PDA

View Full Version : Latinski i grčki - pomoć

stranice : [1] 2

soks
03.03.2003., 10:04
Neka ovo bude kutak za latinske rečenice, prijevode, a može i

bilo što drugo što se tiče latinskog.

Za početak ja ću napisati par rečenica i prijevod, vi se možete ubaciti i ispraviti me ako negdje griješim, dati svoje rečenice itd itd.

Panem et circenses - kruha i igara

panem-m.r. treća deklinacija, genitiv
circenses - m.r, treća deklinacija

In medias res - u središte stvari

priložna oznaka mjesta

res- f. valjda treća deklinacija

soks
03.03.2003., 10:13
Vir doctus in se divitias habet

Učeni čovjek u sebi ima bogatstvo

habemus -druga konjugacija

soks
03.03.2003., 10:20
Libertatem et homines et bestiae amant

Slobodu ljudi i životinje vole

amant- prva konjugacija

Libertas- f .3. deklinacija

homines - m.r. 3 deklinacija

soks
03.03.2003., 10:21
Bonis nocet qui malis parcit

moram priznati da ne znam sto to znači?

Timor
03.03.2003., 10:49
Moje znanje latinskog nakon 2 godine -

Sci me nihil scire I
Ab ovo

:D :D :D

GothicA
03.03.2003., 13:45
Timor kaže:
Moje znanje latinskog nakon 2 godine -

Sci me nihil scire I
Ab ovo

:D :D :D

Hahaha! Čak si fulao ispovijed da ništa neznaš :D

Scio me nihil scire ;)

slafko
03.03.2003., 14:01
kocka je bačena. reče on nakon što prijeđe rijeku.. uglavnom, neku rijeku je prešel...

Lord
03.03.2003., 14:01
Ibis redibis numquam peribis in bello.

ima vise prevoda
da vas cujem!:D ;)

misery-
03.03.2003., 14:03
e, mene na ovom topicu nećete baš previše viđati!

Repetitio est mater studiorum. Ponavljanje je majka učenja.

jel tak?:o

kF
03.03.2003., 14:09
ceterum censeo carthaginem esse delendam.

vojne rulaju. :)

Lord
03.03.2003., 14:12
Qui gladio ferit, gladio perit.

C'Tebo
03.03.2003., 14:12
slafko kaže:
kocka je bačena. reče on nakon što prijeđe rijeku.. uglavnom, neku rijeku je prešel...
Rubikon :p

Ibis redibis numquam peribis in bello.
U rat ćeš ići poginuti nećeš
ili
U rat ćeš ići, i poginut ćeš :p
by: Pitija :D

Recimo, kaj mi padne na pamet:
Carpe diem. - "Uhvati" dan.
Nulle dies sine linea. (valjda se tak piše) - Nijedan dan bez crte :D
Perpetuum mobile. (valjda je to latinski :D) - Valjda znamo kaj je to.
Vulpes pilum mutat, non mores. - Lisica (vuk) dlaku mijenja, ali ćud ne.
Bona fides. - Dobra vjera.
Historiae est magistra vitae. - Povijest je učiteljica života.
Non quis, sed quid. - Ne tko, nego što.
Deus ex machina. - Bog iz stroja.
Ab ovo usque ad mala (ak se ne varam)- Od jajeta do jabuke.

Trebo bih još mislit :D
Nego, je l' itko zna kak se kaže:
Iznimka potvrđuje pravila? (Zapravo je u originalu Iznimka testira pravilo)

Lord
03.03.2003., 14:13
Amicus certus in reincerta cernitur.

Lord
03.03.2003., 14:14
Festina lente! :D

Lord
03.03.2003., 14:15
Per aspera ad astra!

C'Tebo
03.03.2003., 14:16
Bilo bi poželjno pisat i prijevode, da nekaj i naučimo....

Lord
03.03.2003., 14:18
C'Tebo kaže:
Bilo bi poželjno pisat i prijevode, da nekaj i naučimo.... ok
sorry...

Lord
03.03.2003., 14:20
Qui gladio ferit, gladio perit. Tko se maca laca, od maca i pogiba

Amicus certus in reincerta cernitur. Prijatelj se u nevolji poznaje.

Festina lente Zuri (se) polako

Per aspera ad astra! Preko trnja do zvijezda

Lord
03.03.2003., 14:21
Ab aequis ab asinos.
- s konja na magarca

GothicA
03.03.2003., 14:26
Ecce, popule, evo malo zabave. Samo jedna rečenica, da ne pretjeram :o :

Nam neque ante hunc ducem Thebani ullum memorabile bellum gesserunt nec post virtutibus, sed cladibus insignes fuerunt, et manifestum fuit patriae gloriam et natam et extinctam cum eo esse.

Ajmo...tko prvi prevede....

GothicA
03.03.2003., 14:27
....dobi ostatak teksta :D

soks
03.03.2003., 16:35
GothicA kaže:
Ecce, popule, evo malo zabave. Samo jedna rečenica, da ne pretjeram :o :

Nam neque ante hunc ducem Thebani ullum memorabile bellum gesserunt nec post virtutibus, sed cladibus insignes fuerunt, et manifestum fuit patriae gloriam et natam et extinctam cum eo esse.

Ajmo...tko prvi prevede....
Mislim da to može prevest samo Nikola. :)

Flumen Sava in cuius ripis multae urbes sitae sunt, ex Alpibus profluit,

Rijeka Sava, na čijoj su obali mnogi gradovi smješteni u Alpama izvire.

Nego, što znači bonis nocet qui malis parcit?

Lord
03.03.2003., 17:36
Nullum manum ingenium, sine mixtura dementiae fiut. (tak nekak)
-Nije bilo velikog genija bez primjese ludosti (otprilike):D ;)

Timor
03.03.2003., 17:49
GothicA kaže:
Hahaha! Čak si fulao ispovijed da ništa neznaš :D

Scio me nihil scire ;)

Tajpfeler!!!:B

Lord
03.03.2003., 17:55
Ignorantia legis non excusant.
-nepoznavanje zakona ne opravdava

Lord
03.03.2003., 17:56
e sad jedno pitanje!
odredite sve sto se moze odrediti ovoj rijeci (rod, broj, padez, deklinacija)

rijec: rebus

GothicA
03.03.2003., 19:01
Lord kaže:
e sad jedno pitanje!
odredite sve sto se moze odrediti ovoj rijeci (rod, broj, padez, deklinacija)

rijec: rebus

rebus- d i ab pl. od res, rei, f - 5. dekl.

Ček, zakaj si to pitao? :confused:

Sudden Sid
03.03.2003., 20:01
GothicA kaže:
rebus- d i ab pl. od res, rei, f - 5. dekl.
Ček, zakaj si to pitao? :confused:

Ma to je sigurno trik pitanje na koje bi neki Romanus dosao i rekao rebus, rebi, m ili nes slicno. A to sam cak i ja znao da je res, rei, f :B

Ali sjajna ideja za topic :top:
Sad se mogu bahatiti svojoj profi iz latinskog :cool:

Lord
03.03.2003., 20:31
GothicA kaže:
Ček, zakaj si to pitao? :confused: jos dok sam imao latinski smo jednom pisali test i ta rijec je bila u testu i nitko nije tocno odgovorio! svi su radili neke lude kombinacije, a nitko nije skuzio da je res, rei, f.!:D

soks
03.03.2003., 20:39
Caesar Amintio amico scripsit: veni, vidi, vici.

wuk
03.03.2003., 22:07
Lord kaže:
Festina lente! :D Zuri (se) polako meni za festina lente receno da znaci --> pozuri polako!! slicno but ne isto!! :p

bloody sailor moon
03.03.2003., 22:43
CELERIA CONSILIA NON SEMPER UTILIA SUNT

celer, -eris, -ere = brz
consilium, -i, n. = odluka
non = ne
semper = uvijek
utilis = koristan
sunt =su, jesu

Brze odluke nisu uvijek korisne....

:D :) :D

el_mariachi
03.03.2003., 22:45
sox: Odlicna ideja.:top:
Interesantno bi bilo napisati i ko je koju poslovicu osmislio i u kakvoj prilici ju je izgovorio.
wuk: za festinu lente... ja ne vidim razliku u prijevodu...tj. prijevod nije nista izgubio ako je prevedeno na dva razlicita nacina.
Tabula rasa--- prazna ploca ali upotrebljava se i za one koji su praznoglavci pa tek trebaju da nakupe znanja.
Persona non grata--- osoba u nemilosti...koristi se recimo u tijeku rata kada jedna osoba izvisi.
Mens sana in corpore sano--- U zdravom tijelu zdrav duh...Ovo su cesto atleticari upotrebljavali a i Ivan Merzovi sokolovi.
Gore spomenuta rijeka Rubicon....i rijeci ( kocka je bacena) pripisuju se Juliju Cezaru...Vojsci je bilo zabranjeno da prelazi preko rijeke a posto je on htio napraviti puch tako se desilo...
Sic transit gloria mundi--- Tako prolazi slava svijeta.... Obicno se koristi u kontextu kad se neko puno uzdize pa na kraju padne. Milosevic je poprilicno dobar primjer.

Nikola
03.03.2003., 22:57
soks kaže:
Mislim da to može prevest samo Nikola. :)

:s :s :s :s

imas pice za ovu izjavu cim se sretnemo u kantini!!

:top: :top: :top:

Nikola
03.03.2003., 23:01
svi koji ste na ovom topicu stavili nesto na latinskom imate pice od mene cim dobijem prvu placu!

Timor
04.03.2003., 07:55
kad...kad svršiš s faksom,a?:B :D :top:

el_mariachi
04.03.2003., 09:12
Lux et veritas--- svjetlo i istina....ovo je moto Univerziteta u Yale-u
Vincit omnia veritas- Istina pobjedjuje sve.... U danasnje vrijeme se ovo malo okrece sa se kaze "ljubav pobjedjuje sve" ...pojavljuje se u Bibliji ali i u npr. jednoj od deep Purple pjesama. Cak ima i ona ...rad pobjedjuje sve.

Sudden Sid
04.03.2003., 20:42
Nikola kaže:
svi koji ste na ovom topicu stavili nesto na latinskom imate pice od mene cim dobijem prvu placu!

Multi pivos peis

multus,3- mnogo
pivus,-i,m- pivo
peio, 4- platiti

;)

Nikola
04.03.2003., 22:15
Sudden Sid kaže:
Multi pivos peis

multus,3- mnogo
pivus,-i,m- pivo
peio, 4- platiti

;)

:s :s :s :s :s
:top: :top: :top:

Nikola
04.03.2003., 22:19
moj najdraza latinska:

dum spiro spero!

GothicA
05.03.2003., 19:52
Nikola kaže:

Meni prvo kupiš 2-3 litre Coca cole jer sam napisala najduže 2 rečenice..i prošla dalje :)

Nikola
05.03.2003., 22:16
Timor kaže:
kad...kad svršiš s faksom,a?:B :D :top:

pa da, vjerojatno, jedino ako se ne zaposlim prije :D :D :D

el_mariachi
05.03.2003., 22:48
Gaudeamus igitur---- Hajde da se radujemo...Prije u svin klasicnim ginmazijama se pjevala pjesma sa istim nazivom pri polaganju mature.
Gloria in excelsis Deo--- Slava Bogu na visini.... Moze se i danas cuti na latinskim misama i nekim klasicnim kompozicijama
Memento mori --- sjeti se smrti....Ovo je obicno bi odgovor na vec spomenuti carpe diem.
Sigurno ste svi culi za auto Volvo. U tvornici Volva su napravili ispitivanje sto ta rijec znaci. Samo 10 % je znalo. Dakle znaci kotrljam se ili krecem se.

Binarni
13.02.2005., 20:00
Jeste li za ukidanje obveznog latinskog jezika u svim gimnazijama osim klasičnim?Naime,u čemu je problem?Mnogi učenici iz drugih škola s kojima sam pričao čak i vole latinski,jer im profesori sve uklope u nekakav zabavni povijesno-narativni kontekst bez štrebanja gramatike.Međutim,u školi u koju ja idem profesor traži sve moguće deklinacije,konjugacije i vremena...:(

Većina učenika pri ispitivanju ne zna gramatički analizirati tekst,a pri pismenima je stanje još gore.Ove godine smo ponavljali pismeni ispit jer je samo nekoliko učenika dobilo pozitivnu ocjenu,a i pri ponovljenom ispitu je opet bilo jedinica...Sve je to stvorilo opću omraženost tog profesora i latinskog jezika među 1. i 2.razredima.Evo,za primjer u mom razredu od 28 učenika ima alarmantan broj negativnih,uključujući i učenicu koja bi inače prošla sa 5:D

Latinski:flop:

Kako poboljšati takvu situaciju?Teško da će profesor mijenjati svoje kriterije...Ili ga samo još trpiti do kraja ove školske godine?Kako je vama išao latinski i jesu li profesori bili tako zahtjevni?

