PDA

View Full Version : Čobanac ili čorbanac?

ubojica mekog tuljca
02.05.2011., 15:08
Da li je to naziv za isto jelo ili su to dve različite vrste jela?

Koji je naziv ispravan i zašto?

Hvala

p.s. Slavonac sam (zapadna slavonija) i tamo svi vele Čorbanac. Doselio sam se u Samobor, tu pak svi vele Čobanac. Zato pitam i zato mi je čudno.

lijepa alma
02.05.2011., 16:36

Hvala

p.s. Slavonac sam (zapadna slavonija) i tamo svi vele Čorbanac. Doselio sam se u Samobor, tu pak svi vele Čobanac. Zato pitam i zato mi je čudno.

Mislim da je ispravno čobanac jer imam nekoliko knjiga s receptima u kojima piše čobanac, a navodno su ga pripremali čobani pa se zato tako zove.:)

papa štrumf
02.05.2011., 16:46
Mislim da je ispravno čobanac jer imam nekoliko knjiga s receptima u kojima piše čobanac, a navodno su ga pripremali čobani pa se zato tako zove.:)Za šta ti služe te knjige? za potpalu vatre ili kuhaš?

Ti bi noge pokazala pa se udala, e nemože, više ne padamo na te fore, sad moraš pokazat da znaš kuhat.

lijepa alma
02.05.2011., 17:00
Za šta ti služe te knjige? za potpalu vatre ili kuhaš?

Ti bi noge pokazala pa se udala, e nemože, više ne padamo na te fore, sad moraš pokazat da znaš kuhat.

Not, ja već imam zaručnika koji zna da znam kuhati.:D

barut.matko
02.05.2011., 17:01
Nikad u Slavoniji nisam čuo za čoRbanac:rofl:

K@rlo
02.05.2011., 18:46
čobanac naravno,
(iako često u zadnje vrijeme naletim na običnu čorbu i to sa noklama ili krompirom) :eek::eek:

future
02.05.2011., 19:02
i kod mene mnogi kažu čoRbanac, ali ispravno je čobanac, nije dobio ime po čorbi nego po čobanima

ali nije ni bitno ako je dobar:klopa:

Dega76
02.05.2011., 19:08

Hvala

nikad ne vjerovat muškarcu kaj nosi pederušu :lol: kao što se vidi, svašta mu se mota po glavi :D

naravno da je čobanac... a u južnijim krajevima lijepe naše, vele pastirac :rofl:

Rasta_Lion
02.05.2011., 20:08
Dva različat jela, znam jer sam ja govorio uvijek za čobanac, (tj. nekakv pikantni gulaš s divljači 'ajmo reći) čorbanac, pa su me ispravili i rekli da je čorbanac srpsko jelo - tj. grah čorbanac, koji je zasita dobio naziv po čorbi iliti juhi po naški.

future
02.05.2011., 20:29
Dva različat jela, znam jer sam ja govorio uvijek za čobanac, (tj. nekakv pikantni gulaš s divljači 'ajmo reći) čorbanac, pa su me ispravili i rekli da je čorbanac srpsko jelo - tj. grah čorbanac, koji je zasita dobio naziv po čorbi iliti juhi po naški.
:eek: prvi puta čujem za grah čorbanac, a očito i google, jer nije pronašao povezane te dvije riječi, aj pokušaj pronaći neki dokaz(link) za to svetogrđe :rofl:

Rasta_Lion
02.05.2011., 20:35
:eek: prvi puta čujem za grah čorbanac, a očito i google, jer nije pronašao povezane te dvije riječi, aj pokušaj pronaći neki dokaz(link) za to svetogrđe :rofl:

Ako su lagali mene i ja lažem vas.:D

Fakat, na googlu ga nema :eek:

Hmm.... ako fakat na googlu nema, onda zaista ni ne postoji, sorry, ispravak krivog navoda. :D

papa štrumf
02.05.2011., 22:30
Niste valjda čorbast grah tražili jebem vas u usta ščrbava :facepalm:

http://www.google.com/search?q=%C4%8Dorbast+pasulj&rls=com.microsoft:hr&ie=UTF-8&oe=UTF-8&startIndex=&startPage=1

Tigrov friend
03.05.2011., 00:05
Čobanac, za čorbanac prvi put čujem, inače naziv je čobanski ali je jelo fino hehe

Veky
03.05.2011., 10:07
Kao što je i Gulaš (Perkelt) dobio ime po Gyúlašima (govedarima, iliti Cowboyima panonske ravnice) tako je i Čobanac dobio ime po čobanima.

