PDA

View Full Version : Sunčeva energija - isplativo ili ne?

Ego
24.09.2004., 00:59
Dakle, zanima me kakve su mogućnosti iskorištavanja sunca kao izvora energije, i bi li mi se isplatilo uvođenje nekog takvog sistema u kuću u blizini Zagreba.

buks28
24.09.2004., 07:23
Prvo, ne znam da li si mislio koristiti sunčevu energiju za zagrijavanje vode, dakle kolektori ili za proizvodnju el. energije.

Investicija u takvo što se isplati u prosjeku za nekih 10-tak godina (ookvirno, naravno ovisi o količini vode ili energije koju trošiš).

Ugradnju takvog sustava najbolje je i najjeftinije planirati prilikom gradnje kuće, svaka naknadna ugradnja je skuplja. Danas je to dosta jeftinije nego prije desetak godina. Imaš nekoliko prizvođača koji nude već tipizirane sustave za zagrijavanje vode (mislim da je riječ o BUDERUS-u). Pošto si iz Zagreba ne znam kolika bi ti bila iskoristivost u zimskom djelu godine, na moru to dosta dobro funkcionira i zimi.

Što se tiče proizvodnje el. energije, to je već malo skuplja priča jer paneli proizvode istosmjernu struju koju treba "prilagoditi " struji iz utičnice (izmjenična), naponu, tu dolaze i zaštitni uređaji, prekidači...

Lee Champa
24.09.2004., 11:13
Sunčeva energija se isplati.
Buderus je skup.
Preko panela možeš "tjerati" radio, tv, telefon...i slićne uređaje kojima treba napon napajanja 20tak istosmjernih volti.

studeni
24.09.2004., 16:55
Ja sam pogledo samo ovaj site: http://www.solarbuzz.com/

Ima info za europsko i americko trziste. Cijene se krecu od 3-5 eura po watu za ploce, ovisno o proizvodjacu. Dakle, pretpostavljam da bi imao dovoljno struje za 100W zarulju, trebao bi samo na ploce potrositi 300-500€ plus jos instalacije, inverteri, chargeri, baterije itd. Standardni sistemi nemaju akumulatore/baterije pa mozes samo "nadodati" struju u vec postojecu mrezu dok ima sunca i time stediti.
Cini mi se da kod nas bas za to jos nema uvjeta, u Njemackoj i Svicarskoj postoje drzavni poticaji kod kupnje jer je i njima valjda to malo skupo.

Ego
25.09.2004., 01:09
Znači, u glavnom ovdje u okolici Zg se ne isplati, jesam dobro skužio?

Juraj
25.09.2004., 11:09
Ego kaže:
Znači, u glavnom ovdje u okolici Zg se ne isplati, jesam dobro skužio?

Ovisi o hrpi parametara. Proizvodnja struje se ne isplati nigdje gdje je dostupna normalna mreza, ali na otocima bez struje je sasvim ok. Proizvodnja tople vode ovisi o broju potrosaca. Za jednog clana nema smisla ali za familiju vec ima.
Pogledaj malo na Horvatić d.o.o. (www.horvatic.hr)
Ljudi se time bave hrpu godina, jedini su pravi proizvodjac u HR (ostalo su trgovci), znaju o cemu pricaju, proseci do njih, porazgovaraj i zatim si izracunaj da li ti se isplati.

husky
25.09.2004., 12:02
Super mi je Sunceva energija, studiram energetiku, citao knjige (ima u NSK par dobrih, sa svim analizama, planovima RH za ulaganje kod nas u sun. energiju - SUNEN se zove taj program, zatim analize osuncanosti pojedinih podrucja i gradova u RH, o isplativosti....), htio bi jednog dana imati doma.... ali jednostavno se ne isplati JOS kod nas. Drzavi nije u interesu financirati nesto, u sto ce uloziti, i jos time izgubiti. Boli njih ona stvar kaj ti radis doma i za ekologiju. Vani se to mora. Savjesniji su ljudi. Dakle, em zaradjujes manje, em moras sam to platit. Nekaj sam nacuo o olaksicama za izgradnju energetski neovisnih kuca.... nisam siguran o cemu se radi, ali nije bas nesto. S vremenom cemo morati. Ista stvar je i sa biodizelom. Proizvodimo uljanu repicu, pa izvozimo. Jednostavno zato sto drzava uzima porez od toga sto ti kupis, u biodizel se isto mora ulozit, a povrata nema. Ali i tu e se morati stvari mijenjati.

Praksa sunceve energije rasprostranjena je na udaljenim mjestima, gdje je isplativije staviti pol kvadrata ploce za neki uredjaj (npr. mjerenje temp. na mostovima i sl.) nego vuci par-sto m kablova. Isplati se i ondje gdje dolazi do prekida sa opskrbom struje, sto u principu nije slucaj kod nas. Isplati se na moru, gdje je osuncanost velika, u vikendicama (frend je ugradio, ima struju iz kolektora) gdje kupis dovoljno za tv, 2 zarulje i to je to, i sl. alternativne primjene. Sve drugo je sminka, i prekomjerna ekoloska osvijestenost. Jos ne nedostaje energenata, tako da kao i svi uzivaj u neogranicenoj opskrbi.

Za par godina sve to ce boom-nut, jer ne mozemo u EU sa ovakvom situacijom. Propisane su mjere, te postepeno, sve do 2020. mora se povecavati postotak energenata iz obnovljivih izvora. Tada mora doseci 20%. 20% struje od sunca, vjetra i vode i ostalog. 20% biodizela u gorivu. Svijet se priprema na nestasice. Pricekaj sa tim, ako gradis kucu, pripremi ju za to. Cijene stalno padaju za sve novo, biti ce poticaja.... a mozda i sunca bude vise. :D

Ego
25.09.2004., 16:19
Husky, zahvaljujem na dobrom postu. Što podrazumjevaš pod "pripremu kuću za to"?

husky
25.09.2004., 17:07
buks28 kaže:
Ugradnju takvog sustava najbolje je i najjeftinije planirati prilikom gradnje kuće, svaka naknadna ugradnja je skuplja.

Ono trivijalno - krov prema jugu. :D Ne smije bit prekoso. Tokom godine moras se inace penjat na krov i rihtat stupnjeve. Po zimi vise horizontalno, po ljeti vise vertikalno, da kut upada zraka bude idealan.

Imas na stranici Horvatica slike i sheme. Racunaj da ce ti ic kablovi kroz kucu, da negdje treba stavit spremnik/akumulator, radijatori, uticnice, cijevi.... To se moras savjetovati sa strucnima.

Sad sam gledao solarbuzz stranicu. Pa u 4 godine, cijena ugradnje kW pala je 20%. To ti sa 10 godina, skracuje isplativost na 8. To nije usteda, ako gledamo da 4 godine nisi imao ugradjeno.... ali cijena pada. Poanta je, da si na globalnoj razini mizeran potrosac. Dok se na drzavnoj razini ne pokrene inicijativa za ekoloske energente (a bude do 2010. 99%), ovakve pojedinacne padobranske ugradnje nikome jos nisu potrebne. Ako zelis cistu savjest, posadi par drveca, doniraj nekaj djeci u Nazorovoj.... :rolleyes: I citat sa buzz-a: "Time now to make your neighbors jealous? Tell them you run on clean energy...." Sminka.

Moja zelja je jednoga dana baviti se time. Biodizelom i/ili suncevom energijom. Imam jos 3 godine faxa, a taman tak negdje ce to mozda krenuti kod nas. :) Nadam se da necu morati u dijasporu.

