PDA

View Full Version : Ima li pitanja? by I wonder - II dio

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

FED
13.02.2012., 07:26
Moze jedno kratko pitanje, mozda je odgovor jednostavan i logican, ali ja ga neznam..

Dakle ako imamo dva auta slicnih karakteristika i recimo slicno godiste, iste tehnologije itd... Jedan auto ima npr 80 konja, a drugi 160 (npr).. Dali ce ta dva auta isto trositi na nizim i srednjim brzinama? Ili ce ovaj sa vise konja uvijek trositi vise?

Neznam, mozda je odgovor logican pa me nemojet odmah popljuvati...
Na stranici 102. i 103. ovog threada se malo to prodiskutiralo, pa to preporučam.
Hint za razmišljanje je fuel consumption map (http://cr4.globalspec.com/PostImages/200809/ALH_BSFC_map_with_power_hyperbolae_268AF725-D2FD-B5CA-17158CC650E40A3F.bmp).
Naime, ovisi kakvu mapu ima pojedini motor, i kakve prijenosne omjere ima. Pošto na istoj brzini kretanja (npr. na ravnom bez ubrzavanja, jednolika brzina i sl.) će za to kretanje angažirati sličnu snagu (npr. 12 kW), treba vidjeti u mapu koliko će koji trošiti pri tim parametrima (ta snaga ali i broj okretaja, koji ovise o omjerima u mjenjaču i odabranoj brzini...).

dzoni dzins
13.02.2012., 09:19
Ne radi to - od "šlusanja" klema se ne jedan kvar dogodio - fiksiraj nekako tu klemu da ima stalan kontakt i sutra pravac po novu.

Nazalost vec sam uradio jer se nije moglo fiksirati, samo mali komad je ostao, ali zato jutros nece da upali, samo vergla, ni na novu klemu, zasto, ne znam, moguce da je zaledilo gorivo (mada je benzinac, iako je bilo malo goriva u tanku) a moguce da se nesto zeznulo zbog "šlusanja". Da li je moglo doci do nekog kvara upravo zbog toga pa nece da upali?

Johnny B.
13.02.2012., 09:57
Tako nekako... ostaviti ga možda ipak i 30-60 sekundi u leru (redovito je to povišeni ler na hladno), da bi ulje doteklo do krajnjih točki (da se ne oslanja samo na ostatke tog ulja do novog dotoka). Što je hladniji to mrvicu duže, ali nakon max. minute i pol je bolje već biti u pokretu.
Iako je zatoplilo imam još jedno podpitanje u vezi ovoga. Dakle, ako upalim auto u hladno zimsko jutro, pričekam oko minute i krenem, ali nakon kilometra moram stati i čekati 10-tak minuta. Je li bolje pustiti motor da radi u leru, odmah ga ugasiti ili ga možda sa gasom držati na kakvih 1500-2000 okretaja dok ne postigne radnu temperaturu? :ne zna:

IgorVG
13.02.2012., 10:06
Šta bi vi sve držali u autu kao mudru dodatnu opremu za imati?
ima onih standardnih stvari kao:
1. Trokut
2. Reflektirajući prsluk
3. Prva pomoć
4. Rezervna guma i alat za montažu iste

Dodatne stvari:
1. Lanci
2. Rezervna tekućina sa pranje šajbi
3. Vlažne maramice za obrisati šajbu.
4. Rezervne žaruljice
5. Rezervne radne rukavice za montažu/demontaču rezervne gume, postavljanje lanca

Imali li još šta mudrog šta ne bi bilo loše imat u autu, a da sam zaboravio napisati?

FED
13.02.2012., 10:09
Iako je zatoplilo imam još jedno podpitanje u vezi ovoga. Dakle, ako upalim auto u hladno zimsko jutro, pričekam oko minute i krenem, ali nakon kilometra moram stati i čekati 10-tak minuta. Je li bolje pustiti motor da radi u leru, odmah ga ugasiti ili ga možda sa gasom držati na kakvih 1500-2000 okretaja dok ne postigne radnu temperaturu? :ne zna:
Toliko ne bih znao, ali vjerujem da je daleko bolje ga ostaviti u leru. Naime, ulje je na startu hladno, kao i motor, ali se oboje progresivno griju, tako da npr. nakon 1 km vožnje će biti već zagrijaniji nego nakon sljedećeg kilometra. Kako se približava sve radnim postavkama, to je dosizanje zadnjih temperatura i toleranci sporije.
Ima zanimljiva teorija po kojoj je full hladni start manje štetan nego naknadno paljenje toplog motora jer kao hladni, manje tečni ostaci ulja su bolji za klizne ležajeve (dok čekaju porast tlaka podmazivanja od pumpe), nego što je to toplo ulje, koje je tečnije ali dok se čeka na pritisak pumpe to je nepovoljnije za ležajeve, te može doći do metal-metal kontakta.

I wonder
13.02.2012., 15:39
Možeš li napisati pokoju zašto se to događa, ako nije problem.
Potrošnja se poveća zato što se odvodi toplina preko ''antifriza''? Lambda sonda?
Motor više zagađuje jer katalizator mora biti na dobroj temp da bi dobro šljakal?
dok je motor hladan gorivo se ne raspršuje kao što bi trebalo, pa kompjuter drži povećane okretaje.
zato se gorivo malo jače prima na stijenke cindra pa onečišćuje ulje a ni izgaranje nije idealno.
katalizator isto mora biti zagrijan da bi radil, isto kao i lambda sonda. ali preduvjet svega je da je motor topao i da se okretaji smire na ler, da se paljenje pomakne kud treba...
kaj god, samo nemoj držat gas na mjestu da se ugrije.
znači možeš ugasiti, možeš ostaviti da radi (ali i troši) ali nemoj na mjestu držat gas.
1. Trokut
2. Reflektirajući prsluk
3. Prva pomoć

Dodatne stvari:
1. Lanci
4. Rezervne žaruljice
5. Rezervne radne rukavice za montažu/demontaču rezervne gume, postavljanje lanca

Imali li još šta mudrog šta ne bi bilo loše imat u autu, a da sam zaboravio napisati?
štrik za šlepanje.

Josip09
13.02.2012., 15:58
štrik za šlepanje.

Meni je to svetska sramota, isto ko i stalno u traktoru imati lanc. :nono:

Neno..
13.02.2012., 15:59
Prijatelj je rjesio problem sa bosch pumpom,tako da je otisao kod drugog bošiste koji je izvadio jedan cep promjenio bakrenu podlosku i naplatio mu 20 kuna, a kaj se tice onog majstora na cesti za kasinu on je reko za senzor dva soma kuna a ne eura, međutim sve jedno nije za preporuciti ici kod njega!

nenocutlas
13.02.2012., 16:11
nije li zabranjeno šlepanje?:confused:, protupožarni aparat bi dodao

Matesonik
13.02.2012., 16:14
1. Trokut
2. Reflektirajući prsluk
3. Prva pomoć

Dodatne stvari:
1. Lanci
4. Rezervne žaruljice

Zaruljice su obavezne.

Ulje i tekucinu za pranje sajbi na kratke relacije i ako kontroliras redovito izostavi. Ja jos imam rolu WC papira, bateriju, dobre kabele, strik za vucu (sto je Wonder vec rekao), strugalica za stakla s gumom, autokartu, protupozarni aparat. Zimi idu: lanci, metalna strugalica za stakla, metla i po potrebi lopata.

Neno, slepanje zabranjeno samo na AC, koliko ja znam. :misli:

dormouse1
13.02.2012., 17:03
kaj god, samo nemoj držat gas na mjestu da se ugrije.

Zašto ovo nije preporučljivo?

rocket86
13.02.2012., 17:20
1. Trokut
2. Reflektirajući prsluk
3. Prva pomoć

Dodatne stvari:
1. Lanci
4. Rezervne žaruljice

ja bih ipak preporučio suhe maramice, iako ni njima nećeš puno napraviti, ako stakla nisu zamagljena zbog sjedenja u autu(zimi je to led koji se ničim ne da obrisati, i samo ventilacija pomaže).

rezervna tekućina zauzima mjesto, nije neophodna, meni je jedno punjenje dovoljno i za par mjeseci ponekad.

štrik za šlepanje.
smije li se koristiti sajla za šlepanje? mislim, klasično šlepanje se odradi i sa štrikom, ali mene su lane morali čupat kad sam nasjeo na pragove, pa je štrik pukao kao svileni konac:rofl:
nije li zabranjeno šlepanje?:confused:, protupožarni aparat bi dodao
pod određenim okolnostima, evo, kao što je matesonik rekao, autoceste, vjerovatno i brze ceste gdje postoji minimum dopuštene brzine.
Zaruljice su obavezne.

koje se moraju imati? i da li oni setovi po trgovačkim centrima zadovoljavaju?

također, evo još dva pitanja, čime namazati polove na akumulatoru? i ima li netko ideju gdje kupiti philips žarulje(one što navodno jače svijetle, mislim da ih je wonder testirao i da se pokazalo da jesu jače kada su testirali različite snopove)? odnosno, bi li tokić mogao imati tako nešto(nije mi baš na ruku dok sam u gradu :503:

gt3
13.02.2012., 17:52
Prije 2 tjedna sam promijenio ulje i filteru Bravu, T-Jet. Stavio sam Castrol Magnatec C3 5W-40 iz Kipora. Od onda mi se 2 puta dogodilo da mi stangica za provjeru razine ulja izade iz lezista i onda ulje sprica van. Ne znam jel to povezano sa izmjenom ulja ili vrstom (do sad je bila Selenia) ili nesto trece. Na vrhu stangice je gumica koja drzi da stangica ne ide van i cini se da ju se lako moze micati. mozda je sve povezano jako niskim temperaturama... I Wonder ili netko, jel imate ideju sto bi moglo biti?

Josip09
13.02.2012., 17:57
Prije 2 tjedna sam promijenio ulje i filteru Bravu, T-Jet. Stavio sam Castrol Magnatec C3 5W-40 iz Kipora. Od onda mi se 2 puta dogodilo da mi stangica za provjeru razine ulja izade iz lezista i onda ulje sprica van. Ne znam jel to povezano sa izmjenom ulja ili vrstom (do sad je bila Selenia) ili nesto trece. Na vrhu stangice je gumica koja drzi da stangica ne ide van i cini se da ju se lako moze micati. mozda je sve povezano jako niskim temperaturama... I Wonder ili netko, jel imate ideju sto bi moglo biti?

Merač ulja ti izbije iz cevi? A kak ti merač nasjeda u cev, jel ko i prije, lijepo, škljocne, zabrtvi ili je klimav? Da nije dobil kompresiju u karakter :D

I wonder
13.02.2012., 18:22
Zašto ovo nije preporučljivo?
zato jer pritom trošiš malo goriva pa se motor ne grije puno brže a trošiš gorivo bezveze.
najbolje je zagrijavanje u vožnji. istovremeno se grije mast u ležajevima, ulje u mjenjaču, u amortizerima.....psve zajedno sa motorom.

smije li se koristiti sajla za šlepanje? mislim, klasično šlepanje se odradi i sa štrikom, ali mene su lane morali čupat kad sam nasjeo na pragove, pa je štrik pukao kao svileni konac:rofl:

šlepanje gdje god hoćeš ali imaš uvjete (ispravne kočnice, volan...). može i na autocesti ali do prvog izlaza.

kad nema izlaza, bolje i šlepanje da auto upali nego da ostaneš negdje. pogotovo sa ovim kineskim kablovima za paljenje koji se prodaju posvuda a nemreju zapaliti ni skuter.
isti su i oni štrikovi ko za sušenje veša. pravi štrik i nema problema.
također, evo još dva pitanja, čime namazati polove na akumulatoru? i ima li netko ideju gdje kupiti philips žarulje(one što navodno jače svijetle, mislim da ih je wonder testirao i da se pokazalo da jesu jače kada su testirali različite snopove)? odnosno, bi li tokić mogao imati tako nešto(nije mi baš na ruku dok sam u gradu :503:
za polove obična mast.
žarulje nismo testirali, samo kineske xenone:lol:
prvo probaj tu gumicu promijeniti.

rocket86
13.02.2012., 19:45
obična mast:zubo: ajde, ako ne postoje neki visoki zahtjevi, pretpostavljam da može i totmast(za ležajeve)

7. suzuki baleno H4 far sa phillips extreme power žaruljom (http://www.forum.hr/showthread.php?t=590314) :p

mislim, nebitno, samo me zanima zna li netko mogu li se kupiti kod Tokića, ili AutoHrvatska(Dryden) ili već neka od trgovina koje se nalaze po cijeloj Hrvatskoj, pa i u SB :D

nenocutlas
13.02.2012., 20:30
Prije 2 tjedna sam promijenio ulje i filteru Bravu, T-Jet. Stavio sam Castrol Magnatec C3 5W-40 iz Kipora. Od onda mi se 2 puta dogodilo da mi stangica za provjeru razine ulja izade iz lezista i onda ulje sprica van.

Malo mi čudno, jel baš štangica ili cijev u kojoj je štangica? Ta cijev obično ima isto gumicu na dnu gdje ulazi u blok i osigurana negdje vijkom da ne izlazi, može još bit da ti se odušak/iberlauf zaštopao ili smrznuo zbog niskih temperatura, malo vjerojatno al treba vidjet:kava:

epox
14.02.2012., 13:41
koji je interval izmjene ulja u DSG-u kod das auta?

i koji je postupak?jeli slicno kod ZF getriba gdje se spaja mašinu koja pod pritiskom istovrrmeno vadi i sipa novo ili kako?

CDRW
14.02.2012., 13:50
KOJEG DSG-a?

Ako je "mokri" onda 60 tkm
Ako je "suhi" .... onda 100 (120) tkm

gt3
14.02.2012., 18:20
prvo probaj tu gumicu promijeniti.

probat cu, ali ne znam gdje bi je mogao kupiti. pratit cu sad nakon svake voznje pa mozda skuzim razlog.

gt3
14.02.2012., 18:22
Malo mi čudno, jel baš štangica ili cijev u kojoj je štangica? Ta cijev obično ima isto gumicu na dnu gdje ulazi u blok i osigurana negdje vijkom da ne izlazi, može još bit da ti se odušak/iberlauf zaštopao ili smrznuo zbog niskih temperatura, malo vjerojatno al treba vidjet:kava:

bas stangica izade van, kao da ju nisam vratio na mjesto. prva ideja mi je bila da ju je pritisak izbio, ali to bi znacilo da je velko sranje s masinom...
hm... iberlauf, mozda...

