PDA

View Full Version : Laboratorijski nalazi - mišljenja [OBAVEZNO PROČITATI 1. POST]

stranice : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

klaudija20
30.06.2009., 06:54
moze mi netko napisati kaj to znaci,jedino hematokrit znam

Zeleni ninja
30.06.2009., 11:29
u nalazima krvi je sve ok osim sljedeceg:
hematokrit :0.346 (0.354-0.450)
MCHC : 353 (304-345) i
PV(INR) : 1.05 (2.00-3.50)-ovo je pod koagulacijom a ova prva dva hematologija

MCHC je prosječna koncentracija hemoglobina u svim eritrocitima.
PV je protrombinsko vrijeme a INR kratica od international normalized ratio. Više možeš pročitati ovdje http://en.wikipedia.org/wiki/Prothrombin_time

Ne trebaš se zabrinjavati, svi su ti nalazi uredni, nema većih odstupanja.
PV(INR) : 1.05 (2.00-3.50) - ovo u zagradi su ti očekivane vrijednosti kod ljudi na antikoagulantnoj terapiji.

klaudija20
30.06.2009., 14:55
hvala :)

AnteVoziStoju
01.07.2009., 23:40
Citoloski nalaz: 1. punktata cvora 35 x 10 mm u gornjoj trecini lijeve natkoljenice
2.dks
Mikroskopski pregled: U dobro celularnim razmazima nadjena je monomorfna populacija srednje velikih,atipicnih limfaticnih stanica,dijelom zarezanih jezgri,nesto limfocita,po koji centrocit i centroblast,nesto histocita i pigmentofaga,po koji granulocit,endotel krvnih kapilara i eritrociti.

2.DKS : sef 72 , eo 3, ly 21
E: normocitni,normokromni
Po koji toksicno granularni neutrofil
Tr +++

Misljenje Lymphoma non Hodgkin
Preporuca se ekstirpacija i patohistoloska verifikacija.

MOLIM POMOC ! !! !

goranbo
02.07.2009., 00:18
Što ako se ne sjecam kad sam zadnji put bi na vađeju krvi i tim ispitivanjima, trebam li ići? Vjerojanto je proslo oko 10-ak godina ili više?

ajman
02.07.2009., 20:40
molim vas za pomoc, mama mi vec vise od godinu dana obilazi doktore, radi nalaze i isprobava terapije, ali joj tegobe ne prestaju. ja ne znam sta vise da radim i kome da je vodim.......

prvo su dijagnosticirali gerb i malu hijetalnu herniju, pa je pila controlock, pa nexium, ali su se simptomi samo ublazili, ali ne i povukli. u medjuvremenu smo mi zakljucili da je cijeli zivot imala sindrom irirtiranog crijeva, ali ga nikada nije lijecila. zatim je pocela dobivati ceste nebakterijske cistitise, bol ispod rebara na desnoj strani ne prestaje, jetra joj je vec dvadeset godina blago uvecana.......u zuci joj nije dijagnosticirano nikakvo kamenje, ali je imala akutni napad zucnih kolika i onda je prestala sa svim lijekovima, sada samo pije neke homeopatske lijekove za zuc......niko ne zna sta joj je tacno, UZ nalazi uredni sem te blago uvecane jetre.....

medjutim ja ludim od straha zbog njenih nalaza krvi:
AFP 13.74
CRP 0.1
CEA 0.5
beta globulin 0.150
gama globulin 0.127
albumini: globulini 1.8
mchc 350

molim vas odgovorite, sta bi to sve moglo da znaci, koliko su losi ovakvi nalazi, sta savjetujete da dalje pregleda......ja ne znam ta vise da radim....hvala puno

xena ratnica
04.07.2009., 19:56
Molim vas za pomoć.
Imam problema sa desnim ramenom-rukom već 6 mjeseci.
Nalaz rtg-a je slijedeći: rtg ramena ne prikazuje akromio-klavikularni zglob.
Može mi netko objasniti što to znači? Moji problemi počeli su prije 6 mjeseci. Išla sam prošle godine negdje od 9 rujna do prosinca redovito na aerobic i sve je bilo normalno. Negdje početkom godine najednom više nisam mogla podići ruku iznad glave i ruka me je strahovito boljela, nisam mogla spavati, samo bi uz neofen bilo malo bolje.
Bolovi u ruci su pogotovo bili izraženi kod nekog naglog pokreta. Bolovi su bili sijevajući kroz cijelu nadlakticu.
Bolovi su prije nekog vremena prestali ali ostala je ograničenost pokreta. Imam 34 godine, zaposlena sam i uz sve ovo ne mogu normalno funkcionirati.
Puno pozdrava. I hvala puno na bilo kakvom odgovoru, pomoći.

goranbo
04.07.2009., 20:03
Mozda ako imas para da odes u onu neku privatnu rehabilitacijsku kliniku, misilm na Loranu, kod onog oznatog liječnika koi pomaze mnogim sportašima? Nazalost se ne mogu sjetit imena, al poznat je, srestra od moje frendice je isla zbog problema s kicmom i pomogao joj je.

xena ratnica
04.07.2009., 20:57
goranbo, hvala ti na odgovoru.

čilipapričica
08.07.2009., 23:29
Pozdrav,
molim savjet.
Prije tjedan dana imala sam blago otečena koljena, topla na dodir, i uz to me je svrbilo mjestimice, na "smjenu" cijelo tijelo, no bez vidljivog crvenila. Otok je za par dana nestao no svrbež je ostala. Doktorica me poslala na vađenje krvi i analizu urina. Željezo: 6; hemoglobin, hematokriti, mcv, mch, mchc ispod donje granice. Anemija. Urin čist, nema bakterija. No po nalazu iz biokemijskog labaratorija sve uredno osim imunoglobina e ,koji je 799 (normala do 100). Još uvijek me koža svrbi, posebno na pritisak i sl. Doktorica mi je propisala željezo, i renital za želudac, a danas kada je vidjela nalaz i aerius tablete.
Pretpostavljam da je to za ublažavanje svrbeža. No mene zanima kako smanjiti taj imunoglobin e, i kako se riješiti ovog svrbeža. Za dva dana idemo na more pa ne bih htjela da mi godišnji prođe u češkanju i nervozi.
Do sada nisam bila na ništa alergična, i ne mogu definirati što izaziva takvu reakciju.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Pozdrav

CosmaShiva
09.07.2009., 11:08
Pozdrav,
molim savjet.

i koju si sad dobila dijagnozu i sve to ti je od anemije?

Azaleja
09.07.2009., 14:55
i koju si sad dobila dijagnozu i sve to ti je od anemije?

Uglavnom to što se kod nje javlja, je posljedica anemije pogotovo ako je neliječena, +ako je imala stres+hrpa toga, a čisto sumnjam da danas nitko nije pod stresom ili ako je doživjela šok, jedino taj imunoglobin e još neka provjeri-što je sa time.
Slična stvar se dogodila meni.
Iako nije dosad bila alergična na ništa, to ne znači da je sada.

corinne
09.07.2009., 16:09
vadila urin. sve ok, osim glukoza koja je 1. bila kod doktora i rekao da nije nista strasno jer je sve ok. i rekao da mogu provjeriti secer. jel ima netko iskustva s time jel to sad toliko ozbiljno da ne moze pricekati jer nisam sad u mogucnosti to obavljati.

Zeleni ninja
10.07.2009., 21:56
Pozdrav,
molim savjet.
Prije tjedan dana imala sam blago otečena koljena, topla na dodir, i uz to me je svrbilo mjestimice, na "smjenu" cijelo tijelo, no bez vidljivog crvenila. Otok je za par dana nestao no svrbež je ostala. Doktorica me poslala na vađenje krvi i analizu urina. Željezo: 6; hemoglobin, hematokriti, mcv, mch, mchc ispod donje granice. Anemija. Urin čist, nema bakterija. No po nalazu iz biokemijskog labaratorija sve uredno osim imunoglobina e ,koji je 799 (normala do 100). Još uvijek me koža svrbi, posebno na pritisak i sl. Doktorica mi je propisala željezo, i renital za želudac, a danas kada je vidjela nalaz i aerius tablete.
Pretpostavljam da je to za ublažavanje svrbeža. No mene zanima kako smanjiti taj imunoglobin e, i kako se riješiti ovog svrbeža. Za dva dana idemo na more pa ne bih htjela da mi godišnji prođe u češkanju i nervozi.
Do sada nisam bila na ništa alergična, i ne mogu definirati što izaziva takvu reakciju.
Pozdrav

Idi na alergološko testiranje, na nešto si alergična.

Zeleni ninja
10.07.2009., 21:58
vadila urin. sve ok, osim glukoza koja je 1. bila kod doktora i rekao da nije nista strasno jer je sve ok. i rekao da mogu provjeriti secer. jel ima netko iskustva s time jel to sad toliko ozbiljno da ne moze pricekati jer nisam sad u mogucnosti to obavljati.

Nalaz glukoze u urinu nije ok. Točka.

Azaleja
11.07.2009., 16:45
Nalaz glukoze u urinu nije ok. Točka.

Slažem se sa zeleni ninja-rađe provjeri pa ćeš imati čistu savjest.

nalaz
13.07.2009., 15:11
Može li mi netko od stručnih osoba reći šta znači ovaj nalaz te ga objasniti.
:ne zna:

Nalaz HLA TIPIZACIJE

FENOTIP:

HLA-A 2
HLA-B 38(16)
HLA-Bw 4
HLA-Cw 2
HLA-DR
HLA-DQ
HLA-DRw

HLA-A
HLA-B 27
HLA-Bw
HLA-Cw
HLA-DR
HLA-DQ
HLA-DRw

Velika hvala unaprijed.

infra red
14.07.2009., 13:59
Može li mi netko od stručnih osoba reći šta znači ovaj nalaz te ga objasniti.
:ne zna:

Nalaz HLA TIPIZACIJE

FENOTIP:

HLA-A 2
HLA-B 38(16)
HLA-Bw 4
HLA-Cw 2
HLA-DR
HLA-DQ
HLA-DRw

HLA-A
HLA-B 27
HLA-Bw
HLA-Cw
HLA-DR
HLA-DQ
HLA-DRw

Velika hvala unaprijed.

Ja nisam strucna, ali znam par stvari, pa pretpostavljam da ti je radjena HLA tipizacija (odredjivanje antigena HLA), vjerojatno radi dijagnoze neke autoimune bolesti. Znam da se HLA-B 27 veze uz ankilozantni spondilitis (upalna reumatska bolest koja pogadja uglavnom kraljesnicu i sakroilijakalne zglobove). HLA-Cw 2 se veze uz kronicnu upalu pankreasa, HLA-B 38 uz psorijazni artritis. Samo postojanje antigena ne znaci da ce netko imati neku od ovih autoimunih bolesti, isto tako neki ljudi nisu pozitivni na neki od antigena, pa ih svejedno pogodi neka autoimuna bolest. Valjda ce ti netko strucnije objasniti.

MAX-factor
14.07.2009., 20:16
sta znaci ako su leukociti 1.8 :confused:
vidim da su doktori jako zabrinuti, danas dva puta vadila krv, bila na infuziji i sutra opet moram :confused: svi sute :(

infra red
14.07.2009., 20:31
sta znaci ako su leukociti 1.8 :confused:
vidim da su doktori jako zabrinuti, danas dva puta vadila krv, bila na infuziji i sutra opet moram :confused: svi sute :(

Leukopenija moze imati razne uzroke: virusna infekcija, autoimuna bolest (tipa lupus ili RA), teska infekcija, posljedica uzimanja nekih lijekova itd.

MAX-factor
14.07.2009., 20:35
Leukopenija moze imati razne uzroke: virusna infekcija, autoimuna bolest (tipa lupus ili RA), teska infekcija, posljedica uzimanja nekih lijekova itd.

da je neka infekcija vidjelo bi se po crp-u ili? on je normalan. imala sam virozu, ali nije im jasno da su leukociti tako jako niski :ne zna:
sta je to RA? :brukica:

infra red
14.07.2009., 20:48
da je neka infekcija vidjelo bi se po crp-u ili? on je normalan. imala sam virozu, ali nije im jasno da su leukociti tako jako niski :ne zna:
sta je to RA? :brukica:

Reumatoidni artritis. Ne bih se dalje upustala u nekakve dijagnoze. A sute jer ti ne mogu ovako napamet, moraju napraviti daljnje pretrage da utvrde uzrok. Drzim fige da nije nista ozbiljno. x

MAX-factor
14.07.2009., 20:51
Reumatoidni artritis. Ne bih se dalje upustala u nekakve dijagnoze. Drzim fige da nije nista ozbiljno.

hvala, ma ja mislim isto da nije, ali iapk me hvata panika po malo :mig:

*jezebel*
21.07.2009., 15:18
u jednoj su mi poliklinici isti dan pri istom pregledu uzeti sljedeci cervikalni brisevi: na uputnicu na aerobe, klamidiju, ureaplazmu i mikoplazmu plus jos privatno na aerobe i anaerobe.
doktorica je odmah pogledala higijenu pod mikroskopom i pronasla gardnerellu (dakle, anaerob) te mi predlozila antibiotske vaginalete.

nalaz na aerobe (na uputnicu) je stigao pozitivan, a pokazao je streptokok b, i to u velikom broju.

nalaz na anaerobe i aerobe (privatni laboratorij) je ispao negativan.

ne znam u cemu moze biti stvar. je li moguce da mi je ove briseve koji su ispali negativni (iako je prethodno isti dan vidjela gardnerellu koja je ocito prekrila dovoljno medija da mi predlozi dalacin, a zatim je izoliran i strep b) uzela na istom mjestu kao i ove druge pa da je sve vec bilo prebrisano, ili...? :ne zna:

hvala! :)

Lindsay
22.07.2009., 11:41
imam malo smanjene tromocite- 142 a referentne vrijednosti su od 158.
ostale vrijednosti su isto malo smanjene, željezo pogotovo ali to sve već znam od prije jer je i prije par mjeseci bilo tako pa svakodnevno uzimam željezo.
hvala.

nana_22
22.07.2009., 15:06
Može li mi netko prokomentirati nalaze :moli:, ginekolog mi je na godišnjem još dva tjedna.

TSH 2,8 (0,46-4,68 mIU/I)

estradiol(E2) 161 *
(napomena : zene: folikularna faza 98-592
ovulacijska faza 685-1404
lutealna faza 120-738
postmenopauza 20-141)

prolaktin 634 (64-395 mIU/I)

testosteron 2,7 (0,2-2,7nmol/l)

DHEA-S 12,0 (0,9-11 µmol/l)

FSH 3,8 *
(napomena: zene : folikularna faza 2,0 -11,6 IU/I
lutealna faza 1,4-9,6 IU/I
postmenopauza 21,5-131,0 IU/I)

LH 14,5 *
(napomena: zene: folikularna faza 2,6-12,1 IU/I
lutealna faza 0,8-15,5 lU/l
postmenopauza 13,1-86,5 lU/l)

Vidim i sama da mi je prolaktin jako povišen, objašnjenje što sam našla na netu i nije baš nešto pozitivno :(

infra red
22.07.2009., 15:49
imam malo smanjene tromocite- 142 a referentne vrijednosti su od 158.
ostale vrijednosti su isto malo smanjene, željezo pogotovo ali to sve već znam od prije jer je i prije par mjeseci bilo tako pa svakodnevno uzimam željezo.
hvala.

Evo ti link na trombocitopeniju (http://www.forum.hr/archive/index.php/t-287513.html).

infra red
22.07.2009., 16:06
Može li mi netko prokomentirati nalaze :moli:, ginekolog mi je na godišnjem još dva tjedna.

estradiol(E2) 161 *
lutealna faza 120-738
postmenopauza 20-141)

FSH 3,8 *

LH 14,5 *

Vidim i sama da mi je prolaktin jako povišen, objašnjenje što sam našla na netu i nije baš nešto pozitivno :(
Ma nije ti jako povisen. Mozda je od stresa.

lost_17
22.07.2009., 18:50
Može li tko prokomentirati nalaz :kukuc:
eritrociti 5,52 (4,07-5,42)
hemoglobin 147 (121-145)
hematokrit 0,451 (0,354-0,450)
Mvc 81,7 ( 76,5 - 92,1)
mch 26,7 ( 24,3 - 31,5)
mchc 327 ( 304 - 346)
leukociti 9,7 ( 4,4 - 11,6)
neutrofilni seg. 49,0 ( 34,0 - 69,0)
neutrofilni neseg 1,0 ( 0,0 - 2,0)
eozinofilni 4,0 (0,0 - 9,0)
limfociti 42,0 ( 19,0 - 52,0)
monociti 4,0 ( 5,0 - 13,0)
trombociti 244 (178-424)
crp 0,5 ( <5,0)

nana_22
23.07.2009., 18:59

Hvala na odgovoru.

vigilanty
24.07.2009., 01:37
Pozdrav,
molim savjet.
Pozdrav

Nekakva alergija. Alergija se može pojaviti bilo kada tijekom života, posebno ako padne razina imuniteta ili kod izloženosti pojačanom stresu, kao okidač.
IgE sam po sebi ne radi nikakvu štetu, osim što ukazuje na alergijsku reakciju.
Nije loše napraviti alergološko testiranje. Najbolje bi bilo saznati što je uzrok pa ga ukloniti. S obzirom na manifestaciju, moguće da je nešto iz hrane ili reakcija na neki lijek...

vigilanty
24.07.2009., 01:41

estradiol(E2) 161 *
lutealna faza 120-738
postmenopauza 20-141)

FSH 3,8 *

LH 14,5 *

Slažem se. To nije značajno povišen prolaktin da bi bilo jako suspektno. A blago povišen bude često u stanjima kroničnog stresa.
Najbolje je ponoviti pretragu još koji puta kroz koji mjesec da se vidi je li ozbiljno.

nana_22
24.07.2009., 10:43
Slažem se. To nije značajno povišen prolaktin da bi bilo jako suspektno. A blago povišen bude često u stanjima kroničnog stresa.
Najbolje je ponoviti pretragu još koji puta kroz koji mjesec da se vidi je li ozbiljno.

