PDA

View Full Version : Laboratorijski nalazi - mišljenja [OBAVEZNO PROČITATI 1. POST]

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17

tigrić gabriel
16.10.2012., 22:57
pozdrav! molim vas za tumačenje maminih nalaza.Neutrof.seg.granulociti su 37.4 a granica je 44-72 a limfociti su 47.3 a granica je 20-46.ostale vrjednosti su u granicama normale.na što bi mogle upučivati takve vrjednosti?unaprijed hvala!

Dadushka
17.10.2012., 10:55
Ukoliko uzimate kontracepcijske tablete, tada su nalazi ukupnog T3 i T4 nepouzdani te treba odrediti fT4 i fT3.

Savjetujem Vam da svakako obavijestite liječnika na Rebru o njihovom uzimanju jer kontracepcijske tablete utječu na nalaz hormona štitnjače i uz njihovo uzimanje može doći do ovakvih zbunjujućih nalaza.

Lijep pozdrav. :)

budem svakako.. hvala :mig:

rujanski
18.10.2012., 10:10
Molio bih sve koji se malo razumiju u medicinske izraze na Latinskom da mi pomognu u razotkrivanju slijedeće dijagnoze:

Hypertransaminases et hyperdehydrogenases acidi la

Hvala unaprijed

cinober
18.10.2012., 13:47
bok
ako netko zna što bi značila vrijednost reumatoidnog faktora - 10.
piše referenca do 14, dakle moj je ˝dobar˝?

hvala

El Gato Félix
18.10.2012., 21:08
Molio bih sve koji se malo razumiju u medicinske izraze na Latinskom da mi pomognu u razotkrivanju slijedeće dijagnoze:

Hypertransaminases et hyperdehydrogenases acidi la

Hvala unaprijed

Radi se o dijagnozi pod šifrom R74.0 Hypertransaminases et hyperdehydrogenases acidi lactei (LDH), što bi se prevelo kao Povećanje razine transaminaze i dehidrogenaze mliječne kiseline (LDH).

To bi značilo da su u laboratorijskim nalazima iz krvi u neke osobe utvrđene povećane vrijednosti tzv. jetrenih proba, koje se označuju kao AST i ALT, odnosno povišene vrijednosti jednog enzima koji se označava kao LDH.

Ono što Vas vjerojatno zanima jest zašto je došlo do odstupanja u navedenim nalazima, tj. na što takva odstupanja upućuju, ima li osoba možda kakvu bolest i koju.

Nažalost, samo iz ovog podatka ne može se odgovoriti na ova pitanja, no pročitajte naputak u prvom postu na ovoj temi i proširite svoj upit traženim podacima pa će Vam možda netko moći odgovoriti.

bok
ako netko zna što bi značila vrijednost reumatoidnog faktora - 10.
piše referenca do 14, dakle moj je ˝dobar˝?

hvala

Referentne vrijednosti iznose manje ili jednako 14 mIU/L, a kako je kod Vas zabilježena vrijednost od 10 mIU/L, to bi značilo da je nalaz negativan.

Pozitivan nalaz, odnosno povišene vrijednosti, mogu se (ali i ne moraju nužno) susresti kod nekih bolesti, ponajprije reumatoidnog artritisa, ali i nekih drugih bolesti, a može se naći i kod manjeg broja zdravih osoba (u nižim vrijednostima).

Negativan nalaz može se naći kod zdravih osoba, ali sam negativni nalaz (tj. vrijednost manja od gornje granice, u ovom slučaju 14 mIU/L) ne može isključiti bolest, primjerice, reumatoidni artritis.

Za detaljniju interpretaciju nalaza također Vas molim da pročitate prvi post i postupite prema naputku.

cinober
18.10.2012., 21:29
:D
imam upalne procese na kostima (poliartroza?), i ovo je jedna od dvije krvne pretrage, koje sam radila.
počelo je kao ˝uštekanje˝, pa se povuklo, pa se vratilo u manje od mjesec dana.
s obzirom na napisano, da ta vrijednost i bilo koja druga može i ne mora značiti artritis, nije mi jasno što će mi,ta pretraga kao takva.
hvala puno.

El Gato Félix
18.10.2012., 23:40
s obzirom na napisano, da ta vrijednost i bilo koja druga može i ne mora značiti artritis, nije mi jasno što će mi,ta pretraga kao takva.
hvala puno.

Pitanje (komentar) koje ste postavili je vrlo zanimljivo, ali je odgovor na njega vrlo kompliciran pa ću ovdje samo ukratko da ne budemo offtopic.

Vrlo je bitan kontekst u kojem se određuje RF. Naime, nije isto određuje li se RF u inače zdrave osobe s bolovima u zglobovima, a bez upalnih promjena i bez ostalih znakova reumatskih bolesti ili u osoba u kojih postoji veća ili velika vjerojatnost reumatske bolesti.

Naime, vjerojatnost da osoba nema bolest ako je RF negativan je relativno velika (prema literaturnim podacima kreće se više od 80%), ali ovisi o kliničkom kontekstu, odnosno o tome koliko je vjerojatnost da ta osoba na temelju opisa svojih tegoba, pregleda i drugih nalaza zaista ima reumatodini artritis.

Primjerice, ako je liječnik procijenio da je vjerojatnost za reumatoidni artritis u nekog pacijenta 10%, a nalaz RF je negativan, tada vjerojatnost da ta osoba ima reumatoidni artritis više nije 10% nego samo 3% (izvor: Shmerling RH, Delbanco TL, How useful is the rheumatoid factor? An analysis of sensitivity, specificity, and predictive value).

cinober
19.10.2012., 08:53
Jasnije je, hvala.:D

rujanski
23.10.2012., 19:14
Radi se o dijagnozi pod šifrom R74.0 Hypertransaminases et hyperdehydrogenases acidi lactei (LDH), što bi se prevelo kao Povećanje razine transaminaze i dehidrogenaze mliječne kiseline (LDH).

To bi značilo da su u laboratorijskim nalazima iz krvi u neke osobe utvrđene povećane vrijednosti tzv. jetrenih proba, koje se označuju kao AST i ALT, odnosno povišene vrijednosti jednog enzima koji se označava kao LDH.

Ono što Vas vjerojatno zanima jest zašto je došlo do odstupanja u navedenim nalazima, tj. na što takva odstupanja upućuju, ima li osoba možda kakvu bolest i koju.

Nažalost, samo iz ovog podatka ne može se odgovoriti na ova pitanja, no pročitajte naputak u prvom postu na ovoj temi i proširite svoj upit traženim podacima pa će Vam možda netko moći odgovoriti.

Hvala puno na objasnjenju, ostale stvari manje vise znamo (pretpostavljamo), zanimalo nas je naslov uputnice za UTZV abdomena.

snekyvz
24.10.2012., 10:19
Zdravstvene probleme počela sam primjećivati u 3. mjesecu 2011., odmah nakon poroda prvog djeteta. Naticao mi je ručni zglob desne ruke i jako me bolio. To se nastavilo do danjašnjeg dana (traje već više od 19 mjeseci). U međuvremenu su me počeni boljeti i naticati mi prsti na obje ruke i lijevi ručni zglob. Prisutna je i jutarnja ukočenost.Prije 8-10 mjeseci počela sam osjećati užasne bolove u peti desne noge nakon dugog sjedenja ili nakon spavanja, a unatrag 6 mjeseci oko noktiju na rukama pojavile su se bijele fleke (depigmentirana područja) koje su se u međuvremenu neznatno proširile.
Doktorica opće medicine u početku je posumnjala na reumatoidni artritis i poslala me na pretrage. Od onda sam napravila brdo pregleda koji nisu dali ama baš nikakvih rezultata, tj. ne naslućuju ni na jednu bolest.

Najprije sam poslana fizijatru koji me šalje na vađenje krvi (sedimentacija povišena (35), a sniženi su K-HEMOGLOBIN (116) i K-HEMATOKRIT (0,337), ostalo u granicama normale), CRP povišen (10,8). RTG ručnog zgloba uredan.
Nakon toga fizijatar me šalje reumatologu.
Tjedan dana nakon vađenja CRPa isti ponavljam i on je opet povišen (7), dok su ASL, WR i Lateks RF negativni.
2 tjedna nakon tog vađenja krvi Alfa 2 globulin je na povišen (10,5), a gama globulin snižen (13,8).
6 mj. kasnije CRP, WR, ASL i RF su negativni.
Reumatolog me šalje ortopedu koji traži ponovljeni RTG šake i scintigrafiju.

Rezultat scintigrafije je: Na kasnijim statičkim scintigramima vidi se intenzivnije nakupljanje radioindikatira u karpusima, te gotovo svim malim zglobovima šaka, u tarzusima i pojedinim malim zglobovima oba stopala, te oba koljena.

Na temelju RTG-a ortoped predlaže skraćivanje palčane kosti 2,5 mm uz smanjenje ulnarnog nagiba za oko 5 st.. No prije toga preporuča napraviti kompletnu reumatsku obradu zbog sumnje na reumatsku ili neku drugu autoimunu bolest, te tipizaciju tkiva.
ANA nalaz je negativan.

Nalaz HLA tipizacije tkiva glasi:

LOCUS HLA-A 3 - 11
LOCUS HLA-Cw NT - NT
LOCUS HLA-B 35 - ND
Bw4:W6 NT - NT
LOCUS HLA-DR 1 - 11
DR 51;52;53 52 - ND
LOCUS HLA-DQ 1 - 3
LOCUS DRB1 NT - NT

NAPOMENA: M16

Eto, ako netko zna, bila bih mu zahvalna, jer više stvarno ne znam kome da se obratim

boudicca8
24.10.2012., 17:23
i ja imam pitanje....

imam 26 godina. sadašnja dijagnoza je: UCTD, Sy. Sjogren, mikrocitna anemija
ukratko, bolujem oko 4 godine (malo manje). početna dijagnoza je bila reaktivni artritis. simptomi su bili ukočenost, bolovi svih većih zglobova i malih zglobova šake i stopala (tu je bilo i oticanje).
tad sam bila hospitalizirana na rebru. nalazi su bili:
SS-A 514 U/ml (negativno < 100)
SS-B 541 U/ml (negativno < 100)
IgG 33, IgM 25

nakon godinu dana izgledalo je ovako (opet sam bila hopsitalizirana):
SS-A 560 U/ml (negativno < 100)
SS-B 620 U/ml (negativno < 100)
histoni 264
kardiolipini: IgG 38, IgM 56
ANA pozitivno

i lani je počelo poboljšanje:
SS-A/Ro 548 U/ml (negativno < 100)
SS-B/La 454 U/ml (negativno < 100)
kardiolipin screen negativan
ANF 1:320

a danas sam dobila nove nalaze, buni me što su napisani na drugačiji način pa zapravo....nemogu dokučiti koliko su oni bolji od prolih, i jesu li bolji ili ne:
SS-A/Ro (60 kDa) Au/ml 162 (negativno <30)
SS-A/Ro (52 kDa) Au/ml 17 (negativno <30)
SS-B/La Au/ml 100 (negatvino <30)

što mene zanima je - koliko je to bolje od prošlog nalaza (ako je bolje)
bila bih zahvalna ako mi netko to može rastumačiti

leelaa_twinkle
24.10.2012., 20:45
i ja imam pitanje...ako mi netko može pomoći protumačiti nalaz...imala sam povišenu temperaturu i naotečene limfne čvorove na vratu i iza uha, radila sam KKS i nalazi su sljedeći:

Laboratorijska hematologija:
eritrociti- 4.55 (3.86-5.08)
hemoglobin- 140 (119-157)
kematokrit- 0.408 (0.356-0.470)
MCV-89.5 (83-97.2)
MCH- 30.7 (27.4-33.9)
MCHC- 343 (320-345)
RDW- 12.1 (9-15)
trombociti- 377 (158-424)
MPV- 7.0 (6.8-10.4)
Leukciti- 11.7 (3.4-9.7) povišeno

diferencijalna krvna slika:
ezoinofilni granulociti- 2.8 rel% (0-7)
Bazofilni granulociti- 0.8 rel% (0-1)
neutrofilni granulociti- 54.4 rel% (44-72)
Limfociti- 36.9 rel% (20-46)
monociti- 5.0 rel% (2-12)

ezoinofilni granulociti- 0.33 x10na 9/L (0-0.43)
Bazofilni granulociti- 0.09 x10na 9/L (0-0.06) povišeno
neutrofilni granulociti- 6.36 x10na 9/L (2.06-6.49)
Limfociti- 4.32 x10na 9/L (1.19-3.35) povišeno
monociti- 0.59 x10na 9/L (0.12-0.84)

sedimentacija eritrocita- 7 mm/3.6 ks (4-24)

klinička biokemija:
bilirubin- 5 mmol/L (3-20)
alanin.aminotransferaza- 16 U/L (10-36)
aspartat-aminotransferaza- 14 U/L (8-30)
gama-glutamiltransferaza- 30 U/L (9-35)

Moram li s time doktoru i tražit liječenje ili mogu preležat?? (nisam ljubitelj antibiotika :/ )...Unaprijed zahvaljujem :D

hrvoje dr.
25.10.2012., 10:48
...Moram li s time doktoru i tražit liječenje ili mogu preležat?? (nisam ljubitelj antibiotika :/ )...Unaprijed zahvaljujem :D
PO MENI dva do tri dana kučnog liječenja.

Nikolina
25.10.2012., 17:08
Vadila sam kortizol prije 20-ak dana , zobg neredovnih ciklusa

hormoni jajnika nisu uredu LH i FSH obrnuti odnos i visoki, Testeron povišen, Androstendion povišen i 17-OH progesteron povišen za 5 dan ciklusa, ostali uredu

a kortizol mi iznosi 1047 a referentne vrijednosti su od cca (180-670)

radila sam jutarnji kortizol i prije toga sam zapalila 2 cigare i popila malo soka...

jer mi je doktorica rekla da ne moram biti na tašte...

Ponovila sam kortizol jutarnji i popodnevni, treba jedno 15 dana da nalazi dođu...

čitala sam na netu da kortizol može biti visok zbog stresa...
zanima me dali toliko stres može povisiti kortizol , iako smatram da nisam bila pod stresom

meritas
25.10.2012., 23:45
Vadila sam kortizol prije 20-ak dana , zobg neredovnih ciklusa

hormoni jajnika nisu uredu LH i FSH obrnuti odnos i visoki, Testeron povišen, Androstendion povišen i 17-OH progesteron povišen za 5 dan ciklusa, ostali uredu

a kortizol mi iznosi 1047 a referentne vrijednosti su od cca (180-670)

radila sam jutarnji kortizol i prije toga sam zapalila 2 cigare i popila malo soka...

jer mi je doktorica rekla da ne moram biti na tašte...

Ponovila sam kortizol jutarnji i popodnevni, treba jedno 15 dana da nalazi dođu...

čitala sam na netu da kortizol može biti visok zbog stresa...
zanima me dali toliko stres može povisiti kortizol , iako smatram da nisam bila pod stresom

Treba to odrediti malo bolje: kortizol u serumu u 8 i 16 h, kortizol u 24 h urinu, Natrij i kalij u seumu, ACTH barem uz jutarnji kortizol, GUK.

Ako je i dalje nejasno, napraviti supresijski test deksametazonom.

Ako se dokaže hiperkortizolemija - UZV i CT nadbubrežnih žljezda. I trebat će vjerojatno na kraju MR mozga (ako se ne nađe ništa na nadbubrežnim žljezdama).

Daljnji postupak ovisi o nalazima.

Upiši si u google Cushing syndrome pa vidi jel imaš kakve znakove od navedenih (ljubičaste strije, buffalo hump, mjesečevo lice, hipertenzija...)

A na kraju možda ne bude ništa.

ZarPtica
26.10.2012., 08:39
Da li bi neko od vas bio ljubazan da mi pojasni rezultat?!
GLUKOZA 4.2
UREA5.4
KREATININ 96
NATRIUM 141
KALIUM 4.2
UKUPAN BILIRUBIN 10.6
AST 25
ALT 16
gama-GT 14
ALP 105
CK 112
CK-MB 20
LDH 692
Hvala:))

El Gato Félix
28.10.2012., 09:54

LOCUS HLA-A 3 - 11
LOCUS HLA-Cw NT - NT
LOCUS HLA-B 35 - ND
Bw4 : W6 NT - NT
LOCUS HLA-DR 1 - 11
DR 51;52;53 52 - ND
LOCUS HLA-DQ 1 - 3
LOCUS DRB1 NT - NT

Eto, ako netko zna, bila bih mu zahvalna, jer više stvarno ne znam kome da se obratim

Poštovana,

Vaša situacija je jako složena te nadilazi moje znanje, a vjerujem da ju i ostali kolege koji pišu na forumu i odgovaraju na pitanja smatraju prilično kompliciranom, pa se nisu upuštali u odgovor ili su, možda, previdjeli pitanje pa će se javiti.

Interpretacija HLA-tipizacije nije baš jednostavna jer se stalno dolazi do novih spoznaja tako da čovjek stalno mora ići u korak s novim informacijama, a to baš i nije moguće ako to nije njegova struka, a s obzirom da nisam specijalist reumatologije-imunologije, nisam baš kompetentan da protumačim nalaz. Stoga ovaj pokušaj shvatite samo orijentacijski i nemojte mi zamjeriti ako pogriješim.

Osnovna ideja ove pretrage počiva, naime, na činjenici da se u oboljelih od određenih bolesti određeni HLA antigeni nalaze češće nego u skupini zdravih osoba. Dakle, prisutnost određenih antigena povezana je s nešto većim rizikom obolijevanja od određene bolesti. To nipošto ne znači da će osoba koja ima taj HLA antigen oboljeti! Isto tako osoba može oboljeti i da nema taj antigen!

Što se Vašeg nalaza konkretno tiče, vidim da imate HLA-DR1 kojeg neke studije povezuju s reumatoidnim artritisom, ali ponajprije u Izraelaca i Baskija.

Ipak, antigen HLA-DR4 mnogo je čvršće povezan s reumatoidnim artritisom, a taj antigen kod Vas nije pronađen.

Nadalje, imate HLA-DR11 kojeg neke studije povezuju s nešto većim rizikom od autoimunih bolesti štitnjače (Hashimoto tireoiditis), ali to baš nije neki pravi primjer čvrste i značajne povezanosti.

HLA-A3 blago povećava rizik od idiopatske hemokromatoze (preopterećenja željezom).

Ispričavam se unaprijed ako sam štogod previdio ili pogrešno protumačio. Ovo je stvarno subspecijalističko područje. Svakako imunologu pokažite nalaz i zamolite objašnjenje.

Što se tiče Vaše obrade, vidim da ste bili kod imunologa pa pretpostavljam da je on upoznat s Vašom situacijom i pretragama koje je potrebno poduzeti da bi se razjasnila Vaša situacija.

Ono što još mislim da bi svakako valjalo učiniti u sklopu obrade u smislu isključivanja reumatoidnog artritisa, ako slučajno niste, jest određivanje anti-CCP protutijela koja imaju dosta važnu ulogu u dijagnozi ali i prognozi reumatoidnog artritisa, ali se mogu naći i kod drugih erozivnih artritisa.

Molio bih kolege da me, ako su u mogućnosti, nadopune sa svojim prijedlozima i saznanjima.

El Gato Félix
28.10.2012., 10:15
a danas sam dobila nove nalaze, buni me što su napisani na drugačiji način pa zapravo....nemogu dokučiti koliko su oni bolji od prolih, i jesu li bolji ili ne:
SS-A/Ro (60 kDa) Au/ml 162 (negativno <30)
SS-A/Ro (52 kDa) Au/ml 17 (negativno <30)
SS-B/La Au/ml 100 (negatvino <30)

što mene zanima je - koliko je to bolje od prošlog nalaza (ako je bolje)
bila bih zahvalna ako mi netko to može rastumačiti

Poštovana,

vidljivo je da su najnoviji nalazi u potpuno drugačijim jedinicama (u tzv. arbitrarnim jedinicima) koje nisu u korelaciji s IU - internacionalnim jedinicama.

Mislim da je nalaz približno sličan onome od prije godinu dana, možda za vrlo malu nijansu bolji, no možda griješim, tako da bi to to ipak trebala ocijeniti osoba s iskustvom u interpretaciji ovih nalaza i koja ima iskustva s različitim metodama i jedinicama u kojima se isti iskazuju.

El Gato Félix
28.10.2012., 10:32
Da li bi neko od vas bio ljubazan da mi pojasni rezultat?!
GLUKOZA 4.2
UREA5.4
KREATININ 96
NATRIUM 141
KALIUM 4.2
UKUPAN BILIRUBIN 10.6
AST 25
ALT 16
gama-GT 14
ALP 105
CK 112
CK-MB 20
LDH 692
Hvala:))

Poštovani,

molim Vas da pročitate naputke u prvom postu ove teme prema kojima ćete dopuniti svoj upit pa će Vam možda netko moći protumačiti ovaj nalaz.

ZarPtica
28.10.2012., 11:06
Poštovani,

molim Vas da pročitate naputke u prvom postu ove teme prema kojima ćete dopuniti svoj upit pa će Vam možda netko moći protumačiti ovaj nalaz.

Zbog opste slabosti,nejasnim bolovima u lijevoj strani stomaka...napravljena je analiza krvi...bez objasnjenja o cemu se radi.Nekoliko godina se borim sa atopijskim dermatitom..ali ovo stanje nikako ne vezujem sa istim....mnogo sam umorna,bez energije.

snekyvz
29.10.2012., 12:34
Ono što još mislim da bi svakako valjalo učiniti u sklopu obrade u smislu isključivanja reumatoidnog artritisa, ako slučajno niste, jest određivanje anti-CCP protutijela koja imaju dosta važnu ulogu u dijagnozi ali i prognozi reumatoidnog artritisa, ali se mogu naći i kod drugih erozivnih artritisa.

anti ccp sam radila i negativan je... hvala vam puno na tumačenju nalaza...
inače su mi doktori govorili kako imam povečanu štitnjaču, ali svi su nalazi krvi bili u redu pa se jednostavno to zaboravilo.... ne znam više kamo da se okrenem, kome da se obratim... reumatolog predlaže hospitalizaciju na rebru i detaljno promatranje... a jedini je problem što se čeka i do godine dana...

još jedanput hvala

ZarPtica
29.10.2012., 12:39
Da li bi neko od Vas bio ljubazan da mi pojasni rezultat?!
GLUKOZA 4.2
UREA5.4
KREATININ 96
NATRIUM 141
KALIUM 4.2
UKUPAN BILIRUBIN 10.6
AST 25
ALT 16
gama-GT 14
ALP 105
CK 112
CK-MB 20
LDH 692
Hvala)
Zbog opste slabosti,nejasnim bolovima u lijevoj strani stomaka...napravljena je analiza krvi...bez objasnjenja o cemu se radi.Nekoliko godina se borim sa atopijskim dermatitom..ali ovo stanje nikako ne vezujem sa istim....mnogo sam umorna,bez energije.

ivancica14
29.10.2012., 13:24
Molim za pomoć, termin poroda mi je u nedjelju, 4.11., a danas je došao nalaz urina, koji me zabrinuo..u doktorice sam naručena tek u petak, pa ako ikako može da mi netko kaže na što upućuju ove nepravilnosti:

Izgled urina: zamućen
Boja urina: tamno žuta
ph reakcija: 6,0 (5-9)
relativna volumna masa: >=1,030 (1,002-1,030)
proteini: 0
glukoza:0
ketoni:0
urobilinogen: 16.0 (<17)
bilirubin:0
nitriti:0
eritrociti/hemoglobin:0
leukocitna esteraza: ca 500 (0-10) :eek:
leukociti: dosta (0-2)
eritrociti: 3-5 (0-2)
sluz: nešto
bakterije: mnogo
stanice pločastog epitela: nešto
male epitelne stanice: po koja

Hvala velika!

boudicca8
29.10.2012., 14:17
Poštovana,

vidljivo je da su najnoviji nalazi u potpuno drugačijim jedinicama (u tzv. arbitrarnim jedinicima) koje nisu u korelaciji s IU - internacionalnim jedinicama.

Mislim da je nalaz približno sličan onome od prije godinu dana, možda za vrlo malu nijansu bolji, no možda griješim, tako da bi to to ipak trebala ocijeniti osoba s iskustvom u interpretaciji ovih nalaza i koja ima iskustva s različitim metodama i jedinicama u kojima se isti iskazuju.

zahvaljujem na odgovoru.... :)
super da su ipak bolji nalazi.

mimoza40
29.10.2012., 16:33
Molim za pomoć, termin poroda mi je u nedjelju, 4.11., a danas je došao nalaz urina, koji me zabrinuo..u doktorice sam naručena tek u petak, pa ako ikako može da mi netko kaže na što upućuju ove nepravilnosti:

Izgled urina: zamućen
Boja urina: tamno žuta
ph reakcija: 6,0 (5-9)
relativna volumna masa: >=1,030 (1,002-1,030)
proteini: 0
glukoza:0
ketoni:0
urobilinogen: 16.0 (<17)
bilirubin:0
nitriti:0
eritrociti/hemoglobin:0
leukocitna esteraza: ca 500 (0-10) :eek:
leukociti: dosta (0-2)
eritrociti: 3-5 (0-2)
sluz: nešto
bakterije: mnogo
stanice pločastog epitela: nešto
male epitelne stanice: po koja

Hvala velika!

Nemoj paničariti.
Javiti se liječnici telefonom i isčitati nalaz.

Nisi napisala zašto je rađena analiza urina, imaš problema sa mokraćnim putevima, bolove, pečenje, temperaturu ?

Leukociti i eritrociti upućuju na upalu, urinarnog trakta, ili iz rodnice.

Obzirom da ti je skoro termin, moguće je da je došlo i do otapanja tzv. čepa, koji često prati sukrvica.

Kod nalaza u kojem piše- bakterija mnogo, obično se prije urinokulture, ponovi nalaz.

ivancica14
29.10.2012., 16:59
Nemoj paničariti.
Javiti se liječnici telefonom i isčitati nalaz.

Nisi napisala zašto je rađena analiza urina, imaš problema sa mokraćnim putevima, bolove, pečenje, temperaturu ?

Leukociti i eritrociti upućuju na upalu, urinarnog trakta, ili iz rodnice.

Obzirom da ti je skoro termin, moguće je da je došlo i do otapanja tzv. čepa, koji često prati sukrvica.

Kod nalaza u kojem piše- bakterija mnogo, obično se prije urinokulture, ponovi nalaz.

hvala svakako!
rađena mi je analiza urina jer sam kod dr. piškila na onaj štapić i jedna boja je dosta potamnila..iako ona nije bila sigurna hoće li me slati, jer kao termin je blizu, nema vremena za terapiju :confused:

mimoza40
29.10.2012., 18:14
hvala svakako!
rađena mi je analiza urina jer sam kod dr. piškila na onaj štapić i jedna boja je dosta potamnila..iako ona nije bila sigurna hoće li me slati, jer kao termin je blizu, nema vremena za terapiju :confused:

Pročitaj ukratko rezultate analize mokraće test trakom

http://www.vasdoktor.com/medicina-od-a-do-z/urologija/1015-analiza-urina?format=pdf

Mislim da još imaš vremena za urinokulturu, sutra ujutro odneseš uzorak,i do petka imaš nalaz.

Bakterijska upala može se prenijeti i na plod tijekom poroda, pa je ipak uputno znati koja bakterija je u pitanju.

Svakako nazovi ginekologicu, nije mi baš jasno po čemu je kasno za terapiju.
Ako imaš ginekologa koji će te poroditi traži i njegovo mišljenje.

ivancica14
29.10.2012., 18:32
Pročitaj ukratko rezultate analize mokraće test trakom

http://www.vasdoktor.com/medicina-od-a-do-z/urologija/1015-analiza-urina?format=pdf

Mislim da još imaš vremena za urinokulturu, sutra ujutro odneseš uzorak,i do petka imaš nalaz.

Bakterijska upala može se prenijeti i na plod tijekom poroda, pa je ipak uputno znati koja bakterija je u pitanju.

Svakako nazovi ginekologicu, nije mi baš jasno po čemu je kasno za terapiju.
Ako imaš ginekologa koji će te poroditi traži i njegovo mišljenje.

hvala još jednom..
sutra ću sve saznati, zvat ću na telefon.. samo sam bila nestrpljiva..

mimoza40
29.10.2012., 18:51
hvala još jednom..
sutra ću sve saznati, zvat ću na telefon.. samo sam bila nestrpljiva..

