PDA

View Full Version : Motorika - pitanja i odgovori

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

cvijetić
12.10.2008., 08:54
na taj način "grabe" ravnotežu...
s vremenom bi trebalo nestati

foresst
12.10.2008., 08:59
hvala, cvijetić
još bi te nešto pitala.. za sada je samo u čarapicama (onim s ABS-om). za po kući je to super, ali ja nju pustim i na plaži na pijesak i kamenčiće i na travu u dvorištu isto u čarapama. bojim se da će joj uskoro biti prehladno, a za prve cipele je rano. da li imaju smisla one mekane papučice/cipelice ili?
malo me čudno i gledaju, jer je "jadno dijete boso"

cvijetić
12.10.2008., 09:42
ja sam sretna jer je moja prohodavala pred ljeto pa smo do zadnjeg trena bili u čarapicama ili u ukrasnim cipelicama. ako smo ju vani pustili u pijesak mogla je biti u tim laganim ukrasnim mekanim,ali zimi bi joj u njima bilo hladno.
po kući je bila u čarapicama,a i dan danas je ,samo u duplim:mig:
pretpostavljam da ćeš i ti svoju bebu puštati još malo u pijesak, a kad zahladi da ćete uglavnom šetati...
ako se sad tek digla na nogice proći će i tri mjeseca do potrebe za cipelicama, što znači da će joj sa prvim prohodavanjem trebati opet nove. šteta troška....
ako ti je bitno da joj je toplo u kolicima ja bi joj kupila one kao tople mekane čizmice, ili cipelica, koje joj ne trebaju za hodanje, a grijat će joj nogicu.
a neće joj ništa ni biti ako bude na plaži u njima...

HiP
13.10.2008., 06:38
Hmmm...dal se moram zabrinuti, Sara ima 8,5 mj i uopće ne pokazuje znakove podizanja na nožice. Kad je stavim potrbuške, okreće se na sve žive strane, ono, stavim ispred nje igračku ili nešto i ona se toga dočepa, ne bih to nazvala puzanjem jer se doslovno onak, okreće s boka na bok i tak dođe do određene stvari. Ali pri tome ne koristi nogice, ne odgurava se.

Čini mi se kao SF da se odigne i malo stoji...čitam da djeca od 9-9.5 mj već stoje i ono, samo da ne prohodaju sami, a ona....

Jel ju smijem postavljati na nožice iako sama još to ne pokazuje..?

Probala sam par puta i onda je tak smiješna, samo jako lamata nožicama, nema šanse da tvrdo stane cijelim stopalom.....?

Jel je sve ok ili? :ne zna:

vanjaa
13.10.2008., 07:35
Normalno je ako dijete prohoda do 17 mj., zvuči puno ali to je normalno :mig:

foresst
13.10.2008., 08:06
od frendice mala sa 11,5 mj se nije dizala na noge ni puzala i pedica joj rekla da i to upada u normalu..
ja osobno bi se zabrinula, ali eto
za 8,5 mj definitivno nemaš razloga za brigu, bitno je da pokazuje želju za kretanjem, skužit će brzo da i nogice služe nečemu

cvijetić
13.10.2008., 08:35
Hmmm...dal se moram zabrinuti, Sara ima 8,5 mj i uopće ne pokazuje znakove podizanja na nožice. Čini mi se kao SF da se odigne i malo stoji...čitam da djeca od 9-9.5 mj već stoje i ono, samo da ne prohodaju sami, a ona....

sa 8,5 mjeseci ne treba ići na noge. neki krenu ranije neki kasnije.
da nešto odstupa od normale rekao bi ti pedijatar...
a nemoj ni slučajno postavljati na noge ako sama to ne radi.

nightfall
13.10.2008., 09:00
Kad bebe počinju uspješno puzati?
Moja će sad 6 mj i živo je sve zanima, na trbuhu je onog trena kad je spustim na pod, diže se na ručice i pokušava se odgurnuti da krene nekud ali normalno da još ne može. Sad me zanima kad počnu uspješnije puzati, tj. kad se mogu koliko toliko pomaknuti s mjesta jer ova moja će me izludjeti s mrgođenjem i ljutnjom kad skuži da ne može nikud ma koliko se trudila :D
Sad joj je domet u mjestu se vrtjeti i hvatat igračke ali da bi se pomakla ništa.

Mogu li joj kako pomoći da skuži puzanje? Vidjela sam onu vježbicu u baby fitnesu da joj savinem nožicu pod nju, ali ona nožice drži ko žabica i bojim je se tako forsirati jer imam osjećaj da joj tako ne mogu savinuti nogu. Ok, rano je još, samo pitam jer joj mogu kako pomoći :)

Lali Puna
13.10.2008., 14:18

kakvo pitanje! ha, čuj, neke sa 6, a neke sa 10 mjeseci!
moja ima 7 i stalno je na trbuhu, plazi - ja to tako zovem - kreće se kombinacijom okretanja, zabacivanja glave, odgurivanja nožicama i tkozna čega sve ne, znam ju nać u kindiju u položaju za koji nemam ideju kak se u njega dovela. na rukama se skroz odiže, al noge nikako...

i mene ponekad žalosti što ne pokazuje nikakve naznake da će se dić četveronoške, osobito jer ima 9 dana starijeg bratića koji propuzi cijeli stan baš školski, al onda se sjetim da je to sve normalno

i razmišljam si jel joj mogu kako pokazati i pomoć joj, al onda skužim da bolje ipak nek ona sve to sama skuži

mel777
13.10.2008., 14:28
Moja će sad 6 mj i živo je sve zanima, na trbuhu je onog trena kad je spustim na pod, diže se na ručice i pokušava se odgurnuti da krene nekud ali normalno da još ne može. Sad me zanima kad počnu uspješnije puzati, tj. kad se mogu koliko toliko pomaknuti s mjesta jer ova moja će me izludjeti s mrgođenjem i ljutnjom kad skuži da ne može nikud ma koliko se trudila :D
Sad joj je domet u mjestu se vrtjeti i hvatat igračke ali da bi se pomakla ništa.

Mogu li joj kako pomoći da skuži puzanje? Vidjela sam onu vježbicu u baby fitnesu da joj savinem nožicu pod nju, ali ona nožice drži ko žabica i bojim je se tako forsirati jer imam osjećaj da joj tako ne mogu savinuti nogu. Ok, rano je još, samo pitam jer joj mogu kako pomoći :)

Moj ima 7,5 mjeseci i ne puže, tj puže prema nazad. S otprilike 6,5 je počeo gmizati, oko 7 se dizao na koljena i mrdao napred-nazad :rofl:, a nešto prije 7,5 se posjeo :klap: (prije kojih tjedan dana). Ja sam isto pokušala tu vježbu 1-2 puta, ali sam odmah odustala, jer mi se čini da nema puno koristi. To je bilo i prije nego se počeo dizat na koljena. Ne vjerujem da bi mu vježba pomogla da propuže prije, pa sam ja pustila da se motorika razvije svojim tempom. Bitno je da je puno na podu, a on već sam napravi ono što može.

Ja uglavnom gledam, uživam u njegovom napretku i pazim da ne pravi nepodopštine.

machkala
13.10.2008., 15:05
moja je propuzala sa 6 mj..u tom istom tjednu počela i samostalno sjediti..

a sa nekih 7mj počela se dizati na noge uz namještaj..sad će 8 mj..i polako je počela korak po korak prohodavat uz namještaj...

sve je ok dok beba radi neke stvari koje može samostalno....

moja je imala hipotoniju i išli smo na vježbice i na Goljaku su mi rekli dok sama nešto radi da je to ok...i da stvar bude bolja stoji ravnim stopalom , a ne na prstima pa nema beda da to ne radi....

premda su svi mišljenja da je najbolje za bebu da počne se oslanjat na noge tek od godinu dana.....ali ja čim svoju i počnem spuštat ili joj ne dam da se diže odmah je plač i galama....

nightfall
13.10.2008., 15:09
Mel777 i Lali, hvala na odgovorima :)

Lali, pa čemu se čuditi što sam tako nešto pitala. Znam ja da to ovisi od bebe do bebe, ali mislim si nekako da bar okvirno znam koliko me još njurganja čeka :D dok se ne pokrene nekud jer ovako se ljuti kad se trudi a nikud se ne miče.
Sve mi se čini da i mojoj slijedi puzanje unatrag jer se odguruje rukama a ne nogama, zapravo pokušava ona i nogama, ali su joj ruke uspješnije.Ma neću je vježbat za to puzanje, ali mislila sam jel netko to probao jer se meni čini da joj baš i ne paše kad joj tako savinem nožicu.

Lali Puna
13.10.2008., 15:24
ma ne čudim se, nego sam rekla 'kakvo pitanje!' kao eeeee, tko bi znao odgovor na to pitanje.
koliko te njurganja još čeka? to isto ne može znati nitko od nas pa čak ni ti koja ju vidiš svaki dan.

pikacu
13.10.2008., 15:33
drugo - kad ju stavim na sebe, onak kad sam ja u raskravljenom ležeće-sjedećem položaju, a ona leži na meni, ona se diže u sjed, ne samo glavom nego i digne cijela leđa i sama se postavi u sjed. da ju vraćam ili ju mogu pridržavat nekoliko sekundi da tak sjedi? znam da ne bi smjela sjediti dok se nije samo u stanju pravilno (s boka) postaviti u sjed, ali pedica mi je rekla da može bit par sekundi tako da vježba vrat. ne znam jel to pedica stare škole koja preporuča posjedanje, da ju slušam ili ne?

i lali,jel sjedi sad?
koliko je tvoja tada imala?
moja Lana će za tjedan dana imati 5 mj i od jučer luduje s tim sjedenjem - prvo je krenulo tako da se isto tako napinjala i cijelim leđima digla iz ležećeg stava na meni,pa sad hoće moju ruku dok leži i onda se tako držeći upinje i digne u sjed i smije se ko velika kad uspije - ja joj ne pomažem rukom na način da je vučem već se ona primi i svojom snagom hoće sjesti
šta raditi?
ne želim je sputavati,ali mi se čini prepano za sjedenje ili možda ne :confused:

pikacu
13.10.2008., 15:52
Dijete staro pet mjeseci zauzima perfektan “sjedeći stav” u ležećem položaju. Noge su podignute, dodiruje šakama svoja bedra, promatra stopala, koja su sve bliže glavi.

Sa šest mjeseci dojenče hvata stopala rukama, a sa sedam ih stavlja u usta. Pri ovom pokretu premješta se težina tijela. Težina tijela se prebacuje ka glavi pri čemu se isteže lumbalni deo kralježnog stupa.

moja hvata sam nogice,a nema ni 5 mj,hoće sjediti,pa šta joj je već?:confused:

Lali Puna
13.10.2008., 16:06
i lali,jel sjedi sad?

ne sjedi, bar ne pravilno i samostalno
sjedi kad je na rukama i netko ju pridržava ispod pazuha
više se ne grči da bi u sjedeći kad je na nekom nego se okreće na trbuh :rofl:

SaveAss
13.10.2008., 16:31
šta raditi?

ti ništa.
ona se treba posjest a ne ti, a kad bude fizički spremna na to onda će to i učiniti.
a ti nemaš tu što raditi osim je gledati kako postaje veća, jača i spremnija na nove velike razvojne korake. uplitanjem joj ne bi pomagala već odmagala.

SaveAss
13.10.2008., 16:35
sjedi kad je na rukama i netko ju pridržava ispod pazuha

znači da ne sjedi.
a zašto i bi... kao da joj se negdje žuri:)

jedini kojima se žuri da djeca brzinom munje prelaze razvojne faze su roditelji. klincima se ne žuri, njima je cijeli proces izazov, a tako bi i roditelji na to trebali gledati i uživati, a ne požurivati...

phuketya
13.10.2008., 20:46

Moj je s 4,5 mj već stavljao nogice u usta.
Posjeo se sam tek s 9 mjeseci. Da je bilo ranije, bilo bi odlično, ali ni to nije kasno. Kao što SA kaže, mame to žele više od klinaca.

mel777
14.10.2008., 08:24
znači da ne sjedi.
a zašto i bi... kao da joj se negdje žuri:)

jedini kojima se žuri da djeca brzinom munje prelaze razvojne faze su roditelji. klincima se ne žuri, njima je cijeli proces izazov, a tako bi i roditelji na to trebali gledati i uživati, a ne požurivati...

Istina, samo smo mi malo opterećeni time.

A za sjedenje - ja mislim da se dijete posjeda iz četveronožnog položaja, kad se ono samo može dovesti u sjedeći položaj kad god želi. Ovo lovljenje za nečije ruke i dizanje dok leži na leđima nije posjedanje, a stavljanje nogice u usta je samo faza pripreme. U biti, ne znaš kad će se dijete posjesti, spustiš ga na pod i svaki dan gledaš.

mala tirkizna
14.10.2008., 09:40

ma djete se samo igra sa nogicama..

moj je Fran već sa 4 mjeseca intenzivno dizao nogice i čak stavljao nožne prste u usta, a sad sa nepunih 6 mjeseci još ne sjedi.

polako puza, još uvijek nesavršeno, ali sam nemre sjedit..tako da je to još uvijek samo igra!

mala tirkizna
14.10.2008., 09:58
Hmmm...dal se moram zabrinuti, Sara ima 8,5 mj i uopće ne pokazuje znakove podizanja na nožice. Kad je stavim potrbuške, okreće se na sve žive strane, ono, stavim ispred nje igračku ili nešto i ona se toga dočepa, ne bih to nazvala puzanjem jer se doslovno onak, okreće s boka na bok i tak dođe do određene stvari. Ali pri tome ne koristi nogice, ne odgurava se.

Čini mi se kao SF da se odigne i malo stoji...čitam da djeca od 9-9.5 mj već stoje i ono, samo da ne prohodaju sami, a ona....

Probala sam par puta i onda je tak smiješna, samo jako lamata nožicama, nema šanse da tvrdo stane cijelim stopalom.....?

Jel je sve ok ili? :ne zna:

Draga nemaš baš nikakve brige oko toga..

Od moje kume mala je prohodla debelo nakon navršene godine i bila je kod pedijatara i svi su rekli da nema nikakve brige. Dok god djeca rade to svojim tempom , nema straha.

Nama je isto ortoped rekao da ga pustimo da se razvija svojim tempom. Nikakvo posjedanje, niti pomaganje da stoji, niti hodalica. Kaže da im samo možemo naštetiti svojim "uplitanjem" u njihov rast i razvoj!

Tako da se ništa ne brineš.. Ima vremena do godinu i pol za hodanje!

cvijetić
14.10.2008., 09:59
i lali,jel sjedi sad?
moja Lana će za tjedan dana imati 5 mj i od jučer luduje s tim sjedenjem - prvo je krenulo tako da se isto tako napinjala i cijelim leđima digla iz ležećeg stava na meni,pa sad hoće moju ruku dok leži i onda se tako držeći upinje i digne u sjed i smije se ko velika kad uspije - ja joj ne pomažem rukom na način da je vučem već se ona primi i svojom snagom hoće sjesti
šta raditi?
ne želim je sputavati,ali mi se čini prepano za sjedenje ili možda ne :confused:

pikacu, tvoja curica želi gledati svijet iz druge perspektive. pusti ju. nemoj joj pomagati.
posjest će se iz četveronožnog stava, a najvjerojatnije ne ovako kako ti opisuješ

cvijetić
14.10.2008., 10:00

to što dodiruje nogice nije znak da želi sjediti... i najnormalnije je za njezinu dob.

Manch
14.10.2008., 12:10
Moj je Vali bio prilično aktivna beba, sve je počeo rano, okretao se sa stomaka na leđa po čitav dan s tri mjeseca.
Eh onda već tačno dva mjeseca nakon obrezivanja neće više ništa. Vrhunac kada leži na leđima je da se okrene na stranu, ne dodiruje više noge, a na stomaku podiže guzicu (ono koljena ispod guzice), ali na ruke se ne podiže. Jesu li vaše bebe imale ove faze ljenosti, ili?

mel777
15.10.2008., 09:18
Moj je Vali bio prilično aktivna beba, sve je počeo rano, okretao se sa stomaka na leđa po čitav dan s tri mjeseca.
Eh onda već tačno dva mjeseca nakon obrezivanja neće više ništa. Vrhunac kada leži na leđima je da se okrene na stranu, ne dodiruje više noge, a na stomaku podiže guzicu (ono koljena ispod guzice), ali na ruke se ne podiže. Jesu li vaše bebe imale ove faze ljenosti, ili?

Moj je isto imao fazu okretanja s trbuha na leđa s nekih 3 mjeseca. Ali, mislim da je to bilo slučajno, jer je, isto kao i kod tvoga, nastupilo zatišje. Kad se počeo baš hotimice okretati bilo je to "školski", prvo s leđa na trbuh, a tek onda obratno. Isto se prvo okretao samo na bok, a onda i skroz. Znači sve je OK, pusti ga da vježba i uživaj.

blond lady
15.10.2008., 09:42
ti ništa.
ona se treba posjest a ne ti, a kad bude fizički spremna na to onda će to i učiniti.
a ti nemaš tu što raditi osim je gledati kako postaje veća, jača i spremnija na nove velike razvojne korake. uplitanjem joj ne bi pomagala već odmagala.

