PDA

View Full Version : Laboratorijski nalazi - mišljenja [OBAVEZNO PROČITATI 1. POST]

stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

budabudimir
09.01.2009., 13:10
neka te to ne opterečuje 80% ljudi je prebolilo mononukleozu a da nisu znali, ona ti se isto manifestira upalama grla i to veoma jakim, tako da se sigurno doktoru potkrala u sklopu tvojih upala, A najbolje je takve krajnike izvadit i bit miran, ako već kao djete patiš od njih. Neznam ali ćut ćeš mišljenje otorinolaringologa a nadam se da sa nalazom ideš opet kod njega?

Maddie
09.01.2009., 13:24
idem tek 22.1
a dali da odem kod ove moje opce praxe,da mi onda na temelju tog nalaze vec da antibiotike ili ne?

budabudimir
09.01.2009., 13:30
a odi pa vidi što misli i neka ti da antibiotike a svakako moraš po novom Zakonu ponovno uzrt uputnicu za otorinolaringologa jer više ne vrijedi uputnica mjesec dana. Tako češ od nje več nešto saznati a zatraži i uputnicu za krv i urin da to prekontroliraš,

Maddie
09.01.2009., 13:34
imama uputnicu bez datuma,ne stavljaju datum nigdje,ionako nema smisla,kad se ceka narudžba po vise od mjesec
krv ima vise toga,neznam dali da ju uputim na nesto jos osim standard,masnoce,secer,zeljeco,eritrociti,leukocit i,mozda urati,ureja i sl?

budabudimir
09.01.2009., 13:38
svakako urea, kreatinin i opću krvnu sliku uz urin i to i sediment urina

Maddie
09.01.2009., 13:53
ok.hvala
znaci ako je to oke,da se ne brinem?
jednom prilikom sam vadila nabrojane,i urati su bili malo poviseni ostalo oke,pa je reko da se ostavim pastete i salame?
da uz navedene leukocite i eritrocite u sedimentaciji urina

budabudimir
09.01.2009., 13:56
tako je onda nema straha, ostaju krajnici krivac svega te ih što prije saniraj.
Drago mi je ako sam ti pomogla. Javi što si napravila i kakvi su nalazi.
pusa

Oloriel1
09.01.2009., 13:57
Zamolila bih vas za pomoc...stigli su mi nalazi urina i krvi pa bih vas zamolila da mi pomognete...krv mi je uredu,kako vidim,sve je u granicama normale,ali zato urin...
Aceton : 2 ref :0
Urobilinog. : 16??????? ref: 1:1

Radila sam to zbog moguce trudnoce,inace mi menstruacija kasni 2 meseca...dr.mi je prepisao Diane35 i rekao mi je da nije trudnoca,uradila sam 4 testa i svi su negativni,hm...sad meni nista nije jasno...zasto toliko kasni???
Hm,sta moze biti...i zasto je ono 16?????
Ne d ami se cekati da odem kod dr.pa bih vas zamolila za vase misljenje...
Hvala unapred

Maddie
09.01.2009., 14:04
hvala,iako mislim da ce biti slicni rezultati ko i onda,hvala puno,javim se
sretno i tebi:mig:

medgirl
12.01.2009., 10:46
Zamolila bih vas za pomoc...stigli su mi nalazi urina i krvi pa bih vas zamolila da mi pomognete...krv mi je uredu,kako vidim,sve je u granicama normale,ali zato urin...
Aceton : 2 ref :0
Urobilinog. : 16??????? ref: 1:1

Radila sam to zbog moguce trudnoce,inace mi menstruacija kasni 2 meseca...dr.mi je prepisao Diane35 i rekao mi je da nije trudnoca,uradila sam 4 testa i svi su negativni,hm...sad meni nista nije jasno...zasto toliko kasni???
Hm,sta moze biti...i zasto je ono 16?????
Ne d ami se cekati da odem kod dr.pa bih vas zamolila za vase misljenje...
Hvala unapred

to da ti je urobilinogen toliko povise ti upucuje ili na hemolizu (raspad) eritrocita ili da ti nesto s jetrom ne stima, ali mi je to sve dosta cudno s obzirom na to da ti je krv u redu... jesi radila jetrene enzime iz krvi (AST i ALT npr.)? poviseni jetreni enzimi bi u prvom redu ukazali na to da nesto nije u redu....

CosmaShiva
13.01.2009., 14:34
dijete od 7 godina.nalaz urina.
piše: krv u tragu,eritrocita 3-5,leukocita 4-5,soli- dosta,bakterija mnogo.
jel to nešto strašno ili samo neka bakterijska upala?

budabudimir
13.01.2009., 16:49
dijete od 7 godina.nalaz urina.
piše: krv u tragu,eritrocita 3-5,leukocita 4-5,soli- dosta,bakterija mnogo.
jel to nešto strašno ili samo neka bakterijska upala?

Svakako treba djetetu napravit nalaz urinokulture da se vidi vrste i toćan broj bakterija, jer bi se oćito tu moglo raditi o nekoj upalici odnodno bakteriji.Možda i neki ultrazvuk a do tada što više tekučine možda čja od brusnce za djecu ili urološkog čaja. Mislim da nije ništa strašno ali svakako se treba javiti doktoru sa nalazom i završiti obradu. Da li je krvna slika dobra?

CosmaShiva
13.01.2009., 23:27
krvna slika je dobra koliko ja vidim po onim vrijednostima
ali limfociti su nešto povišeni a oni GRA niski(ali u granicama),to me zabrinjava.sutra idemo doktoru.
prije mjesec dana je imao šarlah tad je imao puno mutniji urin,rekla sam to doktoru
ali nije se obazirao na to, zapravo rekao je da šarlah utječe na cijeli organizam...
nije nam tad ništa dao da radimo mislim na vađenje krvi ili urina tako da ne znam
kako je tada bilo ali i prije šarlaha je znao ujutro imati nekad onako mutniji urin.

budabudimir
14.01.2009., 12:08
krvna slika je dobra koliko ja vidim po onim vrijednostima
ali limfociti su nešto povišeni a oni GRA niski(ali u granicama),to me zabrinjava.sutra idemo doktoru.
prije mjesec dana je imao šarlah tad je imao puno mutniji urin,rekla sam to doktoru
ali nije se obazirao na to, zapravo rekao je da šarlah utječe na cijeli organizam...
nije nam tad ništa dao da radimo mislim na vađenje krvi ili urina tako da ne znam
kako je tada bilo ali i prije šarlaha je znao ujutro imati nekad onako mutniji urin.

upravo ako je imao šarlah to je još veći razlog da se obave daljne pretrage urina jer ja sumnjam zaista da se radi o upali pogotovo ako su limfociti povećani .
Nemoj puno brinut malo antibiotika i sve će dobro biti samo u svakom slućaju treba reagirati kada je bakterija u pitanju. Možda je streptokok ili neka druga nije ni bitno važno je da se riješi. Želim svako dobro djetetu a i tebi i vbjeruj neće biti ništa ozbiljno.

zan35
15.01.2009., 08:07
LJUDI BOK

VEZANO ZA LAB PRETRAGE // KONKRETNO URINO KULTURE/ BRISA URETRE/ EKSPRIMAT PROSTATE/

MOJE ISKUSTVO JE VRLO LOSE S BILO KOJIM BILO DRZAVNIH (INFEKTIVNA KLINIKA) BILO PRIVATNI LABOM

IMAM UCESTALO MOKRENJE -- VISE OD 10 X NOCNO UPALE MJEHURA KOJE SE ONDA PENJU PREMA PROSTATI BUBREZIMA

DOK BI NA INFEKTIVNOJ KLINICI SVI NALAZI BILI STERILNO - NEG A JA I DALJE IMAM ISTE SIMPTOME OTISAO SAM U LAB DR PROFOZIC PRIVAT I OBJASNIO STO ME MUCI I ONI SU MALO DUZE KULTIVIRALI URINOKULTURU I OTKRILI BAKTERIJE

ZATIM SAM PRONASAO PO PREORUCI DR SOLTISIK BAVI SE I HOEOPATIJOM OBJASNIO MU STO JE LAB PRONASAO.. TRAZIO JE PONOVO DA SE UORCI UZMU I POSLAO U LAB U NJEMACKU. TAMO SU MI ISTO OKTIRILI I JOS E COLI U BRISU URETRE -- DOBIO SAM GRANULE OD TOG MOG SOJA I PIJEM PA CEKAM KAKO CE BITI DALJE

ETO PEH JE.. AL PAZITE

budabudimir
15.01.2009., 09:14
[QUOTE=zan35;18186635]LJUDI BOK

VEZANO ZA LAB PRETRAGE // KONKRETNO URINO KULTURE/ BRISA URETRE/ EKSPRIMAT PROSTATE/

MOJE ISKUSTVO JE VRLO LOSE S BILO KOJIM BILO DRZAVNIH (INFEKTIVNA KLINIKA) BILO PRIVATNI LABOM

IMAM UCESTALO MOKRENJE -- VISE OD 10 X NOCNO UPALE MJEHURA KOJE SE ONDA PENJU PREMA PROSTATI BUBREZIMA

DOK BI NA INFEKTIVNOJ KLINICI SVI NALAZI BILI STERILNO - NEG A JA I DALJE IMAM ISTE SIMPTOME OTISAO SAM U LAB DR PROFOZIC PRIVAT I OBJASNIO STO ME MUCI I ONI SU MALO DUZE KULTIVIRALI URINOKULTURU I OTKRILI BAKTERIJE

ZATIM SAM PRONASAO PO PREORUCI DR SOLTISIK BAVI SE I HOEOPATIJOM OBJASNIO MU STO JE LAB PRONASAO.. TRAZIO JE PONOVO DA SE UORCI UZMU I POSLAO U LAB U NJEMACKU. TAMO SU MI ISTO OKTIRILI I JOS E COLI U BRISU URETRE -- DOBIO SAM GRANULE OD TOG MOG SOJA I PIJEM PA CEKAM KAKO CE BITI DALJE

ETO PEH JE.. AL PAZITE[/QUOTE

E coli je bakterija iz roda Escherichia i normalno se nalazi u crijevima čovjeka gdje pomaže probavi. Lako može dospjeti u mokračni mjehur i u druge organe gdje izazove piogene infekcije mokračnog mjehura(cistitis) , bubrega ili mokračnih kanala kada se javljaju upravo simptomi koje ti imaš, učestalo mokrenje, peckanje pri mokrenju pa čak i hematuriju. Liječenje je ponekad dugotrajno iz razloga što je tvrdokorna i u uvjetima gdje boravi joj upravo odgovaraju pa se upale često znaju vračati. Ostaje ti liječenje antibioticima i čajevima ponajbolje čaj od brusnice. Obavezno nakon tjedan dana poslije uzetih antibiotika ponoviti urinokulturu par puta.
A što su ti još otkrili nije mi jasno jer nisi napisao.
Sve to nije strašno i liječi se samo treba biti uporan i discipliniran sa teraoijom.
Svako dobro i brz oporavak

ribica0603
15.01.2009., 20:15
C/P sa drugog PFD...

...trebam mali savjet...valjda cu postavit pitanje na pravom mjestu...

dobila sam uputnicu od ginekologa za napravit OGTT i inzulinski test na Vuk Vrhovcu...otisla sam prosli tjedan...

e sad, ja znam sto znaci OGTT,kako se radi i kako ocitat rezultate...
zanima me jel netko zna sta znaci :

-inzulin nataste = 51,5 (ref.vrijednost 48-188) ...to kuzim da je ok...
-inzulin pod opterecenjem =595,0 (ref.vrij. nije navedena) ...to ne znam sta znaci...

jel netko radio taj test od vas? ili ste culi nesto o tome? ja nisam nista nasla na netu...

_Maya_
22.01.2009., 12:44
Dal bi se recimo pretragama krvi moglo utvrditi postojanje raka u organizmu, tj. dal bi neki krvni nalazi mogli upućivati na to ili se baš mora na markere?

Maddie
22.01.2009., 13:40
buda dosla sam s kontrole
dao mi antihistamninik,i reko kad oces,ako oces,dodji na operaciju,da to sve vadimo
pitala sam za mokracu i to,reko je da moze biti povezano,ali ako me bole bubrezi i sl
spomenio je i upalu srcanih zalistaka,ja se usrala,kazm mu ja pa de kako da to vidim,a kaze on nema se smisla zamarati:-(
srce mi je inace u redu,ko mala sam prosla sve kontrole,ali nema mi gore nego kad legnem nekad pa me onako osjetim kako kuca,ili ko preskace,a opet ja sam tkao zivcana i osjetljiva osoba

budabudimir
22.01.2009., 14:03
buda dosla sam s kontrole
dao mi antihistamninik,i reko kad oces,ako oces,dodji na operaciju,da to sve vadimo
pitala sam za mokracu i to,reko je da moze biti povezano,ali ako me bole bubrezi i sl
spomenio je i upalu srcanih zalistaka,ja se usrala,kazm mu ja pa de kako da to vidim,a kaze on nema se smisla zamarati:-(
srce mi je inace u redu,ko mala sam prosla sve kontrole,ali nema mi gore nego kad legnem nekad pa me onako osjetim kako kuca,ili ko preskace,a opet ja sam tkao zivcana i osjetljiva osoba

Možda je on u prevu što se tiče nalaza i svega. Međutim ponekad zaista mi smeta što su površni pa makar to bile i banalne upale krajnika jer se zna sve iskomplicirati a komplikacije je teže liječiti.
A da sam na tvom mjestu tražila bi od svog doktora opće prakse da se naprave dodatne pretrage srca i urina. Ili jednostavno da napraviš privatno EKG srca što nije baš skupo. pa da si mirna .Što misliš u vezi predložene operacije? Ja sam ih operirala kao dijete i bar sam mirna.
Zapravo sam ćesto gledala si se javila ful me zanimalo što je sa tvojih nalaza.

umetnik_86
22.01.2009., 14:04
limfociti su mi duplo povecani i segmentovanost je isto tako snizena,, vec 3 mesec bio sam svuda po dok ali nita mi nisu rekli ne znjau sta je ja imam temp do 38 ugl 37.2,3 malaksalost i vrtoglavicei imao sam aritmije i tahikardije ranije ali je srce u redu kai stitna zlezda stomak...jel moze neko da mi kaze da li ovo moze mozda da bude leukemija ako toliko traje i jos mi je rekao dok da treba da se testiram na hep b,c i hiv a nikada nisam imao odnose niti se drogirao, transfuzije nisam primao, jedino mi pada na mpamet da sam mpokupio kod zubara mozda ako je to uopste moguce...moje pitanje je da li moze ovo da ukazuje na leukemiju i da li trenba zaista da se testiram na ove stvari s obzirom na vec spomenuto.zabrinut sam i odavno sam izgubio strpljenje.
hvala

Maddie
22.01.2009., 14:21
Možda je on u prevu što se tiče nalaza i svega. Međutim ponekad zaista mi smeta što su površni pa makar to bile i banalne upale krajnika jer se zna sve iskomplicirati a komplikacije je teže liječiti.
A da sam na tvom mjestu tražila bi od svog doktora opće prakse da se naprave dodatne pretrage srca i urina. Ili jednostavno da napraviš privatno EKG srca što nije baš skupo. pa da si mirna .Što misliš u vezi predložene operacije? Ja sam ih operirala kao dijete i bar sam mirna.
Zapravo sam ćesto gledala si se javila ful me zanimalo što je sa tvojih nalaza.

bojim se komplikacija,ali svako cu ih vaditi,kaže da su razrovani totalno
a ne rade li oni prije toga vadjenja krajnika i neke pretrage,mislim da ti ide i neka pretraga srca

stavio dijagnozu HAL,sta je to?
i rhinitis allergica

budabudimir
22.01.2009., 16:36
bojim se komplikacija,ali svako cu ih vaditi,kaže da su razrovani totalno
a ne rade li oni prije toga vadjenja krajnika i neke pretrage,mislim da ti ide i neka pretraga srca

stavio dijagnozu HAL,sta je to?
i rhinitis allergica

Tvoja dijagnoza po njemu je HAL alergija sa upalom sluznice alergiska upala zato ti je i dao terapiju histamina da li si radila alergotestove?
Prije operacije krajnika moraš napravit nalaze krvne slike i sigurno internistu.
Najvjerojatnije kada se narućiš za operaciju ambulantno ćeš napraviti sve te nalaze kao i snimku pluča.

Maddie
22.01.2009., 21:40
cool,al idem tek tamo polovinom 7 mjeseca,ne da mi se gnjaviti s time dok ne prodje fax i ispiti
oni meni pretrage rade kad sam u bolnici kad dodjem,ili ja sama prije toga???
pa radila sam rekla sam ti,ukupni ige je 170,a sepcificni sve negatino,jedino mi je epikutanim testom utvrdjena alergija na kobalt.cudi me sto mi je to dao,jer i eozinofili su negativni,ono alergija granicna,sta sad meni ce taj lijek olaksati tegobe,ili ce i lijeciti na neki nacin alergiju???

budabudimir
22.01.2009., 22:38
Pa da taj lijek ti je za alergiju što nema veze sa tvojim krajnicima.znaći lijećiš alergiju.
Čuješ smirit će ti simptome alergije što se tiče sluznice a ništa ti nije dao za krajnike nikakav antibiotik ništa????

budabudimir
22.01.2009., 22:59
Pretrage ćeš prije operacije ambulantno ti sama obavit i doć sa gotovim nalazima.Što se tiče alergije upala sluznice koja je iziritirana alergijom neće biti od kobalta oćito ima još nešto na što si alergična, zbog toga te pitam. Pazi to imaš tu prisutno možda kučna prašina, polen nekog cvijeća , dlaka mačke pasa, perje ili nešto slićno

Maddie
22.01.2009., 23:52
pelud,macke psi, je negativno
a sad ovo se ne sjecam,jer mi sestra zgubila nalaze danas,poslazt ce postom,uglavnom ima jos nesto na latinskom
ima i ambrozija i breza negativno,znaci zato sto je sluznica to bi morali biti neki inhalacioni alergeni

budabudimir
23.01.2009., 11:48
Ma nemoj se opterećivati time masa ljudi boluje od nekih nedokazanih alergija jer toliko toga nas okružuje te možemo biti alergićni na sve i svašta.
Pij te tablete i bit će ti dobro bez obzira što je izazvalo alergiju.
Bitno je da ti taj specifični IgE negativan, a ostalo će doći u red sa terapijom.
Odradi te krajnike i ti si OK a što ti je rekao za ove ostale nalaze ili ništa ?

Maddie
23.01.2009., 14:27
nista,nije mi spominjo nikaku proceduru oko operacije,a ja se nisam sjetila pitat
ali isposlovat cu ja to,sve,ne brini:-)
reko mi je da mi je aslo,premali da bi oso na bubrege ili srce

budabudimir
23.01.2009., 14:52
a dobro rekla sam ti da nema mjesta panici sječaš se.Mislim da si ti negdje iz Slavonije mošda S.Brod po stilu pisanja jer moja prijateljica isto kaže ošo pa zbog toga.

Maddie
23.01.2009., 17:07
idemo na sjever,osijek:-)

budabudimir
23.01.2009., 17:13
Dobro pa nisam puno falila tamo u Osijeku imam velike prijarelje rade u bolnici doktori na Nuklearnoj medicini to za štitnjaču. U svakom slućaju jaaaako blizu.

Tamara,
06.02.2009., 16:37
moze netko pomoci?

nalazi urina:
Bacteria (ref 0-74) = 646
Mucus (sluz?) (ref 0-264) = 1.650,00 ?!?
crystals (ref 0-6) = 23,10
EPI Squamous Epithelial Cells (ref 0-5) = 33
NIT = pos
SED (sedimentacija) (ref 5-28) = 37

Što mi je??