Neno2
15.02.2012., 07:24
koji je interval izmjene ulja u DSG-u kod das auta?

i koji je postupak?jeli slicno kod ZF getriba gdje se spaja mašinu koja pod pritiskom istovrrmeno vadi i sipa novo ili kako?

Nije potrebno ispiranje kao kod klasičnog automatika jer DSG to i nije.

Mjenja se filter cca 110 Kn, brtva cca 12 Kn i ulje 105,00 kn litra zavisi od mjenjača koliko ide.

deskjet
15.02.2012., 18:18
Imam pitanje u vezi odštete od osiguranja.
Frajer mi oduzeo prednost i napuco sam ga prednjim desnim dijelom. Osim haube, branika, blatobrana i fara mjenjač izbacuje iz 1. i 3. brzine. Mogu vozit u prvoj ak držim rukom ručicu, čim pustim izbaci ga u ler.
Ovaj iz osiguranja što je to sve slikao ignorira me, kao to nema veze s tim...jel se isplati svađat s njima oko toga, priznaju samo ovo iz vana što je ošlo u krasni k...
Koji kreten bi vozio inače auto ak bi u vožnji konstantno rukom morao držat dvije brzine koje nam najviše trebaju u gradskoj vožnji...

nenocutlas
15.02.2012., 18:27
Imam pitanje u vezi odštete od osiguranja.
Frajer mi oduzeo prednost i napuco sam ga prednjim desnim dijelom. Osim haube, branika, blatobrana i fara mjenjač izbacuje iz 1. i 3. brzine. Mogu vozit u prvoj ak držim rukom ručicu, čim pustim izbaci ga u ler.
Ovaj iz osiguranja što je to sve slikao ignorira me, kao to nema veze s tim...jel se isplati svađat s njima oko toga, priznaju samo ovo iz vana što je ošlo u krasni k...
Koji kreten bi vozio inače auto ak bi u vožnji konstantno rukom morao držat dvije brzine koje nam najviše trebaju u gradskoj vožnji...

koji auto? treba vidjet, vjerojatno nije do mjenjača nego ti se još nešto spigalo pomaklo, vidi nosače motora, možda se motor pomaknuo ili nešto vezano između ručice mjenjača i getribe:kava:

deskjet
15.02.2012., 19:05
Fiat Brava 1.6 16v, 95. god.
Ne znam još da se nagodim s njima pa ostatak dat u dijelove....
Ak ću popravljat taj stari krš i to o svom trošku ovo što ne priznaju nema smisla. Kaže mi lik kao to su jednostavni motori i mjenjači, nema to veze...to ni u njegovoj glavi nema smisla

nenocutlas
15.02.2012., 19:48
ma tu limariju složiš s polovnim dijelovima jeftino skroz, nema veze što je ta godina, može te još služit možda dosta godina, a u vezi mjenjača probaj ubacit u 1. brzinu i onda odspoji polužje ručice mjenjača od samog mjenjača i probaj krenut, ak ti onda ne izbacuje onda nije do mjenjača, vjerojatno si toliko sam možeš pomoć da detektiraš si sam:kava:

Prob1em
15.02.2012., 20:26
Nesto sam citao bezveze po netu i naisao sam na informaciju da je dobro tu i tam usipati atf ulje u dizelase jer navodno cisti dizne. Mit ili istina?

vampir001
15.02.2012., 20:55
Nesto sam citao bezveze po netu i naisao sam na informaciju da je dobro tu i tam usipati atf ulje u dizelase jer navodno cisti dizne. Mit ili istina?

niti je čistio niti čisti . ne to raditi . pogotovo ne na novijoj generaciji

thumb
16.02.2012., 04:44
1. Trokut
2. Reflektirajući prsluk
3. Prva pomoć

Dodatne stvari:
1. Lanci
4. Rezervne žaruljice

Odlično je imati običnu svijeću il dve... Naime, ukoliko zaglaviš negdje u vuokjebini na minusu, spašava život. :top:

kerbi
16.02.2012., 04:53
I švicarski nožić i dva mesna nareska. Isto za vukojebine :)

Joza Cimir
16.02.2012., 15:10
dali neko mozda zna stranicu ili video gdje je detaljno opisano nastanak modela. Kao primjerice,nova Astra,ili novi I40 .znaci od prvih skica,razvoja podvozja,probnih voznji... bas sve
bio bih jako zahvalan :cerek::cerek:

CDRW
16.02.2012., 15:21
Teško da ćeš to naći .... eventualno u press materijalu o dotičnom modelu (do kojeg obično ne možeš doći ako nisi novinar).

Prob1em
16.02.2012., 17:57
niti je čistio niti čisti . ne to raditi . pogotovo ne na novijoj generaciji

na starije masine sam i mislio

Joza Cimir
16.02.2012., 18:32
Teško da ćeš to naći .... eventualno u press materijalu o dotičnom modelu (do kojeg obično ne možeš doći ako nisi novinar).

jel ima mozda nesto sto priblizno prikazuje postupak?

vampir001
16.02.2012., 18:36
na starije masine sam i mislio

u službi maziva da u službi čistača ne

Vukodlak Aleksa
16.02.2012., 19:25
dali neko mozda zna stranicu ili video gdje je detaljno opisano nastanak modela. Kao primjerice,nova Astra,ili novi I40 .znaci od prvih skica,razvoja podvozja,probnih voznji... bas sve
bio bih jako zahvalan :cerek::cerek:

nemam skice ni nacrte, samo izradu, od komada metala do gotovog automobila. I još kakvog :cerek:
http://www.youtube.com/watch?v=xXVgFpHYwFs

nego, imam pitanje :

novi akumulator ; da li zahtjeva uhodavanje
tj. jel ko s baterijom mobitela, da li se preporuča najprije duža vožnja (duže vožnje) ili se može od prvog dana tlačiti sa gradskim kraćim zujanjem?

CDRW
16.02.2012., 19:59
Olovni akumulator? Ako si ga kupio punog (a vjerujem da jesi) onda će prvo anlasanje formirat ćelije (parsto ampera). Gotovo uhodavanje.

Balvan8
17.02.2012., 01:34
Jedno pitanje. Otišla mi je brtva glave motora ( Punto mk1 1.1 55KS ) pa me zanima šta bi još trebao promijeniti, naravno brušenje i uređivanje glave, sve brtve, ulje i svi fliteri se podrazumijevaju. Naravno treba još utvrdit u kakvom je stanju motor kada se digne glava, ali mene zanima šta bi još bilo korisno promijenit, te šta se inače kod takvoga kvara još mijenja? Idem sutra/prekosutra na servis pa nebi htio da me operuše više nego što je potrebno. :)

Neno2
17.02.2012., 07:40
Ako glava nije kriva nemoj je obrađivati jer je time slabiš, a kako kod Punta 1,1 brtva ode često (zeza među vlasnicima da mjenjaju brtvu glave svako drugu izmjenu ulja :D) brzo češ dovesti glavu do rezerve.

Osim brtve glave idu semerinzi ventila i semering bregaste, ako zupčasti nije mjenjan baš nedavno ide i on ...

hcerinski
17.02.2012., 08:09
mislim da glavu treba dati poravnati u svakom slućaju... ti motori su poznati po tome da odlaze brtve glave... kao što si napisao trebaš gornju garnituru brtvi (brtva glave, usis, ispuh s njom je semerig bregaste i mislm da i gumice ventila...

ulje filter ulja, zupčasti remen s natezačem, stazni remen nije nužno ali pogledati i procijeniti, također pogledati pumpu vode i semerig radilice..

svječice, ako je voda dolazila u cilndre i "prala" koju svječicu...

rocket86
17.02.2012., 16:43
Možda još samo gumice ventila, antifriz, i ako nije samo od sebe otišlo, uzrok problemu(kod mene je bio otišao i termostat, e sad, je li to moglo biti od brtve, ili je brtva zbog njega otišla:ne zna:)

Inkognito...
17.02.2012., 16:56
Koja je razlika između sportskog filtera ''gljive'' i
http://www.google.hr/imgres?q=cd+intake+filter&hl=hr&biw=1680&bih=828&tbm=isch&tbnid=Evg23NTNKkXbrM:&imgrefurl=http://voxmotorsport.com/index.php%3Fws%3Dourproducts%26cat%3Dk%2520and%252 0n%2520air%2520filter%26lang%3D&docid=jixhmg_My1gqIM&imgurl=http://www.newpages2u.com/images/128056431817aa355524fe36298e5c4c3cd4831923.jpg&w=700&h=478&ei=cYU-T9iJDcTxsgaivMHtBw&zoom=1&iact=hc&vpx=804&vpy=172&dur=300&hovh=154&hovw=270&tx=141&ty=115&sig=110908748336309250281&page=1&tbnh=154&tbnw=270&start=0&ndsp=28&ved=0CEgQrQMwAw

CDA filtera
http://www.angeltuning.co.uk/bmc.htm

I wonder
17.02.2012., 17:33
nema razilke. i jedno i drugo je skupa magla.

CDRW
17.02.2012., 17:45
Ajd dobro da je samo magla - i jedno i drugo je skupo sranje koja ne daje ništa a šteti autu ....

hcerinski
17.02.2012., 17:54
zaboravio sam na antifriz za gore navedeni punto...

nego imam ja pitanje naime, na BMW E39 525tds ima dva nosača motra koji su isti jedan lijevo i drugi desno... na te nosače motora dolaze dvije cjevčice koje kada pratiš dolaze do nekog vakuma...

čemu služe te cjevčice? tako i tako spoj između samog nosača i tih cjevčice je relativno nikakav, samo se nataknu, stoga mislim da i nisu od neke vaznosti ali me zanima...

naime frend je radio isti posao i rekao da uopće nije vratio te cjevčice i da ne vidi nikakvu razliku...

Z_interactive
17.02.2012., 20:32
Imam pitanje,

znate kako je važno 50:50 omjer težine za RWD
pa zanima me kako proizvođači to naprave za svaki model i dali to uopće naprave, pa tih 50-50 bude samo marketing

recimo bmw se s tim fali non stop
bmw 520i - 1535kg motor 135 kg
bmw 550i - 1735kg motor 265 kg

sad jel oni više aluminija za 550i koriste naprijed ili što?
jer smiješno mi je da za svaki model prave drugu šasiju i karoseriju, to bi tribalo para da se svaki model posebno sastavlja
520/523/525/530/535/540/545/550 kužite? ili sam ja u krivu?

FED
17.02.2012., 20:40
Sve je to tu negdje oko 50:50, jer ovih 130 dodatnih kg nije točno iznad prednje osovine, već kako je motor uzdužno, tako i jedan maali dio opterećuje stražnju osovinu. Na tu masu ide i masa vozača (to sad ovisi o standardu mjerenja, tj. koja je masa prikazana od tvornice). Vozačevo težište je redovito u sredini između dvije osovine (moožda malo naprijed), tako da je tih 130 kg u sve manjem omjeru i da je svo iznad prednje osovine.
Onda imaš malo i jače kočnice, điđe miđe, i eto preostalih još 70 kg, koji su razmazani duž auta. Kad sve to sagledaš omjer je tu negdje kod svih modela serije 5 (ili 3).

sekelisekelis
17.02.2012., 20:54
Nadam se da je ovo prava tema za ovaj moj problemcic...

Uglavnom...vozilo je opel astra karavan
Problem koji mi se dogodio je sljedeci, tocio sam gorivo itd itd...sve super, problem u tome sto onaj zastitni poklopac za rezovar nisam vratio, ostao je na autu, naravno tijekom voznje i pao...

Malo sam se pokusao vratiti da ga pronadem ali nisam uspio...
Zagreb je lokacija btw

S obzirom da rijetko vozim auto...a gorivo skoro nikada ne tocim uopce se ne sjecam otkljucava li se kljucem to ili ne, mislim da da :/

Ima li netko neki savjet gdje i kako nabavim novi?
Stvarno ne znam kako :/

CDRW
17.02.2012., 21:28
Pa bar toga ima po trgovinama auto djelova. Košta nekih 100 kuna ...

I wonder
17.02.2012., 21:33
Imam pitanje,

znate kako je važno 50:50 omjer težine za RWD
pa zanima me kako proizvođači to naprave za svaki model i dali to uopće naprave, pa tih 50-50 bude samo marketing

recimo bmw se s tim fali non stop
bmw 520i - 1535kg motor 135 kg
bmw 550i - 1735kg motor 265 kg

sad jel oni više aluminija za 550i koriste naprijed ili što?
jer smiješno mi je da za svaki model prave drugu šasiju i karoseriju, to bi tribalo para da se svaki model posebno sastavlja
520/523/525/530/535/540/545/550 kužite? ili sam ja u krivu?
nije 50-50 točno u kilu.
kad imaju viška mase naprijed, onda ugrade dodatnu zaštitu otraga (može se, ima motor snage) hvale se kak misle na zaštitu putnika. one naprijed, tko ih jebe, ha?

usto, motor ide sve više otraga, prema diferencijalu. tako sve veći dio mase motora otpada na stražnju osovinu ali zato dobiješ motor na kojem je ponekad sranje za raditi jer je sve zabijeno pod pleh i sve manje mjesta u kabini.
Nadam se da je ovo prava tema za ovaj moj problemcic...

Uglavnom...vozilo je opel astra karavan
Problem koji mi se dogodio je sljedeci, tocio sam gorivo itd itd...sve super, problem u tome sto onaj zastitni poklopac za rezovar nisam vratio, ostao je na autu, naravno tijekom voznje i pao...

Malo sam se pokusao vratiti da ga pronadem ali nisam uspio...
Zagreb je lokacija btw

S obzirom da rijetko vozim auto...a gorivo skoro nikada ne tocim uopce se ne sjecam otkljucava li se kljucem to ili ne, mislim da da :/

Ima li netko neki savjet gdje i kako nabavim novi?
Stvarno ne znam kako :/
u dućanu?
ovlašteni, tokić, autootpadi.
pripaše se i brava ako treba

CDRW
17.02.2012., 22:03
Da se nadovežem na kolegu Wondera. Na TP-u su mi izvagali auto i ispalo je 1050 kg na prednoj osovini i 900 kg na zadnjoj, sa vozačem i praznim tankom. Da je tank bio pun omjer težine bi bio 52:48 na autu koji je zapravo koncipiran kao FWD ... dakle 50:50 omjer i nije neko čudo (danas).