:top: baš tako....
moja cura je se tek sa 10 mjeseci samostalno posjela, nisam je forsirala ni posjedala nego je ona trebala samo to napraviti kad bude spremna...h. kasni malo u tome (mjesec dana) ....bila nestrpljiva, zabrinuta ali sve je to sama na kraju savladala

Parallel Universe
15.10.2008., 09:50
Moj miš sada ima šest mjeseci i tri tjedna i u par navrata je postigao da se posjedne u kolicima potpuno sam (znači, ležao skroz i digao se sam), ali tamo mu je super za uhvatit se sastrane, doma na podu ili krevetu nema takvih hvatača. Sada je u fazi kada se okrene na bok i jedna noga u zraku, rukom se podupire i hoće se dići, ali još ne ide. Inače, dok je na meni ili bilokome drugome sam se posjedne, odnosno odigne od nas.
Inače, na trbuh se okreće od svog trećeg mjeseca, ali s trbuha na leđa ne. Tek je prije par dana uspio to jednaput, uvijek ostane na boku i onda se pokušava dići.
Ono od čega dobivam fraze je što mi mama i sveki stalno govore da mu moram pomoći, da ga stavim da malo sjedi uz jastuke i forsiraju to.

pikacu
15.10.2008., 14:42
Inače, dok je na meni ili bilokome drugome sam se posjedne, odnosno odigne od nas.

E to i moja radi - čim je stavim da legne na mene,ona se svim silama upre naprijed i digne se,a onda osmijeh :cerek:
Kad je vratim na leđa,opet ista priča,prvo negoduje što sam je vratila,a onda se sva ižili i pocrveni,uhvati nogavicu i hop opet :cerek:
Ja je ne forsam,ništa ne radim da joj pomognem,sama to radi,pa mi ju je glupo vraćati stalno nazad je tako piše u knjizi:ne zna:
Meni sad jedna stvar nije jasna - oduvijek se djecu posedalo,pomagalo im da se pridignu,nije ih se sputavalo dok ne postignu famozni sjed sa četveronoškog položaja,mislim da smo svi mi ovdje iz tih generacija kad su sve mame to radile,pa nemamo nikakvih po život opasnih problema sa kičmenim stupom,motorikom...
Dal se ovi naputci daju samo djeci koja su rizična ili postoji neko revolucionarno otkriće vezano za takvo posjedanje - mislim i mene su moji posjedali,pa je sve 5
Jednostavno ne kužim,jel vi koji ste posjedani imate nekakve zdravstvene probleme sda s kralježnicom?

cvijetić
15.10.2008., 14:54
Meni sad jedna stvar nije jasna - oduvijek se djecu posedalo,pomagalo im da se pridignu,nije ih se sputavalo dok ne postignu famozni sjed sa četveronoškog položaja,mislim da smo svi mi ovdje iz tih generacija kad su sve mame to radile,pa nemamo nikakvih po život opasnih problema sa kičmenim stupom,motorikom...
Dal se ovi naputci daju samo djeci koja su rizična ili postoji neko revolucionarno otkriće vezano za takvo posjedanje - mislim i mene su moji posjedali,pa je sve 5
Jednostavno ne kužim,jel vi koji ste posjedani imate nekakve zdravstvene probleme sda s kralježnicom?

Pikacu, slažem se s tobom, oduvjek se to radilo, ali to ne znači da je to dobro.
Taj naputak se daje svoj djeci, a ne samo neurorizičnima.
Ukoliko dijete samo to ne uspijeva, očito mu mišići za to nisu zreli. možda bi neke bebe i sjedile uz pomoć jastuka ili nečeg ,ali preranim sjedenjem i uz muskulaturu koja nije ojačala riskiraš krivo držanje. danas takvih ima mnogo. iz raznoraznih razloga.... ali moguće i zbog ovog. ne znam, pa zato razmišljam, čemu požurivati bebu i riskirati? radi neke svoje satisfakcije?

morfin@
15.10.2008., 19:59
Moj Jakov uglavnom spava na desnoj strani i nekako se više i na bok okreće na tu starnu, da li je to problem? :confused: Ima 4 mjeseca i 20 dana i kad je u poluležećem položaju- u krilu, odiže se gore ramenima i glavom a kad ga držim odupire se nogicama o moje noge, kako da to spriječim ili usporim? Izrazito je snažan :D

phuketya
15.10.2008., 20:21
Možda da ga češće držiš kako kaže babyhandling. Uspravno, njegova leđa na tvojim prsima, jednom rukom pridržavaš ga na njegovim prsima, druga ruka provučena ispod jedne nogice drži suprotnu nogu za natkoljenicu. Tako su mu ruke slobodne, vidi svijet oko sebe jer sada počinje sve veći interes za okolinu.

Leonee
15.10.2008., 20:41
ma bas su mi isli na zivce sa "pa daj ga posjedni" ili "jadna beba mora lezati u kolicima".. ma ko je jadan?!?!! :mad:..
uf..
ugl, kada se poceo hvatati za sve da se posjedne.. onda bi ga kratko posjela.. sada sjedi vec na veliko (sam se digne).. i sta mu fali.. i sta bi bilo da je mjesec ranije prosjedio?.. ovako sam bar ziher da sam ucinila sve da mu kicma bude ok.

Lali Puna
15.10.2008., 20:57
mislim da smo svi mi ovdje iz tih generacija kad su sve mame to radile,pa nemamo nikakvih po život opasnih problema sa kičmenim stupom,motorikom...

ja se krivo držim otkad znam za sebe, a i leđa me bole
brat je lagano zgrbljen
sestra mi ima leđa za otpad, a 22 su joj tek
nitko ne može reć da je to jer su nas posjedali, ali nitko bome ne može ni reć da su nam kičme savršene..barem u mojoj obitelji ne...

joj, i mene izludili s tim 'pa ti ležiš još u kolicima' i 'mama, neću ležati' svaki put kad bi se zacendrala u kolicima. naslon sam joj digla iz ležećeg tek sa 6,5 mjeseci.

nego, mene živciraju i svi ostali navodni stručnjaci. štogod sam čitala u zadnjih par tjedana, bile to knjige o bebama ili mamobepski časopisi i članci u njima, pa čak i iz pera odgajatelja i pedijatara, o postupanju s bebama od 6 mjeseci, kakve igre su primjerene za njih, kakve igračke, što se događa s njihovim perceptivnim razvojem i sl. kod vsih sam nailazila na rečenicu 'sa 6 mjeseci beba je već u sjedećem stavu...', ' sa šest mjeseci beba sjedi pa se treba igrati s posudama ili kolutovima koje slaže jedne na druge'

skoro pa da mi dođe da ju posjednem i podboltam jastucima i da se osjećam k'o da imam nazadnu bebu jer sa svojih skoro 7 i pol još ni približno ne sjedi!

Lavica
15.10.2008., 21:17
Moja cura od 6,5 mjeseci vec zauzima polusjedeći stav s tim da se podboci s jednom rukom.
Isto tako dize se u stav za puzanje i ljulja se naprijed nazad.

Lali Puna
15.10.2008., 21:18
bravo za nju! :top:
(ljubomorna sam) :D

Lavica
15.10.2008., 21:24
Ona je malo naprednija bar je tako rekla fizioterapeutkinja ali na kraju svi ce oni prohodat neki malo ranije neki kasnije.

Lali Puna
15.10.2008., 21:27
ma znam da hoće i znam da ne treba uspoređivat bebe, ja se to zezam
al nekad si mislim kak se moja beštijica ne bu nikad makla s mjesta (barem ne pravilnim načinom)

Sanjchi
15.10.2008., 22:13
A moj guzonja poceo puzati sa 6, isto tako i sjediti i to da se sam posjedne iz puzeceg polozaja. Sad ima 7 i poceo je da se uspravlja na noge i penje uz namjestaj ili nekom uz nogavice....Evo, ja mijenjam jednu ovakvu bebu za dvije koje mogu ostaviti na jednom mjestu i tu ih naci nakon dvije minute. :D
Ovog vise ne mogu ostaviti na sekund jer ce se ili popeti na nogice pa pasti i zveknuti glavicom ili ce mi zbrisati pravo u vazu s cvijecem i okopati zemlju :D

vanjaa
16.10.2008., 07:12
A moj guzonja poceo puzati sa 6, isto tako i sjediti i to da se sam posjedne iz puzeceg polozaja. Sad ima 7 i poceo je da se uspravlja na noge i penje uz namjestaj ili nekom uz nogavice....Evo, ja mijenjam jednu ovakvu bebu za dvije koje mogu ostaviti na jednom mjestu i tu ih naci nakon dvije minute. :D
Ovog vise ne mogu ostaviti na sekund jer ce se ili popeti na nogice pa pasti i zveknuti glavicom ili ce mi zbrisati pravo u vazu s cvijecem i okopati zemlju :D

pričaj mi.... moj se na noge diže od 6.5mj. ja više neznam kolko je puta zveknuo s glavom,jednom si je u padu i usnicu raskrvario, a još ga pazim al u sekundi napravi neku pizdariju. Jedva čekam da postane stabilan na nogama jer umirem od straha šta radi dok sam ja na wc-u.

vanjaa
16.10.2008., 07:18
ali je barem već naučio šta znači riječ NE :rofl:

foresst
16.10.2008., 07:43
pričaj mi.... moj se na noge diže od 6.5mj. ja više neznam kolko je puta zveknuo s glavom,jednom si je u padu i usnicu raskrvario, a još ga pazim al u sekundi napravi neku pizdariju. Jedva čekam da postane stabilan na nogama jer umirem od straha šta radi dok sam ja na wc-u.
ja sam inače protiv onih vrtića (mreža), ali kad sam sama doma a moram na wc ili radim u kuhinji sa sirovim mesom, uvijek je stavim u tu ogradicu. radije ću da plače tih minutu jer je ljuta, nego da nedajbože zvekne negdje glavom ili si napravi nešto

vanjaa
16.10.2008., 07:48
ja sam inače protiv onih vrtića (mreža), ali kad sam sama doma a moram na wc ili radim u kuhinji sa sirovim mesom, uvijek je stavim u tu ogradicu. radije ću da plače tih minutu jer je ljuta, nego da nedajbože zvekne negdje glavom ili si napravi nešto

Imam vrtić, kad ga stavim tamo među 1000 igrački on se ne igra neg se digne i stoji, pa zvekne.

vanjaa
16.10.2008., 07:49
Inače je sa skoro 6 mj. imao 73 cm, visok dečko, dohvati on vrh ograde od vrtića bez beda

foresst
16.10.2008., 07:56
stavi mu svega par mekanih igračaka
ako ih je gomila, ni jedna mu ne privuče pažnju dovoljno
ja sam znala za one ručkice za dizanje zavezati malu igračkicu. to joj je bilo ful zanimljivo - prvo za dohvatiti, onda za očupati! taman da ja završim sve što moram

Lavica
16.10.2008., 07:56
IpK je malo rano za bebe od 6 mj da se dizu na noge i zato taj vrtic nije dobar jer se onda pocnu dizati na noge i preskoce puzanje.

foresst
16.10.2008., 08:05
IpK je malo rano za bebe od 6 mj da se dizu na noge i zato taj vrtic nije dobar jer se onda pocnu dizati na noge i preskoce puzanje.

beba koja se hoće (i može!) dići, napravit će to u kindiju, na podu uz kauč/ormar, uz nečiju nogu, uz zvučnik ili teglu cvijeća. nije da se samo u vrtiću dižu. dižu se kad skuže kako i dovoljno su snažni da to mogu.
moja puže ko strijela. i prvo se je posjela, onda propuzala (7 mj) i sa 8 se digla na noge, a bila je povremeno i u vrtiću
bitno je da roditelji ne forsiraju stajanje i ne dižu ih na noge

mel777
16.10.2008., 08:17
:

Nije po život opasan problem, ali problema ipak imam. Kao i puno ljudi koje poznam. To mi je bio dovoljan razlog da se ne petljam previše u njegovo sjedenje. A sve mi se posložilo kad sam malo pročitala o motoričkom razvoju - kao što sama riječ kaže to je razvoj, ima svoj tijek, dijete može samo učiniti ono za što je spremno i sposobno. I zašto bih se onda ja tu petljala ako nema potrebe? Dijete mi je zdravo i sve će polako sam uspijeti napraviti. Pa sad kad se posjeo nek sjedi kad god hoće.

nego, mene živciraju i svi ostali navodni stručnjaci. štogod sam čitala u zadnjih par tjedana, bile to knjige o bebama ili mamobepski časopisi i članci u njima, pa čak i iz pera odgajatelja i pedijatara, o postupanju s bebama od 6 mjeseci, kakve igre su primjerene za njih, kakve igračke, što se događa s njihovim perceptivnim razvojem i sl. kod vsih sam nailazila na rečenicu 'sa 6 mjeseci beba je već u sjedećem stavu...', ' sa šest mjeseci beba sjedi pa se treba igrati s posudama ili kolutovima koje slaže jedne na druge'

skoro pa da mi dođe da ju posjednem i podboltam jastucima i da se osjećam k'o da imam nazadnu bebu jer sa svojih skoro 7 i pol još ni približno ne sjedi!

Moja šogorica je med. sestra, pa me pitala zašto ću čekati s dohranom do šestog mjeseca, pa onda neka djeca neće jesti; pa kako to da neću koristiti hodalicu...Mislim, nije ona neki stručnjak, ali je u medicinskoj grani, a ja se ipak ne bi oslanjala na njene savjete.

Ma i te članke treba uzimati sa zadrškom, ja se ne oslanjam potpuno na ono što pedijatar piše o motorici. Tu ipak postoje još stručnije osobe; evo što oni kažu:

"Razvoj motorike u položaju na leđima do sjedenja

U prvim mjesecima života (do trećeg mjeseca), dojenče ima refleksne pokrete tijela – holokinetička faza, i na sve podražaje reagira refleksnim pokretima ekstremiteta (Moorov refleks).

Moorov refleks će u drugom mesecu prijeći u fazu tjelesnih reakcija – distona faza.

S tri mjeseca dojenče leži na leđima simetrično, dovodi obje šake ispred lica, “igra: šaka-šaka”. Noge su savijene, dodiruju podlogu petama ili su odignute.

S četiri mjeseca dijete može dobro održavati ravnotežu na leđima, noge su savijene u kukovima i koljenima, izvodi stopalima pokrete hvatanja kao i šakama. Potiljak i gornji dio tijela su ispruženi. Leži ravno, tj. linija: nos-pupak–simfiza je ravna.

Dijete staro pet mjeseci zauzima perfektan “sjedeći stav” u ležećem položaju. Noge su podignute, dodiruje šakama svoja bedra, promatra stopala, koja su sve bliže glavi.

Sa šest mjeseci dojenče hvata stopala rukama, a sa sedam ih stavlja u usta. Pri ovom pokretu premješta se težina tijela. Težina tijela se prebacuje ka glavi pri čemu se isteže lumbalni deo kralježnog stupa.

Sa sedam mjeseci dijete se može vrlo dobro okrenuti s leđa na trbuh preko obje strane.

S osam mjeseci rado se igra na boku, da bi s devet ili deset mjeseci otkrilo tzv. “posjedanje ukoso”, tj. da bi potpuno samo posjelo.

S jedanaest mjeseci 90% djece može samostalno zauzeti pravilan sjedeći stav iz koga često prelazi u puzeći preko sjedenja ukoso i opet se vraća u sjedeći.
izvor:
Acta Medica Medianae 2005, Vol. 44 Ometanje normalnog motornog razvoja u prvoj godini života 3"

Naravno da su mjeseci navedeni okvirno, jer se ne razvijaju sve bebe istim tempom. Ali, ovi mi se podaci ipak čine realnijima od mnogih drugih koje sam našla.

Lavica
16.10.2008., 08:20
Foresst slažem se s tobom i mislim da se tvoja beba školski počela dizati na noge tj. kada joj je tijelo bilo dovoljno jako da to postigne (znači sa 8 mjeseci) ali bebama od 6 mjeseci svi mišići nisu još dovoljno razvijeni da bi se mogle samostalno dići na noge i kad ih stavimo u nešto tipa vrtića oni se snagom svojih rukica mogu dići ali kičmica im još nije spremna za to.

foresst
16.10.2008., 08:29
Lavica, sve 5!
ali, neki klinci prohodaju s 9 mj (ne bih ni ja vjerovala da se ne radi o klincu od poznanice), tako da sigurno ima djece koja i ranije savladavaju određene faze. širok je raspon prosjeka, a uvijek ima i onih iznadprosječnih!!!

Leonee
16.10.2008., 09:01
moj (jos malo i napuniti ce 8mj) je poceo puzati cetveronoske :D.. prilicno dobro.. prije je bilo smjesnih pokusaja i puzao je vojnicki.. prema naprijed, jel
u nazad, cetveronoske i posjeda se tako da krene u nazad i guzom na stranu (od recimo pocetka 7mj.. mozda i kraj 6mj.. ne sjecam se) jos nije skuzio da se moze dici iz boka.. i mislim da je to prosjek (jos k tome da je on xl dimenzija :cerek::D)

...trebam do ducana po one lokotice za ormarice..

vanjaa
16.10.2008., 12:49

moj sad ima 7 mj, a sa 6 je propuzao, sa 6.5 se posjeo i digo na noge. Diže se svuda, jer on dopuže do negdje samo da se može dić, do kauča, ormarića , stolice njemu je svejedno

pikacu
16.10.2008., 13:04
Evo jučer smo bili na kontroli kukića u poliklinici Stojčević Polovina kod ortopeda kojem je uža specijalnost dječja ortopedija i koji je eminentan stručnjak na tom području pa mi vrag nije dao mira pa sam ga pitala za sjedenje - uhvatio ju je za ruke,pogledao kako ona to radi,pogledao kukove i glavicu,tj. vrat i rekao da je dovoljno jaka za takvo što - pitala sam ga a što misli o posjedanju i on je rekao da za takvu čvrstu bebu se može to raditi i da neće biti nikakve štete
Ja i dalje ne planiram sama potencirati to dizanje u sjedeći stav,ali mi ne pada na pamet sputavati dijete kad već toliko hoće.
Znam da ne treba dirati u prirodan tok razvoja,ali po meni se ne treba petljati i sputavati dijete u nečemu samo zato jer tablica kaže da ako se tad i tad nešto napravi da je samo tada ok.
Nikada dijete ne bi ograđivala jastucima,ali mi je isto tako glupo je vraćati svako malo na leđa kad se već toliko žili da bi sjela.
Ako ona uzme moju ruku i svojom silom i težinom sjedne,a ne tako da je ja vučem onda ne shvaćam zašto se djecu tada treba sputavati - njj kad je dosta ona se vrati nazad.
Uostalom,ja sam s njom radila one vježbice dr. Jovančevića gdje se dijete uhvati kao babuška i vrti na guzi u sjedu tako da se uzmu obe podlaktice i spoje s obe potkoljenice te se iz boka dijete digne i rotira u krug - skužila sam da koristi isti način dizanja kad se sama diže kad uhvati moj prst.
Po toj logici se onda ne bi trebalo ni to raditi.

