PDA

View Full Version : Motorika - pitanja i odgovori

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

dms
06.10.2004., 20:03
Udruga oko - znakovi upozorenja (https://docs.google.com/viewer?url=http://www.udruga-oko.hr/_images/documents/_0_roditelji%2520obratite%2520paznju.pdf)

Moja beba ima 8 i 1/2 mjeseci. Nema nikakve volje za puzanjem ali zato strašno želi stajati i biti na nogama. Probali smo ga stavljati u hocalicu i to mu se jako sviđa (po 1/2 sata dnevno).
Kakva su vaša iskustava sa hodalicama budući da su svi u posljednje vrijeme podijeljenog mišljenja oko njih, ustavi više protiv nego za.
Da li je rano da stoji na nogama u ovo vrijeme budući da tako jako želi?

dms

LaPerla
06.10.2004., 20:12
Nije rano da stoji,moj je izrazio zelju za stajanjem kada je imao samo 3 mjeseca sto je naravno prerano pa smo mu rekli da priceka jos koji mjesec na ispunjenje zelje :D
Sada mu je 6 i obozava stajati, ne pokazuje zelju za puzanjem.
Hodalica-mi je ne planiramo koristiti.

bigblue2010
06.10.2004., 21:43
Ako se moze sam ustati drzeci se za nesto - nije mu prerano. Ako ga vi dizete, onda je.

Hodalice po statistikama skrive vise nezgoda i ozljeda kod djece nego slijedeca 4 razloga na listi zajedno i stvarno su nepotrebne. Dijete ce prohodati kad bude spremno i bez hodalice.

Ne puze sve bebe, ima ih koje tu fazu posve zaobidju.

masta
06.10.2004., 22:20
Ja sam isto cula da hodalice bas i nisu OK. Mi ih isto ne planiramo koristiti. Cini mi se da dijete ipak vrlo brzo samostalno prohoda i bez nje, samo ako je spremno.

Emma
07.10.2004., 03:37
Glavni razlog protiv je sigurnost djeteta. I treba podesiti visinu hodalice za djete.
Neka djeca uopce ne zele u hodalicu, dok neka su jako stetna u njima.
A normalno da ce prohodati bez nje ili s njom.

mimi2003
07.10.2004., 07:27
moj junior prohodao bez hodalice, malena isto, sada usavršava penjanje a hoda tek 2 mjeseca, hodalice po meni su okej, ako misliš imati stalno nadzor nad djetetom, budući da se s njima stvarno svakakve nezgode dešavaju,ali s njima ili bez njih kad dijete naumi hodati, ma trčat će po kuć, a ne hodati, kao što je moja malena:D

maristella69
07.10.2004., 13:46
Nije neophodno da prođe fazu puzanja.

Moja prva ju je odradila tek 'reda radi', dok je druga čak i gmizala, sa 5 i pol mjeseci. Pomicala se ko gerilac, s rukama, ja sam joj olakšala tako da sam ispod nje stavila onu prostirku za presvlačenje, koja je bila glatka s donje strane.
Bila je tako turbo-brza!:eek: Ko onaj crvić iz jabuke! :D

Amalthea
07.10.2004., 15:04
Baš me danas posjetila patronažna sestra i baš me pitala mislim li koristiti hodalicu. Rekla sam da s prvim djetetom jesam, ali sad s drugim još ni sama ne znam.

Ona mi je rekla da, ako ikako mogu, izbjegavam hodalicu te da je naročito opasno to što u hodalicu stavljaju već bebe od 4 mjeseca koje još nisu za to dovoljno čvrste.

Vidjet ću kako će biti. Inače, s prvim sinom i hodalicom nisam imala nikakvih nezgoda, jer je bio stalno pod nadzorom i stavljan na kratke intervale od 10-15 minuta.

FFE
07.10.2004., 16:51
Ne kuzim zasto koristite te glupe hodalice? Priroda se za sve pobrinula. Beba bu se dignula onda kada bude spremna za to. Moj sin je prohodal s godinu dana. A prije toga je 6 mjeseci propuzao stan valjda sto tisuca puta, svaku ladicu je bar dva puta dnevno prekopal, zna bolje gdje se sto nalazi od nas. :D I onda se malo po malo, mic po mic dignul na dvije nozice. Nije mi ni na pamet palo da ga forsiram, a kamo li da ga stavim u onu ogradu, ili kak' se to uopce zove.

mateeaa=)
23.03.2008., 18:11
grr...ne da mi se uopce objasnjati s tobom...srry...

mateeaa=)
23.03.2008., 18:26
ma baaš...
ovo ce zvucat babski,ali tako je ustvari...pa kako su prije, i vecina nas ovdje "odrasla" u hodalicama i nista nije bilo...hvala bogu svi smo zdravi...

Lali Puna
13.06.2008., 18:03
jel može ova tema? ima ona o distoni, hipo i hiper tonusu, al to su posebni slučajevi

ne znam gdje bih se raspitala, na kojoj temi o nekom normalnom motoričkom razvoju pa otvaram novu...

moja je beštijica jako živahno dijete. ima 3 mjeseca (i tjedan dana :lux:) i od prije dva dana sam primjetila da se upinje i odiže glavu dok leži na leđima. maše i rukama u zraku prema gore, digla bi i prsa, al ne može :D pa jel moguće da bi ona to već sjedila?

kak uopće počinje to posjedanje?

lopticica
13.06.2008., 18:58
Gabi (3mj-6danahttp://www.smilies-smilies.de/smilies/lustige_smilies/griiiiinss.gif (http://www.snukk.de)) isto to radi,kao da se pokusava dignuti. I mene to zanima.

leola
13.06.2008., 19:08
Kada bi se beba trebala početi okretati s leđa na trbuh?

lopticica
13.06.2008., 19:10
Tu negdje sa 3+mj.

lopticica
13.06.2008., 19:12
Bar mislim.

Leonee
13.06.2008., 19:17
Moj ce za koji dan 4mj I vec duze vrijeme se odize, ako je na meni u skoro pa vodoravnom polozaju,.. Hoce sjediti..
I od prije tjedan dana se poceo okretati sa ledja na trbuh.. Iako je normalno prvo obrnuto okretanje.. Zgrci se, trbusne musice.. U slovo C.. Nagne se uvijek na lijevu stranu (jer ga cesce tako dojim) I onda iz tog boka se prevali na trbuh I lijeva ruka mu ostane zaglavljena... Sto uopce ne skuzi jer je sav uzbudjen kako se to okrenuo.. :D

Mislim da se tek sa 4mj pokusavaju okrenuti sa trbuga na ledja.. Moj je izgleda posebni slucaj... :misli: :kava:

Čokolada07
13.06.2008., 19:24
Evo ovdje o motoričkom razvoju po mjesecima (http://www.poliklinika.org/normalni_razvoj.htm)

abilan
13.06.2008., 20:08
moja već skroz čvrsto sjedi i stavlja nogice u usta, ali se još ne okreće s leđa na trbuh i obratno. :confused: Ima 6ipo mjeseci.
doduše većinom leži na krevetima di joj je dosta mekana podloga pa se možda zato ne može okretati. Iako se, dok spava na leđima, okreće s jednog boka na drugi.

pink5
13.06.2008., 20:18
Ni moj se ne okreće ni s leđa na trbuh, ni obratno ali sve ostalo je super,sve hvata,kad stavim igračke iznad njega,hvata ih i diže se

pink5
13.06.2008., 20:41
Sad sam gledala ovaj link što je čokolada stavila,F može neke stvari što se pripisuju petomjesečnoj bebi,a neke što se pripisuju četvoromjesečnoj bebi, ne može,tako da nema pravila

Lali Puna
13.06.2008., 20:44
Evo ovdje o motoričkom razvoju po mjesecima (http://www.poliklinika.org/normalni_razvoj.htm)

vidla sam to, al dosta je šturo

Mijaja
13.06.2008., 21:01
Moj ce za koji dan 4mj I vec duze vrijeme se odize, ako je na meni u skoro pa vodoravnom polozaju,.. Hoce sjediti..
I od prije tjedan dana se poceo okretati sa ledja na trbuh.. Iako je normalno prvo obrnuto okretanje.. Zgrci se, trbusne musice.. U slovo C.. Nagne se uvijek na lijevu stranu (jer ga cesce tako dojim) I onda iz tog boka se prevali na trbuh I lijeva ruka mu ostane zaglavljena... Sto uopce ne skuzi jer je sav uzbudjen kako se to okrenuo.. :D

Mislim da se tek sa 4mj pokusavaju okrenuti sa trbuga na ledja.. Moj je izgleda posebni slucaj... :misli: :kava:

mislim da je baš prvo okretanje sa leđa na trbuh.... ovo sa trbuha na leđa tek kasnije skuže jer moraju "pasti" tj pustiti se.....

a za ovu zaglavljenu ručicu sam ti ja bebi samo malo podigla rame i odmah bi ju izvukla, malo joj tako pomogneš.....

cvijetić
13.06.2008., 21:13
leonee, normano je prvo okretanje s ledja na trbuh. kasnije dolazi trbuh-ledja

Leonee
13.06.2008., 21:26
Ma negdje sam procitala da se prvo okrecu sa trbuha na ledja.. No nebitno, bitno da se okrece :D
Pomazem mu sa tom zaglavljenom rucicom, samo mi je smjesan kojom brzinom se okrene pa slozi zbunjenu facu.. Kao.. Vidi ovo.. :confused:
:cerek: :D

mel777
13.06.2008., 21:26
Moj mališa se okreće s trbuha na leđa. Pokušava i s leđa na trbuh, a uspije se okrenut samo na bok. Izgleda da je malo naopak :)

Marelina
13.06.2008., 21:35
j
moja je beštijica jako živahno dijete. ima 3 mjeseca (i tjedan dana :lux:) i od prije dva dana sam primjetila da se upinje i odiže glavu dok leži na leđima. maše i rukama u zraku prema gore, digla bi i prsa, al ne može :D pa jel moguće da bi ona to već sjedila?

mislim da pravilno posjedanje počinje kad se krene okretati s leđa na trbuh pa se rukicom podupre i odguruje u sjedeći. Ali to je tek iza 5 mj, koliko me sjecanje služi. Ovo što si spomenula je i moja radila, sa nekih 4 mjeseca, a maleni kasnije. Mislim da curice općenito brže napreduju.

Inače ja sam ih oboje nakon trećeg mjeseca stavljala u poluležeći položaj jer sam po ovom podizanju zaključila da im je dosadno samo ležati.

sdbelanc
13.06.2008., 21:39
moj se vrti u krug :lol: legnem ga na leđa i on se okreče kao kazaljka na satu, uspije se prevrnut na bok ali tako da mene uhvati pa se povuče šegavac jedan.

Lali Puna
13.06.2008., 21:55
e, da...moja spava u kindiću kojem je malko podignuto uzglavlje
to da klizi mi je normalno...nekad ju ujutro nađem poprečke, a par puta sam ju našla i naglavačke! :eek:

pink5
13.06.2008., 22:07
to redovito,uvijek ga nađem u drugom položaju ili se okrene skroz ili leži vodoravno u krevetiću,noge mu vire van,jer se zaigra s onom mekanom ogradicom za krevetić,a nerijetko se uhvati za nju,jer misli da je cica:lol:

ksenija_2
14.06.2008., 11:13
Preporuka je nikako ne posjedati bebu dok se ona sama ne posjedne, kako ne bi došlo do iskrivljenja kralježnice.

A to s razvojem motorike je sve relativno. Moj je jako rano počeo dizati glavu (oko 2. mjeseca), ali se kasno počeo okretati (leđa-trbuh) i sjećam se da sam kukala u vezi toga (:D), ali se zato okretao u smjeru kazaljke na satu i obrnuto tijekom noći u krevetiću. Dugo je puzao samo unatrag, ne sjećam se više kad je to počelo. Posjeo se tek negdje s 8 mjeseci, a nakon toga vrlo brzo i dignuo na noge. Neki dan (ima godinu i 2 tjedna) je napravio 2-3 samostalna koraka i sad čekam da se posve osamostali :D

foresst
14.06.2008., 11:22
moja se je prvi put okrenula s trbuha na leđa s 2 mjeseca i 5 dana!! radila to dva dana i onda prestala. s blizu 2,5 mj počela odizati glavu i ramena i hvatati se za igračke na babygymu i vući se
s 3,5 mj se počela okretati s leđa na trbuh, a na trbuhu "voziti" avion (raširi rukice i lupa nogicama po podu)
s 5 mj se počela ponovo okretati s trbuha na leđa i sad se okreće kako poželi
tu negdje s 5 ipo počela hvatati nožne prstiće i sad je to omiljena poza u kolicima - drži stopala pa savija pa pruža nogice i brblja nešto :cerek:
sad (još tjedan do 6 mj) je počela podvlačiti nogice po guzu i okretati guzu na polubok i gurati se, liči mi to na neki pokušaj gmizanja ili posjedanja, ali rukice nisu još izgleda dovoljno snažne da se odgurne.. ili tek treba otkriti kako se to radi :)
inače je ful čvrsta od početka, a i rodila se veeelika
kako sam je samo nahvalila sad :cerek: :cerek:

abilan
14.06.2008., 11:23
I sad budi pametna, negdi piše ne posjedati dok sami ne sjednu, a meni i mnogim mojim curama podijatri rekli da moramo posjedati dicu.
:confused::ne zna::confused::ne zna:

Tashi
14.06.2008., 11:27
i polovina je tu dosta stgroga
ma najbolje vam pratit po knjizi iz rodilišta
tamo ima sve lijepo razrađeno. čak sa odstupanjima

ksenija_2
14.06.2008., 11:35
I sad budi pametna, negdi piše ne posjedati dok sami ne sjednu, a meni i mnogim mojim curama podijatri rekli da moramo posjedati dicu.
:confused::ne zna::confused::ne zna:

Nemam pojma zašto su vam to rekli, jer je po svemu što sam čitala i čula krivo. I moja pedijatrica koja ima cca 50 godina je rekla da treba pustiti da se sami posjednu.

U krajnjem slučaju, ništa nećeš izgubiti ako čekaš da se sam posjedne. Ne postoji čovjek koji nije naučio sjesti, hodati itd :mig:

pink5
14.06.2008., 12:45
vidiš, koliko sam ja upućena svi pedijatri govore da beba može sjediti tek kad se sama posjedne,onda sam neki dan na netu naletila na članak jednog pedijatra.On kaže da beba smije sjediti tek kad bude stabilno i samostalno sjediti,a to je negdje iza 10 mjeseca života:confused:.Probat ću naći taj link,pa ga staviti,stvarno svega i svačega lupaju

Ani4
14.06.2008., 13:29
Nama su na Goljaku rekli da ne forsirati sjedenje dok se beba sama ne posjedne. Oni misle na ono pravao sjedenje, bez oslonca. I jos je jaaako prerano da beba sa 3 mj. sjedi. Moze se ona napinjati da se digne, ali ju ne treba stavljati da sjedi. Moja je od 4. mj u polulezecem polozaju. Sa 3 mj se pocela okretati trbuh- leda, a leda-trbuh tek sa 5. Sa 6 se pocela dizati cetveronoske, puzati i posjedati. To sve u roku dva tjedna. Sa 7 sama cvrsto sjedi i ustaje se na noge uz namjestaj. Sada ima 9,5 i malo je stagnirala. imala je veliki zalet 2 mj i sada se malo odmara. Moze hodati uz namjestaj i stajati bez drzanja par sekundi. Ali nema namjeru hodati, odmah se spusta cetveronoske i puze.

