PDA

View Full Version : Muslimani i sv. Antun Padovanski

tiha
01.10.2004., 05:09
Vjerujem da ima osoba muslimanske vjere koje posjećuju forum. Zato pitanje za njih. Za posjete Padovi i svetištu Antuna Padovanskog, zamijetila sam grupe muslimana kako pohode svetišta i obavljaju obredni obilazak oko njegova groba. Interesirala sam se i saznala samo da tog sveca muslimani veoma štuju. Rado bih znala kakvo je točno muslimansko viđenje ovoga sveca i kime ga zapravo smatraju.

smjeskica
01.10.2004., 07:02
tiha kaže:
Vjerujem da ima osoba muslimanske vjere koje posjećuju forum. Zato pitanje za njih. Za posjete Padovi i svetištu Antuna Padovanskog, zamijetila sam grupe muslimana kako pohode svetišta i obavljaju obredni obilazak oko njegova groba. Interesirala sam se i saznala samo da tog sveca muslimani veoma štuju. Rado bih znala kakvo je točno muslimansko viđenje ovoga sveca i kime ga zapravo smatraju.
:confused: muslimani ne priznaju svece...muslimanima su zabranjeni obredni obilasci oko grobova.Strogo.

Evo priznajem da sam neupucena,ne znam ko je sv. Antun Padovanski i kakvu bi ulogu mogao imati kod muslimana(moj zdrav razum i moje znanje o islamu mi govore nikakvu) ali voljela bi da mi neko objasni koji muslimani grob neciji smatraju svetistem.

novamama
01.10.2004., 07:12
I ja sam cula kako je muslimanka dole u Bosni dosla zavjetovat se sv. Anti u crkvu. I ljudi se cudili zasto, kako? Kaze da stuje sv. Antu i da je se zavjetovala, da to nije neobicno kod muslimana. :eek:

Ko se sjeca jos diskutanta Damira, on je ovdje na jednoj temi pisao kako je bio i stari bosanski obicaj, da cak i muslimani idu sv. Ivi u Podmilacje kod Jajca.

smjeskica
01.10.2004., 07:37
Stari bosanski obicaji i islam---velika razlika.

tiha
01.10.2004., 09:11
ma ovi u Padovi nemaju veze s Bosnom. To su bili iz neke afričke zemlje, mislim. Tamo navodno ima ogromno svetište sv. Anti i pohode ga svi - i kršćani i muslimani. Mene je zanimalo to ponašanje čisto u okvirima propisa islama, eto...

eisenfaust
01.10.2004., 09:23
mmm, je li se koji katolik vrzmao po džamiji u zadnje vrijeme?

tiha
01.10.2004., 09:36
sad bi bilo najbolje banalizirati temu. ako ne znaš, ne znaš, onda šuti i odi dalje. naići će netko tko zna valjda

eisenfaust
01.10.2004., 09:46
a valjda će naići netko tko zna.

a vidio sam jednom i grupicu Japanaca koji su se motali oko katedrale. križali se malo lijevom, malo desnom rukom, ali sve u svemu dobro im je išlo...

smjeskica
01.10.2004., 11:34
tiha kaže:
sad bi bilo najbolje banalizirati temu. ako ne znaš, ne znaš, onda šuti i odi dalje. naići će netko tko zna valjda
pa eto rekla sam ti...u islamu je to neprihvatljivo,nema drugog Boga osim Allaha i samo se On obozava i samo se Njemu klanja.
Kod tih ljudi je vjerovatno doslo do preplitanja obicaja,kulturoloskih uicaja i islama...neke stvari su se preuzele jos iz plemenskog zivota i "prodale" pod islamske propise.

tiha
01.10.2004., 12:41
tja, možda. ima naznaka da su razlog doživljena čudesa na njegov zagovor.... a sad....

Musliman_Allahov rob
02.10.2004., 01:20
tiha kaže:

Bismillah

Ja zaista prvi put da cujem za tog "sveca"...

Islam kao prirodna i Bozija vjera, ne prihvata nikakve svece i u islamu nema obilazenja oko kaburova-mezarova-grobova, radi hodocasca ili upucivanju dove umrlim. Onaj ko to cini svjesno, on svjesno i iz vjere izlazi i po islamu postaje murted, otpadnik.

Znaci, muslimani ne prihvataju nikakve svece, jer je to po Islamu zabranjeno, a hodocasce bilo kojem mjestu osim u tri mjesta kako kaze Boziji Poslanik, Muhammed a.s.: Sedla se ne pritezu osim u tri slucaja, kada se posjecuje hram u Meki, sveto mjesto takodje u Medini i u Kudsu-Jerusalimu. Hadis je sahih-vjerodostojan. Posjecivanje bilo kojeg mjesta u vidu hodocasca osim ova tri je novotarija, i hodocasce kaburova pojedinih ljudi i slicno tome je kufr-nevjerstvo u Islamu.

Islam je vjera koja poziva na Jednocu Stvoritelja, Boga Uzivsenog, i kao takva prirodna Bozanska vjera, zabranjuje svaki vid i najmanje primicanju visebostvu i "sumnjivim" stvarima.

smjeskica
02.10.2004., 07:28
tiha kaže:
tja, možda. ima naznaka da su razlog doživljena čudesa na njegov zagovor.... a sad....
u dozivljena ili nedozivljena cuda necu ulaziti ali ako vjerujes u cuda koja su djela sveca onda vise nisi musliman i onda vise ne mozemo govoriti o stavu Islama prema tom pitanju.
Sveci-Islam...jedno iskljucuje drugo.

zagor
02.10.2004., 15:49
Malo je muslimana po vjeri, većinom su to muslimani po tradiciji, običajima i nacionalnosti.

Dunj@
02.10.2004., 19:22
novamama kaže:
IKo se sjeca jos diskutanta Damira, on je ovdje na jednoj temi pisao kako je bio i stari bosanski obicaj, da cak i muslimani idu sv. Ivi u Podmilacje kod Jajca.

Ja se sjećam. ;)

Šteta da ga više nema. Očito smo mu dojadili. :D

Inače, meni to nije ništa novo. Bez obzira što se dozvoljava ili ne u BH je to bio i izraz poštovanja druge vjere.

Tako i kršćani idu hodžama po zapise. :D

Logika i iskustvo. Nikad ne znaš kome je Bog dao neke mogućnosti.;)

Sveti Ante je osobito štovan od katolika u BH.

ravana
03.10.2004., 11:40
Musliman_Allahov rob kaže:
Bismillah

Islam kao prirodna i Bozija vjera, ne prihvata nikakve svece i u islamu nema obilazenja oko kaburova-mezarova-grobova, radi hodocasca ili upucivanju dove umrlim. Onaj ko to cini svjesno, on svjesno i iz vjere izlazi i po islamu postaje murted, otpadnik.

Znaci, muslimani ne prihvataju nikakve svece, jer je to po Islamu zabranjeno, a hodocasce bilo kojem mjestu osim u tri mjesta kako kaze Boziji Poslanik, Muhammed a.s.: Sedla se ne pritezu osim u tri slucaja, kada se posjecuje hram u Meki, sveto mjesto takodje u Medini i u Kudsu-Jerusalimu. Hadis je sahih-vjerodostojan. Posjecivanje bilo kojeg mjesta u vidu hodocasca osim ova tri je novotarija, i hodocasce kaburova pojedinih ljudi i slicno tome je kufr-nevjerstvo u Islamu.

Islam je vjera koja poziva na Jednocu Stvoritelja, Boga Uzivsenog, i kao takva prirodna Bozanska vjera, zabranjuje svaki vid i najmanje primicanju visebostvu i "sumnjivim" stvarima.

Hma al ide mi po glavi stovanje nekih grobova svetaca po muslimanskom svijetu. Za Indiju sam prilicno siguran (mislim na muslimane ne na hinduse kojima je to normalno) da ima takvih situacija i mjesta stovanja, vjerojatno ne samo tamo. Jel to mozda vise nako siitski obicaj il nesto slicno sto nasi vrli nadobudni cistunci ne smatraju opce islamom? ;) :zubo: :p

Krkan
03.10.2004., 16:13
Bismillah

:D
koliko crkvi svetog ante ima u bosni?

smjeskica
04.10.2004., 08:52
Krkan kaže:
Pa evo i ja sam iz Bosne ali ne znam za sv. Antu...ne zato sto ne postujem vjerske osjecaje i obicaje drugih vec jednostavno nisam imala priliku ni potrebu da znam za to.

Ravana...sta hoces da kazes sa tim "nadobudni cistunci"?
Ja ne znam odakle tim ljudima saznanje da islam podrzava svece,moji izvori su Kur'an i hadis,jedino relevantno za jednog muslimana.
Kur'an i hadis kazu da je to strogo zabranjeno,ko (od muslimana naravno) ipak pohodi takva svetista cini grijeh pridruzivanja druga Bogu,taj grijeh izvodi iz islama i taj covjek vise nije musliman.
To je stav islama,uopce mi nije namjera da nekom govorim da je pogresno vjerovati u svece,praviti svetista od njihovih grobova,zaista nije,jer postujem da ja to dio katolicanstva kao vjere i postujem pravo svakog da bude pripadnik koje god hoce religije i da svoju vjeru ispovjeda kako zeli ali djevojka je postavila temu jer je zeljela da zna stav islama,i ne vidim potrebu da me neko ubjedjuje da je taj stav pogresan jer ni ja nikoga ne ubjedjujem u suprotno.
Priznajem razlicitosti i postujem ih.

Fuad
04.10.2004., 12:20
Ovo je tipican primjer wehabijskog razmisljanja, kojim se zeli izmadju ostalih i nas poslanik (sws) svjesti na nivo "obicnih" ljudi

Osim poslanika islam ima i svoje svece (velije), to su oni koje je Bog ocistio od cinjenja grijeha, tj clanovi poslanikove (sws) familije (Kuran 33:33)

Islam ne zabranjuje posjecivanje necijeg mezara-groba, i po logici da je to zabranjeno, svi muslimani koji posjecuju mezare svojih najmilijih cinili bi grijeh, a pogotovu mi bosnjaci jer je kod nas bosnjaka obicaj ako se nema vremana nekim drugim danom obici mezar svojih najmilijih, onda je to skoro obavezno uciniti za bajram, a kada im svi mi obavezno proucimo ponesto iz Kur'ana i uputimo Bogu dovu njima za dushu

Jos jedna karakteristika wehabija je sto zabranjuju posjetiti-hodocastiti mezar Bozijih izabranika - velija (svetaca), tj clanovima poslanikove (sws) familije, i njima uputiti neku dovu

Islam smatra da umrli i ako su u grobu, oni ipak cuju kada im se obratimo. Nasi najmiliji kada cuju nase ucenje Kur'ana i dovu koju Allahu uputimo za njih, a koje ucinimo pored njihova mezarja to cuju, i tome se obraduju

Kur'an nas takodje uci da oni koji su poginuli trudeci se na Allahovom putu, nisu umrli, vec da su oni zivi i u obilju kod svog gospodara (Kur'an 3:169)
Tu nas Allah obavjestava da osim poslanika (sws) i njegove cista familije (onih kojima je svaki njihov korak, rijec i djelo bio trud na Allahovom putu) su zivi kao i oni drugi koji su takodje na tom putu poginuli

Ovo ujedno znaci da oni nisu kao nasi najblizi koji su umrli ali koji nas ipak cuju. Oni su zivi i u obilju su kod svog Gospodara.
Oni, znajuci za nasu ljubav prema njima (ukoliko je zaista prema njima i imamo), a buduci u stanju (velicanstvenoj poziciji) u kojem se nalaze kod Boga, kada ih zamolimo da se oni zaloze za nas kod Allaha, ukoliko to zele mogu se zamoliti Boga za neke stvari koje zarko zelimo (ozdravljenje, izbavljenje iz teske situacije isl), a koje mi mozda licno nezasluzujemo (ili iz nekog drugog razloga), da nam Bog izadje u susret tim zeljama onda kada mu cinimo dovu

Ono sto islam zabranjuje je pridavanje Bozanstva osobama koji se nalaze u tim mezarima, jer pridavati nekom drugom osim Bogu osobine Bozanstva je ono sto je sirk, a ne obilaziti neciji mezar
Kufr je vjerovati da je Bog neko ili nesto drugo sem jedinog pravog Boga

I na kraju diretno vezano za temu, muslimani (vjernici) bilo od Bosnjaka ili od nekih drugih naroda, ne vjeruju da je taj neki Antun Padovanski svjetac

Mozda se je to "muslimani" odnosilo na onu bivsu (iz Titova vakta) kategoriju naroda "muslimani", gdje su svi oni, bilo oni koji pripadaju islamu, ili oni koji su ateisti ali koji su imali bosnjacka imena smatrani "muslimanima"

Halveti
04.10.2004., 14:12
Interesantno razmisljanje.
Mozes li mi onda reci Fuade kada zijaretis turbe od neke poznatije licnosti i ucis dovu pored njega kome je ta dova upucena? Bogu ili toj osobi da se zalozi za tebe kod Boga?

Po meni koliko god postoji wehabijski ekstremizam zabranjivanja zijarecenja turbeta isto toliko postoji sijtski (i u nekim sufijskim krugovima sufijski) ekstremizam pridavanja previse znacaja turbetima velikih sejhova i alima.

Isto tako se ne bih slozio sa tvojim izjednacavanjem rijeci svetac i evlija. Cisto iz razloga sto je razlicito krscansko poimanje svetaca i muslimansko poimanje evlija.

Krscani se mole svecima u nadi da ce oni njihove molitve proslijediti Bogu dok muslimani ne bi trebali da se mole evlijama. Muhamed a.s. je rekao da ce vrsiti šefaat za pripadnike svog ummeta tj zalagati se pred Bogom za njih ali to ne znaci da on trazi od nas da se mi molimo njemu.Isto tako ce se zalagati za vjernike i evlije.

Prekjucer mi je jedan prijatelj prepricavao svoj posjet Nedzefu i turbetima u njemu. Kaze da je ponasanje ljudi po tim turbetima sa sunijske tocke gledista ipak diskutabilna. Cinjenje sedzde kaburovima,upucivanje dova Hz. Aliji tavaf i itd.

Fuad
04.10.2004., 15:18
Halveti kaže:
Interesantno razmisljanje.
Mozes li mi onda reci Fuade kada zijaretis turbe od neke poznatije licnosti i ucis dovu pored njega kome je ta dova upucena? Bogu ili toj osobi da se zalozi za tebe kod Boga?

Sve dove koje se upucuju, svoje krajnje odrediste trebaju imati kod Boga
Ukoliko kazes "O Muhamede sws (ili O Alija a.s. isl), zamoli se Allahu tvome i mome Gospodaru, da me izbavi iz ovih muka .....", ti u tim rijecima necinis sirk jer nepridajes Muhamedu s.w.s. ili (Fatimi, Aliji, Hasanu, Huseinu itd) osobine Bozanstva, jer si svjestan da ti oni licno nemogu osloboditi tih muka, a niti ti od njih to trazis.
Ti od njih trazis samo ono sto oni mogu, tj kao osobe koje su u obilju svom kod svog Gospodara (Kur'an 3:169), i koje kod njega zauzimaju jednu velicanstvenu poziciju, da se za tvoju potrebu (a zbog tvoje velike ljubavi prema njima) zamole Allahu, tj njihovom i tvom Gospodaru
Ti ipak mozda kao i neki drugi smatras da se oni za te stvari nemogu, ili nezele zamoliti Allahu i da je to bespotrebno ciniti, pa da sada nebi i oko tog diskutovali, nadam se da ipak smatras da ostaje cinjenica da to nije sirk

Ovo nadam se da objasnjava ono sto ti smatras da je diskutabilno sa sunnitske tacke tj...upucivanje dova Hz. Aliji tavaf i itd.
Nadam se da se slazes da upucivanje dove Aliji (as) nije sirk, i da to nije ono sto si mislio da je diskutabilno

Krscani se mole svecima u nadi da ce oni njihove molitve proslijediti Bogu dok muslimani ne bi trebali da se mole evlijama. Muhamed a.s. je rekao da ce vrsiti šefaat za pripadnike svog ummeta tj zalagati se pred Bogom za njih ali to ne znaci da on trazi od nas da se mi molimo njemu. Isto tako ce se zalagati za vjernike i evlije.
Sta i kako krscani rade nebih da sada diskutujem, niti to poznajem dovoljno.
Muhamed (sws) nije trazio od nas da mu se molimo - ukoliko pod ovim mislis "da mu cinimo dovu".
Muhamed (sws) nije niti zabranio da mu cinimo dovu, i to je stvar nasih licnih osjecanja, zelimo li to ili ne

Muhamed sws se nemora zalagati (ciniti sefaet) za one koji su vec u obilju kod svog gospodara (vjernike i evlije)
Kada se tice ostalih, poslanik (sws) ce se zalagati za one iz svog umeta koji su voljeli njega, kao i onie koji su voljeli one koje je poslanik sws volio
Za one (iz ummeta) muslimane koji nisu voljeli poslanika (sws) ili koji nisu voljeli one koje je on volio, npr, uzrocniku smrti Fatime (sa) kao i onima koji su se obradovali tome, ubici imama Alija (as) kao i onima koji su se obardovali tome, itd, pa i ako se oni smatarju muslimanima, ne zasluzuju njegov sefaet

Musliman_Allahov rob
04.10.2004., 16:05
Fuad kaže:
Ovo je tipican primjer wehabijskog razmisljanja, kojim se zeli izmadju ostalih i nas poslanik (sws) svjesti na nivo "obicnih" ljudi

Osim poslanika islam ima i svoje svece (velije), to su oni koje je Bog ocistio od cinjenja grijeha, tj clanovi poslanikove (sws) familije (Kuran 33:33)

Islam ne zabranjuje posjecivanje necijeg mezara-groba, i po logici da je to zabranjeno, svi muslimani koji posjecuju mezare svojih najmilijih cinili bi grijeh, a pogotovu mi bosnjaci jer je kod nas bosnjaka obicaj ako se nema vremana nekim drugim danom obici mezar svojih najmilijih, onda je to skoro obavezno uciniti za bajram, a kada im svi mi obavezno proucimo ponesto iz Kur'ana i uputimo Bogu dovu njima za dushu

Jos jedna karakteristika wehabija je sto zabranjuju posjetiti-hodocastiti mezar Bozijih izabranika - velija (svetaca), tj clanovima poslanikove (sws) familije, i njima uputiti neku dovu

Islam smatra da umrli i ako su u grobu, oni ipak cuju kada im se obratimo. Nasi najmiliji kada cuju nase ucenje Kur'ana i dovu koju Allahu uputimo za njih, a koje ucinimo pored njihova mezarja to cuju, i tome se obraduju

Kur'an nas takodje uci da oni koji su poginuli trudeci se na Allahovom putu, nisu umrli, vec da su oni zivi i u obilju kod svog gospodara (Kur'an 3:169)
Tu nas Allah obavjestava da osim poslanika (sws) i njegove cista familije (onih kojima je svaki njihov korak, rijec i djelo bio trud na Allahovom putu) su zivi kao i oni drugi koji su takodje na tom putu poginuli

Ovo ujedno znaci da oni nisu kao nasi najblizi koji su umrli ali koji nas ipak cuju. Oni su zivi i u obilju su kod svog Gospodara.
Oni, znajuci za nasu ljubav prema njima (ukoliko je zaista prema njima i imamo), a buduci u stanju (velicanstvenoj poziciji) u kojem se nalaze kod Boga, kada ih zamolimo da se oni zaloze za nas kod Allaha, ukoliko to zele mogu se zamoliti Boga za neke stvari koje zarko zelimo (ozdravljenje, izbavljenje iz teske situacije isl), a koje mi mozda licno nezasluzujemo (ili iz nekog drugog razloga), da nam Bog izadje u susret tim zeljama onda kada mu cinimo dovu

Ono sto islam zabranjuje je pridavanje Bozanstva osobama koji se nalaze u tim mezarima, jer pridavati nekom drugom osim Bogu osobine Bozanstva je ono sto je sirk, a ne obilaziti neciji mezar
Kufr je vjerovati da je Bog neko ili nesto drugo sem jedinog pravog Boga

I na kraju diretno vezano za temu, muslimani (vjernici) bilo od Bosnjaka ili od nekih drugih naroda, ne vjeruju da je taj neki Antun Padovanski svjetac

Mozda se je to "muslimani" odnosilo na onu bivsu (iz Titova vakta) kategoriju naroda "muslimani", gdje su svi oni, bilo oni koji pripadaju islamu, ili oni koji su ateisti ali koji su imali bosnjacka imena smatrani "muslimanima"

Bismillah

:confused:

Sta ovaj napisa sad ?

