PDA

View Full Version : Dojenje - tips, tricks & support #3, vidi 8.post!

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

mandy
06.04.2012., 08:12
cini mi se da se sve mame ponekad previse brinu oko tog fore/back milk pa da se malo i ja zapitam... :D
ova moja bebacica (4mj) zadnja dva dana pojede manje masnijeg, papa obje sise do pola. i prije bi znala bit lijena za povuc, ali me to nije nikad brinulo jer su stolice uvijek bile zute. u biti sam mislila da je zelena stolica znak da dijete pojede previse tog vodenog mlijeka... nesto ste se raspisale da su u tom slucaju stolice eksplozivne!?

Ako dijete napreduje dobro, nema smetnji nemoj to uopće gledati :)

mandy
06.04.2012., 08:16
aj sad jedno pitanje koje će vama vjerojatno zvučat preglupo al nema veze,ko pita ne skita ;)Dakle sa prvim djetetom nisam imala mlijeka od samog početka,on je bio velika beba koja se mučila i vrištala nad mojim praznim cicama i bio je od početka na adaptiranom.E sad,što mene muči!od samog početka prve trudnoće cicke su mi narasle za broj i baš su bile onako....šta ja znam,izgledalo je ko da su prepune mlijeka i bolile su me stalno i sve ono što kažu da je normalno kad ''mlijeko dolazi''.U ovoj trudnoći isto su se u početku napuhale da sam mislila da će eksplodirat,bolile su me za pop...it i tako sve isto.No međutim sad je to trajalo do nekih 4-5 mjeseci trudnoće i onda su odjednom ''splasnule''-nema ih!!Imam osjećaj da nikad nisu bile manje i jadnije :( sad mene muči da li to može imat veze što su mi se desile neke promjene u životu koje su bile dosta stresne i još uvijek su,pa jel moguće da se mlijeko...povuklo?!Ne kužim se u to zaista,al nema mi nikakve logike da u ovim jadnim visuljcima ima i kapi mlika :(
ako se to slučajno i desilo,im ali šanse za popravak,tipa kad rodim da mlijeko krene??
Oprostite što sam vas ubila sa glupim pitanjima al ko će bolje znat od žena koje doje?!

Nemoj brinuti :)
Dojke se u trudnoći povećavaju i mjenjaju zbog hormona, ne zbog mlijeka. Stvarane mlijeka će krenuti tek nakon poroda kada tijelo dobije znak naglim padom hormona do kojeg dođe nakon poroda posteljice.
Neke žene ne osjete nikakve promjene tokom trudnoće, ne curi ništa iz dojki i najnormlanije doje.

Bitno je ono što će se događati iza poroda. Najidealnije bi bilo da je dijete odma nakon poroda na dojci bar 20 min. Što je više dijete na dojci prvih dan-dva mlijeko će brže doći. :)
Doji na zahtjev, daj kad god beba traži i trebalo bi sve biti ok :)

tina985
06.04.2012., 08:37
aj sad jedno pitanje koje će vama vjerojatno zvučat preglupo al nema veze,ko pita ne skita ;)Dakle sa prvim djetetom nisam imala mlijeka od samog početka,on je bio velika beba koja se mučila i vrištala nad mojim praznim cicama i bio je od početka na adaptiranom.E sad,što mene muči!od samog početka prve trudnoće cicke su mi narasle za broj i baš su bile onako....šta ja znam,izgledalo je ko da su prepune mlijeka i bolile su me stalno i sve ono što kažu da je normalno kad ''mlijeko dolazi''.U ovoj trudnoći isto su se u početku napuhale da sam mislila da će eksplodirat,bolile su me za pop...it i tako sve isto.No međutim sad je to trajalo do nekih 4-5 mjeseci trudnoće i onda su odjednom ''splasnule''-nema ih!!Imam osjećaj da nikad nisu bile manje i jadnije :( sad mene muči da li to može imat veze što su mi se desile neke promjene u životu koje su bile dosta stresne i još uvijek su,pa jel moguće da se mlijeko...povuklo?!Ne kužim se u to zaista,al nema mi nikakve logike da u ovim jadnim visuljcima ima i kapi mlika :(
ako se to slučajno i desilo,im ali šanse za popravak,tipa kad rodim da mlijeko krene??
Oprostite što sam vas ubila sa glupim pitanjima al ko će bolje znat od žena koje doje?!
Neka me isprave ako treba, ali ja mislim da velicina sisa, to koliko su nabujale u trudnoći, bolile i slično, nema nikakve veze s tim hoćeš li imati mlijeka! Ne znam kako da to stručno objasnim, ali mlijeka ćeš imati tek kad rodis! Šanse da nećeš su jako male jer jako malo žena bas ne može proizvesti mlijeko za svoje dijete, moguće je, ali je rijetko. Tako sam se ja brinula jer su žene pričale da im je pred kraj trudnoće krenuo kolostrum van iz sisa - ono prvo mlijeko poslije poroda, a meni ništa i mislila sam da ja neću imati mlijeka. A onda sam pročitala da to apsolutno ništa ne znaci jer za cijeli proces otpustanja mlijeka treba doći do poroda, koji je kao i otpustanje mlijeka, uvjetovan hormonima. 
Najbolje i najviše sto sada možeš napraviti je dobro se informirati - ovdje, na internetu, rodine radionice ili dvd. Tako da evo samo za primjer, kad rodis i krene kolostrum, znas da njega kolicinski ima malo, ali je sastavom prilagoden bebi koja do tog trenutka nije nikada primala hranu na taj način, ima mali zeludac i mekonija ili barem ostatke mekonija u crijevima čijem brzem i efikasnijem čišćenju pomaže upravo kolostrum, a ujedno je kvalitativno strašno vrijedan koliko god ga je kolicinski malo. To je prva zabluda, reci u prvih par dana da nemaš mlijeka jer iz cice jedva ide van! Nakon toga ide prijelazno mlijeko, pa tek nakon cca 2tj zrelo koje ćeš imati kroz svoj dojilacki staž! Ako rodis na carski, vjerojatno će ti trebati koji dan vise da se "kotac pokrene", ali sjeti se mene onda slobodno - rodila na carski, a evo već 8mj dojim ;) 
Ne znam od kud si i u kojoj bolnici ćeš roditi, ali od velike je važnosti da bebu odmah po porodu dobiješ na prsa! Organizam će ti sam znati sto raditi, priroda se pobrinula za sve, a ti se samo trebaš prepustiti!
I da! Nijedno pitanje nije glupo ;)

Cattleya
06.04.2012., 12:39

Kako cure pišu, dobro ti pišu. Dakle, sada tijekom trudnoće u dojkama nema mlijeka nego se tek počinje stvarati kolostrum. Moguće je da ti se čini da su dojke splasnule jer ne osjećaš više punoću dojki, ali to je zbog hormona koji su se sad uravnotežili. I ja sam imala sličan osjećaj, no, mm bi me svako toliko razuvjerio svojim komentarima na veličinu mojih cica. Nakon poroda dolazi do pada hormona, pa do porasta drugih hormona te posljedično nadolaženja mlijeka. U prva 2 dana bebe imaju potrebu za sisanjem i (tako kažu pojedini stručnjaci) nisu gladne. Glad im se javlja tek 3. dan života. Pojedine bebe imaju toliku potrebu za sisanjem da su prilikom toga sklone pretrpavanju mlijekom.

sandrić
06.04.2012., 15:44
joj baš vam fala sad sam se malo smirila!!a bila sam uvjerena da se mlijeko stvara kroz trudnoću,puno prije poroda.....bravo ja!
Rodit ću u Petrovoj i koliko znam ( barem je tako bilo 1.put ) ne postoji ona mogućnost za prvi podoj odma nakon poroda,ali me tješi činjenica da će beba puno više biti sa mnom tijekom dana pa se nadam da ću ovaj put imat više sreće,nego sa prvim i da će bit lakše ;)

tina985
06.04.2012., 17:07
joj baš vam fala sad sam se malo smirila!!a bila sam uvjerena da se mlijeko stvara kroz trudnoću,puno prije poroda.....bravo ja!
Rodit ću u Petrovoj i koliko znam ( barem je tako bilo 1.put ) ne postoji ona mogućnost za prvi podoj odma nakon poroda,ali me tješi činjenica da će beba puno više biti sa mnom tijekom dana pa se nadam da ću ovaj put imat više sreće,nego sa prvim i da će bit lakše ;)

Mozda uzimaju tamo u obzir ako želiš biti sa bebom po porodu, raspitaj se ;)
A ako nisi 100% odlučila, možeš na sv.duh, tamo odmah dobiješ bebu i sa njom si stalno :cerek:

bambix
06.04.2012., 20:13
Nemam te čime utjesiti osim mozda time da ima dosta takvih beba! Šta im dođe da se tako ponašaju nikome nije jasno još sasvim. Jedni vele da je to zato jer mlijeko prejako ide pa ih smeta, jedni zato jer ide preslabo, jedni će reci da nije gladna, drugi da je već pregladnila, jedni da je umorna itd itd... Činjenica je da skoro sve bebe kad tad dođu u tu fazu, pitanje je koliko dugo će trajati i kojeg intenziteta će biti! Moj je takav brijac bio (i još je) da sam ga morala uspavat prije sisanja jer inace je bio show. Po 5,6h nije htio sisu vidjet, ja ju izvadim on u plac! Ajde reci! A ne može mi nitko reci da nije gladan nakon 5h - pokušavali su! A da ne velim da je pokazivao sve znakove gladi! Sve! Onda sam skuzila da kad spava, odnosno kad je uspavan, da sise normalno. E onda sam ga počela uspavljivati prije sisanja, a to se po pola sata znao derati dok ne bi zaspao jer je naravno, do tada bio naucen da zaspi na cici i tako svaki dan, svakih par sati i nakon nekih mjesec dana je prihvatio taj način uspavljivanja i eto barem to, u svakom zlu neko dobro, on hoće zaspati bez sise. Ali velim, ima beba koje sisu svugdje i stalno, ništa ih osim sise ne zanima i sasvim drugacijih :ne zna:

ni ona se ne uspavljuje sisom. kao mala bi cesto zaspala na sisi, ali bi ju ubrzo nakon papanja probudilo podrigivanje.
mozda zahvaljujuci tome sad zaspe bez nje :ne zna:
i rijetko trazi jest, valjda zato sta zna da cu joj ponudit :lol: osim ujutro -tad nas ipak ona budi jer je gladna pa se i lijepo razderaci dok ja dođem sebi :D
ovih dana se raskmeci cim ju stavim u polozaj za papat -ne pase joj nista lezece jer ju smeta probava (prdi non stop) sad mi je palo na pamet da mozda zato pojede do pola! jadna na brzinu utazi glad i jedva doceka da ju uspravim!?
mogu ti rec da mene bas nekako povrijedi to njeno deranje, bez obzira sta znam da nije osobno upuceno sikama :D
uglavnom skoro pa se vise ni ne brinem -pocela je cesce trazit jest, cak me sinoc dva puta probudila -to se nije desilo ima o-ho-ho. eto dokaza koliko je ono masno hranjivije i zasitnije.

Ako dijete napreduje dobro, nema smetnji nemoj to uopće gledati :)

danasnja je kakica opet bila lijepe boje. :) brzo cemo na kontrolu kod pedijatrice pa cemo saznat i koliko je napredovala. imam i ja vagu kuci, vagnem ju tu i tamo u robici pa nemam tocnu brojku, ali cini mi se da je dobila nekih 600. to ce valjda bit okej za 4. mjesec...

bambix
06.04.2012., 20:28

da ti se javi jedna ravna ko daska.. cijeli zivot se veselim trudnoci jer sam mislila da ce mi narast grudi, kad ono sipak. nosim isti broj grudnjaka kao prije trudnoce! u osmom mjesecu sam skocila sa nepune dvojke na punu dvojku. prijateljici su prsa buknula odmah pri pocetku trudnoce pa nije dugo dojila. nema pravila. bit ce mlijeka ne brini...

sigurno je lakse ako ju dobijes sto prije na podoj, ali u mom slucaju nije bilo tako pa smo opet uspjele. carski rez. izdajanje 7 dana jer je ona bila na neonatalogiji. tek sedmi dan je palo prvo dojenje :)

usput, mislim da se kolostrum stvori u dojkama jos u trudnoci, ne da mi se sad guglat, negdje u sedmom, osmom mjesecu... tako da nisi skroz u krivu, događa se nesto s tim i prije poroda ;)

Cattleya
07.04.2012., 07:03

Ja sam rodila u Petrovoj prije cca 6 mjeseci. Nije odmah dobio cicu u ruke mada su mi ga 2x stavili na prsa, no dobila sam ga na moje traženje čim su me smjestili u sobu. Rodila sam u 17 h, došla u sobu oko 19.30 h i na moje traženje sam ga dobila. Odgovor je bio da ga mogu dobiti ' ako ga je pogledao pedijatar'. Valjda da nisam pitala, nebi ga donijele. Zato pitaj i traži i nemoj se ustručavati. Moj mali taj nulti dan i prvi dan nije bog zna što sisao, samo je spavao. Drugi dan je bilo bolje pa smo 3. dan išli doma skoro uhodani. Jedino što je interesantno nakon drugog poroda da kad beba sisa kontrakcije maternice su me boljele gotovo kao trudovi i to tako 3 dana, poslije je prestalo. No po tome sam znala da mi je refleks otpuštanja mlijeka dobar. Ovaj drugi put dojke mi nisu bile prepunjene i zastojne i tvrde. Malo su se tu i tamo prepunile, a ja sam izdajala više 'sporta radi' da održim malo veću produkciju i preskočim rane skokove u razvoju sa 3 i 6 dana te sa 3 tjedna i uspjelo mi je.

tina985
07.04.2012., 08:35
ni ona se ne uspavljuje sisom. kao mala bi cesto zaspala na sisi, ali bi ju ubrzo nakon papanja probudilo podrigivanje.
mozda zahvaljujuci tome sad zaspe bez nje :ne zna:
i rijetko trazi jest, valjda zato sta zna da cu joj ponudit :lol: osim ujutro -tad nas ipak ona budi jer je gladna pa se i lijepo razderaci dok ja dođem sebi :D
ovih dana se raskmeci cim ju stavim u polozaj za papat -ne pase joj nista lezece jer ju smeta probava (prdi non stop) sad mi je palo na pamet da mozda zato pojede do pola! jadna na brzinu utazi glad i jedva doceka da ju uspravim!?
mogu ti rec da mene bas nekako povrijedi to njeno deranje, bez obzira sta znam da nije osobno upuceno sikama :D
uglavnom skoro pa se vise ni ne brinem -pocela je cesce trazit jest, cak me sinoc dva puta probudila -to se nije desilo ima o-ho-ho. eto dokaza koliko je ono masno hranjivije i zasitnije.
Razumijem te! I ja sam dan danas povrijedena, bas si dobro rekla :D
A i ja imam osjećaj da njega smeta probava za vrijeme sisanja, kad god mu zakrci on se cijeli uznemiri, al kad sise u snu onda ga toliko ne smeta. 

uma123
07.04.2012., 11:57
mozda imas blesavu bebu kao i ja. moja se cesto nece tjesit sa sisom. ali se voli tjesit mazenjem, pjevanjem, skakanjem na lopti, glupiranjem itd. :)

Pa izgleda:p ova moja sisu iskoristava samo za jelo. al od tada opet normalno doji, izgleda da je taj dan bila ljuta jer nije bila u centru paznje:confused:

ivor6
07.04.2012., 12:17
Bambix ja ti ga vazem tako da ja naprije stanem na vagu i onda uzmem njega golog(kad ga presvlacim)u ruke i stanem opet na vagu imam digitalnu i mislim da mi ok tako pokazuje. Sad ima 6100 g a za 4 dana će imat 4 mj. Sa 3 mj.je imao 5500 g. Jel to ok težina za isključivo dojenu bebu?

mity
07.04.2012., 12:44
Bambix ja ti ga vazem tako da ja naprije stanem na vagu i onda uzmem njega golog(kad ga presvlacim)u ruke i stanem opet na vagu imam digitalnu i mislim da mi ok tako pokazuje. Sad ima 6100 g a za 4 dana će imat 4 mj. Sa 3 mj.je imao 5500 g. Jel to ok težina za isključivo dojenu bebu?
Tako sam i ja svoju vagala. I jos vazem:) Ivor6, to ti je tocno po prosjeku. Nama GE (malena ima refluks) rekla da 600 g prosjecno bebica dobije mjesecno. Nema straha:D Zabrinjavajuce je ako dobije samo 200,300 g

tina985
07.04.2012., 13:54
Tako sam i ja svoju vagala. I jos vazem:) Ivor6, to ti je tocno po prosjeku. Nama GE (malena ima refluks) rekla da 600 g prosjecno bebica dobije mjesecno. Nema straha:D Zabrinjavajuce je ako dobije samo 200,300 g

Koje simptome refluksa ima i kako su joj ga dijagnosticirali? I u kojim polozajima onda sisete?

ivor6
07.04.2012., 15:02

super onda:mig:

bambix
07.04.2012., 17:18
Razumijem te! I ja sam dan danas povrijedena, bas si dobro rekla :D
A i ja imam osjećaj da njega smeta probava za vrijeme sisanja, kad god mu zakrci on se cijeli uznemiri, al kad sise u snu onda ga toliko ne smeta. 

ja sve nekako smisljam kako bi ju mogla podojit u uspravnom polozaju :lol:
tvoj je vec veliki, mozda bi mu neki sjedeci polozaj vise odgovarao?! ovo je samo neko moje nagađanje, ne znam koliko bi pomoglo...

imam 'pravu' vagu :mig: bas za vaganje beba, ali ne da mi ju se skidat golu. neko sam ju vrijeme cak vagala prije i poslije podoja (zbog male porođ. tezine i moje nesigurnosti jer je svakako papala)
sta se tice dobivanja na kilazi, da ti citiram prijateljicinu pedijatricu: dovoljno je i 200 grama, ako je beba na sisi :)
roda kaze da prosječna dojena beba udvostruči svoju težinu do 3. – 4. mjeseca, a većina beba do 6. mjeseca života.

tina985
07.04.2012., 19:53
ja sve nekako smisljam kako bi ju mogla podojit u uspravnom polozaju :lol:
tvoj je vec veliki, mozda bi mu neki sjedeci polozaj vise odgovarao?! ovo je samo neko moje nagađanje, ne znam koliko bi pomoglo...

imam 'pravu' vagu :mig: bas za vaganje beba, ali ne da mi ju se skidat golu. neko sam ju vrijeme cak vagala prije i poslije podoja (zbog male porođ. tezine i moje nesigurnosti jer je svakako papala)
sta se tice dobivanja na kilazi, da ti citiram prijateljicinu pedijatricu: dovoljno je i 200 grama, ako je beba na sisi :)
roda kaze da prosječna dojena beba udvostruči svoju težinu do 3. – 4. mjeseca, a većina beba do 6. mjeseca života.
Ma nikako mu ne odgovara, njemu je hranjenje smrtna kazna!!! Bilo to sisanje, bocica ili zlica - bilokakav unos nečega u usta njemu pricinjava neugodu!
I ja imam vagu doma, za bebe i ispada da je u zadnja 2mj dobio skoro 500g. Barem nešto!

Kitteey
07.04.2012., 20:20
Večer!

Imam pitanjce, dojim evo tri tjedna i danas sam napipala neku kvrgu u desnoj dojci. Prvo sam mislila da je nakupljeno mlijeko al kad je mali pojeo i ispraznio je kvrga je ostala. Jel bespotrebno paničarim ili da potražim ipak savjet liječnika ili bar patronažne za početak?
Inače sam super, mlijeka kao u priči, ta kvrga nije bolna na dodir.

mmz<3
07.04.2012., 20:38

Moja mala je dobivala 100 g pa pedica kaze da je ok , iako se patronazna nije slozila...

mity
07.04.2012., 22:52
Koje simptome refluksa ima i kako su joj ga dijagnosticirali? I u kojim polozajima onda sisete?

Sad mi malena ima 7 mj, a negdje sa tri mjeseca sam skuzila da nije dobila na tezini, tocnije nakon vaganja dobila je samo 100 g u mjesec dana. Bili na pregledu, napravili utz, ali nam nisu dali nikakve lijekove. Inace puno papa,ali je strasno bljucala. Bilo je dana kad sam mislila da stvarno nista nije ostalo u njoj. Dojim ju cijelo vrijeme,a tada uveli smo malo dohrane u vidu AR mlijeka (sad vec kasice i ostalo). Polozaj nije toliko vazan, vec je bitno sto cesce dijete dizat na podrigne, svakih par minuta. I dosta joj je pomogao podignut madrac u kreveticu.
U jesam se ja raspisala....:mig:

Neroslava
08.04.2012., 00:02
Večer!

Imam pitanjce, dojim evo tri tjedna i danas sam napipala neku kvrgu u desnoj dojci. Prvo sam mislila da je nakupljeno mlijeko al kad je mali pojeo i ispraznio je kvrga je ostala. Jel bespotrebno paničarim ili da potražim ipak savjet liječnika ili bar patronažne za početak?
Inače sam super, mlijeka kao u priči, ta kvrga nije bolna na dodir.

Prati stanje. Ako je zastoj radi zacepljenja kanalica koji se ne prazne kako treba, treba im pomoci masazom i razbijanjem kvrge i kompresijama i tijekom dojenja. Ako mozes bebu okrenuti da sise donjom celjusti okrenuta prema kvrgi, i to moze pomoci.

pupi pu
09.04.2012., 11:11
cure da li koja zna kako se riješiti mlijećnog blistera? jako je mali, na bradavici je i boli za poluditi!
da li to dr.buši ako samo ne nestane?

tina985
09.04.2012., 11:55
Ja ne znam, ali mislim da je Cattleya pisala da ima iskustva s tim pa se ti se javi sa nekim savjetom. Ali osim doktora, mozda bi i patronazna znala :ne zna:

kućica
09.04.2012., 16:02
Di je nestala tema s trudnica o tome kaj ih očekuje s dojenjem? kaj su sve te dojenačke teme(osim ove) pobrisane u svim ovim reorganizacijama RiD-a

frupy
09.04.2012., 19:12
cure da li koja zna kako se riješiti mlijećnog blistera? jako je mali, na bradavici je i boli za poluditi!
da li to dr.buši ako samo ne nestane?