Precious X
14.06.2008., 13:58
jel može ova tema? ima ona o distoni, hipo i hiper tonusu, al to su posebni slučajevi

ne znam gdje bih se raspitala, na kojoj temi o nekom normalnom motoričkom razvoju pa otvaram novu...

za sjedenje... mi smo moju već i ranije od toga trenirali: ona leži na leđima, mi joj damo prste da se uhvati koliko može (a tu se rapidno napreduje), pa je kao dižemo, tj.ona se diže sama i u sjedeći pol., pa nazad, vježba trbušnjake i sjedenje..., sve to uz neku, uvijek istu pjesmicu za tu radnju..
motorički je čudo živo... sad se više ne želi ni u sjedeći dizat, već se diže na noge,(kad se drži za naše prste) radi par koraka, nekad i skakuće unaprijed.. naravno pridržavamo je, pa ima tek 5mjeseci (ubrzo će 6, ali nije to jučer počela).
živa je, po cijele dane gimnasticira, na trbuhu ima žive pločice, :))
može kratko sama sjediti, da se rukicama ispred pridržava, ali ne može se još sama dignuti u sjedeći položaj...uglavnom zeznuto, već tjednima nema šanse pustit je bez nadzora minut, dvije a da nema neke ogradice i osiguranje, jer se okrene i odvuče se do ruba, 1.put me prestravila kad sam je našla na rubu, glava preko i zuri u pod :rofl:

e da, a već nekih mjesec dana, se kreće kad leži na trbuhu, to ne mogu nazvati puzanjem, jer nije, nego više ko da se vuče, "gmiže" ko neki crvić, ali uglavnom otpiči ona... :cerek:
(možda i genetika kumuje.. ja sam rano propuzala, prohodala, bavila se puno sportom, mm je bio profesionalni sportaš-extremni sportovi)

Precious X
14.06.2008., 14:02
e, da.. nama je liječnica pokazala tu vježbicu, da joj damo da se drži za naše ruke, pa se sama diže koliko voli, želi... pa se utrenirala valjda s tim, ali da joj nismo dali prste, nebi to radila, jer kako :confused: za šta :confused:

i zaboravila sam još jednu od simpatičnijih njenih fora (tj.vjerujem da sve bebe to rade, ali ona jedina u našoj obitelji trenutno, pa je to "njena fora", a to je sisanje nožnog palca ko da je najslađa duda...haha), slikali ju čak prije par tjedana.. stavila fotku na "riječkoj kavi" da ne uzurpiram ovaj topic :D.. :)

mandy
14.06.2008., 15:01
to je individualno kao i sve ostalo kod djece..al što mogu sami nije im zabranjeno ni prerano..

<Miha je počeo puzat sa 4,5 (prvo unatrag pa u u krug), sa 5,5 je sjedio samostalno i ujedno i propuzao četveronoške...
sa 7 se počeo dizat na noge sa 11 prohodao....

Precious X
14.06.2008., 15:09
:D preporučam se za priju :)

_Candy Candy_
14.06.2008., 15:18
Djetetu se ne bi smjelo ni na koji način "pomagati" da se posjedne, sama će to napravit kad bude mogla, a 5 mjeseci je još rano za to (osim ako sama može), a kamoli stajati.

Nama je pedijatar kad smo bili na kontroli sa 6 mj. rekao da ga stavljamo da sjedi (još nije bio mi približno pravom sjedenju) i mi ga počeli stavljati... :rolleyes:
Sad mi je žao jer sam prekasno saznala da se to ne smije raditi. A sam se posjeo tek sa 9 mj. i sjedi pravilno i uspravno. Valjda nema nekih posljedica. :(

Roditelji se previše petljaju u prirodan razvoj djece, u svemu bi im htjeli pomoći (okretanje, sjedenje, puzanje, hodanje) kao da bez takvog "uplitanja" ne bi nikad prohodali. Možete ih poticati npr. igračkama na drugom kraju sobe da puzi ili na kauču da se počne dizati, ali sve ostalo... :nono:
Pustite bebane da se razvijaju i vježbaju kako oni žele. :mig:

Lali Puna
14.06.2008., 16:22
Roditelji se previše petljaju u prirodan razvoj djece, u svemu bi im htjeli pomoći (okretanje, sjedenje, puzanje, hodanje) kao da bez takvog "uplitanja" ne bi nikad prohodali.

:top:
mi imamo nećaka koji je 10 dana stariji
njega mama već od 2 mjeseca drži u nekakvom sjedećem položaju sebi u krilu...e, sad, naravno da bake/dede/tetke/stričevi/prijatelji se svi dive kako 'on već sjedi' i mene ispituju jel ona to može i zašto ja nju ne stavim da malo sjedi...:rolleyes::rolleyes:

pink5
14.06.2008., 16:30
kako točno ga drži?I ja F držim,kad sjednem,pa je on na meni,ali držim ga za gornji dio tijela,da ne prebacuje težinu na guzu

Lali Puna
14.06.2008., 16:40
a ne znam točno

pink5
14.06.2008., 17:09
Ako ga drži u sjedećem položaju,stvarno je prerano,a što se oni dive,pa sjedila bi i beba od mjesec dana da ju se stavi u sjedeći položaj i pritom drži sa svih strana

Zmijica
14.06.2008., 17:42
Precious, nama je stari pedijatar izrazito rekao da to ne radimo, to drzanje za rukice.
Kao, trbusna stijenka u bebe je jako osjetljiva i ne treba tu nis forsirat.
:ne zna:

Ja sam medju onima koji vjeruju da bebi samo treba dat prilike da sama vjezba, i da ce vec sve savladat.
Puno sam ga stavljala na trbuh, volio je to.
I radila sam one vjezbice s njim s CD-a Prve 3 su najvaznije... obozavao ih je, posebno onu kad ga na glavu okrenes (ta ide tek s 5 mj).

Okrenuo se s ledja na trbuh (to ide prvo) s jedno 4-4,5 mj, ne sjecam se vise.
Prvo je propuzao s 7 mj, a onda se posjeo :D
I inace mu sjedenje nije nit bila nit ostala neka ljubav.
Okretanje s trbuha na ledja je savladao...uf, tek tu negdje s 9-10 mj.
Prohodao tjedan dana prije 1. rodjendana.

Nista vodanje, nista stajanje s pridrzavanjem. Samo pljesak i odusevljenje kad nesto savlada :D

nefertiti27
14.06.2008., 18:41
Ma negdje sam procitala da se prvo okrecu sa trbuha na ledja.. No nebitno, bitno da se okrece :D
Pomazem mu sa tom zaglavljenom rucicom, samo mi je smjesan kojom brzinom se okrene pa slozi zbunjenu facu.. Kao.. Vidi ovo.. :confused:
:cerek: :D

i ja sam to negdje pročitala"prvo okrecu sa trbuha na ledja.."
Moj ima 3mjeseca i odiže se pogotovo kada ga zoveš ali prije 3dana počeo se s leđa okretati na stranu,skupi nogice i gurne se na stranu:D

Marelina
14.06.2008., 19:16
:top:
mi imamo nećaka koji je 10 dana stariji
njega mama već od 2 mjeseca drži u nekakvom sjedećem položaju sebi u krilu...e, sad, naravno da bake/dede/tetke/stričevi/prijatelji se svi dive kako 'on već sjedi' i mene ispituju jel ona to može i zašto ja nju ne stavim da malo sjedi...:rolleyes::rolleyes:

Vidiš ja sam svoju stariju držala u krilu u sjedećem položaju ali sam je pridržavala tako da ona nije nosila nimalo svoje težine. Onda su se svi zgražali da beba ne smije u sjedeći položaj prije 6 mjeseci.

Naravno, ne smije ju se staviti da sama sjedi al neće joj ništa biti ako joj ti nosiš težinu.

Ja sam curu rodila u Engleskoj i kod njih su ti principi znatno drugačiji. Općenito se manje dramatizira. Ali što se položaja tiče izričito sam pitala što se smije, a što ne. Rekli su mi dozovljen je svaki položaj u kojem je beba zadovoljna (kod držanja, ne da sama tako stoji). Dapače žena mi je tumačila razvoj kralježnice koja je prije 6 mjeseci izuzetno elastična- dakle, ne može se iskriviti, a nakon toga dijete samo drži svoju težinu u sjedećem pa nema problema (okvirno 6 mj.)

Međutim, ovdje govore da pazimo radi kukova, jer Slaveni imaju nekakvu genetsku predispoziciju za probleme sa kukovima. Zato i radimo uzv kukova i široko povijanje i sl. Englezi to ne rade. Znači prije trećeg mjeseca beba ne bi smjela kukovima nositi težinu tijela. Jer su nakon 3. mjeseca tek sigurno razvijene zglobne čaške.

cvijetić
14.06.2008., 20:05
u novim bebama ima super tablica po mjesecima što bi beba trebala raditi, što rade naprednije i jako napredne bebe!

petra593
14.06.2008., 20:19
Mi smo se negdje oko trećeg mjeseca počeli opirati o rešetke od kindaća i okretati se na sve strane.
Sa sedam mjeseci je počeo trpati nogice u usta i 15 dana kasnije se počeo dizati u sjedeći.
Sa osam se počeo dizati na noge u kindaću (stariji sa 10mj) i hodati uz pridržavanje. Sad ima 9,5mj i hoda po kući uz pridržavanje za jednu rukicu. Nekad može malo sam stajati ako pravilno postavi nogice. Sad je krenuo i sa pincetnim hvatanjem raznoraznih jestivih i nejestivih mrvica koje naravno završavaju u ustima, ako mama prije ne otme. Namrvim mu malo plazme i stavim u plast. tanjurić i onda ga gledam kak palcem i kažiprstom gađa mrvice i trpa u usta:cerek:
Stariji je po tablicama radio sve na vrijeme, u okviru srednjih vrijednosti, i prohodao sa 13mj.

mandy
14.06.2008., 21:17
e, da.. nama je liječnica pokazala tu vježbicu, da joj damo da se drži za naše ruke, pa se sama diže koliko voli, želi... pa se utrenirala valjda s tim, ali da joj nismo dali prste, nebi to radila, jer kako :confused: za šta :confused:

nađu oni za šta..Miha počeo sa dizanjem u kolicima držeći se za stranicu od košare....na prematalici isto držeći se za povišenu stranicu..

Ani4
14.06.2008., 21:29
Nama na Goljaku rekli veliko NE drzanju djeteta za ruke kao poticanje hodanja. Pokazali su nam par vjezbica uz koje se ona jako brzo pocela posjedati i puzati. Sada hoda uz namjestaj, pa se pusti i sama stoji, ali ne zeli hodati. I rekli su nam ( i to vise puta) da je najbolje bebu drzati sto dulje u horizontali, nama cak preporucili da je spustimo dok se digne ( inace, ona nema nikakvih problema sa motorikom). Kao da nije dobro kada nesto rade prerano.

zoro007
14.06.2008., 22:58
Kada bi se beba trebala početi okretati s leđa na trbuh?

to i sa trubuha na ledja...:D
moja je to radila vec u rodilistu, stoga smo joj uzeli kolijevku jer smo vidjeli da bi cak i u dubokoj sofi bila u opasnosti.
istina da su nam rekli da to djeca nakon šest tjedana zaborave i kasnije opet nauce, ali naša nije zaboravila..

abilan
15.06.2008., 10:23
Nama je pedijatrica rekla da je stavljamo sjediti pa je ja i stavim i ona sjedi po nekoliko minuta i skorz može držati ravnotežu i lipo se igrati u vrtiću. Baš čvrsto može sjediti, a sad kad ovo čitam sam se zabrinula. :confused:
Eh da i, primjerice dok se vozimo, tj. dok ju vozim u kolicima ona je u poluležećem položaju (na nekih 45 stupnjeva) i gospođica se uhvati za strane kolica i sama se podigne u sjedeći stav i onda lipo sidi i vozi.

mandy
15.06.2008., 11:58
u tom je stvar ako se sams podigne neka....(pridržavanje za nešto se podrazumijeva) onda je ok...al nije ok da je ti staviš negdje, ogradiš pa da sjedi..

Parallel Universe
15.06.2008., 12:18
Moj mališa će za tjedan dana napuniti 3 mjeseca i već jedno 20 dana trpa u usta sve što mu se nađe u vidokrugu, počeo si je sam uzimati igračke u ruku (ja držim u svojoj, on pruži ruku i uzme igračku od mene). Isto tako već 20 dana slini kao lud i cokče jezikom i trlja jezik o desni (pedijatrica rekla da su to zubi, ali da može proći i do 3 mjeseca prije nego što neki izviri van, a može i za tjedan-dva). Na trbuhu "vozi avion", okreće glavu na sve strane, pokušava puzati pa se sav izokrene (ode ili nalijevo ili nadesno). Inače, sve uzima prvo s lijevom rukom i orijentiran je na lijevo. Tek ako mu baš nešto stavim na desnu stranu onda uzme s desnom rukom. I da, primijetili smo da je fasciniran televizijom, pogotovo kada su reklame, pa slike se slike jako brzo izmjenjuju. To mu je u zadnja dva-tri dana hit. A i obožava se gledati u ogledalo, onda "priča" kao lud. Ne znam koliko vaše bebe guguču, cijuču, smiju se i općenito "pričaju", ali moj kada je budan gotovo da i ne staje.

pink5
15.06.2008., 12:49
trebao bi sve hvatati s obje ruke,tj koristiti obje strane jednako,nema kod beba da je lijevak ili dešnjak. Što se tiče tv i moj voli gledati reklame,jer su brze i zvučne,a nogomet mu se posebno sviđa,samo što mu ne dam da gleda tv,radije se igram s njim

blond lady
15.06.2008., 12:52
Djetetu se ne bi smjelo ni na koji način "pomagati" da se posjedne, sama će to napravit kad bude mogla, a 5 mjeseci je još rano za to (osim ako sama može), a kamoli stajati.

Nama je pedijatar kad smo bili na kontroli sa 6 mj. rekao da ga stavljamo da sjedi (još nije bio mi približno pravom sjedenju) i mi ga počeli stavljati... :rolleyes:
Sad mi je žao jer sam prekasno saznala da se to ne smije raditi. A sam se posjeo tek sa 9 mj. i sjedi pravilno i uspravno. Valjda nema nekih posljedica. :(

Roditelji se previše petljaju u prirodan razvoj djece, u svemu bi im htjeli pomoći (okretanje, sjedenje, puzanje, hodanje) kao da bez takvog "uplitanja" ne bi nikad prohodali. Možete ih poticati npr. igračkama na drugom kraju sobe da puzi ili na kauču da se počne dizati, ali sve ostalo... :nono:
Pustite bebane da se razvijaju i vježbaju kako oni žele. :mig:

to je meni isto rekao doktor da je pustim kad sama bude spremna za puzanje i sjedenje da će to napraviti i da možemo samo više napraviti štete nego koristi ako je dižemo za ruke u sjedeći položaj ili je stavljamo da sjedi a samostalno još nezna sjediti... i nikako da je vučem za ruke da ustane jer su ti zglobovi jako osjetljivi i mogu lako uvrnit joj ručicu

moja djevojčica ima 9,5 mjeseci i još samostalno ne sjedi ali kad je ja stavim da sjedi sjedi bez problema i ne ruši se ali je nestavljam u taj sjedeći položaj a pravilon još ne puže, diže se na sve četir ponekad ali ne krene još nego se samo vuće sa rukama po podu...

bila sam zabrinuta zbog toga što samostalno još ne sjedi i ne puže pa sam se išla informirati i stručna osoba mi je rekla da je sa motorikom sve u redu i da je pustim da će sve ona to napraviti kad bude spremna za to...od tada sam mirnija i ne forsiram ništa

foresst
15.06.2008., 15:15
imam ja jedno pitanje vezano uz sjedenje i posjedanje..
curka se uspije posjesti tako što se povuče za bočnu stranu kolica, ali samo ako je naslon malo podignut (za sad je dižem do max 45°, ima skoro pa 6 mj), isto kao i curica od Abilan. ali, ako je u skroz ležećem položaju, ne uspije se posjesti sama.. ja to ne računam pod posjedanje, jer uspije samo ako je napola podignuta, bez obzira što kad uspije sjedi. ja je obavezno odmah vratim nazad.
e, sad, pitanje je, jel bitno da se posjedne iz skroz ležećeg položaja, na ravnoj površini, bez povlačenja za bilo što, ili se računa i ovakvo švercanje?

Ani4
15.06.2008., 15:47
curka se uspije posjesti tako što se povuče za bočnu stranu kolica, ali samo ako je naslon malo podignut (za sad je dižem do max 45°, ima skoro pa 6 mj), isto kao i curica od Abilan. ali, ako je u skroz ležećem položaju, ne uspije se posjesti sama.. ja to ne računam pod posjedanje, jer uspije samo ako je napola podignuta, bez obzira što kad uspije sjedi. ja je obavezno odmah vratim nazad.
e, sad, pitanje je, jel bitno da se posjedne iz skroz ležećeg položaja, na ravnoj površini, bez povlačenja za bilo što, ili se računa i ovakvo švercanje?

Hm, nemam pojima...:ne zna:

Nama je doktor pokazao jednu vjezbu za posjedanje, uz koju se moja jako brzo pocela sama posjedati. Dok beba lezi, ti je polako vuces za jednu rukicu prema gore, sa time da ne ide skroz ravno vec malo u stranu na kojoj je slobodna rukica. Tada bi ona trebala pruziti tu slobodnu rukicu pokraj sebe na pod, tako zvani bocni stav, i pomoci si pridignuti. Drugom rukom joj drzite nogice na mjestu da se ne izvrce. Mi vjezbali malo sa jednom, malo sa drugom rukom i za par dana je sama skuzila kako to ide i sama se pocela dizati.