Hvala na odgovoru. :)

kia pride
30.07.2009., 20:57
Molim za komentar. Supruga bila na sistemackom prije 20-tak dana. Sve OK ali je u krvnoj slici zamijećena lagana anemija te joj je savjetovano da ponovi krvnu pretragu, ovaj puta s posebnim naglaskom na željezo. Danas stigli nalazi pa navodim ono što je izvan standardnih granica:
eritrociti 5,3 (h)
Hemoglobin 118 (L)
MCV 74 (L)
MCH 22 (L)
MCHC 303 (L)
Željezo 5,8 (L)
UIBC 70 (H)
i na kraju ono što nas najviše brine je pozitivan rezultat pretrage na hemoglobin u stolici.
Doktorica opće prakse dala uputnicu za Gastroenterologiju.
Mi bi od ponedjeljka trebali biti na godišnjem. Pitanje je za kada bi se uopće mogao dobiti termin za pregled. Je li to, po vašem mišljenju, nešto zbog čega bi trebalo sve planove otkazati ili otići na godišnji, pa onda u rujnu vidjeti što i kako dalje ovisno o daljnjim nalazima

Šlus
30.07.2009., 22:14
Ovako, jedna moja bliska osoba u zadnje vrijeme ima svakodnevne bolove u želudcu(muško, skoro 15 god., u rodbini mu nisu imali baš neke teške bolesti, a i inače nije boležljiv), gubi apetit, skoro pa da mu ne treba hrana, i brzo gubi kilažu, smršavio je 12 kg, znači to se događa zadnjih mjesec dana i više...
I stvarno neznam do čega je to, pa možda bi neko tu znao, eto,...
I samo da rečem, njegov otac također je imao nekakvo razdoblje naglog gubitka kilaže, pa možda nije nikakva bolest nego je do genetike, ali opet, ako sumnjate na nešto, svakako bi pomoglo..

Pliz?

vigilanty
31.07.2009., 00:03
Ovako, jedna moja bliska osoba u zadnje vrijeme ima svakodnevne bolove u želudcu(muško, skoro 15 god., u rodbini mu nisu imali baš neke teške bolesti, a i inače nije boležljiv), gubi apetit, skoro pa da mu ne treba hrana, i brzo gubi kilažu, smršavio je 12 kg, znači to se događa zadnjih mjesec dana i više...
I samo da rečem, njegov otac također je imao nekakvo razdoblje naglog gubitka kilaže, pa možda nije nikakva bolest nego je do genetike, ali opet, ako sumnjate na nešto, svakako bi pomoglo..

Pliz?

Vjerojatno je gastritis. Ali može biti i nešto ozbiljnije pa bi bilo dobro obaviti gastroskopiju, plus vađenje krvi..., i započeti s liječenjem, jer će zbog gubitka težine i ostaloga samo doći do dodatnih komplikacija i time će problem postati stvarno ozbiljan.

vigilanty
31.07.2009., 00:20
Molim za komentar. Supruga bila na sistemackom prije 20-tak dana. Sve OK ali je u krvnoj slici zamijećena lagana anemija te joj je savjetovano da ponovi krvnu pretragu, ovaj puta s posebnim naglaskom na željezo. Danas stigli nalazi pa navodim ono što je izvan standardnih granica:
eritrociti 5,3 (h)
Hemoglobin 118 (L)
MCV 74 (L)
MCH 22 (L)
MCHC 303 (L)
Željezo 5,8 (L)
UIBC 70 (H)
i na kraju ono što nas najviše brine je pozitivan rezultat pretrage na hemoglobin u stolici.
Doktorica opće prakse dala uputnicu za Gastroenterologiju.
Mi bi od ponedjeljka trebali biti na godišnjem. Pitanje je za kada bi se uopće mogao dobiti termin za pregled. Je li to, po vašem mišljenju, nešto zbog čega bi trebalo sve planove otkazati ili otići na godišnji, pa onda u rujnu vidjeti što i kako dalje ovisno o daljnjim nalazima

Iz navedenih podataka da se zaključiti da krvari negdje iz probavnog trakta, ali gdje, teško je reći, a time je teško i procijeniti o čemu se radi. A time i reći koliko je ozbiljno sa pouzdanom sigurnošću.
Pretpostavljam da je riječ samo o okultnom krvarenju, odnosno da se ne uočava golim okom?
Da li ima nekih drugih smetnji? Mučninu, bolove, nepodnošenje nekih vrsta hrane... Kakva je stolica inače?
Kako podnosi anemiju - ima li slabosti, malksalosti, umaranje...?
Prijašnje probavne tegobe? Koristi li neke lijekove? Druge bolesti?
Koje je dobi?

Ovo je sad paušalno - ali najvjerojatnije je čir na želucu ili dvanesniku. Možda hemoroidi... Sve ovisi o odgovorima na dodatna pitanja i ponajviše o obavljenim pretragama.

kia pride
31.07.2009., 07:41
.....

Pretpostavljam da je riječ samo o okultnom krvarenju, odnosno da se ne uočava golim okom?
Nište se ne uočava golim okom
Da li ima nekih drugih smetnji? Mučninu, bolove, nepodnošenje nekih vrsta hrane... Kakva je stolica inače
Inače je niskotlakaš pa su i smetnje uglavnom vezane uz velike vrućine. Od ljekova se ne koristi ništa osim povremeno radi peludne alergije neki antihistaminik. Stolica inače normalna, dan kada je uziman uzorak bila mekana. Dob 40

Šlus
31.07.2009., 08:03
Vjerojatno je gastritis. Ali može biti i nešto ozbiljnije pa bi bilo dobro obaviti gastroskopiju, plus vađenje krvi..., i započeti s liječenjem, jer će zbog gubitka težine i ostaloga samo doći do dodatnih komplikacija i time će problem postati stvarno ozbiljan.

Hvala svakako.

mara28
31.07.2009., 12:43

Pliz?

http://www.mojezdravlje.net/Bolesti/41/bolesti-probavnog-sustava/Gastroduodenitisi.aspx
http://www.mojezdravlje.net/Bolesti/40/bolesti-probavnog-sustava/Pepticki-ulkus.aspx
Evo dva interesantna linka pa možete pročitati malo o bolestima probavnog sustava i želuca.
Prema mom osobnom iskustvu moguće je da ima bakteriju u želucu (Helicobacter pylori), a to se može ustanoviti uzimanjem uzorka tijekom gastroskopije.
Ta bakterija uzrokuje simptome slične ovima koje ste naveli, pa je najbolje da ga ipak odvedete liječniku na pretrage, iako se iskreno nadam kako mu nije ništa i kako je to samo jedan prolazni period, jer je jako mlad.
Bakterija se liječi antibioticima, pa se ne morate brinuti ni ako mu je pronađu.

300
31.07.2009., 18:28
ak mi netko može reći za nalaze urina svoje mišljenje,doktorica mi je rekla da su nešto povišeni leukociti i proteini,a to može biti od dugotrajnog stajanja...

Leu - 25
Pro -0.25
Ubg -17

Sedimentacija

Leukociti - 2-4
Stamice pločastog epitela -3-7
Bakterije - 1
Kristali - 1
Soli - 3

doktorica mi je rekla da pijem što više tekućine i uvinog čaja, nemam pojma o ovome,pa ako mi netko može pojasniti...

vigilanty
01.08.2009., 17:47
Nište se ne uočava golim okom
Da li ima nekih drugih smetnji? Mučninu, bolove, nepodnošenje nekih vrsta hrane... Kakva je stolica inače
Inače je niskotlakaš pa su i smetnje uglavnom vezane uz velike vrućine. Od ljekova se ne koristi ništa osim povremeno radi peludne alergije neki antihistaminik. Stolica inače normalna, dan kada je uziman uzorak bila mekana. Dob 40

Bez pretraga nema točne dijagnoze. Ne djeluje hitno, iako nema nikada garancije. Ako sama ne osjeća teže tegobe ili pogoršanje, može na godišnji. Ali po povratku redovno obaviti dodatne pretrage.
Samo treba paziti na visokim temp. i u naporu - nizak tlak i anemija su nezahvalna kombinacija. Treba paziti da se dovoljno jede, i slanoga, te piti dovoljno tekućine!
Dobro bi bilo da redovno jede crveno meso - najbolja je apsorpcija željeza.
Ako ima žgaravicu, izbjegavati kavu i kiselu hranu, posebno na prazan želudac. Probiotik (pitati u ljekarni - u kapsulama, ili jednostavno jesti Acidofil, Bioaktiv... - samo su ti 'jogurtići' kiseli, pa ne na nadražen želudac) će pomoći u kvaliteti stolice, te dovoljno vlakana (žitarice, posije, sirovo povrće...).

Arim Andric
04.08.2009., 09:38
Prije nekih mjesec dana mi je izbio herpes, prošao , odmah sam išla vadit krv i bio povišen ALT, jutros sam opet vadila krv (treba mi za dobit pilule od ginića) i povišen je i ALT i AST.
Zašto?:confused: Inače, dobro se osjećam, nemam nikakvu virozu, a prije menge koju sam dobila 2 tjedna ranije pila sam Dabroston. Da li to ima kakve veze?

Moj brat je prije neki dan vadio nalaze i svi su rezultati u normali izuzev nalaza bilirubina ukupnog, koji je 61, S-ALP koji je 40 S-Kalij 3,8 (to je malo odstupanje)
Može li mi netko reći što dalje treba raditi

Zeleni ninja
06.08.2009., 21:28
Moj brat je prije neki dan vadio nalaze i svi su rezultati u normali izuzev nalaza bilirubina ukupnog, koji je 61, S-ALP koji je 40 S-Kalij 3,8 (to je malo odstupanje)
Može li mi netko reći što dalje treba raditi

Prvo, zašto je uopće vadio nalaze? Kakve zdravstvene probleme ima?

sagena
12.08.2009., 11:51
Vadila sam krv i mokraću (dijagnoza:cistitis) i dobila savršen nalaz:confused::ne zna:
- leuociti 8.5 (ref. 3.4 - 9.7)
- leukociti - neki MPV - 10.8 (ref.6.8 - 10.4)
- leukociti - neki RDW su 14100 (ref.9000 - 15.000)
Nalaz urina - sve neg.
- u sedimentu leukociti 1-2

Pošto sam pretragu radila nakon što sam (po preporuci liječnika) već počela s terapijom antibiotikom i popila 2 antibiotik (u razmaku od 12h), je li moguće da je antibiotik već tako dobro obavio posao:ne zna:... i da ti neki malo viši leukociti zapravo znače da imunitet i antibiotici "rade svoje"... (malo sam sve to laički objasnila, jer ako nije cistitis, što onda drugo može izazvati iste tegobe??:ne zna:)

Moby
13.08.2009., 16:06
Danas sam napravio krvnu pretragu.
Sve je u redu, tj. nema nikakvih odstupanja osim stavke
-ukupni bilirubin, koja iznosi 32,7 (ref. interval je 3-20).

Jutros sam prije vađenja krvi pojeo sendvič i popio kavu, ne znam zašto, ali me zanima može li to utjecati na rezultate?

Ovo mi je treće vađenje krvi ove godine i prije su nalazi bilirubina bili OK, u granicama. Ovo je prvi da mi je povišen i to ne znam jel puno to skoro 33?

Bilirubin u mokraći ne negativan.

tiru
15.08.2009., 18:23
[/B]Bok svima!
Zanima me slijedeće: za sedimentaciju svi kažu da opada vrlo sporo.
Je li moguće da uz pogođeni antibiotik(djelotvoran za upalu) sedimentacija kroz mjesec dana opadne s 18(maksimalna vrijednost 13) na 4?
Referentne vrijednosti su od 2-13mm/3.6ks

Zanima me s obzirom na to da je jetra regenerabilna je li moguće ALT koji ukazuje na oštećenja jetre kod.npr terapije antibiotikom također opadne u područje tzv.normalnih vrijednosti tako brzo?
Koliko se inače jetra brzo regenerira?

Djeluju li svi antibiotici i nakon što budu popijeni neko vrijeme?

lucky07
18.08.2009., 18:38
Zanima me da li je sve u redu s mojim zdravljem ako mi je nalaz krvi:
povećene vrijednosti
lritrociti, 5.32
hemoglobin 162
MCHC 346
kolesterol 7.63
trigliceridi 2.24

Molim za vaše mišljenje uz zahvalnost

4play
19.08.2009., 13:22
Mišljenje na osnovu magnetne rezonance koljena:

"Na seriji sagitalnih, transverzalnih i koronarnih MR presjeka desnog koljena vidi se kompletna ruptura prednjeg križnog ligamenta.
Fokalne zone impakcijeoba femoralna kondila u visini prednjih rogova meniska na dužini od cca 10mm. Pridružena lezija artikularne hrskavice.
Edema subhondralne kosti nema što upućuje na leziju starijeg datuma.
U ostalim segmentima artikularna hrskavica femoralno, tibijalno patelarno urednog morfološkog nalaza i intenziteta signala.
Primjerena je morfologija i uredan intenzitet signal oba meniska.
Vidljivi su uredni intenziteti signala i morfologija stražnjeg križnog ligamenta, oba kolateralna ligamenta, iliotibijalnog trakta, tetive m. kvadricepsa i ligamenta patele.
Signifikantnog intraartikularnog izljeva nema.
Ostale prikazane koštane, mekotkivne i neurovaskularne strukture urednih su intenziteta signala i primjerene su morfologije.
ZAKLJUČAK:
MR desnog koljena pokazuje stanje kompletne rupture prednjeg križnog ligamenta i fokalne impakcije oba femoralna kondila ventralno. Ostali nalaz je u fiziološkim granicama."

Molim nekoga da mi to prevede... odnosno kakva operacija je potrebna te kakva vrsta oporavka (koliko traje) adekvatna ozljedi i operaciji THANKS

donsale87
20.08.2009., 11:06
prije nego odem kod lijecnika , mozete li mi reci dali mi je nizak hemoglobin? da li je sve u redu sa krvnom slikom?(inace, spava mi se cijeli dan i umoran sam stalno)

ovako mi izgleda krvna slika

eritrociti 4.36
hemoglobin 138
hematokrit 0.410

elemetni u tragovima:
zeljezo 20 (kao sasvim dobro)

pa mi nije jasno kako imam zeljeza dosta a hemoglobin mi je relativno nizak a on sadrzi zeljezo...

Balkanka
20.08.2009., 12:13
a napiši od koje do koje vrijednosti je "normalno"

donsale87
20.08.2009., 12:20
eritrociti - 4.36 (4.34-5.72)
hemoglobin - 138 (138-175)
hematokrit - 0.410 (0.415-0.530)
sedimentacija Erc - 3 (2-13)

meni je to sve nesto nisko :D osim hematokrita, sve je kao u granicama ref. intervala samo sto je to skroz doljnja granica.

ja sam laik za to sve ali meni se cini da je to mali oblik anemije

pa trazim vasa misljenja, pametnijih od mene, a ima ih punoo :))

silly_one
20.08.2009., 16:33
Pozdrav svima,

Javljam se ovdje jer me zanima vaše mišljenje i iskustva vezano uz jednu stvar. Naime, riječ je o zdravlju moje majke. Prije 5 - 6 dana je otišla po namirnice i jedva se vratila kući. Rekla mi je da je jedva kupila sve potrebno jer joj se zacrnilo pred očima pa je uz pomoć prijateljice obavila kupovinu i vratila se kući. Kaže da joj je stalno bilo crno pred očima, a kasnije kao da je iskre nekakve vidjela. Cijeli dan joj je bilo slabo i narednih par dana je često slabost hvatala.
U ponedjeljak je otišla kod svoje doktorice koja joj je rekla da je možda nešto vezano uz mozak, zbog tih iskri koje je vidjela, i poslala je da vadi krv. Nalaz je došao i ovdje ću vam prepisati one vrijednosti koje su ispod ili iznad preporuke.

LKC 11.4
limfo. 4.40
gran. 6.50
glukoza 4.2
kolesterol 5.9
ldl kolesterol 3.49
željezo 32.3
tibc 77.9

danas je opet bila kod doktorice da porazgovaraju o rezultatima i doktoricu najviše brine povišeno željezo. kaže da je to tipično za ljude, pogotovo muškarce, koji koriste steroide.

rekla joj je da ode vaditi krv opet za 10 dana i da posjeti ginekologa.

doktorica je zabrinuta jer majku mi zadnjih dana stalno uhvati slabost i vrtoglavica, a ne zna što je. imate li kakvu ideju o čemu bi mogla biti riječ? ili da znate iz iskustva?

ne znam jesam li trebala još koju informaciju napisati... njoj je 48 godina i nije imala nekih problema sa zdravljem.

donsale87
20.08.2009., 21:01
To ju je udarila recesija u glavu. Preporucujem da si nabavi online shopping pa ste rjesili problem :kava:

nidi
20.08.2009., 21:09
nALAZ:

1. ph=8
2. 1ml = 12 000 000 spermija
3. 3ml sperme
4. 40% jako pokretnih
20% srednje pokretnih
40% nepokretnih
5. uzorak: gust
ljepljiv
6. normalna morfologija

IMA LI NADE ??? (ZA POTOMKE NARAVNO )

UNAPRIJED HVALA

Vicente
01.09.2009., 19:05
napravio sam nedavno kompletnu krvnu sliku i sve mi je u granicama normale osim: blago povišena sedimantacija,niski hemoglobin i hematokrit,povišeni leukociti i kod morf.promjena piše u u L=u pojedinim neutrofilnim granulocitima toksična...znam da su povišeni leukociti i sedimantacije znak neke upale no ono što mene brine jel to može bit znak za rak? tj.koje su vrijednosti u krvnoj slici obično izvan granica normale kad je rak u pitanju?

JuliaN
03.09.2009., 22:06
Šestero Kineza umrlo je u zadnjih deset dana u bolnicama na istoku Kine, i to nakon što su primili cjepivo s ljudskim imunoglobulinom, proteinom koji se daje u svrhu proizvodnje antitijela, izvijestila je Xinhua, kineska novinska agencija. Smrtne slučajeve prijavile su lokalne vlasti, a za nemar je osumnjičena tvrtka Jiangxi Yabo Bio koja proizvodi cjepivo u suradnji sa sveučilištem u Nanchangu, a sva cjepiva su povučena nakon saznanja da su povezana s preminulima. Ni u jednoj službenoj prijavi nije rečeno od čega su se preminuli liječili, a kineske vlasti pokušavaju nakon gomile fatalnih ishoda liječenja raznim cjepivima podignuti standard loše kvalitete cjepiva, međutim, zasad su bez konkretnih rezultata. Osim loše kvalitete cjepiva problem vlastima stvara i velik broj proizvođača, pa je kontrola konačnog proizvoda vrlo loša, žale se kineski zdravstveni djelatnici.

http://www.javno.com/hr-svijet/u-kin...cjepiva_152897

what?
04.09.2009., 13:33
Aj da i ja napišem još jedan u nizu...

