PDA

View Full Version : Laboratorijski nalazi - mišljenja [OBAVEZNO PROČITATI 1. POST]

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16

hrvoje dr.
24.09.2011., 11:53
MIKROSKOPSKI PREGLED SEDIMENTA URINA

Leukociti 20-25 normalno 0-2
Eritrociti 3-4 0-2
Stanice plocastog epitela 2-3 0-1
Male epitelne stanice 4-5 0-1
Bakterije dosta 0-0

Zanima me jeli to normalno obzirom da sam dojilja ili se radi o nekoj upali?
Kakve su vam tegobe i zbog čega je rađen nalaz urina.

eram.f
24.09.2011., 12:58
EEG

Srednjevoltažna osnovna cerebralna aktivnost je alfa frekvencije 8-10 Hz.
Reakcija vizualnog blokiranja je dobro izražena.
Interponiraju se rijetki spori viševoltažni valovi 5-6 Hz.do 75 mV
Asimetrija i paroksizama nema.
Na metode provokacije (HV i IFS) analogno.

Zaključal: nalaz je graničan, nespecifičan.

....... jel mi može neko nešto reći na ovo?

hrvoje dr.
24.09.2011., 13:09
EEG

Srednjevoltažna osnovna cerebralna aktivnost je alfa frekvencije 8-10 Hz.
Reakcija vizualnog blokiranja je dobro izražena.
Interponiraju se rijetki spori viševoltažni valovi 5-6 Hz.do 75 mV
Asimetrija i paroksizama nema.
Na metode provokacije (HV i IFS) analogno.

Zaključal: nalaz je graničan, nespecifičan.

....... jel mi može neko nešto reći na ovo?
Zbog čega je rađen EEG?

eram.f
24.09.2011., 13:11
Zbog čega je rađen EEG?

vrtoglavice, nestabilnost..

hrvoje dr.
24.09.2011., 13:16
vrtoglavice, nestabilnost..
Trebate se javiti neurologu. Nalaz nije patološki. Trebaga tumačiti neurolog u skladu s neurološkim stanjem inače nije specifično,kao ovdje.

Suhiii
27.09.2011., 17:39
Meni je dijagnosticirana mononukleoza . Pored ovih redovnih nalaza vadio sam neki poseban nalaz koji sam cekao 20 dana , nisam ni skontao za sta , pa ako bi mi neko mogao da protumaci sljedece rezultate (kontrola mi je tek za 10ak dana pa da ne cekam) :
VIDAS EBV VCA IgM (Biomerieux) - pozitivan
VIDAS EBV/EA VCA IgG (Biomerieux) - pozitivan
VIDAS EBV EBNA IgG (Biomerieux) - negativan
Anti-CMV IgM (Abbot Architect i2000sr) - negativan
Anti-CMV IgG (Abbot Architect i200sr) - negativan

Unaprijed hvala :)

El Gato Félix
27.09.2011., 20:29
Meni je dijagnosticirana mononukleoza . Pored ovih redovnih nalaza vadio sam neki poseban nalaz koji sam cekao 20 dana , nisam ni skontao za sta , pa ako bi mi neko mogao da protumaci sljedece rezultate (kontrola mi je tek za 10ak dana pa da ne cekam) :
VIDAS EBV VCA IgM (Biomerieux) - pozitivan
VIDAS EBV/EA VCA IgG (Biomerieux) - pozitivan
VIDAS EBV EBNA IgG (Biomerieux) - negativan
Anti-CMV IgM (Abbot Architect i2000sr) - negativan
Anti-CMV IgG (Abbot Architect i200sr) - negativan

Unaprijed hvala :)

Poštovani,

Iz Vašeg nalaza može se iščitati sljedeće:

1. Da, imate infektivnu mononukleozu, liječnici su Vam postavili točnu dijagnozu.

2. Radi se o akutnoj ("svježoj"/novonastaloj) infekciji. To se zaključuje iz pozitivnih nalaza protutijela na tzv. rane antigene.

3. Infekcija je uzrokovana Epstein-Barrovim virusom (EBV). Naime, sliku infektivne mononukleoze može dati još jedan virus, citomegalovirus, ali je on kod Vas negativan.

Nalazi su "školski primjer" osobe s akutnom infekcijom EBV i slikom infektivne mononukleoze.

Slijedite savjete svojih liječnika (mirovanje, dobra hidracija, zabrana konzumacije alkohola itd.).

Lijepi pozdrav. :)

marta111
29.09.2011., 12:50
ANA pozitivna u titru 1 : 40960

koliko sam shvatila ovo je jako visoko i šta može biti jer sam naručena za 10 dana zbog toga u bolnicu na daljnje pretrage, konkretno na imunologiju

Breljanka
29.09.2011., 14:10
Krvna slika, trudnoća 15 tj.

Eritrociti 3.84 (3.86-5.08)
Hematokrit 0.345 (0.356-0.470)
RDW 16.7 (9.0-15.0)
Trombociti 156 (158-424)
Glukoza 3.3 (4.40-6.40)

Sve ostale u redu, Hb 119.

Doktor kaže da imam anemiju, potrebno piti folnu kiselinu, ali ja mislim da nije tako jer Hb u redu, od početka trudnoće pijem vitamini sa 800mkg folne kiseline, to je dnevna norma trudnice. Rekla sam to doktoru i on kaže onda više ništa, ali nalaz nije normalan.
Jedem normalno, često i svašta, ali težina ne raste već mjesec dana, a do toga samo padala.
Htjela bi uznati alternativno mišljenje.

leeloo27
29.09.2011., 15:00

koliko sam shvatila ovo je jako visoko i šta može biti jer sam naručena za 10 dana zbog toga u bolnicu na daljnje pretrage, konkretno na imunologiju

A zbog čega si vadila ANA? Kakve simptome imaš?

Ovo je dosta visoko.

marta111
29.09.2011., 15:43
imam raynauldov sindrom jako izražen, i za sada dijagnozu sjogrenovog sindroma koji nije bio nešto jako izražen nalazima, ali izgleda da se sada nešto pokrenulo inače su mi prije 1 godine ss a i ss b bili granični, ANA ok, jedino su mi slinovnice uvećane i pune cisti, ruke me užasno bole. Bila sam na medrolu 4mg, sad mi je povisila na 20 dok ne obavim druge pretrage.

leeloo27
29.09.2011., 16:06
imam raynauldov sindrom jako izražen, i za sada dijagnozu sjogrenovog sindroma koji nije bio nešto jako izražen nalazima, ali izgleda da se sada nešto pokrenulo inače su mi prije 1 godine ss a i ss b bili granični, ANA ok, jedino su mi slinovnice uvećane i pune cisti, ruke me užasno bole. Bila sam na medrolu 4mg, sad mi je povisila na 20 dok ne obavim druge pretrage.

Uh, ti imaš istu kombinaciju ko i ja :( . Ja ti pišem na ovoj temi: Sistemski lupus eritematosus (SLE) - vol. 2 (http://www.forum.hr/showthread.php?t=640175) jer dosta cura u sklopu ove bolesti imaju poteškoća i sa ovim bolestima pa ako te nešto zanima više slobodno pitaj tamo. :)

GoodLuck
29.09.2011., 17:44
nadam se da mogu ovdje pitati da ne otvaram novu temu..

moze li se na CT-u mozga (CT-kompjuterizirana tomografija, uputna dijagnoza: TIA) vidjeti radi li se o znakovima Alzheimerove bolesti? mislim na oštećenja tzv. bazalne jezgre koja se nalazi u moždanom deblu, sto sam procitala na netu da ta bolest stvara..

naime, moj otac ide na taj pregled za par dana i posto necu biti prisutna, necu biti u stanju za to se raspitati kod doktora..
a i procitala sam da tu prvu fazu kod ispitavanja pacijenta, doktor dosta cesto ne primijeti jer jos je sve u redu..

na tom pregledu smo mi kao obitelj inzistirali jer smo ga prije mj.dana nasli u rano jutro da lupa sa stvarima, kada smo ga posjeli znao je sve podatke o sebi i nama..no kao da je mjesecario. secerni je bolesnik i odmah smo izmjerili secer i imao je 26..na hitnoj su rekli da je sve u redu, ostao je samo dok se secer nije unormalio pomocu brzodjelujuceg inzulina i da je uzrok secer (svjesni smo toga jer se dva dana prije toga nije uopce pridrzavao pravila, a i odbio je inzulin nedavno, jos uvijek je na tabletama, ali doktori preporucuju inzulin jer je rizicni bolesnik - srce, secer, tlak, zgrusavanje krvi). toga jutra, sve dok nije dosao kuci i odspavao, se ne sjeca, i objasnjenje je bilo hiperglikemija. vec sam i cula da je to kod nekih rizicnih secerasa dosta uobicajeno..tako je ostalo. sada se pridrzavamo pravila i sve redovito provjeravamo..
mene je strah, jer su kruzile price da to moze biti i kao pred mozdani udar..i toga smo svjesni jer ako se nece pridrzavati, i to je mogucnost s obzirom da je rizicni bolesnik.
tata ima 62 godine. a za alzheimerovu bolest se ja osobno zelim raspitati, jer tu i tamo neke sitnice zaboravlja. nista veliko, kao sto sam citala pod simptomima, sva sreca, ali me to brine zbog te noci kada se dogodila hiperglikemija. ima li to kakve veze? moze li to biti povezano ili ostaje razlog secer kao sto doktori kazu?

El Gato Félix
29.09.2011., 20:39

Poštovana,

Postojanje ANA protutijela u ovako velikom titru treba pobuditi ozbiljnu sumnju u postojanje neke autoimune bolesti. Međutim, samo ovaj nalaz ne govori o kojoj je dijagnozi (bolesti) riječ.

Kako ste naveli, kod Vas je već dijagnosticirana jedna takva bolest, Sjögrenov sindrom. Ponekad se i u bolesnika s ovom bolešću nađe visoki titar ANA protutijela.

Međutim, kako Sjögrenov sindrom može biti udružen i s nekom drugom autoimunom bolešću (između ostalog, sistemskim eritemskim lupusom, reumatoidnim artritisom, miješanom bolešću vezivnog tkiva, itd.), potrebno je napraviti dodatne pretrage (između ostalog antitijela na dsDNA, Sm, U1-RNP, SS-A, SS-B, Scl-70 itd.) kako bi se pokušala, u korelaciji s Vašim tegobama, iskristalizirati točna dijagnoza.

El Gato Félix
29.09.2011., 21:06
Krvna slika, trudnoća 15 tj.

Eritrociti 3.84 (3.86-5.08)
Hematokrit 0.345 (0.356-0.470)
RDW 16.7 (9.0-15.0)
Trombociti 156 (158-424)
Glukoza 3.3 (4.40-6.40)

Sve ostale u redu, Hb 119.

Doktor kaže da imam anemiju, potrebno piti folnu kiselinu, ali ja mislim da nije tako jer Hb u redu, od početka trudnoće pijem vitamini sa 800mkg folne kiseline, to je dnevna norma trudnice. Rekla sam to doktoru i on kaže onda više ništa, ali nalaz nije normalan.
Jedem normalno, često i svašta, ali težina ne raste već mjesec dana, a do toga samo padala.
Htjela bi uznati alternativno mišljenje.

Poštovana,

Uvidom u navedene laboratorijske nalaze, može se zaključiti sljedeće:

1. Eritrociti - u trudnoći uobičajeno dolazi do pada broja eritrocita, čija vrijednost u zadnjem tromjesečju trudnoće može pasti i do 3,8 x 10^12/L. Prema tome, proizlazi da se vrijednost eritrocita kod Vas još može smatrati urednom, ali već sada doseže donju granicu o čemu treba voditi računa!

2. Hematokrit - vrijednosti hematokrita se također snizuju u trudnoći, a najniže vrijednosti koje se još smatraju urednima (fiziološkim) se kreću oko 0,31. Prema tome, i ova parametar se kod Vas može smatrati urednim.

3. Hemoglobin - u trudnoći također pada (obično do 32./34. tjedna), i najniža vrijednost koju fiziološki doseže obično iznosi oko 110 g/L. Mislim da se vrijednost u Vašem nalazu također može smatrati urednom.

Iz navedenog pod točkama 1, 2 i 3 proizlazi zaključak kakav ste i sami donijeli: za sada nema elemenata za anemiju. Ponavljam, za sada.

S obzirom da se do 32./34. tjedna očekuje pad/sniženje navedenih parametara, moguće je da će doći do anemije.

Bilo bi važno saznati i kakvo je serumsko željezo i feritin da bi se ocijenile zalihe željeza u organizmu. Smatra se da je razina željeza ispod 12 µmol/l pokazatelj nedostatka željeza u trudnoći.

Anemiju zbog manjka folne kiseline karakterizira, između ostalog, povećanje MCV-a. Pretpostavljam da je taj nalaz rađen, ali je uredan?

Ne znam odakle je Vaš liječnik izvukao takav zaključak?

Nadalje:

4. Trombociti - u trudnoći se nešto smanjuje broj trombocita, ali ne značajno. Kod Vas je taj broj još uvijek zadovoljavajući, ali je potrebno praćenje.

5. Glukoza u krvi dosta je niska te bi na to trebalo obratiti pozornost.

Zaključno bih rekao sljedeće: u Vašim nalazima zasad ne vidim elemenata za anemiju, ali je broj eritrocita zaista na donjoj granici. Trebalo bi odrediti (ako Već niste) željezo i feritin. Nadalje, trebalo bi pratiti šećer u krvi i kontrolirati trombocite.

O ovim nalazima, kao i o drugim tegobama i sumnjama (navodite da težina ne raste već mjesec dana!) obvezatno se konzultirajte sa svojim liječnicima. Ako niste zadovoljni sadašnjim ginekologom, potražite drugo mišljenje.

El Gato Félix
29.09.2011., 21:57
nadam se da mogu ovdje pitati da ne otvaram novu temu..

moze li se na CT-u mozga (CT-kompjuterizirana tomografija, uputna dijagnoza: TIA) vidjeti radi li se o znakovima Alzheimerove bolesti?

Poštovana,

Što se dijagnoze Alzheimerove demencije i CT-a tiče, u općenitom se može reći da CT ili MR treba učiniti kod prve procjene demencije ili kod bilo koje promjene u mentalnom statusu. Uloga ovih metoda (CT i MR) je suportivna, što znači da ove tehnike čine samo jednu kariku u lancu, do postavljanja dijagnoze.

CT može u slučaju postojanja demencije pokazati atrofiju mozga (smanjenje veličine). Međutim, strukturne promjene mozga ne moraju se uočiti sve dok bolest ne prijeđe u viši stadij. S druge, pak, strane, osobe koje nemaju demenciju mogu razviti atrofiju mozga kao posljedicu starenja, tako da često dolazi do preklapanja između ovih skupina.

Zato su u postavljanju dijagnoze bitni pregled, određeni testovi i uzimanje točnih podataka od bolesnika i njegove pratnje.

na tom pregledu smo mi kao obitelj inzistirali jer smo ga prije mj.dana nasli u rano jutro da lupa sa stvarima, kada smo ga posjeli znao je sve podatke o sebi i nama..no kao da je mjesecario. secerni je bolesnik i odmah smo izmjerili secer i imao je 26..

tata ima 62 godine. a za alzheimerovu bolest se ja osobno zelim raspitati, jer tu i tamo neke sitnice zaboravlja. nista veliko, kao sto sam citala pod simptomima, sva sreca, ali me to brine zbog te noci kada se dogodila hiperglikemija. ima li to kakve veze? moze li to biti povezano ili ostaje razlog secer kao sto doktori kazu?

Što se tiče uzroka promjene ponašanja, svijesti i mentalnog statusa Vašeg oca, treba napraviti neurološku obradu kako bi se utvrdilo o čemu se točno radi.

Moguće je da su oscilacije u razini glukoze dovele do takvih smetnji, ali u podlozi mogu biti i drugi razlozi, pogotovo jer kod osoba sa šećernom bolešću dolazi do promjena na krvnim žilama, između ostalog, i na krvnim žilama mozga.

Gerta
29.09.2011., 22:22
moze li se na CT-u mozga (CT-kompjuterizirana tomografija, uputna dijagnoza: TIA) vidjeti radi li se o znakovima Alzheimerove bolesti? mislim na oštećenja tzv. bazalne jezgre koja se nalazi u moždanom deblu, sto sam procitala na netu da ta bolest stvara..

boldani dio se definitivno neće moći vidjeti.
Nažalost ni CT, niti MR ne mogu zasada ukazati na neke promjene koje bi bile specifične za Alzheimerovu bolest, postoje određene promjene koje se mogu utvrditi MR spektroskopijom, ali ni one nisu specifične baš za Alzheimera, a i uočavaju se tek u razvijenoj fazi bolesti.

jedino što se može vidjeti, a da upućuje na Alzheimera je atrofija temporalnih režnjeva i hipokampalne regije i proširenje temporalnih rogova (dok "obična" atrofija vezana uz starenje više manje jednako zahvaća cijeli mozak ).

Breljanka
30.09.2011., 21:34
Zaključno bih rekao sljedeće: u Vašim nalazima zasad ne vidim elemenata za anemiju, ali je broj eritrocita zaista na donjoj granici. Trebalo bi odrediti (ako Već niste) željezo i feritin. Nadalje, trebalo bi pratiti šećer u krvi i kontrolirati trombocite.

O ovim nalazima, kao i o drugim tegobama i sumnjama (navodite da težina ne raste već mjesec dana!) obvezatno se konzultirajte sa svojim liječnicima. Ako niste zadovoljni sadašnjim ginekologom, potražite drugo mišljenje.

Hvala vama puno :Pivo:
Mišljenje je bilo doktora obće prakse jer to je bilo jednostavnije i brže, sad ču ići do ginekologa i napraviti još željezo i feritin.

Zoe_
01.10.2011., 20:13
LEUKOCITI 12,2 (3,4 - 9,7)
LIM % 48,5 (20 - 46)
MON % 9,3 (2 - 19)
GRA % 42,2 (44 - 72)

ENZIMI
AST (GOT) 21 (8 - 30)
ALT (GPT) 39 (10 - 26)
ALP 98 (54 - 119)

PROTEINI
CRP 1,3 (<5)

Hvala unaprijed!
:)

leeloo27
01.10.2011., 20:37
Zoe, napiši referentne vrijednosti. :) Lakše će ti ljudi odgovoriti sa referentnim vrijednostima šta ne štima, a i nema svaki lab jednake vrijednosti.

Tomek100
02.10.2011., 16:53
Rezultat je 148, normalne vrijednosti 60-142. Muška osoba od 28 godina.
Svi ostali nalazi krvi su u redu.
Prije 5-6 godina je isto tako bilo, dva vađenja krvi u nekoliko mjeseci, a onda je dulje vrijeme nalaz bio u granicama normale.
Antialkoholičar, nepušač, čovjek se nije nikada drogirao.
Navodno nekoliko postotaka zdravih ljudi ima povišenu vrijednost ALP, zašto, ne zna se.
Doktori molim vaše mišljenje.

hrvoje dr.
02.10.2011., 17:02
Rezultat je 148, normalne vrijednosti 60-142. Muška osoba od 28 godina.
Svi ostali nalazi krvi su u redu.
Prije 5-6 godina je isto tako bilo, dva vađenja krvi u nekoliko mjeseci, a onda je dulje vrijeme nalaz bio u granicama normale.
Antialkoholičar, nepušač, čovjek se nije nikada drogirao.
Navodno nekoliko postotaka zdravih ljudi ima povišenu vrijednost ALP, zašto, ne zna se.
Doktori molim vaše mišljenje.
Ako je jedinica U/L, nalaz je uredan,zabrijavajuće su više vrijednosti.

BlueWhale
02.10.2011., 22:08
LEUKOCITI 12,2 (3,4 - 9,7)
LIM % 48,5 (20 - 46)
MON % 9,3 (2 - 19)
GRA % 42,2 (44 - 72)

ENZIMI
AST (GOT) 21 (8 - 30)
ALT (GPT) 39 (10 - 26)
ALP 98 (54 - 119)

PROTEINI
CRP 1,3 (<5)

Hvala unaprijed!
:)

Moram komentirat neke postove i možda bi trebalo negdje dati kratke upute kako postaviti pitanje na topicu "laboratorijski nalazi - mišljenja" Dakle, ovo što ste napisali sada apsolutno ništa ne znači, to su nekakvi nabacani brojevi! Tako se ne može komentirat nalaz: nije isto jeste li trudnica, osoba od 7 godina, 30 ili 70 godina...I najvažnija stvar koja se izostavlja "zašto ste uopće vadili krv i koje tegobe imate" Komentirat nalaz u smislu povišeno-sniženo može bilo tko tko zna čitati (vidiš vrijednost i vidiš ref. interval i kažeš sniženo ili povišeno) ali interpretacija nalaza je nešto sasvim drugo i ide u sklopu barem kratke anamneze i kliničkog pregleda a kako ovdje ne radimo preglede preko foruma onda barem napišite neke osovne podatke. Evo, ja se nadam da se modovi neće naljutiti na komentar.

Komentar nalaza: Malo je povišen apsolutan broj leukocita. Zašto? - nemam pojma jer nemam dovoljno podataka, uzroci su od upale, lijekova, trčanja do leukemija.

leeloo27
02.10.2011., 23:11
Evo, ja se nadam da se modovi neće naljutiti na komentar.

Neće. :D Dapače, svaka konstruktivna kritika ili savjet je dobrodošao. :mig:

Silvery
03.10.2011., 00:07
Ne da se neće naljutit nego im je jako drago vidjet ovakav komentar. Naravno, u nadi da će forumaši dati što više podataka, a ne samo brojeve. :)

Zoe_
03.10.2011., 11:40
Moram komentirat neke postove i možda bi trebalo negdje dati kratke upute kako postaviti pitanje na topicu "laboratorijski nalazi - mišljenja" Dakle, ovo što ste napisali sada apsolutno ništa ne znači, to su nekakvi nabacani brojevi! Tako se ne može komentirat nalaz: nije isto jeste li trudnica, osoba od 7 godina, 30 ili 70 godina...I najvažnija stvar koja se izostavlja "zašto ste uopće vadili krv i koje tegobe imate" Komentirat nalaz u smislu povišeno-sniženo može bilo tko tko zna čitati (vidiš vrijednost i vidiš ref. interval i kažeš sniženo ili povišeno) ali interpretacija nalaza je nešto sasvim drugo i ide u sklopu barem kratke anamneze i kliničkog pregleda a kako ovdje ne radimo preglede preko foruma onda barem napišite neke osovne podatke. Evo, ja se nadam da se modovi neće naljutiti na komentar.

Komentar nalaza: Malo je povišen apsolutan broj leukocita. Zašto? - nemam pojma jer nemam dovoljno podataka, uzroci su od upale, lijekova, trčanja do leukemija.

:rofl:

bez uvrede, al ove brojke ne znače ništa samo onima koji veze nemaju sa medicinom,
stavila sam ih tu u nadi da ima neki "pravi" doktor.
i ne treba ti povijest bolesti da bi protumačio krvnu sliku,
moj prijatelj liječnik ju je jučer protumačio bez da sam mu rekla što me muči.
:D

leeloo27
03.10.2011., 12:12
Zoe, ovo ti je već 2. puta da podjebavaš i omalovažavaš nekoga ko ti je pokušao odgovoriti na pitanje i pomoći ti. I što je najgore od svega već 2. puta omalovažavaš nekoga ko je stručan i zna šta piše.

Jako ružno od tebe i molim te prestani to raditi jer ćeš početi skupljati kartone za provociranje i trolanje.

garavaa
03.10.2011., 16:39
Veliki pozdrav....
Moj otac je isao maloprije doktoru gdje mu je rekao da ima sedimentaciju 173....
sto to znaci....napisala mu je nalaz da sutra vadi sedimentaciju eritrocita i CRP....
jako sam prepadnuta i vise ne znam sama sto da mislim....otac je 1965 godiste

hrvoje dr.
03.10.2011., 16:42
Veliki pozdrav....
Moj otac je isao maloprije doktoru gdje mu je rekao da ima sedimentaciju 173....
sto to znaci....napisala mu je nalaz da sutra vadi sedimentaciju eritrocita i CRP....
jako sam prepadnuta i vise ne znam sama sto da mislim....
Na osnovu ovih podataka mogu reći smo vjerovatno upala. imate gore post od BlueWhale za što sve morate napisati .

garavaa
03.10.2011., 16:55
Na osnovu ovih podataka mogu reći smo vjerovatno upala. imate gore post od BlueWhale za što sve morate napisati .

Oprostite,nisam ni gledala ostale komentare...

leeloo27
03.10.2011., 17:34
evo kopiram i ovdje naputak, ako imate još kakav prijedlog slobodno ga recite, ja ću ga nadopuniti.

Naputak za postavljanje pitanja na temi Laboratorijski nalazi - mišljenja:

Radi dobivanja što preciznijih i što točnijih odgovora na vaša pitanja vezana uz tumačenje nalaza predlažemo vam da prilikom prepisivanja nalaza navedete i slijedeće stvari:

- kompletne nalaze - mnoge vrijednosti se ne mogu pravilno očitati ako su napisane zasebno bez ostalih vrijednosti
- referentne vrijednosti - ako postoje referentne vrijednosti na nalazu, prepišite ih jer postoje različiti laboratoriji, nemaju svi iste vrijednosti pa brojka sama po sebi ništa ne znači bez referentne vrijednosti
- dob - ne morate napisati koliko točno imate godina ali nekakav orijentir tipa rane dvadesete, kasne četrdesete i sl. bi bio dobar jer nisu sve vrijednosti jednake za sve dobne skupine
- razlog zbog kojeg ste radili pretrage (vaše tegobe) - ovo je najvažnije i teško će vam netko moći točno protumačiti nalaze ako ne zna uzrok zbog kojeg ste poslani na pretrage
- kratku anamnezu drugih bolesti - ako ih imate bilo bi dobro da ih napišete jer daju potpuniju sliku
- ostalo - također ne bi bilo loše naglasiti kad je u pitanju trudnoća i sl. stvari jer to također utječe na nalaze

I hvala svima na sugestijama. :)

garavaa
03.10.2011., 17:37
Uglavnom,moj otac se neki dan nije dobro osjecao,glava ga je boljela i mantalo mu se....Otisao je kod doktora i rekao mu je da mu je tlak jako visok,da ima masnocu i secer....Pio je tablete za tlak i secer i to mu je sada u redu....U petak je radio nalaze krvne slike,urina ...Danas je isao kod doktora da mu ocita nalaze i rekao je da mu je sedimentacija 173 i masnoca malo povisena,6,34 te ALT 67 a tlak i secer da su dobri,te krva slika da je dobra ....Propisao mu je nalaz da sutra vadi opet sedimentaciju eritrocita i CRP....Otac je 1965 godiste,,,,,Nikada prije nije imao problema sa zdravljem,pa cak ni obicnu prehladu...Jedino sto je imao problema sa venama,te je isao na lasersko uklanjanje vena ali nije mu pomoglo....Jakooo se bojim i ako mi netko moze pomoci bar malo bila bi zahvalna,,,,

hrvoje dr.
03.10.2011., 17:56
Uglavnom,moj otac se neki dan nije dobro osjecao,glava ga je boljela i mantalo mu se....Otisao je kod doktora i rekao mu je da mu je tlak jako visok,da ima masnocu i secer....Pio je tablete za tlak i secer i to mu je sada u redu....U petak je radio nalaze krvne slike,urina ...Danas je isao kod doktora da mu ocita nalaze i rekao je da mu je sedimentacija 173 i masnoca malo povisena,6,34 te ALT 67 a tlak i secer da su dobri,te krva slika da je dobra ....Propisao mu je nalaz da sutra vadi opet sedimentaciju eritrocita i CRP....Otac je 1965 godiste,,,,,Nikada prije nije imao problema sa zdravljem,pa cak ni obicnu prehladu...Jedino sto je imao problema sa venama,te je isao na lasersko uklanjanje vena ali nije mu pomoglo....Jakooo se bojim i ako mi netko moze pomoci bar malo bila bi zahvalna,,,,
Malo višlje ste napisali da je uzimao tablete za šećer,to morate sami sa sobom riješiti-JELI IMAO DiabetesMelitus ILI NE. Trebate mi prepisati kompletan lipidogram i hepatogram.

pinkday
03.10.2011., 20:17
41 godina, drugi put u životu u razmaku od dvije godine napad abnormalnih, nevoljnih pokreta ruku, nogu i tijela istovremeno, trzajevi tijela, cijelo vrijeme pri svijesti. prvi napada trajao 2 dana u valovima po nekoliko minuta, drugi napad prije 10-tak dana trajao otprilike 1 sat u valovima od par minuta. nikakav stres, fizički rad, dakle iz čistog mira, dok sam sjedila. smirilo se samo od sebe
nalaz neurologa, EEG, TCD, MSCT mozga: b.o.
nalaz EEG: srednja voltažna cerebralna aktivnost je alfa ritma 9-II Hz. Blokiranje djelomično izraženo. Asimetrija ni paroksizama nema. HV bez promjene. Nalaz u granici normale.
nalaz TCD: Prikaz cirkulacije Villsonovog kruga, kao i VB sliva pokazuje uredne SBSK u svim ispitivanim krvnim žilama, fizioloških smjerova cirkulacije, uredne signature vala.
Nalaz MSCT mozga pokazuje uredno položenu i primjereno široku četvrtu moždanu komoru sa normalnim apsorpcionim vrijednostima u infratentorijalnom području. Supratentorijalno medioponirana treća i simetrične lateralne moždane kore. Bazalne cisterne i sulkusi uredni. Vrijednosti denziteta moždanog tkiva u granici normale. Koštani dijelovi neurokranijuma bez patoloških promjena.
nalaz štitnjače:
T3 1,65 0.89-2,44
TSH 0,982 0.350-5.000
FT4 14,42 9.00-19.5
Anti TPO 9.64 H <5.61
biokemija:
ukupni proteini 71.0 66-81
bakar 19.3 12.2-25.1
imunoglobolin A 1.65 0.70.-4.00
imunoglobulin M 1.64 0.40-2.30
imunoglobulin G 9.9 7.0-16.0
feritin 28 20-200
albulimi 67.8 58.0-70.0
alfa 1 globulini 2.2 1.0-2.8
alfa 2 globulini 9.1 7.0-12.0
beta globulini 8.3 L 9.0-14.0
gama globulini 12,6 8.0-17.0
albumini 48.1 42-50
alfa 1 globulini 1,6 0,7-2.0
alfa 2 globulini 6,5 5-9
beta globulini 5.9 L 6-10
gama globulini 8,9 6-12
CA 19-9, GICA <2.00 <37
CA 15-3 5,7 <31
CA 125 32,4 <35
CEA 1,29 <5.0

ostaje mi još pregled na očnom, SEP/SEEP i magnetna rezonanca mozga. molim vas da li je za magnetnu dovoljno 1,5 T ili je ipak bolje da oden u neuron jer oni imaju 3T? morala bi u tom slučaju putovati u zagreb. u mom gradu imaju 1,5 T, pa sam sad u nedoumici.