Rebecca Guay
27.09.2004., 14:16
Ovu stranicu sam radio prije par godina dok me držao entuzijazam:
http://free-zg.htnet.hr/fuelcell/
Inače zakon je energetika i sunce je definitivno najisplativiji energent jeftin i dostupan, pitanje je samo kako ga ukrotiti.
Ne postoji jedan pristup, mora se razmišljati o integriranim sustavima npr. ako želiš PV module koji daju el. energiju moraš razmišljati o skladištenju, a onda o vrsti goriva. Mi smo htjeli to raditi s gorivnim člancima.

myp
11.10.2004., 15:17
Postoji generalno misljenje u javnosti da je suncana energija u potpunosti cista energija koja ne zagadjuje oklis sto je naravno netocno... Dapace, proizvodnja, a posebice odlaganje iskoristenih celija bi mogao postati ozbiljan ekoloski problem zbog kemikalija koje sadrze... No, glavni problem sa svim obnovljivim izvorima energije je sto jos nisu isplativi te sto ne mozemo kontrolirati uvjete pri prizvodnji takve energije (npr. ne mozemo stvoriti vjetar niti razgrnuti oblake), a s time nemamo niti kontrolu nad proizvodnjom... Zbog cinjenice da je akumuliranje elektricne energije vrlo neucinkovito, svi enegretski sustavi funkcioniranju na stalnom balansiranju izmedju proizvodnje i potrosnje elektricne enrgije te zbog toga osnov svih velikih energetskih sustava cine elektrane kod kojih mozemo kontrolirati kolicinu proizvedene energije (termo i nuklearne elektrane), dok se ostali sustavi ze proizvodnju (hidro elektrane, obnovljivi izvori i sl.) ukljucuju po potrebi...

No i dalje je cinjenica da je nuklearna energija najcisca no zbog poprilicno neopravdanog straha javnosti i pritiska zelenih, udio nuklerane energije opada... Pravu stvar su napravili Francuzi koji su na vrijeme izgradili dovoljan broj nukleraki pa mogu mlatiti pare kad je manjak energije u Europi uzrokovan npr. susom ili necim slicnim...

husky
20.10.2004., 22:14
Evo, tko se zeli baviti obnovljivom energijom (evo me :raspa: ) neka procita clanak u Vjesniku (http://www.vjesnik.hr/html/2004/10/20/Clanak.asp?r=gos&c=1) gdje se fino opisuje situacija u drzavi u pogledu toga, i on sto sam vec navodio.... da sa ulaganjima u to treba pricekati jos koju godinu....

".... Zato se već pripremaju izmjene zakona o energiji, o tržištu električnom energijom i o regulaciji energetskih djelatnosti. Njihovo usvajanje očekuje se do kraja godine. Potom slijedi donošenje podzakonskih propisa, prije svega o zajamčenoj otkupnoj cijeni struje iz vjetro, solarnih i drugih elektrana na obnovljive izvore. Također se planira i uvođenje tri vrste državnih potpora takvim projektima. ...."

....kada ce biti puno puno isplativije ulagati u to i biti ce situacija uredjenija. Eto, mislim da se ovime tema kvalitetno zavrsila sto se planiranja tice, sada treba pricekati donosenje zakona od strane debeloguzih, i otvoriti novu temu o kupnji i instalaciji obnovljivih izvora energije. :)

Lee Champa
21.10.2004., 09:17
I ti vjeruješ u to:D
Biti će propisa i regulativa, ali mi nećemo to osjetiti u podebljanju naših džepova:W

FuriaTropical
04.12.2007., 14:38
Da li je u medjuvremenu drzava uvela kakvu stimulaciju za instalaciju solarnih celija? Opcenito, da li sudjeluje nasa drzava vec danas kod gradnje obiteljske kuce u bilo kojem obliku kao poticaj energentske osvijestenosti (npr. za odredjenu vrstu termo fasade, energenata ili bilo sto slicno)?

Blagajnica
11.12.2007., 11:06
Ima li netko tko konrentno koristi sunčevu energiju i kolike su danas cijene, isplativost i sl jer se od ove prepiske mnogo toga promijenilo?

demosten
11.12.2007., 17:01
Kaj sam ja gledao ofrlje isplati se za toplu vodu i to je to...

Za toplu vodu komplet košta od buderusa 22 tisuće kuna i kažu da je ok tu za zagreb te da se isplati ako imaš 4k ojra viška.

Za ostale stvari navodono da se ne isplati JOŠ. jednog dana možda...

shegyi2000
02.02.2009., 15:44
Prijatelji zanima me ima li itko iskustva sa grijanjem na sunčevu energiju imam plinsko centralno grijanje (kombi bojler + radijatori) i kontam si nesto dodat solarni sustav pa možda malo uštedim na rati za plin kuću sam izolirao stiroporom od 5 cm i silikatnom žbukom i jos solarna energija i kontam da ušteda se mora vidjet ako ima nekih iskustava spreman sa za učenje da ne uletim grlom u jagode!!!

demosten
02.02.2009., 16:17
U tvom slučaju možeš kolektore staviti samo za toplu vodu.
Za grijanje ovako na prvu loptu ne trebao bi imati podno grijanje.

Napiši gdje živiš? obala unutrašnjost.

shegyi2000
02.02.2009., 16:38
živim u osijeku i nemam podno grijanje mislio sam koliko sam do sada vidio po netu da solarno grijanje ni ne može samo za sebe grijati nego mora biti u kombinaciji pa sam ga mislio kombinirat sa plinskim bojlerom

Codegun
03.02.2009., 11:53
živim u osijeku i nemam podno grijanje mislio sam koliko sam do sada vidio po netu da solarno grijanje ni ne može samo za sebe grijati nego mora biti u kombinaciji pa sam ga mislio kombinirat sa plinskim bojlerom

solarno grijanje i radijatori (?) mislim da je to nemoguća kombinacija jer ti je potrebna velika temparatura u polaznom vodu, da imaš podno još bi i imalo smisla. Zaboravi solarnu energiju zbog cijene sustava takvo što nije isplativo u razumnom roku.

viz
03.02.2009., 12:56
Zaboravi solarnu energiju zbog cijene sustava takvo što nije isplativo u razumnom roku.

Ako se ide samo na uštedu, tj. isplativost ugradnje dođe se do zaključka da je solarno grijanje isplativo samo u rijetkim slučajevima. Npr. u zgradama s apartmanima uz obalu u kojima stanuje cijele godine jedna obitelj. Preko ljeta kad su turisti u zgradi - potrebno je puno PTV što solarni kolektori osiguravaju. Preko zime površina kolektora je primjerena za grijanje PTV za npr. 4-članu obitelj, a vjerojatno i za podno grijanje stamb. prostora samo dijela zgrade gdje se boravi. No i u ovom slučaju isplativost je nakon nekoliko godina.
Poželjna ugradnja je npr. kod vikendica na moru koje nemaju priključak el. struje. Tu je primjeren termosifonski solarni sustav.

Zracni
11.01.2011., 18:18
Dali mi moze tko pomoci da se oslobodim posla u proljece u kuci na moru a ujedno da se rijesim buda,vlage i ustajalog zraka ?

nedst
11.01.2011., 22:17
Postoji generalno misljenje u javnosti da je suncana energija u potpunosti cista energija koja ne zagadjuje oklis sto je naravno netocno... Dapace, proizvodnja, a posebice odlaganje iskoristenih celija bi mogao postati ozbiljan ekoloski problem zbog kemikalija koje sadrze... No, glavni problem sa svim obnovljivim izvorima energije je sto jos nisu isplativi te sto ne mozemo kontrolirati uvjete pri prizvodnji takve energije (npr. ne mozemo stvoriti vjetar niti razgrnuti oblake), a s time nemamo niti kontrolu nad proizvodnjom... Zbog cinjenice da je akumuliranje elektricne energije vrlo neucinkovito, svi enegretski sustavi funkcioniranju na stalnom balansiranju izmedju proizvodnje i potrosnje elektricne enrgije te zbog toga osnov svih velikih energetskih sustava cine elektrane kod kojih mozemo kontrolirati kolicinu proizvedene energije (termo i nuklearne elektrane), dok se ostali sustavi ze proizvodnju (hidro elektrane, obnovljivi izvori i sl.) ukljucuju po potrebi...

No i dalje je cinjenica da je nuklearna energija najcisca no zbog poprilicno neopravdanog straha javnosti i pritiska zelenih, udio nuklerane energije opada... Pravu stvar su napravili Francuzi koji su na vrijeme izgradili dovoljan broj nukleraki pa mogu mlatiti pare kad je manjak energije u Europi uzrokovan npr. susom ili necim slicnim...