Sudden Sid
13.02.2005., 20:03
Pa nije latinski kriv, krivi su nerealni zahtjevi profesora. Ja imam profesoricu iz matematike koja trazi nemoguce, ajmo ukinuti matematiku :zubo:
Po mom misljenju, osim sto je znati nesto na latinskom dio opce kulture, strebanje svih tih deklinacija je dobro vjezbanje strebanja podataka koje ce vam kad - tad trebati

dukat
13.02.2005., 20:06
Nikad nisam znao latinski i uvijek sam imao 2 iz istog. Štrebanje deklinacija/konjugacija je debilno. :D

Latinski treba zamijeniti nekim zanimljivijim predmetom...npr diranjem po ustima dok jedeš ili sl..

Kruska
13.02.2005., 20:09
hm.
za popriličan broj profesija latinski (barem ono minimalno), je potreban.
problem je u kadru.
(ruku na srce većina klasičnih filologa su luđaci)
a program je takakv kakav je.
ako imaš problema pm-aj.
meni je pet.
:D

Rozan
13.02.2005., 20:11
kod nas ih je 25 (od 34) imalo 1 latinski do zadnjeg sata. na kraju je profa popustila i sve ih pustila.

kod nas se isto trebalo strebati sve moguce gl. oblike, deklinacije, slaganje vremena, i ostale gluposti.

u redu je uciti rijeci, zbilja mogu pomoci pri razumjevanju ostalih romanskih jezika, poslovice mogu biti zanimljive, u redu su cak i osnovna glagolska vremena i deklinacije, ali slaganje vremena i iscrpne gramaticke analize su previsel. to nece trebati 99% ucenika.

Kruska
13.02.2005., 20:12
možda dođe u miljunašu, kako glasi gerundiv od spero:D

Sudden Sid
13.02.2005., 20:15
dukat kaže:
Nikad nisam znao latinski i uvijek sam imao 2 iz istog. Štrebanje deklinacija/konjugacija je debilno. :D

A strebanje inhibitora i trinitrodebilaza rulz :top: :streberu: :p

Gerundiv od spero? Speratum?

smješka
13.02.2005., 20:18
Meni kod tog latinskog smeta šta smo u 1.raz. npr. radili samo nekih 20-ak poslovica, i par malih odlomaka na latinskom,a ostalo samo gramatika.
Ove godine još nijedna poslovica, 1 ulomak, ostatak gramatika.
Podaci koji spadaju pod opću kulturu= nula.
Šta se tiče tih ulomaka; tribaš naučit napamet analizu rečenica. Zabavnije i korisnije bi bilo da ih na satu čitamo, analiziramo, raspravljamo o tadašnjem načinu života i sl. Bar bi nešto naučili.
Provjere: žena sidi za stolon i još uz to zatvori oči. Svi na klupu izvade knjigu, zadaću, radnu, memento. Al svejedno ti to ne pomogne baš kod prijevoda rečenica. U biti, u 1.raz. je pomagalo jer su rečenice bile jednostavnije, a sad ima tolko te gramatike da uopće ne znan šta u koje vrime il način stavit.
A na 1. provjeri u 2.raz. ... dala nam rečenice i 2 glagola i lice u koje ćemo ih stavit. I tribalo je glagole stavit u sva vrimena koja smo učili u 1. i 2.raz. Ja i ova ženska s kojon sidin smo imale viška jer smo valjda iz mementa pisale i ono šta dotad nismo radili :jumping: I sve nam iskrižala. A to sranje nosilo 18 bodova. Odma nam ošlo po provjere.
A dok je provjera žena stalno ponavlja: "Onog koga uhvatim da prepisuje poslat ću ga kući po roditelje" :D

Kruska
13.02.2005., 20:18
sperendus:p
(nije imenica, nego glagol, ergo nemože biti u akuzativu prve ili druge deklinacije:))

Sudden Sid
13.02.2005., 20:22
Geez, koja Moc strebanja! Krusko, ti si muska verzija spikea :eek:

Kruska
13.02.2005., 20:23
počašćena sam:o

(noup.počela sam učit za maturu:B )

dukat
13.02.2005., 20:25
Sudden Sid kaže:
A strebanje inhibitora i trinitrodebilaza rulz :top: :streberu: :p

Gerundiv od spero? Speratum?

To nije štrebanje, to upamtiš redovitom uporabom tih sredstava. Latinski nije govoreni jezik i ne možeš ga često rabiti, niti je potrebno. Bez trinitrodebilane sada bi radio u rudniku. Bez učenja latinskog sve bi bilo jednako. :B

Sudden Sid
13.02.2005., 20:32
dukat kaže:
Bez trinitrodebilane sada bi radio u rudniku. Bez učenja latinskog sve bi bilo jednako. :B

I bez ucenja povijesti bi onda sve bilo jednako pa nije povijest uzaludna. A mogu ja ici raditi u rudnik postojale trinitrodebilane ili ne :p

dukat
13.02.2005., 20:34
Sudden Sid kaže:
I bez ucenja povijesti bi onda sve bilo jednako pa nije povijest uzaludna. A mogu ja ici raditi u rudnik postojale trinitrodebilane ili ne :p

I povijest je debilan predmet, nadasve. Koristan je otprilike jednako kao prijespomenuti - 0.

Mislim, čemu znati kada je Kublaj Kan napravio to i to...puca mi spolovilo + i da znam, ne pomaže mi nimalo :kava:

Kruska
13.02.2005., 20:35
dakle.
najbolje bi bilo da nam malo srede sustav pa da dječica biraju prirodni ili humanistički smjer.
ont.
meni je kemija isto toliko beskorisna ko i tebei povjest:B

dukat
13.02.2005., 20:38
Kruska kaže:
ont.
meni je kemija isto toliko beskorisna ko i tebei povjest:B

Aj ne budi glupa.
Molim te.

Da se nađeš negdje u divljini, koje bi ti znanje objektivno više pomoglo? To što znaš koja je dinastija kad vladala Kinom ili to koje bakterije i kako sintetiziraju koji šećer da možeš pojesti i birati plodove?

U modernom svijetu, što će ti više pomoći, kad si farbaš kosu i pogledaš sastojke boje? To što je kralj Tomislav vladao od tad do tad ili to što znaš nešto o kemiji?

Jebote, fakat. Ne bit tukav.

Sudden Sid
13.02.2005., 20:39
dukat kaže:
Mislim, čemu znati kada je Kublaj Kan napravio to i to...puca mi spolovilo + i da znam, ne pomaže mi nimalo :kava:

Puca meni spolovilo da li u visokoj peci nastaje troska i koja joj je formula, a i da znam, ne pomaze mi nimalo :kava:
A mogli bi se i svadati koliko je korisna kemija i koliko je korisna povijest, ali oba dvoje su zapravo korisni. Da raspravimo to ili?

Kruska
13.02.2005., 20:43
latinski je zakon!!!:D

Sudden Sid
13.02.2005., 20:44
Kruska kaže:
latinski je zakon!!!:D

Neki zakoni jesu na latinskom, ali latinski nije zakon :p

Kruska
13.02.2005., 20:46
:B
ble.
ispravak netočnog navoda :latinski rocks! :rozi:

a-a Ja Ne Trebam Nikoga
13.02.2005., 20:56
smješka kaže:
Meni kod tog latinskog smeta šta smo u 1.raz. npr. radili samo nekih 20-ak poslovica, i par malih odlomaka na latinskom,a ostalo samo gramatika.
Ove godine još nijedna poslovica, 1 ulomak, ostatak gramatika.
Podaci koji spadaju pod opću kulturu= nula.
Šta se tiče tih ulomaka; tribaš naučit napamet analizu rečenica. Zabavnije i korisnije bi bilo da ih na satu čitamo, analiziramo, raspravljamo o tadašnjem načinu života i sl. Bar bi nešto naučili.
Provjere: žena sidi za stolon i još uz to zatvori oči. Svi na klupu izvade knjigu, zadaću, radnu, memento. Al svejedno ti to ne pomogne baš kod prijevoda rečenica. U biti, u 1.raz. je pomagalo jer su rečenice bile jednostavnije, a sad ima tolko te gramatike da uopće ne znan šta u koje vrime il način stavit.
A na 1. provjeri u 2.raz. ... dala nam rečenice i 2 glagola i lice u koje ćemo ih stavit. I tribalo je glagole stavit u sva vrimena koja smo učili u 1. i 2.raz. Ja i ova ženska s kojon sidin smo imale viška jer smo valjda iz mementa pisale i ono šta dotad nismo radili :jumping: I sve nam iskrižala. A to sranje nosilo 18 bodova. Odma nam ošlo po provjere.
A dok je provjera žena stalno ponavlja: "Onog koga uhvatim da prepisuje poslat ću ga kući po roditelje" :D

Ah, Latincica rules.

Ja sam ama bas svaki put dobio 5 i iz ispitivanja i iz provjera. :štreber:

Naime, uvijek je u razredu bilo nekoliko osoba koje su latinski zbilja ucile i koje su prijevod znale u 5 sekundi napravit. A ja bi na kraju dobio vecu ocjenu i od njih. :)
A sto se tice ispitivanja, nije to neki problem, nabubas i sutra zaboravis. Jedino su mi poslovice ostale, a to je jedino i vazno za opcu kulturu.

Fali mi cak latinski. Ako nista 100 puta sam meditirao za vrijeme sata.

A pisao nisam nikad. Jednostavno mi se nije dalo bit toliko skoncentriran.

smješka
13.02.2005., 21:16
Meni je rekla: "Ti si pametna djevojka i mogla bi to naučit za 6, samo si, kako da kažem, lijena" :D i dala mi 3.
Nama samo jedna uči latinski i samo ona sve zna pa ne možemo svi doć na red.
Ja spizdin na tom latinskom...
Zadnji put kad san picala... picalo nas troje, u biti ova jedna joj rekla da je dobila m, il da ide na neki pregled il nešto. I pita Latinčica jesmo to ja i ova druga skupa picale, a veli joj jedan lik: "Nije, one su van u svađi jer je X. ukrala Y. patiku". Razred je odvalija od smija, a Latinčica ostala mrtva ozbiljna. :jumping:
(btw X.-moje prezime, Y.-prezime od ove druge)

Lafiel
13.02.2005., 22:40
Ma latinski je bas fora. Al da bih ga imala 4 godine, ne bih. :p ;)

KiD
13.02.2005., 22:51
cek ja imam 2 iz lat. i nadam se trojci, ali to je opća kultura ....
to se mora znati, bar neki osnovni fond riječi i osnove gramatike, oni su ionako osnova svih romanskih jezika (ili onih drugih?)
usto aj neke individue koje su u mojoj školi imale 2 nakon preseljenja imaju 5 tak oda se ne brinem ...ali koje ukidanje ....

Hedonism_Girl
14.02.2005., 19:31
meni je lat predavala prvo polugodishte jedna jako dobra prof. fascinirana sam njenim tako lipim pristupom cilom latinskom, iako trazi ono, trazi..e onda mi je u drugom polugodishtu upala jedna apsolventica (dok je ova prva bila na porodiljnom) e i ona veze al fakat veze blage nije imala, toliko da se pocnesh pitat shta se uopce uci na tom faxu , jer ona je slovila za jako uspjeshnu studenticu, e i za njenog vrimena niko nije nishta ucio, ocjene su bile slabije, al nikako realne..e i onda se oko studenog vratila opet profesorica sa porodiljnog i sad predaje, tribamo znat svu gramatiku, iako mi se cini da ipak manje pila,ovo polugodishte bi valjda tribali ucit svu povijest, knjizevnost, izreke i opcenito sve ono kaj bi tribalo bit odnosno rezultirati opchim znanjem,i to mi je super..al bespotrebno forsiranje gramatike i nije potrebno in my humble opinion..prof stalno ponavlja kak , shto se tiche lat. gramatike, je najbitnije da nas nauci koristiti rjechnikom i knjigom.. :D

someone
14.08.2006., 17:12
Moze pomoc?
Trebam na latinski "postena igra"

honest i game ovdje mi daju "pius ludus"
http://www.eudict.com/mogucnosti.php?lang=lateng&word=venatio,%20ludus

Nigdje na netu nisam nasao pius ludus zajedno sto vjerojatno znaci da je pogresno.

Kyra
14.08.2006., 20:09
Može se reći pius ludus. Nema greške jer je ludus, i muškog roda pa samim time traži oblik pius.
I ima na netu nekih stranica gdje se to spominje ;)

schuschmiga
14.08.2006., 20:47
meni osobno najdraža - Cogito ergo sum

In vino veritas.

Amor omnia vincit.

Medicus curat, natura sanat.

Lapsus linguae, lapsus calami.

nemam ga 3 mjeseca, i već mi fali... :tuzni:

Maisie
14.08.2006., 22:30
meni je u početku falila profesorica :D
premalo smo poslovica radili :(

Pea
14.08.2006., 23:04
hem.... mi smo po gramatici smao jurili....

eram, eras, erat, eramus, eratis, erant.... i slično :D

šta znam od izraza? ave caesar, imperator, morituri te salutant! hanibal ante portas! :rofl:

little wonder
17.08.2006., 13:02
Carpe noctem! :zubo:

Lafiel
17.08.2006., 15:25
Ky? :cerek:

Quantum materiæ materietur marmota monax si marmota monax materiam possit materiari?