Trljaj rucnikom, sterilnom gazicom ili trljacicom da napravis piling pa mozda sam pukne. Stavljaj obloge od slane vode. I ako negdje osjetis kvrgu, tusiraj toplom vodom i krvnicki masiraj da ju razbijes.
Mozes ga i sama probati probusiti sterilnom iglom pa istisnuti, mada bi ti u tom slucaju preporucila da ipak odes dr. ako se ne iscijedi sam nakon pilinga i obloga.
Sretno!:mig:

pupi pu
09.04.2012., 21:38
Trljaj rucnikom, sterilnom gazicom ili trljacicom da napravis piling pa mozda sam pukne. Stavljaj obloge od slane vode. I ako negdje osjetis kvrgu, tusiraj toplom vodom i krvnicki masiraj da ju razbijes.
Mozes ga i sama probati probusiti sterilnom iglom pa istisnuti, mada bi ti u tom slucaju preporucila da ipak odes dr. ako se ne iscijedi sam nakon pilinga i obloga.
Sretno!:mig:

Hvala ti puno. Mama mi je isto rekla da probam stavljat fiziološku i ne mogu vam opisat koje je to olakšanje...

alexandra_zg
09.04.2012., 21:52
Drage moje, molim savjet..
Imam bebu od mjesec i tjedan dana i isključivo dojim na zahtjev. Od samog početka lijeva dojka mi je malo veća od desne al do sada to nije predstavljalo nikakav problem kod dojenja.. U nazad tjedan - dva lijeva dojka postaje sve tvrđa i bolnija i skoro za jedan broj veća od druge. Posljednjih dana bol je nesnosna i ide sve do pazuha. Dojim normalno i na tu dojku, mali zapravo najviše voli sisati upravo tu dojku. Do sad se nisam izdajala al unazad par dana sam počela i najčudnije je to što desnu (manju) izdojim bez problema, ona nikad nije natečena i tvrda, iz nje izdojim i do 100 ml mlijeka a iz veće lijeve jedva 10 ml! :ne zna: Šta da radim? Zašto lijevu dojku ne mogu izdojiti? Uvijek ju prije izmasiram pod toplim tušem, evo jučer masaža i izdajanje trajalo 2 sata a izdojila sam jedva 15ak ml..! :ne zna: Čudi me što mali normalno siše tu dojku i najede se ( u nepunih mjesec dana dobio je 1250 po čemu mogu zaključiti da se dobro najede) a na izdajalicu jedva izvučem par kapi a stvarno bi mi bio spas da je mogu ponekad isprazniti da ne boli toliko.. :o

proab
10.04.2012., 07:03
Mogu se malo pozaliti? OPET bljucka krv :503:

Ne mogu vjerovati da iz tako majucne tockice gdje je ranica moze povuci toliko krvi. Uzas. Bodic mu je skroz krvav. A bas sam se odvikla od tog prizora. I opet je imao zastoj u kakanju, a stolica naravno skroz crna od zgrusane krvi :(

Probat cu mu vise davati drugu koja je ok, a ovu malo izdajati pa skoljkice pa se nadam da ce proci za dan-dva...

Ovaj put "krivim" njega - kad nije jako gladan ili kad je nesto zanimljivo u blizini izvodi totalni cirkus na cici, nije ni cudo da opet imam ranicu...

tina985
10.04.2012., 08:03
Drage moje, molim savjet..
Imam bebu od mjesec i tjedan dana i isključivo dojim na zahtjev. Od samog početka lijeva dojka mi je malo veća od desne al do sada to nije predstavljalo nikakav problem kod dojenja.. U nazad tjedan - dva lijeva dojka postaje sve tvrđa i bolnija i skoro za jedan broj veća od druge. Posljednjih dana bol je nesnosna i ide sve do pazuha. Dojim normalno i na tu dojku, mali zapravo najviše voli sisati upravo tu dojku. Do sad se nisam izdajala al unazad par dana sam počela i najčudnije je to što desnu (manju) izdojim bez problema, ona nikad nije natečena i tvrda, iz nje izdojim i do 100 ml mlijeka a iz veće lijeve jedva 10 ml! :ne zna: Šta da radim? Zašto lijevu dojku ne mogu izdojiti? Uvijek ju prije izmasiram pod toplim tušem, evo jučer masaža i izdajanje trajalo 2 sata a izdojila sam jedva 15ak ml..! :ne zna: Čudi me što mali normalno siše tu dojku i najede se ( u nepunih mjesec dana dobio je 1250 po čemu mogu zaključiti da se dobro najede) a na izdajalicu jedva izvučem par kapi a stvarno bi mi bio spas da je mogu ponekad isprazniti da ne boli toliko.. :o

A meni zvuči na zastoj. Jel možeš kvrgu kakvu igdje napipati? Ili njih vise? Beba se najede jer uspije izvući koliko toliko mlijeko van za razliku od izdajalice koja nikad ne može izvući kao beba. Procedura je takva da prije sisanja na njoj ju masiras pod toplom, sto toplijom vodom i sto bolje masiraj koliko god te bolilo, to će pomoći da se kanalici prosire pa kad stavis bebu lakše će izvući mlijeko van. Poslije sisanja stavljaj hladne obloge i tako u krug dan, dva, tri dok ne prođe. Kad napipas kvrgu ili vise njih onda udri po njima, masiraj do iznemoglosti jer sto prije razbijes to će prije proći! Meni je uvijek lakše napipati poslije sisanja kad je praznija! Boli jako, znam, meni se svako malo zblesira tak sisa, ali zato sto me mali redovito udari kad ga presvlacim tak da suosjecam! Još šta možeš je nabaviti syntocinon sprej, to je hormon oksitocin koji je odgovoran na otpustanje mlijeka i on bi ti mogao pomoći kod zastoja - meni je. Neke ljekarne ga daju bez recepta, a neke ipak traže. 

tina985
10.04.2012., 08:07
Mogu se malo pozaliti? OPET bljucka krv :503:

Ne mogu vjerovati da iz tako majucne tockice gdje je ranica moze povuci toliko krvi. Uzas. Bodic mu je skroz krvav. A bas sam se odvikla od tog prizora. I opet je imao zastoj u kakanju, a stolica naravno skroz crna od zgrusane krvi :(

Probat cu mu vise davati drugu koja je ok, a ovu malo izdajati pa skoljkice pa se nadam da ce proci za dan-dva...

Ovaj put "krivim" njega - kad nije jako gladan ili kad je nesto zanimljivo u blizini izvodi totalni cirkus na cici, nije ni cudo da opet imam ranicu...

A taman si neki dan rekla da je napokon mir! :grli:

afflen
10.04.2012., 09:09
Cure, molim pomoc. Rodila sam prije tjedan dana carskim rezom a sise se jos ne pune skroz mlijekom te ga nemam dosta.
Imate kakav savjet kako potaknuti da mi krene?
Pijem cca 4-5 litre vode/soka dnevno, sto mi uopce ne utazi zed, no mjehur mi vise nemoze podnijeti toliku tekucinu...

alexandra_zg
10.04.2012., 09:47
A meni zvuči na zastoj. Jel možeš kvrgu kakvu igdje napipati? Ili njih vise? Beba se najede jer uspije izvući koliko toliko mlijeko van za razliku od izdajalice koja nikad ne može izvući kao beba. Procedura je takva da prije sisanja na njoj ju masiras pod toplom, sto toplijom vodom i sto bolje masiraj koliko god te bolilo, to će pomoći da se kanalici prosire pa kad stavis bebu lakše će izvući mlijeko van. Poslije sisanja stavljaj hladne obloge i tako u krug dan, dva, tri dok ne prođe. Kad napipas kvrgu ili vise njih onda udri po njima, masiraj do iznemoglosti jer sto prije razbijes to će prije proći! Meni je uvijek lakše napipati poslije sisanja kad je praznija! Boli jako, znam, meni se svako malo zblesira tak sisa, ali zato sto me mali redovito udari kad ga presvlacim tak da suosjecam! Još šta možeš je nabaviti syntocinon sprej, to je hormon oksitocin koji je odgovoran na otpustanje mlijeka i on bi ti mogao pomoći kod zastoja - meni je. Neke ljekarne ga daju bez recepta, a neke ipak traže. 

Ma, meni se odmah naprave kvrge.. Čim mali par sati ne vuče jedu dojku odmah se naprave. Evo, noćas mu dala da jede s desne da ju malo potaknemo da i ona naraste i ujutro mi je lijeva skroz natekla da sam jedva micala lijevu ruku.. :kava: Užas koja bol. Sad je konačno izvukao malo iz nje al ujutro mi je bilo katastrofa! Masiram stalno, i topli i hladni oblozi, vrući tuš.. Samo ovaj sprej nisam probala al kupit ću ga danas sigurno. Najviše me čudi to što su dojke totalno različite, kao da nisu s istog tijela.. :o Razmišljam da nije možda problem i način na koji mali sisa. Dosta energično vuče i ponekad (rijetko) ga ne mogu natjerati da skroz pravilno uhvati dojku a baš je svojeglav i ne možeš mu ništa nametnuti pa ni to. Primi kako primi i ako hoćeš da se najede osobito navečer i noću ponekad mora biti po njegovom. Mada sam ga ja od samog početka poticala na pravilno sisanje.. :ne zna: Vidim da imam i mliječni blister (kao ovo na slici) i na jednoj i na drugoj dojci..
http://www.roda.hr/article/read/mlijecni-blister-sto-je-to
Na lijevoj dojci mi je areola i bradavica u zadnje vrijeme i nešto malo svijetlije boje. Ima li to kakve veze...?

scottie
10.04.2012., 10:41
cure, jedno pitanje... mala mi ima tri tjedna i super cica od početka, tu nema problema. po noći kada pojede odmah zaspi i sad me zanima da li ju trebam dizat da podrigne? jer kad ju dignem ona odmah spava... dali trebaju svaki puta nakon dojenja podrignut. hvala!

alexandra_zg
10.04.2012., 11:07
cure, jedno pitanje... mala mi ima tri tjedna i super cica od početka, tu nema problema. po noći kada pojede odmah zaspi i sad me zanima da li ju trebam dizat da podrigne? jer kad ju dignem ona odmah spava... dali trebaju svaki puta nakon dojenja podrignut. hvala!

Bilo bi poželjno jer progutani zrak izaziva grčeve pa bi ti to mogao postati sljedeći problem.. Ima različitih poza i načina držanja kod kojeg bebe mogu podrignuti pa pokušaj je malo šaltati dok ne nađeš način na koji ona brzo podrigne odmah nakon što je jela.. Moj mali ispočetka nije mogao podrignuti (ja očito nisam odmah našla položaj koji mu odgovara) pa je imao jake vjetrove.. Poslije četvrtog tjedna sam primjetila da ga vjetrovi muče i da se grči pa sam tome dala malo više pažnje i našla položaj koji mu odgovara.. Možeš ju lagano prebaciti na svoje rame (ručice lagano vise preko) - jedan od lakših načina da podrigne (mom malom ne paše jer uvijek počinje štucati), nosi ju na ruci tako da joj je trbuščić na tvojoj unutarnjoj strani podlaktice ili ju stavi da leži na trbuščiću (samo ju tako nemoj ostavljati spavati osobito ne bez nadzora).. S vremenom će vam se podrigivanje uhodati i postati navika.. :mig:

proab
10.04.2012., 11:19
Mislila sam probat izdajati tu s ragadom pa davati na casu, ali cim sam povukla 2-3 puta siknula je krv. Izgleda da je ranica bas na kapilari, jako puno krvi je iscurilo, tako da mi je sad jasno zasto toliko krvi bljuca.

Probat cu sad davati mu 2x zdravu pa 1x ovu drugu, nadam se da ce tako brze zarasti a da ne dobijem mastitis niti da je gladan.

Weselka
10.04.2012., 11:22
Cure, molim pomoc. Rodila sam prije tjedan dana carskim rezom a sise se jos ne pune skroz mlijekom te ga nemam dosta.
Pijem cca 4-5 litre vode/soka dnevno, sto mi uopce ne utazi zed, no mjehur mi vise nemoze podnijeti toliku tekucinu...

Izbaci sok i skuhaj si radije čaj za dojilje, imaš dm-ov, kutija košta 13 kn. Kako znaš da ga nemaš dosta? Jel dijete sito? Jel ti bila patronažna i vagnula bebu? Male bebe imaju mali želudac pa se brže i zasite al ako misliš da nije dosta jela ponudi joj i drugu dojku. Ako ima dovoljan broj mokrih pelena i stolicu vjerojatno dosta jede. Samo ne odustaj od dojenja i pitaj ovdje slobodno ako si u nedoumici :)

uma123
10.04.2012., 11:33

Ja svoju nikad nisam dizala da podrigne ako zaspi, tako mi je rekla i patronazna. Super ako je budna i ako podrigne, a ako zaspi, nema veze. Ako je bude mucio zrak, ona ce se probuditi i svakako ces je dici da podrigne.

uma123
10.04.2012., 11:36

Samo stavljaj bebu da sisa, ona ce navuci mlijeko. Ja sam se isto porodila na carski i tek 4-ti ili 5-ti dan sam osjetila da su mi sise punije, a beba je normalno sisala i prije toga, i kasnije. Sada imam osjecaj (beba 4,5 mjeseca) da u sisama nema apsolutno nista, a beba opet normalno sisa (iskljucivo dojim)

afflen
10.04.2012., 11:39
Izbaci sok i skuhaj si radije čaj za dojilje, imaš dm-ov, kutija košta 13 kn. Kako znaš da ga nemaš dosta? Jel dijete sito? Jel ti bila patronažna i vagnula bebu? Male bebe imaju mali želudac pa se brže i zasite al ako misliš da nije dosta jela ponudi joj i drugu dojku. Ako ima dovoljan broj mokrih pelena i stolicu vjerojatno dosta jede. Samo ne odustaj od dojenja i pitaj ovdje slobodno ako si u nedoumici :)

U bolnici su ga trebali nadohranjivati, malo, no ipak nije bilo moje mlijeko dovoljno. Ovo mi je drugo dijete, s prvim sam se mucila par mjeseci da ga ipak malo dojim i bio mi je stalno na sisi prvih par mjeseci. Rezultat truda je bio godinu dana dojenja uz dohranu (obrok obje sise, drugi obrok aptamil).
Sada opet ista situacija - oko mene svi imaju hrpu mlijeka i kvrge, a ja obrnuto (dvije mlitavice).
Kazes dm-ov caj... Probala sam hippov s prvim malcem i nisam bas vidjela poboljsanje. Mozda ovaj put pomogne dm-om. :)

tina985
10.04.2012., 12:09
Alexandra - blister bi svakako trebala riješiti, probaj po uputama na rodinoj stranici ili zovni patronaznu, mozda ona može pomoći. 
Često su sise različite veličine, barem malo, i meni je tako makar nije velika razlika, a u toj lijevoj imam osjećaj da imam i vise mlijeka. Rodila sam na carski tako da nisam bila bas pokretna i kad vrtim film, češće je sisao lijevu nego desnu dok smo bili u bolnici, dal to ima ikakve veze - nemam pojma! U svakom slucaju, pazi i na jednu i na drugu jer bez obzira sto ti je lijeva veća, jednako tako se može i desna prepuniti i napraviti problem. Stavljaj malog podjednako, a ako ne isprazni sisu, ako ne bude mekana poslije sisanja izdoji malo. Isto tako ako se prepune, a normalno da se prepune dok ti se još nije uspostavila ponuda/potražnja - opet izdoji malo, tek toliko da osjetis olaksanje. Ja sam non stop masirala sise u pocetku, nije to ništa neobično niti je dojenje samo stavljanje bebe na sisu i mir, zahtjeva to ipak brigu ;) kad si već upoznata sa rodinim stranicama - pročitaj o skokovima u razvoju pa ćeš vidjet da vas to čeka sa 6tj i kad to prođe mirni ste do cca 3mj života, pa će ti se u tom periodu stabilizirati ponuda/potražnja koliko toliko, ali i onda će biti perioda prepunjenosti koje se rijesava tim "malim" izdajanjima ;) i moj mali je od početka tip kojem ako je krivo prihvatio i izvadis mu sisu možeš se pozdravit sa mirnim sisanjem tako da je ključ od prve ga dobro namjestiti ;)
Afflen - i ja sam rodila na carski, doduše, prije 8mj, ali manje vazno. Ono sto je važnije je da nisam imala pojma da mlijeko u tom slucaju dolazi kasnije i dojila sam maloga bez puno nedoumica i pokazalo se - blazeno neznanje. Mlijeka imas, mozda ne na litre, ali nije bitno. Poanta je da poslije carskog mlijeko malo kasni, si sad u fazi prelaska kolostruma u prijelazno mlijeko pa će tek onda krenuti zrelo kad ćeš osjetiti pravu navalu mlijeka, cca 2-3tj poslije poroda. Bebin želudac je malen, ne može primiti veliku količinu mlijeka niti ti proizvodis zato veliku količinu. Proizvodis kolostrum kojeg je malo, relativno malo, ali dovoljno, i sto je važnije, on je takvog sastava da zasiti bebu, prouci malo da ne duljim :) mjenjaj sise, malo jedna, malo druga, cesti i kratki podoji su najbolji za navlacenje mlijeka, nemoj raditi ništa drugo, zavali se u krevet i premjestaj bebu sa jedne sise na drugu i doći će to na svoje. Ne odustaj još, prerano je. Napisi nam koliko ima popisanih i koliko pokakanih pelena u 24h i kakva je kakica?
Scottie - ja sam malog preko dana uvijek dizala bas zato da ne bi imao grceve od progutanog zraka, ali po noći ako bi mi zaspao sam ga ostavila da spava jer bi ga dizanje razbudilo, a ako bi imao šta za podrignuti ili bi se meskoljio ili se probudio pa bi tad podrignuo. Ne znam, podjeljena su tu mišljenja, procjeni sama. Ako bebu ne muči ništa u tom režimu koji imate onda je valjda ok ;)
Proab - ovo ti je dobar plan :) drži se!

proab
10.04.2012., 12:34
Dala sam 2x istu i spavao je samo sat vremena, probudio se brzo i plakao da je gladan. onda Sam mu dala drugu i pobljucko je jako puno krvi :(

Bas me sve to deprimira, a I opet brinem jelsmije popiti tolikokrvi

mandy
10.04.2012., 14:31
Krv ne smeta dojenju, samo ako izlazi gnojan sadržaj prekida se dojenje.
Malo rvi brzo oboji velik sadržaj,ne vjerujem da je pocicao neke velike količine krvi.

scottie
10.04.2012., 14:32
Bilo bi poželjno jer progutani zrak izaziva grčeve pa bi ti to mogao postati sljedeći problem.. Ima različitih poza i načina držanja kod kojeg bebe mogu podrignuti pa pokušaj je malo šaltati dok ne nađeš način na koji ona brzo podrigne odmah nakon što je jela.. Moj mali ispočetka nije mogao podrignuti (ja očito nisam odmah našla položaj koji mu odgovara) pa je imao jake vjetrove.. Poslije četvrtog tjedna sam primjetila da ga vjetrovi muče i da se grči pa sam tome dala malo više pažnje i našla položaj koji mu odgovara.. Možeš ju lagano prebaciti na svoje rame (ručice lagano vise preko) - jedan od lakših načina da podrigne (mom malom ne paše jer uvijek počinje štucati), nosi ju na ruci tako da joj je trbuščić na tvojoj unutarnjoj strani podlaktice ili ju stavi da leži na trbuščiću (samo ju tako nemoj ostavljati spavati osobito ne bez nadzora).. S vremenom će vam se podrigivanje uhodati i postati navika.. :mig:

Hvala na odgovoru...ja ju obično podignem na rame i kad je budna baš lijepo podrigne, ali kad spava onda imam osjećaj da bih mogla do jutra šetat s njom. Zato ne znam dal da ju uopće dižem po noći... iako zna se ponekad onako mrštit i grčit ali mislim da to radi i kad podrigne.

Ja svoju nikad nisam dizala da podrigne ako zaspi, tako mi je rekla i patronazna. Super ako je budna i ako podrigne, a ako zaspi, nema veze. Ako je bude mucio zrak, ona ce se probuditi i svakako ces je dici da podrigne.

Ovo sam i ja negdje pročitala, da ako spava da ju pustim, eventualno ju stavit na bok da spava. Doći će mi prekosutra patronažna pa ću pitat još.

alexandra_zg
10.04.2012., 16:49
Hvala na odgovoru...ja ju obično podignem na rame i kad je budna baš lijepo podrigne, ali kad spava onda imam osjećaj da bih mogla do jutra šetat s njom. Zato ne znam dal da ju uopće dižem po noći... iako zna se ponekad onako mrštit i grčit ali mislim da to radi i kad podrigne.

Ja malog uredno razbudim s tim podrigivanjem pa onda opet traži cicu.. :rolleyes: Al njega jadnog baš muči kad ima vjetrove pa sve i u snu cvili i ne preostaje mi ništa drugo nego da ga potičem na podrigivanje i u noći. A najbolje ti je zapravo slušati dijete i kao što tina985 kaže, ako joj odgovara taj režim, ne buditi ju.. :kava:

mandy
10.04.2012., 21:05
ja sam starijeg dizala neka 2 tjedna da podrigne i kad zaspe što je rezultiralo buđenjem pa ponovnim cicanjem i tako u krug..onda sam ga spustila, podrigivanj ebiobavio nakon buđenja.
Sa mlađim sam odma tako radila :D

Neroslava
10.04.2012., 22:15

Čajevi za dojilje neće učiniti ništa osim dodatnog unosa tekućine. Veću proizvodnju mlijeka potaknut će bebino često sikenje, do 14 dana starosti minimalno 8 puta dnevno (maksimalnog broja nema). Carski ili ne carski, hormoni i bebino sikenje će učiniti svoje.
Koliko podoja imate, siše li beba aktivno, koliko popiškenih i pokakanih pelena ima?

proab
11.04.2012., 07:02
Krv ne smeta dojenju, samo ako izlazi gnojan sadržaj prekida se dojenje.
Malo rvi brzo oboji velik sadržaj,ne vjerujem da je pocicao neke velike količine krvi.

Ja na zalost mislim da je puno krvi, kad bljucne to nije samo obojano mlijeko vec ima i cijelih ugrusaka krvi, i stolica mu je bila posve crna koliko je krvi u njoj :503: Jucer cijeli dan nije kakao, zastopan je od toga...

Razmisljam da li je i sa starijom bilo tako grozno - mozda i je, ali nisam znala, ona skoro uopce nije bljucala, pa bih samo vidjela krastu na cici kao i s njim sada. Blazeno neznanje...

proab
11.04.2012., 07:07

Ja niti jedno dijete nisam dizala na podrigivanje kad bi zaspali. Ako su budni - onda da, ako spavaju - ne diram. Samo da dalje spavaju. Narocito ako nemas nekih posebnih problema. Bude vec zrak izaso van, kad je podignes nakon sto se probudi ili kroz crijeva nekako...

alveolina
11.04.2012., 09:03
ja svog dižem obavezno da podrigne nakon jela jer i ovako ima problema sa viškom zraka i grčevima :( dignem ga na rame,podrigne i ponovo zaspe na rame dok ga nosamo.

afflen
11.04.2012., 16:41
Čajevi za dojilje neće učiniti ništa osim dodatnog unosa tekućine. Veću proizvodnju mlijeka potaknut će bebino često sikenje, do 14 dana starosti minimalno 8 puta dnevno (maksimalnog broja nema). Carski ili ne carski, hormoni i bebino sikenje će učiniti svoje.
Koliko podoja imate, siše li beba aktivno, koliko popiškenih i pokakanih pelena ima?

