PDA

View Full Version : Laboratorijski nalazi - mišljenja [OBAVEZNO PROČITATI 1. POST]

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16

_unlimited_
01.12.2011., 21:55
Također molim za savjet. Radi se o nećaku.
Ima 23 godine, 170 cm, 100 kg. Ne pije, ne puši, niti išta slično. Prije tjedan dana počelo je slabo čuti, te mu je šumilo u ušima. Pošto ima inače problema sa nakupljanjem cerumena, ispirao je uši, ali nije pomoglo. Na hitnoj su mu dali Klavocin, hidrogen za ispiranje ušiju, te kapi za nos. Također mu je tlak u tri navrata različitih dana izmjeren 160/100. Nakon tableta, sada mu je u ušima pomalo bolje, no vadio je krv te su mu danas stigli nalazi. Sve mu je u razinama normale osim povišenih enzima jetara, i to ast 101, alt 330, gama gt 133 što je poprilično visoko. Doktor je za sada rekao da dvadeset dana ne jede slano i ne pije ništa alkohola pa će ponoviti pretrage. Zanima me zbog čega bi ti enzimi mogli biti tako visoki, jeli to povezano sa visokim tlakom? Molim za savjet i pojašnjenje.

grgurmali
02.12.2011., 10:56
@FojumRvacka:
Iako mislite da je nepotrebno:
1. ponovite GUK
2. navedite lijekove koje uzimate
3. kojeg, koliko i kada alkohola i/ili droga ljutih

?_?

iad
02.12.2011., 12:30
Ima 23 godine, 170 cm, 100 kg. Ne pije, ne puši, niti išta slično. Prije tjedan dana počelo je slabo čuti, te mu je šumilo u ušima. Pošto ima inače problema sa nakupljanjem cerumena, ispirao je uši, ali nije pomoglo. Na hitnoj su mu dali Klavocin, hidrogen za ispiranje ušiju, te kapi za nos. Također mu je tlak u tri navrata različitih dana izmjeren 160/100. Nakon tableta, sada mu je u ušima pomalo bolje, no vadio je krv te su mu danas stigli nalazi. Sve mu je u razinama normale osim povišenih enzima jetara, i to ast 101, alt 330, gama gt 133 što je poprilično visoko. Doktor je za sada rekao da dvadeset dana ne jede slano i ne pije ništa alkohola pa će ponoviti pretrage. Zanima me zbog čega bi ti enzimi mogli biti tako visoki, jeli to povezano sa visokim tlakom? Molim za savjet i pojašnjenje.

Mislim da jetrene enzime nemaju nikakve veze sa visoki tlat i mislim da treba da potrazite savjet od gastroenterohepatolog ili uraditi UZV abdomen. pozdrav.

grgurmali
02.12.2011., 16:15
@_unlimited_: Nema direktne veze s tlakom. Treba isključiti virusni hepatitis.

hrvoje dr.
02.12.2011., 17:27
Potrebno je provesti jetrenu dijetu kroz 2-3tj.,zatim nalaze ponoviti u slučaju patoloških potrebo je učiniti UZV abdomena,markere na hepatitis,ALP,lipidogram,GUK,bilirubin uk./dir..
Potrebna je redovita kontrola RR.
Po potrebi kontrola ORL.

_unlimited_
02.12.2011., 21:24
Hvala svima na odgovorima.
hrvoje dr. možete li mi pojasniti malo kakva je to točno jetrena dijeta, što se smije jesti i piti?

El Gato Félix
03.12.2011., 12:55
Način prehrane je potrebno promijeniti u smislu da se uzima veći broj manjih obroka dnevno (npr. četiri do šest), izbjegavaju konzervirana hrana, masna i pržena jela kao i jela s roštilja te gazirana pića; strogo se zabranjuje alkohol; preporučuje se redukcija masti, korištenje biljnih masnoća (maslinovo ulje); preporučuju se voće i povrće u svježem i kuhanom obliku i cjelovite žitarice; kao izvor bjelančevina nemasno meso, meso peradi, obrani mliječni proizvodi i riba. Ove se preporuke mogu naknadno modificirati ovisno o vrsti jetrene bolesti.

_unlimited_
03.12.2011., 21:24
Hvala puno El Gato Felix! Preporučit ću mu takvu prehranu. Nadam se da će onda biti u redu idući nalazi!

m@m@
06.12.2011., 09:17
dobar dan!
molila bi malu pomoć, za frendicu. u bolnici je sa bebicom, mali joj ima stafilokok.
znam da ih ima više vrsta, ona ne zna koji točno....
:ne zna:
ovako mi je rekla..da su mu to našli u aspiratu želuca, vrijednost CRP je bila 45.
na antibioticima je beba.
sta to znači? ako se iz ovoga išta može iščitat??

ne mogu nigdje na forumu naći nešto konkretno, općenito za stafilokok....koliko je to opasna bakterija?

El Gato Félix
08.12.2011., 10:41
Poštovana,

Premalo je podataka da bi se išta konkretnije moglo reći. Nalaz stafilokoka u aspiratu želuca ponekad može značiti kolonizaciju (naseljavanje bez infekcije), a ne infekciju, naročito kod novorođenčadi.

S obzirom da je dijete hospitalizirano za očekivati je da će dobiti najbolju moguću skrb.

Želim djetetu Vaše kolegice, Vašoj kolegici i Vama svako dobro.

Lijepi pozdrav. :)

m@m@
08.12.2011., 11:59
Poštovana,

Premalo je podataka da bi se išta konkretnije moglo reći. Nalaz stafilokoka u aspiratu želuca ponekad može značiti kolonizaciju (naseljavanje bez infekcije), a ne infekciju, naročito kod novorođenčadi.

S obzirom da je dijete hospitalizirano za očekivati je da će dobiti najbolju moguću skrb.

Želim djetetu Vaše kolegice, Vašoj kolegici i Vama svako dobro.

hvala puno:) lijepo je pročitati ovakav post.
vrlo je vjerojatno da će kolegica sa bebicom idući tjedan ići kući i da će sve biti ok. :D

pinkday
08.12.2011., 16:11
http://imageshack.us/photo/my-images/854/forumgi.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/62/forum1pk.jpg/

ovo su nalazi endokrinološke obrade koju sam obavila u svom gradu. za ostale endo.pretrage sam išla u zagreb, ali tamo me nisu na nikakve pretrage uputili. rekli su da dođem za 6 mjeseci sa novim nalazom MR sele i parasele, PRL, TSH, T3, T4, HR, IGFI, ritam kortizola, SCORT, LH, FSH, E2-2-5 d.c. anti TPO. u vinogradskoj mi je doktorica rekla da se sa sadašnjim nalazima adenoma hipofize nemam čega bojati, da nije aktivan i da samo pratimo situaciju za 6 mj. bez ikakve terapije.
moram priznati da sam pomalo razočarana jer sam mislila da ću u zagrebu obaviti još pretraga sada, a ne za pola godine. uostalom zašto me je onda moj endokrinolog uputio na pretrage u zagreb? to mi je malo nejasno.

rečeno mi je da ovaj adenom definitivno nije uzrok mojim abnormalnim nevoljnim pokretima ruku i nogu.
u kom pravcu da krenem da ovo otkrijem jer nikako da se otkrije uzrok. zbog toga sam postala druga osoba, bezvoljna, anksiozna i depresivna. nemam volje ni iz kuće izaći i najrađe bi da se probudim za godinu dana i da sve bude opet ok. najveći mi je problem sada anksioznost i napadi panike pa čak i osjećaja da me guši i nemam zraka. mislim da bi morala potražiti pomoć psihijatra. sama si ne mogu i ne znam pomoći.

molim vas ako mi neko može dati savjet što da radim

zaboravila sam još napisati nalaz ultrazvuka štitnjače: pregledom štitnjače prikaže se nešto veći desni režanj naznačeno heteroehogenije strukture parenhima u donjem polu. dimenzije desnog režnja se 8 (AP 16mm, ML 15 mm, te CC 50 mm). lijevi režanj štitnjače dimenzija: AP 13mm, ML 16 mm, te CC 40 mm, homogene ehostrukture parenhima. pravilne su konture oba režnja štitnjače. isthmus je intaktan.

http://img846.imageshack.us/img846/8868/forumsa.jpg
[

izidora__
09.12.2011., 14:21
Radila sam labaratorijske pretrage u Petrovoj

(S) Laktat dehridogeneza : 217 U/L referentni interval: <241
(S) C reaktivni protei : O,4 mg/L referentni interval 0.0 - 5.0

- dob - dvadesete
- razlog zbog kojeg ste radili pretrage (vaše tegobe)- redovna kontrola za non hodgkin
- kratku anamnezu drugih bolesti - prije non hodgkin, trenutno poremecaj u prehrani, hipoglikemija

Nalaz mi izgleda ok, no ovo 0.4 iako je u granicama me zanima zapravo sto predstavlja.

Hvala unaprijed.

leeloo27
09.12.2011., 14:32

- dob - dvadesete
- razlog zbog kojeg ste radili pretrage (vaše tegobe)- redovna kontrola za non hodgkin
- kratku anamnezu drugih bolesti - prije non hodgkin, trenutno poremecaj u prehrani, hipoglikemija

Nalaz mi izgleda ok, no ovo 0.4 iako je u granicama me zanima zapravo sto predstavlja.

Hvala unaprijed.

To je skraćeno CRP i on je pokazatelj da li trenutno u organizmu postoji neka akutna upala. Ovo tvoje je normalan nalaz CRP-a, kao što i sama vidiš da je na donjoj granici.

hrvoje dr.
09.12.2011., 14:54

- dob - dvadesete

Hvala unaprijed.
Uredni nalazi.

shroomanoidz
09.12.2011., 21:21
Poštovani imam 33 g, spol M.
Javio sam se dr. zbog povremenih tupih bolova u predjelu prepona, bubrega, zglobova, kostiju ( potkoljenica, bedrena kost, podlaktica ) i ponekad spolovilu.
Bol je tupa i nadolazeća sa naglim prestankom prelazeći ponekad iz prepona u bedra.
Gubitak težine unazad godinu dana je primjetan, slabost i sve jače drhtanje ruku. Povišen krvni tlak. Pojačano znojenje prisutno dnevno, a noćno periodično i to prilično obilno.
Nalaz hormona štitnjače je bio uredan.
PSA uredan, prostata vel. 26 ccm.
Obzirom da imam još neke pretrage ( UZV i urološke )na koje čekam prilično dugo molio bih nekoga ako mi može reči da li ova odskakanja u vrijednostima zahtjevaju hitniji odlazak doktoru ili su u granicama normale i ne zahtjevaju veću brigu i pažnju. Napominjem da čekam nalaze PTH.
Zadnji nalaz krvi ( navodim samo stavke koje odstupaju ):

MPV 6,23 ( 6,8 - 10, 4 )
Kalcij, ukupni 2,60 ( 2,14 - 2,53 )
Bilirubin, ukupni 22,9 ( 3- 20 )
Alkalna fosfotaza 43 (60 - 142 )
Klirens kreatinina 89,1 (90 - 138 )

količina urina u 24h je 3600 dU(ml)

Zahvaljujem!

sudoku22
10.12.2011., 06:58
Standardna kontrola krvne slike(imam dijagn.SLE,23 god.) zanima me da li ova odstupanja od referentnih vrijednosti ukazuju na pogoršanje ili nešto:
hemoglobin 103 (119-157)
hematokrit 0,32 (0,356-0,47)
MCV 76 (83-97,2)
MCH 24 (27,4-33,9)
MCHC 319 (320-345)
RDW 15,6 (9-15)
neutrofili 41,3 (45-72)
limfociti 45,5 (19-45)
monociti 10,8 (3-10)
sed u granicama normale,dosad mi je ona uvijek odskakala i hemoglobin nizi bio ali ostale vrijednosti su bile ok pa me one malo brinu..
Hvala unaprijed!

mama teenager-a
10.12.2011., 09:29
može li mi netko protumačiti nalaz dobijen putem krvi
candida ukupna At titar 1:640 (referentna vrijednost <40)
candida IgG IU/ml 8,3 (referentna vrijednost <10)
Veliko hvala

BlueWhale
10.12.2011., 14:01
Standardna kontrola krvne slike(imam dijagn.SLE,23 god.) zanima me da li ova odstupanja od referentnih vrijednosti ukazuju na pogoršanje ili nešto:
hemoglobin 103 (119-157)
hematokrit 0,32 (0,356-0,47)
MCV 76 (83-97,2)
MCH 24 (27,4-33,9)
MCHC 319 (320-345)
RDW 15,6 (9-15)
neutrofili 41,3 (45-72)
limfociti 45,5 (19-45)
monociti 10,8 (3-10)
sed u granicama normale,dosad mi je ona uvijek odskakala i hemoglobin nizi bio ali ostale vrijednosti su bile ok pa me one malo brinu..
Hvala unaprijed!

Ne bi rekao po ovom da je osnovna bolest u pogoršanju. Koliki ti je kreatinin? Hemoglobin ti je niži, imaš mikrocitnu anemiju. Moglo bit biti povezano s menstrualnim ciklusima (obilnijim krvarenjem). Što se tiče minimalnih odstupanja u diferencijalnoj krvnoj slici ona su zanemariva. Mislim da si izostavila dio nalaza /eritrociti, ukupan broj leukocita, željezo, TIBC, feritin) ako to imaš bilo bi dobro kad se postavlja pitanje sve ispisat bez obzira ako je i uredan nalaz. :)

hrvoje dr.
10.12.2011., 16:28
Poštovani imam 33 g, spol M.
Javio sam se dr. zbog povremenih tupih bolova u predjelu prepona, bubrega, zglobova, kostiju ( potkoljenica, bedrena kost, podlaktica ) i ponekad spolovilu.
Bol je tupa i nadolazeća sa naglim prestankom prelazeći ponekad iz prepona u bedra.
Gubitak težine unazad godinu dana je primjetan, slabost i sve jače drhtanje ruku. Povišen krvni tlak. Pojačano znojenje prisutno dnevno, a noćno periodično i to prilično obilno.
Nalaz hormona štitnjače je bio uredan.
PSA uredan, prostata vel. 26 ccm.
Obzirom da imam još neke pretrage ( UZV i urološke )na koje čekam prilično dugo molio bih nekoga ako mi može reči da li ova odskakanja u vrijednostima zahtjevaju hitniji odlazak doktoru ili su u granicama normale i ne zahtjevaju veću brigu i pažnju. Napominjem da čekam nalaze PTH.
Zadnji nalaz krvi ( navodim samo stavke koje odstupaju ):

MPV 6,23 ( 6,8 - 10, 4 )

Zahvaljujem!
1.Nalazi i nisu toliko loši.
2.Pristna je granična hiperkalcemija, jasna poliurija.
3.Dali su rađeni nalazi AST,ALT,GGT,GUK,P,K,Na,Ca +++,kreatinin,ureja,urati,KKS,CRP,te dali su rađene još kakve analize 24h urina?
4.Kolike su vrijednosti tlaka,mokrenje je izraženije noću ili danju,ili jednako?
Predpostavljam da čekate UZV abdomena? Odlično da ste vadili PTH.
Obzirom da navodite povišen RR i poliuriju najprvo bi se trebali javiti spec. nefrologu,a ako bi bilo potrebe i spec. endokrinologu.
5.Obiteljska anamneza?
A za nešto detaljnije reći treba mi još podatka.

sudoku22
10.12.2011., 17:08
Ne bi rekao po ovom da je osnovna bolest u pogoršanju. Koliki ti je kreatinin? Hemoglobin ti je niži, imaš mikrocitnu anemiju. Moglo bit biti povezano s menstrualnim ciklusima (obilnijim krvarenjem). Što se tiče minimalnih odstupanja u diferencijalnoj krvnoj slici ona su zanemariva. Mislim da si izostavila dio nalaza /eritrociti, ukupan broj leukocita, željezo, TIBC, feritin) ako to imaš bilo bi dobro kad se postavlja pitanje sve ispisat bez obzira ako je i uredan nalaz. :)
Zurila jutros na posao pa napisala samo ove sta im je opaska sa strane...Dakle:
leukociti 3,7 (3,4-9,7)
eritociti 4,3 (3,86-5,08)
trombociti 251 (158-424)
eozinofili 2,2 (0,0-7,0)
bazofili 0,3 (0-1)
Željezo,TIBC i feritin nemam uopce na nalazu, a kreatinin- dU 9,46 (6,8-12,4) i klirens kreatinina 1,15(1,3-2,1). Sto to znači da imam mikrocitnu anemiju? U zadnjih 10 god.hemoglobin mi je uvijek niži od ref.vrijednosti iako nemam obilna krvarenja..i hvala :)

hrvoje dr.
10.12.2011., 17:16
Zurila jutros na posao pa napisala samo ove sta im je opaska sa strane...Dakle:
leukociti 3,7 (3,4-9,7)
eritociti 4,3 (3,86-5,08)
trombociti 251 (158-424)
eozinofili 2,2 (0,0-7,0)
bazofili 0,3 (0-1)
Željezo,TIBC i feritin nemam uopce na nalazu, a kreatinin- dU 9,46 (6,8-12,4) i klirens kreatinina 1,15(1,3-2,1). Sto to znači da imam mikrocitnu anemiju? U zadnjih 10 god.hemoglobin mi je uvijek niži od ref.vrijednosti iako nemam obilna krvarenja..i hvala :)
Da se ja malo uključim.
Mikrocitna anemija znači da su eritrociti manji nego u prosjeku (vidi se iz MCV),zbog nedostatka željeza.
Kreatinin je uredan,ostali nalazi također.
Zasada savjetujem napraviti Fe,UIBC,feritin.

sudoku22
10.12.2011., 18:28
Da se ja malo uključim.
Mikrocitna anemija znači da su eritrociti manji nego u prosjeku (vidi se iz MCV),zbog nedostatka željeza.
Kreatinin je uredan,ostali nalazi također.
Zasada savjetujem napraviti Fe,UIBC,feritin.
Jel bi me to trebalo zabrinuti?Inače mi je željezo isto nisko(iako ga u zadnjim nalazima nisam radila)i kao djevojcica bi cesto pila Ferumlek i sl.za nadoknadit al cim prestanem pit losi nalazi

neuspješan
10.12.2011., 18:31
Kako bi falilo ako ti je rezultat u granicama?

Zna li netko na što ukazuje ako je vrijednost kisele fosfataze nešto niža, dok su drugi parametri u KKS OK?

hrvoje dr.
10.12.2011., 18:32
Jel bi me to trebalo zabrinuti?Inače mi je željezo isto nisko(iako ga u zadnjim nalazima nisam radila)i kao djevojcica bi cesto pila Ferumlek i sl.za nadoknadit al cim prestanem pit losi nalazi
Ovako stanje nije zabrinjavajuće.
Trebalo bi vidjeti zalihu željeza u organizmu tj. izvaditi feritin,on je najbolji .
Inače trebali bi isključiti gastro i ginekol. uzrok anemiji(s GE strane test na krvarenje u stolici,a sa gin. pregled).

Kako bi falilo ako ti je rezultat u granicama?

Zna li netko na što ukazuje ako je vrijednost kisele fosfataze nešto niža, dok su drugi parametri u KKS OK?
Predpostavljam da mislite na prostatitičnu kiselu fosfatazu.
Ona povišena znači tumor prostate,sniženo ništa.
Inače to nikako nije spefična metoda za tumor prostate,puno bolji je PSA.

shroomanoidz
10.12.2011., 19:48
1.Nalazi i nisu toliko loši.
2.Pristna je granična hiperkalcemija, jasna poliurija.
3.Dali su rađeni nalazi AST,ALT,GGT,GUK,P,K,Na,Ca +++,kreatinin,ureja,urati,KKS,CRP,te dali su rađene još kakve analize 24h urina?
4.Kolike su vrijednosti tlaka,mokrenje je izraženije noću ili danju,ili jednako?
Predpostavljam da čekate UZV abdomena? Odlično da ste vadili PTH.
Obzirom da navodite povišen RR i poliuriju najprvo bi se trebali javiti spec. nefrologu,a ako bi bilo potrebe i spec. endokrinologu.
5.Obiteljska anamneza?
A za nešto detaljnije reći treba mi još podatka.

Prije svega zahvaljujem na odgovoru.
Nisam dovoljno stručan da potvrdim jesu li urađeni baš svi navedeni nalazi obzirom da je bio prilično dugačak popis na uputnici. Osobito za mene laika :) pa da sada u neznanju ne napišem neki krivi podatak. Uglavnom jedine stavke koje odstupaju su one ranije navedene.
Nalaz 24h urina obuhvaća samo:ukupni proteini 0.108 (0.028 - 0.141 )
(s) kreatinin 92 (79-125)
(dU) kreatinin 11.8 (9-18)
klirens kreatinina 89.1 (90-138)
Tlak se kreće uglavnom od min. 140/85 do 160/95-100 nedavno čak 180/100 stvarno ovisi od dana do dana. Mokrenje izraženije danju.
Čeka se UZV abdomena, urinokultura+bris uretre na muc., citološka analiza nat. i vit oboj., urin cit. 3X.
Preporučeno je sa svim gotovim nalazima posjetiti nefrologa.
U obitelji nema specifičnih slučajeva oboljenja bubrega, malignih, kroničnih oboljenja ili sl. Jedina bolest koja se pojavila u obitelji je oralni lichen ruber od kojeg je majka obolila prije 7 god. To je prvi slučaj težeg oboljenja u obitelji.
Ispračavam se na nepotpunim podacima. Bitno mi je znati trebam li se javiti ranije obzirom na nalaz krvi ili mirno pričekati sve pretrage. Obzirom da nije alarmantno pretpostavljam da nije potrebno posjetiti dr-a prije nego se obave sva pretrage. Hvala

hrvoje dr.
10.12.2011., 19:59
Prije svega zahvaljujem na odgovoru.
Nisam dovoljno stručan da potvrdim jesu li urađeni baš svi navedeni nalazi obzirom da je bio prilično dugačak popis na uputnici. Osobito za mene laika :) pa da sada u neznanju ne napišem neki krivi podatak. Uglavnom jedine stavke koje odstupaju su one ranije navedene.
Nalaz 24h urina obuhvaća samo:ukupni proteini 0.108 (0.028 - 0.141 )
(s) kreatinin 92 (79-125)
(dU) kreatinin 11.8 (9-18)
klirens kreatinina 89.1 (90-138)
Tlak se kreće uglavnom od min. 140/85 do 160/95-100 nedavno čak 180/100 stvarno ovisi od dana do dana. Mokrenje izraženije danju.
Čeka se UZV abdomena, urinokultura+bris uretre na muc., citološka analiza nat. i vit oboj., urin cit. 3X.
Preporučeno je sa svim gotovim nalazima posjetiti nefrologa.
U obitelji nema specifičnih slučajeva oboljenja bubrega, malignih, kroničnih oboljenja ili sl. Jedina bolest koja se pojavila u obitelji je oralni lichen ruber od kojeg je majka obolila prije 7 god. To je prvi slučaj težeg oboljenja u obitelji.
Ispračavam se na nepotpunim podacima. Bitno mi je znati trebam li se javiti ranije obzirom na nalaz krvi ili mirno pričekati sve pretrage. Obzirom da nije alarmantno pretpostavljam da nije potrebno posjetiti dr-a prije nego se obave sva pretrage. Hvala
1.Sa moje strane odavdje(bez mogućnosti pregleda)mislim da nije potrebno ništa hitno se javljati dr.Već sa svim nalazima se javiti nefrologu,kao što vam je preporučeno i što i ja napisao.
2.Kod vas je indiicirana antihipertenzivna th.
3.Ako imate vremena možete prepisati nalaze.

shroomanoidz
10.12.2011., 20:09
1.Sa moje strane odavdje(bez mogućnosti pregleda)mislim da nije potrebno ništa hitno se javljati dr.Već sa svim nalazima se javiti nefrologu,kao što vam je preporučeno i što i ja napisao.
2.Kod vas je indiicirana antihipertenzivna th.
3.Ako imate vremena možete prepisati nalaze.

Naravno, ovako bez pregleda i virtualno ne možemo govoriti o konkretnim stvarima. Iako, puno ste pomogli, mogu mirno obaviti sve pretrage. A i dr.-u smo smanjili nepotrebnu gužvu :) Kada uhvatim priliku prepisat ću nalaze. Još jednom hvala i pozdrav!

hrvoje dr.
10.12.2011., 20:10
Naravno, ovako bez pregleda i virtualno ne možemo govoriti o konkretnim stvarima. Iako, puno ste pomogli, mogu mirno obaviti sve pretrage. A i dr.-u smo smanjili nepotrebnu gužvu :) Kada uhvatim priliku prepisat ću nalaze. Još jednom hvala i pozdrav!
Nema na čemu i drugi put.

mama teenager-a
10.12.2011., 21:20
može li mi netko protumačiti nalaz dobijen putem krvi
candida ukupna At titar 1:640 (referentna vrijednost <40)
candida IgG IU/ml 8,3 (referentna vrijednost <10)
Veliko hvala

(urtikarija)

pinkday
12.12.2011., 07:49

ovo su nalazi endokrinološke obrade koju sam obavila u svom gradu. za ostale endo.pretrage sam išla u zagreb, ali tamo me nisu na nikakve pretrage uputili. rekli su da dođem za 6 mjeseci sa novim nalazom MR sele i parasele, PRL, TSH, T3, T4, HR, IGFI, ritam kortizola, SCORT, LH, FSH, E2-2-5 d.c. anti TPO. u vinogradskoj mi je doktorica rekla da se sa sadašnjim nalazima adenoma hipofize nemam čega bojati, da nije aktivan i da samo pratimo situaciju za 6 mj. bez ikakve terapije.
moram priznati da sam pomalo razočarana jer sam mislila da ću u zagrebu obaviti još pretraga sada, a ne za pola godine. uostalom zašto me je onda moj endokrinolog uputio na pretrage u zagreb? to mi je malo nejasno.

rečeno mi je da ovaj adenom definitivno nije uzrok mojim abnormalnim nevoljnim pokretima ruku i nogu.
u kom pravcu da krenem da ovo otkrijem jer nikako da se otkrije uzrok. zbog toga sam postala druga osoba, bezvoljna, anksiozna i depresivna. nemam volje ni iz kuće izaći i najrađe bi da se probudim za godinu dana i da sve bude opet ok. najveći mi je problem sada anksioznost i napadi panike pa čak i osjećaja da me guši i nemam zraka. mislim da bi morala potražiti pomoć psihijatra. sama si ne mogu i ne znam pomoći.

zaboravila sam još napisati nalaz ultrazvuka štitnjače: pregledom štitnjače prikaže se nešto veći desni režanj naznačeno heteroehogenije strukture parenhima u donjem polu. dimenzije desnog režnja se 8 (AP 16mm, ML 15 mm, te CC 50 mm). lijevi režanj štitnjače dimenzija: AP 13mm, ML 16 mm, te CC 40 mm, homogene ehostrukture parenhima. pravilne su konture oba režnja štitnjače. isthmus je intaktan.

[

može li neko prokementirati ovaj moj upit?

dona23
12.12.2011., 08:29
da li bi mi netko mogao pomoći sa detaljnijim pojašnjenjem gdje se radi spermiogram u Petrovoj, gdje se predaje uputnica tj. kakva je procedura kada sam doneseš uzorak za spermiogram. Moj mužić je išao sam prije dva tjedna pa je od hrpe ljudi, a posebno žena u čekaonici netragom nestao. Zanima me da li je on uopće došao na prava vrata....pokušavam dobiti telefonom labos u Petrovoj ali je naravno zauzeto...help....

