PDA

View Full Version : Hrvatski zavod za zapošljavanje - poticaji za samozapošljavanje

stranice : [1] 2

FIOLINA
28.04.2011., 15:32
Prije nego li mi netko kaže da idem na HZZ i pitam - bila sam! Teta koju sam prekinula u lakiranju noktiju me poslala doma i rekla mi da nema pojma o čemu ja pričam...:eek:
Prije nekih mjesec dana sam naišla na članak o poticajima za samozapošljavanje; otvaranje obrta i slično, pri čemu su poticaji dosta visoki, zavisno od stručne spreme..mislim da je bilo za SSS nekih 29.000 kn....Sredstva su nepovratna, pod uvjetom da se taj obrt drži otvorenim najmanje godinu dana. To je sve što sam doznala.
Ima li netko od vas da možda zna nešto više i da na svom područnom Hzz-u ima tetu koja i radi nešto drugo osim lakiranja noktiju????

gogica6
28.04.2011., 20:05
Prije nego li mi netko kaže da idem na HZZ i pitam - bila sam! Teta koju sam prekinula u lakiranju noktiju me poslala doma i rekla mi da nema pojma o čemu ja pričam...:eek:
Prije nekih mjesec dana sam naišla na članak o poticajima za samozapošljavanje; otvaranje obrta i slično, pri čemu su poticaji dosta visoki, zavisno od stručne spreme..mislim da je bilo za SSS nekih 29.000 kn....Sredstva su nepovratna, pod uvjetom da se taj obrt drži otvorenim najmanje godinu dana. To je sve što sam doznala.
Ima li netko od vas da možda zna nešto više i da na svom područnom Hzz-u ima tetu koja i radi nešto drugo osim lakiranja noktiju????

oooo moja je danas zabezeknuto se u mene zagledala kad sam ju pitala dali su stvarno tečajevi za prekvalifikacije otkazani

Ruralna
28.04.2011., 23:29
Imaš na netu sve info. Na stranicama HZZ pod mjerama, pa pogledaj u koju skupinu pripadaš.

maja_00100
29.04.2011., 14:07
evo što sam ja saznala kad sam htjela iskoristiti poticaje:
-prije otvaranja obrta dobro se informirati jer koliko se sjećam moraš ugovor potpisati prije otvaranja ili imati registriran obrt ali bez početka datuma djelatnosti
-poticaji se isplaćuju jednokratno uz uvjet koji si navela i da ne smiješ propustiti uplatiti ni jedan mjesec doprinose i plaću jer onda vraćaš novce nazad
-moraš biti zaposlena u obrtu, dakle primati plaću, a ne biti vlasnik samo i financirati se iz dohotka
-pišeš kratki poslovni plan koji podnosiš u zavod i na temelju toga ti oni odobravaju novce...
to je što se sjećam :))
i da, dobro si stavi sve na papir jer ti novci i nisu baš nešto puno kako zvuči...kad si platiš doprinose i porez na plaću za tu godinu otprilike si na nuli sa tim, tako da ako nisi sigurna da ćeš uspjeti financirati sebe i troškove obrta prvu godinu možeš se naći u gabuli da moraš vratiti novce.
sretno!!!! :))

goranbo
29.04.2011., 15:12
oooo moja je danas zabezeknuto se u mene zagledala kad sam ju pitala dali su stvarno tečajevi za prekvalifikacije otkazani
Pa kaj ti je rekla na kraju? Ako ne zna ona, moze pitat nekog ko zna.

Schrek
29.04.2011., 17:01

Evo iz prve ruke,pošto je meni poticaj odobren,čekam isplatu.
1.Trebaš biti najmanje godinu dana prije toga prijavljena na burzi
2.Odlučiti kakvu firmu ili obrt bi otvorila
3.Izraditi poslovni plan(detaljan opis čime češ se baviti,čime si se do sada bavila,da li imaš ulog ili drugu vrstu dodatnog financiranja,da li posjeduješ strojeve,alate i da to izgleda kao da nije nešto bezazleno,već da imaš potencijala za uspjeh)
4.Zatim prijavljuješ obrt ili firmu,ali bez početka rada.
5.Onda zahtjev,plan rada i zahtjev za otvaranje obrta,firme bez početka rada predaješ u Hzz.
6.Nakon toga oni moraju dati zeleno svjetlo,a kad daju zeleno svjetlo ideš prijaviti početak rada,mirovinsko,zdravstveno i kad dobiš početak rada kod bilježnika moraš ovjeriti bianco zadužnicu kao jamac platac,otvaraš žiro račun,te sve to predaš u Hzz.
7.Kada sve to napraviš tek onda potpisuješ ugovor sa Hzz i čekaš isplatu.
No valja napomenuti da su poticajna sredstva namijenjena plačanju doprinosa,za 1.g.,a trgovačku i ugostiteljsku djelatnost uopće ne primaju u poticaj.Najbolje je otići u Hzz,kod pravnice aktivne politike Hzz-a te se savjetovati o onome što bi radila,da li može proći u poticaj.
Znači ako započinješ nešto raditi dobro razmisli da li imaš dovoljno sredstava da uspiješ,jer oni su se osigurali,da ako ne radiš 1g.i ako nisi u plusu na kraju god. i ako nemaš sve doprinose plačene sve im lijepo moraš vratiti i to sa kamatama.
Usput imam pitanje ako je još netko dobio poticaj koliko je čekao isplatu nakon potpisa ugovora?

MaryMary
30.04.2011., 02:15
Schrek - Moja poznanica je dobila poticaje u roku od nekoliko dana, ne znam baš točno, ali nije dugo čekala.
Mene to isto zanima, namjeravam otvoriti obrt, ali ja bih rado plaćala paušalno poreze i doprinose.
U protivnom bi mi sva zarada otišla na doprinose i poreze, a i knjigovodstvo je složenije, pa bi i knjigovođu trebala plaćati.
Problem je što osobe koje dobivaju od HZZ-a taj poticaj ne mogu biti paušalisti, tako mi je rečeno, ali ne znam razlog.
Molim te, Schrek, ako imaš više informacija o tome da mi napišeš, jer ne bih htjela niti uzimati poticaje ako bi mi zbog toga bili jako visoki doprinosi i porezi, a pogotovo ako bi odmah morala ući u sustav PDV-a.
Njoj su rekli da mnogi predaju zahtjev za poticaje, ali kad na kraju dobiju ugovor i pročitaju sve uvjete - odustanu.
Voljela bih znati kakvi su to još uvjeti, osim da se mora vratiti sav novac s kamatama ako se zatvori obrt.

Schrek
30.04.2011., 07:05
Schrek - Moja poznanica je dobila poticaje u roku od nekoliko dana, ne znam baš točno, ali nije dugo čekala.
Mene to isto zanima, namjeravam otvoriti obrt, ali ja bih rado plaćala paušalno poreze i doprinose.
U protivnom bi mi sva zarada otišla na doprinose i poreze, a i knjigovodstvo je složenije, pa bi i knjigovođu trebala plaćati.
Problem je što osobe koje dobivaju od HZZ-a taj poticaj ne mogu biti paušalisti, tako mi je rečeno, ali ne znam razlog.
Molim te, Schrek, ako imaš više informacija o tome da mi napišeš, jer ne bih htjela niti uzimati poticaje ako bi mi zbog toga bili jako visoki doprinosi i porezi, a pogotovo ako bi odmah morala ući u sustav PDV-a.
Njoj su rekli da mnogi predaju zahtjev za poticaje, ali kad na kraju dobiju ugovor i pročitaju sve uvjete - odustanu.
Voljela bih znati kakvi su to još uvjeti, osim da se mora vratiti sav novac s kamatama ako se zatvori obrt.

Ukratko,ne smiješ biti na bolovanju više od 6 mj.,a ako si do 6 mj.toliko ti produžuju ugovor.Ako je više od 6 mj.vračaš neiskorišten dio novaca,zajedno s kamatama.Vračaš novce i ako prestaneš sa radom,prije isteke god.dana.
Svaka tri mjeseca moraš donositi izvadke iz žiro računa na kojima je vidljivo da je plačeno mirovinsko i zdravstveno,u suprotnom vračaš novac.
Na kraju godine moraš dostaviti dokaz o namjenskom utrošku isplačene potpore,a to je prijava poreza na dohodak s pregledom poslovnih primitaka i izdataka ovjerena na poreznoj upravi.
Trošak rada na teret sufinancirane osobe ne smije biti manji od 50 %ukupnog godišnjeg troška rada za malog poslodavca.
još ako ti inspekcija pronađe neke nepravilnosti isto moraš vratiti novce.
Što se tiče poreza svi obrti koji posluju godišnje do 80000 kn nisu u sustavu PDV-a.
Kada otvoriš obrt na poreznoj reknes da če ti promet biti do 80000 kn ,a onda vodiš računa da barem prve godine nisi u sustavu Pdv-a,a kad mjera poticaja završi ,ako imaš veći promet,dogovoriš plačanje poreza paušalno.
Ako je slobodan obrt trebaš voditi samo knjigu primitaka i izdataka,a to možeš i sama,a doprinose i plaću si ionako moraš plačati svaki mjesec.
Znači na kraju god.plačaš samo porez na dohodak.

FIOLINA
02.05.2011., 16:07
Hvala svima! Pomogli ste! :)
Inače, na umu imam turistički obrt. Još netko?

zlocka
03.07.2011., 11:36
Evo iz prve ruke,pošto je meni poticaj odobren,čekam isplatu.
1.Trebaš biti najmanje godinu dana prije toga prijavljena na burzi

8. Sufinanciranje samozapošljavanja nezaposlenih osoba

Ciljane skupine:
1. Nezaposlene osobe:
najmanje 6 mjeseci u evidenciji nezaposlenih,
bez obzira na radni staž i razinu obrazovanja.

djoomla
07.07.2011., 21:58
jel zna itko dali se poticaji odobravaju za d.o.o. ?

kikakm
07.07.2011., 22:08
Inače, poticaji se više ne daju, otprilike je zaustavljeno prije dva tjedna, jedina mjera koja se još provodi je ona za stučno osposobljavanje mladih bez radnog iskustva. Naime, lova je već potrošena za ovu godinu. :rolleyes:

zlocka
07.07.2011., 22:39
ma da? meni na burzi rekli da se možemo prijaviti do 11mj. bila prije mjesec dana. uf kakve stare informacije imam :(

jel zna itko dali se poticaji odobravaju za d.o.o. ?

davali su se. ja bi za to tražila, bila tamo, dobila papire za ispunit. al očigledno kasnim. provjerit ću još.

amilet43
08.07.2011., 13:50
je li to informacija koja je provjerena da se ne daju više poticajne mjere???? javite što prije .... ako je... kilnut ću se odmah!!!!

zlocka
11.07.2011., 13:47
još uvijek je aktualno, upravo me zvali sa burze :top:
sredstva su potrošena za neke druge stvari, tečajeve i još nekaj, nisam zapamtila, ali za ovo nisu.

Ivana_2008
12.07.2011., 09:24
Da li mi netko može reći iz iskustva koliko se čeka odgovor da li je zahtjev odobren? Ja sam papire predala 29.06. i još čekam odgovor.

amilet43
12.07.2011., 14:40
ja sam ga predala oko 15.6 i još ništa mi nisu javili... zvala sam ih i rekli su da su zahtjevi još u obradi.... agrrrrrrrr!! već sam luda da ludja ne mogu biti!!!

amilet43
12.07.2011., 14:41
još uvijek je aktualno, upravo me zvali sa burze :top:
sredstva su potrošena za neke druge stvari, tečajeve i još nekaj, nisam zapamtila, ali za ovo nisu.

hvala ti!!! makar si mi neku nadu ulila!!!!

Ivana_2008
13.07.2011., 09:02
ja sam ga predala oko 15.6 i još ništa mi nisu javili... zvala sam ih i rekli su da su zahtjevi još u obradi.... agrrrrrrrr!! već sam luda da ludja ne mogu biti!!!

Meni je žena rekla da se odgovor čeka do 30 dana tako da bi tebi trebali uskoro javiti.
Ako te to tješi, i ja sam luuuuda

darrien fawkes
13.07.2011., 10:38
klasičan hrvatski cirkus.

meni jučer kažu; ma da, ima poticaja, sve okej, bit će ih i u 10 mjesecu (kad planiram prijaviti to), i bit će novaca jer je predizborna godina, nakon prijave, dva tjedna pare su ti na žiro računu.

a sve mi se nekako čini da je to labavo do jaja nakon što sam vidio ovaj forum.

jel ima još netko iskustava? očigledno da forum.hr ostaje jedini vjerodostojni izvor informacija u ovom balkanskom paprikašu pravnih aktova i procedura :)

Ivana_2008
18.07.2011., 14:03
Nemojte upisivati datum početka rada kada budete predavali zahtjev jer ja sada imam problema zbog toga.

zlocka
18.07.2011., 16:43
zbog čega?
meni je cilj što prije počet raditi.
kako ste popunili poslovni plan? može li mi netko pomoći na pm?

Ivana_2008
18.07.2011., 17:05
I meni je to bio cilj. Zahtjev sam predala 29.06., a datum početka sam stavila 15.07. Danas sam saznala da mi je zahtjev odobren 04.07. ali još se čeka nešto iz Zagreba. Uglavnom, danas sam cijelo jutro provela na telefonu i ništa nisam saznala.

Ivana_2008
18.07.2011., 17:06
zbog čega?
meni je cilj što prije počet raditi.
kako ste popunili poslovni plan? može li mi netko pomoći na pm?

Javi mi se na pm.

Buraz
19.07.2011., 13:02
Dobar dan :)
I mene zanima kako treba izgledati poslovni plan: popunio sam onaj koji su mi dali tamo, i kada sam ga predao rekli su mi da to nije dobro, nego da on služi kao referenca... sada ga pretipkavam da izgleda ljepše, ali se brinem da me ne odkantaju zbog toga ako neće biti dobro napisan.. predpostavljam da ih poslovnim planom trebam uvjeriti da zaslužujem da mi daju nofce ..

zlocka
19.07.2011., 16:03
valjda
ja sam na rubu živaca, u vrbovcu sam htjela otvoriti obrt ali traže uporabnu i građevinsku dozvolu za kuću, a ona ih nema jer je stara prek 100g
ok, odustanem od toga i odem u zgb, na adresi gdje živim želim otvoriti obrt, pripremim građevinsku i uporabnu i zamislite - ovdje ništ takvog ne traže...
i da, ne stavljajte datum početka rada obrta, u općnini nisu znali reč zakaj, ali hzz radi probleme inaće :ne zna: rekla nam je žena da poticaje mnogima nisu dali...

Ivana_2008
19.07.2011., 16:25
Da li si možda saznala zašto odbijaju zahtjeve? Možda zbog datuma?

zlocka
19.07.2011., 19:20
nisam, samo mi je žena na općini rekla da su dosta njih odbili.

Ivana_2008
19.07.2011., 19:31
Ma ne znam zašto sam uopće mislila da ima smisla očekivat nešto od ove države.

amilet43
19.07.2011., 22:25
valjda
ja sam na rubu živaca, u vrbovcu sam htjela otvoriti obrt ali traže uporabnu i građevinsku dozvolu za kuću, a ona ih nema jer je stara prek 100g
ok, odustanem od toga i odem u zgb, na adresi gdje živim želim otvoriti obrt, pripremim građevinsku i uporabnu i zamislite - ovdje ništ takvog ne traže...
i da, ne stavljajte datum početka rada obrta, u općnini nisu znali reč zakaj, ali hzz radi probleme inaće :ne zna: rekla nam je žena da poticaje mnogima nisu dali...

