PDA

View Full Version : Ima li pitanja? by I wonder - II dio

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

jony b.
14.11.2011., 12:30
Boja pokazuje "paket" aditiva. Slična boja (crveni, žuti, purpurni) pokazuje vrlo sličan paket aditiva ali od različitih proizvođača (pri tome NE mislim na proizvođača antifriza nego na proizvođača aditiva - jedan od najvećh je BASF).

....ajd CD i ostali da vas malo priupitam u vezi ovoga....
....do sad sam uvijek u svim autima iamo taj crveni, obicno shell ili valvoline, a sad sam malo u banani s parama zadnjih par mj, a morao sam mijenjat termostat pa mi frend (šef je voznog parka u jednoj firmici, vrlo velik vozni park od OA, TA do buseva) donio neki gotovi antifriz plave boje, nit znam kakav je nit koliko košta, znam samo da smo ga mjerili i da je spravljen na -40°C.... e sad mene zanima ta razlika u aditivima o kojoj pričaš, da neće nagrist nešto od crijeva ili brtvila ili možda hladnjaka na autu starom 14g.... jel postoji povezanost između marke i boje antifriza.... evo prošlo 10 dana i 700-800km i za sad niš ne curi i ne fali ga.... i dal se može doljevat bilo koji plavi kasnije ako bude potrebe....

CDRW
14.11.2011., 12:40
Ma jok, plavi umjesto crvenog uvjek može - jer je plavi daleko manje agresivan prema gumi i dihtungima. Obratno već nebi savjetovao iako su najnoviji "crveni" po meni samo drugačije ofarbani "plavi". Prvi crveni su doslovno jeli aluminij i ostale obojene metale.

jony b.
14.11.2011., 12:44
Ma jok, plavi umjesto crvenog uvjek može - jer je plavi daleko manje agresivan prema gumi i dihtungima. Obratno već nebi savjetovao iako su najnoviji "crveni" po meni samo drugačije ofarbani "plavi". Prvi crveni su doslovno jeli aluminij i ostale obojene metale.

....hm, dobro onda.... ali nije mi jasno, gledam po letcima od ovih trg. cent. plavi je u pravilu osjetno jeftiniji.... why?

jony b.
14.11.2011., 12:47
....nego čestitam CDRW.... 1000iti post je tvoj....

Neno2
14.11.2011., 14:39
tnx.

a koji merc uopce ima diferncijal u mjenjaču?

A klasa, B klasa, MB100 ....

batela
14.11.2011., 19:47
Po čemu se mogu prepoznati originalni farovi na autu?Dali imaju neku oznaku na sebi??

CDRW
14.11.2011., 20:00
Svaki plastični dio ima na sebi specifičan žig sa godinom i mjesecom proizvodnje. Ili kao strelica u krugu ili kao točkice ....

http://www.thenbs.com/images/articles/constructionHardHats_01.jpg

Primjer - 09 mjesec 2004 godine

Pa ak je auto iz 2000 teško da su lampe iz 2004. Obrnuto je moguće iako nije jako vjerojatno (osim ako nije neki izuzetno neuspješni model).

batela
14.11.2011., 20:11
aha tako.
Ali baš nigdje ne vidim nikakvu oznaku.
Sutra ću malo detaljnije pogledati,možda se mora dignuti hauba da se vidi na prednjum farovima,tamo nisam gledao.
hvala.

karatista11
14.11.2011., 20:51
čestitam na 1000.post CDRW i onaj drugi sry zaboravio sam neda mi se listat unazad stvarno ste potkovani znanjem i bas mi je drago da imamo takve kao vi koji uvijek i brzo odgovoraju na vama vjerovatno smjesna pitanja

BRAB-STON
15.11.2011., 10:27
Pitanje; recimo odem u Njemačku kupit(rabljeni) auto i dovest ga u Zg. Kakva je procedura? Smijem li odmah sjest i odvest ga za Zg ili se to ne može? Kako ide fora sa osiguranjem??(pitanje vrijedi i za Hr pri probnim tablicama)
Kad je auto pod probom,što ako se dogodi nezgoda? Osiguranje i to?

kieler
15.11.2011., 10:39
Pitanje; recimo odem u Njemačku kupit(rabljeni) auto i dovest ga u Zg. Kakva je procedura? Smijem li odmah sjest i odvest ga za Zg ili se to ne može? Kako ide fora sa osiguranjem??(pitanje vrijedi i za Hr pri probnim tablicama)
Kad je auto pod probom,što ako se dogodi nezgoda? Osiguranje i to?

Ili nisi citao prijasnje postove ili... :rolleyes:
Ajde sto si pogrijesio temu,ovdje su vise pitanja "tehnicke" prirode...A druga stvar je,carobni guglo,ima par postova u kojima ljudi eksplicitno objasnjavaju cijeli postupak od A do Z,cak neki i sa ilustracijom,znaci ne mozes fulat. :lol:
Uglavnom,sjest odmah NE smijes,nit ce ti to netko dopustit,nit je carinski dozvoljeno.Fora sa osiguranjem isto opisana u navedenim postovima.A ako vec sad racunas na to da ces sa probnim napravit udes,moj je savjet da ides vlakom,busom,cak se i avion da ubost po dobroj cijeni.I da,ne znam uopce koliko racunas voziti na probnim :ne zna:

Andrey_81
15.11.2011., 11:55
Evo jedno pitanje....

Vozio sam hrpu automobila, od benzinca i dizela. Primjetio sam da mazda 3, 1.6D u par minuta dostigne radnu temperaturu i za par minuta bude toplo u auto. Ovo je zakon, pogotovo po zimi.

Što taj auto ima, a mnogi drugi nemaju?

Hvala!

CDRW
15.11.2011., 11:59
Dodatni grijač?

Josip09
15.11.2011., 12:02
Audi b4 je imao 3grijača na crijevu koje ide do malog kilera, grijanje je radilo, da ne kažem odmah....

CDRW
15.11.2011., 12:04
U VAG grupaciji to je doplata od cca 2000 kn. Ja nisam uzeo pa se sad patim (TSI se stvarno teško grije po zimi ...).

IQ500
15.11.2011., 12:05
Evo jedno pitanje....

Vozio sam hrpu automobila, od benzinca i dizela. Primjetio sam da mazda 3, 1.6D u par minuta dostigne radnu temperaturu i za par minuta bude toplo u auto. Ovo je zakon, pogotovo po zimi.

Hvala!

webasto, mazde 6 ga imaju pa valjda ima i ta 3

frANZi50
15.11.2011., 12:10
webasto, mazde 6 ga imaju pa valjda ima i ta 3

Ma rijetko tko ima webasto, tako i Mazde 6. Samo u doplati.

rocket86
15.11.2011., 12:22
Evo jedno pitanje....

Hvala!

s ovim se ne bih nužno složio. radnu temperaturu je motor postigao kada se ulje zagrije:mig:

kod mene na puntu 55 grijanje se osjeti nakon cca 3-4 minute. iznimno i nakon što 1km odvozim, pa nakon toga upalim auto(10ak min) osjeti se odmah da nije hladan zrak.

s druge strane, što je motor štedljiviji, manje je otpadne topline i sporije se zagrijava i rashladna tekućina(koja grije kabinu)

z_k
15.11.2011., 13:14
Vrlo vjerojatno dodatni grijač, jer istog ima i moja Mazda6 2.0D. Brže se zagrije :) od svih mojih dosadašnjih benzinaca.

Mairon
15.11.2011., 13:28
Golf 3 Tdi 90 konja, kolko realno troši po gradu, otvoreno, prosjek ?? Ovo za grad, kraće/veće rute? Zanima me. Grad Zagreb neka bude primjer.

IQ500
15.11.2011., 13:32
Ma rijetko tko ima webasto, tako i Mazde 6. Samo u doplati.

sve mazda 6 ga imaju serijski, samo u doplatu ide da imas i daljinac s kojim palis grijanje bez paljenja auta, ta doplata je oko 4000kn ako se dobro sjecam. a webasto uredaj je unutra serijski i pali se kad se upali auto i brzo ugrije motor na radnu temperaturu.

frANZi50
15.11.2011., 13:48
sve mazda 6 ga imaju serijski, samo u doplatu ide da imas i daljinac s kojim palis grijanje bez paljenja auta, ta doplata je oko 4000kn ako se dobro sjecam. a webasto uredaj je unutra serijski i pali se kad se upali auto i brzo ugrije motor na radnu temperaturu.

Nije to webasto, nego električni grijač.

Mairon
15.11.2011., 14:11
Golf 3 Tdi 90 konja, kolko realno troši po gradu, otvoreno, prosjek ?? Ovo za grad, kraće/veće rute? Zanima me. Grad Zagreb neka bude primjer.

Bump

Andrey_81
15.11.2011., 14:12

OK, a kakav je sklop taj webasto. Kako funkcionira?

frANZi50
15.11.2011., 14:21
OK, a kakav je sklop taj webasto. Kako funkcionira?

Koristi dizel gorivo (izgara ga, ima svoj ispuh i sve) da bi zagrijao rashladnu tekućinu, može se aktivirati iz kuće daljinskim tako da po zimi sjedneš direktno u zagrijan auto. Odmah je i motor i kabina zagrijana.

IQ500
15.11.2011., 14:22

jesi siguran u ovo? jer na njemu piše webasto a nakon što se ugasi auto on nastavi zujati 10ak sekundi.

nenocutlas
15.11.2011., 17:19
toyota na d4d ima baš webasto na naftu, odnosno od firme eberspacher:kava:
http://www.ddzmarine.co.uk/services/electrical/

frANZi50
15.11.2011., 18:07
jesi siguran u ovo? jer na njemu piše webasto a nakon što se ugasi auto on nastavi zujati 10ak sekundi.

Hm, ne znam, ali vidim na službenoj stranici da stoji webasto pod dodatnom opremom, i ne spominje se nigdje u bilo kojem paketu opreme.

IQ500
15.11.2011., 18:48
Citat iz sljedeceg teksta:
http://www.autoweb.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=500:redizajnirana-mazda-6&Itemid=73

Još jedna zanimljivost dizelskih verzija je i serijski ugrađeno pomoćno grijanje marke Webasto. Ono se opcionalno može dopuniti uklopnim satom, odnosno daljinskim upravljačem

BRAB-STON
15.11.2011., 20:37
Ili nisi citao prijasnje postove ili... :rolleyes:
Ajde sto si pogrijesio temu,ovdje su vise pitanja "tehnicke" prirode...A druga stvar je,carobni guglo,ima par postova u kojima ljudi eksplicitno objasnjavaju cijeli postupak od A do Z,cak neki i sa ilustracijom,znaci ne mozes fulat. :lol:
Uglavnom,sjest odmah NE smijes,nit ce ti to netko dopustit,nit je carinski dozvoljeno.Fora sa osiguranjem isto opisana u navedenim postovima.A ako vec sad racunas na to da ces sa probnim napravit udes,moj je savjet da ides vlakom,busom,cak se i avion da ubost po dobroj cijeni.I da,ne znam uopce koliko racunas voziti na probnim :ne zna:

Polako,sokole.

Dovoljno sam dugo na forumu (i ovom podforumu) da znam kakva se pitanja gdje postavljaju. Moji razlozi zašto sam baš tu postavio pitanje su drugi.
Priznajem da sam bio malo lijen guglat ali nemam vremena ovih dana detaljnije surfat po internetu.
Inače,ovo što si mi sam naveo mi je,recimo,bilo korisno. Hvala:mig:

matko_gsi
15.11.2011., 21:40
da li zna itko kako stoji stanje sa hrđom na corsi b
prvenstveno pragovi koji su skriveni pod onom plastikom??

Neno2
16.11.2011., 07:22
da li zna itko kako stoji stanje sa hrđom na corsi b
prvenstveno pragovi koji su skriveni pod onom plastikom??

Jako loše, još jedna bolna točka je prostor ispod šajbe na kojem stoji baterija.

Matesonik
16.11.2011., 13:00
I zadnja vrata, vidio sam dosta corsi koje su prohrdjale pod dihtungom stakla. Opcenito je to kanta koju vozim samo ako bas moram.

karatista11
16.11.2011., 18:24
C klasa w202 šta se nalazi ovdje gdje je na slici zaokruženo crveno?(filter kabine nije jer je ispod suvozačevih nogu!

http://www.slike.hr/slika/1-0c9fb.jpg.html

na tome mjestu kod w201 serije je baterija,kod w203 serije je baterija i filter kabine,a kod w204 serije samo baterija

tnx

pepo
16.11.2011., 21:23
Koji antifriz preporucate za starija auta? U manualu mi pise 6:4 litre voda:ant..

CDRW
16.11.2011., 21:26
Ljevaj pola koncentrata pola vode.

pepo
16.11.2011., 22:35
Ok...pretpostavljam da nije vazno koji antifriz stavljam...Pitam zbog drukcije strukture materijala nove masine i stare masine...

CDRW
16.11.2011., 23:37
Ma uzmi zeleni Shell i miran si.

Ksokka
17.11.2011., 07:12
Pozz

Koje ulje u BMW e34 520i 24v 150 ks???

može li Shell HELIX PLUS HX7 10w40 :ne zna:

hvala.

P.S kad već spominjem E34 BMW moram reć da sam oduševljen s tim autom susjed ima e34 520i a rođak Peugeot 407 1.6 HDI i odgovorno tvrdim da je BMW bolji jeste da čudno zvuči ali BMW star 20 godina je bolji od pežoa 407 1.6 HDI

krco
17.11.2011., 07:38
Kako da ugasim onaj zvuk kad dajem kontakt koji signalizira da treba da povedem auto na servis ? Vozim Polo '02. Ima bord kompjuter.

Neno2
17.11.2011., 09:25
Kontakt na nuli pritisneš botun od poništavanja tripa i držiš, upališ kontakt, pustiš botun tripa, okreneš ga udesno i izgasiš kontakt.

tombla03
17.11.2011., 09:52
gdje se može napravit centriranje trapa , kod svih šta rade i geometriju ovjesa ili ne ?

Matesonik
17.11.2011., 18:30
Moze preporuka otpada na kojem ima dijelova za opele? Konkretno, za corsu B trebam prednji branik, masku, haubu, lijevi blatobran, vezni lim, far...

Hvala.

P.S. Molim vas da mi ne preporucujete prijatelje, jer nije za mene nego za trecu osobu pa ne mogu jamciti... :)

I wonder
17.11.2011., 18:54
gdje se može napravit centriranje trapa , kod svih šta rade i geometriju ovjesa ili ne ?
općenito bi trebalo pisati da radiona ima optiku ili podešavanje špura i slično.
najbolji majstori za to su bat u slunjskoj i kaloper u remetinečkoj.

tombla03
17.11.2011., 19:18
ma znam gdje ima špur mene zanima to centriranje trapa jel to isti đavo ili je to nešto drugo i da li to onda se može napravit kod tih koji rade špur ili ne ?

rocket86
17.11.2011., 19:21

ja sam mislio da je to isto:brukica:

Mairon
17.11.2011., 20:25
Treba mi hitni odgovor prije jutra, jer idem reklamirat rad. Ovako da objasnim kratku povijest problema. Auto je Fiat Marea 1.6 16v, otkad je kupljena kuplung je bio tvrd, nekad je u rikverc zastrugalo, prije par mjeseci je promjenjen kuplung, mjenjac se preporodio, u svaku brzinu i rikverz ko po loju, isto tako važno pedala je super bila lagana sto mi paše. Nakon toga sad prije 7 dana me šlep služba šlepala jer mi se u vožnji dogodilo to da je pukla sajla kuplunga.

Auto je odšlepan u servis, promjenjena je ta sajla. Na preuzimanju auta, skuzio sam nekak teski kuplung, pri povratku pedale kao da kasni zamnom. Ali saltalo i dalje sve kak je i bilo, no kroz zadnjih par dana, problemi su poceli. Danas je vrhunac, u sve skoro brzine ide sa zadrskom, a u rikverc se vise ne usudim jer krci i oce se raspast auto.

Molim savjete...

Matesonik
17.11.2011., 20:34
Bio je vrlo nedavno jedan lik s Golfom 3 i identicnim problemom, nakon zamjene sajle kuplunga, mozda nadjes. Mozda sajla nije napeta dosta pa ne odvaja?