Ovako Fuade, ja i ti smo zavrsili jednom za uvijek sa komentarima izmedju ok ? Nemoj da komentarises moje postove i nemoj da nazivas me takvim imenom! Bit cu prinudjen da te prijavim moderatorima ovog foruma za vrijedjanje casti. Moderatore bih zamolio da izbrisu uvredu koju je ovaj napisao. Molim Allaha da te uputi.
Sad da kazem par rijeci:

Velije, evlije, dobri ljudi su ljudi koji su odabrani od Allaha svt i oni postoje, ali niko nema pravo reci da su oni bezgrijesni i da su oni neuzubillah sveci. Znas li ti sta su sveci ? To je kao i kod krscana, gdje se u izrazavanju tolike naklonosti i paznje posjecuje "svecima" da prelazi u sirk, obozavanje, tj. stavljanje na mjesto Uzvisenog Allaha i pripisivanje Njegovih svojstava ljudima, poput gajba/nevidljivog, itd.

Ja nigdje nisam rekao da je posjecivanje greblja islamskih zabranjeno, i to je cak po islamu pohvalno da bi se na smrt posjecali, ali upucivati dove mrtvima, koji nemogu ni sami sebi pomocii niti odmoci a kamoli tebi ili meni je sirk/pripisivanje Allahu druga koji covjeka iz vjere izvodi. Tako nas nije ucio Allahov Poslanik a.s., niti najbolje generacije. To je svojstvo krscanskog ucenja, gdje se neki ljudi kao sto je ovdje slucaj sa tzv. "svecima" uzimaju za posrednika. U ISLAMU NEMA POSREDNIKA IZMEDJU ALLAHA SVT I NJEGOVIH ROBOVA. MRTVI ne mogu se moliti za zive, a zivi mogu za mrtve i zivi za zive i sl. To sto ti ucis od "nepogresivi" imama nekakvih tamo, objesi macku od rep. Islam nije sto neki "sejh" usnije, vec je islam zasnovan na jasnim dokazima Kur'ana i sunneta casnoga!

Uputiti dovu Allahu za njih ne smeta bilo kod njihovog kabura ili ne, je pohvalno cak, i nazvati selam, prouciti dovu kada se prolazi pokraj greblja. Esselamu alejkum stanovnici kaborova, vi ste prije nas a mi cemo poslije vas... znaci ono sto je i Allahov Poslanik ucio. Dokaz molim za svaku rijec! I ne tumaci Kur'an kako ti mislis ili zabludjele sekte, vec kako se kaze u tefsirima Kur'ana!

Musliman_Allahov rob
04.10.2004., 16:10
Fuad kaže:
Ukoliko kazes "O Muhamede sws (ili O Alija a.s. isl), zamoli se Allahu tvome i mome Gospodaru, da me izbavi iz ovih muka .....", ti u tim rijecima necinis sirk jer nepridajes Muhamedu s.w.s. ili (Fatimi, Aliji, Hasanu, Huseinu itd) osobine Bozanstva, jer si svjestan da ti oni licno nemogu osloboditi tih muka, a niti ti od njih to trazis.

Ma nemoj ? Pa to je to sto sam malo prije napisao. Uzimate posrednike mrtvace izmedju Allaha i Njegovih robova, sto je cisti sirk bez imalo diskusija. Uciti nekome dovu, odnosno uciti dovu, moliti za sebe ili nekoga drugog Allahu preko nekoga, nije islamsko ucenje vec otpadnicko i nevjernickom.

Takav je slucaj i kod mnogih krscana, gdje mole mrtve da im pomognu, i mole svec nekakve tokozvane da se zauzimaju za njih kod Boga.

Fuade, to nema veze sa Islamom i moras imati jasan dokaz da je to ispravno, dokaz iz Kur'ana i sunneta! Sve drugo sto se kosi sa pomenitom Zakonom, uzvorom Seriata je nistavno i mi kao sunnije muslimani to ne prihvatamo. Sunnije/sunnet!

LaPerla
04.10.2004., 16:39
Krkan kaže:

U Sarajevu odakle je smjeskica ima crkva Sv Ante sa druge strane 7 brace svetiste koje koliko sam cula posjecuju sarajevski muslimani. Je li moze netko objasniti znacenje i povijest 7 brace?

smjeskica
04.10.2004., 17:03
Smjeskica je blizu Sarajeva i u Sarajevu studira ali nije iz Sarajeva.
Znacenje i povijest 7 brace ne mogu objasniti...to sto to mjesto posjecuju muslimani ne znaci da je to islamom dozvoljeni vec da ti muslimani grijese.
U islamu izmedju Boga i vjernika nema posrednika,nema potrebe da se Bogu obracas preko nekog drugog,sam Bogu upucujes dovu i molbu.

ravana
04.10.2004., 17:16
ravana kaže:
Hma al ide mi po glavi stovanje nekih grobova svetaca po muslimanskom svijetu. Za Indiju sam prilicno siguran (mislim na muslimane ne na hinduse kojima je to normalno) da ima takvih situacija i mjesta stovanja, vjerojatno ne samo tamo. Jel to mozda vise nako siitski obicaj il nesto slicno sto nasi vrli nadobudni cistunci ne smatraju opce islamom? ;) :zubo: :p

Nema komentara?

Ajmo ljudi, necete mi rec da ovog nema u muslimanskom svjetu (jer definitivno ima). Znaci da ostaje samo ova druga mogucnost da to nisu pravi (ili ti pravovjerni) uslimani sto "brise" dobar dio muslimanskog svijeta.

smjeskica
04.10.2004., 18:00
ravana kaže:
Nema komentara?

Ajmo ljudi, necete mi rec da ovog nema u muslimanskom svjetu (jer definitivno ima). Znaci da ostaje samo ova druga mogucnost da to nisu pravi (ili ti pravovjerni) uslimani sto "brise" dobar dio muslimanskog svijeta.
Pa niko ne kaze da toga nema u muslimanskom svijetu ali ako to musliman cini to ne znaci da mu je islam to nalozio vec da taj musliman grijesi.
Da li se "brise" dobar dio muslimanskog svijeta ili ne nije bitno jer u vjeri nije bitan kvantitet...nista ne moze promijeniti propise Kur'ana pa makar 99% muslimana pocelo obozavati razne svece to nece promijeniti propise islama i nece postati prihvatljivo...to znaci da ce 99% muslimana odgovarati pred Allahom dz.s. za svoj grijeh.
U Bibliji se kaze "ne pozeli zenu bliznjeg svoga" ili tako nekako zar ne...danas brojni katolici prihvataju kao sasvim normalnu pojavu preljubu,predbracni sex,afere...to ne znaci da ce se stav crkve i Biblije po tom pitanju promijeniti,ne znaci da se to vise ne smatra grijehom,je li tako?

Fuad
04.10.2004., 19:07
Ma nemoj ? Pa to je to sto sam malo prije napisao. Uzimate posrednike mrtvace izmedju Allaha i Njegovih robova, sto je cisti sirk bez imalo diskusija. Uciti nekome dovu, odnosno uciti dovu, moliti za sebe ili nekoga drugog Allahu preko nekoga, nije islamsko ucenje vec otpadnicko i nevjernickom

O ti koji sebe nazivas muslimanom, i uz to jos Allahovim robom

Allah u Kur'anu (3:169) kaze:
"Nikako ne smatraj mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga"

Pa zar ti smatras da je poslanik (sws) mrtvac, on kojem je svaki dah, svaka misao, svaki pokret bio ka Allahu i radi Allaha, zar ti smatras da je on "mrtvac". Ti stvarno nemas kulture, a niti poznajes islam

O ti koji sebe nazivas muslimanom, i uz to Allahovim robom, kada u namazu upucujes salavate i selame na Bozijeg poslanika, ti ih upucujes direktno poslaniku sws, upucujes ih u govornoj formi kao osobi koja je ziva i koja cuje i odgovara na njih.
I ti opet kazes za njega da je mrtvac.

To sto ti propagiras nije islamsko ucenje, vec otpadnicko, wehabijsko ucenje koje tezi ka unizivanju vrijednosti poslanika sws i njegove familije, i njihovom svrstavanju na nivo wehabijskih ideologa - umajada

Dali si svjestan da rijec shirk znaci pridavati nekom drugom mimo Allaha njegova tj Allahova svojstva
Dali mi mozes ukazati da sam ja i jednom rijecju pridavao Muhamdu sws ili Aliji (as) neka od Bozijih svojstava

Musliman_Allahov rob
04.10.2004., 22:22
Fuad kaže:
O ti koji sebe nazivas muslimanom, i uz to jos Allahovim robom

Allah u Kur'anu (3:169) kaze:
"Nikako ne smatraj mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga"

Pa zar ti smatras da je poslanik (sws) mrtvac, on kojem je svaki dah, svaka misao, svaki pokret bio ka Allahu i radi Allaha, zar ti smatras da je on "mrtvac". Ti stvarno nemas kulture, a niti poznajes islam

O ti koji sebe nazivas muslimanom, i uz to Allahovim robom, kada u namazu upucujes salavate i selame na Bozijeg poslanika, ti ih upucujes direktno poslaniku sws, upucujes ih u govornoj formi kao osobi koja je ziva i koja cuje i odgovara na njih.
I ti opet kazes za njega da je mrtvac.

To sto ti propagiras nije islamsko ucenje, vec otpadnicko, wehabijsko ucenje koje tezi ka unizivanju vrijednosti poslanika sws i njegove familije, i njihovom svrstavanju na nivo wehabijskih ideologa - umajada

Dali si svjestan da rijec shirk znaci pridavati nekom drugom mimo Allaha njegova tj Allahova svojstva
Dali mi mozes ukazati da sam ja i jednom rijecju pridavao Muhamdu sws ili Aliji (as) neka od Bozijih svojstava

Bismillah

O ti koji si otpao od vjere svoje, prihvativsi novinsko i novotarsko ucenje, koje je u vecini zasnovano na pogrijesnim temeljima u kojima se nalazi kufr i sirk, zar ti ne znas da se taj ajet kojeg si naveo odnosi na sehide, muslimane-ke koji su poginuli na Allahovom putu ? Zar ti ne znas da taj ajet ti ne daje dokaz da ti mozes preko njih upucivati Allahu dovu ? Gdje stoji predaja od Poslanika a.s., da je to naredio ili odobrio ? To je posrednistvo kao sto je i u krscana, a i kod sijja i sufija nekih.

Uz to me nazivas "vehabijom" ? Ovo zaista moram da prijavim administratoru foruma, ili da te banuje ili da ti dadne do znanja da ovdje uvrijede nisu dobro dosle. Mogu i ja poceti da tebe nazivam pravim imenom, a to ime je raffidija!

Sta hoces da kazes, da mrtvi nisu mrtvi, vec zivi ? Jeste da oni cuju i odgovaraju na selam, i Poslanik a.s., odgovara na selam, ali ipak se oni ne zovu zivi vec mrtvi dzahile jedan.

Moje vjerovanje nije otpadnicko, vec je moje vjerovanje zasnovano na dokazima Kur`ana i sunneta, a tvoje je zasnovano na snovima nekakvih "sejhova" i pricama zalutalih ljudi, poput bicovanja pa da ledja sva budu krvava, radi grijeha..., poput udaranja u prsa, obilazenja oko turbeta i molenje mrtvih da se zauzimaju za zive ( za vas ), poput proglasavanja mnogi mjesta kao "svetih", poput Karabele, i drugih izmisljenih "sveti" gradova! Muslimani dobro znaju da su samo tri grada sveta, Meka, Medina i Kuds!

Nazivas takodje i smjeskicu sestru vehabijom, jer je ona stala uz moju stranu i ima istu kao i ja akidu-vjerovanje, a ko god ide pravim putem, zeli se sprijeciti, pa kako drugacije nego nazvati ga nekakvim izmisljenim pogrdnim imenom, kako bi narod pokusao otjerati od njega, nagovarajuci da je sektas i sl. :flop:

Ono sto je haqq-istina, ti nazivas otpadnickom vjerom sramoto jedna. Ne znas da je sejh Ibn Hazm, rahimehullah, henefiski sejh jasno rekao da su sijje kjafiri, osim sekte Zejdije, koje nisu otisle u kufr sa svojim ucenjem.

Ne prosipaj se vise ovdje i ne uzimaj u razmatranje moje komentare, jer znaj da ja necu odustati od istine i da necu odustati od ispravljanja tvojih postova koji blate Islam i prikazuje je na pogrijesan i neispravan nacin. Nema lazi, kako kaze Uzviseni Allah subhanehu ve te`ala: Dosla je istina a nestalo je lazi, laz doista ne staje.

Saudijska Arabija je sveta zemlja dzahile, to trebas dobro da znas, to je zemlja u kojoj je sagradjen prvi Sveti Hram, Hram u Meki, kojeg je obnovio Ibrahim a.s., sa svojim sinom, to je zemlja u kojoj je rodjen najodabranije stvorenje na zemlji, koje je Allahu najdraze, Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, i neka je selam i salavat na njegovu casnu porodicu i na njegove casne drugove, radijallahu anhum.

Trebas da znas da u Arabiji se nalazi Meka i Medina, dva najveca Sveta grada za muslimane i da Arabija ima najvise ucenjaka, alima po pitanju bilo cega, a naricito fetvi, pa i Egipat i Sirija. Necu zaboraviti ni Irak spomenuti!

Sve ovo ne daje bas jasan dokaz kao sto je to iz Kur`ana i sunneta, da je ispravno ucenje u Arabiji. Jasan je dokaz Kur´ana i sunneta, i ne trebaju nam rafidijska ucenja, koja zalazu da se muslimani okrenu nekom drugom putu, a ne putu kojim je hodio i pozivao na njega, Muhammed, s.a.v.s., i njegovi casni ashabi, za koje Uzviseni Allah svt u Kur´anu svjedoci da su najbolja generacija. Kaze Uzviseni Allah takodjer: Vi ste ummet ( narod ) najbolji koji se ikad pojavio. Naredjujete dobro a odvracate od zla...

Neka je hvala Uzvisenom Allahu svt i neka je selam i salavat na Allahovog Poslanika Muhammeda alejhis-selam, na njegovu casnu porodicu i na njegove casne ashabe.

Fuad
04.10.2004., 23:52
O ti koji sebe zoves muuslimanom a uz to jos i Allahovim robom

Ajet 3:169 se odnosi na one koji su zivot dali na Allahovom putu i kaze da nemislimo da su mrtvi, ali ti i tvoji wehabije uzimate sebi za pravo da ih nekulturno nazivate mrtvacima. U tom kontekstu sam i citirao pomenuti ajet

Shvati vec jednom da poslanik (sws) nije mrtvac kao sto se to wehabijama cini i kako te to tvoji wehabijski alimi uce, vec da je poslanik (sws) ziv, i da kao sto i sam znas cuje i odgovara na selame, dzahile jedan wehabijski

On nije mrtvac koji samo lezi u svoje mezaru (a kako ga wehabije zamisljaju)
On je ziv, i bivajuci u obilju kod svog gospodara, on radi sve ono sto ce insallah vjernici koji odu u dzenet raditi. On vidjeci i cujuci za neku nevolju nekog svojeg sljedbenika, moze se za njega Allahu zamoliti, a kao sto je to cinio dok je bio medju nama
Nebudi kao tvoj ibn AbdulWehab koji je rekao da ima vise koristi od svoje macuge (stapa) jer se njime moze okoristiti, nego sto ima koristi od Muhameda

Bunis se sto te nazivam wehabijom.
Pa zar ne slijedis ucenje wehabijskih alima, a sto se i iz tvojeg zadnjeg dijela texta o hvalospjevu alimima s.arabije da zakljuciti. Zar te je stid naziva wehabija i vaseg osnivaca ibn AbdulWehaba

Tvoje vjerovanje je zasnovano na ideologiji koju je propagirao ibn Tejmija, a cije su ucenje i mnogi sunnni alimi osudili kao neislamsko
Po ucenju ibn Tejmije, Bog je osoba koja prebiva na sedmom nebu, koja ima tijelo, oci, ruke, noge, kolena, sjedi u stolici koju premasuje sa po cetiri prsta sa svake strane, i koja skripi pod njegovom tezinom, Bog je osoba koju ce vjernici moci da vide svakog petka na dzenetskoj pijaci (osim Ebu Bekra koji ce imati cast da ga vidi dva puta sedmicno) itd, itd jos masa gluposti "made by ibn Tejmija"

Ja nisam ni jednom rijecju sestru smeskicu nazvao wehabijkom, jer je inace nepoznajem a iz njenog texta sam vrlo malo mogao zakljuciti kojoj od 73 grupe muslimana ona tacnije pripada

Arabija jeste zemlja naseg poslanika sws, kao i mjesto dje se nalaze svijeti gradovi Mecca i Medina. Arabija i u njoj Nedz je takodje i mjesto odakle ce izaci sejtanov rog (strijela). Ti znas da je tvoj ibn AbdulWehab poznat i kao shejh iz Nedza. Vi wehabije (alimi i oni koji slijede te alime) ste kao AbdulWehabovi sljedbenici ta sejtanova strijela.

Kur'an je jasan dokaz, ali sunnet poslanika sws zapisan kroz hadise koje ste najpre zabranili, paleci i unistavajuci a onda izmisljajuci zamijenili, nije vise za vas valjan dokaz

Muslimani jesu ummet najbolji od svih, jer pozivaju dobru a odvracaju od zla. Medjutim ukoliko pogledas na dijelo wehabija, vidjeces da trenutno najvise zla na dunjaluku oni cine
Razmisli sam dali takva dijela moze wehabije svrstati u muslimanski ummet, i one koji od zla odvracaju

Navodis rijeci nekog sunnitskog alima koji se lose izrazio o shijama.
Ja tebi necu citirati rijeci nijednog shijskog alima koji se lose izrazio o wehabijama, ali ukoliko zelis mogu ti citirati masu sunni alima koji su se jos gore izrazili o vama wehabijama

Na kraju donosis salavate, koji zavrsavas sa "casnim ashabima"
Hajde budi mangup, pa na namazu donesi salavate sa "ashabima"

Wehabijo, salavatima nepridodavaj nista a niti oduzimaj nista, vec donosi salavate samo na casnog poslanika sws i na njegovu casnu porodicu-ehlulbejt, kao sto ti je to obaveza na namazu, jer i kao tamo na namazu salavatima nista netrebas niti pridodati a niti oduzeti

Dream
05.10.2004., 00:07
poznatoj tvrdnji da nam trebaju probrani ljudi :bljak: :bljak: :bljak:
strašno strašno strašno čovječe, strašno
muslimani su srednja struja
ma zašto, zaboga, antun padovanski ne bi bio naš evlija, znam ja svu tu klasičnu priču, no ona nam nije potrebna treba nam umjerenosti, ekvilibriranja
mainstreama
mainstreama
tako je i u kulturi i u religioznosti i u svemu
ako kažeš nešto za tita pozitivno odma si komunjara
ako danas pripadaš nekoj lijevoj partiji onda si reformator, onaj koji ne samo da je pohebo nego i dopunio komuniste na najbolji način
zapravo danas sve od komunjara vrvi svugdje u većini partija, vozaju se, ispijaju šampanjce, posjećuju skupove, selame se svugdje, hodaju po džamijama, crkvama, i nećete vjerovati takvi manifeste čuvaju po kućama - pa javna je tajna da prodaja crvenih udžbenika nikad nije bila veća - paradoks - ne bih rekao...
nemoj ništa upoznat novo ovo vrijeme je najbolje a zapravo je ovo vrijeme kao i svako i sa pozitivnošću i sa negativnošću i na balkanu i na čitavoj planeti a to je znači da ne postoji neki jasniji kurs kod slavena je to posebno izraženo neđe više negdje manje
sve te muslimane koji se ne žele otvoriti prema novom ja bih potrpao u vehabije oni nisu ništa bolji od njih
ali oni sjajno komuniciraju sa drugim konfesijama jer svako je na svom kursu ko fol se poštuju zapravo niko veze nema o onoj drugoj strani
onda se oni vole pedeset godina kao demokrate a njihova djeca se ubijaju tako to ide
zapravo islam bi trebao propitivati ostale vjere a ostale vjere njega
:)
rođen loš... mogo sam da budem dobar sin...
a šta je religija?
šta je religija?
riječ ili...
zato, antun padovanski, je i moj svetac, moj samo moj...
:)
ps. sjetih se izjave jednog lijevog političara neđe 90-ih, ja sam njemu reko da skine titovu sliku a da slijedi ideje
a tito mrtav godinama
meni je najbolje ono što su radili poljaci, česi i ovi istinski srednjeevropljani (ne mislim ništa aluzivno negativno za hrvatsku), doduše kod njih je sve u rahatluku 90-ih proteklo, njihove kulturnjake kad su pitali pa što organizirate koncerte, medijske promidžbe, plakate, video-uratke, instalacije sa toliko mnogo partijskih znakova, oni su naglasili ''zbog iživljenja istih''.
zato se kod njih danas grade socijalni sustavi humanizma koji su ljudi poput staljina uništavali, a socijalizma se niko više ne sjeti...