=

How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?

:rofl:

Kay
20.08.2006., 12:09
Quidquid it est:Timeo Danaos et donna ferrentes!
Prijevod nema veze sa FERom:-)
soks,svaka čast na ovoj temi,mi bivši Klasičari svršavamo na to;-)

Quiksilver
21.08.2006., 00:05
Ja, kao bivši klasičar, i ne uživam previše :).
Većinom zato što mi se znanje latinskog svodi na "Terra est stella" i "Historia est magistra vitae".

Međutim, koliko god skromno moje znanje latinskog bilo, imam nekakvo šesto čulo da prokužim što znači koja poslovica/fraza u baš svakom slučaju :). Ne mogu to objasniti ali razumijem i ogromnu većinu latinskih riječi. Ono što me ukopava 6 feet deep je moja totalna ignorancija u vidu deklinacija i inih gramatičkih normi.

pinkgirl18
22.08.2006., 15:23
Nakon kaj sam završila drugi srednje bila sam jako happy kaj nikad više neću imati nikakve veze s latinskim...ali sam se prevarila...na prvoj godini na ff-u na tal ću imati latinski...happy me...:flop:

magda59
23.08.2006., 00:13
bonus falus maximus domus :rofl:

Bilobrkster
23.08.2006., 10:34
Amicum cognoscitur amore, more, ore, re!!!

krvava meri
27.08.2006., 23:26
sit tibi terra levis:amen:

Babaloo
28.08.2006., 09:05
Pater vero est is quem nupitae demostrant

"Ocem se smatra muž majke"

Murron
01.09.2006., 13:57
Uopće ne razumijem kakav je smisao ove teme:confused:
Ne bi li svima koje, eto, nekim čudom zanimaju latinske poslovice i slične stvari, bilo mnogo korisnije uzeti kakvu knjigu tipa "Blago latinskog jezika", bla, bla i tamo uživati u PRAVILNO napisanim i nadasve dobro prevedenim latinskim rečenicama:zubo:
:E

Kyra
01.09.2006., 14:02
Hehe...

A zašto tebe smeta činjenica da nekolicina entuzijasta voli ovakve teme? :E :E

Maisie
02.09.2006., 16:40
jednu noć na ekskurziji kad smo išli iz diska je nekom palo na pamet da nabrajamo poslovice :rofl: :lux:

pasanac
23.09.2006., 18:35
Non enim paranda nobis solum, sed fruenda sapientia! (nije dovoljno samo steći znanje, treba ga upotrijebiti!)

polyglot
14.10.2006., 21:11
nox et solitudo plenae sunt diabolo. - moja soba je nocu puna vragova... a to su crkveni oci govorili. talk about stupid...

the_Deejay
15.10.2006., 17:36
Glede one pjesme, "Gaudeamus", kod nas se još pjeva na maturi. . .

pumpkin pie
16.10.2006., 21:12
Ovaj... jel se računaju dijagnoze? :zubo:

beryozinka
19.10.2006., 18:28
Uh, što sam ja sretna što više nemam latinski! :zubo:
Prve dvije godine dobro sam se namučila za trojku. Jedva sam čekala da se riješim tog izuzetno debilnog i nepotrebnog predmeta. Hvala Bogu da danas nemam pojma ništa o latinskom, a kamoli na latinskom!
Moja iskrena sućut učenicima prvih i drugih razreda! :zubo: RIP!

Pluto Leif
20.04.2007., 20:00
Može li mi netko prevest ove recenice na lat.....
trebaju mi do sutra ujutro....

Smatra se da je Romul osnovao Rim.
Potrebno je da svaki učenik ima svoju knjigu
Dok je učitelj govorio učenici su pisali.
Govori se da su Homerove pjesme vrlo slavne.
Nećemo da naše država robuje neprijatelju.
Rimljani su poslali roba da ubije onog konzula.

Lafiel
22.04.2007., 16:30
1. Existimatur Romulus Romam condidisse.

Nemrem ti pomoći za ovo drugo. Prošlo je dvije godine, bilježnice su mi neuredne, a ja trenutno nisam dovoljno motivirana. :zubo: (i ovo kaj sam ti rekla uzmi cum grano salis ;) )

d._m.
22.04.2007., 20:23
Možda zvučim kao još jedan teen kojem se neda učiti latinski ali me ovo fakat interesira, a još nisam dobio neki konkretan odgovor...
Koji kurac nam treba latinski u daljnjem životu, zašto se latinski uči u školama? Ja bi npr. zamijenio satove latinskoga sa npr. jednim od stranih jezika, ili nekim drugim korisnim predmetom

Sudden Sid
22.04.2007., 20:34
Em sto dode dosta dobro u prirodnim znanostima (medicina, farmacija, agronomija...), em sto je dosta termina iz drustvenih znanosti (onih visesloznih :D ) izvedeno iz latinskog jezika pa mi je lakse snalaziti se medu njima jer otprilike znam sta znace. Takoder, na osnovi latinskog i latinskih rijeci je nastalo dosta europskih jezika pa je lakse uciti gramatiku i rijeci nekog jezika ako znas gramatiku i rijeci latinskog.
Ne mislim da treba uciti latinski u osnovnoj i 4 godine srednje, ali ove dvije su mi bas dobro koristile.

cosanostra
22.04.2007., 20:39
Možda zvučim kao još jedan teen kojem se neda učiti latinski ali me ovo fakat interesira, a još nisam dobio neki konkretan odgovor...
Koji kurac nam treba latinski u daljnjem životu, zašto se latinski uči u školama? Ja bi npr. zamijenio satove latinskoga sa npr. jednim od stranih jezika, ili nekim drugim korisnim predmetom

Iskreno? mene bi, sad dok sam maturant, bilo sram reć više nekaj ovakvog. i ja sam bil tak kao ti, i većina ljudi kojima treba neko vrijeme da skuže bit nekih predmeta. apsolutno svaki od 15-16 predmeta kolko ih već imaš, ima svoju svrhu. niti jedan nije bezveze na rasporedu. svaki od njih je bitan na barem jednom ili više fakulteta. latinski je npr. bitan u medicini i svugdje gdje su potrebni neki internacionalni nazivi. znam da je sad engleski glavni jezik, al tak je bio latinski nekad. htio ti to ili ne, moraš ga učit, i bolje da se nekak primiš učenja, jer bi ti stvarno mogo zatrebat negdje. znam da ti je sad to teško skužit, al jebiga. i još nešto, nema korisnih i beskorisnih predmeta. predmeti se tako ne djele. djele se na prirodne i društvene, pa biraj kaj hoćeš.

d._m.
22.04.2007., 20:44
Pa dobro, ucim ja latinski, imam pristojnu trojku...
Slazem se u potpunosti za terminologiju i rijeci da su kasnije potrebne, ali ne vidim svrhu u svim tim deklinacijama i konjugacijama... :confused:

Piggy
22.04.2007., 20:57
Moš mislit koliko mi je bio važan taj latinski! To mi budaletine na balkanu učimo što nam je nepotrebno. U Americi i Australiji uopće ga ne uče. Koja je svrha kad je većina literature na Engleskom? Usto, niti 1% likara nema pojma deklinirati. Za kratku informaciju.

d._m.
22.04.2007., 20:59
Piggy, nadam se da znas prevesti ovo sto ti je u sigu.. :zubo:

felis23
22.04.2007., 21:06
ja sam ga imala dvije godine u srednjoj i gadio mi se predmet..doslvce gadio...al nikad se nisam pitala zašto? Zato jer je latinski osnova ako ne svih onda velike većine današnjih jezika i doista netko tko pozna dva tri ili više stranih jezika će to zdušno potvrdit - -osjeti se.
No, ono meni bitnije - za studente biomedicinskih područja...ma za veterinare i medicinare - alfa i omega. Pa pojmovlje apsolutno svega je na latinskom, da ne govorimo o dijgnozama.
Pitaš se zašto deklinacije i konjugacije?-da znaš pravilno slozit misao/bit
Je gadan je predmet al treba u životu

Piggy
22.04.2007., 21:10
Piggy, nadam se da znas prevesti ovo sto ti je u sigu.. :zubo:

Puella amabilis.:)

Piggy
22.04.2007., 21:11
ja sam ga imala dvije godine u srednjoj i gadio mi se predmet..doslvce gadio...al nikad se nisam pitala zašto? Zato jer je latinski osnova ako ne svih onda velike većine današnjih jezika i doista netko tko pozna dva tri ili više stranih jezika će to zdušno potvrdit - -osjeti se.
No, ono meni bitnije - za studente biomedicinskih područja...ma za veterinare i medicinare - alfa i omega. Pa pojmovlje apsolutno svega je na latinskom, da ne govorimo o dijgnozama.
Pitaš se zašto deklinacije i konjugacije?-da znaš pravilno slozit misao/bit
Je gadan je predmet al treba u životu

Jedino ga volim u opernim arijama i koralu.:)

klonirana papiga
22.04.2007., 21:49
ja sam latinski ucila(ajd me najte ubit sad...)od 5. osnovne pa do mature :zubo:
i na kraju sam se zaljubila u mrtav jezik:cerek:
recimo da mi nesto malo koristi na faxu...al nije mi zao kaj sam ulozila tolike godine u jezik koji nikad necu iz prve razumjeti.mislim da mi je bas to fascinantno kaj kad "procitas" tekst na latinskom ne kuzis gotovo nista,a kad krenes s prijevodom...:cerek:
latinski je meni vise ko neka umjetnost:misli:

Lafiel
22.04.2007., 21:55
Dozvolite mi da citiram samu sebe:

Dobila sam od frendice potpisanu kopiju Amo, Amas, Amat... (http://www.amazon.co.uk/Amo-Amas-Amat-All-That/dp/1904977545/ref=sr_1_1/026-5640895-6644435?ie=UTF8&s=books&qid=1175952913&sr=1-1) Prilažem jedan odlomak, dobro bi vam došlo da ga pročitate. :)

"It's not as if pupils need to know about the passive periphrastic, is it?"
Well, of course they don't need to know about the passive periphrastic. (...) There are things that you don't need to know. In just the same way, you don't need to know the poems of Thomas Hardy, or what evening light looks like on the cloisters of Salisbury Cathedral. But, like the infinitive and the passive periphrastic, these are things that will improve you if you do have the good fortune to know them.
(...)
Will Griffith's despicable argument is that there is simply no earthly need to learn Latin in the way that you have to learn maths, or English or how to wire a plug. But there is a need to learn Latin - if nothing else, to enlarge your appreciation of beauty, along the lines put forward by Robin Williams's character in favour of poetry in the film Dead Poet's Society:
"We don't read and write poetry because it's cute. We read and write poetry because we are members of the human race. And the human race is filled with passion. Medicine, law, business, engineering, these are all noble pursuits, and necessary to sustain life. But poetry, beauty, romance, love, these are what we stay alive for."
So, learn Latin first for its verses and beauty. But learn it also for its language-teaching skills; in that way it is a bit more like medicine, law business, engineering and wiring a plug.
(...)
The other important quality of Latin is the very quality that it is usually blasted for - its deadness.
Because living languages are in a constant state of flux, there's a great deal of wriggle room when translating from one living language to another. Precisely because Latin is dead, there's none of that flexibility: this doesn't mean you can't be free and easy with your translations, but it does mean that you are much more likely to be definitely wrong in your translation if you haven't understood exactly what a particular word means or how a grammatical rule works. So, there's not really much point in doing Latin unless you do it properly and learn it from its first principles.
The teaching of even elementary Latin is draining out of schools and into universities, and inevitably that means that standards are dropping. Imagine what the state of mathematics or science would be if nobody started learning it until they were eighteen. Eventually, Latin will be about as well and widely known as, say, Sanscrit, Aramaic, or ancient Egyptian. Those are other languages that you can learn at university, but not at school.
Cicero had the right words for this desperate situation in the opening line of his attack on Catiline.
"How long will you abuse our patience, Catiline", he said, in one of the first recorder rhetorical questions. "Oh, the times! Oh, the habits!"
Or, as every schoolboy doesn't know, "O tempora! O mores!"
(...)
To read the most famous Roman of them all, perhaps the greatest leader of all time [Cezar, op. Lafiel], in his original language and to recite some of the most heart-breaking poetry ever written as it was meant to be read... Is that not reason enough for doing Latin?
http://i2.photobucket.com/albums/y29/waterfly89/Smilies/sniff.gif

cosanostra
22.04.2007., 22:09
meni je latinski u gregorijanskim koralima prejeben.
a istina je da deklinacije samo za pojmove nisu potrebne, ali nemreš učit jezik samo iz riječi. treba malo i gramatike znat.

Abyssus
23.04.2007., 02:13
:cerek: :cerek: :cerek:

Jedan od najljepših jezika koje poznajem i čast mi ga je znati.

Piggy
23.04.2007., 10:07
meni je latinski u gregorijanskim koralima prejeben.
a istina je da deklinacije samo za pojmove nisu potrebne, ali nemreš učit jezik samo iz riječi. treba malo i gramatike znat.