Dakle, imam vrlo blagi oblik ginekomastije, i to samo u jednoj dojci ,okom neuočljivo s tim da idem preventivno na preglede, ne bi li se povečavalo.

I sad, vadim krvnu sliku , i sve je u redu osim GGT- i ALT-a, odnosno ;

GGT je 68 ( inače je 10-55 )
ALT je 92 ( inače je 5- 48 )

Sad, znam da ne mora biti ništa ali opet, brine me ALT koji je skoro za duplo veći, s tim da nisam prije imo nikakvih problema s jetrom, ili bar nisam osjećao ništa da mi je smetalo vezano za jetru.

Mišljenja ?

lubenica27
04.09.2009., 15:04
danas sam vadila krv i nalaz je ovakav:

- leukociti 6.2 (3.4-9.7)
- eritrociti 5.23 (3.86-5.08)
- hemoglobin 142 (119-157)
- hematokrit 0.417 (0.356-0.470)
- mcv 79.7 (83.0-97.2)
- mch 27.2 (27.4-33.9)
- mchc 341 (320-345)
- trombociti 341 (158-424)

- limfociti 42.3 (20.0-46.0)
- eozinofili 7.9 (0.0-7.0)
- monociti 10.0 (2.0-12.0)
- bazofili 0.5 (0.0.-1.0)
- neutrofili 39.3 (44.0- 72.0)
- rdw 1.126 (0.090-0.150)

pa ako bi mi mogao netko to protumačiti... hvala :)

Termination
04.09.2009., 18:42
Šestero Kineza umrlo je u zadnjih deset dana u bolnicama na istoku Kine, i to nakon što su primili cjepivo s ljudskim imunoglobulinom, proteinom koji se daje u svrhu proizvodnje antitijela, izvijestila je Xinhua, kineska novinska agencija. Smrtne slučajeve prijavile su lokalne vlasti, a za nemar je osumnjičena tvrtka Jiangxi Yabo Bio koja proizvodi cjepivo u suradnji sa sveučilištem u Nanchangu, a sva cjepiva su povučena nakon saznanja da su povezana s preminulima. Ni u jednoj službenoj prijavi nije rečeno od čega su se preminuli liječili, a kineske vlasti pokušavaju nakon gomile fatalnih ishoda liječenja raznim cjepivima podignuti standard loše kvalitete cjepiva, međutim, zasad su bez konkretnih rezultata. Osim loše kvalitete cjepiva problem vlastima stvara i velik broj proizvođača, pa je kontrola konačnog proizvoda vrlo loša, žale se kineski zdravstveni djelatnici.

http://www.javno.com/hr-svijet/u-kin...cjepiva_152897

To je Kina, helou, tamo ljudi svaki dan ginu ko miševi na najbizarnije moguće načine. Hrvatska ne kupuje kinesko cjepivo...

Termination
04.09.2009., 18:45
Aj da i ja napišem još jedan u nizu...

Dakle, imam vrlo blagi oblik ginekomastije, i to samo u jednoj dojci ,okom neuočljivo s tim da idem preventivno na preglede, ne bi li se povečavalo.

I sad, vadim krvnu sliku , i sve je u redu osim GGT- i ALT-a, odnosno ;

GGT je 68 ( inače je 10-55 )
ALT je 92 ( inače je 5- 48 )

Sad, znam da ne mora biti ništa ali opet, brine me ALT koji je skoro za duplo veći, s tim da nisam prije imo nikakvih problema s jetrom, ili bar nisam osjećao ništa da mi je smetalo vezano za jetru.

Mišljenja ?

Jesi li prije vađenja krvi malo popio ili imao kakvu infekciju, virozu i sl. Jesi li se fizički iscrpio? Jesi li pio kakve lijekove? Sve to može bit među uzrocima. Ponovi nalaz za 1-2 tjedna pa ako se stanje ne popravi morati ćeš pregledati jetru i testirati se na zarazu hepatitisom...

Termination
04.09.2009., 18:47
danas sam vadila krv i nalaz je ovakav:

- leukociti 6.2 (3.4-9.7)
- eritrociti 5.23 (3.86-5.08)
- hemoglobin 142 (119-157)
- hematokrit 0.417 (0.356-0.470)
- mcv 79.7 (83.0-97.2)
- mch 27.2 (27.4-33.9)
- mchc 341 (320-345)
- trombociti 341 (158-424)

- limfociti 42.3 (20.0-46.0)
- eozinofili 7.9 (0.0-7.0)
- monociti 10.0 (2.0-12.0)
- bazofili 0.5 (0.0.-1.0)
- neutrofili 39.3 (44.0- 72.0)
- rdw 1.126 (0.090-0.150)

pa ako bi mi mogao netko to protumačiti... hvala :)

Nije nalaz toliko loš. Baviš li se kakvim sportom ili težim fizičkim radom? Zašto je uopće rađena pretraga?

what?
05.09.2009., 09:55
Jesi li prije vađenja krvi malo popio ili imao kakvu infekciju, virozu i sl. Jesi li se fizički iscrpio? Jesi li pio kakve lijekove? Sve to može bit među uzrocima. Ponovi nalaz za 1-2 tjedna pa ako se stanje ne popravi morati ćeš pregledati jetru i testirati se na zarazu hepatitisom...

Ma nit sam pio niti sam bio slab prije vađenja krvi. Al svejedno sam već naručen na ultrazvuk jetre tako da ću vidjet šta je.

nemirno more
05.09.2009., 16:21
Ima li itko ovdje strucan da mi objasni ili barem pojasni ovo...prije godinu dana muzu su ustanovili da ima povisene leukocite,on je to zanemario,i sad se opet ponavlja isti problem(koci ga na sistematskom)...obavio je sve pretrage i nema nista znacajno,sada nakon svega salju ga na tu punkciju....a mene zanima,da li se ta punkcija obavlja iz razloga na sumnju u npr.leukemiju i sl.ili cisto iz preventivnih razloga...inace samo leukociti su mu poviseni na 13 nekad padnu na 11 ali to je to uglavnom...sedimentacija i sve ostalo je ok...imamo li razloga za strah ????unaprid se zahvaljujem!!:s

Azaleja
05.09.2009., 16:43
Ima li itko ovdje strucan da mi objasni ili barem pojasni ovo...prije godinu dana muzu su ustanovili da ima povisene leukocite,on je to zanemario,i sad se opet ponavlja isti problem(koci ga na sistematskom)...obavio je sve pretrage i nema nista znacajno,sada nakon svega salju ga na tu punkciju....a mene zanima,da li se ta punkcija obavlja iz razloga na sumnju u npr.leukemiju i sl.ili cisto iz preventivnih razloga...inace samo leukociti su mu poviseni na 13 nekad padnu na 11 ali to je to uglavnom...sedimentacija i sve ostalo je ok...imamo li razloga za strah ????unaprid se zahvaljujem!!:s

Leukociti znaju biti povišeni i kod upale, a punkciju neka obavi-može doslovce biti neka glupost, može biti iz preventivnih razloga, ali nemoj se opterećivati time-dovesti ćeš sebe u stanje nemira i psihički ubiti. Neka napravi, pa će se vidjeti.
Također, nisam stručna pa se nadam da će ti to netko od njih se javiti.

Termination
05.09.2009., 16:53

dužnost svakog odgovornog liječnika je da isključi bilo koju mogućnost, pa i onu najgoru... leukociti su konstatno povišeni što može biti posljedica nepravilne morfogeneze pa je potrebno analizirati koštanu srž i vidjeti je li s njom sve u redu... uzrok se mora otkriti

ninica 1
05.09.2009., 22:53

Svakako ima razloga za punkciju bez obzira na ostale uredne nalaze.
Ja sam radila već 7 punkcija koštane srži ništa strašno a niti bolno a traje dosta kratko.
Biopsija je puno bolnija a i to se izdrži.
Doktor mora znati što se dešava u koštanoj srži i sigurno je bolje dok su lagano poivišeni mada ne mislim da mora biti bilo koja teška bolest.
Ja sam imala 97.000 leukocita .....
Nema razloga za strah i paniku ali za tu pretragu svakako ima potrebe pa makar nalaz bio u granicama normale.

$iva$
07.09.2009., 22:40
pozz,

zanima me moguca dijagnoza tj. na sto upucuje istovremeno poviseni trombociti i eozinofili?

Unaprijed hvala.

mousse od čokolade
08.09.2009., 15:43
Poštovanje. Evo, pobrala sam nalaze za decka.. Urinokultura sterilna.
Urin sve uredno, osim sljedeceg:

Proteini: opalescira (ne znam ni sto to znaci)
Leukociti: 6-8 (x400)

Znam da su vrijednosti male, ali opet odskacu od normalnih. Jel moze tumacenje navedenog? Hvala :)

GEISCHA
08.09.2009., 18:16
Radila sam periferni razmaz krvi pa ak neko zna protumačit nalaze jer nema referentnih vrijednosti
-neseg 0,11
-seg 0,45
-eo 0,01
-ly 0,34
-m 0,09

infra red
08.09.2009., 21:30
Radila sam periferni razmaz krvi pa ak neko zna protumačit nalaze jer nema referentnih vrijednosti
-neseg 0,11
-seg 0,45
-eo 0,01
-ly 0,34
-m 0,09
Cini mi se da su ti povecani neutrofilni nesegmentirani granulociti. A ostalo je unutar referentnih vrijednosti. Ova povecana vrijednost moze upucivati na neku infekciju.

mousse od čokolade
08.09.2009., 23:09
opet pitam? ne zna nitko sto to znaci kad kod proteina u urinu pise da opalescira? (ref. inerval je naravno 0/neg)

anna1
09.09.2009., 20:50
Pozdrav svima!

Stigao majčin nalaz CT-a kojeg ću ja sad napisati ovdje, pa molim nekog ko se razumije da mi ga fino pojasni.Unaprijed zahvaljujem!
Inače majka je u 10-om mjesecu prošle godine s dijagnozom adenocarcinoma ventriculi (karcinom želuca), operirana. Odstranjen kompletan želudac, dio jednjaka, slijepo crijevo i žuč. Prošla je 4 agresivne kemo i dalje nije mogla. Krvna slika joj se nikako nije oporavljala. PET/CT u Zg u 5-om mjesecu bio je čudo. Bolest u stanju mirovanja. Dobila je od onkologa otpust da bude u miru cijelo ljeto. Nakon 7 dana počeli su bolovi koji su se ponavljali svako malo cijelo ljeto. Liječnik opće prakse na tragu je upale iako jako oprezan u davanju ikakvih prognoza prebaca lopticu onkologu kojeg evo ako opet ne poljubimo vrata trebamo posjetiti 14-og. Do tada iako laički proučeni nalazi, molim nekog da mi ih detaljnije objasni ako zna i ima volje. Hvala još jednom!

"Stanje nakon tot.gasterktomije, lokalnog recidiva se ne vidi.
Jetra je homogene građe, bez žarišnih promjena. Stanje nakon kolecistektomije.
Intra i ekstrahepatalni žučni vodovi nisu dilatirani.
Pankreas je naznačenog d.pankreatikusa, homogene građe, žarišnih promjena se ne vidi.
Bubrezi su slabije postkontrastne opacifikacije s cističnim lezijama.
Obostrano se vidi dilatirani kanalni sustav, ureteri su primjerene širine lumena, hipermične stijenke-radiološki znakovi lezije funkcije, preporuča se lab. obrada.
Uterus je primjerene morfologije.
Vidi se difuzno zadebljana stijenke kolona u području hepatalne fleksure.
U gornjem abdomeu, perilinealno i perihepatalno vidi se manja količina slobodne tekućine.
Uz aortu od visine izlazišta a.mes,sup. do renalnih arterija vidi se rahla, vjerojatna limfatička
infekcija maks.širine 12mm. U korijenu mezenterija, intraperitonealno, uz zdjelične krvne žile i obostrano ingvinalno vide se uvećani limfni čvorovi promjera do 12mm."

To je ono što piše, + što znam da kreatinin skače kao lud. Kompletnu krvnu sliku i kreatinin klirens napraviti će slijedećih dana.
Huhh nemir je u meni. HELP!

zdenka27
11.09.2009., 09:43
Pomalo sam razočarana jer vidim da je ovdje puno više pitanja nego odgovora. Nadala sam se da nam tu "vise" neki dežurni liječnici pa da se odgovor može dobiti brže nego da se prolazi kroz nakrcane ambulante. Ipak ću postaviti svoje pitanje! I Silly one je htjela ( za svoju mamu) saznati što bi to značilo imati povišeno željezo?! Meni je nalaz željeza 32,1 ( ref. inter. 8-30), osim toga od normale osdtupa AST- 31 ( 8-30) i bazofili - 1,2 (0-1). U nalazu mokraće leukociti su 3-6(0-2), eritrociti 1-2 (o-2) te stanice pločastog epitela 15-17 ( 0-1). I ovdje sam u zagradi napisala referentne intervale.
Molim , ako netko ima kakvu zamisao, da mi ogovori!

peper
11.09.2009., 11:26
Pomalo sam razočarana jer vidim da je ovdje puno više pitanja nego odgovora. Nadala sam se da nam tu "vise" neki dežurni liječnici pa da se odgovor može dobiti brže nego da se prolazi kroz nakrcane ambulante. Ipak ću postaviti svoje pitanje! I Silly one je htjela ( za svoju mamu) saznati što bi to značilo imati povišeno željezo?! Meni je nalaz željeza 32,1 ( ref. inter. 8-30), osim toga od normale osdtupa AST- 31 ( 8-30) i bazofili - 1,2 (0-1). U nalazu mokraće leukociti su 3-6(0-2), eritrociti 1-2 (o-2) te stanice pločastog epitela 15-17 ( 0-1). I ovdje sam u zagradi napisala referentne intervale.

Evo, ja nisam struka, ali sam imala problema s jetrom gdje su bili povećani željezo i jetrene probe pa ću probati pripomoći bar oko prvog pitanja. Jetra ima bitnu ulogu u metabolizmu željeza, jer se u njoj (najviše) pohranjuje ovaj metal. Kod poremećene funkcije jetre, smanjeno je njegovo zlučivanje iz organizma, znači taloži se tamo i oštećuje ju.
Budući da ti je i ALT malo povećan (enzim povezan s funkcijom jetre), možda bi trebala krenuti s ispitivanjem jetre? :ne zna:

_reese_
11.09.2009., 13:36
Dal neko zna citat ekg nalaz, evo ovak pise: EKG: sinusni ritam 93/min (znam da je malo jace, ali uvijek mi jace kuca kad idem u bolnicu:D)
intemed. el os, PQ 0, 12 s

zdenka27
12.09.2009., 09:15
Peper, puno hvala!
Znam da je ALT povezan s jetrom. Svojevremno sam isto imala tako povišeno željezo, ali se liječnik tada nije posebno na to obazirao. I još su mi objasnili da se to može lako povisiti ako si npr. dan prije jeo ili pio nešto što ima dosta željeza ( crno vino ili sok od kupina itd). Ovo posljednje vađenje krvi je bilo jer trebam gastroenterologu pa se baš pitam što će on reći! Svakako još jednom zahvaljujem na objašnjenju!

nemirno more
12.09.2009., 15:37
Molim sve koji su bili vaditi kostanu srz iz zdjelice,da mi objasne nesto...sutra mi muz ide na to vadenje kostane srzi...ali...hematolog mu nije rekao hoce li tribat ostat u bolnici koji dan...jer,procitala sam po netu, da se pri takvom zahvatu daje lokalna anestezija,ali i da se mora ostati u bolnici 3 dana??!!!Sad mi nije nista jasno,ako je tako,zasto mu to nije receno!!!:confused: Sve vas lipo molim za odgovor jer umirem od straha zbog tog zahvata,i nalaza koji ga ocekuju!!!Hvala!!:s

simple
12.09.2009., 16:07

Nalaz urina moze sugerirati na upalu. Ostalo je uredno. Ne trebate se lijepiti doslovno na referentne vrijednosti - neki nalaz koji malo odstupa od navedenih nije nenormalan; to je samo stvar statistike - 90% ljudi ce imati vrijednosti unutar tih, a ostalih 10% zdravih moze odskakati na nesto nizu ili visu vrijednost od granicnih. I naravno, nalaz bez klinicke slike i pregleda lijecnika ne predstavlja nista.

simple
12.09.2009., 16:09
Molim sve koji su bili vaditi kostanu srz iz zdjelice,da mi objasne nesto...sutra mi muz ide na to vadenje kostane srzi...ali...hematolog mu nije rekao hoce li tribat ostat u bolnici koji dan...jer,procitala sam po netu, da se pri takvom zahvatu daje lokalna anestezija,ali i da se mora ostati u bolnici 3 dana??!!!Sad mi nije nista jasno,ako je tako,zasto mu to nije receno!!!:confused: Sve vas lipo molim za odgovor jer umirem od straha zbog tog zahvata,i nalaza koji ga ocekuju!!!Hvala!!:s

Biopsija se radi ambulantno, traje kratko, dobije se lokalna anestezija, covjek nakon toga iz predostroznosti odlezi pola sata i ide kuci. ne treba vas biti strah. Kanite se interneta :).

simple
12.09.2009., 16:10
Dal neko zna citat ekg nalaz, evo ovak pise: EKG: sinusni ritam 93/min (znam da je malo jace, ali uvijek mi jace kuca kad idem u bolnicu:D)
intemed. el os, PQ 0, 12 s

To doslovno znaci - NORMALAN NALAZ.

ninica 1
12.09.2009., 16:13

Iz zdjelice?
nije možda iz kuka.
Ja sam radila punkciju i biopsiju koštane srži kako rekoh iz kuka.
Dobiješ lokalnu anesteziju i normalno da ne osjetiš nikakavu bol u mišiću ali sama kost ne prima anesteziju i sigurno da je biopsija dosta bolna ali traje kratko i da se izdržati.
Nakon biopsije ležiš 2 sata i onda ideš doma-nema potrebe za ležanje tri dana.Dok punkcija koštane srži nije bolna, kratko traje i odmah možeš ići doma.
E sada ako je to neka druga vrsta biopsije onda to neznam :ne zna:
Ako te još nešto zanima pitaj a može i na PP.

simple
12.09.2009., 16:14
-neseg 0,11
-seg 0,45
-eo 0,01
-ly 0,34
-m 0,09

Ovo su relativne vrijednosti, omjer izmedju pojedinih loza leukocita, koji je normalan, ali za potpun odgovor bismo trebali znati i apsolutne vrijednosti, tj. broj leukocita.

nemirno more
12.09.2009., 17:05
..pa cuj,nemam sad vise pojma...receno mu je ovako;ide na punkciju kostane srzi,to ce mu uciniti iz zdjelice(nesto je spominja debelo meso)to bi valjda onda tribalo biti to...:ne zna: uglavnom kako god...ja umirem od straha!!

nemirno more
12.09.2009., 17:06
Biopsija se radi ambulantno, traje kratko, dobije se lokalna anestezija, covjek nakon toga iz predostroznosti odlezi pola sata i ide kuci. ne treba vas biti strah. Kanite se interneta :).
ok...hvala ti!!:s

_reese_
12.09.2009., 19:22
To doslovno znaci - NORMALAN NALAZ.

