primjer) ali tako je i u drugim stvarima i samo želim reći da 200 eura kod lokalaca i kod tebe ne vrijede isto.

Francek09
23.04.2011., 15:30
Drago mi je da je ova tema pobudila zanimanje.:top:
Antemarine hvala na kvalitetnom doprinosu.Vidim imao si buran život do sada. O Costa del Sol nisam razmišljao. Hm kako je tamo preko zime? Vjerojatno kiša i prohladno.A klasične prostitutke me ne zanimaju ako si na to mislio. Ustvari ne znam da li misliš na turistkinje željne provoda, domaće žene ili što? Nisam visok ali sam svijetle kose i svijetle puti. Sportski tip. Kako to ide s ruskinjama i sl. dobro znam.:lol: A mislim da Hrvatska uopće nije siromašna zemlja. Samo su nam oči veće od trbuha. Koliko ima bogatijih zemalja od Hrvatske? Tu treba uračunati i zaradu na crno koja kod nas iznosi oko30%. Mislim da ne više od 20 max. 30 ovisno o kriterijima.:ne zna:
Cancun mi se čini puno interesantniji. Kakve su cijene tamo?
Zna li netko o Dominicani, Kolumbiji, Burmi nešto?:ne zna:
Mjesam pogledaj topic o Istanbulu. Imaš sve od cijena do plaće. Obzirom na svoju struku mislim da bi mogao zarađivati oko 1000 eura.
Što se tiče računice mala dopuna: Za kartu ako se boravi 6 mj. U inozemstvu treba otprilike 100 do 120 eura mjesečno. Za stan cca 200 do 300 eura. Dakle ostaje cca 600 do 700 eura za trošenje što mislim da nije malo a negdje je jako puno…za 600 eura u nekim zemljama ljudi rade 3 mj a neki i znatno više…:)

antemarineitor
24.04.2011., 03:40
Drago mi je da je ova tema pobudila zanimanje.:top:
Antemarine hvala na kvalitetnom doprinosu.Vidim imao si buran život do sada. O Costa del Sol nisam razmišljao. Hm kako je tamo preko zime? Vjerojatno kiša i prohladno.A klasične prostitutke me ne zanimaju ako si na to mislio. Ustvari ne znam da li misliš na turistkinje željne provoda, domaće žene ili što? Nisam visok ali sam svijetle kose i svijetle puti. Sportski tip. Kako to ide s ruskinjama i sl. dobro znam.:lol: A mislim da Hrvatska uopće nije siromašna zemlja. Samo su nam oči veće od trbuha. Koliko ima bogatijih zemalja od Hrvatske? Tu treba uračunati i zaradu na crno koja kod nas iznosi oko30%. Mislim da ne više od 20 max. 30 ovisno o kriterijima.:ne zna:
Cancun mi se čini puno interesantniji. Kakve su cijene tamo?
Zna li netko o Dominicani, Kolumbiji, Burmi nešto?:ne zna:
Mjesam pogledaj topic o Istanbulu. Imaš sve od cijena do plaće. Obzirom na svoju struku mislim da bi mogao zarađivati oko 1000 eura.
Što se tiče računice mala dopuna: Za kartu ako se boravi 6 mj. U inozemstvu treba otprilike 100 do 120 eura mjesečno. Za stan cca 200 do 300 eura. Dakle ostaje cca 600 do 700 eura za trošenje što mislim da nije malo a negdje je jako puno…za 600 eura u nekim zemljama ljudi rade 3 mj a neki i znatno više…:)

Sto se c del sol tice po zimi : 25-28 C po danu, preko 80% suncanih dana, po noci 16-20 C , vrlo rijetko se spusti po noci na 8-12 C , kise su rijetka pojava i obicno su jake i kratke .Vrlo rijetko 3-4 kisna dana zaredom. Sto se zena tice pricam o domacim Spanjolkama koje tamo zive, kao i o Ruskinjama ,Poljakinjama ,latinoamerikankama koje tamo zive, ne o turistkinjama, jer turistkinje me uopce nisu interesirale i ne zalaze na ista mjesta kao domace stanovnistvo. Ja sam trazio zenu za zenit, a stalno su mi uletavale one zeljne iskljucivo dobrog provoda i sexa. Izlazio sam 5-6noci tjedno. Ne pijem alkohol pa trosak i nije bio velik, ulaz se ne placa.Po danu u supermarketu isto sam upoznavao taj tip zena . Za Spanjolke i Engleskinje kojih isto tamo zivi ogroman broj i cine vise od 10% stanovnistva ti dolazis iz istocnog bloka i siromasne zemlje-to je njihovo misljenje, ne moje .Dokazivat im da to nije tako je uzaludan posao, a ko sto sam naveo moze ti i koristiti.
Tako se i Hr misli da je Mexico siromasna zemlja, a on pripada u G20, bogat naftom, srebrom, i da ne nabrajam koje sve industrije posjeduje koje su medju najjacima u svijetu. Samo sto je to bogatstvo jako lose rasporedjeno pa postoji veliki broj jako siromasnih ljudi. Cancun je po meni najbolje mjesto za zivot , za te novce se dobije puno vise nego u europi. Ja sam za 63 000 eura kupio novu novcatu 5sobnu kucu od 150kvadrata u kvartu gdje zive doktori,advokati i sl dobrostojeci i obrazovani ljudi. U radnickim kvartovima je duplo jeftinije. Najam je skup u odnosu na cijenu nekretnine, ali za 250-300eura lako se nadje dobar 1-2stancic ili 3sobna kuca.Rezije su male,hrana jeftina, nocna zabava dobra, ali ne na razini c del sol, slobodnih zena 30-40g mnogo manje -mislim na domace. Sa 750 eura zivimo ja,zena i dijete i to zivotom za koji mi je u ZG trebalo 1200 - 1500 eura samo za mene i zenu,bez dijeteta. Put do ZG i nazad od 750eura pa navise, meni i vise jer sam prevelik za condora i sl. av.kompanije. Za vise detalja slobodno pitaj.

Fuerteventura
24.04.2011., 04:08
Preporucam Kanarske otoke. :top:
Ili Jug Indije (Kerala). :top:

Brazil je preskup, a i ne mozes ostati vise od 6 mj godisnje (nesto slicno kao s Engleskom i Irskom).

antemarineitor
24.04.2011., 06:46
Za comi1
Neznam odakle crpis te netocne podatke, kazes iz prve ruke ali nisi se sam uvjerio, vjeruj meni- potpuno su krivi ti podatci sto se placa i troskova tice. Pocnimo od Meksikanaca: velis konobar 200dolara, ali to nije mjesecno nego svakih 15 dana, jer tu su place svakih 15 dana. Zenin brat u USA radi kao vrtlar i placa mjesecna mu je preko 3000 dolara, skolovani i obrazovani ljudi zarade i 4500 usd pa navise . U Madridu kao i u vecini europskih glavnih gradova sa 1000eura je strahovito tesko prezivjeti, a ne dobro zivjeti.Moras dijeliti najam stana sa 2-3 osobe jer cijene su od 600-1000eura za prcvarnice,a za 600 uvjek ti ga netko iznajmi pred nosom pa ti ostaju samo skuplje opcije iako ne i kvalitetnije. Ja sam 4godine zivio u Madridu i radio posao za koji netreba vise od osnovne skole.Placa osnovna 1200eura 15x godisnje, dakle ne 12 nego 15 placa u godini plus prekovremeni sati,vikend,praznici i sl izaslo je 2500 - 3000eura mjesecno 12x . Kad mi se vise nije dalo raditi godinu dana sam primao 1000eura mjesecno socijalne pomoci. Otiso opet na c del sol i za isti posao samo 900eura placa i samo 12 placa u godini, ali tamo se vec da pristojno zivit sa tom lovom . Hocu ti reci da gledanje statistickih podataka ne docarava pravu kvalitetu zivota u pojedinim drzavama.

Toma Sawyer
24.04.2011., 10:27
:kokice:

comi1
24.04.2011., 11:30
Kolega,
neznam koji dio od napisanog ti nije jasan..:ne zna:

dalje,
daj mi molim te reci gdje sam ja rekao da KONOBAR ima 200$ mj??????

DAJ MI MOLIM TE RECI KOJI SU TO TOTALNO KRIVI PODATCI?????
(ok,nisu svi tocni "u lipu"..al su priblizno tocni podatci....koje sam iznio cisto za PRIMJER..da se vidi moj point da pare koje covjek ima nisu male,kao sto je tvdio Neno)

Rekao sam da mi je to PRICAO DOBAR KOLEGA S KOJIM SAM RADIO U USA...da u okolici mexico citya(neznam gdje nit me zanima-odakle je on)..je mj placa njemu bila 200$(i da je to u tim okolnostima ok)...on je sljaker-nije konobar.
U mexicu nisam bio,dakle covjek mi je to pricao..prije koju godinu(ne samo on nego i drugi)...sada ak on laze,lazem i ja!!
Sto se tice placa..neznam koji je sistem primanja u mexico...
al svima nam je mjerna jedica ovdje u hr MJESECNA PLACA...pa sam tako ljudima rekao,ako cemo tako u USA isto se prima placa TIJEDNO ILI 2TIJEDNO...nema mjesecne place i sve ljudi zarade izrazavaju u GODISNJOJ ZARADI a ne mjesecnoj...i sto bi sada trebao ovdje pisat godisnje zarade(kad je to ovdje ljudima nepozatno!?)
A taj vrtlar za 3000$...!?hm,necu reci da nije tocno...al nemoj obmanjivat ljude..poluinformacijama(il mozda on obmanjuje vas..:ne zna:),
u USA to velikaaa paraaaa!
Moguce je da on to zaradi(na crno)..da radi ko pas 24/7/365,ima tu hrpaaa stvarii.. koja je inividualna i relativna...al to nikako nije prosjek VRTLARA 3000$...no way!!!

One gore cifre koje sam rekao su okvirne cifre..znaci koliko ima neki "prosjecni sljaker"...tipa blagajnica u Targetu,neki drugi sljaker...(a s druge strane znam decka u nyc koji za noc dize cca 400$)..a ovo da neki ljudi imaju 4500+$...pa nravno da imaju i visee(razni poslovni ljudi)...ne samo gore vec i u hr..
vjerovo ili ne u nekim osrednjim "hr" bankama menageri imaju place 30-40 000+kn(vidio svojim ocima..jer sam jedno kratko vrijeme bio u jednoj od njih radio)..a sretna(koja ima posao) blagajnica u konzumu ima cca 3000kn.....
Neki privatnici isto ovdje dizu masne pare,dobri zanati takodjer...

i sto cemo sada, sto to znaci....
da svatko moze zaradit 40k kn....?!?!
al vecina ljudi relano jedva krpa kraj s krajem...al STVARNO!

btw,ovo sve sto kazem je IZ MOG OSOBNOG ISKUSTVA..ja ti nekoristom nikakve statistike!!

A i sam si rekao,da statistika nista neznaci...(ja imam kupus ti meso,a prosjek je sarma)

MOJ POINT je da u 80+% zamalja svijeta Francove pare(1000€) su ok i dobre.. za ono sto on misli napravit..pogotovo kad detaljnije pogledas...
covjek trazi mjesta kao sto su...karibi,jugoistocna azija,mediteran...a tamo je kraaalj s tom lovom,trenutno!!
Ti pricas o madridu(sto je vjerovatno tocno)..a sada ja mogu reci troskovi Moskve...i kaj cemo sada...?!
al on to uopce netrazi,nit ga interesiraju veliki gradovi...

Mislim u sto se pretvorila jedna potencijalno dobra tema...da ljudi lupaju onako tek toliko da ubiju vrijeme(zato nevolim pisat po temama ovog tipa..al eto..):flop:

Fuerteventura
25.04.2011., 03:50
Globalna karta troskova zivota, odlicna za ovaj topic:

http://www.numbeo.com/cost-of-living/gmaps.jsp

neno1966
25.04.2011., 07:53
Globalna karta troskova zivota, odlicna za ovaj topic:

http://www.numbeo.com/cost-of-living/gmaps.jsp
Prema ovom linku u toliko spominjanom Vijetnamu prosječan najam 1-sobnog stana 390 eura :misli: Bojim se da od 750-1000 eura na kraju ne bi ostalo ni za mlijeko koje je btw. skuplje nego kod nas- 1 euro.

UglyKidJoe
25.04.2011., 11:23
Prema ovom linku u toliko spominjanom Vijetnamu prosječan najam 1-sobnog stana 390 eura :misli: Bojim se da od 750-1000 eura na kraju ne bi ostalo ni za mlijeko koje je btw. skuplje nego kod nas- 1 euro.

Meni se laganini čini da polako počinjete objektivno sagledavati stvari i da je dosta nemoguće u nama privlačnim krajevima riješiti sve životne troškove a da na ciljnoj destinaciji ipak ne zapne nešto raditi.
Da je ta svota samo za hranu, izlete i sl - još ok.
Takvi prihodi kapitala nisu ništa posebno ma šta mi mislili o tome. 1kEUR je fina svotica ali kad imaš riješene elementarna pitanja: ležaj, režije, moguće zdravstvene troškove koju znaju biti nemali.

EDIT: Ono što je meni posebno zanimljivo ovdje prikazano da su naši životni troškovi gotovo jednaki nekim daleko razvijenijim lokacijama.

neno1966
25.04.2011., 11:46
Meni se laganini čini da polako počinjete objektivno sagledavati stvari i da je dosta nemoguće u nama privlačnim krajevima riješiti sve životne troškove a da na ciljnoj destinaciji ipak ne zapne nešto raditi.
Da je ta svota samo za hranu, izlete i sl - još ok.
Takvi prihodi kapitala nisu ništa posebno ma šta mi mislili o tome. 1kEUR je fina svotica ali kad imaš riješene elementarna pitanja: ležaj, režije, moguće zdravstvene troškove koju znaju biti nemali.

EDIT: Ono što je meni posebno zanimljivo ovdje prikazano da su naši životni troškovi gotovo jednaki nekim daleko razvijenijim lokacijama.
Naravno :s ja to znam kao što i znam da na određenim destinacijama (pa i u Europi- Canari, Malta) za taj novac možeš mjesec dana živjeti u AI hotelu.
Ko ima para na bacanje može u podstanarstvo :lol: ja nemam ništa protiv hotela :D

Francek09
25.04.2011., 16:35
Vidim da se ova tema svela na to da li je 1000 eura puno i malo.
Ja mislim da nije malo a nije ni puno u smislu da se ne treba paziti na llovu.
Interesira me koliku penziju odnosno prihode imaju ljudi koji odu na takve destinacije i krenu od početka. Npr. kolika je penzija jednog engleza ili nijemca koji žive u Tajlandu ili Cancunu.
Ova cijena d 390 eura za najma u Vijetnama mi izgleda jako visoko. Nisam još proučio ovaj interesantan site ali mi se čini da su to cijene za ljude iz razvijenog svijeta koji hoće stan na dobroj lokaciji i koji imaju više standarde i kriterije. Mislim da se npr. u Vijetnamu može naći prema njihovim standardima dobar stan za 200 do 250 eura. Njihov standard znači mala kvadratura, tv i svi priključci na nekoj ne razvikanoj lokaciji. Mislim ova rasprava na neviđeno dok se konkretno ne vidi neki stan ne znam koliko ima smisla. Sve je to relativno. Iz iskustva takvi sitovi često pretjeruju odnosno vode se kriterijima koji možda i nisu najprimjereniji. No svakako proučiti ću to. Mislim ne mogu vjerovati da najam stana u Vijetnamu košta više od Gruzije ili Kenije i to za duplo! Nema mi neke logike..
Molio bih ako se zna otprilike koliki je najam stana u Kambodži...Sve ovo drugo što je rečeno zvuči jako privlačno.
Nitko ovdje nije spomenu Filipine koji su isto popularna destinacija?
Intrigira me i Costa del sol ipak je to Europa, no svakako ću gledati omjer koristi i troškova u prvom redu, zbrojiti pluseve i minuse...

comi1
25.04.2011., 22:46
Franc,
ja bi ti savjetovao jedno jako jednostavno pravilo...a to je da trazis drugi izvor kvalitentnih info,jer ovdje ih neces ocito dobit..:mig:

jer ovu temu ocito dio forumasa prepoznao kao neku chat temu..njihovih zelja,prohtjeva i razmisljanja zasto je trava zelena a nebo plavo...
Ljudi koji nesto znaju o tome,ili se nezele javit ili nisu zgubidani na forumu..tako ili se uhvati Lonleyplanet-foruma,ili mozda postoji specijalan forum za takve probleme..gdje vjerujem da ces dobit visestruko kvalitentnije info(i koje ce bit cijepljene od suvisnih gluposti..nego sirove info-koje tebi trebaju)..

sto se tice smjestaja...to je kao i svagdej dosta slozeno...
tako da je tesko reci neki jednoznacan odgovor..
ovisi od kvalitete,uredenosti,lokacije...mikrolokacije..a tako se i cijene krecu..

samo cu it reci da na obali kambodze(sinakovil..siri centar..) mozes zivit u hotelu 3* za 300-400dolara mj,stan 200-300$..a sada ak ces gotivu to ce te kostat extra..
(tako da te cijene shvati kao orjentir..da vidis kako se krecu cijene...)
tako nesto ti je i po coastline vijetnama..