A sada da se malo pohvalimo...:D Zadnjih par dana sama stoji ( i to dosta dugo) i sama se moze dignuti na noge iz sjedeceg stava. :)

phuketya
15.06.2008., 21:17
i jel bitno da se posjedne iz skroz ležećeg položaja, na ravnoj površini, bez povlačenja za bilo što, ili se računa i ovakvo švercanje?

Samostalno se posjesti znači kada se beba s boka osloni na ruku i tako digne trup. Ili se posjedne bočno iz četveronožnog stava. Ovo uz pridržavanje nije pravo posjedanje.
Moj je to isto dugo radio, a kada je bio spreman i skužio napokon kako to ide, već isti dan nije prestajao. Stalno želi sjediti. Posjeo se s 9 mjeseci, do tada je bio u polusjedećem. I naš doc i fizio su mi rekli da mu leđa nisu bila niti spremna do sada na sjedenje (blago izvijanje koje ja svojim golim okom nisam vidjela), što samo potvrđuje da nije bezazleno prerano posjesti dijete.

pink5
15.06.2008., 21:46
čini mi se da malo koja beba uspije sama sjesti sa 6 mjeseci,mi ćemo čekati,pa kad odluči sam,nećemo ništa forsirati

abilan
15.06.2008., 21:50
ma ni ja ne firsiram nego se ona plače kad leži na leđima ili na trbuhu. Ono, ležati će 5 minuta i onda joj dosadi i hoće sjesti. Ona je ja malo sjednem i ona sidi lipo sama, uspravno drži leđa i igra se, koristi obje ruke za dohvaćanje igračaka. Ne naslanja se rukama ni išta. Ali sad kad sam ovo pročitala može se pozdraviti sa sjedenjem dok se sama ne uspije posjesti. Od sada samo leži. Skroz sam se pripala, a valjda je nismo zafrknuli.

pink5
15.06.2008., 23:25
Nemoj se plašiti,abi,neće joj ništa biti,a ti ako misliš da je tako najbolje onda napravi tako,mislim da su većinu majke posjedale sa 6 mj,pa nam srećom nema nikakvih posljedica

supher mali
16.06.2008., 01:35
ja sam bio 30 posto brzi od svih u svim tim spravama i mjerenjima... steta tad nije postoja kompjuter da se uoci razlika

bio je kros od 4 grupe, ja sam bio u drugoj grupi i dosao sam medu prvima u prvoj grupi... di je tek moja grupa zaostala

hebiga rodio sam se pre rano

uglavnom cuvaj ti svoje dijete i usmjeri ga k pravom putu. jer nece nitko to za tebe! ! !!! i isto ne daj da se uda i ozeni bez veze... jer je to zivotna odluka. i kazi mu kad kupuje teren za gradit kucu da ga kupi na dobro lokaciju jer isto vazi kao i plodno tlo uvjek dava dok ne plodno nikad!!!

mandy
16.06.2008., 09:58
Samostalno se posjesti znači kada se beba s boka osloni na ruku i tako digne trup. Ili se posjedne bočno iz četveronožnog stava. Ovo uz pridržavanje nije pravo posjedanje.
Moj je to isto dugo radio, a kada je bio spreman i skužio napokon kako to ide, već isti dan nije prestajao. Stalno želi sjediti. Posjeo se s 9 mjeseci, do tada je bio u polusjedećem. I naš doc i fizio su mi rekli da mu leđa nisu bila niti spremna do sada na sjedenje (blago izvijanje koje ja svojim golim okom nisam vidjela), što samo potvrđuje da nije bezazleno prerano posjesti dijete.

sve što mogu sami bez obzira kako je dozvoljeno i ok...jer oko jnih je uvijek nešto za što se mogu pridržat...

Mijaja
16.06.2008., 10:13

nama je rečeno da je tih 45° najteže, dakle kada ti djetetu daš tih prvih 45° (mi to radimo radi odizanja nožica od podloge koje M baš ne voli najviše) onda im je sve lako/lakše...
najteže im je dignuti tj. odlijepiti glavicu tih prvih stupnjeva.....

pink5
16.06.2008., 10:31
jučer smo bili kod mojih,mama uzela malog i on skakutao po njoj. Točnije ona je sjedila,držala ga za leđa,a on je uspravljao noge pa ih skupljao,ja sam šiznula,nemam pojma jel on to smije već raditi,naravno da ona ne vidi ništa loše u tome kad on već jelte uživa:confused:

foresst
16.06.2008., 10:59
ma abilan, mislim da nemaš nikakvog razloga za strah, a ako N. već tako čvrsto zna sjediti pokaži joj one vježbice za posjedanje koje je Ani opisala, mislim da će ona to ful brzo savladati. negdje sam pročitala da su im leđa spremna za sjedenje kada stavljaju nožne prstiće u usta. moja ih hvata rukama, ali u usta još ne stavlja
ja ju stavljam puno na pod na puzle, još na njih stavim babygym da ima i igračke koje vise, pa se ona rola na sve strane, upire nogicama po lukovima od gyma, hvata za njih i povlači, ali posjesti se uspije samo u kolicima kad je već napol podignuta, tako da još ništa od sjedenja..

Lali Puna
16.06.2008., 11:12
najteže im je dignuti tj. odlijepiti glavicu tih prvih stupnjeva.....

o, moja je nevjerojatno živahna...3 mjeseca i već diže glavicu i ramena u zrak kad je na leđima sve u 16
i ljuti se što ne ide dalje ili što joj ja ne pomažem

okrećemo se s trbuha na leđa k'o veliki :lux: :lux:

s leđa zasad samo na bok

cvijetić
16.06.2008., 11:40
negdje sam pročitala da su im leđa spremna za sjedenje kada stavljaju nožne prstiće u usta.

ovo nije točno

foresst
16.06.2008., 11:40
ovo nije točno

joj, kad bi se sad bar mogla sjetit di sam to pročitala, ali neki kao "pametni" članak je bio..
znači, to nije točno?
vidjela sam da si ti sa svojom djevojčicom išla na vježbe, pa ipak imaš više informacija iz prve ruke

mandy
16.06.2008., 13:32
moj prste nožne stavlja u usta od 3 mjeseca valjda...i još uvijek ih grize :lol:

to je isto fora kao i ono kad popije 50 L mljeka pa počne stavljat noge u usta...:lol:

Leonee
16.06.2008., 14:13
ovo sam i ja cula.. za te prstice u usta.. moj ih jos ne stavlja u usta, ali ih drzi :D ..i u polusjedecem polozaju smo vecinom (naslonjeni na mamu, tatu,..) :zubo:

Mijaja
16.06.2008., 14:39
mojoj očito noge preveč smrde jer ih tek počinje pomalo odizati od podloge a "tek" nam je 5 mjesecov...ali bude ona, vježbamo mi sa svim mogućim rekvizitima od praporaca, mašnica, vrećica i inih pomagala

foresst
16.06.2008., 14:39
a jbga, nisam ja izmislila to
a ovo sa 50 l mlijeka nisam još čula

phuketya
16.06.2008., 15:45
ovo sam i ja cula.. za te prstice u usta..

Ma i ja sam svašta čula, a da nije bilo točno. Dobro cvjetić reče. Moj je jeo noge s 4 mjeseca:D.

Štrumpfeta
16.06.2008., 15:55
ja pitala sabola ovo za stavljanje nogica u usta i spremnost na sjede.
bilo bi bolje da nisam, jer me tako pogledao kao: mam od kud vam takve gluposti.
samo mi je rekao da to nema veze jedno s drugim

Štrumpfeta
16.06.2008., 15:56
pink, nama su strogo branili to skakutanje na nogama (kad je ti ili neko drugi dri u naručju).
i inače su mi rekli da će rodbina navaljivati da sa 6 mj samostalno sjedi, da sa 9 zna ovo i ono - ali da takvim pritiscima ne treba popuštati nego pustiti da beba sama (al sama) napravi samo ono što može

Precious X
16.06.2008., 15:58
negdje sam pročitala da su im leđa spremna za sjedenje kada stavljaju nožne prstiće u usta. ..

ovo bi moglo biti točno utoliko što su to neke stvari koje se prosječno približno (vremenski) zaista počnu događati... dakle, prosječno, znači ima odstupanja... kao i ona priča da kad se beba počne sošl (social) smijati, mama je spremna za sex... nema veze, ne smješka se zato, al eto ti prvi osmjesi zaista su najčešće podudarni sa završetkom babinja...
evo, baš sam našla i u jednoj knjizi koju malo iščitavam od dr. Richarda Woolfsona (eminentan, poznat, bla truć)... da djeca već sa 3,max 4 mj. imaju dovoljno zrelu kralježnicu za te vježbice (da im se daju ruke, pa ih se nježno diže, ili se sami dižu koliko mogu), a sa 5,6 da ih je ok pustiti malo sjediti (malo!) poduprte nekim jastucima, pa se drže rukicama ispred...
ne znam, znam samo da moja baš pita pomoć oko toga, a ja ne volim da moja ljubav dreči, pa joj od 3.mj.svesrdno pomažem u toj njezinoj gimnastici, i fino se razvija, nema što :cerek:
veseli me što se jedan tako eminentan stručnjak slaže sa mojom zdravo-seljačkom konstatacijom :D :mig:

Precious X
16.06.2008., 16:05
jučer smo bili kod mojih,mama uzela malog i on skakutao po njoj. Točnije ona je sjedila,držala ga za leđa,a on je uspravljao noge pa ih skupljao,ja sam šiznula,nemam pojma jel on to smije već raditi,naravno da ona ne vidi ništa loše u tome kad on već jelte uživa:confused:

to i moja radi, i uživa! srce mamino :cerek:
nema šanse da joj branim... uostalom, očito je da to može kad već radi..
a i najkontraprotivniji kažu da je ok dok radi ono što može.. (općenito mi nije jasna koncepcija raditi nešto što ne možeš, čisto filozofski, :rofl: :mig:)
:ne zna: hm, to bi bilo možda kad bi neko dijete vukao da to radi, a ono još ne može i/ili ne želi :misli:
:ne zna:

Lali Puna
16.06.2008., 16:23
uostalom, očito je da to može kad već radi..
a i najkontraprotivniji kažu da je ok dok radi ono što može.. (općenito mi nije jasna koncepcija raditi nešto što ne možeš, čisto filozofski, :rofl: :mig:)

ne, nisi shvatila
beba smije raditi ono što može samostalno napraviti, u potpunosti
eto ti riješenja logičke enigme o tome kako raditi nešto što možeš ili ne možeš
i novorođenče može sjediti, ako ga se postavi u taj položaj i podupre, naravno da može - samo u taj položaj se ne može samo postaviti, ne može samostalno izvesti sjed u potpunosti pa to, elem, ne smije

Precious X
16.06.2008., 16:54
hehe...
ma kužim da se mislilo da ne smije uopće i ni na koji način ono što ne može samostalno.
al, mi to kao neko generalno pravilo ne drži vodu, a i malo se zezam.. :D
anyway, individualni su naši bebani, a meni je nekako ideja-vodilja u svemu moja intuicija i komunikacija s mojom bebom, pa nekako ipak vjerujem da ono što je dobro za nas ne mora biti za druge, a bogami i obrnuto

Štrumpfeta
16.06.2008., 19:42
isto tako precious - ako joj sad to ne škodi ne znači da neće nekad u budućnosti
ja to gledam kao dohranu - nitko mi ne brani da sa 6 mj dam kravlje mlijeko, mislim da bi dijete to i popilo, ali da li ja sad znam posljedice na njegov probavni sustav u nekoj daljoj budućnosti? ne znam, zato se pridržavam uputa stručnjaka. isto mislim o smokijima, pudinzima i sl
valjda svatko nađe svog stručnjaka kojem vjeruje - ja sam moje našla na goljaku i svi redom imaju iste priče, a referentni su centar za hr i ja im potpuno vjerujem, a to je najvažnije

Mijaja
16.06.2008., 20:04
hehe...
ma kužim da se mislilo da ne smije uopće i ni na koji način ono što ne može samostalno.
al, mi to kao neko generalno pravilo ne drži vodu, a i malo se zezam.. :D
anyway, individualni su naši bebani, a meni je nekako ideja-vodilja u svemu moja intuicija i komunikacija s mojom bebom, pa nekako ipak vjerujem da ono što je dobro za nas ne mora biti za druge, a bogami i obrnuto

ja sam ti se divila mojoj bebi i moj majčinski ponos je cvjetao kad se M sa tri mjeseca okrenula, mislila sam da je mala pravo čudo, a u stvari se samo izvijala pa se u tome okrenula na trbuh i bila turboprekruta i nije mogla balansirati pa je padala sa trbuha na leđa i tako su stručnjaci pobili majčinsku intuiciju ....stoga.... ja njima vjerujem....

mandy
16.06.2008., 20:35
ali okret na trbuh i obrnuto se izvode na određen način..a okretanje izvijanjem je dosta različito od pravilnog...tak da se može skužit odma o čem se radi..

Lali Puna
16.06.2008., 20:52
kak se izvodi okret s trbuha na leđa? sad nisam sigurna da moja isto ne padne pa se obrne
ona bude neko vrijeme na trbuhu, onda se krene klimati na jednu stranu pa se prevali na bok i onda s boka na leđa
jel to ok?

abilan
16.06.2008., 20:54
Ja nemam pojma. Moja se još ne prebacuje s leđa na trbuh, većinom se okreće s jednog boka na drugi. A što više čitam to sam se više isprepadala. :confused::confused:

mandy
16.06.2008., 21:11
pa sa leđa na trbuh - digne noge u zrak pa se prebaci na bok pa jednom nogom se odgurne i prebaci na trbuh...

sa trbuha na leđa - odigne se na rukice i počne okretat u boku i onda prebaci rukicu a noga prati ruku...

ne mmora biti striktno tako..MIha se prebacivao na leđa da se nije odizao na rukice al se nije izvijao...

mandy
16.06.2008., 21:12
ma izvijanje se skuži ....ne valja ako se izvija u luk ili ako se odiže nogama da odigne leđa sa podloge (most)....to je Miha napravio par puta, poslje sam ga ja prekinula par puta kad bi to počeo radit i više nije ponavljao...pedica rekla da to nije ništa...to je uvijek napravio a prematalici

Lali Puna
16.06.2008., 21:19
ma moja se malo izvija u luk, zato i pitah
rekla pedici, oeidca rekla da je primijetila, ali da nije ništa strašno
(samo što na temi distoni, hiper i hipotonus svako malo pročitam kako je nekom pedica s 2 mjeseca rekla kak je sve ok, a ond a s 5 ili 7 ipak nije bilo ok)
nisam pratila jel joj noga prati ruku...baš budem sutra...

machkala
16.06.2008., 21:21
Moja Ema se također sa 3 mjeseca sama počela okretati sa leđa na bok pa na trbuh pa sam ja isto pomislila kako to ne valja , ali su mi na Goljaku objasnili da je to kod nje napredak , a ne nešto abnormalno zbog načina kako se okreće...

znači nije svako okretanje i svako izvijanje patološko....

sad su mi rekli da mora stavljati nogice u usta , a ona ih samo dira i podiže prema ustima ,ali ih ne želi stavit u usta :rofl: pa su nam rekli da bi to već sad sa 4mjeseca trebala radit...

ali ipak sam mišljenja da je svaka beba individua za sebe ....

pink5
16.06.2008., 21:34
To izvijanje u luk nekad F prakticira,ali sam kad hoće nešto dohvatiti,a to mu se nalazi iznad glave dok leži. Danas se prvi put okrenuo s leđa na trbuh,i to jedva,prvo se okrenuo na bok i sve oće,neće na trbuh,ali jedva,ja ipak mislim da malo teže bebe se i ne mogu tako lako okretati kao lakše bebe.

pink5
16.06.2008., 21:38
:confused:pa negdje sam pročitala da bebe može tek sa 6,7 mj staviti nogu u usta,F hvata noge i vuče ih prema ustima,ali mi se još čine prekratke da bi ih mogao staviti u usta:confused:

mandy
16.06.2008., 21:52
ma izvijanje je baš specifično..bar ono što sam ja vidjela....nije da se događa kod hvatana igračke i sl....

a težina nema veze sa ničim..Miha je bio među težim bebama pa opet sve napravio dosta rano...a ima i lakših koje duže ne naprave ništa....nije da nešto ne valja jednostavno još nije vrijeme...

pink5
16.06.2008., 23:00
sve je individualno,pa nisu bebe švicarski satovi,neka uživaju,kad tad će pokazati sve što mogu,a onda ih nećemo moći uhvatiti....

Ani4
17.06.2008., 09:16
Moja se mogla okrenuti sa trbuha na leda, ali to nije voljela raditi, pa je nisam ni forsala. Obozavala je biti na trbuhu. isto tako nogice je dosta kasno pocela stavljati u usta i tu i tamo bi ih stavila u usta. Ni sada to ne radi bas precesto.