Tamara,
06.02.2009., 16:39
i imala sam dva puta po tjedan dana temperaturu 39 koju nisam mogla nikako spustiti, popraćeno smučninom i stalno sam spavala
kad se spustila skroz, napravila sam ove pretrage jer se prije toga iz kreveta doslovno nisam mogla ustat

budabudimir
06.02.2009., 18:20
moze netko pomoci?

nalazi urina:
Bacteria (ref 0-74) = 646
Mucus (sluz?) (ref 0-264) = 1.650,00 ?!?
crystals (ref 0-6) = 23,10
EPI Squamous Epithelial Cells (ref 0-5) = 33
NIT = pos
SED (sedimentacija) (ref 5-28) = 37

Što mi je??
Po malazu urina vidljivo je da imaš bakterije, te s tim u vezi moguće i neki pielonefritis tj. upala bubrega koja je popračena visokom temperaturom i treskavicom.
Svakako bi trebalo napraviti još nalaz urinokulture kako bi se utvrdilo o kojoj je bakteriji riječ, te moraš odmah počet sigurno sa antibioticima i jaaaaaaako ouno tekučine-čaja može urološki a i ćaj od brusnice .Normalno da moraš sa nalazom kod doktora koji će sigurno znati točno što dalje.A si radila i krvnu sliku kompletnu ili samo sedimentaciju?
Pazi ako piješ čaj od brusnice ne u kombinaciji sa urološkim čajem

Tamara,
06.02.2009., 23:50
hvala ti puno na odgovoru
molim te, sto mislis, da je takav urin rezultat dvije uzastopne gripe
ili to nisu bile gripe vec temperatura zbog pada imuniteta i šume bakterija

hvala na savijetima, u pon idem na urinokulturu

budabudimir
07.02.2009., 00:08
hvala ti puno na odgovoru
molim te, sto mislis, da je takav urin rezultat dvije uzastopne gripe
ili to nisu bile gripe vec temperatura zbog pada imuniteta i šume bakterija

hvala na savijetima, u pon idem na urinokulturu

Ja mislim da to nisu bile dvije uzastopne gripe nego da se radi o upali bubrega koje su popračene uvijek visokim temperaturama a to mi se iz tvog nalaza urina čini sasvim mogućim.
U ponedeljak doktoru koji će ti uraditi urinokulturu te sigurno propisat Novocef ili neki drugi antibiotik koji ćeš piti odmah čim daš urin na analizu.
Želim ti svako dobro

Tamara,
07.02.2009., 01:14
hvala puno! ;)

Tamara,
07.02.2009., 01:23
jel moguce da netko ima upalu bubrega ako ne osjeca bolove na tom podrucju?
nista me nije boljelo u podrucju bubrega...
i da li je moguce dobiti upalu bubrega ako se cuvas- uvijek nosim potkosulju i par majica, debele carape...
jednom su me probadali prije nekih god dana, oko 5-6 dana nemogucih bolova, ali posto nisam bila tada u HR, a kad sam dosla prestalo je pa nisam nikad nista poduzela u vezi toga.
inace, vec sam nekoliko puta pila antibiotike radi E.Coli ali ona se znala vracat. moze li ona sve to uzrokovat?
u zadnjih 2 mj sam tri puta pila antibiotike zbog jaaake upale lojne zlijezde
ne mogu vjerovat da se ovo događa!
danas sam pricala sa dva doktora cak (jedan opce med. i drugi ginekolog) i obojica su mi rekla da je to sve bila samo gripa, da je sad kasno piti atibiotike. samoinicijativno sam trazila uputnicu za urinokulturu i snimanje sinusa (jer imam stalne upale sinusa pa sam mislila da je SE od toga)
i da, radila sam i neke druge pretrage krvi, ali jedino SE i leukociti su bili poviseni.

budabudimir
07.02.2009., 01:38
jel moguce da netko ima upalu bubrega ako ne osjeca bolove na tom podrucju?
nista me nije boljelo u podrucju bubrega...
i da li je moguce dobiti upalu bubrega ako se cuvas- uvijek nosim potkosulju i par majica, debele carape...
jednom su me probadali prije nekih god dana, oko 5-6 dana nemogucih bolova, ali posto nisam bila tada u HR, a kad sam dosla prestalo je pa nisam nikad nista poduzela u vezi toga.
inace, vec sam nekoliko puta pila antibiotike radi E.Coli ali ona se znala vracat. moze li ona sve to uzrokovat?
u zadnjih 2 mj sam tri puta pila antibiotike zbog jaaake upale lojne zlijezde
ne mogu vjerovat da se ovo događa!
danas sam pricala sa dva doktora cak (jedan opce med. i drugi ginekolog) i obojica su mi rekla da je to sve bila samo gripa, da je sad kasno piti atibiotike. samoinicijativno sam trazila uputnicu za urinokulturu i snimanje sinusa (jer imam stalne upale sinusa pa sam mislila da je SE od toga)
i da, radila sam i neke druge pretrage krvi, ali jedino SE i leukociti su bili poviseni.

ja nisam doktor ali ti mogu reči da s obzirom na nalaz urina, nešto povišenu sedimentaciju i broj leukocita da se po mom mišljenju radi o upali. E-Coli bakterija je vrlo tvrdokorna i često se vraća i ona je uzročnik upale bubrega, Ponekad zbog nje moraš piti 6 mjeseci antibiotike i to 2 kutije novocefa a onda nastavit sa antibiotikom Ninur svako veće po jednu 6 mjeseci. Stalno pratiti urinokulturu nakon popijenih antibiotika i uz to sama znaš što više čaja. Ta bakterija je vrag i moraš ići na konačno izlječenje. Da gripu boluješ dva puta nije moguće i to mi je čudno da su doktori rekli. Ti nakon prelažane gripe stvoriš imunitet na taj virus po toj logici cjepiva onda uopće ne bi bila od pomoći. Ali svakako oni su stručniji i moramo vjerovati ali i pored toga napravi ti urinokulturu i iskljući moguću upalu bubrega ako nije onda super ako pak je onda se liječi

Tamara,
07.02.2009., 01:38
sorry sto te gnjavim sad sam se sjetila da m trbuh stalno bolio, mozda mi se bol reflektirala na trbuh...?

Tamara,
07.02.2009., 01:41
koju pretragu da napravim da budem sigurna da imam problem s bubrezima? moji doktori se nisu bas, ruku na srce, potrudili, zato nemam povjerenja u tu dijagnozu i zato ovdje trazim odgovor i satima istrazujem po netu :(

budabudimir
07.02.2009., 01:46
koju pretragu da napravim da budem sigurna da imam problem s bubrezima? moji doktori se nisu bas, ruku na srce, potrudili, zato nemam povjerenja u tu dijagnozu i zato ovdje trazim odgovor i satima istrazujem po netu :(

Ma možda imaš upalu mokračnog mjehura ako te boli trbuh , napravi svakako i ultrazvuk bubrega i ta urinokultura će pokazati koliko imaš točno bakterija i koja je pa ćeš sigurno znati da li je ili nije?Da bol se može reflektirat i na trbuh i ja sam ubjeđena da su ti tu neki problemi a ne da se radi o gripi.
Da li si uz temperaturu imala treskavicu?

Tamara,
07.02.2009., 01:50
treskavica? mislis da li sam se tresla? :) sorry ne razumijem bas sto bi tocno znacilo to?

budabudimir
07.02.2009., 01:55
treskavica? mislis da li sam se tresla? :) sorry ne razumijem bas sto bi tocno znacilo to?

Treskavica upravo to što si rekla da si se jako tresla.
Možda si jedan puta imala gripu a drugi put ti je to sve pogodovalo da se razvije upala, jednostavno imunitet pao i bakterija se vrlo lako nakači i to bi sigurno bilo to -pretpostabljam

Tamara,
07.02.2009., 01:56
imala sam stalno 39 i nisam mogla spustit temperaturu, osjecala sam se najgore u zivotu, nisam mogla dva koraka napravit, bilo mi je jako hladno, zvuci kao gripa ali osjecala sam se puno gore nego kad imas gripu, ne znam kako da to objasnim... al nisam se tresla :)

Tamara,
07.02.2009., 01:57
ok, hvala, poslusat cu tvoj savijet i napravit UVZ bubrega (uz urinokulturu)
jako si draga...

margoth
08.02.2009., 14:12
nekidan sam vadila krv da prekontroliram kolesterol jer mi je zadnjih par god. nešto povišen: 6,04.. hdl 3.. ldl 2,81

međutim ispalo je da još neke stvari ne štimaju:
se 25, fe 7,4 tibc 47,5 .

na što to ukazuje?
inače se osjećam ok i nemam nikakve naročite simptome.
grlo me bolilo prije mjesec dana, ali to je prošlo.

margoth
08.02.2009., 19:00
nekidan sam vadila krv da prekontroliram kolesterol jer mi je zadnjih par god. nešto povišen: 6,04.. hdl 3.. ldl 2,81

na što to ukazuje?
grlo me bolilo prije mjesec dana, ali to je prošlo.nekidan sam vadila krv da prekontroliram kolesterol jer mi je zadnjih par god. nešto povišen: 6,04.. hdl 3.. ldl 2,81

na što to ukazuje?

budabudimir
08.02.2009., 19:56

na što to ukazuje?
grlo me bolilo prije mjesec dana, ali to je prošlo.nekidan sam vadila krv da prekontroliram kolesterol jer mi je zadnjih par god. nešto povišen: 6,04.. hdl 3.. ldl 2,81

na što to ukazuje?

Napisala si vrijednosti nalaza dobijenih analizom ali nisi napisala referentne vrijednosti jer nemaju svi labaratorij isti princip rada nalaza.Istina kolesterol je nešto povišen riješi to uzimanjem Omega kislinr u ljekarni , jer nije to previše povećano za neku drugu terapiju.
Željezo Fe 7,4 ti je nisko a TIBC (totalni kapacitet vezivanja žćeljeza) neznam koliko su vrijednosti referentne pa pretpostavljam da je na donjoj granici, što bi ukazivalo na anemiju. Najvjerojatnije ćeš morati piti preparate željeza da riješiš anemiju.
Sedimentacija je nešto lagano povećana možda radi ranije upale grla- ništa strašno.

Cordell
09.02.2009., 12:58
pozdrav,
jutros sam vadio krv i sad, posto je moja doktorica bila, hmm recimo neodlucna sto napraviti zanima me ako netko strucan ovdje moze protumaciti nalaze..
eritrociti 6.22 (4.34-5.72)
MCV 79 (83.00-97.2)
Željezo 7.7 (11-32)
TIBC 44.6 (49-72)
C reaktivni protein 21.20 (0.0-5.0):eek:

ostalo je sve unutar granica. dr. mi je propisala tablete za željezo...

cosadela
09.02.2009., 21:22
pozdrav, radila sam krvnu sliku i urin. zanima me mišljenje, ako se neko kuži, jer čekam još jedan nalaz, pa dok ga nedobijem nebi išla doktorici
pisala sam samo ono što nije sto posto kako piše u norm. vrijednostima. Krvna slika mi je ok samo lagano (u zagradu sam stavila normalne vrijednosti):
neutrofilin gran.= sniženo 43.3 (44-72).
izgled seruma = lag.lipemičan (nor. bistar).
a urin:
ph kisela= (5.0-9.0)
erc/Hb =poz. (neg)
proteini= lagano opalescira (neg),
glukoza =neg. (norm)
leukociti =12-15 (0-2(*400))
eritrociti =5-7 sviježih (0-2(*400))
pl. epitel= nešto (0-1(*400)
bakterije= nešto (0/neg.(*400))

davor9
11.02.2009., 15:22
imaš laganu upalu mokraćnih puteva (ne znam koliko su ti jaki simptomi), malo biše tekućine (uvin čaj), i mislim da neće trebat antibiotici

odbojkašcro
12.02.2009., 15:20
Danas (03.12.08.) sam išao na pretrage krvi i mokraće. Ono što mi ne spada u normalu je ALT koji mi je 64 (ref. raspon 0-48) i mokraćna kiselina 452 (ref. raspon 163-403). Također na biokemijskom laboratoriju MCHC 348 (320-345) i RDW 15,6 (9,0-15,0).
Može kakvo stručno mišljenje ?

Od ovog nalaza krvi prošlo je više od 2 mjeseca. Nisam uopće pio alkohol (rijetko i ranije), a meso i njegove prerađevine smanjio sam na trećinu.
Danas sam išao opet vaditi krv i rezultat mokraćne kiseline mi je 450. I što sad ? Piti tablete ? A nemam nikakve smetnje.

Beppinna
16.02.2009., 08:23
Zbog povećanih leukocita, ponovo je napravljen nalaz krvi, u kojem piše:

primarna mijelofibroza PMF
JAK2 V617F mutacija dokazana, rezultat pozitivan.

Doktor opće prakse nije ništa rekao ( ne zna ?),a kod hematologa idemo tek za 10 dana.
Koliko je to opasno?
Lijepo molim ako netko zna odgovor?

budabudimir
16.02.2009., 13:22
Zbog povećanih leukocita, ponovo je napravljen nalaz krvi, u kojem piše:

primarna mijelofibroza PMF
JAK2 V617F mutacija dokazana, rezultat pozitivan.

Doktor opće prakse nije ništa rekao ( ne zna ?),a kod hematologa idemo tek za 10 dana.
Koliko je to opasno?
Lijepo molim ako netko zna odgovor?

JAK2 V617 F mutacija je prediktor progresije mijelofibroze. Moguće bolesti su policitemija vera esencijalna trombocitemija i i primarna mijelofibroza.
JAK 2 utječe na svrbež, razinu hemoglobulina i varjabilnost broja trombocita i povezane su sa većim brojem leukocita.Često praćena sa povećanjem slezene.
Liječenje ovisi koja je od tri navedene bolesti .

budabudimir
16.02.2009., 13:31
beppina to je ipak dosta ozbiljno žao mi je ali moraš hematologu na dalju obradu ili će on na osnovu nalaza koje imaš odredit terapiju.
gdje ideš kod hematologa?

Beppinna
16.02.2009., 16:58
Vinogradska. Hvala na odgovoru.

ekonomistica5
17.02.2009., 13:56
POzdrav!

Zanima me vase misljenje o mojoj situaciji:

U zenskom dijelu obitelji smo vecinom sve anemicne.

Napravila sam pretrage i rez su:

Feritin 7 (30-200)
Fe 15.9 (8-30)
UIBC 51.3 (26-59)
TIBC 67.2 (49-75)

onako laicki - cini se sve ok, osim feritina.

sto mi je ciniti?

dr mi je preporucila piti zeljezo samo za vrijeeme menstruacije.

hvala unaprijed i pozdrav,

E.

studentica_ivon
19.02.2009., 15:11
da li mi moze netko reci sto je to aptt?danas sam dobila nalaze jer u ponedjeljak trebam ici na operaciju dojke(imam dobroćudan tumor) i pise mi da je eferentna vrjednost do 35 a ja imam 36!

gorak
20.02.2009., 21:00
analiza mokrače.sve je u redu osim ovog.ako može malo pojašnjenje

eritrocita 0-2
leukocita 5-7
ploč.epitel 1
sluzi 2

gorak
22.02.2009., 10:53
jel može tko objasnit jel su ovi nalazi gore upučuju na nešto ili....
jer imam vec oko 1.5 god nekakvih problema sa peckanjem posle mokrenaja i kao neku bol oko korjena.svi brisevi su u redu i jedino što nešto pokazuje su ovi nalazi iznad.

mrvica56
22.02.2009., 11:08
[QUOTE=gorak;18947693]analiza mokrače.sve je u redu osim ovog.ako može malo pojašnjenje

eritrocita 0-2
leukocita 5-7
ploč.epitel 1
sluzi 2[/QUOT

Ovi nalai su ok, malko leukocita ima vise ali nista znacajno sto bi te treblo zabrinjavati. Eritrocita je ovo normalan broj kao i plocastog epitela,a sluz je gotovo uvijek prisutna u urinu... Mozes ponoviti nalaz kroz tjedan dana,tako da uzmes u posudicu srednji mlaz urina,cisto radi svoje sigurnosti !!!!
Pozdrav od laborantice !!!!

gorak
22.02.2009., 11:28
Hvala!

leptirica 2
24.02.2009., 13:56
Molim pomoć:(:rolleyes:Danas sam vadila kks,Fe,guk i se..sve ok osim sedimentacije koja mi je 2,znači niska za ženu....Eritrociti su 5.10 što je blago gotovo ništa povišeno,ono što me zanima što označava niska sedimentacija:ne zna:normalne vrijednosti su od 4-24 za žene ,šta to znači?:(
Puno hvala

mrvica56
24.02.2009., 15:20
Molim pomoć:(:rolleyes:Danas sam vadila kks,Fe,guk i se..sve ok osim sedimentacije koja mi je 2,znači niska za ženu....Eritrociti su 5.10 što je blago gotovo ništa povišeno,ono što me zanima što označava niska sedimentacija:ne zna:normalne vrijednosti su od 4-24 za žene ,šta to znači?:(
Puno hvala

Snizena vrijednost sedimentcije nije klinicki znacajna,sto bi ustvari znacilo nema panike jer s tobom je sve uredu !!!! :top::D:top:

leptirica 2
24.02.2009., 16:38
Snizena vrijednost sedimentcije nije klinicki znacajna,sto bi ustvari znacilo nema panike jer s tobom je sve uredu !!!! :top::D:top:
Hvala na brzom odovoru:cerek::mig:

mrvica56
24.02.2009., 18:54
Hvala na brzom odovoru:cerek::mig:

:W:W Zato smo tu !!!!

taxodium
27.02.2009., 22:27
Dječak, 7. godina. Visina - 120cm, masa - 23kg. Inace je anemican, pa smo trazili nalaz krvi da vidimo kakvo je stanje. Molim ako tko moze komentirati nalaz:

-parametri izvan normale:

HB: 109 g/L (120 - 175)
MCH: 26.6 pg (27.0 - 33.0)
MCHC: 299 g/L (320 - 360)
RDW: 30.1 % (12 - 15)

SE: 15/34 ( M 5-12 ; Ž 10-24)

UIBC: 12.5 L umol/L (28.0 - 68.0)
TIBC: 22.8 L umol/L (49.0 - 72.0)

Molim savjet za dalje, koji bi bio postupak?
Hvala unaprijed na odgovorima. Pozdrav!

budabudimir
27.02.2009., 23:24
nalazi vašeg djeteta nisu dobri nažalost tu se radi o anemiji koju će morat iskljućivo rješavat hematolog. S obzirom da su snižene vridnosti UIBC i TIBC moglo bi se čak raditi i o anemiji kronične upalne bolesti ali stvarno ne bih ništa više rekla nego zaista potražite što prije hematologa.

Azaleja
01.03.2009., 21:10
Dječak, 7. godina. Visina - 120cm, masa - 23kg. Inace je anemican, pa smo trazili nalaz krvi da vidimo kakvo je stanje. Molim ako tko moze komentirati nalaz:

-parametri izvan normale:

HB: 109 g/L (120 - 175)
MCH: 26.6 pg (27.0 - 33.0)
MCHC: 299 g/L (320 - 360)
RDW: 30.1 % (12 - 15)

SE: 15/34 ( M 5-12 ; Ž 10-24)

UIBC: 12.5 L umol/L (28.0 - 68.0)
TIBC: 22.8 L umol/L (49.0 - 72.0)

Molim savjet za dalje, koji bi bio postupak?
Hvala unaprijed na odgovorima. Pozdrav!

Kao što je netko rekao, hematolog.

freya3
03.03.2009., 15:38
JAK2 V617 F mutacija je prediktor progresije mijelofibroze. Moguće bolesti su policitemija vera esencijalna trombocitemija i i primarna mijelofibroza.
JAK 2 utječe na svrbež, razinu hemoglobulina i varjabilnost broja trombocita i povezane su sa većim brojem leukocita.Često praćena sa povećanjem slezene.
Liječenje ovisi koja je od tri navedene bolesti .

vidim da spominjete JAK2... meni je također taj nalaz bio pozivitan. dijagnoza je PRV (policitemija rubra vera). liječim se već 2 godine, litalirom, prije venepunkcijama, zadnjih 10-tak mjeseci eritrocitaferezama na KBC Rebro.
:confused:
zanime me daljnji tijek bolesti. prosurfala sam netom, otkrila sve i svašta. trebam činjenice, ako je ikako moguće. to ne znači da ne vjerujem svom liječniku (prof. Labar).
:p

budabudimir
03.03.2009., 16:35
vidim da spominjete JAK2... meni je također taj nalaz bio pozivitan. dijagnoza je PRV (policitemija rubra vera). liječim se već 2 godine, litalirom, prije venepunkcijama, zadnjih 10-tak mjeseci eritrocitaferezama na KBC Rebro.
zanime me daljnji tijek bolesti. prosurfala sam netom, otkrila sve i svašta. trebam činjenice, ako je ikako moguće. to ne znači da ne vjerujem svom liječniku (prof. Labar).
:p

prije svega tebe liječi dr. Labar i imaš sreću da si kod njega i sigurno da mu trebaš vjeruješ.
Mi ti ovodje nismo doktori nego netko je nešto učio . neko obolio i liječio se od sličnih bolesti pa tako izmjene svoje iskustvo.
Što se tvoje bolesti tiče ja mislim da ona spada u kroničnu bolest- sa nenormalnim povečanjem broja eritrcita - to je znači doživotno oboljenje, ali da se uz terapiju dobro drži pog kontrolom, te i uspori njen razvoj.
Nemoj puno ćitat po netu jer to je opčenito , razlikuje se od pacijenta do pacijenta, u kojoj fazi je bolest otkrivena kako organizam prihvača terapiju, vjeruj da sa istom dijagnozom teško je nači par pacijenata koji imaju indentične simptome a ne i liječenje.Što više ćitaš više se opterečuješ a sa tim ništa ne dobivaš ako terapija citostatska dobro dijeluje i ti se relativno dobro osjećaš onda uživaj, prihvati bolest kao prijatelja ali joj daj doznanje da si ti gospodar situacije.:w:K

budabudimir
04.03.2009., 18:19
jučer sam vadila krv i nalazi su slijedeći :
Trc 74 10e9/L ( 158-424) -za ovo je moja doktorica rekla da joj je zabrinjavajuće, zanima me zašto? vidljivo je da je niže od granice ali.....
limfociti: 47 ( 20-46)
(vk)Mcv: 99,4 fl ( 83.0-97.2)
(vK)Lkc: 9.6 10e9/L (3.4-9.7)
Seg.neu.g : 46 (44-72)
(vK) MCHC: 320 g/L (320-345)
tko mi zna malo pomoći oko ovih nalaza?:)

Imaš jako niske trombocite te sigurno trebaš kod hematologa mada može biti nešto banalno i nevažno može i vrlo ozbiljno kao npr.trombocitopenija a ostali nalazi su si u granicama normale.
Sigurno si već dobila uputnicu za hematološku obradu?:top:

melps
04.03.2009., 18:25
Imaš jako niske trombocite te sigurno trebaš kod hematologa mada može biti nešto banalno i nevažno može i vrlo ozbiljno kao npr.trombocitopenija a ostali nalazi su si u granicama normale.
Sigurno si već dobila uputnicu za hematološku obradu?:top:

nisam, jer mi je rekla doktorica da dođem tek za tjedan dana opet, već sam negdje prije vadil krv bili su i tad niski ali su međuvremenu se još spustili, a ne znam, za tjedan dana će me slati ponovno, hvala na odg :)

facuk
05.03.2009., 07:38
Imam 45 god. 175 cm, 93 kg M.
Zatrazio od liječnice krvnu sliku zbog kontrole. I ispalo je slijedece.
(pisat ću samo ono što je van ref. vrijednosti.)
MCHC ...........309 (320-345)
MPV...............11,3 (6,8-10,4)
Eozinofili(%).....0,46 (do 0,43)
Limfociti ..........3,4 (1,19-3,35)

Leukogram
Morfološke osobine Erc.........hipokromija+
Morfološke osobine Trc.........anizocitoza+

Kolesterol......................8.7 (do 5)
Trigliceridi.....................2.56 (do 1.7)
LDL..............................6,03 (do3)
Problem je u tome što se osjećam odlično, osim što već dva tjedna kašljucam i šmrcam.
Dal je u pozadini svega nešto pritajeno, ili bi trebalo sve ponoviti.
Molio bih mišljenje i savjet med. znalaca.
Unaprijed hvala!

odile
05.03.2009., 14:34
jel zna netko za kakav privatni laboratorij u zg koji radi mikološku analizu kože?

medenany
05.03.2009., 19:47
Imam 45 god. 175 cm, 93 kg M.
Zatrazio od liječnice krvnu sliku zbog kontrole. I ispalo je slijedece.
(pisat ću samo ono što je van ref. vrijednosti.)
MCHC ...........309 (320-345)
MPV...............11,3 (6,8-10,4)
Eozinofili(%).....0,46 (do 0,43)
Limfociti ..........3,4 (1,19-3,35)

Leukogram
Morfološke osobine Erc.........hipokromija+
Morfološke osobine Trc.........anizocitoza+

Kolesterol......................8.7 (do 5)
Trigliceridi.....................2.56 (do 1.7)
LDL..............................6,03 (do3)
Problem je u tome što se osjećam odlično, osim što već dva tjedna kašljucam i šmrcam.
Dal je u pozadini svega nešto pritajeno, ili bi trebalo sve ponoviti.
Molio bih mišljenje i savjet med. znalaca.
Unaprijed hvala!