Nego imam još jedno pitanje - kad se dižeonaj naslon u kolicima za poziciju više - moja imaju 4 pozicije i još uvijek je u najnižoj

Lali Puna
16.10.2008., 13:20
po meni se ne treba petljati i sputavati dijete u nečemu samo zato jer tablica kaže da ako se tad i tad nešto napravi da je samo tada ok.

mislim da nitko ovdje ne tvrdi da bebi ne treba dopustiti da nešto radi jer u tablici piše da to ne bi još trebala raditi nego, štoviše, svi tvrdimo kako bebi ne treba dopustiti da neki pokret radi dok ga sama ne zna izvesti pravilno. pa tako i posjedanjem ustajanje, puzanje...

Nego imam još jedno pitanje - kad se dižeonaj naslon u kolicima za poziciju više - moja imaju 4 pozicije i još uvijek je u najnižoj

meni su rekli da se naslon može dić kad stavlja noge u usta i kad se počne rotirati na obje strane (trbuh-leđa i leža-trbuh)
digla sam ga sa 6,5 mjeseci bez obzira na komentare prodavačice u dućanu 'o, pa ti još ležiš u kolicima' :rolleyes:

nightfall
16.10.2008., 13:20
Pikacu, mi smo s 5 mj na pregledu i cijepljenju od pedice dobili zeleno svjetlo da dignemo naslon na 45 stupnjeva. Meni se ona još tada nije činila spremna za to iako je dosta čvrsta pa sam čekala do 5 i pol otprilike i tad ga podigla. Sad se vozimo tako ali ako počne protestirati spuštamo naslon. Kak nam šetnje i ne traju vremenski dugo max 1 h, ne sjedi ona stalno, često sjedi samo 15 min i dosta joj je, nekad prosjedi cijeli sat,uglavnom kad mi se čini da joj je dosta i kad se počne meškoljiti onda je spustim. Tad najčešće i zaspi.

Ona je sad 6 mjeseci i uglavnom je na trbuhu, na nama sjedi ali ne sama, podiže se u kolicima ali ne iz ležećeg već iz tog polusjedećeg isto ko u hranilici. Silno se trudi sjediti i puzati a još niš ne može :D pa je to jako ljuti.

nightfall
16.10.2008., 13:25
)
digla sam ga sa 6,5 mjeseci bez obzira na komentare prodavačice u dućanu 'o, pa ti još ležiš u kolicima' :rolleyes:

O ovom bolje da ne govorim.
Meni su svi krv ispili s takvim primjedbama, a ne mislim da sam nešto dugo čekala da joj dignem naslon, štoviše moja se ne okreće s trbuha na leđa i štavlja noge u usta ali joj noge nisu previše zanimljive pa to ne radi prečesto :D
Moja mama svaki dan pita jesam li je "bar malo podbočila u vrtiću" tak da dijete ne leži stalno :rolleyes:. A kaj da joj kažem svaki dan ispočetka da je ne mislim oblagati s jastucima da bi ona "tako lijepo sjedila". Pustim je nek priča, a ja po svome.

Sanjchi
16.10.2008., 13:45

Kad beba odluci i postane dovoljno jaka da se dize dizat ce se uz sve sto vidi. :)
Moj se poceo dizati na koljena sa nesto preko 6 mjeseci a na nogama je od 7. I bas zato sto sam mislila da je prerano sam ga stalno spustala i pokusala zainteresirati nekom igrackom. Cim ga spustim, on ponovno gore.
Bas smo jucer pricali s pedijatrom o tome i rekao mi je da ga pustim nek se ustaje jer je dovoljno jak.
Nikad ga nisam forsirala niti na sjedenje niti na ustajanje. Sam je to napravio kad je bio spreman. Guzonja :D

cvijetić
16.10.2008., 15:22
Evo jučer smo bili na kontroli kukića u poliklinici Stojčević Polovina kod ortopeda kojem je uža specijalnost dječja ortopedija i koji je eminentan stručnjak na tom području pa mi vrag nije dao mira pa sam ga pitala za sjedenje - uhvatio ju je za ruke,pogledao kako ona to radi,pogledao kukove i glavicu,tj. vrat i rekao da je dovoljno jaka za takvo što - pitala sam ga a što misli o posjedanju i on je rekao da za takvu čvrstu bebu se može to raditi i da neće biti nikakve štete
Ja i dalje ne planiram sama potencirati to dizanje u sjedeći stav,ali mi ne pada na pamet sputavati dijete kad već toliko hoće.
Znam da ne treba dirati u prirodan tok razvoja,ali po meni se ne treba petljati i sputavati dijete u nečemu samo zato jer tablica kaže da ako se tad i tad nešto napravi da je samo tada ok.Nikada dijete ne bi ograđivala jastucima,ali mi je isto tako glupo je vraćati svako malo na leđa kad se već toliko žili da bi sjela.

Pikacu, pa molim te tko ti je rekao da se treba držati tablica? svi ti govore da su dijeca indivudue i da će neko sjedit sa 6 a neko s 11. i baš zato ne treba dijete posjest zato što negdje piše da se dijete obično posjedne tad i tad.

i ja sam bila u poliklinici koju navodiš i rečeno mi je da ju pustim i nisam ju posjela dok sama to nije učinila iako mi je pedijatrica kojoj jako vjerujem i puno zna par tjedana prije nego se posjela rekla da je ona dovoljno čvrsta i zrela za to.
nitko ti ne kaže da ju ti vratiš, ako se žili i ako se sama posjedne nek to i napravi,ali ne vjerujem da će još uspjet u tome.

sunnyah
16.10.2008., 15:42
Bubica je o svemu 'odlučivala' sama. Sama se okrenula s leđa na trbuh, sama se posjela, sama se ustala, sama napravila koračiće :)
Pa i sama nam je dala do znanja kada treba naslon kolica staviti u viši položaj: pokušavali smo je poleći u kolica, a ona se uhavtila ručicama sa strane i nije htjela leći :cerek:

8472
18.10.2008., 20:47
Pišulja je danas skoro propuzala!

Bila je na trbuhu i pokušavala se okrenut, pa je u jednom momentu drmajući nogama naprijed nazad digla guzu tako da se oslonula na koljena.
Problem je bio što nije imala dobar oslonac na rukama... Da je, bila bi pičila po krevetu... :rofl:

Leonee
20.10.2008., 10:12
Napunio je prije neki dan 8mj I ima skoro 12kg.. I dize se na koljena! :eek:.. Kad god dodje do nekog oslonca, digne se na koljena.. Pa se kao klacka (fuk pokreti) I opet se vrati na cetveronoske..
Sta da radim? Da mu branim jos neko vrijeme? Malo se bojim te njegove tezine...

mandy
20.10.2008., 11:07
ako može sam dopušteno je...:)

Lali Puna
20.10.2008., 13:58
ako može sam dopušteno je...:)

ovo je pravilo koje sam čula milijun puta
pa svejedno svi kažu da mi beba ne smije sjediti u kolicima ako se digla tako da se primila za prečku i sjedi tak držeć se za prečku
a može sama to :ne zna:

mandy
20.10.2008., 14:34
al kad se pusti leći će natrag :), MIha se sam dizao i dok se držao sjedio bi, kad bi se pustio vratio bi se u ležeći položaj...to je i doma radio na prematalici, u kinderbetu (gdje god se mogao sa strane primit za nešto)....

gogiva
20.10.2008., 14:40
moja ce za 3 dana tek 6 mjeseci i sama vec 15 dana sama sjedi na koljenima je jednako toliko dugo a prije tri dana se pocela oslanjati na noge i stajati .....da ne kazem da pokusava korake napraviti ....(mogla bi i za Bozic hodati).....

vidim da se nekolicina tu ne slaze sa dizanjem koje je za vas sve i za sve moguce propise i tablice kod mojeg dijeteta pre rano ....

bez obzira sto smo joj kimbija spustili do kraja ona se ustaje i drzi za ogradu i stoji ...u vrticu nemoze jer joj je jos previsoko pa se nemoze dici ali zato namjestaj je njezin i boziji ....uz sta god se moze primiti ona na koljena i hop na noge i sretna ko crvic i smije se .....

ne mislim ju ni sputavati ni stopirati jer slusam samo urlike i plac ......s druge strane ju ne ucim ni da hoda jer tako dobro puza da zamnom u sobu doleti brzinom munje .....gdje god sam ja ona me stigne za pol min razlike :rofl:....

zavuce se gdje god moze popne se gdje god stigne .....ima malu foteljicu koja stoji u dnevnome trenutno ko ukras ,ona joj je naj draza za takve zgzibicije jer pokusava dici nogu gore da se popne ali jos nemoze jer je ipak guza teza nego sto bi ona htijela .....

dijete je motoricki jako napredno cak i pre napredno i ne zelim niti ju budem sputavala ....sputavati dijete u necemu sto radi mi je besmisleno cak i neizvedivo osim da ju stalno drzim na rukama i to u stojecem stavu tako da nista onda nemoze raditi .....

ako je dijete spremno za nis nije pre rano ...

Lali Puna
20.10.2008., 14:48
al kad se pusti leći će natrag :), MIha se sam dizao i dok se držao sjedio bi, kad bi se pustio vratio bi se u ležeći položaj...to je i doma radio na prematalici, u kinderbetu (gdje god se mogao sa strane primit za nešto)....

da, al rekli su mi da ako to radi, da joj ne dižem naslon na kolicima tj. da ga spustim toliko da ne može dohvatit prečku i dizat se jer to ne smije

cvijetić
20.10.2008., 14:56
....(mogla bi i za Bozic hodati).....

Baš nam javi za Božić,ali mislim da neće tad još hodati.
treba im dosta vremena od kad se dignu dok ne prohodaju. naravno bez pomoći... i bez nadobudnih koji djecu nahodavaju, a oni se ni na noge ne oslanjaju:eek:( to sam prošli tjedan vidjela)

gogiva
20.10.2008., 15:07
Baš nam javi za Božić,ali mislim da neće tad još hodati.
treba im dosta vremena od kad se dignu dok ne prohodaju. naravno bez pomoći... i bez nadobudnih koji djecu nahodavaju, a oni se ni na noge ne oslanjaju:eek:( to sam prošli tjedan vidjela)

ovo sto se tice bozica sam tako rekla s obzirom da nema mira ,naravno da nemora ni znaciti ni da hoce ni da nece .......a sto se tice nahodavanja evo bas su me jucer pitali hocu li hodalicu i odbila sam ju bas iz razoga sto ona njoj apsolutno nije potrebna .....a i jako je handrasta sama po sebi i mislim da bi bilo letanja iz nje samo tako ...pa ne trazim vraga tamo di mi ga netreba ..

ne mislim ju ni nahodavat (nek se samo ona sama nahodava jer mene jako kicma boli a i imam tri krivo srastena kraljeska tako da mi taj polozaj ne pase ) jer nema smisla ...tako dobro puze da nemora hodati pa ako nekuda zeli neka dopuze ...
primjer primi se za namjestaj a ja sjedim na garnituri i ona vice da bi da dodjem po nju (na bebovski:rofl:)..ja lijepo kazem pa spusti se i doji i on hop na guzu i brzo k meni ....tako mi je slatka kada puza ..ko mali torpedo je samo siba ....faliti ce mi to kad prohda....

cvijetić
20.10.2008., 15:14
ovo sto se tice bozica sam tako rekla s obzirom da nema mira ,naravno da nemora ni znaciti ni da hoce ni da nece ....

moja je jako jako aktivna i sa 7 mjeseci je bila na nogama, a prohodala je s 11

tako mi je slatka kada puza ..ko mali torpedo je samo siba ....faliti ce mi to kad prohda....

hoće, meni je to puzanje bilo prekrasno i baš mi fali:cerek:

Parallel Universe
20.10.2008., 16:08
Moj bebo danas ima 7 jeseci. Još ne sjedi samostalno. To znači nije se još iz potpuno ležećeg položaja (na potpuno ravnoj podlozi) i bez ičeg da se primi podigao u sjedeći stav. Znam da u literaturi piše da to zaparavo 90% beba napravi sa oko 8-9 mjeseci. Ali ipak me zanima (a ne mogu čitati više od par stranica unazad) kada su to napravile vaše bebe.? Znači ono, potpuno samostalno, s ravne podloge, bez ikakve pomoći ili podupirača da se posjedne i sjedi.

Lali Puna
20.10.2008., 16:15
7 i pol mjeseci, još niš od sjedenja

cvijetić
20.10.2008., 16:15
nemaš razloga za nikakvu brigu.
moja se sa 6,5 mjeseci posjela iz 4 nožnog stava, dan poslije je propuzala naprijed. do tad je puzala unazad.

nightfall
21.10.2008., 07:26
Puzanje unatrag...kako to izglada? Da znam što da očekujem :D

Moja ne puže (6 mj), ali se rukicama odguruje kad je na trbuhu i tak malo po malo ide unatrag. Jako se trudi puzat ali još nije skužila kak pa je to ljuti :cerek:

mandy
21.10.2008., 07:38
digne se na sve 4 i onda se odgurne rukicama unatrag...:) il se samo dignu na rukice pa se odgurnu..

cvijetić
21.10.2008., 07:56
Puzanje unatrag...kako to izglada? Da znam što da očekujem :D

izgleda baš kao i puzanje u naprijed,samo što idu unazad. na sve 4.

mel777
21.10.2008., 09:05
Moj bebo danas ima 7 jeseci. Još ne sjedi samostalno. To znači nije se još iz potpuno ležećeg položaja (na potpuno ravnoj podlozi) i bez ičeg da se primi podigao u sjedeći stav. Znam da u literaturi piše da to zaparavo 90% beba napravi sa oko 8-9 mjeseci. Ali ipak me zanima (a ne mogu čitati više od par stranica unazad) kada su to napravile vaše bebe.? Znači ono, potpuno samostalno, s ravne podloge, bez ikakve pomoći ili podupirača da se posjedne i sjedi.

Par dana prije 7,5 mjeseci. I sad se posjeda non-stop, gdje stigne, jako mu se sviđa što to može i uživa u tome. Ravnotežu održava odlično, jedino kad jako maše igračkom ili se brzo hože vratiti u četveronožni stav prijeti opasnost da bubne. Pa ga pazim da ne lupa puno glavicom.

8472
21.10.2008., 10:33
Jel znate kakvo je stanje sa parkiranjem na Goljaku?

Mi idemo u Klaićevu na vježbe, ali nema se gdje parkirat, pa bi prešla gore ako tamo ima mjesta. :D

Pa ako neko ima informaciju, pls. recite...

Manch
21.10.2008., 12:46
Dakle, bebac mi se izvija. Nije da stalno hoće u taj položaj, ali recimo nekad kad leži, okrene se na stranu, izvije se i strpa ruku u usta. Uvijek kad to uradi drži ruku u ustima i jede je. I kad se iznervira, a leži, podiže guzu i dio kičme blizu guze sa podloge. Da se zabrinem?

Rosa
21.10.2008., 12:55
.........

ako je dijete spremno za nis nije pre rano ...

Moja srednja je sa 7 mj. puzala, sa 8 stajala uz namještaj, prohodala sama sa 11 (kad joj je bilo lakše i brže puzajući:))

Ova mala se posjela iz četveronožnog stava sad sa 8 mj., a kad bi se primila za neš, sjedala je i prije 2 mj.

Po meni su gluposti da djetetu ne smiješ podići naslon od kolica prije nego se samo posjedne iz četveronožnog stava. Al' tko voli nek' izvoli.

Ali slijepo držanje knjiga po meni je van svake pameti.

machkala
21.10.2008., 13:10
Moja srednja je sa 7 mj. puzala, sa 8 stajala uz namještaj, prohodala sama sa 11 (kad joj je bilo lakše i brže puzajući:))

Ova mala se posjela iz četveronožnog stava sad sa 8 mj., a kad bi se primila za neš, sjedala je i prije 2 mj.

Po meni su gluposti da dijetetu ne smiješ podići naslon od kolica prije nego se samo posjedne iz četveronožnog stava. Al' tko voli nek' izvoli.

Ali slijepo držanje knjiga po meni je van svake pameti.