Mijaja
17.06.2008., 11:51
sad i ja znam da je izvijanje nešto drugo od pravilnog okreta (na žalost), ali sam ono napisala jer su cure rekla da im klinci uživaju skakutati a stručnjaci tvrde da to ne valja... jeste li skužile što je pjesnik hito reći?!?!

Štrumpfeta
17.06.2008., 11:54
mijaja, pametnome i jedna dosta:-)

Precious X
17.06.2008., 13:25
anyway, bitno da naše bebe fino napreduju. osobno nisam tip koji sluša "stručnjake", nemam taj sklop da se klanjam pred diplomama. uvijek istražujem, tražim drugo i treće mišljenje, itd, itd.. kad je moja mala u pitanju, pogotovo.
ma u biti, svatko je odgovoran za svoje, i radi kako najbolje zna i umije, i to je to... i u stvari, o tome nema smisla razglabati. (ono, forsirati mišljenja, pa ni ja svoje, naravno :mig:)
ja npr. svoju nisam široko povijala.. neko će se možda zgroziti (ok, svega ima). međutim, njoj je u rodilištu rađen uz kukova, sve je bilo ok, preporuka:normalno povijanje, ja je odlučila prihvatiti. na uz sa par mjeseci i dalje sve super, kao i dan danas.. i takoc, nema tu pravila. različiti su nam čak i izvori dostupni,a nisu ni bebe sve iste.
prije je bilo normalno da bebe sa 4 mj počnu svašta jesti, pa čak i jaja, danas kao nije. pa jel nam šta fali?? (nama koji smo svašta papali) ok, smatramo da doktori danas znaju više nego doktori jučer. pa tom logikom moramo biti svjesni da ni doktori danas nisu sveznajući, te da su i oni samo ljudi. a da ono što danas prihvaćamo kao dogmu, sutra vrijeme i znanost može odbaciti kao totalno krivo i štetno.

uf, što ja volim pisati, a i pričati... :rofl: :rofl:

Wedding
17.06.2008., 14:07
Preporuka je nikako ne posjedati bebu dok se ona sama ne posjedne, kako ne bi došlo do iskrivljenja kralježnice.

A to s razvojem motorike je sve relativno. Moj je jako rano počeo dizati glavu (oko 2. mjeseca), ali se kasno počeo okretati (leđa-trbuh) i sjećam se da sam kukala u vezi toga (:D), ali se zato okretao u smjeru kazaljke na satu i obrnuto tijekom noći u krevetiću. Dugo je puzao samo unatrag, ne sjećam se više kad je to počelo. Posjeo se tek negdje s 8 mjeseci, a nakon toga vrlo brzo i dignuo na noge. Neki dan (ima godinu i 2 tjedna) je napravio 2-3 samostalna koraka i sad čekam da se posve osamostali :D

:top:..moje dijete je drzalo glavu vec sa manje od mejsec dana a ja ponosna majka - i na kraju se ispostavi da je to bilo zbog jake hipertonije:lol: ( sad mi je to smijesno ali tada sam plakala)

lutkish
17.06.2008., 16:41

oprostite ali po ovom linku "normalnog razvoja" a i po mnogim vasim postovima ispade da su moja djeca nenormalnna jer su puno brze savladali neke stupnjeve razvoja o kojim se govori. Ta nisu sva djeca ista i stvarno je suludo porediti djeciji razvoj sa drugom djecom. Recimo moj sin je prvo prosjedio sa 5 mjeseci pa se onda poceo obrtati sa stomaka na ledja i obrnuto, puzao je sa nekih 6 mjeseci unazad ali se brzo poceo pentrati uz kauc itd, sa 7 je sam napravio prvi korak izmedju fotelje i kauca. Prohodao je sa 9 mjeseci. Slagao kockice i slicno sa godinu dana po bojama i oblicima, drzao knjige i kofol citao, jer ga je to zanimalo. Znao se sam igrati bez problema, strong silent type, nije pricao do 2. godine. Sada sa 5 godina cita kao 10 godisnjak. Kcerka je pocela dizati glavicu sa mjesec dana, sa 3 mjeseca se pocela obrtati sa stomaka na ledja, sa 4 obrnuto, sa 5 mjeseci je propuzala, sa 6 pocela sjediti (bila je posjedana sa 3-4 mjeseca u bumbo stolicu) sa 10 mjeseci je prohodala, nije se pomalo pustala i vjezbala ranije kao sin neg kad je odlucila prohodati tad se i pustila. Ubrzo zatim je savladala i stepenice. Kockice je tek sada zanimaju (ima 2 godine), voli drvene puzle i lutke, sa svojih godinu dana napravila je neke akrobatske poteze koji sin cini mi se nikad nije :eek: prica u sesnaest i pravo je bossy. Dvoje isto tretirane i odgajane djece potpuno razlicito odrastaju, a tek da ih uporedim sa drugom djeceom ojjjjjj. Zene opustite se u uzivajte u svojoj djeci, pratite same da vidite sta mogu a sta ne mogu i pri tom im malo pomozite :) that's my opinion.:cerek:

Precious X
17.06.2008., 16:55
.... uzivajte u svojoj djeci, pratite same da vidite sta mogu a sta ne mogu i pri tom im malo pomozite :) that's my opinion.:cerek:
potpisujem 100 % :) :cerek:

phuketya
17.06.2008., 20:02
oprostite ali po ovom linku "normalnog razvoja" a i po mnogim vasim postovima ispade da su moja djeca nenormalnna jer su puno brze savladali neke stupnjeve razvoja o kojim se govori.

I moj bi sjedio sa 6 mjeseci da sam ga stavljala već s 4 u sjedeći položaj.
Na onom linku se pretpostavlja da sve što je opisano dijete samo učini, a ne da mame forsiraju dijete npr. na hodanje držeći ga za ruke pa po stanu sa 7 mjeseci.:eek: To nije pomaganje.

Mijaja
17.06.2008., 20:37
malčice moram reagirati..
nije mi jasno kako se slušaš "stručnjake"??? Ako ti u auto salonu ili "seoski" automehaničar kaže da su ti otišle gefufne na cincilatoru kaj ćeš ići lokalnu cviječarku pitati za mišljenje o tom problemu?? ili ako imaš povišene leukocite pitati ćeš vodoinstalatera kaj bi to moglo biti (i obratno vrijedi kad ti procuri perilica nećeš valjda liječnika pitati u čemu je stvar?) ili sam ja trebala slušati moju mamu i svekrvu koje su tvrdile da je M najsavršenije dijete u ovom dijelu galaksije (mislim je, da se razumijemo:mig:) a ne neuropedijatra, fizijatra, fizioterapeuta koji su rekli da M mora vježbati, a da ju ja prepustim vremenu i da čekam što će se dogoditi jer sam se i ja izvijala, upravo tako (veli moja mama) pa sam dobra ispala.... možda je postojala mala, mala mala šansa da M razvije obrazac CP-a, ili samo da bude drugačija od drugih i da ja s njom ne vježbam? Da joj ne pomognem ako mogu?! nemam ja tu hrabrost.. Možda nisam sasvim svoja ali učinit ću sve što je u mojoj moći da pomognem svome djetetu.... nije ona najsretnija kad vježba, ali mora to progurati... nisam ni ja sretna što ju ne smijem okrenuti prema sebi kad ju nosim i stisnuti jer spada u neurorizičnu dječicu pa se sudržavam i ne nosim ju okrenutu prema sebi ....mrak mi padne na oči kad ju u tri popodne moram staviti u auto i ići na vježbe a vani gužvetina i sunce piči - ali to je za njeno dobro....
i da uživam u svome djetetu, svakog trena.....

Mijaja
17.06.2008., 20:39
Na onom linku se pretpostavlja da sve što je opisano dijete samo učini, a ne da mame forsiraju dijete npr. na hodanje držeći ga za ruke pa po stanu sa 7 mjeseci.:eek: To nije pomaganje.

baš tako, da ja sa M nisam radila npr. rotacije ona se ne bi okrenula još o-ho-ho vremena (možda i bi, ali morala sam joj pokazati kako da to lakše i pravilno radi)......

pink5
17.06.2008., 21:08
:top:..moje dijete je drzalo glavu vec sa manje od mejsec dana a ja ponosna majka - i na kraju se ispostavi da je to bilo zbog jake hipertonije:lol: ( sad mi je to smijesno ali tada sam plakala)

pa što beba ne smije držati sama glavu s mjesec dana. Ova tema me posebno plaši jer stalno gledam jesu li njegovi pokreti normalni. Sjećam se da je jedna mama u roidlištu,rekla kako moj mali čvrsto drži glavu,bila je sva u čudu,a šta sam ja znala,prvo dijete pa mi se to nije činilo kao neki bauk. Trebam li se sad brinuti zbog toga?!:confused:

cvijetić
17.06.2008., 21:14
malčice moram reagirati..
nije mi jasno kako se slušaš "stručnjake"??? Ako ti u auto salonu ili "seoski" automehaničar kaže da su ti otišle gefufne na cincilatoru kaj ćeš ići lokalnu cviječarku pitati za mišljenje o tom problemu?? ili ako imaš povišene leukocite pitati ćeš vodoinstalatera kaj bi to moglo biti (i obratno vrijedi kad ti procuri perilica nećeš valjda liječnika pitati u čemu je stvar?) ili sam ja trebala slušati moju mamu i svekrvu koje su tvrdile da je M najsavršenije dijete u ovom dijelu galaksije (mislim je, da se razumijemo:mig:) a ne neuropedijatra, fizijatra, fizioterapeuta koji su rekli da M mora vježbati, a da ju ja prepustim vremenu i da čekam što će se dogoditi jer sam se i ja izvijala, upravo tako (veli moja mama) pa sam dobra ispala.... možda je postojala mala, mala mala šansa da M razvije obrazac CP-a, ili samo da bude drugačija od drugih i da ja s njom ne vježbam? Da joj ne pomognem ako mogu?! nemam ja tu hrabrost.. Možda nisam sasvim svoja ali učinit ću sve što je u mojoj moći da pomognem svome djetetu.... nije ona najsretnija kad vježba, ali mora to progurati... nisam ni ja sretna što ju ne smijem okrenuti prema sebi kad ju nosim i stisnuti jer spada u neurorizičnu dječicu pa se sudržavam i ne nosim ju okrenutu prema sebi ....mrak mi padne na oči kad ju u tri popodne moram staviti u auto i ići na vježbe a vani gužvetina i sunce piči - ali to je za njeno dobro....
i da uživam u svome djetetu, svakog trena.....

:top::s

cvijetić
17.06.2008., 21:16
Zene opustite se u uzivajte u svojoj djeci, pratite same da vidite sta mogu a sta ne mogu i pri tom im malo pomozite :) that's my opinion.:cerek:

pomoć se i sastoji u praćenju razvoja i konzultiranju stručnjaka.

mandy
17.06.2008., 21:44
i Miha je već u rodilištu odizao glavicu i vro brzo je počeo skroz kontrolirat....a sve je bilo normalno..ni hipoton ni hiperton...

lutkish
17.06.2008., 22:51

Pa nisam sina posjedala sa 4 mjeseca pa je opet sam prosjedio sa 5 :mig:

A za ovo pomaganje, forsiranje, vjezbice ....nazovi to kako hoces mogu se kladiti da svi radimo, ma jednostavno ne vjerujem da je i jedna mama ovdje eto samo tako stavila bebaca na pod i cekala da se sam digne :D

ma ne znam meni ovo sve postaje pomalo smijesno :lol: jer sam po kanadskim standardima oznacena kao "overprotective mom" ali citajuci vase postove daleko sam ja od toga heheheh no pun intended.

mandy
17.06.2008., 22:59
al meni je nromalno da se sa bebom radi...ja sam sa Mihaelom vježbala po nekim vježbicama Dr. Jovančevića...okretala, valjala, masirala....al tako postaju svjesni tijela, pokreta...

pink5
17.06.2008., 23:01
ova tema me uvijek:eek:,ali Mandy,God bless you:s

mandy
17.06.2008., 23:15
i ja se već gubim ovdje...:lol:

phuketya
18.06.2008., 08:46
Pa nisam sina posjedala sa 4 mjeseca pa je opet sam prosjedio sa 5 :mig:

A za ovo pomaganje, forsiranje, vjezbice ....nazovi to kako hoces mogu se kladiti da svi radimo, ma jednostavno ne vjerujem da je i jedna mama ovdje eto samo tako stavila bebaca na pod i cekala da se sam digne :D

Posjeo se sam? :ne zna: Odično! Onda je stvarno napredan.
A ovo za pomaganje sam već napisala. Pomaganje nije kada mama drži dijete za ruke želeći da što prije prohoda ili ga podupire jastucima da sjedi već da mu vježbicom pokaže kako to učiniti ispravno da se ne usvoji krivi obrazac kretanja. I ja se kladim da svi pomažemo, kao što kažeš, samo ovisi kako.:)

Wedding
18.06.2008., 09:47
pa što beba ne smije držati sama glavu s mjesec dana. Ova tema me posebno plaši jer stalno gledam jesu li njegovi pokreti normalni. Sjećam se da je jedna mama u roidlištu,rekla kako moj mali čvrsto drži glavu,bila je sva u čudu,a šta sam ja znala,prvo dijete pa mi se to nije činilo kao neki bauk. Trebam li se sad brinuti zbog toga?!:confused:

ma polako:cerek:...i moj je drzao glavu vec u rodilistu sto se kod nas pokazalo hipertonijom ali opet mora se znat da su sva dijela blago hipertonicna cca 6 mjeseci i nakon toga se to potpuno gubi a ovo sta ostaje to je tzv. patoloski:mig:
- prati svoje dijete prema tablicama motorike i savjetuj se sa pedijatrom jer citajuci postove mozes itekako zabrijat na nesto sto nije i samo se bezrazlozno uplasit:mig:

Wedding
18.06.2008., 09:49
P

.

eto ja sam jedna od tih...nisam niti jednom rukom pogogla sinu da ucini ma niti jedan korak i sve sto radi radi sam pridrzavajuci se uz namjestaj ili samostalno svojom snagom, tako je bilo i sa puzanjem i sa posjedanjem dizanjem i sada sa prohodavanjem.... :D
Moj se sin posjeo sa 6 i sad sjedi ponekad pogrbljeno sto nesmije a svemu tome je krivo rano posjedanje ( naravno sam se posjeo)

lopticica
18.06.2008., 09:52
Gabi je isto lijepo drzao glavicu cim se rodio. Meni je to bilo strasno cudno tada.

NikaZg
18.06.2008., 09:56
Doprinos razmjeni iskustava:
M danas ima točno 6 mjeseci (ne mogu povjerovat da je već tako veeeeeeeeeeelika ;)).
Ne zna se sama posjest, al pokušava :D.

Glavu drži od rođenja, diže se na ruke prije nego je 2 napunila; kotrlja se od 4. mjeseca na obje strane, jako brzo i ispravno, bez zabacivanja - to joj je način na koji prijeđe bračni krevet po dijagonali ili dnevnu sobu.
Prije nego je napunila četiri mjeseca bi se tu i tamo greškom okrenula, od silnog ljuljanja i mrdanja.

Sve nožne prstiće ugura u usta i glođe od neka 4,5 mjeseca. Pedijatar sad na kontroli rekao da je možemo ponekad posjest, da joj je kičma OK i spremna - ona se sama digne samo u kadici kad se može s obje ruke uhvatit za rubove - mi nekako izbjegavamo dizat je - naučit će i to, polako...

Manje više ide redoslijedom i po tablicama, nešto malo okasni; drugo požuri - vježbam s njom Jovančević vježbice čisto da joj pokažem ispravne pokrete, i to kod previjanja, znači par puta po 5-10 minuta dok je skroz golišava, uz maženje.

lutkish
18.06.2008., 15:41
Posjeo se sam? :ne zna: Odično! Onda je stvarno napredan.
A ovo za pomaganje sam već napisala. Pomaganje nije kada mama drži dijete za ruke želeći da što prije prohoda ili ga podupire jastucima da sjedi već da mu vježbicom pokaže kako to učiniti ispravno da se ne usvoji krivi obrazac kretanja. I ja se kladim da svi pomažemo, kao što kažeš, samo ovisi kako.:)

ma je napredan je sunce mamino :)

ma ja razumijem sto se ovdje prica ali stvarno mi ide na zivac kada recimo bebac sam nesto napravi prije nego sto tablica "normalnog razvoja" opise da treba, mame naprave frku " ah sine ti to ne smijes pa nije ti jos x mjeseci" pa pljop nazad na pod, znam par takvih primjera, sta ja znam nisam taj tip, OK ne moras "pomagati" ali nemoj ni sputavati.:)

Precious X
18.06.2008., 15:55
a meni ide na k kad se za do jučer normalne stvari klincima šakom i kapom dijele dijagnoze koje ih prate onda cijeli život kroz raznorazne dosjee... hvala bogu, svi smo različiti i jedinstveni na svoj način, i krutih pravila tu nema i ne može biti..
sva sreća moja pedica je normalna, ljubim je :cerek: ne znam dal bi plakala, ili se smijala kad bi mi suflirala nešto za moje zdravo i pravo dijete..
(osim toga, imam feeling da se tu javila neka ekipa s jedne druge teme, pa "na Goljaku brane ovo, na Goljaku brane ono...", brijem da se te zabrane, bar ne sve, ipak ne odnose na svu, prvenstveno ne na zdravu djecu) a osim toga to su samo stručna mišljenja jedne ustanove, specijalista, koliko god oni u rh bili na glasu...
a nitko nema monopol na istinu, pogotovo znanstvenu istinu, jel.