Imaš malo povišene eozinofile koji su znak alergijske reakcije.
Povišeni limfociti su znak neke virusne upale.
To i nije toliko zabrinjavajuće,otuda to kašljucanje i šmrcanje.
Ovo kod leukograma baš i ne kužim mislim nešto kao promjena veličina stanica:ne zna:

Al kolesterol i trigliceridi su visoki,to znači da si masan.
Trebao bi na neku dijetu,možda i tbl za smanjivanje masnoće u krvi.

facuk
06.03.2009., 06:52
Hvala.

bauble neu
06.03.2009., 15:03
Evo, molim misljenje o nalazu. Zenska osoba, 24 god, prva faza ciklusa
U zagradama su referntni intervali. Ima li tu nesto cudno? Naisla sam da je najbolji omjer između LH i FSH 1:1, doktor kaze po omjeru lifocita i granulocita da se radi mozda o nekoj prehladi koju ja ne osjecam

e2 169 pmol/L (90.1-716)
FSH 5.9 U/L (3.5-12.5)
LH 3.5 U/L (2.4-12.6)
Progesteron 1.1 nmol/L (0.6-4.7)
Testosteron 2.6 nmol/L (0.22-2.9)
Kortizol 600 nmol/L (jutro-171-536, popodne 64-327)
TSH 3.71 mU/L (0.27-4.2)
T3 1.9 nmol/L (1.3-3.1)
T4 85 NMOL/L (66-181)
neutrofilni granulociti(%) 39 (50-75)
limfociti(%) 56 (20-46)

lipakaja_1
09.03.2009., 08:51
eeejj..ima li koga???

naime..i ja sam vadila krv u petak i trudnica sam u 5om mjesecu trudnoće pa me zanima šta mi kažu nalazi. ginić me poslao na ponovne pretrage jer sam u prethodnom imala povišen CRP (15,5) i sad se smanjio na 4,5.al mene muči ovo:
WBC 11,7H
RBC 4,31
HGB 124
HCT 34,3L
MCV79,6L
MCH28,8
MCHC 362
PLT 221
LY 14,5L
MO 2,3
GR83,2H
RDW 16,7X
PCT 0,17
MPV 7,9
PDW 18,3H

DA LI JE OVO NORMALNO???

*jezebel*
10.03.2009., 14:52
zanima me sto zapravo znace kose crte u nalazu (laboratorij breyer)? zahvaljujem!

http://i249.photobucket.com/albums/gg233/jezebel_brave/ScreenShot004-9.jpg

mrvica56
10.03.2009., 19:21
zanima me sto zapravo znace kose crte u nalazu (laboratorij breyer)? zahvaljujem!

http://i249.photobucket.com/albums/gg233/jezebel_brave/ScreenShot004-9.jpg

Prvo da kazem da je ovo super nalaz :top:
Pretraga urina sastoji se od dva dijela, prvi ovaj gornji dio je kemijski koji se radi pomocu test trakice ,te ovaj drugi mikroskopski tj. sediment urina.... Ukoliko test trakica ne pokazuje nista sediment se ne gleda. Zato su crtice na donjem dijelu ovog nalaza !!!

studentica_ivon
10.03.2009., 20:33
ovako,prije 3 tjedna imala sam operaciju dobrocudnog tumora na dojkama,i danas su mi stigli nalazi na kojima pise 2 tipa i to d24 sto je dobrocudni tumor dojke i nekakav n60-da li netko zna sto je to?

budabudimir
11.03.2009., 01:51
ovako,prije 3 tjedna imala sam operaciju dobrocudnog tumora na dojkama,i danas su mi stigli nalazi na kojima pise 2 tipa i to d24 sto je dobrocudni tumor dojke i nekakav n60-da li netko zna sto je to?

N60 fibrocistična mastopatija-benigna promjena tkiva dojke ništa zabrinjavajuće.
Svako dobro :top:

wankan
12.03.2009., 22:27
Pozdrav. Može li mi netko ukratko pojasniti RTG nalaz?

Rtg snimke L/S kralježnice:

Na standardnim snimkama LS kralješnice vidi se blaža sinistrokonveksna skolioza i znakovi torzije kralješaka.
Prikazani trupovi kralješaka održanih su visina, uredne mineralizacije. I.v. prostori L4/5 i L5/S1 suženi, subhondralno skleroziranih pokrovnih ploha, a kao izraz diskus lezija.
Meteoristične crijevne vijuge dijelom ometaju objektivnu analizu strukture.

Unaprijed hvala.

leloo71
13.03.2009., 20:45
Ako bi mi netko htio skratiti muke pa da mi ocita nalaz.U velikom strahu sam:confused:!
faktor tj povrs.............................. 1.782
kreatitnin(dU) ...............................8633 µmol/dU
koeficijent kreatinina..................... 125 µmol/24/kg
klirens endogenog kreatinina........... 0.94ml/s/1.73m2
proteini ukupni (dU) ......................719mg /dU
proteini/kreatinin ......................... 736 mg/g
LAC ...........................................3.69 R
Anti-dsDNA .................................5 u/ml
ENA SCREEN............................... pozitivan

Anti (ss-B/La)(Sm)(Sm/RNF)(Jo-1)(sc1-70)(histoni) i antitjela centromera su u granicama normale

Kardiolipinska antitjela screen ........- poz
Kardiolipinska antitjela klase IgG .......veca od 100
kardiolipinska antitjela klase IgM ......5.79
ANF............................................ granican

Koliko mi je ugrozen bubreg i kako da si pomognem?Ne jedem meso, samo ribu ali pijem puno mlijeka i ml. proizv. pa ne znam dal bi bilo dobro da predjem na laktosfree i uklonim i te proteine kao i ribu:rolleyes:????
Imam SLE i uzimam marivarin uz decortin i tarku.
Nalaze sam svjeze radila nedavno u hr a zivim u Svedskoj pa moram cekati jos 20 dana na specijaistu jer ovdje nema preko reda nista a hitno je samo ako niste u stanju hodati!!
Unaprijed hvala!!!

budabudimir
13.03.2009., 23:19
Ako bi mi netko htio skratiti muke pa da mi ocita nalaz.U velikom strahu sam:confused:!
faktor tj povrs.............................. 1.782
kreatitnin(dU) ...............................8633 µmol/dU
koeficijent kreatinina..................... 125 µmol/24/kg
klirens endogenog kreatinina........... 0.94ml/s/1.73m2
proteini ukupni (dU) ......................719mg /dU
proteini/kreatinin ......................... 736 mg/g
LAC ...........................................3.69 R
Anti-dsDNA .................................5 u/ml
ENA SCREEN............................... pozitivan

Anti (ss-B/La)(Sm)(Sm/RNF)(Jo-1)(sc1-70)(histoni) i antitjela centromera su u granicama normale

Kardiolipinska antitjela screen ........- poz
Kardiolipinska antitjela klase IgG .......veca od 100
kardiolipinska antitjela klase IgM ......5.79
ANF............................................ granican

Koliko mi je ugrozen bubreg i kako da si pomognem?Ne jedem meso, samo ribu ali pijem puno mlijeka i ml. proizv. pa ne znam dal bi bilo dobro da predjem na laktosfree i uklonim i te proteine kao i ribu:rolleyes:????
Imam SLE i uzimam marivarin uz decortin i tarku.
Nalaze sam svjeze radila nedavno u hr a zivim u Svedskoj pa moram cekati jos 20 dana na specijaistu jer ovdje nema preko reda nista a hitno je samo ako niste u stanju hodati!!
Unaprijed hvala!!!

odi na temu glomerulonefritis pa ćeš naći to što te zanima tamo smo pisali o stanju naših bubrga i načinu lječenja kao i o prehrani. Samo još napiši referentne vrijednosti da znamo. u svakom slučaju mislim da imaš visoke proteine ajde molim te na temu glomerulonefritis napiši sve te nalaze sa referentnim vrijednostima ,

petraaa
14.03.2009., 18:49
ne znam gdje bih se obratila.ovo nije laboratorijski nalaz,vec specijalisticki,i jako me plasi,jer nije moj...ako imate savjet gdje da premjestim pitanje,dobrodosao je..

nalazi su od dva razlicita lijecnika,prvi s CT-a:
1.Jetra bez uvecanja,normoreflektivne strukture. U lijevom reznju jetre uz medijalnu konturu zarisna lezija vel oko 2 cm inhomogene,hipoehogene strukture otvorene etiologije (kavernozni hamengiom?) te savjetujem uciniti MSCT jetre. U dorzalnom seg. desnog reznja manja cista vel. oko 1 cm.
Ehostatus pankreasa,bilijarnog sustava,slezene,bubrega jest uredan.
Retroperitoneum bez znakova adenopatije.
Patoloskih intrabdominalnih korekcija se ne nalazi.

2. nalaz je s MR:
MR jetre pre i postkontrastni u 3 ravnine pokazuje u desnom reznju 2 segment na T1 minimalno niđže signale koji su na T2 lagano hiperintenzivni a nakon aplikacije kontrasta dolazi do imbibicije. Slicna promjena i na kranijalnije. Manja cista u 4 segmentu. Nalaz ukazuje na vjerojatni hemangiom mjesana tipa. uredni bubrezi, pankreas i slezena,aorta i vena kava te abdominalni LČ.

ako itko zna sto ovo znaci,molim vas pomoc:top:

budabudimir
14.03.2009., 19:55
ne znam gdje bih se obratila.ovo nije laboratorijski nalaz,vec specijalisticki,i jako me plasi,jer nije moj...ako imate savjet gdje da premjestim pitanje,dobrodosao je..

nalazi su od dva razlicita lijecnika,prvi s CT-a:
1.Jetra bez uvecanja,normoreflektivne strukture. U lijevom reznju jetre uz medijalnu konturu zarisna lezija vel oko 2 cm inhomogene,hipoehogene strukture otvorene etiologije (kavernozni hamengiom?) te savjetujem uciniti MSCT jetre. U dorzalnom seg. desnog reznja manja cista vel. oko 1 cm.
Ehostatus pankreasa,bilijarnog sustava,slezene,bubrega jest uredan.
Retroperitoneum bez znakova adenopatije.
Patoloskih intrabdominalnih korekcija se ne nalazi.

2. nalaz je s MR:
MR jetre pre i postkontrastni u 3 ravnine pokazuje u desnom reznju 2 segment na T1 minimalno niđže signale koji su na T2 lagano hiperintenzivni a nakon aplikacije kontrasta dolazi do imbibicije. Slicna promjena i na kranijalnije. Manja cista u 4 segmentu. Nalaz ukazuje na vjerojatni hemangiom mjesana tipa. uredni bubrezi, pankreas i slezena,aorta i vena kava te abdominalni LČ.

ako itko zna sto ovo znaci,molim vas pomoc:top:

mislim da ništa nije strašno , hemangiom je dobročudni tumor jetre zapravo splet krvnih žila i treba ga pratiti ukoliko se povećava i stvara veće probleme mislim da se treba ići na operaciju a sada koja je to veličina za doktore mala mislim da je ona mm ali zaista nisam sigurna.
To će ti dalje pojasnit doktor.

petraaa
16.03.2009., 11:53
mislim da ništa nije strašno , hemangiom je dobročudni tumor jetre zapravo splet krvnih žila i treba ga pratiti ukoliko se povećava i stvara veće probleme mislim da se treba ići na operaciju a sada koja je to veličina za doktore mala mislim da je ona mm ali zaista nisam sigurna.
To će ti dalje pojasnit doktor.

hvala ti:top:

somebody1
16.03.2009., 19:06
MCHC 351 (320-345)
limfociti 18.6 (20-46%)
ALT 55 (12-48)
C4 0.42 (0.1-0.4)

jesu ovi nalazi koji su izvan granica,nešto za što se ne bi trebao brinuti ili?

e i da Anti HBS 191 IU/L ???wtf je to?

freya3
18.03.2009., 20:04
prije svega tebe liječi dr. Labar i imaš sreću da si kod njega i sigurno da mu trebaš vjeruješ.
Mi ti ovodje nismo doktori nego netko je nešto učio . neko obolio i liječio se od sličnih bolesti pa tako izmjene svoje iskustvo.
Što se tvoje bolesti tiče ja mislim da ona spada u kroničnu bolest- sa nenormalnim povečanjem broja eritrcita - to je znači doživotno oboljenje, ali da se uz terapiju dobro drži pog kontrolom, te i uspori njen razvoj.
Nemoj puno ćitat po netu jer to je opčenito , razlikuje se od pacijenta do pacijenta, u kojoj fazi je bolest otkrivena kako organizam prihvača terapiju, vjeruj da sa istom dijagnozom teško je nači par pacijenata koji imaju indentične simptome a ne i liječenje.Što više ćitaš više se opterečuješ a sa tim ništa ne dobivaš ako terapija citostatska dobro dijeluje i ti se relativno dobro osjećaš onda uživaj, prihvati bolest kao prijatelja ali joj daj doznanje da si ti gospodar situacije.:w:K

nisam ni mislila da ste svi ovdje nekakvi specijalisti. jednostavno, trežim osobe koje boluju od slične bolesti, ili nekog tko ima sličnu bolest u obitelji...
ne očekujem čuda. ja npr. s tom dijagnozom i bolešću živim, radim, prihvatila sam je. zahvaljujem na odgovoru, :rolleyes:!!!

Paratres
19.03.2009., 09:17
Zanima me sljedece, isla sam vadit krv da vidim smijem li uzimat kontracepcijske tablete i samo dva podatka iskacu iz cjeline,

Kolesterol - 6,4 (preporuceno 0-5) te kako se on moze smanjiti i
SE - 32 (preporuceno 4-24), moze li mi netko objasniti cemu sluzi taj SE, sto se dogadja ako je previsok

zahvaljujem unaprijed na odgovorima =)

Doctus_
19.03.2009., 17:08
Zanima me sljedece, isla sam vadit krv da vidim smijem li uzimat kontracepcijske tablete i samo dva podatka iskacu iz cjeline,

Kolesterol - 6,4 (preporuceno 0-5) te kako se on moze smanjiti i
SE - 32 (preporuceno 4-24), moze li mi netko objasniti cemu sluzi taj SE, sto se dogadja ako je previsok

zahvaljujem unaprijed na odgovorima =)

Koliko ja znam, referentne vrijednosti kolesterola se kreću od 4,0 - 6,5, tako da ti je to još u granicama tolerancije. A sedimentacija (SE) ti je klinički parametar koji se temelji na taloženju stanica. Njegove povišene vrijednosti u patofiziološkom smislu obično govore o nekim upalnim procesima u organizmu, a normalno je povišena kod žena u trudnoći.

SSDM
24.03.2009., 11:39
Molim vas ako mi neko moze reci sta znaci povecanje leukocita. Svi ostali nalazi krvi i uruna su u referentnim vrijednostima, cak je i sedimentacija 5-8 a ref. vrijednost je 10-20, samo su leukociti povecani ne mnogo, ali ipak su povecani. Dr. ipce medicine ne zna o cemu bi se moglo raditi, pa me je uputio da uradim razne briseve i urinokulturu. ja se osjecam dobro. O cemu bi se moglo raditi?

HAPPY
24.03.2009., 15:00
To ti ne znaci nista,ali nema veze sto ces napraviti briseve,urinokulturu uvijek je dobro znati dali je sve ok. Neznam dali si dobila i CRP on ti isto pokazuje na nekakvu upalu ako je u redu nema nista i sve je ok.

SSDM
24.03.2009., 18:52
Hvala nadam se da nije neka upala

Crazy_R_
25.03.2009., 12:06
došao mi nalaz ... piše lipemija- znači povišena masnoća u krvi! a stvarno se pazim što se tiće prehrane i sve to. Sada, što mi je raditi? A željezo mi je 5.

dodololo
25.03.2009., 18:22
može jedan brzinski? :)

bila sam jučer na analizi krvi i urina i krv je sve u granicama sam je kod urina sljedeće;

leukociti : 2-3
eritrociti : 2-3
stanice pl. epitel : nešto
bakerije : nešto
sluz : nešto

boja/izgled : zamućen/žut

inače sam cura i imam 23 godine.

kaj je sad to? neka infekcija? pitam jer sutra popodne putujem i nema me u zgb 2 tjedna pa me zanima jel hića da odmah sutra odem kod doktorice?

fala

budabudimir
25.03.2009., 18:55
može jedan brzinski? :)

bila sam jučer na analizi krvi i urina i krv je sve u granicama sam je kod urina sljedeće;

leukociti : 2-3
eritrociti : 2-3
stanice pl. epitel : nešto
bakerije : nešto
sluz : nešto

boja/izgled : zamućen/žut

inače sam cura i imam 23 godine.

kaj je sad to? neka infekcija? pitam jer sutra popodne putujem i nema me u zgb 2 tjedna pa me zanima jel hića da odmah sutra odem kod doktorice?

fala

ma ništa sve OK mala čaja urološkog ili brusnice.
Putuj i sretno bez ikakvih problema.:top:

Doctus_
25.03.2009., 22:32
Molim vas ako mi neko moze reci sta znaci povecanje leukocita. Svi ostali nalazi krvi i uruna su u referentnim vrijednostima, cak je i sedimentacija 5-8 a ref. vrijednost je 10-20, samo su leukociti povecani ne mnogo, ali ipak su povecani. Dr. ipce medicine ne zna o cemu bi se moglo raditi, pa me je uputio da uradim razne briseve i urinokulturu. ja se osjecam dobro. O cemu bi se moglo raditi?

Pa vjerovatno je riječ o nekoj infekciji. Inače, leukociti su stanice koje "napadaju i ubijaju uljeze" u našem organizmu. Ako je količina tih uljeza u organizmu povećana, logičan slijed je da će se i broj leukocita povećati, jer je to jedan prirodan vid odbrane našeg organizma. E sad to može biti banalna urinoinfekcija ili, pak, nešto "oštrije" koje mi ne možemo vidjeti okularno, pa ni doktor opće medicine. Uradi CRP, puno je sigurniji i pouzdaniji.

-Dado-
26.03.2009., 11:49
Pozdrav svima

Molim vas za mišljenje o nalazu.Danas mi je baka vadila nalaz i ima 70 god.Bila je na jednodnevnom liječenju to jest primala je Arediu za liječenje osteoporoze.
Mana mi je to što su nalaz prepisali na otpusnu listu pa sad zbog toga ništa živo ne znam.Tek u ponedeljak ide svome doktoru a to je stvarno puno za čekati.

