PDA

View Full Version : Laboratorijski nalazi - mišljenja [OBAVEZNO PROČITATI 1. POST]

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Chloe
26.02.2004., 18:14
Naputak za postavljanje pitanja na temi Laboratorijski nalazi - mišljenja:

Radi dobivanja što preciznijih i što točnijih odgovora na vaša pitanja vezana uz tumačenje nalaza predlažemo vam da prilikom prepisivanja nalaza navedete i slijedeće stvari:

- kompletne nalaze - mnoge vrijednosti se ne mogu pravilno očitati ako su napisane zasebno bez ostalih vrijednosti
- referentne vrijednosti - ako postoje referentne vrijednosti na nalazu, prepišite ih jer postoje različiti laboratoriji, nemaju svi iste vrijednosti pa brojka sama po sebi ništa ne znači bez referentne vrijednosti
- dob - ne morate napisati koliko točno imate godina ali nekakav orijentir tipa rane dvadesete, kasne četrdesete i sl. bi bio dobar jer nisu sve vrijednosti jednake za sve dobne skupine
- razlog zbog kojeg ste radili pretrage (vaše tegobe)- ovo je najvažnije i teško će vam netko moći točno protumačiti nalaze ako ne zna uzrok zbog kojeg ste poslani na pretrage
- kratku anamnezu drugih bolesti - ako ih imate bilo bi dobro da ih napišete jer daju potpuniju sliku
- ostalo - također ne bi bilo loše naglasiti kad je u pitanju trudnoća i sl. stvari jer to također utječe na nalaze

Išla sam danas vaditi krv i sada evo gledam nalaz... Jel zna netko kaj znači "Morf.pr."? Pretpostavljam "Morfološke promjene"...i kaj znači "anizo. mikro" (to je rezultat).
Thanks.

:confused: :confused:

nepta
26.02.2004., 18:56
isto pitanje imam i ja

danas sam dobila nalaz pun nekih skraćenica
srećom sa strane pišu (nadam se) normalne vrijednosti pa mogu usporedit gdje sam na granici

molim vas što to znači RBC, HGB, WBC :confused:
hvala

verica
26.02.2004., 18:59
RBC - Eritrociti
HGB - Hemoglobin
WBC- Leukociti

Chloe
27.02.2004., 15:35
Nitko ne zna sto ono znači?! :eek: :confused:

:(

lahor
27.02.2004., 17:59
Ja ne znam, ali nadam se da ce se javiti netko tko zna.

J-C
27.02.2004., 18:30
Chloe kaže:
Išla sam danas vaditi krv i sada evo gledam nalaz... Jel zna netko kaj znači "Morf.pr."? Pretpostavljam "Morfološke promjene"...i kaj znači "anizo. mikro" (to je rezultat).
Thanks.

:confused: :confused:

Imaš morfijum u krvi. ;)

nepta
27.02.2004., 18:32
verica kaže:
RBC - Eritrociti
HGB - Hemoglobin
WBC- Leukociti

hvala :w

healer
27.02.2004., 20:29
"anizo" stoji za anizocitozu, tj. pojavu da svi eritrociti morfoloski nisu jednake velicine ni oblika (grc. an= negacija, isos=isti, cytos=stanica, u ovom slucaju eritrocit).
"mikro" stoji za mikrocitozu, tj. pojavu da su eritrociti morfoloski manji od normalnih.
Eto, rekoh samo zato jer nitko drugi nije htio.

Chloe
28.02.2004., 13:28
Hvala, healer. A jel znaš što to znači? Jel to nešto loše? :eek:

theCro
21.05.2004., 15:26
Mišljenje liječnika da se radi o autoimunoj bolesti ,kako saznati o kojoj je bolesti riječ?

Biokemički nalaz:
MCH 32.3 VRIJEDNOST: (27-31)pg
MOKRAČA: C3 0.89 G/L vrijednost: L0.93-1.88

unaprijed hvala!
molim hitan odgovor

trebor
21.05.2004., 22:02
Pazi, u velikoj većini slučajeva doktori kada ne znaju što je, stanje bolesnika pripišu nekoj autoimunoj bolesti. A nije siguran u to, ali to je najlakše za reći, a teško za dokazati.
Moj savjet, potraži drugo mišljenje, pogotovo ako ti je to rekao obični, obiteljski liječnik.
Pogotovo na osnovu samo te dvije stvari koje si napisala!!

Drugo mišljenje, obavezno!

lahor
22.05.2004., 16:20
Potrebno je javiti se imunologu, zakljucivanje iz dviju biokemijskih vrijednosti je meni malo cudno.

Dijagnoza autoimunih bolesti je dosta komplicirana jer su simptomi cesto nespecificni i stvari nikad nisu crno-bijele.

Ako treba, potraziti i drugo, pa i trece misljenje.

soks
23.05.2004., 00:50
Možda da postaviš pitanje na forumu od Medicinskog faksa?
Moja šogorica veli da su ovo C3 markeri za tumor, a nešto detaljnije bi mogao reći jedino specijalist.

Marija_1963
23.05.2004., 07:56
Ne razumijem zašto od tog liječnika ne možete saznati o čemu je riječ! Pa nismo svi studirali medicinu da znamo što su tumorski markeri i što znači xyz 236. Šta tu palamude - reci mi otvoreno da li imam rak ili ne! Kakvo uvijanje i sranje! Kad mi je svekar obolio i nas su tako vozali kao budale dok moj dragec nije pobjesnio! I ubrzo smo saznali da ima rak jetre i to je to. Daj mi dijagnozu narodskim jezikom, pa ćemo vidjeti za terapiju. A ne ovako - u šiframa!:mad: Poludim na to!

SuzA
23.05.2004., 12:19
theCro kaže:
Mišljenje liječnika da se radi o autoimunoj bolesti ,kako saznati o kojoj je bolesti riječ?

Biokemički nalaz:
MCH 32.3 VRIJEDNOST: (27-31)pg
MOKRAČA: C3 0.89 G/L vrijednost: L0.93-1.88

unaprijed hvala!
molim hitan odgovor

MCH ti je odgovor na to koliko hemoglobina u jednom krvnom tjelescu ima.
Znaci po nalazu tvoga doktora je 32.3, a srednja normalna vrijednost bi trebala biti od 27-31.
No postoji i drugi standard po kojem je srednja vrijednost od 26-34 pg, te bi po njemu bila u normali.Tako je bar u mojim nalazima...
Za mokracu bi vrijedilo neko neznatno povisenje i moze se, ali ni nemora raditi o nekoj vecoj bolesti, prije o poremecaju.
Trazi u svakom slucaju drugog doktora koji ce napraviti detaljnije pretrage i javi kako je proslo!

Samantha
23.05.2004., 14:23
soks kaže:
Možda da postaviš pitanje na forumu od Medicinskog faksa?
Moja šogorica veli da su ovo C3 markeri za tumor, a nešto detaljnije bi mogao reći jedino specijalist.

ako je C3 marker za tumor,zar se vadi iz mokrace:confused:

Studentica
23.05.2004., 14:49
C3 je komponenta komplementa, a ne marker za tumor
komplement je jedan sustav u tijelu koji nas stiti od infekcija.

ps. ne mozes od nikog dobiti dijagnozu na osnovi tih podataka

SuzA
23.05.2004., 14:56
Samantha kaže:
ako je C3 marker za tumor,zar se vadi iz mokrace:confused:

Ja sam stvarno laik, ali koliko znam C3 i C4 su neke bjelancevine koje se vade iz mokrace, a ako su povisene ukazuju na neku infekciju ili autoimuno oboljenje, kao i ostecenje jetre.
Od infekcija obicno na malariju, sepsu ili virusne infekcije HIV i upale jetre.
Od autoimunih moze biti reuma (neznam vise tocno)..
No ne radi se o tumor markeru...:D

soks
23.05.2004., 15:51
Ja sam isto laik za te stvari, samo prenosim što sam čula. Pročačkala sam malo po Internetu, uglavnom povišen C3 može ukazivati i na rak, ali i na još neke bolesti.
http://www.kbsm.hr/klinkemija/odsjeci/specijalna.htm

Studentica
23.05.2004., 16:03
prvo je C3 kod nje snizen...a ne povisen..kao sto rekoh to je jedan sustav u organizmu koji se bori protiv tijelu stranih tvari (bilo one zbilja strane ili bilo one nase, ali ih tijelo prepoznaje kao strane)

C3 NIJE tumorski marker i vrlo je nespecifican...

tumorski markeri su npr. beta HCG, CEA....
ali oni svi nisu specificni..ali su sigurno specificniji od C3

ja ne bih isla tako daleko da bih odmah pomisljala na rak...vrlo mala vjerojatnost...

(my opinion based on my knowledge of internal medicine)

Studentica
23.05.2004., 16:07
rak cega? kojeg organa?

kao sto rekoh moze, ali je toliko specificno da se prvo na to ne treba sumnjati
prije ce biti nesto autoimuno kao sto su rekli
a sto?
iz ovoga se ne da zakljuciti

dakle....treba jos pretraga napraviti...
a i nisi rekla ima li nekih promjena dermatoloskih, bubreznih ili ne znam ja kakvih kod tvoje mame?

Samantha
23.05.2004., 16:40
Studentica kaže:
tumorski markeri su npr. beta HCG, CEA....
ali oni svi nisu specificni..ali su sigurno specificniji od C3

)

mislimda su specificni za stomacni kancer

Samantha
23.05.2004., 19:48
SuzA isprazni PM

Studentica
24.05.2004., 15:25
Samantha kaže:
mislimda su specificni za stomacni kancer

nisu

a ti markeri se uglavnom koriste za pracenje raka ili daju sumnju da on postoji..ali mogu biti poviseni i kod drugih, "obicnih" bolesti

Samantha
24.05.2004., 19:45
gledala sam nalaz bolesnika stomacnog raka...trazili su samo HCG beta tumor marker....

iz ovog izvora je moja pretpostavka da se Hcg odnosi kao pokazatelj stomacnih kancera

Studentica
25.05.2004., 21:13
pa marker za rak zeluca je CA
iako ni on nije specifican

Chloe
15.07.2004., 17:08
i sedimentacija mi je niža :confused:, 2; a eritrociti malo visi... jel to normalno? please objasnjenje

Chloe
15.07.2004., 19:47
ovak, sedimentacija mi je 2, a referentne vrijednosti su 3-15;
eritrociti su mi 5.17 (ref. vrijednosti - 3.86-5.08); MCV i MCH su isto nešto malo niže vrijednosti od referentinih...

nije ništa strašno, ali me baš zanima kako se to objašnjava i zbog čega je došlo do toga. :)

znatiželjna sam :)

lahor
15.07.2004., 21:43
Ja kad sam se zadnji put odlucila na taj grozomoran cin vadjenja krvi (a trebalo mi zbog neke administracije) imah sedimentaciju 1.5 :D

Chloe
15.07.2004., 21:45
lahor kaže:
Ja kad sam se zadnji put odlucila na taj grozomoran cin vadjenja krvi (a trebalo mi zbog neke administracije) imah sedimentaciju 1.5 :D

:D Eto, još si bolja od mene. ;)

I kako se to uopće i objašnjava? Baš me zanima :D :rolleyes:

lahor
15.07.2004., 21:59
Joj, ja i hematologija...:D

Ako ja pocnem objasnjavati moglo bi biti budalastina.

Uglavnom, to je OK, neces umrijet :)
Gadno postaje kad je sedimentacija previsoka.

Mogla bi se Studentica kuziti u to, mozda ce imati vremena nesto i napisati. Ili netko od doktora s foruma.

Chloe
16.07.2004., 08:43
baš bih voljela....:)

doktooooriiiii, budući i sadašnji...?? :)

Bluegirl
17.07.2004., 06:35
Ma sve ti je oke, to su tak mala odstupanja, sedimentacija pogotovo, nis se ti ne sekiraj. Ne bi valjalo recimo da ti sedimentacija 80 ;).

Ja sam prosli put imala leuko 2 (4,4-10), skoro sam pala u nesvjest, al za 5 dana se popravilo natrag na 5 :D.

Kaj bi ti tocno objasnjenje?

Chloe
17.07.2004., 11:52
Bluegirl kaže:
Ma sve ti je oke, to su tak mala odstupanja, sedimentacija pogotovo, nis se ti ne sekiraj. Ne bi valjalo recimo da ti sedimentacija 80 ;).

Ja sam prosli put imala leuko 2 (4,4-10), skoro sam pala u nesvjest, al za 5 dana se popravilo natrag na 5 :D.

Kaj bi ti tocno objasnjenje?

:)

Pa, zanima me... zanima me kako dođe do toga. Zadnji put kad sam vadila krv prije ovog, isto su mi eritrociti, MCV i MCH bili tu negdje... Nisam ni skuzila da su to sad neka odstupanja od referentnih vrijednosti, ali ovaj put mi je pored broja bilo "H" (high) i "L" (low) pa mi je upalo u oči...

Bluegirl
18.07.2004., 06:47
Da to kompic cim je izvan ranga, odma stavi H ili L.
Zasto do toga dodje? Sedimentacija ti je oke, da smo ju danas isli mjerit po moje bi ti bila 3 ili 4, nekad od labosa do labosa su takve maaaaale promjene. Ja sam u 1 danu 2x krv vadila, jer kad sam mami rekla, da imam leuko 2, odma mi je napravila novi laboratorij (bilo mi je zlo na poslu), da ne bi bila greska. I medju jednim i drugim labosom su bile takve male razlike recimo 2 u bolnici a 2,1 u drugom labosu.

A sta se eritro tice, again su tako mala odstupanja, da je tesko reci zasto. Ima puno razloga zasto se dizu eritrociti, ali ovako na pamet i na prvu loptu i na tako malu razliku...hmmmmm....kako se mjere na ml, mozda malo dehidriranosti (rekla sam malo), pa ti je nalaz malo veci (nikad jos nisam objasnjavala male razlike, da su velike bilo bi mi lakse :D).
Inace eritro ti se dizu kod dehidracije, ako si u kronicnom manjku kisika (kod nekih bolesti pluca, jer kako "manje" disu, moraju imati vise stanica koje prenose kisik, moze i ako zivis na velikim visinama) i kod nekih drugih bolesti (policitemija vera, kad se proizvodi previse e, kod nekih tumora (neeemas to, samo pisem gdje se moze e puno dic), Cushingove bolesti i tako dalje).
PO moje malcek dehidracije (ljeto), i mozda malo razlika u labu.

Ako jos imas pitanje, samo pitaj!

Chloe
19.07.2004., 20:09
A sta se eritro tice, again su tako mala odstupanja, da je tesko reci zasto. Ima puno razloga zasto se dizu eritrociti, ali ovako na pamet i na prvu loptu i na tako malu razliku...hmmmmm....kako se mjere na ml, mozda malo dehidriranosti (rekla sam malo), pa ti je nalaz malo veci (nikad jos nisam objasnjavala male razlike, da su velike bilo bi mi lakse ).

E, hvala ti :kiss:
Ali ja ne živim na velikim visinama :), a isti su mi tako mrvicu povišeni bili kad sam vadila krv prije šest mjeseci... :misli:

možda bi moglo biti to da sam malo dehidrirana... fakat ne pijem dovoljno vode, a i čini mi se da plitko dišem, da ne znam dobro disati... možda to ima veze...

aboriđin
06.08.2004., 19:45
Pozdrav forumaški prijatelji :s

Vadio sam krv i navest ću vam ono što izlazi van normalnih mjera:

>GRANULOCITI segmentirani (54.0-62.0) = 51.3
> GRANULOCITI eozinofilni ((1.0-6.0) =0.7
>LIMFOCITI (25.0-33.0) = 38.6
>MONOCITI (3.0-7.0) = 8.9

>BILIRUBIN uk. (3.0-20.0) = 42.1

>URIN spec. težina (1.015-1.025) = 1.005

KOMENTAR MOLIM:top:

Akinetoh blues
07.08.2004., 08:30
Napravi pauzu s alkoholom, jetra ti je u qurcu.

aboriđin
07.08.2004., 08:45
Vidite u tome je štos! Alkohol konzumiram otprilike jedanput na tjedan i to su full umjerene količine!

Prije nekih 3 god. vadio sam krv na lječničkom za vojsku. Isto "pitanja" o jetri, ponovio sam pretragu vađenja krvi, i tada su mi rekli da sam "sposoban za vojsku"!

Čujem da mnogi imaju povišen BILIRUBIN i da im je to urođeno! Šta je to BILIRUBIN, neki jetren enzim - čega je on pokazatelj?

Inače; bavim se pa recimo umjerenom tjelesnom aktivnošću (trčim po nasipu ZGa nekih 4 put tjedno, skoro svaki dan radim "vježbe snage"), ne pušim niti se drogiram.

Doktor mi je na godišnjem do početka 9 mj., pa sam eto vas, forumske kolege pitao za savjet!

allegra
07.08.2004., 11:15
bilirubin ti je pigment koji nastaje razgradnjom hemoglobina

ako si inače zdrav, onda možda imaš neku varijantu Gilbertovog sindroma ... to je nasljedni poremećaj (ali različite varijante se različito nasljeđuju) u kojoj dolazi do umjerenog povišenja bilirubina u krvi ... povišenje uzrokuje fizički napor, gladovanje, iscrpljenost, infekcije, alkohol i neki lijekovi ... u principu to je nije opasno, ali bilo bi dobro da se obradiš i da se to definitivno utvrdi, jer u tom slučaju moraš znati popis lijekova koje ne bi trebao uzimati - čisto da znaš zlu ne trebalo

a bilo bi dobro da ukineš i onu tjednu dozu alkohola, pa i da smanjiš tjelesni napor ;)

jimmy jazz
07.08.2004., 13:33
vrijednosti koje si naveo nemaju veze s jetrom, uvjetno bilirubin, povisheni limfociti upucuju vishe na neku upalu, itd.

ja imam vecinom povishen (granicno ili vishe) Bilirubin uz ostale normalne jetrene vrijednosti! a posto su ostale ok, dr-i su rekli da je to ok i da moze biti povisheno ovak.
sve te granice za krvnu sliku su osim toga kao referente granice postavljene na temeljima prosjeka.

od Bilirubina dobijash zhutu boju kad imash zhuticu! ;)

Bilirubin mi raste kad mi je veci stres i kad ne mirujem (bavim se puno raznim sportskim aktivnostima). no to je tak kod mene, kod tebe mozhe biti neku drugi uzrok.

trebor
07.08.2004., 22:37
Možda onako bez veze da napraviš markere na hepatitis. Vjerojatno nije nešto s tim al ovako blaga limfocitoza u diferencijalnoj krvonj slici i umjereno povišen bilirubin...hm,hm...ne škodi ti ubost se još jednom i to napravit. Osim toga kad se več bodeš ne bi ti bilo loše pogledat i transaminaze ( GOT, GPT, GGT ) pa se onda može možda nešto pobliže reći o funkciji jetre.

aboriđin
08.08.2004., 10:13
AST mi je isto povišen, blago povišen, 39 mi je a gornja granica je 38!