Mlatiti praznu slamu, da:zubo:

k-a-t-y
23.04.2007., 10:44
latinski se u gimnazijama uči jer će ti vjerojatno trebat za fax, jer je gimnazija kao neka priprema za fax, ali zato jer je to stvar opće kulture (zamisli netko ti opali neku jadnu lat. poslovicu, a ti ga gledaš otkud je pao, a završio si gimnaziju). uostalom gramatika ti se uči jer je to sastavni dio svakog jezika (ne možeš naučit neki jezik, ako ne znaš gramatiku) jer nije cilj učiti gotove sintagme, nego nešto i razumijeti...

kao što je već netko rekao, svaki predmet ima svoju svrhu i za nešto je koristan.

d._m.
23.04.2007., 11:25
Jednom je profesor iz jedne druge skole drzao neki govor u dvorani, kad na kraju govora izjavi nesto u ovom stilu: "Ipak nam poznata poslovica kaze- Historia est magistra vitae", ponavljanje je majka znanja... :rofl:

d._m.
23.04.2007., 11:26
Puella amabilis.:)
:confused:

Lafiel
23.04.2007., 11:55
Ljupko djevojče. ;)

limelight
23.04.2007., 12:47
Dobro ga je znati (barem osnovno), opće kulture radi. Moja profesorica nas je u te dvije godine mrcvarila, tako da se i sada svega sjećam, svih onih blesavih nastavaka bilo za konjugacije, bilo za deklinacije, i naravno-dikte :cerek: koje često ubacim tu i tamo :cerek: (pravim se važna, da :p). Iako, ruku na srce, iako mu je talijanski navodno srodan (:confused:), meni ništa nije pomoglo znanje iz talijanskog, kojeg imam poprilično, u rješavanju i shvaćanju latinskog, a bogami nije ni viceversa.

Morski.
23.04.2007., 13:37
Dobro ga je znati (barem osnovno), opće kulture radi. Moja profesorica nas je u te dvije godine mrcvarila, tako da se i sada svega sjećam, svih onih blesavih nastavaka bilo za konjugacije, bilo za deklinacije, i naravno-dikte :cerek: koje često ubacim tu i tamo :cerek: (pravim se važna, da :p). Iako, ruku na srce, iako mu je talijanski navodno srodan (:confused:), meni ništa nije pomoglo znanje iz talijanskog, kojeg imam poprilično, u rješavanju i shvaćanju latinskog, a bogami nije ni viceversa.

Lada Krvavica :zubo: ????
Mrzio sam latinski,iz dna duše.
Ali moram priznat da je koristan

limelight
23.04.2007., 14:17

Je, bogami :D I dan danas ju sanjam, ahahaha :D Ako ti je ona predavala-potpuno te razumijem zašto si predmet mrzio :D

Fadolf
23.04.2007., 17:26
Quod licet Iovi non licet bovi... Što liči Jupiteru ne naliči govedu... :D

Piggy
23.04.2007., 20:29
latinski se u gimnazijama uči jer će ti vjerojatno trebat za fax, jer je gimnazija kao neka priprema za fax, ali zato jer je to stvar opće kulture (zamisli netko ti opali neku jadnu lat. poslovicu, a ti ga gledaš otkud je pao, a završio si gimnaziju). uostalom gramatika ti se uči jer je to sastavni dio svakog jezika (ne možeš naučit neki jezik, ako ne znaš gramatiku) jer nije cilj učiti gotove sintagme, nego nešto i razumijeti...

kao što je već netko rekao, svaki predmet ima svoju svrhu i za nešto je koristan.

Je, propati ću u životu ako ga ne znam....aj lovi mala rakove govnjare.:D

Piggy
23.04.2007., 20:30

Išao si i 1.jezičnu???

Tuzni djecak XXL
23.04.2007., 20:32
zovkić:s

Morski.
23.04.2007., 21:05
Išao si i 1.jezičnu???

Nope Piggy,ja sam išao u onu bolju jezičnu :zubo: :kiss:

vrtlog
23.04.2007., 21:20
Aj ne serite.
Učim mrtvi jezik koji je totalno nepotreban. Malo je što sam opterećen s ostalih 16ak predmeta i sad još jedan predmet koji se samo buba.
Latinski nema smisla, besmisleno ga je učiti. Služi za opterećivanje učenika i preseravanje u stilu ko da je bitan, opća kultura i ta sranja. On nije potreban, primjerice u medicini , riječi jednostavo naučiš, ne razmišljaš o konjugacijama, ni deklinacijama ni tim glupostima. Samo nas dodatno s tim opterećivaju.Žali bože gubljenja vrimena i živaca.
moja doktorica mi je rekla da su čak i u njihovoj liječničkoj komori razmišljali o izbacivanju latinskog i uvođenju hrvatskih(ili engleskih, ne sjećam se) naziva,al odustalo se jer bi to uzrokovalo dodatne komplikacije, valjda. Toliko o važnosti njegovoj. poznanik moj, odvjetnik, latinski mu nije išao, a na fakultetu je samo naučio riječi koje su mu trebale, tu mu gramatika ni puste dejklinacije nisu koristile.
I čitao sam u jutarnjem listu, u jednom od priloga, da neke europske zemlje razmišljanju o izbacivanju ovog predmeta.

ja hrv iman 5/4, eng 5 , tal 5, a latinski neku šugavu 3.lat ne moš govorit ko eng ili tal, njega samo bubetaš...

Sudden Sid
23.04.2007., 21:54
Da imas po 4 predmeta od tih 16, svi bi bili potrebni, ovako kad ih ima 16, svi su nepotrebni. To je cisto zato sto zbog svih silnih predmeta jedini nacin da obradis neki predmet je ofrlji nacin, sto je steta. Zbog toga ne samo da je latinski malo koristan, nego i vecina ostalih predmeta.

Sta se tice latinskog, naravno da zahtjeva drugaciji nacin ucenja od engleskog i njemackog koji se takoder mogu uciti kroz nekakvu jezicnu praksu, a i zato sto su to zivi jezici koji se mijenjaju. Medutim, ne mislim da se u latinskom sve svodi na strebanje nego i na razumjevanje same gramatike, sintakse i tako tog dalje. To moze biti em korisno za ucenje gramatika opcenito, em korisno u ucenju rijeci za medicinu jer ipak je lakse uciti rijeci na jeziku kojeg "razumijes" (ne govorno, nego ciju gramatiku i nacin tvorbe rijeci kuzis) nego strebati izraze napamet.

whitestone
23.04.2007., 22:13
zato da bi profesori latinskoga imali što raditi, bar nam je tako rekla profesorica iz dotičnoga predmeta kad smo ju mi to pitali

cosanostra
23.04.2007., 22:14
ajde, fala Bogu da ima i ovakvih ljudi na forumu.komentar na onaj prethodni post.:)

Whisper
23.04.2007., 22:31
joj fuj ne smijem se sjetit latinskog!! odmah tikovi pocnu napadati!
nikad u zivotu nisam latinski ni pokusavala ucit. imali smo 2-3 ljudi u razredu koji su to ucili i pod testom distribuirali rezultate ostalima. naucili smo svaki mjesec po 10 poslovica i tako povecavali ocjene:) oduran predmet

a to za terminologiju.... di u medicini treba "terminologija" vezana uz nekakvu reu silviju ili punske ratove?? aaaaaaaaaaa:horor:

finalnifantazista
23.04.2007., 22:51
Složit ću se sa Sidom al ću ipak postati ovo kad sam već napisao :o

Pa ono.. Za skoro svakog vrijedi da mu većina tih predmeta neće trebati u daljnjem obrazovanju, većina predmeta vam nema nekog smisla.
Latinski je muka bio. Bar u prvom razredu kad sam brijao na 5, u drugom sam skužio da s daleko manje rada mogu imati 4. Profesorica fenomenalna, ali jako stroga i okrutna pri ispitivanjima nekim. :zubo: Šteta je što nismo bubali poslovice napamet, to je najveća fora kaj možete dobit iz latinskog. :D
A zanimljivo je vidjeti koliko je engleski pokupio iz latinskog, zanimljivo je čuti nešto malo rimske povijesti detaljnije. I latinski je uz matematiku jedini predmet koji se uči u školama već ne znam ti ja kolko. Nešto od napisanog sam čuo na prvom/drugom satu latinskog, kao argumente za učenje toga. Jedan kolega je dodao zanimljivost - u Vatikanu su bankomati na latinskom jeziku. :zubo:

Moram priznat da sam nakon 2 godine učenja latinskog bolje govorio taj jezik nego što sad govorim njemački nakon 9.

Euronymous
23.04.2007., 23:01
moram priznat da mi latinski dosta služi da sam prevedem neki pojam iz nekog stranog jezika jer je velika većina jezika i nastala iz latinskog, koristan mi je i u biologiji jer nemoram ime neke bakterije baš pamtit napamet, neg joj ipak razumijem značenje i tak...u tom smislu je latinski stvarno koristan, no sve ove deklinacije je stvarno besmisleno učiti napamet jer jezik se ne uči napamet, već kroz govor i mislim da bi se nastava trebala svoditi na čitanje nekih jednostavnih tekstova i razgovor profesora i učenika, a ocjene bi se dobivale najviše iz aktivnosti što bi očito potaknulo učenike da budu malo aktivniji i da se više zanimaju za predmet što bi rezultiralo boljem razumijevanju jezika

Piggy
23.04.2007., 23:10
Nope Piggy,ja sam išao u onu bolju jezičnu :zubo: :kiss:

Ajde neka.:)

k-a-t-y
24.04.2007., 09:49
Je, propati ću u životu ako ga ne znam....aj lovi mala rakove govnjare.:D

baš si tipičan primjer isfrustriranog tinejđera (čitaj balavca)

vjerojatno si se upisao u gimnaziju preko mamine prijateljice sa manikure...
što ti ne garantira da ćeš tu školu i završiti...a kamoli upisati i završiti fax :) vjerojatno ćeš baš ti sa svojojm kulturom razgovaranja i ponašanjem završiti perući tuđa govna

i da nisam baš mala...vjerojatno bih mogla već dvaput završit tu tvoju školicu, al nema veze možda se još sretnemo kad mi budeš učenik :top:

Piggy
24.04.2007., 10:19
baš si tipičan primjer isfrustriranog tinejđera (čitaj balavca)

vjerojatno si se upisao u gimnaziju preko mamine prijateljice sa manikure...
što ti ne garantira da ćeš tu školu i završiti...a kamoli upisati i završiti fax :) vjerojatno ćeš baš ti sa svojojm kulturom razgovaranja i ponašanjem završiti perući tuđa govna

i da nisam baš mala...vjerojatno bih mogla već dvaput završit tu tvoju školicu, al nema veze možda se još sretnemo kad mi budeš učenik :top:

Pih! Ti si primjer jedne nezrele ženice od neke tri banke. Namber van: srednja škola je davno iza mene....Namber tu:dala sam do sada sve u roku na jednom od najtežih fakulteta....Namber tri....ti si možda nečiji pičkoper, pa ovdje izljevaš svoje frustracije. Very bad!!!:flop: :flop: :flop: :flop:

papricica1
24.04.2007., 10:42
ja sam imala komad na pol. latinski....al ajde...jos samo 2mjeseca do kraja pa cu ga se riješit...ovo sta se uci iz lat je preopsirno...pluskvamperfekt,fut. 1,2...konjunktivi i druga sranja

Piggy
24.04.2007., 13:32
ja sam imala komad na pol. latinski....al ajde...jos samo 2mjeseca do kraja pa cu ga se riješit...ovo sta se uci iz lat je preopsirno...pluskvamperfekt,fut. 1,2...konjunktivi i druga sranja

Bit će to sve ok! Baci brigu na veselje:D

no idea
24.04.2007., 14:42
k-a-t-y i Piggy, lijepo bih molio da se lijepo ponašate, mrzim ove šugave kartone dijeliti :D

Piggy
24.04.2007., 18:58
k-a-t-y i Piggy, lijepo bih molio da se lijepo ponašate, mrzim ove šugave kartone dijeliti :D

Sorry.:)

no idea
24.04.2007., 19:05
np :mig:

Sto se tice same teme, imao sam latinski 2 godine i iako mi ga se nije ucilo i nisam vidio poantu u ucenju, ipak sam uspio imati 5 i usvojiti neke rijeci i poslovice koje smatram dijelom opce kulture (i meni se dizala kosa na glavi od te opce kulture al jebiga, sad to ipak donekle cijenim :D)

Koristi se u medicini i nekim drugim granama i stoga smatram da ga je ok uciti...jer isto tako postoje naizgled beskorisni predmeti (filozofija i likovni :rolleyes:) ali su korisni onima koji idu na fakultete tog smjera. Jer ako cemo ukidati "beskorisne" predmete, ostati ce nam ih cca 7-8 i imati cemo opcu kulturu kao Amerikanci :rigo: :)

clouseau
24.04.2007., 19:50

Latinski ti je od koristi ako:
1) učiš romanske jezike
2) studiraš medicinu/pravo/biologiju i sl., gdje se koristi latinska terminologija.