Z_interactive
17.02.2012., 22:59
da ali bmw to točno u gram namjesti :D

ma šalim se

to me baš zanimalo pa sad kužim, hvala :top:

epox
18.02.2012., 08:48
da kod bmw-a je bas motor dosta nabijen prema kabini...čak se ni nevidi okom cijeli motor tj gornji dio koji je malo sakriven

bugy_AB
18.02.2012., 14:33
Jel vredi kaj nissan almera 2,0 SLX D ? Potrošnja ?

prOPrusina
18.02.2012., 17:01
Jedno pitanje ako netko zna.

Focus kraj 2003 1.8 , (desni) amortizer i spirala. Koliko bi me to moglo doć , da imam neku cifru kao orjentir prije nego odem ? :ne zna:

vampir001
18.02.2012., 18:32
Jedno pitanje ako netko zna.

Focus kraj 2003 1.8 , (desni) amortizer i spirala. Koliko bi me to moglo doć , da imam neku cifru kao orjentir prije nego odem ? :ne zna:

amortizer 500-800 kuma
opruga 200-500 -ll-
podatci intercars

Matesonik
18.02.2012., 18:51
Kad spominjes intercars, vidim da su zatvorili HR katalog za obicne smrtnike, ostao je samo poljski... :(

I jel zna netko povoljnog tokara u ZG? Trebam nesto ultrajednostavno od zeljeza...a moj tokarski je malo premali nazalost.

vampir001
18.02.2012., 19:10
Kad spominjes intercars, vidim da su zatvorili HR katalog za obicne smrtnike, ostao je samo poljski... :(

I jel zna netko povoljnog tokara u ZG? Trebam nesto ultrajednostavno od zeljeza...a moj tokarski je malo premali nazalost.

aha samo sa pristupnom za hr :p

gt3
19.02.2012., 08:01
Merač ulja ti izbije iz cevi? A kak ti merač nasjeda u cev, jel ko i prije, lijepo, škljocne, zabrtvi ili je klimav? Da nije dobil kompresiju u karakter :D

sve lijepo sjedne. zadnje sam dolio ulja da ga ima 1/3 i za sad je dobro. mozda mu ne pase kad je ulje to maximuma...

dinamo zg
19.02.2012., 20:23
Pozdrav.

Pojavio mi se problem da se mjenjač u leru jako teško pomjera lijevo desno,u pitanju je golf 4.Koji bi mogli biti razlozi?

CDRW
19.02.2012., 20:42
Bowden (iliti hrvatski sajla).

vampir001
19.02.2012., 21:22
najvjerojatnije kak je rekel kolega sajla, ako je model gdje je birač rješen sa sajlama . u koliko je birač preko polužja ( g4 ima i takve birače ) onda gumica centralne šipke ili plastike na biraču ,

na slici je model sa polužjem

http://i44.tinypic.com/2dvicut.jpg

dinamo zg
19.02.2012., 22:00
Hvala na odgovorima.

Loreanna
19.02.2012., 22:47
Koja je razlika između eurosuper 95 i 100?
Onak laički, bez nekih stručnih naziva :rofl:

sonata-LPG
19.02.2012., 22:54
Kakvo je to sranje od "ograničivača kvačila"? Naime, raspitivajući se o mom "poskakivanju kvačila" kod upuštanja, naišao sam na nekakav "Clutch restrictor", pa sam dojma da me to hebe na mojoj (preplaćenoj) sonati. Na HHF-u ima također iskustava sa "clutch bouncingom" i sa i30...

Ima li tu kakvih (takvih) iskustava, ili (i) eventualih savjeta o uklanjanju tih pizdarija sa slave cilindra?

http://forums.evolutionm.net/evo-engine-turbo-drivetrain/61311-clutch-restrictor-removed-results.html

CDRW
19.02.2012., 23:29
Koja je razlika između eurosuper 95 i 100?
Onak laički, bez nekih stručnih naziva :rofl:

100 oktana omogućava bolje perfomanse automobila koji mogu "prepoznat" da si im nalila 100 oktana.

I nemoj sta počet "a koji su to" jer će se rasprava razvući na 10 strana. Recimo svi mlađi od 10 godina (a sad vi ostali - da nisam čuo "ja imam olupinu iz '53 koja točno ZNA da je unutra 100 oktana")

Kakvo je to sranje od "ograničivača kvačila"? Naime, raspitivajući se o mom "poskakivanju kvačila" kod upuštanja, naišao sam na nekakav "Clutch restrictor", pa sam dojma da me to hebe na mojoj (preplaćenoj) sonati. Na HHF-u ima također iskustava sa "clutch bouncingom" i sa i30...
Ima li tu kakvih (takvih) iskustava, ili (i) eventualih savjeta o uklanjanju tih pizdarija sa slave cilindra?
http://forums.evolutionm.net/evo-engine-turbo-drivetrain/61311-clutch-restrictor-removed-results.html

Ukratko - moš se jebat. Zahvali kretenskim vlasnicima koji se žale na sve živo i mrtvo na autima pa tako kočnice traju al ne koče, termometri pokazuju al nitko ne zna što (jer pokazuju ISTO), kuplungi traju al su trzavi, antifrizi se nikad ne mjenjaju al ni ne štite od korizije itd, itd ...

Trzavo kvačilo može imati dva uzroka - komanda je trzava ili je tarna površina krivac. Dakle ili je rukavac po kojem klizi druklager ostao bez "maziva", ili je u gorem slučaju dobio "zube" pa druklager ide "po stepenicama", ili se druklager "ukopao" u pera košare. U oba slučaja je HOD PEDALE trzav.

Druga mogućnost (prepoznat ćeš ju ako te kvačilo zafrkava na toplo ILI hladno - NE u oba slučaja) je da se frikcioni materijal sa kvačila nejednoliko prenio na zamašnjak/potisnu ploču - pa ti je uključivanje istog nejednoliko - tj imaš trzaje.

Ovo o restriktorima je najnovija pizdarija koja također ne služi apsolutno ničemu - ako je vlasnik kreten koji ne zna otpustit kvačilo onda nikakav restriktor neće pomoć da on bude manji kreten.
A što je restriktor? Ma obični jednosmjerni choke ventil - u jednu stranu ulje ide bez ikakvog otpora - to je kad PRITISNEŠ kvačilo. No u drugu stranu ulje ide kroz vrlo mali otvor - dakle kad OTPUŠTAŠ kvačilo možeš ti samo maknuti nogu sa pedale - kako je ulje prisiljeno ići kroz vrlo malu rupu ono POLAKO otječe iz slave cilindra i kvačilo se nikako ne može BRZO uklopiti - maksimalnu brzinu otpuštanja ne određuješ ti brzinom otpuštanja pedale nego gustoća ulja i ta rupica (restriktor) kroz koji struji ulje.
Mogu samo reći BRAVO za idiota koji se toga domislio.

No to NIKAKO nije uzrok trzavog kvačila.

Matesonik
20.02.2012., 00:01
Ovo o restriktorima je najnovija pizdarija koja također ne služi apsolutno ničemu - ako je vlasnik kreten koji ne zna otpustit kvačilo onda nikakav restriktor neće pomoć da on bude manji kreten.
A što je restriktor? Ma obični jednosmjerni choke ventil - u jednu stranu ulje ide bez ikakvog otpora - to je kad PRITISNEŠ kvačilo. No u drugu stranu ulje ide kroz vrlo mali otvor - dakle kad OTPUŠTAŠ kvačilo možeš ti samo maknuti nogu sa pedale - kako je ulje prisiljeno ići kroz vrlo malu rupu ono POLAKO otječe iz slave cilindra i kvačilo se nikako ne može BRZO uklopiti - maksimalnu brzinu otpuštanja ne određuješ ti brzinom otpuštanja pedale nego gustoća ulja i ta rupica (restriktor) kroz koji struji ulje.
Mogu samo reći BRAVO za idiota koji se toga domislio.

No to NIKAKO nije uzrok trzavog kvačila.

A, zato imam osjecaj da mi na corolli kuplung odvaja tijekom valjda 3/4 hoda pedale :facepalm: cek malo...osjecaj...? postoji li to kod toyote uopce?

S druge strane - drugi auto sa sajlom (corsa b 1.2) kao da je vaga puno meksa - suzuki, takodjer sa sajlom, je "nervozniji", mora se puno njeznije otpustati...zasto? Zbog hoda lamele - sto je kraci hod to ja mogu s nogom biti precizniji...?

I wonder
20.02.2012., 08:47
S druge strane - drugi auto sa sajlom (corsa b 1.2) kao da je vaga puno meksa - suzuki, takodjer sa sajlom, je "nervozniji", mora se puno njeznije otpustati...zasto? Zbog hoda lamele - sto je kraci hod to ja mogu s nogom biti precizniji...?
svojstva materijala lamele i kvačila.

Loreanna
20.02.2012., 17:40
[QUOTE]100 oktana omogućava bolje perfomanse automobila koji mogu "prepoznat" da si im nalila 100 oktana.

I nemoj sta počet "a koji su to" jer će se rasprava razvući na 10 strana. Recimo svi mlađi od 10 godina (a sad vi ostali - da nisam čuo "ja imam olupinu iz '53 koja točno ZNA da je unutra 100 oktana")

Aha, znači stotka je bolja. Ma nije mi bitno koji su to autići, bitno mi je samo da je za mog (2011.g.) bolja 100-tka.
Tnx

A pošto sam se već dala u proučavanje vrsta goriva :D, što je s 98? Po listi kvalitete kak bi išlo?
1. 100
2. 98
3. 95 ?

Jaranko
20.02.2012., 18:07
Aha, znači stotka je bolja. Ma nije mi bitno koji su to autići, bitno mi je samo da je za mog (2011.g.) bolja 100-tka.
Tnx

A pošto sam se već dala u proučavanje vrsta goriva :D, što je s 98? Po listi kvalitete kak bi išlo?
1. 100
2. 98
3. 95 ?
tomejto, tomato pogotov ako ne vozis turbaka

Loreanna
20.02.2012., 18:18
tomejto, tomato pogotov ako ne vozis turbaka

:misli:

Evo ovako, razumijem ove riječi:
1. tomato - eng. rajčica
2. pogotov ako ne vozis - pogotovo ako ne voziš

Ostatak poruke ne znam što znači, a ni cjelokupan smisao mi nije najjasniji..:zubo:

Jaranko
20.02.2012., 18:23
:misli:

Evo ovako, razumijem ove riječi:
1. tomato - eng. rajčica
2. pogotov ako ne vozis - pogotovo ako ne voziš

Ostatak poruke ne znam što znači, a ni cjelokupan smisao mi nije najjasniji..:zubo:
htio sam reci da postoje neke sitne razlike izmedju 100, 98 i 95 oktanskog goriva, ali drasticne ne
i lista bi isla onako kako si ti to napisala, ako se vec treba raditi lista

Loreanna
20.02.2012., 20:27
htio sam reci da postoje neke sitne razlike izmedju 100, 98 i 95 oktanskog goriva, ali drasticne ne i lista bi isla onako kako si ti to napisala, ako se vec treba raditi lista

Aha, sad je jasnije, ubuduće tankam samo 100-tku :)

hcerinski
20.02.2012., 20:48
kad smo kod kuplunga ilita ga kvačila/spojke... na P 407 2,0HDI novi set spojke i zamašnjak i primijetio sam da kada auto radi i auto je u leru, stisnem kuplung i kada prvi puta stavljam u prvu brzinu ida kao malo teže... izvadim iz brzine, držući kuplung stavljam ponovno u prvu i ide lakše... ako pustim kuplung i ponovno ga stisnem ponovno prvi puta ide malo teže ali ako svaki puta pustim kuplung i prvi puta ide malo teže u prvu brzinu...

to što ide teže u brzinu je gotovo i neprimjetno ali me zanima zbog čega je to da u gore navedenim slućajevima ide teže u brzinu...

sinhroni su OK, tj. prilikom promjene brzina u vožnji ništa se ne čuje i ne "škripi", ulje u getribi novo i gradacije 75W90

Johnny B.
21.02.2012., 00:30
Ne znači da će auto ići bolje. Ja sam se pred par tjedana raspitivao ovdje baš o problemu da se auto lošije ponaša sa 98 nego sa 95 (motor se guši, teže pali...) i veli I wonder da je problem u starosti benzina - skuplji benzin se manje prodaje. Tako da ako se odlučiš tankati 100-tku, budi sigurna da je benzin "svjež" u protivnom bi se mogla neugodno iznenaditi :503:

Loreanna
21.02.2012., 01:08
Ne znači da će auto ići bolje. Ja sam se pred par tjedana raspitivao ovdje baš o problemu da se auto lošije ponaša sa 98 nego sa 95 (motor se guši, teže pali...) i veli I wonder da je problem u starosti benzina - skuplji benzin se manje prodaje. Tako da ako se odlučiš tankati 100-tku, budi sigurna da je benzin "svjež" u protivnom bi se mogla neugodno iznenaditi :503:

Hm.. Zanimljivo.. Nisam o tome razmišljala, ali sad kad kažeš uistinu koga god znam tanka 95-icu ili 98-icu.. :tuzni:

BundyBoy
21.02.2012., 07:45
bok,

tko trenutno uopće otkupljuje akumulatore na području Zagreba i okolice ?

tnx

Neno2
21.02.2012., 07:52
kad smo kod kuplunga ilita ga kvačila/spojke... na P 407 2,0HDI novi set spojke i zamašnjak i primijetio sam da kada auto radi i auto je u leru, stisnem kuplung i kada prvi puta stavljam u prvu brzinu ida kao malo teže... izvadim iz brzine, držući kuplung stavljam ponovno u prvu i ide lakše... ako pustim kuplung i ponovno ga stisnem ponovno prvi puta ide malo teže ali ako svaki puta pustim kuplung i prvi puta ide malo teže u prvu brzinu...

to što ide teže u brzinu je gotovo i neprimjetno ali me zanima zbog čega je to da u gore navedenim slućajevima ide teže u brzinu...

sinhroni su OK, tj. prilikom promjene brzina u vožnji ništa se ne čuje i ne "škripi", ulje u getribi novo i gradacije 75W90

Sinhron na prvoj brzini ima naj teži posao pa ne uspije uvjek uskladiti brzine vrtnje, ništa strašno tako je kod večine auta.