Ako stavite početak obavljanja djelatnosti obrt vam počinje raditi radili vi ili ne , u prijevodu kreću vam doprinosi od 1800 kuna svaki mj. Dok god nije prijavljen početak obavljanja (u vrijeme dok čekate odgovor sa hzz-a ) ne teče vam ništa osim komorskog doprinosa, a zakonski rok vam je godinu dana da prijavite početak obavljanja obrta u protivnom vam propada i prijava i sve skupa.

amilet43
19.07.2011., 22:28
I meni je to bio cilj. Zahtjev sam predala 29.06., a datum početka sam stavila 15.07. Danas sam saznala da mi je zahtjev odobren 04.07. ali još se čeka nešto iz Zagreba. Uglavnom, danas sam cijelo jutro provela na telefonu i ništa nisam saznala.

ukoliko ti je zahtjev odobren novce ćeš dobiti sigurno, samo je pitanje je li to za 5 dana, 15 ili dva mj. Uglavnom dobit ćeš ih.

zlocka
02.08.2011., 08:46
ljudi kakva je situacija kod vas?
mene nisu zvali ni da mi je odobreno ni da nije, a htjela bi počet radit. samo me zavlače.

Ivana_2008
04.08.2011., 06:39
ni ja nisam dobila nikakav odgovor. osim onog da država više nema novaca.

zlocka
04.08.2011., 08:16
ma bolje da mi jave pa da ne čekam bzvz, mene čekaju klijenti :D ja moram počet radit s tim novcima ili bez...

Ivana_2008
04.08.2011., 11:24
počni radit. i ja sam počela :-)

zlocka
04.08.2011., 12:54
ne mogu izdavat račun
ili ima neka caka da mogu? pošalji mi na pm :D

Ivana_2008
05.08.2011., 12:04
Ne možeš izdavat račun dok se ne registriraš, napraviš pečat i otvoriš račun u banci. Ja sam otvorila obrt sa 15.07. i počela raditi.

Fiona 30
16.08.2011., 12:11
Hej društvo, zanima me vezano za poslovni plan za samozapošljavanje dali ste to sami radili ili ste dali nekome da vam to sastavi i postoji li negdje gdje bih mogla vidjeti koncept takvog poslovnog plana?

zlocka
16.08.2011., 12:38
dobiješ ga u hzzu i samo ga popuniš. i mene je isto to brinulo na kraju sam ga popunila sama i tako predala. btw, još mi nisu ništa javili.

Buraz
16.08.2011., 15:53
Da, ja sam isto tako popunio sam, i kad sam ga donio žena mi je rekla da bi to ljepše trebalo izgledati, pa sam onda malo rastegnuo tekst i raspisao dve a4 strannice, nakon čega me opet čudno gledala i rekla da ljudi donose više od toga :rolleyes: .. ali sam ostavio tako.

Ni meni se ne javljaju :(

zlocka
16.08.2011., 15:58
ja sam popunila sve, samo nisam pretjerivala sa tekstom. moje je bilo sažeto i kratko ali se sve zna iz tog teksta. nisu mi ništa rekli jer valja ili ne. predala sam ga 21.7, a kad sam zvala rekli mi da sam ga predala 25.7. ne bi se čudila da se malo pogubio tam kod njih, a i čudi me da su ga uspjele naći

darrien fawkes
18.09.2011., 00:20
Jesi dobila pare do kraja? :)

Ja trebam podnet zahtijev uskoro pa me zanima.

Ostali?

Jeli bilo dodatnih problema nekih?

Sve se tješim da je izborna godina pa da para neće nestati.

zlocka
19.09.2011., 08:53
ja još čekam, ali ja sam prijavila početak rada ovaj mjesec i ne znam hoću li ih dobiti.
na zavodu su mi rekli da su moj zahtjev poslali tek 22.8 na razmatranje, ne znam što su radili mjesec dana s njime. još su mi rekli da nisu odobrili ni jedan zahtjev od 6mj, ali da su obečali kako će do kraja 9mj svi biti rješeni, bilo pozitivno bilo negativno.

ANARADOZNALA
20.09.2011., 22:40
klasičan hrvatski cirkus.

meni jučer kažu; ma da, ima poticaja, sve okej, bit će ih i u 10 mjesecu (kad planiram prijaviti to), i bit će novaca jer je predizborna godina, nakon prijave, dva tjedna pare su ti na žiro računu.

a sve mi se nekako čini da je to labavo do jaja nakon što sam vidio ovaj forum.

jel ima još netko iskustava? očigledno da forum.hr ostaje jedini vjerodostojni izvor informacija u ovom balkanskom paprikašu pravnih aktova i procedura :)

pozdrav!! nova sam na forumu pa se ne snalazim naj naj....moze li mi ko popoc otvaram obrt uskoro¸dali imam kakvo pravo na poticaj bilo kakav
hvala
:rolleyes:

zlocka
21.09.2011., 09:26
ako si bila minimalno 6mj na burzi, jer to je poticaj preko burze. a za ostale poticaje prati stranicu od obrtničke komore

alveolina
22.09.2011., 09:32
Mene zanima dali su ta sredstva povratna ili nepovratna? Odnosno ako mi nakon godinu dana obrt nikako ne krene što onda? Dobila sam dvije info: da nisu povratna i da jesu pa sad više ne znam što da mislim....
i zanima me što ako se ode na porodiljni nakon 6. mj rada obrta i obrt se stavi na mirovanje? kako se gleda na to?

zlocka
22.09.2011., 12:40
hej draga :w
prvo bi bilo bitno da se novčana sredstva dobiju :mig:
ona su ti za pokretanje posla ili za plaćanje doprinosa godinu dana. konkretne odgovore ne znam, osim da novac ne moraš vračati ako redovno uplačuješ doprinose godinu dana, inaće ih vraćaš, vjerojatno i sa kamatom. tak sam saznala na burzi.

darrien fawkes
22.09.2011., 19:56
Meni se čini da je RH, kao HZZ u kaosu pa da rade različite stvari u različitim županijama i mjestima.

Evo sad čujem od frenda koji radi kao javni bilježnik da mu došo lik sa zadužnicom za taj obrt, te da osim zadužnice na 50k kuna treba i jamac.

:eek:

zlocka
29.09.2011., 10:11
počeli su slati obavijesti, jel tko dobio?

kiksey
04.10.2011., 11:01
pozz, evo i ja sam nova na forumu i baš me zainteresirala ova tema!! Ukratko, odlučila ja otvorit obrt, saznam za taj poticaj i nadobudno odem na HZZ pitati imam li ikakve šanse! i kaže meni žena da su ti poticaji manje-više samo za proizvodne djelatnosti. i još mi stavi primjer da je dobila jedna žena koja je otvorila obrt za popravljanje odjeće, dok jedan momak koji je htio otvoriti fotografsku radnju nije! pa sad mene zanima jel to istina, jer nakon mog navaljivanja, ona mi je obećala da će provjerit da li mogu i ostale djelatnosti dobiti, ali svaki put kad je zovem,samo kaže da nije stigla, da nazovem drugi put itd itd!!!

zlocka
04.10.2011., 12:31
naravno da može, ne smiju biti samo ugostiteljske i trgovačke djelatnosti.ti sam predaj zahtjev, objasni dobro čime ćeš se baviti, potkrijepi i slikama ako treba, i čekaj da ti odobre ili ne odobre. nemoj navoditi početak rada dok ne dobiješ rješenje zahtjeva. zašto neki nisu dobili ne znam, zato je dobro lijepo objasniti i pokazati da znaš što radiš i da si ozbiljan u tome.

darrien fawkes
24.10.2011., 14:17
Po novome, poticaj se isplaćuje kvartalno, dakle svaka četiri mjeseca po cca 8.000kn. Ovo vam inače vrijedi i za sličan poticaj koji dobijete ukoliko zaposlite nekoga tko je dugotrajno nezaposlen.

Također, uvjet poticaja je da nakon jedne godine rada prijavite minimalno 37.000kn poreza na dohodak. Drugim riječima, državi nakon godine dana morate vratiti nešto manje od 14.000kn (PDV koji ćete plaćati, te porez na dohodak na kraju).

Ovu kvartalnu isporuku novca sasvim logično sad tako rade, jer je više od pola obrtnika novac uzelo i sjebalo u roku od tri mjeseca pa nisu imali za doprinose kasnije. :D

niolinna
25.10.2011., 16:15
Pozdrav svima!

Obraćam Vam se ovim putem u nadi da će netko od Vas, sa sličnim iskustvom, znati odgovor na moje pitanje.

Na glavno pitanje ove Teme , nažalost ne znam odgovor, s obzirom da ne planiram otvaranje obrta ili slično. Shodno tome, ispričavam se autoru Teme ukoliko ću mu oduzeti par odgovora a ujedno i dio vremena za eventualno razjašnjenje moje dileme. Objavila sam ovaj upit i kao novo otvorenu "Temu" ali bojim se da to neće nitko primjetiti. Sam naslov ove priče mi se nekako činio prikladan.

Naime, diplomirala sam 28.09.2011. U roku od mjesec dana bez problema sam izvršila potpunu prijavu na HZZ i HZZO. S obzirom da radim kao student, na temelju 3 ranije podignuta studentska ugovora mogu raditi do 28.12.2011 što mi je i potvrdio Voditelj Student servisa. U međuvremenu sam našla staž kojeg ću odrađivati uz naknadu od HZZ-a u iznosu od 1.600,00 kn. Svoje volonterstvo odnosno pripravnički staž započinjem 02.11.2011. Moje pitanje je slijedeće: Smijem li ja raditi kao stažist i primati naknadu od HZZ-a i paralelno raditi na temelju preostala 2 studentska ugovora kao student, za što ću biti i plaćena na svoj žiro račun?

Nakon razgovora s Pravnom službom HZZ-a i voditeljem Studnet servisa, nitko nije znao odgovor na moje pitanje. Danas sam saznala da ako radiš kao student i primaš plaću veću od 2600 kn, gubiš pravo prijave na biro slijedećih 6 mjeseci. Nije mi jasno kako je meni uopće dopuštena prijava shodno tome. Nitko me u HZZ-u nije pitao za eventualni studentski posao niti bilo šta tome slično. Ljubazno Vas molim ako netko zna nešto više o tome da slobodno napiše.

Unaprijed Hvala svima.

Lijepi pozdrav!

zlocka
26.10.2011., 11:13
mislim da je 1300kn pa te brišu 6mj iz evidencije, tak je bilo mojoj sestri.
nema veze što je studentski ugovor, ako ti sjedaju novci na žiro i ako je više od 1300kn onda te skidaju. probaj raditi na tuđi studentski ugovor.
tema je kriva, trebala si otvoriti novu.

niolinna
26.10.2011., 21:21
Hvala ti na odgovoru. U međuvremenu sam saznala da ako si prijavljen na HZZ kao nezaposlena osoba bez radnog staža, možeš imati primanja do 2.600,00kn.To mi je potvrdila danas gospođa iz HZZ-a. Međutim, mene zanima...ja ću biti prijavljena od 2.11.2011 kao volonter u jednoj školi i Ministartsvo ( ne biro) će mi, kao poticaj, isplaćivati mjesečno 1.600,00 kn. Smijem li ja pored tih 1.600 kn zaprimiti jednu uplatu od 1.000,00 kn ili ne smijem ništa primati pored tih 1.600 kn? Jer skupa, to je tih 2.600, kn odnosno taj Limit. To mi nije jasno.

Otvorila sam novu temu u "Iza katedre". Ovo mi je prvi put da sam na forumu pa se zbog toga baš i ne snalazim. :( Ali sam sada otvorila ovu temu i u "Posao i karijera".

LP.

zlocka
26.10.2011., 22:00
onda su nešto mjenjali. nju su skinuli kada je prešla 1300kn.

darrien fawkes
27.10.2011., 15:27
Zna li tko što sve piše u ugovoru koji se potpisuje sa HZZom za poticaj?

zlocka
28.10.2011., 09:41
ja ne - još. rekli su mi da će me zvati, ali nisu još.
ak se ne varam, moraš redovito uplaćivati doprinose, donositi svaka tri mejseca izvješće iz porezne ili tak nekak. to sam načula, ali ne znam jel ima kaj još.

Ace Rimmer13
15.02.2012., 18:53
Mene zanima nekoliko stvari koje mi nisu bile jasne iz dosadasnjih postova i o kojima nisam mogao saznati pretrazujuci internet, a ticu se sto samih HZZ-ovih poticaja, sto samog obrtnistva.

Pronašao sam na jednom forumu post, doduse star vec 1-2 godine, kako ''osnivač obrta (dugotrajno nezaposlen) nema pravo na potporu za samozapošljavanje (budući da se ona daje samo osobama koje su dobile otkaz-umjesto mjesečnih novčanih naknada)''.
Pretpostavljam da ovo nije točno. Ne znam kako je prije bilo, ali trenutno, koliko sam shvatio, poticaj za samozaposljavanje moze dobiti svatko tko je najmanje 6 mjeseci u evidenciji HZZ-a kao nezaposlena osoba. Molim da potvrdite...

Dalje... mogu li, nakon što eventualno dobijem poticaj za samozapošljavanje u svrhu otvaranja obrta, kao poslodavac dobiti poticaj HZZ-a za zapošljavanje mladih osoba bez radnog iskustva?

Dalje... poticaj za samozapošljavanje ne moze se dobiti, između ostalog, za djelatnost trgovine. Mene bi zanimalo sto sve u tu djelatnost spada, odnosno spada li preprodaja (otkup-prodaja) određenih poljoprivrednih proizvoda u djelatnost trgovine. Pretpostavljam da, ali nadam se ne... :D

Dalje... kakav ja ''status'' imam kao osoba koja se bavi obrtnickom djelatnoscu? Jesam li ja jednostavno obrtnik i tim putem ostvarujem dohodak od samostalne djelatnosti? Mogu li se voditi kao zaposlenik u vlastitom obrtu kako bi se smatralo da dohodak ostvarujem od nesamostalnog rada? Ovo mi je vrlo vazno jer se doprinosi, koliko sam upoznat, obracunavaju na razliciti nacin ovisno o tome po kojoj se osnovi ostvaruje dohodak (samostalna djelatnost ili nesamostalan rad). Koliko znam, osnovica za obracun doprinosa za osobu koja se bavi samostalnom djelatnoscu utvrđuje se u fiksnom iznosu, za 2011. godinu iznosila je oko 5000kn.