Gerta
03.10.2011., 20:40
molim vas da li je za magnetnu dovoljno 1,5 T ili je ipak bolje da oden u neuron jer oni imaju 3T? morala bi u tom slučaju putovati u zagreb. u mom gradu imaju 1,5 T, pa sam sad u nedoumici.

Za obični MR mozga je skroz dovoljno 1,5T.

pinkday
04.10.2011., 05:56
hvala gerta

hrvoje dr.
04.10.2011., 16:01
41 godina, drugi put u životu u razmaku od dvije godine napad abnormalnih, nevoljnih pokreta ruku, nogu i tijela istovremeno, trzajevi tijela, cijelo vrijeme pri svijesti. prvi napada trajao 2 dana u valovima po nekoliko minuta, drugi napad prije 10-tak dana trajao otprilike 1 sat u valovima od par minuta. nikakav stres, fizički rad, dakle iz čistog mira, dok sam sjedila. smirilo se samo od sebe
nalaz neurologa, EEG, TCD, MSCT mozga: b.o.
nalaz EEG: srednja voltažna cerebralna aktivnost je alfa ritma 9-II Hz. Blokiranje djelomično izraženo. Asimetrija ni paroksizama nema. HV bez promjene. Nalaz u granici normale.
nalaz TCD: Prikaz cirkulacije Villsonovog kruga, kao i VB sliva pokazuje uredne SBSK u svim ispitivanim krvnim žilama, fizioloških smjerova cirkulacije, uredne signature vala.
Nalaz MSCT mozga pokazuje uredno položenu i primjereno široku četvrtu moždanu komoru sa normalnim apsorpcionim vrijednostima u infratentorijalnom području. Supratentorijalno medioponirana treća i simetrične lateralne moždane kore. Bazalne cisterne i sulkusi uredni. Vrijednosti denziteta moždanog tkiva u granici normale. Koštani dijelovi neurokranijuma bez patoloških promjena.
nalaz štitnjače:
T3 1,65 0.89-2,44
TSH 0,982 0.350-5.000
FT4 14,42 9.00-19.5
Anti TPO 9.64 H <5.61
biokemija:
ukupni proteini 71.0 66-81
bakar 19.3 12.2-25.1
imunoglobolin A 1.65 0.70.-4.00
imunoglobulin M 1.64 0.40-2.30
imunoglobulin G 9.9 7.0-16.0
feritin 28 20-200
albulimi 67.8 58.0-70.0
alfa 1 globulini 2.2 1.0-2.8
alfa 2 globulini 9.1 7.0-12.0
beta globulini 8.3 L 9.0-14.0
gama globulini 12,6 8.0-17.0
albumini 48.1 42-50
alfa 1 globulini 1,6 0,7-2.0
alfa 2 globulini 6,5 5-9
beta globulini 5.9 L 6-10
gama globulini 8,9 6-12
CA 19-9, GICA <2.00 <37
CA 15-3 5,7 <31
CA 125 32,4 <35
CEA 1,29 <5.0

ostaje mi još pregled na očnom, SEP/SEEP i magnetna rezonanca mozga. molim vas da li je za magnetnu dovoljno 1,5 T ili je ipak bolje da oden u neuron jer oni imaju 3T? morala bi u tom slučaju putovati u zagreb. u mom gradu imaju 1,5 T, pa sam sad u nedoumici.
Eto ovo je primjer kako to treba izgledati. Nalazi su uredni. Imate li problema sa menstruacijom? U slučaju kliničke indikacije nebi bilo zgorega učiniti UZV jajnika te štitnjače. Ovdje bi ja jedino nadopunio obradu elektrolitima (K,Na,P,Ca)

Tomek100
04.10.2011., 18:15
Ako je jedinica U/L, nalaz je uredan,zabrijavajuće su više vrijednosti.

Hvala doktore:)

hrvoje dr.
04.10.2011., 18:19
Hvala doktore:)
Nema na čemu i drugi put.

pinkday
04.10.2011., 18:41
Eto ovo je primjer kako to treba izgledati. Nalazi su uredni. Imate li problema sa menstruacijom? U slučaju kliničke indikacije nebi bilo zgorega učiniti UZV jajnika te štitnjače. Ovdje bi ja jedino nadopunio obradu elektrolitima (K,Na,P,Ca)

hvala što ste pogledali nalaze. uf, malo mi je lakše kad kažete da su nalazi u redu. što se tiče menstruacije, prije 10 godina operirala sam endometriozu, obavljena laparoskopija, ništa nije vađeno, samo čišćenje priraslica, cisti. to uredno kontroliram i pod nadzorom je. imam povremena krvarenja nevezana za ciklus, ali ginekolog kaže da je to ok s obzirom na moju bolest. ove godine mi se desilo da mi je jedan cijeli ciklus izostao. obavila sve pretrage da otkrijemo razlog, ali sve je bilo u granicama normale. nakon toka ciklus se vratio u normalu sam od sebe. inače, enodmetrioza je utjecala na neplodnost. ne koristim nikakve tablete za kontracepciju zbog srca.
dogovorila sam sa ginekologom da me pošalje na pretrage radi eventualnog ulaska u promjenu jer već danima (a možda je tome uzrok i moji "napadi) po danu ili po noći po par sati me trese takva hladnoća, kao da se hladim, da se jednostavno ne mogu zgrijati, onda kao da krv procirkulira i na par minuta se zgrijem, pa onda nakon toga opet po sat vremena trese hladnoća, onako iznutra. ljudi hodaju u kratkim rukavima, a ja u jakni.
zaboravila sam napomenuti da mi je dijagnosticiran prolaps mitralne valvule (I-II stupanj) i unazad 2 godine svakodnevno pijem ormidol 25 mg. u svrhu smanjenja broja otkucaja, aritmija i tahikardija. čini mi se da je terapija smalo manjila broj tih tegoba.
čekam još nalaze krvi iz laboratorija u domu zdravlja, pa vam mogu i njih napisati.
nekoliko puta sam bila i na ultrazvuku štitnjače, nalazi su bili u okviru normale.
evo, sad sam se vratila iz grada sva depresivna. otišli smo u šetnju ja, muž i pas, sve je bilo ok i u jednom trenutku kao da mi se u tijelu desio nekakav klik, ali doslovno klik, odjednom sam počela osjećati slabost u nogama, rukama, cijelom tijelu, ravnoteža se poremetila, kao da ću pasti u nesvjest ili mi otkazati noge. osjećam nekakve trnce koji peckaju u šakama i stopalima. muž pita oćemo na kavu, a ja kažem da se opet loše osjećam i otišli smo doma. samo sam briznula u plač, jer ovo nisam ja, ova nemoćna osoba koja se loše osjeća, plačem se jer imam osjećaj da sam nepovratno izgubila svoj prošli život koji je bio sretan i vesel, bezbrižan, a ovo je sad moja nova stvarnost i još uvjek ne znam koliko crna će biti.l sve mi se prokrenulo u ovih par tjedana, cijeli život i meni i mojoj obiteljil. hoću svoj stari život nazad!
ova depresija me ubija, popijem ponekad normabel 2 mg, tek toliko da mozak zavaram.
u glavi mi se stalno mota multipla skleroza i ja u kolicima i to me ubija
znam da s time činim samo loše sebi, ali teško se tome oduprijeti
prestala sam pušiti nakon 20 godina, i uopće ne osjećam nikakvu krizu, nikakvu želju da povučem barem dim
izgleda da mi je mozak totalno zablokiran strahom
jednu stvar ne razumijem, a to je, ne mislim stalno na ovo što mi se događa, zaokupi me posao, dobro društvo, kao na primjer danas u šetnji, smijali smo se sve je bilo pozitivno, zaista ni u jednom trenutku mi nije prošlo kroz glavu šta mi je, ali iz čistog mira došlo je do klika i iste sekunde počela sam osjećat loše u sebi, nisam umislila, zaista sam osjećala fizičku slabost, poremećaj ravnoteže, dakle nisam mislima sama sebe učinila bolesnom
to nikako ne razumijem

0merta
05.10.2011., 15:38
Pozdrav, ako mi netko može pomoći oko ovih nalaza..
Nalaz serološke pretrage na HSV

HSV IgM - POZITIVNO - (metoda EIA) - referentne vrijednosti: poz >1.1 neg <0.9
HSV 1 IgG - POZITIVNO - (metoda EIA) - referentne vrijednosti: poz >1.1 neg <0.9
HSV 2 IgG - negativno - (metoda EIA) - referentne vrijednosti: poz >1.1 neg <0.9
HSV 1 IgG WB - POZITIVNO - (metoda WB) - referentne vrijednosti: neg
HSV 2 IgG WB - negativno - (metoda WB) - referentne vrijednosti: neg

Ne kužim ove ref. vrijednosti.. a pod rubrikom rezultat i jedinica ne piše ništa...a trebalo bi pisati, barem pod ovo drugo, jer ovako ispada da nemam HSV 2, a imala sam pred mjesec dana te promjene dolje i sve moguće simptome. I razboljela sam se, kao da imam upalu grla, grozno nešto, sve me boljelo...a uz to mi se onda pojavio i po prvi puta na usnici. Bila sam na pregledu i kod gin i kod derm-ven, i ni jedna ni druga mi tad nisu znale reći i postaviti točnu dijagnozu pa sam otišla potražiti drugo mišljenje na Šalatu i tamo sam upućena na vađenje krvi dalje na zaraznu. Nikad prije u životu ga nisam imala, valjda je zato bila tako burna reakcija. Kažu da HSV1 gotovo svi imamo u sebi i to od malena, i da nam se barem jednom pojavi..no ja nikad do tad nisam imala problema, uvijek zdrava ko dren, jedino što mi se par puta znala pojavit groznica uz rub usana i to je to. A sad pokupim i jedan i drugi bez obzira što je osoba koja mi ga je vjerojatno prenijela kasnije rekla da joj je neaktivan već godinu dana. Strašno, što je meni to trebalo...

hrvoje dr.
05.10.2011., 15:44
hvala što ste pogledali nalaze. uf, malo mi je lakše kad kažete da su nalazi u redu. što se tiče menstruacije, prije 10 godina operirala sam endometriozu, obavljena laparoskopija, ništa nije vađeno, samo čišćenje priraslica, cisti. to uredno kontroliram i pod nadzorom je. imam povremena krvarenja nevezana za ciklus, ali ginekolog kaže da je to ok s obzirom na moju bolest. ove godine mi se desilo da mi je jedan cijeli ciklus izostao. obavila sve pretrage da otkrijemo razlog, ali sve je bilo u granicama normale. nakon toka ciklus se vratio u normalu sam od sebe. inače, enodmetrioza je utjecala na neplodnost. ne koristim nikakve tablete za kontracepciju zbog srca.
dogovorila sam sa ginekologom da me pošalje na pretrage radi eventualnog ulaska u promjenu jer već danima (a možda je tome uzrok i moji "napadi) po danu ili po noći po par sati me trese takva hladnoća, kao da se hladim, da se jednostavno ne mogu zgrijati, onda kao da krv procirkulira i na par minuta se zgrijem, pa onda nakon toga opet po sat vremena trese hladnoća, onako iznutra. ljudi hodaju u kratkim rukavima, a ja u jakni.
zaboravila sam napomenuti da mi je dijagnosticiran prolaps mitralne valvule (I-II stupanj) i unazad 2 godine svakodnevno pijem ormidol 25 mg. u svrhu smanjenja broja otkucaja, aritmija i tahikardija. čini mi se da je terapija smalo manjila broj tih tegoba.
čekam još nalaze krvi iz laboratorija u domu zdravlja, pa vam mogu i njih napisati.
nekoliko puta sam bila i na ultrazvuku štitnjače, nalazi su bili u okviru normale.
evo, sad sam se vratila iz grada sva depresivna. otišli smo u šetnju ja, muž i pas, sve je bilo ok i u jednom trenutku kao da mi se u tijelu desio nekakav klik, ali doslovno klik, odjednom sam počela osjećati slabost u nogama, rukama, cijelom tijelu, ravnoteža se poremetila, kao da ću pasti u nesvjest ili mi otkazati noge. osjećam nekakve trnce koji peckaju u šakama i stopalima. muž pita oćemo na kavu, a ja kažem da se opet loše osjećam i otišli smo doma. samo sam briznula u plač, jer ovo nisam ja, ova nemoćna osoba koja se loše osjeća, plačem se jer imam osjećaj da sam nepovratno izgubila svoj prošli život koji je bio sretan i vesel, bezbrižan, a ovo je sad moja nova stvarnost i još uvjek ne znam koliko crna će biti.l sve mi se prokrenulo u ovih par tjedana, cijeli život i meni i mojoj obiteljil. hoću svoj stari život nazad!
ova depresija me ubija, popijem ponekad normabel 2 mg, tek toliko da mozak zavaram.
u glavi mi se stalno mota multipla skleroza i ja u kolicima i to me ubija
znam da s time činim samo loše sebi, ali teško se tome oduprijeti
prestala sam pušiti nakon 20 godina, i uopće ne osjećam nikakvu krizu, nikakvu želju da povučem barem dim
izgleda da mi je mozak totalno zablokiran strahom
jednu stvar ne razumijem, a to je, ne mislim stalno na ovo što mi se događa, zaokupi me posao, dobro društvo, kao na primjer danas u šetnji, smijali smo se sve je bilo pozitivno, zaista ni u jednom trenutku mi nije prošlo kroz glavu šta mi je, ali iz čistog mira došlo je do klika i iste sekunde počela sam osjećat loše u sebi, nisam umislila, zaista sam osjećala fizičku slabost, poremećaj ravnoteže, dakle nisam mislima sama sebe učinila bolesnom
to nikako ne razumijem
Kada sakupite sve nalaze neurološke obrade i budu uredni najvjerovatije vam je sve to psihe. Nemojte ovo shvati na krivi način,ali mislim da bilo dobro porazgovarat sa psihijatrom.

hrvoje dr.
05.10.2011., 15:46
Pozdrav, ako mi netko može pomoći oko ovih nalaza..
Nalaz serološke pretrage na HSV

HSV IgM - POZITIVNO - (metoda EIA) - referentne vrijednosti: poz >1.1 neg <0.9
HSV 1 IgG - POZITIVNO - (metoda EIA) - referentne vrijednosti: poz >1.1 neg <0.9
HSV 2 IgG - negativno - (metoda EIA) - referentne vrijednosti: poz >1.1 neg <0.9
HSV 1 IgG WB - POZITIVNO - (metoda WB) - referentne vrijednosti: neg
HSV 2 IgG WB - negativno - (metoda WB) - referentne vrijednosti: neg

Ne kužim ove ref. vrijednosti.. a pod rubrikom rezultat i jedinica ne piše ništa...a trebalo bi pisati, barem pod ovo drugo, jer ovako ispada da nemam HSV 2, a imala sam pred mjesec dana te promjene dolje i sve moguće simptome. I razboljela sam se, kao da imam upalu grla, grozno nešto, sve me boljelo...a uz to mi se onda pojavio i po prvi puta na usnici. Bila sam na pregledu i kod gin i kod derm-ven, i ni jedna ni druga mi tad nisu znale reći i postaviti točnu dijagnozu pa sam otišla potražiti drugo mišljenje na Šalatu i tamo sam upućena na vađenje krvi dalje na zaraznu. Nikad prije u životu ga nisam imala, valjda je zato bila tako burna reakcija. Kažu da HSV1 gotovo svi imamo u sebi i to od malena, i da nam se barem jednom pojavi..no ja nikad do tad nisam imala problema, uvijek zdrava ko dren, jedino što mi se par puta znala pojavit groznica uz rub usana i to je to. A sad pokupim i jedan i drugi bez obzira što je osoba koja mi ga je vjerojatno prenijela kasnije rekla da joj je neaktivan već godinu dana. Strašno, što je meni to trebalo...
Prema ovome ste pozitivni na virus herpesa.
IgM znači da je utijeku
IgG znači prošla.

0merta
05.10.2011., 15:59
Oprostite, znači HSV - pozitivno znači da ga imam (jedan i drugi ili jedan od ta dva), s tim da je HSV 1 još uvijek aktivan, a HSV 2 ne ? Ili HSV 2 uopće nemam ? Da li to znači da sam ja zarazna unatoč tome što nemam vanjske simptome ?

Ili ovo negativno kraj HSV 2 znači da nikad nije bio u tijeku, odnosno da ga nisam još imala ?

hrvoje dr.
05.10.2011., 16:02
Oprostite, znači HSV - pozitivno znači da ga imam (jedan i drugi ili jedan od ta dva), s tim da je HSV 1 još uvijek aktivan, a HSV 2 ne ? Ili HSV 2 uopće nemam ? Da li to znači da sam ja zarazna unatoč tome što nemam vanjske simptome ?

Ili ovo negativno kraj HSV 2 znači da nikad nije bio u tijeku, odnosno da ga nisam još imala ?
HSV 2 negativno dakle nemate ga.
HSV 1 poz. imate ga,u aktivnoj fazi tj. utijeku je javite ginekologu.

0merta
05.10.2011., 16:06
Hvala, zvala sam danas jer sam očekivala nalaze papa testa, ali oni ni nakon mjesec dana još uvijek nisu stigli, a dolaze utorkom. Sljedeći tjedan će vjerojatno, pa ću onda obavijestiti gin. i o ovim nalazima i vidjeti šta dalje.

pinkday
05.10.2011., 16:08
hrvoje.dr hvala vam na mišljenju, kad bi vam se riječi bar pozlatile!
takvu dijagnozu bi odmah potpisala, samo da nije ništa fizički
ako mr mozga bude normalan, neće biti sretnije osobe na svijetu od mene!
ako je psiha u pitanju, onda je ona zaista moćna stvar na ovom svijetu, kad može utjecati na pokrete tijela, to sam se sama uvjerila
javim se sa nalazima

hrvoje dr.
05.10.2011., 16:13
hrvoje.dr hvala vam na mišljenju, kad bi vam se riječi bar pozlatile!
takvu dijagnozu bi odmah potpisala, samo da nije ništa fizički
ako mr mozga bude normalan, neće biti sretnije osobe na svijetu od mene!
ako je psiha u pitanju, onda je ona zaista moćna stvar na ovom svijetu, kad može utjecati na pokrete tijela, to sam se sama uvjerila
javim se sa nalazima
NIsam očekivao ovakav odgovor (ugodno ste me iznenadili). Javite nalaze kad budu gotovi. Lijep pozdrav.

0merta
05.10.2011., 16:35
HSV 2 negativno dakle nemate ga.
HSV 1 poz. imate ga,u aktivnoj fazi tj. utijeku je javite ginekologu.
Samo još nešto...one "jedinice" o kojima sam govorila se vjerojatno zovu titraji, njih treba također utvrditi, a ovdje nisu uopće navedeni. Zvala sam zaraznu da pitam no ili me nisu shvatili ili ne znam što je, ali rekli su mi da se dalje javim onome ko me uputio na to pa ću tamo dobiti više info.

hrvoje dr.
05.10.2011., 16:48
Samo još nešto...one "jedinice" o kojima sam govorila se vjerojatno zovu titraji, njih treba također utvrditi, a ovdje nisu uopće navedeni. Zvala sam zaraznu da pitam no ili me nisu shvatili ili ne znam što je, ali rekli su mi da se dalje javim onome ko me uputio na to pa ću tamo dobiti više info.
Titar. Dokazali ste protutijela,te se prema njima liječi

krycek
07.10.2011., 22:05
Pozdrav svima,
imam 32 godine, nepusac fizicki slabo aktivan... visnia 179 težina 76 kg... na sistematskom pregledu ustanovljeno sljedece:

- navodim samo vrijednosti koje iskacu iz okvira referentnih

kolesterol 5,6 (3,5-5)
trigilicreridi 1,96 (1,7)
HDL kolesterol 0,95 (>1)
LDL kolesterol 3,70 (<3,0)

tlak 140/85

ovo me jako zabrinulo i zanima me koliko su ove vrijednosti nagovjestaj ozbiljnih problema ako ne promijenim nacin zivota. sta je najbolje poduzeti da se dovedem u red? napominjem da me ovo ozbiljno zabrinulo jer smo u obitelji skloni kardiovaskularnim bolestima. jos nesto... na ultrazvuku abdomena mi je ustanovljeno da su oba bubrega normalo razvijena ali da imaju izmijenjen kanalni sustav kao posljedicu infekcije. je li to opasno? tim prije jer se ne sjecam da sam ikada imao infekciju bubrega -samo problema sa pijeskom prije nekih 10 godina.

hrvoje dr.
08.10.2011., 13:34
Pozdrav svima,
imam 32 godine, nepusac fizicki slabo aktivan... visnia 179 težina 76 kg... na sistematskom pregledu ustanovljeno sljedece:

- navodim samo vrijednosti koje iskacu iz okvira referentnih

kolesterol 5,6 (3,5-5)
trigilicreridi 1,96 (1,7)
HDL kolesterol 0,95 (>1)
LDL kolesterol 3,70 (<3,0)

tlak 140/85

ovo me jako zabrinulo i zanima me koliko su ove vrijednosti nagovjestaj ozbiljnih problema ako ne promijenim nacin zivota. sta je najbolje poduzeti da se dovedem u red? napominjem da me ovo ozbiljno zabrinulo jer smo u obitelji skloni kardiovaskularnim bolestima. jos nesto... na ultrazvuku abdomena mi je ustanovljeno da su oba bubrega normalo razvijena ali da imaju izmijenjen kanalni sustav kao posljedicu infekcije. je li to opasno? tim prije jer se ne sjecam da sam ikada imao infekciju bubrega -samo problema sa pijeskom prije nekih 10 godina.
I tlak i masnoće su povišeni. To obavezno treba pratiti,pogotovo kad navodite da u obitelji imate kardiovaskularnih bolesti. Više manje to povišenje je granično. Dalje treba dodatna obrada interniste. Indeks tjelesne mase vam je uredan (23.7). Trebate biti na hipolipmeničkoj dijeti (1500 kalorija),manje soliti hranu,svakako uključiti fizičku aktivnost.
Koliki je GUK,kreatinin i ostale pretrage koje ste radili (očito niste pročitali prvi post gdje piše da treate napisati sve pretrage bile one normalne ili ne.)
Lijep pozdrav.

krycek
08.10.2011., 15:51
hvala puno na odgovoru dr hrvoje. ujedno se ispricavam jer nisam unio sve vrijednosti - naime, nalaza ima puno posto moje poduzeće plaća one fensi preglede gdje pregledaju sve sto se pregledati da i iz krvi analiziraju sve moguce iako bi bilo bolje da malo smanje pritisak....no sad vec ulazimo u neke druge stvari... nisam u prilici sve ovo prepisivati posto je sve u granicama normale, cak se nije ni primaklo granicnim vrijednostima. GUK je 4,8, kreatinin 71.

hrvoje dr.
08.10.2011., 16:31
hvala puno na odgovoru dr hrvoje. ujedno se ispricavam jer nisam unio sve vrijednosti - naime, nalaza ima puno posto moje poduzeće plaća one fensi preglede gdje pregledaju sve sto se pregledati da i iz krvi analiziraju sve moguce iako bi bilo bolje da malo smanje pritisak....no sad vec ulazimo u neke druge stvari... nisam u prilici sve ovo prepisivati posto je sve u granicama normale, cak se nije ni primaklo granicnim vrijednostima. GUK je 4,8, kreatinin 71.
Možda možete slikati:ne zna: bilo je takvih slučaja baš na ovom forumu gdje su slikali nalaze. Zaključak potreban je pregled interniste.

kyk@15
09.10.2011., 19:24
RADIOLOŠKI NALAZ
MR LS kralježnice
Sagitalni i transverzalni MR presjeci u standardnim tehnikama prikaza.
Svi presjeci napravljeni i nakon aplikacije i.v. paramagnetskog kontrastnog sredstva.

Na seriji sagitalnih i transvezalnih MR presjeka kroz područje lumbosakralnog spinalnog kanala. vidi se uredna visina, oblik i struktura prikazanih trupova kralježaka.
Prikazana torako-lumbalna medula fiziološkog je intenziteta signala.
U razini i.v. prostora L1/L2 dorzokoveksan i.v. disk reducura prednji subrahnoidalni prostor. U razini i.v. prostora L4/L5 vidi se široka dorzomedijalna i lijevostrana ekstruzija i.v. diska koja se distribuira prema kaudalno u lijevom lateralnom recususu, skoro do donje trećine trupa L5 kralješka. Postkontrastno se vidi prstenata opacifikcija tipična za sekvestar, koji komprimira duralnu veću i korijen L5 lijevo na izlazištu, te ga dorzoponira.
U razni i.v. prostora L5/S1 vidi se šira mediolateralna lijevostzrana protruzija i.v. diska koja obliterira prenji subarahnoidalni prosto mediolasteralno lijevo, aficira i dorzoponira korijen S1 na izlazištu koji nije edematozan.

Molim vas može li mi netko pojasniti ovaj nalaz, radila sam pretrage radi jakih bolova u lijevoj nozi, imam 40 godina. Unaprijed hvala! Imate li savjet što dalje da radim? Operacija ili ne?

Gerta
09.10.2011., 20:52
RADIOLOŠKI NALAZ
MR LS kralježnice
Sagitalni i transverzalni MR presjeci u standardnim tehnikama prikaza.
Svi presjeci napravljeni i nakon aplikacije i.v. paramagnetskog kontrastnog sredstva.

Na seriji sagitalnih i transvezalnih MR presjeka kroz područje lumbosakralnog spinalnog kanala. vidi se uredna visina, oblik i struktura prikazanih trupova kralježaka.
Prikazana torako-lumbalna medula fiziološkog je intenziteta signala.
U razini i.v. prostora L1/L2 dorzokoveksan i.v. disk reducura prednji subrahnoidalni prostor. U razini i.v. prostora L4/L5 vidi se široka dorzomedijalna i lijevostrana ekstruzija i.v. diska koja se distribuira prema kaudalno u lijevom lateralnom recususu, skoro do donje trećine trupa L5 kralješka. Postkontrastno se vidi prstenata opacifikcija tipična za sekvestar, koji komprimira duralnu veću i korijen L5 lijevo na izlazištu, te ga dorzoponira.
U razni i.v. prostora L5/S1 vidi se šira mediolateralna lijevostzrana protruzija i.v. diska koja obliterira prenji subarahnoidalni prosto mediolasteralno lijevo, aficira i dorzoponira korijen S1 na izlazištu koji nije edematozan.

Molim vas može li mi netko pojasniti ovaj nalaz, radila sam pretrage radi jakih bolova u lijevoj nozi, imam 40 godina. Unaprijed hvala! Imate li savjet što dalje da radim? Operacija ili ne?

Nažalost operacija je neizbježna.
Između 4. i 5. slabinskog kralješka je unutarnji želatinozni sadržaj diska velikim dijelom iscurio van, a k tome se dio o odlomio (sekvestar) i pritišće živac što dovodi do bolova u nozi.
To mora van, drugog rješenja nema.

Na nivou ispod također postoji ispupčenje diska koje može stvarati probleme (iako u znatno manjem opsegu), na neurokirurgu je da procijeni hoće li ujedno i taj disk operirati.

kyk@15
10.10.2011., 12:39
Nažalost operacija je neizbježna.
Između 4. i 5. slabinskog kralješka je unutarnji želatinozni sadržaj diska velikim dijelom iscurio van, a k tome se dio o odlomio (sekvestar) i pritišće živac što dovodi do bolova u nozi.
To mora van, drugog rješenja nema.

Na nivou ispod također postoji ispupčenje diska koje može stvarati probleme (iako u znatno manjem opsegu), na neurokirurgu je da procijeni hoće li ujedno i taj disk operirati.

Hvala lipa,sad mi je jasnije.
Samo da li laser ili klasična operacija i koliko traje oporavak.

Gerta
10.10.2011., 13:56
Hvala lipa,sad mi je jasnije.
Samo da li laser ili klasična operacija i koliko traje oporavak.