Po noci mi se budio svakih sat vremena nakon kaj je cca 15 min bio na ciki od cega se vecinu uspavljivao i nije bas pio. Pelene su mu ok, svaki put se popiski kad ga presvlacim, a ima i mokre pelene (ptprilike svaka 2-3 sata po danu, a ova nocna mu je bila puna, no ne i krcata).
Kad je na sisi, vecinom spava pa svako malo potegne. Ne mogu ga odrzati budnim da popapa u komadu. Jucer je imao gustu narancastu kakicu s bijelim tockicama, a danas ga muci i 2 puta je jako malo izaslo (sluzasto zuckasto)
Danas je opet cijelo vrijeme na sisi, i opet ne cika skroz vec spava. Dodala sam mu 2 dohrane nakon kaj se nije smirio nakon pbje cike i gurao i dalje ruke u usta, pa je popio oko 30+30 dohrane oko 7 ujutro i 4 popodne.

ivor6
11.04.2012., 20:27
Smij li jesti orahe dok dojim? Naime pojela sam kolač u kojem je bio nadjev od oraha i sjetim se da možda ne bi smjela zbog alergena. Hoće li bit sto bebacu od toga?

Kitteey
11.04.2012., 20:32
Mislim da ti nebi trebalo ništa biti od oraha, i ja sam sad za blagdane jela kekse s orasima a moj bebač je dosta mlađi :) inače jedem samo lješnjake, pročitala sam negdje da ih dojilje smiju.

Ne znam dal postoji negdje tema prehrana dojilja al ja ludim. Obzirom da se nesmije većina kupusnjača i dosta povrća uopće ne znam što bi jela jer sam jela inače jako puno povrća. Sad sam spala doslovno na mrkvu, ciklu i krumpir i ludim. Ne usudim se ni zelenu salatu jesti da nebi malome nešto bilo. Što vi jedete? I jaja se ne usudim jesti. U biti ne jedem ništa što znam da mene napuhava plus ovo sve što kažu da se ne smije...

ivor6
11.04.2012., 20:39
Ma i ja ti full Pazim jer je imao grceve od 8.dana doduše vise ih nema(bas danas puni 4 mj.) ali i dalje ne pijem kravlje mlijeko nego rizino ili zobeno. Jedem još i kukuruz tikvice sad kad malo bolje razmislim to je sve a bila sam biljozder hehe. Uglavnom piletine rize krumpira mi se vrti u jelovniku za Uskrs sam pojela i posnog sira i prezderala se francuske salate sunke i janjetine i molila se da mi od jaja i graska ne bude nešto al eto nisam primjetila. Za Jaja pišu da su alergeni kao i citrusno voće jagode i orasasto voće pa sam zato pitala za orahe

alveolina
11.04.2012., 21:10
Ma i ja ti full Pazim jer je imao grceve od 8.dana doduše vise ih nema(bas danas puni 4 mj.) ali i dalje ne pijem kravlje mlijeko nego rizino ili zobeno. Jedem još i kukuruz tikvice sad kad malo bolje razmislim to je sve a bila sam biljozder hehe. Uglavnom piletine rize krumpira mi se vrti u jelovniku za Uskrs sam pojela i posnog sira i prezderala se francuske salate sunke i janjetine i molila se da mi od jaja i graska ne bude nešto al eto nisam primjetila. Za Jaja pišu da su alergeni kao i citrusno voće jagode i orasasto voće pa sam zato pitala za orahe

kaj da???Ja ovo nisam znala.jaja jedem uredno....nadam se da neće ništa biti.
ja jedem posni sir,delux pureću šunku,palačinke,piletinu,puretinu,ciklu,krumpir,mr kvu,tikvice.pijem vodu samo.mama mi napravi domaču juhicu kad je kod mene sa povrćem.
nakon trudnoće u kojoj sam jela sve i svašta ovo mi je pravi šok!

ivor6
11.04.2012., 21:52
Pa tako sam pročitala. Sutra idemo kod pedice na sistematski pa ću je pitat uputnicu za dermatologa jer mi mali ima stalno neke fleke po tijelu dodju ujutro npr i do popodne se povuku pa me strah da je na nešto sto ja pojedem alergican. Btw i riba i cokolada su alergeni sad sam se sjetila da mi je patronazna rekla kaj je sumnjala da ima atopijski.
Nego sto znaci kad me bradavice peku jer mi malac stalno visi na ciki?

ivor6
11.04.2012., 22:18
Znam kako ti je . Od kad dojim ubijam se u slatkom al sam prije 3 dana tu pročitala da se treba izbjegavat jest slatko jer da su bebe od toga hiperaktivne tako da sam na apstinenciji al svaki dan se ulovim da nešto gricnem i tek kad pojedem skuzim shit slatko je. Da da nažalost i coksa je no no

nosorog
12.04.2012., 06:02
Mislim da ti nebi trebalo ništa biti od oraha, i ja sam sad za blagdane jela kekse s orasima a moj bebač je dosta mlađi :) inače jedem samo lješnjake, pročitala sam negdje da ih dojilje smiju.

Ne znam dal postoji negdje tema prehrana dojilja al ja ludim. Obzirom da se nesmije većina kupusnjača i dosta povrća uopće ne znam što bi jela jer sam jela inače jako puno povrća. Sad sam spala doslovno na mrkvu, ciklu i krumpir i ludim. Ne usudim se ni zelenu salatu jesti da nebi malome nešto bilo. Što vi jedete? I jaja se ne usudim jesti. U biti ne jedem ništa što znam da mene napuhava plus ovo sve što kažu da se ne smije...

postoji tema, opustite se i jedite sve.
prehrana mora biti raznolika.
ovo sto se tice atopijskog, misljenja su razlicita. nasa dermatologica (koja je ujedno i pedijatar) je rekla da ne smijem nista izbaciti, jer dijete na taj nacin odbiva prek mene zastitu
znam da tko god ode u klajcevu kod dermatologa, dobije plan prehrane sto smije i sto ne smije jesti
ko i u svemu, strucnjaci se razlikuju:ne zna:

mojoj je atopijski nestao oko 16mj

nosorog
12.04.2012., 06:10
evo tema:http://www.forum.hr/showthread.php?t=275604&page=17

mandy
12.04.2012., 08:39
Nego sto znaci kad me bradavice peku jer mi malac stalno visi na ciki?

Kakvog su izgleda i boje bradavice?

tina985
12.04.2012., 09:14
Ja sam kod svog malog primjetila da kad god navečer jedem majonezu ili linoladu loše spava :ne zna:
Ostalo sve ok, jaja, mlijeko, orasi u kolacima, grah, salata... Sve bez reakcije :mig: ali i to je vjerojatno individualno
Mislim da bi trebale jesti sve, a tek ako se nešto pokaže da izaziva reakciju, onda izbaciti. Tako sam ja barem i ok je :mig:

alveolina
12.04.2012., 09:44
ma ja sam već sva zbunjena...netko kaže sve jedi, netko nemoj sve jesti.:503:
zanima me ako ja pojedem nešto što se ne smije kada to može početi smetati bebi?znam da su ti sastojci u mlijeku za pola sata do sat vremena ali kad to počinje smetati bebi?odmah nakon podoja ili treba proći neko vrijeme dok mlijeko iz želudca do crijeva???:ne zna:

mandy
12.04.2012., 09:51
Ja sa starijim nisam primjetila da išta smeta, mlađem je smetao sok od narandže (kupovni) i blitva.
Nakon 3-4 sata bi počeo prduckati, grčiti se, cendrati...
Prestala to konzumirati mjesec dana i poslje više nije bilo reakcije...od svega ostaloga nije bilo rekacije.

mity
12.04.2012., 10:19
Ja sam isto u pocetku jako pazila, sad se polako opustam. mala mi ima 6 i pol mj al jos uvijek ne jedem grah,mahune isl sta me napuhuje. Kravlje mlijeko isto u minimalnim količinama, a pedica mi rekla da svježi luk,češnjak mijenjaju okus mlijeka bebi tak oda i to izbjegavam. Cokoladu bi mozda trebala, al to mi je pretezak zadatak,hehe. Drugo je sve na jelovniku normalno.

ivor6
12.04.2012., 10:30
Kakvog su izgleda i boje bradavice?

PArdon samo me lijeva pecka ali je iste boje kao i desna onako rozosmeckasta samo sto je aureola veća jer je i cika veća

uma123
12.04.2012., 10:39
ma ja sam već sva zbunjena...netko kaže sve jedi, netko nemoj sve jesti.:503:
zanima me ako ja pojedem nešto što se ne smije kada to može početi smetati bebi?znam da su ti sastojci u mlijeku za pola sata do sat vremena ali kad to počinje smetati bebi?odmah nakon podoja ili treba proći neko vrijeme dok mlijeko iz želudca do crijeva???:ne zna:

je, svako kaze drugacije. pitala sam pedijatricu, ona mi rekla da to nema veze i da normalno jedem tako da ja od pocetka sve jedem i nisam primjetila da bebi nesto smeta. jela sam cak i grah i grasak i sl. (naravno u umjerenim kolicinama). grcevi su spontano nastali i spontano prestali. ali vjerovatno je svaka beba drugacija, mada eto to je moje iskustvo. i dalje sve jedem i dojim, pijem puno vode i cajeva i to je to

mandy
12.04.2012., 10:41
ivor Jel ima beba bijele naslaga u usnoj šupljini?
Cokta li dok sisa?
jel se tebi stanje pogoršava/poboljšava ili je isto i dalje?

ivor6
12.04.2012., 13:41
ivor Jel ima beba bijele naslaga u usnoj šupljini?
Cokta li dok sisa?
jel se tebi stanje pogoršava/poboljšava ili je isto i dalje?

ako misliš na soor ,mislim da ga nema.pa ni ne poboljšava se ni ne pogoršava
nema bijele naslage osim kad jede od mlijeka
prije je znao coktat al sad više ne,baš sam ga slušala

alveolina
13.04.2012., 07:26
jučer smo bili na drugom pregledu i mali je dobio kilu u mjesec dana što je za 200gr manje nego što je dobio prvi mjesec. inače zadnji tjedan dana se budi svaka dva sata po noći što mi je bilo čudno ali jučer sam sama sebe upitala što ako je gladan??pedijatrica misli da mozda i je gladan jer je veliki dečko i treba puno papati,a ja mu dajem samo jednu ciku+dosta i bljuca. za tjedan dana imamo kontrolno vaganje da se vidi koliko je dobio.ako će biti sve ok onda nastavljamo kako smo i dalje samo malo pojačano,a akonije dobio dosta onda mozda uvedemo jedan obrok prije spavanja na bočicu.
e sad ova noć je bila jako dobra jer smo se budili svaka tri sata.prije spavanja sam ga dugo hranila,bez problema je zaspao i tokom noći nije bilo problema tak da je očito bila glad u pitanju. da ne spominjem da je i preko dana stalno bio cendrav,tražio je stalno jesti...
zanima me kada se uspostavlja ponuda i potražnja???

mandy
13.04.2012., 08:11
alveolina haloooo, dobio je 1 kilu u mjesec dana, skoro duplo više od očekivnaog dobitka :)
1 kila nije uopće malo i nemoj se uopće zamarati razmišljanjem je li dijete gladno (dojiš li n azahtjev?).
A i ne razumijem pedicu koja traži kontrolno vaganje kad je dijete u 2 mj dobilo 2,2 kg...to je puno više od očekivanog prirasta.

Da li dovoljno hrane dobiva znaš po nekim stvarima
Ima li 8-12 podoja dnevno?
Ima li min 6 popišanih pelena?

bebe znaju biti nervozne i cendrave zbog tko zna čega, nije u pitanu glad. Također mjenjaju ritam i noćni i dnevni kako rastu, više su budni, više toga dožive pa nemirnije spavaju (češće se bude).

nosorog
13.04.2012., 08:15
jučer smo bili na drugom pregledu i mali je dobio kilu u mjesec dana što je za 200gr manje nego što je dobio prvi mjesec. inače zadnji tjedan dana se budi svaka dva sata po noći što mi je bilo čudno ali jučer sam sama sebe upitala što ako je gladan??pedijatrica misli da mozda i je gladan jer je veliki dečko i treba puno papati,a ja mu dajem samo jednu ciku+dosta i bljuca. za tjedan dana imamo kontrolno vaganje da se vidi koliko je dobio.ako će biti sve ok onda nastavljamo kako smo i dalje samo malo pojačano,a akonije dobio dosta onda mozda uvedemo jedan obrok prije spavanja na bočicu.
e sad ova noć je bila jako dobra jer smo se budili svaka tri sata.prije spavanja sam ga dugo hranila,bez problema je zaspao i tokom noći nije bilo problema tak da je očito bila glad u pitanju. da ne spominjem da je i preko dana stalno bio cendrav,tražio je stalno jesti...
zanima me kada se uspostavlja ponuda i potražnja???

i sto ne stima sa time?:confused:
kolko je on velika beba?

kolko je star? buditi se svaka tri sata je za bebe normalno i ocekivano.

jeste mozda u skoku? ako jeste, onda je normalno da je gladan, navuci ce si mlijeko, samo mu nemoj davat nikakve bocice jer ces upravotime zeznut ponudu i potraznju.

alveolina
13.04.2012., 12:50
alveolina haloooo, dobio je 1 kilu u mjesec dana, skoro duplo više od očekivnaog dobitka :)
1 kila nije uopće malo i nemoj se uopće zamarati razmišljanjem je li dijete gladno (dojiš li n azahtjev?).
A i ne razumijem pedicu koja traži kontrolno vaganje kad je dijete u 2 mj dobilo 2,2 kg...to je puno više od očekivanog prirasta.

Da li dovoljno hrane dobiva znaš po nekim stvarima
Ima li 8-12 podoja dnevno?
Ima li min 6 popišanih pelena?

bebe znaju biti nervozne i cendrave zbog tko zna čega, nije u pitanu glad. Također mjenjaju ritam i noćni i dnevni kako rastu, više su budni, više toga dožive pa nemirnije spavaju (češće se bude).

Dojim na zahtjev.
Piša dosta,popišanih pelena ima. Ima 8-12 podoja dnevno (prema me malo zbunjuje dali to znači od ponoći pa do ponoći ili od 6 ujutro...malo glupo znam ali kad nisam nikad ziher kod toga....)
Moj dnevni ritam nema.Noćni je imao pa s eputem pogubio. Ali ja i dalje mislim da je bila glad jer je sinoć zaspao bez problema i spavao 4 sata nakon što sam mu dala obje cike. I dalje se budi svaka tri sata-dakle to je taj ritam kojeg smo imali.
Evo sad spava opet. prva tura je bila duga sat vremena,a ova tura još traje,a već je prošlo sat vremena Također sam ga hranila dulje i na obje cike.

i sto ne stima sa time?:confused:
kolko je on velika beba?

kolko je star? buditi se svaka tri sata je za bebe normalno i ocekivano.

jeste mozda u skoku? ako jeste, onda je normalno da je gladan, navuci ce si mlijeko, samo mu nemoj davat nikakve bocice jer ces upravotime zeznut ponudu i potraznju.

Nisam nigdje napisala da nije normalno što se budi svaka tri sata. Dapače to je taj ritam koje smo imali prije i kojeg smo imali sinoć.
Ima 62cm,5870gr. Znam da nije najveća beba, ima i većih ali je među većim...bar tako svi govore.

Što se tiče bočice nastojat ću mu ne davati jer ću si poremetiti sve,a to ne želim.

nosorog
13.04.2012., 13:18
Dojim na zahtjev.
Piša dosta,popišanih pelena ima. Ima 8-12 podoja dnevno (prema me malo zbunjuje dali to znači od ponoći pa do ponoći ili od 6 ujutro...malo glupo znam ali kad nisam nikad ziher kod toga....)
Moj dnevni ritam nema.Noćni je imao pa s eputem pogubio. Ali ja i dalje mislim da je bila glad jer je sinoć zaspao bez problema i spavao 4 sata nakon što sam mu dala obje cike. I dalje se budi svaka tri sata-dakle to je taj ritam kojeg smo imali.
Evo sad spava opet. prva tura je bila duga sat vremena,a ova tura još traje,a već je prošlo sat vremena Također sam ga hranila dulje i na obje cike.

Nisam nigdje napisala da nije normalno što se budi svaka tri sata. Dapače to je taj ritam koje smo imali prije i kojeg smo imali sinoć.
Ima 62cm,5870gr. Znam da nije najveća beba, ima i većih ali je među većim...bar tako svi govore.

Što se tiče bočice nastojat ću mu ne davati jer ću si poremetiti sve,a to ne želim.

pa daj onda dve cice.
iako, po meni on sasvim solidno dobiva (1200 prvi mjesec i 1000 drugi, dakle, ak sam dobro shvatila, ima dva mjeseca i skoro 6kg)

i mislim da si zapravo opterecena sa kolko dugo doji, kolko cesto, kolki razmak.
gledaj dijete, ne sat :mig:

mandy ti je vec rekla da se djeca mogu buditi zbog raznih razloga, pogledaj jeste mijenjali toplinu u stanu po noci (jel mu vruce/prehladno), presuh zrak.
ili dijete jednostavno trazi tvoju blizinu i trazi cicu ko utjehu, sto je isto ok.
ne mora imat ritam, moja ga nikad nije imala

gugolina
13.04.2012., 13:34
alveolina, ja sam imala slični slučaj. Moja mala je dobro dobivala na kilaži - oko 1kg mjesečno, a stalno je plakala (u 2. mjesecu). Pedijatrica je sumnjala da je gladna, a ja sam se zgražala nad tim jer je dobro dobivala. Na kraju sam joj jednom dala svoje izdojeno mlijeko i sve je popila i spavala mi 2,5 sata u komadu! Od tada sam se počela izdajati da bih povećala proizvodnju mlijeka i došli smo na količinu koja joj odgovara. Prestala je plakati i počela spavati bolje (ne idealno, ali bolje). Sada ju dojim svaka 2 sata i svaka 2 sata spava po cca sat vremena. Preko noći isto uglavnom dobro spava. Ja sam zadovoljna :)

mandy
13.04.2012., 13:39
alveolina i nosorog ti je već napisala, daj obje cice po podoju, možeš i više puta promjeniti strane ako misliš da mu je malo. Tako će ujedno i navući više mlijeka. :)

alveolina
13.04.2012., 14:12
pa daj onda dve cice.
iako, po meni on sasvim solidno dobiva (1200 prvi mjesec i 1000 drugi, dakle, ak sam dobro shvatila, ima dva mjeseca i skoro 6kg)

i mislim da si zapravo opterecena sa kolko dugo doji, kolko cesto, kolki razmak.
gledaj dijete, ne sat :mig:
mandy ti je vec rekla da se djeca mogu buditi zbog raznih razloga, pogledaj jeste mijenjali toplinu u stanu po noci (jel mu vruce/prehladno), presuh zrak.
ili dijete jednostavno trazi tvoju blizinu i trazi cicu ko utjehu, sto je isto ok.
ne mora imat ritam, moja ga nikad nije imala

pa u biti ne gledam na sat. čak se nekad nemogu sjetiti kad sma ga zadnji put dojila ali zna da nije prošlo puno..
sad ću davati dvije cike. evo danas je spavao tri sata već.jednom po sat,a drugi put po dva sata u komadu što nije nikad ili nije već jaaako dugo.
e sad drugi put je isti papao dvije cike ali je zaspao sa mojom cikom u ustima tako da je možda i zato spavao dugo.ko će ga znat.

alveolina, ja sam imala slični slučaj. Moja mala je dobro dobivala na kilaži - oko 1kg mjesečno, a stalno je plakala (u 2. mjesecu). Pedijatrica je sumnjala da je gladna, a ja sam se zgražala nad tim jer je dobro dobivala. Na kraju sam joj jednom dala svoje izdojeno mlijeko i sve je popila i spavala mi 2,5 sata u komadu! Od tada sam se počela izdajati da bih povećala proizvodnju mlijeka i došli smo na količinu koja joj odgovara. Prestala je plakati i počela spavati bolje (ne idealno, ali bolje). Sada ju dojim svaka 2 sata i svaka 2 sata spava po cca sat vremena. Preko noći isto uglavnom dobro spava. Ja sam zadovoljna :)

mlijeko si mu davala pretpostavljam na bočicu sok si se izdajala?koliko dugo si se izdajala?
alveolina i nosorog ti je već napisala, daj obje cice po podoju, možeš i više puta promjeniti strane ako misliš da mu je malo. Tako će ujedno i navući više mlijeka. :)

jel bolje tako ili da se izdajam?

gugolina
13.04.2012., 14:35
Davala sam i izdojeno na bočicu, a i mojim izdajanjem se povećavala proizvodnja, tako da je bila dvostruka korist. Mada nisam bila oduševljena time što joj dajem na bočicu, bojala sam se da mi ne bi prestala sisati zbog toga.
Prvo sam se izdajala 3 dana pa sam probala vidjeti dal je zadovoljna nakon dojenja. Ali nije bilo dovoljno jer je plakala nakon dojenja pa sam se onda još 2 dana izdajala. I to ne baš nakon svakog podoja. Ali ja nisam dojila na zahtjev nego svaka 3 sata. E, nakon tog izdajanja sam par dana dojila na zahtjev jer sam se bojala da se ne navikne na bočicu, a onda sam prestala s time i prešla na dojenje svaka 2 - 2,5 sata.

Ali ja sam već i prije toga davala obje cike, tako da nisam imala više što ponuditi i morala sam izdajati. A ti koliko vidim imaš rješenje - daš mu obje cike i zadovoljan je. Ako bi mu to bilo malo, onda bi se mogla izdajati, ali ovako ne vidim potrebe.
Samo pazi da mu daš uvijek prvo onu ciku s kojom ste završili, tako da dobije masnijeg mlijeka.
Jako mi je drago da ste našli uzrok problemu! :mig:

nikoool
13.04.2012., 17:37
Nisam sigurna dali je netko predlozio curama koje doje,a imaju premalo mlijeka da probaju piti caj za dojenje!Ja sam pila kada je mala imala grceve,cinilo mi se da je malo pomoglo!Prvo sam pila onaj iz dm-a,a kasnije od Welede koji mi je bio puno,puno bolji!Kada su grcevi prestali vise nisam!
Imale i mi fazu dojenja max svakih 2 sata i po danu i po noci,ali evo curka stara 6 mjeseci i uz jedan obrok dohrane se stanje stabiliziralo!A i izasli 2 donji zubi!

mandy
13.04.2012., 21:53

Možeš i izdajati nakon podoja 10-15 min makar ne izlazi ništa da navučeš još mlijeka (ako misliš da nema dovoljno, a po prirastu na težini ja bi rekla da količina nije problem :D)

Kitteey
14.04.2012., 09:47
Dojilje, što pijete kad vas boli glava?
Rodila sam na carski i u rodilištu su nas kljukali ibuprofenima pod dobar dan. Kad sam došla doma sam to spomenula svojoj doktorici opće prakse i ona se šokirala i kaže ni u ludilu, smijem samo paracetamol tj Lupocet. Mene od Lupoceta ne prestaje boljeti glava i evo mučila sam se jedan cijeli dan s nesnosnom glavoboljom jer se nisam usudila popiti Neofen.
Znači moje pitanje je ibuprofeni uz dojenje da ili ne?

uma123
14.04.2012., 14:01
Rodila sam na carski i u rodilištu su nas kljukali ibuprofenima pod dobar dan. Kad sam došla doma sam to spomenula svojoj doktorici opće prakse i ona se šokirala i kaže ni u ludilu, smijem samo paracetamol tj Lupocet. Mene od Lupoceta ne prestaje boljeti glava i evo mučila sam se jedan cijeli dan s nesnosnom glavoboljom jer se nisam usudila popiti Neofen.