Odlicno si to napisao .
Ne samo da su alternativni izvori nestabilni ,nego i poskupljuju konačnu cijenu struje.(cijena 1kwh je ispod 1 kune za potrošače a hep kupuje alternativnu energiju 3kn za kwh,subvencija koju na kraju plaćaju potrošači-što više bude takve proizvodnje struja ce bit sve skuplja)
Još uvijek nema adekvatne zamjene a ovo je samo pritisak da bi se preslo na ekoloskije izvore.
Ista stvar se događa s biodizelom ,isforsirana je proizvodnja nekog alternativnog goriva a sad su sračunali da taj dizel šteti više od običnog i poskupljuje cijenu žitarica (znaci poskupljuje i namirnice od tih žitarica-opet plaćaju potrošači) jer je povećana potražnja za njima.
Sad se svi auto proizvođači okreću el.energiji pa je očito da je biodizel promašaj.
Grijanje vode na solar se koliko toliko isplati ,u samogradnji najviše naravno i u kombinaciji sa toplinskim pumpama .
Fn moduli nikako,jedino gdje nema priključka struje i ne isplati ga se dovući.
Nažalost cijepanje atoma je još uvijek najbolje rješenje ,kad će ta fuzija:)

srceko25
12.01.2011., 09:15
Proizvodnja električne energije iz solara bi se mogla isplatiti, ali je procedura trenutno dosta komplicirana: http://www.obnovljivi.com/obnovljivi-izvori-energije-za-pocetnike

Solarko
14.01.2011., 16:46
solarno grijanje i radijatori (?) mislim da je to nemoguća kombinacija jer ti je potrebna velika temparatura u polaznom vodu, da imaš podno još bi i imalo smisla. Zaboravi solarnu energiju zbog cijene sustava takvo što nije isplativo u razumnom roku.

Netočno, ne bavim se solarnim grijanjem, ali isplativo je (u roku 5-10 godina, ovisi gdje se nalazi objekt), osobito ako se grijete na struju i plin. A solarni toplinski sustavi bez problema postižu 100 c, vakumski čak do 300 stupnjeva. A da je najbolja solucija podno, to je istina. Vakumski griju vodu i kod negativnih temperatura zraka, ako je sunčano).
Nije isplativo ukoliko imate niskoenergetski objekt.

Solarko
14.01.2011., 16:50
Proizvodnja električne energije iz solara bi se mogla isplatiti, ali je procedura trenutno dosta komplicirana: http://www.obnovljivi.com/obnovljivi-izvori-energije-za-pocetnike

Da, mogla bi, i rok otplate investicije je oko 8 god., ugovor o otkupu traje 12 god. Dakle, isplati se, ali nećete plivati u lovi.
Isplativi sustavi nažalost koštaju od 300 00kn na više.
No daje i određenu dozu sigurnosti i neovisnosti.
Međutim, izvanredno se isplati u objektima s malom potrošnjom i povremenim boravkom - kleti, vikendice i sl., - a problem struje osim toga rješavate brzo i bez papirologije.

Solarko
14.01.2011., 16:54
Dali mi moze tko pomoci da se oslobodim posla u proljece u kuci na moru a ujedno da se rijesim buda,vlage i ustajalog zraka ?

Postoje ventilatori na solarno. To je zapravo dosta jeftino, 200-300 kn

Zracni
14.01.2011., 17:07
Kako mislite solarni ventilatori jer ja bi zelio solarni sistem koji mi to obavlja kada ja nisam tu a kada sam tu da mi grije PTV !

moja-kucica
14.01.2011., 19:03
Netočno, ne bavim se solarnim grijanjem, ali isplativo je (u roku 5-10 godina, ovisi gdje se nalazi objekt), osobito ako se grijete na struju i plin. A solarni toplinski sustavi bez problema postižu 100 c,

cekaj malo, pricamo o grijanju...znaci zima je vani i na kontinentu vidis sunce u prosjeku svaki 7 dan (ako imas srece)...a ti uspijes vodu natjerati na 100 sa solarnim :confused:

Nije isplativo ukoliko imate niskoenergetski objekt.
jel pod niskoenergetskim mislis onaj by the book ili samo objekt koji ima dobru izolaciju?

Solarko
14.01.2011., 22:47
cekaj malo, pricamo o grijanju...znaci zima je vani i na kontinentu vidis sunce u prosjeku svaki 7 dan (ako imas srece)...a ti uspijes vodu natjerati na 100 sa solarnim :confused:

To nisam rekao, iako je moguće ako je sunčano (sjetite se svoga auta na suncu za zimi). Zato je pogodno podno grijanje jer bi trebalo raditi s max. 37 celzija, što odgovara solarnom. Stvar funkcionira tako da solari prigriju vodu, a ukoliko nije dovoljno topla, grijač na struju ili plinski bojler dogrijavaju vodu. Solarno je pomočni sustav i služi uštedi u potrošnji.
Osim toga, sjetite se da se dosta energije troši već u jesen ili u proljeće, a i ljeti za toplu vodu i sl.

jel pod niskoenergetskim mislis onaj by the book ili samo objekt koji ima dobru izolaciju?

Da, recimo 10 cm stiropora i kvalitetni prozori, usmjerenost objekta prema jugu i sl.
U takvim objektima je mala potrošnja energije pa su jednostavno ulaganja u solar, a i večinu drugih alternativnih varijanti, preskupa. Najefikasnija ušteda postiže se kvalitetnom izolacijom i projektiranjem objekta. Nepotrošena energija je najjeftinija.

Solarko
14.01.2011., 22:51
Kako mislite solarni ventilatori jer ja bi zelio solarni sistem koji mi to obavlja kada ja nisam tu a kada sam tu da mi grije PTV !

Ventilator koji ugradite u ventilacijski otvor, a van odvučete mali fotonaponski modul. Kad ima sunca, ventilator radi i cirkulira zrak u objektu.
Za grijanje služe kolektori. Zgodni vakumski sustavi koštaju oko 3 000 kn s bojlerima od 100L.

moja-kucica
15.01.2011., 00:01
To nisam rekao, iako je moguće ako je sunčano (sjetite se svoga auta na suncu za zimi).
ok, onda sam ja ovo rekao:
A solarni toplinski sustavi bez problema postižu 100
a ovo za auto bi se morao dobro prisjetiti jer o sunce ne vidjam bas tako cesto zimi...cak ove godine i ima par dana ali ovo je u zadnjih par godina rekord...
a ni to ne bi pomoglo...gledao sam te temperature vode kad je vani niska temp. i niti sunce ne pomaze jer ovise o vanjskoj temperaturi podosta...

Zato je pogodno podno grijanje jer bi trebalo raditi s max. 37 celzija, što odgovara solarnom
da, a kako onda poslje tvrdis da se ne isplati u niskoenergetskim kucama (i tocno je da ne jer tolko malo trose da je vrijeme povratka posebno dugo)..jer ako hoces da ti 37 stupnjeva nesto zgrije to mora biti nisko energetsko..i vise od toga..mozda cak i pasivno...

solarna energija je zgodna na papiru ali dok te cjene ne padnu to jednostavno nije niti blizo isplativo...ako neko tvrdi drukcije nek pokaze neke brojke..
vidio sam ljude koji su u SSM reziji napravili neke panele kazu za manje od 10 k kuna i vidio sam ih osobno...griju odlicno preko ljeta..sve skupa sa bojlerom i nekom jednostavnom automatikom koja iskljucuje kad voda dodje do neke temp. ne prelazi znacajno 10k kuna..
ali ovi komercijalni sta kostaju 5 k Eura e to je vec malo previse...

d2267
15.01.2011., 06:22
Ovoliku dozu gluposti o isplativosti solarnog grijanja u kontinentalnoj Hrvatskoj teško je naći na jednom mjestu.Svatko ko razmišlja o grijanju na sunce mora voditi računa da mu je potrebno dodatno grijanje ,što uz investiciju u solarne kolektore koji mogu grijati bez sunca iznosi popriličnu svotu novaca, za malu razliku u potrošnji u odnosu na konvencionalne sisteme grijanja.
Moli bi one koji govore o povratu investicije u roku 5-10 godina da daju konkretne podatke za kuću klasične gradne veličine 150m2,kakvih je u HR najviše.Kuča se nalazi ssjeverno od zagreba ,recimo Varaždin.Iznesite cifre pa možemo razgovarati o isplativosti.