Sashica
12.12.2011., 08:39
da li bi mi netko mogao pomoći sa detaljnijim pojašnjenjem gdje se radi spermiogram u Petrovoj, gdje se predaje uputnica tj. kakva je procedura kada sam doneseš uzorak za spermiogram. Moj mužić je išao sam prije dva tjedna pa je od hrpe ljudi, a posebno žena u čekaonici netragom nestao. Zanima me da li je on uopće došao na prava vrata....pokušavam dobiti telefonom labos u Petrovoj ali je naravno zauzeto...help....

Kad uđeš u dvorište zgrade (ne tamo gdje je laboratorij za transfuzijsku medicinu u Petrovoj 3, nego baš u dvorište Petrove bolnice), ideš lijevo pored rampe i zaobiđeš tu glavnu zgradu, na desno ćeš vidjeti drugu zgradu (dakle, ona se zapravo nalazi iza te glavne zgrade) i male stepenice, popneš se tim stepenicama i uđeš u zgradu, tamo ti je odmah ravno lab, tj. tamo predaješ uputnice. Petrova više ne prima uzorke donešene od doma, nego mora tamo predati uputnicu, čekati da ga prozovu i onda tamo dati uzorak. Najbolje da 2-3 dana prije davanja uzorka nemate spolne odnose i da ne masturbira, kako bi spermiogram dao najvjerodostojniji rezultat.

Evo loši crtež, ali valjda će pomoći :zubo:

http://img846.imageshack.us/img846/9577/petrova.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/846/petrova.jpg/)

dona23
12.12.2011., 09:05
Hvala puno na pomoći, crtež je i više nego odličan....mislim da ću ja morat ići s njime. Samo mi reci da li se uputnica daje na kucanje ili postoji neka portica ili mjesto gdje se odlažu uputnice....obzirom da sam ja sklona kucanju da se ipak suzdržim ako je takvo pravilo....samo se nadam da nećemo dugo čekati....HVALA!!!!!

Sashica
12.12.2011., 20:50
Samo mi reci da li se uputnica daje na kucanje ili postoji neka portica ili mjesto gdje se odlažu uputnice....obzirom da sam ja sklona kucanju da se ipak suzdržim ako je takvo pravilo....samo se nadam da nećemo dugo čekati....HVALA!!!!!

Da, imaš ispred vrata malu policu gdje se odlažu uputnice, tamo preda i čeka da ga zovu. Moj dragi je čekao nekih pola sata. Zatim ode dati uzorak u wc, ima unutra i časopisa, ako mu bude potrebno :zubo:

rossi79
14.12.2011., 14:37
pa ejakulat se može donijeti od doma u sterilnoj čašici za urin. nema potrebe to raditi tamo. mislim da je doma ipak bolje.

Sashica
14.12.2011., 17:25
U Petrovoj više ne, moraš dati tamo, nema nošenja od doma.

..angie..
14.12.2011., 17:48
Uputna dijagnoza: G44 Cephaleae ceterae
Tražene pretrage: MR mozga

Radiološki nalaz i mišljenje:
Kod MR pregleda mozga, u standardnim tehnikama snimanja, na seriji multiplanernih presjeka vidi se uredna organizacija girusa i sulkusa mozga uz primjeren odnos sive i bijele tvari.
Fiziološki su intenziteti signala moždanog parenhima infra i supratentorijski. Ne vidi se znakova ishemije, intrakranijske hemoragije kao niti postojanja tumorskog procesa.
Ventrikularni sustav je centralno smješten, morfološki primjeren.
Uz dozalni dio adenohipofize vidi se cistična tvorba promjera oko 6-7mm - preporučuje se dopuna obrade ciljanim pregledom hipofizno-hipotalamičke regije.
Nema vidljivih patoloških promjena paraselarne regije, pontocerebelarnih kuteva i kraniocervikalnog prijelaza.

Rađena magnetska u 9 mjesecu, prošli tjedan na osnovu ovih nalaza radila MR hipofize:

Na MR hipofize, u 3 ravnine, nativno sa T1 i T2, te postkontrasno, hipofiza je obično smještena, pravilnog oblika i veličine, a straga lijevo cistična formacija 7,7x4,9 mm. Stalak hipofize mediootporan, pravilan.

Hipofiza homogene pravilne strukture sa opisanom cističnom formacijom straga na nativnim slojevima.

Paraselarno i supraselarno bez promjena. Pravilna optička kijakazma i kavernozni sinus.

Na sekvencama nakon iv aplikacije kontrasta, hipofiza se homogeno imibibira kontrastom, osim opisane cistične formacije koja se ne imbibira kontrastom.

Znam da sam laik, no čini mi se da je ova pretraga rađena bzvz, jer se osim širine i visine ne "vidi" ništa novo. Dali griješim ili je dr. koji je pisao nalaz zastranio.. Zašto je rađena i ova pretraga kada se ništa novo nije otkrilo, osim ako sam u pravu da je cista na stražnjem dijelu, a u prvoj pretrazi piše da je kod adenohipofize..
Stvarno sam razocarana ovime..
Jel ima što novog u ovim nalazima?

Gerta
14.12.2011., 19:38
Rađena magnetska u 9 mjesecu, prošli tjedan na osnovu ovih nalaza radila MR hipofize:

Na MR hipofize, u 3 ravnine, nativno sa T1 i T2, te postkontrasno, hipofiza je obično smještena, pravilnog oblika i veličine, a straga lijevo cistična formacija 7,7x4,9 mm. Stalak hipofize mediootporan, pravilan.

Hipofiza homogene pravilne strukture sa opisanom cističnom formacijom straga na nativnim slojevima.

Paraselarno i supraselarno bez promjena. Pravilna optička kijakazma i kavernozni sinus.

Na sekvencama nakon iv aplikacije kontrasta, hipofiza se homogeno imibibira kontrastom, osim opisane cistične formacije koja se ne imbibira kontrastom.

Znam da sam laik, no čini mi se da je ova pretraga rađena bzvz, jer se osim širine i visine ne "vidi" ništa novo. Dali griješim ili je dr. koji je pisao nalaz zastranio.. Zašto je rađena i ova pretraga kada se ništa novo nije otkrilo, osim ako sam u pravu da je cista na stražnjem dijelu, a u prvoj pretrazi piše da je kod adenohipofize..
Stvarno sam razocarana ovime..
Jel ima što novog u ovim nalazima?

Nije zastranio.
Kada se radi MR hipofize (i bilo koja druga pretraga uostalom) treba se znati što se pretragom želi dokazati/isključiti.
MR hipofize se kod sumnje na mikroadenom radi kako bi se taj mikroadenom dokazao (na MR mozga se može vidjeti, ali je to ponekad nesigurno jer je hipofiza sama po sebi mala pa je potreban ciljani i prilagođeni pregled) i prikazao njegov odnos sa ostalim strukturama što je bitno u slučaju ev. operativnog zahvata.

Dakle, treba
1.opisati hipofizu i uočiti ima li patoloških promjena i kako se ponašaju poskontrastno - na tvom nalazu opisano
2.opisati izgled infundibuluma -- na tvom nalazu opisano
3.opisati izgled optičke hijazme - - na tvom nalazu opisano
4.opisati izgled supraselarne regije - - na tvom nalazu opisano
5.opisati izgled kavernoznog sinusa - - na tvom nalazu opisano
6.opisati eventualno abnormalnosti uočene u sfenoidnom sinusu, meningama i td.

Nije nađeno ništa novo, ali se ništa novo kod mikroadenoma ni ne očekuje - trebalo je samo potvrditi nalaz uočen na MR mozga iz razloga koji sam gore navela.

..angie..
14.12.2011., 21:20
Nije zastranio.
Kada se radi MR hipofize (i bilo koja druga pretraga uostalom) treba se znati što se pretragom želi dokazati/isključiti.
MR hipofize se kod sumnje na mikroadenom radi kako bi se taj mikroadenom dokazao (na MR mozga se može vidjeti, ali je to ponekad nesigurno jer je hipofiza sama po sebi mala pa je potreban ciljani i prilagođeni pregled) i prikazao njegov odnos sa ostalim strukturama što je bitno u slučaju ev. operativnog zahvata.

Dakle, treba
1.opisati hipofizu i uočiti ima li patoloških promjena i kako se ponašaju poskontrastno - na tvom nalazu opisano
2.opisati izgled infundibuluma -- na tvom nalazu opisano
3.opisati izgled optičke hijazme - - na tvom nalazu opisano
4.opisati izgled supraselarne regije - - na tvom nalazu opisano
5.opisati izgled kavernoznog sinusa - - na tvom nalazu opisano
6.opisati eventualno abnormalnosti uočene u sfenoidnom sinusu, meningama i td.

Nije nađeno ništa novo, ali se ništa novo kod mikroadenoma ni ne očekuje - trebalo je samo potvrditi nalaz uočen na MR mozga iz razloga koji sam gore navela.

KAko se to "stanje" onda lijeci i dali to moze imati veze sa mojim glavoboljama? Dali se uopce lijeci ili ce proci samo od sebe?
I kako je moguce da su kod prvog nalaza rekli da se nalazi kod adenohipofize, a na drugom da je na straznjem dijelu? Ne razumijem anatomiju mozga, no nekako mi je nevjerovatno da mogu fulati toliko (kazem, ne znam kolika je hipofiza pa ne znam koliko je to moguce).

Hvala puno na odg, malo sam frustrirana jer se glavobolje pojacavaju i vec sma morala promijeniti vrstu tableta jer stare vise ne pomazu, a rezulktata jos nakon 6 mj nema..

Gerta
14.12.2011., 21:29
KAko se to "stanje" onda lijeci i dali to moze imati veze sa mojim glavoboljama? Dali se uopce lijeci ili ce proci samo od sebe?
I kako je moguce da su kod prvog nalaza rekli da se nalazi kod adenohipofize, a na drugom da je na straznjem dijelu? Ne razumijem anatomiju mozga, no nekako mi je nevjerovatno da mogu fulati toliko (kazem, ne znam kolika je hipofiza pa ne znam koliko je to moguce).

Hvala puno na odg, malo sam frustrirana jer se glavobolje pojacavaju i vec sma morala promijeniti vrstu tableta jer stare vise ne pomazu, a rezulktata jos nakon 6 mj nema..

pa u stražnjem je dijelu adenohipofize.
Teško da je to povezano s glavoboljama -jedino ako postoji jači hormonalni disbalans.
Mikroadenomi hipofize se liječe ako izazivaju probleme zbog hormonalnog disbalansa (prvenstveno lijekovima, operacija samo ako se lijekovima hormoni ne uspiju izregulirati).
Dakle trebaš napraviti endokrinološku obradu.
Iskreno, poprilično je vjerojatno da je taj mikroadenom slučajan nalaz i da nema nikakve veze sa glavoboljama.

Jednako tako, treba biti jasno da MR ne može uvijek pružiti odgovor na pitanje zbog čega netko ima glavobolje već služi da bi se isključili određeni uzroci glavobolja.

..angie..
14.12.2011., 21:39
pa u stražnjem je dijelu adenohipofize.
Teško da je to povezano s glavoboljama -jedino ako postoji jači hormonalni disbalans.
Mikroadenomi hipofize se liječe ako izazivaju probleme zbog hormonalnog disbalansa (prvenstveno lijekovima, operacija samo ako se lijekovima hormoni ne uspiju izregulirati).
Dakle trebaš napraviti endokrinološku obradu.
Iskreno, poprilično je vjerojatno da je taj mikroadenom slučajan nalaz i da nema nikakve veze sa glavoboljama.

Jednako tako, treba biti jasno da MR ne može uvijek pružiti odgovor na pitanje zbog čega netko ima glavobolje već služi da bi se isključili određeni uzroci glavobolja.

Da, na endokrinoloski idem slijedeci tjedan na razgovor pa slijede pregledi vezani uz hormone. Uzasno mi je sto mi je neurolog na tu cistu rekao da cemo prvo rijesiti hormone (da provjerimo), pa cemo se pozabaviti sa glavoboljom, a dotada.. No dobro, javit cu se ponovo slijedece godine sa nalazima hormona, pa cu mozda znati vise.. Hvala puno na odgovorima!!!

jakisimptomi
15.12.2011., 09:41
Poštovanje, i pozdrav svima.
Ovako,
molim vas,
dal' netko moze prevest ovo, izrazi su na latinskom, također se opisuju neke ozljede, teze/lakse, nemam pojma;

contusio thoracis, antebrachii, brachii, cruiris bill,
strangulatio colli,
strangulatio antebrachii et cruris.

prijevod, te eventualna kvalifikacija djela (laksa/teza tjel.ozljeda?) ako je ikako moguce, molim.

*te još rezultat snimanja na odjelu za radiologiju i ultrazvuk:
nalaz: na snimkama vratne kralježnicve uredno visoki, primjereno mineralizirani trupovi. nema tragova svježe koštane traume. (to bi značilo da nema tragova ozljeda baš nikakvih?)
Na snimkama toraxa na prikazanim kostima nema sigurno vidljivih znakova svježe koštane traume.

?

Hvala puno!

Mireille22
15.12.2011., 14:06
Molim analizu:

MPV 11,5 H

Leukociti 10,8 H

SE 27 H

RDW 11,9 L

Ostalo je sve u redu.
Liječnica mi je rekla da su malo povišeni leukociti rezultat prehlade, a prehlada je završila prije mjesec i pol.

Je li potrebno liječenje ili neke daljne pretrage?

(26 godina, vađenje krvi na zahtjev neurologa zbog povremenih vrtoglavica i bolova u rukama i šakama, a na temelju pregleda nije utvrdio ništa sumnjivo)

Hvala.

hrvoje dr.
15.12.2011., 14:35
Molim analizu:

MPV 11,5 H

Leukociti 10,8 H

SE 27 H

RDW 11,9 L

Ostalo je sve u redu.
Liječnica mi je rekla da su malo povišeni leukociti rezultat prehlade, a prehlada je završila prije mjesec i pol.

Je li potrebno liječenje ili neke daljne pretrage?

(26 godina, vađenje krvi na zahtjev neurologa zbog povremenih vrtoglavica i bolova u rukama i šakama, a na temelju pregleda nije utvrdio ništa sumnjivo)

Hvala.
Koliko-toliko uredni nalazi.

Melisa26a
15.12.2011., 18:57
Pozdrav svima!
Evo već duže vrijem čitam postove, i zbog mojih glavobolja popraćene povraćanjem, odlučila sam se javiti i pitati za savjet...
Bila sam kod doktora i naravno posumnjali da bi moglo biti migrena ili tumor, pa sad krećem na pretrage.
Danas sam dobila prvi nalaz vađenja krvi pa me zanima da li bi se morala zabrinuti ili ne. Naime, krvna slika nije loša samo mi je van granica sljedeće:
(vK) SE - 3 (4 - 24)
Trombocita - anizocitoza
(vK) Trombociti - 128 (158 - 424)
(S) GGT - 7 (9-35)
(S) ALP - 46 (54 - 119)

Još čekam drugi nalaz krvi, ali pošto su sad ovi dani ostale preglede mogu obaviti tek poslije Nove godine!

Hvala!

BlueWhale
15.12.2011., 19:23
Pozdrav svima!
Evo već duže vrijem čitam postove, i zbog mojih glavobolja popraćene povraćanjem, odlučila sam se javiti i pitati za savjet...
Bila sam kod doktora i naravno posumnjali da bi moglo biti migrena ili tumor, pa sad krećem na pretrage.
Danas sam dobila prvi nalaz vađenja krvi pa me zanima da li bi se morala zabrinuti ili ne. Naime, krvna slika nije loša samo mi je van granica sljedeće:
(vK) SE - 3 (4 - 24)
Trombocita - anizocitoza
(vK) Trombociti - 128 (158 - 424)
(S) GGT - 7 (9-35)
(S) ALP - 46 (54 - 119)

Još čekam drugi nalaz krvi, ali pošto su sad ovi dani ostale preglede mogu obaviti tek poslije Nove godine!

Hvala!

Ajte molim vas prepišite sve nalaze krvi kako treba. Mislim da fale neki parametri. Leukociti? Eritrociti?

Melisa26a
15.12.2011., 22:59
Ovako, BlueWhale:

(vK) SE - 3 (4-24)
(vk) Eritrociti 4.35 (3.86-5.08)
(vK) Hemogl. - 131 (119-157)
Hematokrit - 0.382 (0.356-0.470)
(k/Erc) MCHC - 343 (320-360)
(k/Erc) MCV - 87.8 (83.0-97.2)
(k/Erc) MCH - 30.1 (27.4-33.9)
(k/Erc) Retikulociti - 10.0 (5.0-21.6)
(vK) Leukociti - 6.3 (3.4-9.7)
RDW - 12.500 (9.000-15.000)
Eozinofili - 1.0 (0-7)
Segmentirani - 68.0 (44-72)
Limfociti - 28.0 (20-46)
Monociti - 3.0 (2-12)

MORFOLOGIJA
Trombocita - anizocitoza
(vK) Trombociti - 128 (158-424)

METABOLITI I SUPSTRATI
(S) UREA - 4.4 (2.8-8.3)
(S) MOKR. KIS. - 276 (134-337)
(S) T. BILIRUBIN - 12.1 (3.0-20.0)
(S) KREATININ - 91 (63-107)
(S) GLUKOZA - 4.90 (4.40-6.40)

ENZIMI
(S) AST - 13 (8-30)
(S) ALT - 14 (10-36)
(S) GGT - 7 (9-35)
(S) ALP - 46 (54-119)

ELEKTROLITI
Natrij - 141 (137-146)
Kalij - 4.2 (3.9-5.1)

ELEMENTI U TRAGOVIMA
(S) Fe - 19.2 (8.0-30.0)
(S) TIBC - 54.9 (49.0-75.0)
(S)(S) UIBC - 36.0 (26.0-59.0)

I to je to. Hvala ti!

hrvoje dr.
16.12.2011., 09:38
Ovako, BlueWhale:

(vK) SE - 3 (4-24)
(vk) Eritrociti 4.35 (3.86-5.08)
(vK) Hemogl. - 131 (119-157)
Hematokrit - 0.382 (0.356-0.470)
(k/Erc) MCHC - 343 (320-360)
(k/Erc) MCV - 87.8 (83.0-97.2)
(k/Erc) MCH - 30.1 (27.4-33.9)
(k/Erc) Retikulociti - 10.0 (5.0-21.6)
(vK) Leukociti - 6.3 (3.4-9.7)
RDW - 12.500 (9.000-15.000)
Eozinofili - 1.0 (0-7)
Segmentirani - 68.0 (44-72)
Limfociti - 28.0 (20-46)
Monociti - 3.0 (2-12)

MORFOLOGIJA
Trombocita - anizocitoza
(vK) Trombociti - 128 (158-424)

METABOLITI I SUPSTRATI
(S) UREA - 4.4 (2.8-8.3)
(S) MOKR. KIS. - 276 (134-337)
(S) T. BILIRUBIN - 12.1 (3.0-20.0)
(S) KREATININ - 91 (63-107)
(S) GLUKOZA - 4.90 (4.40-6.40)

ENZIMI
(S) AST - 13 (8-30)
(S) ALT - 14 (10-36)
(S) GGT - 7 (9-35)
(S) ALP - 46 (54-119)

ELEKTROLITI
Natrij - 141 (137-146)
Kalij - 4.2 (3.9-5.1)

ELEMENTI U TRAGOVIMA
(S) Fe - 19.2 (8.0-30.0)
(S) TIBC - 54.9 (49.0-75.0)
(S)(S) UIBC - 36.0 (26.0-59.0)

I to je to. Hvala ti!
Osim vrlo blage trombocitopenije i trombocita nejednakih vel.
Uredni nalazi.

jockerr
16.12.2011., 10:51
rađena urinokultura- nalaz sterilno

znači nema upale,a simptomi su tu,učestalo mokrenje(veći pritisak pred mokrenje tak da moram odmah mokriti),osjećaj laganog peckanja u cijevi na vrhu penisa .....

hrvoje dr.
16.12.2011., 10:52
rađena urinokultura- nalaz sterilno

znači nema upale,a simptomi su tu,učestalo mokrenje(veći pritisak pred mokrenje tak da moram odmah mokriti),osjećaj laganog peckanja u cijevi na vrhu penisa .....
Nalaz sedimenta urina??,spolna bolest??

Mireille22
16.12.2011., 11:06
Koliko-toliko uredni nalazi.

Hvala.

jockerr
16.12.2011., 11:16
Nalaz sedimenta urina??,spolna bolest??

spolna bolest isključena
bila je lagana upala,zaliječena antibioticima,ali siptomi ostali pa napravljena urinokultura koja je ok

Bogomoljka
16.12.2011., 13:30
Jel sta opako i jel se tebam zabrinuti ako mi je GGT 41, a maximum piše da je do 35?:503:

BlueWhale
16.12.2011., 15:01
Ovako, BlueWhale:

....

I to je to. Hvala ti!

Hrvoje.dr je odgovorio. Ugl. dobro je prepisat ovako sve nalaze a ne samo one parametre koji se vama čine važnima ili su izvan ref. vrijednosti, definitivno se tad dobiva bolji uvid. Sve najbolje :)

Jel sta opako i jel se tebam zabrinuti ako mi je GGT 41, a maximum piše da je do 35?:503:

Ovako "odokativno" NE! Ne trebate se brinut. GGT je pokazatelj upale žućnih vodova i zlouporabe alkohola. Međutim, nije bitnije povišen a i nalazi sen uvijek komentiraju najbolje u sklopu kliničke slike.

Melisa26a
16.12.2011., 15:24
Osim vrlo blage trombocitopenije i trombocita nejednakih vel.
Uredni nalazi.

Znači i nije zabrinjavajuće...
Molim Vas recite mi da li ta blaga trombocitopenija i trombociti nejednake veličine mogu imati veze sa tumorom??

hrvoje dr.
16.12.2011., 18:12
Znači i nije zabrinjavajuće...
Molim Vas recite mi da li ta blaga trombocitopenija i trombociti nejednake veličine mogu imati veze sa tumorom??
Teoretski mogu.

Pročitajte prvi post
Uredan nalaz.

Melisa26a
16.12.2011., 20:57
Znači ipak je moguće...
Dobro, neću stvarati paniku, vidjet ćemo još drugu krvnu sliku,pa ctg.
Puno Vam hvala!

BlueWhale
17.12.2011., 10:40
Znači ipak je moguće...
Dobro, neću stvarati paniku, vidjet ćemo još drugu krvnu sliku,pa ctg.
Puno Vam hvala!

Na kakav tumor mislite? Tumor mozga?

Melisa26a
17.12.2011., 14:07
Na kakav tumor mislite? Tumor mozga?

Nije mi se baš doktorica izjasnila, da li tumor mozga ili tumor hipofize! Ali nešto od toga.

BlueWhale
18.12.2011., 01:17
Nije mi se baš doktorica izjasnila, da li tumor mozga ili tumor hipofize! Ali nešto od toga.

Trombocitopenija može ići uz neke tumore, najčešće hematološkog podrijetla (limfomi, leukemije i sl.) Inače, trombocitopenija ima mnogo uzroka osim malignih. Mislim da je stvarno teško povezat manjak trombocita s tumorom mozga, gotovo nemoguće tako su po meni niski trombociti samo usputan nalaz koji nema veze s eventualnim tumorom. Dali uzimate kakve lijekove, lijekovi znaju izazivat trombocitopenije? Ma uglavnom, mislm da se ne treba za sad fokusirat na trombocite već treba naći uzrok glavoboljama i povraćanju.

maja112
19.12.2011., 15:47
Molim akomi netko moze rastumaciti nalaz krvi djeteta starog 6 godina,tj. reci da li je uredan ili ne.

leukociti 8.89
eritrociti 4.07
hemoglobin 114g/L
hematokrit 0.330L/L
MCV 81.1FL
MCH 28.0pg
MCHC 345g/L
TROMBOCITI 281

RDW-SD 38.5fL
RDW-CV 13.3%
PDW 7.9fL
MPV 8.2fL
P-LCR 11.8%
PCT 0.23%

NEUT 51.7%
LYMPH 27.2%
MONO 20.7%
EO 0.1%
BASO 0.3%

BlueWhale
19.12.2011., 16:05
Molim akomi netko moze rastumaciti nalaz krvi djeteta starog 6 godina,tj. reci da li je uredan ili ne.

leukociti 8.89
eritrociti 4.07
hemoglobin 114g/L
hematokrit 0.330L/L
MCV 81.1FL
MCH 28.0pg
MCHC 345g/L
TROMBOCITI 281

RDW-SD 38.5fL
RDW-CV 13.3%
PDW 7.9fL
MPV 8.2fL
P-LCR 11.8%
PCT 0.23%

NEUT 51.7%
LYMPH 27.2%
MONO 20.7%
EO 0.1%
BASO 0.3%

Ne može, pročitajte prvi post pa nadopunite pitanje. Čitanje nalaza je jedno a tumačenje drugo (tumačenje ide u sklopu kliničke slike, anamneze, u ovom slučaju barem napišite razlog vađenja krvi i tegobe koju su vas dovele kod dr.).

El Gato Félix
19.12.2011., 16:14
Ne može, pročitajte prvi post pa nadopunite pitanje. Čitanje nalaza je jedno a tumačenje drugo (tumačenje ide u sklopu kliničke slike, anamneze, u ovom slučaju barem napišite razlog vađenja krvi i tegobe koju su vas dovele kod dr.).

Kolega BlueWhale, nemojte biti tako strogi. Naime, post je premješten s ppdf-a Dječje zdravlje pa forumašica nije imala prilike pročitati prvi post. :mig:

maja112
19.12.2011., 16:28
Temperatura od 39-40.5 stupnjeva,koja se niti nakon davanja lijeka za snizavanje temperature nije spustala.Djete se zali na glavobolju,jako je blijedo.Ne kaslje,ne curi mu nos.Nikakvih drugih simptoma nema.

BlueWhale
19.12.2011., 16:53
Temperatura od 39-40.5 stupnjeva,koja se niti nakon davanja lijeka za snizavanje temperature nije spustala.Djete se zali na glavobolju,jako je blijedo.Ne kaslje,ne curi mu nos.Nikakvih drugih simptoma nema.

Isprike onda na komentar, nisam išao za tim da je post prebačen :)
A po laboratorijskim nalazima bi se samo dalo zaključit da dijete ima anemiju i to vjerojatno sideropeničnu (manjak željeza), u prilog tomu ide i bljedoća. Trebalo bi po meni, ako nema nekakvog vidljivog upalnog žarišta isključiti meningitis. Treba mu svakako kompletan pregled pedijatra ili obiteljskog liječnika te eventualno po procjeni liječnika konzultacija s infektologom.
Eventualno vidjet kakvo je željezo, TIBC i feritin.
Kad su počeli prvi simptomi i kako? Jel naglo nastala temperatura i glavobolja ili je u početku bilo malo šmrcanja, kašljanja? Ima li kakav osip po koži?

maja112
19.12.2011., 17:07
Prije 2 dana prvo temp. na 39,a kasnije rasla do 40.5.Nakon lijeka za snizavanje temp. uspjela pasti na 39 i tako se stalno drzi.Danas izvadena krv,glavobolja je nastupila drugi dan nakon prve temperature,nije niti kasljao niti smrcao prije niti sada.Poslusana su mu pluca,pregledana uha i grlo,nista nije nadeno danas.Momentalno umjesto lupocet sirupa dobili ibruprofen za temperaturu.Sutra sa nalazima natrag doktoru ali me je zanimalo da li je nalaz krvi uredan ili ne dugo mi je cekati do sutra.