Unaprijed hvala na odgovoru...

zlocka
15.02.2012., 20:55
da li još primaju molbe za poticaje? znam da su primali do 11mj.

moraš 6mj min biti na burzi. možeš predati molbu ako se ne baviš nikakvom trgovinom ili ugostiteljstvom, tj ako ti primarna djelatnost nije jedno od toga.
ne mora biti da ćeš dobiti poticaje, čula sam da neki obrtnici fotografi nisu dobili.
preprodaja spada pod trgovinu i po tome ne bi ti ni uzeli molbu.
drugo, ako dobiješ poticaj, iznosi oko 29 000 za sss i oko 35 000 za vss. prije toga moraš kod bilježnika ovjeriti bjanko zadužnicu do 50 000kn, kojom se država namiri ako ne ispoštuješ svoj dio ugovora.

isplaćuju dio po dio, svaka tri mjeseca nakon što doneseš dokaz da redovito uplaćuješ doprinose. potpisuješ sa burzom da ćeš redovito uplaćivati doprinose min godinu dana. ako zaposliš nekoga tko je duže na burzi ili možeš kao poslodavac dobiti poticaj za radnika po nekoj drugoj osnovi, možeš tražiti, ali tek nakon što tebi istekne tvoj ugovor i dobiješ cijeli svoj poticaj.

e sada, ovo za doprinose, ne razumijem pitanje, ali ja radim sama i uplaćujem mjesečno oko 1700kn, to mi je odredila porezna (mislim da tak svi obrtnici imaju za sebe pisalo se u podforumu Gospodarstvo - Poduzetništvo i porezi) i ona šalje svaki mjesec uplatnice.

dal burza još daje poticaje za samozapošljavanje ne znam, bilo je aktualno od 6-11 prošle godine. evo meni će uskoro druga uplata, javili su mi da su odobrena sredstva.

Ace Rimmer13
16.02.2012., 10:59
da li još primaju molbe za poticaje? znam da su primali do 11mj.

moraš 6mj min biti na burzi. možeš predati molbu ako se ne baviš nikakvom trgovinom ili ugostiteljstvom, tj ako ti primarna djelatnost nije jedno od toga.
ne mora biti da ćeš dobiti poticaje, čula sam da neki obrtnici fotografi nisu dobili.
preprodaja spada pod trgovinu i po tome ne bi ti ni uzeli molbu.
drugo, ako dobiješ poticaj, iznosi oko 29 000 za sss i oko 35 000 za vss. prije toga moraš kod bilježnika ovjeriti bjanko zadužnicu do 50 000kn, kojom se država namiri ako ne ispoštuješ svoj dio ugovora.

isplaćuju dio po dio, svaka tri mjeseca nakon što doneseš dokaz da redovito uplaćuješ doprinose. potpisuješ sa burzom da ćeš redovito uplaćivati doprinose min godinu dana. ako zaposliš nekoga tko je duže na burzi ili možeš kao poslodavac dobiti poticaj za radnika po nekoj drugoj osnovi, možeš tražiti, ali tek nakon što tebi istekne tvoj ugovor i dobiješ cijeli svoj poticaj.

e sada, ovo za doprinose, ne razumijem pitanje, ali ja radim sama i uplaćujem mjesečno oko 1700kn, to mi je odredila porezna (mislim da tak svi obrtnici imaju za sebe pisalo se u podforumu Gospodarstvo - Poduzetništvo i porezi) i ona šalje svaki mjesec uplatnice.

dal burza još daje poticaje za samozapošljavanje ne znam, bilo je aktualno od 6-11 prošle godine. evo meni će uskoro druga uplata, javili su mi da su odobrena sredstva.

Hvala na brzom odgovoru.

Malo mi je blesavo pravilo prema kojem se ne mogu poticaji dobiti za trgovinu i ugostiteljstvo. Mislim... bit toga je samozapošlajavanje, da steknes nekakvo radno iskustvo, staž, uplatis doprinose i, naravno, uz malo srece ostvaris nekakav dohodak cime bi i drzava dobila nekakav porez. Ne razumijem zasto je bitno od koje djelatnosti ces to ostvariti. Razumijem da oni misle da je trgovina, opcenito gledano, zbog zasicenosti trzista neprofitabilna, al to ne znaci da se to nuzno odnosi na sve trgovacke djelatnosti. Mislim da bi trebalo i prijedloge za takve obrte bar razmotriti, a ne generalno unaprijed zaključivati.

Al nebitno, tako je kako je... zanima me u kakvu djelatnost spada djelatnost u kojoj bi ja, recimo, imao par ljudi koje ja placam i koje saljem da rade u nekim drugim firmama, koje bi mi, naravno, to platile. Dakle, kao nekakvo posrednistvo. Je li to usluzna djelatnost? Moze li se za to dobiti poticaje?

A ovo sto se doprinosa za obrtnike tice... obrtnistvo se smatra samostalnom djelatnoscu, a osobama koje ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti doprinosi se obracunavaju prema osnovici koja se odredjuje za svaku godinu posebno. Za 2011. godinu ta je osnovica, a svake godine je priblizno jednake visine, oko 5000kn. Dakle, cca. 1700kn doprinosa mjesecno (35% od 5000kn).
Ono sto mene zanima je da li se kao obrtnik mozes ''zaposliti'', odnosno prijaviti kao zaposlenik u vlastitom obrtu. Za zaposlenike (posloprimce) kod nekog poslodavca (u ovom slucaju bi se radilo o ''zaposlenju kod samog sebe'') se smatra da dohodak ostvaruju od nesamostane djelatnosti te im se doprinosi obracunavaju prema njihovoj stvarnoj zaradi (pri cemu mislim da je bruto minimalac oko 3500kn), a ne prema fiksnoj godisnjoj osnovici koju sam naveo (cca. 5000kn). Takav ''fiksni nacin obracuna doprinosa dosta otezava situaciju'' u prvim godinama obrta kada, i ako eventualno nemas nikakav dohodak, moras uplacivati 1700kn doprinosa mjesecno. Kad bi se mogao prijaviti kao zaposlenik u vlastitom obrtu ipak bi mi osnovica za obracun doprinosa bila 3500kn, a time bi platio i 500kn manje doprinosa. Pretpostavljam da je to nemoguce, al eto... ipak pitam pa ako netko zna odgovor... hvala unaprijed...

zlocka
16.02.2012., 20:22
ti si vlasnik obrta i kao takav radiš za sebe. doprinosi su takvi kakvi jesu, oko 1700kn i uplatnice ti šalje porezna.

ako se baviš posredništvom, onda imaš uslužni obrt. bar ja tak mislim.

diplomati2012
04.03.2012., 10:21

EVO MALO DODATNE INFORMACIJE:SVE JE ŠTO JE REKLA maja 00100 je točno samo što treba dodati,da obrt ili d.o.o. ako dobije poticaja u vrijednosti 29.000,00kn mora u roku te godine biti dobitaš,a to znaći najmanje 59.300,00kn(23.000,00kn(doprinosi) +36.300,00kn(računi obavljenog rada).ONDA NEĆETE IMATI PROBLEMA OSIM DODATNO ŠTO ĆETE PLATITI POREZ NA KRAJU GODINE.

Molecule
09.03.2012., 13:44
Ove godine smanjili su poticaj na 18.000 kuna bez obzira na spremu, dakle svi dobivaju isto :( Ovi na birou toliko su dezinformirani oko svega toga da je to katastrofa. Nit imaju pojma za šta je sve namijenjen taj iznos, koji se doprinosi plaćaju državi ni koliko, itd., za sve inforamcije šalju vas na općinu ili u obrtničku komoru. Meni najveći problem je u što ne znam čime bi se bavio jer nemam dovoljno iskustva ni u čemu, prije 2 godine sam izašao s faksa, a posao nemogu naći ni u autopraoni. Ima li tko ovdje kakav savjet kome se obratiti za početak, ili savjetovati nešto drugo ?

Molecule
09.03.2012., 13:53
Ove godine smanjili su poticaj na 18.000 kuna bez obzira na spremu, dakle svi dobivaju isto :( Ovi na birou toliko su dezinformirani oko svega toga da je to katastrofa. Nit imaju pojma za šta je sve namijenjen taj iznos, koji se doprinosi plaćaju državi ni koliko, itd., za sve inforamcije šalju vas na općinu ili u obrtničku komoru. Meni najveći problem je u što ne znam čime bi se bavio jer nemam dovoljno iskustva ni u čemu, prije 2 godine sam izašao s faksa, a posao nemogu naći ni u autopraoni. Ima li tko ovdje kakav savjet kome se obratiti za početak, ili savjetovati nešto drugo ?

zlocka
09.03.2012., 19:28
koliko vidim na hzz-u piše da je 29000kn za sss, a za vss je oko 35000kn.

Molecule
09.03.2012., 19:48
Danas mi je čovjek na birou na četvrtom katu uredno dao papire za odobrenje i kaže da je ove godine, bez obzira na stupanj obrazovanja, svima odobren potencijalni iznos od 18.000 kuna, bez obzira što je bilo prošle godine.

1kojejasam
10.03.2012., 14:44
Znate li možda da li bi mogao dobiti poticaje za samopošljavanje ako postajem suvlasnik u več postojećem obrtu?

zlocka
10.03.2012., 17:34
ne. nema nikakvog suvlasništva i obrt ne smije biti otvoren prije nego ti odobre poticaje. znaći registriraš ga ali bez početka rada.

darkerica95
11.03.2012., 07:56
Pozdrav!

Imam jedno pitanje vezano uz ove poticaje.

Bila sam jučer na HZZ-u, išla sam se javiti kao i svaki mjesec.
I tad mi je žena koja tamo radi rekla da, kad se prijavljujem za neki posao, da nekako poslodavcu moram napomenuti da je donesena ta odluka o poticajima za zapošljavanje.

Pa me zanima na koji način vi to sugerirate poslodavcima? Malo mi je glupo napisati, hej, ako me zaposlite dobivate 30 000 kn.

Ivonka
11.03.2012., 11:46
Pozdrav!

Imam jedno pitanje vezano uz ove poticaje.

Bila sam jučer na HZZ-u, išla sam se javiti kao i svaki mjesec.
I tad mi je žena koja tamo radi rekla da, kad se prijavljujem za neki posao, da nekako poslodavcu moram napomenuti da je donesena ta odluka o poticajima za zapošljavanje.

Pa me zanima na koji način vi to sugerirate poslodavcima? Malo mi je glupo napisati, hej, ako me zaposlite dobivate 30 000 kn.

Da, i ja sam to planirala napisati. Mislila sam nešto na foru da sam "kandidatkidanja za primanje poticaja za zapošljavanje po mjerama HZZ-a za 2012. godinu."

fliegenderstern
23.08.2012., 10:35
Želim otvoriti d.o.o. , internet stranicu za oglašavanje, zanima me kako doći do poticaja? Hvala

zlocka
23.08.2012., 12:08
to je vid trgovine? za to teško da ćeš dobiti poticaje.

fliegenderstern
23.08.2012., 15:07
Šta za trgovinu ne dobiješ? A mislio sam kao uslužna djelatnost...i to kao d.o.o. ,da li može kao d.o.o. bit?

zlocka
24.08.2012., 07:38
ugostiteljstvo i trgovina ne dobivaju. najviše proizvodnja.

vedrana1
16.09.2012., 09:30
čitam forum već neko vrijeme, uskoro izlazi godina dana otkad sam dobila poticaj za samozapošljavanje i nije mi jasno puno stvari. neki od vas spominju koliki bi dohodak trebao biti. naišla sam na članak 8. stavak 3 u ugovoru koji glasi ovako ˝Trošak rada sufinanacirane osobe ne smije biti manji od 50% ukupnog godišnjeg troška rada za malog poslodavca ˝, dakle za vss je 8400kn odnosno 50% je 4200knx12 mjeseci = 50400kn , znači ako nisam toliko zaradila tijekom ove godine moram vratiti poticaj + kamate ako se ne varam? iako mi je gospođa na hzz računala nešto sasvim drugo i rekla da moram zaraditi oko 15000kn da bi sve bilo ok? sada ispada da bi toliko morala platiti samo porez ako uspijem navući toliki dohodak. može li mi netko pomoći tko je upućeniji od mene ili barem me zanima kome da se obratim kada na zavodu očito ne mogu dobiti odgovore.

namelessone
25.09.2012., 10:15
vedrana1, si dobila odgovor...ovo i mene zanima, pa ako netko zna, unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Lp

ketyho
30.09.2012., 16:37
Pozdrav svima,

neki dan sam predala papire za upis obrta u registar, kao i dokumentaciju na HZZ. Očekujem pozitivno rješenje zahtjeva za poticaje, barem prema onome što mi je rekla referentica na ZZ.
Ono što me u principu interesira, a budući da mi je očekivani mjesečni priljev cca 7500 kn - kako mogu, osim mjesečne plaće koja će biti oko 3500 i doprinosa koji će biti oko 1700 kn (dakle 5000 kn bruto) izvući ostatak novca?
Ako ga samo podižem, plaćam li samo porez na dohodak u visini od 20% ili još nešto?

Hvala unaprijed!

darrien fawkes
30.09.2012., 17:21
Porez na dohodak plaćaš do (čini mi se) 31.3. svake godine, za prethodnu godinu. Znači za sve što fakturiraš u 2012. će ti knjigovođa raditi prijavu poreza na dohodak poreznoj upravi na proljeće sljedeće godine.

Možeš slobodno upravljati sredstvima na računu, i podizati gotovinu na bankomatima bez pravdanja. Ne plaćaš nikakav porez pri tome.

Porez na dohodak računaš po razlici između prihoda i rashoda. Ako ti razlika bude velika, tj ako budeš imala mnogo više prihoda, knjigovođe ti to sređuju krajem godine. Praksa je da se prikažu dodatni troškovi (za benzin, put, ovo ono) pa ti je onda razlika između prihoda i rashoda, a samim time i porez dosta manji.

Imaju ti knjigovođe svoje šeme pa ti je to najbolje s njima vidjeti.

darrien fawkes
30.09.2012., 17:27
vedrana1, si dobila odgovor...ovo i mene zanima, pa ako netko zna, unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Lp

Treba imati prihode u toj godini koju sufinanciraju od cca 50.000kn.

Ali sam poticaj se računa kao prihod, pa onda ispada da u jednoj godini treba zapravo zaraditi cca 20.000kn. Bar kolko sam ja skužio.

Ali cijeli ugovor je sranje, dosta stvati je polujasno i može se tumačiti na više načina.

boki084
01.10.2012., 09:48
ovo jeteška glupost..Kazu da se tolerira ako imas 1 godinu staža..Ja imam dva mjeseca na birou sam vec 9 mjeseci i svaki put kad sam se prijavio za stručno osposobljavanje niti su me ikad zvali na razgovor a nedavno dobijem i odbijenice na natječaje koje sa slao..Pitam na zavodu zasto ne mogu dobiti stručno osposobljavanje.Kaze zbog ta dva mjeseca a poslodavci nece da uplacuju zdravstveno jer se priv zapošljavanje zdravstveno valjda ne plaća..Ma gluposti...

Lee Anne
11.03.2013., 11:11
Mene zanima, ukoliko je netko više upoznat, što kada je osoba koja se samozapošljava u drugom stanju? Ukoliko odobre potporu, kada se ode na porodiljni, mora li se zaposliti neka druga osoba? Obzirom da bi bila jedina zaposlena? Ili bi mogla nastaviti uplaćivati nakon isteka porodiljnog dopusta?

dragec84
11.03.2013., 17:32
Obrt bi trebao bti aktivan godinu dana tako da bi trebalo uplaćivati novce svaki mjesec za doprinos i na kraju godine biti u plusu.Moguće je da u ugovoru postoji klauzula za porodiljni.Najbolje vidjeti na burzi.

Zrinn
09.05.2013., 15:01
Lee Anne, do sada si vjerojatno već saznala, no meni su rekli da se trudnoća ne tolerira..odnosno, moraš raditi godinu dana u komadu inače vraćaš preostali dio poticajnih sredstava...

