PDA

View Full Version : Nužni dio

AnitaSplit
04.07.2011., 10:16
Postovani....
moj tata je umra prije 4 godine. Moja mama je prepisala na sestru svoju imovinu ( i ono naravno sta je od tate dobila posli negove smrti)..
Posto ja nemam dice a udata sam , smatra mama meni netriba nego sestri koja ima dvoje dice.
Koliko san cula nemam pravo posli mamine smrti nista dobit.Jer su mama i sestra napravile sve pismeno.
Pitam jer u zemljama koje su u evropskoj zajednici mozes pisat sta oces ditetu se mora njegov dio dat.
E fala van lipa na pomoci.
ANita

zdele
04.07.2011., 12:52
Molim mišljenje od nekog.

Djed je ostavio oporukom svojoj djeci (petoro njih, jedan je i moj otac) različite nekretnine. Nekim od nasljednika je točno specificirao što im ulazi u nužni dio, znači npr. Ana dobija parcelu kč 1234 i ona joj se računa kao nužni dio

Sad je sudac donio rješenje te je tim nasljednicima osim nužnog dijela pribrojio u nasljedni dio i postotak sve ostale imovine, što mi nema logike, ako je već specificirano.
Inače je rješenje već jednaput palo na Žup. sudu jer sudac nije znao razlomke:D

palj
04.07.2011., 13:10
Očito dida nekima nije ostavio dovoljno imovine, da bi ih namirio u nužnom dijelu...pa je sud malo nadodao.

To što je dida reka da je nekome nešto za nužni dio, to nema veze, ako nije ispoštovao zakonski nužni dio.

zdele
04.07.2011., 13:43
u tome i je stvar, oni su se bunili da im pripada više te im je čak i sud naložio da plate vještake da procjene imovinu, ali su oni odustali

i sad sud opet donese odluku da im pripada taj specificirani dio i još ekstra nužni dio, inače nisu bezvrijedne stvari, stan i kuća

Katrin
04.07.2011., 17:20
Lijepo ti kaze palj... ako zakonski nije namiren nuzni dio, onda im se mora dodati jos.

zdele
04.07.2011., 21:00
kako nije namiren ako je sudac na raspravi prije rješenja naložio nekim nasljednicima da plate vještake ako misle da im je nužni dio umanjen, a onda im u rješenju osim specifičnog nužnog dijela, dodao još 1 nužni dio

palj
05.07.2011., 09:44
Postovani....
moj tata je umra prije 4 godine. Moja mama je prepisala na sestru svoju imovinu ( i ono naravno sta je od tate dobila posli negove smrti)..
Posto ja nemam dice a udata sam , smatra mama meni netriba nego sestri koja ima dvoje dice.
Koliko san cula nemam pravo posli mamine smrti nista dobit.Jer su mama i sestra napravile sve pismeno.
Pitam jer u zemljama koje su u evropskoj zajednici mozes pisat sta oces ditetu se mora njegov dio dat.
ANita

Ne znam baš točno kao je u kojoj zemlji, ali znam da vani u pravilu možeš raditi što hoćeš, npr. oporukom odlučiti kome ćeš što ostaviti, bez da mariš o nužnom dijelu nužnih nasljednika, dok kod nas nije tako.

Znači, kod nas virid to da ditetu moraš dati njegov nužnio dio. Također, ti imaš pravo potraživati na ostavinskoj raspravi povrat dara do namirenja nužnog dijela. (npr. mater ti sve za života daruje sestri, a na ostavinskoj ne bude ništa od imovine. ti tada imaš pravo tražiti od sestre povrat dara do namirenja tvog nužnog dijela)
Postoji samo jedna situacija kad nužni nasljednik ne može ništa, a to je u slučaju zaključenja ugovora o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju.
Imovina koja je u tom ugovoru navedena, ne čini ostavinsku imovinu, pa se ne može ni nasljediti.

Elich San
05.07.2011., 20:11
Postovani....
ANita

boldani dio mi nije jasan. kako je samo mama dobila očevu imovinu nakon njegove smrti? ttrebali ste svi nasljednici(ti, mama, sestra) dobit poziv za ostavinsku raspravu i tamo se izjasnit da li prihvačate dio očinstva ili ga se odričete i u korist koga?
ako si se ti odrekla očinstva, a mama je sve svoje prepisala sestri, ti možeš tražiti nužni dio mislim nakon mamine smrti.

palj
06.07.2011., 07:24
boldani dio mi nije jasan. kako je samo mama dobila očevu imovinu nakon njegove smrti? ttrebali ste svi nasljednici(ti, mama, sestra) dobit poziv za ostavinsku raspravu i tamo se izjasnit da li prihvačate dio očinstva ili ga se odričete i u korist koga?
ako si se ti odrekla očinstva, a mama je sve svoje prepisala sestri, ti možeš tražiti nužni dio mislim nakon mamine smrti.

A gdje to piše da je samo mama dobila očevu imovinu?

Elich San
06.07.2011., 11:05
piše da je mama prepisala sestri svoj dio i ono što je dobila od oca, a ne piše da su ona i sestra također dobili dio očinstva.

palj
06.07.2011., 11:56
Pa nije tema dio očinstva, nego dio majčinstva, odnosno majčina imovina. Ne kažem da si sigurno u krivu, ali nigdje ne piše da je tako kako zaključuješ.

Elich San
06.07.2011., 13:11
također nigdje ne piše ni da nije tako kako ti zaključuješ :ne zna:
no nebitno.
bitno je da autorica dobije odgovori koji ju zanima.:top:

Kseniska
06.07.2011., 13:41
dakle, ako je osoba A potpisao ugovor o doživotnom/dosmrtnom (jel ima razlike) uzdržavanju sa osobom B, ima li osoba C (kao dijete osobe A, jedino!) pravo na nužni dio? hvala na odgovoru

i btw, kada se nakon smrti pokojnika odrađuje ostavinska rasprava? trudna sam, jako, pa da znam što očekivat...

palj
06.07.2011., 13:47
također nigdje ne piše ni da nije tako kako ti zaključuješ :ne zna:
no nebitno.
bitno je da autorica dobije odgovori koji ju zanima.:top:

Nema potrebe da se prepucavamo.

Samo ne vidim razloga da se priča stvara i zaključuje oko nečeg što uopće nije rečeno, nego je samo tvoj zaključak.
Anita je spomenula da je majka prepisala na sestru svoju imovinu i ono što je dobila od tate poslije njegove smrti.
Zbog čega iz takve rečenice treba zaključiti da ja samo mama nasljedila oca i da ona i sestra nisu dobile ništa?
Eto, to mi samo nikako nije jasno :ne zna:

dakle, ako je osoba A potpisao ugovor o doživotnom/dosmrtnom (jel ima razlike) uzdržavanju sa osobom B, ima li osoba C (kao dijete osobe A, jedino!) pravo na nužni dio? hvala na odgovoru

i btw, kada se nakon smrti pokojnika odrađuje ostavinska rasprava? trudna sam, jako, pa da znam što očekivat...

Ne, osoba C nema pravo na nužni dio. Ovo pišem po xxx put.

Katrin ,predlažem u top temu staviti neke osnovne pojmove i odgovore na najčešća pitanja, sa uputom u naslovu da se pročita prije postavljanja pitanja/otvaranja teme.

Kad će rasprava? To je teško pitanje. Ovisi od suda do suda koliko su brzi u prosljeđivanju spisa bilježnicima, a onda opet od bilježinka do bilježnika u kojem roku će se rasprava zakazati.

turbo chick
17.10.2011., 09:10
AnaSplit, koliko ja znam , nužni dio se dobiva na ZAHTJEV te nema veze ako je mama sve svoje ostavila sestri .

Ti i na to moraš dobiti nužni dio ali uz zahtjev, ne ide prema sl.dužnosti.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/305192.html

Nužno nasljedno pravo
Pojam nužnog dijela .
Dio koji nužni nasljednici moraju dobiti od ostavitelja zove se nužni dio.

Nužni dio (po hrvatskom Zakonu o nasljeđivanju) je određeni dio zakonskog dijela. tj. dio onog dijela koji bi nužni nasljednik kao zakonski nasljednik dobio da nema oporuke.

Nužni dio se daje samo na zahtjev, a nikada po službenoj dužnosti.

Nužni nasljednici .Nužni nasljednik ima pravo zahtijevati nužni dio samo ako je u konkretnom slučaju istodobno i zakonski nasljednik.

Zakon o nasljeđivanju RH (u daljnjem tekstu ZN) dijeli nužne nasljednike u dvije kategorije:

U prvu ulaze oni nužni nasljednici koji imaju pravo zahtijevati nužni dio već samo zato jer su zakonski nasljednici.