Sa starim godinama vodim rat oko toga i nikako mu utuviti u glavu da nije čorbanac nego čobanac. I to jednom naturaliziranom Mađaru.

ubojica mekog tuljca
03.05.2011., 10:42
Tak je i kod mene dole, svi kaj su živjeli oko mene su uvijek govorili čorbanac. Zašto, kako, zbog čega - nemam pojma... valjda lapsus lingve :D

Donnie Prasco
03.05.2011., 10:47
također zapadna slavonija,također čorbanac...sad sam još malo zapadnije i sad je čobanac...do umaga bi vjerojatno posto čoban

Tigrov friend
03.05.2011., 10:52
Google pozna i jedan i drugi pojam jbga tko će znati sad inače znam za čobanac

kumek
03.05.2011., 16:48
Niste valjda čorbast grah tražili jebem vas u usta ščrbava :facepalm:

http://www.google.com/search?q=%C4%8Dorbast+pasulj&rls=com.microsoft:hr&ie=UTF-8&oe=UTF-8&startIndex=&startPage=1

http://www.youtube.com/watch?v=hqpPN8QZzBs

Krkimir
03.05.2011., 16:53
valjda je problem u tome što u Srbiji postoji čorba a u Hrvatskoj čobanac, pa se nekome pomiješalo u glavi :zvrko:

muška kučka
03.05.2011., 16:53
Čobanac,ja šta bi drugo bilo:ne zna:

Tatsha
04.05.2011., 10:56
zapadna slavonija- čorbanac
ostatak hr- čobanac

jedno pitanje vezano uz njega

ja sam oriđiđi iz čorbanac kraja i kod nas je čobanac uvijek bio samo od raznovrsnog mesa, sad sam u os i ovdje jaaaako rijetko neko napravi bez noklica, krumpirića i ostalih gluposti, kako je u ostatku hr???

Veky
04.05.2011., 11:13
Za razliku od gulaša u čobanac ide nekoliko vrsta mesa (govedina/junetina, svinjetina, janjetina) i korjenasto povrće (krumpir, celer, mrkva), paprika, luk i paradajz (paradajz u originalu ne ide u gulaše).

Također, pravi gulaš ide obavezno uz tjesteninu, eventualno uz knedilce, a netko poslužuje uz palentu. Koliko znam čobanac ide "solo" bez priloga i nešto je i rijeđi od gulaša, pravi gulaš je gust i dođe gotovo kao umak. Pogledaj na gastronomiji Magorov kuharski dnevnik ili tako nešto. Sve o gulašima i ostalim tradicionalnim mađarskim jelima iz tipkovnice pravog Mađara.

t.d.
04.05.2011., 11:42
Moji su iz istočne slavonije,Osijek...i tamo je naziv čobanac. Pravi čobanac bi trebao biti barem sa tri vrste mesa od koje bi jedna trebalo biti divljač. Obično je malo ljuči i jače začinjen ali svakako specijalitet.Dobar tek!

Elich San
04.05.2011., 12:12

Hvala

pa nije baš da svi u Zapadnoj Slavoniji kažu Čorbanac.
ja sam prvi puta čula za takav izgovor od došljaka, ne od slavonaca, dakle bosanci, zagorci...
a pravilan naziv kako je već netko i rekao je Čobanac jer su ga pravili čobani(pastiri) .
negdje sam pročitala i da je Hrvatski naziv Pastirac, ali to je vjerovatno modernizirani izraz.

u čobanac ide najčešće govedina, barem jedna vrsta divljači(ne previše), svinjetina(ali ne masna) i svinjske nogice za gustoću.
od ostalog ide puuuno luka, izribana mrkva(to ne stavljaju svi), paradajz(sos), mljevena crvena paprika ljuta i slatka, sol, papar,lovorov list, i naravno neizostavni ljuti feferoni

Anavi=)
04.05.2011., 12:19
ČoRbanac (Vinkovci) :)

Tigrov friend
04.05.2011., 14:25
Čorba kažu bosanci i srbi

sad baš u zagorju ne vjerujem ovako iz Zg ali može biti tamo svako brdo tj. breg ima drugačiji govor pa možda ali nevjerujem u glavnom u Zg je čobanac a moja žena isto iz zg kaže čobanac kaže da bi se njena baka slavonka smijala na to čorbanac

Vanya83
04.05.2011., 14:40
Čobanac sam probao jedan put i slavoniji...obožavam ga!:s
joj da mi je ponovo ići gore....:D

error_1205
04.05.2011., 17:47
čobanac i kulin!!! tako barem govore stari po selima, pa mi se to čini i pravilnim, jer su tradicionalna jela.