Solarko
15.01.2011., 10:22
Ovoliku dozu gluposti o isplativosti solarnog grijanja u kontinentalnoj Hrvatskoj teško je naći na jednom mjestu.Svatko ko razmišlja o grijanju na sunce mora voditi računa da mu je potrebno dodatno grijanje ,što uz investiciju u solarne kolektore koji mogu grijati bez sunca iznosi popriličnu svotu novaca, za malu razliku u potrošnji u odnosu na konvencionalne sisteme grijanja.
Moli bi one koji govore o povratu investicije u roku 5-10 godina da daju konkretne podatke za kuću klasične gradne veličine 150m2,kakvih je u HR najviše.Kuča se nalazi ssjeverno od zagreba ,recimo Varaždin.Iznesite cifre pa možemo razgovarati o isplativosti.

Pa da ti pokvarim tvoju pamet. Neka tebe najpametnijeg...

d2267
15.01.2011., 11:22
Pa da ti pokvarim tvoju pamet. Neka tebe najpametnijeg...

Bravo majstore :top: to je odgovor na sva moja pitanja :s:s

moja-kucica
15.01.2011., 12:16
Bravo majstore :top: to je odgovor na sva moja pitanja :s:s

pa kako ne kuzis..to je isplativo i tocka :D

Solarko
15.01.2011., 15:36
pa kako ne kuzis..to je isplativo i tocka :D

OK, kužim, to je neisplativo i točka.:bonk:

No možda su neki nešto i naučili o solarnom baveći se time 10-tak godina.
Uostalom, rekao sam da se ne pliva u parama koristeći solarno...

d2267
15.01.2011., 15:51
Imao sam ja nedavno pacijenta kojem su u Italiji rekli da može ubaciti solarni grijač na postojeći sistem grijanja i da to radi.Mala napomena je da su mu Taljeni prodavali grijač snage 3 kW,a trenutno se grije na kruto gorivo,a peć je snage 50kW.To je skoro perpetum mobile,ali nema veze glavno da je solarno grijanje.

Zracni
15.01.2011., 19:57
Postovani Gosp!
Ja sam racunao po vasim savjetima da se vi stvarno razumijete u solarne sisteme ali ipak vam nedostaje malo edukacije o solarnim sistemima koji postoje jer sam pravio upit sta mi je najbolje protiv Vlage ,Buda,i da mi luftira objekat kada ja nisam duze vremena tu !
Pomozite !

moja-kucica
15.01.2011., 20:38
OK, kužim, to je neisplativo i točka.:bonk:

No možda su neki nešto i naučili o solarnom baveći se time 10-tak godina.
Uostalom, rekao sam da se ne pliva u parama koristeći solarno...

pa i ja volim naucit nesto novo..samo nisam cuo nista novo, u tome je problem...
gdje su brojke. kontra brojke sam i ja osobno vec pisao tu nekoliko puta i prilicno je jednostavno..uzmi samo racunicu kolko kosta solarno i uzmi bojler od 2kw da ti radi non stop 365 dana godisnje i ispast ce vrijeme povrat ono nikad...kad odem u penziju..a do tad cu vec morat mjenjat to solarno...

tako da dok ne cujem neke argumente za mene je solarno bilo i ostalo stvar preseravanja a ne ekonomske logike. a preseravat i pravit se pred susjedima nikad nije bio moj djir.

Ego
16.01.2011., 15:25
Sjećam se da sam pred nekoliko godina našao neke brojke prema kojima bi kod nas sustav vrijedan oko 20 000 kn otplatio samoga sebe kroz cca 20 godina. Dakle, uz 50% državne subvencija, to bi bila tek marginalno isplativa investicija.

Zracni
17.01.2011., 08:27
Da samo tako jer do kada ce kod nas jos struja ,plin i ostali energenti biti ovako jeftini ? normalna cijena struje ce biti 1.25 do 1,40 kuna a plin 5,20 do 5,60 kuna pa da vidimo ! a ujedno zasto je iz godine u godinu nase klimatske promjene sve vidljivije ! Pocmimo mi obicni ljudi da smanjujemo CO2 !

viz
20.01.2011., 08:52
... Za grijanje služe kolektori. Zgodni vakumski sustavi koštaju oko 3 000 kn s bojlerima od 100L.
Molim Vas neki link na te zgodne vakumske.
Inače i pločasti griju dobro vodu kod niskih temperatura a kad je vedro vrijeme - no vakuumski su tu bolji zbog manjih gubitaka provođenjem topline - ispitano.

Zracni
20.01.2011., 18:13
Dali je tko radio sa Zracnim solarnim kolektorima i dali mi tko moze pomoci ?

porporela
23.01.2011., 07:29
Da samo tako jer do kada ce kod nas jos struja ,plin i ostali energenti biti ovako jeftini ? normalna cijena struje ce biti 1.25 do 1,40 kuna a plin 5,20 do 5,60 kuna pa da vidimo ! a ujedno zasto je iz godine u godinu nase klimatske promjene sve vidljivije ! Pocmimo mi obicni ljudi da smanjujemo CO2 !

Ljudi moji danas je UNP 8,23kn/kg ili 20,5 kn/m3, pa tko se na to moze grijati. Prije cetiri godine kad sam ugradio plinski bojler cijena je bila 3 kn/kg. Sada bi instalirao solarne kolektore za sanitarnu vodu i za grijanje uz dogrijavanje postojecim plinskim bojlerom. Imam postavljeno centralno grijanje. Kuca se nalazi na podrucju Dubrovnika, tri stana ukupne povrsine 230 m2. Da li mi se isplati takav sistem solarnog koji bi kostao oko 50-60 tisuca kn, a dobio bi subvenciju 15 tisuca, znaci moja davanja 35-45 tisuca. Inace godisnje trosim 1200-1300 kg plina (10 tisuca kuna).
hvala na svim savjetima.

brukiluki
24.01.2011., 08:27
subvenciju dava svaka općina ili samo općina Konavle, tj je li i mi u gradu imamo subvencije za ugradnju solarnog

Zracni
24.01.2011., 13:21
Svaka subvencija je dobra a ujedno vi na podrucju Dalmacije imate 70-80 % vrimena sunca tako da bi vam se isplatilo u ca.4 godine

geoterm
24.01.2011., 21:29
Ljudi moji danas je UNP 8,23kn/kg ili 20,5 kn/m3, pa tko se na to moze grijati. Prije cetiri godine kad sam ugradio plinski bojler cijena je bila 3 kn/kg. Sada bi instalirao solarne kolektore za sanitarnu vodu i za grijanje uz dogrijavanje postojecim plinskim bojlerom. Imam postavljeno centralno grijanje. Kuca se nalazi na podrucju Dubrovnika, tri stana ukupne povrsine 230 m2. Da li mi se isplati takav sistem solarnog koji bi kostao oko 50-60 tisuca kn, a dobio bi subvenciju 15 tisuca, znaci moja davanja 35-45 tisuca. Inace godisnje trosim 1200-1300 kg plina (10 tisuca kuna).
hvala na svim savjetima.