:s:s:s:s normalno , pa neće do godine valjda ležat u kolicima:rolleyes:
i ja sam svoju već od 5mj podizala naslon kolica , pa se danas sa 8mj već spretno vozi sjedećki u kolicima ( mislim na ona kolica za trpat stvari unutra) u šoping centrima

danas su mi na goljaku rekli da je napokon gotovo sa svim vježbama , da mi dijete ima savršenu motoriku i da je izuzetno napredna...:cerek:
počeli smo polako i prohodavat :cerek:

mandy
21.10.2008., 13:18
:lux Ema....

machkala
21.10.2008., 13:19
:lux Ema....
:kiss:

cvijetić
21.10.2008., 13:46
Dakle, bebac mi se izvija. Nije da stalno hoće u taj položaj, ali recimo nekad kad leži, okrene se na stranu, izvije se i strpa ruku u usta. Uvijek kad to uradi drži ruku u ustima i jede je. I kad se iznervira, a leži, podiže guzu i dio kičme blizu guze sa podloge. Da se zabrinem?

jesi to rekla pedijatru?

mandy
21.10.2008., 13:50

slažem se sa cvjetić, reci to pedijatrici iako ne mora biti ništa..
MIha je to radio kad je skužio dizanje i odgurivanje negdje sa 4-5 mj (radio je samo na prematalici) i nije radio često..pedica rekla da to nije izvijanje koje upućuje na nešto...

Manch
21.10.2008., 13:56
Ok, hvala vam, reći ću pedijatrici. Ne radi to često ali mi se baš ne sviđa...

thalia_ri
21.10.2008., 14:08

nešto slično radi i moj. kad živčani i na prematalici. pratila sam ga malo i shvatila da to radi kad želi vidjeti iza sebe. prematalica je ispred prozora pa gleda. planiram to reći pedici kad za par dana odemo na kontrolu.

Manch
21.10.2008., 14:24
Thalia isto tako moj je ispočetka gledao šta ima iza ili recimo okretao se da vidi gdje idem, ali sad to radi sve češće.

thalia_ri
21.10.2008., 14:35
kuži. baš gledam moga leži na podu na pulama i sve se migolji i izvija i pokušava okrenut na trbuh. znam da je i tvoj veeelika beba, da li se on okreće na trbuh ili je samo moj ljenjivac?

cvijetić
21.10.2008., 14:36
cure i ja sam u početku mislila da gleda iza,ali je ispalo da nije gledala i zanimljivo je da od svih roditelja čija su to djeca radila je prva asocijacija bila da dijete pokušava gledati iza...
manch, moja se nije odizala od podloge,ali se na stranu jako izvijala...

Manch
21.10.2008., 14:50
Thalia, moj se okretao sa leđa na trbuh s 3 mjeseca, radio to nekoliko dana i prestao. Od tada je jedna veeeelika lijenčina, smeta mu trbušina :D
Mislim da ne u pravilu, ali da većim bebama treba više da urade nešto, imaju više mase koja mora ojačati i koju valja pokrenuti.

Cvjetić mene i brine što mi više ne djeluje kao da gleda iza, ne znam znači li išta što uvijek, ama baš uvijek drži ruku u ustima, možda mu je tako lakše da je strpa :confused: Ne tješim se, moram reći pedijatru:) A kad se iznervira, baš se počne protezati, odgurivati nogama i tako odigne guzu i donji dio kičme.

cvijetić
21.10.2008., 14:58
Thalia, moj se okretao sa leđa na trbuh s 3 mjeseca, radio to nekoliko dana i prestao. Od tada je jedna veeeelika lijenčina, smeta mu trbušina :D
.

možda bi se u izvijanju prevalio na trbuh:confused:
možda se nije školski okretao( ne znam, ovo je sve moja pretpostavka...)
najbolje vi odite na pregled da se smiriš...

Manch
22.10.2008., 07:32
Okreteo se jer je želio da jede prekrivač na krevetu :D pa mu je glava bila u pravilnom položaju. Sad kako se izvija uspije se okrenuti samo na stranu, a kad mu ja glavu stavim kako treba završi na stomaku :) S tim da sam ga pustila na miru, okrenuće se valjda kako treba do 8. mjeseca:D

Manch
24.10.2008., 07:43
Jučer nam je pedijatrica na pregledu rekla da ga od punih 6 mjeseci učim da sjedi :D Znači nasadim ga na guzicu i okolo jastuke da ne padne dijete :rolleyes:
Old school...

cvijetić
24.10.2008., 08:31
:rolleyes: ne znam što reći na to...
a što je rekla za izvijanje?

Manch
24.10.2008., 08:53
Kaže da je sve uredu, ali otkud ja znam da ona zna da je sve uredu :rolleyes: Inače to je vjerovatno pedijatrica u top 3 u državi, ali ovo za sjedenje mi je bilo super. Mužu sam rekla da zaboravi tu rečenicu :D
Ovih dana ga stalno vraćam kad se izvije, tako da je malo prorijedio...
Jučer se prvi put nakon dva mjeseca okrenuo s leđa na stomak. Ali okreće se oduvijek samo na lijevu stranu...
Zabrinem se pa onda se pitam: a možda se ja nisam ni okretala dok nisam propuzala, a moja mama nije znala da trebam to napraviti do tad i tad :D

pikacu
24.10.2008., 09:04
evo moja strpala nogu u usta jutros i počela se okretati sama na bok ko zvrk :cerek:
još uvijek se upinje da bi se digla u sjed,hvata svaku priliku da se digne i onda kad uspije osmijeh od uha do uha - kao ono "Vidi šta ja mogu lalalalalala"

cvijetić
24.10.2008., 09:09
manch, a koja je to pedica? a da zatražite drugo mišljenje?
ja svakako bi....

Manch
24.10.2008., 09:17
Nastranu to za sjedenje (ipak ona ima 60-tak godina/ offtopic, drži se bolje od mene), puno joj vjerujem zato što pregleda jako puno djece na dan i ima ogromno iskustvo iza sebe. Sačekaću da vidim hoće li Vali izbaciti ovo izvijanje ako ga uporno budem vraćala, pa nešto poduzmem ako ne bude napretka.

Usput ova pedijatrica mi je jako draga i zato što, kad medicinska sestra izvaga Valija i kad kaže da ima previše kila, pedica joj odbrusi: Pa dugačak je, uopšte nije debeo :D A druga me natjerala da mjesec dana dijete mučim glađu...

cvijetić
24.10.2008., 09:42
ok, tvoj izbor.. ti najbolje znaš da li joj možeš i želiš vjerovati.

Tina406
24.10.2008., 11:21
Što nije u redu sa tim izvijanjem na stranu? Moja malena ima 4 mj. i to stalno radi, tako i hvata i privlači igračkice koje su oko nje, to radi i dok joj presvlačijm pelenu, čak se i ispruži ravno pa diže guzu, ugl. muka ju je presvući, moram joj dati igračkicu ili mm uskoči da ju zabavlja. :D Ona se već dosta dugo okreće sa trbuha na leđa, i sa leđa na trbuh, i puže unazad -jučer se u baby gim-u okrenula na trbuh i odpuzala u rikverc skroz na puzzle (baby gim držimo na puzzlama), već dosta dugo hvata nogice, tabaniće i gura u usta, i povlači se u sjedeći položaj (u ovome leži problem -svi kažu ne smije to, gdje god pitam, čitam, a pedica je rekla sve što može sama da ju pustimo, a ona se sama povuče u sjedeći položaj) ugl. kada je na meni pa se primi za prste i povuče se, zadnje dane se ne treba niti povuči, glavno da je na koso postavljena i evo je sjedi, naravno klimavo pa se prevali na stranu ili vrati nazad.

sara_st
24.10.2008., 11:51
Što nije u redu sa tim izvijanjem na stranu? Moja malena ima 4 mj. i to stalno radi, tako i hvata i privlači igračkice koje su oko nje, to radi i dok joj presvlačijm pelenu, čak se i ispruži ravno pa diže guzu, ugl. muka ju je presvući, moram joj dati igračkicu ili mm uskoči da ju zabavlja. :D Ona se već dosta dugo okreće sa trbuha na leđa, i sa leđa na trbuh, i puže unazad -jučer se u baby gim-u okrenula na trbuh i odpuzala u rikverc skroz na puzzle (baby gim držimo na puzzlama), već dosta dugo hvata nogice, tabaniće i gura u usta, i povlači se u sjedeći položaj (u ovome leži problem -svi kažu ne smije to, gdje god pitam, čitam, a pedica je rekla sve što može sama da ju pustimo, a ona se sama povuče u sjedeći položaj) ugl. kada je na meni pa se primi za prste i povuče se, zadnje dane se ne treba niti povuči, glavno da je na koso postavljena i evo je sjedi, naravno klimavo pa se prevali na stranu ili vrati nazad.

Moja se je sa 5 miseci uredno sama posila, a mislim da je imala oko 6-7 kad bi je stavila u krevetić a ona bi se uvatila za rešetke i ustala na noge, šta san je tribala vezat da to neradi, sa deset ip o je prohodala i sad ima godinu i bome je super stabilna, baš mi i pedica rekla da ju je iznenadila njena sigurnost na nogama. Zato ako dite nešto samo radi zašto ga sputavat, zar ne?

Tina406
24.10.2008., 11:56
Moja se je sa 5 miseci uredno sama posila, a mislim da je imala oko 6-7 kad bi je stavila u krevetić a ona bi se uvatila za rešetke i ustala na noge, šta san je tribala vezat da to neradi, sa deset ip o je prohodala i sad ima godinu i bome je super stabilna, baš mi i pedica rekla da ju je iznenadila njena sigurnost na nogama. Zato ako dite nešto samo radi zašto ga sputavat, zar ne?

Da, znam, to i ja kažem, jer ona svakim danom sve više napreduje, gdje bi stigla da sam ju sputavala kako neke mame misle. Svako dijete je individua za sebe, neka mogu ranije, neka kasnije i to je sve normalno. Tako i ja mislim, ali eto, pitam na sve strane da mi nešto ne promakne. :mig:

phuketya
24.10.2008., 12:25
super ako se sama posjeda, ali ne i ako se uhvati za mamine prste pa se onda posjedne.
i ne bih dala bebi od 6 mj da stoji iako je to sama učinila. mislim da je to ipak malo preveliko opterećenje za leđa i noge i mada stoji, to sigurno ne radi pravilno pa se na te nepravilne pokrete mogu nadovezati ubuduće i neki novi. i to sigurno nije sputavanje bebe, već ispravno vođenje kroz sve faze razvoja.
ipak ponekad ona rečenica da je dobro sve što beba sama učini, ne vrijedi.

Manch
24.10.2008., 12:31
Što nije u redu sa tim izvijanjem na stranu?

Bolje da odgovori neko stručniji, ja tek znam da nije u redu, radi distonog? Ne bih da baljezgam, o tome nemam pojma, samo znam da izvijanje može a ne mora značiti da nešto nije uredu...

cvijetić
24.10.2008., 12:38
ivijanje ne smije biti crvoliko na stranu i ne smije se odizati guza i trup od podloge...

a propos nekih pedijetara u obitelji sam imala slučaj djeteta s kojim se vježbalo skoro tri godin. s 2 godine se tek digao na noge a jedan vrlo poznat i cijenjen pedijatar s puno iskustva je do njegovog 10 mjeseca pričao da je s djetetom sve u redu!:eek:
srećom pa se do tada s njim već vježbalo 9 i po mjeseci!

sara_st
24.10.2008., 12:52
super ako se sama posjeda, ali ne i ako se uhvati za mamine prste pa se onda posjedne.
i ne bih dala bebi od 6 mj da stoji iako je to sama učinila. mislim da je to ipak malo preveliko opterećenje za leđa i noge i mada stoji, to sigurno ne radi pravilno pa se na te nepravilne pokrete mogu nadovezati ubuduće i neki novi. i to sigurno nije sputavanje bebe, već ispravno vođenje kroz sve faze razvoja.
ipak ponekad ona rečenica da je dobro sve što beba sama učini, ne vrijedi.

Moja kad se počela dizati na noge to je strava izgledalo, nogice su joj skroz iskrivljene bile i ja bih ju vratila u ležeći položaj, al nije joj tribalo puno da se upraksira, sve mi je nekako s njom rano bilo, brzo je počela siditi, nisi se na to ni navika kad ona se podiže, puzanje je preskočila, nije se tim puno bavila, uglavnom se držala za nešto i dizala i šetala.

Manch
24.10.2008., 13:03
ivijanje ne smije biti crvoliko na stranu i ne smije se odizati guza i trup od podloge...

a propos nekih pedijetara u obitelji sam imala slučaj djeteta s kojim se vježbalo skoro tri godin. s 2 godine se tek digao na noge a jedan vrlo poznat i cijenjen pedijatar s puno iskustva je do njegovog 10 mjeseca pričao da je s djetetom sve u redu!:eek:

Sad si me zabrinula :(
Jel ima još nešto pored izvijanja? Šakice su nam odavno ispružene i ok...

cvijetić
24.10.2008., 13:52
Sad si me zabrinula :(
Jel ima još nešto pored izvijanja? Šakice su nam odavno ispružene i ok...

moja se samo izvijala i sa 2 i po mjeseca joj glavica pri podizanju nije slijedila trup. dva tjedna poslije je i to došlo na svoje ali je izvijanje potrajalo još mjesecima...
jel imaš onaj lekat o motorici što su dijelili u rodilištu?

Tina406
24.10.2008., 13:58

I dalje ne kužim ZAŠTO to nije dobro? Naša malena sve radi dosta napredno za svoja 4 mj. stvarno ne kužim u čemu je problem? :confused:

Tina406
24.10.2008., 14:03
Bolje da odgovori neko stručniji, ja tek znam da nije u redu, radi distonog? Ne bih da baljezgam, o tome nemam pojma, samo znam da izvijanje može a ne mora značiti da nešto nije uredu...

Da, ali ona se tako izvija na obadvije strane jednako, malo na jednu, malo na drugu, privlači igračkice, vrti se, okreće..

Manch
24.10.2008., 14:09
moja se samo izvijala i sa 2 i po mjeseca joj glavica pri podizanju nije slijedila trup. dva tjedna poslije je i to došlo na svoje ali je izvijanje potrajalo još mjesecima...
jel imaš onaj lekat o motorici što su dijelili u rodilištu?

Nisam iz Hrvatske pa nemam letak...
Danas primjećujem da se manje izvija. Hvata više desnom rukom pa mu i to onemogućavam tako što mu upošljavam lijevu ruku... Okretao se samo na desnu stranu sa leđa na trbuh i samo na lijevu stranu obrnuto.

cvijetić
24.10.2008., 14:16
jesi li možda čitala temu distoni, hipertonus, hipotonus. mislim da tamo ima link na letak. ja ga sad ne stignem potražiti, mogu poslije...

Manch
24.10.2008., 14:58
Pronašla sam Cvijetić, hvala!

phuketya
24.10.2008., 20:49
Da, ali ona se tako izvija na obadvije strane jednako, malo na jednu, malo na drugu, privlači igračkice, vrti se, okreće..

Često roditelji kada čuju za izvijanje, pomisle da se i njihovo dijete izvija. Par ljudi me je privatno već to uvjeravalo pa sam im morala demonstrirati kako se moj mali izvijao. Tek onda su shvatili da je s njihovim sve ok. Sad bi ispalo da je svačije dijete neurorizično.

Tina406
24.10.2008., 22:45
Često roditelji kada čuju za izvijanje, pomisle da se i njihovo dijete izvija. Par ljudi me je privatno već to uvjeravalo pa sam im morala demonstrirati kako se moj mali izvijao. Tek onda su shvatili da je s njihovim sve ok. Sad bi ispalo da je svačije dijete neurorizično.

Onda možda i ja krivo mislim. Možeš mi detaljnije pojasniti to izvijanje?

pink5
25.10.2008., 10:46
i moj se izvija kad ga recimo držim u krilu,ali mislim da je to demonstrativno izvijanje,tad traži da ga spustim na pod. Nisam dizala nikakvu frku jer mi baš izgleda da tako demonstrira:ne zna:

phuketya
25.10.2008., 11:19
Onda možda i ja krivo mislim. Možeš mi detaljnije pojasniti to izvijanje?

Već je cvjetić, mislim, napisala. Kada pravi most, odnosno odiže trup od podloge ili ako je na boku - napravi luk (izvijena leđa) i glava je jako zabačena unazad.

Tina406
25.10.2008., 13:11
Već je cvjetić, mislim, napisala. Kada pravi most, odnosno odiže trup od podloge ili ako je na boku - napravi luk (izvijena leđa) i glava je jako zabačena unazad.

Da, to moja zna ponekad raditi, ugl. dok joj presvlačim pelenu, no prije više, sada jako rijetko. I na što to upućuje? Ja sam mislila da to sve bebe rade, samo one koje imaju prblema sa mišićima ili čime već to ne smiju, ostale da smiju. Ja sam barem to tako shvatila. :confused:

cvijetić
25.10.2008., 20:55
Da, to moja zna ponekad raditi, ugl. dok joj presvlačim pelenu, no prije više, sada jako rijetko. I na što to upućuje? Ja sam mislila da to sve bebe rade, samo one koje imaju prblema sa mišićima ili čime već to ne smiju, ostale da smiju. Ja sam barem to tako shvatila. :confused:

i ja sam čula od mnogih roditelja " pa to sve bebe rade"
najbolje je da se svako tko sumlja u nešto savjetuje sa liječnikom u kojeg ima povjerenja..
ovo s mišićima ti ne stoji...

cvijetić
25.10.2008., 20:58
i moj se izvija kad ga recimo držim u krilu,ali mislim da je to demonstrativno izvijanje,tad traži da ga spustim na pod. Nisam dizala nikakvu frku jer mi baš izgleda da tako demonstrira:ne zna:

tako i može biti znak protesta i karaktera....
ali na ravnoj podlozi nikad nije znak protesta....