Puno hvala:s

GEISCHA
12.09.2009., 20:02
Ovo su relativne vrijednosti, omjer izmedju pojedinih loza leukocita, koji je normalan, ali za potpun odgovor bismo trebali znati i apsolutne vrijednosti, tj. broj leukocita.

KKS sam radila tek jučer pa neću znati do ponedjeljka broj leukocita, a inače je negdje izmedju 11 i 12. Razmaz mi je tražila imunologica kod koje idem tek krajem mjeseca.

bas me briga
14.09.2009., 16:47
Danas sam digo nalaze urina sa mikrobiologije i sve je uredu nema bakterije.A stavili su mi kateter jer nisam mogo mokriti.E sad u srijedu bi trebo na kontrolu.
E sad da li ce mi oni skinuti katetar tad?

tejka.
15.09.2009., 12:16
Molim Vas za pomoć

Kolesterol ukupni 5,6
HDL kolesterol 0,8
Trigliceridi 5

:(:(

bas me briga
16.09.2009., 12:09
Evo da vam javim da su mi skinuli kateter.E sad ja 7 nisam masturbirao a nocas u snu mislim da sam ejakuliro.E sad kako se to desilo?

mariola015
19.09.2009., 08:00
Molim savjet!
Zanima me da li sa ovakvima nalazima trebam otići dalje od liječnika opće prakse:

hemoglobin 68
hematokrit 0,240
mcv 60,7
mch 17,1
mchc 282
rdw 17,6
fe 2,3
tibc 70

Kud mi željezo odlazi? Nisam na dijeti, ne pijem, ne pušim, možda samo malo više radim, al to ne bi trebalo škoditi, zar ne?:mig:
Imam stalno jako natečene noge, ima li to veze s tim?
Unaprijed hvala:jumping::

ninica 1
19.09.2009., 09:34
Molim savjet!
Zanima me da li sa ovakvima nalazima trebam otići dalje od liječnika opće prakse:

hemoglobin 68
hematokrit 0,240
mcv 60,7
mch 17,1
mchc 282
rdw 17,6
fe 2,3
tibc 70

Kud mi željezo odlazi? Nisam na dijeti, ne pijem, ne pušim, možda samo malo više radim, al to ne bi trebalo škoditi, zar ne?:mig:

Svakako trebaš ići kod doktora to se radi o anemiji a čime je uzrokovana doktor treba pronać, najbolje posjetit hematologa :top:

mariola015
19.09.2009., 10:19
Pa znam da je anemija u pitanju, nego, voljela bi da nalaze komentira neko iz struke :)

Nepoznat covjek
19.09.2009., 21:14
Ej pozdrav trebam misljenje drugih ljude evo ovako:Za 3 dana u utorak ujutro imam sistematski jer moram zbog rukometa i vade mi krv i tako e ja imam 15 godina i neznaju mi doma da pusim kolike su sanse da mi se nikotin vidi u krvi i sto raditi da mi se nikotin u krvi smanjiti sto da radim? da samo cekam ili?e da i zadnjih 5 dimova sam povukao u subotu a zadnju cigaretu popusio u petak kakve su sanse

ninica 1
19.09.2009., 21:55
Ej pozdrav trebam misljenje drugih ljude evo ovako:Za 3 dana u utorak ujutro imam sistematski jer moram zbog rukometa i vade mi krv i tako e ja imam 15 godina i neznaju mi doma da pusim kolike su sanse da mi se nikotin vidi u krvi i sto raditi da mi se nikotin u krvi smanjiti sto da radim? da samo cekam ili?e da i zadnjih 5 dimova sam povukao u subotu a zadnju cigaretu popusio u petak kakve su sanse

ma nikakve šanse da se u nalazu krvi i urina vidi da pušiš i da ima tragova nikotina, budi bez brige i bolje da kao sportaš a i inaće u životu ne pušiš e sada ipak ostaje tvoj izbor........a i premlad si za pušenje:ne zna:

drmed
19.09.2009., 22:20
Molim savjet!

hemoglobin 68
hematokrit 0,240
mcv 60,7
mch 17,1
mchc 282
rdw 17,6
fe 2,3
tibc 70

Ne vidim zasto odmah kod hematologa? A Mariola treba dati malo vise podataka o sebi.... npr
1. Koliko imas godina
2. Kakvi su ti menstrualni cikusi
3. Koliko dugo traju tegobe tipa ubrzanog zamaranja, nedostatka zraka,
kakav ti je probavni sustav (crna stolica?)

Mozda preuranjen zaključak........s Hb 68 i bez nekih tegoba.....mislim da to traje puno duze vremena i da ti treba željeza koje teško da mozes nadoknaditi uzimanjem na usta. Naravno da treba pronaci i uzrok anemiji zbog manjka zeljeza.
Otidji svome doktoru, on ce znati sta uraditi

ninica 1
19.09.2009., 23:02
Pa znam da je anemija u pitanju, nego, voljela bi da nalaze komentira neko iz struke :)

bez obzira na vrstu anemije (koje mogu nastati zbog velikog broja uzroka i oboljenja i stanja u organizmu), dolazi do smanjenja broja eritrocita, hemoglobina i hematokrita, kao i parametara MCV, MC i MCHC. Stupanj smanjenja pomenutih parametara i njihov uzajamni odnos treba da posluzi doktoru da, uz ostale klinicke nalaze, postavi pravu dijagnozu i odredi vrstu anemije i primjeni odgovarajucu terapiju.

Vrijdnosti hematokrita mogu cesto da pomognu u mnogim klinickim situacijama. Kod akutnog krvarenja hematokrit moze da bude normalan, a u fazi oporavka se smanjuje. Kod anemije usljed nedostatka željeza hematokrit je smanjen, jer eritrociti imaju manju zapreminu iako sam broj eritrocita ne mora da bude smanjen. Hematokrit je smanjen u trudnoci, a smanjuje se i sa godinama zivota. Takodje je smanjen kod anemija, leukemija, povecane funkcije stitne zljezde (hipertireoze), ciroze jetre, opekotina i infekcija.
E pa mislim da zaista u ovom slučaju treba doktor potražit uzrok pa tek onda propisat i odgovarajuću terapiju- a mislim da to ipak najbolje treba da odradi hematolog koji se i bavi liječenjem svih vsta anemije.

Nepoznat covjek
20.09.2009., 09:14
E puno ti fala pao mi kamen sa srca :DD. ma nije ti to mlado stari moj poznam ja klince tako 11,12,13 godina koji puse po pola kutije kutiju na dan...mislim to je zalosno to je jako zalosno ali jbg i cak 50% od tog drustva starci im znaju da puse i daju im...mislim to moras biti lud ja svom djetetu nikad nebi dao da pusi ma niti s 18..e da ma ne pusim ja to samo radi sminke ovako 2-3 cigarete na 2 dana tu negdi....ma nije to puno nego strah me je da se ne navucem...

Azaleja
20.09.2009., 17:12
Molim savjet!

hemoglobin 68
hematokrit 0,240
mcv 60,7
mch 17,1
mchc 282
rdw 17,6
fe 2,3
tibc 70

Najbolje kod doktora, a on će te dalje uputiti, jer hemoglobin je jako nizak, a uz to željezo, a i tibc mislim da se bliži onoj gornjoj granici od 75 (nisam sigurna). I kao što kaže budabudimir: doktor +hematolog.

Azaleja
20.09.2009., 17:12
Najbolje kod doktora, a on će te dalje uputiti, jer hemoglobin je jako nizak, a uz to željezo, a i tibc mislim da se bliži onoj gornjoj granici od 75 (nisam sigurna). I kao što kaže budabudimir: doktor +hematolog.

A mogu imati i veze natečene noge.

Nepoznat covjek
20.09.2009., 20:03
E ninica imam jos jedno pitanje ja pitam ljude za to za pusenje dali se vidi nikotin u krvi oni mi vele da ako ides na neke posebne pretrage tak nekaj e pa me zanima postoji to ako postoji dali na sportskim sistematskim pregledima to gledaju...:confused::confused::confused:

Nepoznat covjek
20.09.2009., 20:13
Molim savjet!

hemoglobin 68
hematokrit 0,240
mcv 60,7
mch 17,1
mchc 282
rdw 17,6
fe 2,3
tibc 70

Ma to ti je psiha ako dosta radis...tak ti je moj brat ucil se na 4 godini prava je ucio oko 11-12-13 sati dnevno smrsavio 7 kila! isto mu zeljezo falilo...ja ti nisam siguran za to al neznam idi kod doktora...meni isto falilo zeljezo dok sam imao anemiju spavalo mi se svakih 3-4 sata..

ninica 1
20.09.2009., 20:25
E ninica imam jos jedno pitanje ja pitam ljude za to za pusenje dali se vidi nikotin u krvi oni mi vele da ako ides na neke posebne pretrage tak nekaj e pa me zanima postoji to ako postoji dali na sportskim sistematskim pregledima to gledaju...:confused::confused::confused:

Samo se smiri. na sistematskom pregledu rade ti opću krvnu sliku i urin, te ako nešto od navedene pretrage nije dobro normalno rade se nalazi dalje, ali na nikotin ma nema šanse , budi miran i nemoj uopče raspravljat o tome.
Eto kada sve završi javi se i vidjet ćeš da sam u pravu, ako rade kapacitet pluća onda kod pušaća je nešto manji, ali ni to ne potvrđuje da si pušać, nemoj brinuti nema potrebe:top:

Nepoznat covjek
20.09.2009., 20:42
O.K tnx i nikakve testove na plucima nam ne gledaju niti nista puno ti hvala ma znam ja da je manja sanse da se vidi skoro pa nikakva ali ono STRAH prevladava jer mi niko u kuci ne pusi moja mama prestala prije 7 godina zato da se ja nebi navukao da nebi udisao taj dim da me nebi privuklo ili tako nesto pa uglavnom me STRAH...al puno ti hvala.E da samo jos pitanje koliko godina imas i koje ti je pravo ime da ti zahvalim u tvoje ime nikolina se zoves a?

Anna_maca
21.09.2009., 10:24
:w

ako netko zna, nek mi protumaći ove nalaziće imunoloških pretraga

IgE 45,8 (ref. interval 0-122 kU/L)

RAST w 1 (Ambrosia elatior) koncentracija 5,38 H (ref. int. 0-0,35 kU/L)
razred +3 H

RAST w 6 (Artemisia vulgaris) koncentracija 0,44 H (ref. int. 0-0,35 kU/L)
razred +1 H

Unaprijed hvala! :mig:

oona
24.09.2009., 15:20
moja enigma:
leukociti, eritrociti i sve ostalo u granicama normale, ali sedimentacija dosta povisena.
negdje toleriraju do 30, ja imam 45.

trenutacno jedino sto znam je ludnica oko jednog zuba, upala korjena je bila, popila turu antibiotika, ali imam osjecaj da me ponovni zeza.
moze li to biti to ili da istrazujem dalje?

ninica 1
24.09.2009., 15:52
moja enigma:
leukociti, eritrociti i sve ostalo u granicama normale, ali sedimentacija dosta povisena.
negdje toleriraju do 30, ja imam 45.

trenutacno jedino sto znam je ludnica oko jednog zuba, upala korjena je bila, popila turu antibiotika, ali imam osjecaj da me ponovni zeza.
moze li to biti to ili da istrazujem dalje?

tvoja sedimentacija je povišena zbog upalnog procesa na zubu i to je trenutno sigurno i jedini razlog te nema potrebe da ideš sa ispitivanjem dalje. Kada saniraš zub sedimentacija će pasti na granične vrijednosti.:top:

lijepa alma
28.09.2009., 10:58
ovako, vadila krv, odstupanja od normale:
leukociti (koji su mi svaki put malo povišeni i doktorica ništa ne kaže, a mene brine)- normalno do 11, a meni 12, 4
limficiti -normalno do 4, a meni 4, 4
željezo je skoro na granici- normalno od 8 do 30, a meni 9,6 (ali to mi je uvijek smanjeno, pa često pijem željezo)

dakle brinu me lekuciti i limfociti (limfociti su prvi put povišeni)

+ sedimentacija koja je na granici normale, a inače je puno niža..

Termination
28.09.2009., 14:01
ovako, vadila krv, odstupanja od normale:
leukociti (koji su mi svaki put malo povišeni i doktorica ništa ne kaže, a mene brine)- normalno do 11, a meni 12, 4
limficiti -normalno do 4, a meni 4, 4
željezo je skoro na granici- normalno od 8 do 30, a meni 9,6 (ali to mi je uvijek smanjeno, pa često pijem željezo)

dakle brinu me lekuciti i limfociti (limfociti su prvi put povišeni)

+ sedimentacija koja je na granici normale, a inače je puno niža..

Nije to ništa strašno, ako nemaš nikakvih drugih simptoma. Vjerojatno neka manja upala. Ponovi nalaz za 1-2 tjedna, pa ćeš onda vidjeti sa svojom doktoricom da li stanje zahtjeva dodatnu pozornost. Blago odstupanje od referentnih vrijednosti ne znači ništa, jer su određivani prema običnoj statistici. Dakle, potpuno zdrava osoba može imati malo povišene ili snižene vrijednosti.

Mlaen
29.09.2009., 09:53
Prije mjesec dana su mi na krvnoj slici bili povišeni eritrociti i hemoglobin...
Uzeo sam pauzu od treninga mjesec dana (teretana) i iz prehrane izbacio whey (drugo je sve ostalo nepromjenjeno) i jucer sam dobio rezultate zadnje krvne slike i sad je sve OK...

Zanima me koji je moguci razlog za povecanje eritrocita i hemoglobina?
I bi li bilo razloga za paniku u slucaju da su ostali povišeni?

Termination
29.09.2009., 10:23
Prije mjesec dana su mi na krvnoj slici bili povišeni eritrociti i hemoglobin...
Uzeo sam pauzu od treninga mjesec dana (teretana) i iz prehrane izbacio whey (drugo je sve ostalo nepromjenjeno) i jucer sam dobio rezultate zadnje krvne slike i sad je sve OK...

Zanima me koji je moguci razlog za povecanje eritrocita i hemoglobina?
I bi li bilo razloga za paniku u slucaju da su ostali povišeni?

Eto vidiš, jedan od uzroka je i fizički napor. Mišići jednostavno zahtijevaju više kisika, pa organizam reagira povećanom proizvodnjom eritrocita koji su upravo i namijenjeni tome. Dakle, slobodno se ti bavi sportom. Blago povećanje eritrocita i hemoglobina ne znači ništa. Whey nema veze s tim.

Inače, uzimanjem dopinga (eritropoetin), neki sportaši umjetno povećaju broj eritrocita i time postižu bolje performanse. Naravno, to je nedozvoljeno.

MAX-factor
29.09.2009., 14:09
trebam misljenje - hitno
dijete staro 16 mjeseci:
leukociti 2,2 (6.0-16.0)
monociti 22 (5-13)
reaktivni limfociti 3 (0)
neutrofilni granulociti 26 (30-72)

sve ostalo u redu.

ninica 1
29.09.2009., 15:52
[QUOTE=MAX-factor;22806700]trebam misljenje - hitno
dijete staro 16 mjeseci:
leukociti 2,2 (6.0-16.0)
monociti 22 (5-13)
reaktivni limfociti 3 (0)
neutrofilni granulociti 26 (30-72)

sve ostalo u redu.[/QU

leukopenija je izraz kojim se označava da ukupno leukocita ima u krvi manje no što je za očekivati ili manje od normalnih vrijednosti za laboratorij koji ih određuje.
Neke zarazne bolesti ili infekcije jako "suprimiraju" ili smanjuju stvaranje bijelih krvnih zrnaca koji su nosioci imuniteta, pa nam je to neki pokazatelji infekcije, u prvom redu virusne.Po ovom nalazu moguće da vaše dijete ima ili je nedavno imalo neku upalu ili pak neku virozu.Ako nije bilo ništa od toga onda će najvjerojatnije trebati napraviti neke dodatne pretrage.:top:

53nja
30.09.2009., 08:10
molim vas da mi netko objasni ove štur oznake,... naime mama mi je bolesna pa mi je pročitala rezultate markera i još nešto što neznam što znači,... pa evo ja ću napisati ako mi tko zna reći molila bih pomoć;

HGB 14,6
HCT 0,409
MCV 86,7
MCH 31,0
MCHC 358
RDV 10,5
TRC 279
MPV 7,25
NEU 2,75
IY 1,82
MONO 0,33

Žene pomozite ako znate,.. mislim da se radi o dojci ili jajniku, tko to zna, sutra ide na mamografiju.??

Maddie
30.09.2009., 22:15
niska razina kortizola u 24 sata urinu?
kortizol u 8 i 16 je normalan
može pojašnjenje?

53nja
01.10.2009., 07:31
što znači C 72,1 ???

svasta
01.10.2009., 12:09
Napravio sam sljedeće nalaze:
urinokulturu - nalaz uredu
urin bakteriološki aerobno -sterilno
ejakulat bakt aerobno -sterilno
chlamydia(EIA(atg)) - negativan
nisu izolirane ureaplasma urealyticum niti mycoplasma hominis
A i prostatu su pregledavali koja je isto u redu

Nalazi u redu a ja i dalje imam problem. Javlja mi se peckanje, škakljanje pa i zna biti jako blaga bol(nelagoda). Smeta kod seksa i ejakuliranje je popraceno peckanjem. Peckanje je većinom na izlazu mokraćne cijevi(skoro pa sam vrh penisa), a sredina penisa i korijen više se javlja neugoda i ta neka blaga bol(na dodir), zna se proširiti sve do iza jaja(na primjer, smeta me dok vozim bicikl). Ti simptomi znaju na kratko vrijeme posve nestati. Traju već kojih godinu dana.

Imal sam prije tri godine chlamydiu koju sam liječio sumamedom. Radio sam bris uerte nakon liječenja koji je bio negativan.