Razumijem tvoju nestrpljivost, ali i kod liječnika moraš biti uporna jer se nitko drugi neće založiti za tebe.
Sretno..:mig:

Ribež
29.10.2012., 20:34
Ne znam od kuda da krenem..
Hajdemo nekako kronološki - neki me znaju..
1. nemam štitnjaču, papil. karcinom, vračene dvije paratir. žljezde (prije 8 godina operacija)
Ionski kalcij - u 9 mjesecu - 1,13 (minimum 1,18)
Ionski kalcij - neki dan - 1,09 nakon korištenja terapije od 9 mjeseca 0,25 mg Rocatrola

2. Zadnjih 8 godina koristim kontracepciju. U obitelji nemam nikoga s problemima vezanih uz zgrušavanje krvi.
Pušać sam. (u fazi prestajanja. Zadnjih 5 dana ne pušim - a imam se s čime hvaliti!) i prešla sam 35-godinu.
Mijenjam ginekologa i nova me ginekol. šalje da obavim pretrage zbog kontracepcije i dobivam sllijedeće nalaze:
Izdvajam malo povečane vrijednosti iz nalaza (pretrage rađene pod malo većom virozom:
Trobociti - 437 (norm. 158-424)
Leukociti - 12.4 (3.4 - 9.7)
P-PV (udjel) - 0,93
P-PV (INR) - 1.04

e sada dio koji me zabrinuo:
Aktiv. parc. tromboplastinsko vrijeme - 24 (norm. 25-38)
Aktiv parc. trombopl. vrijeme - R - 0, 76 (norm. 0,8-1,2)
Fibrinongen 2,99 - to je ok
D - dimeri ELFA Vidas 3198 - (norm. manje od 500)
Što taj test pokazuje - naravno da sam čitala na internetu sve najgore:503:

Od lijekova koristim eutirox, pijem betaglutan (može li on poništavati kalcij:confused:), Rocatrol i Velefax (pola tablete od 3,75 mg.), cilest kontracepciju koju sada ukidam.

Inače u srijedu sam naručena ginekologu s nalazima krvi ali sam vrlo zabrinuta.
Za kalcij znam moram endokrinologu..
Bojim se više ići doktoru što će mi još naći..:(

meritas
29.10.2012., 21:14
A ne uzimaš nikakav pripravak kalcija?

D-dimeri su jedna pretraga s kojom se uvijek uvališ kad ju tražiš, a ne znaš što želiš dokazati s njom. Načelno negdje ti se stvaraju ugrušci koji se istovremeno i raspadaju, ali ako nema kliničkih znakova ugrušaka....

Inače hormonska kontracepcija se povezuje s povećanom sklonošću stvaranja ugrušaka, ali ne pratim ginekološke pacijente pa u pravilu ne tražim nalaz d-dimera, osim ako mi ne dođeš natečene noge ili ruke ili se tužiš na zaduhu.

Ribež
29.10.2012., 21:22
A ne uzimaš nikakav pripravak kalcija?

D-dimeri su jedna pretraga s kojom se uvijek uvališ kad ju tražiš, a ne znaš što želiš dokazati s njom. Načelno negdje ti se stvaraju ugrušci koji se istovremeno i raspadaju, ali ako nema kliničkih znakova ugrušaka....

Inače hormonska kontracepcija se povezuje s povećanom sklonošću stvaranja ugrušaka, ali ne pratim ginekološke pacijente pa u pravilu ne tražim nalaz d-dimera, osim ako mi ne dođeš natečene noge ili ruke ili se tužiš na zaduhu.

Hvala, čim sam pročitala laknulo mi je:) Jedino kaj ovo znači ako nema kliničkih znakova ugrušaka?? Nema..uh..
Pijem nadomjestak kalcija - to je ovaj lijek Rocatrol - to mi je propisao endokrinolog. Ginekologica me poslala na sve pretrage jer sam prvi put došla kao njezin pacijent i želi mi ugraditi spiralu zbog godina, ne imanja štitnjače i pojačanih menstruacija..
Vrlo sam se zabrinula zbog tog D-dimeri testa posebno jer se apsolutno ništa ne razumijem u to (mislim kako i bi nisam te struke:rolleyes:).
Odmah sam se vidjela kako putuju po meni ugrušci:rolleyes:.
Za kalcij fakat ne znam kaj ću umjesto da raste - pada - dobila sam tu neke već prijedloge pa ću tražiti dodatne pretrage. Mada mi više ne trnu ruke i noge. Odnosno imala sam čak i fazu oduzimanja ruku u snu,paralizu ruku.

meritas
29.10.2012., 21:32
Rocaltrol je aktivni oblik vitamina D, ako uzimaš samo njega onda ne uzimaš kalcij, a očito ga ne uzimaš dovoljno u hrani + ne sunčaš se tijekom cijele godine, a vjerojatno niti većim dijelom. Tako da će vjerojatno trebati malo nadodati kalcija dodatnim lijekom. Pa gle sad kad spominješ obilne menstruacije, ako sad krvariš to bi moglo biti objašnjenje d-dimera.

A klinički znakovi bi bili ovi gore navedeni: otok jedne noge, eventualno obje, otok jedne ruke, zaduha, lupanje srca bez razloga koje se ne smiruje spontano...

meritas
29.10.2012., 21:42
Pa gle sad kad spominješ obilne menstruacije, ako sad krvariš to bi moglo biti objašnjenje d-dimera.

Evo sad se moram pobit, baš nešto gledam ovi tvrde da d-dimeri ne rastu kod menstrualnog krvarenja... moram to malo bolje pogledat, ili pitat nekog ginekologa.

Ovi drugi pak pišu da mogu biti povišeni kod pojačanog menstrualnog krvarenja, pa sad budi pametan.

Ribež
29.10.2012., 21:58
Hvala puno na odgovorima:)
Nemam sada obilne mentruacije - imala sam nekada dok nisam pila kontracepciju - završavala na žalost na kiretažama zbog toga - život bez štitnjače čini razne stvari..
Nemam natečene noge i ruke. Povremeno gležnjevi ali to je više od sjedećeg posla. Ne lupa mi srce. Jedino što imam neobično povremeno mi se zažare dlanovi i stopala i svrbe užas jedan. Od čega nemam pojma. Kako dođe tako prođe. Bože počet ću biti pravi hipohondar. A taman sam se mislila da sam se izliječila od toga:-)))))))
Rocaltrol znaći nije dobar lijek za kalcij? Stvarno sam zbunjena. Potpuno.
Evo sada čitam upute uz lijek i fakat tako piše. Pa kaj da ja pijem - šmrc..
Ako ne zna moj endokrinolog koga da pitam?

meritas
29.10.2012., 22:12
Rocaltrol znaći nije dobar lijek za kalcij? Stvarno sam zbunjena. Potpuno.
Evo sada čitam upute uz lijek i fakat tako piše. Pa kaj da ja pijem - šmrc..
Ako ne zna moj endokrinolog koga da pitam?

Rocaltrol (aktivni oblik vitamina D, kojeg nakon odstranjenja paratiroidnih žljezda (vidim da su ti 2 vraćene - tako da bi ipak trebalo znati vrijednosti PTH za procjenu funkcije) nisi u stanju više stvoriti u tijelu pa ga treba uzimati izvana) je potreban za apsorpciju kalcija iz crijeva, e sad ti možeš uzeti ne znam koliko Rocaltrola, ali ako ne uzimaš kalcij hranom ili tabletama, nema se što apsorbirati.

Pretpostavka je da je tvoj endokrinolog ovako razmišljao: pada joj kalcij, odstranjene paratiroideje, dakle problem je u nedostatku aktivnog vitamina D (Rocaltrol), a ne u nedostatnom unosu kalcija, dao ti je Rocaltrol, kalcij i dalje pada, ostaju 2 opcije ili ti je mala doza Rocaltrola, ili jednostavno ne unosiš dovoljno kalcija hranom, ili druge varijacije koje kod tebe vjerojatno nisu bitne.

Sad kad bi ti odredili PTH, Ca++, Vitamin D 1-25 OH, i Vitamin D 25 OH, (naravno neke stvari čovjek može i neposredno zaključiti, pa nije uvijek potrebno određivati sve nalaze, ali onda obično svako toliko naleti na "minu" zbog pretpostavke) bilo bi se lakše orjentirati.

Ribež
30.10.2012., 09:45
Telefonski sam razgovaral s endokrinologicom. Kaže da nalaz nije zabrinjavajući mada ja subjektivno nemam više jake smetnje ali me osjetim dosta zglobove - sve i na rukama i na nogama. Bole.
Dala mi naputak da povećam Rocaltrol na 2 tablete dnevno i za 10 dana ponovim kalcij.
Ja iskreno imam jednu zadršku od "pametovanja" liječnicima. Nisam tražila nikakve pretrage koje je meritas predložila.:(
Trebam li pametovati, ni sama ne znam što da radim...:(

teta pehta
30.10.2012., 15:10
da napisem i ovdje:
mama (64) od 7mj. ima jaku neuropatsku bol u stopalu (smeta joj i dodir plahte, uopce ne spava)...napravi EMNG kojom se utvrđuje jako oštečenje svih živaca u toj nozi..neurologica šalje na čitav niz krvnih pretraga pa tako i na B. Burgdorferi. Mama se sjetila da ju je ugrizao krpelj prije više od godinu dana, nikakvih simptoma nije bilo...
Danas stiže serološki nalaz na BB.
IgG pozitivno (>240)
IgM pozitivno 22.1
IgG WB pozitivno
IgM WB pozitivno
Mama odlazi kod opće prakse i ova joj veli da je nalaz OK...(???!!!)
Što mislite?
Što dalje???

El Gato Félix
30.10.2012., 18:35
Evo sad se moram pobit, baš nešto gledam ovi tvrde da d-dimeri ne rastu kod menstrualnog krvarenja... moram to malo bolje pogledat, ili pitat nekog ginekologa.

Ovi drugi pak pišu da mogu biti povišeni kod pojačanog menstrualnog krvarenja, pa sad budi pametan.

Zanimljiva hipoteza.

Mislim da ipak ugrušci pri pojačanom menstruacijskom krvarenju ne bi bili povezani s porastom d-dimera jer se ti ugrušci stvaraju i razgrađuju izvan krvožilnog sustava, tj. u maternici i rodnici. :ne zna:

Neki radovi također povezuju porast d-dimera uslijed uzimanja oralnih kontraceptiva, ali, koliko sam bacio pogled, ne radi se o tako velikom povišenju d-dimera, kao što je u ovom nalazu.

U svakom slučaju, kada govorimo o ovom nalazu d-dimera, bez obzira na negativnu anamnezu u smislu tromboze i sl., ne bih samo odmahnuo rukom nego bih tragao dalje.

Istina jest da ne liječimo nalaze i brojeve, nego pacijente, no u ovom slučaju vrijednost d-dimera ipak dosta odskače te bih svakako istražio postoji li neki razlog zašto je tomu tako.

meritas
30.10.2012., 19:39
Moram priznati da mi nije najjasnije o ekstravaskularnoj koagulaciji (vidio sam da se tako tvrdi,ali...), kad dolazi do ljuštenja maternice, zar nije pretpostavka kapliarnog krvarenja, koje se opet mora zaustaviti valjda agregacijom i koagulacijom, pa zar pregradnjom tih fibrinskih niti kasnije ne dolazi do otpuštanja d-dimera u krvotok.

Razumijem da se koagulacija odvija van krvotoka, ako govorimo o krvi koja dođe do uloška, ali kako se zaustavlja krvarenje ako ne koagulacijom, ako se ne varam kod resorpcije hematoma dolazi do porasta d-dimera.

Problem je s d-dimerima koliko je meni poznato (barem u kontekstu plućne embolije), što u postavljanju dijagnoze nema razlike između d-dimera 0.51 ili 5.

U svakom slučaju postavlja se pitanje što raditi s ljudima i povišenim d-dimerima koji su slučajan nalaz bez kliničke slike.

Rutinski doppler vena donjih i gornjih ekstremiteta? CT angiografija plućnih arterija?

Osobno ih ne bih vadio ako ne znam zašto ih vadim, a s obzirom da ih rutinski ne vadim bez razloga, onda osobno nemam iskustava s povišenim nalazom bez kliničke slike.

S obzirom da kontraceptivi mogu uzrokovati DVT, teoretska varijanta je da se kod nje ugrušci i stvaraju, ali da urođena fibrinolitička aktivnost onemogućava zadržavanje ili uglavljivanje navedenih ugrušaka te se njihovom razgradnjom povise d-dimeri bez kliničkih manifestacija.

Ali ostaje pitanje da li u navedenoj situaciji tražiti ugrušak, a ako da gdje točno?

Ako je ginekolog tražio d-dimere u svrhu dokazivanja prokoagulabilnosti moglo bi se reći da ju je dokazao i da je potrebno ukinuti hormonsku terapiju, ali nisam ginekolog i ne znam kako ide njihov klinički tijek misli.

meritas
30.10.2012., 20:05
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3273370/

O d-dimerima

El Gato Félix
30.10.2012., 20:30
Moram priznati da mi nije najjasnije o ekstravaskularnoj koagulaciji (vidio sam da se tako tvrdi,ali...), kad dolazi do ljuštenja maternice, zar nije pretpostavka kapliarnog krvarenja, koje se opet mora zaustaviti valjda agregacijom i koagulacijom, pa zar pregradnjom tih fibrinskih niti kasnije ne dolazi do otpuštanja d-dimera u krvotok.

Razumijem da se koagulacija odvija van krvotoka, ako govorimo o krvi koja dođe do uloška, ali kako se zaustavlja krvarenje ako ne koagulacijom, ako se ne varam kod resorpcije hematoma dolazi do porasta d-dimera.

Da, moram priznati, nisam razmišljao tako jer kod normalnog menstruacijskog krvarenja ne dolazi do stvaranja ugrušaka, a mehanizam zaustavljanja krvarenja je prvenstveno vazokonstrikcija.

U patoloških krvarenja s ugrušcima sigurno postoji mehanizam koji ste naveli, vjerujem da ste u pravu. Utječu li ugrušci koji su nastali intravaskularno u tim krvnim žilama maternice na vrijednost d-dimera - zasigurno da.

Izgleda da bi onda bilo ispravno onako kako ste i pronašli/zaključili: kod normalnog menstruacijskog krvarenja, gdje se ugrušci ne očekuju jer se ono zaustavlja vazokonstrikcijom, nema značajnijeg porasta d-dimera, a kod patološki obilnog krvarenja ima.

No, u ovom konkretnom slučaju ova pitanja nisu relevantna jer je Ribež konstatirala kako takvih patoloških krvarenja nije imala, a uslijed normalne menstruacije, čak i da je pretraga učinjena na sam dan menstruacije, ne bi se očekivalo značajnije povišenje d-dimera.

Radovi govore o povišenju vrijednosti d-dimera uslijed uzimanja oralne kontracepcije čak i ukoliko nije došlo do DVT, tako da nisam siguran bi li se ovakvo povišenje d-dimera moglo smatrati očekivanim nalazom u osobe koja uzima oralnu kontracepciju. Mislim da ipak ne očekivanim, premda ne treba isključiti da su pilule uzrok.
Ali ostaje pitanje da li u navedenoj situaciji tražiti ugrušak, a ako da gdje točno?

Ako je ginekolog tražio d-dimere u svrhu dokazivanja prokoagulabilnosti moglo bi se reći da ju je dokazao i da je potrebno ukinuti hormonsku terapiju, ali nisam ginekolog i ne znam kako ide njihov klinički tijek misli.

Također mislim kako će se onaj tko je naručio ovu pretragu bez jasne indikacije, kako sada imponira, naći na sto muka što i kako dalje i odakle krenuti.

Hormonsku terapiju će vrlo vjerojatno ukinuti. No, ako ništa drugo, barem bi trebalo prekontrolirati kakvo je stanje i nakon ukidanja kontracepcije.

Ovakve situacije daju mi ipak za misliti: http://www.haematologica.org/content/92/4/e53.full

edit: Draga Ribež, ispričavam se što smo nastavili diskusiju o Vašem pitanju i o Vama u trećem licu. Kolega je zanimljiv i intrigantan sugovornik i svidjelo mi se kako razmišlja pa sam se uključio, a i Vaši nalazi su u svakom slučaju nešto što nije baš tako jednostavno, kako se možda čini na prvi pogled. Bilo bi dobro kada biste nas izvijestili kakvo ste mišljenje i savjet uživo dobili po ovom pitanju.

Ribež
30.10.2012., 21:04
Nije nikakav bed:)
Slabo vas kužim, neki dio čak da, mrvicu.
sutra idem kod ginekologice koja je telefonski rekla da mora naći uzrok i što će dalje javim.

Da li je moguće da ionski kalcij koji je relativno nisko i d-dimeri imaju veze?
Iskreno, kako sam rekla vrlo sam zabrinuta i muka mi je lagno od svega. Možda sam trebala poslušati supruga i otići na hitnu rebro s nalazima pa neka se tamo gombaju sa mnom no ne znam bi li mi zbog takvih nalaza zadržali ili bi rekli evo još jednog hipohondra.:rolleyes: (jedino da sam odglumila padanje u nesvjest:D)

Ribež
30.10.2012., 21:19
i
Ovakve situacije daju mi ipak za misliti: http://www.haematologica.org/content/92/4/e53.full
.

Sada sam pročitala tekst i ako sam dobro shvatila ja možda imam rak :eek:
Ode moje spavanje....

El Gato Félix
30.10.2012., 22:09
Sada sam pročitala tekst i ako sam dobro shvatila ja možda imam rak :eek:
Ode moje spavanje....

:grli:

Ne smijete tako razmišljati!

Postoje mnogi drugi vjerojatniji razlozi. Uzimate kontracepcijske pilule koje povisuju vrijednost d-dimera. Nemam iskustva s pacijenticama koje uzimaju kontracepciju po pitanju za njih uobičajenih/očekivanih vrijednosti d-dimera, tako da ne znam, kako sam i u prethodnom postu naglasio, je li ovakav nalaz posljedica uzimanja pilula i hoće li se prestankom njihova uzimanja on vratiti u normalne granice.

Samo sam htio reći kako ovakva vrijednost, prema mojem mišljenju, pobuđuje pozornost i kako ju ne bi trebalo zanemariti, nego istražiti uslijed čega je došlo do takvog nalaza.

Zloćudna bolest samo je jedna u nizu na podugačkoj listi razloga povišenja d-dimera i ne treba na nju odmah pomisliti kao uzrok.

meritas
30.10.2012., 22:26
Uf, sad si je isprepadao.

@ribež: teško je u medicini tvrditi nešto sa apsolutnom sigurnošću.

@ribež & el Gato:
Evo sam pročitao članak i moje osobno mišljenje je sljedeće:
1.radi se o Case reportu.

2. Osoba s "rektalnim krvarenjem" je sumnjiva na kolorektalni karcinom dok se ne dokaže suprotno. E sad oni imaju bolesnicu s rektalnim krvarenjem i povišenim nalazom d-dimera (za koje ne vidim koja je bila indikacija za određivanje). Dakle u koliko pretpostavimo da ima karcinom i onda dobijemo nalaz d-dimera povišen to je očekivani nalaz.

Ne znam da li je jasno što pokušavam reći: ako netko ima karcinom za očekivati je da ima povišene d-dimere, ako netko ima povišene d-dimere nije za očekivati da će odmah imati tumor.
Analogija je s pušačima i karcinomom pluća, ako ima karcinom velika je vjerojatnost da je pušač, ali ako je pušač (ako nam je to jedini kriterij) u apsolutnim brojkama je mala šansa da ima karcinom pluća.

3. Da su uzeli osobu koja nema nikakvu simptomatologiju (imam dojam da umanjuju značenje rektalnog krvarenja, da bi članak bio upečatljiviji), bilo bi mjerodavnije zapažanje, ovako ispada promakao nam je karcinom, ali hvala bogu što nismo znali odakle d-dimeri pa smo locirali ono što je trebalo biti otkriveno neovisno o d-dimerima.

4.Bolja opservacija u članku bi bila da ne treba rektalna krvarenja pripisivati hemoroidima dok se ne napravi totalna kolonoskopija.

5. Naravno moguće je da im je opservacija i točna, ali nije moguće zaključivati iz jednog slučaja.

6. Ja ne znam zašto imaš povišene d-dimere, ako ti netko uspije službeno to odgovoriti i potvrditi postaj tu pa da nešto i naučim.

7. Što se mene tiče meni se na forumu ne morate obraćati s vi (ovo ide za El Gata):)

El Gato Félix
30.10.2012., 22:37
Uf, sad si je isprepadao.

Vidim, i nisam razmišljao pri linkanju ovog članka. Trebao je biti za internu diskusiju. :o
Ne znam da li je jasno što pokušavam reći: ako netko ima karcinom za očekivati je da ima povišene d-dimere, ako netko ima povišene d-dimere nije za očekivati da će odmah imati tumor.

Napisah nešto tako u prethodnom postu. Ne mislim da je maligna bolest nešto na što bismo prvo pomislili u pacijenata s povišenim d-dimerima, pogotovo kad anamnestički podaci ne idu u tom smjeru.
5. Naravno moguće je da im je opservacija i točna, ali nije moguće zaključivati iz jednog slučaja.

Naravno da nije, slažem se. Ipak, ne ciljajući sada na malignom kao potencijalni uzrok, samo sam želio reći kako ne bih olako prešao preko ovog nalaza.

Slažem se da je priblično diskutabilno odakle krenuti, što učiniti, a što ne. Ali, kažem, ako ništa drugo, sigurno bih još koji put provjerio nalaz.
6. Ja ne znam zašto imaš povišene d-dimere, ako ti netko uspije službeno to odgovoriti i potvrditi postaj tu pa da nešto i naučim.

Bilo bi svakako korisno svima koji čitaju forum.

7. Što se mene tiče meni se na forumu ne morate obraćati s vi (ovo ide za El Gata):)

Profesionalna deformacija. :o

meritas
30.10.2012., 22:55
Slažem se da je priblično diskutabilno odakle krenuti, što učiniti, a što ne. Ali, kažem, ako ništa drugo, sigurno bih još koji put provjerio nalaz.

Da prekinut hormone i kontrola d-dimera, samo ne znam koliko dugo nakon prekida terapije.

Da me se netko udostojio naučiti doppler i da mi dođe pacijentica s takvim slučajnim d-dimerima a samo 35 godina ja bi pogledao vene, vjerojatno više da zadovoljim znatiželju nego što bi očekivao da ću nešto naći, ali nikad ne znaš (to je jedino što sigurno znam).

Ribež
31.10.2012., 11:35
Evo iz prve ruke - bila na hitnoj. Doktor je pitao zašto sam uopće vadila d dimere na što nisam imala odgovor jer nisam ja to sama sebi napisala.
Rekao je d dimeri mogu stvarno biti povišeni kod svih živih stanja pa tako smo došli i do toga da sam ja to vadila pod opakom virozom (5 dana ranije kurila) i da je moguće da je od toga visok.
Ponovio ga, uz dodatne pretrage koagulacije krvi, stvarno se potrudio (internist) i d dimeri su pali na normalu.
Uglavnom meni je pao kamen sa srca. Nije rak.
Za kalcij se čudio da mi nije propisan kalcij nego vitamin d.
Vadio ga ali nije bilo natašte a ja sam i prehranu obogatila kalcijem tako da je nalaz ionskog skroz ok mada je rekao da je razlog moje jutarnje jelo i da ga drugi put radim natašte.
Eto, uglavnom za sve koji će ikada imati taj povišeni d dilmeri može biti tako jako povišen od jače viroze.
Hvala svima na razgovorima i savjetima.:)

El Gato Félix
01.11.2012., 18:27
Eto, uglavnom za sve koji će ikada imati taj povišeni d dilmeri može biti tako jako povišen od jače viroze.

Ribež, baš mi je drago da je sve završilo dobro. :)

Puno Vam hvala na povratnoj informaciji. Znao jesam da uslijed infekcije može doći do povišenja d-dimera, ali uistinu nisam znao da je moguće ovako veliko povišenje uslijed obične virusne infekcije.

Podatak koji će, vjerujem, biti vrlo koristan u mojem daljnjem radu.

Još jedanput Vam od srca zahvaljujem što ste se javili.

meritas
01.11.2012., 20:00
Ako ćemo iskreno mogao je reći što je god htio, kad je praktički nemoguće dokazati uzrok povišenja, samo je bitno da su se normalizirali i da nisi razvila kliničke manifestacije, i da ih ubuduće ne vadiš bez razloga:mig:

snekyvz
02.11.2012., 12:23
Zdravstvene probleme počela sam primjećivati u 3. mjesecu 2011., odmah nakon poroda prvog djeteta. Naticao mi je ručni zglob desne ruke i jako me bolio. To se nastavilo do danjašnjeg dana (traje već više od 19 mjeseci). U međuvremenu su me počeni boljeti i naticati mi prsti na obje ruke i lijevi ručni zglob. Prisutna je i jutarnja ukočenost.Prije 8-10 mjeseci počela sam osjećati užasne bolove u peti desne noge nakon dugog sjedenja ili nakon spavanja, a unatrag 6 mjeseci oko noktiju na rukama pojavile su se bijele fleke (depigmentirana područja) koje su se u međuvremenu neznatno proširile.
Doktorica opće medicine u početku je posumnjala na reumatoidni artritis i poslala me na pretrage. Od onda sam napravila brdo pregleda koji nisu dali ama baš nikakvih rezultata, tj. ne naslućuju ni na jednu bolest.

Najprije sam poslana fizijatru koji me šalje na vađenje krvi (sedimentacija povišena (35), a sniženi su K-HEMOGLOBIN (116) i K-HEMATOKRIT (0,337), ostalo u granicama normale), CRP povišen (10,8). RTG ručnog zgloba uredan.
Nakon toga fizijatar me šalje reumatologu.
Tjedan dana nakon vađenja CRPa isti ponavljam i on je opet povišen (7), dok su ASL, WR i Lateks RF negativni.
2 tjedna nakon tog vađenja krvi Alfa 2 globulin je na povišen (10,5), a gama globulin snižen (13,8).
6 mj. kasnije CRP, WR, ASL i RF su negativni.
Reumatolog me šalje ortopedu koji traži ponovljeni RTG šake i scintigrafiju.

Rezultat scintigrafije je: Na kasnijim statičkim scintigramima vidi se intenzivnije nakupljanje radioindikatira u karpusima, te gotovo svim malim zglobovima šaka, u tarzusima i pojedinim malim zglobovima oba stopala, te oba koljena.

Na temelju RTG-a ortoped predlaže skraćivanje palčane kosti 2,5 mm uz smanjenje ulnarnog nagiba za oko 5 st.. No prije toga preporuča napraviti kompletnu reumatsku obradu zbog sumnje na reumatsku ili neku drugu autoimunu bolest, te tipizaciju tkiva.
ANA nalaz je negativan.

LOCUS HLA-A 3 - 11
LOCUS HLA-Cw NT - NT
LOCUS HLA-B 35 - ND
Bw4:W6 NT - NT
LOCUS HLA-DR 1 - 11
DR 51;52;53 52 - ND
LOCUS HLA-DQ 1 - 3
LOCUS DRB1 NT - NT

na to dodajem i slijedeći nalaz krvne pretrage LAC:

Akt. parc. tromboplast.vrijeme (APTV) (*) 1,1 (0,8 do 1,2)
Akt. parc. tromboplast.vrijeme (APTV) 31 (23 do 32)

APTV(s) test miješanja uz LAC (*) 29
Lupus antikoagulant (LAC) (*) 1,16 Izostanak korekcije produljenog APTV(s) u testu miješanja uz LA omjer >1,37 upućuje na prisutnost LAC

molim Vas još ovo tumačenje, ukoliko netko zna...

hvala....

El Gato Félix
02.11.2012., 15:02
na to dodajem i slijedeći nalaz krvne pretrage LAC:

Akt. parc. tromboplast.vrijeme (APTV) (*) 1,1 (0,8 do 1,2)
Akt. parc. tromboplast.vrijeme (APTV) 31 (23 do 32)

APTV(s) test miješanja uz LAC (*) 29
Lupus antikoagulant (LAC) (*) 1,16 Izostanak korekcije produljenog APTV(s) u testu miješanja uz LA omjer >1,37 upućuje na prisutnost LAC

molim Vas još ovo tumačenje, ukoliko netko zna...

hvala....

Poštovana,

mislim da se radi o urednom nalazu. Dakle, nema protutijela LAC, koja se mogu ali i ne moraju naći u oboljelih od sistemskog eritemskog lupusa ali i drugih bolesti, a inače su povezana, između ostalog, s trombozom (nastajanjem ugrušaka).

edit: U kontekstu Vaših tegoba i prijedloga o hospitalizaciji na Zavodu za imunologiju i reumatologiju KBC Rebro, rekao bih da mi se to čini najboljim rješenjem.

Ribež
02.11.2012., 22:09

Ribež, baš mi je drago da je sve završilo dobro. :)

Puno Vam hvala na povratnoj informaciji. Znao jesam da uslijed infekcije može doći do povišenja d-dimera, ali uistinu nisam znao da je moguće ovako veliko povišenje uslijed obične virusne infekcije.

Podatak koji će, vjerujem, biti vrlo koristan u mojem daljnjem radu.

Još jedanput Vam od srca zahvaljujem što ste se javili.