Inace vijetnam je dosta specificna drzava...koja ima ogrmnu obalu i u kojoj 50+% stanovnistva zivi ruralno..i imaju dva velika MEGALOPOLISA..kao sto su Sajgon(7milijuna) i Hanoj(4milijun)...koji se nerazlikuju od drugih megalopolisa po cijenama...
Sajgon,je podijeljen po distrktima..i tako zivjet u distruktu 1 ..je stvar prestiza...cijene doslovno idu u nebo....10k$ i viseeee....al nezaboravi da vijetnamaca ima 90milijuna i projekcija je da ce ih bit za 10tak godina 120milijuna...to su velikee brojke..
tako da su tu rente i vece,a o kupovini da negovorim...posebno o starim francuskim zgradama..koje su skoro pa neprocjenjive..
A vijetnam takodjer ima jednu specificnost..a to je "zivot na ulici"...koji je upravo zavladao djelomicno iz ovih gore razloga...

A ova statistika sto se tice vijetnama,je CISTI PROMASAJ koji nema veze s stvarnoscu...,a opcenito statistike su varljiva stvar..
kakvih 1€ litra mlijeka,pa jeste vi normalni...?!
a tamo u vijetnamu puno stvari,neprolazi koroz statistike,racune i tako...pa cak..pogledajte smjestaj..na netu,sve relativno skupo..dojdes na lice mjesta..birasss za smjesne pare..

Kazem ti,
to sto ti mislis naparavit..je rekao bi vec nekakvo nepisano pravilo imalo odvaznijih "zapadnjaka"..koji su dole i s puno manjim budgetima od 1000€....tako da ova rasprava je bezpredmetna...slijepcu(kao sto su neki na ovom forumu) objasnjavat da svijet nije crn..nema smisla..
evo ja cu ti reci...ja sam putovao dole 1mj dana sa svime..budget mi je bio cca 550€(tu racunaj dvije avio karte unutar vijetnama)..,volim pojest,popit i dobro se zabavit..:mig:

antemarineitor
26.04.2011., 05:16
comi1 mislim da si ti jedini koji ovdje pises gluposti, a neno i ostali su potpuno u pravu, pa ako ti se ne svidja nemoj citati i odi na druge topice .
Za Franceka
Ja sam bio kao turista na nekim mjestima koje ti spominjes, kao na primjer Dominikanska republika koju obozavam, ali nebi se usudio iznositi tvrdnje dali bi ti tamo bilo dobro ili lose ziviti tih 6 mjeseci . Svaka lokacija ima svoje za i kontra . Recimo u Cancunu sa tom lovom zivis, samo 80 km pokraj, Playa del Carmen, sa tom lovom ne zivis . Penzici europejci,ameri i kanadjani koji zive u Cancunu ili Playa del Carmen 6mjeseci u godini,kad je kod njih jaka zima, placaju najam stana ili kuce od 1500-2500 usd pa ti sad misli kolike su im penzije. Na C del sol placaju 450-900 eura , sto je puno manje, a po hr shvacanjima bilo bi logicnije da je obrnuto. Da se moze naci jeftinije, moze,ali ko sto Neno kaze treba vremena da se otkrije gdje i kako. Covjeku u tim godinama i naviklom na zivot u civilizaciji nije tako bas lako zivjeti 6mjeseci u nekim egzoticnim krajevima gdje cesto nestaje vode ili struje - Dominikana, gdje lokalno stanovnistvo govori potpuno nerazumljivim jezikom-mislim na Aziju, i mnoge ostale sitnice koje jednom 20godisnjaku na putovanju od 30tak dana uopce ne nedostaju .Ja sam sa 19g putovao i zivio u autu preko 3mjeseca, u autu ,bez da idem u kamp ,jer mi se cinilo preskupim i nepotrebnim placanje kampa. Sada to sigurno nebi ponovio. Sa 23 kupio kamp kucicu,haha.
Zakljucak:
Probaj skupiti sto vise informacija od ljudi koji tamo zive ili su zivjeli barem 6mjeseci, a ne od putnika-turista. Posto ides 6mjeseci i vracas se u Hr, nista te ne obvezuje ici opet na isto mjesto ako ti se nije svidjelo. Ako nadjes nekoga ko ce te uputiti i pomoci ti u prvim danima tvog boravka dok se ne snadjes- super . Ako odlucis za koju od lokacija kojima dominiram voljan sam ti pomoci bez da trazim ista za uzvrat . Samo da ti napomenem da na lokacijama koje sam ti ja spomenuo mozes pristojno zivjeti sa tom lovom, ali jako dobro paziti gdje i kako trosis , a ima puno vise mjesta nego u HR gdje je nemoguce odoljeti i ne izvaditi novcanik.

antemarineitor
26.04.2011., 06:50
Nije mi bas jasno iz onoga sto trazis da ti Gruzija dolazi u obzir ili sam krivo procitao, zar tamo nije prehladno ???

Francek09
26.04.2011., 08:41
Dečki hvala na doprinosu, nema potrebe da rasprava ide u krivom smjeru. Svi smo ovdje da pomognemo, barem ja tako to doživljavam. :top:
Ovaj Forum mi nije jedini izvor informacija. Prikupljam informacije i na stranim forumima. kontaktiram sa strancima i sl.
Do sada sam došao do sljedećih zaključaka.
Vietnam, Kambodža, Burma sve plusovi (naročito cijene) osim jezika koji mi se čini skoro pa nerješiv problem. Tamo malo ljudi zna engleski i stranci kako pišu imaju vodiča za rješavanje nekih domaćih problema i potreba, kojeg angažiraju po potrebi za cca 5-10 usd dnevno. Cijene hotela su ok ali ne volim u hotelima neke stvari od oblačenja za doručak, ručak ili večeru, ili neki dress code do provjeravanja securitya tko ulazi i sl.:rolleyes:
Dominicana, Kolumbija zasad mi se čini ok iako još nemam potpun info.
Cancun je ok, ali cijene su previsoke. na neki inačin normalno da je tako. Preblizu su SADu i Kanadi, to je američka rivijera i zakon ponude i potražnje...
Kenija mi je ok. Upoznao sam neke talijane koji žive u Milanu a u Keniji žive sa mistress (domaćom curom). Kupnja apartmana uz more sa privat security (što je normalno u siromašnim zemljama) cca 20 000 eura prije 5 god. Smjeste unutra mistress koja čuva apartman dok su oni u Italiji. I čini mi se da je nekako svijet podijeljen po interesnim zonama.
Karibi i Centralna amerika jea američka turistička destinacija, često i za vikend provode.
Africa je više europska destinacija u prvom redu ima engleza, talijana i francuza u njihovom frankofonskom dijelu, odnosno podijeljeni su prema načelu gdje je bila moja kolonija....
Azija je internacionalna ai ipak prevladavaju njemci, a ima i australaca.
Gruzija: Ljudi imaju pogrešan dojam. Južni dio Gruzije koji nije Kavkaz ima suptropsku klimu. I vrlo je raznolika zemlja iako mala. U siječnju u Tbilisiju temp. ide oko 20 pa i više, naravno ne svaki dan. Zna biti i recimo plus 5. Kiše i nema puno. Izuzetrno je pogodna za strance jer ima veliki interes za otvaranje prema svijetu (čitaj treba im lova)...I relativno je blizu sa jeftinim transportom. Iz Budimpešte let traje 2,5 sata a cijena povratne karte je oko 1800 kn što je veliki plus :top:
U svakom slučaju treba još poraditi na informacijama.:kava: Ali kada se odlučim na takav korak (ako bude sve po planu) naravno da neću zatvarati sva vrata. Treba imati i rezervnu varijantu i određenu rezervu love. I kupiti kartu s otvorenim datumom povratka. Možda i naći neku agenciju da se pobrine oko svega. Nakon prikupljanja informacija otići osobno provjeriti i odlučiti...pa ako to nije to idemo nazad...u svakom slučaju biti će interesantan turistički doživljaj:top:

Buda83
26.04.2011., 09:00
Ja bi ti savjetovao Bali, ugodna klima, cijene prihvatljive, Denpasar grad od kojih 500 tisuća stanovnika od ukupno cca 4 milje stanovnika, je malo je turistički razvikan, ali je dovoljno velik da se izgubiš u nekom selu ili omanjem gradu, milsim da bi si za cca 300 dolara mjesečno mogao srediti fini smještaj, a hrana je jeftina ukoliko ne moraš svaki dan jesti u restoranaima koji su prilagođeni zapadnjacima, što ugođajem a što cijenama.

Ljudi srdačni i nenenametljivi, ne pokušavaj stalno nekaj prodat i uvaljat već ćisto iz interesa da upoznaju nekog novog, žene izuzetno lijepe i vrijedne.

Dakle jako dobra klima, ukusna hrana, bogata povijest, izuurtno srdačan narod, prirodna ljepota... dobro povezana sa raznim LCC kompanijama pa ni izleti u druge države nisu neki bed, a ako imaš lovu evo ti jedan primjer što se može kupiti za po meni jeftine pare.

http://www.bali-information.com/BaliPropertyListing.php/Item/462

tempo_#
26.04.2011., 09:54
+1 za Tajland. :top:

Ne kuzim zasto pod Tajlandom svi odmah podrazumijevaju i spominju Pattayu, sex turizam i lude provode 24/7. Tajland je ogromna zemlja di stvarno mozes nac mjesto po svom ukusu, od samotnog otoka, svjezeg kontinenta i mirnih gradica, gusto naseljenih metropolisa pa do turistickih hot-spotova kao sto je Pattaya. I 1000 eura je SIGURNO dovoljno mjesecno za bas sve.

antemarineitor
26.04.2011., 10:33
Ako odlucis za Dominikanu, nikako nemoj ici u 10mjesecu kako planiras,jer garant pusis 1-2 snazna uragana , pa prije druge polovice 11mjeseca bolje da neides. Ako te jos koje informacije iz prve ruke u vezi Dominikane interesiraju Frenki je isto bio .Kolumbiju ti stvarno preporucam da izbacis sa liste potencijalnih , jer poznam mnostvo tih ljudi ono sto se kaze u dusu, radio sam sa njima i iako po forumu pisu vrlo pozitivno o njima to je samo onaj prvi dojam koji ostavljaju, ali vjeruj mi bolje ih se kloniti na duze staze. Ne generaliziram, od 10 , bolje se kloniti od njih 8 . Proveo sam jako puno vremena u drustvu svih latinoamerikanaca i za nijedan drugi narod ti nebi rekao tako nesto .

Francek09
26.04.2011., 12:47
Buda izvrstan prijedlog, to mi nije palo na pamet.:s
Tempo ja znam da je Tajland ogroman ali skoro svi pišu o Pattayi, Puketu, Bangkoku, sex turizmu, tu i tamo netko o Koh samuiu, Phi Phi, Krabi...Pa molim te ako imaš prijedlog GDJE u Tajlandu reci.:ne zna:
Što se tiče Kolumbije i latino amerikanaca čuo sam i ja neke priče ali sam mislio da se to odnosi općenito na Latine, naročito da vole biti "dugoprstići" i da su nepouzdani kao osobe. A ako je Kolumbija tako negativna u tom smislu to je veliki minus:flop:

nasmijanonebo
26.04.2011., 13:00
sve je to divno i krasno..ali cijelo vrijeme se pitam kako to da nitko nije pri odgovaranju u ovoj temi uzeo u obzir da je pokretac teme rekao da bi volio zivjeti u vecem gradu, uz more..i da ima ok zena, ne mladih (one od 18 godina) i ne prostituke..
ako su mu zene vazne a da zadovoljavaju ove kriterije, toga nece naci u Aziji (da nisu tako mlade, da nisu prostitutke, da su oko 3 banke a da lijepo izgledaju, a da su ujedno slobodoumne, slobodne itd)..
mislim da je ipak antemarineitor u pravu- mexico i juzna obala spanjolske.

Francek09
26.04.2011., 13:10
Nasmijano nebo! Sad si me stavila u dilemu, nisam razmišljao na taj način. Hm, to baca novo svijetlo...samo nije mi jasno hoćeš reći da su tamo uglavnom sve mlade cure prostitutke ili sam ja nešto krivo skontao!!! Ili si možda prije mislila na sponzoruše, a što je bitna razlika, za mene u prvom redu u kultorološkom smislu. Kod nas je to jako negativan pojam dok čini mi se tamo je to pod normalno i ne samo tamo...Jednostavno muškarac ako hoće imati ženu mora imati novaca (pa u principu i kod nas je tako).

Francek09
26.04.2011., 13:12
Ili bolje rečeno što se ima više perja šanse kod žena sve više i više rastu. Ali molim nemojmo sad temu iskoristiti za raspravu u tom smislu (razlika između prostitutke i sponzoruše i sl.).

Buda83
26.04.2011., 13:19
@ Nebo

Kako ne, Denpasar, glavni grad Balija nalazi se na moru, ima 500 tisuća stanovnika, a kaj se tiče žena, po tebi ispada da su sve u Aziju sumnjivog morala, tu se nikako ne bi složio sa tobom jer nisam sreo ni jednu, istina nisam se kretao po razvikanim djelovima otoka koji vrve Australcima, Englezima...i ostalom ekipom koja je došla s jednim ciljem, ali to možeš naći i u Meksiku i u Španjolskoj i u Hrvatskoj... ako je to ono što tražiš, kao što rekoh monogobrojna su sela i gradići gdje bi se čovjek mogao utaboriti i odvojiti od mase polupijanih budala, stupanj obrazovanja je viši nego u drugim djelovima Azije, prosječna godišnja temperatura se vrti od 17-30 C, jedan od zadnjih ostataka hindu kulture u najmnogoljudnijoj muslimanskoj zemlji na Svijetu Indoneziji.