BlueWhale
19.12.2011., 17:12
Prije 2 dana prvo temp. na 39,a kasnije rasla do 40.5.Nakon lijeka za snizavanje temp. uspjela pasti na 39 i tako se stalno drzi.Danas izvadena krv,glavobolja je nastupila drugi dan nakon prve temperature,nije niti kasljao niti smrcao prije niti sada.Poslusana su mu pluca,pregledana uha i grlo,nista nije nadeno danas.Momentalno umjesto lupocet sirupa dobili ibruprofen za temperaturu.Sutra sa nalazima natrag doktoru ali me je zanimalo da li je nalaz krvi uredan ili ne dugo mi je cekati do sutra.

Ugl. nalaz krvi nije strašan i ne govori za neku infekciju (pogotovo bakterijsku). Ja bih još na mjestu dr. bio izvadio sedimentaciju i CRP koji su upalni parametri. Javite

maja112
19.12.2011., 17:15
Hvala vam puno,javimo se.

Melisa26a
19.12.2011., 20:55
Trombocitopenija može ići uz neke tumore, najčešće hematološkog podrijetla (limfomi, leukemije i sl.) Inače, trombocitopenija ima mnogo uzroka osim malignih. Mislim da je stvarno teško povezat manjak trombocita s tumorom mozga, gotovo nemoguće tako su po meni niski trombociti samo usputan nalaz koji nema veze s eventualnim tumorom. Dali uzimate kakve lijekove, lijekovi znaju izazivat trombocitopenije? Ma uglavnom, mislm da se ne treba za sad fokusirat na trombocite već treba naći uzrok glavoboljama i povraćanju.

Puno hvala!
Danas je stigao i drugi nalaz, uredan je!
Vidjet ćemo ostale pretrage, ali sad sam mirnija.
Puno hvala!!

coma black!
23.12.2011., 19:51
pozdrav :)
bila bih jaaaako zahvalna kad bi mi netko objasnio nalaz hormona jer kod ginekologa trebam tek sljedeći mjesec, a umirem od znatiželje... sama se baš ne kužim,al vidim da mi nešto nije u normalnim granicama,pa ako netko zna, svaka info dobrodošla:)

estradiol 42 ( folikul.faza 110-1100)
( ovul.faza 360- 2200)
(lutein.f. 360-1100)

LH 2.9 ( f.f. 3-12)
(o.f. 20-200)
(l.f. 1-16)

FSH 2.9 (f.f. 2-12)
(o.f. 8-20)
(l.f. 1-10)

prolaktin 6.5 (4-23)

testosteron ukupni 1.3 ( 0.2-2.6 )

vadila sam ih 4. dan menstruacije, imam 23 god, a vadila sam ih jer su mi neredovite...

hvala :)

El Gato Félix
24.12.2011., 10:27
Poštovana,

U Vašem nalazu se ponajprije vidi nešto snižena razina estradiola što bi moglo govoriti da u prethodnom ciklusu nije bilo ovulacije, a u tome bi se mogao nalaziti ključ Vaših neredovitih menstruacija.

LH je diskretno snižen, ali je odnos LH i FSH 1:1, što je dobar odnos (gleda se kod PCOS, koji može biti uzrokom izostanka ovulacije, premda to nije jedini kriterij za PCOS).

Pretrage bi eventualno trebalo nadopuniti hormonima štitnjače i ostalim po preporuci Vašeg ginekologa.

coma black!
24.12.2011., 11:11
Poštovana,

U Vašem nalazu se ponajprije vidi nešto snižena razina estradiola što bi moglo govoriti da u prethodnom ciklusu nije bilo ovulacije, a u tome bi se mogao nalaziti ključ Vaših neredovitih menstruacija.

LH je diskretno snižen, ali je odnos LH i FSH 1:1, što je dobar odnos (gleda se kod PCOS, koji može biti uzrokom izostanka ovulacije, premda to nije jedini kriterij za PCOS).

Pretrage bi eventualno trebalo nadopuniti hormonima štitnjače i ostalim po preporuci Vašeg ginekologa.

prvo puno hvala na odgovoru :)

hm...zašto štitnjače?
pitam jer sam imala/imam problema... tsh mi je bio preko 8, al već mjesecima pijem euthyrox pa se to ,prema zadnjim nalazima, stabiliziralo i sad je u granicama normale :)

znači taj estradiol je snižen zbog štitnjače ili ? :ne zna:

pozdrav:)

p.s.- ovaj dio s ovulacijom... kakve posljedice na organizam ima to što ne ovuliram (ako se ispostavi da ne ovuliram :) )?

El Gato Félix
24.12.2011., 12:18
Poštovana,

Za hormone štitnjače sam pitao zato jer poremećaji štitnjače mogu biti udruženi s poremećajima menstruacijskog ciklusa. No, ukoliko ste pod terapijom zadovoljavajuće regulirali hipotireozu, za očekivati je da to ne bi bio uzrok poremećajima menstruacijskog ciklusa.

Također bih napomenuo kako iz ovih nalaza nije sigurno da su Vaši ciklusi anovulacijski jer se vrijednosti estradiola mijenjaju tijekom dana tako da nije ispravno o tome prosuđivati samo na temelju jednog nalaza, a također je ovaj period ciklusa kada su vrijednosti estradiola inače jako niske. Prema tome, ovaj nalaz nije dokaz izostanka ovulacije, da me ne biste krivo shvatili, već samo može upućivati da u prošlom ciklusu nije bilo ovulacije, ali ni ne mora.

Zato i smatram da biste trebali daljnju obradu po preporuci ginekologa, a s obzirom da moje područje rada nije ginekologija, ne bih se usudio ići u daljnju analizu tako da ovo tumačenje shvatite samo kao pretpostavku i nagađanje a ispravno tumačenje dat će Vaš ginekolog.

Anovulacijski ciklusi uzrokuju smanjenu plodnost/neplodnost i promjene na sluznici maternice (endometriju).

Female Toxic
27.12.2011., 15:48
Drustvo, trebala bih pomoc oko nalaza urinokulture. Ne znam sto ovo znaci, a ne mogu danas do doktorice.
Dakle, stoji ovako:

Saprofiti
U vidnom polju sedimenta ( x 400) < 10 leukocita

Hvala :)

El Gato Félix
27.12.2011., 15:51
Pošrovana,

Saprofiti su bakterije koje su normalno prisutne na koži i sluznicama i koje s nama žive. Ne uzrokuju pojavu bolesti, za razliku od patogenih bakterija, te ih nije potrebno liječiti i nisu razlog za zabrinutost.

Kakvih tegoba ste imali da je učinjena urinokultura? Ovo je važno zato jer pojava leukocita u urinu (leukociturija) može biti i znak kontaminacije (nepravilno datog uzorka urina).

Female Toxic
27.12.2011., 16:21
Pošrovana,

Saprofiti su bakterije koje su normalno prisutne na koži i sluznicama i koje s nama žive. Ne uzrokuju pojavu bolesti, za razliku od patogenih bakterija, te ih nije potrebno liječiti i nisu razlog za zabrinutost.

Kakvih tegoba ste imali da je učinjena urinokultura? Ovo je važno zato jer pojava leukocita u urinu (leukociturija) može biti i znak kontaminacije (nepravilno datog uzorka urina).

Bila sam na obicnom sistematskom pregledu u Zagrebu u poliklinici Sunce, gdje mi je receno da u urinu imam bakterija i da bih trebala napraviti urinokulturu.

Tako da sam predala urin ponovno (u svom gradu, na higijenskom)...i taj sam nalaz ovdje prepisala.

El Gato Félix
27.12.2011., 16:27
Ukoliko nemate tegoba (a zaključujem da nemate), tada nema razloga za antibiotsku terapiju, a nalaz je vjerojatno bio posljedica toga što je urin bio kontaminiran (prilikom davanja urina došlo je do kontakta istoga s kožom spolovila ili nije bio dan srednji mlaz urina pa završni dio mokraćne cijevi nije bio ispran).

Female Toxic
27.12.2011., 16:31
Ne znam sto se moglo dogoditi jer sam pazila da ispravno dam urin, no u redu, u svakom slucaju hvala! :)

ebelinn
28.12.2011., 14:44
Mene samo zanima dali ako se gljivice nalaze u ustima ili jeziku, dali se moze njihova prisutnost vidjeti u brisu grlu? Moja doktorica kaze da ako ih ima na jeziku ima ih i u grlu :ne zna:

rossi79
28.12.2011., 18:13
Mene samo zanima dali ako se gljivice nalaze u ustima ili jeziku, dali se moze njihova prisutnost vidjeti u brisu grlu? Moja doktorica kaze da ako ih ima na jeziku ima ih i u grlu :ne zna:

ako imaš gljivice u ustima onda ih doktorica može ustanoviti i običnim poštenim pregledom. inače gljivice je i u najmanjim količinama najlakše detektirati mikroskopskim pregledom. ako radiš bris usne šupljine i grla onda će se njihova prisutnost najvjerojatnije ustanoviti, ne samim nalazom, već činjenicom da se uvijek radi i mikroskopski pregled razmaza.

ebelinn
28.12.2011., 18:43
ako imaš gljivice u ustima onda ih doktorica može ustanoviti i običnim poštenim pregledom. inače gljivice je i u najmanjim količinama najlakše detektirati mikroskopskim pregledom. ako radiš bris usne šupljine i grla onda će se njihova prisutnost najvjerojatnije ustanoviti, ne samim nalazom, već činjenicom da se uvijek radi i mikroskopski pregled razmaza.

Hvala na odgovoru, al mene konkretno zanima, dali je moguce imati gljivice u ustima, a da ih nema u grlu? Stvar je u tome da je ona sama prema simptomima ustanovila da se radi o gljivicama i poslala me na bris grla, ja sam ju molila da mi odma napise i uputnicu za bris usta (jezika), na sta je ona rekla da nemoze, da nema potrebe, da ako se gljivivce nalaze u ustima onda ih 100% ima i u grlu

missy_
31.12.2011., 00:10
Molim ako mi netko može pogledati krvnu sliku bebe stare 9 mjeseci. Otkrila sam pomičnu kvržicu na bebinom vratu, vjerojatno se radi o nekoj vrsti medijalne ciste, premda doktori nisu sigurni - tema je na dječjem zdravlju. Upućeni smo kod otorilangologa i maksiofacijalnog kirurga i s tim nalazima se trebamo javiti u hematološku ordinaciju u dječjoj bolnici. Nadam se da će tada sa sigurnošću znati reći o čemu se radi. Evo nalaza s današnjeg pregleda:

Nalaz pedijatra ukratko: Muško dojenče u dobi od 9 mjeseci, dobrog općeg stanja, afebrilan, koža i sluznice uredno prokrvljene, bez pataloških eflorescencija, na vratu u medijalnoj ravnini u projekciji krikoidne hrskavice palpabilna kuglasta tvorba pomična i bezbolna, vel. do 1 cm. Meningealni sy neg. Ždrijelo mirno. Nad plućima uredan šum disanja. Akcija srca ritmična, tonovi jasni,šuma nema.... sve dalje ok.

Nalaz ultrazvuka: Iznad štitnjače u medijalnoj razini u visini hioida vidi se cistična tvorba deblje stijenke(3,1 mm) promjera 12 mm.
Štitnjača je uredne veličine, homogena, normoehogena, uredne veličine lobusa i istmusa.

Krvna slika - odstupanja od referentnih vrijednosti:

Neutrofilni granulociti 17.1 (23 - 66)
Limfociti 71,3 (18 - 60)

DKS - razmaz
Osim gore spomenutih povišenih limfocita i smanjenih nutrofilnih granulocita:
Eozinofilni granulociti 12 (0 - 6)
Reaktivni limfociti 3 - trebali bi biti 0

Biokemija
Kreatinin 32 (35 - 62)
ALP 508 (25 - 500) ??

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

El Gato Félix
31.12.2011., 08:38
Poštovana missy_,

Napišite nam još koliki su ukupni leukociti da bi se mogao izračunati apsolutni broj pojedinih vrsta leukocita koji nam je mnogo bitniji od relativnog udjela. Također, prepišite kompletnu DKS, tj. zastupljenost svake pojedine vrste leukocita, a ne samo odstupanja od referentnih vrijednosti.

Je li maleni imao nedavno kakav virusni infekt?

missy_
31.12.2011., 10:32
Poštovana missy_,

Napišite nam još koliki su ukupni leukociti da bi se mogao izračunati apsolutni broj pojedinih vrsta leukocita koji nam je mnogo bitniji od relativnog udjela. Također, prepišite kompletnu DKS, tj. zastupljenost svake pojedine vrste leukocita, a ne samo odstupanja od referentnih vrijednosti.

Je li maleni imao nedavno kakav virusni infekt?

Maleni je rođen je u 38. tjednu trudnoće (3500 g/53 cm) i kratko je imao fiziološku žuticu. Osim toga, nije nikad bio bolestan. Normalno jede i dobro napreduje na težini. Jedino što hrče po noći kao odrastao čovjek. Spomenula sam to pedijatrici, ali rekla je da je to normalno kod malih beba :ne zna:.
Još nešto... Kad se jako razveseli i smije se, svaki put počne štucati. Također, pedijatrica nije to s ničim povezala, ali možda je bitno :ne zna:.

Kompletna KKS

Eritrociti 4.52 (4.00 - 5.00)
Hemoglobin 124 (109 - 138)
Hematokrit 0,360 (0.320 - 0.404)
MCV 79.6 (73.8 - 89.4)
MCH 27.4 (24.3 - 29.2)
MCHC 344 (300 - 350)
RDW 12.8 (11.9 - 16.2)
Retikulociti 36 (20 - 94)
Retikulociti 7,9 (4.0 - 19.0)
Trombociti 324 (150 - 450)
MPV 10.2 (6.9 - 11.3)
Leukociti 10.0 (6.0 - 16.0)

Neutrofilni granulociti 1.72 (2.50 - 7.20)
Limfociti 7.15 (2.00 - 6.60)
Monociti 0.53 (0.22 - 1.51)
Eozinofilni granulociti 0.55 (0 - 0.70)
Bazofilini granulociti 0.08 (0 - 0.20)

Limfociti 71.3 (18 - 60)
Monociti 5.3 (5 - 13)
Eozinofilni granulociti 5.5 (0 - 6)
Bazofilini granulociti 0.8 (0-2)

DKS - RAZMAZ
Segmentirani neutrofilni granulociti 17 (23 -66)
Limfociti 62 (18 - 66)
Monociti 6 (5 - 13)
Reaktivni limfociti 3 (0)

ABN (ukupan broj neutrofila) 1700

Glukoza 5,1 (3,9 - 7,0)
Ureja 3,8 (1,0 - 7,5)
Kreatinin 32 (35 - 62)
Natrij 139 (134 - 142)
Kalij 4,8 (3,0 - 7,0)
Kloridi 101 (96 - 108)
Kalcij, ukupni 2,56 (2,15 - 2,80)
Bilirubin, ukupni 4 (< 20)
Bilirubin, konjugirani 2 (< 3)
AST 45 (26 - 75)
ALT 22 (11 - 46)
ALP 508 (25 - 500)
GGT 9 (1 - 39)
LD 302 (150 - 360)
Feritin 28 (7 - 140)
CRP 0,1 (0,1 - 2,8)

Limfni čvorovi na tijelu nisu otečeni. Maleni pojačano slini jer mu niču zubići. Osim toga, sve je naizgled ok tako da mislim da su otstupanja u krvnoj slici povezana s kvržicom/cistom ispod vrata.

Hvala Vam puno :grli:!

hrvoje dr.
31.12.2011., 13:07
Maleni je rođen je u 38. tjednu trudnoće (3500 g/53 cm) i kratko je imao fiziološku žuticu. Osim toga, nije nikad bio bolestan. Normalno jede i dobro napreduje na težini. Jedino što hrče po noći kao odrastao čovjek. Spomenula sam to pedijatrici, ali rekla je da je to normalno kod malih beba :ne zna:.
Još nešto... Kad se jako razveseli i smije se, svaki put počne štucati. Također, pedijatrica nije to s ničim povezala, ali možda je bitno :ne zna:.

Kompletna KKS...
Nalazi ukazuju da bi mogaoo biti manji virusni infekt. Ali inače su uredni. Ad ORL.

El Gato Félix
01.01.2012., 06:55
Limfni čvorovi na tijelu nisu otečeni. Maleni pojačano slini jer mu niču zubići. Osim toga, sve je naizgled ok tako da mislim da su otstupanja u krvnoj slici povezana s kvržicom/cistom ispod vrata.

Hvala Vam puno :grli:!

Mislim da manja odstupanja u zastupljenosti pojedinih vrsta leukocita nisu povezana s tvorbom na vratu (za koju smo na onoj temi rekli da bi mogla biti medijalna cista vrata). Istina je da se takve ciste znaju ponekad inficirati, ali tada bi postojali simptomi i ne bi se očekivale takve promjene u krvnoj slici.

Stoga mi se čini najvjerojatnijim, što sam pretpostavio i u pitanju, a i kolega je potvrdio, da ovakav nalaz predstavlja trag neke virusne infekcije, koja je mogla proći klinički inaparentno (nezamjećeno, bez nekih posebnih znakova).

Bilo bi dobro nakon nekog vremena ponoviti ove nalaze i tada će, uvjeren sam, oni biti uredni.

missy_
01.01.2012., 10:25
Nalazi ukazuju da bi mogaoo biti manji virusni infekt. Ali inače su uredni. Ad ORL.

Hvala puno!

Mislim da manja odstupanja u zastupljenosti pojedinih vrsta leukocita nisu povezana s tvorbom na vratu (za koju smo na onoj temi rekli da bi mogla biti medijalna cista vrata). Istina je da se takve ciste znaju ponekad inficirati, ali tada bi postojali simptomi i ne bi se očekivale takve promjene u krvnoj slici.

Stoga mi se čini najvjerojatnijim, što sam pretpostavio i u pitanju, a i kolega je potvrdio, da ovakav nalaz predstavlja trag neke virusne infekcije, koja je mogla proći klinički inaparentno (nezamjećeno, bez nekih posebnih znakova).

Bilo bi dobro nakon nekog vremena ponoviti ove nalaze i tada će, uvjeren sam, oni biti uredni.

I Vama puno hvala! Sigurno ćemo ponoviti krvnu sliku. Pretpostavljam da za konačnu dijagnozu tiroglosalne ciste treba putem krvnih pretraga provjeriti funkciju tirode :ne zna:. Cista nije inficirana, koža na tom dijelu je nepromjenjena i maleni nema nikakve simptome.

shroomanoidz
01.01.2012., 11:11
Nema na čemu i drugi put.

MPV 6,23 ( 6,8 - 10, 4 )

Nalaz parathormona:
PTH INTACT 7,3 ( 1,0 - 6,0 )

Obzirom da sam u zadnjih njesec dana zbog posla odselio daleko nemam priliku samo tako posjetiti svog dr-a. Priličan mi je problem obavljati pretrage zbog obujma posla koji obavljam i vremena. Zahtjevaju li ovi nalazi veću pažnju?

Hvala i želim svima puno zdravlja u Novoj!

hrvoje dr.
01.01.2012., 12:44
MPV 6,23 ( 6,8 - 10, 4 )

Nalaz parathormona:
PTH INTACT 7,3 ( 1,0 - 6,0 )

Obzirom da sam u zadnjih njesec dana zbog posla odselio daleko nemam priliku samo tako posjetiti svog dr-a. Priličan mi je problem obavljati pretrage zbog obujma posla koji obavljam i vremena. Zahtjevaju li ovi nalazi veću pažnju?

Hvala i želim svima puno zdravlja u Novoj!
Nije potrebna hitna obrada,ali je svakao treba učiniti.

Uz pregled nefrologa,potrebno je učiniti UZV štitnjače i parotidnih žlijezda,na osnovu tog nalaza ev. pregled endokrinologa,ponoviti ove nalaze te Ca,P u 24h urinu,Ca +++ itd.

El Gato Félix
01.01.2012., 18:13
I Vama puno hvala! Sigurno ćemo ponoviti krvnu sliku. Pretpostavljam da za konačnu dijagnozu tiroglosalne ciste treba putem krvnih pretraga provjeriti funkciju tirode :ne zna:. Cista nije inficirana, koža na tom dijelu je nepromjenjena i maleni nema nikakve simptome.

Dijagnoza spomenute ciste postavlja se temeljem pregleda i UZV, a rijetko je potrebna punkcija i druge slikovne metode pregleda (npr. CT). Definitivna dijagnoza se postavlja nakon kirurškog zahvata patohistološkim pregledom (uzorak tkiva pod mikroskopom).

Iako tireoglosalna cista predstavlja svojevrsni poremećaj u razvitku štitnjače, ona nije nužno povezana s poremećenom funkcijom štitnjače. Određivanje hormona štitnjače potrebno je učiniti na indikaciju.

WandaTheFamous
02.01.2012., 12:58
Što u principu znači "nizak šećer"? Manifestira li se na išta?

Na kks-u, min. je 4,4, a meni je 3,9. I tako mi je godinama.... Ili na samom minimumu ili ispod...

hrvoje dr.
02.01.2012., 13:00
Što u principu znači "nizak šećer"? Manifestira li se na išta?

Na kks-u, min. je 4,4, a meni je 3,9. I tako mi je godinama.... Ili na samom minimumu ili ispod...
Utipkajte u Google "simptomi hipoglikemije"
Jeli rađen inzulin?
Imate li kakvih drugi tegoba?

WandaTheFamous
02.01.2012., 13:10
Utipkajte u Google "simptomi hipoglikemije"
Jeli rađen inzulin?
Imate li kakvih drugi tegoba?

Hvala, baš sad čitam....

Nisam dijabetičar, nisam na inzulinu....
Većinom u jutro imam izražene simptome.
Vrti mi se, dezorijentirana sam, gubim ravnotežu, drhtavica, nervoza, slabost, rijeđe mučnina...
Kad popijem dobro zašećerenu kavu, onda sam ko nova....

Nisam radila nikakve inzulinske testove... Ima li možda smisla? Potrebe?
Ili da se jednostavno "liječim" nečim slatkim?

hrvoje dr.
02.01.2012., 13:25
Hvala, baš sad čitam....

Nisam dijabetičar, nisam na inzulinu....
Većinom u jutro imam izražene simptome.
Vrti mi se, dezorijentirana sam, gubim ravnotežu, drhtavica, nervoza, slabost, rijeđe mučnina...
Kad popijem dobro zašećerenu kavu, onda sam ko nova....

Nisam radila nikakve inzulinske testove... Ima li možda smisla? Potrebe?
Ili da se jednostavno "liječim" nečim slatkim?
Obzirom da navodite smetnje,savjetovao bi vam daljnju obradu. POglavito da se isključi inzulinom.
Dakle osnovno što bi trebalo učiniti je GUK,HbA1c,inzulin,C peptid,amilaza,lipaza,Ca,opća biokemija,UZV abdomena s posebnim osvrtom na gušteraću. A na osnovu tih nalaza se može planirati eventualna gastroenterološka/endokrinološka obrada npr. MRI abd. s angiografijom,testovi opterećenja itd.

WandaTheFamous
02.01.2012., 13:30
Obzirom da navodite smetnje,savjetovao bi vam daljnju obradu. POglavito da se isključi inzulinom.
Dakle osnovno što bi trebalo učiniti je GUK,HbA1c,inzulin,C peptid,amilaza,lipaza,Ca,opća biokemija,
Budem pitala mog dr.
UZV abdomena s posebnim osvrtom na gušteraću.
UZV abdomena sam radila, gušterača je izgledom "školski primjer dobre gušterače", po riječima dr.
Jetra OK.
Bubrezi su malo "nesvakidašnji", ali su OK.

Hvala na prijedlogu, budem se kod dr. raspitala za dalje, s obzirom da sam trenutno trudna, pa bi valjalo pripazit i na to...

hrvoje dr.
02.01.2012., 13:37
Budem pitala mog dr.

UZV abdomena sam radila, gušterača je izgledom "školski primjer dobre gušterače", po riječima dr.
Jetra OK.
Bubrezi su malo "nesvakidašnji", ali su OK.

Hvala na prijedlogu, budem se kod dr. raspitala za dalje, s obzirom da sam trenutno trudna, pa bi valjalo pripazit i na to...
Da li se to događalo i prije trudnoće?

WandaTheFamous
02.01.2012., 13:42
Da li se to događalo i prije trudnoće?

Da, spadam u grupu "jutarni mrtvac", a sad je puno izraženije.
Nisam znala da li mi je do tlaka ili ne, pa si sad radim "raspodjelu simptoma"...

Prije trudnoće mi je tlak bio na 140/100, a na početku trudnoće u jednom izrazito "napetom" momentu i na 170/110...
Ali kako sam na heparinu zbog trombofilije sad se spustio na 100/55...
Pa nisam sigurna jel' me to u jutro "nosi" nizak tlak ili nizak šećer.

Ova kks, sa guk 3,9 je od prije par dana, a sutra idem kod hematologa, pa si "spremam" naputke što sve da pitam.

hrvoje dr.
02.01.2012., 14:01
Da, spadam u grupu "jutarni mrtvac", a sad je puno izraženije.
Nisam znala da li mi je do tlaka ili ne, pa si sad radim "raspodjelu simptoma"...

Prije trudnoće mi je tlak bio na 140/100, a na početku trudnoće u jednom izrazito "napetom" momentu i na 170/110...
Ali kako sam na heparinu zbog trombofilije sad se spustio na 100/55...
Pa nisam sigurna jel' me to u jutro "nosi" nizak tlak ili nizak šećer.

Ova kks, sa guk 3,9 je od prije par dana, a sutra idem kod hematologa, pa si "spremam" naputke što sve da pitam.
Ako se to događalo i prije trudnoće onda je potrebno učiniti obradu.

-Cruella-
02.01.2012., 18:55
zanima me što zapravo pokazuje c reaktivni protein? odnosno, da li samo postojanje povišene temperature znači da će crp biti visok ili je moguće da temperatura bude visoka, a crp normalan?

BlueWhale
02.01.2012., 20:14
zanima me što zapravo pokazuje c reaktivni protein? odnosno, da li samo postojanje povišene temperature znači da će crp biti visok ili je moguće da temperatura bude visoka, a crp normalan?

CRP je reaktant akutne faze (znači da će biti povišen ukoliko se u organizmu događa nekakav upalni proces). To je protein koji stvara jetra, najčešće u nekakvom bakterijskom upalnom procesu bude povišen CRP, može biti povišen i kod drugih vrsta upale (virusne, autoimune...) što znači da nije specifičan za točno određen proces. Zapravo, uz povišenu temperaturu ne mora biti i CRP povišen! Pitanje je zašto je povišena temperatura - ako je radi neke bakterijske upale onda bi išao i CRP povišen ali ako je u sklopu neke viroze onda taj CRP i ne mora biti povišen kao ni sedimentacija. Bitno je sagledati ostale laboratorijske nalaze i u sklopu kliničke slike donjet nekakav zaključak.

marci777
02.01.2012., 22:35
Lijepo bih vas molila za mišljenje i da netko tko zna rastumači ovaj nalaz od vađenja krvi, radi se o djetetu od 16 mjeseci:
Lkc 9.1 (6.0-16.0)
NEU 31.3 (30.0-72.0)
LYM 55.6 (15.0-55.0)
MONO 13.1 (5.0-13.0)
(K) Erc 4.64 (4.00-5.00)
(K) Hb 127 (109-138)
(K) Htc 0.379 (0.320-0.404)
MCV 82.0 (73.8-89.4)
MCH 27.3 (24.3-29.2)
MCHC 334 (300-350)
RDW 12.6 (11.9-16.2)
(K) Trc 272 (150-450)

El Gato Félix
03.01.2012., 08:25
Poštovana marci777,

Rezultati nalaza koje ste ispisali su potpuno uredni. Zašto je vađena krv, imate li neki razlog za zabrinutost? Koliko vidim, sve što ste napisali je upravo onako kako treba biti.

pinkday
03.01.2012., 08:50

[

ponavljam u nadi da će neko komentirati, hvala

marci777
03.01.2012., 10:03
Poštovana marci777,

Rezultati nalaza koje ste ispisali su potpuno uredni. Zašto je vađena krv, imate li neki razlog za zabrinutost? Koliko vidim, sve što ste napisali je upravo onako kako treba biti.