Paaa mislim da sam imala bakterijsku upalu (sinusi, grlo) po simptomima i kurila sam dobrih 5 dana. 6 - ti dan sam vadila dimere. Tada još nisam bila na antibioticima. Poslije antibiotika - dimeri su pali.

Meritas dobro kaže: doktor je rekao da se to ne vadi za bez veze jer uistinu je teško krenuti od kuda sada tako povišenje. Imam definitivno sreću da su pali..i ne želim ih više nikada vaditi jer su mi definitivno izazvali stres od kojeg se još oporavljam.
Vratili su me ti dimeri u razdoblje prije 8 godina kada sam imala rak i naravno da sam se prepala. Ono što me sada mući je definitivno kalcij i doktor je bio ljut što ga nisam još dobila (pukao mi je i jedan zub osim što me bole zglobovi) ali ne smije to napisati u nalaz - da mi se da kalcij a ne samo d vitamin jer se ne smije mještati u posao drugog liječnika iz iste bolnice nego mi je to sve rekao usmenom predajom...kolega se ne želi zamjeriti kolegi..eto..
Mada za njega imam same rijeći hvale budući je čak zvao zbog mene i svoju nadslužbu i konzultirao se- s odjela za onkologiju.
Bilo mu je mislim iskreno drago kada sam rekla da se razumijem u to kao krava u balet i da sam užasno prestrašena. Bio je definitivno suosjećajan. Hvala mu.

retro_One
08.11.2012., 14:31
Pozdrav, imam pitanje vezano uz pretrage krvi (jetrene probe). Rezultati su sljedeći:

Muško / 27 godina

Bilirubin, ukupni - 9 umol/L. Referentni interval: 3 -20
Aspartat aminotransferaza - 37 U/L. Referentni interval: 11 - 38
Gama glutamiltransferaza 50 U/L. Referentni interval: 11 - 55
Alkalna fosfataza 58 U/L. Referentni interval: 60 - 142

Dakle sve mi je uredno osim zadnje vrijednosti koja je nešto niža od referentne. Šta to znači?

hrvoje dr.
09.11.2012., 10:01
Pozdrav, imam pitanje vezano uz pretrage krvi (jetrene probe). Rezultati su sljedeći:

Muško / 27 godina

Bilirubin, ukupni - 9 umol/L. Referentni interval: 3 -20
Aspartat aminotransferaza - 37 U/L. Referentni interval: 11 - 38
Gama glutamiltransferaza 50 U/L. Referentni interval: 11 - 55
Alkalna fosfataza 58 U/L. Referentni interval: 60 - 142

Dakle sve mi je uredno osim zadnje vrijednosti koja je nešto niža od referentne. Šta to znači?
Uredni nalazi.

andersonjane
09.11.2012., 12:48
prije mjesec dana radjen mi je jutarnji kortizol
1047( 138- 689(
nakon 15 dana
jutarnji
433,1 (119- 618) popodnevni
446,4 ( 85- 460)
radjen mi je zbog neredovitih ciklusa, zanima me koje bi jos nalaze mogla obaviti doktorica, jer mi ginekolog ne moze dati terapiju dok se kortizol ne rjesi. jel dovoljno sto je se spustio, iako je popodnevni veci od jutarmjeg.

hrvoje dr.
09.11.2012., 18:25
prije mjesec dana radjen mi je jutarnji kortizol
1047( 138- 689(
nakon 15 dana
jutarnji
433,1 (119- 618) popodnevni
446,4 ( 85- 460)
radjen mi je zbog neredovitih ciklusa, zanima me koje bi jos nalaze mogla obaviti doktorica, jer mi ginekolog ne moze dati terapiju dok se kortizol ne rjesi. jel dovoljno sto je se spustio, iako je popodnevni veci od jutarmjeg.
Prvenstveno treba napraviti dobar endokrinološki pregled,izmjeriti tlak
te obradu opće biokemije -GUK,kreatinin,ureja,urati,K,Na,Cl,lipidogram....
ACTH,ponoviti kortizol 8h,16h,24h urin,LH,FSH,testo.,PRL,P4,E2,DHEA
24h kalijurija i natrijurija.
Daljnja ciljana obrada ovisi o rezultatima nalazima.

martina_SB
10.11.2012., 13:13
Lijep pozdrav,

može mi netko pobliže objasniti ovaj nalaz:

OPIS
Žučnjak veličine 7,5x2x2cm čija je stijenka prožeta tračcima ožiljkastog veziva i infiltratima mononukleara. Sluznica hiperplastična.

PATOLOŠKA DIJAGNOZA
Cholecystitis chronica. K 81.1

Je li ovo uredan nalaz ili ne?

Hvala:mig:

Andariel
10.11.2012., 17:58
koliko je ovo loše (pišem samo vrijednosti koje odstupaju od referentnih):

hemoglobin 112 (ref. 119-157)
MCV 82 (ref. 83-97.2)
MCH 25.8 (ref. 27.4-33.9)
MCHC 314 (ref. 320-345)
hematokrit 0.356 (ref. 0.356-0.470)

i kod anulocita i hipokromije je +

doktorica mi je prepisala heferol, ali me nakon malo guglanja nekako strah počet to piti :503:

El Gato Félix
11.11.2012., 11:12
Lijep pozdrav,

može mi netko pobliže objasniti ovaj nalaz:

OPIS
Žučnjak veličine 7,5x2x2cm čija je stijenka prožeta tračcima ožiljkastog veziva i infiltratima mononukleara. Sluznica hiperplastična.

PATOLOŠKA DIJAGNOZA
Cholecystitis chronica. K 81.1

Je li ovo uredan nalaz ili ne?

Hvala:mig:

Poštovana,

analiza pod mikroskopom pokazala je da se radilo o dugotrajnoj upali u stijenci žučnog mjehura a uz nju se u većini slučajeva nalaze i žučni kamenci (iako ne isključivo i iako se čini da kamenci ne igraju glavnu ulogu u nastanku upale), a mehanizam njezina nastanka jest vjerojatno dugotrajna iritacija uslijed prezasićene žuči ili ponavljajuće epizode akutne upale, uslijed čega dolazi do zadebljanja i prožimanja stijenke žučnog mjehura vezivnim tkivom.

Nalaz je očekivan u osobe koja je imala problema s ranijim upalama žučnog mjehura, u najvećem broju slučajeva udružena je s kamencima, smatra se najčešćom bolešću žučnog mjehura i ne predstavlja nikakav razlog za zabrinutost.

El Gato Félix
11.11.2012., 11:20
koliko je ovo loše (pišem samo vrijednosti koje odstupaju od referentnih):

hemoglobin 112 (ref. 119-157)
MCV 82 (ref. 83-97.2)
MCH 25.8 (ref. 27.4-33.9)
MCHC 314 (ref. 320-345)
hematokrit 0.356 (ref. 0.356-0.470)

i kod anulocita i hipokromije je +

doktorica mi je prepisala heferol, ali me nakon malo guglanja nekako strah počet to piti :503:

Poštovana,

iz dijela nalaza koji ste naveli može se zaključiti kako ste slabokrvni i kako se radi o blažoj anemiji, a nešto manji volumen crvenih krvnih stanica, kao i njihova bljedoća i posebnosti u izgledu daju naslutiti da se ovdje radi o slabokrvnosti nastaloj zbog nedostatka željeza.

Kakve su Vam, ako smijem pitati, menstruacije? Kakva Vam je prehrana, jeste li na kakvoj dijeti, konzumirate li meso? Je li utvrđeno koji je razlog pojave slabokrvnosti?

Andariel
11.11.2012., 20:40
Poštovana,

iz dijela nalaza koji ste naveli može se zaključiti kako ste slabokrvni i kako se radi o blažoj anemiji, a nešto manji volumen crvenih krvnih stanica, kao i njihova bljedoća i posebnosti u izgledu daju naslutiti da se ovdje radi o slabokrvnosti nastaloj zbog nedostatka željeza.

Kakve su Vam, ako smijem pitati, menstruacije? Kakva Vam je prehrana, jeste li na kakvoj dijeti, konzumirate li meso? Je li utvrđeno koji je razlog pojave slabokrvnosti?

menstruacije su normalne, prva dva dana malo obilnije, ali ništa dramatično :) vegetarijanka sam (lakto-ovo)
znao mi je i prije hemoglobin biti na donjoj granici, ali nikad nisam uzimala nikakve lijekove niti mi je doktorica nudila išta.
a ne znam koji je razlog anemije, valjda ne unosim prehranom dovoljno željeza :ne zna:

martina_SB
13.11.2012., 08:25
Poštovana,

analiza pod mikroskopom pokazala je da se radilo o dugotrajnoj upali u stijenci žučnog mjehura a uz nju se u većini slučajeva nalaze i žučni kamenci (iako ne isključivo i iako se čini da kamenci ne igraju glavnu ulogu u nastanku upale), a mehanizam njezina nastanka jest vjerojatno dugotrajna iritacija uslijed prezasićene žuči ili ponavljajuće epizode akutne upale, uslijed čega dolazi do zadebljanja i prožimanja stijenke žučnog mjehura vezivnim tkivom.

Nalaz je očekivan u osobe koja je imala problema s ranijim upalama žučnog mjehura, u najvećem broju slučajeva udružena je s kamencima, smatra se najčešćom bolešću žučnog mjehura i ne predstavlja nikakav razlog za zabrinutost.

Zahvaljujem na odgovoru :)

Dakle, radi se o upali o kojoj ste rekli udruženoj sa 70 kamenčića koje sam dobila na poklon od kirurga :D

Dea2012
13.11.2012., 14:31
Molim vas mišljenje...laboratorijski nalaz krvi za žensku osobu od 30 godina
Ca 2,53
P 0,96
K 4,9
PTH cekam red pa taj nalaz nemam. Inače prije 7 dana u urinu nađeni oksalati 1-2 i inače sam se borila sa pjeskom u bubregu i urinarnim infekcijama pa zato ova kontrola.Hvala

El Gato Félix
13.11.2012., 16:45
menstruacije su normalne, prva dva dana malo obilnije, ali ništa dramatično :) vegetarijanka sam (lakto-ovo)
znao mi je i prije hemoglobin biti na donjoj granici, ali nikad nisam uzimala nikakve lijekove niti mi je doktorica nudila išta.
a ne znam koji je razlog anemije, valjda ne unosim prehranom dovoljno željeza :ne zna:

Poštovana,

svakako je važno utvrditi točan uzrok slabokrvnosti. Činjenica jest kako su vegetarijanci izloženi većem riziku od sideropenije, tj. smanjene količine željeza u organizmu.

Ipak, da bi došlo do prave anemije, koja se manifestira padom hemoglobina, treba u pravilu postojati još neki razlog uz navedeni, a u žena su to najčešće obilnije menstruacije, ali su mogući i drugi razlozi, što treba razriješiti.

Svakako bi trebalo uzeti detaljniju anamnezu, točne podatke o namirnicama koje jedete, obrocima, preciznije definirati menstruacije na temelju ciljanih pitanja, postaviti još neka pitanja, uzeti u obzir eventualne prijašnje trudnoće, obiteljsku anamnezu, dob i na temelju svega procijeniti zašto je do anemije došlo.

Tek kada je utvrđen točan razlog anemije, treba pristupiti liječenju koje se provodi pripravkom željeza, a jedan od njih jest i Heferol.

meduka
13.11.2012., 17:46
Molim za odgovor, da li može imati utjecaja gripa koja prolazi na nalaze koji se vade radi operacije. Tj. uzimanje Tylolhot i sl
Hvala

..angie..
14.11.2012., 17:52
Vadila sam krv i urin da mogu predočiti hematologu na pregledu što noviji nalaz (hematologu idem zbog lim. čvorova koji su upaljeni od 7 mj..)

Krv je u redu (nema smisla pisati stavke), štoviše samo mi je MCHC van okvira (347 -> ref. vrij: 320-345) iako nije ništa strašno.
Ali urin...

Nemam poteškoća sa uriniranjem, urin je normalne boje (možda samo ujutro prvi mrvu tamniji, no ne mogu reći da je dosta taman), nema intezivan miris, jedino što me ponekad (nije svakodnevno) malo zna primiti slabi grč u jajniku. Bubrezi ne bole..

Izgled: zaprašen (bistar)
Boja: žuta (svijetlo žuta)
pH: 5,0 (5,0-9,0)
Rel. vol. masa: 1,025 (1,002-1,030)
Glukoza: neg (norm.)
Bilirubin: neg (0/neg.)
Ketoni: neg (0/neg.)
Erc/Hb: 3 (0/neg.)
Proteini: neg (0/neg.)
Urobilinogen: norm (norm.)
Nitriti: neg (0/neg.)
Leuk. esteraza: neg (0/neg.)

Leukociti: 1-3 (0-2)
Eritrociti: 40-50 (0-2)
Pl. epitel: dosta (0-1)
Bakterije: nešto (0/neg.)
Sluz: dosta (0/neg.)

Vezano uz sluz, imam dosta dugo problema sa time, no ginekolog je rekao da je sve super. I papa i pregled..
Inače zadnjih 6-9 (više se ne sjećam) godina imam uvijek tragove krvi u urinu, no nikada nisam ovako imala uvijek je do recimo 6-7..

hrvoje dr.
15.11.2012., 13:38
Molim vas mišljenje...laboratorijski nalaz krvi za žensku osobu od 30 godina
Ca 2,53
P 0,96
K 4,9
PTH cekam red pa taj nalaz nemam. Inače prije 7 dana u urinu nađeni oksalati 1-2 i inače sam se borila sa pjeskom u bubregu i urinarnim infekcijama pa zato ova kontrola.Hvala
Trebate pročitati prvi post/uputu.

Molim za odgovor, da li može imati utjecaja gripa koja prolazi na nalaze koji se vade radi operacije. Tj. uzimanje Tylolhot i sl
Hvala
Influenca kao i svaka druga akutna bolest može povisiti upalne parametre.

Vadila sam krv i urin da mogu predočiti hematologu na pregledu što noviji nalaz (hematologu idem zbog lim. čvorova koji su upaljeni od 7 mj..)

Krv je u redu (nema smisla pisati stavke), štoviše samo mi je MCHC van okvira (347 -> ref. vrij: 320-345) iako nije ništa strašno.
Ali urin...

Nemam poteškoća sa uriniranjem, urin je normalne boje (možda samo ujutro prvi mrvu tamniji, no ne mogu reći da je dosta taman), nema intezivan miris, jedino što me ponekad (nije svakodnevno) malo zna primiti slabi grč u jajniku. Bubrezi ne bole..

Izgled: zaprašen (bistar)
Boja: žuta (svijetlo žuta)
pH: 5,0 (5,0-9,0)
Rel. vol. masa: 1,025 (1,002-1,030)
Glukoza: neg (norm.)
Bilirubin: neg (0/neg.)
Ketoni: neg (0/neg.)
Erc/Hb: 3 (0/neg.)
Proteini: neg (0/neg.)
Urobilinogen: norm (norm.)
Nitriti: neg (0/neg.)
Leuk. esteraza: neg (0/neg.)

Leukociti: 1-3 (0-2)
Eritrociti: 40-50 (0-2)
Pl. epitel: dosta (0-1)
Bakterije: nešto (0/neg.)
Sluz: dosta (0/neg.)

Vezano uz sluz, imam dosta dugo problema sa time, no ginekolog je rekao da je sve super. I papa i pregled..
Inače zadnjih 6-9 (više se ne sjećam) godina imam uvijek tragove krvi u urinu, no nikada nisam ovako imala uvijek je do recimo 6-7..
Dali je rađena kakva urološka obrada,UZV i sl.?

Dea2012
15.11.2012., 16:46
Prvo isprika ne nepotpuno pitanje...
Molim mišljenje na nalz krvi kreatinin 82 ref.interval 63-107, Ca 2,53 ref.interval 2,14-2,53, P 0,96 ref.interval 1,07-1,64, Na 143 ref.interval 137-146, K 4,9 ref.interval 3,5-4,7
Za PTH nemam rezultate jer sam naručena tek za 12.mjesec. Prije 7 dana u urinu nađeni oksalati 1-2, početkom godine pijesak u bubregu, urinokultura jedan uzorak sterilan a dva uzorka fiziološka flora. Nalazi su od ženske osobe koja ima 30 godina. Hvala

hrvoje dr.
15.11.2012., 17:01
Prvo isprika ne nepotpuno pitanje...
Molim mišljenje na nalz krvi kreatinin 82 ref.interval 63-107, Ca 2,53 ref.interval 2,14-2,53, P 0,96 ref.interval 1,07-1,64, Na 143 ref.interval 137-146, K 4,9 ref.interval 3,5-4,7
Za PTH nemam rezultate jer sam naručena tek za 12.mjesec. Prije 7 dana u urinu nađeni oksalati 1-2, početkom godine pijesak u bubregu, urinokultura jedan uzorak sterilan a dva uzorka fiziološka flora. Nalazi su od ženske osobe koja ima 30 godina. Hvala
Definitivno treba sačekati nalaz PTH te provjeriti RR/tlak.
A može uz njega napraviti Ca++/ionski kalcij koji je bolji pokazatelj,nevidim da je rađen ALP.
te obzir od neke spec. obrade dolazi i 24h kalcijurija , 24h P,te klirens fosfora ako bude kl. indikacije za to. Na osnovi kl. indikacije učiniti UZV parotidnih žlijezda s štitnjačom.
Pri nalazima je važno da nebudete dehidrirani.

..angie..
15.11.2012., 22:22
Dali je rađena kakva urološka obrada,UZV i sl.?

Nije, krv sam vadila i pregledala urin samo da mogu predočiti hematologu na pregledu reda radi da se vidi KKS i urin zadnji.
Nije bilo inače potrebe raditi to.

Andariel
16.11.2012., 17:16
Poštovana,

svakako je važno utvrditi točan uzrok slabokrvnosti. Činjenica jest kako su vegetarijanci izloženi većem riziku od sideropenije, tj. smanjene količine željeza u organizmu.

Ipak, da bi došlo do prave anemije, koja se manifestira padom hemoglobina, treba u pravilu postojati još neki razlog uz navedeni, a u žena su to najčešće obilnije menstruacije, ali su mogući i drugi razlozi, što treba razriješiti.

Svakako bi trebalo uzeti detaljniju anamnezu, točne podatke o namirnicama koje jedete, obrocima, preciznije definirati menstruacije na temelju ciljanih pitanja, postaviti još neka pitanja, uzeti u obzir eventualne prijašnje trudnoće, obiteljsku anamnezu, dob i na temelju svega procijeniti zašto je do anemije došlo.

Tek kada je utvrđen točan razlog anemije, treba pristupiti liječenju koje se provodi pripravkom željeza, a jedan od njih jest i Heferol.

no krasno :D meni je dr. odmah dala heferol i bok :ne zna:

Maja32
19.11.2012., 11:06
Pozdrav, imam pitanje vezano uz pretrage krvi . Ovi rezultati jedini odstupaju od normalnog.

Žensko / 26 g.

Eritrociti - 5,15, ref. intervali (3.86-5.08)
RDW - 13,5, ref.interval (14.6-16.5)
Glukoza - 6,2, ref.interval (4,2 - 6,0)

Unaprijed hvala.

kolibri
19.11.2012., 13:33
Napravio sam sistematski i KKS (37 god., muško).
Leukociti 6,0 (3,4-9,7)
Eritrociti 4,22 (4,34-5,72) Lo
Hemoglobin 138 (138-175)
Hematokrit 0,413 (0,415-0,53) Lo
MCV 98,0 (83-97,2) Hi
MCH 32,7 (27,4-33,9)
MCHC 334 (320-345)
Trombociti 255 (158-424)
MPV-prosj.volumen trombocita 8,0 (6,8-10,4)

Od ostalog još samo kolesterol 6,3.

U zaključku uglavnom piše sve OK, osim naravno: naznačena makrocitna anemija. Preporuka: pretraga folna kiselina i B12. Ovo još nisam napravio.
Napominjem da sam ja od kad znam za sebe blago bljedunjavi i mršavi, jednostavno takve sam konstitucije.
Jel ta anemija sa mojim vrijednostima opasna?

justmeandyou
20.11.2012., 10:52
Moze li mi molim vas pojasniti nalaz?
Djevojka, 19 godina. Vađenje hormona štitnjače TSH, FT3, FT4. Razlog vađenja je bio pretjerano debljanje.

TSH/mIu/L (s) Rezultat: 2,28 Referentne vrijednosti: 0.55-4.78
FT4/pmol/L (s) Rezultat: 16.2 Referentne vrijednosti: 11.5-22.7
FT3/pmol/L (s) Rezultat: 4.90 Referentne vrijednosti: 3.5-6.5

Hvala!

xsuncanax
21.11.2012., 10:57
dragi ljudi, upomoć - evo da vas pitam za mamu - vratila se s groznim nalazom - sve ukazuje na nekakvu žešću upalu - a ona 'dolje' nema nikakvih simptoma. simptoma ima 'gore' (ja sam tražila i tražila po netu al ne mogu naći što bi to sve moglo značiti): bole je USTA, i usta i usne, peče je jezik i stežu joj se usne, stalno ih maže (ne zna ni ona više čime da ih maže), što god da jede, peče je 'kao u oko' ...
gle'te ovaj nalaz (pišem samo vrijednosti koje nisu u normali):

pretraga ----------------------- rezultat --------- j. mj. ------- ref. interval
U - leukocitna esteraza ----------- +++ ------0/neg.do 3/+++ --- (00-00)
U - leukociti ---------------------- 171 ---- br.čestica/vid.polju -- (00-5)
U - stanice pločastog epitela ------- 40 ---- br.čestica/vid.polju -- (00-1)

... ne 'kužim' se, ali vidim da su vrijednosti jako jako povećane, pa ... upomoć ako tko što zna
mama jes' sklona upalama mjehura, ali čudno je kako simptoma, bar 'dolje', nema nikakvih. a to s ustima što joj se događa, to je za glavom u zid - prešla je sve moguće liječnike i nitko ne razumije o čemu se radi, a njoj je za izludjeti. ne bih bezveze pisala, prošli smo fazu ''brzo kod liječnika'', više puta - više ne znam kome bi se obratili, pa hvala unaprijed za bilo kakvu ideju

xx..viva..xx
21.11.2012., 21:28
Evo ovako 1.put sam sad radila krvnu sl.,ugl je ok osim ovog odstupanja: rdw-cv 15.6, mtv 11.9:-/ sto to znaci??
Urinokulturu radim sutra zbog ovog: leukociti 30-40,bakterije:masa.
Imam 26g i nisam bolesna skoro nikad i nista me ne boli pa me sad strah ovih bakterija:-(
Ako mi netko moze rec i ovo za krv.
Hvala:-)

rujanski
22.11.2012., 08:32
Imam jedan nalaz iz blood testa pa bih molio za pomoc malu za objasnjenje sto to znaci. Kaze ovako:

HIV combi (HIV-I p24 antigen and antibodies to HIV - I and HIV-II)

Hvala unaprijed

hrvoje dr.
22.11.2012., 19:02
Nije, krv sam vadila i pregledala urin samo da mogu predočiti hematologu na pregledu reda radi da se vidi KKS i urin zadnji.
Nije bilo inače potrebe raditi to.
Trebalo bi učiniti UK. Te na osnovu kl. indikacije ECHO mokraćnog sustava.

Pozdrav, imam pitanje vezano uz pretrage krvi . Ovi rezultati jedini odstupaju od normalnog.

Žensko / 26 g.

Eritrociti - 5,15, ref. intervali (3.86-5.08)
RDW - 13,5, ref.interval (14.6-16.5)
Glukoza - 6,2, ref.interval (4,2 - 6,0)

Unaprijed hvala.
Pročitajte prvi post.

Napravio sam sistematski i KKS (37 god., muško).
Leukociti 6,0 (3,4-9,7)
Eritrociti 4,22 (4,34-5,72) Lo
Hemoglobin 138 (138-175)
Hematokrit 0,413 (0,415-0,53) Lo
MCV 98,0 (83-97,2) Hi
MCH 32,7 (27,4-33,9)
MCHC 334 (320-345)
Trombociti 255 (158-424)
MPV-prosj.volumen trombocita 8,0 (6,8-10,4)

Od ostalog još samo kolesterol 6,3.

U zaključku uglavnom piše sve OK, osim naravno: naznačena makrocitna anemija. Preporuka: pretraga folna kiselina i B12. Ovo još nisam napravio.
Napominjem da sam ja od kad znam za sebe blago bljedunjavi i mršavi, jednostavno takve sam konstitucije.
Jel ta anemija sa mojim vrijednostima opasna?
Osobno nebih odmah indicirao te pretrage pogotovo na osnovu praktički urednih nalaza.
Svakako ponoviti KKS.

Moze li mi molim vas pojasniti nalaz?
Djevojka, 19 godina. Vađenje hormona štitnjače TSH, FT3, FT4. Razlog vađenja je bio pretjerano debljanje.

TSH/mIu/L (s) Rezultat: 2,28 Referentne vrijednosti: 0.55-4.78
FT4/pmol/L (s) Rezultat: 16.2 Referentne vrijednosti: 11.5-22.7
FT3/pmol/L (s) Rezultat: 4.90 Referentne vrijednosti: 3.5-6.5

Hvala!
Uredni nalazi.
Savjetujem na temelju kl. indikacije obradu nadopuniti lipidogramom, transaminazama,GUK,te kortizolom.

dragi ljudi, upomoć - evo da vas pitam za mamu - vratila se s groznim nalazom - sve ukazuje na nekakvu žešću upalu - a ona 'dolje' nema nikakvih simptoma. simptoma ima 'gore' (ja sam tražila i tražila po netu al ne mogu naći što bi to sve moglo značiti): bole je USTA, i usta i usne, peče je jezik i stežu joj se usne, stalno ih maže (ne zna ni ona više čime da ih maže), što god da jede, peče je 'kao u oko' ...
gle'te ovaj nalaz (pišem samo vrijednosti koje nisu u normali):

pretraga ----------------------- rezultat --------- j. mj. ------- ref. interval
U - leukocitna esteraza ----------- +++ ------0/neg.do 3/+++ --- (00-00)
U - leukociti ---------------------- 171 ---- br.čestica/vid.polju -- (00-5)
U - stanice pločastog epitela ------- 40 ---- br.čestica/vid.polju -- (00-1)

... ne 'kužim' se, ali vidim da su vrijednosti jako jako povećane, pa ... upomoć ako tko što zna
mama jes' sklona upalama mjehura, ali čudno je kako simptoma, bar 'dolje', nema nikakvih. a to s ustima što joj se događa, to je za glavom u zid - prešla je sve moguće liječnike i nitko ne razumije o čemu se radi, a njoj je za izludjeti. ne bih bezveze pisala, prošli smo fazu ''brzo kod liječnika'', više puta - više ne znam kome bi se obratili, pa hvala unaprijed za bilo kakvu ideju
To što vi mislite za nalaze je posve irelevantno.
Ako ju peku usta zašto je onda rađena analiza urina?
Učiniti UK te ,KKS,CRP.
Ad stomatologia.

Evo ovako 1.put sam sad radila krvnu sl.,ugl je ok osim ovog odstupanja: rdw-cv 15.6, mtv 11.9:-/ sto to znaci??
Urinokulturu radim sutra zbog ovog: leukociti 30-40,bakterije:masa.
Imam 26g i nisam bolesna skoro nikad i nista me ne boli pa me sad strah ovih bakterija:-(
Ako mi netko moze rec i ovo za krv.
Hvala:-)
Pročitajte prvi post.

xinban
22.11.2012., 23:52
poštovani
u zadnjih 2 mijeseseca sam vadio krv tri puta i svaki put su mi bili uvećani nalazi jetrenih enzma.
vrijednosti iz zadnjih nalaza:
AST 72 ref(11-38)
ALT 195 ref(12-48)
yGT 56 ref(11-55)
bilirubin ukupni 13.4 ref (3.0-20.0)

radio sam markere na hepatiti i sad me zanima dali bi mi mogli pomoći u iščitavanju nalaza jer sam spriječen posjetiti doktora do idućeg tjedna. moram napomenuti da sam cijepljen u sklopu redovnog cijepljenja u osnovnoj školi protiv hepatitisa b.
vrijednosti nalaza markera:
hepatitis B surface antigen - nereaktivan
antitijela protiv HBSAg - 59.50 mlU/ml
antitijela protiv HBc antigena - reaktivan
antitijela protiv HBc antigena IgM - nereaktivan
antitijela protiv HBe antigena - nereaktivan
hepatitis B e antigen - nereaktivan
antitijela protiv hepatitis C virusa - nereaktivan

unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

kolibri
23.11.2012., 09:01
Osobno nebih odmah indicirao te pretrage pogotovo na osnovu praktički urednih nalaza.
Svakako ponoviti KKS.

Pročitajte prvi post.

Hvala doktore! :)
Da li bi možda pomogao Natural Welth Ultra B-100 kompleks B vitamina, da malo popravim sliku? Odnosno koliko prije slijedeće KKS treba prestati sa uzimanjem suplemenata?

justmeandyou
23.11.2012., 14:55
Uredni nalazi.
Savjetujem na temelju kl. indikacije obradu nadopuniti lipidogramom, transaminazama,GUK,te kortizolom.