Tatsha
04.05.2011., 18:31
pa nije baš da svi u Zapadnoj Slavoniji kažu Čorbanac.
ja sam prvi puta čula za takav izgovor od došljaka, ne od slavonaca, dakle bosanci, zagorci...
a pravilan naziv kako je već netko i rekao je Čobanac jer su ga pravili čobani(pastiri) .
negdje sam pročitala i da je Hrvatski naziv Pastirac, ali to je vjerovatno modernizirani izraz.

u čobanac ide najčešće govedina, barem jedna vrsta divljači(ne previše), svinjetina(ali ne masna) i svinjske nogice za gustoću.
od ostalog ide puuuno luka, izribana mrkva(to ne stavljaju svi), paradajz(sos), mljevena crvena paprika ljuta i slatka, sol, papar,lovorov list, i naravno neizostavni ljuti feferoni
baš suprotno, u NG svi domaći kažu čorbanac

MAX SLAVONIJA
04.05.2011., 19:07
Čitam ove baljezgarije i ne vjerujem rođenim očima da čitaju takve gluposti.
Mi hrvati smo poznati po tome da možemo izvitoperiti i najjednostavnije stvari .
Toliko smo se uvukli u nekakve jebene polemike, tako da moral zovemo čudoređem,helikoptere vijcima ili vrtoletima a ponovo-opetovano.

Sposobni smo sami sebi zakomplicirati život pitanjima tipa čoRbanac ili čobanac.
Za sve one koji su neuki u uvoj temi , korijen riječi se vuče od čobana ili osobe koja čuva marvu ili blago (u nekim karjevima Slavonije poznati i kao čordaš).

Sada mi vi sveznalice recite može li se ovo narodsko jelo zvati i ČORDAŠANAC '

Jbg, ipak mislim da ne može i da pravi slavonac (nikakav dođoš) priznaje samo naziv ČOBANAC!!!

Rock da hause
04.05.2011., 19:13
Čobanac kako god okreneš. Netko je vec rekao čoban - pastir, čobanac - pastirac (negdje se i tako da naci)...

diogeneš
04.05.2011., 19:22
čobanković ili čorbanković? :rofl:

Elich San
04.05.2011., 19:48
baš suprotno, u NG svi domaći kažu čorbanac

ja sam iz D.M i tamo se kaže čobanac. u virovitičkom kraju sam samo od bosanaca čula da kažu čorbanac a mi ostali govorimo čobanac.

Michael Collins
04.05.2011., 19:49
čobanac,pokušalo se za vrijeme rata uvesti pastirac,ali je to ismijano i odbačeno :)

Rasta_Lion
04.05.2011., 21:36
čobanac,pokušalo se za vrijeme rata uvesti pastirac,ali je to ismijano i odbačeno :)

Stočarski poduzetnik....anac :lol:

Tigrov friend
04.05.2011., 23:19
Podravci kažu čobanec jel? no to je čobanac

Tudum
04.05.2011., 23:52
znaci da moran uvatit neku cobanku da to napravi

Michael Collins
04.05.2011., 23:56
bit ću iskren,volim čobanac,ali bez onog ljutila što posebno prave,je on meni ništa, jer ne mogu ljudi većinom ljut kao što ja volim :)

Vanya83
05.05.2011., 12:46
Što ide u čobanac?:)

Michael Collins
05.05.2011., 15:53
Što ide u čobanac?:)

ne znam ja ga samo jedem,stari ga rade :D

Vanya83
05.05.2011., 17:18
Jedan put sam jeo MC,mmmm
divota!:top:

ZgeNbo
05.05.2011., 20:21
čobanac i kulin!!! tako barem govore stari po selima, pa mi se to čini i pravilnim, jer su tradicionalna jela.
:top:
idemi na dŽigere kad kažu kulen,jeboi kulen i onaj ko ga preimenovo

kod nas je čobanac standardan po oproštajnim večerama,smrdbinama,kirvajima,momačkim večerima itd itd.3,4 vrste mesa,neko ubaci malo i šampinjona, krumpira tek toliko da se kaže da ima.
men je najbitnije da ima normalnu gustoću,boju,MESA i ljutine ali ne previše :top:

od pravog čobanca se dobro prdi :lol: čak dan dva kasnije

ubojica mekog tuljca
05.05.2011., 20:44
Nije džezva već je lončić. To su dve iste stvari, samo ovisi tko kako veli i amen. Eto ga.