Koristim kondom redovito jedino si dam oduška kod oralnog(ne koristim kondom) i imam stalnu žensku.
Urolog me poslao doma nakon lekcije o spolno prenosivim bolestima:flop:. I napisao kontrola prema potrebi:ne zna:.

Zanima me dali znate što bi to moglo biti? Sumnjam na neku bakteriju koja nije obuhvaćena gornjim nalazima. Dali je moguće da korištenje običnog sapuna za pranje može napravit te tegobe i da one ne prolaze?

agent
01.10.2009., 12:34

Nalazi u redu a ja i dalje imam problem. Javlja mi se peckanje, škakljanje pa i zna biti jako blaga bol(nelagoda). Smeta kod seksa i ejakuliranje je popraceno peckanjem. Peckanje je većinom na izlazu mokraćne cijevi(skoro pa sam vrh penisa), a sredina penisa i korijen više se javlja neugoda i ta neka blaga bol(na dodir), zna se proširiti sve do iza jaja(na primjer, smeta me dok vozim bicikl). Ti simptomi znaju na kratko vrijeme posve nestati. Traju već kojih godinu dana.

Imal sam prije tri godine chlamydiu koju sam liječio sumamedom. Radio sam bris uerte nakon liječenja koji je bio negativan.

Koristim kondom redovito jedino si dam oduška kod oralnog(ne koristim kondom) i imam stalnu žensku.
Urolog me poslao doma nakon lekcije o spolno prenosivim bolestima:flop:. I napisao kontrola prema potrebi:ne zna:.

Zanima me dali znate što bi to moglo biti? Sumnjam na neku bakteriju koja nije obuhvaćena gornjim nalazima. Dali je moguće da korištenje običnog sapuna za pranje može napravit te tegobe i da one ne prolaze?

trebala bi i tvoja cura na pregled!

Garofeeder
01.10.2009., 16:28
O.K tnx i nikakve testove na plucima nam ne gledaju niti nista puno ti hvala ma znam ja da je manja sanse da se vidi skoro pa nikakva ali ono STRAH prevladava jer mi niko u kuci ne pusi moja mama prestala prije 7 godina zato da se ja nebi navukao da nebi udisao taj dim da me nebi privuklo ili tako nesto pa uglavnom me STRAH...al puno ti hvala.E da samo jos pitanje koliko godina imas i koje ti je pravo ime da ti zahvalim u tvoje ime nikolina se zoves a?

Nepoznati čovječe ;) bježi od duhana. Par komada dnevno ti je dovoljno da se navučeš, pitaj mene :)... Odvikavam se, sad će 5 mjeseci kako ne pušim, a počeo sam s 11 godina ;). Odvikavanje nije lagano. Bjež od toga ako možeš!

goran12
03.10.2009., 15:39
molim pomoc oko nalaza od radiologa
Na snimci srca i pluca vidi se grublji pl. črtež obostrano hilobazalno????

goran12
03.10.2009., 15:42
Nepoznati čovječe ;) bježi od duhana. Par komada dnevno ti je dovoljno da se navučeš, pitaj mene :)... Odvikavam se, sad će 5 mjeseci kako ne pušim, a počeo sam s 11 godina ;). Odvikavanje nije lagano. Bjež od toga ako možeš!

http://video.google.com/videoplay?docid=-5777611363649550421

Cat01
05.10.2009., 09:34
Bok! Molim nekoga tko se kuži da mi malo protumači nalaze. Mislim, sad kad se sjetim virus imam vec 2-3 mjeseca samo je dokazan tek prije dva tjedna.
Simptomi nisu bas bili tipicni, izuzev visoke temperature (39.2) par dana.

ALT 178 (ref. 10-36)
AST 71 (ref. 8-30)
GT 55 (ref. 9-35)

Napravljen ultrazvuk jetre i sve u redu. Markeri na hepatitis ABC negativni.

I onda:
EBV VCA lgM poz
EBV VCA lgG poz
EBV EA lgG poz
EBNA lgG poz
CMV lgM poz
CMV lgG poz
To su nalazi stari dva tjedna. Jasno je da imam mononukleozu i mirujem i to, ali mi nije jasno kako mogu imat oba virusa (EBV i CMV) istovremeno, jer nisam nigdje nasla da je neko imao oba. Pa ako mi neko moze to malo rasvijetlit. Imam 25 g. i ne osjecam se nista specijalno lose, malo umor i to je to.
I da, kako se zna da vise nisi zarazan? Testiranjem na virus opet ili?
Hvala, Cat

nicole76
05.10.2009., 11:40
Molim vas dal mi netko može odgovoriti šta znači kad su ti svi enzimi (AST, ALT, GGT i ALP) sniženi? Vidim da većina vas ima problema s povećanim vrijednostima tih enzima, ali nigdje nisam uspjela pronaći šta znači kad su snižene. Hvala.

dikii
05.10.2009., 13:24
imam povecan br leukocita u urinu 8-10 pa me interesuje jel to sprijecava trudnocu s obzirom da je upala imam redovne nezasticene odnoce oko 3 mjeseca

azram
05.10.2009., 14:16
Molim za pomoć!
Da li mi netko može reći što znači ova krvna slika:

L 4,79
E 4,58
Hb 126
Hct 0,364 L
MCV 79,52 L
MCH 27,5 L
MCHC 346
T 250
SE 7
DKS
segmentirani 49 L
nesegmentirani 0
limfociti 37
limfociti reaktivni 0
monociti 8,6 H
eozinofili 5
bazofili 0,4
plazma stanice0
sve drugo 0

Da li mi može netko reči što znači smanjen HCT, MCV, MCHC i segmentirani DKS, a povećani monociti?????

zzo
07.10.2009., 12:08
Pozdrav,

Koji su uzroci povećane ure-e i kako se liječi? Povećana mi je već duže vrijeme ili je u onim gornjim granicama. Sada je malo iznad 8.

Također mi je uvećan i AST ali sam prebolio mononukleozu pa mislim da je radi toga. Bio se vratio u granice normale u 6. mjesecu ali se sada u zadnje vrijeme opet malo povećao - na 80. Ostali enzimi su u redu. Kreatinin je isto malo uvećan. Nalaz urina je u redu.

Počeo sam iću u teretanu pred dva tjedna. Može li tjelesni napor uvećati AST ako je jetra slaba?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima

vigilanty
08.10.2009., 23:06
Ako je urin uredan, onda nisu bubrezi. Može biti obična dehidracija, to bude često.

A povišeni AST sam (bez ALT-a i bilirubina npr.) rijetko znači bolesti jetre. Nego se, osim u jetri, nalazi i u srčanom i skeletalnim mišičima. S obzirom da ideš u teretanu, nastaju difuzna, manja oštečenja skeletnih mišića (vjerojatno si imao i upalu mišića) pa se otpušta AST iz oštećenih tkiva - i vjerojatno je od tuda.

vigilanty
08.10.2009., 23:23
imam povecan br leukocita u urinu 8-10 pa me interesuje jel to sprijecava trudnocu s obzirom da je upala imam redovne nezasticene odnoce oko 3 mjeseca

NE! Napravi test na trudnoću, za svaki slučaj.
Uroinfekciju treba liječiti i za to vrijeme, 7-10 dana, biti bez spolnih odnosa. Neka i partner ode na pregled, za svaki slučaj.

zzo
09.10.2009., 16:21
Ako je urin uredan, onda nisu bubrezi. Može biti obična dehidracija, to bude često.

A povišeni AST sam (bez ALT-a i bilirubina npr.) rijetko znači bolesti jetre. Nego se, osim u jetri, nalazi i u srčanom i skeletalnim mišičima. S obzirom da ideš u teretanu, nastaju difuzna, manja oštečenja skeletnih mišića (vjerojatno si imao i upalu mišića) pa se otpušta AST iz oštećenih tkiva - i vjerojatno je od tuda.

AST- Na ovo drugo s mišićima sam i ja mislio i vjerovatno se radi o tome jer sam imao jake upale mišića.

Urea- Urin je u redu.
Što se dehidracije tiče, svako se jutro budim uz osjećaj nekakve dehidriranosti. Kao da sam žedan ali kad krenem pit vodu ne ide mi. To je tako samo ujutro. Usta, grlo sve je suho, pljuvačke ni kap, i osjećam kao neku žeđ ali čudan osjećaj žeđi. Što bi to moglo bit? Urea je povišena već duže vrijeme, tj u gornjim granicama ili malo iznad. Recimo od 7 pa do 8.5 se kreće.

Puno hvala na odgovoru!

vigilanty
09.10.2009., 18:29
Mislim da nije ništa ozbiljno, ako nema drugih smetnji. Jutarnja žeđ je čak dobar znak i nemogućnost nagle nadoknade tekućine nije ništa patološko. Mislim da je veći problem kad ljudi ne uzimaju dovoljno tekućine tijekom dana, zaborave, posebno u fizičkim naporima, uz adekvatnu nadoknadu elektrolita, posebno ako je znojenje jako izraženo.

goran12
10.10.2009., 10:05
deda mi je dobio uputnicu za hitno lijecenje moze li netko otšifrirat sto znaci ovo HVALA

melanom malignum reg. scapularis lat. dex

tommy.g
10.10.2009., 13:48
moze mi netko pomoc u vezi krvne slike - dijete - 15 mjeseci

neutrofilni granulociti 0,7
neutrofilni granulociti (%) 10
limfociti (%)78
bazilni granulociti (%) 2,3

Termination
10.10.2009., 14:50
deda mi je dobio uputnicu za hitno lijecenje moze li netko otšifrirat sto znaci ovo HVALA

melanom malignum reg. scapularis lat. dex

maligni melanom na području desne lopatice... žao mi je, drž' te se

vigilanty
10.10.2009., 19:41
moze mi netko pomoc u vezi krvne slike - dijete - 15 mjeseci

neutrofilni granulociti 0,7
neutrofilni granulociti (%) 10
limfociti (%)78
bazilni granulociti (%) 2,3

Izgleda da je akutna virusna infekcija, ili kronična bakterijska, ovisi o kliničkoj slici i ostalim dostupnim podacima.

gugica
15.10.2009., 10:51
nalaz urina:
- kvalitativna analiza mokraće: sve u granicama referentnih intervala jedino je boja žuta a ne svjetlo žuta

- mikroskopski pregled sedimenta - sve u normali osim:

bakterije: 1.39
sluz: 612.19
kristali: 0.20

jel mi može netko pojasniti ova odstupanja? to je nalaz sa sistematskog pa me zanima jel ima razloga da idem doktoru ili ne?

hvala!

ew@
15.10.2009., 12:38
Molim vas da netko objasni nalaz CT bubrega.Mamin je,operirala je rak dojke prije 3 godine.

U distalnom dijelu lijeve nadbubrežne žlijezde na spoju krakova poprima trokutasti oblik širine 1,3 cm,a atenuacijske vrijednosti solidnoga tkiva su +22 HU,d dok je desna povećana i u kranijalnom obliku kuglasto oblikovana veličine promjera 1,6x1,2 cm niskih atenuacijskih vrijednosti -9 HU. Nalaz prvenstveno odgovara malenom ekspanzivnom procesu kortikalnoga podrijetla odnosno adenoma kore. Ispod tog proširenog dijela prate se dva primjereno velika kraka.

Ovi nalazi zahtijevaju kontrolu uz komparaciju.

Lijevi bubreg sadrži u području gornjega pola i središnje trećine kortikalnu običnu cistu veličine promjera 5,8x4,7 cm aksijalno, te dvije male hiperdenzne ciste veličine promjera 9 cm i to u središnjoj trećini dorzalno te u području donjega pola ventralno.

Desni bubreg u području donjega pola sadrži hipodenznu žarišnu leziju promjera 9 mm a atenucijske su vrijednosti do -96 HU, tako da se najvjerojatnije radi o posve malome lipomu. Isti bubreg kranijalnije u središnjoj trećini uz lateralni rub sadrži posve sitnu 4-5 mm hiperdenznu žarišnu leziju. Kanalni sustavi bubrega nisu prošireni.

Unaprijed hvala!

goran12
15.10.2009., 14:03
kakva je to EPIMUKOZNA ANESTEZIJA?igla?sprej? ili nesto trece....

~Scarlet~
19.10.2009., 10:54
Molim tumačenje krvnih nalaza.
GUK snižen (4)
Ukupni bilirubin povišen (24)
GGT snižen (7)
Thx:)

pítā
19.10.2009., 13:20
Može li mi netko protumačiti ovaj nalaz (tek sam za par dana naručena kod dr.)

Laboratorijska koagulacija
time - 11.5
INR - 0.93
% - 114.9

I još nešto što baš i ne mogu pročitati, čini mi se da je VU: 0,060 45 (ili 4S, nisam sigurna) (0,06 - 0,180)

Hvala.

pítā
19.10.2009., 19:56
Ne mogu više editirati ali javljam da sam uspjela dobiti termin kod doktorice i sve je ok tako da ne trebate odgovarati na moju poruku.

zdenka27
21.10.2009., 20:20
Koja se tjelesna temperatura smatra normalnom?
Ponekad ( naročito u večernjim satima) temperatura mi je oko 36°, a znala je biti i ispod toga.
S druge strane već godinama mi se zna događati da je temperatura blago povišena ( 37,2) nekoliko dana ili tjedana.
Tada se osjećam loše, ali nikad nije otkriven neki konkretni uzrok.
Ima li netko slična iskustva?

vigilanty
21.10.2009., 21:38
Ima li (noćnog) znojenja?

zdenka27
22.10.2009., 07:57
Povremeno se znojim noću, ali nisam uspjela uhvatiti nikakavu povezanost.

LittleGoat
22.10.2009., 19:34
molim vas, hitno mi treba pomoć!!!

Jutros je rođena beba, teška 3,350. rođena je 8 dana ranije carskim rezom. Problem je u tome što je plakala samo kad se rodila i više ne, nego cijeli dan samo stenje, po opisu koji sam dobila to je bilo "nezadovoljno" stenjanje. 10 sati nakon poroda stavljena je u inkubator jer je bila pothlađena, imao je hladne ruke i noge. Moji se svi doma brinu šta je, svaki doktor kaže drugačije.
Kako je doktorica primjetila pothlađenost vadili su bebi krv i ima visoke leukocite.
Zanima me samo je li itko imao ikakav sličan problem s tek rođenom bebom i jeli itko zna šta bi to moglo biti, jeli opasno i je li zaista imamo razloga za brigu.

allayna
23.10.2009., 09:02
Helou:)...

Zna li netko možda značenje slijedećeg nalaza RTG-a kralježnice:

" I.V. prostor je sužen u segmentu L5 - S1 "

Hvala unaprijed:cerek:

zdenka27
23.10.2009., 11:18
LittleGoat, nemam iskustava te vrste, ali mislim da za veliku brigu nema mjesta.
Ako beba ima povišene leukocite , znači da je riječ o nekoj upali pa nije čudno nezadovoljno stenjanje.
Također ni pothlađenost nije nešto zabrinjavajuće jer se to bebama lako dogodi ( organizam još nije u stanju dobro se prilagođavati ).
Kad sam ja rodila i moja beba je samo kratko zaplakala pa sam se pitala što je. Sve je bilo u redu!
Zaboravila sam, upale kod tek rođenih beba nisu rijetkost. Ustvari je dobro da se simptomi pokazuju dok je beba još u bolnici jer će tako dobiti najbržu liječničku pomoć, a ni roditelji ne moraju odlučivati hoće li zvati liječnika ili trčati u bolnicu.
Uvjerena sam da će sve biti u redu s bebom, ali utješite mamu jer njoj sad divljaju hormoni i sigurno to teško podnosi!

kinki
23.10.2009., 16:08
Koja se tjelesna temperatura smatra normalnom?
Ponekad ( naročito u večernjim satima) temperatura mi je oko 36°, a znala je biti i ispod toga.
S druge strane već godinama mi se zna događati da je temperatura blago povišena ( 37,2) nekoliko dana ili tjedana.
Tada se osjećam loše, ali nikad nije otkriven neki konkretni uzrok.
Ima li netko slična iskustva?

Svim ženama je u drugom dijelu ciklusa(od ovulacije do menstruacije) temp blago pivešena, od 37-37.4:ne zna:

Meni je temp skoro uvik 37, imam hepatitis C, ne znam jel to ima ikakve veze. Nikad nisam imala nikakve simptome, virus sam otkrila slučajno. UZV i svi nalazi jetre su u redu....Al virus je tu.

zdenka27
23.10.2009., 19:25
Hvala na odgovoru, ali ja nemam menstruaciju već par godina. A i tako povišena temperatura znala je trajati i par tjedana.
Evo zadnji primjer. Jučer navečer temperatura mi se spustila i malo ispod 36°, a danas tijekom dana ( osjećala sam temperaturu) imala sam 37-37,2. Znam da nekome to može biti i normalna temperatura, ali ja ne vjerujem da je to kod mene slučaj jer se baš osjećam "temperaturno".

kinki
23.10.2009., 20:15
Hvala na odgovoru, ali ja nemam menstruaciju već par godina. A i tako povišena temperatura znala je trajati i par tjedana.
Evo zadnji primjer. Jučer navečer temperatura mi se spustila i malo ispod 36°, a danas tijekom dana ( osjećala sam temperaturu) imala sam 37-37,2. Znam da nekome to može biti i normalna temperatura, ali ja ne vjerujem da je to kod mene slučaj jer se baš osjećam "temperaturno".

Štitnjača???

RoniqXX
23.10.2009., 21:48
Koliko godina? I zašto je rađen RTG?

vigilanty
23.10.2009., 23:23
Povremeno se znojim noću, ali nisam uspjela uhvatiti nikakavu povezanost.

Da li je negdje povećan neki limfni čvor na vratu ili negdje dalje, ima li nekih kvržica?

Često je simptom tuberkuloze. Trebalo bi barem izvaditi krv.

zdenka27
24.10.2009., 08:11
Imam problema sa štitnjačom. Kontroliram se i hormoni su za sada u granicama normale. Ne vjerujem ni da je tuberkuloza jer sam prošle godine imala problema kašljem i slikala pluća i sve je u redu.