GGT mi je dobar.

Pričekati ću svog doktora da dođe s godišnjeg, pa da vidimo šta će on reći! Inače; smanjit ću tjelesnu aktivnost, zbog koje sam između ostaloga i bio (lagano) premoren; jedan od razloga "svega ovoga" možda je i to što uzimam PROZAC od 20mg, a ako mi je i inače viši bilirubin, uza sve nevedeno - moglo bi objasniti "sadašnji bilirubin"...

Pričekati ću doktora, pa vidjeti. Pokušat ću ne previše razmišljat o tome...

Hvala vam na odgovorima na temu, ako imate još što za napisati - molim vas! :top:

novi ovde
16.09.2004., 01:45
Dajte ljudi recite sto znaci ovaj EEG nalaz, jeli to sta opasno, zajebano ili sta.... Hvala puno!!!

Osnovna EEG aktivnost je regularni srednjovoltazni alfa ritam, prosjecne frekvencije oko 10 hz.
Reakcija blokiranja ociju dobro je izrazena.
Obostrano postranicno, cesce nad straznjim regijama, ima nesto theta aktivnosti jednake ili malo vise amplitude, redovito u kracim nizovima.
Nema jasnih asimetrija ni paroksizama.
Tijekom HV nema promjena
EEG je granicno disritmičan, usporen.

trebor
16.09.2004., 08:18
Tu nemaš izbora. Moraš to pitati neurologa koji je kompetentan to protumačiti.

Studentica
16.09.2004., 23:16
to je u biti ok, mislim, ali i ne mora biti.
kod normalnog covjeka se pojavljuju samo alfa i beta valovi.
theta i delta valovi se pojavljuju u nekim bolestima. to su sporiji valovi, a svako usporenje valova u EEG-u znaci abnormalnost, ali ne znaci nuzno i bolest.

uglavnom, EEG nalaz ne specificira nista. on je samo jedan od potvrda npr. epilepsije, ali iskljucivo uz jos dokaza. EEG NIJE SPECIFICAN ZA ODREDJENU BOLEST. Dakle, jos nema razloga za brigu, ako je samo to (nema simptoma, neuroloski status je uredan, blabla)

Annette
17.09.2004., 18:08
Radila sam pretrage krvi, ima nešto što nije u redu pa me zanima ima li koji liječnik na forumu ili laborant tko mi može protumačiti što jeS- y GT ??? Piše da je referentna vrijednost do 35, a ja imam 63 H :confused: :confused: :confused: ...

Ne mogu svojoj liječnici do slijedećeg tjedna, a jako sam nestrpljiva...

hvala unaprijed...

trebor
18.09.2004., 12:19
Ako sam dobro protumačio skračenicu S - yGT je serumski gama GT ili gama glutamil transferaza. To ti je enzim iz grupe tkz. transaminaza ( SGOT, SGPT ) čije povišene vrijednosti najčešće se povezuju s jetrom, žučnim putevima, gušteračom i bubregom. Nalaz 63 H znači da je vrijednosti iznad gornje granice ( H ). Međutim zasigurno nisi izvadila samo to od nalaza pa je ovako nemoguće reći ti jednostavno "to ti je to i to". Svakako da to mora protumačiti tvoj liječnik koji bi onda na temelju tvog laboratorijskog nalaza i kliničke slike trebao odlučiti o čemu se radi i što dalje poduzeti.
Moj savjet je da, ukoliko imaš gastroenteroloških problema, svakako odeš specijlisti.:top:

Hera
18.09.2004., 15:37
Ovako...ja sam bila na tom pregledu zbog glavobolje...neznam za sve ostalo,ali theta valovi su (bar kod mene) samo znak da postoji nesto,znaci da postoji glavobolja,kao migrena ili nesto drugo..meni je moja neurologinja rekla da to nije ništa alarmantno.

Annette
18.09.2004., 18:58
prije 2-3 tjedna sam imala problema sa mokraćnim kanalima,i to je sve pratila oštra bol u donjem lijevom dijelu leđa i trbuha! nekoliko dana sam imala temperaturu oko 40C, dobila sam inekcije i uz ceporex i buscol prošlo me je...

sad se bojim da ta nepravilnost ima veze sa tom upalom... :confused: :confused: :confused:

trebor
18.09.2004., 19:26
Kako sam prije rekao, teško je to ovako protumačiti. Tvoj liječnik je najkompetentniji za to.
Jel li neki akutni uro-infekt ili svako malo ti se to desi, imaš li bubrežnih kamenaca, krv u mokrači...?
Sada opet ja, ali urološki problem = urolog ( druga opcija nefrolog ). On je NAJKOMPETENTNIJI za postaviti dijagnozu! Uopće se nemoj ustručavati tražiti uputnicu za specijalistički pregled.

Annette
18.09.2004., 21:04
hvala ti na odgovorima...

ja sam inače studentica u zagrebu, i zbog rokova ne mogu kući na pretrage svojoj liječnici... zato sam i postavila pitanje na forumu...

i prije sam imala problema sa mokraćom koje bih riješila sinersulom i uvinim čajem. ali ovaj put je bilo gadno...tjedan dana sam se mučila sa mokrenjem, da bi me nakon toga počelo strašno boljeti na lijevoj strani leđa...
sad me više ne boli, ali muka sa mokrenjem još imam, doduše ne jako kao tada...

još jednom... hvala!:W

balila
23.11.2006., 12:47
Bila bih izrazito zahvalna kad bi mi netko pojasnio sljedeće nalaze:

MCV 80,8 (83-97,2)
PLT 447 (158-424)
ALT 124 (10-36)
AST 55 (8-30)
GGT 73 (9-35)
trigliceridi 1,82 (0-1,7)

Ostalo u granicama.

ivancica35
23.11.2006., 16:22
MCV-srednji volumen eritrocita-kod tebe je 80,8 malo smanjen (83-97,2)

PLT-lateks reuma faktor,kod tebe je 447 povisen (158-424)

ALT-alanin aminotransferaza,vazan u procjeni jetrene funkcije kod tebe je 124 jako povisen (10-36)

AST-aminotransferaza,takoder vazan u procjeni funkcije jetre,kod tebe je 55 dosta povisen (8-30)

GGT-gama glutamin,pokazatelj mikrosomonalnih enzima u jetrenim stanicama,
kod tebe je 73 dosta povisen (9-35)

TRIGLICERIDI-masnoće,spojevi alkohola i masnih kiselina,građeni su od masnih kiselina,kod tebe su 1,82 dosta poviseni (0-1,7)

ja nisam lijecnik,ali kao laik ti mogu reci da imas masnocu u krvi i da ti jetra nije bas u najboljem stanju.
moras jest manje masnu hranu i skroz promijeniti nacin prehrane da bi se nesto promijenilo na bolje.vise se kretat i slicne spike.to ce ti reci svaki lijecnik!:top:

trebor
23.11.2006., 21:56
Masnoća je ovdje periferna stvar.

No jetrene probe - ast i alt - nikako nisu te poprilično alarmantno upućuju na nešto.

A što? To se iz ovih par brojki nikako ne može niti približno reći.

Ipak je potrebno puno više anamnestičkih podataka da se ovim brojkama pridoda moguće etiološko pojašnjenje.

Ptičica
24.11.2006., 11:22
PLT su trombociti, ne reuma faktor, malo povišeni, ali to ne mora ništa značiti, puno ljudi to ima.
Jetreni enzimi su ti svi povišeni (ALT, AST, GGT) tako da bi trebala napraviti markere na Hepatitis i UZV abdomena.
Za ostalo je premalo podataka.
E da, trigliceridi su ti isto povišeni. Kakav ti je kolesterol?

Ivanicapeca
24.11.2006., 15:41
Bila bih izrazito zahvalna kad bi mi netko pojasnio sljedeće nalaze:

MCV 80,8 (83-97,2)
PLT 447 (158-424)
ALT 124 (10-36)
AST 55 (8-30)
GGT 73 (9-35)
trigliceridi 1,82 (0-1,7)

Ostalo u granicama.

Ove povišene jetrene probe hoće se pojaviti kod žena na kontraceptivnim pilulama. Ako nisi na kontracepciji, traži uputnicu kod dr. za markere na hepatitis.
I smanji gazirane sokove i alkohol (nadam se da ne ločeš :D )

marijan111
09.12.2006., 22:03
Svakako ponovite nalaze! Možete ih ponoviti u nekom drugom laboratoriju, ako budu i dalje povišeni, tada se očito radi o nekome poremećaju funkcije jetre! Svakako bi trebala napraviti ultrazvuk abdomena.
Ako su parametri i dalje povišeni, potrebno je načiniti dodatne pretrage.
Potrebno je razmisliti da li ste kad primili transfuziju krvi, ili nekoga krvnog derivata. Da li ste radili body pearcing, imali atrificijelni abortus, da li ste bili s nekim na jednu noć (partner za kojeg niste sigurni da li boluje od neke spolno prenosive bolesti), da li ste kad konzumirali drogu i.v. putem.
To bi mogli biti neke faktori povećanoga rizika za Hepatitis B, C.
S obzirom na našu kompletnu anamnezu, i rezultate hematoloških i biok. pretraga krvi, vaš liječnik će vas uputiti na specijalističku (detaljnu) obradu!
Pozdrav!

debsy
19.02.2007., 16:18
Hej ekipo!

Imam jedan veliki problem,naime danas sam primjetila kao neke krve ugruske u urinu,naravno uz bolnost pri mokrenju,a da ne pričam da je svega 3 kapi izaslo iz mene,makar imam stalno osjećaj da mi je sila.
Otišla sam uz hitnu uputnicu u svome domu zdravlja dati urin,a nalaz mi je ovakav:

Bjelančevine:lag.opal.
3-5 ispranih eritrocita
2-4 svježih eritrocita
5-8 leukocita,nešto pločastog epitula i bakterije.

Da li mi tko zna razjesniti ovaj nalaz,naravno znam da mi nisu izolirali tu bakteriju koju imam,to ću morat ići u bolnicu raditi,ali kaj sa ovim eritrocitima i bjelančevinama i epitulom?
AKo itko zna,svaka pomoć dobro došla:s

Ne mogu nikako izdrazati do suta popodne kad nosim nalaz doktorici,a boli me da bi najrade sjela i plakala

vanili
19.02.2007., 17:53
Imaš neku upalu, vjerojatno mjehura,ako nije otišlo dalje. Sutra hitno kod doktora!

Ivanicapeca
19.02.2007., 18:28
Hej ekipo!

Imam jedan veliki problem,naime danas sam primjetila kao neke krve ugruske u urinu,naravno uz bolnost pri mokrenju,a da ne pričam da je svega 3 kapi izaslo iz mene,makar imam stalno osjećaj da mi je sila.
Otišla sam uz hitnu uputnicu u svome domu zdravlja dati urin,a nalaz mi je ovakav:

Bjelančevine:lag.opal.
3-5 ispranih eritrocita
2-4 svježih eritrocita
5-8 leukocita,nešto pločastog epitula i bakterije.

Da li mi tko zna razjesniti ovaj nalaz,naravno znam da mi nisu izolirali tu bakteriju koju imam,to ću morat ići u bolnicu raditi,ali kaj sa ovim eritrocitima i bjelančevinama i epitulom?
AKo itko zna,svaka pomoć dobro došla:s

Ne mogu nikako izdrazati do suta popodne kad nosim nalaz doktorici,a boli me da bi najrade sjela i plakala

Ono što možeš je piti uvin ili brusnice, čaj od preslice u enormnim količinama i popiti jedan Ibuprofan od 400 mg koji je analgetik i antireumatik pa će ti ublažiti simptome da lakše proguraš to do sutra. Nemoj se previše kretati već se utopli i odleži to do sutra popodne.

bor1234
17.04.2007., 16:57
Trenutno sam na rigoroznoj dijeti, puno treniniranja i dodataka prehrani pa su ove vrijednosti ispale - ova povećanja nemaju veze dok su ovoliko mala ili imam razlog za zabrinutost?

Ove su vrijednosti ispale izvan uobičajenih!

- kreatinin 131 umol/L (should be 79-125)

- bilirubin 21.0 umol/L (should be 3.0-20.0)

- alkalna fosfataza U/L 59 (60-142)

- ALT - 67 (U/L) 10-48

bor1234
17.04.2007., 17:01
e da imam 25, muško

SPOT
18.04.2007., 09:12
ALT i bilirubin ukazuju na jetrene poremećaje. Za druga dva ne znam.
Moj brat je imao povišen ALT, slijedeći nalaz još gori uz povišen AST i GGT, pa onda opet sve gore, čak se išao testirati na hepatitis b i c (ispalo je da nema ni jedan hepatitis). Od tada se prepao pa je prestao pušiti i piti, pio je Silimarin i stanje se popravilo. Inače je bio u vojsci i tamo jako smršavio pa kad se vratio natukao dosta kila, internist mu je rekao da bi i to mogao biti razlog. jesi li u zadnjih godinu dvije uzimao kakve jače lijekove?

bor1234
18.04.2007., 10:24
Da li znaš kakve su vrijednosti bile kada su bile povišene?

Da - sportaš sam - uzimam određene lijekove i živim prilično stresno (što se tijela tiče)....

SPOT
18.04.2007., 12:56
Prvo mu je ALT skočio na 47, onda na 55, pa na 85 a danas je dobio nove nalaze i opet se vratio na 47 ( njegova granica je 33 jer ima 18 godina). AST mu je bio malo iznad granice, da bi se sad u potpunosti normalizirao. GGT je bio isto malo iznad i popravio se čim je prestao pijuckati s društvom vani. A u vojsci su im svašta davali, i jeli su svakakvo smeće, prije toga je uzimao neke lijekove za akne ali u to vrijeme nalazi su bili sasvim u redu, da bi se to pojavilo nakon 1,5 godinu od uzimanja lijekova. Inače je u vojsci svakodnevno čistio WC bez rukavica i higijena nije bila baš blistava pa smo se svi zabrinuli da nije gdje pokupio hepatitis.Tako da ni sada nitko ništa ne zna od čega je. Sada radi pretrage na još dva manje opasna i izlječiva tipa hepatitisa i na mononukleozu.Probaj sa Silimarinom, dođe oko 60 kn, ali svakako se naruči kod interniste.

SPOT
18.04.2007., 13:01
Zaboravih reći da mu je ultrazvuk pokazao u 12.mj. blago povećanu jetru, gotovo zanemarivo. A sve je to počelo krajem 10 i evo do danas nije riješeno.Vjerujem da kao sportaš trošiš dosta proteina a to jetri baš i ne paše, kao ni veliki fizički napori.

bor1234
18.04.2007., 22:33
Zaboravih reći da mu je ultrazvuk pokazao u 12.mj. blago povećanu jetru, gotovo zanemarivo. A sve je to počelo krajem 10 i evo do danas nije riješeno.Vjerujem da kao sportaš trošiš dosta proteina a to jetri baš i ne paše, kao ni veliki fizički napori.

E meni je ultrazvuk jetre i bubrega totalno u redu...

Proteini ti imaju utjecaja puno više na bubrege nego na jetru, a što se tiče napora - sportaši često imaju povišeni kreatinin....

vichyevka
19.04.2007., 15:59
Trenutno sam na rigoroznoj dijeti, puno treniniranja i dodataka prehrani pa su ove vrijednosti ispale - ova povećanja nemaju veze dok su ovoliko mala ili imam razlog za zabrinutost?

Ove su vrijednosti ispale izvan uobičajenih!

- kreatinin 131 umol/L (should be 79-125)

- bilirubin 21.0 umol/L (should be 3.0-20.0)

- alkalna fosfataza U/L 59 (60-142)

- ALT - 67 (U/L) 10-48

kratinin je enzim koji govori o funkciji bubrega tj ako je povisen pokazuje da bubrezi ne obavljaju svoju funkciju kako treba.

bor1234
19.04.2007., 22:57
kratinin je enzim koji govori o funkciji bubrega tj ako je povisen pokazuje da bubrezi ne obavljaju svoju funkciju kako treba.

točno.

