PDA

View Full Version : Sony Ericsson Xperia mini/pro

stranice : 1 2 [3]

84737
03.04.2013., 09:58
Mobitel ti je većinu vremena "budan".
Neka aplikacija ti to radi.

bass999
03.04.2013., 11:40
znam to samo ne mogu skuziti koja jer nikako da nadem neki popis preko koje bi to vidio (ne mislim na popis aplikacija jer to sve znam nego bas neki popis aplikacija koje trenutno rade).

CF86
06.04.2013., 18:48
imam mini pro 2 i imam problem s ažuriranjem aplikacija. Stalno mi prilikom ažuriranja javlja da je ažuriranje prekinuto jer nema dovoljno mjesta za pohranu.
Zanima me da li netko zna koje je rješenje i da li se prilikom svakog ažuriranja taj update sprema negdje na mobitel?

Teeja
07.04.2013., 00:32
idi na settings i onda u aplikacije. svaki put probaj obrisat onu neku memoriju i to ti oslobodi za sljedeće ažuriranje. stavi automatsko ažuriranje za aplikacije koje često koristiš tipa fejs ili mail. meni to pomaže, a ako netko ima blažu varijantu, nek se javi.

vudu7
09.04.2013., 12:50
Htio sam da instaliram ovo
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2117369

i zamjenio sam framework u sistemu telefona klikno ono wipe, sad nece tel da se upali samo kad se pojavi sony logo resetuje se. Molim za pomoc prijedlog sta vi predlazete, i da li je moguce da udjem preko compa u memoriju telefona kao na memory karticu

84737
09.04.2013., 18:36
Ako mozes u cwm napravi full wipe, mozda pomogne, ako nemozes onda ti si ga soft brickao. Napravi repair softvera.

Sent from my ST15i

nueva
25.04.2013., 17:29
Ej ljudi imam xperiu mini pro vec godinu dana i do danas sve super bilo,ali sad vidim par dana prilikom razgovora mi se ukljucuje zvucnik i tek danas skuzim da se ukljuci jer se ne ugasi svjetlo prilikom poziva. Citala sam nesto o tome kao da je sa senzorom nesto problem ali me zanima jel se moze popraviti i ako moze jel isplativo,da znam ako je nesto skupo ne bi ni popravljala? Hvala unaprijed

84737
25.04.2013., 19:05
Napravi hard reset.
Prethodno napravi backup imenika i ostalih stvari koje smatras bitnima.

Sent from my WT19i using Tapatalk

nueva
26.04.2013., 11:42
Nije pomoglo :-/ i dalje isto.. Jos itko kakav savjet nesto ,moze li se sredit to nekako ?

tikii
26.04.2013., 11:47
Jednom prilikom mi se mobitel na 34% baterije sam gasio, bez obavijesti. Onda sam maknula aplikaciju za vremensku prognozu i mobitel se više nije gasio na 34%.
Prekjučer sam instalirala novu aplikaciju, koristila ju 2-3 puta tokom dana. I od onda mi mobitel prelazi na avio mode svako toliko ako je prijenos podataka uključen. Jučer mi se to dogodilao barem 10 puta. Odmah sam maknula tu aplikaciju ali avio mod se i sam svojevoljno aktivira ako je prijenos podataka uključen. Ponekad za pola sata, a ponekad za 4-5min (ili manje).