Germa
05.05.2011., 22:54
Nikad u Slavoniji nisam čuo za čoRbanac:rofl:

također...slavonac sam, priznajem jedino čobanac :kava:

future
06.05.2011., 08:00

Aj dobro za kulen, al otkud im kulenova seka?:eek: to mi nikad nije bilo jasno

kako se kod vas zove?

ubojica mekog tuljca
06.05.2011., 08:19
Na džigericu :zubo:

Zna li tko što je sirćet?

Elich San
06.05.2011., 11:01
Na džigericu :zubo:

Zna li tko što je sirćet?

sirćet ili sirće?
sirće = ocat :rofl:

ubojica mekog tuljca
06.05.2011., 11:58
Ah, da, zaboravio sam na Google :)

MAX SLAVONIJA
06.05.2011., 16:53
Žao mi je što nam riječnik moje Slavonije pišu nekakvi tipovi koji ovdje žive tek petnaestak godina.
Zamislite situaciju da se mi svi sada logiramo na nekakav BiH forum i razvezemo o tome da li je burek ili pita , Urmašice ili Ormašice , Čevapčići ili Čalapi...

Nema smisla ....

Svi koji pipkaju našu dušu i običaje , mogu reći da su bezzemljaši , palestinci i neka pitaju djedove od kuda su se ovdje doselili !!!

U jbt,al sam ljut ...

ZgeNbo
07.05.2011., 13:51
al otkud im kulenova seka?:eek: to mi nikad nije bilo jasno

kako se kod vas zove?

pa otkud im i kulen.... ja priznajem jedino domaći slavonski kulin i naravno sestru mu :top:

future
07.05.2011., 16:17
pa otkud im i kulen.... ja priznajem jedino domaći slavonski kulin i naravno sestru mu :top:

U mom kraju se kaže kulinača, nemam pojma kako je u ostatku Slavonije, ali kulenova seka mi ne zvuči orginalno, ne mogu zamislit nekog čiču prije 100 godina kako pita snašu: "jel imamo još kulinove seke?" :ne zna::rofl:

kumek
07.05.2011., 20:42
Zar nije kulin dobio ime po slijepom crijevu u koje se puni tj kulinu i može ga biti....jedan po svinji :mig:.......tako da seka nema nikakve šanse zvati se..kulinovom jelte.....
Čobanac naravno iako moj sused kaj je iz vukovara došao govori čorbanac....kak govori tak ga i radi...nikak....
Jel kažu ulje ili zejtin.....

kumek
07.05.2011., 20:44

kod nas je čobanac standardan po oproštajnim večerama,smrdbinama,kirvajima,momačkim večerima itd itd.3,4 vrste mesa,neko ubaci malo i šampinjona, krumpira tek toliko da se kaže da ima.
men je najbitnije da ima normalnu gustoću,boju,MESA i ljutine ali ne previše :top:

od pravog čobanca se dobro prdi :lol: čak dan dva kasnije

Obavezno jedno od ta 4 mesa su svinjske nogice.....krumpir??? Nisam takav jeo nit takav radim......ako ima dosta luka ne treba krumpir...

Elich San
07.05.2011., 20:58
Ah, da, zaboravio sam na Google :)

E nije google već slavonke ,baka, mama, tetke, pa i ja. :lol:

odbij seal
07.05.2011., 22:05
čorba je srpski izraz za juhu ,čoban turcizam prihvačen izraz u narodu za pastira ,ipak mislin da su i Čorbanac i Čobanac jedno te isto jelo ,baš velika šteta šta se ne zove pravim Hrvatskim imenom "pastirac" :rofl: ,sve jedno odlično jelo :top:

Tudum
07.05.2011., 22:19
aukitu krasnu , znaci triban isjec nekog cobana na ploske i to je to cobanac malo luka pamprike i paradajza jebiga da na vonja

odbij seal
07.05.2011., 22:21
aukitu krasnu , znaci triban isjec nekog cobana na ploske i to je to cobanac malo luka pamprike i paradajza jebiga da na vonja

:rofl:

kumek
07.05.2011., 22:40
čorba je srpski izraz za juhu ...

Nije. Čorba nije juha, čorba je čorba a juha je supa. Zato i ne može bit čorbanac jer čorba i čobanac nisu jedno te isto.

odbij seal
07.05.2011., 23:04
Nije. Čorba nije juha, čorba je čorba a juha je supa. Zato i ne može bit čorbanac jer čorba i čobanac nisu jedno te isto.