Leonee
25.10.2008., 22:10
Da li vi sa velikim bebama (12kg sa 8mj I to..:D) su vase beba se pocele sa 8mj probati dici.. Ono, kleci I drzi se rukama za nesto I onda jednu nogu digne kao da ce se dici..
Meni je to malo prerano (za njega obzirom na kilazu, jel..htjela sam, a I mislila da ce kasno prohodati bas radi tezine) I bojim se za njegove kosti..!
A price da ono sto on moze je ok su mi vise :rolleyes: ..zasto onda moja dok, koja se zalaze za sto prirodnije, forsira sto duze puzanje I zadrzavanje prohodavanja velikih bebana.. :mig: Nazalost na bolovanju je vec neko vrijeme pa nemogu nju pitati, neznam spada li I moj u tu kategoriju ili samo neki.. Zelim primjer iz stvarnog zivota I sto ste vi radili, jeste ih poticali ili ste ih ipak jos malo zadrzavali..
Hvala

Tina406
25.10.2008., 22:20
i ja sam čula od mnogih roditelja " pa to sve bebe rade"
najbolje je da se svako tko sumlja u nešto savjetuje sa liječnikom u kojeg ima povjerenja..
ovo s mišićima ti ne stoji...

Ma mislila sam na ''premlohavo'' ili ''prečvrsto''. Do sada sam proučila dosta o tom izvijanju i distoni sindromu, prestrašili ste me pa sam malo guglala, moja zaista osim tog izvijanja nema apsolutno ništa drugo karakteristično za taj sindrom. Jako je živa beba što je i pedijtarica rekla, i jako napredna. Još ću ja u pon. nazvati pedijatricu, da budem mirne duše, ali nema brige.

Leonee
25.10.2008., 22:30
Moj se isto znao izvijati (kad bi ga podigla).. I sve je ok s njim..
Kada sam rekla ovdje za to izvijanje isto sam se isprepadala jer ste mi rekli da je najvjerojatnije precvrst I da je to sigurni pokazatelj... A ono, ...sve ok! :)

cvijetić
25.10.2008., 22:31
Da li vi sa velikim bebama (12kg sa 8mj I to..:D) su vase beba se pocele sa 8mj probati dici.. Ono, kleci I drzi se rukama za nesto I onda jednu nogu digne kao da ce se dici..
Meni je to malo prerano (za njega obzirom na kilazu, jel..htjela sam, a I mislila da ce kasno prohodati bas radi tezine) I bojim se za njegove kosti..!
A price da ono sto on moze je ok su mi vise :rolleyes: ..zasto onda moja dok, koja se zalaze za sto prirodnije, forsira sto duze puzanje I zadrzavanje prohodavanja velikih bebana.. :mig: Nazalost na bolovanju je vec neko vrijeme pa nemogu nju pitati, neznam spada li I moj u tu kategoriju ili samo neki.. Zelim primjer iz stvarnog zivota I sto ste vi radili, jeste ih poticali ili ste ih ipak jos malo zadrzavali..
Hvala

Moja se podigla sa 7 i po mjeseci i nešto preko 10 kg.,ali znam da se L. od Milkice( kategorija, kao vi:D) digao i ranije...najbolje da se ona javi...
sa puzanjem im jača muskulatura pa ima logike zašto se za to dokica zalaže, ali ne znam da li bi ga spriječavala.... uskoro nećeš ni moći:mig:

cvijetić
25.10.2008., 22:56
Ma mislila sam na ''premlohavo'' ili ''prečvrsto''. Do sada sam proučila dosta o tom izvijanju i distoni sindromu, prestrašili ste me pa sam malo guglala, moja zaista osim tog izvijanja nema apsolutno ništa drugo karakteristično za taj sindrom. Jako je živa beba što je i pedijtarica rekla, i jako napredna. Još ću ja u pon. nazvati pedijatricu, da budem mirne duše, ali nema brige.

onda uživaj i ne brigaj:)

Tina406
25.10.2008., 23:05
onda uživaj i ne brigaj:)

:top:

phuketya
26.10.2008., 08:23
Hvala
Također mislim da rečenica: sve što može sam, dobro je - nije točna.
Beba moje prijateljice ima također više kila, doktori su rekli ne još na noge, a ona ih nije slušala govoreći kako ju ne može spriječiti (:rolleyes:, naravno da može ako je s njom igrajući se, odvraćajući pažnju ili jednostavno spustiti ako se digne). Mala sada ima laganih problema s kralježnicom.
Ako se digne, digne se. Ali nemoj dopustiti da dugo stoji.
Što duže puže, bit će stabilniji i spretniji kasnije. Ti super razmišljaš. Mnogi se roditelji inače utrkuju čije će prije prohodati.

Leonee
26.10.2008., 13:14
Hvala phuketya :kiss:
Super sto si navela jedan los primjer, da ne ispadne da pisem budalastine, a i to mi je poticaj da ga jos mao zezam I zadrzavam na sve 4 :)

pink5
26.10.2008., 13:55
a ja mislila da se bebu pušta da napravi sama ako može sama,stvarno nisam znala da je to opasno. Leonee,reci mi jel imaš problema s drugim ljudima,ja sam primijetila da mahom svi koji uzmu Filipa,stavljaju ga na noge,baš svi:mad:.

Leonee
26.10.2008., 14:22
A ne! ;) Ja sam vikala na sve ko bi ga stavio sjediti pa se sada nitko ni ne usudi ga postaviti na noge.. A I stalno govorim da je pretezak I da bi za njegove kosti bilo najbolje da sto kasnije prohoda..
Moje sam ti ja postrojila ko vojsku :D ako nesto nije ok odma brndam..

svesami
27.10.2008., 15:01
samo sam s vama htjela podijeliti što mi je MM rekao sinoć dok je prevrtao našu skorotromjesečnu bebicu po krevetu: kažem ja njemu kako se od jedne moje frendice mali sa 3 i pol mjeseca već drži na rukicama i koljenima samo što nije propuzao,kako od druge mala ko naša i roštilja s leđa na trbuh,ja zabrinuta,a on će,pa šta ti je,mi hoćemo kompletan razvoj,mic po mic,neke bebe preskoče pojedine faze i misliš napredne su a zapravo nisu naučile nešto drugo. motorika nije nešto strogo omeđeno,to se vježba i uči i zato se ne zamaraj!
inače je terapeut taj moj M.:)

blond lady
27.10.2008., 15:06
samo sam s vama htjela podijeliti što mi je MM rekao sinoć dok je prevrtao našu skorotromjesečnu bebicu po krevetu: kažem ja njemu kako se od jedne moje frendice mali sa 3 i pol mjeseca već drži na rukicama i koljenima samo što nije propuzao,kako od druge mala ko naša i roštilja s leđa na trbuh,ja zabrinuta,a on će,pa šta ti je,mi hoćemo kompletan razvoj,mic po mic,neke bebe preskoče pojedine faze i misliš napredne su a zapravo nisu naučile nešto drugo. motorika nije nešto strogo omeđeno,to se vježba i uči i zato se ne zamaraj!
inače je terapeut taj moj M.:)

super post, baš za moju helenicu jer ima 14 mjeseci i još ne hoda samostalno ali zato puže već od 9 mjeseca i diže se uz namještaj

milkica
27.10.2008., 20:55
Leon se digao na noge sa 6,5 mj i nešto preko 12 kg:D:D . Od tog dana više nije sjeo , nije bilo šanse da ga spustim. Ja ga spustim,a on iste sekunde na noge. Doktorica mi rekla da mu ne damo previše,ali jednostavno nije išlo. I još uvijek mu je stajanje i hodanje jedino što radi ; ne sjedi ni kad jede :rolleyes:

Leonee
28.10.2008., 06:25
Leon se digao na noge sa 6,5 mj i nešto preko 12 kg:D:D .

Ajd da je netko vec od nas.. :s:s:D.. Mislim da moj ima sada 12kg, sa 8,5mj :cerek: milkice, jel tvoj dojen?
Jedva cekam da odemo doktorici na pregled da vidim I koliko je visok..

Da, kad skuzi da moze sam onda ga je tesko sprecavati..
Princevic samo podize jednu nogu kao da ce se dici, ali ja ga jos malo kocim.. Naime, tu nogu mu spustim dole I s necim ga pokusam zainteresirati da se spusti sa koljena na 4noge I dodje do mene..

lopticica
28.10.2008., 09:19
Moj se dize na noge zadnja 4 dana. Ima 7mj i tjedan i nesto manje od 10kg.

Manch
28.10.2008., 12:00
Samo da se pohvalim da se više ne izvija, vraćala ga nekoliko dana i sad je ok :D

pikacu
28.10.2008., 12:34
meni su rekli da se naslon može dić kad stavlja noge u usta i kad se počne rotirati na obje strane (trbuh-leđa i leža-trbuh)

evo moja Lana ima točno 5 mj i 1 tjedan - stanje je ovakvo - okreće se sama na trbuh ali ne i sa trbuha (mada piše na str. poliklinike Stojčević da to djeca ogu sa 7 mj),gura nogice u usta na veliko i stalno se žili da bi sjela,pa me zanmima jel bi sad bilo pogodno vrijeme za podizanje naslona za jedan stupanj?

žao mi ju je tako gledati u kolicima u ležećem položaju s glavicom koju drži u zraku i viri

Tina406
28.10.2008., 13:05
evo moja Lana ima točno 5 mj i 1 tjedan - stanje je ovakvo - okreće se sama na trbuh ali ne i sa trbuha (mada piše na str. poliklinike Stojčević da to djeca ogu sa 7 mj),gura nogice u usta na veliko i stalno se žili da bi sjela,pa me zanmima jel bi sad bilo pogodno vrijeme za podizanje naslona za jedan stupanj?

žao mi ju je tako gledati u kolicima u ležećem položaju s glavicom koju drži u zraku i viri

Možeš da, mi smo joj podigli za jedan stupanj već od 4 mj. Pedijatrica nam je to predložila. I malena uživa kada vidi sve lijepo vani. I blaga je to kosina, a dovoljna da vidi.

nightfall
28.10.2008., 13:38
Moj se dize na noge zadnja 4 dana. Ima 7mj i tjedan i nesto manje od 10kg.

:s:top:
Sve neka napredna djeca, dođe mi da se zabrinem za svoju Mucicu.
Mucica će sad 6 i pol mj i nema ni traga dizanju na noge (ok, prerano je) a pokušaji puzanja su stvarno smješni. Digne guzu, ali spusti prsni koš i gura nogama ili obrnuto. Nikak se uskladit :D Ali sve u svoje vrijeme :)

lopticica
28.10.2008., 14:31
Ma nemas se sta brinut! ;) Ja se samo veselim toliko jer je pokazatelj da mu je kicmica uredu (reko ortoped,posto ima rascjep). Nije to sad da stoji super,primi se za nesto,stoji par sec i tup na guzu,ne brini. ;)

vanjaa
29.10.2008., 08:05
Leon se digao na noge sa 6,5 mj i nešto preko 12 kg:D:D . Od tog dana više nije sjeo , nije bilo šanse da ga spustim. Ja ga spustim,a on iste sekunde na noge. Doktorica mi rekla da mu ne damo previše,ali jednostavno nije išlo. I još uvijek mu je stajanje i hodanje jedino što radi ; ne sjedi ni kad jede :rolleyes:

Kao da su nam djeca identična! jedino moj je mrvicu lakši.
a sa kolko je tvoj prohodao?

pink5
29.10.2008., 08:57
joj koja napredna djeca,moj ljenguza samo vojnički puzi,a za tjedan dana mu je 9 mj:eek:,kako je brzo prošlo

Leonee
29.10.2008., 09:17
100%tni dalmos :cerek:..

BUBI*
02.11.2008., 22:58
hej mame imam pitanjce!:)

s koliko su se vaše bebe počele igrati s onim visećim igračkicama naprimjer na viperu? moja ima dva mj i tjedan dana i već neko vrijeme se igra i priča s njima, a zadnjih par dana i hvata onu igračkicu u koju gleda, znači ne mlatara rukicama bezveze, nego prema onoj na koju se usredotoči. tako se zna zabaviti i po sat-dva i najbolja je kad je niko ne obada nego je pustimo da se sama igra.

pitam jer mi dosta ljudi kad je vide tako kako se zabavlja kaže kako je to dosta rano da se tako počela igrati:confused:. ne mislim je sputavat ni ništa slično, nego me samo zanima kada se bebe počinju tako igrati?

okruglica
02.11.2008., 23:17
Mene brine što me ništa ne brine :D

Mislim da nema određenih pravila u "napredovanju", pa čekam da se nešto dogodi, bez da se pitam kada će. Uživam u onome što ona može, ne frustrira me ono što ne može.
I jako mi je ružno kada mame svoju djecu čak i forsiraju na nešto samo da bi pred nekima ispale važne, ili se "pohvalile" svojom bebom. Pa kao da djeca više vrijede jer su se ranije digla na noge ili progovorila koji mjesec prije.

BUBI*
02.11.2008., 23:25
da i ja mislim da nema pravila, zato me i začudilo što mi govore da je to rano...pa neću joj sad dić igračkice, nek se igra kad je to čini sretnom, a ne mislim je ni forsirati u ničemu...kao što je netko ovdje rekao djetetu je svaki dan i svaki napredak izazov i tako treba i ostati, neka uživa...ali isto tako normalno je i da želim znati što mogu i kada očekivati, budući da ništa ne znam:D, Petra je prva mala beba s kojom sam uopće došla u bliži kontakt(do prije god dana me bebe i nisu nešto zanimale) tako da je i meni kao i njoj se novo i neistraženo:top:

tinka30
09.11.2008., 10:05
Kad su vam se počeli obrtati sa leđa na trbuh i kad bi beba to trebala moći? Moj sa 4 mj još to ne radi.

nightfall
10.11.2008., 13:50
Kad su vam se počeli obrtati sa leđa na trbuh i kad bi beba to trebala moći? Moj sa 4 mj još to ne radi.

Moja se samostalno okrenula s točno 5, mada je pokušavala i ranije i koji put joj je i uspjelo, ali se s 5 okrenula i nastavila okretati :D uspješno. Mislim da se dosta beba okrene i ranije, samo moja je s 4 se okretala na bok i provela punoh mjesec dana u pokušajima da se okrene na trbuh. Sa 6 i pol se okrenula s trbuha na leđa.

draganica
10.11.2008., 14:19
Mi imamo 5,5 meseci i jos smo na boku samo...pitala pedicu pre par dana, kaze jos je rano za okretanje...a s obzirom na to da je kod nas pravilo da se siroki povoj nosi 6 meseci, uopste me ne cudi sto mnoga deca malo kasnije odrade sve te motoricke stvari...

Ume da se okrene kad joj ja pomognem tako sto je drzim za rucicu, a ponekad je samo prevarim, uhvatim je lagano za ruku i ne vucem i ona se sama okrene misleci da smo to zajedno uradile. :) Dakle ume, samo da jos to i sama shvati. :)

nightfall
10.11.2008., 14:24
Mi imamo 5,5 meseci i jos smo na boku samo...pitala pedicu pre par dana, kaze jos je rano za okretanje...a s obzirom na to da je kod nas pravilo da se siroki povoj nosi 6 meseci, uopste me ne cudi sto mnoga deca malo kasnije odrade sve te motoricke stvari...

)

Ovo je i moju zezalo, nosila ga je 4 mj i kad ga je skinula još neko vrijeme nije kužila da se može i nekud pokrenuti, da ne mora samo na leđima ležati. pa je onda počela okretanje na bok, prvo desni pa onda i lijevi, pa s točno 5 mj i okret na trbuh. Čini mi se da joj je dugo trebalo da skuži i okretanje s trbuha na leđa (mjesec i pol, okrenula se sa 6 i pol).

8472
10.11.2008., 15:18
Pišulja se već par dana "slučajno" okreće sa trbuha na leđa. Onako, baci se, pusti.
Danas se dvaput okrenula i sa leđa na trbuh! :cerek:
Baš je bila ljuta, hvatala se "i rukama i nogama" i "režala" i baš se htjela okrenut! :rofl:

Dok je na trbuhu, ozbiljno diže guzu i gura se dlanovima i koljenima. Sve mi se čini da će prije puzat nego sjedit... :D

Još tjedan dana pa će 6mj. ja sam :cerek:, jer nam je pišulja malo u zaostatku, pa je ovo velik napredak! :cerek::cerek::cerek:

foresst
16.11.2008., 22:14
mislim da tu spada pitanje, dakle..

da li klinci sami u nekoj fazi skuže da se sa nečega silazi tako da prvo idu noge, a ne glava, ili ih to treba učiti?
moja je sad u fazi da se hoće popeti na sve, one male foteljice su joj zakon, satima bi se penjala i silazila, čak se i na guralicu hoće popeti, u biciklić bi sama ušla, u putni krevetić uđe bez da trepne, naravno kad otvorim bočnu strane, a ne preko ogradice :D u taj krevetić jednostavno upuže, a kad izlazi isto idu prvo ruke i glava. to je visoko cca 15 cm pa nije opasno, ali volila bi da ima malo "straha" tj opreza, jer i na krevetu dođe do ruba, ustvari prevali i ruke i prsa i gleda dole i doslovno je u vagi, samo što ne bubne na pod.
da je učim da prvo idu noge ili je još rano? uskoro će 11 mj

cvijetić
17.11.2008., 07:35
foresst, ti ju tome nauči i to čim prije.
naša je uvijek kretala na glavu, muž joj je negdje s 10 mjeseci par puta zaredom pokazao da mora ići na noge i kad bi krenula na glavu on bi ju vratio i skužila je brzo...
tad je bila smješna...kad bi kod moje mame naišla na prag u kući visok 10 ak cm, ona bi pola metra prije okrenula guzu i krenula natraške:rofl:,ali bar smo bili sigurni da je glava sigurna.
i dan danas iako hoda i trči, niz stepenice ide s nama,ali ako taj tren nismo dali ruku, spušta se na koljena i ide unazad:D

foresst
17.11.2008., 07:39
ok, počet ću odmah!
bed mi je jedino što je ona izlaženje iz putnog krevetića toliko dobro savladala da ispuže bez da stane, a razlika u visini je nekih 15-ak cm. ne znam hoću li je sad zbuniti ako je počnem okretati da izlazi guzom prvom

foresst
17.11.2008., 07:45
još pitanja imam..
skužila je hodanje i samo bi hodala po cijele dane. i, naravno, traži ruku i hoće da se šeta s njom. nabavila sam joj guralicu, sad je savladava da joj ne bježi naprijed. po kući je u čarapicama. ali! ona želi i po vani hodati, neće više sjediti u kolicima, plače, i sad me opet muče cipele. prehladno je za čarape, one "kao cipelice" nisu za hodanje, a još je rano za prave cipele. u čemu da je puštam?

cvijetić
17.11.2008., 07:48
bojim se po ovom vremenu u ničem osim pravim cipelama, da se ne prehladi, a i zbog njenog mjehura...

foresst
17.11.2008., 08:07
probat ću je još malo obuzdavati po vani, dok ne svlada guralicu dobro, a onda ćemo po prve cipelice!