Kako da to riješim? :ne zna:

84737
26.04.2013., 15:05
Nije pomoglo :-/ i dalje isto.. Jos itko kakav savjet nesto ,moze li se sredit to nekako ?
još probaj napraviti repair softvera sa PC Companionom. Ako ni to ne pomogne, onda je hardverski kvar.

lexluthor84
28.04.2013., 09:05
Pozdrav.Imam Xperiu mini nekih dva tjedna,zadovoljan sam mobitelom,ali sam u zadnjih par dana skužio da mi se wifi pali sam od sebe.Ja ga isključim a on se ponovo uključi.To se dešava dok sam u blizini wireless mreže,npr.kući.Probao sam isključiti i opciju za lociranje putem wifia i mrežnih stanica,ali i dalje se isto dešava.Stavio sam da se ekran zaključava na pin,pa ću vidjeti dali će se problem ponoviti.Jeli to možda do nekih aplikacija koje sam skinuo (nedavno sam instalirao Firefox i ucbrowser).

assassin
30.04.2013., 08:44
Firefox i ucbrowser to sigurno ne rade.
Sigurno ga isključiš (u postavkama/preko widgeta)?
Napiši koje još aplikacije imaš instalirane- možda je neka druga uzrok. :)

hardcoree
30.04.2013., 13:21
Ljudi zna li netko kako promijeniti ono "slide/swipe" javljanje na poziv (mini pro je u điru). Roditeljka mi ima taj telefon i ubija je to. Našao sam na netu nekakve EZanswer/EZbutton aplikacije,ali ne znam koliko to funkcionira pa ako ima netko drugo (free) riješenje bio bih zahvalan.
pozdrav

lexluthor84
30.04.2013., 17:20
Firefox i ucbrowser to sigurno ne rade.
Sigurno ga isključiš (u postavkama/preko widgeta)?
Napiši koje još aplikacije imaš instalirane- možda je neka druga uzrok. :)

Osim onih predinstaliranih tipa google ili facebook,imam dropbpx,skydrive,twitter,runkeeper,viber,tapatalk i skype.
Wifi gasim preko widgeta.
Vidim na netu da spominju repair softwarea putem companiona.možda to pomogne.Evo,sad sam bio cijeli dan na poslu i nije se palio,a opet tamo nema dostupne wifi mreže.

Angie88
09.05.2013., 11:43
Pozdrav!

Vidim da se od ovome već prije dosta pisalo, ali previše je toga da sve pročitam.

Imam xperia mini st 15i i onaj poznati problem sa tipkama, zanima me dali je baš potrebno slati mob u servis, mogu li nekako sama rješiti taj problem ???

tomo100brt
09.05.2013., 12:09
Ako Android 4.0.4 to ne riješi (na puno mijesta sam pročitao da su se tipke na Androidu 4.0.4 popravile) onda nosi na servis. Čitao sam da je problem u kalibraciji tih tipki ali to ne znam. Meni su na servisu na mom radili najprije kalibraciju novu (bar su tako rekli) koja nije pomogla pa sam im ponovo vratio uređaj i nakon promijene toucha sve je radilo OK. Ja sam imao garanciju pa nisam imao izbora nego nosit u servis. Mogao bi i ti to riješiti ako znaš promijeniti touch koji možeš naručiti preko njuškala ili ebaya.

tikii
09.05.2013., 13:03
Problem sa automatkim prebacivanjem na avio mode sam riješila instaliranjem nove verzije. Spojila sam mob na kompjuter i automatski je ponudilo update na 4.0.4. verziju. I sad ja super zadovoljna kako više nemam problem sa prebacivanjem na avio mode, mob ko novi (mislim na sučelje), pufff.. mobitel mi je ultra spor. Šta sad da radim? Ima li spasa?

84737
09.05.2013., 18:15
Ako je jako spor napravi hard reset ili ga ponovno preflesaj odnosno napravis repair softvera. Xperie su poznate po tome da nakon nadogradnje ne pode sve kako bi trebalo pa je reflash softvera potreban.

tikii
10.05.2013., 06:35
Probati ću, hvala! ;)

p.s. dal će mi se šta pobrisati? Kod ažuriranja mi se ništa nije vratilo na tvorničke postavke niti pobrisalo.. Radim backup ili ne treba?