Ne. samo paracetamol. ja pijem efferalgan (kombinacija paracetamola i vitamina C), rijesi nakratko, pa opet boli, pa ja opet popijem i tako...nekad mi pomogne i tigrova mast. inace sam uvijek pila brufene, ali u trudnoci i dok dojim ne.

tina985
14.04.2012., 19:46
Mene nikad u životu nije glava bolila toliko cesto i jako kao od kad dojim i nijednom nisam popila tabletu, a bolilo me i tako da mi se povracalo. Zasto trpim nemam pojma, ne želim tablete dok dojim do samog kraja, a znam da sam bezveze zabrijala i da bih trebala popiti. A od kad pijem prenatal redovito nije me bolila, ocito mi je falilo nečega :)

proab
14.04.2012., 21:25

Ne znam koji je sluzbeni stav medicine ali kako ja ponekad imam jake glavobolje zakljucila sam da je bolje da popijem 200mg neofen koji mi djeluje nego 500mg pa opet 500mg paracetamola i da me i dalje boli glava.

Nekako ako vec se nesto izlucuje u mlijeko radije mi je da su to manje kolicine.

Takodjer, i pedijatrijska sestra je malom dala ibuprofen kad je imao vrucicu, pa ako mogu sami piti onda valjda moze i to malo sto se izluci preko mlijeka.

Ali naglasavam, to je samo moj osobni stav na tu temu i ja radim tako...

Cattleya
15.04.2012., 00:19

Ja ne vidim potrebe za izdajanjem. Beba je velika, jaka, do sad je pokazala da zna povuć, piti i jesti i napredovati. Čemu sad 'čačkati' po tome i gubiti vrijeme sa izdajalicama, bočicama, dudama (nastavi niz sama)? Nisi napisala koliko je narastao u duljinu.
Iz mog iskustva: Moj je nakon što je napunio 2 mjeseca kad god bih ga spustila uvalio šaku u usta i tužno tulio i zavijao. Na cici je bio gotovo non stop, posebno od ranih popodnevnih sati. Spavanje- nula bodova, tj. slabo. Zaspao bi kad bih ga nosila u nekoj nosiljki ili na 20 min na rukama. I zaspao bi za noć oko 21 h i spavao bi u komadu cca 3 sata pa onda tek refill. Meni je to išlo na živce jer nikud nisam mogla mrdnuti pa sam mu probala ukrcati izdojeno na bocu pa čak i AD da mogu nekud otići i da ne brinem jel gladan i jel urla. Ispostavilo se da i nije toliko 'gladan' kad me nema i da komotno može i 3 h bez mlijeka. U prvom mjesecu je bio dobio oko 1200, u drugom oko 1500g, a u tom trećem oko 1000 g.
S napunjena 3 mjeseca su te nervoze jednostavno prestale, a malac je počeo bolje spavati po danu.

Nerea
15.04.2012., 08:52
Da li je uobicajeno da beban od skoro 4 mjeseca cica skoro svaka dva sata...cak i po noci? Nespavanje vec malo uzima danak pa eto samo da provjerim.....

tina985
15.04.2012., 09:41
Ja ne vidim potrebe za izdajanjem. Beba je velika, jaka, do sad je pokazala da zna povuć, piti i jesti i napredovati. Čemu sad 'čačkati' po tome i gubiti vrijeme sa izdajalicama, bočicama, dudama (nastavi niz sama)? Nisi napisala koliko je narastao u duljinu.
Iz mog iskustva: Moj je nakon što je napunio 2 mjeseca kad god bih ga spustila uvalio šaku u usta i tužno tulio i zavijao. Na cici je bio gotovo non stop, posebno od ranih popodnevnih sati. Spavanje- nula bodova, tj. slabo. Zaspao bi kad bih ga nosila u nekoj nosiljki ili na 20 min na rukama. I zaspao bi za noć oko 21 h i spavao bi u komadu cca 3 sata pa onda tek refill. Meni je to išlo na živce jer nikud nisam mogla mrdnuti pa sam mu probala ukrcati izdojeno na bocu pa čak i AD da mogu nekud otići i da ne brinem jel gladan i jel urla. Ispostavilo se da i nije toliko 'gladan' kad me nema i da komotno može i 3 h bez mlijeka. U prvom mjesecu je bio dobio oko 1200, u drugom oko 1500g, a u tom trećem oko 1000 g.
S napunjena 3 mjeseca su te nervoze jednostavno prestale, a malac je počeo bolje spavati po danu.
Potpisujem! Mogu oni itekako duže bez mlijeka kad hoće :p
Pa evo ovaj moj, sise recimo u 10, otspava, nece sisu kad se probudi, pa se igra, ako ga prekinem u igri i ponudim sisu - podivlja jer sam ga prekinula i tako sve dok mu se ne pocne spavat kad ga uspavam bez sise i spava ko da je upravo jeo, a ne prije 4-5h! A ima 8mj i samo sise! Čovjek bi rekao da djetetu koje puze, hoda uz namještaj i na turbo je cijeli dan, treba ne samo vise mlijeka nego i normalne hrane pa ipak nije tako :ne zna:

tina985
15.04.2012., 09:45
Da li je uobicajeno da beban od skoro 4 mjeseca cica skoro svaka dva sata...cak i po noci? Nespavanje vec malo uzima danak pa eto samo da provjerim.....

Svi će ti reci da je kod beba koje su isključivo dojene, ako uredno napreduju, sve moguće i sve normalno - pa i to! Moj u toj dobi nije htio sisati po 5h! Ali zato jer je strajkalica, sve mu je draže od jedenja! Ja sam uvjerena da je bio gladan, ali jednostavno nije htio!
Kako je napredovao do sada?! Ako je sve ok, onda vidi, probaj produžiti te razmake, sa 4mj je dovoljno veliki da mu možeš igrackama zaokupiti pažnju pa mozda da probas na još pola sata razvuci da vidiš kako će reagirati :ne zna:
Kako izgledaju ti podoji svaka 2h? Aktivno ili ono, za gust?

Kitteey
15.04.2012., 11:10
Da li dajete svojim bebama dud varalicu? Moj mali je jučer napunio mjesec dana i pošto ga isključivo dojim izbjegavala sam varalicu kao kugu; prvenstveno jer stalno slušam da nije dobro davati je bebama mlađim od 6 tjedana da ne počne odbijati sisu a i patronažna mi je rekla da bolje dijete ne navikavati na varalicu jer to šteti i razvoju zuba u budućnosti.
I sad sam na sto muka, evo primjera: jeo je od 10-11 s drijemanjem između, odspavao par minuta, presvukla sam ga, podrignuo se i bljucnuo sirasto i trebao bi biti miran al on gura ruke u usta i plače iako nebi trebao jesti još bar sat vremena. Onda sam mu dala varalicu i sad evo drijema u viperu i zaspat će svaki čas.
Ono što mi se isto ne sviđa je da koristi sisu umjesto varalice jer svaki put i potegne par gutljaja pa je onda tek ostane natezat. I onda mi bljuca i glupira se i tome nikad kraja a ne čini mi se prejedanje dobro rješenje.
Sutra imamo prvi pregled kod pedijatra pa ću i njega pitati al zanimaju me konkretno vaša iskustva. Ja sam se navikla na njega bez varalice i srce mi puca kad mu je stavim u usta uopće :(

-Adrijana
15.04.2012., 11:16
Da li dajete svojim bebama dud varalicu? Moj mali je jučer napunio mjesec dana i pošto ga isključivo dojim izbjegavala sam varalicu kao kugu; prvenstveno jer stalno slušam da nije dobro davati je bebama mlađim od 6 tjedana da ne počne odbijati sisu a i patronažna mi je rekla da bolje dijete ne navikavati na varalicu jer to šteti i razvoju zuba u budućnosti.
I sad sam na sto muka, evo primjera: jeo je od 10-11 s drijemanjem između, odspavao par minuta, presvukla sam ga, podrignuo se i bljucnuo sirasto i trebao bi biti miran al on gura ruke u usta i plače iako nebi trebao jesti još bar sat vremena. Onda sam mu dala varalicu i sad evo drijema u viperu i zaspat će svaki čas.
Ono što mi se isto ne sviđa je da koristi sisu umjesto varalice jer svaki put i potegne par gutljaja pa je onda tek ostane natezat. I onda mi bljuca i glupira se i tome nikad kraja a ne čini mi se prejedanje dobro rješenje.
Sutra imamo prvi pregled kod pedijatra pa ću i njega pitati al zanimaju me konkretno vaša iskustva. Ja sam se navikla na njega bez varalice i srce mi puca kad mu je stavim u usta uopće :(
Zašto?

Naravno da mu možeš dati dudu varalicu i vjeruj mi da neće odbijati dojenje:mig:

Ti si sve to sama sebi zakomplicirala,slobodno pitaj ped.ništa se neće promijenit ako mu daš dudu! I tvoa beba pretpostavljam dobro napreduje i redovito doji,tako da nemaš brige:)

Nerea
15.04.2012., 11:21
Svi će ti reci da je kod beba koje su isključivo dojene, ako uredno napreduju, sve moguće i sve normalno - pa i to! Moj u toj dobi nije htio sisati po 5h! Ali zato jer je strajkalica, sve mu je draže od jedenja! Ja sam uvjerena da je bio gladan, ali jednostavno nije htio!
Kako je napredovao do sada?! Ako je sve ok, onda vidi, probaj produžiti te razmake, sa 4mj je dovoljno veliki da mu možeš igrackama zaokupiti pažnju pa mozda da probas na još pola sata razvuci da vidiš kako će reagirati :ne zna:
Kako izgledaju ti podoji svaka 2h? Aktivno ili ono, za gust?

nije iskljucivo dojen, vec smo dugo na samo dvije bocice dnevno (max 200 ml), prva dva mjeseca dok je dobivao bocicu nakon svakog dojenja je dobivao preko kile, a sada u mjesec i pol je dobio kilu.
nekad bude razmak i tri sata, ako zaspe, ali problem mi je noć. Sinoć je dobio bocicu nakon dojenja u 8 sati, i u 11 je trazio opet jesti. Nakon dojenja je odspavao do 2, a onda u 4, u 6, itd.
Nema kod njega igranja, ni za gušt, ni za utjehu...:D aktivni podoji, možda cca 3 minute na jednoj i tri minute na drugoj...kad više nema mlijeka onda prestane cicati. I uglavnom nikad ne bude zadovoljan nakon podoja.

uma123
15.04.2012., 12:53

Moja nikad nije htjela, a kupila sam tri razlicite, i nece ni jednu od pocetka. ja bi voljela da hoce jer kad vidim npr.napolju druge mame, beba zaplace-mama joj stavi cuclu i nastavi setati. moja kad place u setnji, moram se vratiti kuci jer je ne mogu smiriti bez da je uzmem, a onda nece nazad u kolica. da ne kazem da dok nije pocela sisati palac i nocu se razbudjivala nakon dojenja, pa onda nosanje i sl. i sad je uspavljujem na rukama navece, a ima 4,5 mjeseca. mislim da je s cuclom sve lakse, mada sam i ja citala da zbog toga mogu odbiti sisu ali ja mislim da je bebama koje doje sisa najbolja od svega,

Nerea
15.04.2012., 13:04
Moja nikad nije htjela, a kupila sam tri razlicite, i nece ni jednu od pocetka. ja bi voljela da hoce jer kad vidim npr.napolju druge mame, beba zaplace-mama joj stavi cuclu i nastavi setati. moja kad place u setnji, moram se vratiti kuci jer je ne mogu smiriti bez da je uzmem, a onda nece nazad u kolica. da ne kazem da dok nije pocela sisati palac i nocu se razbudjivala nakon dojenja, pa onda nosanje i sl. i sad je uspavljujem na rukama navece, a ima 4,5 mjeseca. mislim da je s cuclom sve lakse, mada sam i ja citala da zbog toga mogu odbiti sisu ali ja mislim da je bebama koje doje sisa najbolja od svega,

jest, ako se hoće smiriti uz cicu...:) moj bez dude ne moze zaspati, a ako te tješi treba ga i nositi....:)
ali ako je gladan, strasno se razljuti ako mu probam dati dudu...:D

Cattleya
15.04.2012., 15:19

1, bold- patronažna je u pravu. Osim toga, kad počne jače slinit ionako će se zacrveniti ili osuti koža oko usta, a pod plastikom je veća vjerojatnost da se to dogodi.
2. bold- zašto ne bi trebao jesti? Možda bi trebao piti? Možda je žedan ili samo želi utjehu. Doji na zahtjev, a ne prema rasporedu. Moj se slično ponašao samo bez dude. Odvikao bi svoje i zaspao.
3. bold- I kaj onda ako se prejeda. Mora probati i iskusiti i to pa da to prestane raditi. S druge strane sazrijeva još centar za sitost pa on možda i osjeća glad, a objektivno ne bi trebao biti. Uglavnom, sad dok je tako mali treba jesti/piti mlijeko koliko god traži i može jer ne znaš šta te čeka kasnije.

4. bold - ako si se navikla tako nemoj mu je davati. Meni je licemjerno kako roditelji naviknu bebu na dudu, a kasnije kad je dijete po njihovom preveliko za dudu ga odvikavaju metodama manipulacije,. ucjene i otimanja.

proab
15.04.2012., 16:01
Za one koje prate nasu pricu... danas napokon stolica koja nije katran-crna, bljuca opet bijelo - znaci, ranica je zarazla.

Nemam pojma zasto me je toliko ovaj put pogodilo to s krvlju, valjda me usprkos svom mom racionaliziranju tijekom prva tri mjeseca konstantnog bljucanja krvi ipak sve to prilicno psihicki izdeprimiralo... Ovaj put je srecom brzo proslo :cheer:

tina985
15.04.2012., 16:12
Mozda i zato sto si se prije samo neki dan pohvalila da je nakon dugo vremena sve u redu :mig:
Držim fige da mirno razdoblje potraje sto duže i svaka ti čast na ustrajnosti u dojenju!

alveolina
15.04.2012., 20:50

Narastao je 9 cm u dva mjeseca.
Čitam ovo kaj si napisala kakav je tvoj bio sa dva mjeseca i isti je kao i moj. I moj je počeo stavljati ruku u usta i ja mu dam odmah ciku pa on nekad jede ,a nekad samo navlači bradavicu. Spava malo po danu ili malo više uz fen. Po noći može i do 4 sata bez papanja.
Odlučila sam da ipak neću zasad izdajati. Vidimo što mi svi ovdje pišete i stavrno vidim da nema potrebe za tim. Ako se ispostavi da će trebati, onda budem.
Dajem mu obje cike sada s tim da mu drugu dam kad prvu isprazni (kad bude sasvim mekana).

Dajem i počeli smo mu davati u prvom mjesecu života kada sam skužila da je dosta vremena provodio na ciki,a nije jeo. U zadnje vrijeme je počeo gurati dudu van jezikom ili nekad napravi onaj zvuk kao da će povraćati čim mu stavim dudu u usta :D
A to da beba može odbaciti ciku radi dude-ne vjerujem u to. Iz dude ništa ne ide van stoga tu nema zabune. Moga se ne može prevariti kad je gladan.:cerek:

tina985
15.04.2012., 22:01
Narastao je 9 cm u dva mjeseca.
Čitam ovo kaj si napisala kakav je tvoj bio sa dva mjeseca i isti je kao i moj. I moj je počeo stavljati ruku u usta i ja mu dam odmah ciku pa on nekad jede ,a nekad samo navlači bradavicu. Spava malo po danu ili malo više uz fen. Po noći može i do 4 sata bez papanja.
Odlučila sam da ipak neću zasad izdajati. Vidimo što mi svi ovdje pišete i stavrno vidim da nema potrebe za tim. Ako se ispostavi da će trebati, onda budem.
Dajem mu obje cike sada s tim da mu drugu dam kad prvu isprazni (kad bude sasvim mekana).

Dajem i počeli smo mu davati u prvom mjesecu života kada sam skužila da je dosta vremena provodio na ciki,a nije jeo. U zadnje vrijeme je počeo gurati dudu van jezikom ili nekad napravi onaj zvuk kao da će povraćati čim mu stavim dudu u usta :D
A to da beba može odbaciti ciku radi dude-ne vjerujem u to. Iz dude ništa ne ide van stoga tu nema zabune. Moga se ne može prevariti kad je gladan.:cerek:

Moj je u toj dobi rasturao sake, stalno su mu bile u ustima. A ja sam pročitala da je to znak da je beba gladna pa sam mu uporno turala sisu, a naravno da nije bio gladan nego ih je postao svjestan pa nije znao šta drugo sa njima nego da ih trpa u usta. Prestao je sa negdje 4mj. 
A dudu sam mu dala prvi put sa 3,5mj. Pokleknula sam na nagovor svih oko nas, ali on se do tada već bio naučio da nije "zastopan" i da svaku igracku stavi u usta tako da ju je stalno vadio pa sam mu je prestala vraćati i nije mi zao. Sad mu vise uopće ne fali, bio je taj jedan kriticni period kad mu je mogla služiti za neku utjehu tokom dana i noci i onda kad prođe taj period ostane navika. A eto, ne primjecujem da mu fali nit duda nit to sto ona predstavlja. 
Dapače, ako je plac skoro pa glavni način kojim komuniciraju sa nama, a dudama se bebe cesto usutkavaju, onda je iz te perspektive meni draže da place kad mu se place umjesto da cucla nešto. Osim ako je to moja sisa ;) al to je moj neki stav, znam da sam u manjini ;)
Inace se kaže da osim nutritivnog sisanja beba ima potrebu i za utjehom na sisi jer joj je to urodeno - spojiti se na mamu :cerek: zato i češće placu dok su jako mali, to se majka priroda pobrinula da ih majka češće stavlja na prsa kako bi se ujedno i tjesili, ali i hranili. A cescim stavljanjem na prsa se stvara i vise mlijeka. Znaci, svaki put kad bebi damo dudu umjesto sise, ne pogodujemo produkciji mlijeka ;)

-Adrijana
15.04.2012., 22:39
Moj je u toj dobi rasturao sake, stalno su mu bile u ustima. A ja sam pročitala da je to znak da je beba gladna pa sam mu uporno turala sisu, a naravno da nije bio gladan nego ih je postao svjestan pa nije znao šta drugo sa njima nego da ih trpa u usta. Prestao je sa negdje 4mj. 
A dudu sam mu dala prvi put sa 3,5mj. Pokleknula sam na nagovor svih oko nas, ali on se do tada već bio naučio da nije "zastopan" i da svaku igracku stavi u usta tako da ju je stalno vadio pa sam mu je prestala vraćati i nije mi zao. Sad mu vise uopće ne fali, bio je taj jedan kriticni period kad mu je mogla služiti za neku utjehu tokom dana i noci i onda kad prođe taj period ostane navika. A eto, ne primjecujem da mu fali nit duda nit to sto ona predstavlja. 
Dapače, ako je plac skoro pa glavni način kojim komuniciraju sa nama, a dudama se bebe cesto usutkavaju, onda je iz te perspektive meni draže da place kad mu se place umjesto da cucla nešto. Osim ako je to moja sisa ;) al to je moj neki stav, znam da sam u manjini ;)
Inace se kaže da osim nutritivnog sisanja beba ima potrebu i za utjehom na sisi jer joj je to urodeno - spojiti se na mamu :cerek: zato i češće placu dok su jako mali, to se majka priroda pobrinula da ih majka češće stavlja na prsa kako bi se ujedno i tjesili, ali i hranili. A cescim stavljanjem na prsa se stvara i vise mlijeka. Znaci, svaki put kad bebi damo dudu umjesto sise, ne pogodujemo produkciji mlijeka ;)
-koji odvratan izraz,totalna neistina.

-duda nam nije,ama baš ništa poremetila,hvala Bogu,niti mi se itko živ požalio da jest.

pupi pu
16.04.2012., 06:16
potpisujem Adrijanu što se tiče dude. nama je duda čak pomogla da "vježbamo" vući bolje i jače pa se manje mučimo s papanjem, a i kraće traje. mislim da je pretjerivanje kada neki pišu o dudi kao da u najmanju ruku dajemo djeci otrov:eek::eek::
kada se mojoj bebi ne duda, pljune ju... i naravno da ju neću dati za svaki klinac i da zbog toga neće patiti, biti neutješen ili gladan,,, ne znam zašto neki idu u krajnost. bez brige, beba zbog dude neće biti manje voljena i zakinuta:mig: dudala sam sve u 16 pa mi danas ništa ne fali, imam super zdrave zube, voljena sam, nezakinuta i imam super odnose sa svojima...:rofl: helooooouuuuu

proab
16.04.2012., 07:19
Ne mislim da je duda ne znam kakvo zlo, ali isto tako mislim da nije dobro koristiti kombinaciju rijeci "duda" i "nije mu jos vrijeme za jest"
Mislim da se osoba koja zeli dati dudu djetetu treba ozbiljno zapitati zasto ce ta duda sluziti i onda se toga drzati. Npr. meni je s prvim djetetom sluzila za to da joj ubacim u usta dudu nakon sto je zaspala na cici jer nisam znala drugacije se maknuti od nje a da se ne probudi. I u AS ili kolicima ako bi plakala a jela je maloprije (znaci prije pola sata max) i znala sam da joj se sigurno samo spava.

S drugim sam naucila da se cica vadi uporno svaki put od pocetka i sad nema problema s tim da spava bez cice/dude u ustima. I u AS ili kolicima se naviknuo - u AS sad zaspi bez placa a iz kolica ga podignem i prestane plakati.

Koristiti dudu zato da se odgodi podoj jos pola sata, sat jer mu sad "nije vrijeme" sigurno nije dobro za bebu jer se odgadja hranjenje koje zeli, pa makar se pri tome prejela i bljucka. Isto tako mislim nije dobro davati dudu jer beba cucla prstice - pa sve bebe cuclaju/zvacu prstice na rukama (a kasnije na nogama) - tako istrazuju i postaju svjesne svog tijela.

Kitteey
16.04.2012., 07:26
Uglavnom, odlučila sam ne davati mu dudu, radije ga stavim na prsa i amen.

Nego, jel smiju dojilje bojati kosu? Znam da se u trudnoći ne preporuča bar prva tri mjeseca al neznam kakav je stav s bojanjem kose kad se doji, znam da se anticelulitne kreme ne smiju koristiti a što s bojama za kosu?