I meni je na prvi pogled nalaz djelovao uredno ali nam je pedijatrica komentirala kako "tu ima svega" (pri tome je mislila na taj nalaz od krvi, komentirajući stalno povećane leukocite i kako je puno crvenih zrnaca i da joj to sve skupa ne izgleda dobro:confused:). Dala nam je sumamed, pa me sve to malo zbunilo tako da bih voljela čuti i drugo mišljenje. Dijete je imalo povišenu temperaturu tri dana, samo jedan dan je išla do 39C, i ima upalu grla.

El Gato Félix
03.01.2012., 10:13
Kada je vađena krv (u odnosu na pojavu simptoma, tj. koliko dana od početka bolesti)? Zaista mi je nevjerojatno da na ove nalaze (Erc 4.64 i Lkc 9.1) liječnica ima primjedbu da su leukociti povećani kao i crvena krvna zrnca, kad je evidentno da tomu, u ovom nalazu, nije tako!

marci777
03.01.2012., 10:45
Kada je vađena krv (u odnosu na pojavu simptoma, tj. koliko dana od početka bolesti)? Zaista mi je nevjerojatno da na ove nalaze (Erc 4.64 i Lkc 9.1) liječnica ima primjedbu da su leukociti povećani kao i crvena krvna zrnca, kad je evidentno da tomu, u ovom nalazu, nije tako!

U petak predvecer je počela lagano povišena temperatura, u nedjelju je dostigla do 39C (mjerena rektalno) a krv je vađena u ponedjeljak, tj. jučer. Dosta su me zabrinuli ti njezini komentari kada ništa nije posebno povećano u nalazu. A još k tome i sumamed... Propisuje li se on za takva stanja? I puno hvala na odgovoru!

El Gato Félix
03.01.2012., 11:00
Prema onome što ste naveli (upala grla), pretpostavljam da je liječnica posumnjala na streptokoknu anginu pa se zato odlučila na antibiotsko liječenje. Ako je posumnjala na streptokoknu anginu (a od toga se unaprijed ograđujem jer dijete nisam pregledao pa ne znam koja je dijagnoza postavljena) i ako dijete nije alergično na penicilin, tada Sumamed nije prvi izbor u liječenju navedene bolesti. Međutim, bez pregleda se ne bih upuštao u komentiranje terapije, a preko foruma Vam nikako ne bih savjetovao promjenu terapije!

Što se komentara o ovom nalazu tiče, ovu temu posjećuje više kolega liječnika pa će i oni dati svoje mišljenje i osvrt na nalaz i komentar pedijatrice. Meni se čini da ovo što ste prepisali predstavlja uredan nalaz za 16-mjesečno dijete.

marci777
03.01.2012., 12:17
Prema onome što ste naveli (upala grla), pretpostavljam da je liječnica posumnjala na streptokoknu anginu pa se zato odlučila na antibiotsko liječenje. Ako je posumnjala na streptokoknu anginu (a od toga se unaprijed ograđujem jer dijete nisam pregledao pa ne znam koja je dijagnoza postavljena) i ako dijete nije alergično na penicilin, tada Sumamed nije prvi izbor u liječenju navedene bolesti. Međutim, bez pregleda se ne bih upuštao u komentiranje terapije, a preko foruma Vam nikako ne bih savjetovao promjenu terapije!

Što se komentara o ovom nalazu tiče, ovu temu posjećuje više kolega liječnika pa će i oni dati svoje mišljenje i osvrt na nalaz i komentar pedijatrice. Meni se čini da ovo što ste prepisali predstavlja uredan nalaz za 16-mjesečno dijete.

Zahvaljujem se puno na odgovoru! Malo sam mirnija sada nakon Vašeg komentara kako nalaz krvne slike djeluje uredno iako mi i dalje riječi kojima je pedijatrica opisala nalaz ostaju nejasne! Ali najbitnije od svega samo da on bude dobro jer me jučer dosta preplašila govoreći kako iz ovoga može nastati svašta, a pri tome ništa konkretno nije navela osim što je spomenula tu upalu grla! Hvala vam:)!

hrvoje dr.
03.01.2012., 14:25
Lijepo bih vas molila za mišljenje i da netko tko zna rastumači ovaj nalaz od vađenja krvi, radi se o djetetu od 16 mjeseci:
Lkc 9.1 (6.0-16.0)
NEU 31.3 (30.0-72.0)
LYM 55.6 (15.0-55.0)
MONO 13.1 (5.0-13.0)
(K) Erc 4.64 (4.00-5.00)
(K) Hb 127 (109-138)
(K) Htc 0.379 (0.320-0.404)
MCV 82.0 (73.8-89.4)
MCH 27.3 (24.3-29.2)
MCHC 334 (300-350)
RDW 12.6 (11.9-16.2)
(K) Trc 272 (150-450)
Uredan nalaz.
Dakle ovaj nalaz je rađen u ponedjeljak i ona je danas na taj nalaz dala Sumamed. A jeli danas dijete febrilno? Ždrijelo je upaljeno?

Zahvaljujem se puno na odgovoru! Malo sam mirnija sada nakon Vašeg komentara kako nalaz krvne slike djeluje uredno iako mi i dalje riječi kojima je pedijatrica opisala nalaz ostaju nejasne! Ali najbitnije od svega samo da on bude dobro jer me jučer dosta preplašila govoreći kako iz ovoga može nastati svašta, a pri tome ništa konkretno nije navela osim što je spomenula tu upalu grla! Hvala vam:)!
Ja bi se ponovno vratio i pitao ju na što konkretno misli.
U svakom slučaju puno je nelogičnosti.

hrvoje dr.
03.01.2012., 14:56
ponavljam u nadi da će neko komentirati, hvala
Komentar na što?

marci777
03.01.2012., 15:26
Uredan nalaz.
Dakle ovaj nalaz je rađen u ponedjeljak i ona je danas na taj nalaz dala Sumamed. A jeli danas dijete febrilno? Ždrijelo je upaljeno?

Jučer je vađena krv, nalazi su bili gotovi odmah, i jučer smo se vratili pedijatrici pokazati joj nalaz. Nakon što je ona pročitala, govori mi kako bi ona prema tome nalazu išla na antibiotik, i to na Sumamed, 5ml po danu, 3 dana. Dakle, antibiotik prepisuje jučer. Meni krvna slika nije djelovala tako loše kako je ona to vidjela, a ona je spominjala kako tu ima svega. (spominje povišene leukocite, puno crvenih zrnaca i kako prema njoj krvna slika "divlja"). Temperatura je maloprije bila 37,5. Dijete povremeno zakašlje, ali to je nekoliko puta u danu. Upalu grla je ona ustanovila jučer, dok za pluća govori kako su "čista" i kako upale uha nema.

hrvoje dr.
03.01.2012., 16:06
Jučer je vađena krv, nalazi su bili gotovi odmah, i jučer smo se vratili pedijatrici pokazati joj nalaz. Nakon što je ona pročitala, govori mi kako bi ona prema tome nalazu išla na antibiotik, i to na Sumamed, 5ml po danu, 3 dana. Dakle, antibiotik prepisuje jučer. Meni krvna slika nije djelovala tako loše kako je ona to vidjela, a ona je spominjala kako tu ima svega. (spominje povišene leukocite, puno crvenih zrnaca i kako prema njoj krvna slika "divlja"). Temperatura je maloprije bila 37,5. Dijete povremeno zakašlje, ali to je nekoliko puta u danu. Upalu grla je ona ustanovila jučer, dok za pluća govori kako su "čista" i kako upale uha nema.
A što bi rekla tek da zaista nešto nije uredu:rolleyes:
Ha ,nek popije sad taj Sumamed.
Neznam što da kažem.

El Gato Félix
03.01.2012., 16:35
Ako je stvarno samo temeljem ovog nalaza krvi ordinirala Sumamed, nemam komentara. :(

Mobile
04.01.2012., 17:56
Da li mi netko može reći što bi ovo značilo?
SE zgrušano (4-24)
Glukoza 4.1 L ( 4.2 - 6 )
ALT 11 ( 10 - 36 )
Fe 38.2 H ( 8 - 30 )
UIBC 25.9 L ( 26 - 59 )
MCHC 321 ( 320 - 345 )
Ostalo je sve u granicama normale! Imam 21 godinu i nalaze sam vadila zbog seboroičnog dermatitisa ( lice ). Hvala na odgovoru!
Lkc 8 ( 3.4 - 9.7 )
Eritrociti 4.83 ( 3.86 - 5.08)
Hemoglobin 139 ( 119-157)
Hematokrit 0.430 ( 0.356 - 0.470)
MCV 89.7 ( 83 - 97.2 )
MCH 28.8 ( 27.4 - 33.9)
Trombociti 320 ( 158 - 424 )
RDW 12.8 ( 9-15 )
MPV 8.3 (6.8 - 10.4 )
AST 17 ( 8 - 30 )
GGT 20 ( 9 - 35 )
TIBC 64.1 ( 49 - 75 )
Još jednom hvala na mišljenju!

hrvoje dr.
04.01.2012., 18:13
Da li mi netko može reći što bi ovo značilo?
SE zgrušano (4-24)
Glukoza 4.1 L ( 4.2 - 6 )
ALT 11 ( 10 - 36 )
Fe 38.2 H ( 8 - 30 )
UIBC 25.9 L ( 26 - 59 )
MCHC 321 ( 320 - 345 )
Ostalo je sve u granicama normale! Imam 21 godinu i nalaze sam vadila zbog seboroičnog dermatitisa ( lice ). Hvala na odgovoru!
Pročitajte prvi post,odnosno napišite kompletne/sve nalaze.

nikikita
04.01.2012., 21:45
dali netko zna, povisena vrijednost APTv drugi stupanj, dali zahtjeva neke druge pretrage. procìtala sam dosta o APTv-u na netu ali ne mogu skontati , ta povisenost jel od nekog znacenja. jer je moj doktor bacio pogled na nalaz i nije nista komentirao ni trazio daljne pretrage.

hrvoje dr.
05.01.2012., 13:33
dali netko zna, povisena vrijednost APTv drugi stupanj, dali zahtjeva neke druge pretrage. procìtala sam dosta o APTv-u na netu ali ne mogu skontati , ta povisenost jel od nekog znacenja. jer je moj doktor bacio pogled na nalaz i nije nista komentirao ni trazio daljne pretrage.
Proćitajte prvi post,zar je to tako teško?

nikikita
05.01.2012., 15:13
Proćitajte prvi post,zar je to tako teško?

Nemam nažalost nalaz kod sebe

APTV je povišen i ima napomena
*** ( rezultat je izvan referentnog intervala) odnosi se na APTV
( *- izvan preporučenog intervala,***-rezultat izvan referentnog intervala, ***** -kritična vrijednost)

to je nažalost sve čega se sjećam

Test je rađen mjesec dva nakon laparoskopije, jer sam trebala počet piti kontracepcijske pilule.

Imam problema sa konstantnim čupkanjem (žila)na desnoj natkoljenici, radila sam UZV vena i arterija, sve je uredu.

Imam 24g

hrvoje dr.
05.01.2012., 15:22
Nemam nažalost nalaz kod sebe

APTV je povišen i ima napomena
*** ( rezultat je izvan referentnog intervala) odnosi se na APTV
( *- izvan preporučenog intervala,***-rezultat izvan referentnog intervala, ***** -kritična vrijednost)

to je nažalost sve čega se sjećam

Test je rađen mjesec dva nakon laparoskopije, jer sam trebala počet piti kontracepcijske pilule.

Imam problema sa konstantnim čupkanjem (žila)na desnoj natkoljenici, radila sam UZV vena i arterija, sve je uredu.

Imam 24g
Ako ga vaš liječnik nije posebno komentirao ,onda nema razloga za zabrinutost. Inače on kad je povišen -znači da se krv nezgrušava kako treba.

Tinkerbell 8
09.01.2012., 17:39
je li moguće da postoji nekakva upala u organizmu, ako je CRP 0,1?!:confused:

također, kompletna je krvna slika bez ikakvog odstupanja od ref. vrijednosti.

hrvoje dr.
09.01.2012., 17:54
je li moguće da postoji nekakva upala u organizmu, ako je CRP 0,1?!:confused:

također, kompletna je krvna slika bez ikakvog odstupanja od ref. vrijednosti.
Moguće je.

Tinkerbell 8
09.01.2012., 17:58
Moguće je.

pa iz čega se to onda može vidjeti?

hrvoje dr.
09.01.2012., 18:37
pa iz čega se to onda može vidjeti?
Ovisi što se gleda.
Konkretizirajte!

Tinkerbell 8
09.01.2012., 19:26
Ovisi što se gleda.
Konkretizirajte!

pa iz bilo čega.:rofl:

evo kod mene su u redu krv, urin, stolica, ekg i uzv srca, uzv abdomena, rtg pluća, hormoni i antitijela štitnjače, jetreni enzimi, test na TBC, na CMV i EBV...
sigurno sam nešto zaboravila...uglavnom imam temperaturu do 37.7 već mjesec dana.:ne zna:
a izgleda da mi nije ništa.

leeloo27
09.01.2012., 19:45
Imaš temu na forumu o subfebrilnoj temperaturi, pa si malo škicni i pročitaj. I ako su ti u redu svi nalazi možda ne bi bilo loše da tražiš uputnicu za imunologa pa da se i po tome pročačka.

Lorca Blue
09.01.2012., 23:02
Može li mi neka dobra duša objasniti slijedeći nalaz urinokulture:
Broj mikroorganizama <10 na4 CFU/ml
Rezidentna flora distalne uretre

BTW, gin me zbog nekih malo bakterija u nalazu mokraće poslao na urinokulturu. Pitala sam na trudnicama, ali no answer.

missy_
10.01.2012., 13:55
Molim ako bi netko mogao protumačiti nalaze... Na 115. str sam pitala za nalaz KKS koju smo napravili prilikom prvog posjeta dječjoj bolnici. Radi se o devetomjesečnoj bebi koja ima kvržicu/cistu na vratu. Nakon što smo obavili preglede kod otorilangologa i maksiofacijalnog kirurga, danas smo bili na Kantridi u hematološkoj ambulanti. Vadili su mu krv iz prstića i ovako piše na nalazu:

E 4,39 Hb 1,21 Htc 0,354 Tr 353 L 9,3 neutro 21,5 ly 68,8 mo 4,5 eo 4,3 baso 0,9

Nakon toga su nas poslali na odjel za hematologiju i onkologiju na konzulatacije s doktorima (detalji na temi na dječjem zdravlju). Maleni mora u bolnicu na dvodnevni boravak zbog punkcije ciste (i dalje nisu sigurni o čemu se točno radi).

Da li je iz nalaza vidljivo nešto što bi moglo biti zabrinjavajuće :(?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Evo i kompletna KKS vađene 30.12. ( za usporedbu, vidim da su neke vrijednosti porasle)

Kompletna KKS

Eritrociti 4.52 (4.00 - 5.00)
Hemoglobin 124 (109 - 138)
Hematokrit 0,360 (0.320 - 0.404)
MCV 79.6 (73.8 - 89.4)
MCH 27.4 (24.3 - 29.2)
MCHC 344 (300 - 350)
RDW 12.8 (11.9 - 16.2)
Retikulociti 36 (20 - 94)
Retikulociti 7,9 (4.0 - 19.0)
Trombociti 324 (150 - 450)
MPV 10.2 (6.9 - 11.3)
Leukociti 10.0 (6.0 - 16.0)

Neutrofilni granulociti 1.72 (2.50 - 7.20)
Limfociti 7.15 (2.00 - 6.60)
Monociti 0.53 (0.22 - 1.51)
Eozinofilni granulociti 0.55 (0 - 0.70)
Bazofilini granulociti 0.08 (0 - 0.20)

Limfociti 71.3 (18 - 60)
Monociti 5.3 (5 - 13)
Eozinofilni granulociti 5.5 (0 - 6)
Bazofilini granulociti 0.8 (0-2)

DKS - RAZMAZ
Segmentirani neutrofilni granulociti 17 (23 -66)
Limfociti 62 (18 - 66)
Monociti 6 (5 - 13)
Reaktivni limfociti 3 (0)

ABN (ukupan broj neutrofila) 1700

Glukoza 5,1 (3,9 - 7,0)
Ureja 3,8 (1,0 - 7,5)
Kreatinin 32 (35 - 62)
Natrij 139 (134 - 142)
Kalij 4,8 (3,0 - 7,0)
Kloridi 101 (96 - 108)
Kalcij, ukupni 2,56 (2,15 - 2,80)
Bilirubin, ukupni 4 (< 20)
Bilirubin, konjugirani 2 (< 3)
AST 45 (26 - 75)
ALT 22 (11 - 46)
ALP 508 (25 - 500)
GGT 9 (1 - 39)
LD 302 (150 - 360)
Feritin 28 (7 - 140)
CRP 0,1 (0,1 - 2,8)

El Gato Félix
10.01.2012., 13:56
Može li mi neka dobra duša objasniti slijedeći nalaz urinokulture:
Broj mikroorganizama <10 na4 CFU/ml
Rezidentna flora distalne uretre

BTW, gin me zbog nekih malo bakterija u nalazu mokraće poslao na urinokulturu. Pitala sam na trudnicama, ali no answer.

Poštovana,

Završni dio mokraćne cijeve (distalni dio uretre) nastanjen je nizom različitih mikroorganizama, koji se označuju kao rezidentna flora.

Zato je vrlo važno da se za mikrobiološku obradu učini pravilno uzimanje uzorka mokraće. To znači da bi prije uzimanja uzorka trebalo učiniti toaletu spolovila (žena treba oprati spolovilo sapunom i isprati vodom), prilikom pranja i davanja uzorka držati rukom raširene labije (stidne usne), prvi mlaz izmokriti i u sterilnu posudu uhvatiti drugi mlaz mokraće. Urin treba dostaviti u laboratorij u roku od 2 sata.

Ukoliko uzorak mokraće nije uzet na odgovarajući način (nije bilo toalete spolovila, mokraća je došla u doticaj s kožom spolovila ili kožom prsta, nije ispran završni dio mokraćne cijevi nego je uzet prvi mlaz mokraće), dolazi do kontaminacije (onečišćenja) uzorka i tada se može dobiti neispravan nalaz.

Drugi je problem, koji otežava interpretaciju ovog nalaza, posebno u trudnica, taj što neki puta i bakterije koje normalno nastanjuju završni dio mokraćne cijevi mogu ponekad biti mogući uzročnici infekcije.

Mislim da bi bilo dobro, u dogovoru s ginekologom, ponoviti nalaz urinokulture s posebnim osvrtom na ispravno davanje uzorka.

izidora__
10.01.2012., 17:41
Prije nego sto odem na kontrolu trebala bih misljenje :)
- dob - dvadesete
- kratku anamnezu drugih bolesti - prije non hodgkin, febrilne konfuzije,

SE - 10 (4-24)
Erc - 5.52 H (3.86-5.08)
Hb - 117 L (119 - 157)
Htc - 0.44 (0.36 - 0.47)
MCV - 81.0 L (83.0-97.2)
MCH - 21.3 L (24.3-33.9)
MCHC 264 L (304-346)
RDW - 12.8 (11.6 - 18.3)
Trc - 353 (158-424)
MPV - 9.5 (6.1 - 10.4)
Lkc - 5.0 (3.4 - 9.7)
Granulociti:
Segmentirani 0.525 (0.340-0.720)
limfociti - 0.426 (0.190 - 0.520)
monociti - 0.049 (0.020 - 0.130)
Rtc - 12 (5-15)

Metaboliti i supstrati:
UREA 4.7 (2.8 - 8.3)
KREAT 96 (63-107)
U.BIL 11.9 (3.0- 20.0

Enzimi:
AST - 24 (8 - 30)
ALT - 21 (10 - 36)
GGT - 15 (9 - 35)

Elementi u tragovima:

Fe - 8.7 (8.0 - 30.0)
UIBC - 66.5 H (26.0 - 59.0)
TIBC - 75.2 H (49.0 - 75.0)

Hvala unaprijed puno.

BlueWhale
10.01.2012., 18:56
Prije nego sto odem na kontrolu trebala bih misljenje :)
- dob - dvadesete
- kratku anamnezu drugih bolesti - prije non hodgkin, febrilne konfuzije,

SE - 10 (4-24)
Erc - 5.52 H (3.86-5.08)
Hb - 117 L (119 - 157)
Htc - 0.44 (0.36 - 0.47)
MCV - 81.0 L (83.0-97.2)
MCH - 21.3 L (24.3-33.9)
MCHC 264 L (304-346)
RDW - 12.8 (11.6 - 18.3)
Trc - 353 (158-424)
MPV - 9.5 (6.1 - 10.4)
Lkc - 5.0 (3.4 - 9.7)
Granulociti:
Segmentirani 0.525 (0.340-0.720)
limfociti - 0.426 (0.190 - 0.520)
monociti - 0.049 (0.020 - 0.130)
Rtc - 12 (5-15)

Metaboliti i supstrati:
UREA 4.7 (2.8 - 8.3)
KREAT 96 (63-107)
U.BIL 11.9 (3.0- 20.0

Enzimi:
AST - 24 (8 - 30)
ALT - 21 (10 - 36)
GGT - 15 (9 - 35)

Elementi u tragovima:

Fe - 8.7 (8.0 - 30.0)
UIBC - 66.5 H (26.0 - 59.0)
TIBC - 75.2 H (49.0 - 75.0)

Hvala unaprijed puno.

Mislim da su nalazi zapravo uredni. Nešto niži hemoglobin i MCV bi mogli ukazivati na mikrocitnu anemiju (češće kod žena zbog menst. krvarenja) iako mislim da nije strašno. Željezo je na donjoj granici, TIBC na gornjoj što ide u prilog ovome što sam rekao. Mislim da nema veze s NHL-om. Dali ste radili LDH i beta2-mikroglobulin? Pozdrav

izidora__
10.01.2012., 19:14
Mislim da su nalazi zapravo uredni. Nešto niži hemoglobin i MCV bi mogli ukazivati na mikrocitnu anemiju (češće kod žena zbog menst. krvarenja) iako mislim da nije strašno. Željezo je na donjoj granici, TIBC na gornjoj što ide u prilog ovome što sam rekao. Mislim da nema veze s NHL-om. Dali ste radili LDH i beta2-mikroglobulin? Pozdrav

Ne, radila sam samo jos ovo prije par dana u Petrovoj i nalazi su uredu

Hvala na ovom gore. Bila sam malo zabrinuta jer trudim se izvuci iz poremecaja u prehrani i onda sam pretpostavljala da postoji "neka" anemija. No ovo je cisto pitanje zbog moje mame jer jednostavno kad vidi slovo L :)

BlueWhale
10.01.2012., 19:25
Ne, radila sam samo jos ovo prije par dana u Petrovoj i nalazi su uredu

Hvala na ovom gore. Bila sam malo zabrinuta jer trudim se izvuci iz poremecaja u prehrani i onda sam pretpostavljala da postoji "neka" anemija. No ovo je cisto pitanje zbog moje mame jer jednostavno kad vidi slovo L :)

LDH je laktat dehidrogenaza. Uredan je nalaz, to je dobro. Onda se trudite dalje zdravo hraniti i sve najbolje.

Lorca Blue
10.01.2012., 21:18
Poštovana,

Drugi je problem, koji otežava interpretaciju ovog nalaza, posebno u trudnica, taj što neki puta i bakterije koje normalno nastanjuju završni dio mokraćne cijevi mogu ponekad biti mogući uzročnici infekcije.

Mislim da bi bilo dobro, u dogovoru s ginekologom, ponoviti nalaz urinokulture s posebnim osvrtom na ispravno davanje uzorka.

Poštovani, hvala na odgovoru.
Ali nije mi baš ništa jasno jer mi je sestra koja mi je izdala ovaj nalaz rekla da je u redu, ali kopajući po netu zapadoh u dubioze:ne zna: Dali u nalazu ima razlog za brigu ili ne?

El Gato Félix
10.01.2012., 21:41
Poštovani, hvala na odgovoru.
Ali nije mi baš ništa jasno jer mi je sestra koja mi je izdala ovaj nalaz rekla da je u redu, ali kopajući po netu zapadoh u dubioze:ne zna: Dali u nalazu ima razlog za brigu ili ne?

Pretpostavka je da je ovaj nalaz posljedica nepravilno uzetog uzorka urina tako da ne bi trebalo biti razloga za zabrinutost. S obzirom da ste trudnica, u dogovoru s ginekologom bilo bi dobro ponoviti nalaz.

Kod trudnica se uvijek teži besprijekornom nalazu.

Lorca Blue
10.01.2012., 23:21
Pretpostavka je da je ovaj nalaz posljedica nepravilno uzetog uzorka urina tako da ne bi trebalo biti razloga za zabrinutost. S obzirom da ste trudnica, u dogovoru s ginekologom bilo bi dobro ponoviti nalaz.

Kod trudnica se uvijek teži besprijekornom nalazu.

Hvala!

Milla_84
11.01.2012., 09:45
Pozdrav!

Prije svega se ispričavam što nisam u mogucnosti napisati kompletan nalaz štitnjače.

Radi se o mom prijatelju,dakle muškog roda, godine 21, njega bi zanimalo šta mu je činiti ili ako ga možete "pripremiti" što da očekuje ako mu je nalaz tsh - 7.19 , a t4 ima vrijednost u granicama normale.

Hvala vam unaprijed!

BlueWhale
11.01.2012., 12:26
Pozdrav!

Prije svega se ispričavam što nisam u mogucnosti napisati kompletan nalaz štitnjače.

Radi se o mom prijatelju,dakle muškog roda, godine 21, njega bi zanimalo šta mu je činiti ili ako ga možete "pripremiti" što da očekuje ako mu je nalaz tsh - 7.19 , a t4 ima vrijednost u granicama normale.

Hvala vam unaprijed!