84737
10.05.2013., 09:08
Baš zbog toga što ti se nije ništa izbrisalo ti je spor. Ostali su ti "repovi" od prijašnje verzije.
Imao sam neko vrijeme Mini i mobitel je jedan od bržih sa 1 ghz singlecore i 512 mb ram memorije. Vrlo fluidna stvarčica.

Tvornički reset govori sam po sebi da vraća sve na tvorničke postavke tako da... :)

tikii
10.05.2013., 10:15
ok.. već sam se bojala da nema spasa, a obožavam ovaj mobitel :)

jasamivan
14.05.2013., 22:19
Kada odem na ažuriranje softvera, javlja da nema novih mogucnosti, a imam jos verziju 2.6. nešto, a neki imaju 4.0.4., sto da radim? Hvala

84737
14.05.2013., 22:56
Flashtool (http://androxyde.github.io/) i flashaj ftf file. Koji mobitel imaš mini ili mini pro?
Ako je mini evo ovo (https://docs.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaeteFdYOEVZd1cxYms/edit?pli=1) ti je ICS ftf file.
Ovdje (http://xperiafirmware.com/8-firmware/3-sony-ericsson-xperia-mini-st15i) su upute za sve što trebaš i netrebaš.

Najdulje traje download, flashanje traje cca 2-3 minute.

sehic
15.05.2013., 10:47
Trebao bih upute za rootanje st15i
Pratio sam link iz ovog topica http://www.forum.hr/showthread.php?t=605332 ali nije uspjelo
Pokušao sam rootati sa Erootom,Root with Restore,Doomlord v1 root.
Sa Erootom piše da je rootan, ali kada upalim neku aplikaciju piše ''You do not have root permission''

Android 4.0.4
Broj međuverzije 4.1.B.0.587

84737
15.05.2013., 11:34
Ovaj (http://www.forum.hr/showthread.php?t=775082) postupak koji je opisao Mlesic 100% radi sa Mini (isprobano).
Ako ti mobitel nije rootan tada napravi prema uputama MMachéte iz 9. posta.
Ako nikako nećeš uspjeti onda javi pa ti linkam kako rootati na "stari" način. No tu je potrebno flešati gingerbread, odraditi root, pa onda sačuvati to i flešati ICS. Dosta zezanja sa time.

sehic
15.05.2013., 12:02
evo uspjeli je s onim 9.postom,hvala!
dali imaš koje preporuke,šta sve bitno napraviti sada kada je rootan,prije nego počnem instalirati svakakve gluposti?

84737
15.05.2013., 12:06
Hm, preporuke?! Neznam što misliš pod time...
Najprije trebaš znati zašto ti treba rootan mobitel, a onda tek ideš rootati. Ovako rootaš pa pitaš što sad, je malo nespretno.

Ja sam rootao da obrišem bloatware (maps, news ˛weather, facebook...) sve što mi nije potrebno to pobrišem. Dobijem čisti rom koji puno bolje "diše" jer se ne učitavaju u ram stvari koje netrebam.
E sad što ti želiš raditi to je tvoja osobna stvar... možda flešati neki custom rom, ili si rotao samo da možeš instalirati aplikacije koje zahtjevaju root.

sehic
15.05.2013., 12:08
rootao sam zbog nekih aplikacija,ali pitam dali bi trebalo nešto bitno napraviti prije nego ih počnem skidati?

edit:
Za romove mi je još prerano, nisam proučio dovoljno koji bi htio staviti

84737
15.05.2013., 12:26
Pa rootan mobitel je uvijek podložniji "bolestima" jer je dopuštena izmjena na sistemskoj particiji. tako de aplikacije mogu po svojoj volji (no uz tvoje dopuštenje) mijenjati, brisati, a tako i onesposobiti rad uređaja.
E da izbjegneš eventualnu muku sa repairom softvera i ponovnim podešavanjem svega tu je CWM recovery kojim napraviš backup cijelog roma, pa ako nedaj bože nešto pođe po zlu ti vratiš sve u "prvobitan položaj" za 1 minutu.
Znači bilo bi poželjno flešati i custom recovery (http://theunlockr.com/2012/06/07/how-to-install-clockworkmod-recovery-on-xperia-mini-and-mini-pro/). Nije uvjet, jer nemožeš spržiti mobitel ako će mu koja aplikacija poremetiti rad. Samo ćeš se malo više zezati radeći sve ispočetka.
Iako je i to svojevrstan "trening" :p

sehic
15.05.2013., 12:31
za to trebam vratiti Android 2.3 ?