I wonder
17.11.2011., 20:56
nebi rekao da je do sajle.
i prvi puta je sajla pukla jer nije mogla podnijeti naprezanje. nešto ne valja sa kvačilom, postalo pretvrdo pa je prvo pukla sajla a ova nova se "muči".
samo neznam zbog čega bi se to dogodilo kad je novo kvačilo bilo dobro. možda nekakva greška u izvedbi? ili se je nešto savilo (klizač druk lagera)?

svakak bez skidanja mjenjača teško je doći do zaključka.

Mairon
17.11.2011., 21:32
Neznam sto je, neznam jel ce popraviti o svom trosku, kuplung je mjenjan kod njih, rad , a sam set su me poslali u tokic valeo set. Isto kao sajla, radi se o automehanici u zvonimirovoj.

Ksokka
17.11.2011., 22:20
E kad spominjete sajle... dali je normalno da na Omegi A 2.0i sajla u 50.000 km puca dva puta ??? Ako ne što je onda uzrok tome ??

i da koje ulje u bmw e34 520i 24v može li shell 10w40 ??
hvala

Neno2
18.11.2011., 07:35
E kad spominjete sajle... dali je normalno da na Omegi A 2.0i sajla u 50.000 km puca dva puta ??? Ako ne što je onda uzrok tome ??

i da koje ulje u bmw e34 520i 24v može li shell 10w40 ??
hvala

Ili si stavio šrot sajlu iz Tokića ili ti je korpa napravila svoje pa je kvačilo jako tvrdo.

U E34 M50 motor ja bih radije Mobil 5W40 ali može i taj Shell polusintetika, kad skontaš da ovog mjenjaš na 10 a sintetiku na 15 tisuča + trošak izmjene i filtera vidit češ da je skuplje u biti jeftinije,da ne govorimo o kvaliteti ulja.

Henry Miller
18.11.2011., 07:55
Corsa B, 1.0 12V, kada se pritisne kvačilo, čuje se neko lagano struganje, zvuk sličan kakav bi proizvodio kuglični ležaj da mu se makne mast. Ne čuje se jako, ali dovoljno da sam u kabini skužio da se čuje. Pretpostavljam da je to "druk" ležaj u kvačilu. Jel to nešto zabrinjavajuće što bi trebalo ići odmah promijeniti ili se može tako voziti dok lamela ne dotraje pa bi to sve u kompletu promijenio? Može li se taj ležaj jednostavno promijeniti ili je postupak kao i kod mijenjanja cijelog seta kvačila?

I wonder
18.11.2011., 08:18
trebalo bi čuti uživo, ali najvjerojatnije jest druk lager.
star, suh pa ležaj u njemu grglja.

nema jednostavno. za promijeniti druk lagera ide cijeli mjenjač dolje. bolje se voziti dok ide pa zamijeniti sve u kompletu. kak taj druk lager radi (okreće se) isključivo onda kad je kvačilo stisnuto, može on još dugo, samo pazi da ne počne jako zujati i da se šalta kak treba.

Henry Miller
18.11.2011., 08:26
trebalo bi čuti uživo, ali najvjerojatnije jest druk lager.
star, suh pa ležaj u njemu grglja.

nema jednostavno. za promijeniti druk lagera ide cijeli mjenjač dolje. bolje se voziti dok ide pa zamijeniti sve u kompletu. kak taj druk lager radi (okreće se) isključivo onda kad je kvačilo stisnuto, može on još dugo, samo pazi da ne počne jako zujati i da se šalta kak treba.

E tako ću onda i napraviti, auto ima 135000, još nije ništa mijenjano na kvačilu pa ću pričakati još neko vrijeme i pratiti situaciju, a kada se pogorša, ide gore cijeli novi set.

Tnx. :top:

Ksokka
18.11.2011., 10:00
Ili si stavio šrot sajlu iz Tokića ili ti je korpa napravila svoje pa je kvačilo jako tvrdo.

U E34 M50 motor ja bih radije Mobil 5W40 ali može i taj Shell polusintetika, kad skontaš da ovog mjenjaš na 10 a sintetiku na 15 tisuča + trošak izmjene i filtera vidit češ da je skuplje u biti jeftinije,da ne govorimo o kvaliteti ulja.

Neam pojma đe ih stari kupuje al nevjerujem da je u tokića jer smo 'Ercegovci

Jaranko
18.11.2011., 21:23
Astra g 1.6 16v '01, error code 0400 ili ti ga Exhaust gas circulation valve, auto nema uopce snage, kao da ima 20ks i kada dosegne nekih 3k rpm kao da mu nesto blokira ispuh i motor nabije pritisak kako rastu okretaji i izgubi naglo okretaje, koliko sam citao moze biti EGR razlog (ali mislim da nije on posto ovo sto se meni dogadja previse pojede snage, i EGR je prije godinu dana mjenjan i koliko se sjecam onda je bio simptom da nemoze ler gas drzati(valjda ostao u polozaju di uzima dio ispuha)) ili katalizator (zastopan valjda ??? ). Jel moguce da katalizator toliko sjebe motor ? vasa misljenja .... :)

IQ500
18.11.2011., 21:36
Upravo EGR te zeza, ili upravljanje EGR-om, a auto ti ne ide jer je u safe modu.

Jaranko
18.11.2011., 21:58
Nije u safe modu, odkopcao sam akumulator bio i vise ne svijetli lampica i u safe modu ide do 4k rpm i 120km/h, ovo sada trenutno ide 20km/h uzbrdo :S

IQ500
18.11.2011., 22:05
onda moguce da ti je EGR jako otvoren i zapeo u toj poziciji pa uzima jako velik postotak ispusnih plinova i jednostavno nema dovoljno svjezeg zraka da auto ide normalno

I wonder
19.11.2011., 08:44
Astra g 1.6 16v '01, error code 0400 ili ti ga Exhaust gas circulation valve, auto nema uopce snage, kao da ima 20ks i kada dosegne nekih 3k rpm kao da mu nesto blokira ispuh i motor nabije pritisak kako rastu okretaji i izgubi naglo okretaje, koliko sam citao moze biti EGR razlog (ali mislim da nije on posto ovo sto se meni dogadja previse pojede snage, i EGR je prije godinu dana mjenjan i koliko se sjecam onda je bio simptom da nemoze ler gas drzati(valjda ostao u polozaju di uzima dio ispuha)) ili katalizator (zastopan valjda ??? ). Jel moguce da katalizator toliko sjebe motor ? vasa misljenja .... :)
ne vjerujem da ti otvoreni EGR može toliko ugušiti motor.
ako ti je kat začepljen, motor ti ni u jednoj brzini, pa ni u leru, neće prijeći recimo 3 000 okretaja.
što je i normalno jer ne može istisnuti plinove van iz sebe, tlak se prenosi preko cilindara na usis i onda u samom usisu nema dovoljno podtlaka da bi svježi zrak ušao u motor.

to se da provjeriti manometrom koji mjeri podtlak kad ga se spoji na usis. ako je tlak u usisu previsok, najvjerojatnije je katalizator začepljen.

trpi
19.11.2011., 10:51
jel se moze naci kakav auto za 10 000kn? student sam i faks mi je u zapresicu, svaki dan moram busevima putovati tamo za sto mi u jednom smjeru treba 1h20min, i to me ubija. autom obilaznicom 20min. pa sam mislio raditi jedno ljeto zaraditi 1000eur, jos nesto pomognu starci i 10 000kn je tu. neki stariji polo, twingo, fiesta, saxo, golf 2-3 tako nesto mi pada na pamet?
i da je mala potrosnja i troskovi odrzavanja, dajem zetu 250kn mjesecno dodam jos 100-200 i jel bi bilo dosta za mjesecni benzin ha, otvorena cesta je auto bi samo za faks koristio

Mairon
19.11.2011., 12:11
Golf 2 1.6 diesel nađi dobar i miran si.

jony b.
19.11.2011., 13:47
....vw golf III 1.9tdi 66kw AHU '97., dali je dovoljno, nakon promjene elektromagnetskog ventila turbine, skinut kleme s akumulatora na minut da bi se resetirala greška ili se mora baš ić na komp resetirat?

Jari
19.11.2011., 16:53
Da li postoji sta u motoru sto bi moglo spigat sipku za mjerenje ulja, jer sipka mi je na dijelu gdje je skala spigana, i na tom djelu di je spigana vidi se kao da je nesto udarilo/postrugalo po tom djelu i sad kad ju izravnam teze ide unutra tj. moram ju malo zakrenut auto je fiat tempra sa karbom

ovako to izgleda otprilike

http://imageshack.us/photo/my-images/221/sipkat.jpg/

vampir001
19.11.2011., 17:51
....vw golf III 1.9tdi 66kw AHU '97., dali je dovoljno, nakon promjene elektromagnetskog ventila turbine, skinut kleme s akumulatora na minut da bi se resetirala greška ili se mora baš ić na komp resetirat?

ne . već duuugo to ne igra . to još igra kod starrih opela i pokojeg japanca . u tvom slučaju brisanje dtc.a iz memorije ecu -a može se odraditi isključivo dijagnostikom . samo brisanje ili ne brisanje u tvom slučaju ( NAKON izmjene
PREKOTLAČNOG ventila ) ne utiče na rad turbine . dakle ona će rraditi u koliko su svi segmenti u sustavu ispravni . neovisno obrisao ti ili ne dtc . normalno je očistiti memoriju poslije izvršenog zahvata , dakle pravac dijagnostika :D

Jaranko
19.11.2011., 20:17
ne vjerujem da ti otvoreni EGR može toliko ugušiti motor.
ako ti je kat začepljen, motor ti ni u jednoj brzini, pa ni u leru, neće prijeći recimo 3 000 okretaja.
što je i normalno jer ne može istisnuti plinove van iz sebe, tlak se prenosi preko cilindara na usis i onda u samom usisu nema dovoljno podtlaka da bi svježi zrak ušao u motor.

to se da provjeriti manometrom koji mjeri podtlak kad ga se spoji na usis. ako je tlak u usisu previsok, najvjerojatnije je katalizator začepljen.
u pon. se izbija kat, moguce posljedice od druge lambde dok se ne skupe pare za novi? i da li netko zna okvirnu cijenu, ~2000kn ?

Josip09
19.11.2011., 20:19
u pon. se izbija kat, moguce posljedice od druge lambde dok se ne skupe pare za novi? i da li netko zna okvirnu cijenu, ~2000kn ?

Izbijaš katalizator? Upalit će ti lampicu sa greškom, druga lambda sonda će to prepoznati.

Jaranko
19.11.2011., 20:42
Izbijaš katalizator? Upalit će ti lampicu sa greškom, druga lambda sonda će to prepoznati.

toga sam svjestan, pitanje je oce li me baciti u safe mode :)

Joza Cimir
19.11.2011., 20:45
pomalo glupo pitanje,ali je ovo mjesto za to.
tice se meduosovinskog razmaka. citao sam dosta auto casopisa,i uvjek bi hvalili auto s velikim meduosovinskim razmakom jer je bolja prostranost,veci gepek...
e,sad pitanje je:
ako veliki meduosovinski razmak poboljsava prostranost,zasto,ali zasto to onda ne rade svi proizvodaci???:ne zna:

Denisae91
19.11.2011., 20:55
Imam problem sa Golfom iv, tj. Sa zadnjim brisacem,ne radi,nema struje na njemu...zice kod bunkera cijele,osiguraci cijeli,ima izlaznu struja iz rucice kod volana...pa me zanima dal je imao tko takav problem i sto bi moglo biti.?!?

crvek2
20.11.2011., 02:26
zato jer planiraju dugoročno, pa s istom platformom rade više klasa vozila, uzmimo golf za primjer, neke starije primjerke tipa 5-ica. na toj bazi se radil praktički cijeli seat program, škodin program osim superba, pa onda kod vwa golf, jetta... karavanske izvedbe svih navedenih također... ne znam kak je danas s v.a.g. grupacijom, al mislim da je isto sve na par platformi... zašto to ne rade svi proizvođači, pa onak, logično gledajući, više se prodaje ta neka kompakt nego "luksuz" klasa od 4.8+ metara, a taj sijaset modela traži dobru upravljivost, manji krug okretanja, manju težinu...

I wonder
20.11.2011., 09:31
Da li postoji sta u motoru sto bi moglo spigat sipku za mjerenje ulja, jer sipka mi je na dijelu gdje je skala spigana, i na tom djelu di je spigana vidi se kao da je nesto udarilo/postrugalo po tom djelu i sad kad ju izravnam teze ide unutra tj. moram ju malo zakrenut auto je fiat tempra sa karbom

postoji.

1. negdje si nabio karter i sad šipka za mjerenje ulja udara u karter. naravno, i pokazuje krivi nivo ulja. ako je to, skinuti karter, izravnat ga i usput novi dihtung.
2. šipka za mjerenje prolazi kroz metalnu cijev do kartera ili bloka motora. i ta cijev može biti savijena pa šipka teško prolazi kroz nju i zapinje.
cijev je obično ili samo nabijena u rupu u bloku ili možda pričvršćena jednim šarafom. skini cijev (možeš sam doma) i izravnaj ju. pazi da ti ne pada smeće u rupu dok to radiš.
neće ići u safe mod jer je taj "kvar" većinom nebitan za funkcioniranje motora. CE bi tada samo javljao da je funkcija katalizatora nepotpuna i da auto treba na pregled. sami motor je ispravan i radi bez problema, nema potrebe za safe modom.

a za što bi ti platio 2 000 kn?
pa novi zamjenski katalizator te nebi smio koštati više od 1 000 kn sa ugradnjom.
tice se meduosovinskog razmaka. citao sam dosta auto casopisa,i uvjek bi hvalili auto s velikim meduosovinskim razmakom jer je bolja prostranost,veci gepek...
e,sad pitanje je:
ako veliki meduosovinski razmak poboljsava prostranost,zasto,ali zasto to onda ne rade svi proizvodaci???:ne zna:
veliki međuosvinski razmak = puno mjesta za putnike i udobnost na autocesti. ploviš sa minimalnim korekcijama na volanu i pravom udobnošću. ali ako takav auto voziš u gradu, skretanja u uske ulice postaju problem.

mali MO = auto je agilniji u gradu i skretanja obavlja kao karting. zato daje manje prostora za putnike, na autocesti stalno moraš korigirati smjer a svaka udubina znači da auto malo skrene bez tvoje komande.

međuosovinski je mjera prostora. što veći MO, više prostora za putnike jer putnike možeš smjestiti samo od prednjeg do stražnjeg blatobrana, bez obzira kolko bilo haube ispred ili gepeka iza toga.
najbolji primjer toga su ti audi A3 i škoda octavia koje su na istoj platformi i imaju isti MO. oba su isto skučena (ili prostrana:D) a škoda je duža pol metra.
taj prostor je jedino dobitak za prtljagu, putnici od tih pol metra nemaju nikakve koristi.

flint
20.11.2011., 09:34
jel se moze naci kakav auto za 10 000kn? student sam i faks mi je u zapresicu, svaki dan moram busevima putovati tamo za sto mi u jednom smjeru treba 1h20min, i to me ubija. autom obilaznicom 20min. pa sam mislio raditi jedno ljeto zaraditi 1000eur, jos nesto pomognu starci i 10 000kn je tu. neki stariji polo, twingo, fiesta, saxo, golf 2-3 tako nesto mi pada na pamet?
i da je mala potrosnja i troskovi odrzavanja, dajem zetu 250kn mjesecno dodam jos 100-200 i jel bi bilo dosta za mjesecni benzin ha, otvorena cesta je auto bi samo za faks koristio

žali bože novaca..računaj da te auto košta u prosjeku (bar!) kn 1.500,00 mjesečno (registracija, osiguranje, servis, benga, bez nekih većih popravaka). bez stalnih prihoda si u k., radije potroši te novce na neki eurotrip :)

CDRW
20.11.2011., 10:07
toga sam svjestan, pitanje je oce li me baciti u safe mode :)

Neće - druga lambda ima samo jednu zadaću - nadzire katalizator. Ako zaključi da je kat u klincu samo će upalit lampicu.

e,sad pitanje je:

A kak napravit veliki međuosovinski ako je auto kratak? Imaš ograničenja - kod prednjepogonaša motor MORA ispred prednje osovine. Kod auta sa repom zadnja osovina mora ISPRED trećeg volumena.