Nazivaju se i apsolutnim nužnim nasljednicima.
Tu spadaju: potomci umrloga, njegovi posvojenici i njihovi potomci, te njegov bračni drug.
Ti nasljednici dobijaju 1/2 dijela koji bi ima pripao po zakonu.

U drugu spadaju oni nasljednici za koje se traže dvije pretpostavke:
1) moraju biti zakonski nasljednici i
2) moraju biti trajno nesposobni za rad i ne smiju imati nužnih sredstava za život.
Nazivaju se i relativnim nužnim nasljednicima.
Tu spadaju: ostaviteljevi roditelji, posvojitelji i ostali pretci (djedovi, bake, itd.)
Ti nasljednici dobijaju 1/3 njihovog zakonskog dijela.

turbo chick
17.10.2011., 09:19
Ljudi, ono što mene zanima a nisam iz zakona shvatila je :
:confused:
da li se može staviti neka zabilježba ili plomba na nužni dio nasljedstva ukoliko je npr. otac još živ.

Znači, otac ima neku imovinu i cijeli se život nije brinuo o djeci, nije plaćao alimentaciju, a u stanju je rasprodati i potrošiti svu imovinu,
pa, da li odrasla djeca mogu staviti neku zabranu da otac sve ne rasproda dok je živ, taj neki nužni dio da se traži ?

Molimo pomoć! :s

palj
17.10.2011., 10:17
Kratko i jasno NE!

Vlasnik sa svojom imovinom može raditi što želi - pokloniti, prodati, pa i uništiti i zapaliti, ako želi.

Nužni dio je pojam iz Zakona o nasljeđivanju - znači, vrijedi tek nakon nečije smrti, a odnosi se na imovinu koje je netko za sobom ostavio u trenutku smrti. Ako nema imovine, nema ni nužnog dijela.

@katrin - podsjetio me onaj moj gornji post na ono što sam se bio obvezao napraviti, ali jednostavno nemam vremena to kvalitetno pripremiti u miru, a ne da mi se nešto takvo raditi polovično i brzinski.

turbo chick
17.10.2011., 11:41
Palj, hvala !

Zapravo je to sve jadno. Ali tko zna, treba ipak otići kod odvjetnika ili bilježnika pa vidjeti, možda to nije uređeno u Zakonu o nasljeđivanju nego u nekom drugom.

hvala i pozdrav

palj
17.10.2011., 12:23
Pa čuj, otac je po zakonu dužan uzdržavati dijete/plaćati alimentaciju u slučaju razvoda nakon kojeg je dijete dodjeljeno majci.
Međutim, zakoni su tu da se krše.

U nekom idealnom svijetu sa pravnim sistemom koji savršeno funkcionira i pravednim zakonima...vidim kako se stavlja zabilježba zabrane raspolaganja imovinom svakom onom tko zanemari svoju djecu, dok ne podmiri sve obaveze i dugove koje temeljem zakona ima prema toj djeci, a ako u nekom roku to ne učini, djeci se prepisuje njegova imovina ili se određuje prisilna prodaja imovine radi namirenja duga.

turbo chick
18.10.2011., 11:40
Palj, e pa na tako nešto sam i mislila. Zabrana prodaje nekretnina zbog zanemarivanja djece, samo sada je pitanje ako ta djeca imaju oko 30 godina da li se to još može zatržiti?
Pitanje je, koja je dobna granica, da li djeca moraju još biti maloljetna?
Znam da sam čula za te pojmove, te zabrane, pa zato se interesiram.

Partfiš
18.10.2011., 11:52
Palj, e pa na tako nešto sam i mislila. Zabrana prodaje nekretnina zbog zanemarivanja djece, samo sada je pitanje ako ta djeca imaju oko 30 godina da li se to još može zatržiti?
Pitanje je, koja je dobna granica, da li djeca moraju još biti maloljetna?
Znam da sam čula za te pojmove, te zabrane, pa zato se interesiram.

palj je pricao o nekom imaginarnom, savrsenom, pravednom svijetu.
U ovom nasem, na zalost, cak i da nije placao alimentaciju dok ste bili maloljetni, to danas nakon 12+ godina od punoljetnosti vise nista ne znaci.

Moj savjet, zaboravi nasljedstva i okreni se sebi i planovima kako stvoriti svoje pa ako nasljedstva i kapnu, tim bolje.

palj
18.10.2011., 12:30
Turbo chick, Partfiš ti je sve rekao, a posebno bi potpisao njegov savjet na kraju.

turbo chick
18.10.2011., 13:37
:)hvala,dobar savjet ?? !

okrenuti smo mi svom životu i to na veliko, ali htjeli smo vidjeti mogućnosti kako spriječiti uništenje djedovine.

pozdrav

Demona
23.10.2011., 00:03
Pozdrav, prije nego ovaj slučaj završi na sudu, možda mi netko može dati neku dobru vijest da lakše spavam :)

Deda je 1997. darovao svoj stan mojoj mami. U tom stanu živimo ja i ona od 1996. Od 1991.se otplaćuje kredit odnosno zakup stana. Od samog početka to plaća moja mama.
2001. je ona odnjela kod javnog bilježnika prepisati taj stan na sebe i od tada je dakle u njenom vlasništvu.
Deda je umro prije 2 mjeseca. Mamin brat se eto sada sjetio da bi on svoj dio kolača.
Znam da ima pravo na taj nužni dio, u ovom slučaju 1/4 vrijednosti stana.
Želi da ga moja mama isplati. Okvirno je to 17 000€ koje mi nemamo.
Mama ima kredit na još 5 godina i rekla mu je da može dignuti kredit da njega isplati tek za 5 godina kad otplati trenutni.
On na to ne želi pristati. Još je u procesu smišljanja što će poduzeti.
Love ima, već je angažirao odvjetnika.
Znam da može to sve odvući na sud i tražiti da se stan proda, te se njemu isplati nužni dio.

Moje pitanja su, postoji li mogućnost drugačijeg ishoda te parnice? Ishoda u korist moje mame?
Postoji li neka rupa u zakonu?
Koliko se ta parnica može odugovlačiti (možda skupimo s vremenom lovu za njega isplatiti)?
Tko plaća sudske troškove, pola pola, onaj tko je pokrenuo parnicu ili onaj tko ju je izgubio. Ja sam još studentica, mama ima placu 3000kn. Bitni su mi svi detalji oko financija jer cijela situacija izgleda prilično beznadno za nas.

little_kitten
26.10.2011., 13:43
Nažalost čini se dosta loše za vas. KOliko god on bio ljiga ima pravo na nužni dio. Trebalo je to prije rješavati, dok je deda bio živ.

Parnice nisu jeftine a troškovi se računaju prema vrijednosti spora. Spor također baš nije previše kompliciran.

zasad svatko plaća svoje troškove, no onaj tko izgubi će morati podmiriti sve troškove.

Ako ima netko vedrije vijesti neka se nadoveže.

palj
26.10.2011., 14:01
Samo, ako mama dokaže da je plaćala stan (sačuvani odresci) vrijedost stana će se umanjiti za vrijednost uplaćenog dijela za kredit, pa će time i dio koji ima pripasti bratu s osnova nužnog dijela, biti manji od 1/4 trenutne realne vrijednosti nekretnine.

Jedno pitanje - je li brat do sada ištao dobio ili nasljedio od oca?

Demona
26.10.2011., 14:32
Na zalost nije. Ha nista, mozemo se nadati da ce nam sud dati odgodu placanja tog nuznog dijela a ne da ce stan morat na prodaju kako bi se ovog isplatilo.

palj
26.10.2011., 14:36
Ako još brat nije ništa službeno zatražio, ne znam bi li kakvu razliku napravili kad bi mama žurno ugovorom darovala nekretninu npr. tebi, pa da se uknjižiš kao vlasnica.
Ovo pišem zaista laički napamet. Nisam siguran kako bi sud gledao na to, ako bi do prijenosa vlasništva došlo prije podnošenja tužbe.

little_kitten
26.10.2011., 14:45
Samo, ako mama dokaže da je plaćala stan (sačuvani odresci) vrijedost stana će se umanjiti za vrijednost uplaćenog dijela za kredit, pa će time i dio koji ima pripasti bratu s osnova nužnog dijela, biti manji od 1/4 trenutne realne vrijednosti nekretnine.

Također bi se mogla tražiti i vještačenja građevinskog vještaka da bi se procijenilo koliko je mama dosad uložila novaca u stan i na taj način uvecala njegovu vrijednost. Taj dio bi se isto trebao odbiti od nužnog dijela. S obzirom da ona živi tamo 15 godina to i nisu mala sredstva.

felixx
26.10.2011., 17:58
Pozdrav, prije nego ovaj slučaj završi na sudu, možda mi netko može dati neku dobru vijest da lakše spavam :)

Deda je 1997. darovao svoj stan mojoj mami. U tom stanu živimo ja i ona od 1996. Od 1991.se otplaćuje kredit odnosno zakup stana. Od samog početka to plaća moja mama.
2001. je ona odnjela kod javnog bilježnika prepisati taj stan na sebe i od tada je dakle u njenom vlasništvu.
Deda je umro prije 2 mjeseca. Mamin brat se eto sada sjetio da bi on svoj dio kolača.
Mama ima kredit na još 5 godina i rekla mu je da može dignuti kredit da njega isplati tek za 5 godina kad otplati trenutni.
Znam da može to sve odvući na sud i tražiti da se stan proda, te se njemu isplati nužni dio.