-Adrijana
16.04.2012., 08:49
potpisujem Adrijanu što se tiče dude. nama je duda čak pomogla da "vježbamo" vući bolje i jače pa se manje mučimo s papanjem, a i kraće traje. mislim da je pretjerivanje kada neki pišu o dudi kao da u najmanju ruku dajemo djeci otrov:eek::eek::
kada se mojoj bebi ne duda, pljune ju... i naravno da ju neću dati za svaki klinac i da zbog toga neće patiti, biti neutješen ili gladan,,, ne znam zašto neki idu u krajnost. bez brige, beba zbog dude neće biti manje voljena i zakinuta:mig: dudala sam sve u 16 pa mi danas ništa ne fali, imam super zdrave zube, voljena sam, nezakinuta i imam super odnose sa svojima...:rofl: helooooouuuuu

Nama je pomogla kog grčića puno.
Meni je bezveze to pretjerivanje kod davanja dude,baš koda je maltene otrov:confused:

Boldano je i kod nas.

-Adrijana
16.04.2012., 08:51
Ne mislim da je duda ne znam kakvo zlo, ali isto tako mislim da nije dobro koristiti kombinaciju rijeci "duda" i "nije mu jos vrijeme za jest"
Mislim da se osoba koja zeli dati dudu djetetu treba ozbiljno zapitati zasto ce ta duda sluziti i onda se toga drzati. Npr. meni je s prvim djetetom sluzila za to da joj ubacim u usta dudu nakon sto je zaspala na cici jer nisam znala drugacije se maknuti od nje a da se ne probudi. I u AS ili kolicima ako bi plakala a jela je maloprije (znaci prije pola sata max) i znala sam da joj se sigurno samo spava.

S drugim sam naucila da se cica vadi uporno svaki put od pocetka i sad nema problema s tim da spava bez cice/dude u ustima. I u AS ili kolicima se naviknuo - u AS sad zaspi bez placa a iz kolica ga podignem i prestane plakati.

Koristiti dudu zato da se odgodi podoj jos pola sata, sat jer mu sad "nije vrijeme" sigurno nije dobro za bebu jer se odgadja hranjenje koje zeli, pa makar se pri tome prejela i bljucka. Isto tako mislim nije dobro davati dudu jer beba cucla prstice - pa sve bebe cuclaju/zvacu prstice na rukama (a kasnije na nogama) - tako istrazuju i postaju svjesne svog tijela.
Isuse ko se vodi tom logikom,za mene je ta mama:azdaja:

tina985
16.04.2012., 10:52
Uglavnom, odlučila sam ne davati mu dudu, radije ga stavim na prsa i amen.

Nego, jel smiju dojilje bojati kosu? Znam da se u trudnoći ne preporuča bar prva tri mjeseca al neznam kakav je stav s bojanjem kose kad se doji, znam da se anticelulitne kreme ne smiju koristiti a što s bojama za kosu?

Ja mislim da možeš, ima tekstova na internetu pa možeš prosurfati i eventualno se još raspitati, ali mislim da nema nikakvih posljedica za dojenje :mig:
Slobodno frizeru :mig:

tina985
16.04.2012., 10:58
Nisam htjela nikoga uvrijediti niti sam ikoga prozivala, a neću dalje na temu dude jer tema je dojenje.  

tina985
16.04.2012., 14:25
Šta mislite kako će na produkciju mlijeka djelovati sto mi mali sise svakih cca 4h? Znaci skoro 8h prođe dok opet ne sise istu sisu? Tim tempom ima 5 podoja dnevno. 8mj ima i samo je na sisi. Do sad je sisao češće jer sam mu davala dok je spavao jer je strajkalica, ali sad sise budan, ali rijede. 

katjes
16.04.2012., 14:41
sa 8 mj mislim da se ne trebaš brinuti za produkciju mlijeka :ne zna:
mislim da je to naveliko uhodana stvar, ne dolazi više do naglih skokova (već izbacivanja podoja) sve da odeš na par dana na put, (izdojiš tek toliko da te ne boli) mlijeka ne bi nestalo (isprobano na par prijateljica, nisam osobno toliko izbivala ali velim one jesu, u toj dobi, 7-8-9mj ..

nego, dođoh tu napisati jednu smiješnu stvar.
imam 14 mj staža dojenja i mm mi gleda cice kako su nikakve :lol: i bubne: koliko si do sad ukupno mlijeka proizvela. ja stanem i razmislim: recimo da prosječno pola litre/dan; oko 200 litara :rofl:

nije li to pomalo brutalno? i smiješno :lol:

eto, samo toliko od mene :mig:

proab
16.04.2012., 18:51
Za one koje prate nasu pricu... danas napokon stolica koja nije katran-crna, bljuca opet bijelo - znaci, ranica je zarazla.
...

Ovaj put je srecom brzo proslo :cheer:

Sto mi je trebalo da se hvalim? Jesam se odmah zacoprala. Mislim da mi je najbolje da se pomirim do kraja dojenja s tim sr***m i mir :503:

PS - ozbiljno razmisljam o nabavci crnih bodica :rolleyes:

tina985
16.04.2012., 19:50
E znam ja to sve, al posto samo sise, nece dohranu pa sam onda sva na iglama, ali hvala na informaciji :)
A ovo koliko si mlijeka proizvela... Da... Bome nikad nisam gledala to na taj način, ali smo hodajuce mljekare :)

tina985
16.04.2012., 19:52
Sto mi je trebalo da se hvalim? Jesam se odmah zacoprala. Mislim da mi je najbolje da se pomirim do kraja dojenja s tim sr***m i mir :503:

PS - ozbiljno razmisljam o nabavci crnih bodica :rolleyes:

Jel opet svinjarija!? Pa nemrem vjerovat da nikak da zaraste! :confused:

ivor6
16.04.2012., 21:35
Zar se me smiju koristit anticelulitne kreme dok se doji????!?!!?!
Ajme ja se tu i tamo namazem s losionom koji nije protiv celulita nego je bas za poslije trudnoće za zatezanje koze od palmersa. Jesam neko zlo napravila?

tina985
16.04.2012., 21:41
Zar se me smiju koristit anticelulitne kreme dok se doji????!?!!?!
Ajme ja se tu i tamo namazem s losionom koji nije protiv celulita nego je bas za poslije trudnoće za zatezanje koze od palmersa. Jesam neko zlo napravila?

I ja sam se mazala nekom kremom u pocetku, prvih par mjeseci pa prestala bezveze i tek kasnije naletila da kao može promijeniti okus mlijeka pa bebe hoće strajkat radi toga sa dojenjem. A dali sa medicinskog stajališta nije preporucljivo - ne znam. 
Evo ja sad idem na tretmane radiofrekvencije i kavitaciju i veli mi kozmeticarka da bi me da ne dojim mazala i brsljanom jer to dodatno pospjesuje tretmane, ali da im na seminarima govore da ne bas radi mijenjanja okusa mlijeka. 

ivor6
16.04.2012., 22:12
Pa ta krema nema brsljana al prestat ću svejedno

mandy
16.04.2012., 23:44

Smiješ paracetamol i ibuprofen (ibuprofen dijele i u rodilištu ženama koje su rezane i onima koje stezanje maternice boli jako)
Ibuprofen je malo jači (Neofen, Nurofen i sl)

NIje, ima i djece sa manjim razmakom što je također normalno :)

Kittey ako se ponuda/potražnja uhodala dudu možeš dati

mandy
16.04.2012., 23:56
Šta mislite kako će na produkciju mlijeka djelovati sto mi mali sise svakih cca 4h? Znaci skoro 8h prođe dok opet ne sise istu sisu? Tim tempom ima 5 podoja dnevno. 8mj ima i samo je na sisi. Do sad je sisao češće jer sam mu davala dok je spavao jer je strajkalica, ali sad sise budan, ali rijede. 

Djelovat će tako da će se proizvodnja malo smanjiti i prilagoditi trenutnim potrebama djeteta. :)
Sasvim normalan tijek dojenja..

mandy
16.04.2012., 23:59
p

I ja bi radije davala obje cice nego izdajala. Izdajalica ne može stimulirati bradavice koliko ih beba stimulira, osim toga oduzima tebi vrijeme i energiju..:)

alveolina
17.04.2012., 06:47
ne izdajam već da obje cike ako ima potrebe.nekad se stvori toliko mlijeka u jednoj da ne pojede to ni kad ga treći put stavim na ciku...ali to jedino ako ima više manjih obroka za redom...
mene moj mali baš zbunjuje. jučer je stalno bio na ciki ali nije svaki put jeo..nego je samo dudao.kad je bilo vrijeme za papanje nakon kupanja bilo je skroz malo mlijeka pa se jedva zasitio.i sad neznam dali to dudanje nekaj radi za proizvodnju mlijeka jer sam mu davala stalno istu ciku dok se druga punila. pa sam dala malo drugu kad je baš jeo i onda sam skužila da u prvoj još ima mlijeka pa sam ga prebacila na tu...ma kaos....

i još nešto:kak vi skužite da je dijete dovoljno jelo?moj se sam odvoji od cike ali to ne znači da je sit kad on opet hoće ciku ako mu je ponudim nakon podrigivanja....imam feeling da može uvijek jest :cerek:

uma123
17.04.2012., 08:49
Pitanje: da li je ok da beba od 4,5 mjeseca, iskljucivo dojena, spava po 7-8 sati u komadu nocu? zadnje 2,3 noci moja spava tako pa se brinem da li je to previse vremena bez dojenja? do sada je spavala nocu ok, ali se uvijek budila na 3,4, max 5 sati da jede. sad mi je ovo cudno. mislila sam da bebe pocnu spavati cijelu noc kasnije. da li trebam naviti sat da se probudim da je dojim?

emi28
17.04.2012., 09:13
Ma ni slučajno,uživaj,i moli Boga da potraje...

gugolina
17.04.2012., 09:38
Pitanje: da li je ok da beba od 4,5 mjeseca, iskljucivo dojena, spava po 7-8 sati u komadu nocu? zadnje 2,3 noci moja spava tako pa se brinem da li je to previse vremena bez dojenja? do sada je spavala nocu ok, ali se uvijek budila na 3,4, max 5 sati da jede. sad mi je ovo cudno. mislila sam da bebe pocnu spavati cijelu noc kasnije. da li trebam naviti sat da se probudim da je dojim?

Ko što kažu - niti slučajno buditi bebu! Moja beba od 3 mjeseca zna ponekad tako odspavati - npr. ovu noć je odspavala 6h u komadu.

gugolina
17.04.2012., 09:56
nmene moj mali baš zbunjuje. jučer je stalno bio na ciki ali nije svaki put jeo..nego je samo dudao.

Ja sam imala situaciju da kad sam se ono prije izdajala pa nudila bebi bočicu, da ona nije htjela bočicu, pljuvala ju je van i okretala se prema siki. :eek: Vjerojatno je tražila utjehu ili ju je smirivalo to sisanje. I danas mi zna (nakon što pojede) dudati pa malo pljune van, pa se nasmije pa ju opet prihvati. Ja ju pustim da uživa :) Možda tako i tvoj.

i još nešto:kak vi skužite da je dijete dovoljno jelo?moj se sam odvoji od cike ali to ne znači da je sit kad on opet hoće ciku ako mu je ponudim nakon podrigivanja....imam feeling da može uvijek jest :cerek:
Meni je glavni pokazatelj plač. Ako mi plače, onda znam da nije sita pa joj nakon podrigivanja dam još.

alveolina
17.04.2012., 10:23
Ja sam imala situaciju da kad sam se ono prije izdajala pa nudila bebi bočicu, da ona nije htjela bočicu, pljuvala ju je van i okretala se prema siki. :eek: Vjerojatno je tražila utjehu ili ju je smirivalo to sisanje. I danas mi zna (nakon što pojede) dudati pa malo pljune van, pa se nasmije pa ju opet prihvati. Ja ju pustim da uživa :) Možda tako i tvoj.

Meni je glavni pokazatelj plač. Ako mi plače, onda znam da nije sita pa joj nakon podrigivanja dam još.

ja sam već omislila da je skok ali vidim da ne jede već duda. ali to nije već jaaaako dugo tako da me skroz iznenadilo.jučer valjda cijeli dan bio na ciki:ili je jeo ili samo dudao :cerek:
inače u zadnje vrijeme jede tako da gleda u nešto i pusti ciku van i gleda.reko mali -jest!!!:D i onda više neznam dali je gotov ili je samo vidio nešto vrijedno prekidanja jela :D kao npr šarenu jastučnicu :D

Kitteey
17.04.2012., 10:57
alveolina i moj to zna raditi i ful mi je simpa kad se glupira na sisi; ono pusti bradavicu pa je gleda i cilja s glavom iz daljega i onako klima lijevo desno i onda napadne bradavicu :cerek: regularno rikavam od smijeha na njega i to mi je ful simpa i dam mu da visi koliko hoće :)

Ja se dvoumim da li da se počnem izdajati, preko dana je ok al preko noći mi se prsa jako napune i onda on ne uspije to sve popiti, jede s jedne i malo si gucne i zaspi a druga je več puna. I onda kad se probudi mu trebam dati opet ovu istu a druga je več toliko nakrkana da puca po šavovima, curi i fizički me boli. I tako svaku noć manevri. I sad si mislim dal da se izdajam a s druge strane još da se izdajam po noći nakon što njega nahranim ne znam kad bi spavala. On je star 5 tjedana, jučer smo bili kod pedijatra i dobio je u mjesec dana kilu i sedamdeset i narastao 4 cm a isključivo je dojen i mlijeka očito pojede dovoljno.
Izdajati se ili ne?

gugolina
17.04.2012., 11:32
inače u zadnje vrijeme jede tako da gleda u nešto i pusti ciku van i gleda.reko mali -jest!!!:D i onda više neznam dali je gotov ili je samo vidio nešto vrijedno prekidanja jela :D kao npr šarenu jastučnicu :D

E, da, u 2. mjesecu počinje taj veliki interes za okolinu - prate ljude, predmete. U zadnje vrijeme se i nama događa da beba okrene glavicu u drugu stranu za vrijeme dojenja i promatra i promatra neko vrijeme nešto drugo, a ja ju nagovaram da se vrati, nek jede, ali neda se ona. I onda se ponekad vrati dojiti, s nekim zamišljenim pogledom :D a ponekad ne. Tako da se događa da posiše samo 1 dojku. A baš su smiješni ti naši bebači. :)

alveolina, malo je OT ali kako vam ide spavanje preko dana?

gugolina
17.04.2012., 11:38
I onda kad se probudi mu trebam dati opet ovu istu a druga je več toliko nakrkana da puca po šavovima, curi i fizički me boli.

Ja sam u takvim slučajevima u drugoj turi znala dati drugu ciku pa makar prva nije bila skroz ispražnjena. Nije mi bilo važno da dođe do masnog mlijeka preko noći, ionako je noć za spavanje, a ne za jedenje. :D Preko dana bi mi beba ionako to sve posisala.

edit: oko 6. tjedna očekuj skok u razvoju pa će ti beba to sve posisati ako ti je sada previše mlijeka. :mig:

Kitteey
17.04.2012., 11:41
gugolina i ja to napravim jer jednostavno ne mogu trpiti bol pa mu dam tu nakrkanu. Al pitam se da li time radim kontraefekt i svejedno me bude frka da ne poberem neku upalu. A moj se začas probudi kad to napravim jer ga očito mlijeko za žeđ ne drži dugo sitim tako da mu radije dam ovu prvu da se zasiti i spava u miru.

mandy
17.04.2012., 11:48
ne izdajam već da obje cike ako ima potrebe.nekad se stvori toliko mlijeka u jednoj da ne pojede to ni kad ga treći put stavim na ciku...ali to jedino ako ima više manjih obroka za redom...
mene moj mali baš zbunjuje. jučer je stalno bio na ciki ali nije svaki put jeo..nego je samo dudao.kad je bilo vrijeme za papanje nakon kupanja bilo je skroz malo mlijeka pa se jedva zasitio.i sad neznam dali to dudanje nekaj radi za proizvodnju mlijeka jer sam mu davala stalno istu ciku dok se druga punila. pa sam dala malo drugu kad je baš jeo i onda sam skužila da u prvoj još ima mlijeka pa sam ga prebacila na tu...ma kaos....

Ako ne siše efikasno nego je dudla kao dudu to nema utjecaja na proizvodnju mlijeka jer se bradavica ne stimulira ispravno. Neke bebe imaju veće potrebe za sisanjem, ne samo zbog prehrambenih potreba. :) Moj stariji je mogao cijele dane biti na sisi, skidala sam ga kad bi zaspao ili ako bi je dudlao. Kad ga skine ako počne plakati i tražiti opet dala bi mu opet. Proći će to nacicavanje za mjesec-dva :)

Budi se samo novorođenče koje je male porođajne težine, ako ima jaču žuticu i ako ima manje od 8 podoja dnevno :) dakle pusti dijete da spava i uživaj u neometanom snu :)
Moj mlađi je sa mjesec dana ve spavao cijelu noć 21-06.

gugolina
17.04.2012., 11:52
gugolina i ja to napravim jer jednostavno ne mogu trpiti bol pa mu dam tu nakrkanu. Al pitam se da li time radim kontraefekt i svejedno me bude frka da ne poberem neku upalu. A moj se začas probudi kad to napravim jer ga očito mlijeko za žeđ ne drži dugo sitim tako da mu radije dam ovu prvu da se zasiti i spava u miru.

Možeš se onda izdojiti toliko da ti popusti napetost. Ako ti je dojka jako puna, onda obično to brzo ide jer kad jednom kreneš, onda samo štrca van. A onda si to pospremi u škrinju :D

Meni su dojke znale biti tvrde ko kamen kad bi mala spavala po 8 sati u komadu i sve mi je curilo po piđami preko noći, ali nisam dobila nikakvu upalu jer bi preko dana ona to sve posisala.

Pričekaj malo da ti odgovore neke pametnije cure od mene- mandy, cattleya... :mig:

mandy
17.04.2012., 12:15
kitteey sko su prepunjene samo po noći i beba uredno isprazni cice tokom dana ne treba raditi ništa, mozak će za par dana shvatiti da po noći ne treba toliko mlijeka i prilagodit će se proizvodnja..
Ako te baš boli i smeta istisni par puta rukom u ručnik višak mlijeka. Najbolje ti je kad on doji jednu i kad osjetiš LD da drugu malo izdojiš rukom, najlakše će ti ići mlijeko van.

alveolina
17.04.2012., 12:52
E, da, u 2. mjesecu počinje taj veliki interes za okolinu - prate ljude, predmete. U zadnje vrijeme se i nama događa da beba okrene glavicu u drugu stranu za vrijeme dojenja i promatra i promatra neko vrijeme nešto drugo, a ja ju nagovaram da se vrati, nek jede, ali neda se ona. I onda se ponekad vrati dojiti, s nekim zamišljenim pogledom :D a ponekad ne. Tako da se događa da posiše samo 1 dojku. A baš su smiješni ti naši bebači. :)

alveolina, malo je OT ali kako vam ide spavanje preko dana?

spavanje preko dana je loše...dulje ag uspavljujem nego što on spava..jako teško zaspi i ako zaspi onda se probudi brzo...:(

Kitteey
17.04.2012., 13:01
mandy kod mene je to tako već preko 2 tjedna pa mi se ne čini da će doći do usklađivanja.

gdje ima za kupiti perivih jastučića za dojenje? trošim puno ovih jednokratnih pa bi radije uzela perive

Kitteey
17.04.2012., 13:05
alveolina jesi probala zamotat malog?

ja svog od prvog dana zamatam i nemamo problema sa spavanjem,evo sad je spavao 3 sata u komadu :) ako je nezamotan stalno mlati po sebi rukama,zamataću ga dok ne napuni 3 mjeseca

alveolina
17.04.2012., 13:24
alveolina jesi probala zamotat malog?

ja svog od prvog dana zamatam i nemamo problema sa spavanjem,evo sad je spavao 3 sata u komadu :) ako je nezamotan stalno mlati po sebi rukama,zamataću ga dok ne napuni 3 mjeseca

odg ti na temi nove mame pitaju... da ne budemo ot :)

tina985
17.04.2012., 14:09
Koji je vremenski razmak između podoja optimalan?

bambix
17.04.2012., 14:57
o optimalnom razmaku ti pisu svuda -3 h, a znas i sama da malo beba to postuje pa zasto bi tvoja bila takva? ;)
htjela sam ti komentirati podoje u razmaku od 4 h. moja je na pocetku jela jednu sisu 2,5-3,5h.
sa 2,5-3 mjeseca je pocela radit razmake od 4h i malo iza toga smo presle na obje sise u podoju. mandy ima pravo, valjda je proizvodnja opala. inace, cim smo presli na dvije sise ova blesavica je produzila pauze na pet sati :confused:
ja joj po danu ponekad uspijem nahranit za 3,5-4,5 h, ali vecinom tada spava pa ju ne budim (zato joj ju expresno tutnem cim se probudi) :D
rado bi joj dala ranije, ali sta je tu je... stolice su zute, puno piski i dobra je. prosli tjedan smo bili na kontroli sa 4. mj i dobila je 680 g.

usput da se 'apdejtam sa nasim stanjem' -stanje se popravilo, opet je veseljkica. otkrili smo sto ju je smetalo -zubi, tj. desni! zubi jos nisu izasli, ali ju desni gnjave. to sam shvatila tek kad je pocela glođat sve sta joj se naslo pri ruci. :cerek:

bambix
17.04.2012., 15:04

taman se isla pozalit sa istim 'problemom' kad ti vec obavila sve za mene :D
moja je dosad pauzirala 6 h. (cca od ponoc do 6 ujutro).
u nedjelju i danas je prespavala 8 h. prsa skoro sto nisu explodirala. ne mogu vjerovat da ovo pisem, ali bilo bi mi draze da se probudi ranije. :rolleyes:

gugolina
17.04.2012., 15:50
gdje ima za kupiti perivih jastučića za dojenje? trošim puno ovih jednokratnih pa bi radije uzela perive

Ja sam si ih sama napravila. Imala sam nekoliko benkica od gaze pa pošto njih nisam mislila korstiti, onda sam ih izmasakrirala u krugove, 4-5 komada spojila i porubila, onako vulgaris. I super funkcionira!

bambix
17.04.2012., 19:37
ja sam kupila aventove perive jastucice u ljekarni i zadovoljna sam s njima. cini mi se da ima nekakvih i u mulleru...

imas i kod sivalica, npr.:
https://picasaweb.google.com/100201001808810652276/JastuciciZaDojilje

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.252995288070650.54642.105054326198081&type=3

Kitteey
17.04.2012., 19:44
Vidjela sam i ja Aventove al koštaju 80 kn samo 6 komada pa se nadam da postoji i povoljnija opcija, da ih je barem 10 za tu cijenu. Ovo mi je malo, realno bi ih trebala 12 inače moram stalno perucati taj par koji uprljam. Ovi dolisini mi se čine kvalitetni i ok, kontaktirat ću nju za cijenu. U mulleru mi se čini da sam vidjela al nisam sigurna, idem tamo po pelene u subotu pa ću baš provjeriti.

mandy
17.04.2012., 20:17

Nema optimalnog razmaka..postoji optimalan broj podoja u 24 sata a to je 8-12, gornja granica ukoliko to bebi treba/paše može biti i veća :)

tina985
17.04.2012., 22:21
Nema optimalnog razmaka..postoji optimalan broj podoja u 24 sata a to je 8-12, gornja granica ukoliko to bebi treba/paše može biti i veća :)

A znaci broj podoja ne pada kako beba raste? Ili to tek nakon uvođenja dohrane? Mi smo do sad bili na 8 uključujući noćne, a sada smo na 7.