Lab.nalazi

SE 8
CRP 1.0
Er 4.70
Hgb 140
Hct 0.399
Le 8.0
Tr 220
AST 56
ALT 36
LDH 184
Bil T 16.5
Bil D 2.3
GGT 64.5
ALP 62
amilaza 41
Holesterol 7.92
HDL 2.02
LDL 4.97
TG 1.43
urea 3.75
kreatinin 59
K 4.06
Ca 2.68
Phos. 1.16
Na 140
Cl 103
AU 273
Glukoza 6.06
Ca jonizirani 1.06
PTH 83.66
CK 83
CK-MB 11

ane_007
28.03.2009., 10:28
ej, molim vas pomozite...

evo muž mi je došao sa nalazima krvi i urina iz bolnice, što se tiče krvi sve je u redu jedino što mu je C-reaktivni proterin 35:(, ja ne znam šta to pokazuje, evo vrtim po internetu pa sam našla da je moguće da je neka bakterija
a moram još napomenuti da već 3 dana ima proljev i od jučer je stolica pomiješana malo sa krvlju, i što god da pojede odma mora na wc, užasno....
sad je napravio te pretrage i još mora odnijeti stolicu na kontrolu, koja će mu biti gotova tek za par dana
da li netko zna nešto o tome, da li se netko našao u sličnoj situaciji????

još sam ja trudna, i bojim se da mu nije neka bakterija pa da još ne prijeđe to na mene, da li je to moguće???

ante dumbledore
30.03.2009., 02:15
dado - baka vjerojatno ima steatozu jetre, masnu promjenu na jetri il čak NASH, ali to nije pretjerano zabrinjavajuće stanje, svakako treba pripazit na prehranu i to je to, isto vrijedi i za lipidni status. posebna se pozornost treba posvetit intoleranciji glukoze, svakako pravilnim dijetnim režimom se sve to može lijepo izregulirat, ako zatreba i pomoć lijekova nije kraj svijeta.
ane- CRP je očekivano povišen s obzirom na vjerojatni enterokolitis, i nije strašno povišen, svakako se treba javit liječniku radi ordiniranja terapije i neka pripazi na unos tekućine, proljevi vrlo lako dehidriraju čovjeka...

april.girl_11.4
31.03.2009., 23:43
Pozdrav svima!

Molim vas za mišljenje o nalazu moga brata, žali se na bol prsne kosti i u području desnog kuka već skoro mjesec dana, ne može se ustati iz ležećeg položaja niti leći bez jakih bolova, bole i nagli pokreti, ima 18 godina, doktor ga nije shvaćao ozbiljno (bol) jer je mislito da mu treba ispričnica za tjelesni, danas (kad smo konačno dobili uputnice) je bio na snimanju pluća i sinusa tu je sve u redu, te je vadio krv, bio je kod ortopeda on je tražio RTG ThLS kralježnice, bio je i kod internista on je preporučio UVZ srca, CRP, reumatski faktor, Fe, UIBC, TIBC, feritin, ABS, ciljanu snimku sternuma (zbog šuma) inače ima i urasli nokat na palcu lijeve noge pa sumnjaju da je možda i trovanje krvi...

Svi smo već ludi doma, jel možda netko vidio nešto slično ili ima za preporučit neke pretrage koje bi bile kompletnije, bila bi vrlo zahvalna.

rezultat (ref.interval)
sedimentacija eritrocita-1h 84 (2-12)

KS

Leukociti 12.2 (4.4-11.6)
eritrociti 4.09 (4.43-5.88)
Hemoglobin 117 (129-166)
Hematokrit 0.358 (0.39-0.487)
MCV 87.6 (76.5-92.1)
MHC 28.6 (24.3-31.5)
MCHC 327 (304-346)
RDW-KV 13.1 (11.6-14.3)
Trombociti 344 (178-420)
MPV 11.0 (7-10.4)

DKS

Neutrofilni granulociti 8.18 (1.49-8)
Limfociti 2.59 (0.84-6.03)
Monociti 1.02 (0.22-1.51)
Eozinofilni granulociti 0.34 (0-1.04)
Bazofilni granulociti 0.07 (0-0.23)

(rel %)
Neutrofilni granulociti 67 (34-69)
Limfociti 21.2 (19-52)
Monociti 8.3 (5-13)
Eozinofilni granulociti 2.8 (0-9)
Bazofilni granulociti 0.6 (0-3)

nutellica2
03.04.2009., 09:04
Molim pametne za objašnjenje mog nalaza. Žena , 46 god
PV 0,87 ( U GRANIČNIM VRIJEDNOSTIMA )

nutellica2
03.04.2009., 09:15
Molim pametne da mi pojasne nalaze

SE 5
TROMBOCITI 226
MPV 10,1 ( GORNJA GRANICA)

PV 0,87 (OK
INR 1,08 (2-3,5)

askorb K +
Lkc esteraze ++
leukociti 20-30
Hvala

Mikalica
03.04.2009., 09:26
Jučer sam bila u labosu na vađenju krvi za hormone i dobila ove rezultate (pišem samo kritične):
GUK 0' - 5,8
GUK 120' - 7,6
Inzulin 120' - 208,6
TSH 4,81 (bio je 7, euthyrox pijem 2 mjeseca)

Liječnik se nije baš napričao - nadrobio je kako je inzulin uzrok povećanju apetita, mojoj prekomjernoj težini, kolesterolu (bio je 5,3 prije 2 mjeseca), dlakavosti i samo ukratko rekao nek odem na dijetu (dao mi je neku knjižicu, niti je rekao kako dugo ni ništa, a ja se od šoka nisam ni snašla), da su velike šanse da sam/ću postati neplodna, da mi za godinu-dvije-tri ne gine dijabetes jer kao šećer se s godinama povećava, a meni je nakon 120' već blizu gornje granice...Malo sam guglala, vidjela sve i svašta pa me zanima mišljenje o tom visokom inzulinu i svim ovim za mene strahotama (neplodnost, šećerna bolest) koje je on spomenuo...Hvala...

sarko
03.04.2009., 15:15
Bok !

Išao sam na prevencijski "godišnji tehnički pregled" cjelokupnog organizma.
Od UZV pa do biokemijskog labosa.
Svi nalazi su Bogu hvala uredni. Mjehur, prostata, žuč, jetra, bubrezi, štitnjača ...itd.

Jedino se pojavljuje INR koji mi je u nalazu 1,09 a pod normalnim se smatra 2-3 (ili tako što).
Svi ostali parametri na nalazu su u granicama koje su pedviđene.

Razlog zabrinutosti je što je taj INR povezan s moždanim udarom, no nigdje ne uspijevam naći da li je to rizik kada je INR visok ili nizak?
Tata i ujak su mi imali taj udar pa me zato taj INR i kopka.

Ajde molim dobre dušice koje mi mogu stručno odgovoriti, neka mi pomognu umiriti moju hipohondarsku ćud ili me uputiti što činiti.
:s
Hvala vam.

budabudimir
03.04.2009., 16:57
Bok !

Svi nalazi su Bogu hvala uredni. Mjehur, prostata, žuč, jetra, bubrezi, štitnjača ...itd.

Jedino se pojavljuje INR koji mi je u nalazu 1,09 a pod normalnim se smatra 2-3 (ili tako što).

Razlog zabrinutosti je što je taj INR povezan s moždanim udarom, no nigdje ne uspijevam naći da li je to rizik kada je INR visok ili nizak?

Ajde molim dobre dušice koje mi mogu stručno odgovoriti, neka mi pomognu umiriti moju hipohondarsku ćud ili me uputiti što činiti.
Hvala vam.

A pokušat ću ti samo dati odgovor za INR
ovako koliko ja znam ako je INR >4 povečava se rizik za intracerebralno krvarenje a ako je pak INR< 2 povečava se rizik za ishemički moždani udar.

Da te utješim znaći da si u rizičnoj skupine a to ne znači da češ ga dobiti.
Moraš uzimati terapiju, normalno ne pušiti niti konzumirati alkohoh pogotovo što je u igri i genetski faktor nasljeđa.
Drži se nisi bolestan , zdrav si ali samo u rizičnoj skupini te će ti doktor sigurno preporućiti neki aspirin ili nešto iz antikoaugalantske terapije.:top:

Iluzijonist
04.04.2009., 17:29
Ej ekipa, prije 4 dana pao sam s motora na koljeno i naravno otišao sam to slikat, nalaz mi kaže "Na slikama koljena u dva smjera vidi se fraktura patele (za oni koji ne znaju tkz. čašica) bez pomaka...." na hitnoj su mi dali langetu i kontrola mi je za tjedan dana i tad ce mi stavit gips kojeg cu morat nosit jos 2 tjedna...sada me zanima dali je netko od vas nešto slično prošao i kolko traje oporavak nakon sikidanja gipsa, odnoso dali cu bit u mogučnosti odmah normalno hodat ili cu morat ic na neke vježbe ili tako nešto...??? bio bi vam zahvalan na odgovorima pozz

Mikalica
04.04.2009., 18:53
Jučer sam bila u labosu na vađenju krvi za hormone i dobila ove rezultate (pišem samo kritične):
GUK 0' - 5,8
GUK 120' - 7,6
Inzulin 120' - 208,6

Liječnik se nije baš napričao - nadrobio je kako je inzulin uzrok povećanju apetita, mojoj prekomjernoj težini, kolesterolu (bio je 5,3 prije 2 mjeseca), dlakavosti i samo ukratko rekao nek odem na dijetu (dao mi je neku knjižicu, niti je rekao kako dugo ni ništa, a ja se od šoka nisam ni snašla), da su velike šanse da sam/ću postati neplodna, da mi za godinu-dvije-tri ne gine dijabetes jer kao šećer se s godinama povećava, a meni je nakon 120' već blizu gornje granice...Malo sam guglala, vidjela sve i svašta pa me zanima mišljenje o tom visokom inzulinu i svim ovim za mene strahotama (neplodnost, šećerna bolest) koje je on spomenuo...Hvala...

Itko :confused::ne zna: Pliiiz...

majchy_m
05.04.2009., 18:17
imam pitanje vezano za pv
što je pv niže vrijednosti,vrijeme zgrusnjavanja krvi je duze???
moj pv je 0,79 , referentni interval je 0,70-1-12

ante dumbledore
06.04.2009., 20:34
Bok !

Hvala vam.

pa INR ti je ok ako ne koristiš nikakve lijekove protiv zgrušavanja krvi...

sarko
07.04.2009., 13:30
Hvala vam na odgovorima jer sam fakat zbunjen.
Malo sam guglao okolo no taman kad naiđem na koliko-toliko opipljiv rezultat, nađu se njih dvoje troje koji tvrde drugačije.
Grrr.

Ne bih ja niti potezao za odgovorom da me nije zbunila moja liječnica.
Naime, nakon analize krvi i mokraće, došli su rezultati koje mi je liječnica protumačila kao vrlo zabrinjavajuće i da joj se nikako ne sviđaju.
Jedan od razloga je što su mi povišeni hemoglobin te željezo kao i MCHC.

Bio bih stvarno zahvalan da mi se razumljivije ukratko kaže o čemu se tu radi jer svoju dr. nisam ništa razumio.
Osobito jer me šalje na razne daljnje pretrage kako bi se vidio razlog ovako slabih nalaza.

Meni ništa nije jasno šta je ona tu u nalazu vidjela tako zabrinjavajuće pa sam ga eto skenao i okvačio ovdje.
Volio bih da se nađe netko tko se razumije u nalaze pa ako nije bad - to pogleda i razmagli mi ovaj kaos.

(Inače ne drmam po alkoholu ili drogi, niti koristim kakve lijekove, niti bolujem od kakve boleštine niti bilo što srodno tomu. .
Tlak mi je malo niži ali to je normalno za one koji su tjelesno aktivniji.)

http://img210.imageshack.us/img210/6012/uk1.jpg

http://img9.imageshack.us/img9/8785/uk2k.jpg

Thanx vam !

Zeleni ninja
10.04.2009., 17:03
Hvala vam na odgovorima jer sam fakat zbunjen.
Malo sam guglao okolo no taman kad naiđem na koliko-toliko opipljiv rezultat, nađu se njih dvoje troje koji tvrde drugačije.
Grrr.

Ne bih ja niti potezao za odgovorom da me nije zbunila moja liječnica.
Naime, nakon analize krvi i mokraće, došli su rezultati koje mi je liječnica protumačila kao vrlo zabrinjavajuće i da joj se nikako ne sviđaju.
Jedan od razloga je što su mi povišeni hemoglobin te željezo kao i MCHC.

Bio bih stvarno zahvalan da mi se razumljivije ukratko kaže o čemu se tu radi jer svoju dr. nisam ništa razumio.
Osobito jer me šalje na razne daljnje pretrage kako bi se vidio razlog ovako slabih nalaza.

Meni ništa nije jasno šta je ona tu u nalazu vidjela tako zabrinjavajuće pa sam ga eto skenao i okvačio ovdje.
Volio bih da se nađe netko tko se razumije u nalaze pa ako nije bad - to pogleda i razmagli mi ovaj kaos.

(Inače ne drmam po alkoholu ili drogi, niti koristim kakve lijekove, niti bolujem od kakve boleštine niti bilo što srodno tomu. .
Tlak mi je malo niži ali to je normalno za one koji su tjelesno aktivniji.)

http://img210.imageshack.us/img210/6012/uk1.jpg

http://img9.imageshack.us/img9/8785/uk2k.jpg

Thanx vam !

Ne vidim ništa patološko u tvojim nalazima. Prvo, zašto si uopće išao u laboratorij? Bolestan si nešto ili zbog nekakvog sistematskog?
Drugo, jesi li pušač?
Treće, piješ li dovoljno tekućine?
Kad odgovoriš, vidjet ćemo...

ante dumbledore
10.04.2009., 20:10
jel ti doktorici dobro??? ovo su savršeno uredni nalazi i koliko uspjevam zamjetit nepotrebno raspipanje novca na nepotrebne pretrage.... svi su nalazi ok, zdrav si :D eto

sarko
10.04.2009., 20:33
Zeleni:
Razlog pravljenja pretraga nije bila bolest (Bogu hvala) nego sistematska kontrola.
Pušač jesam (nije baš pohvalno ali imam nakanu maknuti i to od sebe).
Tekućine baš i ne pijem previše. Oko 1 lit. dnevno.

Ante:
Ne znam. Zato sam i postavio to ovdje.
Ona je nešto vidjela i zapela za dalje.

Znam da izgledam kao glupan al se tak i osjećam jer su rezultati svi u referentnim okvirima a ona kaže da nije zadovoljna nalazima.
:ne zna:

Zeleni ninja
10.04.2009., 21:25
@sarko
Dakle, ti si potpuno zdrav.
Vrijednosti hemoglobina i željeza na gornjoj granici normale kod mladih i zdravih i još k tome pušača nije nikakav patološki nalaz, dapače je fiziološki.
Ako se još u obzir uzme da u vrijeme uzimanja nalaza nisi bio dovoljno hidriran (a da jesi vrijednosti bi bile manje) možeš biti miran, zdrav si.:top:

Odnesi doktorici ciglicu i reci joj nek ne pizdi:cheer:

Zeleni ninja
10.04.2009., 21:45
Ej ekipa, prije 4 dana pao sam s motora na koljeno i naravno otišao sam to slikat, nalaz mi kaže "Na slikama koljena u dva smjera vidi se fraktura patele (za oni koji ne znaju tkz. čašica) bez pomaka...." na hitnoj su mi dali langetu i kontrola mi je za tjedan dana i tad ce mi stavit gips kojeg cu morat nosit jos 2 tjedna...sada me zanima dali je netko od vas nešto slično prošao i kolko traje oporavak nakon sikidanja gipsa, odnoso dali cu bit u mogučnosti odmah normalno hodat ili cu morat ic na neke vježbe ili tako nešto...??? bio bi vam zahvalan na odgovorima pozz

Dakle, možeš biti sretan. Nakon oko 4 tjedna u tutor longeti i kasnije fizikalne terapije ne bi trebao imati nikakvih posljedica.
I prodaj motor, sačuvat ćeš zdravlje. Ja sam to učinio:mig:

Zeleni ninja
10.04.2009., 21:57
GUK 0' - 5,8
GUK 120' - 7,6
Inzulin 120' - 208,6

Ne kužim baš, ali ti si vjerojatno bila na oralnom testu opterećenja glukozom (OGTT) ili prije profilu šećera (GUK profil)?
Ako je tako, nalazi nisu uopće loši. Normalno je da je inzulin viši, to pokazuje da ti endokrini dio gušterače radi kako treba. GUK nakon 2 sata od obroka od 7,6 nije još uopće loš.
Što se tiče prognoze, uzrok intoleranciji glukoze je povećanje tjelesne težine. To ti je u osnovi patofiziologije dijabetesa tipa 2.
Kod tebe je zasad dobro što inzulina imaš dovoljno. Kasnije povećanje težine prouzroči relativni manjak inzulina i time povišenje vrijednosti GUK-a.
Dakle, bez obzira na sve, na dijetu.:top:

Zeleni ninja
10.04.2009., 22:04
imam pitanje vezano za pv
što je pv niže vrijednosti,vrijeme zgrusnjavanja krvi je duze???
moj pv je 0,79 , referentni interval je 0,70-1-12

Nalaz ti je ok, ne moraš brinuti.:top:

ante dumbledore
10.04.2009., 22:34
u zadnje vrijeme ljudi često postaju o koagulogramima da im netko kaže da su patološki a u biti normalni, zato jer taj netko ne zna što je preporučljivi koagulogram za nekog tko je na antikoagulaciji zbog neke bolesti i za nekog tko je zdrav... naglasak da nije ni kod svih ljudi koji koriste lijekove isti ciljani koagulogram...

Mikalica
10.04.2009., 22:51
Ne kužim baš, ali ti si vjerojatno bila na oralnom testu opterećenja glukozom (OGTT) ili prije profilu šećera (GUK profil)?
Ako je tako, nalazi nisu uopće loši. Normalno je da je inzulin viši, to pokazuje da ti endokrini dio gušterače radi kako treba. GUK nakon 2 sata od obroka od 7,6 nije još uopće loš.
Što se tiče prognoze, uzrok intoleranciji glukoze je povećanje tjelesne težine. To ti je u osnovi patofiziologije dijabetesa tipa 2.
Kod tebe je zasad dobro što inzulina imaš dovoljno. Kasnije povećanje težine prouzroči relativni manjak inzulina i time povišenje vrijednosti GUK-a.
Dakle, bez obzira na sve, na dijetu.:top:

Hvala na odgovoru, napokon netko :) Da, bila sam na OGTTu...Rekao mi je da je GUK od 7,6 blizu gornje granice (7,8) i da to s godinama može narasti i prijeći u dijabetes. A tu razinu inzulina mi je izdramatizirao skroz...
Što se dijete tiče...Ne znam više što i kako, računala sam malo kalorije i sve kako se hranim i nema mi smisla moja težina, tu se čak 2 doktora sa mnom složilo...No, vidjet ćemo. Dobila sam gluformin, kontrola za 3 mjeseca...

Zeleni ninja
11.04.2009., 00:34
Hvala na odgovoru, napokon netko :) Da, bila sam na OGTTu...Rekao mi je da je GUK od 7,6 blizu gornje granice (7,8) i da to s godinama može narasti i prijeći u dijabetes. A tu razinu inzulina mi je izdramatizirao skroz...
Što se dijete tiče...Ne znam više što i kako, računala sam malo kalorije i sve kako se hranim i nema mi smisla moja težina, tu se čak 2 doktora sa mnom složilo...No, vidjet ćemo. Dobila sam gluformin, kontrola za 3 mjeseca...

Ne znam zašto ti je dao Gluformin. Lijekovi se obično ne daju kod intolerancije glukoze (dijeta se preferira), a po mojem skromnom mišljenju ti nemaš intoleranciju glukoze.
Što se tiče prije opisane pojačane dlakavosti i debljanja, jedno pitanje. Je li te tvoj liječnik možda uputio endokrinologu? Sve mi nešto tu smrdi na poremećaj nadbubrežne žlijezde...

Mikalica
11.04.2009., 08:37
Ne znam zašto ti je dao Gluformin. Lijekovi se obično ne daju kod intolerancije glukoze (dijeta se preferira), a po mojem skromnom mišljenju ti nemaš intoleranciju glukoze.
Što se tiče prije opisane pojačane dlakavosti i debljanja, jedno pitanje. Je li te tvoj liječnik možda uputio endokrinologu? Sve mi nešto tu smrdi na poremećaj nadbubrežne žlijezde...

Liječnik koji je sve to skupa dijagnosticirao, dao lijek itd. je endokrinolog.
Prvo sam bila kod druge liječnice zbog štitnjače, ona me uputila endokrinologu. Napravili smo kontrolne preglede TSH, FT3, FT4, Anti TPO po uputi te liječnice, te OGTT, E2, androstendion, inzulin, progesteron, testosteron, dhea-s po mojoj želji + uputi endokrinologa. Još čekam nalaz androstendiona. On je rekao da povišena vrijednost inzulina ukazucije na inzulinsku rezistenciju, a pod dijagnozom piše hisutismus - resistaentio insulini, čista hiperkolesterolemija (jel' to na temelju starog nalaza?!) i hypothyreosis prim. (ok, to znam od prije).
On je rekao da taj povišeni inzulin utječe na dlakavost, slabiju funkciju jajnika, gušterače, da se taj inzulin ne iskorištava u organizmu itd. Ja se u to ne kužim, a od šoka nisam uopće uspjela popitati što me sve zanima...

ante dumbledore
11.04.2009., 12:22
da inzulinska rezistencija može sve to uzrokovat, a pojačana dlakavost može biti posljedica policističnih jajnika koje može uzrokovat rezistencija inzulina...