Lali Puna
18.06.2008., 17:07
a nitko nema monopol na istinu, pogotovo znanstvenu istinu, jel.

nema, al znanstvenu istinu trebaju osporavati il dovoditi u pitanje drugi znanstvenici i stručnjaci, a ne ti il ja

Precious X
18.06.2008., 17:25
good point! zato uvijek tražim drugo i treće mišljenje, i uzimam ih u obzir samo kao ono što jesu, dakle mišljenja :mig:
(ne zovem vodoinstalatera kako se neko malo zezao c-c-c :mig:)

phuketya
18.06.2008., 17:43
Dobro je tražiti drugo mišljenje, ali zašto ne vjerovati prvome? Zato što je mnogim mamama teško prihvatiti da nije sve savršeno kako priželjkuju.

cvijetić
18.06.2008., 18:05
Zato što je mnogim mamama teško prihvatiti da nije sve savršeno kako priželjkuju.

e bravo! ovo je veliki veliki problem.
čak kad mame i prihvete obavezno se jave tate, bake i djedovi koji osporavaju dr. mišljenje jer je njihovo unuče najbolje!

HiP
18.06.2008., 18:29
Joj, fakat sam se sva ispreplašila. Čitala sam tam na prvoj strani od teme distoni....kada se roditelj treba zabrinuti i našla sam nekaj :(.

Naime, S kad ju prematam, uvijek zabacuje glavicu unatrag i izvija se, onak u luk, nekad to radi i kad je podignem ili kad je npr, hranim, onda ima običaj okretati glavicu ulijevo....:confused:

Inaće, kad je na trbuhu, šakice su joj otvorene a i kad nisu, palci su vani i hvata predmete ispred sebe, čak s obje rukice. Jedino se još ne okreće, tj, okrenula se jednom ili dva puta, onak slučajno, al misli da ni to nije bilo pravilno jer je imala glavicu zabačenu unatrag.

I kad spava, isto joj je glavica dosta unatrag....a vašima?

Sutra idemo pedijatrici (na cijepljenje) , btw, S bude za 7 dana 5 mj.

Precious X
18.06.2008., 18:52
naravno, najbolje pitat pedijatra.. ali, mislim da nema razloga za brigu.. pisalo se već o tome zabacivanju i ovdje da ne mora biti "patološko". i moja je u početku koristila te pokrete (izvijanje) ne bi li se okrenula, jer jedino tako u početku mogu, koriste i težinu glavice itd...
kasnije kad tijelo ojača, prestanu, a tehnika se usavrši... ne brini :)
dijetence gimnasticira, razvija se, istražuje svoje tijelo, voljne pokrete...... ma sigurna sam da je sve ok.. :kiss:

Precious X
18.06.2008., 18:56
Dobro je tražiti drugo mišljenje, ali zašto ne vjerovati prvome? Zato što je mnogim mamama teško prihvatiti da nije sve savršeno kako priželjkuju.

ne nego zato što je zdravlje dijeteta prevažna stvar da bi se odluke donosile samo na osnovu 1-og stručnog mišljenja . :mig:

(mada, pretpostavljam da se i tvoja zadnja rečenica isto može primjeniti na neke slučajeve)

cvijetić
18.06.2008., 20:14
Joj, fakat sam se sva ispreplašila. Čitala sam tam na prvoj strani od teme distoni....kada se roditelj treba zabrinuti i našla sam nekaj :(.

Naime, S kad ju prematam, uvijek zabacuje glavicu unatrag i izvija se, onak u luk, nekad to radi i kad je podignem ili kad je npr, hranim, onda ima običaj okretati glavicu ulijevo....:confused:

Inaće, kad je na trbuhu, šakice su joj otvorene a i kad nisu, palci su vani i hvata predmete ispred sebe, čak s obje rukice. Jedino se još ne okreće, tj, okrenula se jednom ili dva puta, onak slučajno, al misli da ni to nije bilo pravilno jer je imala glavicu zabačenu unatrag.

I kad spava, isto joj je glavica dosta unatrag....a vašima?

Sutra idemo pedijatrici (na cijepljenje) , btw, S bude za 7 dana 5 mj.

hip, ovo mi sve po opisu izgleda kao izvijanje moje curice koje je bilo patološko. obavezno sve to reci pedici, pa nek stručno oko pogleda.
ti joj možeš pomoći s okretom...nogicu skvrčiš i kreneš u okret ali pazi da joj pri tom glava prati trup, da nije zabačena.ukoliko je zabaci vrati ju nazad i pokušaj ponovo.

okret ne smije biti sa zabačenom glavicom,a to što se još ne okreće nije alarmantno...

Mijaja
18.06.2008., 20:43
e bravo! ovo je veliki veliki problem.
čak kad mame i prihvete obavezno se jave tate, bake i djedovi koji osporavaju dr. mišljenje jer je njihovo unuče najbolje!

onda i tate prihvate, a bake i dalje uporno ponavljaju kako je super, kaj ne da je... i o otme se ne smije nikom pričati, tiho da ne bi netko samo posumnjao... dok joj nisam objasnila da nisam malu bacila sa petog kata pa zato vježba nego je to nešto sasvim drugo...... i isplivalo na površinu da ima već 4 ovakva slučaja u tom dijelu familije.... sjajno nismo mogli skupa si pomagati neko je svako grcao u svom blatu......

cvijetić
18.06.2008., 20:47
onda i tate prihvate, a bake i dalje uporno ponavljaju kako je super, kaj ne da je... i o otme se ne smije nikom pričati, tiho da ne bi netko samo posumnjao... dok joj nisam objasnila da nisam malu bacila sa petog kata pa zato vježba nego je to nešto sasvim drugo...... i isplivalo na površinu da ima već 4 ovakva slučaja u tom dijelu familije.... sjajno nismo mogli skupa si pomagati neko je svako grcao u svom blatu......

tako su i meni neki suflirali da ne treba o tome pričati a ja sam rekla da nemam o čemu šutiti i da svojom pričom mogu pomoći drugima!

Mijaja
18.06.2008., 21:00
tako su i meni neki suflirali da ne treba o tome pričati a ja sam rekla da nemam o čemu šutiti i da svojom pričom mogu pomoći drugima!

potpisujem...
još uvijek mislim da je bolje krenuti na vrijeme nego se poslije lupati zašto nisam ovo ili ono....

Štrumpfeta
18.06.2008., 21:13
ja recimo nisam tražila drugo mišljenje specijaliste, jer imam potpuno povjerenje u referentni centar.
ali isto tako nisam vjerovala svojoj pedijatrici koja je govorila da je s malim sve ok...
i drago mi je što nisam....

phuketya
18.06.2008., 22:16
Evo ovo sam pitala isto na temi Distoni.

Ovaj moj je sve luđi. Prvo me šokirao kad je stao na noge, od tada želi to stalno raditi, a ja mu nedam pa se dere. Još nije ni propuzao, a na podu se čak uzdiže kao da će ustati. Jako čudno.
Danas je skužio napokon da može puzati četveronoške (nije više samo vojnik), ali jadničak podvlači noge pod guzu i trup pa izgleda smiješno. Znači, mogla bih očekivati da će uskoro tapkati po stanu.

Što vas ono želim pitati, mamice čiji su klinci prohodali? Kada se ustane na noge, one su tako čvrste i ne može ih ni pomaknuti. Je li to tako kod svih bebana kad se prvi put ustaju ili je to zbog pojačanog tonusa (iako smo tonus skoro pa potpuno vježbama razbili)? I to puzanje (ja ga korigiram), ali je li normalno da tako djeca prvo podvlače noge jer ne znaju još što bi s njima ili?

Tek prekosutra idem opet na kontrolu pa ne mogu dočekati odgovor.
Kako su to vaše bebe činile?

mandy
19.06.2008., 00:01
phuketya i Miha je prvo puzao vojnički..jednu stranu tijela vukao ko ranjenik...što bpo doktorima nikako nije ispravno...al on je otkrio taj način i držao se njega jedno vrijeme...nakon cca mjesec dana počeo je puzat četveronoške "ispravno"

ako nije po knjizi doktori će reć nije ispravno...al oni sami sebi nađu određen način kretanja.i onda ga se drže..neki nikad ne propužu pravilno, neki ne propužu uopće a prohodaju normalno.....

Marelina
19.06.2008., 06:37
Moja curica nije puzala. Naprosto je preskočila tu fazu. Nakon sjedenja se počela dizati i kad je to svladala samo ju je stajanje i hodanje interesiralo. Sad ima 5 g. Dok. mi nikad nije rekla da mora puzati (prijatelj liječnik je rekao: mora, mora, al dijete nije htjelo) smatrala je da je sve ostalo sa motorikom super i da naprosto postoje djeca koja pod normalno preskoče dio razvojne liste i to je to.

Mislim da je užasno bitno imati dobrog i savjesnog pedijatra. Mi se previše opterećujemo sitnicama. Je, da ponekad ispadne da je to spasilo stvar, al najčešće se dobro nanerviramo i opteretimo i djecu time. Mislim da bi svaki pravi pedijatar sam trebao primjetiti bilo kakve alarmantne znakove.

cvijetić
19.06.2008., 08:10
Mislim da bi svaki pravi pedijatar sam trebao primjetiti bilo kakve alarmantne znakove.

ovo si dobro napisala...trebao bi, ali da li primjeti svaki???nažalost ne.

Lavica
19.06.2008., 08:23
Moja mala stara 2 i pol mjeseca već se par dana okreće sa leđa na trbuh, s tim da ne može još izvući rukicu.
Noćas je toliko lupala nogicama i rukicama i pokušavala se okrenut na trbuh a ja sam ju uporno vraćala na leđa dok oko 5 ujutro nisam odustala i pustila ju da se okrene na trbuh s tim da sam joj normalno izvukla ručicu i mala je u roku keks zaspala i odspavala 3 sata.

Precious X
19.06.2008., 16:54
to je i moja počela s 2 mj i nešto, sjećam se, baš sam zapisala datum kad sam prvi puta uočila - 29.2.,a nije težak ni za zapamtit, šta jest-jest :D
anyway, sad je to već turbo ispraksirala (uskoro će 6 mjeseci). sa 5 mjeseci i nešto mi je uvela i turbo okretanje s trbuha na leđa... konačna tehnika ide tako da se pridigne na sve 4 pa okrene. brza je i zahebana, ovih dana uvodimo "opsadno stanje" po kući za od sada idućih par godina- osiguravanje opasnih mjesta i slično.... uf

HiP
19.06.2008., 18:34
Evo, mi se vratili od pedijatrice i ona kaže da je sa S sve u redu. Rekla sam joj za izvijanje na podlogi i to, onda smo ju namjestili, čekamo i naravno, ništ se nije desilo :rolleyes:.
Pitala je kak izgleda to izvijanje, dal se ona samo okreće unatrag ili i odiže kralježnicu, što bi po njenom bilo patološko. A ona ne nadiže kralježnicu..:ne zna: Rekla je da vjerojatno pokušava uzeti stvari koje su iza nje :confused:. Probala ju je staviti na stopala i rekla je da je to super jer da već stane skoro na cijelo, a da to rade djeca od 6 mj....ma nemam pojma više.

Odlučila sam joj vjerovati. Inaće je ona ovak poznata kao lagana paničarka :), pa si mislim da znači da je fakat uvjerena da je sa Sarom sve ok.

Marelina
19.06.2008., 21:07
Ma sigurno je sve o.k., ako savjesna pedijatrica ništa ne kaže.

Inače moji su se isto izvijali al ne posve prema nazad nego polu u stranu i stvarno izgleda kao da hoće vidjet što joj je iza glave i dohvatit.

Mislim da je patološko izvijanje ako ravno leži i izvija kralježnicu u luk. Inače djeca kod kojih je to patološko znaju to izvijanje raditi i kad ih se stavi da stoje. Stanu na prste i izviju se prema natrag.

cvijetić
19.06.2008., 22:01
Pitala je kak izgleda to izvijanje, dal se ona samo okreće unatrag ili i odiže kralježnicu, što bi po njenom bilo patološko. A ona ne nadiže kralježnicu..:ne zna: Rekla je da vjerojatno pokušava uzeti stvari koje su iza nje :confused:. Probala ju je staviti na stopala i rekla je da je to super jer da već stane skoro na cijelo, a da to rade djeca od 6 mj....ma nemam pojma više.

Hip drago mi je da je sve ok, ali reći ću ti jednu stvar o izvijanju moje curice koje nije bilo dobro...
ona nije odizala kralježnicu od podloge. ona je kao npr, lovila svoj rep.

Precious X
20.06.2008., 23:37
prije svega, drago mi je zbog Hip, iako sam zaista bila sigurna da je sve ok... nego popis "dijagnoza" i "simptoma" koji ju je uplašio je zaista takav da širi paniku, ono "ajoj, možda ipak, pa moje dijete radi tako nešto, a nikad se ne zna..."
anyway, ima u već spomenutim novim "Bebama" članak o tome, koji lijepo podupire i moj osobni a goreopisani stav da ga brate pretjeruju danas s tim dijagnozama, preuskim definiranjem "normalnog" (mislim wtf!)... a nije zajebancija, to su stvari koje zaista mogu obilježiti zdravo dijete ni krivo ni dužno (te neke "dijagnoze") za cijeli život. da se razumijemo, moja je super u svakom pogledu (da pokucam :mig:), ali zaista mislim na tu drugu djecu, i nije mi svejedno, niti bi u ludilu razmišljala na način da me baš briga za druge dok je s mojom sve u redu :mig: pusa svim forumskim bebonjama, a i šire :cerek:

phuketya
21.06.2008., 09:04
Ali na koji način misliš da ih može obilježiti? Pogotovo ako i jest na kraju sve u redu. A ionako vježbice ne mogu odmoći, već samo pomoći zdravom i ispravnom fiziološkom razvoju.
Kada budem imala drugo dijete, vježbat ću s njim isto kao s prvim, naravno u puno manjem obimu ako sve bude u redu.

Precious X
21.06.2008., 16:36
ma sve 5.. mislim nije to sad neki ogroman bad, ali mislim na situacije kad se npr.zdravo dijete brzopleto etiketira nekom dijagnozom. (baš su neke situacije opisane u tom članku..npr.dijete umorno ili gladno, pa nalaz/ponačanje nije reprezentativno) nije to sad neka sramota ili nešto slično, naravno... ali čemu, kad je moglo i bez toga. svako je dijete posebno na svoj način, razvija se svojim tempom, a dijapazon normalnog je vrlo širok.. to bi ukratko bila poanta mog posta.

HiP
22.06.2008., 05:15
ma sve 5.. mislim nije to sad neki ogroman bad, ali mislim na situacije kad se npr.zdravo dijete brzopleto etiketira nekom dijagnozom. (baš su neke situacije opisane u tom članku..npr.dijete umorno ili gladno, pa nalaz/ponačanje nije reprezentativno) nije to sad neka sramota ili nešto slično, naravno... ali čemu, kad je moglo i bez toga. svako je dijete posebno na svoj način, razvija se svojim tempom, a dijapazon normalnog je vrlo širok.. to bi ukratko bila poanta mog posta.