Tak da je jedini način da imaš veliki međuosovinski - veliki auto. Recimo ko Superb (on ima neprirodno veliki međuosovinski u omjeru sa drugim mjerama - postoji i razlog ali to nije tema) ili ko američka sranja od auta (tam je 5 metara gradski auto).

mrachni hajduk!
20.11.2011., 11:44
A kak napravit veliki međuosovinski ako je auto kratak? Imaš ograničenja - kod prednjepogonaša motor MORA ispred prednje osovine.

Zasto? Zbog trakcije, teskog volana, prostora? Znam da su to bili problemi citroena i renault 4 koji su imali motor iza prednje osovine a pogon naprijed. Mada im je motor bio smjesten uzduzno. Zasto motor ne bi bio poprecno iza prednje osovine?

Recimo ko Superb (on ima neprirodno veliki međuosovinski u omjeru sa drugim mjerama - postoji i razlog ali to nije tema)

Koji je razlog?

Primjetio sam da stariji francuski kombiji (zapravo, stariji francuski auti opcenito) imaju kotace na rubu karoserije i veci medjuosovinski razmak. Pretpostavljam da to trazi cvrscu, dakle i skuplju sasiju. Koji su jos problemi te koncepcije osim toga?

CDRW
20.11.2011., 12:36
1. radi težine. Ako okreneš motor i prednju osovinu zamisli kolike se sile prenose na nosače prednjeg ovjesa, pa onda dodaj i krak na koji djeluju (jer su sve mase koncentrirane IZA prednje osovine). Ako dobro pogledaš gdje su mulde ili svodovi prednjih amortizera vidjet ćeš da su oni vrlo, vrlo blizu prednjeg stakla. A tu je karoserija daleko najčvršća. A ti bi te mulde premjestio na početak haube, tj na sami nos auta. Bez parsto kila ojačanja nebi prošlo. A onda treba radit i nove zone deformacije - ili će ti auto bit za bacit nakon svakog i najmanjeg sudara (jer će se poremetit geometrija ovjesa).

2. Superb je nastao iz neuspjelog Audijevog projekta "produženog" A4 za kinesko tržište. A auto su produžili tako da je iza prednjih vrata dodano 10cm - i ako pogledaš (stari) Superb skužit ćeš da su zadnja vrata dulja od prednjih - a sve ostale mjere su ostale originalne.

mrachni hajduk!
20.11.2011., 13:20
Kuzim, hvala.

A koja je razlika u odnosu na aute sa straznjim pogonom i malim prevjesom? Pretpostavljam da to je to zbog manjih sila na prednjim kotacima?
Npr. kod BMW-a.

CDRW
21.11.2011., 08:15
Kuzim, hvala.

A koja je razlika u odnosu na aute sa straznjim pogonom i malim prevjesom? Pretpostavljam da to je to zbog manjih sila na prednjim kotacima?
Npr. kod BMW-a.

Egzaktly.

Penguins
21.11.2011., 13:14
Pozz,

ako je određeni dizel kvalitetniji da li se onda apsolutno podrazumijeva više kilometara? Dal može biti jedan kvalitetniji, a da radi manje km? Pitam jer maxxmotion hvale, a dosta manje km radim s njim u odnosu na Tifon Class.

novi.krampus
21.11.2011., 13:18
imam pitanjce. na cesti mi je izgorio twingo (97.), ali su vatrogasci stigli na vrijeme pa je samo mrvicu nagorila hauba, ali mi je otišao kompjuter i akumulator. ostalo je sve vrlo očuvano i auto je malo prešao. zanima me može li se to popraviti za neke normalne novce ili se ne isplati? kaj da radim? uopće se ne kužim u aute pa stalno mislim da će me netko preveslati. :503: hvalaaa unaprijed!

Joza Cimir
21.11.2011., 13:37
opet ja u vezi MR. svi hvale nov vw Up! model upravo zbog MR. znaci li to da ce auto biti neiskoristiv u gradu(veliki MR povecava krug okretanja)???
nadalje,zasto svi veliki proizvodaci(citaj vw grupacija) koja radi prakticki 20 modela auta na istoj platformi,ne povecava MR s povecanjem dimenzija auta??

tako je recimo napravila Dacia. Na loganovom podvozju(koje je sigurno preuzeto od nekog starog renaulta) je iznikao Logan,Sandero,Duster,Logan karavan...
svi su radeni na istom podvozju,a logan karavan ima veci MR :504:
zar je tolki problem povecat MR???:503:

nadalje,imam pitanje u vezi pogona. zasto platforma koja ima prednji pogon se nemoze prenamjenit za straznji pogon,al se bez beda moze usvest 4x4???
na pamet mi pada primjer starog mondea i jaguara xtypa. Mondeo je imao prednji pogon,a jaguar 4x4.

Tulio
21.11.2011., 13:50
Šta si zapeo za međuosovinski razmak? Takav je kakav je, s razlogom.

Zašto malom gradskom auto povećavat? Pa onda više neće biti mali gradski auto. Uostalom, da se stalno povećava iz generacije u generaciju, kamo bi došli? Na 10 metara dužine.

I wonder
21.11.2011., 14:49
Pozz,

ako je određeni dizel kvalitetniji da li se onda apsolutno podrazumijeva više kilometara? Dal može biti jedan kvalitetniji, a da radi manje km? Pitam jer maxxmotion hvale, a dosta manje km radim s njim u odnosu na Tifon Class.
nemora biti da ćeš napraviti više kilometara sa skupljim gorivom. ili "boljim", štogod to značilo.
imam pitanjce. na cesti mi je izgorio twingo (97.), ali su vatrogasci stigli na vrijeme pa je samo mrvicu nagorila hauba, ali mi je otišao kompjuter i akumulator. ostalo je sve vrlo očuvano i auto je malo prešao. zanima me može li se to popraviti za neke normalne novce ili se ne isplati? kaj da radim? uopće se ne kužim u aute pa stalno mislim da će me netko preveslati. :503: hvalaaa unaprijed!
akumulator kupiš novi a kompjuter nabaviš sa otpada. to dvoje zajedno nebi smjelo koštati više od 200 eura.

lakiranje po želji ili ostavi "rat" look:D
opet ja u vezi MR. svi hvale nov vw Up! model upravo zbog MR. znaci li to da ce auto biti neiskoristiv u gradu(veliki MR povecava krug okretanja)???

Up ima MR od 2420 mm.
puno za gradski mini auto i vjerojatno otuda pohvale.

za usporedbu, polo ima samo 5 cm veći MR.
nadalje,zasto svi veliki proizvodaci(citaj vw grupacija) koja radi prakticki 20 modela auta na istoj platformi,ne povecava MR s povecanjem dimenzija auta??
tko kaže da ne rade?

polo i sve verzije bazirane na njemu imaju istu platformu.
golf ima veću od pola, passat veću od golfa itd.

upravo se tu vidi da auti mogu imati različite vanjske dimenzije a da su bazirani na istoj platformi. ali zato auto građen na većoj platformi i više košta. zato se gradi dugačka octavia na paltformi golfa.
tako je recimo napravila Dacia. Na loganovom podvozju(koje je sigurno preuzeto od nekog starog renaulta) je iznikao Logan,Sandero,Duster,Logan karavan...
svi su radeni na istom podvozju,a logan karavan ima veci MR :504:

da. dacia koristi renaultovu platformu (modus, clio) i grade sve aute na istoj osnovi.
ako logan karavan ima veći MR, onda je to samo produžena verzija iste platforme koju ima i obični logan ili sandero.
zar je tolki problem povecat MR???:503:
nije problem ako je predviđeno povećanje kod konstruiranja. a samo povećat količinu pleha između prednji i stražnjih kotača.....neide.

negdje sam imao link na kojem se šef ferraria žali kak konstruziranje potpuno nove platforme košta oko 500 miljunčića (ako sam dobro zapamtil):D
nadalje,imam pitanje u vezi pogona. zasto platforma koja ima prednji pogon se nemoze prenamjenit za straznji pogon,al se bez beda moze usvest 4x4???
zato jer je tak konstruirana.
kod planiranja se je predvidjelo da ista platforma bude pogodna za obje izvedbe pogona.
platformu koja je namijenjena isključivo za prednji pogon ne možeš samo tako prenamijeniti na stražnji ili 4x4.

Jaranko
21.11.2011., 14:52
na pamet mi pada primjer starog mondea i jaguara xtypa. Mondeo je imao prednji pogon,a jaguar 4x4.
poprecno postavljen motor = prednji pogon, nemozes sloziti straznji pogon (mislim moze se, sve se moze :D, ali bi bilo prekompleksno)

CDRW
21.11.2011., 17:15
poprecno postavljen motor = prednji pogon, nemozes sloziti straznji pogon (mislim moze se, sve se moze :D, ali bi bilo prekompleksno)

Nije da se nemre - ali nema smisla jer imaš dva "skretanja" pogonske sile - prvo sa poprečne radilice na kardan a onda s kardana na pogonska vratila - dakle već ti je tu gubitak x2.

@JC
Većina automobila ima zadnji ovjes "lošiji" (čitaj jednostavniji) od prednjeg .... osim ako nisu RWD. Dakle ako na istoj platformi hoćeš FWD i RWD od početka treba kompleksniji ovjes nazad .... što ti je onda na FWD autu čisto bacanje novca. A bacanje novca je zadnje što ćeš vidjet kod proizvođača.

Divus
21.11.2011., 17:44
Na autu je prva antena (stara 13 godina), radio je JVC KD-G401, a signal je očajan tj. vatam 4-5 radija čisto i još nekoliko dobro (do neke brzine kretanja), na nekim drugim autima iz prve ruke znam da je taj broj višestruko veći.

Maloprije sam odvida antenu i zanimljivo, prijem se nije nimalo pogorša, provoza sam se po ulici 30-40 km/h, i čini mi se da skinuta antena nimalo ne pogoršava prijem signala.

Prilažem slike antene i pitam se da li je moguće da je antena na neki način dotrajala, i koju antenu na kraju krajeva kupit za sitne novce, do 60-70 kuna recimo. Ova trenutna je duga 55 cm.

http://www.pohrani.com/f/1N/q/1B6yPqMJ/img2571.jpg

http://www.pohrani.com/f/1x/n/1xbYhhPS/img2574.jpg

I wonder
21.11.2011., 18:28
hrđa na anteni nema veze sa prijemom signala.
ova antena izgleda ofucano ali ja bi rekao da ona nije krivac lošeg prijema. prije bi bilo da kontakt/konektor kod samog radia ne valja.

za probu možeš u rupu od antene uglaviti obični komad žice, samo skini izolaciju na dnu.

Arashi
22.11.2011., 09:31
Auto iz 2001.godine, benzinac, 1.5, 102 ks.. Može li u njega eurosuper 98 sa neke kvalitetnije pumpe, tipa omv, tifon?
Je li štetno za motor, troši li manje? Ako ima više oktana, iskoristivost je bolja..? Ili ipak ne?
Do sad u njega ide, naravno, eurosuper 95

Jaranko
22.11.2011., 09:35
kakav dif ima f1 ? neka vrsta e-difa ? pozeljno i linkovi

I wonder
22.11.2011., 09:36
u taj auto može 95, 98 i 100-oktanski benzin.
da li će to bolje gorivo motor moći iskoristiti ovisi o samom motoru, da li ima knock senzor i adaptivno paljenje, ali kolko znam, svi auti iz 2001. bi to trebali imati.

štetno ne može nikako biti.

I wonder
22.11.2011., 09:42
kakav dif ima f1 ? neka vrsta e-difa ? pozeljno i linkovi
a neznaš sam upotrijebiti google?

http://www.f1technical.net/articles/66

http://www.grandprix.com/ft/ft00264.html

Arashi
22.11.2011., 09:45
u taj auto može 95, 98 i 100-oktanski benzin.
da li će to bolje gorivo motor moći iskoristiti ovisi o samom motoru, da li ima knock senzor i adaptivno paljenje, ali kolko znam, svi auti iz 2001. bi to trebali imati.

štetno ne može nikako biti.

Hvala. Mislim da ga ima, bar po guglu..accent 1.5, 2001.
Baš me zanima kako će biti sa 98icom..čekat ću da potrošim ovo gorivo, da ode do rezerve i ispod nje..pa onda 98icu unutra.

I wonder
22.11.2011., 09:50
ako je accent onda ima sve to.
nemoj očekivati neku razliku u vožnji. možda malo bolje primanje gasa i malo više km ali ništa drastično.

Jari
23.11.2011., 13:00
u pitanju je tempra s karbom ponovno, ali sad me zanima recimo auto je hladan skroz i jednom sam trebo gas u pod da bi brzo prosao al posto nisam cok povuku auto se naravno poceo gusit i culo se nesto u motoru da je udarilo, to sam znao cut i na drugoj tempri s istim motorm, ugl to sam cuo svega 2-3 puta u zivotu kad sam trebo gas znaci ne tiskam ga inace bzvze pa sam mislio potegnut ce nakon kaj se malo zagusi jer mi se nije dalo cok potezat pa me zanima kaj bi to moglo lupit samo od sebe

I wonder
23.11.2011., 18:45
potrošeni dijelovi u rasplinjaču pa kad stisneš gas, injection ne odradi svoje (a trebao je ubrizgati dodatnu količinu benzina), u cilindrima je siromašna smjesa i dolazi do detonacije.
budući da nema knock senzora, detonacija se ne može spriječiti ali je sreća da to ne traje dugo i da nisu jake. inače bi mogel tražiti novi motor:D

ako te smeta, daj rasplinjač na reparaturu. za par godina ćeš tu cifru uštediti na manjoj potrošnji.

Jari
24.11.2011., 00:45
potrošeni dijelovi u rasplinjaču pa kad stisneš gas, injection ne odradi svoje (a trebao je ubrizgati dodatnu količinu benzina), u cilindrima je siromašna smjesa i dolazi do detonacije.
budući da nema knock senzora, detonacija se ne može spriječiti ali je sreća da to ne traje dugo i da nisu jake. inače bi mogel tražiti novi motor:D

ako te smeta, daj rasplinjač na reparaturu. za par godina ćeš tu cifru uštediti na manjoj potrošnji.

ma ne smeta me to jer to stvarno nikad se ne cuje osim tih 2 puta kad je bilo ekstremno pa ja budala stisnem gas mislim si bude on potegnuo umjesto da cok potegnem, a htio bi karb reparirat al oko 700kn se krecu cijene, a fkt mi se nedaje tolko para za stari auto koji jos dok ide ide, dobro ugl sam dobio trazeni odgovor glavno da se nije nis moglo shebat :rofl:

golfigno
24.11.2011., 08:38
Kako ugasiti poruku SERVICE (Oil service) na vw lupu? Mislim da na Polu ide ovako, ali nisam siguran za lupo:

1. Stisnuti i držati km gumb
2. Staviti ključ i dati kontakt
3. Čekati da se na displayu pojavi ----
4. Isključiti kontakt i izvaditi ključ
5. Pustiti km gumb

?

ne...znalica!
24.11.2011., 12:20
ulje iz lidla 5w-40 se može sipati u dizlo(u tank) poradi boljeg podmazivanja pumpice itd. , bez ikakovih posljedica? :ne zna:

rocket86
24.11.2011., 12:35
kada se toči ulje, ide dvotaktol, jer on izgara....

i nemoj da te ovi lingvisti vide da sipaš ulje negdje: lol :, iako sam za sipanje i točenje, odnosno razliku, prvi put čuo na forumu, nakon 15 godina škole

I wonder
24.11.2011., 14:27
ma izgara i ovo, ali "dvotaktol" izgara bolje, potpunije i sa manje ostataka.

dam primjer.
plin u stanu, na štednjaku, izgara bez ikakvih ostataka. od njega nema ni dima koji grize ni pepela niti krutih ostataka.
a proli lokvicu benzina na beton i zapali ga. kad izgori, ostat će masna fleka na betonu koja se neda oprati. slično je s tim uljima. koj će ti vrag dodatne naslage u cilindru od prljavog recikliranog ulja?

ne...znalica!
24.11.2011., 16:48
da to s nusproduktima i ostatcima mi je jasno ali pitam zato što se preporuča mineralno ulje...kao i dvotaktol kao i atf...pa rekoh zašto se ne bi moglo sipati i ovo ulje u odnosu na obično mineralno...

Znači mineralno ulje je "čistije" pri sagorijevanju od lidlovog hc?