često povišen kod sportaša. također točno. look it up.

jennyfer
22.06.2007., 15:25
može li mi netko pojasniti sljedece vrijednosti nalaza KRVNE SLIKE??
TROMBOCITI 156 L (158-424) dakle sniženo
MTV 11.3 H (6.8-10.4) dakle povišeno
ostale sve vrijednosti su u granicama normale (leukociti, eritrociti, sedimentacija itd.)
MTV je volumen trombocita znači nešto ne štima s tim trombocitima. Ako netko zna s čim to ima veze neka mi pliiiiiiiiiz odgovori!!
thx

simple
23.06.2007., 12:13
može li mi netko pojasniti sljedece vrijednosti nalaza KRVNE SLIKE??
TROMBOCITI 156 L (158-424) dakle sniženo
MTV 11.3 H (6.8-10.4) dakle povišeno
ostale sve vrijednosti su u granicama normale (leukociti, eritrociti, sedimentacija itd.)
MTV je volumen trombocita znači nešto ne štima s tim trombocitima. Ako netko zna s čim to ima veze neka mi pliiiiiiiiiz odgovori!!
thx

To je apsolutno normalan nalaz! Sve stima!

jennyfer
23.06.2007., 16:47
To je apsolutno normalan nalaz! Sve stima!

hvala vam na utjehi ali ipak nije u granicama normale tj. trombociti su niži nego bi trebali biti (po referentnim intervalima) a ovaj MTV je povišen???

ante dumbledore
23.06.2007., 17:48
pa nije to niš zabrinjavajuće nalaz trbc-a...ponovi nalaz i dobit ćeš drugačije rezultate...ako ti nemaš nekih posljedica "sniženih trombocita" ne brini i bezbrižno živi što se tiče trombocita...naime ne liječe se slučajni nalazi nego ljudi...hoću reći da nitko nema sve vrijednosti u referentnim vrijednostima...svakom nešto "fali"

jennyfer
24.06.2007., 10:40
pa nije to niš zabrinjavajuće nalaz trbc-a...ponovi nalaz i dobit ćeš drugačije rezultate...ako ti nemaš nekih posljedica "sniženih trombocita" ne brini i bezbrižno živi što se tiče trombocita...naime ne liječe se slučajni nalazi nego ljudi...hoću reći da nitko nema sve vrijednosti u referentnim vrijednostima...svakom nešto "fali"

super, utješili ste me! :s znači ne moram se brinit? Ostale vrijednosti su mi u redu a koliko znam najvažniji su leukociti i sedimentacija jer oni ukazuju na upalne procese u organizmu što znači da se nešto dešava onda mi to nebi štimalo?

snjezrom
02.07.2007., 19:43
Mogu li pitati osobe koje su medicinske struke zašto dolazi do povećanja jetrenih enzima, ako netko nema hepatitis, ne pije nikakve lijekove, ne pije alkohol, što još može biti uzrok povećanih jetrenih enzima, točnije ALT i AST? DA li recimo mogu biti povećani ti jetreni enzimi, jer recimo ja pijem po 5 šalica bezkofeinske kave dnevno za koju sam čula da je opasna jer se kofein iz nje vadi nekim posebnim otrovnim otapalima? Bila sam na UZV cijelog abdomena i sve je u najboljem redu....

ante dumbledore
03.07.2007., 01:21
pa ovisi koliko su povišeni bili..može bit da jednostavno se nešto pojede što zahtjeva veći "napor"jetre u detoksiciranju

Laa
03.07.2007., 07:45
Meni su jetreni enzimi u početku bili povišeni AST 170, ALT 149, GGT 98..
Markeri na hepatitis neg. UZV abdomena uredan. Sumnjali su na žuč jer sam te večeri završila na hitnoj s jakim bolovima ispod prsnog koša, no bila je u redu. Na kraju se ispostavilo da imam problema sa štitnjačom - jako izražena hipertireoza, kad su mi hormoni bili izrazito visoki T3 veći od 10, T4 289, TSH 0.005. Sad pijem nekih 16 tableta na dan + čajeve za jetru i štitnjaču. Dakle, u mom slučaju su enzimi otišli gore zbog štitnjače koja je zbog prebrzog rada sve počela uništavat. Provjeri puls...meni se otkucaji srca kreću od 95-130 u min, zato moram pazit na srce ( mislim da ovi MCV ILI MCHV sorry ne znam kako se pišu kratice, napisala si ti gore pokazuju na oštećenje srčanog mišića koji su meni malo iznad/ispod granice) ali za ovo nisam skroz sigurna. Osim toga, pogledaj da li si uzimala kakve lijekove jer će oni također povisit jetrene enzime i još jedna stvar, može biti da si trudna. Dakle, i u tom slučaju oni su povišeni.

simple
03.07.2007., 09:47
Provjeri puls...meni se otkucaji srca kreću od 95-130 u min, zato moram pazit na srce ( mislim da ovi MCV ILI MCHV sorry ne znam kako se pišu kratice, napisala si ti gore pokazuju na oštećenje srčanog mišića koji su meni malo iznad/ispod granice) ali za ovo nisam skroz sigurna.

MCV i MCHC nemaju nikakve veze sa srcanim misicem. To su parametri opisivanja znacajki eritrocita.

Laa
03.07.2007., 12:08
Da imaš pravo, rekla sam da nisam baš sigurna al sve ostalo stoji. Jedino što sam našla na netu s obzirom na to što sam napisala, je da u nekim slučajevima kad su neki parametri od ta dva (ne znam koji) sniženi/povišeni mogu uzrokovati lupanje srca. To je pretpostavljam moj slučaj jer je vezano za hipertireozu.

tantalus
06.07.2007., 11:23
može mi netko reći što znači da su mi eritrociti u mokraći 3-5,a po referentnoj vrijednosti bi ih trebalo biti 0,a leukociti 5-10 a referentna vrijednost 1-2 ?Hvala.

ante dumbledore
06.07.2007., 13:29
mikrohematurija,ako su ostali nalazi urina ok nemaš brige

trebor
06.07.2007., 20:28
ne znam ante....nije to baš za "nemaš brige"...ukoliko ima extra simptomatologije ( bolovi, temp, pečenje kod mokrenja....) onda to pogotovo nije miran nalaz.
Barem se meni tako čini.

atlantis
06.07.2007., 20:30
ja nikada, nikada u zivotu nisam dobila nalaz urina BO ili da nije bilo bakterija, eritrocita, leukocita...

pa me eto zive ;)

vilinska musica
17.07.2007., 18:49
No jetrene probe - ast i alt - nikako nisu te poprilično alarmantno upućuju na nešto.

meni su recimo snizene - jel to jednako lose kao imat povisene?

simple
17.07.2007., 18:59
meni su recimo snizene - jel to jednako lose kao imat povisene?

Ne. Snizene uopce ne mogu bit zato sto je normala od nula pa do nekog broja (35,40 IJ), ovisno o laboratoriju itd. itd.

vilinska musica
17.07.2007., 23:19
e pa u mom laboratoriju je alt 10 - 36 i ast 8-30. meni je alt 8.

marindrlje
17.07.2007., 23:25
ja sam imao te jetrene enzime jako povišene prije jedno 2 godine....i to jako jako, recimo oko 10tak puta od gornje granice.... isto je bila panika ali nakraju se ispostavilo da je posljedica pijenja preventivnog lijeka za tbc....u obitelji je bio slučaj pa...lijek je neš bio na e, prvo slovo e jel.... tako da pretpostavljam da može biti više razloga za to....

simple
18.07.2007., 07:57
e pa u mom laboratoriju je alt 10 - 36 i ast 8-30. meni je alt 8.

Promijeni laboratorij :D . Sala mala. To je uredan nalaz i nemas razloga za zabrinutost. Jedino (znacajno, dakle ne za jedinicu-dvije-tri-pet) povisenje razine ALT i AST u krvi (tj. serumu) govori u prilog poremecaju funkcioniranja jetre.

vilinska musica
18.07.2007., 11:39
hvala na pojasnjenju :)

Čokolada07
20.07.2007., 18:27
Zanima me dal se netko kuži pa da mi objasni šta u krvnim nalazima znači W-MCR, AST, ALT i GGT?

tvitica
20.07.2007., 18:45
Zanima me dal se netko kuži pa da mi objasni šta u krvnim nalazima znači W-MCR, AST, ALT i GGT?

A da pitaš na zdravlju , tam već imaš temu objšnjenje krvnih nalaza ....

Endimion17
20.07.2007., 20:03
AST, ALT i GGT su jetreni enzimi. aspartat transaminaza, alanin transaminaza i gama-glutamil transpeptidaza.
W-MCR neću pogađati.

Bolje da ovo prebacim na Zdravlje. Tamo je ionako tema za nalaze.

Čokolada07
21.07.2007., 20:24
AST, ALT i GGT su jetreni enzimi. aspartat transaminaza, alanin transaminaza i gama-glutamil transpeptidaza.
W-MCR neću pogađati.

.

Znači nešto s jetrom mi ne štima.

wavegame
09.08.2007., 14:55
bila sam danas na utz vrata. na nalazu piše:

˝Štitnjača je uredne veličine izrazito inhomogenog, hipoehognijeg parenhima, neravnih kontura.
Žlijezde slinovnice su b.o.
Obostrano uz SMC pokoji limhonodul, nešto brojniji i veći limfonoduli u području gornje trećine i angularno, desno najveći mjeri cca 27mm, ovalna oblika, doimaju se sonografski reaktivnima.˝

dakle, žlijezde slinovnice su ok, a što znači ovo za štitnjaču, i to neravnih kontura, da li je to loše? što je SMC i što su ti limhonoduli i limfonoduli, i nadam se da ovo reaktivni znači dobru stvar... znači očekujem čitanje , tj. prevođenje na banalno ovj nalaz, ako netko zna.

inače nalaz je napravljen zbog naticanja žlijezda na vratu i preponama konstantno, i bili su i čvorići neki, ali ovdje ih valjda nema, ne znam. utz abdomena i prepona još čekam ,tek sam naručena pred kraj mjeseca, pa ću vas i to vjerojatno morati pitati...

jel zna netko za ovo?

wavegame
11.08.2007., 15:53
ne moguće da nitko ne zna protumačiti ovo.. teško mi je to za vjerovati

simple
11.08.2007., 16:43
Inhomogeni hipoehogeni ultrazvučni odjek štitnjače može, ali ne mora, ukazivati na problem u radu žlijezde - moja preporuka je ponoviti UZV štitnjače kod specijalista nuklearne medicine ili endokrinologa, izvaditi hormone štitnjače, a onda, ako bude potrebno i protutijela.
Limfonoduli su limfni čvorovi. Reaktivni je dobra stvar :) . SMC je kratica za mišić imenom sternokleidomastoideus koji se prostire od ispod i iza uha do prsne kosti i dijela ključne kosti neposredno uz prsnu kost. Uz taj mišić postoje skupine limfnih čvorova koji su povećani i brojniji u gornjoj trećini duljine mišića, te angularno, tj. uz kut donje čeljusti.

wavegame
12.08.2007., 11:46
Inhomogeni hipoehogeni ultrazvučni odjek štitnjače može, ali ne mora, ukazivati na problem u radu žlijezde - moja preporuka je ponoviti UZV štitnjače kod specijalista nuklearne medicine ili endokrinologa, izvaditi hormone štitnjače, a onda, ako bude potrebno i protutijela.
Limfonoduli su limfni čvorovi. Reaktivni je dobra stvar :) . SMC je kratica za mišić imenom sternokleidomastoideus koji se prostire od ispod i iza uha do prsne kosti i dijela ključne kosti neposredno uz prsnu kost. Uz taj mišić postoje skupine limfnih čvorova koji su povećani i brojniji u gornjoj trećini duljine mišića, te angularno, tj. uz kut donje čeljusti.

hvala puno :s da, za štitnjaču već znam da imam hipertireozu, pa bi to onda ispalo normalno valjda da je malo promjenjena.. znači nije gadan problem neki, dobro je.. hvala ti :zubo:

joskona
13.08.2007., 19:27
Majka je išla na kontrolu krvi. Upozorili su je da je nalaz jetre loš i da snimi ultrazvukom jetru. Molio bih ako ima netko da može protumačit nalaz koji kaže:

Enzimi:
Pretraga - Rezultat - Jedinica - Ref.intervali
AST - 39 H - U/L - (0-31)
ALT - 61 H - U/L - (0-36)
GGT - 20 - U/L - (0-38)

Očito je AST i ALT povišen ali šta je to i koliko je to ozbiljno molio bih savjete.
Unaprijed zahvaljujem.

P.S. Majka uopće ne pije alkohol niti jede nekakvu masnu hranu (praktički je makrobiotičarka).

ante dumbledore
13.08.2007., 19:38
ovi nalazi sami po sebi nisu alarmantni, međutim očito postoji neki razlog zašto je gospođa ikako radila nalaze? ima li još "patoloških" nalaza osim jetrenih proba? koliki su proteini,ukupni,albumini,globulini,fibrinogen? jel radila koagulogram? krvna slika? neke hormone? ima li kakvih tegoba?jel već snimila UZV jetre?ako je kakav je nalaz?

joskona
13.08.2007., 19:50
Ima kamenac u žuči, a nalaz krvi je napravljen radi korištenja lijeka AVISTA za osteoporozu.

Od ostalog na nalazu stoji:
Labaratorijska hematologija:
--------------
Leukociti = 4,5
Eritrociti = 4,3
Hemoglobin = 119
Hematokrit = 0,36
MCV = 82 L
MCH = 27 L
MCHC = 333
RDW = 14,1
Trombociti = 209
Sedimentacija = 7

Labaratorijska koagulacija:
--------------
Protromb. vr = 99
INR = 0,98

Metaboliti i supsrtati:
--------------
BIL Ukup. = 8,5
Kreatinin = 63

Lipidi:
--------------
Kolesterol = 4,9
Trigliceridi = 1,11

ante dumbledore
13.08.2007., 20:10
mislim da je to slučajni nalaz,dakle ako je nema brige nikakve,nalazi se za mjesec mogu ponovit osim ako se ne pojavi neka druga simptomatologija,što je manje vjerojatno,ne brinite,ostali nalazi su uredu,ako dođe nalaz UZV-a uredan to će bit potvrda slučajnog nalaza...dakle tada samo ponovit probe za mjesec dana

joskona
13.08.2007., 20:16
Hvala lijepo na odgovoru sad je mirnija.
:)

Maisie
13.08.2007., 23:22
Kreatinin mi je 60 (normalno je 63-107)
GGT 7 (9-35)
ALP 63 (64-153)

APTV (Aktivno parc. trom. vrijeme) 37 (26-36)
APTV (omjer) 1,27 (0,8-1,2)

Što se mokraće tiče, kraj PRO mi je zvjezdica. PRO mi je 1.0.
Eritrociti su mi 1-2 (u susjednom stupcu - ref. interval po vid. polju - je otisnuto 0-2), leukociti 1-2 (0-3). Za pločaste epitele i bakterije mislim da piše dosta.

Može li mi netko nešto reći na temelju ovoga? :o

ante dumbledore
14.08.2007., 01:31
pa ako piše da ima dosta bakterija i epitelnih stanica svakako bi trebalo uradit urinokulturu,nalazi krvi su uredu

Maisie
14.08.2007., 17:51
Može li to imati veze s tim što sam taj dan navečer odjetila prve znakove kašlja i grlobolje koja me kasnije uhvatila?
Na koje bolesti ili na probleme s kojim organima mogu upućivati ti nalazi ili ih ima previše da bi se ovako nabrajalo?

wavegame
16.08.2007., 21:04
opet ja, ali za drugi nalaz, vadila sam krv na hiv i još neke stvari, i ovo je nalaz. doktor mi uopće niš nije objasnio i ja nemam pojma što ovo znači.. pa molim nekoga ako može što prije to objasniti jer me brine.

IMUNO-ENZIMNI TEST
Toxoplasma gondii............ IgM .....negativan
IgG .....0 IU/ml
Referentne vrijednosti za IgG: <4 negativan nalaz
>4.. bla bla = što bi značilo negativno je, samo što ? ta toxoplasma, što je?

HIV 1 i 2 protutijela.... negativan
Citomegalovirus.... IgM... negativan
IgG... 1:883 pozitivan
Epstein-Barrov virus.... IgM... negativan
IgG... 184 jed/ml pozitivan

hiv znam što je, ali što je taj cito.. i epstein? i zašto prvo kod IgM piše negativno, a dole kod IgG pozitivno? što to znači? i da li je nalaz uredan?

simple
16.08.2007., 21:21
opet ja, ali za drugi nalaz, vadila sam krv na hiv i još neke stvari, i ovo je nalaz. doktor mi uopće niš nije objasnio i ja nemam pojma što ovo znači.. pa molim nekoga ako može što prije to objasniti jer me brine.

IMUNO-ENZIMNI TEST
Toxoplasma gondii............ IgM .....negativan
IgG .....0 IU/ml
Referentne vrijednosti za IgG: <4 negativan nalaz
>4.. bla bla = što bi značilo negativno je, samo što ? ta toxoplasma, što je?

HIV 1 i 2 protutijela.... negativan
Citomegalovirus.... IgM... negativan
IgG... 1:883 pozitivan
Epstein-Barrov virus.... IgM... negativan
IgG... 184 jed/ml pozitivan

hiv znam što je, ali što je taj cito.. i epstein? i zašto prvo kod IgM piše negativno, a dole kod IgG pozitivno? što to znači? i da li je nalaz uredan?

Epstein-Barrov virus i citomegalovirus dva su virusa koji se nalaze u organizmu vecine ljudi. Ljudi ih "pokupe" usput i u velikoj vecini slucajeva ne rade nikakve probleme. Ponekad se prezentiraju slikom infekcijske mononukleoze, vrlo rijetko prolaznog hepatitisa, a ulogu imaju i kod fetusa, ali to je druga prica. Pozitivan titar IgG protutijela samo je dokaz da ste jednom u zivotu dosli u kontakt s tim virusima i bili "prokuzeni", tj. asimptomatski nastanjeni njima. Stovise, oni se jako dugo i sami znaju zadrzati u organizmu, pritajeni, bez uzrokovanja ikakvih zdravstvenih problema. IgM protutijela dokaz su akutne, nedavne infekcije, o cemu se kod vas ne radi.
Toxoplasma gondii je parazit, mikroorganizam koji je kod zena opasan stoga sto moze u trudnoci izazvati probleme djetetu, a akutna se infekcija kod odrasle osobe moze prikazati razlicito - slaboscu, glavoboljom, bolovima u misicima i zglobovima, ponekad osipom ili povecanjem jetre i slezene, te limfadenopatijom (pogotovo cervikalnom, tj. vratnom) - povecanim limfnim cvorovima. Isto to povecanje mogu uzrokovati i navedeni virusi. Ovdje su, pretpostavljam, navedene seroloske pretrage i radjene zbog povecanja limfnih cvorova.
Zakljucno, seroloski se ne radi o akutnoj infekciji navedenim mikroorganizmima, a s ova dva virusa ste, kao i vecina ljudi, prokuzeni.

wavegame
16.08.2007., 21:29
zahvaljujem se na tako brzom odgovoru!!! puno ste mi pomogli!! :s :s
upravo se i radilo o povećanju limfnih čvorova. znači opet dalje u potragu za uzročnikom, uf.. :flop: ali hvala najljepša :s :top:

simple
16.08.2007., 22:07
zahvaljujem se na tako brzom odgovoru!!! puno ste mi pomogli!! :s :s
upravo se i radilo o povećanju limfnih čvorova. znači opet dalje u potragu za uzročnikom, uf.. :flop: ali hvala najljepša :s :top:

Nema na cemu. Puno srece...