Vjerujem da bi se moglo ugodno živjeti tamo za malo novaca.

http://www.indo.com/tplan/weather.html

nasmijanonebo
26.04.2011., 13:21
uopce nisam mislila na to da su sve lakog morala, dapace! i meni ide na zivce sto se svi stereotipi svode na to. nego sam mislila na to da franc zeli starije cure koje nisu prostitutke a da su "slobodoumne"..a cure stare oko 30 godina na vise u Aziji su ili udane ili lose izgledaju (brzo stare u fizickom smislu) itd. nisu toliko slobodoumne u tim godinama. ipak je to drukciji mentalitet, druge vjere (znatno konzervativnije nego krscanke) itd. sve to treba uzeti u obzir jer obicaji, vjera itd. jako utjecu na ponasanje zena u odredjenim zemljama i podnebljima.

Buda83
26.04.2011., 13:34
A ja sam shvatio da Franc ne želi curice od +18 već neku ženu od 30 pa na više, a kad ono on je Gerry Gliter.:D

Kaj se tiče mentaliteta, konzervatizma te resto kaj si napisal, ako čovjek poštuje kulturu i običaje vjerujem da se ruše i određene barijere, pa ako bi bio 6 mj. tamo i nije mu do toga da viče huz jor dadi već nekaj drugo možda bi na nekoj od destinacija za koju se odluči mogao nači ženu od 30+ koja bi ga doživjela malo drugačije od debelog novčanika koji mora gledat 6 mj. u godini:top:

nasmijanonebo
26.04.2011., 13:39
pa ja cijelo vrijeme pricam o curama od 30+:D:kava:
azijatkinje brzo stare (u smislu fizicke ljepote), a vjerujem da je francu bitno da neka od 30+ i lijepo izgleda:mig: (a da ne spominjem mentalitet, uloga vjere itd)

tempo_#
26.04.2011., 13:44
Buda izvrstan prijedlog, to mi nije palo na pamet.:s
Tempo ja znam da je Tajland ogroman ali skoro svi pišu o Pattayi, Puketu, Bangkoku, sex turizmu, tu i tamo netko o Koh samuiu, Phi Phi, Krabi...Pa molim te ako imaš prijedlog GDJE u Tajlandu reci.:ne zna:
Što se tiče Kolumbije i latino amerikanaca čuo sam i ja neke priče ali sam mislio da se to odnosi općenito na Latine, naročito da vole biti "dugoprstići" i da su nepouzdani kao osobe. A ako je Kolumbija tako negativna u tom smislu to je veliki minus:flop:

Pa evo ima dosta gradica uz more na istocnoj obali (poluotoka), kao npr. "Hua Hin" koji su tipicna vikend odredista Tajlandzana, dakle lokalni turisti. A s druge strane, ima bas dosta zapadnjaka tvojih godina koji su se odlucili tamo skrasiti s nekom Tajlandzankom ;)..Sjecam se da je bilo dosta novih zgrada s apartmanima uz samu obalu i golemi transparenti s cijenama objeseni s balkona.. Nema ludila svaku vecer kao u Pattayi ili Pathongu, ali ima sadrzaja.. cini mi se ok mjesto za ovo sto trazis..

Toma Sawyer
26.04.2011., 13:51
Nasmijano nebo! Sad si me stavila u dilemu, nisam razmišljao na taj način. Hm, to baca novo svijetlo...samo nije mi jasno hoćeš reći da su tamo uglavnom sve mlade cure prostitutke ili sam ja nešto krivo skontao!!! Ili si možda prije mislila na sponzoruše, a što je bitna razlika, za mene u prvom redu u kultorološkom smislu. Kod nas je to jako negativan pojam dok čini mi se tamo je to pod normalno i ne samo tamo...Jednostavno muškarac ako hoće imati ženu mora imati novaca (pa u principu i kod nas je tako).

kad joj pogledam avatar (vitka crnka na nekoj plaži) i uzmem u obzir da je krvuša, a možda i više ne bi me čudilo da ti iznese ponudu koju ne možeš odbiti. :lol:

Buda83
26.04.2011., 13:59
pa ja cijelo vrijeme pricam o curama od 30+:D:kava:
azijatkinje brzo stare (u smislu fizicke ljepote), a vjerujem da je francu bitno da neka od 30+ i lijepo izgleda:mig: (a da ne spominjem mentalitet, uloga vjere itd)

Pa sada ne bi baš rekao da bi mi neka azijatkinja onak boje bijele kave izgledala loše sa 30+ ak ja imam 5 banki pa da nemam pojma kak brzo ostari, meni se čini baš suprotno, tam cure od 25+ izgledaju ko da imaju -18 pa to zapadnjake pali i zato je popularan taj medicinski turizam u tim zemljama, jedino ako imaju neki genetski problem pa rapidno propadaju od 30 na dalje.

A sad mentalitet i vjera, pih manje bitno, malo se ljudi školuju, povuci potegni, prihvati da TI nisi doma i da vrijede neka druga pravila i može to biti jedno nezaboravno iskustvo, možda čak i promijeniš vjeru, a i način gledanja na stvari.

trotter
26.04.2011., 14:23
Pa sada ne bi baš rekao da bi mi neka azijatkinja onak boje bijele kave izgledala loše sa 30+ ak ja imam 5 banki pa da nemam pojma kak brzo ostari, meni se čini baš suprotno, tam cure od 25+ izgledaju ko da imaju -18 pa to zapadnjake pali i zato je popularan taj medicinski turizam u tim zemljama, jedino ako imaju neki genetski problem pa rapidno propadaju od 30 na dalje.

A sad mentalitet i vjera, pih manje bitno, malo se ljudi školuju, povuci potegni, prihvati da TI nisi doma i da vrijede neka druga pravila i može to biti jedno nezaboravno iskustvo, možda čak i promijeniš vjeru, a i način gledanja na stvari.

Čovjek koji smatra da je uglavnom ispunio svoju životnu misiju i želi se manje više skrasiti u nekoj toploj zemlji sa ženama oko sebe ( a da nisu prostitutke, mogu biti umjerene sponzoruše) i pri tome izabere azijatkinju 30+,a da je prije toga uživao s ex SSSR djevojkama i ženama ide s konja na magarca u svakom slučaju. Pri tome (gledano isključivo fizičkim izgledom) nemam osobito mišljenje o Ruskinjama.
Ovo je naravno sve pod pretpostavkom da je izabrana Azijatkinja bez spolnih bolesti i da nije u društvu 60+ zapadnih europljana od svoje 12 nadalje. Vjerojatnost da češ na takvim mjestima naći neku koja sve to nije je prilično mala. Po meni je vjerojatnije da češ naletjeti upravo na neku takvu koja se s 30+ također odlučila skrasiti na sličan način ali iz čisto druge (financijske pobude).
Drugi par pitanja je gdje se čovjek može skrasiti s cca 1k eura mjesečno bez smještaja, hrane, a da ne živi asketskim životom već da tu i tamo i putuje i izvodi žene na izlaske, večere (neke umjerene sponzoruše, one high class svakako nemože) a da iste donekle liče na nešto i da nisu iz trećeg svijeta...
Isprika ako sam predirektan i neugodan.

nasmijanonebo
26.04.2011., 14:23
kad joj pogledam avatar (vitka crnka na nekoj plaži) i uzmem u obzir da je krvuša, a možda i više ne bi me čudilo da ti iznese ponudu koju ne možeš odbiti. :lol:

:lol:
eh, samo sam krvusa ali ne i sponzorusa:rofl:

trotter je jos bolje objasnio ovo o azijatkinjama.
(tko mi je kriv sto nisam tako rjecita)

Francek09
26.04.2011., 14:54
Trotter uopće nisi neugodan. Pa ovo je forum! :top:Pa zato i služe forumi! Jest da si malo zabrijao...
No svatko ima svoje ukuse i poglede što se života i žena tiče. Možda sam ja prenaivan jer ne znam dobro situaciju. Ono raskorak želja, realnosti i mogućnosti. :ne zna:Sve nas to pogađa ponekad u životu...
No ništa nije pravilo koje se ne može promjeniti i situacija koja se može izbjeći pa prema tome uvijek treba stavove prilagođavati situaciji....no neću više filozofirati...:kava:

Francek09
26.04.2011., 14:57
Dok vi iznosite stavove o godinama, curama i kulturološkim razlikama ja sam napravio neku kratku analizu troškova po nekim interesantnim zemljama. Evo rezultata.
Najniži prosječni indeks cijena je u na Filipinima (uključeni Manila, Cebu i Davao) i kreće se oko 40. To Znači da je u usporedbi s New Yorkom koji je uzet kao baza (index 100) prosječan nivo cijena niži za cca 60% u odnosu na bazu (NY).
Tako za Tajland (Bangkok) index iznosi 45 Vijetnam (Hanoi) 45, Gruziju (Tbilisi) 49, Indonesia (Jakarta, nema Balija) 55
Rent index (cijene rentanja stana) su najniže u Gruziji 16, Filipini cca 15 - od prosjeka koji iznosi 100 u NY.:top:
Najniže cijene robe široke potrošnje su u Gruziji i Filipinima (oko 35).
Najniže prosječne cijene u restoranima su u Tajlandu (25) i Filipini (16).
Zajednički index robe široke potrošnje i rentanja stana što je jako bitno :top:je najniži u Tajlandu 37, Gruziji 37, Filipini (ispod 30 za tri grada). Dakle cijene robe široke potrošnje i rentanja stana je cca 65 - 70% niža od prosjeka NY.
Lokalna kupovna moć stanovništva najniža je u Tajlandu (manje od 25) Sri Lanka (manje od 25), Vietnam (31), Venezuela (27), Jakarta (27) dok je najviša kupovna moć na Filipinima (Cebu 65, Davao 57!!!). Da li su u statistički prosjek na Filipinama uračunati i stranci?:ne zna:
Kao prilično skupe destinacija prema iznesenim prijedlozima ispadaju Tenerife (prosječan index 66), Cancun (61), Sri Lanka (67), Venezuela (88), Rio de Jeneiro (93!). Ispada da je prosječan index cijena u Riu skoro kao i u NY!.
Prosječan index cijena za Zagreb iznosi 76, rent index 25, roba široke potrošnje 67, restorani 56, roba široke potrošnje plus rent indeks 57, kupovna moć 57.
Dakle prema iznesenim podacima ispada da su najjeftiniji Tajland, Gruzija i Filipini a najskuplji Rio, Tenerife, ...Ispod 50 su još Vietnam,, Makedonija.
Sigurno da treba uključiti i mogućnost statističke pogreške (Tamo gdje je ! ili ? malo su mi sumnjivi podaci) no mislim da ovi indeksi u globalu ipak pokazuju realnu sliku:ne zna:
Žao mi je što nema podataka za Keniju, Kambodžu, Kubu, Burmu...
Nadam se da vas nisam umorio brojkama. Mislim da su indikativne i dobar pokazatelj…
I da ovdje su kako je vidljivo uglavnom prikazani glavni ili veliki gradovi prema kojima je računat prosjek. Van tih gradova trebali bi indexi biti i niži.
Ima li netko kakav komentar:kava:

UglyKidJoe
26.04.2011., 15:09
tam cure od 25+ izgledaju ko da imaju -18 pa to zapadnjake pali i zato je popularan taj medicinski turizam u tim zemljama,

Ne mogu si pomoći - sorry :lol: :lol::rofl:

comi1
26.04.2011., 15:12
comi1 mislim da si ti jedini koji ovdje pises gluposti, a neno i ostali su potpuno u pravu, pa ako ti se ne svidja nemoj citati i odi na druge topice .

Majstore,istina u pravu si..:s:s

ispricavam se, necu remetit dusevni mir vise...tako da necu nit citat a jos manje pisat ovdje,pored ovakvih "strucnjaka"...mislim najblaze receno osjecam se glupoo,tko sam ja i sto znam(rekao bi neki smrkavac,mozda),jel tako...:D

pozdravi zenu svoju i brata joj vrtlara u USA sto "bere" mjesecno 3000+Usd...

pitaj ga jel moze i meni nesto sredit...ja cu radit i za manje a kosit cu preciznije..:D

Franc,sretno:top:(mada se ja na tvom mjestu nebi previse drzao foruma,ljudi danas lazu u oci..a da nece iz udobne fotelje i PCa.)

LP:)

ps-vidim ovdje ima i vrhunskih komicara a da to nisu nit svjesni.....hehehhee

daria25
26.04.2011., 15:18
Ne generaliziram, od 10 , bolje se kloniti od njih 8 . Proveo sam jako puno vremena u drustvu svih latinoamerikanaca i za nijedan drugi narod ti nebi rekao tako nesto.

Sto bi rekao za Cileance?

aaston
26.04.2011., 16:15
azijatkinje brzo stare (u smislu fizicke ljepote),

Tu bi se mogla dobro prevariti, prije bi rekao da je suprotno tj. da pokazuju manje godina nego ih imaju.

I da ovdje su kako je vidljivo uglavnom prikazani glavni ili veliki gradovi prema kojima je računat prosjek. Van tih gradova trebali bi indexi biti i niži.
Ima li netko kakav komentar:kava:

Prije neke 4 godine upoznao sam jednog Talijana koji je godinama živio negdje na Filipinima skroz vani turističkih ruta. Kuću (ne stan) je plaćao 10USD mjesečno samo zato jer su ljudi koji su je izgradili (i rade u SAD-u) bili sretni da u njoj netko boravi i da kuća ne propada. S druge strane bio je totalno izoliran (valjda svojim izborom), kad sam mu spomenuo rat na Balkanu nije imao pojma o čemu pričam :D
Iznajmljivao je svoj dućan u Firenzi i tako od te love živi. Tamo se oženio Filipinkom i imao kćer. Poslije mu je išlo nizbrdo sa ženom ali to sad nije bitno.

Poanta ovoga je da kad dođe trenutak, samo se trebaš uputiti tamo gdje ti se trenutno sviđa. Zajebi forume i razne priče (koliko vidim samo jedan forumaš ti može dati konkretne informacije iz svog iskustva), kad dođeš on the face of the place već ćeš imati neke jasnije ideje.
Ovako možeš dobiti samo vrlo grubu ideju o svemu. Ja sam bio na par mjesta tu i tamo, ali da mogu birati kao i ti, nemam pojma kamo bi :D

UglyKidJoe
26.04.2011., 20:20
S druge strane bio je totalno izoliran (valjda svojim izborom), kad sam mu spomenuo rat na Balkanu nije imao pojma o čemu pričam :D

Zato nije morao otići na Filipine, bilo je i u drugim dijelovima svijeta kojima su ovi prostori totalna egzotika.

nukac
26.04.2011., 23:15
Za Filipine ti predlazem da ih prvo posjets prije nego se odlucis tamo preseliti... Uzasno siromasna zemlja. Kod azije je takodjer vazno godisnje doba, recimo na filipinima u svibnju pocne kisno razdoblje i nisu bas previse atraktivni. I u aziji se treba naviknut na smrad kokosovog ulja na kojiem se sve pece. Za filipine treba viza, turisticka je na 3 mjeseca. Ja sam dozivio mali sok kad sam dosao tamo, nisam ocekivao da su toliko siromasni...

daria25
27.04.2011., 01:21
Puno je rečenog ovdje. A gospon Francek, vi ste na skroz krivom mjestu postavili temu. Jer od turistickog posjeta nekoj zemlji od par dana i sanjarenja "ah, mogao bih zivjeti ovdje" do realiziranja stvarnog zivota, ukljucenja u drustvo i njegovu kulturu i eventualnog polaganja korijena, ima koraka za ishodati.
I misljenje se u tom procesu moze itekako izmijeniti.

Brojke, brojke, brojke, novac, je li dovoljno, racunica. Da, naravno da je bitno. Al ja se cudim kako se svelo na to a onaj drustveni i kulturni aspekt je stavljen u stranu...