Klasična operacija jer se sekvestar mora izvaditi van, ali o tome i o oporavku trebate konzultirati neurokirurga.

vallay
10.10.2011., 14:30
pozdrav svima...
mozda ovdje prije dobijem odgovor nego na temi o IBS-u..

doktori sumnjaju da imam sindrom iritabilnog kolona. imam simptome koji se vise-manje uklapaju u to. prije dvije godine imala sam gastroenteritis. nalazi stitnjace su mi uredni.

bila sam na gastroskopiji. pregled je bil uredan, a sad sam dobila nalaze tkiva, a to me sad najvise zanima:

pise mi u nalazu biopsije: materijal su sitni komadići sluznice tankog crijeva čije su resice pravilne obložene pravilnim cilindričnim epitelom dok je rahla lamina proprija prožeta upalnim stanicama, pretežno limfocitima. žlijezde mukoze pravilne.

imam 20 godina (sutra 21. :cerek:).

znaci, upaljeno mi je tanko crijevo? kaj znace limfociti ovdje?
ma najvise me zanima jel se to uklapa u sindrom iritabilnog crijeva?

doktor je bil rekel da je gastroskopija bila uredna, da ce vjerojatno nalazi tkiva biti uredni, te da necu morat na kolonoskopiju. jel se sad mijenja prica ili?

hrvoje dr.
11.10.2011., 09:14
pozdrav svima...
mozda ovdje prije dobijem odgovor nego na temi o IBS-u..

doktori sumnjaju da imam sindrom iritabilnog kolona. imam simptome koji se vise-manje uklapaju u to. prije dvije godine imala sam gastroenteritis. nalazi stitnjace su mi uredni.

bila sam na gastroskopiji. pregled je bil uredan, a sad sam dobila nalaze tkiva, a to me sad najvise zanima:

pise mi u nalazu biopsije: materijal su sitni komadići sluznice tankog crijeva čije su resice pravilne obložene pravilnim cilindričnim epitelom dok je rahla lamina proprija prožeta upalnim stanicama, pretežno limfocitima. žlijezde mukoze pravilne.

imam 20 godina (sutra 21. :cerek:).

znaci, upaljeno mi je tanko crijevo? kaj znace limfociti ovdje?
ma najvise me zanima jel se to uklapa u sindrom iritabilnog crijeva?

doktor je bil rekel da je gastroskopija bila uredna, da ce vjerojatno nalazi tkiva biti uredni, te da necu morat na kolonoskopiju. jel se sad mijenja prica ili?
Manja iritacija. Imate li problema s probavom pšenice?

Tomek100
11.10.2011., 17:17
Na učinjenim nativnim presjecima kroz lumbosakralni segment kralješnice vidi se primjerena visina trupova uz održanu stražnju interkorporalnu liniju.
U segmentu L4-L5 vidljiva je dorzalna protruzija diska koja ispunjava prednji epiduralni prostor i utiskuje se u duralnu vrećicu.
U segmentu L5-S1 širokobazna protruzija diska, izraženije desno također ispunjava prednji epiduralni prostor i dopire do ventralnih kontura S1 korjenova.
U opisanim segmentima vidljive su i početne degenerativne promjene malih zglobova.
U slučaju kliničke indikacije odnosno potrebe detaljnije analize odnosa protrudiranog diska sa spinalnim korijenima molim učiniti daljnju neuroradiološku obradu.

Imam 30 godina, u nedjelju sam bio na hitnoj zbog jakih bolova, trenutno pijem tablete protiv bolova i trebam mirovati. Ovaj CT je rađen prošli tjedan, nalaz je došao danas.
Molim savjet mogu li fizikalne terapije pomoći, je li ovo za neurokirurga i operaciju?

hrvoje dr.
11.10.2011., 19:16
Na učinjenim nativnim presjecima kroz lumbosakralni segment kralješnice vidi se primjerena visina trupova uz održanu stražnju interkorporalnu liniju.
U segmentu L4-L5 vidljiva je dorzalna protruzija diska koja ispunjava prednji epiduralni prostor i utiskuje se u duralnu vrećicu.
U segmentu L5-S1 širokobazna protruzija diska, izraženije desno također ispunjava prednji epiduralni prostor i dopire do ventralnih kontura S1 korjenova.
U opisanim segmentima vidljive su i početne degenerativne promjene malih zglobova.
U slučaju kliničke indikacije odnosno potrebe detaljnije analize odnosa protrudiranog diska sa spinalnim korijenima molim učiniti daljnju neuroradiološku obradu.

Imam 30 godina, u nedjelju sam bio na hitnoj zbog jakih bolova, trenutno pijem tablete protiv bolova i trebam mirovati. Ovaj CT je rađen prošli tjedan, nalaz je došao danas.
Molim savjet mogu li fizikalne terapije pomoći, je li ovo za neurokirurga i operaciju?
Greta će vam vjerojatno detaljnije pojasniti. Ali meni se čini da ovo zahtjeha pregled neurokirurga.

Gerta
11.10.2011., 20:50

Prema nalazu CT-a na dva nivoa postoji ispupčenje diska koje može izazivati tegobe.
Međutim preporuke su da se kod takvih nalaza pokuša sa mirovanjem, zatim fizikalnom terapijom i kasnije vježbama kod kuće.
Tek kod neuroloških ispada ili neizdrživih bolova bi se trebao raditi op.zahvat.
Problem je u tome da se često ljudi operiraju, a nakon operacije im ne bude ništa bolje jer se na operiranom mjestu stvori ožiljak koji opet stišće živac.

S obzirom da si mlad ja ti savjetujem da to probaš riješiti mirovanjem i vježbama.
Nije loše ni otići kod neurokirurga po mišljenje jer će on napraviti fizikalni pregled i imati potpuniji uvid u situaciju, ali na osnovu CT-a operaciju je bolje odgoditi, ako ju uopće bude nužno ikada i raditi.

Osobno sam sa 30 god. imala iste tegobe i vrlo sličan nalaz - obavila fizikalnu terapiju i skroz mi je dobro ako "redovito" vježbam (bilo što).
Kad se zapustim i prestanem opet se znaju javiti bolovi.:D

dubko
12.10.2011., 08:39
Pozdrav..trebala bih misljenje o jednom nalazu

Imam 50 godina i od malena imam problema s kraljeznicom. U zadnjih 3-4 godine dogada mi se da mi otkazuju noge. Iznenada se srusim bez ikakvih prethodnih naznaka. Jednostavno mi otkazu noge.
Na duze vrijeme ne pomazu ni terapije.

Sada sam radila MR i ovo su nalaz i misljenje:

MR LS kraljesnice pokazuje odrzanu visinu trupova prikazanih kraljesaka uz odrzanu dorzalnu interkorporalnu liniju.
Vidi se hiperlordoza LS kraljesnice i sinistrokonveksna skolioza lumbalnog odsjecka.
Blaza dorzopozicija trupa L3 u odnosu na trup L4 kraljeska.
Izrazene spondilofiticke promjene po trupovima kraljesaka u smislu ventrolateralnih spondilofita.
Duboka Schmorlova hernija gornje pokrovne plohe trupa L3 kraljeska.
Na segmentu L4-L5 vidi se dorzolateralno lijevo blaza protruzija i.v. diska.
Na segmentima L2-L3 i L3-L4 vidi se minimalni bulging i.v. diska.

Molim vase misljenje i unaprijed se zahvaljujem

hrvoje dr.
12.10.2011., 09:07

Imam 50 godina i od malena imam problema s kraljeznicom. U zadnjih 3-4 godine dogada mi se da mi otkazuju noge. Iznenada se srusim bez ikakvih prethodnih naznaka. Jednostavno mi otkazu noge.

Sada sam radila MR i ovo su nalaz i misljenje:

MR LS kraljesnice pokazuje odrzanu visinu trupova prikazanih kraljesaka uz odrzanu dorzalnu interkorporalnu liniju.
Vidi se hiperlordoza LS kraljesnice i sinistrokonveksna skolioza lumbalnog odsjecka.
Blaza dorzopozicija trupa L3 u odnosu na trup L4 kraljeska.
Izrazene spondilofiticke promjene po trupovima kraljesaka u smislu ventrolateralnih spondilofita.
Duboka Schmorlova hernija gornje pokrovne plohe trupa L3 kraljeska.
Na segmentu L4-L5 vidi se dorzolateralno lijevo blaza protruzija i.v. diska.
Na segmentima L2-L3 i L3-L4 vidi se minimalni bulging i.v. diska.

Molim vase misljenje i unaprijed se zahvaljujem
Jeste li radili EMNG ?

Gerta
12.10.2011., 09:15

...

Ovo sve opisano odgovara degenerativnim promjenama uslijed starenja, ali ne objašnjava Vaše tegobe.
Odnosno, može biti uzrok povremenih bolova u slabinskom dijelu kralježnice, ali nije u nalazu opisano ništa što bi moglo dovesti do takvog oduzimanja.

Trebate napraviti daljnju neurološku obradu, prvenstveno EMNG, kako je hrvojedr. već napisao.

dubko
12.10.2011., 11:09
Jeste li radili EMNG ?

jesam

ovo je nalaz:

M. extensor digitorum brevis dex.: prorijeden do jedva intermedijarni inervacijski uzorak s repetitivnim potencijalima amplitude 8mV.

M. flexor hallucis brevis sin.: jedva ontermedijarni inervacijski uzorak s jasnim izdvajanjem visih potencijala

M. tibialis anterior dex. : jedva intermedijarni inervacijski uzorak sastavljen od nizevoltaznih akcijskih potencijala amplitude do 2mV

M. flexor hallucis brevis dex. : uzorak proporcionalan kontrakciji sastavljen od niskovoltaznih akcijskih potencijala

M. extensor digitorus brevis sin. : skoro intermedijarni inervacijski uzorak s jasnim izdvajanjem visih potencijala

M. quadriceps femoris dex. et sin. b.o.

ZAKLJUCAK:

Umjerena do znatna kronicna neuralna lezija registrirala se u radikularnoj distribuciji L5 desno, umjerena L4 desno te S1 lijevo, blaza desno. Nema znakova svjeze denervacije.
Indicirano uciniti MR Ls kraljeznice.

Tomek100
12.10.2011., 15:07
Prema nalazu CT-a na dva nivoa postoji ispupčenje diska koje može izazivati tegobe.
Međutim preporuke su da se kod takvih nalaza pokuša sa mirovanjem, zatim fizikalnom terapijom i kasnije vježbama kod kuće.
Tek kod neuroloških ispada ili neizdrživih bolova bi se trebao raditi op.zahvat.
Problem je u tome da se često ljudi operiraju, a nakon operacije im ne bude ništa bolje jer se na operiranom mjestu stvori ožiljak koji opet stišće živac.

S obzirom da si mlad ja ti savjetujem da to probaš riješiti mirovanjem i vježbama.
Nije loše ni otići kod neurokirurga po mišljenje jer će on napraviti fizikalni pregled i imati potpuniji uvid u situaciju, ali na osnovu CT-a operaciju je bolje odgoditi, ako ju uopće bude nužno ikada i raditi.

Osobno sam sa 30 god. imala iste tegobe i vrlo sličan nalaz - obavila fizikalnu terapiju i skroz mi je dobro ako "redovito" vježbam (bilo što).
Kad se zapustim i prestanem opet se znaju javiti bolovi.:D
Hvala ti puno puno puno!
Malo mi je lakše u odnosu na nedjelju.
Zanima me što uzrokuje to ispupčenje diska kod mladih ljudi?
Nisam fizički radnik, povremeno vježbam, vozim bicikl, nemam višak kila.

Gerta
12.10.2011., 16:23
Hvala ti puno puno puno!
Malo mi je lakše u odnosu na nedjelju.
Zanima me što uzrokuje to ispupčenje diska kod mladih ljudi?
Nisam fizički radnik, povremeno vježbam, vozim bicikl, nemam višak kila.

Degenerativne promjene na kralježnici počinju od 20-te :D, tako da takav nalaz kod tridesetogodišnjaka nije nimalo neuobičajen.

Genetika tu igra jako veliku ulogu, kao i stil života.
I npr. nepravilo vježbanje u teretani može pogoršati nalaz na kralježnici, dizanje bilo kakvih tereta u nepravilnom položaju i sl.

pinkday
12.10.2011., 16:51
obraćam se hrvoju.dr pošto njega znam, ali svakako može i drugi stručnjaci

danas sam išla obaviti SSEP n.medijanusa i tibijalisa ali nisam mogla podnijeti struju. ista stvar kao i kad sam probala struju zbog bolne kralježnice. sestra objasnila da mi trebaju reagirati na struju nožni prsti, a meni počela se trzati cijela noga i trzaji prešli na drugu nogu i zdjelicu, a prsti uopće nisu reagirali. probala je još jednom ali opet ista stvar. dakle isprovocirala mi je moje abnormalne trzajeve zbog kojih i idem na pretrage. onda smo probali istu stvar sa prstima na ruci. počela se trzati cijela ruka, sasvim malo prsti, ali počelo se i trzati cijelo tijelo i noge. ja sam bila u "komi" jer opet sam osjetila te abnormalne pokreta, a i nisam uspjela napraviti bitnu pretragu. sad sam opet u zapala u crne misli da mi fizički nešto ne štima. evo nakon cijelih sat vremena od pregleda, ja još uvijek "nešto" osjećam po tijelu da mi prolazi. 20.10. idem na očni za fundus i VP po Goldmanu, 25.10. na magnetnu rezonancu. strah me je jer nisam uspjela obaviti taj pregled, i što sam tako reagirala, jel ta činjenica može ukazivati na nešto?
bila sam i kod fizijatra, on se začudio intenzitetu mojih refleksa prilikom ispitivanja refleksa nekakvim čekičem, i rekao je da mu je to malo čudno, jer bi prije očekivao suprotnu reakciju, pa možda i ovo nešto znači....

Tomek100
12.10.2011., 19:57
Degenerativne promjene na kralježnici počinju od 20-te :D, tako da takav nalaz kod tridesetogodišnjaka nije nimalo neuobičajen.

Genetika tu igra jako veliku ulogu, kao i stil života.
I npr. nepravilo vježbanje u teretani može pogoršati nalaz na kralježnici, dizanje bilo kakvih tereta u nepravilnom položaju i sl.

Sad mi je sve jasno. Naročito genetika. Sve sam nasljedio od roditelja:504:
Idem posuditi Fizio pojas o kojemu sam pisao neki dan, možda čak i pomogne da mi se bol smanji.
Hvala na objašnjenjima:mig:

hrvoje dr.
13.10.2011., 09:51
obraćam se hrvoju.dr pošto njega znam, ali svakako može i drugi stručnjaci

danas sam išla obaviti SSEP n.medijanusa i tibijalisa ali nisam mogla podnijeti struju. ista stvar kao i kad sam probala struju zbog bolne kralježnice. sestra objasnila da mi trebaju reagirati na struju nožni prsti, a meni počela se trzati cijela noga i trzaji prešli na drugu nogu i zdjelicu, a prsti uopće nisu reagirali. probala je još jednom ali opet ista stvar. dakle isprovocirala mi je moje abnormalne trzajeve zbog kojih i idem na pretrage. onda smo probali istu stvar sa prstima na ruci. počela se trzati cijela ruka, sasvim malo prsti, ali počelo se i trzati cijelo tijelo i noge. ja sam bila u "komi" jer opet sam osjetila te abnormalne pokreta, a i nisam uspjela napraviti bitnu pretragu. sad sam opet u zapala u crne misli da mi fizički nešto ne štima. evo nakon cijelih sat vremena od pregleda, ja još uvijek "nešto" osjećam po tijelu da mi prolazi. 20.10. idem na očni za fundus i VP po Goldmanu, 25.10. na magnetnu rezonancu. strah me je jer nisam uspjela obaviti taj pregled, i što sam tako reagirala, jel ta činjenica može ukazivati na nešto?
bila sam i kod fizijatra, on se začudio intenzitetu mojih refleksa prilikom ispitivanja refleksa nekakvim čekičem, i rekao je da mu je to malo čudno, jer bi prije očekivao suprotnu reakciju, pa možda i ovo nešto znači....
Konkretno sada me zanima MR mozga. Kakav je bio komentar na somatosenzorno evocirani potencijal?
Neznam dali sam to pitao,ali imali sličnih i/ili kakvih drugih neuroloških bolesti u o obtelji?

pinkday
13.10.2011., 10:15
Konkretno sada me zanima MR mozga. Kakav je bio komentar na somatosenzorno evocirani potencijal?
Neznam dali sam to pitao,ali imali sličnih i/ili kakvih drugih neuroloških bolesti u o obtelji?

kako sam bila samo sa sestrom, ona je komentirala na način da sam možda samo preosjetljiva na struju, da se ne brinem, i slično, a na upit da li je imala sličnih slučajeva kao ja-odgovor je bio da nije
kod neurologa idem tek kad obavim i očni dio i mri
u obitelji nije bilo nikakvih neuroloških bolesti (roditelji, bake i djedovi, za ganeracije prije- mami nije poznato,dakle smatra da ne)

hrvoje dr.
13.10.2011., 10:26
kako sam bila samo sa sestrom, ona je komentirala na način da sam možda samo preosjetljiva na struju, da se ne brinem, i slično, a na upit da li je imala sličnih slučajeva kao ja-odgovor je bio da nije
kod neurologa idem tek kad obavim i očni dio i mri
u obitelji nije bilo nikakvih neuroloških bolesti (roditelji, bake i djedovi, za ganeracije prije- mami nije poznato,dakle smatra da ne)
Može biti,no zadnju riječ ima neurolog.

hrvoje dr.
13.10.2011., 10:26
jesam

ovo je nalaz:

M. extensor digitorum brevis dex.: prorijeden do jedva intermedijarni inervacijski uzorak s repetitivnim potencijalima amplitude 8mV.

M. flexor hallucis brevis sin.: jedva ontermedijarni inervacijski uzorak s jasnim izdvajanjem visih potencijala

M. tibialis anterior dex. : jedva intermedijarni inervacijski uzorak sastavljen od nizevoltaznih akcijskih potencijala amplitude do 2mV

M. flexor hallucis brevis dex. : uzorak proporcionalan kontrakciji sastavljen od niskovoltaznih akcijskih potencijala

M. extensor digitorus brevis sin. : skoro intermedijarni inervacijski uzorak s jasnim izdvajanjem visih potencijala

M. quadriceps femoris dex. et sin. b.o.

ZAKLJUCAK:

Umjerena do znatna kronicna neuralna lezija registrirala se u radikularnoj distribuciji L5 desno, umjerena L4 desno te S1 lijevo, blaza desno. Nema znakova svjeze denervacije.
Indicirano uciniti MR Ls kraljeznice.
Trebate se javiti vašem neurologu.

pinkday
13.10.2011., 10:32
Može biti,no zadnju riječ ima neurolog.

da svakako, neurolog je onaj koga slušam
samo se nadam da sama činjenica da nisam mogla obaviti ovu pretragu nije pokazatelj neke teške boleštine

tratinčica =)
13.10.2011., 15:02
molim pomoć oko nalaza

u krvi su mi blago povišeni eritoriciti i glukoza,no više em zabrinjava slijedeće pa ako mi neko može pojasnit :( :

enzimi
s-AST-161 H (ref.vr. je od 54-119)
S-ALT-414 H (ref.vr. je od 10-36)
S-GGT-239 H(ref.vr. je of 9-35)

imam 20 godina,nisam nikad pila alkohol i ne jedem baš masno ..pa ak je to bitno s obzirom da sam skužila da se odnosi na jetru ili? :/

BlueWhale
13.10.2011., 15:24
molim pomoć oko nalaza

u krvi su mi blago povišeni eritoriciti i glukoza,no više em zabrinjava slijedeće pa ako mi neko može pojasnit :( :

enzimi
s-AST-161 H (ref.vr. je od 54-119)
S-ALT-414 H (ref.vr. je od 10-36)
S-GGT-239 H(ref.vr. je of 9-35)

imam 20 godina,nisam nikad pila alkohol i ne jedem baš masno ..pa ak je to bitno s obzirom da sam skužila da se odnosi na jetru ili? :/

Pročitaj 1. post! Zašto si vadila krv? Kakve tegobe imaš? Jesi li pila kakve lijekove u zadnje vrijeme? Imaš li kakvu kroničnu bolest? Koliko kila imaš? Napiši kompletne nalaze i onda možemo nešto reći, to što je tebi blago povišeno/bitno/ne-bitno nije isto kao i onima koji se kuže nešto u medicinu pa te molim da prepišeš nalaze s ref. vrijednostima. Ovako ti mogu reći da imaš nekakav hepatitis, žućne kamence možda, mononukleozu, steatosis hepatis... Pozz

Mocho
13.10.2011., 20:46
Već sam prije pisala upit vezano za povišene eozinofile.. Napravljene su pretrage uglavnom nalazi su SE 42, E4,25 HB12LG/L HTC 36% MCV 86,1 9.3 L9,3 /OE 10% LY16%/ TR 278 željezo 17, UIBC 31
Učinjenom obradom nije dokazana infekcija /nema lezije ciljanih organa/ tako da je za sada shvaćena kao hipereoziofilni sindrom...
Dobila sam decortin kao terapiju. Zanima me da li je prema gore navedenim vrijedostima uobičajeno da se dade terapija kortikosteroidima? Postoji li kakav blaži lijek obzirom da je dijagnoza koliko sam shvatila više pretpostavka?
Ako El Gato Félix čita navedeno bila bih mu zahvalna na odgovoru...

hrvoje dr.
14.10.2011., 10:16
Već sam prije pisala upit vezano za povišene eozinofile.. Napravljene su pretrage uglavnom nalazi su SE 42, E4,25 HB12LG/L HTC 36% MCV 86,1 9.3 L9,3 /OE 10% LY16%/ TR 278 željezo 17, UIBC 31
Učinjenom obradom nije dokazana infekcija /nema lezije ciljanih organa/ tako da je za sada shvaćena kao hipereoziofilni sindrom...
Dobila sam decortin kao terapiju. Zanima me da li je prema gore navedenim vrijedostima uobičajeno da se dade terapija kortikosteroidima? Postoji li kakav blaži lijek obzirom da je dijagnoza koliko sam shvatila više pretpostavka?
Kod koga ste bili na daljnoj obradi?
Tko vam je preporučio terapiju?
Jeste li vadili uk. IgE?

Mocho
14.10.2011., 17:47
Obrada je napravljena u bolnici - a terapiju preporučio internist nakon obavljenih pretraga.
IgE je 21,9.
Da li je moguće da je zadana terapija iz razloga što su eozinofili povećani dulje od 6 mj. /Kod mene su otkriveni slučajno na sistematskom pregledu krajem 3 mj/.
Hvala na odgovoru.

hrvoje dr.
15.10.2011., 12:38
Obrada je napravljena u bolnici - a terapiju preporučio internist nakon obavljenih pretraga.
IgE je 21,9.
Da li je moguće da je zadana terapija iz razloga što su eozinofili povećani dulje od 6 mj. /Kod mene su otkriveni slučajno na sistematskom pregledu krajem 3 mj/.
Hvala na odgovoru.
Ovisi koliko povišeni,a bih prvo pomislio na parazitnu infekciju.

El Gato Félix
15.10.2011., 12:58

Poštovana,

Ako se dobro sjećam, otkako smo se zadnji put čuli, Vaši sadašnji nalazi su bolji nego oni iz 4. mjeseca 2011. te je udio eozinofila sada 10%, za razliku od tada kada je bio 26%, a u jednom navratu i blizu 30%.

Prema tome, ako ste nalaz ispravno prepisali, udio eozinofila sada iznosi 10%, odnosno iskazan apsolutnim brojem iznosi 0,93 x 10 ^ 9. Taj broj jest povišen, ali nije nipošto alarmantan.

Uzimajući u obzir da ste naveli kako nemate nikakvih tegoba te je nalaz slučajno otkriven pri sistematskom pregledu (nadam se da niti sada nemate nikakvih tegoba) kao i to da je nalaz (ako ste ga ispravno prepisali) u poboljšanju, tj. broj eozinofila je u opadanju, nije mi sasvim jasno iz kojeg se razloga Vaš liječnik odlučio na terapiju.

S obzirom da nisam upoznat sa svim detaljima Vaše bolesti, koje ste sve pretrage obavili i na temelju čega je postavljena dijagnoza (prema onome što ste iznijeli ne vidim da su zadovoljeni svi elementi za dijagnozu hipereozinofilnog sindroma), ne mogu procijeniti je li propisana terapija Decortinom potrebna ili nije.

Mene bi isto zanimalo, koju ste infektološku obradu učinili. Koliko se sjećam Vaših postova iz 4. mj. 2011., rekli ste da ste bili kod infektologa ali niste spomenuli koje ste sve pretrage učinili da se isključi infektološki uzrok eozinofilije.

Mocho
15.10.2011., 18:02
Vrijednosti prepisane sa nalaza su točne. Pretrage su obavljene krajem 8 mj.
/nalaze sam dobila tek neki dan/ i tada su eozinofii bili 10% .
Svi ostali nalazi su u redu /pasaža crijeva,onkomarkeri,elisa na ekinokokozu negativna, IgG na trihinelozu negativan, CRP 1,7 ANCAneg. Jedino kod cit.nalaza koštane srži /punkcija/ se spominju eozinofili: Mijelogram prom 2% mijeloc i metam.33% seg 35% ly10% plazma 1% ebl 19%difks seg 75% eo 8% ly16%mono 1% U razmazima punktata srednje obilno hematopoetsko tkivo u kojem je odnos bijele i crvene loze oko 8:1 u korist bijele loze. U granulocitopezi prevladavaju prelazni i zreli oblici uz brojnije eozinofile. Eritrocitopoeza je pretežno normoblastična i zrela. Trombocitopoeza je lagano umnožena, dio megakariocita je normalnog izgleda manji dio patuljastog tipa a nađe se i pokoji promegakariocit.
Elektroforena bj.deruma uz uk proteine 73g/L/albumin 43,3 alfa 1 3,4 alfa2 7,4 beta 7,2 gama 11,8 g/l
Prije dva tjedna sam obavila i zadnji pregled - kolonskopiju i za to sam trebala donijeti novi nalaz i eozinofii su opet bili povišeni 19%.
Prilikom pregleda uzet je i dio za biopsiju i nalaz je slijedeći: tanko crijevo - na površini su uredne resice kripta su urednog toka. U lamini propriji koja je edematozna se idi nešto mononuklearnih upalnih infiltrata uz nešto eozinofilnih i neutrofilnih leukocita. Debelo crijevo - histološki na površiti očuvani epitel kripte su urednog toka. U lamini propriji koja je edematozna su miješai upalni inflitrati. Vidi se i nešto leukocita unutar kriptalnog epitela što odgovara kroničnim mjestimice aktivinim upalnim promjenama nižeg stupnja aktivnosti u području debelog crijeva. Nema znakova za IBD.

Hvala vam unaprijed na odgovoru.

hrvoje dr.
15.10.2011., 18:07
Vrijednosti prepisane sa nalaza su točne. Pretrage su obavljene krajem 8 mj.
/nalaze sam dobila tek neki dan/ i tada su eozinofii bili 10% .
Svi ostali nalazi su u redu /pasaža crijeva,onkomarkeri,elisa na ekinokokozu negativna, IgG na trihinelozu negativan, CRP 1,7 ANCAneg. Jedino kod cit.nalaza koštane srži /punkcija/ se spominju eozinofili: Mijelogram prom 2% mijeloc i metam.33% seg 35% ly10% plazma 1% ebl 19%difks seg 75% eo 8% ly16%mono 1% U razmazima punktata srednje obilno hematopoetsko tkivo u kojem je odnos bijele i crvene loze oko 8:1 u korist bijele loze. U granulocitopezi prevladavaju prelazni i zreli oblici uz brojnije eozinofile. Eritrocitopoeza je pretežno normoblastična i zrela. Trombocitopoeza je lagano umnožena, dio megakariocita je normalnog izgleda manji dio patuljastog tipa a nađe se i pokoji promegakariocit.
Elektroforena bj.deruma uz uk proteine 73g/L/albumin 43,3 alfa 1 3,4 alfa2 7,4 beta 7,2 gama 11,8 g/l
Prije dva tjedna sam obavila i zadnji pregled - kolonskopiju i za to sam trebala donijeti novi nalaz i eozinofii su opet bili povišeni 19%.
Prilikom pregleda uzet je i dio za biopsiju i nalaz je slijedeći: tanko crijevo - na površini su uredne resice kripta su urednog toka. U lamini propriji koja je edematozna se idi nešto mononuklearnih upalnih infiltrata uz nešto eozinofilnih i neutrofilnih leukocita. Debelo crijevo - histološki na površiti očuvani epitel kripte su urednog toka. U lamini propriji koja je edematozna su miješai upalni inflitrati. Vidi se i nešto leukocita unutar kriptalnog epitela što odgovara kroničnim mjestimice aktivinim upalnim promjenama nižeg stupnja aktivnosti u području debelog crijeva. Nema znakova za IBD.

Hvala vam unaprijed na odgovoru.
Imate li kakvih problema s probavom?
Jeste li bili kod internista-hematologa?

Mocho
15.10.2011., 18:10
Kada sam pisala u 4 mjesecu - sam bila kod infektologa - i u stolici mi je pronađena blastocystis hominis. Dobila sam metronidazol. U 7 mj.sam obavila kontrolu i parasitološka obrada je bila negativna.

Napominjem da jedino nisam bila kod alergologa. No to nakon ovih nalaza u bolnici nitko nije ni spomenuo...

Sa probavom nemam problema. Nažalost od kada obavljam ove svoje pretrage, razbolio mi se suprug /karcinom/ i moram priznati da sam pretrage /pasaža crijeva, kolonoskopija - vrlo agresivne mjere čišćenja i sve što se događa kod kuće vrlo teško podnjela - pa nije ni čudo da su nalazi crijeva pokazali kao neku upalu...

hrvoje dr.
15.10.2011., 18:26
Sa probavom nemam problema. Nažalost od kada obavljam ove svoje pretrage, razbolio mi se suprug /karcinom/ i moram priznati da sam pretrage /pasaža crijeva, kolonoskopija - vrlo agresivne mjere čišćenja i sve što se događa kod kuće vrlo teško podnjela - pa nije ni čudo da su nalazi crijeva pokazali kao neku upalu...
Trebali bi se javiti internisti - hematologu.

Mocho
15.10.2011., 18:32
Svakako ću potražiti još jedno mišljenje - jer mada sam bila kod spec.internista /i to kažu jako dobrog, no uvijek postoji mogućnost pogreške ili zaključka - pa zašto ne upitati još nekog...

hrvoje dr.
15.10.2011., 18:41
Svakako ću potražiti još jedno mišljenje - jer mada sam bila kod spec.internista /i to kažu jako dobrog, no uvijek postoji mogućnost pogreške ili zaključka - pa zašto ne upitati još nekog...
Je,istina,imate pravo na drugo mišljenje.