Evo dosli su mi nalazi od krvi i mokrace. Molim Vas za komentar, s obzirom na tegobe.

http://imageshack.us/a/img24/961/72253305.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/24/72253305.png/)

http://imageshack.us/a/img546/1816/50348554.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/546/50348554.png/)

http://imageshack.us/a/img141/2524/90933136.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/141/90933136.png/)

hrvoje dr.
24.11.2012., 17:50
Hvala doktore! :)
Da li bi možda pomogao Natural Welth Ultra B-100 kompleks B vitamina, da malo popravim sliku? Odnosno koliko prije slijedeće KKS treba prestati sa uzimanjem suplemenata?
Teško da će od tih preparata biti nešto bolje (ovo vrijedi u slućaju da se zaista radi o bolesti). Ali utječe na KKS,najbolje neuzimati tjedan do dva,minimalno 5-3 dana prije KKS.

Evo dosli su mi nalazi od krvi i mokrace. Molim Vas za komentar, s obzirom na tegobe.

http://imageshack.us/a/img24/961/72253305.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/24/72253305.png/)

http://imageshack.us/a/img546/1816/50348554.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/546/50348554.png/)

http://imageshack.us/a/img141/2524/90933136.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/141/90933136.png/)
Nema tipičnih poremećaja vezanih uz pretilost npr. hiperglikemija,dislipidemija,masna jetra
Bilo bi dobro učiniti UK,CRP,24h proteinuriju te urate u dU. pregled urina.
Izmjeriti RR/tlak i voditi dnevnik RR tj. tlaka.

matt bown
26.11.2012., 18:53
Muškarac, 41 godina
posjet urologu zbog erektilne disfunkcije

nalazi:
KKS, GUK, lipidogram, urin
MCH = 29 (treba biti 30-35)
MCHC = 348 (treba biti 320-345)
monociti = 10,44 (treba biti 2-8%)
eozinofili = 2,24 (treba biti 3-5%)
Trigliceridi = 3 (treba biti 0-1,7)
Kolesterol uk. = 5,93 (treba biti 0-5)
LDL = 3,66 (treba biti 0-3)
ostalo je unutar referentnih intervala

LH, FSH, testosteron
FSH = 1,28 (treba biti 1,55-9,74)
LH i testosteron su unutar referentnih intervala

Kultura Ejakulata je OK

hrvoje dr.
26.11.2012., 19:21
Muškarac, 41 godina
posjet urologu zbog erektilne disfunkcije

nalazi:
KKS, GUK, lipidogram, urin
MCH = 29 (treba biti 30-35)
MCHC = 348 (treba biti 320-345)
monociti = 10,44 (treba biti 2-8%)
eozinofili = 2,24 (treba biti 3-5%)
Trigliceridi = 3 (treba biti 0-1,7)
Kolesterol uk. = 5,93 (treba biti 0-5)
LDL = 3,66 (treba biti 0-3)
ostalo je unutar referentnih intervala

LH, FSH, testosteron
FSH = 1,28 (treba biti 1,55-9,74)
LH i testosteron su unutar referentnih intervala

Kultura Ejakulata je OK
Nemože tako ići treba napisati kompletne nalaze,nemože se na osnovu jedne vrijednosti tumačiti sve-prvenstveno lipidi i KKS.
Na kl. indikaciju obradu dopuniti spermiogramom te uk. i slob. testo te PRL i E2.

matt bown
26.11.2012., 20:06
Nemože tako ići treba napisati kompletne nalaze,nemože se na osnovu jedne vrijednosti tumačiti sve-prvenstveno lipidi i KKS.
Na kl. indikaciju obradu dopuniti spermiogramom te uk. i slob. testo te PRL i E2.
Sorry. Urolog me pregledao i utvrdio:
Vanjski genitali: izvana uredan nalaz
te me poslao da učinim KKS, GUK, lipidogram,urin, LH, FSH, testosteron, kulturu ejakulata te da sa nalazima dođem na kontrolu.

Dakle ovo je prijepis svih učinjenih nalaza:
Hematologija
L 5,484
E 5,621
Hb 163
Hct 0,468
MCV 83,32
MCH 29
MCHC 348
T 163
DKS segmentirani 60,94
nesegmentirani 0
limfociti 26,1
monociti 10,44
eozinofili 2,24
bazofili 0,44
plazma stanice 0

Biokemija
GUK 5,3
trigliceridi 3
kolesterol uk. 5,93
HDL 1,29
LDL 3,66
urin glukoza 0
proteini 0
bilirubini 0
urobilinogel 0
pH 6
krv 0
ketoni 0
nitriti0
leukocitna esteraza 0
čistoća bistar
spec.težina 1.015
boja žuta
E 0
L 0

Endokrinologija
testosteron 16,2
FSH 1,28
LH 1,98

U bakteriološkoj pretrazi ejakulata nije nađeno ništa.

Nadam se da je sada dovoljno podataka.

hair99
27.11.2012., 14:52
da li mi neko može protumačiti ovo i reci mi kakva je situacija ??? Hvala

RBC 5.73 H (4.34-5.42)
MCV 79.8 L ( 80.0-97.2)
MCHC 35.4 H ( 32.0-34.5)
PLT 157 L ( 158-424)
LY: 51.3H (0.0-49.0)

ostalo je normalno
WBC= 5.4
HGB: 16.2
HCT: 45.7
MCH: 28.3
MO:2.6
GR:46.1
RDW: 10.0
PCT:0.11
MPV:7.1
PDW: 17.7

Agency
27.11.2012., 16:55
Povrsno pitanje: ako nalaz urinokulture nije gotov kroz 3 dana, vjerojatno nesto raste u njemu....:( ?

nata zadar
28.11.2012., 07:57
Molim pomoć,
Žensko/34g.
Da ne prepisujem cijeli nalaz krvi i urina napisat ću samo vrijednosti koje odstupaju.
KRV: .
ERITROCITI 4.28 (4.34-5.72)
HEMOGLOBIN 117 (138-175)
HEMATOKRIT 0.325 (0.415-0.530)
MCV 78.5 (83-97.2)
MCH 26.6 (27.4-33.9)
MCHC 348 (320-345)
RDW 15.7 (9-15)
TROMBOCITI 156 (158-424)

K-SE 18 (2-13)

ŽELJEZO 5 (11-32)
UIBC 75 (25-54)

NALAZ URINA:
ERITROCITI/HEMOGLOBIN +++ (00-00)
PROTEINI ++ (00-00)
LEUKOCITNA ESTERAZA + (00-00)
LEUKOCITI 23 (00-3)
ERITROCITI 405 (00-2)
BAKTERIJE DOSTA (0-0)

Inače imam bubrežne kamence..ESWL rađen 4 dana prije vađenja krvi i urina...antibiotska terapija (Ciflox 10 dana, 2x500mg dnevno) završila 7 dana prije vađenja krvi i urina.
Dakle ne brinu me visoki eritrociti u mokraći jer to je normalno radi kamenaca, ali zašto su mi leukociti visoki i zašto imam proteine i kako to da imam dosta bakterija ako sam nedavno završila antibiotsku terapiju (koja mi je preventivno prepisana radi ugrađenog jj stenta kroz mokraćni kanal). Moje doktorice nema, a ova na zamjeni mi je rekla da ćemo ponoviti urin za 15 dana. Uz to sve podivljala mi je i vaginalna candida koja se razmnožila nakon terapije antibioticima. Za nisko željezo dr. mi je prepisala ferrum 2x dnevno i to je to. Može li mi netko detaljnije pojasniti nalaze i reći mi ima li ikakve veze anemija sa bubrežnim kamencima, i da li je moguće da su mi nalazi urina ovoliko loši radi toga.
Unaprijed hvala.

hrvoje dr.
28.11.2012., 19:40
Sorry. Urolog me pregledao i utvrdio:
Vanjski genitali: izvana uredan nalaz
te me poslao da učinim KKS, GUK, lipidogram,urin, LH, FSH, testosteron, kulturu ejakulata te da sa nalazima dođem na kontrolu.

Dakle ovo je prijepis svih učinjenih nalaza:
...
Hipolipmička dijeta.
S organske strane nema znakova kl. poremećaja koji bi uzrokovao imptenciju.

Povrsno pitanje: ako nalaz urinokulture nije gotov kroz 3 dana, vjerojatno nesto raste u njemu....:( ?
I da i ne.

Molim pomoć,...
Potrebno je učiniti UK s ABG. Nalaze (KKS,CRP,kreatinin,ureja,urati,urin) ponoviti za 1-2 tjedna.
U obzir dolazi i pregled urologa s ECHO bubrega.

augeN
29.11.2012., 08:39
Molim vas mišljenje o nalazima te savijet što dalje:

Muško 32g.
Već neko vrijeme imam osjećaj žarenja prilikom mokrenja a pogotvo nakon orgazma, te jako smanjen libido. Odmah po primjećivanju problema sam krenuo piti urološke ćajeve (uva, vrbolika, kadulja, stolisnik, ma sve živo..) te su testovi rađeni dok sam pio te čajeve
Također sam poprilično sklon problemima s kandidom na samom spolovilu
Odnose imam samo sa ženom i držim do higijene

KVALITATIVNA ANALIZA MOKRAĆE (vrijednosti su boldane kao i na samom nalazu)
Fizikalno-kemijski pregled:
izgled zaprašen
Boja žuta
pH 5,5 (5,5-9,0)
Relativna volumna masa 1,025 (1,005-1,030)
Glukoza 0 (<0,8)
Bilirubin 0 (0)
Ketoni 0 (<0,5)
Erc/hemoglobin 0 (<10)
Proteini 0 (<0,2)
Urobilinogen norm (<17)
Nitriti negativni (0)
Leukocitna esteraza 0 (<10)

Mikroskopski pregled sedimenata:
Leukociti 1-2 (0-2)
Eritrociti 0-1 (0-2)
Stanice pločastoga epitela 1-2 (0-1)
Male epitelne stanice 0 (0-1)
Hijalini cilindri 0 (0-1)
Grubo granulirali cilindri 0 (0)
Fino granulirani cilindri 0 (0)
Voštani cilindri 0 (0)
Bakterije po koja (0/neg)
Sluz mnogo (0/neg)
Gljivice neg (0/neg)
Kristali neg (0/neg)
Soli neg (0/neg)

EJAKULAT NALAZ MIKROBIOLOŠKE PRETRAGE (21.11.)
- bakteriološki aerobno
- sterilno
Mikroskopski preparat: vidi se 2-5 polimorfonuklearnih leukocita po velikom vidnom polju

Taman prije pretrage ejakulata mi je doktorica prepisala trodevnu kuru Azitromicin antibiotika (zbog problema sa jakim kašljem i iskašljavanjem zelene sluzi, koji je trajao neko vrijeme; Nakon antibiotika se kašalj smanjio ali ne i nestao jer još uvijek imam potrebu za kašljem ali iskašlajvam prozirnu sluz)

Također sada nakon mikrobiološke pretrage ejakulata (dakle i antibiotika) i dalje osjećam mnogo blaže žarenje, više kao osjećaj utrnulosti mokraćovoda no ne žari me nakon orgazma (iako je i dalje jako smanjen libido)

matt bown
29.11.2012., 11:23
Hipolipmička dijeta.
S organske strane nema znakova kl. poremećaja koji bi uzrokovao imptenciju.

Puno hvala hrvoje dr.

hrvoje dr.
29.11.2012., 13:04
Molim vas mišljenje o nalazima te savijet što dalje:

..............
Također sada nakon mikrobiološke pretrage ejakulata (dakle i antibiotika) i dalje osjećam mnogo blaže žarenje, više kao osjećaj utrnulosti mokraćovoda no ne žari me nakon orgazma (iako je i dalje jako smanjen libido)
Dali je kultura ejakulata rađena pod ABT azitromicina odnosno koliko dana nakon azitromicina je rađena pretraga?
Nalaz urina je uredan.

augeN
29.11.2012., 13:13
Dali je kultura ejakulata rađena pod ABT azitromicina odnosno koliko dana nakon azitromicina je rađena pretraga?
Nalaz urina je uredan.
rađena je nakon azitromicina i to mislim 3 dan (zadnju kuru sam završio u Nedjelju poslijepodne a dao ejakulat na testiranje u srijedu ujutro

hrvoje dr.
29.11.2012., 13:20
rađena je nakon azitromicina i to mislim 3 dan (zadnju kuru sam završio u Nedjelju poslijepodne a dao ejakulat na testiranje u srijedu ujutro
Ha malo je naknap, ja bih bar 7 dana pauzirao od ABT/antibiotika prije bilo koje mikrobiološke pretrage npr. bris ždrijela,UK,ejakulata i sl..

augeN
29.11.2012., 13:24
Ha malo je naknap, ja bih bar 7 dana pauzirao od ABT/antibiotika prije bilo koje mikrobiološke pretrage npr. bris ždrijela,UK,ejakulata i sl..
a što da radim sada? doktorica me nije upozorila da pričekam s tetiranjem nakon antibiotika...
i dalje velim osjećam probleme s urinovodom samo ne tako jako kao u početku... baš me i žena izgrdila jer sam odmah počeo i piti urološke čajeve a ne da sam se išao prvo testirati jer je i to moglo poremetiti nalaze. no to bi značilo da bih bio preko 2 tjedna u bolovima :(

leeloo27
29.11.2012., 13:32

Jel nije taj period 2 tjedna? Meni su tako rekli, da razmak od zadnjeg dana antibiotika i ponovljenog brisa treba biti 2 tjedna. :ne zna:

hrvoje dr.
29.11.2012., 13:47
a što da radim sada? doktorica me nije upozorila da pričekam s tetiranjem nakon antibiotika...
i dalje velim osjećam probleme s urinovodom samo ne tako jako kao u početku... baš me i žena izgrdila jer sam odmah počeo i piti urološke čajeve a ne da sam se išao prvo testirati jer je i to moglo poremetiti nalaze. no to bi značilo da bih bio preko 2 tjedna u bolovima :(
Kao i uvijek sa nalazima se javiti svom primarnom liječniku uz napomenu da ste uzimali ABT/antibiotik.
Nije mi jasno kako vas nije upozorila.:ne zna:

Jel nije taj period 2 tjedna? Meni su tako rekli, da razmak od zadnjeg dana antibiotika i ponovljenog brisa treba biti 2 tjedna. :ne zna:
U idealnim slučajevima da.
Ali u praski neide tako.

augeN
29.11.2012., 14:01
hvala na odgovorima
a eto nije, valjda je zaboravila :(

El Gato Félix
29.11.2012., 14:45

Tako je. Najmanje 2 tjedna nakon antibiotika!

U protivnom, nalaz nije vjerodostojan i novci su potrošeni bez veze.

El Gato Félix
30.11.2012., 15:39
Juicyju, Vaš post premješten je na temu EEG - tumačenje nalaza (http://www.forum.hr/showthread.php?p=42439021#post42439021) (kliknuti na link).

witchie11
30.11.2012., 21:34
Radila sam prije mjesec dana krvnu sliku(redoviti.sistematski.pregled)
ovdje je nalaz:

Hermatološke pretrage

Leukociti 7.0 (4-11)
Eritrociti 4.41 (3.9-6.1)
Hemoglobin 135 (120-180)
Hematokrit 0.397 (0.35-0.50)
MCV 89.9 (76-96)
MCH 30.5 (27-32)
MCHC 339 (310-360)
Trombociti 215 (100-440)

Biokemijske pretrage

Glukoza 4.8 (3.6-6.1)
Kreatinin 76 (<125)
Kolesterol 5.2 (<5.0)
Trigliceridi 1.4 (<1.9)
HDL-kolesterol 1.3 (>1.0)

Zeljezo 37.2 (8-30)

Preporuceno je ponoviti zbog povisenog zeljeza. Nakon mjesec dana nalaz izgleda ovako:

Zeljezo 52 (8-30)
UIBC 10 (26-59)
TIBC 62 (49-75)
Feritin 42 (10-120)

Imam 44 godine i bolujem od hipotireoze.

Molim Vas mišljenje,

hvala.

Lisbeth
01.12.2012., 18:53
Molila bih tumačenje dijagnoza - osoba muškog spola, 66 godina.

-fibrillatio atriourum paroxysmalis cum tachyaytrimia ventriculorum
-conversio medicamentosa
-cirrhosis hepatis decomp. (ovo znam - ciroza jetre)
-pancitopenia, hypersplenismus susp.
-ascites
-aethylismus chr. (i ovo znam, alkoholizam)

hvala

hrvoje dr.
01.12.2012., 20:00
Radila sam prije mjesec dana krvnu sliku(redoviti.sistematski.pregled)
ovdje je nalaz:

Hermatološke pretrage

...........

Molim Vas mišljenje,

hvala.
Može se raditi o hemokromatozi.
Potrebna je obrada u tom smjeru.

Molila bih tumačenje dijagnoza - osoba muškog spola, 66 godina.

- fibrillatio atriourum paroxysmalis cum tachyaytrimia ventriculorum
-conversio medicamentosa
-cirrhosis hepatis decomp. (ovo znam - ciroza jetre)
-pancitopenia, hypersplenismus susp.
-ascites

hvala
- fibrillatio atriourum paroxysmalis cum tachyaytrimia ventriculorum paroksizmalna (nije stalna već povremena) fibrilacija atrija/FA(srčane pretkomore-pretklijetka) s aritmijom srčane komore ventrikla (brzi odgovor ventrikla)
-conversio medicamentosa Fibrilacija je medikamentozno konverzirana u sinus ritam tj. lijekovima je rad srca normalna.
-cirrhosis hepatis decomp. (ovo znam - ciroza jetre) dekompenzirana ciroza jetre
-pancitopenia, hypersplenismus susp. Sniženje svih parametra krvne slike-leukocita,trombocita,eritrocita. Suspektno povećana slezena.
-ascites Slobodna tekućina u trbuhu.
Za detaljniji odg. ,ako vas interesira morat ćete napisati više podataka.

witchie11
02.12.2012., 08:25
Može se raditi o hemokromatozi.
Potrebna je obrada u tom smjeru.

Zahvaljujem na odgovoru, LP.

meritas
02.12.2012., 17:55
Prenizak mu je feritin za hemokromatozu, što ne?

Ima čudan nalaz koji se ne uklapa u klasične stvari, iz čega bi se moglo zaključiti da je ništa bitno, ili nekakva egzotika.

Osim ako cijeli život nema obilne menstruacije.

witchie11
02.12.2012., 18:27
Svakako..se..nadam..da..nije..nista..bitno...a..me nstruacije..su..mi..veci..dio..zivota..bile..oskud ne..i..bolne...osim..u..zadnjih..godinu..dana..od. .kada..su..nesto..obilnije.(isprika..zbog..tockica ..ne..radi..razmaknica)

meritas
02.12.2012., 18:34
Ako ti se i dokaže hemokromatoza, s tako niskim feritinom nećeš ni dobiti terapiju, jer je poanta terapije spustiti feritin. Možda se nešto promijeni kad uđeš u menopauzu pa poraste feritin kad prestaneš krvarit.

Mislim nije da mi je hemokromatoza specijalnost, pa svakako nemoj uzimati moje mišljenje kao zadnje.

El Gato Félix
02.12.2012., 22:43
Prenizak mu je feritin za hemokromatozu, što ne?

Ima čudan nalaz koji se ne uklapa u klasične stvari, iz čega bi se moglo zaključiti da je ništa bitno, ili nekakva egzotika.

Nalaz je neuobičajen.

Međutim, ipak se čini da je moguće da osobe s hemokromatozom imaju normalne vrijednosti feritina (premda su ovdje vrijednosti feritina, štoviše, čak puno bliže donjoj granici što se meni također baš ne uklapa u sliku hemokromatoze), naročito mlađe osobe odnosno oni u početnom stadiju bolesti. Osjetljiviji parametar je zasićenje transferina.

U tom smislu bih ipak stvar malo istražio, kako je i kolega dr. Hrvoje predložio, i ako već ništa drugo, a ono barem povremeno pratio što se zbiva sa statusom željeza. :mig:

meritas
03.12.2012., 01:06
Moram priznati da ne razumijem zašto, s obzirom da se radi o nasljednoj genskoj mutaciji, simptomi nastupaju tako kasno.

Za žene mogu još i shvatiti, zbog menzes kompenzacije, ali opet prvih 12 godina nema menzesa, kako do tad ne nakupi feritina i ne nastanu nikakva oštećenja, a za muške da se jave s 40+ godina i niskim feritinom, ako ga u 40 godina nije uspio podići a nigdje ne gubi krv, za očekivati je da ga neće podići ni u sljedećih 40 godina, osim ako navedena mutacija nema gornji prag apsorpcije željeza, a on se hrani heferolom.

Kako se to uopće objašnjava?

witchie11
03.12.2012., 07:09
Zahvaljujem svima na odgovorima i razmišljanjima, danas idem liječniku pa ćemo vidjeti dalje.

SweetHeart
03.12.2012., 11:40
Pozdrav svima, ako može pomoć s nalazima hormona štitnjače, vadila sam ih prvi put jer se sumnjalo na probleme, a nalaz mi se čini normalan.

TSH 4,75
T4 77,5
T3 1,1
Anti-TG <15
Anti-TPO <28

Unaprijed hvala!

lavida
03.12.2012., 20:48
Pozdrav, iza mene 2 spontana, na samom početku ( 6 i 7 tj.), vadila spolne i štitnjaču, evo rezultata:

Prolaktin 253 ( 102- 637)
Progesteron folikularna faza 1,3 ( 0,6-4,7)
LH 5,1 (2,4-12,6)
Estradiol 146 ( 46-607)
Testosteron 0,49 ( 0,29-1,67)
FSH ? (nisam čula telefonski ali je unutar vrijednosti 3,5 -12,5 )
Progesteron 21.dan 12,3 (5,3-86)

štitnjača:

T3 - 1,7 ( 1,3-3,1 )
T4 -15,6 ( 12-22)
TSH - 3,5 ( 0,27-4,2 )

Čitam da bi TSH mogao biti problem, da ga je za trudnoću dobro držati do 2?

El Gato Félix
03.12.2012., 21:57
Pozdrav svima, ako može pomoć s nalazima hormona štitnjače, vadila sam ih prvi put jer se sumnjalo na probleme, a nalaz mi se čini normalan.

TSH 4,75
T4 77,5
T3 1,1
Anti-TG <15
Anti-TPO <28

Unaprijed hvala!

Poštovana,

niste nam naveli jedinice niti referentne vrijednosti za navedene parametre. Ako su T4 i T3 u nmol/l, tada bi referentne vrijednosti bile za T4 62,6-150,8 nmol/l, a za T3 0,89-2,44 nmol/l, što bi značilo da je nalaz unutar referentih vrijednosti.

Niste nam također naveli niti koje probleme imate, tj. zbog čega je učinjena ova pretraga.

Nalaz inače u cjelini jest unutar granica normale. Pa ipak, već smo dosta toga govorili na temi o štitnjači, postoje određene tendencije, naročito u Americi, da se gornja vrijednost TSH koja se smatra normalnom spusti na niže vrijednosti (zasad se u nas smatra do nekih 5 mIU/L da se radi o normalnim vrijednostima), koje neki liječnici, prije svega privatnici, već razmatraju i vode se njima u svakodnevnom radu. No, o tome bismo mogli još raspraviti na temi Štitnjača (http://www.forum.hr/showthread.php?t=721488) pa možete i tamo svratiti.

Vodeći se našim Smjernicama, ovaj nalaz je uredan.

edit: Sad vidim da još nisam prokomentirao protutijela. Nažalost ne znam koje su jedinice i referentni raspon, tako da taj dio ne mogu komentirati.

Pozdrav, iza mene 2 spontana, na samom početku ( 6 i 7 tj.), vadila spolne i štitnjaču, evo rezultata:

štitnjača:

T3 - 1,7 ( 1,3-3,1 )
T4 -15,6 ( 12-22)
TSH - 3,5 ( 0,27-4,2 )

Čitam da bi TSH mogao biti problem, da ga je za trudnoću dobro držati do 2?

Poštovana,

Endocrine Society objavio je 2012. godine Smjernice (http://www.endo-society.org/guidelines/upload/Thyroid-Exec-Summ.pdf) (možete ih pročitati klikom na link), koje je podržala i Europsko udruženje za štitnjaču, a u kojima se navodi da bi se u žena s prethodnom anamnezom pobačaja ili prijevremenoga porođaja trebao provjeriti i status štitnjače, uključujući i protutijela te je njihov naputak sljedeći: ukoliko je vrijednost TSH iznad 2,5 mIU/L, preporučuju ponoviti nalaz. U slučaju ponovnog nalaza TSH iznad 2,5 mIU/L unatoč nedostatku valjanih dokaza, preporučuju uvođenjem terapije spustiti vrijednost TSH ispod 2,5 mIU/L. Terapiju obustaviti u slučaju neuspjeha trudnoće. Preporuka se nalazi na stranici broj 8, pod točkama 8.1.a i 8.1.b.

Drugim riječima, o onome što ste čuli vode se rasprave i među strukom.

Odmah moram reći da jedinstvenog stava kod vrijednosti TSH manjih od 5 nema i da također nema dovoljno dokaza koji podupiru ovakve preporuke koje ste načuli, ali eto, ja sam ovdje podastro konkretne Smjernice odnosno preporuke.

Također Vam savjetujem da se javite na temu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=721488) o štitnjači.

El Gato Félix
03.12.2012., 22:32
Moram priznati da ne razumijem zašto, s obzirom da se radi o nasljednoj genskoj mutaciji, simptomi nastupaju tako kasno.

Za žene mogu još i shvatiti, zbog menzes kompenzacije, ali opet prvih 12 godina nema menzesa, kako do tad ne nakupi feritina i ne nastanu nikakva oštećenja, a za muške da se jave s 40+ godina i niskim feritinom, ako ga u 40 godina nije uspio podići a nigdje ne gubi krv, za očekivati je da ga neće podići ni u sljedećih 40 godina, osim ako navedena mutacija nema gornji prag apsorpcije željeza, a on se hrani heferolom.

Kako se to uopće objašnjava?

Čini se da problematika hemokromatoze nije baš tako jednostavna.

Osim navedenog objašnjenja postoji i moguće sljedeće objašnjenje.

Naime, postoji više genotipova, odnosno postoje homozigoti i heterozigoti, a osim toga čini se da i penetrantnost i ekspresija mutiranog gena/mutiranih gena također može igrati ulogu u tome zašto se kod nosioca mutacija bolest ispoljava u širokom rasponu laboratorijskih nalaza.

Tako se kod heterozigota često nalazi povećana saturacija transferina, ali razine feritina često ostaju unutar normalnih vrijednosti, a i kod homozigota, koji su izloženi većem riziku od nakupljanja željeza, neka istraživanja (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=16234052) pokazuju da u čak 50% žena i 20% muškaraca ne dolazi do povišenja feritina.

Izgleda da možda postoje i drugi geni koji doprinose razlici u razinama feritina, kako se navodi u zaključku.

Zbog toga mnogi autori smatraju da je parametar zasićenja transferina osjetljiviji parametar za skrining jer je potrebna mnogo veći stupanj nakupljanja željeza da dođe do povišenja feritina nego porasta saturacije transferina.

No, ostaje legitimno pitanje - kakvo je onda uopće značenje dijagnoze hemokromatoze bez povišenog feritina (temeljene, primjerice, na povećanoj saturaciji transferina i dokazu mutacije) kada se terapijski djeluje ponajprije u svrhu spuštanja feritina?

Ne znam odgovor na to pitanje. Prepustio bih odgovor dr. Hrvoju jer je hemokromatoza ipak više domena gastroenterologa.

U svakom slučaju, želio sam reći kako je, sudeći po literaturi, moguća dijagnoza hemokromatoze i bez povišenih vrijednosti feritina.

Naravno, ostaje također i pitanje što u ovom konkretnom slučaju, gdje postoji dosta povećana razina željeza u serumu, a feritin čak ima tendenciju ka donjim vrijednostima. Je li u pitanju pogreška, je li se pacijent pridržavao uputa za dobivanje što točnijih vrijednosti željeza u serumu (natašte, barem 2 dana izbjegavati sokove obogaćene vitaminima itd.)?

Ne znam. Imamo zanimljiv primjer, rekao bih, i baš me zanima u kojem će se pravcu razvijati.

SweetHeart
03.12.2012., 22:40
Poštovana,

niste nam naveli jedinice niti referentne vrijednosti za navedene parametre. Ako su T4 i T3 u nmol/l, tada bi referentne vrijednosti bile za T4 62,6-150,8 nmol/l, a za T3 0,89-2,44 nmol/l, što bi značilo da je nalaz unutar referentih vrijednosti.

Niste nam također naveli niti koje probleme imate, tj. zbog čega je učinjena ova pretraga.