Vjerojatno je riječ o subkliničkoj hipotireozi ili jednostavnje "usporen rad štitinjače". Možda će morati uzimati zamjensku terapiju tj. hormon štitnjače u obliku tablete.

tena911
11.01.2012., 19:43
Eritrociti (pK) 5,34 H
MCV (prosječan volumen eritrocita) (pK) 82,8 L
RDW (raspodjela eritrocita po volumenu) (pK) 35,7 L
Kreatinin (S) 46 L
Kolesterol (S) 6,4 H
Trigliceridi (S) 2,9 H
Natrij (S) 135 L
Aspartat-aminotransferaza (AST) (S) 36 H
Alanin-aminotransferaza (ALT) (S) 72 H
FT4-22,5
T3-2,88
TSH- 0.00

uzimam 3x2 PTU, vec neko vrijeme

hrvoje dr.
11.01.2012., 19:55
Eritrociti (pK) 5,34 H
MCV (prosječan volumen eritrocita) (pK) 82,8 L
RDW (raspodjela eritrocita po volumenu) (pK) 35,7 L
Kreatinin (S) 46 L
Kolesterol (S) 6,4 H
Trigliceridi (S) 2,9 H
Natrij (S) 135 L
Aspartat-aminotransferaza (AST) (S) 36 H
Alanin-aminotransferaza (ALT) (S) 72 H
FT4-22,5
T3-2,88
TSH- 0.00

uzimam 3x2 PTU, vec neko vrijeme
Jetreni enzimi nisu tako strašno povišeni,trigliceridi jesu,a uz uk.kol. potrebno je odrediti HDL,LDL. Niži kreatinin je beznačajan,ostali nalazi osim TSH su uredni. Potrebno je učinti/ponoviti AST,ALT,GGT,ALP,bilirubin,markere na hepatitise,te ev. UZV abdomena. Dakle nema razloga panici.

tena911
11.01.2012., 20:10
Jetreni enzimi nisu tako strašno povišeni,trigliceridi jesu,a uz uk.kol. potrebno je odrediti HDL,LDL. Niži kreatinin je beznačajan,ostali nalazi osim TSH su uredni. Potrebno je učinti/ponoviti AST,ALT,GGT,ALP,bilirubin,markere na hepatitise,te ev. UZV abdomena. Dakle nema razloga panici.

Panika prisutna u velikoj kolicini,, :( :(

budem ponovila,, .. tnx

tena911
12.01.2012., 20:47
Nalaz 24 h URIN

Kreatinin (S) 46 L
Klirens kreatinina (U24) 2,67 H
Albumini u mokraći (dU
Mikroalbuminurija (U24) 16,5
Volumen 24h mokraće (U24) 1645 H

hrvoje dr.
13.01.2012., 16:14
Nalaz 24 h URIN

Kreatinin (S) 46 L
Klirens kreatinina (U24) 2,67 H
Albumini u mokraći (dU
Mikroalbuminurija (U24) 16,5
Volumen 24h mokraće (U24) 1645 H
Uredni nalazi.

Swift1600
14.01.2012., 10:42
Poštovani,

Molim Vas da mi pojasnite krvni nalaz od djeteta (16mj), inače je dijete dobro, super raspoloženja, aktivan.
Ono kaj nas zabrinjava (suprugu i mene) je to da nos stalno curi ( preko dana normalni bijeli sekret a naveče i preko noči se to sve stvrdne i postane žuto zelene boje), temperatura se pojavljuje tu i tamo (pretežno do 38,8 jedino je jednu noć divljala do 39,6), doktorica kaže da je sve uredu, vjerojatno je neka bakterija.
Nalaz krvi je :
Laboratorijska hematologija
Rezultat Jedninica Ref.interval
K-Eritrociti 4.59 x10e12/L (4.00-5.00)
K-Hemoglobin 118 g/l (109-138)
K-Hematokrit 0.357 L/L (0.320-0.404)
K-MCV 77.8 fL (73.8-89.4)
K-MCH 25.6 pg (24.3-29.2)
K-MCHC 330 g/L (300-350)
K-RDW 14.7 % (11.9-16.2)
K-Trombociti 421 x10e9/L (150-450)
K-MPV 10.3 fL (6.9-11.3)
K-Leukociti 10.3 x10e9/L (6.0-16.0)

Diferencijalna krvna slika
K-Neutrofilni granulociti 52.0 % (23-66)
K-Limfociti 28.0 % (18-60)
K-Reaktivni limfo. 3.0 % (0)
K-Monociti 17.0 H % (5-13)

Klinička biokemija
S-CRP 10.2 H mg/L (0.1-2.8)

Napravili smo bris nosa, nalaz će biti u ponedjeljak pa javim.

Molim Vas da nam pojasnite ove povišene monocite i CRP :confused:
Dali je to nešto zašto se trebamo zabrinuti ili ?

Inače dijete ide u jaslice i to nam se u pravilu svaka 3.tjedna do mjesec dana ponavlja.

Unaprijed se zahvaljujem. :)

BlueWhale
14.01.2012., 12:32
Poštovani,

Molim Vas da mi pojasnite krvni nalaz od djeteta (16mj), inače je dijete dobro, super raspoloženja, aktivan.
Ono kaj nas zabrinjava (suprugu i mene) je to da nos stalno curi ( preko dana normalni bijeli sekret a naveče i preko noči se to sve stvrdne i postane žuto zelene boje), temperatura se pojavljuje tu i tamo (pretežno do 38,8 jedino je jednu noć divljala do 39,6), doktorica kaže da je sve uredu, vjerojatno je neka bakterija.
Nalaz krvi je :
Laboratorijska hematologija
Rezultat Jedninica Ref.interval
K-Eritrociti 4.59 x10e12/L (4.00-5.00)
K-Hemoglobin 118 g/l (109-138)
K-Hematokrit 0.357 L/L (0.320-0.404)
K-MCV 77.8 fL (73.8-89.4)
K-MCH 25.6 pg (24.3-29.2)
K-MCHC 330 g/L (300-350)
K-RDW 14.7 % (11.9-16.2)
K-Trombociti 421 x10e9/L (150-450)
K-MPV 10.3 fL (6.9-11.3)
K-Leukociti 10.3 x10e9/L (6.0-16.0)

Diferencijalna krvna slika
K-Neutrofilni granulociti 52.0 % (23-66)
K-Limfociti 28.0 % (18-60)
K-Reaktivni limfo. 3.0 % (0)
K-Monociti 17.0 H % (5-13)

Klinička biokemija
S-CRP 10.2 H mg/L (0.1-2.8)

Napravili smo bris nosa, nalaz će biti u ponedjeljak pa javim.

Molim Vas da nam pojasnite ove povišene monocite i CRP :confused:
Dali je to nešto zašto se trebamo zabrinuti ili ?

Inače dijete ide u jaslice i to nam se u pravilu svaka 3.tjedna do mjesec dana ponavlja.

Unaprijed se zahvaljujem. :)

Jeli kašlje?, jeli kiše? Koliko dugo mu traje temp?
Mislim da se ne treba zabrinjavat oko monocita, vjerojatno se radi o reaktivnoj monociozi tj. reakciji na upalni proces. CRP govori u prolog upali ali nije toliko visok, ukupni leukociti su mirni tako mislim da se ne radi o značajnijoj bakterijskoj upali, vjerojatnije bi bila neka viroza.

dalmmat
14.01.2012., 19:24
Oduvijek ima nizak kalij,uvijek ispod 3..sad sam isao na pretrage jer se doktorica zabrinula zasto mi je tako nizak..obavio sam 24 satni urin i nalazi su:

Vrsta uzorka:mokraca
Kalcij(mmol/dU) 2.26
Fosfor(mmol/dU) 39.69
Ukupni proteini - ne moze se odrediti
Volumen dU(mL) 1.420

Vrsta uzorka:serum
Kalcij(mmol/L) 2.48
Fosfor(mmol/L) 1.06
Kreatinin(umol/L) 80
Klirens kreatinina(2.18)
Napomena:volumen 24-satne mokrace:1420ml

Idem ubrzo kod nefrologa da mi vidi nalaze i da misljenje..
Molio bi isto ako tko zna o cemu se radi..da mi da misljenje

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

hrvoje dr.
14.01.2012., 19:48
......
Prepišite sve nalaze!

dalmmat
14.01.2012., 20:15
nalazi krvi i mokrace:

11/11
http://imageshack.us/f/651/11resizek.jpg/

1/12
http://imageshack.us/f/221/1resizelfk.jpg/

hrvoje dr.
14.01.2012., 20:38
nalazi krvi i mokrace:

11/11
http://imageshack.us/f/651/11resizek.jpg/

1/12
http://imageshack.us/f/221/1resizelfk.jpg/
U nalazima je prisutna hipokalijemija,hiperlipidemia s hipertrigliceridemijom,blaža hiperuricemija.
Nisam našao nalaze 24h urina.
Svakako je potrebna redukcija TT,redukciona nemasna ,neslana dijeta,bez šećera striktno.
Od lab nalaza ponoviti/učiniti KKS,CRP,AST,ALT,GGT,GUK,urea,kreatinin,urati,kompl etan lipidogram,K,Na,Cl,Ca,P,LDH,kortizol u/p 24urin,aldosteron s/24u,elektroliti u 24h urinu,ev. provjeriti funkciju štitnjače.
Izmjeriti tlak,na indikaciju u terapiju uvesti hipolipemik,a povišenog RR antihipertenziv.
Pregled nefrologa.

dalmmat
14.01.2012., 22:06
Hvala vam na odgovoru..
U prvom post-u sam napisao cijeli nalaz 24-satne mokrace..samo sam to dobio kao nalaz..znaci secer,sol i masno izbjegavat!?
A tek 36god!
Cekam sto ce rec nefrolog..

Swift1600
15.01.2012., 11:00
Jeli kašlje?, jeli kiše? Koliko dugo mu traje temp?
Mislim da se ne treba zabrinjavat oko monocita, vjerojatno se radi o reaktivnoj monociozi tj. reakciji na upalni proces. CRP govori u prolog upali ali nije toliko visok, ukupni leukociti su mirni tako mislim da se ne radi o značajnijoj bakterijskoj upali, vjerojatnije bi bila neka viroza.

Kašalj se pojavio nočas i to sat vremena neprekidno, a temp. je imao dva dana zaredom koju smo uredno skidali sa Panadolom, nos curi neprekidno, stalno špricamo sa sterimarom baby i za sada 3 dana zarednom sa meralisom.

Hvala na odgovoru :)

hrvoje dr.
15.01.2012., 13:16
Hvala vam na odgovoru..
U prvom post-u sam napisao cijeli nalaz 24-satne mokrace..samo sam to dobio kao nalaz..znaci secer,sol i masno izbjegavat!?
A tek 36god!
Cekam sto ce rec nefrolog..

Za nalaz 24h urina sam pitao,jer je nalaz bez onog najbitnijeg kalija,te bilo bi dobro odrediti i urate u 24h urinu.

Hard Candy
18.01.2012., 20:02
Molim za mišljenje:

Primjenom Power i collor dopplera morfološki i velocitometrijski se analiziraju obje acc,aci, ace. Detektira se uredna stijenka primjerene hemodinamiskih parametara u svim analiziranim krvnim žilama. PSV LACI 60cm/sec PSV DACI 64 cm/sec

TCD VB SLIVA:
Subociptalnim pristupom se analaziraju obje vertebralne i bazalne arterija. Detektira se uredna stijenka analliziranih krvnih žila, uz asimetriju s nešto povišenim SBSK u lijevoj vertebralnoj atrteriji (cervikogeno?) SBSK DVA 32 LVA 40 BA 32 cm/sec

Što znači cervikogeno? Zbog čega dolazi do asimetrije? Imam 30 godina, kako se to tretira povišen SBSK i koje neugode može izazvati? Hvala

makeup_aab
18.01.2012., 20:27
Molim vas za odgovor/mišljenje.

Trudna sam 32tjed., nalaz urinokulture je sljedeći: U 1ml 10 000 e.coli.
Doktor kaže da je to u redu, nisam dobila nikakvu terapiju.

No mene brine to što mislim da nisam adekvatno uzela urin. Budući da dosta često mokrim (čari trudnoće :)), taj moj prvi 'jutarnji' urin je bio tek 2-2,5h nakon 'noćnog' (iako je meni mjehur bio pun!).

Zanima me je li moguće da je koncentracija bakterija manja zbog razrijeđenog urina??

think.pink34
19.01.2012., 19:40
Poštovani, molim vas pomoć, trudnica sam u 9-tom tjednu.

Nalaz na toxoplazmu gondii je sljedeći:
toxoplazma godnii IgM negativan
IgG 140 IU/ml - pozitivan

da li je ovaj nalaz zabrinjavajući?

Wedding
20.01.2012., 14:03
Poštovani, molim vas pomoć, trudnica sam u 9-tom tjednu.

Nalaz na toxoplazmu gondii je sljedeći:
toxoplazma godnii IgM negativan
IgG 140 IU/ml - pozitivan

da li je ovaj nalaz zabrinjavajući?

Nalaz je ok, tj bila si u dodiru sa Toxo i stvorila antitijela:mig:

Molim vas za odgovor/mišljenje.

Trudna sam 32tjed., nalaz urinokulture je sljedeći: U 1ml 10 000 e.coli.
Doktor kaže da je to u redu, nisam dobila nikakvu terapiju.

No mene brine to što mislim da nisam adekvatno uzela urin. Budući da dosta često mokrim (čari trudnoće :)), taj moj prvi 'jutarnji' urin je bio tek 2-2,5h nakon 'noćnog' (iako je meni mjehur bio pun!).

Zanima me je li moguće da je koncentracija bakterija manja zbog razrijeđenog urina??

Urin je uzet pravilno tj u trudnoci plod tj maternica pritisce mjehur pa se stoga on cesce i prazni jer mu je i kapacitet manji zbog pritiska a EC 10 na 3 se u pravilu ne lijeci osim ako postoje i drugi simptomi kao sto su pecenjejehura bol mjehura, peckanje pri mokrenju, vrlo cesto mokrenje pri kojem valja iskljucit da je cest odlazak na praznjenje zbog novonastale anatomije :) .... Urinokulturu uvijek mozes ponovit a nadam se da ti je i ginekog naglasio da bi do kraja trudnoce trebala ponavljat UK svaka 2 tjedna da nebi doslo do povecanja konc.

gigi29
20.01.2012., 15:21
Unaprijed se ispričavam što ću ovdje staviti cijelu knjigu!
Kao da sam kombinacija Woodie Allen-Jeremija ...

To su moji nalazi od 1990. na sim. Stavila sam sve jer me smeta česti princip s kojim se susrećem pri pregledima: nitko ne obraća pažnju na sve nalaze skupa. Svatko radi uglavnom svoj dio. Zadnja neurologica (kod koje sam bila dva puta, i nikad više ne idem, sd tražim novu) je rekla da su problemi s vidom samo radi dioptrije i da ziher trebam nove očale. Ja ju pitam: a VEP? Prije pregleda kod nje bila sam kod oftalmologice i imala sam friški nalaz i očale. Nije moj problem da mi nikad nije oštro; i, kad vidim, sa svojim očalama ja vidim normalno. Da je kriva dioptrija nikad ne bi vidjela; osim toga, zadnji VEP je bio mislim 2003, 2004., to je 8 godina, možda je pogoršanje? Ne, veli ona, nemre biti, nema nalaz VEP-a, dakle, smetnje provođenja, lezije vidnog živca, ne, po njoj to nema nikakvog utjecaja na vid. Jer je opće poznto da kad je ljudima vidni živac gecrkt, onda super vide (ne velim da je to meni, samo primjedba) ...

Inače, 1989. sam imala rubeolu, za vrijem koje sam tresnula u nesvijest. 8 mjeseci iza toga sam u jendom trenu potpuno izgubila ravnotežu i trebalo je skoro godinu dana da se to malo poboljša: nisam uopće imala ravnotežu, imala sam filing kao da sam stalno na ledu i ljudi me guraju na sve strane a ja gubim ravnotežu u kombinaciji s osjećajem da me je doslovno netko metnul u vreću i lamaće sa mnom naokolo. Nisam niti dobro vidjela: vidjela sam kao kroz tunel, ili dalekozor: smao sredinu. VEP je tada bio u redu, i nalazi koji su rađeni su bili ok; nisam punktirana niti mi je rađen MR iako je neurofiziolog to preporučio radi simptoma i odstustva abdominalnih refleksa (sumnjala je na multiplu sklerozu). Poslije su mi putem objasnili kako je to najvjerojatnije bio postinfekciozni encefalomijelitis; ali kako ga sad dijagnosticirati naknadno?

Dijagnoze:
- Nediferencirana sistemska bolest vezivnog tkiva( Collagenosis non differentiata M35.9)
- Antifosfolipidni sindrom (Syndroma antiphospholipidicum
- Hemiparesis lat.sin.discreta spastica
- Encephalomyelitis disseminata postinfectiosa susp.
- Neuralgija trigeminusa (Neuralgia nerv trigeminiG50.0)
- Prolapsus valvulae mitralis (I34.1)
- Insufficinetia valvulae mitralis (I34.0)
- Epilepsia symptomatica G40.4 (nalaz je promijenjen od 2000.god,to tad su svi EEG-i bili
uredni,onda odjednom nalaz koma)
- Radiculopathia L5 lat.sin. et S1 bilat. G54.4
- Polyneuropathia extr.inf.
- Sy cervicobrachiale et LS chr. M51.5

Moji ostali nalazi su ovakvi:

- gornji i srednji abdominalni refleksi simetrično odsutni (od 1990.god.) – zadnji nalaz :
KTR oslabljeni lijevo u srednjoj etaži, ostali odsutni
- 1990. hiperagregacija trombocita
- hiperplazija limfocitnih stanica- reaktivna limfadenopatija (punkcija)
- EMNG: -znaci kronične neuralne lezije nađeni su u mišićima lijeve potkoljenice i oba
stopala.Motorna brzina provodljivosti za n.peromeus prof. lijevo smanjena, desno
uredna uz obostrano produženu distalnu latencu. Nalaz ukazuje na polineuropatske
promjene na nogama sa znacima kornične radikulopatije L5 lijevo i SI obostrano
- nalaz ruku i nogu ukazuje na umjerrenu kroničnu neuralnu leziju radikalrne
distribucije u miotomu L5 obostrano, više desno i S1 obostrano, blaža u miotomu
C7/C8 obostrano. Umjerena kronična neuralna lezija u mišićima stopala, više desno
i lista obostrano te blaža u analiziranim mišićima šaka.
- Schirmerov test oba oka 1mm
- VEP: 1 nalaz: Za stimulaciju oba oka registrira se val P100 granične amplitude uz produžene
latencije. Nalaz govori za smetnje provođenja u oba v.puta
2 nalaz: stimulaciju oba okaregistrira se val P100 urednih latencija uz niže amplitude
desno i izrazito niske lijevo. Nalaz primarno govori za neuronalnu leziju
l.v.puta, desno je nalaz graničan.
3 nalaz: neuronalna lezija oba v.puta uz moguće smetnje provođenja ili izrazito
suženje perifernog dijela vidnog polja
4 nalaz: Za stimulaciju l.oka registrita se val P100 niske amplitude uz uredne latencije
osim za vlakna gornjeg polpolja gdje su latencije produžene. Za stimulaciju
d.oka registrira se val P100 uredne amplitude uz produžene latencije. Nalaz
govori za smetnje provođenja u oba v.puta, znatno više desno, te za
neuronalnu leziju l.v.puta.
- Lumbalna punkcija /analiza likvora: Elektroforeza proteina uredna osim povišenih
prealbumina (7.3rel%)
- BAER: patološki nalaz koji upućuje na disfunkciju u području statoakustičkog živca i
i njegovih jezgara
- u AG položaju lijeva ruka oscilira i pronira
- plantarni refleksi oslabljeni na lijevoj strani
- dizestezija lijevo
- hipestezija areala vrha nosa
- u Rombergovom položaju nestabilna uz zanošenje prema natrag i ulijevo/nestabilna u
Rombergovom položaju-hoda na široj osnovi uz pridržavanje
- Neuralgija trigeminusa: bolovi u području inervacije II i III grane n.trigeminus desno
- diskretna ljevostrana hemipareza, pareza n.VII po centralnom tipu lijevo, hipestezija lijeve
strane tijela jače izraženo na nozi
- MR mozga uredan, manja cista
- MR vratne kralježnice 2006: diskretna sinistro konveksna skolioza ... dorzalan osteofitoza ...
okrugla zona povišenog intenziteta signala u području desne
polovine trupa C3 te Th1 kralješka hiperintenzivna u T2 tehnici
te hipointenzivna u T1 tehnici snimanja
- Rtg L-S kraljžnice: dekstrokonveksna skolioza ... hiperlordoza ... parcijalna sakralizacija ...
pseudoartroza ... rubna skleroza ... suženje L5-S1 iv prostora uz
subhondralnu sklerozu pokrovnih ploha ... osteofitoza ... zona
razrijeđenja koštane strukture otvorene etiologije.. jukstaarttikularna
skleroza apofizarnih zglobova ... susp.spondiloliza ... uži ia prostori SI
zglobova. (preporuča se kl.korelacija, daljnja dg.obrada; nije napravljena
jer nitko nije smarao da je potrebna; rekli su da je nalaz uredan??)
- mijalgije
- entezitisi
- štitnjača uvećana (nalaz hormona je uredan)
- UZV srca: blaži telesistolički prolaps stražnjeg mitralnog kuspisa, trag mitralne regurgitacije
- sinus tahikardija
- srce: akcija ritmična, brže pri promjeni položaja tijela, mezosistolički šum u II i.k. prostoru i
nakon iktusom (imam problema sa tahikardijama, koje se pojavljuju spontano; najčešće
nakon promjene položaja tijela, ili pri npr. čučnju i sl; puls mi je i preko 200)
- UZV bubrega: obostrana hidronefroza
- Dinamička scintigrafija bubrega u sjedećem položaju: desni bubreg se spustio za gotovo
cijelu svoju duljinu u usporedbi s bazičnom studijom (u
ležećem položaju); renogramska krivulja desnog bubrega ukazuje na
zakašnjenje sekrecijskog maksimuma i nešto sporiju eliminaciju
aktivnosti iz pijelokalicealnog sustava
- hipokalemija
- EEG: povremeno je promijenjen, povremeno uredan (npr. dizritmički promijenjen nalaz
lijevo temporoparijetalno, a na HV subparoksizmalno
- na koži lica sam imala svašta: od ekcema, rozacee, do gljivica
- klirens kreatinina nešto snižen (68-72)

gigi29
20.01.2012., 15:24
Dodajem ovdje i rezultate nekih nalaza - vrijednosti
Pretraga
Vrijednosti
Referentne vrijednosti
anti dsDNK 144
histoni154
antinuklearna antitijela (ANA)pozitivna
antinuilearna anitijela ANA-omjer1,57 poz:>1,20
C30.88
aCL IgM od 41 na više do 88, nikad nije niži od 36, najčešće je iznad 70
aCL IgGpovremeno pozitivan
IgM3.25
ASTO 378
Jo-1 15 10-15granično >15 pozitivno
Scl-70 negativan,ali na zadnjoj kontroli 10 U/ml gran.:10-15

Donji nalazi su nalazi iz Zarazne bolnice u Zg (tj.Klinike za infektivne bolesti)
Varicella Ig(vodene kozice s 8 godina) 21 VE pozitivno poz.>11
Rubella IgG (rubeola s 21god)184 IU/ml pozitivno poz.>11
EBV VCA IgG 122 AU/ml pozitivno poz.>/=20
EBV EA IgG 24 pozitivno poz.>/= 20
EBNA IgG 149 pozitinvo poz.>/= 20
CMV IgG 7,4 pozitivno poz. >0,4
B.burgdorferi IgM 23 BBU/ml pozitivno poz.> 11
Usput, HIV –negativna sam; i to je rađeno.

Od 1990.god. nikad mi se ravnoteža nije vratila u potpunosti, imam problema sa slabošću lijeve noge, a kad je hladno obje. Iamam parestezije u šakama i stopalima i licu, koje se šire na cijele ruke i noge; ponekad vidim mutno, na trenutke, a često mi slika titra – kao kad kod vrućine zrak titra iznad asfalta; ravne crte, npr. okvir vrata,prozora, krive se dok ih gledam, kao i sve ravne crte.
Ponekad, zapravo, skoro svakodnevno, mi se događa da na trenutak izgubim ravnotežu: to je osjećaj kao da me je netko naglo gurnuo ili sam se poskliznula na ledu; malo rijeđe ima kratke napade vrtoglavice oji traju par sekundi.
Napominjem da se isto događalo cijelo ovo vrijeme; i kad su rtg.nalazi moje kralježnice: i vratne i ostale bili potpuno uredni; dapače, znalo je biti i gore! Moja kralježnica se potpuno iskrivili u vrlo kratkom roku: unutar 2 godine audiovestibulogram/ENG 2004 je uredan.