Tak bi bilo i moje mišljenje...:)

Lali Puna
03.07.2008., 11:23
jel moguće da beba iz nekog razloga nazaduje il se ulijeni?
beštijica se super i veselo okretala s trbuha na leđa, a zadnja dva dana kad ju stavim na trbuh ne odiže prsa više onak 'školski', ruke baca sa strane umjesto naprijed, počne brzo buniti da ju okrenem na leđa, a okrenut se sama neće...ak joj dopizdi na trbuhu onda klone s glavom dolje :confused:

pink5
03.07.2008., 11:36
bit će da nema volje,nemoj odmah paničariti

Lali Puna
03.07.2008., 12:30
ne paničarim, al ne sviđa mi se ni da je ljenčinica :D

Leonee
03.07.2008., 12:52
ljenčinica? :zubo:.. ajdobro..

aj sta si navalila na malu.. okretat ce se.. ko bi po ovakvoj zegi jos i vjezbao..

nightfall
03.07.2008., 13:21
Imam curicu staru dva i pol mjeseca i malo me brine to njezino dizanje glavice. Mala je bucka i mislim da je i malo lijena pa glavicu diže do 45 stupnjeva samo kad se njoj hoće.Ponekad se tako lijepo podupre ručicama, a ponekad samo ih baca u stranu kako je gore Lali opisala i zabije glavu dolje. I ne voli bit na trbuhu, očito da joj je teško.
Uporna sam i često je stavljam na trbuh i potičem da diže glavu, ali ne znam kako to pravilno raditi? Smijem li joj pomoći i kako? Ja joj mašem zvečkom ispred nje tako da je potaknem ili se postavim tako da me vidi kad podigne glavicu. Jel to ok? Što još?

Što bi beba od dva i pol mjeseca trebala moći?
Smješka se, guguće,uzvikuje kad se uzbudi, maše i pokušava dohvatiti igračke koje joj vise sa strane (naprijed malo manje,ali to joj je zasad novo, nisam je baš stavljala u viper koji ima igračke naprijed) i prima ih ako se skoncentrira ili joj ih stavim u ruku, diže glavicu do 45 stupnjeva, oslanja se na rukice (kad joj je dobar dan, jelte).
Što još treba moći? Kad se počinje okretati?

Sandra October
03.07.2008., 13:47
sorry unaprijed što ću zvučat naporno ko meni moja stara prije godinu i par mjeseci :zubo: ne paničarite i uživajte što ste još u fazi migoljenja. kad počne faza prohodavanja tek onda kreće tulum. :D

djeca imaju svoj tempo. ne treba ih forsirati.
moj koji se uredno okretao na trbuh da 3 mjesca i dizao na rukice je proglašen potencijalno hipotoničan od pedijatra, završili na UVZ mozga, isprepadali me da ima suženu lijevu moždanu komoru i da će mu potencijalno cijela desna strana biti hipotonična, umrla od straha i ja i muž, proplakala u pm.. kontrolni UVZ, dva druga mišljenja- s djetetom sve u redu. psmtr:mad: eno ga trči, bog ga ne može uloviti danas :cerek:

nightfall
03.07.2008., 14:43
Sandra O. , ne paničarim ja. Da paničarim već bi odavno bila kod doktora s njom :D. Znam da svaka beba ima svoj tempo razvoja i da nisu sve bebe iste, ali htjela bih znati trebam li paničariti :D. Malo me je zbedirala pedijatrica kad je rekla da ne diže dovoljno glavicu za dva mjeseca, ali sad je stvarno napredovala, jedino što je lijena :cerek:. Htjela bih znati što bih JA mogla raditi s njom da bi dobro napredovala. Tko mi može pokazati kakve vježbice? Fizijatar? Da idem na svoju ruku na pregled budući da me doktorica nije uputila jer je na prošlom pregledu s dva mjeseca dobila "-5 jer malo slabije odiže glavicu".

Tajwy
03.07.2008., 15:49
nigtfall, nasa misica je bila isto malo lijena, (jer ju poslije operacije nismo na trbuh smjeli stavljati), ali ne brini. doista. ako je ona zivahna i reagira na sve ovo sto gore navodis, nema brige. :kiss:
vjezbaj sa zveckom, pricaj joj, dlanove joj ispravljaj jer jos prstice savija, ali lagano... ne forsiraj. nadoknadit ce.
Freyotica se evo dize na nozice i pravi prve korake, a jos nema ni punih 9 mjeseci! : ponosna: :cerek:

-5 je za Tenu sitnica! :)

Sandra October
03.07.2008., 19:31
Sandra O. , ne paničarim ja. Da paničarim već bi odavno bila kod doktora s njom :D. Znam da svaka beba ima svoj tempo razvoja i da nisu sve bebe iste, ali htjela bih znati trebam li paničariti :D. Malo me je zbedirala pedijatrica kad je rekla da ne diže dovoljno glavicu za dva mjeseca, ali sad je stvarno napredovala, jedino što je lijena :cerek:. Htjela bih znati što bih JA mogla raditi s njom da bi dobro napredovala. Tko mi može pokazati kakve vježbice? Fizijatar? Da idem na svoju ruku na pregled budući da me doktorica nije uputila jer je na prošlom pregledu s dva mjeseca dobila "-5 jer malo slabije odiže glavicu".

hm, ja sam ti imala prvih mjesec i pol privatnu patronažnu sestru :talkaboutoverdoing: :D i ona me je naučila masirat bebu i vježbati s njom. nije neki kunst, zapravo vrlo jednostavne stvari al sam bila glupa first-time mama pa mi je sve bilo muuu :D e sad, jel zato dizao glavu sa mjesec i pol, propuzao sa 6,, prohodao sa 11 vrag će ga znati, možda bi i bez toga al škodilo mu ziher nije :)
ono na čemu ću joj forever bit zahvalna je i što me naučila tuširat bebu. tolko je jednostavnije i brže a on danas obožava prskanje vodom, ne smeta mu mlaz ni po glavi ni licu što dosta beba mrzi i na tom sam teti dubravki forever zahvalna:cerek:

nightfall
04.07.2008., 13:39
Evo samo da pohvalim moju curicu :cerek:.
Nismo više s glavom zabijenom u pod :D, uredno je Tena diže i za 90 stupnjeva i oslanja se na ručice, onako školski. Šakice su joj tad još uvijek zatvorena, ali inače ih drži otvorene pa ne brinem.Koliko pomak za dva dana! Prekjučer smo još uvijek ratovali, a jučer i danas svaki put kad je stavim na trbuh odmah je na laktovima i glavica gore. I ne buni se više tako brzo, zapravo se ne buni skoro uopće. Još malo stenje kad se umori, ali onda je okrenem na leđa i sve super. Baš sam sretna :)
Hvala na ohrabrenju, ponekad je dosta da ti netko kaže da će sve biti ok.

Lavica
08.07.2008., 14:31
Mene zanima da li je normalno da se beba od 2 mjeseca okreće sa leđa na trbuh i sa trbuha na leđa.
Isto tako svaku večer mala se okrene na trbuh i tako ostane spavati? :confused:

Wedding
11.07.2008., 18:10
Mene zanima da li je normalno da se beba od 2 mjeseca okreće sa leđa na trbuh i sa trbuha na leđa.
Isto tako svaku večer mala se okrene na trbuh i tako ostane spavati? :confused:

pa naravno da je normalno, to inace bevice rade malo kasnie ali nema veze sto radi i sa 2 mjeseca....bebaa je ocito zivahna:D

Lavica
11.07.2008., 20:33
Da živahna, ne smijemo ju ostavljati samu jer bi pala sa kreveta.
Idemo sutra kupiti puzzle za pod da budemo sigurni.

foresst
11.07.2008., 21:07
Da živahna, ne smijemo ju ostavljati samu jer bi pala sa kreveta.
Idemo sutra kupiti puzzle za pod da budemo sigurni.

uzmi odmah najveći paket, jer im je zanimljivije ležati kraj puzli na tepihu ili parketu.. imam osjećaj da pokrijem cijeli pod, da bi se onda uvukla ispod puzli, samo da ne bude na njima

foresst
11.07.2008., 21:17
imamo i novih stvari koje radimo! počela je s pincetnim hvatom, pa su najupotrebljivaniji dijeovi tijela kažiprst i palac.. sve živo pika i grabi s njima :cerek: kao mali rak s kliještima, samo gleda po čemu bi čeprkala. ful je zanimaju etikete s igračaka, gumbi na robi, oči na lutkama i takvi detalji. i moji madeži, nažalost, jer nemilosrdna je kad zagrebe noktićem

pink5
11.07.2008., 21:31
:cerek:

cukerino77
11.07.2008., 23:05
forresst, kako te kuzim...moja se danas sa 3 mj. i 5 dana prvi put iz cista mira okrenula s ledja na trbuh, jedino nije uspjela ruku do kraja izvadit, onu koja je ostala ispod, ja sam poludjela od srece i ponosa, zlato mamino.....isto pincetni hvat od prije desetak dana, kad se uspjela iskoordinirati, da takne zekica na viperu, nasamarala ga je valjda 30 puta u susu, he, he

pink5
12.07.2008., 21:45
F se sad okreće naveliko,moram ga obavezno stavit u krevetić kad zaspe,s leđa na trbuh se okrene za sekund,noću kad se probudi,okreće se u krevitiću,lupa nogama o ogradicu,izbaci noge,baš je živahan postao

foresst
05.08.2008., 15:49
obećajem da se neću samo hvaliti, i pitat ću nešto..
ali, prvo novosti!
dakle, sa 7 mj
diže se na sve četiri, ljulja i puzi tj. više odguruje unatrag. prema naprijed ide malo teže, ali dođe di god hoće kombiniranjem okretanja, odgurivanja, povlačenja.
posjeda se sama ponekad iz bočnog ležećeg položaja (poza vrtnog patuljka), ponekad iz četveronožnog. sjedi ful čvrsto
maše i kaže pa-pa :cerek:

a sad pitanje. neki put kad se odguruje rukicom da bi se podigla u sjedeći položaj iz bočnog, ne otvori šakicu već se nalanja na stisnutu. ne znam jel to zato što joj je to ipak neki napor ili? stalno se naglašava ta otvorena šakica, oslanjanje na otvoren dlan, pa me zanima jel se baš uvijek mora osloniti na otvorenu?

Lali Puna
05.08.2008., 16:26
ja imam dva pitanja.

prvo - pokušava se svim silama okrenuti s leđa na trbuhu, međutim uvijek joj ruka zapne ispod nje i ne zna što bi s njom. jel joj smijem ja izvaditi tu ruku i pokazati ili treba pustit da nauči sama? ovako se samo iživcira jer ne ide kamo bi htjela pa ju ja vratim na leđa.

drugo - kad ju stavim na sebe, onak kad sam ja u raskravljenom ležeće-sjedećem položaju, a ona leži na meni, ona se diže u sjed, ne samo glavom nego i digne cijela leđa i sama se postavi u sjed. da ju vraćam ili ju mogu pridržavat nekoliko sekundi da tak sjedi? znam da ne bi smjela sjediti dok se nije samo u stanju pravilno (s boka) postaviti u sjed, ali pedica mi je rekla da može bit par sekundi tako da vježba vrat. ne znam jel to pedica stare škole koja preporuča posjedanje, da ju slušam ili ne?

njasa
05.08.2008., 16:54
ja imam dva pitanja.

prvo - pokušava se svim silama okrenuti s leđa na trbuhu, međutim uvijek joj ruka zapne ispod nje i ne zna što bi s njom. jel joj smijem ja izvaditi tu ruku i pokazati ili treba pustit da nauči sama? ovako se samo iživcira jer ne ide kamo bi htjela pa ju ja vratim na leđa.

drugo - kad ju stavim na sebe, onak kad sam ja u raskravljenom ležeće-sjedećem položaju, a ona leži na meni, ona se diže u sjed, ne samo glavom nego i digne cijela leđa i sama se postavi u sjed. da ju vraćam ili ju mogu pridržavat nekoliko sekundi da tak sjedi? znam da ne bi smjela sjediti dok se nije samo u stanju pravilno (s boka) postaviti u sjed, ali pedica mi je rekla da može bit par sekundi tako da vježba vrat. ne znam jel to pedica stare škole koja preporuča posjedanje, da ju slušam ili ne?

pomozi svojoj curici, a za par dana ce sama skuzit kako se izvlaci ruka i bez tvoje pomoci.

ako se sama moze na bilo koji nacin posjest, pusti je i nemoj je sprjecavat. na taj nacin ona vjezba trbusne misice, a za dulje sjedenje ce trebat jos vjezbat jer im nije bas lako drzat ravnotezu :)

lopticica
05.08.2008., 17:14
Ovako,ja sam pitala ortopeda (kad sam bila sa Gabiem na uzv kraljesnice) dali smije vec sjediti. Jer mi se nekako cini rano. Primi se meni za ruke i digne se,sam ne moze. Ortoped je to vidio. Rekao je da je motorika naprednija i da mu ne branim,ali da ga ne forsiram nego kada hoce. On sada ima 4.5mj,kad sam pitala imao je 4.

mandy
05.08.2008., 19:58
Lali potpisujem njasu...

za sjedenje ako se ikako dignu sami (moraju se uz nešto pridržat i obično tako počnu) dozvoljeno je....

Lali Puna
05.08.2008., 20:31
za sjedenje ako se ikako dignu sami (moraju se uz nešto pridržat i obično tako počnu) dozvoljeno je....

ona se digne sama, ali krivo
ne pridrži se uz ništa nego se glavom i prsima odigne (kao da radi trbušnjake)..ona ne može u tom položaju biti niti sekunde ako ju ja ne pridržavam, ne može održavati ravnotežu
zato i pitam trebam li joj to dopustiti jer znam da vrijedi ona da ne smiju bit u položaju u kojem samostalno i bez pridržavanja ne mogu biti

edit: ima 5 mjeseci (veeeeeć!!!)

mandy
05.08.2008., 20:52
znam da je "kivo" al tako počnu i skuže što sve mogu tijelom....a puno se teže dić radeći trbušnjak nego pravilno..:mig:

Leonee
05.08.2008., 21:44
S vezi glede okretanja.. Ako joj zapne npr desna ruka.. Odigni joj malo desni kuk.. Da si sama izvuce ruku..

S vezi glede sjedenja.. Moj se isto dize I zeli uporno sjediti.. Ja ga pustim kratko I onda ga spustim.. To radimo valjda 50 puta dnevno jer samo gleda priliku da uhvati mene za ruku da se posjedne :cerek:

mateeaa=)
05.08.2008., 22:02
da sad ne citam sve redom (nemam vremena bas)...s koliko djeca mogu pocet sjediti??
moje kad leze ili su im noge u zraku ili glava i stalno se dizu,cim ih primim one se podignu i smiju (pogotovo lana)...1.08.su imale 4 mjeseca...
i dokle je dobro vjezbati s djecom??ja sam vise izgubila volju za icim nakon sto ih okupam (ili prije)...a dosta cesto se ukoce i ne mogu nista i eto....

magaly
06.08.2008., 13:30
matea počinju sjediti oko 6 mj netko prije netko kasnije....sve je to individualno :D

Lali Puna
06.08.2008., 13:51
da sad ne citam sve redom (nemam vremena bas)...s koliko djeca mogu pocet sjediti??

kak misliš s koliko mogu počet sjedit? pa kad mogu sjedit - mogu sjedit.
ako misliš na posjedanje - to ne smiješ. nikad sjedit smiju kad sami to mogu.