Da bi se dobila solidna slika o nekom mjestu, kad suzite izbor, treba razgovarati s domacima ali i strancima koji su tamo proveli odredeno vrijeme, dulje vrijeme i po mogucnosti bliski vasem mentalitetu. S istim afinitetima. Kroz razgovore vidjet cete drugim ocima taj svijet. Svaka zemlja ima i dobrih i losih strana, a stranci u nekoj zemlji su povezani na taj nacin da su jednostavno stranci, nekog tko mi je mentalitetom blizak recimo smetaju iste stvari ko i mene, ili mozda imamo poteskoca sa shvacanjem nekih stvari i njihovim prihvacanjem. Ili pak uzivamo vise u stvarima kojih nemamo u nasoj zemlji, sitnicama kojih drugi nisu ni svjesni.

(Mogu dati svoj primjer. Prijateljica Kanadanka i ja u Čileu sigurno imamo međusobno više zajedničkog i sličniji pogled na život nego bilo koja od nas u odnosu na jednog Čileanca. I baš je lijepo imati nekog tko te razumije u tuđini, jel.

Ako se već govori o brojkama i novcima, onda mogu reci da recimo u mojem gradu sa 750 eura ne mozes nista. Ako zelis zivjeti sam i ne dijelit stan sa dva studosa, i biti u nekom pristojnom stanu pristojne gradnje, u pristojnom dijelu grada i izvesti neku Cileanku tu i tamo na pristojnu veceru, papat ces jednom tjedno a ostatak krepavati od gladi. Ako ti je budzet ipak 1000 eura, mozes si prisutiti i hitan popravak zuba. Za vise ti nece ostati. Al nakon zubara se ne smije jesti, pa ono... :rofl: 1000 eura je ok svotica za ovaj grad, nista vise od toga. Ima puno u ponudi, izlasci su skupi, ak ste siromasni sumnjam da ce vas pogledati onakve kakve bi vi htjeli, i nigdi ste. A novci samo idu, rekla bih čak brže nego u Hrvatskoj.)

To kad bi šturo gledali destinaciju kroz prizmu novaca. Ne zaboravivsi naravno i udaljenost, troskove karte. Mogucnost povratka u Hrvatsku. Zamislite da se nesto desi i hitno morate doma. (Zato u ovakvim slučajevima nisam baš pristalica predalekih destinacija ako ima dobrih alternativa u blizini.)

Ali toliko je toga još tu u pitanju da se zapravo svemu prilicno povrsno pristupilo...

Šest mjeseci nije malo...pogotovo ako mislite imati stalno odredište, na koje ćete se vraćati...znači prvo reguliranje boravišta, pa stambeno pitanje...(neko prijevozno sredstvo s obzirom na izbor mjesta za život?) Zdravstvena zaštita. Znači, tehnička pitanja.

Klima.

Pa zatim ona druga strana kad se odmaknemo od brojki...ljudi, kultura, hrana. Okusi, mirisi. Higijena. Ritam zivota. Navike.

Ljudi. Meduljudski odnosi.

(Samo jedna opaska:Ja vjerojatno iz malo drugačije perspektive gledam stvar. Čile je recimo lijepa država. Kad govorimo o prirodi. Sigurno zanimljiva turistima. Santiago je moderan grad. Uglavnom ljudi vrlo pozitivno reagiraju. "Nije ovdje tako loše, mogao bih ja živjeti ovdje, samo je malo daleko." Nije loše. Dok ne udes u sistem. Jer ako mislis zivjeti ovdje, pa makar to bilo 6 mjeseci godisnje, ne mozes se izolirati. Dok ti ne pocne ici na zivce kasnjenje. Dok ti ne pocne ici na zivce neodgovornost i nepouzdanost. Dok ne shvatis na koji nacin ljudi funkcioniraju. Dok se ne razbolis. Itd. Moje iskustvo zivota eto bas i nije najpozitivnije. Al zato prijateljica u Kanadi ima sta pozitivnog reci. Tak ti je to. Di dodjes, na kakve ljude naides, milion stvari..." :))
S druge strane turisticki u JA mi je super :cerek:
I jest da ovdje govorimo o razlicitim stvarima, mi smo imigranti, u radnom odnosu, i nasa realnost je drukcija, ali ovdje se ipak govori o podijeli zivota "na pola", ne dvotjednom godisnjem odmoru.

Sve ovisi na koju "publiku" se covjek namjeri. Koliko ima kontakata s lokalnima. I sa strancima. Koliko se uspije prilagoditi svijetu oko sebe. A onda na kraju, i koliko ima novaca, jer i o tome uvelike ovisi medu kakvim ljudima ce se naci, kojeg obrazovanja, kojeg nacina govora itd (bar ovdje gdje su razlike u klasama izrazite).

I cime se misli baviti po cijele dane ako vec ne radi. Kako misli organizirati zivot. Kakve ljude zeli sresti. Koja je mogucnost zarade dodatnih novaca u slucaju da bude trebalo ;)

I umjesto cijelog ovog filozofiranja (ispričavam se :D), ne treba previse komplicirati. :rofl: Treba jednostavno skupit sto vise informacija, napraviti listu prioriteta i odabrati destinaciju i otici tamo. Boljeg nacina nema. :ne zna: Ionako to nije trajno seljenje. Mozemo mi lupetati do sutra. Iskustvo ce ovisiti o mnogim faktorima. Mozda ce u vise navrata u isto mjesto biti i razlicito. Bit ce tu milijun sitnica koje u prvom cugu ni neće izaći na površinu. Treba probati. To je sve. Sretno! Ajmoooooooo!:top:

----

Decko koji se trajno zeli negdje van preseliti i
koji na podforumu Turizam traži savjet kamo se preseliti ŽIVJETI jer ovdje "ljudi vise putuju i barataju s vise informacija" nek razmisli jos jednom ;) :s

antemarineitor
27.04.2011., 02:29
Daria25 svaka cast, skidam kapu, najbolji post do sada. 100% si u pravu. Nazalos na dijaspori samo se pise o 4-5 zemalja koje Franceku uopce ne dolaze u obzir. Sto se Cileanaca tice komentare prepustam tebi, kakvi su djelom si napisala ovdje i djelom na dijaspori ja bi samo nadodao strahovito uobrazeni-e , cak i vise od cura na ZG spici .Moj komentar o Colombiancima nije pucao u smjeru kako je to Francek shvatio, dugacka je to tema i ne spada ovdije a bazirana je upravo na tim kulturoloskim shvacanjima koje ti spominjes, na primjer toliko lako se osjecaju uvrijedjeni necim sto mi smatramo sasvim normalnim da su ti spremni zabiti noz u ledja kad se najmanje nadas, a nece ti otvoreno reci ili pokazati da si ih uvrijedio.Za sitnicu ce kovati planove kako da ti razbiju auto ili cak da te ubiju , jednostavno preagresivan narod, premasuju cak i balkance.

daria25
27.04.2011., 03:08
Je, na Dijaspori smo raspravljali (nećemo ovdje sad), ali istina da Franceku taj podforum bas i ne sluzi.

U konacnici ovisi o tome kako se osjecas na mjestu, kako se prilagodis (jer ti si taj koji se mora prilagodit, svidjelo ti se ili ne) i kakvi su ljudi. (Uz uvjet da je sve ostalo pod kontrolom.) Ljudi su TAJ faktor...iz moje trenutacne perspektive.

antemarineitor
27.04.2011., 04:15
Trotter uopće nisi neugodan. Pa ovo je forum! :top:Pa zato i služe forumi! Jest da si malo zabrijao...
No svatko ima svoje ukuse i poglede što se života i žena tiče. Možda sam ja prenaivan jer ne znam dobro situaciju. Ono raskorak želja, realnosti i mogućnosti. :ne zna:Sve nas to pogađa ponekad u životu...
No ništa nije pravilo koje se ne može promjeniti i situacija koja se može izbjeći pa prema tome uvijek treba stavove prilagođavati situaciji....no neću više filozofirati...:kava:

Bas lijepo da si iskren sam prema sebi . Koliko shvacam ti si zamislio da bi sa tim parama negdje zivio kao mali kralj, jer to je puno vise nego sto lokalno stanovnistvo ima na raspolaganju. Ideja je super, ali stvarno je pitanje koliko bi izdrzao u takvim sredinama. Ja na primjer nebi dugo i sigurno nebi bio sretan iz svih onih razloga sto je navela darija25 i nukac , a na primjer ovdje u Meksiku ima mjesta gdje bi mogao zivjeti sa polovicom tih para ali ja medju tim ljudima i u takvoj sredini nebi bio sretan i nebi izdrzao duze od 30dana ,mozda i manje . Mislim da bi ti trebao poceti vjerovati da na svijetu ima privlacnih i dobrih zena koje bi zeljele biti sa tobom ne zbog tvog ekonomskog stanja, nego tvog scharma, osobnosti, inteligencije, iskrenosti , srcanosti , duhovitosti ili bilo kojih drugih kvaliteta koje bi one znale prepoznati,a u sredini gdje sada zivis to ne prepoznaju . Bio bi puno sretniji i zadovoljniji . I jos nesto, kad covjek ima vremena jer ne radi potrosi se puno vise para . Sto god odlucio srecu ti zelim.

O_D_E_Z
27.04.2011., 05:06
Za tebe su ili Karipske zemlje ili SEA !
Uostalom sta ne napravis jedan djir do Gruzije-Makedonije-Albanije ... pa provjeris on the spot ! Svaki mjesec odes 20 dana do jedene od tih zemalja i znas otprilike sta te ceka !
Mozda ih odmah prekrizis, recimo Albaniju.. kad shvatis kojim sve putovima revolucije treba da se drndeka dok se ne stigne do "negdje" ...
Mozda eto bas tebe to nervira ... dok drugi netko drugi se na to nece ni osvrnuti!
Ili kad shvatis da "pristojan" internet imas tek na nekim mjestima u nekoj od tih zemalja (ne i svugdje) ... nekome to nije bitno .. a nekome je veoma!
Ili pak ako imas vrlo kvarljive zube ... pa si kog zubara najmanje 2 puta godisnje ... a recimo zubari su im ustvari prekvalificirani zidari .. i tako to ...

"Kulturoloskih" aspekata/razlika (navika i sl.) se necu ni doticati ...

Svi bi mi htjeli kvalitetno a jeftino ... a to neide ...
Al da moze bolje od Hrvatske (ulozeno/dobiveno) ITEKAKO :D

Sa tih 1000e/mj TI MOZES DA BIRAS !

Neznam kako je sa Karipskim zemljama Mex. Cuba i ostale ... (za/protiv) ali za SEA ... mogu reci da je bolje od Hrvatske .. bar meni !
U pravilu svi veci gradovi (Jakarta,Saigon,Kuala Lumpur, Bangkok itd) .. su VRLO skupli od ostatka zemlje! Neki i "bezobrazno" skupi ... (bezobraznici su se drznuli nekim uslugama/cijenama cak pribliziti Hrvatskim :D .. ma kako li se sdamo usudjuju :d)
Ali i gradovi imaju svoji za i protiv strana kao i sve !
Recimo u Bangkoku ti mozes naci sve od igle do lokomotive! Imas sve "blagodati" civilizacije ! Metro im je apoteka (i ultrajeftin) ... bjelaca ko u prici (prednost ujedno i mana)... I karta iz Europe do Bangkoka je redovito oko 500eur (povratna) Emirates, Quatar i sl comp.
Bangkok je pravi metropolis .. dok se za Phon Phen i nemoze to reci! (al je piva max 1$ :D)
Dok je Jakarta recimo skuplja u SVAKOM aspektu (neznam zasto :ne zna:) a gora !

Netko je rekao da je u "VIJETNAMU" stan 350eur/mj !

To je vjerojatno neki strogi centar Saigona i sl.!
Vijetnam je jeftin Saigon je skup ....
Nha Trang, grad na obali cca. 200km istocno od Saigon-a (to je ono di su oni Ukrajinci napravili zicaru)
Hotel, uredan, par blokova od plaze sa AC, cable TV, WiFi internet i ostale djindje mindje je 250$/mj !!!

Ma kako god okrenes jeftinije je nego u Hrvatskoj !
Samo gdje je BEST BUY .. pitanje je sad, jer mnoge ocjene su "subjektivne naravi" !
Neko nevoli azijatkinje (ti najcesce zive u zabludi da nevole :D), neko nevoli muslimane, neko crnce, netko nevoli kad mu anans diraju prstima, neko voli susur i guzvu/muving, neko oce osamu ...1000 ljudi tisucu cudi!

Meni jedino zao sta nisam skoknuo do Balija kad sam bio u Jakarti (avionom - povratna karta je bila 250kn Jakarta-Bali-Jakarta !!! WTF !!!) pa da malo prosnjuvam i tamo ! Mislio ja skupo Bali ... domaci vikali .. "Bali expensive".. (je njima ... kad placaju smjestaj 150$ a kad naidju na 200$ vicu "uuuu expensive" ... kad im je placa 300$)
Kad poslje gledam ja po netu .. jeftinije nego Tajland !!!
Kupis kucu ko iz price za 30k-50k $ !! A spremacica se placa 100-150$/mj ako oces!! :zvrko:
Ma sta skupo .... :D
A do Balija ima i Lombok (isti k.. sa manje turista).. to je kao za one koji zele pobjec od Turisticke vreve !

Super je ova tema ! Aj nek netko napise jos koja svoja iskustva pa da vidimo!

Samo nemojte s onim pi*darijama tipa "azijatkinje brze stare" i sl ...
:rofl:

Buda83
27.04.2011., 07:32
Čovjek koji smatra da je uglavnom ispunio svoju životnu misiju i želi se manje više skrasiti u nekoj toploj zemlji sa ženama oko sebe ( a da nisu prostitutke, mogu biti umjerene sponzoruše) i pri tome izabere azijatkinju 30+,a da je prije toga uživao s ex SSSR djevojkama i ženama ide s konja na magarca u svakom slučaju. Pri tome (gledano isključivo fizičkim izgledom) nemam osobito mišljenje o Ruskinjama.
Ovo je naravno sve pod pretpostavkom da je izabrana Azijatkinja bez spolnih bolesti i da nije u društvu 60+ zapadnih europljana od svoje 12 nadalje. Vjerojatnost da češ na takvim mjestima naći neku koja sve to nije je prilično mala. Po meni je vjerojatnije da češ naletjeti upravo na neku takvu koja se s 30+ također odlučila skrasiti na sličan način ali iz čisto druge (financijske pobude).
Drugi par pitanja je gdje se čovjek može skrasiti s cca 1k eura mjesečno bez smještaja, hrane, a da ne živi asketskim životom već da tu i tamo i putuje i izvodi žene na izlaske, večere (neke umjerene sponzoruše, one high class svakako nemože) a da iste donekle liče na nešto i da nisu iz trećeg svijeta...
Isprika ako sam predirektan i neugodan.

Ispada da u Aziji žene skaču po određenoj stvari od svoje 12 i skupljaju spolne bolesti kao što njihove vršnjakinje na zapadu u tim godinama skupljaju sličice, kaj se tiče fizičkog izgleda azijatkinja :eek: nemam komentara, i molim samo bez usporedbi tipa da drito je ona koja skuplja rižu i krampa manekenka, pa nije ni Barica u Pušći donjoj kad kuha napoj baš sexy. Iz čega ispada da su žene u ruralnim područjima Azije pune bolesti, ružne i nakon 30 izgledaju ko groblje, a ove bliže gradovima i u samim gradovima spomenutog kontinenta su malo bolje., ali ništa predrastično, onak za podzub.