Sori, ekipo, tak sam puno napisala ... ali bilo bu mi jako korsino ako netk0o nađe sebe u ovoj hrpi

makeup_aab
20.01.2012., 17:18
Urin je uzet pravilno tj u trudnoci plod tj maternica pritisce mjehur pa se stoga on cesce i prazni jer mu je i kapacitet manji zbog pritiska a EC 10 na 3 se u pravilu ne lijeci osim ako postoje i drugi simptomi kao sto su pecenjejehura bol mjehura, peckanje pri mokrenju, vrlo cesto mokrenje pri kojem valja iskljucit da je cest odlazak na praznjenje zbog novonastale anatomije :) .... Urinokulturu uvijek mozes ponovit a nadam se da ti je i ginekog naglasio da bi do kraja trudnoce trebala ponavljat UK svaka 2 tjedna da nebi doslo do povecanja konc.

hvala puno! :):)
dogovorila sam da ću za svaki slučaj ponoviti UK za tjedan dana, da provjerimo stanje.

zmaj_x2
20.01.2012., 17:53
molim da neko da mišljenje, jel to sigurne metastaze, gdje, kako, što???

mišljenja:
http://www.pohrani.com/f/3Y/zv/sr7EjjC/nal1.jpg

http://www.pohrani.com/f/17/3D/2st4KWGD/nalaz2.jpg

nalaz:

http://www.pohrani.com/f/3s/rz/4NUMtwOn/nala3.jpg

http://www.pohrani.com/f/U/Bf/3BJf0Vys/nalaz5.jpg

hrvoje dr.
20.01.2012., 19:26
Dodajem ovdje i rezultate nekih nalaza - vrijednosti
.........u mi jako korsino ako netk0o nađe sebe u ovoj hrpi
Pošto sada nemam puno vremena,budem vam za vikend pokušao neke stvari razjasniti.
Uzimate li kakvu terapiju sada? Prijašnje terapije?
DOb?
Imali koji sviježi nalaz biokemije i KKS?

mišljenja:

nalaz:

Dob? Uzimali sada kakvu terapiju?
Dodatno će vam vjerojatno pojasniti Gerta za radilološke nalaze.

zmaj_x2
20.01.2012., 19:42
Dob? Uzimali sada kakvu terapiju?
Dodatno će vam vjerojatno pojasniti Gerta za radilološke nalaze.

to mi od oca
68 trenutna dob, a karcinom prostaste dijagnosticiran 2002.
terapija do sada: hormonalna bikadeks

hrvoje dr.
20.01.2012., 19:58
to mi od oca
68 trenutna dob, a karcinom prostaste dijagnosticiran 2002.
terapija do sada: hormonalna bikadeks
Ja bih se složio sa nalazom br. (onaj gdje na početku piše radioterapija)
Dakle tumor prostate s metastazama na kostima. No to je samo moje mišljenje,konačno odluku donosi njegov onkolog.

eva7
20.01.2012., 20:03
Prvi nalaz:
WBC 9,77 (3.80-12), RBC 4,94 (3.50-5-50, HGB 112 (120-170), HCT 0,352 (0.350-0.400), MCV 71,3 (82-93), MCH 22,7 (27-31), MCHC 318 (320-360), PLT 423 (100-400)
RDW-SD 41,2 (37-46), RDW-CV 16,1 (11.9-14.5), PDW 10,3 (9-14), MPV 9,2 (8-13), P-LCR 19,7 (15-35), PCT 0,39 (0.17-0.35)
NEUT 20,3 (21-35), LYMPH 59,7 (58-66), MONO 9,1 (4-8), EO 10,5 (2-4), BASO O,4 (0-4)
MIKRO SEDIMENTACIJA 3 (4-15)
granulociti eozinofilni 0,10 (0.02-0.04), bazofilni 0,01 (o.oo-o.01), segmentirani 0,21 (0.21-0.35), limfociti 0,59 (0.58-0.66), monociti 0,09 (0.04-0.08)
napomena: anizocitoza

mjesec dana kasnije:
eritrociti 5.15 (4-5), hemoglobin 108 (109-138), hematokrit 0.346 (0.320-0.404), MCV 67.1 (73.8-89.4), mch 20.9 (24.3-29.2), MCHC 312 (300-350), RDW 15.9 (9-15)
leukociti 11.1 (6-16), eozinofilni granulociti 7% (0-6), neutrofilni granulociti 29 (23-66), limfociti 55 (18-60), monociti 9 (5-13), eozinofilni granulociti 0.78 (0.00-0.70), neutrofilni granulociti 3.22 (2.5-7.2), limfociti 6.11 (2-6.6), monociti 1 (0.22-1.51), trombociti 500 (150-450), MPV 8.5 (6.9-11.3)
ABS:
ph 7.526 (7.35-7.45), parcijalni tlak co2 2.87 (4.66-6.38), parcijalni tlak o2 10.74 (11.04-14.36), aktualni bikarbonat 17.5 (21-27), totalni co2 18.1 (22-29), višak baza -2.9 (-2 -3.0), standardni bikarbonati 22.1 (21-27), VIŠAK BAZA EKSTRACERURALNI -5.3 (-2-3.0), SATURACIJA HEMOGLOBINA kisikom 97.1 (95-98)

dva mjeseca kasnije (isti laboratorij kao u prethodnom nalazu:
eritrociti 5.08, hemoglobin 112, hematokrit 0.339, MCV 66.7, MCH 22, MCHC 330, RDW 18.4, leukociti 10.7, eozinofilni granulociti 2%, segmentirani granulociti 48%, limfociti 46, monociti 4, eozinofilni granulociti 0.21, segmentirani granulociti 5.14, limfociti 4.92, monociti 0.43, trombociti 759, MPV 9.2
ABS:
ph 7.465 (7.35-7.45), parcijalni tlak co2 3.57 (4.66-6.38), parcijalni tlak o2 10.79 (11.04-14.36), aktualni bikarbonat 18.8 (21-27), totalni co2 19.7 (22-29), višak baza -3.2 (-2 -3.0), standardni bikarbonati 21.8 (21-27), VIŠAK BAZA EKSTRACERURALNI -4.9 (-2-3.0), SATURACIJA HEMOGLOBINA kisikom 96.7 (95-98)

TJEDAN DANA KASNIJE

LKC 11 (6-16), NEU 27 (30-72), LYM 58 (15-55), MONO 7 (5-13), EOS 7 (0-6), BASO 1 (0-2.0), ERC 4.89 (4-5), HB 103 (109-138), HTC 0.325 (0.320-0.404), MCV 66.3 (73.8-89.4), MCH 21.1 (24.3-29.2), MCHC 317 (300-350), RDW 16.6 (11.9-16.2), morf. pr. anizo.mikro, TRC 646 (150-450)
NAPOMENA: ANIZOCITOZA ERC; MIKROCITI

Radi se o jednogodišnjem djetetu. Nije boležljiv, ne znamo uzrok prvenstveno povišenih trombocita. Ako ima netko tko je voljan pogledati i dati svoje mišljene, bila bih zahvalna.

zmaj_x2
20.01.2012., 20:06
Ja bih se složio sa nalazom br. (onaj gdje na početku piše radioterapija)
Dakle tumor prostate s **** na kostima. No to je samo moje mišljenje,konačno odluku donosi njegov onkolog.

hvala.
i kakve su ono, obično prognoze kod takvoga slučaja

hrvoje dr.
20.01.2012., 20:17
Prvi nalaz:
WBC 9,77 (3.80-12), RBC 4,94 (3.50-5-50, HGB 112 (120-170), HCT 0,352 (0.350-0.400), MCV 71,3 (82-93), MCH 22,7 (27-31), MCHC 318 (320-360), PLT 423 (100-400)
RDW-SD 41,2 (37-46), RDW-CV 16,1 (11.9-14.5), PDW 10,3 (9-14), MPV 9,2 (8-13), P-LCR 19,7 (15-35), PCT 0,39 (0.17-0.35)
NEUT 20,3 (21-35), LYMPH 59,7 (58-66), MONO 9,1 (4-8), EO 10,5 (2-4), BASO O,4 (0-4)
MIKRO SEDIMENTACIJA 3 (4-15)
granulociti eozinofilni 0,10 (0.02-0.04), bazofilni 0,01 (o.oo-o.01), segmentirani 0,21 (0.21-0.35), limfociti 0,59 (0.58-0.66), monociti 0,09 (0.04-0.08)
napomena: anizocitoza

mjesec dana kasnije:
eritrociti 5.15 (4-5), hemoglobin 108 (109-138), hematokrit 0.346 (0.320-0.404), MCV 67.1 (73.8-89.4), mch 20.9 (24.3-29.2), MCHC 312 (300-350), RDW 15.9 (9-15)
leukociti 11.1 (6-16), eozinofilni granulociti 7% (0-6), neutrofilni granulociti 29 (23-66), limfociti 55 (18-60), monociti 9 (5-13), eozinofilni granulociti 0.78 (0.00-0.70), neutrofilni granulociti 3.22 (2.5-7.2), limfociti 6.11 (2-6.6), monociti 1 (0.22-1.51), trombociti 500 (150-450), MPV 8.5 (6.9-11.3)
ABS:
ph 7.526 (7.35-7.45), parcijalni tlak co2 2.87 (4.66-6.38), parcijalni tlak o2 10.74 (11.04-14.36), aktualni bikarbonat 17.5 (21-27), totalni co2 18.1 (22-29), višak baza -2.9 (-2 -3.0), standardni bikarbonati 22.1 (21-27), VIŠAK BAZA EKSTRACERURALNI -5.3 (-2-3.0), SATURACIJA HEMOGLOBINA kisikom 97.1 (95-98)

dva mjeseca kasnije (isti laboratorij kao u prethodnom nalazu:
eritrociti 5.08, hemoglobin 112, hematokrit 0.339, MCV 66.7, MCH 22, MCHC 330, RDW 18.4, leukociti 10.7, eozinofilni granulociti 2%, segmentirani granulociti 48%, limfociti 46, monociti 4, eozinofilni granulociti 0.21, segmentirani granulociti 5.14, limfociti 4.92, monociti 0.43, trombociti 759, MPV 9.2
ABS:
ph 7.465 (7.35-7.45), parcijalni tlak co2 3.57 (4.66-6.38), parcijalni tlak o2 10.79 (11.04-14.36), aktualni bikarbonat 18.8 (21-27), totalni co2 19.7 (22-29), višak baza -3.2 (-2 -3.0), standardni bikarbonati 21.8 (21-27), VIŠAK BAZA EKSTRACERURALNI -4.9 (-2-3.0), SATURACIJA HEMOGLOBINA kisikom 96.7 (95-98)

TJEDAN DANA KASNIJE

LKC 11 (6-16), NEU 27 (30-72), LYM 58 (15-55), MONO 7 (5-13), EOS 7 (0-6), BASO 1 (0-2.0), ERC 4.89 (4-5), HB 103 (109-138), HTC 0.325 (0.320-0.404), MCV 66.3 (73.8-89.4), MCH 21.1 (24.3-29.2), MCHC 317 (300-350), RDW 16.6 (11.9-16.2), morf. pr. anizo.mikro, TRC 646 (150-450)
NAPOMENA: ANIZOCITOZA ERC; MIKROCITI

Radi se o jednogodišnjem djetetu. Nije boležljiv, ne znamo uzrok prvenstveno povišenih trombocita. Ako ima netko tko je voljan pogledati i dati svoje mišljene, bila bih zahvalna.
Koliko sam uspio vidjeti prisutna je eozinofilija, nedostaje mu željeza,trombocitoza.
Treba smislem pregled,po mogućnosti ped. hematologa.
Ono što bih ja tražio od nalaza je Fe,UIBC,feritin,CRP,uk.IgE,stolica parazitološki,LDH,K,Na.

eva7
20.01.2012., 20:28
laktat je iznosio 286 (<241), kalcij 2.7 (2.14-2.53)
da li cjelokupni nalaz upučuje na nešto? dogovorili smo termin kod hematologa.

hrvoje dr.
21.01.2012., 17:57
laktat je iznosio 286 (<241), kalcij 2.7 (2.14-2.53)
da li cjelokupni nalaz upučuje na nešto? dogovorili smo termin kod hematologa.
1.Imate li još kakve nalaze koje(ne) želite podjeliti.
Zapravo nije mi jasno tko traži te pretrage i na koju indikaciju, poglavito acidobazni status za koji neznam jeli arterijski ili kapilarni(predpostavljam kapilarni)? I zbog čega je na prvom mjestu rađeno vađenje krvi,te potom nakon 1mj.,pa nakon 1tj.?

Gerta
21.01.2012., 18:06

mišljenja:

nalaz:

Prema nalazu PET-CT-a velika je vjerojatnost da je metastaza u pubičnoj kosti, a sumnjiv je (iako u manjoj mjeri) i jedan limfni čvor u prsištu.

Naime na osnovu PET-CT -a se ne može se 100% sigurnošću tvrditi da je nešto metastaza, ali to što se vidi nažalost odgovara onome kako tipično izgledaju metastaze u kostima kod karcinoma prostate.

hrvoje dr.
21.01.2012., 18:52
hvala.
i kakve su ono, obično prognoze kod takvoga slučaja
Ozirom da je Gleason 4+3,znači da je nešto agresivniji tumor,a prognoze je inače teško davati,ali po meni ima lošiju prognozu.

eva7
23.01.2012., 08:53
1.Imate li još ka
kve nalaze koje(ne) želite podjeliti.
Zapravo nije mi jasno tko traži te pretrage i na koju indikaciju, poglavito acidobazni status za koji neznam jeli arterijski ili kapilarni(predpostavljam kapilarni)? I zbog čega je na prvom mjestu rađeno vađenje krvi,te potom nakon 1mj.,pa nakon 1tj.?
radili smo još laktat iz venske krvi, karnitin u plazmi i aminokiseline u serumu koji su uredni. prva KKs je radjena predoperativno (operacija testisa), a na ostale smo poslani od strane neuropedijatra radi kašnjenja u motoričkom razvoju i izrazito slabog mišićnog tonusa. dijete inače nije boležljivo.
nisam se ni zahvalila što se imate volje osvrnuti na nalaze :)

zmaj_x2
23.01.2012., 12:23

mišljenja:

nalaz:

Sada tek vidim, pa mi nije jasno nešto. U mišljenju(slika broj 1) piše :"scintigrafija kostiju je bila jasnog nalaza za m.eta(11.2011)"
a scintigrafija urađena u 11/11 nije epokazala nikakve promjene u odnosu na 03/11, dakle na scintigrafiji iz 11 mjeseca nema znakova sekundarizma a doktor je napisao da je bila jasnog nalaza za met.a???? na koju osnovu je takvo mišljenje ako scinitigrafija to nije pokazala a on kaže da je?

hrvoje dr.
23.01.2012., 15:35
radili smo još laktat iz venske krvi, karnitin u plazmi i aminokiseline u serumu koji su uredni. prva KKs je radjena predoperativno (operacija testisa), a na ostale smo poslani od strane neuropedijatra radi kašnjenja u motoričkom razvoju i izrazito slabog mišićnog tonusa. dijete inače nije boležljivo.
nisam se ni zahvalila što se imate volje osvrnuti na nalaze :)
Ovako ćemo teško nekud doći:kava:
1.Napišite sve njegove dijagnoze.
2.Dakle uz one prije navedene nalaze,ovi sada su svi koje ste radili?
Meni obrada nema smisla,radi sve osim onoga što treba.
A ako nije tajna u kojoj bolnici se dijete prati?

gemini1206
23.01.2012., 16:06
e ovako molila bi za pomoc kod doktorice opce prakse sam vadila krv, radi komplentne krvne slike, jetrenih proba i to sve, ali tek za tjedan dana sam narucena za razgovor kod doktorice, ali mene sad zanima sto nalaz kaze da vidim koliko je sigurno sto pijem kontracepcijske pilule..
eritrociti su mi snizeni, vise od normalnog..sto to znaci? MCV mi je povisen vise od normalnog. MCH I MCHC su mi tocno na granici, povisenoj, tako da su i oni prakticki poviseni..sto to znaci? :S
S ALT mi je snizen to je valjda koagulacija..
i kakva mi je krvna slika???

hrvoje dr.
23.01.2012., 16:45
e ovako molila bi za pomoc kod doktorice opce prakse sam vadila krv, radi komplentne krvne slike, jetrenih proba i to sve, ali tek za tjedan dana sam narucena za razgovor kod doktorice, ali mene sad zanima sto nalaz kaze da vidim koliko je sigurno sto pijem kontracepcijske pilule..
eritrociti su mi snizeni, vise od normalnog..sto to znaci? MCV mi je povisen vise od normalnog. MCH I MCHC su mi tocno na granici, povisenoj, tako da su i oni prakticki poviseni..sto to znaci? :S
S ALT mi je snizen to je valjda koagulacija..
i kakva mi je krvna slika???
Dobro jel vama uopće palo napamet pročitati prvi post,šta vi mislite da to bezveze piše, kao mod. nije imao pametnijeg posla pa išao to pisati iz dosade. Ja to nemogu shvati pa lijepo piše da se obavezno pročita prvi post.
Nije mi uopče jasno vaše razmišljanje. Evo vam naputak
Naputak za postavljanje pitanja na temi Laboratorijski nalazi - mišljenja:

Radi dobivanja što preciznijih i što točnijih odgovora na vaša pitanja vezana uz tumačenje nalaza predlažemo vam da prilikom prepisivanja nalaza navedete i slijedeće stvari:

- kompletne nalaze - mnoge vrijednosti se ne mogu pravilno očitati ako su napisane zasebno bez ostalih vrijednosti
- referentne vrijednosti - ako postoje referentne vrijednosti na nalazu, prepišite ih jer postoje različiti laboratoriji, nemaju svi iste vrijednosti pa brojka sama po sebi ništa ne znači bez referentne vrijednosti
- dob - ne morate napisati koliko točno imate godina ali nekakav orijentir tipa rane dvadesete, kasne četrdesete i sl. bi bio dobar jer nisu sve vrijednosti jednake za sve dobne skupine
- razlog zbog kojeg ste radili pretrage (vaše tegobe)- ovo je najvažnije i teško će vam netko moći točno protumačiti nalaze ako ne zna uzrok zbog kojeg ste poslani na pretrage
- kratku anamnezu drugih bolesti - ako ih imate bilo bi dobro da ih napišete jer daju potpuniju sliku
- ostalo - također ne bi bilo loše naglasiti kad je u pitanju trudnoća i sl. stvari jer to također utječe na nalaze

gemini1206
23.01.2012., 20:38
ja se ispričavam, žurila sam. Imam 17 godina, nalaze sam vadila radi kontracepcijskih pilula kod doktorice opce prakse, jer moj ginekolog je neodgovoran i prije pocetka pijenja pilula nije obavio nikakav pregled niti me slao da vadim krv.
Ova prva brojka su moji nalazi, a ove zadnje dvije su referentne vrijednosti
Eritrociti: 3.90 ---- 4.07-5.42
Hemoglobin: 122 ---118-149
Hematokrit --- 0.376 --- 0.354-0-450
MCV 96.4 --- 76.5-92.1
MCH 31.3 --- 24.3- 31.5
MCHC 324 --- 304-346
TROMBOCITI 206---178-420
LEUKOCITI- 7.2 -- 4.4-11.6

željezo: 11.1 --- 6-31
S UIBC 60.2--- 31-72
s TIBC 71.3--- 53-84
s AST 18 -- 14-32
s ALT 10 --- 10-29
s GGT 14 --- 10-24

PROTROMBINSKO VRIJEME- INR: 1.02

mopsica
23.01.2012., 20:48
MCV je volumen eritrocita, to što je malo povišen baš ništa ne znači :)
a ALT je jetrena proba, protrombinsko vrijeme je koagulacija
dakle, zdrava si ko dren :mig:

hrvoje dr.
24.01.2012., 16:51
ja se ispričavam, žurila sam. Imam 17 godina, nalaze sam vadila radi kontracepcijskih pilula kod doktorice opce prakse, jer moj ginekolog je neodgovoran i prije pocetka pijenja pilula nije obavio nikakav pregled niti me slao da vadim krv.
Ova prva brojka su moji nalazi, a ove zadnje dvije su referentne vrijednosti
Eritrociti: 3.90 ---- 4.07-5.42
Hemoglobin: 122 ---118-149
Hematokrit --- 0.376 --- 0.354-0-450
MCV 96.4 --- 76.5-92.1
MCH 31.3 --- 24.3- 31.5
MCHC 324 --- 304-346
TROMBOCITI 206---178-420
LEUKOCITI- 7.2 -- 4.4-11.6

željezo: 11.1 --- 6-31
S UIBC 60.2--- 31-72
s TIBC 71.3--- 53-84
s AST 18 -- 14-32
s ALT 10 --- 10-29
s GGT 14 --- 10-24

PROTROMBINSKO VRIJEME- INR: 1.02
Za makrocitne anemije MCV bi trebao biti >100,osim vrlo blago sniženih eritrocita nalazi uredni.

gemini1206
24.01.2012., 17:36
Za makrocitne anemije MCV bi trebao biti >100,osim vrlo blago sniženih eritrocita nalazi uredni.

hvalaa puno, a što znače ti eritrociti?
prije sam imala upalu jajnika i bubrega, i jos uvijek moram cesto mokriti, jel to mozda zbog toga?

hrvoje dr.
24.01.2012., 17:45
hvalaa puno, a što znače ti eritrociti?
prije sam imala upalu jajnika i bubrega, i jos uvijek moram cesto mokriti, jel to mozda zbog toga?
Jeste li sigurni upala bubrega ?? Imate li kakav nalaz,odnosno dijagnozu? Eritrociti su uredni.

gemini1206
24.01.2012., 19:45
Jeste li sigurni upala bubrega ?? Imate li kakav nalaz,odnosno dijagnozu? Eritrociti su uredni.

nemam ju sada, imala sam prije godinu dana upalu jajnika i pocetak upale desnog bubrega al sam rjesila to sa antibioticima, ali sad sam opet pocela cesto mokriti.
neznam jesu li uredni, vidim da su snizeni pa ono...

M@tthew
24.01.2012., 19:47
Pozdrav,

Evo danas dobili rezultate pretraga štitnjače i došli rezultati danas:

TSH 3,34 referentno 0,27 do 4,2
FT3 4,8 ref. 3,1 do 6,8
FT4 14 ref. 12 do 22
Prolaktin 212,0 ref. 71 do 566

S obzirom da pokušavamo zatrudnjet neuspješno već dvije godine očito je problem u povišenom TSH-u koji je još uvijek u referentnoj vrijednosti ali idealno bi navodno bilo 2 ili manje od 2. Je li to točno?? Molim nekoga da prokomentira vrijednosti. A i FT3 je u gornjoj granici...

leeloo27
24.01.2012., 21:17
Pozdrav,

Evo danas dobili rezultate pretraga štitnjače i došli rezultati danas:

FT3 4,8 ref. 3,1 do 6,8
FT4 14 ref. 12 do 22

S obzirom da pokušavamo zatrudnjet neuspješno već dvije godine očito je problem u povišenom TSH-u koji je još uvijek u referentnoj vrijednosti ali idealno bi navodno bilo 2 ili manje od 2. Je li to točno?? Molim nekoga da prokomentira vrijednosti. A i FT3 je u gornjoj granici...

Nalazi su u redu, al budući da sam te čitala na drugoj temi i znam da idete na mpo možda bi ti žena ipak trebala otići kod endokrinologa pa vidjeti šta će on reći o ovome. Moguće je da joj uvedu minimalnu dozu euthiroxa tek toliko da se malo smanji tsh, čisto zbog toga što pokušavate toliko dugo pa da se otkloni ovaj razlog.

Iako naglašavam, ovo su uredni nalazi. I ako imaš još kakvih pitanja o štitnjači imaš ogromnu temu o njoj ovdje na zdravlju pa slobodno tamo pitaj sve što te zanima.

I sretno sa bebicom. :)

M@tthew
24.01.2012., 21:27
Nalazi su u redu, al budući da sam te čitala na drugoj temi i znam da idete na mpo možda bi ti žena ipak trebala otići kod endokrinologa pa vidjeti šta će on reći o ovome. Moguće je da joj uvedu minimalnu dozu euthiroxa tek toliko da se malo smanji tsh, čisto zbog toga što pokušavate toliko dugo pa da se otkloni ovaj razlog.

Iako naglašavam, ovo su uredni nalazi. I ako imaš još kakvih pitanja o štitnjači imaš ogromnu temu o njoj ovdje na zdravlju pa slobodno tamo pitaj sve što te zanima.

I sretno sa bebicom. :)

Leeloo na drugom forumu su nam rekli da bi TSH trebao biti 2 ili manje te da to smeta... Tako da ne znam.... :ne zna:

hvala ti...

leeloo27
24.01.2012., 21:52
Leeloo na drugom forumu su nam rekli da bi TSH trebao biti 2 ili manje te da to smeta... Tako da ne znam.... :ne zna:

hvala ti...

Ma kažem, ovo je inače normalan nalaz al budući da planirate bebu vjerovatno je malo visoko.

Ma već smo mi na štitnjačama to komentirale, svaki endić ti ima neku svoju teoriju. Neki će ti reći da je ovo u redu a neki opet kažu da je najbolje da je između 1-2 ako se planira trudnoća. A opet neki ti gledaju mislim t4 neovisno o tsh pa ovisno o njemu daju terapiju, sve ti je to :zvrko:

Zato kažem, najbolje je da odete kod endića pa mu odnesete sve njene nalaze, kažete da idete na mpo i pitate ga šta misli o tome. Ja vjerujem da će joj uvesti terapiju, čisto da se osiguraju da stvarno nije štitnjača ta koja zeza kod zatrudnjivanja.

Ja recimo kad budem htjela bebu ću svoj tsh dotjerati do 1-2 jer nama koji imamo problema inače sa štitnjačom jako brzo u trudnoći skoči pa da ne bi imala problema s time. Iako ja sad sa 3,5 relativno normalno funkcioniram.

Kažem ti ako imaš kakvih pitanja još o ovome javi se na temu o štitnjači, tamo možemo raspravljati o ovome, ovdje smo malo off. :)

Sanja29
25.01.2012., 12:31
evo ovako ... molim nekoga tko mi može pomoći s nallazima za mog mlađeg sina .... doktorica mi nije htjela ništa preko telefona reć a ja ću izluditi do sutra u 16 sati

maleni od 6 mjeseca prošle godine svakih mjesec dana ima temperature koje idu do 40 .... i trenutno je opet virozan i pod temperaturama ... Sin sada ima 14 mjeseci

RBC 4,37
HGB 113
HCT 0,339
MCV 77,5
MCH 25,8
MCHC 332
RDW 16,3

IGG 7,03
IGA o,54
IGE 133,4
IGM 0,61

hvala

hrvoje dr.
25.01.2012., 17:23
evo ovako ... molim nekoga tko mi može pomoći s nallazima za mog mlađeg sina .... doktorica mi nije htjela ništa preko telefona reć a ja ću izluditi do sutra u 16 sati

maleni od 6 mjeseca prošle godine svakih mjesec dana ima temperature koje idu do 40 .... i trenutno je opet virozan i pod temperaturama ... Sin sada ima 14 mjeseci

RBC 4,37
HGB 113
HCT 0,339
MCV 77,5
MCH 25,8
MCHC 332
RDW 16,3

IGG 7,03
IGA o,54
IGE 133,4
IGM 0,61

hvala
Ovako neće ići, prepišite kompletne nalaze s jednicama.
Svaki put jedno te isto.:504:

Sanja29
25.01.2012., 17:37
Ovako neće ići, prepišite kompletne nalaze s jednicama.
Svaki put jedno te isto.:504:

Nemojte tako udarat glavom o zid dobiti ćete glavobolju :mig:

IGG 7,03 g/L
IGA 0,54 g/L
IGE 133,40 kIU/L
IGM 0,61 g/L

RBC 4,37 10^12/L
HGB 113 L g/L
HCT 0,339 L L/L
MCV 77,5 L fL
MCH 25,8 L pg
MCHC 332 g/L
RDW 16,3%
PLT 143 10^9/L
MPV 7,7 fL
WBC 10,8 10^9/L
NE% 72,4 H%
LY % 18,8 L%
MO% 8,4 %
EO% 0,4 L%
BA% 0,0 %
NE# 7,9 H 10^9/L
LY# 2,0 10^9/L
MO# 0,9 10^9/L
EO# 0,0 L 10^9/L
BA# 0,0 10^9/L

Je li ovako bolje?

pinkday
25.01.2012., 17:52
molim komentar na nalaz: Stimulirali smo svako uho akustičnim "klik" podražajem intenziteta 85 dB HL. Odgovore smo detektirali nad CZ elektrodom. Za stumulaciju oba uha registriraju se rani akustični potencijali urednih latencija i sniženih amplituda vala I-V obostrano. Nalaz upućuje na neuronalnu leziju oba slušna puta.

ovo je samo jedan od nalaza koji sam radila a radi utvrđivanja dijagnoze abnormalnih nevoljnih pokreta ruku, nogu i samog tijela. Prošlo je dosta vremena ali možda me se neki sjećaju dr.hrvoje npr.

dakle za sada je utvrđena preosjetljivost na struju (SSEP nisam mogla odraditi jer mi je potaknuo nevoljne pokreta) i sada AEP (nisam mogla "odslušati" maksimalnu jačinu u slušalicama).

još uvijek nije utvrđena dijagnoza. više ne znam koje pretrage da obavim.

hrvoje dr.
25.01.2012., 17:58
Nemojte tako udarat glavom o zid dobiti ćete glavobolju :mig:

IGG 7,03 g/L
IGA 0,54 g/L
IGE 133,40 kIU/L
IGM 0,61 g/L

RBC 4,37 10^12/L
HGB 113 L g/L
HCT 0,339 L L/L
MCV 77,5 L fL
MCH 25,8 L pg
MCHC 332 g/L
RDW 16,3%
PLT 143 10^9/L
MPV 7,7 fL
WBC 10,8 10^9/L
NE% 72,4 H%
LY % 18,8 L%
MO% 8,4 %
EO% 0,4 L%
BA% 0,0 %
NE# 7,9 H 10^9/L
LY# 2,0 10^9/L
MO# 0,9 10^9/L
EO# 0,0 L 10^9/L
BA# 0,0 10^9/L

Je li ovako bolje?
Z a glavobolju je malo kasno sad:mig: Naravno je da je puno bolje sad.
Imali atopijski dermatitis? Alergije u obitelji?
Blaže povišeni neutrofili govore da je bila upalica. Imunoglobulini su uredni,osim povišenog IgE koji govori za alergiju,nebilo zgorega provjerititi mu željezo.
Ostalo uredni nalazi.

Sanja29
25.01.2012., 18:05
Z a glavobolju je malo kasno sad:mig: Naravno je da je puno bolje sad.
Imali atopijski dermatitis? Alergije u obitelji?
Blaže povišeni neutrofili govore da je bila upalica. Imunoglobulini su uredni,osim povišenog IgE koji govori za alergiju,nebilo zgorega provjerititi mu željezo.
Ostalo uredni nalazi.

u obitelji nema alergije, dermatitis je imao kao mala beba gdje smo morali koristiti mustelinu kozmetiku jer je po licu i oko obrva imao krastice ...