:facepalm: u pravu si ,mea culpa ,ali i čorba je turcizam :D

kumek
07.05.2011., 23:10
:facepalm: u pravu si ,mea culpa ,ali i čorba je turcizam :D

Pa kaj onda, to su i: bakar, boja, čarapa, čekić, dućan, duhan, jorgovan, kutija, majmun, pamuk, rakija, sat, šator, šećer, top, tulipan.

Tudum
07.05.2011., 23:11
a el junfer turcizan prosvitlitrmr molinvas

odbij seal
07.05.2011., 23:15
Pa kaj onda, to su i: bakar, boja, čarapa, čekić, dućan, duhan, jorgovan, kutija, majmun, pamuk, rakija, sat, šator, šećer, top, tulipan.

i komšija:D ,ma nema veze uopče ,samo sam pokuša objasnit da se radi od istoj spizi i ništa drugo ,valjda pod raznim utjecajima ,raznih kultura na našim prostorima su se razvili različiti nazivi za jednu ,te istu stvar ,ništa drugo:top:

odbij seal
07.05.2011., 23:16

guglaj :D ,mi u ST-u kažemo: "njufer" :D

kumek
08.05.2011., 00:20

Nope...germanizam

tomo
08.05.2011., 00:42
čorbanjac

http://i55.tinypic.com/2qdqrts.jpg

danas slikano

odbij seal
08.05.2011., 00:44
čorbanjac

http://i55.tinypic.com/2qdqrts.jpg

danas slikano

:mama: velika me glad sada uvatila

kumek
08.05.2011., 00:45
Dakle do sada imamo čobanac, čorbanac, a sad i čorbanjac...još fali čobanjac.

odbij seal
08.05.2011., 00:47
Dakle do sada imamo čobanac, čorbanac, a sad i čorbanjac...još fali čobanjac.

:rofl:

tomo
08.05.2011., 00:52
:mama: velika me glad sada uvatila

pogladi se http://www.pic4ever.com/images/4fvfcja.gif

eh da, bio samnom jedan purger u vojsci pa sam ga vodio na na čorbanjac u neki požeški restoran subotom kad smo dobili izlaz, pojeo je čak trećinu tanjura :s:D

odbij seal
08.05.2011., 01:02

eh da, bio samnom jedan purger u vojsci pa sam ga vodio na na čorbanjac u neki požeški restoran subotom kad smo dobili izlaz, pojeo je čak trećinu tanjura :s:D

ja nisan purger :D upravo me rub zdjele na slici privuka ,jerbo vidin da dobro pali ,a ja to volim Red Hot :s:s:s

ZgeNbo
08.05.2011., 06:53
Obavezno jedno od ta 4 mesa su svinjske nogice.....krumpir??? Nisam takav jeo nit takav radim......ako ima dosta luka ne treba krumpir...

pa ne krumpir u komadima nego nariban i ne ga stavit puno. stavljaju ga valjda da čobanac dobije onu finu gustoću. ja nevolim kad je onako proziran,rijedak, ma džabe mu onda i mesa i svega. mora bit onako taaaaman malo gušći. e da i nogice sam zaboravio, iako ih ne jedem ali dosta ljudi ih voli i stavljaju ih.

e jučer sam jeo čobanca , ostalo nam od negdje prije pa žena stavila u zamrzivač i ja reko de ti ženo to odledi (to je zbog ove teme :D) nije ko friški al sam obrijo dva tanjura:top: čobanca naravno

K@rlo
08.05.2011., 07:10
čobanac (http://cobanac.com/)

ZgeNbo
08.05.2011., 07:18

a ja danas odo kod punice i punca na roštilj, ja sam masteršef, a kad dođem kući onda goli kuhar :mig:

kumek
08.05.2011., 08:57
čobanac (http://cobanac.com/)

Toooo majstore, đe me nađe....ja koristim isključivo ovaj zadnji na popisu od 27 septembra pod naslovom recept za slavonski čobanac.....kicks ass....:top::D

kumek
08.05.2011., 08:59
pa ne krumpir u komadima nego nariban i ne ga stavit puno. stavljaju ga valjda da čobanac dobije onu finu gustoću. ja nevolim kad je onako proziran,rijedak, ma džabe mu onda i mesa i svega. mora bit onako taaaaman malo gušći. e da i nogice sam zaboravio, iako ih ne jedem ali dosta ljudi ih voli i stavljaju ih.....
Ak staviš dost luka ne treba ti on daje gustoću...... ak je već dotle došlo onda ja radije ugustim s malo razmućenog brašna u vodi....