Lea1805
17.11.2008., 09:01
možda je malo glupo pitanje (ne brinem se ali pitam svejedno :)) dakle curka ima 6mj, okreće se s trbuha na leđa i s leđa na trbuh od 4mj. i mislim da sad pokazuje naznake puzanja...znači digne se na šake i koljena i ljulja naprijed nazad (ne pomiče se) i onda nakon minutu se odgurne sa nogama i "skoči" ko žaba i tak se pomakne par centimetara...naravno završi na trbuhu i onda ponovno (ako netko skuži iz opisa)...jel to to?:mig:

foresst
17.11.2008., 09:07
možda je malo glupo pitanje (ne brinem se ali pitam svejedno :)) dakle curka ima 6mj, okreće se s trbuha na leđa i s leđa na trbuh od 4mj. i mislim da sad pokazuje naznake puzanja...znači digne se na šake i koljena i ljulja naprijed nazad (ne pomiče se) i onda nakon minutu se odgurne sa nogama i "skoči" ko žaba i tak se pomakne par centimetara...naravno završi na trbuhu i onda ponovno (ako netko skuži iz opisa)...jel to to?:mig:

je, je!!! :cerek:
tako je i moja, kao žabica išla! i kad je počela fino četveronoške, isto je znala tako poskočiti kad joj se je jako žurilo ili bi ja rekla "ne tamo!"

Lea1805
17.11.2008., 09:22
super, jučer smo uspjeli uhvatiti s kamerom nekoliko skokova :lol::rofl:

lopticica
17.11.2008., 09:42
Moj se tako klacka pa ode u rikverc :lol:

mel777
17.11.2008., 09:49
Moj se tako klacka pa ode u rikverc :lol:

Moj je u rikverc išao mjesec dana :)

lopticica
17.11.2008., 09:50
Znaci mogao bi polako krenut naprijed?

mel777
17.11.2008., 09:53
Krenut će, ja sam mislila da će moj ostati na puzanju unatrag, ali nije. Sad sam gledala u bilješke, sa šest i pol je počeo puzati unazad i trajalo je čak mjesec i pol, točno s osam je krenuo naprijed. Možda tvoj krene prije, vidjet ćeš. Sad ga ima posvuda :lol:.

lopticica
17.11.2008., 09:59
A sumnjam za dva dana ce 8mj. :lol: Al od 6.5 negdje se kotrlja da dode negdje i klacka. Isao bi naprijed al ne ide. Samo u rikverc. :rofl:

mel777
17.11.2008., 10:10
Znam, tako je i moj, eto dugo je trajalo. Valjda nije savladao prebacivanje težine s noge na ruku da krene unaprijed. Jel se tvoj posjeo?
Moj se prije posjeo, sa sedam i pol, a onda krenuo naprijed.

lopticica
17.11.2008., 11:26
Je, al nece naprijed. Vjerojatno ga tezina zeza. :lol:

nightfall
18.11.2008., 07:38
Moja se od prije par dana klacka na sve četiri ali ni makac :D. Ima 7 mj i isto svuda dođe kombinacijom kotrljanja, dizanja i guranja guze (digne guzu, spusti se na ruke i gura). Tak je happy sad kad se digla, samo se klacka i smije. Valjda će i krenut nekud :D

mel777
18.11.2008., 08:06
Joj, sjećam se tog klackanja :lol:. Nama je to bilo tako smiješno...
Sad ide ko buldozer, ima svoj cilj i gazi sve pred sobom.

Parallel Universe
18.11.2008., 14:16
Moj će za par dana 8 mjeseci. Već jedno tri tjedna ide unazad, a sada obožava to klackanje na mjestu. Par puta se tako zaljuljao da je ostao samo na koljenima. Sada (zadnja dva dana) je počeo pomalo i naprijed, kada mu stavim "mamac" (omiljenu igračku). Ali još se nije sam posjeo, znači nije se s potpuno ravne podloge i ležanja na leđima podignuo i sjeo. I to me muči. Inače, ako ga ja posjednem on sjedi bez ikakvog pridržavanja i podloge iza sebe. Ako se malo nakrivi sam se ispravi rukicom. Jel ima razloga da se brinem?

Lali Puna
18.11.2008., 14:56
nisam doktor i stručnjak, ali mislim da ne trebaš brinut.
ispalo je da moja opsjednutost motorikom i nije tako paranoidna i bez veze i nakon pregleda kod fizijatra ustanovljeno je da dora kasni. sasvim malo i nije dobila dijagnozu, ali trebamo malo vježbati.
ovo što si ti opisala meni djeluje kao normalan razvoj, ono baš po tablici.

cvijetić
18.11.2008., 15:06
ispalo je da moja opsjednutost motorikom i nije tako paranoidna i bez veze i nakon pregleda kod fizijatra ustanovljeno je da dora kasni. sasvim malo i nije dobila dijagnozu, ali trebamo malo vježbati.

lali brzo ćete vi to stići. jeste fizijatru išli na tvoje inzistiranje?

cvijetić
18.11.2008., 15:07
Moj će za par dana 8 mjeseci. Već jedno tri tjedna ide unazad, a sada obožava to klackanje na mjestu. Par puta se tako zaljuljao da je ostao samo na koljenima. Sada (zadnja dva dana) je počeo pomalo i naprijed, kada mu stavim "mamac" (omiljenu igračku). Ali još se nije sam posjeo, znači nije se s potpuno ravne podloge i ležanja na leđima podignuo i sjeo. I to me muči. Inače, ako ga ja posjednem on sjedi bez ikakvog pridržavanja i podloge iza sebe. Ako se malo nakrivi sam se ispravi rukicom. Jel ima razloga da se brinem?

pusti ga, posjest će se on iz 4 nožnog stava, s guzom na strano. ovo iz ležećeg položaja je jako jako teško

disident
18.11.2008., 15:38
sve će to polako doći na svoje:mig:ja nisam htjela forsati posjedanje iako je od rođenja jako čvrst i brzo je dizao glavu i radio "trbušnjake".iz košare smo prešli u prvi stupanj ljetnog dijela kolica tek par dana prije 6 mj jer mu je postalo totalno dosadno i dizao se nono-stop...e sad kao posljedica toga je njegovo posjedanje upravo iz ležećeg-on nije išao na sve 4 pa sjed nego se nekako sleđa oslonio na ruku i pripomogavši se onom drugom posjeo...to je bilo nekoliko dana prije nego je napunio 7 mj. propuzao je nakon toga,sa 7,5.hoda samostalno otprilike 3 tjedna,a sad će 11,5 mj.ništa forsano, sve kako je sam odlučio-podizati se uz namještaj pa onda i hodati...
svako dijete ima svoj tempo,ako se ne radi baš o nekom problemu s motorikom,ne treba forsati...

Lali Puna
18.11.2008., 15:52
lali brzo ćete vi to stići. jeste fizijatru išli na tvoje inzistiranje?

da. i ispalo je da je stanje točno onako kako sam ja i procijenila - da je u principu sve ok, ali da neće baš sama, bez poticaja/vježbi napredovat tako brzo.

svi su me tješili nek ne brinem, kako je svako dijete individualno i kako je možda samo malo sporija (al, eto, zato brblja k'o velika), al kad ja u mjesec dana nisam vidjela nikakvog pomaka nisam više mogla samo čekat da se dogodi čudo i da se ona barem pokuša dignut na sve 4

mel777
18.11.2008., 16:04

Ja bih rekla da nemaš. Moj se posjeo iz tog četveronožnog, nakon što se klackao tjedan-dva. Posjeo se s 7,5, a tvoj je sad samo malo stariji.

Lavica
18.11.2008., 16:52
Ja cu se malo pohvaliti sa mojom miskicom.
Danas smo bili kod fizioterapeuta i zenskica je bila odusevljena miskicom!
Mala ima 7,5 mjeseci i vec puze i sjedi ko velika. Isto nam je rekla da bi mogla brzo prohodati ali da joj jos nedamo. Pokazala nam je vjezbe za pravilno dizanje na noge koje trebamo poceti tek za jedno 2 tjedna da se ne bi pocela prerano dizati.

cvijetić
18.11.2008., 19:45
Danas smo bili kod fizioterapeuta i zenskica je bila odusevljena miskicom!
Mala ima 7,5 mjeseci i vec puze i sjedi ko velika. Isto nam je rekla da bi mogla brzo prohodati ali da joj jos nedamo. Pokazala nam je vjezbe za pravilno dizanje na noge koje trebamo poceti tek za jedno 2 tjedna da se ne bi pocela prerano dizati.

jel se ona sam diže na noge?
ako sam dobro shvatila, ne diže se. čemu onda za dve tjedna počinjati s vježbama?
vježbe imaju smisla onda kad to ona već sama radi,a vi korigirate ako ima potrebe.

Lavica
18.11.2008., 20:45
Dize se uz trosjed i kada ja lezim uz mene.
Kad uspije stati onda stoj nekako na prstima ali ju ja spustam.

Parallel Universe
18.11.2008., 20:59
Ma moj se iz ležećeg diže u kolicima i u hranilici kad je skroz u najnižem položaju, i to sam. Diže se uvijek ak se ima gdje poduprijeti, ali ako nema onda samo pokušava i nervira se. A sada je otkrio klackanje i ko lud je za tim. Čim ga legnem hop na trbuh i sve 4 i klackanje do besvjesti.
Najviše me veseli što sada svi njegovi zvukovi koje proizvodi (priča samo baba, mama, dada i gaga ostalo su raznorazni suglasnici) zvuče kao govor, a ne više kao neko vikanje, cijukanje, kreštanje i sl. Sada su to prave modulacije glasova. Baš mi je super kada priča.:cerek:

cukerino77
18.11.2008., 21:16

moja ima 7,5 i klacka se vec duuuugo i jako mi je smjesna, uz klackanje obavezno ide urlik "eeeeeeeeeeeeeee"....:lol::cerek:
jucer je pocela odjednom picit, ne puno al ono, ode si po nesto sta joj je recimo na po metra udaljenosti, :Dbas sam se odusevila....inace, prije dva mjeseca je prvo neko vrijeme isla po metra nazad, pa po metra naprijed tako da se povlacila pa je sve to zaboravila i evo sad nakon cca mj dana ljuljanja i dizanja guze odnosno pokusavanja dizanja na cetveronoske, picimo!:cerek:

magaly
19.11.2008., 05:42

nema razloga za zabrinutost...ima djece koja su ljenija...i Pavo je isto takav evo jučer je navršio 8 mj...još se ne posjedne sam..čak se i neki put sruši kad sjedi...no to je sve normalno netko prije netko kasnije...

cvijetić
19.11.2008., 06:46
Dize se uz trosjed i kada ja lezim uz mene.
Kad uspije stati onda stoj nekako na prstima ali ju ja spustam.

ok, ja sam krivo shvatila:mig:

vanjaa
19.11.2008., 07:48
ovo što si ti opisala meni djeluje kao normalan razvoj, ono baš po tablici.

Gle Lali a da nisi ti tome malo kriva? mislim maloj ništa nedaš, ideš u ekstreme oko posjedanja, dohrane...prvo si čekala da se može okretat, stavit noge u usta da bi mogla sjedit, pa joj ni nakon toga ipak nisi dala, mislim jesi li ju ti ikad dosad posjela? garant je prvi put sjedila sad kod fizijatra na pregledu,a ti si rekla ne nemojte ju posjedat još ili si kuhala u sebi joj njena kičma...i šta sad moraš radit- vježbat, a vježba nije ništa drugo nego pokazivanje sjedenja,puzanja, nešto čega se ti groziš jer to nije sama od sebe napravila
znam da želiš djetetu sve najboje, ali fakat pretjeruješ sljepim držanjem knjiga, moraš se malo opustit !

mel777
19.11.2008., 08:08
Gle Lali a da nisi ti tome malo kriva? mislim maloj ništa nedaš, ideš u ekstreme oko posjedanja, dohrane...prvo si čekala da se može okretat, stavit noge u usta da bi mogla sjedit, pa joj ni nakon toga ipak nisi dala, mislim jesi li ju ti ikad dosad posjela? garant je prvi put sjedila sad kod fizijatra na pregledu,a ti si rekla ne nemojte ju posjedat još ili si kuhala u sebi joj njena kičma...i šta sad moraš radit- vježbat, a vježba nije ništa drugo nego pokazivanje sjedenja,puzanja, nešto čega se ti groziš jer to nije sama od sebe napravila
znam da želiš djetetu sve najboje, ali fakat pretjeruješ sljepim držanjem knjiga, moraš se malo opustit !

Zašto bi to moralo biti tako, nisam ni ja svog nikad posjedala pa kad je mogao fino se posjeo sam.

cvijetić
19.11.2008., 08:18
Zašto bi to moralo biti tako, nisam ni ja svog nikad posjedala pa kad je mogao fino se posjeo sam.

tako je:top:. vanjaa, mislim da razmišljaš u krivom smjeru.
ne mislim da lali ide u ekstreme oko pristupa s motorikom. samo se ne želi držati raznih babljih priča koje više štete nego koriste.
lali ju sad s vježbicama sigurno neće nasaditi na pod i ostaviti da tako sama shvati kako se treba posjesti.

Lali Puna
19.11.2008., 08:46
Gle Lali a da nisi ti tome malo kriva?

ovo je ružno od tebe jer mi sad ne treba nabijanje krivnje na nos. i zapravo glupo jer ne bi tako nešto govorila da znaš imalo o poremećajima motorike - koji se ne događaju jer mama bebi nije pokazala da treba sjediti (to nam je zapisano u genima, btw ;) ) nego jer je pukla neka žilica u mozgu tijekom poroda.

krenula bih objašnjavati da nije prvi put sjela kod fizijatra i što sam i kako s njom radila, ali tvoj zloban i neuk komentar to ne zaslužuje. :W

cvijetić
19.11.2008., 09:02
...o poremećajima motorike - koji se događaju jer je pukla neka žilica u mozgu tijekom poroda.

a još češće tjekom trudnoće...

Sanja29
19.11.2008., 09:05
da pitam nešto ... kako da malog natjeram da vježba puzanje .. on naime puže ali na način da plazi po podu neće na sve četiri iako zna se postaviti na sve četiri .. pedijatrica nam je rekla da vježbamo puzanje na sve četiri ... miš sad ima 9 i pol mjeseci

foresst
19.11.2008., 09:36
lali,:grli: ne obaziri se na te zločeste i nepametne komentare..

najvažnije je da je malena zdrava, to što će neke stvari napraviti mjesec kasnije, znaš i sama - nije uopće problem. rasponi normale su toliko široki da me neki put iznenade

a usput, ja sam baš pazila da svoju ni ne posjedam ni ništa prije nego to napravi sama, pa se je posjela sama sa 7, propuzala pravilno sa 7,5, a na noge se digla s 8.. ali, puno je na puzlama, gotovo nikad na kauču ili krevetu, u viperu bila samo dok je jela (prije nego se posjela)

Sanja29
19.11.2008., 09:40
ja sam svog miša stavljala u autosjedalicu onu poluležećg položaja kada je imao nekih tri mjeseca .. i to dok bih ja jela .. stavila bi ga na stol u sjedalici i onda bi me gledao i bio bi miran ....

vanjaa
19.11.2008., 09:52
ovo je ružno od tebe jer mi sad ne treba nabijanje krivnje na nos. i zapravo glupo jer ne bi tako nešto govorila da znaš imalo o poremećajima motorike - koji se ne događaju jer mama bebi nije pokazala da treba sjediti (to nam je zapisano u genima, btw ;) ) nego jer je pukla neka žilica u mozgu tijekom poroda.

krenula bih objašnjavati da nije prvi put sjela kod fizijatra i što sam i kako s njom radila, ali tvoj zloban i neuk komentar to ne zaslužuje. :W

ti si sama rekla da nije dobila nikakvu dijagnozu, a sad spominješ da je pukla žilica u mozgu ...
a kakve ti komentare samo djeliš drugima, a tebi se nesmije ništa reći, ok!

Wedding
19.11.2008., 12:07
jel se ona sam diže na noge?
ako sam dobro shvatila, ne diže se. čemu onda za dve tjedna počinjati s vježbama?
vježbe imaju smisla onda kad to ona već sama radi,a vi korigirate ako ima potrebe.

postoji vjezba kojom se uci pravilno istupanje noge tj. kako bi djete kada prohoda ili kada se pocinje dizat ravilno stalo na stopalo i to se radi prije nego se diejte pocinje podizat........ znaci recimo desna noga je na koljenu (kleci) a live noga se iskoraci, pravilno, ravno i tako se dijete malo njise naprijed nazat.... mi smo tu vjezbu radili vec sa 6 mjeseci i mali kad se poceo dizat to je radio pravilno i bio je full stabilan.