Toplinska pumpa potrošnja 1/3 u odnosu na UNP znači godišnja ušteda 1k eura , povrat investicije 5 godina :)

http://geoterma.blog.hr/

Megi 005
26.01.2011., 13:19
Dali se isplati ugradnja solarnog kompleta kao što je vaillantov aurocompact, bosch condens 5000 solar ili junkers cerasmart modul solar. Ti uređaji griju na plin a pripremu sanitarne vode imaju preko solara.

green energy
26.01.2011., 13:35
hvala na svim savjetima.

heh nije zahvalno tako govorit napamet s moje strane ali pošto si u dubrovniku isplativost sistema u odnosu na druge djelove hrvatske je znatno bolja.. znam iz iskustva.. još je jako bitno koliko ljudi imaš u toj kući ljeti koliko zimi, koliko površine griješ, kakva je izolacija, podno ili radijatorsko, orjentacija kuće itd.

Kažeš trošiš 10k kuna godišnje, to je samo za grijanje? jer s solarnim griješ i PTV(potrosnu toplu vodu) tako da ti je i tu velika ušteda pogotovo ako vodu griješ na struju.

Sve u svemu isplati ti se sigurno samo je pitanje za koliko godina :) .

inzr
27.01.2011., 21:55
gledao sam ponude cijevni solar 2 kom bojler automatika ekspanziona i neke priključnice i ostalo čak imam i troškovnik 75.000,00 kn sa povratom od činimi se ipard programa 50%, prijava za kredit mora biti do 1.3., topla voda i grijanje bazena 24 m3 vode, ja mislim da je isplativo, jer se već može primiti goste i nešto zaraditi u predsezoni i possezoni

d2267
28.01.2011., 19:04
gledao sam ponude cijevni solar 2 kom bojler automatika ekspanziona i neke priključnice i ostalo čak imam i troškovnik 75.000,00 kn sa povratom od činimi se ipard programa 50%, prijava za kredit mora biti do 1.3., topla voda i grijanje bazena 24 m3 vode, ja mislim da je isplativo, jer se već može primiti goste i nešto zaraditi u predsezoni i possezoni
a svaka ti dala ako izvučeš novce od IPARDA

inzr
28.01.2011., 19:13
sobziro na nemire u sjevernoj africi koja će se prenest i na bliski istok, vjerojatno svi fosilni energenti će značajno poskupjeti tako da svaka investicija u alternatevne izvore energije je isplativo već za dvije do tri godine, i što je najzanimljivije mi hrvati i nemamo drugu opciju

d2267
29.01.2011., 06:15
problem solarnog grijanja,osim cjene je i u tome što je u kontinentalnoj Hrvatskoj gotovo neprimjenjiv zbog malog broja sunčanih dana.U Dalmaciji situacija je drastično bolja i tamo se sistemi solarnog grijanja sigurno isplate,što zbog povećane potrošnje tople vode,što zbog boljih klimatskih prilika.Sistemi za pripremu tople vode u kontinentalnoj Hrvatskoj,efikasni su uglavnom ljeti,a tada ti je dovoljan i hidrofor obojen u crno i stavljen na sunce,a to je investicija 1000 kuna:D

Styx
31.01.2011., 16:44
sad ja ko padobranac ulijećem, al nadam se da ste svjesni da u austriji gomila kuća ima solarno. pa kako je onda njima isplativo, a nama ne?

green energy
31.01.2011., 17:02
sad ja ko padobranac ulijećem, al nadam se da ste svjesni da u austriji gomila kuća ima solarno. pa kako je onda njima isplativo, a nama ne?

Stvar je vrlo jednostavna... Poticaji od države skraćuju rok otplate a i platna moć je različita.
Recimo u Italiji poticaj je 55%investicije u PTV/Dogrijavanje koji se vrača kroz 10godina u povratu poreza(do prije krize to je bilo u 5 god) i to vrijedi za svih.

u HR toga nema na razini države. Županije, kako koja i kako im se da "odaberu" nekoliko projekata kojima daju poticaj od 40% do max 12000kn i to je to. S tim da moraš tražit čekat prijavljivat se na natječaj priložit dokumente itd.

inzr
31.01.2011., 17:36
problem solarnog grijanja,osim cjene je i u tome što je u kontinentalnoj Hrvatskoj gotovo neprimjenjiv zbog malog broja sunčanih dana.U Dalmaciji situacija je drastično bolja i tamo se sistemi solarnog grijanja sigurno isplate,što zbog povećane potrošnje tople vode,što zbog boljih klimatskih prilika.Sistemi za pripremu tople vode u kontinentalnoj Hrvatskoj,efikasni su uglavnom ljeti,a tada ti je dovoljan i hidrofor obojen u crno i stavljen na sunce,a to je investicija 1000 kuna:D

ja mislim da niste upravu, to je možda za neke bačen novac, ali ipak smatram u ovakvim današnjim uvjetima, gdje je već sad vidljivo da će sve duplo poskupiti, ipak to isplativo, post višlje pita kako sve sjeverne zemlje koriste solarno a kod nas južnije ne

green energy
31.01.2011., 18:29

Ne bi se složio u broju sunčanih dana. Rijeka je u 2010 imala manje sunčanih dana nego npr Osijek (ili London). Mada općenito da čim sjevernije tim duže vrijeme otplate. Uz malo dobre volje RH 1 pametan sustav poticanja i eto ti roka otplate 3-5godina i za najsjevernije dijelove Hrvatske.

d2267
31.01.2011., 18:56
Ne bi se složio u broju sunčanih dana. Rijeka je u 2010 imala manje sunčanih dana nego npr Osijek (ili London). Mada općenito da čim sjevernije tim duže vrijeme otplate. Uz malo dobre volje RH 1 pametan sustav poticanja i eto ti roka otplate 3-5godina i za najsjevernije dijelove Hrvatske.Već i prije sam tražio da Vi zagovornici isplativosti solarne energije date jedan primjer za četveročlanu obitelj,u obiteljskoj kući u sjeverozapadnoj hrvatskoj,površine 150 m2,kada računica pokaže da se isplati ja ću se prvi prihvatiti toga,ali stvar jednostavno neide.Sjeverozapadna Hrvatska
je plinificirana,investicija u plinski bojler je cca 2000 kuna,a potrošnja cca 100 kuna mjesečno,za cca 11 m3 vode temperature 40 ak stupnjeva.

edit:i koliko ja znam Rijeka još nije pripojena Dalmaciji :),a i u Rjeci je situacija puno bolja nego u recimo Varaždinu.

green energy
31.01.2011., 19:08
Već i prije sam tražio da Vi zagovornici isplativosti solarne energije date jedan primjer za četveročlanu obitelj,u obiteljskoj kući u sjeverozapadnoj hrvatskoj,površine 150 m2,kada računica pokaže da se isplati ja ću se prvi prihvatiti toga,ali stvar jednostavno neide.Sjeverozapadna Hrvatska
je plinificirana,investicija u plinski bojler je cca 2000 kuna,a potrošnja cca 100 kuna mjesečno,za cca 11 m3 vode temperature 40 ak stupnjeva.

edit:i koliko ja znam Rijeka još nije pripojena Dalmaciji :),a i u Rjeci je situacija puno bolja nego u recimo Varaždinu.

Znam samo sam usporedio s Rijekom jer tu živim. poanta je bila da uz more ne znači da mora bit brdo sunca.

ta četveročlana obitelj treba samo ptv ili i dogrijavanje? da bi mogo dat primjer trebam više podataka od toga.

Da čim jeftiniji energent tim duži rok isplate, ali svi energenti imaju porast cijene a sunce ne dok nam ne nabiju i na to porez.

Ima slučajeva di stvarno nema mogućnosti dobit isplativ solarni sustav za ptv al to nikako nije slučaj većine hrvatske.