Maisie
17.08.2007., 10:56
Uglavnom, oni nalazi su bili za ginekologa. PAPA test je pokazao da imam jaku upalu. Je li mi takvo stanje mokraće radi te upale ili da odem kod doktorice opće prakse tražiti uputnicu za urinokulturu?

Illuminata
07.09.2007., 15:31
Dragi forumaši (zapravo više forumašice),
trebam pomoć!
Naime, 3 puta (vec) sam radila ABG urina, i SVAKI PUT je nalaz kontaminiran, nesterilan itd. Sto mi (mozda) ne bi bilo cudno da zadnja 2 nisam napravila na Dr.Fran Mihaljevic u Zg, koji su mi dali iscrpne upute kojih sam se drzala - dobro oprati ruke (imaju dezinfekcijski sapun), uci u WC, teta da 2 posudice. U jednoj vatice s dezinficijensom, druga s poklopcem. Pa uzmem prvu vaticu, 'obrisem spolovilo od naprijed prema natrag' i bacim ju. Uzmem drugu vaticu i ponovim. Uzmem posudicu s poklopcem, pazljivo otklopim. Pustim prvi mlaz mokrace, drugi u posudicu, i poklopim. Stavim na posluzavnik, pokucam na prozorcic, teta uzme i to je to.
Ono sto mi nije jasno KAKO JE STALNO 'KONTAMINIRAN UZORAK'??? termin necu komentirati, prvo sam se prepala.
GDJE GRIJESIM??? I gdje tu uopce mogu grijesiti??? Prvi put sam nosila od doma, pa hajde...al zadnja 2 puta???
To radim jer imam neke eritrocite i leukocite u mokraci, pa neke bakterije (u obicnom sedimentu) - je li moguce da ih je previse pa da je zato 'kontaminiran uzorak'?

Pliz help!

Hvala!

Ivanicapeca
07.09.2007., 15:35
Hm i meni je to čudno:confused:

koristiš li kakve gelove za intimnu njegu? Fakat mi ništa drugo ne pada na pamet. Jedino da pokušaš opet ali negdje drugdje odnijeti na analizu.

Illuminata
07.09.2007., 15:37
Ne, ništa! Puno vode....a opet, da ga koristim, dezinficijens bi ga valjda ubio
Pijem Triquilar, al valjda bi pitali da je bitno...
Prilično frustrira!!!

Opasni Um
14.09.2007., 20:17
Imam uputnicu za analizu urina u zavodu za javno zdravstvo, (prvi jutarnji, srednji mlaz) i zanima me da li mogu predati u ponedjeljak ujutro, urin mokren u nedjelju ujutro, dakle 24 sata star urin. (koji mislim drzati u frizideru tih 20 sati cca) Pitam zato jer u nedjelju navecer moram na put a moram to hitno obaviti, pa me zanima ako netko od mojih ukucana moze ici predati taj urin u pon ujutro, odnosno je li on tada jos uvijek upotrebljiv. Hvala.

Balkanka
14.09.2007., 23:36
ne bih ti znala sto posto reć ali mislim da nemožeš...urin mislim da mora bit max. sat vremena "vani"..tak meni kažu kad im nosim na naaz jer se ja nemogu popiškit tamo nego od doma nosim

*jezebel*
15.09.2007., 20:32
pa najbolje bi bilo frisko...ako ikako mozes nakon puta, nalazi inace budu brzo. - inace, na zidu u labosu pise da na sobnoj temperaturi moze stajati max. 2h, a ako duze, onda do 24h u hladnjaku.

starr*
16.09.2007., 13:03
Mene nešto zanima...
Opisat ću davanje urina u našoj virovitičkoj bolnici:uđeš u wc i tamo uzmeš običnu plastičnu čašu (stoje na umivaoniku,pored wc školjke),popiškiš se i onda dobiješ papirić s brojem na koji staviš čašu.I to je to.
Je li to sterilno,na čašama nema poklopca,i sve se stavlja na stol u ambulanti gdje ljudi čekaju vađenje krvi?

Ivanicapeca
16.09.2007., 13:18
Mene nešto zanima...
Opisat ću davanje urina u našoj virovitičkoj bolnici:uđeš u wc i tamo uzmeš običnu plastičnu čašu (stoje na umivaoniku,pored wc školjke),popiškiš se i onda dobiješ papirić s brojem na koji staviš čašu.I to je to.
Je li to sterilno,na čašama nema poklopca,i sve se stavlja na stol u ambulanti gdje ljudi čekaju vađenje krvi?

Za taj pregled nije potrebna sterilnost, jer je potrebno dobiti prosječne rezultate iz urina. Sterilno se nosi na urinokulturu.
Bar sam ja dobila takav odgovor u svome domu zdravlja gdje je ista procedura kao i kod tebe.

*jezebel*
16.09.2007., 13:54
...da, kol'ko ja znam posebna procedura u vidu higijene je potrebna samo za urinokulturu. ja inace uvijek volim svoju casicu, kupim u apoteci, mrzim one njihove ''jako ciste'' wc-e u koje idu svakakvi popisanci, a i ne mogu piskit' pod pritiskom dok mi je netko pred vratima. men' je jadno sto ne daju poklopce, mozda mozes traziti. mislim...zamisli da se netko potepe pa te posprica svojim sadrzajem:rofl: ...u nekoliko navrata sam davala i 24-satni urin i skuzila sam da ni one plasticne kanistere koje ti daju naravno ne koriste jednokratno, ali ih izgleda ni ne dezinficiraju bas najbolje jer iznutra smrde na urin, a ni ne potrude se izbrisati ime i prezime od osobe koja ga je rabila umjesto tebe...barem je tako u osijeku. - zato najbolje donijeti u vlastitoj boci od coca cole.

Ivanicapeca
16.09.2007., 14:02
. ja inace uvijek volim svoju casicu, kupim u apoteci, mrzim one njihove ''jako ciste'' wc-e u koje idu svakakvi popisanci, a i ne mogu piskit' pod pritiskom dok mi je netko pred vratima.

Ma da, i ja to radim, jer obično idem dati urin zbog upala, pa već unaprijed znam šta me čeka, pa lijepo odmah ujutro to obavim doma na miru i rano odem kod dr. da stignem ostaviti u labu dok još zaprimaju uzorke. :top:

darkNess(ie)
16.09.2007., 14:23
...da, kol'ko ja znam posebna procedura u vidu higijene je potrebna samo za urinokulturu. ja inace uvijek volim svoju casicu, kupim u apoteci, mrzim one njihove ''jako ciste'' wc-e u koje idu svakakvi popisanci, a i ne mogu piskit' pod pritiskom dok mi je netko pred vratima. men' je jadno sto ne daju poklopce, mozda mozes traziti. mislim...zamisli da se netko potepe pa te posprica svojim sadrzajem:rofl: ...u nekoliko navrata sam davala i 24-satni urin i skuzila sam da ni one plasticne kanistere koje ti daju naravno ne koriste jednokratno, ali ih izgleda ni ne dezinficiraju bas najbolje jer iznutra smrde na urin, a ni ne potrude se izbrisati ime i prezime od osobe koja ga je rabila umjesto tebe...barem je tako u osijeku. - zato najbolje donijeti u vlastitoj boci od coca cole.

meni su u osijeku dali neku malu, mozda za 50mL sa poklopcem da se kod kuce popiskim i da im vratim, cinila mi se nova, nije bilo nikakvog imena (tamo na mikrobioloskom u zavodu za javno zdravstvo aka drapsinova)

*jezebel*
16.09.2007., 14:58
meni su u osijeku dali neku malu, mozda za 50mL sa poklopcem da se kod kuce popiskim i da im vratim, cinila mi se nova, nije bilo nikakvog imena (tamo na mikrobioloskom u zavodu za javno zdravstvo aka drapsinova)

to na mikrobio daju (woooow ti si iz osijekaaaa:kiss: ), ako nosis kuci, al' ak' piskis tamo u domu zdravlja (ne za urinokulturu, vec za opcu sliku il' kak' se to vec zove...) onda ne dobijes poklopac, a kad doneses onda njoj stavis na pult sav mokar od urina - ma bljak. i ljudi idu u hodnik s tom casom bez poklopca, a guzva zna bit' u pm...ma da te netko gurne...kad sam to vidjela trazila sam casu, zbrisala doma i zahvalila bogu na mom krasnom kupatilu i svijesti o higijeni. svi oni drhtavi starceki sto im piske u wc-u...mos' mislit' kak' su koordinirani...

darkNess(ie)
16.09.2007., 15:29
to na mikrobio daju (woooow ti si iz osijekaaaa:kiss: ), ako nosis kuci, al' ak' piskis tamo u domu zdravlja (ne za urinokulturu, vec za opcu sliku il' kak' se to vec zove...) onda ne dobijes poklopac, a kad doneses onda njoj stavis na pult sav mokar od urina - ma bljak. i ljudi idu u hodnik s tom casom bez poklopca, a guzva zna bit' u pm...ma da te netko gurne...kad sam to vidjela trazila sam casu, zbrisala doma i zahvalila bogu na mom krasnom kupatilu i svijesti o higijeni. svi oni drhtavi starceki sto im piske u wc-u...mos' mislit' kak' su koordinirani...

(jesam, al sam vec 2 godine u zg-faks :D )

ma to sam neku bakterijetinu isla piskiti da vide koja je...
al inace kad ovdje idem davati urin (svakih 10 dana :mad: ) dobijes obicnu plasticnu casu, napise ti broj na nju i onda se moras brzo popisati dok te ne prozove da krv vadis, pa ostavis tu casu na neki stol koji je u biti ploca sa brojevima, pa na svoj broj. al pri tome vec vidis case koje stoje tamo, fuj. kakvih boja sam se nagledala, od zelenih pa do suncano zutih :E

nego, tih casa u ljekarni ima za kupiti? sta, samo dodjem i kazem da hocu casu za uzorak urina?

*jezebel*
16.09.2007., 16:05
nego, tih casa u ljekarni ima za kupiti? sta, samo dodjem i kazem da hocu casu za uzorak urina?

da, trazis ''sterilnu casicu''/''casicu za urin''/whatsoever - kosta manje od 2kn, lijepa u celofanu...i dobijes poklopac:D.

snjoxi
16.09.2007., 19:31
zna li netko kako se daje urin kad se kontrolira uretra tj mokracni kanali?
doktorica kaze da se moze raditi bris ili dati urin ali na neki drugaciji nacin.

Balkanka
16.09.2007., 21:49
... a i ne mogu piskit' pod pritiskom dok mi je netko pred vratima..

hihi..ja se nemrem ni da sam sama..jednom sam na liječničkom izgubila 2 sata jer žena nije mogla shvatiti kak se nemrem popiškit

kai79
06.10.2007., 18:59
Treba mi malo objasnjenje moj otac je uradio ultrazvuk ,i rekli su mu da ima masnu jetru ,zato je uradio labaratoriski nalaz i sve je u granicama normale osim
ALT -koji je 108,0 U/L a pise da je normalno od 0-40
Dali je to opasno i sta moze da znaci.

Ivanicapeca
06.10.2007., 19:12
Treba mi malo objasnjenje moj otac je uradio ultrazvuk ,i rekli su mu da ima masnu jetru ,zato je uradio labaratoriski nalaz i sve je u granicama normale osim
ALT -koji je 108,0 U/L a pise da je normalno od 0-40
Dali je to opasno i sta moze da znaci.

Najviša aktivnost enzima ALT prisutna je u jetri, bubrezima, srcu i skeletnim mišićima, a u
manjoj mjeri u pankreasu, slezeni i plućima.
REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
Žene (>20 god)
10 do 36 U/L 37°C
Muškarci (>20 god)
12 do 48 U/L 37°C

IZRAZITO POVIŠENO KOD:
nekroza jetrenih stanica, šok, akutna anoksija, ekstenzivna trauma skeletnih mišića, miozitis,
miokarditis
POVIŠENO KOD:
ciroza, tumor jetre, mišićna distrofija, miopatija, infarkt miokarda, hemolitičke bolesti,
kronični alkoholizam

te kad je ALT>AST u akutnom i kroničnom
virusnom hepatitisu

izvor:http://www.kbsm.hr/klinkemija/odsjeci/opca.htm

Vjerojatno će ga poslati da još napravi i markere na hepatitis.
Mora strogo izbjegavati alkohol, gazirana pića i masnu hranu.

kai79
06.10.2007., 20:05
Najviša aktivnost enzima ALT prisutna je u jetri, bubrezima, srcu i skeletnim mišićima, a u
REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
Žene (>20 god)
10 do 36 U/L 37°C
Muškarci (>20 god)
12 do 48 U/L 37°C

IZRAZITO POVIŠENO KOD:
nekroza jetrenih stanica, šok, akutna anoksija, ekstenzivna trauma skeletnih mišića, miozitis,
miokarditis
POVIŠENO KOD:
ciroza, tumor jetre, mišićna distrofija, miopatija, infarkt miokarda, hemolitičke bolesti,
kronični alkoholizam

te kad je ALT>AST u akutnom i kroničnom
virusnom hepatitisu

izvor:http://www.kbsm.hr/klinkemija/odsjeci/opca.htm

Vjerojatno će ga poslati da još napravi i markere na hepatitis.
Mora strogo izbjegavati alkohol, gazirana pića i masnu hranu.

Alkohol ne koristi niti gazirana pica voleo je meso ali od pre nedelju dana ni to ne konzumira,Jeste pusio po 2 pakle cigareta sada je smanjio na 7 cigareta
i veoma je uplasen jer je njegov cale u tim godinama stradao od jetre posle prelezanog hepatitisa b.Trenutno uzima E vitamin ,perlice cesnjaka (valjda se tako kaze za luk ),i sojin lecitin .Ima i kamen u zucu dali moze zbog toga da se poveca ALT.
Doktor mu rekao da do pregleda prima inekcija ohb12 i liv 52lek.

Ivanicapeca
06.10.2007., 21:52
Alkohol ne koristi niti gazirana pica voleo je meso ali od pre nedelju dana ni to ne konzumira,Jeste pusio po 2 pakle cigareta sada je smanjio na 7 cigareta
i veoma je uplasen jer je njegov cale u tim godinama stradao od jetre posle prelezanog hepatitisa b.Trenutno uzima E vitamin ,perlice cesnjaka (valjda se tako kaze za luk ),i sojin lecitin .Ima i kamen u zucu dali moze zbog toga da se poveca ALT.
Doktor mu rekao da do pregleda prima inekcija ohb12 i liv 52lek.

Gle, nisam medicinske struke, ali ti mogu reći da je moja stara kad su joj našli te povišene jetrene porobe radila te markere i da su ovi za hepatitis A bili pod upitnikom. Naime, dok je moja stara bila mlada djevojka, baba je uzela kod sebe na stan jednog rođaka s hepatitisom A da ga njeguje. Ona je uvijek bila "Majka Tereza" familije i liječila je travama. Pretpostavljam da je moja mama pokupila taj virus koji se nikad nije valjda razvio, nego ga je njen imunitet valjda držao pod kontrolom. Znam da žučni kamenac može utjecati na jetru, ali dali baš u ovom obliku, ne znam.:ne zna:
S obzirom da je tvoj djed imao hepatitis B, nekako mi je vjerojatnija ta varijanta da ga je i tvoj tata na neki način tada pokupio ukoliko je bio uz njega i da se sad kad mu je imunitet pao virus aktivirao. Neka svakako traži da mu se naprave markeri na hepatitis.
Što se tiče jačanja jetre, jako je dobra za to biljka sikavica. Kod nas Belupo proizvodi baš od nje kapsule koje se zovu SILYMARIN.
http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=196
http://hepatitis.16.forumer.com/a/silymarin_post24.html

kai79
06.10.2007., 22:46
Gle, nisam medicinske struke, ali ti mogu reći da je moja stara kad su joj našli te povišene jetrene porobe radila te markere i da su ovi za hepatitis A bili pod upitnikom. Naime, dok je moja stara bila mlada djevojka, baba je uzela kod sebe na stan jednog rođaka s hepatitisom A da ga njeguje. Ona je uvijek bila "Majka Tereza" familije i liječila je travama. Pretpostavljam da je moja mama pokupila taj virus koji se nikad nije valjda razvio, nego ga je njen imunitet valjda držao pod kontrolom. Znam da žučni kamenac može utjecati na jetru, ali dali baš u ovom obliku, ne znam.:ne zna:
S obzirom da je tvoj djed imao hepatitis B, nekako mi je vjerojatnija ta varijanta da ga je i tvoj tata na neki način tada pokupio ukoliko je bio uz njega i da se sad kad mu je imunitet pao virus aktivirao. Neka svakako traži da mu se naprave markeri na hepatitis.
Što se tiče jačanja jetre, jako je dobra za to biljka sikavica. Kod nas Belupo proizvodi baš od nje kapsule koje se zovu SILYMARIN.
http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=196
http://hepatitis.16.forumer.com/a/silymarin_post24.html

Hvala ti puno i na ovom sto si napisala:top:

snjoxi
16.10.2007., 14:39
što je ovo točno i gdje se pretrage mogu napraviti:
SE, KKS, AST, ASTA.

znam da se vrijednosti uzimaju iz krvi, ast ima veze s jetrenim probama koliko mi se čini.

a ostalo?

Ivanicapeca
16.10.2007., 14:57
što je ovo točno i gdje se pretrage mogu napraviti:
SE, KKS, AST, ASTA.

znam da se vrijednosti uzimaju iz krvi, ast ima veze s jetrenim probama koliko mi se čini.

a ostalo?

SE-sedimentacija
KKS-kompletna krvna slika (osnovna rutinska hematološka pretraga koja uključuje određivanje crvene krvne slike, broja leukocita i broja trombocita.)
ASTA-Antistafilolizinska antitijela (da se vidi imaš li antitijela na neki stafilokok koji te izgleda muči )
AST-Aspartat aminotransferaza tj. jedna od jetrenih probi

snjoxi
16.10.2007., 15:39
Ivancica tenks :kiss:

nadam se da se sve može obaviti u laboratoriju doma zdravlja, na uputnicu..

Ivanicapeca
16.10.2007., 17:07
Ivancica tenks :kiss:

nadam se da se sve može obaviti u laboratoriju doma zdravlja, na uputnicu..