Cattleya
18.04.2012., 07:20

Tu ti nema pravog odgovora za veće bebe. Imaš beba koje manje jedu po podoju, a češće, a druge bebe više pa prave veće razmake između podoja.

A znaci broj podoja ne pada kako beba raste? Ili to tek nakon uvođenja dohrane? Mi smo do sad bili na 8 uključujući noćne, a sada smo na 7.

Može jedno vrijeme biti i na 7 pa opet povećati na 8. Kako im dođe.

scottie
18.04.2012., 08:05
Da li kada se uspostavi ponuda-potraznja mlijeka cice budu onak mekse? Mala mi ima sutra cetiri tjedna i primijetila sam da zadnje vrijeme navecer cesce trazi jest i onda kao da mi se cice ne stignu napunit dovoljno....mislim ona jede cijelo vrijeme i ja kad stisnem nakon ide mlijeko, ali sam zabrijala da mozda vise nemam toliko mlijeka...

A mozda je samo moja paranoja ;) nakon onih kvrga i tvrdih cica kao kamen ovo me bas uplasilo...

tina985
18.04.2012., 09:09
Da, mekse su kad se uspostavi p/p. Ali sasvim je normalno da ti navečer češće ili stalno visi na sisi. Navečer i ima nešto manje mlijeka, a i bebe se nacicavaju za noć. Cesto nakon tog maratonskog dojenja odvale duže spavajuci. Nama je to trajalo skoro 3mj. Ništa ne brini, kad vidiš da je jednu ispraznila prebaci na drugu i samo ju saltaj - em će se najesti em će navuci mlijeka. 
Sa otprilike 6tj ide skok kad će te nasisavat i danju stalno pa ćeš opet imat mlijeka i vise nego treba pa će se opet normalizirat. 
Uglavnom, ne brini ništa jer sve sto pišeš je normalan tijek događaja :cerek:

tina985
18.04.2012., 09:12
Tu ti nema pravog odgovora za veće bebe. Imaš beba koje manje jedu po podoju, a češće, a druge bebe više pa prave veće razmake između podoja.

Može jedno vrijeme biti i na 7 pa opet povećati na 8. Kako im dođe.

Kako je tebi mala sisala kad je prestala strajkat? Moj sad sise budan, ali svejedno ga moram podsjecat. On se nasise, divlja 3h i hoće spavat. Otspava sat vremena i nastavlja divljat, ne traži jesti :ne zna:

mandy
18.04.2012., 11:22

Može pasti jer što su veći to su i snažniji i brže izvuku veću količinu mlijeka.
Prati pelene, ako je svaka unutar 2-3 sata popišana, nema znakova dehidracije dijete dobiva dovoljno mlijeka.

tina985
18.04.2012., 12:13
To je ok, dobrano su popisane. A i ona jutarnja nakon prospavane noći cesto i propusti koliko je popisana - nju napominjem jer sam primjetila da mnogi spominju tu prvu kao znak dali beba dovoljno tekućine primi tokom dana :ne zna:

svijet27
19.04.2012., 09:36
Mame koje su imale ragade, kako ih liječite? da li beba doji i dalje ili se izdaja par dana dok ne zacijele?

F-18
19.04.2012., 09:38
...zanima me ima li tko iskustva. mislim da je predobra stvar za one koji su uvijek negdje (kao ja i moj mali :) sada). Imamo 4 mjeseca i krenuli van u parkiće, ali papa svakih 2-3 h, pa i češće i vječito borbu vodim s tetra pelenama i sličnim "pokrivalima"

frendica je imalala s prošlim bebačem i bila prezadovoljna (živi u americi :( ). Našla sam link www.maramezadojenje.com di ima fakat odličnih modela, zanima me jel netko naručivao i dal uopće koristi...

tnx!

livadica
19.04.2012., 10:10
Ja sam nedavno počela koristiti tu maramu, najviše zato jer mi se ne da više hodat u "majicama za dojenje", pa mi je ugodnije da se pod maramom razgolitim koliko treba i da se obje u miru namjestimo. i da ona manje zuji okolo jer ju sad sve interesira! :D

Iako, evo, da prijavim nešto pozitivno - u 5 mjeseci dojenja nisam imala nijedno ružno ili neugodno iskustvo vezano za dojenje u javnosti. :top:

Kitteey
19.04.2012., 15:53
Jeli normalno da mene navečer trese groznica i osjećam peckanje u dojkama?

Tako mi je bilo prvi tjedan kad sam došla iz rodilišta i patronažna mi je kasnije rekla da sam bila na rubu upale dojki. Beba je sad stara 5 tjedana i isključivo dojim i opet me počela tresti groznica navečer, bude mi užasno hladno a grudi bole i peku za popi.....
Obzirom da se do sad već trebala uskladiti ta ponuda i potražnja mlijeka nije mi jasno zašto se ovo događa. Čak sam zvala ginekologa taj prvi tjedan i rekla mu to i kaže da nije ništa strašno dokle god nemam povišenu temperaturu. Sinoć sam mjerila temp i bila mi je 35.5 što je po meni užasno nisko obzirom da mi je inače 36.3-36.6. Nakon 3 sata koje sam provela potrpana do vrata u krevetu popela se na 36.1. Inače nikakvih problema s dojenjem nemamo, sve super.
O čem bi se tu moglo raditi?

tina985
19.04.2012., 16:20
Jeli normalno da mene navečer trese groznica i osjećam peckanje u dojkama?

Tako mi je bilo prvi tjedan kad sam došla iz rodilišta i patronažna mi je kasnije rekla da sam bila na rubu upale dojki. Beba je sad stara 5 tjedana i isključivo dojim i opet me počela tresti groznica navečer, bude mi užasno hladno a grudi bole i peku za popi.....
Obzirom da se do sad već trebala uskladiti ta ponuda i potražnja mlijeka nije mi jasno zašto se ovo događa. Čak sam zvala ginekologa taj prvi tjedan i rekla mu to i kaže da nije ništa strašno dokle god nemam povišenu temperaturu. Sinoć sam mjerila temp i bila mi je 35.5 što je po meni užasno nisko obzirom da mi je inače 36.3-36.6. Nakon 3 sata koje sam provela potrpana do vrata u krevetu popela se na 36.1. Inače nikakvih problema s dojenjem nemamo, sve super.
O čem bi se tu moglo raditi?

Jel dovoljno jedes?

Kitteey
19.04.2012., 16:26
Jedem, ne znam što bi bilo dovoljno al jedem skoro više nego u trudnoći jer me tijelo traži jednostavno. Prvi mjesec sam trpala na lopate u sebe, sad me malo pustila kronična glad al svejedno jedem. Imam 3 glavna obroka i međuobroke između.
Misliš da bi me tako nešto ulovilo od gladi?

mandy
19.04.2012., 16:33
Mame koje su imale ragade, kako ih liječite? da li beba doji i dalje ili se izdaja par dana dok ne zacijele?

Beba i dalje može dojiti ako tebe ne boli prejako.
Ono što možeš je da svaki podoj bude u drugom položaju da beba ne irititra ozljeđeni dio bradavice. Pokušati da brada ne bude na strani na kojoj je ranica. Ako te baš jako boli možeš probati dojiti sa šeširićima dok se bradavica ne oporavi.

Ako te baš jako boli možeš izdajati tu dojku dan-dva-tri dok malo ne zacijeli.
Maži lanolinksom kremom, možeš namazati i sa malo svojega mlijeka nakon podoja.
Luftaj cice što više možeš.

mandy
19.04.2012., 16:34
Kitteey ja bi otišla doktoru.
Napravi krvnu sliku...

Lukrecija13
19.04.2012., 17:22

Sve kako ti je Mandy napisala, uz to sam koristila babylove kremu za bradavice koja mi je bila odlična, a čini mi se da ne dođe ni 10 kn. :)
Cijelo vrijeme dok sam imala ragade sam dojila, stisla sam malo zube, ali fakat je prošlo kroz par dana.

Kitteey
19.04.2012., 17:22
Razmišljala sam i ja već o tome, mama mi stalno govori da sam možda anemična, nemam pojma.
Imam zakazan prvi pregled nakon poroda kod gina 30.04 al ću prije toga izvaditi KS kompletnu kod svoje doktorice, nije mi normalno ovo stanje nikako.

Evo primjer, sad sam dojila malog na lijevu dojku a cijelo vrijeme dok je on jeo me desna pekla iznutra i sad završim podoj i shvatim da mi je iz desne curilo svo vrijeme i probilo jastučić i grudnjak na majicu. Inače mi curi mlijeko samo po noći kad su mi grudi skroz prepunjene.

Lukrecija13
19.04.2012., 17:29
Evo primjer, sad sam dojila malog na lijevu dojku a cijelo vrijeme dok je on jeo me desna pekla iznutra i sad završim podoj i shvatim da mi je iz desne curilo svo vrijeme i probilo jastučić i grudnjak na majicu. Inače mi curi mlijeko samo po noći kad su mi grudi skroz prepunjene.

Meni ovo zvuči kao let down :ne zna:

Kitteey
19.04.2012., 18:28
Lukrecija, to i je let down samo me inače pri njemu ne peče dojka kompletna.
Sutra idem doktorici opće prakse i vaditi krv pa javim ako se otkrije uzrok ovog svega.

bambix
19.04.2012., 18:48
kittey i ja sam prvih mjesec dana sam bila izmorena i treskava, kad kks katastrofa. sve se popravilo nakon sto sam pocela piti zeljezo! ;)

proab
19.04.2012., 19:15
Mene je moj lupio nocas nogom u punu cicu pa imam na njoj krasnu bolnu kvrgu i trebala bih cesce davati tu da mi prodje kvrga.
Istovremeno, naravno, bas na toj imam ranicu i trebala bih je davati rjedje da rana zaraste.

:Serek:

mandy
19.04.2012., 19:25
Razmišljala sam i ja već o tome, mama mi stalno govori da sam možda anemična, nemam pojma.
Imam zakazan prvi pregled nakon poroda kod gina 30.04 al ću prije toga izvaditi KS kompletnu kod svoje doktorice, nije mi normalno ovo stanje nikako.

Ovo je let down i to je normalna pojava, ja sam poslje 2. poroda imala tako jak let down da sam morala ispustiti "aaaaaaa" a na porodu nisam glasa pustila.
Užasno neugodan pa čak i bolan osjećaj. Prošlo je nakon neka 3 mj..sa prvim sam osjećala samo lagane trnce.

Ali groznica i tako niska temperatura nisu normalni

mandy
19.04.2012., 19:27
Mene je moj lupio nocas nogom u punu cicu pa imam na njoj krasnu bolnu kvrgu i trebala bih cesce davati tu da mi prodje kvrga.
Istovremeno, naravno, bas na toj imam ranicu i trebala bih je davati rjedje da rana zaraste.

:Serek:

Ajme draga :grli:

Masiraj, stavljaj obloge, izdajaj, možda uspiješ razbiti kvrgu i malo poštediti bradavicu.

proab
19.04.2012., 19:59
Ajme draga :grli:

Masiraj, stavljaj obloge, izdajaj, možda uspiješ razbiti kvrgu i malo poštediti bradavicu.

Ma vec mi je sve skupa smijesno, jednostavno se nemam snage nervirati.
Dajem tu cesce jer me strah mastitisa a i nemam baka-servis trenutno pa si ne smijem dozvoliti temperaturu. A ak ce dan-dva dulje piti krv -ionako je to vec kod nas redovno stanje. :)

tina985
19.04.2012., 20:03
I mene je let down u pocetku bolio i isto sam jaukala. A pogotovo ako je sisa bila punija. Prestalo ma boliti nakon nekih 4mj, ali ga i dalje osjetim dobrano. 
Groznica, hladnoca hoće biti od premalo hrane-secera-energije, zato pitam. U svakom slucaju, kontrola kks ti nece skoditi kao ni vitaminski preparati c

Proab, sve znas i drži se!

alveolina
19.04.2012., 20:42
Ja osjećam isto trnce u cikama između podoja...to je let down ili se let down događa samo kad beba počne sisati? :brukica:

mandy
19.04.2012., 21:55
Može doći i između podoja do let downa. Okidači mogu biti emocije i psihološki podražaji, prisjećanje ili pričanje o bebi, gledanje slike, osjet nekog mirisa koji te povezuje sa dojenjem, plač neke druge bebe i sl ..:)

proab
20.04.2012., 07:53
Kvrga bolje, smanjila se i ne boli jako. Ovaj put sam se izvukla :)

Mijaja
20.04.2012., 12:13
Pozdrav svima!
Treba nam pomoć!!!
Moja seka je rodila malu curicu, danas imamo 6 dana....
nakon poroda curica je super prihvatila sisu, lijepo sisala, ali završile su na pedijatriji i tamo su joj davali bocu....
sada mala više neće ni primirisati sisu...
zvali smo rode, poslušali savjete, ali ne ide!!!!
Ovako..... hranimo ju uglavnom na žličicu, nakon što seka više ne može da joj na bocu. Uglavnom izdojeno mlijeko, ali nadodamo dohranu kad nema dovoljno za izdojiti. Pokušale smo ju staviti u poloaj za podoj (jastuk ide najbolje) i onda malo izdojiti par kapi na bradavicu, utrpati joj sisu i onda ona malo povuće, al za 3 - 4 sekunde opet plač i vrištanje
izdržale su cca. 45 minuta i onda joj je dala ostatak izdojeno.
Seka se boji da se malecka previše iznervira i boji se da ona toliko dugo plače....
Kako da ju nagovorimo na sisu???????
Malo su u strahu jer u nedjelju moraju opet na kontrolu (beba je slabokrvna) pa da ih ne ostave u bolnici ako ne dobije na kilaži...
Mandy ti si naša genijalka, pomoć!!!!!

mandy
20.04.2012., 12:42
Nije nemoguće vratiti se na cicu ali neka se seka pripremi za puno upornosti i strpljenja.

Neka joj nudi cicu nakon bočice, kad beba nije jako gladna i kad je dobre volje, kad je u polusnu ili neka joj kad malo odspava još u snu ponudi cicu.
Jel probala dati pola bočice pa onda staviti bebu na cicu?
Jel probala dojiti sa šeširićima?
Može probati izdojiti malo prije podoja (2-5 min) da potakne let down prije nego beba dođe na cicu.
Kada stavi bebu na cicu neka radi kompresije (http://www.roda.hr/article/readlink/669) da beba što lakše dođe do mlijeka, već je naučila da mlijeko ide brzo i lako a sa cicom ipak treba više truda..
Ako ništa ne upali postoji SNS sistem za relaktaciju (http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=128:inserting-a-lactation-aid&catid=6:video-clips&Itemid=13). Ima cura ovdje koje imaju iskustva sa tim sistemom i uspješnom relkatacijom, one će to znati više reći.

Neka je ne forsira ako je beba gladna i ako plače, samo će je isfrustrirati još više..neka je stavlja između obroka i kada dijete ne traži sisati.
Kada prihvati dojku trebala bi vući 1-3 min da krene let down i da se otpusti mlijeko i tad će ići brzo i lako, zato je bitno da dijet enij ejako gladno i plačljivo jer neće imati strpljenja toliko dugo cicati čekati da mlijeko dođe.

Mijaja
20.04.2012., 12:53
Hvala Vam puno, puno!!!
Probali smo sa pola bočice, pa cica, pa smirivanje pa cica, ali nikako!
Nismo probali sa šeširićima!
Izdajala se prije podoja za let down...
sada je tu patronaža i veli da nema dosta mlijeka.... pije, jede i sada ide na čaj za poticanje laktacije pa se nadamo da će doći!
sinoć je uspjela izdojiti 75ml, danas 35ml iz obje cice...

pokušati ćemo sve ove gore savjete pa se javimo!!!

mandy
20.04.2012., 13:47
Neka se ne obazire na izdojenu količinu, to nije mjerilo količine i neka ustraje u namjeri.
Pogotovo kod stresa i napetosti teže dolazi do otpuštanja mlijeka.

tina985
20.04.2012., 15:41
A šta ta patronazna misli koliko bi mlijeka trebalo biti ako je prije 6 dana rodila!? Kao prvo, beba od 6 dana ne treba puno mlijeka! Kao drugo, ima žena koje mjesecima uspješno doje pa ne mogu vise od 30ml izdojiti! Nek se izdaja zato da bi sise "radile", a ne zato da bi provjerila količinu mlijeka. I ja sam tako nakon tjedan dana izdojila bas 30ml jedva da vidim kak izdajalica radi pa su mi svekrva i sogorica rekle da "nazalos nemam mlijeka". Pa kad je došla patronazna i stavila ga na vagu, on vratio porodajnu i još dodao gore na tezini su zasutile. 
Neka malu stavlja na sisu kad se najede tek toliko da ju drži u ustima i dudla, nek tako leži s njom u krevetu i vuci će mala u snu. 

Mijaja
20.04.2012., 16:35
uspjele smo ju 5 minuta držati na podoju....
smatramo tu velikim uspjehom (po Mandy metodi stiskanja sise)...
ma znam da nema veze količina izdojenog mlijeka, ni ja nisam puno mogla izdojiti a 4 godine staža dojilje!!!
malo nas zabrinjavaju jako jako natečene noge pa sada ide na hitnu (sestra, a ja ostajem sa pišuljom ;) ), da nije neka dodatna koplikacija i da moe normalno nastaviti sa unosom tekućine.
Hvala Vam svima!!!

finjica
20.04.2012., 18:51
Naš staž je 10 i pol mjeseci ali sad mi je postalo malo "nezgodno" jer moja pirana ima 6 zubića i nije baš pažljiv. Kako ste se vi nosile sa zubićima?

tina985
21.04.2012., 21:55
Moj ima 4 i povremeno me gricne... Ja jauknem, on onda place i tako :D
Nadam se da mu nece preci u naviku jer stravicno boli!

Inace...
Ne mogu vjerovat da sam dočekala da primi sisu i u roku 5min da ju isprazni :eek:
Sise na cca svaka 3h i fino spava po danu 3 puta, nema vise prisilnog uspavljivanja, titranja oko toga šta ću ako u autu zaspi pa ga ne uspijem doma uspavat za sisu i tako!
Napokon! Jedino sto ću ostat bez kose jer je nemilice nateze dok sise :cerek:

mandy
21.04.2012., 22:13
uspjele smo ju 5 minuta držati na podoju....
smatramo tu velikim uspjehom (po Mandy metodi stiskanja sise)...
ma znam da nema veze količina izdojenog mlijeka, ni ja nisam puno mogla izdojiti a 4 godine staža dojilje!!!
malo nas zabrinjavaju jako jako natečene noge pa sada ide na hitnu (sestra, a ja ostajem sa pišuljom ;) ), da nije neka dodatna koplikacija i da moe normalno nastaviti sa unosom tekućine.
Hvala Vam svima!!!

5 minuta je veliki korak nakon par sekundi :lux:
nadam se da je sestra ok i da je doma :grli:

evo zgodan prikaz o veličini želuca novorođenčeta
http://www.llli.org/images/InfantStomach.jpg
za 7 dana starom djetetu je dovoljno 45-60 ml mlijeka

Naš staž je 10 i pol mjeseci ali sad mi je postalo malo "nezgodno" jer moja pirana ima 6 zubića i nije baš pažljiv. Kako ste se vi nosile sa zubićima?

Čim krene stiskati gurala sam prst ukut usana i vadila dojku van uz ozbiljan ton i rečenicu "ne gristi cicu"..skužio je nakon 2 puta

Mijaja
22.04.2012., 07:49
Hvala na svim ovim savjetima i prikazima, jučer ujutro dok je bilo mlijeka prekrasno je dojila, 45 minuta i nakon toga je bila mirna jedno sat i pol (što se mojima u toj dobi nije baš dešavalo)... no onda je mlijeko teško išlo jer su se prsa ispraznila pa sada radi na punjenju. Dosta joj je svega, mene je jučer potjerala, ide beba danas na kontrolu pa se nadam da kada kažu da je sve OK da će se i ona opustiti. Izdaja se svakih sat vremena, uglavnom leži s maleckom i stavlja joj siku kad god može (ali se mala jako nervira).
Ja se nadam da ako mlijeko dođe (ali mora ga forsirati) da bi to moglo krenuti. S onim kompresijama ide, ali ako stane mlijeko curetak vrišti.
Zna li netko kojeg promjera treba biti ona cjevćica da doji i ide mlijeko iz bočice?
Di da kupimo tu cjevćicu? Ja sma mislila u nekoj željeznariji pa iskuhati, sterilizirati, ali bojim se da ne bi bilo da neka plastika nešto ispušta. Sjetila sam se i onih aspiratora za nosić - oni di vučeš ustima?! Imal li možda posebna cjevćica samo za to??????

Lukrecija13
22.04.2012., 09:36
Hvala na svim ovim savjetima i prikazima, jučer ujutro dok je bilo mlijeka prekrasno je dojila, 45 minuta i nakon toga je bila mirna jedno sat i pol (što se mojima u toj dobi nije baš dešavalo)... no onda je mlijeko teško išlo jer su se prsa ispraznila pa sada radi na punjenju. Dosta joj je svega, mene je jučer potjerala, ide beba danas na kontrolu pa se nadam da kada kažu da je sve OK da će se i ona opustiti. Izdaja se svakih sat vremena, uglavnom leži s maleckom i stavlja joj siku kad god može (ali se mala jako nervira).
Ja se nadam da ako mlijeko dođe (ali mora ga forsirati) da bi to moglo krenuti. S onim kompresijama ide, ali ako stane mlijeko curetak vrišti.
Zna li netko kojeg promjera treba biti ona cjevćica da doji i ide mlijeko iz bočice?
Di da kupimo tu cjevćicu? Ja sma mislila u nekoj željeznariji pa iskuhati, sterilizirati, ali bojim se da ne bi bilo da neka plastika nešto ispušta. Sjetila sam se i onih aspiratora za nosić - oni di vučeš ustima?! Imal li možda posebna cjevćica samo za to??????
Postoji cijeli relaktacijski kit koji se sastoji od boce/posude za mlijeko i dvije cjevcice. Kosta oko 350 -400 kn, a proizvodiga Medela. http://www.medelabreastfeedingus.com/products/51/supplemental-nursing-system-sns
Nece vam to ici s nekom cjevcicom iz zeljezare, bolje je odmah pokusati s pravom stvari.
Meni je osobno i ovim Medelinim kitom bilo jako nespretno dojiti i sve to namjestiti pa sam brzo odustala.
Mozda bi bilo dobro od nekog posuditi kit prije nego date za njega 400 kn.
Ali ako ce ga uspjesno koristiti onda ce navuci mlijeko bez problema. :-)

Mijaja
22.04.2012., 09:51
Postoji cijeli relaktacijski kit koji se sastoji od boce/posude za mlijeko i dvije cjevcice. Kosta oko 350 -400 kn, a proizvodiga Medela. http://www.medelabreastfeedingus.com/products/51/supplemental-nursing-system-sns
Nece vam to ici s nekom cjevcicom iz zeljezare, bolje je odmah pokusati s pravom stvari.
Meni je osobno i ovim Medelinim kitom bilo jako nespretno dojiti i sve to namjestiti pa sam brzo odustala.
Mozda bi bilo dobro od nekog posuditi kit prije nego date za njega 400 kn.
Ali ako ce ga uspjesno koristiti onda ce navuci mlijeko bez problema. :-)

super, hvala na informaciji!!!!
evo ih iz bolnice, dobila je 100 gr u 3 dana, jučer je jednom dobila malo adaptiranog...
ova napravica izgleda super!!!
hvala još jednom!

mandy
22.04.2012., 11:10
odličan napredak :lux: što više beba bude na cici brže će si navući dovoljnu količinu mlijeka, teško je predvijdeti koliko bi to vremenski trajalo. Može trajati 3-4-5 dana a može i dulje.