Edit: ti trošiš 100kn mjesečno na šta?

d2267
31.01.2011., 19:17
pa išao sam na PTV,o grijanju netreba ni razgovarati jer to je tek porazno.
puno bolja i isplativija investicija ,za sada,je kvalitetna gradnja(izolacija).
što se pak primorja tiće netreba biti sunca,da bi situacija bila bolja.ipak su u primorju prosjećne temperature u
zimskim mjesecima više nego u kontinentalnoj HR

Styx
31.01.2011., 19:45
Stvar je vrlo jednostavna... Poticaji od države skraćuju rok otplate a i platna moć je različita.
Recimo u Italiji poticaj je 55%investicije u PTV/Dogrijavanje koji se vrača kroz 10godina u povratu poreza(do prije krize to je bilo u 5 god) i to vrijedi za svih.

u HR toga nema na razini države. Županije, kako koja i kako im se da "odaberu" nekoliko projekata kojima daju poticaj od 40% do max 12000kn i to je to. S tim da moraš tražit čekat prijavljivat se na natječaj priložit dokumente itd.

a koliki je poticaj u Austriji?
mislim, poanta je bila da ako tamo, u onim maglovitim kotlinama, ima dovoljno svjetlosti, onda ima i kod nas u Zagrebu:)

mene bi zanimo trošak (i povrat, naravno) za PTV i dogrijavanje - koje sve parametre moram imati za izračun?

green energy
31.01.2011., 19:50
pa išao sam na PTV,o grijanju netreba ni razgovarati jer to je tek porazno.
puno bolja i isplativija investicija ,za sada,je kvalitetna gradnja(izolacija).
što se pak primorja tiće netreba biti sunca,da bi situacija bila bolja.ipak su u primorju prosjećne temperature u
zimskim mjesecima više nego u kontinentalnoj HR

Definitivno najbolji omjer uloženo dobiveno je izolacija to nema govora.

bacit ću malo u simulator Varaždin 200l vode dnevno na 40°C tek da vidim koliko može bit godišnja ušteda a koliko investicija pa ću postat al sutra.

U tih 200l na 4 osobe računam i toplu vodu za perilice suđa i rublja.

Usput koliko kvalitetan plin imate gore? Mislim na kWh/m3 ili kg?

d2267
31.01.2011., 19:56
radi se o zemnom plinu,a računica ide 100kn/2,8knm3=35,714 m3 plina.bojler 14 lit/min s time može na punoj snazi raditi cca 12 sati x 60 x 14 =10000 litara vode
za solarni sistem minimalno treba 500 lit spremnik,4m2 kolektora-vakumski,automatika,pumpna grupa,instalacija,znaći minimalno 15000 kuna,i tu smo na nekih 12-13 godina amortizacije,u to vrijeme biti će kvarova i održavanja koja su proporcionalno veća nego kod bojlera i tako malo po malo nije baš obećavajuće.Na sve to treba dodati i trošak struje za pogon pumpe od cca 180kWh godišnje.

ZEGA
31.01.2011., 23:44
Ne bi ja na vakuumski, neproporcionalno su skuplji...

znam od Vaillanta cijene

pločasti:
aurotherm 145 95% učinak, 2,5 m2 površine, oko 5000 kn s pdvom
aurotherm 125 90% učinak, 2.5m2 površine, oko 3700 kn s pdvom, ja bih uve uvijek kupio da me pitaš po cijeni i površini najisplativiji

vakuumski
aurotherm exclusiv 1,1 m2 površine, oko 6000 s pdvom
aurotherm exclusiv 2,3 m2 površine, oko 12000 s pdvom

staviš 4 x 125tice i imaš 10m2 površine kolektora za cijenu jednog vakuumskog, te veći učinak

vakuumski imaju godišenj 5-8% veći učinak za istu površinu od pločastih, kada se gleda cijena i dobiveno ne treba ih koristiti

pričao sam s jednim iz Vaillanta i rekao mi je da se vakkumski moraju zakonom zabraniti za upotrebu, jer nemaju smisla i neisplativi su (http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?p=53654#53654)

d2267
01.02.2011., 07:16

nije da baš jako pozorno pratim scenu solarne opreme,ali zar nisu vakumski jedino rješenje za grijanje bez sunca,dakle za ona tri mjeseca u godini kada skoro da i nema sunca?

green energy
01.02.2011., 11:35
radi se o zemnom plinu,a računica ide 100kn/2,8knm3=35,714 m3 plina.bojler 14 lit/min s time može na punoj snazi raditi cca 12 sati x 60 x 14 =10000 litara vode
za solarni sistem minimalno treba 500 lit spremnik,4m2 kolektora-vakumski,automatika,pumpna grupa,instalacija,znaći minimalno 15000 kuna,i tu smo na nekih 12-13 godina amortizacije,u to vrijeme biti će kvarova i održavanja koja su proporcionalno veća nego kod bojlera i tako malo po malo nije baš obećavajuće.Na sve to treba dodati i trošak struje za pogon pumpe od cca 180kWh godišnje.

Evo jedan primjer za varaždin:
Za 200l PTV dnevno na 45°C (ulaz vode 10°C) u godinu dana treba 4262kWh godišnje(uracunati gubitci).

za 4262kWh treba 1387kn plina(s gubitcima)

solarno možeš dobit 75%godišnje potrebe za PTV što bi bila ušteda od 1040,25kn godišnje.

caka je da ne štedis svake iduće godine 1040,25kn već moraš računat 5%godišnji porast cijene(svaka iduća godina imaš 5%veći račun)

S tim u obziru ti u 12. godini imaš ušteđeno 17,385kn odnosno sustav se je odplatio.

planirani vjek trajanja tih sustava je 20-25godina. Znaci na kraju tih 25godina otplatio si sustav od 17385kn, i uštedio 22244.86kn(uračunato je i 500kn godišnje za održavanje/popravak 12500kn)

To je samo primjer. Još da vlada oče ukinut ili smanjit PDV za solarno i dat kakav poticaj evo tebi u Varaždinu rok otplate 5-7godina. primorje i dalmaciju neću spominjat.

Ps: Troškovi rada sistema(struja) su uračunati u uštedi

green energy
01.02.2011., 11:39

Razlika između vakumskih i ravnih raste kako prosječna temperatura pada. čim niža tim bolje po vakumske.

Zato treba puno faktora uzet u obzir prije nego se ide instalirat solarno za dogrijavanje.

Za PTV i nije neka frka.

d2267
01.02.2011., 13:43
u toj računici ima bar nekoliko problema a jedan od njih je da u tom primjeru treba investirati i u klasičnu pripremu i u solarnu pripremu.Za klasičnu ajde nije neka cifra pa još i možeš investirati,ali za sistem koji vrijedi 20k kuna već treba uzeti kredit,pa javni bilježnik,obrada kredita,kamate i tako ...,drugi je problem računica potrošnje plina,po meni ekvivalent potrrošnje plina u tvom primjeru bi bio negdje 1000 kuna(bojler 14 litara ,10 litara u minuti 45 stupnjeva potrošnja 2,9 m3/h)
na kraju ali ne i manje važno,ponoviti ću da se topla voda u dobrom djelu godine može dobiti u crno obojenim hidroforom,nije neki komfor,ali nije ni investicija,a u svakom slućaju komfor je veći nego kod pripreme tople vode solarom zimi:D

green energy
01.02.2011., 15:04
u toj računici ima bar nekoliko problema a jedan od njih je da u tom primjeru treba investirati i u klasičnu pripremu i u solarnu pripremu.Za klasičnu ajde nije neka cifra pa još i možeš investirati,ali za sistem koji vrijedi 20k kuna već treba uzeti kredit,pa javni bilježnik,obrada kredita,kamate i tako ...,drugi je problem računica potrošnje plina,po meni ekvivalent potrrošnje plina u tvom primjeru bi bio negdje 1000 kuna(bojler 14 litara ,10 litara u minuti 45 stupnjeva potrošnja 2,9 m3/h)
na kraju ali ne i manje važno,ponoviti ću da se topla voda u dobrom djelu godine može dobiti u crno obojenim hidroforom,nije neki komfor,ali nije ni investicija,a u svakom slućaju komfor je veći nego kod pripreme tople vode solarom zimi:D

Tražio si od zagovaratelja da ti daju primjer. Dao sam ti primjer. To ti je to:rolleyes:

d2267
01.02.2011., 17:05
Tražio si od zagovaratelja da ti daju primjer. Dao sam ti primjer. To ti je to:rolleyes:

jak ti primjer:p

bjdarko
03.02.2011., 13:52
U razgovoru sa prodavcima ovi kolektorski sistemi su najbolji za hotelijere, da leti tj. u sezoni greju vodu za kupatila i bazene. Dok zimi su ovi PV sistemi najbolji, dobija se struja a ona se može koristiti za zagrevanje.