Nalaz inače u cjelini jest unutar granica normale. Pa ipak, već smo dosta toga govorili na temi o štitnjači, postoje određene tendencije, naročito u Americi, da se gornja vrijednost TSH koja se smatra normalnom spusti na niže vrijednosti (zasad se u nas smatra do nekih 5 mIU/L da se radi o normalnim vrijednostima), koje neki liječnici, prije svega privatnici, već razmatraju i vode se njima u svakodnevnom radu. No, o tome bismo mogli još raspraviti na temi Štitnjača (http://www.forum.hr/showthread.php?t=721488) pa možete i tamo svratiti.

Vodeći se našim Smjernicama, ovaj nalaz je uredan.

edit: Sad vidim da još nisam prokomentirao protutijela. Nažalost ne znam koje su jedinice i referentni raspon, tako da taj dio ne mogu komentirati.

Hvala unaprijed! Pročitala sam tu temu, ali očito nisam shvatila da je referentni okvir individualan. Evo napisala sam na temi o štitnjači rezultate pa ću Vas zamoliti ako možete komentirati tamo i dati možda još koji savjet.

Hvala puno. :)

lavida
03.12.2012., 23:07
Poštovana,

Endocrine Society objavio je 2012. godine Smjernice (http://www.endo-society.org/guidelines/upload/Thyroid-Exec-Summ.pdf) (možete ih pročitati klikom na link), koje je podržala i Europsko udruženje za štitnjaču, a u kojima se navodi da bi se u žena s prethodnom anamnezom pobačaja ili prijevremenoga porođaja trebao provjeriti i status štitnjače, uključujući i protutijela te je njihov naputak sljedeći: ukoliko je vrijednost TSH iznad 2,5 mIU/L, preporučuju ponoviti nalaz. U slučaju ponovnog nalaza TSH iznad 2,5 mIU/L unatoč nedostatku valjanih dokaza, preporučuju uvođenjem terapije spustiti vrijednost TSH ispod 2,5 mIU/L. Terapiju obustaviti u slučaju neuspjeha trudnoće. Preporuka se nalazi na stranici broj 8, pod točkama 8.1.a i 8.1.b.

Drugim riječima, o onome što ste čuli vode se rasprave i među strukom.

Odmah moram reći da jedinstvenog stava kod vrijednosti TSH manjih od 5 nema i da također nema dovoljno dokaza koji podupiru ovakve preporuke koje ste načuli, ali eto, ja sam ovdje podastro konkretne Smjernice odnosno preporuke.

Također Vam savjetujem da se javite na temu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=721488) o štitnjači.

Poštovani, zahvaljujem na odgovoru. Mislila sam da će se uzorok možda naći u nalazima spolnih hormona, ali oni se čine u redu, pa sam počela proučavati nalaze štitnjače i došla do saznanja poput ovih koje ste stavili u link. Poznato mi je da razni mpo stručnjaci definitvno spuštaju razinu TSH prije postupka. Prebaciti ću se na temu o štitnjači.

witchie11
04.12.2012., 08:23
Čini se da problematika hemokromatoze nije baš tako jednostavna.

Osim navedenog objašnjenja postoji i moguće sljedeće objašnjenje.

Naime, postoji više genotipova, odnosno postoje homozigoti i heterozigoti, a osim toga čini se da i penetrantnost i ekspresija mutiranog gena/mutiranih gena također može igrati ulogu u tome zašto se kod nosioca mutacija bolest ispoljava u širokom rasponu laboratorijskih nalaza.

Tako se kod heterozigota često nalazi povećana saturacija transferina, ali razine feritina često ostaju unutar normalnih vrijednosti, a i kod homozigota, koji su izloženi većem riziku od nakupljanja željeza, neka istraživanja (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=16234052) pokazuju da u čak 50% žena i 20% muškaraca ne dolazi do povišenja feritina.

Izgleda da možda postoje i drugi geni koji doprinose razlici u razinama feritina, kako se navodi u zaključku.

Zbog toga mnogi autori smatraju da je parametar zasićenja transferina osjetljiviji parametar za skrining jer je potrebna mnogo veći stupanj nakupljanja željeza da dođe do povišenja feritina nego porasta saturacije transferina.

No, ostaje legitimno pitanje - kakvo je onda uopće značenje dijagnoze hemokromatoze bez povišenog feritina (temeljene, primjerice, na povećanoj saturaciji transferina i dokazu mutacije) kada se terapijski djeluje ponajprije u svrhu spuštanja feritina?

Ne znam odgovor na to pitanje. Prepustio bih odgovor dr. Hrvoju jer je hemokromatoza ipak više domena gastroenterologa.

U svakom slučaju, želio sam reći kako je, sudeći po literaturi, moguća dijagnoza hemokromatoze i bez povišenih vrijednosti feritina.

Naravno, ostaje također i pitanje što u ovom konkretnom slučaju, gdje postoji dosta povećana razina željeza u serumu, a feritin čak ima tendenciju ka donjim vrijednostima. Je li u pitanju pogreška, je li se pacijent pridržavao uputa za dobivanje što točnijih vrijednosti željeza u serumu (natašte, barem 2 dana izbjegavati sokove obogaćene vitaminima itd.)?

Ne znam. Imamo zanimljiv primjer, rekao bih, i baš me zanima u kojem će se pravcu razvijati.

Bila kod liječnika, za sada me neće slati na nikakve dodatne pretrage, za dva do tri mjeseca opet ćemo provjeriti status željeza.

Dea2012
05.12.2012., 08:47
Možete li mi reći mogu li ići kontrolirati PTH dok sam po terapijom antibiotika, cefaleksin pijem 1g dnevno kroz mjesec dana a 28.12 bi trebala na kontrolu PTH. Hvala unaprijed

mojamrvica
05.12.2012., 14:21
Tko mi može nešto više reći za ove nalaze koje sam upravo danas dobila: naime, već 5 godina željezo mi se kreće oko 4-9, međutim ovi današnji nalazi su najlošiji od svih ovih godina. Imam oko 50-ak godina, pa molim za pomoć: šta mislite o čemu se ovdje radi?
eritrociti 4.07 (ref. vr. 3.86-5.08)
hemoglobin 97 (ref. vr. 119-157)
hematokrit 0.302 (ref. vr. 0.356-0.470)
MCV 74.1 (83.0-97.2)
MCH 23.8 (27.4-33.9)
MCHC 321 (320-245)
RDW-CV 19.1 (9.0-15.0)
Fe 2.5 (8-30)
TIBC 67.0 (49-75)
UIBC 64.5 (26-59)

Hvala za bilo kakav odgovor!

hrvoje dr.
06.12.2012., 16:35
Možete li mi reći mogu li ići kontrolirati PTH dok sam po terapijom antibiotika, cefaleksin pijem 1g dnevno kroz mjesec dana a 28.12 bi trebala na kontrolu PTH. Hvala unaprijed
Nesmeta.

El Gato Félix
06.12.2012., 21:58
Tko mi može nešto više reći za ove nalaze koje sam upravo danas dobila: naime, već 5 godina željezo mi se kreće oko 4-9, međutim ovi današnji nalazi su najlošiji od svih ovih godina. Imam oko 50-ak godina, pa molim za pomoć: šta mislite o čemu se ovdje radi?
eritrociti 4.07 (ref. vr. 3.86-5.08)
hemoglobin 97 (ref. vr. 119-157)
hematokrit 0.302 (ref. vr. 0.356-0.470)
MCV 74.1 (83.0-97.2)
MCH 23.8 (27.4-33.9)
MCHC 321 (320-245)
RDW-CV 19.1 (9.0-15.0)
Fe 2.5 (8-30)
TIBC 67.0 (49-75)
UIBC 64.5 (26-59)

Hvala za bilo kakav odgovor!

Poštovana,

u Vašim nalazima je vidljiva jedna umjerena anemija (slabokrvnost), pri čemu su crvene krvne stanice (eritrociti) manji nego što je to normalno, sadrže manje hemoglobina, a osim toga postoji, kao što ste i sami primijetili, niska razina željeza u serumu uz vrlo nisku zasićenost transferina, što može upućivati na to da se radi o anemiji zbog nedostatka željeza.

Ipak, trebalo bi još odrediti i feritin i napraviti osnovnu biokemijsku obradu te analizu mokraće (biokemijski i sediment).

Nadalje, Vaš obiteljski liječnik svakako bi trebao obaviti s Vama jedan razgovor i postaviti Vam pitanja o tome jeste li primijetili kakvo krvarenje iz spolnog ili mokraćnog sustava, promjene u boji stolice ili krv u stolici; nadalje, kakve su Vam prehrambene navike te bolujete li od kakvih bolesti i još neka pitanja.

Nakon toga, ovisno o Vašim odgovorima trebalo bi provesti daljnju obradu (ginekološki pregled, stolica na krv, pregled gastroenterologa itd.).

Cilj je otkriti koji je uzrok anemije.

Svakako se s nalazima javite svojem obiteljskom liječniku na pregled, koji će Vas uputiti u daljnju obradu.

Dea2012
07.12.2012., 09:27
Nesmeta.

Hvala :)

ja-sam
08.12.2012., 12:14
mene zanima ovako, AST/ASO (titar) mi je 1160.
vec 3 mjeseca ne pada. ko zna koliko dugo je tako visok... mozda mjesecima, godinama, gnojne angine dobivam vec 4 godine.

problem je sto u zadnje vrijeme (zadnjih 2 mj) osjecam bol u predjelu srca. zadnjih 3 tjedna me bole koljena, povremeno zglobovi, temperatura tu i tamo do 37.5. sve mi to nekako lici na da se nesto desava, reumatski.

zadnja gnojna angina je bila u 9tom mjesecu. svi brisevi su ok, nigdje nemogu nac streptokok, a opet ASt/ASO ne pada i strah me da ne zezne srce/koljena/bubrege. sta napraviti? da li ici na injekcije ili kako sniziti taj titar.

tena02
08.12.2012., 12:21
Molim vas ako netko ima mišljenje! Imam 30 godina.Preboljela sam u 4 mjesecu mononukleozu(cytomegalovirus) u kojoj sam imala limfocitozu. U 5 mjesecu je krvna slika bila u redu osim limfocita koji su bili na granici 47%. Nakon toga u 7 mjesecu je rađena krvna slika i limfociti su bili 49%, ostalo sve u referentnim granicama. U 10 mjesecu u sklopu sistematskog rađena je krvna slika i bilo je 52.7% limfocita i 40%neutrofilnih granulocita, sve ostalo unutar referentnih granica. Trebalo je ponoviti krvnu sliku za 2 tjedana i tada je bila uredna krvna slika i taj dan sam dobila temeraturu i virozu. Nakon tri tjedna rađena je nova krvna slika koja je opet pokazala povišene limfocite 52.9% i snižene neutrofile 39% i limfocite od 4.1×10^9.Nemogu si pomoći a da ne mislim da imam neku leukemiju i da su mi zato stalno povišeni limfociti.

meritas
08.12.2012., 17:01
mene zanima ovako, AST/ASO (titar) mi je 1160.
vec 3 mjeseca ne pada. ko zna koliko dugo je tako visok... mozda mjesecima, godinama, gnojne angine dobivam vec 4 godine.

problem je sto u zadnje vrijeme (zadnjih 2 mj) osjecam bol u predjelu srca. zadnjih 3 tjedna me bole koljena, povremeno zglobovi, temperatura tu i tamo do 37.5. sve mi to nekako lici na da se nesto desava, reumatski.

zadnja gnojna angina je bila u 9tom mjesecu. svi brisevi su ok, nigdje nemogu nac streptokok, a opet ASt/ASO ne pada i strah me da ne zezne srce/koljena/bubrege. sta napraviti? da li ici na injekcije ili kako sniziti taj titar.

Da živimo prije 50 -ak godina rekao bi ugrubo reumatska vrućica.
Danas je to malo nategnuto.
Bez ekg-a je teško reći, ali ako sad osjećaš simptome iza prsne kosti u sklopu cijele priče bi se mogle naći neke promjene, mislim ukoliko bi se posumnjalo na navedeno onda bi to trebalo ili isključiti ili potvrditi, nezgodno je ako je nedorečeno.

ja-sam
08.12.2012., 17:43
Da živimo prije 50 -ak godina rekao bi ugrubo reumatska vrućica.
Danas je to malo nategnuto.
Bez ekg-a je teško reći, ali ako sad osjećaš simptome iza prsne kosti u sklopu cijele priče bi se mogle naći neke promjene, mislim ukoliko bi se posumnjalo na navedeno onda bi to trebalo ili isključiti ili potvrditi, nezgodno je ako je nedorečeno.

kako da potvrdim dali se radi o reumatskoj? dali ima nekakav reuma faktor ili nekakva stvar u krvi iz koje se to vidi? sa ekga i ultrazvuka srca , se vidi po šumu ili cemu vec da li se sta dogodilo?

jer uskoro cu na ekg i ultrazvuk pa da vidim.... neznam sta da vise radim. napravio sam masu nalaza da se nađe zarište streptokoka, i nista nisu nasli. AST/ASO je i dalje oko 1150.

u koljenima osjecam vrućinu i bol. srce nekakva bol cudna... neznam kako uopce snizit titar. injekcije rade samo ako je bakteirja u tijelu. a oni je nemogu pronac...

meritas
08.12.2012., 20:15
Ako pretpostavimo da to što osjećaš u zglobovima je poliartritis, (a ne opći algički sindrom u sklopu temperature), antitijela imaš pozitivna, i ako zanemarimo glupost o potrebna 2 mala kriterija i 1 veliki za dijagnozu (male kriterije praktički zadovoljavaju svi u bilo kakvom infektu), što bi značilo da tebi nedostaje još jedan kriterij da se to proglasi reumatskom vrućicom.

Znači nešto od sljedećeg: karditis (EKG, UZV srca, za očekivati je i porast kardiospecifičnih enzima kod miokarditisa), korea minor ( nekontrolirani nesvrsishodni pokreti - manja vjerojatnost da će do tog doći ali moguće), eritema marginatum (specifičan tip osipa, veće bljedunjave fleke po tijelu s crvenkastim obrubom), potkožni čvorići.

Najbitnije od svega je utvrditi zahvaćenost srca i ukoliko postoji provesti kortikosteroidnu terapiju do smirenja upalnih parametara i smirivanja simptoma, naravno ukoliko si sada u aktivnom infektu (ponovljenom) antibiotska terapija (penicilin). Ako se dokaže na kraju dijagnoza, dugogodišnja profilaksa penicilinom jednom mjesečno.

El Gato Félix
08.12.2012., 21:47
Molim vas ako netko ima mišljenje! Imam 30 godina.Preboljela sam u 4 mjesecu mononukleozu(cytomegalovirus) u kojoj sam imala limfocitozu. U 5 mjesecu je krvna slika bila u redu osim limfocita koji su bili na granici 47%. Nakon toga u 7 mjesecu je rađena krvna slika i limfociti su bili 49%, ostalo sve u referentnim granicama. U 10 mjesecu u sklopu sistematskog rađena je krvna slika i bilo je 52.7% limfocita i 40%neutrofilnih granulocita, sve ostalo unutar referentnih granica. Trebalo je ponoviti krvnu sliku za 2 tjedana i tada je bila uredna krvna slika i taj dan sam dobila temeraturu i virozu. Nakon tri tjedna rađena je nova krvna slika koja je opet pokazala povišene limfocite 52.9% i snižene neutrofile 39% i limfocite od 4.1×10^9.Nemogu si pomoći a da ne mislim da imam neku leukemiju i da su mi zato stalno povišeni limfociti.

Poštovana,

kada govorimo o broju limfocita, bitniji je apsolutni broj nego postotak. Tako se pravom limfocitozom smatra broj limfocita veći od 4,0x10^9/L.

Limfocitoza je najčešće reaktivna, najčešće posljedica neke virusne infekcije, premda i neke bakterije i paraziti mogu također u podlozi, ali i još neki čimbenici osim hematoloških bolesti.

Inače, nekakav period u kojem bi se limfociti trebali spustiti u normalu nakon razrješavanja uzroka njihove povišenosti (npr. infekcija) iznosi 2 mjeseca.

Vi, koliko razabirem iz Vašeg posta, niste imali u kontinuitetu povišene limfocite, nego je bilo i perioda kada su oni bili normalnih vrijednosti. Također, trebalo bi izračunati (ako već nije napisano na nalazu) i kolike su bile apsolutne vrijednosti ranije.

Također, primjećujem kako ste i sami naveli, da često spominjete da ste imali virozu u periodu oko vađenja krvi.

Za početak, mislim da bi bilo dobro napraviti jedan pregled kod Vašeg obiteljskog liječnika. Najprije porazgovarati imate li Vi u ovom trenutku kakvih subjektivnih tegoba, dakle, kako se osjećate. Provjeriti obiteljsku i osobnu anamnezu, funkcije i navike. Odatle treba početi, a ne od vrijednosti zabilježene u nalazu, a ova zadnja (4,1x10^9/L) pokazuje tek diskretnu limfocitozu.

Zatim nastaviti s cjelovitim pregledom, od glave do pete.

Tek tada bi se možda moglo reći što bi i kako trebalo dalje.

Je li Vaš obiteljski komentirao Vaše nalaze? Je li Vas pregledao i porazgovarao s Vama kako se osjećate?

tena02
09.12.2012., 09:06
Hvala na Vašem odgovoru. Navela bih apsolutne vrijednosti ali ih neki laboratoriji ne navode. Sada kada sam ih izračunala u 10 mjesecu apsolutni su mi bili 3,0×10^9(rel52,7%). Dva tjedna kasnije kada sam bila bolesna bili su isto uredni 2,8*10×10^9(kao i relativni 38%). Tek krv vađena nakon bolesti 28.11 je pokazala apsolutnu limfocitozu od 4.1*10^9(rel 52,9%). Moja doktorica kaže da ona uopće nebi na to obraćala pažnju i nerazumije zašto ja šizim. Inaće ja se dobro osjećam jedino što mi je imunitet oslabio pa sam često bolesna i prehlađena. Ne razumijem jedino zašto mi je krvna slika savršena kada sam bolesna a loša kada sam zdrava. Hvala još jednom na brzom odgovoru!

gabriela00
10.12.2012., 18:28
kod utvrđivanja anemije, je li relevantna KKS (hemoglobin, eritrociti itd.) ili je bitna vrijednost željeza? u kakvom je odnosu to dvoje?

BlueWhale
10.12.2012., 19:47
kod utvrđivanja anemije, je li relevantna KKS (hemoglobin, eritrociti itd.) ili je bitna vrijednost željeza? u kakvom je odnosu to dvoje?

Anemija je po definiciji smanjena koncentracija hemoglobina u krvi i/ili smanjen broj eritrocita. Postoji više vrsta anemija. Kada imate smanjeno željezo, radi se sideopeničnoj anemiji, kako je željezo bitno u procesu stvaranja hemoglobina i obavljanja funkcije hemoglobina kod dugotrajnog manjka željeza dolazi do smanjene koncentracije hemoglobina. To vam je odnos željezo-hemoglobin. Međutim, tema je jako velika i ovo je zaista u grubo rečeno. Osim navedenih parametara poput Željeza, Hemolgobina i Eritrocita za utvrđivanje vrste anemije bitni su i MCV, feritin i TIBC. Evo, ja sam vam odgovorio u grubo jer je i samo pitanje tako postavljeno, dosta široko, pa ako imate konkretnije pitanje ili nejasnoće vezano za nekakav slučaj (vaš ili nekog vašeg) slobodno pitajte. Pozdrav

gabriela00
10.12.2012., 21:52
Anemija je po definiciji smanjena koncentracija hemoglobina u krvi i/ili smanjen broj eritrocita. Postoji više vrsta anemija. Kada imate smanjeno željezo, radi se sideopeničnoj anemiji, kako je željezo bitno u procesu stvaranja hemoglobina i obavljanja funkcije hemoglobina kod dugotrajnog manjka željeza dolazi do smanjene koncentracije hemoglobina. To vam je odnos željezo-hemoglobin. Međutim, tema je jako velika i ovo je zaista u grubo rečeno. Osim navedenih parametara poput Željeza, Hemolgobina i Eritrocita za utvrđivanje vrste anemije bitni su i MCV, feritin i TIBC. Evo, ja sam vam odgovorio u grubo jer je i samo pitanje tako postavljeno, dosta široko, pa ako imate konkretnije pitanje ili nejasnoće vezano za nekakav slučaj (vaš ili nekog vašeg) slobodno pitajte. Pozdrav

hvala na odgovoru.:)
radi se o meni. budući da imam zadnjih mjeseci vrlo obilne menstruacije, pokušavam usporediti vrijednosti prije 7 mjeseci i sada.

dakle, stari nalaz:

eritrociti 4,50 (3.86-5.08)
hemoglobin 139 (119-157)
MCV 92 (83-97)

željezo 20,4 (8-30)
TIBC 63,3 (49-75)
feritin 19,4 (10-120)

novi nalaz:
eritrociti 4,49
hemoglobin 130
MCV 87

željezo, tibc i feritin zasad još nemam. zapravo me zanima je li to prevelik gubitak?

meritas
10.12.2012., 23:17
@Gabriela

Da nisi ti malo šiznula?

Takvo aktivno traženje bolesti...

gabriela00
11.12.2012., 09:17
:rofl: pa zabrinuta sam.
ma jasno mi je da nisam još anemična, ali ne mogu procijeniti jesu li te vrijednosti puno snižene, za razdoblje od 7 mj.

BlueWhale
11.12.2012., 12:15
ma jasno mi je da nisam još anemična, ali ne mogu procijeniti jesu li te vrijednosti puno snižene, za razdoblje od 7 mj.

Nalaz vam je potpuno uredan.

meritas
11.12.2012., 13:57

Znaš kako znaš kad je bitno vaditi nalaze, kad si spremna platiti za njih da ti nešto razjasne, neće sustav stati na noge dok god prevladava komunistički mentalitet u kojem se stvari rade samo zato što se mogu napraviti. Da svako vađenje košta 100 kn jel bi otišla onda o svom trošku proučavati kakva je razlika između 2 uredna nalaza, ili bi ih izvadila još par da budeš sigurna.

Takvih kao ti 100-ak tisuća, moguće i više, i eto gdje odoše pare. Nije problem što ti to tražiš, da se razumijemo, već je problem što ti to i dobiješ.

A sad natrag na medicinu, ako ti novi feritin bude oko 5 onda si na dobrom putu da kroz par mjeseci stvarno razviješ anemiju, prvo padne feritin, pa serumsko željezo, pa hemoglobin, redoslijed vrijedi za tip anemije koji tebe brine (sideropenična).

gabriela00
11.12.2012., 15:11
A sad natrag na medicinu, ako ti novi feritin bude oko 5 onda si na dobrom putu da kroz par mjeseci stvarno razviješ anemiju, prvo padne feritin, pa serumsko željezo, pa hemoglobin, redoslijed vrijedi za tip anemije koji tebe brine (sideropenična).

hvala. to me je zanimalo.:)
a što se prvog dijela tiče, mogu vam poslati nalaze, pa ćete vidjeti da su svi privatno rađeni. rijetko koristim usluge javnog zdravstva, a puno novca ostavljam po privatnim poliklinikama, tako da se na mene takvi komentari ne odnose.
i dok god budem plaćala, imam pravo i da to dobijem.:kava:

luma1
11.12.2012., 19:25
evo me i tu :D
isto pitanje kao i na "štitnjači"...sorry ak sam naporna...ali brine me to...
ako može pomoć ...
jel netko može objasniti što znači "vruče" žarište na nalazu sa scintigrafije štitnjače?
Ne piše ništa drugo osim tog žarišta na lijevoj strani...
hvala...:mig:

meritas
12.12.2012., 00:21
Toksični adenom, ukoliko je točno očitano, trebala bi biti u hipertireozi, terapija operacija.

luma1
12.12.2012., 15:12
za tatu je...ima hipertireozu,a daljnje nalaze još čekamo..antitijela i ponovno hormone...znači loše kad je jedina terapija operacija...:(
hvala...

meritas
12.12.2012., 19:33
Pa naprave mu lobektomiju recimo (odstrane jedan režanj), drugi je i dalje tu, možda nastane hipotireoza, a možda ostatak štitnjače bude dovoljan.

Operacija je u suštini rutinska, iako naravno uvije postoji rizik od sranja na bilo kojoj operaciji. Ako to prođe u redu, ostalo je relativno bezazleno.

luma1
12.12.2012., 19:48
hvala ti puno,ak je tak super...
već sam se zabrinula, jer su mu u zadnji čas prekinuli operaciju žućnih kamenaca (uspavali ga,pa probudili :rolleyes:) zbog te štitnjače, jer nešto kao ne štima ,a ovi nalazi još nisu bili gotovi.
sad pije te neke tablete,pa čekam do 17.12 kad ima pregled sa svim nalazima...
ovaj smo dobili pa me bolo u oči to "vruće " žarište...
hvala još jednom...

meritas
12.12.2012., 21:15
Uzima athyrazol ili propiltiouracil za smirivanje hipertireoze, kad se nalazi hormona unormale operacija štitnjače, nakon op. Izregulirat hormone, ukoliko u međuvremenu ne dobije kolecistitis ili pankreatitis, ide operacija žući, ukoliko razvije ovo prethodno onda vjerojatno prvo konzervativna terapija do smirivanja upale, a onda operacija žući (osim ako se ne poklope kirurg i vremenski interval pa u eventualnom akutnom kolecistitisu odmah odstrane žućnjak).

laoslabal
12.12.2012., 22:47
segmentirani 0.3 (0.44-0.72)
limfociti 0.57 (0.2-0.46)
ostalo sve je u granicama referentnih vrijednosti...

mojamrvica
13.12.2012., 08:56
Poštovana,

u Vašim nalazima je vidljiva jedna umjerena anemija (slabokrvnost), pri čemu su crvene krvne stanice (eritrociti) manji nego što je to normalno, sadrže manje hemoglobina, a osim toga postoji, kao što ste i sami primijetili, niska razina željeza u serumu uz vrlo nisku zasićenost transferina, što može upućivati na to da se radi o anemiji zbog nedostatka željeza.

Ipak, trebalo bi još odrediti i feritin i napraviti osnovnu biokemijsku obradu te analizu mokraće (biokemijski i sediment).

Nadalje, Vaš obiteljski liječnik svakako bi trebao obaviti s Vama jedan razgovor i postaviti Vam pitanja o tome jeste li primijetili kakvo krvarenje iz spolnog ili mokraćnog sustava, promjene u boji stolice ili krv u stolici; nadalje, kakve su Vam prehrambene navike te bolujete li od kakvih bolesti i još neka pitanja.

Nakon toga, ovisno o Vašim odgovorima trebalo bi provesti daljnju obradu (ginekološki pregled, stolica na krv, pregled gastroenterologa itd.).

Cilj je otkriti koji je uzrok anemije.

Svakako se s nalazima javite svojem obiteljskom liječniku na pregled, koji će Vas uputiti u daljnju obradu.

Hvala na odgovoru, već sam krenula hematologu koji traži upravo ove nalaze koje ste i vi preporučili. Zahvaljujem!

xena1954
13.12.2012., 20:40
MCHC 398, moze li mi neko reci sta znaci kada je tako visok? normala je 320-360. Hvala

lila_887
14.12.2012., 21:09
Molim ako mi tko može malo protumačiti ove nalaze.

Laboratorijska hematologija:

Eritrociti 3.91 - ref. interval 3.86 - 5.08
Hemoglobin 120 - ref. interval 119 - 157
Hematokrit 0.350 L - ref. interval 0.356 - 0.470
MCV 89.5 - ref. interval 83.0 - 97.2
MCH 30.6 - ref. interval 27.4 - 33.9
MCHC 342 - ref. interval 320 - 345
RDW 14.8 - ref. interval 9.0 - 15.0
Trombociti 194 - ref. interval 158 - 424
MPV 10.9 H - ref. interval 6.8 - 10.4
Leukociti 6.9 - ref. interval 3.4 - 9.7

Diferencijalna krvna slika:

Eozinofilni granulociti 5.0 - ref. interval 0 - 7
Bazofilni granulociti 0.4 - ref. interval 0 - 1
Neutrofilni granulociti 44. 1 - ref. interval 44 - 72
Limfociti 41.6 - ref. interval 20 - 46
Monociti 8.9 - ref. interval 2 - 12

i još jednom, ali vidim da je različita jedinca ovdje.

Eozinofilni granulociti 0.35 - ref. interval 0.00 - 0.43
Bazofilni granulociti 0.03 - ref. interval 0.00 - 0.06
Neutrofilni granulocigti 3.04 - ref. interval 2.06 - 6.49
Limfociti 2.87 - ref. interval 1.19 - 3.35
Monociti 0.61 - ref. interval 0.12 - 0.84

Klinička biokemija:

Željezo 13 - ref. interval 8 - 30
UIBC 40.00 - ref. interval 26 - 59
TIBC 53.00 - ref. interval 49 - 75

Još čekam nalaz Feritina pa ću ić kod doktora, ali u međuvremenu me zanimaju ovi nalazi, dakle vidim da je Hematokrit snižen a MPV povišen, i čak su mi neki granični, ali evo ovo su nalazi od 12.12, a 17.10 rađena KKS i sve ali sve u granicama normale.