I wonder
24.11.2011., 18:40
mineralno ulje je motorno ulje gradacije 15W40, 20W40 i slično.

5W40 iz lidla je reciklirano ulje, pročišćeno i nabijeno aditivima. kad je reciklirano, znači da je mješung svega i svačega. tom ulju ja ne priznajem da je "sintetika" jer i nije, makar bi po gradaciji 5W40 trebala biti. ali isto tak nije ni čisto mineralno. kak sagorijevaju aditivi koji su u njemu, neznam.

CDRW
24.11.2011., 19:04
Khm ... ja sam u Lidlu vidio samo 15W-40 a ne 5W-40 ... ulje se zove W5 pa to neke možda buni. No W5 je robna marka Lidla (ima i "stakloper" od iste marke).

Ukratko - ako ulje mora IZGORIT onda se koristi ulje koje je napravljeno da izgori - dvotaktol.

I wonder
24.11.2011., 19:38
ma to je 5W40 za nekih 30 kn litra. imam doma jednu bocu skoro praznu, gogo mi ju je donio.
smrdi na zgoreto ulje čim čep skineš a tamno je kao slaba kava.

alfa146
24.11.2011., 20:02
Ukratko - ako ulje mora IZGORIT onda se koristi ulje koje je napravljeno da izgori - dvotaktol.

Ne bih se baš složio.zanimljivo bi bilo vidjeti bilancu kisika kod "dvotaktola" i co, u odnosu na neki 5/40.Volio bi vidjeti i količinu ugljiku kao nusproizvod izgaranja.

jony b.
24.11.2011., 20:02
ne . već duuugo to ne igra . to još igra kod starrih opela i pokojeg japanca . u tvom slučaju brisanje dtc.a iz memorije ecu -a može se odraditi isključivo dijagnostikom . samo brisanje ili ne brisanje u tvom slučaju ( NAKON izmjene
PREKOTLAČNOG ventila ) ne utiče na rad turbine . dakle ona će rraditi u koliko su svi segmenti u sustavu ispravni . neovisno obrisao ti ili ne dtc . normalno je očistiti memoriju poslije izvršenog zahvata , dakle pravac dijagnostika :D

....fala, znači + stojan....

I wonder
24.11.2011., 20:17
Ne bih se baš složio.zanimljivo bi bilo vidjeti bilancu kisika kod "dvotaktola" i co, u odnosu na neki 5/40.Volio bi vidjeti i količinu ugljiku kao nusproizvod izgaranja.
a zbog čega misliš da bi bilo puno lošije?

jedini vidljivi produkt izgaranja ulja je plavi dim. što se ostalog tiče, ulje je isto mineralnog porijekla, ugljikovodik (gorivo), za gorenje mu treba kisik a nastaju svi isti plinovi kao i kod izgaranja benzina ili plinskog ulja (dizela).

uostalom, kod miješanja u rezervar se radi o 1% mješavine. kolko to moež dimit? 2T japanski motori u skuterima su išli sa malom uljnom pumpom koja je precizno dozirala dvotaktol pa je dim bio minimalan. nije to kao wartbug gdje se je "za svaki slučaj" dodavalo ulja pa je bilo i 10% mješavina.

Josip09
24.11.2011., 20:29
uostalom, kod miješanja u rezervar se radi o 1% mješavine. kolko to moež dimit? 2T japanski motori u skuterima su išli sa malom uljnom pumpom koja je precizno dozirala dvotaktol pa je dim bio minimalan. nije to kao wartbug gdje se je "za svaki slučaj" dodavalo ulja pa je bilo i 10% mješavina.

Tomos Targa (tzv automatic) je imal pod sicom posudu za dvotaktol, i pumpu na deklinu koju je vrtela radilica, a u rezervar je išlo čisto gorivo. Koliko je precizno doziral, ne bi ulazil u to, vjerujem da su to napravili samo radi jednostavnijeg točenja na benzinskoj.

Osobno, nikad nisam u dizel točil motorno ulje, ni u kojem postotku. A isto tako, nisam ni požalil. Mislim da je to, reda radi, možda da srce (onog ko to želi) bude na mjestu, kak se veli...

jony b.
24.11.2011., 20:32
@wonder
....fala na pojašnjenju onoga u oko ulja....

drugo, negdje tu sam pročitao nedavno, a ne mogu sad pronać, koliko je normalno da instalacije vuku struje kad je auto ugašen (i radio isto ''crn'') golf III jel normalno 0,5A? malo mi puno ha?

yedwy
24.11.2011., 20:58
mislim da je 50-100 mA tak nekaj

CDRW
24.11.2011., 22:46
@wonder
....fala na pojašnjenju onoga u oko ulja....

drugo, negdje tu sam pročitao nedavno, a ne mogu sad pronać, koliko je normalno da instalacije vuku struje kad je auto ugašen (i radio isto ''crn'') golf III jel normalno 0,5A? malo mi puno ha?

Huuuu, debelo previše. Računaj - u jednom danu 12 Ah manje. Ak je aku 60 Ah u dva dana stajanja će bit prazan da nemre zaverglat. U 5 dana je "beton".

Neno2
25.11.2011., 07:16
0,5 A je debelo previše, koliko je normalno zavisi od auta do auta ali sve preko 0,1 je po meni previše.

alfa146
25.11.2011., 07:16
a zbog čega misliš da bi bilo puno lošije?

jedini vidljivi produkt izgaranja ulja je plavi dim. .

Ima i nusprodukt u vidu naslaga nesagorenog ugljika (čađe).
Skini glavu bilo kojemu 2T motoru koji je vozio na dvotaktol i vidi.

CDRW
25.11.2011., 09:02
Ima i nusprodukt u vidu naslaga nesagorenog ugljika (čađe).
Skini glavu bilo kojemu 2T motoru koji je vozio na dvotaktol i vidi.

Ma to je od goriva a ne od ulja. 2T mašine su UVJEK radile sa "masnom" smjesom (baš radi podmazivanja) i otud čađa.

crvek2
25.11.2011., 15:47
kad god se javi netko da ima problem s zaklopkom snage na autu savjetuje mu se čišćenje iste. e sad, ništa sporno kod toga, ali primijetio sam da se nakon prskanja raznoraznih sredstava po tom području pojavljuju otopljene masne naslage za koje pretpostavljam da su krivci za ta zatajenja zaklopki ( uz pohabanost potenciometara ). konkretno pitanje na koje nikad nisam tražil odgovor je, zašto je na usisnoj grani odušak ulja koji uglavnom ide s poklopca ventila ? za aute s fergazerima znam da je fora s tim oduškom da uslijed većeg pritiska te pare kroz fergazer ubaci nazad u mašinu al taj odušak je tam išel direkt iz bloka motora, al koja je priča s autima s injektorima, bilo SPI ili MPI ili DI koji odušak imaju na vrhu gore ?

Secundo
25.11.2011., 16:14
BMW 330d 2000. godište, 248'000 km, trokira kada ga vozim sa malo gasa odnosno u leru. Tada se nekada i gasi.

Prva ideja: Hall sonda. Zamjenjena ona na bregastoj, jer da je ona na radilici, ne bi štimao broj okretaja na brojaču.

Druga ideja: Vuče zrak. Promjenjen dovod za gorivo, obzirom da su se cjevčice na spojevima dale vrtiti, i bio je tanki sloj goriva na spojevima (bez da je gorivo curilo)

Nije pomoglo, i sada razmišljam o idućem koraku: MAF. Kad se prvi puta pokvario, auto je također trokirao, i nije davao punu snagu (max. brzina je bila 200 km/h). Ovaj puta razvija punu snagu (ide 225 km/h po GPS-u), pa zato do sada nisam mjenajo MAF.

Dijagnoza ne pokazuje ništa (barem tako tvrdi majstor u BMW garaži), pa je zato potraga krenula kod mehaničkih dijelova. Hall sonda navodno ne daje error code (tako je bilo kada se prvi put pokvarila), što mi je vrlo čudno. Daje li "načeti" MAF error code? Što bi inače moglo uzrokovati trokiranje?

Joza Cimir
25.11.2011., 19:03
jeli ovo istinito:http://www.njuskalo.hr/auti/ford-escort-1.6-16v-4x4-oglas-3987280

kolko vidim na wikipediji,nije postojala 4x4 verzija:503:

I wonder
25.11.2011., 19:12
kad god se javi netko da ima problem s zaklopkom snage na autu savjetuje mu se čišćenje iste. e sad, ništa sporno kod toga, ali primijetio sam da se nakon prskanja raznoraznih sredstava po tom području pojavljuju otopljene masne naslage za koje pretpostavljam da su krivci za ta zatajenja zaklopki ( uz pohabanost potenciometara ). konkretno pitanje na koje nikad nisam tražil odgovor je, zašto je na usisnoj grani odušak ulja koji uglavnom ide s poklopca ventila ? za aute s fergazerima znam da je fora s tim oduškom da uslijed većeg pritiska te pare kroz fergazer ubaci nazad u mašinu al taj odušak je tam išel direkt iz bloka motora, al koja je priča s autima s injektorima, bilo SPI ili MPI ili DI koji odušak imaju na vrhu gore ?
to nije klasični odušak kao na starim autima.
ovi novi auti imaju PCV, positive crankcase ventilation.

ideja je da imaš cijev koja počinje iza zračnog filtera, ide na motor pa iz motora opet na usis ali iza klapne gasa. s time dobivaš razliku tlakova na početku i kraju cijevi što znači da će motor tuda vući dio zraka kroz sebe. dok vuče, u cilindre usisava uljna isparenja, vodenu paru nastalu kondenzacijom i blow-by cilindara.
poanta je da imaš veći protok zraka nego kod klasičnog oduška/iberlaufa (da, logičar, to je uloga iberlaufa:D) ali i da taj veći protok na sebe preuzme vodenu paru iz bloka/kartera.

kod PCV-a postoji dodatni jednosmjerni ventil negdje na crijevu između dekla i usisne grane. skini ga i protresi, mora lupkat ako je ispravan.

I wonder
25.11.2011., 19:18
BMW 330d 2000. godište, 248'000 km, trokira kada ga vozim sa malo gasa odnosno u leru. Tada se nekada i gasi.

Prva ideja: Hall sonda. Zamjenjena ona na bregastoj, jer da je ona na radilici, ne bi štimao broj okretaja na brojaču.

Druga ideja: Vuče zrak. Promjenjen dovod za gorivo, obzirom da su se cjevčice na spojevima dale vrtiti, i bio je tanki sloj goriva na spojevima (bez da je gorivo curilo)

Nije pomoglo, i sada razmišljam o idućem koraku: MAF. Kad se prvi puta pokvario, auto je također trokirao, i nije davao punu snagu (max. brzina je bila 200 km/h). Ovaj puta razvija punu snagu (ide 225 km/h po GPS-u), pa zato do sada nisam mjenajo MAF.

Dijagnoza ne pokazuje ništa (barem tako tvrdi majstor u BMW garaži), pa je zato potraga krenula kod mehaničkih dijelova. Hall sonda navodno ne daje error code (tako je bilo kada se prvi put pokvarila), što mi je vrlo čudno. Daje li "načeti" MAF error code? Što bi inače moglo uzrokovati trokiranje?
vjeruj mi, na okretomjeru se ništa nije vidjelo kad je senzor radilice krepavao.
a ne vidim zašto i bi. ako pokoje paljenje preskoči, on nastavi dalje normalni rad, samo je radilica usporila vrtnju zbog nedostatka paljenja.
taj senzor je ili ON ili OFF, nema međuvrijednosti, možda zato dijagnostika ne čita njegov kvar. ako signala nema, komp to "prevede" kao da motor staje/usporava ili je ugašen kontakt.
osim senzora, samog injektora i ožičenja injektora, ne vidim da bi ijedan drugi kvar mogao uzrokovati takvo trokiranje na leru.

a što se tiče MAF-a, on bi morao davati neke vrijednosti u ovisnosti o protoku mase zraka. npr. za protok od 20 litara 1,1 V a za 50 litara 2,6 V.
to onda znači da se vrlo precizno može izmjeriti da li MAF daje dobre podatke ili ne.

matko_gsi
25.11.2011., 20:00
da ne otvaram novu temu bespotrebno pitat ću ovdje

imam dosta hrđe na svojoj nexiji ne zbog loše zaštite kao kod opela nego zbog oštećenja i malo jačeg karambola od ljetos

prohrđala mi je malo hauba na mjestu gdje je ispravljena i blatobran,isto tako je rub desnog blatobrana od ogrebotine zahrđao

kad sma popravljao auto nisam htio lakirati jer mi se nije isplatilo,bitno je da se vozi

hoće li mi to smetat na tehničkom kad budem registrirao auto u 3. mjesecu??

ili da to nekakvim sprejem pošpricam??

hasnfefer
25.11.2011., 20:10
sada sam se sjetio! Jel BMW još uvijek za 7-mice koristi viši napon nego za ostala vozila?

CDRW
25.11.2011., 20:11
Prije neki dan vozim ja rent-a-car kombi i neki klinac se stalno kotrlja ispod sica. Dok kod jednog jačeg kočenja to "nešto" ne izleti van ..... Happy Color sprej u dozi. Bijeli. Majstor prije tehničkog pošpricao "bolna" mjesta friškim lakom. A ispod čips. Nit je kitao, nit je brusio nit išta ....

Taj dan je kombi imao regu staru 6 dana. Dakle odgovor na tvoje pitanje je DA, sprej će ti pomoći. Izgledat će ko da se pas posrao ali te neće jebavat.

CDRW
25.11.2011., 20:13
sada sam se sjetio! Jel BMW još uvijek za 7-mice koristi viši napon nego za ostala vozila?

TSi injektor treba >45V da "otvori". Jel to znači da i VW koristi viši napon?
Da ne pričamo o HID svjetlima.

Dakle odgovor na tvoje pitanje je - ne. 42V sabirnica nikad nije zaživjela. Čak nisam siguran da li je ikad makla dalje od prototipa.

ne...znalica!
26.11.2011., 01:13
mineralno ulje je motorno ulje gradacije 15W40, 20W40 i slično.

5W40 iz lidla je reciklirano ulje, pročišćeno i nabijeno aditivima. kad je reciklirano, znači da je mješung svega i svačega. tom ulju ja ne priznajem da je "sintetika" jer i nije, makar bi po gradaciji 5W40 trebala biti. ali isto tak nije ni čisto mineralno. kak sagorijevaju aditivi koji su u njemu, neznam.

a po toj logici...bi bilo bolje sipati 15w-40 (manje aditiva) već ovo 5w-40, samo teoretski razmatram...:)

i ajd da probamo odgovriti...da li dodavanje ulja u gorivo ( nije bitno sada kojega, mineralno, hc, dvotaktol, atf,...) pomaže u očuvanju elemenata pumpe i ostalog?

i da li se na konto tih eventualnih "dobitaka" (očuvanje elmenata pumpe...) isplati čađit motor sa dodatnimm uljem smješanim u gorivo?

vidim da ti pitaš "što ti trebaju dodatne naslage?", cd kaže AKO TREBA nek bude dvotaktol, josip kaže ne, alfa kaže samo da i dvotaktol čađi...znači ovdje bi se mogao izvući odgovor...volio bih čuti još par mišljenja...odnosno da odgovrimo na dva pitanja iznad postavljena...