Musliman_Allahov rob
05.10.2004., 03:41
Bismillah

Fuadicicu, nemma potrebe da citam a niti da komentiram tvoje gluposti koje si naveo.

Samo jos jednom, primi Islam to ti savjetujem, vrati se u vjeri ispravnu i ostavi se sirka i kufra. Ja slijedim islamsku ulemu koja je priznata kod svih muslimana u svijetu osim kod "muslimana" sijja, odnosno rafidija!

A ti nemas znanja o vjerovanju svoje sekte zabludjele, a kamoli da imas ´ilm-znanje o islamu i islamskome vjerovanju.

Onaj ko uzme i procita malo bolje knjige sijjske-rafidijske, dobro ce vidjeti i upoznati se kakav je njihov stav sprem islamskoga izvornog ucenja i sprem sunnija muslimana. Dzaba se ti prodajes muslimanima, to mozes onome ko tvoju akidu ne zna. Jos jednom :flop:

Wa´Allahi nisam procitao tvoje gluposti niti cu citati. Samo bez veze pises! :)

Nemogu biti muslimani nikako oni koji psuju ashabe Allahovog Poslanika a.s., koji ih grde i ne priznaju ih. Tako mi Allaha, da si mi blize samo malo blize, pokazao bih ti ja koga ti vrijedjas i cije ashabe vrijedjas ahmaku jedan! ]:Snajper: :bljak:

Oni koji vjeruju onako kako nam je naredjeno po Kur`anu i sunnetu, uvidjet ce ko je upravu medju nama, i slijedit ce istinu. Nemam potrebe da navodim hadise bilo kakve ti kao dokaze, jer ti uopce ne prihvatas hadise od drugova Allahovog Poslanika a.s. sto je cisti kufr koji izvodi iz vjere. Moras znati da si po islamskom izvornom ucenju kjafir! I ja te kao takvog i smatram!

:W

Fuad
05.10.2004., 10:08
wehabijo

Evo ti link od jedne sunni stranice, i u njoj procitaj sta o ovom sto sam ja pricao, za razliku od zabludjele wehabijske uleme kaze prava sunni ulema
http://www.bosnaislam.com/bookshtm/savjet_muslimanu/10.html

Inace www.bosnaislam.com je sunni a ne shijska stranica, i u njoj se uglavnom pobijaju vase wehabijske zablude

Vrati se islamu, pa bar sunni islamu, i ne budi vise zalutali wehabija

Musliman_Allahov rob
05.10.2004., 13:32
Bismillah

Hvala Allahu koji me je ucinio Njegovim robom i uputio me na Put Istine i neka je selam na Allahovog Poslanika Muhammeda sallallahu alejhi we sellem, na njegovu casnu porodicu i na njegove casne ashabe.

Za one koji zele da nauce nesto, od cega ce se ograditi bujrum na ovaj link:

Prvi dio: http://www.islambih.org/tekstovi/upoznajsufizam1.htm

Ovdje se govori ko su sijje i jos neki... :)

Nemam sad vakta da trazim jos informacija za zabludjele pravce koji se pripisuju Islamu, poput siizma.

Taj link koji si postirao, nema veze sa sunnistvo, to su oni koji ne razumu vjeru pa ko god pozove na pravi put ili ima bradu nazivaju ga takvim imenom... ;)

Ok rafidijce ? :) ... Istina, ali mene niko ne moze drzati lekciju da moje vjerovanje nije ispravno kad slijedim priznatu ulemu. IZ BIH i ostale islamske zajednice u svijetu, priznaju ulemu onu koji i ja, a da li ti priznajes islamsku ulemu koju priznaje IZ BIH ? Da li priznajes islamsku ulemu, sunnije ? Naravno da ne, i kad bi rekao DA to bi bio veliki grijeh po tvojoj vjeri jer si slagao, pa mozda po sijjskom ucenju cak i izasao iz vjere...

Moj akaid je zasnovan na dokazima Kur`ana i sunneta i sve sto radim imam dokaz, a imas li ti za to dokaz ? Imas jaasta, ali od "nepogrijesivi imama"

OK Rafidijce, DO VIDJENJA! :W

zagor
05.10.2004., 15:01
Hmm. ne znam koji je to izmislio (očigledno sa željom da slijedi put zalutalih kršćana), ali u Islamu nema posrednika. Molitva se upućuje izravno samo i jedino Allahu.

Po nekoj ispravnoj logici, kad se moliš drugome da se on kod Allaha za tebe založi, ti time umanjuješ moć Allahu, misleći da ti Allah neće pomoći ako mu se izravno obratiš već tražiš posrednika.

Fuad
05.10.2004., 15:23
Wehabijo

Taj link koji si postirao je wehabijski link koji blati sve koji nemisle kao wehabije, pa ne samo shije vec izmedju ostalog i sunnije-sufijske orijentacije

Ja tebi nisam postirao nikakav shijski link, jer da shije misle da su wehabije u zabludi je tebi vec poznato, ti to odbijas i to za tebe nema jacinu argumenta, kao sto ni za mene nema jacinu argumenta sunnijski stav o shijama
Ja sam tebi prilozio sunni link koji objasnjava vasu wehabijsku zabludu, a zbog toga sto ti tvrdis da si sunni, tj da vidis sta sunnije zaista misle o wehabizmu
wehabija kaže:
Taj link koji si postirao, nema veze sa sunnistvo, to su oni koji ne razumu vjeru pa ko god pozove na pravi put ili ima bradu nazivaju ga takvim imenom...

Otkucaj u googlu nesto sto ima veze sa wehabizmom pa ces izmedju ostalog vidjeti da imaju stotine hiljada sunni stranica koje kritikuju, i pricaju o zabludama wehabizma
Svaki od cetiri medju sunnite priznata mesheba je stava da ste vi wehabije u zabludi
Osim wehabijskih, neces naci ni jedan sunni sajt koji misli da niste u zabludi
Samo vi wehabije tvrdite da bas vi razumjete vjeru, a da vas drugi neshvacaju, da nerazumiju vjeru ili da nisu pravi sunniti

Fuad
05.10.2004., 15:35
zagor kaže:
Hmm. ne znam koji je to izmislio (očigledno sa željom da slijedi put zalutalih kršćana), ali u Islamu nema posrednika. Molitva se upućuje izravno samo i jedino Allahu.

Po nekoj ispravnoj logici, kad se moliš drugome da se on kod Allaha za tebe založi, ti time umanjuješ moć Allahu, misleći da ti Allah neće pomoći ako mu se izravno obratiš već tražiš posrednika.

zagore

Ako se ti zamolis nekom prijetelju da ti kod vlasnika neke firme sredi posao, znajuci da taj tvoj prijatelj to moze srediti, dali ti time umanjujes nesto od vlasti, auktoriteta, itd tog vlasnika firme

Sta mislis dali vise sansi za sredjivanje tog posla imas licno ti koji nepoznajes tog vlasnika ili taj tvoj prijatelj koji je istovremeno i njegov zaista blizak prijatelj

zagor
05.10.2004., 16:18
Fuad kaže:
zagore

Sta mislis dali vise sansi za sredjivanje tog posla imas licno ti koji nepoznajes tog vlasnika ili taj tvoj prijatelj koji je istovremeno i njegov zaista blizak prijatelj

Poređenje ti nije odgovarajuće za ovaj slučaj, jer Allah pozna vjernike, zna njihove misli.
Zato nije potreban posrednik.

smjeskica
05.10.2004., 16:42
Fuad kaže:
zagore

Ako se ti zamolis nekom prijetelju da ti kod vlasnika neke firme sredi posao, znajuci da taj tvoj prijatelj to moze srediti, dali ti time umanjujes nesto od vlasti, auktoriteta, itd tog vlasnika firme

Nije ni za uporediti...nikada Bogu nismo blizi nego kada smo na sedzdi,Allahu dz,s treba upucivati molbe vjerujuci da ce nam molba biti uslisena.
U islamu nemamo slucaj kao u krscanstvu da idemo pojedinim licima na ispovjed grijeha niti mozemo od bilo koga drugog ocekivati da nam oprosti grijehe osim od samog Allaha dz.s.
U islamu nema,nema,nema posrednistva.
Izmedju Boga i vjernika ne stoji nikakvo trece lice.

Fuad
05.10.2004., 17:03
Nije ni za uporediti...nikada Bogu nismo blizi nego kada smo na sedzdi,Allahu dz,s treba upucivati molbe vjerujuci da ce nam molba biti uslisena.

Nisam rekao da netreba Allahu upucivati molbu, ali sam samo rekao da je Allahu blizi poslanik sws i njegova familija od mene, a mislim i od tebe smjeskice
Pa eto rekoh, ako nece Allah za moj ili tvoj hatar, nama ispuniti neku nasu molbu, mozda to hoce za hatar poslanika sws ili hatar njegove familije (as)
U islamu nemamo slucaj kao u krscanstvu da idemo pojedinim licima na ispovjed grijeha niti mozemo od bilo koga drugog ocekivati da nam oprosti grijehe osim od samog Allaha dz.s.
Ovdje se slazem sa tobom

Dunj@
05.10.2004., 17:10
smjeskica kaže:
U islamu nemamo slucaj kao u krscanstvu da idemo pojedinim licima na ispovjed grijeha niti mozemo od bilo koga drugog

Nema ni u svakom kršćanstvu. Tek da se zna! ;)

Musliman_Allahov rob
05.10.2004., 17:51
Bismillah

Zagore, smjeskice, Allahov robe, muslime, vi ste vehabije a niste muslimani! Ovo je jasna poruka Fuada nama braco i sestre!

Svako ko ima ispravnu akidu-vjerovanje dobice ovu tiketu, pa tako i vi uza me smjeskice i zagore.

Navedi mi sta kazu islamski ucenjaci, koji su priznati kod muslimana u svijetu o izmisljenim tzv."vehabijama" ! :)

Ali nemoj da mi navodis sufijske i rafidijske "sejhove" hehe.

Rafidija, okani se onoga sto ti je neko donio odozdol od Perzije, neku zabludu, vec prihvati se Kur'ana i sunneta i ostavi zablude. Dokazi da sam u zabludi. Po kojim pitanju ces dokazati kakva mi je akida. Kako ces dokazati ako ne samo "dokazima" rafidijskim", jer sam ja kjafir po rafidijskom ucenju i to su sve sunnije, ma koliko lagali i pricali da nisu. Ko otvori knjigu rafidija vidjece sta tamo pise o sunnijama.

Na atlasima svim pise da u Saudijskoj Arabiji su dva sveta mjesta i da je tamo izvor islama. Tamo pise da su sunnije, a mnogi neuki, ludi i oni koji znaju da je izmisljen ovaj naziv "vehabije" zele ga proturiti kako bi onemogucili istini da se siri, a prosirili svoje nakaradno sektasko i otpadnicko ucenje. Ne zaboravi da je danas sve vise i vise muslimana, kojima dajte tiketu "vehabije" :)...

Tako ti je to rafidijce :) :W

smjeskica
05.10.2004., 18:17
Simona kaže:
Nema ni u svakom kršćanstvu. Tek da se zna! ;)
Nisam znala,zaista.

smjeskica
05.10.2004., 18:28
Fuad kaže:
Nisam rekao da netreba Allahu upucivati molbu, ali sam samo rekao da je Allahu blizi poslanik sws i njegova familija od mene, a mislim i od tebe smjeskice
Pa eto rekoh, ako nece Allah za moj ili tvoj hatar, nama ispuniti neku nasu molbu, mozda to hoce za hatar poslanika sws ili hatar njegove familije (as)

Opet mi nije jasno...kako znam da Allah dz.s. nece ispuniti moju molbu,mozda je nece ispuniti kada ja zelim,mozda ja nisam ucinila sve sto je u mojoj moci pa tek onda se obratila Allahu dz.s. dovom.
Ako se obracam Bogu preko nekog drugog jer vec unaprijed vjerujem da dova nece biti primljena od mene to je u islamu neprihvatljivo.

Muhamed a.s. je rekao "Kada molite Allaha,o ljudi,molite ga a budite uvjereni u primanje molbe jer On nece uslisati molbu covjeku koji ga moli nemarnim srcem"

Upucivanje dove nekom drugom misleci da taj ima snagu i da je Allahov saucesnik u upravljanju svemirom je sirk.
Uzviseni Allak kaze
"A mjesta na kojima se cini sedzda zbilja su Allahova pa ne zazivajte uz Allaha nikoga"(72:18)

"Ti reci -ja samo svoga Gospodara zazivam"(72:20)

zagor
05.10.2004., 18:48
Fuad kaže:
ali sam samo rekao da je Allahu blizi poslanik sws i njegova familija od mene, a mislim i od tebe smjeskice

50:16 50:16 Mi stvaramo čovjeka i znamo šta mu sve duša njegova haje, jer Mi smo njemu bliži od vratne žile kucavice.

Fuad
05.10.2004., 20:02
zagor kaže:
50:16 50:16 Mi stvaramo čovjeka i znamo šta mu sve duša njegova haje, jer Mi smo njemu bliži od vratne žile kucavice.

Tacno zagore, Allah stvara covjeka, zna sve sta mu dusa haje, i blizi mu je od zile kucavice

Ukoliko je tvoj akcent u tvom textu bio na terminu blizine, ovdje u ovom ajetu se misli na fizicku blizinu u odnosu na zilu kucavicu, sa kojom se u fizickom smislu i poredi

Kada sam ja govorio o blizini Allaha spram poslanika sws ili mene i tebe nisam mislio na fizicku blizinu

Pokusat cu ti objasniti na drugi nacin, Ja sam tebi mozda fizicku blizi od tvojeg brata ili sestre, ali su oni blizi tvojem srcu od mene

zagor
05.10.2004., 20:35
Znam da nisi mislio na fizičku blizinu. Kad ajet kaže ...znamo šta mu sve duša njegova haje..., govori o tome da Allah nas već poznaje bolje nego mi sami sebe.

Fuad
05.10.2004., 20:37
smjeskica kaže:
Opet mi nije jasno...kako znam da Allah dz.s. nece ispuniti moju molbu,mozda je nece ispuniti kada ja zelim,mozda ja nisam ucinila sve sto je u mojoj moci pa tek onda se obratila Allahu dz.s. dovom.
Ako se obracam Bogu preko nekog drugog jer vec unaprijed vjerujem da dova nece biti primljena od mene to je u islamu neprihvatljivo.
Smjeskice
Ja nigdje nisam rekao da se netreba diretno moliti Allahu, vec pokusavam reci da je dozvoljeno Allaha moliti i preko njegovih miljenika, poslanika (sws) i familije poslanika (as)

Pretpostavimo da si u cetnickom zarobljenistvu vec duze vrijeme, i da primjecujes da je uskoro tvoj reda da ti se desi neka teska nevolja. Ti se redovno svakog dana molis Allahu da ti pomogne i izbavi odatle, ali Allah iz nekog njemu poznatog razloga tebe drzi u tom logoru. On samo zna, ali mozda ti je i sudina da tu zavrsis, mozda je to nesto sto je posljedica tvojeg prijasnjeg nacina zivota ili Bog zna jos kakvih sve razloga moze biti

Tvojim molbama da te Allah spasih tih nevolja, i da ti se na taj nacin mozda promijeni sudbina, ti nedobijas odziva. Za nacin zivota koji si mozda ranije vodila ti sad nista nemozes uciniti a da proslost izmijenis.
Ali kao prilicno novi clan islamske zajednice zarko si zagrijana za poslanika sws i njegovu familiju (as), tako da osjecas da bi bila u stanju i zivot da das kako za poslanika (sws) u borbi protiv njegovih neprijatelja npr dzahila i kafira tog vremena, tako i za njegovu familiju (as) u borbi protiv njihovih neprijatelja npr Muawije, Jezida itd
Kako ti vec znas da poslanik (sws) nije samo jedan obican "mrtvac" kako to misle wehabije, i znas da je on ziv i u obilju kod svog gospodara, i znas da njima kao zivima svaki dan stizu novi dokaze tvoje ljubavi prema njima, ti se onda njima kao zivim osobama obracas (slicno kao sto im se obracas u namazu saljuci im selame i salavate) da se oni u svoj njihovoj cistoti i nepogrjesivosti, oni koji znaju za tvoju neizmjernu ljubav prema njima, zamole Allahu da tebi Allah pomogne i izbavi te iz te tvoje nevolje

Upucivanje dove nekom drugom misleci da taj ima snagu i da je Allahov saucesnik u upravljanju svemirom je sirk
Ovo nije sirk. Ti ovdje nemislis da poslanik sws ili njegova familija imaju moc da te oni oslobode te nevolje, jer to oni nemaju, ti od njih samo trazis da se i oni zamole Allahu, jer tu moc ima samo Allah

Adura
06.10.2004., 03:57
Aja koja zbrka

De malo reda i sistematicnosti unesite u ovu temu.Ustvari inderiktno se potegnula tema tawasula, shefata.Ove termine i motodologiju shvatanja tih termina treba prije svega shvatiti , odnosno sta to u islamu (ogranicavam se na sunitsku poziciju) znaci.
Nije svaki shefat(trazenje puta do Boga) isti , niti je svaki dozvoljen, sa druge strane nije svaki shefat ( tasawuf) sirk(pripisivanje sudruga Bogu).

Vehabije smatraju tawasul zabranjenim, sije pak idu u drugu krajnost i pretjeruju sa time.Hmmm pozicija sunita (klasicara) je negdje u sredini.Normalno prije nego se skuzi koja je to pozicija treba tacno odrediti, i tekstom(iz Kur'ana i hadisa) potkrijepiti tu poziciju.

Uhu tema je posiroka, pa jednom prilikom ako budem 'imao zivaca' pokusaj usprostiti temu (ne bi li se shvatilo o cemu se radi).

Do tod evo detaljan pogled onih koji odobravaju tavasul, iako ja licno ne djelim (u nekim stvarima) slicno misljenje u nekim dijelovima testa...tekst je prilicno detaljan ...doduse pisan na engleskom:)

http://www.sunnah.org/publication/encyclopedia/html/tawassul.htm

Musliman_Allahov rob
06.10.2004., 04:26
Adura kaže:
Aja koja zbrka

De malo reda i sistematicnosti unesite u ovu temu.Ustvari inderiktno se potegnula tema tawasula, shefata.Ove termine i motodologiju shvatanja tih termina treba prije svega shvatiti , odnosno sta to u islamu (ogranicavam se na sunitsku poziciju) znaci.
Nije svaki shefat(trazenje puta do Boga) isti , niti je svaki dozvoljen, sa druge strane nije svaki shefat ( tasawuf) sirk(pripisivanje sudruga Bogu).

Vehabije smatraju tawasul zabranjenim, sije pak idu u drugu krajnost i pretjeruju sa time.Hmmm pozicija sunita (klasicara) je negdje u sredini.Normalno prije nego se skuzi koja je to pozicija treba tacno odrediti, i tekstom(iz Kur'ana i hadisa) potkrijepiti tu poziciju.

Uhu tema je posiroka, pa jednom prilikom ako budem 'imao zivaca' pokusaj usprostiti temu (ne bi li se shvatilo o cemu se radi).

Do tod evo detaljan pogled onih koji odobravaju tavasul, iako ja licno ne djelim (u nekim stvarima) slicno misljenje u nekim dijelovima testa...tekst je prilicno detaljan ...doduse pisan na engleskom:)

http://www.sunnah.org/publication/encyclopedia/html/tawassul.htm

Mozes li ti da ne spominjes vise muslimane pogrdnim imenom sa "vehabije" ? Ako moze, da se razumijemo kao ljudi, a ako ne mozemo, onda da znam, jer mi valja onda i tebe tuziti administratorima i moderatorima za vrijedjanje casti i dostójanstva muslimana.