Može se i napraviti sistem ali ja sad ne mogu naći upute što gdje i kako...ako se sjetim javim ti...

tina985
22.04.2012., 21:42
evo zgodan prikaz o veličini želuca novorođenčeta
http://www.llli.org/images/InfantStomach.jpg
za 7 dana starom djetetu je dovoljno 45-60 ml mlijeka

E ovo bi svaka mama trebala znati kad pocne dojiti tako da joj nitko ne može reci da nema dovoljno mlijeka!

uma123
23.04.2012., 12:38
negdje sam cula/procitala da nije preporucljivo piti caj od mente dok se doji? da li je to istina tj. ima li to ikakve veze? sta je sa zelenim cajem?

mandy
23.04.2012., 13:04
Sa svim napicima treba biti oprezan jer mogu promjeniti okus mlijeka što se bebi možda ne svidi..a i biljek poput kadulje mogu imati dosta nuspojava.
Ne sjećam se da je menta igdje spominjana, budem malo potražila.

Nerea
23.04.2012., 13:20
Ja sam isto procitala ne mentu....ali biljni caj za dojilje iz dm-a je sasvim ugodnog okusa....

Nerea
23.04.2012., 13:23
http://www.breastfeeding-problems.com/tea-and-breastfeeding.html

uma123
23.04.2012., 15:29
vratili smo se od pedijatrice, primili vakcine, i kako sam se i bojala, tezina nije ok, rekla mi da moram uvesti AD.:( a jos sam se, glupaca, pohvalila ovdje na forumu kako smo dosli na 6100 gr, kao OK:503:
bebica ce za par dana 5 mjeseci, i ima 5760 gr. mora da mi moja glupa vaga nije dobro pokazala tada. i sve sam se nadala, ma ok, ona je sitnija, brojala mokre pelene (5-6 dnevno), uspjecu sa dojenjem. izdajala sam se da bi povecala kolicinu mlijeka nekih 3-4 sedmice, ali su me od toga grudi toliko boljele da sam na kraju odustala bojeci se da ne napravim nesto da vise ne mogu ni dojiti (tad mi je cak i dojenje bilo neugodno)
zadnje vrijeme dojim je po 10-11 puta dnevno, ali ocito joj je to sve malo. dr kaze bas je sitna /5760 gr/67 cm/5 mjeseci. pregledala je kompletni, kaze ovo ostalo je odlicno, ona meni izgleda kompaktno i jaka je, ali ovo je jednostavno premala tezina. uzmite, kaze, neko od ovih adaptiranih i dodjite za 2 sedmice samo na vaganje.
uzela sam hipp, tamo pise 235 ml za bebu od 5 mjeseci, a ja cak i nemam toliku bocicu:confused:dala sam joj sad 100ml pa cu kupiti vecu bocicu. ili da joj postepeno povecavam ili da joj odmah probam dati tu ogromnu kolicinu?:ne zna:
znam da je uvodjenje AD pocetak kraja dojenja i krivo mi je, ali kad pomislim da je moja ljubavica mozda bila gladna, jos mi je teze, samu bi sebe ovim hippom udarala po glavi, kud nisam i ranije:504:
da li cu sada dobiti mastitis ili necu ako je prije ove bocice budem dojila?

mandy
23.04.2012., 15:32
Uma Sa koliko je rođena? sa koliko je izašla iz rodilišta? Kakve ste građe ti i otac?
Da li dijete dobiva dodatnu tekućinu čaj/vodu?
DA li je ona normalnog općeg stanja?

Ima djece koaj napreduju polako i jednostavno su sitnija...:)

uma123
23.04.2012., 15:51
Uma Sa koliko je rođena? sa koliko je izašla iz rodilišta? Kakve ste građe ti i otac?
Da li dijete dobiva dodatnu tekućinu čaj/vodu?
DA li je ona normalnog općeg stanja?

Ima djece koaj napreduju polako i jednostavno su sitnija...:)

rodjena sa 3500 gr, izasla sa 3350 gr. ja sam sitnije gradje, mm je visok i normalne gradje. ako je suditi po mojim slikama iz njenog doba, ok, kao da je to jedna te ista beba:)
nisam joj davala dodatnu tekucinu, osim u pocetku caj od kamilice jer je imala produzenu zuticu (do 3,5 mj), ali odkad je zutica prosla, nisam joj vise davala ni caj. opce stanje sasvim ok, vesela beba, ok spava, nista nisam primjetila na njoj da joj nedostaje, osim eto te kilaze. sve sam se tjesila, sitna kao i ja itd., ali sad sam se nekako uplasila. odmah sam kupila AD i dala joj prvu bocicu (100 ml). na onome pise 235 ml za bebu njenog uzrasta 5x dnevno:ne zna:meni se to cini puno:confused:da li da joj dajem tako ili da postepeno povecavam? mozda sam s ovim off topic, ali ne znam, a sad nemam vremena da citam ostale teme:confused:

finjica
23.04.2012., 19:33
Čim krene stiskati gurala sam prst ukut usana i vadila dojku van uz ozbiljan ton i rečenicu "ne gristi cicu"..skužio je nakon 2 puta
i ja to radim ali je problem po noći kad jede u polu snu i opusti se...već se polako navikavam

Neroslava
23.04.2012., 22:29
rodjena sa 3500 gr, izasla sa 3350 gr. ja sam sitnije gradje, mm je visok i normalne gradje. ako je suditi po mojim slikama iz njenog doba, ok, kao da je to jedna te ista beba:)
nisam joj davala dodatnu tekucinu, osim u pocetku caj od kamilice jer je imala produzenu zuticu (do 3,5 mj), ali odkad je zutica prosla, nisam joj vise davala ni caj. opce stanje sasvim ok, vesela beba, ok spava, nista nisam primjetila na njoj da joj nedostaje, osim eto te kilaze. sve sam se tjesila, sitna kao i ja itd., ali sad sam se nekako uplasila. odmah sam kupila AD i dala joj prvu bocicu (100 ml). na onome pise 235 ml za bebu njenog uzrasta 5x dnevno:ne zna:meni se to cini puno:confused:da li da joj dajem tako ili da postepeno povecavam? mozda sam s ovim off topic, ali ne znam, a sad nemam vremena da citam ostale teme:confused:

U 5 mjeseci dobila je ukupno 640 g manje od minimalnog očekivanog prirasta od najmanje težine (pri otpustu) do sad s 5 mjeseci. A imala je i žuticu. I sve ostalo je ok. Nemaš razloga za strah. Savjete za količinu uvođenja AD ti ne znam dat, ali hoću te samo utješit i stavit stvari u perspektivu. Nije niš tak strašno. Sad će uskoro i dohrana po malo, sve će to sjest na svoje. Bebe dobivaju svojim tempom.

Moj recimo sad s 3.5 godine ima 13.5 kila :zubo:

Nerea
24.04.2012., 05:36
uma dajes joj nakon svakog podoja? ako je tako onda se ne mozes voditi onim sto pise na kutiji, nego joj daj iza svakog podoja po sto, ionako pretpostavljam da ti nece svaki put sve ni popiti? Bez obzira na dodavanje ad-a nemoj odustajati od dojenja....ja tako vec cetiri mjeseca radim i cini mi se da mog mlijeka ipak ima sve vise bez obzira na ad...
imas temu adaptirano mlijeko.
Uostalom kako Neroslava kaze sad vec ide i dohrana.

seni001
24.04.2012., 07:04
vratili smo se od pedijatrice, primili vakcine, i kako sam se i bojala, tezina nije ok, rekla mi da moram uvesti AD.:( a jos sam se, glupaca, pohvalila ovdje na forumu kako smo dosli na 6100 gr, kao OK:503:
bebica ce za par dana 5 mjeseci, i ima 5760 gr. mora da mi moja glupa vaga nije dobro pokazala tada. i sve sam se nadala, ma ok, ona je sitnija, brojala mokre pelene (5-6 dnevno), uspjecu sa dojenjem. izdajala sam se da bi povecala kolicinu mlijeka nekih 3-4 sedmice, ali su me od toga grudi toliko boljele da sam na kraju odustala bojeci se da ne napravim nesto da vise ne mogu ni dojiti (tad mi je cak i dojenje bilo neugodno)
zadnje vrijeme dojim je po 10-11 puta dnevno, ali ocito joj je to sve malo. dr kaze bas je sitna /5760 gr/67 cm/5 mjeseci. pregledala je kompletni, kaze ovo ostalo je odlicno, ona meni izgleda kompaktno i jaka je, ali ovo je jednostavno premala tezina. uzmite, kaze, neko od ovih adaptiranih i dodjite za 2 sedmice samo na vaganje.
uzela sam hipp, tamo pise 235 ml za bebu od 5 mjeseci, a ja cak i nemam toliku bocicu:confused:dala sam joj sad 100ml pa cu kupiti vecu bocicu. ili da joj postepeno povecavam ili da joj odmah probam dati tu ogromnu kolicinu?:ne zna:
znam da je uvodjenje AD pocetak kraja dojenja i krivo mi je, ali kad pomislim da je moja ljubavica mozda bila gladna, jos mi je teze, samu bi sebe ovim hippom udarala po glavi, kud nisam i ranije:504:
da li cu sada dobiti mastitis ili necu ako je prije ove bocice budem dojila?

Draga Uma...
ovo sve što prolaziš ti, prolazila sam i ja....
samo što sam ja imala prodojećeg pedijatra...
nije forsirao AD...

moja je rođena s 3530 gr i 49 cm....
mislim da smo iz bolnice izašle s 3280 tako nešto...
uglavnom sa
4mj 5850 gr 61 cm
5 mj je imala 6000 gr/62 cm
sa 6 mj 6500 gr
sa 6. na 7 mj je izgubila 100 gr zbog manjka željeza...

ono što ti h oću reći je da znam da brineš, ali sve će doći na svoje i ništa nisi pogriješila....
AD joj probaj dati nakon podoja....

uma123
24.04.2012., 10:39
hvala svima:) nastavicu je dojiti pa koliko god budem mogla. sinoc je oko 11 dojila pa sam joj odmah probala dati bocicu, cudno me gledala i sve rucicama gura bocu (a meni drago, kontam najela se iz sisa:p) nesto je promuljala, gotovo nista nije pojela iz bocice, i zaspala. spavala do pola 7, dojila, opet zaspala. u pola 10 dojila pa sam malo sacekala pa joj u pola 11 dala 100 ml i pojela je. za sad cu joj davati po 100. kakila je, ali malo, nadam se da nece imati zatvor jer sam cula da od tih adaptiranih moze biti i zatvor, ali valjda u kombinaciji sa dojenjem nece.
malo me nervira, kome god sam rekla za ovo, svi mi govore eto vidis bila ti je gladna! trebala si ti to odmah! to se tako radi, poslije dojenja das bocicu, ako pojede znas da je gladna, trebala si ti to cim si izasla iz bolnice. pa pobogu, ljudi moji, mislim se, da je bas toliko bila gladna pa vidjelo bi se na djetetu, vodala sam je radi one zutice od doktora do doktora, pa valjda bi neko primjetio da je dijete gladno usporeno i sl. ispade ja kriva, a ja je dojila svaki dan po 10-12 puta, izdajala se, jela zobenu kasu svaki dan, pila caj za dojenje, sve sam radila sto sam mogla:ne zna:

tamagoci
24.04.2012., 11:01
Uma
nemam iskustva sa premalim (možda premalim točnije) dobivanjem na težini ali samo ti želim reči da adaptirano ne znači i kraj dojenja,

ja sam skoro zeznula dojenje, sa prvim skokom smo uveli adaptirano (makar sam znala svu teoriju eto uspaničarili smo se,bebo je bio mali i uspavani)) do kraja bebinog 4.mj. smo se vratili samo na cicu, sa 5.mj.krenuli sa dohranom i dojili do 1.rođendana
hoću ti reći da smo krenuli sa bočicom u još nezgodnije vrijeme nego vi i eto uspjeli smo
sretno :)

Neroslava
24.04.2012., 11:19
uma, pusti selo neka...

Da ih skineš s repertoara, uvijek se možeš pozvat na autoritet i reć ''da je trebalo ranije, pedijatrica bi tako rekla''. I ćao. Iako ne mislim da se trebaš kome opravdavat.

:grli:

mandy
24.04.2012., 12:21
uma mogu samo potpisati Neroslavin post, malena dobiva na težini, mjesečno je to cca 480 g i to je sasvim ok (pogotovo jer je njeno opće stanje dobro, normalno se ponaša i zadovoljna je, pelene su ok).
Da je gladna pokazala bi to, nije nejako novorođenče da nema snage buniti se. Odbijanje bočice je dobar znak, znači da nije gladna :)

Što se stolice tiče AD može izazvati probleme. Moj mlađi je bio 24 sata na AD-u i 4 dana poslje se mučio sa prilično tvrdom stolicom.

tina985
24.04.2012., 12:30
Nije bas drito o dojenju, ali... Kak uopće vaše bebe žele povuci na bocicu? Moj nema šanse, samo ju zvace, i to tako oduvijek u biti. Par puta sam ostavila izdojeno, zadnji put kad je htio povuci na bocicu je bilo kad je imao 2mj, od tada nema šanse!

tina985
24.04.2012., 12:49
Kako je vama dojenje utjecalo na ciklus i ovulacije? Ja sam u menopauzi :D kod mene ispada da je stvarno dojenje majka kontracepcije :D
Rekla mi je ginekologica da se u biti smatra da vise od 6 podoja u 24h stopa ovulacije i sam rast jajne stanice.
Taj preduvjet bome zadovoljavam :p

mandy
24.04.2012., 13:16
Meni je mlađio visio na cici prvih 5-6 mj pa sam dobila nakon 7,5 mj, poslje drugog poroda je došla tek nakon 10,5 mj

uma123
24.04.2012., 13:24
ja sam od pocetka dojila 8-10 puta dnevno, pa ipak dobila nakon 3 mjeseca. sad kad mislim o tome, mozda je i to bio signal da nema dovoljno mlijeka:503:
mandy, evo sam sam je presvukla, imala je stolicu, i to zlatno zutu!!nisam ovakvu stolicu vidjela ima 3 mjeseca sigurno, sve su joj bile nekako vise smedje nego zute, sad mislim da mi je i to bio pokazatelj gladi:503:
a jeste nekako zilava, muz me pokusava oraspoloziti, kaze: dijete nam se ocelicilo od gladi, vidis kako je mrsava, ali jaka:D
sebi kazem necu se sekirati i misliti unazad, ali toliko mi se poljuljalo i samopouzdanje i sve:confused:
hvala vam na podrsci:)

mandy
24.04.2012., 13:40
menstruacije nije signal ničega :) ima žena koje je dobiju već nakon 4-5 tjedana, čim prestane posporođajno krvarenje pa i dalje normalno doje, to ovisi o više faktora.

Ja kod starijeg nisam nikad vidjela svijetlo žutu stolicu, a dobivao je 1-2 kg mjesečno. Njegove su bile skroz tamno žute ili smećkaste-žute-zelnkaste..ugl nikad nije imao stolicu po PS-u.

Da nisi imala mlijeka dijete bi bilo nezadovoljno i ne bi dobivala na težini, a kod vas to nije slučaj.

Kitteey
24.04.2012., 14:26
Evo mene od doktorice, napravila kompletnu krvnu sliku i urin i sve je u redu, nalazi su mi super.

I sad ne znam da li da se brinem ili veselim jer me treskavice još ne puštaju a temperatura mi ne prelazi 36. Ako ima itko još kakvu ideju neka je kaže jer ja nemam pojma što bi mislila o ovom.

Idem za par dana na pregled kod ginekologa al imam dojam da bi me i on možda poslao na vađenje krvi ako ovo spomenem a ako sam je već vadila i nalazi su super to mi se čini nepotrebno.

Any ideas?

seni001
24.04.2012., 16:59
Menstruacija i količina mlijeka nemju veze...ja sam dobila menstruaciju ravnih 6 tjedana nakon poroda:D isključivo dojila :D

seni001
24.04.2012., 17:01
ja sam od pocetka dojila 8-10 puta dnevno, pa ipak dobila nakon 3 mjeseca. sad kad mislim o tome, mozda je i to bio signal da nema dovoljno mlijeka:503:
mandy, evo sam sam je presvukla, imala je stolicu, i to zlatno zutu!!nisam ovakvu stolicu vidjela ima 3 mjeseca sigurno, sve su joj bile nekako vise smedje nego zute, sad mislim da mi je i to bio pokazatelj gladi:503:
a jeste nekako zilava, muz me pokusava oraspoloziti, kaze: dijete nam se ocelicilo od gladi, vidis kako je mrsava, ali jaka:D
sebi kazem necu se sekirati i misliti unazad, ali toliko mi se poljuljalo i samopouzdanje i sve:confused:
hvala vam na podrsci:)

vrati samopuzdanje...niš nisi pogriješila....
takvo dijete i moš se slikat...

moja je kakala 1 u 2 tjedna...
ja sam dobila komentare da mi je mlijeko preslabo pa zato ni ne kaka:lol:

pupi pu
24.04.2012., 17:39

seni
koliko ima tvoja beba? ili preciznije, koliko je imala kad je kakala tako rijetko?

mi isto muku mučimo sa kakanjem zadnje vrijeme... kaka 1xu 7, 8, 9 dana. ima 2 mjeseca. znam da kažu da je kad je beba dojena sve to ok, ali nije mi jasno zašto tako rijetko ...

seni001
24.04.2012., 17:46
seni
koliko ima tvoja beba? ili preciznije, koliko je imala kad je kakala tako rijetko?

mi isto muku mučimo sa kakanjem zadnje vrijeme... kaka 1xu 7, 8, 9 dana. ima 2 mjeseca. znam da kažu da je kad je beba dojena sve to ok, ali nije mi jasno zašto tako rijetko ...
tako je kakala od cca 3 tjedna života pa do 5.5 mj....i onda je prvih mjesec dana dohrane kakala više nego skoro prvih 6 mj života :lol:
tada sam shvatila kak to izgleda kad dijete kaka svakodnevno...

ono 14 dana joj je bio maksimum nekakanja...
prosjek cca 10 dana :D

meni ped rekao da dobro iskoristi mlijeko i da do 14 dana ne brinem....

nisam joj gurala toplomjer, ni davala zašećerenu kamilicu ni išta slično....
samo sam zapisivala datum kad je kakala :rofl:

sad ima skoro 19 mj i kaka 1-2 puta dnevno

pupi pu
24.04.2012., 18:19
tako je kakala od cca 3 tjedna života pa do 5.5 mj....i onda je prvih mjesec dana dohrane kakala više nego skoro prvih 6 mj života :lol:
tada sam shvatila kak to izgleda kad dijete kaka svakodnevno...

ono 14 dana joj je bio maksimum nekakanja...
prosjek cca 10 dana :D

meni ped rekao da dobro iskoristi mlijeko i da do 14 dana ne brinem....nisam joj gurala toplomjer, ni davala zašećerenu kamilicu ni išta slično....
samo sam zapisivala datum kad je kakala :rofl:

sad ima skoro 19 mj i kaka 1-2 puta dnevno

ajde super, ja sam pokleknula i davala i kamilicu,,,:ne zna:
šta podrazumijeva to - dobro iskoristi mlijeko?

seni001
24.04.2012., 19:42
ajde super, ja sam pokleknula i davala i kamilicu,,,:ne zna:
šta podrazumijeva to - dobro iskoristi mlijeko?

pojima nemam...
nisam pitala...kao da organizam sve potroši ...
ne znam stvarno....

pupi pu
24.04.2012., 19:55
pojima nemam...
nisam pitala...kao da organizam sve potroši ...
ne znam stvarno....

hehe,
znam da sam offt.,ali trebale bi češće pričat o tome... upravo smo imali masakr prilikom presvlačenja, nadoknadio je za svih 8, 9 dana što nije kakao:D

emi28
24.04.2012., 20:15
Nije bas drito o dojenju, ali... Kak uopće vaše bebe žele povuci na bocicu? Moj nema šanse, samo ju zvace, i to tako oduvijek u biti. Par puta sam ostavila izdojeno, zadnji put kad je htio povuci na bocicu je bilo kad je imao 2mj, od tada nema šanse!

Isto je i moja,samo ju žvakala i nije znala povući,tako da nismo ni pili na bočicu.Ni ne duda,inače.Onda je počela vodu piti na kljunašicu a zadnja cca 2 tjedna(11mj ima)pije i AD tako pred spavanje.Stoji joj uvijek nadohvat ruke,pa sama uzme kad želi.

uma123
25.04.2012., 08:22

juce je kakila 4 puta, 4x dojenje, 3x AD po 100 ml. nemam blage veze je li joj i ovo malo:ne zna:sad cu joj probati jos jednu bocicu, maloprije sam je dojila.
sinoc je isto dojila u 12, pa u 4, nakon tog dojenja vratim je u krevetic, pocne da place. ja otrcim u kuhinju da pripremim bocicu, dok sam se vratila, ona zaspala:cerek::cerek::cerek:

gugolina
25.04.2012., 16:27
Opet smo u skoku. :503: Cice su mi stalno prazne, a beba mi često plače :(

Čini mi se da ima manje popišane pelene. Jel to alarmantno s obzirom da smo u skoku? Imala je i 2 stolice u danu, valjda zato jer pojede dosta masnog mlijeka.
Probala sam se izdajati, nema skoro ništa u cikama. Probat ću i na prazno, valjda će se povećat proizvodnja.

U cikama osjećam probadanje - ponekad kad dojim, a ponekad i mimo dojenja. Što bi to moglo biti?

Hvala!

seni001
25.04.2012., 16:31
juce je kakila 4 puta, 4x dojenje, 3x AD po 100 ml. nemam blage veze je li joj i ovo malo:ne zna:sad cu joj probati jos jednu bocicu, maloprije sam je dojila.
sinoc je isto dojila u 12, pa u 4, nakon tog dojenja vratim je u krevetic, pocne da place. ja otrcim u kuhinju da pripremim bocicu, dok sam se vratila, ona zaspala:cerek::cerek::cerek:

Dojila je 4 puta u 24 h i nakon toga si joj dala tih 100 ml ili kako:confused:

seni001
25.04.2012., 16:35

Čini mi se da ima manje popišane pelene. Jel to alarmantno s obzirom da smo u skoku? Imala je i 2 stolice u danu, valjda zato jer pojede dosta masnog mlijeka.
Probala sam se izdajati, nema skoro ništa u cikama. Probat ću i na prazno, valjda će se povećat proizvodnja.