Iluzijonist
11.04.2009., 12:51
Dakle, možeš biti sretan. Nakon oko 4 tjedna u tutor longeti i kasnije fizikalne terapije ne bi trebao imati nikakvih posljedica.
I prodaj motor, sačuvat ćeš zdravlje. Ja sam to učinio:mig:

Imam langetu tjedan dana...meni je samo problem škola da ne izostajem puno pred kraj...da nebi završio na kojem popravnom :S, a ovo što se tiče motora to i je najgore šta nije moj motor niti sam ja vozio, ja sam nedužno sjedio na motoru i odjednom se našo na podu heh :ne zna:

Mikalica
11.04.2009., 12:59
da inzulinska rezistencija može sve to uzrokovat, a pojačana dlakavost može biti posljedica policističnih jajnika koje može uzrokovat rezistencija inzulina...

Čak začudo nemam policistične jajnike...Kad mi je spomenuo oguću neplodnost, skoro sam pala u nesvjest!?

Najbolje od svega je što mi je dao neku knjižicu s nekom dijetom, ja je se doduše ne pridržavam jer mi je sve to skupa katastrofa, no trudim se izbaciti slatko i ograničiti se na otprilike toliko kalorija i danas stanem na vagu nakon tjedana i dobila sam 1 kg!!!!!! Pa ode me volja za trudom, za ičim. Pa nadala sam se da će barem otići par dag ili barem ostati na istom, a ne, još naraste!?!=!?:mad::eek:

ante dumbledore
11.04.2009., 21:31
gle povećanom količinom inzulina imaš i veću sklonost debljanju i moraš se pripazit dobro, i savjetovao da ustraješ u dijeti i pridružiš joj još i tjelesnu aktivnost, prvenstveno neki aerobni trening. ne odustaj lako, jer nekolicina je sretnika koji reguliranjem svoje tjelesne težine normaliziraju i hormonski status... sretno!

Azaleja
12.04.2009., 09:44
jel ti doktorici dobro??? ovo su savršeno uredni nalazi i koliko uspjevam zamjetit nepotrebno raspipanje novca na nepotrebne pretrage.... svi su nalazi ok, zdrav si :D eto

Primijetila sam jednu stvar: ako je doktor picajzla poslati će na daljnje pretrage. Ako doktor ne pošalje na daljnje pretrage onda ''drvljem i kamenjem'' po njemu, poslije. Ne govorim konkretno o sarku.
Zbog čega bi bilo nepotrebno rasipanje novca na nepotrebne pretrage. Zar ne izdvajamo dovoljno već sada za doprinose za zdrastvo a još jedan dio na policu dopunskog osiguranja.
Inače, ja ne znam da li sam kod ikoga vidjela da su baš sve krvne vrijednosti u normali. Da nečega ima više, a nečega manje.
Jedino što je kod sarka može biti je to da ima viška željeza pa zbog toga je doktorica sumnjičava jer svi znamo da se kod toga treba kontrolirati jetra. :)
Zar nije bolje spriječiti nego liječiti?

ante dumbledore
12.04.2009., 12:41
prvo on nema viška željeza, već sasma noramalan nalaz, a drugo nikad liječnik ne bi smio liječit nalaz već bolesnika, dakle jedna vrijednost izvan referentnih granica koja nije vezana uz bolesnikov kl status uglavnom se ne smatra vrijednom daljne obrade, naglašavam uglavnom jer se ne odnosi na sve pretrage. a naravno da je rasipanje novca slanje bolesnika na nepotrebne pretrage, ne vidim tu nejasnoća...

Azaleja
12.04.2009., 14:18
prvo on nema viška željeza, već sasma noramalan nalaz, a drugo nikad liječnik ne bi smio liječit nalaz već bolesnika, dakle jedna vrijednost izvan referentnih granica koja nije vezana uz bolesnikov kl status uglavnom se ne smatra vrijednom daljne obrade, naglašavam uglavnom jer se ne odnosi na sve pretrage. a naravno da je rasipanje novca slanje bolesnika na nepotrebne pretrage, ne vidim tu nejasnoća...

Ne vidim baš koliko ima željeza,a kaže da je povišeni hemoglobin, mchc i još nešto.
Ja vidim itekakvih nejasnoća, nije da se gleda samo nalaz krvi nego i opće stanje bolesnika.
Inače primijetila sam da svi brkaju hemoglobin i željezo, i jedno i drugo se gleda.
Jer to nisu dvije iste stvari.
A ako smatraš da su ostale nepotrebne pretrage rasipanje novca-ja tu vidim nejasnoća. Jer mislim da je zbilja bolje imati picajzlastog doktora i temeljitog koji želi sve provjeriti ( zdrastveni sustav je takav kakav je i imam pravo na to jer iz svoje plaće izdvajam itekako za doprinose za zdrastvo čini mi se 17,2%, + dopunsko zdrastveno osiguranje) nego nekoga tko te otpravi na virozu sa antibioticima ili ti da antibiotik ili tako nešto.
A ako je doktorici sumnjivo nešto, rađe sam da se provjeri daljnje pretrage.

ante dumbledore
12.04.2009., 15:29
gle ako se doktor oslanja na nalaze previše, a previše je svakako davat im apsolutnu vrijednost, onda je on po defaultu loš doktor, onaj koji se oslanja na nalaze nasumično da provjeri stanje bolesnika je još više loš doktor... ako tražiš dobrog i temeljitog liječnika onda traži nekog tko će uzet dovoljno vremena za pacijenta, za razgovor i pregled a ne onaj koji će uputi na silne pretrage... on nema ni jednu jedinu vrijednost izvan granica normale, pa tako ni Hb ni ostale parametre hemograma, i očito se ovdje radilo o liječnici koja ne vlada strukom baš previše...

Azaleja
12.04.2009., 20:20
gle ako se doktor oslanja na nalaze previše, a previše je svakako davat im apsolutnu vrijednost, onda je on po defaultu loš doktor, onaj koji se oslanja na nalaze nasumično da provjeri stanje bolesnika je još više loš doktor... ako tražiš dobrog i temeljitog liječnika onda traži nekog tko će uzet dovoljno vremena za pacijenta, za razgovor i pregled a ne onaj koji će uputi na silne pretrage... on nema ni jednu jedinu vrijednost izvan granica normale, pa tako ni Hb ni ostale parametre hemograma, i očito se ovdje radilo o liječnici koja ne vlada strukom baš previše...

Pretpostavljam da si doktor ili student medicine. Slažem se sa jednom stvari da se za razgovor i pregled treba imati dovoljno vremena,ali ako doktorica želi pokrenuti daljnje pretrage, zašto ne bi? I istina je da HZZO im plaća te pretrage.
Koliko sam upućena sarko je rekao da ima tri vrijednosti viška vezano za željezo ( znam da ne valja kada je manjak željeza, a ne valja kada je i višak željeza) uz promatranu krvnu sliku i hemoglobin.
A uostalom kroz razgovor inače sam primijetila da svaki drugi doktor ima svoje mišljenje o hemoglobinu i željezu. :) Jedni gledaju cijeli krvni nalaz, drugi uspoređuju krvni nalaz i željezo, treći gledaju sve troje +pregled i još svašta.

Zeleni ninja
13.04.2009., 00:14
Pretpostavljam da si doktor ili student medicine. Slažem se sa jednom stvari da se za razgovor i pregled treba imati dovoljno vremena,ali ako doktorica želi pokrenuti daljnje pretrage, zašto ne bi? I istina je da HZZO im plaća te pretrage.
Koliko sam upućena sarko je rekao da ima tri vrijednosti viška vezano za željezo ( znam da ne valja kada je manjak željeza, a ne valja kada je i višak željeza) uz promatranu krvnu sliku i hemoglobin.
A uostalom kroz razgovor inače sam primijetila da svaki drugi doktor ima svoje mišljenje o hemoglobinu i željezu. :) Jedni gledaju cijeli krvni nalaz, drugi uspoređuju krvni nalaz i željezo, treći gledaju sve troje +pregled i još svašta.

Njegovi nalazi su normalni, nema nikakve "vrijednosti viška".
Slažem se s antom.
Mišljenje se tu ne računa.
Liječnica nepotrebno troši novac koji svi uplaćujemo.
Čovjek je zdrav.:amen:

Eric
13.04.2009., 01:14
osetio sam neka probadanja ispod desnog rebra i javio se svom doktoru koji me je uputio na analizu krvi. od mnostva analiza isticu se neki rezultati koji nisu u granicama normale:
GGT - 142
AST - 66
ALT - 129
TG - 2.28
LDL - 0.74
CRP - 5.69

dobio sam uput da se javim gastrologu jer doktor kaze da nesto nije u redu sa jetrom :eek:

misljenja sa foruma?

Azaleja
13.04.2009., 10:47
Njegovi nalazi su normalni, nema nikakve "vrijednosti viška".
Slažem se s antom.
Mišljenje se tu ne računa.
Liječnica nepotrebno troši novac koji svi uplaćujemo.
Čovjek je zdrav.:amen:

Jednim dijelom se slažem sa antom, ali ne u svemu.
Za mene je bolje spriječiti nego liječiti,nego poslije liječiti ono što se moglo spriječiti. Pa bolje provjeriti.
Kao što sam rekla dovoljno uplaćujem zdrastveno osiguranje + dodatno zdrastveno osiguranje ( ove godine mi je itekako trebalo i treba).
Napomena: ne vidim na nalazu koliko mu je hemoglobin, mchc i posebno željezo.

Zeleni ninja
13.04.2009., 15:48
Jednim dijelom se slažem sa antom, ali ne u svemu.
Za mene je bolje spriječiti nego liječiti,nego poslije liječiti ono što se moglo spriječiti. Pa bolje provjeriti.
Kao što sam rekla dovoljno uplaćujem zdrastveno osiguranje + dodatno zdrastveno osiguranje ( ove godine mi je itekako trebalo i treba).
Napomena: ne vidim na nalazu koliko mu je hemoglobin, mchc i posebno željezo.

Što se tu ima spriječiti odnosno liječiti?
Bolje je čovjeka bez veze plašiti da nešto nije u redu?
Što se tiče nalaza, pogledaj malo bolje, sve piše.

Zeleni ninja
13.04.2009., 15:51
osetio sam neka probadanja ispod desnog rebra i javio se svom doktoru koji me je uputio na analizu krvi. od mnostva analiza isticu se neki rezultati koji nisu u granicama normale:
GGT - 142
AST - 66
ALT - 129
TG - 2.28
LDL - 0.74
CRP - 5.69

dobio sam uput da se javim gastrologu jer doktor kaze da nesto nije u redu sa jetrom :eek:

misljenja sa foruma?

Savjet tvog liječnika je dobar, javi se gastroenterologu.
Imaš diskretno povišene jetrene enzime koji mogu upućivati na leziju jetre.
Što se tiče bolova pod desnim rebrenim lukom, u oko 90% slučajeva su povezani s žučnim kamencima. Eto.

Azaleja
13.04.2009., 19:26
Što se tu ima spriječiti odnosno liječiti?
Bolje je čovjeka bez veze plašiti da nešto nije u redu?
Što se tiče nalaza, pogledaj malo bolje, sve piše.

Kažem ne vidim, jer mi je slika mutna za nalaze.
Da po meni je bolje čovjeka bez veze plašiti da nešto nije u redu ( postoje i suptilniji način kako mu to reći, ne odmah najgore i zašto svi odmah pomišljaju na najgori mogući ishod.
Pretpostavljam da ste po struci liječnik.

ante dumbledore
13.04.2009., 19:37
eric- ovi nalazi upućuju na vjerojatnu blagu leziju jetre, vjerojatno NASH, a bolovi mogu biti posljedica i povećane jetre, što ide u prilog NASH-u il može biti posljedica žučnog mjehura tj najvjerojatnije kamenaca u istom, kao što Ninja napomenu... sljedeći korak ti je odlazak gastroenterologu koji bi trebao uradit UZV abdomena i time razriješti dileme...

ante dumbledore
13.04.2009., 19:42
azaleja- ne slažem se da je bolje nepotrebno plašiti bolesnika, i to nikad ne radim, mnogo je razloga, a uostalom pravilnim pristupom treba pacijentu pojasnit njegovu situaciju i ako je on/ona svjestan stvari prepustit im odluku, jer svatko je odgovoran za sebe...

Azaleja
13.04.2009., 20:14
azaleja- ne slažem se da je bolje nepotrebno plašiti bolesnika, i to nikad ne radim, mnogo je razloga, a uostalom pravilnim pristupom treba pacijentu pojasnit njegovu situaciju i ako je on/ona svjestan stvari prepustit im odluku, jer svatko je odgovoran za sebe...

Evo ovako: ne treba ga baš splašiti bolesnika ili pacijenta, ali može se jednostavno reći.
Konkretno moj primjer: u 11 mjesecu pokupila sam neku ''čudnu'' virozu.
Doslovce svi parametri, odnosno krvni nalazi bili su ispod granice za normalu, doslovce jedna užasna anemičnost i kratkotrajan gubitak svijesti, ali i dosta spušteno, hemoglobin je bio 88, a željezo 2,9. I naravno kako uz kašalj ide i febrilitet, a pluća i grlo o.k. Zar me je moj liječnik trebao ostaviti ili poslati dalje na internu medicinu (hematologiju) koji mi je ujedno bio i velika podrška za razliku od ginekologice ( koja mi je saopćila na takav ružan način da sam se ja smrzla i otišla privatno.). Za nisko željezo -uzrok ginekološke prirode.
Uz sve riječi koje sam čula kada mi je doktor opće prakse rekao da se opustim i da će sve biti u redu i da samo traže uzrok anemičnosti, bilo mi je lakše jer sam vidjela da imam podršku.

P.S. Za ostatak priče pošaljem ti p.m.

ante dumbledore
13.04.2009., 20:53
očekujem pm....
a sad upućeno svim ženama :D jer često čujem/viđam da anemiju liječe kod ginekologa, e sad anemiju liječite ili kod liječnika primarne zaštite/obiteljske medicine ili po potrebi kod hematologa, ginekolog može biti uključen u liječenje ali svakako ne bi smio biti taj koji će viditi cijelu stvar, iako naglašavam upravo je to slučaj...

Azaleja
13.04.2009., 21:17
očekujem pm....
a sad upućeno svim ženama :D jer često čujem/viđam da anemiju liječe kod ginekologa, e sad anemiju liječite ili kod liječnika primarne zaštite/obiteljske medicine ili po potrebi kod hematologa, ginekolog može biti uključen u liječenje ali svakako ne bi smio biti taj koji će viditi cijelu stvar, iako naglašavam upravo je to slučaj...

Ne liječim anemiju kod ginekologa ( to je bila jedna pretraga koja određena), liječim je i kod hematologa i kod liječnika opće prakse.

Zeleni ninja
13.04.2009., 22:06
Evo ovako: ne treba ga baš splašiti bolesnika ili pacijenta, ali može se jednostavno reći.
Doslovce svi parametri, odnosno krvni nalazi bili su ispod granice za normalu, doslovce jedna užasna anemičnost i kratkotrajan gubitak svijesti, ali i dosta spušteno, hemoglobin je bio 88, a željezo 2,9. I naravno kako uz kašalj ide i febrilitet, a pluća i grlo o.k. Zar me je moj liječnik trebao ostaviti ili poslati dalje na internu medicinu (hematologiju) koji mi je ujedno bio i velika podrška za razliku od ginekologice ( koja mi je saopćila na takav ružan način da sam se ja smrzla i otišla privatno.). Za nisko željezo -uzrok ginekološke prirode.
Uz sve riječi koje sam čula kada mi je doktor opće prakse rekao da se opustim i da će sve biti u redu i da samo traže uzrok anemičnosti, bilo mi je lakše jer sam vidjela da imam podršku.

Ali ti si imala patološke nalaze. Podrška i savjet tu dobro dođe.
Ali čovjek gore nema niti jedan nalaz patološki. Čemu ga onda strašiti da nešto nije u redu?

Azaleja
14.04.2009., 14:23
Ali ti si imala patološke nalaze. Podrška i savjet tu dobro dođe.
Ali čovjek gore nema niti jedan nalaz patološki. Čemu ga onda strašiti da nešto nije u redu?

Jedino ako ima ''paranoičnu'' doktoricu koja ga za svaku sigurnost želi poslati dalje. Ne treba ga uopće uplašiti nego lijepo objasniti zašto to i to doktorica traži ( razgovarati, ne gledati u kompjuter).
Međutim, meni su se nalazi popravili i svi zadovoljni. Vidjeti ćemo kako će biti za 3 mjeseca. :)

Zeleni ninja
14.04.2009., 15:19
Jedino ako ima ''paranoičnu'' doktoricu koja ga za svaku sigurnost želi poslati dalje. Ne treba ga uopće uplašiti nego lijepo objasniti zašto to i to doktorica traži ( razgovarati, ne gledati u kompjuter).
Međutim, meni su se nalazi popravili i svi zadovoljni. Vidjeti ćemo kako će biti za 3 mjeseca. :)

Ne znam kako mu je i što imala objasniti i u što je sumnjala, pošto je po nalazima čovjek zdrav.
Možda doktorica nema dovoljno znanja te je nesigurna, ali onda je bolje da uzme knjigu nego da nepotrebno straši pacijente i šalje ih na nepotrebne pretrage. Nije li tako?

ante dumbledore
14.04.2009., 15:37
potpisujem

Azaleja
14.04.2009., 18:40
Ne znam kako mu je i što imala objasniti i u što je sumnjala, pošto je po nalazima čovjek zdrav.
Možda doktorica nema dovoljno znanja te je nesigurna, ali onda je bolje da uzme knjigu nego da nepotrebno straši pacijente i šalje ih na nepotrebne pretrage. Nije li tako?

Ovo je, možda je neka nova mlada doktorica pa za svaku sigurnost šalje na daljnje pretrage ili neka specijalizantica i da bolje je da pogleda knjige.
Uglavnom, treba uzeti u obzir da je pušač i još više toga,a inače koliko ja kao laik znam realna krvna slika je takva da 2 tjedna treba paziti što jesti i bez lijekova. I naravno, ovisi o dobi uzimanja uzorka krvi.

Zeleni ninja
14.04.2009., 21:46
Ovo je, možda je neka nova mlada doktorica pa za svaku sigurnost šalje na daljnje pretrage ili neka specijalizantica i da bolje je da pogleda knjige.
Uglavnom, treba uzeti u obzir da je pušač i još više toga,a inače koliko ja kao laik znam realna krvna slika je takva da 2 tjedna treba paziti što jesti i bez lijekova. I naravno, ovisi o dobi uzimanja uzorka krvi.

Ne shvaćam kakvu to sad igra ulogu.
Nemoj se ljutiti, ali nedostaje ti argumenata za dalje:rolleyes:

ante dumbledore
14.04.2009., 22:41
pa ne realna slika je ona koju dobiješ vađenjem krvi jer je to ta s kojom ti u trenutku živiš bila ona modicificana lijekovima ili ne, a normalno da jelo utječe na krvnu sliku, a jesti kroz dva tjedna moramo....

margoth
15.04.2009., 08:07
hajde, kad ste već kod ove teme...
dakle željezo 7,4 (8.00-30.0), tibc 47,5 (49,0-75,0)
ostalo ok.
ženska osoba, 45, normalna prehrana, nikada do sada problema s anemijom, menstruacije uredne (i slabe) čitav život.
da li takav nalaz ukazuje na daljnje pretrage ili je dovoljan heferol 2 mjeseca i nakon toga kontrola?

Azaleja
15.04.2009., 08:21
Ne shvaćam kakvu to sad igra ulogu.
Nemoj se ljutiti, ali nedostaje ti argumenata za dalje:rolleyes:

Ne ljutim se ja uopće, nisam mislila 2 tjedna bez prehrane,nego paziti što se jede ( čula sam i za takve priče) pročitala/čula i tako dalje da bude realna krvna slika bez lijekova. ( iz više izvora). Ili 3 dana. A za krvnu sliku sam ja čula isto već hrpu toga da bude realna, ali sada moram ići.
Mislim zbilja nisam doktor i laik sam što se tiče.
A uostalom sve ovisi o pojedincu.
Svatko ima pravo na svoje mišljenje, slagali se mi ili ne, i najbolje da završimo tu priču.
a gospođi margoth bi ogdogovorila: ovisi o doktoru, neki će te poslati na daljnje pretrage a neki na heferol i kontrola za 2 mjeseca.

Zeleni ninja
15.04.2009., 14:17
ostalo ok.
ženska osoba, 45, normalna prehrana, nikada do sada problema s anemijom, menstruacije uredne (i slabe) čitav život.
da li takav nalaz ukazuje na daljnje pretrage ili je dovoljan heferol 2 mjeseca i nakon toga kontrola?