Mislim da da jedino za ovaj ASTA nisam sigurna:ne zna:

Sophie13
16.10.2007., 17:47
Mislim da da jedino za ovaj ASTA nisam sigurna:ne zna:

ASTA gotovo sigurno ne može u domu zdravlja već u najbolje opremljenim labratorijima , ja sam ga radila prije par godina na Rebru i tad su mi rekli da sam među zadnjima koja će uspjeti obaviti pretragu kod njih jer ni oni to više neće raditi. ne znam kakva je situacija danas.

Ivanicapeca
16.10.2007., 20:00
ASTA gotovo sigurno ne može u domu zdravlja već u najbolje opremljenim labratorijima , ja sam ga radila prije par godina na Rebru i tad su mi rekli da sam među zadnjima koja će uspjeti obaviti pretragu kod njih jer ni oni to više neće raditi. ne znam kakva je situacija danas.

Pošto sam ove podatke o krvnim pretragama skinula sa stranica KB Sestre milosrdnice tj. Vinogradske bolnice i to odsjeka za specifične proteine i enzime (http://www.kbsm.hr/klinkemija/odsjeci/specijalna.htm), pretpostavljam da se kod njih radi. Ako ne, sigurno ga rade privatni laboratoriji.

snjoxi
17.10.2007., 10:19
Ivančica, srce si! pa sve si mi saznala :cerek:
inače, ASTA pretraga košta 80 kn u privatnom labosu, tak da nebum čekala u bolnici.
eto :)

Anonimus123
17.10.2007., 17:58
AST moze biti i -> Antistreptolizinski titar

Bu2nin
09.12.2007., 23:11
E da vas pitam nesto, vadim krv svakih 6 mjeseci, i sad cu za neki dan. Recite mi sta je uopste sedimentacija ? Neki put mi stoji 4 neki put 9 a zadnji put 14. Sta to uopste znaci ? Taj broj ?

Luena
10.12.2007., 07:56
Krv s tvari koja spriječava koagulaciju se stavi u duguljastu cjevčicu i pusti se da stoji uspravno.Eritrociti-crvena krvna zrncaće se početi taložiti na dno. Brzina taloženja je mjera bolesti ili ozljede.To će reći da ti je taj broj brzina taloženja u jedinici vremena.
Normalna brzina sedimentacije ne isključuje mogućnost postojanja bolesti, ali ubrzana sedimentacija je znak da treba napraviti neke druge pretrage.Sedimentacijom se može pratiti neko stanje ili bolest- napredovanje odnosno povlačenje.

vz1
16.01.2008., 14:47
Molim ako netko zna protumačiti nalaz da mi pomogne jer sam u panici što je nalaz pozitivan i uopće ne znam o čemu bi se moglo raditi,a doktorica mi trenutno ne radi.

Nalaz moje kćeri (16 g.) je ovakav:

ENA-screnn : pozitivan
Anti-SS-A/Ro : 15
Anti-SS-B/La : 150
Anti-Sm:6
Anti-Sm/RNP: 17
Anti-Jo-1:4
Anti-Scl-70: 11
Anti-histoni: 8
Antitijela na centromere: 7

Što bi to moglo biti?

Goga 83
16.01.2008., 20:39
idi na cybermed poratal za pacijente...postavi tamo pitanje...
drugi savjet nemam

kiss

buurngirl
18.01.2008., 17:59
Imam 17 god. Sedimentacija mi je povišena tj. 30 je a normalna je od 2-20.
Na sto to ukazuje? Znam da ukazuje i na anemiju jer mi je željezo nisko isto kao i MCH I MCHC a to sve kao ukazuje na anemiju. Moze li mi itko reci na sto jos ukazuje povisena sedimentacija??

dep
19.01.2008., 02:58
Na upalu

Ivan M.
19.01.2008., 08:56
da, na upalu u pravilu, koliki su ti leukociti?

nephthys
19.01.2008., 09:08
meni je sedimentacija bila čak i viša. ali posljedica anemije, jer mi je željezo i u zalihama i u krvi bilo na kraju. kad sam digla željezo i kad se sve lijepo posložilo, i sedimentacija je počela padati.
sedimentacija ti ukazuje na gomilu stvari- i evo ti link na kojem sve lijepo piše. samo se nemoj uplašit- preniska je da bi ukazivala na ijednu od ozbiljnijih stvari navedenih.
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003638.htm

buurngirl
19.01.2008., 13:15
leukociti su mi 9.7 a normalno je 4.4-11.6
dakle oni su ok :)

vz1
19.01.2008., 14:30
idi na cybermed poratal za pacijente...postavi tamo pitanje...
drugi savjet nemam

kiss

hvala,pokušat ću tamo

sweet_jane
19.01.2008., 15:17
Imam 17 god. Sedimentacija mi je povišena tj. 30 je a normalna je od 2-20.
Na sto to ukazuje? Znam da ukazuje i na anemiju jer mi je željezo nisko isto kao i MCH I MCHC a to sve kao ukazuje na anemiju. Moze li mi itko reci na sto jos ukazuje povisena sedimentacija??

mislim da je to samo upala neka, ali mozda da ipak barem nazoves doktoricu pa ju pitas. sedimentacija jaakkoo sporo opada tak da se ne moras brinuti previse oko toga, mozda si nesto nedugo imala pa se nije jos spustila :mig:

stipko
20.01.2008., 01:36
... i smirite se. Panika ne pomaže. :)

buurngirl
20.01.2008., 03:41
al nisam nikakvu upalu imala ni nista nedavno ..sve je okay samnom.:)

nephthys
20.01.2008., 08:50
a šta bi onda htjela da ti kažemo? da ti bubrezi otkazuju? da imaš neizlječivi tumor?
ne. anemija ti je zbrčkala sedimentaciju. iako, s obzirom da nisi napisala vrijednosti željeza, možemo nagađati.
anemija, djevojko, papaj željeza, i sve je oke.

njetočkanezvanova
07.02.2008., 13:58
Prije nekih mjesec dana mi je izbio herpes, prošao , odmah sam išla vadit krv i bio povišen ALT, jutros sam opet vadila krv (treba mi za dobit pilule od ginića) i povišen je i ALT i AST.
Zašto?:confused: Inače, dobro se osjećam, nemam nikakvu virozu, a prije menge koju sam dobila 2 tjedna ranije pila sam Dabroston. Da li to ima kakve veze?

TRAP-JAW
07.02.2008., 14:17
Ja sam imao povišen ALT, AST i GGT. Slučajno sam to saznao kada me doktorica poslala na vađenje krvi, zato jer sam imao problema s alergijom. A da stvar bude još gora taman sam u roku od nekih mjesec dana trebao ići u Ameriku na lječnički za jedan posao. A ako su ti jetreni enzimi povećani, lječnički NE PROLAZIŠ! Počeo sam piti čaj za jetru (imaš ga na ulazu u kaufland, proizvodi ga TRAVAR-BJELOVAR, a zove se, čaj za poboljšanje funkcije jetre i žući) i uz to piti 2 tablete, kompleks B vitamina. I naravno izbjegavaš masnu hranu. Nakon mjesec dana svi enzimi su mi se spustili na normalu! Nemaš razloga za neku veliku brigu.

Ivanicapeca
07.02.2008., 18:31
Alanin aminotransferaza (ALT, SGPT)
REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
Žene (>20 god)
10 do 36 U/L 37°C
Muškarci (>20 god)
12 do 48 U/L 37°C
Žene (13-18 god)
10 do 29 U/L 37°C
Muškarci (13-18 god)
10 do 33 U/L 37°C
(8-12 god)
11 do 37 U/L 37°C
(> 1 god)
9 do 40 U/L 37°C
(<1 god)
11 do 68 U/L 37°C
(10d -3mj)
8 do 60 U/L 37°C
IZRAZITO POVIŠENO KOD:
miokarditis
POVIŠENO KOD:
kronični alkoholizam
SNIŽENO KOD:
pomanjkanje piridoksal fosfata

Aspartat aminotransferaza (AST, SGOT)
REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
Žene (>20 god)
8 do 30 U/L 37°C
Žene (13-18 god)
14 do 32 U/L 37°C
Muškarci (13-70 god)
11 do 38 U/L 37°C
(8-12 god)
14 do 39 U/L 37°C
(> 1 god)
10 do 45 U/L 37°C
(<1 god)
14 do 55 U/L 37°C
(novorođenčad)
12 do 78 U/L 37°C
IZRAZITO POVIŠENO KOD:
fulminantni hepatitis, osobito virusni hepatitis
POVIŠENO KOD:
nekroza jetrenih stanica, kolestatska i opstruktivna žutica, kronični hepatitis, hepatotoksični
lijekovi, alkoholni hepatitis (u alkoholnom hepatitisu AST>ALT, a u akutnom i kroničnom
virusnom hepatitisu ALT>AST); nekroza, upala ili trauma srčanog ili skeletnih mišića, akutni
infarkt miokarda (AST>ALT ).

Gamaglutamil transferaza (gama-GT)
REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
Žene (20-70 god)
9 do 35 U/L 37°C
Muškarci (20-70 god)
11 do 55 U/L 37°C
Žene (8-18 god)
10 do 24 U/L 37°C
Muškarci (8-18 god)
10 do 27 U/L 37°C
(<1 god)
3 do 159 U/L 37°C
(novorođenčad)
24 do 285 U/L 37°C
POVIŠENO KOD:
u intra- i posthepatalnoj opstrukciji žučovoda, holangitisu, holecistitisu, infekcioznoj
mononukleozi, presađivanju bubrega, terapiji antikonvulzivima, kroničnom alkoholizmu.

IZVOR:http://www.kbsm.hr/klinkemija/odsjeci/opca.htm

Uglavnom, treba izbjegavati alkohol, gazirana pića, tešku i masnu hranu, smanjiti unos ugljikohidrata. Dobar je Sylimarin za obnavljanje jetre.

JoshuaDU
27.02.2008., 12:24
Dobar dan,
ima li tu netko kompetentan da mi objasni malo neke rezultate radiologa, i da mi kaze mogu li se baviti plivanjem, trcanjem, teretanom, opcenito, kakve aktivnosti su dobre za ovo stanje?

Snimka L - S kraljeznice pokazuje diskretnu skoliozu torakolumbalnog prijelaza uz naglaseniju fiz. lordozu sto moze biti i posturalno, trupovi su ocuvane visine, i.v. prostori primjerene sirine, osim L5 - S1 gdje se vidi poc. suzenje i.v. diska uz lako reducirani isti intervertebralni otvor.

hvala

canabinola
27.02.2008., 15:37
Dobar dan,
ima li tu netko kompetentan da mi objasni malo neke rezultate radiologa, i da mi kaze mogu li se baviti plivanjem, trcanjem, teretanom, opcenito, kakve aktivnosti su dobre za ovo stanje?

Snimka L - S kraljeznice pokazuje diskretnu skoliozu torakolumbalnog prijelaza uz naglaseniju fiz. lordozu sto moze biti i posturalno, trupovi su ocuvane visine, i.v. prostori primjerene sirine, osim L5 - S1 gdje se vidi poc. suzenje i.v. diska uz lako reducirani isti intervertebralni otvor.

hvala

Plivanje da,poboljsava stanje kraljeznice,trcanje ti nebi smjelo stetiti,teretana mozda,ali bez vjezbi koje izazivaju trzanje ili nagle pokrete kraljeznice kao trbusnjaci,dizanje utega,i slicno,ali ja nebi da sam na tvom mistu.Definitivno vjezbe yoge,to bi ti,ako ustrajes u vjezbanju,moglo doniti i potpuni oporavak,a vec nakon par dana osjecas nestanak raznih tegoba u leđima.Baziras se na vjezbe za kraljeznicu,iz vlastitog iskustva-savrseno.

KLCCLK
28.02.2008., 03:54
plivanje svakako, teretana isto moze bit jako korisna ali samo na nacin da ti pravi strucnjak koji ce vidjet tvoju dijagnozu prepise vjezbe koje smijes, a koje ne smijes radit.

buurngirl
04.03.2008., 13:46
Imam krvi u mokraći tj. eritrocite od 10-20
-leukociti također 10-20
-te dosta epitela, sluzi i bakterija

Znam da krv ukazuje na to da možda imam problema sa bubrezima il nešto slicno ali imam 17 god samo te nemam nikakve bolove na tim mjestima.
Imam samo temp. vec 4 dana..

Može li mi netko malo objasnit sve ovo ako nije problem.

-hvala puno.

kiki-ri
04.03.2008., 15:33
Imam krvi u mokraći tj. eritrocite od 10-20
-leukociti također 10-20
-te dosta epitela, sluzi i bakterija

Znam da krv ukazuje na to da možda imam problema sa bubrezima il nešto slicno ali imam 17 god samo te nemam nikakve bolove na tim mjestima.
Imam samo temp. vec 4 dana..

Može li mi netko malo objasnit sve ovo ako nije problem.

-hvala puno.

krv ti može biti ako si sad blizu imala i ćeš dobit "stvari". Meni je tako jednom bilo pa sad moram vadit urin na sredini ciklusa

cuncokret
04.03.2008., 15:38
To ti znači da imaš upalu - ili mjehura ili bubrega ili mokraćovoda. Dobit ćeš neki antibiotik i bit će sve u redu.

Zašto si uopće davala urin, vjerovatno zato što si imala neki problem? Da se radi o mjesečnici bili bi samo eritrociti, ali leukociti i bakterije ti jasno daju do znanja da se radi o upali, tu nema greške.

buurngirl
04.03.2008., 18:59
išla sam davat urin i vadit krv jer sam bolesna.
imam temp od petka i nikako ne prestaje, samo ide gore-dolje pa me doktorica poslala na to.
i samo temp i umor.
grlo niš i ostalo..

cuncokret
04.03.2008., 21:00
Teško je ovako sa sigurnošću reći o čemu se radi...

A kakva ti je krvna slika? Ja jesam laborant po struci i po tvom opisu nalaza bi rekla da se radi o upali u mokraćnom sustavu, ali to obično sa sobom nosi dosta neugodne simptome, ma znaš i sama, ako je mjehur onda peče ko vrag, bubrezi jako bole i sl. Tako da ti nema pomoći bez doktora, nažalost.

buurngirl
04.03.2008., 23:17
Ma znam :)
bila sam ja kod doktorice i vidijela je ona nalaze samo šta nije baš nešto posebno rekla..rekla je isto to da imam neku upalu mokraćnih puteva il nešto al stvar je u tome da meni to sve normalno funkcionira i nemam ama baš nikakvih problema s tim već samo sa tom temperaturom i umorom i ono cijelo me tijelo boli al to je sve od temperature.
A krvna slika..a isto je loša. Btw još imam i anemiju.
Trebaju li neki posebni podaci o krvnoj slici?

i da, puno ti hvala :D

Ivanicapeca
04.03.2008., 23:28
Ma znam :)
bila sam ja kod doktorice i vidijela je ona nalaze samo šta nije baš nešto posebno rekla..rekla je isto to da imam neku upalu mokraćnih puteva il nešto al stvar je u tome da meni to sve normalno funkcionira i nemam ama baš nikakvih problema s tim već samo sa tom temperaturom i umorom i ono cijelo me tijelo boli al to je sve od temperature.
A krvna slika..a isto je loša. Btw još imam i anemiju.
Trebaju li neki posebni podaci o krvnoj slici?

i da, puno ti hvala :D

Pa dobro, jeli ti dala uputnicu za urinokulturu?
Više je nego evidentno da se radi o bakterijskoj upali koju treba što prije početi liječiti antibiotikom na koji je bakterija najosjetljivija, što se može jedino iščitati iz antibiograma. Ne moraš imati nikakve tegobe kod upale mjehura, a da upala divlja.
Pij ti puno čaja od preslice, oblokavaj se s njim. Čim se popiškiš, odmah nadoknadi novom šalicom čaja. Ostani doma, utopli se i miruj.

cuncokret
05.03.2008., 20:03
U svakom slučaju traži uputnicu za urinokulturu, jer sumnjam da će ti proći bez antibiotika.

Ja imam česte upale mjehura, i obično ih liječim sa Sinersul tabletama, to je antibiotik. Ali nemoj se nikako sama igrati doktora i uzimati ništa bez mikrobiološkog nalaza.

I kupila sam si Urosal tablete, to su neke biljne tablete za urološke probleme i meni su super, ali samo kad se radi o prehladi, i pomažu mi kod peckanja, ali ne pomažu kod bakterijske upale.

buurngirl
05.03.2008., 21:30
a da...al ja nemam problema s mokračnim putevim.
Ne boli me ni ništa...samo temp. hm.

Ivanicapeca
06.03.2008., 10:22
a da...al ja nemam problema s mokračnim putevim.
Ne boli me ni ništa...samo temp. hm.

Nisi pročitala što sam ti napisala:tuctuc:. Ne moraš imati nikakve osjetne probleme, a da upala divlja.
Imaš temp. još jedna nuspojava upalnog procesa.
Nemoj se zezati s bakterijama, jer ako uđu u krvotok, možeš dobiti sepsu. Moraš dobiti antibiotik i zato traži podhitno da ti se da uputnica za urinokulturu, a mogla bi tražiti i uputnicu za UZV bubrega.

hm00
06.03.2008., 16:34
Moj je sin je isto tako imao temperaturu (išlo je do 39st. C) i eritrocite i leukocite u urinu i nije imao nikakvo pečenje kod mokrenja i sl. Bila je upala bubrega (iako ga nisu bili boljeli) i bakteriju - ešerihiju koli (ne znam na lat.). Uraditi antibiogram i popiti lijek .

buurngirl
06.03.2008., 22:43
Moj je sin je isto tako imao temperaturu (išlo je do 39st. C) i eritrocite i leukocite u urinu i nije imao nikakvo pečenje kod mokrenja i sl. Bila je upala bubrega (iako ga nisu bili boljeli) i bakteriju - ešerihiju koli (ne znam na lat.). Uraditi antibiogram i popiti lijek .

ma da??
uff, meni je najveca temp bila 40,1...eh..a svaki dan je imam. Jaoo..stalno!!
i sutra idem u zaraznu dati mokracu pa cu vidijet jer valjda je neka bakterija..ahh.

buurngirl
06.03.2008., 23:12
i da?
jel moguce da imam neku spolnu bolest?
ipak mi piše dosta sluzi, epitela i bakterija... :(

Ivanicapeca
07.03.2008., 09:22
i da?
jel moguce da imam neku spolnu bolest?
ipak mi piše dosta sluzi, epitela i bakterija... :(

Ne vjerujem da se o tome radi.
Kladim se na e.coli. Ako ti se ugnijezdila u bubregu, bit će ti fešta dok je istrijebiš.