Sumnjamo na anemiju zato sve ovo ponovo vađeno, zbog pojačanog ispadanja kose već pola godine, inače imam problema sa štitnjačom.
Nemojte mi samo reć da je to sve od toga.
Jer svi vole reć da to vam je to, čim imaš neku dijagnozu.
E da, u srednjim 20.tima sam.

Hvala

hrvoje dr.
15.12.2012., 07:34
Molim ako mi tko može malo protumačiti ove nalaze.

...................

Sumnjamo na anemiju zato sve ovo ponovo vađeno, zbog pojačanog ispadanja kose već pola godine, inače imam problema sa štitnjačom.
Nemojte mi samo reć da je to sve od toga.
Jer svi vole reć da to vam je to, čim imaš neku dijagnozu.
E da, u srednjim 20.tima sam.

Hvala
Uredni nalazi.

dina 1234
15.12.2012., 08:40
nalaz krvi me brine jer imam povisene leukocite 11.6a MPv je 5.5

isto imam nesto bakterija u mokraci i leukocite 10 u urinu
sta to znaci

hrvoje dr.
15.12.2012., 08:45
segmentirani 0.3 (0.44-0.72)
limfociti 0.57 (0.2-0.46)
ostalo sve je u granicama referentnih vrijednosti...

MCHC 398, moze li mi neko reci sta znaci kada je tako visok? normala je 320-360. Hvala

nalaz krvi me brine jer imam povisene leukocite 11.6a MPv je 5.5

isto imam nesto bakterija u mokraci i leukocite 10 u urinu
sta to znaci

Radi dobivanja što preciznijih i što točnijih odgovora na vaša pitanja vezana uz tumačenje nalaza predlažemo vam da prilikom prepisivanja nalaza navedete i slijedeće stvari:

- kompletne nalaze - mnoge vrijednosti se ne mogu pravilno očitati ako su napisane zasebno bez ostalih vrijednosti
- referentne vrijednosti - ako postoje referentne vrijednosti na nalazu, prepišite ih jer postoje različiti laboratoriji, nemaju svi iste vrijednosti pa brojka sama po sebi ništa ne znači bez referentne vrijednosti
- dob - ne morate napisati koliko točno imate godina ali nekakav orijentir tipa rane dvadesete, kasne četrdesete i sl. bi bio dobar jer nisu sve vrijednosti jednake za sve dobne skupine
- razlog zbog kojeg ste radili pretrage (vaše tegobe)- ovo je najvažnije i teško će vam netko moći točno protumačiti nalaze ako ne zna uzrok zbog kojeg ste poslani na pretrage
- kratku anamnezu drugih bolesti - ako ih imate bilo bi dobro da ih napišete jer daju potpuniju sliku
- ostalo - također ne bi bilo loše naglasiti kad je u pitanju trudnoća i sl. stvari jer to također utječe na nalaze

dk.
27.12.2012., 14:07
10.12. mi je dijagnosticirana mononukleoza.

Laboratorijski nalazi od 10.12.:
S-AST, rezultat: 238, referentni interval: 11-38
S-ALT, rezultat: 402, referentni interval: 12-48
S-LD, rezultat: 376, referentni interval: 0-241

Rezultati današnjeg vađenja krvi:
AST, rezultat: 198, referentni interval: 11-38
ALT, rezultat: 421, referentni interval: 12-48
GGT, rezultat: 30, referentni interval: 11-55

Brine me što mi je unatoč mirovanju i unatoč tome što sam pripazio na prehranu vrijednost ALT-a čak porasla u odnosu na nalaz od 10.12.
Trebam li se zabrinuti?

Sutra idem na kontrolu u zaraznu bolnicu, ali ova me povišena vrijednost malo brine pa bih volio čuti neki komentar i prije same kontrole.
Imam 24 godine.

magic potion
03.01.2013., 09:51
Feritin mi je 12, u intervalu 10-120. Je li vrijeme za uzbunu?:rolleyes:

justmeandyou
03.01.2013., 19:48
Nema tipičnih poremećaja vezanih uz pretilost npr. hiperglikemija,dislipidemija,masna jetra
Bilo bi dobro učiniti UK,CRP,24h proteinuriju te urate u dU. pregled urina.
Izmjeriti RR/tlak i voditi dnevnik RR tj. tlaka.

Dosli su nalazi kortizola i CRP-a. Kortizol u mokraci(24h): 39,7 nmol/dU (Ref.int 58-306)
Volumen 24h mokrace 500ml (Ref.int 600-1600). CRP: 8,4 mg/L (Ref.int <5,0)
Sutra dobivam jos jedan nalaz vezan uz analizu urina,pa cu nadopisat rezultate. Zanima me sto znace ovi novi rezultati s obzirom na cijelu situaciju i sto bi dalje trebala provjeriti? hvala

orestes24
07.01.2013., 10:40
mogu li kontracepcijske tablete uzrokovati povišenu vrijednost bakra u krvi (bakar u serumu)? pijem ih već 11 godina (imam 28 godina). ako da, koliko je potrebno nakon prestanka uzimanja da se vrijednost bakra vrati ''u normalu''. Cu 31.6 ref. interval (12.2 - 25.1)

body halleck
07.01.2013., 20:26
mogu li kontracepcijske tablete uzrokovati povišenu vrijednost bakra u krvi (bakar u serumu)? pijem ih već 11 godina (imam 28 godina). ako da, koliko je potrebno nakon prestanka uzimanja da se vrijednost bakra vrati ''u normalu''. Cu 31.6 ref. interval (12.2 - 25.1)

Neki oralni kontraceptivi mogu povisiti konc.bakra u serumu. Teško je sa sigurnošću prognozirati povratak u normalu, najbolje je o tom konzultirati se sa liječnikom/ginekologom koji propisuje OC, jer ima najbolji uvid u konkretnu situaciju.

El Gato Félix
07.01.2013., 20:36

Oralni kontraceptivi nedvojbeno mogu povećati razinu bakra u serumu, a neki i dosta značajno. Osobito kontraceptivi s antiandrogenim djelovanjem, npr. Yaz i Yasmin.

Svakako liječniku koji je zatražio pretragu skrenite pozornost na uzimanje pilula.

Koliko je dugo potrebno da bakar dođe u normalu, ne bih znao egzaktno reći, no koliko sam letimično pogledao studije, oni su ispitanicima obično mjerili bakar nakon 1 do 2 mjeseca prestanka uzimanja pilula i stanje se normaliziralo.

Inače, dugoročni utjecaj (posljedice) ovako povišenih vrijednosti bakra u serumu, uslijed uzimanja kontracepcije, još nije u potpunosti istražen.

Kiki M
09.01.2013., 16:29
Zbog jakih vrtoglavica s mučninom i ponekad povraćanjem, upućena sam između ostalog na color doppler vratnih žila i transkranijsku doppler sonografiju.
Nalaz:
Morfološkim prikazom karotidnog stabla upotrebom CDFI i PDI obostrano vide se srednje široki lumeni žila. Formiranih plakova i stenoza se ne nalazi. Hemodinamika je simetrična i zadovoljavajuća. Obje su ACE zadovoljavajuće hemodinamike i morfologije.

Morfološkim prikazom vertebralnih arterija obostrano vidljivi su srednje široki lumeni krvnih žila (AVD 3,9mm, AVL 4.0 mm). Hemodinamika je simetrična, obostrano u granicama normale.

TRANSKRANIJSKA DOPPLER SONOGRAFIJA

Prikaz cirkulacije Willisovog kruga jenu granicama normale.
Prikaz cirkulacije VB sliva ukazuje na blaže povišene vrijednosti SBSK nad svim ispitivanim krvnim žilama.

Zanima me što to točno znači? Bih li trebala obaviti još nekakve pretrage? Trebam li se zabrinuti?
Imam 33 godine.
Hvala.

hrvoje dr.
09.01.2013., 17:12
Dosli su nalazi kortizola i CRP-a. Kortizol u mokraci(24h): 39,7 nmol/dU (Ref.int 58-306)
Volumen 24h mokrace 500ml (Ref.int 600-1600). CRP: 8,4 mg/L (Ref.int <5,0)
Sutra dobivam jos jedan nalaz vezan uz analizu urina,pa cu nadopisat rezultate. Zanima me sto znace ovi novi rezultati s obzirom na cijelu situaciju i sto bi dalje trebala provjeriti? hvala
Morate mi quotati prijašnje postove da se prisjetim.

Mene bi zanimalo zašto ste na prvom jestu vadili Cu iz seruma?

Zbog jakih vrtoglavica s mučninom i ponekad povraćanjem, upućena sam između ostalog na color doppler vratnih žila i transkranijsku doppler sonografiju.
Nalaz:
Morfološkim prikazom karotidnog stabla upotrebom CDFI i PDI obostrano vide se srednje široki lumeni žila. Formiranih plakova i stenoza se ne nalazi. Hemodinamika je simetrična i zadovoljavajuća. Obje su ACE zadovoljavajuće hemodinamike i morfologije.

Morfološkim prikazom vertebralnih arterija obostrano vidljivi su srednje široki lumeni krvnih žila (AVD 3,9mm, AVL 4.0 mm). Hemodinamika je simetrična, obostrano u granicama normale.

TRANSKRANIJSKA DOPPLER SONOGRAFIJA

Prikaz cirkulacije Willisovog kruga jenu granicama normale.
Prikaz cirkulacije VB sliva ukazuje na blaže povišene vrijednosti SBSK nad svim ispitivanim krvnim žilama.

Zanima me što to točno znači? Bih li trebala obaviti još nekakve pretrage? Trebam li se zabrinuti?
Imam 33 godine.
Hvala.
Nije zabrinjavajuć nalaz.

lavida
10.01.2013., 14:32
Molim za objašnjenje. Dr. mi je dao uputnicu za veliki kaogulogram nakon dva spontana na kojem je navedeno slijedeće:

23211- P-Fibrinogen
28611- Aktivirano parcijalno tromboplastinsko vrijeme
28621- P- protrombinsko vrijeme- INR
28695- P-Antitrombin III,...mg/L, ( P-AT III, Pt-n)

Šta točno govore ove pretrage? Da li se iz nalaza da isčitati ako postoje neke naznake za pretrage trombofilije , za što još nisam dobila uputnicu?

Hvala

hrvoje dr.
11.01.2013., 19:24
Molim za objašnjenje. Dr. mi je dao uputnicu za veliki kaogulogram nakon dva spontana na kojem je navedeno slijedeće:

23211- P-Fibrinogen

Šta točno govore ove pretrage? Da li se iz nalaza da isčitati ako postoje neke naznake za pretrage trombofilije , za što još nisam dobila uputnicu?

Hvala
Najobičnije vađenje krvi. Idete u Vinogradsku ili Rebro-za te sam siguran da rade to.

lavida
11.01.2013., 20:18
Najobičnije vađenje krvi. Idete u Vinogradsku ili Rebro-za te sam siguran da rade to.

Znači nalazi ovih pretraga neće otkriti ako postoji neka predispozicija za trombofiliju?
Mislim da ću u Rijeku, iz Istre sam.

body halleck
11.01.2013., 21:12

23211- P-Fibrinogen

Hvala

Fibrinogen, APTV,PV,INR su parametri koji ukazuju na funkciju sustava zgrušavanja krvi, moraju biti u određenim intervalima kako bi taj sustav djelovao normalno, nazivaju se još katkad i "veliki koagulogram" i u biti su početak istraživanja eventualne trombofilije i rutina kod prijeoperativne pripreme, kod mnogih bolesti (npr.infarkt,inzult...)
Antitrombin III,protein C, protein S, faktor V (Leiden)-mutacija, i protrombin II su malo "naprednije" pretrage koje se vrše kako bi se ustanovilo postoji li genetski poremećaj koji dovodi do trombofilije.

lavida
11.01.2013., 23:06
Fibrinogen, APTV,PV,INR su parametri koji ukazuju na funkciju sustava zgrušavanja krvi, moraju biti u određenim intervalima kako bi taj sustav djelovao normalno, nazivaju se još katkad i "veliki koagulogram" i u biti su početak istraživanja eventualne trombofilije i rutina kod prijeoperativne pripreme, kod mnogih bolesti (npr.infarkt,inzult...)
Antitrombin III,protein C, protein S, faktor V (Leiden)-mutacija, i protrombin II su malo "naprednije" pretrage koje se vrše kako bi se ustanovilo postoji li genetski poremećaj koji dovodi do trombofilije.

Puno hvala na objašnjenju

borntobewinner
12.01.2013., 19:39
Žensko, 19.5 godina, dijagnoza PCOS. Pretrage rađene prije uzimanja kontracepcijskih pilula. Molim da mi netko kaže ima li kakve kontraindikacije za uzimanje i malo prokomentira nalaz općenito, trebam li se zabrinjavati zbog sniženih vrijednosti i sl.
Unaprijed hvala. :)

APTV 33 (25-38)
APTV - R 1.10 (0.8-1.2)
Fibrinogen 2.71 (1.6-4.0)

Erc 4.29 (3.86-5.0)
Hb 122 (119-157)
Htc 0.38 (0.35-0.45)
MCV 89.0 (83.0-97.2)
MCH 28.3 (24.3-33.9)
MCHC 319 (304-346)
RDW 14.4 (11.6-18.3)
Trc 123 (158-424)
MPV 9.1 (6.1-10.4)
Lkc 4.8 (3.4-9.7)

DKS
Segmentirani granulociti 0.367 (0.340-0.720)
Limfociti 0.576 (0.190-0.520)
Monociti 0.057 (0.020-0.130)

Koagulacija:
INR 1.29 (2.00-3.50)
Protromb. vrijeme 0.73 (0.70-1.20)

Metaboliti i supstrati:
GLU 5.75 (3.90-5.90)
U. BIL 5.0 (6.0-26.0)

Enzimi:
AST 15 (14-32)
ALT 10 (10-29)
GGT 11 (10-24)

Lipidi:
KOL 3.98 (3.36-5.00)
HDL-K 1.89 (>1.0)
LDL-K 1.85 (<3.0)
TRIG 0.52 (0.50-1.50)

hrc1988
12.01.2013., 21:37
Jel se smije popit malo vode prije nego što odem vaditi krv na ast, alt, ggt, alp i bilirubin? Koliko voda mijenja rezultat?

hrvoje dr.
13.01.2013., 09:08
Znači nalazi ovih pretraga neće otkriti ako postoji neka predispozicija za trombofiliju?
Mislim da ću u Rijeku, iz Istre sam.
Ja to nisam rekao,ja sam vam samo rekao što će vam raditi tj. vaditi krv.
Dr. vam je sigurno rekao u čemu je stvar.

Žensko, 19.5 godina, dijagnoza PCOS. Pretrage rađene prije uzimanja kontracepcijskih pilula. Molim da mi netko kaže ima li kakve kontraindikacije za uzimanje i malo prokomentira nalaz općenito, trebam li se zabrinjavati zbog sniženih vrijednosti i sl.
Unaprijed hvala. :)

............
Uredni nalazi,ev. se može ponoviti krvna slika

Jel se smije popit malo vode prije nego što odem vaditi krv na ast, alt, ggt, alp i bilirubin? Koliko voda mijenja rezultat?
Možete i jesti i piti.
Natašte je potrebno biti samo za GUK,Fe,lipidogram-od opće biokem.
Za ostalo ne,iako u labu. pitaju za KKS jeste li natašte,osobno doživio,no nema razloga za to

El Gato Félix
14.01.2013., 19:54
Ajmeee, Vaš post premješten je na temu EKG (http://www.forum.hr/showthread.php?p=43119696#post43119696) (kliknite na link).

Momak 90
14.01.2013., 21:13
22 god
Imam učestalo mokrenje. Evo nalazi. Naručen sam kod specijaliste urologa ću ići.

KVALITATIVNA ANALIZA MOKRAĆE

Rezultat Jedinica Referentini interval
Izgled Bistar
Boja Žut
Bilirubin neg kvan. neg
Urobilinogen norm. kvan. norm
ketoni neg Kvan. neg
glukoza Norm. Kvan. Norm.
proteini neg Kvan. Neg
Eritrociti/hemoglobin neg Kvan. Neg
pH 5.0 Kvan. 5.0 - 9.0
nitriti neg Kvan. Neg
Leukociti/ leukocitna esteraza neg kvan. Neg
Specificna tezina 1.030 kvan 1.002 - 1.030

MIKROSKOPSKI PREGLED SEDIMENTA
rezultat jedinica Referentni interval
leukocita 2 do 3 Po v.p. 0 - 2
sluzi nešto Po v.p. neg
bakterije malo Po v.p. neg

hrvoje dr.
14.01.2013., 21:21
22 god
Imam učestalo mokrenje. Evo nalazi. Naručen sam kod specijaliste urologa ću ići.

.........
Uredan nalaz.

Momak 90
14.01.2013., 21:25
Uredan nalaz.

Ići ću ipak kod urologa da vidim zašto imam učestalo mokrenje. Pio sam tjedan dana antibiotik cefaleksin i sad pijem uvin čaj. Reko mi je moj doktor da je to možda neka blaža urinoinfekcija ali da to prelazi njegovo područje.

hrvoje dr.
14.01.2013., 21:32
Ići ću ipak kod urologa da vidim zašto imam učestalo mokrenje. Pio sam tjedan dana antibiotik cefaleksin i sad pijem uvin čaj. Reko mi je moj doktor da je to možda neka blaža urinoinfekcija ali da to prelazi njegovo područje.
Ako nezna liječiti uroinfekcije onda neka se za opće dobro ide baviti epidemiologijom ili nekom sl. bezvezerijom.
Ako je nallaz sed, urina uredan onda nema infekcije,neisključuje druge uzroke učestalossg mokrenja kaon npr. neurogeni mjehur,DM i sl.
Mislim da vam urolog neće baš previše pomoći.

Momak 90
14.01.2013., 21:39
Dobro, hvala na mišljenju. Što znači DM? Hvala

body halleck
15.01.2013., 14:08
22 god

Rezultat Jedinica Referentini interval
Izgled Bistar
Boja Žut
Bilirubin neg kvan. neg
Urobilinogen norm. kvan. norm
ketoni neg Kvan. neg
glukoza Norm. Kvan. Norm.
proteini neg Kvan. Neg
Eritrociti/hemoglobin neg Kvan. Neg
pH 5.0 Kvan. 5.0 - 9.0
nitriti neg Kvan. Neg
Leukociti/ leukocitna esteraza neg kvan. Neg
Specificna tezina 1.030 kvan 1.002 - 1.030

MIKROSKOPSKI PREGLED SEDIMENTA
rezultat jedinica Referentni interval
leukocita 2 do 3 Po v.p. 0 - 2
sluzi nešto Po v.p. neg
bakterije malo Po v.p. neg

Nema mnogih bitnih podataka. Prije koliko su nastupile tegobe? Nastupile su naglo, ili postupno pogoršavale? Količina mokraće je normalna, povećana, ili smanjena pri pojedinom aktu mokrenja? Budi li te po noći nagon na mokrenje? Mlaz mokraće neprekinut, ili isprekidan? Postoji li osjećaj "nepotpunog pražnjenja mjehura" nakon mokrenja? Osjećaj pečenja pri mokrenju? Jel nastupilo BILO kakvo poboljšanje nakon Cefaleksina? Koliko dana od prestanka uzimanje cefaleksina je proteklo do kontrole urina? Jel početku tegoba prethodio (par dana, može i više) nezaštićen (bez kondoma) spolni odnos? Pothlađivanje? Kad pritisneš iznad stidne kosti "prema dolje" jel imaš neugodan nagon na mokrenje? Jel učinjen DRP (digitorektalni pregled) prostate? Učinjeni brisevi uretre na c.trachomatis,u.urealyticum,m.hominis? Bubrežni kamenci od prije? Jesi li uz tegobe imao i povišenu temperaturu? Na osnovu kojih tegoba i kojih pretraga je ordiniran cefaleksin?
Uz, naravno, sve one moguće uzroke što je hrvoje.dr napomenuo.
DM-diabetes mellitus
Btw, sve to, u pravilu, uredno odradi specijalist opće medicine i tek nakon navedenog ako sam ne uspije razriješiti problem, konzultira nekog od kolega.

Momak 90
15.01.2013., 21:24
@body halleck

Hvala na savjetima, bio sam kod urologa i preporučena mi je daljnja obrada. :)

Rachellina
16.01.2013., 11:20
Danas dobila nalaz:

leukociti 2-3
stanice 20-30 epitela
rijetke bakterije
dosta sluzi

ostalo na nalazu je sve ok.

Doktoru sam naručena tek u petak. Zna li netko koliko je ovo "gadno"?

leeloo27
16.01.2013., 15:25
Pročitaj prvi post. ;)

neobična
16.01.2013., 16:34
Pozdrav!

Može li mi netko molim vas objasniti nalaz urina.
Sestra u ambulanti je rekla da nalaz nije loš, kad sam pitala je li sve ok...rekla je da je ok "po njima" pa me zbunila.:confused:
Po kome njima? Biokemičarima koji rade nalaze?

Proteini neg. jedinica 0-3 ref.intervali 0
Krv 0-3 ref.intervali 0
Glukoza 0-3 ref.intervali 0
Metilketoni 0-3 ref.intervali 0
Urinobilinogen 0-3 ref.intervali 1
Bilirubin 0-3 ref.intervali 0
Nitriti 0-3 ref.intervali 0
Leukociti 0-3 ref.intervali 0

SEDIMENT 4-6 leukocita
1-3 Eritro.
malo sluzi
rijetko bakterija

Ako su referentni intervali 0, šta onda znači 0-3?! I šta znači ovo 1 za urinobilinogen?

I šta sa leukocitima i eritrocitima u mokraći?

Imam 35 godina, nalaz sam radila jer sam osjećala kao neku nelagodu u u mjehuru, pogotovo kad je pun, kao neku bol koja nije bol... i lagano peckanje pri mokrenju

Nadam se brzom odgovoru. Unaprijed hvala.

kenova
17.01.2013., 08:25
Bok, potrebna mi je pomoc oko nalaize moje krvne slike.
svi parametri su u referentnim vrijednostima osim sljedecih:

leukociti 3,1 (3,4 - 9,7)
MCHC 355 (320 - 345)
MPV 5,8 (6,8 - 10,4)
neurofilni granulociti (rel) 41,6 (44 -72)
monociti 15,4 (2 - 12)
neurofilni granulociti 1,29 (2,06 / 6,49)
neurofilni nesegmentirani granulociti (rel.) 6 (0-2)
neurofilni segmentirani granulociti (rel.) 36 (44 - 72)
monociti (rel.) 14 (2 - 12)
plazmociti (rel.) 1 (0 - 0)
atipicni limfociti 4 (0 -0)
glukoza 4 (4,2 - 6)
urati 435 (182 - 403)

ima li razloga za brigu? inace,, imao sam laganije trovanje hranom dva dana prije vadjenja krvi (dijareja i bol u stomku)
unaprijed zahvaljujem

monkica24
18.01.2013., 12:39
molim vas mišljenje oko nalaza sistematskog pregleda, 29 godina

SE 7 (4-24)
ERITROCITI 4.81 (3.86-5.08)
HEMOGLOBIN 143 (119-157)
HEMATOKRIT 0.400 (0.356-0.470)
MCV 83.2 (83.0-9.2)
MCH 29.7 (27.4-33.9)
MCHC 358 (320-345)
RDW 12.0 (9.0-15.0)
TROMBOCITI 175 (158-424)
MPV 11.5 (6.8-10.4)

LEUKOCITI 4.8 (3.4-9.7)
NEUTROFILNI GRANULOCITI 50.04 (44-72)
LIMFOCITI 40.7 (20-46)
MONOCITI 7.9 (2-12)
EOZ. GRANULOCITI 0.8 (0-7)
BAZ. GRANULOCITI 0.2 (0-1)

GLUK 4.7 (4.2-6.0)
BILIRUBIN UKUPNI 11 (3-20)
KREATININ 77 (63-107)
URATI 253 (134-337)
AST 46 (8-30)
ALT 87 (10-36)
GGT 19 (9-35)
KOLESTEROL 5.1 (< 5.O)
HDL KOL. 1.4 (>1.2)
LDL KOL. 3.2 (<3.0)
TRIGLICERIDI 1.3 (<1.7)

TSH 1.69 (0.34-5.60)

URIN:
ERITROCITI 1 (O-2) OSTALO 0

Kiki M
18.01.2013., 13:38
Pozdrav!
Nalazi pretrage S-OGTT:
GUK 0' 4.2 mmol/L <6.1
GUM 0' neg Neg
ac 0' neg Neg

GUK 120' 2.8 mmol/L <6.1
GUM 120' neg Neg
ac 120' Neg Neg

Znam da je u granicama, ali me zanima je li normalno da je šećer toliko nizak nakon 2 sata? Ipak bi to bila hipoglikemija. Koji bi mogli biti uzroci? Trebam li ipak endokrinologu ili nekom specijalisti?

Nadalje, zbog povišenog željeza u krvi ( 44, ref.int. 8-30) hematologica me poslala na testiranje za hemokromatozu.
Nalaz:
Analizom DNA utvrđen je heterozigot za mutaciju H63D ( genotip HD )

Nakon što sam izbacila i ono malo namirnica s dosta željeza, nalazi krvi:

Željezo 29.1mmol/L (8-30)
UIBC 23.3 mmol/L (26-59)
TIBC 52.3 mmol/L (49-75)
Fe- saturacuja 55.6 % (15-50)

Feritin 76 ng/mL (5-148)

CKS - sve u granicama referentnih intervala, osim:

MCV 100.4 fL (83-97.2)
MCH 35.2 pg (27.4-33.9)
MCHC 350 g/L (320-345)
Retikulociti 3.4 /10^3Erc (5-21.6)
Retikulociti 14.0 x10^9/L (19-109)

DKS- sve u granicama referentnih intervala

Elektroforeza proteina u serumu - sve u granicama ref.int.

Sedimentacija eritrocita 3 mm/3.6ks (4-24)

Vitamin B12 i folna kiselina - u granicama ref.int.

IgG i IgA u granicama ref.int.
IgM 2.83 g/L (0.4 - 2.3 )

Proteini - imunofiksacija u serumu - uredan nalaz.

Znam da ima dosta toga, ali govori li vam to išta? Nikad do sada nisam imala toliko vrijednosti van referentnih intervala i malo sam u panici.

Koje bih jos eventualno mogla napraviti pretrage? Idem sljedeći tjedan na kontrolu sa svim tim nalazima kod hematologa, ali već me malo ismijala, pa se želim dobro pripremiti.

Hvala.

la_st
18.01.2013., 14:18
pozdrav!
zanima me da li netko mozda razumije nalaz hla tipizacije.nalaz mi je gotov a tek za skoro 2 mj.pregled,pa sam nestrpljiva:)

HLA-A 2 HLA-A 25(10)
HLA-B 18 HLA-B 27
HLA-Bw 4 HLA-Bw 6
HLA-Cw 2 HLA-Cw
HLA-DR 2 HLA-DR
HLA-DQ 1 HLA-DQ
HLA-DRw 51 HLA-DRw

F/G
f-fenotip

Unaprijed hvala!

Lips
18.01.2013., 14:43
Zensko, 30 god , zadihanost , tahikardija , pucanje kapilara , kvrzica iza uha , ceste glavobolje ,mucnine

Radila sam citoloski razmaz krvi :
Blasti,promijelociti, mijelociti, metaminociti, eriroblasti,plazma stanice :0
Neseg.granulociti : 0
Seg .neurofilni granulociti : ( boldano) 59 ref ( o,54-0,62)
Eozinofilni granulociti. : 1 (0,01-0,05)
Bazofilni. : 0
Limfociti. : 35. (0,25-0,33)
Monociti. : 5. (0,00-0,01)

Ovo je valjda acidobazni status ali nisam sigurna jer nigdje ne pise koja je pretraga :

#ph :7.47
pCO2 :4.8kpa
!pO2. :8.7kpa
Na+141 mmol
Ca++1.16
Glu :4.4
Lac :1.6
Hct :37

Ca++(7.4) 1.18 mmol
Hco3- 25.0
Hco3std : 25.8
Tco2 :26.1
Be efc : 1.0
Be(B) 1.2
# So2c :93%
#THbc 115 g/l
(! Outside critical limit ,#outside ref range)

Lijepo vas molim ako bi mi mogli objasniti znacenje ovih nalaza :)

Kks je uredna
U urinu nadjeni ketoni(2+) i spec.tezina 1.010 ( ostalo je sve uredno)
Ekg - uredan
Rtg pluca -uredan

Dif zdrave koze : pojedinacni granularni depoziti igm duz epidermalne granice
Nije potvrdjena psorijaza biopsijom lakta zbog izrazenije spongioze

Zahvaljujem :):)

Ostro na prvu
18.01.2013., 23:16
Meni je sve uredno ali imam jako visok horestrol.Recite mi da li kospice od tikve koje se kupuju u prodavnicama povcavaju horeserol?