Niko za sebe ne kaze da je "vehabija", a ko kaze tako, onda ga tako i zovite" Niko nema pravo da naziva muslimane takvim imenom. Mi nismo stali uz Abdul Wehhaba, vec smo uz njegovog sina Muhammeda ibn Abdulvehhaba. Ako je to tako, onda sto NAS ne nazivate muhammedancima, a ne vehabijama, jer mi nismo sa stranu AbdulVehhaba ? Ovdje je velika podvala ljudima poturena, samo ljudi nikad da pameti dodju, a mnogi i nece namjerno iz oholosti.

Musliman_Allahov rob
06.10.2004., 04:42
Bismillah, elamdulillah, eselatu we selamu ala Resulillah.

Mrtvoga covjeka, koji je preselio sa ovog svijeta na ahiret, ne mozemo nazvati nikako drugacije do mrtvacem. To je najispravnije.

Da li je mrtav Allahov Poslanik ili nije ? Jeste, on je preselio svome Gospodaru i po ovom zivotu nasem dunjaluckom on je mrtav, ali on nije mrtav da je mrtav po i zivotu u Berzahu. Tj. on je sallallahu alejhi we sellem ziv i zivi zivotom Berzaha ( zivot izmedju dunjaluka i sudnjeg dana...)

Imaju predaje vjerodostojne gdje se govori da kada se nazove poslaniku s.a.v.s. selam da se njemu u tom casu vrati dusa i da on odgovori na selam. To je istina, ali po ovom zivotu dunjaluckom mi kazemo da su oni koji su preselili svome Gospodaru mrtvaci, mrtvi. Ne mozemo ih drugacije zvati! Jer nisi po dunjaluckom nasem sadasnjem zivotu zivi, vec po drugom...

Onaj ko imalo ima pameti i `ilma o islamu i ovome sto govori, skontat ce inshAllah sve...

Sto se tice Muawije, radijallahu annh ( neka je sa njim Allah zadovoljan ), mi ne ulazimo u raspravu sa time, kada je bio sukob i kada je bilo kasnije primjerje... Islamska ulema je zabranila da se o tome raspravlja, jer je to fitna koju su ubacili nevjernici, munafici i sejtani, kao i nefs ljudski, medju muslimane. Ne kazemo ko je upravu, da je upravu Muawija niti onaj niti ovaj, vec kazemo da to necemo raspravljati i mi muslimani ( sunnije ) volimo kako Aliju radijallahu anhu, tako i Muawiju radijallahu anhu, jer su oni ashabi Allahovog Poslanika sallallahu alejhi we sellem. Kako stoji u jednoj predaji, kada se je preporijecio ashab Halid ibn Velid r.n. pa je igrdio Abdurrahmana ibn Afva r.n. Kada je cuo Allahov Poslanik a.s. kako ovaj vrijedja Abdurrahmana, bio je ljut i rekao je da ne vrijedjaju njegove r.n. ashabe i da ih ne psuju, jer poslije njih, nece moci niko postici ono sto su oni postigli, pa kada bi udijelio koliko brdo Uhud zlatnika kao sadaku, a jedan samo ashab udjelio jedan pregrst, vrijednije je ovo sto bi udjelio jedan ashab.

Jer su oni ti koji su podnijeli sve muke i progone nevjernika, i oni su ti koji su prenijeli nam din i sacuvali ga, za sve generacije, i oni su ti od kojih i dan danas imamo hadise, koje su oni prenijeli. Ovu gore predaju koju sam naveo, to je predaja vjerodostojna, a nisam bas siguran, cinimi se da je biljezi Muslim u svome Sahihu. Ovo ne znaci nista za sijje, jer oni ne priznaju hadise, i najpriznatije zbirke u nasem ummetu, 6 zbirki najvjerodostojnih... pa zbog takvog vjerovanja su takodjer i skrenuli sa Pravoga puta i puta Istine.

Neka je hvala Allahu svt, selam i salavat na Allahovog Poslanika s.a.v.s., na njegovu casnu porodicu i na njegove casne ashabe radijallahu anhum.

Adura
06.10.2004., 04:44
Ovdje je velika podvala ljudima poturena, samo ljudi nikad da pameti dodju, a mnogi i nece namjerno iz oholosti.

Ne mogu vas , koji prihvatate misljenja Abdul Vehaba a koja je on prihvatio od Ibn Tajmije svrstati ni pod:
1. Ahl al-Sunna va al-Dzamat
2.Niti pod termin selefi

jer, u samim doktrinama (akaidi) se razlikujete od ovih grupa, od kojih je prava sunitska(sa cetiri pravne, i dvije akaidske priznate skole) , a druga se odnosi iskljucivo na najcasniju prvu generaciju muslimana.

Velika podvala...ako govorimo o podvalama ....Najveca je ona sto oba ova gore navedena termina vi sebi pripisujete...Smijesno:) zasto....pa termin Ahl al-Sunna va al-Dzamat nije uopste postojao u vrijeme selefa....:eek:

Uglavnom, nekako vas moram 'okarakterisati' kao grupu koja slijedi odredjene doktrine koje su razlicite od sunitskih doktrina(akaida), a da ne govorim o sitskim:)

Posto ne znam 'kako bi vas zvao', zovem vas po onome cije adopcije (shvatanje) islama slijedite, po Abdul Vehabu(Vehab nije ime) , isto kao sto sebe npr zovem Hanefijom (po pravnom pravcu) ili Maturidijom(ili Asharijom) po akaidskom pravcu:)

Adura
06.10.2004., 04:48
ali cek....pa vi ste jedini (od svih drugih) koji slijede 'cisti islam', i zato vas treba zvati selefima ili samo muslimanima?

Musliman_Allahov rob
06.10.2004., 04:49
Adura kaže:
Ne mogu vas , koji prihvatate misljenja Abdul Vehaba a koja je on prihvatio od Ibn Tajmije svrstati ni pod:
1. Ahl al-Sunna va al-Dzamat
2.Niti pod termin selefi

jer, u samim doktrinama (akaidi) se razlikujete od ovih grupa, od kojih je prava sunitska(sa cetiri pravne, i dvije akaidske priznate skole) , a druga se odnosi iskljucivo na najcasniju prvu generaciju muslimana.

Velika podvala...ako govorimo o podvalama ....Najveca je ona sto oba ova gore navedena termina vi sebi pripisujete...Smijesno:) zasto....pa termin Ahl al-Sunna va al-Dzamat nije uopste postojao u vrijeme selefa....:eek:

Uglavnom, nekako vas moram 'okarakterisati' kao grupu koja slijedi odredjene doktrine koje su razlicite od sunitskih doktrina(akaida), a da ne govorim o sitskim:)

Posto ne znam 'kako bi vas zvao', zovem vas po onome cije adopcije (shvatanje) islama slijedite, po Abdul Vehabu(Vehab nije ime) , isto kao sto sebe npr zovem Hanefijom (po pravnom pravcu) ili Maturidijom(ili Asharijom) po akaidskom pravcu:)

Pa Adura dragi, je li mi to ne slijedimo i ne priznajemo islamsku ulemu i imame mezheba ?

Pa opet spominjes Abdulwehhaba, sa ciju stranu mi koje nas takvim pogrnim imenom nazivate nismo. On nije bio ispravne akide, jer je cak i borio se protiv svog sina, koji se zove Muhammed ibn Abdulwehhab, i koji je zavrsio skolu u Medini i borio se protiv novotarija, pa cak i rat poveo dok nije Arabijski poluotok ocistio od novotarija gotovo skroz...

Je li potrebno da opet oko ovoga raspravljamo, a imamo mnogo mnogo preci stvari da radimo na ovom forumu ? :confused:

Musliman_Allahov rob
06.10.2004., 04:52
Adura kaže:
ali cek....pa vi ste jedini (od svih drugih) koji slijede 'cisti islam', i zato vas treba zvati selefima ili samo muslimanima?

Ja se ne dam zvati niti henefijom, a mnogi me tako znaju zvati ponekad, jer u mnogome cemu primjenjujem u svome zvotu henefiski mezheb, niti selefijom, jer selefi su generacija koja je bila prva od ovog ummeta, koji su ispravno vjerovali i radili po tom vjerovanju, a Allah zna da li sam ja selefija ili nisam, niti dam da me zovu bilo kakvim drugim imenom osim muslimanom ili mu`minom ( vjernikom ). Tako su se prve generacije zvale izmedju!

Adura
06.10.2004., 04:59
Pa Adura dragi, je li mi to ne slijedimo i ne priznajemo islamsku ulemu i imame mezheba ?

Ne mogu reci ni da slijedite ni da ne slijedite.Da ne ulazimo previse doboko u temu, mogao bi reci da slijedite donekle ali metodologiju(na koji je nacin neki imam dosao do svog zakljucka) ne slijedite.

Pa opet spominjes Abdulwehhaba, sa ciju stranu mi koje nas takvim pogrnim imenom nazivate nismo.

Ok hajde ovako da kazem, recite mi vi kako da vas zovem a da u je u tom terminu sadrzano sve ono sto vasu grupu cini razlicitom u odnosu na sunite (mislim na mezheblije) i sije?

i koji je zavrsio skolu u Medini i borio se protiv novotarija, pa cak i rat poveo dok nije Arabijski poluotok ocistio od novotarija gotovo skroz...

Ne samatram Muhammed ibn Abdulwehhaba (kako rekoh Vehab nije ime) reformatorom, niti borcem protiv novotarija(posebno ne odobravam 'metodologiju' kojom je provodio svoje reforme).Citao sam sta je pisao, iskreno nista u tome sto je pisao nisam vidio 'reformatorsko', prije bi rekao da je pobrkao racune i pogresno shvatio neke stvari.Ok mozda je u to vrijeme bilo takvih zastranjenja medju muslimanskim svijetom, ali mislim da je definitivno fulao poentu u nekim stvarima.

Adura
06.10.2004., 05:04
Musliman_Allahov rob kaže:
Ja se ne dam zvati niti henefijom, a mnogi me tako znaju zvati ponekad, jer u mnogome cemu primjenjujem u svome zvotu henefiski mezheb, niti selefijom, jer selefi su generacija koja je bila prva od ovog ummeta, koji su ispravno vjerovali i radili po tom vjerovanju, a Allah zna da li sam ja selefija ili nisam, niti dam da me zovu bilo kakvim drugim imenom osim muslimanom ili mu`minom ( vjernikom ). Tako su se prve generacije zvale izmedju!

Ok super.(bez ironije ok je ovo tvoje misljenje i svidja mi se).

Ali problemi nastaju kada se pojave razlike u intepretaciji Islama, i kad treba nekako 'imenovati' grupu koja slijedi odredjenu interpretaciju.Imanovati tu grupu covjekom koji je idejno najjasnije uspio iskazati misljenje te grupe(kroz skup doktrina) ne smatram pogrdnim.Ali ok ako vi smatrate ovo pogrdnim, dajte nadjite neki termin koji je prikladan (jer se ipak radi o razlicitim doktrinama, ok te doktrine nisu bash nebo i zemlja ali ima odredjenih razlika....posebno onda kada odredjena grupa misli da ima iskljucivo ispravno misljenje a da su svi drugi u krivu)

Adura
06.10.2004., 05:18
Ok de da smirimo loptu:)

Bezveze vam je , a i meni da jedni druge ko stare babe tuzakamo i sto je josh gore proglasavamo 'krivovjernicima' tek tako olako.

Ih evo iskreno , sta me vazda raduje kod klasicara(mislim na onu staru islamsku skolu, koje je sve manje) jeste to sto im je istina bila na prvom mjestu.U njihovim djelima( manje u pravnim doduse) prezentuju se 1)dokazi iz Kur'ana, 2)Dokazi iz Sunneta i hadisa, 2)dokazi od 4 kalifa....Dokazi ranih ucenjaka....Zatim se prezentuju mimoilazenja....Ukratko trazi se (objektivno) najispravnije misljenje, gdje je jedini pravi faktor spoznaje jacina argumenta , a ne pripadnost nekoj grupi.

I sad kontam zasto Musliman_Allahov rob , Fuad , pa i ja ne bismo laganice poceli pisati o tome na osnovu cega se doslo do nekih zakljucaka?Pa onda ima i kontra argument i sl , pa cemo valjda doci do nekog misljenja koje je ok(a uz put cemo i naucit sto god novo).

Al sa saburom , polako ...velika je rijec drugoga proglasiti 'nemuslimanom'(kod nas bi se to nazvalo 'tekfirenje')..ako se to vec radi onda mora biti gadan razlog, jerbo ako nekog okrivis da je kriv...a nije, onda krivica prelazi na tebe(hmmm da parafraziram hadis....ako nekog proglasis 'kjafirom' , a nije , ti postajes ono cime si ga proglasio)

smjeskica
06.10.2004., 07:55
Meni sad specijalno nista nije jasno...hoce li mi neko konkretno reci(i potkrijepiti Kur'anom i hadisom) kome je dozvoljeno upucivati molbu i u kojim situacijama a da to ne bude smatrano sirkom?
Ja znam da ce se na sudnjem danu Muhamed a.s. i meleci moci zalagati za vjernike ali konkretno me interesuje je li,zasto jeste ako jeste i gdje pise da jeste dozvoljeno obracati se molbom nekom drugom pored Allaha dz.s.

danaye
06.10.2004., 09:15
(mali upad u temu)

Adura kaže:

I sad kontam zasto Musliman_Allahov rob , Fuad , pa i ja ne bismo laganice poceli pisati o tome na osnovu cega se doslo do nekih zakljucaka?Pa onda ima i kontra argument i sl , pa cemo valjda doci do nekog misljenja koje je ok(a uz put cemo i naucit sto god novo).

Al sa saburom , polako ...

Adura :s
Odličan prijedlog. :top:
Nadam se da će se svi složiti s njim.

Fuad
06.10.2004., 11:10
smjeskica kaže:
Meni sad specijalno nista nije jasno...hoce li mi neko konkretno reci(i potkrijepiti Kur'anom i hadisom) kome je dozvoljeno upucivati molbu i u kojim situacijama a da to ne bude smatrano sirkom?
Ja znam da ce se na sudnjem danu Muhamed a.s. i meleci moci zalagati za vjernike ali konkretno me interesuje je li,zasto jeste ako jeste i gdje pise da jeste dozvoljeno obracati se molbom nekom drugom pored Allaha dz.s.

Smjeskice

Jos za zivota poslanika (sws) muslimani su se obracali njemu da im ucni dovu (molbu Allahu) za nesto a sto ih je mozda tistjelo, ili za otklanjanje neke nevolje, ili i za davanje nafake

Jedan ashab, zvao se Sa'alaba koji je inace bio vrlo siromasan, zamolio je poslanika (sws) da uputi dovu (molbu) Allahu, da bi mu Alllah dao vecu nafaku. I nakon sto je to poslanik (sws) ucinio i zamolio se Allahu za njega, Sa´alaba je postao toliko bogat da su, ulice Medine bile ispunjene njegovim ovcama i kamilama
Onda je on poceo da zanemaruje svoje duznosti i prestao dolaziti petkom u dzamiju na dzumu. Kada mu je Boziji Poslanik poslao svoje ljude da im uruci zekat, on je odbio da ga da, pravdajuci se da nije nista duzan.
U vezi toga Allah je u Kur'anu rekao:
"Ima ih koji su se obavezali Allahu: Ako nam iz obilja svoga dade, udjeljivacemo zaista milostinju i bicemo doista dobri"! - a kada im je On dao iz obilja Svoga oni su u tome pustali skrti i okrenuli se - a oni i onako glave okrecu". Kur´an 9:75-76

Kod Buharije u odjeljku molitve za kishu, naci ces na nekoliko hadisa gdje su ashabi isli kod poslanika sws da bi se on (poslanik sws) zamolio Allahu da bi poslao kisu

Kako Sa'alaba, tako i drugi ashabi su za nafaku, kisu, itd mogli i sami molbu upucivati Allahu, ali znajuci da je poslanik (sws) najodabraniji kod Allaha, ashabi su to od poslanika trazili nadajuci se da ako ce Allah ikom izaci u susret, onda ce to svome poslaniku (sws)

Pored poslanika (sws) oni koji su vrlo bliski Allahu, su i poslanikova (sws) familija. Pored njih postoje i jos neke osobe, koje su mogle svojim jakim imanom (vjerom) steci Allahovu blizinu

U Buhariji 2:123 stoji:
prenosi Anas:
Uvijek kada bi im zaprijetila susa, Omer ibn Hatab bi uobicajavao da upita Abbasa bin abdul Mutaliba da se zamoli Allahu za kisu.
U vezi tog on bi rekao (Omer): "O Boze, zaista se sluzismo kao sredstvom k tebi nasim poslanikom (sws), da nas napojis i dadnes nam kisu, i zaista se mi sada sluzimo kao sredstvom k tebi amidzom naseg poslanika (sws), pa nam dadni kisu". (1) I dala bi im se kisa

Primjecujes da su i ashabi isli kod poslanika (sws) da se poslanik (sws) zamoli Allahu za kisu, iako su i sami mogli to uciniti i uputiti mu molbu. Primjecujes da su nakon poslanika (sws) neki od ashaba (Omer) za to isto isli kod ibn Abbasa

I kao sto sam vec ranije rekao, poslanik (sws) nije mrtav kao sto to wehabije zele reci, vec je poslanik (sws) ziv i u zadovoljstvu kod Allaha. Nasi selami do njega dolaze, a i nase trazenje kada mu se obratimo da se kao sto je to vec cinio za nevolje ashaba (kisu itd), sada Allahu zamoli za nasu nevolju

Musliman_Allahov rob
06.10.2004., 12:39
Adura kaže:

Bezveze vam je , a i meni da jedni druge ko stare babe tuzakamo i sto je josh gore proglasavamo 'krivovjernicima' tek tako olako.

Ih evo iskreno , sta me vazda raduje kod klasicara(mislim na onu staru islamsku skolu, koje je sve manje) jeste to sto im je istina bila na prvom mjestu.U njihovim djelima( manje u pravnim doduse) prezentuju se 1)dokazi iz Kur'ana, 2)Dokazi iz Sunneta i hadisa, 2)dokazi od 4 kalifa....Dokazi ranih ucenjaka....Zatim se prezentuju mimoilazenja....Ukratko trazi se (objektivno) najispravnije misljenje, gdje je jedini pravi faktor spoznaje jacina argumenta , a ne pripadnost nekoj grupi.

Al sa saburom , polako ...velika je rijec drugoga proglasiti 'nemuslimanom'(kod nas bi se to nazvalo 'tekfirenje')..ako se to vec radi onda mora biti gadan razlog, jerbo ako nekog okrivis da je kriv...a nije, onda krivica prelazi na tebe(hmmm da parafraziram hadis....ako nekog proglasis 'kjafirom' , a nije , ti postajes ono cime si ga proglasio)

Odlican post Adura. Eh znas li ti sad u cemu je problem ? :)

Problem je u tomesto sijje uopce ne prihvataju hadisa ashaba radijllahu anhum i ne prinzaju ih kao pravovjernu generaciju, kao najbolju generaciju... ne prihvataju halife, vec ih grde radi necega, a po njihovom misljenju radi toga sto su "oteli" vlast Aliji r.n. Kako sad da pisemo pomoci nasih dokaza Kur´ana i sunneta i misljenja ashaba, kad oni ne prihvataju takvo nesto, kad oni ne prihvataju tefsir sunnijski ucenjaka itd itd itd.

Javit cu se inshAllah drugom prilikom kad budem imao vise vakta, da napisem jos sta za temu.

Musliman_Allahov rob
06.10.2004., 15:44
Fuad kaže:

Jos za zivota poslanika (sws) muslimani su se obracali njemu da im ucni dovu (molbu Allahu) za nesto a sto ih je mozda tistjelo, ili za otklanjanje neke nevolje, ili i za davanje nafake

Jedan ashab, zvao se Sa'alaba koji je inace bio vrlo siromasan, zamolio je poslanika (sws) da uputi dovu (molbu) Allahu, da bi mu Alllah dao vecu nafaku. I nakon sto je to poslanik (sws) ucinio i zamolio se Allahu za njega, Sa´alaba je postao toliko bogat da su, ulice Medine bile ispunjene njegovim ovcama i kamilama
Onda je on poceo da zanemaruje svoje duznosti i prestao dolaziti petkom u dzamiju na dzumu. Kada mu je Boziji Poslanik poslao svoje ljude da im uruci zekat, on je odbio da ga da, pravdajuci se da nije nista duzan.
U vezi toga Allah je u Kur'anu rekao:
"Ima ih koji su se obavezali Allahu: Ako nam iz obilja svoga dade, udjeljivacemo zaista milostinju i bicemo doista dobri"! - a kada im je On dao iz obilja Svoga oni su u tome pustali skrti i okrenuli se - a oni i onako glave okrecu". Kur´an 9:75-76

Kod Buharije u odjeljku molitve za kishu, naci ces na nekoliko hadisa gdje su ashabi isli kod poslanika sws da bi se on (poslanik sws) zamolio Allahu da bi poslao kisu

Kako Sa'alaba, tako i drugi ashabi su za nafaku, kisu, itd mogli i sami molbu upucivati Allahu, ali znajuci da je poslanik (sws) najodabraniji kod Allaha, ashabi su to od poslanika trazili nadajuci se da ako ce Allah ikom izaci u susret, onda ce to svome poslaniku (sws)]

Jeste, elhamdulillah, to je tako Fuade, ali oni su trazili da dovi za njih dok je bio na ovom dunjaluku, na ovom svijetu, dok je zivio ovaj dunjalucki zivot. Kada neko preseli svome Gospodaru, njegova djela se vise ne broje, gotovo je, osim u tri slucaja kako se navodi u hadisu, kada se udjeli sadaka, trajna, kada se odgoji dijete itd... A odlaziti na mezarje, i njima upucivati dove, mrtvima, onima koji su zavrsili zivot dunjalucki, nas trenutni, to muslimani nikada nisu praktikovali, koji su slijedili izvorni islam, tj. koji su slijedili Kur'an i sunnet.