Neroslava
07.03.2008., 13:50
Viš, a ja imam normalni AST, malo sniženi ALT (8, a donja granica je 10 - kolko sam skužila to mi je od pomanjkanja vitamina B6, iako ne kužim kak, jel jedem skoro sve u čemu ga navodno ima - riba, soja, jaja, mlijeko, špinat...) i GGT točno na donjoj granici, jel zna ko kaj treba jest da se to povisi?
PS. Al kolko kužim, manja vrijednost od referentne i nije tolki bed ko povišena..

buurngirl
07.03.2008., 16:02
bila sam danas tamo na mirogoju u bolnici...urin me nisu tražili...samo me doktor pregledao i vadila sam krvi iz prsta i rekao mi je da je to vjerojatno samo gripa te da dodjem u pon da vide kako mi je i onda cemo možda obavit neke pretrage.
A pa mislim stvarno...

Ivanicapeca
07.03.2008., 17:28
bila sam danas tamo na mirogoju u bolnici...urin me nisu tražili...samo me doktor pregledao i vadila sam krvi iz prsta i rekao mi je da je to vjerojatno samo gripa te da dodjem u pon da vide kako mi je i onda cemo možda obavit neke pretrage.
A pa mislim stvarno...

:rolleyes::bang:
Savjet? Imaš jaku i nesnosnu neodređenu bol koja se širi donjim abdomenom i pritisak u križima, dok pišaš peče, pa pravac Hitna. Budu te odmah zaprimili i obavili odmah sve pretrage zaključno s urinokulturom. Ja ne znam jesmo li mi hipohondrični laici koji vide stablo i pored šume ili on ne vidi ništa evidentno, čak ni stablo, a bogami ni šumu.:kava:

Simpatična
09.03.2008., 01:53
ako bjze iz referentnih vrijednosti
oboljenje jetre
e sad
koje?
uglavnom, hepatitis b ili c
a mozebit i a
ciroza jetr
ili masna jetra
tako to počinje
moj savjet
trazi da radis markere
pod HITNO:top:

buurngirl
11.03.2008., 17:50
:rolleyes::bang:
Savjet? Imaš jaku i nesnosnu neodređenu bol koja se širi donjim abdomenom i pritisak u križima, dok pišaš peče, pa pravac Hitna. Budu te odmah zaprimili i obavili odmah sve pretrage zaključno s urinokulturom. Ja ne znam jesmo li mi hipohondrični laici koji vide stablo i pored šume ili on ne vidi ništa evidentno, čak ni stablo, a bogami ni šumu.:kava:

nemam pritisak u križima nit me peče dok pišam!!
ne..ne..ne.
nisam to nijednom rekla...

Ivanicapeca
11.03.2008., 22:07
nemam pritisak u križima nit me peče dok pišam!!
ne..ne..ne.
nisam to nijednom rekla...

Nisi me shvatila:rolleyes:, sugerirala sam ti da im to kažeš da ti napokon naprave suvislu pretragu, kužiš:mig: Imaš tu na forumu masu cura koje su išle na tu opciju Hitne pomoći, jer su ih njihovi dr. opće na pamet šopali antibioticima i liječili bijesne gliste, a da nisu napravili antibiogram. Otišle bi na hitnu, rekle to što sam ti sugerirala i odmah su im napravli sve pretrage i poslali ih doma s pravim antibiotikom.
Fakat ti se divim što to još podnosiš. Ja to ne bi trpila niti sat, iskreno. Krv u mokraći nije normalna i nema veze s gripom.:o

buurngirl
12.03.2008., 22:15
a pa evo, ustanovili su da je to bila samo gripa ...
jer ja sam sada dobro...veli doktorica da me pogodila malo jaca gripa jer nisam je dugo imala a i zbog željeza se dugo zadržala jer mi je željezo prenisko.
eto, dobro sam sada...temp. nema..i tako.
hvala na svemu al valjda je to bila samo gripa.

london-vienna
14.03.2008., 17:53
Hmmm nisam bas dobro procitao ovo ali curo pitam se ja jesi li ti ikome rekla tamo da si imala krvi u urinu?
Trk kod urologa i nemoj se zezati s tim
Ja imao i odmah na operaciju tumora u besici

hm00
14.03.2008., 21:44
Mislim da bi svakako morala ponoviti analizu urina da vidiš da li i dalje imaš eritrocite. Nekako mi to nije profesionalno od strane dr. da ti nisu ponovili nalaz.:confused:

Anery
17.03.2008., 08:34
Na što ukazuje ako je ALT nizak ili na doljnoj granici?

Ivanicapeca
17.03.2008., 08:42
Na što ukazuje ako je ALT nizak ili na doljnoj granici?

Alanin aminotransferaza (ALT, SGPT) u krvi
ODSJEK:
Odsjek za hitnu laboratorijsku dijagnostiku
Odsjek za opću medicinsku biokemiju
OPIS ANALIZE:
REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
Žene (>20 god)
10 do 36 U/L 37°C
Muškarci (>20 god)
12 do 48 U/L 37°C
Žene (13-18 god)
10 do 29 U/L 37°C
Muškarci (13-18 god)
10 do 33 U/L 37°C
(8-12 god)
11 do 37 U/L 37°C
(> 1 god)
9 do 40 U/L 37°C
(<1 god)
11 do 68 U/L 37°C
(10d -3mj)
8 do 60 U/L 37°C
IZRAZITO POVIŠENO KOD:
miokarditis
POVIŠENO KOD:
kronični alkoholizam
SNIŽENO KOD:
pomanjkanje piridoksal fosfata (http://hr.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B6) (drmaj po b kompleksu točnije vitaminu B6)

Izvor:http://www.kbsm.hr/klinkemija/odsjeci/opca.htm

Anery
18.03.2008., 09:01
Zanimljivo. Hvala!:)

tardis123456
20.03.2008., 08:47
evo zbog svakojakih smetnji napravih krvnu sliku pa bi molio ako netko nesto moze savjetovati na sta obratiti paznju ...

U krvnoj slici sve normalno osim:
Sedimentacija (SE) - 1 L (ref 2-13)
DKS - nesegmenti - 3 H (ref 0-2)

U urinu pise da je sve normalno
(izmedu ostalog Bilirubin - 0) a ispod mi je napisano "Serum zut!"

Sto bi to trebalo znaciti?

Hvala puno!

belfegora
25.03.2008., 19:38
kako je oznacen nalaz zeljeza u krvi?
jel to hemoglobin ili je nesto posebno?

bubach_0103
28.03.2008., 18:45
ojla ljudovi...imam jedno pitanje, na nalazima krvi prikazan mi je manjak željeza i još nekih vitamina, ali imam i visoku sedimentaciju...jel mi može neko reć koji su razlozi visokoj sedimentaciji?:confused:

kemik
28.03.2008., 18:45
upala.

bubach_0103
28.03.2008., 18:47
hvala, a jel to može imat kakve veze s trudnoćom...imam spolne odnose, al uvijek uz zaštitu i ne bi trebalo ništa bit :) al ipak...jel to istina da visoka sedimentacija može bit zbog trudnoće?

kemik
28.03.2008., 18:52
nikad nisam čula da je povišena sedimentacija povećana s trudnoćom, a ni brzinsko pretraživanje interneta ne spominje ništa.

znaš, postoje i jednostavniji načini da otkriješ jesi li trudna, a uključuju šetnju do apoteke i pišanje u određenom smjeru :D

bubach_0103
28.03.2008., 18:58
...ma ja sam očito neš krivo pokopčala...hvala ti puno

madmax2
31.03.2008., 18:12
Evo ja sam van sebe,,, nakon nalaza....:eek::(:flop:

AST mi je 57
ALT mi je 98
GGT 100

Nikad se nisam hranio naročito nezdravo... uglavnom jedem puno, 4 obroka dnevno, imam malo sala na trbuhu, ali ništa puno... 23 godine...

Bavim se sportom, box, nogomet, teretana, ali i uzimam(sam uzimao) dosta preparatat na bazi kreatina, taurina i kofeina pa mi je jetra u banani možda i zbog toga...proteiniski napici + jednom tjedno se dobro napijem... vikendom ko i večina ljudi...

O hepatitisu i ne razmišljam jer mislim da ga nisam imao gdje i kad dobit... ne drogiram se, ne jebem kurvice po rupama,:ne zna:...
al testritat ću se i nato.. makar i doktorica ne vjeruje da imam hepač..

Al djeta koja me čeka mi nije toliki problem, koliko to da mi je doktorica rekala da s ovkvom jetrom nesmijem ništa vježbat. to me ubija...
Sad vidim da neki pišu kako su si ovdije vježbom smanjili enzime, pa me znaima mišljenje ostalih? što je kontradiktorno onome kaj mi veli doktorica...:confused:

I pliz, koji preparati najbolje pomažu oporavku, ovdije je nabrojano mali milijun stavri, eh sad nemožeš se trpat sa svime...
sirutka? aloe vera? sylimarine? vitaminb? med za jetru? maslinovo ulje, sok od mrkve?

Ivanicapeca
31.03.2008., 19:55
Evo ja sam van sebe,,, nakon nalaza....:eek::(:flop:

AST mi je 57
ALT mi je 98
GGT 100

Nikad se nisam hranio naročito nezdravo... uglavnom jedem puno, 4 obroka dnevno, imam malo sala na trbuhu, ali ništa puno... 23 godine...

Bavim se sportom, box, nogomet, teretana, ali i uzimam(sam uzimao) dosta preparatat na bazi kreatina, taurina i kofeina pa mi je jetra u banani možda i zbog toga...proteiniski napici + jednom tjedno se dobro napijem... vikendom ko i večina ljudi...

O hepatitisu i ne razmišljam jer mislim da ga nisam imao gdje i kad dobit... ne drogiram se, ne jebem kurvice po rupama,:ne zna:...
al testritat ću se i nato.. makar i doktorica ne vjeruje da imam hepač..

Al djeta koja me čeka mi nije toliki problem, koliko to da mi je doktorica rekala da s ovkvom jetrom nesmijem ništa vježbat. to me ubija...
Sad vidim da neki pišu kako su si ovdije vježbom smanjili enzime, pa me znaima mišljenje ostalih? što je kontradiktorno onome kaj mi veli doktorica...:confused:

I pliz, koji preparati najbolje pomažu oporavku, ovdije je nabrojano mali milijun stavri, eh sad nemožeš se trpat sa svime...
sirutka? aloe vera? sylimarine? vitaminb? med za jetru? maslinovo ulje, sok od mrkve?

Inače, virus hepatitisa je vrlo otporan pa je dovoljno da dotakneš negdje sasušeni jedva vidljivi trag krvi nekog zaraženog hepatitisom i da si virus preneseš negdje gdje ti imaš otvorenu ranicu, tipa ranice na licu od brijanja. Ako i je hepatitis, i ako je u akutnoj fazi, lako ćeš ga riješiti.
Jetra ti je opterećena i trebat će vremena da se sredi, a to uključuje i mirovanje. Brijem da su ovakve jetrene probe moguće i kod mononukleoze, pa bi trebalo i to provjeriti.
Iz osobnog iskustva ti toplo preporučujem Sylimarine. Naravno, u velikom luku izbjegavaj cigarete, alkohol i gazirano piće.

greenday829
01.04.2008., 10:03
Inače, virus hepatitisa je vrlo otporan pa je dovoljno da dotakneš negdje sasušeni jedva vidljivi trag krvi nekog zaraženog hepatitisom i da si virus preneseš negdje gdje ti imaš otvorenu ranicu, tipa ranice na licu od brijanja. Ako i je hepatitis, i ako je u akutnoj fazi, lako ćeš ga riješiti.
Jetra ti je opterećena i trebat će vremena da se sredi, a to uključuje i mirovanje. Brijem da su ovakve jetrene probe moguće i kod mononukleoze, pa bi trebalo i to provjeriti.
Iz osobnog iskustva ti toplo preporučujem Sylimarine. Naravno, u velikom luku izbjegavaj cigarete, alkohol i gazirano piće.

može ti bit iz više razloga ovdje napisanih
napravi testove krvi na viruse i masnocu
ali 100% ti je od sranja sta si pija (aditiva za bildanje) to unistva jetru!!!

madmax2
01.04.2008., 12:11
može ti bit iz više razloga ovdje napisanih
napravi testove krvi na viruse i masnocu
ali 100% ti je od sranja sta si pija (aditiva za bildanje) to unistva jetru!!!
daj Bože da je od toga, samo da nije hep...

madmax2
01.04.2008., 12:13

A što ako nije u akutnoj fazi, i kako se zna u kojoj je fazi?

A negdje sam sad na netru pročitao da je kod visrusnog hepa, Alt ili ast povišen 10 do 40X od max referentne vrijednosti, a meni je jedva duplo..

madmax2
01.04.2008., 12:15
I nikto nezna jel smijem vježabt il ne?

Ja ne razumjen na koji način bi vježba mogla smetat jetri, a doktorica opće prakse mi veli da je jetra tolko oštečena da nesmjem vježabat.

Ivanicapeca
01.04.2008., 12:33
A što ako nije u akutnoj fazi, i kako se zna u kojoj je fazi?

A negdje sam sad na netru pročitao da je kod visrusnog hepa, Alt ili ast povišen 10 do 40X od max referentne vrijednosti, a meni je jedva duplo..

To se odredi pretragama ukoliko ti markeri na hepatitis budu pozitivni. Ako nije u akutnoj fazi nego u kroničnoj, onda to malo teže i kompliciranije ide, ali nemoj se s time opterećivati kao ni referentnim vrijednostima prije nego napraviš markere i vidiš ima li uopće razloga za zabrinutost.

Naravno da fizički napor dodatno optereti jetru. Slušaj liječnicu i ne gruntaj. Žena je završila medicinu, pa zna što ti priča.
E,da, slažem se s gore navedenim da su ti pripravci koje uzimaš da se napumpaš totalna govna. :flop:

madmax2
01.04.2008., 12:58
strašno...

ti homopederi i narkići će nas na kraju sve potrovat...:mad:

Ivanicapeca
01.04.2008., 14:05
strašno...

ti homopederi i narkići će nas na kraju sve potrovat...:mad:

Misliš da hepatitis potječe od homoseksualaca i narkomana?! Grdo se varaš:kava: Oni jesu rizična skupina, ali isto tako rizična skupina su hetero cure i dečki koji često mijenjaju partnere. Hepatitis možeš pobrati u bolnici, ko moja frendica npr. i to dok se sirota liječila od raka, pa kod tetoviranja i pirsanja, čak i kod zubara.
Znaš, uvijek bi prije stavila ruku u vatru za homoseksualca koji živi uredan i zdrav život, nego mačo frajera koji šara:o

Ja bih se radije na tvom mjestu pazila psihopata u farmaciji koji prodaju mladim nadobudnim dečkima "dodatke prehrani" koji će im pomoći da napumpaju mišiće i zarade instant samopouzdanje:flop:

madmax2
02.04.2008., 08:54
Misliš da hepatitis potječe od homoseksualaca i narkomana?! Grdo se varaš:kava: Oni jesu rizična skupina, ali isto tako rizična skupina su hetero cure i dečki koji često mijenjaju partnere. Hepatitis možeš pobrati u bolnici, ko moja frendica npr. i to dok se sirota liječila od raka, pa kod tetoviranja i pirsanja, čak i kod zubara.
Znaš, uvijek bi prije stavila ruku u vatru za homoseksualca koji živi uredan i zdrav život, nego mačo frajera koji šara:o

Ja bih se radije na tvom mjestu pazila psihopata u farmaciji koji prodaju mladim nadobudnim dečkima "dodatke prehrani" koji će im pomoći da napumpaju mišiće i zarade instant samopouzdanje:flop:

Nigdje ja nisam napisao da te boleštine ne potječu od njih, već da oni hepatitis ponajviše šire kao i AIDS. Možeš ih ti branit koliko hoćeš, al medicina i istraživanja kazuju kako je upravo među te dvije populacije zabilježeno značajno viskoko odstupanje od prosjeka, što se tiče prisutnosti tih boleština...

Boleština koju ću pokupt kod zubara, ili lječenjem, je slučajna i radi se o iznimci, dok se kod gornje dvije skkupine ne radi o iznimci, već o pravilu da su upravo oni glavni širitelji tih zaraznih i smrtonosnih bolesti...:flop:

plavva
02.04.2008., 08:59
Nigdje ja nisam napisao da te boleštine ne potječu od njih, već da oni hepatitis ponajviše šire kao i AIDS. Možeš ih ti branit koliko hoćeš, al medicina i istraživanja kazuju kako je upravo među te dvije populacije zabilježeno značajno viskoko odstupanje od prosjeka, što se tiče prisutnosti tih boleština...

Boleština koju ću pokupt kod zubara, ili lječenjem, je slučajna i radi se o iznimci, dok se kod gornje dvije skkupine ne radi o iznimci, već o pravilu da su upravo oni glavni širitelji tih zaraznih i smrtonosnih bolesti...:flop:

daj ne lupaj. jetru si sjebao sam đubrivom koje si pio, a vjerojatno i superkritičkim odabirom cura.

Ivanicapeca
02.04.2008., 10:00

Nisi napisao, ali je tvoje aludiranje bilo više nego jasno. Što se tiče medicinskih istraživanja, jednako rizična skupina za hepatitis i AIDS su i hetero i homoseksualci koji ne žive uredan život i ponašaju se vrlo promiskuitetno. Druga stvar je što se zbog takvog ponašanja generalno prozivaju svi a ne oni koje to direktno ide, a to su ljudi koji ne drže do higijene, u najmanju ruku.