I wonder
26.11.2011., 10:02
a po toj logici...bi bilo bolje sipati 15w-40 (manje aditiva) već ovo 5w-40, samo teoretski razmatram...:)

ne. nisi pogodil poantu.
u svakom ulju ima aditiva. ali kvalitetna ulja netrebaju aditive koji poboljšavaju viskozitet a loša ulja ih trebaju, i to puno.

recimo, uzmeš neko obično bazno ulje koje je SAE 10 (znači, 10W10). u njega dodaješ aditive koji poboljšavaju viskozitet na toplo i s time od tog ulja napraviš 10W30. još više aditiva, i napraviš 10W40.
kvalitetno ulje (neka jako kvalitetna polusintetika) netreba takve aditive UOPĆE. ono JEST 10W40 bez ikakvih aditiva. a kad znamo da se aditivi troše izgaraju i razbijaju, meni je logično da će kvalitetno ulje i na kraju svojeg života biti boljeg viskoziteta nego ono u kojem su aditivi nestali.
i ajd da probamo odgovriti...da li dodavanje ulja u gorivo ( nije bitno sada kojega, mineralno, hc, dvotaktol, atf,...) pomaže u očuvanju elemenata pumpe i ostalog? da, ali ne bitno.
proizvođači motora daju minimalne zahtjeve proizvođačima goriva koji se moraju ispuniti da bi elementi sustava goriva bilo kvalitetno podmazani.
najbolji dokaz su ti novi CR motori. drugačiji zahtjevi za podmazivanje (visoko opterećeni motor) pa ako natočiš benzin u takav auto, ode cijeli sustav u krasan klinac.
i da li se na konto tih eventualnih "dobitaka" (očuvanje elmenata pumpe...) isplati čađit motor sa dodatnimm uljem smješanim u gorivo?
previše slušaš logičara:D:D
njemu svaki motor čađi i dimi kao lokomotiva parnjača.

daj slušaj kak treba. i dizel gorivo je plinsko ulje. motorno ulje isto sagorijeva kao i dizel, samo na drugačijim temperaturama, drugačijim plamenom....
jedini problem su aditivi iz ulja koji mogu stvarati naslage kod izgaranja, ali toga nije tak puno. kakvo čađenje motora? toga ima samo u crtićima i logičarevim postovima.
vidim da ti pitaš "što ti trebaju dodatne naslage?", cd kaže AKO TREBA nek bude dvotaktol, josip kaže ne, alfa kaže samo da i dvotaktol čađi...znači ovdje bi se mogao izvući odgovor...volio bih čuti još par mišljenja...odnosno da odgovrimo na dva pitanja iznad postavljena...
pa da. zašto, ako se može dodavati ulje koje ne stvara naslage uopće?
i ja sam mu rekao da, ako želi dodati ulje, nek doda dvotaktol.

alfa se je malo zajebal a i josip je u pravu. motor ionako neće voziti milju km pa čuvanje na taj način teško da će se isplatiti. pogotovo jer novi motori prate SVE, a ulja ipak izgara malo drugačije od dizela, pogotovo kod ovih sa ubrizgavanjem u više faza.

karlos100
26.11.2011., 10:56
jeli ovo istinito:http://www.njuskalo.hr/auti/ford-escort-1.6-16v-4x4-oglas-3987280

kolko vidim na wikipediji,nije postojala 4x4 verzija:503:

Postoji 4x4 verzija.

Artois
26.11.2011., 12:34
http://www.youtube.com/watch?v=BQq_Rzn-yu0&feature=player_embedded

Ima li kod nas ovakvih fabia?

Nalc
26.11.2011., 17:55
Jedno pitanje, onak iz znatiželje. Gledam jučer posle posla kolega pali Mondea, druga generacija, 97 godište, dizel. Dakle, pali ona njega, izbaci oblak plavog dima, dimi plavo još minutu dvije..... A kad se zagrije, ne dimi plavo, kad mu daš gas zdimi crno, hebi ga, dizel je, ekotest je prošel normalno, bez poznatih krepanih hrvata u knjižici vozila....

Dakle? Kaj bi bilo? Ne da se sad pred njim falim, zanima me......

I wonder
26.11.2011., 18:00
plavi dim je od ulja. znači da mu se nabralo ulja u kompresionoj komori prije gašenja, možda zato jer je auto radil na leru ili malom gasu.
ali većinom se ljudi zeznu i to bude bijeli dim a ne plavi. bijeli je od slabe kompresije, zbog toga preniske temperature u cilindru i onda dizel stvara bijeli dim kod izgaranja.
crni dim kod stiskanja postoji kod svakog dizel motora, neki više neki manje ali svi zadime. dolazi od previše goriva u odnosu na količinu zraka. traje kratko, osim ako nisi isčipiral motor pa dimi jako i dugo:D

Nalc
26.11.2011., 18:14
Dobro, to znam, mislim za dimne boje kod dizela :D
Ne, bil je plavi dim, definitivno. Još smo ga zajebavali da mu auto dimi krivu boju, zbog toga kaj dolazi u 12 mjesecu, politički mislim...... Al nije ovo politika, znam, tek tolko da velim. A sad, zakaj bi mu ulje ostajalo u komori? Karike u banani?

Lesli Eldridž
26.11.2011., 18:19
Dobro, to znam, mislim za dimne boje kod dizela :D
Ne, bil je plavi dim, definitivno. Još smo ga zajebavali da mu auto dimi krivu boju, zbog toga kaj dolazi u 12 mjesecu, politički mislim...... Al nije ovo politika, znam, tek tolko da velim. A sad, zakaj bi mu ulje ostajalo u komori? Karike u banani?Ventili. A i karike sigurno nisu u baš najboljem stanju...

Nalc
26.11.2011., 18:24
Dobro, to je i bila moja sumnja, al ima tu doktora, pa reko da pitam....
Ali, opet to ali, to se ne događa kad je motor topli. Recimo, dojde na posel, ima dobrih 20 kilometara, čak i više, parkira se i ugasi ga. A za 5 minuta ga ja natiram da se preparkira dalje jer mi smeta :lol:. Al onda samo crno zdimi.
Dobro, motor ima 380 i kusur kilometara..... ali recimo, kad već gnjavim, predviđeni (teoretski) vijek trajanja ak nejde ništa prčkat po njemu?

Lesli Eldridž
26.11.2011., 18:26
Dobro, to je i bila moja sumnja, al ima tu doktora, pa reko da pitam....
Ali, opet to ali, to se ne događa kad je motor topli. Recimo, dojde na posel, ima dobrih 20 kilometara, čak i više, parkira se i ugasi ga. A za 5 minuta ga ja natiram da se preparkira dalje jer mi smeta :lol:. Al onda samo crno zdimi.
Dobro, motor ima 380 i kusur kilometara..... ali recimo, kad već gnjavim, predviđeni (teoretski) vijek trajanja ak nejde ništa prčkat po njemu?Pa neće se nakapat ulja u komore nakon 5 minuta. Kad malo duže stoji onda se skupi ulja i eto ti oblaka dima. A to što dimi crno, znači da je motor u qurcu. Izrađen...

Nalc
26.11.2011., 18:31
Dobro šefe, hvala na odgovorima, nebum te gnjavil više.
Da izrađen..... bivši službeni auto firme, čak i regan kao teretno vozilo, samo 4 osobe, mreža fiksna za pregradu....... al kaj i je, karavan je, oboriš ziceve i imaš mjesta za malo nogomet. A taj fala bogu nikad prazan bil nije. Bar 300 kila svaki dan, samo u bunkeru, bez rušenja sjedala....... Plus dodatno kaj je bilo prema potrebama taj dan....

jony b.
26.11.2011., 18:39
mislim da je 50-100 mA tak nekaj

Huuuu, debelo previše. Računaj - u jednom danu 12 Ah manje. Ak je aku 60 Ah u dva dana stajanja će bit prazan da nemre zaverglat. U 5 dana je "beton".

0,5 A je debelo previše, koliko je normalno zavisi od auta do auta ali sve preko 0,1 je po meni previše.

....ma da, panj ----> vrata otvorena ----> svjetlo unutrašnjisti 5w.... :D
....vrata zatvorena 95mA.... :p

nego fala....

ne...znalica!
26.11.2011., 23:56
ne. nisi pogodil poantu.
u svakom ulju ima aditiva. ali kvalitetna ulja netrebaju aditive koji poboljšavaju viskozitet a loša ulja ih trebaju, i to puno.

recimo, uzmeš neko obično bazno ulje koje je SAE 10 (znači, 10W10). u njega dodaješ aditive koji poboljšavaju viskozitet na toplo i s time od tog ulja napraviš 10W30. još više aditiva, i napraviš 10W40.
kvalitetno ulje (neka jako kvalitetna polusintetika) netreba takve aditive UOPĆE. ono JEST 10W40 bez ikakvih aditiva. a kad znamo da se aditivi troše izgaraju i razbijaju, meni je logično da će kvalitetno ulje i na kraju svojeg života biti boljeg viskoziteta nego ono u kojem su aditivi nestali.
da, ali ne bitno.
proizvođači motora daju minimalne zahtjeve proizvođačima goriva koji se moraju ispuniti da bi elementi sustava goriva bilo kvalitetno podmazani.
najbolji dokaz su ti novi CR motori. drugačiji zahtjevi za podmazivanje (visoko opterećeni motor) pa ako natočiš benzin u takav auto, ode cijeli sustav u krasan klinac.

previše slušaš logičara:D:D
njemu svaki motor čađi i dimi kao lokomotiva parnjača.

daj slušaj kak treba. i dizel gorivo je plinsko ulje. motorno ulje isto sagorijeva kao i dizel, samo na drugačijim temperaturama, drugačijim plamenom....
jedini problem su aditivi iz ulja koji mogu stvarati naslage kod izgaranja, ali toga nije tak puno. kakvo čađenje motora? toga ima samo u crtićima i logičarevim postovima.

pa da. zašto, ako se može dodavati ulje koje ne stvara naslage uopće?
i ja sam mu rekao da, ako želi dodati ulje, nek doda dvotaktol.

alfa se je malo zajebal a i josip je u pravu. motor ionako neće voziti milju km pa čuvanje na taj način teško da će se isplatiti. pogotovo jer novi motori prate SVE, a ulja ipak izgara malo drugačije od dizela, pogotovo kod ovih sa ubrizgavanjem u više faza.

:Pivo:

shotman
27.11.2011., 11:47
Bok:w

Imam pitanjce :cerek:

Dal postoji razlika u kvaliteti ili nečem drugom u istim autima, ali da su proizvedeni u dvije različite tvornice???

konkretno me zanimaju slijedeći auteki:
1. Ford Fiesta (do 1995) proizvedena u Njemačkoj (WF0 počinje broj šasije) i proizvedena u Španjolskoj (VS6 počinje broj šasije)
2. VW Golf 5 proizveden u Wolfsburgu (oznaka u broju šasije W) i u drugoj tvornici (oznaka u broju šasije P)

tenks:D

CDRW
27.11.2011., 12:36
Koliko god proizvođači kategorički tvrdili da nema - istina je suprotna. Dokaz su ti nagrade koji SAMI PROIZVOĐAČI daju svojim tvornicama radi dostignute kvalitete - tako npr jedna od najkvalitetnijih Renaultovih tvornica je u N.Mestu. Fiatove najbolje tvornice su Tichy u Poljskoj i Tofasova tvornica u Bursi, Turska.

Bottomline - razlika IMA. Koliko god oni šutjeli o tome. Drugo je pitanje što to tebi znači.

shotman
27.11.2011., 12:50
Mene samo zanima, dal ima nekih razlika u kvaliteti dva ista auta s istim motorima proizvedenih u različitim tvornicama. :D

Jari
27.11.2011., 14:59
Imam problem s vratima zadnjim na tempri, kad ih normalno idem zatvorit ne zatvore se do kraja, a kad nabijem ko konj onda se jedva zatvore, ugl kad pocnem vozit skuzim da su se se otvorila iako sam ih zakljuco i to se ne otvore onako napola nego kad bi uso u zavoj neki otvorila bi se skroz pa sad da li se to moze nekak sklepat, ili se mora na servis i u cem bi uopce mogo bit problem

yedwy
27.11.2011., 17:27
Ili brava ili onaj trn na štoku na kojeg se hvata, može bit spigan, pomaknut itd...

CDRW
27.11.2011., 18:00
Mene samo zanima, dal ima nekih razlika u kvaliteti dva ista auta s istim motorima proizvedenih u različitim tvornicama. :D

Ima

Lesli Eldridž
27.11.2011., 21:16
ImaNe nužno. Može da bude, ali i ne mora. Čak štaviše mnogi tvrde da slovački Golfovi ne valjaju, a razlike konkretno u tom slučaju i nema.

sharkhos
27.11.2011., 22:37
stari dizel s pretkomorama, ima paljenje 20° prije GMT, da li bi bolje palio
zimi par stupnjeva ranije (22°) ili kasnije (18°).

teoretsko pitanje, brojevi su iz glave :)

CDRW
27.11.2011., 22:54
Ne nužno. Može da bude, ali i ne mora. Čak štaviše mnogi tvrde da slovački Golfovi ne valjaju, a razlike konkretno u tom slučaju i nema.

Ma pitanje mu je bezvezno (na što sam mu i probao ukazat al on ne haje) - šta njemu znači ako recimo tvornica u Wolfsburgu izbaci 1 falični na 100 a ona u Bratislavi 5 na 100 ako tebe pogodi upravo onaj jedan iz Wolfsburga.

Ako sam rekao da je jedna tvornica bolja od druge to NE znači da SVI auti iz lošije tvornice imaju grešku ili da su SVI auti iz bolje zvornice bezgrešni.

thumb
28.11.2011., 06:21
Postoje standardi, nije to sam tak od tvornice do tvornice... ima oscilacije, drastične ne bi smjelo biti..

Mene zanimaju lageri, točnije lagere na alternatoru... dakle znam da ih ima dva jer sam ih mijenjao ljetos no da li oni proizvode zvuk kada su pri kraju... tipa kada cvili remen kad nije zategnut kak spada?
-dakle, auto se zgrije na radnu temperaturu,i počne cviliti s vremena na vrijeme...

-imam drugi alternator, njemu nisam mijenjao lagere..

stanjkof
28.11.2011., 07:14
Postoje standardi, nije to sam tak od tvornice do tvornice... ima oscilacije, drastične ne bi smjelo biti..

Mene zanimaju lageri, točnije lagere na alternatoru... dakle znam da ih ima dva jer sam ih mijenjao ljetos no da li oni proizvode zvuk kada su pri kraju... tipa kada cvili remen kad nije zategnut kak spada?
-dakle, auto se zgrije na radnu temperaturu,i počne cviliti s vremena na vrijeme...

na kojem autu?
čini mi se da i meni klopotare.

thumb
28.11.2011., 07:21
bmw e30,kocka

I wonder
28.11.2011., 07:44

lager zuji i huči kad mu se potroši vijenac i teže se okreće.
ako je na alternatoru, onda se to prenaša na remen koji cvili kad proklizava preko remenice.

Henry Miller
28.11.2011., 20:20
Mercedes Vito, 96. g., 110 D, treba dosta dijelova za taj kombi: ručica mjenjača s mehanizmom, neki tapecirunzi, mehanizmi za spuštanje prozora, ručice za otvaranje vrata, oplate od vrata i hrpa sličnih sitnica, sve se raspada...

Sada mene zanima gdje bi bilo najbolje tražiti te dijelove, koji bi otpadi mogli imati te dijelove i gdje se nalaze, od kuda krenuti... :ne zna:

giga_games
28.11.2011., 23:17
...čujte i počujte biser sa autop*rtala u vezi novog hyundai-a i40:

"Sportski dizajn vozila i40 ne narušava udobnost u unutrašnjosti."

bwahahahaha :lol:

:mig:

CottonEyeJoe
29.11.2011., 06:47
imam ja par pitanja vezanih za svoj bravo 1.2 16V.

1.) Ne radi mi rikverc svijetlo, osigurači su svi ok, no na žicama u bunkeru nema struje. Gdje se nalazi taj prekidač, da ispitam dal na njemu ima?
Mater i struji, najgori kvarovi.
A otkrio sam i još neka dva osigurača koja su bila izgorena (7,5A),a nemam pojma od čega. Sve radilo u autu normalno.

2.) Zašto mi auto po zimi jako dimi bijeli dim? Skužio sam da preko zime troši dosta vode (antifriza), dok preko ljeta skoro uopće ne troši.

Zašto su me sad krenule jebat sve sitne stvari, a do sad u evo četiri godine vožnje ništa skoro? Šta nije to moglo ići po redu kroz četiri godine, nego sad odjednom?

Rikverc, brava od vozača (riješio wd), struja, ujutro kad je smrznut negdje pišti zrak u vožnji, počeli su amortizeri i seleni svoje davat, sad čekam getribu i ostale stvari...

U drugom mjescu rega, mislim da je to zadnja za ovaj autič, neka zdura još godinu dana i vrijeme za mjenjat kola.

thumb
29.11.2011., 06:52
Zašto su me sad krenule jebat sve sitne stvari, a do sad u evo četiri godine vožnje ništa skoro? Šta nije to moglo ići po redu kroz četiri godine, nego sad odjednom?

zašto da bude jednostavno kad može bit komplicirano :mig:

CDRW
29.11.2011., 08:00
Šalter ti je na getribi s prednje strane. Nemreš ga fulat jer idu dvije žice do njega.