Kaj se tiče činjenica da ima na raspolaganju 1k eura upravo bi u tim zemljama mogao živjeti sasvim ugodno, a koliko sam shvatio živio bi tamo 6 mj. godišnje, a drugih 6 ovdje, dakle ne traži brak i djecu, traži ugodnu osobu sa kojom bi provodio vrijeme, nekog da brine o njemu i da mu se sve ne svodi upravo na taj "medicinski turizam" (neka me čovjek ispravi ako griješim)

No tema je otišla u sasvim krivom smjeru, ja i dalje tvrdim da klimatski gledano, lovom kojom raspolaže, tretmanom koji želi.......jedna od zemalja Azije bi možda bila upravo ono što traži, a sad da bi se moglo negdje bliže, pa da se onda poklope stvari tipa mentaliteta, vjere, ovo, ono, može se, samo ja navijam za Aziju:cerek:

nasmijanonebo
27.04.2011., 08:32
da cujem ima li itko od vas iskustva sa azijatkinjama starijim od 30 godina? :D(ne racunam japanke)..pitam iz znatizelje..znam da biste vi svi mlado meso :rofl:, ali pricamo sad o "starijim" curama..
Inace i daria25 je i antemarineitor odlicno objasnili..jedno je biti turist, a drugo zivjeti negdje po par mjeseci..oni zive vani pa je to iskustvo iz prve ruke..
bilo bi zanimljivo cuti i iskustva haloeffecta, on veci dio godine zivi u Aziji:mig:

superpera
27.04.2011., 09:22
ma daj sta uopste razmisljas o zivotu u nekoj zemlji...odaberi neki kontinent sa sto vise bednijih zemalja gde ce ta lova vredeti sto vise i idi kreci se po tim zemljama,uci,upoznaj ljude,otkrivaj nesto novo
neces se valjda zakopati na jednom mestu nista ne radeci
da bi bio na jednom mesti treba se valjda necim i zanimati...tj imati neke obaveze..poso..hobi..prijatelöje ili se recimo zaljubiti
zar nije dosadno lezati..sedeti..i samo blejati okolo naokolo s nekom glupom kurvicom pored..pa zar par meseci bices zombi
mogo bi recimo otici negde na neku volontersku pomoc...i tu eto imas i sanse za zivot s nekim obavezama i upoznavanju s pohotnim medicinskim sestrama i orgijanja po operacionim salama:eek:
usput se naravno moze razvijati i hrpa privatnog biznisa s preprodajom lekova..lobiranja u vezi nekakvih usluga i tako to...cisto da ti bude zanimljivo u mestu u kojem si

neno1966
27.04.2011., 10:38
...Šest mjeseci nije malo...pogotovo ako mislite imati stalno odredište, na koje ćete se vraćati...znači prvo reguliranje boravišta, pa stambeno pitanje...(neko prijevozno sredstvo s obzirom na izbor mjesta za život?) Zdravstvena zaštita. Znači, tehnička pitanja....

...I cime se misli baviti po cijele dane ako vec ne radi. Kako misli organizirati zivot. Kakve ljude zeli sresti. Koja je mogucnost zarade dodatnih novaca u slucaju da bude trebalo ;)...
Dobar post ali zašto svi baratate sa 6 mjeseci kada smo zaključili da se u mnogim zemljama ne može turistički boraviti duže od 3 mjeseca? :ne zna:
Onda bi trebalo napisati koje su to zemlje sa 6 mjeseci i raspravljati samo o njima.
Ali sve i da je 6 mjeseci opet se tu radi o turizmu a ne o nikakvom useljenju i uređivanju boravka.
Da dobro pitanje čime se baviti po cijele dane, sve da si i u četvrti doktora i odvjetnika, em su oni cijeli dan na poslu, em što bi razgovarao sa njima sve i da znaš jezik (a ne znaš). I dalje tvrdim da je za turista bolje da je među turistima (a i puno jeftinije) gdje će lakše naći zajedničke interese.
I naravno jako dobar prijedlog od superpere da se putuje a ne stacionira na jednom mjestu.

aaston
27.04.2011., 11:02
... I dalje tvrdim da je za turista bolje da je među turistima (a i puno jeftinije) gdje će lakše naći zajedničke interese.
.

Tako je, neka se zatvori u resort odakle s čašom i kišobrančićem u ruci može zirkati preko ograde ostale smrtnike :s :s

neno1966
27.04.2011., 11:09
Tako je, neka se zatvori u resort odakle s čašom i kišobrančićem u ruci može zirkati preko ograde ostale smrtnike :s :s
Govorio sam o činjenicama, on ne može biti ništa drugo nego turist a za regulirati drugačiji useljenički status ipak treba više od 750-1000 eura.

Buda83
27.04.2011., 11:14
Slažem se samo mi je nejasan ovaj dio problematike što raditi 6 mj. ? A kaj onda čovjek može raditi 12 mj. tu kad ode u penziju i to kad mu lova vrijedi puno manje nego negdje drugdje.

Dobro bi bilo da si nađe neku bazu, home away from home, kaj se tiče toga sa kime razgovarati i kako trošiti vrijeme, pa ako je svima tu toliko nemoguće da bi mogli među očigledno ljudima koji manje vrijede naći zajednički jezik, uklopiti se u stil života i naći nove interese, jer vidim da se barata četvrtima odvjetnika i liječnika...onda uvijek postoji jaka zajednica expatsa sa zapada pa možda to zadovolji potrebu za intelektualnim razgovorom iako onda ne vidi čemu ići u zemlju gdje vrijedi drugačiji način života i razmišljanja, ako sve mora ostati jednako kao i doma.

I opet moram reći da mi je uvredljivo da se o ženama iz siromašnijih zemlja govori na ovaj način, čisto jer tamo postoji nešto liberalniji pogled na sex industriju, jer ne skrivaju da se od novca živi i ne glume finoću već se bore, pa razno razni bolesnici sa tog blistavog zapada iskorištavaju ekonomsku sitaciju i hrle tamo upražnjavati svoje psiho želje i zapravo su oni ti zbog kojih postoji taj dio "folklora" u tim istim zemljama, a kad se piše o štrajku prostitutki u Amsterdamu, sindikatima u Njemačkoj.... i šta ti ga ja znam to se smatra dobrim poslovnim zapadom i zaslužuje pozornost na dnevniku u kontekstu "viš kak nema gore zajeb...cije to ti je Europa", a te iste žene su iz svih dijelova svijeta i rade isti posao samo kaj možeš dobiti odbitak ak doneseš račun u firmu.

Ja bi si odabrao kontinenet, dobro povezan sa 3-4 okolne države + LCC do malo udaljenijih zemlja koje bi me interesirale, par kvadrata stana ili omanja kuća sa okućnicom, tak da mogu malo čupat i sadit i da mi je relativno blizu more.Žene me ne interesiraju, valjda bi moja išla samnom:cerek:

P.S. Za regulirati status ti treba istina veća lova, ali nisu to miljarde, a Francek veli da ima lovu i da mu se više neće tak da mislim da mu taj dio ne bi smio biti problem.

neno1966
27.04.2011., 11:27
Slažem se samo mi je nejasan ovaj dio problematike što raditi 6 mj. ? A kaj onda čovjek može raditi 12 mj. tu kad ode u penziju i to kad mu lova vrijedi puno manje nego negdje drugdje....

...par kvadrata stana ili omanja kuća sa okućnicom, tak da mogu malo čupat i sadit i da mi je relativno blizu more.Žene me ne interesiraju, valjda bi moja išla samnom:cerek:

P.S. Za regulirati status ti treba istina veća lova, ali nisu to miljarde, a Francek veli da ima lovu i da mu se više neće tak da mislim da mu taj dio ne bi smio biti problem.
Pa penzioneri to i kod nas rade (čupaju-sade), mogu i legalno prodavati svoju robu i time pokrpati penziju, idu na ribe, igraju briškulu...

A za regulirati status, baš gledam recimo Costa Ricu treba ili 1000$ penzije (od mirovinskog) ili 2500$ drugih primanja koja se mogu dokazati ili 150000$ depozita.

Nisu milijarde ali ni 150000$ nije malo koji ti stoje zaleđeni na banci.

Buda83
27.04.2011., 11:33
Pa penzioneri to i kod nas rade (čupaju-sade), mogu i legalno prodavati svoju robu i time pokrpati penziju, idu na ribe, igraju briškulu...

A za regulirati status, baš gledam recimo Costa Ricu treba ili 1000$ penzije (od mirovinskog) ili 2500$ drugih primanja koja se mogu dokazati ili 150000$ depozita.

Nisu milijarde ali ni 150000$ nije malo koji ti stoje zaleđeni na banci.

Je čupaji i sade po kontenjerima, prosjek penzije je valjda 1500 kn, al dobro nije to tema.

No i kaj je to puno love, ako razmišlja o 6 mj. tu, 6 mj. tam, pa valjda čovjek ima neku lovu na banci, sređuje penziju i misli živjet od kamate, valjda ima više love od gore spomenute, meni je DarioZD mislim rekao da mora imat 15000 eura na banci tak da mi se ta lova i ne čini preveć puno, kupiti kuću za 30000 eura i živjeti sa 1000 eura mjesečno, pa nek poživi još barem 30 godina realno treba imati cca 400 tisuća eura da se uklopi u tu shemu i da živi, zvuči puno, ali koliko košta stan u ZG od recimo 75 kvadrata + kamata + režije + hrana....300 tisuća na 30 godina, ja bi to mijenjao a ti?

neno1966
27.04.2011., 11:43
Je čupaji i sade po kontenjerima, prosjek penzije je valjda 1500 kn, al dobro nije to tema.

No i kaj je to puno love, ako razmišlja o 6 mj. tu, 6 mj. tam, pa valjda čovjek ima neku lovu na banci, sređuje penziju i misli živjet od kamate, valjda ima više love od gore spomenute, meni je DarioZD mislim rekao da mora imat 15000 eura na banci tak da mi se ta lova i ne čini preveć puno, kupiti kuću za 30000 eura i živjeti sa 1000 eura mjesečno, pa nek poživi još barem 30 godina realno treba imati cca 400 tisuća eura da se uklopi u tu shemu i da živi, zvuči puno, ali koliko košta stan u ZG od recimo 75 kvadrata + kamata + režije + hrana....300 tisuća na 30 godina, ja bi to mijenjao a ti?
Da nisam oženjen i ja bih razmišljao o ovakvim stvarima, ne znam koliko čovjek ima novaca ali po postovima sam shvatio da osim navedenih prihoda ima samo novac od prodaje auta...:ne zna:

Buda83
27.04.2011., 11:49
Nema pojma, čovjek veli da je u situaciji da može živjeti od kapitala i da nešto petlja penziju, ja shvatio "Imam love, penzija čista formalnost zajebancije radi", dakle ja da nemam minimalno 2-3 milje kuna na računu ne bi ni postavljao ovakav upit, a sad ako sam oženjen valjda dijelimo nekakve slične poglede na život pa mi to ne bi bila prepreka, jedino možda u odabiru lokacije.

Francek09
27.04.2011., 11:55
Daria,
Moram reći da sam razmišljao gdje da postavim temu i ovdje mi se činilo najprikladnije. Na temi dijaspora su drugi profili ljudi i drugi problemi (posao, plaća, kako dobiti „papire“, druge zemlje itd.)
Inače sve pohavale za post! :top:Ti si detaljno objasnila no što sam ja prethodno rekao o raskoraku želja, realnosti i mogućnosti! Upravo sam na to mislio. Ja sam jako dobro svjestan situacije i nikada se ne zaletavam s odlukama, naročito ne ovakvim. Pišeš da se previše govori o cijenama ali upravo od tuda se mora krenuti! Što mi znači razmišljati o destinacijama koje si ne mogu priuštiti ili gdje bih bio tanak s lovom. Upravo zbog tih problema i nedoumica koje si i ti nabrojala sam otvorio ovu temu. Da razriješim neke dileme. Da mi ljudi koji imaju iskustva pomognu u donošenju odluke. Većina postova su stvarno bili dobronamjerni i od pmoći iako su neki čisti chat. Imam nekoliko mjeseci da donesem odluku. A to nije odluka o kojoj mi ovisi život. Meni je i ovdje čisto dobro ali crv neda mira…Pitam se zašto ne pokušati., ZAŠTO. Čini mi se da bih bio jako nezadovoljan da ne pokušam. :confused:
Ja sam svjestan da ljudi koji su turistički bili negdje ne mogu prikazati realno stvari. Ovdje su uz turiste komentirali uglavnom ljudi koji su otišli trbuhom za kruhom riješiti egzistenciju i sl. Ja nisam u takvom položaju. Ja dakle ne ovisim egzistencijalno o poslu iako možda bih i nešto radio onako da mi ne bude dosadno i da se uklopim u lokalnu sredinu. Moja početna točka je sasvim druga. Ima li ovdje netko da je napravio to o čemu ja razmišljam. Neka netko takav iznese svoje poglede i iskustva. To se traži!:s
Bio sam u Aziji, Africi i praktično čitavoj Europi. U Južnoj Americi nisam bio i tu se ne mogu uključiti u raspravu. Kenija me prilikom prvog posjeta oduševila (priroda, ljudi, cijena, klima, more…) No nakon nekoliko posjeta skužio sam neke stvari koje su me smetale (npr. latentni rasizam). Prilikom turističkog posjeta ljudi uvijek prvo vide lijepe stvari. U Tajlandu su me od prvog dana smetale neke stvari ali možda nisam bio na pravim mjestima?
Odez,
hvala za kvalitetan post…
Da, razmišljam o Makedoniji i sigurno ću je posjetiti i na licu mjesta provjeriti stvari…
SEA me također jako intrigira, Krenuo bih od Vietnama (tamo imam vezu, našeg čovjeka koji se oženio tamo i razvio biznis…) ali nekako me najviše intrigira Kambodža. A Filipine bi morao osobno istražiti. Ono što je ograničavajući faktor je to što kad je u Hrvatskoj zima na čitavoj sjevernoj hemisferi je također zima (jača ili blaga). U tom smislu prednost imaju zemlje ispod ekvatora. Hoću toplo!
Netko je ovdje napisao da tražim zemlju gdje bih sa malo para živio kao kralj. Pa naravno! Ne tražim zemlju gdje bih živo kao sirotinja…I ne mislim da je 1000 eura malo…I ponavljam radi se o nekoliko mjeseci u godini…i tko kaže da to mora biti stalno ista zemlja? Mislim možda je to neka moja fix ideja ali u zadnje vrijeme intenzivno razmišljam o tome.
Buda,
ti si dobro skužio stvari, upravo o tome se radi. I slažem se da su neki postovi malo skrenuli no u globalu tema je pobudila interes, ima kvalitetnih informacija, vidim da intrigira a vjerojatno dosta ljudi podsvjesno razmišlja o takvoj mogućnosti
Superpera,
i ja donekle razmišljam na taj način, ne radi se isključivo i samo isključivo o jednoj zemlji. Tražio sam nešto za volontiranje ali baš nisam imao uspjeha. Dosta je velika navala i treba neke preporuke. Možda je drugačije kad si direktno tamo. No tko zna. Ali medicina? Ne hvala nemam želudac za to…Osim toga idealno bi bilo stacionirati se negdje na nekoliko mjeseci i istraživati uokolo plus pomalo ponekad raditi (volontirati)…možda me angažiraju da pišem putopise…:cerek:
A kaj se love tiče, ma nije to sada toliko važno. Naravno da za takve situacije treba postojati određena zaliha za izvanredne situacije. Ja sam okvirno rekao 1000 eura jer mi se čini da je primjereno i svima raumljivo:confused:
…NO MOLIM IMA LI NETKO TKO SE PRESELIO IZ ISTIH RAZLOGA KAO ŠTO JA PLANIRAM. . MOLIM POST!