Tužna žena
16.10.2011., 15:03
Mozda zna netko sta znaci sljedeci nalaz:

Sedimentacija eritrocita -1 h vrijednost 31 Ref interval. 4-24

Inace je krvna slika super, sve je u normalnim vrijednostima osim

Kolesterol 5,4 REf vrijednost 0-5
LDL kolesterol 3,4 Ref vrijednost do 3

znaci nije toliko lose.

Mokraca

Leukociti Mnogo ref interval 0-2
Stanice plocastog epitela Nesto
Bakterija Nesto

Radi se o zenskoj osobi 36 godina!

Nisam jos nikada imala povisenu sedimentaciju eritrocita pa se malo brinem jer na internetu pise svasta o nekim bolestima!?

Mozda je netko imao slicno??:ne zna:

hrvoje dr.
16.10.2011., 16:01
Mozda zna netko sta znaci sljedeci nalaz:

Sedimentacija eritrocita -1 h vrijednost 31 Ref interval. 4-24

Inace je krvna slika super, sve je u normalnim vrijednostima osim

Kolesterol 5,4 REf vrijednost 0-5
LDL kolesterol 3,4 Ref vrijednost do 3

znaci nije toliko lose.

Mokraca

Leukociti Mnogo ref interval 0-2
Stanice plocastog epitela Nesto
Bakterija Nesto

Radi se o zenskoj osobi 36 godina!

Nisam jos nikada imala povisenu sedimentaciju eritrocita pa se malo brinem jer na internetu pise svasta o nekim bolestima!?

Mozda je netko imao slicno??:ne zna:
Niste pročitali prvi post Neznam zašto.
No,malo povišen kolesterol. Ostalo uredno,valjda,kad niste pročitali prvi post.

Tužna žena
16.10.2011., 16:33
Niste pročitali prvi post Neznam zašto.
No,malo povišen kolesterol. Ostalo uredno,valjda,kad niste pročitali prvi post.

Ostale vrijednosti na krvnoj slici su u redu, zanci svi u normalnim vrijednostima

Razlog zbog kojeg sam dala napraviti krvnu sliku je da mi je duze vrijeme muka i lose se osjecam. Mucnina traje po cijeli dan!

Imala sam upalu mjehura, bakteriju e-colli ali sada trenutno nemam problema s time. Kad sam imala upalu mjehura i rodnice sedimentacija eritrocita nije bila povecana.

hrvoje dr.
16.10.2011., 17:22
Ostale vrijednosti na krvnoj slici su u redu, zanci svi u normalnim vrijednostima

Razlog zbog kojeg sam dala napraviti krvnu sliku je da mi je duze vrijeme muka i lose se osjecam. Mucnina traje po cijeli dan!

Imala sam upalu mjehura, bakteriju e-colli ali sada trenutno nemam problema s time. Kad sam imala upalu mjehura i rodnice sedimentacija eritrocita nije bila povecana.
Zaključak uredni nalazi.

leeloo27
18.10.2011., 23:01
Imam pitanjce za sve doktore ovdje, al me nemojte ubiti što mi se neda prepisivati nalaz jer je podugačak budući da mi je rađena kompletna imunološka obrada.

Pronašla sam svoj zadnji imunološki nalaz i vidim da na njemu stoji napomena i komentar DZ 97, dok na drugim takvim nalazima mi ništa ne piše. Šta znači to DZ 97, znam da je šifra ali za šta?

Inače, imam hipotireozu, Raynauldov sindrom, nedefiniranu kolagenozu za koju sumnjaju da je Sjogren.

edit: evo ipak ću prepisati nalaz kad ga već imam ispred sebe, referentne vrijednosti su u zagradi

Imunoglobulin G - 25,40 (7,0-16,0)
Imunoglobulin A - 5,71 (0,7 -4,0)
Imunoglobulin M - 2,56 (0,4-2,3)
C3 - 0,98 (0,9-1,8)
C4 - 0,06 (0,1-0,4)
Cirkulirajući imunokompleksi - 76 (<50)
Imunofiksacijska elektroforeza proteina seruma - nisu prisutni monoklonski proteini
Krioglobulini - nisu prisutni

Serologija autoimunih bolesti:

Anti-dsDNA - 23 (negativno ispod 100)
ENA screen - POZITIVAN
Anti-SS-A/Ro - 859 (pozitivno iznad 120)
Anti-SS-B/La - 314 (pozitivno iznad 120)
Anti-Sm - 156 (pozitivno iznad 120)
Anti-Sm/RNP - 407 (pozitivno iznad 120)
Anti-Jo-1 - 33 (negativno ispod 100)
Anti-Scl-70 - 118 (granično od 100 do 120)
Anti-histoni - 129 (pozitivno iznad 120)
Antitijela na centromere - 93 (negativno ispod 100)
Kardiolipinska antitjela screen - NEGATIVNO
Antitijela na MPO (pANCA) - 81 (negativno ispod 100)
Antitijela na PR-3 - 12 (negativno ispod 100)
ANF - POZITIVAN
ANF titar - 1:10000 (jako pozitivan titar iznad 1:3200)
ANF tip fluorescencije CITOPLAZMATSKA I TOČKASTA

Napomene i komentari - DZ 97

hrvoje dr.
20.10.2011., 18:06
Imam pitanjce za sve doktore ovdje, al me nemojte ubiti što mi se neda prepisivati nalaz jer je podugačak budući da mi je rađena kompletna imunološka obrada.

Pronašla sam svoj zadnji imunološki nalaz i vidim da na njemu stoji napomena i komentar DZ 97, dok na drugim takvim nalazima mi ništa ne piše. Šta znači to DZ 97, znam da je šifra ali za šta?

Inače, imam hipotireozu, Raynauldov sindrom, nedefiniranu kolagenozu za koju sumnjaju da je Sjogren.

edit: evo ipak ću prepisati nalaz kad ga već imam ispred sebe, referentne vrijednosti su u zagradi

Imunoglobulin G - 25,40 (7,0-16,0)
Imunoglobulin A - 5,71 (0,7 -4,0)
Imunoglobulin M - 2,56 (0,4-2,3)
C3 - 0,98 (0,9-1,8)
C4 - 0,06 (0,1-0,4)
Cirkulirajući imunokompleksi - 76 (<50)
Imunofiksacijska elektroforeza proteina seruma - nisu prisutni monoklonski proteini
Krioglobulini - nisu prisutni

Serologija autoimunih bolesti:

Anti-dsDNA - 23 (negativno ispod 100)
ENA screen - POZITIVAN
Anti-SS-A/Ro - 859 (pozitivno iznad 120)
Anti-SS-B/La - 314 (pozitivno iznad 120)
Anti-Sm - 156 (pozitivno iznad 120)
Anti-Sm/RNP - 407 (pozitivno iznad 120)
Anti-Jo-1 - 33 (negativno ispod 100)
Anti-Scl-70 - 118 (granično od 100 do 120)
Anti-histoni - 129 (pozitivno iznad 120)
Antitijela na centromere - 93 (negativno ispod 100)
Kardiolipinska antitjela screen - NEGATIVNO
Antitijela na MPO (pANCA) - 81 (negativno ispod 100)
Antitijela na PR-3 - 12 (negativno ispod 100)
ANF - POZITIVAN
ANF titar - 1:10000 (jako pozitivan titar iznad 1:3200)
ANF tip fluorescencije CITOPLAZMATSKA I TOČKASTA

Napomene i komentari - DZ 97
Ups,ostalo od jučer.
Pozitivno na autoimune bolesti. Poz. na Sy.Sjögren,lupus.
I još nešto mi je tu sumljivo,ali to ću tek reći nakon što mi napišete ukratko svoje tegobe.
Dakle ukratko napiši svoje tegobe.

leeloo27
20.10.2011., 19:51
Znači ipak bi mogao biti i lupus?

Od simptoma vezanih za tu moju nedefiniranu kolagenozu imam oticanje zglobova (pogotovo ovih malih na prstima ruku), suhe oči odnosno nedostatak suza (na očnom dobila dijagnozu keratokonjuktivitis sicca), suha usta odnosno nedostatak sline...

Ma mislim da sjogren nije uopće upitan kod mene, pati me jel bi mogao ipak biti lupus jer i sjogren i raynauld i problemi sa štitnjačom (tu mi nije potvrđen hashimoto, ali postoji sumnja na njega jer mi je anti Tg graničan) mogu biti pratioci lupusa.

...Luciferka...
21.10.2011., 15:51
Molila bi, ako bi netko imao strpljenja i volje proučit malo nalaze i protumačit mi ih, bila bi vrlo zahvalna!

Krv sam vadila jer mi je u mjesec dana ispalo 50% kose koju inače imam (difuzno, kod pranja i u pramenovima), i izbijaju mi po tijelu (na prsima i po rukama) ko nekakvi lišajevi/osipi. Bila sam kod dermatologice i slala me vadit krv i obavit pretrage za štitnjaču i helikobakteriju.
Inače imam PCOS i pijem Diane 3god. U doba prije nego sam ih počela pit radila sam pretrage štitnjače i TSH mi je bio 7 (niko na to nije reagiro, nego me endokrinolog poslo ponovo vadit krv dva mjeseca kasnije kad je TSH pao na 2.5 –nisam nikad uzimala ništa za štitnjaču).
Ne znam da li je bitno, ali prije 3 mjeseca sam izgubila 15kg.

Kaj se tiče 'običnih' nalaza krvi (hematologija) tu je sve ok osim što su eritrociti 3.73 (3.86-5.08).
Nalaz s biokemije ću cijeli prepisat:

Glukoza 5.4 (4.4-6-4)
Bilirubin-ukupni 6 (3-20)
Ureja 3.2 (2.8-8.3)
Kreatinin 73 (63-107)
Urat 189 (134-337)
Alkalna fosfataza 49 <119
Aspartat-aminotransferaza 16 (8-30)
Alanin-aminotransferaza 9 (10-36)[\B]
Gama-glutamil-transferaza 9 (9-35)
Kreatin kinaza 36 (0-153)
Laktat dehidrogenaza 117 <241
Alfa amilaza 87 (23-91)
Kolesterol 6.7 <5 (prije dva mjeseca je bio 7.3)
Trigliceridi 1.52 <1.7
HDL 1.94 >1.2
LDL 4.10 <3
Kalij 4.7 (3.9-5.1)
Natrij 136 (137-146)
Kalcij-ukupni 2.42 (2.14-2.53)
Kloridi 104 (97-108)
Željezo 9 (8-30)
UIBC 72 (26-59)
TIBC 81 (48-79)
Proteini 69 (66-81)
Feritin 5.87 (15-150)

Napravljeni su mi i markeri:
CA 125 33.27 <35 (trebam li se zabrinut pošto je blizu gornje granice?)
CA 15-3 12.22 <25

Nalazi štitnjače:
FT4 12.9 (10-25)
FT3 4.6 (3.6-7.8)
TSH 1.39 (0.4-4.2)
hTgAt 40 <60
TPO-At 225 <20

Helicobacter pylori (ELISA)
IgG negativan
IgA graničan (nemam brojeve, samo to piše.. i nisu napravili IgM)

leeloo27
21.10.2011., 16:02
Nalazi štitnjače:
FT4 12.9 (10-25)
FT3 4.6 (3.6-7.8)
TSH 1.39 (0.4-4.2)
hTgAt 40 <60
TPO-At 225 <20

Ja ti mogu na ovo odgovoriti.

Hormoni štitnjače su ti u redu (ft3, ft4, tsh) ali imaš povišena antitijela na štitnjaču (anti TPO). Ta antitijela obično budu povišena kod autoimune bolesti štitnjače (hashimota koji uzrokuje hipotireozu ili gravesa koji uzrokuje hipertireozu), kod tebe je očito u začetku budući da si ti hormoni u granicama još uvijek.

Ispadanje kose ti može biti od toga, puno ljudi osjeća simptome zbrčkane štitnjače prije nego se to pokaže u nalazima.

hrvoje dr.
21.10.2011., 16:07
Molila bi, ako bi netko imao strpljenja i volje proučit malo nalaze i protumačit mi ih, bila bi vrlo zahvalna!

Krv sam vadila jer mi je u mjesec dana ispalo 50% kose koju inače imam (difuzno, kod pranja i u pramenovima), i izbijaju mi po tijelu (na prsima i po rukama) ko nekakvi lišajevi/osipi. Bila sam kod dermatologice i slala me vadit krv i obavit pretrage za štitnjaču i helikobakteriju.
Inače imam PCOS i pijem Diane 3god. U doba prije nego sam ih počela pit radila sam pretrage štitnjače i TSH mi je bio 7 (niko na to nije reagiro, nego me endokrinolog poslo ponovo vadit krv dva mjeseca kasnije kad je TSH pao na 2.5 –nisam nikad uzimala ništa za štitnjaču).
Ne znam da li je bitno, ali prije 3 mjeseca sam izgubila 15kg.

Kaj se tiče 'običnih' nalaza krvi (hematologija) tu je sve ok osim što su eritrociti 3.73 (3.86-5.08).
Nalaz s biokemije ću cijeli prepisat:

Glukoza 5.4 (4.4-6-4)
Bilirubin-ukupni 6 (3-20)
Ureja 3.2 (2.8-8.3)
Kreatinin 73 (63-107)
Urat 189 (134-337)
Alkalna fosfataza 49 <119
Aspartat-aminotransferaza 16 (8-30)
Alanin-aminotransferaza 9 (10-36)[\B]
Gama-glutamil-transferaza 9 (9-35)
Kreatin kinaza 36 (0-153)
Laktat dehidrogenaza 117 <241
Alfa amilaza 87 (23-91)
Kolesterol 6.7 <5 (prije dva mjeseca je bio 7.3)
Trigliceridi 1.52 <1.7
HDL 1.94 >1.2
LDL 4.10 <3
Kalij 4.7 (3.9-5.1)
Natrij 136 (137-146)
Kalcij-ukupni 2.42 (2.14-2.53)
Kloridi 104 (97-108)
Željezo 9 (8-30)
UIBC 72 (26-59)
TIBC 81 (48-79)
Proteini 69 (66-81)
Feritin 5.87 (15-150)

Napravljeni su mi i markeri:
CA 125 33.27 <35 (trebam li se zabrinut pošto je blizu gornje granice?)
CA 15-3 12.22 <25

Nalazi štitnjače:
FT4 12.9 (10-25)
FT3 4.6 (3.6-7.8)
TSH 1.39 (0.4-4.2)
hTgAt 40 <60
TPO-At 225 <20

Helicobacter pylori (ELISA)
IgG negativan
IgA graničan (nemam brojeve, samo to piše.. i nisu napravili IgM)
Anemija nedostatkom Fe.
Povišen uk. i loš kolesterol.
Povišena antijela štitnjače,zasada sa urednim hormonima.
Zaključak: Trebali bi uzmati neki preparat željeza. Obavezno regulirati prehranu(anemia,povišene masnoće).Učiniti UZV štitnjače.
Ovo je primjer jednog dobro postavljenog napisanog upita.

...Luciferka...
21.10.2011., 16:17
Ja ti mogu na ovo odgovoriti.

Hormoni štitnjače su ti u redu (ft3, ft4, tsh) ali imaš povišena antitijela na štitnjaču (anti TPO). Ta antitijela obično budu povišena kod autoimune bolesti štitnjače (hashimota koji uzrokuje hipotireozu ili gravesa koji uzrokuje hipertireozu), kod tebe je očito u začetku budući da si ti hormoni u granicama još uvijek.

Ispadanje kose ti može biti od toga, puno ljudi osjeća simptome zbrčkane štitnjače prije nego se to pokaže u nalazima.

Anemija nedostatkom Fe.
Povišen uk. i loš kolesterol.
Povišena antijela štitnjače,zasada sa urednim hormonima.
Zaključak: Trebali bi uzmati neki preparat željeza. Obavezno regulirati prehranu(anemia,povišene masnoće).Učiniti UZV štitnjače.
Ovo je primjer jednog dobro postavljenog napisanog upita.

Hvala na brzim odgovorima :)
Ko sto sam napisala -skinula sam 15kg i trudim se sto bolje jest, kaj se tice zeljeza mislim da nije problem u prehrani -imam nalaze unazad par godina doma i zeljezo mi nikad nije bilo ni blizu niskom -zadnje sam vadila krv nakon dijete-prije 2mj i isto je bilo ok..zato me to buni..

A, velite, moze mi kosa ispadat od toga?
Bez pretjerivanja fali mi bar 50% kose :503:

leeloo27
21.10.2011., 16:37
Ko sto sam napisala -skinula sam 15kg i trudim se sto bolje jest, kaj se tice zeljeza mislim da nije problem u prehrani -imam nalaze unazad par godina doma i zeljezo mi nikad nije bilo ni blizu niskom -zadnje sam vadila krv nakon dijete-prije 2mj i isto je bilo ok..zato me to buni..

I meni fali i pola kose i pola obrva i 2/3 trepavica. :) Hoće to od štitnjače.

hrvoje dr.
21.10.2011., 16:39

I od anemije i od štitnjače.

leeloo27
21.10.2011., 16:43

Od simptoma vezanih za tu moju nedefiniranu kolagenozu imam oticanje zglobova (pogotovo ovih malih na prstima ruku), suhe oči odnosno nedostatak suza (na očnom dobila dijagnozu keratokonjuktivitis sicca), suha usta odnosno nedostatak sline...

Ma mislim da sjogren nije uopće upitan kod mene, pati me jel bi mogao ipak biti lupus jer i sjogren i raynauld i problemi sa štitnjačom (tu mi nije potvrđen hashimoto, ali postoji sumnja na njega jer mi je anti Tg graničan) mogu biti pratioci lupusa.

Nego da ponovim Hrvoju moj post. :D

hrvoje dr.
21.10.2011., 17:02

Za lupussu ovi markeri:Anti-Sm,Anti-Sm/RNP,Anti-histoni. Ovo isto i za Sy.Sjögren:Anti-SS-A/Ro,Anti-SS-B/La.
Dakle moglo bi se raditi o SY.Sjögrenu,te SLE.
Neki nalazi su granično povišeni.
Zadnju riječ ima imunolog.
Ako ti još što nije jasno pitaj.

leeloo27
21.10.2011., 17:25
Za lupussu ovi markeri:Anti-Sm,Anti-Sm/RNP,Anti-histoni. Ovo isto i za Sy.Sjögren:Anti-SS-A/Ro,Anti-SS-B/La.
Dakle moglo bi se raditi o SY.Sjögrenu,te SLE.
Neki nalazi su granično povišeni.
Zadnju riječ ima imunolog.
Ako ti još što nije jasno pitaj.

Ja ne znam zašto al ja sam shvatila da histoni su specifični za sjogrena.

A dijagnozu lupusa nemam još jer mi je anti dsDNA u normali, LE stanice su mi negativne, lupus antikoagulans mi je normalan. Jedino ANA antitijela nisam nikad vadila, a ta antitijela također budu povišena kod većine osoba koje boluju od lupusa.

Zaboravila sam napomenuti da su mi nalazi od KKS, SE, CRP-a, te urina do sada uvijek bili uredni (zapravo sedimentacija mi jedino zadnji puta bila povišena za 20 jedinica ali mi je taman u to vrijeme kad sam vadila krv bio oteknut jako lijevi lakat, pa vjerujem da je zbog toga).

I da, zadnji puta sam radila i elektroforezu proteina seruma, evo i taj nalaz:

Ukupni proteini 94,9 g/l
A/G: 1,33

Allbumin - 57,0 % ( 58-70) 54,1 g/l (42-50)
Alpha 1 - 1,8 % ( 1-2,8) 1,7 g/l (0,7-2)
Alpha 2 - 7,1 % (7-12) 6,7 g/l (5-9)
Beta - 7,8 % (9-14) 7,4 g/l (6-10)
Gamma - 26,3 % (8-17) 25,0 g/l (6-12)

Komentar: hipergamaglobulinemija

Eto pa ako mi možeš pojasniti šta je ovo, to mi je jedino u biti iz nalaza što nemam pojma šta je i zbog čega je vađeno.

El Gato Félix
21.10.2011., 17:43
Komentar: hipergamaglobulinemija

Eto pa ako mi možeš pojasniti šta je ovo, to mi je jedino u biti iz nalaza što nemam pojma šta je i zbog čega je vađeno.

Poštovana,

Evo, da se i ja uključim u ovu raspravu, ako dopustite.

ANA = ANF, tu ste pretragu, dakle, učinili.

Nadalje, hipergamaglobulinemija ide u prilog dijagnozi Sy. Sjogren jer se u navedenoj bolesti nalazi aktivacija limfocita B, koji proizvode gama globuline.

Bitno je samo da u nalazu elektroforeze nema monoklonskog proteina jer to pobuđuje sumnju na zloćudnu alteraciju (non-Hodgkinov limfom je učestaliji u oboljenlih od Sy. Sjogren nego u općoj populaciji).

Inače, za dijagnozu SLE, osim serologije, veliku važnost ima i temeljita obrada različitih organskih sustava i pozorno uzimanje podataka o svim tegobama, tako da bih se ja u Vašem slučaju ipak radije priklonio mišljenju Vaše imunologinje bez ishitrenja s dijagnozom SLE.

Evo, toliko zasad od mene, a kolega Hrvoje dr. neka nadoda što misli da je još potrebno.

leeloo27
21.10.2011., 17:56
Puno vam hvala svima na odgovorima.:)

U biti više-manje sam to sve i znala jer sam dosta toga istraživala po netu i po knjigama, i znam da se doktori kod mene u biti dvoume jel je samo sjogren ili je udružen sa lupusom (ja se iskreno nadam da je samo sjogren).

Jedino mi nije bilo jasno ovo za elektroforezu proteina seruma, naišla sam na netu da se spominje taj non-Hodgkinov limfom, pa mi nije bilo to sve najjasnije i malo me uplašio ovaj moj nalaz.

edit: i još jedno malo pitanjce, a kakav je to monoklonski protein? Kakav bi mi bio nalaz da je on pozitivan (odnosno, što bi mi od ovih stvari osim gama globulina bilo povišeno)?

hrvoje dr.
21.10.2011., 18:02
Puno vam hvala svima na odgovorima.:)

U biti više-manje sam to sve i znala jer sam dosta toga istraživala po netu i po knjigama, i znam da se doktori kod mene u biti dvoume jel je samo sjogren ili je udružen sa lupusom (ja se iskreno nadam da je samo sjogren).

Jedino mi nije bilo jasno ovo za elektroforezu proteina seruma, naišla sam na netu da se spominje taj non-Hodgkinov limfom, pa mi nije bilo to sve najjasnije i malo me uplašio ovaj moj nalaz.

edit: i još jedno malo pitanjce, a kakav je to monoklonski protein? Kakav bi mi bio nalaz da je on pozitivan (odnosno, što bi mi od ovih stvari osim gama globulina bilo povišeno)?
Nemam što nadodati,osim što sam već napisao da su neki nalazi granični+tegobe-više u smjeru SLE.
Radila si to i neg. je.

leeloo27
21.10.2011., 18:20
Hrvoje shvatila sam da mi je to negativno, samo me zanimalo koja vrijednost bi bila povišena da je taj nalaz pozitivan. (ja ti volim sve i svašta znati, pa me zanima ako u budućnosti i dođe pozitivno da znam odmah i sama šta je)

hrvoje dr.
21.10.2011., 18:27
Hrvoje shvatila sam da mi je to negativno, samo me zanimalo koja vrijednost bi bila povišena da je taj nalaz pozitivan. (ja ti volim sve i svašta znati, pa me zanima ako u budućnosti i dođe pozitivno da znam odmah i sama šta je)
Pisalo bi,br. i klasa. No to ide u maligne patologije.

leeloo27
21.10.2011., 18:28
Hvala. :)

m@m@
24.10.2011., 17:10
molim nekoga prijevod dijagnoze : Carrus tracti respiratori acc.virosa.
puno hvala!!!

El Gato Félix
24.10.2011., 18:38
molim nekoga prijevod dijagnoze : Carrus tracti respiratori acc.virosa.
puno hvala!!!

Poštovana,

Jeste li sigurni da su sve riječi ispravno napisane? Mislim, konkretno, na prvu riječ, carrus!

Da nije možda umjesto carrus trebalo pisati catarrhus?

Tada bi mogao biti tzv. respiratorni katar, a to je akutna bolest gornjeg dijela dišnog sustava praćena povišenom temperaturom i drugim dišnim simptomima, a uzročnik joj je virus.

m@m@
24.10.2011., 19:11
Poštovana,

Jeste li sigurni da su sve riječi ispravno napisane? Mislim, konkretno, na prvu riječ, carrus!

Da nije možda umjesto carrus trebalo pisati catarrhus?

Tada bi mogao biti tzv. respiratorni katar, a to je akutna bolest gornjeg dijela dišnog sustava praćena povišenom temperaturom i drugim dišnim simptomima, a uzročnik joj je virus.

jesam, sigurna sam da sam točno napisala tj prepisala sa nalaza. Moguće da se doktorica zabunila u slovima jer malo lošije priča hrvatski pa možda i u pisanju ima problema, ili je bila brzopleta:mig:
vjerojatno je onda catarrhus, hvala puno!

katarina1409
25.10.2011., 09:29
Poštovani, ako može mala pomoć.. Zapravo, velika pomoć.. U laganoj sam panici i ne znam što da radim.. Jučer sam vadila krv zbog sumnje da sam pokupila neku spolnu infekciju.. Nalazi su sljedeći: (samo oni izvan ref. vrijednosti) neutrofili 75,6 (44.0-72.0) te limfociti 18.1 (20.0-46.0)
Malo su mi limfni cvorovi nateknuti.
Testirala sam se na HIV i HEP B i C, ispalo je negativno.. (da li je moguće da su lažno negativni?)
Da li je moguće da sam nečime zaražena, iako moj tadašnji partner (to je bilo prije par godina) tvrdi da nema nikakvu zarazu.. Molim vas pomoć, ne znam kome da se obratim..:ne zna::confused:
POOOMOOOĆ!!

hrvoje dr.
25.10.2011., 09:32
Poštovani, ako može mala pomoć.. Zapravo, velika pomoć.. U laganoj sam panici i ne znam što da radim.. Jučer sam vadila krv zbog sumnje da sam pokupila neku spolnu infekciju.. Nalazi su sljedeći: (samo oni izvan ref. vrijednosti) neutrofili 75,6 (44.0-72.0) te limfociti 18.1 (20.0-46.0)
Malo su mi limfni cvorovi nateknuti.
Testirala sam se na HIV i HEP B i C, ispalo je negativno.. (da li je moguće da su lažno negativni?)
Da li je moguće da sam nečime zaražena, iako moj tadašnji partner (to je bilo prije par godina) tvrdi da nema nikakvu zarazu.. Molim vas pomoć, ne znam kome da se obratim..:ne zna::confused:
POOOMOOOĆ!!
Pročitajte prvi post!

leeloo27
25.10.2011., 09:43
Katarina prepiši cijeli nalaz.

katarina1409
25.10.2011., 10:41
Saljem kompletan nalaz: eritrociti 4.55 (3.86-5.08), hemogl. 135 (119-157), hematokr 0.408 (.350-0.470) mcv.89.7 (83.0-97.0), mch 29.7 (27.4-33.9),chc mchc 331 (32 -345), distr.eritrocita12.8 (9.0-15.0), trombociti 238 (158-424), mpv 10.8 (6.8-10.4), leukociti 7.9 (3.4-9.7), neutrofili 75.6 (44.0-72.0), # 6.00 (2.06- 6.49), limfociti 18.1 (20.0-46.0), #1.43 (1.19-3.35), monociti 5.6 (2.0-12.0), # 0.44 (0.12-0.84), eozinofili 0.4 (0.0-0.7), # 0.03 0.00-0.43), bazofili 0.3 (0.0-1.0), # 0.02 (0.00-0.06). Nadam se da ce te mi moci barem mal umanjiti strahove. Mislm da malo naginjem i hipohondriji, jer cim malo istrazujem po netu i vidim neke simptome odmah ih i ja dobijem (pogotovo za AIDS), npr. Bol u zglobovima. Osjetila sam i zatezanje u vratu i rukama, pogotovo uslijed napada panike. Mislm da su mi nateceni limfni cvorovi. Imam 27 god.. Ispricavam se zbog mogucih gresaka u pisanju, pisem s moba.

hrvoje dr.
25.10.2011., 10:47
Saljem kompletan nalaz: eritrociti 4.55 (3.86-5.08), hemogl. 135 (119-157), hematokr 0.408 (.350-0.470) mcv.89.7 (83.0-97.0), mch 29.7 (27.4-33.9),chc mchc 331 (32 -345), distr.eritrocita12.8 (9.0-15.0), trombociti 238 (158-424), mpv 10.8 (6.8-10.4), leukociti 7.9 (3.4-9.7), neutrofili 75.6 (44.0-72.0), # 6.00 (2.06- 6.49), limfociti 18.1 (20.0-46.0), #1.43 (1.19-3.35), monociti 5.6 (2.0-12.0), # 0.44 (0.12-0.84), eozinofili 0.4 (0.0-0.7), # 0.03 0.00-0.43), bazofili 0.3 (0.0-1.0), # 0.02 (0.00-0.06). Nadam se da ce te mi moci barem mal umanjiti strahove. Mislm da malo naginjem i hipohondriji, jer cim malo istrazujem po netu i vidim neke simptome odmah ih i ja dobijem (pogotovo za AIDS), npr. Bol u zglobovima. Osjetila sam i zatezanje u vratu i rukama, pogotovo uslijed napada panike. Mislm da su mi nateceni limfni cvorovi. Imam 27 god.. Ispricavam se zbog mogucih gresaka u pisanju, pisem s moba.
Uredni nalazi.
Ali sve ovo nedostatno za obradu na spolne inf.

katarina1409
25.10.2011., 10:58
Koje jos nalaze mi preporucate da napravim? Da li postoji mogucnost da su seroloski nalazi lazno negativni?

hrvoje dr.
26.10.2011., 09:20
Koje jos nalaze mi preporucate da napravim? Da li postoji mogucnost da su seroloski nalazi lazno negativni?
Nikakve nalaze serologije niste napisali.
Briseve.

m@m@
26.10.2011., 17:46
večer...molila bi laičkim jezikom da mi se pojasni malo ovaj nalaz. HVALA.
radi se o djetetu...

na snimci torakalnih organa lijevo bazalno uz konturu srca izdvaja se manja inhomogena sjena koja može odgovarati početnom upalnom infiltratu. Ostali intratorakalni status radiološki je uredan.