I wonder
21.02.2012., 08:40
u praksi, važnije je da je gorivo čišće, sa manje sumpora (za sami motor).
više oktana u benzinu možeš osjetiti i iskoristiti većinom samo kad se voziš sa gasom do poda.

ljeti 100 oktana i nije baš pametno. taj benzin lakše isparava pa je moguće da na velikim vrućinama stvori parni čep u instalaciji. nije neki problem ali može doći do težeg pokretanja motora.

brzina ušaltavanja ovisi o viskozitetu ulja, kak brzo će se istisnuti ulje između dva zupčanika. ulje je novo, ima dobar viskozitet pa to i traje malo dulje.
uz to, i ovo što je nenao rekao, sinhron prve je jako opterećen pa sigurno više nije kao nov.

a drugo šaltanje je uvijek svima lakše jer se zupčanik više ne okreće. oba stoje (auto se ne kreće a kvačilo nisi puštao) pa je i brže ušaltavanje.

sonata-LPG
21.02.2012., 13:25
brzina ušaltavanja ovisi o viskozitetu ulja, kak brzo će se istisnuti ulje između dva zupčanika. ulje je novo, ima dobar viskozitet pa to i traje malo dulje.
uz to, i ovo što je nenao rekao, sinhron prve je jako opterećen pa sigurno više nije kao nov.

Ke?

CDRW
21.02.2012., 13:45
Mislio je između tarnih površina sinkrona, a recimo prva brzina na jednoj mojoj getribi ih ima 3 (trostruki sinkron) a na drugoj 4!!!

hcerinski
21.02.2012., 20:47
na primijetio sam da također kod tog "prvog" ušaltavanja u brzinu auto se lagano cimne... ali samo kod tog prvog ušaltavanja...

Neno2
22.02.2012., 08:22
Mislio je između tarnih površina sinkrona, a recimo prva brzina na jednoj mojoj getribi ih ima 3 (trostruki sinkron) a na drugoj 4!!!

Sve robotizirane getribe imaju trostruku sinhronizaciju (ili više), na prvoj i drugoj brzini, da bi sve išlo jaaako glatko i bez ikakvih trzaja.

croat1991
22.02.2012., 09:21
ako je vozilo osigurano kasko osiguranjem, da li oni pokrivaju štetu ako je za volanom osoba koja nesmije voziti taj auto ( auto ima 115 ks, a limit je 105 za mlade vozače)?

E30
22.02.2012., 10:22
a limit je 105 za mlade vozače
Odakle više vadite te podatke i kako preračunavate kW u konje :504:

croat1991
22.02.2012., 11:09
dobro, nisam siguran možda je čak i 107 ks
1 kw pomnožiš sa 1,33 i dobiješ ks

Loreanna
22.02.2012., 11:15
ako je vozilo osigurano kasko osiguranjem, da li oni pokrivaju štetu ako je za volanom osoba koja nesmije voziti taj auto ( auto ima 115 ks, a limit je 105 za mlade vozače)?

Ne naknađuje se šteta nastala na vozilu prilikom upravljanja vozilom bez odgovarajuće dozvole za upravljanje, tj. ako vozaču u trenutku nastanka štetnog događaja nije bilo dopušteno upravljati vozilom.

Savjet: Osim ako nije u voznom stanju, na osiguranju pri prijavi štete ne govori da je vozio mladi vozač.

croat1991
22.02.2012., 11:28
budem, hvala ;)

girling
22.02.2012., 15:13
Concept One, najbrži električni automobil na svijetu, projekt Mate Rimca

gdje je zapelo?:rolleyes:

ili još jedna obmana na HR način? :ne zna:

thumb
22.02.2012., 19:05
Concept One, najbrži električni automobil na svijetu, projekt Mate Rimca

gdje je zapelo?:rolleyes:

ili još jedna obmana na HR način? :ne zna:

Ma rade oni,kemijaju, buduci da je investor(otac) mladog inovatora zaglavio u cuzi radi gosp kriminala malo se ta halabuka utisala.

Ne znam jesu li prodali koji uopce...

rocket86
23.02.2012., 22:27
dobro, nisam siguran možda je čak i 107 ks
1 kw pomnožiš sa 1,33 i dobiješ ks

1,36

BundyBoy
24.02.2012., 12:16
bok,

tko trenutno uopće otkupljuje akumulatore na području Zagreba i okolice ?

tnx

netko ? :)

thumb
24.02.2012., 15:16
Otkupljuju akomulatore vise manje sve radnje koje se bave sekundarnim sirovinama...Imas u Resniku citavu najezdu auto otpada pa biraj...

Za veci akomulator dobijes cca 30 kn...ide na vagu.. dopuni vodu :zubo:

BundyBoy
24.02.2012., 17:16
Otkupljuju akomulatore vise manje sve radnje koje se bave sekundarnim sirovinama...Imas u Resniku citavu najezdu auto otpada pa biraj...

Za veci akomulator dobijes cca 30 kn...ide na vagu.. dopuni vodu :zubo:

u feniksu na staroj samoborskoj više ne otkupljuju, a prije jesu i kod njih za prosječan akumulator samo dobio 50kn, a sada imam jedan ogroman od 100ah bosch silver :D

spyker22
24.02.2012., 21:54
Je li moguće da nekakva elektronika prekida dovod goriva kad plovak nekako registrira da goriva nema (premda ima 15-20 litara u spremniku)? Upali se i lampica rezerve, a kazaljka pada. Čini mi se to malo vjerojatno, ali jednostavno tako ispada, ko da ostane bez goriva. Vergla i neće da zavrti motor.

Auto je MB E-klasa 290TD, 1998. godina. Gorivo nigdi ne curi.

nenocutlas
24.02.2012., 22:07
ne vjerujem, prije da ti vuče falš zrak na vodovima od rezervoara prema motoru, kritično je na spojevima vodova zna bit na tom spoju neki patent i gumica, to im mislim odlazi. :kava:

spyker22
24.02.2012., 22:38
Ok, moguće, al zašto onda pali rezervu?

CDRW
24.02.2012., 23:08
Kod Pugova je bilo tako kretenski složeno - ECU, ako plovak kaže da je prazno, prekida rad pumpe - da se bidna ne pregrije. Ali nikom nije palo na pamet da radi kvara od 5 centi može nastat lijepo sranje (ostaneš nasred ceste s punim tankom i pokvarenim davačem).

Da li je i kod Merca .... nebih znao.

nenocutlas
24.02.2012., 23:17
jbg treba vidjet koju vrstu pumpe ima, ak ima nešto elektronike po sebi sve je moguće, makar su mečke sve imale preko vakuma ništa elektronike i struje po pumpi, e sad za taj 290td motor neznam pobliže, goni to bošisti:kava:

spyker22
24.02.2012., 23:25
ECU, ako plovak kaže da je prazno, prekida rad pumpe - da se bidna ne pregrije.
E upravo sam na to mislio. Znači ima takvih primjera..dobro je znat.
Fala vam obojici :s

-dominic-
25.02.2012., 11:46
Zanima me da li je češća izvedba ručne kod disk kočnice preko samih pločica, ili su pakne unutar diska?
Znam da neki imaju pakne, ali mislim da su u velikoj manjini.

nenocutlas
25.02.2012., 11:56
Zanima me da li je češća izvedba ručne kod disk kočnice preko samih pločica, ili su pakne unutar diska?
Znam da neki imaju pakne, ali mislim da su u velikoj manjini.

pretežno preko disk pločica:kava:

lili36
25.02.2012., 18:41
Dragi dečki..

Pliz..ako itko zna..

Imam VW Polo iz 2001g.-nije onaj model okca već linija prije,i imam problem što ne znam kako isključiti air bag na suvozačkom mjestu!!:503:

Stvarno mi je to jako bitno jer auto ima troja vrata,ja imam malo dijete i stvarno mi je jako teško staviti dijete+autosjedalicu odostraga,pa bih htjela da si olakšam i da ga smjestim na suvozačko mjesto.

Imam mušku ruku u kući,samo on nije registriran na forumu pa pitanje postavlja žena:cerek:

Pliz..ako itko zna:)

vampir001
25.02.2012., 18:56
Dragi dečki..

Pliz..ako itko zna..

Imam VW Polo iz 2001g.-nije onaj model okca već linija prije,i imam problem što ne znam kako isključiti air bag na suvozačkom mjestu!!:503:

Stvarno mi je to jako bitno jer auto ima troja vrata,ja imam malo dijete i stvarno mi je jako teško staviti dijete+autosjedalicu odostraga,pa bih htjela da si olakšam i da ga smjestim na suvozačko mjesto.

Imam mušku ruku u kući,samo on nije registriran na forumu pa pitanje postavlja žena:cerek:

Pliz..ako itko zna:)

koliko me sjećanje služi nema te opcije da ti isključiš sama suvozačev bag.
eventualno isključiti sve

IQ500
25.02.2012., 19:04
ako ga želiš trajno isključiti odeš kod autoelektričara i on ga zamjeni otpornikom da sustav misli da je on i dalje tamo, i ostali će svi raditi. dao bi se ugraditi i prekidač koji bi ga palio i gasio ali ne bih preporučio takvo igranje sa zračnim jastucima, pogotovo kad je sigurnost djeteta u pitanju.

rocket86
26.02.2012., 01:47
To je u dodatnoj opremi prvi imao 406 coupe, a sumnjam da i danas svi to imaju.Dakle, jedina opcija je"pokvariti" airbag.

E sad, neka me ljudi isprave, ali sistem se koristi kod sjedalica koje se postavljaju suprotno smjeru vožnje(one "košarice" za bebe), i mislim da airbag ne smeta sjedalicama(napisala si da je dijete malo, pa nisam siguran, beba, ili već sjedi). A i djeca, osim dojenčadi, mislim da moraju na zadnje:ne zna:

yedwy
26.02.2012., 03:09
Nek si pogleda u upute od auta, neki auti imaju bravu pored desnih vrata ili u pretincu za rukavice za isključivanje suvozačkog airbaga, stavi se ključ i okrene...

lili36
26.02.2012., 07:35
Dečki hvala na odgovorima..

Suprug je sve živo ispitao-u knjižici vozila ne postoji uputstvo za samostalno isključivanje,gledao je možda ima poseban osigurač koji bi to isključio..ništa..

Jedina opcija mi je očito otići kod autoelektričara da mi to pokuša srediti..

Inače,dijete je malo,ima 6.mj. vozi se u tzv.jajetu-autosjedalica koja je okrenuta u suprotnom smjeru.
Djeca se u takvim sjedalicama mogu voziti i na suvozačkom mjestu i to pod uvjetom da je air bag isključen-zato me je to zanimalo:D

Troja vrata mi rade problem..hm..zato i pokušavam prodati auto..:cerek:

Još jednom thanx:top:

alfa146
26.02.2012., 07:43
Taj polo nema isključivanje suvozačkog airbaga na ključ.Nije preporučljivo voziti dijete u kontra sjedalici sa uključenim airbagom.Ili na zadnji sic,ili ga vodi u auto električara da premosti otpor od airbaga (radi lampice na konzoli).

wifi
26.02.2012., 07:44
Inače,dijete je malo,ima 6.mj. vozi se u tzv.jajetu-autosjedalica koja je okrenuta u suprotnom smjeru.
Djeca se u takvim sjedalicama mogu voziti i na suvozačkom mjestu i to pod uvjetom da je air bag isključen-zato me je to zanimalo:D

Troja vrata mi rade problem..hm..zato i pokušavam prodati auto..:cerek:

izdrzi jos koji misec, onda ionako ides na sjedalicu u smjeru voznje, a tu je cak auto s troja vrata u prednosti jer dite stavljas u sidalicu od naprid, a ne s boka... mislim da ti je prodat auto samo zbog tog razloga bezveze... :kava:

kerbi
26.02.2012., 14:08
Baš. Ako sad ima 6 mjeseci vrlo brzo će preseliti u normalni smjer vožnje i više neće smjeti naprijed tako da je pitanje koliko je to isplativo, a znam kad sam pitao u ovlaštenom za svoju Cordobu (kad se ne razmišlja kad kupuješ auto) da je isključivanje dosta skupo, a naknadna ugradnja prekidača skroz ne isplativa (navodno ide druga centrala od zračnih jastuka koja to podržava i dobar dio instalacije).

CroMan132
26.02.2012., 22:23
VW Polo 1,4 8v. Prije 2 godine mjenjana brtva glave i sad nakon 15k km propišala je opet na istom mjestu kao i prvi put. Ne mješa vodu i ulje nego izbija s vanjske strane i jedan dio odlazi u cilindar, koliko sam vidio po svjećicama. Glava je brušena prvi put, goetze brtva je stavljena ali za šarafe nebi stavio ruku u vatru jer mi na prvi pogled izgledaju stari.
Bio kod majstora i kaže da je uzrok iskrivljen blok i hoće rastavit motor i obavit brušenje bloka i glave.
E sad mene zanima dal je to uopće moguće? Zašto nije onda odmah propišala nego sad tek nakon 15 tisuća ako je blok grbav? Za glavu mi je jasno da postoji mogućnost pregrijavanja jer je aluminijska ali blok je lijevano željezo i nisam čuo da se on izgrbavi.
Zašto je brtva otišla prvi put? Vožen je sa manjkom ulja, znači moguće pregrijavanje ali nikad nije to pokazao na cajgeru rashladne.

nenocutlas
26.02.2012., 22:40
VW Polo 1,4 8v. Prije 2 godine mjenjana brtva glave i sad nakon 15k km propišala je opet na istom mjestu kao i prvi put. Ne mješa vodu i ulje nego izbija s vanjske strane i jedan dio odlazi u cilindar, koliko sam vidio po svjećicama. Glava je brušena prvi put, goetze brtva je stavljena ali za šarafe nebi stavio ruku u vatru jer mi na prvi pogled izgledaju stari.
Bio kod majstora i kaže da je uzrok iskrivljen blok i hoće rastavit motor i obavit brušenje bloka i glave.
E sad mene zanima dal je to uopće moguće? Zašto nije onda odmah propišala nego sad tek nakon 15 tisuća ako je blok grbav? Za glavu mi je jasno da postoji mogućnost pregrijavanja jer je aluminijska ali blok je lijevano željezo i nisam čuo da se on izgrbavi.
Zašto je brtva otišla prvi put? Vožen je sa manjkom ulja, znači moguće pregrijavanje ali nikad nije to pokazao na cajgeru rashladne.

za to bi potražio mišljenje drugog majstora, tu cifra može bit povelika, a i priča možda ne drži vodu, skinut glavu pa obavit mjerenje bloka za svaki slučaj:kava:

CDRW
26.02.2012., 22:46
Iskrivljen gusnati blok? Ja osobno to nikad nisam vidio. Vidio sam puknute, uništene, mekane, probijene - ali ISKRIVLJENE - to ne. Dakle skloniji sam vjerovati da je neka greška u montaži ili obradi glave nego da se blok iskrivio. Znaš kolika je temperatura potrebna da se blok "izbaci"? To su stotine °C. Do tad bi unutrašnjst (klipovi, košuljice ...) već bili gruda metalnog mišunga ...