Mene zanima jedna druga stvar ako tko zna...
..dobila sam poticaj (29.471 kn) i isplaćen mi je u cjelosti..uvjet je da si uplaćujem doprinose i da po isteku godine dana imam kroz prihode prikazan dvostruki iznos poticaja umanjen za doprinose...kog vraga to znači?
Moram im prikazati cca 41 tisuću kroz upčate na računu..?? Ili što?
Jer to bi značilo da mogu podići 20000 kn, pa ih opet ulatiti i onda to opet ponoviti...i eto 40 000 kroz uplate...to je onda nebuloza žešća, ali ako se može idem odmah to napraviti...zna li itko išta?

Nemetos_Siddhe
17.05.2013., 19:21
Zrinn, iskreno, ni mi nismo shvatili što se točno traži. Rečeno nam je da moramo imati 30.000 kn (nešto manji poticaj od tvog) na kraju godine, ali nisu točno definirali dal toliko na računu, da li toliko prikazano uplata, ili da li knjigovodstveno toliki mora biti prihod na kraju godine (umanjen za rashode). Ovih dana se moramo javiti na zavod na one redovne sastanke, pa ćemo to definirati da ne bude na kraju belaja :D

vwgolfmk1
23.07.2013., 11:11
Pozdrav... Nakon završene srednje 4-godišnje škole (elektrotehničar) želio bih se prekvalificirati za vozača motornog vozila što prije. Kakvi su uvjeti za poticaj HZZa, jeli to sigurno ili kao i u svemu ima neka "caka" samo da ne daju taj novac.
Svaka informacija bi i dobro došla i unaprijed se zahvaljvam :)

iodinatum
31.07.2013., 15:57
zna li netko može li se dobiti kakav poticaj za samozapošljavanje a da nisam prijavljena na burzi 6 mjeseci? jer sam načula da je bitno samo da ste prijavljeni a nemora bit tih 6 mjeseci... pa onda?

hvala!

game
31.07.2013., 16:16
Za poticaje za samozapošljavanje je dovoljno da si prijavljena, ne mora biti 6 mj.

fatalista
01.08.2013., 14:27
i vazno je znati da poticaji idu u 4 rate, prva rata ce sjest 30 dana nakon otvaranje tvrtke u iznosu od 1/4 poticaja. Taman dovoljno koliko si duzan drzavi za tih 30dana, slijedeca rata dolazi za 3mj sto ce dugovanje prema drzavi 3x prekoraciti u odnosu na ratu koju ces dobiti. Lp

TincH
01.08.2013., 20:14
i vazno je znati da poticaji idu u 4 rate, prva rata ce sjest 30 dana nakon otvaranje tvrtke u iznosu od 1/4 poticaja. Taman dovoljno koliko si duzan drzavi za tih 30dana, slijedeca rata dolazi za 3mj sto ce dugovanje prema drzavi 3x prekoraciti u odnosu na ratu koju ces dobiti. Lp
Ljudi, pitanje. Koliko ste dugo cekali da vam poticaje odobre?
Meni su rekli cca dva tjedna, no, prosao je treci tjedan i moj sanducic je prazan.. :(
Relativno mi je frkica jer me ceka novac, koji mi ne moze sjesti dok ne otvorim obrt, etc.. :D
Klasicna prica... Nadam se toplo da ce se to dogoditi tijekom kolovoza.. Je li realno ocekivati da mi posalju odobrenje/neodobrenje u roku od recimo jos tjedan dana?

fatalista
02.08.2013., 00:05
nemam pojma, nisam lud da uzimam poticaj. Samo sam se isao raspitat u zavod, i to ne jednom jer sam mislio da prvi put krivo cujem, jer tesko povjerovati u takve budalastine i to nazivat poticajnim mjerama. Lp

TincH
02.08.2013., 11:34
Cuj to sto ti nemas strategiju za iskoristiti poticaje ne znaci da smo svi takvi. Ja nemam veliki ulog i sjest ce mi kao naruceni. Jedino sto sam sad vec fkt na iglama.

Dakle molim one koji su ih dobili da mi daju neku info o cekanju.
Hvala.

imean
08.08.2013., 17:11
Zanima me može li se poticaj iskoristiti za otvaranje npr. Caffe Bar-a?

TincH
10.08.2013., 10:50
Mislim da ugostiteljstvo i trgovina nisu obuhvaćeni.

imean
11.08.2013., 13:13

A neka mala kockarnica?:ne zna: :D:D

imean
15.08.2013., 14:43

Dobro za kakve vrste obrta je moguće iskoristiti poticaje? mMože malo detaljnije?:503:

Ruralna
16.08.2013., 12:45
Dobro za kakve vrste obrta je moguće iskoristiti poticaje? mMože malo detaljnije?:503:
A šta jednsotavno ne pogledaš i izborniku hzz, nego da tu ludiš čekajući odgovor :zubo:
Mislim da će na hzz biti oduševljeni da ih pitaš poticaje za kockarnicu:rofl:

I jasno ti je da ti ta lova samo pokriva doprinose kao zapslenom u obrtu?

lenchy2403
20.11.2013., 13:50

Ja sam podnijela zahtjev za otvaranje trgovine (spec.trg.), j.d.o.o., i odobreno mi je :)

Doduše, i potpisala sam sporazum s njima i sve ostalo što treba, sad samo čekam prvu isplatu..pošto mi je već pomalo frkica za pare, da li netko zna koliko se otprilike čeka ta prva isplata? Jer znam da je službeno "u roku od 30 dana od potpisivanja sporazuma", ali sa gro strana dobivam informacije tipa "ma u roku od par dana", "3 dana", "8 dana", "10 dana" ili ultimativni odg. "do 10. u mjesecu" :confused:

Molila bi nekoga tko ima iskustva s tim ili zna nekoga kome je isplaćeno za HELP

fatalista
20.11.2013., 17:09
meni je rekla kad je iso pitat kad ce para da me ne zajebu, i rekla da bude nakon 30dana prva rata, znaci cekaju bas zadnji dan. Naravno odustao od toga. Lp i sretno

zlocka
20.11.2013., 17:11
Kod mene nije bilo pravila kada će sjesti novci. kako su dolazili u ratama, prva me iznenadila, a drug su dolazile nakn što sam dostavila dokumentaciju, isto kako kad.

lenchy2403
20.11.2013., 23:11
Kod mene nije bilo pravila kada će sjesti novci. kako su dolazili u ratama, prva me iznenadila, a drug su dolazile nakn što sam dostavila dokumentaciju, isto kako kad.

a kada ti je došla prva rata, tj. koliko je proteklo dana od dana potpisivanja sporazuma?

Black ray
22.11.2013., 01:41
a kada ti je došla prva rata, tj. koliko je proteklo dana od dana potpisivanja sporazuma?

Kode mene je to bilo sve rješavano jako brzo, čak su me zvali da dostavim papire čim prije. Po drugi zahtjev za isplatu su dosli sami.
Isplate su bile unutar tjedan dana od predavanja zahtjeva.

Black ray
22.11.2013., 06:18
Jednokratna isplata naknade za nezaposlene takoder mi je isplacena u prvom tjednu. U mom slucaju to je bilo oko 23tkn.

lenchy2403
22.11.2013., 12:48
Kode mene je to bilo sve rješavano jako brzo, čak su me zvali da dostavim papire čim prije. Po drugi zahtjev za isplatu su dosli sami.
Isplate su bile unutar tjedan dana od predavanja zahtjeva.

ma i mene su zvali da dostavim papire što prije, da se to što prije pokrene, ali izgleda da ovaj puta nemaju baš para... :ne zna:

Jednokratna isplata naknade za nezaposlene takoder mi je isplacena u prvom tjednu. U mom slucaju to je bilo oko 23tkn.

sada to ide na 4 rate, iako te u poslovnom planu praktički navode na rješenje kako ćeš se sa tim novcima (u mom slučaju 30.000,00) pomoći pokrenuti..baš smo jadni u p.m. :503:

Black ray
22.11.2013., 13:08
Ne, u 4 rate ide sam poticaj (kod mene oko 25tkn za obrt) a ovo je jednokratna isplata svih novcanih naknada na koje bi imala pravo tokom nezaposlenosti. To su dvije različite stvari.

lenchy2403
22.11.2013., 14:09
Ne, u 4 rate ide sam poticaj (kod mene oko 25tkn za obrt) a ovo je jednokratna isplata svih novcanih naknada na koje bi imala pravo tokom nezaposlenosti. To su dvije različite stvari.

ne kužimo se :D jednokratna isplata se odnosi samo na one koji već primaju novčanu naknadu sa Zavoda, a ja sam tu naknadu prestala primati prije nekoliko mjeseci..

Black ray
22.11.2013., 14:20
A, sorry onda... Ja sam odmah nakon otkaza isla na burzu po poticaje pa sam uzela sve odjednom.
Sretno s novim poslom! (i poticajima )

lenchy2403
22.11.2013., 14:47
A, sorry onda... Ja sam odmah nakon otkaza isla na burzu po poticaje pa sam uzela sve odjednom.
Sretno s novim poslom! (i poticajima )

Jao, da sam barem i ja tako..ugl, hvala :)

a mislim da fakat trenutno nemaju para, Linić se otišao još malo zadužiti van, pa dok ti novčeki sjednu, treba malo vremena :kava:

Hairdo
22.11.2013., 16:34
je li moguće predati poslovni plan i zahtjev prije nego se završi formalno obrazovanje za obrt koji bi se otvorio? može li se dio poticaja iskoristiti za plaćanje programa obrazovanja?

lenchy2403
22.11.2013., 16:43
je li moguće predati poslovni plan i zahtjev prije nego se završi formalno obrazovanje za obrt koji bi se otvorio? može li se dio poticaja iskoristiti za plaćanje programa obrazovanja?

mislim da se može, pošto ionako ne smiješ ništa poduzimati glede otvaranja firme prije nego ti oni daju zeleno svjetlo (prihvate plan i odobre zahtjev)..e onda je jedino caka u tome da imaš mjesec dana od datuma potvrde da otvoriš firmu - hoćeš li u mjesec dana stići završiti obrazovanje i otvoriti obrt?

Također, nikakve novce ne možeš dobiti unaprijed po pitanju tog poticaja (dobiješ ih u roku od 30 dana od potpisivanja sporazuma sa Zavodom - dakle nakon što si otvorio obrt i sve ostale popratne radnje), a nakon što ih dobiješ, njih boli briga što ćeš raditi s tim novcima, sve dok ti uredno svaki mjesec podmiruješ doprinose na plaću..

Cpu79
25.11.2013., 21:39
ne kužimo se :D jednokratna isplata se odnosi samo na one koji već primaju novčanu naknadu sa Zavoda, a ja sam tu naknadu prestala primati prije nekoliko mjeseci..

dal moze netko ovo malo podrobnije objasnit jer stvarno sad ne kuzim. dal se dobije sve odjednom ili u cetiri dijela?? hvala

lenchy2403
26.11.2013., 12:19
dal moze netko ovo malo podrobnije objasnit jer stvarno sad ne kuzim. dal se dobije sve odjednom ili u cetiri dijela?? hvala

Ukoliko ste prilikom predaje zahtjeva za sredstva za samozapošljavanje od Zavoda i sami primali mjesečna primanja sa Zavoda, onda će vam od trenutka odobrenja zahtjeva biti isplaćena sva mjesečna davanja Zavoda koja su vam trebala slijediti - npr. isplaćena vam je naknada za studeni (pr. 2000,00kn), a vi još trebate dobiti naknadu za prosinac, siječanj, veljaču i ožujak; tada će vam u ovom slučaju, tj. po odobrenju zahtjeva, jednokratno biti isplaćena sva preostala davanja zahtjeva što se tiče naknada, odnosno 8.000,00 kn..

Što se tiče samog poticaja za samozapošljavanje, on se isplaćuje u ratama, ne jednokratno, i to tako da vam prva rata bude isplaćena u roku od 30 dana od dana potpisivanja sporazuma sa Zavodom, a svaka sljedeća svako naredno tromjesečje (dakle svaka tri mjeseca), i to tek nakon što im predočite dokaze da ste prethodna tri mjeseca podimirivali svoje doprinose za zdravstveno i mirovinsko, odnosno isplaćivali si plaću..

tea_m_s
26.11.2013., 13:09
Da li to znači da ako ja želim potporu , većinski sam vlasnik ali moram baš sebi isplaćivat plaću ili mogu zaposlit nekog drugog i njemu plaću davat? pitanje, da li ja moram biti radnik u svojoj firmi ili mogu nekog drugog zaposlit ali sam i dalje većinski vlasnik

lenchy2403
26.11.2013., 13:56
Da li to znači da ako ja želim potporu , većinski sam vlasnik ali moram baš sebi isplaćivat plaću ili mogu zaposlit nekog drugog i njemu plaću davat? pitanje, da li ja moram biti radnik u svojoj firmi ili mogu nekog drugog zaposlit ali sam i dalje većinski vlasnik

Formalno, naravno da možeš biti vlasnik, bez da si zaposlenik. Ali ovdje je riječ o poticajima za SAMOZAPOŠLJAVANJE, tako da se podrazumijeva da onaj tko podnosi zahtjev za takvo što, nije zaposlen nigdje drugdje.

Drugim riječima, ako se odlučiš sa tim sredstvima otvoriti obrt, onda si ne moraš isplaćivati plaću, već samo doprinose (pošto si obrtnik), a ukoliko otvoriš društvo onda se moraš prijaviti ili kao direktor (pri čemu ćeš si morati isplaćivati znatno veću plaću i doprinose) ili kao obični djelatnik u toj svojoj firmi. Pri tome naravno da možeš zaposliti i druge radnike u toj firmi.

ChillyBoy
02.12.2013., 17:28
Jel još nekome kasni rata ili samo meni? Predao sam izvatke o uplaćenim doprinosima još 02.11.2013 ali do danas nema ništa. Čak sam i provjerio mejlom da li su zaprimili izvatke na što sam dobio potvrdan odgovor.

Black ray
03.12.2013., 03:21
Ocito je kod svakog zavoda drugačije.

zvekica
03.12.2013., 10:33
kasni i meni i mom mužu i frendici. Svi smo predali prošli mjesec, svi papiri su ok i zapeli u financijama :(

lenchy2403
03.12.2013., 12:05
meni ne kasni, ali ovaj petak će biti 4 tjedna od predaje papira i više sam luda :503: znači stvarno nemaju para - iako ja da sam na vašem mjestu i da je prešlo tih 30 dana roka koji imaju prema sporazumu, zvala bi ih ili bi osobno išla tamo! Mislim to je pravovaljani razlog za raskid sporazuma zbog njihovog nepoštovanja odrednica iz istog!

siscanka
03.12.2013., 12:08
kasni i meni i mom mužu i frendici. Svi smo predali prošli mjesec, svi papiri su ok i zapeli u financijama :(

I meni, al imamo pravo na isplatu zateznih kamata. Jednom kad sjedne lova, treba im poslati zahtjev za isplatu kamata.

Kad će biti isplata, po riječima referentice iz zagrebačkog hzz-a, može danas, može za tjedan dana...