Moje pitanja su, postoji li mogućnost drugačijeg ishoda te parnice? Ishoda u korist moje mame?
.

Prvo se nemojte nervirati.
Vaša majka je zakoniti samostalni posjednik stana. K tome je i zemljišnoknjižni vlasnik cijelog stana, a kada (i ako) nakon ostavinske rasprave bude 1/4 pripala ujaku, majka će i dalje biti vlasnik 3/4.
Praktično je nemoguće da vas kao posjednika i vlasnika 3/4 netko izbaci iz stana.

Ne potpisujte nikakve dokumente.
Ne dozvolite da vas ujak ili njegov odvjetnik plaše prijetnjama da će vas samo tako izbaciti iz stana ili da će stan samo tako prodati.
Ako imaju kakav dokument, ili slično što bi trebali potpisati, uzmite primjerak i posavjetujte se sa pravnikom. Ima i besplatna pravna pomoć, ako ispunjavate uvjete.

Prvo treba biti ostavinska rasprava. Na ostavinskoj mogli biste osporavati njegovo pravo na nužni dio temeljem otplate stana, i značajnijih ulaganja u stan u smislu povećanja kvalitete stana (npr, ako ste uveli centralno, nove pvc prozore...). Možete uvjetovati uknjižbu njegovih 1/4 isplatom četvrtine iznosa otplate stana uvećano za kamate od 1991. (to je nagodba, pa nema zastare kamata).
Kada i ako upiše svoju četvrtinu stana, neka ju slobodno pokuša prodati. To nitko neće kupiti niti za 5000, a ne za procjenjenih 17000.
Nikakve cifre ne spominjite u razgovoru.
Tek kada upiše vlasništvo, mogao bi tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice isplatom. Pitanje kako bi se sud postavio, ali sudovi uvijek brane prava posjednika, a vi ste k tome i većinski vlasnik.

Kada stekne vlasništvo, mogao bi tražiti da plaćate najam za njegovu četvrtinu stana, po realnoj vrijednosti.

Sve to znade i njegov odvjetnik, ako se dadete zaplašiti, pritiskati će vas. Ako 'pokažete zube', prije će odustati.
Ja bi mu ponudio npr. 3000 € da vam prizna vlasništvo na ostavinskoj raspravi i ostavi vas na miru.

:kava:

sasa80
01.11.2011., 19:05

Postoji li neka rupa u zakonu?
Koliko se ta parnica može odugovlačiti (možda skupimo s vremenom lovu za njega isplatiti)?
Tko plaća sudske troškove, pola pola, onaj tko je pokrenuo parnicu ili onaj tko ju je izgubio. Ja sam još studentica, mama ima placu 3000kn. Bitni su mi svi detalji oko financija jer cijela situacija izgleda prilično beznadno za nas.

Potpisujem sve što je kolega gore napisao.

Nemojte biti naivni i plaćati nekom 17000 eura samo zato jer ima odvjetnika.

Mislim da bi Vam definitivno bilo dobro angažirati svog odvjetnika, jer ovako bi mogli u određenom trenutku pod njihovim pritiscima i platiti, a mišljenja sam da to stvarno nema smisla, bar ne toliki iznos.

Nemojte zaboraviti da je brat taj koji mora pokrenuti sudski postupak jednom kad ostavina završi, a to sve košta...

Vi ste trenutno u puno boljoj poziciji za pregovaranje i morate biti toga svjesni...

something sweet
06.11.2011., 17:56
Postovani....
ANita

Hehehe ne boj se! nadi dobrog odvjetnika i ne boj se to sto tvoja majka djeli pravdu nije uredu jer danas vise ne zivimo kao ljudi prije 100 godina ona svada vlastitu djecu nije svjesna da nakon nje ostajete same jedna drugoj i trebale bi se voljeti.

Slusaj zakonski ako ste ti i sestra same i ona sve ostavi njoj tvoj nuzni dio je jedna cetvrtina sveukupne imovine kad god da je ona vec darovana sve se ubraja. ALI postoji jedno veliko ali nemoj da ovo vidi tvoja majka, ona te moze zeznuti na samo jedan nacin ako sa tvojom sestrom napravi ugovor o dozivotnom uzdrzavanju onda tvog NUZNOG DJELA VISE NEMA i njega ti je GOTOVO NEMOGUCE pobiti jer se on radi ispred samog sudca koji darovatelju i darivanom objasni posljedice i sve ostalo cita ispred njih i objasni i kaze jel vam to jasno je-je i lupi pecat i to je to nema poslije nismo znali :)

zato ako naprave taj ugovor koji je moguce pobiti samo u 3 slucaja tebi vise nema nicega, a ako ne naprave ugovor o doz. uzdrzavanju e onda suti i kad dode vrijeme uzmi svoj nuzni dio ;)

shegyi2000
12.11.2011., 08:51
pitanjce

otac i majka su prepisali kuću na mene prije tri godine darovnim ugovorom, oboje su jos živi, imam polu sestru iz maminog prvog braka pošto sam ja sad vlasnik naše kuce dali poslije smrti ima ostavinska rasprava i dali polusestra ima pravo na nuzni dio?

File
15.11.2011., 10:59
Da, ima pravo na nužni dio.
Osim ako i njoj majka nije nešto darovala u vrijednosti tog njenog nužnog dijela.

Zašto ste sklopili baš darovni ugovor?
Ako ste htjeli izbjeći polusestru, bio bi bolji ugovor o dosmrtnom uzdržavanju majke.

VDCOTO
15.11.2011., 17:29
Kako mogu znati kakvo je stanje očeve oporuke? Šta napraviti kad se najstariji brat ulizuje ocu (oni tajno među sobom) za plac s poslovnim prostorima, oni pričaju kao da je to več bratovo...
Nas 2 mlađa brata otac sad ni ne spominje iako je prije godinu dvije bilo priče o dijeljenju ali s majčine strane kao neče to samo starijem bratu...otac je šutio. Zapravo otac sad priča a majka je "mutava":durica
2 prostora otac drži u najmu, to su njegove pare a stara troši penzije i krpa se od turizma:lol: Šalim se:D
Treči prostor najbliže bratovoj kuči ex djeda je bratov. Moj je četvrti na drugoj strani placa ima godinu dana i ja sam s tim ok, zahtjevat ču možda 15m2 za proširenje obrta. Drugo šta želim je da i još jedan brat dobije bar jedan poslovni prostor, jer neče otac dovijeka stavljati na pare na banku. Brat uskoro dolazi jer nije sad tu ali bojim se i reči mu kako stvari stoje, da on tamo nije u "planu" mada mu neču ni trebati ja reči. U redu je da "pomogne" svima isto zar ne? Sestra je riješena da spomenem. Ostalo je nas 3 brata znači. Biste li progucali to da stariji brat želi i ta dva poslovna prostora s još bubam 300m2 m placa, s još jednom dugaćkom kučicom a mom "blizancu" ništa? Igraju li se oni s vatrom?
Spika im je da se to ne može otvojiti. Smiješno ccc. Stariji brat je na zadnjoj obiteljskoj "raspravi" rekao ako se bude plac dijelio da on kao ima pravo na kuču u kojoj se vodimo nas 2 brata i mati i otac...On živi u kuči pokojnog djeda koja je ispod tog placa, ali sve je to tu....
Ja ovako to ne mogu dočarati, stvar za odvjetnika ili? Odakle krenuti kad manipulacija vlada u obitelji? Prodali se skoro svi tereni, žena i ja ne znamo šta je s nama, ulažem u zapušten kat a nije ni na meni, radim sam pa nije skupo ali hoču reči.
Kupus...

Katrin
15.11.2011., 17:38
Sorry, ali kupus je i tvoj post. Tko tu pije, a tko placa?

Kao sto je vec receno, svatko sa svojim vlasnistvom raspolaze kako hoce i ako otac hoce jednom sinu ostaviti sve, ima nacina da to napravi. Nitko vam nije duzan ostaviti nasljedstvo, niti se o nasljedstvu u pravnom smislu moze govoriti dok je osoba ziva. Pravo na nuzni dio imate ako nakon smrti oca ostane kakva imovina.

S obzirom da se na temi o nasljedjivanju o svemu tome pisalo, molim te da ju procitas.