Kažeš da ne šaraš, a po stavu koji si ovdje iskazao sigurno nisi gay, s toga, ne vidim čemu tvoje bediranje u smislu "sve će nas potrovati", kad ti sa tim i takvima nemaš posla:confused:

Čuvaj se ti otrova u malim šarenim bočicama:mig:

madmax2
02.04.2008., 11:17
ivanicapeca...

ovak.. prije se nisam zanimo za te boleštine... jer sam mislio da nemogu doč doticaj s njima. Ali očito smo svi, manje-više, izloženi tome. Pa sam krenuo čitat po netu, iskustva idu otprilike ovako "hep mi je prenio bivši dečko narkić"... a jasno piše da se i hepatitis puno lakše prenosi neprirodnim bludom, tj. eufemizmom moderno zvanim analni seks - a upravo to prakticiraju homoseksualcui... a na koje sve načine preko njih slučajno mogu dobit virus i sami si napisala, od zubara, bolnica pa do slučajnih doticaja s koječime, gdije oni ostavljaju svoje smrtonosne tragove...

Ivanicapeca
02.04.2008., 11:28
ivanicapeca...

ovak.. prije se nisam zanimo za te boleštine... jer sam mislio da nemogu doč doticaj s njima. Ali očito smo svi, manje-više, izloženi tome. Exectly my point. To sam ti i napisala, a ti si rekao da je to rijetkost.Pa sam krenuo čitat po netu, iskustva idu otprilike ovako "hep mi je prenio bivši dečko narkić"... a jasno piše da se i hepatitis puno lakše prenosi neprirodnim bludom, tj. eufemizmom moderno zvanim analni seks - a upravo to prakticiraju homoseksualcui... a na koje sve načine preko njih slučajno mogu dobit virus i sami si napisala, od zubara, bolnica pa do slučajnih doticaja s koječime, gdije oni ostavljaju svoje smrtonosne tragove...

Kao što rekoh, higijena je pola zdravlja. Po meni nije higijenski i vrlo riskantno spolno općiti s narkićem bez kondoma, analno se seksati bez kondoma (mislim da se danas jako puno na ovaj način praše i heteroseksualci), i često mijenjati partnere, pa bio gay ili straight...kužiš, jer kad jednom pokupiš nešto, tak ti je sve jedno od koga je krenulo.

Imaš pravo na svoje mišljenje, ali mislim da ipak malo generaliziraš.

p.s.ako si se zanimao za hepatitis onda sigurno znaš da se moguće cijepiti protiv nekih tipova. Svakako ti to preporučujem.

madmax2
02.04.2008., 11:33
Cjepivo, ja bi se cjepio odmah, al prvo moram sačekat nalaze da vidim jel ga imam... :D:rolleyes:

Osim toga, čujem da to cjepivo ima kojekakve nus pojave... čak sa se može dobit virus... a cjepjenje traje nekolko godina il tak nešt?

Ivanicapeca
02.04.2008., 11:37
Cjepivo, ja bi se cjepio odmah, al prvo moram sačekat nalaze da vidim jel ga imam... :D:rolleyes:

Osim toga, čujem da to cjepivo ima kojekakve nus pojave... čak sa se može dobit virus... a cjepjenje traje nekolko godina il tak nešt?

Prvi glas:ne zna:
Imam u obitelji nekoliko liječnika kojima je obavezno cijepljenje protiv hepatitisa. Nisu imali nikakve nuspojave niti su u našim razgovorima spominjali takvo šta. Ja se isto spremam da to napokon obavim.

DA LI JE CJEPIVO PROTIV HEPATITISA B SIGURNO?

Hepatitis B cjepivo pokazalo se kao vrlo sigurno bilo da se primjenjuje kod djece, adolescenata ili odraslih. Prema podacima WHO (Svjetska zdravstvena organizacija) u svijetu je cijepljeno više od 500 milijuna ljudi. Najčešće zabilježena nuspojava cijepljenja je bol na mjestu uboda i blago ili umjereno povišena tjelesna temperatura. Nema znanstveno dokazane povezanosti između cijepljenja hepatitis B cjepivom i teških kroničnih bolesti, kao što nema opasnosti da cijepljenje izazove obolijevanje od hepatitisa.
Jedina kontraindikacija za cijepljenje je prethodna alergijska reakcija na cjepivo ili neki njegov sastojak.
izvor:http://www.hepatos.hr/hepatitis_b_akutni.htm

Što se tiče doze i načina cijepljenja znam da klinci u 6. razredu dobiju 2 mjeseca za redom cjepivo i zatim 6 mj. nakon prvog primljenog cjepiva.

madmax2
02.04.2008., 12:07
Puno ti hvala na linku i ostalim uputama:)

Neg, našo sam nešt zanimljivo:

Liječenje je identično kao i kod hepatitisa A – mirovanje sve dok je bilirubin u mokraći pozitivan i jetra bolna na palpaciju, dijetna prehrana s malo masti te izbacivanje alkohola i ostalih hepatotoksičnih sredstava

meni je na nalazu krvi i urina nađen negativan bilirubun, (dakle taj od prije tjedan dana gjd su mi ustanovljeni i povišeni jetreni enzimi)---
Ivana, znači li to da ja sigurno nemam hepatitis, jer gore jasno piše da je bilirubin pri hepu pozitivan?

edit; btw, sad sam na još jednoj stranici našao da hepatitis uzrokuje povečanje bilirubuina...
Dakle mogu li sad 97% reč da nemam hep?

Ivanicapeca
02.04.2008., 12:56
Puno ti hvala na linku i ostalim uputama:)

Neg, našo sam nešt zanimljivo:

Liječenje je identično kao i kod hepatitisa A – mirovanje sve dok je bilirubin u mokraći pozitivan i jetra bolna na palpaciju, dijetna prehrana s malo masti te izbacivanje alkohola i ostalih hepatotoksičnih sredstava

meni je na nalazu krvi i urina nađen negativan bilirubun, (dakle taj od prije tjedan dana gjd su mi ustanovljeni i povišeni jetreni enzimi)---
Ivana, znači li to da ja sigurno nemam hepatitis, jer gore jasno piše da je bilirubin pri hepu pozitivan?

edit; btw, sad sam na još jednoj stranici našao da hepatitis uzrokuje povečanje bilirubuina...
Dakle mogu li sad 97% reč da nemam hep?
Iskreno, ne znam ti na to odgovoriti, ali znam da je jedino marker na hepatitise nalaz koji se priznaje, tak da pričekaj taj nalaz, iako ovaj negativan bilirubin ide u prilog tome da se možda ipak ne radi hepu. Isto tako može značiti da si ga nekako prebolio u akutnoj fazi i sad je potrebno vrijeme da se jetra regenerira.
Pričekaj nalaz

snjezrom
02.04.2008., 21:40
Imala sam povišeni
ALT I AST. Na ultrazvuku je nalaz jetre bio ok. Doktorica mi je rekla da idem na pregled za hepatitis C. I ja mislim da ga nisam mogla dobiti spolnim putem, ali...mogla sam ga dobiti i kod zubara. Bojim se otići na taj pregled. Sad idem opet vaditi te nalaze. Inače sam bila jako mršava i onda sam se u pola godine udebljala 10.tak kila. Ne znam da li postoji mogućnost da se jetra zbog te nagle debljine uznemirila, s obzirom da sam godinama bila užasno mršava...uglavnom strah me bilo kakve dijagnoze.

madmax2
02.04.2008., 22:11
Imala sam povišeni
ALT I AST. Na ultrazvuku je nalaz jetre bio ok. Doktorica mi je rekla da idem na pregled za hepatitis C. I ja mislim da ga nisam mogla dobiti spolnim putem, ali...mogla sam ga dobiti i kod zubara. Bojim se otići na taj pregled. Sad idem opet vaditi te nalaze. Inače sam bila jako mršava i onda sam se u pola godine udebljala 10.tak kila. Ne znam da li postoji mogućnost da se jetra zbog te nagle debljine uznemirila, s obzirom da sam godinama bila užasno mršava...uglavnom strah me bilo kakve dijagnoze.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
nemam ništa osobno proti tebe, ali stvarno nemogu shvatit takav mozak i razmišljanje... pa jebote daj razmisli...?!?!
pogledajmo solucije ako imaš/nemaš hepatitis;
1)imaš hepatis a neznaš da ga imaš, bolest napraduje iz dana u dan, a ti se ne lječiš,već kao noj zabadaš galvu u pjesak... a vjerovatno ćeš zarazit još nekaoga, možda svog partnera ili svoje djete..

2)SAznaš da imaš hepatitis i izlječiš se kroz neko vrijeme...

3)Nemaš hepatitis, otišla si na pretragu i sama se uvjerila u to... rasterečena si i sretna..

SAD TI RAZmISLI ŠTo JE PAMETNIJE

snjezrom
02.04.2008., 22:39
Gle, imam jedan veliki problem a on je psihičke prirode a radi se o tome da se jednostavno ne mogu suočiti sa tim pregledima i strahovima. Inače imam već 40 tak godina i zdravo dijete (nema hepatitis)...muž mi se isto tako čini prilično zdrav, tako da ne vjerujem da imam hepatitis...idem vaditi opet krv za par dana, pa ako opet budu povišeni nalazi onda ću valjda dalje...valjda...:confused:

madmax2
03.04.2008., 10:28
Vi vjerovatno nemate hepatitis, ali kao što znate i vi i ja, hepatitis je stvarno podmukla bolest, tako da svi djelujemo zdravi...
Moje mišljenje je da se bolje što prije suočit s time, jer odgađanje problema, nije riješavanje! Normalno, svatko zna što je najbolje za njega.. a možda i nezna, ja da sam slušo svoje starce vjerovatno bi mi danas nalazi jetre bili normalni..

Evo meni nitko da odgovori kakave veze ima jetra i fizička aktivnost, i zbog čega ja nebi mogo vježbat? mislim još 10tak dana.. mirovat, najviše,,. a onda nazat u teretanu lagano, pa i noagomet, malo sparirat itd... a za 20tak dana ponovo na pretrage baš da vidim... jer sad sam počeo jest 5 obroka dnevno na bazi lešo mesa, tunjevine, purečih prsa, jogurata i nemasnog mljeka... alkohol, gazirano i slatko, te svinjetina - 0 bodova... bar ne do rezulatat novih pretraga...

Ivanicapeca
03.04.2008., 10:30
Gle, imam jedan veliki problem a on je psihičke prirode a radi se o tome da se jednostavno ne mogu suočiti sa tim pregledima i strahovima. Inače imam već 40 tak godina i zdravo dijete (nema hepatitis)...muž mi se isto tako čini prilično zdrav, tako da ne vjerujem da imam hepatitis...idem vaditi opet krv za par dana, pa ako opet budu povišeni nalazi onda ću valjda dalje...valjda...:confused:

Draga, sve ono što će ti netko napisati na papir, eventualno, pod dijagnozu je već u tebi, i negiranje i ne suočavanje s tim neće ti pomoći da stvar nestane, već će postati gore u svakom pogledu.
Dakle, imaš dva izbora:
1) nastaviti živjeti kao rob svojih strahova i dopustiti da te to muči cijeli život koji će biti sve samo ne kvalitetan
2) zauzeti se za sebe, svoje zdravlje i svoju sreću, kao i sreću svojih najbližih jer sve ono što se događa tebi, oni su time isto zahvaćeni i to proživljavaju

U životu nema nikakvih garancija i zato se moraš stalno boriti da poboljšavaš stvari i da one stvari koje su dobre takve održiš da traju što dulje. To ti je cijela filozofija kada kažemo da je čitav život borba. ZDRAVLJE je broj 1 u toj priči.

Strah, suočavanje...sve je to stvar momenta odluke. Mislim da imaš sve razloge ovoga svijeta da to učiniš i postaneš jedan strašna ženska:mig:

Ivanicapeca
03.04.2008., 10:40
Evo meni nitko da odgovori kakave veze ima jetra i fizička aktivnost, i zbog čega ja nebi mogo vježbat?

Meni nije jasno kako to tebi nije jasno:confused:
Jetra je glavni detoksikator i filter u tijelu. Kada vježbaš opteretiš je na način da se metabolizam ubrzava, a ona je veliki igrač u metabolizmu i umjesto da malo odmara, radi punom parom i opterećuje se dodatno. Jetra je organ koji se može obnoviti, ali obnavlja se sporo i potrebno je vrijeme da se oporavi.
http://www.plivazdravlje.hr/?section=home&id=12462&cat=t&show=1

snjezrom
03.04.2008., 19:19
Hvala Ivanicapeca...budem obavila te pretrage koje moram, a imam ih na raznim stranama...tako da...nadam se da ću konačno krenuti.

impoSIBILA
21.04.2008., 20:46
khm. možda glupo pitanje ali ja svejodno pitam! :D ima li ikakve veze povišeni AST i ALT sa poremećajem štitnjače? mislim, ono, sve se nekako svodi na metabolizam pa...
druga stvar- začuđuje koliko puno ljudi ima povremeno ili češće povišene transaminaze bez nekog određenog uzroka. to kaže i moja dr. opće prakse ali i jedna dr. hepatolog. možda bi trebalo poraditi na tim referentnim vrijednostima!:D ja bi to cimnula malo šire!:D

malo se šalim a li evo i sama tragam za uzrocima tih mojih "šetajućih" nalaza pa mi je zadnji AST 34 ALT 62 GGT 54 ALP 130 ali ja to imam nekoliko puta godišnje da se izmjenjuju uredni i ovakvi nalazi.
imam trudnoću iza sebe pa se nekako nadam da se sve to može baciti u taj koš.:rolleyes:

erika07
24.04.2008., 16:18
Postovani, molim Vas za pomoć u objasnjavanju nalaza.
U normalnim granicama mi nije:
Sedimentacija eritocita 27
MCV 79.3
MCH 26,2
Kolesterol 5,8
LDL kolesterol 3,5

Mokraćni nalaz:
Leukocitna esteraza pozit +
Leukociti 5-10
Stanice pločastog epitela dosta
Bakterije dosta

Lijepo Vas molim tko ima znanja i iskustva da mi kaze na sto ovo upucuje. Pokusala sam malo cackati po internetu i cini mi se da se moze raditi o nekakvim upalama ili infekcijama, ali nisam sigurna.
Unaprijed zahvalna erika

erika07
24.04.2008., 16:39
Koliko Vam zvucalo zanimljivo, ali je meni neizmjerno vazno i Vas odgovor ili komentar ce mi neizmjerno znaciti!

valneahana
24.04.2008., 16:59
Koliko Vam zvucalo zanimljivo, ali je meni neizmjerno vazno i Vas odgovor ili komentar ce mi neizmjerno znaciti!

leukociti u mokraći,epitelne stanice i bakterije te blago povišena sedimentacija eritrocita ukazuje na infekciju mokraćnog mjehura najvjerojatnije ili pijelonefritis,trebala bi napraviti urinokulturu koja će pokazati koju od bakterija imaš te ćeš za nju dobiti antibiotik,možda sad nemaš nikakve simptome ali nalazi pokazuju na upalu a simptomi će tek možda doći ako ju nebudeš liječila a to mogu biti:često mokrenje malih količina urina,prisutnost krvi u mokraći,bol i pečenje pri mokrenju,stalni osjećaj da ti se mokri a nemaš šta izmokriti

erika07
24.04.2008., 22:27
leukociti u mokraći,epitelne stanice i bakterije te blago povišena sedimentacija eritrocita ukazuje na infekciju mokraćnog mjehura najvjerojatnije ili pijelonefritis,trebala bi napraviti urinokulturu koja će pokazati koju od bakterija imaš te ćeš za nju dobiti antibiotik,možda sad nemaš nikakve simptome ali nalazi pokazuju na upalu a simptomi će tek možda doći ako ju nebudeš liječila a to mogu biti:često mokrenje malih količina urina,prisutnost krvi u mokraći,bol i pečenje pri mokrenju,stalni osjećaj da ti se mokri a nemaš šta izmokriti

Niste ni svjesni koje ste danas dobro djelo nacinili. Hvala Vam puno. Odlazim mirna na pocinak. Vrlo jasno ste mi rastumacili. Svako dobro Vam zelim!

CroMan132
02.05.2008., 15:14
Evo samo da se nadovežem. Prošle godine sam imao problem sa povišenim AST-om kod prvog nalaza je bio 320 a ALT je bio u granici normale 42. To sam saznao nakon što sam otišao kod dermatologa jer sam imao problem s kožom, i onda je tražila sve živo da izvadim. Kad sam doneo nalaze svojoj doci opće prakse rekla je da se radi o streptokoknoj infekciji i išao sam na antibiotike. Nakon mjesec dana sam opet vadio nalaze kad vidi vraga AST se povećao na 450, dok je ALT svo vrijeme bio OK. Kad sam to vidio ono :eek: . Ništa kaže ona moraš na inekcije ekstencilina (mislim da se tak zove). i onda sam idućih 5mj jednom na mjesec primao dozu.l usput se mjerilo svaki mjesec i nakon toga je spao na normalu. i sad je sve ok, a isto sam bio uzjebo kad sam to počeo istraživat koji je kurac AST, i onda kad ukucaš u google on odma izbaci linkove povezane s hepatitisom,i onda prvo pomisliš pa jebemu otkud sad to? zdravo se hranim i bla bla da ne nabrajam no bar je to utjecalo na mene da malo razmišljam o zdravlju i kao što je madmax2 napisao alkohol, gazirano i slatko sam potpuno izbacio i nisam od onda jeo.
evo zanimljivog linka pa si pročitajte
http://www.hepatitis-central.com/hcv/labs/lft.html

Pozdrav!

Tomislav13
03.05.2008., 22:46
AST i ASTO nije isto , ti si vadio ASTO dok je AST vezan za rad jetre ,ASTO je vezan za nekakvu bakterisku upalu i zato si uzimao penicilin.

početnik do srži
04.05.2008., 19:17
khm. možda glupo pitanje ali ja svejodno pitam! :D ima li ikakve veze povišeni AST i ALT sa poremećajem štitnjače? mislim, ono, sve se nekako svodi na metabolizam pa...
druga stvar- začuđuje koliko puno ljudi ima povremeno ili češće povišene transaminaze bez nekog određenog uzroka. to kaže i moja dr. opće prakse ali i jedna dr. hepatolog. možda bi trebalo poraditi na tim referentnim vrijednostima!:D ja bi to cimnula malo šire!:D

malo se šalim a li evo i sama tragam za uzrocima tih mojih "šetajućih" nalaza pa mi je zadnji AST 34 ALT 62 GGT 54 ALP 130 ali ja to imam nekoliko puta godišnje da se izmjenjuju uredni i ovakvi nalazi.
imam trudnoću iza sebe pa se nekako nadam da se sve to može baciti u taj koš.:rolleyes:

AST i ALT nemaju direktne veze sa bolestima štitnjače, funkcija jetre i štitnjače u metabolizmu su dosta različite..

