PDA

View Full Version : Pomoć oko kupovine terenca

Zombie_666
24.05.2011., 20:26
Kao što naslov kaže, treba mi pomoć oko izbora terenca (dobro, ne bas terenca, vec SUV-a), zivim na selu pa zimi zna biti veselo sa snijegom, a treba mi i dosta prostora pošto sam dobio prinovu, stoga moj najdrazi Fiat Bravo 1.2 16v (80KS) mora da ide (a sluzi me vec dvije godine i 60.000km bez greske). Evo nekih auta koja mi se svidjaju, pa me zanimaju vasa misljenja. Opcija je i dizel i benzin, snaga 90-110kW, godiste mladje od 2000. i obavezno Euro 3 norma.

Evo nekih koji mi se svidjaju:

Kia Sorento 2.5CRDi

http://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqMOKpIE24rQeCkZBN29rDMWTg~~_27.JPG

Opel Frontera 2.2DTI

http://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqQOKm8E2d-BrJ-zBN2WNzWUeg~~_27.JPG

Nissan X-Traile 2.2dCi

http://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqIOKjgE23CK(tVPBN1OEri+Vg~~_27.JPG

Mitsubishi Pajero 2.TD

http://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqF,!l8E2EodmqRWBNieDG(G1Q~~_27.JPG

Hyundai Santa Fe 2.0 CRDi

http://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqJ,!lwE2FT5o3qGBNouQvf3Og~~_27.JPG

Eventualni neki Jeep ili Ford takodje dolaze u obzir, ali oni su rijetki sa "normalnim" motorima, uglavnom se po oglasima vrte zvjerke sa 4 i vise litara zapremine, a to mi fakat ne treba.

Sva vasa iskustva, prijedlozi i savjeti su dobrodosli, budžet mi je 7-8.000 eura

Hvala unaprijed!!

mmiksi
24.05.2011., 20:43
po meni (a to ne znači da sam u pravu) mislim da je santa fe jako dobar izbor
imao ga priliku voziti,živahan motor,lijepo povuče,stalni pogon,udoban-upravljiv i definitivno kvalitetan motor i i sam auto je čisto OK
čak je i potrošnja solidna grad do 10L

Maaxim
24.05.2011., 20:44
Imao sam priliku voziti sva navedena vozila osim x-traila, za 7000-8000 eura teško ćeš naći Kiu sorento i X trail u solidnom stanju, od ovog što si nabrojao savjetovao bi ti Pajero kao možda naizgledniju i najbolju opciju za taj novac, dizeli su poznati po kvaliteti i robusnosti. Probaj naći auto od prvog vlasnika i nikako ne iz uvoza.Mjesta imaš koliko želiš, čak i varijante sa 7 sjedala (ako ti to nešto znači), unutrašnjost je prilično sirova ali kvalitetna. Ako biraš Fronteru radije uzmi benzinca sa plinom, dizeli i nisu bili simbol kvalitete (kao uostalom ni Frontera, ali dobar primjerak služit će dugo), računaj na skuplje rezervne dijelove, a djelove od konkurencije vrlo je teško pronaći. Uostalom, većina će se složiti da je Fronteru vrijeme pregazilo, a 8000 eura je prilično velik novac za taj auto. Ne želim ti davati suvišne savjete, ali probaj razmisliti i o nissan terranu 2.7 td ...

BB87
24.05.2011., 21:17
biraj između Mitsubishi Pajero i Nissan X-Trail

ostalo ili nisu terenci (Hyundai, Kia) ili su kvarljivi (Opel)

po mom misljenju Nissan X-Trail je pravi stroj :top: njega uzmi jednostavno ima kvalitetu pouzdanost robusnost i PRAVI je terenac (kao i Pajero), stvarno koda se vozis u tenku. Japanski terenci su majka svih majki i to mora svima bit jasno TOCKA

Zombie_666
24.05.2011., 21:29
po meni (a to ne znači da sam u pravu) mislim da je santa fe jako dobar izbor
imao ga priliku voziti,živahan motor,lijepo povuče,stalni pogon,udoban-upravljiv i definitivno kvalitetan motor i i sam auto je čisto OK
čak je i potrošnja solidna grad do 10L

Hm, to već zvuči primamljivo.

Auto bih kupovao u Njemačkoj, isključivo od prvog vlasnika (šverceri ne dolaze u obzir), imam tamo zeta i sestru koji se bave autima pa ne bi bio problem naći dobar primjerak šta god da izaberem. I meni se Santa Fe svidja, ima ih jako mnogo ovamo u BiH a i servisna mreža je solidna.

Auto mi ne treba za ono pravi teren, lov, planinu i slično, već za snijeg (dakle pogon na sve točkove, kao i izvedba istog su mi vrlo bitni), sem toga putevi ovdje u BiH su najvećim dijelom jako brdoviti (kvalitet podloge je relativno OK) pa zimi bez 4x4 pogona i malo višeg klirensa postaje komplikovano "stići i uteći". Sem toga, mislim da su ovi veliki SUV-ovi su dosta sigurniji za putnike.

Inače, meni se od svih terenaca uvijek najvise svidjao Nissan Patrol GR, onaj veeeeliki dugački i široki, ali on mi je totalno preveliki i nepotreban, a matori su oni mnogo. Jednom sam zaglavio na Majevici (isao sam prema Tuzli i dalje prema Sarajevu) i zavalio je gadan snijeg, formirala se kolona, niko ni makac, ni lanci ne pomažu. Kakvo sam samo strahopoštovanje osjetio kada sam vidio jednog Patrola (sa vojnim tablicama) kako lijepo obilazi kolonu kroz neugažen snijeg od oko 30-35cm koji je u medjuvremenu napadao (proveo sam tu 7 sati dok neki bageri nisu pročistili put). Tada sam zaista odlučio da ću kad-tad kupiti nešto što može da se izbori sa takvim i sličnim uslovima.

veco009
24.05.2011., 21:49
santa fe i sorento nisu terenci i vrijeme je i jednog i drugog pojelo, Frontera?! najlošiji od svih, biraj između Pajera i X-traila, X-trail sa 2.2 motorom troši 7-8 litara u prosjeku ako ga se ne špana iznad 140 i najatraktivniji je od svih jer se praktički isti još uvijek proizvodi al teško za te pare

Maaxim
24.05.2011., 22:54

po mom misljenju Nissan X-Trail je pravi stroj :top: njega uzmi jednostavno ima kvalitetu pouzdanost robusnost i PRAVI je terenac (kao i Pajero), stvarno koda se vozis u tenku. Japanski terenci su majka svih majki i to mora svima bit jasno TOCKA

G? :ne zna:

BB87
24.05.2011., 23:01
G? :ne zna:

mislis Merc G ? odlican je no previse kosta i zato mu je slaba prodaja, uostalom koliko sam cuo ugasili su proizvodnju G klase

Ameri imaju dobre Pick-upove najbolje na svijetu (Ford, Dodge,..) mogu i te bestije posluzit al to su obicno veliki potrosaci goriva nerjetko i sa 8 klipova masine, to guta

od onog sto je autor nabrojao da mu se svidja, nek se okrene japancima i nadje nekog u dobrom stanju, nece pozaliti..

Felicius
24.05.2011., 23:28
Sorento i xtrail su tu negdje po terenskim sposobnostima i potrošnji nafte, Pajero bi bio najbolji izbor(još ako ima ugrađene špere), , santa fea i ono što neću ni imenovati zaboravi odmah.

ali znaj da ćeš dati davanja državi
http://sucic.info/katv/katv_izracun.php

takva da možeš za te pare kupit mnogo noviji terenac u Hr, jer platiš 5, a ne cca 60% davanja, nameta, špedevea i sl.

Inače su ti sve to suvovi sa lošom ili ne baš tako jako lošom prohodnosti po terenu, jedino što sam vidio da stvarno čupa iz blata je bio stari pajero(al je imo monsterice i obje manualne špere)

Horsefly
25.05.2011., 07:22
mislis Merc G ?

Vjerujem da misli na G točku, odnosno, da te zahebava jer nastupaš k'o sestra glavarica u samostanu: "Tako je kako ja kažem i TOČKA!"

C2H5OH
25.05.2011., 07:35
Pravi terenci(od navedenih): Micu buši pajero sport, opel frontera, kia sorento

Onaj ko tvrdi(ima vas dvojica) da je nissan x trail pravi terenac, a kia sorento nije nema pojma o terencima. :mig:

veco009
25.05.2011., 09:23
Pravi terenci(od navedenih): Micu buši pajero sport, opel frontera, kia sorento

Onaj ko tvrdi(ima vas dvojica) da je nissan x trail pravi terenac, a kia sorento nije nema pojma o terencima. :mig:

ne tvrdim da je pravi terenac, siguran sam da je pajero bolji na terenu al ipak ima zastarjeli dizajn itd. frontera je smeće amen ali sorento terenac?? većina sorenta ni nema 4X4 pogon. Definitivno sam siguran da se u blatu puno bolje snalazi x-trail od sorenta

_SS_
25.05.2011., 09:37
A zombie lijepo napisao u prvom postu da hoće SUV :kava: I da, stari sorento je terenac klasične koncepcije, nikakav suv

Fronteru čuješ kako hrđa za tihih noći, Pajero sport je trom i pije ko smuk, terrano ista stvar (pogotovo 2.7 verzija)

Od ostalog gledaj kaj je u najboljem stanju za lovu koju imaš

Felicius
25.05.2011., 10:08
ne tvrdim da je pravi terenac, siguran sam da je pajero bolji na terenu al ipak ima zastarjeli dizajn itd. frontera je smeće amen ali sorento terenac?? većina sorenta ni nema 4X4 pogon. Definitivno sam siguran da se u blatu puno bolje snalazi x-trail od sorenta

haha. Baš si našao uspoređivati x-traila, premoćnu mašinu... :lol:

Ima mi ga stara (dizlo 2.2), dok si nisam kupio defića dobro sam se uvjerio što sve može, tj. što se sa njim NE može. Također sam vidio i 1. gen kie. Nisam baš bio oduševljen nijednim, ali xtrail je mogao manje. Doduše, većinu prepreka je prošao, bar one u koje se nisam uvalio namjerno, da vidim što može. Dobar je na "lock" po ledu, uz kvalitetne zimske gume. Fina kontrola po snijegu, ali da ćeš sa njim isprtit stazu kroz cijelac, to možeš samo sanjat, il se vozit iza patrola...

Stara kia može proć, pajero isto, ovo druga je sve(samo) šminka. Oplo nema ni to:lol:
jedino, xtrail dizel troši uvjerljivo najmanje. Ide i do 6.5 l otvorene ceste, ovisi o nozi, po gradu cca 8.5l STVARNE potrošnje. I Nije tako trom na ravnome kao pajero. Tako da je dobar i isplativ ako se po terenu(lakšem) koristi manje od 5% vremena:kava: a i ne kvari se skoro uopće.

Ali da je terenac, nije:D

Zombie_666
25.05.2011., 10:43
Ljudi, ali meni i ne treba pravi terenac, pisao sam o tome, niti masina s kojom cu gaziti kroz pola metra snijega. Treba mi SUV sa 4x4 pogonom koji ce mi zimi biti sigurniji i sposobniji od sadasnjeg Fiata (koji me inače zaista izvanredno sluzi). Što se pravog terenca tiče, Nissan Patrol GR sa 4.0 dizel motorom je moj san, ali toliko vozilo mi jednostavno ne treba jer ne idem na blato, kamenje i van puteva. Bitno mi je da vozilo ima nesto visi klirens (a to ima gotovo svaki SUV), mnogo prostora (mada mi ne treba ni 7 sjedala kao što ima Hyundai Galloper, ali ne bi bilo šteta imati i to) te 4x4 pogon (ne razumijem se mnogo u razne vrste 4x4 pogona koje su sad aktuelne, pa ako neko zna više o tome nek me malo prosvijetli). Takodje, ABS i vazdusni jastuci su totalno obavezni.

Bas sad gledam ovaj Galloper, valjajul oni čemu, jel vozio neko?

http://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqF,!hME2fMq5tsNBNvG2kl6O!~~_27.JPG

Kod njeg mi se svidja što je nekakav kockast i masivan, ono kao pravi terenci, a ima solidan klirens zbog snijega. Kakav on ima pogon, zadnji stalno a prednji se uključuje?

Pazite, ne treba mi "pravi" terenac za teški teren, vec veliko i sigurno vozilo za ljeto i zimu (naravno, na dobrim gumama se ne smije šparati).

veco009
25.05.2011., 11:11
haha. Baš si našao uspoređivati x-traila, premoćnu mašinu... :lol:

Ima mi ga stara (dizlo 2.2), dok si nisam kupio defića dobro sam se uvjerio što sve može, tj. što se sa njim NE može. Također sam vidio i 1. gen kie. Nisam baš bio oduševljen nijednim, ali xtrail je mogao manje. Doduše, većinu prepreka je prošao, bar one u koje se nisam uvalio namjerno, da vidim što može. Dobar je na "lock" po ledu, uz kvalitetne zimske gume. Fina kontrola po snijegu, ali da ćeš sa njim isprtit stazu kroz cijelac, to možeš samo sanjat, il se vozit iza patrola...

Stara kia može proć, pajero isto, ovo druga je sve(samo) šminka. Oplo nema ni to:lol:
jedino, xtrail dizel troši uvjerljivo najmanje. Ide i do 6.5 l otvorene ceste, ovisi o nozi, po gradu cca 8.5l STVARNE potrošnje. I Nije tako trom na ravnome kao pajero. Tako da je dobar i isplativ ako se po terenu(lakšem) koristi manje od 5% vremena:kava: a i ne kvari se skoro uopće.

Ali da je terenac, nije:D

čovjek ni ne traži terenca a omjer uloženo dobiveno x-trail je daleko bolji od svih, evo ti samo gledaj potrošnju njega i ostalih, pajero je nesumnjivo najbolji za po snijegu i blatu al to čovjeku ni ne treba vidiš da se dosad tamo vozio sa bravom :D, a što se tiče sorenta i x-traila ja baš imam obrnuta iskustva od tebe... naravno da ne smatram x-traila nekakvim punokrvnim terencem al za veliku većinu ljudi sasvim dovoljan

_SS_
25.05.2011., 12:34
galloper ti je prepakirani stari pajero, i kao takav klasični terenac kojem je bolje van asfalta neg na njemu. Od svih koje si do sad nabrojao samo x-trail i santa fe su suv-ovi sličniji autima neg terencima i nije im mjesto van asfalta.
I vidim da ti je sigurnost jako bitna stavka, razmisli kolko ti je baš potreban terenac/suv jer ih limuzine, karavani pa i noviji monovolumeni debelo šišaju po tom pitanju. tek zadnje generacije suv-ova se mogu mjerit s normalnim autima po tom pitanju

Zombie_666
25.05.2011., 14:07
galloper ti je prepakirani stari pajero, i kao takav klasični terenac kojem je bolje van asfalta neg na njemu. Od svih koje si do sad nabrojao samo x-trail i santa fe su suv-ovi sličniji autima neg terencima i nije im mjesto van asfalta.
I vidim da ti je sigurnost jako bitna stavka, razmisli kolko ti je baš potreban terenac/suv jer ih limuzine, karavani pa i noviji monovolumeni debelo šišaju po tom pitanju. tek zadnje generacije suv-ova se mogu mjerit s normalnim autima po tom pitanju

Hvala na zaista korisnim savjetima. Što se tiče vožnje na cesti, nikad ne vozim preko 80km/h niti mi je bitna neka pretjerana brzina i starnost, vazno je da stignem tamo gdje sam krenuo, pa mi se zato i svidja galloper. On mi je bas ono klasika, veliki, sirok, dugačak. Kod njeg me jedino brine motor, dal nije ca 100KS nekako malo za ovako veliko vozilo? Mislim, ima on zapremine, al kakav je sa potrošnjom, tj. dal motor mora da radi forsirano da bi ga pokretao? Ovdje u BiH su ograničenja brzine luda 100%, novi zakon o saobraćaju nema veze s mozgom, gotovo nigdje ne mozes voziti ni 60 na sat, jedino ako ulovis priliku kroz neku divljinu da raspalis 80 na sat par kilometara.

Jel neko vozio gallopera, kakav je sa potrošnjom, pouzdanošću? Kakav je inae taj 2.5 motor u njemu?

casualRi
25.05.2011., 14:23
U svemu ovome najbitnije je da pronađeš kvalitetan polovnjak, odnosno, ako pronađeš dobro očuvan auto, pa da je bilo koji od ovih i da ti ulazi u novce, uzmi.. Mislim da je tako pametnije nego da se baziraš konkretno na neki model :mig:

Za sniježnu cestu su ti svi nabrojani gotovo identično sposobni, uz odgovarajuće gume :top:

Ja bi X-traila, mislim da najviše zadovoljava tvoje uvjete, ali prvenstveno se baziraj da pronađeš pravu stvar!

Felicius
25.05.2011., 17:56
U svemu ovome najbitnije je da pronađeš kvalitetan polovnjak, odnosno, ako pronađeš dobro očuvan auto, pa da je bilo koji od ovih i da ti ulazi u novce, uzmi.. Mislim da je tako pametnije nego da se baziraš konkretno na neki model :mig:

Za sniježnu cestu su ti svi nabrojani gotovo identično sposobni, uz odgovarajuće gume :top:

Ja bi X-traila, mislim da najviše zadovoljava tvoje uvjete, ali prvenstveno se baziraj da pronađeš pravu stvar!

Čovjek ti je sve rekao...:kava:

Kod x-traila stvarno ne trebaš forsirat motor dok voziš, ak stalno šaltaš na 1800 okretaja i ne prelaziš 80km/h potrošnja ne prelazi 7l. Jedino kao i svi viši auti na autocesti pati, ali opet ne preko 10l/140 km/h. Pogon je zadnji ili 4x4. Imaš i "lock" opciju, a to je blokada diferencijala, koju pališ samo na skliskom(snijeg, led, blato). 4x4 diže 1-2 l gore potrošnju.

jedino gume na njemu nisu baš čestih dimenzija, mislim da su od kombija, a ne od auta dimenzije...215/65/16 i ne trebaju ti 2 seta, samo kupi 1 set zimskih svake 2-3 sezone...bar je u zg skupo mijenjati gume svake sezone, a i zimske su bolje po plitkom blatu od cestovnih.

Zombie_666
25.05.2011., 18:06
Čovjek ti je sve rekao...:kava:

Kod x-traila stvarno ne trebaš forsirat motor dok voziš, ak stalno šaltaš na 1800 okretaja i ne prelaziš 80km/h potrošnja ne prelazi 7l. Jedino kao i svi viši auti na autocesti pati, ali opet ne preko 10l/140 km/h. Pogon je zadnji ili 4x4. Imaš i "lock" opciju, a to je blokada diferencijala, koju pališ samo na skliskom(snijeg, led, blato). 4x4 diže 1-2 l gore potrošnju.

jedino gume na njemu nisu baš čestih dimenzija, mislim da su od kombija, a ne od auta dimenzije...i ne trebaju ti 2 seta, samo kupi 1 set zimskih svake 2-3 sezone...bar je u zg skupo mijenjati gume svake sezone, a i zimske su bolje po plitkom blatu od cestovnih.

Hvala!! X-trail zaista djeluje kao dobar auto. Koje to dimenzije guma ima?

Felicius
25.05.2011., 18:07
215/65/16 iako možeš agresivnije stavit na 15 cola, ali opet...što ti treba...:D

Neno2
26.05.2011., 07:12

jesi ti ikad vidio odozdo X-traila i Pajera?

Očito nisi jer ne bi nikad napisao nešto ovakvo, X je SUV dok je Pajero čistokrvni terenac s krutom zadnjom osovinom, zadnjim pogonom i uključivim prednjim, reduktorom itd. sve što rasnom terencu treba, dok je X tipični SUV koji se od RAV-4 naj više razlikuje robusnijim izgledom, u varijanti s 2,0 motorom nema čak ni redukciju a kamoli blokade diferencijala.

mpix
28.05.2011., 21:40
http://www.dacia.ba/modeli-dacia/duster/index.html

http://www.dacia.ba/download/cjenovnik_dacia_duster_ba.pdf

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/Dacia_Duster_Ambiance_1.6_16V_4x2_Artikswei%C3%9F. JPG/800px-Dacia_Duster_Ambiance_1.6_16V_4x2_Artikswei%C3%9F. JPG

C2H5OH
29.05.2011., 08:35
Na ovoj dači je valjda desni retrovizor dodatna oprema ko na golfu 2. :s

yedwy
29.05.2011., 08:55
Pa za off road ti i netreba desni retrovizor.... :D

C2H5OH
29.05.2011., 08:57
Pa za off road ti i netreba desni retrovizor.... :D

Za off-road ti ne treba dacia duster. :mig:

yedwy
29.05.2011., 09:23
:D

No ozbiljno gle ak čovjek gleda one demo videe koji su bili kod predstavljanja Dustera, mislim da ona može (u 4x4 varijanti naravno) bez problema podnjet ono što se kod nas danas smatra vancestovnom vožnjom (malo lošiji makadamski putevi prema kljeti dok se ide na roštilj i sl. stvari) sa adekvatnim gumama naravno...

Jedini problem je što takav ozbiljno složeni Duster ima i ozbiljnu cjenu...

Evo ja sam baš gledao kod nas konfigurator kad bi si kupio dustera i još ono kaj bi na njega recimo volio dodat i izmjenit za takvu uporabu već bi bio na cca 150-160 000 kn i to bez nekih posebnih prčija u opremi...

Inače što se autora tiče i njegovih potreba ako je samo problem trakcija na snjegu - ja bi osobno kupio audi sa quattro pogonom, mislim limuzinu ili karavan jelte, za cca 8000 eura bi se bez problema trebao nać pokoji dobar primjerak A4 pa čak možda i A6 ice od 2000 na amo...

ghost
29.05.2011., 11:58
Ja bi tražio Mitsubishi Outlandera, 2002-3 se za te novce sigurno da naći ili Hondu HR-V iz 2004-5. Isto se može naći Mercedes M/ML prve generacije, Honda CR-V, Jeep Cherokee i Grand Cherokee, Nissan Terrano....

cvor
29.05.2011., 19:12
ovdje si naveo vozila i sa šasijom i bez...

za svakodnevnu upotrebu moj odabir bi bio Santa Fe...

AKo tražiš pravog terenca dvoumio bi se izumeđu Sorenta i Pajera, gdje bi imenom radije bio Pajero, ali Sorento je ipak cijelu generaciju noviji i moderniji...

XTrail i Fronteru ne bi ni pogledao...

Zombie_666
29.05.2011., 22:05
ovdje si naveo vozila i sa šasijom i bez...

za svakodnevnu upotrebu moj odabir bi bio Santa Fe...

AKo tražiš pravog terenca dvoumio bi se izumeđu Sorenta i Pajera, gdje bi imenom radije bio Pajero, ali Sorento je ipak cijelu generaciju noviji i moderniji...

XTrail i Fronteru ne bi ni pogledao...

I meni se Santa Fe mnogo svidja, posebno jer je jako čest ovdje u BiH, tj. servisna mreža je razvijena, ima dijelova a i koliko čujem vlasnici su vrlo zadovoljni.

Što svi govore da Frontere toliko ne valjaju, mene su zanimljivi i ovi noviji modeli, od 2002-2003. godišta. Zar i tako mlade Frontere ne valjaju? U čemu je to problem kod njih, jel može neko konkretno da mi navede primjere?

Maaxim
30.05.2011., 00:13
Nema konkretnih primjera, sve se svodi na slabiju zaštitu protiv korozije, pogotovo kod starijih modela, te stvari su vrlo lako riješavane kod onih koji su imali volje zaštiti podvozje i garažirati auto, ali kako takvih za fronteru, pogotovo stariju, i nema previše--rezultat je trula karoserija. Ostalo na tom autu je prosječne kvalitete, od motora, mjenjača do unutrašnjosti---ništa pretjerano ali za taj novac sasvim prolazno. Druga stvar su "birtijaške procjene", što je tko od koga čuo i načuo....A uzmi u obzir da na ovom forumu imaš možda 5% ljudi koji su vozili terenca-po terenu...

Felicius
30.05.2011., 00:58
Ma, nije frontera toliko loša koliko je precijenjena. Suprotno od npr. lade nive, koja je krš, ali je kupiš za 1k eura, utaracaš i kupiš novu. za ozbiljan terenac treba love, a da je koliko toliko udoban i da ne troši puno i ne otpadaju mu dijelovi kao sa grunfovih izuma.

Tako da ti "suv segment" nudi ono što ti treba, tj. suvovi koji imaju prabaku u terencima, jer su kompromis prohodnosti/potrošnje/ergonomije/brzine/kvarova, na pola puta od pravih mrcina, a opet sa većinom onoga na što su razmaženi vlasnici vozilica sa grijanjem,klimom,abs-om,central-lockom,el prozorima,radiom,brisačima koji rade i sličnim nepotrebnim luksuzom naviknuti...:D

A što se tiče dače koju svi mahnito preporučuju jer je "jeftina, a terenac" a usput i suv sa raskošnom opremom unutrašnjošću, preporučio bih da to ne rade, jer je to auto koji se tek treba dokazati po pitanju održavanja, stanja nakon bar 100 k km, od kojih nisu baš svi po cesti...
Pogotovo jer prava, 4x4 dizel varijanta sa terenskim paketom opreme dođe mnogo, mnogo više, i ulazi u cijenovni rang pravih terenaca (što možda i je, ne bih nikad pljuvao što nisam vidio ili čuo iz 1. ruke) a tu vrijede skroz druga pravila igre...pa imaš mahindru thar 3k E manje love ili LR 90 soft top na cesti za 3k eurona više ako netko stvarno ide van češće... a za cestu ionako nikad ljudima ništa ne preporučam ozbiljno, osim reno4 i ne glasam na izborima za ikoga osim ćire blaževića..

streetrace
30.05.2011., 08:48
jesi pogledao možda nissan Terrano 2 ili Toyota Hilux, to su isto dobri auti.

C2H5OH
30.05.2011., 13:41
Pa u hiluxu mu se bas i nebude bilo ugodno vozit, tocit gorivo u njega i placat registraciju (ne moze se registrirat kao osobno vozilo, ak se ne varam).

Zombie_666
01.06.2011., 09:59
Meni i ne treba terenac, pogrijesio sam sto sam stavio ovakav naslov teme, treba sam staviti "Pomoc oko kupovine SUV-a" al ajd sad. U uzi izbor su mi usli Santa Fe i Opel Frontera iz 2002. do 2004. godine, Opel ima veliku prednost sto je oficijelni servis samo 18km od mene, a i dijelova za Opele ima na svakom cosku, dok se najblizi Hyundai servis nalazi 70km daleko i dijelova ima samo tamo. E sad, koje od ovo dvoje je kvarljivije ne znam, po cijenama su tu negdje, kod Santa Fe mi se svidja 2.4 benzinac sa 107kW (čini mi se) pošto su mi dizeli mnogo skupi, a kod Opela u opticaju 2.2 benzinac ili neki dizel ako nadjem. Jel zna neko koji se plin moze ugraditi u Santa Fe ili Fronteru tih godista (2000-2004.), jel kod njih usisna grana metalna ili plastična? Ugradnja "običnog" plina ovdje u BiH košta nekih 400E, dok je sekvent skup ko vrag, najmanje 900-1000E, pošto bih išao na ugradnju plina ako bih uzeo benzinca (plin je mnogo jeftin ovdje u BiH, 1KM/0.5E).

Npr, ovaj mi se totalno svidja

http://goo.gl/3rdRM

Sta mislite, koja bi potrosnja plina bila kod ovakvog motora? Evo sta kazu na oglasima za benzin i 2.4 motor:

Kraftstoffverbr. kombiniert: ca. 9,8 l/100km
Kraftstoffverbr. innerorts: ca. 13,1 l/100km
Kraftstoffverbr. außerorts: ca. 7,8 l/100km

_SS_
01.06.2011., 12:02
Ma bježi od frontere, ona je suv utoliko što je nesposobna na ozbiljnom terenu, konstrukcijski je terenac. Još na to dodaj nekvalitetu opela iz tog razdoblja i nikakve dizele. kažu ljudi da se čuje kako hrđa za tihih noći.
I ostavi se ovlaštenih servisa, jednostavno nema opravdanja za cijenu kad auto više nije pod garancijom.

Felicius
01.06.2011., 12:03
Čuj, instalacija plina će ti se sigurno isplatiti, jer u sve nabrojane aute ne možeš tankat ložu, nego samo eurodizel, pa je benz+plin mnogo jeftiniji po km od dizela, a iako skupa, plinska instalacija ti je slične cijene kao razlika između dizla/benz, jer se benz prodaje da ga se riješi znatno jeftinije...

Od suvova smo isto prodiskutirali sve navedene...ali najviše se pričalo o dizelima...jedino ne kužim, stvarno misliš ići u službeni servis sa autom kojemu je istekla garancija??

Mislim da je za tvoje potrebe najbolji galloper, kao best-buy, najbolji omjer cijene i kvalitete. Fronterom bi isto mogao biti zadovoljan, jedino ako si zagriženi opelaš...ali je debelo precijenjena za ono što daje, možda za max 2 k eura...imaš već i landcruisere 60ki i 70ki za 3-4 k eurona...a njihovi 4+litraši benzinci su nepoderivi i odličnih performansi...ne troše preko 20l plina(a ni krame od frontere neće ispod 13-14 u gradu ili 10 otvoreno).

A jesi li gledao na prodajnu vrijednost za 3-4 god, ili ćeš ga vozit dok ide? To je dosta bitan faktor kupnje, ako je ovo drugo, hoće li ti trajat još 5, 10, 15 ili 20 god znači dosta, ako ćeš prodati gledaj samo da drži cijenu...

C2H5OH
01.06.2011., 12:22
Ma bježi od frontere, ona je suv utoliko što je nesposobna na ozbiljnom terenu, konstrukcijski je terenac. Još na to dodaj nekvalitetu opela iz tog razdoblja i nikakve dizele. kažu ljudi da se čuje kako hrđa za tihih noći.
I ostavi se ovlaštenih servisa, jednostavno nema opravdanja za cijenu kad auto više nije pod garancijom.

Po koji puta autor mora naglasiti da nece ic na teske terene?

A ti se nebi usudio ondje uputiti gdje frontera moze proci, i ostavite se birtijskih prica. To je frontera druge generacije i za taj 2,2 td motor vele da je dobar, a nijednu fronteru druge generacije nisam vidio hrđavu, sto se za prvu generaciju ne moze reci.

_SS_
01.06.2011., 12:28
Po koji puta autor mora naglasiti da nece ic na teske terene?

A ti se nebi usudio ondje uputiti gdje frontera moze proci, i ostavite se birtijskih prica. To je frontera druge generacije i za taj 2,2 td motor vele da je dobar, a nijednu fronteru druge generacije nisam vidio hrđavu, sto se za prvu generaciju ne moze reci.

Shvatio sam to u autorovom prvom postu, i nije mi namjera bila raspravljat o fronterinoj terenskoj (ne)sposobnosti, nego njenoj konstrukciji koja je autoru više negativna nego pozitivna strana obzirom da mu terensko vozilo ne treba.

O kvaliteti zadnjih serija frontere i 2.2 dti motoru neću jer s takvom nemam nikakvog iskustva. Za ranije 2.3 td i 2.8 tds stojim iza onog kaj sam napisao

Felicius
01.06.2011., 12:48
Čovjek će ionako kupiti što hoće, mi tu više iznosimo iskustva, ne savjete...

Benz+plin će bit jeftiniji po km nego eurodizel u istoj klasi suv-a. A i na dizelu se češće skidaju kilometri...no to će valjda provjerit, da ne kupi nešto sa 300k pod 130:lol: koliko imaju svi u oglasniku...nije da je auto sa toliko za bacit, ali ne vrijedi više toliko

Sretno s kupnjom:top:

P.S. tvoj budžet je sasvim solidan za bilo koji od vozila koja si gledao(osim opla, tu ih možeš kupit 3 kom), pa ionako očuvanost pojedinog modela vrijedi više od naših savjeta. Sa svima ćeš proći gdje si naveo, a ako je limarija u redu i motor isto(na dizalicu,kilometraža, kompresija i sl...) kupuj! Još da napomenem, sjedni OSOBNO u svakoga...npr u x trailu je meni vozački sic katastrofa, jer sam visok(1.89), mojoj staroj je perfektan...detalji koji život znače.

C2H5OH
01.06.2011., 12:52
Shvatio sam to u autorovom prvom postu, i nije mi namjera bila raspravljat o fronterinoj terenskoj (ne)sposobnosti, nego njenoj konstrukciji koja je autoru više negativna nego pozitivna strana obzirom da mu terensko vozilo ne treba.

O kvaliteti zadnjih serija frontere i 2.2 dti motoru neću jer s takvom nemam nikakvog iskustva. Za ranije 2.3 td i 2.8 tds stojim iza onog kaj sam napisao

Oprosti, krivo sam protumacio tvoju prvu recenicu u prethodnom postu, kuzim sto si htio reci, e sad dal se s time slazem, to je drugi par opanaka.

Ne znam dal se kad u fronteru prve generacije ugrađivao 3,1 td motor, onaj iz isuzu troopera?
Taj je motor dobar, u campo(pick up na bazi frontere) se ugradivao.
Sa 2,3 i 2,8 nemam iskustva pa nemogu nista reci, al ovaj 3,1 td je bio stroj.

Zombie_666
01.06.2011., 18:51
Čovjek će ionako kupiti što hoće, mi tu više iznosimo iskustva, ne savjete...

Benz+plin će bit jeftiniji po km nego eurodizel u istoj klasi suv-a. A i na dizelu se češće skidaju kilometri...no to će valjda provjerit, da ne kupi nešto sa 300k pod 130:lol: koliko imaju svi u oglasniku...nije da je auto sa toliko za bacit, ali ne vrijedi više toliko

Sretno s kupnjom:top:

P.S. tvoj budžet je sasvim solidan za bilo koji od vozila koja si gledao(osim opla, tu ih možeš kupit 3 kom), pa ionako očuvanost pojedinog modela vrijedi više od naših savjeta. Sa svima ćeš proći gdje si naveo, a ako je limarija u redu i motor isto(na dizalicu,kilometraža, kompresija i sl...) kupuj! Još da napomenem, sjedni OSOBNO u svakoga...npr u x trailu je meni vozački sic katastrofa, jer sam visok(1.89), mojoj staroj je perfektan...detalji koji život znače.

Hvala na stvarno korisnom postu! Kombinacija benz+plin je, kako god okrenem, isplativija. Npr, benzin ovdje u BiH kosta 2.15-2.2KM/L, dizel 2.2-2.3KM/L, a plin je 1KM/1kg. Takodje, interesantna stvar je i registracija vozila ovdje u BiH. Naime, preko 110kW registracija ima istu cijenu, zapremina i snaga su nebitne (svejedno je imate li 111kW ili 400kW) i iznosi oko 700KM/350 eura. Najisplativija bi mi bila auta sa 100-109kW (npr. Santa Fe sa 2.4 motorom i 107kW), mada bih najsretniji bio sa rednim šestakom ili V8 u nekom Jeep-u ili nečemu sličnom jer su ti motori neuništivi, al to mi je već previše za održavanje. Potrošnja u gradu mi je totalno nebitna jer živim na selu pa do grada samo odem i vratim se, tj. u gradu predjem par kilometara dok nešto završim, kilometre nabijam uglavnom na otvorenoj cesti (autoputa nema svakako).

Što se ovlaštenih servisa tiče, njih bi naravno izbjegavao jer sam vidio na zetovom primjeru kakvi su (vozio je Audi A4 na servis-spojnica, zupčasti itd u ovlašteni servis u Tuzli i oderali su ga kao vola u kupusu, al je opet prošao bolje nego da je to radio u Njemačkoj), ali sam naveo gdje imam servise za koje auto. Za Opel nije problem, servisa zaista ima mnogo jer su Opeli jako zastupljeni (odmah posle VW), Hyundai imam u Tuzli (ovlašteni, nisam siguran da postoji neki drugi), što se Nissan, Jeep, Mitsubishi tiče, tu nema ni dijelova ni servisa. Danas sam bas na parkingu vidio Mitsubishi Pajero Sport, prava masina, veoma lijep auto, al kako se vlasnik snadje za servis ne znam, ovakav:

http://goo.gl/PSgMN

Jel mozda vozio neko Ford Maverick, vidio sam ih dosta na oglasima? Primijetio sam i dosta Mercedes M klase, posebno model sa 2.3 motorom (benzin) i 110kW, ovakvi:

http://goo.gl/t23Zc

al imaju svi preko 200k kilometara. Jel ko vozio takav ili zna nekoga?

bender3581
01.06.2011., 19:57
Pozdrav!
Evo čitam malo, pa da se i ja uključim...
Koliko sam shvatio autoru teme treba vozilo za zasnježene ceste, a ne za teren- tu su u ogromnoj prednosti SUV-ovi sa stalnim pogonom na sva 4 kotača(znači imaju i središnji diferencijal). Klasični terenci kojima se prednji pogon pali po potrebi su tu u hendikepu zbog manjka srednjeg diferencijala(s izuzetkom lade,land rovera,novog landcruisera i nekih cherokeea). Vožnja s klasičnim terencem po skliskoj, zaleđenoj cesti i nije baš najugodnije iskustvo.Da se razumijemo-oni su predviđeni za teške terene i tu takav pogon bez srednjeg diferencijala ima ogromnih prednosti, ali za bržu vožnju po snijegu,ledu i skliskoj cesti ne valjaju.Od ovih što si naveo klasični terenci po konstrukciji su mitsubishi,sorento i frontera.
Moja iskrena preporuka ti je subaru forester ili legacy - naprosto nenadjebivi po skliskom, zavojima,snijegu, -drže ko po po tračnicama ili bilo koji od suvova sa stalnim pogonom na 4 kotača(ne one gluposti gdje se prednji ili zadnji pale automatski po potrebi). Fronteru zaobiđi u širokom luku i ne pitaj zašto :) Ili pogledaj neke audije quatro,bmw x...

I wonder
01.06.2011., 20:41
kaj si pa ti tu nadrobil....

koji su to SUV ima središnji dif?
terenci su neugodno iskustvo na skliskoj cesti? :rofl:

i gdje će servisirati subarua, sve i da ga nađe u dobrom stanju za normalne novce?

*rabbit*
01.06.2011., 20:52
već sam mislio da će wonder preporučiti nekog francuza, ali onda se sjetih da francuzi baš i ne rade terence :rofl::rofl::rofl:

sper
01.06.2011., 21:02

i gdje će servisirati subarua, sve i da ga nađe u dobrom stanju za normalne novce?

covjek je to dobro napisao, razlika AWD vs 4WD. Diskusija stara nekoliko desetljeca na svim auto forumima ovog svijeta :-).

a sto se tice servisa subarua, pa nije 1992. Imas ovlastenog, ako to ne pase, imas ovdje subaru forum gdje se svi zaklinju o nekog iz Gorice ako se sjecam, ali u svakom slucaju lako naci kome treba.

Inace Subaru je mala ali uspjesna marka koja raste prodaju na svim svjetskim trzistima i recimo prosle je godine prodala 60% vise automobila od Seata.

Nisu to neki Kinezi pa da nemozes naci servis i dijelove.

Drugo je to sto su skupi radi visokog yena i proizvodnje u japanu.

Maaxim
01.06.2011., 23:20
Pozdrav!
Evo čitam malo, pa da se i ja uključim...
Koliko sam shvatio autoru teme treba vozilo za zasnježene ceste, a ne za teren- tu su u ogromnoj prednosti SUV-ovi sa stalnim pogonom na sva 4 kotača(znači imaju i središnji diferencijal). Klasični terenci kojima se prednji pogon pali po potrebi su tu u hendikepu zbog manjka srednjeg diferencijala(s izuzetkom lade,land rovera,novog landcruisera i nekih cherokeea). Vožnja s klasičnim terencem po skliskoj, zaleđenoj cesti i nije baš najugodnije iskustvo.Da se razumijemo-oni su predviđeni za teške terene i tu takav pogon bez srednjeg diferencijala ima ogromnih prednosti, ali za bržu vožnju po snijegu,ledu i skliskoj cesti ne valjaju.Od ovih što si naveo klasični terenci po konstrukciji su mitsubishi,sorento i frontera.
Moja iskrena preporuka ti je subaru forester ili legacy - naprosto nenadjebivi po skliskom, zavojima,snijegu, -drže ko po po tračnicama ili bilo koji od suvova sa stalnim pogonom na 4 kotača(ne one gluposti gdje se prednji ili zadnji pale automatski po potrebi). Fronteru zaobiđi u širokom luku i ne pitaj zašto :) Ili pogledaj neke audije quatro,bmw x...

Pitanje, zbog čega bi SUV bio u prednosti u odnosu na klasični terenac :eek:(usput. lada niva nije klasičan teranac u pravom smislu riječi)?? Koji to klasični terenac nema središnji diferencijal?:eek: Landcruiser ima središnji diferencijal od dana kad je nastao... Subaru forester uopće nije terenac, pa čak ni suv, to je ono nešto između što ustvari nitko ne zna što je a to nešto zove se crossover (ili po domaću ni vrit ni mimo:rofl:):p. O kakvim ti pišeš "glupostima gdje se prednji ili zadnji pale po potrebi", to je sistem kakav imaju svi ozbiljniji terenci. Ovo o Fronteri neću ni komentirati, ionako je nisi nikad ni vozio, a upravo takvi najviše o njima znaju. A kakav crni bmw x za taj novac? A da kupi Mercedes G 55 amg?:lol:. Hajde onako pošteno reci, jesi ikad bilo koji suv ili terenac vozio?

Maaxim
01.06.2011., 23:22

:s:s

sper
02.06.2011., 00:33
Pitanje, zbog čega bi SUV bio u prednosti u odnosu na klasični terenac :eek:(usput. lada niva nije klasičan teranac u pravom smislu riječi)?? Koji to klasični terenac nema središnji diferencijal?:eek: Landcruiser ima središnji diferencijal od dana kad je nastao... Subaru forester uopće nije terenac, pa čak ni suv, to je ono nešto između što ustvari nitko ne zna što je a to nešto zove se crossover (ili po domaću ni vrit ni mimo:rofl:):p. O kakvim ti pišeš "glupostima gdje se prednji ili zadnji pale po potrebi", to je sistem kakav imaju svi ozbiljniji terenci. Ovo o Fronteri neću ni komentirati, ionako je nisi nikad ni vozio, a upravo takvi najviše o njima znaju. A kakav crni bmw x za taj novac? A da kupi Mercedes G 55 amg?:lol:. Hajde onako pošteno reci, jesi ikad bilo koji suv ili terenac vozio?

joj...

joj!

brdo terenaca nema centralni differencijal. I to onih pravih.

Cak stovise, pravi offroad fanovi misle da su ti part-time 4WD sistemi najbolji.

A da ne kazem da LC za druga trzista (jeftinija) isto ima part time sistem, koji je pogon nazad pa se ukljuci 4WD po potrebi. Ali kad se to desi, onda su prednje i zadnje osovine povezane i tu nastaje jedan veliki problem - tockici hoce da se okrecu istom brzinom i u zavoju moze doci do velikih problemcica.

tako da se ti sistemi obicno ogranicavaju da izvlacenje iz problema a definitivno ne stalnu voznju jer u vecim brzinama i zavojima moze doci do ozbiljnih ostecenja recimo mjenjaca. I jako je tesko volan okrenuti vise pri brzini.

I o tome je covjek govorio.

A koju ste vi Fronteru vozili sa stalnim pogonom na sva cetri kotaca? Evo gledam na UK stranicama za Fronteru, i ISUZU model je ima full time 4WD sa centralnim differncijalima za neka trzista ali Opel Frontera definitivno ne.

Frontera nema centralni diferencijal, barem ne ona prodavana u Engleskoj.

http://www.awdwiki.com/en/isuzu/

off roader
02.06.2011., 10:55
Tako je, sper, je u u glavnom u pravu. Jedino što bih ja dodao je da se u voj temi brkaju i SUV-ovi i terenci, tako da se pametan savjet ne može dati. Subaru forester (možda ne ovaj najnoviji) ima središnji diferencijal, možda nije SUV, ali je kvalitetniji, brži i boljih terenskih sposobnosti od većine SUV-ova, a po snijegu je odličan. Ovo su informacije iz prve ruke.
Za spera: toyote LC s uklopljivim pogonom nisu zbog jeftinih tržišta, nego zbog ozbiljnijih zahtjeva za ta tržišta. Te heavy duty toyote su u stvari pravi terenci, ove za evropsko tržište su tzv. soft terenci prosječne kvalitete. Image toyota zahvaljuje upravo tim part time 4wd hj, hf, hzj serijama, kojih nema na hrvatskom tržištima.

sper
02.06.2011., 14:38
Tako je, sper, je u u glavnom u pravu. Jedino što bih ja dodao je da se u voj temi brkaju i SUV-ovi i terenci, tako da se pametan savjet ne može dati. Subaru forester (možda ne ovaj najnoviji) ima središnji diferencijal, možda nije SUV, ali je kvalitetniji, brži i boljih terenskih sposobnosti od većine SUV-ova, a po snijegu je odličan. Ovo su informacije iz prve ruke.
Za spera: toyote LC s uklopljivim pogonom nisu zbog jeftinih tržišta, nego zbog ozbiljnijih zahtjeva za ta tržišta. Te heavy duty toyote su u stvari pravi terenci, ove za evropsko tržište su tzv. soft terenci prosječne kvalitete. Image toyota zahvaljuje upravo tim part time 4wd hj, hf, hzj serijama, kojih nema na hrvatskom tržištima.

nema to veze sa kvalitetom nego sa cijenom, u nas je LC premium terenac koji jednostavno mora imati uvijek pogon na sva 4, dok u aziji, africi, australiji i juznoj americi prodaju druge verzije sa part time sistemom, a tek top izvedba dobiva full time awd. Recimo u americi se nas LC prodaje kao Lexus, sa kvalitetnijom unutrasnjosti.

Imas i na nasima blokadu centralnog standardno, ima i standardno torsen na centralnom a jedno vrijeme se mogao naruciti sa blokadom zadnjeg (u drugim krajevima svijeta i prednjeg) ali realno nije to ovdje potrebno, pogotovo za krkane koji ga voze :-). Oni na snjeg odu sa ljetnim gumama i onda se cude kako im nesto zapinje. Ako promjene ulje na njemu, puna saka brade od njih.

Svaka cast ovima koji stvarno idu po kamenjaru sa njim, ali oni koriste Hiluxe jer su puno jeftiniji, to je onako pravi terenac kako ti kazes.

Imao sam sansu da me vozika neki slovenski reli vozac za novom 200kom, nije soft bez brige, sta mu je on radio u pola sata ja nebi do kraja zivota. Svi oni podatci o nagibima su tocni.

U potpuno si u pravu sa Subaruom, oni imaju stalni pogon na sva cetri i to ce 99% vozaca biti puno bolje nego kamion kao Hilux. U njih nisu part time sistemi kao u recimo novog Rava ili vecine ostalih trenutnih "SUV"ova, gdje se elektronski nadzire ukljucivanje zadnje osovine preko spojke, a to nije dovoljno recimo za makadam gdje ipak pravi AWD puno bolje id. Naravno, manja je potrosnja i za asfalta i snijega je to ok u normalnim ovjetima.

Nisam ti ja neki ofroadash, ali imao sam priliku da upoznam detalje, i sa 120om nismo imali problema sto se tice ovjesa, eventualno nakon dosta godina lose gorivo zna problema sa injectorima napraviti ali to onda toyota pokriva do 180k km. Gume jedino je valjalo zamjeniti sa necim sto nije kompromis kao tvornicke.

Maaxim
02.06.2011., 21:05
joj...

joj!

brdo terenaca nema centralni differencijal. I to onih pravih.

Cak stovise, pravi offroad fanovi misle da su ti part-time 4WD sistemi najbolji.

A da ne kazem da LC za druga trzista (jeftinija) isto ima part time sistem, koji je pogon nazad pa se ukljuci 4WD po potrebi. Ali kad se to desi, onda su prednje i zadnje osovine povezane i tu nastaje jedan veliki problem - tockici hoce da se okrecu istom brzinom i u zavoju moze doci do velikih problemcica.

tako da se ti sistemi obicno ogranicavaju da izvlacenje iz problema a definitivno ne stalnu voznju jer u vecim brzinama i zavojima moze doci do ozbiljnih ostecenja recimo mjenjaca. I jako je tesko volan okrenuti vise pri brzini.

I o tome je covjek govorio.

A koju ste vi Fronteru vozili sa stalnim pogonom na sva cetri kotaca? Evo gledam na UK stranicama za Fronteru, i ISUZU model je ima full time 4WD sa centralnim differncijalima za neka trzista ali Opel Frontera definitivno ne.

Frontera nema centralni diferencijal, barem ne ona prodavana u Engleskoj.

http://www.awdwiki.com/en/isuzu/

"brdo terenaca nema centralni differencijal. I to onih pravih.

Cak stovise, pravi offroad fanovi misle da su ti part-time 4WD sistemi najbolji."

Part-time, ili "povremeni" pogon, odnosno pogon koji se uključuje po želji (4x2---4x4) obavlja se preko središnjeg diferencijala. To nema ni najmanje veze sa blokadom diferencijala koju imaju rijetki pravi terenci (mercedes g npr), uključivanjem navedene funkcije dolazi do ravnomjernog prijenosa snage na sva četri kotača koji služe isključivo izvljačenju iz blata, snijega itd...Ja uopće nisam nikad ni napisao da sam vozio "opel fronteru" sa stalnim pogonom na sva 4 kotača?!? Ajmo ovako, frontera ima položaj ručice 4L,4H,2L, preko čega se odvija raspored pogona?!? Nemojmo miješati središnji diferencijal i klasičnu blokadu diferencijala. ako auto ima pogon na prednju i na stražnju osovinu (part-time), onda ima i nekakav tip središnjeg diferencijala (klasični, torsen, visko) koji razdjeljuje moment naprijed-natrag. veeeelika točka.
Molim vas gospodo, uradite mi uslugu (malu) i navedite te prave terence (od tog "brda") koji središnji diferencijal nemaju....

off roader
02.06.2011., 21:31
Nemaš pravo, sper je u pravu. Središnji diferencijal nemaju toyote hj, hzj serije, nissan patrol, terano, pick up, navara, stariji pajeroti, frontere, land roveri serije itd. Osim novog pajera sa super selekt pogonom, u pravilu središnji diferencijal imaju oni terenci koji imaju stalni pogon 4x4 poput nive, defendera, novijih Toyota itd.
Ono što imaju part time 4x4 terenci je na engleskom transfer box. Zato se part time 4x4 ne smiju voziti po asfaltu (osim ako je zasniježen) s 4x4 pogonom jer se prednji i zadnji kardan vrte istom brzinom.

A blokada u mercedesa G tj. i na prednjoj i zadnjoj osovini je nešto drugo i nalazi se u svakom diferencijalu (prednjem i zadnjem) i služi da se kotači na istoj osovini vrte vezano, tj. jednako.

Maaxim
02.06.2011., 23:58
Nemaš pravo, sper je u pravu. Središnji diferencijal nemaju toyote hj, hzj serije, nissan patrol, terano, pick up, navara, stariji pajeroti, frontere, land roveri serije itd. Osim novog pajera sa super selekt pogonom, u pravilu središnji diferencijal imaju oni terenci koji imaju stalni pogon 4x4 poput nive, defendera, novijih Toyota itd.
Ono što imaju part time 4x4 terenci je na engleskom transfer box. Zato se part time 4x4 ne smiju voziti po asfaltu (osim ako je zasniježen) s 4x4 pogonom jer se prednji i zadnji kardan vrte istom brzinom.

A blokada u mercedesa G tj. i na prednjoj i zadnjoj osovini je nešto drugo i nalazi se u svakom diferencijalu (prednjem i zadnjem) i služi da se kotači na istoj osovini vrte vezano, tj. jednako.

A transfer box nije ništa drugo do li središnji diferencijal uklopljen sa mjenjačem nasuprot recimo Ladi Nivi gdje ga imaš posebno...Citat iz Wikipedie : The transfer case is connected to the transmission and also to the front and rear axles by means of drive shafts. It is also referred to as a "transfer gearcase", "transfer gearbox","transfer box" or "jockey box" (Australia).
The transfer case receives power from the transmission and sends it to both the front and rear axles. Tako da smo valjda tu priču završili....
Idemo dalje, "part-time" terenac, uzmimo Opel Fronteru, možeš komotno voziti sa uključenim 4x4 pogonom po asfaltu(4H opcija), nešto je pak sasvim drugo ako uključiš opciju 4L, tada se kardani vrte jednakom brzinom...
Suzdrži se od ponavljanja "blokade u Mercedesa G", isto to, samo kraće, napisao sam i ja "uključivanjem navedene funkcije dolazi do ravnomjernog prijenosa snage na sva četri kotača koji služe isključivo izvljačenju iz blata..." I da na kraju, suzdrži se od "kafanskih presuda" ----"nemaš pravo, sper je u pravu"--tko je u pravu upravo smo dokazali,jesmo li?:ne zna:

Maaxim
03.06.2011., 00:00
Transfer cases are also classified as either "independent" or "married". "Married" transfer cases are bolted directly to the transmission. Sometimes a "married" transfer case is an integral part of the transmission and the two components share the same housing, as is commonly found on recent Subaru products and some other four-wheel drive cars. An "independent" transfer case is completely separate ....Evo gospodo još i ovo....joj, joj, jooooj!!! (citat iz nekog ranijeg posta:))

off roader
03.06.2011., 08:03
Čuj, ja sam ti normalno ukazao da griješiš, a ti si počeo koristiti termine "suzdrži se" i slično, tako mogu i ja sad nastaviti u istom tonu: nemaš pojma o čemu govoriš.
Bila je slična tema pred par godina i I wonder je tada govorio slično kao i ti, ali je onda otišao provjeriti kod jednog otvorenog patrola i poslije na forumu priznao da se radi o čvrstoj vezi, a ne nikakvom diferencijalu.

Lupetaš za fronteru, 4h i 4l su jednako čvrste veze samo se radi o sporim brzinama. Svaki part time 4x4 terenac se može voziti po asfaltu s 4x4 pogonom, ali to ne valja, teže se vozi, dolazi do napetosti u dijelovima transmisije i nakon duže vremena dolazi do kvarova. O tim kvarovima bi se dalo pričati danima, prvi i najčešći je kvar hubova, ali sam kvar uzročno dolazi iz transfer boxa, tj. od otegnutih lanaca, slijedeći radikalniji kvar je lom jedne od poluosovina na prednjoj osovini.
Naime, kod part time terenaca, kad je uključen 4x4 pogon, tada je to ista stvar kao kad kod terenaca s stalnim pogonom (niva, defender, Lc,) voziš s blokiranim centralnim diferencijalom.

Osim toga, glavni dokaz za laike poput tebe je taj da niti jedan part time terenac nema nigdje mogućnost blokade središnjeg diferencijala. Znači po tvome niva ima tu mogućnost, s jedan patrol, toyota i slični pet puta skuplji terenci koje koriste svi talibani i vojske vozi samo s otvorenim diferencijalom?
Današnji part time terenci imaju prijenos preko lanca, dok su starije izvedbe poput Land rovera serije imale putem zupčanika.

Maaxim
03.06.2011., 19:50
Čuj, ja sam ti normalno ukazao da griješiš, a ti si počeo koristiti termine "suzdrži se" i slično, tako mogu i ja sad nastaviti u istom tonu: nemaš pojma o čemu govoriš.
Bila je slična tema pred par godina i I wonder je tada govorio slično kao i ti, ali je onda otišao provjeriti kod jednog otvorenog patrola i poslije na forumu priznao da se radi o čvrstoj vezi, a ne nikakvom diferencijalu.

Lupetaš za fronteru, 4h i 4l su jednako čvrste veze samo se radi o sporim brzinama. Svaki part time 4x4 terenac se može voziti po asfaltu s 4x4 pogonom, ali to ne valja, teže se vozi, dolazi do napetosti u dijelovima transmisije i nakon duže vremena dolazi do kvarova. O tim kvarovima bi se dalo pričati danima, prvi i najčešći je kvar hubova, ali sam kvar uzročno dolazi iz transfer boxa, tj. od otegnutih lanaca, slijedeći radikalniji kvar je lom jedne od poluosovina na prednjoj osovini.
Naime, kod part time terenaca, kad je uključen 4x4 pogon, tada je to ista stvar kao kad kod terenaca s stalnim pogonom (niva, defender, Lc,) voziš s blokiranim centralnim diferencijalom.

Osim toga, glavni dokaz za laike poput tebe je taj da niti jedan part time terenac nema nigdje mogućnost blokade središnjeg diferencijala. Znači po tvome niva ima tu mogućnost, s jedan patrol, toyota i slični pet puta skuplji terenci koje koriste svi talibani i vojske vozi samo s otvorenim diferencijalom?
Današnji part time terenci imaju prijenos preko lanca, dok su starije izvedbe poput Land rovera serije imale putem zupčanika.

U ovom slučaju ja ne govorim ništa, ja sam samo kopirao definiciju "transfer boxa" sa wikipedie. To si uredno preskočio u svom komentaru...:mig:

I wonder
04.06.2011., 09:02
već sam mislio da će wonder preporučiti nekog francuza, ali onda se sjetih da francuzi baš i ne rade terence :rofl::rofl::rofl:
o rade, rade. ali to nije uopće pitanje ovdje.

dobro sam se nasmijal na ono da su pravi terenci problematični na skliskoj cesti.
covjek je to dobro napisao, razlika AWD vs 4WD. Diskusija stara nekoliko desetljeca na svim auto forumima ovog svijeta :-).

i ja opet pitam: koji to SUV ima centralni diferencijal osim spomenutih subarua? jer čovjek priča o tome kao da svi SUV-ovi imaju centralni dif a terenci ga nemaju uopće.
:top::top:

transfer case nije diferencijal. ili prenosi moment motora na stražnju osovinu ili 50:50 na prednju i stražnju.

I wonder
04.06.2011., 09:06

pa zato se i zove part time, a zato postoji i cijela sekcija u uputama za korištenje, veeeeelika naljepnica na suncobranu da se 4WD koristi ISKLJUČIVO na skliskim podlogama.

ti možda znaš to koristiti, ali svaki bedak se volana dočepa pa nastaju problemi. na koliko im mjesta treba napisati da se taj auto NE vozi na 4WD na suhim podlogama?

off roader
04.06.2011., 09:40
Tako je 100%!! Kakav središnji diferencijal na part time 4x4!

I wonder
04.06.2011., 10:01
pa eto, i ja sam mislil da je to diferencijal jer je mrcina ogromna ispod auta u sklopu sa mjenjačem, iz nje izlaze kardani, ali to nije diferencijal.

vjerujem da je ista stvar zeznula i maksima, ali to uopće nije poanta.
poanta je da je dečko izvalil bedastoću da su terenci problematični na skliskom i ono sa diferencijalom na suvovima. a to oboje je :rofl:

bender3581
04.06.2011., 16:14
Uh znači bio sam u zabludi-moj landcruiser ima središnji diferencijal,makar ga nisam nikad vidio-hvala na prosvjetljenju!!!:s
Sad kad smo ustanovili da postoje terenci bez središnjeg diferencijala nego imaju krutu vezu bilo pomoću lanca ili zupčanika, da se nadovežem na ostatak. Fronteru sam vozio i pri svojem stavu ostajem-mekano i neizdržljivo smeće sa izuzetno skupim i nedobavljivim djelovima-jedina dobra stvar je to što je relativno udobna... Subaru forester sam isto tako dosta vozio i po terenu i po cesti-nije terenac,nije suv,potpuno svejedno u što spada, ali sigurno je na terenu sposobniji od svih suvova na tržištu(uzgred rečeno ima i reduktor), isto tako na cesti bilo suhoj,bilo mokroj,bilo zasniježenoj leži brutalno dobro, izdržljiv i robustan do pakla, nažalost djelovi su vrlo skupi.
A da ti pošteno kažem, kad me tako lijepo pitaš, posjedovao sam jedno 5-6 terenaca, trenutno imam 2, a vozio sam ih puno,puno više i to ne samo đir po parkingu :mig:, a ti??

pa eto, i ja sam mislil da je to diferencijal jer je mrcina ogromna ispod auta u sklopu sa mjenjačem, iz nje izlaze kardani, ali to nije diferencijal.

vjerujem da je ista stvar zeznula i maksima, ali to uopće nije poanta.
poanta je da je dečko izvalil bedastoću da su terenci problematični na skliskom i ono sa diferencijalom na suvovima. a to oboje je :rofl:

Opet ostajem pri svome-da su terenci bez središnjeg diferencijala banana na mokrom,ledu i slično-znači ne na terenu,nego na cesti pri nekoj iole bržoj vožnji, pogotovo sa terenskim m/t gumama,ako stvarno ne vjeruješ-izaberi bilo koji klasični terenac sa part time pogonom, ja ću pribaviti forestera, pa kad zasniježi možemo bacit neku trku za par somova eurića, ako si baš tako siguran u svoje navode :mig:

Ali kud ovo ode od čovjekovog pitanja, vi se sprdajte koliko hoćete, ali moja iskrena preporuka za sklisku i zasniježenu cestu je auto, ne terenac, sa stalnim pogonom na sva 4 kotača i dobrim setom zimskih guma.

Felicius
04.06.2011., 16:57
To je jasno, ali uglavnom zbog kočenja. Znam po sebi da mi leži odlično (centralni diff, full time 4x4)i bez difflocka po skliskom, al kad zakočim(2t, bez abs-a, uske gume) kao da nisam zakočio-samo se kližem po cesti/snijegu. Kočit motorom jedino ima smisla tad...Zato bi izgubio utrku, bojao bi se da netko ne izađe ispred mene, jer mi je put kočenja 3x dulji...i jasno, power-to mass je kod terenaca vs subaru bar 2x gori...a o visokom težištu...

Ali da je snijeg stvarno visok, cca 50-60 cm? Kako bi tad subaru radio? Ja sam u tim uvjetima u 1. brzini pod redukcijom bez problema 10-15 km/h:D Jasno, uz zalet. Ide i do 80 cm, al zapne ak je mokar, jer se nakupi ispred, pa treba tu i tamo lopatat...

I wonder
04.06.2011., 17:55
Opet ostajem pri svome-da su terenci bez središnjeg diferencijala banana na mokrom,ledu i slično-znači ne na terenu,nego na cesti pri nekoj iole bržoj vožnji, pogotovo sa terenskim m/t gumama,ako stvarno ne vjeruješ-izaberi bilo koji klasični terenac sa part time pogonom, ja ću pribaviti forestera, pa kad zasniježi možemo bacit neku trku za par somova eurića, ako si baš tako siguran u svoje navode :mig:

Ali kud ovo ode od čovjekovog pitanja, vi se sprdajte koliko hoćete, ali moja iskrena preporuka za sklisku i zasniježenu cestu je auto, ne terenac, sa stalnim pogonom na sva 4 kotača i dobrim setom zimskih guma.
istu ili sličnu stvar dobiješ u autu sa haldex spojkom koja je jeftinija i lakša od centralnog difa. nije bolja, ali za ovakvu vožnju sasvim dovoljno. pogotovo ako je haldex IV generacije.

za ovo ostalo, već ti je odgovorio felicius. stvar je u masi jer su terenci teški.
na mokroj cesti je sasvim normlano da subaru ima prednost jer se patrol uopće nesmije voziti sa 4 pogona po takvoj cesti. pa uspoređuješ auto sa 2 i 4 pogona...ne dobro.
uostalom, nije me ni briga. reagiral sam jer si se provalil za terence. patrole i land cruisere smo imali u firmi i par njih sam umirovil.
sa patrolom sam se penjal na sljeme jutro nakon što je snijeg napadal, a prije nego je prošla ralica. snijeg do polovice maske (ali bez zapuha i nanosa) i došel sam na vrh bez borbe.

za ovo što čovjek traži, subaru je sigurno dobar izbor ali ostaje problem servisiranja. PRAVILNOG servisiranja, ako želiš da 4 pogona potraju.

Bhakti
06.06.2011., 20:50
za ovo što čovjek traži, subaru je sigurno dobar izbor ali ostaje problem servisiranja. PRAVILNOG servisiranja, ako želiš da 4 pogona potraju.Vozim Subarue (trenutno Legacy) pa ne vidim nikakvu famu oko servisiranja pogona na tim autima, niti da se tu nešto posebno kvari. Najbitnija stvar je redovito mijenjanje ulja i to onog koje propisuje proizvođač. Provjera manđeta i da negdje ne proslini na kakvom semerringu. To sve može bilo kakav mehaničar. Najveći kvar je promjena centralnog diferencijala a to se uradi za 3 sata bez skidanja getribe. Nije Subaru nikakva nauka što se tiće održavanja, samo ne treba raditi gluposti kao što ljudi rade da stave različite gume naprijed i odostraga. Onda nastrada centralni diff vrlo brzo, ili recimo ugrade plin u taj auto:flop: Inače što se tiće vožnje sa tim autom a naročito po snijegu - nenadjebivo:top:

Maaxim
07.06.2011., 00:22
Uh znači bio sam u zabludi-moj landcruiser ima središnji diferencijal,makar ga nisam nikad vidio-hvala na prosvjetljenju!!!:s
Sad kad smo ustanovili da postoje terenci bez središnjeg diferencijala nego imaju krutu vezu bilo pomoću lanca ili zupčanika, da se nadovežem na ostatak. Fronteru sam vozio i pri svojem stavu ostajem-mekano i neizdržljivo smeće sa izuzetno skupim i nedobavljivim djelovima-jedina dobra stvar je to što je relativno udobna... Subaru forester sam isto tako dosta vozio i po terenu i po cesti-nije terenac,nije suv,potpuno svejedno u što spada, ali sigurno je na terenu sposobniji od svih suvova na tržištu(uzgred rečeno ima i reduktor), isto tako na cesti bilo suhoj,bilo mokroj,bilo zasniježenoj leži brutalno dobro, izdržljiv i robustan do pakla, nažalost djelovi su vrlo skupi.
A da ti pošteno kažem, kad me tako lijepo pitaš, posjedovao sam jedno 5-6 terenaca, trenutno imam 2, a vozio sam ih puno,puno više i to ne samo đir po parkingu :mig:, a ti??

Tvoj Landcruiser ukratko ima sistem koji zamjenjuje centralni diferencijal, ne budi lijen, pa sam i ja otišao pogledati baš raskopani Landcruiser, inače ja ne prosvjetljujem nikoga, tako da neću ni tebe. Lijepo sam našao čak i definiciju "transfer case" sa wikipedie, uzalud očito..Fronteru si vozio koliko? Subaru si vozio "dosta" čak i po terenu, pa si eto zaključio da je sposobniji od svih suv vozila na tržištu,,,Na temelju čega? Valjda si i sva suv vozila na tržištu vozio dosta?:rolleyes: Mislim ja tebe stvarno ne želim prosvjetljivati, ti si vozio puno, puno više terenaca od mene:ne zna:

off roader
07.06.2011., 08:32
Tvoj Landcruiser ukratko ima sistem koji zamjenjuje centralni diferencijal, ne budi lijen, pa sam i ja otišao pogledati baš raskopani Landcruiser, inače ja ne prosvjetljujem nikoga, tako da neću ni tebe. Lijepo sam našao čak i definiciju "transfer case" sa wikipedie, uzalud očito..Fronteru si vozio koliko? Subaru si vozio "dosta" čak i po terenu, pa si eto zaključio da je sposobniji od svih suv vozila na tržištu,,,Na temelju čega? Valjda si i sva suv vozila na tržištu vozio dosta?:rolleyes: Mislim ja tebe stvarno ne želim prosvjetljivati, ti si vozio puno, puno više terenaca od mene:ne zna:

To što si našao neke podatke na wikipedii ne znači da su točni. Tamo ima puno površnosti i netočnosti, ovo je samo jedan primjer. Ne razumijem što ti znači "sistem koji zamjenjuje centralni diferencijal"? Ili je pogon part time pa središnjeg diferencijala nema ili je stalni pogon pa središnji diferencijal ima i taj se onda može blokirati da bude čvrsta veza 50-50 naprijed -nazad.
Kod pravih terenaca, nema treće varijante.

Forestera i ja vozim povremeno, otac mi ga ima, dakle ovu predzadnju generaciju. I da bolji je od gotovo svih SUV-ova, jer nema elektronike oko pogona, dugmića itd, već lijepo, stalni pogon na sva četiri kotača preko 3 diferencijala uz potpuno simetrično postavljen boxer motor s niskim težištem pa je auto uz jednaku udaljenost od tla kao i SUV-ovi, ali niže težište neusporedivo stabilniji, brži i življi, a za lakši teren jednak kao i SUV, dok za snijeg, bilo cestu bilo duboki snijeg, odličan. I naravno, subaru je cijeli made in japan, a ne hibrid zamišljen u japanu, financiran kineskim kapitalom, a rađen u španjolskoj s fordovim motorom, kužiš?

bender3581
07.06.2011., 10:58
To što si našao neke podatke na wikipedii ne znači da su točni. Tamo ima puno površnosti i netočnosti, ovo je samo jedan primjer. Ne razumijem što ti znači "sistem koji zamjenjuje centralni diferencijal"? Ili je pogon part time pa središnjeg diferencijala nema ili je stalni pogon pa središnji diferencijal ima i taj se onda može blokirati da bude čvrsta veza 50-50 naprijed -nazad.

Forestera i ja vozim povremeno, otac mi ga ima, dakle ovu predzadnju generaciju. I da bolji je od gotovo svih SUV-ova, jer nema elektronike oko pogona, dugmića itd, već lijepo, stalni pogon na sva četiri kotača preko 3 diferencijala uz potpuno simetrično postavljen boxer motor s niskim težištem pa je auto uz jednaku udaljenost od tla kao i SUV-ovi, ali niže težište neusporedivo stabilniji, brži i življi, a za lakši teren jednak kao i SUV, dok za snijeg, bilo cestu bilo duboki snijeg, odličan. I naravno, subaru je cijeli made in japan, a ne hibrid zamišljen u japanu, financiran kineskim kapitalom, a rađen u španjolskoj s fordovim motorom, kužiš?

:top: Točno tako, ko da sam ja pisao ovo o subaru-u + dodao bi da ima i reduktor za razliku od valjda 99,9% suv-ova:mig: Vozio sam forester koji je bio radno vozilo sa oko 450k km i koji je pretrpio više nemara, nepažnje i zloupotrebe od valjda bilo kojeg u Hrvatskoj pa i šire. Od takve upotrebe su stradavali amortizeri(vrlo skupi sa nivoregulirungom, a zamjenski jednostavno ne pašu), prednje spone. Niti jednog kvara diferencijala ili getribe nije bilo, strgan je jedan kardan krivnjom vlasnika.Krepao je i hill-holder sistem kojeg skoro svaki subaru serijski ima i jednostavno je maknut iz sistema. Svi senzori abs-a su bili otkinuti i sjebani, a armatura je svjetlila ko betlehem.U i na autu su prevožena drva, građa i pretovarivan je do te mjere da je kuka znala zastrugati po podu na svakoj rupi, vožen je svaki dan po lošem makadamu velikom brzinom, i takav auto je i dalje u voznom stanju,al ga vlasnik više neće regat... Jedina mana tog auta su skupi originalni djelovi, a zamjenskih baš i nema...
Pa sada Maxime ako jedna Frontera može ovo izdurat... Fronteru sam vozio jednu godinu,ne cijelo vrijeme,isključivo po makadamu, bila je 96-7 tako nešto 2.2 benzinac. Auto je konstantno radio na 3 cilindra, otpadale su kvakice,vrata su izvisila sva, podvoz je cvilio ko da idu zaprežna kola,krepalo par pumpi goriva, automatske hub-ove ne želim ni spominjati. Na kraju je stavljen sa strane i prodan budzašto, jer su i lade bile pouzdanije. I taj auto je bio relativno čuvan, nije vukao teške stvari i nije tjeran po terenu osim po makadamu... oprosti Maxime ako sam te uvrijedio, ali to je moje osobno mišljenje koje sam stekao upotrebom dotičnog automobila. Nekome i Frontera služi, ali da ima boljih, pouzdanijih terenaca sa jeftinijim i dobavljivijim djelovima-ima:mig:

off roader
07.06.2011., 11:15
Dosta je pogledati kilometražu i cijene polovnih subaru-a, pametnom dosta. Jedino (forester), je relativno mali, nije prevelik unutra, ne izgleda skupo, pa za privatne poduzetnike bolje izgleda crni SUV, tipa santa fe ili slično. Ali o kvaliteti i voznim svojstvima sve te kijice, hjundaići, toyotice i nissančići nemogu ni prismrditi subaruu. Jedini problem su djelovi i servisi, ali to je tako za sve rijetke marke auta. Slovenija, Italija i Austrija su blizu, ili nisu, kako kome i kako se uzme.

I wonder
07.06.2011., 20:07
Dosta je pogledati kilometražu i cijene polovnih subaru-a, pametnom dosta. Jedino (forester), je relativno mali, nije prevelik unutra, ne izgleda skupo, pa za privatne poduzetnike bolje izgleda crni SUV, tipa santa fe ili slično. Ali o kvaliteti i voznim svojstvima sve te kijice, hjundaići, toyotice i nissančići nemogu ni prismrditi subaruu. Jedini problem su djelovi i servisi, ali to je tako za sve rijetke marke auta. Slovenija, Italija i Austrija su blizu, ili nisu, kako kome i kako se uzme.
pa to i govorim cijelo vrijeme.
subaru je kod nas veća egzotika od chryslera a nabaviti rabljeni dio za njega je potraga za svetim gralom.
pogotovo jer su imali pun kufer izvedenica integralnog pogona. frendici je legacy stajal 6 mjeseci tamo 90-tih zbog nekog dijela kojeg nije mogla nabaviti (ali još uvijek bolje od traženja getribe za saab-a 9000 od 3 godine:D:D)

off roader
07.06.2011., 20:51
Uf, pusti saaba, o njemu kruže stvarno jako ružne priče.

Maaxim
07.06.2011., 21:43

Ovo što sam ja našao je točno, misliš suprotno? Ok, ali onda moraš za to imati činjenice, argumente. Dakle svaki 4X4 ima centralni diferencijal (transfer case, jelte:mig:), e sad to što netko ne može/neće/ne želi prihvatiti da postoje dvije opcije---odvojena ili zajedno sa mjenjačem, tu ja ne mogu ništa, to što netko smatra da centralni diferencijal ne postoji ako mu bukvalno ne padne na noge kao prilikom demontaže sa Lade nive, nije moj problem...Ali gospodo, ova je tema već otišla predaleko od onog što je čovjek pitao, sigurno smo mu i dosadili, pa predlažem da se vratimo početnom pitanju....

Bhakti
07.06.2011., 21:54
Svi dijelovi za Subaru se preko Eurorenta dobe za 3-4 dana iz centralnog skladišta u EU. Preko Lončarića traje malo duže ali se isto može nabaviti, slićno je i sa rabljenim dijelovima, naravno kad je izbor dobavljača manji cijene su veće. Potrošnih dijelova nešto ima u Intercarsu, Interpartsu, Auto Kreši, Lager commercu. Preko interneta se nađe što hoćeš, ipak je ovo 21. stoljeće.

off roader
07.06.2011., 21:59
Ne možemo se vratiti dok ti uporno lupetaš. Vidiš da ti i drugi govore da nema središnjeg diferencijala, radi se o čvrstoj vezi 50% prednja osovina - 50% zadnja osovina. Stvarno si nedokaziv. I wonder profesionalno vozi samo prave terence cijeli radni vijek od novog do trenutka kad su za baciti, vidiš što ti je napisao. Ja imam patrola, to mi je drugi patrol, prvog sam vozio 300 000 km, imao sam navaru šest godina (prvi vlasnik), brat ima Land rover serija III, otac mi ima subaru forester.
Vozimo terence po šumi stalno. Part time terenci nemaju središnji diferencijal i točka. Ono što imaju je transfer case gdje se pogom prebacuje samo sa zadnjeg kardana na oba kardana u jednakom odnosu - čvrstom, i reduktor tj. spore brzine.

Središnji diferencijal imaju samo terenci sa stalnim pogonom - niva, defender, toyote lc novije proizvodnje za europsko tržište, noviji pajeroti (oni malo drukčiji sistem - super selekt). Oni stalno voze s 4x4, a omjer se regulira središnjim diferencijalom. Zato part time terenci ne smiju po asfaltu voziti s 4x4, a ovi voze stalno s 4x4. Kad dođu na teren tada ovi stalni blokiraju središnji diferencijal i onda voze jednako kao i part time 4x4 s uključenim pogonom.

A kad već tvrdiš da i part time 4x4 imaju središnji diferencijal, reci gdje je ručica ili prekidač za blokadu takvog diferencijala na bilo kojem part time terencu kojega poznaš? A svi terenci sa stalnim pogonom ju imaju, od nive, defendera do toyote! Daj prihvati argumente i zaboravi wikipediu, zaglupljuje te.

bender3581
07.06.2011., 23:00
http://auto.howstuffworks.com/four-wheel-drive2.htm

http://autorepair.about.com/library/a/1i/bl153i.htm

Evo slika "transfer-case-a" sa lancem-čvrsta veza-diferencijala nigdje.

http://forums.nasioc.com/forums/showthread.php?p=33296203

tu je primjer otvorenog srednjeg diferencijala-nisam našao sliku zaključavajućeg, ali svejedno-ono zeleno je diferencijal.

Maaxim
07.06.2011., 23:13
What is it?

A transfer case is unique to 4 wheel drive vehicles, and is what directs power to both ends (axles) of the vehicle through two separate driveshafts. 2 wheel drives don’t need a transfer case as the driveshaft comes directly out of the transmission to the drive wheels
Where is it?
The transfer case is attached to the rear of the transmission and gets its input directly from the transmission. Power is directed from the engine through the transmission and then through the transfer case to either the rear wheels or both the front and rear wheels.
Transfer mode: This describes the method the manufacturer of your vehicle has chosen for you to be able to select how the transfer case shifts into its various modes. Some systems use a “stick” or lever located next to the transmission shift lever on the floor.

http://www.bb4wa.com/articles/TransferCase.html ----Bill Burke is a professional guide and an internationally recognized trainer who teaches back country driving techniques, winching/extrication methods,
vehicle preparation and maintenance, land navigation and woods' skills through classes

http://www.answers.com/topic/transfer-case , http://www.ladaniva.co.uk/baxter/resources/TCbraces.htm (lada niva ima središnji diferencijal--slažemo se?) , http://ladaniva.wordpress.com/2010/09/14/lada-niva-transfer-case-bolts-stripped/ , neću više tražiti, dosta mi je, sve me te stranice zaglupljuju :))

Maaxim
07.06.2011., 23:18
http://auto.howstuffworks.com/four-wheel-drive2.htm

http://autorepair.about.com/library/a/1i/bl153i.htm

Evo slika "transfer-case-a" sa lancem-čvrsta veza-diferencijala nigdje.

http://forums.nasioc.com/forums/showthread.php?p=33296203

tu je primjer otvorenog srednjeg diferencijala-nisam našao sliku zaključavajućeg, ali svejedno-ono zeleno je diferencijal.

http://auto.howstuffworks.com/four-wheel-drive2.htm---- There are several different kinds of differentials used in cars and trucks. : ---Transfer Case
Locking Hubs
Advanced Electronics
Ovo si ti našao, nisam ja, pazi da i tebe ne zaglupe:mig:

I wonder
08.06.2011., 08:36
maaxim, daj pogledaj konstrukciju transfer case-a.

to NIJE diferencijal. namjena diferencijala je da stvori/omogući različite okretaje na svoja dva izlaza.
pa ti recimo diferencijal na yugu 45 omogućava da se lijevi kotač vrti sa 100 okretaja a desni sa 80.
ili lijevi sa 40, desni sa 75 okretaja, ili bilo koju drugu kombinaciju okretaja.

transfer case ti prenosi SAV moment na stražnje kotače. kad je auto na 2WD prednji kotači uopće ne dobivaju pogon od motora.
kad uključiš 4WD, transfer case prenosi polovicu momenta na prednje, polovicu na stražnje kotače. tako, i nikako drugačije. nemožeš sa transfer case-om dobiti 50 okretaja na prednju osovinu a 70 na stražnju.
ili su obje osovine na 50 okretaja, ili su obje na 70. nema razlike među njima, pa se zato to ni nemože nazivati diferencijalom, isto kak se ni visko ili haldex spojke nemogu nazivati diferencijalima.

off roader
08.06.2011., 08:38
Evo ti iz linka koji ti je bender stavio citat: [B]The transfer case on a part-time four-wheel-drive system locks the front-axle driveshaft to the rear-axle driveshaft, so the wheels are forced to spin at the same speed. This requires that the tires slip when the car goes around a turn. Part-time systems like this should only be used in low -traction situations in which it is relatively easy for the tires to slip. On dry concrete, it is not easy for the tires to slip, so the four-wheel drive should be disengaged in order to avoid jerky turns and extra wear on the tires and drivetrain.

Dakle, nikakav diferencijal, samo čvrsta veza, i ja mislim da je vrijeme da prekinemo ovu raspravu, naporna je, svi vidimo isto, osim tebe, eventualno samo još jedno pitanje: Gdje ti na patrolu bilo koje generacije, ili na starijem pajerotu, trooperu ili bilo kojem drugom part time 4x4 terencu kojega ti poznaš i voziš uključuješ blokadu središnjeg diferencijala? To te pitam u već nekoliko postova, ali nikako da odgovoriš? Ili misliš da part time terenci mogu voziti samo s otvorenim središnjim diferencijalom??

Široki Brijeg
23.11.2011., 10:17
Kao što naslov kaže, treba mi pomoć oko izbora terenca (dobro, ne bas terenca, vec SUV-a), zivim na selu pa zimi zna biti veselo sa snijegom, a treba mi i dosta prostora pošto sam dobio prinovu, stoga moj najdrazi Fiat Bravo 1.2 16v (80KS) mora da ide (a sluzi me vec dvije godine i 60.000km bez greske). Evo nekih auta koja mi se svidjaju, pa me zanimaju vasa misljenja. Opcija je i dizel i benzin, snaga 90-110kW, godiste mladje od 2000. i obavezno Euro 3 norma.

Evo nekih koji mi se svidjaju:

Kia Sorento 2.5CRDi

http://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqMOKpIE24rQeCkZBN29rDMWTg~~_27.JPG

Opel Frontera 2.2DTI

http://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqQOKm8E2d-BrJ-zBN2WNzWUeg~~_27.JPG

Nissan X-Traile 2.2dCi

http://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqIOKjgE23CK(tVPBN1OEri+Vg~~_27.JPG

Mitsubishi Pajero 2.TD

http://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqF,!l8E2EodmqRWBNieDG(G1Q~~_27.JPG

Hyundai Santa Fe 2.0 CRDi

http://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqJ,!lwE2FT5o3qGBNouQvf3Og~~_27.JPG

Eventualni neki Jeep ili Ford takodje dolaze u obzir, ali oni su rijetki sa "normalnim" motorima, uglavnom se po oglasima vrte zvjerke sa 4 i vise litara zapremine, a to mi fakat ne treba.

Sva vasa iskustva, prijedlozi i savjeti su dobrodosli, budžet mi je 7-8.000 eura

Hvala unaprijed!!

vidi da ti kazem jednu stvar, kupovina terenca- ovisi naravno za sto bi ga koristio, kao sto si naveo treba ti dobar terenac za puta, a za takve stvari sigurno je svaki dobar, ako imas sve 4 gume zimske da su dobre i naravno 4x4 pogon i ako si u priliku snalazljiv vozac u takvim uvjetima, svaki ce on pregaziti tojih 30 - 35 cm snijega to moze i osobno auto4x4 pregazit,
zato, to je sve stvar tvog ukusa, mogucnosti kupovne moci, hoces li ti kvalitetnije i skuplje ili jeftinije to je tvoja stvar...:kava:

Neno2
23.11.2011., 10:47
Pajero :rofl:

On ti je kao skoro ko Golf šta se dijelova tiče.

vatrokurac
23.11.2011., 11:11
a vas dvojica digli topic iz mrtvih???

a btw. "širokibrijeg" u hrvatskom jeziku nije ovo auto (das auto) već je nominativ - ovaj auto - te je tako i osobni (I) auto a ne osobno (O) auto... čak i u knjižici vozila piše OSOBNI AUTOmobil

Lucifer osobno
06.10.2013., 14:37
Vidim da se ovdje mnogo kenjucka po Fronteri što je nagore ljudi (osim pokojeg izuzetka) koji nisu ni vidjeli taj auto a kamoli ga vozili pišu da je auto smeće.
Vlasnik sam Frontere 2,2 DTI 115ks dizel 2002 godina,vozim ga 6 godina svakodnevno to je jedini auto u mojoj obitelji vozimo ga i žena i ja i stari, u 6 godina radio sam redovni servis mali svakih 10 000km a veliki svakih 80 000 km,auto sad ima 320 000 km i sve što je u ovih 6 godina se pokvarilo je alternator (600kn) i srednji i zadnji lonac koji su istrunuli(1200 kn).
Ne šparamo ga ni po kojem smislu a nema još terena na koji sam ga zaputio a da nije svladao bez problema,bavim se i lovom i ribolovom živim u hrv.zagorju i bilo je svakavih terenskih izazova pred tim autom,od odlaska u šumu po drva,do lova i svakodnevnih odlazaka na posao,po ledu,snjegu,tući čemu hočete.
Nadalje prijatelj "lovac" ima toliko hvaljeni santa fe,vidi čuda nebrojeno puta upravo ja sa Fronterom čupao sam ga van,ali neću ovdje pisati o drugim automobilaima nego o Fronteri.
Ovjes auta je čvrst i doslovno nepoderiv a motor kvalitetan dizel lim također ok,to nije auto za vozit utrke s njim,nije ni toliko ušminkan kao japanci,ali vožnja u njemu je ugodna,i ono što je meni osobno najbitnije to je dugotrajan auto da ne spominjem siguran.
Ima i blokadu diferencijala i to je pravi terenski auto u svakom smislu te rijeći,možda ne toliko uglađen ko ovdje navedena vozila ali to nadoknađuje cjenom a opet ima full opremu,pajero je također tenk od aua ali duplo skupji od Frontere.
Sit u kojoj se našla moja žena sa kćerkicom u autu,ispred nje se zaustavio auto,zaustavila se i ona a iza nje doletio je manijak i zabio se u nju,na Fronteri ni ogrebotine a liku je pola golfa otišlo u khurac i ona i mala ok.
Ovdje toliko hvaljeni auti imaju plastične branike iza kojih je stiropor,toliko o tome i baš me zanima na šta bi im lićila guzica pri sudaru i kako bi se provelo djete na stražnjem sjedalu.
Na kraju sve se svodi na to treba li vam terenac ili auto koji izgleda ko terenac to je sve.Frontera se iza 2003g nije proizvodila pa če sljedeći auto kod mene biti Grand cherokee i da odma zacepim gubicu vama koji samo cekate da se i na taj auto obrušite 3,1 dizel motori koji su ugrađivali u taj auto su fiatovi i pucale su im glave 2,7CDI su mercedesovi motori i rade 1000000 km ko od šale pa na to treba obratit pozornost kod kupnje ako se traži dizel,benzinci s plinom troše 17-20 lit plina pa mi je neisplativ duguročno,također treba paziti da se ulje u getribi mjenja na vrijeme i nikakvi problemi s tim autom,moj brat ga ima sa 720 000 km trgovaćki putnik za jednu Njemačku firmu je i na cesti non stop.Nikad nikakav problem.
Što se voljene Frontere tiće pogledajte malo po youtubeu što taj auto može pa onda kenjajte,sit u kojima bi Santa fe Tucskon Kia i sl pukli napola Frontera prolazi ko od šale.

Duplo skuplji auti nude duplo više to je normalno.

Sledge_Hammer
06.10.2013., 17:09
Vlasnik sam Frontere

nisam ni sumnjao

ugl stara tema sad jos stariji auto i cast izuzetcima ali taj auto frontera je obicno smece od auta bez obzira kaj ga ti imas i kaj te sluzi odlicno....ja znam desetak ljudi koji ga kupili jer eto za pristojan novac dobis ''terenca'' i hebali mu sve po spisku

Mahun
07.10.2013., 12:09
ja bi samo dodao da je to frontera iz 2002g tako reć zadnja frontera koja se radila i svi ,ali baš svi nedostaci su na njoj otklonjeni...i malo se toga ima za usporediti s fronterom iz 96 ili starijom ,jer je to grob od auta...sused ju je imao i bila je nekretnina,uglavnom,stalno pred kučom nikad na cesti i stalno neki popravci ,dizela,kad je uzeo toyotu hiluxa ne vidiš više auto pred kučom,stalno je negdje vani :) na cesti ....ko zna di

CDRW
07.10.2013., 15:53
Auuuu majku mu - al je našao što će branit - a što ćemo sa letvama volana koje su na Fronterama ljudima pucale po nekoliko puta u 30.000 km ... kad su pitali servis kako i zašto onda im je servis odgovorio "pa nije to za ganjanje po makadamu". Firma je Konstruktor i imali su desetak Fronatera .... a zamjenili valjda 20 letvi volana ...

Što se sudara tiče i "kak je frajer slomil pol auta a na Froanteri niš" je samo još jedna glupost neukih - to govno je 2002 imalo 3 zvjezdice dok je odgovarajući Golf imao 5, dakle bolje nemoj izvlačit taj arkument.

Lucifer osobno
10.10.2013., 06:41
Prvo bi se osvrnuo na to "stara tema" pa ak je tema za zatvorit ili premjestit na groblje pa ne se to ućini i problemi riješeni.
Kao što je rekao Mahun do 2002 svi problemi na tom autu su otklonjeni a radio se do 2003,i kakvog vam ima smisla stavljat ga u košaru sa duplo ili troduplo skupljim autima.
Što se tiće zvjezdica za sigurnost Lada Niva ima valjda 1 zvjezdicu naspram golfa koji ima 5 a što se mene tiće može imat i 55,CDRW neznam jesi li vidio kad auto koji je imao karambol sa Ladom,nije ljep prizor.
A ekipa iz Konstruktara u stanju je kamion polomit a ne jedan Opel,sa svakim seriskim terencem cilj je savladat prepreku i ključna rijeć je savladat..znaći polako i sigurno stić do cilja,a voziti "utrke" po terenima nemože podnjeti ni jedan seriski automobil osim možda Land Rovera a i on če na kraju popustit,a ekipa iz Konstruktora sigurno ne špara firmin auto,da se puno ne lažemo ne.
No da nebi mi sad puno ovdje raspravljali ja sam napisao svoje iskustvo sa Fronterom,samo to,neznam zašto bi to nekog vrijeđalo do te mjere da piše nekome da je neuk.
Pa ovo je forum za boga miloga gdje ljudi pišu svoja iskustva kakva god da ona jesu,osim toga nisam nigdje pročitao da su auto teme rezervirane isključivo za Sladgea i CDRW jer u svim temama oni su popili svu pamet ovog svijeta i niko niš nezna samo oni.
A ako baš želiš znati šta je neuko neuko je tvrditi da bilo koji golf ma koliko VW korporacija platila da se napiše i da ima 55 zvjezdica u sudaru s terencem koji ima bul barove bolje prođe,aj nemoj biti dijete + čovjeće si svijestan da imaš 22 230 postova sve što mi to govori da si sama teorija a prakse jako malo.
Nađi život momak manje pitat google za svaku sitnicu i pokušaj nešto utvrdit na nekom iskustvu

Neno2
10.10.2013., 07:09
Ma frontera je zakon !

Pa pogledaj samo cijene u njemačkoj, ako je koja ostala prodaje se po cca 15 € centi za kilogram, jer ima prevelik udio hrđe :D

Lucifer osobno
10.10.2013., 07:22
Pa naravno,najmlađa je stara 10 godina šta švabi vrijedi jedan opel ii bilo koji auto star 10 godina...opće poznata stvar je da oni vole svoje jake brendove koji se također doslovno dijele nakon par god starosti,s plačom od 2-3 k eura a može vozit Mercedes BMW Audi za 400-500 eu mjesečno ili Porše za 800-900 i kusur i još lik u autosalnu pleše oko njega sat vremena da samo kaže boju i adresu na koju da ga dostave.
A bilo koji od tih brendova star 3 god može vozit za 200 eu ma ni toliko-primjer za 13k eura u prosjeku možeš dobiti audi a6 2,0 TDI s ful opremom bez problema...za isti auto kod nas vjerojatno 25-30 k eura....znaci toliko o tome

I wonder
10.10.2013., 08:05
Prvo bi se osvrnuo na to "stara tema" pa ak je tema za zatvorit ili premjestit na groblje pa ne se to ućini i problemi riješeni.
Kao što je rekao Mahun do 2002 svi problemi na tom autu su otklonjeni a radio se do 2003,i kakvog vam ima smisla stavljat ga u košaru sa duplo ili troduplo skupljim autima.

nije problem u autu nego u tvojim lovorikama za njega.

isto kao da dođem k tebi doma a ti imaš ženu sa licem i šakama mate parlova, pogled krune jurčića i ima tri sise i to na leđima.
ali tebi je ona super jer odlično kuha.

nije da uspoređujem žene s autima ali to je otprilike količina gluposti koju izvališ kad hvališ taj auto.
Što se tiće zvjezdica za sigurnost Lada Niva ima valjda 1 zvjezdicu naspram golfa koji ima 5 a što se mene tiće može imat i 55,CDRW neznam jesi li vidio kad auto koji je imao karambol sa Ladom
a jesi ti vidio ljude koji su bili u ladi nivi NAKON sudara?

vjeruj, ja jesam, i to više puta. i vrlo rijetko oni izlaze iz auta u okomitom položaju, uvijek ih treba iznositi.
A ekipa iz Konstruktara u stanju je kamion polomit a ne jedan Opel,sa svakim seriskim terencem cilj je savladat prepreku i ključna rijeć je savladat..znaći polako i sigurno stić do cilja,a voziti "utrke" po terenima nemože podnjeti ni jedan seriski automobil osim možda Land Rovera a i on če na kraju popustit,a ekipa iz Konstruktora sigurno ne špara firmin auto,da se puno ne lažemo ne.
ključna riječ je da hvališ ispodprosječan auto i pizdiš na one koji znaju o kakvoj je kanti riječ.
A ako baš želiš znati šta je neuko neuko je tvrditi da bilo koji golf ma koliko VW korporacija platila da se napiše i da ima 55 zvjezdica u sudaru s terencem koji ima bul barove bolje prođe,aj nemoj biti dijete + čovjeće si svijestan da imaš 22 230 postova sve što mi to govori da si sama teorija a prakse jako malo.
informiraj se o bul barovima i uvjetima pod kojima se provode testovi sudara.

Lucifer osobno
10.10.2013., 08:46
Ko što sam rekao služi me jako dobro nebih ga nikad svrstao u smeče.Al ti znaš bolje.
Ja bih ipak rekao da je mnogo više loših vozača nego automobila.

I wonder
10.10.2013., 09:16
nije smeće nego je kanta.

ako je do terena, nema motor za to. ako je do pogona, ni to nije vrhunski.
ako je do udobnosti, ima puno boljih po tom pitanju. nastavi niz sam jer svaka "vrlina" frontere je samo u tvojoj glavi a to bi znao i sam da si vozio više auta i uvjerio se da postoji puuuuuuuno bolje od frontere.
njezina jedina prednost je dostupnost dijelova koje dijeli sa ostalim opelima i cijena.

bolja od lade nive, lošija od svega ostaloga što se može nazvati poluterenac.
i kad takvom autu počneš spomenike dizat, što drugo nego da ti ljudi kažu da pričaš bezveze.

Lucifer osobno
10.10.2013., 09:44
Ok,pardon,ja uopče ne sumnjam da si ti imao i vozio desetke drugih i da znaš bolje,lako je hvalit aute od 20-40 k eura i da nije slučaj samo sad s mojom Fronterom,nebitno da je bilo koji auto u pitanju ti češ nać nešto jer vjerojatno najbolji je onaj koji ti voziš.
Bez zamjerke takav dojam se ostavlja

CDRW
10.10.2013., 10:10
Pa za razliku od tebe koji misli da je tim smećem od Frontere povukao boga za bradu i to doslovno - Wonder JEST vozio koješta na i izvan ceste. Dakle ne lupetaj kad neznaš s kim pričaš.

A što se tvoje Frontere tiče - reci kud su nestale te silne űber pouzdane, sposobne, lijepe (nastavi niz) Frontere? Na cesti ih možeš svijećom tražit, nađem više UAZ-a nego Frontera?!?!? Jel ih to vlasnici čuvaju doma u dnevnom boravku da ih kiša i blato ne poflekaju?

Lucifer osobno
10.10.2013., 10:28
Momci da mi završimo ovo,svaku sreću vam želim....lol "neznam s kim pričam" vi ste tu neki autoriteti il koji k....likovi koji su proveli 100 punih dana života laprdajući po forumu,govoreči ljudima kak ste samo vi u pravu svi ostali su blesavi.Majke ti dođe čovjeku da vas zaposli kod nekog električara umjesto kompijutora za dijagnostu kolko ste pameti popili.

I wonder
10.10.2013., 10:43
Ok,pardon,ja uopče ne sumnjam da si ti imao i vozio desetke drugih i da znaš bolje,lako je hvalit aute od 20-40 k eura i da nije slučaj samo sad s mojom Fronterom,nebitno da je bilo koji auto u pitanju ti češ nać nešto jer vjerojatno najbolji je onaj koji ti voziš.
Bez zamjerke takav dojam se ostavlja
jedna je stvar kad ti sam uživaš u tom autu.
sretno ti bilo.

ali kad počneš druge uvjeravat kak je auto super....daj se sam kazni.
Momci da mi završimo ovo,svaku sreću vam želim....lol "neznam s kim pričam" vi ste tu neki autoriteti il koji k....likovi koji su proveli 100 punih dana života laprdajući po forumu,govoreči ljudima kak ste samo vi u pravu svi ostali su blesavi.Majke ti dođe čovjeku da vas zaposli kod nekog električara umjesto kompijutora za dijagnostu kolko ste pameti popili.
pazi, i sam se krećeš prema tome jer si nabijaš postove pišući o kanti.

a što se tiče blesavih, ti sugeriraš da su svi ostali glupi jer nisu prepoznali kvalitetu frontere, samo si ti pametan i jedini znalac:s:s:s