kumek
08.05.2011., 09:00

To nije purger to je neki gej.....:D

kumek
08.05.2011., 09:02

a ja danas odo kod punice i punca na roštilj, ja sam masteršef, a kad dođem kući onda goli kuhar :mig:

Više goli ili više kuhar...još ak se tam nadrmaš pive i gemištih....:mig:

Justin Credible
08.05.2011., 14:22

Hvala

čorbanac kažu oni koji se kuže u to ko mara u krivi kurac
pa čobanac je bilo jelo čobana po kojem je i dobio ime...jeste kad čuli da za čobana kažu čorban:kava:....:rolleyes:

Headbanger
08.05.2011., 22:46
Sva sreća pa si prvi koji je to napisao u 4 strane ovog topica...

ubojica mekog tuljca
09.05.2011., 07:22
čorbanac kažu oni koji se kuže u to ko mara u krivi kurac
pa čobanac je bilo jelo čobana po kojem je i dobio ime...jeste kad čuli da za čobana kažu čorban:kava:....:rolleyes:

Veliš da se zapadna slavonija kuži u to ko mara u krivi kurac? dođi onda i probaj njihov čorbanac pa vidi kako se ko kuži... bolji dosada nisam jeo.

Budite muži pa organizirajte nekakvo jarunsko nadmetanje tko radi bolji čobanac/čorbanac pa ćemo onda procijeniti nešto...

da, i tamo onaj neki max slavonija, de stari ohladi živce, rođeni sam slavonac kao i stara i dida i baba mi i tako dalje. a opet, možda će čak neki bosanac/srbin napraviti bolji čobanac/čorbanac nego li ti :mig:

K@rlo
09.05.2011., 07:29
Veliš da se zapadna slavonija kuži u to ko mara u krivi kurac? dođi onda i probaj njihov čorbanac pa vidi kako se ko kuži... bolji dosada nisam jeo.

Budite muži pa organizirajte nekakvo jarunsko nadmetanje tko radi bolji čobanac/čorbanac pa ćemo onda procijeniti nešto...

da, i tamo onaj neki max slavonija, de stari ohladi živce, rođeni sam slavonac kao i stara i dida i baba mi i tako dalje. a opet, možda će čak neki bosanac/srbin napraviti bolji čobanac/čorbanac nego li ti :mig:

Pobrkao si lončiće (kotliće) :mig:

Nije poanta u kvaliteti izvedbe i ukusa, nego u nazivu. Dakle, korijenski naziv za to jelo je čoban, a ne čorba, a to je bitna razlika.

A kad smo već kod ukusa, danas se svašta trpa (u) pod čobanac tako da ne čudi da izgleda kao čorba, paprikaš ili , kako bi Chili rekla perkelt :D

ubojica mekog tuljca
09.05.2011., 08:13
Ne vjerujem dok ne probam :kava:

Justin Credible
09.05.2011., 08:53

o čem ti čovječe pričaš?
ja o kruškama ti o jabukama :rolleyes:

Tatsha
09.05.2011., 12:27
bila sam jučer u mojoj zapadnoj slavoniji (Banićavac) na čo(r)bancu, iduću nedjelju idem u istočnu (Koška) na čobanac, pa ću usporediti koji je bolji

samo da napomenem da u zapadnoj nikad nisam vidjela nikakve svinjske noge u njemu dok je u istočnoj čest slučaj

kumek
09.05.2011., 12:54
bila sam jučer u mojoj zapadnoj slavoniji (Banićavac) na čo(r)bancu, iduću nedjelju idem u istočnu (Koška) na čobanac, pa ću usporediti koji je bolji

samo da napomenem da u zapadnoj nikad nisam vidjela nikakve svinjske noge u njemu dok je u istočnoj čest slučaj

Ne moraju niti bit na tanjuru, puno ih ljudi ne voli i zajebancija je jest ih dok imaš samo žlicu.... bitno je da su bile dok se kuhao...:D

jocker
09.05.2011., 16:54
Kod nas se kaže čorbanac. - istočna Slavonija (Vinkovci). I stari, a i njegov stari, a i mama i njezini tako govore oduvijek. I svi koje znam.
Ja osobno ga rađe ne bih nikad više pojeo, nego da ga nazovem čobancem.

Isto vrijedi i za kulen (iako je off topic ovdje). Svi starci koje znam ga tako zovu. Tek sam nakon rata čuo izraz kulin.

E da. :vidiga: pastirac.

kumek
09.05.2011., 17:12
Kod nas se kaže čorbanac. - istočna Slavonija (Vinkovci). I stari, a i njegov stari, a i mama i njezini tako govore oduvijek. I svi koje znam.
Ja osobno ga rađe ne bih nikad više pojeo, nego da ga nazovem čobancem.