Fuad kaže:

Pored poslanika (sws) oni koji su vrlo bliski Allahu, su i poslanikova (sws) familija. Pored njih postoje i jos neke osobe, koje su mogle svojim jakim imanom (vjerom) steci Allahovu blizinu

Haqq/istina, ali dok su bili na ovom dunjaluku, a oni vise nisu sa nama!

Fuad kaže:

U Buhariji 2:123 stoji:
prenosi Anas:
Uvijek kada bi im zaprijetila susa, Omer ibn Hatab bi uobicajavao da upita Abbasa bin abdul Mutaliba da se zamoli Allahu za kisu.
U vezi tog on bi rekao (Omer): "O Boze, zaista se sluzismo kao sredstvom k tebi nasim poslanikom (sws), da nas napojis i dadnes nam kisu, i zaista se mi sada sluzimo kao sredstvom k tebi amidzom naseg poslanika (sws), pa nam dadni kisu". (1) I dala bi im se kisa.

So, opet isto, i dozvoljeno je tako moliti, kao npr ja sad da molim Allaha svt za nesto, pa kazem u dovi, "Moj Allahu, Ti najbolje znas mene, bolje i od samog mene, znas kako sam i koliko sam pokoran svojim roditeljima, ocekujuci od tebe nagradu, oprost i samilost pa mi oprosti moje grijehe i sacuvaj me od dzehennemske vatre i kaburskog azaba... "znaci, ovdje se spominje blagodat koju cinis prema nekome, a u slucaju kojem si ti naveo je Allahov Poslanik a.s. Da li i danas mozemo da tako molimo ? Da, npr. Moj Allahu, Ti dobro znas da slijedim Tvoju Knjigu i sunnet tvoga Poslanika, i dobro znas da to radim iz ljubavi prema Tebi i Tvojim Poslaniku a.s., spusti nam kisu itd itd ...

Fuad kaže:
Primjecujes da su i ashabi isli kod poslanika (sws) da se poslanik (sws) zamoli Allahu za kisu, iako su i sami mogli to uciniti i uputiti mu molbu. Primjecujes da su nakon poslanika (sws) neki od ashaba (Omer) za to isto isli kod ibn Abbasa
]

Isli su, ali ne na njihov mezar vec kod njih dok su bili na ovome svijetu zivi. :)

Fuad kaže:

I kao sto sam vec ranije rekao, poslanik (sws) nije mrtav kao sto to wehabije zele reci, vec je poslanik (sws) ziv i u zadovoljstvu kod Allaha. Nasi selami do njega dolaze, a i nase trazenje kada mu se obratimo da se kao sto je to vec cinio za nevolje ashaba (kisu itd), sada Allahu zamoli za nasu nevolju

Opet ponavljas tu isto rijec pogrdnu za muslimane ? Je li se mi mozemo dogovoriti kao ljudi koji pamet i razum imaju, ili moramo prijavljivati adm. i mod. se ? Mislim da si dobio opomenu za takve rijeci koje koristis na forumu. A sto se tice Poslanika a.s., ja sam objasnio sta znaci preseliti, umrijeti, mrtav ... pa ako pameti imas, skontaces nesto...

zagor
06.10.2004., 19:28
Nemojte ga tako zvati kad čovjek to lijepo od vas traži.

Fuad
06.10.2004., 19:40
kazes:
Jeste, elhamdulillah, to je tako Fuade, ali oni su trazili da dovi za njih dok je bio na ovom dunjaluku, na ovom svijetu, dok je zivio ovaj dunjalucki zivot. Kada neko preseli svome Gospodaru, njegova djela se vise ne broje
Znaci slazes se da se za neku tvoju potrebu moze zamoliti neko drugi (poslanik sws, njegova familija, i ljudi sa izuzetno jakim imanom) da se oni zatebe zamole Allahu, i koliko shvacam jedina stvar sa kojom se neslazes, je dali to te osobe mogu ciniti i kada zanas izgledaju da su mrtve

Kada se tice hadisa iz Buharije, iako si se slozio, mislim da ga nisi razumio, ali to i nije toliko bitno, jer je hadis bio samo jos jedna potvrda da se od ljudi (poput poslanik sws, njegove familije as, ili onih sa izuzetno jakim imanom poput ibn Abbaza) moze zatraziti da se za tebe, zamole Allahu da ti on (Allah) otkloni neku nevolju. Inace Omerova dova na koju si se ti osvrnuo, nije imala puno veze sa ovim ocemu smo pricali, vec je umjesto toga akcenat stavljen na to da su se ashabi oubicajavali moliti poslaniku, da on cini dovu (moli se Allahu) umjesto njih samih, a da se (Omer) nakon poslanika sws za to isto molio ibn Abbasu

moje pitanje tebi
Kada se tice ovog, dali je sada ostao samo taj jedini razlog naseg neslaganja, to sto ti smatras da to iako je to poslanik sws mogao ciniti i moliti se za druge za svog ovodunjaluckog zivota, da on to sada vise nije u mogucnosti, jer ga ti smatras mrtvacem, koji nije u sposobnosti nista vise uciniti (djelovati)

LaPerla
06.10.2004., 20:02
Izvinjavam se na upadu, pokusavam da shvatim iz napisanog koliko razlicitih struja muslimana ima i iznenadjena sam,mislila sam da je to sve jedna vjera.
Razlog za upad je pitanje,koliko je zena Muhamed imao i je li istina da su sve navedene u Kur'anu ukljucujuci i koliko su bile stare?
Hvala.

Fuad
06.10.2004., 21:12
La Perla

Muslimani jesu svi jedne vjere, i ne razlikuju se puno u teoloskom smislu, jer svi vjeruju u jednog Boga, i u njegovog zadnjeg poslanika Muhameda (sws)
Ove razlike u shvacanju pojedinih teoloskih stvari, se nakraju ipak objasne, naravno kada se shvate i prevazidju predrasude koje se imaju o onom drugom

Muslimani su uglavnom podijeljeni na dvije velike grupe, vecinske sunnite oko 85% i shiije sa oko 15%
Kao i sunniti koji se unutar sebe danas dijele na 4 mesheba (pravne skole), tako se i shije unutar sebe dijele na nekoliko mesheba
Razlika izmedju shija i sunnija se uglavnom tice uloge poslanikova sws nasljednika (tj ko je to trebao biti)

Pored sunnija i shija postoje jos nekoliko grupa. Jedna grupa koja je inace poznata pod nazivom wehabije (mada oni sami sebe ne zele tako nazivati) zbog svog slicnog stava oko poslanikovih sws nasljednika pokusava sebe svrstati u sunnite, ali se od sunnita u drugim bitnim stvarima dosta razlikuje, pa ih zbog toga sunniti i nesmatraju svojim dijelom.

Kod obije grupe (sunnija i shija) postoje grupe koje su svojim ucenjem izasle iz okvira islama, pa se zbog toga od svih ostalih te grupe nepriznaju kao pripadnicima islama, mada te grupe same za sebe tvrde da one to jesu. Primjer takvih grupa kod sunnija su ahmedije, dok su kod shija to alevije

Kada se tice poslanikovih (sws) zena i Kur'ana, najpre trebas znati da Kur'an nije poput Novog Zavjeta. Kur'an nije biografija zadnjeg Bozijeg poslanika (sws), i u njemu se nepominju stvari u vezi poslanika (sws) osim ako neki dogadjaj iz poslanikova (sws) zivota nije direktni povod Bozijeg obracanja, i komentiranja tih dogaja, kao u navedenom primjeru o dagadjaju o Sa'alabi, gdje Bog onda komentira takvo ponasanje

Kada se tice poslanikovih (sws) zena, opet tako kroz Bozije kometare tih dogadjaja pominju se samo nekoliko takvih epizoda. Jedna od njih je kada su rodjaci Ajshe, (jedine poslanikove sws zene koju je on ozenio djevojkom i koja nije vec bila stara ili udovica) iz zavisti je patvorili za nesto sto ona nije ucinila. Taj njihov cin je ukratko pomenut i od Boga osudjen.
Ima jos nekoliko takvih dogadjaja, koji se ticu poslanikovih (sws) zena, medjutim opet, u njima se nepominju imena, vec se samo neke stvari u vezi nekih dodjajaja od Boga ukratko kometiraju, uglavnom kao savjeti, pohvale ili osude
Kroz istoriju, se medjutim zna koji Boziji komentar dogadjaja, je vezan za koju zenu ili koju osobu

Musliman_Allahov rob
06.10.2004., 22:59
Fuad kaže:
moje pitanje tebi
Kada se tice ovog, dali je sada ostao samo taj jedini razlog naseg neslaganja, to sto ti smatras da to iako je to poslanik sws mogao ciniti i moliti se za druge za svog ovodunjaluckog zivota, da on to sada vise nije u mogucnosti, jer ga ti smatras mrtvacem, koji nije u sposobnosti nista vise uciniti (djelovati)

Nije to jedini razlog oko kojeg se mi ne slazemo. Jer da jeste, ja nebih sebi dozvolio da te nazovem kjafirom. A kako se kaze jasno u jednom hadisu, ko nazove od muslimana drugog muslimana kjafirom, to se odnosi na jednog od njih dvojice. Tj. ako je pogodio tako i jeste, a ako nije, odna se vraca na njega i on postaje kjafir-nevjernik.

Ja sam rekao, mi nemamo posrednike, i ne molimo nikoga ko nije na ovom dunjaluku, da moli Allahu za nas. Jer da je to ispravno, to bi radili ashabi radijallahu anhum, i odlazili bi na poslanikov mezar uvijek i molili ...

Medjutim, toga u Islamu nema. Podigni sam ruke i moli Allaha, jer Allah hoce da vidi tvoju skrusenost i poniznost, pa da ti se smiluje, inshAllah, ali nije iskljuceno i da nekome od brace, ili sejhova i nekih veci "cinova" kazes da uputi dovu za tebe. Kao npr. putniku, jer se putnikova dova ne odbija, da ga napomenes da moli za tebe i sl.

Necemo se sloziti nikada oko stvari koje praktikuju sijje, dokle god se ne okrenemo izvoru naseg dina, tj. Kur`anu, sunnetu, ashabima poslije smrti Allahovog Poslanika a.s., tj. u to spadaju i 4 pravednih halifa, imam mezhab kao i islamskoj ispravnoj i priznatoj ulemi, koje dokaze svoje potkrijepljuje iz Kur´ana i sunneta.

Musliman_Allahov rob
06.10.2004., 23:15
LaPerla kaže:
Izvinjavam se na upadu, pokusavam da shvatim iz napisanog koliko razlicitih struja muslimana ima i iznenadjena sam,mislila sam da je to sve jedna vjera.
Razlog za upad je pitanje,koliko je zena Muhamed imao i je li istina da su sve navedene u Kur'anu ukljucujuci i koliko su bile stare?
Hvala.

Bismillah

A naziv koji se pripisuje nekim muslimanima "vehabije" je izmisljen i niko od muslimana takvim imenom sebe ne zove niti zeli da mu ko to prilijepi. Da navedem jedan primjer, to ti je isto kao npr danas da imas one koji su pobozni katolici i drze se striktno onoga sto je u bibliji, ne odstupajuci ni po koju cijenu od onoga sto se nalazi u Knjizi, pa ovi koji imaju drugacije i pogrijesno vjerovanje prilijepe im tiketu, jer ti pravi katolici osudjuju njih sto imaju pogrijesno razumjevanje u nekim stvarima u vjeri...i nazovu ih pogrdnim imenima, kako bi narod otjerali od njih i proglasili njihovo ucenje odnosno pridrzavanje vjere laznom i zaostalom i sektaskom itd...

Ovo ti je najbolji primjer da saznas o cemu se radi.

Fuad
06.10.2004., 23:32
Necemo se sloziti nikada oko stvari koje praktikuju sijje, dokle god se ne okrenemo izvoru naseg dina, tj. Kur`anu, sunnetu, ashabima poslije smrti Allahovog Poslanika a.s., tj. u to spadaju i 4 pravednih halifa, imam mezhab kao i islamskoj ispravnoj i priznatoj ulemi, koje dokaze svoje potkrijepljuje iz Kur´ana i sunneta.

Daj ne budi djetinjast

Ja te nisam pitao dali se slazes u vezi uleme, ashaba, halifa itd, vec posto si se slozio da su ashabi uzimali poslanika sws kao posredinika izmedju njih i Boga, tj da bi se poslanik (sws) umjesto njih zamolio Allaha u vezi neke njihove stvari ili nevolje, dali je u vezi te stvari nase neslaganje ostalo jos jedino na tome da ti smatras da poslaniik sws to sada vise nije u mogucnosti, jer ga ti smatras mrtvacem, koji nije u sposobnosti nista vise uciniti (djelovati)

Musliman_Allahov rob
06.10.2004., 23:37
Fuad kaže:
Daj ne budi djetinjast

Ja te nisam pitao dali se slazes u vezi uleme, ashaba, halifa itd, vec posto si se slozio da su ashabi uzimali poslanika sws kao posredinika izmedju njih i Boga, tj da bi se poslanik (sws) umjesto njih zamolio Allaha u vezi neke njihove stvari ili nevolje, dali je u vezi te stvari nase neslaganje ostalo jos jedino na tome da ti smatras da poslaniik sws to sada vise nije u mogucnosti, jer ga ti smatras mrtvacem, koji nije u sposobnosti nista vise uciniti (djelovati)

Ja sam rekao lijepo, da je to ispravno, radile bi najbolje generacije koje su ostale poslije Poslanika a.s. Poslanik ce ciniti sef´at za neke ljude na Sudnjem danu, za svoj ummet, ali ne cini sef`at nikakav u kaburu. U Berzahskom zivotu...

Kada nekoga zamolis od zivih da i za tebe uputi dovu i da se sjeti tebe u dovi kada moli Allaha, to nije posrednistvo kao sto je to u krscana i sl. A kada odlazis na kabur neciji i tako radis onda jeste, jer ti molis onoga ko vise nije na ovom svijetu i koji je zavrsio sa ovim dunjalukom.

Fuad
07.10.2004., 09:31
rob kaže:
Ja sam rekao lijepo, da je to ispravno, radile bi najbolje generacije koje su ostale poslije Poslanika a.s. Poslanik ce ciniti sef´at za neke ljude na Sudnjem danu, za svoj ummet, ali ne cini sef`at nikakav u kaburu. U Berzahskom zivotu...

Kada nekoga zamolis od zivih da i za tebe uputi dovu i da se sjeti tebe u dovi kada moli Allaha, to nije posrednistvo kao sto je to u krscana i sl. A kada odlazis na kabur neciji i tako radis onda jeste, jer ti molis onoga ko vise nije na ovom svijetu i koji je zavrsio sa ovim dunjalukom.
Eto ti opet drzis predavanje
Ja te nisam pitao sta je ispravno a sta ne, kao i sta su ili sta nisu radili ashabi, jer ja za to znam tvoje stajaliste

Koliko shvatam ti se slazes da su ashabi molili poslanika sws da dovi - upucuje molbu za njih Allahu. Neslazes se da to i sada poslanik sws moze raditi, jer ga smatras mrtvacem

Procitaj pazljivo sta pise Al-Hafiz Ibn Jawzi, Kitab al Wafa, str 818, #1536

Abu Bakr al-Minqari je rekao:
Bio sam u poslanikovoj dzamiji sa (al-hafizom) al-Tabaranijem i sa (al-hafizom) Abu al-Shaykhom imajuci poteskoca. Bili smo vrlo gladni. Taj dan kao i prosli, nismo jeli. Kada je bilo vakat za jaciju, prisao sam poslanikovom (sws) mezaru i rekoh: "O poslanice, mi smo gladni, gladni smo" (ya rasullallah al-ju` al-ju`)! Onda sam otisao odatle. Abu Shaykh mi rece: Sjedi, bice kako bude, ili ce se za nas naci hrana, ili cemo umrijeti. Prispao sam, a i Abu Shaykh je prispao, dok je al-Tabarani ostao budan, pretrazujuci nesto. Tada jedan Alawi (potomak Alijev) pokuca na vrata i udje sa dva djecaka, koji su svaki od njih nosili kosaru od palmina lisca prepunu hrane. Podigosmo se i jedosmo. Mislili smo da ce djecaci uzeti nazad ono sto ce ostati, medjutim oni odlazeci ostavise sve. Kada smo zavrsili taj Alawi upita: "O ljudi, dali ste se vi zalilili (cinili dovu) poslaniku sws?. Vidio sam ga u mom snu, i on mi naredi da vam nesto od hrane donesem".

smjeskica
07.10.2004., 09:48
Mozel' se od koga dobiti trece misljenje:D
Ne znam Fuade,ja sam i dalje prilicno ubijedjena da izmedju Allaha dz.s. i vjernika ne bi trebalo da bude posrednika...ne vidim smisao odlaska na kabure kada je Allah dz.s. svuda oko nas.
Ne mogu moliti Allaha dz.s. i unaprijed vjerovati da mi molba nece biti primljena kada mi je Muhamed a.s. rekao da to ne cinim,da kada dovu upucujem vjerujem u njeno ispunjenje.
(Usput ova vrijedjanja su vam bezveze...prihvatimo cinjenicu da ima stvari u kojima se necemo sloziti ali ko god vjeruje u Allaha dz.s. i trudi se da zivi po propisima Islama,ne cini grijeh koji izvodi iz vjere moj je brat musliman.
Ko su vehabije i koje grupe u islamu postoje te koje su njihove tacke razilazenja...to je zrelo za novu temu)

Fuad
07.10.2004., 11:31
smjeskica kaže:
Mozel' se od koga dobiti trece misljenje:D
Ne znam Fuade,ja sam i dalje prilicno ubijedjena da izmedju Allaha dz.s. i vjernika ne bi trebalo da bude posrednika...

Smjeskice
Ja mislim da kada se pomene posrednik, ti odmah vidis neku viziju xxxxxx pojma "posrednik", u kojoj neko moze za drugog sredjivati stvari a koje samo Bog moze, npr obecati ti da ce ti srediti mjesto u dzenetu, ili da su ti neko oprostiti grijehe
Medjutim ovo nije taj nacin posredovanja. Ovdje poslanik (sws) ne radi nista sto on nemoze, tj on kao i ti moze da se moli Allahu

Ja ti i nisam rekao da ti trebas moliti Allaha, a vec unaprijed vjerovati da ti molba nece biti ispunjenja. Ni Omer u Buharijinom hadisu nije mislio da se on nemoze direktno zamoliti Allahu ili da mu molba nece biti ispunjena, vec se on (Omer) poznavajuci sebe i svoje kvalitete, za ispunjenje svojih potreba nadao da ce za njega biti puno bolje ako se poslanik sws (a kasnije ibn Abbas) umjesto njega za tu istu njegovu potrebu zamole Allahu.
Omer nije mislio da je to sto radi sirk, pa neznam zasto bi to ti mislila
smjeskica kaže:
(Usput ova vrijedjanja su vam bezveze...prihvatimo cinjenicu da ima stvari u kojima se necemo sloziti ali ko god vjeruje u Allaha dz.s. i trudi se da zivi po propisima Islama,ne cini grijeh koji izvodi iz vjere moj je brat musliman.
Ko su vehabije i koje grupe u islamu postoje te koje su njihove tacke razilazenja...to je zrelo za novu temu)
Citajuci tvoj prvi pasus, pomislih evo i sestra smjeskica zamijera wehabiji sto me naziva kafirom, mene koji vjerujem u Allaha i njegova poslanika (sws), zivim po propisima islama i koji bih po tome trebao biti njen brat Musliman
Medjuti ova njena zadnja recenica me pomalo navodi na pomisao da sestra to tako i nije bas mislila, vec da se ona ipak ljuti sto ja govorim oko wehabija i zabluda njihovog ucenja

smjeskica
07.10.2004., 11:45
Mislila sam na obostrano vrijedjanje...rekla sam "ova vrijedjanja su VAM bezveze...",pa naravno da sam protiv da se brat musliman naziva kafirom(a to je inace i nedozvoljeno) kao i da drugog brata nazivas vehabijom(ako to on nalazi uvredom).
A ta zadnja recenica je zaista prijedlog da se na posebnom topiku malo podrobnije kaze o odredjenim grupacijama unutar islama.
Jer evo prva ja priznajem da nisam upoznata o toj temi koliko bih zeljela da budem.