VDCOTO
16.11.2011., 09:36
Ok hvala. Znači obiteljski obračun kao šta san mislija. Otac treba napraviti sranje da bi braća ratovala. Krasno. I ne možeš to shvatiti, jer se i nezna ko pije ko plača.

missym
07.02.2012., 18:57
Zanima me kako bi se vrsila podjela nuznog dijela, situacija je slijedeca:

Moja mama je putem darovnog ugovora meni prepisala stan prije godinu dana.
U tom smo stanu zajedno zivjeli ja, moj brat i mama.
Brat se odselio 1980, ja sam otisla raditi u inzoemstvo 1996. Moj malodobni sin je ostao kod moje mame u tom stanu gdje je zivio od rodenja. (ja sam od tada razvedena).

Sa bratom nemam kontakt vec 5-6 godina, a mama i brat nisu u kontaktu vec 2 godine.

Moja mama je ostarila, razboljela se i prije 3 mjeseca smjestena je u dom za starije.
Ja nadoplacujem za smjestaj u dom, a moj sin i ja dijelimo racune za stan. On sada zivi sam u tom stanu.
Od kada sam otisla u inozemstvo uzdrzavala sam i mamu i sina.

Zanima me kako ce ici podjela nuznog dijela nakon smrti moje mame.
Mama nema nikakvih nekretnina ni pokretnina.
Ima samo nesto nakita manje vrijednosti, nekoliko prstena, lancica satova i to je sve.

Ono sto me zanima je:

1. Na temelju cega ce se vrsiti podjela nuznog djela? Da li moj brat ima ikakvo pravo traziti nuzni dio od vrijednosti tog stana koje je sada na moje ime?

2. Da li moj sin ima ikakvo pravo na nuzni dio s obzirom da je zivio sa njom dok nije otisla u dom, brinuo se o njoj, placao pola racuna proteklih par godina odkako je u radnom odnosu i zivio u tom stanu od rodenja?

3. Da li mamina sestra ima pravo traziti neki njen dio?

4. Stan koji mi je prepisan, mama je dobila od kompanije za koju je radila. Stan je dobila putem kredita i to se jos uvijek otplacuje svaki mjesec. U zadnjih godinu dana odkako je stan prepisan na mene, ja uredno placam svaki mjesec.
Ukoliko ce taj stan biti osnova za podjelu nuznog dijela, kako ce se ta podjela vrsiti, da li ce se uzeti u obzir iznos koji sam do sada uplacivala?

Ako mi netko moze malo pojasniti ili odgovoriti na ova pitanja. Hvala!

riche
07.02.2012., 19:29
1. Ako brat zatraži svoj nužni dio, ima pravo na njega, tj. 1/4 stana.
2. Ne, za to je trebalo napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju čime bi i brat izgubio pravo na nužni dio tog stana.
3. Ne
4. Nužni dio se može smanjiti za vrijednost koja je uplaćena za kredit nakon darivanja.

missym
07.02.2012., 20:33
1. Ako brat zatraži svoj nužni dio, ima pravo na njega, tj. 1/4 stana.
2. Ne, za to je trebalo napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju čime bi i brat izgubio pravo na nužni dio tog stana.
3. Ne
4. Nužni dio se može smanjiti za vrijednost koja je uplaćena za kredit nakon darivanja.

Riche - hvala na brzom odgovoru!

Samo bi me jos zanimalo:

1. kako se vrsi podjela nuznog djela? Da li na primjer brat ima pravo da su useli? Da li sam prisiljena prodati stan ( nakon sto se potpuno odplati) i onda isplatiti 1/4? Ili se nekim sudskim procesom odreduje vrijednost stana i onda ja isplacujem mojem bratu 1/4 te vrijednosti?

2. Da li se jos uvijek moze srediti taj ugovor o dozivotnom izdrzavanju izmedu moje mame i sina? Da li je potrebno da ona bude prisutna kod potpisivanja?

Jos jednom hvala.

riche
08.02.2012., 08:41
1. Postoji više načina, ukratko, ako ne postoji jasna fizička podjela nekretnine (koja uglavnom kod stanova nije moguća), brat bi trebao prvo tražiti diobu vlasništva sudski putem. Obično se prvo ide na dogovor, a ako on nije moguć sud može odrediti da stan proda na javnoj dražbi i onda isplati vlasnicima koliko im pripada. Moguće je i tražiti od suda da odredi vrijednost i da se isplati jedan od suvlasnika.

2. Može, trebalo bi poništiti ugovor o darivanju i napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju. Mama mora biti prisutna kod potpisivanja ugovora, ako fizički nije sposobna, može se platit i da javni bilježnik dođe u starački dom.

myandra
19.02.2012., 13:58
Imam jedno pitanje,naime moj pokojni otac je od svoje nekadasnje firme dobio stan solidarnosti,trosoban,ima nas tri kceri i kada je umro,majka je donijela odluku,naravno sve na ocev racun,da je tata odlucio sav stan ostaviti mojoj sestri(najmladjoj)i da ja i starija sestra nemamo nikakvih prava na taj stan,Ja i starija sestra vise nismo zivjele sa njima(u doba oceve smrti),a mladja zivi i radi u inozemstvu.Uzasno mi je uopce da o tome moram i pisati,a kamoli se informirati,ali majka je bila toliko bezobrazna da joj to ni danas nemogu oprostiti.Ostavinske rasprave nije bilo,kakav su ugovor slozile majka i mladja sestra,neznam,ali htjela bi znati imamo li starija sestra i ja pravo na svoj nuzni dio,bez obzira sto su mama i mladja sestra navele u ugovoru.Da,znam samo da je taj stan sada u otkupu,ali neznam tko ga od njih dvije kupuje.Ako imamo prava na nuzni dio,molim vas da mi napisete kakav je postupak dalje i sto nam je ciniti,hvala!

otocan
01.09.2012., 15:59
Tata je ziv i prije dvije godine prepisao mom bratu kucu i jos nekoliko zemljista. Takodjer je tatina zena upisana :Na temelju Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju od 07.09.2010. br.xxxx uknjižuje se pravo plodouživanja, stanovanja i uporabe na nekretnine u A i to na kč.br. xxxx za korist..

Moj brat nema djece a i nece se nikada zeniti. A ja ima 2 dijece. Mislim da bi ipak nuzni dio trebao pripasti

Sta to znaci za mene? Dali ja nema nikavih prava na nuzni dio?

otocan
23.10.2012., 10:26
Zamolioh bih da mi odgovorite na moje pitanje....Hvala vam puno!!!

babarej
08.03.2013., 10:57
Pozdrav, imam jedno pitanje pa me zanima koje su mogucnosti.

Dakle, majka ima tri sina i jednome od ta tri sina darovnim ugovorom za zivota ostavi sve sto ima, kucu i neku zemlju.

Ona je jos ziva a tom sinu je sve darovala i on je to valjda preko suda stavio na sebe. Za to ova druga dvojica nisu znali i ne zna se kad je to tocno napravljeno.

Da li ova druga dvojica sinova imaju pravo na nesto od toga sto je majka ostavila jednom sinu ili je to to? Postoji li neki nuzni dio na koji ovi imaju pravo i kako doci do toga? Jer kuca i zemlja su sad na tom jednom bratu, on tamo ne zivi ali u buducnosti valjda planira to srediti. Majka je do nedavno tamo zivjela i sad je u domu.

slinky
14.03.2013., 13:58
Pozdrav, imam jedno pitanje pa me zanima koje su mogucnosti.

Dakle, majka ima tri sina i jednome od ta tri sina darovnim ugovorom za zivota ostavi sve sto ima, kucu i neku zemlju.

Ona je jos ziva a tom sinu je sve darovala i on je to valjda preko suda stavio na sebe. Za to ova druga dvojica nisu znali i ne zna se kad je to tocno napravljeno.

Da li ova druga dvojica sinova imaju pravo na nesto od toga sto je majka ostavila jednom sinu ili je to to? Postoji li neki nuzni dio na koji ovi imaju pravo i kako doci do toga? Jer kuca i zemlja su sad na tom jednom bratu, on tamo ne zivi ali u buducnosti valjda planira to srediti. Majka je do nedavno tamo zivjela i sad je u domu.
koja je vrsta darovanja? ako je darovanje za slučaj smrti, onda taj ugovor stupa na snagu tek nakon smrti darivatelja. ugovor kao ugovor je nemoguće srušiti, jedino što vi možete tražiti je nužni dio od imovine koja nije obuhvaćena tim ugovorom.i ta imovina se opet dijeli na tri dijela,tako da najviše što možete dobiti je trećina. ako je stvarno baš sve ostavljeno onda vjerojatno tu ne možete ništa. opoziv ugovora o darovanju moguć je samo iz dva razloga- oskudnost darivatelja i gruba nezahvalnost odbarenika. ali sve je to još kompliciranije, ali nadam se da je ova osnova pomogla.

rrre
15.03.2013., 15:32
mogu li tražiti nužni dio nakon smrti bake ukoliko moj otac isto traži svoj nužni dio?