d2267
03.02.2011., 16:02
U razgovoru sa prodavcima ovi kolektorski sistemi su najbolji za hotelijere, da leti tj. u sezoni greju vodu za kupatila i bazene. Dok zimi su ovi PV sistemi najbolji, dobija se struja a ona se može koristiti za zagrevanje.
sistemi za grijanje tople vode i fotonaponski sistemi za proizvodnju struje nemaju veze jedni s drugima,ali nikakve.jedina poveznica je da koriste sunce.:rolleyes:

bjdarko
03.02.2011., 16:11
A ko kaže da ima? Samo prenosim iskustva ljudi koji imaju kolektore, i drugih koji imaju panele. Čak i iskustvo prozvođača solarnih kolektora, i njegovu preporuku za namenu. On je vršio detaljna merenja efikasnosti, naravno to mu treba zbog konkurentnosti. Dakle, u čemu je problem?

d2267
03.02.2011., 19:00
A ko kaže da ima? Samo prenosim iskustva ljudi koji imaju kolektore, i drugih koji imaju panele. Čak i iskustvo prozvođača solarnih kolektora, i njegovu preporuku za namenu. On je vršio detaljna merenja efikasnosti, naravno to mu treba zbog konkurentnosti. Dakle, u čemu je problem?
gledaj mene kao korisnika uopće ne zanima mišljenje proizvođaća o svom proizvodu,a iz razloga što je proizvođać subjektivan i skupo nam želi uvaliti svoj proizvod.drugo ovo je forum stanovanje,ovdije uglavnom ne svraćaju hoteljeri da bi im forumaši otkrili toplu vodu da se njima isplati investicija u solarnu pripremu tople vode.treće neka nam taj koji je vršio njerenje efikasnosti dostavi podatke za prosinac i studeni.

bjdarko
03.02.2011., 19:12
Pa da stanovanje, a podatke koje iznosim daje Nemački proizvođač, mada znam i od drugih. Ali stavrno mi nije cilj da promovišem ni jednu stranu. Samo želim da se naparvi u kući takav sistem koji će biti delotvoran na ovim hladnoćama. Kada bih pravio za sebe, stavio bih oba, jer se dopinjuju leti, a zimi bi dobio jeftnije struju. Tako da je ovaj PV sistem itekeko isplativ!

green energy
03.02.2011., 20:27
Mjerenje panela i kolektora uz proizvođača vrše i tvrtke koje izdaju certifikate.

Od većine proizvoda imaš certifikate na netu.

Za solarni dio su najčešći:

Solar keymark
DIN
TUV Cert
CE

Nijedna ozbiljnija europska firma ti neće lagat o svom proizvodu, ali će prešutit nedostatke. Bar u dijelu u kojem se ja krećem odnosno susrećem, a to je solarno.

d2267
04.02.2011., 06:17
"prešućivanje nedostataka",pravi je put do zadovoljnog kupca:lol:,baš zbog toga nevjerujem proizvođačkim hvaljenjima vlastitih proizvoda.Iz istih razloga i postoje forumi,na kojima možeš pročitati iskustva korisnika.Ja ne govorim da solarni sistemi nisu učinkoviti ili slićno ja samo govorim o činjenici da ljeti ima viška ,a zimi manjka.Dalje govorim o cijeni koštanja izrade sistema i njegovoj isplativosti,a činjenica je da je prosječan solarni sistem za PTV deset puta skuplji od konvencionalnog,a postoji rupa od par mjeseci u godini kada ne vrši svoju osnovnu funkciju.Uzmimo na primjer auto koji ljeti radi ko zmaj,a zimi ga nemožeš vozit,sigurno bi pljuvao po takvom proizvodu.
Za kraj mog sudjelovanja u ovoj raspravi zaključio bih da je proizvodnja tople vode i električne energije pomoću sunca odlićna ideja sa nekim tehničkim nedostatcima.Problem je naravno cijena koju za to treba platiti,a ona je prevelika da bi se masovnije koristilo solarne sisteme u kućanstvima.Kada Kinezi sruše cijenu(kao što su to već napravili sa fotonaponskim čelijama)na prihvatljivu razinu i kada zakonodavci prestanu ograničavati njihovu primjenu na obiteljskim kućama situacija će se promjeniti,a do tada vrijedi čekati.

bob4
04.02.2011., 07:51
Rezultate mjerenja možete dobiti u ovoj školi. To je sastavni dio praktične nastave.
A istovremeno možete doći i na prezentaciju:
http://www.auroraenergetika.hr/main.asp?dir=news&newsid=72

europe2seoul
04.02.2011., 08:27
Kada Kinezi sruše cijenu(kao što su to već napravili sa fotonaponskim čelijama)na prihvatljivu razinu i kada zakonodavci prestanu ograničavati njihovu primjenu na obiteljskim kućama situacija će se promjeniti,a do tada vrijedi čekati.

Hm, a od kada to zakonodavci ogranicavaju primjenu solarnih kolektora za PTV u obiteljskim kucama? Tko ti brani da ti to postavis ili ne na svoj krov? Ne trebaju ti nikakvi papiri.

d2267
04.02.2011., 14:22
Hm, a od kada to zakonodavci ogranicavaju primjenu solarnih kolektora za PTV u obiteljskim kucama? Tko ti brani da ti to postavis ili ne na svoj krov? Ne trebaju ti nikakvi papiri.
točno ali ne sasvim,naime da bi se napravilo koliko toliko neovisan sustav za proizvodnju električne energije fotonaponskim čelijama,potrebno je sustav predimenzionirati.Predimenzioniranje je potrebno radi zimskih mjeseci,dok u ljetnjim mjesecima imamo viškove.E tu se upetljava država koja ne potiće priključak na elektroenergetski sustav RH,nego izmišlja neke povlaštene ugovore za povlašteni otkup el.energije,koji su naravno namjenjeni povlaštenim isporučiteljima,a mi stoka sitnog zuba ko nas hebe.Više o ovoj temi može se pročitati na e-vozila.com.

jooe-dy
23.02.2011., 18:47
Ima li netko tko konrentno koristi sunčevu energiju i kolike su danas cijene, isplativost i sl jer se od ove prepiske mnogo toga promijenilo?

Malo da se nadovezem na ovu temu o isplativosti solarnih susr+tava ili ne u kontinentalnom dijelu.
Postoje dosta precizni programi koji izracunavaju isplativost pojedinih sistema ovisno o potrebama korisnika, a to je broj osoba koje zive u kuci za sanitarnu vodu i kvadratura objekta za dogrijavanje.
Cijeli izracun se temelji na osmovu podataka meteoroloskih stanica iz cijeloga svijeta u zadnjih 5-10 godina.
Program je iznimno precizan u svom izracunu i po pitanju ustede ali i po pitanju broja suncanih dana po gradovima.
Iz osobnog iskustva mogu reci da pokrenuta simulacija za grad Samobor ne odstupa od stanja na ugradjenom sistemu s tim da se radi o pripremi sanitarne vode.
Usteda je cca 85% sto nikako nije zanemarivo tim vise sto je cijeli sistem isplativ za 6-7 godina ukoliko cijeli sustav financirate iz vlastitog budjeta, ukoliko dobijete poticaj koji se u Zagrebackoj zupaniji isplacivao 45% do maksimalnih 11.200,00 kn taj isti sistem je duplo brze isplativ.

Po pitanju dogrijavanja prostora sa solarnim sistemima moze se sa sigurnoscu tvrditi da se itekako isplati i to iskljucivo sa vakumskim kolektorima koji ne rasipaju prikupljenu energiju.

Kuca od 150 m2 u Ogulinu ima godisnju ustedu cca 81% (sanitarna voda i dogriijavanje) uzimajuci u obzir da se cijeli sistem dogrijavanja odvija prekopodnog grijanja.
Dakle da malo pojednostavim...

Primarno grijanje je solarni sistem a sekundarni kotao na loz ulje.