Neno2
29.11.2011., 08:01
imam ja par pitanja vezanih za svoj bravo 1.2 16V.

1.) Ne radi mi rikverc svijetlo, osigurači su svi ok, no na žicama u bunkeru nema struje. Gdje se nalazi taj prekidač, da ispitam dal na njemu ima?
Mater i struji, najgori kvarovi.
A otkrio sam i još neka dva osigurača koja su bila izgorena (7,5A),a nemam pojma od čega. Sve radilo u autu normalno.

2.) Zašto mi auto po zimi jako dimi bijeli dim? Skužio sam da preko zime troši dosta vode (antifriza), dok preko ljeta skoro uopće ne troši.

Rikverc, brava od vozača (riješio wd), struja, ujutro kad je smrznut negdje pišti zrak u vožnji, počeli su amortizeri i seleni svoje davat, sad čekam getribu i ostale stvari...

U drugom mjescu rega, mislim da je to zadnja za ovaj autič, neka zdura još godinu dana i vrijeme za mjenjat kola.

Prekidač na getribi, provaj ga skinut jako pritisnuti "nos" i rotirati ljevo desno možda je slab kontakt ako ne zamjeni.

Bjeli dim = voda u kompresionom prostoru, naj vjerovatnije brtva glave.

CottonEyeJoe
29.11.2011., 08:57
Šalter ti je na getribi s prednje strane. Nemreš ga fulat jer idu dvije žice do njega.

to sigurno skroz ispod getribe? Hoću reči, moram se zavuči pod getribu ili odozgora?

A ovo za vodu, brtva? Opet? mater.

Pa preko ljeta ne dimi ništa, potroši vode za 2-3 dcl cijelo ljeto, dok preko zime toliko u mjesec dana potroši.

CDRW
29.11.2011., 09:08
to sigurno skroz ispod getribe? Hoću reči, moram se zavuči pod getribu ili odozgora?

A ovo za vodu, brtva? Opet? mater.

Pa preko ljeta ne dimi ništa, potroši vode za 2-3 dcl cijelo ljeto, dok preko zime toliko u mjesec dana potroši.

Na PREDNJOJ strani - vidi se i odozgora i odozdola.

CottonEyeJoe
29.11.2011., 09:33
ok, pogledat ću i ispitati.

Jel ima još netko problem sa onim famoznim magljenjem stakala u bravu?

Sve se magli, i prednji, i zadnji, sve, ventilator na 4 ne pomaže puno, klima ne radi, ma katastrofa.

Jel ima veze filter peludi od naprijed?

goran79
29.11.2011., 13:13
ovako polo classic 98god samo 82tkm 1.6.75konja.bakica ga vozila ima servisnu knjizicu iz zubaka.ko novi za 2000eura? dali je to dobra cijena i kakav je inace taj classic polo i kakav je motor? jel izdrzljiv,dali je rastrosan ? hvala

IQ500
29.11.2011., 13:20
ok, pogledat ću i ispitati.

Jel ima još netko problem sa onim famoznim magljenjem stakala u bravu?

Sve se magli, i prednji, i zadnji, sve, ventilator na 4 ne pomaže puno, klima ne radi, ma katastrofa.

Jel ima veze filter peludi od naprijed?

možda ti pušta na kileru kabine pa ti zato i gubi vodu i magli stakla, provjeri to

rocket86
29.11.2011., 13:27
ovako polo classic 98god samo 82tkm 1.6.75konja.bakica ga vozila ima servisnu knjizicu iz zubaka.ko novi za 2000eura? dali je to dobra cijena i kakav je inace taj classic polo i kakav je motor? jel izdrzljiv,dali je rastrosan ? hvala

motor je izdržljiv i rastrošan, jedan od dugotrajnijih vw motora... možda i najbolji, ako se zanemari potrošnja.

to što ga je bakica vozila ne znači nužno nešto pozitivno(kao npr.30 km/h u 4 i slično). ali ako je auto uistinu dobar, cijena ne mora biti prepreka(iako meni osobno ne izgleda drastična, možda malo prevelika, s obzirom na stanje na tržištu)

CottonEyeJoe
29.11.2011., 14:06
možda ti pušta na kileru kabine pa ti zato i gubi vodu i magli stakla, provjeri to

hm, pa meni je često mokro ispod mog vozačevog tepiha, ali ja sam to uvijek vidio da je mokro nakon kiše ili pranja vozila - barem tako zaključujem, no sve mi to čudno.

Jel moguće da bi to od kilera bilo ili? Gdje se on pak nalazi, negdje kod nogu suvozača ili?

thumb
29.11.2011., 14:10
hm, pa meni je često mokro ispod mog vozačevog tepiha, ali ja sam to uvijek vidio da je mokro nakon kiše ili pranja vozila - barem tako zaključujem, no sve mi to čudno.

Jel moguće da bi to od kilera bilo ili? Gdje se on pak nalazi, negdje kod nogu suvozača ili?

meni kad je kiler kabine eksplodirao bilo je vode svugdje :zubo: još sam se ja u ne znanju usro i uzo aparat za gašenje i dobro to "osvježio"...krasno iskustvo :504:

ugl da,kiler ti pušta, definitivno mislim da je to najzajebanije promijeniti,barem što se tiče bmw-a...

goran79
29.11.2011., 14:12
motor je izdržljiv i rastrošan, jedan od dugotrajnijih vw motora... možda i najbolji, ako se zanemari potrošnja.

to što ga je bakica vozila ne znači nužno nešto pozitivno(kao npr.30 km/h u 4 i slično). ali ako je auto uistinu dobar, cijena ne mora biti prepreka(iako meni osobno ne izgleda drastična, možda malo prevelika, s obzirom na stanje na tržištu)

ponudit 1600eura ,mislim da bi to bila dobra kupovina

rocket86
29.11.2011., 14:23
probaj, ali kao polovni je držao uvijek dobru cijenu, i tih 1600-1700 je realno, a ovih 300, i više bi potrošio da loš primjerak dovedeš u red... ok, argument za rušenje ti može biti da taj model(classic) i nije previše tražen, puno bolje se prodaje hatchback

!!MEDO!!
29.11.2011., 18:24
evo pitanje jedno. Radi se o dieselu. Primjetio sam to tek prije koji dan kada su temp bile oko -5 stupnjeva. Kada nakon duzeg stajanja (preko noci) upalim auto, auto upali iz prve, ali uz nekakav cudan zvuk "skripanja" kao da nema ni kapi tekucine u motoru, kao da je skroz suh. Isto tako kada pustim auto da klizi u drugoj ili trecoj, motor ima tendenciju da se ugasi (pocne cukat malo). Sve se to desava kada je motor potpuno hladan na niskim temperaturama. Nakon 5 min voznje ili ako je vanjska temp veca od 0 sve je normalno. U cemu bi mogao biti problem?
Isto mislim da mi se motor zagrije samo do 70 stupnjeva, a ne do 90. Zna li tko zasto? Termostat? :ne zna:
Dali je moguce da su ta dva problema povezana?
Hvala :)

qwer
29.11.2011., 18:37
Jedno pitanje; broj vozačke dozvole, je li to broj na dnu prve stranice, tj na istoj gdje je grb i naziv "vozačka dozvola", ili na dnu druge stranice di se nalazi i slika i ostali podaci?

CDRW
29.11.2011., 23:17

Sam si dao odgovor na tvoje pitanje - tapacirung i izolacija ispod njega su ti puni vode. I sad kad radi grijanje - ta voda isparava.

CottonEyeJoe
30.11.2011., 06:15
http://www.bhtuning.com/ne-radi-mi-svjetlo-za-rikverc-t-48010-2.html

jel to rikverc prekidač? Jučer sam malo tražio ali nisam uspio pronači, tj pronašao sam 3 prekidača oko getribe,samo nisam mogao prepoznati kako bi trebao izgledati.

Dok ga skinem, jel može curiti što ispod njega?

Neno2
30.11.2011., 07:02

Zašto svi automatski misle na 1,6 iz Golfa 4?

Ovaj motor ti vuče korjene iz 1,3 motora iz Golfa 2, i to je konstrukcija s razvodnikom paljena na bregastoj osovini, i to mu je jedna od slabih točaka, ako je razvodnik Marelli zna se raspasti da nema popravka, druga slaba točka je mjenjač (provjeri da li fali ulja i čuje li se diferencijal) i to je otprilike to.

Potrošnju ako ga ne vrtiš možeš držati oko 7 litara.

CDRW
30.11.2011., 09:47
http://www.bhtuning.com/ne-radi-mi-svjetlo-za-rikverc-t-48010-2.html

jel to rikverc prekidač? Jučer sam malo tražio ali nisam uspio pronači, tj pronašao sam 3 prekidača oko getribe,samo nisam mogao prepoznati kako bi trebao izgledati.

Dok ga skinem, jel može curiti što ispod njega?

Neće curit niš jer je šalter pri vrhu getribe (ispod polužja di se spajaju sajle od mjenjača - sa prednje strane dakle prema hladnjaku).

zenso
30.11.2011., 11:48
Pozdrav.

Imam problem sa starim autom, noću je parkiran na zemlji i svako jutro padne vlaga kao da je padala kiša. (u Dalmaciji)
Veglam ko luđak i na plinu i na benzinu, ništa. Parking je na velikoj nizbi i guranjem odma upali. No, to nije rješenje, pa sam ga prodao.

Sad s novim starim autom imam isti problem i ne da mi se odmah odustati i prodati i njega. Taj novi je kia pride i kad je upalim na nizbi, moram još desetak minuta stajat u leru jer ne prima gas. Nakon toga postaje ona stara dobra jurilica. Akumulator je nov.

Govore li vam ovi podatci što bi tu moglo biti pokvareno?

I wonder
30.11.2011., 13:21
pa jel imaš čok na tom autu? jel povlačiš?
jel anlaser dobro vrti?

a oba auta ti ne pale zbog vlage i starih kablova svjećica koji probijaju. pogotovo plinaš a ni ovaj nije bolji kak vidim.
ako je sve ostalo u redu, onda trebaš gledat prema kablovima, kapi i ruci razvodnika, nebi bilo loše ni svjećice promijeniti.

zenso
30.11.2011., 13:57
pa jel imaš čok na tom autu? jel povlačiš?
jel anlaser dobro vrti?

a oba auta ti ne pale zbog vlage i starih kablova svjećica koji probijaju. pogotovo plinaš a ni ovaj nije bolji kak vidim.
ako je sve ostalo u redu, onda trebaš gledat prema kablovima, kapi i ruci razvodnika, nebi bilo loše ni svjećice promijeniti.

chok više nemam, a anlaser, ako je to ono što cujem dok verglam, zvuci uobicajeno.
sve ostalo je okej, sudeći po ponašanju u svim ostalim uvjetima paljenja, cak po kiši, zacudo.

znaci, svi navedeni simptomi se uklapaju u stare kabele ili svjećice?
to je dobro, zvuci mi jeftino.

Joza Cimir
30.11.2011., 14:41
imali smo auto(polo)koji je pisan na mene,ali ga je stari koristio.
pred kojih 2mj ga je sudario,i prodao ga ciganima za staro zeljezo.

zatim sam regao ja svoj aut(lanos),u osiguranju su provjerili i potvrdili da imam 50%popusta.
e,tu sad nastaje problem.
jucer sam dobio "cestitku" od osiguranja,da mi tih 50% ne vrijedi jer nemam dokaz da je stari auto odjavljen,te da moram doplatit kojih 900kn !!!!!

kak je to moguce,da ak su mi potvrdili tih 50%,sad i oduzimaju??
kaj mi realno mogu napravit?(lanos prodan i ne pise vise na mene)

CDRW
30.11.2011., 17:18
Ajde molim te reci da nisi bio toliko glup i prodao auto (Polo) bez i jednog dokaza (ugovor, račun, salveta iz birtije di ste lovu zamjenili ....).
Ako je ipak tako - auto još uvjek figurira na tebe i 900 kn će ti bit najmanji problem.

rocket86
30.11.2011., 18:24
Zašto svi automatski misle na 1,6 iz Golfa 4?

Ovaj motor ti vuče korjene iz 1,3 motora iz Golfa 2, i to je konstrukcija s razvodnikom paljena na bregastoj osovini, i to mu je jedna od slabih točaka, ako je razvodnik Marelli zna se raspasti da nema popravka, druga slaba točka je mjenjač (provjeri da li fali ulja i čuje li se diferencijal) i to je otprilike to.

Potrošnju ako ga ne vrtiš možeš držati oko 7 litara.

nije isti, znam. znam i da su ga u auto bildu u g2 pokušali razjebat i nisu uspjeli:zubo: ali kolegi je u g3 trošio 10ak litara(75ks, 1598 ccm)

Joza Cimir
30.11.2011., 18:48
Ajde molim te reci da nisi bio toliko glup i prodao auto (Polo) bez i jednog dokaza (ugovor, račun, salveta iz birtije di ste lovu zamjenili ....).
Ako je ipak tako - auto još uvjek figurira na tebe i 900 kn će ti bit najmanji problem.

auto je odjavljen,ali ga je stari prodao skupa sa svim papirima :504:

nekuzim kakva je to retroaktivna kazna? :503:

I wonder
30.11.2011., 19:58
chok više nemam, a anlaser, ako je to ono što cujem dok verglam, zvuci uobicajeno.
sve ostalo je okej, sudeći po ponašanju u svim ostalim uvjetima paljenja, cak po kiši, zacudo.

znaci, svi navedeni simptomi se uklapaju u stare kabele ili svjećice?
to je dobro, zvuci mi jeftino.
kak to nemaš čok? izvađen van iz auta na kojem je postojao?
pa nije ni čudno da neće upaliti niti prima gas dok se ne zgrije.

ako je tako, zaboravi kablove i svjećice. auto bu proradil kak treba kad bude ispravan rasplinjač imal.
auto je odjavljen,ali ga je stari prodao skupa sa svim papirima :504:

nekuzim kakva je to retroaktivna kazna? :503:
pa pitaj ih na osnovu čega ti hoće naplatiti puni iznos police.

ti možeš ostvariti 50% bonusa na drugom autu ako si prvi odjavio. može taj prvi auto biti u tvom dvorištu, ali ako je odjavljen, bonus možeš prenijeti na drugi auto. naravno, moraš imati potvrdu za to.

zenso
30.11.2011., 23:08
kak to nemaš čok? izvađen van iz auta na kojem je postojao?
pa nije ni čudno da neće upaliti niti prima gas dok se ne zgrije.

ako je tako, zaboravi kablove i svjećice. auto bu proradil kak treba kad bude ispravan rasplinjač imal.

nemam čok u ovom novom, u kia-i, bar ne onaj ručni.
danas sam, nakon što je auto cijeli dan i večer bio na asfaltnom parkingu potpuno mokar od vlage, upalio bez ikakvih problema. računam da je večernja temperatura slična jutarnjoj, oko 8 stupnjeva.

kako tako može malo radit malo ne radit? jedino ako je na mom parkingu vlaga ekstremnija jer je doli zemlja?

Joza Cimir
30.11.2011., 23:11
ovak,otisao u sam u osiguranje A,rekao da imam 50% popusta,nazvali su moje staro osiguranje B,potvrdili da imam 50% popusta,napravili racun s popustom,sve uredno platio. Nitko mi nije spominjao da moram donjeti podvrdu da je stari auto odjavljen.
I sad poptuno ne razumijem kako je moguca da idu traziti novac,kad su napravljene sve kontrole :503::503:

uostalom,ako ne platim,a necu,sto mi mogu napravit?
kako se ja mogu obranit od ovog bezobrazluka?

CDRW
01.12.2011., 06:35
Odnesi im potvrdu da je auto odjavljen. Ako je nemaš izvadi duplikat na MUP-u.