A besmislenu komoru i doprinose treba platiti - oni ne prihvaćaju danas ili za tjedan dana ili tko zna kad.:503:

ChillyBoy
03.12.2013., 12:30
Sa kolegom sam se kladio da ce prije drzava bankrotirat nego meni isplatit sve poticaje. Kako stvari stoje bit ce svegs. Nemaju za hebeni prijevoz za prosvjetne radnike a ne poticaje.

Sent from my LT26i using Tapatalk 2

lenchy2403
03.12.2013., 12:33
I meni, al imamo pravo na isplatu zateznih kamata. Jednom kad sjedne lova, treba im poslati zahtjev za isplatu kamata.

Kad će biti isplata, po riječima referentice iz zagrebačkog hzz-a, može danas, može za tjedan dana...

A besmislenu komoru i doprinose treba platiti - oni ne prihvaćaju danas ili za tjedan dana ili tko zna kad.:503:

Oooo, pa meni je moja biserka iz područnog ureda HZZ-a rekla kako oni to isplaćuju NAJRANIJE u roku od 30 dana, a najčešće u roku između 30 i 60 dana - pa se ti sad svađaj s njom kako u sporazumu piše NAJKASNIJE u roku od 30 dana :504: Ali da, ono o čemu također većina tih savjetnika nije informirana, to je sadržaj Ugovora, a u kojemu su upravo navedene te zatezne kamate :rolleyes:

Iako, te kamate mi puno ne znače kad svaki dan strepim i provjeravam stanje računa da li je što sjelo :503:

lenchy2403
03.12.2013., 12:36
Sa kolegom sam se kladio da ce prije drzava bankrotirat nego meni isplatit sve poticaje. Kako stvari stoje bit ce svegs. Nemaju za hebeni prijevoz za prosvjetne radnike a ne poticaje.

Ali tebi je prošao rok od 30 dana - zašto ih nisi zvao kada se kane udostojiti to isplatiti?

ChillyBoy
03.12.2013., 13:00
Zvao sam ih prije 4-5 dana pa su muljali da imaju do 30 dana. Cekat cu jos ovaj tjedan a onda cu se uputiti sa svojih 203cm i 105kg u Hzz pa cemo vidjet kako medo bere jagode.

lenchy2403
03.12.2013., 13:04
Zvao sam ih prije 4-5 dana pa su muljali da imaju do 30 dana. Cekat cu jos ovaj tjedan a onda cu se uputiti sa svojih 203cm i 105kg u Hzz pa cemo vidjet kako medo bere jagode.

:s my hero! :D

siscanka
03.12.2013., 14:45

Chillyboy, nažalost, od njih silom nećeš izvući pare jer ih nemaju. I meni je prošlo 30 dana i priznaju da kasne, ali službeni odgovor je: mi smo poslali naloge za isplatu, ali nam nikakva sredstva još nisu sjela.
Kako je krenulo - sa nastavnicima i ostalima koji su na redu za kresanje, mislim da ništa nećemo vidjeti prije Nove Godine - nadam se da sam u krivu.

ChillyBoy
03.12.2013., 14:58
Ako cemo isto kao profesori onda smo na redu za isplatu tek krajem 01.2014

lenchy2403
03.12.2013., 20:28
Ako cemo isto kao profesori onda smo na redu za isplatu tek krajem 01.2014

Vode se neka nagađanja da ćemo svi čekati do 1. mjeseca 2014., jer kredit za koji se Linić zadužio kod Amera ima namjenu korištenja u 2014. godini, što znači da će tada i biti isplaćen..jadna smo li banana-državica u p.m. :rolleyes:

lenchy2403
04.12.2013., 15:48
iiiiii, službeno nemaju para:

"Poštovana,
s obzirom na okolnosti koje su uvjetovale zakašnjenje u obradi zahtjeva za isplatu sredstava, a na koje Zavod nije mogao utjecati ispričavamo se za prekoračenje roka. Moramo naglasiti da će Zavod preuzete obveze izvršiti i da su tijeku aktivnosti kako bi se osigurala isplata ugovorenih sredstava te Vas molimo za još malo strpljenja.
Napominjemo da je ugovoreni rok za plaćanje 30 dana, te isto tako člankom 15. Ugovora je propisano da se Zavod obvezuje platiti Poslodavcu kamate u visini zakonske zatezne kamate ako u ugovorenom roku ne izvrši plaćanje iz članka 2. Ugovora.
Kada vam Zavod izvrši uplatu traženih sredstava možete podnijeti zahtjev za plaćanje kamate zbog prekoračenja roka, a kamata se obračunava za dane od dana kada je trebala biti isplata do dana isplate.

S poštovanjem,
Hrvatski zavod za zapošljavanje"

Black ray
04.12.2013., 21:56
iiiiii, službeno nemaju para:

"Poštovana,
s obzirom na okolnosti koje su uvjetovale zakašnjenje u obradi zahtjeva za isplatu sredstava, a na koje Zavod nije mogao utjecati ispričavamo se za prekoračenje roka. Moramo naglasiti da će Zavod preuzete obveze izvršiti i da su tijeku aktivnosti kako bi se osigurala isplata ugovorenih sredstava te Vas molimo za još malo strpljenja.
Napominjemo da je ugovoreni rok za plaćanje 30 dana, te isto tako člankom 15. Ugovora je propisano da se Zavod obvezuje platiti Poslodavcu kamate u visini zakonske zatezne kamate ako u ugovorenom roku ne izvrši plaćanje iz članka 2. Ugovora.
Kada vam Zavod izvrši uplatu traženih sredstava možete podnijeti zahtjev za plaćanje kamate zbog prekoračenja roka, a kamata se obračunava za dane od dana kada je trebala biti isplata do dana isplate.

S poštovanjem,
Hrvatski zavod za zapošljavanje"

Pa ovo je fantastično!
Znaci ovu šprancu upotrijebiti u dopisu poreznoj kad budemo kasnili sa uplatom doprinosa. Ili još bolje kod uplate komorskog za Nadanove umjetnine. Ono, sorry, nema para...

lenchy2403
05.12.2013., 00:19
Pa ovo je fantastično!
Znaci ovu šprancu upotrijebiti u dopisu poreznoj kad budemo kasnili sa uplatom doprinosa. Ili još bolje kod uplate komorskog za Nadanove umjetnine. Ono, sorry, nema para...

ja sam ostala bez riječi :504: čovjek ne zna što da im odgovori na to, mislim nama se računi gomilaju, i kada dospiju (iako neki već i jesu) potražitelji istih neće laganini reći "ma nema beda, budete platili zatezne kamate kad ćete plaćate račune"... :rolleyes:

crazy chick
07.12.2013., 16:50
Dali je netko informiran dali se daje poticaj za trgovinu?

lenchy2403
07.12.2013., 20:47
Dali je netko informiran dali se daje poticaj za trgovinu?

Info. iz prve ruke: daje se i za trgovinu

tkojemile
09.12.2013., 09:52
U Osijeku isto kasni :D
Samo čitam mrtvi ugovor i nigdje ne vidim da se spominju kamate... :)

Samo raskidi, znači mogu reći što sam uzeo uzeo sam i ajd bok :D

ChillyBoy
09.12.2013., 10:25
Ja sam takodjer iz Os i pise mi u ugovoru za kamate tj moras podnijet poseban zahtjev za isplatu kamata. Ali to je borba sa rogatima. Zbog 100 -200 kn kamata samo riskiras da ti natovare inspekciju. Sve je to uigrano, budi bez brige

Sent from my Sony Xperia S using Tapatalk 2

tkojemile
09.12.2013., 10:51
hebenica, ti si vidim još puno prije mene predao :)
Kasne poticaji, kasne ovi heroji s računima...

Bit će ko Zgorac kad dobije na lotu. Kaj buš sada? E sada ih bum sve tužil :D
:D

ChillyBoy
09.12.2013., 11:05
Ma ja sam odmah znao kad su uveli obrocnu isplatu da ce biti sranja sa podmirivanjem. Oni se pravdaju da nas stite kako ne bi svu lovu zdrobili od jednom. Kao da smo od jucer.

tkojemile
09.12.2013., 12:27
Ma ja sam odmah znao kad su uveli obrocnu isplatu da ce biti sranja sa podmirivanjem. Oni se pravdaju da nas stite kako ne bi svu lovu zdrobili od jednom. Kao da smo od jucer.

Mene su obišli odmah na startu sa onom isplatom sa biroa... kao jedan dan sam bio predugo zaposlen pa onda mi ne mogu računati staru firmu i dobio neku sitnu lovu a trebao sam manu dobiti... muljaže malo rade, ali neka je to najveće zlo! Bitno da radimo :D

lenchy2403
09.12.2013., 17:37
navodno je ovakva situacija (debelo kašnjenje isplata) bila i prošle godine u ovo vrijeme (dakle pred kraj godine), samo što se s time nije izlazilo u javnost - jel zna netko nešto o tome?

tkojemile
09.12.2013., 17:43
navodno je ovakva situacija (debelo kašnjenje isplata) bila i prošle godine u ovo vrijeme (dakle pred kraj godine), samo što se s time nije izlazilo u javnost - jel zna netko nešto o tome?

Što znači debelo? Sutra ili malo sutra, tj. nagodinu :)

lenchy2403
09.12.2013., 18:15
Što znači debelo? Sutra ili malo sutra, tj. nagodinu :)

evo npr. na FB stranici Zavoda javljaju se ljudi kojima isplata kasni već preko 60 dana :confused: po meni je to predebelo...

lenchy2403
13.12.2013., 22:36
Evo samo da vam javim da su osigurana sredstva za isplatu poticaja za samozapošljavanje i danas su već krenule isplate (znam par ljudi kojima je isplaćeno),te se očekuje da će do kraja sljedećeg tjedna sve dospjele rate biti isplaćene! :jumping::jumping:

Black ray
15.12.2013., 20:33
Yep. I meni isplaćeno u petak!

zvekica
20.12.2013., 14:09
I što sad, jednom manjem dijelu je isplaćeno u petak a ostali??

lenchy2403
20.12.2013., 17:03
I što sad, jednom manjem dijelu je isplaćeno u petak a ostali??

nažalost, saznala sam tako nešto (da još uvijek ima korisnika kojima nije isplaćen poticaj), i moj iskreni savjet je da u tom slučaju prvo kontaktirate svoj područni ured i provjerite da li je vaš nalog otišao na isplatu. Ukoliko oni kažu da jest, tada zvati računovodstvo Zavoda u Zagrebu, i provjeriti da li je nalog kod njih. Ukoliko i oni kažu da jest, ali nemaju doznake nikakvih sredstava, onda zvati Riznicu, odnosno Ured glavnog državnog rizničara, pošto se u Sektoru za izvršavanje proračuna nikada nitko ne javlja, biti ustrajan i saznati o čemu je riječ, zašto je došlo do zastoja i da li će barem isplatiti do kraja godine (kao što su najavljivali)..

ivanf
24.12.2013., 22:32
Podnio sam zahtjev za samozapošljavanje no imam nekoliko nedoumica nakon što sam svašta pročitao na netu, prvenstveno vezano za to koliko novaca treba zaraditi da se poticaje ne bi trebalo vraćati. Molio bih savjet od nekog tko zna ili je koristio poticaje za paušalni obrt.

Molio bih odgovor u vezi s ovime na temelju primjera paušalnog obrta s planiranim prihodom do 85.000,00 kuna: Ako su mi ukupna mjesečna davanja, dakle, porez, prirez, mirovinsko, zdravstveno, osiguranje i komorski doprinos 1.278,32 kuna (godišnje 15.339,84 kuna) i od Zavoda dobijem 18.880,80 kuna za paušalni obrt, da li to znači da u Knjizi prometa moram imati promet (dakle novac primljen od mušterija) od 34.220,64 kune? Ili to znači da moram zaraditi još samo tih 15.339,84 kuna? Dakle da pojednostavim koliko novaca trebam dobiti od mušterija da ne bih morao vraćati potporu?

I još nešto da li se kontrolira izlaz novca? Da li na žiro računu na kraju godine taj iznos (ne znam koji, ovaj manji ili veći) mora biti kao čista zarada? I kako se kontrolira namjensko trošenje sredstava, dakle kako Zavod može znati da li sam ja od tih sredstava kupio neka sredstva za rad ili ih potrošio za troškove života, a doprinose i poreze recimo platio od zarade od obrta?

Hvala!

siscanka
25.12.2013., 10:08
Dakle da pojednostavim koliko novaca trebam dobiti od mušterija da ne bih morao vraćati potporu?

Potporu nećeš morati vraćati ako si za ugovoreno vrijeme namirio sve doprinose, te ako u vremenu trajanja ugovora nisi otišao na dugo bolovanje ili porodiljni ili zatvorio obrt. Mislim da drugih caka nema, visina prihoda nije propisana u ugovoru.

I još nešto da li se kontrolira izlaz novca?

Ne, kao obrtnik možeš novce s računa trošiti nenamjenski, samo ćeš po isteku godine i ugovornog razdoblja u HZZ odnijeti na uvid knjigu prometa. Ne treba ti čak ni knjigovođa, ako znaš što radiš.

U poslovnom planu ti je bitno da ti procjenjeni prihodi budu veći od rashoda, inače nećeš dobiti poticaje. Kasnije ne provjeravaju kako trošiš nove i koliko ih imaš, samo da li su doprinosi plaćeni (za što ćeš svaka tri mjeseca u hzz nositi dokaze o uplaćenim doprinosima).

Ja sam primila tek prvu ratu ali cijeli mi se postupak čini jednostavan, no ako sam nešto krivo shvatila, neka me netko iskusniji ispravi.

zlocka
26.12.2013., 18:46
ja ipak preporučam računovođu za klasične obrtnike, početnicima nije skupo, a opet radi puno toga kako bi se obrtnik fokusirao na neke bitnije stvari. jedino ako si paušalac, ne treba računovođa. ja sada prelazim u paušaliste i napravila si program koji formira račune, ima radne naloge, povrat, otpis, vodi ulaz i izlaz te formira knjigu prometa. to će mi biti dosta.

Dakle da pojednostavim koliko novaca trebam dobiti od mušterija da ne bih morao vraćati potporu?

to nije bitno. bitno je da redovito plaćaš doprinose.

I još nešto da li se kontrolira izlaz novca?

ne

I kako se kontrolira namjensko trošenje sredstava, dakle kako Zavod može znati da li sam ja od tih sredstava kupio neka sredstva za rad ili ih potrošio za troškove života, a doprinose i poreze recimo platio od zarade od obrta?

nikako. to ih ne zanima sve dok se doprinosi redovito uplaćuju.

Ka3na
05.01.2014., 19:57
Zna li netko što se još uz kontrolu uplata doprinosa kontrolira kod obrtnika? Čula sam da kontroliraju dohodak s obzirom da obrtnici nemaju klasičnu plaću nego predaju poreznu prijavu na kraju godine..Kako onda hzz to kontrolira, jel treba biti određena visina dohotka ostvarena?

BlackCronicus
13.01.2014., 14:03
Pozdrav,

planiram otvoriti obrt i uzeti neke poticaje za samozaposljavanje. Ukoliko predam sve do kraja mj, kada mogu ocekivati odgovor?
I jel postoji jos neka shema za dobit novce od nekuda, a da nisu krediti? O cemu ovisi koliko ce se novaca dobiti od njih za samozaposljavanje?

filmko
14.01.2014., 11:23
kolko sam vidio na njihovim stranicama isplata se vrši po ratama kroz godinu dana...što kasnije kad prestane isplata? kad prestaje ugovor? (ako recimo nakon godinu i pol zatvoriš poduzeće dal još postoje obaveze vraćanja potpore hzz-u?)