Ukoliko zelite dugorocno bitno smanjiti troskove grijanja sanitarne vode i dogrijavanja, preporuka je kombinirati solarni sistem sa postojecim kotlovima s tim da kolicina akumulirane vode mora biti srazmjerna Vasim potrebama.

Toliko od mene za sada na ovu temu...

bjdarko
23.02.2011., 19:27
Da, slažem se sa prethodno rečenium. Samo umesto vakumskih potraži solarne kovertore sa paraboličnim koncentratorima. Jeste da su dobri, ali uporedi im cenu sa vakuumskim, pa odluči!

Pozz!

bjdarko
04.03.2011., 15:51
Moram reći da je EU krenula ozbiljno ka zelenoj energji. I nisu zadovoljni sa stanjem na terenu!

atlantis
04.03.2011., 15:58
možeš nam objasniti što je u pitanju da nisu zadovoljni?

hvala :)

bjdarko
04.03.2011., 16:02
Verovali ili ne, ne daje mi redakcija da ojasnim već kada dam izvor oni mi obrišu tekst! Očigledno ima nepismenih! Ja se još jednom izvinjavam što nisam odgovorio!

Pozz!

atlantis
04.03.2011., 19:41
možeš mi poslati tekst i link na pm :)

Miriam
08.03.2011., 13:00
Solarni sustavi isplativi su samo u jednom slučaju: dobre izolacije objekta.
Badava vam stavljati solar ako imate šuplje prozore, tanke zidove, neizoliran krov i slične stvari.
To je ono što većina propušta napomenuti, a od presudne je važnosti.
Fotonaponske ćelije i proizvodnja struje za HEP su već drugi par rukava i birokracija je takva da ti se smuči. Živo me zanima postoji li netko ovdje tko koristi sustav fotonaponskih ćelija i komu HEP plaća višak struje?
Bilo bi zanimljivo čuti taj podatak i koliko je trebalo da se sve to regulira i sprovede u praksi.

d2267
08.03.2011., 13:32
Solarni sustavi isplativi su samo u jednom slučaju: dobre izolacije objekta.
Badava vam stavljati solar ako imate šuplje prozore, tanke zidove, neizoliran krov i slične stvari.
Fotonaponske ćelije i proizvodnja struje za HEP su već drugi par rukava i birokracija je takva da ti se smuči. Živo me zanima postoji li netko ovdje tko koristi sustav fotonaponskih ćelija i komu HEP plaća višak struje?
Bilo bi zanimljivo čuti taj podatak i koliko je trebalo da se sve to regulira i sprovede u praksi.
postoji netko ko prodaje struju HEP-u ali to su veliki igrači.Vrijeme potrebno za ishodovanje svih dozvola mjeri se u godinama.

porporela
09.07.2011., 18:59
subvenciju dava svaka općina ili samo općina Konavle, tj je li i mi u gradu imamo subvencije za ugradnju solarnog

ma nema subvencije niti u opcini Konavle. Popisali ljude, pa vise nista. kazuda je to vodio Mladineo, a on posao u zatvor, pa sve stalo.

porporela
09.07.2011., 19:08
heh nije zahvalno tako govorit napamet s moje strane ali pošto si u dubrovniku isplativost sistema u odnosu na druge djelove hrvatske je znatno bolja.. znam iz iskustva.. još je jako bitno koliko ljudi imaš u toj kući ljeti koliko zimi, koliko površine griješ, kakva je izolacija, podno ili radijatorsko, orjentacija kuće itd.

Kažeš trošiš 10k kuna godišnje, to je samo za grijanje? jer s solarnim griješ i PTV(potrosnu toplu vodu) tako da ti je i tu velika ušteda pogotovo ako vodu griješ na struju.

Sve u svemu isplati ti se sigurno samo je pitanje za koliko godina :) .

PTV zimi i ljeti na UNP, grijanje na UNP, ali za koliko godina mogu ustedjeti 60 K kuna. Predracun za solarno PTV i grijanje uz pripomoc plina 60 k Kuna. Ne isplati se. tko ima apartmane da.

bjdarko
25.09.2011., 20:42
Super mi je energija Sunca (http://www.solarnipaneli.org/about/), studiram energetiku, citao knjige (ima u NSK par dobrih, sa svim analizama, planovima RH za ulaganje kod nas u sun. energiju - SUNEN se zove taj program, zatim analize osuncanosti pojedinih podrucja i gradova u RH, o isplativosti....), htio bi jednog dana imati doma.... ali jednostavno se ne isplati JOS kod nas. Drzavi nije u interesu financirati nesto, u sto ce uloziti, i jos time izgubiti. Boli njih ona stvar kaj ti radis doma i za ekologiju. Vani se to mora. Savjesniji su ljudi. Dakle, em zaradjujes manje, em moras sam to platit. Nekaj sam nacuo o olaksicama za izgradnju energetski neovisnih kuca.... nisam siguran o cemu se radi, ali nije bas nesto. S vremenom cemo morati. Ista stvar je i sa biodizelom. Proizvodimo uljanu repicu, pa izvozimo. Jednostavno zato sto drzava uzima porez od toga sto ti kupis, u biodizel se isto mora ulozit, a povrata nema. Ali i tu e se morati stvari mijenjati.

Praksa sunceve energije rasprostranjena je na udaljenim mjestima, gdje je isplativije staviti pol kvadrata ploce za neki uredjaj (npr. mjerenje temp. na mostovima i sl.) nego vuci par-sto m kablova. Isplati se i ondje gdje dolazi do prekida sa opskrbom struje, sto u principu nije slucaj kod nas. Isplati se na moru, gdje je osuncanost velika, u vikendicama (frend je ugradio, ima struju iz kolektora) gdje kupis dovoljno za tv, 2 zarulje i to je to, i sl. alternativne primjene. Sve drugo je sminka, i prekomjerna ekoloska osvijestenost. Jos ne nedostaje energenata, tako da kao i svi uzivaj u neogranicenoj opskrbi.

Za par godina sve to ce boom-nut, jer ne mozemo u EU sa ovakvom situacijom. Propisane su mjere, te postepeno, sve do 2020. mora se povecavati postotak energenata iz obnovljivih izvora. Tada mora doseci 20%. 20% struje od sunca, vjetra i vode i ostalog. 20% biodizela u gorivu. Svijet se priprema na nestasice. Pricekaj sa tim, ako gradis kucu, pripremi ju za to. Cijene stalno padaju za sve novo, biti ce poticaja.... a mozda i sunca bude vise. :D

E to je lepo! A da li imate tamo nešto u vezi DC visokih struja, jer PV elektrane su na tom principu?

Family man
04.11.2011., 08:41

Imam službenu ponudu za 4-6 mjeseci i neslužbenu 2-3 mjeseca. U svakom slučaju ni jedno ni drugo nije loše s obzirom da je do nedavno trebalo 1,5 godine minimalno, ali daleko je to od idealnog.

Međutim, cijena po kojoj mi nude rješavanje problema je po meni ipak nerealna (> 25.000kn + PDV) i zato me zanima koliki su stvarni troškovi rješavanja te birokracije. Ima možda netko tko je to prošao pa da s nama podijeli iskustva?

heky
31.07.2012., 15:23
Evo, sad ću se praviti pametna :D, a bez podloge... Nisam dugo u toj problematici, ali kao što sam spomenula na još jednom topicu, ima firmi koje će Vam to (proceduru dobivanja dozvola itd.) obaviti bez nadoknade - uz uvijet da surađujete sa njima. Naravno da si malo tko planira sam postaviti solarnu elektranu na krov (svaka čast ako ima takvih), ali svi mi ostali biti ćemo primorani zaposliti stručnjaka - i posljedično - pljunuti keš :D
Neću (i ne smijem) pisati ime firme, ali činjenica je da je konkurencija postala oštra na tom tržištu i ako malo kopate uspjeti ćete mimoići barem ove krvopije što naplaćuju ishodovanje dokumentacije...
Ako kome treba info, slobodno se javite na p.p.