Lavica
19.11.2008., 15:07
Tako je i nama fizioterapeutkinja rekla da trebamo vjezbati.

svesami
19.11.2008., 15:21
vježbanje ja čudo! naime moja D.ima skoro 3 i pol mjeseca i jutros se počela okretati s leđa na trbuh i još izvuče rukicu. MM se kune da nema prste u tome a ja ne vjerujem baš.. Naime njega nije bilo 2 tj.,terapeut je i pohađa neku edukaciju slobodnog pokreta vani.jako forsira da sve ide polagano i beba je na podu stalno,ako je ne nosimo. primjetila sam ja da se izvija na lijevi bok jako kad je presvlačim pa sam i paranoična postala i stalno sam je okretala desnom stranom prema tv-u(fascinira je telka) i počela zadnjih par dana i u desno se izvijati,ono kao da cicu traži..MM došao noćas i jutros ja odem u kuhinju po doručak,kavu,jedno pol sata a njih 2 na podu.dođem gore a Dora hop na trbuh i rukica van a on:hoće ti tata pokazati kako natrag,pogle..i ja u čudu,pitam ga kako,veli on,niš nisam,sama se..hmmm...nekako sumnjam da je potaknuo a neće priznati zbog svog"neforsanja razvoja".a mene je tako razgibaou 15 minuta da mi se čini da imam dulje ruke i noge!:mig:
poanta je da vježbate,valjate bebeke i kad sve klapa,samo za igru.al vi to ionako znate,samo sam htjela s vama podijeliti svoje iskustvo i dvojbicu.:)

cvijetić
19.11.2008., 16:26
postoji vjezba kojom se uci pravilno istupanje noge tj. kako bi djete kada prohoda ili kada se pocinje dizat ravilno stalo na stopalo i to se radi prije nego se diejte pocinje podizat........ znaci recimo desna noga je na koljenu (kleci) a live noga se iskoraci, pravilno, ravno i tako se dijete malo njise naprijed nazat.... mi smo tu vjezbu radili vec sa 6 mjeseci i mali kad se poceo dizat to je radio pravilno i bio je full stabilan.

mi to nismo vježbali, a isto se pravilno dizala kad je počela

pink5
19.11.2008., 17:31
pa ne mogu vjerovati,stvarno su vam komentari blesavi. Kako možete majku kriviti zbog sporije motorike :rolleyes:? Očito sam i ja kriva što mi se dijete tek jučer počelo dizati na noge i to nije skroz stao na noge,a već mu je 9 i pol mj i ne puzi po školski. Idete iz krajnosti u krajnost,možda da sam ga posjela sa 3 mj,bila bi super mama:rolleyes::rolf:

cvijetić
19.11.2008., 18:34
pink, to je samo jedna mama tako komentirala... nemoj govoriti u množini

BUBEK
19.11.2008., 18:41
vježbanje ja čudo! naime moja D.ima skoro 3 i pol mjeseca i jutros se počela okretati s leđa na trbuh i još izvuče rukicu.

ajme!!
moj ima 4 i pol i još se ne okreće... :(
kak da to vježbam???

pink5
19.11.2008., 18:55
cvjetć,ma sve ok :). Bubek,nema potrebe da je vježbaš,osim ako ti fizioterapeut ne odredi da je vježbaš i to striktno vježbe koje su ti preporučene. Zašto forsirati išta,tek joj je 4 i po mj

mandy
19.11.2008., 19:03
vanjaa stvarno je grozan komentar...

vježbanje dizanja..mi to vježbali..tj pokazala mu 2 puta jer se počeodizat da se odguruje sa obje noge odjednom...i 3. puta se počeo dizat pravilno...

vježbanje puzanja...postavit bebu u položaj za puzanje pa malo ljuljat ljevo desno, pa onda pomicat ljevu rukicu pa desnu nogicu i obrnuto....beba bi za ovo trebala moć stajat sama u položaju za puzanje..ako ne može držat leđa gore nije spremna za vježbu..

BUBEK vježbat možeš tako da prebaciš jednu nogicu preko druge i onda je polako okreneš na trbuh i izvučeš ruku...
to možeš napravit x puta dnevno...njima fora kotrljanje a ujedno i vježbaju..:kiss:

vanjaa
20.11.2008., 07:02
uf, koja paljba..
pa da malo pojasnim, mada se vidi da sam to napisala kada je lali rekla da beba nema nikakvu dijagnozu, nigdje nije spomenula krvarenje u glavi, snižen tonus, ništa već je rekla da je sve ok! Tek kasnije objašnjava cijelu situaciju, neznam zašto to odmah nije napisala! lali evo šaljem isprike!
inače po tome svako dijete koje je malo sporije u motorici je imalo krvarenje u glavi :confused:, ja mislim da ne.
mislim da ima djece koja su malo ljenija i da roditelj treba dijete stimulirat, vježbat od početka, one vježbe dr. jovančevića. Šta ima loše u tome da dijete radi te vježbe i ako mu ništa nije. Vježbice nemogu biti loše, zar ne ?
htjela sam reći da je svaki roditelj kriv ( odgovoran) za rast i razvoj svog djeteta, pa nije valda susjed Štef. To naravno ako dijete nije bolesno, pa da je to uzrok zaostajanja.

nightfall
20.11.2008., 07:13
Slažem se s Vanjom,vježbat nije naodmet. Mi isto vježbamo po Jovančeviću, vježbice su zgodne i lagane. Sad se mala digla na sve četiri i čitam upravo što je mandy napisala kako vježbati puzanje i skužim da još nije spremna za puzanje jer joj leđa još nisu ravna. Pa ćemo vježbat kad to postigne. Sad opalite po meni , ja sam je posjela i mala sjedi bez oslonca, normalno da ne mislim da ona zna sjedit jer se sama još nije posjela, ali evo npr. moja me pedica na zadnjem sistematskom i cijepljenju uredno pitala jel mala sjedi sa ili bez oslonca i posjela ju je nakratko. E sad...ni doma ona ne sjedi cijelo prijepodne, malo je posjednem na sebe kad legnem pa se tak igramo a i njij je zanimljivije bit na trbuhu pa se ona odmah okreće kak bi se iz sjeda spustila na trbuh.Mislim da nije loše vježbat s djetetom da postane svjesno svog tijela, rotirat ga, valjat, dizat da leti (kad je dosta staro za to), savijat mu ručice i nožice...a i djeci je zabavno.

pikacu
20.11.2008., 07:26
mi isto radimo (doduše ne baš redovito) te vježbice po Jovančeviću,a on nam je ujedno i pedijatar (izborni,jer je ova redovan :eek:) i pokazivao nam je vježbice puzanja,posjedanja itd.
sinoć na naše opće zaperepaštenje,pokažem ja njoj 2-3 puta kako pravilno puzati i eto nje ode malo,a mi :eek:
jutros se probudila i hop na trbuh i odmah guza gore i ide malo puzati,ali opet dovoljno da je došla do dude i uvalila je u usta - za ne povjerovati je kako oni mogu sve brzo pohvatati

cvijetić
20.11.2008., 07:43
inače po tome svako dijete koje je malo sporije u motorici je imalo krvarenje u glavi :confused:, ja mislim da ne.

Vanjaa, vjerojatno ćeš se iznenadit kad čuješ da se kod današnje djece krvarenje javlja u ček 70 % slučajeva....

Lavica
20.11.2008., 07:45
Istina! Oni su pravi mali genijalci!
Kad sam bila kod fizijatra zenska mi pokaze na sebi kako pokazati M da se pravilno digne i kaze da se boji na njoj pokazati da ne bi skuzila i pocela se sama dizati na noge. Medjutim ipak mi je jednom pokazala na njoj i mala doma isto to napravi jau cudu???

zoro007
27.12.2008., 19:15
kad su vaše bebice došle na ideju 'grickati' svoje prstiće od nogu?

Lavica
27.12.2008., 19:45
Moja sa jedno 5,5 mjeseci a sa 6 je već stajala na sve četiri i ljuljala se da bi sa 6,5 propuzala.

blond lady
27.12.2008., 20:31
moja cura hoda uz namještaj ili guralicu ali samostalno još ne...

dali postoje neke vježbice da potiče samostalno da stoji i počne hodati ....
na goljak idemo za dva tjedna pa nam pokažu vježbice ali bi možda već sada mogla raditi s njom vježbice

zoro007
27.12.2008., 21:46
Moja sa jedno 5,5 mjeseci a sa 6 je već stajala na sve četiri i ljuljala se da bi sa 6,5 propuzala.

mora li grickati svoje prstiće na nogama? hm, glupo pitanje..zabavlja se ona sa pristićima, dira ih. no nikad ih nije stavila u usta

Lavica
28.12.2008., 07:14
Pa mislim da ne mora. Ni moja ih baš nije grickala već bi ih privukla i stavila na kratko u usta i onda se igrala s njima ( valjda su joj smrdile :-))

Tina406
28.12.2008., 18:24
Kakve su te vježbice po Jovančeviću? Postoji neki link?
Mi imamo 6.5 mj i već naveliko pokušava puzati. Stavi se na sve 4 i ljulja se naprijed nazad, zna se i odgurnuti i baciti na naprijed, preslatko. Kako bi mogli vježbati puzanje, jer ima baš veliku volju. Na stranu zna ići, kao mali rakić. :)

abattoir
29.12.2008., 11:06
Kakve su te vježbice po Jovančeviću? Postoji neki link?
Mi imamo 6.5 mj i već naveliko pokušava puzati. Stavi se na sve 4 i ljulja se naprijed nazad, zna se i odgurnuti i baciti na naprijed, preslatko. Kako bi mogli vježbati puzanje, jer ima baš veliku volju. Na stranu zna ići, kao mali rakić. :)

pa to su vježbe pred puzanje, to njihanje naprijed natrag znači odvajanje od podloge. on se sad postavlja u četveronožni položaj malo po malo, ne može to ići odjednom. sad isprobava i uči o odnosu svog tijela i prostora. ali ne morate ga ništa učiti, malac vam sve sam radi ;)

Tina406
29.12.2008., 12:31
pa to su vježbe pred puzanje, to njihanje naprijed natrag znači odvajanje od podloge. on se sad postavlja u četveronožni položaj malo po malo, ne može to ići odjednom. sad isprobava i uči o odnosu svog tijela i prostora. ali ne morate ga ništa učiti, malac vam sve sam radi ;)

Mala, ne malac. :) Ona se jako trudi pa sam joj mislila pokazati i olakšati. Jučer je bilo glavno to stajanje na sve 4 i njihanje i čak je obadvije nogice povlačila u isti čas, znači ne jednu po jednu nego je onako skakutala sa obadvije odjedanput. Ma preslatko ju je za gledati kako se trudi. :cerek:

kate17
29.12.2008., 13:49

Pa zar se dite nestavlja da sjedi, pa na koji će način ojačati mišiće i početi sama posjesti i sjediti . PA koja to teorija kaže da se dite ne posijeda , tj da ga majka stavi da sijedne??? oVO PRVI PUT ČUJEM.
citiram : " Podupiranje djeteta u sijedeći položaj ne samo da mu omogućava dobrodošlu promijenu perspektive nego pomaže i jačanju mišića te stijecanju iskustva koje će mu biti potrebno za samostalno sjedenje."
Lalice, manje teorije , krive, više savijeta od iskusnih majki:mig:

kate17
29.12.2008., 13:58
kad su vaše bebice došle na ideju 'grickati' svoje prstiće od nogu?

ja se nesijećam ali skoro od samog početka , a to i danas čini :lol::lol:

Tina406
29.12.2008., 14:01
Pa zar se dite nestavlja da sjedi, pa na koji će način ojačati mišiće i početi sama posjesti i sjediti . PA koja to teorija kaže da se dite ne posijeda , tj da ga majka stavi da sijedne??? oVO PRVI PUT ČUJEM.
citiram : " Podupiranje djeteta u sijedeći položaj ne samo da mu omogućava dobrodošlu promijenu perspektive nego pomaže i jačanju mišića te stijecanju iskustva koje će mu biti potrebno za samostalno sjedenje."

Hm, ajde ti nemoj slušati te ''iskusne majke'' nego počni slušati pedijatre i fizijatre. Dijete se NE STAVLJA DA SJEDI već će ono samo početi sjediti kada to bude moglo, kada djetetova kralježnica i mišići kažu da može, a ne kada mama to kaže. Isto je sa hodanjem i hodalicom.

pikacu
29.12.2008., 14:03
ne znam,možda radim krivo međutim nakon prvotne odluke da neću maloj pomagati oko sjedenja dok se sama ne posjedne i njenog upornog grčevitog dizanja glavice u ležećem položaju da malo vidi oko sebe te plača kad bi je vratila nazad kad bi npr. na meni slučajno sjela,odlučila sam malo olabaviti i pustiti je da izabere sama
kad joj se sjedi stavim je ili na kauč ili na Tripp Trappicu gdje savršeno sjedi kao velika,kad se počne buniti jer joj očito više ne paše tako ja je spustim pa ona ode dalje puzajući...
sama se još nije posjela ali pokušava i ne mislim da radim nešto loše jer sama mi daje znakove kad šta i koliko
a ovaj vanjin komenatar je suvišan - nekoga optuživati da je svom djetetu skrivio ovo ili ono je :flop:

foresst
29.12.2008., 14:03
a odakle to citiraš, ako se smije znati?

Tina406
29.12.2008., 14:07
ne znam,možda radim krivo međutim nakon prvotne odluke da neću maloj pomagati oko sjedenja dok se sama ne posjedne i njenog upornog grčevitog dizanja glavice u ležećem položaju da malo vidi oko sebe te plača kad bi je vratila nazad kad bi npr. na meni slučajno sjela,odlučila sam malo olabaviti i pustiti je da izabere sama
kad joj se sjedi stavim je ili na kauč ili na Tripp Trappicu gdje savršeno sjedi kao velika,kad se počne buniti jer joj očito više ne paše tako ja je spustim pa ona ode dalje puzajući...
sama se još nije posjela ali pokušava i ne mislim da radim nešto loše jer sama mi daje znakove kad šta i koliko
a ovaj vanjin komenatar je suvišan - nekoga optuživati da je svom djetetu skrivio ovo ili ono je :flop:

i ja malenu stavim ponekad u polusjedeći stav, jer ona to želi, ali baš da sjedi to ne.

kate17
29.12.2008., 14:17
Hm, ajde ti nemoj slušati te ''iskusne majke'' nego počni slušati pedijatre i fizijatre. Dijete se NE STAVLJA DA SJEDI već će ono samo početi sjediti kada to bude moglo, kada djetetova kralježnica i mišići kažu da može, a ne kada mama to kaže. Isto je sa hodanjem i hodalicom.

To je kazala pedijetrica, teorija a onda potvrdila iskusna mama :rofl:

kate17
29.12.2008., 14:19
Od 6 mj , napunjenih pa nadalje, dite se stavlja u poluležeći položaj , a pomalo i sijedeći, a 8 mj pa nadalje definitivno u sjedeći ako ne i prije. jer neka dica i prohodaju sa čak 8 ali to su opet primjeri za sebe.

pikacu
29.12.2008., 14:26
i ja malenu stavim ponekad u polusjedeći stav, jer ona to želi, ali baš da sjedi to ne.

ma dobro ni ovo nije pravi sjedeći osim u trappici ali i to je kratkog daha
ne držim je dugo - tek toliko da se malo zabavi pa opet nazad ali sam sigurna da masa mama drži bebe u ležećem dokle god se one same ne posjednu a to mi je nekako žao beba

Tina406
29.12.2008., 14:28
ma dobro ni ovo nije pravi sjedeći osim u trappici ali i to je kratkog daha
ne držim je dugo - tek toliko da se malo zabavi pa opet nazad ali sam sigurna da masa mama drži bebe u ležećem dokle god se one same ne posjednu a to mi je nekako žao beba

da, znam, to bi bilo pravo mučenje. slažem se da treba olakšati, ali ne pretjerivati.

Manch
29.12.2008., 14:31
Od 6 mj , napunjenih pa nadalje, dite se stavlja u poluležeći položaj , a pomalo i sijedeći, a 8 mj pa nadalje definitivno u sjedeći ako ne i prije. jer neka dica i prohodaju sa čak 8 ali to su opet primjeri za sebe.

A odakle je citirano?

Ja svog također nakon prvobitne odluke da ga privežem za pod :D, pustim da se podigne iz polusjedećeg u sjedeći i da bude tako neko vrijeme ako mu je baš zanimljivo (ovo kad kuhamo u kuhinji a on je u viperu). Mada, ni ovo mi se ne sviđa, jer mu leđa nisu prava, a mislim da bi trebalo da su skroz prava.

_Candy Candy_
29.12.2008., 14:35

A koje će to dite prohodati sa 8 mj. ako se još nije samostalno posjelo?
Treba znati razlučiti prave informacije od zastarjelih i pogrešnih. Isto tako je važno tko ti je dao savjet, nisu sve knjige iste, a bome ni pedijatri.
Ja sam svoje dijete stavljala u sjedeći položaj, nažalost, jer nisam znala bolje. Ali mi se i tada činilo da ne bi tako trebalo biti, ako ga ne podupreš prevalit će se, a kralježnica stoji u skroz neprirodnom položaju.

Dijete će se samo posjesti kad bude spremno na to, ako ga vi forsirate da bude u položaju za koji nije spreman nećete mu ništa dobro napraviti, niti ćete ga "naučiti" da sjedi. Isto kao što se dijete ne uči hodati metodom oponašanja, nego metodom pokušaja i pogreški. Ali ne majčinih, nego svojih. :rofl:

bubaspara
29.12.2008., 15:43
mame imam pitanje..............

da li bi beba od 3,5mj morala stalno biti u ležećem??? moj mališa se jako buni kad ga strpam u košaru, krevetić ili viper ,do nedugo mu to nije toliko smetalo... stalno protestira, stalno se odiže......pa mu znam nekad malo podić položaj...jel to u redu?? a kaj da radim - ne mogu ga stalno nosat da on razgledava svijet oko sebe....kad ga ulovim za rukice samo se diže i diže.......molim savjet.