Reina
24.10.2009., 08:19
okej, ovako.
ženskica, 25 godina.

rezultati nalaza krvi i urina.

lab. koagulacija
INR - 1.00 (prep. 2.0-3.5)
ja uzimam već dugi niz godina kontracep.pilule. ima li to veze s tim?:ne zna:
enzimi su svi okej
ast-18, alt-24, ggt-30

dalje.
analiza mokraće.
ketoni - 10 (mora biti manje od 0.5)

mikro. pr. sedimenta
eritrociti 1-3
leukociti 7-9

metaboliti i supstrati
glukoza - 4.00 (4.20-6.00)

elementi u tragovima
s-uibc - 62 (26-59)

i trigliceridi su povišena 1.8, ali moraju biti ispod 1.7.
pretpostavljam da to nije ništa strano.

mišljenje za ove rezultate.
hvala.:s

zdenka27
24.10.2009., 12:41
Reina, prvo moram reći da ja nisam nikakav sručnjak, ali ovi povišeni ketoni su nešto što bi trebalo ispitati.
To + povišena glukoza može značiti da organizam troši zalihe masti jer nema dovoljno ugljikohidrata ili ih ne može iskoristiti. Ja sam bila na Atkinsovoj dijeti i onda se događa slično, ali to je namjerno. To je stanje ketoze. Ako si normalno jela, onda to može ukazivati da nešto nije u redu s preradom ugljikohidrata. Možda nešto s lučenjem inzulina? Ima li dijabetesa u tvojoj obitelji? Jesi li možda slabo jela par dana prije vađenja krvi?

Termination
24.10.2009., 13:57
Da, može se raditi o dijabetesu ali i o nekim drugim poremećajima metabolizma (npr. hipertireoidizam). Neke stroge dijete također mogu prouzrokuvati ketonuriju.

Dakle, trebalo bi se konzultiurati s osobnim liječnikom i posjetiti endokrinologa.

Reina
24.10.2009., 16:45
pa i nije da sam nešto slabo jela, moram priznati.
pazim na prehranu, ne prežderavam se i sve namirnice obuhvatim.
jedem sve, ali u umjerenim količinama.
dijabetesa u familiji nemam.

čak sam se još večer prije vađenja krvi najela zelja od sarme, bilo mi je skoro zlo.:facepalm:
a u jutro nisam ništa jela. vadila sam krv u 7 ujutro, tako da sam i htjela jesti, ne bih mogla jer bi mi bilo prerano.

ali šećer u krvi mi je snižen, a u urinu povišen.
to mi nikako nije jasno što znači.
jel dijabetes stanje kada je šećer u krvi povišen ili snižen?

Termination
24.10.2009., 17:11
pa i nije da sam nešto slabo jela, moram priznati.
pazim na prehranu, ne prežderavam se i sve namirnice obuhvatim.
jedem sve, ali u umjerenim količinama.
dijabetesa u familiji nemam.

čak sam se još večer prije vađenja krvi najela zelja od sarme, bilo mi je skoro zlo.:facepalm:
a u jutro nisam ništa jela. vadila sam krv u 7 ujutro, tako da sam i htjela jesti, ne bih mogla jer bi mi bilo prerano.

ali šećer u krvi mi je snižen, a u urinu povišen.
to mi nikako nije jasno što znači.
jel dijabetes stanje kada je šećer u krvi povišen ili snižen?

Morat ćeš obavit dodatne internističke pretrage, jer ovako možemo samo nagađati. Ne mora odmah značiti dijabetes. Može biti neka bubrežna ili jetrena disfunkcija, ali najprije ćeš morati isključiti metabolitičke poremećaje (šećerna bolest, bolest štitnjače) i eventualnu trudnoću.

Reina
25.10.2009., 09:33
ah, trudna nisam.

da, obzirom da mi doktorica nije radila popodne kada sam ja dobila nalaze, tek sutra idem k njoj.
onda ću sve saznati, iako mislim da je sve u redu.
:)

zdenka27
25.10.2009., 09:54
Upravo ta situacija kada šećer "nije u normali" ni ovdje ni tamo traži da se situacija ispita.
To ne mora biti neka bolest već trenutna reakcija, ali dobro je znati.

Via0071
27.10.2009., 15:50
pozdrav, inače imam problema sa štitnjačom- hipotireozu. danas sam išla vaditi hormone , i s obzirom na prošli nalaz od prije 5 mj. sve mi se nekako popravilo( i, hormoni,kolesterol, željezo,...- znači u granicama je "normale"), jedino mi je mpv i dalje nešto povišen- bio je 11.8, sad je 11.4.
u biti zanima me, što predstavlja mpv i vezan je uz što?

good_girl
27.10.2009., 20:16
imala mononukleozu, sve je sad u redu, ali pise napomena: serum ikteričan

što to znači ?

hvala

tejka.
28.10.2009., 23:11
Molim Vas za pomoć

Kolesterol ukupni 5,6
HDL kolesterol 0,8
Trigliceridi 5

sagena
01.11.2009., 10:32
Molim Vas za pomoć

Kolesterol ukupni 5,6
HDL kolesterol 0,8
Trigliceridi 5

:(:(

Kolesterol - preporuka da bude manji od 5 mmol/l - znači, malo je povišen
Trigliceridi - preporuka da budu manji od 1,7 mmol/l - znači, dosta povišeni.
Trigliceridi inače imaju direktne veze s prehranom - smanjiti masnoće, pripaziti na tzv. skrivene masnoće i jesti više voća i povrća. Vjerojatno će se na taj način smanjiti i kolesterol.

renton1977
01.11.2009., 15:00
pozdrav

otišao bih na krvne pretrage. Može li mi netko preporuciti neki kvalitetan laboratorij na podruciju Maksimira ili u blizini.

thx

Hera
02.11.2009., 13:24
Ako mi netko moze objasniti ove stavke.....
WBC flags
%MON: 2,8 (4,0-10,0)
#MON: 0,2 (0,3-0,8)

Ukoliko netko zna...hvala..

Leeloo.
03.11.2009., 20:14
uf, ja sam dobila nalaze pliz help...
dakle snimila sam kralježnicu, jer svako malo mi "škljoca" vrat, ako ne "škljocne" dobijem uzasnu glavobolju..:(

nalaz:

Smanje sadržaj na vapnu trupova i lukova vratnih kralježaka uz urednu građu. Trupovi kralježaka i.v. prostori primjerene visine. Vidi se izravnata fiz. lordoza te znaci parc.uncartroze. Masivniji procesusi transvezusi C7 obostrano.

Zasto se ovi doktori ne mogu normalno izražavat :cerek:

lahor
03.11.2009., 22:51
nalaz:

Smanje sadržaj na vapnu trupova i lukova vratnih kralježaka uz urednu građu. Trupovi kralježaka i.v. prostori primjerene visine. Vidi se izravnata fiz. lordoza te znaci parc.uncartroze. Masivniji procesusi transvezusi C7 obostrano.

Ništa previše značajno, početne degenerativne promjene. Koliko imaš godina?

Leeloo.
04.11.2009., 07:53
Ništa previše značajno, početne degenerativne promjene. Koliko imaš godina?
27 :rolleyes:

može li se kako sprječit ili bar usporit?

vigilanty
04.11.2009., 23:54
imala mononukleozu, sve je sad u redu, ali pise napomena: serum ikteričan

što to znači ?

hvala

Znači da je žut, od povišenog bilirubina. Jer je jetra oštećena od mononukleoze. Dok se malo ne oporavi.

vigilanty
04.11.2009., 23:58
27 :rolleyes:

može li se kako sprječit ili bar usporit?

Opće preventivne mjere. Pravilno držanje, dovoljno kalcija i D-vit., dovoljno kretanja da se poboljša cirkulacija kralježnice...

Leeloo.
05.11.2009., 18:43
Opće preventivne mjere. Pravilno držanje, dovoljno kalcija i D-vit., dovoljno kretanja da se poboljša cirkulacija kralježnice...

2xtjedno pilates...

a ima li smisla ic kod kiropraktičara, prijatelj je bio pa mu vrat sad ne "škljoca" :rolleyes:

renton1977
06.11.2009., 13:07
Može li mi netko reci ili je imao slicnih iskustava sa ALP (alkalna fosfataza) mi je ispod referentnih vrijednosti...
ALP (alkalna fosfataza) =33 (ref 60-142)

thx svima:D

sandly
06.11.2009., 18:27
Zna li netko što znači povećan volmen 24-ero satnog urina.Referentne vrijednosti su od 600-1600,dok je moj nalaz 1980...
Hvala

krsty
06.11.2009., 20:02
Te vrijednosti ti sve ovise o kolicini tekucine koju si popila tijekom dana. Mislim da je gore kad su vrijednosti snizene, jer to bi znacilo da ti bubrezi ne rade kako trebaju. Ja se nebih previse uzrujavao.

Zaboravih napomenuti da se 24 satni urin radi zbog utvrdivanja vrijednosti kalija i natrija u urinu. Ako se dobro sjecam to je vazno kardiolozima, jer kalij i natrij utjecu na visinu krvnog tlaka...

Empty Space
08.11.2009., 11:56
Mogu li zamoliti nekoga da mi objasni što rade neutrofilni granulociti?
Moji su na 29,4, a referentni interval je od 44 do 72.

Hvala unaprijed,

K.

Upravnik
08.11.2009., 12:25
http://bs.wikipedia.org/wiki/Neutrofilni_granulociti

Upravnik
08.11.2009., 12:29
Može li mi netko reci ili je imao slicnih iskustava sa ALP (alkalna fosfataza) mi je ispod referentnih vrijednosti...
ALP (alkalna fosfataza) =33 (ref 60-142)

thx svima:D

Snižene razine enzima ALP mogu se pronaći kod bolesnika na dijalizi te kod malnutricije, hipotiroidizma, taloženju radioaktivnih materijala u kostima, nedostatku vitamina B12, cinka i
magnezija u prehrani.

Izvor:Link (http://www.poliklinika-stela.hr/Alkalna_fosfataza.html)

Empty Space
08.11.2009., 12:30
http://bs.wikipedia.org/wiki/Neutrofilni_granulociti

Guglala sam već. :)

Samo što znači kad su ispod referentnog intervala? Da nema nikakve upale ili da ih se ne proizvodi dovoljno da bi me obranili od upale?

Uz njih imam hemoglobin na 115 (r. interval 119-157), hematrokrit na 0,342 (r.i. 0,356-0,47) i GGT na 8 (r.i. 9-35).

Upravnik
08.11.2009., 12:48

Samo što znači kad su ispod referentnog intervala? Da nema nikakve upale ili da ih se ne proizvodi dovoljno da bi me obranili od upale?

Uz njih imam hemoglobin na 115 (r. interval 119-157), hematrokrit na 0,342 (r.i. 0,356-0,47) i GGT na 8 (r.i. 9-35).

Ja kao LAIK bih na temelju granulocita zaključio da ti je imunitet oslabljen,a iz kojeg razloga nemam pojma.A evo nešto i za ostale vrijednosti:

Najjednostavniji, a i najbrži indikator postojanja anemije je količina eritrocita u cirkulaciji odnosno hematokrit. Snižene vrijednosti hematokrita ukazuju na nedostatak eritrocita u cirkulaciji odnosno njihovo brzo razaranje koje se ne može nadoknaditi pojačanim radom koštane srži. Drugi važan indikator anemije je hemoglobin, tj. količina hemoglobina u g/L ili mg/dl. Krvarenje je jedan od najčešćih uzroka pada vrijednosti hemoglobina. Krvarenje može biti naglo (akutno) primjerice u krvarenju iz vrijeda želudca, ili sporo (kronično) i obično neopaženo mikrokrvarenje iz probavnog trakta. U žena najčešći uzrok sniženih vrijednosti eritrocita i hemoglobina su obilna i učestala menstrualna krvarenja. Bez obzira da li je anemija akutna ili kronična potrebno je utvrditi uzrok njenog nastanka. Za GGT sam našao da snižene vrijednosti nisu klinički značajne.

Izvor:Link (http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/portal_za_pacijente/popularni_clanci/anemije)

iva28
08.11.2009., 15:53
Molim da mi neko ovo pojasni
Nalazi krvi:
ast 95
alt 199
gtt 270
mchc 352
Ove vrijednosti gori su povišene ....sve ostalo unutar normalnih intervala
Markeri na hepatitis svi negativni...Konstantna temp.37-37,3...Ništa me ne boli sve 5...

ema007
10.11.2009., 15:19
Imaš nekakvu upalu u organizmu,a uzroka može biti puno,od jakog i konstantnog stresa do nekih vrsta reumatskih bolesti.Pregledaj i hormone štitnjače TSH,T3 I T4 .

mousse od čokolade
10.11.2009., 20:29
Molim vas za pomoć!
Ovako, zanima me nalaz koagulacije za mušku osobu, rane dvadesete.

INR mu je 0,95 (referentnih intervala na nalazu nema) - ostala krvna slika i pretrage koagulacije su mu uredne. Što znači toliki INR, da li je uredan - a ako ne, koliki bi trebao biti za muškarca te dobi?

Puno hvala!!

iva28
11.11.2009., 07:28
Imaš nekakvu upalu u organizmu,a uzroka može biti puno,od jakog i konstantnog stresa do nekih vrsta reumatskih bolesti.Pregledaj i hormone štitnjače TSH,T3 I T4 .

Doktorica kaže blaga upala jetre...možda monenukleoza....krv opet za 15 dana...Zašto spominješ štitnjaču??????

ema007
11.11.2009., 12:42
Moguće da je mononukleoza-još zvana bolest poljupca.A hormone štitnjače je uvijek dobro provjeriti jer ljudi nisu ni svjesni koliko problema u organizmu može raditi ta mala, "nevažna" žljezda

bejbe
11.11.2009., 21:12
Jel bi mi mogao netko objasniti ovaj nalaz, mama je bila na rentgenu pluća:

Na sumac.i lijevoj sn.torakalnih organa sa barijem ne uočava se infiltrativnih niti akutnih zastojnih promjena plućnog parenhima. Uz desnu torakalnu stijenku u visini gornjeg pola hilusa uočava se nepravilni kalcifikat te linearne sjene ožiljnog karaktera. Sklerovapnene ožiljne promjene parahilarno desno. Oba hilusa su ožiljno promijenjena s kalcifikacijama u limfnim čvorovima.
Izljeva nema.
Sjena srca je uvećana u cijelosti.
Ateroskleroza aorte.

miKaeLa_Os
13.11.2009., 13:26
Molim pomoc ako netko razumije ovaj EEG nalaz :

Srednjevoltažna cerebralna aktivnost je frekvencije 9-10 c/s.
Blokiranje otvaranjem očiju dobro je izraženo.
Povremeno se interponiraju sporiji i oštriji valovi 5-6, 6-7 c/s iznad i preko obje hemisfere.
Nema jasnih asimetrija ni paroksizama.
Na HV i FS iste promjene su bolje vidljive s tendencijom grupiranja preko obje hemisfere.

EEG nalaz : lakše dizritmičko iritativno promijenjen sa vulnerabilnošću na HV i FS.

Unaprijed hvala!!

zdenka27
13.11.2009., 16:05
EEG nalaz bi bolje mogli protumačiti na temi o epilepsiji.

izzz
13.11.2009., 21:32
pozdrav!
molim nekog ortopeda za savjet o vježbama koje bi ublažile simptome sljedećeg nalaza magnetske rezonancije:
Umjereni bulging disk L4-5 te L5-S1. U transverzalnim presjecima kroz kralješak L5 prikazan je koštani manjak u dorzalnom odnosu medijalnom dijelu lijevog luka na mjestu spajanja sa desnim lukom gdje je fibrozna sveza što upućuje na RTG prikazanu spinu bifidu.

nakon nekoliko godina, opet mi se pojavljuje oštra bol u lumbalnom dijelu kralješnice uzrokovana rotacijskim i ekstenzijskim opterećenjima (igram tenis).
trne mi i desna noga nakon "krivog" pokreta.

molim vas i preporuku za terapiju!
hvala!!

Zikomid
15.11.2009., 13:32
Na laboratorijskom nalazu povišen je nalaz l-pcr. Znači l-pcr je viši od gornje granice. Na što se to odnosi?

JustForFun
16.11.2009., 19:18
Ovo nije za mene već za muža, može li mi tko pojasniti šta znače ovi nalazi što je muž radio vezano toxoplazmozu

EVB EBNA IgG (EBNA) - pozitivan
EBV VCA/ EA IgG (VCAG) - pozitivan
EBV VCA IgM (VCAM) - negativan
TOXO IgM (TXM) - negativan
TOXO IgG II (TXG) - negativan

ima još podataka na svakom od ovih nalaza pa ako je netko na tragu da ovo raumije, mogu napisat detaljnije

Sweety_9
18.11.2009., 18:06
Moze li mi neko pjasniti dole navedene rezultate (i skracenice):

WBC 6.0 4.0 - 9.0
RBC 4.1 4.80 - 5.30
HGB 129 120-180
HCT 37.6 34.0 48.0
MCV 87.2 80.0 - 100
MCH 29.9 27.0 - 32.0
MCHC 343 320 -360
PLT 227 120-380

LY 52.3H 3.1 11.0 - 49.0
MO 4.0 0.2 0.0 - 9.0
GR 43.7 2.7 42.0 - 85.0
EO <0.7

RDW 11.8 11.5 - 14.5
PCT 0.18 0.08 -1.00
MPV 8.0 fL 6.0 - 10.0
PDW 18.1H 10.0 - 15.0

Hvala unapred....

mawa.dalmatinka
19.11.2009., 15:32
Uff evo i mene, nakon bolova ispod desnog rebrenog luka i desnog bubrega (valjda je to bubreg :D) posjetih doktora i izvadih krv... Sve je ok koliko ja vidim osim u mokraci ovog boldanog:
Pomoc, jer do sutra popodne cu :eek: pa ja ne vidjeh tu krv u mokraci uopce, to mi prvi put da vidim u nalazu :/ na google nasla da je mozda bakterija ili upala bubrega e sad... ajoooooj

Analiza Mokraće:
glukoza: neg
ketoni: neg
bilirubin: neg
urobilinogen: norm
proteini : neg
Krv : pozitivna
nitriti: neg
leukociti: neg
SEDIMENTI U V.P.
leukocita 0-2
eritrocita dosta
stanica pl.epit. 4-6

lost_17
19.11.2009., 19:56
ako je krvna slika u redu, dali ipak može postojati mogućnost da nešto nije u redu u organizmu?

half_devil_333
20.11.2009., 19:17
Pozdrav ljudi!!
da odma predjem na stvar...stigli su mi nalazi krvi i imam povisen:

HEMOGLOBIN - 167 g/L (normalno 129-160)

Enzimi>>
S-AST - 24 (normalno 11-38)
S-ALT - 40 (normalno 10-33):confused:
S-GGT - 52 (normalno 10-27):confused:

...zanima me kaj znaci ovo?? Imam 17 godina, nisam do sad imal nekih zdrastvenih problema, imam jedino bronhitis, al mislim da to nema veze s tim...inace pusim, i znam si za vikend popiti alkohola, ali u umjerenim kolicinama..molim nekoga da mi objasni akj bi ovo moglo biti..

puno Hvala!