Van toga je potpuno beskoristan. Nikad mi se nije dalo učit latinski, i od ono malo što sam naučio sam gotovo sve zaboravio. Još nisam naišao na situaciju da mi je išta iz latinskog trebalo. Bilo bi mi korisnije da sam umjesto bačenog vremena na učenje latinskog utrošio toliki trud na učenje njemačkog, pa bi možda sad znao nešto i reći na njemačkom.

Nego čuj, katy, zanima mene jedna stvar: kako to da je znanje latinskih poslovica opća kultura, mnogi smatraju i da je opća kultura znati nekog tamo pjesnika iz 15. stoljeća koji je napisao sveukupno tri i pol pjesme, a istovremeno ti isti svakodnevno demonstriraju potpuno nepoznavanje osnova matematike, fizike i ostalih prirodnih znanosti, i ne vide u tome ništa sporno?

Morski.
25.04.2007., 07:06
2) studiraš medicinu/pravo/biologiju i sl., gdje se koristi latinska terminologija.

Nema na pravu baš toliko puno pravnih izraza.Na prvoj godini na rimskom pravu da,poslje toga iz većine predmeta imaš naučiti maksimalno 30-40 latinskih izraza

Fadolf
25.04.2007., 22:26
Ma, koliko god sam mrzio taj latinski sada bi volio da ga opet imam... Iz nekog razloga se latinskog vokabulara prejebeno sjećam, a to mi često zna pomoći kada sam u nekoj stranoj državi... Jebenica, povežeš bez beda... :top:

leptirica-sb
13.05.2007., 13:42
potaknuta sam razmisljanjem jedne teme u kojoj pise: "vratiti ruski u skole da ili ne? "
ja ucim grki i latinski vec 3 godine u skoli i jos cu godinu dana... iako je to nezanimljivo i dosadno al kako se kaze covjek vrijedi onoliko koliko jezika govori
(tako nesto)
meni ce biti gust reci za 10 godina kako sam ucila grcki makar ga ne znala tada... al opet... treba li te jezike ukinuti u srednjim skola iz obaveznih predmeta.,.. bas me zanima vase razmiljanje!!!

no idea
13.05.2007., 13:56
Spojeno s postojecom temom, da se diskusije ne vode na više mjesta :)

peggy bundy
13.05.2007., 14:04
uh riješila sam se latinskog prije godinu dana... i nisam nikada imala nekih većih problema s njim... čak se dosta toga i sjećam ... al nije da mi to koristi... možda bi bilo bolje da latinski bude neki kao izborni predmet

no idea
13.05.2007., 14:12
meni ce biti gust reci za 10 godina kako sam ucila grcki makar ga ne znala tada... al opet... treba li te jezike ukinuti u srednjim skola iz obaveznih predmeta.,.. bas me zanima vase razmiljanje!!!
Meni je drago da sam imao dvije godine latinski u srednjoj, ako ništa drugo, naucio sam odakle neke rijeci vuku svoj korijen a i par latinskih poslovica nije nikad loše znati :zubo:

Štreberica
13.05.2007., 14:36
Grčki je izborni :rofl: Biraš hoćeš li u klasičnu ili neku drugu gimnaziju. Dakako, osim ako je nekome iz nekih drugih razloga klasična jedina na raspolaganju, to je onda problem...

leptirica-sb
13.05.2007., 16:18
Grčki je izborni :rofl: Biraš hoćeš li u klasičnu ili neku drugu gimnaziju. Dakako, osim ako je nekome iz nekih drugih razloga klasična jedina na raspolaganju, to je onda problem...

ja sam upisala klasicnu a nisam razmisljala o grckom vec o skoli kao skoli koja mi moze puno vise pruziti nego bilo koja druga...
mogla sam upisati bilo koju jer sam imala mogucnost po bodovima birati i svagdje bih upala..
ne znam zasto svi kazu da klasicnu upisuju ljudi koji nemaju nista drugo na raspolaganju ... klasicna je teza i kompliciranija skola od jedne opce gimnazije...
upoznata sam s radom i opce i jezicne i matematicke... mi sve to imamo u jednom... tak da...

Štreberica
13.05.2007., 16:55
Nisam rekla da klasičnu itko upisuje zato što nema izbora, samo sam se malo nespretno izrazila pa je tako ispalo. Klasična jest, po samom programu, teža od svih drugih gimnazijskih usmjerenja, baš zbog klasičnih jezika (koji uzrokuju i veći broj sati tjedno), s time se slažem (i zato meni nije bilo ni na kraj pameti da ju upišem :zubo: ). Samo sam htjela reći da tko upisuje klasičnu svjesno bira "u paketu" i grčki, pa je taj jezik na neki način izborni. Kao što onaj tko upisuje matematičku bira više sati matematike, fizike i informatike, na primjer.

Maisie
13.05.2007., 20:30
upoznata sam s radom i opce i jezicne i matematicke... mi sve to imamo u jednom... tak da...
Ajde nemoj tako ;)

Ja sam matematička i po tom principu mogu reći da znam likovni i glazbeni (koji sam imala 2 god. po 1 sat tjedno) ko netko iz opće koji to ima sve 4 godine.

Isto tako bi mogla reći da znam latinski ko ti, a imala sam ga 2 godine, 2 sata tjedno. A ti bi rekla da znaš matematiku ko da si išla u matematičku (1. i 2. raz.- 5 sati tjedno, u 3. i 4. 6, bar je kod nas tako).

To što imaš sve predmete ne znači da se u tim svim predmetima ide opširno ko u nekim/nekoj drugim/drugoj gimnazijama/gimnaziji.

Sudden Sid
13.05.2007., 20:35
ne znam zasto svi kazu da klasicnu upisuju ljudi koji nemaju nista drugo na raspolaganju ... klasicna je teza i kompliciranija skola od jedne opce gimnazije...

To sto je teza od ostalih skola ne znaci da ju ne upisuju pretezno ljudi koji nemaju nista drugo ;)

notemotional121
14.05.2007., 16:11
a oce mi ovo netko prevest na latinski??

...i put od tisuću milja počinje jednim korakom...

extreme
14.05.2007., 20:37
1) učiš romanske jezike

zaboravio si dodati teologiju....
tamo ti ZBILJA treba latinski. (i grčki)

Lapsus perpetuus
08.06.2007., 10:29
Tamo je nužan i hebrejski(koji je začudo vrlo zanimljiv)

sipe
22.10.2007., 20:45
http://latinskirecnik.110mb.com/

Srpsko-latinski riječnik
Latinski riječnik koji je od velike pomoći
Nije na hrvatskom jeziku ali šta se tu može
Ako ste još na na primitivnoj razini ne psotajte uopće.Ovo sam stavio da pomognem ostalim učenici jer je meni puno pomogao a ja sam u
Općem smjeru Škola Lucijan Vranjanin
Program je besplatan i zato sam stavio direktan link

http://latinskirecnik.110mb.com/

Također postoji alternativa

http://latinski.blog.hr/

Uživajte:top:

LeftAlone
22.10.2007., 22:42
Puno ti hvala!:s :s

Izmena
23.10.2007., 14:00
hvala...

mrzim taj latinski iz dna duše :D

sipe
23.10.2007., 14:35
hvala...

mrzim taj latinski iz dna duše :D
Nisi jedina:D

Orodiel
23.10.2007., 19:45
Official Latinski Hater :kava:

Veritaserum
23.10.2007., 20:27
lingua latina stupida est:kava:

Abyssus
23.10.2007., 21:11
lingua latina stupida est:kava:

Prvo je značenje "zapanjen/njiv". :D

A potom "bezosjećajan", a tek onda "glup"...

Stolidi verba latina rident. :kava:

big-smoke
23.10.2007., 21:41
penis bonus pax in domo :s

puno fala

sipe
23.10.2007., 22:00

puno fala
Ajte nemojte latinski još i tu:D dosta mi ga je u školi
Drago mi je da sam vam pomogao

Abyssus
23.10.2007., 22:07

puno fala

Pošalica je išla penis bonus pax in domus.
Penis na latinskom znači "rep".

Prijevod bi bio sopio bonus pax domi (ostatak starog indoeuropskog lokativa!).

Daj bar vic nauči, ako već latinski nećeš. :D

Cika Strile
23.10.2007., 23:53
Do vraga, zašto ovo nije bilo kad sam ja išao u Lucijanku....:mad: :mad:

Cika Strile

big-smoke
24.10.2007., 09:11
Pošalica je išla penis bonus pax in domus.
Penis na latinskom znači "rep".

Prijevod bi bio sopio bonus pax domi (ostatak starog indoeuropskog lokativa!).

Daj bar vic nauči, ako već latinski nećeš. :D

:kava: ok

ramses128
24.10.2007., 14:21
Do vraga, zašto ovo nije bilo kad sam ja išao u Lucijanku....:mad: :mad:

Cika Strile

pa vald niste imali kompove...

nisaky
14.05.2008., 09:19
Pa koji je problem latinski?

Kad pišete test profesor surfa po netu ili zuji i sve prepišeš (netko uvijek zna) :D
Kad pita riječi onda te pita iz tvog riječnika i sve si pročitaš :D
Kad ti treba 5 napraviš referat ili neke za stranicu škole :D
Zadaću prepišete prije sata ako netko ima :D

Poslovice NE pita :D
Gramatiku NE pita :D

Ako niste sposobni imati najmanje 3 bez da učite i radite zadaću stvarno se n00b-ovi. A ako učiš pola sata tjedno imaš garantiranu 5. :B

mya_7920
14.05.2008., 12:19

Kad pišete test profesor surfa po netu ili zuji i sve prepišeš (netko uvijek zna) :D

Ako niste sposobni imati najmanje 3 bez da učite i radite zadaću stvarno se n00b-ovi. A ako učiš pola sata tjedno imaš garantiranu 5. :B

Nije tako u svim školama. Ne melji bezveze :p

aciruj
14.05.2008., 13:43
Aj hejt latinski...

Orest
14.05.2008., 22:54
dovraga. ovo je trebala biti moja velika šansa s kojom bih se obogatio kad odrastem. šit. :(

Tears-from-heven
15.05.2008., 21:11
Thnx, ali kraj mi je latinskog... Još nekoliko tjedana :rolleyes:

X-plorer
15.05.2008., 22:43
i meni isto, jedva čekam....

Matesonik
15.05.2008., 22:55
Za ekipu koja ima Orbis, postoji jedna ubersexy knjizica imenom "Metodoloske upute za nastavnike uz Orbis Romanus 1", ovako nekako. Ima sve prijevode tekstova na latinskom.

srki
16.05.2008., 10:16

Da kod tebe. Kod nas pita i gramatiku i poslovice.

Maxes
16.05.2008., 20:36
Kod nas pita rečenicu pročitat, prevest i analizirat, pa gramatiku, pa izreke... Cijeli sat pita 2-3 učenika... :eek: Blago vama pojedincima, mi moramo štrebačit latinski ko sve ostale zajedno predmete... Stvarno puno mrcvari na ispitu... :eek:

phil
07.06.2008., 13:06
molio bih nekog dovoljno kompetentnog da mi na latinski prevede
"Marina zauvijek" treba mi za tattoo a nebi mi bas bilo svejedno da mi cijeli zivot pise krivo :)

unaprijed hvala

flaresong
07.06.2008., 13:29
Marina in aeterno

phil
07.06.2008., 18:34
Marina in aeterno

po onome sto sam ja googlao dosao sam do marina in aeternum, u cemu je razlika kod aeternum i aeterno

tanana69
08.07.2008., 12:07
Ovako, hitno mi trebaju za popravni objašnjenja ovih izreka.
Znači ne prijevod, nego objašnjenje, svojim riječima.
Do sada sam pronašla objašnjenja nekih, ali dosta toga nisam pronašla.
Molim vas da mi pomognete oko toga.
Evo izreka:

1.Historia est magistra vitae. – povijest je učiteljica života.
2.Post nubila febus. – Poslije oblaka sunce
3.Licentia poetica. - Pjesnička sloboda. Pjesnicima je svašta dopušteno.
4. Deus ex machina. - U antičkim dramama čest slučaj su bili takvi zapleti koji nisu bili razrješivi unutar jedne predstave. U tom slučaju, dolazio bi 'deus ex machina' koji bi razriješio sve dvojbe i donio konačno rješenje.
5.Ad litteram – Doslovce; od riječi do riječi
6.Aurora Musis amica. - Zora je prijateljica muzama. - umni posao najbolje je raditi ujutro
7.Gloria discipuli, gloria magistri. -Slava učenikova je slava učiteljeva.
8.Periculum in mora – opasnost u odgađanju; ne treba odgađati stvari, jer kasnije mogu biti kobne
9.Fama volat – glasina leti; dobre stvari se brzo šire, a loše još brže
10.Ab ovo - pričati od početka i iscrpno
11.Nomen est omen. - ime je znak, kaže se kad netko ima ime koje nešto naznačuje
12.Lupus in fabula – mi o vuku, vuk na vrata; upravo o nekome pričamo, i taj netko dolazi.
13.Honores mutant mores. - Počasti mijenjaju običaje tj. ljudsko ponašanje.
14.Laconica brevitas. – Lakonska kratkoća; kratka izjava
15.Repetitio est mater studiorum - Ponavljanje je majka znanja
16.Corpus delicti. - Dokaz zločina; Tijelo kažnjava djela.
17.Nomina sunt odiosa. - imena ne treba spominjati
18.Sapienti sat. - Mudrom dosta
19.Omnia vincit amor. – ljubav pobjeđuje sve
20.Omnia praeclara rara. - Sve što je dragocjeno, rijetko je
21.Mens sana in corpore sano. - u zdravom tijelu zdravi duh
22.Fortes fortuna iuvat. - Sreća prati hrabre; Sreća pomaže hrabrima
23.Manus manum lavat. – ruka ruku mije; ti meni ja tebi
24.Usus magister egregius. - Iskustvo je izvrstan učitelj
25.Lapsus linguae. Lapsus calami. – Govorna greška. Greška u pisanju. Govorna greška je i greška u pisanju.
26.Patriam amamus, non quia magna est, sed quia nostra. – Volimo domovinu ne zato što je velika, nego zato što je naša.
27.Aquila non capit muscas. – Orao ne hvata mušice; Veliki ljudi se ne bave malim (nevažnim) stvarima.
28.Res, non verba. - Djela ne riječi.
29.Nulla dies sine linea. – Nijedan dan bez poteza; svaki dan trebamo iskoristiti za nešto korisno.
30.Hanibal ad portas. – Hanibal na vrata
31.Festina lente. – Požuri polako.
32.Divide et impera - podijeli pa vladaj
33.Parce tempori – štedi vrijeme; vrijeme je dragocjeno, i treba ga štedjeti
34.Carpe diem – Iskoristi dan; svaki dan treba iskoristiti kao da nam je zadnji.
35.Vade mecum. – pođi sa mnom
36.Romano vivito more. – Dok si u Rimu, živi kao Rimljanin; treba se znati prilagoditi sredini
37.Concordia parvae res crescunt, discordia maximae dilabuntur. – U slozi male stvari rastu, u neslozi i najveće se raspadaju.
38.S.P.D. Saulatem plurimam dicit – Najsrdačniji pozdrav
39.Summum ius, summa iniuria. – Najveće pravo, najveća nepravda.
40.Ubi tu Gaius, ego Gaia. – Gdje si ti Gaj (zaručnik), ja sam Gaja (zaručnica).
41.Hodie mihi, cras tibi. – Danas meni, sutra tebi.
42.Pax tecum! Pax vobiscum! – Mir s tobom! Mir s vama!
43.Ora pro nobis. – Moli za nas.
44. Etiam tu, mi fili! – Zar i ti sine!
45.Omnia mea mecum porto. – Sve svoje sa sobom nosim.
46.Sapiens omnia sua secum portrat. – Pametan sve svoje sa sobom nosi.

Phoebos Apollon
08.07.2008., 12:13
Panem et circenses - kruha i igara

panem-m.r. treća deklinacija, genitiv
circenses - m.r, treća deklinacija

In medias res - u središte stvari

priložna oznaka mjesta

res- f. valjda treća deklinacija

panem je ak. sg
res, rei f. peta deklinacija (imenice su sve u ž.r osim 2-3), i neke nemaju plural, odn imaju samo neke padeže

Dalje nisam korigirao.

Inače, obožavam klasičnu filologiju, imam ih 4, znam ih dobro i nemam problema. Ali nekima su bauk.

Piggy
08.07.2008., 15:04
Tanana, kog vraga si radila cijelu godinu?

tanana69
09.07.2008., 08:58
Tanana, kog vraga si radila cijelu godinu?

Radila sam ja. Nemojte misliti da nisam.
U mojoj školi nikad nismo pri odgovaranju morali objašnjavati izreke,
samo ih znati prevesti sa hrvatskog na latinski.
A kad sam došla na popravni, tražila je objašnjenje svojim riječima. :ne zna:

Phoebos Apollon
09.07.2008., 18:32
Zašto se u ovoj temi uopće nije spomenuo grčki?

Phoebos Apollon
09.07.2008., 18:33

Ja sam mislio da na popravnima pitaju za 2, ne za 5+.
"Niđe veze"

Piggy
09.07.2008., 18:42

A kvragu i ti profesori....stvarno znaju biti nedoj*****:rolleyes:

*Pupa*
10.07.2008., 09:08
Zašto se u ovoj temi uopće nije spomenuo grčki?
grčki... :cerek:

Simeoni
25.01.2009., 16:19
Jedno pitanje, ako je deponenti glagol u konstrukciji s infinitivom dolazi li s njim akuzativ ili nominativ?

suaske666
17.02.2009., 19:24
tražio sam u svim riječnicima al ne znam odakle dolazi "ludosque"
POMOĆ!!!

suaske666
17.02.2009., 19:28
mislim da dolazi od ludos al kaj to znači?

suaske666
17.02.2009., 19:39
sve sam pretražio i ništa. tiskarska greška.

Egenus
17.02.2009., 19:54
nije!
ovo que se stavlja na kraj imenice znači i (ludosque = et ludos); znači imenica ludos - A množine;
N ludus, ludi, m. :mig:

MacBookPro
17.02.2009., 19:55
ludus -i,m. -> IGRA

neznam.....

Kyra
17.02.2009., 19:55
nije!
ovo que se stavlja na kraj imenice znači i (ludosque = et ludos); znači imenica ludos - A množine;
N ludus, ludi, m. :mig:

Tako je...-que je veznik et :)

Kod analize ga "ukloniš" i onda imaš "čisti" nastavaka :rofl:

Egenus
17.02.2009., 20:01
ludus -i,m. -> IGRA

neznam.....

igra, škola, sport; u pluralu glume

Phoebos Apollon
18.02.2009., 17:18
Ma ne beri brigu.

ludosque = i igru...

ludos - ak. sg. im. ludus-i, m - igra
que - veznik i

u nekim situacijama ne ide et, već se umjesto njega može staviti que na imenicu. Valjda kužiš.

Deabusque npr. - i božice... :kava:

suaske666
18.02.2009., 19:40
Tako je...-que je veznik et :)

Kod analize ga "ukloniš" i onda imaš "čisti" nastavaka :rofl:

toliko sam znao, no hvala svima!

Egenus
18.02.2009., 20:04
Ma ne beri brigu.

ludosque = i igru...

ludos - ak. sg. im. ludus-i, m - igra
que - veznik i

u nekim situacijama ne ide et, već se umjesto njega može staviti que na imenicu. Valjda kužiš.

Deabusque npr. - i božice... :kava:

kao prvo ne ponavljaj 3 puta rečeno i u deabusque označava razliku od muškog roda!

Aspire1
19.02.2009., 18:51
quod linguas cales tot homines vales!(ak se ne varam)

MCM
19.02.2009., 21:47
quod linguas cales tot homines vales!(ak se ne varam)

Varaš se!:D

Quot linguas cales, tot homines vales!

Egenus
19.02.2009., 23:24
koji spem :D

Sve-u-jedan
21.02.2009., 13:57
Možda nekom pomogne ovdje ima hrpa latinskih izreka i nešto gramatike, sve je na hrvatskom. Pozz

http://latinske-izreke.com

M_and_M
21.02.2009., 15:46
jel imaju negdje rješenja od knjige lingva latina?:zubo:

Aspire1
21.02.2009., 17:38
e znao sam da sam nesto falio, ali eto....

FAQ
15.04.2009., 21:01
Da li mi neko moze prevesti sledece recenice na latinski ? Bio bih vam puno zahvalan posto mi je to jako bitno.

"Odbio sam naredbu senata i presao vojskom preko reke Rubikon. A kada je to bilo ? Pa,juce 10. januara 49. pre nove ere i tada sam rekao Kocka je bacena ."

Kocka je bacena - alea iacta est

Unapred hvala

MCM
15.04.2009., 21:03
Idi na Društvene znanosti! Tamo će ti bolje prevesti!

FAQ
16.04.2009., 08:20
Da li neko moze da mi prevede na latinski sledece recenice ? Bio bih vam puno zahvalan jer mi je to jako bitno !

"Odbio sam naredbu senata i presao vojskom reku Rubikon. A kada je to bilo ? Pa,juce 10. januara 49 pre nove ere i tada sam rekao kocka je bacena."

P.S : Unapred hvala

helsa238
16.04.2009., 11:00
zna neko ovo prevest na hrvatski???

TITAE FLAVIAE CRESCENTILLAE
SANCTITATIS UNICAE
SINCERITATIS INCOMPA
RABILIS SAPIENTIAE SINGU
LARIS SUIS DESIDERANDA
GRATA OMNIBUS AMA
BILIS NOTIS • CUIUS NOM(EN)
MUTAVIT AFFECTUS EX CRES
CENTILLA ENIM VOCATA EST
MAMMA QUAE SOLA SINE INI
MICO VIXIT CUIUS CASUM NE
MO NON FLEUIT ∂ VICTORIA
FILIA MATRI CARISSIMAE POSUIT
QUAE VIXIT ANNOS LXXI

last waltz
16.04.2009., 13:22
ja sam dosad promijenila 4 nastavnika iz latinskog...konačno smo dobili normalnu profu...
ne znam zašto cila frka oko toga???
ako vam se nije dao učiti latinski-i 1 je ocjena...a 2 se uvik može nekako izgurat,zar ne??
meni je osobno teži talijanski s oni svojih 300 iznimaka. latinski skoro da nema iznimaka-sve lipo ide po pravilima!!!
pslovice su zakon:
omnia precclara rara est.-sve što je lijepo je rijetko!!
in vino veritas.- u vinu je istina! (himna jedne specijalne općine :) )
de sole caecus iudicat.- o suncu slijepac sudi.

ivana12345
13.05.2009., 14:57
Bok,

može li mi netko reći koje se gradivo iz latinskog uči u prvom srednje?? barem otprilike...molim provjerene informacije!!
hvala

strangerica
13.05.2009., 15:09
Bok,

može li mi netko reći koje se gradivo iz latinskog uči u prvom srednje?? barem otprilike...molim provjerene informacije!!
hvala

5 deklinacija,4 konjugacije,uglavnom ta neka glagolska vremena..imperfekt i kombinacije neke sta ja znam..rijeci,puuno rijeci :rolleyes:

ivana12345
13.05.2009., 15:22
konjunktiv,zamjenice,komparacije pridjeva i priloga?
što je s tim? to ide u drugi srednje zar ne?

hvala puno:)

goodlap
13.05.2009., 15:30

Ne, to u prvi isto ide. I brojevi.

Latinski mi je najmrži predmet jer je najštreberskiji, najneprimijenjeniji i najdosadniji.

ivana12345
13.05.2009., 15:33
hvala...:)
ma daj uopće nije težak,samo se malo treba potruditi:)

goodlap
13.05.2009., 16:54
To sam i ja pričo dok u srednju nisam došo. Kad vidiš kolko nastavaka treba naštrebat i riječi.... Pozli ti. Čak i ne od samog tog, neko od pomisli da ti to nikad u životu neće trebat.

deadflower
13.05.2009., 20:16
ivana jesi ti učila kad latinski ili ćeš tek učit?

chikica
13.05.2009., 20:29

to je drugi razred:ne zna:ja to sad ucim...valjda :D

agent
13.05.2009., 22:04
Orbis Romanus I, 1-12 poglavlje

jel postoji Orbis Romanus II?

nopest
13.05.2009., 22:27
katastrofa je latinski..........moli se da ti dode dobra nastavnica.....

ivana12345
13.05.2009., 22:36
ivana jesi ti učila kad latinski ili ćeš tek učit?

studiram latinski:)

chikica
13.05.2009., 22:44
studiram latinski:)

:s:s:s
svaka cast...ja jedva cekam da prođe ovih mjesec dana, pa da ga vise nemam :D

Djevojče
13.05.2009., 23:19
ja se sjećam um i us deklinacije.. i jos nekih.kroz maglu..a proslo je 5 godina ,i nikad mi nije isao...
al onog strebanja populus populi populo populum popule populo.aaaaaaaaaaaaaaa..nikad neću zaboravit
.kao i one izreke..
ispricavam se, uhvatila me nostalgija

Zdeva_ZD
13.05.2009., 23:21
Ne, to u prvi isto ide. I brojevi.

Latinski mi je najmrži predmet jer je najštreberskiji, najneprimijenjeniji i najdosadniji.

Latinski bi tribalo uvest kao izborni predmet.

Wulpes
13.05.2009., 23:22
Meni ide latinski, drugi sam razred i ovo mi je zadnja godina latinskog.
Mislim da će mi nedostati, a i učiteljica je super.
Ponekada malo prezahtjevna, ali ne žalim se.
U prvom razredu smo učili: izreke, neke riječi, 5 deklinacija, 4 konjugacije i glagolska vremena.
Bilo je toga još, ali trenutačno se ne mogu sjetiti baš svega.

MCM
13.05.2009., 23:43

Po čemu nije primjeren?