Dunj@
07.10.2004., 12:51
Fuad kaže:
Smjeskice
Ja mislim da kada se pomene posrednik, ti odmah vidis neku viziju krscanskog pojma "posrednik", u kojoj neko moze za drugog sredjivati stvari a koje samo Bog moze, npr obecati ti da ce ti srediti mjesto u dzenetu, ili da su ti neko oprostiti grijehe
Oprostite kaj se miješam u vaš dijalog, ali ovo ne stoji!
Nitko u kršćanstvu nije posrednik kako se vama samo čini. NITKO!

Po milijunti put: svećenik (ako to bilo tko misli ?) nije posrednik! (A niti sve kršćanske nominacije nemaju istu praksu. Isto kao ni muslimanske: ;))
Svaki kršćanin to zna!

smjeskica
07.10.2004., 13:02
Ok Simona...jel' postoji u katolicanstvu da odes svesteniku na ispovijed i kazes "oprosti mi oce zgrijesila sam..." i svestenik ti kaze 10 zdravomarija ili nesto slicno,da ti oprost grijeha.
Meni to izgleda kao da ti svestenik oprasta u ime Boga.
Ili evo slucaj sv. Ante(od koga je cijela rasprava i pocela),vjernici svecima idu uglavnom kada ih muci neki problem,neka teska bolest i sl. i onda preko odredjenih svetaca traze pomoc...meni izgleda kao da je taj svetac posrednik izmedju njih i Boga(ili konkretno traze pomoc od sveca?)
Zasto si dijalog napisala kao pod navodnim znacima-ovo zaista jeste dijalog,ne navodni dijalog.
I nisi se javila evo vec milijuniti put vec si samo jednom prethodno napisala da posrednistva nema kod svih krscanskih grupacija.

Dunj@
07.10.2004., 13:46
smjeskica kaže:
Meni to izgleda kao da ti svestenik oprasta u ime Boga.

Ili evo slucaj sv. Ante(od koga je cijela rasprava i pocela),vjernici svecima idu uglavnom kada ih muci neki problem,neka teska bolest i sl. i onda preko odredjenih svetaca traze pomoc...meni izgleda kao da je taj svetac posrednik izmedju njih i Boga(ili konkretno traze pomoc od sveca?)

Zasto si dijalog napisala kao pod navodnim znacima-ovo zaista jeste dijalog,ne navodni dijalog.

I nisi se javila evo vec milijuniti put vec si samo jednom prethodno napisala da posrednistva nema kod svih krscanskih grupacija.
1. Dobro si rekla. To samo tako izgleda neupućenima.
Kršćaninu je, recimo to tako, ona ispovijed povjerljivi je razgovor s nekim upućenim (svećenikom) o težini grijeha. Nitko kršćanina dalje ne kažnjava i ne kontrolira (osim Boga).
Svećenik ne oprašta ni u svoje ni u ime Boga. Čini mi se da su kršćani koji nemaju ispovijed u svojoj praksi izmislili psihologe. :D

2. To sa pojedinim svecima isto kao i ispovijed. Ono isto ili slično što kaže Fuad. Naime, običan prosječni čovjek nije svetac i računa da taj pojedini svetac ima bolje referece da posreduje kod Boga.
To svaki kršćanin (katolik) zna!

3. Napisala sam kosim slovima da istaknem riječ dijalog, a ne da ju stavim u navodnike. Jer sam pročitala samo vaš dijalog.

4. Nije mi se dalo objašnjavati, (o tome bilo puno puta riječi), pa sam skratila na ono osnovno. Naime, sve kršćanske denominacije danas nemaju istu vrst ispovijedi, a neki nikakvu. Ali svi imaju neku vrst prakse kajanja za grijehe.
Razlike su nastale u povijesti i kršćani su i zbog takvih međusobnih razlika krvavo ratovali. Vidim da muslimani čine istu pogrešku, a sve u ime Boga! Nikome se ne čeka posljednji Božji sud.

Da dodam, meni je isto dugo treblo dok sam shvatila da muslimani ne znaju da svi kršćani nemaju istu praksu, kao što ni većina kršćana nema pojma da je kod muslimana slična situacija. Svatko najčešće vidi i zna samo ono o čemu ima (nekakvog) vlastitog iskustva. Ako ga uopće ima. :)

Fuad
07.10.2004., 14:21
Simona

Ukoliko ti mislis da sam pogrijesio, ja se ispravljam i u textu:
".... ti odmah vidis neku viziju krscanskog pojma "posrednik", u kojoj neko moze za drugog sredjivati..." brisem ono "krscanskog"
Nadam se da za ostatak texta nemas primjedbi, i da ce ipak biti mir u kuci

(Jeli sad ok)

Musliman_Allahov rob
07.10.2004., 16:03
Fuad kaže:
Eto ti opet drzis predavanje
Ja te nisam pitao sta je ispravno a sta ne, kao i sta su ili sta nisu radili ashabi, jer ja za to znam tvoje stajaliste

Koliko shvatam ti se slazes da su ashabi molili poslanika sws da dovi - upucuje molbu za njih Allahu. Neslazes se da to i sada poslanik sws moze raditi, jer ga smatras mrtvacem

Procitaj pazljivo sta pise Al-Hafiz Ibn Jawzi, Kitab al Wafa, str 818, #1536

Abu Bakr al-Minqari je rekao:
Bio sam u poslanikovoj dzamiji sa (al-hafizom) al-Tabaranijem i sa (al-hafizom) Abu al-Shaykhom imajuci poteskoca. Bili smo vrlo gladni. Taj dan kao i prosli, nismo jeli. Kada je bilo vakat za jaciju, prisao sam poslanikovom (sws) mezaru i rekoh: "O poslanice, mi smo gladni, gladni smo" (ya rasullallah al-ju` al-ju`)! Onda sam otisao odatle. Abu Shaykh mi rece: Sjedi, bice kako bude, ili ce se za nas naci hrana, ili cemo umrijeti. Prispao sam, a i Abu Shaykh je prispao, dok je al-Tabarani ostao budan, pretrazujuci nesto. Tada jedan Alawi (potomak Alijev) pokuca na vrata i udje sa dva djecaka, koji su svaki od njih nosili kosaru od palmina lisca prepunu hrane. Podigosmo se i jedosmo. Mislili smo da ce djecaci uzeti nazad ono sto ce ostati, medjutim oni odlazeci ostavise sve. Kada smo zavrsili taj Alawi upita: "O ljudi, dali ste se vi zalilili (cinili dovu) poslaniku sws?. Vidio sam ga u mom snu, i on mi naredi da vam nesto od hrane donesem".

Bismillah

To je rekao neko od muslimana... a mozda je i izmisljeno, kao sto je na Ibn Kajjima rahimehullah bilo izmisljeno mnogo sto sta, pa je prof. Samir Avdic pronasao na stranici kako pisu da on govori o nekim sektama lijepo i da je to ispravno i da navode pod kojim se to tomom nalazi u kojem dijelu, i koja strana i ko biljezi i prenosi. Ovaj brat je to sve prekontrolisao i nasao da je to velika laz i potvora.

Tako isto moze biti i sa ovim citatom sto si ga naveo, medjutim i ako nije, pa je li to ti hafizi i alimi nemogu pogrijesiti ? Pa ako su oni skrenuli, hocemo li ih pratiti ? Hocemo, ali ako imaju dokaz, posto ga nemaju, necemo ih slijediti! Ja necu da ih kritikujem jer ne vjerujem da je to neko od pravovjernih ashaba i alima islamskih cinio ikad. I da je dozvolio ikad takvo nesto.

Mi ne trazimo od onih koji su preselili na Ahiret, od onih koji su mrtvi, jer oni nisu zivi po nasem zivotu dunjaluckom i drugacije ih ne mozemo zvati osim kao mrtvi kako stoji u mnogim predajama vjerodostojnim, kao i od Abdullaha ibn Abbasa u tefsirenju zadnjeg dzuza Kur'ana a.s..

Musliman_Allahov rob
07.10.2004., 16:09
Fuad kaže:

Citajuci tvoj prvi pasus, pomislih evo i sestra smjeskica zamijera wehabiji sto me naziva kafirom, mene koji vjerujem u Allaha i njegova poslanika (sws), zivim po propisima islama i koji bih po tome trebao biti njen brat Musliman
Medjuti ova njena zadnja recenica me pomalo navodi na pomisao da sestra to tako i nije bas mislila, vec da se ona ipak ljuti sto ja govorim oko wehabija i zabluda njihovog ucenja

Bismillah

Bit cu primoran ponovo da te prijavim sad adm i mod. Ne vrijedi sa tobom voditi nikakav dijelog, jer ti si otisao skroz u lijevu stranu i samo ti je nau mu da dijelis muslimane i da tumacis vjeru onako kako tebi godi i kako misle tvoji "sejhovi"!

smjeskica
07.10.2004., 16:52
Simona,Fuade...izgleda da je jedino problem u terminologiji,za mene je posrednistvo kada se Bogu obracam preko treceg lica a ne licno i kada vjerujem da ce to trece lice bolje pridonijeti rjesavanju mog problema.
Ubijedjena sam da Bog sve vidi,sve cuje,sve zna i na Njemu je da odluci hoce li moju dovu primiti ili ce me staviti na kusnju.
Fuade,ne znam,mozda si i u pravu da je dozvoljeno uputiti dovu i preko Muhameda a.s.,raspitati cu se,potrazit cu u raznim izvorima ali ono sto zasigurno znam je da je dova oblik ibadeta i veza izmedju vjernika i Boga i nastaviti cu se obracati iskljucivo NJemu jer sam ubijedjena da tako ne cinim grijeh.
Ako utvrdim da je dozvoljeno dovom se obratiti i preko Muhameda a.s. necu se libiti da to i ucinim.

Dunj@
07.10.2004., 17:03
Fuad kaže:
Simona

Ukoliko ti mislis da sam pogrijesio, ja se ispravljam i u textu:
".... ti odmah vidis neku viziju krscanskog pojma "posrednik", u kojoj neko moze za drugog sredjivati..." brisem ono "krscanskog"
Nadam se da za ostatak texta nemas primjedbi, i da ce ipak biti mir u kuci

(Jeli sad ok)
Nisam imala primjedbi ni na onaj dio.
Činjenica jest da tako shvaća većina muslimana, a to je i Smješkica potvrdila.

Ako sam svojim upletanjem imalo pridonijela većem razumijevanju drukčijeg vjerovanja bar jedne osobe, mislim da je ovo dopisivanje postiglo svrhu. :)

Dunj@
07.10.2004., 17:12
smjeskica kaže:
[B]Simona,Fuade...izgleda da je jedino problem u terminologiji,za mene je posrednistvo kada se Bogu obracam preko treceg lica a ne licno i kada vjerujem da ce to trece lice bolje pridonijeti rjesavanju mog problema.
Točno. Problem je u terminologiji. Bar u ovom našem slučaju, gdje prividno govorimo istim jezikom.

Što se drugog tvog razumijevanja i vjerovanja tiče, slažem se s tobom. Ni meni nije potreban nikakav posrednik (ni prividni ni stvarni). Meni je Bog dovoljno blizu, ali razumijem i one kojima se Bog čini predaleko ili previsoko. Nije moje da sudim, a nekako vjerujem ni da im Bog neće zamjeriti što su tražili zaobilazniji put ako je njihovo srce bilo iskreno. A to nitko ne može i znati. To je uvijek stvar pojedinca i Boga. :)

Fuad
07.10.2004., 17:37
...
Fuade,ne znam,mozda si i u pravu da je dozvoljeno uputiti dovu i preko Muhameda a.s.,raspitati cu se,potrazit cu u raznim izvorima ali ono sto zasigurno znam je da je dova oblik ibadeta i veza izmedju vjernika i Boga i nastaviti cu se obracati iskljucivo NJemu jer sam ubijedjena da tako ne cinim grijeh.

Dova jeste oblik ibadeta, i veza izmedju vjernika i Boga, i za svoje potrebe se apsolutno imas pravo Njemu obracati, i tako apsolutno ne cinis grijeh

zagor
07.10.2004., 17:59
Evo par argumenata protiv posredništva.
Kao prvo, Muhamed (saas) nije na ovom svijetu, ne možeš ga posjetiti i zamoliti da se i on zamoli Allahu u tvoje ime.
Znači kad molitvu upućuješ Poslaniku Muhamedu (saas) ili nekakvom svecu, te osobe te ne mogu čuti. To je jedino Allah može.

Kao drugo, odnosno drugi argument, zašto bi ti Poslanik Muhamed (saas) bio prisniji od Allaha? Niti ti poznaješ, niti Poslanik Muhamed (saas) poznaje tebe, onako kako ljudi jedni druge poznaju.
Znači da ti je bliži u ovom slučaju Allah, koji te poznaje bolje nego ti samog sebe.

Ovo su bila neka moja dva argumenta za koje mislim da su logični i ispravni.

Fuad
07.10.2004., 18:32
zagor kaže:
Evo par argumenata protiv posredništva.
Kao prvo, Muhamed (saas) nije na ovom svijetu, ne možeš ga posjetiti i zamoliti da se i on zamoli Allahu u tvoje ime.
Znači kad molitvu upućuješ Poslaniku Muhamedu (saas) ili nekakvom svecu, te osobe te ne mogu čuti. To je jedino Allah može.
Muhamed sws nije na ovom svijetu, ali ukoliko obavljas namaz, dok si na sjedenju, ti njemu saljes salavate i selame, obracaju ci mu se kao da te moze cuti
Tvoji selami i salavati dolaze do njega, i on na njih uzvraca
Kada se tice posjecivanja njega, posjecivanje njegova mezara sada je kao i posjecivanja njega za njegova dunjaluckog zivota
zagor kaže:
Kao drugo, odnosno drugi argument, zašto bi ti Poslanik Muhamed (saas) bio prisniji od Allaha? Niti ti poznaješ, niti Poslanik Muhamed (saas) poznaje tebe, onako kako ljudi jedni druge poznaju.
Znači da ti je bliži u ovom slučaju Allah, koji te poznaje bolje nego ti samog sebe.
Allah jeste svakom najblizi, i Allah je taj koji te najbolje poznaje
Medjutim, jesi li ti blizi Allahu od njegova poslanika (sws)? Jesi li ti ili poslanik sws taj koji je bezgrjesan. jeli Allah ovaj dunja zbog tebe ili zbog poslanika (sws) stvorio? Za ciji hator ce Allah sve sto hoce uciniti?

zagor
07.10.2004., 19:29
Fuad kaže:
Muhamed sws nije na ovom svijetu, ali ukoliko obavljas namaz, dok si na sjedenju, ti njemu saljes salavate i selame, obracaju ci mu se kao da te moze cuti
Kada se tice posjecivanja njega, posjecivanje njegova mezara sada je kao i posjecivanja njega za njegova dunjaluckog zivota

Čekaj malo, Poslanik Muhamed (saas) nema moć kao Allah da svakoga čuje. Jedino Allah može da sve vidi i sve čuje istovremeno. Kada daješ molitvu, jedini koji te može čuti je Allah.

Što se tiče obilaženja mezara, je li ti misliš da Poslanik Muhamed (saas) leži unutra živ i može da te čuje?
Ne, on nije tu već kod Allaha. Jedino što u mezaru ima su ostatci tijela i ništa više.

Medjutim, jesi li ti blizi Allahu od njegova poslanika (sws)? Jesi li ti ili poslanik sws taj koji je bezgrjesan. jeli Allah ovaj dunja zbog tebe ili zbog poslanika (sws) stvorio? Za ciji hator ce Allah sve sto hoce uciniti?

Reci, po čemu si ti bliži Poslaniku Muhamedu (saas), nego što si bliži Allahu? Poslanik Muhamed (saas) tebe i ne poznaje, dok te Allah zna bolje nego što ti znaš samog sebe. Razmisli o ovome. :w

Fuad
07.10.2004., 20:06
zagor kaže:
Čekaj malo, Poslanik Muhamed (saas) nema moć kao Allah da svakoga čuje. Jedino Allah može da sve vidi i sve čuje istovremeno. Kada daješ molitvu, jedini koji te može čuti je Allah.

Poslanik sws nema moc da svakog cuje, ja to nisam ni tvrdio, vec sam rekao da nasi pozdravi, selami i dove dolaze do njega, i on onda na njih odgovara
zagor kaže:
Što se tiče obilaženja mezara, je li ti misliš da Poslanik Muhamed (saas) leži unutra živ i može da te čuje?
Ne, on nije tu već kod Allaha. Jedino što u mezaru ima su ostatci tijela i ništa više.

U vezi toga dali mrtvi mogu cuti
Narrated Ibn 'Umar:
"The Messenger of Allah spoke to the People (buried) in the Well saying: "Have you found out that what your Lord had promised you is true?" then someone exclaimed: "Are you calling out to the dead!" The Prophet replied: "You do not hear better than they do, except they do not respond."
Sahih Bukhari, Volume 2, Book 23, Number 452
zagor kaže:
Reci, po čemu si ti bliži Poslaniku Muhamedu (saas), nego što si bliži Allahu? Poslanik Muhamed (saas) tebe i ne poznaje, dok te Allah zna bolje nego što ti znaš samog sebe.

Nisam ni rekao da sam blizi poslaniku sws nego sto sam blizi Allahu. Niko nam nema blizi od Allaha, i Allah nas zna najbolje

Za Allah smo i ja i ti jedni od milijardu i nesto muslimana, i ukoliko necim posebnim nezasluzimo, tesko da mozemo ocekivat neki poseban tretman u slucaju neke nase nevolje, vec kako za milijardu ipo muslimana tako i za nas

Za poslanika (sws) sam ja jedan od 15% muslimana, sljedbenik njega i njegove familije, koji njega i njegovu familiju neizmjerno voli, (tj voli one koje su oni voljeli, a ljut na one na koje su oni ljuti, smatra ih od grijeha ociscenim i svojim vodjama, smatra da niko nije bolji i preci od njih, smatra ih shehidima i zivim i u zadovoljstvu kod Allaha a ne smatra ih obicnim mrtvacima itd itd

A oni nisu jedni od milijardu ipo kod Allaha. Oni su na posebnom mjestu. Pa mozda i oni (a i ja sam takodje naravno) zbog moje ljubavi prema njima zamole Allaha za neku moju potrebu

smjeskica
07.10.2004., 20:23
Fuad kaže:

Cekaj Fuade...Allah dz.s. je dunjalik stvorio zbog Muhameda a.s.?

I tanka je crta izmedju ovoga o cemu ti govoris i pravljenja svetista od mezara Muhameda a.s. protiv cega je on izricito bio.
Ja ako cu da saljem salavat i selam Muhamedu a.s. ne moram ici na njegov mezar jer kao sto Zagor kaze on nije vise tu.

Takodjer se ne bih slozila kada kazes da smo Allahu dz.s. jedni od milijardu i nesto muslimana-to mi lici na ljudska mjerila.
U Kur'anu se na mnogo mjesta kaze da nam je Bog blizu,ne kaze se da je Bog blizu samo onima koji imaju poseban tretman.

zagor
07.10.2004., 20:55
18:26 Reci: "Allah najbolje zna koliko su ostali; tajne nebesa i Zemlje jedino On zna. Kako On sve vidi, kako On sve čuje! Oni nemaju drugog zaštitnika osim Njega, a On ne uzima nikoga u odlukama Svojim kao ortaka."

---------------------

Što se mene tiče možeš vjerovati u što hoćeš, ali, jedino Allah ima moć da te vidi i čuje, niko drugi osim njega nema jer Poslanik Muhamed (saas) više nije na ovom našem svijetu.
Ako misliš da te on čuje, onda smatraš da ima neku moć kao i Allah koji sve vidi i čuje.
Poslanik Muhamed (saas) bi trebao biti kao Allah da vas sve čuje kako mu se molite. To je nemoguće, pa on je samo čovjek.