željezo ću reći da mu daju uputnicu ...

možete li mi reći je li moguće da mi dijete ima konstantne temperature svakih tri do četiri tjedna a da je uzrok tome alergija ....

jer smo inače vježbači imamo distoni sindrom odnosno bili smo hipotonični, te imamo hipoksiju mozda 2 do 3 stupnja .... i jako nam je bitno da smo zdravi da možemo vježbati ...

zato mi je silno stalo da nađemo uzrok tim temperaturama

hrvoje dr.
25.01.2012., 18:10
u obitelji nema alergije, dermatitis je imao kao mala beba gdje smo morali koristiti mustelinu kozmetiku jer je po licu i oko obrva imao krastice ...

možete li mi reći je li moguće da mi dijete ima konstantne temperature svakih tri do četiri tjedna a da je uzrok tome alergija ....

jer smo inače vježbači imamo distoni sindrom odnosno bili smo hipotonični, te imamo hipoksiju mozda 2 do 3 stupnja .... i jako nam je bitno da smo zdravi da možemo vježbati ...

Alergija nikako nemože biti uzrok. A ako čete me pitati što bih mogao biti uzrok,odmah ću vam reći: neznam,treba smislen pregled.

Sanja29
25.01.2012., 18:20
Alergija nikako nemože biti uzrok. A ako čete me pitati što bih mogao biti uzrok,odmah ću vam reći: neznam,treba smislen pregled.

hvala vam

do sada je jedini savjet koji sam dobila bio da stariji sin ne ide više u vrtić pa da će mlađi onda biti zdrav ,,, i rekli su mi da je normalno da ovako često ima temeprature ...:(

Wedding
28.01.2012., 10:04

Ja bi se kladila da je uzrok neka alergija na hranu, ne znam Sanja dal se sjecas al imala sam identican problem sa B kad je bio oko godine dana, nitko nam nije znao pomoc dok nisam dosla do predivne dr iz poliklinike Analiza i jednog dr sa Rebra- sumljali smo na 3 namirnice i izbacili sve tri i problemi nestali a isto smi kurili svako malo skoro do 40 + ponekad i osip po tijelu za koji su mi sa Salati rekli da je ubod neke zivotinje uz svaku moju napomenu da se osip javlja specificno nakon pojavka temp i na istim djelovima tjela

Uz te epizode visokih temp imali smo cesto i temp cca 37,5-38

I da nama je bujao IgE i CRP sto je normalno kod alergija na hranu

EDIT: Sanja ako se tegobe nastave trazi uputnicu za Rebro za metabolicku pogotovo ak se javi proljev il povracanje

iiiivana1987
28.01.2012., 15:50
S obzirom da Vam formular za pitanja doktoru ne radi, saljem Vam pitanje ovako.

Zdravo,

Imam 24 godine, kod doktora sam otisla jer sam osjetila ubrzan ritam srca prosle sedmice koji se javi iznenada i traje par sekundi. Uradila sam EKG i bio je dobar ali me poslala na nalaz krvi i urina. Nalaz urina nisam mogla procitati, a nalaz krvi je sljedeci
Cholesterol gen 2 4.6
Triglycerides liquid 0.55
Glucose HK gen 3 4.4
IRON gen 2 26.6
TIBC 68.1
UIBC with BTS value 41.5
SE 22
E 4.48
Hgb 128
L 6.5

Ono sto me brine je zeljezo i sedimentacija. Po onome sto sam procitala, izgleda da nesto nije u redu. Osjecam se dobro, zdravo se hranim i redovno vjezbam, ne znam sta moze biti problem. S obzirom da doktoricu necu vidjeti jos par dana (vikend) bila bih zahvalna da mi neko protumaci nalaze.

El Gato Félix
28.01.2012., 16:04
......
Cholesterol gen 2 4.6
Triglycerides liquid 0.55
Glucose HK gen 3 4.4
IRON gen 2 26.6
TIBC 68.1
UIBC with BTS value 41.5
SE 22
E 4.48
Hgb 128
L 6.5

Ono sto me brine je zeljezo i sedimentacija........

Poštovana,

Napišite, za svaki slučaj, i jedinice i referentne vrijednosti. Ne čini mi se da išta odstupa (prema referentnim vrijednostima koje ja imam).

Jeste li radili hormone štitnjače (TSH, fT4, fT3)?

Tigrica
28.01.2012., 23:51
proteini (serum)________________________ref. interval:

Imunoglobulin E - 16 H IU/ml ___________manje od 15
Imunoglobulin G - 3,39 L g/l______________3,5-11,8
Imunoglobulin A - 0,11 L g/l______________0,36-1,65
Imunoglobulin M - 0,56 g/l______________0,36-1,04

Dijete staro godinu dana... sto znace ove snizene vrijednosti za G i A? Je li to previse snizeno ili se moze tolerirati?
i prvi E mu je povisen...da li to znaci da je to znak alergijskog poremećaja?

hrvoje dr.
29.01.2012., 13:44
Ja bi se kladila da je uzrok neka alergija na hranu, ne znam Sanja dal se sjecas al imala sam identican problem sa B kad je bio oko godine dana, nitko nam nije znao pomoc dok nisam dosla do predivne dr iz poliklinike Analiza i jednog dr sa Rebra- sumljali smo na 3 namirnice i izbacili sve tri i problemi nestali a isto smi kurili svako malo skoro do 40 + ponekad i osip po tijelu za koji su mi sa Salati rekli da je ubod neke zivotinje uz svaku moju napomenu da se osip javlja specificno nakon pojavka temp i na istim djelovima tjela

Uz te epizode visokih temp imali smo cesto i temp cca 37,5-38

I da nama je bujao IgE i CRP sto je normalno kod alergija na hranu

EDIT: Sanja ako se tegobe nastave trazi uputnicu za Rebro za metabolicku pogotovo ak se javi proljev il povracanje

Temperatura i CRP nemaju veze s alergijom(imate i odgovore prim. Richtera)!!!
proteini (serum)________________________ref. interval:

Imunoglobulin E - 16 H IU/ml ___________manje od 15
Imunoglobulin G - 3,39 L g/l______________3,5-11,8
Imunoglobulin A - 0,11 L g/l______________0,36-1,65
Imunoglobulin M - 0,56 g/l______________0,36-1,04

Dijete staro godinu dana... sto znace ove snizene vrijednosti za G i A? Je li to previse snizeno ili se moze tolerirati?
i prvi E mu je povisen...da li to znaci da je to znak alergijskog poremećaja?
Zašto su nalazi na prvom mjestu rađeni??

Tigrica
29.01.2012., 17:47

Zašto su nalazi na prvom mjestu rađeni??

jer je imao dva puta bronhitis. radili su mu i testove na alergene.

Tigrica
29.01.2012., 17:49

kakva temperatura? nije imao temperaturu.

hrvoje dr.
29.01.2012., 18:08
jer je imao dva puta bronhitis. radili su mu i testove na alergene.
Po meni malo niže vrijednosti za dob,ali nisam pedijatar,već internist,tako da je potrebno mišljenje pedijatra. Obrada se može dopuniti uk.proteinima te kontrola alergologa/imunologa.

kakva temperatura? nije imao temperaturu.
Ispričavam se to je bilo namjenjeno Wedding,ali ja izgleda nisam qutao njen post
Pa bih zamilo moderatora da to popravi.

iiiivana1987
30.01.2012., 00:36
Poštovana,

Napišite, za svaki slučaj, i jedinice i referentne vrijednosti. Ne čini mi se da išta odstupa (prema referentnim vrijednostima koje ja imam).

Jeste li radili hormone štitnjače (TSH, fT4, fT3)?

Napisacu Vam vrijednosti za željezo je maksimalno 26, nemam mnogo više od maksimalnog dozvoljenog, ali me brine s obzirom da inače imam ispod minimalne granice. Za sedimentaciju stoji da je normalna od 0 do 22, a ja imam dvostruko više od maksimalne normalne. Nisam nikada radila nikakve pretrage, nisam imala problema ni sa čim do sada, osim što sam inače anemična.

hrvoje dr.
30.01.2012., 10:22
Napisacu Vam vrijednosti za željezo je maksimalno 26, nemam mnogo više od maksimalnog dozvoljenog, ali me brine s obzirom da inače imam ispod minimalne granice. Za sedimentaciju stoji da je normalna od 0 do 22, a ja imam dvostruko više od maksimalne normalne. Nisam nikada radila nikakve pretrage, nisam imala problema ni sa čim do sada, osim što sam inače anemična.
Uredni nalazi.

Wedding
30.01.2012., 14:18

Ajde nemojte ako niste sigurni u ono sta pricate a o dr. Richteru bi mogla mnogo toga a mislim da mi je dovoljno rec da mi je poslao dijete doma sa hitne jer mama pretjeruje a djete ima temp 40 koju nismo mogli skinut i Lkc 4 i da bi drugi dan hitno hospitalizirali djete u zaraznoj zbog Adenovirusne upale pluca, dedhdracije i opce malaksalosti ijako je pio i preko 2 litre tekucine tako da pametnom dovoljno a i o njemu samom dovoljno govori njegov nekulturni nacin komunikacije bilo osobno bilo po forumuma

Temp i CRP Itekako mogu imat veze sa alergijom jer se javljaju popratno i ako vam alergen iz hrane unistava stijenku crijeva tada ce CRP bit povisen
Jos uvijek mi niste odgovorili koja vam je specijalizacija ali itekako vise vjerujem dr S. i dr B. sa Rebra kao i jos nekim ne spomenutim alergolozima koji svoje pacijente pregledaju i saslusaju a ne lupaju dijagnoze na osnovi skolskih rezultata testova:mig:

Puno Vas doktora cim cuje da su Lkc 15 i CRP 30 odmah ce bubnit da je bakterijsko oboljenje a svi znamo da to bad i nije uvijek tako:kava:

M@tthew
30.01.2012., 16:33
Evo idemo dalje, stigli i nalazi hormona 3. dan ciklusa poprilično zabrinjavajući...

Prolaktin je 363 znači gornja vrijednost ali je u referentnom intervalu do 557.

Ono što zabrinjava je Progesteron koji je 4.82, a u folikularnoj fazi bi trebao iznositi između 0,32 - 0,95. To je jako povišeno. Što to znači, kako utječe na začeće i kome se obratiti sukladno tome? LH, Estradiol, FSH, te Testosteron su u referentim vrijednostima...

unaprijed zahvaljujemo

leeloo27
30.01.2012., 17:13
Evo idemo dalje, stigli i nalazi hormona 3. dan ciklusa poprilično zabrinjavajući...

Prolaktin je 363 znači gornja vrijednost ali je u referentnom intervalu do 557.

Ono što zabrinjava je Progesteron koji je 4.82, a u folikularnoj fazi bi trebao iznositi između 0,32 - 0,95. To je jako povišeno. Što to znači, kako utječe na začeće i kome se obratiti sukladno tome? LH, Estradiol, FSH, te Testosteron su u referentim vrijednostima...

unaprijed zahvaljujemo

Ajd prepiši kompletno sve njene nalaze koje je radila uključujući i one za štitnjaču. (pročitaj prvi post pa će ti biti jasnije zašto :))

M@tthew
30.01.2012., 17:19
Ajd prepiši kompletno sve njene nalaze koje je radila uključujući i one za štitnjaču. (pročitaj prvi post pa će ti biti jasnije zašto :))

evo odmah...

M@tthew
30.01.2012., 17:24
Štitnjača:

FT3 4,8 ref. 3,1 do 6,8
FT4 14 ref. 12 do 22

Antitijela nismo vadili to ide ovih dana, kao i na uzv štitnjače tj. pregled kod endokrinologa...

Prolaktin 363,49 referentno 108,78 - 557,13
Progesteron 4,82 ref. 0,32 - 0,95
Folitropin (FSH) 13,46 ref. 3,03 - 8,08
Lutropin (LH) 7,46 ref. 1,00 - 11,78
Estradiol 136 ref. 77 - 922
Testosteron 1,33 ref. 0,45 - 3,75

Eto, Progesteron i Folitropin previsoki i to dosta...

hrvoje dr.
30.01.2012., 20:15
Ajde nemojte ako niste sigurni u ono sta pricate a o dr. Richteru bi mogla mnogo toga a mislim da mi je dovoljno rec da mi je poslao dijete doma sa hitne jer mama pretjeruje a djete ima temp 40 koju nismo mogli skinut i Lkc 4 i da bi drugi dan hitno hospitalizirali djete u zaraznoj zbog Adenovirusne upale pluca, dedhdracije i opce malaksalosti ijako je pio i preko 2 litre tekucine tako da pametnom dovoljno a i o njemu samom dovoljno govori njegov nekulturni nacin komunikacije bilo osobno bilo po forumuma

Temp i CRP Itekako mogu imat veze sa alergijom jer se javljaju popratno i ako vam alergen iz hrane unistava stijenku crijeva tada ce CRP bit povisen
Jos uvijek mi niste odgovorili koja vam je specijalizacija ali itekako vise vjerujem dr S. i dr B. sa Rebra kao i jos nekim ne spomenutim alergolozima koji svoje pacijente pregledaju i saslusaju a ne lupaju dijagnoze na osnovi skolskih rezultata testova:mig:

Puno Vas doktora cim cuje da su Lkc 15 i CRP 30 odmah ce bubnit da je bakterijsko oboljenje a svi znamo da to bad i nije uvijek tako:kava:
Što se tiče moje specijalizacije ona je gastroenterologija. E sad da vam odgovorim sa dva citata iz uđbenika interne medicine te gastroenterologije
Ana Votava-Raić Poglavlje 33 Alergija na hranu
-Dijagnostički postupak
Labaratorijski nalazi nemaju veće dijagnostičko značenje. Određene informacije mogu dati br. limfocita i eozinofila u prifernoj krvi
Boris Vucelić i sur. Gastroenterologija i hepatologija

XII-IMUNI SUSTAV
XII 3 ALERGIJSKE I PSEUDOALERGIJSKE REAKCIJE
Branimir Čvorišćec,Asja Stipić-Maraković
4.4 NUTRITIVNA ALERGIJA
Dijagnoza
Od labaratorisjki testova može se naći eozinofilija u perifernoj krvi.
INTERNA MEDICINA Božidar Vrhovac i suradnici

Sad bi bilo lijepo da mi vi kažete svoje izvore. To su medicinski uđbenici ,ali ako vi relevantniji izvor,recite.
A što se tiče prim. Richtera,ja njemu u potpunosti vjerujem,tako da ako vas je otpustio učinio je to s opravdanim razlogom,a način komuniakcije ,odnosno kako će se on odnositi prema vama,određujete vi sami.

Chocolate_M
31.01.2012., 10:08
Jutros sam izvadila krv zbog kontrole željeza, koje je odlično, i zbog H.Pylori, na koju sam negativna, ali sam pritom odmah prekontrolirala i veći dio krvne slike. Ono što je više od normalnog jesu eozinofilni granulociti koji iznose 7,6%, a prema referentnom intervalu normalno je do 7% pa me to malo zabrinjava.

Leukociti: 6,0 ... 3,4 do 9,7
- neutrofilni granulociti 49,9% ... 44 do 72
- limfociti 34,1% .. 20 do 46
- monociti 8,1 ... 2 do 12
- eozinofilni granulociti 7,6% ... do 7
- bazofilni granulociti 0,3% ... do 1
- neutrofilni granulociti 3,0 .. 2,06 do 6,49
- limfociti 2,0 ... 1,19 do 3,35
- monociti 0,5 ... 0,12 do 0,84
- eozinofilni granulociti 0,5 ... do 0,43
Eritrociti 3,94 .. 3,86 do 5,08
Hemoglobin 123 ... 119 do 157
Hematokrit 0,360 .. 0,356 do 0,47
MCV 91,1 ... 83 do 97,2
MCH 31,1 .. 27,4 do 33,9
MCHC 341 .. 320 do 345
RDW 12,4 ... 9 do 15
Trombociti 178 ... 158 do 424
MPV - prosječni volumen trombocita - 10,5 ... 6,8 do 10,4

Hvala na pomoći!

hrvoje dr.
31.01.2012., 10:53
Jutros sam izvadila krv zbog kontrole željeza, koje je odlično, i zbog H.Pylori, na koju sam negativna, ali sam pritom odmah prekontrolirala i veći dio krvne slike. Ono što je više od normalnog jesu eozinofilni granulociti koji iznose 7,6%, a prema referentnom intervalu normalno je do 7% pa me to malo zabrinjava.

Leukociti: 6,0 ... 3,4 do 9,7
- neutrofilni granulociti 49,9% ... 44 do 72
- limfociti 34,1% .. 20 do 46
- monociti 8,1 ... 2 do 12
- eozinofilni granulociti 7,6% ... do 7
- bazofilni granulociti 0,3% ... do 1
- neutrofilni granulociti 3,0 .. 2,06 do 6,49
- limfociti 2,0 ... 1,19 do 3,35
- monociti 0,5 ... 0,12 do 0,84
- eozinofilni granulociti 0,5 ... do 0,43
Eritrociti 3,94 .. 3,86 do 5,08
Hemoglobin 123 ... 119 do 157
Hematokrit 0,360 .. 0,356 do 0,47
MCV 91,1 ... 83 do 97,2
MCH 31,1 .. 27,4 do 33,9
MCHC 341 .. 320 do 345
RDW 12,4 ... 9 do 15
Trombociti 178 ... 158 do 424
MPV - prosječni volumen trombocita - 10,5 ... 6,8 do 10,4

Hvala na pomoći!
Eozinofoloja se može naći kod alergije.
Kakve probleme s probavom imate.
Uredni nalazi.

Chocolate_M
31.01.2012., 11:28
Eozinofoloja se može naći kod alergije.
Kakve probleme s probavom imate.
Uredni nalazi.

Pa zapravo, što se mene tiče, nemam apsolutno nikakve. Nikada nisam osjećala simptome boli u želucu, bol u trbuhu - apsolutno ništa. Morala sam u srednjoj školi otići na pretrage jer je dermatologinja bila uvjerena da ili imam čir ili H.Pylori zbog par prištića na bradi koji nikako nisu prolazile, a drugdje ih nisam imala. No ispostavilo se da imam H.Pylori koji sam liječila prije 4 godine antibioticima, ali evo, nemam ga više/zasad - na svu sreću.

Ali alergičar jesam - i to dosta veliki na parabene. Trenutno mi se alergija manifestirala na dlanu obje ruke i na donjem zglobu lijeve ruke tako da može biti to. Malo su me uplašile ove već brojke jer sam prije 3 mjeseca isto kontrolirala željezo, ali sve je bilo u redu.

Hvala Vam puno!

scima111
31.01.2012., 12:37
Molim tumaćenje nalaza, trudnica sam u 33. tjednu trudnoće, do sada sam dobila 13 kg, pod terapijom sam za hipertenziju, pijem Aldomet (Methildopa) 2x500 mg na dan. (Napomena: tlak lječim i van trudnoće jer sam dugogodišnji hpertoničar). Vadila sam krv na transfuziologiji te proteine u jednokratnom urinu.

Biokemija mokrače:

Kreatinin, uzorak urina: rezultat 8.58 (Jedinica mmol/L)
Ukupni proteini/Kreatinin: rezultat 0.016 (Jedinica g/mmol, Ref.interval <0.024)
Ukupni proteini, uzorak urina: rezultat 0.140 (Jedinica g/L)

Transfuziologija:

Protrombinsko vrijeme: nađene vrijednosti INR 0.89 (normalne vrijednosti INR 0.85 - 1.15)
PTV: nađene vrijednosti 25 S (normalne vrijednosti 23 - 34 S)
Trombinsko vrijeme: nađene vrijednosti 15 S (normalne vrijednosti 16 - 21 S)
D-DIMERI: nađene vrijednosti 2.13 mg/L (normalne vrijednosti < 0.50 mg/L)
Fibrinogen: nađene vrijednosti 4.7 g/L (normalne vrijednosti 1.8 - 3.5 g/L)
AT III: nađene vrijednosti 123 % (normalne vrijednosti 83 - 118 %)

Unaprijed hvala !
(P.S. Kod prve trudnoće prije 5 godina rađen carski rez u 38. tjednu zbog komplikacija sa tlakom)

nn2
31.01.2012., 14:30
Poštovanje,
zamoilo bih Vas ako mi možete da ti savjet oko nalaza urina.

Imam 28.god. te sam nedavno napravio lječnički pregleda za posao, nalaz krvi je bio uredan no nalaz urina kažu nije.

1.Pregled (12.01.2012)
http://petar-zulj.iz.hr/03.jpg

2.Pregled (13.01.2012)
http://petar-zulj.iz.hr/01.jpg

3.Pregled (30.01.2012) -Taj dan sam se prehladio, no stanje mi je sada malo bolje.
http://petar-zulj.iz.hr/02.jpg

Lječnik me također poslao na ultrazvuk da nije možda u pitanju kamenac. Ali na ultrazvuku bubrega i mjehura nisu pronašli ništa.

Za 15 dana moram ponovno dati urin i krv na analizu. Pa ako ne bude poboljšanja moram ići kod urologa.

Moram reći kako nemam nikakvih bolova pri mokrenju ni opčenito. Također nisam dobio nikakve ljekove.

Lječnik mi je također rekao da nalaz nije ni loš, a opet da nije ni za zanemariti.

Bio bih zahvalan ako mi netko može dati bilo koji savjet u vezi ovih nalaza.

Hvala!

hrvoje dr.
31.01.2012., 16:53
............
Ali alergičar jesam - i to dosta veliki na parabene. Trenutno mi se alergija manifestirala na dlanu obje ruke i na donjem zglobu lijeve ruke tako da može biti to. Malo su me uplašile ove već brojke jer sam prije 3 mjeseca isto kontrolirala željezo, ali sve je bilo u redu.

Hvala Vam puno!
Trebalo bi učinti pregled alergologa. Dermatolginja mi nije jasna,ali dobro šta je tu je.

Poštovanje,
zamoilo bih Vas ako mi možete da ti savjet oko nalaza urina.

Imam 28.god. te sam nedavno napravio lječnički pregleda za posao, nalaz krvi je bio uredan no nalaz urina kažu nije.

1.Pregled (12.01.2012)
http://petar-zulj.iz.hr/03.jpg

2.Pregled (13.01.2012)
http://petar-zulj.iz.hr/01.jpg

3.Pregled (30.01.2012) -Taj dan sam se prehladio, no stanje mi je sada malo bolje.
http://petar-zulj.iz.hr/02.jpg

.....
Dali je rađena urinokultura.
Bilo bi dobro učiniti Ca u 24h urinu.

Molim tumaćenje nalaza, trudnica sam u 33. tjednu trudnoće.....
Po meni su nalazi OK.
Možda će netko od kolega imati što dodati.

El Gato Félix
31.01.2012., 17:51

Poštovana,

Kao što Vam je i kolega odgovorio, mislim da su Vaši nalazi uredni. Što se Vaše zabrinutosti oko vrijednosti željeza tiče, treba reći kako ta vrijednost nije fiksna, nego se razina željeza u serumu mijenja iz dana u dan, a i tijekom dana te ne mora biti pouzdan pokazatelj statusa željeza u organizmu.

Što se sedimentacije tiče, naveli ste da je u Vašem nalazu vrijednost 22. To NIJE povišena vrijednost. Ako ste ispravno prepisali, radi se o urednom nalazu.

Dermatologinja mi nije jasna,ali dobro šta je tu je.

Zašto? Dermatolozi vrlo često kod pojave alergijskih, imunoloških ili id reakcija na koži traže upalno žarište u organizmu, a i testiranje na H. pylori. Ili zbog nekog drugog postupka?

Molim tumaćenje nalaza, trudnica sam u 33. tjednu trudnoće, do sada sam dobila 13 kg, pod terapijom sam za hipertenziju, pijem Aldomet (Methildopa) 2x500 mg na dan. (Napomena: tlak lječim i van trudnoće jer sam dugogodišnji hpertoničar). Vadila sam krv na transfuziologiji te proteine u jednokratnom urinu.
Po meni su nalazi OK.
Možda će netko od kolega imati što dodati.

Slažem se s kolegom. Nalaz urina na proteine je uredan, a što se tiče koagulacijskih parametara, nešto je povišena vrijednost D-dimera, ali treba imati na umu kako je referentna vrijednost manja od 0,5 mg/L premala za treće tromjesječje, kada i fiziološki normalno rastu razine D-dimera. Ne znam točno kolika je gornja vrijednost normale (negdje se spominje 1,5 mg/L za treće tromjesečje?! ako se dobro sjećam, ali ne mogu pronaći izvor), ali interpretacija povišenih D-dimera u trudnoći je otežana jer se u trudnoći i inače te vrijednosti povećavaju pa mnogi autori drže značenje tih vrijednosti upitnima. Činjenica jest da se kod trudnica s hipertenzijom u trudnoći nalaze u prosjeku više vrijednosti od trudnica koje nemaju hipertenziju.

Ostali su nalazi u granicama normale.

Konzultirajte se sa svojim ginekolozima koji će možda, u kontekstu Vaših ranijih nalaza i dijagnoza, nalaze interpretirati na drukčiji način.

hrvoje dr.
01.02.2012., 10:59
Poštovana,
..............
Zašto? Dermatolozi vrlo često kod pojave alergijskih, imunoloških ili id reakcija na koži traže upalno žarište u organizmu, a i testiranje na H. pylori. Ili zbog nekog drugog postupka?
..................
Sve to stoji. Ali ja nevidim indikaciju ("par prištića na bradi koji nikako nisu prolazile")za test na H.pylori.A k tome još uzimajući u obzir da oko 60-70% populacije H.pylori pozitivno/inficirano. Moj stav što se tiče eradiciranja H.pylori je da se netreba raditi eradikacija ukoliko nepostoje simptomi bilo oni s GI sustava ili kožni chr. urtikarija,rosacea,ali onda zašto bi se radili testovi na H.pylori (primjer je ovaj slučaj.)

El Gato Félix
01.02.2012., 20:28
Zahvaljujem Vam, dr. Hrvoje, na edukativnom osvrtu i komentaru. :)

Miichelle
02.02.2012., 08:26
Može pomoć što znači slijedeće u nalazu mokraće:

leukociti 100 /μl; ++
eritrociti 50 /μl; +++
bilirubin neg.
ketoni neg.
glukoza norm.
nitriti neg.
urobilinogen norm.
proteini neg.

sediment urina:

eritrociti 5-7
leukociti 20-25
cilindri /
kristali /
stanice 2-4 pločasta epitela
1-2 male epitelne stanice
nešto bakterija
nešto sluzi

hvala!

hrvoje dr.
02.02.2012., 09:00
Može pomoć što znači slijedeće u nalazu mokraće:

leukociti 100 /μl; ++
eritrociti 50 /μl; +++
bilirubin neg.
ketoni neg.
glukoza norm.
nitriti neg.
urobilinogen norm.
proteini neg.

sediment urina:

eritrociti 5-7
leukociti 20-25
cilindri /
kristali /
stanice 2-4 pločasta epitela
1-2 male epitelne stanice
nešto bakterija
nešto sluzi

hvala!
Važno je zašto su nalazi rađeni na prvom mjestu.
Inače govore u prilog uroinfekcije,treba učiniti urinokulturu.