BlueWhale
26.10.2011., 17:59
večer...molila bi laičkim jezikom da mi se pojasni malo ovaj nalaz. HVALA.
radi se o djetetu...

na snimci torakalnih organa lijevo bazalno uz konturu srca izdvaja se manja inhomogena sjena koja može odgovarati početnom upalnom infiltratu. Ostali intratorakalni status radiološki je uredan.

Znači da radiolog vidi lijevo na položaju baze pluća sliku koja bi mogla ukazivat na upalu ali u početnoj fazi.

m@m@
26.10.2011., 18:18
Znači da radiolog vidi lijevo na položaju baze pluća sliku koja bi mogla ukazivat na upalu ali u početnoj fazi.

hvala.
ali njoj je sad već bolje, 3 dana pijemo Summamed..još sutra samo.
jel to znači da je onda prošla početna upala onda, tj da joj prolazi lagano?

BlueWhale
26.10.2011., 19:27
hvala.
ali njoj je sad već bolje, 3 dana pijemo Summamed..još sutra samo.
jel to znači da je onda prošla početna upala onda, tj da joj prolazi lagano?

Vjerojatno prolazi kako je već bolje ali se to najbolje tumači u skladu s ostalim nalazima (leukociti, SE, CRP, DKS) i u skladu s kliničkom slikom (pregled):)

m@m@
26.10.2011., 20:05
Vjerojatno prolazi kako je već bolje ali se to najbolje tumači u skladu s ostalim nalazima (leukociti, SE, CRP, DKS) i u skladu s kliničkom slikom (pregled):)

hvala.
u petak idemo na kontrolu i tad ćemo znati ove ostale nalaze, a ja se nadam da će biti sve ok!

jen-dva
26.10.2011., 22:02
ima li ko da mi kaže kakav san? (http://imageshack.us/g/832/nalaz.jpg/)
valjda će proč bolovi za koji dan..:ne zna:

leptirica 2
27.10.2011., 09:03
Neznam gdje bi ovo stavila pa cu pokusati ovdje da ne otvaram novu temu.Planiram traziti doktoricu da mi da uputnicu za laboratorijsku obradu krvi u urina,cisto da se pregledam malo,ali ono sto me zanima je slijedece:

dali je dovoljno traziti samo kks kao kks za pregled,jer citam na internetu da laboratorijski pregled (SISTEMATSKI)obuhvaca mnogo vise:
KKS (kompletna krvna slika, SE (sedimentacija) , kreatinin, ac.uricum, GUK (šeæer u krvi), AST, ALT, gama GT, bilirubin, kolesterol, trigliceridi, HDL, LDL, Fe (željezo u krvi), UIBC, UREA, AF, Na, K i analiza urina.

sad me zanima zasto doktori daju samo kks vecinom i jeli sama kks dovoljna za pregled,kao sistematski pregled organizma?
I mogu li ja traziti se to da mi da da vadim,cisto radi kontrole.Imam 29 godina,majka mi ima kolesterol u krvi(masnocu)-spominjem radi moguce predispozicije za isto,ja nikada to nisam vadila,pa bi htjela makar jednom da mi napravi vise a ne samo kks,jeli to moguce?Molim misljenje.Hvala

hrvoje dr.
27.10.2011., 10:08
Neznam gdje bi ovo stavila pa cu pokusati ovdje da ne otvaram novu temu.Planiram traziti doktoricu da mi da uputnicu za laboratorijsku obradu krvi u urina,cisto da se pregledam malo,ali ono sto me zanima je slijedece:

dali je dovoljno traziti samo kks kao kks za pregled,jer citam na internetu da laboratorijski pregled (SISTEMATSKI)obuhvaca mnogo vise:
KKS (kompletna krvna slika, SE (sedimentacija) , kreatinin, ac.uricum, GUK (šeæer u krvi), AST, ALT, gama GT, bilirubin, kolesterol, trigliceridi, HDL, LDL, Fe (željezo u krvi), UIBC, UREA, AF, Na, K i analiza urina.

sad me zanima zasto doktori daju samo kks vecinom i jeli sama kks dovoljna za pregled,kao sistematski pregled organizma?
I mogu li ja traziti se to da mi da da vadim,cisto radi kontrole.Imam 29 godina,majka mi ima kolesterol u krvi(masnocu)-spominjem radi moguce predispozicije za isto,ja nikada to nisam vadila,pa bi htjela makar jednom da mi napravi vise a ne samo kks,jeli to moguce?Molim misljenje.Hvala
Dobra je obrada.
Nije.

leptirica 2
27.10.2011., 11:13
Dobra je obrada.
Nije.
Hvala,traziti cu je dakle da mi da da izvadim sve parametre,kao rutinsku kontrolu jednom godisnje s obzirom da kolesterol iz krvi nikada nisam radila,
Hvala dr.hrvoje!:)

lilarose001
28.10.2011., 16:21
Dakle ovako:

1. nalaz, rujan, 2009.
- desna dojka: u GLK skoro na granici s GMK ovalna zona s hiperehogenim odjecima oštro ograničena od okoline, promjera 0,93x0,62 cm (fibroadenom)

2. nalaz, veljača 2011.
- desno na 9h vidi se ovalna zona ehogenosti jednaka masnom tkivu, dužine 6,1mm

3. nalaz, listopad 2011.
- desno između 12 i 1h nalazi se ovalna hipoehogena, oštro ocrtana lezija, dimenzija 8,4x5,2mm, ima stražnje pojačanje uzv-a, prventveno odgovara fibroadenomu

Naravno, radi se o istoj osobi, pa me zanima kako to - malo me ima (fibroadenoma) malo me nema... je li to GLK i GMK odgovara ovim 12 i 1h ili što... ??

---

Zbunjena :confused:

vallay
28.10.2011., 22:53
Manja iritacija. Imate li problema s probavom pšenice?

nemam, stovise pase mi.
dijagnosticiran mi je sindrom iritabilnog kolona.

i ak vas mogu tu priupitat, ili ako itko zna..

osoba sam kod koje modrice dolaze tek nakon jacih udaraca, bar je tak bilo. u zadnjih mjesec dana primjetila sam da se modrice javljaju radi slabijih udaraca ili jaceg pritiska. npr. decko me iz zezancije ugrizao za ruku (ne jako) i iduci dan modrica kao da me ugrizao bijesni pas, ogromna modrica, nisam to tak nikad dozivjela. trazila sam ga da me ugrizne opet pa da vidimo jel to stvarno tak i evo, sad imam jos jednu ogromnu ruznu modricu. a prije nebi ostalo ni crvenilo da me netko ugrizao.
imam i slabu cirkulaciju, a krecem se, stalno mi je hladno, narocito za stopala. i osjecam slabost, npr. recimo da je u petak koncert na koji zelim ic, do podne budem na faksu i navecer se osjecam ko da me netko prebio ak ne odspavam malo popodne, postajem strasno usporena i slaba. tak da mi je postalo normalno da prije evenata odspavam popodne.

zasto sad tak lagano dobivam modrice?

Gerta
29.10.2011., 08:02
Dakle ovako:

1. nalaz, rujan, 2009.
- desna dojka: u GLK skoro na granici s GMK ovalna zona s hiperehogenim odjecima oštro ograničena od okoline, promjera 0,93x0,62 cm (fibroadenom)

2. nalaz, veljača 2011.
- desno na 9h vidi se ovalna zona ehogenosti jednaka masnom tkivu, dužine 6,1mm

3. nalaz, listopad 2011.
- desno između 12 i 1h nalazi se ovalna hipoehogena, oštro ocrtana lezija, dimenzija 8,4x5,2mm, ima stražnje pojačanje uzv-a, prventveno odgovara fibroadenomu

Naravno, radi se o istoj osobi, pa me zanima kako to - malo me ima (fibroadenoma) malo me nema... je li to GLK i GMK odgovara ovim 12 i 1h ili što... ??

---

Zbunjena :confused:

Odgovorila sam ti na ovaj post tamo na temi o fibroadenomima (http://www.forum.hr/showthread.php?t=425043&page=15)

hrvoje dr.
30.10.2011., 15:44
nemam, stovise pase mi.
dijagnosticiran mi je sindrom iritabilnog kolona.

i ak vas mogu tu priupitat, ili ako itko zna..

osoba sam kod koje modrice dolaze tek nakon jacih udaraca, bar je tak bilo. u zadnjih mjesec dana primjetila sam da se modrice javljaju radi slabijih udaraca ili jaceg pritiska. npr. decko me iz zezancije ugrizao za ruku (ne jako) i iduci dan modrica kao da me ugrizao bijesni pas, ogromna modrica, nisam to tak nikad dozivjela. trazila sam ga da me ugrizne opet pa da vidimo jel to stvarno tak i evo, sad imam jos jednu ogromnu ruznu modricu. a prije nebi ostalo ni crvenilo da me netko ugrizao.
imam i slabu cirkulaciju, a krecem se, stalno mi je hladno, narocito za stopala. i osjecam slabost, npr. recimo da je u petak koncert na koji zelim ic, do podne budem na faksu i navecer se osjecam ko da me netko prebio ak ne odspavam malo popodne, postajem strasno usporena i slaba. tak da mi je postalo normalno da prije evenata odspavam popodne.

zasto sad tak lagano dobivam modrice?
Za početak trebali bi se javiti svom liječniku i učiniti KKS,VZ,VK.
Za daljnju obradu -ovisi o daljnim simptomima,te rezultatima nalaza.

koka36
31.10.2011., 11:49
Molim samo jedno pojašnjenje, mala ima problema sa Štitnjčom (višak antitjela) i s tabletama to drži pod kontrolom...
Danas sam dobio novi nalaz krvi i
T4 je 89,1 (normalno)
TSH 1,93 (normalno)
hTgAt 33 (normalno)
TPO-At 1747 e sad kolko vidim u nalazu bi to trebalo biti manje od 20. Dakle skoro 9 puta više je.
Zanima me šta je to TPO i zbog čega bi bilo tolko visoko..

11.11. idemo na ultrazvuk i kontrolu ali čisto informativno da znam šta je to...

Unaprijed hvala...

hrvoje dr.
31.10.2011., 14:20
Molim samo jedno pojašnjenje, mala ima problema sa Štitnjčom (višak antitjela) i s tabletama to drži pod kontrolom...
Danas sam dobio novi nalaz krvi i
T4 je 89,1 (normalno)
TSH 1,93 (normalno)
hTgAt 33 (normalno)
TPO-At 1747 e sad kolko vidim u nalazu bi to trebalo biti manje od 20. Dakle skoro 9 puta više je.
Zanima me šta je to TPO i zbog čega bi bilo tolko visoko..

11.11. idemo na ultrazvuk i kontrolu ali čisto informativno da znam šta je to...

Unaprijed hvala...
Povišena antitijela štitnjače,zasada bez promjene normalnog hormonskog statusa,malo više će se znati nakon UZV

0merta
31.10.2011., 15:13
K - Leukociti - 10.2 (3.4 -9.7)

Neutrofilni granulociti - 30.0 (44 - 72)
Limfociti - 64.0 (20 - 46)

Ovo sam našla na o tim vrijednostima:
Povećan broj leukocita: bakterijska infekcija
Stanja koja uzrokuju povišen broj bijelih krvnih stanica uključuju infekcije, upale, oštećenja tkiva (kao što je srčani udar), teški fizički ili emocionalni stres (ozljede ili operacije), opekotine, zatajenje bubrega, lupus, tuberkulozu, reumatoidni artritis, pothranjenost, leukemiju i bolesti poput raka.
Uporaba kortikosteroida (možda je kod mene ovo slučaj jer sam pila Medrol), smanjena aktivnost nadbubrežne žlijezde, problemi sa štitnjačom, određeni lijekovi ili uklanjanje slezene također mogu uzrokovati visoke vrijednosti.

Smanjen broj neutrofilnih granulocita(neutropenija): virusne infekcije, bruceloza, tuberkuloza, reumatoidni artritis, poremećaji koštane srži, manjak vitamina B12.
Povećan broj limfocita (limfocitoza): virusne infekcije (Epstein barr virus, citomegalovirus, rubeola), toksoplazmoza, bruceloza.

Treba li napisati kompletni nalaz ?

U prethodnom od 6.9. ove vrijednosti su bile normalne...leukociti 7.2, n.g. 59, limf. 24.

hrvoje dr.
31.10.2011., 15:18
K - Leukociti - 10.2 (3.4 -9.7)

Neutrofilni granulociti - 30.0 (44 - 72)
Limfociti - 64.0 (20 - 46)

Ovo sam našla na o tim vrijednostima:
Povećan broj leukocita: bakterijska infekcija
Stanja koja uzrokuju povišen broj bijelih krvnih stanica uključuju infekcije, upale, oštećenja tkiva (kao što je srčani udar), teški fizički ili emocionalni stres (ozljede ili operacije), opekotine, zatajenje bubrega, lupus, tuberkulozu, reumatoidni artritis, pothranjenost, leukemiju i bolesti poput raka.
Uporaba kortikosteroida (možda je kod mene ovo slučaj jer sam pila Medrol), smanjena aktivnost nadbubrežne žlijezde, problemi sa štitnjačom, određeni lijekovi ili uklanjanje slezene također mogu uzrokovati visoke vrijednosti.

Smanjen broj neutrofilnih granulocita(neutropenija): virusne infekcije, bruceloza, tuberkuloza, reumatoidni artritis, poremećaji koštane srži, manjak vitamina B12.
Povećan broj limfocita (limfocitoza): virusne infekcije (Epstein barr virus, citomegalovirus, rubeola), toksoplazmoza, bruceloza.

Treba li napisati kompletni nalaz ?

U prethodnom od 6.9. ove vrijednosti su bile normalne...leukociti 7.2, n.g. 59, limf. 24.
Nebi bilo loše.
Ali vjerojatno neka viroza,uz Medrol.

0merta
31.10.2011., 15:58
K - SE - 5 (4 - 24)
K - Eritrociti - 4.58 (3.86 - 5.08)
K - Hemoglobin - 136 (119 - 157)
K - Kematokrit - 0.406 (0.356 - 0.470)
K - MCV - 88.6 (83.0 - 97.2)
K - MCH - 29.7 (27.4 - 33.9)
K - MCHC - 335 (320 - 345)
K - RDW - 12.5 (9.0 - 15.0)

K - Leukociti - 10.2 (3.4 - 9.7) povišeno

K - Eozinofilni granulociti - 2.0 (0 - 7)
K - Neutrofilni granulociti - 30.0 (44 -72) sniženo
K - Limfociti - 64.0 (20 - 46) povišeno
K - Monociti - 4.0 (2 - 12)

K - Trombociti - 264 (158 - 424)
K - MPV - 8.7 (6.8 - 10.4)

S - Glukoza - 5.5 (4.2 - 6.0)

S - ALT - 14 (10 - 36)
S - AST - 17 (8 - 30)
S - GGT - 15 (9 - 35)

S - Željezo - 18 (8 - 30)
S - UIBC - 46 (26 - 59)
S - TIBC - 64 (49 - 75)

hrvoje dr.
31.10.2011., 16:07
K - SE - 5 (4 - 24)

S - ALT - 14 (10 - 36)
S - AST - 17 (8 - 30)
S - GGT - 15 (9 - 35)

S - UIBC - 46 (26 - 59)
S - TIBC - 64 (49 - 75)
Meni ovo kao što sam napisao liči na ev. virozu uz Medrol.
Mislim da ste genitalni herpes spominjali?

BetweenWorlds
31.10.2011., 16:10
K - SE - 5 (4 - 24)

S - ALT - 14 (10 - 36)
S - AST - 17 (8 - 30)
S - GGT - 15 (9 - 35)

S - UIBC - 46 (26 - 59)
S - TIBC - 64 (49 - 75)

1. Gledaš trombocite koji su ti super kao i hemoglobin,leuko su ti malo poviseni(o znaš i sama),sto najavljiva neku manju virozu s obzirom da ti je sedimentacija uredna ne bi se tribala brinit
Jetreni su ti isto super,a malo povećani limfociti su ti(uz cjelokupnu dks) su ti znak manje viroze,tako da se ne tribas brinit

0merta
31.10.2011., 20:56
Hvala...
Da imala sam HSV 1.
A pred 10-ak danas sam dobila osip po tijelu (urtikarija)..ne znam još od čeg..ali sam bez obzira morala na dijetu, i bila sam na Medrolu i Synopenu...a još uvijek sam na Letizenu, Escontralu i Peptoranu. Za to vrijeme sam se osjećala baš slabo i bezvoljno, mrzovoljno, umorno...a i smršavila sam.
Inače imam i CIN III i taj dan prije nego što sam dobila osip bila sam na kolposkopiji (može bit da je osip vezan i za to).

Tako da, s obzirom na cjelokupnu situaciju ne čudi me da mi pokazuje neku infekciju.
Htjela bi nastaviti piti betaglukan i vitamine, ali ovdje na forumu mi je netko rekao da bolje još pričekam zbog tog nedavnog osipa.

El Gato Félix
01.11.2011., 13:16
(...)

Tako da, s obzirom na cjelokupnu situaciju ne čudi me da mi pokazuje neku infekciju.
Htjela bi nastaviti piti betaglukan i vitamine, ali ovdje na forumu mi je netko rekao da bolje još pričekam zbog tog nedavnog osipa.

Na ovaj dio posta odgovorit ću na temi o urtikariji da ne budemo offtopic.

pinkday
01.11.2011., 14:23
nalaz mr mozga: na učinjenim snimkama MR mozga standardnim tehnikama snimanja u tri prostorne ravnine vidljiva je uredna organizacija girusa i sulkusa i odnos sive i bijele tvari. U parenhimu mozga ne nalazi se znakova ishemijskih lezija, kao ni znakova hemoragije. Ne nalazi se znakova žarišnog ekspanzivnog procesa. Na FLAIR tehnikama snimanja ne nalazi se znakova demijelizacijskih lezija. Ventrikularni sustav je primjerenog položaja i primjerene širine. Područje hijazme nervi optici i kavernoznih sinusa te pontocerebealrnih kutova i kraniocervikalnog prijalaza morfološki je uredno. Unutar hipofize vidljiv je diskretan povošen signal na T1 i T2 tehnikama snimanja, veličine do 3 mm, prvenstveno suspektan na adenom hipofize. Preporuča se endokrinološka obrada u tom smijeru te učiniti MR hipofize.
Evo poštovani hrvoje.dr, to je nalaz. Molim vas vaše mišljenje o ovom adenomu na hipofizi. Da li je to tumor i da li bi on mogao biti uzrok mojem problemu, podsjećam, moji problemi su abnormani nekontrolirani trzajevi tijela i udova iz čistog mira. Ili je ovaj adenom slučajno nađen prilikom rezonance, i što uopće on predstavlja za zdravlje?

butterfly292
01.11.2011., 14:49
poštovani dr. Hrvoje, napisat ću Vam kompletni nalaz pa Vas molim za pojašnjenje:
HEMATOLOGIJA
eritrociti 4.68 (3.86-5.08)
hemoglobin135 (119-157)
hematokrit 0.402 (0.356-0.470)
MCV 85.9 (83.0-97.2)
MCH 28.9 (27.4-33.9)
MCHC 336 (320-345)
RDV-KV 13.1 (9.0-15.0)
trombociti 294 (158-424)
MPV 7.1 (6.8-10.4)
leukociti 14.2 (3.4-10.4)
morfologija lkc leukocitoza

BIOKEMIJSKE PRETRAGE
glukoza 5.4 (4.2-6.0)

KEMIJSKA PRETRAGA MOKRAĆE
izgled bistar
boja tamnožuta
specifična težina 1.023 (1.002-1.030)
pH 6.5 (5.0-9.0)
leukociti 100
nitriti neg. (do +1)
proteini neg. (do +1)
glukoza norm. (norm)
ketoni 1.5 (0/neg)
urobilinogen norm. (norm)
bilirubin neg. (0/neg)
eritrociti/hb 50 (neg)

SEDIMENT MOKRAĆE
eritrociti - nešto (0-2)
leukociti - nešto (0-2)
stanice pločastog epitela - dosta (0-1)
sluz - dosta (0)
bakterije - dosta. (0)

napominjem da sam u 10. tjednu trudnoće.

hvala.

El Gato Félix
01.11.2011., 20:21
Poštovana butterfly292,

Dok se kolega Hrvoje dr. ne javi, napisat ću svoj komentar. Nadam se da se nećete naljutiti što se miješam jer ste izričito naglasili da želite njegov komentar, a i ispričavam se kolegi što upadam nepozvan.

Prisutna jest leukocitoza, ali zanimljivo je da nije učinjena diferencijalna krvna slika, odnosno zastupljenost pojedinih vrsta leukocita (u postocima) na temelju čega bi se mogla donijeti orijentacijska prosudba u kojem smjeru treba dalje promatrati ovako povećan broj leukocita, primjerice, bakterijska ili virusna infekcija itd. Ako je taj nalaz učinjen, bilo bi dobro da ga prepišete.

Činjenica, nadalje, jest kako pod utjecajem estrogena u trudnoći uobičajeno dolazi do laganog porasta leukocita, što se pripisuje utjecaju estrogena, a u DKS-u do porasta u postotku neutrofila i laganom porastu eozinofila. Može se uzeti da je vrijednost do 12,0 x 10^9/L uobičajena u kliničkoj praksi kada je riječ o trudnici, premda se i nešto veće vrijednosti (obično do 15,0 x 10^9/L) često također smatraju normalnima. Ne treba, međutim, zaboraviti kako su pokazatelji infekcije u trudnoći tegobe koje postoje (primjerice tegobe pri mokrenju, povišena temperatura i sl.) i CRP pa ako postoji sumnja da je posrijedi nekakav infekt, treba uzeti temeljitu anamnezu (podatke od bolesnika) i odrediti CRP, što Vam savjetujem da uz diferencijalnu krvnu sliku svakako učinite.

Iz nalaza mokraće test-trakom vidi se prisutnost ketona u mokraći, koja uz uredne nalaze glukoze u krvi može upućivati na to da ste možda povraćali. Naime, jedan od uzroka pojave ketona u mokraći uz uredan nalaze glukoze u krvi može biti dulje gladovanje ili dehidracija uslijed povraćanja i proljeva.

U sedimentu mokraće vidi se nešto leukocita i eritrocita uz dosta bakterija, međutim ima i dosta sluzi i stanica pločastog epitela, što bi mogao biti znak kontaminacije ("onečišćenja") urina do kojeg može doći ukoliko uzorak urina nije ispravno dan (primjerice, ukoliko je prilikom davanja uzorka mokraća došla u dodir s kožom spolovila ili sekretom iz rodnice). Naravno, u obzir dolazi i uroinfekt. Treba, međutim, imati na umu i kako infekcije donjeg dijela mokraćnog sustava (mokraćni mjehur, mokraćna cijev) u pravilu ne izazivaju promjene u krvnoj slici (u smislu povišenog broja leukocita).

Sada, prije no što Hrvoje dr. prokomentira nalaz, napišite zašto je nalaz učinjen (radi li se o sistematskom pregledu u svezi trudnoće ili ste imali kakve tegobe i ako jeste koje), je li učinjena diferencijalna krvna slika, koje ste pretrage još radili (ako jeste).

Moja bi preporuka bila: učiniti DKS (ako već nije učinjen), CRP (sedimentacija je fiziološki povišena u trudnoći pa nije pouzdana za donošenje nekih prosudbi), ponoviti nalaz urina s naglaskom na ispravno davanje uzorka i u slučaju ponovnog nalaza leukocita i bakterija u urinu učiniti urinokulturu te napraviti ciljanu obradu u slučaju da imate određenih tegoba.

Toliko od mene za sada.

butterfly292
01.11.2011., 21:09
poštovani El Gato Felix

naravno da se neću naljutiti što se miješate, dapače, hvala Vam što ste tako brzo dali svoje mišljenje.

nalaz je učinjen u sklopu sistematskog pregleda u smislu trudnoće, a što se tiče simptoma (povišena temperatura, teškoće pri mokrenju) oni kod mene na sreću nisu prisutni..osim malo češćeg mokrenja, ali to sam pripisala trudnoći.
DKS i CRP nije učinjen, ali sutra ću se javiti svom ginekologu koji će me, nadam se, uputiti na daljnje pretrage.
Vama zahvaljujem, moram priznati da ste me malo umirili, inače nisam neki paničar, ali sada je i beba u pitanju pa sam se zato malo zabrinula.. :)

hrvoje dr.
02.11.2011., 15:26
poštovani El Gato Felix

naravno da se neću naljutiti što se miješate, dapače, hvala Vam što ste tako brzo dali svoje mišljenje.

nalaz je učinjen u sklopu sistematskog pregleda u smislu trudnoće, a što se tiče simptoma (povišena temperatura, teškoće pri mokrenju) oni kod mene na sreću nisu prisutni..osim malo češćeg mokrenja, ali to sam pripisala trudnoći.
DKS i CRP nije učinjen, ali sutra ću se javiti svom ginekologu koji će me, nadam se, uputiti na daljnje pretrage.
Vama zahvaljujem, moram priznati da ste me malo umirili, inače nisam neki paničar, ali sada je i beba u pitanju pa sam se zato malo zabrinula.. :)
Dakle uz to što vam je El Gato Félix rekao treba učiniti KKS,DKS,CRP,GUK,urea,kreatinin,urin.
Ostalo je sve on rekao
P.S. naravno da se neću zamjeriti na odgovoru.

leptirica 2
02.11.2011., 15:53
Radila sam krvnu sliku i sve je u redu,osim eritrocita koji malo poviseni
ref.vrijednost 3.86-5.08,a meni je 5.20
Ima li to nekakv dijagnosticki znacaj?
Hvala unaprijed na odgovoru :)

El Gato Félix
02.11.2011., 16:00
Radila sam krvnu sliku i sve je u redu,osim eritrocita koji malo poviseni
ref.vrijednost 3.86-5.08,a meni je 5.20
Ima li to nekakv dijagnosticki znacaj?
Hvala unaprijed na odgovoru :)

Ako je samo taj dio u nalazu sporan, onda nema nikakav klinički značaj. Zašto ste radili nalaze (neke tegobe, kontrola, sistematski pregled...)?

leptirica 2
02.11.2011., 16:02
Ako je samo taj dio u nalazu sporan, onda nema nikakav klinički značaj. Zašto ste radili nalaze (neke tegobe, kontrola, sistematski pregled...)?
Da,samo taj nalaz je bio sporan.
Od kada znam za sebe ertitociti su mi vecinom povecani,bas sam sada gledala prethodne nalaze.
Nalaz je radjen u sklopu sistematskog pregleda

El Gato Félix
02.11.2011., 16:12
Ostali parametri (npr. MCV, MCH, MCHC, hemoglobin...) su svi uredni? Onda je stvar riješena. :)

leptirica 2
02.11.2011., 16:17
Ostali parametri (npr. MCV, MCH, MCHC, hemoglobin...) su svi uredni? Onda je stvar riješena. :)

Je,je..sve 5.
Hvala na brzom odgovoru:)

Sashica
03.11.2011., 08:51
Potrebno mi je mišljenje glede mog nalaza kojeg ću pretipkati dolje. Imam 31 godinu. Krv sam vadila kontrolno nakon provedene terapije željezom, inače sam anemična od kad sam dobila prvu mjesečnicu, jer imam izrazito obilne mjesečnice, tako da praktički cca svakih 6 mjeseci provodim terapiju željezom. Također, imam povišeni bilirubin, doktorica kaže da je to vjerojatno Gilbert (iako nisam nikada to ''službeno'' potvrdila), ali bilirubin mi je uvijek povišen, nekad bude i 60. Nadalje, pijem Duphastone zbog endometrioze (Duph. je zapravo progesteron). Ostale lijekove ne uzimam.

Razlog zašto vas pitam za mišljenje je taj što mi je doktorica rekla da je nalaz uredan, samo imam povišenu amilazu u urinu. Međutim, ja to nigdje na svom nalazu ne vidim, kako se označava amilaza?

Nalaz je:

Hematologija
K - Eritrociti 4.47 (3.86-5.08)
K - Hemogolobin 140 (119-157)
K - Hematokrit 0.416 (0.356-0.470)
K - MCV 93.0 (83.0-97.2)
K - MCH 31.3 (27.4-33.9)
K - MCHC 336 (320-345)
K - Trombociti 225 (158-424)
K - Leukociti 7.7 (3.4-9.7)
K - Eozinofilni granulociti (rel.) 3 (0-7)
K - Bazofilni granulociti (rel.) 1 (0-1)
K - Nesegmentirani neutrofilni granulociti (rel.) / (0-2)
K - Neutrofilni granulociti (rel.) 62 (44-72)
K - Limfociti (rel.) 26 (20-46)
K - Monociti (rel.) 9 (2-12)
K - SE 5 (4-24)

Biokemija
S - Ukupni bilirubin 41.0 (3-20)
S - Kreatinin 60 (63-107)
S - ALT 15 (10-36)
S - ALP 63 (54-119)
U - AMS 531 (<400)
S - AST 19 (8-30)
S - GGT 23 (9-35)
S - Kalij 4.1 (3.9-5.1)
S - Natrij 143 (137-146)
S - Željezo 18.0 (8-30)
S - UIBC 55.0 (26-59)
S - TIBC 73.0 (49-75)

Urin
U - relativna volumna masa 1.030 (1.002-1.030)
U - Glukoza neg. (norm)
U - Bilirubin neg. (0/neg.)
U - Ketoni neg. (0/neg.)
U - Eritrociti/hemoglobin neg. (0/neg.)
U - Proteini neg. (0/neg.)
U - Urobilinogen norm. (norm.)
U - Nitriti neg. (0/neg.)
U - Leukocitna esteraza neg. (0/neg.)
U - Izgled bistar (bistar)
U - Boja svijetlo žuta (svijetlo žuta)
U - pH 5 (5-9)

Urin - sediment u vidnom polju
U - leukociti 1-3 (0-2)
U - Eritrociti / (0-2)
U - Stanice pločastog epitela 7-9 (0-1)
U - male epitelne stanice / (0)
U - Hijalini cilindri / (0-1)
U - Nehijalini cilindri / (0-1)
U - Bakterije / (0/neg.)
U - Gljivice / (0/neg.)
U - Sluz masa (0/neg.)
U - Kristali 7 (0/neg.)
U - Soli / (0/neg.)
-----------------------------------

Da li je amilaza ovo ''U - AMS 531 (<400)''?