Parallel Universe
06.08.2008., 14:03
Moj Marin ima sada 4,5 mjeseca, a prvi put se s leđa na trbuh okrenuo kada je imao 3 mjeseca i 2 dana, sada se okreće i vrti u svim smjerovima, već zna da ako si podboči bradu s podlakticom da mu je lakše držati glavu gore, kada ga držim od naprijed uporno ide u sjedeći položaj. Što se tiče sjedenja meni svi predijatri savjetovali da bez obzira što je on jak i napredan (imamo već i zub, imao par dana manje od 4 mjeseca kad ga je dobio) da ga za sjedenje ne forsiram, tek kada se on sam posjedne onda je to u redu. Sada ako ga ja uhvatim samo malo za ručice on je u hipu gore i čak se par sekundi i sam drži, ali kažu predijatri da to nije dobro, malo vježbice je ok, ali nikako sjedit, jer im kralješnica u toj dobi još nije pripremljena i razvijena za sjed.

mateeaa=)
06.08.2008., 14:30
kak misliš s koliko mogu počet sjedit? pa kad mogu sjedit - mogu sjedit.ako misliš na posjedanje - to ne smiješ. nikad sjedit smiju kad sami to mogu.

e hvala,puno si mi pomogla...:mig:

znaci sa cca 6 mj...one jedva cekaju da dobiju priliku sjesti ili samo noge drze u zraku...ne znam,morat cu ih vezati :D

Lali Puna
06.08.2008., 14:33
ne moraš ih vezati, pusti da same nauče i isporbavaju..ali nemoj ih posjedati ti na silu
noge u zraku su normalne ;)

mateeaa=)
06.08.2008., 14:38
ma naravno da se salim da u ih vezati...premale su mi za sjedenje...
a sto se tice vjezbi,sta s tim? :D jel vi jos vjezbate?

pink5
06.08.2008., 14:50
kakvo vježbanje?! Jedino ako vam je fizijatar tako rekao ili pedica

lopticica
06.08.2008., 14:51
znaci sa cca 6 mj...one jedva cekaju da dobiju priliku sjesti ili samo noge drze u zraku...ne znam,morat cu ih vezati :D

:rofl::rofl:

Leonee
06.08.2008., 14:58
mi stalno vjezbamo.. a nikada nam niko od med.osoblja nije nis pokazao..

mandy
06.08.2008., 15:13
sjedenje počet će se sami dizat i nakon par sekundi rušit ko čunjevi :cerek:..ubrzo će počet stabilno sjedit...nema određenog vremena..neki sa 5 neki sa 8...al će napravit sami, ne brinite...:)
matea nećeš ih morast vezat....stavi ih na pod pa će sve sami napravit..

vježbanje ne mora fizijatar propisat nikakve vježbice.....postoje vježbice za razgibavanje čisto da bebe postanu svjesne tijela, pokreta, prostora....
vježbica ima na netu u časopisima, knjigama....popularniji naziv baby fitness...

mateeaa=)
06.08.2008., 17:47
ma necu ih onda stavljat u krilo ni nigdje da sjede...samo sto se one dignu skoro same,polako noge u zrak pa se zalete i spuste ih i dignu glavu :D...pogotovo lana,ona vec radi kolut nazad :cerek:
a nama je pedijatrica rekla da vjezbamo dok god nosimo siroko povijanje....idemo sad u petak na kontolu,valjda cemo skiniti...vjezbali smo sami prije kupanja 10ak minuta i to je to...nitko nam nije pokazao nikakve vjezbe...vidjet cu s pedijatricom...hvala vam :kiss:

mandy
06.08.2008., 19:01
tko hoće imam ja skenirane baby fitness od dr. Jovančevića gdje su vježbice od 1. mj pa nadalje po bebinom uzrastu....sam pošaljite mail na pp jer neznam jel mogu loadat pdf

pink5
07.08.2008., 11:23
foresst,bravo,baš je mala napredna. Malo se zabrinem kad vas čitam,jer moj mali slabo "priča",možda mu duda smeta jer je stalno u ustima. Ako mu nije u ustima,škrguće zubima,čak je mrvičak zuba odlomio tako,pa mu moram stalno dudu trpat,što se tiče puzanja to oće samo na krevetu,puzzle su mu 0 bodova,poslušala sam mandy i pokazala mu kako da puzi,čak se počeo malo odgurivati. Kad mu plješćem,pokušava me oponašati,ali ne može ispružiti šačice:confused:,morat ću to reći pedici

morfin@
07.08.2008., 11:43
Moj malac ima skoro 2,5 mjeseca a od mjesec dana glavicu drži gore i po minutu dvije :eek: a nekad se odupire čak i ramenima. Da li je to normalno za njegovu dob? Kad je na prematalici i uključimo mu mobil iznad kinderbeta, gleda u njega i snažno lupa nogicama, jučer sam mu na AS stavila novu igračku i isto je tako počeo lupati nogicama. Inače nikad nije miran, uvijek nešto "radi" ručicama i nogicama i svi koji du ga držali kažu da je jako "čvrst" i da će brzo biti samostalan. Preko dana spava isključivo na nama i dok se ne smiri traži neku nemoguću pozu u kojoj će zaspati- obično mu je najljepše ako mu visi glava :lol: ili da se ugura u rupu između ruke i naslona i slična nemoguća mjesta... Bojim se da možda baš i ne bi trebao tako :ne zna:

Lavica
07.08.2008., 12:33
Mislim da je to normalno.
Moja mala se sa 2,5 mjeseci okretala na trbuh, a glavu je držala od kad se rodila.

disident
07.08.2008., 15:43
Moj malac ima skoro 2,5 mjeseca a od mjesec dana glavicu drži gore i po minutu dvije :eek: a nekad se odupire čak i ramenima. Da li je to normalno za njegovu dob? Kad je na prematalici i uključimo mu mobil iznad kinderbeta, gleda u njega i snažno lupa nogicama, jučer sam mu na AS stavila novu igračku i isto je tako počeo lupati nogicama. Inače nikad nije miran, uvijek nešto "radi" ručicama i nogicama i svi koji du ga držali kažu da je jako "čvrst" i da će brzo biti samostalan. Preko dana spava isključivo na nama i dok se ne smiri traži neku nemoguću pozu u kojoj će zaspati- obično mu je najljepše ako mu visi glava :lol: ili da se ugura u rupu između ruke i naslona i slična nemoguća mjesta... Bojim se da možda baš i ne bi trebao tako :ne zna:

imam i ja jednog koji je 100 na sat:Dimam osjećaj da je od samog početka držao glavicu, čvrst je i nogice mu nemaju mira....držao je isto tako glavicu,svi su mu se čudili....uglavnom, ja nisam forsirala sjedenje i to,ali se on stalno napinjao,radio "trbušnjake" i dizao glavicu, tako da se na kraju i posjeo sam nekoliko dana prije 7 mjeseci...oko 5,5, 6.mj.sam mu znala pružiti ruke pa se on snagom svojih ruku pridignuo u sjedeći ali to nisam često radila nego onda kad je bio sav iznerviran što ne može sjediti....nisam ga vukla za ruke i slično.propuzao je nakon 7 mjeseci,brzo nakon što se počeo sam posjedati.kontam da je to podizanje glavice tako rano pridonijelo tome da ne ide u četveronožni,puzanje pa sjed,nego se posjeo nekako s leđa, s boka onako...uglavnom mislim da mu nije naškodilo tako rano dizanje glavice,što je mogao,mogao je...eto sad je 8 mj. i neka 2 tjedna se uhvati za fotelju ili kauč i ustane sam stoji...naravno ne hoda i malo leluja ali on se uporno diže:eek:tu ga malo pridržim njegovu težinu al ne puštam ga baš da tako stoji jer mi je rano to još...vidjet ću što pedica kaže na to...

mandy
07.08.2008., 17:01
pink Miha je tek sa 11 mj počeo pljeskat otvorenim dlanovima...dotad ili uopće nije htio il je pljeskao zatvorenim šakicama..

bitno da ne drži šakice stalno zatvorene ili rukicu npr stisnutu uz tijelo.-..

dizanje glave isto normalno..Miha je od rođenja počeo dizat glavu sa mjesec dana već dosta mogao držat dignutu :)

dizanje Miha počeo sa 7....ako može sam normalno je...ne vidim čemu panika neki prohodaju sa 10...Miha prohodao par dana prije punih 11 mj...samo biti kraj njih jer dok ne ojačaju dosta padaju..:)

Leonee
07.08.2008., 17:10
Mali princ (5,5mj) se okrece vec dugo sa ledja na trbuh.. No uvijek na istu stranu!?!.. Kada ga potaknem na drugu stranu.. Bilo rukom ili nogom.. On se okrene bez greske.. No izgleda da mu je lakse na lijevu strtanu se okretati, nego desnu.. Trebam li se brinuti obzirom da djeci trebaju obje strane biti jednake..?
I.. Ne okrece se sa trbuha na ledja.. Kao da mu se neda :ne zna:.. Pokazala sam mu vise desetaka puta.. No ne zeli na ledja. Kako ga potaknuti?

Osim okretanja sa ledja na trbuh.. Samo na lijevu stranu.. Nekako migoljenjem se na trbuhu vrti u krug.. I to, opet, uvijek u istom smjeru..
Pokusava puzati na nacin da desnu nogu ispruzi I podigne guzu.. I opet.. Uvijek ista noga!

I uporno zeli sjediti.. Jedva ceka noje ruke u blizini da se uhvati za njih I podigne se sjediti..
No obzirom da je velik, ne zelim puno opterecivati kicmu.. A I mislim si da mu se mozda zato ni neda vjezbati :misli:

:confused: ..trebam li se brinuti?

milkica
07.08.2008., 17:13
Moj Leon se sa 6,5 mj ustao na noge u kindaču a imao oko 12 kila! Čak mi i pedijatrica rekla da ne može vjerovati jer su te teške bebe jako trome. Ništa to nije zabrinjavajuće.
Prohodao sa 10 mj.

pink5
07.08.2008., 17:18
milkice:eek:. Leonee,hebalo te poticanje,pusti dite,on će sam sve to napraviti kad ga bude volja:D

pink5
07.08.2008., 17:24
neću te više zahebavati:D,samo da ti kažem da se i moj dosta dugo okretao samo na jednu stranu,tek je prije par dana počeo koristiti i drugu stranu,ali s trbuha na leđa:nono:. Isto tako je tek nedavno počeo vaditi rukicu kad bi mu zapela,kad se okrene s leđa na trbuh. To i mene zanima,u kolicima se posjedne sam,naravski samo ako uhvati za kolica,mene strah jer ipak ima 10 kg

Leonee
07.08.2008., 20:55
Bome je I tvoj velik..
Koja kolica imas da se sam posjedne u njima? Moj u buzzu nema sanse.. Odize glavu, ali tijelo nemoze u tom spustenom polozaju :zubo:

pink5
07.08.2008., 21:16
imam pp,očito princa buzz sputava:D,al mogao bi on za koji dan u buzzu posjest. Preko noći se promijene,čudo jedno,moj i u viperu se sam posjedne,isto se uhvati za stranice. Mislim da nam je danas bio zadnji dan vipera,jer se uništio pod njim,ne znam više di bi ga stavila:lol:

mateeaa=)
07.08.2008., 21:17
zasto se moja djeca sama ne okrecu?? nekad se samo prevrnu...

pink5
07.08.2008., 21:23
matea,pa tvoja djeca imaju 4 mj,sve su bebe individualne,neke prije počnu,an neke kasnije. Koliko se ja sjećam ni moj se nije okretao sa 4 mj,ne trebaš brinuti,kad budu htjele,okrenut će se:mig:

mateeaa=)
07.08.2008., 21:28
ok,čekamo :rolleyes: ...hvalaa :grli:

foresst
13.08.2008., 15:39
evo tu ima stvarno svašta vezano uz motoriku.. i vježbica za skroz male i malo veće, i najčeščih pogrešaka i o masaži i hodalicama i povijanju i svaaaašta

gore pod "program" i "savjeti stručnjaka"
malo je na ekavici, ali što sad..

http://www.centarsm.co.yu/SavetiBebeGreskeDo12.htm

martha
13.08.2008., 17:12
zasto se moja djeca sama ne okrecu?? nekad se samo prevrnu...

moj ima 2,5 mjeseca a već hoda...

trebam li se brinuti...:lol:

vidiš sva su djeca drugačija

phuketya
13.08.2008., 20:57
evo tu ima stvarno svašta vezano uz motoriku.. i vježbica za skroz male i malo veće, i najčeščih pogrešaka i o masaži i hodalicama i povijanju i svaaaašta

gore pod "program" i "savjeti stručnjaka"
malo je na ekavici, ali što sad..

http://www.centarsm.co.yu/SavetiBebeGreskeDo12.htm

Odličan tekst za sve mamice koje se utrkuju s prohodavanjem i sjedenjem beba.

Leonee
23.08.2008., 12:38
Evo ga vec 2 dana puze unatraske.. :confused:.. Digne guzicu u zrak..ispruzi noge, jelte.. A onda ispruzi ruke ..pa se odgurne nazad.. Supusti guzu..ispruzi se..pa opet..
I vrti se ko kazaljka na satu po krevetu.. Nismo doma pa ga ne stavljamo na pod, vec na velki bracni krevet..

Jel to normalno za bebana od 6mj.. :confused:.. Jos se nije digao samostalno sjediti.. Iako, ako mu malo pomogne, dize se bez problema I prilicno ok sjedi, malo se klati.. A uglavnom prema naprijed pa se pridrzava rukama.... Ako to ima veze sa puzanjem.. :ne zna:..

pink5
23.08.2008., 13:09
pa to je super leonee,moj nije ni blizu puzanja,jednostavno se ne odguruje kad je na trbuhu:ne zna:. Znam da može,jer se već s 2 mj gurao nogama kad bi ga stavila na trbuh. Rijetko koja beba se sama posjedne sa 6 mj

Leonee
23.08.2008., 13:20
Ma moj je prilicno ljen (jebiga, ima ga.. I ja bi bila :zubo:) pa me ovo iznenadilo.. Sada ga gledala I on se koprca.. A to radi vec 2 dana.. I onda skuzis da se on ipak mice.. Tj spusta prema dole :confused:..
No ova dva dana smo prilicno aktivni pa mozda dobio volje.. Za koji dan mu se opet nece dati nista.. :rofl:..

Zmijica
23.08.2008., 14:32
Leoneee, nema ti veze velicna nego jel salast ili misicav.
Ev imas ne jedan primjer velikih beba iz generacije 06/07 koje su krenule puzat sa 7 mj.
Ma pazi kaj ti velim, tvoj ce prvo propuzat, a onda sjest.
A i trebas nekak kile skinut, sto ce ti staticna beba :zubo:
(vidju mene :mudri: :D)

milkica
23.08.2008., 14:53
Evo prijavljujem najveću bebu generacije 07 koja je propuzala sa 6 mjeseca a digla se sama na noge sa 6,5. A imao je oko 12 kila u to vrijeme.
On je bio baš mišićav i veliki, ako je beba salasta onda je to druga stvar.

Leonee
23.08.2008., 16:10
Ne kuzin vam ja jel on salast il misicav.. Mislim oboje.. :misli: Ima diven'ca svuda.. :cerek: mekan je.. :cerek: A bome je i jak ko bik.. :mirko:

_Candy Candy_
23.08.2008., 16:13
Kad su vaši prohodali?

A. ima 12,5 mj. i još ne hoda samostalno. Hoda uz namještaj, zna se sam dignuti, popeti i sići s kreveta i puzi kao profesionalac :D
Znam da je to normalno, ali čini mi se da neće uskoro. :ne zna:

_Candy Candy_
23.08.2008., 16:14
Leonee, koliko ima cm i kg?

Leonee
23.08.2008., 16:26
Nemam pojma.. Idemo na kontrolu za cca 2 tjedna.. Aj mislim negdje oko 10kg I 75cm mozda..
Sa 4mj je bio 9kg I 70cm

_Candy Candy_
23.08.2008., 16:40
Ontopic: Mislim da je normalno da se beba od 6mj. postavlja u četveronožni položaj i isto tako pokušava se kretati iz njeg. Može biti da će ranije propuzati.

Moj je s 4mj. imao 7kg i 67,5cm. A sad s godinu valjda oko 10kg i 80cm.
Mi smo mušavi... :o

cvijetić
23.08.2008., 16:51
Evo ga vec 2 dana puze unatraske.. :confused:.. Digne guzicu u zrak..ispruzi noge, jelte.. A onda ispruzi ruke ..pa se odgurne nazad.. Supusti guzu..ispruzi se..pa opet..
I vrti se ko kazaljka na satu po krevetu.. Nismo doma pa ga ne stavljamo na pod, vec na velki bracni krevet..

Jel to normalno za bebana od 6mj.. :confused:.. Jos se nije digao samostalno sjediti.. Iako, ako mu malo pomogne, dize se bez problema I prilicno ok sjedi, malo se klati.. A uglavnom prema naprijed pa se pridrzava rukama.... Ako to ima veze sa puzanjem.. :ne zna:..

mislim da je sve to normalno...jedino te nisam baš skužila kako puže unazad...
moja je isto puzala unazad, a nije još sjedila i onda jedan dan( oko 6,5 mjeseci ) se sama posjela,a sutradan propuzala unaprijed.

vanjaa
23.08.2008., 17:59
Evo ako hoćete vidjeti mog malog frajera u akciji :)

http://uk.youtube.com/watch?v=eiYdTx_NH68

mandy
23.08.2008., 18:05
hodanje od 7 hodao uz namještaj....točno na punih 11 prohodao da se više ne drži nizašto..prije toga radio po par koraka samostalno al to mi nije bilo hodanje :D

a bebe il mogu il ne mogu..nije bitno ni salo...moja susjeda ima malca skroz čvrstog a tek sad puže 10,5 mj...a moja sestrična curicu koja je još uvijek jako debela (baš salasta) pa prohodala prije prve godine...
ovisi i o djetetu...

mandy
23.08.2008., 18:09

prersladak je :cerek:

ali primjećujem jednu stavr..ima se zašto primit dok je na podu (rukicama drži dekicu)...nemoj stavljat dekicu, stavi puzzle ili tepih il neku strunjaču...to im samo ometa daljnje korake :kiss:

vanjaa
23.08.2008., 20:32
prersladak je :cerek:

ali primjećujem jednu stavr..ima se zašto primit dok je na podu (rukicama drži dekicu)...nemoj stavljat dekicu, stavi puzzle ili tepih il neku strunjaču...to im samo ometa daljnje korake :kiss:

Hvala ! i tvoj je isto !!!
Nisam znala ovo za podlogu,budemo nešto iskemijali:)

pink5
23.08.2008., 20:39
vanja,koliko sam skužila tvoj nema ni 6 mj,moj je navršio 6 i po i još se ne podiže na koljena za puzanje:(. Sad sam ubedirana

vanjaa
23.08.2008., 20:44
vanja,koliko sam skužila tvoj nema ni 6 mj,moj je navršio 6 i po i još se ne podiže na koljena za puzanje:(. Sad sam ubedirana

ima mrvicu više od 5.5mj.,6.3.08 rođen
Tak si ti mene ubedirala za zube !!
A kolko znam pa nemoraju sva djeca puzat !

pink5
23.08.2008., 20:59

draga moja prvi zubi niču u prosjeku od 6-og do 10 mj bebe:mig:

pink5
23.08.2008., 21:00

:eek:moj je mjesec dana stariji,a ne mrda

pink5
23.08.2008., 21:01

:eek:moj je mjesec dana stariji,od puzanja ni p

Lali Puna
23.08.2008., 21:02

isti dan su nam rođene bebe...moja se ne odiže tak još...al bude...

vanjaa
23.08.2008., 21:14
Pink, ma mom se niti ne naziru zubi, a ja još u trudnoći po preporuci zubara cuclala fluornatril jer je reko da će to biti dobro i za mene i za bebine zube, ha ha
i svako malo netko pita a kaj nema još zube:rolleyes:

a za puzanje, pa ni moj ne puza samo se baca, i daj se odbediraj,bude on ne brini :top::top:

vanjaa
23.08.2008., 21:30
isti dan su nam rođene bebe...