O_D_E_Z
27.04.2011., 13:21
Ovo su sve SLATKE MUKE .. gdje otici , sta raditi .. koliko borviti .. hehehe

:rofl:

Al prava stvar je kidnuti tih 6 mjeseci kad je ovdje zima !
Neki ljudi ovdje tad samo za rezije trose koliko bi ti trebalo dolje za zivot !

600-700eur su ti troskovi puta MAX za bilogdje u SEA ! (Osim ako ne ciljas tamo Papu-u ili Molucke otoke i tako neka egzotika ...

Osim Malezije i Tajlanda i Singapura za sve ostalo ti treba VISA ! Al to nije problem ... i to je max cca 20-50$ kako di!
Al problem je taj kako netko rece da imas samo 2mj Tourist Visu .. koja se moze produziti jos na 1 mj ... A onda trebas van zemlje pa onda opet imas taj 2+1 sistem !
Al ni to nije problem ... to kosta 2 dana i 200-300$
Imas onih Low Cost Airlinera (AirAsia, Tiger Airwas, Jet Star itd) ... od kojih 90% ima jeftine karte za Singapur !
I tamo odes 1-2 dana (ostanes u kakvom hostelu .. da je neznam kakvi nes ti 1 noc) .. napravis opet vizu .. i nazad ! Ilil tako neka sema .. ako si u Vjetnamu .. skoknes do Kambodje i obrnuto !
Ne kosta puno (al treba uzet u obzir .. jer se troskovi nakupe)

Sto znaci da te u 6mj ceka 1 putovanje ! Koda je to lose !!?? Lipo ti taman ubije monotoniju ! :D

A ako ti je dosadno .. upises kakvu skolu jezika (pod "stare" dane hehe) .. cisto da naucis .. osnovne stvari ! Jer to kad znas ja mislim da to ZNACI PUUUUNO !
Upises cisto da stvoris neku sebi obavezu, + sta ti je vrlo korisno !

Sve ovo sto je nabrojano je moguce uz taj tvoj budget !

Ti sa svojih 1000eur ima da ne beres brigu ! Mozes kako oces !

Ja da imam ipola tih tvojih primanja nebi me zemlja Hrvatska videjela ne ...
Al opet 1000 ljudi 1000 cudi .... neko nebi mjenjao rivu/spicu ,beskonacne kave i kladionice za nista na svijetu ... (a i za samo ovo treba imat podosta perja)

da cujem ima li itko od vas iskustva sa azijatkinjama starijim od 30 godina? :D(ne racunam japanke)..pitam iz znatizelje..znam da biste vi svi mlado meso :rofl:, ali pricamo sad o "starijim" curama..
Inace i daria25 je i antemarineitor odlicno objasnili..jedno je biti turist, a drugo zivjeti negdje po par mjeseci..oni zive vani pa je to iskustvo iz prve ruke..
bilo bi zanimljivo cuti i iskustva haloeffecta, on veci dio godine zivi u Aziji:mig:

Ja sam vidjao sexy zenske i starije azijatkinje!
Neznam u cemu je problem :ne zna:

Halloeffect bi ti rekao da das petama vjetra iz ove zemlje ! 100% :rofl:
On dodje ovdje na 7 dana i bjezi ca (vec nakon 7 dana mu bude puna kapa)

Buda83
27.04.2011., 13:25
Slažem se sa iznesenim Darie25 i ostalih, ima tu istine, ali isto tako ne razumijem zašto mi imamo naviku prvo vidjeti crno, taj negativan stav prema svima i svemu mi ide na onu stvar.

Je istina je treba se priviknuti i prihvatiti kulturološke razlike tipa vjera, nivo higijene, hrana..treba dobro izvagati stvari i prihvatiti da je to kako veli Daria pola pola, a ne turističko putovanje, ali opet zar se može isključivo živjeti u Hrvatskoj? Meni osobno veću paniku stvara pomisao da moram živjeti u recimo Njemačkoj nego negdje u Aziji, je i opet je istina lako je donositi sud kada si turist pa se svi lijepo ophode prema tebi, ali većina ovdje ima iskustva koja nisu agencijske prirode pa su bili u nekakvom neformalnom kontaktu sa lokalnim stanovništvom pa ako možeš doma procijeniti osobu valjda možeš i negdje drugdje, nismo mi baš tako različiti jedno od drugih, jedino izgleda azijatkinje brže propadaju fizički :D

Dakle da, treba vidjeti imam toliko i toliko, i zanima me to i to, postoji zajednica expata u svim zemljama pa tako postoji i mogućnost komunikacije, emaila...ljudi se povežu i diskutiraju, tko bi ovdje lagao o situaciji u našoj zemlji nekome tko razmišlja o životu ovdje? A iskreno mislim da većina mašta o mogućnosti da se vraća doma, a živi negdje drugdje, ne radeći puno već čisto uživa istražujući svijet, a da lova koji ima vrijedi duplo u odnosu na tu doma.:flop:

superpera
27.04.2011., 20:26
ma imas i drugih nacina za voluntiranje od tamo nekih organizacija
recimo sretoh nekog amera koji se vec muva godinu dana tamo vamo pa je naso neki poslic u kaficu bez plate vec samo za smestaj i hranu cisto da se necim zanima...jos je i lakse na mestima gde je malo vise turista
mada je recimo mnogo bolji izbor ucenje necega..jezika,kuvanja,pravljenja necega il sta ja znam sta jos nego raditi za neku sicu..jednostavno se trebas necim zanimati ili se kretati tamo vamo da ti nebude dosadno
a kambodja je jedna jako jeftina zemlja s meni najboljim karakterom ljudima od vecine azijskih zemalja..jedino je priroda malo dosadnija u odnosu na neke druge zemlje
indonezija je isto jako jeftina zemlja gde lako mozes spickati po godine samo istrazujuci je s hrpom zanimljive prirode,mora,sunca i bez hordi turista

u stvari mozda je i azija najbolji izbor jel je jeftina kao i mnogo jeftinih zemalja u blizini,topla kad je zima u evropi i nema crnaca(kazite sta ocete al ipak ste u crnackoj zemlji za crnce uvek prokleti belac),a i kako tako sigurna osim ako naleti neki cunami il zemljotres...al hajd eto ti onda i prilike za neki zanimljiv putopis i medijsku paznju(hrabri belac spasava i pomaze lokalnom stanovnistvu u tim teskim trenucima)..normalno bar dok je kamerman u blizini:D

antemarineitor
28.04.2011., 01:58
Da pojasnim stvari onima koji su se uhvatili za doktore i advokate. Rodjen sam u socijalizmu i polovicu svog zivota hvala bogu proveo u tom sistemu cije vrijednosti apsolutno prihvacam - dakle svi isto vrijedimo bez obzira na boju koze, ekonomski status, obrazovanje i ostale stvari koje u kapitalizmu dijele ljude na ove i one. Katolicka vjera me odgojila u istom duhu- svi smo djeca bozja i sl. Ja samo dijelim ljude na dobre i lose , dakle nesto sto u svakom narodu´postoji, u nekom vise ,u nekom manje . Osim toga odrastao sam u ciganskom kvartu,medvjedi mi plesali pod prozorom, i vecinu radnog vremena u bivsoj drzavi proveo radeci sa ciganima na sajmistima diljem juge, cak i prijateljevao sa nekima od njih sto sumnjam da bi mnogi od vas sto ovdje pisu uradili . Zena mi je mex tamne puti i u 10mjeseci sto smo zivjeli u ZG naslusao sam se mnogobrojnih rasistickih komentara od nepoznatih pa do vlastite familije. Dakle prica o ljudima koji manje ili vise vrijede iz mojih usta ili tipkovnice nije izasla. To su vase interpretacije. Kad bi zivjeli ovdje u Meksiku mozda bi i shvatili zasto sam to spomenuo. 90% Hrvata ovdje nebi izdrzalo zivjeti ni par mjeseci, a meni je tu raj na zemlji. Franceku sam preporucio C del Sol, a on me pitao o Cancunu.

antemarineitor
28.04.2011., 02:11
Pokusao je ovdje Zg decko, pa poslije nekoliko mjeseci pobjego glavom bez obzira. Zenu Meksikanku kakvu je ovdje ostavio :visoku, dobro gradjenu,bijele puti i prekrasnog lica, mnogi od vas samo mogu sanjati, i malog sincica koji je slika i preslika Roberta Prosineckog . Ona je isto imala dosta neugodnosti dok su zivjeli u HR .

antemarineitor
28.04.2011., 04:46
Ko sto sam vec napisao otisao sam iz istih razloga i sa istim uvjetima kakve ima Francek,jedino malo mladji, ali on to ocito ne kuzi, nije vazno .Jedina razlika je sto sam ja odmah znao da zelim otici za stalno i gdje zelim otici i da zelim naci nekoga ko me voli onoliko koliko ja volim, sa kime se slazem u 90%posto razmisljanja i zelja i da zivim lagodan zivot kupajuci se na pjescanim plazama tokom citave godine . Uvjek sa znao da zelim zivjeti na karibima, da su Meksikanke idealne zene za mene i sve ostalo sto ova zemlja pruza, ali nisam odmah znao kako to ostvariti pa zaglavio 9 godina u Spanjolskoj , ali nije mi zao, naprotiv, barem 6 od tih 9 bile su super provedene .

neno1966
28.04.2011., 06:12
Ko sto sam vec napisao otisao sam iz istih razloga i sa istim uvjetima kakve ima Francek,jedino malo mladji, ali on to ocito ne kuzi, nije vazno .Jedina razlika je sto sam ja odmah znao da zelim otici za stalno i gdje zelim otici i da zelim naci nekoga ko me voli onoliko koliko ja volim, sa kime se slazem u 90%posto razmisljanja i zelja i da zivim lagodan zivot kupajuci se na pjescanim plazama tokom citave godine . Uvjek sa znao da zelim zivjeti na karibima, da su Meksikanke idealne zene za mene i sve ostalo sto ova zemlja pruza, ali nisam odmah znao kako to ostvariti pa zaglavio 9 godina u Spanjolskoj , ali nije mi zao, naprotiv, barem 6 od tih 9 bile su super provedene .
:s:s:s Svaka čast i drago mi je da si našao ono što si tražio! :top: Tvoj stil života nema nikakve veze sa Francekom, on je običan turist koji traži mjesto gdje bi proveo zimu.

nasmijanonebo
28.04.2011., 08:37
da, antemarineitor..i meni je drago sto si ostvario svoje snove:top:

antemarineitor
28.04.2011., 10:23
Hvala,hvala, oni kojima nije sigurno jos spavaju pa se ne javljaju, a i ja ohoh spavati sretniji jer barem nekima je drago, dakle one price o Hrvatskom jalu i nisu 100% tocne, mada nemate na sto ni biti jalni jer ko sto rekoh velikoj vecini ovdje se nikako nebi svidjelo na duzi period .

nasmijanonebo
28.04.2011., 10:41
imas li ti meksicko drzavljanstvo? daju li to oni lako ili imaju neke rigorozne provjere. pitam samo iz znatizelje:mig:

Toma Sawyer
28.04.2011., 11:53
ako se ne varam čovjek je oženjen. dakle, ništa od državljanstva. :nono: Krvušo... :rofl:

nasmijanonebo
28.04.2011., 12:50
kao da bih ja isla zivjeti u mexico:rofl:
samo me zanimalo jesu li mexikanci na polju drzavljanstva kao ameri jer obicno oni amere kopiraju u svemu (ono za mexico za odredjene zemlje treba viza ak i amerika trazi vizu od tih zemalja)

Francek09
28.04.2011., 14:06
Vidim ima tu interesantnih i kvalitetnih razmišljanja.
Samo iz nekih postova iščitavam da ne odobravaju takav način života. Tako Buda kaže:iskreno mislim da većina mašta o mogućnosti da se vraća doma, a živi negdje drugdje, ne radeći puno već čisto uživa istražujući svijet, a da lova koji ima vrijedi duplo u odnosu na tu doma. Shvatio sam to kao kritiku. Ne razumijem što je u tome loše.:ne zna:
Imati ću solidne novce (rentanje nekretnina plus ušteđevina i plus penzija - nadam se) koje hoću trošiti negdje drugdje pola godine. Što je u tome loše. A mislim da bi to bio moj mali doprinos jačanju nečije privrede i nečijeg standarda...:kava:
Mislim da bi me takav način života obogatio. Radio bi se o obogaćivanju lićnosti upoznavajući druge kulture. Apsolutno sam otvoren u tom smislu i nisam apriori protiv nikoga tko je druge vjere, boje kože, naobrazbe i sl. Mislim da je to preduvjet za moj izbor.
Ante mislim da ipak nismo iz istih pobuda otišli (odnosno ja još nisam). Ti si mlad otišao sa ciljem da proživiš. zasnuješ obitelj ostvariš egzistenciju..Ja sam to sve ostvario ovdje (egzistenciju, obitelj) i sad sam slobodan za putovanja odnosno bar se nadam da hoću.
ODEZ molim te pomozi: da li se viza za Burmu i Kambodžu može dobiti u Bangkoku za npr 1-2 dana i koliko košta?. Do Bangkoka je najlakše i najjeftinije doći...Usput našao sam let iz Budimpešte za 5000 kn.:top:
I još nešto. sigurno ne bih bio priglupi turist koji vrijem provodi izležavajući se na plaži, buljeći u komade i ispijajući hektolitre pive...
Da razmišljam o nekoj aktivnosti (jezici, ili npr neki manji biznis kao otvaranje kioska sa novinama cigaretama, pivom i sl. da se nešto vrti ali samo keš) :)
ili možda čak volontiranje ako bi bilo intersantno. Ideja mi ne manjaka ali sad realizacija...Bumo vidli...
ALI NIKOGA NEMA OVDJE TKO JE POD STARE DANE ODLUČIO NA TAKAV STIL ŽIVOTA:confused:

tempo_#
28.04.2011., 15:15
ima na ThornTree forumu sigurno :)

neno1966
28.04.2011., 15:17
...Da razmišljam o nekoj aktivnosti (jezici, ili npr neki manji biznis kao otvaranje kioska sa novinama cigaretama, pivom i sl. da se nešto vrti ali samo keš) :)
ili možda čak volontiranje ako bi bilo intersantno. Ideja mi ne manjaka ali sad realizacija...Bumo vidli...
ALI NIKOGA NEMA OVDJE TKO JE POD STARE DANE ODLUČIO NA TAKAV STIL ŽIVOTA:confused:
Kako misliš otvoriti biznis kao turist? :confused: Ti izgleda i dalje ne shvačaš da iako nećeš piti pivo i izležavati se na plaži da ćeš i dalje biti samo turist, možda malo manje priglup ali opet turist.
Kada bi govorili o useljavanju i reguliranju boravišta, gdje bi mogao kupiti nekretninu, imati popust na gradski prijevoz, neke trgovine, avio karte, otvoriti biznis...(kako u kojim zemljama) to je onda druga priča. :kava:

daria25
28.04.2011., 16:11
Prvo, mislim da vecina forumasa ne spada u kategoriju "pod stare dane".

Drugo, cijela vasa koncepcija je nedoradena i nepromisljena, pomalo bedasta, najte se uvredit gospon Francek.

Vi dakle imate ideju o zivotu (namjerno sam zapela za ovu rijec) pola-pola na dva razlicita mjesta.

To zvuci mnogo romanticnije nego sto je u stvarnosti, rekla bih.

Prvo boravak dulji od 3 mjeseca se u vecini zemalja mora regulirati na drugaciji nacin od placanja turisticke vize.