Nalazi AST, ALT..ovise o raznim faktora, od hemolize kod uzimanja uzorka krvi, kada su povišeni ALT i AST. Povišeni mogu biti i nakon udarca, traume, nakon davanja intramuskularnih injekcija, posebno ALT;povišeni su kod stresa, kod uzimanja većih količina alkohola i hepatotoksičnih lijekova (povišeni AST, ALT, GGT). dakle, te vrijednosti mogu biti povišene i kod stanja koja nisu odraz bolesti jetre.

Mogu biti povišeni kod nekih viroza, npr Rota, uz mononukleozu.. pankreatitis..sepsa bilo koje etiologije, AST je povišen kod infarkta miokarda i veče opekline..dakle u stanjima kojima ishodište nije sama jetra..ima toga dosta..ali to se sve stanja i bolesti sa određenom kliničkom slikom..

Naravno, povišeni su, skupa sa AP kod ozbiljnih jetrenih bolesti..hepatitis, ciroza, karcinom..

Dakle, ne opterećujte se ako ste inače zdravi i bez smetnji..ako imate kakve, makar neodređene simptome, kao bol u trbuhu ili febrilitet, povraćanje..naravno da ćemo te nalaze gledati drugačije.

Pacijent je svaki priča za sebe, nitko nije samo matematički zbroj nalaza.:)

početnik do srži
04.05.2008., 19:26
Imala sam povišeni
ALT I AST. Na ultrazvuku je nalaz jetre bio ok. Doktorica mi je rekla da idem na pregled za hepatitis C. I ja mislim da ga nisam mogla dobiti spolnim putem, ali...mogla sam ga dobiti i kod zubara. Bojim se otići na taj pregled. Sad idem opet vaditi te nalaze. Inače sam bila jako mršava i onda sam se u pola godine udebljala 10.tak kila. Ne znam da li postoji mogućnost da se jetra zbog te nagle debljine uznemirila, s obzirom da sam godinama bila užasno mršava...uglavnom strah me bilo kakve dijagnoze.

To je tako kada netko u 40 godina nije imao susreta sa bolešćinama..:) I neka tako i ostane. Možda se jetra uznemirila, ali onda treba napraviti nalaze, vidjeti da je sve ok, napraviti promjenu u prehrani, pa će se i jetra urazumiti.:mig:

impoSIBILA
05.05.2008., 11:18
AST i ALT nemaju direktne veze sa bolestima štitnjače, funkcija jetre i štitnjače u metabolizmu su dosta različite..

Nalazi AST, ALT..ovise o raznim faktora, od hemolize kod uzimanja uzorka krvi, kada su povišeni ALT i AST. Povišeni mogu biti i nakon udarca, traume, nakon davanja intramuskularnih injekcija, posebno ALT;povišeni su kod stresa, kod uzimanja većih količina alkohola i hepatotoksičnih lijekova (povišeni AST, ALT, GGT). dakle, te vrijednosti mogu biti povišene i kod stanja koja nisu odraz bolesti jetre.

Mogu biti povišeni kod nekih viroza, npr Rota, uz mononukleozu.. pankreatitis..sepsa bilo koje etiologije, AST je povišen kod infarkta miokarda i veče opekline..dakle u stanjima kojima ishodište nije sama jetra..ima toga dosta..ali to se sve stanja i bolesti sa određenom kliničkom slikom..

Naravno, povišeni su, skupa sa AP kod ozbiljnih jetrenih bolesti..hepatitis, ciroza, karcinom..

Dakle, ne opterećujte se ako ste inače zdravi i bez smetnji..ako imate kakve, makar neodređene simptome, kao bol u trbuhu ili febrilitet, povraćanje..naravno da ćemo te nalaze gledati drugačije.

Pacijent je svaki priča za sebe, nitko nije samo matematički zbroj nalaza.:)

sve ovo prvi puta čujem!:eek: a mogu se prepoznati u dosta gore opisanih stavki!
Stres mi je npr. prirodno stanje stvari, duže vrijeme sam uzimala anksiolitike(pretpostavljam da nisu najbolji za jetru:rolleyes:), rota virus sam imala odmah po porodu!

međutim na zadnjem uzv pregledu dr. zaključuje da imam "malo masnu jetr" te piše da je moguć NASH!:eek: Iza mene su dvije trudnoće a svaka je sa sobom donijela i puno kg viška pa ne znam da li je moguće imati masnu jetru zbog toga a da ne mora odmah biti taj nash?

početnik do srži
05.05.2008., 14:34
sve ovo prvi puta čujem!:eek: a mogu se prepoznati u dosta gore opisanih stavki!
Stres mi je npr. prirodno stanje stvari, duže vrijeme sam uzimala anksiolitike(pretpostavljam da nisu najbolji za jetru:rolleyes:), rota virus sam imala odmah po porodu!

međutim na zadnjem uzv pregledu dr. zaključuje da imam "malo masnu jetr" te piše da je moguć NASH!:eek: Iza mene su dvije trudnoće a svaka je sa sobom donijela i puno kg viška pa ne znam da li je moguće imati masnu jetru zbog toga a da ne mora odmah biti taj nash?

Malo masna jetra je nešto što treba shvatiti kao upozorenje. Znači, uz nepridržavanje zdravih dijetalnih navika, daljnje debljanje, stres, neki lijekovi, alkohol,infekcije..svakako je moguće dogurati do NASHA. Moguće je imati masnu jetru a da nije NASH ( non alcoholic steatohepatitis) u pitanju. Uz pretpostavku da ne uzimaš značajnije količine alkohola, meni ovo liči na NAFLD (non alcoholic fatty liver disease), kvragu i skraćenice:mad: Evo, NASH nastaje ako NAFLD ignoriramo i ne promjenimo navike..dakle, upozorenje koje moramo shvatiti ozbiljno, ali bez razloga za očaj i paniku..

Kakav je šećer? Razina kolesterola?Kakav je koagulogram?Kada je rađen taj UZV?

Mislim da je ovdje potrebno smršaviti, to će najviše pomoći, ali ne naglo i ne nekim ludim mesnim dijetama, ni u ludilu! Potrebna je promjena načina života, ali ne novi stresovi za organizam!! B vitamin, zdrava hrana, izbjegavati zločeste masnoće, lijekove što manje uzimati i ako se baš mora..alkohol nikako..posvetiti se sebi, koliko se može..uz nadzor liječnika, naravno..I bit će sve ok, uvjerena sam!:)

impoSIBILA
05.05.2008., 16:23
Malo masna jetra je nešto što treba shvatiti kao upozorenje. Znači, uz nepridržavanje zdravih dijetalnih navika, daljnje debljanje, stres, neki lijekovi, alkohol,infekcije..svakako je moguće dogurati do NASHA. Moguće je imati masnu jetru a da nije NASH ( non alcoholic steatohepatitis) u pitanju. Uz pretpostavku da ne uzimaš značajnije količine alkohola, meni ovo liči na NAFLD (non alcoholic fatty liver disease), kvragu i skraćenice:mad: Evo, NASH nastaje ako NAFLD ignoriramo i ne promjenimo navike..dakle, upozorenje koje moramo shvatiti ozbiljno, ali bez razloga za očaj i paniku..

Kakav je šećer? Razina kolesterola?Kakav je koagulogram?Kada je rađen taj UZV?

Mislim da je ovdje potrebno smršaviti, to će najviše pomoći, ali ne naglo i ne nekim ludim mesnim dijetama, ni u ludilu! Potrebna je promjena načina života, ali ne novi stresovi za organizam!! B vitamin, zdrava hrana, izbjegavati zločeste masnoće, lijekove što manje uzimati i ako se baš mora..alkohol nikako..posvetiti se sebi, koliko se može..uz nadzor liječnika, naravno..I bit će sve ok, uvjerena sam!:)

uzv i nalazi su rađeni prije nešto manje od mjesec dana(u međuvremenu izgubila 2 kg od čistoga straha:D)

tada nalazi bili;
uzv-jetra normalne veličine i blago pojačane ehogenosti. osim blage steatoze jetre sve ostalo bo.
lab. nalazi: ast 34, alt 62, ggt 54, af 130, crp 8,0 kol 5,3, LDL 3,10

koagulacija- sve u granicama normale

trigliceridi 1,40 dakle normalni .

negdje sam čitala da se nash povezuje s povećanim trigliceridima?

impoSIBILA
05.05.2008., 16:30
samo da još napomenem kako se isključivo zdravo hranim (zbog dojenja) , ne uzimam nikakve tablete niti konzumiram alkohol.

početnik do srži
05.05.2008., 18:03
uzv i nalazi su rađeni prije nešto manje od mjesec dana(u međuvremenu izgubila 2 kg od čistoga straha:D)

tada nalazi bili;
uzv-jetra normalne veličine i blago pojačane ehogenosti. osim blage steatoze jetre sve ostalo bo.
lab. nalazi: ast 34, alt 62, ggt 54, af 130, crp 8,0 kol 5,3, LDL 3,10

koagulacija- sve u granicama normale

trigliceridi 1,40 dakle normalni .

negdje sam čitala da se nash povezuje s povećanim trigliceridima?

Ma jesu ALT i GGT malkico odlepršali, jetra se pati, to je jasno, i to kaže i UZV. Dobro je što UZV govori samo za masne promjene, ne za fibrozu. LDL, trigliceride, kolesterol se drže dosta dobro..koagulacija bi bila koma da je jetra baš jako bolesna..Nadam se da nema oticanja i sličnih simptoma..

Ne bi htjela da me se shvati kao da umanjujem težinu problema, jer problem postoji, i mogao bi postati ozbiljan ako se ne pripazi.Velim opet, ovo je stanje koje treba shvatiti kao upozorenje, ako se bude ignoriralo, jetra bi mogla stradati, i onda nije nikako dobro..Al evo, već su 2 kg otišla dole..samo hrabro, bit će to sve dobro. Treba pomoći jetri da se oporavi, ali treba pomoći i sebi, čuvati se i paziti! Mislim da je između ostalog matična mliječ dobra stvar u ovakovoj situaciji..i ove zdrave navike koje su već prisutne..
Hajde, dvoje dječice je tu, nije sa njima lako, ali su oni i motiv za čuvanje zdravlja!!:)

Neznam, ja bi možda tražila i serologiju na hepatitis, ako već nije napravljeno..just in case..

impoSIBILA
05.05.2008., 19:41
hvala ti puno !:top:

hepatits sam radila i to je negativno! u svakom slučaju ću probati i tu matičnu mliječ(uz artičoku i alou koju već uzimam).

petraaa
09.05.2008., 19:01
hm,ja sam 10 dana imala temperaturu i nikako je nisam mogla skinut.osjecala sam se uzasno slabo,i nisam mogla stajat sama na nogama uopce.nakon toga je nestala sama od sebe i sve se normaliziralo,ali otisla sam napravit pretrage i na prvom vadjenju krvi AST 76 ALT 87. mislila je doktorica da je mononukleoza,ali ju je kasnije iskljucila kad sam napravila neki nalaz na feritin:ne zna:. nakon tog sam isla na kontrolu (prekjucer) i ovaj put AST 108 ALT 161 GGT 26. nisam pila nikakve lijekove osim 4 panadola i neofena,hranim se relativno zdravo,ne pusim,ne pijem alkohol,normalne sam gradje...

stvarno ne znam sta je jetri.sad idem radit neke markere na hepatitis,jel to zbilja moze bit hepatitis:confused:

Tomislav13
09.05.2008., 22:09
Malo vjerovatno da je hepatitis prije je bila nekakva virusna upala koja je prosla bez lijekova ali ostavila privremene posljedice .

petraaa
10.05.2008., 21:23
Malo vjerovatno da je hepatitis prije je bila nekakva virusna upala koja je prosla bez lijekova ali ostavila privremene posljedice .

al te transaminaze stalno rastu...a nis ne pijem...i osjecam se dobro,jako:ne zna:

Tomislav13
10.05.2008., 23:22
a trebas bit uporna i ici na kontrole ako bude to i dalje visoko

petraaa
11.05.2008., 14:57
a trebas bit uporna i ici na kontrole ako bude to i dalje visoko

da,idem sutra u bolnicu.hvala:)

impoSIBILA
11.05.2008., 16:42
ja sam išla hepatologu u bolnicu koji tvrdi da je najvjerovatnije ništa pa prvo rekao da obavim osnovne nalaze za mjesec dana a onda me skoro s vrata vratio i traži;CMV, EBV,antitjela autoimunih hepatitisa:AMHA, LKM,ANA,SLA na rebru:eek:, Cu i Fe u serumu,feritin. :ne zna:

petraaa
22.05.2008., 22:19
ipak mononukleoza:rofl:..ljudi drzte se:mig:

Brk@
28.05.2008., 05:53
jeli normalno da kod 13-ogodisnjeg djeteta nakon ozbiljnije i teske upale krajnika,te povisene temperature koja je 4 dana bila izmedu 39-40 C sedimentacija bude 58...Krvna slika je uredu..Pacijentica je inace anemicna i imala je problema sa zeljezom u krvi,ali po zadnjim pretragama sve je ok sa krvnom slikom..Jedino joj je sedimentacija povisena pa me zanima ima li to kakve veze s upalom i moze li biti tolika,jel sporo spada..

BTW

pacijentici se nakon 3 dana lijecenja od upale krajnika pojavile sitne crvene tockice po ledjima sto je lijecnika navelo da uradi pretrage i dobilo se to sto se dobilo...E sad neznam dali to ima kakve veze s upalom,ili je mozda reakcija na penciline i razne lijekove...

valneahana
28.05.2008., 08:46
jeli normalno da kod 13-ogodisnjeg djeteta nakon ozbiljnije i teske upale krajnika,te povisene temperature koja je 4 dana bila izmedu 39-40 C sedimentacija bude 58...Krvna slika je uredu..Pacijentica je inace anemicna i imala je problema sa zeljezom u krvi,ali po zadnjim pretragama sve je ok sa krvnom slikom..Jedino joj je sedimentacija povisena pa me zanima ima li to kakve veze s upalom i moze li biti tolika,jel sporo spada..

BTW

pacijentici se nakon 3 dana lijecenja od upale krajnika pojavile sitne crvene tockice po ledjima sto je lijecnika navelo da uradi pretrage i dobilo se to sto se dobilo...E sad neznam dali to ima kakve veze s upalom,ili je mozda reakcija na penciline i razne lijekove...

sedimentacija kad je povišena ukazuje na upalu u organizmu,ako je popila antibiotik trebala je sedimentacija pasti,ako je i dalje sedimentacija visoka trebale bi se napraviti dodatne pretrage

Brk@
28.05.2008., 08:49
ma doco kaze da sedimentacija sporo pada..mogu zamisliti kolika je tek bila kada je imala upalu i kada je temperatura bila..samo me zanima dali je normalno da se toliko poveca od jedne upale,upala je stvarno bila skroz jaka,ali eto..zanima me jeli normalno da ode toliko visoko..citao sam da je nekim ljudima islo i preko 130-140....sad neznam kakve su to upale bile,ali...

valneahana
28.05.2008., 10:25
ma doco kaze da sedimentacija sporo pada..mogu zamisliti kolika je tek bila kada je imala upalu i kada je temperatura bila..samo me zanima dali je normalno da se toliko poveca od jedne upale,upala je stvarno bila skroz jaka,ali eto..zanima me jeli normalno da ode toliko visoko..citao sam da je nekim ljudima islo i preko 130-140....sad neznam kakve su to upale bile,ali...

naravno da može biti tako visoka bez obzira koja je jačina upale,svatko reagira drugačije.

Brk@
28.05.2008., 10:43
ma bilo je stvarno uzasno..jedva je pricala..to joj se bilo i podgnojilo i neznam kako nisu htjeli odstraniti krajnike..temperatura 4 dana nije spada ispod 39C...primala je penciline i cim je prestala temperatura onda je dobila neki manji osip po ledjima i vratu..onda doco vise nije smio davati penciline i uradio je pretrage..krvna slika hvala bogu dobra,samo sto je sedimentacija povisena..id i na dodatne pretrage iako on misli da je to s osipom i sedimentacijom zbog jake upale..nadam se da ce sve biti ok..

slatkicamala
28.05.2008., 15:14
kkod pretrage krvi nalaz enzima je da je ALT 11(ne donjoj granici),a GGT 6 tj.ispod granice.
to su nalazi za dijete od 12 god.,zna li netko kakav bi to mogao biti poremecaj

una
30.05.2008., 14:55
moze li mi netko molim vas objasniti sta to znaci
IgM pozitivan
IgG 34j/ml ekvivokalan????
(epstein barr)

psiho1701
14.06.2008., 07:38
pozdrav forumaši
vidim da mnogi od vas odmah sumnjaju na hepatitise i gore bolesti.
čim su povišene vrijednosti transaminaza ALT i AST treva napraviti titar na EBV i CMV da se otkloni sumnja na mononukleozu (prebolio sam je prije 2 tjedna). uz to je najčešće povišen gama-GT (GGT). nemojte paničariti ali nabavite jetrenu dijetu koju prakticirajte barem 15 dana i onda provjerite jetrene enzime. također se preporučuje mirovanje i uzimanje b-kompleksa 3x1 dnevno. ne piti gazirano, ne jesti masno i naravno ne piti ni kap alkohola. ja sam danima jeo rižu i dosta mi je pomogla.
pozdrav i držite se, želim svima brzu normalizaciju nalaza i ozdravljenje.
psiho

mmb1003
16.06.2008., 14:44
na nalazu krvi mi pise da su mi leukociti povecani 11.9 (normalno je od 3.4-9.6), a nalaz urina kao sediment u vidnom polju, leukocita 10-15, polčastog epitela dosta i bakterija dosta.
nisam imala dosad nikakve bakterije, jel moze biti to od prehladenog urina ili zbog pocetka trudnoce?

Tatsha
16.06.2008., 17:08
mala blaga upala, niš eksta