CroMan132
26.02.2012., 23:14
Pa znam zato i mi i bilo čudno al reko idem pitat za svaki slučaj jer zaista sam svašta čuo i vidio ali ovo ne. Ma ovaj puta budem sam to radio i sa original dijelovima.

hcerinski
27.02.2012., 08:00
ako se ja auto pregrijao, kako piše, da li je glava bila ispitana na propuštanje?

CroMan132
27.02.2012., 08:43
Valjda je jer je sve rastavljano i glava nošena u servis na obradu.
Nisu valjda toliko mutavi da ne odrade osnovno i ne vide neke stvari.

lili36
27.02.2012., 11:57
izdrzi jos koji misec, onda ionako ides na sjedalicu u smjeru voznje, a tu je cak auto s troja vrata u prednosti jer dite stavljas u sidalicu od naprid, a ne s boka... mislim da ti je prodat auto samo zbog tog razloga bezveze... :kava:

Trebala sam napisat da je auto mali,da imam problema sa smještajem kolica,a najviše me smeta što nema klimu-to je glavni razlog prodaje..:kava:

Niš..furam klinca odostraga..izdržat ću još to malo:D

Neno2
27.02.2012., 12:09
Iskrivljen gusnati blok? Ja osobno to nikad nisam vidio. Vidio sam puknute, uništene, mekane, probijene - ali ISKRIVLJENE - to ne. Dakle skloniji sam vjerovati da je neka greška u montaži ili obradi glave nego da se blok iskrivio. Znaš kolika je temperatura potrebna da se blok "izbaci"? To su stotine °C. Do tad bi unutrašnjst (klipovi, košuljice ...) već bili gruda metalnog mišunga ...

Ja samo jednom i to na Perkinsu iz broda koji se hladio morskom vodom direkt :504: , sol začepila kanale uz cilindar i blok "pobjegao" cca 0,5 mm.

pepo
27.02.2012., 23:44
Da li crijevo tipa kao zahladnjak ona gumena mogu iskoristit za povezivanje rezervoara i dovodne cijevi kroz koju sipam benzin? Bojim se da ce benzin nagrist gumu...prije je bila nekakva tvrda plastika koja je sad ispucala...pa zato pitam da zamjenim...

CDRW
28.02.2012., 09:19
Da li crijevo tipa kao zahladnjak ona gumena mogu iskoristit za povezivanje rezervoara i dovodne cijevi kroz koju sipam benzin? Bojim se da ce benzin nagrist gumu...prije je bila nekakva tvrda plastika koja je sad ispucala...pa zato pitam da zamjenim...

Ne. Creva za benzin su posebna guma. Odi pitaj ko drži Gates (AutoKrešo?) ili pitaj Pasarića u Šibicama.

wifi
28.02.2012., 10:28
Trebala sam napisat da je auto mali,da imam problema sa smještajem kolica,a najviše me smeta što nema klimu-to je glavni razlog prodaje..:kava:

Niš..furam klinca odostraga..izdržat ću još to malo:D

za klimu ti ne mogu pomoc, ali izdrzi se nekako :kava:

sto se tice velicine, moja preporuka ti ide na maclaren quest kojeg uzmes taman prije lita, i neces imat problema sa smjestajem di bilo i u bilo koje auto, pogotovo ako sad vozas grdosije tipa mure, graca ili pegperega...

izdrzi, ne isplati ti se minjat auto... prija je isto bila u dilemi (inace vozi peugeot 206, 3 vrata), pa ga je na kraju ostavila...

Neno2
28.02.2012., 12:07

Ni slučajno crijevo od vode, originalna od goriva za vozila koja sam tražio dođu 70-100 Kn.

batela
01.03.2012., 19:04
pozdrav svima
Prije par dana primjetio sam sasvim lagano (jedva se čuje) lupkanje (tuk,tuk,tuk) u volanu kada smotam volan uljevo prilikom parkiranja.
Auto ima električni servo i nema nikakvih problema što se serva tiče,sve lagano ide.Auto ima 43 000 km,citroen c3.
Ima li tko sličan problem,što bi moglo biti???

I wonder
01.03.2012., 19:17
kad smotaš volan, kad stojiš, kad se krećeš sa smotanim volanom.....?

ako luipa samo dok se krećeš sa smotanim volanom, provjeri unutrašnji blatobran na prednjoj lijevoj strani. trebal bi biti masan iznutra a to znači da je pukla mandžeta homokinetičkog i treba ju zamijeniti prije nego i HK zglob ode kvragu.

batela
01.03.2012., 19:28
kada parkiram (znači lagano idem) i motam volan uljevo čuje se taj lagani zvuk.
Kada stojim uglavnom ne motam volan pa nisam išao za time dali onda lupka.
Sutra ću baš pogledati unutarnji blatobran dali je masan.
Nadam se da nije ništa puklo jer nemam pretjerano para za popravke

hcerinski
01.03.2012., 20:10
tko zna što napraviti s daljinskim ključem za P206 naime na orginalnom su se "pojeli" oni gumeni dijelovi (gumbići) ali problem u tome da i mikroprekidača nema a kada se žicom direktno spoji daljinsko radi...

jel ima kakve pomoći što napraviti s ovim mikroprekidačima? da li se daju drugi zalemiti gore pa da se kupi novo kučište ključa, plastični dio s gumenim gumbima?

kerbi
01.03.2012., 20:14
Imaš po internetu firmi koje popravljaju klučeve i prodaju nova kučišta pa potraži malo.

-dominic-
01.03.2012., 21:02
Molim mišljenja za plastifikaciju felgi. Zašto to razmatram? Čini mi se jeftinije i bolje, šta je istina je druga stvar.

MMachéte
02.03.2012., 08:48
Jel moze ukratko sazetak kakvo je ulje bolje za sto , mislim sto se gradacije tice.Dal je za nekog atmo benzinca bolje 5w40 ili 10w40 . Probao sam naci post na topicu o uljima al ima 100stranica i nisam bas nasao..znam da je ovo 5w brže zagrijano i rijetko na nizim temp, a ovo 10w kasnije, al ima jos neka razlika zar ne ..

*rabbit*
02.03.2012., 16:31
znači, zanima me zašto policija ne kažnjava ove bisere koji se na +19°C u Primorju i po Dalmaciji voze na zimskim gumama? :ne zna:

Pretpostavljam da su ti lobotomci na forumu pročitali kako su u Primorju potrebne zimske gume, pa sad uredno ugrožavaju promet vozeći se na tom mekom govnetu.

hcerinski
02.03.2012., 16:37
a zašto ugrožavaju promet?

gddgfh
02.03.2012., 16:38
Da sutra zakrka oni promijenili.I opet bi se pričalo da ugrožavaju promet na ljetnim gumama.

*rabbit*
02.03.2012., 16:39
a zašto ugrožavaju promet?

zato što znamo da zimske gume gube svojstva na temeraturama višim od 5°C. da pojednostavim - iz potpuno istog razloga zbog kojeg oni sa ljetnima ugrožavaju po zagrebačkoj zimi :)

body halleck
02.03.2012., 16:44
znači, zanima me zašto policija ne kažnjava ove bisere koji se na +19°C u Primorju i po Dalmaciji voze na zimskim gumama? :ne zna:

Pretpostavljam da su ti lobotomci na forumu pročitali kako su u Primorju potrebne zimske gume, pa sad uredno ugrožavaju promet vozeći se na tom mekom govnetu.

Na koji to TOČNO način ti biseri ugrožavaju promet vozeći se na zimskim gumama,a da na taj isti način to ne bi radili na ljetnim gumama, i kojim TOČNO metodama eliminacije si isključio sve ostale potencijalne razloge(dakle,one koji nisu zimske gume) ugrožavanja prometa... :kava:

*rabbit*
02.03.2012., 16:54
Na koji to TOČNO način ti biseri ugrožavaju promet vozeći se na zimskim gumama,a da na taj isti način to ne bi radili na ljetnim gumama, i kojim TOČNO metodama eliminacije si isključio sve ostale potencijalne načine ugrožavanja prometa... :kava:

ako se malo potrudiš, čak se možeš i besplatno educirati. tragom te besplatne edukacije, uvidjet ćeš u kojim je klimatskim uvjetima zimska guma bolja, odnosno lošija od ljetne. onda otvori vremensku prognozui li sačekaj Borivoja Čapku, pa se preispitaj.

E, tada ćeš si sam moći odgovoriti na gornji post :kava:

rocket86
02.03.2012., 17:15
Zakon ne propisuje ljetne uvjete na cesti, samo zimske. A propo toga, nije predviđena kazna za korištenje zimskih cijele godine, pa čak i ako se samo zbog tih guma dogodi sranje.

body halleck
02.03.2012., 17:21
ako se malo potrudiš, čak se možeš i besplatno educirati. tragom te besplatne edukacije, uvidjet ćeš u kojim je klimatskim uvjetima zimska guma bolja, odnosno lošija od ljetne. onda otvori vremensku prognozui li sačekaj Borivoja Čapku, pa se preispitaj.

E, tada ćeš si sam moći odgovoriti na gornji post :kava:

Nisi odgovorio na vrlo jasan upit, dakle, na koji način se TOČNO manifestira ta ugrožavajuća vožnja,a da su za to odgovorne ISKLJUČIVO zimske gume i apsolutno ništa drugo i da takvo ponašanje iziskuje dodatni angažman postrojbi MUP-a... Pišeš, "iz potpuno istog razloga zbog kojeg oni sa ljetnima ugrožavaju po zagrebačkoj zimi"-dakle,skližu se po cesti,zapreče redovito cestu pri naglijem davanju gasa,ne mogu krenuti s mjesta,izazivaju sudare,sporo voze i stvaraju beskonačne kolone.. I,što sam još zaboravio... I,da,budi tako drag,pa pošalji koji link od onih mnogobrojnih na kojima si se educirao kako zimske gume BAŠ TOČNO iznad 5st.C(dakle,ne 7,10,12...) gube svojstva i kako se to manifestira u uvjetima normalne vožnje... Hvala,profesore M.

FIDODIDO
02.03.2012., 17:59
zato što znamo da zimske gume gube svojstva na temeraturama višim od 5°C. da pojednostavim - iz potpuno istog razloga zbog kojeg oni sa ljetnima ugrožavaju po zagrebačkoj zimi :)
znači jedan dan +6 ti mećeš ljetne, drugi dan -2 opet mijenjaš na zimske?:rofl:

body halleck
02.03.2012., 18:49
Jel moze ukratko sazetak kakvo je ulje bolje za sto , mislim sto se gradacije tice.Dal je za nekog atmo benzinca bolje 5w40 ili 10w40 . Probao sam naci post na topicu o uljima al ima 100stranica i nisam bas nasao..znam da je ovo 5w brže zagrijano i rijetko na nizim temp, a ovo 10w kasnije, al ima jos neka razlika zar ne ..

Postoji puno (ne)opravdanih razloga, zbog čega ima preko 2000 postova :D I još nema značajnijeg suglasja po mnogim pitanjima :D Pitaj konkretno za koji te auto zanima, bit će lakše pomoći ti :mig: Imaš atmo-benzince za koje je bolje 5W40,isto kao što imaš atmo-benzince za koje je bolje 10W40 ulje... I koliko km prelaziš godišnje, kakva je vožnja (gradska,međugradska,autocesta) pretežito, u kakvim klimatskim uvjetima živiš (jel auto garažiran)... Što je dosad lijevano,jel troši ulje,koliko km je prešao... I još štošta... Ovo boldano je poprilično točno :mig:

Nalc
02.03.2012., 21:24

Pa Zeko, nebi se baš složil s tobom da ugrožavaju promet. Politika moje firme je da se Sava dere all year long, malo bedasto, nisam za to, al ajde. ALI.... daleko gora situacija su ljetne po zimi nego zimske po ljeti. Malo je sklisko po mokrom (na Savi!) al niš strašno.

Evo i moj stari na duji dere Savu celo leto, pa kad jednu zbuši zeme moje koje su spremljene, pa onda moju zbuši, pa mi zeme treću..... Zimske se ljeti više deru pa traju kraće, ovo ostalo je još kak tak.....

*rabbit*
02.03.2012., 21:57
Pa Zeko, nebi se baš složil s tobom da ugrožavaju promet.

A ništa, onda sutra metnut lance, pa u điradu. Ionako su sad na akcijama u Bauhausima :durica

CDRW
02.03.2012., 22:15
Pa ko ti brani? Mogao si ti i cijelu zimu na ljetnima ... ni to ti zakon ne brani.

Nalc
02.03.2012., 22:35
A ništa, onda sutra metnut lance, pa u điradu. Ionako su sad na akcijama u Bauhausima :durica

Nikad nisam imal ni postavljal žljezje po kotačima.... :)

yedwy
03.03.2012., 06:19
Ponekad se pitam zašto sam nekoga stavio na ignore listu, i onda se podsjetim...

ivanivan.ivanko
03.03.2012., 18:02
koliko bi kostao ovakav auto, nissan gtr da se uveze kod nas? http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Nissan-GT-R-2dr-Cpe-Premium-GTR-Best-DEAL-BOSE-20-Wheels-Still-Under-Warranty-Hard-to-find-/170788734378?pt=US_Cars_Trucks&hash=item27c3cd45aa#ht_15910wt_1165
65 800 * 5,7=375 000kn, na tu cijenu ide sta jos ?

gtr je u nasim salonima ~1 milju

toni_os
03.03.2012., 18:32
Izašao bi te ukupno oko 850 000 kn ...

roko0402
03.03.2012., 18:40
Pozdrav ekipa znali netko di mogu kupit motor za Golfa 3 1,6 ABU je oznaka ,na kojem otpadu,imate li kakvu preporuku????
Navodnu u Sloveniji Župolevec tako nekako se zove dal ima netko kakvi spoznaja

Nalc
03.03.2012., 19:17
A da napišeš od kud si..... pomoglo bi.
Da, ovaj u Župelevcu (mjesto!) ima svega i svačega gore..... pravi malo raj za stare krame (mir..... :)). Čak je to i kak tak naslagano i donekle pregledno... Al ak si tu iz Zagorja ili okolice, nebi bilo loše savrnuti ni do Isusa u Desinić, taj ima punu hižu motora izvađenih i još pun kufer okolo auta s motorima u njima. Tomi u Zaprešiću isto ima dosta trojki.....

roko0402
03.03.2012., 19:29
Iz Samobora sam,ma da zvao sam Tomia u Zaprešić ali nema taj ABU motor,anlaser je otraga veli da takav nema,ima neki 1,4 ali misli da ne paše...i traži 300eura ...
sad neznam kak se kreču cijene,a čuo sam da taj u Župelevcu ima svega navodno i repariranih...

pepo
03.03.2012., 20:35
Kod zamjene pakni na zadnjem lijevom dobosu odmah mjenjam i kocioni cilindar na tom kotacu. Da li se onda crijevo skida? ...a time i odzracivanje sistema samo na tom kotacu ili na svima?

girling
03.03.2012., 21:09
ispravite me ako griješim, original na autu je 5x98...neki kažu da ide i 5x108.