I wonder
01.12.2011., 07:57
nemam čok u ovom novom, u kia-i, bar ne onaj ručni.
danas sam, nakon što je auto cijeli dan i večer bio na asfaltnom parkingu potpuno mokar od vlage, upalio bez ikakvih problema. računam da je večernja temperatura slična jutarnjoj, oko 8 stupnjeva.

kako tako može malo radit malo ne radit? jedino ako je na mom parkingu vlaga ekstremnija jer je doli zemlja?
pa pitam te da li uopće imaš čok na autu i kakav.

jer ta stara izvedba auta vjerojatno onda ima automatski čok, koji isto tako vrlo vjerojatno ne radi. i dok ne radi, auto teško pali i trokira dok se ne ugrije.
stanje je valjda bolje na asfaltu zbog temperature i vlage a lošije na zemlji.
ovak,otisao u sam u osiguranje A,rekao da imam 50% popusta,nazvali su moje staro osiguranje B,potvrdili da imam 50% popusta,napravili racun s popustom,sve uredno platio. Nitko mi nije spominjao da moram donjeti podvrdu da je stari auto odjavljen.
I sad poptuno ne razumijem kako je moguca da idu traziti novac,kad su napravljene sve kontrole :503::503:

osiguranje B je reklo da imaš 50% popusta ali su naknadno skužili da nemaju potvrdu o odjavi za star auto. a moraju ju imati da bi ti dobio 50% na novi.
uostalom,ako ne platim,a necu,sto mi mogu napravit?
kako se ja mogu obranit od ovog bezobrazluka?
a slijedeće godine nećeš registrirati auto?
a tko isplaćuje štetu ako nekoga pogodiš svojom krivicom? mogu oni reći "jebe nam se, plati sam jer ti polica nije u redu". kaj buš onda?

krco
01.12.2011., 08:38
imam problem pri paljenju. kad je hladno i kad palim auto ujutru, zatrese se kao TRAKTOR... bio sam kod majstora da provjerim grijace i u redu su. nakon toga su me posavjetovali neki poznanici da treba da promijenim cetkice na alanseru.. ima li neko ideju sta je u pitanju ?

Polo 1.4 tdi

I wonder
01.12.2011., 08:47
a kak su provjereni grijači?
ispitival je kolko struje SVAKI grijač povuče i po tome odredil ispravnost?

grijač može raditi i "na pola" i kad slabo grije, paljenje izostaje na tom cilindru. da bi to znal, treba mjeriti kolku struju vuče i kak grije.

Hrc
01.12.2011., 09:04
osiguranje B je reklo da imaš 50% popusta ali su naknadno skužili da nemaju potvrdu o odjavi za star auto. a moraju ju imati da bi ti dobio 50% na novi.

a slijedeće godine nećeš registrirati auto?
a tko isplaćuje štetu ako nekoga pogodiš svojom krivicom? mogu oni reći "jebe nam se, plati sam jer ti polica nije u redu". kaj buš onda?

Jebemu Panteliju, jesu sklopili ugovor? Jesu. Onda? Nek se jebu. Nek terete onoga tko ga je sklopio a nije provjerio, nek terete svetog Petra jer čovjek ima ugovor u ruci. To mi je isto kao da ti i ja sklopimo ugovor o prodaji stana ali se ja nakon par mjeseci kada skužim da si neka bogata jajara sjetim da bi mi ipak trebao dati još 50 000€ za taj stan. Šta ćeš mi reći? Imaš ugovor i neka odjebem, zar ne? Što se tiče poreza...neka opet gone radnika, onog koji je sklopio policu/ugovor a ne nekoga tko je pristao na taj ugovor svojim potpisom. Da meni netko ponudi policu za jednu kunu šta misliš bi li ju prihvatio? Bolila bi me neka stvar za porez koji je određen zakonom i naplaćuje se na cifru koja je ugovorena. Ako mi netko želi dati popust na auto, policu, kompjuter...meni još bolje a država će uzeti svoj porez propisan zakonom. Kako nema problema ako u trgovini dobiješ dijelove sa 50% rabata? Ako je netko mafija onda su to osiguranja i treba ih odjebati po brzom postupku.

Treba pitati onu gospoju što radi na tehničkom zvana Alkemičarka pa da vidimo kako to stoji u praksi.

!!MEDO!!
01.12.2011., 09:35
evo pitanje jedno. Radi se o dieselu. Primjetio sam to tek prije koji dan kada su temp bile oko -5 stupnjeva. Kada nakon duzeg stajanja (preko noci) upalim auto, auto upali iz prve, ali uz nekakav cudan zvuk "skripanja" kao da nema ni kapi tekucine u motoru, kao da je skroz suh. Isto tako kada pustim auto da klizi u drugoj ili trecoj, motor ima tendenciju da se ugasi (pocne cukat malo). Sve se to desava kada je motor potpuno hladan na niskim temperaturama. Nakon 5 min voznje ili ako je vanjska temp veca od 0 sve je normalno. U cemu bi mogao biti problem?
Isto mislim da mi se motor zagrije samo do 70 stupnjeva, a ne do 90. Zna li tko zasto? Termostat? :ne zna:
Dali je moguce da su ta dva problema povezana?
Hvala :)

Nitko ne zna ili mi nitko ne zeli odgovoriti?

yedwy
01.12.2011., 09:48
Sva osiguranja koja kod nas posluju obilato koriste situaciju da u slučaju njihovog nepoštenog i nezakonitog djelovanja nemreš realno ništa napravit jer su sudovi tak spori i ima tolko mogućih mjesta za bjeg a vrijednosti sporova naprama troškova odvjetnika tako neisplativi da je realno u 99.9% slučajeva realno nemoguće da ih neko utuži i znaju da mogu radit što oće...

Za onih 0.1% znaju s kim imaju posla pa ništa i ne vrdaju...

Tak da u praksi vjeroajtno moraš platit ili će ti dropat policu i morat ćeš nekome dat 100% vrijednosti za novu...

yedwy
01.12.2011., 09:49
Nitko ne zna ili mi nitko ne zeli odgovoriti?

Provjeri si pumpu vode...

minael
01.12.2011., 10:44
Imam Daewoo Nexia 16V,zanima me dali kad mjenjam zubčasti remen,ujedno moram promjeniti vodenu pumpu i španer,što je do sada bila praksa.
Gdje god sam bio kod majstora,rečeno mi je da moram,bez obzira jel pumpa valjana.Ipak je to trošak oko 2 soma kn. Hvala.

krco
01.12.2011., 12:10
a kak su provjereni grijači?
ispitival je kolko struje SVAKI grijač povuče i po tome odredil ispravnost?

grijač može raditi i "na pola" i kad slabo grije, paljenje izostaje na tom cilindru. da bi to znal, treba mjeriti kolku struju vuče i kak grije.

kolko sam ja vidio on je koristio obicnu zicu :-) nisam vidio da je instrument uzimao u ruke.. kako mogu da provjerim kolko struje vuce ?

yedwy
01.12.2011., 12:24
Imam Daewoo Nexia 16V,zanima me dali kad mjenjam zubčasti remen,ujedno moram promjeniti vodenu pumpu i španer,što je do sada bila praksa.
Gdje god sam bio kod majstora,rečeno mi je da moram,bez obzira jel pumpa valjana.Ipak je to trošak oko 2 soma kn. Hvala.

Ne u biti ne moraš, bar ne gernealno neznam za nexiu al ne vjerujem da je u tom pogledu išta specijalno u odnosu na ostale aute dakle - neznam zašto bi morao ali čemu onda mjenjat i zupčasti ak ne misliš sve promjenit?

I wonder
01.12.2011., 12:32
Jebemu Panteliju, jesu sklopili ugovor? Jesu. Onda? Nek se jebu. Nek terete onoga tko ga je sklopio a nije provjerio, nek terete svetog Petra jer čovjek ima ugovor u ruci. To mi je isto kao da ti i ja sklopimo ugovor o prodaji stana ali se ja nakon par mjeseci kada skužim da si neka bogata jajara sjetim da bi mi ipak trebao dati još 50 000€ za taj stan. Šta ćeš mi reći? Imaš ugovor i neka odjebem, zar ne? Što se tiče poreza...neka opet gone radnika, onog koji je sklopio policu/ugovor a ne nekoga tko je pristao na taj ugovor svojim potpisom. Da meni netko ponudi policu za jednu kunu šta misliš bi li ju prihvatio? Bolila bi me neka stvar za porez koji je određen zakonom i naplaćuje se na cifru koja je ugovorena. Ako mi netko želi dati popust na auto, policu, kompjuter...meni još bolje a država će uzeti svoj porez propisan zakonom. Kako nema problema ako u trgovini dobiješ dijelove sa 50% rabata? Ako je netko mafija onda su to osiguranja i treba ih odjebati po brzom postupku.

Treba pitati onu gospoju što radi na tehničkom zvana Alkemičarka pa da vidimo kako to stoji u praksi.
malo si fulal. ako već uspoređuješ sa dućanom i cijenama općenito, onda bi to ovako išlo.

dobiješ karticu s kojom ostvaruješ popust. što više trošiš, to veći popust. ostvarenje popusta ovisi o tome kolko trošiš, isto kak bonus ovisi o tome kolko si pažljiv kao vozač.
za dućan lako, ali ako nema osnova po kojem se je popust ostvaril, onda je taj popust nelegalan.
i kažem ti da je najmanji problem sama naplata. problem je ako nekome razbiješ auto a osiguranje poslije ne želi isplatiti štetu, na što imaju puno pravo jer polica nije valjana.
sama pumpa ne košta 2 000 kn. a mijenjaš ju zato jer, ako ona zašteka, sjebat će i remen pa ti se trošak popravka poveća na deseterosruku vrijednost pumpe.
kolko sam ja vidio on je koristio obicnu zicu :-) nisam vidio da je instrument uzimao u ruke.. kako mogu da provjerim kolko struje vuce ?
neznam što je sa žicom radio ali treba odspojiti grijač kompletno, dati kontakt i mjeriti preko ampermetra koliku struju uzima. svaki od grijača posebno mjerenje.
recimo, zdravi grijač povuče 20 ampera, onaj koji je loš povuče samo 10 ili 5. on radi, ali slabo, pa slabo i grije.
i još ostaje i upaljen nakon što motor upali da bi motor lakše radio i manje zagađivao.

rocket86
01.12.2011., 13:01
http://www.indiancarsbikes.in/wp-content/uploads/2011/11/Honda-1.6-Liter-i-DTEC-TurboDiesel-Engine.jpg

vidi li se na slici je li to 3 ili 4 cil motor? ja ne mogu razaznati dobro, ali ako gledam po ovim nekim vodovima na glavi, rekao bih da su tri:ne zna:

inače, radi se o hondinom novom 1.6 i-DTEC (http://www.indiancarsbikes.in/cars/honda-unveils-brand-16-liter-idtec-turbo-diesel-engine-civic-52344/) motoru. još jedan malko netočan podatak, da je sa 170 kg najlakši u klasi. osim ako je kod ostalih u masu uključen ogoljeni motor, a kod honde cijeli u kompletu s mjenjačem, meni to ne izgleda istinito(znam da je PSA reklamirala 1.6hdi kao"lakši od 100 kg")

to sam ja
01.12.2011., 13:30
mislim da je 4 cilindra

CDRW
01.12.2011., 14:01
Nemaš kaj mislit - vide se 4 visokotlačna voda do cilindara i peti do pumpe. Dakle 4 cilindra.
S druge strane 400 ccm po cilindru je sasvim dovoljno - nitko trenuto nema motor slične kubikaže sa 3 cilindra (i nemojte mi izvlačit stari VM)

Neno2
01.12.2011., 14:29
Kod ovog motora mi upada u oči retardirani smještaj turbine na vrh motora kao i kod 1,6 HDI-a.

Do nje zadnje ulje stiže i u slučaju i malog pada tlaka ulja, turbina prva nahebe :504:

A možda znaju da če rikavati serijski pa je to radi lakše demontaže? :lol:

rocket86
01.12.2011., 14:44
sad vidim 4.vod:zubo: poklapa se tamo s nečim, a slika je sitna:D

minael
01.12.2011., 17:29
Moram samo remen promjeniti,al majstor veli kad se remen mjenja,mora se sve i pumpa i španer.To me sve košta 2 soma kn s rukama.

rocket86
01.12.2011., 17:54
a sama pumpa košta koliko? 200 kn? s time da je meni moj mehaničar rekao da se može i bez promjene, ali u slučaju problema da ne prihvaća reklamacije. pumpa je plastična(tako su meni rekli), haba se, a ako zablokira, sredi remen, a prije toga ti prestane cirkulacija vode, pa ti vidi:kava:

minael
01.12.2011., 18:41
Sorry stari,ne kužiš ti mene.

yedwy
01.12.2011., 19:11
Onda mjenjaj samo remen...

rocket86
01.12.2011., 19:41
vodena pumpa je ispravna dok ne zablokira, a tada ti je kasno, pa ćeš umjesto tih 200 kn platit još jednom remenje i havariju na motoru.

ako si znao, nisi trebao pitat:top:

I wonder
01.12.2011., 20:07
Moram samo remen promjeniti,al majstor veli kad se remen mjenja,mora se sve i pumpa i španer.To me sve košta 2 soma kn s rukama.
pa napisal sam ti na prethodnoj stranici.

ako sad daš zamijeniti remen, a pumpa ostane stara, koštat će te posao i dijelovi 1800 kn. sa novom pumpom, 2000.
ako ti stara pumpa zašteka, imaš mogući kvar od 15 000 kn pa ti sam odluči što ti je bolje.

rocket86
01.12.2011., 20:21
ok, ako mu pukne remen, kupit će drugi motor, ali to je opet nekih 200-300e za motor, zamjena motora, zamjena remenja i upitno još kakav je motor, ali u svakom slučaju makar 5 tkn umjesto tih 200

CDRW
01.12.2011., 20:26

Daj molim te ne kemijaj, jebeš posao ak se ne mjenja sve. Ili prevedeno - ak ti je skupo, nabavi auto koji MOŽEŠ održavati.

tombla03
02.12.2011., 06:44
upalila mi se lampica od airbaga i pojaseva iz čistog mira na Altei , nežikim zašto ?

Neno2
02.12.2011., 07:24
Daj molim te ne kemijaj, jebeš posao ak se ne mjenja sve. Ili prevedeno - ak ti je skupo, nabavi auto koji MOŽEŠ održavati.

:D :s

Panj_u_šumi
02.12.2011., 09:11
zajebaje kod paljenja
naime kad duze stoji i krenem upalit kod paljenja se javi zvuk elektromehanicki zvuk ko kad uzmete u ruku autic na daljinski i stisnete naprijed ili natrag na daljinskom, znaci samo zzzzzzzzzzzzzzz, i to je to, nema onog ko kad nece upalit nj nj nj nj di cujes da ga vrti, dakle izgleda da ga anlaser niti ne vrti jer nema vibracija samo opisani zvuk. Nakon toga iz druge uvijek upali bez problema, isto tako se to javlja nekad a nekad pali bez problema.

help :confused:

I wonder
02.12.2011., 09:27
automat na anlaseru.
skini ga dolje ako hoćeš i odfuraj na servis, napomeni da anlaser ne izbacuje zupčanik, samo ga počne vrtiti.

17+
02.12.2011., 12:08
danas sam vidio u jednom supermarketu ovo ulje, mobil 5-40. pise da ide u benzince i u dizelase sa ili bez turbine.... zanima me je li ovo sta vrijedi ili ga treba zaobici...? cijena 5+1 litra 290 kn!!!(nije li mozda nekakvo reciklirano ulje...?):ne zna:
auto je skoda benzinac, motor 1,6 l., kojoj je propisan castrol 5-40, ali u servisu litra kosta 120 kn.!?:mig:

ispod su fotografije original ambalaze....

http://img832.imageshack.us/img832/5497/02122011a.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/832/02122011a.jpg/)

http://img338.imageshack.us/img338/5845/02122011001a.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/338/02122011001a.jpg/)

I wonder
02.12.2011., 12:14
standardna "sintetika" 5W40. ispada skoro isto kao kod kipora i sličnih dobavljača.
to je HC ulje, nije prava sintetika ali ako to odgovara (gledaj VW normu za svoj motor) i cijena ti je OK, kupuj.