Vidim i da mi je kreatinin malo snižen, a povišene staice pločastog epitela u urinu.

Type22
03.11.2011., 14:46
Može objašnjenje nalaza
http://img267.imageshack.us/img267/7248/nalaz.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/267/nalaz.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

El Gato Félix
03.11.2011., 19:31
Može objašnjenje nalaza
http://img267.imageshack.us/img267/7248/nalaz.th. (http://imageshack.us/photo/my-images/267/nalaz.jpg/)

Poštovani,

U uvodnom postu napisana je napomena koja je jako važna da bismo ispravno protumačili nalaze.

Dakle, zbog čega je rađena serologija na toksoplazmu (trudnica?; ako da, koji tjedan trudnoće?; novorođenče?; osoba s povećanim limfnim čvorovima?; neke druge tegobe?).

Ovaj nalaz, u kojem se vidi tzv. visoka avidnost protutuijela IgG, govorila bi za infekciju toksoplazmom koja se dogodila ranije. Kada točno, to je teško utvrditi, ali po svemu sudeći infekcija traje dulje od 3-5 mjeseci. Međutim, pouzdaniji podaci o vremenu nastanka infekcije mogu se dobiti tek temeljem najmanje dva uzorka koji su testirani u istom laboratoriju istom metodom.

Vrijeme nastanka infekcije, simptomi, dob, trudnoća itd., sve su to faktori koji su bitnu da bi se donijela odluka je li potrebno liječenje, koliko dugo vremena će trajati a ako se radi o trudnici, kakve su opasnosti za plod.

Dakle, javite se s više podataka pa će Vam se možda moći dati precizniji odgovor.

Type22
03.11.2011., 20:05
Ne radi se o ženskoj osobi,prva trudnoća, sada je u 7-8 tjednu, 22.godine, do sada nije bilo nikakvih tegoba

El Gato Félix
03.11.2011., 20:21
Oprostite, nisam siguran jesam li dobro razumio: radi se o nalazu novorođenčeta? Koliko je staro novorođenče i ima li kakvih tegoba odnosno zašto je rađena serologija na toksoplazmu kod tog novorođenčeta? Što znači "22. godine"?

El Gato Félix
03.11.2011., 21:13
nalaz mr mozga: na učinjenim snimkama MR mozga standardnim tehnikama snimanja u tri prostorne ravnine vidljiva je uredna organizacija girusa i sulkusa i odnos sive i bijele tvari. U parenhimu mozga ne nalazi se znakova ishemijskih lezija, kao ni znakova hemoragije. Ne nalazi se znakova žarišnog ekspanzivnog procesa. Na FLAIR tehnikama snimanja ne nalazi se znakova demijelizacijskih lezija. Ventrikularni sustav je primjerenog položaja i primjerene širine. Područje hijazme nervi optici i kavernoznih sinusa te pontocerebealrnih kutova i kraniocervikalnog prijalaza morfološki je uredno. Unutar hipofize vidljiv je diskretan povošen signal na T1 i T2 tehnikama snimanja, veličine do 3 mm, prvenstveno suspektan na adenom hipofize. Preporuča se endokrinološka obrada u tom smijeru te učiniti MR hipofize.
Evo poštovani hrvoje.dr, to je nalaz. Molim vas vaše mišljenje o ovom adenomu na hipofizi. Da li je to tumor i da li bi on mogao biti uzrok mojem problemu, podsjećam, moji problemi su abnormani nekontrolirani trzajevi tijela i udova iz čistog mira. Ili je ovaj adenom slučajno nađen prilikom rezonance, i što uopće on predstavlja za zdravlje?

Poštovana,

Promaknuo mi je Vaš post. Dok se Hrvoje dr., kojem ste pitanje uputili ne javi, dajem svoj komentar na navedeni nalaz (pročitao sam neke od Vaših prethodnih upita).

U skladu s onime što ste naveli od svojih tegoba u ranijim postovima, ovaj nalaz MR koji bi govorio za mikroadenom (jer je njegova veličina manja od 10 mm), ne čini mi se vjerojatnim razlogom za Vaše tegobe.

No, svakako bi trebalo pričekati rezultate obrade koja slijedi, kako endokrinološke, tako i radiološke za donošenje konačnog suda.

U literaturi se adenomi hipofize ponekad spominju kao mogući uzrok epileptiformnih grčeva, ali se uglavnom radi o adenomima mnogo većih dimenzija koji se šire prema temporalnom režnju mozga. Također, veći tumori mogu "uništiti" zdravo tkivo hipofize pa onda dođe do nedostatka njezinih hormona, između ostalog i jednog koji se naziva ACTH, a posljedično bi moglo doći do povremenih oscilacija glukoze u krvi i njezinog pada, što bi moglo potencirati napad, no to je uglavnom zabilježeno kod djece, a ne kod odraslih.

Još je jedna mogućnost prema kojoj bi adenom hipofize mogao biti povezan sa nekom vrstom epileptiformnih grčeva, no to su više teoretske mogućnosti i spekulacije, a radi se o tome da kod nekih vrsta adenoma hipofize dolazi do pojačanog lučenja jednog hormona, koji se naziva ACTH (opet taj ACTH!) a koji je važan za rad nadbubrežne žlijezde. Taj hormon potiče lučenje kortizola, a ako je razina kortizola povećana, to bi teortski moglo provocirati napadaje u smislu što kortizol može djelovati na jednu vrstu receptora u mozgu i tako potaknuti napad. Jedna je studija zabilježila postojanje napada grčeva u bolesnika s povišenom razinom ACTH u serumu i povišenom razinom kortizola u 24-satnom urinu, a nakon liječenja i normalizacije tih nalaza, napadi su prestali.

No, ovo su više spekulacije i pojedinačni (rijetki) slučajevi tako da načelno mislim da je ovaj nalaz vjerojatno usputan nalaz prilikom obrade zbog pojave nekontroliranih pokreta.

Toliko zasad od mene

Sashica
03.11.2011., 21:24
Dragi forumaši, samo mala napomena. Postovi koji se postaju na forumu otvoreni su za komentiranje svima, dakle nema potrebe da se neki od vas ispričavaju što komentiraju postove, zato i tipkamo ovdje, a ne putem PM-a. Svačija mišljenja, a pogotovo stručnjaka, su dobrodošla :)

El Gato Félix
03.11.2011., 21:25
Ne radi se o ženskoj osobi,prva trudnoća, sada je u 7-8 tjednu, 22.godine, do sada nije bilo nikakvih tegoba

Korigirali ste prvobitan odgovor i sada su stvari mnogo jasnije.

Po svemu sudeći, ovaj bi nalaz (visoka avidnost IgG) u ovom periodu (7-8 tjedana gestacije) mogao govoriti da se infekcija dogodila prije trudnoće, a to bi bilo dobro jer bi to značilo da je opasnost za plod vrlo mala (do sada je opisan samo jedan takav slučaj u literaturi).

No, pri interpretaciji ovog nalaza treba biti izrazito oprezan i zbog toga se unaprijed ograđujem u tom smislu. Naime, bitno je u kojem je točno tjednu trudnoće određivan ovaj nalaz jer nakon drugog mjeseca ovakav nalaz više nije siguran, a često se točno trajanje trudnoće ne može sa sigurnošću utvrditi. Također, potrebno je, kao što sam rekao, napraviti više testova i uzeti najmanje dva uzorka u razmaku 2-3 tjedna.

Vjerojatno će biti potrebno provesti još testova kako bi se sa sigurnošću mogao donijeti ovakav zaključak.

Lijepi pozdrav i želim Vam svako dobro. :)

Sashica
03.11.2011., 21:28
Nadam se da će netko komentirati i moj nalaz gore, hvala :D

El Gato Félix
03.11.2011., 21:29
(...)

Da li je amilaza ovo ''U - AMS 531 (<400)''?

Vidim i da mi je kreatinin malo snižen, a povišene staice pločastog epitela u urinu.

Poštovana,

Nešto snižena vrijednost kreatinina, pogotovo ovako diskretno kao kod Vas, mislim da nema nikakvo značenje. Prisutnost epitelnih stanica u urinu također nije klinički značajna.

Da, navedena oznaka predstavlja vrijednost amilaze u urinu i ona jest nešto povišena no ne znatno. Imate li kakvih tegoba u smislu bolova u trbuhu? Pitam zato jer se ponekad povišena vrijednost amilaze u urinu može naći kod pojave kamenaca ili pijeska u žučnjaku, žučnim vodovima a vidi se i uz neke upale dijela probavnog sustava.

Je li određena i amilaza u serumu? Neobično mi je zašto je liječnica određivala samo amilazu u urinu, a ne i u serumu.

S obzirom da navodite sumnju u Gilbertov sindrom, je li određivan konjugirani (direktni) bilirubin (ne nužno ovaj put nego možda ranije)?

Sashica
03.11.2011., 21:37
Poštovana,

Nešto snižena vrijednost kreatinina, pogotovo ovako diskretno kao kod Vas, mislim da nema nikakvo značenje. Prisutnost epitelnih stanica u urinu također nije klinički značajna.

Da, navedena oznaka predstavlja vrijednost amilaze u urinu i ona jest nešto povišena no ne znatno. Imate li kakvih tegoba u smislu bolova u trbuhu? Pitam zato jer se ponekad povišena vrijednost amilaze u urinu može naći kod pojave kamenaca ili pijeska u žučnjaku, žučnim vodovima a vidi se i uz neke upale dijela probavnog sustava.

Je li određena i amilaza u serumu? Neobično mi je zašto je liječnica određivala samo amilazu u urinu, a ne i u serumu.

S obzirom da navodite sumnju u Gilbertov sindrom, je li određivan konjugirani (direktni) bilirubin (ne nužno ovaj put nego možda ranije)?

Hvala puno na odgovoru. :)

Da, znam da jesam davno radila direktni bilirubin, ali jako davno i ne sjećam se rezultata, probati ću iskopati stari nalaz ako uspijem naći. Ne znam zašto je uopće doktorica tražila amilazu, ovo gore je sve što piše na nalazu, sve sam pretipkala. Što se tiče bolova, opisala sam ovdje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=36522058&postcount=2499) opširno simptome koje osjećam, iako bolove u trbuhu nemam. Ako uspijem naći stari nalaz, napisati ću rezultat bilirubina.

Type22
03.11.2011., 21:48
Korigirali ste prvobitan odgovor i sada su stvari mnogo jasnije.

Po svemu sudeći, ovaj bi nalaz (visoka avidnost IgG) u ovom periodu (7-8 tjedana gestacije) mogao govoriti da se infekcija dogodila prije trudnoće, a to bi bilo dobro jer bi to značilo da je opasnost za plod vrlo mala (do sada je opisan samo jedan takav slučaj u literaturi).

No, pri interpretaciji ovog nalaza treba biti izrazito oprezan i zbog toga se unaprijed ograđujem u tom smislu. Naime, bitno je u kojem je točno tjednu trudnoće određivan ovaj nalaz jer nakon drugog mjeseca ovakav nalaz više nije siguran, a često se točno trajanje trudnoće ne može sa sigurnošću utvrditi. Također, potrebno je, kao što sam rekao, napraviti više testova i uzeti najmanje dva uzorka u razmaku 2-3 tjedna.

Vjerojatno će biti potrebno provesti još testova kako bi se sa sigurnošću mogao donijeti ovakav zaključak.

Lijepi pozdrav i želim Vam svako dobro. :)

Puno hvala na odgovoru

pinkday
04.11.2011., 07:59
Poštovana,

Promaknuo mi je Vaš post. Dok se Hrvoje dr., kojem ste pitanje uputili ne javi, dajem svoj komentar na navedeni nalaz (pročitao sam neke od Vaših prethodnih upita).

U skladu s onime što ste naveli od svojih tegoba u ranijim postovima, ovaj nalaz MR koji bi govorio za mikroadenom (jer je njegova veličina manja od 10 mm), ne čini mi se vjerojatnim razlogom za Vaše tegobe.

No, svakako bi trebalo pričekati rezultate obrade koja slijedi, kako endokrinološke, tako i radiološke za donošenje konačnog suda.

U literaturi se adenomi hipofize ponekad spominju kao mogući uzrok epileptiformnih grčeva, ali se uglavnom radi o adenomima mnogo većih dimenzija koji se šire prema temporalnom režnju mozga. Također, veći tumori mogu "uništiti" zdravo tkivo hipofize pa onda dođe do nedostatka njezinih hormona, između ostalog i jednog koji se naziva ACTH, a posljedično bi moglo doći do povremenih oscilacija glukoze u krvi i njezinog pada, što bi moglo potencirati napad, no to je uglavnom zabilježeno kod djece, a ne kod odraslih.

Još je jedna mogućnost prema kojoj bi adenom hipofize mogao biti povezan sa nekom vrstom epileptiformnih grčeva, no to su više teoretske mogućnosti i spekulacije, a radi se o tome da kod nekih vrsta adenoma hipofize dolazi do pojačanog lučenja jednog hormona, koji se naziva ACTH (opet taj ACTH!) a koji je važan za rad nadbubrežne žlijezde. Taj hormon potiče lučenje kortizola, a ako je razina kortizola povećana, to bi teortski moglo provocirati napadaje u smislu što kortizol može djelovati na jednu vrstu receptora u mozgu i tako potaknuti napad. Jedna je studija zabilježila postojanje napada grčeva u bolesnika s povišenom razinom ACTH u serumu i povišenom razinom kortizola u 24-satnom urinu, a nakon liječenja i normalizacije tih nalaza, napadi su prestali.

No, ovo su više spekulacije i pojedinačni (rijetki) slučajevi tako da načelno mislim da je ovaj nalaz vjerojatno usputan nalaz prilikom obrade zbog pojave nekontroliranih pokreta.

Toliko zasad od mene

iskreno se zahvaljujem na vašem komentaru i trudu (trebalo je pohvatat sve moje upite).
puno ste mi pomogli da shvatim nalaz rezonance mozga. ako se ispostavi da adenom nema utjecaja na moje prvotne probleme zbog kojih sam i krenula na sve ove pretrage (a smatrate da je mala vjerojatnost za to), u kom pravcu bi trebala usmjeriti daljnje pretrage? isto tako, što raditi sa ovim adenomom? hoće li jednog dana trebati operacija ili uoće ne treba to dirati ako "miruje"? kakve su prognoze za daljnje zdravlje? pretpostavljam da će adenom trebat kontorlirat, ali ono što me zanima (čisto sa stajališta psihe koja mi je već prilično uzdrmana) mogu li dalje živjeti kao da taj adenom niti nije otkriven, odnosno otkiven je ali "neće mi biti ništa" ili imam tempiranu bombu u glavi koja svaki čas može iz dobroćudnog proći u zloćudno?
hvala još jednom na komentaru i svima drugim koji žele doprinjeti svojim mišljenjem

BlueWhale
04.11.2011., 15:48

Pozdrav, pročitao sam vaš upit i isto mislim da je adenom usputan nalaz. Adenomi se mogu kiruški liječiti a mogu i lijekovima (neki), potrebna je endokrinološka obrada. Nemojte paničariti oko adenoma, adenomi su benigni tumori i imaju jako dobru prognozu. Izuzetno rijetko mogu doživjeti zloćudnu preobrazbu. Dali vam netko u obitelji (mama, tata, baka...) imaju slične abnormalne pokrete? Koliko vi imate godina? Jeste li radili EEG? Uzimate li kakve lijekove? Ja se ispričavam ako ste podatke koje pitam naveli negdje ranije , nisam vidio :)

hrvoje dr.
04.11.2011., 17:57
Ispričavam se što dugo čekate na mišljenje,promaklo mi,kolege su vam sve objasnile,a ja ču nadodati za endokrin. obradu
Dakle treba učiniti već spomenuti pregled endokrinologa,te ACTH,kortizol ujutro i popodne te u 24h urinu,prolaktin,T3,T4,TSH,spolne hormone npr. E2,LH,FSH,elektrolite,GUK,ev.elektrolite u 24h urinu,ev. neke pretrage za nadbubrežnu žlijedu.

pinkday
05.11.2011., 09:13
pozdrav svima, i iskeno zahvaljujem svima koji su se uključili da pomognu. tim više što mi se jučer navečer opet ponovilo neugodno iskustvo. u petak navečer sam imala lagani napad. iz čistog mira.počelo je osjećajem težine u rukama (taj osjećaj sam imala od ramena do šaka) i nakon par sekundi počeo je osjećaj penjanja nečega od stopala na gore. tada je usljedio nagli nevoljni nekontrolirani trzaj cijelog tijela (sjedila sam) koji me je jednostavno digao sa stolice bez moje volje. mogu to opisati kao kada se pada u san pa se iznenada trgnete iz tog sna. kao kad vas neko prestraši sa "bu" i vi se naglo cijeli trgnete. i ruke i noge odu na svoju stranu. nakon tog trzaja, osjećaj penjanja nečega po nogama se zaustavio i zapravo spuštao nazad u stopala i onda nestao. nije više bilo nikakvih trzajeva. popila sam normabel i legla. obuhvatila me snažna hladnoća i tresavica. jedva sam zaspala. noć je prošla solidno sa povremenim buđenjem. duboko u sebi sam se nadala da mi se ovo neće ponavljati, bar ne tako brzo. zadnji put je bilo u 9. mjesecu. a prvi puta prije 2 godine. jutros sam opet sva bezvoljna, nikakva, ništa me ne veseli i u fazi samosažaljenja.
možda je sasvim nebitna stvar ali ja ću ipak napomenuti da sam to jučer bila u prostoriji gdje je neko društvo pušilo travu i kad sam osjetila da mi je taj miris preintenzivan i da me je počelo gušiti izašla sam van na zrak da se provjetrim upravo iz straha da mi to ne uzrokuje opet trzajeve. (kad se napad privi puta desio, pušila sam travu - sad se pitam kako sam mogla biti tako glupa- i mislila sam da je trava bila uzrok svemu i naravno više nikad nisam ni probla. zato danas čak izbjegavam i biti u prisustvu pušača zbog dima).
inače, pušila sam cigaretae 20-tak godina i prestala sam pušiti 17.09.2011. (kad mi se dogodio drugi napad).
da odgovorim na prethodna pitanja. niko u obitelji, bližoj i široj nije imao ovakvih problema. niko nije imao neuroloških problema. imam 41 godinu. sretan brak i kćer. radimo i suprug i ja. radim u kancelariji. nikakav poseban stres nemam ni privatno i poslovno. u djetinjstvu ne mogu reći da sam imala nekakve stresove. operirala endometriozu koju uredno kontroliram. zbog endometrioze (tako su rekli doktori) nisam više mogla imati djece. prije 10-tak godina imala sam neko vrijeme mljiečni iscjedak iz obje dojke za koji je objašnjeno da to nije neuobičajna pojava kod žena. prestalo samo od sebe. radila sam i EEG i masu drugih pretraga koje su sve u granicama normale tj. rečeno da su uredni nalazi. imam prolaps mitralne valvule i pijem ormidol 25 mg svaki dan oko 2 godine. povremene tahikardije i aritmije. jedino pretragu evociranih potencija ruku i nogu nisam mogla napraviti jer mi je struja izazvala te abnormalne pokrete pa je pretraga prekinuta.
hvala što ste umirili moj strah u vezi adenoma hipofize.
zbog jučerašnjeg malog napada, sada je opet u prvi plan izbio strah zbog tih abnormalnih pokreta.
postajem već nervozna, depresivna i bez volje za ičim jer nikako da se otkrije šta mi se dešava.
zato zahvaljujem na svakom vašem postu svima

El Gato Félix
08.11.2011., 16:23
Poštovana pinkday,

Post o indikaciji za MR hipofize i načinima liječenja mikroadenoma, kao i odgovor Gerte, prebačeni su na temu Tumor na hipofizi (http://www.forum.hr/showthread.php?t=254848&page=45).

pebbles
08.11.2011., 21:37
podižem temu iz mrtvih :D

Naime neki dan sam posumljala na upalu mjehura, te otišla kod doktorice o. pr.
ona me slala na kompletnu analizu mokraće. Ispada kako je sve uredu osim pod Mikroskopskim pregledom sedimenta; leukociti 3-5 (ref. 0-2) i stanice pločastog epitela 3-5 (ref. 0-2) e sad doktorica je prema nalazu ustvrdila kako nemam upalu mjehura ali svejedno me brinu ti leukociti i stanice p.e. Jer, eto, simptomi su tu - neudoda pri mokrenju i lagani pritisak u donjem dijelu stomaka...
Plz help?!

El Gato Félix
08.11.2011., 22:34
Poštovana pebbles,

Nalaz epitelnih stanica u urinu nema klinički značaj. Prisutnost velikog broja epitelnih stanica u urinu obično ukazuje da je uzorak mokraće kontaminiran ("onečišćen"), što znači neispravno uzet.

U Vašim nalazima vidljivo je nešto leukocita u urinu, ali nalaz ne djeluje jako uvjerljivo za urinarni infekt.

Treba imati na umu kako opisane teškoće ne moraju biti nužno povezane s infekcijom mokraćnog sustava. U obzir dolaze i ginekološki razlozi (infekcije genitalnog sustava, vaginitis).

Ukoliko Vaši simptomi perzistiraju, trebali biste učiniti i ginekološki pregled da se isključi postojanje neke infekcije koja moža uzrokovati ovakve tegobe.

bitter bride
08.11.2011., 23:11
Molim mišljenje o nalazu urina djevojčice od 3 godine:
Dijete često piški i znalo joj je i prije popustiti na gačice. Međutim u zadnje vrijeme stanje se pogoršalo i počela je, nažalost, sve više i više piškiti gačice. Dakle, nisu to više kap-dvije već bude taman dovoljno da smoči malo i hlače. Počela je i u vrtiću i vani piškiti gačice. Druge smetnje nema osim učestalog mokrenja i bježanja mokraće. Nakon urednog nalaza prije mjesec dana, jutros smo opet nosili urin na analizu i rezultati su sljedeći: (Fizikalno kemijski pregled mokraće neću ni pisati jer je sve u redu- sve je negativno ili 0, ph 6, boja svijetlo žuta, izgled bistar, masa 1.015)
Mikroskopski pregled sedimenta:
Leukociti: 2-3
Eritrociti: po koji
Cilindri: -
Epitelne stanice: po koja stanica pločastog epitela
Kristali: -
Soli: nešto amorfnih urata
Sluz: malo
Bakterije: nešto
Gljivice:-

Da li je ovo nekakva upala? Unaprijed zahvaljujem!

hrvoje dr.
09.11.2011., 08:51
Molim mišljenje o nalazu urina djevojčice od 3 godine:
Dijete često piški i znalo joj je i prije popustiti na gačice. Međutim u zadnje vrijeme stanje se pogoršalo i počela je, nažalost, sve više i više piškiti gačice. Dakle, nisu to više kap-dvije već bude taman dovoljno da smoči malo i hlače. Počela je i u vrtiću i vani piškiti gačice. Druge smetnje nema osim učestalog mokrenja i bježanja mokraće. Nakon urednog nalaza prije mjesec dana, jutros smo opet nosili urin na analizu i rezultati su sljedeći: (Fizikalno kemijski pregled mokraće neću ni pisati jer je sve u redu- sve je negativno ili 0, ph 6, boja svijetlo žuta, izgled bistar, masa 1.015)
Mikroskopski pregled sedimenta:
Leukociti: 2-3
Eritrociti: po koji
Cilindri: -
Epitelne stanice: po koja stanica pločastog epitela
Kristali: -
Soli: nešto amorfnih urata
Sluz: malo
Bakterije: nešto
Gljivice:-

Da li je ovo nekakva upala? Unaprijed zahvaljujem!
Nalaz je uredan,ali pošto navodite inkontinenciju,savjetujem da se obratite dječjem nefrologu/urologu.
Dali biježi mokraća po noći?

BB-
09.11.2011., 09:44
Dobro jutro!
javljam se kao trudnica (23) pred kraj prvog tromjesečja :D

Prošli petak sam vadila krv za KKS i davala urin, a nalazi su me malo zbunili.. :o

od svega navedenog u nalazima nabrojati ću samo one vrijednosti koje nisu unutar normale.

Lab. hematologija:
- Leukociti 13,4 (3,4 - 9,7)
- morfološke promjene - L= u pojedinim neutrofilnim granulocitima toksična granula! :confused:

Analiza mokraće:
-izgled - zamućen
-boja - žuta
-pregled sedimenta
- eritrociti - 1-3 (0-2)
- leukociti - 5-7 (0-2)
- pločasti epitel - nešto
- bakterije - dosta
- kristali - dosta amorfne soli

svjesna sam da trebam više tekućine unositi, radim na tome. pretpostavljam da je riječ o nekoj upalici mokraćnog sustava, ali su me zbunile ove toksične granule.. a dr. ginekologica nije apsolutno nikako reagirala niti komentirala ove nalaze, pa razmišljam bi li se javila dr. opće prakse, ima li potrebe?

unaprijed zahvaljujem :zubo:

hrvoje dr.
09.11.2011., 10:13
Dobro jutro!
javljam se kao trudnica (23) pred kraj prvog tromjesečja :D

Prošli petak sam vadila krv za KKS i davala urin, a nalazi su me malo zbunili.. :o

od svega navedenog u nalazima nabrojati ću samo one vrijednosti koje nisu unutar normale.