~Scarlet~
20.11.2009., 19:23
Pozdrav ljudi!!
da odma predjem na stvar...stigli su mi nalazi krvi i imam povisen:

HEMOGLOBIN - 167 g/L (normalno 129-160)

Enzimi>>
S-AST - 24 (normalno 11-38)
S-ALT - 40 (normalno 10-33):confused:
S-GGT - 52 (normalno 10-27):confused:

...zanima me kaj znaci ovo?? Imam 17 godina, nisam do sad imal nekih zdrastvenih problema, imam jedino bronhitis, al mislim da to nema veze s tim...inace pusim, i znam si za vikend popiti alkohola, ali u umjerenim kolicinama..molim nekoga da mi objasni akj bi ovo moglo biti..

puno Hvala!

Ne brini. To su skoro pa normalne vrijednosti. Hemoglobin ti je malo povišen, i to je u redu, glavno da nije snižen jer može doći do anemije. AST,ALT,GGT su tzv. jetrene probe, a i te vrijednosti makar su lagano povišene ne ukazuju na patološka stanja (možda si prije vađenja krvi pio alkohol, jeo masnu hranu, konzumirao tablete...). Samo da ti pokažem da se ne moraš brinuti: alkoholičari ti imaju GGT preko 1000.:D
Sve ok.:mig:

half_devil_333
20.11.2009., 19:26
Ne brini. To su skoro pa normalne vrijednosti. Hemoglobin ti je malo povišen, i to je u redu, glavno da nije snižen jer može doći do anemije. AST,ALT,GGT su tzv. jetrene probe, a i te vrijednosti makar su lagano povišene ne ukazuju na patološka stanja (možda si prije vađenja krvi pio alkohol, jeo masnu hranu, konzumirao tablete...). Samo da ti pokažem da se ne moraš brinuti: alkoholičari ti imaju GGT preko 1000.:D
Sve ok.:mig:

a pa spil sam dan prije malo pivo :D ..a oke onda, tnx!
ljep pozz

svasta
25.11.2009., 10:33
svasta kaže: Pogledaj post

Urolog me poslao doma nakon lekcije o spolno prenosivim bolestima. I napisao kontrola prema potrebi.

trebala bi i tvoja cura na pregled!

Evo napravila i cura pregled, njoj su izolirali samo Ureaplasma ureaiyticum.
Dali bi mogao dobit tu ureaplazmu putem oralnog seksa u grlu i ustima pa prenosit na spolne organe?
Što sad dalje, meni simptomi i dalje traju.

vigilanty
25.11.2009., 20:10

Ja kao LAIK bih na temelju granulocita zaključio da ti je imunitet oslabljen,a iz kojeg razloga nemam pojma.A evo nešto i za ostale vrijednosti:

Najjednostavniji, a i najbrži indikator postojanja anemije je količina eritrocita u cirkulaciji odnosno hematokrit. Snižene vrijednosti hematokrita ukazuju na nedostatak eritrocita u cirkulaciji odnosno njihovo brzo razaranje koje se ne može nadoknaditi pojačanim radom koštane srži. Drugi važan indikator anemije je hemoglobin, tj. količina hemoglobina u g/L ili mg/dl. Krvarenje je jedan od najčešćih uzroka pada vrijednosti hemoglobina. Krvarenje može biti naglo (akutno) primjerice u krvarenju iz vrijeda želudca, ili sporo (kronično) i obično neopaženo mikrokrvarenje iz probavnog trakta. U žena najčešći uzrok sniženih vrijednosti eritrocita i hemoglobina su obilna i učestala menstrualna krvarenja. Bez obzira da li je anemija akutna ili kronična potrebno je utvrditi uzrok njenog nastanka. Za GGT sam našao da snižene vrijednosti nisu klinički značajne.

Izvor:Link (http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/portal_za_pacijente/popularni_clanci/anemije)

Ne može se tumačiti tako doslovno. Medicina nije samo 'hrpa' podataka, nego i njihova integracija.

Ne može se ovako postaviti dg. Ali mogla bi biti kronična infekcija u pitanju...

vigilanty
25.11.2009., 20:21
Uff evo i mene, nakon bolova ispod desnog rebrenog luka i desnog bubrega (valjda je to bubreg :D) posjetih doktora i izvadih krv... Sve je ok koliko ja vidim osim u mokraci ovog boldanog:
Pomoc, jer do sutra popodne cu :eek: pa ja ne vidjeh tu krv u mokraci uopce, to mi prvi put da vidim u nalazu :/ na google nasla da je mozda bakterija ili upala bubrega e sad... ajoooooj

Analiza Mokraće:
glukoza: neg
ketoni: neg
bilirubin: neg
urobilinogen: norm
proteini : neg
Krv : pozitivna
nitriti: neg
leukociti: neg
SEDIMENTI U V.P.
leukocita 0-2
eritrocita dosta
stanica pl.epit. 4-6

Uroinfekt je.

ako je krvna slika u redu, dali ipak može postojati mogućnost da nešto nije u redu u organizmu?

Da.

mhorvat
25.11.2009., 21:09
Pozdrav, molila bih pomoc oko naaza.enzimi alt i ast su mui poprilicno ispod normalnih vrijednosti.sve ostalo je ok.jedino je natrij malo nizi.pa me zanima trebam li se brinuti i sto bi mogao biti uzrok.hvala

ante199
27.11.2009., 17:39
pozdrav, ako ovo čita neki liječnik, molio bi pomoć.. naime, već više od tjedan dana imam temperaturu između 37 i 38, nikad preko 38, imam suhi kašalj i osjećam slabosti što god radio, umorim se dok perem zube. bio sam kod liječnika, on misli da je viroza, kaže da su mi pluća čista, preporučio mi mirovanje i puno tekučine, pijem već tri dana maxflu, čim stanem piti odmah se vrate simptomi, uglavnom imam 23 godine i nikad nisam bio teže bolestan.
unaprijed hvala za odgovore

Sweety_9
29.11.2009., 19:53
Moze li mi neko pjasniti dole navedene rezultate (i skracenice):

WBC 6.0 4.0 - 9.0
RBC 4.1 4.80 - 5.30
HGB 129 120-180
HCT 37.6 34.0 48.0
MCV 87.2 80.0 - 100
MCH 29.9 27.0 - 32.0
MCHC 343 320 -360
PLT 227 120-380

LY 52.3H 3.1 11.0 - 49.0
MO 4.0 0.2 0.0 - 9.0
GR 43.7 2.7 42.0 - 85.0
EO <0.7

RDW 11.8 11.5 - 14.5
PCT 0.18 0.08 -1.00
MPV 8.0 fL 6.0 - 10.0
PDW 18.1H 10.0 - 15.0

Hvala unapred....

Hoce li molim vas da mi enko odgovoti na gore navedeno Pitanje....:s

zrnce soli
29.11.2009., 20:14
Hoce li molim vas da mi enko odgovoti na gore navedeno Pitanje....:s

To se zove uredna krvna slika.:mig:

davor9
29.11.2009., 20:30
pozdrav, ako ovo čita neki liječnik, molio bi pomoć.. naime, već više od tjedan dana imam temperaturu između 37 i 38, nikad preko 38, imam suhi kašalj i osjećam slabosti što god radio, umorim se dok perem zube. bio sam kod liječnika, on misli da je viroza, kaže da su mi pluća čista, preporučio mi mirovanje i puno tekučine, pijem već tri dana maxflu, čim stanem piti odmah se vrate simptomi, uglavnom imam 23 godine i nikad nisam bio teže bolestan.

laboratorij + rtg pluća-ukoliko ne bude ništa osobito u tim nalazima moguće je da se radi o gripi, nekom lakšem obliku

davor9
29.11.2009., 20:34
Ovo nije za mene već za muža, može li mi tko pojasniti šta znače ovi nalazi što je muž radio vezano toxoplazmozu

EVB EBNA IgG (EBNA) - pozitivan
EBV VCA/ EA IgG (VCAG) - pozitivan
EBV VCA IgM (VCAM) - negativan
TOXO IgM (TXM) - negativan
TOXO IgG II (TXG) - negativan

ima još podataka na svakom od ovih nalaza pa ako je netko na tragu da ovo raumije, mogu napisat detaljnije

muž ti je imao doticaj sa virusom koji uzrokuje mononukleozu (što ne znači da je i imao mononukleozu jer smo svi mi tom virusu izloženi i više manje svi stvorimo protutijela), također po nalazu, mononukleoza mu trenutno nije aktivna bolest. Muž ti nema toxoplazmozu niti je ikad bolovao od nje.

davor9
29.11.2009., 20:39
Molim vas za pomoć!
Ovako, zanima me nalaz koagulacije za mušku osobu, rane dvadesete.

INR mu je 0,95 (referentnih intervala na nalazu nema) - ostala krvna slika i pretrage koagulacije su mu uredne. Što znači toliki INR, da li je uredan - a ako ne, koliki bi trebao biti za muškarca te dobi?

Puno hvala!!

INR uopće ne treba vaditi ljudima koji ne piju marivarin jer je INR samo terapijski pokazatelj marivarina tj. laički pokazuje koliko je krv u osobe koja uzima terapiju razređenija od nekog prosjeka (što je i cilj te terapije pa su referentne vrijednosti od 2-4), ako ti je muž vadio INR, vjerojatno na istom nalazu imaš i PV (protrobinsko vrijeme) koje u postotku treba iznositi od 70-110 %, niže vijednosti ukazuju na sklonost krvarenju a više na sklonost trombozi

majakovski
29.11.2009., 20:57
vidim da ovdje ima znalaca

ovak, meni su povećani limfni čvorovi, prošli tjedan vrat je bio grbav skoro i sve me boljelo.
uz to paralelno jaka bol u grlu i čepići (doktorica mislila da je gnojna angina)
prije toga par tjedana kašalj, suhi, i sad se vratio... temperature nema, tj. max 37,5 i to rijetko... najčešće 37
krvni nalaz pokazuje povišene limfocite 53, i atipične limfocite 6
enzimi s-alt 139 i s-ast 90, a proteini s-crp 6,8
to je sve što odudara od normalnih vrijednosti

mononukleoza? nešto drugo?
vidim na netu da su povišeni enzimi možebitno alarmantni?

JustForFun
30.11.2009., 09:30
muž ti je imao doticaj sa virusom koji uzrokuje mononukleozu (što ne znači da je i imao mononukleozu jer smo svi mi tom virusu izloženi i više manje svi stvorimo protutijela), također po nalazu, mononukleoza mu trenutno nije aktivna bolest. Muž ti nema toxoplazmozu niti je ikad bolovao od nje.

:s:s:s
puno ti hvala na odgovoru

ako imaš vremena još mi odgovori znači li to da više ne može nikad dobiti mononukleozu? (kolko mi je poznato nije je ni imao)

i još jedno pitanje, ako je eventualno prebolio mononukleozu da li je to moglo ostaviti traga na jetri i eventualno spermiogramu?

unaprijed hvala :s

davor9
30.11.2009., 17:52
e to su sad malo teža pitanja...mislim da ne bi mogao obolit od mononukleoze jer ima protutijela na taj virus (slično kao kad si cijepljen), no opet s druge strane, zbilja ne znam koliko taj imunitet traje i može li usprkos tome obolit (no to i nije nešto za čim bi se trebali zabrinjavat jer svaki dan možemo obolit od nečega). Na jetri može ostavit traga, premda ne bi trebalo nastupit trajno oštećenje jer se jetra jako dobro obnavlja a i mononukleoza se ne liječi ničim posebnim tako da se ne može govorit o nečemu tipa "neliječena i neprepoznata mononukleoza može dovesti do..." kao što je to slučaj s nekim bakterijskim upalama (npr streptokok)...za spermiogram zbilja ne znam, proguglaj malo pa vidi ima li povezanosti to dvoje, no, ukoliko ti muž nikad nije imao veliku temperaturu, s ogromnim limfnim čvorovima na vratu i uvećanom jetrom i slezenom (simptomi mononukleoze koji se baš i ne zaboravljaju lako), onda ne treba tražit uzrok u tomu

meneldor
30.11.2009., 18:25
Provjerio sam krvnu sliku i evo nalaza:

eritrociti: 6,14H 10e12/L (4,34-5,72)
hemoglobin 171 g/l (138-175)
hematokrit 0,519 L/L (0,415-0,530)
trombociti 210 10e9/L (158-424)
mcv 84,0 fL (83,0-91,2)
mch 27,8 pg (27,4-33.9)
mchc 329 g/l (320-345)
mpv 8,3 fL (6,8-10,4)
rdw 11.2 % (9,0-15,0)

Leukociti 7,6 10e9/L (3,4-9,7)

limfociti 24.3 % (20,0-46,0)
monociti 9,2 % (2,0-12,0)
neutrofilni gran. 63,7 % (44,0-72,0)
eozino gran. 2.4 % (0,0-7,0)
bazo gran 0,4 % (0,0-1,0)

Glukoza 5,34 mmol/l (4,2-6,0)

Kolesterol 6,3H mmol/l (< 5,0)
HDL-Kolesterol 1,3 mmol/l (> 1,0)
LDL-kolesterol 4,0H mmol/L (< 3,0)
trigliceridi 2,4H mmol/L (< 1,7)

Imam 24 god., ne bavim se sportom, fizicki napor kako-kada, darivatelj sam krvi. Povisene eritrocite imao je i djed po ocu i ima oceva sestra.
Da li je ovo za zabrinutost?
Inace imam povisen bilirubin, da li je to zbog povisenih eritrocita i hemoglobina?

Thx

zrnce soli
01.12.2009., 16:42
Provjerio sam krvnu sliku i evo nalaza:

eritrociti: 6,14H 10e12/L (4,34-5,72)
hemoglobin 171 g/l (138-175)
hematokrit 0,519 L/L (0,415-0,530)
trombociti 210 10e9/L (158-424)
mcv 84,0 fL (83,0-91,2)
mch 27,8 pg (27,4-33.9)
mchc 329 g/l (320-345)
mpv 8,3 fL (6,8-10,4)
rdw 11.2 % (9,0-15,0)

Leukociti 7,6 10e9/L (3,4-9,7)

limfociti 24.3 % (20,0-46,0)
monociti 9,2 % (2,0-12,0)
neutrofilni gran. 63,7 % (44,0-72,0)
eozino gran. 2.4 % (0,0-7,0)
bazo gran 0,4 % (0,0-1,0)

Glukoza 5,34 mmol/l (4,2-6,0)

Kolesterol 6,3H mmol/l (< 5,0)
HDL-Kolesterol 1,3 mmol/l (> 1,0)
LDL-kolesterol 4,0H mmol/L (< 3,0)
trigliceridi 2,4H mmol/L (< 1,7)

Imam 24 god., ne bavim se sportom, fizicki napor kako-kada, darivatelj sam krvi. Povisene eritrocite imao je i djed po ocu i ima oceva sestra.
Da li je ovo za zabrinutost?
Inace imam povisen bilirubin, da li je to zbog povisenih eritrocita i hemoglobina?

Thx

Ovo što upada u oči je prvenstveno hiperlipidemija. Imaš povećane vrijednosti kolesterola, LDL kolesterola i triglicerida, promijeni stil života, jedi prema preporukama za hiperlipidemiju (imaš na netu ili pitaj liječnika).
Što se tiče povišenog bilirubina, apsolutno nedovoljno si dao podataka. Moguće da se radi o benignoj Gilberovoj bolesti, koja nema nikakve štetne posljedice i u njoj dolazi u stresu do povišenja bilirubina.
broj eritrocita jest nešto povišen, ali je hematokrit (Htc) unutar referentnih vrijednosti pa se ne bi zabrinjavala zbog toga.

vigilanty
01.12.2009., 20:49

Obična viroza, vjerojatnije nije niti gripa. Ako ne prođe za još par dana, opet se javi liječniku.

vidim da ovdje ima znalaca

ovak, meni su povećani limfni čvorovi, prošli tjedan vrat je bio grbav skoro i sve me boljelo.
uz to paralelno jaka bol u grlu i čepići (doktorica mislila da je gnojna angina)
prije toga par tjedana kašalj, suhi, i sad se vratio... temperature nema, tj. max 37,5 i to rijetko... najčešće 37
krvni nalaz pokazuje povišene limfocite 53, i atipične limfocite 6
enzimi s-alt 139 i s-ast 90, a proteini s-crp 6,8
to je sve što odudara od normalnih vrijednosti

mononukleoza? nešto drugo?
vidim na netu da su povišeni enzimi možebitno alarmantni?

Mogla bi biti mononukleoza.

meneldor
01.12.2009., 21:31
Ovo što upada u oči je prvenstveno hiperlipidemija. Imaš povećane vrijednosti kolesterola, LDL kolesterola i triglicerida, promijeni stil života, jedi prema preporukama za hiperlipidemiju (imaš na netu ili pitaj liječnika).
Što se tiče povišenog bilirubina, apsolutno nedovoljno si dao podataka. Moguće da se radi o benignoj Gilberovoj bolesti, koja nema nikakve štetne posljedice i u njoj dolazi u stresu do povišenja bilirubina.
broj eritrocita jest nešto povišen, ali je hematokrit (Htc) unutar referentnih vrijednosti pa se ne bi zabrinjavala zbog toga.

Hvala.