čini mi se da nebi moglo? :ne zna:

CDRW
03.03.2012., 21:27
Kod zamjene pakni na zadnjem lijevom dobosu odmah mjenjam i kocioni cilindar na tom kotacu. Da li se onda crijevo skida? ...a time i odzracivanje sistema samo na tom kotacu ili na svima?

Odzračuje se krug koji se otvara. No kad radiš uzmi još 10 minuta i napravi posel kak spada - i odzrači SVE.

ispravite me ako griješim, original na autu je 5x98...neki kažu da ide i 5x108.

čini mi se da nebi moglo? :ne zna:

5 x 98? Već je 5x100 kemija a 5x108 je utopija.

kerbi
03.03.2012., 21:33
I zamjeni i cilindar s druge strane. Nije baš preporučljivo imati različite cilindre na istoj osovini. Čisto radi ujednačenoga kočenja.

hcerinski
03.03.2012., 21:45
odzračiš samo taj kojega si skidao...

ivanivan.ivanko
04.03.2012., 06:35
koliko bi kostao ovakav auto, nissan gtr da se uveze kod nas? http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Nissan-GT-R-2dr-Cpe-Premium-GTR-Best-DEAL-BOSE-20-Wheels-Still-Under-Warranty-Hard-to-find-/170788734378?pt=US_Cars_Trucks&hash=item27c3cd45aa#ht_15910wt_1165
65 800 * 5,7=375 000kn, na tu cijenu ide sta jos ?

gtr je u nasim salonima ~1 milju

Izašao bi te ukupno oko 850 000 kn ...

jel moze preciznije malo, pa to je preko 100% vrijednosti aubomobila, sta sve ide na navedenu cijenu auta jos, porez, registracija, osiguranje tehnicki:confused:

Matesonik
04.03.2012., 11:02
Prijevoz, carina, preinake kako bi se mogao homologirati...

FED
04.03.2012., 14:20
Ima li netko saznanja oko ulja koje se ulijeva u ovlaštenim servisima?
Ima neka stara priča oko Štarkelja, da je lijevao neko puno nekvalitetnije ulje od onog na specifikaciji.
Kako je kod vas sa saznanjima i povjerenjem oko toga?

kerbi
04.03.2012., 15:33
Meni su uvjek u sve Renaulte sipali Elf po pripadajućoj gradaciji za taj auto. Jedino su počeli u zadnje dvije godine kao drugu opciju nuditi mislim quarc. Ja idem u Veliku Goricu. Jedino ako netko nije muljao u Zagrebu.

frANZi50
04.03.2012., 16:12
Ima li netko saznanja oko ulja koje se ulijeva u ovlaštenim servisima?
Ima neka stara priča oko Štarkelja, da je lijevao neko puno nekvalitetnije ulje od onog na specifikaciji.
Kako je kod vas sa saznanjima i povjerenjem oko toga?

Ne znam šta ulijevaju ali znam da kupuju u Kiporu i onda prodaju naivcima s logikom "skuplje je bolje".

FED
04.03.2012., 19:45
Da, ono što je u bačvi oko 27 kn/l u veleprodaji, prodaju za skoro 100 kn u servisu.
Ne znam koliki im je trošak skupljnje starog ulja, ali očito par kn/l.

I wonder
04.03.2012., 20:05
nije svugdje tako.
osobno znam da renaultov servis toči skuplji Elf koji je proizveden u francuskoj i s tim uljem mi je potrošnja dobra.

isti elf ali od kipora kao i shell, motor troši kao da je voda. vrijedi i za elf kupljen kod tokića. izdrži 5 000 km a nakon toga nastaje ršum:D

Mikahr
04.03.2012., 20:23
nije svugdje tako.
osobno znam da renaultov servis toči skuplji Elf koji je proizveden u francuskoj i s tim uljem mi je potrošnja dobra.

isti elf ali od kipora kao i shell, motor troši kao da je voda. vrijedi i za elf kupljen kod tokića. izdrži 5 000 km a nakon toga nastaje ršum:D
Meni troši potpuno isto Elf 5w40 iz uljadirekt u odnosu na jasminovo iz ovlaštenog servisa.

FED
04.03.2012., 20:35
nije svugdje tako.

To mi nekako zvuči šokantno da bi razlika u unutarnjim otporima bila toliko vidljiva na potrošnji između ulja. Ne znam na što bi se ti otpori odnosili, jer po iznosu zvuče kao neki pumpabilni otpori u cirkulaciji u sustavu, ne kao otpori u smislu većeg trenja na ležajevima i karikama, jer da su ovi drugi to bi bilo značajno habanje motora ako je mjerljivo i u potrošnji. Opet, niti u različite pumpabilne otpore ne vjerujem posve ako je ulje iste gradacije.
Ili se varam...

I wonder
04.03.2012., 20:44
neznam za otovre ali znam slijedeće (pisal već bar 5 puta).

kad sam kupil voyagera, potrošnja je bila oko litru castrola TXT 5W40 na 1 000 km.
prešao na mobil 10W40, sad (nakon 150 000 km) troši oko litru na 10 000 km.

službeni renault je trošil 5-6 litara elfovog 5W40 na 15 000 km (sa 150 000 km na satu).
kad sam prešao na 10W40, potrošnja ulja pala na 2 do max 3 litre na istu kilometražu. ali to je bilo sa originalnim jasminovim elfom.
elf iz kipora i kasnije shell mu ne pašu nikako.

Inkognito...
04.03.2012., 20:46
Imam pitanje u vezi zamjenskih zadnjih lampi sa led diodama za peugeota 207.
Zamjenske lampe koje bi kupio su stare 4 mj i sad mi lik kaže da mu se u ta 4 mj dogodilo 3-4 puta da mu štop na jednoj lampi počne blicat ili stano svjetlit a da ne drži kočnicu. Kad izšteka jack i ponovo ušteka da mu se to popravi.
Da li tko zna šta bi to moglo biti, ili se mora vozit električaru?

wifi
04.03.2012., 20:57
vise mogucih uzroka... vlaga, "driver" za led-ice, nekvalitetna izvedba... uglavnom, bolje da preskocis, em je to nepotrebno, em imas u startu probleme...

FED
04.03.2012., 21:34
neznam za otovre ali znam slijedeće (pisal već bar 5 puta).

kad sam kupil voyagera, potrošnja je bila oko litru castrola TXT 5W40 na 1 000 km.
prešao na mobil 10W40, sad (nakon 150 000 km) troši oko litru na 10 000 km.

službeni renault je trošil 5-6 litara elfovog 5W40 na 15 000 km (sa 150 000 km na satu).
kad sam prešao na 10W40, potrošnja ulja pala na 2 do max 3 litre na istu kilometražu. ali to je bilo sa originalnim jasminovim elfom.
Sorry, posve sam krivo shvatio tvoj post..:s
Mislio sam na potrošnju goriva, u brzini čitanja, ne na ulje...
Da, to je superzanimljivi fenomen... lupit ću, ali mislim da je tajna u viskoznosti pri pojedinim temp. ali pretpostavljam i u veličini molekula pojedinog ulja, što aludira na prilično drukčiji kemijski sastav pojedinih ulja... nagađam.

hcerinski
04.03.2012., 23:02
kada smo ovdje započeli priču o uljima... koje je razila između ovih ulja direkt, kipora, i osatlih ti tako slićnih...???

P.S. Wonder, riješio sam ono zaključavanje na Focusu koje sam te pitao...

imandaric
05.03.2012., 06:56
kada smo ovdje započeli priču o uljima... koje je razila između ovih ulja direkt, kipora, i osatlih ti tako slićnih...???

Sve je to isto, još pridodaj povremene akcije u trgovačkim centrima.
Baš sam jučer pogledao Shell Helix Ultra 5w-40 u Šparu (Arena) 99kn litra, a u Kauflandu 45 kn na akciji (ja kupio 4 litre). Ista šarža, ista deklaracija , isti uvoznik Ciak.
Sva ta ulja ni ne vrijede više od 50 kn; HC polusintetika za istočno tržište.
U Šparu je trenutno na akciji Castrol Magnatec C3 5w-40 po 50 kn pa kome treba nek si kupi. Uvoznik Castrol Hrvatska, punjeno u Italiji za Istok Europe.

farfan
05.03.2012., 07:16

Jesi se ti vratio na taj jasminov elf već? Da nebi bilo da je auto jednostavno počeo trošiti ulje u međuvremenu nevezano za kipor. Kak to da ne mjenjaš to ulje 15000km?

I wonder
05.03.2012., 22:15
15 000 km je servisni interval a vožnja je većinom zdrava bez stresova za ulje (moj vlastiti voyager ima 300 000 km i 12 000 km servisni interval. na mobilu je i ne buni se:D).
očekujem upokojiti renaulta u slijedećih par mjeseci (ide u rezalište) pa mi i nije stalo do kraćih intervala i slično.

zasad je prošao 10 000 km od punjenja shellom. nakon 5 000 km je počeo opasno trošiti ulje a nadotačem sa elfom iz jasmina. bolje je ali ne pratim u deci. ako izdrži još 5 000 km, na slijedećoj izmjeni ide čisti jasmin u njega pa bumo vidli.

dziza_23
06.03.2012., 17:18
Ne znam jel pravo mjesto, al' da ne otvaram novu temu bezveze. Proklizava mi lamela na automobilu, da li sad smijem vozit dok to ne zamijenim, radi se o 10 do 15 dana i da li mogu prouzrokovati veci kvar? Hvala!

martin1410
06.03.2012., 18:19
Ne znam jel pravo mjesto, al' da ne otvaram novu temu bezveze. Proklizava mi lamela na automobilu, da li sad smijem vozit dok to ne zamijenim, radi se o 10 do 15 dana i da li mogu prouzrokovati veci kvar? Hvala!

Možeš ostat nepomično na sred ceste najgore kaj se može dogodit.

Lesli Eldridž
06.03.2012., 18:22
Pa možeš voziti neko vrijeme, ali nije baš ugodno. Kad trebaš ubrzat da pretekneš nekoga-ne ide, kočenje motorom je slabije, a i kad staneš na usponu kad ubaciš u brzinu, ako ti je slabija ručna slabije drži i motor. Znači to se u principu odmah mijenja, naročito ako moraš na tehnički pregled...

dziza_23
06.03.2012., 18:24
E hvala, to nije strasno, bitno da nista vise ne pokvarim, posto mi neko rece da mogu zeznut nekakav zamajac ako budem vozio i dalje.

CDRW
06.03.2012., 18:43
Siguran si da ga nećeš sjebat? Znaš li kolike se temperature mogu razvit od klizajućeg kuplunga? Dakle ako baš MORAŠ vozit neispravan auto onda ti je glavna misao - POLAKO!!!. Bez divljanja, naglih startova .... ko penzioner (i tak ih je svakim danom sve više - štede ljudi gorivo).

kerbi
06.03.2012., 19:06
Ma to je sad rođen auto za autoškole. Neče crknuti kod starta da ga jebeš :)

Neno2
07.03.2012., 09:57
E hvala, to nije strasno, bitno da nista vise ne pokvarim, posto mi neko rece da mogu zeznut nekakav zamajac ako budem vozio i dalje.

Kad lamela klizi razvija temperaturu koja rastopi mast u oprugama dvomasenog zamašnjaka i nakon toga je zamajac PaPa :W

-dominic-
07.03.2012., 12:54
Jedan lakirer mi traži 100kn po felgi za popravak i lakiranje, moja boja i demontaža/montaža. Pitao sam šta je sa starom bojom, rekao je da se šlajfa/matira.
Zanima me da li se to tako može izvest, a da bude kvalitetno? Rekao je da nema smisla skroz skidat boju, pošto su oštećenja mala.
Pitao sam i u razvikanom D&M u dugom selu i traže 1000kn za obje, sve njihovo. Puno i previše po meni, zvao sam Slaveka par puta, ali se ne javlja, budem probao opet.

frANZi50
07.03.2012., 12:57
Kad lamela klizi razvija temperaturu koja rastopi mast u oprugama dvomasenog zamašnjaka i nakon toga je zamajac PaPa :W

Zato ako već moraš, kreći s manjim gasom da osjetiš da lamela ne proklizava.

rocket86
07.03.2012., 13:07
E sad sam se sjetio i ja:rofl:

Škripi mi pedala kvačila, makar mi se tako čini, ne znam je li nešto dalje u sistemu, jučer je bilo u cca polovici šaltanja, danas svaki put. Čime podmazati(motorno ulje ili mast), treba li skidati nešto, ili može i ovako?

zaki
07.03.2012., 15:40
Pozdrav,

Počela mi trperit crveno, no jedva vidljivo u vožnji lampica akumulatora. Uglavnom se javlja, ponekad ne(70-30%). Bio sam u Berenu, rekli su mi da nije do akumulatora, već da alternator daje 16 volti i da nešto ne valja glede njega. Istovremeno mi ABS svijetli žuto i prestao funkcionirati, od kad se to počelo događati.

Koji je potencijalni problem vozit dalje s takvim autom, te imate li kakvog autoelektričara za preporučit. U čemu bi mogao biti uzrok? Jel moguće nekakav kratki spoj?

vampir001
07.03.2012., 16:04
kajfeš . renjak

CDRW
07.03.2012., 19:29
E sad sam se sjetio i ja:rofl:

Škripi mi pedala kvačila, makar mi se tako čini, ne znam je li nešto dalje u sistemu, jučer je bilo u cca polovici šaltanja, danas svaki put. Čime podmazati(motorno ulje ili mast), treba li skidati nešto, ili može i ovako?