Koliko sam shvatio, tu niti nema anemije. Vjerojatno su samo pale zalihe željeza u tijelu. Uputno ih je popuniti nekim od preparata željeza, pa za 3 mjeseca ponoviti pretragu.

sarko
15.04.2009., 20:47
Thanx svima na odgovorima i komentarima.
Ova diskusija mi je ličila na moje unutarnje dvojbe :
1.smatram se zdravim a i tako se osjećam, ali s druge strane
2.možda je liječnica nešto vidjela u što se ja ne razumijem ili
3.stara krojačka izreka : 3x mjeri - jednom reži.
Usput, liječnica mi nije mlada i neiskusna već stara i iskusna liječnica koja ima bezbroj pacijenata i slučajeva iza sebe. Tim više me je sve splašilo i zbunilo.
No u redu. Bio sam kod nje i njezino objašnjenje onoga što se njoj ne sviđa u mome nalazu je to što su se referentne vrijednosti koje stoje s desna promijenile i malo su manje od dosadašnjih.
Ta promjena će tek biti obznanjena i sheme na nalazima će se isto tako morati korigirati.

E sada, ako će se te referentne vrijednosti doista korigirati, to će onda značiti da ću ja u tom slučaju imati povišen hemoglobin, eritrocite i leukocite.
Što znači tj. na što krvna slika ukazuje kada čovjek te 3 stvari ima povišene?

P.S. Margot
Vidim da ti je željezo down.
Moja stara je prije cca. 15 godina isto imala katastrofalno nisko željezo. Laboranti su joj ga "tražili po podu".
Pila ti je nekakvo tekuće željezo i kaže da joj se ništa odvratnije u životu nije desilo od trena kada proguta taj gutljaj pa izdahne.
Nije joj pomoglo. Pila je i razne tablete ali uzaludno.
Pa je jela i nekakva jaja, medove te trošila razne prirodne preparate i čajeve, ali opet ništa.
Onda joj je neki stari doktor rekao da neka uzme u ljekarni kvalitetnog kupinovog vina i svaki dan prije ručka popije po 0,5-1 dcl.
Nakon cca 3 tjedna, željezo joj skočilo na 20 i do dan danas se tu negdje i zadržalo.
Probaj i ti. Nemre ti se niš lošega desiti. Al nemoj pretjerati jer je kupinovo vino jako i lupa u glavu samo tako.
:top:

FFE
15.04.2009., 20:59
ej, molim vas pomozite...

evo muž mi je došao sa nalazima krvi i urina iz bolnice, što se tiče krvi sve je u redu jedino što mu je C-reaktivni proterin 35:(, ja ne znam šta to pokazuje, evo vrtim po internetu pa sam našla da je moguće da je neka bakterija
a moram još napomenuti da već 3 dana ima proljev i od jučer je stolica pomiješana malo sa krvlju, i što god da pojede odma mora na wc, užasno....
sad je napravio te pretrage i još mora odnijeti stolicu na kontrolu, koja će mu biti gotova tek za par dana
da li netko zna nešto o tome, da li se netko našao u sličnoj situaciji????

još sam ja trudna, i bojim se da mu nije neka bakterija pa da još ne prijeđe to na mene, da li je to moguće???
CRP je vrlo nespecifican. ono sto mnogi lijecnici (na zalost) rade je da interpretiraju CRP s infekcijom. akos e porezes, povecati ce se CRP, ako imas hematom, biti ce povisen CRp itd. kod proljeva (koji su najcesce virusni) je i CRP povecan. nema nikakvoga razloga za brigu...

Azaleja
15.04.2009., 21:04
Koliko sam shvatio, tu niti nema anemije. Vjerojatno su samo pale zalihe željeza u tijelu. Uputno ih je popuniti nekim od preparata željeza, pa za 3 mjeseca ponoviti pretragu.

Evo da se javim vezano za heferol: ljudima zna biti mučno od toga i imati probavne tegobe.
Ja ga mogu podnijeti bez problema.
I kao što je netko savjetovao: kupinovo vino-i sve bobičasto voće i puno crvenog i zelenog povrća.

FFE
15.04.2009., 21:08

P.S. Za ostatak priče pošaljem ti p.m.
zeljezo je najgori parametar za mjerenje anemije uzrokovane manjkom zeljeza. ZELJEZO u serumu se ne treba mjeriti. no ovi tutlavi lijecnici pojma nemaju. da si anemicna, jesi, a uzroj je vjerojatno poremecena ravnoteza zeljeza. no, zato se rade druge pretrage da se nadje uzrok anemije. a to je u domeni lijecnika opce medicine, a ne ginekologa, hematologa itd. specijalistu se ide onda kada lij. opce mediicne ne zna dalje, kod kompleksnih stvari...

FFE
15.04.2009., 21:10
ostalo ok.

opet ista stvar. opet zeljezo u serumu. :rolleyes: trbaju mi drugi parametri, treba mi Hb, i treba mi pacijent, njegov izgled, njegovi simptomi.

FFE
15.04.2009., 21:13

ma fala bogu da netko i ovo napise. :top::top::top: prvo i osnovno je pacijent i klinika, a poslije dolaze nalazi. niakda nalaze interpretirati na slijepo-ovo na zalost rade mnogi lijecnici. i jos gore, umjesto da uzmu anamnezu i pregledaju covjeka, salju na skupe pretrage. :rolleyes: a pacijenti nemaju pojma. savjet: oni koji ne pricaju i ne pregledaju pacijenta, vec salju samo na pretrage-trazite boljega lijecnika!

Zeleni ninja
15.04.2009., 22:38
Evo da se javim vezano za heferol: ljudima zna biti mučno od toga i imati probavne tegobe.
Ja ga mogu podnijeti bez problema.
I kao što je netko savjetovao: kupinovo vino-i sve bobičasto voće i puno crvenog i zelenog povrća.

A treba spomenuti da je najveća iskoristivost željeza iz mesa, po količini je najbogatije crveno meso.

Zeleni ninja
15.04.2009., 23:12
E sada, ako će se te referentne vrijednosti doista korigirati, to će onda značiti da ću ja u tom slučaju imati povišen hemoglobin, eritrocite i leukocite.
Što znači tj. na što krvna slika ukazuje kada čovjek te 3 stvari ima povišene?

Ne znam koliko bi se referentne vrijednosti trebale promjeniti da opet ne budeš u granicama normale.
I zašto sad razbijaš glavu s time, umjesto fizičkih, sad ti je stvorila psihičke probleme.:rolleyes:

Irina026
16.04.2009., 14:20
Poštovani, naime pred par godina mi je dijagnosticiran Thyreoditis Hashimoto i par godina sam pila Euthyrox..
Tada su se hormoni stabilizirali i doktor je rekao da više nije potrebna terapija, te je u nalazu naveo da napravim kontrolu za 3-4 godine.
To je sada, te sam ponovno prekontrolirala TSH i FT4..

Nalaz glasi: TSH/Tirotropin 7.80 normalno 0.4-4.0
FT4/Slobodni tiroksin 16.1 normalno 9-22.

Jasno mi je da je TSH prilično visok,te me zanima koja je daljnja moguća terapija?
Opet svako jutro prije jela Eutyrox ili nešto drugo?

Unaprijed zahvalna. Pozdrav!

Azaleja
16.04.2009., 14:48
zeljezo je najgori parametar za mjerenje anemije uzrokovane manjkom zeljeza. ZELJEZO u serumu se ne treba mjeriti. no ovi tutlavi lijecnici pojma nemaju. da si anemicna, jesi, a uzroj je vjerojatno poremecena ravnoteza zeljeza. no, zato se rade druge pretrage da se nadje uzrok anemije. a to je u domeni lijecnika opce medicine, a ne ginekologa, hematologa itd. specijalistu se ide onda kada lij. opce mediicne ne zna dalje, kod kompleksnih stvari...

Bila je cijela krvna slika loša. Budem je bacila na net jednom prilikom.

Azaleja
16.04.2009., 15:26
A treba spomenuti da je najveća iskoristivost željeza iz mesa, po količini je najbogatije crveno meso.

Znam, sve treba jesti umjereno ali i kupinovo vino.

Azaleja
16.04.2009., 15:28

Uzrok nije poremećena ravnoteža željeza, uzrok je sasvim druge prirode-ginekološke. A o čemu se radi, pišem na p.m.

Doctus_
16.04.2009., 21:22
CRP je vrlo nespecifican. ono sto mnogi lijecnici (na zalost) rade je da interpretiraju CRP s infekcijom. akos e porezes, povecati ce se CRP, ako imas hematom, biti ce povisen CRp itd. kod proljeva (koji su najcesce virusni) je i CRP povecan. nema nikakvoga razloga za brigu...

Jesi ti siguran da znaš nešto o medicini :eek:.

ante dumbledore
16.04.2009., 21:57
C reaktivni protein je tzv protein akutne upale, zajedno sa još nekolicinom, dakle upala bilo koje etiologije u teoriji može povisiti CRP, a sad se vraćamo prvotnom stavu, liječnik koji barata medicinom i bolesnikovim stanjem može jasno razlučit je li taj CRP infektivne prirode ili ne... dakle back to basis.. da bi se potvrdila dijagnoza sideropenične anemije najbolje je imati hemogram, Fe, TIBC, feritin.

ante dumbledore
16.04.2009., 22:01
Irina- provjeri protutijela vezana uz štitnu žl., možda sad imaš eutireodni, il je ovo samo prijelaz u hipotireozu... vrijeme će pokazat... kako god ne brini se previše... al svakako ako nisi uradi ove nalaze i prati redovito stanje kod liječnika

ante dumbledore
16.04.2009., 22:02
sarko aj molim te koje su ti vrijednosti izvan granica normale....

budabudimir
16.04.2009., 22:34
sarko aj molim te koje su ti vrijednosti izvan granica normale....

:s:s:s slažem se sa tvojom izjavom a koja se u potpunosti poklapa sa mišljenjem moje doktorice imunolog i nefrolog koje tvrde da se ne liječe nalazi nego pacijenti,
Smeta me što se puno "zdravih" pacijenata upučuje od strane doktora opće prakse valjda iz straha ili nedovoljnog poznavanja tumačenja pojedinih nalaza na dodatne pretrage, te smo mi koji imamo zaista velike zdravstvene probleme- ( kronična limfatićna leukemija, SLE i glomerulonefritis) često osuđeni na duga ćekanja kako u labaratorijama tako i kod naših doktora.
Zato potpisujem sve što si napisao i smatram da si zaista u pravu.
Pozdrav

ante dumbledore
16.04.2009., 22:57
upravo tako, neselektivno opterećivanje sekundarnih i tercijarnih zdr ustanova poslom koji bi trebala rješavat primarna zaštita opterećuje čitav zdravstveni sustav, i mislim da je riješenje u boljoj edukaciji liječnika primarne zaštite i motivaciji istih na rad, pa fino licencu za rad sa obnavljanjem i obaveznim CME za svaku godinu pa će ljudi znat... tko ne zna, doviđenja.... i tada će mnogi bolesnici koji trebaju specijalističku pomoć puno lakše doći do iste

Azaleja
17.04.2009., 17:48
Evo ovako: hormoni štitnjače u redu ( t3,t4, tsh), antitijela povišena( tpo i tga), . Što bi ste vi kao doktori opće prakse napravili? Pitanje za ante dumbledore i zeleni ninja.

budabudimir
17.04.2009., 18:06
Evo ovako: hormoni štitnjače u redu ( t3,t4, tsh), antitijela povišena( tpo i tga), . Što bi ste vi kao doktori opće prakse napravili? Pitanje za ante dumbledore i zeleni ninja.

napraviti ultrazvuk štitnjače kako bi se vidjelo da ne postoji neki čvor.
Ako se ultrazvukom ne potvrde promjene u smislu nekog čvora ili difuznog uvečanja, ostaje samo pratiti stanje hormona bez bilo kakve terapije.
Ako postoji čvor s obrzirim da anti TG može biti povišen u cirkulaciji kod malignih čvorova u tom smislu napraviti još dodatno punkciju.

Povišena antitjela idu u prilog autoimunog oboljenja štitnjače a terapija se daje samo u slučaju povišenog TSH koji bi potvrdio dijagnozu HASHIMOTOV tireoiditis.

Azaleja
17.04.2009., 19:01
napraviti ultrazvuk štitnjače kako bi se vidjelo da ne postoji neki čvor.
Ako se ultrazvukom ne potvrde promjene u smislu nekog čvora ili difuznog uvečanja, ostaje samo pratiti stanje hormona bez bilo kakve terapije.
Ako postoji čvor s obrzirim da anti TG može biti povišen u cirkulaciji kod malignih čvorova u tom smislu napraviti još dodatno punkciju.

Povišena antitjela idu u prilog autoimunog oboljenja štitnjače a terapija se daje samo u slučaju povišenog TSH koji bi potvrdio dijagnozu HASHIMOTOV tireoiditis.

Naime, ja sam pitala njih dvoje, uputnica je pripremljena za endokrinologiju da se vidi koje pretrage dalje.
Ostatak ti šaljem na p.m.

drowsy
17.04.2009., 19:48
danas sam skuzila tj. saznala da je pipa iz koje sam popila prekjucer pola litre vode zapravo pipa koja vodi vodu iz bunara. voda je bila prozirna (ne sjecam se najbolje ali nije bila nesto mutnija od vode iz Cetine) i imala je normalan okus ali kako sam saznala mislim da nije nosena na analizu a ne vjerujem ni da je prociscavana. inace sam bojazljiva i proslo je dva dana i nije mi bilo nista no sada mi je malo muka pa to sve povezujem s tom vodom. ajde jedno strucno misljenje molim vas! (moram se rijesit fobija. :( )

ante dumbledore
17.04.2009., 21:30
ja se slažem sa bbmirom da treba pratit stanje ako se radi čisto o autoimunoj bolesti bez egzacerbacija... redovito pratit hormonski status i povremeno protutijela....
što se tiče vode, jedino ako zbilja sumnjaš odnesi u neki lab na analizu, a što se tiče pretraga na sebi, ništa osim ako se ne pojave kakvi simptomi/analizom pokaže nešto značajno, tipa neke bakterije, metali...

Azaleja
18.04.2009., 10:36
ja se slažem sa bbmirom da treba pratit stanje ako se radi čisto o autoimunoj bolesti bez egzacerbacija... redovito pratit hormonski status i povremeno protutijela....
što se tiče vode, jedino ako zbilja sumnjaš odnesi u neki lab na analizu, a što se tiče pretraga na sebi, ništa osim ako se ne pojave kakvi simptomi/analizom pokaže nešto značajno, tipa neke bakterije, metali...

Hormoni su u redu, jedino mi antitijela ne valjaju, povišena su ( inače sam ''muka'' svom dr opće prakse, a i ostalima jer se kod nijedne bolesti kod mene ne pojavljuju tipični simptomi).
Uglavnom od vas svih i više mišljenja doktora dobila sam isti odgovor.
Usput hvala budabudimiru i anti dumbledore.

monster12
18.04.2009., 17:57
Poz svima. Moja sestra od 13 godina ima Citomegal virus. Kako ja primjetim ona napreduje u lijecenju jer je IgG u pocetku bio skroo 160000,a sada posle 10 mjeseci je 13000. Moze li mi neko iskusan reci misljenje o posljednjem nalazu i malo pojasniti sat je ADN-ase B jer joj je to u porastu. Lijecniku cemo tek za 3 dana s ovim nalazima.

AST= 400 ( zadnji put bilo 588 )
ADN-ase B = 700 ( zadnji put bilo 487 )

CITOMEGALO VIRUS

Igm=Resetirati ( Tako je i prosli put pisalo,a prvi put je bilo POZITIVAN ) Doktor je rekao da ne radimo reset
IgG= 13000 ( zandji put bilo 14325 )

Hvala

drowsy
20.04.2009., 13:51

ali kakvi simptomi? to me zanima. sto bi me trebalo boljeti, kakve smetnje? :ne zna:

ante dumbledore
20.04.2009., 19:50
pa prvenstveno problemi probavnog sustava, od mučnina i povraćanja do proljeva... ali ako je prošlo nekoliko dana od "incidenta" a simptomi se nisu ravili, onda su šanse za infekciju minimalne, i gotovo sigurno ti nije ništa

bubicaa
24.04.2009., 09:39
Jel mi može netko samo reći što općenito znači snižena urea (2,4 a minimum je 2,8) i snižen alp (51, min je 54)?
Na nalazu mi piše da je sve uredno (nalaz s kompletnog sistematskog) ali baš me zanima što utječe na sniženje tih vrijednosti

ante dumbledore
24.04.2009., 15:23
dobra hidriranost

keko69
24.04.2009., 20:20
Poštovanje forumaši,
Imam neka pitanja u vezi zdravlja točnije u pitanju je najvjerojatnije štitnjača.Prije otprilike 10 dana supruga se počela loše osječati(malaksalost,visok tlak,srce lupalo neravnomjerno i ubrzano,bolovi u desnoj ruci i nozi,u jednom joj je trenutku hladno u drugom vruče,nervozna je,nemirna i slabo spava,te mi se čini da su joj i oči malo natekle).Naravno posjetili smo lječnicu opče prakse i ona sumnja na štitnjaču.Sljedom toga poslala ju je na ispitivanje hormona ali po nalazu vidimo da je sve normalno:
TSH ..(1,77)................ref.int. (0,47-4,64)
fT3(slobodni).......nije zatražila ispitivanje????????
fT4(slobodno).. (14,9)........... ref.int. (9,1-23,8)
Zaboravio sam reći da supruga ima 36 godina,i majka je moje četvero djece.
Da se vratim na nalaz hormona,nije mi jasno zašto lječnica nije zatražila i ispitivanje fT3 no neću se mješati u njen posao.Zatražila je još i snimanje srca EKG.Odnjeli smo ta 2 nalaza lječnici no ovog puta nije bilo naše lječnice več neka druga koja ju mjenja i ona je pogledavši nalaze samo rekla da će joj njena lječnica reći o čemu je riječ,kao nebi nas ona htjela plašiti,ona je tu samo na zamjeni,no ipak ju je poslala na vađenje krvi .Danas je supruga izvadila krv i prije ponedjeljka nažalost nemožemo znati što bi moglo biti pa ću vam samo napisati one rezultate koji nisu u normali:

MCV...97,9...........ref.int....83,0-97,2
MCH...35,0...........ref.int....27,4-33,9
K-LEUKOCITI....11,4............ref.int...3,40-10,0

ELEKTROLITI....S-NATRIJ...136........ref.int...137-146

S-ŽELJEZO..32,0.....ref.int...8,0-30,0
S-ZS...0,53...ref.int....0,18-0,52

LIPIDI

S-KOLESTEROL UK....7,7....preporučeno manje od 5,0
S-LDL-KOLESTEROL...5,12...preporučeno manje od 3,0
S-TRIGLICERIDI...2,11....preporučeno manje od 1,7

Nadam se da ovdje ima nekog tko nam može pročitati nešto iz ovog pa da znamo na čemu smo.Znam da ako je recimo štitnjača da bez ultrazvuka teško se može više znati ako su nalazi recimo manje više uredni ali iz ovog nalaza krvi vidljivo je da nešto nije u redu.
Unaprijed se zahvaljujemo svima na odgovorima i pomoći!

Azaleja
25.04.2009., 10:31
Dečki, evo vam moj nalaz za štitnjače:
T4 113 ( 58-161)
T3 1.88 (1.2-2.7)
TSH 1.54 ( 0.436-4.60)
TPO 165 ( manje od 34)
TGA 360 ( manje od 115)

Koliko su mi svi rekli , da to ukazuje ha Hashimoto sindrom-daljnje pretrage čekam.

ivana2
25.04.2009., 22:15
Molim za savijet.Imam malu bebu i bojim se da li ga mogu zaraziti.Več dva tjedna imam bolove u koljenima pa se proširilo na sve zglobove.Vadila sam krv i sve je ok i nema nikakve upale ali zadnje sam radila AST i ASTA i ovaj drugi mi je pozitivan. Piše: "visoka dijagnostička specifičnost za stafilokoknu infekciju." Da li da čekam ponedjeljak i svoju dr. ili da idem pod hitno?

leptirica 2
30.04.2009., 06:59
Poštovani,znaima me vaše mišljenje u vezi nalaza:

MCH 26.0,A NORMALNO JE 27.4-33.9
MCHC 303 A NORMALNO JE OD 320-345

I negdje sam pročitala da nebi trebalo biti Urobilinogena u mokraći, a meni je 3.2, što bi to značilo?:( Please help!Savjet.

leptirica 2
30.04.2009., 12:16
zar nitko da mi odgovori?Zabrinjava me taj Urobilinog koji je 3.2,dali je normalno to ili znači bolest žuči il jetre?Molim odgovorite:D:mig:

electro cute
06.05.2009., 15:52
bok, upravo sam dobio nalaz krvi i mokraće i sve je unutar ref. intervala osim:
medicinska biokemija: urati 469H (ref 182-403) hdl kolesterol 0.8 L (ref >1)
analiza mokraće: leukociti 75 Leu/ul (ref <10) i sediment leukocita u vidnom polju 5-10 (ref 0-2). šta ovo znači?

kalavarko
06.05.2009., 19:18
Treba mi pomoć oko prevoda nalaza sa talijanskog pa ako tko može pomoći...