84737
15.05.2013., 12:33
Ne. Za CWM je potrebno samo da mobitel bude rootan, nebitna je verzija androida. Prati upute na linku.

sehic
15.05.2013., 12:34
I. Before You Begin:

1. You must have rooted your Xperia Mini or Mini Pro smartphone. Please head to our how to root Xperia Mini procedure first, finish it, then return to this procedure and continue.

2. You must be running on the Android 2.3 Stock Firmware.

84737
15.05.2013., 12:37
Ma, kao mora biti stock rom nesmije biti custom. Kao da možeš imati custom rom bez custom CWM-a. :rolleyes:
Kao što sam ranije naveo - na svim verzijama androida radi. Pazi samo da ne flešaš CM namjenjen za Neo, Ray...

sehic
15.05.2013., 12:37
installing clockworkmod recovery 5.0.2.6
charger exist
cleaning up
press any key to continue

evo pratio sam upute,mislim da je to to?

84737
15.05.2013., 12:39
Ugasi mobitel i ponovno upali. Kad vidiš Sony logo pritišći permanentno tipku "vol down". Ako je sve u redu morao bi ući u CWM.

sehic
15.05.2013., 12:45
evo uspjelo je,u clockwork modu sam

jasamivan
15.05.2013., 15:01
Hvala, ali to je 2mač za mene :rolleyes:

84737
15.05.2013., 16:09
Zapravo samo tako izgleda. Vrlo je jednostavno i nije previše komplicirano. No, da te obavijestim da to nije rom za naše tržište tako da u principu gubiš garanciju (ako je još imaš) flešanjem tog roma.

:facepalm:
Ček, ček... sad mi je sinulo. Ažuriranje softvera.. Pa ti to na mobitelu radiš?

Skini Sony update Service ili PC Companion, te nadogradi mobitel.

Angie88
15.05.2013., 16:45
Ako Android 4.0.4 to ne riješi (na puno mijesta sam pročitao da su se tipke na Androidu 4.0.4 popravile) onda nosi na servis. Čitao sam da je problem u kalibraciji tih tipki ali to ne znam. Meni su na servisu na mom radili najprije kalibraciju novu (bar su tako rekli) koja nije pomogla pa sam im ponovo vratio uređaj i nakon promijene toucha sve je radilo OK. Ja sam imao garanciju pa nisam imao izbora nego nosit u servis. Mogao bi i ti to riješiti ako znaš promijeniti touch koji možeš naručiti preko njuškala ili ebaya.

Hm..pokušat ću sa androidom, a ako ne upali, naručit ću ekran, nisam ga nikad mijenjala, ali skontam te stvari brzo, mjenjala sam druge ekrane. Mobitel je kupljen u srbiji... tako da garancije nema, a i neda mi se plaćat servise, jer nije mi baš od glavu da ga moram imat... dali su mi mobitel jer nisu znali što je sa njim, pa eto ako se meni zafrkava da pokušam.

jasamivan
16.05.2013., 15:37
Zapravo samo tako izgleda. Vrlo je jednostavno i nije previše komplicirano. No, da te obavijestim da to nije rom za naše tržište tako da u principu gubiš garanciju (ako je još imaš) flešanjem tog roma.

:facepalm:
Ček, ček... sad mi je sinulo. Ažuriranje softvera.. Pa ti to na mobitelu radiš?