Katrin
15.03.2013., 16:03
Ne, ti u tom slučaju nisi nasljednik.

slinky
16.03.2013., 01:38
postoji red nasljedivanja i ne može se preskakati generacija. ti od bake možeš dobit samo ako ti ona nešto u oporuci ostavi, ali nikakav nužni dio ti nemaš.

babarej
21.03.2013., 12:51
koja je vrsta darovanja? ako je darovanje za slučaj smrti, onda taj ugovor stupa na snagu tek nakon smrti darivatelja. ugovor kao ugovor je nemoguće srušiti, jedino što vi možete tražiti je nužni dio od imovine koja nije obuhvaćena tim ugovorom.i ta imovina se opet dijeli na tri dijela,tako da najviše što možete dobiti je trećina. ako je stvarno baš sve ostavljeno onda vjerojatno tu ne možete ništa. opoziv ugovora o darovanju moguć je samo iz dva razloga- oskudnost darivatelja i gruba nezahvalnost odbarenika. ali sve je to još kompliciranije, ali nadam se da je ova osnova pomogla.

Ugovor o darivanju je potpisan i sve sad glasi na jednog brata. Majka je ostavila SVE(kucu i komad zemlje) jednom bratu i druga dvojica to nisu ni znala. Jos je majka ziva i sad joj je krivo za to sve jer su ovi to izveli malo pokvareno.

Dakle, druge imovine nema. Sve je na jednom bratu. Znaci ova druga dvojica nemaju pravo na nikakav nuzni dio? Ovaj na kojem je sve je vlasnik i to je to? Na ostavinskoj kad bude majka nece imati nista na sebi, znaci da nuzni dio ne postoji?

goliath
21.03.2013., 13:26
Slinky vas je krivo savjetovao.

Budući da je vaša majka darovala sve jednom bratu, vi ćete na ostavinskoj raspravi tražiti nužni dio, te će radi njegovog namirenja umanjiti darovanje tom jednom bratu u korist drugih zakonskih nasljednika. Jedini je problem što ćete na taj način dobiti manje dijelove, jer je nužni dio polovica od onog koji vam pripada po zakonu... Ali bolje išta nego ništa.

babarej
22.03.2013., 07:33
Slinky vas je krivo savjetovao.

Budući da je vaša majka darovala sve jednom bratu, vi ćete na ostavinskoj raspravi tražiti nužni dio, te će radi njegovog namirenja umanjiti darovanje tom jednom bratu u korist drugih zakonskih nasljednika. Jedini je problem što ćete na taj način dobiti manje dijelove, jer je nužni dio polovica od onog koji vam pripada po zakonu... Ali bolje išta nego ništa.

Hvala.

Da li taj brat na kojem je sad ta kuca i zemlja ima pravo tamo graditi i nadogradjivati nesto bez pristanka ostale brace?

goliath
22.03.2013., 16:56
Moze, jer je on stvarni i jedini vlasnik za sada.

babarej
22.03.2013., 20:33
Moze, jer je on stvarni i jedini vlasnik za sada.

Ok, i onda kad majka umre ide podjela imovine ako ovi dvoje zele nuzni dio?

goliath
23.03.2013., 17:37
Da, otprilike - vrača se dar u ostavinu u onoj mjeri koji je dovoljan za namirenje nužnog dijela.

Najčešće to u praksi izgleda tako, da se utvrdi određena novčana vrijednost koju je ta osoba kojoj je darovano nešto dužna isplatiti nužnim nasljednicima, zbog povrede nužnog dijela.

babarej
24.03.2013., 13:30
Da, otprilike - vrača se dar u ostavinu u onoj mjeri koji je dovoljan za namirenje nužnog dijela.

Najčešće to u praksi izgleda tako, da se utvrdi određena novčana vrijednost koju je ta osoba kojoj je darovano nešto dužna isplatiti nužnim nasljednicima, zbog povrede nužnog dijela.

Sve jasno, zahvaljujem :top:

japuka
24.03.2013., 16:50
Ne mogu naći neku temu koja bi bila bliže mom problemu. Mamam je umrla prije 15 godina i ja više nemam rješenje ostavinske rasprave - jedinica sam, no nisam razmišljala o grobu, kako su tamo baka i deda, moji roditelji i sestra, pred nekoliko godina i mamina sestra i njen muž - sad zbog ulaska u EU to mora biti preneseno na sestrične i mene. Traže da na raspravu donesemo rješenje one prve ostavine - gdje to mogu podignuti, tražiti prepis...........kako do toga doći.
Hvala na odgovoriu!

ana.m
03.04.2013., 16:21
Isprika ako se ponavljam!
Moj deda je susjedu potpisao ugovor o uzdržavanju i prepisao mu svoju kuću.
Da li ja imam pravo na nužni dio? Kako da to svoje pravo ostvarim ako ga imam?

Hvala!

shae
03.05.2013., 08:03
Ja imam pitanje, malo mi je nejasno sto bi trebao biti nuzni dio.

Naime meni je nedavno umrla baka. Deda je umro još prije, za to stvarno ne znam kako se imovina raspodjeljivala jer sam bila premala.

Iza bake je ostala kuća i nešto zemlje. Njen jedini živući nasljednik bi bili moj otac i ja. S tim da otac živi u drugoj državi i koliko ja znam nije nikad nista ni pitao za to nasljedstvo.

Baka je bila u vezi s jednim čovjekom kojem je ostavila to sve. Stvar je u tome da to nije bas zakonski provedeno kako treba (ne znam detalje), pa koliko se meni čini, on polaže pravo na to, ali mu to prolazi zato sto ni je ni otac nismo nikad tražili nista...

Zanima me imam li ja kao unuka pravo tražiti neki nužni dio i na koji se način to računa, tj kako znam što je moj nužni dio.

Katrin
04.05.2013., 11:26
Zanima me imam li ja kao unuka pravo tražiti neki nužni dio

Ne, jer je tvoj otac nasljednik, ne ti.

zimbo
13.05.2013., 13:43
Kada je moj djed umro(prije35g) moj otac njegova sestra i baba su podijelili imovinu,svako je dobio svoj dio,u medjuvremenu baba je svoj dio darovala mom ocu sto je i na sudu zabiljezeno,prije g dana je baba umrla i sestra trazi polovicu babinu,ima li pravo posto je baba sve darivala ocu?jos jedan problem je sto je sestra svuda upisana s trecinom,otac je izgradio kucu1978 na terenu u kojem sestra sada ima 1/3,otac ostalo,kako se to sudski rijesava jer pretpostavljam da ce s tim ucjenjivat dok ne dobije babinu polovicu?

bubaljuba
22.05.2013., 09:26
Nedavno je umro otac moje majke i ona je dobila poziv na ostavinsku .....djed je bio jako imućan ali nisu kontaktirali (jer je ona dijete rastavljenih roditelja), tu u priču dolazi nećakinja koja je s njim bila u stalnom prisnom kontaktu ....mene zanima ako je djed darovao kuću i ostatak imovine tj.prepisao istu na nećakinju što može tražiti moja majka, tu su i devizni računi pa me zanima kako se oni tretitraju i tko sastavlja popis imovine koja ide u ostavinsku jer moja majka je dobila poziv za ostavinsku ( nije ni bila obavještena o smrti oca). Za devizne račune znamo jer se on za života hvalio kako je u tri različite države uročio sredstva pa da vidi di je njabolje. Hvala.

Željka90
08.07.2013., 10:59
Poštovani, molim pomoć!
Moj djed je ugovorom o doživotnom uzdržavanju mom stricu ostavio nekretnine, znači kuću, zemlju i šumu. ima li moja mama pravo na kakav nužni dio, budući da njoj ostavio samo šumu koja nije ni 1\4 njegove imovine i to joj je ostavio usmenim dogovorom. kako to dokazati, i kako izračunati taj nužni dio ukoliko joj pripada..

Hvala unaprijed, nadam se brzom odgovoru!

Nannica100
27.07.2013., 11:07
pravo na nuzni dio imas bez obzira na to koga je oporukom ostavljeno!sad ne znam koji red nasljednika,pretpostavljam prvi!jel je u ovom slucaju ostavljeno bakinom bratu!E,a sad moja baka je iza svojih roditelja dobila 1/8 nakon jedne smrti,i zatim jos toliko,nakon druge!Sad detalje ne znam.

Katrin
28.07.2013., 08:17
pravo na nuzni dio imas bez obzira na to koga je oporukom ostavljeno!