Famozni TRW cilindrići ... imaš ih od A4 do Punta i SVI cvile. Pomaže samo zamjena .... dok opet ne počne cvilit.

kerbi
07.03.2012., 19:36
Ma nije. Probaj malo wd ili neko manje mirisno mazivo u spreju oko papučica. Meni je to tako počelo jedno vrjeme, malo pošpricao i evo već godinu-dvije ništa. Kud odma cilindre mijenjati i sl. Prvo osnove.

rocket86
07.03.2012., 22:45
Famozni TRW cilindrići ... imaš ih od A4 do Punta i SVI cvile. Pomaže samo zamjena .... dok opet ne počne cvilit.

Jel škodi čemu ako se ne promjeni? Ili je samo "ugodno" za čuti :zubo:

CDRW
07.03.2012., 23:29
Ma kakvi - može tako cvilit 100 godina.

rocket86
07.03.2012., 23:35
A mislim, ako je to to, i ako nema problema s tim, nije hitno popravljati(pitam da znam, da čekanjem ne napravim veću štetu).

Inkognito...
08.03.2012., 16:53
Od frenda Focus mk2 1.6 TDCI 66kW.
Ponekad kada radi na leru, čudno zvuči i kao da malo nesta lupka, onako kao da radi s jednim cilindrom manje ali ne baš tak izraženo, a onda na drugom semaforu sve radi normalno.
Nosači motora su provjeravani.
Da li tko zna što bi to moglo biti?

Triple H
08.03.2012., 19:56
može li mi netko objasniti vrste motora? što znači ako je neki motor 1.2 ili 1.8 ili TDI? što uopće znače ti brojevi?

i drugo pitanje: kako vi pretičete? je li ok ako ostanem u istoj brzini kad počnem preticati (jer sam čuo da je u nižoj brzini veće ubrzanje)? ja stavljam u veću brzinu tek usred preticanja, kad mi se auto već počne derati. je li to ispravan postupak ili mi možete preporučiti neki bolji postupak (jer u autoškoli nisam ni jednom preticao pa nisam ni naučio :D)?

I wonder
08.03.2012., 20:15
1,2 pa 1,8 ili 2,0 ti označava zapremninu motora.
razmišljaj o tome kao o količini zraka koju motor može "udahnuti". što više zraka "udahne" to više goriva može sagorjeti pa to i više snage ima.
ako još u oznaci motora negdje stoji slovo T, to označava da motor ima i turbinu. turbina sabija zrak pa ga motor još više "udiše" pa razvija i još veću snagu. slično kao kod ronilaca koji nose pod vodu boce sa zrakom pod pritiskom. da nose zrak na atmosferskom tlaku, mogli bi pod vodom biti 2 minute. ako zrak stlačiš, više ga stane u istu zapremninu pa ronilac može duže biti pod vodom a motor može sagorjeti više goriva.

kod preticanja dobro radiš.
kad hoćeš preticati, prešaltaš u nižu brzinu i stisneš gas do kraja. kad dostigneš limit okretaja (kazaljka okretaja dođe blizu crvenog područja) tada šaltaš višu brzinu. ili po zvuku, kad se motor previše dere.
sve to zato jer je za ubrzanje važan moment na kotaču ali to kasnije, prvo savladaj osnove.

Vincent V
09.03.2012., 08:58
Pitanje prednosti aluminijskih felgi nad čeličnim? Ima li ih uopće osim estetskih?

Imam C4 Picasso Grand 4x108 dimenzije felgi koje bih htio zamjenit s aluminijskim...

Ima li to smisla?

Tulio
09.03.2012., 10:41
Aluminijske su lakše, i bolje izgledaju.

S druge strane, trebaš više pazit prilikom penjanja na rinzole, a i po zimi ih kamenčići i sol dosta oštete, pa je pametnije imat čelične za zimu, a alu za ljeto.

CDRW
09.03.2012., 10:53
Pitanje prednosti aluminijskih felgi nad čeličnim? Ima li ih uopće osim estetskih?

Imam C4 Picasso Grand 4x108 dimenzije felgi koje bih htio zamjenit s aluminijskim...

Ima li to smisla?

Alu felga je lakša, dakle više udobnosti, tvrđa, dakle preciznije upravljanje i što je po meni najbitnije - bolje hladi disk i glavčinu. I hladnjaci za elektronske komponente su aluminijski (zanemarit ću ona patetična perca od prešanog lima). I svako posuđe koje drži do sebe ima aluiminijsko dno.

Loreanna
10.03.2012., 00:09
Isplati li se produživat garanciju na autu? Za mjesec dana mi ističe godina dana od kupnje i trebalo bi obaviti redoviti servis za produženje garancije auta. S obzirom na sve ono što oni inače naprave na redovnom servisu košta inače upola manje, koliko se uopće isplati produžavat garanciju? I ako ne produžim jel to znači da ako teoretski meni auto crkne 2 dana nakon isteka roka ne ostvarujem nikakvo pravo na popravak, nego sve plaćam sama?

spyker22
10.03.2012., 01:14
I ako ne produžim jel to znači da ako teoretski meni auto crkne 2 dana nakon isteka roka ne ostvarujem nikakvo pravo na popravak, nego sve plaćam sama?U pravilu je tako.

S obzirom na sve ono što oni inače naprave na redovnom servisu košta inače upola manje, koliko se uopće isplati produžavat garanciju?Ovisi. Ukoliko ti tri dana nakon isteka garancije rikne getriba, bit će ti ža što nisi produžila garanciju, a ako u tih godinu dana sve s autom bude u redu, smijat ćeš se i bit će ti drago što ti nisu iz džepa izbili xxxx kuna.
Koliko košta produženje?

Bozy
10.03.2012., 07:22
Zanima me dali mogu na teh. pregled par dana prije isteka, npr. ako mi ističe 25. a dođem 21. dali če mi onda teh. iduče god. vrijedit do 21. ili 25.:confused:

Nalc
10.03.2012., 07:40
Datum ti ostaje isti, dakle od 25. ....

Bozy
10.03.2012., 07:43
Hvala:mig:

Vincent V
10.03.2012., 07:54
hvala

Bunny_17
10.03.2012., 15:41
ovako.ne valja mi jedan zvučnik u autu.di u st je najbolje da to odem popravit?i kako se kreću cijene?hvala:D(izvinite ako je blesavo pitanje tudum sam za aute)

hcerinski
10.03.2012., 16:14
Datum ti ostaje isti, dakle od 25. ....

tehnički ti je vezan na policu od auta i mislim da je tako kak ti piše na polici i ak oideš ranije onda ti oni obično napišu ranije... tako je barem meni bilo

kerbi
10.03.2012., 19:16
To se mjenjalo nekoliko puta. Provjerena informacija je da se trenutno može tehnički obaviti i ranije i da se upisuje onaj datum na koji ti ističe, tj tehnički ti i dalje vrijedi godinu dana od isteka zadnjeg tehničkog pregleda. Ja sam mislio da ću ga morati obaviti ranije a istiće mi u utorak pa sam zvao i provjerio. Informacija je od četvrtka.

Loreanna
10.03.2012., 21:56
Ovisi. Ukoliko ti tri dana nakon isteka garancije rikne getriba, bit će ti ža što nisi produžila garanciju, a ako u tih godinu dana sve s autom bude u redu, smijat ćeš se i bit će ti drago što ti nisu iz džepa izbili xxxx kuna.
Koliko košta produženje?

Čini mi se cca 1000 kn.. Pregledaju auto - sve mu je ok, to znam i sama, a i premalo je km prešao da bi mu nešto riknilo i promijene ulje - što inače u ovlaštenom servisu dođe oko 500 kn, a nađe se i jeftinije..

Hm.. Mislim da sam već zapravo odlučila :D

Loreanna
10.03.2012., 21:58
Provjerena informacija je da se trenutno može tehnički obaviti i ranije i da se upisuje onaj datum na koji ti ističe, tj tehnički ti i dalje vrijedi godinu dana od isteka zadnjeg tehničkog pregleda.

Točna informacija :top:

Henry Miller
12.03.2012., 13:36
Totalna je ludost i nepromišljenost odreći se godinu dana garancije zbog par stotina ili tisuću kuna...

*rabbit*
12.03.2012., 17:02
Pozdrav,
imate li iskustva s poljskim akumulatorima marke Formax? čovjek mi preporučuje, a nisam nikad čuo.

osim toga imaju Exide, FIAMM, Topla.

ovaj Formax osim što je nešto jeftinji (ne značajno i ne presudno) ima jaču struju pokretanja od ostalih (400A prema 320A), a to mi je bitno budući da se radi o autu koji 95% vremena stoji u garaži i rijetko se vozi (oldtimer) :ne zna:

Jaranko
13.03.2012., 00:04
Zna li netko koji sve automobili imaju senzor pritiska ulja, ali bas senzor (ne switch koji samo pali lampicu) koji bi se mogao iskoristiti da ispisuje koliko toliko tocan podatak na home made displeju ili ga zapisuje (pozeljno izlaz od 0 do 10v i da moze registrirat 5 bara) ?

Bugy
13.03.2012., 06:51
Šteti li motoru (ili nekom drugom dijelu auta) pri kočenju motorom na visokim okretajima, npr. spuštanje niz planinu u trećoj, a brzina oko 80km/h (motor na oko 3000 o/min, dakle govorimo o dizelu)?

I wonder
13.03.2012., 07:48
Zna li netko koji sve automobili imaju senzor pritiska ulja, ali bas senzor (ne switch koji samo pali lampicu) koji bi se mogao iskoristiti da ispisuje koliko toliko tocan podatak na home made displeju ili ga zapisuje (pozeljno izlaz od 0 do 10v i da moze registrirat 5 bara) ?
svi oni koji imaju i manometar ulja motora.

inače, svejedno je koji je senzor, može i od kamiona ako paše navoj. ionako su većina ili svi do 5 bara. ali ovo sa 10V neznam da li ćeš naći.
dosta terenaca ima manometre ulja pa bi trebalo potražiti i po otpadima.
Šteti li motoru (ili nekom drugom dijelu auta) pri kočenju motorom na visokim okretajima, npr. spuštanje niz planinu u trećoj, a brzina oko 80km/h (motor na oko 3000 o/min, dakle govorimo o dizelu)?
ne šteti nikako.
čak štoviše, na dobitku si (osim ako je dizel sa klasčnom mehaničkom bosch pumpom) jer u tom slučaju manje trošiš kočnice i potrošnja goriva je nula.

Neno2
13.03.2012., 07:56

Golf I 1,8 GTI, Mercedes 230 E 1985-1988 .... navoj 10X1 ili kod Merca 12X1,5

RYOU
13.03.2012., 13:29
znaci ovako...

renault megane 98' 1.4e 8V

ima problema sa snagom i kompresijom. presao je 215000km. ima ugradjen BRC plinski sustav zadnjih 100000km bez sustava podmazivanja. ne trosi ulje, ne dimi. malo povecana potrosnja goriva.

majstor plina veli da je potrebno postelati ventile dok mehanicar tvrdi da se ventili ne mogu postelavati na tom autu. kome vjerovati? sta raditi? koji posluku porati?

Hallucigenia
13.03.2012., 14:03
Pozdrav, zamolio bih savjet nekoga tko se razumije u geometriju ovjesa. Auto je Nissan Micra.
Neki dan sam, zbog promjene guma i krajnika, otišao na špur kod Baotića. Prvo je sve krenulo u redu, no nakon nekih 5 minuta majstor je postao nervozan te me poslao na probnu vožnju po kvartu. Kada sam krenuo, auto je jako zanosio u jednu stranu i kada sam se vratio natrag u radionu, počelo je - te auto ima elektronički servo (ili tako nešto, ne znam), no ni nakon daljnja dva puta nije uspio napraviti ništa. Svaki put kad bi se automobil ponovno vratio na uređaj, pokazivao bi sve one mjere crvene, znači očito nisu ok. Zadnja dva namještanja radio je tako da sam morao grčevito držati volan u smjeru ravno, što, naravno, nije dalo neke rezultate..

Na kraju, kad je napravio nešto ne znam što, poslao me van i rekao da je sve u redu, no ne moram ni reći koliko je zvučao neuvjerljivo te je još sve popratio komentarom da se namučio ''kao da radi mercedesa'' i da su vjerojatno krive gume (Kleber) koje su tvornički loše napravljene. Naravno, odlepršalo je 130 kn.

Ja sad ne znam da li je na mom autu ta geometrija ispravna i ne znam uopće što da dalje činim. Auto sad manje zanosi, ali se osjeti na brzinama večim od 60 km/h. Gume mi je kasnije po ekim oznakama provjerio kolega, proizvedene su 11/2011, znači nove su.
Svaki savjet bio bi dobrodošao! Hvala!

Cpl. Hicks
13.03.2012., 15:34
Ako sumjnjaš, odi do nekoga tko zna raditi posao.

Imam OK iskustva sa Koloperom kod rotora, a i većina ljudi je zadovoljna.

Nije skupo, a bolje to nego da si pojedeš gume ili napraviš neku drugu štetu. A "majstoru" iz Baotića odluči sam što ćeš napraviti...

Jaranko
13.03.2012., 16:36
Golf I 1,8 GTI, Mercedes 230 E 1985-1988 .... navoj 10X1 ili kod Merca 12X1,5

Sigruno ima kec oil pressure sensor ? jer taj navoj bi mi savrseno odgovarao
i da li mozda znas part number za senzor od keca ?
hvala :)

pavle čutura
13.03.2012., 17:57

Imaju ti stare Lade, znači 2103, 2106, 2105, 2107 i stare Nive 1600.

Kupi novo u trgovini jer je cijena smješna. Kat. br. ti je 2103-3810300-01

core321
13.03.2012., 18:47
pozdrav,pokušao sam da googlam svoj problem ali bezuspješno :504:
Naime kad dam kontakt sve se kontrolne lampice upale da se cekira status,osim ABSa i suvozačevog AirBaga.Da li je u pitanju sama lampica na instrument ploci,osigurac ili nesto trece...

IQ500
13.03.2012., 19:25
ako auto ima ABS, onda se mora upalit. ili je pregorila lampica, ili ju je netko namjerno izvadio da prikrije kvar.