Zeggrez
14.01.2014., 15:52
Koliko sam ja skuzio neki sretnici uspiju dobit novce u komadu, bar je prije tak bilo, a vecina dobije isplatu u 4 rate. Taj novac po njima prvenstveno sluzi za placanje doprinosa, mirovinskog, zdravstvenog.... cega vec... Ako ti godinu dana placas sve obaveze, sto se njih tice mozes nakon toga i zatvorit firmu/obrt. Glavno da si s njima na cisto. Ako nisi, onda si im duzan i moras vratit novce.

orGinaLna
24.01.2014., 13:34
Od veljače ide posve drugi sistem za samozapošljavanje.

Sad se poticaj može dobiti i za OPG; i svi bez obzira dal se ima zavrsena srednja skola ili fakultet dobivaju istu svotu - 25 000 , 00 kn.

Navodno više nebude da se mora napraviti dupli promet od dobivenog poticaja.

dijana13051986
24.01.2014., 14:27
Pozdrav,
mi bi otvorili ugostiteljski obrt, odnosno caffe bar pa me zanima da li hzz daje još uvijek poticaje za samozapošljavanje za tu kategoriju? Znam da je bilo prošle godine, ali sad se mijenjalo i ne znam da li to još vrijedi jer su kod nas na Zavodu bili pričali kako će se ukinuti za ugostiteljske obrte i frizerske obrte. Zna li netko više o tome?

Hvala!

orGinaLna
27.01.2014., 11:34
Pozdrav,
mi bi otvorili ugostiteljski obrt, odnosno caffe bar pa me zanima da li hzz daje još uvijek poticaje za samozapošljavanje za tu kategoriju? Znam da je bilo prošle godine, ali sad se mijenjalo i ne znam da li to još vrijedi jer su kod nas na Zavodu bili pričali kako će se ukinuti za ugostiteljske obrte i frizerske obrte. Zna li netko više o tome?

Hvala!

ne mozes dobiti poticaj za caffe bar

Zeggrez
27.01.2014., 15:38
Orginalna, odakle ti info da ce se mjenjati uvjeti? Malo sam gledao po netu, nisam nis nasao o tome.

Ramboid
29.01.2014., 09:28
Zna li netko iz prve ruke koji su najfriži uvjeti i visina poticaja - da li ista ovisi o stručnoj spremi ili su iznosi fiksni? I jesu li se za ovu god počeli isplaćivati?
Zahvaljujem.

ichiruki
29.01.2014., 10:43
Zanima me Da li možemo na kompu popuniti poslovni plan i isprintati ga prilikom predaje?

Ima li netko iskustva ako se 2 osobe zele udruziti i oba dvije su prijavljene na HZZ-e, jel mogu oba dvije osobe ostvariti poticaje?

Zeggrez
29.01.2014., 14:06
Za plan ne znam, al pretpostavljam da je moguce na kompu isprintat, zasto ne. Sto se tice udruzivanja, moguce je.

ichiruki
29.01.2014., 14:50
Za plan ne znam, al pretpostavljam da je moguce na kompu isprintat, zasto ne. Sto se tice udruzivanja, moguce je.

hvala na odgovoru

orGinaLna
29.01.2014., 23:14
Orginalna, odakle ti info da ce se mjenjati uvjeti? Malo sam gledao po netu, nisam nis nasao o tome.

Bila sam 23. na radionici pa je žena rekla da od veljače idu drugačiji uvjeti.

Rekla mi da zovem poslije 5.2. za sve konkretno, onda će i na webu promjeniti!

orGinaLna
29.01.2014., 23:15
Zna li netko iz prve ruke koji su najfriži uvjeti i visina poticaja - da li ista ovisi o stručnoj spremi ili su iznosi fiksni? I jesu li se za ovu god počeli isplaćivati?
Zahvaljujem.

Svi budu dobili iznos od 25 000 kn. Neema više podjela prema visini obrazovanja.

ichiruki
04.02.2014., 08:40
Imala bih jos jedno pitanje.
Naime imam sljedeci tjedan zakazano za Individualno savjetovanje i tamo su mi rekli da pitam za poticaje za samozaposljavanje, te da ce me oni proslijediti kod savjetnika za samozaposljavanje. Mene zanima kad ste vi dobili taj termin kod savjetnika? ( podrucje Zagreb) ( ja imam vec napravljen poslovni plan, tako da mi ne treba pomoc za njegovo sastavljanje, samo mi se ne ceka tipa mjesec dana da ga mogu predati)

Gdje se i kome poslovni plan tocno predaje i jel nuzno cekati savjetnika za samozaposljavanje?

siscanka
04.02.2014., 18:07
Imala bih jos jedno pitanje.
Naime imam sljedeci tjedan zakazano za Individualno savjetovanje i tamo su mi rekli da pitam za poticaje za samozaposljavanje, te da ce me oni proslijediti kod savjetnika za samozaposljavanje. Mene zanima kad ste vi dobili taj termin kod savjetnika? ( podrucje Zagreb) ( ja imam vec napravljen poslovni plan, tako da mi ne treba pomoc za njegovo sastavljanje, samo mi se ne ceka tipa mjesec dana da ga mogu predati)

Gdje se i kome poslovni plan tocno predaje i jel nuzno cekati savjetnika za samozaposljavanje?

Ja sam isto predavala u Zagrebu - kad dođeš na individualno savjetovanje prvo ćete obaviti formalnosti - moraju upisati sve tvoje podatke - a onda, ako je savjetnica kod koje se predaje poslovni plan slobodna, možeš ga odmah predati, ona će ga pregledati i reći ti što da eventualno promijeniš.
Dakle, napomeni svom savjetniku da si tu radi poticaja za samozapošljavanje i da imaš spreman plan, a on ili ona će, ako su dobri, što je moj bio, odmah nazvati savjetnicu za poslovni plan da te primi. Ona je na prvom katu, odmah prva soba ravno kad se popneš stepenicama.

Ramboid
05.02.2014., 09:44
Hvala orGinaLna, na njihovoj str sve lijepo stoji kako si rekla, 25000 kn. Zanima me par stvari, ako netko zna, čuo ili ima već iskustvo - obzirom da sam do prije dva mj imala valjda najnekompetentniju savjetnicu na burzi, koja mi nije znala pravilno prenijeti ni inf. sa njihovog site-a.. E sad, jeli taj iznos dovoljan za isplatu doprinosa cijelu god.? Jerbo mi je moj novi savjetnik rekao da ako sam VSS da si u d.o.o. moram i isplaćivati plaću shodno stručnoj spremi, što znači da je ovaj iznos apsolutno nedovoljan za cijelu god, ni blizu? Što je sa obrtom, jesam li u tom slučaju dužna isplaćivati plaću ili samo doprinose? Sorry na možda glupim pitanjima, ali tu sam totalni laik i baratam samo sa info koje nađem na netu, ali one su mi sasvim nedovoljne za odgovore na sve moje nedoumice.

ichiruki
06.02.2014., 09:44
Hvala Ti Siscanka na odgovoru

lp

orGinaLna
06.02.2014., 10:58
Hvala orGinaLna, na njihovoj str sve lijepo stoji kako si rekla, 25000 kn. Zanima me par stvari, ako netko zna, čuo ili ima već iskustvo - obzirom da sam do prije dva mj imala valjda najnekompetentniju savjetnicu na burzi, koja mi nije znala pravilno prenijeti ni inf. sa njihovog site-a.. E sad, jeli taj iznos dovoljan za isplatu doprinosa cijelu god.? Jerbo mi je moj novi savjetnik rekao da ako sam VSS da si u d.o.o. moram i isplaćivati plaću shodno stručnoj spremi, što znači da je ovaj iznos apsolutno nedovoljan za cijelu god, ni blizu? Što je sa obrtom, jesam li u tom slučaju dužna isplaćivati plaću ili samo doprinose? Sorry na možda glupim pitanjima, ali tu sam totalni laik i baratam samo sa info koje nađem na netu, ali one su mi sasvim nedovoljne za odgovore na sve moje nedoumice.

ja sam iz par izvora dobila informaciju da se ne moras prijaviti kao VSS; možeš prijaviti i SSS. Ali, 25 000 kn bi ti trebalo biti dovoljno za doprinose.

Namjeravas otvarati obrt ili j.d.o.o.?

U svaku slučaju budeš morala proći njihovu radionicu, ja sam danas opet bila kod savjetnice za samozapošljavanje.

Ove godine se iznos dobiva u jednoj rati, znači odmah sjeda iznos od 25000kn.

U godinu dana se bude ista svota morala i pravdati ( uplata doprinosa, kupnja opreme i sl.)

Ramboid
06.02.2014., 12:45
Pa nekako sam sve više za obrt iako je početna ideja bila j.d.o.o. Iako za te poticaje s burze nikako nisam na ti, to mi sve izgleda više u korist države, a nas tko šiša ako ne krene po planu. Reci orGinaLna je li ove god uvjet da se ostvari duplo dohodka od danih poticaja ili su se smilovali i to ukinuli? Jer ako je, ja sama sebi ne mogu garantirati da ću svaki mjesec ostvariti 4000kn prihoda da sve pokrijem i poticji su mi čista nebuloza - onda ću vjerojatno ići na paušalni obrt, zvuči za sada najpametnije (tj najsigurnije za start).

orGinaLna
06.02.2014., 21:39
Pa nekako sam sve više za obrt iako je početna ideja bila j.d.o.o. Iako za te poticaje s burze nikako nisam na ti, to mi sve izgleda više u korist države, a nas tko šiša ako ne krene po planu. Reci orGinaLna je li ove god uvjet da se ostvari duplo dohodka od danih poticaja ili su se smilovali i to ukinuli? Jer ako je, ja sama sebi ne mogu garantirati da ću svaki mjesec ostvariti 4000kn prihoda da sve pokrijem i poticji su mi čista nebuloza - onda ću vjerojatno ići na paušalni obrt, zvuči za sada najpametnije (tj najsigurnije za start).

Ne, nema više toga da se mora napraviti dupli promet.

Sad samo moraš pravdati 25000 kuna - bilo da si uplaćivala doprinose, kupovala opremu i sl.

Zeggrez
07.02.2014., 07:46
A kolko sam skuzio uvjek je pocetkom godine bolje. Kasnije pocnu s isplacivanjem u ratama i sl kad ponestane para...

ichiruki
07.02.2014., 11:55
Ja danas bila kod savjetnice i rekla mi je da prvi slobodan termin kod savjetnika za samozaposljavanje ima sredinom 3 mjeseca, međutim da ukoliko zelim svoj poslovni plan mogu predati odmah, na svoju odgovoornost. Ja sam ga predala kod neke gospodje koja ga je doslovno preuzela na hodniku dok je bila u razgovovru s nekom zenom i rekla da je to to. Nije mi objasnila ni koliko cekam, niti hoce li me kontaktirati za odgovr, nista, pa bih molila ljude koji su cekali odgovor od HZZa, kako je on stigao?

lp

crazy chick
07.02.2014., 13:25
Gdje potražiti pomoć kod izrade poslovnog plana, u čertvrtak ga več trebam predati. kažu da ono što ne budem znala ostavim pa da čemo to naknadno, ali htijela bih vidjeti neki primjer kako je to netko ispunio. molim vas za savijet.
Dali ste ga sami pisali ili vam jenetko tu pomogao?

ivanf
08.02.2014., 07:59
Pozdrav,
Dobio sam telefonsku informaciju od svog savjetnika za samozapošljavanje da mogu otvoriti odnosno registrirati obrt iako još uvijek nemam službenog rješenja o dobivanju poticaja. Navodno imaju nekih tehničkih problema. Obavijestio me je također i o tome da poticaji idu u iznosu od 25 000 kuna te da ću kad mi pošalje trebat ispunit još jedan obrazac (plan sam predao još prošle godine) u kojem će trebat navesti sve troškove obrta, dakle uz doprinose i nabavku različite opreme koji će pokriti ovih 25000 kuna.
Zanima me da li je još netko tko je predao plan dobio sličnu obavijest iz HZZ-a. Naime ne bih htio otvorit obrt pa da mi onda kažu da zbog toga ne mogu dobit poticaje.
Hvala

VHF
10.02.2014., 09:53
Pozdrav,
Dobio sam telefonsku informaciju od svog savjetnika za samozapošljavanje da mogu otvoriti odnosno registrirati obrt iako još uvijek nemam službenog rješenja o dobivanju poticaja. Navodno imaju nekih tehničkih problema. Obavijestio me je također i o tome da poticaji idu u iznosu od 25 000 kuna te da ću kad mi pošalje trebat ispunit još jedan obrazac (plan sam predao još prošle godine) u kojem će trebat navesti sve troškove obrta, dakle uz doprinose i nabavku različite opreme koji će pokriti ovih 25000 kuna.
Zanima me da li je još netko tko je predao plan dobio sličnu obavijest iz HZZ-a. Naime ne bih htio otvorit obrt pa da mi onda kažu da zbog toga ne mogu dobit poticaje.
Hvala

Mene također zanima ista mogućnost, također sam danas pričao s jednim obrtnikom koji je prošle godine otvorio obrt iako nije dobio rješenje (koje je stiglo mjesec i pol kasnije) a "dozvolu" je dobio u HZZ u Zagrebu.
Odakle si ti, u kojem uredu su ti rekli da možeš otvoriti ?

ichiruki
10.02.2014., 10:30
Gdje potražiti pomoć kod izrade poslovnog plana, u čertvrtak ga več trebam predati. kažu da ono što ne budem znala ostavim pa da čemo to naknadno, ali htijela bih vidjeti neki primjer kako je to netko ispunio. molim vas za savijet.
Dali ste ga sami pisali ili vam jenetko tu pomogao?

Samo da kazem vlastito iskustvo. Meni nitko nije pomogao ga sastaviti, ja sam sve sama, a u djelu u kojem treba kalkulacije raditi sam pomocu jednog programa unjela fiksne i varijabilne troskove kao i prihod na mjesecnoj bazi na koji racunam, obracunala PDV i njega si ispirntala.
S tog troskovnika sam unosila podatke koji su trebali u poslovnom planu, te sam i njega prilozila zajedno sa zivotopisom.

Ramboid
11.02.2014., 10:14
Ima li netko primjerak ugovora?

Geja
14.02.2014., 12:29
Bok, registrirala sam obrt 05.02.2014. i nakon toga dala zahtjev za jednokratnu isplatu radi samozapošljavanja. Nažalost nitko mi prije toga nije rekao da trebam zahtjev dati prije, a ja se sama nisam raspitala. Da li ikako mogu nešto napraviti da bi dobila pravo na tu isplatu. Prvi put sam bila na birou kao nezaposlena, otvorila sam sezonski obrt i navela datum početka rada 01.05.2014. Da li bi možda mogla maknuti taj datum i izvaditi novo rješenje bez datuma početka obrta? Ako netko može pomoći kakvim savjetom, hvala.

orGinaLna
15.02.2014., 21:25
Bok, registrirala sam obrt 05.02.2014. i nakon toga dala zahtjev za jednokratnu isplatu radi samozapošljavanja. Nažalost nitko mi prije toga nije rekao da trebam zahtjev dati prije, a ja se sama nisam raspitala. Da li ikako mogu nešto napraviti da bi dobila pravo na tu isplatu. Prvi put sam bila na birou kao nezaposlena, otvorila sam sezonski obrt i navela datum početka rada 01.05.2014. Da li bi možda mogla maknuti taj datum i izvaditi novo rješenje bez datuma početka obrta? Ako netko može pomoći kakvim savjetom, hvala.