U ovom slučaju se ne radi o oporuci, nego ugovoru o uzdržavanju i ta imovina ne ulazi u ostavinu.

missym
08.08.2013., 15:36
Ja sam se sa mamom i bratom doselila u novi stan 1979. Nakon 7 godina brat je otisao zivjeti kod bake. Ja sam ostala sa mamom sve do prije kojih 10 godina kada sam otisla vani raditi. Prije toga rodila sam kcer i ona je u tom stanu odrasla zajedno samnom i mojom mamom.

Mama je prije 3 i pol godine prepisala stan na mene putem darovanja. Stan se u to vrijeme jos uvijek odplacivao, nakon prepisivanja stana ja sam stan u potpunosti odplatila i sada je moje vlasnistvo.
Mama se prije dve godine jako se razboljela i smjestena je u dom za starije tako da od tada samo moja kcer zivi u tom stanu, ja placam dio za mamin smjestaj (drugi dio pokriva njena penzija).
Mama i ja nemamo kontakte sa mojim bratom.

Zanima me slijedece, u slucaju mamine smrti:
1. Da li brat ima pravo na nuzni dio stana iako je stan sada moje vlasnistvo?
2. Da li ima pravo na nuzni dio ako ja stan prepisem na moju kcer?
3. Kako se rjesava taj nuzni dio, s obzirom da nemogu izbaciti kcer na ulicu da bi prodala stan i dala dio mojem bratu, a gotovine da isplacujem brata nemam? Kako bi sud rijesio ovaj problem? Ako netko moze malo pojasniti , hvala.

Bryan K
08.08.2013., 17:24
1. Da li brat ima pravo na nuzni dio stana iako je stan sada moje vlasnistvo?
nema, stan je tvoj i ne ulazi u ostavinu tvoje majke. medjutim, vrijednost stana se vrednuje prilikom izracunavanja nuznog dijela.
2. Da li ima pravo na nuzni dio ako ja stan prepisem na moju kcer?
ne.
3. Kako se rjesava taj nuzni dio, s obzirom da nemogu izbaciti kcer na ulicu da bi prodala stan i dala dio mojem bratu, a gotovine da isplacujem brata nemam? Kako bi sud rijesio ovaj problem? Ako netko moze malo pojasniti , hvala.
postoji li oporuka tebi u korist ili se nasljedjuje temeljem zakona?
i je li se brat ponasao prema majci onako kako ona to ne zasluzuje?
(mozes poslati i na PM :))

Kymatica
08.08.2013., 17:53
ima pravo na nuzni dio. isplata.
da ste napravili ugovor o doziv. ili kupoprodsjni ugovor, ok, ali zbog iste takve gluposti se sudim 20 godina.

missym
08.08.2013., 19:23
ima pravo na nuzni dio. isplata.
da ste napravili ugovor o doziv. ili kupoprodsjni ugovor, ok, ali zbog iste takve gluposti se sudim 20 godina.

Ipak bi voljela malo konkretniji odgovor i objasnjenje.

@ Bryan K - poslala PM :)

Bryan K
08.08.2013., 21:37
Ipak bi voljela malo konkretniji odgovor i objasnjenje.
htjela je reci da se u nuzni dio uracunavaju samo vrijednosti darovanih stvari; ne i onih kupljenih. pa makar i fiktivno. :mig:

missym
09.08.2013., 11:44
htjela je reci da se u nuzni dio uracunavaju samo vrijednosti darovanih stvari; ne i onih kupljenih. pa makar i fiktivno. :mig:

Ako recimo kao prodam stan kcerki da li bi me to ogradilo od isplacivanja nuznog dijela?
Ili ako prodam stan i kupim novi? Da li bi i taj novi ulazio pod nuzni dio?

I da li je kasno da se pravi ugovor o dozivotnom?

Bryan K
09.08.2013., 12:09
Ako recimo kao prodam stan kcerki da li bi me to ogradilo od isplacivanja nuznog dijela?
Ili ako prodam stan i kupim novi? Da li bi i taj novi ulazio pod nuzni dio?
stan ti je darovan i njegova vrijednost ulazi u obracun nuznog dijela. nista od ovoga to nece onemoguciti.
I da li je kasno da se pravi ugovor o dozivotnom?
ako je osoba koja bi trebala biti uzdrzavana ziva, onda nije kasno.

missym
09.08.2013., 12:56
stan ti je darovan i njegova vrijednost ulazi u obracun nuznog dijela. nista od ovoga to nece onemoguciti.

ako je osoba koja bi trebala biti uzdrzavana ziva, onda nije kasno.

Hvala Bryan, je mama je jos ziva inace ne bi ni pitala :) Ako kazete da nista nemoze onemoguciti nuzni dio s obzirom da je stan darovan kako to onda ide sa ugovorom o uzdrzavanju? Na koji nacin taj ugovor "ponistava" isplacivanje nuznog dijela?:ne zna:

I da li se vrijednost nuznog dijela moze na bilo koji nacin umanjiti, na primjer umanjiti za dio koji je otisao na odkup stana, na renoviranje stana, uzdrzavanje mame u domu za starije, za sve navedeno imam spremljene racune?

Bryan K
09.08.2013., 14:00
Hvala Bryan, je mama je jos ziva inace ne bi ni pitala :) Ako kazete da nista nemoze onemoguciti nuzni dio s obzirom da je stan darovan kako to onda ide sa ugovorom o uzdrzavanju? Na koji nacin taj ugovor "ponistava" isplacivanje nuznog dijela?:ne zna:
imovina za koju je ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju ugovoreno da se prenosi smrcu ne ulazi u ostavinu tvoje majke, pa tako ni u nuzni dio tvog brata.
I da li se vrijednost nuznog dijela moze na bilo koji nacin umanjiti, na primjer umanjiti za dio koji je otisao na odkup stana, na renoviranje stana, uzdrzavanje mame u domu za starije, za sve navedeno imam spremljene racune?
clana 73. Zakona o nasljedjivanju (http://www.zakon.hr/z/87/Zakon-o-naslje%C4%91ivanju):
Pri procjenjivanju dara uzima se vrijednost darovane stvari u času ostaviteljeve smrti, a prema njezinu stanju u vrijeme darovanja.

dakle, troskovi koje si imala pri renoviranju stana ne ulaze u vrijednost stana, pa tako ni u racunanju nuznog dijela, npr. majka ti je darovala stan kojem je trebalo staviti izolaciju i obnoviti podove. sada takav stan (dakle, sa starim podovima i bez izolacije) vrijedi 100.000 €. taj iznos ce se pribrojiti vrijednosti ostavine (prethodno umanjenoj za troskove popisa i pokopa i za iznos dugova ostavitelja).
ti si potrosila 10.000 € na renoviranje i sada stan vrijedi 150.000 €. sadasnja vrijednost stana nema nikakve veze s racunanjem nuznog dijela tvog brata, jer je stanje dara relevantno prema vremenu darovanja (v. clanak 73), a ne prema vremenu ostaviteljeve smrti.

missym
09.08.2013., 18:37
imovina za koju je ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju ugovoreno da se prenosi smrcu ne ulazi u ostavinu tvoje majke, pa tako ni u nuzni dio tvog brata.

clana 73. Zakona o nasljedjivanju (http://www.zakon.hr/z/87/Zakon-o-naslje%C4%91ivanju):
Pri procjenjivanju dara uzima se vrijednost darovane stvari u času ostaviteljeve smrti, a prema njezinu stanju u vrijeme darovanja.

dakle, troskovi koje si imala pri renoviranju stana ne ulaze u vrijednost stana, pa tako ni u racunanju nuznog dijela, npr. majka ti je darovala stan kojem je trebalo staviti izolaciju i obnoviti podove. sada takav stan (dakle, sa starim podovima i bez izolacije) vrijedi 100.000 €. taj iznos ce se pribrojiti vrijednosti ostavine (prethodno umanjenoj za troskove popisa i pokopa i za iznos dugova ostavitelja).
ti si potrosila 10.000 € na renoviranje i sada stan vrijedi 150.000 €. sadasnja vrijednost stana nema nikakve veze s racunanjem nuznog dijela tvog brata, jer je stanje dara relevantno prema vremenu darovanja (v. clanak 73), a ne prema vremenu ostaviteljeve smrti.

OK hvala za brzi odgovor! Ali kako ce se odredivati vrijednost stana kakav je bio kad sam ga prije 3 godine dobila putem darovanja ( a bio je u jako losem stanju) ? Toliko sam toga morala sredivati i obnoviti... Da li bi se procijenila sadasnja vrijednost i onda umanjila za novac koji sam potrosila na obnovu ili kako? To mi nije jasno..
I vidim spomenuli ste troskove pokopa, znaci umanjiti ce se i za tu vrijednost jer cu ja snositi sve troskove?