Sindrome della vena cava superiore con/su:
-lesione espansiva del diametro massimo di circa 6,5 cm, infiltrante la pleura mediastinica, la confluenza dei bronchi brachiocefalici e la vena cava superiore, l'arteria mammaria interna destra ed il pericardio. TAC torace 02.03.09.
-sospetta linfangiosi carcinomatosa
-sospetta metastasi renalica destra
-linfoadenopatie mediastiniche ilari.

Unaprijed hvala

abattoir
06.05.2009., 20:31
Treba mi pomoć oko prevoda nalaza sa talijanskog pa ako tko može pomoći...

Sindrome della vena cava superiore con/su:
-lesione espansiva del diametro massimo di circa 6,5 cm, infiltrante la pleura mediastinica, la confluenza dei bronchi brachiocefalici e la vena cava superiore, l'arteria mammaria interna destra ed il pericardio. TAC torace 02.03.09.
-sospetta linfangiosi carcinomatosa
-sospetta metastasi renalica destra
-linfoadenopatie mediastiniche ilari.

Unaprijed hvala

nisam stručnjak za talijanski ali imaš rječnik, proguglaj si - upiši talijansko hrvatski rječnik pa da upišeš riječ i izbaci ti značenje. ali kako meni izgleda - moguće metastaze, a vidim sve se nešto spominje plućni dio i perikardij (srčana ovojnica)..?:confused: nadam se da sam u krivu..

kalavarko
06.05.2009., 21:36
a pokušao sam ali ne pomaže previše
samo par riječi prepozna

abattoir
07.05.2009., 07:31
a pokušao sam ali ne pomaže previše
samo par riječi prepozna

kad sam ubacila cijeli tekst u rječnik ispalo je ovo:
''Syndrome of superior vena cava sa / na ekspanzivan maksimalne lezija promjera oko 6,5 cm, infiltrating se mediastinal pleura, na sliv u brachiocefalici bronhije i superior vena cava, pravo interne mammary arterija i perikardijum. Chest CT 02:03:09. Linfangiosi-sumnja-carcinomatosis sumnjivih metastatic renalna-right mediastinal lymphadenopathy ILARI.''

a ako bismo to pokušali složiti mislim da bi ispalo ovo:
Sindrom superiorne vene cave sa/uz:
- ekspanzivnu leziju maksimalnog promjera oko 6,5cm, infiltrirana s medijastinalnom pleurom (plućna ovojnica), na slijev u brachiocefalične bronhije i venu cavu superiore, desnu unutarnju arteriju mammariu i perikardij. CT pluća/prsa 02:03:09
- sumnja na karcinomatozne linfagiosi (to ne znam što znači)
- sumnja na metastaze desnog bubrega
- medijastinalne limfadenopatije ilari (ovo nemam pojma što znači)

eto, nadam se da sam ti pomogla bar malo..:ne zna:

infra red
07.05.2009., 08:32
''Syndrome of superior vena cava sa / na ekspanzivan maksimalne lezija promjera oko 6,5 cm, infiltrating se mediastinal pleura, na sliv u brachiocefalici bronhije i superior vena cava, pravo interne mammary arterija i perikardijum. Chest CT 02:03:09. Linfangiosi-sumnja-carcinomatosis sumnjivih metastatic renalna-right mediastinal lymphadenopathy ILARI.''

- ekspanzivnu leziju maksimalnog promjera oko 6,5cm, infiltrirana s medijastinalnom pleurom (plućna ovojnica), na slijev u brachiocefalične bronhije i venu cavu superiore, desnu unutarnju arteriju mammariu i perikardij. CT pluća/prsa 02:03:09

Mislim da se to odnosi na limfu (carcinom limfe?)

kalavarko
07.05.2009., 12:13

pomogla si malo
hvala u svakom slučaju

abattoir
07.05.2009., 20:41
Mislim da se to odnosi na limfu (carcinom limfe?)

a to sam i ja pomislila, ali nisam sigurna:confused:
enivej, sretno:grli:

arči
08.05.2009., 08:53
može jedno pitanje, što znači u mokraći proteini normala je 0-neg., a ja imam +++ (tri plusa). Hvala unaprijed

dragger
08.05.2009., 11:00
Pozdrav cijenjenim forumašima!

Imam problem sa ZADNJIM jetrenim nalazima pa bih molio Vaše mišljenje.

Naime, radi se o sljedećem:
nalaz od 06.05.2009.
AST-54
ALT-161
GGT-95

nalaz od 03.02.2009. (normalan)
AST-20
ALT-28
GGT-22

Napominjem da mi je bilorubin od 1992 god. kad je otkriven, uvijek u vrijednosti od 23-29.

Isto tako napominjem da sam radi išijasa prije mjesec dana primio 8 injekcija VOLTARENA i 3 injekcije DEXTAMETAZONA i 5 dana elektro-terapija.
Kako me je išijas malo prošao, prije pet dana primjetio sam povišenu temperaturu (1 dan 38,5) i (2 dana 37) bez ikakvih primjećenosti u i na organizmu (sve je bilo kako i uvijek) te me doktorica uputila na analizu krvi gdje su uoćeni navedeni povišeni jetreni nalazi.
Sada me šalje na markere.
Da ne zaboravim, imam 42 god., antialkoholićar sam, ne osjećam nikakve bolove u trbuhu.

Molim Vaše savjete i mišljenja o ćemu bi se moglo raditi.

Hvala,

sarko
08.05.2009., 14:24
Evo nakon pauze zbog pretraga opet sam tu.
Dakle nakon kontrole štitnjače i srca nalazi su sljedeći:

1.
Ultrazvuk štitnjače - uredan. Bez cista je i čvorova.

Krvne pretrage hormona:
T3: 1,96 (1,3-3,1)
T4: 107,5 (59-154)
TSH: 2,59 (0,27-4,2)

2.
Pregled srca:
Ultrazvuk srca i pluća pokazuje organe bez strukturalnih grešaka. Fizikalno uredni.
Pokazuje normalne veličine i dobre kontrakcije bez regionalnih ispada kontraktiliteta.
Valvule morfološki i funkcijski u granicama normale.
Desno srce uredno.

Doppler karotidnog i vertebralnog sliva
Primjerene brzine protoka karotidnih i vertebralnih arterija.
Primjerene širina lumena.
Nema hemodinamskih značajnih promjena u vratnom dijelu karotidnih i verebralnih arterija.

Preporuča se holter.

3.
Rezultat holtera:
Dinamički EKG: ukupno je u 24 sata zabilježeno 112 404 QRS kompleksa u sinus ritmu.
Minimalna frekvencija od 47/min zabilježena je u 10 sati (pri spavanju) dok je maksimalna srčana frekvencija 177/min zabilježena u 15 sati u toku fizičke aktivnosti.
Nije zabilježeno SVES.
Zabilježeno je ukupno 21 316 VES od čega ukupno 9003 u formi bigeminije.
Nisu zabilježene pauze veće od 2 sec.

Očito je da su ovdje aritmije koje nosim oko godinu dana ali nisam na njih previše obraćao pažnju jer kažu da dođu od stresa.
No međutim sada su ih registrirali pa bih molio stručne da mi pojasne što nalaz holtera kaže?
Zabrinuti se ili i dalje ignorirati ovo preskakanje? :confused:
Hvala !

budabudimir
08.05.2009., 18:22
može jedno pitanje, što znači u mokraći proteini normala je 0-neg., a ja imam +++ (tri plusa). Hvala unaprijed

Proteini u urinu ili proteinurija ukazuje na neku upalu ili nefropatiju bubrega.
Ovaj nalaz je pokazatelj da se treba napraviti 24 satni urin ,elektroforeza urina,citološki nalaz urina i urinokulturu i onda će se sigurno znati više gdje leži problem.
Svakako trebaš doktoru na daljnu obradu i pregled nefrologa, i nikako zanemarit ovaj nalaz.
Pretpostavljam da je rađena i krvna slika kako ona izgleda jel ima nekih odstupanja ?

sarko
10.05.2009., 21:23
Jesam ja možda profulao topic za postavljeno pitanje u vezi ovih gore holter-nalaza i štitnjače pa me ignorirate ili mi stvarno nitko ne može razjasniti što je to holter zabilježio.
Ajde, molim vas. :moli:
Nekak imam više povjerenja tu u ove naše forum-doktore. Ako ništa - ne plaše me time da su situacije bezizlazne.
Inače doktor kardiolog kod koga sam išao ima nekih obveza pa dok čekam da se vrati kroz nekoliko dana i pregleda nalaze, zaista bih volio da znam jel kakva frka ili što?
Smijem li na sport ili da ležim doma i mirujem?

arči
11.05.2009., 08:50
Proteini u urinu ili proteinurija ukazuje na neku upalu ili nefropatiju bubrega.
Ovaj nalaz je pokazatelj da se treba napraviti 24 satni urin ,elektroforeza urina,citološki nalaz urina i urinokulturu i onda će se sigurno znati više gdje leži problem.
Svakako trebaš doktoru na daljnu obradu i pregled nefrologa, i nikako zanemarit ovaj nalaz.
Pretpostavljam da je rađena i krvna slika kako ona izgleda jel ima nekih odstupanja ?

Veliko hvala. Danas idem na kontrolu u bolnicu (zarazni). Ležao sam tjedan dana u bolnici zbog angine grla i tu nitko nije ništa primijetio u vezi proteina. Inače, poteine u mokraći imam već dvije godine, ali imam "JAKOOO" :flop:dobrog liječnika koji je to zanemario dok sada nije otišao na godišnji pa ga drugi mijenja i zabrinuo se.
Inače krvna slika je u granicama normale.
Javim što je bilo u bolnici.
još jednom veliko HVALA!

Iva_
13.05.2009., 10:15
Prošli mjesec sam vadila krv i mokraću...

Nalaz:

Sve ok osim:
ERITROCITI 5.26 (3.86-5.08)
HEMOGLOBITN 158 (119-157)
HEMATOKRIT 0.48 ( 0.36-0.47)
LEUKOCITI 10.9 (3.4-9.7)

Vjerujem da su ovo mala odstupanja ali opet me zanima bi li trebala raditi neke daljnje pretrage.

arbanasi84
13.05.2009., 21:02
ovo su spolni hormoni vađeni 3 dan ciklusa:.Po ovome jedino izvan područja normale je FSH. ali brine me i ovaj LH, jer sam procitala da FSH i LH moraju biti negdje blizu sto se tice vrijednosti. Imam 25 godina, prvi put vadila hormone.. tek za 2 tjedna sam kod ginekologa upisana. Jel mi moz eko pomoci? FSH i LH?

FSH 9,8 IU/L (1.8 -9.4)
LH 2,8 IU/L (0.8-10.4)
ESTRADIOL 0,232 nmol/L (0.11-0.65)
PROLAKTIN 163 mlU/L (81-597)
TESTOSTERON 0,7 nmol/L (0.4-2.74)
DHEA-SO4 4,6 υmol/L (1,8 -9.8)
17 OH-PROG 1,5 nmol/L (0.33-3.27)

Hvala :))

Via0071
14.05.2009., 19:02
pozdrav,
danas sam dobila hematološke i biokemijske nalaze i...ne znam.može li mi tko pomoći protumačiti s obzirom da nitko na moja postavljena pitanja nije bio precizan i rječit.
izdvojit ću samo koji odskaču od normale,dakle: (K)MCV 100.3 (83.0-97.2)
(K)TROMBOCITI 157 (158-424)
(K)MPV 11.8 (6.8-10.4)
(S) GLUKOZA 4.0 (4.2-6.0)
LDL-KOLESTEROL 3.6 (<3.0)
S KOLESTEROL 5.8 (<5.0)
S Fe 7.9 (8-30)
S T4 60 (66-181)
i ono što me najviše zabrinjava- S TSH 165.7 !! (0.27-4.2)

samo sam vadila krv,sutra bih trebala kod svoje opće prakse ,pa vidjeti što dalje.

budabudimir
14.05.2009., 19:18
pozdrav,
danas sam dobila hematološke i biokemijske nalaze i...ne znam.može li mi tko pomoći protumačiti s obzirom da nitko na moja postavljena pitanja nije bio precizan i rječit.
izdvojit ću samo koji odskaču od normale,dakle: (K)MCV 100.3 (83.0-97.2)
(K)TROMBOCITI 157 (158-424)
(K)MPV 11.8 (6.8-10.4)
(S) GLUKOZA 4.0 (4.2-6.0)
LDL-KOLESTEROL 3.6 (<3.0)
S KOLESTEROL 5.8 (<5.0)
S Fe 7.9 (8-30)
S T4 60 (66-181)
i ono što me najviše zabrinjava- S TSH 165.7 !! (0.27-4.2)

samo sam vadila krv,sutra bih trebala kod svoje opće prakse ,pa vidjeti što dalje.

Evidentno ja da ti boluješ od hipotireoze odnosno smanjenim radom štitne žlijezde.
S obzirom na visoke vrijednosti TSH moraš kod endokrinologa ili na nuklearnu medicinu gdje će ti sigurno napraviti dodatne nalaze antitjela štitnjaće anti TPO i anti TG jer se najvjerojatnije radi o Hashimotovom tireoiditisu.
Morat ćeš što hitnije početi sa nadomjesnom terapijom hormona štitnjače Euthyroxom u dozi koju će ti doktor odrediti.
Ostali nalazi ukazuju ba blažu anemiju koja je sigurno u sklopu ovog stanja sa štitnjačom odnosno hipotireozom.
Drži se vrlo ćesta bolest a imaš i topić o štitnjaći a ako te još nešto zanima pitaj.:s

Via0071
14.05.2009., 19:23
hvala na dogovoru.inače,baka i teta su imale problema sa štitnjačom,teta je i operirala,i zbog još nekih simptoma sam se odlučila na kontrolu. prošla sam malo po topicu o štitnjači i oni koji i imaju povišen tsh,nije u mjeri kao ja.ovo je stvarno previše.e,sad mi je muka.

budabudimir
14.05.2009., 20:29
hvala na dogovoru.inače,baka i teta su imale problema sa štitnjačom,teta je i operirala,i zbog još nekih simptoma sam se odlučila na kontrolu. prošla sam malo po topicu o štitnjači i oni koji i imaju povišen tsh,nije u mjeri kao ja.ovo je stvarno previše.e,sad mi je muka.

Nemoj da ti je muka ima osoba koje su imali daleko veče vrijednosti TSH pa čak i 295 i sada su dobro uz terapiju.
Tebi su i lipidi blago povišeni upravo zbog hipotireoze.
Ma bitno je samo početi sa terapijom i bude sve dobro.
Bitno je da ima lijeka i da se sa terapijom stanje drži pod kontrolom i sa tim dobro funkcioniraš.

Amita
18.05.2009., 16:10
Poštovani,
molila bih Vas za savjet. Napravila sam krvne pretrage i preuzela nalaze. U nalazima su Neutrofili malo sniženi 44.1L(45.0-72.0) i Monociti povišeni 11.2H(3.0-10.0) , a željezo na niskoj granici 120(119-157). Leukociti, Eritrociti, Hematokrit, MCV, MCH, MCHC, RDW, Trombociti, Limfociti, Eozinofili, Bazofili, Urea, Kreatinin, AST, ALP, ALT, Na, K, CRP su u redu.

Da li je to zabrinjavajuce ili se nemam zašto brinit?

Imam antitjela stinjace povišena, ali su hormoni u redu. Ne znam da li je to povezano možda s ovim. Molila bi za savjet.
Unaprijed hvala

tardis123456
19.05.2009., 09:06
moze pomoc ljudi, hvala!

zamolio bi ako neko moze prokomentirat nalaze koje sam dobio na sistematskom:

AST: 44
ALT: 61
GGT: 18

inace sam mrsav, 30godina, dosta se krecem al nalazi takoder kazu da mi je
TSH : 4, 7 i da ima povisen kolesterol 6

Doktor se na sistematskom nije previse uzrujavao te da su mozda samo trenutni nalazi, i rekao da eventualno posjetim endikronologa za stitanjcu . meni to sve skupa malo cudno...

Koji bi mogao biti uzrok ovakvih nalaza i sto mi je ciniti? da li bi koristio potreban uzv abdomena or something?

eto hvala puno

skorpioni
19.05.2009., 10:22
Ja sam sad bila na vađenju krvii i AST mi je 903....
što to znači?

Amita
19.05.2009., 13:57
Poštovani,
molila bih Vas za savjet. Napravila sam krvne pretrage i preuzela nalaze. U nalazima su Neutrofili malo sniženi 44.1L(45.0-72.0) i Monociti povišeni 11.2H(3.0-10.0) , a željezo na niskoj granici 120(119-157). Leukociti, Eritrociti, Hematokrit, MCV, MCH, MCHC, RDW, Trombociti, Limfociti, Eozinofili, Bazofili, Urea, Kreatinin, AST, ALP, ALT, Na, K, CRP su u redu.

Da li je to zabrinjavajuce ili se nemam zašto brinit?

Imam antitjela stinjace povišena, ali su hormoni u redu. Ne znam da li je to povezano možda s ovim. Molila bi za savjet.
Unaprijed hvala

Bilo kakav savjet za gore navedeno je dobrodošao.

Azaleja
20.05.2009., 10:25
Kako sam obećala za prve nalaze gdje se vidi užasna anemičnost:
WBC 6.2 ( 4-12)
LIM% 12.2 (20-52)
MON% 11.6 (5-13)
NEU% 75.1 ( 34-72)
EOS% 0.7 ( 0-9)
BAS% 0.4 (0-1)

LYM 0.8 (1-5)
MON 0.7 (0.1-1.0)
NEU 4.7(2-8)
EOS 0.0 (0-0.4)
BAS 0.0 ( 0.0-0.2)

RBC 4.84( 4-6.20)
HGB 87 (119-157)
HCT 0.283 ( 0.350-0.550)
MCV 58.5 (80-100)
MCH 18 (26-34)
MCHC 307 (310-355)
RDW 19.6 ( 10-16)

PLT 208 (150-400)
MPV 8.7 (7-11)
PCT 0.181 (0.100-0.380)
PDW 24.8 (10-18)

U zagradama su referentni intervali i što reći na ovakav nalaz? Bili u 11 mj prošle godine.

Začarano gnjojivo
22.05.2009., 11:32
Molim lijepo za bilo kakvo mišljenje,naime i krv i mokraća su u zadnja dva nalaza(interval od dva mjeseca) uredni,ali su mi:

ALT-89
AST-122
CRP-11.14

te su kreatinin,gama gt i željezo lagano sniženi.Ultrazvuk trbušne šupljine potpuno uredan,osim blago povećane slezene,a i obavio sam testiranje na hepatitis i nalaz je negativan.Može li mi neko reći mogući razlog zbog kojeg su jetreni enzimi ovoliko povišeni?
Puno hvala!

Margita
22.05.2009., 12:11
Imam pozitivni ASTA, sedimentaciju i CRP, sto ce valjda reci da imam stafilkokoknu infekciju, negdje. Imala sam velikih problema sa zglobovima, bole me pluca, po gleznjevima imam lagane otekline i podljeve od pucanja kapilara. Svi reumatski nalazi su mi ok. CRP mi je u dva tjedna varirao 35-89-13, sedimentacija bila povisena, sada normalna. Samo mi je stafilokok pozitivan.

Molila bih za misiljenje, dok sam u ocekivanju odlaska imunologu... Brine me najvise bol u plucima dok disem, s obzirom na sve sto sam procitala o stafilokoku.

sarko
29.05.2009., 14:48
Evo i lipide su mi napravili pa su rezultati sljedeći:

Kolesterol ukupni = 4,9 (<5,0)
HDL = 1,2 (>1,0)
LDL = 2,5 (<3,0)
Trigliceridi = 2,7 (<1,7)

Sve je to tu na nekakvoj vrlo uskoj granici osim triglicerida koji su ju prešišali.
Buda .... Ante .... imate li kakav komentar glede ovih nalaza te savjet što dalje učiniti?
Thanx vam !

budabudimir
29.05.2009., 15:14
Evo i lipide su mi napravili pa su rezultati sljedeći:

Kolesterol ukupni = 4,9 (<5,0)
HDL = 1,2 (>1,0)
LDL = 2,5 (<3,0)
Trigliceridi = 2,7 (<1,7)

Sve je to tu na nekakvoj vrlo uskoj granici osim triglicerida koji su ju prešišali.
Buda .... Ante .... imate li kakav komentar glede ovih nalaza te savjet što dalje učiniti?
Thanx vam !

S obzirom da su ti nalazi svi dobro osim triglicerida najbolji lijek su Omega3 masne kiseline od Belupa koje možeš kupiti u ljekarni i piti- Nemoj brinuti to su jako mala odstupanja ali svakako riješi na ovaj način a to će ti i doktor sigurno predložiti i manje unosa masnoća.

sarko
31.05.2009., 23:30
Hvala ti Buda na odgovoru i prijedlogu.
:top:
Tako sam si nekako i mislio.
Nagli prekid sportske aktivnosti (koju sam do unazad godinu dana obavljao redovito i to svaki drugi dan), a
paralelno s time - navika papanja koja je ostala nepromijenjena.
Moralo je time rezultirati.