Isto vrijedi i za kulen (iako je off topic ovdje). Svi starci koje znam ga tako zovu. Tek sam nakon rata čuo izraz kulin.

E da. :vidiga: pastirac.

E moš ti mislit razloga da se ne jede nekaj tak fino.....:D Kulin govore recimo moji prijatelji (a bogami ga i rade) iz okolice Broda.

Nezaposleni Um
09.05.2011., 17:12
Jel ispravno kulen ili kulin?

jocker
09.05.2011., 17:19
E moš ti mislit razloga da se ne jede nekaj tak fino.....:D Kulin govore recimo moji prijatelji (a bogami ga i rade) iz okolice Broda.

Ma jeo bi ga ja... al kad bi trebalo reć da mi daju čobanca... ne bi moglo preko usana prevalit. :lol:

Ispravno je i jedno i drugo, isto kao i čorbanac i čobanac.

Tatsha
09.05.2011., 18:39
Ne moraju niti bit na tanjuru, puno ih ljudi ne voli i zajebancija je jest ih dok imaš samo žlicu.... bitno je da su bile dok se kuhao...:D

pa zavirim ja i u lonac, pa ih ne vidjeh tamo :D

Deedy
09.05.2011., 20:01

Gramatički kulen,
ali lokalizam kulin apsolutno može imati mjesto ne samo u govornom, nego i u pisanom dijelu jezika (no opet kažem- kao lokalizam).

ZgeNbo
09.05.2011., 20:56
Gramatički kulen,

a zbog radi čega:confused:

Krkimir
09.05.2011., 21:03
a eto, neko je rekao da je tako :kava:

kumek
09.05.2011., 21:25

Slažem se, kulin je naziv za slijepo crijevo u koje se puni meso i dobije...kulin.:mig: E sad zakej je kulen......lokalizam bit će kao i kulin......

jocker
09.05.2011., 21:43
Mene ovo kulin više asocira na Kulin bana... nikad nisam čuo da se tako naziva (svinjsko) slijepo crijevo u koje se nadijeva kulen :ne zna:

diogeneš
01.06.2011., 09:59
danas je u večernjem objavljen popis hrvatskih autohtonih specijaliteta. dakle... bajs je presudio:

čobanac

:amen:

:Pop: pokajte se svi koji drugačije mislite

t.d.
01.06.2011., 10:26
Bravo majstore!
To je jedini ispravni naziv tog jela , tako se govori i priprema u okolici Osijeka od kuda su moji.
I opet ponavljam....pravi ČOBANAC se priprema barem sa tri vrste mesa od koje bi jedno morala biti divljač (veprić,srndać ili sl)....ostalo je uglavnom svinjetina,junetina ili janjetina

Dobar tek!

jocker
01.06.2011., 11:06
Ako je to jelo dobilo ime po čobanima, zašto tvrdiš da u njega obavezno ide divljač? Otkud čobanu veprovina?

ubojica mekog tuljca
01.06.2011., 11:21
Pravi muškarac se nikada ne kaje :kava: ali odsad ću vjerovati u naš hrvatski naziv - čobanac :D

jocker
01.06.2011., 12:30
Pravi muškarac se nikada ne kaje :kava: ali odsad ću vjerovati u naš hrvatski naziv - čobanac :D

Znači, zanemarit ćeš što su u tvojem rodnom kraju govorili, te prihvatiti nešto tuđe?

Sram te bilo.

diogeneš
01.06.2011., 12:47
Znači, zanemarit ćeš što su u tvojem rodnom kraju govorili, te prihvatiti nešto tuđe?

Sram te bilo.

lukav je ovaj stari vrag :E igra na sentiment :ziba:
no, la comedia e finita, diabolo :tuctuc:

ubojica mekog tuljca
03.06.2011., 08:04

Sram te bilo.

Ne, rekao sam da počinjem vjerovati u naziv Čobanac.

Sram me bilo :D

jocker
03.06.2011., 08:26
Ne, rekao sam da počinjem vjerovati u naziv Čobanac.

Sram me bilo :D

Zato što u Večernjem piše tako?

ubojica mekog tuljca
03.06.2011., 10:28
Pizde pamte imena, muški samo okus.

diogeneš
03.06.2011., 10:52
Zato što u Večernjem piše tako?