Velite da vam ekonomski bas ne odgovara uzimati hotel za to vrijeme, dakle ostaje opcija stana. Dal to mislite svake godine u isti stan dolazit (u tom slucaju tko ce biti u stanu ostalih pol godine, cete stavljati u podnajam ili sami financirati dva kucanstva istodobno, u Hrv i inozemstvu) ili cete svake godine traziti novo mjesto, ili cete seljakati itd.
Velite da biste htjeli biti negdje gdje cete se necim baviti al da ne ovisite o poslu, da vam ne bude dosadno i da se uklopite. Otuda i moje pitanje cime se mislite baviti, sumnjam da bi vas izlezavanje na plazi bas toliko ispunilo. Onda dajete prijedlog da otvorite mozda neki biznis da se ipak imate cime baviti, mali ducancic, prckati nesto oko toga i zabavit se tako. Al o cemu mi to govorimo? Posao, kakav god da je, drzi te za jedno mjesto cvrsce nego sami boravak bez ikakvih obaveza, pogotovo ako je to one-man-show. Kome cete ostavit taj ducancic na brigu ono vrijeme koje cete provesti u Hrvatskoj? I jedno pitanje prije svega: kako mislite uopce otvoriti neki poslic, radne dozvole, papiri, srediti status?

Tvrdnja da ne odobravamo ovakav nacin zivota uopce ne stoji, samo mislim da to nije lako kak ste zamislili. Ni to seljakanje, pogotovo kad covjek stvori neke veze, iz jednog svijeta u drugi, mislim da to nije tako lako, a posebni aspekt o kojem bi mogla referat napisati al necu je onaj: psiholoski.

Sest mjeseci nije puno. Al nije ni malo. Čovjek se na jedan način počne kućiti. Ako mu se sviđa mjesto jel, ako ima neke projekcije za budućnost, ako se misli vratiti. Ali onda ste vi opet tu u jednoj poziciji koja je povoljnija, jer na koncu konca tko vas tjera ako vam se svidi…tko kaze da morate ici u Hrv…ako nemate poslovnih obaveza ili drugih koje vam uvjetuju dolazak. Ili imate? Vjerujem da nije lako voditi na neki nacin dva paralelna zivota. Tko ce vam placati racune u HR dok niste tamo. I obrnuto? Jel u toj drugoj zemlji namjeravate uzet neku nekretninu? Mozete li vi uopce financirati to na dvije strane istodobno?
Pa onda onaj osjecaj kad pocnete nesto stvarati na jednom mjestu, taj zivot prekinete na neko vrijeme i stavite na stand-by jer odlazite pa se onda nakon nekog vremena opet vratite....

Uostalom, stvarno, zasto se ukopati na jednom mjestu.

Zasto jednostavno ne odabrati jednu destinaciju i otici na tri mjeseca, u neke toplije krajeve, dok traje hrvatska zima, onako turisticki, da izvidite teren, da uzivate, malo putujete uokolo…Volite jesti tajlandsku hranu? Zelite se bavit necim i ispunit vrijeme, ponesto nauciti? Odlicno, ako je moguce, otici, vidjeti, upisati neki tecaj, naucite kuhati...Ako vam se svidi, mozete se vratiti…A mozda i ostanete dulje nego sto ste zamislili, mozda se zaljubite, ko zna ste se sve moze desit...

Mislim da prvo trebate krenuti na put a onda se baviti konceptom i mozebitnim zivotom vani i stilom zivota!

Zasto ne svaku zimu ne otici negdje ako si vec mozete priustiti putovanje! Budite turist, otkrivajte svijet, ima puno toplih krajeva!

Na kraju, nije bitno toliko sto vam daju misljenje ljudi koji su iselili trbuhom za kruhom, ili oni koji su vidjeli neki izazov…na kraju svi mi moramo rjesavati papire ako mislimo boraviti dulje, jedino sto radimo pa nemamo toliko vremena trositi ono sto smo zaradili i slobodu kretanja/putovanja jer smo uvjetovani poslom.
Vi si mozete potpuno samostalno kreirat vrijeme ali ako ubacite neki posao u to, ni vama ne gine podloznost istome. I niste vise turist. Tako da...

A ak ste vec gospon u godinama, ja bi se prvo raspitala malo o zdravstvenom sistemu ako mislite negdje na dulje…:)

superpera
28.04.2011., 17:30
imas penzionera kolko oces preko koji tako zive
evo kako stranci to rade tj skandinavci...jedino sto oni nevide dalje od tajlanda:p
neki penzioner je uzo apartmant preko neke agencije...imas specijalne agencije koje prodaju nekretnine bilo gde ili investitori koje grade u toj zemlji
taj apartmant je na jednom mestu gde su i ostali apartmani i gde se neko i brine o njima kad nije tu...tako da taj penzioner ode nazad na pola godine pa opet tamo..i tako provodi dane malo tamo malo vamo nista ne radeci
mozes te nekretnine uzeti i na kredit i netreba ti nikakvo poznavanje jezika jel se oni za sve pobrinu
taj tip je uzeo samo po slici pa je tek kasnije otisao tamo i tako sad radi svake godine
tako da eto mozes ti imati nekretnine i da nemas necije drzavljan a verovatno na osnovu nekretnina dobijes i duzu vizu
neki tipo ima isto tajladjanku i isto ide tamo da zivi ali njena familija ima neku kucu pa zive tamo..za sad su ok

drugi tip je imao neki biznis u tajlandu i biznis je ok isao ali onda se zavadio s zenskom koja je tajlandjanka i ona mu je sve otela
jel stranac tamo nemoze imati vecinu biznisa vec samo njihov drzavljanin koji i ako kao uloze pola pola mora taj drzavljanin imati vecinu koju kasnije moze i lako oteti je onaj koji nije drzavljanin nema nikakva prava
inace se to nije samo njemu desili vec mnogim koji su se tako nadali imati biznis na nekom toplom mestu i poverovali u veliku ljubav s tajlandjankom:p
naravno tamo ces uvek ti uloziti najvise a ona uglavnom samo svoje telo
normalno ima i dobrih prica al su nekako u manjini u odnosu na druge
tako ko sto neno kaze bices uglavnom tretiran ko turista
mozda i sretnes neku osobu koja je zainteresovana za tebe bez nekakvih materijalnih interesa i onda je stvaranje zivota u drugoj zemlji i jednostavnije

daria25
28.04.2011., 17:37
Jel oni imaju vise od 1000 eura?

superpera
28.04.2011., 17:41
pa ovaj penzioner ima oko 1300

superpera
28.04.2011., 17:42
tako da ni nije tolko skupo uzeti kartu jednom u po godine

superpera
28.04.2011., 17:45
ostali rade biznis po skandinaviji pa tamo odu da trose pare...kolko zarade uglavnom leti onda i ostanu toliko dugo dok ih ne potrose....pa onda opet nazad..sto je po meni super

superpera
28.04.2011., 18:19
e daria jel se moze u Cileu maknuti penzija od 1000 e?

Buda83
28.04.2011., 18:27
Vidim ima tu interesantnih i kvalitetnih razmišljanja.
Samo iz nekih postova iščitavam da ne odobravaju takav način života. Tako Buda kaže:iskreno mislim da većina mašta o mogućnosti da se vraća doma, a živi negdje drugdje, ne radeći puno već čisto uživa istražujući svijet, a da lova koji ima vrijedi duplo u odnosu na tu doma. Shvatio sam to kao kritiku. Ne razumijem što je u tome loše.:ne zna:

Dragi gospon Francek, moj prst dole je lapsus linguae, trebalo je biti gore, ali sam bio ljen da ispravim:D

Dakle trebalo je biti drugačije tj sa ? tko o tome ne mašta i tko to ne želi, isprika za to.

Hvala,hvala, oni kojima nije sigurno jos spavaju pa se ne javljaju, a i ja ohoh spavati sretniji jer barem nekima je drago, dakle one price o Hrvatskom jalu i nisu 100% tocne, mada nemate na sto ni biti jalni jer ko sto rekoh velikoj vecini ovdje se nikako nebi svidjelo na duzi period .

Dragi gospon antemarineitor vjerujem da ja ne spadam u ovu skupinu koja spava ili koja nije sretna zbog vas i vaše sreće.

Da naravno da vam zavidim kaj ležite na nekoj plaži i uživate u životu o kakvom ste sanjali, no to nema veze sa činjenicom da sam sretan da postoje ljudi koji su uspjeli u životu, jer smatram da se sreća ne mjeri količinom stvari/novca koji čovjek posjeduje već nečim drugim, a to je upravo ono što se vi naveli da ste uspijeli, dakle istinski sam sretan zbog vas i ne sramim se reći da vam na tome zavidim, bio bi licemjeran da tvrdim drugačije:top:

Kaj se tiče rasizm, ograničenosti....to se može reči za svaku rasu/narod/civilizaciju...itd. niti smo mi primitivnij od drugih niti su drugi bolji od nas.

Ono kaj mene čudi da tema koja se zove "Mjesto za život" u kojoj osoba XY moli za eventualni savjet, sa kratkim uputama finacijsko/menatlnog stanja, umjesto da da neku uputu, kritiku...vezanu za neko mjesto, otišla u onu tipa kaj ti imaš tam tražit, kaj ti misliš sa 1000 eura, kaj ti misliš da je to sam tak....

Da nije, da treba dugotrajne pripreme, treba stavit puno toga na vagu...niti tu ko koga napada, niti brani, ako ima koja uputa čovjeku koji eto razmišlja kako i sam kaže na veliki korak, dajte, ako imate samo kritiku i onu "ja sam prošao golgotu, nije to sam tak kak ti misliš jer imaš love" bolje onda psssssst, a ak to ne govori o jalu nas hrvata onda je nemam pojma kaj govori.:ne zna:

O_D_E_Z
29.04.2011., 07:13
ODEZ molim te pomozi: da li se viza za Burmu i Kambodžu može dobiti u Bangkoku za npr 1-2 dana i koliko košta?. Do Bangkoka je najlakše i najjeftinije doći...Usput našao sam let iz Budimpešte za 5000 kn.:top:

Vize za te "divlje" tipa Kambodja (no offence :D ) zemlje se najcesce dobiju na samoj granici (nema odlaska u ambasadu) i kosta oko 30$ .. ili tako nesto ..
Preporucam ti da prolistas BAREM zadnjh 100 strana podforuma "Tajland" !!!
Tamo ti se prica o svemu ovome !
Ili ukucaj u google "KAMBODJA+VIZA+FORUM" ili "TAJLAND+POSAO+FORUM" i tako da ti odmah izbaci strane na kojima je ono sta te interesira ... ima dosta KORISNIH informacija na podforumu Tajland!

A sta se tice Bangkok-a .... da uvjek gledam taj grad jer se najlakse i najeftinije doslepat do tamo iz Europe ! Tu se mogu nabavit sve moguce i nemoguce vize za sve (relativno jeftino) .. moze se prenocit relativno jeftino itd ... A i od tuda se dalje moze nastavit bilo gdje ovim Low Cost Airliner-ima ... relativno jeftino!

5000kn (677eur) Budapest-->Bangkok-->Budapest !
Imas iz Njemacke Emirates .. za 500 eur !!! ;)
I pazi ovo je sad poskupilo kao .. prije se moglo (prije god-dvije) i nesto jeftinije iskombinirati ...

A sta se tice poslova ... ima dolje (Tajland) nasih ljudi sta su otvorili neke biznise ... i ide im nelose ! I o tome se raspravljalo na podtemi Tajland .. pa mozes provjerit iz prve ruke tamo, jer su ti ljudi tamo pisali o pravnim zavrzlamama !
Ali koliko me sjecanje sluzi ... zavrzlama uopce nema ! :D
U 15 dana sve papire rijesis !
Problem je taj sta dolje sve vec ima .. sve je vec vidjeno ... tako da moras imat nos za to da bi uspio .. valjda (u tome je "probl.")

Ja bi ti predlozio da ne ides sa nikakvom lovom (investicijama) nigdje prije nego prozivis .. barem godinu-dvije "on the spot" .. A sa tom svojom lovom u medjuvremenu mozes da zivis ko beg, cackas i istrazujes !

Al da sve istrazis (sve zemlje itd..) ... nebi ti bilo dosta ni 2 zivota !
Tako da ces morati da "bacis kocku" i kazes .. "Valjda je to ono sta zelim !?"

Buda83
29.04.2011., 07:56
A sta se tice poslova ... ima dolje (Tajland) nasih ljudi sta su otvorili neke biznise ... i ide im nelose ! I o tome se raspravljalo na podtemi Tajland .. pa mozes provjerit iz prve ruke tamo, jer su ti ljudi tamo pisali o pravnim zavrzlamama !
Ali koliko me sjecanje sluzi ... zavrzlama uopce nema ! :D
U 15 dana sve papire rijesis !

@ Francek

Vidi sa forumašem DarioZD on ti živi i radi dole tak da vjerujem da ti može dati friške informacije, a i pitaj forumaša SLK također je pisao na temi Tajland, a mislim da si on razmišlja da bi probao nešto dole.

Francek09
29.04.2011., 11:39
Tempo hvala na pomoći, znam za Thorn forum,
Daria, mislim da ideja uopće nije bedasta, nedorađena da. Zato sam i na Forumu. Cijenim tvoja upozorenja, osobno sam svjestan svega toga. I sve su to rješive situacije u stvarnom životu. Superpera ti je lijepo opisao kako to funkcionira. I ja sam to spomenuo negdje vezano za Keniju. I taj čovjek ima 1300 eura mjesećno znači nešto više od mene. Ali vjerujem ja bih prošao jeftinije jer imam iskustva sa putovanjima i boravcima po svijetu. I vjerojatno nisam zahtjevan kao on. Ne treba mi resort. I smatram da imam prirodan dar za snalaženje. Kad putujem privatno uvijek nastojim rentati privat apart. Upravo radi toga da ne bih bio u nekom resortu. Pop….bih nakon 2-3 dana. Uvijek sam se prije puta povezao s nekim domaćim preko interneta i dogovorio da me provede kroz real life.:top: Pa onda organiziramo neki tulum gdje sam ja jedini stranac i sl… I nastojim se što više družiti s domaćima.To mi je komotnije, interesantnije i više mi se sviđa (iako se mnogi neće složiti kao recimo Neno koji preferira drugi stil).
Evo neka rješenja problema. Za plaćanje troškova u Hrvatskoj – Internet bankarstvo. Za komunalije odeš u Elektru i dogovoriš s njima. Ako nema potrošnje nema problema. Tako se dogovoriš i s drugima. Za vlastitu imovinu u HR imaš svog odvjetnika ili prijatelja koji preuzme brigu oko naplate stanarine u iznajmljenom stanu. Ili uzmeš lovu 6 mjeseci unaprijed ako imaš sreće itd.
Ovdje svi barataju sa 6 mj. Moram reći da ne bude zabune to nije fiksno. Može biti 4 mj. a može biti i 8! Sve ovisi kako mi puhne vjetar i naravno o eventualnim izvanrednim situacijama. Možda je to sve nekima neozbiljno ali ja sam uvjeren da to hoda. Ovisi samo da li se to želi ili ne. U životu za sve postoji rješenje iako nema idealnog. Pogledajte životne priče ljudi koji su ovdje pisali! Ja sam bio u 30 do 40 zemalja privatno. Svašta vidio i doživio. I imam crtu avanturizma u karakteru. Bez toga ne ide…