To sam i ja pričo dok u srednju nisam došo. Kad vidiš kolko nastavaka treba naštrebat i riječi.... Pozli ti. Čak i ne od samog tog, neko od pomisli da ti to nikad u životu neće trebat.

Tu si veliku glupost izrekao, a to ćeš tek kasnije u životu shvatiti! :kava:

katastrofa je latinski..........moli se da ti dode dobra nastavnica.....

Ne, nego su katastrofa učenici koju pljuju po njemu! Takvi ga obično padaju na polugodištu i ne znaju sastaviti prostu rečenicu! :o

Latinski bi tribalo uvest kao izborni predmet.

Naravno da bi, baš kao i hrvatski, engleski, njemački, talijanski...
A mogli smo onda isto i matematiku jer većini ne ide i stalno je padaju.
A vidi i povijest je glupa, mislim, što ću ja učiti neke gluposti koje su se dogodile prije 1000 godina?!
A zemljopis je u potpunosti bespotreban! Znam otići do Zagreba/ Splita/ etc. i to mi je sasvim dovoljno.
A tek fizika! Mah, kao da će mi ikada u životu trebati lom svjetlosti, izmjenična struja, valovi, puste frekvencije...
Ajmo sve predmete uvesti kao izborne tako da učenici biraju što će imati! :rolleyes:

Wulpes
14.05.2009., 00:09
Kod nas i je izborni predmet, ali nama (upravni referenti) latinski i treba za
upis na pravni fakultet.

agent
14.05.2009., 02:16
latinski, koma, imao jedva 2! imali nekog popa koji nija imal ni p od pedagogije!

1.sta latisnkog i on odmahe se bacio na onaj prvi tekst: Iliryum patrium nostram habitant!

i na tom tekstu mi počeli padeže, deklinacije!

katastrofa!

nigdje mi poslije nije trebal!

imal ga 2 godine i to kao izborni! žali bože!

ona knjiga Orbis Romanus! jedino kaj je bilo dobor je ona rimska povijest! jedino me čudi kaj su obradili samo rimsku povijest do 31.g pr.n.e tj do početka carstva! čudno!

MacBookPro
14.05.2009., 11:31
DUPLI.....

MacBookPro
14.05.2009., 11:39
Bok,

hvala

uce ti se:
padeži
1-5 deklinacija
glagoli
pridjevi 1-3 dekl.+komparacija
imperfekt,futur,prezent aktivni i pasivni
zamjenice(6 vrsta)
prijedlozi(4 vrste)
imperativ I &II
particip prezenta
glagolski pridjevi

hrpa riječi i izreka iz knjige-pise se provjera svakih 10-15 dana

evo mene na kraju 1. razreda, a cuj..katastrofa tesko ako ga misliš imat 4 i 5...za 2 trebas ucit 10-15 dana prije zadaćnice i to je to+riječi i izreke..

.doduse ,mislim da ovisi najviše o profesoru jer ja pljujem krv a frendovi iz druge gimnazije tu i tamo riječi pišu..

tesko je..najteže

ako ce ti poslje trebat super ,a i osobna kultura ce ti zavidno porast

..non scholae sed vitae discimus...

ivana12345
14.05.2009., 12:05
uce ti se:
padeži
1-5 deklinacija
glagoli
pridjevi 1-3 dekl.+komparacija
imperfekt,futur,prezent aktivni i pasivni
zamjenice(6 vrsta)
prijedlozi(4 vrste)
imperativ I &II
particip prezenta
glagolski pridjevi

hrpa riječi i izreka iz knjige-pise se provjera svakih 10-15 dana

evo mene na kraju 1. razreda, a cuj..katastrofa tesko ako ga misliš imat 4 i 5...za 2 trebas ucit 10-15 dana prije zadaćnice i to je to+riječi i izreke..

.doduse ,mislim da ovisi najviše o profesoru jer ja pljujem krv a frendovi iz druge gimnazije tu i tamo riječi pišu..

tesko je..najteže

ako ce ti poslje trebat super ,a i osobna kultura ce ti zavidno porast

..non scholae sed vitae discimus...

Hvala na savjetima:mig:
ali ipak mi neće trebati s obzirom da sam iz srednje izašla ima par godina,kao i prolazila s lainskim sve ono što vi danas prolazite:)

Ja studiram latinski a zanima me što se uči u prvom a što u drugom srednje jer namjeravam početi davati instrukcije pa eto čisto orijentacije radi me zanima kada se što uči.

Hvala svima na odgovorima:)

BluexXxteR
14.05.2009., 12:59
Po čemu nije primjeren?

A vidi i povijest je glupa, mislim, što ću ja učiti neke gluposti koje su se dogodile prije 1000 godina?!
A zemljopis je u potpunosti bespotreban! Znam otići do Zagreba/ Splita/ etc. i to mi je sasvim dovoljno.
A tek fizika! Mah, kao da će mi ikada u životu trebati lom svjetlosti, izmjenična struja, valovi, puste frekvencije...
Ajmo sve predmete uvesti kao izborne tako da učenici biraju što će imati! :rolleyes:

kako si sve pogodio, ne mogu vjerovati.to bi bilo najbolje.:rolleyes:

goodlap
14.05.2009., 14:08
MCM - u tvom slučaju ne bi trebalo uvest hrvatski kao izborni jer ni čitat ne znaš.

Ako ja smatram da je nešto glupo, jadno i beskorisno, ja to isto moram past na polugodištu, ne smijem znat sastavit prostu rečenicu?

Nisu povijest i zemljopis glupi, to ćeš tek kasnije u životu shvatiti! :kava: :rolleyes:

Slažem se da treba sve predmete stavit ko izborne pa da sami biramo što ćemo slušat. Nažalost, pretpostavljam da si ti bilo sarkastično (srednji rod jer ne znam kojeg si spola).

Phoebos Apollon
14.05.2009., 19:43
Hm, neki uče latinski četiri godine, kao npr. ja :eek:
Za prvi razred su ti objasnili... više manje isto
Drugi razred, konstrukcije (NCI, ACI, AB aps, PKA, PKP...), Ž
sintaksa padeža (G,D,A,AB)... Trenutno smo na zavisnim rečenicama.
Na kraju se prevodi Biblija, Isusovo rođenje, odrastanje... Ali na laki
latinski tj. uz malo pomoći knjige se lako prevodi....
Treći i četvrti razred, pusto prevođenje... rimski pisci, pa kršćanski latinitet...
Eto, ne uči se samo u općoj latinski :rolleyes:

Meni nije drag, ali nije ni mrzak. Pametno ga je, uz grčki, poznavati.
Tek sad vidim kako mi je lako učiti ostale jezike...

Što studiraš s latinskim?

darky_butterfly
14.05.2009., 21:06
Tu si veliku glupost izrekao, a to ćeš tek kasnije u životu shvatiti! kava:

A lažeš!
Deklinacije, aciji, nciji, cteovi, konjugacije i mali milijun nastavaka mi sigurno u životu neće trebati, ako će mi nešto, eventualno trebati, onda su to izreke i kultura, možda riječi.

Ne, nego su katastrofa učenici koju pljuju po njemu! Takvi ga obično padaju na polugodištu i ne znaju sastaviti prostu rečenicu! :o

Ta sam :mljacko:

Zašto ne!
Tako je u Americi :rofl::rofl:

Hm, neki uče latinski četiri godine, kao npr. ja :eek:
Za prvi razred su ti objasnili... više manje isto
Drugi razred, konstrukcije (NCI, ACI, AB aps, PKA, PKP...), Ž
sintaksa padeža (G,D,A,AB)... Trenutno smo na zavisnim rečenicama.
Na kraju se prevodi Biblija, Isusovo rođenje, odrastanje... Ali na laki
latinski tj. uz malo pomoći knjige se lako prevodi....
Treći i četvrti razred, pusto prevođenje... rimski pisci, pa kršćanski latinitet...
Eto, ne uči se samo u općoj latinski :rolleyes:

Meni nije drag, ali nije ni mrzak. Pametno ga je, uz grčki, poznavati.
Tek sad vidim kako mi je lako učiti ostale jezike...

Što studiraš s latinskim?

:eek::eek: :horor:

MacBookPro
14.05.2009., 21:27
Zašto ne!

:

zato jer je američka nacija hrpa debelih polupismenih narcisoidnih idiota ispranih mozgova od strane medija i vlade. :)

Zato ne!

sve se može izmanipulirati,otuđiti,obezvrijediti,uništiti-samo znanje tvoje i niko ti ga nemože uzet!

bela flor
14.05.2009., 21:32
Ajme latinski :horor:

MCM
14.05.2009., 22:06
MCM - u tvom slučaju ne bi trebalo uvest hrvatski kao izborni jer ni čitat ne znaš.

Ako ja smatram da je nešto glupo, jadno i beskorisno, ja to isto moram past na polugodištu, ne smijem znat sastavit prostu rečenicu?

Nisu povijest i zemljopis glupi, to ćeš tek kasnije u životu shvatiti! :kava: :rolleyes:

Slažem se da treba sve predmete stavit ko izborne pa da sami biramo što ćemo slušat. Nažalost, pretpostavljam da si ti bilo sarkastično (srednji rod jer ne znam kojeg si spola).

Čitati znam.
Naravno da sam mislio sarkastično! :kava:

A lažeš!
Deklinacije, aciji, nciji, cteovi, konjugacije i mali milijun nastavaka mi sigurno u životu neće trebati, ako će mi nešto, eventualno trebati, onda su to izreke i kultura, možda riječi.

A matematika će ti sigurno puno pomoći kasnije! A tek kemija, pusti alkani, alkeni i alkini! Puno se toga ''bespotrebnog'' uči!
Da vi samo znate koliko poznavanje latinskog kasnije pomaže u učenju drugih jezika! Bez poznavanja latinskog i/ili grčkog vi nemate temelje za daljno učenje jezika!

Zašto ne!

Eto objasnio ti je MacBookPro. :)

agent
15.05.2009., 01:42
Čitati znam.
Naravno da sam mislio sarkastično! :kava:

A matematika će ti sigurno puno pomoći kasnije! A tek kemija, pusti alkani, alkeni i alkini! Puno se toga ''bespotrebnog'' uči!
Da vi samo znate koliko poznavanje latinskog kasnije pomaže u učenju drugih jezika! Bez poznavanja latinskog i/ili grčkog vi nemate temelje za daljno učenje jezika!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: a ja sam Mesić!

MCM
15.05.2009., 10:20
:lol::lol::lol::lol::lol::lol: a ja sam Mesić!

Tko zna, vjerojatno i jesi jer i on tako ograničeno razmišlja! :kava:

A to o latinskom i učenju drugih jezika će ti svaki iole učen čovjek reći. :)

agent
15.05.2009., 17:07
Tko zna, vjerojatno i jesi jer i on tako ograničeno razmišlja! :kava:

A to o latinskom i učenju drugih jezika će ti svaki iole učen čovjek reći. :)

znači djeca u vrtiću ne mogu ( i u 1, razred OŠ) učiit bilo koji strani jezik bez poznavanja latinskog! :lol::lol:

ja sam njemački učio od 4. razreda OŠ i nije bi trebal nikakav latinski!

spusti se na zemlju dušo draga!

bela flor
15.05.2009., 18:31

Dobra,dobra :lol::lol::rolleyes:

Prije bi rekla da onom ko zna talijanski ili španjolski pomaže u učenju latinskog! Djeca tijekom osnovne mogu naučiti do 3 strana jezika, a da ne znaju L od latinskog, i onda kao nemaju temelje? kako onda to nauče? :rolleyes::rolleyes: U učenju jezika nam najviše pomažu znanja iz drugih jezika koji su istog porijekla jer imaju mnogo sličnosti, a latinski nema veze s tim jer i kolko ga znam ima samo neke deklinacije i konjugacije, hrpu nastavaka što drugi jezici ne trebaju imati :rolleyes::rolleyes:

Hahaha matematika i kemija neće kasnije pomoći? Haloo to je opća kultura i znanje iz kemije jako puno pomaže i u praktičnom životu, a za matematiku da ne pričam! A latinski... Možda je najbolje znati poslovice i vokabular da znam povezat nešto u nekim situacijama, ali deklinacije... Pitam se kad ću ići nešto na latinskom deklinirat :lol:

I ono da bi se latinski mogao staviti kao izborni je dobra ideja jer to je kao PRVO mrtav jezik i trebat će onom ko će studirat medicinu ili pravo
I onaj sarkastični komentar 'ajmo sve predmete uvesti kao izborne' uopće nema mjesta :rolleyes:

Mislim ja na kraju krajeva ne mrzim latinski niti se previše žalim što se uči, ali ne treba toliko forsirat na deklinacijama i svim tim shitovima :flop:

Egenus
15.05.2009., 18:53
Dobra,dobra :lol::lol::rolleyes:

Prije bi rekla da onom ko zna talijanski ili španjolski pomaže u učenju latinskog!.....

A kako djeca nauče matetinski jezik, to nitko ne razmišlja ;)
U tim godinama su kao spužve, zato im jezici idu.
Latinski je izvrstan temelj za jezike, a posebice za romanske; dobar je za sve zbog obilja latinizama u drugim jezicima.