Nema tu pomoći, jasno piše u svim uvjetima da se tvrtka ne smije registrirati prije nego se dobije pozitivno ocjenjen poslovni plan.

Geja
16.02.2014., 15:28
Hvala na odgovoru. A da li mi molim te možeš reći gdje to točno piše, ja ne mogu pronaći. Mislim pisati nekakvu žalbu, pa bih se pozvala na Propise.hr u kojima piše da imam pravo na jednokratnu isplatu u slučaju samozapošljavanja, ali ne da moram predati zahtjev prije registracije obrta.

Black ray
16.02.2014., 17:20
Bojim se da žalbom ništa nećeš postići... Na stranicama HZZ-a jasno piše da se nikako ne registrira djelatnost prije odobrenja poslovnog plana a i na zavodu je to prvo na što te savjetnik upozori. I još moraš proći neka skupna i pojedinačna savjetovanja a i ne odobravju se potpore svima. Čini mi se da si u to ušla na žalost potpuno neinformirana, pa zar nisi u zavodu ništa pitala?

Black ray
16.02.2014., 21:29
Eto (http://www.hzz.hr/UserDocsImages/2014_mjere_Obrazac%20zahtjeva%20za%20samozapošljav anje.doc)

Geja
17.02.2014., 16:48
Eto (http://www.hzz.hr/UserDocsImages/2014_mjere_Obrazac%20zahtjeva%20za%20samozapošljav anje.doc)

Ali tu se radi o jednokratnoj naknadi s biroa koja me trebala pripasti zato jer sam se sama zaposlila, a ne o poticaju. Ali izgleda da od toga također ništa jer sam je trebala tražiti prije registracije obrta.

Black ray
17.02.2014., 19:13
Ja sam taj zahtjev za jednokratnu isplatu takoder morala predati prije registriranja, nakon toga mi je iznos bio uplacen na racun obrta, ne osobni. Tebi su u zavodu rekli da ne mozes vise dobiti te novce?

Ramboid
18.02.2014., 12:58
Ne, nema više toga da se mora napraviti dupli promet.

Sad samo moraš pravdati 25000 kuna - bilo da si uplaćivala doprinose, kupovala opremu i sl.

Ovako, to je čista dezinformacija, ali me to ni ne čudi obzirom da na burzi jednostavno ne žele ili ne znaju dati podrobnije informacije. Danas sam bila i rečeno mi je da se mora napraviti "DUPLO", ali što duplo -prihoda od iznosa poticaja ili dohotka- to im je već malo teže za znati i objasniti jer vjerojatno ni ne znaju razliku između to dvoje. Sramota. Naprosto mi je nevjerojatno da se ljude dovodi pred gotov čin krajnje neinformirane ili dezinformirane jer se za poticaje ne možeš samo interesirati već odmah odlučiti, u protivnom ne možeš dobiti sastanak kod ljudi koji su možda iole kompetentniji za dati suvisle odgovore na sasvim suvisla pitanja (jer to nije odlazak u dućan po kruh i mlijeko pa mi je nekako normalno da čovjek želi znati čim više kako ne bi neinformiran imao na kraju katastofične posljedice za sebe, a najčešće i obitelj koja je neminovno dio te priče). Samo se pitam na kraju koji je uopće smisao tih "poticaja", ako pretpostavimo da većina ljudi koja za njima poseže nema tatu koji će izvaditi pare iz đepa da krpa potencijalnu štetu i gubitke, a i nema nikakvog kapitala za početi - išta?? Čak i uz jako dobru ideju tko ti garantira da ćeš imati dobit na kraju godine?? Svi mi želimo raditi i zarađivati, ali da je to na kraju neki novac koji ti pomogne i nije, meni se čini da će te vjerojatno uvući u samo još veće probleme. Ne želim širiti pesimizam, vjerujem da ima dosta slučajeva koji prođu skroz bezbolno kroz cijelu priču, ali samo želim naglasiti svima INFORMIRAJTE se jako, jako, jako dobro prije nego išta mislite uzimati ili posuđivati od države. Toliko.

P.S. Opet pitam, ima li tko primjerak najnovijeg ugovora da mi šibne??????????

Geja
18.02.2014., 18:08
Ja sam taj zahtjev za jednokratnu isplatu takoder morala predati prije registriranja, nakon toga mi je iznos bio uplacen na racun obrta, ne osobni. Tebi su u zavodu rekli da ne mozes vise dobiti te novce?

Poslali su zahtjev, čekam odgovor. Ali rekli su mi da ništa od toga jer da sam ga trebala predati prije registracije obrta. Samo bih voljela znati da li to negdje piše jer se mislim žaliti pa šta bude. Dobila sam pravo na naknadu godinu dana, još je primam dok obrt ne krene s radom jer sam otvorila sezonski obrt od 01.05.2014. Taj novac bi mi dobro došao da otkupim inventar od prošle firme da imam s čime raditi za početak. Ionako mislim da me pripada s obzirom da sam radila 12 godina i prvi put sam se našla na zavodu i odmah odlučila otvoriti vlastiti posao. Ali izgleda da mi ništa neće tako lako doći i ljuta sam sama na sebe što se nisam bolje informirala prije.

Black ray
18.02.2014., 21:38
Upravo to, pripada ti za razliku od poticaja koji ti mogu i ne moraju odobriti. Da je pameti, onda zahtjev ne bi trebalo predati prije registracije, ali kako je pamet u lijepoj nasoj davno rekla zbogom... Za borbu s birokracijom se treba preipremiti kao za borbu s vanzemaljcima prije nego pocnes imati ikakve veze s njima.
Ja osobno nisam ni znala da imam pravo na to, ali me zena na zavodu uputila. Tu sam stvarno imala srece. A ti teraj mak na konak, nemas kaj izgubiti a lijepa svota je u pitanju. Zelim ti puno srece kao i svima koji su se uputili u borbu s Golijatom. Jer nije nasa drzava tu da bi pomogla nama, nego da nas prije ili kasnije oguli do koze.

Sole83
19.02.2014., 09:39
Pozdrav svima,

Trebala bi mi informacija ako je vi ovdje na forumu možda imate ili ste načuli nešto...

Zanima me ako je počela isplata poticaja u 2014.g? Naime, predala sam potrebnu dokumentaciju i sad me zanima je li uopće krenula isplata u 2014.

Hvala!!!

Geja
19.02.2014., 20:08
Upravo to, pripada ti za razliku od poticaja koji ti mogu i ne moraju odobriti. Da je pameti, onda zahtjev ne bi trebalo predati prije registracije, ali kako je pamet u lijepoj nasoj davno rekla zbogom... Za borbu s birokracijom se treba preipremiti kao za borbu s vanzemaljcima prije nego pocnes imati ikakve veze s njima.
Ja osobno nisam ni znala da imam pravo na to, ali me zena na zavodu uputila. Tu sam stvarno imala srece. A ti teraj mak na konak, nemas kaj izgubiti a lijepa svota je u pitanju. Zelim ti puno srece kao i svima koji su se uputili u borbu s Golijatom. Jer nije nasa drzava tu da bi pomogla nama, nego da nas prije ili kasnije oguli do koze.

Hvala puno i naravno da neću odustati bez borbe.

Sole83
24.02.2014., 14:14
Nitko sa informacijom da li su počele isplate u 2014.???? :(:(:(

IVANX71
24.02.2014., 20:46
Meni će sutra biti 3 tjedna od kada sam predao zahtjev i još ništa.:503:

Sole83
25.02.2014., 09:09
Koliko sam shvatila postoji još lista čekanja od kraja 2013. kad im je ponestalo sredstava...nadam se da će brzo krenuti s isplatama! :(

ichiruki
25.02.2014., 11:10
i Ja sam predala prije cc 3 tjedna i jos nista :( Jel imaju oni neki rok do kad trebaju odgovoriti na predani zahtjev?

IVANX71
25.02.2014., 13:43
Meni su na HZZ-u rekli da poslovni plan prvo ide (u mojem slučaju)u Karlovac na odobrenje pa onda u Zagreb opet na odobrenje:503:i da svatko od njih ima po 25 dana da odobre ili odbiju znači ukupno 50 dana.

Mene je prije dva tjedna zvala gospođa iz Karlovac da moram poslati joj troškovnik jer po novome on mora biti priložen uz poslovni plan iako u poslovnom planu je to već objašnjeno. To sam poslao odmah isti dan i od tada ništa.

IVANX71
25.02.2014., 13:46
Koliko sam shvatila postoji još lista čekanja od kraja 2013. kad im je ponestalo sredstava...nadam se da će brzo krenuti s isplatama! :(

Ja sam pitao šta sa onima koji čekaju od 11 mjeseca kada su prestali davati poticaji i rekli su mi da su ti već odobreni ili odbijeni samo nisu imali novaca da podjele.

Sole83
25.02.2014., 14:00
Meni su na HZZ-u rekli da poslovni plan prvo ide (u mojem slučaju)u Karlovac na odobrenje pa onda u Zagreb opet na odobrenje:503:i da svatko od njih ima po 25 dana da odobre ili odbiju znači ukupno 50 dana.

Mene je prije dva tjedna zvala gospođa iz Karlovac da moram poslati joj troškovnik jer po novome on mora biti priložen uz poslovni plan iako u poslovnom planu je to već objašnjeno. To sam poslao odmah isti dan i od tada ništa.

Ivan, taj troškovnik bi bio kao dopuna poslovnog plana?

IVANX71
25.02.2014., 15:44
Ivan, taj troškovnik bi bio kao dopuna poslovnog plana?

Da, znači iako te u poslovnom planu pita koju opremu trebaš i koji su troškovi te opreme ipak treba posebno u prilog poslovnom planu staviti i troškovnik.

ivina
27.02.2014., 16:25
i kolko sad njima ustvari treba vremena odprilike da prihvate ili odbiju zahtjev

Shaggy
28.02.2014., 11:28
Jeli itko od vas voljan poslati mi primjerak svog plana/troškovnika ili ima neki primjer po kojem ste vi radili , a da se moze naci na internetu ?

I ako bi netko od vas mogao ukratko opisat postupke za prijavu za poticaje.
Dakle...:
1. Padne ti ideja na pemet za otvaranje firme
2. Odlazis kod svog savjetnika
3. Pises plan uz njegovu pomoc...
4. ???

Pomozimo jedni drugima kad nam vec nitko drugi nece :)

ichiruki
28.02.2014., 15:34
Jeli itko od vas voljan poslati mi primjerak svog plana/troškovnika ili ima neki primjer po kojem ste vi radili , a da se moze naci na internetu ?

I ako bi netko od vas mogao ukratko opisat postupke za prijavu za poticaje.
Dakle...:
1. Padne ti ideja na pemet za otvaranje firme
2. Odlazis kod svog savjetnika
3. Pises plan uz njegovu pomoc...
4. ???

Pomozimo jedni drugima kad nam vec nitko drugi nece :)

Ovako ja sam se za poticaje informirala preko Interneta i moja prica ide ovako:

1) prijavila se na HZZ
2)Tjedan iza toga otisla kod svog savjetnika i rekla da bih zeljela iskoristiti poticaje za samozaposljavanje
3)Rekla mi da mogu kod savjetnika (za samozaposljavanje) ici tek za mjesec i pol, ali da mogu predati poslovni plan na svoju odgovornost odmah
4)Otisla isti dan kod savjetnika za samozaposljavanje i on mi je uzeo poslovni plan zajedno sa troskovnikom koji sam sastavila
5) vec mjesec dana cekam na odgovor

Znaci ako ne zelis sam pisati plan mozes sa savjetnikom, samo ovisi iz kojeg si grada i kad dobijes termin kod njega. Ja sam inace na faksu radila pp, pa sam sama si izradila, a troskovnik sam preko jednog programa oblikovala ( jako tesko jer moras procjenjivat troskove za posao koji jos nisi ni pokrenio), ali eto, moze se i sam.

Tuzno je sto ljudi jako malo informacija dijele :confused:

IVANX71
05.03.2014., 16:44
30 dana od kada sam predao zahtjev i još ništa:504:

crazy chick
05.03.2014., 16:51
Bog,
dali netko zna dali se dobiva poticaj za ugost.djelatnost, jer neki poznanici su mi rekli da ne, a onda mi je susjeda rekla da je ona dobila baš na otvaranje caffe bara... ??? :ne zna:
I još nešto, dali moram u posl.planu napisati baš precizno za koju ug.djelatnost tražim novac, jer još ne znam kako če nam prema min.teh uvijetima registrirati prostor...a za dobiti min.teh uvijete za prostor treba najprije otvoriti obrt uhhhh

Sole83
05.03.2014., 20:23
30 dana od kada sam predao zahtjev i još ništa:504:
I mi u iscekivanju :503::503::503: nekako se nadamo da bi mozda ovaj rebalans proracuna mogao pokrenuti isplate. :confused: i da na samozaposljavanju nece stediti. Nadajmo se!!!

IVANX71
05.03.2014., 20:30
Sole 83, koliko dugo ti već čekaš ?

Sole83
06.03.2014., 08:00
Sole 83, koliko dugo ti već čekaš ?

Tek 3 tjedna ali se čini puuuuuno duže. Valjda od silnog išćekivanja i dani sporije prolaze. :(
Kad bi barem došla bilo kakva informacija da su krenule isplate...

crazy chick
06.03.2014., 09:00
Dali molim vas netko zna moram li u posl.planu napisati baš precizno za koju ug.djelatnost tražim novac, jer još ne znam kako če nam prema min.teh uvijetima registrirati prostor (fast food,zalogajnica)...a za dobiti min.teh uvijete za prostor treba najprije otvoriti obrt............
:confused: :(

bitchy-as-usual
06.03.2014., 13:08
Dali molim vas netko zna moram li u posl.planu napisati baš precizno za koju ug.djelatnost tražim novac, jer još ne znam kako če nam prema min.teh uvijetima registrirati prostor (fast food,zalogajnica)...a za dobiti min.teh uvijete za prostor treba najprije otvoriti obrt............
:confused: :(

naravno da da. kakvo ti je to pitanje?:confused:

pa nece ti oni dat lovu tek tako. uostalom, kako si mislila pisat poslovni plan ako ne znas s cime ces se bavit?

crazy chick
06.03.2014., 21:11
naravno da da. kakvo ti je to pitanje?:confused:

pa nece ti oni dat lovu tek tako. uostalom, kako si mislila pisat poslovni plan ako ne znas s cime ces se bavit?

Ja jako dobro znam čime ču se bavit, problem je u tome šta naši sposobni zaposlenici šta rade u drž.upravi neče izač na teren i dati ti min.teh uvijete za prostor dok ne otvoriš obrt...

bitchy-as-usual
06.03.2014., 22:18
Ne znam kako je za obrt i za tu vrstu posla ali meni nitko nije izlazio na teren. Nazvala sam telefonski i pitala koji su mtu
To je bilo to

Sent from my iPhone using Tapatalk

frogy
07.03.2014., 18:08
Da li netko zna što se događa ako mi budu odobreni poticaji za firmu, a ja se nakon izvjesnog vremena zaposlim negdje drugdje? Da li trebam vratiti lovu ili?

ichiruki
10.03.2014., 08:04
Da li je netko mozda zvao da vidi u kojoj je fazi obrade njegov poslovni plan??