:rolleyes:

zato kaj tako piše u bajsovom popisu 500 autohtonih hrvatskih jela. možda da razmisliš o jednoj argumentiranoj žalbi ministarstvu turizma? :ne zna:

jocker
03.06.2011., 12:22
Zaista ne vidim zašto bi neki ministar turizma trebao biti autoritet u ovom području. :ne zna:

Tvrdim da čorbanac nije dobio naziv po riječi čoban, već po riječi čorba. Ako je to autohtono hrvatsko jelo, onda se ne bi zvao ni čobanac, jer ni čoban nije hrvatska riječ, kao ni čorba. Prije bih rekao da je to lovački gulaš, upravo zbog toga što se u njega stavlja divljač, što većina tvrdi, koja čobanima baš i nije previše dostupna, a sam naziv dolazi iz Bosne.

diogeneš
03.06.2011., 12:41
Zaista ne vidim zašto bi neki ministar turizma trebao biti autoritet u ovom području. :ne zna:

Tvrdim da čorbanac nije dobio naziv po riječi čoban, već po riječi čorba. Ako je to autohtono hrvatsko jelo, onda se ne bi zvao ni čobanac, jer ni čoban nije hrvatska riječ, kao ni čorba. Prije bih rekao da je to lovački gulaš, upravo zbog toga što se u njega stavlja divljač, što većina tvrdi, koja čobanima baš i nije previše dostupna, a sam naziv dolazi iz Bosne.

evo, valjda je bajs pročitao :rofl:

technotronic
07.06.2011., 22:55
unas pastirac, u susida čobanac?

kjava
08.06.2011., 23:25
Čorbanac se prije govorilo, sad je večinom čobanac, volim ga svakako... i kod nas je kulen uvijek bio i bit će! Županja

Tatsha
09.06.2011., 07:58
Čorbanac se prije govorilo, sad je večinom čobanac,

dakle naziv nema veze sa čobanima, nego s ministrom čobankovićem :D

MAX SLAVONIJA
09.06.2011., 08:16
Jbt, al ste razvezli... Bit igre je okus, miris , sastav i agregatno stanje. Kada se to dobro složi , onda je sasvim nebitno kako se to zove u vašem kraju.

Nedavno sam bio na jednoj krizmi i kada sam vidio da su uz čo...c servirali makarone , došlo mi je da im počnem objašnjavati...

Napomena : ne čo...c kvariti tjesteniniom !!!

Tatsha
09.06.2011., 08:23
Nedavno sam bio na jednoj krizmi i kada sam vidio da su uz čo...c servirali makarone , došlo mi je da im počnem objašnjavati...

Napomena : ne čo...c kvariti tjesteniniom !!!
pa to ovdje u osijeku redovito vidim :ne zna:, a znala sam vidjeti i posluženu zelenu salatu :lol:
u mojem kraju nema tijesta ni uz njega niti uz fiš
domaći kruh i čobanac i udri :kakobijasadčobija:

chilimama
09.06.2011., 11:42
Ja to danas kuham pa kako god zvali...
Doduše , fejk, kuham na plinu, ali imat će okus svih slčavonskih delicija...Ne znam kako će moji podnit ljute feferone i papriku, ali nek se uče..Pa ipak im je čili mama :lol:
(za rezervu ću im pohat )

K@rlo
09.06.2011., 14:35
Ja to danas kuham pa kako god zvali...
Doduše , fejk, kuham na plinu, ali imat će okus svih slčavonskih delicija...Ne znam kako će moji podnit ljute feferone i papriku, ali nek se uče..Pa ipak im je čili mama :lol:
(za rezervu ću im pohat )

nešto te dugo nema...:eek:

jeste li preživjeli ručak? :confused:

chilimama
09.06.2011., 14:43
nešto te dugo nema...:eek:

jeste li preživjeli ručak? :confused:

Lave, moji pozaspali, a i ja bi da ne moram gibati dalje. Vadili su i repete. Kad mama kuha nema greške..

K@rlo
09.06.2011., 14:49
Lave, moji pozaspali, a i ja bi da ne moram gibati dalje. Vadili su i repete. Kad mama kuha nema greške..

a jel išla suza na oko? :D

chilimama
09.06.2011., 21:56
a jel išla suza na oko? :D

Ma smilovala sam im se, pa nisam začinila po svom guštu ali je bilo prilično jako..
Naime, po mom je kad ti oči zaplaču a nos i grlo škaklju ko od otrovnih para..e, pa tako ja..

nekidan sam radila ajvar od samih čilija :cerek:

MAX SLAVONIJA
10.06.2011., 11:37
To je zato što dobro miješaš
:klap: