PDA

View Full Version : Naknada za komplikacije u trudnoći

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

ninanena
04.02.2003., 18:10
Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama ( http://www.hzzo-net.hr/03_01_08.php)

Ima puno istih (sličnih) upita pa sam odlučio malo to objediniti.
Molim administratore da ovaj post stave na prvo mjesto ili na vrh svake stranice koju netko pregledava da izbjegnemo ista pitanja i ista tipkanja.

Dakle ovako:

1. Ako nemate dana radnog staža na poslu, možete dobivati 1600kn od HZZ-a od trenutka rođenja dijeteta i upisat će vam se godina dana staža u radnu knjižicu.

Ako nemate staž il imate manje od 18 mj s prekidima u dvije godine il 12 mj neprekidno dobivate na komplikacijama 840kn.

Morate radit minimalno 3 mjeseca (tj. 2 isplate plaće) prije porodiljnog il komplikacija da bi imali pravo na punu naknadu odnosno na prosjek svoje plaće uz uvjet da ste neprekidno godinu dana prije odlaska na porodiljni ili 18 mjeseci unazad dvije godine imali ostvaren staž.

Svi rokovi otvaranja i računanja komplikacija se računaju unzad.
Znači ako se komplikacije otvore 1.5 ili 30.5 plaća za četvrti mjesec ne ulazi u prosjek jer se isplaćuje u mjesecu kad su komplikacije otvorene.
Računaju se za 3,2,1,12,11,10 mjesec.

Prosjek plaće se računa po formuli: (trebam dopunit)

Ako vam u toku otvaranja komplikacija ne produže ugovor imate pravo na naknadu do 45 dana prije termina poroda (uz one uvjete staža) i imate pravo na naknadu od 1600 kn do 6 mj djetetova života.

Kod otvaranja komplikacija je bitno samo da dan prije isteka ugovora otvorite komplikacije.

Otvaranje komlikacija:
ako si na komplikacijama otvara se 45 dana prije termina,a ako radiš onda od 28 do 45 dana ovisno kako odluči tvoj ginekolog!

Kad se vratite s porodiljnog imate pravo iskoristiti stari i novi godišnji odmor do 30.6. tekuće godine!
Dakle stari i novi godišnji, al do tog roka prema Zakonu o radu:
Članak 63.
(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.

U (većinom) državnim službama osobe koje su duže od 3 mj. na komplikacijama dobivaju nekih 3000kn. (pitajte u firmi)

Nezaposlena majka ima isto pravo na naknadu do prve godine života djeteta,a ne samo 6 mjeseci.
Za blizance,treće i svako slijedeće djete na tri godine rodiljnog dopusta."

"Eto mislim da sam 90% pitanja na ovoj temi pokrio. :)

Tija
04.02.2003., 19:18
Sigurna sam da ima neka prava, vjerovatno onaj minimum od 1600kn. Neka nazove HZZO, ali ne u svom gradu nego u Zagrebu, broj je 014806365. To je centrala, ne znam koji je lokal ali neka traži gđu koja radi na naknadama za porođajni. Gđa je vrlo ljubazna i sigurna sam da će joj pomoći. Znam iz iskustva.:)

Bell@ Baggins *
04.02.2003., 21:39
joj, jedna moja frendica je nedavno trudna isla raditi zato da na porodiljski ode sa 6 mjeseci staza, to navodno nesto mijenja.

Tija
04.02.2003., 21:52
6 mjeseci staža ti samo mjenja visinu naknade, jer se trudnici uzima prosjek zadnjih 6 plaća.
Mislim da ide nekako ovako: uzmeš datum termina i od njega oduzmeš 45 dana, od tada počinje porođajni dopust. Od tog datuma kojim započinje p.d. brojiš unatrag 6 mjeseci i u tih 6 mjeseci moraš imati dvije isplaćene plaće. Ako te uvjete ispunjavaš, dobijaš naknadu u visini tvoje plaće, max 4250,00kn.
Toliko dobijaš cijelo bolovanje i prvih 6 mjeseci, a onda ideš na 1600,00kn slijedećih 6 mj.:(
Ukoliko odeš ranije na bolovanje spada te samo 1600 cijelo vrijeme.:(

ninanena
05.02.2003., 10:47
hvala Tija ovo joj vec puno pomaze :)

a naknade su stvarno ocajno male :flop:

Tija
06.02.2003., 18:52
Danas sam ja tjerala neku svoju pravdu i načula sam da više ne vrijedi ono što sam gore napisala.:(
Rečeno mi je da više nema bolovanja kad odredi ginekolog već se mora pred komisiju koja je naravno najstručnije tijelo da odredi jel trudnica za raditi ili ne.:( Pas im mater...

Nek ti se frendica dobro raspita.

penelopa
07.02.2003., 07:50
Ma je Tija to grozno sto ce zene sa problematicnom trudnocom vuci po komisijama ali to je produkt svih onih zdravih trudnica koje su bile po bolovanjima bez veze. Ja u zadnjih par godina nisam vidjela ni jednu koja nije bila na bolovanju, ukljucujuci i one iz Hercegovine koje su se na mjesec dana prijavljivale kod rodjaka u Hrvatskoj u firme ili kao kucne pomocnice da bi mogle dobiti placeno bolovanje a poslije i porodiljnu naknadu:rolleyes:
Tome je stvarno trebalo stati na kraj. Pa tko to moze financirati?
Jedino je gadno sto ce u svemu tome opet ispastati one koje su stvarno bolesne:(

Tija
07.02.2003., 10:31
Je Penelopa, to stoji. Ali misliš li da je pošteno da ja onih drugih 6 mjeseci primam minimum od 1600kn a pošteno radim već deset godina? Isto prima i ona koja ne radi!:confused:

Jel pošteno to što se ja moram vratit na posao kad mi bejbi napuni 6 mjeseci? Nemam drugog izbora.:(

penelopa
07.02.2003., 10:40
Ma naravno da nije posteno, na kraju uvijek najebe onaj tko je najmanje kriv:(
Nego sto se tvog povratka na posao i naknade tice...
Moja prijateljica je pred nesto vise od godine dana rodila bebu.
Dijete je alergicno na sve zivo, skoro da mora u bolnicu jer ni ona ni doktori vise ne znaju sto da mu daju jesti. Da ne duljim ona ima pravo do trece godine zivota ( jer je dijete kojem je potrebna 24h skrb) pravo na 2800 kn naknade. Nije radila 1 dan u zivotu.
Raspitaj se malo, ne daj da te preveslaju. Sretno!

Tija
07.02.2003., 10:42
Peni moja draga, mogla si dosad skužit da neće na mene niš dobro.:D

Ja imam pravo biti doma do sedme godine djeteta uz naknadu od 1600kn.
Jebeš ga, ne mogu od toga živjeti.:(

Ali imam ja neš drugo u planu:D , he he prefrigana sam ja...:D

penelopa
07.02.2003., 10:46
Sto god imas u planu neka ti se i ostvari:)
Ako treba sutni koga i u jaja:top: :D

nologo385
27.08.2003., 09:46
Tija kaže:
6 mjeseci staža ti samo mjenja visinu naknade, jer se trudnici uzima prosjek zadnjih 6 plaća.
Mislim da ide nekako ovako: uzmeš datum termina i od njega oduzmeš 45 dana, od tada počinje porođajni dopust. Od tog datuma kojim započinje p.d. brojiš unatrag 6 mjeseci i u tih 6 mjeseci moraš imati dvije isplaćene plaće. Ako te uvjete ispunjavaš, dobijaš naknadu u visini tvoje plaće, max 4250,00kn.
Toliko dobijaš cijelo bolovanje i prvih 6 mjeseci, a onda ideš na 1600,00kn slijedećih 6 mj.:(
Ukoliko odeš ranije na bolovanje spada te samo 1600 cijelo vrijeme.:(
Hej svima!

Evo, da ne pokrećem novi thread, pomoću tražilice vadim ovog iz naftalina.
Tia - ili bilo tko tko zna - Je li se što mijenjalo u ovih šest mjeseci?
Znači ukoliko žena ima par godina staža, i plaću manju od 4250 kn prvih šest mjeseci porodiljnog dopusta dobivat će na teret HZZO-a punu plaću, a nakon toga 1.600 kn?
Točno/netočno?
Što ako žena radi na opasnom poslu pa ne može raditi tijekom trudnoće, pa je za to vrijeme na bolovanju?

Tija
27.08.2003., 11:37
Mislim da je još uvijek sve isto.;)

Ali opet, neka se trudnica dobro raspita.;)

verica
27.08.2003., 11:53
Mislim da ima ili je bila neka fora da ako je žena na čuvanju trudnoće pa ne radi barem dva mjeseca u godini u kojoj ide na porodiljni i prvih 6 mjeseci dobiva taj minimum od 1600 Kn.

Međutim, propisi se, čini mi se, neprestano mijenjaju, pa se zaista treba raspitati u HZZO-u.

Isto tako ne znam kako se tretira ovaj slučaj da žena radi na opasnom poslu.

mimi2003
27.08.2003., 15:22
Najbolje biti bilo da se doista raspitaš, jer dok sam ja bila trudna se pisalo da će samo koplikacije u trudnoći, ne znam koje, biti dozvoljeno bolovanje i to ne čitavo vrijeme. U HZZO-U ti sve znaju najbolje ti je kod njih pitati i najbolje ti je otići osobno. Ja sam prošlu i i ovu godinu čitavu radila i uzela pred kraj godišnji + 45 dana porodiljnog, oko 2,5 mjeseca ostalo sam sve radila a imala sam prve mjesece mučnine, koma.:rolleyes:

Tija
27.08.2003., 19:34
mimi2003 kaže:
se pisalo da će samo koplikacije u trudnoći, ne znam koje, biti dozvoljeno bolovanje i to ne čitavo vrijeme.

E to je to. od prvog dana porođajnog se oduzme 6 mjeseci, i u tom periodu trudnica mora imati isplaćene dvije plaće, što bi onako odfrlj značilo da može otići na bolovanje negdje u 4-om ili 5-om mjesecu trudnoće. Ako nedajbože mora na čuvanje trudnoće odmah, nažalost ide na minimum od 1600. Prekrasan zakon:( :flop:

Nologo, oš ti to tajko postati?:)

nologo385
28.08.2003., 08:35
Tija kaže:
Nologo, oš ti to tajko postati?:)
Neš! Al' izgleda da budem. Jednog dana. ;)

Ma mrzite me zbog toga koliko hoćete - ni moja partnerica nema puno razumijevanja za takav pristup, ali mene baš briga za okice nogice i prvi smješak zbog kojih je sve vrijedno. Mene brine drugo:

Ako imamo dvije plaće + fuš u totalu od 9.500 kn; ratu za stan 3.800 sljedećih oho ho ljeta, još 100 € ratu drugog kredita, mene živo zanima kako ćemo i od čega živjeti nakon što prođe tih 6 mjeseci na punoj plaći...

Tija
28.08.2003., 08:38
nologo385 kaže:
mene živo zanima kako ćemo i od čega živjeti nakon što prođe tih 6 mjeseci na punoj plaći...

Potpuno te razumijem:(
Ja sam se vratila na posao nakon 6 mj.

mimi2003
28.08.2003., 11:55
Tija kaže:
Potpuno te razumijem:(
Ja sam se vratila na posao nakon 6 mj.

Na istim sam mukama, ali kome da je dam sa 6 mj. obje bake rade?????

nologo385
28.08.2003., 12:17
Ja uopće ne mislim našu djecu ostavljati kod djedova i baka. Barem ne prije škole. Koliko je realistična ta moja hotnja? :D

Tija
28.08.2003., 15:23
mimi2003 kaže:
Na istim sam mukama, ali kome da je dam sa 6 mj. obje bake rade?????

Tu sam ja u ohohoho prednosti jer su mi obje bake slobodne, muž i ja radimo u smjenama i bebu treba čuvati jednom ili dva puta tjedno po 4 sata (ja radim skračeno), zato sam se tako lako i vratila na posao, inače ne bih.;)

Amalthea
18.09.2004., 10:13
Ako je netko od vas bio na komplikacijama u trudnoći, kad je dobio prvu naknadu? Ja sam na komplikacijama već 2 mjeseca, a još nisam dobila naknadu na tekući iako su sve doznake uredno odnesene u HZZO.

Koliko ste čekale do prve isplate? (Znači, ne radi se o porodiljnoj naknadi, nego o naknadi za vrijeme komplikacija u trudnoći).

Thnx.

Tijana
18.09.2004., 12:29
Ja sam od prvog dana trudnoće na čuvanju. Prva naknada mi je stigla oko 25. za prethodni mjesec. Uglavnom od 25. do 30. mi dolazi na račun.
A da probaš nazvat tetu koja ti to radi u HZZO?
Meni je muž nosio sve doznake i bavio se sa svim tim papirima, tak da ti ostale detalje ne znam.

Amalthea
18.09.2004., 16:47
Aha. Onda mi se valja još malo strpiti (tek je 18.), a doznake za 7. i 8. mjesec sam odnijela krajem 8. mjeseca.

Ako ne bude do kraja mjeseca ništa, idem se raspitati.

Hvala.

Sandy5
03.05.2005., 12:50
Može li mi molim Vas netko objasniti koliko iznose i na koji se način obračunavaju naknade u slučaju komplikacija u trudnoći? Negdje sam čula da se radi o 100%-tnom iznosu plaće, a negdje da je samo 70 odnosno 80% kao kod bolovanja.

I koja je caka da u slučaju povratka s bolovanja na kraći rok prije porodiljnog padaš na najmanju naknadu odnosno na samo 2500 kn???
Molim pomoć!!!:)

Tija
03.05.2005., 12:59
ne sjećam se točno al ću probat:D

Dakle 45 dana prije termina ti počinje porođajni. Od toga oduzmi 6 mjeseci unazad i u tih 6 mjeseci moraš imat dvije isplaćene plaće. U tom slučaju dobijaš puni iznos plaće (max 4250kn) koji ti traje dok beba ne napuni 6 mjeseci. Ako ostaješ doma do njene prve godine, onih drugih 6 mjeseci dobijaš 2500kn.

Malo sam zbrčkano ovo napisala al i ja sam zbrčkana pa ko me j... :zubo:

violent_femmes9
03.05.2005., 13:03
ako odes na cuvanje trunoce, tj. komplikacije, npr. od prvog dana od kad znas da si trudna, isplacivat ce ti se max. 4250 kn (ako ti je placa visha ili jednaka tom iznosu) svo to vrijeme, plus prvih 6 mjeseci nakon poroda, POD UVJETOM DA NISI PREKIDALA KOMPLIKACIJE. ako prekines to predporodiljno bolovanje i vratis se na posao na manje od 2 mjeseca, kad ponovno uzmes pred/porodiljni, imat ces manje od 4250 kn.

drugih 6 mjeseci djetetovog zivota primas 2500 kn.

Tija
03.05.2005., 13:12
violent_femmes9 kaže:
ako odes na cuvanje trunoce, tj. komplikacije, npr. od prvog dana od kad znas da si trudna,

ne može otić od prvog dana, u tome i je caka;)
well, bar je tako bilo prije 3 godine kad sam ja išla, mora imat dvije isplaćene plaće, što bi značilo otfrlj u trećem mjesecu trudnoće može otvorit komplikacije.

violent_femmes9
03.05.2005., 13:15
Tija kaže:
ne može otić od prvog dana, u tome i je caka;)
well, bar je tako bilo prije 3 godine kad sam ja išla, mora imat dvije isplaćene plaće, što bi značilo otfrlj u trećem mjesecu trudnoće može otvorit komplikacije.

ne, naravno da mozes otici odmah ako je to medicinski indicirano. ne kuzim, ako zena u sestom tjednu zavrsi u bolnici, ne moze dobiti komplikacije? ja sam istina bila na godisnjem, ali rekli su mi da odmah mogu ici po doznake

naknada se racuna prema placama isplacivanim do tada, ako je radila prije turdnoce, imaju joj na osovu cega obracunati naknadu, zar ne?

Tija
03.05.2005., 13:25
ne znam:confused: , napominjem da je to bilo prije tri godine....htjela sam otić odmah al mi je teta iz obračuna izračunala kad najranije mogu ić da ne izgubim pare :confused:

Možda se neš promijenilo, jer u to doba je ovaj drugi dio iznosio 1500kn a ne 2500 kao sad.

Violent si ti trudna?:confused: :)

violent_femmes9
03.05.2005., 13:28
Tija kaže:
ne znam:confused: , napominjem da je to bilo prije tri godine....htjela sam otić odmah al mi je teta iz obračuna izračunala kad najranije mogu ić da ne izgubim pare :confused:

Možda se neš promijenilo, jer u to doba je ovaj drugi dio iznosio 1500kn a ne 2500 kao sad.

Violent si ti trudna?:confused: :)

bila sam, pa sam imala spontani u 11. tjednu, prije 3 mjeseca

verica
03.05.2005., 13:32
Može se ići odmah, naravno, ja sam na bolovanju bila od petog tjedna trudnoće.

violent, nije mjesto za to, ali jako mi je žao :(

prometej
03.05.2005., 14:04
verica kaže:

Najbolje ti je da šutiš da te Vojky ili karmela ne čuju ;)

violent_femmes9
03.05.2005., 14:07
verica kaže:

violent, nije mjesto za to, ali jako mi je žao :(

hvala :) jos uvijek sam optimisticna

on topic, moguce je da je Tija prije komplikacija bila na nekom drugom bolovanju, pa je zato teta obracunala da mora raditi bar dva mjeseca do pune naknade

verica
03.05.2005., 14:22
prometej kaže:
Najbolje ti je da šutiš da te Vojky ili karmela ne čuju ;)

Oh, pa opisala sam ja svoje četverodnevno radno iskustvo u trudnoći, koje je uključivalo i spavanje u uredu na drugom topicu. Ali, meni nemaju razloga prigovoriti, moje bolovanje je bilo opravdano :D

Sandy5
03.05.2005., 14:23
Može li se birati između komplikacija i bolovanja...

npr. ja imam veću plaću od maksimalne naknade od 4250. Čak i 70% plaće koliko iznosi naknada za bolovanje ispada više od 4250, a nakon 3 mjeseca se obračunava 80% plaće.

Znači, meni se ta mogućnost više isplati...
Mogu li ja birati bolovanje umjesto komplikacija...

Ima li to kasnije kakve veze s porodiljnom naknadnom???

verica
03.05.2005., 14:24
violent_femmes9 kaže:
hvala :) jos uvijek sam optimisticna

on topic, moguce je da je Tija prije komplikacija bila na nekom drugom bolovanju, pa je zato teta obracunala da mora raditi bar dva mjeseca do pune naknade

:top:

Mislim da se tu zaista nešto mijenjalo u zadnjih par godina, jer sam i ja imala informaciju kao Tijina e da bih onda saznala da su se stvari promijenile. Meni su na poslu nudili da radim od kuće ali sam ja već otvorila bolovanje pa ga se nisam usudila prekidati.

verica
03.05.2005., 14:26
Sandy5 kaže:
Može li se birati između komplikacija i bolovanja...

npr. ja imam veću plaću od maksimalne naknade od 4250. Čak i 70% plaće koliko iznosi naknada za bolovanje ispada više od 4250, a nakon 3 mjeseca se obračunava 80% plaće.

Znači, meni se ta mogućnost više isplati...
Mogu li ja birati bolovanje umjesto komplikacija...

Ima li to kasnije kakve veze s porodiljnom naknadnom???

Hm, ne znam ima li, ali ne znam niti kako bi te netko vodio tako dugo na bolovanju bez razloga :confused: , za svako bolovanje duže od 40 dana ide se na komisiju (i za komplikacije isto)

Tija
03.05.2005., 14:34
violent_femmes9 kaže:

moguće, ne sjećam se:confused:

v_f, nisam znala :(
baš mi je žao :grli:

Alica
17.07.2005., 20:51
Trudna sam cetiri tjedna i moram na cuvanje trudnoce. Zna li netko koliko cu love dobijati na bolovanju od HZZO-a?

Moja placa je iznacajno veca od 4250 kuna (suma koju oni maximalno daju), no strah me da necu dobiti ni to, jer tako rano odlazim na bolovanje.

Trudnice i bivse trudice - molim pomoc, vi vjerojatno znate kako se racuna to bolovanje... tj. koliko love i po kom sistemu mogu ocekivati.

Hvala.

violent_femmes9
17.07.2005., 22:18
Svakako ti preporucujem da ovo pitanje postavis na forumu www.roda.hr

Koliko ja znam (ako se nesto nije promijenilo), ako sad odes na cuvanje trudnoce, cijelo vrijeme ces dobivati po 4250 kn, kao i prvih 6 mjeseci djetetova zivota, POD UVJETOM da u medjuvremenu ne prekidas cuvanje trudnoce.

Fora je u tome sto se naknada obracunava prema primanjima u prethodnim mjesecima. U slucaju prekida cuvanja trudnoce, prosjek ce ti biti 4250, pa bi i ponovno izracunana naknada (za pravi porodiljni) bila niza. Zato, kad jednom odes na cuvanje, ne prekidaj ga.

Ali sve ovo sto sam rekla provjeri i na pravom mjestu (roda i HZZO).

chani
17.07.2005., 22:34
zar u slucaju komplikacija u trudnoci nema pravo na 100% naknadu place?

na HZZO stranici imas telefon za informacije, nazovi i pitaj, mada i tamo nekad rade zbunjole koje su mi dale jednom krivu informaciju

Tijana
17.07.2005., 22:56
Mislim da ćeš maksimalno dobiti tih 4250.
Ja sam isto od početka bila na čuvanju trudnoće, plaća mi je bila viša od tih 4250 i po nekoj čudnoj logici čak sam dobivala manje - oko 4100, 3900 - svaki mjesec drugačije. :confused:

Da probaš pitati u firmi tete koje vam rade obračun plaće?

pilgrami
25.01.2006., 09:29
Haj!! Može li mi netko odgovoriti, naime kad si na bolovanju radi komplikacija u trudnoći, dobivaš prosjek plače zadnjih 6 mj., ali da li dobivaš taj prosjek svih mjeseci bolovanja, jer ja sam na bolovanju od 7 tj. i mislim ostati do kraja?
Kolika mi je onda porodiljna naknada drugih 6 mj, ako mi je prosjek plače 2600 kn?:confused:

magic blue
25.01.2006., 09:33
pa kaj nije da odrzavanje ttrudnoce ide kao placa na obicnom bolovanju, a porodiljna naknada (ta s prosjekom place) pocinje s rodenjem djeteta

violent_femmes9
25.01.2006., 09:39
ne mogu ti reci koliko tocno ces love dobivati, ali opcenito je ovako:

komplikacije u trudnoci se placaju isto kao i prvih 6 mjeseci porodiljnog. dakle, zena koja je npr. od prvog dana trudnoce na bolovanju, a recimo da je imala placu koja je znatno visa od onih 4250 kn (koliko iznosi maksimalna porodiljna naknada), cijelo vrijeme prije poroda primat ce 4250, kao i prvih 6 mjeseci nakon poroda. nakon toga ide na 2600.

verica
25.01.2006., 11:04
Pitaj na Rodinom forumu, Pravna pitanja podforum.

BigMama
25.01.2006., 12:32
Ovako:

Za vrijeme bolovanja i prvih 6 mj. života bebe naknada je prosjek zadnjih 6 plaća do max 4250,00 kn.

Drugih 6 mj. života bebe je između 1600,00 i 2550,00 kn.

Dakle, ako je tebi prosjek plaća 2600,00, naknada će ti biti 2550,00 kn.

NemamInspiracije
19.02.2006., 08:55
Pozdrav grupi.
Mi smo imali sličan slučaj: prvo bolovanje, pa rodiljnu naknadu.
Naše je pitanje - kako se u tom slučaju prijavljuje porez na dohodak.
Prema PK1 kartici, firma je uplaćivala plaću i doprinose samo do bolovanja, a poslije toga je kartica prazna.
Da li trebamo neku potvrdu od HZZO-a?
Hvala na odgovoru!

traxdata
19.02.2006., 09:50
[QUOTE=Tijana]Mislim da ćeš maksimalno dobiti tih 4250.
Ja sam isto od početka bila na čuvanju trudnoće, plaća mi je bila viša od tih 4250 i po nekoj čudnoj logici čak sam dobivala manje - oko 4100, 3900 - svaki mjesec drugačije. :confused:

e, tak sam i ja dobiivala. e, onda ja pitala frendicu, koja je pitala mamu, koja je otišla na hzzo i rekli joj tam da ovisi o broju radnih dana. eto:D
što se tiče naknade, dobivat ćeš onu maximalnu koju daju do kraja trudnoće+idućih 6 mjeseci..
ak u međuvremenu ne dobiješ otkaz. e,onda pitaj mene:D

polly
19.02.2006., 11:49
Pozdrav grupi.
Mi smo imali sličan slučaj: prvo bolovanje, pa rodiljnu naknadu.
Naše je pitanje - kako se u tom slučaju prijavljuje porez na dohodak.
Prema PK1 kartici, firma je uplaćivala plaću i doprinose samo do bolovanja, a poslije toga je kartica prazna.
Da li trebamo neku potvrdu od HZZO-a?
Hvala na odgovoru!

bolovanje je naknada a ne plaća
prijavljuješ samo plaću
olakšica (odbitak) se tako rastegne na cijelu godinu

ako te zanima više ili detaljnije pošalji PM jer teško da ću tu opet navratiti

marinka
24.02.2006., 18:20
na 4250 kuna padaš tek kad odeš na porodiljski. očuvanje trudnoće ti se obračunava broj radnih dana u mjesecu puta 8 radnih sati puta satnica koju ti izračunaju u firmi. a satnicu ti računaju nekak prema prosjeku zadnje tri plaće, s tim da ti u taj prosjek isto ulazi regres i božićnica (ako to dobivaš i ak su ti tak pali mjeseci). uglvanom na očuvaju trudnoće dobivaš novaca kolko imaš i plaću. 100%. tak da si tu bez brige.

marinka
24.02.2006., 18:22
e i nemoj iduće godine zaboravit prijavit povrat poreza. imat ćeš ga dosta.

marinka
24.02.2006., 18:23
e i nemoj iduće godine zaboravit prijavit povrat poreza. imat ćeš ga dosta.

violent_femmes9
25.02.2006., 13:24
na 4250 kuna padaš tek kad odeš na porodiljski. očuvanje trudnoće ti se obračunava broj radnih dana u mjesecu puta 8 radnih sati puta satnica koju ti izračunaju u firmi. a satnicu ti računaju nekak prema prosjeku zadnje tri plaće, s tim da ti u taj prosjek isto ulazi regres i božićnica (ako to dobivaš i ak su ti tak pali mjeseci). uglvanom na očuvaju trudnoće dobivaš novaca kolko imaš i plaću. 100%. tak da si tu bez brige.

imas li neki link ili primjer iz zivota koji bi ovo potvrdio?

meni je receno (od zena u takvoj situaciji cija je placa bila znatno visa od 4250 kn, a i na rodama na pravnim pitanjima tako pise) da je maksimalna naknada za cuvanje trudnoce 4250, isto kao i porodiljna naknada u prvih 6 mjeseci djetetovog zivota.

verica
25.02.2006., 13:54
Ja sam žena koja ima plaću znatno višu od 4.250 kn, na čuvanju trudnoće sam bila od 5. tjedna i čitavo vrijeme sam primala 4.250 kn. Dobivala sam sve ekstra novce od firme - božićnicu, regres, a i neku pomoć od sindikata koja se dobije nakon 90 dana bolovanja, ali mislim da to nije pravilo nego ovisi o firmi i kolektivnom ugovoru.

marinka
25.02.2006., 19:19
sam pročitala na stranici od HZZO-a.
Evo jedan dio:
Naknada plaće iznosi 100% osnovice:
za vrijeme bolovanja zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, odnosno zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu
za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem
za vrijeme korištenja obveznog porodnog dopusta
za vrijeme njege oboljelog djeteta mlađeg od tri godine života
za vrijeme bolovanja zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osobe
za vrijeme dok je osiguranik izoliran kao kliconoša ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini.
a link je: www.hzzo-net.hr
i to piše pod OSNOVNO OSIGURANJE.

lenny_72
25.02.2006., 19:36
sam pročitala na stranici od HZZO-a.
Evo jedan dio:
Naknada plaće iznosi 100% osnovice:
za vrijeme bolovanja zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, odnosno zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu
za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem
za vrijeme korištenja obveznog porodnog dopusta
za vrijeme njege oboljelog djeteta mlađeg od tri godine života
za vrijeme bolovanja zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osobe
za vrijeme dok je osiguranik izoliran kao kliconoša ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini.
a link je: www.hzzo-net.hr
i to piše pod OSNOVNO OSIGURANJE.

Tocno je da naknada za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem iznosi 100%, ali HZZO ima limit koji iznosi 4250 kn. To u praksi znaci da ukoliko je plaća trudnice veća ipak neće dobiti 100 %.
Prije prijave za bolovanje na HZZO-u treba u firmi zatražiti prosjek plaće zadnjih 6 mjeseci i to se uz doznaku predaje na HZZO-u. Ja sam bila na bolovanju od 3 mjeseca trudnoće i imam plaću veću od 4250 kn. Cijelo vrijeme do početka porodiljnog sam primala taj iznos (4250 kn- bez obzira što mi je plaća veća), kao i prvih 6 mjeseci porodnog dopusta. Bitno je da kad se jednom ode na bolovanje da se više ne vraćaš na posao jer onda naknada drastično pada jer se uzima prosjek zadnjih 6 mjeseci. Prekinuti mozes samo maksimalno 30 kalendarskih dana bez da ti to utjece na naknadu za bolovanje. Ako mozes odi prvo na godisnji pa tek onda na bolovanje.

marinka
25.02.2006., 19:44
kak su glupi, to nigdje ne piše. alk fakat nigdje. jedino di se spominje ta gornja granica od 4250 kuna je već u tekstu porodiljne neknade.
pardon svima! stvarno nisam zanala da postoji lmit i za očuvanje trudnoće. a jesmo mi žene jadne.
ja sam još uvijek na pordiljnom i bila sam na očuvanje trudnoće od prvog dana i jesam iskoristila prvo godišnji kak si i napisala, al moja plaća nije tak velilka ko vaše.

lenny_72
25.02.2006., 20:02
I ja sam bila u zabludi sve dok mi nije trebalo. Tek sam onda našla taj podatak da postoji limit. Probala sam jednom izračunati koliko sam novaca "izgubila", ali odustala sam. Ipak mi je najbitnije da mi je dijete živo i zdravo.

Arslan
02.06.2006., 16:14
Ah, fanatasticni hrvatski zakoni: jasno ko' pekmez i uvijek nepovoljno za malog covijeka, pa to nije ni 600 eura mjesecno. I onda pricaju u tome kako bi ljudi trebali imati djecu.

Mary Bellows
03.08.2006., 12:13
Dakle od danas na snagu stupa Novi zakon za isplatu naknada za komplikacije u trudnoći i porodiljne naknade. (NN 85/2006 (http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2006/2015.htm))

Po ovome, naknade ne isplaćuje HZZO već poslodavac i onda on traži refundaciju troškova od strane Zavoda. Članak 31, 33 ovog zakona. :E :E

Na Zavodu još nisu dobili prave informacije o svemu, pa još se ne zna što, gdje i kako.

Ovo je gadan udarac na onako nezaštićenu trudnićku populaciju, jer vrlo malo poslodavaca će sada pogotovo zadržati trudnicu u radnom odnosu :mad:, pogotovo manje firme.

mandy
03.08.2006., 12:18
Nešto sam o tome danas čitala na RODI.
Žene koje su zvale HZZO rečeno im je da se porodiljna naknada i dalje isplaćuje preko HZZO-a ali bolovanje ide preko poslodavca, pa onda poslodavac traži povrat.
Navodno zbog suzbijanja "nepotrebnih" bolovanja.
Čudno da ništa od toga nije još dospjelo u javnost, nego sve saznajemo na dan stupanja na snagu. Uglavnom već su upućene prosvjedne note.

magic blue
03.08.2006., 15:38
pa, to je grozno, fakat ce trudnice postat endemska vrsta :mad:

chiara
04.08.2006., 08:28
e pa baš krasno, znači sad su mi još veće šanse da ne dobijem produženje ugovora...

Tija
04.08.2006., 19:22
ček, nešto mi nije jasno:confused:
zar ne piše u Zakonu o radu da trudnica ne smije dobit otkaz za vrijeme trajanja bolovanja ili porođajnog? Šta se onda mijenja?:confused: Sve ostaje isto osim što pare ne dobijaju iz jedne kese nego iz druge?:confused:

Mary Bellows
04.08.2006., 21:38
ček, nešto mi nije jasno:confused: zar ne piše u Zakonu o radu da trudnica ne smije dobit otkaz za vrijeme trajanja bolovanja ili porođajnog? Šta se onda mijenja?:confused:
Sve ostaje isto osim što pare ne dobijaju iz jedne kese nego iz druge?:confused:

pa evo prva promjena je da ti poslodavac daje lovu, a onda predaje zahtjeve za povrat i najvjerovatnije će čekati povrat pa onda vršiti isplatu....posebno se odnosi za male firme...i onda će se morati čekati do 45 dana (da HZZO refundira) ili 60 dana (zakonski poslodavcu ništa ne možeš ako ne islati plaću bez obzira na tužbe i sl.) za isplatu.

druga stvar (sada vidila na Rodama) za komplikacije tj. bolovanje sada je potrebno 12 mjeseci neprekidnog staža ili 18 mjeseci u dvije godine...ako se ima manje pojma nemam što onda.:mad:

ja npr. sam radila od 11.mj. prošle godine honorarno sa ugovorom o djelu do 5.mj. i od 2 mjeseca ove godine sam zaposlena u drugoj firmi s ugovorom o radu...na neodređeno.
od kraja 3 mjeseca sam trudna, komplikacije od 6 mjeseca, tj. sa 9 tjedana.

e sada prije toga imam oko 3mj. staža..........sada je neću imati naknadu iako
imam komplikacije jer više nemam staža, a ovaj staž od honorarnog ne računaju iako su mi uplaćeni svi doprinosi....na posao ne mogu,
nisam korisna, plaću nemam a izgleda i naknadu.:E

Mary Bellows
04.08.2006., 21:47
evo npr.

Članak 37.

U slučaju kada osiguraniku pravna, odnosno fizička osoba nije utvrdila naknadu plaće na način i u visini utvrđenoj ovim Zakonom i provedbenim propisom donesenim na temelju ovoga Zakona u roku od 60 dana, osiguranik ima pravo uložiti prigovor Zavodu. Zavod će obračunati naknadu plaće i obračun dostaviti osiguraniku i pravnoj, odnosno fizičkoj osobi u roku 30 dana.
Pravna, odnosno fizička osoba dužna je osiguraniku isplatiti naknadu plaće u roku od 30 dana sukladno obračunu koji je dostavio Zavod.

kad zbrojiš jedno 120 dana možeš čekati naknadu za jedan mjesec...baš fino

Mary Bellows
06.08.2006., 10:47
evo izgleda da će mi naknada za vrijeme komplikacija biti 850kn, jer nemam 12mj neprekidnog staža :(

Tija
06.08.2006., 14:35
kako znaš? jel ti to potvrdio netko od struke (hzzo) ili si sama skontala?
Što je s trudnicama koje ne idu na komplikacije nego rade do 45 dana prije termina i odmah otvaraju porodiljni, iz kojeg fonda njima ide lova?
Jadne trudnjače, baš mi ža':(

Mary Bellows
06.08.2006., 16:03
rodiljni dopust je odvojen i tu je minimalac od 1600kn, sve isto kao i dosada...
ovo se odnosi na bolovanje (sve vrste, na samo komplikacije) i to je iz zakona, na HZZO su mi rekli da su dobile nalog da ne uzimaju nove doznake jer je došlo do promjene zakona, pa se još nezna tko pije a tko plaća...ne znaju kako će sa starim slučajevima koji su otvorili bolovanje prije stupanja ovog zakona na snagu (od 3.8.).
ma nisam sama skontala baš...knjigovđa mi je rekla da je to najvjerovatnije to.

Lavica02
06.08.2006., 17:22
Pa ja to baš i ne kužim, piše

Članak 33.
Naknada plaće za vrijeme bolovanja iz članka 31. točke 3. do 7. ovoga Zakona isplaćuje se osiguraniku na teret sredstava Zavoda od prvog dana korištenja prava.

Tu stoji da naknadu plaća Zavod ( komplikacije su u čl 31 točka 6) gdje piše da plaća poslodavac :confused:

Mary Bellows
06.08.2006., 17:34
evo:

Članak 33.

Naknada plaće za vrijeme bolovanja iz članka 31. točke 3. do 7. ovoga Zakona isplaćuje se osiguraniku na teret sredstava Zavoda od prvog dana korištenja prava.
Naknadu plaće iz članka 31. točke 8. do 13. ovoga Zakona Zavod isplaćuje osiguraniku na teret sredstava državnog proračuna.
Naknadu plaće za vrijeme bolovanja iz članka 32. točke 1. i 2. ovog Zakona od 43. dana, odnosno 8. dana bolovanja, te točke 4., 5. i 6. članka 31. ovoga Zakona od prvog dana bolovanja obračunava i isplaćuje pravna, odnosno fizička osoba – poslodavac, s time da je Zavod obvezan vratiti isplaćenu naknadu u roku od 45 dana od dana primitka zahtjeva za povrat.
Provedbene propise o načinu ostvarivanja prava na naknadu plaće donijet će Zavod.

Lavica02
06.08.2006., 17:40
To sebi daju odgodu od 45 dana...suhi su, love nema ... prasci jedni :tuctuc:

magic blue
07.08.2006., 08:21
mary, pozitivo razmisljati! ja imam ugovor do 31.08. i svi znaju da sam trudna i hebe mi se zivo. muz ima placicu i nekako cemo izgurat! zato glavu gore i jebo drzavu i HZZO!

Mary Bellows
07.08.2006., 09:52
ma znam, ali gade mi se :mad:

moja volja
07.08.2006., 17:35
PO ovom jadna li sam ga ja!
Kuku nama ,meni i svim trudnjačicama u neodređenim situacijama!!!
grrrrrrrr...

pandora098
08.08.2006., 09:21
hm, pa to je stvarno loše, čim se dogodi baby bum, oni idu ljudima komplicirati živote, pa neko nek ide praviti i rađati djecu kako bi popravio natalitet u ovoj državi, kad nas njihov sistem koji je i onako u sranju samo još više zakopava, pa onda pitaju zašto su ljudi nezadovoljni,

pandora098
08.08.2006., 09:23
hm, ja na porodiljnom i u 8 mjesecu sam trudnoće, ugovor imam potpisan do 31.08. ove godine, zna li mi tko reći kaj će dalje biti s menom, ps. kaj moram napraviti kad rodim i kad mi istekne ugovor, termin mi je u 9 mjesecu

Mary Bellows
08.08.2006., 09:43
pa ako si na porodiljnom, trbela bi imati istu naknadu prvih 6mjeseci od rođenja, a onda onaj umanjen dio sljiedećih 6.)ono 4250 => 2500kn)

ispravak:

porodiljnu naknadu i dalje isplaćuje HZZO, trebaš se odjaviti od poslodavca i odnjeti radnu knjižicu na HZZO, koji ti isplačuju naknadu do isteka rodiljnog dopusta.
Ali ti svejedno zovni svoj HZZO i pitaj :top:

Mislim da se moraš u roku od 30 dana prijaviti na Zavod za zapošljavanje.

Anastasia
08.08.2006., 16:30
Dakle od danas na snagu stupa Novi zakon za isplatu naknada za komplikacije u trudnoći i porodiljne naknade. (NN 85/2006 (http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2006/2015.htm))

Po ovome, naknade ne isplaćuje HZZO već poslodavac i onda on traži refundaciju troškova od strane Zavoda. Članak 31, 33 ovog zakona. :E :E

Na Zavodu još nisu dobili prave informacije o svemu, pa još se ne zna što, gdje i kako.

Ovo je gadan udarac na onako nezaštićenu trudnićku populaciju, jer vrlo malo poslodavaca će sada pogotovo zadržati trudnicu u radnom odnosu :mad:, pogotovo manje firme.

nije direktno vezano uz topic, ali evo - firma još nije dobila refundaciju za bolovanje djelatnice (koje je bilo dulje od 42 dana) a prošlo je već par godina.
I nije jedini niti izolirani slučaj, znam i druge firme s istim primjerom.

Da ne govorim da ni onaj program poticaja zapošljavanja, barem u našem slučaju, nije ništa donio, jer kao "država nema novaca".

Povrat PDV.a redovito kasni, ali kada ga firma treba platiti državi, svaku lipu kamata ti računaju ako zakasniš s plaćanjem.

Donose se zakoni bez potrebnih pravilnika (npr. pdv u turizmu), šalju inspekcije na teren, inspekcijama se daje diskreciono pravo da sankcioniraju kako misle, potiče se rad stranih firmi a ne domaćih koje plaćaju porez ovoj državi. I tako dalje. I tako dalje.

Koliko samo para moram plaćati za socijalno, a pogledajte kakve su nam bolnice. A da to plaćam nekoj osiguravaćoj kući, imala bi gotovo kraljevski tretman (u odnosu na ovaj kakav je sada).

Moj nonić završi u bolnici nakon što je cijeli život plaćao doprinose, a mi mu moramo kupovati vatu, alkohol, sapun, šampon, toalet papir!
Ničeg u toj bolnici nema!

Bila sam se naručiti kod ginekologa za papa test i rečeno mi je da smijem preko fonda samo jednom godišnje, a navodno se planira dozvoliti preko fonda samo jedan papa u 5 godina! Ja se iskreno nadam da je to kriva informacija.

I onda se čudimo ovakvim zakonima.

Treba netko platiti vozni park, i sve privilegije naših političara.

magic blue
09.08.2006., 08:26
joj, mislim da ne bi trebale ni otvarati ovakve teme, pa ja sam totalno zbedirana. i uopce mi nije jasno kako cemo uspijeti prezivjeti prvu bebinu godinu, a i dalje dok me ponovno netko ne primi s malim djetetom :tuzni:

pandora098
09.08.2006., 14:01
pa ako si na porodiljnom, trbela bi imati istu naknadu prvih 6mjeseci od rođenja, a onda onaj umanjen dio sljiedećih 6.)ono 4250 => 2500kn)

ispravak:

porodiljnu naknadu i dalje isplaćuje HZZO, trebaš se odjaviti od poslodavca i odnjeti radnu knjižicu na HZZO, koji ti isplačuju naknadu do isteka rodiljnog dopusta.
Ali ti svejedno zovni svoj HZZO i pitaj :top:

Mislim da se moraš u roku od 30 dana prijaviti na Zavod za zapošljavanje.

hvala za savjet, olakšala si mi;)

Mary Bellows
09.08.2006., 14:32
joj, mislim da ne bi trebale ni otvarati ovakve teme, pa ja sam totalno zbedirana. i uopce mi nije jasno kako cemo uspijeti prezivjeti prvu bebinu godinu, a i dalje dok me ponovno netko ne primi s malim djetetom :tuzni:

kod mene isto ... :(
ta naknada mi je bila cijeli oslonac i novac isključivo za bebu i njene potrebe, ako padnem na nekih 850 kn ni sama ne znam kako organizirati i preživjeti.
na posao ne mogu računati kad se vratim s porodiljnog, ali to mi je sada manja briga.

jupi
09.08.2006., 22:44
ček, nešto mi nije jasno:confused:
zar ne piše u Zakonu o radu da trudnica ne smije dobit otkaz za vrijeme trajanja bolovanja ili porođajnog? Šta se onda mijenja?:confused: Sve ostaje isto osim što pare ne dobijaju iz jedne kese nego iz druge?:confused:

ja sam dobila otkaz dok sam bila na bolovanju u trudnoci
pa me kuma prijavila kao kucnu pomocnicu
jebate koja degradacija
sad sam služavka (ma svaki posal je pošten ,ali...)
i pola rodilišta su služavke

Tija
09.08.2006., 22:54
ja sam dobila otkaz dok sam bila na bolovanju u trudnoci

ali kako? zašto? Pa lijepo piše u zakonu o radu da trudnice na bolovanju ne mogu dobit otkaz ako je poslodavac upoznat sa njenim stanjem:confused:
Zašto nisi tužila?:D

magic blue
10.08.2006., 08:26
o hebate jupi, pa ja bi s bejzbol palicom osla namlatiti poslodavac. Ali cek da se rezumijemo oni su ti dali izvanredni otkaz ili ti je istekao ugovor?
edit: zaboravih pitat, daj mi pojasni to sto te kuma prijavila. ja cu cini mi se bit u istoj situaciji ko i ti pa me zanima kakve si benificije time ostvarila? I ne se bedirati zbog toga, bebacica te treba :cerek:
A onda cemo otvorit temu "mame sluzavke i bezotrovna sredstva za ciscenje"

Tija
10.08.2006., 08:42
, daj mi pojasni to sto te kuma prijavila.

pa sumnjam da će ti to biti od koristi ako po ovom novom zakonu moraš biti zaposlena min 12 mjeseci.:(
Do sada su se žene mahom prijavljivale kao pomoćnice, služavke, šta li ali se uzimao prosjek zadnja tri mjeseca i isplačivala se naknada.

Mary Bellows
10.08.2006., 10:23
o hebate jupi, pa ja bi s bejzbol palicom osla namlatiti poslodavac. Ali cek da se rezumijemo oni su ti dali izvanredni otkaz ili ti je istekao ugovor?
edit: zaboravih pitat, daj mi pojasni to sto te kuma prijavila. ja cu cini mi se bit u istoj situaciji ko i ti pa me zanima kakve si benificije time ostvarila? I ne se bedirati zbog toga, bebacica te treba :cerek:
A onda cemo otvorit temu "mame sluzavke i bezotrovna sredstva za ciscenje"

mogla je dobiti otkaz jedino ako je proglase tehnološkim viškom.

ako dobiješ otkaz (istekao ugovor i sl.) dok si na porodiljnom, onda bi ti HZZO trebao isplatiti porodiljno do kraja, i normalno upisati staž.
E sada ne znam ima li promjena i u tom djelu zakona, koliko znam išlo se mijenjati samo bolovanje :mad: a promjeniti će se broj zaposlenih mladih i potencijalnih rodilja.

magic blue
10.08.2006., 20:31
kako god okrenem, nikako ne mogu izvuci neku korist za sebe

Mary Bellows
10.08.2006., 21:57
magic ovisi, kakvo je tvoje stanje (osim drugog)?

jupi
10.08.2006., 22:49
ugovor mi je istekao 7.2. ove g.,s tim da je sef obecao produzenje (jos mu je moj zakoniti popravlja PC svako malo ,jer ovi je bija tukac za PC)
otisla ja da mi produzi ,kad ono ovi ne j... mene strucno.da ko mi je kriv sta sam trudna.
ja visoko digla glavu,frknula i otisla
nije faca na mom nivou,a i placa je bila crkavica
na socijalnom mi je teta predlozila nek me netko zaposli 1 mjesec i ja angazirala priju da to sredimo
teta na mirovinskomnas uputila u papire,pola toga ispunila(ona bar to zna),
i predala sam sve svugdje di triba,i priji racunovođi da sredi dalje (prosjek) .novo bolovanje se moze otvoriti nakon nekoliko dana(ja tuka nisam znala ,pa sam novo bolovanje otvorila nakon mjesec dana pa moram za ti mjesec platiti oko 800 kn).lova zavisi o prosjeku place
kod mene je sve na minimalcu jer odakle trudnoj sluskinji velika placa?
cure doooobro se o svemu raspitajte i nađite rupe u zakonu
ja sam mogla i puno bolje proci ali nisam imala u zadnje 2 godine 9 mjeseci radnog staza(dovraga,imala sam ali crnjaka) pa mi i nije neka lova bila bolovanje 850 a porodiljni sam preko nekakvog prosjeka navukla 2000 kn
god dana a nakon toga 2 godine 1600 +opet rad na crnjake.fala bogu da muz ima normalnu placu

Vojky
10.08.2006., 23:20

Osoba na bolovanju zakonski ne može dobiti otkaz. Problem nije u ovome, već u tome što dosta ljudi ima ugovore na određeno vrijeme, i onda - jednostavno ugovor istekne, a firma ga ne produži.

Ali, sve je to od firme do firme - znam i slučaj gdje je gazda uplatio razliku između porodiljne naknade i plaće koju je radnica inače imala. I kod mene radi nekoliko desetaka žena, nikad nikakvog problema, štoviše svaka nova beba se primjereno proslavi! Slično je bilo i u bivšoj privatnoj firmi gdje sam radio.

Mary Bellows
10.08.2006., 23:54
Osoba na bolovanju zakonski ne može dobiti otkaz. Problem nije u ovome, već u tome što dosta ljudi ima ugovore na određeno vrijeme, i onda - jednostavno ugovor istekne, a firma ga ne produži.

Ali, sve je to od firme do firme - znam i slučaj gdje je gazda uplatio razliku između porodiljne naknade i plaće koju je radnica inače imala. I kod mene radi nekoliko desetaka žena, nikad nikakvog problema, štoviše svaka nova beba se primjereno proslavi! Slično je bilo i u bivšoj privatnoj firmi gdje sam radio.

ma postoje te krasne firme, čula sam i ja priče o njima....

problem je u ugovorima na određeno, a biti će i s isplatom naknada ako se zadrži najavljena promjena za trudnice na komplikacijama (a najvjerovatnije hoće).

vojky, što ako te za vrijeme bolovanja proglase tehnološkim viškom?

magic blue
11.08.2006., 07:04
magic ovisi, kakvo je tvoje stanje (osim drugog)?
radila sam u dvije skole pa mi je jedan ugovor isteko 08.08. drugi mi istice 31.08. U prvoj skoli nemam sanse za produljenje jer sam bila na zamjeni, a u drugoj skoli ce mi produziti i pokusat cu raditi do Bozica, ali sta mi to vrijedi kad sam ostala na cetvrtini staza u knjizici i cca 1100kn place.
btw, jel zna netko kako se ostvaruje pravo na socijalni pokaz s ovako malom placom i da li je to uopce moguce jer ja nisam nezaposlena :zubo:
i jel mi moze netko objasniti onaj zakon da nezaposlene majke imaju pravo na 1600kn i punu godinu staza dok su na porodiljnom, i jel mogu ja iz gore opisane slike izvuci kakvu korist http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=6&Tekst2ID=173&Show=1461

triax
11.08.2006., 09:34
Nisam sigurna ali čini se da se naknada plaće dobija čak i ako se dobije otkaz i/ili prestane ugovor na određeno. Evo nešto iz članka 42. Zakona:

"Za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem, korištenja obveznoga rodiljnog dopusta, korištenja rodiljnog dopusta do jedne godine života djeteta, rodiljnoga dopusta do navršene treće godine djetetova života za blizance, treće i svako sljedeće dijete, rodiljnog dopusta iz članka 58. stavka 9. Zakona o radu, posvojiteljskog dopusta, prava na rad s polovicom punog radnog vremena do jedne, odnosno tri godine života djeteta iz članka 59. stavka 1. Zakona o radu te prava na rad s polovicom punog radnog vremena do tri godine života djeteta iz članka 59. stavka 3. Zakona o radu, dopusta iz članka 57. Zakona o radu, korištenja stanke za dojenje djeteta iz članka 60. Zakona o radu osiguraniku koji koristi jedno od navedenih prava pripada pravo na naknadu plaće i po prestanku radnog odnosa do isteka korištenja istog prava."

...pa pitajte na HZZO-u

Mary Bellows
11.08.2006., 10:59
magic, ako si nezaposlena i prijavljena na HZZ onda ti je rodiljna naknada 1600 kn, a ova tvoja naknada je ispod minimalca propisanog u RH, dakle zovni i HZZO i HZZ i pitaj koja su tvoja prava.

Tinkili
11.08.2006., 12:37
Osoba na bolovanju zakonski ne može dobiti otkaz.

Točno, ali ga moze dobiti 15 dana nakon povratka na posao.

Upravo se to dogodilo mojoj kolegici, a izgleda da ista sudbina čeka i mene bez obzira na dosadašnjih 12 godina radnog staža od kojih 9 u sadašnjoj firmi.

Jednostavno tvrtka je prodana novom vlasniku koji je u procesu restrukturiranja, tehnoloških višaka, promjene nacina poslovanja i ne da im se gnjaviti sa ženama kojih nije bilo na poslu više od godinu dana. Konkretno prilikom posljednje reorganizacije moj ured je jednostavno nestao - objasnjenje mog nadredjenog - pa ne mogu ja sad traziti mjesto i za tebe, kad te nema.:flop:

Osobno se ne nerviram previse, to je surovi posttranzicijski kapitalizam i ovo shvacam kao nogu u guzicu i vrijeme da nakon godinu dana porodiljnog krenem u potragu za novim poslodavcem, ali tuzno je sto sav moj rad, trud i pohvale koje sam dobivala padaju u vodu onog trenutka kad me nema duze vremena na poslu (odrzavanje trudnoce + porodiljni).

magic blue
11.08.2006., 17:10
magic, ako si nezaposlena i prijavljena na HZZ onda ti je rodiljna naknada 1600 kn, a ova tvoja naknada je ispod minimalca propisanog u RH, dakle zovni i HZZO i HZZ i pitaj koja su tvoja prava.
ma nisam jos nezaposlena, ali mi se cini da bi mi bilo bolje biti nezaposlena jer onda ti HZZO plati punu godinu staza, a ako ostanem na poslu za godinu dana bi dobila 3 mjeseca ko i do sad :mad:

Arslan
11.08.2006., 19:54
Zalosno. Sve se cudim da nekome tih 850Kn / 4250Kn znaci puno, ali ocito je da znaci. Sta reci nego da je ovo bezobrastina HDZ-a koji sad, kad je narastao broj poroda provodi de-populacijsku politiku, uvodi kasnjenje isplata 120 dana i kaznjavanje zena zato sto su rodile. :flop:
Sjetite se ovoga za slijedece izbore.

Vojky
11.08.2006., 20:16
problem je u ugovorima na određeno, a biti će i s isplatom naknada ako se zadrži najavljena promjena za trudnice na komplikacijama (a najvjerovatnije hoće).

vojky, što ako te za vrijeme bolovanja proglase tehnološkim viškom?

Ništa dok se ne vratiš na posao... Onda se tek može dati otkaz, naravno uz otkazni rok i ugovorenu otpremninu. Mada, kod mene su obično svi oduševljeni kada se netko vrati s porodiljnog, pa to je osoba koja zna firmu, zna poslove, jako brzo može početi raditi. Naravno, podrazumijeva se i da će za vrijeme porodiljnog osoba biti dostupna na telefon ako se aktualizira neki projekt o kome dosta zna i sl. To je obostrani odnos povjerenja.

Kod nas je u biti jedan zanimljiv paradoks - dobri radni ugovori, dobri sindikati i dobro organizirani radnici su u razvijenim sustavima (tipa telekoma) gdje se radnici godinama školuju, teško ih je zamijeniti, i kojima su radna mjesta relativno sigurna (jer apsolutne nema u kapitalizmu). Npr. dežurni dispečer mora imati faks i jedno 3 godine iskustva da bi uopće mogao sam smjenu održati. Misliš da će mu netko dati otkaz jer je otišao na porodiljni?

Tamo gdje se radnik zamijeni za tjedan dana, trgovina i sl. - i gdje je u biti zaštita najviše potrebna, loši su sindikati i jako, jako loša solidarnost radnika. Stvar tu nitko neće potpuno popraviti osim samih radnika, na način: jedan otkaz majci s malim djetetom - sutra cijeli prodajni lanac ne radi. To je brže i učinkovitije od svakog suda.

Mary Bellows
11.08.2006., 21:33
Tamo gdje se radnik zamijeni za tjedan dana, trgovina i sl. - i gdje je u biti zaštita najviše potrebna, loši su sindikati i jako, jako loša solidarnost radnika. Stvar tu nitko neće potpuno popraviti osim samih radnika, na način: jedan otkaz majci s malim djetetom - sutra cijeli prodajni lanac ne radi. To je brže i učinkovitije od svakog suda.

Mene uvik iznenadi to kako smo preko noći postali socijalno neosjetljivi?
Dopustili smo da nas iskoriste i stave pod kontrolu za male pare i nesigurnu budućnost.:flop:

Meni će falit 10 dana staža da bi dobila "normalnu" naknadu za vrijeme komplikacija (na koje moram ići bar 1 mjesec), zbog tih 10 dana koje mi fale dobiti ću 850 kn umjesto 3000 kn i moram preživit misec dana. :flop:
Nadam se jedino da će se zakon početi primjenjivati od 1.9. jer mi je to jedina šansa da ostvarim potrebni staž.

Do kraja mjeseca bi HZZO trebao dobiti upustva kako se primjenjuje ovaj zakon.

Vojky
11.08.2006., 21:39
Mene uvik iznenadi to kako smo preko noći postali socijalno neosjetljivi?
Dopustili smo da nas iskoriste i stave pod kontrolu za male pare i nesigurnu budućnost.:flop:

To samo govori da nikada nismo ni bili socijalno osjetljivi... Previše je mentaliteta tipa "bolje da dobije otkaz on/ona nego ja" ili čak odlazak kod šefa i pričanje jedan protiv drugog...

Još mi pada na pamet - u djelatnostima u kojima najviše izrabljuju žene i gdje ima najviše ugovora na određeno vrijeme: trgovine, prodajni centri i sl. žene su u biti i najčešći kupci! Međutim, baš me zanima što bi bilo kada bi neka ženska udruga dala oglas: u trgovini toj i toj 3 trudnice su dobile nezakoniti otkaz, nemojte tu kupovati...

U SAD (makar za ovo nisu primjer je nemaju porodiljni) se npr. jako paze takvih stvari, jer pritisak raznih udruga može biti takav da uništi firmu.

Arslan
12.08.2006., 08:35
Ideja je jako dobra Vojky, ali bojim se da je u Hrvatskoj populacija previse sebicna. Jednostavno nitko ne misli: "ja sam dio drustva i svojim bojkotiranjem tog trgovackog lanca stitim i sebe", nego se velika vecina drzi kao: "gle, tamo je manja guzva jer ih bojkotiraju, idem tamo kupovati, kak sam ja pametan".

Ta nesolidarnost se vidi po brojnim stvarima. Recimo uzmi samo privatizaciju u kojoj su nedodirljivi unistili ogroman broj radnih mijesta koja nisu morala propasti u trzisnoj utakmici, pa nitko glasa digao nije. Ili uzmi moralne norme koje vadaju, vecina bi javno lizala oltar, a kad ih nitko ne vidi krali bi i pljackali do besvjesti. Ili odnos prema stranim firmama: cak se i zakonski preferiraju prodaje tipa HT prodan DT-u budzasto (naravno uz proviziju ispod stola odgovarajucim politicarima) ili velike firme tipa Siemensa ne placaju skoro pa nis poreza, ali zato se male poduzetnike enormno pritisce glupim i prekompliciranim pravilima. Sad kad vidmo da strani poslodavci u principu placaju losije od Hrvatskih, jer nisu tu dosli da dizu standard nego da zarade, opet nema promjene u nasem svjetonazoru. Jos da prodamo vodovode i elektrane, pa cemo postati prave krave muzare, bez prava i imovine u vlasititoj zemlji.

magic blue
13.08.2006., 09:36
ok, sad se vec pretvaramo u PRAVO i POLITIKU! Ova tema sluzi za jadanje siromasnih trudnica, a ne politiziranje

Mary Bellows
13.08.2006., 10:22
tako je!!!!!!!!!!!

prvo ostajemo bez posla, a sada i bez podforuma :flop:

izgleda da novi zakon stupa na snagu od kolovoza, tj. sve doznake koje je trebalo nositina HZZO za kolovoz isplačivati će poslodavac u rujnu.:flop:

ja pokušavam ne misliti o tome, jer s 850kn ne mogu baš puno, ali to su sve idiotikretenskiglupiretardirani.:mad:

Mary Bellows
15.08.2006., 10:18
evo s T-coma:
Trudnoća izjednačena s bolovanjem (http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/page/2006/08/14/0293006.html)

Arslan
15.08.2006., 13:30
[I]
prvo ostajemo bez posla, a sada i bez podforuma :flop:
ja pokušavam ne misliti o tome, jer s 850kn ne mogu baš puno, ali to su sve idiotikretenskiglupiretardirani.:mad:
Kad bolje pogledas sve je politika. U ovom slucaju zakone donosi sabor, u kom sjede politicari, a efekti pogadjaju trudnice. Pa neka onda netko kaze da to nije politika. Zatvaranje ociju pred utjecajem politike je guranje glave u pijesak. Mene osobno fakat zanima da li bi promjena zakonda da je porodiljna naknada 8500Kn umjesto 850Kn, plus sigurna i promptna isplata bitno povecala natalitet.

Sto se tice izjednacavanja trudnoce s bolovanjem rekao bi dvije stvari:

1. sasvim razumijem da je tesko biti trudan i mislim da je humano od drustva da omoguci trudnici da "cuva trudnocu", odnosno da za vrijeme trudnoce ne radi nego bude doma, bavi se sobom, relaksira se i pokusava biti u njoj idealnoj situaciji. Isto vrijedi i za razdoblje 2 godine nakon poroda, kad se mora oporaviti od poroda i brinuti za malu bebu. Dakle lijepo je, humano, dati trudnici neke novce od kojih ce zivjeti kroz to vrijeme, a da ne radi nista.

2. Napravimo li usporedbu sa drugim zemljama (US, UK, Njemacka) onda ispada da je Hrvatski sustav izrazito velikodusan. Tu je uobicajeno da zena radi do kratko pred porod. Dapace, toliko cesto rade do koji tjedan pred porod da se lijecnici cude kad imaju posla s trudnicom koja nosi bebu od 4kg, jer se luftala doma umjesto da se izlaze stresu na poslu (vise stresa = manja beba). Ova drustva ekonomski su puno jaca od Hrvatske, ali prema trudnicama nema milosti. Hoces zaraditi: radi. Neces raditi: nitko te ne tjera, ali nema novaca za nerad. Postoje drzavne pomoci koje su vrlo komplicirane, od toga da muz moze platiti manje poreza, da ima nekih dodataka za djecu ili da se zena i djeca besplatno priheftaju na muzevo zdravstveno, ali to sve je bitno manje od jedne solidne place. Osim toga u firmama zene cesto misle "necu imati dijete, posvetit cu se karijeri i sebi". Cesto postoji i pritisak da kad netko (na sto zakonom ima pravo) ode na porodiljski nakon rodjenja djeteta (da ga cuva doma), pa hoce raditi recimo samo 2 ili 3 dana u tjednu, onda ga se gleda ruzno, kao ne doprinosi vise teamu, slabo radi, nikad ga nema i sl.

Ne zelim reci da je ikoji nacin posteniji, ali istakao bi da Hrvatski nije najrestriktivniji, barem ne sto se tice slobodnog vremena.

Mary Bellows
15.08.2006., 19:10
samo jedna mala razlika - omjer plaća u RH i u EU.
Pa onda postoji nekakva razlika u 850 i 8500 kn.
Ako ja izgubim naknadu padamo s 7000 na 3500kn, +novi član = dodatni troškovi (čitaj sranje).
Prije trudnoće radila sam dva posla, jedan honorarno na faxu (kemija) + stalni radni odnos, nakon prvih komplkacija nisam smijela nastaviti raditi na faxu (ipak je to rad s kemikalijama,gubim sigurnih 2000 kn) i bolovanje na poslu.
Vratila se raditi, opet komplikacije, dr. upozorio na ozbijnost situacije, nemam izbora-mirovanje, ali OK imam naknadu, e sada dođe novi zakon i ja gubim sve??? Nemam naknadu, ne mogu raditi.

plus to što mi se na priznaje staž sa faxa (tek prije mirovine) a radila sam od prošlog semestra praktički do kraja. Mogu se slikat.

magic blue
15.08.2006., 19:53
evo s T-coma:
Trudnoća izjednačena s bolovanjem (http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/page/2006/08/14/0293006.html)

pazi ovo:
Na pitanje što će i kako će preživjeti trudnice kojima poslodavac uskrati naknadu, u Zavodu odgovaraju: 'U tom se slučaju trudnice mogu obratiti nama, nakon čega ćemo mi poslodavcu slati obračun'.

aha, kako da ne!?! :E

magic blue
15.08.2006., 19:58
arslane, ako nas neces tjesit i bit na nasoj strani, odpirlitaj s ovog podforuma i politiziraj negdje drugdje

Mary Bellows
17.08.2006., 22:37
pazi ovo:
Na pitanje što će i kako će preživjeti trudnice kojima poslodavac uskrati naknadu, u Zavodu odgovaraju: 'U tom se slučaju trudnice mogu obratiti nama, nakon čega ćemo mi poslodavcu slati obračun'.

aha, kako da ne!?! :E

a ti se nebi pripala da dobiješ obračun od HZZO-a :confused:

Mene je strah na glas izgovoriti to :mad:

magic blue
18.08.2006., 07:00
ne kuzim, kakav obracun?
htjedoh reci da kao poslodavac ti ne da pare, pa ti dodes u HZZO i ni ti velikodusno isplate, ma daj, pa ko to koga!?! u kojem birokratskom lancu u nasoj drzavi tako ide?
ustvari je sada HZZO sve prebacio poslodavcima, a poslodavci ce se pravdati HZZOom, a mi od para necemo nis vidjeti

Mary Bellows
18.08.2006., 10:28
e to je i bit, pare mogu čekati 120 dana:

Članak 37.

U slučaju kada osiguraniku pravna, odnosno fizička osoba nije utvrdila naknadu plaće na način i u visini utvrđenoj ovim Zakonom i provedbenim propisom donesenim na temelju ovoga Zakona u roku od 60 dana, osiguranik ima pravo uložiti prigovor Zavodu. Zavod će obračunati naknadu plaće i obračun dostaviti osiguraniku i pravnoj, odnosno fizičkoj osobi u roku 30 dana.
Pravna, odnosno fizička osoba dužna je osiguraniku isplatiti naknadu plaće u roku od 30 dana sukladno obračunu koji je dostavio Zavod.

boje da te ne obračunavaju :zubo:

magic blue
18.08.2006., 14:49
a kuzim :zubo:
danas palim na zganjce :rofl:

chani
20.09.2006., 09:07
Samo da priupitam,
za prosjek naknade se uzima prosjek u 12 mjesecu?
a sta kad je situacija da poslodavac nije uplacivao mirovinsko i zdravstveno mjesecima,a drzi te u radnom odnosu?

i da li ta naknada za komplikacije onda ulazi u prosjek za porodiljnu naknadu?
i koliko je za porodiljnu, 3 ili 6 mjeseci prosjek place?

Mary Bellows
21.09.2006., 09:54
ako nisu uplaćivani doprinosi, a onda imaš problem, jer se preko njih računa visina plaće tj. naknade.

Poslodavac ti je dužan to sve uplatiti, osim ako ne ode u stečaj (mislim).

Prosjek za komplikacije je 12mj. u 1god ili 18mj u 2god.

ulazi, ali ona je samo dio od 12mj, pa ti smanji prosjek.

za porodiljni se gledaju ja mislim zadnje tri uplate.

chani
21.09.2006., 12:03
Poslodavac ti je dužan to sve uplatiti, osim ako ne ode u stečaj (mislim).
to od susjede slucaj
pretpostavljam da ce poslodavac objavit stecaj jer i sebi nije nis uplacival
po informacijama koje imam, a ako objavi stecaj sta joj se onda dogadja sa naknadom?

Mary Bellows
21.09.2006., 17:20
joj nisam pravnik, ali mislim da može tražiti isplatu iz stečajne mase...ali pitaj nekog pametnijeg

Zmijica
02.10.2006., 14:36
Najnoviji update (http://www.vlada.hr/default.asp?gl=200609280000019):

28. rujna 2006. - VLADA PREDLAŽE DA HZZO ISPLAĆUJE NAKNADU TRUDNICAMA NA BOLOVANJU ZBOG KOMPLIKACIJA

Trudnicama koje su na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći naknadu plaće neposredno će isplaćivati Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, predložila je danas Vlada.
Naime, izmjenama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju koje je uputila u hitnu saborsku proceduru, Vlada je predložila povratak na rješenje koje je vrijedilo i u starom zakonu.

Novi Zakon o obveznom osiguranju stupio je na snagu početkom kolovoza, a u dva su se mjeseca zamijetile određene nedorečenosti i pojavili problemi u provedbi, objasnio je ministar zdravstva Neven Ljubičić na sjednici Vlade.

Tako je Zakon predviđao da naknadu plaće za vrijeme bolovanja trudnica zbog komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem isplaćuje poslodavac, kojemu bi pak Zavod u roku 45 dana bio obvezan vratiti isplaćenu naknadu.
Izmjenama se pak vraća staro rješenje i Zavod preuzima kompletnu isplatu naknada trudnicama, rekao je Ljubičić.

Nezaposlene osobe, kako je predloženo, status osiguranika ubuduće će stjecati javljanjem izravno Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, a ne Zavodu za zapošljavanje.

magic blue
02.10.2006., 15:51
ko da igraju ping pong, a ne da donose zakone. i ajd sad ti znaj kome nosi doznake, kako ce ti obracunavat i koliko ces para dobit i kad ces ih dobit :hebemu:

ivaa
03.10.2006., 07:58
ja sam jučer zvala zavod i rekli su mi da za komplikacije isplačuje poslodavac, a porodiljnu naknadu hzzo!

Mary Bellows
03.10.2006., 10:02
http://www.vlada.hr/default.asp?gl=200609280000019

28. rujna 2006. - VLADA PREDLAŽE DA HZZO ISPLAĆUJE NAKNADU TRUDNICAMA NA BOLOVANJU ZBOG KOMPLIKACIJA - Novosti

|Novosti|Hina|

ZAGREB, 28. rujna 2006. (Hina) - Trudnicama koje su na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći naknadu plaće neposredno će isplaćivati Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, predložila je danas Vlada.

Naime, izmjenama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju koje je uputila u hitnu saborsku proceduru, Vlada je predložila povratak na rješenje koje je vrijedilo i u starom zakonu.

Novi Zakon o obveznom osiguranju stupio je na snagu početkom kolovoza, a u dva su se mjeseca zamijetile određene nedorečenosti i pojavili problemi u provedbi, objasnio je ministar zdravstva Neven Ljubičić na sjednici Vlade.

Tako je Zakon predviđao da naknadu plaće za vrijeme bolovanja trudnica zbog komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem isplaćuje poslodavac, kojemu bi pak Zavod u roku 45 dana bio obvezan vratiti isplaćenu naknadu.

Izmjenama se pak vraća staro rješenje i Zavod preuzima kompletnu isplatu naknada trudnicama, rekao je Ljubičić.

Izmjene predviđaju i da roditelj koji je na bolovanju kako bi njegovao bolesno dijete za to vrijeme ima pravo na naknadu plaće i to za dijete do sedam godina starosti za bolovanje do najviše 40 radnih dana (važećim Zakonom do 12 dana), a za dijete od 7 do 18 godina do 20 radnih dana (sada šest dana). U slučaju da je potrebno dulje trajanje njege utvrdit će ga liječničko povjerenstvo.

Nezaposlene osobe, kako je predloženo, status osiguranika ubuduće će stjecati javljanjem izravno Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, a ne Zavodu za zapošljavanje.

Vlada je predložila i da osobama s pravom na naknadu plaće zbog privremene nesposobnosti za rad, a u slučaju tvrtki s ovrhom, ili nelikvidnih tvrtki, naknadu isplaćuje Zavod.

Time se ne krši Ovršni zakon, jer, objasnio je ministar financija Ivan Šuker, naknada ne pripada tvrtki, već radniku pojedincu.

dakle, zakon vraćaju na staro, kako je već rečeno, mislim da ovde jebe lud zbunjenog (a to su trudnice).

to što su na HZZO rekli jedno, a piše drugo nije nikakvo čudo, a kako do 5-og moraš predati doznake, bolje je odi na HZZO s papirima, pa traži kontrolora i s njim razgovaraj. pozovi se na ovaj predlog zakona, jer koliko ja znam stari zakon nije ni pokrenut, tj. nije zaživio od donošenja u 8.mjesec.

magic blue
03.10.2006., 10:32
kaj sad, ja sam svoje doznake odnijela/odijeli su mi poslodavcu? jel trebam u HZZO ili sta sad :zbunjol:

mandy
03.10.2006., 10:35
Zavod opet sve preuzima

Mary Bellows
03.10.2006., 12:04
kaj sad, ja sam svoje doznake odnijela/odijeli su mi poslodavcu? jel trebam u HZZO ili sta sad :zbunjol:

poslodavac šalje na HZZO, naknada dolazi oko 25-27 (i nestane u dva dana:rofl:)

magic blue
03.10.2006., 12:37
25 - 27, pa kako cu prezivit do tad :eek:

Zmijica
03.10.2006., 13:01
a kako do 5-og moraš predati doznake
Ovo ne kuzim :misli:
Zar ne treba doznake za tekuci mjesec predat do kraja mjeseca?
Npr. za 9. mj je trebalo predat do 30.09., a sad vec uzimaju za 10. mj.
MM je bio jucer predat za 09. mj. pa su malo vrtili glavom da necu dobit novce ovaj mjesec nego sljedeci, ali kako je on slatkorjeciva i uvjerljiva osoba :mig: ubacili su me u postupak i sve ok.

pozovi se na ovaj predlog zakona, jer koliko ja znam stari zakon nije ni pokrenut, tj. nije zaživio od donošenja u 8.mjesec.
Tocno. Doznake za 08. i 09. su uredno preuzeli u HZZO, a za 10. su mi rekli da ne znaju kako ce bit.
Ma donit ce zakon u sljedecih 10 dana i opet sve po starom (i to je dobro).
A to sto su uzrujali i izbezumili ljude kojima su to jedini sigurni prihodi, nikom nista... :rolleyes:

EDIT: Magic, naknada ide poslije 22.-tog, al moze par dana varirati, ovisi koji si podrucni HZZO i koja si banka.
Al ako se dobro sjecam, ti si pol rujna radila, a onda osla na bolovanje... to ce ti pola poslodavac, a pola HZZO platit. Za prve novce uvijek treba vise vremena, jer ti knjigovodja mora obracunat prosjek place i satnicu, a to trajeeeeeee... Tjedan do dva, ovisi koliko si dobra s knjigovodjom :mig:
Poslije samo kod dr, nosis obrazac u HZZO i nou problem.

magic blue
03.10.2006., 13:11
prvo, ja sam doznake dala u skoli jucer, drugo knjigovotka me nije jos danas zvala znaci da je valjda sve ok
kaj da sad drugi mjesec nosim te doznake u HZZO?

Zmijica
03.10.2006., 13:21
Ak ostane kao i dosad - da, nosis u HZZO.

Mary Bellows
03.10.2006., 13:24
Ovo ne kuzim :misli:
Zar ne treba doznake za tekuci mjesec predat do kraja mjeseca?
Npr. za 9. mj je trebalo predat do 30.09., a sad vec uzimaju za 10. mj.
MM je bio jucer predat za 09. mj. pa su malo vrtili glavom da necu dobit novce ovaj mjesec nego sljedeci, ali kako je on slatkorjeciva i uvjerljiva osoba :mig: ubacili su me u postupak i sve ok.

ja kad sam nosila doznake tribalo ih je predati do 5-og za prošli mjesec..a šta ja znam ovako.. 1.9. sam odnila za 8.misec , naknada mi je legla 20. 9.

ivaa
04.10.2006., 08:01
uh, ndam se da ću raditi do poroda!!!!! sve mi je to previše komplicirano!

magic blue
04.10.2006., 08:50
Ak ostane kao i dosad - da, nosis u HZZO.
ma slusas li ti mene, do sad (sto znaci zadnju doznaku) sam dala u skoli, a vi ste davale na HZZO. sta sad? oce ovi moji iz skole to poslat u HZZO ili necu dobit pare uopce :eek:

magic blue
04.10.2006., 08:52
uh, ndam se da ću raditi do poroda!!!!! sve mi je to previše komplicirano!
nemoj bit luda, 45 dana prije poroda imas pravo ic na porodiljni, iskoristi to za pranje, peglanje, pripreme i odmaranje ;)

Mary Bellows
04.10.2006., 09:10
ma slusas li ti mene, do sad (sto znaci zadnju doznaku) sam dala u skoli, a vi ste davale na HZZO. sta sad? oce ovi moji iz skole to poslat u HZZO ili necu dobit pare uopce :eek:

ma šta će ti pare :zubo:

poslat će oni, ne brini...:top:

magic blue
04.10.2006., 09:59
ma šta će ti pare :zubo:

poslat će oni, ne brini...:top:
ma imas praf, koliko ih bum dobila, dzaba mi svo ovo zivciranje :zubo:

magic blue
07.10.2006., 08:53
:mama:
jebo ih ja blesave

daklem, odnijela sam doznake u skolu kako me racunovotkinja uputila (a ne da sam vas slusala :tuzni:) i onda mi je 4.10. navecer javila da ona ipak to ne moze rijesiti nego da nosim u HZZO sama, ali da moram ici po proajek place u i u onu drugu skolu gdje sam radila. dakle, 4.10. navecer totalno okrece pricu :mad:
i da skratim, dok sam se dokopala svih papira bio je petak 6.10. navecer :eek: Najranije u HZZO sve to mogu predat u ponedjeljak u 9.10.

Oce mi to sad vrijedit? oce mi to uzet? oce mi dat pare :mama:

Mary Bellows
07.10.2006., 09:06
sranje.............doznake idu do 5-og za prošli misec, mislim da si zakasnila.

Zmijica
07.10.2006., 10:48
Oce. Al drugi mjesec. Sjest ce ti sve skupa za 2 mj.
Sori :tuzni:

Probaj poslat muza da malo moli i kumi, ak ti je zbiljam hitno (ti kao lezis, bespomocna si, etc.) Mozda i upali.

magic blue
09.10.2006., 09:55
bila sama u HZZO : ponosnanasamusebe: a bolje da nisam :mad:
dakle, skupila ja svu onu silnu papirologiju i odnijela ju sva vazna tamo i NE VALJA! uglavnom racunovotkinja mi je ispunila po pricipu kak je ispunjavala frendici (isto trudnoca) prosle godine i kak je ispunjavala drugoj kolegici (obicno, dugacko bolovanje) i u zg to valj, a tu kod mene je sve iskrizala vratila mi nazad i rekla da joj se sad vise ni ne pojavljujem do 31. u mjesecu jer je ona sve svoje za ovaj mjesec otkucala.
kad sam ju pitala sta ne valja rekla mi je da "moja racunovotkinja ima dovoljno veliku placu da bi joj ona objasnjavala posao" :rolleyese:
sad sam opet zvala tetu u racunovodstvo gore u skolu i sirota opet ide kopat po zakonima da mi ispuni taj jebeni R1 jer jedna ispostava HZZO-a uzima na jedan nacin ispunjen, a druga na drugi nacin ili to jednostavno ovisi o onoj nadrkanoj babi kaj tamo sjedi i kao radi

Mary Bellows
09.10.2006., 10:36
joj što mrzim te nadrkeljene babe koje ne mogu objasniti ništa dalje od ne valja.
dakle ja sam sebi sama računala prosjek plaće za R1 i to nije neka komplikacija, samo sam jednom falila, a nemoj ništa nositi do kraja miseca, i ako ti triba pomoć javi.

magic blue
09.10.2006., 10:52
thx mary!
ma jebede me to sto je kolegica prosle godine otisla na bolovanje 19.09., a ja ove godine 21.09. i jednostavno je knjigovotkinja moj R1 ispunila po njezinom (05. godinu promijenila u 06. i to je to). evo njoj u zg po tom papiru od prosle godine naknadu uredno isplacuju, a meni kaze da ne valja. znaci da to ovisi o referentici kako ona misli da treba :mad:

PalmaSutra
09.10.2006., 10:54
a nemoj ništa nositi do kraja miseca, i ako ti triba pomoć javi.

A ne , poslati ce muza, i onda :zvrko: :azdaja: :B :hebemu: :Snajper:
A nakon toga ce biti: :s :top: :bonk: :Pivo: i CASE :closed: !!!

magic blue
09.10.2006., 11:36
hvala ljubica, sta bi ja bez tebe! :kiss:

jel itko gleda onaj big brother, bila je danas neka scena (pretpostavljam da je to neka repriza) kad su njih troje na terasi plakali, a onda je ona dubrovcanka izgubila zivce i popizdila totalno da ce nekog ubit, sakom lupit sta ti ja znam....
e pa tak se ja danas osjecam :tuzni:

Zmijica
09.10.2006., 12:29
O magic, a lijepo sam ti rekla da muza posaljes :(
Administracija ima dzon obraz, nije to za trudnice.
Ne se sekirat, misli na malog bernardinceka :kiss:

Oko racunovodstva ti nemrem pomoc, moj racunovodja je to 2 tjedna ispunjavao (pojma nemam zasto). Koliko sam shvatila, ti radis u 2. skole pola radnog vremena, pa je mozda to problem :misli:
Zovi HZZO u Klovicevu pa pitaj, tamo su meni uvijek bili jako ljubazni i od pomoci.
(trazim broj, al negdje sam ga opet zagubila... ima na netu)

P.S. Vidim da si me u sig stavila :rofl: Pocascena sam :)

magic blue
09.10.2006., 12:57
O magic, a lijepo sam ti rekla da muza posaljes :(
bum sutra s novim papirima
Koliko sam shvatila, ti radis u 2. skole pola radnog vremena, pa je mozda to problem :misli:
jedna skola valja, jedna ne valja!
Zovi HZZO u Klovicevu pa pitaj, tamo su meni uvijek bili jako ljubazni i od pomoci.
(trazim broj, al negdje sam ga opet zagubila... ima na netu)
pa teta u knjigovodstvu mi je i ispunila po njihovom naputku, ali ovi mojiu gorici nece tako nego drugacije :rolleyes:
P.S. Vidim da si me u sig stavila :rofl: Pocascena sam :)
pa lijepo sam te vec 2x pitala jel smijem (autorska prava i to :D) nisi reagirala, a zakonski rok ti je proso :zubo: jesam dobro ufatila terminologiju s ovim babama u HZZO, a?

MarinkaD
09.10.2006., 13:04
joj što mrzim te nadrkeljene babe koje ne mogu objasniti ništa dalje od ne valja.
dakle ja sam sebi sama računala prosjek plaće za R1 i to nije neka komplikacija, samo sam jednom falila, a nemoj ništa nositi do kraja miseca, i ako ti triba pomoć javi.

Krave narajcane!!:mad:

Zmijica
09.10.2006., 16:35
pa lijepo sam te vec 2x pitala jel smijem (autorska prava i to :D) nisi reagirala, a zakonski rok ti je proso :zubo: jesam dobro ufatila terminologiju s ovim babama u HZZO, a?
:rofl: :rofl:
Ako ne mozes protiv njih, pridruzi im se... :lol:

Nisam ni vidila gdje si me pitala.
Nemrem vise sve ni pohvatat, tu tolko ima chata da je to strasno :zubo:
Slobodno ga koristis gdje i koliko hoces :kiss:

magic blue
09.10.2006., 16:49
thx, budem!
a pridruzila im se ne bi ni za 'iljadu godina, samo hvatam sprehu da me mogu razumijeti :D

magic blue
25.10.2006., 13:48
saga o HZZO-u se nastavlja :mad:

ponovno prikupila papire i odnijela ih upravo. Vidjela sma po pogledu da ih nece uzeti ni ovaj put (imala sam sve one kaj mi je iskrizala prosli put sa sobom, zlu ne trebalo), i onda se digla ona stara kaj mi ih je iskrizala i dosapnula nesto ovoj mladoj kaj me ovaj put primila. Ipak je uzela papire, a ja ni ne zelim znat kaj je dosapnula, ali sam ziher da me pamti od prije 20ak dana.
ispunila jos neke zamolbe sta li (zamisli, ispunjavas zamolbu za pare koje ti po zakonu pripadaju, pa di toga jos ima :rolleyes:) i jos nisam imala dovoljno redova za popunit sta sve prilazem, pa sam si sama nadodavala brojeve :D
i sad me trazi original osobnu i karticu tekuceg, ponovno jer je vec pogledala, pa mi vratila. Vadim ja ponovno, ona opet gleda sa svih strana i napokon veli "trebam kopiju" :mad: pa od kud mi sad jebena kopija i zasto mi to nisu rekli kad sam bila prvi put kad sam bila. zamolim ju da mi negdje kopira jer ja ne smijem po stepenicama i kaze ona da to nije njezin poso. Srecom iso i mm, i ode u sobu do, zamoli tetu koja tamo radi i ona mu kopira :amen:

i kao kruna svega, a ne da mi se vise pisat, imali smo burno raspravu oko isplate te naknade kada sam pitala koliko ce mi isplatit. po njezinim rijecima 100% place, ali da mi to mora racunati racunovodstvo u skoli, a oni HZZO ce mi isplacivat :rolleyes: pa mislim kvaragu ko je tu lud?

Zmijica
25.10.2006., 14:03
O, jebo im pas mater da im jebo :mad:

Vrijeme je da ti ode zakoniti sam i trazi sefa. S prijetnjom zaljenja visoj instanci.
Bandicu ak treba :mig:
Al fak, ti nisi ZG...

Uglavnom, nemoj vise ti ici nikako! Ti si na mirovanju i ne smijes se uzrujavat :kiss:

magic blue
25.10.2006., 14:46
nazvala me sad teta iz racunovodstva i rekla da su ju upravo zvali od tamo. MENI IZA LEDA :mad:
i trazili da im sutra postom posalje novi R1 jer ovaj opet ne valja :mad:
pa ko je tu lud, opet pitam? ako nesto zg hzzo u klovicevoj prima i ako racunovotkinja meni za vg i kolegici za zg ispuni taj R1 po istom primcipu, kako u zg uzmu i uredno isplacuju, a mene evo vec drugi mjesec jebu?

Zmijica
25.10.2006., 14:52
Zovi sefa VG HZZO-a, velim ja.
Nemaju se sto babe nadrkane na tebi ispucavat :amen:
Ispravljam se: neka ti muz zove sefa. Ili mama ili frendica, ili tko je vec u stanju :azdaja: i :Snajper: napravit.
Ti se ne smijes nervirat, zapamti.

(ja sam u Klovicevoj, tamo nadlezne tete za trudnjace su ljubazne i efikasne, svaka im cast :) )

magic blue
25.10.2006., 15:11
idem mu sad hrabro rec, kak je ova zvala gore u skolu jer se bas probudio nakon posla i znam da ce doc tu skicnut, a bolje da mu ja kazem nego da dobije slom zivaca i ode ovu tamo zatabat

gledajte danas vijesti, mozda bude "luda trudnjaca i njezin prozvikani muz, napravili reda na vg hzzo-u", a u prilogu krv do koljena i babe skvice :D

magic blue
26.10.2006., 12:11
Zovi sefa VG HZZO-a, velim ja.
Nemaju se sto babe nadrkane na tebi ispucavat :amen:
znam da ces me razbit sad, al' ja opet osla :brukica: U jebenom smo minusu i jos malo pa nemamo od ceg zivjet i ne mogu cekat da se tamo neko smiluje isplatit mi pare :rolleyes:
nakon vise od 1h deracine i presinga na referenticu, svi moji papiri su na rukovoditeljicinom stolu koja je rekla da je to sad njezin problem, a da ja lijepo idem odmarat doma :cool:

Mary Bellows
26.10.2006., 12:53
nemam komentara osim stoka nekulturna.

magic blue
26.10.2006., 13:32
upravo me na mob zvala gore spomenuta sefica (rukovoditeljica ili kao se oni vec zovu), ispricala se, rekla kako je doslo do kratkog spoja (navodno zbog juzine :rolleyes:) i evo sad odjednom sve oni mogu rijesiti faxom.
pa jebemu, zakaj sam ja morala toliko hodati i toliku papirologiju preslagivati, ako sad na jednom nije bad ako nije originalni zig i potpis, majku mu :mad:

Zmijica
26.10.2006., 17:28
nakon vise od 1h deracine i presinga na referenticu, svi moji papiri su na rukovoditeljicinom stolu koja je rekla da je to sad njezin problem, a da ja lijepo idem odmarat doma :cool:
:kiss: Bravo magic! :klap:
Vis kak odjednom sve stima kad sefa pozoves :mig:
Zao mi je samo sto si to ti morala (jer ti FAKAT trebas mirovat i ne zivcirat se), al glavno da je dobro proslo :)

magic blue
26.10.2006., 18:48
ma, bilo pa proslo! jest da mi je temperatura skocila i da su mi grasci znoja isli s cela, ali sad je to sve iza mene.
jedino nisam dobila odgovor, koliki postotak place cu ja sad dobit. citala sam 80%, a zenska tvrdi 100%

Zmijica
26.10.2006., 21:07
Ako ti je placa manja ili jednaka 4250 kn, dobit ces 100%.
Obicna bolovanja dobivaju 80 posto, komplikacije u trudnoci i porodiljski 100%.
AKo ti je veca, dobit ces 4250 kn (bez obzira koliko ti je veca).

magic blue
27.10.2006., 07:55
gle sreco, ja sam pripravnik u prosvjeti, i jos su me jebali sa stanicom, pitaj muza kolko imam :D
thx! na odgovoru, ali ja sam bila ziher da cu dobrit 80% Ipak mi dijete nece bit gologuzo, bit ce za pelene :D

borana
01.11.2006., 19:07
otvaram komplikacije u trudnoci pa me zanima,ako netko zna,kako ide procedura?
Gdje se ide prvo, kod svog ginekologa i kod dr.opce prakse?

MarinkaD
01.11.2006., 23:17
Mislim da prvo ideš kod ginekologa.On te stavi na komplikacije,a doktor opće ti daje doznake iz mjeseca u mjesec.
Bar mislim.Ja sam na komplikacijama,ali mi mama radi kod moje doktorice pa mi je sve ona obavljala.
:kiss:

rsunjerga
14.11.2006., 17:22
ja isto radim u prosvjeti,odnjela sam u hzzo r1 i morala sam isounit neku zamolbu tekuči račun im predat i rekla mi je ženska tam da ć mi mdo kraja 11 mjeseca isplatit.

ja sad imam pitanje nisam radila cijeli 10 mjesec nego 24 dana i za te dane sm ždobila plačuna računovođa mim je rekao da će mi za ova pardana isplatithzzo i sadse ja pitam dal je to istina. upomoć molim odgovor:)

rsunjerga
14.11.2006., 17:25
otvaram komplikacije u trudnoci pa me zanima,ako netko zna,kako ide procedura?
Gdje se ide prvo, kod svog ginekologa i kod dr.opce prakse?
ideš, prvo ginekologu on ti mora dat preporuku pa stim ideš kod svoje opće prakse ona ti otvara komplikaciju untrudnoći najviše 60 dana pa onda moraš na komisiju.
s tim doznakama ideš na hzzo i r1 obrascem
rsunjerga

magic blue
14.11.2006., 17:40
ja isto radim u prosvjeti,odnjela sam u hzzo r1 i morala sam isounit neku zamolbu tekuči račun im predat i rekla mi je ženska tam da ć mi mdo kraja 11 mjeseca isplatit.

ja sad imam pitanje nisam radila cijeli 10 mjesec nego 24 dana i za te dane sm ždobila plačuna računovođa mim je rekao da će mi za ova pardana isplatithzzo i sadse ja pitam dal je to istina. upomoć molim odgovor:)
ak si predala u zg, bit ce ok! ak si u nekom manjem mjestu, sve je moguce :mad:

zezam se, ja sam ogorcena na hzzo jer sam na odrzavanju od 9og mj. a jos ni kune nisam dobila :mad:

mandy
15.11.2006., 07:18
a kako stoje sa isplatama za porodiljske? jel i one toliko kasne? Pa kako bi ljudi trebali preživljavat?

Od bratića žena je 1,5 godinu na burzi i na porodiljskom će dobivat 1800 kn za dijete.

moja volja
15.11.2006., 09:30
Ček ček ček ček čeeeeeeeeeek...khm..khm..da vidim 'esam li ja dobro shvatila...magic b. ti si isto na održavanju trudnoće..iliti komplikacije...i nisi dobila ni kune od 9-og mjeseca??
Štaaaaaaa?
Ajme..ja sam od prošlog mjeseca i uopće nisam znala da to toliko kasni a ja jadna čekam već dva dana da dođu pare jer če mo skapat od gladi ako ne dođe...za koji dan...hmh...

mandy
15.11.2006., 09:31
A o računima, kreditima i svemu ostalom.....ja ne smijem na mirovanje nikako....sve će nam isključit :zubo:

moja volja
15.11.2006., 09:40
Hmh..da sam znalaaaa....ne bi ni išla na bolovanje...ma sutra malo..kad ne smijem biti tamo...radim u labosu s otrovima 1.-ve i 2.-ge skupine...bem ti pos'o...ehhh......grrrrrrr:E :rolleyes:

MarinkaD
15.11.2006., 11:42
Ja sam na komplikacijama od 7.mj i tek sam u 9. dobila za 7.i 8.,a od onda redovito dobivam nofce.Bit će da se priej radi o lutriji nego o naknadi trudnicama.Gamad!Pasmater im....:mad:

Zmijica
15.11.2006., 12:03
Za otvaranje bolovanja: ginekolog (drzavni ili privatni, svejedno) napise preporuku, doktorica opce prakse otvori, s tim papirom na HZZO.

Moja volja, bez panike :)
Magic je bila malo specijalni slucaj, s idiotima u svom lokalnom HZZO-u :mad: :Snajper:

Ne kuzim to s kasnjenjem :misli:
Mozda ne predajete te doznake na vrijeme.
Ili (sto je vjerojatnije) ovisi u kojem si HZZO.
Ja predam oko 25-30. tekuceg mjeseca i stigne mi 20. sljedeci mjesec najurednije.
Konkretno: za naknadu za 10. mj. sam isla predat 27.10. i ocekujem da mi stigne 20.11.
U ZG je razlika od par dana ovisno u kojoj si banki. To ne znam tocno zasto, mislim da ne ovisi o HZZO nego o azurnosti banke da provede transakcije.

magic blue
15.11.2006., 17:55
zmijica vec odgovorila jer je upucena u situaciju :kiss:
moja volja, procitaj na prethodnim listovima da se kod mene radi o jebenoj referentici koja je trazila 3 verzije istog papira, a da li ce mi ovaj mjesec do 20og sjest, ne zna se!
ako i sjedne, proslavit cu to s knedlickama :D

magic blue
20.11.2006., 07:59
danas je 20-i i mozda napokon dobijem pare :lux:
tekuci ni nece znat sta ga je snaslo :lol:

Pahuljica79
20.11.2006., 08:28
Drzimo fige, Carobna.

mandy
20.11.2006., 08:30
Držimo fige da se tekući iznenadi preljevom love u njegovu korist :kiss:

Kaj oni ne znaju koliko košta trudnička prehrana :zubo:

magic blue
20.11.2006., 09:07
zahvaljujem, zahvaljujem :s
ak stignu, sve vas tu castim virtualnim knedlickama dok ne odemo po one langosice :mig:

MarinkaD
20.11.2006., 09:09
Kak si sredila da ti pare sjedaju na tekući:confused:
Meni poštar donosi otkad sam na bolovanju.:rolleyes:

magic blue
20.11.2006., 09:17
pa pitali me tamo i mm kopiro karticu od tekuceg

MarinkaD
20.11.2006., 09:18
Pasmater!
Mene niš nisu pitali.:mad:

magic blue
20.11.2006., 09:20
al bar su ti pare stigle :D

MarinkaD
20.11.2006., 09:23
To da.Ali sad moram staviti tekuću u mirovanje jer mi bezveze idu kamate i članarina(štaliveć),a prvo moram podmiriti minusić od nekih 400kn.A radije bi za te nofce nešta bebaču kupila,pa mi mrsko.:o

magic blue
20.11.2006., 09:26
pa trazi da ti sad od pocetka porodiljnog naknada krene na tekuci i tako sad opet moras nosit doznake ne hzzo, pa reci da oces tako

MarinkaD
20.11.2006., 09:28
Ma neš ću izmudrovati,ali baš mi čak i dobro ovako.Ujutro dok pijem kavu i lutam po forumu,mm dolazi s parama i ja sva bitna.:zubo:
Samo me taj tekući muči...

magic blue
20.11.2006., 09:37
Samo me taj tekući muči...
khm, mm i ja smo od kraja ljeta kad smo krenuli pribavljat i pripremat sve za bebu nabili toliki minus da ne znam ni dal cu za pelene imat, tako da pssssst, ne spominji strahote po tekucem :eek:

MarinkaD
20.11.2006., 09:38
khm, mm i ja smo od kraja ljeta kad smo krenuli pribavljat i pripremat sve za bebu nabili toliki minus da ne znam ni dal cu za pelene imat, tako da pssssst, ne spominji strahote po tekucem :eek:

:amen:

:kiss:

magic blue
22.11.2006., 16:05
jutros stigla uplata od hzzo-a, ali kako sam ja malo specificni slucaj mislim da su mi krivo uplatili i kog da ja sad to pitam :confused:

mandy
22.11.2006., 16:09
kako znaš da su krivo uplatili ako je stigla uplata?

magic blue
22.11.2006., 16:11
pa kak sam ja bila u 2 skole, stiglo je para koliko sam inace dobila iz jedne :confused:

mandy
22.11.2006., 16:38
onda su ti nešto zeznuli i uplatili samo za jednu plaću.
Opet kod referentice koja ti to vodi.......

magic blue
22.11.2006., 16:44
onda su ti nešto zeznuli i uplatili samo za jednu plaću.
Opet kod referentice koja ti to vodi.......
pa kad ne smijem mrdnit, a ona mi ni prvi put nije htjela rec koliko ce mi uplatit nego samo da cu dobijat 100% place kao i u posljednjih 6 mjeseci za koje sam nosila prosjek :confused:

mandy
22.11.2006., 16:48
onda poslat MM-a tamo.......baš su bezobrazni, a donjela im 100 papira za to.
Ne daj im svoje zaslužene novčeke..

magic blue
22.11.2006., 16:53
evo poslala mail nekoj glasnogovornici iz hzzoa (ne nadam se odgovoru) i zvat cu ih sutra u sredisnjicu pa pitat. evo bas sam gledala na net bankarstvu da su me zakinuli oko 1500kn po mjesecu s obzirom na prvu informaciju koju su mi dali, pasmater :mad:

fire
08.06.2007., 10:05
Oprostie ako je već bilo riječi o ovome,ali ja ne mogu naći ništa na tu temu.
Naime imam pitanje.
Moja srećica sad navršava 5 mjeseci i uskoro dakle dobivam naknadu za zadnjih 6 mjeseci porodiljnog.Zanima me koliko ću dobivati? 1 600 ili? Zaposlena sam i do sad sam dobivala oko 3 500.
hvala

Curica
08.06.2007., 11:04
Oprostie ako je već bilo riječi o ovome,ali ja ne mogu naći ništa na tu temu.
Naime imam pitanje.
Moja srećica sad navršava 5 mjeseci i uskoro dakle dobivam naknadu za zadnjih 6 mjeseci porodiljnog.Zanima me koliko ću dobivati? 1 600 ili? Zaposlena sam i do sad sam dobivala oko 3 500.
hvala

Kad ti dijete navrši 5 mj. u roku 2 tjedna moraš dati HZZO-u zahtjev o produljenju porodiljne naknade i ona će ti iznositi 2500 kn. 1600 je bilo prije... Ne vratilo se...

Čokolada07
09.06.2007., 18:52
Kad smo već kod porodiljne naknade, jel zna netko što je sa ne zaposlenim mamama? Jel imaju one kakva prava? Nedavno sam saznala da sam trudna pa nemam pojma kog bih pitala o tome. Kome se obratit i to.

Marelina
10.06.2007., 22:01
Imaju i nezaposlene mame pravo na porodnu naknadu i iznosi 1600 kn od pocetka do djetetove 1. godine. Pitaj u HZZo-u koji ti papiri trebaju jer to ne znam.

Inace sve mame imaju pravo i na jednokratnu naknadu za opremu novorodjenceta, ali o tome te obicno izvjeste na salteru kad sredjujes porodnu naknadu. I djecji doplatak, da ne izostavim.

fire
11.06.2007., 07:20
Kad ti dijete navrši 5 mj. u roku 2 tjedna moraš dati HZZO-u zahtjev o produljenju porodiljne naknade i ona će ti iznositi 2500 kn. 1600 je bilo prije... Ne vratilo se...

Hvala :)

Čokolada07
11.06.2007., 19:16
Zahvaljujem.

Vivien35
12.06.2007., 12:04
Help, sad sam stvarno zbunjena. Ovako ide priča: nezaposlena sam i trudna tri mjeseca. Prijavljena sam na Zavodu za zapošljavanje i dobivala sam naknadu za nezaposlene koju sam sad produžila zbog trudnoće. Nakon poroda imam pravo na 1663 kn do treće godine djeteta (ovo mi je teće:cerek: ) i priznavanje 1 godine radnog staža. Do tu mi je sve jasno. Moje pitanje je ako se je sad prijavim u nekoj firmi i radim npr. 2 mj. prije otvaranja porodiljnog da li imam pravo na 100 % iznos naknade (tj.kolika je plaća toliko je i porodiljna naknada). Koliko sam čitala po forumu neki tvrde da je dovoljno da ti isplate dvije plaće pa da imaš max. 4250 kn prvih 6 mj. i 2500 drugih 6 mj., dok drugi tvrde da to više ne pali nego da moraš raditi i imati isplaćeno najmanje 6 plaća prije odlaska na porodiljni. Zna li možda netko nešto o tome? Zvala sam i na HZZO na 0800 79 79 međutim gospođa nije bila od velike koristi, rekla mi je da si moram to sve sama izračunati (pojma nemam kaj:confused: ), a i u našem područnom uredu nisu baš bili razgovorljivi niti susretljivi, nikakva korist od njih. Lijepo molim pomoć. :kiss:

-leona
12.06.2007., 12:22
Kolilo ja znam, gleda se prosjek zadnjih 6 mjeseci..

SaveAss
12.06.2007., 12:29
meni su gledali 6 mjeseci. to bijaše prije nekih po godine, a jel se šta mijenjalo ne bih znala

Vivien35
12.06.2007., 13:09
gleda se prosjek zadnjih 6 mjeseci..

u tih zadnjih šest mjeseci ja mogu imati i samo dvije isplate plaće

EllaH
15.06.2007., 21:51
gleda se prosjek zadnjih 6 plaća ali ako imaš godinu dana radnog staža u komadu ili 18 mjeseci u posljednje dvije godine.. po starom zakonu je bilo dovoljno tri mjeseca raditi.. ali ne od kolovoza prošle godine

nina_83
19.07.2007., 11:32
Sve buduće, ali i sadašnje mamice, koliko ste dugo radile na radnom mjestu od kad ste doznale za trudnoću? Naravno, ukoliko je trudnoća prolazila u najboljem redu...
Hvala na komentarima...:kiss:

zrnce soli
19.07.2007., 13:05
Ja sam radila prva dva mjeseca, onda sam išla na boovanje mjesec dana zbog mučnina, potom sam radila jedno mjesec dana i onda stop. Sada prvo iskorištavam godišnji odmar, onda ću na bolovanje i na porodiljni. Nisam htjela više radit jer mi je posao dosta zahtjevan, stalno sam na cesti, a i doktor je preporučio da ne radim. Inače, trudnoća je do sada hvala Bogu super, a i ja jer znam da sam se posvetila svo bebaču!!

chiara
19.07.2007., 13:07
radila sam do 6. mj. trudnoće, onda sam uzela godišnji i nakon toga porodiljni.

Durica26
19.07.2007., 13:13
Ja sam radila do četvrtog mjeseca, a onda me doktorica poslala na bolovanje zbog kontrakcija, pa sam sada doma. Mislila sam raditi što duže, ali je doktorica rekla :nono: zbog stresa, pa eto sada odmaram.

nina_83
19.07.2007., 13:31
Ja sam trudna 4 mjeseca i još uvjek radim, tj. iskoristila sam već godišnji odmor, pa me sad svi ispituju kad ću na bolovanje. S bebicom je sve u redu, jedino mi malo predstavljaju problem ove vrućine i putovanje do i iz posla, a i to što zapravo sjedim cijelo radno vrijeme mi baš i nije zgodno.
A doktorica mi je rekla da će mi pisati bolovanje kad mi to odgovara.
A i ne radi mi se, nemogu se izležavati na poslu.;)

Durica26
19.07.2007., 13:36
Pa onda brisi na bolovanje. Tako ti je bilo i meni kada sam bila na poslu, svi su me ispitivali kada mislim na bolovanje. Moram ti priznati da otkada sam doma, smanjile su mi se mučnine (koje su bile strašne), a i nekako mi je lakše jer sada si sama određujem tempo, pa kada hoću nešto raditi radim, a kada mi se spava, spavam. To je prednost kada si doma, a na poslu sam znala umirati kada bi me ulovio umor, a ne mogu se malo prileći....

papricica
19.07.2007., 13:58
ja ću raditi dok god ću se moći ugurati u auto da se dovezem na posao, kad mi trbuh zapne za volan vrijeme je za porodiljni http://www.cheesebuerger.de/images/midi/sportlich/a054.gif

Wedding
19.07.2007., 16:36
Ja sma radila do zadnjih 45 dana tj. i onda sma tu i tamo odlazila na posao u ispomoc:D

mandy
19.07.2007., 17:49
ja sam radila do 20 dana prije poroda......a do zadnejg dana radila od doma.....i taman na veliki petak završim ogroman elaborat i u ponoć me uhvate trudovi..:D

Ollantay
19.07.2007., 17:49
Radila sam do 3. mj., pa na pun kufer godisnjeg, a sad sam na bolovanju. Nisam imala nekih vecih problema, ali ginekologica mi je ga je toplo preporucila, just in case. U pocetku mi je godilo, a sad..... s jedne strane mi pase, jer se ne dizem rano, odmaram se kad mi dodje, radim sta mi se radi, po inspiraciji, citam knjige, puno knjiga raznih, svijam gnijezdo, kuham, cackam po forumu, bavim se sama sobom i svojom bebom, sve je to super, ali mi ipak fali posao. Jako mi fali, obozavam ga, a nije bilo mogucnosti da radim od doma. To bi mi se bas dopalo.
No, sta je - tu je. Sve samo da beba bude dobro. Ne?

Joules
20.07.2007., 08:00
Ja trenutno jos radim 13+5... 30. bi trebala na godisnji 2 tjedna... a kad se vratim idem na prvi pregled kod dr koji je posebno za komplikacije... kako on kaze tako ce biti... muz forsira da od 1.9. idem na bolovanje, a meni se ne ide zbog novaca (mizerno bolovanje - 830 kn), posao mi ne bi falio, ne volim ga bas previse...

cd8
20.07.2007., 08:33
Ja trenutno jos radim 13+5... 30. bi trebala na godisnji 2 tjedna... a kad se vratim idem na prvi pregled kod dr koji je posebno za komplikacije... kako on kaze tako ce biti... muz forsira da od 1.9. idem na bolovanje, a meni se ne ide zbog novaca (mizerno bolovanje - 830 kn), posao mi ne bi falio, ne volim ga bas previse...

Joules, ako zbog komplikacija u trudnoci ides na cuvanje, naknada ti nece biti 830 kn (osim ako ti je to cijeli iznos place), nego cijeli iznos place, do maksimalnih 4250 kn. kad otvoris porodiljni 45 dana pred porod, opet ce ti naknada biti isto tolika, sve do napunjenih 6 mjeseci djetetovog zivota. nakon toga je niza, do maksimalnih 2600 kn.

Joules
20.07.2007., 08:37
Joules, ako zbog komplikacija u trudnoci ides na cuvanje, naknada ti nece biti 830 kn (osim ako ti je to cijeli iznos place), nego cijeli iznos place, do maksimalnih 4250 kn. kad otvoris porodiljni 45 dana pred porod, opet ce ti naknada biti isto tolika, sve do napunjenih 6 mjeseci djetetovog zivota. nakon toga je niza, do maksimalnih 2600 kn.

Ne nazalost, pricali su ranije o tome pa je mene :eek: skoro slag strefio...
Zavrsila faks i zaposlila se odmah, ali nemam 12 mj staza zadnjih godinu dana, tj 18 mj u zadnje dvije, pa imam minimalac 830 kn bez obzira na placu... provjerila u HZZO u zg telefonski, seka bila u Smb u poslovnici ista prica... sokantno i bezobrazno, ali navikavam se polako na tu cinjenicu i stedim novce... trebat ce mi
a sto je najgore i zalosno, stvarno imam komplikacije i vec bi sad mogla na cuvanje, al je dr rekla da jos ne MORAM, pa ne idem jos...

cd8
20.07.2007., 09:29
a zao mi je onda. nisam znala da je tako za pripravnike. :(

Joules
20.07.2007., 12:22
a zao mi je onda. nisam znala da je tako za pripravnike. :(

A kaj mozes... :kiss:

*Lubenica*
20.07.2007., 17:27
ja sam radila do skoro sedmog mjeseca, onda sam uzela tri tjedna bolovanja, produžila neki dan na godišnji i 28 dana pred termin - porodiljni....

mišica
21.07.2007., 12:48
Ja sam radila do 3mj. trudnoće onda otišla na komplikacije i sad sam na prodiljnom...i tako mislim i iduće godine, naravno ako bude sreće...