Ja sam htjela danas, ali gledam njihove stranice i ne znam gdje da nazovem. Mozda svog savjetnika na HZZu, pa da me on proslijedi.

ichiruki
10.03.2014., 09:03
Evo da Vam javim da mi je teta preko telefona rekla da se u prosjeku oko 50 dana ceka na odgovor na poslovni plan. Navodno je jako puno zahtjeva predano, tako da nista ne ocekujte cc 2 mjeseca. Mrzim neizvjesnosttttt

Sole83
10.03.2014., 13:01
Evo da Vam javim da mi je teta preko telefona rekla da se u prosjeku oko 50 dana ceka na odgovor na poslovni plan. Navodno je jako puno zahtjeva predano, tako da nista ne ocekujte cc 2 mjeseca. Mrzim neizvjesnosttttt

U roku od 50 dana vam mora biti riješen predmet. Može biti i prije! Stavili su si neki rok da se zaštite!

crazy chick
10.03.2014., 20:36
U roku od 50 dana vam mora biti riješen predmet. Može biti i prije! Stavili su si neki rok da se zaštite!

Moj rodjak je čekao odg.od splita 3m, a od ZG čeka odg.več 1,5mjesec. mislim da država nema ili neda trenutno pare za to...jer ne znam baš nikoga da mu je isplatilo u zad.2mjeseca išta, VI???????????

Sole83
11.03.2014., 08:39
Moj rodjak je čekao odg.od splita 3m, a od ZG čeka odg.več 1,5mjesec. mislim da država nema ili neda trenutno pare za to...jer ne znam baš nikoga da mu je isplatilo u zad.2mjeseca išta, VI???????????

ovako,čeka se odobrenje rebalansa proračuna. Hzz je po prijedlogu dobio 112.992,00 kn više za ovu godinu tako da mislim da će biti novaca za samozapošljavanje. pitanje je samo kako će ga hzz rasporediti.vidjet ćemo kad se Linić vrati iz Brisela.kad se odobri rebalans pretpostavljam da će onda i početi isplate

rey12
13.03.2014., 10:38
Ja sam predao papire prije dva mjeseca. Prije par dana su mi rekli da se malo strpim da ce biti,ali neznaju kada. Ono sto sam saznao, a to je da nažalost necemo dobiti bas nista jer je Linić uzeo svu lovu. Tako da ni samozaposljavanje ni stazisti nazalost nista od novaca....:503:

vanesa123
17.03.2014., 08:02
Ja sam predao papire prije dva mjeseca. Prije par dana su mi rekli da se malo strpim da ce biti,ali neznaju kada. Ono sto sam saznao, a to je da nažalost necemo dobiti bas nista jer je Linić uzeo svu lovu. Tako da ni samozaposljavanje ni stazisti nazalost nista od novaca....:503:

Od kud ti ta informacija???

ichiruki
17.03.2014., 09:06
Evo i ja sam se pomalo razocarala u cijeli sustav HZZa. Kontaktirala sam svoju savjetnicu na HZZu i pitala je da li zna u kojoj je fazi obrade moj poslovni plan ( mjesec i pol je kod njih) i ona mi je odgovorila da ne vidi u aplikaciji da je moj zahtjev u proceduri :(

Bas mi je sve tako ne doreceno. Ne znam jel netko probao otici u HZZ gdje je predao, pa bas vidjet kod ljudi zaduzeni za samozaposljavanje kakve konkretne Informacije mogu dati.
Zvala sam i Info tel i ne mogu nista konkretno reci.

Hairdo
17.03.2014., 12:35
može mi se netko tko je dobio poticaj javiti na PM? imam par pitanja a savjetnica me može primiti tek u 4.mjesecu :rolleyes:

crazy chick
20.03.2014., 08:21
Ima li itko da je isplaćen u zadnjih mjesec dva ili da je bar dobio pozitivan odg.od ZG? Čini mi se kao da je sve stalo, a i ovdje nitko ništa ne piše... :( :504: :503:

Sole83
20.03.2014., 10:39
Ima li itko da je isplaćen u zadnjih mjesec dva ili da je bar dobio pozitivan odg.od ZG? Čini mi se kao da je sve stalo, a i ovdje nitko ništa ne piše... :( :504: :503:

nisu još nikome isplatili jer još nije prošao prijedlog rebalansa proračuna.sutra je izglasavanje!

ichiruki
20.03.2014., 12:50
Jos nitko koga ja znam nije dobio odgovor, ni pozitivan, ni negativan.
Evo ja sam danas bila u Zvonimirovoj do HZZa, da se bolje informiram o tome kad bih mogla dobiti odgovor, i rekli su mi da su svi nestrpljivi, kao i ja, i da jos pricekam malo, da imaju neki mali zastoj, ali da uskoro svima bude odgovoreno.

Eto ja sve do sada sredilla, kontaktirale dobavljace, izradila web stranicu, osmislila marketing plan, a sve na cekanju zbog ne mogucnosti HZZa da bude malo azurniji :( ako i ne dobijem, firmu cu svakako otvoriti, ali neka onda ne prodaju fore o aktivnoj politici reduciranja nezaposlenosti :/

rey12
20.03.2014., 17:52
Od kud ti ta informacija???

Iz ministarstva... Tesko da ce neki novci biti uskoro. Ako ce biti, onda prvo ide isplata ovima od prosle godine, a nama ostalima, ako ce bit onda mozda negdje u 6.mjesecu... Svi sute ko pi...e i prave se da niko nista nezna... Cura koja je trebala dobiti 1600 kn za staziranje ceka vec 2 mjeseca, a rekli su joj da ce biti gotovo za dva tjedna...:504:

crazy chick
21.03.2014., 12:51
Ne mogu vjerovat... ovo me sve skupa ubija u pojam. Pričekat ču još 10tak dana i to je to...Najgore je što se ne smije otvoriti obrt prije nego ZG odobri, a bez da otvorim obrt ne mogu ništa, usporavaju nas totalnooooo. Mislila sam najkasnije početi sa radom u 6 mjesec...ono..krajnja granica.
:( :( :( :( :( :(

Sole83
21.03.2014., 13:38
Danas je napokon izglasan i taj slavni proračun po kojem bi čak HZZ dobio i više sredstava od prvotno predviđenog proračuna.
Nadajmo se da će uskoro krenuti sve svojim tokom. Držim palčeve za sve nas!!!

Sheeva
21.03.2014., 14:45
Danas je napokon izglasan i taj slavni proračun po kojem bi čak HZZ dobio i više sredstava od prvotno predviđenog proračuna.
Nadajmo se da će uskoro krenuti sve svojim tokom. Držim palčeve za sve nas!!!

Od kud ti ta informacija i gdje se može nešto više pročitati o tome?

Sole83
21.03.2014., 19:18
Na stranici sabor.hr, pod sjednice sabora imate dnevni red, nadete rebalans proracuna i klikom na to dobije se detaljan uvid u sve promjene tj.rebalans proracuna.

ivina
24.03.2014., 18:31
jel ko dobio kakav odg ili naznaku da je krenulo to.,..ja vise nemam strpljenja koga god zovem niko nista nezna svi se prave mutavi...

pictionary
24.03.2014., 19:47
Ja sam poslovni plan pedala 09.02. i još nisam dobila odobrenje. Najgore mi je to što sam dala kaparu za posl. prostor i morati ću ga ubrzo početi plačati, a ne smijem početi raditi dok mi ne odobre poticaj..

pecze
25.03.2014., 10:55
Poslovni plan predao sam 19.1. sto znaci da mi je danas isteklo 49 RADNIH dana od predaje,,i dalje nikakav odgovor,posao u koji sam ulozio sve zadnjih 7 mjeseci mi propada zbog njih...nemam sta rec osim da NISU NORMALNI! :ne zna:

bitchy-as-usual
25.03.2014., 15:32
Koliko ja znam ako ste vec otvorili firmu/obrt ne mozete dobiti poticaje. Bar je tako bilo prije godinu dana

ivina
25.03.2014., 18:16
i kod mene ista situacija 25.02 predala papire...dal akaparu za prostor od 1.04 ga moram placat a od njih ni glasa,i niko nema pojma o nicemu sto je najzanimljivije :504:

ivkazg
25.03.2014., 19:06
i kod mene ista situacija 25.02 predala papire...dal akaparu za prostor od 1.04 ga moram placat a od njih ni glasa,i niko nema pojma o nicemu sto je najzanimljivije :504:

I ja čekam predali smo papire 24,02 i rekla nam je savjetnica da smo u postupku od 03,03, da će bit brzo, a kad sam ju zvala nakon 10 dana kažee da je zakonski rok 55 dana.

Lyngby
25.03.2014., 22:28
Ja sam predao 20.12. U mom gradu je odobreno nakon cega je poslano u zagreb, sredinom 2 mjeseca. Prosli tjedan su rekli da nazovem za 7 dana i da sve stoji radi rebalansa proracuna. Dakle, trebali bi ovih dana početi dobivat obavijesti vi koji ste predali krajem prošle ili početkom ove god.

A ovde se takvih nebuloza moze procitat da je to strava. Za nekoga ko nije dobro upućen bolje da i ne čita pojedine komentare.
inače, firma se može otvoriti, ali i dalje morate bit na zavodu dok ne potpišete ugovor s hzz-om nakon odobrenja plana.

bitchy-as-usual
25.03.2014., 22:41
To je ocito nesto novo jer prije godinu dana kad sam uzimala poticaje, nisi smio.

Lyngby
26.03.2014., 06:46
Da, od početka ove godine je to uvedeno.

ivkazg
26.03.2014., 07:51
Ja sam predao 20.12. U mom gradu je odobreno nakon cega je poslano u zagreb, sredinom 2 mjeseca. Prosli tjedan su rekli da nazovem za 7 dana i da sve stoji radi rebalansa proracuna. Dakle, trebali bi ovih dana početi dobivat obavijesti vi koji ste predali krajem prošle ili početkom ove god.

A ovde se takvih nebuloza moze procitat da je to strava. Za nekoga ko nije dobro upućen bolje da i ne čita pojedine komentare.
inače, firma se može otvoriti, ali i dalje morate bit na zavodu dok ne potpišete ugovor s hzz-om nakon odobrenja plana.

Jesi li ti otvorio firmu ili čekaš još??

ichiruki
26.03.2014., 07:52
Predala papire 07.02. i jos uvijek nista. Kao i ostali i ja sam svasta nesto vec napravila, tako da me trenutno cekanje isto vodi dodatnim troskovima.

Eto vidite kako svatko ima drugacije informacije, ja kad sam predavala papire savjetnica mi je rekla da nikako ne otvaram firmu prije dobivanja odgovora od HZZa. A i pomalo mi djeluje kontradiktorno, jasno pise da bi osoba bila prijavljena na HZZ, da izmedju ostalih uvijeta stoji i da "nemaju registrirano trgovačko društvo ili drugu pravnu osobu, odnosno nemaju više od 25% udjela u trgovačkom društvu ili drugoj pravnoj osobi".

NAdam se skorom odgovoru, ali kad vidim da su ljudi i prije mene predavali, a jos nista, ne bude to tako skoro.

Lyngby
26.03.2014., 07:54
Otvorio prosli mjesec. Onome koji ceka njih i ovisi o tom poticaju ne pise se dobro.

Lyngby
26.03.2014., 07:59
ja kad sam predavala papire savjetnica mi je rekla da nikako ne otvaram firmu prije dobivanja odgovora od HZZa. jasno pise da bi osoba bila prijavljena na HZZ, da izmedju ostalih uvijeta stoji i da "nemaju registrirano trgovačko društvo ili drugu pravnu osobu, odnosno nemaju više od 25% udjela u trgovačkom društvu ili drugoj pravnoj osobi".
.

Jos jedna dezinformacija.

A lokalni savjetnici su zadnja tocka u lancu od kojih mozete dobiti tocnu i konkretnu informaciju. Nažalost.

ivkazg
26.03.2014., 08:00
Otvorio prosli mjesec. Onome koji ceka njih i ovisi o tom poticaju ne pise se dobro.

A hočeš li doobit poticaje ili si odustao od njih
?

Lyngby
26.03.2014., 08:30
Nisam odustao, cekam ko i svi :)
Samo sam htio reć da je to doslovno kap u moru za nekog ko krece ispočetka u poduzetništvu, a nema neku pozadinu ili ušteđevinu.

Sole83
26.03.2014., 11:59
Mjere za stručno osposobljavanja su ukinute!!! Obajvio Mrsić!
Pitam se što će biti s našom mjerom :confused::confused::confused:

bitchy-as-usual
26.03.2014., 12:10
a gdje to pise da mozes otvoriti firmu prije dobivanja poticaja?
gledala sam na njihovim stranicama ali nisam tu informaciju pronasla.

prosle godine se ta mjera čini mi se zvala nekako drugacije (trebala bih sad trazit ugovor al mi se neda) i tada je lijepo pisalo da je uvjet da se ne otvara nista dok oni ne donesu odluku o odobravanju.

e sad, zasto to sad ne pise, ne znam. samo cudno mi je da ne pise ni jedno ni drugo.

Sole83
26.03.2014., 12:19
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=15604

Što će biti s nama koji smo predali prije obustave?

bitchy-as-usual
26.03.2014., 13:19
pa lijepo pise, neki ce dobit lovu neki ne jer love nema dovoljno za sve.

ocito ce odlucivati na nacin da za ce lovu dati onome za kog misle da ce se baviti boljim, profitabilnijim poslom i slicno.
nekakvu ce podjelu morat napravit i izabrat "najbolje".

yebra
26.03.2014., 13:23
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=15604

Što će biti s nama koji smo predali prije obustave?

da li se ta obustava odnosi na sve pakete mjera zapošljavanja ili? netko zna? :ne zna:

ichiruki
26.03.2014., 13:24
Bas citam i na tportalu :(

I mene zanima hoce li bar pregledati do sada zaprimljene zahtjeve ili nista od toga :(

Sole83
26.03.2014., 13:30
Bas citam i na tportalu :(

I mene zanima hoce li bar pregledati do sada zaprimljene zahtjeve ili nista od toga :(

Zaprimljene zahtjeve će "rješiti sukladno financijskim mogućnostima":rolleyes: ... moš si mislit na koji način će ih "ocijeniti" ili "riješiti"...eci peci pec?!

SunshineAddict
26.03.2014., 14:57
ja radim kao asistent u nastavi preko onog mladi za mlade...čini se da se ovo odnosi i na mene onda :confused: znači, ako sam dobro shvatila do kraja ugovora ostaje isto i onda za drugu školsku godinu ništa...krasno :504:

rey12
26.03.2014., 15:39
Sad bi ih mogli tužit... Nadali smo se poticajima, nismo tražili posao jer su nam rekli da ako se zaposlimo nemožemo dobiti poticaje i sad na kraju ovako.... pitanje je dali ce uopce bit i u 6. mjesecu ikakvih poticaja....

ichiruki
26.03.2014., 16:07
Bas sam sad razocarana.
Toliko sam se nadala i sad ovako. Ajd nek bar budu obzirni i nek se udostoje nas sve obavjestiti, da se uzlaud ne nadamo.