Uostalom upućivanje molitve posredniku je sumnjanje u Allahovu dobru volju, zapamti, On je milostiv i samilostan.

9:111 Allah je od vjernika kupio živote njihove i imetke njihove u zamjenu za džennet koji će im dati – oni će se na Allahovu putu boriti, pa ubijati i ginuti. On im je to zbilja obećao u Tevratu i Indžilu i Kur’anu -, a ko od Allaha dosljednije ispunjava obećanje Svoje? Zato se radujte pogodbi svojoj koju ste s Njim ugovorili, i to je veliki uspjeh.

Fuad
07.10.2004., 21:29
smjeskica kaže:Cekaj Fuade...Allah dz.s. je dunjalik stvorio zbog Muhameda a.s.?
Potvrdu za ovo u sunni dokumentima bih morao potraziti.

Inace ti je poznat poslanikov hadis:
"Na stubu velikog i svijetog prijestola na najvecem nebu je napisano: "Nema boga osim Allaha, a Muhamed je Allahov Poslanik. Ja sam ga ojacao Alijem i pomogao kroz Alija"
Taberani je ovo zabjelezio u Kabir-u. Ibn Asakir je isto preuzeo od Abu Hamra´ ciji se niz kulminira sa Poslanikom (sws) i sto se pojavljuje u Kanz ul Ummal, dio.6 na 158-oj strani

Posredstvom Ehlul Bejt-a, Adem (a.s.) je naucio rijeci kajanja pomenute u Suri 2, ajetu 37 u Casnom Kur´anu
Tefsir Dur al-Mensur, vol 1, str. 61; Kanz al-Umal, vol 1, str. 234; Dzenabi al-Mavadat, str.79
I Adem primi neke riječi od Gospodara svoga, pa mu On oprosti; On, doista prima pokajanje, On je milostiv. (Kur'an 2:37)

smjeskica kaže:I tanka je crta izmedju ovoga o cemu ti govoris i pravljenja svetista od mezara Muhameda a.s. protiv cega je on izricito bio.
Ovo ne shvatam sta zelis reci.
smjeskica kaže:Ja ako cu da saljem salavat i selam Muhamedu a.s. ne moram ici na njegov mezar jer kao sto Zagor kaze on nije vise tu.
Da bi mu slala salavate i selame, ja nisam niti tvrdio da moras ici na njegov mezar.
Inace poslanik sws je u sada zadovoljstvu kod svoga Gospodara
smjeskica kaže:Takodjer se ne bih slozila kada kazes da smo Allahu dz.s. jedni od milijardu i nesto muslimana-to mi lici na ljudska mjerila.
U Kur'anu se na mnogo mjesta kaze da nam je Bog blizu,ne kaze se da je Bog blizu samo onima koji imaju poseban tretman.
Zagor nek me izvine ako sam ga time uvrijedio, ja sam ipak trebao govoriti samo za mene. Ja neznam, mozda ni ti smjeskice nisi samo jedna od milijardu ipo, ipak nas ima raznija
Bog je blizu svima, a najblizi je poslaniku sws i njegovoj cista familiji as (u smislu da su mu oni najmiliji)

smjeskica
07.10.2004., 21:47
Fuad kaže:
posjecivanje njegova mezara sada je kao i posjecivanja njega za njegova dunjaluckog zivota

A
Na ovo sam mislila kada sam rekla da je tanka crta izmedju onoga sto govoris i pravljenja svetista od mezara Muhameda a.s.
ovdje zvuci kao da kazes da bi nas poslanik mogao cuti trebamo otici na njegov mezar jer nije isto posjecivati zivog covjeka i njegov mezar.

smjeskica
07.10.2004., 21:54
Fuad kaže:

Zagor nek me izvine ako sam ga time uvrijedio, ja sam ipak trebao govoriti samo za mene. Ja neznam, mozda ni ti smjeskice nisi samo jedna od milijardu ipo, ipak nas ima raznija
Bog je blizu svima, a najblizi je poslaniku sws i njegovoj cista familiji as (u smislu da su mu oni najmiliji)
Vidi,ne znam ni ja da li je moj nijet uvijek ispravan i ne znam da li sam dobra vjernica a svakako ne znam ni kakav je vjernik neko drugi.
Samo Allah dz.s. zna sta je u cijem srcu.
Ja nisam konkretno mislila na Zagora,tebe ili mene,govorila sam o svim muslimanima...na Allaha dz.s. ne mozemo primjeniti ljudska mjerila,mozda je meni jedan musliman kao milijardu drugih,Allahu dz.s. nije definitivno,Allah nam je svima blizu.

Fuad
07.10.2004., 22:04
zagor kaže:
18:26 Reci: "Allah najbolje zna koliko su ostali; tajne nebesa i Zemlje jedino On zna. Kako On sve vidi, kako On sve čuje! Oni nemaju drugog zaštitnika osim Njega, a On ne uzima nikoga u odlukama Svojim kao ortaka."
Zagore, tacno je da Allah najbolje zna tajne nebesa i zemlje... i da on ne uzima ortaka u svojim odlukama
Ja nisam niti rekao da se on dogovara sa poslanikom sws i clanovima njegove familije u svojim odlukama. Ja sam samo rekao da su mu oni najmiliji, i da kada mu se oni nesto zamole on ih ne odbija, a to je priznaces ipak razlika od "biti partner u odlucivanju"
zagor kaže:
Što se mene tiče možeš vjerovati u što hoćeš, ali, jedino Allah ima moć da te vidi i čuje, niko drugi osim njega nema jer Poslanik Muhamed (saas) više nije na ovom našem svijetu.
Ako misliš da te on čuje, onda smatraš da ima neku moć kao i Allah koji sve vidi i čuje.
Poslanik Muhamed (saas) bi trebao biti kao Allah da vas sve čuje kako mu se molite. To je nemoguće, pa on je samo čovjek.

Ti izgleda ne obracas paznju na ono sto ti ja odgovorim
Samo Allah sve vidi, sve cuje itd. Poslanik sve ne vidi, niti sve cuje itd. Poslaniku sws samo nasi pozdravi, salavati i dove samo dolaze (putem meleka), tj oni mu ih dostavljaju kada mu ih uputimo
Poslanik sws nije kao Allah, sve nevidi niti cuje sve, nadam se da sam sad jasan
zagor kaže:Uostalom upućivanje molitve posredniku je sumnjanje u Allahovu dobru volju, zapamti, On je milostiv i samilostan.
Allah jeste milostiv i samilostan, i ja niti sumnjam u njegovu dobru volju. Ja se samo nadam da ce uz moju molbu Allahu takodje i poslanik (sws) i njegova familija (as) uputiti zatu moju potrebu molbu Allahu
zagor kaže:9:111 Allah je od vjernika kupio živote njihove i imetke njihove u zamjenu za džennet koji će im dati – oni će se na Allahovu putu boriti, pa ubijati i ginuti. On im je to zbilja obećao u Tevratu i Indžilu i Kur’anu -, a ko od Allaha dosljednije ispunjava obećanje Svoje? Zato se radujte pogodbi svojoj koju ste s Njim ugovorili, i to je veliki uspjeh.
Tacno zagore
Ukoliko se budes borio na Allahovom putu, pa budes ubijao, i na kraju poginuo, ceka te dzenet. Ukoliko si takvu pogodbu sa Allahom ugovorio, raduj se jer Allah ce ispuniti to sto je obecao

Fuad
07.10.2004., 22:12
Fuadov prijasnji citat:posjecivanje njegova mezara sada je kao i posjecivanja njega za njegova dunjaluckog zivota
smjeskica kaže:
Na ovo sam mislila kada sam rekla da je tanka crta izmedju onoga sto govoris i pravljenja svetista od mezara Muhameda a.s.
ovdje zvuci kao da kazes da bi nas poslanik mogao cuti trebamo otici na njegov mezar jer nije isto posjecivati zivog covjeka i njegov mezar.
smjeskice, ovaj moj odgovor odnosio se na zagorovu tvrdnju da sada nemozemo posjetiti poslanika sws, u dijelu texta:

"Kao prvo, Muhamed (saas) nije na ovom svijetu, ne možeš ga posjetiti i zamoliti da se i on zamoli Allahu u tvoje ime."

Musliman_Allahov rob
07.10.2004., 22:42
Neka je hvala Allahu svt na Njegovim blagodatima, neka je selam i salavat na Allahovog Poslanika, Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, na njegovu casnu porodicu i na njegove casne ashabe, kao i na sve vjernike i vjernice koji slijede istinu do Sudnjega dana i koji ne odstupaju ni najmanje od istine.

Vidjeh, da je receno gore, da je svijet stvoren radi Muhammeda sallallahu alejhi we sellem ? Mislim ipak da je ovo ucenje sufijsku, kao i sijjsko, pa ne treba se na ovo obazirati.

Sto se tice hadisa kojeg je Fuad naveo, gdje Poslanik a.s., kaze da je ojacan Alijom radijallahu anhu i itd. mislim da taj hadis nije cak ni daif-slab, a kamoli vjerodostojan. Opet Allah najbolje zna. Mi ne prihvatamo "hadise" od sijja, koje su oni izmislili sobom!

Smjeskice i zagore, viste ka i ja elhamdulillah, djelimo isto misljenje, i zbog toga ste vec proglaseni od Fuada "ve..." ali nece da vam kaze to jer ce te se otvoreno onda okrenuti protiv njega, nego zeli nekako da zaobidje itd... To je sijjsko ucenje koje mi sunnije ne prihvatamo i protiv kojih je sejh Muhammed ibn Abdul Wehhab poveo rat i koji je im porusio turbeta koja su gradili na casnim mjestima, na casnim mezarovima i gdje su cinili sirk Allahu svt u tom vaktu, a da je to ostalo do dan danas, sta mislite dokle bi ljudi otisli sa svojim akaidom ?

Dalje, u ovim tekstovima, ako ste razumjeli, Fuad vam lijepo i jasno kaze, da Poslanikova "porodica" tj. sijje, kako oni sami sebe nazivaju, su odabrani i odabraniji su od nas, jer ne psujemo i ne grdimo ashabe, a po njihovome oni su ucinili nepravdu ja neuzubillah, porodici Allahovog Poslanika a.s., to je izjavio i Homeini...to je sijjska akida!

Mi vidimo i ja svjedocim da je Fuad pomijesao mnoge pojmove, i kaze da na selam Poslanik a.s., odgovara, i kao to uzima dokaz da mozemo preko njega dovu upucivati Allahu. :) Ovo nije da je smijesno, vec iz smijeha prelazi draga braco i sestre, prelazi u zalosno...

Za vas, koji Istinu zelite da znate, sta je to o cemu raspravljate, u cemu je problem, i sa kim raspravljate, pogledajte ovaj tekst, procitajte ga, i uvjerite se u Istinu koju vam Allahov rob govori.

Ovdje: http://www.geocities.com/islammostar/vehabije.htm

Elhamdulillah, esselatu we selamu ala Resulillah, sallallahu alejhi we sellem.

Fuad
07.10.2004., 23:00
Robe
Nemoj da mijesas tvoje wehabijsko shvatanje ove teme sa smjeskicom, zagorom i stavom ehlul sunne, to ti je i adura ranije rekao
A evo i link, gdje ostali clanovi ehlul-sunne vode uglavnom istu bitku sa wehabijama oko toga da wehabijski stav u vezi ovih stvari nije islamski
Sajova pitanja wehabijama, ima ih oko 10 (obratite paznju na sajova pitanja 4, 6 i 8
Sajo je inace okorjeli sunnit, koji nevoli niti wehabije niti shije
http://www.islambosna.ba/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&p=37882#37882
(robe, da bih te demantovao, primjecujes da ja neupotrebljavam niti jedan shijski izvor hadisa, a u ovom slucaju niti navodim shijski sajt, vec bas sunnitski)

Sto se tice wehabijske stanice, koju ti postiras, to ti je moj robe sve wehabijska laza, deder ti mene demantiraj sa shijskim stvarima, ili necim sto nije wehabijsko

Musliman_Allahov rob
07.10.2004., 23:15
Fuad kaže:
Robe
Nemoj da mijesas tvoje wehabijsko shvatanje ove teme sa smjeskicom, zagorom i stavom ehlul sunne, to ti je i adura ranije rekao
A evo i link, gdje ostali clanovi ehlul-sunne vode uglavnom istu bitku sa wehabijama oko toga da wehabijski stav u vezi ovih stvari nije islamski
Sajova pitanja wehabijama, ima ih oko 10 (obratite paznju na sajova pitanja 4, 6 i 8
Sajo je inace okorjeli sunnit, koji nevoli niti wehabije niti shije
http://www.islambosna.ba/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&p=37882#37882
(robe, da bih te demantovao, primjecujes da ja neupotrebljavam niti jedan shijski izvor hadisa, a u ovom slucaju niti navodim shijski sajt, vec bas sunnitski)

Sto se tice wehabijske stanice, koju ti postiras, to ti je moj robe sve wehabijska laza, deder ti mene demantiraj sa shijskim stvarima, ili necim sto nije wehabijsko

:) Heh, eh svasta, Sajo sajo sajo... okorjeli "sunnija" cuj ovog izraza... Nemoze on biti ispravni i okorjeli musliman, ako napada muslimane i naziva ih takvim imenima, kao i ti. I ahmedije-kadanije, koji su uzeli Mirzu nekakvog ludjaka tamo iz Indije za poslanika tvrde za sebe da su sunnije okorjele, pa hocemo li to uzeti kao takvo ? Ne, nego cemo malo da okrenemo koji list Kur´ana i koji hadis Poslanika a.s., i malo cemo da prelistamo listove fetvi islamskih alima...

http://www.geocities.com/islammostar/vehabije.htm :W

danaye
07.10.2004., 23:35
Fuad, ako čovjeka smeta
,smatra to pogrdnim nazivom i ne želi da ga tako nazivaš- pa nemoj.
Ipak je ovo dosta "osjetljiva" rasprava. :mig:

Bilo bi zanimljivo da netko,ako želi, i za nas autsajdere napiše nešto opširnije o radu Muhammed ibn Abdul Wehhab-a, što mu se opčenito zamjera i što mu se uzima za dobro etc.

------------------------------------------------------
Samo bez vrijeđanja i etiketiziranja(vehabija recimo ili kafir( jer koliko sam shvatio ne bi se smjelo olako potezati za tim pojmom,zar ne? :mig: ) ) argumenti ipak najviše govore.

Musliman_Allahov rob
07.10.2004., 23:44
danaye kaže:
Fuad, ako čovjeka smeta

Bilo bi zanimljivo da netko,ako želi, i za nas autsajdere napiše nešto opširnije o radu Muhammed ibn Abdul Wehhab-a, što mu se opčenito zamjera i što mu se uzima za dobro etc.

Samo bez vrijeđanja i etiketiziranja(vehabija recimo ili kafir( jer koliko sam shvatio ne bi se smjelo olako potezati za tim pojmom,zar ne? :mig: ) ) argumenti ipak najviše govore.

Bismillah

Danaye, ja sam dao link, i evo opet cu to uciniti: http://www.geocities.com/islammostar/vehabije.htm

Evo, zasto sektasi i ostali licimjeri i dzahili-neznalice zamjeraju sejhu Muhammedu ibn Abdul Wehhabz. Ko procitaj taj tekst na linku, znat ce inshAllah.

Krivo im je jer je porusio njihova turbeta, krivo im je sto Iran nije mogao da se prosiri i sijjsko ucenje u Saudiju... eh hvala Allahu to nikad necemo dozivjeti. :)

danaye
07.10.2004., 23:59
Čitam pomalo. :kava:

...sektasi i ostali licimjeri i dzahili-neznalice...

Robe, probaj se i ti suzdržati od etiketiziranja i vrijeđanja.
:mig:

---------------------
Nema potrebe- jer nas to neće daleko dovesti (samo do eskalacije "sukoba" a rasprava će se izgubiti ).

btw. što su to "turbeta" ?

Musliman_Allahov rob
08.10.2004., 00:13
danaye kaže:
Čitam pomalo. :kava:

...sektasi i ostali licimjeri i dzahili-neznalice...

Robe, probaj se i ti suzdržati od etiketiziranja i vrijeđanja.
:mig:

---------------------
Nema potrebe- jer nas to neće daleko dovesti (samo do eskalacije "sukoba" a rasprava će se izgubiti ).

btw. što su to "turbeta" ?

Bismillah

Turbeta... to je nesto poput malog mesdzida ili sl. sto se napravi, pa tu se dolazi, ubacuju se pare, "moli se Bog", upucuje se tu dove nekome, da se zauzima za nekoga... Inace po Islamu graditi i obiljezavati turbeta i slicno tome je strogo zabranjeno. Pa su neki ljudi u Arabiji gradili turbeta na grobovima casnih drugova Poslanika a.s., i tako obiljezavali i dolazli na njihove grobove pa se molili i mnogo sto sta su jos uveli u vjeru Islam, sto nije propisano. Tako da je sejh Muhammed sin Abdul Wehhaba, podigao i poveo rat protiv njih, dok nje ih protjerao i vratio na Istinsku akidu-vjerovanje i dok nije porusio ono sto su oni poslije Poslanika gradili i sa svojim vjerovanjem skrenuli.

Mi ne zelimo da slijedimo bilo sto sto nije nam propisano vjerom, jer je zadnjih ajet po vecini mufesira u Kur´anu objavljen upravo ovaj: Danas sam vam vjeru vasu USAVRSIO, i blagodat prema vama upotpunio, i zadovoljan sam da vam Islam bude vjera. Sura el-Maide, 3. ajet. Ovdje jasno se kaze da je Islam vjera usavrsena i da nema ni oduzimanja niti dodavanja sta u ovu vjeru.

Kako nije proslo ucenje novotarsko u Saudijskoj Arabiji, zahvaljujuci se sejhu Muhammedu sinu Abdull Wehhaba od tad pocinju nazivati narod Saudijske Arabije po ocu ovog ucenjaka "wehabije", jer je on bio taj koji je sprijecio ubacivanje novotarija u svetu zemlju i u sveta mjesta, kao i oskrnavljenje casti tih mjesta i mezarova casnih i dobrih generacija. Sve to od strane Iranaca ( sijja, rafidija, sufija i dr. )...

Zato danas, ko god zeli pravo da ide, i da slijedi samo ono sto je Objavljeno po vjeri Islamu, dobija tiketu da je "vehabija". Sam taj naziv ide od oca sejha Muhammeda, koji je bio takodje u novotariju upao i poslije se skroz spletnuo da je i otisao u zabludu. Zasto su nazvali one koji su bili protiv navotarija "wehabijama" kada oni nisu bili uz Abdul Wehhaba vec uz njegovog sina sejh Muhammeda ? Ovdje ko imalo pameti ima, vidjece zabludu i laz, koju su poturili i koju plasiraju neukom narodu, kako bi Istinu predstavili kao laz.

Fuad
08.10.2004., 08:38
danaye kaže:
Fuad, ako čovjeka smeta

Danaye

"Wehabije" nije termin koji ja prvi sad upotrebljavam, niti ime koji su shije dali sljedbenicima ibn AbdulWehaba
U svim sunni knjigama, a i sunni stranicama, za "wehabije" se ne upotrebljava neki drugi naziv
I Adura je dao prijedlog "robu" da nam kaze kojim bi nazivom trebalo da ga nazivamo, a da bi nase stavove (koje svako od nas takodje smatra islamskim i u skladu sa poslanikovim ucenjem kao i ucenjem prvih generacija muslimana) mogli da razlikujemo poredeci ih sa njegovim tj "wehabijskim" stavovima

Nadam se da ces ti ili neko drugi postici sporazum sa njim oko naziva koji mi da upotrebljavamo kada bi zeljeli da imenujemo ucenje koje on zastupa
Samo nemoj da to potraje u nedogled :)
Nazivi na koje svi muslimani bez obzira kojem pravcu pripadali, polazu pravo poput: "musliman", "Allahov rob", "sljedbenik prve generacije ili selefija)" itd ne dolaze u obzir, jer zamisli dijaloga u kojem neko od nas kaze: "(Hanefije, shije, sufije itd) kazu tako i tako, a vi "(muslimani, Allahovi robovi, selefije, itd)" kazete tako i tako".
Time bi indirektno znacilo da svi oni koji su hanefije, shije, sufije itd nisu muslimani, Allahovi robovi, ili sljedbenici prvih generacija muslimana, ili bi znacilo da samo "wehabije" imaju pravo tako sebe nazivati

Kada se tice informacija o wehabizmu i wehabijama, ja ne zelim priloziti sta shije kazu o njima, jer kako svi znaju da shije imaju razlicite stavove od wehabija, neko bi zbog toga mogao pomisliti da mi samo pokusavamo baciti ljagu na one koji sebe smatraju muslimanima
Ja zato prilazem sunni link, link hanefijskog mesheba, gdje se moze vidjeti sta o wehabijama i wehabizmu kazu sunniti
http://www.bosnaislam.com/
kao i ovaj
http://www.islam.co.ba/aktuelno/index.php?subaction=ostalo&id=1071433216

zagor
08.10.2004., 15:03
Ne znam ko su vehabije i ne zanima me. I bez njih znam da je posredništvo pogrešno.

zagor
08.10.2004., 15:14
Fuad kaže:
Ja sam samo rekao da su mu oni najmiliji, i da kada mu se oni nesto zamole on ih ne odbija, a to je priznaces ipak razlika od "biti partner u odlucivanju"

Allahu su najmiliji svi iskreni vjernici.