Lips
20.01.2013., 23:45
Monikica , znam da je moj suprug imao ovako povisene vrijednosti jer je dan dva prije vadjenja krvi popio nesto alkoholno :)

lola1415
21.01.2013., 15:15
Spremamo se na još jednu bebicu pa sam radila briseve. Sve je čisto samo na nalazu - bris cerviksa-bakteriološki piše - nalaz mikrobiološke pretrage sterilono i dolje mikroskopski preparat: vidi se 0-4 polimorfonuklearnih leukocita po velikom vidnom polju. Ginekolog mi je na GO pa me zanima što to znači? Hvala!

El Gato Félix
22.01.2013., 16:24
kumrman i body halleck, vaši postovi premješteni su na temu RTG srca i pluća (http://www.forum.hr/showthread.php?p=43252298#post43252298) (kliknuti na link).

baraba565
22.01.2013., 20:28
GGT mi iznosi 150, je li moguće samo zbog toga radnika proglasiti nesposobnim za rad, od strane liječnika, naravno? riječ je o radnom mjestu autolakirera.

El Gato Félix
22.01.2013., 20:49
Vidim da se skupio veći broj pitanja na koja nije odgovorieno pa ću pokušati odgovoriti na neka od njih:
Danas dobila nalaz:

leukociti 2-3
stanice 20-30 epitela
rijetke bakterije
dosta sluzi

ostalo na nalazu je sve ok.

Doktoru sam naručena tek u petak. Zna li netko koliko je ovo "gadno"?

Poštovana,

nalaz je u granicama normale. Nešto veći broj epitelnih stanica i sluzi mogao bi značiti da uzorak mokraće nije ispravno uzet i da se pomiješao sa sekretom iz rodnice.

Također je bitno zašto je izvršena analiza urina (jeste li imali kakvih tegoba).

I šta sa leukocitima i eritrocitima u mokraći?

Imam 35 godina, nalaz sam radila jer sam osjećala kao neku nelagodu u u mjehuru, pogotovo kad je pun, kao neku bol koja nije bol... i lagano peckanje pri mokrenju

Nadam se brzom odgovoru. Unaprijed hvala.

Poštovana,

uzimajući u obzir Vaše tegobe i nalaz urina koji ste napisali, moguće je da se radi o blažoj upali odnosno infekciji.

Nadam se da ste se javili Vašem liječniku i da ste riješili tegobe.

Bok, potrebna mi je pomoc oko nalaize moje krvne slike.
svi parametri su u referentnim vrijednostima osim sljedecih:

leukociti 3,1 (3,4 - 9,7)
MCHC 355 (320 - 345)
MPV 5,8 (6,8 - 10,4)
neurofilni granulociti (rel) 41,6 (44 -72)
monociti 15,4 (2 - 12)
neurofilni granulociti 1,29 (2,06 / 6,49)
neurofilni nesegmentirani granulociti (rel.) 6 (0-2)
neurofilni segmentirani granulociti (rel.) 36 (44 - 72)
monociti (rel.) 14 (2 - 12)
plazmociti (rel.) 1 (0 - 0)
atipicni limfociti 4 (0 -0)
glukoza 4 (4,2 - 6)
urati 435 (182 - 403)

ima li razloga za brigu? inace,, imao sam laganije trovanje hranom dva dana prije vadjenja krvi (dijareja i bol u stomku)
unaprijed zahvaljujem

Poštovana,

niste napisali kompletan nalaz, a izolirane vrijednosti je teško ispravno protumačiti.

Ono što vidim u nalazu jesu blaže sniženi leukociti i to zbog smanjenog broja neutrofila, a u skladu s Vašim podacima o proljevu i bolovima u trbuhu, moguće je da je ovakav nalaz posljedica neke infekcije.

Od bakterijskih uzročnika, šigela zna dati ovakvu sliku (nešto sniženi neutrofili sa skretanjem ulijevo), a i neki virusni uzročnici.

Potrebno je prekontrolirati nalaze kroz nekih 2 tjedna da se vidi je li došlo do kakvih promjena.

Također, s obzirom da Vas preko foruma ne mogu pregledati i da niste napisali i ostale nalaze, unaprijed se ograđujem od pogrešne interpretacije i ne isključujem mogućnost da se radi o nečem drugome.

El Gato Félix
22.01.2013., 20:58
molim vas mišljenje oko nalaza sistematskog pregleda, 29 godina

MCHC 358 (320-345)

Poštovana,

MCHC označuje prosječnu koncentraciju hemoglobina (molekule koja prenosi kisik) u eritrocitu. Inače, MCV, MCH, MCHC se zajedničkim imenom nazivaju eritrocitne konstante. Ti parametri opisuju neke značajke eritrocita. Promijenjene vrijednosti ovih parametara uvijek se trebaju promatrati zajedno s vrijednostima broja eritrocita i koncentracije hemoglobina.

S obzirom da su kod Vas i broj eritrocita i koncentracija hemoglobina uredni, a vrijednost MCHC tek je vrlo malo povišena, mislim da to nema nikakvog kliničkog značenja. Dakle, moje je osobno mišljenje da po tom pitanju ne bi trebali brinuti.
MPV 11.5 (6.8-10.4)

Navedena vrijednost označava prosječan volumen krvnih pločica (trombocita) i uspoređuje se uvijek s brojem trombocita. S obzirom da je taj broj kod Vas uredan, nešto veće krvne pločice također, prema mojem mišljenju, nisu nešto o čemu biste trebali brinuti.
KOLESTEROL 5.1 (< 5.O)
HDL KOL. 1.4 (>1.2)
LDL KOL. 3.2 (<3.0)

Nešto povišene vrijednosti kolesterola, koje nisu zabrinjavajuće ali svakako bi trebalo vidjeti kakva Vam je težina i kakve su Vam prehrambene navike.
URIN:
ERITROCITI 1 (O-2) OSTALO 0

To je uredan nalaz.

AST 46 (8-30)
ALT 87 (10-36)

Vrijednosti jetrenih proba nešto su povišene.

Vrlo važan podatak je uzimate li kakve lijekove (pritom mislim i na oralne kontraceptive, lijekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta, npr. ibuprofen, neke druge preparate...). I to može biti razlog blago povišenih jetrenih enzima (osim "neumjerenosti u jelu i piću").

Nadalje, imate li ikakvih tegoba (npr. nelagoda ili težina ili bol u predjelu trbuha, ispod desnog rebrenog luka ili neke druge smetnje)?

Kad na sistematskom pregledu pronađemo ovakav nalaz, obično uputimo pacijente da ga ponove za nekoliko tjedana i tek ako u ponovljenom nalazu pronađemo povišene vrijednosti, upućujemo osobu na daljnju obradu.

body halleck
22.01.2013., 21:24
GGT mi iznosi 150, je li moguće samo zbog toga radnika proglasiti nesposobnim za rad, od strane liječnika, naravno? riječ je o radnom mjestu autolakirera.

Ova vrijednost GGT ukazuje na moguće oštećenje jetre (nema podataka o eventualnim mogućim uzrocima, npr.alkohol (?), lijekovi(?) i sl.).
Autolakirer bi profesionalno trebao biti izložen i negativnom dugoročnom (kumulativnom) učinku nekih boja koje, među ostalim, oštećuju i jetru.
Drugim riječima, sasvim je moguće kako je ta vrijednost GGT zdravstveno i zakonski dovoljan razlog za neizdavanje potvrde o sposobnosti za radno mjestu autolakirera.
Ovo je samo moje promišljanje o konkretnom upitu, moja specijalnost nije medicina rada, a nisam ni upoznat sa asortimanom kemikalija koja se koriste u autolakirerskom poslu i njihovom potencijalnom štetnom učinku na jetru.
Dakle, najbolje je direktno pitati liječnika (predmnijevam spec.medicine rada) koji nije izdao uvjerenje o radnoj sposobnosti na osnovu tog nalaza.
A, bilo bi iznimno mudro ustanoviti zbog čega je vrijednost GGT povišena, prvenstveno zbog vlastitog zdravlja (stari nalazi GGT-a bi dosta pomogli u rasvjetljavanju priče). Svakako nakon nekoliko tjedana ponoviti nalaz i obratiti se nadležnom liječniku.

baraba565
22.01.2013., 21:32
Puno hvala na odgovoru!

El Gato Félix
22.01.2013., 22:10
Pozdrav!
Nalazi pretrage S-OGTT:
GUK 0' 4.2 mmol/L <6.1
GUM 0' neg Neg
ac 0' neg Neg

GUK 120' 2.8 mmol/L <6.1
GUM 120' neg Neg
ac 120' Neg Neg

Znam da je u granicama, ali me zanima je li normalno da je šećer toliko nizak nakon 2 sata? Ipak bi to bila hipoglikemija. Koji bi mogli biti uzroci? Trebam li ipak endokrinologu ili nekom specijalisti?

Poštovana,

niste naveli zašto je učinjena ova pretraga.

Ono što je bitno naglasiti jest da o tzv. postprandijalnoj hipoglikemiji (sniženoj vrijednosti šećera u krvi nakon jela) možemo govoriti samo ako su ispunjena tri kriterija (tzv. Whippleov trijas):

- vrijednost šećera u krvi nakon OGTT testa manja od 2,8 mmol/l (neki autori uzimaju drugačiju vrijednost)
- paralelno sa zabilježenom vrijednošću šećera ispod navedene vrijednosti prisutnost simptoma hipoglikemije, npr: drhtanje, znojenje, lupanje srca, slabost, uznemirenost
- prestanak tih simptoma nakon podizanja vrijednosti šećera u krvi.

Zato su, dakle, ključna pitanja: zašto je učinjen OGTT i jeste li za vrijeme njegova izvođenja, tj. nakon testa imali kakvih tegoba.

Treba reći i to kako neki radovi/istraživanja pokazuju da su kod oko 10% potpuno zdravih ispitanika zabilježene nešto niže vrijednosti šećera u kriv (ispod 2,8 mmol/l), a bez da su imali bilo kakvih tegoba.
Nadalje, zbog povišenog željeza u krvi ( 44, ref.int. 8-30) hematologica me poslala na testiranje za hemokromatozu.
Nalaz:
Analizom DNA utvrđen je heterozigot za mutaciju H63D ( genotip HD )

Nakon što sam izbacila i ono malo namirnica s dosta željeza, nalazi krvi:

Željezo 29.1mmol/L (8-30)
UIBC 23.3 mmol/L (26-59)
TIBC 52.3 mmol/L (49-75)
Fe- saturacuja 55.6 % (15-50)

Feritin 76 ng/mL (5-148)

Genetsko testiranje pokazuje jednu mutaciju (poremećaj) gena HFE, koji se zove gen za hemokromatozu.

Međutim, ukoliko ste samo heterozigot H63D (genotip C/C, H/D), tada imate samo jednu lošu kopiju gena, a druga je dobra pa je rizik za obolijevanje od te bolesti malo vjerojatan. No, nisam kompetentan da se detaljnije upuštam u tumačenje ovog nalaza. Možda će kolega Hrvoje dr. imati nešto za dodati.

Ostale nalaze nije moguće interpretirati izolirano od kliničke slike i ostalih nalaza.

El Gato Félix
22.01.2013., 22:14
Spremamo se na još jednu bebicu pa sam radila briseve. Sve je čisto samo na nalazu - bris cerviksa-bakteriološki piše - nalaz mikrobiološke pretrage sterilono i dolje mikroskopski preparat: vidi se 0-4 polimorfonuklearnih leukocita po velikom vidnom polju. Ginekolog mi je na GO pa me zanima što to znači? Hvala!

Poštovana,

polimorfonuklearni leukociti su jedna vrsta stanica koje nazivamo upalnim stanicama. Do određenog broja njihov nalaz u brisu spolno aktivnih žena posve je normalan.

S obzirom da se ne bavim ginekologijom, nemojte me uzimati za riječ, ali mislim da se značajnim brojem smatra nalaz od 10 i više polimorfonukleara (PMN) po velikom vidnom polju. Kada je broj PMN povećan, tada takav nalaz može upućivati na neku infekciju, a i kod nekih oštećenja odnosno ozljeda njihov broj također može biti povećan.

Ja bih rekao, iako nisam za to kompetentan, da je u Vas pronađen manji broj PMN i da se to može smatrati urednim nalazom.

No, vidjet ćemo što će ginekolog na to reći (nadam se da me neće poslati na popravni ispit iz ginekologije).

El Gato Félix
22.01.2013., 22:16
pozdrav!
zanima me da li netko mozda razumije nalaz hla tipizacije.nalaz mi je gotov a tek za skoro 2 mj.pregled,pa sam nestrpljiva:)

Zašto je učinjena tipizacija i postoji li možda kod Vas sumnja na neku reumatološku bolest?

lola1415
23.01.2013., 09:08
Poštovana,

polimorfonuklearni leukociti su jedna vrsta stanica koje nazivamo upalnim stanicama. Do određenog broja njihov nalaz u brisu spolno aktivnih žena posve je normalan.

S obzirom da se ne bavim ginekologijom, nemojte me uzimati za riječ, ali mislim da se značajnim brojem smatra nalaz od 10 i više polimorfonukleara (PMN) po velikom vidnom polju. Kada je broj PMN povećan, tada takav nalaz može upućivati na neku infekciju, a i kod nekih oštećenja odnosno ozljeda njihov broj također može biti povećan.

Ja bih rekao, iako nisam za to kompetentan, da je u Vas pronađen manji broj PMN i da se to može smatrati urednim nalazom.

No, vidjet ćemo što će ginekolog na to reći (nadam se da me neće poslati na popravni ispit iz ginekologije).

Hvala puno. Mislim da će se složiti s obzirom da gore ipak piše sterilno. Naime imam eritroplakiju, a ovaj bris se, mislim, uzima baš s tog djela koji je pod stalnom laganom upalicom, pa to nije za brinuti se.

Lips
23.01.2013., 09:40
Molim vas, mozete li mi reci nesto o mome citoloskom nalazu krvi . Ako treba jos informacija, rado cu ih napisati :)
Samo me zanima da li je sve uredu, da li se ocitava neka upala ili neko dr stanje . Takodjer me zanima onaj nalaz pO2 , THbc ...
Zahvaljujem

Ne trazim dijagnozu, samo interpretaciju nalaza :)

Lips
23.01.2013., 12:18
Molim vas, mozete li mi reci nesto o mome citoloskom nalazu krvi . Ako treba jos informacija, rado cu ih napisati :)
Samo me zanima da li je sve uredu, da li se ocitava neka upala ili neko dr stanje . Takodjer me zanima onaj nalaz pO2 , THbc ...
Zahvaljujem

Ne trazim dijagnozu, samo interpretaciju nalaza :)

Ili kome da se obratim za daljnju obradu.
Hvala

monkica24
23.01.2013., 19:45
Poštovana,

MCHC označuje prosječnu koncentraciju hemoglobina (molekule koja prenosi kisik) u eritrocitu. Inače, MCV, MCH, MCHC se zajedničkim imenom nazivaju eritrocitne konstante. Ti parametri opisuju neke značajke eritrocita. Promijenjene vrijednosti ovih parametara uvijek se trebaju promatrati zajedno s vrijednostima broja eritrocita i koncentracije hemoglobina.
...

hvala puno!

mojamrvica
24.01.2013., 10:31
Pomoć: već 5 godina anemična, ovih dana obavila pretrage koje je tražila hematologica (ginekološki, KKS, intravenozno 10 ampula ferrlecita primila, ezofagogastroduodenoskopija obavljena), uglavnom sve je OK, al ne kužim nalaz biopsije: ... primljeni materijal su tri sitna komadića tkiva .... koji su dijelovi sluznice tankog crijeva čije su resice prekrivene cilindričnim i vrčastim stanicama dok se u lamini propriji nađu gušći infiltrati mononukleara i jedna manja žarišna nakupina limfocita .. Jel to OK ili ..? Šta su to infiltrati mononukleara i nakupine limfocita? Upravo čekam kontrolu, ali do kontrole, pomagajte. Hvala!

hrvoje dr.
26.01.2013., 10:29
Pomoć: već 5 godina anemična, ovih dana obavila pretrage koje je tražila hematologica (ginekološki, KKS, intravenozno 10 ampula ferrlecita primila, ezofagogastroduodenoskopija obavljena), uglavnom sve je OK, al ne kužim nalaz biopsije: ... primljeni materijal su tri sitna komadića tkiva .... koji su dijelovi sluznice tankog crijeva čije su resice prekrivene cilindričnim i vrčastim stanicama dok se u lamini propriji nađu gušći infiltrati mononukleara i jedna manja žarišna nakupina limfocita .. Jel to OK ili ..? Šta su to infiltrati mononukleara i nakupine limfocita? Upravo čekam kontrolu, ali do kontrole, pomagajte. Hvala!
Trebate prepisati nalaz EGD/gastroskopije
Te kompletni PHD nalaz,nemogu se stvari izolirano gledati.

Scarlett051
26.01.2013., 18:13
Misice dobro mislis,urin se ne daje na analizu za vrijeme menstruacije i neposredno nakon,jer ce biti povisen broj eritrocia!
Sto zapravo nebi bio valjan nalaz i nebi pokazao stvarno stanje! Treba procekati 3-4 dana od prestanka menstruacije.
Eto nadam se da sam pomogla

Da,to je istina,meni se upravo to dogodilo,eritrociti do 5,davala sam urin dan prije menstruacije,da se ne bi uplašile krvi u mokraći(pišu strahote koje upućuju i na maligne bolesti)

neobična
26.01.2013., 19:16
Poštovana,

uzimajući u obzir Vaše tegobe i nalaz urina koji ste napisali, moguće je da se radi o blažoj upali odnosno infekciji.

Nadam se da ste se javili Vašem liječniku i da ste riješili tegobe.

Nisam se javila liječniku jer kad sam išla po nalaz rečeno mi je da je nalaz dobar ("po njima" :)), zato sam i zatražila pomoć na ovom forumu da mi se malo podrobnije protumači nalaz, u međuvremenu su mi se tegobe smanjile iako i dalje osjećam lagano peckanje. Trebam li napraviti urinokulturu?

mirjanaaa
29.01.2013., 11:03
Pozdrav ! Prvi put sam na forumu .
Koliko dugo se čekaju nalazi likvora nakon lumbalne punkcije

blue-bird
29.01.2013., 14:16
Prije 10ak dana sam imala upalu mjehura, nisam imala nikakve bolove pri mokrenju niti mi je krv išla, jedino što sam morala stalno na wc. Uradila sam pretragu urina i imala sam dosta bakterija, sluzi, leukocita, eritrocita, stanica pločastog epitela, nešto cal. oxalata. I leukocitna esteraza je bila pozitivna.
Dobila sam Nolicin i pila sam ga 7 dana uz Uvin H čaj i nakon pauze od 3 dana uradila sam opet pretragu urina.
Sada nemam više potrebu za wc kao prije, osjećam se dakle normalno, odnosno da nemam upalu. A danas sam pokupila nalaze i piše:
nešto bakterija, sluzi, stanica ploč. epitela, 1-3 male epitelne stanice. Leukociti 0-2 što piše da je u ref. vrijednostima.
Znači eritrociti, kristali, ploč. epitel, sve je to nestalo, jedino imam još malo bakterija sluzi i nešto tih epitelnih stanica, s tim da se sve to smanjilo i nemam nikakvih problema.
Trebam li ponovno na antibiotike ili mogu očekivati da će se problem riješiti uz dosta tekućine? Iako zapravo problema nema, samo je nalaz takav.

Edit: vremena za hodanje po doktorima, nošenje urina itd nemam. Ako se ne budem osjećala dobro, naravno da ću otić, ali pitam čisto da sam "mirna" i da ne moram gubiti vrijeme u čekaoni bez potrebe, prošli put 2 sata samo da bi mi doktorica rekla da mi je nalaz urinokulture normalan iako je neka bakterija bila prisutna, ali da je to normalno.

Nadam se da će netko naći vremena odgovoriti mi :).

body halleck
29.01.2013., 22:29
Prije 10ak dana sam imala upalu mjehura, nisam imala nikakve bolove pri mokrenju niti mi je krv išla, jedino što sam morala stalno na wc. Uradila sam pretragu urina i imala sam dosta bakterija, sluzi, leukocita, eritrocita, stanica pločastog epitela, nešto cal. oxalata. I leukocitna esteraza je bila pozitivna.
Dobila sam Nolicin i pila sam ga 7 dana uz Uvin H čaj i nakon pauze od 3 dana uradila sam opet pretragu urina.
Sada nemam više potrebu za wc kao prije, osjećam se dakle normalno, odnosno da nemam upalu. A danas sam pokupila nalaze i piše:
nešto bakterija, sluzi, stanica ploč. epitela, 1-3 male epitelne stanice. Leukociti 0-2 što piše da je u ref. vrijednostima.
Znači eritrociti, kristali, ploč. epitel, sve je to nestalo, jedino imam još malo bakterija sluzi i nešto tih epitelnih stanica, s tim da se sve to smanjilo i nemam nikakvih problema.
Trebam li ponovno na antibiotike ili mogu očekivati da će se problem riješiti uz dosta tekućine? Iako zapravo problema nema, samo je nalaz takav.

Edit: vremena za hodanje po doktorima, nošenje urina itd nemam. Ako se ne budem osjećala dobro, naravno da ću otić, ali pitam čisto da sam "mirna" i da ne moram gubiti vrijeme u čekaoni bez potrebe, prošli put 2 sata samo da bi mi doktorica rekla da mi je nalaz urinokulture normalan iako je neka bakterija bila prisutna, ali da je to normalno.

Ako nemaš tegoba, ta priča je vjerojatno sretno završena. :mig:
Nešto bakterija-moguće kako se radi o kontaminaciji (pitanje ispravnog uzimanje uzorka).
Bilo bi ipak pristojno bar telefonski nazvat svoju doktoricu i izdiktirati joj nalaz i opisati stanje, jer i ona je zabrinuta za tebe :mig:

body halleck
29.01.2013., 22:32
Pozdrav ! Prvi put sam na forumu .
Koliko dugo se čekaju nalazi likvora nakon lumbalne punkcije

Ovisi što se traži. neke pretrage budu gotove za sat-dva, npr. u hitnoj/intenzivnoj inf.ambulanti/odjelu. Neke nalazi se čekaju po par dana, katkad i dulje. Dosta ovisi i o samom labosu (tehnička opremljenost i sl.) pa je najpouzdanije direktno pitati osobu koja traži pretragu.

bor brans
30.01.2013., 13:46
Išla sam danas vaditi krv i sada evo gledam nalaz... Jel zna netko kaj znači "Morf.pr."? Pretpostavljam "Morfološke promjene"...i kaj znači "anizo. mikro" (to je rezultat).
Thanks.

:confused: :confused:

Najbrze ces dobiti odgovor ako to napises na google trazilici i tamo procitas znacenje

blue-bird
30.01.2013., 19:30
Ako nemaš tegoba, ta priča je vjerojatno sretno završena. :mig:
Nešto bakterija-moguće kako se radi o kontaminaciji (pitanje ispravnog uzimanje uzorka).
Bilo bi ipak pristojno bar telefonski nazvat svoju doktoricu i izdiktirati joj nalaz i opisati stanje, jer i ona je zabrinuta za tebe :mig:

Hvala :). Ma ispravno sam dala uzorak, vjerujem da je još malo ostalo bakterija pa ću piti tekućine što više, antibiotik ne želim piti pošto nemam problema.

Rekla mi je doktorica da se javim ako nešto ne bude štimalo, ima ona nalaz u kompu, ali je uvijek gužva i nema vremena to pogledati tako da sam rekla da ću se javiti ako bude problema. Pošto se osjećam zdravo, to nešto bakterija ću riješiti sa puno tekućine.

hrvoje dr.
31.01.2013., 08:31

Uredan nalaz.

Lips
31.01.2013., 12:31
Molim objasnjenje nalaza citopunkcije kvrzice na glavi :

Makroskopski se dobije vrlo oskudan materijal. U razmazu se nadje nesto ruzicaste ekstracelularne tvari i kapljice ekstracelularne masti i tek pokoji tracak veziva .

Hvala

El Gato Félix
01.02.2013., 18:53
Nisam se javila liječniku jer kad sam išla po nalaz rečeno mi je da je nalaz dobar ("po njima" :)), zato sam i zatražila pomoć na ovom forumu da mi se malo podrobnije protumači nalaz, u međuvremenu su mi se tegobe smanjile iako i dalje osjećam lagano peckanje. Trebam li napraviti urinokulturu?

Ako i dalje osjećate tegobe, da, ima smisla učiniti urinokulturu.

El Gato Félix
01.02.2013., 19:04
Boba jagoda, Vaš upit danas je premješten na temu CT mozga (http://www.forum.hr/showthread.php?p=43387882#post43387882) (kliknuti na link).

Lips
01.02.2013., 19:59
Molim objasnjenje nalaza citopunkcije kvrzice na glavi :

Makroskopski se dobije vrlo oskudan materijal. U razmazu se nadje nesto ruzicaste ekstracelularne tvari i kapljice ekstracelularne masti i tek pokoji tracak veziva .

Hvala

Da li ovo znaci da je sve ok ?

merry1820
07.02.2013., 10:01
nedavno sam bila u hitnoj imaja sam bol u predjelu bubrega. nakon toga su me poslali na kliniku da vadim urin i krv. sa nalazom krvi je sve ok a sa nalazom urina mi bas i nisu objasnili sve. ovo je moj nalaz urina :

izgled- l.zamucen
boja- zuta
p (aH*)- 6,0
relativna gustoca- 1,020
proteini- 2,0
glukoza- neg.
bilirubin- neg.
urobilinogen- 16
nitriti- neg.

leukociti- 2-3
eritrociti- 1-2
epitelne- plocaste
bakterije- dosta

s tim sto imam ceste infekcije jajnika tj. maternice, imala sam pjesak u bubrezima prije 2 god.
nalaz papa testa je:

primjerenost uzorka- zadovoljava za interpretaciju
- prekriven leukocitima
abnormalne celije:
skvamozne celije- atipicne skv. celije
- neodredjena znacenja

V
C+
E+

opsta podjela:
abnormalne celije

mikroorganizmi
bacilius vaginalis +
fungi- spore +
drugo- nesto pise kao u,er

napomena: manji broj atipicnih st. pl. epitela

ps. ova je nalaz uradjen prije godinu dana a nalaz urina prije 10 dana. pomozite mi molim vas!!!

tindlbel
07.02.2013., 15:57
jeli ovo Ok...CEA 0,5 ref.intervali do 5

CA 19-9 8,33 ref.inter do 37..?

ms*day*dreamer
07.02.2013., 18:28
Što bi značio ovaj nalaz:

IgG 20,9 (7-16)
Iga i igm su ok
ukupni laki lanci-kapa 1,37(ref 1,7-3,7)
ukupni laki lanci-lambda 4,67(ref 0,9-2,1)
kvocijent kapa/lambda 0,29 (ref 1,35-2,65)
dokazan Mprotein klase igg teskog lanca i lambda lakog lanca
albumin 54.5 (ref 59,8-72,4)
alfa1,alfa2,beta su ok
gamma 23,8 (ref 8-15,8)
PIK u gamaglobulinskoj frakciji
ukupni proteini 80 (ref 66-81)
A/G 1,25 (0,80-2,00)
eozinofili 7,8 (ref 0-7)
MPV 10.8 (ref 6,8-10,4)
ALP 45 (ref 54-119)
urin leukocita 1-3
šećer je u redu
nemam hiv
papa test i brisevi uredni

Imam problema sa kandidom..ne mogu je se riješiti nikako..idem uskoro kod imunologa.

koka36
07.02.2013., 18:44
Molim šta znači ovaj nalaz

Inzulin 117,3

IA-2 autoantitjela 22,3 pozitivno
GAD autoantitjela negativno
ICA autoantitjela 0,5 granično pozitivno

body halleck
07.02.2013., 18:57
Molim šta znači ovaj nalaz

Inzulin 117,3

IA-2 autoantitjela 22,3 pozitivno
GAD autoantitjela negativno
ICA autoantitjela 0,5 granično pozitivno

Pomoglo bi kad bi se znalo nešto više o osobi kojoj je rađena pretraga,npr. zbog čega su traženi baš ti nalazi (tegobe,prethodni nalazi), dob, dosadašnje bolesti (npr.dijabetes,neka autoimuna bolest,PCOS...)...

Nalaz može upućivati na autoimuni odgovor organizma na stanice gušterače koje luče inzulin, kao i na povećanu inzulinsku rezistenciju...

koka36
07.02.2013., 19:05
Pomoglo bi kad bi se znalo nešto više o osobi kojoj je rađena pretraga,npr. zbog čega su traženi baš ti nalazi (tegobe,prethodni nalazi), dob, dosadašnje bolesti (npr.dijabetes,neka autoimuna bolest,PCOS...)...