Ali ako se uči latinski, zašto ne bi staroslavenski :hekla:

darky_butterfly
15.05.2009., 19:09
zato jer je američka nacija hrpa debelih polupismenih narcisoidnih idiota ispranih mozgova od strane medija i vlade. :)

Zato ne!

sve se može izmanipulirati,otuđiti,obezvrijediti,uništiti-samo znanje tvoje i niko ti ga nemože uzet!

Kak volim vas super ozbiljne ljude koji ne mogu dokučiti kad se ljudi šale :cerek:
Zajebavala sam se za Ameriku, to što sam protiv latinski deklinacija i ostalih gramatičkih pizdarija ne znači da sam glupa ;)

Dakle, kao što je bela već napisala, to je opća kultura i protiv tih predmeta kao i ostalih "nepotrebnih" nemam ništa protiv, štoviše, učim ih, ako ne zato što me zanimaju i zato što ih volim, onda zato što želim imati opću kulturu isto kao i latinske izreke, riječi i kulturu ;)
A što se tiče jezika, ako nisam učila latinski u osnovnoj i nisam znala ni L od latinskog, zašto onda već u srednjoj govorim gotovo pa tečno engleski :confused:

Mysterious girl
15.05.2009., 19:33
meni je latinski super i bit će mi žao kad ga ne budem više imala...:(super profa njegov način rada,to je skoro najvažnije...

OT:u prvom su 5 deklinacija,4 konjugacije,pridjevi(komparacija),prilozi(komparac ija),vremena,zamjenice,brojevi,riječi i poslovice...mislim da je to to.:D

Melpina
15.05.2009., 19:44
joj, kad se sjetim latinskog u 1.srednjem!dosadno..al ništa toliko strašno.

sp0ck
16.05.2009., 13:57
Ne bi rekao da je težak predmet, učio sam ga isključivo na dan testa, bez da sam pratio na satu...to mi je bila jedina trojka u srednjoj...Ovisi koliko možeš štrebati, a čuvaj se drugog razreda ako ne naučiš prvi, to je onda malo veći problem. Mislim da je problem što se latinski uči na krivi koncept. Po meni bi bilo najbolje da se prvi razred uči gramatika, a drugi poslovice, jer mi kod naše profesorice nismo niti jednu jedinu poslovicu obradili, jest da sam mogao sam doma uz knjigu, ali :D

Aspire1
16.05.2009., 20:44
nije tezak, cisti pamti napamet! jedino sto bi to zaista trebalo staviti kao izborni i to u kasnijim godinama(ne prva dva razreda) kad ce ucenik vec znat sto zeli studirati , pa ce i znat jel mu treba latinski. svejedno vecina ucenika (danasnjih studenta) su sigurno ucili latinski samo u srednoj i kasnije nisu nikad vise ni vidjeli isto od sum, esse, sui. i meni najdrazi memento mori

ivana12345
16.05.2009., 21:26
nije tezak, cisti pamti napamet! jedino sto bi to zaista trebalo staviti kao izborni i to u kasnijim godinama(ne prva dva razreda) kad ce ucenik vec znat sto zeli studirati , pa ce i znat jel mu treba latinski. svejedno vecina ucenika (danasnjih studenta) su sigurno ucili latinski samo u srednoj i kasnije nisu nikad vise ni vidjeli isto od sum, esse, sui. i meni najdrazi memento mori

misliš sum,esse,fui..?:mig:

neina
16.05.2009., 23:46

Pa to znači da ti je latinski naj, naj, naj. :D

Prije bi rekla da onom ko zna talijanski ili španjolski pomaže u učenju latinskog! Djeca tijekom osnovne mogu naučiti do 3 strana jezika, a da ne znaju L od latinskog, i onda kao nemaju temelje? kako onda to nauče? (...) Pokopaj se. :D Što nije općepoznato da je latinski majka svih jezika? :D Kada MCM kaže da osoba koja ne zna latinski dobro, nema "temelje" za učenje daljnih jezika, on/a ne misli na usvajanje materinskog jezika (kao što si ti navela savršeno logičan primjer sa malom djecom) već misli na učenje daljnih jezika npr. portuglaski, rumunjski, talijanski... svi su oni proizašli iz latinskog, ergo znaš latinski znaš pola gramatike tih jezika. :D

Hahaha matematika i kemija neće kasnije pomoći?
Smisao matematike, opet kažem, nije štrebanje. Smisao matematike je zaključivanje, logičko razmišljanje i općenito shvaćanje. Koliko se meni može smijati student PMF-a, jer ipak ovo što mi sad radimo je "ništa", jedno veliko doslovno malo područje. I još nam je i to sažeto. Ljudi moraju shvatiti da je škola tu za njih.

Napisah gore. Da se uhvatim kemije. Smatrati "akalne/i/e" pustima, a latinske deklinacije više nego potrebnima je jednostavno stav nekoga tko studira jezike. Netko tko studira medicinu će reć da mu je latinski koristio koilko i kemija. Netko tko studira kemiju će reći da mu je latinski korsitio dosta, ali opet kako bi bez kemije. Općenito ja smatram da je bilošta smatrati suvišnim srednjoj glupo, jer ionako se ne radi puno. Kemija je sve, a latinski je samo jezik na kraju krajeva, i kemiju ćemo moći puno više primjenjivati i doživljavati u stvarnom životu nego latinski. Mnogo više. I češće.
Ako mi uključeni radio padne u vodu kemičar će reći: Verbatim!, dok bi latiničar rekao nešto kao: Vis maior!. E sad da ste vi u kadi, jel bi rađe slušali nekoga tko je stučnjak za latinski ili nekog kemičara?

Aspire1
17.05.2009., 07:30
misliš sum,esse,fui..?:mig:

yes, to sam mislio, slucajno napisao krivo:rofl:

LidachOVIS
17.05.2009., 10:56
Bok,

hvala

ovisi u koju skolu ces ic :ne zna:

LidachOVIS
17.05.2009., 10:59
netko tko studira medicinu će reć da mu je latinski koristio koilko i kemija. Netko tko studira kemiju će reći da mu je latinski korsitio dosta, ali opet kako bi bez kemije.

latinski u prirodnim znanostima koristi vraga.. jedni neki nazivi na latinskom mogu koristit da skopcas nesto.
inace besmisleno..

uostalom..
mislim da bi latinski trebao bit izborni predmet :kava:

MCM
17.05.2009., 15:30
znači djeca u vrtiću ne mogu ( i u 1, razred OŠ) učiit bilo koji strani jezik bez poznavanja latinskog! :lol::lol:
ja sam njemački učio od 4. razreda OŠ i nije bi trebal nikakav latinski!
spusti se na zemlju dušo draga!

Blaženi u nezanju. :mig:

A što se tiče jezika, ako nisam učila latinski u osnovnoj i nisam znala ni L od latinskog, zašto onda već u srednjoj govorim gotovo pa tečno engleski :confused:

I dobro je što želiš imati opću kulturu. A uostalom, prije kad si znao latinski bio si najučeniji čovjek. A što se tiče engleskog, i sami znate odgovor na to pitanje. Mislim da nema osobe koja nije mogla naučiti engleski samo gledajući Cartoon Network po cijele dane. I da su ljudi okruženi latinskim po cijele dane kao što su okruženi engleskim i španjolskim pjevali bi ga kao vrapci na grani!

latinski u prirodnim znanostima koristi vraga.. jedni neki nazivi na latinskom mogu koristit da skopcas nesto.
inace besmisleno..
uostalom..
mislim da bi latinski trebao bit izborni predmet

Prije nego što počneš pisati gluposti, raspitaj se malo! Da latinski nema veze s prirodnim znanostima?! :rolleyes:
Pitaj bilo kojeg profesora iz prirodnih znanosti je li ima ili nema pa nam dođi napisati ovdje što ti je rekao! :mig:

E da, na vašu veliku žalost, latinski nikad neće biti izborni predmet, baš kao i većina predmeta koji se uče. :W

MCM
17.05.2009., 15:47
Dobra,dobra :lol::rolleyes:

Prije bi rekla da onom ko zna talijanski ili španjolski pomaže u učenju latinskog! Djeca tijekom osnovne mogu naučiti do 3 strana jezika, a da ne znaju L od latinskog, i onda kao nemaju temelje? kako onda to nauče? :rolleyes: U učenju jezika nam najviše pomažu znanja iz drugih jezika koji su istog porijekla jer imaju mnogo sličnosti, a latinski nema veze s tim jer i kolko ga znam ima samo neke deklinacije i konjugacije, hrpu nastavaka što drugi jezici ne trebaju imati :rolleyes:

Ne, ne, tvoja je ipak bolja! :lol: :rolleyes:
Egenus ti je objasnio kako to djeca uspijevaju. A što se tiče podebljanog, bila si u pravu sve dok nisi rekla da latinski nema veze s tim. S tom si rečenicom pokazala da ne znaš puno o latinskom. Samo neke deklinacije i konjugacije?! Drugi jezici to ne trebaju imati?! Ja ne znam kojim ti jezikom govoriš niti koji ti je materinji, ali znaš, koliko god ti se to činilo nevjerojatnim, i hrvatski ti ima konjugacije, deklinacije i pazi sad: jedan padež više od latinskog! :eek:

Hahaha matematika i kemija neće kasnije pomoći? Haloo to je opća kultura i znanje iz kemije jako puno pomaže i u praktičnom životu, a za matematiku da ne pričam! A latinski... Možda je najbolje znati poslovice i vokabular da znam povezat nešto u nekim situacijama, ali deklinacije... Pitam se kad ću ići nešto na latinskom deklinirat :lol:

Prvo, to je bio sarkazam. Drugo, i ja se pitam kad ćeš ići miješati vodik i sulfat! Ili kad ćeš koristiti sinusoide i kosinusoide? Možda dok jednom budeš kuhala večeru?! :confused:

I ono da bi se latinski mogao staviti kao izborni je dobra ideja jer to je kao PRVO mrtav jezik i trebat će onom ko će studirat medicinu ili pravo
I onaj sarkastični komentar 'ajmo sve predmete uvesti kao izborne' uopće nema mjesta.
Mislim ja na kraju krajeva ne mrzim latinski niti se previše žalim što se uči, ali ne treba toliko forsirat na deklinacijama i svim tim shitovima :flop:

1. Ovo ''mrtav jezik'' neću ni komentirati; dobit ćeš jednom logiku kao predmet pa ćeš naučiti kakva definicija treba biti.
2. Zašto za taj komentar nema mjesta?
3. Na čemu se onda treba forsirati iz latinskog?

agent
17.05.2009., 16:22
Blaženi u nezanju. :mig:

I dobro je što želiš imati opću kulturu. A uostalom, prije kad si znao latinski bio si najučeniji čovjek. A što se tiče engleskog, i sami znate odgovor na to pitanje. Mislim da nema osobe koja nije mogla naučiti engleski samo gledajući Cartoon Network po cijele dane. I da su ljudi okruženi latinskim po cijele dane kao što su okruženi engleskim i španjolskim pjevali bi ga kao vrapci na grani!

Prije nego što počneš pisati gluposti, raspitaj se malo! Da latinski nema veze s prirodnim znanostima?! :rolleyes:
Pitaj bilo kojeg profesora iz prirodnih znanosti je li ima ili nema pa nam dođi napisati ovdje što ti je rekao! :mig:

E da, na vašu veliku žalost, latinski nikad neće biti izborni predmet, baš kao i većina predmeta koji se uče. :W

meni je latinski bio izobrni predmet i da studiram prirodne znanosti i nije mi trebalo ni L od latinskog!

agent
17.05.2009., 16:24
Ne, ne, tvoja je ipak bolja! :lol: :rolleyes:
Egenus ti je objasnio kako to djeca uspijevaju. A što se tiče podebljanog, bila si u pravu sve dok nisi rekla da latinski nema veze s tim. S tom si rečenicom pokazala da ne znaš puno o latinskom. Samo neke deklinacije i konjugacije?! Drugi jezici to ne trebaju imati?! Ja ne znam kojim ti jezikom govoriš niti koji ti je materinji, ali znaš, koliko god ti se to činilo nevjerojatnim, i hrvatski ti ima konjugacije, deklinacije i pazi sad: jedan padež više od latinskog! :eek:

Prvo, to je bio sarkazam. Drugo, i ja se pitam kad ćeš ići miješati vodik i sulfat! Ili kad ćeš koristiti sinusoide i kosinusoide? Možda dok jednom budeš kuhala večeru?! :confused:

1. Ovo ''mrtav jezik'' neću ni komentirati; dobit ćeš jednom logiku kao predmet pa ćeš naučiti kakva definicija treba biti.
2. Zašto za taj komentar nema mjesta?
3. Na čemu se onda treba forsirati iz latinskog?

meni za učenje hrvatskog ili njemačkog ne treba latinski i njegova u ili a deklinacija i nekakve glupostti!

mi smo miješali i vodik i sulfat, sory ne treba mi opet u ili a dekkinacija ili da znam da je et i na latinskom!

spusti se na zemlju ženo božja!