Francek09
29.04.2011., 12:00
Bilo je nekih pitanja oko privatnog biznisa.Da ja bih kao turist otvorio nešto ali tek kad bih bio siguran u to. Da i to je moguće. Negdje teže, negdje lakše ali je moguće. U pravilu za dobivanje papira negdje dovoljan ti je nekakva polog u banci ili jednostavno otvoriš firmu ili obrt na svoje ime. I u takvim zemljama to nije skupo. A i postovi ovdje su mi dali za pravo. U krajnjoj liniji to mi je donekle i struka. Ali nije to pod moraš...I naravno nešto malo kako sam naprijed pisao, neki kiosk ili slično...No to mi posljednja opcija. Tek kad bih sigurno znao što i gdje. Sa problemima u firmama u Tajlandu sam čitao na Forumu. Čak imam i onu knjigu o biznisu koja se mogla downloadati (hvala Funksteru)!:s I za to postoji rješenje (govorim sad generalno-ne znam zakone u Tajlandu). Pročitao sam sav Forum o Tajlandu prije mog puta tamo. Ali toliko toga ima! Sad mi se ne da ponovno...
Odez hvala na konkretnom odgovoru. Da, ja sam putova Emiratesom Zagreb-Viena-Bangkok i natrag ali me došlo oko 6000 kn.Jednostavno nije bilo jeftinije karte u sezoni (1. mj.). Ovo je vjerojatno karta u posezoni.
Avion iz Zagreba ipak poskupljuje znatno cijenu no ja sam zaposlen i onda mi je bitan svaki trenutak. Odem na neki put u prosjeku svaka 3-4 mj. I zahebavam se sa godišnjim (hoću li ga dobiti ili neću):confused: U drugoj situaciji kad se ima vremena nije bed istraživati na internetu, putovati vlakom ili busom do Njemačke i sl.
Buda apsolutno dijelim tvoje mišljenje.:top: Osjećam jal oliti zavist iz nekih postova ali se jednostavno ne osvrćem na to. To se moglo očekivati. Zašto bi meni bilo bolje nego njima.:ne zna: U HR je problem kad se netko istakne u bilo kom pogledu. To sam osobno osjetio ne znam koliko puta!. Odmah se nađu dušebriznici koji ga nastoje vratiti tam gdje mu je mjesto (kak oni misle). Najbolje je da čovjek ništa nema (ni love, ni obrazovanja, ni takvih želja) jer onda nema ni problema takve prirode (ima gorih!). No ima nas hrabrih. Vidim i ovdje to...

nasmijanonebo
29.04.2011., 12:29
ma nema tu toliko jala:mig:
evo, prva ti ja zelim da ostvaris svoj san..i da pises neki blog o tome..jer ovo sto ti zelis je i moj san:cerek: (u penziju sa 4 banke pa ljetni mjeseci u hrv, zimski mjeseci negdje po toplim krajevima, samo sto se ne bih stacionirala..i ne trazim musko drustvo jer sam nasla svog :cerek:, to je u biti moj i muzev san, puno smo jos na pocetku veze pricali i gledali di bi mi tako da imamo prilike)..kod mene nema sanse da se taj ostvari pa drzim fige da bar ti ostvaris svoj san:top:

Francek09
29.04.2011., 12:37
Nebo,
nisam ni mislio na tebe. Možda nisam bio precizan. Tu i tamo se osjeti iz nekih postova taj jal. Ali svi smo mi ljudi. Ne zamjeram nikome jer razumijem.
Želim ti od sveg srca da ti se ostvari san, nikad ne znaš...:)

neno1966
29.04.2011., 16:28
Francek09- ni ja ne vidim ovdje jal samo kao što je i daria 25 dobro primjetila i napisala ja neću reći da ti je koncepcija bedasta ali sanjarska jest.

Možeš li objasniti kako negdje možeš boraviti 8 mjeseci kao turist i isto tako kako možeš otvoriti obrt/firmu u stranoj zemlji na svoje ime? :misli: (da slažem se da sa pologom negdje možeš dobiti i državljanstvo ali koliko se sječam bilo je govora o 750-1000 eura/mjesečno a ne o stotinjak tisuća istih odmah u kešu)

Me,myself and I
29.04.2011., 16:48
Svi pomalo sanjarite a nitko nije potvrdio dali negdje možeš boraviti duže od 3 mjeseca kao turist jer o tome ovisi cijeli koncept.

Bas to,da bi pola godine negdje zivio treba ti,u najmanju ruku,poslovna boravisna dozvola(il kak se vec zove kad poslodavac te zemlje garantira za tebe).
Posto ne zelis raditi,vjerujem da ti je druga mogucnost-drzavljanstvo.Oh lakog li problema.

Medjutim,da taj problem imam rijesen,otisla bih u zemlju gdje je socijalna nepravda na iznimno niskom nivou(ne privlaci me pomisao zivota u toplom Tajlandu gdje me domorotkinje milo gledaju jer im treba musterija od koje ce izmust 3 dolara za hranu).

No kako to biva,vecina toplih i krasnih zemalja su uglavnom drzave sirotinja i svih zala svijeta(juzna Amerika,jugoistocna Azija,Portugal malo manje,al opet :flop:).

JOJ,SJETIO SAM SE.

AUSTRALIJAAA :cerek:

antemarineitor
30.04.2011., 08:08
Neno
Vidim da dosta inzistiras na dozvolama pa da ti malo rascistim neke stvari u vezi toga. Ko sto sam vec napisao , a poslije i provjerio jer nisam bio bas 100% siguran ovdje u Meksiku moze biti kao turista 6mjeseci neprekidno, dakle ono sto on namjerava, jedino sto iz nekih njegovih izjava znam da nije to-to sto on trazi . Sa otvaranjem nekog sitnog biznisa isto bi se dalo , uz nekih 10-20kuverti naravno. Samo sto bi mu lokalna kompetencija ubrzo ubila volju za biznisom i to nasilnim metodama. Za Spanjolsku da ode u ambasadu i objasni im sto , kako i koliko zeli boraviti ko turista cisto sumnjam da mu nebi odobrili i dali turisticku vizu na 6mjeseci, a i bez toga tamo za tih 6mjeseci nitko ga nebi pitao za papire, a ni na granici mu nista nebi rekli. Jedini problem bi bio ako bi pozelio tamo nesto raditi ili otvoriti biznis, to nikako nebi mogo. Cak i u HR koja jos uvjek glede tih stvari kao da treniraa strogocu moja zenica je bila 10mjeseci ilegalno, jer svi moji pokusaji da ju legaliziram su bili uzaludni, Hr policajac na granici je dobro vidio po zigu u njenom pasosu koliko je vremena provela u Hr, ali nije pravio probleme . Dakle to je jedan od najmanjih i lako rijesivih problema koje ima, ali ostali su mnogo veci i u inozemstvu gdje odluci otici i tam doma u Hr, jer stvari jako tesko funkcioniraju dok gazde nema, bez obzira na prijatelje ili rodbinu .

Francek09
30.04.2011., 08:21
Neno u pravu si, ja sanjarim ali to je sve ostvarivo. Vrlo moguće. U principu u svakoj zemlji su dobrodošli penzići sa lovom i ostali koji imaj novaca. Nitko ne želi sirotinju koja traži posao. Ovo s firmom me uopće ne brine. Tu ima puno mogućnosti od stavljanje firme u mirovanje do iznajmlivanja na recimo 4 do 6 mj. nekom drugom. Pa pogledaj kod nas. Stranci osnuju firmu i dobe radnu dozvolu i pravo boravka. A ne rade ništa osim što na firmu registriraju kuću za odmor:kava: Ali ponavljam to mi je trenutno zadnja opcija. Morao bih debelo zagrisiti za nekog ili nešto da se odlučim na to. Osim toga mogu od tamo na kompu raditi neke sitne posliće za hrv. firme. Ne bih htio ovdje pisati čime se bavim i što radim pa je možda zato nejasno kako mislim to ostvariti i koje su mi mogućnosti.:kava:
Više mi se sviđa opcija stacionirati se negdje pa putovati u bliže zemlje, usput nešto raditi na kompu ili part time job kad se uhvati, tek toliko da se uklopiš u zajednicu.:top:
Me, myself svako ima svoje interese. Ja u pravilu ne putujem i ne volim takve zemlje. Možda zato što mi je to sve više manje poznato. I sterilno, prijetvorno, dosadno, skupo. Klima loša. Nije bezveze da su razvijene zemlje u pravilu zemlje s hladnom klimom. Klima jako utječe na radne navike i stil života i tjera ljude na rad, osiguranje egzistencije.
Australija je ok. Potpisujem, :top:jedina od takvih zemalja i možda Novi Zeland...ali je ipak skupo. Zašto trošiti duplo više love za ne duplo bolji život...

antemarineitor
30.04.2011., 08:24
Francek
Neznam koliko razumijes Spanjolski jer spomenuo si da slabo baratas , ali mozda bi ti bile interesantne emisije TVE - Españoles en el mundo koje mozes vidjeti preko interneta. Ja to vec godinama gledam i stvarno daju dobar prikaz kako zive SP u Africi,Aziji i ostalim dijelovima svijeta. Upravo sam gledao kako zive u Africi, drzava Gana -neznam jel na hr isto ime. Kad su pitali crnca kako domaci gledaju na europljane covjek je bio iskren i rekao kako on pokusava i uspjeva oprostiti ta odvodjenja u ropstvo jer zna da to nisu ti koji danas zive, nego njihovi predhodnici, ali da vecina stanovnistva ne oprasta, sto prevedeno znaci mrzi. Tako ovdje u Mex vecina stanovnistva mrzi Spanjolce, ali ne i ostale europljane, pa kad im kazes da si iz europe uvjek pitaju iz koje zemlje, za razliku od amera kojima je dovoljno reci da si iz europe , a koje su zemlje u europi to vecinom i neznaju.

neno1966
30.04.2011., 11:56
Neno u pravu si, ja sanjarim ali to je sve ostvarivo. Vrlo moguće. U principu u svakoj zemlji su dobrodošli penzići sa lovom i ostali koji imaj novaca. Nitko ne želi sirotinju koja traži posao. Ovo s firmom me uopće ne brine. Tu ima puno mogućnosti od stavljanje firme u mirovanje do iznajmlivanja na recimo 4 do 6 mj. nekom drugom. Pa pogledaj kod nas. Stranci osnuju firmu i dobe radnu dozvolu i pravo boravka. A ne rade ništa osim što na firmu registriraju kuću za odmor:kava: Ali ponavljam to mi je trenutno zadnja opcija. Morao bih debelo zagrisiti za nekog ili nešto da se odlučim na to. Osim toga mogu od tamo na kompu raditi neke sitne posliće za hrv. firme. Ne bih htio ovdje pisati čime se bavim i što radim pa je možda zato nejasno kako mislim to ostvariti i koje su mi mogućnosti.:kava:
Više mi se sviđa opcija stacionirati se negdje pa putovati u bliže zemlje, usput nešto raditi na kompu ili part time job kad se uhvati, tek toliko da se uklopiš u zajednicu.:top:
Me, myself svako ima svoje interese. Ja u pravilu ne putujem i ne volim takve zemlje. Možda zato što mi je to sve više manje poznato. I sterilno, prijetvorno, dosadno, skupo. Klima loša. Nije bezveze da su razvijene zemlje u pravilu zemlje s hladnom klimom. Klima jako utječe na radne navike i stil života i tjera ljude na rad, osiguranje egzistencije.
Australija je ok. Potpisujem, :top:jedina od takvih zemalja i možda Novi Zeland...ali je ipak skupo. Zašto trošiti duplo više love za ne duplo bolji život...
Ako je tako kako kažeš :s:s:s Ja (moja žena) ganjam sve papire za obrt još od lani pa nisam došao na zelenu granu a ako je vani to tako jednostavno onda sam trebao i ja otići :)

Francek09
04.05.2011., 13:43
Evo napravio sam neku selekciju prema nekim kriterijima (plusovi i minusi). Prema raspravi ovdje mislim da je lista očekivana.

GRUZIJA (plusovi su ljudi, cijene, blizina.jeftini troškovi transporta, poznavanje jezika-ruski, bliska kultura-ipak je to granična Europa, jela i pića po mom ukusu, prekrasna priroda Kavkaz i more (ne zavaravajmo se nije to Jadran) sigurnost za strance minus je što je sjeverna hemisfera pa je tamo zima kao i kod nas blaga zima ali je ipak zima, koliko je povoljno što je Europa može biti i u tom smislu neinteresantno jer je poznato – u planu posjeta u kolovozu ili rujnu.
BURMA I KAMBODŽA – stavljene su zajedno jer su veoma slične zatvorene kulture, plusovi su cijene, južna hemisfera dakle tamo je ljeto kad je kod nas zima, sigurnost za strance ok, priroda ok, nema mnogo turista pretposavljam niti antagonizma prema strancima, svi kažu ljubaznost na visini, nepoznata kultura što je i prednost (jer intrigira) ali i nedostatak, nepoznata jela i pića, minus je nepoznavanje jezika i običaja, društva u cjelini – potrebno istraživanje – plan u 11 ili 12 mj.
KENIJA – otvoreno društvo, poznato, tamo imam i poznanike, cijene ok ali ne tako jeftino, južna hemisfera, more sasvim ok, priroda super, jezik engleski, minusi su previše turista, bolesti i nesigurnost (pojedinačna ali i znatno više opća – blizu je Somalija, puno somalijskih izbjeglica, preko 30% muslimana i imam osjećaj da „vrije“ iznutra, no blizu je Tanzanija…turistički prilično kultivirani.
Još u obzir dolazi Tajland ali ne na turistički razvikanim mjestima, Bali me zaintrigirao, Filipini kao totalna nepoznanica ali ima prednosti . cijene, jezik, klima…
Od južne Amerike jedino Dominikana ali mi se čini prilično izolirana. Sve mi se čini kako stvari stoje da ću najprije jedne zime na jedno ili dva mjesta a po tom druge godine drugo…
Ima li tko kakav komentar?:s
Još samo da uspijem sve realizirati kako sam planirao iako baš ne ide po planu…:confused:

nukac
04.05.2011., 13:50
Zašto misliš da je kod Filipina prednost jezik i klima? Klima je relativno loša, vruće i vlažno. Jezik - većina stanovništva nema pojma ni jedan drugi jezik osim tagaloga, ili nekog od dijalekta, samo mlađi znaju engleski, a samo malo ljudi zna španjolski. A ni cijene tamo nisu toliko niske, pogotovo u turističkim središtima.

Francek09
05.05.2011., 08:14
Možda sam imao loše informacije. Navodno na Filipinima znaju španjolski, a dosta ih govori i engleski. Klima vruće da ali vlažno? Hm u koje doba godine ili to nema veze. Usporedbom cijena ispada da su najjeftiniji za život. Naravno sva turistička središta su znatno skuplja. Ali recimo nekoliko km od centra cijena već znatno pada. Jedino to je stvatno daleko a koliko sam informiran ima jedan dio gdje su muslimani većina i da ponekad stvaraju probleme (terorizam, traže otcjepljenje).

nukac
05.05.2011., 08:30
Ma muslimani te ne trebaju zabrinjavati previše, oni žive na dva ili tri otoka, Mindanao nesšto na Palawanu i Sulu otočje, uglavnom su problemi samo na tom dijelu.
Vrijeme je ovakvo - od veljače do svibnja je kao ljeto, kad je manje kišno, ali poprilično često znaju doći tropski cikloni. Ostalo vrijeme je toplo i poprilično kišno.
Ja sam bio tamo krajem travnja, početkom svibnja i u 2 tjedna doživio dva tajfuna. Iako je bilo ljeto, svaku večer je padala kiša ko luda. Uglavnom je bilo hladnije nego u Kuala Lumpuru, ali jednako vlažno. Temperature oko 32°C.
Što se tiće jezika, španjolski ne govorim pa nisam isprobavao. S engleskim je situacija da ga obrazovani ljudi znaju, a ostali i ne baš. Iako je engleski zajedno s tagalogom službeni jezik na Filipinima.
I najvažnije, za Filipine treba viza, i dobije se na 3 mjeseca. Ja sam imao garantno pismo od lokalca, pa sam vizu dobio bez problema, ne znam kako je inače.