Kako je to grozno da brat ima pravo na taj nuzni dio stana a nema veze sa svim time i nije se uopce brinuo o mami, zna da se razboljela, ne dolazi u posjet u Dom za starije ( iako sam doznala da zna gdje je), mamu sam 10 godina financirala, pomagala, placam dio za smjestaj u Dom, za sve ljekove, za terapije ... zakoni su nam totalni mess!

Bryan K
10.08.2013., 10:50
OK hvala za brzi odgovor! Ali kako ce se odredivati vrijednost stana kakav je bio kad sam ga prije 3 godine dobila putem darovanja ( a bio je u jako losem stanju) ? Toliko sam toga morala sredivati i obnoviti... Da li bi se procijenila sadasnja vrijednost i onda umanjila za novac koji sam potrosila na obnovu ili kako? To mi nije jasno..
kao sto rekoh, vrijednost stana se gleda prema vrijednosti koju ce stan imati u vrijeme majcine smrti, ali se nece gledati vrijednost obnovljenog stana, nego vrijednost koju bi na dan majcine smrti imao onakav stan kakvog si ti primila na dar (neobnovljen).
I vidim spomenuli ste troskove pokopa, znaci umanjiti ce se i za tu vrijednost jer cu ja snositi sve troskove?
pokop se placa iz ostavinske mase; ostavina se umanjuje za te troskove pa se onda nasljedjuje.
Kako je to grozno da brat ima pravo na taj nuzni dio stana a nema veze sa svim time i nije se uopce brinuo o mami, zna da se razboljela, ne dolazi u posjet u Dom za starije ( iako sam doznala da zna gdje je), mamu sam 10 godina financirala, pomagala, placam dio za smjestaj u Dom, za sve ljekove, za terapije ... zakoni su nam totalni mess!
zakoni nisu totalni mess, zapravo je ZN jako dobar zakon (ako izuzmemo apurde sto se tice oblika oporuke).
brat moze biti progleasen nedostojnim za nasljedjivanje (cl. 85), ali to treba onda dokazati. ako to dokazes, brat ostaje i bez nuznog dijela.

APEL ZA UBUDUCE: napisite sve okolnosti za koje mislite da bi mogle biti relevantne, nemojte sve pretvarat u chat u kojem se u jednom postu doznaje da se brat majci ne javlja, u drugom da zena vara muza itd.

drot13
11.08.2013., 10:42
APEL ZA UBUDUCE: napisite sve okolnosti za koje mislite da bi mogle biti relevantne, nemojte sve pretvarat u chat u kojem se u jednom postu doznaje da se brat majci ne javlja, u drugom da zena vara muza itd.

Pridružujemo se ovom apelu. Dobrim ljudima koji odgovaraju će potpuna situacija olakšati davanje točnijeg i konkretnijeg odgovora. Hvala na razumijevanju.

vanessa1982
20.09.2013., 01:32
Imam par pitanja u vezi svoje situacije. Muz I ja kupili smo nekretninu u braku koja glasi na
njegovo ime jer sam bila odsutna u vrijeme kupovine nekretnine. Stvar je u tome da je
vise od trecine novaca isplacenog u gotovini bila moja ustedjevina nesto prije sklapanja
braka a nesto nakon. A kredit koji smo digli I isplatili placao se I od moje place. Muz ima
2oje dijece iz prvog braka I imamo jedno zajednicko s obzirom da je vecina novaca
ulozenog u stan bio moj ja zelim da dijete I ja budemo potpuno zasticeni od bilo kakvih
davanja njegovoj djeci mislim na nuzni dio.

Sad zanima me slijedece:

1) Ukoliko muz I ja potpisemo ugovor o dozivotnom uzdrzavanju I ja se upisem kao vlasnica
kad njega ne bude da li onda jednog dana ja kao jedina vlasnica mogu nekretninu
samo darovati nasem djetetu? Da li cu morati platiti porez?

2) Da li se u tom ugovoru moze npr navesti da sam ja isplatila kojih 35000 eura u gotovini
koje je ustvari bila moja ustedjevina?

3) Ustedjevina u gotovini koju imamo sada glasi na moje ime ako je prepisem na svoje dijete
da li je ono zasticeno da ista dijeli sa njima?

4) Koji su sve moguci nacini da oni idu pobijati taj ugovor?
5) Ukoliko ne bi imali ugovor kako bi se vrsila podjela u ovom trenutku?

Beneditk
25.09.2013., 08:23
Postovana Gospodo mlim ak je moguce da mi odgovorite,

Ovako moja mama je umrla imam brata inikog vise od rodbine poslije smrti bili smo kod maticara i dali izjavu o imanju imamo kucu na selu sa okucnicom mala al jako dobro sredjena, onda plac za kucu u selu i zemlju oko 1,5 hektara na knjizicama nema nekog velikog novca caa 100 Eura i duga nema to znam sigurno.Znam da je mama napravila kod odjetnika neku oporuku meni kuca sa okucnicom a bratu zemlja i plac u selu medjutim to mu nikako nije bilo pravo pa su se brat i mama cesto svadjali neznam tocno zasto medjutim kad smo dosli na sahranu ja tu oporuku nisam vise nasao pa mislim da ju je mozda sakrio. Ovako mi smo obadvojica u inozemstvu ja sam cesto a najmanje dva puta dolazio u hr i pomagao mami za vrijeme mog godisnjeg odmora oko kuce zato je mozda tako i napravila a ruku na srce i brat je dolazio a posto mu je supruga stranjkinja nije tako cesto kao ja . isad me napada stalno zasto nema novaca na knjizici,ja sam mu rakao da je mama jako puno radila oko kuce i da je rezije imala velike ja stvarno nisam uzimao i tu imam cistu savjest a moja zelje je da bude pola pola sa njim nemgu pricat jer stalno mece na mene nekakvu krivnju da nisam dobro radio no otom potom.ja sam trazio po kuci oporuku i nisam je nasao a znam da je bila pa mislim da ju je brat sklonio i pokusava sakriti.Dali se moze ustanoviti na ostavinskoj raspravi o toj oporuci ? i dali mogu reci na ostavinskoj raspravi da ja zelim pola pola iako je takav kakv je za mene .

prilika
27.11.2013., 20:03
Koliko iznosi taj nužni dio, ako ga recimo kći treba dati polusestrama nakon smrti oca? Je li dovoljno da oporuka bude potvrđena kod javnog bilježnika da one ne mogu pobijati tu oporuku? Ako slučajno oporuka nije potvrđena kod javnog bilježnika i starijeg je datuma bez svjedoka mogu li je polusestre recimo lako pobiti, da se recimo proglasi da ta oporuka nije vrijedeća.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4

misibubi
19.04.2014., 12:20
Postovanje.
Imam probleme sa mamom, nakon sto je otac nedavno umro.
Meni je otac, darovao 3/4 kuce, 2005 god. Stric je imao 1/4 i to sam ja kupila od strica. Ja sam vlasnik kuce 1/1 vec 9 godina. Tako sam dobila i jedan komad zemljista , ali u zelenom pojasu, koji ne vrijedi puno.

Sada moja mama mene ucjenjuje, da ce ona uzeti svoj nuzni dio, (bracnu stecevinu), jer to su moji roditelji, tu kucu adaptirali nekih pocetkom 80 tih god., ili ja moram njoj davati novce svaki mjesec. A zaboravila je da smo im ja i muz pomagali im novcano vec 20 god. A u kuci joj je dozvoljeno stanovanje do smrti, mi ne zivivmo zajedno.
Brat je isto dobio od oca 3-4 gradev. terena, od njega nista ne trazi, a samo trci advokatima kako bi mene ucijenjivala.

Ali uspijela sam se sa njom dogovoriti, (ako se ona toga bude drzala), da ce se ona to svog nuznog dijela odreci u moju korist, a ja cu dati izjavu da cu joj financijski pomoci, kada budemo mogli i da joj ustupim moj dio nasljedstva (auto, ustedevina, penzija) koji me sljeduje poslije oca.
Dali ona stvarno , samo tako lako ima pravo traziti taj svoj nuzni dio u kuci, kada je i ona bila za to da mi otac daruje kucu.

Na sto sve trebam paziti,pri davanju izjave, jer dosta su nas iskoristili???

moram napomenuti da ja prisutna na ostavinskoj raspravi necu moci biti.

Jeli taj nuzni dio vazi samo sa kucu, ili i za zemljiste?
Molim vas za koji savjet
Hvala!

Cats
19.04.2014., 12:33
Ja bih ti ovako rekla: u trenutku smrti tvoj otac nije posjedovao kuću. Nasljednici (njegova žena i djeca, dakle mama, ti i brat) možete dijeliti samo ono što je on posjedovao. Dakle novac koji je imao na računu a ne i novac koji je godinama prije potrošio; auto koji je u garaži a ne i aute koje je odavno prodao). A i to što dijelite se ravna prema oporuci, ako postoji, prema vašem dogovoru, ako postoji, ili prema zakonu.