Miichelle
02.02.2012., 09:21
Važno je zašto su nalazi rađeni na prvom mjestu.
Inače govore u prilog uroinfekcije,treba učiniti urinokulturu.

doktorica me nije slala na urinokulturu
da li da ju tražim uputnicu?
dala mi je cefaleksin
i pijem čaj i sok od brusnice i kapsule brusnice + vitamin c
isla sam raditi ove nalaze na svoju ruku jer sam imala bolove
u donjem dijelu zdjelice, prije par noci sam se probudila od bolova,
kao da ce mi netko dolje sve iscupati
prilikom mokrenja sam takoder imala bolove i bilo je krvi na toalet
papiru

Wedding
02.02.2012., 10:32
Sve to stoji. Ali ja nevidim indikaciju ("par prištića na bradi koji nikako nisu prolazile")za test na H.pylori.A k tome još uzimajući u obzir da oko 60-70% populacije H.pylori pozitivno/inficirano. Moj stav što se tiče eradiciranja H.pylori je da se netreba raditi eradikacija ukoliko nepostoje simptomi bilo oni s GI sustava ili kožni chr. urtikarija,rosacea,ali onda zašto bi se radili testovi na H.pylori (primjer je ovaj slučaj.)

Vidim da jako zazirete od dermatologa koji pogode dijagnizu, to se ocituje na ovom slucaju kao i na onom mom kada mi je dijagnosticiran kronicni gastritis na osnovi upala na licu i hiperp... Ne razumijem zasto? To sto 70% populacije boluje od iste ne znaci da covjek mora trpit druge nuspojave, bacat novce na kozmetiku i kozmeticke tretmane kada se moze rijesit jednim odlaskom specijalisti i terapijom:ne zna:

Što se tiče moje specijalizacije ona je gastroenterologija. E sad da vam odgovorim sa dva citata iz uđbenika interne medicine te gastroenterologije
Ana Votava-Raić Poglavlje 33 Alergija na hranu
-Dijagnostički postupak
Labaratorijski nalazi nemaju veće dijagnostičko značenje. Određene informacije mogu dati br. limfocita i eozinofila u prifernoj krvi
Boris Vucelić i sur. Gastroenterologija i hepatologija

XII-IMUNI SUSTAV
XII 3 ALERGIJSKE I PSEUDOALERGIJSKE REAKCIJE
Branimir Čvorišćec,Asja Stipić-Maraković
4.4 NUTRITIVNA ALERGIJA
Dijagnoza
Od labaratorisjki testova može se naći eozinofilija u perifernoj krvi.
INTERNA MEDICINA Božidar Vrhovac i suradnici

Sad bi bilo lijepo da mi vi kažete svoje izvore. To su medicinski uđbenici ,ali ako vi relevantniji izvor,recite.
A što se tiče prim. Richtera,ja njemu u potpunosti vjerujem,tako da ako vas je otpustio učinio je to s opravdanim razlogom,a način komuniakcije ,odnosno kako će se on odnositi prema vama,određujete vi sami.

Zanimljivo je kada jedan gastroenterolog kaze da je gastritis i h. Pylori pice of cake kojeg ima 70% stanovnista:kava: i da problemi lica nisu indikacija za pregled na iste - sva sreca da niste moj dr:mig:

Sto se tice ozvora navedenih ako se drzite samo literature sa faksa sretni vam bilo u klinicu :zubo: a i koji savjet sa alergologom bi dobro dosao kao edukacija u praksi jer mislim da vas je skolovanje trebalo naucit da cesto klinicki znakovi mogu itekako odskakat od prosiijeka ( jako podsijecate na jednog ginekologa koji je govorio kako je nemoguce da trudna zena ima ima losu urinokulturu a nema simptoma:rofl:) a i knjiga je jedno a klinika drugo

Sto se tice dr. Richtera, da vrlo je zanimljivo citat njegove nebuloze i vrijedjanja ljudi na forumu a u 4 oka bas nema toliko hrabrosti jer se stolica trese:mig:

Silvery
02.02.2012., 20:32
Wedding, molim da off topic, ukoliko te određeni nick živcira, preseliš na PM. Ovakvi upisi nemaju što tražiti na ovoj temi.

hrvoje dr.
03.02.2012., 20:19
doktorica me nije slala na urinokulturu
da li da ju tražim uputnicu?
dala mi je cefaleksin
i pijem čaj i sok od brusnice i kapsule brusnice + vitamin c
isla sam raditi ove nalaze na svoju ruku jer sam imala bolove
u donjem dijelu zdjelice, prije par noci sam se probudila od bolova,
kao da ce mi netko dolje sve iscupati
prilikom mokrenja sam takoder imala bolove i bilo je krvi na toalet
papiru
Dobro je postupljeno,iako ja volim prije th. imati nalaz UK. Nastaviti kako je preporučeno,pa onda nakon završene ABT napraviti 3 dana pauze,pa učiniti UK.

tena911
06.02.2012., 12:58
Poštovani

Trebala bih savjet oko sestrinog nalaza 24h URINA. Naime, zadnje vrijeme ima problema s prekomjernim mokrenjem (5l mokrace na dan).
Dobila je slijdeći nalaz
Albumini u mokraći- 34, 4 ( do30)
Volumen 24h mokraće -4300 (do 1600)

Izlučivanje kreatininina 226 umol/kg/d..

Napominjem, da je sakupljala urin propisno(Viši laborant nam je sestra i nadgledala je) i to 3x uzastopce,, a na nalazu piše da je nalaz lažno visok..

Bakile
06.02.2012., 13:18
Pre izvesnog vremena sam imao upalu besike, odnosno mokracnih puteva koji su bili prouzrokovani bakterijama. To je proslo nakon odredjenog vremena, ali zadnji put kad sam dao urin na analizu tom prilikom rekli su da imam nesto kao valjda "salata" u urinu. E sad nije bukvalno salata valjda, vec neke komponente salate. Posle toga vise nisam isao ni na kakve analize, sve je u potpunosti proslo i osecam se normalno.

Al me intresuje, sta znaci to "salata" u urinu? Ima li to veze sa tim bakterijama?

hrvoje dr.
06.02.2012., 14:04
Poštovani

Trebala bih savjet oko sestrinog nalaza 24h URINA. Naime, zadnje vrijeme ima problema s prekomjernim mokrenjem (5l mokrace na dan).
Dobila je slijdeći nalaz
Albumini u mokraći- 34, 4 ( do30)
Volumen 24h mokraće -4300 (do 1600)

Izlučivanje kreatininina 226 umol/kg/d..

Napominjem, da je sakupljala urin propisno(Viši laborant nam je sestra i nadgledala je) i to 3x uzastopce,, a na nalazu piše da je nalaz lažno visok..
1.Nije mi jasno to 3 dana uzastopce,to je sve išlo u jednu bocu? Ili kako?
2.Ako su to kompletni nalazi,onda je obrada bezveze.
Izmjeriti tlak.
Potrebno je odrediti elektroite u serumu i 24h urinu,aldosteron s/u,koritzol,opća biokemija
Nefrološka obrada.

hrvoje dr.
06.02.2012., 14:15
Pre izvesnog vremena sam imao upalu besike, odnosno mokracnih puteva koji su bili prouzrokovani bakterijama. To je proslo nakon odredjenog vremena, ali zadnji put kad sam dao urin na analizu tom prilikom rekli su da imam nesto kao valjda "salata" u urinu. E sad nije bukvalno salata valjda, vec neke komponente salate. Posle toga vise nisam isao ni na kakve analize, sve je u potpunosti proslo i osecam se normalno.

Al me intresuje, sta znaci to "salata" u urinu? Ima li to veze sa tim bakterijama?
Nemam pojam što to znači,ali ako su nalazi uredni,onda su uredni.

tena911
06.02.2012., 17:34
1.Nije mi jasno to 3 dana uzastopce,to je sve išlo u jednu bocu? Ili kako?
2.Ako su to kompletni nalazi,onda je obrada bezveze.
Izmjeriti tlak.
Potrebno je odrediti elektroite u serumu i 24h urinu,aldosteron s/u,koritzol,opća biokemija
Nefrološka obrada.

ne ne ne,,, prvi puta je skupila, pa su rekli da je nalaz nevažeći, i još tako 2x jer je kao nemoguće izmokriti 5l tekućine i imati nalaz kakav ona ima,,

hrvoje dr.
06.02.2012., 19:44
ne ne ne,,, prvi puta je skupila, pa su rekli da je nalaz nevažeći, i još tako 2x jer je kao nemoguće izmokriti 5l tekućine i imati nalaz kakav ona ima,,
Za nju bi bilo najbolje /ako već nije/javiti se na pregled nefrologu.
Da se uzme kompletna anameza npr.žeđanje,drugi simptomi i napravi obrada kako spada.
A valjda će se ovi u lab. dogovoriti sa sobom.

tena911
06.02.2012., 20:06
Za nju bi bilo najbolje /ako već nije/javiti se na pregled nefrologu.
Da se uzme kompletna anameza npr.žeđanje,drugi simptomi i napravi obrada kako spada.
A valjda će se ovi u lab. dogovoriti sa sobom.

jako žeđa, pije na litre tekućine, aliiii, GUK profil OK,, alii, to je pocelo s uzimanjem gabapentina.

ali, niko da je šalje negdje drugdje, samo znaju reci da nije dobro skupila urin ( kao da je nesposobna, cura ima magisterij)

nije mi jasno, zašto ne mogu izdati nalaz takav kakav je,

sestra treba operirati devijaciju septima, da li joj se sa ovakvim nalazom preporuca?

onix
06.02.2012., 20:10

Oksalati?

zewa2
06.02.2012., 20:24
pozz

ako mi netko može pomoći bio bih vam zahvalan
prije 10dana sam završio na hitnoj uhvatilo me bol na desnoj strani, povraćanje, i glavobolje, dr. na hitnoj je propisao klavocin i voltaren i buscol

od tada barem 1 dnevno kad idem na wc urinirati automatski me zaboli glava

danas sam ponovo radio nalaze urina

KLINIČKA BIOKEMIJA
Fizikalno-kemijski pregled mokraće (test traka)
Pretraga Rezultat Jedinica Referentni interval
U-Izgled bistar bistar
U-Boja svijetlo žuta svijetlo žuta
U-Relativna volumna masa 1,010 kg/L 1,002 do 1,03
U-Leukocitna esteraza poz (+) Lkcx10^6/L < 10
U-Nitriti 0 μmol/L 0
U-pH 6,5 pH jedinice 5 do 9
U-Eritrociti/hemoglobin 0 Eritrx10^6/L < 10
U-Glukoza norm mmol/L < 0,8
U-Ketoni 0 mmol/L < 0,5
U-Urobilinogen norm μmol/L < 17
U-Bilirubin 0 μmol/L 0
U-Askorbinska kiselina 0 g/L 0
U-Proteini 0 g/L < 0,2

Mikroskopski pregled sedimenta
Referentni interval - broj
Pretraga Rezultat Jedinica čestica/vidnom polju
Leukociti 12 - 15 do 2
Eritrociti 1 - 2 do 2
Cilindri - do 1
Epitelne stanice - do 1
Kristali - 0/neg
Soli rijetke soli amorfnih 0/neg
urata
Sluz nešto 0/neg
Bakterije rijetke 0/neg
Gljivice - 0/neg

nadam se skorom odgovoru, da ne bi bilo zamjene muško sam

hrvoje dr.
06.02.2012., 20:26
jako žeđa, pije na litre tekućine, aliiii, GUK profil OK,, alii, to je pocelo s uzimanjem gabapentina.

ali, niko da je šalje negdje drugdje, samo znaju reci da nije dobro skupila urin ( kao da je nesposobna, cura ima magisterij)

nije mi jasno, zašto ne mogu izdati nalaz takav kakav je,

sestra treba operirati devijaciju septima, da li joj se sa ovakvim nalazom preporuca?
Treba je uputiti nefrologu ili čak endokrinologu. Zasada je isključen diabetes melltius,ali treba uz ostale uzroke vidjeti za diabetes insipidus,te ostale poremećaje na razni hipofize/bubrega te nadbubrežne žlijezde.
Ako je hemodinamički stabilna onda ja bar nevidim kontraindikacije za operaciju.
A neka se javi i neurogu radi modifikacije epi. th.

pozz

ako mi netko može pomoći bio bih vam zahvalan
prije 10dana sam završio na hitnoj uhvatilo me bol na desnoj strani, povraćanje, i glavobolje, dr. na hitnoj je propisao klavocin i voltaren i buscol

od tada barem 1 dnevno kad idem na wc urinirati automatski me zaboli glava

danas sam ponovo radio nalaze urina
...............................................
nadam se skorom odgovoru, da ne bi bilo zamjene muško sam
Dali je završena ABT?
Ako je odg. da onda treba tri dana pauzirati pa onda učiniti nalaze.
Nalazi nisu sasvim uredni,treba učiniti UK.

tena911
06.02.2012., 20:44
Treba je uputiti nefrologu ili čak endokrinologu. Zasada je isključen diabetes melltius,ali treba uz ostale uzroke vidjeti za diabetes insipidus,te ostale poremećaje na razni hipofize/bubrega te nadbubrežne žlijezde.
Ako je hemodinamički stabilna onda ja bar nevidim kontraindikacije za operaciju.
A neka se javi i neurogu radi modifikacije epi. th.

oo, to cemo svakakako potruditi se riješiti,,,

hemodinamički??

ugl. nema epi, već mišićnu distrofiju susp. ( sve 4 sestre imamo EMNG u prilog, ali mol. diijagnostika neg)

zewa2
06.02.2012., 20:46
Dali je završena ABT?
Ako je odg. da onda treba tri dana pauzirati pa onda učiniti nalaze.
Nalazi nisu sasvim uredni,treba učiniti UK.

ABT je?
UK pretpostavljam urino kultura?

mimoza40
06.02.2012., 21:07

Na nalazu sigurno nije pisalo salata..
Obično u sedimentu urina nalazimo kristale kalcijevog oksalata..

Pročitaj ovaj članak koji govori o analizi urina i to poglavlje sediment/kristali

http://www.vasdoktor.com/laboratorij/1289-urin-analiza-urinalysis-analiza-urina

hrvoje dr.
08.02.2012., 13:41
oo, to cemo svakakako potruditi se riješiti,,,

hemodinamički??

ugl. nema epi, već mišićnu distrofiju susp. ( sve 4 sestre imamo EMNG u prilog, ali mol. diijagnostika neg)
Znači vitalni znakovi tlak,puls itd.
Neka se javi neurologu.

ABT je?
UK pretpostavljam urino kultura?
Antibiotska terapija.
Dobro predpostavljate.

tena911
08.02.2012., 14:01
Znači vitalni znakovi tlak,puls itd.
Neka se javi neurologu.

bude se javila,,,

ugl, tlak izrazito nizak, puls usporen,,,,

hrvoje dr.
08.02.2012., 14:08
bude se javila,,,

ugl, tlak izrazito nizak, puls usporen,,,,
Uglavnom bude vidjela što će anestezilog reći.

martina_SB
08.02.2012., 19:32
Pozz svima,

infektolog kaže: dijagnoza - limfadenopatija u opservaciji, stanje nakon tonzilitisa. U nalazima monocitoza ( mono 18) , CRP 28, L 4,9, seg 37, ly 42, eos 2. baso 1,56, E 4,5, Hgb 125, Trc 239. Urin: E 15-20, L 2-3.

Nakon posjeta infektologu radila sam razmaz periferne krvi i nalazi su sljedeći:
Eozinofilni granulocit 0,03
Segmentirani neutrofilni granulocit 0,54
Limfocit 0,33
Monocit 0,10.

Nigdje ne pišu referentne vrijednosti, molim vas ako netko zna da mi napiše.

Nalaz mikrobiološke pretrage (pretraga: adenovirus u obrisku ždrijela)
Paul-Bunnell protutijela negativno
VCA IgM negativno
VCA IgG +/-
EBNA IgG +/-
Latentna, ali prošla infekcija
Preporučaju učiniti ELISA test u Inf. klin. bol. Fran Mihaljević.

marinchek
09.02.2012., 15:03
Imala bih pitanje za bilo kojeg dr-a,kad stigne,da mi protumači da li je priloženi ekg ok,i da svoje mišljenje na ovaj poduži post. Naime,vec tjedan dana me konstantno boli područje lijevo od prsne kosti-predio srca,bol/neugoda se širi gore prema ramenu i na lopaticu između kralježnice i lopatice,postojana je bez obzira na promjene položaja tijela,povremeno imam i palpitacije,te mi je cirkulacija dosta loša,stalno su mi hladne ruke i noge:504:pošto sam veliki paničar:D,napravila sam privatno uzv srca,koji je u redu,a dr kaže da su tegobe reumatske prirode,jer mi se bol pojaca na pritisak u tom predjelu.ekg mi je samo napravio,ni pogledao ga nije-.- tlak mi je većinom između 100/60 i 120/80 znaci ok, uz puls između 60 i 70/min,i još da napomenem,povremeno mi na ekgu nađu respiratornu sinus aritmiju,iako je to kak mi je receno normalna,dapače poželjna stvar. pretprošli tjedan bila sam na hospitalizaciji radi 2 demijelinizacijske lezije nađene na mru mozga koji sam pak obavljala radi glavobolja u zatiljku i vratu(bila je sumnja na ms jer mi teta boluje od te bolesti),no tokom boravka u bolnici opet je rađen mr koji je pokazao da ih više nema,i zaključak je bio da su te glavobolje također samo posljedica stresnog razdoblja u mom životu. krvna slika je bila b.o.,osim sto sam primijetila da je u zadnja tri navrata u kojima sam ju radila,u razmaku od mjesec dana,narasla kreatin kinaza ck, bila je 70,pa 80,sad zadnje je 104. dakle moje je pitanje,da li je moguce da je stres/anksioznost uzrok mojim problemima,jer i meni se ta teorija čini sve prihvatljivija...? priložit ću i sliku s otpusnog pisma,tamo su nalazi svih pretraga rađenih u bolnici.
ekg scan:http://img526.imageshack.us/img526/2075/img005lw.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/526/img005lw.jpg/)
otpusno pismohttp://img441.imageshack.us/img441/1583/img006wr.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/441/img006wr.jpg/)

ispričavam se na podužem postu,unaprijed hvala

hrvoje dr.
09.02.2012., 19:14
Pozz svima,

infektolog kaže: dijagnoza - limfadenopatija u opservaciji, stanje nakon tonzilitisa. U nalazima monocitoza ( mono 18) , CRP 28, L 4,9, seg 37, ly 42, eos 2. baso 1,56, E 4,5, Hgb 125, Trc 239. Urin: E 15-20, L 2-3.

Nakon posjeta infektologu radila sam razmaz periferne krvi i nalazi su sljedeći:
Limfocit 0,33
Monocit 0,10.

Nalaz mikrobiološke pretrage (pretraga: adenovirus u obrisku ždrijela)
Paul-Bunnell protutijela negativno
VCA IgM negativno
VCA IgG +/-
EBNA IgG +/-
Latentna, ali prošla infekcija
Preporučaju učiniti ELISA test u Inf. klin. bol. Fran Mihaljević.
DKS je po meni uredan.

Imala bih pitanje za bilo kojeg dr-a,kad stigne,da mi protumači da li je priloženi ekg ok,i da svoje mišljenje na ovaj poduži post. Naime,vec tjedan dana me konstantno boli područje lijevo od prsne kosti-predio srca,bol/neugoda se širi gore prema ramenu i na lopaticu između kralježnice i lopatice,postojana je bez obzira na promjene položaja tijela,povremeno imam i palpitacije,te mi je cirkulacija dosta loša,stalno su mi hladne ruke i noge:504:pošto sam veliki paničar:D,napravila sam privatno uzv srca,koji je u redu,a dr kaže da su tegobe reumatske prirode,jer mi se bol pojaca na pritisak u tom predjelu.ekg mi je samo napravio,ni pogledao ga nije-.- tlak mi je većinom između 100/60 i 120/80 znaci ok, uz puls između 60 i 70/min,i još da napomenem,povremeno mi na ekgu nađu respiratornu sinus aritmiju,iako je to kak mi je receno normalna,dapače poželjna stvar. pretprošli tjedan bila sam na hospitalizaciji radi 2 demijelinizacijske lezije nađene na mru mozga koji sam pak obavljala radi glavobolja u zatiljku i vratu(bila je sumnja na ms jer mi teta boluje od te bolesti),no tokom boravka u bolnici opet je rađen mr koji je pokazao da ih više nema,i zaključak je bio da su te glavobolje također samo posljedica stresnog razdoblja u mom životu. krvna slika je bila b.o.,osim sto sam primijetila da je u zadnja tri navrata u kojima sam ju radila,u razmaku od mjesec dana,narasla kreatin kinaza ck, bila je 70,pa 80,sad zadnje je 104. dakle moje je pitanje,da li je moguce da je stres/anksioznost uzrok mojim problemima,jer i meni se ta teorija čini sve prihvatljivija...? priložit ću i sliku s otpusnog pisma,tamo su nalazi svih pretraga rađenih u bolnici.
ekg scan:http://img526.imageshack.us/img526/2075/img005lw.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/526/img005lw.jpg/)
otpusno pismohttp://img441.imageshack.us/img441/1583/img006wr.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/441/img006wr.jpg/)

ispričavam se na podužem postu,unaprijed hvala
EKG je sbrčkan.,ali čini mi se sinusni (možda će tko od kolega bolje vidjeti).
Iz otpusnog pisma sa Sv. Duha neću se upuštati u oftalmološke preglede. Već ću se osvrnuti na ostalo prisutni su znakovi uroinfekcije, predpostavljam da je to sređeno. Ostali lab. nalazi uredni. MR mozga i MR cervikalnih kralješaka b.o. EKG i RTG s/p b.o.

martina_SB
09.02.2012., 23:13
Hrvoje dr., možete mi reći kakav vam se čini citološki nalaz periferne krvi koji sam navela gore...je li u granicama normale ili nešto odskače?

El Gato Félix
10.02.2012., 06:52
.........priložit ću i sliku s otpusnog pisma,tamo su nalazi svih pretraga rađenih u bolnici. ..............

Poštovana,

Ako dopustite, dao bih i ja svoj komentar.

Što se internističkog dijela tiče, kolega Vam je već rekao, a i ja ću ponoviti da su nalazi krvne slike i osnovne biokemije uredni.

Osim nalaza urina, koji ukazuje na uroinfekciju, kako je i kolega primijetio, vidi se još blago odstupanje u lipidogramu, u smislu granične vrijednosti LDL-kolesterola i sniženog HDL-kolesterola, što možete regulirati promjenom životnog stila.

Na temelju otpusnog pisma koje ste priložili i Vašeg iskaza u kojem navodite uredan UZV srca, rekao bih da tegobe vezane za bolove u predjelu prsnog koša više idu u prilog osteomuskularne etiologije, dakle, koštano-mišićnog podrijetla.

U cijeloj ovoj priči ja bih najviše istaknuo oftalmološke nalaze jer su oni ti koji odstupaju!

Naime, obrada je pokazala da imate rizične čimbenike za nastanak glaukoma, a i pretraga vidnog polja pokazala je odstupanja koja se, između ostalog, mogu naći i kod glaukoma. Zato je iznimno važno da se sada usredotočite na ovaj dio u cijeloj priči.

...........
Limfocit 0,33
Monocit 0,10.

Hrvoje dr., možete mi reći kakav vam se čini citološki nalaz periferne krvi koji sam navela gore...je li u granicama normale ili nešto odskače?

Poštovana,

U Vašem razmazu periferne krvi je uredan broj krvnih stanica. Uredan postotak pojedinih stanica je ovakav*:

Segmentirani neutrofilni granulociti (42-72%)
Nesegmentirani (0-2%)
Eozinofilni granulociti (0-7%)
Limfociti (20-46%)
Monociti (2-12%)

*prema podacima prof.dr.sc. M. Dominis (Interna medicina, Vrhovac i suradnici, 2003., str. 1001)

marinchek
10.02.2012., 12:50
hvala na odgovorima,znam za oči,već sam se narucila za tražene pretrage i svjesna sam situacije oko očnog tlaka/vidnog polja,makar kažu na sd-u da ne mora bit da je glaukom,ali treba napravit još te neke pretrage...soct rfl i pno što god to značilo,čak ni moja dr opće prakse nije znala xD,ugl,bilo mi je jedino bitno da mi protumačite ekg jer se ja ne kuzim u to a primijetila sam razliku između prošlih ekga i ovog zadnjeg koji je priložen,razlika je bila na ovom v3 t val nije bio ovak zubati kak da kažem(možda je na to utjecala cinjenica da mi dr nije ni zalijepio/pritisnuo te elektrode na kožu vec ih je samo položio?!?)...ali ja sam potpuni laik kaj se tih stvari tiče,pa sam odmah počela paničarit i trazit sve moguce odgovore na to -.- tako da zahvaljujem još jedanput na odgovorima,umirili ste me :) LP

El Gato Félix
11.02.2012., 12:48
Poštovana,

Vidim da ste moj odgovor protumačili dijelom i kao komentar na priloženi nalaz EKG-a. Nažalost, sličicu gdje je EKG ne mogu otvoriti na način da mi se pokaže uvećana, nego samo jako umanjena, na temelju čega ne mogu dati komentar priloženog EKG-nalaza, a što ste naglasili da Vam je najvažnije u pitanju.

Moj se komentar odnosio na tekst otpusnog pisma i prepričavanje Vašeg pregleda kod liječnika (pojačanje boli na pritisak) koji je učinio UZV-srca, za koji ste naveli da je uredan. ;)

Iz toga mi se čini da tegobe u svezi neugode/boli u prsnom košu idu više u prilog mišićno-koštanom podrijetlu, a ne iz priloženog EKG-a, samo da napomenem.

Ali je ovaj komentar više bio usputan jer, ukoliko sam dobro shvatio, Vaše tegobe u svezi boli u prsnom košu su započele nakon izlaska iz bolnice, a također nalaze koje ste učinili nakon što su tegobe počele nismo vidjeli (osim EKG-a koji ja ne mogu otvoriti).

shroomanoidz
11.02.2012., 17:57
Nije potrebna hitna obrada,ali je svakao treba učiniti.

Uz pregled nefrologa,potrebno je učiniti UZV štitnjače i parotidnih žlijezda,na osnovu tog nalaza ev. pregled endokrinologa,ponoviti ove nalaze te Ca,P u 24h urinu,Ca +++ itd.

Nalaz UZV-a štitnjače: blage difuzne promjene u granično većoj štitnjači, uz donji pol desnog režnja hipoehogeni čvor vel. 9x7 mm ( doštitna žl.? ).
TSH i T4 hormoni uredni i u granicama ref. vrijednosti.
Čeka se na obradu ciljanom citopunkcijom te ponovljen nalaz kalcija i fosfora.
I dalje prisutno pojačano znojenje tokom dana, nedostatak energije i tremor.
Bolovi u zglobovima i ponekad desnoj strani vrata ovise od dana do dana.

Daisy28
11.02.2012., 21:31
Na što upućuje nalaz urina na kojem piše: dosta sluzi u urinu? Ostale vrijednosti su: leukociti:1-2; stanice pločastog epitela: 1-3; bakterije: malo.

El Gato Félix
12.02.2012., 06:39
Na što upućuje nalaz urina na kojem piše: dosta sluzi u urinu? Ostale vrijednosti su: leukociti:1-2; stanice pločastog epitela: 1-3; bakterije: malo.

Poštovana,

Prisutnost sluzi u urinu može biti fiziološka (normalna) pojava. Naime, u mokraćnom sustavu postoje žlijezde koje izlučuju mukopolisaharide.

S druge strane, prisutnost sluzi u urinu može ukazivati i na kontaminaciju ("onečišćenje") uzorka urina vaginalnim sekretom (sekretom iz rodnice).

Zašto je učinjen sediment urina, tj. radi li se o nekom sistematskom pregledu ili ste imali nekih tegoba?