17+
02.12.2011., 12:26
pise VW502 00 i 505 00, (poledjina kante), znaci moze u obicne VW benzince?:)

btw,
hvala na brzom odgovoru!:D

Josip09
02.12.2011., 12:27
MADE IN GERMANY, veče od 5l karnistera, no sa zadnje strane manje od mrava, Made in EU. Ma nije problem sad odakle je to ulje. Neg znaš šta je problem, kod mene barem. To šta netko želi psihološki utjecat na mene, želi da padam na reklamu, zna da u podsvjesti ljudi stoji, šta je Njemačko ne može biti loše, on s time računa, i namjerno to radi, a ja to tako ne volim, tako jako da mi se zamjeri i on i sve oko njega, dok je mene na životu. I iz tog razloga kod mene, postoje proizvođaći, prodavaći, stvari, osobe, koje jednostavno obilazim kao da ih nema. Znaš zašto? Zato šta misli da reklamom mene kupuje, a ja volim kontru (netko je to od forumaša tamo na temi kod Pave to pročitao), e sad baš neću, kad mi nabacuješ, tako očito, tako jefitno, samo da piše GERMANY što veče i što uočljivije. Ma nabijem.

Ja razumijem da se svaka firma ima nekog zaduženog za predstavljenje proizvoda široj javnosti. No kvalitetna, konkretna, reklama koja se temlji na nečem je jedno, a jeftina, staromodna, zaostala, amaterska reklama se poznaje iz aviona.

Za ulje ti je Wonder odgovorio.

Joza Cimir
02.12.2011., 13:01
kaj je ovo neka zahebancija il kaj?
sta smo na to spali da nasi policajci voze ovo:http://img208.imageshack.us/img208/9877/20111201121605.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/208/20111201121605.jpg/)

ostao sam soku. jucer se vozim slavonskom u smjeru sesveta,mrtva magla,kad se odjednom stvori on,tajni policajac s upaljenim maglenkama,rotirkom i pokusava se provuc kroz guzvu,al ga niko ne dozivljava :rofl::rofl:

to je stvarno policajac u civilu,ili lik koj bi to htio biti?:ne zna:

I wonder
02.12.2011., 13:25
to je sudac istražitelj ili nešto slično.

nije policajac sve što ima rotirku:D

sonata-LPG
02.12.2011., 13:41
Navodno da ima problema kod jednog dijela serije Hyundai-a i20 sa hvatanjem gareži na ventilima, a događa se zbog "prekvalitetnog" goriva (najviše slučajeva zabilježeno u Njemačkoj, ali i kod nas), tj. zbog nekih aditiva koji se dodaju u "naj-fensi" benzine. Problem je u materijalu na površini ventila za kojeg se "hvata" garež kojeg pak uzrokuju ti neki aditivi, te u konačnici padne kompresija i dođe do misfire-a (ventili se zbog toga mijenjaju drugačijima, u garanciji, dakako). Budući da si ne mogu baš predočiti kakvi su to aditivi u "skupim" benzinima koji smetaju samo tom motoru na i20, kao ni kakav je to materijal kojim je presvučen sporni ventil, volio bih da netko tko možda zna napiše koju rečenicu.

CDRW
02.12.2011., 14:01
Klasični alibi naših vrlih uvoznika. Za sve je kriv benzin. Pa kak onda nije kriv za SVE i20? Ili za sve aute? Nemojte me jebat da Hyundai radi svoje ventile - kupuje ko i svi drugi od specijaliziranih firmi.

Zajebali su mape pa im auto stvara previše čađe u nekim režimima rada. Sad rade na software update-u. Ni prvi ni zadnji kojima se to događa.

Neno2
02.12.2011., 14:52
"Ako leptir zamahne krilima u Pekingu, on može uzrokovati uragan na Floridi".

Tako i gorivo :D

Panj_u_šumi
02.12.2011., 15:10
Klasični alibi naših vrlih uvoznika. Za sve je kriv benzin. Pa kak onda nije kriv za SVE i20? Ili za sve aute? Nemojte me jebat da Hyundai radi svoje ventile - kupuje ko i svi drugi od specijaliziranih firmi.

Zajebali su mape pa im auto stvara previše čađe u nekim režimima rada. Sad rade na software update-u. Ni prvi ni zadnji kojima se to događa.

A tko ga zna od koga Hy kupuje za taj motor i seriju, pogotovo za isporuke na velebno HR tržište gdje oduvijek dolazi samo najkvalitetnija roba..

ne...znalica!
02.12.2011., 17:59
na temi antifriz CDRW spominje u nekom fordovom motoru komoru za izgaranje u glavi (to mi jasno) ali onda nastavlja i kaže ima" NORMALNE" klipove...a kakovi su to" NORMALNI" klipovi? :ne zna:

rocket86
02.12.2011., 18:05
pretpostavljam da je mislio na klipove sa ravnim čelom klipa. imaš i motora gdje su klipovi sa udubljenjem.

sonata-LPG
02.12.2011., 22:49

Ovdje se očito ne radi o takvom filmu. I u pitanju je samo samo jedna "podserija" i20, a prema broju šasije se vidi da li je pojedini primjerak "zahvaćen problemom" ili nije. Hyundai pod garanciju mijenja ventile. Ti drugi ventili su navodno od drugačijeg materijala (ili bez tog "fantomskog sloja"), ali imaju i nešto drugačiji oblik gljive. Dakle, ne radi se o mapi, nego baš o ventilima. Sad, da li je sinergijsko sranje tih nekih aditiva i materijala na ventilima u pitanju, ili su samo fulali oblik gljive pa se "vade" na spike o benzinu, ne znam. I nije u pitanju alibi naših vrlih uvoznika, nego "alibi" HMC-a.

bojan111111
03.12.2011., 14:11
Danas mi je na mom C3 1.4 benzinac crko servo volan u vožnji.Nikakva lampica se nije pojavila, jednostavno više ne radi, volan se okreće teže nego na autima koji ni nemaju servo.Navodno mi imamo elektonički servo a ne hidraulički ali nisam siguran.Auto je 2007 godina.
E sad imam pitanje dali da u ponedjeljak idem kod mehaničara, električara ili možda najbolje u ovlašteni servis? Dali itko zna koliko košta ta servo pumpa ako je riknula da se znam pripremit?
Inaće sam razočaran sa autom i ovo je valjda 10. kvar u 4 godine i 52000km.
Molim savijet ako itko ima kakvu informaciju

CDRW
03.12.2011., 15:52
Ovdje se očito ne radi o takvom filmu. I u pitanju je samo samo jedna "podserija" i20, a prema broju šasije se vidi da li je pojedini primjerak "zahvaćen problemom" ili nije. Hyundai pod garanciju mijenja ventile. Ti drugi ventili su navodno od drugačijeg materijala (ili bez tog "fantomskog sloja"), ali imaju i nešto drugačiji oblik gljive. Dakle, ne radi se o mapi, nego baš o ventilima. Sad, da li je sinergijsko sranje tih nekih aditiva i materijala na ventilima u pitanju, ili su samo fulali oblik gljive pa se "vade" na spike o benzinu, ne znam. I nije u pitanju alibi naših vrlih uvoznika, nego "alibi" HMC-a.

Ne nego su kupili šrot seriju ventila (jer iskreno sumnjam da nisu provjerili batch koji im je došao, ako nisu - njihova greška), vjerojatno su im originalni bili preskupi pa se probalo s jeftinijom serijom. E pa nije išlo.

@ ne...znalica - dečki su ti odgovorili. Kod diesela komora izgaranja mora bit NEGDJE. Nekad je bila u glavi ili pola-pola - u glavi predkomora/vrtložna komora a u klipu udubljenje di je izgarao ostatak goriva.
Onda su novi sistemi sa visokim tlakon (preko 1000 bara) eliminirali potrebu za predkomorama/vrtložnim komorama i komora izgaranja se preselila u klip. Osim kod ovako čudnih konstrukcija kao što je TDDi gdje je ista ostala u glavi.

Što nas onda dovodi do dvije vrste klipova:
- klipove sa integriranom komorom izgaranja:

http://www.emacsz.com/uploadfiles/CUMMINS%20Piston.jpg

-klipove bez komore, ravnog čela, vrlo slične onima kod benzinca (zarezi su za ventile):

http://www.elstars.com.au/products/images/pist.jpg

CDRW
03.12.2011., 15:55
Danas mi je na mom C3 1.4 benzinac crko servo volan u vožnji.Nikakva lampica se nije pojavila, jednostavno više ne radi, volan se okreće teže nego na autima koji ni nemaju servo.Navodno mi imamo elektonički servo a ne hidraulički ali nisam siguran.Auto je 2007 godina.
E sad imam pitanje dali da u ponedjeljak idem kod mehaničara, električara ili možda najbolje u ovlašteni servis? Dali itko zna koliko košta ta servo pumpa ako je riknula da se znam pripremit?
Inaće sam razočaran sa autom i ovo je valjda 10. kvar u 4 godine i 52000km.
Molim savijet ako itko ima kakvu informaciju

Provjeri osigurače. Da je bilo što crklo, a da elektronika ima napajanje, upalila bi se lampica serva. Ako napajanja nema - ne svijetli ni lampica.

ne...znalica!
03.12.2011., 22:59
ma CD što ne reče odmah "ravnog čela"?! :503: :cerek:

...sve jasno i ponovio i naučio nešto!

Neno2
05.12.2011., 07:51
CDRW pa gdje si baš našao ovog na kojem piše China :D

Ovo sa ventilima na azijskim motorima znaju naj bolje ovi s plinašima, navodno je problem u standardu JISC koji ne odgovara baš ISO standardima pa ventili stradaju od evropskog (u našem slučaju balkanskog) goriva a plina pogotovo.

tombla03
06.12.2011., 07:23
da li je netko ikada bio sa autom na "stolu za centriranje karoserije" vjerojatno trebam tam ić pa me zanima ako netko zna okvirne cijene jer mi prek telefona nisu baš direktni kod odgovora. Thx

subaru13
06.12.2011., 07:30
Jedno brzinsko, jel zna neko kakvog dobrog varioca u zagrebu, da vari špijator i ostale čudne materijale, da nije preskup i normalno da je kvalitetan, zapravo cijena i nije tolko bitna ak dobro napravi. Hvala.

Neno2
06.12.2011., 07:51
da li je netko ikada bio sa autom na "stolu za centriranje karoserije" vjerojatno trebam tam ić pa me zanima ako netko zna okvirne cijene jer mi prek telefona nisu baš direktni kod odgovora. Thx

Pa i ne mogu biti direktni dok ne vide auto :503:

A šta to tebi točno treba?

tombla03
06.12.2011., 07:54
a neznam ni ja šta mi točno tam treba jedino znam da mi je to još preostalo jer mi kod skretanja nos auta kasni a špur sam radio več 10 puta i uvijek je dobar pa su mi sad rekli da odem na taj stol pa da vidim

hatrick
06.12.2011., 08:22
moje pitanje koliko zaista šteti kuplungu ako ga držiš duže na crvenom semaforu,tj ne izbaciš ga u ler?i koliko šteti ručnoj stalno korištenje?..pitanja su :504: ali ipak:)

CDRW
06.12.2011., 09:06
Kuplungu šteti (točnije druklageru)
Ručnoj ne šteti.

tombla03
06.12.2011., 12:05

a neznam ni ja šta mi točno tam treba jedino znam da mi je to još preostalo jer mi kod skretanja nos auta kasni a špur sam radio več 10 puta i uvijek je dobar pa su mi sad rekli da odem na taj stol pa da vidim

ima li tko ?

vedraf
06.12.2011., 13:14
Molio bih pomoć jer me moj mehaničar pravi bedastim.
Na autu sam prije 10ak dana mijenjao zupčasti remen, kvačilo i još poneke sitnice (neki vanjski remen, redoviti servis ....).
Otkad je auto došao od mog mehaničara kad lagano stisnem kočnicu volan mi počne lagano tresti i čuje se (jako slabo) istovremeno zvuk "u ritmu" kako volan trese. Htio bih napomenuti da prije tog servisa auto nije nimalo tresao! Mislio sam da je do guma, ali onda bi treslo i kad se vozim, a ne samo kad kočim tako da je zaključak da nešto ne štima sa diskovima ili pločicama (mijenjani diskovi prije 30 tisuća km tako da uz moj stil vožnje nema šanse da odu (prvi bili u vlo dobrom stanju nakon 140 tisuća km, ali promijenjeni preventivno)). Išao sam odmah njemu, ali on tvdi da je sve super,da on ništa ne osjeti, a budući da ne vjerujem da to ne osjeti kad koči vjerujem da je nešto zaj... pa se izvlači.

Što bi to moglo biti?

Tomos222
06.12.2011., 13:19
pozdrav,se moze i twinga 1.2 8v natocit omv-ova stotka?

Neno2
06.12.2011., 13:47
ima li tko ?

To što nazivaš centriranje karoserije je razvlačenje na stolu koje se radi poslje karambola, ako auto nije imalo jači udes (prvi vlasnik pa znaš) nema potrebe za tim, biti če dosta da izmjeriš rastojanje između centara točkova i diagonalno rastojanje između točkova i sve če ti biti jasno.

-dominic-
06.12.2011., 13:48
Može ići u bilo koji benzinski motor .

tombla03
06.12.2011., 14:00
To što nazivaš centriranje karoserije je razvlačenje na stolu koje se radi poslje karambola, ako auto nije imalo jači udes (prvi vlasnik pa znaš) nema potrebe za tim, biti če dosta da izmjeriš rastojanje između centara točkova i diagonalno rastojanje između točkova i sve če ti biti jasno.

misliš i prednje kotače i zadnje kotače pa onda bočno kotače ili ?
nije bio karambol več klizanje po desnom boku

CDRW
06.12.2011., 14:07
Molio bih pomoć jer me moj mehaničar pravi bedastim.
Na autu sam prije 10ak dana mijenjao zupčasti remen, kvačilo i još poneke sitnice (neki vanjski remen, redoviti servis ....).
Otkad je auto došao od mog mehaničara kad lagano stisnem kočnicu volan mi počne lagano tresti i čuje se (jako slabo) istovremeno zvuk "u ritmu" kako volan trese. Htio bih napomenuti da prije tog servisa auto nije nimalo tresao! Mislio sam da je do guma, ali onda bi treslo i kad se vozim, a ne samo kad kočim tako da je zaključak da nešto ne štima sa diskovima ili pločicama (mijenjani diskovi prije 30 tisuća km tako da uz moj stil vožnje nema šanse da odu (prvi bili u vlo dobrom stanju nakon 140 tisuća km, ali promijenjeni preventivno)). Išao sam odmah njemu, ali on tvdi da je sve super,da on ništa ne osjeti, a budući da ne vjerujem da to ne osjeti kad koči vjerujem da je nešto zaj... pa se izvlači.

Što bi to moglo biti?

Pa mogao ti je genije zategnut vijke na kotačima ko idiot i spigat diskove.

rocket86
06.12.2011., 15:08
misliš i prednje kotače i zadnje kotače pa onda bočno kotače ili ?
nije bio karambol več klizanje po desnom boku

razmak na prednjoj osovini
razmak na zadnjoj osovini
razmak na lijevoj strani
razmak na desnoj strani
razmak prednji L - zadnji D i obrnuto pr.D - zad. L

vedraf
06.12.2011., 19:29
Pa mogao ti je genije zategnut vijke na kotačima ko idiot i spigat diskove.

Jelda, tak sam i ja pomislio, a sad šuti ko guzica i veli da je sve ok. Pop... cu, sve bi bilo lakše da mi nije familija, morat ću otići do drugog majstora da mi to pogleda. Što mi preostaje (u slučaju da je to)? Kupiti jedan disk (budući da je samo desni kotač skidao) i promijeniti ili se diskovi moraju u paru promijeniti? Jel i pločice moram odmah mijenjati?

yedwy
06.12.2011., 19:54
U principu moraš u paru nejednoliko potrošen disk ili pločice nisu zabavna stvar...

dinamo zg
06.12.2011., 20:34
Pozdrav svima,možete li mi reći zašto ne mogu (više) poništiti sat od kilometara na nulu.Radi se o golfu 4 i ništa se ne dešava kada pritisnem ono dugačko dugme da ga tako nazovem....

I wonder
06.12.2011., 21:30
pukel plastični pipac koji izravnava kotačiće s brojkama.
šuti i deri dalje, zahvali nekome što vrti kilometre i da nije i to pokvareno.

IQ500
06.12.2011., 21:39
golf 4 nema kotačiće niti ikakvu mehaniku u tabli

dinamo zg
06.12.2011., 21:39
A pošto nemam board computer,bili funkcionirao kada bih stavio drugi sat koji ima board?

IQ500
06.12.2011., 21:43
bi, samo ako hoces koristiti BC moras promjeniti i rucicu brisaca i mozda ozicenje prema procesoru ako ga nema za taj dio.