ATE13
21.07.2007., 14:12
Ja budem radila jos sljedeci tjedan i onda idem na porodiljni... Mada bi jos mogla raditi, jer se osjecam super *da kucnem u drvo*..
...ali ovdje je tako (neznam mozda i u HR) da trudnice 7 tjedana prije poroda i 8 tjedana poslje poroda imaju zastitu materinstva (jedva nasla kako se to zove na hr :o ) , jer da mi se nesto desi u toj zastiti odgovoran je sefic, tak da moram ici, a nije da se bunim :zubo:

blis
22.07.2007., 09:52
Radila sam najmanje što sam mogla i čim prije otišla na mirovanje. Nakon 3. mjeseca više nisam morala mirovati, ali se nisam niti vraćala na posao.

blond lady
22.07.2007., 11:22
radila sam do 45. dana prije poroda

blond lady
22.07.2007., 11:23
dobro sam se osjećala i nisam imala nikakvih problema u trudnoći...
ali ja sam tek u 3. mjesecu trudnoće počela raditi ...prije toga nebi ni mogla raditi
da sam i imala posao jer sam imala po cijele dane povraćanje i mučnine

Mar@
27.07.2007., 16:32
Iskusne trudnice molim vašu pomoć!

Situacija je ovakva: od 14.5. sam na bolovanju a do sad još nisam dobila ni kune od HZZO-a. Predala sam sve papire (tj. kolegica iz računovodstva je odnijela jer moram mirovati), svaki mjesec odnese doznaku i još ništa. Mama mi je rekla da za prvi mj traje malo duže dok ne obrade i sl. Ali ja nemam plaću već dva mj, a mm ne radi. Pa od čega oni misle da preživimo.

Drugi problem je što ne znam koliko ću dobivati. Naime ja sam radila samo 3,5 mj. a kažu da mi neće priznati treću plaću. Zbog čega???

Molim vas ako neka ima slična iskustva pomozite. Pretpostavljam da je ova tema već bila, ali ja je nisam uspjela naći.

machkala
27.07.2007., 16:36

Situacija je ovakva: od 14.5. sam na bolovanju a do sad još nisam dobila ni kune od HZZO-a. Predala sam sve papire (tj. kolegica iz računovodstva je odnijela jer moram mirovati), svaki mjesec odnese doznaku i još ništa. Mama mi je rekla da za prvi mj traje malo duže dok ne obrade i sl. Ali ja nemam plaću već dva mj, a mm ne radi. Pa od čega oni misle da preživimo.

Drugi problem je što ne znam koliko ću dobivati. Naime ja sam radila samo 3,5 mj. a kažu da mi neće priznati treću plaću. Zbog čega???

Molim vas ako neka ima slična iskustva pomozite. Pretpostavljam da je ova tema već bila, ali ja je nisam uspjela naći.

bilo bi najbolje da ih nazoveš!

EllaH
27.07.2007., 19:52
bilo bi najbolje da ih nazoveš!

ima jedan topik već otvoren nešto tipa papirologija, uputnice i slično.. a dobivat ćeš 800 kn jer nemaš godinu dana radnog staža.. nakon poroda 1660 kn porodiljne naknade.. ja sam na takvim komplikacijama.. a njih nazovi jer ti možda nije točan broj tekućeg koji si im dala ili pak da ga nisu zagubili.. nekima oni znaju u tim slučajevima sami otvoriti račun u nekoj banci.. nazovi hzzo i provjeri..

Wedding
27.07.2007., 21:26

ovo nesto ne stima:eek: ...ja sam bila na komplikacijama krajem 4 mjeseca samo par dana i novceki su mi sjeli vec oko polovice 5 mjeseca
Daj ti njih nazovi za svaki slucaj.
Dal si mozda promjenila adresu stanovanja a dokumenti ti glase na staru adresu? ovo pitam zato jer je moguce da su zagubili broj racuna koji si im dala na koji da ti salju novceke pa su ti otvorili racun u HPB-u a obavjest su poslali na adresu koju su imali:o

Ollantay
28.07.2007., 16:12
Mar@, zovi ih i ne daj im da disu!
Ja sam isto od 14.5. na komplikacijama. Dobila sam oko 26. i prosli i ovaj mjesec uredno lovu na racun banke u kojoj imam tekuci. Provjeri da li je sve s doznakama u redu jer ja svoje tj. mm ih nosi svaki mjesec u obracun placa na posao (do 5. u mj. za prosli mj.) i isto to u HZZO, do 4. u mj. za prethodni mj.
Osim toga, do 14.5. sam koristila ovogodisnji godisnji i za tih 14 dana sam dobila cca pola place od firme, a za ostalih 16 dana od HZZO-a. Ne vidim razloga zbog cega tebi ne bi isplatili ono sto si odradila?!
Iako, u ovoj lijepoj nasoj je sve moguce, pa tako i to.
Ali nemoj pustiti to tako! Zovi, pitaj, maltretiraj, ne daj da ti neka tamo salterusa zaj.... zivot!

kokoschka
10.09.2007., 21:01
Pozdrav svima,

molim ljude da mi pomognu ako se kuže u naš birokratski (pomalo) kaos:

počela sam raditi svoj prvi posao u 1. mjesecu ove godine, kao profesor u srednjoj školi, na zamjeni za profesoricu koja je na bolovanju. Tada sam bila još apsolvent, a diplomirala sam u 3. mj. Sada sam trudna, u 22.tjednu sam. Javljeno je neki dan da se ta prof. koju mijenjam vraća na posao, pa mi je savjetovano da otvorim bolovanje radi komplikacija u trudnoći, dok sam još u radnom odnosu.
Saznala sam da ću, pošto imam manje od godinu dana staža, primati minimalac od 830kn mjesečno. Bolovanje otvaram sutra, a ovaj tjedan mi i prestaje radni odnos.
Međutim, kada dođe onih 45 dana prije termina poroda, da li ću ja početi dobivati rodiljnu naknadu za nezaposlene od onih 1660kn, tj. da li se može desit da me zeznu u HZZO-u pa da dobijem i manje (pročitala negdje neki trač):confused:
Svaki savjet je više nego dobrodošao! Hvala!:)

*Mistique*
10.09.2007., 21:20
Pozdrav svima,

molim ljude da mi pomognu ako se kuže u naš birokratski (pomalo) kaos:

počela sam raditi svoj prvi posao u 1. mjesecu ove godine, kao profesor u srednjoj školi, na zamjeni za profesoricu koja je na bolovanju. Tada sam bila još apsolvent, a diplomirala sam u 3. mj. Sada sam trudna, u 22.tjednu sam. Javljeno je neki dan da se ta prof. koju mijenjam vraća na posao, pa mi je savjetovano da otvorim bolovanje radi komplikacija u trudnoći, dok sam još u radnom odnosu.
Saznala sam da ću, pošto imam manje od godinu dana staža, primati minimalac od 830kn mjesečno. Bolovanje otvaram sutra, a ovaj tjedan mi i prestaje radni odnos.
Međutim, kada dođe onih 45 dana prije termina poroda, da li ću ja početi dobivati rodiljnu naknadu za nezaposlene od onih 1660kn, tj. da li se može desit da me zeznu u HZZO-u pa da dobijem i manje (pročitala negdje neki trač):confused:

Imaš isti slučaj kao i ja,radila sam kratko nekih 6 mj,ostala trudna i odmah prije nego su se oni snašli,otvorila sam bolovanje-komplikacije u trudnoći i dobivala sve do 5-og mj.830 kn.16.05.mi je istekao ugovor i od tada sam do sada dobivala od HZZO-a isto toliko a za porodiljni se kao nezaposlena mogu tek javiti kada se beba rodi.Onda je trebaš otiči prijaviti i tek tada možeš početi koristiti porodiljni koji je tu negdje oko 1600 kn

kirshna
10.09.2007., 21:26
ne znam,ali i mene to zanima...
iako radim skoro 2 god. i to još drž.firma, još uvijek sam na određeno-do povratka XY sa bolovanja...
iz nekih izvora sam saznala da se vraća u 2mj/2008..

šta bi bilo kad bi ja ostala trudna i otišla na bolovanje???

EL DIO
11.09.2007., 22:59
iako radim skoro 2 god. i to još drž.firma, još uvijek sam na određeno-do povratka XY sa bolovanja...

Eto,nisam trudnica ali čitam ovdje koliko država promiče pronatalitetnu politiku....znači po njima je 800 kn dovoljno za prehranjivanje trudnice i djeteta.....sram ih može bit..glavno da oni sebi djele plaće od 20.000 kn!
Kako bi rekao Edo Maajka: J....m vam m...u svima!!!!

*Mistique*
12.09.2007., 10:23

Važno ti je otvoriti bolovanje prije nego njima rečeš da ideš,jer te mogu zaj.....
Tako bi se i meni dogodilo da nisam igrala lukavo,rekla sam im da sam trudna i odmah sutradan ujutro išla prvo kod gin.da mi predloži mirovanje zbog kompl.u trudnoći,a iza u svoje doktorice da mi otvori bolovanje.E kada sam sve to obavila otišla sam u firmu i samo im predala papir i više mi nisu mogli ništa! od toga dana se nisam uopče ni pojavila na poslu. Oni ti moraju isplačivati prosjek plaće,ovisno kolika ti je,sve do datuma do kada ti vrijedi ugovor! nakon toga ti hzzo nastavlja vršiti uplatu.A za porodiljni ti ovisi,ako se još vodiš kao zaposlena možeš ga početi koristiti 45 dana prije termina,a ako si prije ostala bez posla onda tek kada rodiš!

goppingen
12.09.2007., 12:59
....Javljeno je neki dan da se ta prof. koju mijenjam vraća na posao, pa mi je savjetovano da otvorim bolovanje radi komplikacija u trudnoći, dok sam još u radnom odnosu.

Što prije otvori bolovanje radi komplikacija u trudnoći, jer ti ne mogu dati otkaz dok si na bolovanju, odnosno na porodiljnom. I dobivat ćeš iznos naknade kao da si zaposlena, jer ćeš se tako i voditi. Ovdje ti dosta pišehttp://www.forum.hr/showthread.php?t=253690

kokoschka
14.09.2007., 08:02
Što prije otvori bolovanje radi komplikacija u trudnoći, jer ti ne mogu dati otkaz dok si na bolovanju, odnosno na porodiljnom. I dobivat ćeš iznos naknade kao da si zaposlena, jer ćeš se tako i voditi. Ovdje ti dosta pišehttp://www.forum.hr/showthread.php?t=253690

EEEEEEhhh,

ipak nije tako, jer ta tzv. zabrana otkaza ne vrijedi za one koji imaju ugovor na određeno.

Btw. netko mi je tu prije rekao da ako sam i međuvremenu ostala bez posla da porodiljnu naknadu dobivam tek od trenutka kada mi se dijete rodi? A ginekologica mi je rekla da ću ja tu naknadu počet primat 45 dana prije termina ko i svi ostali. Sta nemaju pravo sve trudnice na porodiljni dopust 45 dana prije termina???:eek: :confused: :confused:

duhek
26.10.2007., 10:58
Nisam iščitavala detaljno forum, ali me zanima ima li netko saznanja dali se na komplikacijama mora dobiti 100% bolovanje ili je to bolovanje limitirano nekom cifrom.
Danas sam dobila uplatu koja mi je osjetno manja od mojeg prosjeka plaće a službenik u HZZ-ou mi tvrdi da postoji gornja granica od nekih 4200 kn.

U prvoj trudnoći prije 4 godine sam dobivala prosjek plaće...:(

Ananke
26.10.2007., 11:10
Nisam iščitavala detaljno forum, ali me zanima ima li netko saznanja dali se na komplikacijama mora dobiti 100% bolovanje ili je to bolovanje limitirano nekom cifrom.
Danas sam dobila uplatu koja mi je osjetno manja od mojeg prosjeka plaće a službenik u HZZ-ou mi tvrdi da postoji gornja granica od nekih 4200 kn.

gornja granica je 4200 knuna...a tek od 01.01.2008. će se ta granica ukinuti i onda bi tobila prosjek plaće, a ovako, nažalost...

tvitica
26.10.2007., 11:11

da postoji granica od 4.200 kn

i imas nize dolje o porodiljnim naknadama :kava:

duhek
26.10.2007., 11:13
gornja granica je 4200 knuna...a tek od 01.01.2008. će se ta granica ukinuti i onda bi tobila prosjek plaće, a ovako, nažalost...

Ja sasm mislila da se to odnosi samo na porodiljski, a ne na komplikacije...a kaj će mi onda od 1 obračunavati po prosjeku? Znaš li to?

Ananke
26.10.2007., 11:16
Ja sasm mislila da se to odnosi samo na porodiljski, a ne na komplikacije...a kaj će mi onda od 1 obračunavati po prosjeku? Znaš li to?

to ti nažalost neznam...a ovo se odnosi i na komplikacije...eh, sad da li su ukinuli granicu i za komplikacije, to neznam...:ne zna:

Lali Puna
26.10.2007., 11:28
nisu. i dalje je maksimalno 4250 kuna

Precious X
26.10.2007., 12:22
...a i to, pod uvijetom da imaš neprekinuti radni staž od 1 godine do odlaska na "komplikacije", ili , alternativno, 18 mjeseci isprekidanog staža u zadnje 2 godine. :W

mici123
27.10.2007., 04:23
nisu. i dalje je maksimalno 4250 kuna

istina
limit za komplikacije je ostao, kao i limit za drugih 6 mjeseci.

delimitirana je samo naknada za obavezni porodiljni dopust (45 dan prije poroda + 6 mjeseci)

mamaika
28.10.2007., 08:46
tog limita nije bilo prije 3 godine....:(
kad su to izmislili....grozno......al nema se svrhe nervirati.....rodimo zdravu djecu!!!

Veronalona
28.10.2007., 11:25
Kada ideš na bolovanje zbog komplikacija dobiješ 100% od čiste plaće. Npr. dok sam radila meni je plaća bila puno veća jer sam dobivala dodatak za posebne uvjete rada, dodatak na staž, stimulacija itd. a kad sam išla na komplikacije dobijem 100% čiste plaće, kakva bi bila bez dodataka. A to mi je 1000 kn manje.

mici123
28.10.2007., 20:21
Veronalona, ako imaš plaću 4250kn ili manju onda dobiješ 100% plaću.

ako imaš plaću 10 000 kuna onda na komplikacijama dobiješ 4250kn, a to je manje od 50%.

kile8284
06.11.2007., 07:36
evo da iskopam stari thread

zaručnica mi ne radi unazad 3. godine trudna je 3. mj u mogućnosti sam ju negdje zaposlit tako da dobija mokar neku svoticu, sad može li mi neko reći koliko ona mora "radit" pa otvorit bo, koliko se novaca dobije itd dali se uopće to isplati idt.. prijedlogi, savjeti ako neko ima molim vas hvala

Lali Puna
06.11.2007., 08:19
ne možeš, već sam ti rekla na Pravu. Da bi dobivala naknadu za komplikacije u trudnoćiu mora biti zaposlena najmanje 12 mjeseci u kontinuitetu ili 18 mjeseci u posljednje dvije godine.
Kao nezaposlena ima pravo na porodiljni dopust od cca 1600 kuna kad rodi. S tim da će joj se to računati i kao godina radnog staža, koliko znam.

edit: ajd nek netko ovo potvrdi ili opovrgne, ovo je koliko ja znam, a tu sigurno ima upućenijih od mene u administrativne zavrzlame