Gabac
13.03.2012., 19:32
Imam pitanje u vezi špura. Kako se zove onaj vulkanizer (mislim da je vulkanizer) kod remetinečkog rotora što radi špur (mislim da peugeot-ov servis blizu)? I jel se treba naručiti kod njega za isti? Može odgovor i na PM.

Cpl. Hicks
13.03.2012., 19:34
Koloper? Dobro je nazvati, no termin se obično brzo dobije.

Gabac
13.03.2012., 19:43
Koloper? Dobro je nazvati, no termin se obično brzo dobije.

Da on. Hvala.
Bio je u par navrata hvaljen ovdje na forumu, a i radio mi je špur prije 7 godina i bio sam zadovoljan. Nadam se da još ok radi.

core321
13.03.2012., 20:18
ako auto ima ABS, onda se mora upalit. ili je pregorila lampica, ili ju je netko namjerno izvadio da prikrije kvar.

http://imageshack.us/photo/my-images/85/puntov.png/
nepali mi se ova od ABSa i od ovoga vjerovatno suvozacevog AirBaga
narandjaste lampice,znaci mora se skidat instrument ploca da bi se doslo do tih lampica,da li bi diagnostika mogla utvrditi eventualne kvarove ili sta vec,:503:

vampir001
13.03.2012., 20:35
ne . nemoj raskopavat . kvalitetan dijagnostički uređaj će sve reći .

kerbi
13.03.2012., 20:40
Jesi ti to kupio rabljeni auto i to ti se nikad nije pali, ili ti se samo najednom prestalo paliti?

core321
13.03.2012., 20:50
[QUOTE=kerbi;38471156]Jesi ti to kupio rabljeni auto i to ti se nikad nije pali, ili ti se samo najednom prestalo paliti?[/QUOTE kupio polovan auto prosle godine,palilo se,u zadnji nekolio dana prestalo,ova druga je od suvozacevog AirBaga pretpostavljam,ali mi nema na onoj latici do suvozaca onaj natpis AirBag kao na volanu,u pitanju je ELX oprema :(

Cpl. Hicks
13.03.2012., 20:50
Da on. Hvala.
Bio je u par navrata hvaljen ovdje na forumu, a i radio mi je špur prije 7 godina i bio sam zadovoljan. Nadam se da još ok radi.

Zadnji špur prije par godina je dobro napravio. Neki dan kada
sam bio je baš bio jedan M5 spušten sa golemim gumama i jako su ga
pedantno dizali na rampu.

Inače koristim vulkanizerske
usluge (krpanje, montaža, balansiranje) i nemam prigovora.

Doduše, imam jedan. Ovu subotu montirao gume i zatezali mi šarafe u krug (!?!?!). Jedan od starijih likova to radio, nije mi se dalo raspravljati o ispravnisti toga, no tako.

nenocutlas
13.03.2012., 20:58
znaci ovako...

renault megane 98' 1.4e 8V

ima problema sa snagom i kompresijom. presao je 215000km. ima ugradjen BRC plinski sustav zadnjih 100000km bez sustava podmazivanja. ne trosi ulje, ne dimi. malo povecana potrosnja goriva.

majstor plina veli da je potrebno postelati ventile dok mehanicar tvrdi da se ventili ne mogu postelavati na tom autu. kome vjerovati? sta raditi? koji posluku porati?

štelaju se, klasični sistem s klackalicama, nikakav specijalni ni alat netreba posao od pol sata praktički:kava:

RYOU
13.03.2012., 21:45
štelaju se, klasični sistem s klackalicama, nikakav specijalni ni alat netreba posao od pol sata praktički:kava:

očito mi mehaničar planirao kolegu oženiti za generalku ili u najmanju ruku polu-generalku (tako mehaničar tvrdi). meni to nije niti blizu struke pa sam pretpostavio stvar i dosao pitati vas. hvala!

fireman93
13.03.2012., 22:20
Pitanje: Opel Vectra B 1997 1,6 16V iz čista mira više ne pali iz prve ujutro, ili kad auto malo duže stoji, palim ju sa nožnim gasom, kad je topal upali iz prve.
Sumnjam na senzor el. čoka ili neki motorić čoka..molim mišljenje

nenocutlas
13.03.2012., 22:24
očito mi mehaničar planirao kolegu oženiti za generalku ili u najmanju ruku polu-generalku (tako mehaničar tvrdi). meni to nije niti blizu struke pa sam pretpostavio stvar i dosao pitati vas. hvala!

ovisi što se desilo, ak su vetili stradali onda možda štelanje ne pomaže ili je kasno:kava:tak da netreba isključit ni skidanje glave izmjena ventila.....

IQ500
13.03.2012., 22:28
[QUOTE=kerbi;38471156]Jesi ti to kupio rabljeni auto i to ti se nikad nije pali, ili ti se samo najednom prestalo paliti?[/QUOTE kupio polovan auto prosle godine,palilo se,u zadnji nekolio dana prestalo,ova druga je od suvozacevog AirBaga pretpostavljam,ali mi nema na onoj latici do suvozaca onaj natpis AirBag kao na volanu,u pitanju je ELX oprema :(

onda su samo lampice pregorile

kerbi
14.03.2012., 05:15
[QUOTE=core321;38471359]

onda su samo lampice pregorile

Obje istovremeno??? Sve se bojim šta će dijagnostika pokazati.

RYOU
14.03.2012., 08:12
ovisi što se desilo, ak su vetili stradali onda možda štelanje ne pomaže ili je kasno:kava:tak da netreba isključit ni skidanje glave izmjena ventila.....

je, ali treba se poceti od najjeftinijeg kvara pa onda razmišljati dalje...

IQ500
14.03.2012., 10:58
da lampice nisu pregorile one se moraju upalit kad se da kontakt, bilo kvara ili ne, a ako ima kvara nastave svjetlit i kad se auto upali.

core321
14.03.2012., 11:33
da lampice nisu pregorile one se moraju upalit kad se da kontakt, bilo kvara ili ne, a ako ima kvara nastave svjetlit i kad se auto upali.

ovih dana vozicu ga na diagnostiku,da vidim štače pokazat,nemogu sad imam previse obaveza...usput moram i naftni filter promjenit,javlja mi vodu u filteru :504: sad mi je neki poljski ''Filtron'',tako neš,a ima neki Delphi koji je oko 40 kn skuplji od ovoga poljskog.

tombla03
14.03.2012., 11:34
imam problemčić , prilikom sretanja u lijevo auto skreče bočno , ne ful ali dovoljno , mijenjane su prednje vilice te se nakon toga osjetilo lagano poboljšanje ali opet to nije to, stalno rađen špur i prednjih i zadnjih kotača koji bi bio dobar cca 20-tak dana a s njime nestalo bi i to bočno skretanje i onda bi se opet razštelal , volan kad se napravi špur stoji ravno a nakon 20-tak dana počne stajat u lijevo šta bi još moglo utjecat na takvo skretanje i rasklimavanje......?

CDRW
14.03.2012., 11:37
A auto je?

I wonder
14.03.2012., 13:01
Pitanje: Opel Vectra B 1997 1,6 16V iz čista mira više ne pali iz prve ujutro, ili kad auto malo duže stoji, palim ju sa nožnim gasom, kad je topal upali iz prve.
Sumnjam na senzor el. čoka ili neki motorić čoka..molim mišljenje
senzor temperature motora krepal, pukla neka brtva ili crijevo na usisu, slab akumulator.....

tombla03
14.03.2012., 13:17
imam problemčić , prilikom sretanja u lijevo auto skreče bočno , ne ful ali dovoljno , mijenjane su prednje vilice te se nakon toga osjetilo lagano poboljšanje ali opet to nije to, stalno rađen špur i prednjih i zadnjih kotača koji bi bio dobar cca 20-tak dana a s njime nestalo bi i to bočno skretanje i onda bi se opet razštelal , volan kad se napravi špur stoji ravno a nakon 20-tak dana počne stajat u lijevo šta bi još moglo utjecat na takvo skretanje i rasklimavanje......?

auto je Seat Altea benzinac 1,6

CDRW
14.03.2012., 15:12
Aha, pa trebalo bi selene pogledat oni su slaba točka. Ali NAZAD. Jedino mi nije jasno to sa štelanjem zadnjeg ovjesa - on je na tom autu fiksan, nema tu štelanja. I još jedna sitnica - promjeni majstora. Čisto da vidiš što će taj novi naći (jer mi se ovaj kod kojeg sad ideš čini malo čudan).

tombla03
14.03.2012., 17:28
Aha, pa trebalo bi selene pogledat oni su slaba točka. Ali NAZAD. Jedino mi nije jasno to sa štelanjem zadnjeg ovjesa - on je na tom autu fiksan, nema tu štelanja. I još jedna sitnica - promjeni majstora. Čisto da vidiš što će taj novi naći (jer mi se ovaj kod kojeg sad ideš čini malo čudan).

ma največi problem je kaj nitko nije niš našel ni u ovlaštenom ni šaneri več je meni dopizdilo pa sam reko majstoru da počne mijenjat dio po dio pa da vidimo i kad je skinuo prednje vilice obe su bile spigane a i reko je da sa novima idu i prednji seleni znači sad bi trebo zadnje selene mijenjat.?

*rabbit*
14.03.2012., 17:39
zadnji grijač stakla.

s lijeve strane stakla dolazi +. s desne -. ili obratno. svejedno je. uglavnom, s jedne strane se metalni komad koji se lijepi na vodljivu tvar na staklu odlijepio. logično.

pošto je taj komad masivan, fore s tekućim srebrom i olovčicama ne pale. postoji li neko inteligentno rješenje kako taj komad zalijepiti natrag na staklo? nešto nabavljivo, jeftino, vodljivo i otporno na temperaturu? mora postojati način, jer da se mijenja stražnje staklo moralo bi se to odlijepiti. :ne zna:

na raspolaganju imam lemilicu, instrument, brusilicu, aparat za varenje, set noževa, smartphone, čekić i vaservagu.

CDRW
14.03.2012., 17:53
ma največi problem je kaj nitko nije niš našel ni u ovlaštenom ni šaneri več je meni dopizdilo pa sam reko majstoru da počne mijenjat dio po dio pa da vidimo i kad je skinuo prednje vilice obe su bile spigane a i reko je da sa novima idu i prednji seleni znači sad bi trebo zadnje selene mijenjat.?

Stari moj pa po čemu ti to voziš ako su ovbje vilice spigane? I od spigane vilice neće bit tvog simptoma - kod tebe kad bočno opteretiš auto nešto popusti, savije se, pomakne i imaš osjećaj da auto "ide bočno". Dakle jedino gumeni djelovi dolaze u obzir.

zadnji grijač stakla.

s lijeve strane stakla dolazi +. s desne -. ili obratno. svejedno je. uglavnom, s jedne strane se metalni komad koji se lijepi na vodljivu tvar na staklu odlijepio. logično.

pošto je taj komad masivan, fore s tekućim srebrom i olovčicama ne pale. postoji li neko inteligentno rješenje kako taj komad zalijepiti natrag na staklo? nešto nabavljivo, jeftino, vodljivo i otporno na temperaturu? mora postojati način, jer da se mijenja stražnje staklo moralo bi se to odlijepiti. :ne zna:

na raspolaganju imam lemilicu, instrument, brusilicu, aparat za varenje, set noževa, smartphone, čekić i vaservagu.

Ajoj .... to je lemljeno za staklo (tj za grijače) - jaka lemilica, zagrijat staklo fenom, zagrijat odlemljeni komad sa novim tinolom i nabrzinu zalemit. Jasno ti je da staklo može puknut ako ćeš pola sata prtljat dok se lem ne rastopi.

Varijanta B - trebaš vodljivo ljepilo. Znam da ga je bilo u Chipoteki, skupo za popizdit, sastoji se od smole i fillera od čistog srebra. Stavi više srebrne paste (1:2 umjesto 1:1) i ljepi. Nije tako efikasno ko lemljenje ali bar neće staklo puknut.

*rabbit*
14.03.2012., 18:01
Ajoj .... to je lemljeno za staklo (tj za grijače) - jaka lemilica, zagrijat staklo fenom, zagrijat odlemljeni komad sa novim tinolom i nabrzinu zalemit. Jasno ti je da staklo može puknut ako ćeš pola sata prtljat dok se lem ne rastopi.

Varijanta B - trebaš vodljivo ljepilo. Znam da ga je bilo u Chipoteki, skupo za popizdit, sastoji se od smole i fillera od čistog srebra. Stavi više srebrne paste (1:2 umjesto 1:1) i ljepi. Nije tako efikasno ko lemljenje ali bar neće staklo puknut.

OK, hvala. Tako nešto sam i pretpostavio.

Meni se čini da će biti Varijanta C. Bez grijača. Taj auto se ionako vozi za sunčanih vikenda, tako da grijači uopće nisu bitni. Davati parsto kuna za neka ljepila kojih trebam 3 kapi nema smisla, a riskirati puknuće stakla još manje.

Tomos222
14.03.2012., 18:12
Kak na twingu 1 skinut glavu mjenjača?

Loborek
14.03.2012., 19:02
Imam pitanjce za majstora...

Danas sam išel k vulkanizeru na podešenje špura i neugodno me iznenadil...
Navodno prvi desni kotač stoji malo u koso i da on to nemože podesit...

Jel mi može itko objasnit kaj to točno znači? Auto ima tek 19k km i još je pod garancijom... fakat je lagano vožen bez ikakvih udesa, bez velikih rupa, oprezno preko ležečiš...

na autu je u garanciji mijenjana letva volana, neznam dal to ima ikakve veze

CDRW
14.03.2012., 19:33
A di piše da nije došao iz tvornice takav? Di bi tvornica stigla kad bi potrošila pol sata - sat na štelanje svakog auta koji izađe sa trake. To se onako - ofrlje napravi pa možda pokoji i pobjegne sa krivim špurom.

Ukratko - reklamiraj. Nadam se da ti je frajer dao nekakav isprint rezultata.

Loborek
14.03.2012., 20:28
A di piše da nije došao iz tvornice takav? Di bi tvornica stigla kad bi potrošila pol sata - sat na štelanje svakog auta koji izađe sa trake. To se onako - ofrlje napravi pa možda pokoji i pobjegne sa krivim špurom.

Ukratko - reklamiraj. Nadam se da ti je frajer dao nekakav isprint rezultata.

uzeo sam print

CDRW
14.03.2012., 22:35
uzeo sam print

Super - pravac u servis.