Aviss
02.12.2009., 08:11
Molila bih Vas za savjet odnosno tumačenje!
Tata mi je danas dobio nalaz krvi sa povišenim GGT=337! Ostalo sve u redu ,osim povišenog tlaka. Možete mi reći koliko je opasan ovaj rezultat?

ema007
04.12.2009., 20:12
GGT-glutamil transpeptidaza, mislim da ima neke veze s jetrom, jetrenim probama (iako naravno ne znam to sigurno jer nisam stručnjak)

zdenka27
05.12.2009., 09:05
Ima veze sa jetrom i znam da se povisi kod neumjerenog jela i pila (vjerovatno i u još nekim situacijama), ali ne znam što ustvari znači.

gorak
05.12.2009., 13:58
Molim objašnjenje za ovo :

Holter ekg
ektopička aktivnost :102 ves, od toga 1 u paru i 8 u formi bigeminije, te 147 ves.
dinamika finalnog kompleksa uredna.
DG
I493-extrasystolia ventricularis

GEISCHA
06.12.2009., 07:15
HLA tipizacija

lokus A 28 19
lokus Cw nije tipizirano
lokus B 8 35
lokus DR 15 3
DR 51,52,53 51 52
lokus DQ 1 2
lokus DRB1 nije tipizirano

Ako netko zna nek protumači. Hvala

2211
06.12.2009., 12:12
imam jedno pitanje. Nedavno mi se na mladezu (benu) pojavi bubuljica mala i mahinalno je istisnem. Sad se to stvrdnulo, nadam se da ce kora otpasti. Je li to opasno?

znam da nije lab nalaz, ali nisam znao gdje da pitam :)

zdenka27
07.12.2009., 12:33
Bubuljica na mladežu? Neobično!
Kažu da čim se mladež mijenja treba potražiti mišljenje stručnjaka.

ira95
08.12.2009., 14:21
Pozdrav. Zna li netko što znači ako je u nalazu krvi mchc 319. Je li to anemija?

mišica27
09.12.2009., 14:02
Pozdrav!:)

Ne znam gdje bih ovo pitala pa evo da probam tu!
Naručena sam na sistematski pregled sutra. E sad, iako sam napomenula da još imam menstruaciju, sestra me naručila, dakle za 10. Mesntruacija je počela 4.12. i evo danas, nema krvi, nego kao ono što ostane pred kraj više kao smeđa mrljica, ali i to skroz sićušno. Sutra mi se čini da će skroz biti gotovo, ali opet, ne mogu ja znati što je unutar...:D

Pa me zanima, mogu li dati urin ili ne sutra? Jer negdje sam pročitala da neposredno prije, za vrijeme i poslije menstruacije, se ne bi trebalo????

Hvala puno!!!!!:cerek:

medena09
09.12.2009., 15:17
Pozdrav!:)

Ne znam gdje bih ovo pitala pa evo da probam tu!
Naručena sam na sistematski pregled sutra. E sad, iako sam napomenula da još imam menstruaciju, sestra me naručila, dakle za 10. Mesntruacija je počela 4.12. i evo danas, nema krvi, nego kao ono što ostane pred kraj više kao smeđa mrljica, ali i to skroz sićušno. Sutra mi se čini da će skroz biti gotovo, ali opet, ne mogu ja znati što je unutar...:D

Pa me zanima, mogu li dati urin ili ne sutra? Jer negdje sam pročitala da neposredno prije, za vrijeme i poslije menstruacije, se ne bi trebalo????

Hvala puno!!!!!:cerek:

Misice dobro mislis,urin se ne daje na analizu za vrijeme menstruacije i neposredno nakon,jer ce biti povisen broj eritrocia!
Sto zapravo nebi bio valjan nalaz i nebi pokazao stvarno stanje! Treba procekati 3-4 dana od prestanka menstruacije.
Eto nadam se da sam pomogla

mišica27
10.12.2009., 16:44
Hvala ti medena, imala si pravo tako da ću to naknadno obavit.

Inače, nalaz krvi mi je uredan jedino imam bilirubin 26, a normalno je 7-20, s tim da su jetreni enzimi u redu.
Rekla je dr. da to može biti urođeno, a ja sam još na netu vidjela da se može povisiti i od gladi, izmorenosti, neispavanosti....a ja sam to sve bila u momentu vađenja krvi.

mišica27
10.12.2009., 19:10
Zapravo, našla sam da su mi:

limfociti 48,8 (dopušteno 20,0-46,0)
ALP 45 (normalno 54-119)
prosječni volumen trombocita mi je 6,5(normalno 6,8-10,4)
i kalij mi je 3, 7 (normalno 3,9-5,1)

E sad, na sistematskom mi dr. te četiri stvari nije ništa komentirala, samo taj bilirubin.
Jel mogu biti mirna kad nije ništa govorila?

Hvala vam!!:)

ikaive
11.12.2009., 11:00
bok ljudi!

upravo mi stigoše nalazi i hla 51 mi je pozitivan, a dr. tvrdi da to nije behcetova bolest, a zna da imam bolove strašne u zglobovima i živcima, da li itko zna išta o tome? molim vas pomozite!!!

davor9
11.12.2009., 11:38
Zapravo, našla sam da su mi:

limfociti 48,8 (dopušteno 20,0-46,0)
ALP 45 (normalno 54-119)
prosječni volumen trombocita mi je 6,5(normalno 6,8-10,4)
i kalij mi je 3, 7 (normalno 3,9-5,1)

E sad, na sistematskom mi dr. te četiri stvari nije ništa komentirala, samo taj bilirubin.
Jel mogu biti mirna kad nije ništa govorila?

Hvala vam!!:)

možeš bit mirna

mišica27
11.12.2009., 13:41
Ajde, baš ti hvala!:):mig:

I mislila sam si jer sam uz ovo bila i na svim mogućim ultrazvucima...pa je valjda žena vidjela kako je!

Mirr
11.12.2009., 15:03
Evo da i ja zamolim nekoga stručnog da mi protumači neke vrijednosti.Doduše čekam još dio nalaza štitna,reuma faktori etc..ali ovi osnovni su stigli i sve je pod kontrolom osim:
smanjenog natrijuma-136
blago povišen bilirubin-26
LDH 334-u nalazu piše da je gornja granica 460 međutim svi kažu da je puno niža?
Prošle godine sam imala jako nisko željezo međutim sad je 41!U zadnjih par mjeseci sam pila prilično soka cvekla/mrkva i pojela jedno 100 prepeličijih jaja LoL...pa sigurno do toga..međutim kaže mi doktor da moram nastaviti unositi željezo??!!!Svašta...
Unbound Iron-Bind Capacity 19.5(dakle smanjen)
Percent Iron Saturation 68.2(dakle uvećano)
Iron Binding Capacity total 61.3(ok).
Nadam se da će mi neko rastumačiti uzroke ovih disbalansa..doduše malih čini mi se..osim ovog bas uvecanog zeljeza.
Inače imam vitiligo,izgleda da sam i hipertenziju fasovala...sve ostalo ok..svi disbalansi/"bolesti" koje sam imala u životu uvijek su bili psihosomatske prirode...
Čekam vaše odgovore,sugestije..i unaprijeeed se zahvaljujem :-)

davor9
11.12.2009., 16:28
Evo da i ja zamolim nekoga stručnog da mi protumači neke vrijednosti.Doduše čekam još dio nalaza štitna,reuma faktori etc..ali ovi osnovni su stigli i sve je pod kontrolom osim:
smanjenog natrijuma-136
blago povišen bilirubin-26
LDH 334-u nalazu piše da je gornja granica 460 međutim svi kažu da je puno niža?
Prošle godine sam imala jako nisko željezo međutim sad je 41!U zadnjih par mjeseci sam pila prilično soka cvekla/mrkva i pojela jedno 100 prepeličijih jaja LoL...pa sigurno do toga..međutim kaže mi doktor da moram nastaviti unositi željezo??!!!Svašta...
Unbound Iron-Bind Capacity 19.5(dakle smanjen)
Percent Iron Saturation 68.2(dakle uvećano)
Iron Binding Capacity total 61.3(ok).
Nadam se da će mi neko rastumačiti uzroke ovih disbalansa..doduše malih čini mi se..osim ovog bas uvecanog zeljeza.
Inače imam vitiligo,izgleda da sam i hipertenziju fasovala...sve ostalo ok..svi disbalansi/"bolesti" koje sam imala u životu uvijek su bili psihosomatske prirode...
Čekam vaše odgovore,sugestije..i unaprijeeed se zahvaljujem :-)

smiri se malo...previše se brineš oko ničega, ili u najgoru ruku, oko jako bezazlenih stvari, hipertenzija se lako dobije ako osoba jako emotivno proživljava neke bezazlene situacije ili postaje rob brojeva na papiru (primjerice bilirubin koji ti je 26 ne znači ama baš ništa), vjerojatno si imala blažu anemiju i doktor ti savjetuje uzimanje željeza jer moguće da ti se nisu još dovoljno oporavili E Hgb i Hct...osim toga neće ti naškoditi. Treba vidit eventualno feritin (smanjen u anemiji zbog nedostatka željeza) koji pokazuje stanje zaliha željeza u organizmu, uz već navedeni UIBC koji je u ovim anemijama povišen te eritrocite, hemoglobin i hematokrit MCV i MCH (ako je to uredno onda nema manifestne anemije)...sve u svemu ne brini se previše

ferrari lover
11.12.2009., 16:48
Evo ukratko.
Imao tumor testisa.Prošao operacije i kemo
Prošlo 3 mjeseca,došla kontrola.

rtg pluća - uredan
mr abdomena i zdjelice - uredan
tumorski markeri beta hcg 0 negativan
afp 2 - uredan
a sad ono što me brine ldh 290 a može do 241 maximum
:eek:
Svi nalazi su super također i krvna slika,jel je to znak da se jetra i bubrezi bore sa tom kemijom u meni. Kad sam otišao iz bolnice sa zadnje kemo ldh mi je bio 140

Što mislite o tome:confused:

lahor
11.12.2009., 18:26
Uh, LDH je tumorski marker, ali može biti povišen i kod drugih stanja. Morat ćeš pitati onkologa.

gorak
12.12.2009., 07:46
Molim objašnjenje za ovo :

Holter ekg
ektopička aktivnost :102 ves, od toga 1 u paru i 8 u formi bigeminije, te 147 ves.
dinamika finalnog kompleksa uredna.
DG
I493-extrasystolia ventricularis

jel ima ko da kuži što ovdje piše?
znam da je aritmija ali bar objašnjenje ovih vrijednosti 102 ves.....
hvala!

Pera_zg
13.12.2009., 13:40
Možete li mi objasniti što znači referentna vrijednost 0..5 p/µl (konkretno, što točno znače ove dvije točkice)?

Nalaz urina je:

RBC 0.66 p/µl Nº 0.10 ref.vrijed. je 0..5

WBC 3.30 p/µl Nº 0.50 ref.vrijed. je 0..9

BAC(Bacteria) 31.02 p/µl Nº 4.70 ref.vrijed. je 0..75

MUC (Mucus) 74.58 Nº 11.30 ref.vrijed. je 0..264

Ima toga još u nalazima, ali samo ovo odstupa, sve ostalo je 0.00. I na mjestu gdje je +/- sve je -.

Hvala!!

ferrari lover
14.12.2009., 11:16
Evo ukratko.
Imao tumor testisa.Prošao operacije i kemo
Prošlo 3 mjeseca,došla kontrola.

rtg pluća - uredan
mr abdomena i zdjelice - uredan
tumorski markeri beta hcg 0 negativan
afp 2 - uredan
a sad ono što me brine ldh 290 a može do 241 maximum
:eek:
Svi nalazi su super također i krvna slika,jel je to znak da se jetra i bubrezi bore sa tom kemijom u meni. Kad sam otišao iz bolnice sa zadnje kemo ldh mi je bio 140

Što mislite o tome:confused:

Danas izvadio krv i ldh 115:rofl::rofl::rofl::rofl:
Nalazi odlični:D

majakovski
15.12.2009., 14:40
može li mi netko pomoći s nalazima?

prije 14 dana sam vadio krv i bili su povećani enzimi - alt je bio 139, a ast 90
imao sam povećani broj limfocita i atipične lmfocite 6
dakle mononukleoza

sad sam opet vadio krv i alt je viši nego prije - 157, a ast niži - 62
limfociti u granicama normale, nema atipičnih i sve ostalo normalno

ja se ne osjećam loše, osim što znam osjetiti slezenu ponekad.

što znači to povećanje AST enzima u odnosu na ono prije 14 dana, zna li netko?
Zanima me upućuje li to na komplikacije ili je to očekivano?

Belle
16.12.2009., 21:31
Upravo danas podigla nalaze s vadenja krvi (ginekoloska kontrola zbog kontracepcije)... pise da su ref. intervali za trombocite 158-424, a ja imam 431. Je li to povisenje u granicama normale?

Belle
16.12.2009., 21:43
U biti, evo napisat cu sve sto mi je poviseno!! Dok ne odem doktoru, da cujem vasa misljenja!

Trombociti 431 (ref.interval 158-424)
Bazofilni granulociti 0.12 (ref.int. 0-0.06)- jel ovo jako povecano? :o
Fibrinogen 5.2 (r.i. 1.5-4.0)
Trigliceridi 1.09 (preporuka <1.7)

Smanjeno:Neutrofilni granulociti: 42,8 (r.i. 44-72)

putnica7
17.12.2009., 13:02
Molim sve one koji znaju da procitaju rezultat da mi napisu par reci.
Naime, imam bolove u zglobovima sake i 2 mala heberdenova cvorica u palcima na rukama.
Uradila sam kompletnu krvnu sliku, vecina je u normali, ali nesto i nije.
Ovako:
- sedimentacija je 12 (normala je do 10)
- CRP 2,4 (normala 0,0 - 5,0)
- ASTO 122 (normala 0,0 - 200,0)
- RF 0.9 (normala 0,0 - 40,0)

urin:
- malo soli urata, ostalo je ok

Mene zanima taj RF, na forumima sam citala samo da je RF pozitivan ili negativan. Po mojim vrednostima bih rekla da je u normali, ali ne znam da li se to odnosi da je pozitivan ili negativan!
Zglob na palcu me boli vec mesecima, a u poslednja 2 meseca me bole svi zglobovi na sakama. Posto imam zakazano kod reumatologa tek za kraj januara, molila bih sve koji nesto znaju da mi pomognu oko tumacenja ovih rezultata. Hvala vam unapred!

florecita
29.12.2009., 00:18
veliki pozzdrav
molim vas da mi pokusate bar nesto reci o ovim rezultatima jer ja nerazumijem sta znaci koji hormon ovako:
progesterone 12,9ng/ml normala je od 0,2 do 1,5ng/ml sto znaci da je ovo i previshe,ali ja neznam sta je progesteron:s onda,

testosterone 1,01 NG:ML normala je od 0.06 DO 0.82 znaci nije puno poviseno ali ja nezznam ni sta je ovo... i ima i ovo

sulfate de D.H.E.A (dehydroepiandrosterone) 439 ug/dl normala je 60 do 300 ug.dl znaci da je i ovo poviseno...
molim vas ako ista znate da pisete hvalla!)

milkyp3
29.12.2009., 12:54
evo današnjeg nalaza:
sedimentacija 8
RDW 11,4L
PCT 0.17L
MPV 7.5L
PDW 17.2H
FIBRINOGEN 20,4
šta da kažem za ovaj nalaz.brine me i krvarenje iz pupka (jedan dan),prije bi rekla neka tekucina ružicasta(limfa i krv).sve se saniralo ali je ostala unutrašnja bol oko pupka.ništa mi se ovo ne sviđa.:ne zna:

mladenka:))
29.12.2009., 14:17
Bok, vidim d aima ovdje pametnih pa ajde mi pojasnite što znači bilirubin u mokrači? Moj muž ima odličnu krvnu sliku i analiza mokrače je super, ali bilirubin je na gornjoj granici 20. Internist se ne brine...ALT, AST su normalni...inač pije proteine jer trenira...ima kakve veze? :ne zna:

Tnx.

davor9
29.12.2009., 21:16
nije mi jasno zašto ovdje dođete s tim pitanjima...lijepo vam je doktor rekao da se ne brinete i da bilirubin na gornjoj granici ne znači ništa (čak ne znači ništa niti ako je blago povišen primjerice do 30).

mladenka:))
30.12.2009., 09:44
nije mi jasno zašto ovdje dođete s tim pitanjima...lijepo vam je doktor rekao da se ne brinete i da bilirubin na gornjoj granici ne znači ništa (čak ne znači ništa niti ako je blago povišen primjerice do 30).

Sorry, forum je za postavljanje pitanja i davanje odgovore, šta se odmah ljutiš? Očito ima ljudi koji baš ne vjeruju samo jednom mišljenju. Sorry, što sam zauzela prostor glupim pitanjem.:mad:

suzi86
31.12.2009., 12:24
Već mjesecima imam povišen ASTA nalaz u krvi.Na upit dr rečeno mi je da je to bakterija u krvi .Bila sam na ponovnom vađenju ASTA prije tjedan dana i nalaz je pozitivan ali nigdje ne piše vrijednost.Inače bolujem od palmoplantarne psorijaze(zahvaćeni su tabani i dlanovi)....Momentalno su mi natečeni prsti desnog stopala i dr mi je dala Klavocin bild,ali i nakon 5 dana korištenja,oteklina i bolnost se ne smanjuju.
Molim vas da li ASTA može biti u vezi s problemima prstiju stopala.Jako sam zabrinuta!Obavila sam pregled kod ortopeda,fizijatra i reumatologa...svi nalazi su u granicama normale.
Hvala i poz...!

davor9
31.12.2009., 15:18
to je tzv antistreptolizinski titar i pokazatelj je da imaš protutijela nakon neke neliječene streptokokne infekcije (najčešće upala grla koja je mogla bit i u djetinjstvu)...bolovi u zglobovima mogu biti uzrokovani neliječenom upalom grla (ne znači da je i kod tebe to slučaj) ali svakako se javi na kontrolu reumatologa

suzi86
31.12.2009., 17:21
to je tzv antistreptolizinski titar i pokazatelj je da imaš protutijela nakon neke neliječene streptokokne infekcije (najčešće upala grla koja je mogla bit i u djetinjstvu)...bolovi u zglobovima mogu biti uzrokovani neliječenom upalom grla (ne znači da je i kod tebe to slučaj) ali svakako se javi na kontrolu reumatologa

Hvala na odgovoru!

dalmmat
06.01.2010., 10:32
sto mislite o ovom nalazu http://img190.imageshack.us/i/dsc00529tb.jpg/
dali postoji mogucnost neke plucne bolesti,usput povisene vrijednosti su kod:
Eritrociti 5,85 Hemoglobin 178

davor9
07.01.2010., 06:45
nalaz nije dobar, potrebno je još pretraga da bi se dobila cjelokupna slika o čemu se radi tj. šta je uzrok ovim odstupanjima u Ph, parcijalnom tlaku kisika, i Co2 i saturaciji. Prije svega, potrebna je anamneza, pregled, RTG pluća...vjerojatno su tamo gdje je rađen i ovaj nalaz, učinjene i druge pretrage i pregled, posavjetu se sa intrenistom, ovdje ne možeš nažalost dobit neki suvisli odgovor, jer kao što sam rekao, potrebno je više za neku cjelokupnu sliku

sheringam
07.01.2010., 11:22
Molim pomoć oko nalaza
Uputna dg.: Haemoglobinuria
Citološki nalaz: sedimenta urina × 3
Mikroskopski izgled: U primljenom materijalu nađene su pločaste epitelne stanice stanice urotela,nešto neutrofilnih ganulocita i mikroorganizmi.
hvala.