:)

phuketya
23.08.2008., 21:38
Evo curke, da se uvjerite kako vaše bebe ništa ne rade kasnije nego bi trebale. Ja sam si ovaj tekst snimila, ali ne znam više odakle. Naslov je Neometan razvoj kretanja u prvoj godini života pa proguglajte. Ima dosta teksta, ali sam vam stavila samo ono što nas najviše muči i to od 4. mj pa nadalje.

Razvoj motorike u položaju na trbuhu do puzanja i stajanja
U petom i šestom mesecu dijete se sve više odiže, tako da sa šest meseci potpuno ispruži laktove i oslanja se na otvorene šake. Težina tijela premješta se s trbuha k zdjelici. Ova faza u motoričkom razvoju zove se “oslonac: šaka-zdjelica”.

S punih sedam mjeseci funkcija oslonca na šake je toliko dobra da se dijete pomiče unazad a težinu nose šake i bedra. Tako dijete uči opterećivati noge, dok bočno pomicanje postiže “osloncem: jedna šaka--zdjelica”.

S osam mjeseci dijete uspijeva odignuti zdjelicu od podloge i tako otkriva “oslonac: šaka-koljeno”. Međutim, još uvijek ne može puzati jer mu nedostaje pomicanje težine na bok. Ovo će uvježbati u položaju na trbuhu unakrsnim pokretima tijela: okreće se oko pupka udesno i ulijevo. Kada svlada pomicanje težine na bok, stvoreni su uvjeti za kretanje naprijed (deveti i deseti mesec).

S deset mjeseci dijete zauzima četvoronožni položaj, klati se naprijed – nazad i pri tome naizmjenično opterećuje ruke i koljena. Tako uvježbava ravnotežu za puzanje i tek onda će moći dobro i koordinirano puzati.
Iz puzećeg stava lako prelazi u kosi sjedeći i opet iz sjedećeg u puzeći. Ako je dovoljno stabilno i sigurno, dijete se može podići i otkriti “oslonac: šaka-stopalo” ili “medvjeđi hod”. Iz ovog položaja dijete može ustane u stojeći stav sa 10 ili 11 mjeseci.

Razvoj motorike u položaju na leđima do sjedenja
S četiri mjeseca dijete može dobro održavati ravnotežu na leđima, noge su savijene u kukovima i koljenima, izvodi stopalima pokrete hvatanja kao i šakama. Potiljak i gornji dio tijela su ispruženi. Leži ravno, tj. linija: nos-pupak–simfiza je ravna.

Dijete staro pet mjeseci zauzima perfektan “sjedeći stav” u ležećem položaju. Noge su podignute, dodiruje šakama svoja bedra, promatra stopala, koja su sve bliže glavi.

Sa šest mjeseci dojenče hvata stopala rukama, a sa sedam ih stavlja u usta. Pri ovom pokretu premješta se težina tijela. Težina tijela se prebacuje ka glavi pri čemu se isteže lumbalni deo kralježnog stupa.

Sa sedam mjeseci dijete se može vrlo dobro okrenuti s leđa na trbuh preko obje strane.

S osam mjeseci rado se igra na boku, da bi s devet ili deset mjeseci otkrilo tzv. “posjedanje ukoso”, tj. da bi potpuno samo posjelo.

S jedanaest mjeseci 90% djece može samostalno zauzeti pravilan sjedeći stav iz koga često prelazi u puzeći preko sjedenja ukoso i opet se vraća u sjedeći.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~
Obratite pozornost na nekoliko posljednjih rečenica i ne žurite. Moj se posjeo sam preko boka s 9 mjeseci (što nije kašnjenje, kako vi mislite). Nekoliko dana nakon toga je propuzao, dan poslije stao na noge. Samo što mu ja još ne smijem dati da stoji ili hoda. Ima motoričkih problema, ali je sve što treba napravio na vrijeme. Zato se ne brinite ni vi.:)

NikaZg
23.08.2008., 21:59

:cerek:
koji slatki bebonja!

Ima potpuno iste pokrete kao i moja u toj dobi. Brzo se posjela, pa propuzala vojnički, pa "pravo" i sad je stampedo :).

Nego, pitanje:
M (8 mjeseci) je propuzala prije cca. mjesec dana; brza je i spretna. Zadnjih par dana se uporno se diže na noge i radi korak-dva uz namještaj.

Mene muči sljedeće: kad se digne drži stopala najčešće cijela na podu, ali pod kutom od 180 stupnjeva, kao balerina ili Oliva iz Popaja.

Jel to OK il...?

cvijetić
24.08.2008., 08:14

vanjaa, moja cura s 11 dobila prvi zub, a s 11,5 prohodala samostalno:lol:. ne brini, svaka beba ima svoj tempo, neće ostat bezzuba.:cerek:

machkala
24.08.2008., 09:19
Baš čitam ove tablice i ne mogu vjerovat..baš me zanima po kojim tablicama se služe pedijatri...

Naime moja Ema je sad stara 6 mj...počela je vojnički puzat prije nekih mjesec dana , a unazad tri dana počela je puzati iz klečečeg pololžaja..dakle kleči i pomiče noge..ne znam kako da drugačije objasnim...

sa 4 mj..se samostalno počela okretati sa leđa na trbuh i obratno...a i od 4mj se igra na boku i obožava bit u tom položaju

tu piše sa 6mj treba stavljati noge u usta , a na Goljaku govore sa 4...:confused:

uglavnom mislim da je svaka beba individua za sebe i da ne treba sve čitati i brinuti se...

mislim da je moja napredna samo zato je je vježbač...

phuketya
24.08.2008., 09:42
Različite su tablice, ovisno o izvoru. Na mnogim drugima koje sam našla, kažu da se navedene motor. spos. usvajaju i ranije. Međutim, ova mi je nekako realnija.
Mačkulina, i moj je stavljao prste nožne u usta s 4 mjeseca pa se fizioterapeutkinja začudila s obzirom da je imao hipertonus.

machkala
24.08.2008., 09:57
Različite su tablice, ovisno o izvoru. Na mnogim drugima koje sam našla, kažu da se navedene motor. spos. usvajaju i ranije. Međutim, ova mi je nekako realnija.
Mačkulina, i moj je stavljao prste nožne u usta s 4 mjeseca pa se fizioterapeutkinja začudila s obzirom da je imao hipertonus.

i moja je stavljala sa 4 i Emi su se čudili jer ima hipotoniju , samo sam htjela reći kako doktori nekad očekuju neočekivano...

cvijetić
24.08.2008., 10:09
tu piše sa 6mj treba stavljati noge u usta , a na Goljaku govore sa 4...:confused:

Mačkulina, prema informacijamakoje sam ja dobivala od fizijatra, fizioterapeuta, neuropedijatara( Klaićeva i Goljak) te pedijatru ova je tablica dosta tolerantnija tj. sporija.
No kao što si i ti rekla svaka je beba individua.

cvijetić
24.08.2008., 10:11
i moja je stavljala sa 4 i Emi su se čudili jer ima hipotoniju , samo sam htjela reći kako doktori nekad očekuju neočekivano...

nama se sa cca 4,5 mjeseca nitko tome nije čudio nego su rekli da je normalno.

machkala
24.08.2008., 10:15
nama se sa cca 4,5 mjeseca nitko tome nije čudio nego su rekli da je normalno.

nama na Goljaku neuropedijatar govori jedno , fizijatar drugo...samo sam htjela reći kako se i oni samo raizilaze u mišljenjima....

dođem kod neuroedijtra: njeno mišljenje :Ema je jako napredna , spriječavajte ju i usporavajte napredak...

fizijatar: ma sve je to super , trebalo bi ju poticat da radi i više....

u dva dana dva doktora kažu različite stvari....

cvijetić
24.08.2008., 17:00
[QUOTE=mačkulina;15661340]dođem kod neuroedijtra: njeno mišljenje :Ema je jako napredna , spriječavajte ju i usporavajte napredak...

[QUOTE]

ovo je ona nebuloza nad kojom smo se čudili...

svesami
24.08.2008., 17:52
draga moja prvi zubi niču u prosjeku od 6-og do 10 mj bebe:mig:

nama netom prije 1.rođendana!već je bila velika curka a bezubica!!:D

charlyse
25.08.2008., 19:42
Moj maleni ima 5.5 mj. Zadnjih tjedan dana kad ga držim na sebi, u krilu, ne želi više sjediti nego grči noge (ne želi ih saviti u sjed) nego želi stajati, i full dugo stoji. Nekad ga samo držim za prstiće dok on stoji.

Jel to smijem radit ili ne joo?

pink5
25.08.2008., 20:14
Moj maleni ima 5.5 mj. Zadnjih tjedan dana kad ga držim na sebi, u krilu, ne želi više sjediti nego grči noge (ne želi ih saviti u sjed) nego želi stajati, i full dugo stoji. Nekad ga samo držim za prstiće dok on stoji.

Jel to smijem radit ili ne joo?

ne smiješ

phuketya
25.08.2008., 20:21
Nikako ne!!!
Nemoj se šaliti s tim. Ima vremena za stajanje i hodanje. Cijeli život je pred njim, kako ono kažu.

charlyse
26.08.2008., 12:44
Ma to sam i mislila. Ali zadnje vrijeme baš je nervozan i razdrašljiv radi zubića. Il bi se nosil ili stajao, stavim ga da sjedne na mene i počme plakat :(

morfin@
26.08.2008., 17:17
Nas je danas pedica išpotala da smo hm... neodgovorni jer ju nismo poslušali i nismo J stavljali na trbuh i na ruke da tako vježba pa nam je dal rok do sljedeće kontrole da to popravimo i vježbamo s njim, kaže da će on već za tjedan dan ojačati mišiće ruku i tako držati odignutu glavicu kad leži na trbuhu, da ne brinemo ali da ga više ne smijemo držati :eek::ne zna: a dosad je po cijele dane spavao na nama- sad ne znam kako će ići te promjene- da preko dana spava u kindaču, kad je budan da je na ravnom- dekici na podu i da ga ne držimo! Možda je to sve previše odjednom za njega?:confused: Ne razumijem zašto ga ne bih smjela tijekom dana malo grliti i maziti (niti itko drugi) pa ne mogu ga valjda samo gledati? :( Ima 3 mjeseca i inače super napreduje...

mandy
26.08.2008., 23:35
ništa ne odlazi odma...MIha je mrzio potrbušni položaj...al svaki dan pomalo...ispoćetka jedva 2 min al poslje puno duže...animiraj ga igračkicom i sl...bit će sve ok...i podloga bi trebala biti tvrda tj ne ga stavljat na nešto što može primit (dekicu i sl)...

nightfall
27.08.2008., 07:36
Nas je danas pedica išpotala da smo hm... neodgovorni jer ju nismo poslušali i nismo J stavljali na trbuh i na ruke da tako vježba pa nam je dal rok do sljedeće kontrole da to popravimo i vježbamo s njim, kaže da će on već za tjedan dan ojačati mišiće ruku i tako držati odignutu glavicu kad leži na trbuhu, da ne brinemo ali da ga više ne smijemo držati :eek::ne zna: a dosad je po cijele dane spavao na nama- sad ne znam kako će ići te promjene- da preko dana spava u kindaču, kad je budan da je na ravnom- dekici na podu i da ga ne držimo! Možda je to sve previše odjednom za njega?:confused: Ne razumijem zašto ga ne bih smjela tijekom dana malo grliti i maziti (niti itko drugi) pa ne mogu ga valjda samo gledati? :( Ima 3 mjeseca i inače super napreduje...

Ma ne trebate tako razmišljati da je to grozno.Ne razumiješ što ima protiv toga da spava s vama u krevetu? Ok, da mora biti na ravnom, tvrdom i trbuhu što više da diže glavu, razumijem, ovo s držanjem na rukama isto jer ako je stalno na rukama nema se priliku vježbat dizanje glavice i sve ostalo što može kad je na leđima i trbuhu. Ali ne vjerujem da vam ga je zabranila držati, maziti i ljubiti :mig::). Samo se ograničite da je što manje na rukama pogotovo dok se ne buni i ne traži ruke, da se što više igrate s njim dok je na tvrdom i ravnom i dižete ga tek kad se opasno pobuni. Bude se naviknuo, njemu je bitno da ste vi s njim i da se bavite s njim.

Ja imam pitanje: T je sad 4 i pol mj, okreće se na stranu, ali ne i na trbuh. Kako da je vježbam? Ja je polako okrećem na trbuh s leđa, savinem joj nogice i prevalim na stranu pa na trbuh i pomognem izvući rukicu. Dosad se dve puta sama okrenula na trbuh, ali poslije toga više ne. Jel treba nekako drugačije vježbat? I kad se dižu na ispružene rukice i otvorene šakice? Tek sa & mj? (vidim da je tako po tablicama)

phuketya
27.08.2008., 21:23
Ja imam pitanje: T je sad 4 i pol mj, okreće se na stranu, ali ne i na trbuh. Kako da je vježbam? Ja je polako okrećem na trbuh s leđa, savinem joj nogice i prevalim na stranu pa na trbuh i pomognem izvući rukicu.

Uhvatiš bebu za obje potkoljenica(donje dijelove potkoljenica) i prekrižiš noge npr. desnu preko lijeve. Sila će bebu lagano prebaciti na stranu, odnosno na trbuh.

pink5
19.09.2008., 09:33
ne znam jesam li previše zabrijala neke stvari,da nije ovog foruma vjerojatno ne bi paničarila oko nekih stvari. Sinoć se prdonja probudio,usopavljujem ga,on se onako polubudan okrenuo na trbuh,desna rukica mu je zapela ispod. Odjednom je počeo raditi neke trzaje,ne znam kako bi objasnila,lagano je podizao tijelo,onako ful brzo,podizao,spuštao. Baš sam se uplašila,toliko da sam jutros nenaspavana

lopticica
19.09.2008., 09:41
Mozda mu je smetalo sto je rukica zapela,mozda ga je bolilo pa ju je pokusavao brzo okrenuti. Nadam se.

cvijetić
19.09.2008., 09:45
pink, mislim da bezrazložno brineš....opusti se

Manch
19.09.2008., 10:06
Pink, i moj se trza kad mu zapne rukica, nekad uspije da je iščupa, nekad ne. Inače sam primijetila u zadnje vrijeme da se trza stalno i migolji. Recimo, kad ga uspavljujem trza se, kad ga stavim u viper podiže guzu i migolji... Ustvari moj je jedna jako nervozna beba pa mu ništa ne odgovara :)

foresst
12.10.2008., 08:13
mala se diže na noge, pomalo hoda uz namještaj, jučer je čak uspjela oko 6-7 sekundi stajati bez pridržavanja i mahat igračkom
e, sad, staje na puno stopalo, ali ponekad zna podmotati prstiće pod stopalo, kao da se drži s njima za pod. ustvari, nekako ih skvrči jako. jače na jednoj nogici.

jel to nešto za brinuti se ili spada pod početničke greške?
od početka dizanja na noge radi tako, negdje od kad je napunila 8 mj (Sad ima 9,5)