Nalaz može upućivati na autoimuni odgovor organizma na stanice gušterače koje luče inzulin, kao i na povećanu inzulinsku rezistenciju...

Cura od 16 godina problemi s štitnjačom (hašimoto ili kako se več to piše )....

body halleck
07.02.2013., 19:20
Cura od 16 godina problemi s štitnjačom (hašimoto ili kako se več to piše )....

To zna ići autoimunološki zajedno, atak i na gušteraču i štitnjaču, nažalost.
A, kakove su vrijednosti šećera natašte, rađen test opterećenja gušterače glukozom, ima li kakove tegobe u smislu šećerne bolesti? Pretilost?

koka36
07.02.2013., 19:47
To zna ići autoimunološki zajedno, atak i na gušteraču i štitnjaču, nažalost.
A, kakove su vrijednosti šećera natašte, rađen test opterećenja gušterače glukozom, ima li kakove tegobe u smislu šećerne bolesti? Pretilost?

Sad to nije radila ali prije je radila te pretrage i sve je bilo uredu što se šečera tiče

Što se kilaže tiče malo je jača ali ništa zabrinjavajuče (i ja i supruga smo krupnije građe ).
Hvala na odgovoru ...

body halleck
07.02.2013., 20:11
Sad to nije radila ali prije je radila te pretrage i sve je bilo uredu što se šečera tiče

Što se kilaže tiče malo je jača ali ništa zabrinjavajuče (i ja i supruga smo krupnije građe ).
Hvala na odgovoru ...

Čini se, kako ju vodi iznimno pedantan i savjestan liječnik/liječnica.

koka36
07.02.2013., 21:11
Čini se, kako ju vodi iznimno pedantan i savjestan liječnik/liječnica.

Putarek s rebra i da bi reč reko...
Istina i doktor koji vodi supruginu bolest (MS) ju je bio uzeo u obradu pa je obavila i MR i genetiku tako da s doktorima stvarno nije problem nego ženu lovi panika nepotrebno...

Smotani Hašo
08.02.2013., 21:04
Ljepo molim ako mi netko može objasniti mamin nalaz;CK 323 H U/l ref. vrijednost <153 LD 274 H U/L ref. vrijednost <241
Inače boluje od dilatativne cardiomiopatie i ima ugrađen uređaj(CRT mislim ali nisam 100%),nešto poput pejsmejkera!
Ne razumijem što znače te skraćenice i zanima me na što okvirno može upućivati toliko povišen taj CK!
Hvala!

hrvoje dr.
09.02.2013., 08:05
jeli ovo Ok...CEA 0,5 ref.intervali do 5

CA 19-9 8,33 ref.inter do 37..?
Nalaz je sasvim jasan.

IgG 20,9 (7-16)
Iga i igm su ok
alfa1,alfa2,beta su ok
gamma 23,8 (ref 8-15,8)
A/G 1,25 (0,80-2,00)
eozinofili 7,8 (ref 0-7)
MPV 10.8 (ref 6,8-10,4)
ALP 45 (ref 54-119)
urin leukocita 1-3
šećer je u redu
nemam hiv

Imam problema sa kandidom..ne mogu je se riješiti nikako..idem uskoro kod imunologa.
Meene strašno interesira tko vas je i pod kojom uputnom/radnom dg. uputio na te silne pretrage.

Ljepo molim ako mi netko može objasniti mamin nalaz;CK 323 H U/l ref. vrijednost <153 LD 274 H U/L ref. vrijednost <241
Inače boluje od dilatativne cardiomiopatie i ima ugrađen uređaj(CRT mislim ali nisam 100%),nešto poput pejsmejkera!
Ne razumijem što znače te skraćenice i zanima me na što okvirno može upućivati toliko povišen taj CK!
Hvala!
Nemože to tako ići. Prvo nalaz nije za pacijenta već za liječnika koji ga je ordinirao-najbolje.
Dalje treba napisati dob mame,SVE lijekove koje uzima i SVE dijagnoze,te tegobe.

tindlbel
09.02.2013., 08:56
Hvala dr.Hrvoje!!!

Smotani Hašo
09.02.2013., 11:04
Nalaz je sasvim jasan.

Meene strašno interesira tko vas je i pod kojom uputnom/radnom dg. uputio na te silne pretrage.

Nemože to tako ići. Prvo nalaz nije za pacijenta već za liječnika koji ga je ordinirao-najbolje.
Dalje treba napisati dob mame,SVE lijekove koje uzima i SVE dijagnoze,te tegobe.

U tome i je štos,vrijednost je svaki put sve viša a objašnjenja nema :ne zna:
A da upišem sve lijekove, dijagnoze i tegobe koje mama ima...bojim se da ovdje nema dovoljno prostora :D ,nit ja imam vremena.
U svakom slučaju hvala

ms*day*dreamer
09.02.2013., 16:49

Imunološka ambulanta..zašto? A gastroenterolog mi je napisao da preporuča da se javim imunologu.. Da li znate da li nešto znači taj nalaz?

hrvoje dr.
09.02.2013., 19:36
U tome i je štos,vrijednost je svaki put sve viša a objašnjenja nema :ne zna:
A da upišem sve lijekove, dijagnoze i tegobe koje mama ima...bojim se da ovdje nema dovoljno prostora :D ,nit ja imam vremena.
U svakom slučaju hvala
Štos je u tome da prešućujte podatke, zbilja neznam kako drugačije ovo nazvati
Zašto? Evo recimo niste napomenuli da su vrijednsoti kreatin kinaze od ranije povišeni tj. da ovo nije prvi nalaz.
Mislim lako ćemo za forum,on je nebitan,ali tako se to radi "uživo" u amb. i to bogami netako rijetko.
Da vam oprimjerim-dođete zbog tog nalaza na drugo mišljenje i dr. recimo veli nalaze je potrebno ponoviti,znate nemože se iz jednog nalaza gatati,a vi hop još drugih dvadeset nalaza CK-a.

hrvoje dr.
09.02.2013., 19:37
Imunološka ambulanta..zašto? A gastroenterolog mi je napisao da preporuča da se javim imunologu.. Da li znate da li nešto znači taj nalaz?

Porčitajte prvi post!
A sad da se malo nadopunim i malo izrazim kao štovani kolega prim. Richter: nešto mi tajanstveno negovorite uputnu dijagnozu i ostale dg.
A vam i pomognem 1.Koji su razlozi odlaska GE i hematologu?
2.Vaše tegobe?
3.Vaše SVE diajgnoze i lijekovi?
4.Kompletni nalazi.
I da ponovi, još jednom, nalazi se tumače u kompletu s anamnezom i kl. statusom,rade se za liječnika(najbolje za onoga koji ih je tražio) ,a ne za pacijenta

BlueWhale
10.02.2013., 10:42

IgG 20,9 (7-16)
Iga i igm su ok
alfa1,alfa2,beta su ok
gamma 23,8 (ref 8-15,8)
A/G 1,25 (0,80-2,00)
eozinofili 7,8 (ref 0-7)
MPV 10.8 (ref 6,8-10,4)
ALP 45 (ref 54-119)
urin leukocita 1-3
šećer je u redu
nemam hiv

Hrvoje.dr je apsolutno u pravu kad vam je rekao da sve napišete. Ljudi ponekad skrivaju podatke, selektivno ih prikazuju želeći tako dobiti neku drugu dg/mišljenje jer onim prethodnim nisu zadovoljni...Medicina nije zbrajanje vrijednosti i liječenje nalaza već je vještina. Niti jedan nalaz gotovo 100% ne može govoriti za jednu dijagnozu već treba sagledati nalaze u kontekstu vaših tegoba, dinamiku nalaza (rez od prije i sada), prijašnje bolest, lijekove koje uzimate, obiteljska anamneza...Tako ako želite pomoć morate doista sve napisati, ili skenirajte dokumente a na kompu pobrišite ime i osobne podatke... Odokativno kad vidim ove pretrage koje su se radile očito je da se radi o nečemu složenijem, tim više morate sve napisati. Konkretno jedan pik u elektroforezi proteina može značiti ne jednu bolest nego desetke njih ali i ništa tako da...

ms*day*dreamer
10.02.2013., 15:55
Porčitajte prvi post!
A sad da se malo nadopunim i malo izrazim kao štovani kolega prim. Richter: nešto mi tajanstveno negovorite uputnu dijagnozu i ostale dg.
A vam i pomognem 1.Koji su razlozi odlaska GE i hematologu?
2.Vaše tegobe?
3.Vaše SVE diajgnoze i lijekovi?
4.Kompletni nalazi.
I da ponovi, još jednom, nalazi se tumače u kompletu s anamnezom i kl. statusom,rade se za liječnika(najbolje za onoga koji ih je tražio) ,a ne za pacijenta

Koje ostale dijagnoze?? Nema nikakvih zavjera ovdje omg.. U imunološkoj amb su mi rekli kaj sve da izvadim i onda ako šta bude lošije mogu doć do doktora i na temelju ta 2 nalaza su mi dali termin. Pričekat ću da dođem imunologu(ne hematologu) pa će mi on reć. Samo me zanimalo ako slučajno netko kuži šta znače taj protein M i ti lanci i albumin i gamma i za šta se to vadi jer za mjesec dana idem na kontrolu s nalazima a na google bolje da ne gledam jer sam se samo uplašila. Još kad sam se sjetila da mi je stric umro od neke leukemije nije mi bilo svejedno. Ako ne mora značit ništa onda super tako i napišite i bok. Jedino ti nalazi mi nisu dobri. ANA i ENA su mi dobre i pretraga subpopulacija limfocita mi je isto dobra. Ne pijem lijekove nikakve jedino probiotik tu i tam, imala sam problema sa nadutošću i želucem i probiotici i kontrolok nisu pomagali više, to se malo smirilo nakon recimo dijete nekakve, moram ful pazit kaj jedem i nisam ni sugurna kaj smijem, jedino kaj me godinama muči je kandida kako sam i napisala. gastrić mi je na temelju tog svega i nalaza od komplementa c3 otprije 2 godine kaj je 2x za redom bio snižen napisao da preporuča imunologa. Ali sad mi je c3 ok i ništa mi nije jasno. Znači uput.dijag. je doktorica napisala kronična kandida bez obzira na to pila ja diflucan, koristila probiotike, canesten i bilo što drugo. Hoću znat zašto se ne mogu riješit gljivica i tek sam napravila te neke pretrage. Ove neke druge sitnice ne znam jel su bitne uopće jer mojoj staroj dokt i giniću(sad tražim novog, dokt imam novu)je to sve bilo od "stresa" i mog "slabijeg imuniteta". Recimo imala sam temperaturice u drugom dijelu ciklusa kad se jave i gljivice i bila umorna(mislim da ih još imam tu i tam al ne mjerim više) i recimo 2 puta nakon cijepljenja protiv gripe sam istu i dobila i onda kad netko kaže da se to ne može onda laže ili nema pojma. Sad se ne cijepim već 2 godine i sve ok. Znači tek sam napravila sve te nalaze i čekam kontrolu.

BlueWhale
10.02.2013., 16:44
Zaista je teško reći što to znaći konkretno u vašem slučaju ali mogu reći što sve dolazi u obzir. M-protein se može naći povišen kod mnogih bolesti autoimune i hematološke prirode, kao i kod upalnih bolesti jetre npr. virusni hepatitis. Ponekad i bez očitog razloga, tada su potrebne kontrole nekoliko puta godišnje itd...S obzirom da imate recidivirajuću kandidu trebalo bi vidjet dali postoji defekt imunosti kod vas koji može biti i sekundaran u sklopu neke od nabrojanih skupina bolesti. Trebalo bi napisati i koliko imate godina! I navesti bilo kakve druge smetnje koje imate kao i lab. nalaze: leukociti, eritrociti, sedimentacija, kalcij, crp, diferencijalna slika, feritin...Dakle ovi nalazi su malo. Zaključak: može biti nešto od mnogo bolesti koje idu s m proteinom a može biti i da neće biti ništa. Toliko vam ja mogu pomoći, možda će netko biti pametniji.

ms*day*dreamer
10.02.2013., 20:15
Zaista je teško reći što to znaći konkretno u vašem slučaju ali mogu reći što sve dolazi u obzir. M-protein se može naći povišen kod mnogih bolesti autoimune i hematološke prirode, kao i kod upalnih bolesti jetre npr. virusni hepatitis. Ponekad i bez očitog razloga, tada su potrebne kontrole nekoliko puta godišnje itd...S obzirom da imate recidivirajuću kandidu trebalo bi vidjet dali postoji defekt imunosti kod vas koji može biti i sekundaran u sklopu neke od nabrojanih skupina bolesti. Trebalo bi napisati i koliko imate godina! I navesti bilo kakve druge smetnje koje imate kao i lab. nalaze: leukociti, eritrociti, sedimentacija, kalcij, crp, diferencijalna slika, feritin...Dakle ovi nalazi su malo. Zaključak: može biti nešto od mnogo bolesti koje idu s m proteinom a može biti i da neće biti ništa. Toliko vam ja mogu pomoći, možda će netko biti pametniji.

Hvala na odgovoru, imam 27 god.
KKS dobra, jedino eozinofili i MPV blago povišeni, ALP snižen, drugi enzimi dobri, leukociti, trobmociti,crp,natrij,kalij,kreatinin dobri, željezo dobro, feritin 15(ref 10-120)...znači od tegoba jedino to sa probavom (ali je podnošljivo sad) i temperaturice u drugom dijelu ciklusa od kojih sam umorna i vruće mi je ako sam ful pod stresom ili radim puno. Nije često kao prije kad mi je znalo iz čista mira biti tako. I jedan period prije 3 godine mi je željezo bilo ful nisko i kosa mi je nakon jednog dana visoke temp počela padati i tako je bilo 6 mjeseci i ta godina mi je zdravstveno bila užas i cin2 odjednom i hpv i ureaplazma i gljive. Samo što su one tu bile i prije i tijekom toga češće i sad nikak ih se riješit. Drugog se zbilja ne mogu sjetit da mi nije dobro nešto. Jedino se lako prehladim ako se ne obučem dobro.
CD3, CD4, CD8, NK stanice, C3, C4, CH50, ANA, ENA sve je dobro.

bralee
12.02.2013., 06:43
Poštovani!
već 4 mjeseca imam konstantne faringitise upale dušnika glasnica te sinusitise sto bi značilo da stalno pijem antibiotike .konkretno od 5.12. kada sam završila u bolnici radi edema u grlu popila sam 4 puta po dvije kutijice antibiotika.pijem citalon mjesec dana radi blage anksioznosti i depresije.10 mg dnevno.imam glaukom oba oka.djeca su mi prije tjedan dana dobila hand,foot and mauth virus.
prije 15 dana sam dobila faringitis upale grlate su mi dali lekoklar xl da pijem 14 dana 10 ti dan sam dobila visoku temperaturu i nesto slično herpesu mi se raširilo po cjelom licu obrvama te po vlasištu.nalaz infektologa kaže na uhu licu i vlasištu papilo krustozan osip boje meda na dlanovima sitno papulozan osip.u ždrijelu hiperemija te afte na nepčanim lukovima.adenopatija vrata.srce sist.šuma 2/6,
nalaz krvi
AST 53 (8-30)
ALT 62 (10-36)
CRP 68
MPV 11.1
LEUKOCITI 11.7 (3.4-9.7)
MONOCITI 1.33(0.12-0.84)
NEUT.GRAN. 73 (44-72)
LIMFOCITI 15 (20-46)
MONOCITI 11

prepisala sam nalaze koji nisu uredu.što bi to značilo .bila sam kod infektologa koji nije siguran da li da pijem sada antibiotik ili ne .mmolim vas za savjet .danas imam neku čudnu bol u desnoj preponi koja se širi na nogu. hvala

hrvoje dr.
12.02.2013., 11:13
Koje ostale dijagnoze?? Nema nikakvih zavjera ovdje omg.. ............. Recimo imala sam temperaturice u drugom dijelu ciklusa kad se jave i gljivice i bila umorna(mislim da ih još imam tu i tam al ne mjerim više) i recimo 2 puta nakon cijepljenja protiv gripe sam istu i dobila i onda kad netko kaže da se to ne može onda laže ili nema pojma. Sad se ne cijepim već 2 godine i sve ok. Znači tek sam napravila sve te nalaze i čekam kontrolu.
Zar je teško to ovako napisati???? (bezveze sa napisao)
zbog dg. Colicae abd. sam 2010 upućena GE,simpotmi bolovi u epigastriju,dijareja pod dg. K29 su traženi nalazi KKS i EGD.
Nalazi (prvi) C3 i C4 su 2011 traženi od GE zbog sumlje na SLE.
Upućena sam imunologu pod dg. SLE i on je pod dg. xy tražio gore navedene nalaze 2012 i napisao .............
Ili otprilike tako nekako????

hrvoje dr.
12.02.2013., 11:14
Nitko nemože biti pametniji od dr. Googla,kad se nedaju konkretni podaci.

hrvoje dr.
12.02.2013., 11:15
Poštovani!
već 4 mjeseca imam konstantne faringitise upale dušnika glasnica te sinusitise sto bi značilo da stalno pijem antibiotike .konkretno od 5.12. kada sam završila u bolnici radi edema u grlu popila sam 4 puta po dvije kutijice antibiotika.pijem citalon mjesec dana radi blage anksioznosti i depresije.10 mg dnevno.imam glaukom oba oka.djeca su mi prije tjedan dana dobila hand,foot and mauth virus.
prije 15 dana sam dobila faringitis upale grlate su mi dali lekoklar xl da pijem 14 dana 10 ti dan sam dobila visoku temperaturu i nesto slično herpesu mi se raširilo po cjelom licu obrvama te po vlasištu.nalaz infektologa kaže na uhu licu i vlasištu papilo krustozan osip boje meda na dlanovima sitno papulozan osip.u ždrijelu hiperemija te afte na nepčanim lukovima.adenopatija vrata.srce sist.šuma 2/6,
nalaz krvi
AST 53 (8-30)
ALT 62 (10-36)
CRP 68
MPV 11.1
LEUKOCITI 11.7 (3.4-9.7)
MONOCITI 1.33(0.12-0.84)
NEUT.GRAN. 73 (44-72)
LIMFOCITI 15 (20-46)
MONOCITI 11

prepisala sam nalaze koji nisu uredu.što bi to značilo .bila sam kod infektologa koji nije siguran da li da pijem sada antibiotik ili ne .mmolim vas za savjet .danas imam neku čudnu bol u desnoj preponi koja se širi na nogu. hvala
A ako nezna infektolog,kako ćemo mi ovdje?

ms*day*dreamer
12.02.2013., 12:11
Zar je teško to ovako napisati???? (bezveze sa napisao)
zbog dg. Colicae abd. sam 2010 upućena GE,simpotmi bolovi u epigastriju,dijareja pod dg. K29 su traženi nalazi KKS i EGD.
Nalazi (prvi) C3 i C4 su 2011 traženi od GE zbog sumlje na SLE.
Upućena sam imunologu pod dg. SLE i on je pod dg. xy tražio gore navedene nalaze 2012 i napisao .............
Ili otprilike tako nekako????

je teško je kad znam da mi tu na forumu nitko neće postavit točnu dijagnozu i kad me zanima više općenito za kaj se to koristi..ako slučajno netko zna super, ako ne dobro..čemu isčuđavanja i sto upitnika???????? Ako vam se ne odgovara nemojteeee

bralee
12.02.2013., 12:13
pa eto nadala sam se nečijem mišljenju o čemu bi se moglo raditi prema nalazu krvi i što dalje.

body halleck
12.02.2013., 16:36
Poštovani!
nalaz krvi
AST 53 (8-30)
ALT 62 (10-36)
CRP 68
MPV 11.1
LEUKOCITI 11.7 (3.4-9.7)
MONOCITI 1.33(0.12-0.84)
NEUT.GRAN. 73 (44-72)
LIMFOCITI 15 (20-46)
MONOCITI 11

AST,ALT mogu biti povišeni zbog lijekova (klaritromicin to može napraviti i u pravilu je prolazno), no nema podataka koji su točno antibiotici bili ordinirani ranije, ni kakav je bio nalaz brisa grla (pretpostavljam kako je rađen zbog dugotrajne upale), nema nalaza ORL-a (pretpostavljam kako je i ORL bio konzultiran), nema starih nalaza kako bi se vidjela dinamika (koji parametar se povećao, smanjio,normalizirao... nakon uzimanja th.), nema podataka o prethodnim bolestima (event.čest upale grla), nema detaljnih podatako o epidemiološkoj anamnezi (kućni ljubimci, putovanja u egzot.krajeve& obiteljskoj anamnezi osim trenutne bolesti djece - ni tu nema podataka jel izoliran virus, ili se dg.temelji na kliničkoj slici),uglavnom, kao što je napisao @hrvoje dr., teško je biti pametniji od infektologa koji ima uvid u kliničko stanje i nalaze.
Opisane promjene kože,vlasišta i pov.temp. mogu biti i reaktivacija herpesa, ali i početak mnogih drugih stanja, SJ sy,TEN...-ako bi se te promjene povećavale, temp.rasla, svakako čim prije konzultirati liječnika.
CRP je povišen, što može ukazivati na upalni proces, ali isto tako nema podatako o prethodnim vrijednostima (moguće je kako je sad znatno niži nego prije klaritromicina, ali isto tako, moguće je i kako je u porastu).
Dakle, sve su ovo tek nagađanja, svakako treba kompletirati obradu, konzultirati svog liječnika o daljnjim dg-th. postupcima.

Artois
12.02.2013., 16:39
Ja sam imao povišene GGT u jetri.
Bio sam na vađenju krvi prije desetak dana.
Imao sam 84, a čini mi se da je 55 granica ako se dobro sjećam.

Alkohol nisam prije pretraga konzumirao 20 dana.
Znači li to da je jetra u komi zbog ranijeg ludog života ili se to može vratiti u neke normalne gabarite?

body halleck
12.02.2013., 16:54
Ja sam imao povišene GGT u jetri.
Bio sam na vađenju krvi prije desetak dana.
Imao sam 84, a čini mi se da je 55 granica ako se dobro sjećam.

Alkohol nisam prije pretraga konzumirao 20 dana.
Znači li to da je jetra u komi zbog ranijeg ludog života ili se to može vratiti u neke normalne gabarite?

Moguća je "normalizacija" nalaza i funkcije jetre u slučaju pridržavanja uputa liječnika o nekonzumiranju alkohola, no to ovisi i o stupnju oštećenja jetre.
Svakako ima smisla ponoviti GGT nakon cca 4-6 tjedana u slučaju apstiniranja i to će biti dodatni poticaj za promjenu stila života i prestanak sa "ranijim ludim životom" :mig:

bralee
13.02.2013., 06:55
AST,ALT mogu biti povišeni zbog lijekova (klaritromicin to može napraviti i u pravilu je prolazno), no nema podataka koji su točno antibiotici bili ordinirani ranije, ni kakav je bio nalaz brisa grla (pretpostavljam kako je rađen zbog dugotrajne upale), nema nalaza ORL-a (pretpostavljam kako je i ORL bio konzultiran), nema starih nalaza kako bi se vidjela dinamika (koji parametar se povećao, smanjio,normalizirao... nakon uzimanja th.), nema podataka o prethodnim bolestima (event.čest upale grla), nema detaljnih podatako o epidemiološkoj anamnezi (kućni ljubimci, putovanja u egzot.krajeve& obiteljskoj anamnezi osim trenutne bolesti djece - ni tu nema podataka jel izoliran virus, ili se dg.temelji na kliničkoj slici),uglavnom, kao što je napisao @hrvoje dr., teško je biti pametniji od infektologa koji ima uvid u kliničko stanje i nalaze.
Opisane promjene kože,vlasišta i pov.temp. mogu biti i reaktivacija herpesa, ali i početak mnogih drugih stanja, SJ sy,TEN...-ako bi se te promjene povećavale, temp.rasla, svakako čim prije konzultirati liječnika.
CRP je povišen, što može ukazivati na upalni proces, ali isto tako nema podatako o prethodnim vrijednostima (moguće je kako je sad znatno niži nego prije klaritromicina, ali isto tako, moguće je i kako je u porastu).
Dakle, sve su ovo tek nagađanja, svakako treba kompletirati obradu, konzultirati svog liječnika o daljnjim dg-th. postupcima.

Poštovani, hvala na odgovoru.
na ORL sam u proteklih 3 mjeseca bila oko 10 tak puta početna dijagnoza je bila alergijski rinitis napravila sam alergi na infalacione alergene te je označen jedan plusić na grinje.rađeni su brisevi grla i nosa te je u nosu nađen stafilokok ali to je normalno.u 12. mjesecu stariji sin je imao šalah nađene su mu streptokok pneumonija u nosu te streptokok pyogenis u grlu swumnjaju da je to bbio slučaj i meni kada sam bila hospitalizirana na ORL s edemom u grlu.
od 12 mjeseca svaki puta mi je prepisan lekoklar xl po dvije kutijice za redom.crp je kontroliran 10 dana prije ovg nalaza bio je 14,6 a leukociti su bili uredu 9.to je bio drugi dan uzimanja lekoklara a ovi nalazi su izvađeni tokom uzimanja lekoklara ili točnije 12 dan uzimanja.puno vam hvala na odgovoru.

ijuju
13.02.2013., 14:53
nalazi krvi su uredu, osim sljedecih:
MCHC- 351 (Raspon je od 320-345)
trombokrit-0.15 (r. od o,17-0,35)
urea -2.7 (r. od 2,8-8.3)
kreatinin 40 (r. od 49-90)
CRP- 18.1
Imam 26 god.je li ovo ok? dr.mi radi tek od pon..

body halleck
14.02.2013., 21:12
Poštovani, hvala na odgovoru.
na ORL sam u proteklih 3 mjeseca bila oko 10 tak puta početna dijagnoza je bila alergijski rinitis napravila sam alergi na infalacione alergene te je označen jedan plusić na grinje.rađeni su brisevi grla i nosa te je u nosu nađen stafilokok ali to je normalno.u 12. mjesecu stariji sin je imao šalah nađene su mu streptokok pneumonija u nosu te streptokok pyogenis u grlu swumnjaju da je to bbio slučaj i meni kada sam bila hospitalizirana na ORL s edemom u grlu.
od 12 mjeseca svaki puta mi je prepisan lekoklar xl po dvije kutijice za redom.crp je kontroliran 10 dana prije ovg nalaza bio je 14,6 a leukociti su bili uredu 9.to je bio drugi dan uzimanja lekoklara a ovi nalazi su izvađeni tokom uzimanja lekoklara ili točnije 12 dan uzimanja.puno vam hvala na odgovoru.

Uistinu ima prostora za daljnju obradu-bar dodatni brisevi nosa&grla (jer lekoklar se ne pokazuje kao efikasan u eradikaciji mogućeg uzročnika), event.hemokultura (posebice ako se mjeri i povišena tjel.temp.) i općenito istražiti dodatno moguće drugo sijelo upalnog procesa koji nije lociran u području djelovanja ORL-a, te naravno ponoviti patološke nalaze i nadopuniti lab.obradu.
Moguća je i pojava tzv."superinfekcije" kad se tako dugo koristi jedan antibiotik.

Giovanna26
15.02.2013., 14:23
Lijep pozdrav svima!

Isprika sto ovako upadam, ali, jednostavno nisam u prilici procitati stotine postova.
Naime zbog iznimno loseg nalaza, poslana sam na daljnje pretrage, pa me zanima, ako netko zna o cemu se radi.

Kako je nalaz bio alarmantan, hematologica trazi dodatne pretrage, kako bi mogli krenuti s terapijom.

Prosli nalaz:

Hb 90 (119-157)

Hct 0,299 (0,356-0,47)

MCV 75,12 (82-101)

MCH 22,62 (30-35)

MCHC 301 (320-345)

DKS segmentirani 40,84 (50-70)
limfociti 44,4 (20-40)
monociti 10,24 (2-8)

Biokemija
Fe 2 (8-30) !!!

Endokrinologija
Ca125 36,3 (0-35)

Sada trazi:

Se, feritin, Kks, RTC, Ldh, Combsov test direktni i indirektni, hepatogram, gama Gt, bilirubin.

Ako netko moze nesto suvislo pomoci, reci, podijeliti iskustvo, objasniti, puno hvala.

Pozdrav!

jvaljak1
16.02.2013., 11:09
Pitam i htio bi znati što se dešava ako postoji nekakav odgovor, na pregled me je uputio specijalist gastroskopije jer imam problem sa učestalim podrigivanje sa okusom cigareta iako ne pušim već duže od 20 godine.
Gastroskopiju nismo radili jer mi je prije 25 godina tom prilikom malo oštečen jednjak i nisam pristao na gastroskopiju. Trošim ljekove za štitnjaću, tlak, giht

MCHC 346 malo povišeni
Bazofilni granulociti 0,08 x 10 na 9/L
Bazofilni granulociti 1,4 rel %
Ostali nazali su uredni što se tiće krvne slike
tjelesna masa KRUPAN 108 kg/176cm