Lab. hematologija:
- Leukociti 13,4 (3,4 - 9,7)
- morfološke promjene - L= u pojedinim neutrofilnim granulocitima toksična granula! :confused:

Analiza mokraće:
-izgled - zamućen
-boja - žuta
-pregled sedimenta
- eritrociti - 1-3 (0-2)
- leukociti - 5-7 (0-2)
- pločasti epitel - nešto
- bakterije - dosta
- kristali - dosta amorfne soli

svjesna sam da trebam više tekućine unositi, radim na tome. pretpostavljam da je riječ o nekoj upalici mokraćnog sustava, ali su me zbunile ove toksične granule.. a dr. ginekologica nije apsolutno nikako reagirala niti komentirala ove nalaze, pa razmišljam bi li se javila dr. opće prakse, ima li potrebe?

unaprijed zahvaljujem :zubo:
Nalazi su uredni,po potrebi učiniti UK.

bitter bride
09.11.2011., 10:51
Postovani hrvoje dr, ona nocu inace mokri jednom do dva puta i prije jpj nije bjezala mokraca nocu, a zadnjih par dana dogodi se i da malo mokrace pobjegne. Inace, na temelju prethodno napisanog nalaza urina doktorica nam je pripisala sinersul 5 dana jer joj se ne svida prisustvo po kojeg eritrocita u mokraci i kaze da bi to mogao biti pocetak infekcije. Smatrate li da je to tocno? Ja iskreno ne znam sto vise uciniti jer se problem pogorsava.

hrvoje dr.
09.11.2011., 11:07
Postovani hrvoje dr, ona nocu inace mokri jednom do dva puta i prije jpj nije bjezala mokraca nocu, a zadnjih par dana dogodi se i da malo mokrace pobjegne. Inace, na temelju prethodno napisanog nalaza urina doktorica nam je pripisala sinersul 5 dana jer joj se ne svida prisustvo po kojeg eritrocita u mokraci i kaze da bi to mogao biti pocetak infekcije. Smatrate li da je to tocno? Ja iskreno ne znam sto vise uciniti jer se problem pogorsava.
Sinersul može ići kao profilaksa uroinfekcije,ali trebali bi se javiti dj.nefrologu,recimo KBC Rebro dr. K.Vrljičak.

bitter bride
09.11.2011., 11:23
Hvala na odgovoru! Sto se tice nefrologa, otic cemo ukoliko se nakon sinersula problemi nastave. Premda, mozda bi bilo dobro otici svejedno iako mislim da je rijec o kakvoj anomaliji da bi se i prije primjetilo. Medjutim, zivimo u splitu i malo nam je daleko rebro :-) imate li kakvu preporuku za dj. nefrologa u st?
Nije zgoreg napomenuti i da je ove godine krenula u vrtic pa se bojim da tu ima i psihicka komponenta koja bi mogla utjecati na mokrenje.

hrvoje dr.
09.11.2011., 11:31
Hvala na odgovoru! Sto se tice nefrologa, otic cemo ukoliko se nakon sinersula problemi nastave. Premda, mozda bi bilo dobro otici svejedno iako mislim da je rijec o kakvoj anomaliji da bi se i prije primjetilo. Medjutim, zivimo u splitu i malo nam je daleko rebro :-) imate li kakvu preporuku za dj. nefrologa u st?
Nije zgoreg napomenuti i da je ove godine krenula u vrtic pa se bojim da tu ima i psihicka komponenta koja bi mogla utjecati na mokrenje.
Da sada ste spomenuli dvije stavri koje sam ja zaboravio napomenuti
1.Za, Sinersul ,da ako budu simptomi i dalje perzistirali,dakle nakon što se popije onda se ide nefrologu.
2.Psihološka komponenta koja itekako može utjecati na mokrenje,dakle od tuda treba početi. Ps.za Split vam neznam,možda da pitate na dj.zdravlju za preporuku u Splitu,no tek onda kad se popije Sinersul,te isključi psihološka komponenta.

susannah
10.11.2011., 13:51
pozdrav!

upravo si gledam nalaze i kod metabolita i supstrata pise sljedece:

glukoza 4,7 (4,2 do 6,1)
ureja 5,1 (2,8 do 8,3)
kreatinin 78 (63 do 107)
urati 350 (134 do 337)
ukupni bilirubin 11 (3 do 20)

dakle, urati su visoki, to vidim, ali mi nije jasno sta to tocno znaci?

edit: ako ima neke veze, godine starosti 29 :D

El Gato Félix
10.11.2011., 14:24
Poštovana susannah,

Da bismo bolje interpretirali Vaše laboratorijske nalaze, potrebno je slijediti upute dane u prvom postu. Molim Vas, pročitajte prvi post i zatim se ponovno javite s traženim podacima pa će Vam kolege ili ja dati objašnjenje.

susannah
10.11.2011., 17:27
moje isprike, stize nadopuna:

leukociti 5,7 (3,4 do 9,7)
eritrociti 4,19 (3,86 do 5,08)
hemoglobin 121 (119 do 157)
hematokrit 0,360 (0,356 do 0,47)
MCV 85 (83 do 97,2)
MCH 28,9 (27,4 do 33,9)
MCHC 338 (320 do 345)
RDW 14,0 (9 do 15)
trombociti 259 (158 do 424)
MPV - prosjecni volumen trombocita 9,4 (6,8 do 10,4)

neutrofilni segmentirani granulociti 58 (44 do 72)
neutrofilni nesegmentirani granulociti 0 (do 2)
limfociti 36 (20 do 46)
monociti 6 (2 do 12)
eozinofilni granulociti 0 (do7)
bazofilni granulociti 0 (do 1)

AST 19 (8 do 30)
ALT 8 (10 do 36)
GGT 14 (9 do 35)
ALP 78 (54 do 119)

zeljezo 7 (8 do 30)
TIBC 66 (49 do 75)
UIBC 59 (26 do 59)

kolesterol 6,4 (3,5 do 5)
trigliceridi 0,74 (do 1,7)

BlueWhale
10.11.2011., 17:39
pozdrav!

upravo si gledam nalaze i kod metabolita i supstrata pise sljedece:

glukoza 4,7 (4,2 do 6,1)
ureja 5,1 (2,8 do 8,3)
kreatinin 78 (63 do 107)
urati 350 (134 do 337)
ukupni bilirubin 11 (3 do 20)

dakle, urati su visoki, to vidim, ali mi nije jasno sta to tocno znaci?

edit: ako ima neke veze, godine starosti 29 :D

Urati su malo povišeni, ne značajno. Mislim da nema razloga za brigu, urati su soli mokraćne kiseline koja nastaje metabolizmom purina (sastojak kojeg ima u mesu). Dali netko u obitelji ima giht možda? Ako ima možda bi trebala pripaziti na unos mesa iako mislim da je ovo slučajan nalaz i da za mjesec dana odeš vaditi krv možda bi imala normalne urate tako da nema razloga za brigu.

susannah
10.11.2011., 17:49
Urati su malo povišeni, ne značajno. Mislim da nema razloga za brigu, urati su soli mokraćne kiseline koja nastaje metabolizmom purina (sastojak kojeg ima u mesu). Dali netko u obitelji ima giht možda? Ako ima možda bi trebala pripaziti na unos mesa iako mislim da je ovo slučajan nalaz i da za mjesec dana odeš vaditi krv možda bi imala normalne urate tako da nema razloga za brigu.
ne, giht nam nije u obitelji.
dijabetes te bolesti bubrega da, ali vidim da su ureja i kreatinin u normali
cak nisam niti svaki-dan-meso osoba.

u redu, ako nije nista alarmantno, ne brinem se.
hvala! :)

deda moroz
16.11.2011., 16:15
lepi pozdrav,
unaprijed se ispricavam ako nije prikladna tema

nalaz urinokulture mi pokazuje da imam streptokok u uretri i pripisani su mi antibiotici koje sam vec poceo pit.
zanima me dali je taj streptokok prenosiv seksualnom aktivnoscu odn ako nastavim nezasticeni spolni odnos s partnericom hoce li se taj streptokok vratiti i treba li i ona pit antibiotike?

El Gato Félix
17.11.2011., 15:17
Poštovani deda moroz,

Kod Vas je očito posrijedi nespecifični uretritis zbog čega Vam je i propisana antibiotska terapija.

Za vrijeme liječenja trebali biste apstinirati od seksualnih odnosa, a ako to nije moguće, korisite zaštitu (kondom). Vaša partnerica trebala bi se javiti ginekologu.

deda moroz
17.11.2011., 18:20
zahvaljujem :)

podmornica
18.11.2011., 14:58
E ovako,ja imam jedno općenito pitanje.Kad se radi analiza mokraće,pod sedimentom urina piše epitel.Da li oni to misle na epitelne ćelije pločaste ili epitelne ćelije okrugle? Hvala na odgovoru!

El Gato Félix
21.11.2011., 21:51
Poštovana,

Posve slučajno promaknuo nam je Vaš upit. Vrlo zanimljivo pitanje.

Po nekoj logici, ukoliko nije specificirano o kojoj se vrsti epitelnih stanica, odnosilo bi se na sve vrste epitelnih stanica. Iako, s druge strane, u neformalnom razgovoru kada govorimo o epitelnim stanicama u urinu najčešće podrazumijevamo pločasti epitel.

Inače, nalaz epitelnih stanica u urinu rijetko ima dijagnostički značaj.

t-nka
22.11.2011., 13:36
pozdrav!!
imam molbu za čitanje nalaza jer sam lagano u panici a doktor mi ne želi komentirati nalaze preko telefona.
Radila sam pretragu na TORCH nakon dva retinirana pobačaja,nalazi su:
CMV IgG pozitivno 3,6 IU/ml
HSV IgM pozitivno
HSV1 IgG pozitivno
RUBELLA IgG pozitivno 31IU/ml
ostale vrijednosti su negativne pa ih nisam ni prepisivala sa nalaza,molim za komentare!

Sashica
22.11.2011., 14:05
pozdrav!!
imam molbu za čitanje nalaza jer sam lagano u panici a doktor mi ne želi komentirati nalaze preko telefona.
HSV IgM pozitivno
HSV1 IgG pozitivno
ostale vrijednosti su negativne pa ih nisam ni prepisivala sa nalaza,molim za komentare!

TORCH se odnosi na pretragu na zarazne bolesti - toksoplazmozu, rubeolu, citomegalovirus i herpes.

Pričekaj tumačenje nekog doktora, ali koliko se sjećam kad sam ja radila TORCH meni je moja gin objasnila da pozitivan IgG (bio mi pozitivan za rubeolu)znači da sam prije u životu došla u kontakt s tim virusom i nastala su antitijela, odnosno, to je rezultat cijepljenja protiv rubeole u školi. IgM pozitivno bi značilo da imaš trenutno infekciju.

Dakle, mislim da te ovo pozitivno IgG za citomegalovirus, herpes i rubeolu ne treba zabrinjavati, ali ne znam što s ovim pozitivnim IgM za herpes? Pričekaj malko, sigurno će ti se javiti netko od naših dežurnih liječnika.

lioness
22.11.2011., 15:35
pozdrav,

nalazi su slijedeci

natrij 139 (ref 134-142)
klorid 105 (ref 98-108)
kalcij ukupan 2,81 H (ref 2,15-2,8)
fosfat anorganski 1,79 (ref 1,15-2,15)
glukoza 5,1 (ref 3,9-7)
urea 1,9 (ref 1-7,5)
AST 59 (ref 26-75)
ALT 23 (ref 11-46)
ALP 267 (ref 25-500)
GGT 10 (ref 1-39)
Fe 7,1 (ref 4-25)
UIBC 59 (ref 28-68)
TIBC 66,1 H (ref 17-65)

Napomena - uzorak lipemičan

WBC leukociti 6,12 (ref 3,8-12)
RBC eritrociti 4,39 (ref 3,5-5,5)
HGB hemoglobin 112 (120-170)
HCT hematokrit 0,336 (ref 0,350-0,4)
MCV 76,5 (ref 82-93)
MCH 25,5 (ref 27-31)
MCHC 333 (ref 320-260)
PLT trombociti 321 (100-400)
RDW-SD, RDW-CV, PDW, MPV,P-LCR, PCT unutar referentnih
NEUT 19% (REF 21-35)
lymph 68,6% (58-66)
MONO 8,3 (ref 4-8)
EO 3,8 (red 2-4)
BASO 0,3 (0-1)
granulociti eozinofilni 0,04 (ref 0,02-0,04)
granulociti segmentirani 0,19 (ref 0,21-0,385)
limfociti 0,69 (ref 0,58-0,66)
monociti 0,08 (ref 0,04-0,08)

najvise me muce neutrofili i limfociti, jer su joj prilikom zadnja 2 vadnjenja krvi bili nizi neut odn visi limf, pa me zanima zbog cega bi to moglo biti

sto opcenito kazete na nalaz? ici cemo skoro kod pedice sa njim

HoneyBee
22.11.2011., 17:04
Poštovani, danas sam dobila nalaz krvi. Povećani su mu enzimi jetre AST 37, ALT 44 i GGT 60. Povećani elemanti u tragovima UBIC 62,1. Sediment u V.P.- leukociti 3-6. Ovo je sve povišeno, sve ostalo je u granicama normale. Doktor mi je rekao da ne smijem piti alkohol i gazirana pića 2 mjeseca (a sada će Božić i Nova :( )
Zanima me koliko je ovaj nalaz ozbiljan...pošto imam samo 27 godina strah me da stvarno nešto nije uredu. I da. koliko treba jetri da se oporavi nakon ovakvih nalaza?

Bongoura
22.11.2011., 18:11
na što upučuju ovi nalazi jetrenih proba:

Hbs Ag - (negativan)
anti HBs - (negativan)
anti HBc + (poz)
HBe Ag - (neg)
anti HBe + (poz)

anti HCV - (neg)

jetrene probe su u redu (ALT/AST), kao i trigliceriti, kolesterol i bilirubin

Sashica
22.11.2011., 19:35

Hbs Ag - (negativan)
anti HBs - (negativan)
anti HBc + (poz)
HBe Ag - (neg)
anti HBe + (poz)

anti HCV - (neg)

To su markeri na Hepatitis. Ne bih ih željela tumačiti jer nisam liječnik, ali evo što sam našla na netu:

Interpretacija markera HBV (Hepatitis B)
HBsAg: prisutnost HBV u organizmu; javlja se otprilike 6 tjedana nakon infekcije i obično nestaje nakon tri mjeseca. Njegova prisutnost u trajanju duže od 6 mjeseci upućuje na kronično vironoštvo.
Anti HBs: protutijela na HBsAg koja se javljaju kasno, otprilike 3 mjeseca od infekcije kada HBsAg obično postane negativan; perzistiraju kao znak oporavka i stečenog imuniteta (preboljenjem bolesti ili cijepljenjem).
Anti-HBc: pokazatelj akutne infekcije. Visoke vrijednosti IgM anti-HBc upućuju na akutni virusni hepatitis. Niski titar IgG anti-HBc u kombinaciji sa anti-HBs je znak infekcije u daljnjoj prošlosti. Visoki titrovi IgG anti-HBc bez prisutnih anti-HBs, a uz najčešće prisutan HBsAg upućuju na perzistentnu virusnu infekciju.
HBeAg: pokazatelj umnožavanja virusa (replikativna faza) i infektivnosti; njegovo perzistiranje duže od 10 tjedana upućuje na veliku vjerovatnost razvoja kroniciteta.
Anti-HBe: pokazatelj relativno niske infektivnosti; pojava ovih protutijela upućuje da će se oboljela osoba najvjerovatnije oporaviti. Međutim, neki anti-HBe pozitivni pacijenti imaju težak oblik kroničnog hepatitisa praćen prisutnošću HBV-DNK u serumu unatoč činjenici da su HBeAg negativni. Ova pojava objašnjava se mutacijskim promjenama u građi HBV ("precore mutants").
HBV-DNK: vrlo osjetljiv pokazatelj umnožavanja virusa.

-----------
Posavjetuj se sa svojim liječnikom da ti ipak stručna osoba protumači nalaz.

hrvoje dr.
22.11.2011., 19:41
pozdrav,

nalazi su slijedeci

natrij 139 (ref 134-142)
klorid 105 (ref 98-108)
kalcij ukupan 2,81 H (ref 2,15-2,8)
fosfat anorganski 1,79 (ref 1,15-2,15)
glukoza 5,1 (ref 3,9-7)
urea 1,9 (ref 1-7,5)
AST 59 (ref 26-75)
ALT 23 (ref 11-46)
ALP 267 (ref 25-500)
GGT 10 (ref 1-39)
Fe 7,1 (ref 4-25)
UIBC 59 (ref 28-68)
TIBC 66,1 H (ref 17-65)

Napomena - uzorak lipemičan

WBC leukociti 6,12 (ref 3,8-12)
RBC eritrociti 4,39 (ref 3,5-5,5)
HGB hemoglobin 112 (120-170)
HCT hematokrit 0,336 (ref 0,350-0,4)
MCV 76,5 (ref 82-93)
MCH 25,5 (ref 27-31)
MCHC 333 (ref 320-260)
PLT trombociti 321 (100-400)
RDW-SD, RDW-CV, PDW, MPV,P-LCR, PCT unutar referentnih
NEUT 19% (REF 21-35)
lymph 68,6% (58-66)
MONO 8,3 (ref 4-8)
EO 3,8 (red 2-4)
BASO 0,3 (0-1)
granulociti eozinofilni 0,04 (ref 0,02-0,04)
granulociti segmentirani 0,19 (ref 0,21-0,385)
limfociti 0,69 (ref 0,58-0,66)
monociti 0,08 (ref 0,04-0,08)

najvise me muce neutrofili i limfociti, jer su joj prilikom zadnja 2 vadnjenja krvi bili nizi neut odn visi limf, pa me zanima zbog cega bi to moglo biti

sto opcenito kazete na nalaz? ici cemo skoro kod pedice sa njim
Po ovome ima mikrocitnu anemiju,zbog nedostatka Fe u prehrani,iako mu je Fe unutar granica normale,ja bih možda dao još 1mj. terapije željezom,ali ja nisam pedijatar ,tako da zadnju ima vaš pedijatar. Ostalo uredni nalazi.

Poštovani, danas sam dobila nalaz krvi. Povećani su mu enzimi jetre AST 37, ALT 44 i GGT 60. Povećani elemanti u tragovima UBIC 62,1. Sediment u V.P.- leukociti 3-6. Ovo je sve povišeno, sve ostalo je u granicama normale. Doktor mi je rekao da ne smijem piti alkohol i gazirana pića 2 mjeseca (a sada će Božić i Nova :( )
Zanima me koliko je ovaj nalaz ozbiljan...pošto imam samo 27 godina strah me da stvarno nešto nije uredu. I da. koliko treba jetri da se oporavi nakon ovakvih nalaza?
1.Napišite sve rađene nalaze pogotovo Fe,bilirubin.
2.Zašto ste radili nalaze?

t-nka
22.11.2011., 20:05
još uvijek čekam komentar,možda Hrvoje dr?
hvala!!!

hrvoje dr.
22.11.2011., 20:21
pozdrav!!
HSV IgM pozitivno
HSV1 IgG pozitivno
Promaklo mi.
Imate infekciju herpesom 1, to vam je onaj nespolni,na usnici.
Pozitivno na citomegalovirus,to nije zabrinjavajuće,oko 70% populacije je poz. Inače IgG govori da inf. nije akutna,već da ste u prošlosti bili u doticaju s njom.
Znači da ste cjepljeni na rubelu.

lioness
22.11.2011., 21:50
Po ovome ima mikrocitnu anemiju,zbog nedostatka Fe u prehrani,iako mu je Fe unutar granica normale,ja bih možda dao još 1mj. terapije željezom,ali ja nisam pedijatar ,tako da zadnju ima vaš pedijatar. Ostalo uredni nalazi.

a ovi neutrofili i leukociti? jel to moguce povezano s tom anemijom ili?

hrvoje dr.
23.11.2011., 09:26
a ovi neutrofili i leukociti? jel to moguce povezano s tom anemijom ili?
Nije povezano,uredno je.

El Gato Félix
23.11.2011., 09:45

Hbs Ag - (negativan)
anti HBs - (negativan)
anti HBc + (poz)
HBe Ag - (neg)
anti HBe + (poz)

anti HCV - (neg)

Poštovani,

Kolegica Sashica Vam je napisalo, ukratko, što znače navedeni markeri, a ja ću se malo osvrnuti na ovaj nalaz u cjelini.

Odmah treba reći da ovakva konstelacija markera u nalazu ne omogućuje da se nalaz interpretira sa sigurnošću.

Naime, ovaj nalaz može ukazivati na to da je osoba uspješno preboljela infekciju hepatitisom B, ali još nije razvila protutijela (anti-Hbs) koja su inače zaštitna. Nadalje, može značiti i infekciju preboljelu u daljoj prošlosti nakon koje nije došlo do razvoja zaštitnih protutijela.

Međutim, osim preboljele infekcije, ovaj nalaz ipak može ukazivati na to da osoba još nije preboljela infekciju, tj. da virus još postoji u organizmu, a samim time i da je osoba zarazna. Da sad ne idem u detalje, o tome govori HbsAg. Moguće je, naime, da je on ipak pozitivan, ali ga test nije detektirao jer su razine HbsAg jako niske.

Bit će potrebno odrediti i HBV DNA (također se radi iz krvi), nakon čega će se moći detaljnije reći o čemu je riječ.

HoneyBee
23.11.2011., 15:43
Laboratorijska hematologija
SE 10 (4-24)
Lkc 5.9 (3.4-9.7)
Eritrociti 4.54 (3.86-5.08)
Hemaglobin 135 (119-157)
Hematokrit 0.398 (0.356-0.470)
MCV 87.6 (83.0-97.2)
MCH 29.7 (27.4-33.9)
MCHC 339 (320-355)
Trombociti 382 (158-424)
RDW 12.7 (9.0-15.0)
MPV 8.9 (6.8-10.4)
Neutrofilni gran. 2.90 (2.06-6.49)
Neutrofilini gran 48.8 (44-72)
Limfociti 2.60 (1.19-3.35)
Limfociti 44.1 (20-46)
MID 0.40 (0.12-1.27)
MID 7.1 (2-19)

Metaboliti i supstrati
Glukoza 5.2 (4.2-6.0)
Bilirubin ukupni 40 (3-20)
Ureja 4.3 (2.8-8.3)
Kreatinin 76 (63-107)
Urati 256 (134-337)

Enzimi
AST 37 (8-30)
ALT 44 (10-36)
GGT 60 (9-35)
Elektorliti
Kalij 4.2 (3.9-5.1)

Elementi u tragovima
Fe 9.9 (8-30)
TIBC 72.0 (49-75)
UIBC 62.1 (26-59)

Lipidi
Kolesterol 4.9 (<5.0)
Trigliceridi 0.6 (<1.7)

Evo to je cijeli nalaz krvi. Inače, nalaze sam išla raditi zbog glavobolje. Osim što sam vadila krv i mokraću, doktor me uputio okulisti, te na RDG. Na kraju sve to je ok, jedino su na kraju ispali problem enzimi.
Pitao me doktor da li konzumiram alkohol i gazirana pića...moj je odgovor potvrdan, ali ne pijem to oboje u abnormalno velikim količinama. Zadnjih mjeseci jedino sam jela lješnjake u veelikim količinama...te sam bila na dijeti. Ništa drastično. 2 kile sam smršavila-sa 60 na 58 (inače sam visoka 160).

I da. Mokraća
Izgled-zamućen
Boja-žuta
Težina 1.030
Leukociti 0
Nitriti 0
pH 5.0
Erc/Hb 0
Proteini
Glukoza norm
Ketoni 0
Urobilinogen norm
Bilirubin 0
Leukociti 3-6 (0-2)
Eritrociti 1-2
PI. Epitel dosta
Bakterije dosta
Soli tripl fosfata nešto

hrvoje dr.
23.11.2011., 20:00
Laboratorijska hematologija
(...)
Bilirubin ukupni 40 (3-20)
(...)
Enzimi
AST 37 (8-30)
ALT 44 (10-36)
GGT 60 (9-35)
Elektorliti
Kalij 4.2 (3.9-5.1)

Elementi u tragovima
Fe 9.9 (8-30)
TIBC 72.0 (49-75)
UIBC 62.1 (26-59)
(...)

Nalaz urina je uredan. Hepatogram treba ponoviti,u slučaju ponovnih patoloških vrijedosti,uputiti na UZV abd.,Te trebate biti na jetrenoj dijeti.

HoneyBee
23.11.2011., 20:05
Jetrena dijeta podrazumijeva (osim nekonzumacije gaziranog i alkohola)?
I koliko dugo je se moram pridržavati?

hrvoje dr.
23.11.2011., 20:08
Jetrena dijeta podrazumijeva (osim nekonzumacije gaziranog i alkohola)?
I koliko dugo je se moram pridržavati?
Odite na pliva zdravlje .hr,za prehranu i odaberite Jetra i žuč,tu imate sve.
Trebate se pridržavati 1-2mj.,te ptom ponoviti nalaze.

HoneyBee
23.11.2011., 20:13
Odite na pliva zdravlje .hr,za prehranu i odaberite Jetra i žuč,tu imate sve.
Trebate se pridržavati 1-2mj.,te ptom ponoviti nalaze.

Hvala Vam puno

Imago Dei
24.11.2011., 13:57
Spol - Ž

Dob - 50 g

Datum pregleda mamografije- 16.11.2011.

Razlog zbog kojeg ste radili pretrage - Kvržica na dojci

Vrsta pregleda - mamografija i punktacija

Nalaz radiologa

Nativna mamografija obih dojki učinjena u dva smjera pokazuje oštro ocrtan parenhim žlijezda uskom zonom potkožnog masnog tkiva od kože i bradavica. Unutar rahlog vezivnog tkiva se vidi reduciran žlijezdani parenhim te prevalencija masnog tkiva. Također se vidi sitnozrnata struktura žlijezdanog parenhi
ma što Rtg odgovara obostranim fibrocističnim promjenama. u lijevoj dojci u medijalnom kvadrantu gornjeg pola se vidi sjena gustoće mekih česti u promjeru 16 mm ekspanzivnog karaktera. Preporuča se UZV pretraga i citopunkcija lijeve dojke po potrebi, koža i bradavice rtg. uredni

BI RADS 2,

Dg.:Zo1

Moja opaska: Dva dana nakon mamografija iskače ogromna kvrga na lijevoj strani vrata, te sljedeći dan odlazi se na citološki pregled te kvrge

Citološki nalaz

UZV nalaz - punktat tvorbe supraklav. lijevo uz UZV

Citološki nalaz - u primljenim staklima punktata br ***** nalaze se malobrojne pojedinačne nisko diferencirane maligne stanice ekscentrično postavljenih jezgara (epitelne st? limfatične st?), limfociti, stanice centra folikla, malobrojni histiociti

Mišljenje maligne stanice u limfnom čvoru, molim daljnju obradu (u obzir dolazi i PHD čvora)

Meni je prenešeno da se radi o neopasnoj/opasnoj cisti na dojci i zločudnom raku limfnog čvora - narodski govoreći.

Molim Vas za detaljniju ali laičku analizu. Best case scenario - worst case scenario (uključujući preostalo vrijeme - dani?/mjeseci?/godine?)

Znam da za ovo zadnje ne možete zaviriti u kristalnu kuglu ali eto, ujak (to nije ovaj slucaj) je prije 6/7 godina imao dijagnozu (laicki) zlocudnog raka pluca i dobio 6 mjeseci preostalog zivota. Upravo prije par dana mu je doktor rekao da nema potrebe vise dolaziti jer da je pobijedio.

Hvala svima na odgovorima

t-nka
24.11.2011., 16:35
Promaklo mi.
Imate infekciju herpesom 1, to vam je onaj nespolni,na usnici.
Pozitivno na citomegalovirus,to nije zabrinjavajuće,oko 70% populacije je poz. Inače IgG govori da inf. nije akutna,već da ste u prošlosti bili u doticaju s njom.
Znači da ste cjepljeni na rubelu.

Hvala puno,mada mi je malo čudno jer mi nije ništa izbačeno na usnici....
dobila sam još jedno objašnjenje za ovaj citomegalovirus,hvala još jedanput!

nicole2007
24.11.2011., 17:05
Tek sad vidim ovu temu.
Zanima me da li bih ja ovdje mogla staviti nalaz EEG -a?
Bi li mi netko ovdje odgovorio? Barem nešto...
Naime, radim povremeno EEG, ali nikad mi nitko ništa ne govori. I kad, pitam, uzalud mi trud. :rolleyes:
Ja bih stavila zadnji nalaz...

Gerta
24.11.2011., 18:32
Spol - Ž

Dob - 50 g

Datum pregleda mamografije- 16.11.2011.

Razlog zbog kojeg ste radili pretrage - Kvržica na dojci

Nekoliko stvari mi nije jasno....

Vrsta pregleda - mamografija i punktacija

Nalaz radiologa

......u lijevoj dojci u medijalnom kvadrantu gornjeg pola se vidi sjena gustoće mekih česti u promjeru 16 mm ekspanzivnog karaktera. Preporuča se UZV pretraga i citopunkcija lijeve dojke po potrebi, koža i bradavice rtg. uredni

BI RADS 2,

Ako je uočena ekspanzivna promjena i preporučena UZV+punkcija to ne može biti BI RADS 2 već BIRADS 4:ne zna:
Je li UZV dojki i punkcija promjene na dojci napravljena?

Moja opaska: Dva dana nakon mamografija iskače ogromna kvrga na lijevoj strani vrata, te sljedeći dan odlazi se na citološki pregled te kvrge

Citološki nalaz

UZV nalaz - punktat tvorbe supraklav. lijevo uz UZV

Citološki nalaz - u primljenim staklima punktata br ***** nalaze se malobrojne pojedinačne nisko diferencirane maligne stanice ekscentrično postavljenih jezgara (epitelne st? limfatične st?), limfociti, stanice centra folikla, malobrojni histiociti

Mišljenje maligne stanice u limfnom čvoru, molim daljnju obradu (u obzir dolazi i PHD čvora)

Citolog preporučuje daljnju obradu, je li obavljena?

Meni je prenešeno da se radi o neopasnoj/opasnoj cisti na dojci i zločudnom raku limfnog čvora - narodski govoreći.

Je li to definitivna dijagnoza ili nagađanje?
Ako nisu napravljeni koraci za koje sam ranije pitala onda je ipak nagađanje, pa se na osnovu toga ne mogu dati nikakve prognoze.

Ako čak i je potvrđeno to što je rečeno, opet prognoza ovisi o kojem točno tipu limfoma se radi i koliko je proširen (za utvrđivanje toga je opet nužna daljna obrada)

Imago Dei
25.11.2011., 13:47
Ako je uočena ekspanzivna promjena i preporučena UZV+punkcija to ne može biti BI RADS 2 već BIRADS 4:ne zna:
Je li UZV dojki i punkcija promjene na dojci napravljena?

Citolog preporučuje daljnju obradu, je li obavljena?

Je li to definitivna dijagnoza ili nagađanje?
Ako nisu napravljeni koraci za koje sam ranije pitala onda je ipak nagađanje, pa se na osnovu toga ne mogu dati nikakve prognoze.

Ako čak i je potvrđeno to što je rečeno, opet prognoza ovisi o kojem točno tipu limfoma se radi i koliko je proširen (za utvrđivanje toga je opet nužna daljna obrada)

Punkcija nije rađena na dojci nego na vratu nakon što se pojavila kvrga.

Daljnje pretrage još nisu učinjene.

Bubi28
26.11.2011., 19:21
Ukrako. Bebac mi ima 13 mjeseci i od 7 mjeseca mu se pojavljuje(u određenim inervalima krv na peleni). Krv, urin, urinokultura ok u i tamo sitna odstupanja. Radili smo 24 urin na kater(gdje je cak i dio urina pobjegao nadam se da nece puno ujecat na analizu) i receno nam je da ce rezultati biti goovi za 2 mjeseca odprilike.
Sad me zanima dali se toliko dugo cekaju nalazi? vidim da vas ima dosta vamo koji ste to radili.

hrvoje dr.
26.11.2011., 19:26
Ukrako. Bebac mi ima 13 mjeseci i od 7 mjeseca mu se pojavljuje(u određenim inervalima krv na peleni). Krv, urin, urinokultura ok u i tamo sitna odstupanja. Radili smo 24 urin na kater(gdje je cak i dio urina pobjegao nadam se da nece puno ujecat na analizu) i receno nam je da ce rezultati biti goovi za 2 mjeseca odprilike.
Sad me zanima dali se toliko dugo cekaju nalazi? vidim da vas ima dosta vamo koji ste to radili.
1.Kakva su to "mala odsupanja"?
2.Zašto je tražen 24h,i koje analize iz njega traže?
3.Jeli bio kod nefrologa?
Zar mislite da sve tako jednostavno u medicini?

Bubi28
26.11.2011., 19:57
1.Kakva su to "mala odsupanja"?
2.Zašto je tražen 24h,i koje analize iz njega traže?
3.Jeli bio kod nefrologa?
Zar mislite da sve tako jednostavno u medicini?

Ukratko kronologija događanja ide ovako:

dosada je 13 puta(u razmacima od po par dana) vađen urin, u svakom otprilike trećem imao je povišene ili leukocite (do 20) ili eritrociti (do 10), u dva navata je bio pozitivan i na proteine i hemoglobin (1+), jednom mu je masa bila povečana(1.039) ostali nalazi su mu bili uredni,

krv je vadio 3 puta, na jednom nalazu su mu hemoglobin (139h), hematokrit(0,410h) i neutrofilni granulociti(19.3l) nepravilni, neutrofilni granulaociti mu se ponavljaju na istom nalazu s iznosom (1.69l),

bio je na 4 snimanja ultrazvukom, tri puta kod nefrologa koji je predlozio 24 satni urin jer sumnja na minerale.