Svejedno nek potvrdi netko iz pravne struke, pošto moje iskustvo temelji samo na dugogodišnjem natezanju sa sunasljednicima.

misibubi
19.04.2014., 12:47
Cats, tako sam i ja mislila, i raspitala se kod odvjetnika preko telefona,ali, to je sto ona oce bracnu stecevinu, jer sada tvrdi da to otac nije napravio kako treba,( da je i ona tu davala novce za adaptaciju) da je otac trebao dati jedan dio kuce njoj, a bilo joj je dobro dok su dobivali novce od nas 20god, onda se nije bunila. Od oca ce dobiti 2700 kuna penzije, tako da za zivot ce imat.
Sto je imala svoje zemlje, nasljedstvo od njezinih roditelja, sve je dala svojoj braci, dok mene nije pitala jel bi mozda ja nesto od toga.

felixx
19.04.2014., 13:08
Postovanje.
Imam probleme sa mamom, nakon sto je otac nedavno umro.
Meni je otac, darovao 3/4 kuce, 2005 god. Stric je imao 1/4 i to sam ja kupila od strica. Ja sam vlasnik kuce 1/1 vec 9 godina. Tako sam dobila i jedan komad zemljista , ali u zelenom pojasu, koji ne vrijedi puno.

Kuću je, pretpostavljam, otac naslijedio.

Što je sve obuhvaćala ta adaptacija koju su roditelji radili '80.-tih? Jesu li štogod nadogradili, ili samo renovirali postojeći prostor?
Napiši više detalja o svemu.

Sada moja mama mene ucjenjuje, da ce ona uzeti svoj nuzni dio, (bracnu stecevinu),
Nužni dio i bračna stečevina nisu isto.
Nužni dio je polovina onoga što bi nasljednik normalno zakonski naslijedio da imovina nije darovana drugome.
Bračna stečevina je imovina stečena u braku, od koje svakom partneru pripada polovina ako nisu drugačije ugovorili bračnim ugovorom.
Da je tih 3/4 kuće bračna stečevina (1/4 si kupila od strica) onda bi majci temeljem bračne stečevine pripalo 3/8, a od ove druge 3/8 mogla bi potraživat nužni dio, četvrtinu (to bi bile 3/32)... dakle bi njoj ukupno pripalo 3/8 + 3/32 = 15/32 kuće. Ali ako kuća nije bračna stečevina, nego očevo nasljedstvo, onda bi mogla potraživati nužni dio od 3/4, to bi bile 3/16 kuće.

Sve ovo bi bila ilustracija - računica da nemaš brata (da ne kompliciramo, i ovako je zapetljano). Sa bratom koji bi potraživao nužni dio bilo bi još kompliciranije, ali on nema pravo potraživati ako je imovina koju je dobio (gradilišta) veće vrijednosti od nužnog dijela.

... ili ja moram njoj davati novce svaki mjesec. A zaboravila je da smo im ja i muz pomagali im novcano vec 20 god. A u kuci joj je dozvoljeno stanovanje do smrti, mi ne zivivmo zajedno.
Brat je isto dobio od oca 3-4 gradev. terena, od njega nista ne trazi, a samo trci advokatima kako bi mene ucijenjivala.

Ali uspijela sam se sa njom dogovoriti, (ako se ona toga bude drzala), da ce se ona to svog nuznog dijela odreci u moju korist, a ja cu dati izjavu da cu joj financijski pomoci, kada budemo mogli i da joj ustupim moj dio nasljedstva (auto, ustedevina, penzija) koji me sljeduje poslije oca.
Dali ona stvarno , samo tako lako ima pravo traziti taj svoj nuzni dio u kuci, kada je i ona bila za to da mi otac daruje kucu.

Bude li majka inzistirala na osporavanju očevog dara, objasni joj da ćeš tražiti da ti plaća najamninu za tvoj suvlasnički udio u kući - a ti posjeduješ većinski dio kuće bez obzira na ishod spora (ili 17/32 ako majka uspije dokazati bračnu stečevinu, ili 13/16 ako joj bude priznat samo nužni dio.

Pa će onda ona tebi morati plaćati, jer ti nećeš dozvoliti da stanuje u kući besplatno do svoje smrti.

Na sto sve trebam paziti,pri davanju izjave, jer dosta su nas iskoristili???
Najbolje je da uzmeš odvjetnika, ništa ne potpisuj i svaki načelni dogovor koji postignete stavi na papir i daj odvjetniku da ga prouči.
moram napomenuti da ja prisutna na ostavinskoj raspravi necu moci biti.

Na ostavinskoj jednostavno moraš biti.
Uopće ne dolazi u obzir da ne dođeš. Tako se sigurno gube sporovi, ili se postupak oteže u nedogled.

Jeli taj nuzni dio vazi samo sa kucu, ili i za zemljiste?
Nužni dio vrijedi za svu imovinu ostavitelja - nekretnine, novac, pokretnine, umjetnine...

felixx
19.04.2014., 13:37
Ja bih ti ovako rekla: u trenutku smrti tvoj otac nije posjedovao kuću. Nasljednici (njegova žena i djeca, dakle mama, ti i brat) možete dijeliti samo ono što je on posjedovao.

Pogrešno.
Nužni nasljednici mogu tražiti povrat dara radi namirenja nužnog djela.

misibubi
19.04.2014., 15:34
felixx, za sada se licno brat jos nije umjesao u to sve, mada ja mislim (ne mislim, znam) da on i njegova zena imaju upetljane prste, zbog tog trazenja nuznog dijela,od strane moje mame, da bi me mogli ucijenjivati.
Ali ako se umjesa on u moje umjesat cu se i ja u njegovo.pa kako bude!
Problem je u tome, sto ja zivim u svedskoj, a bili smo ocu na pokopu,(u ozujku) ali nisam ni u zivotu mislila, da ce to oni poceti zaje. oko toga, ali bolje da mi je mati rekla prije nego sto sam joj ja ustupila moj nasljednicki dio, koji me pripada. Jer to je sto ona zeli je da se i ja i brat odreknemo toga. Sto ja nisam protiv, ali ne na ovaj nacin
Da sada bas imam financijsku mogucnost da opet putujem u Hrvatsku nemam, ali mozda cu biti prisiljena!!!
Dali se ostavinska rasprava moze odgoditi za koji mjesec???
Hvala vam na odgovoru i savjetu!

misibubi
19.04.2014., 15:40
zaboravila sam napisati, da je otac te 3/4 kuce naslijedio naslijedio od svog oca. A mama nije nikad bila vlasnica ili suvlasnica, u ocevom nasljedstvu.

felixx
19.04.2014., 17:05
zaboravila sam napisati, da je otac te 3/4 kuce naslijedio naslijedio od svog oca. A mama nije nikad bila vlasnica ili suvlasnica, u ocevom nasljedstvu.

Nisi napisala što su točno roditelji renovirali na kući.
Opiši što je moguće detaljnije - jesu li štogod dograđivali, ili su samo npr.promijenili prozore, uveli centralno , renovirali kupaonu i stavili novu fasadu...

misibubi
20.04.2014., 06:55
Ovako , ta kuca je stara kamena kuca, iz negdje krajem 1800-tih, (ne sjecam se svega, jer ja sam onda bila curica 10-13 god),ali, tu su oni rusili te kamene zidove , ne sve, , jednu stranu kuce su zidali blokovima,(valjda da bi dobili vise mjesta, kuca ima 60m2), metnuli pod krov, pregradili prostore za kuhinju, 2 spav. sobe, kupatilo, i normalno proveli struju u kucu, stavili vodu u kuhinju i kupaonu.fasada je najobicnija, gruba i bez ikakve izolacije.
Nikakav luxuz, sve samo najpotrebnije, a svu zidariju i krov je napravil otac jer je on bio zidar. Do tada su zivjeli u posdenoj kuci , koju su oni odrzavali, umjesto placanja stanarine.
sada ja priznajem da su oni tu kucu adaptirali , ali ne za mene nego vec za cijelu obitelj, a ja tu ni ne zivim vec 24 godine, a koliko smo mi novcano pomagali roditeljima sve te godine, mi smo te 3/4, kupili a ne dobili.
Samo sto su lud i dobar braca, a mi smo imali povjerenja u njih, pa smo im vecinu novaca davali u ruke kad smo vracali nazad u svedsku, tako da ja za vecinu novaca koje smo davali nemam dokaza da smo dali.(a kad se slucajno to napomene onda pocinje svada, jer se valjda istina nece priznat, a nesmi ni rec)
A da sam ja znala sto znam danas, trebala sam svaki put kad smo im davali novce , na papir upisat i datum i iznos koji dobivaju, i da se potpisemo i ja i otac.
Hvala na vasim odgovorima i pomoci