Poslaniku sws samo nasi pozdravi, salavati i dove samo dolaze (putem meleka), tj oni mu ih dostavljaju kada mu ih uputimo

Otkud ti to znaš da meleci šalju Poslaniku molitve i zašto bi to uradili, oni služe samo Allaha.
Ponavljam, čak i kad bi primio poruku, zašto bi se Poslanik založio za tebe kad te ne zna ni ko si, ni kako se zoveš čak.
Jedini koji zna sve o tebi je Allah.

Allah jeste milostiv i samilostan, i ja niti sumnjam u njegovu dobru volju. Ja se samo nadam da ce uz moju molbu Allahu takodje i poslanik (sws) i njegova familija (as) uputiti zatu moju potrebu molbu Allahu

Da ne sumnjaš ne bi "potezao" veze. To je zemaljsko: veze i mito.
Takvih stvari nema kod Allaha. Jer čak i da Poslanik dobije tvoj zahtjev, on se neće zauzeti jer te ne poznaje, jedini ko te zna je Allah.

Evo ti primjer, moliš neku poznatu ličnost koja te ne poznajte, umjesto da se obratiš Ocu koji te zna bolje od samog tebe.

Fuad
08.10.2004., 15:34
Zagor
Ja mislim da sam ti objasnio moj stav, mislim da sam ti dao dovoljno referenci iz sunni ucenja kojem i ti pripadas, i mislim da si ti shvatio sta sam ja zelio i imao reci
To sto ti nevjerujes i opet mislis da to nije ispravno, je tvoje pravo da mislis

Musliman_Allahov rob
08.10.2004., 15:40
Fuad kaže:
Danaye

"Wehabije" nije termin koji ja prvi sad upotrebljavam, niti ime koji su shije dali sljedbenicima ibn AbdulWehaba
U svim sunni knjigama, a i sunni stranicama, za "wehabije" se ne upotrebljava neki drugi naziv
I Adura je dao prijedlog "robu" da nam kaze kojim bi nazivom trebalo da ga nazivamo, a da bi nase stavove (koje svako od nas takodje smatra islamskim i u skladu sa poslanikovim ucenjem kao i ucenjem prvih generacija muslimana) mogli da razlikujemo poredeci ih sa njegovim tj "wehabijskim" stavovima

Bismillah

Kakva "sunni" stranica i knjige ? Koje ? Ko kaze dasu to sunniske knjige ? Tosu sufijske pomjesane sa sijjskim ucenjem knjige i stranice.

Fuad kaže:

Nazivi na koje svi muslimani bez obzira kojem pravcu pripadali, polazu pravo poput: "musliman", "Allahov rob", "sljedbenik prve generacije ili selefija)" itd ne dolaze u obzir, jer zamisli dijaloga u kojem neko od nas kaze: "(Hanefije, shije, sufije itd) kazu tako i tako, a vi "(muslimani, Allahovi robovi, selefije, itd)" kazete tako i tako".
Time bi indirektno znacilo da svi oni koji su hanefije, shije, sufije itd nisu muslimani, Allahovi robovi, ili sljedbenici prvih generacija muslimana, ili bi znacilo da samo "wehabije" imaju pravo tako sebe nazivati

Kakve henefije ? Hocem li da otvorimo knjigu henefiskog mezheba i henefiske knjige, ito cak i od IZ BiH, pa da vidimo sta tamo pise. Da procitate jednu henefisku knjigu, ti prvi kao rafidija bi rekao da je to pisao neki po tvojim rijecima " vehabija "!

Fuad kaže:

Kada se tice informacija o wehabizmu i wehabijama, ja ne zelim priloziti sta shije kazu o njima, jer kako svi znaju da shije imaju razlicite stavove od wehabija, neko bi zbog toga mogao pomisliti da mi samo pokusavamo baciti ljagu na one koji sebe smatraju muslimanima
Ja zato prilazem sunni link, link hanefijskog mesheba, gdje se moze vidjeti sta o wehabijama i wehabizmu kazu sunniti
http://www.bosnaislam.com/
kao i ovaj
http://www.islam.co.ba/aktuelno/index.php?subaction=ostalo&id=1071433216 [/QUOTE]

Kakvi su ovo linkovi jadnice ? pa je li ti znas da ovi nemaju ama bas nikakve veze sa sunnstvom i da nemaju ama bas nikakve veze sa henefiskim ili bilo kojim drugim mezhebom u Islamu ? Pa nemoj da ja uzimam henefiskih fikh prvi i drugio dio izdato od IZ BIH, pa da vidimo ko je to sektas a ko slijedi istinu, Kur'an i sunnet, a ko novotarije i tradiciju. Vi ste svi pomjesali adete i ibadete, i ne znate vise sta je sta, sta je islamsko a sta je tradicija. Toga kod nas nema, panam zavidite i nazivate nas takvim imenima, nebio vam halal, i ne imali nikakve koristi od takvih naziva pogrdni.

Pogledaj u sta vivjerujete, kaburove i umrle ljude obozajete, uzimate ih kao posrednike da se mole, oni koji vas i necuju i koji ne mogu ni sami sebi da pomogni niti odmognu a kamoli da vama nesto udovolje i da se kao mole Allahu za vas. Odakle vam takvo vjerovanje, nego da ste ga izvukli iz paganskih religija!

Adura nije sunnija, neka ga ovo ne uvrijedi, on sufija, i njegovo ucenje i Rumija, ne pripada ucenju ehli sunneta vel dzemata, to je nakaradno i pogrijesno ucenje koje kroz Islam ne moze proci.

Sajo onaj sto prica gluposti tamo, o mezhebima i sl. nije nikakav sunnija pravi, vec sunija koji ne razumije islam, fikh a najvise akidu, i koji je pomjesao kako sam rekao adete i ibadete i ne zna sta je sta. Pomjesao je novotarija i misli sto je njegov djeed radio da tako mora biti. Eh Islam se tako ne nasledjuje, vec putem Seriata!

Oni koji zagovaraju da se mora slijediti neki od mezheba slijepo, treba ih upitati, kojeg je mezheba bio Ebu Hanife rahimehullah ?Kojeg je mezheba bio Ebu Bekr radijallahu anhu, kojeg je mezheba bio Alija radijallahu anh i Imam Malik i ostali iz prvih i drugih generacija najboljih ljudi ? :flop:

Jos jednom, modoratore upozoravam, opominjem, napominjem, da rijec "vehabije" da nepusta da se ovdje pisu, jer je to uvrijeda koju su rafidija, sijje i sufije izmislili. To je naziv koji ne upotrijebljabvaju sunnije za muslimane, kako je to slagao Fuad, vec oni sektasi koji se predstavljaju kao "sunnije".

Fuad
08.10.2004., 16:11
Robe

Na svim sunni stranicama osim na wehabijskim, (wehabijske ces poznati najbolje po tom da se ibn Tejmije oslovljava kao shejh ul islam, da se citira albani, i bin Baz i ostala wehabijska ulema) neces naci pohvalne rijeci o wehabijama i wehabijskom pokretu

One sunnite koji nemisle kao wehabije (a takvi su svi), za tebe nisu sunniti, vec ih kvalificiras u sufije i shije i to kad si malo bolje volje, inace ih nazivas kafirima

Pa bolan sufijsko ucenje je dragulj sunni islama, i o sufijama se na svakojoj sunni stranici lijepo govori
Sunnije misle lijepo o sufijama

Za tebe je jedino ispravno sunni ucenje vase wehabijsko ucenje, i po tebi su wehabije jedini ispravni sunniti, svi ostali su sufije ili dzahili-neznalice
Zalosno je samo to sto vas wehabije sunnije nepriznaju kao sunnite

Nemoj da ti i ovdje postiram pitanja koja je Sajo postavio a koja ukazuju da vi wehabije sve druge koji nemisle kao vi smatrate kafirima. A takavo shvatanje si i ti ovdje dokazao, nazivajuci mene kafirom, aduru koji je hanefija nazivas sufijom (mada su sufije sunniti), itd itd

Za tebe nevazi da insan kaze, ja nisam sufija vec hanefija, kao sto to Sajo, Antiv, Adura i mnogi drugi kazu. Ne, za vas wehabije su svi sufije, tj svi sunniti (jer nemisle kao vi) su sufije

zagor
08.10.2004., 18:22
Fuad kaže:
Zagor
Ja mislim da sam ti objasnio moj stav, mislim da sam ti dao dovoljno referenci iz sunni ucenja kojem i ti pripadas, i mislim da si ti shvatio sta sam ja zelio i imao reci
To sto ti nevjerujes i opet mislis da to nije ispravno, je tvoje pravo da mislis

Čekaj, ne pripadam ja nikakvim sunitima niti shijama, ja sam samo musliman.
I ja ne razlikujem muslimane, ne dijelim ih, niti ikoga nazivam nevjernikom, ti si za mene brat u vjeri iako vjeruješ malo drugačije, odnosno vjeruješ u posredništvo.
Naravno, u vjeri nema prisile i svako može vjerovati kako hoće.
Ono što sam napisao u zadnoj poruci, volio bih da eto daš svoj komentar ako je moguće.
Čisto sam znatiželjan.
Naravno, ne očekujem da promijeniš svoj stav... Poslednja osoba koju sam vidio da je promijenila stav sam upravo ja... A ja tome težim, ne mislim da je to slabost već baš suprotno - otvorenost prema učenju, ine držim se tvrdo nikakvog vjerovanja po svaku cijenu.:w :W

Musliman_Allahov rob
08.10.2004., 22:31
Fuad kaže:
Robe

Na svim sunni stranicama osim na wehabijskim, (wehabijske ces poznati najbolje po tom da se ibn Tejmije oslovljava kao shejh ul islam, da se citira albani, i bin Baz i ostala wehabijska ulema) neces naci pohvalne rijeci o wehabijama i wehabijskom pokretu

One sunnite koji nemisle kao wehabije (a takvi su svi), za tebe nisu sunniti, vec ih kvalificiras u sufije i shije i to kad si malo bolje volje, inace ih nazivas kafirima

Pa bolan sufijsko ucenje je dragulj sunni islama, i o sufijama se na svakojoj sunni stranici lijepo govori
Sunnije misle lijepo o sufijama

Za tebe je jedino ispravno sunni ucenje vase wehabijsko ucenje, i po tebi su wehabije jedini ispravni sunniti, svi ostali su sufije ili dzahili-neznalice
Zalosno je samo to sto vas wehabije sunnije nepriznaju kao sunnite

Nemoj da ti i ovdje postiram pitanja koja je Sajo postavio a koja ukazuju da vi wehabije sve druge koji nemisle kao vi smatrate kafirima. A takavo shvatanje si i ti ovdje dokazao, nazivajuci mene kafirom, aduru koji je hanefija nazivas sufijom (mada su sufije sunniti), itd itd

Za tebe nevazi da insan kaze, ja nisam sufija vec hanefija, kao sto to Sajo, Antiv, Adura i mnogi drugi kazu. Ne, za vas wehabije su svi sufije, tj svi sunniti (jer nemisle kao vi) su sufije

O cemu to ti ? Kakav ba Sajo ? Sajo je jedan obicni dzahil. Idi pogledaj sta je napisao tamo na islambosni.ba Pogledaj da ne zna o kome prica, prica o Abdul Wehhabu, protiv koga su se borili oni koje vi nazivate "vehabijama". Slijedite ono sto ne znate.

Ili pricaj sto je dobro ili suti!

Nije tacno da mi smatramo nevjernicima neuzubillah one koji imaju drugacije misljenje od mene ili nas muslimana. U fikhu-propisima se mi razilazimo i to je prirodno, i u tome nema nista cudo, ali ne smiju se muslimani razilaziti u akidi-vjerovanju ! Tu ako se razidju, onda jedna nije uredu!

Sto se tice tebe, ti imas problem sa akidom i nisi dao da ti se objasni, vec se protivis ucenju i dokazima islamskim, zato sam te nazvao kjafiom, jer ne priznajes dva Sahiha, Buharije i Muslima, koji su poslije Kur´ana izvor... Ne priznajes ashabe itd. To je problem akide, a ne fikha kod tebe.

Rekao si: A takavo shvatanje si i ti ovdje dokazao, nazivajuci mene kafirom, aduru koji je hanefija nazivas sufijom (mada su sufije sunniti), itd itd

Tebe jesam nazvao i uvijek cu, dokle god imas takvo vjerovanje. Jer si otvoreni neprijatelj ashaba i prvih je generacija, ne priznajes sahihe , hadise od ashaba, tumacite Kur´an vi kako hocete i vasi "sejhovi"... a Adura, njega nisam nazvao kafirom, a sto ga nazivam Sufijom, pa on sam sebe tako naziva i ne ljuti se. Oni sami sebe nazivaju tako...

A da je Adura henefija, odnosno da slijedi henefiskih mezheb, pa tu bi morali malo da popricamo... Da si otvorio makar jednu knjigu auteticnu i vjerodostojnu henefisku, ili henefiskih sejhova, ti nebi tako olahko bosanske muslimane nazivao henefijama...
Sufije su nekada bile ispravne akide, i sufizam prijasnji nije znacio i oznacavao ono sto danas oznacava. Zato mi ovakav "sufizam" ne priznajemo i ne prihvatamo!

Adura
11.10.2004., 12:12
nemam bash nesto vremena ali evo otprilike sta mene u vezi ove teme zanima.

Prvo treba shvatiti sta znaci 'shefat'.

Glavni nesporazum ovdje jeste sto se ovom terminu pridodaje pojam 'posrednistva' koji je doduse vise 'krscanski shvacen'(ne mislim ovdje na svecenike, vec na shvatanje uloge Isusa kao posrednika...)

Znaci postoji nekoliko vrsta 'odnosa' sa Bogom.

1.Diretni
2.Posredni
3.Zastupanjem(shefatom).

Direktni odnos sa Bogom, bez posrednistva izgleda je najprirodniji i njega forsira Islam.Medjutim i ovaj odnos moze imati (u zavisnosti kako se shvati) poteskoca.
Ovdje se treba posvetiti jednom bitnom dijelu Kur'ana, a to je 'prolog na nebu'.Kada je Allah dz.s. stvorio covjeka, i udahnuo Duh u njega, i poucio ga stvarima koje niti jedno drugo stvorenje nije znalo, onda je naredio melekima i dzinima da ucine sedzdu Ademu.Cinjenjen sedzde Ademu se ustvari priznavalo sve ono sto je Allah ucinio: stvorio covjeka, naucio ga znanju , dao mu (zivot) Duh...Od svih drugih stvorenja, jedino je Iblis odbio da napravi sedzdu Ademu.Kao izgovor zasto Iblis nije ucinio sedzdu Ademu, i zasto nije poslusao Allahoivo naredjenje(da se ucini sedzda Ademu) Iblis je rekao otrpilike(parafraziram):zasto da cinim sedzdu onome sto si Ti stvorio, kad se samo Tebi cini sedzda?Ako bi direktni odnos sa Bogom bio ovako shvacan kako to Iblis cini, onda isti odnos moze u sebi imati 'skrivene opasnosti'.....razlog:Svaki Poslanik, kojemu je data Bozija Objava je u neku ruku 'preslikan' Adem.Svakog Poslanika kao i Adema Allah poucava Mudrosti, Allah mu daje mudzize(itd).LJudi su tu da posvjedoce ono sto Boziji Poslanici donose.Drugim rijecima 'ako u kucu ne primis glasnika koji nosi poruku Govornika,onda si odbio primiti Govornika jer glasnik prenosi ono sto Govornik govori'.
Onaj ko posvjedoci ono sto Allah salje Poslanicima, za njega ce Poslanici posvjedociti pred Allahom.Znaci onaj covjek ko prizna Poslanika(Poslanike) , za njega ce se i sam Poslanik 'zauzeti'.I ovo se naziva 'shefatom'(zauzimanjem).Ova vrsta shefata je dozvoljena u Islamu, u susitni ona prestavlja bitnu crtu Islama, jerbo onaj ko svjesno odbije posvjedociti Istinu koja je dosla preko Bozijih Poslanika, negirao je i Boga(iako 'direktno' vjeruje u njega).

I to je to 'posrednistvo',odnosno zauzimanje.

Onde gdje su , po mom misljenju , krscani 'skrenuli' jeste to da su Isusa, koji 'prenosi' Poruku, shvatili kao Onog ko je salje.Drugim rijecima doslo je do 'jednakosti' izmedju Boga i Isusa, gdje se Glasnik i 'onaj ko prenosi' taj glas izjednacio.Ovo je rezultirali misljenjem da je Isa bozanstvo, odnosno doslo je do vidnog ugrozavanja same ideje monoteizma jer Isus je na neki nacin postao 'ortak Bogu'.....Ovakvo posrednistvo(u kontekstu Muhammeda) nije moguce niti dozvoljeno u Islamu.

Sa druge strane ono 'zastupnistvo' (shefat) je dozvoljeno, cak sto vise ono prestavlja sustinu Islama.U sustini onaj ko ne prizna bilo kojeg Poslanika , ne priznaje ni Boga(iaoko ovo ne znaci da je Bog=Poslanik).Iako muslimani ne priznaju Isusa kao bozanstvo, i dalje vrijedi to da onaj ko ne vjeruje u Isusovo poslanstvo ne moze biti vjernik.Onaj ko ne vjeruje u cudotvorno rodjenje Isusa takodje ne priznaje ni Boga.
Ovo je mjesto gdje se jevrejima osporava njigovo odbijanje ne samo Muhammeda, vec i Isusa, jer kako rekoh onaj ko ih ne prizna (iako je svjestan istine koju oni donose) , kao da nije priznao Boga koji ih je poslao....iako u Boga vjeruje.

Znaci sustina 'shefata' (zastupnistva,'posrednistva'...mada je ova rijec neprikladna jer unosi zabunu) nije u pripisivanju Bogu sudruga....sustina 'salavata' (koji se nazivaju Muhammedu u namazu) jeste upravo ovo nase 'svjedocenje' da je Muhammed Poslanik.Onaj ko svjedoci da je to tako, i Muhammed ce za njega svjedociti da ga je priznao kao Poslanika....jer ce svaki Poslanik svjedociti za ili protiv onih koji su ih slijedili ili nisu.Ovo 'zauzimanje' Poslanika se naziva 'shefat', i to je dozvoljeno u islamu, ustvari to je bitna crta islama.

(drugom prilikom nastavim dalje, jer ima se ovdje josh sta dodati a to su mjesta gdje su neke struje u islamu, po misljenju sunite zastranile..)

zagor
11.10.2004., 14:30
Priznanje poslanika ne znači da sad trebaš da se moliš poslanicima da se zauzmu za tebe.
To je posredništvo.

Svašta ljudi izmisle. :flop:

zagor
11.10.2004., 14:33
Pokloniti se nečemu, nije isto što i klanjanje, odnosno molitva Allahu.
Zar muslimani stvarno misle da su se meleci klanjali Ademu (as) kao da je neko božanstvo, odnosno na način na koji se klanjaju Allahu?

Kad čitam vas muslimane, više mi nije čudo što su Kršćani zalutali.

Musliman_Allahov rob
11.10.2004., 21:02
Bismillah

Molim Allaha da me ucvrsti na ovome na cemu sam sada, i molim Ga, tebareke ve te´ala da prosiri moje znanje, kao i svih drugih muslimana, pa da slijede Istinu i jasne dokaze, a ne zastranjene stvari i novotarije, i da se okane filozofiranja koje ne dolikuje Islamskome ucenju.