Što se tiče omege-3, navodno da su pronašli nekakva karcinogena svojstva unutra. Ne znam - ja sam to čuo ali ne mogu ništa tvrditi.
Možda ti ili netko tu od nas zna bolje pa to potvrditi ili demantirati.
U svakom slučaju dok se to sve ne iskristalizira, ja vjerujem da bi mi pravilna i umjerena prehrana te
povratak u sportski život (barem rekreativno ali redovito) mogli umanjiti ove vrijednosti nalaza.

katarina72
02.06.2009., 07:05
Spolni hormoni 3dc
lh 4,48
fsh 6.59
estradiol 21.6
prolaktin 655
progesteron 2.7

idem dokici tek sljedeći utorak, ima ko kakva saznanja o ovakvim rezultatima, thx

Tricky99
02.06.2009., 17:05
Pozdrav svima,
ima li neko preporuku za neki privatni laboratorij u Solinu/Splitu ili okolici, trebam napravit nalaze štitnjače?

Hvala!

budabudimir
02.06.2009., 17:18
Spolni hormoni 3dc
lh 4,48
fsh 6.59
estradiol 21.6
prolaktin 655
progesteron 2.7

idem dokici tek sljedeći utorak, ima ko kakva saznanja o ovakvim rezultatima, thx

Jako bitno za tumačenje nalaza su referentne vrijednosti jer sve labaratorije ne rade sa istim reagensom pa je ovako teško reči kakvi su tvoji nalazi.
Mada mi je odmah u oči pale visoke vrijednosti prolaktina - mislim da ti nalaz nije baš dobar ali ako napišeš i referentne vrijednosti možda se tu nešto više može reči.

katarina72
03.06.2009., 19:48
Jako bitno za tumačenje nalaza su referentne vrijednosti jer sve labaratorije ne rade sa istim reagensom pa je ovako teško reči kakvi su tvoji nalazi.
Mada mi je odmah u oči pale visoke vrijednosti prolaktina - mislim da ti nalaz nije baš dobar ali ako napišeš i referentne vrijednosti možda se tu nešto više može reči.

LH 4,48 (1.5-8,0)
FSH 6,59 (3,9-12)
estradiol 21,6 (18-147)
prolaktin 654.9 (105-735)
progesteron 2,7 (0,6-4,7)

A što kažete na ovo: (od neki dan)

kolesterol 6,6 (<5,0)
trigliceridi 2,6 (<1,7)
serum . lagano lipemičan

budabudimir
03.06.2009., 20:13
LH 4,48 (1.5-8,0)
FSH 6,59 (3,9-12)
estradiol 21,6 (18-147)
prolaktin 654.9 (105-735)
progesteron 2,7 (0,6-4,7)

A što kažete na ovo: (od neki dan)

kolesterol 6,6 (<5,0)
trigliceridi 2,6 (<1,7)
serum . lagano lipemičan

kažem da imaš hiperlipidemiju tj.povišene masnoće ali da to nije neko drastično odstupanje te bi mogla dosta toga riješiti ishranom izuzev ako nije u sklopu bolesti štitnjače ili neke slućajno bolesti bubrega.
Neznam koliko imaš godina i jel imaš neke probleme vezane uz metabolizam.
Za početak smanji unos masnoća, možeš uzet od Belupa Omega 3 masne kiseline i u prhranu uvedi maslinovo ulje i to u malim količinama, svakako izbaciti kobasice, šunke i sve što ima puno masnoća i uglavnom dosta povrča i voća.
A što se tiče spolnih hormona recimo svi su u graničnim vrijednostima.
Da li si radila hormone štitnjače?

katarina72
04.06.2009., 15:41
kažem da imaš hiperlipidemiju tj.povišene masnoće ali da to nije neko drastično odstupanje te bi mogla dosta toga riješiti ishranom izuzev ako nije u sklopu bolesti štitnjače ili neke slućajno bolesti bubrega.
Za početak smanji unos masnoća, možeš uzet od Belupa Omega 3 masne kiseline i u prhranu uvedi maslinovo ulje i to u malim količinama, svakako izbaciti kobasice, šunke i sve što ima puno masnoća i uglavnom dosta povrča i voća.

Hvala puno na odgovorima

vadila sam hormone štitnjače, nemam ih kod sebe, svi su u granicama normale, jedino mi je na UZV štitnjača blago povečana, nema cista ni nešto takvoga, kaže specijalist da je uredu samo da imam veću predizpoziciju da obolim od neke bolesti štitnjače, inače čekam 23.6 da bi se mogla naručiti za 8 mjesec za pregled - koja glupost - mislim da ćo opet privatnicima

katarina72
04.06.2009., 16:16

Hvala puno na odgovorima

vadila sam hormone štitnjače, nemam ih kod sebe, svi su u granicama normale, jedino mi je na UZV štitnjača blago povečana, nema cista ni nešto takvoga, kaže specijalist da je uredu samo da imam veću predizpoziciju da obolim od neke bolesti štitnjače, inače čekam 23.6 da bi se mogla naručiti za 8 mjesec za pregled - koja glupost - mislim da ćo opet privatnicima

bobo2000
05.06.2009., 07:09
Prije 2 tjedna sam primio zadnju dozu twinrixa.... i nalaz krvi mi pokazuje povečane AST-55h(expected 38), ALT-157h(expected 48) i GT-105h(expected 55). Može li ovo biti povezano, ili je prije od alkoholiziranja vikendima?

Hvala!

dhm
05.06.2009., 09:27
Prije 2 tjedna sam primio zadnju dozu twinrixa.... i nalaz krvi mi pokazuje povečane AST-55h(expected 38), ALT-157h(expected 48) i GT-105h(expected 55). Može li ovo biti povezano, ili je prije od alkoholiziranja vikendima?

Hvala!

Ti i alkohol nebi se trebali uopće družiti!! Mislim da sam ti sve rekao :mig:

Bamby
05.06.2009., 13:03
Ovo sam radila zbog PCOS, doktorici idem tek sljedeci tjedan a zanima me kakvi su mi nalazi :mig:

TSH 0,9 (0,46-4,68 mIU/I)

estradiol(E2) 158 pmol/L
(napomena: zene: folikularna faza 98-592
ovulacijska faza 685-1404
lutealna faza 120-738
postmenopauza 20-141)

progesteron 8,4 nmol/L
(napomena: zene : folikularna faza 0,4-6,5
ovulacijska faza 1,3-14,2
lutealna faza 4,5-52,9
postmenopauza 0,5-3,3)

prolaktin 171 (64-395 mlU/L)

testosteron 1,8 (0,2-2,7 nmol/l)

DHEA-S 9,3 (0,9-11 µmol /L)

FSH 4,0 U/L
(napomena: zene : folikularna faza 2,0 -11,6 IU/I
lutealna faza 1,4-9,6 IU/I
postmenopauza 21,5-131,0 IU/I)

LH 8,9 * U/ L
(napomena: zene: folikularna faza 2,6-12,1 IU/I
lutealna faza 0,8-15,5 lU/l
postmenopauza 13,1-86,5 lU/l)

HAPPY
05.06.2009., 18:37
dali mi netko moze reci isla sam na vadenje velikog koaulograma prije operacije i dobila da mi je povecan fibrinogen iznosi 5,5 napisala je da trebam dobiti inekciju prije operacije pa ako netko zna o tome hvala.

bobo2000
05.06.2009., 20:20
Ti i alkohol nebi se trebali uopće družiti!! Mislim da sam ti sve rekao :mig:

Hvala na odgovoru. Ali mene zanima da li itko zna dali twinrix može povećati ove vrijednosti u nalazu. Mislim, znam popiti, ali ne pretjerano, a prije nikad nisam imao problema sa jetrom. Ipak je twinrix cjepivo protiv hepatitisa i to.
Pozdrav!

milkyp3
06.06.2009., 12:06
prije 30 dana prestala sam piti lijek lipex(reguliše masnocu) probala sam sa cajevima.stanje se pogoršalo.nalaz me je zabrinuo.molim za mišljenje.
urea 6,9
kreatinin 86
holesterol 7.02 H
hdl holesterol 1,86
ldl holesterol 4.5 H
trigliceridi 1,37
ast 79 H
alt 115 H
prije dva mjeseca sve je bilo u granicama dopuštenog.da li sam pogrešila što sam prekinula terapiju i pocela sa narodnim lijekovima.posebno me brinu ast i alt.:confused:
alkohol ne pijem.pijem lijekove za štitnu, za pritisak i cirkulaciju.:kava:

budabudimir
06.06.2009., 13:04
prije 30 dana prestala sam piti lijek lipex(reguliše masnocu) probala sam sa cajevima.stanje se pogoršalo.nalaz me je zabrinuo.molim za mišljenje.
urea 6,9
kreatinin 86
holesterol 7.02 H
hdl holesterol 1,86
ldl holesterol 4.5 H
trigliceridi 1,37
ast 79 H
alt 115 H
prije dva mjeseca sve je bilo u granicama dopuštenog.da li sam pogrešila što sam prekinula terapiju i pocela sa narodnim lijekovima.posebno me brinu ast i alt.:confused:
alkohol ne pijem.pijem lijekove za štitnu, za pritisak i cirkulaciju.:kava:

Sarajko moja, ti imaš miješanu lipemiju i to zahtjeva liječenje.
Iako nisi napisala referentne vrijednosti koje su jako btne jer reagensi nisu u svim labaratorijama isti pa ni referentni intervali, mislim da si pogriješila što sin prekinula sa terapijom.
Alternativna medicina u nekim stvarima može pomoči ali uz medicinsku terapiju, te me to malo iznenadilo.
Ast i alt nema veze sa uzimanjem lijekova za štitnjaču a masnoće su posljedica lošeg metabolizma, nego navjerojatnije sa sredstvima za skidanje kilaže koji si sigurno morala uzimati ili nešto tome slićno a nikako ne mora biti samo posljedica uzimanja alkohola.
Vrati se svojoj terapiji za lipide i vjeruj da je puno ljudi izbacujući medicinsku terapiju učinila sebi loše za puno dijagnoza, ali svako ima pravo izbora liječenja.
Drži se draga i vjeruj da će po uzimanju terapije se stanje vratiti u normalu što ti želim.

katarina72
08.06.2009., 09:26
Evo mene sa nalazima hormona štitnjače, iz bolnice Vuk Vrhovec mi uvijek doma pošalju nalaze bez refernntih vrijednosti, no ne piše ni nekakva terapija pa je valjda OK, no ipakmolim za komentar_

2006 2007 2008
TSH 0.75 1.67 0.91

FT4 10.5 10.8 10.4

FT3 4.6 4.6 4.7

veličina Dr 17×13×60 19×13×60
Lr 22×12×58 20×12×60
nema žarišnih promjena jasnih žarišnih promjena
antitijuela uvijek negativna
zadnja dijagnoza: netoksična difuzna struma, Euthyreosis

imam 37 godina, pokušavam zanijeti a gore negdje su moji nalazi spolnih hormona i masnoća u krvi

hvala

milkyp3
08.06.2009., 11:25
budabudimir:kiss:

pila sam neke tablete jer sam dobila preporuku da ce mi regulisati probavu.:confused::horor:
greška je uocena, vracam se na lijekove.:no::tuctuc:

UMOR
08.06.2009., 11:39
Evo ponovo mi nije dobar nalaz krvi AST 32 (8-30),ALT 81 (8-36),GGT 79 (9-35).Molim ako neko zna šta bi mogao bit uzrok ovakvih jetrenih proba.Ne pijem alkohol nika ne jedem masno,ali volim slatko jel to može uzrokovat povećane vrijednost.Već me dulje vrijeme muće te vrijednost čak sam išla i na ultrazvuk trbušne šupljine i sve ok doktor rekao da možda imam masnu jetru šta to znači.

heda
09.06.2009., 11:35
imam urtikariju masnu jetru i visok kolesterol leukocitit su mi 12.39neutrofilnigranulocit 8.3 monociti 3.o i LUC 1.2 pila sma antibiotike prije mjeced dana samo da napomenem imma upalu zubne kosti 1 dali to ima veze sa ovom krvnom slikom ili molim ko ima iskustva sa ovim da mi se javi..

volume3d
16.06.2009., 14:22
imam CRP 54...a ostale nalaze(leukociti, limfociti.....)sve normalno....
imam zadnjih tjedana problema sa upalom krajnika, popio sam 2 antibiotika, pomogli su mi, al se opet vratilo...
doktorica mi nije radila bris nego mi je samo tako dala antibiotike...:)
imam li razloga za zabrinutost?

sunce9999
18.06.2009., 12:48
pozdrav,da li mi netko moze reci jel radio kad test hladnoce i termografiju ,sto ti rade na tom testu?hvala:

makedonski vuk
20.06.2009., 19:49
jel moze neko da mi kaze dal su ovi rezultati u redu:
urina kolicina-660ccm
urea u urina-198(150-280)
kreatinin u urina-11253mmol/l (nema ref.vrednost)
kreatinin klirens-49,69ccm/min (nema ref.vrednost).
cpk u/l-302,3(do 170)
ldh u/l-313(120-240)
ostalo sve uredu.
internistica mi je rekla da sakupljam jos jedanput 24h urina pa da vidi dali stvarno samo toliko mokrim ili je to bilo samo taj dan.taj sam dan jela i pila normalno kao i svaki drugi.sad cu probat sa malo vise tecnosti,pa cu da ponovim analize al do tad ja cu da poludim.kreatinin klirens kao da nije tako visok i taj kreatinin u urini al ja ne vjerujem jer nema ref.vrednosti.ako je sve u redu valjda bi bili skros negativni.moze neko da mi objasni?molim vas cekam.nalaz eho pregleda uredu.

Rolerica
21.06.2009., 22:12
dali mi netko moze reci isla sam na vadenje velikog koaulograma prije operacije i dobila da mi je povecan fibrinogen iznosi 5,5 napisala je da trebam dobiti inekciju prije operacije pa ako netko zna o tome hvala.

Trebal bi dobiti injekciju s.c. tj. subkutano za razrjeđivanje krvi, tak da ne dođe do pojave ugruška. Nije to ništ strašno, ne boli, a vjerojatno ćeš dobivati i nakon operacije još jednu turu injekcija. Eto, nadam se da sam malo pomogla.
Pozdrav.

abattoir
23.06.2009., 12:35
zdravo svima - jel mi molim vas netko ovo može rastumačiti?
radiološki nalaz - msct pns
frontalni sinus je uredno pneumatiziran, nema znakova koštanih destruktivnih promjena, ne nalazi se znakova pat.substrata unutar cavuma sinusa.
etmoidne stanice uredno pneumatizirane, septa primjerene debljine.
septum nosa je uredan.
konhalne strukture pokazuju umjerenu hiperplaziju.
desno maksilarni sinus pokazuje u supraalveolarnom dijelu nježno rubno zadebljanje oko 0,4 mm bez znakova postojanja aktivnog tekućeg danas vidljivog pat.substrata.
nalaz upućuje na kroničnu reaktivnu promjenu.
čijevi maksilarni sinus je uredno pneumatiziran, pokazuje jednu vrlo nježnu uz dorzalnu konturu prisutnu septumu u supraalveolarnom dijelu.
sfenoidni sinus izgleda uredan.
prikazane stanice na nivou obih mastoida izgledaju uredno pneumatizirane.

eto, ako netko mi zna to prevest na hrvatski zahvaljujem :D

Zeleni ninja
23.06.2009., 23:28
zdravo svima - jel mi molim vas netko ovo može rastumačiti?
radiološki nalaz - msct pns
frontalni sinus je uredno pneumatiziran, nema znakova koštanih destruktivnih promjena, ne nalazi se znakova pat.substrata unutar cavuma sinusa.
etmoidne stanice uredno pneumatizirane, septa primjerene debljine.
septum nosa je uredan.
konhalne strukture pokazuju umjerenu hiperplaziju.
desno maksilarni sinus pokazuje u supraalveolarnom dijelu nježno rubno zadebljanje oko 0,4 mm bez znakova postojanja aktivnog tekućeg danas vidljivog pat.substrata.
nalaz upućuje na kroničnu reaktivnu promjenu.
čijevi maksilarni sinus je uredno pneumatiziran, pokazuje jednu vrlo nježnu uz dorzalnu konturu prisutnu septumu u supraalveolarnom dijelu.
sfenoidni sinus izgleda uredan.
prikazane stanice na nivou obih mastoida izgledaju uredno pneumatizirane.

eto, ako netko mi zna to prevest na hrvatski zahvaljujem :D

Dakle, ovako. Radila si pretragu goja se zove MultiSliceCT paranazalnih sinusa.
Radi se o radiološkoj pretragi koja se na hrvatski prevodi s "višeslojni CT". Nisi navela koje zdravstvene probleme imaš i kako si i zašto upućena na MSCT.
Uglavnom, iz nalaza je vidljiva kronična upala desnog maksilarnog sinusa. Dakle, ukratko, s nalazima se javi specijalistu za uho, grlo i nos (ORL).
Ako te još nešto zanima, pitaj.

abattoir
24.06.2009., 08:10
Dakle, ovako. Radila si pretragu goja se zove MultiSliceCT paranazalnih sinusa.
Radi se o radiološkoj pretragi koja se na hrvatski prevodi s "višeslojni CT". Nisi navela koje zdravstvene probleme imaš i kako si i zašto upućena na MSCT.
Uglavnom, iz nalaza je vidljiva kronična upala desnog maksilarnog sinusa. Dakle, ukratko, s nalazima se javi specijalistu za uho, grlo i nos (ORL).
Ako te još nešto zanima, pitaj.

a to otprilike već znam jer me stalno boli, u zadnje vrijeme malo manje pa mi je to super. ne znam zašto kronična?...dobila sam upalu negdje u 3.mj. i od onda napravila 2rtg-a i taj msct. doktorica opće prakse mi je rekla da u životu nije vidjela goru snimku sinusa! ali inače nisam imala nekoh problema s njima (osim što mi stalno curi nos zbog alergija), tek me sad počelo boljeti.
ma super je to nalaz. mislila sam da će mi napisati nešto za ciste (jer su se vidjele 2 na rtg-u) i nekakva metalna pločica na korijenu nosa, pa sam pomislila da sam možda posebna i da su me oteli vanzemaljci. :lol:
dakle, o metalu i cistama niš ne piše, jel?
znam da djelujem glupo što to ne znam sama iščitati, ali eto :bonk:

Zeleni ninja
24.06.2009., 11:53
a to otprilike već znam jer me stalno boli, u zadnje vrijeme malo manje pa mi je to super. ne znam zašto kronična?...dobila sam upalu negdje u 3.mj. i od onda napravila 2rtg-a i taj msct. doktorica opće prakse mi je rekla da u životu nije vidjela goru snimku sinusa! ali inače nisam imala nekoh problema s njima (osim što mi stalno curi nos zbog alergija), tek me sad počelo boljeti.
ma super je to nalaz. mislila sam da će mi napisati nešto za ciste (jer su se vidjele 2 na rtg-u) i nekakva metalna pločica na korijenu nosa, pa sam pomislila da sam možda posebna i da su me oteli vanzemaljci. :lol:
dakle, o metalu i cistama niš ne piše, jel?
znam da djelujem glupo što to ne znam sama iščitati, ali eto :bonk:

Obični RTG zna prevariti jer je slika dvodimenzionalna, sjene različitih tkiva se prekrivaju. Metalna sjena koja se vidjela je vjerojatno sjena implantata u zubima koja se superponira (u projekciji je) preko korjena nosa. MSCT je u osnovi dvodimenzionalna tehnika koja se softverom prebacuje u 3D pa je detaljnija i pouzdanija.
MSCT ti ne pokazuje nikakvih neobičnih ili opasnih promjena. Kronični sinusitis, kod tebe vjerojatno onda komplikacija alergijske priče ili je čisto alergijski. Ali zato ćeš morati specijalisti ORL.

abattoir
24.06.2009., 12:16
Obični RTG zna prevariti jer je slika dvodimenzionalna, sjene različitih tkiva se prekrivaju. Metalna sjena koja se vidjela je vjerojatno sjena implantata u zubima koja se superponira (u projekciji je) preko korjena nosa. MSCT je u osnovi dvodimenzionalna tehnika koja se softverom prebacuje u 3D pa je detaljnija i pouzdanija.
MSCT ti ne pokazuje nikakvih neobičnih ili opasnih promjena. Kronični sinusitis, kod tebe vjerojatno onda komplikacija alergijske priče ili je čisto alergijski. Ali zato ćeš morati specijalisti ORL.

juhu! ako je samo to - super!:raspa:imam visoku toleranciju na bol, tako da mi ta kronična upala ni ne stvara neke pretjerane tegobe, a orl-cu ću se svakako uputiti! :)
hvala ti puno!:five:

klaudija20
29.06.2009., 14:29
u nalazima krvi je sve ok osim sljedeceg:
hematokrit :0.346 (0.354-0.450)
MCHC : 353 (304-345) i
PV(INR) : 1.05 (2.00-3.50)-ovo je pod koagulacijom a ova prva dva hematologija

m_john_m
29.06.2009., 15:02
neki dan mi je otkrivena escherichia coli u ejakulatu i dr mi je prepisala antibiotike koje moram piti četiri tjedna, sad ih pijem već desetak dana, ali peckanje ne prestaje. Možete li mi reći znate li nešto više o tome? Koliko je opasna e. coli kad je u ejakulatu? i da li da pijem brusnicu, može li ona ikako pomoći?