Tina406
29.12.2008., 19:13
mame imam pitanje..............

da li bi beba od 3,5mj morala stalno biti u ležećem??? moj mališa se jako buni kad ga strpam u košaru, krevetić ili viper ,do nedugo mu to nije toliko smetalo... stalno protestira, stalno se odiže......pa mu znam nekad malo podić položaj...jel to u redu?? a kaj da radim - ne mogu ga stalno nosat da on razgledava svijet oko sebe....kad ga ulovim za rukice samo se diže i diže.......molim savjet.

Mi smo malenu od njezinog 4mj. počeli stavljati u blagi kosi položaj u kolicima, ljuljačkici, pedijatrica predložila i da u krevetiću madrac stavimo tako ali nismo, tako da nije veliko opterećenje na kičmicu a da ona ipak vidi svijeta i sve oko sebe.

kate17
30.12.2008., 23:02
Neznam svatko ima svoje .
Ja sam protiv toga da se beba stavlja u poluležeći položaj do napunjena 4 mj, pa makar to bio i kut od 45 stupnjeva.
S 6 mj u sjedeći položaj jer je tada djete i spremno početi pravu dohranu , čim je u mogućnosti spreman i sjediti- to se neće odmah dogoditi jer će mu tvoja potpora biti potrebna dok mišići sami neojačaju za taj položaj. Po par minuta ali i više. Sa sedam bi dite moglo već sjediti samo ,ali i kasnije.
E , sad, svakakvih primjera ima , mojoj poznanici je curica sjedila SAMA sa napunjenih 5 mj. Mnogima za nevirovati, kao i meni samoj ali ima svakakvih primjera šta dica učine a šta ne u odnosu na svoje vršnjake :ne zna:

zoro007
30.12.2008., 23:27
Neznam svatko ima svoje .
Ja sam protiv toga da se beba stavlja u poluležeći položaj do napunjena 4 mj, pa makar to bio i kut od 45 stupnjeva.
S 6 mj u sjedeći položaj jer je tada djete i spremno početi pravu dohranu , čim je u mogućnosti spreman i sjediti- to se neće odmah dogoditi jer će mu tvoja potpora biti potrebna dok mišići sami neojačaju za taj položaj. Po par minuta ali i više. Sa sedam bi dite moglo već sjediti samo ,ali i kasnije.
E , sad, svakakvih primjera ima , mojoj poznanici je curica sjedila SAMA sa napunjenih 5 mj. Mnogima za nevirovati, kao i meni samoj ali ima svakakvih primjera šta dica učine a šta ne u odnosu na svoje vršnjake :ne zna:

kate, kate..ti si očito stara garda :rofl:
to ti je isto kao da kažeš svako dijete treba puzati sa (recimo) osam mjeseci. svaka beba bi se trebala moći okrenuti sa četri mjeseca. svaka djevojčica treba dobiti menstruaciju sa najkasnije dvanaest godina...itd

sve je to individualno. dijete će sjediti kada je ono spremno, a ne kada navrši neku dob.
meni su dva pedijatra debelo podvukla da mi ne pada na pamet podbačati dijete (čitaj davati potporu). isto tako su mi rekli da ne forsiram hodanje, da treba hodati sama, kad je ona spremna (sad je 10mj). dakle gospa se diže kad joj je volja, a to je vrlo često.
ja sam svoju samo za jelo stavljala u krilo i to ne u kutu od 90 stupnjeva, već manje. mogu ti reći da su mi isprali mozak što dijete ne podbačam, pa djetetu je dosadno stalno na podu (a ona se sa 4 mjeseca počela okretati i mijenjati položaje :rofl:).
ok, ako nekom djetetu niti sa deset mjeseci ne pada na pamet da pokušava sjediti, onda je to nešto drugo. takvo dijete vjerovatno treba pomoć.

kate17
30.12.2008., 23:53
Nema tu stare garde, novija sam nego šta misliš:D
Sve sam ja to pročitala iz literatura a i tako biva - po meni, Ja sam gore već kazala da je svako dite drugačije i da su drugačiji inteziteta napretka - bilo kojeg.
Bojim se da će se neki sada naljutit , ili negodovati na moje, da ulićete u usta sebi šta se tiče as, jer je dite od samog početka u nepravilnom obliku. ok , to je nužno zlo , da ga tako nazovemo ali šta napraviti po tom pitanju :ne zna:. Nije mi namijera prepirka ili nešto drugo, samo nekada se ni teorija i praksa ne poklapaju a nekada ni nečije riči na različitim temama.

oraščić
31.12.2008., 01:57
Moja cura je jedno izuzetno zivo dijete,sad je 8,5 mj..sama sjedi od 7,sad se legne,pa digne,pa krene puzati....prije 6mj.sam je u kolicima podigla,jer je htjela promatrati,ako bi je spustila derala se iz petnih zila.Moram priznati da sam zacudena,jer stvarno je svako dijete posebno,i prvo dvoje su mi govorili da su zivahni,ali ova mala je tornado.....Ali,recimo,kad bi dosli kod pedijatrice,ona je stavi na trbuh,treba se dizati,a ona lezi ko panj,ni pomaka,e kaze vjezbati,a dodemo doma ona se dize ko luda,okrece....ja sam za to osluskivanje potreba,naravno da krecemo po nekim vodiljama,al neko prije neko kasnije,dok ne prelazi u nesto ozbiljno,nema mjesta brizi.

natal8ja
17.01.2009., 22:16
...
Bojim se da će se neki sada naljutit , ili negodovati na moje, da ulićete u usta sebi šta se tiče as, jer je dite od samog početka u nepravilnom obliku. ok , to je nužno zlo , da ga tako nazovemo ali šta napraviti po tom pitanju :ne zna:. ....

Stvarno nisam zli jezik, ali djete u trbuhu NIJE U LEŽEĆEM POLOŽAJU, savijeno je, pa je logično zaključiti da mu ni nakon poroda nije "C" položaj neprirodan,, naravno, djete vaditi van da se protegne kod dužih putovanja, da malo promjeni položaj, ne pretjerivati. Ali za odvest se od točke A do točke B AS je sasvim u redu.

fluorite
28.01.2009., 11:12
Mi smo prije nekoliko dana bili u pedijatra na kontrolni pregled.

Bembo ima 6 i pol mjeseci i jos ne sjedi.Dobro je razvijen i sve je ok.

Pedijatar je rekao da ga vjezbamo sjedit i to da ga posjednemo, dlanove mu spojimo s nogicama i tako drzimo neko vrijeme, dok se on ljulja jer jos nema snage stajat ravno.

Ideja je vjezbe da se on ljulja i nauci traziti i odrzavati ravnotezu.

Kako sam u zadnje vrijeme citala stalno da ne treba dijete uciti sjedili ja to ne bi radila. a mom muzu se vjezbica svida. On ‘muski’ razmislja i vidi u tome vjezbu za razvoj djecjih misica i ravnoteze. Kaze on - djete samo pasivno lezi i kako ce se ojacati i postati spretnije ako malo ne vjezbucka. Pa necemo ga drzati dugo tek nekoliko minutica…

No ja ne znam je li to u redu i i dalje mi se to ne radi?

morfin@
28.01.2009., 11:20
Jakov puže pomalo unatrag i ukrug :rofl: i sad je počeo skroz odizati guzu od podloge i :Sex: one puzzle na podu :lol:

Da li trebam raditi vježbicer puzanja unaprijed ili će to sam skužiti?

8 mjeseci je. :cerek:

lopticica
28.01.2009., 11:37
Mi nismo radili. Propuzao je naprijed sa 8mj i par dana. Prije toga se kotrljao do stvari sto je htjeo i puzao u rikverc :lol:

nina-nl
28.01.2009., 11:51
Moja mali mis ima 7mj...nit puze nit sjedi..pa sta..pedica kaze ima vremena..i ja mislim tako..kad dodje vrijeme propuzat ce i posjesti se sama...do stvari dolazi zabacivanjem cijelog tijela s ledja skoro na trbuh ili vrtenje u krug..pa malo kotrlajne i eto ga..dosla do cilja..:) (od petog mjeseca se okrece s ledja na trbuh i obrnuto)

ponekad je posjednem, ona sjedi samostalno ali ne dugo..nagne se naprijed i drzi ravnotezu...

mislim da ne radim nista lose a ne zelim je forsirati..

i bilo bi mi totalni idiotizam bebu od 7mj drzati konstantno u lezecem polozaju..ono utrne ti cijelo tijelo a ne ledja..(probajte lezat par sati samo na ledjima bez okretanja)

pozdrav

koki 79
28.01.2009., 11:52
Moj je propuzao kad je imao oko 9.5 mj. a sa 8 mj. se već dizao uz namještaj, a prohodao sa 10.5 mj. Mislila sam da ni ne bude puzao, jer kažu da neka djeca ne puzaju ili propužu nakon što nauče hodati.:)

Wedding
28.01.2009., 11:59
Moja mali mis ima 7mj...nit puze nit sjedi..pa sta..pedica kaze ima vremena..i ja mislim tako..kad dodje vrijeme propuzat ce i posjesti se sama...do stvari dolazi zabacivanjem cijelog tijela s ledja skoro na trbuh ili vrtenje u krug..pa malo kotrlajne i eto ga..dosla do cilja..:) (od petog mjeseca se okrece s ledja na trbuh i obrnuto)

ponekad je posjednem, ona sjedi samostalno ali ne dugo..nagne se naprijed i drzi ravnotezu...

i bilo bi mi totalni idiotizam bebu od 7mj drzati konstantno u lezecem polozaju..ono utrne ti cijelo tijelo a ne ledja..(probajte lezat par sati samo na ledjima bez okretanja)

pozdrav

ovo je dokaz da nije spreman za sjedenje i tako joj se moze ucinit samo zlo a ne pomoc:eek:

nina-nl
28.01.2009., 12:02
ovo je dokaz da nije spreman za sjedenje i tako joj se moze ucinit samo zlo a ne pomoc:eek:

kad vidim kako se nagne..odma je premjestim u polulezeci polozaj...nije da je sad tako drzim ..toliko luda nisam:rolleyes:

koki 79
28.01.2009., 12:04

pozdrav

S ovim se slažem, zapravo treba pratit ono što dijete izvodi al ništa ne forsirat. Ak hoće sjedit nek sjedne na trenutak, ovisi o starosti bebe. Moj je isto sam sjedio sa 7 mj.

pink5
20.02.2009., 12:36
moj mali puzi i hoda uz namještaj. Problem je u tome što ga hodanje baš ni ne zanima digne se,napravi par koraka i spusti se pa počne puzati. U puzanju je jako brz i mislim da ga to hodanje ne zanima baš iz razloga što je prespor. Jako je spretan,nikad dosad nije pao ili se udario dok se dizao i hodao držeći se za namještaj. Spušta se uvijek oprezno,gdje god da se popenje,specijalizirao je provlačenje ispod stolica,stola. Vani hoće puzat,ali ne mogu ga po ovom ledu pustit da puzi. Ako ga netko ide prohodavati,on odmah sjeda na guzicu,želi hodati samo kad on hoće i to uz namještaj,bez tuđeg forsiranja. Samo me zanima kad će postati stravstveni hodač ko što je puzač. Vidim da ovdje sve bebe brzo prohodaju,kratko puzanje i odmah hodanje. Kod njega to očito nije tako

disident
20.02.2009., 12:54
pink5,
često razgovaram s jednom frendicom čija nećakinja je rođena na isti dan kad i moj B. on je prvo sjeo malo prije punih 7 mjeseci, pa je sa 7,5 propuzao, počeo uz namještaj, s 10,5 napravio prve korake, a s 11 prohodao...bez vodanja za rukice,forsanja...sad je 14,5 i piči sto na sat.
za malenu koju sam spomenula ne znam točno kad je što, ali znam da je prvo propuzala, pa se posjela, ona sada s 14,5 mjeseci ne hoda.diže se uz namještaj, krene, ali se spusti, kao tvoj...kaže frendica da je užasno brza u puzanju, ide i uz stepenice se pentra, ja sam komentirala isto što i ti-da joj se ne da hodati jer je skužila da je brža puzanjem!
tak da ono...bit će:mig:

foresst
20.02.2009., 13:02
pa i nakon što tek počne bočno hodati uz namještaj, isto treba vremena da uhvati ravnotežu da može sam stajati, pa da napravi sam koji korak naprijed.. moja se je s 8,5-9 mj digla na noge, s 10 skužila hodanje naprijed a ne samo bočno, a tek nešto prije rođendana baš prohodala (sama uspjela napraviti 15-20 koraka a da ne padne). i onda im treba još malo da uhvate ravnotežu da ne padaju svako malo.
nemoj ga forsati ništa i ne daj da ga za ruke našetavaju, posebno ako još nije skužio hod nogu pred nogu. sam će on to sve kad mu u glavici klikne!

_Candy Candy_
20.02.2009., 13:57
Pink, ja nekako uvijek kad pričaš o F. uvižam puno sličnosti s A. I po temperamentu i motorici.
A. je dugo puzao, od 9. do 14. mjeseca, tako da i nakon što je počeo raditi prve korake najdraže mu je bilo puziti, normalno kad je to usavršio.

Jel se počeo samostalno dizati? (iz puzećeg u uspravni stav) To je isto znak da će uskoro prohodati, na taj način vježbaju ravnotežu.

pink5
20.02.2009., 14:44
Hvala,cure. Ma ne da on nikom da ga nahodava,najbitnije mi je da stoji punim stopalom na podu,ne izvrće nogice. Candy,sjećam se kako ja A hodao i brže bolje se spustio na pod puzati 100 na sat:cerek:. Ne diže se samostalno samo kad se uhvati za namještaj,to je pokušavao neko vrijeme,sad više ne.

svastamorac
20.02.2009., 19:40
Pink, super je za bebane da što duže puzaju, bar sam tako načula :mig:

cukerino77
20.02.2009., 23:21
pa i nakon što tek počne bočno hodati uz namještaj, isto treba vremena da uhvati ravnotežu da može sam stajati, pa da napravi sam koji korak naprijed.. moja se je s 8,5-9 mj digla na noge, s 10 skužila hodanje naprijed a ne samo bočno, a tek nešto prije rođendana baš prohodala (sama uspjela napraviti 15-20 koraka a da ne padne). i onda im treba još malo da uhvate ravnotežu da ne padaju svako malo.
nemoj ga forsati ništa i ne daj da ga za ruke našetavaju, posebno ako još nije skužio hod nogu pred nogu. sam će on to sve kad mu u glavici klikne!

e a sad da nesto pitam, al za ozbiljno - zasto da ga ne nasetavaju?zasto je to bed? ja sam sva sretna kad je nonici uzmu setat za rukice jer ne moram ja bar malo...ja sam mislila da se to mora da se beba nauci :ne zna: nije valjda stetno?

ona pici uz namjestaj vec duuuugo i sad nas uzima za ruke i hoce hodat, makar nekad, kad alo razmislim ona doslovno "trci"pocne picit brzinom svjetlosti.....

Lali Puna
21.02.2009., 07:36
ja sam sva sretna kad je nonici uzmu setat za rukice jer ne moram ja bar malo...ja sam mislila da se to mora da se beba nauci :ne zna: nije valjda stetno?

zato jer će beba naučit hodat kad bude spremna sama održavat ravnotežu i radit korake. koja je poanta da se pusti od hodanja uz npr. kauč i hoda dok ju ti držiš za ruke?
kako misliš da se nauči, pa jel mi hodamo s rukama u zraku za koje nas netko drži?
čula sam da je bilo beba koje su tako našetavali pa kad su prohodale samostalno, hodale su s rukama u zraku.

možete ju eventualno vodit za jednu ruku (tak bar malo ona sama održava ravnotežu), za dvije nikako.

citiram:
Ne uzimajući u obzir normalne faze u razvoju kretanja, ne poštujući prirodne nagone za kretanjem i zakone razvojne kineziologije, nanosi se ogromna šteta djetetu i njegovom zdravlju.

Motorički razvoj zdravog djeteta odvija se potpuno spontano, prema prirodnim zakonima kretanja. Kardinalne motoričke funkcije kao što su bočni transferi, sjedenje, puzanje i hod, zavise od zrelosti centralnog živčanog sustava i lokomotornog aparata, posebno kralježnog stupa, a ne od zainteresiranosti roditelja i liječnika da ubrzaju ovaj razvoj.

Svaki pokušaj učenja djeteta ovim radnjama, zapravo je ometanje razvoja kretanja. Dijete će se podići onda kada je u ležećem položaju vježbanjem stvorilo uvjete za vertikalizaciju.

U svakom slučaju, ne treba učiti dijete sjediti ili hodati, posebno ne treba koristiti pomagala tipa hodalica, skakalica i sl. jer se nametanjem položaja i ovakvim spravama djetetu uskraćuju važne razvojne faze.

foresst
21.02.2009., 08:55
hvala, lali!

cukerino, ljudi znaju uzeti bebu i našetavati je čim se je počela dizati na noge (ako ne i prije). dijete prvo prolazi fazu bočnog hoda i jednostavno još ne zna ići naprijed i zato sam i naglasila "posebno ako još nije skužio hod nogu pred nogu".
poslije kad dijete počne samo raditi po par koraka naprijed, može mu se dati ruka, ali dijete je tada već skoro prohodalo samo i prošlo sve faze koje je trebalo..