U cikama osjećam probadanje - ponekad kad dojim, a ponekad i mimo dojenja. Što bi to moglo biti?

Hvala!
Kolko ti je stara beba?
moja je imala nekad manje popišanu, nekad više....
izdojeno ne pokazuje stvarni lager u cicama:mig:

probadanje-u mom slučaju je bilo punjenje mliječnih kanala....

pij puno tekućine...ja sam se natakala rooibos čajem....

meni su naizgled postale prazne nakon 8 tjedana....kad mi se izreguliralo sve...

uma123
25.04.2012., 18:10
Dojila je 4 puta u 24 h i nakon toga si joj dala tih 100 ml ili kako:confused:

jucer:
6:25 dojenje
9:45 dojenje
10:45 AD 100 ml
14:10 dojenje
15:00 AD 100 ml
18:00 dojenje
19:30 100 ml AD

danas:
00:10 dojenje
4:10 dojenje
8:45 dojenje
9:45 100 ml AD
12:10 dojenje
13:00 110 ml AD
17:15 130 ml AD

nikakvog reda, znam...ali ne znam kako drugacije..
kad joj ponudim AD neposredno nakon dojenja, nece, a malo kasnije hoce, sad sam mislila da je okupam pa da je dojim, a veceras AD, pa da je opet nocas dojim, cini mi se nocu ima vise mlijeka nego danju. opet, ne znam ako joj dam AD veceras kasno i ako prespava cijelu noc, hoce li mi se sise prepuniti tokom noci:ne zna:ja do sada nisam imala nikakve zastoje niti bolove u grudima, ali sam je od prvog dana dojila 8-12 puta u toku 24 h pa nije moglo ni doci do zastoja...a sad ne znam

uma123
25.04.2012., 18:16

Čini mi se da ima manje popišane pelene. Jel to alarmantno s obzirom da smo u skoku?

Ja sam, od kad sam se pocela brinuti oko tezine, brojala popisane pelene, imala mi u toku 24h oko 4,5 max 6 popisanih pelena+u prosjeku 2 stolice.
nazalost, od prije 2 dana, morala sam uvesti AD, ali je popisanih pelena evidentno vise, npr. danas do sad 7 pop.pelena+2 stolice.
probaj da ih izbrojis u toku 24h pa da budes sigurna koliko ih je. ja, ludjakinja, sve zivo zapisujem: dojenje, pelene, stolice, a sad i AD:kava:

ivor6
26.04.2012., 07:41
Umirem od bolova!!! Cice su mi pune kvrga bol ide sve do ispod pazuha i u ruke. Inace dojim već 4,5 mj, svakih sat mu dajem da jede na zahtjev i stvarno ne znam od kud su se Stvorile. Masirala sam se pod tusem i dok je on cicao stalno mu ih nudim al kvrge samo rastu i povećavaju se i sve jace me bole. Šta da radim? Da se i izdajem ili?

Kitteey
26.04.2012., 07:46
ivor6, ne mogu ti puno pomoći al sam u bolnici još dobila dobar savjet: znači da ne visiš stalno pod tušem, uzmi praznu bočicu od pola litre ( od jane ili nekog jogurta, koja ti je oblikom zgodnija), napuni je vrelom vodom i kotrljaj po grudima. Najbolji i najkorisniji savjet za razbijanje kvrga jer kombiniraš i toplinu i masažu istodobno, meni se najkorisnijom pokazala bočica od Sensia jogurta :)

Na žalost više ti ne mogu pomoći jer nemam iskustva s kvrgama u dojkama :(

ivor6
26.04.2012., 08:10
ivor6, ne mogu ti puno pomoći al sam u bolnici još dobila dobar savjet: znači da ne visiš stalno pod tušem, uzmi praznu bočicu od pola litre ( od jane ili nekog jogurta, koja ti je oblikom zgodnija), napuni je vrelom vodom i kotrljaj po grudima. Najbolji i najkorisniji savjet za razbijanje kvrga jer kombiniraš i toplinu i:(

Hvala ti pokusat ću tako

Neroslava
26.04.2012., 08:46
Umirem od bolova!!! Cice su mi pune kvrga bol ide sve do ispod pazuha i u ruke. Inace dojim već 4,5 mj, svakih sat mu dajem da jede na zahtjev i stvarno ne znam od kud su se Stvorile. Masirala sam se pod tusem i dok je on cicao stalno mu ih nudim al kvrge samo rastu i povećavaju se i sve jace me bole. Šta da radim? Da se i izdajem ili?

Možda si se nezgodno zaležala i tako prignječila neke mliječne kanaliće. Ili je stari epitel začepio neke otvore na bradavicama pa možeš napravit piling (tuširanje dosta toplom vodom pa ribanje frotirnom rukavicom/ručnikom) kad riješiš zastoj.

Bebu stavljaj bradom okrenutu prema kvrgi tako da donjom čeljusti jače izvuče, a ujedno i bradom masira taj dio s krvgama. Ako treba, slobodno i malo izdoji (ako veliš da nakon podoja pritisak ne popušta). U međuvremenu stavljaj hladne obloge na bolna mjesta, a prije podoja i/ili izdajanja tople obloge da se kanalići rašire. Javi kako si!

ivor6
26.04.2012., 09:12
Hvala Neroslava javim

livadica
26.04.2012., 09:33
Cura, 5 mjeseci i tjedan dan, počela se jako "borit" s cicom zadnjih par dana. Malo cica i onda krene navlačit bradavicu, gnječi mi cice rukama, lamata nogama, a nerijetko okrene glavu i gleda me, neki put i plače.
Skužila sam da cicu isprazni za čas i nakon toga kreće ta "borba", a neki put (al ne svaki) se umiri ako joj ponudim drugu cicu.
Buni me što se do sada u skokovima nije odvajala od cice dok si nije navukla mlijeko, a sad ne znam kako će povećati količinu mlijeka, ako je u tome problem? :ne zna:

ivor6
26.04.2012., 09:54
Evo malo mi je lakse. Uspavala malog na cici, napunila janu vrucom vodom i masirala nekih 20 min lakse mi je kvrge su još tu al su malo mekse

aniano
26.04.2012., 10:13
neroslava ti je dala super savjet kako da polozis bradu od bebice da ti masira te kvrge. inace treba neko vrijeme da se razbiju, i da se ne vrate.

ivor6
26.04.2012., 10:19
Aniano ma znaju se meni te kvrgice tu i tamo pojavit i uspješno ih razbijam pod tusem i s malim al ove su bile ogromne velike ko sljive i sve jedna na drugoj da me čak bolilo u ruku pa me bilo strah da se još i ne zakomplicira. Hvala Neroslavi na savjetu al ja dojim samo lezecki i ne znam kako da ga okrenem da mi bradom masira kvrgu kad je kvrga kod pazuha i ovako njemu mora bit savršen položaj inace protestira

aniano
26.04.2012., 10:31
Aniano ma znaju se meni te kvrgice tu i tamo pojavit i uspješno ih razbijam pod tusem i s malim al ove su bile ogromne velike ko sljive i sve jedna na drugoj da me čak bolilo u ruku pa me bilo strah da se još i ne zakomplicira. Hvala Neroslavi na savjetu al ja dojim samo lezecki i ne znam kako da ga okrenem da mi bradom masira kvrgu kad je kvrga kod pazuha i ovako njemu mora bit savršen položaj inace protestira

a da ga pokusas okrenut tako da je tijelom ize tebe? recimo ovako ko na slici broj 4 http://www.hebamme-angelika-kalb.de/downloads/dokumente/Block_Stillpositionen_Anlegen_D.pdf mozda ga mozes prvo stavit tako kako on voli, pa kad malko utazi glad onda pokusat neku novu pozu... drzim fige

Cattleya
26.04.2012., 10:39
Evo mene od doktorice, napravila kompletnu krvnu sliku i urin i sve je u redu, nalazi su mi super.

I sad ne znam da li da se brinem ili veselim jer me treskavice još ne puštaju a temperatura mi ne prelazi 36. Ako ima itko još kakvu ideju neka je kaže jer ja nemam pojma što bi mislila o ovom.

Idem za par dana na pregled kod ginekologa al imam dojam da bi me i on možda poslao na vađenje krvi ako ovo spomenem a ako sam je već vadila i nalazi su super to mi se čini nepotrebno.

Any ideas?

Čime i na kojem mjestu mjeriš temperaturu? I koliko dugo? A hormoni štitnjače? Da li si ih kontrolirala?

Kitteey
26.04.2012., 11:17
mjerim temperaturu digitalnim toplomjerom kojeg stavim pod jezik, pratim već nekoliko dana navečer i jednostavno mi je niska temperatura a i ja se smrzavam istodobno.
nisam kontrolirala štitnjaču,ne vidim tu vezu, što ti misliš da bih trebala?
idem u ponedjeljak na prvi pregled nakon poroda kod ginića pa ću pitati njega još

ivor6
26.04.2012., 13:40
a da ga pokusas okrenut tako da je tijelom ize tebe? recimo ovako ko na slici broj 4 http://www.hebamme-angelika-kalb.de/downloads/dokumente/Block_Stillpositionen_Anlegen_D.pdf mozda ga mozes prvo stavit tako kako on voli, pa kad malko utazi glad onda pokusat neku novu pozu... drzim fige

npr.na toj četvrtoj slici tamo gdje je bebina rukica tamo je npr.meni kvrga

kako da onda okrenem bebača?:ne zna:

Neroslava
26.04.2012., 13:54
Ivor, probaj se onda ti rotirat iznad tj. oko bebe, na koljenima. Bit ce malo smjesno i nespretno, ali mozda upali.

ivor6
26.04.2012., 14:02
haha budem probala

bebica88
26.04.2012., 14:11
jucer:
6:25 dojenje
9:45 dojenje
10:45 AD 100 ml
14:10 dojenje
15:00 AD 100 ml
18:00 dojenje
19:30 100 ml AD

danas:
00:10 dojenje
4:10 dojenje
8:45 dojenje
9:45 100 ml AD
12:10 dojenje
13:00 110 ml AD
17:15 130 ml AD

nikakvog reda, znam...ali ne znam kako drugacije..
kad joj ponudim AD neposredno nakon dojenja, nece, a malo kasnije hoce, sad sam mislila da je okupam pa da je dojim, a veceras AD, pa da je opet nocas dojim, cini mi se nocu ima vise mlijeka nego danju. opet, ne znam ako joj dam AD veceras kasno i ako prespava cijelu noc, hoce li mi se sise prepuniti tokom noci:ne zna:ja do sada nisam imala nikakve zastoje niti bolove u grudima, ali sam je od prvog dana dojila 8-12 puta u toku 24 h pa nije moglo ni doci do zastoja...a sad ne znam

koliko san ja svatila AD je radi povecanja tezine a kako si napisala malena ti je dosta zadovoljna nakon podoja, a pokusaj joj samo navecer dati prije spavanja AD - podoj pa AD pa vidi kako ti nakon toga napreduje, ako ti se cice prepune malo se izdoji da si olaksas! ja mojoj (4,5 mj) dajem AD ali nakon svakog podoja jer ja nemam mlijeka dovoljno za nju ali ne pratim tablicu s pakiranja jer ipak od mene dobije dio i samo joj nadodam i kad se zasiti ona stane, ne pojede uvik sve! to je samo moje malo misljenje pa vidi kako ce ici, sretno pozz :)

mandy
26.04.2012., 14:27

Hvala!

Vjerojatno ste u skoku i iako se cice čine skroz praznima one nisu prazne.
Proći će za 1-2 dana.
Koliko popišanih pelena ima dnevno?
Jesu joj usne suhe ili ispucale?
Jesu fontanele normalne?
Ima li vočni zadah?

Za probadanje neznam što bi bilo...mene probada povremeno i sad kad en dojim..

Cattleya
26.04.2012., 14:44
mjerim temperaturu digitalnim toplomjerom kojeg stavim pod jezik, pratim već nekoliko dana navečer i jednostavno mi je niska temperatura a i ja se smrzavam istodobno.
nisam kontrolirala štitnjaču,ne vidim tu vezu, što ti misliš da bih trebala?
idem u ponedjeljak na prvi pregled nakon poroda kod ginića pa ću pitati njega još

Uzmi živin toplomjer pa izmjeri pod pazuhom i/ili u ustima. Moje je iskustvo da digitalci 'lažu' kad se ne mjeri u guzi. Vrh toplomjera mora biti suh. Hormoni štitnjače sudjeluju u termogenezi tijela pa ih trwba provjeriti. Jedan od simptoma hipotireoze je osjećaj hladnoće. Do 6 mj. nakon poroda može se javiti jedna vrsta tireoiditisa. Na tvom bih mjestu napravila hormone štitnjače.

gugolina
26.04.2012., 15:29
Vjerojatno ste u skoku i iako se cice čine skroz praznima one nisu prazne.
Proći će za 1-2 dana.
Koliko popišanih pelena ima dnevno?
Jesu joj usne suhe ili ispucale?
Jesu fontanele normalne?
Ima li vočni zadah?

Za probadanje neznam što bi bilo...mene probada povremeno i sad kad en dojim..

Pa ima oko 6 popišanih pelena, samo su prije znale biti jače popišane.
Usne joj ponekad izgledaju suho.
Velika fontanela joj je jučer bila udubljena tako da mi je cijela jagodica kažiprsta stala u nju. Budila sam ju preko noći da bi više jela (jer mi je počela spavati cijelu noć), a danas sam joj dala vode na žličicu, cca 6 žličica (onih malih za bebe). Sad mi se čini da je fontanela ok. Dala bih joj još vode danas prije spavanja, koliko max vode smije beba od 3 mjeseca?

uma123
26.04.2012., 17:15
koliko san ja svatila AD je radi povecanja tezine a kako si napisala malena ti je dosta zadovoljna nakon podoja, a pokusaj joj samo navecer dati prije spavanja AD - podoj pa AD pa vidi kako ti nakon toga napreduje, ako ti se cice prepune malo se izdoji da si olaksas! ja mojoj (4,5 mj) dajem AD ali nakon svakog podoja jer ja nemam mlijeka dovoljno za nju ali ne pratim tablicu s pakiranja jer ipak od mene dobije dio i samo joj nadodam i kad se zasiti ona stane, ne pojede uvik sve! to je samo moje malo misljenje pa vidi kako ce ici, sretno pozz :)

a koliko je to sto pojede nakon podoja? ja sad nesto kombinujem, danas sam joj dala 2 x 135 ml AD (pojela) + 4 dojenja. jeste, ja moram AD radi povecanja tezine, ali sad vidim veliku razliku u popisanim pelenama: jucer 9 pp+3 stolice, ranije 4-5 pelena + 1 stolica.
a, jeste, zadovoljna je nakon podoja, ocelicilo se dijete:lol::lol:

gugolina
26.04.2012., 19:32
a koliko je to sto pojede nakon podoja? ja sad nesto kombinujem, danas sam joj dala 2 x 135 ml AD (pojela) + 4 dojenja. jeste, ja moram AD radi povecanja tezine, ali sad vidim veliku razliku u popisanim pelenama: jucer 9 pp+3 stolice, ranije 4-5 pelena + 1 stolica.
a, jeste, zadovoljna je nakon podoja, ocelicilo se dijete:lol::lol:

uma, koliko ti je staro dijete?

uma123
26.04.2012., 19:43
uma, koliko ti je staro dijete?

5 mjeseci:cerek::cerek::cerek:

bebica88
26.04.2012., 21:22
i mi imamo problem s tezinom, malo smo vec duze na AD-u pa sam postepeno dodavala, krenila san i ja sa 100 ml, pa polako povecavala (skok na 125 ml) i sad smo na 150 ml ali dam joj samo tri boce preko dana i navecer i ujutro je na cici, ne zelim skroz prjec na AD a mora dobiti na tezini i to za sad funkcionira :) , zelja mi je sto duze dojiti ... a jel joj dajes jednu cicu po podoju ili obe?

uma123
26.04.2012., 22:03
i mi imamo problem s tezinom, malo smo vec duze na AD-u pa sam postepeno dodavala, krenila san i ja sa 100 ml, pa polako povecavala (skok na 125 ml) i sad smo na 150 ml ali dam joj samo tri boce preko dana i navecer i ujutro je na cici, ne zelim skroz prjec na AD a mora dobiti na tezini i to za sad funkcionira :) , zelja mi je sto duze dojiti ... a jel joj dajes jednu cicu po podoju ili obe?

vec duze vrijeme joj dajem obje, nakon sto je pocela sisati na jednoj po 5 min pa je prebacim na drugu pa jos 5 min. moguce da je veca pa bolje povuce jer je nekad sisala po 30 min, pa po 25 min pa po 20 dok nismo dosli na ovih 10...veceras sam joj nakon podoja dala 135 ml i pojela je tako da me stalno zbunjuje:504:nemam pojma, sad je cekam da se probudi da je dojim i mislim opet cu joj napraviti 135 ml pa cu vidjeti hoce li. nocu je samo dojim i ona usput zaspi.

Kitteey
27.04.2012., 07:47
Uzmi živin toplomjer pa izmjeri pod pazuhom i/ili u ustima. Moje je iskustvo da digitalci 'lažu' kad se ne mjeri u guzi. Vrh toplomjera mora biti suh. Hormoni štitnjače sudjeluju u termogenezi tijela pa ih trwba provjeriti. Jedan od simptoma hipotireoze je osjećaj hladnoće. Do 6 mj. nakon poroda može se javiti jedna vrsta tireoiditisa. Na tvom bih mjestu napravila hormone štitnjače.

Evo provjerila sam sinoć oba toplomjera: dok je digitalac pod jezikom pokazao 36.1, živin ispod pazuha je istodobno pokazao 35.9.

Što se tiče hipo ili hipertireoze, čitala sam simptome i nemam apsolutno niti jedan od navedenih za oba stanja.

Pitati ću još ginekologa što bi poduzeli.

Cattleya
27.04.2012., 15:22
Evo provjerila sam sinoć oba toplomjera: dok je digitalac pod jezikom pokazao 36.1, živin ispod pazuha je istodobno pokazao 35.9.

Što se tiče hipo ili hipertireoze, čitala sam simptome i nemam apsolutno niti jedan od navedenih za oba stanja.

Pitati ću još ginekologa što bi poduzeli.

Kako nemaš? Kažeš da se treseš od hladnoće. Hipo je zeznuta jer traje i traje dok se pojave prvi simptomi.

Kitteey
28.04.2012., 08:09
Cattleya, ma shit, čitala sam krivi članak jednostavno :(

Sad sam i službeno isprepadana. Ne bi samo da se desi situacija da izmišljam jer mi je gin od onih koji ne vole da se čita na internetu o svemu a doktorica opće prakse uopće nije posumnjala na štitnjaču pa se toplo nadam da će mi netko dati uputnicu za vađenje hromona..

Nego, noćas mi se prvi put grudi nisu napunile mlijekom da curi iz njih i sad sam u panici da mi nestaje mlijeka. Obje su meke na dodir i podjednake veličine, hranila sam noćas malog po dvaput na svakoj. Nadam se da se možda uskladila ponuda i potražnja jer je on sad već 6 i pol tjedana al crv sumnje mi neda mira.

I naravno da mi nije curilo mlijeko baš kad sam jučer istovarila 74 kn za aventove perive jastučiće za dojilje....

Jel se trebam brinuti ili?

proab
28.04.2012., 09:34
Nego, noćas mi se prvi put grudi nisu napunile mlijekom da curi iz njih i sad sam u panici da mi nestaje mlijeka. Obje su meke na dodir i podjednake veličine, hranila sam noćas malog po dvaput na svakoj. Nadam se da se možda uskladila ponuda i potražnja jer je on sad već 6 i pol tjedana al crv sumnje mi neda mira.

I naravno da mi nije curilo mlijeko baš kad sam jučer istovarila 74 kn za aventove perive jastučiće za dojilje....

Jel se trebam brinuti ili?

Ma naravno da je u pitanju uspostavljanje ponude i potraznje, ako je samo 2x dojio po noci (da je dojio N puta bio bi skok - opet normalna pojava).

Ne brini za investiciju u jastucice, ako i ne procure po noci jako (vjerojatno jesu bar mrvicu) obicno dok dojis na jednu "curi" druga, pa odes u setnju ili beba malo dulje odspava i odmah se jedna prepuni itd... vec ces to stic iskoristiti :top:

tina985
28.04.2012., 10:28
Jeste prošli skok sa 6 tjedana? Ako jeste onda je normalno jer se ustabilila ponuda/potražnja, a ako niste onda je isto normalno jer navlaci vise mlijeka.
Kad je moj bio u skokovima noću je sisao normalno, ali je po danu cijelo vrijeme visio - skokovi se različito manifestiraju, ne određuju ih sve bebe jednako :mig:

Neroslava
28.04.2012., 11:44
Kitteey, potpisala bih ovo o uspostavi ponude i potraznje, ne brini jer nema nacina da mlijeko "nestaje" ako dojis na zahtjev.

Kitteey
28.04.2012., 19:58
Izgleda da smo danas u skoku. Otkad je progledao jutros me sisao u prosjeku svakih pola sata ili 45 minuta, izludila sam više. Spavao je vrlo malo, doslovno dremuckanja po 10-20 min a još smo ko za vraga otišli u grad u šoping tako da sam provela 4 sata u cc1, a došla sam kupiti 2 stvari u H&M. Došli doma i isto se nikako nije smirivao nego jede, jede i jede.
Napokon je zaspao prije pola sata. Nije mi problem hraniti ga kad su skokovi u pitanju nego što znam da će noćas biti veselo što se sisa tiče kad mi se obje istovremeno nakrkače mlijekom :(

mrva5
28.04.2012., 20:02
Curke, boli me jako lijeva bradavica, kaj bi to moglo bit? Beba mi ima skoro 10 mjeseci tak da nisu one gadne početničke muke.

tina985
28.04.2012., 21:42
Izgleda da smo danas u skoku. Otkad je progledao jutros me sisao u prosjeku svakih pola sata ili 45 minuta, izludila sam više. Spavao je vrlo malo, doslovno dremuckanja po 10-20 min a još smo ko za vraga otišli u grad u šoping tako da sam provela 4 sata u cc1, a došla sam kupiti 2 stvari u H&M. Došli doma i isto se nikako nije smirivao nego jede, jede i jede.
Napokon je zaspao prije pola sata. Nije mi problem hraniti ga kad su skokovi u pitanju nego što znam da će noćas biti veselo što se sisa tiče kad mi se obje istovremeno nakrkače mlijekom :(

Drž se :mig: brzo će proći pa si mirna neko vrijeme :mig:

tina985
28.04.2012., 21:43
Curke, boli me jako lijeva bradavica, kaj bi to moglo bit? Beba mi ima skoro 10 mjeseci tak da nisu one gadne početničke muke.

Uf :( nemam pojma! Jel može soor biti?