On nema temp. niti ju je ima. Nalazi koji su bili negativni ponovljeni su za par dana i nakon toga su uredni, a da nije koristena nikakva terapija. Sada smo bili hospitalizirani zbog tih daljnjih testova i sve je bilo uredno ali je tezina bila malo veca pa je napravljeno dodatno testiranje za koje jos neznam rezultat takoder i 24 satni urin gdje cekamo nalaze.
To je ukratko.

Nista nije jednostavno u medicini :503:

hrvoje dr.
26.11.2011., 20:06
Ukratko kronologija događanja ide ovako:

dosada je 13 puta(u razmacima od po par dana) vađen urin, u svakom otprilike trećem imao je povišene ili leukocite (do 20) ili eritrociti (do 10), u dva navata je bio pozitivan i na proteine i hemoglobin (1+), jednom mu je masa bila povečana(1.039) ostali nalazi su mu bili uredni,

krv je vadio 3 puta, na jednom nalazu su mu hemoglobin (139h), hematokrit(0,410h) i neutrofilni granulociti(19.3l) nepravilni, neutrofilni granulaociti mu se ponavljaju na istom nalazu s iznosom (1.69l),

bio je na 4 snimanja ultrazvukom, tri puta kod nefrologa koji je predlozio 24 satni urin jer sumnja na minerale.

On nema temp. niti ju je ima. Nalazi koji su bili negativni ponovljeni su za par dana i nakon toga su uredni, a da nije koristena nikakva terapija. Sada smo bili hospitalizirani zbog tih daljnjih testova i sve je bilo uredno ali je tezina bila malo veca pa je napravljeno dodatno testiranje za koje jos neznam rezultat takoder i 24 satni urin gdje cekamo nalaze.
To je ukratko.

Nista nije jednostavno u medicini :503:
Tu baš nema nekakve velike patologije. Ali je svakako potrebna obrada koja učinjena (nadam se.)
Još me zanima zašto je prvi put rađen urin?
Ako misli na Ca,P,K,Na,Cl. onda neznam zašto se čeka 2mj. To mi neide u glavu,ti nalazi su gotovi već isti dan.
A detaljnije ću vam moći odgovoriti kad dobijete nalaze i otpusno pismo.

Bubi28
26.11.2011., 20:19
Tu baš nema nekakve velike patologije. Ali je svakako potrebna obrada koja učinjena (nadam se.)
Još me zanima zašto je prvi put rađen urin?
Ako misli na Ca,P,K,Na,Cl. onda neznam zašto se čeka 2mj. To mi neide u glavu,ti nalazi su gotovi već isti dan.
A detaljnije ću vam moći odgovoriti kad dobijete nalaze i otpusno pismo.

Prvi put smo radili urin zbog crvenog traga na peleni, u meduvremenu su bile kontrole ali i ponavljane crvene pelene. Nama je receno da je 24 satni urin raden na minerale i soli ... sad dali smo mi krivo shvatili :ne zna: u svakom slucaju poslani su svi uzorci u Zagreb i kad dobijemo otpusno pismo valjda cemo bit pametniji. Hvala

Lindelia
28.11.2011., 12:03
pedijatar je bebu (9 mj, dojena, dohrana 1-2 obroka) poslao na rutinsku provjeru krvne slike.
ovo je nalaz (zabrinuo me je pa molim tumačenje):

eritrociti 4.73 (4.00-5.00)
hemoglobin 103 (109-138) L
hematokrit 0.311 (0.320-0.404) L
MCV 65.9 (73.8-89.4) L
MCH 21.7 (24.3-29.2) L
MCHC 329 (300-350)
leukociti 4.3 (6.0-16.0) L
granulociti neutorfilni seg. 17 (23-66) L
neutrofilni neseg. 0.0 (0.0-3.0)
eozinofilni 4.0 (0.0-6.0)
bazofilni 0.0 (0.0-2.0)
limfociti 74 (18 - 60.0) H
reaktivni limfociti 1.0
monociti 4.0 (5.0 - 13.0) L
morf. promjene E: 2+ mikrocitoza, E: 3+ hipokromija
trombociti 283 (150-450)

unaprijed hvala!

ne znam je li važno napomenuti, imala je tjedan dana prije vađenja virozicu koja je trajala 10ak dana...

hrvoje dr.
28.11.2011., 14:55
pedijatar je bebu (9 mj, dojena, dohrana 1-2 obroka) poslao na rutinsku provjeru krvne slike.
ovo je nalaz (zabrinuo me je pa molim tumačenje):

eritrociti 4.73 (4.00-5.00)
hemoglobin 103 (109-138) L
hematokrit 0.311 (0.320-0.404) L
MCV 65.9 (73.8-89.4) L
MCH 21.7 (24.3-29.2) L
MCHC 329 (300-350)
leukociti 4.3 (6.0-16.0) L
granulociti neutorfilni seg. 17 (23-66) L
neutrofilni neseg. 0.0 (0.0-3.0)
eozinofilni 4.0 (0.0-6.0)
bazofilni 0.0 (0.0-2.0)
limfociti 74 (18 - 60.0) H
reaktivni limfociti 1.0
monociti 4.0 (5.0 - 13.0) L
morf. promjene E: 2+ mikrocitoza, E: 3+ hipokromija
trombociti 283 (150-450)

unaprijed hvala!

ne znam je li važno napomenuti, imala je tjedan dana prije vađenja virozicu koja je trajala 10ak dana...
Stanje nakon viroze,ima anemiju zbog nedostatka Fe.
Pedijatar će mu vjerojatno dati preparat Fe.

tintilinii
28.11.2011., 15:19
21 mj. temperatura povišena (do 40) već 5 dana. Otkada je krenuo u jaslice skoro svaki tjedan ima temperaturu.

Nalaz:

SE 64 (0-20) H
leukociti 14.2 (6.0-16.0)
eritrociti 3.10 (4.00-5.00) L
hemoglobin 109 (109-138)
hematokrit 0.249(0.320-0.404) L
MCV 80.2 (73.8-89.4)
MCH 35.2 (24.3-29.2) H
MCHC 438 (300-350)H
trombociti 281 (150-450)

Lym% 43.4 (18.0-60.0)
Mid% 9.9 (5.0-22.0)
Grn% 46.7 (57.1-75.0) L

eozinofilni 5.0 (0-6)
bazofilni 0.0 (0-2)
Neseg. 7.0 (0-3) H
Segmentirani 51 (23-66)
limfociti 34 (18 - 60)
monociti 0 (5 - 13) L
reaktivni limfociti 3.0

Hvala unaprid:)

ja 99
29.11.2011., 12:26
urin-bakteriološki aerobno
mikrobiološki nalaz-kulturan
sterilan
leukociti-negativni
nitriti-negativni..
ovo mi nalaz,pa me zanima ovo sterilan..??
to bi znacilo da sam sterilan,ili?

Wedding
29.11.2011., 12:45
urin-bakteriološki aerobno
mikrobiološki nalaz-kulturan
sterilan
leukociti-negativni
nitriti-negativni..
ovo mi nalaz,pa me zanima ovo sterilan..??
to bi znacilo da sam sterilan,ili?

Ne, to znaci da je urin sterilan tj da je OK:D a da si i dao mikrobioloski i ejakulat takodjer bi znacilo da je to OK :mig:

drmed
29.11.2011., 13:31
21 mj. temperatura povišena (do 40) već 5 dana. Otkada je krenuo u jaslice skoro svaki tjedan ima temperaturu.

Nalaz:

SE 64 (0-20) H
leukociti 14.2 (6.0-16.0)
eritrociti 3.10 (4.00-5.00) L
hemoglobin 109 (109-138)
hematokrit 0.249(0.320-0.404) L
MCV 80.2 (73.8-89.4)
MCH 35.2 (24.3-29.2) H
MCHC 438 (300-350)H
trombociti 281 (150-450)

Lym% 43.4 (18.0-60.0)
Mid% 9.9 (5.0-22.0)
Grn% 46.7 (57.1-75.0) L

eozinofilni 5.0 (0-6)
bazofilni 0.0 (0-2)
Neseg. 7.0 (0-3) H
Segmentirani 51 (23-66)
limfociti 34 (18 - 60)
monociti 0 (5 - 13) L
reaktivni limfociti 3.0

Hvala unaprid:)

Ovo sve jako mirise na neku bakterijsku upalu.
Ovisno o klinickoj slici i simptomima, vjerovatno treba antibiotska terapija...javi se pedijatru obavezno

fairy_dea
29.11.2011., 17:51
Sanforf - Per vias
Izolat 01: Proteus mirabilis - 10(6) bakterija/ml
SED: 3-5 L

Cetfibuten S
Sulfametoxasol - trimetoprim S
Nitrofurantoin R
Norfloksacin Za urine S
Gentamicin S
Cefazolin S
Amoksicilin S

Molim analizu :D

hrvoje dr.
29.11.2011., 17:53
Sanforf - Per vias

Cetfibuten S
Nitrofurantoin R
Norfloksacin Za urine S
Gentamicin S
Cefazolin S
Amoksicilin S

Tegobe?

fairy_dea
29.11.2011., 18:01
Tegobe?

Nista posebno, osim peckanja i isjedka i nesto malo svrbeza

hrvoje dr.
29.11.2011., 18:10
Nista posebno, osim peckanja i isjedka i nesto malo svrbeza
Vjerojatno uroinfekcija,trebate dobiti ABT (po mom mišljenju Solutrim).

fairy_dea
29.11.2011., 18:30

hvala

drmed
29.11.2011., 20:43

Mislite kolega Sulfametoxasol trimetoprim....
Solutrim je ipak preferiranje jedne farmaceutske kuce...... :)
Samo se šalim malo :)

Wedding
29.11.2011., 21:21
Sanforf - Per vias

Cetfibuten S
Nitrofurantoin R
Norfloksacin Za urine S
Gentamicin S
Cefazolin S
Amoksicilin S

Vidim da doktori odmah grunu ime lijeka u glavu:D, uglavno izolirana bakterija je osijetljiva na sve navedene supstance tj antibiotike koje imaju slovo S a otporna je jedino na Nitrofurantoin a lijecnik ce odlucit koju ce terapiju na temelju tog antibiograma izabrat:mig:

ALEO
30.11.2011., 11:20
Može li mi tko ovo protumačiti?

Laboratorijska hematologija kaže:
Sedimentacija : 3mm/h (2-12)
Leukociti : 5.2G/L (4.4-11.6)
Blasti : 0% (0)
Promijelociti : 0% (0)
Mijelociti : 0% (0)
Metamijelociti : 0% (0)
Nesegmentirani : 0% (0)
Segmentirani : 28% (44-72)
Eozinofilni : 7 % (0-7)
Bazofilni : 1 % (0-1)
Prolimfociti : 0% (0)
Limfociti : 44% (20-46)
Monociti : 21% (2-12)
Eritrociti : 5.39T/L (4.43-5.88)
Hematokrit : 0.485L/L (0.390-0.487)
MCV : 83.3fL (76.5-92.1)
MCH : 28.4pg (24.3-31.5)
MCHC : 341g/L (304-346)
RDW : 14.2% (11.6-14.3)
Trombociti : 201G/L (178-420)

imam 16 godina , a analiza krvi je izvršena zbog slabosti i nesvjestice , upale sinusa , kašlja i glavobolje.

kyk@15
30.11.2011., 11:28
MR vratne kralježnice

Tehnike snimanja;SE T1, FSE T2,T2*

Na seriji presjeka kroz vratnu kralježnicu u transverzalnim i sagitalnim ravninama primjenom različitih tehnika snimanja trupovi kralješaka pokazuju degenerativne promjene sa spondilofitozom donjih vratnih segmenata uz izražene degenerativne osteoartritičke promjene interapofizealnih zglobova.
Također se nalaze degenerativne osteohondrotičke promjene diskova u razinama C3-C4,C4-C5,C5-C6 gdje je reducirana širina intervertebralnih prostora.
Nalazi se relativna stenoza spinalnog kanala u razinama C4,C5 i C6.
Unkovertebralna artroza uz zadebljani stražnji long. ligg.

Disk spondilofit kompleksi prominiraju u spinalni kanala u razinama C3-C4.C4-C5 i C5-C6 s redukcijom premeduralnog prostora.
U istim razinama nalazi se obostrano suženje lateralnih foramena.

Medula je centralno smjestena,centralno potisnuta prije spomenutim disk spondilofit kompleksima i fiziološkog je intenziteta signala i debljine.
Nema znakova intra ili ekstraduralnog tumura.

Molim vas možete li mi pročitati ovaj nalaz i reći otprilike vaše mišljenje? Unaprijed vam zahvaljujem

hrvoje dr.
30.11.2011., 15:45
Mislite kolega Sulfametoxasol trimetoprim....
Solutrim je ipak preferiranje jedne farmaceutske kuce...... :)
Samo se šalim malo :)
No hard filings.:mig::top:

Može li mi tko ovo protumačiti?

Laboratorijska hematologija kaže:
Sedimentacija : 3mm/h (2-12)
Leukociti : 5.2G/L (4.4-11.6)
Blasti : 0% (0)
Promijelociti : 0% (0)
Mijelociti : 0% (0)
Metamijelociti : 0% (0)
Nesegmentirani : 0% (0)
Segmentirani : 28% (44-72)
Eozinofilni : 7 % (0-7)
Bazofilni : 1 % (0-1)
Prolimfociti : 0% (0)
Limfociti : 44% (20-46)
Monociti : 21% (2-12)
Eritrociti : 5.39T/L (4.43-5.88)
Hematokrit : 0.485L/L (0.390-0.487)
MCV : 83.3fL (76.5-92.1)
MCH : 28.4pg (24.3-31.5)
MCHC : 341g/L (304-346)
RDW : 14.2% (11.6-14.3)
Trombociti : 201G/L (178-420)

imam 16 godina , a analiza krvi je izvršena zbog slabosti i nesvjestice , upale sinusa , kašlja i glavobolje.
Uredan nalaz.

Death-of-Art
01.12.2011., 09:37
Obavljaju li se ove pretrage privatno ili može preko uputnice?

Ako se može napraviti privatno...zna li netko gdje i kolika je cijena?

Ako ne može... Zanima me na temelju čega mogu od liječnika opće prakse dobiti uputnicu?

Rodila sam prije dvije godine, a prije godinu dana su počele moje tegobe sa zdravljem. Redovito kupim viroze i slične pizdarije.
Ja to povezujem s vrtićem odnosno jaslicama koje moje dijete pohađa pa mi je nekako logično da od tamo dobivam sve te boleštine... no, ipak me zabrinjava činjenica da je moje dijete od dvije godine otpornije od mene (prije tjedan dana je on počeo kašljati i ostalo je samo na tome...a ja sam istovremeno završila na antibiotiku).

Ne pušim i ne pijem. Manje više se zdravo hranim i redovito se krećem.
Nemam viška kilograma.

Počela sam piti beta glukan kapsule od 500 miligrama, ali bih svejedno voljela znati zašto sam toliko podložna boleštinama.

leeloo27
01.12.2011., 11:24
Obavljaju li se ove pretrage privatno ili može preko uputnice?

Ako se može napraviti privatno...zna li netko gdje i kolika je cijena?

Ako ne može... Zanima me na temelju čega mogu od liječnika opće prakse dobiti uputnicu?

Rodila sam prije dvije godine, a prije godinu dana su počele moje tegobe sa zdravljem. Redovito kupim viroze i slične pizdarije.
Ja to povezujem s vrtićem odnosno jaslicama koje moje dijete pohađa pa mi je nekako logično da od tamo dobivam sve te boleštine... no, ipak me zabrinjava činjenica da je moje dijete od dvije godine otpornije od mene (prije tjedan dana je on počeo kašljati i ostalo je samo na tome...a ja sam istovremeno završila na antibiotiku).

Ne pušim i ne pijem. Manje više se zdravo hranim i redovito se krećem.
Nemam viška kilograma.

Počela sam piti beta glukan kapsule od 500 miligrama, ali bih svejedno voljela znati zašto sam toliko podložna boleštinama.

A šta bi uopće vadila? Neka antitijela i pretrage se mogu obaviti privatno al ti je to preskupo.

Nego, jesi vadila kks u zadnje vrijeme?

0merta
01.12.2011., 12:46
Pošto sam sredinom 10-og mjeseca dobila neki osip/urtikariju po tijelu i bila sam na tarapiji...rečeno mi je da napravim krvnu sliku + urin...i test na hbp te dođem sa tim na kontrolu. Nisam još bila jer sam tek sad obavila i ostale pretrage.

Ovdje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=36480023&postcount=2105) je nalaz krvi od prije mjesec dana, no morala sam naknadno još napraviti na CRP i feritin na Sv.Duhu jer se na Zaprešiću plaća, a i ne rade feritin. Nalaz stolice na hbp je negativan.

Feritin je 25 (20-300), CRP je 0.2 (0-5)

Da li je normalno ili ovo prvo ukazuje da mi fali željeza ?

leeloo27
01.12.2011., 12:58
Pošto sam sredinom 10-og mjeseca dobila neki osip/urtikariju po tijelu i bila sam na tarapiji...rečeno mi je da napravim krvnu sliku + urin...i test na hbp te dođem sa tim na kontrolu. Nisam još bila jer sam tek sad obavila i ostale pretrage.

Ovdje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=36480023&postcount=2105) je nalaz krvi od prije mjesec dana, no morala sam naknadno još napraviti na CRP i feritin na Sv.Duhu jer se na Zaprešiću plaća, a i ne rade feritin. Nalaz stolice na hbp je negativan.

Feritin je 25 (20-300), CRP je 0.2 (0-5)

Da li je normalno ili ovo prvo ukazuje da mi fali željeza ?

Ovo što si sada napisala ti je unutar referentnih vrijednosti što znači da je nalaz uredan. :)

El Gato Félix
01.12.2011., 16:02
0merta, nalazi krvi bi ukazivali na neku blažu upalu, vjerojatno virusnog podrijetla (miran CRP, blago povišeni leukociti s limfocitozom u DKS-u).

Ostali su nalazi uredni, kako Vam je i leeloo napisala.

Death-of-Art
01.12.2011., 16:04
A šta bi uopće vadila? Neka antitijela i pretrage se mogu obaviti privatno al ti je to preskupo.

Nego, jesi vadila kks u zadnje vrijeme?

Radila sam KKS zadnji put prije par mjeseci i samo mi je željezo bilo mrvicu sjebano tj. sniženo pa sam dobila terapiju Heferolom koju još odrađujem.

Zar se može išta vezano za imunitet vidjeti preko KKS-a?
Osim eventualnih upala koje su u tijeku.

Ne znam što bih vadila na imunološkim testovima jer ne znam niti kakva je procedura i što mi se uopće nudi. :D

Želim samo znati postoji li neki dublji i ozbiljni razlog zašto se svaka boleština prikelji na mene.
Ja se nadam da je samo imunitet oslabio zbog trudnoće, dojenja, neprospavanih noći...itd.
Ali gledam ljude oko sebe koji žive puno nezdravijim životom (puše, piju, spavaju par sati dnevno) pa su manje podložni boleštinama nego ja.
Zato me strah da se ne radi o nečemu puno ozbiljnijem pa bih zato radila pretrage. Koje god da postoje. :rofl:

leeloo27
01.12.2011., 16:15
Za kks sam te pitala baš zato što se zbog anemije može biti narušen imunitet. A iskreno, sumnjam da će te zbog ovakvih stvari itko slati kod imunologa i raditi imunološku obradu jer su to jako skupe pretrage i rade ih jedino kad moraju.

Ja sam se napatila dok se nisam dočepala imunologa a meni su oticali zglobovi i plavili prsti na rukama i to mi nisu odmah radili kompletnu imunološku obradu već sam prvo vadila ciljano stvari za reumatoidni artritis (jer su sumnjali na to) i tek kad nisu mogli skontati šta mi je su radili kompletnu imunološku obradu i vadili sva antitijela.

A budući da imaš malo dijete koje pokupi u vrtiću sve i svašta nije ništa čudno što se sve živo i neživo zaljepi i za tebe. Hoće to tako. Probaj se napucavati medom, propolisom, ehinaceom i sličnim stvarčicama pa ako ništa ne pomogne kreni onda čeprkati šta se događa.

0merta
01.12.2011., 16:28
Hvala.

hope_010
01.12.2011., 16:28
ono što vam neće reći za željezo je da treba vaditi Feritin da se vide zalihe u organizmu. Googlajte ljudi ;)

El Gato Félix
01.12.2011., 16:31
Slažem se s kolegicom leeloo. Iz KKS i biokemije se već mogu steći neki podaci - vidi se postoji li manjak leukocita ili nekih vrsta leukocita, što bi moglo biti povezano s "oslabljenim imunitetom", vidi se i broj eritrocita i hemoglobin, što Vam je i leeloo već objasnila.

Inače, uobičajeno je da odrasla osoba ima i do 5 puta godišnje običnu prehladu, primjerice.

Zabrinuti bi se morali kada bi se počele pojavljivati infekcije uzrokovane "neuobičajenim" uzročnicima, tj. onima koji bi ukazivali na imunodeficijenciju. Primjerice, učestalo ponavljanje herpes zostera, trajna i česta kandidijaza usne šupljine koja ne reagira na uobičajenu terapiju itd.

Dok Vi uspješno liječite vaše infekcije i dok se ne radi o "neuobičajenim uzročnicima", mislim da ne bi trebali imati razloga za zabrinutost.

Ipak, to je samo moje mišljenje. Ako ste Vi zabrinuti (a mi Vas preko foruma ne možemo pregledati), preporučujem Vam da se konzultirate sa svojim obiteljskim liječnikom.

FojumRvacka
01.12.2011., 18:15
snižene vrijednosti:

eritrociti 4.28 4.34-5.72
hemoglobin 127 138-175
hematokrit 0.372 0.415-0530

kolesterol 6.3
trigliceridi 4.8

željezo 13 (pokazujem jer je dosta nisko, mad je u ref. vrijednostima)

ostalo OK, rađena kompletna krvna slika.

hvata me slabost svaki dan na poslu oko 15h, ne pomaže niti ako nešto po- jedem.
dosta sam se i udebljao zbog svih tih slabosti, na 110 kg s 190 cm visine.

imam slabosti i pomalo blijedu kožu lica, apetit dobar, ne pušim, ponekad popijem alkohol da "ubijem" slabost.

kupio sam danas tri bočice za uzorke stolice jer se sumnja na neko krvarenje u probavnom sustavu, a ako nije to onda ima još milijun pretraga; koje je vrste anemija, pa pitam zato da mi netko, ako je imao slične nalaze skrati dijagnostiku, odn da kažem liječnici OP što dalje da idemo "istraživati" :)

El Gato Félix
01.12.2011., 18:19
Kakve su vrijednosti MCV-a? Jeste li radili feritini?

Vjerojatno jest posrijedi anemija uslijed nedostatka željeza, a ako jest, tada je traganje za uzrokom (ponajprije krvarenje iz probavnog sustava) ispravan put.

Vrijednosti kolesterola i triglicerida su nešto povišene i o tome bi se trebali savjetovati s Vašim obiteljskim liječnikom (dijeta, fizička aktivnost...).

hrvoje dr.
01.12.2011., 18:23
snižene vrijednosti:

eritrociti 4.28 4.34-5.72
hemoglobin 127 138-175
hematokrit 0.372 0.415-0530

kolesterol 6.3
trigliceridi 4.8

željezo 13 (pokazujem jer je dosta nisko, mad je u ref. vrijednostima)

ostalo OK, rađena kompletna krvna slika.

hvata me slabost svaki dan na poslu oko 15h, ne pomaže niti ako nešto po- jedem.
dosta sam se i udebljao zbog svih tih slabosti, na 110 kg s 190 cm visine.

imam slabosti i pomalo blijedu kožu lica, apetit dobar, ne pušim, ponekad popijem alkohol da "ubijem" slabost.

kupio sam danas tri bočice za uzorke stolice jer se sumnja na neko krvarenje u probavnom sustavu, a ako nije to onda ima još milijun pretraga; koje je vrste anemija, pa pitam zato da mi netko, ako je imao slične nalaze skrati dijagnostiku, odn da kažem liječnici OP što dalje da idemo "istraživati" :)
BMI vam je visok(30.5),uz to imate hiperlipidemiju, dosta povišenim trigliceridima.
Koliko ste stari?
1.Trebali bi se pozabaviti dijetom i pravilnom prehranom.
2.Nalazi E,Hgb,Hct su u širim granicama normale.
3.Dali ste radili još kakve nalaze npr.trasminaze,GUK?,.
4.Trebate izmjeriti tlak.
Zašto bi se sumljao na krvarnje u GI sustavu tj. koje su vam tegobe?.

FojumRvacka
01.12.2011., 18:57
Kakve su vrijednosti MCV-a? Jeste li radili feritini?

Vjerojatno jest posrijedi anemija uslijed nedostatka željeza, a ako jest, tada je traganje za uzrokom (ponajprije krvarenje iz probavnog sustava) ispravan put.

Vrijednosti kolesterola i triglicerida su nešto povišene i o tome bi se trebali savjetovati s Vašim obiteljskim liječnikom (dijeta, fizička aktivnost...).

kolesterol nije kritičan, to se lako sredi no ne mogu ga lako srediti (konverzija) :mig: kad moram "dobro" jesti zbog stalnih slabosti.

MCV 86.8
MCH 29.6
MCHC 341
Trombociti 245

napisao sam gore da su ostali nalazi OK.

EDIT

ferritin nije rađen

El Gato Félix
01.12.2011., 19:04
edit: FojumRvacka, prilikom spajanje Vaša zadnja dva posta, nešto se dogodilo zbog čega je nestao post koji ste uputili dr. Hrvoju. Ne znam zbog čega je post nestao i gdje je greška. Molim Vas da ponovite odgovor na Hrvojev post. Ispričavam se na neugodnosti Vama i dr. Hrvoju. Jako mi je žao, još uvijek ne znam što se dogodilo jer čak i da sam zabunom pritisnuo "izbriši post", mogao bih ih vidjeti kao moderator i povratiti.

Ako su Vam vrijednosti hemoglobina i eritrocita takve već godinama, onda ne bi trebalo biti razloga za zabrinutost, međutim, u slučaju da su takvi nalazi "novi", tj. da su prije vrijednosti bile više, tada bi imalo razloga tragati za krvarenjem iz probavnog sustava.

Kako Vi navodite da se ti nalazi nisu mijenjali, tada takve vrijednosti ne bi bile razlogom za slabosti koje osjećate.

A je li Vam netko preporučio testiranje na okultno krvarenje ili ste to sami odlučili učiniti u privatnom laboratoriju? (jer ste naveli da se sumnja na krvarenje i da su kupljene bočice)

Kada osjećate takve slabosti, imate li još kakvih popratnih simptoma (znojenje, glad, drhtanje ruku i sl.)?

FojumRvacka
01.12.2011., 19:30
BMI vam je visok(30.5),uz to imate hiperlipidemiju, dosta povišenim trigliceridima.
Koliko ste stari?
1.Trebali bi se pozabaviti dijetom i pravilnom prehranom.
2.Nalazi E,Hgb,Hct su u širim granicama normale.
3.Dali ste radili još kakve nalaze npr.trasminaze,GUK?,.
4.Trebate izmjeriti tlak.
Zašto bi se sumljao na krvarnje u GI sustavu tj. koje su vam tegobe?.

ALT, AST, GGT, ALP su u redu no u gornjim vrijednostima, dakle jetreni enzimi se nečim zabavljaju pojačano (vjerojatno s masnoćama) :D

tlak mi je uvijek uredan nekim 130-135-140/80/90
majka ima visok tlak pa ga često kod nje kući izmjerim.

napisah da povremeno trčim, dižem tegove, imam 40 godina, mislim da sam u solidnoj kondiciji sa svojom kilažom, mada bih volio imati 20 kg manje no uvijek me ti pokušaji dijeta slome jer tijelo "traži" hranu, inače jedvo dopješačim do kuće s posla. (kad ne idem tutaćem)

tegoba nemam da bi se sumnjalo na krvarenje, no liječnica OP je pokušala (kao što je vaša kolegica napisala) provjeriti mogući gubitak krvi zbog nedaj bože mogućih stvari, kao što su tumori i sl.

FojumRvacka, prilikom spajanje Vaša zadnja dva posta, nešto se dogodilo zbog čega je nestao post koji ste uputili dr. Hrvoju. Ne znam zbog čega je post nestao i gdje je greška. Molim Vas da ponovite odgovor na Hrvojev post. Ispričavam se na neugodnosti.

..ode mi post u otpad :usama:

A je li Vam netko preporučio testiranje na okultno krvarenje ili ste to sami odlučili učiniti u privatnom laboratoriju? (jer ste naveli da se sumnja na krvarenje i da su kupljene bočice)

ah, rekao sam da više doktorici neću pustiti da me tako "otpili" jer kao što JA :kava: već napisah nije normalno da moja sekica s 50 kg ima eritrocite skoro duplo veće nego ja i željezo 20 a ja 13 (bude i oko 8) a ona cijeli život jede "dijetalno" u odnosu na mene.

dakle po svakoj znanstveno medicinskoj logici "zdrava" osoba koja unosi više mesa, povrća i voća trebala bi imati bolju sliku hemoglobina, željeza i eritrocita.

Kada osjećate takve slabosti, imate li još kakvih popratnih simptoma (znojenje, glad, drhtanje ruku i sl.)?

nemam ni znojenja, niti sam gladan, niti mi drhte ruke, ništa me ne boli, no osjećam neku vrt distonije u cijelom tijelu (generalna distonija).

drmed
01.12.2011., 21:40
Obavezno uraditi feritin jer je najbolji pokazatelj količine željeza u organizmu! Naravno i UIBC, TIBC.