Skini Sony update Service ili PC Companion, te nadogradi mobitel.

Ma da, ali mi javlja da je ovo zadnja trenutno dostupna verzija, kad ono 2.3.4, to mi je firma uzela neki dan, a na kutiji piše mogućnost nadogradnje na 4.0.4.

84737
16.05.2013., 23:02
Pa normalno da ti javlja jer valjda pokušavaš OTA nadogradnju (preko wirelessa ili 3G).
Ponavljam - spoji ga sa SUS ili PC Companionom.

Chicaa
22.05.2013., 12:50
Dobila sam xperiju x10 mini pro i to mi je prvi smartphone koji koristim. zanima me sad kako mogu skinuti aplikacije s obzirom da android market više ne funkcionira, a mobitel ne podržava google play aplikaciju.

kada skinem neku aplikaciju OfficeSuite ne prepoznaje .apk format... molim vas pomozite

84737
22.05.2013., 12:55
Dobrodošla! :)

Pročitaj: Android FAQ (često postavljana pitanja) (http://www.forum.hr/showthread.php?t=605332) pa ti bude sve jasnije. ;)

Također ova tema je samo za mini/mini pro (nisu iste kao tvoja), a za x10 mini postoji ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=560820). Pa sva eventualna pitanja dalje postavljaj u pravoj temi.

Juventino85
22.05.2013., 12:55
Kako ne radi Play Store?
Ako se logiras putem Gmaila trebalo bi se sve normalno skidati...

goonie7
03.07.2013., 12:48
koristim ovaj mobitel oko dvi godine i sve mi se čini da mi je baterija riknila - izdrži par sati (mislim, nije ništa čudno obzirom koliko dugo i koliko intenzivno ga koristim)... sad gledam di bi moga kupit bateriju pa ako neko ima preporuku di i ima volje pomoć nek javi... još nešto, sad kad sam izvadio bateriju izgleda mi nekako "nabubrila", kao da je malo prokuhala ili tako nešto... zna li ko slučajno šta bi to moglo bit... e da, na bateriji piše 970 mAh, na internetu 930 mAh... jeli moguće nać bateriju veće snage ali naravno, za ovaj mobitel...

Juventino85
03.07.2013., 13:05
Ako je nabubrila onda je definitivno gotova.
Pogledaj na Njuskalu ili eBayu...

daki_ki
21.07.2013., 01:25
pozdrav. Zanima me dali jos ima negdje za kupit xperia mini pro u trgovini,i za kolko mu je cijena pala gdje se moze nabavit najpovoljnije???

Juventino85
21.07.2013., 12:49
Ides na Nabavu.net i pronadjes.

tikii
01.08.2013., 08:39
Kupila sam veću sd karticu i mojoj sreći nema kraja, sada imam hrpu mjesta. Noooot! Trebam vašu pomoć oko prebacivanja aplikacija na sd karticu. Znam kako se to radi ali me zanima mogu li ikako prebaciti aplikacije na karticu ako mi mob to ne dozvoljava, evo recimo primjer za fb

http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/e9/13/c9/e913c916568b04b1d3e4fe96f2924da7.jpg

Imam dosta takvih aplikacija koje mi popune internu memoriju, a ne dozvoljava mi prebacivanje na sd. Kako da to riješim?
Postoji li negdje postavka da u startu odaberim gdje će mi se app instalirati?

assassin
03.08.2013., 11:25
Bez roota ne možeš prebacivati one koje se ne mogu tu u postavkama.
Pa baci oko na temu svog mobitela na xda forumu. :)

tikii
07.08.2013., 14:29
hvala assassin!

5k3t4r
18.09.2013., 23:14
Kao prvo isprika ako je već bilo postavljeno pitanje kako se postavlja mp3 za zvuk zvona. To mi je za nećakinju pa joj postavke nisu iste kao na mojoj xu,jel se to može il moram nadogradit softver pošto je verzija androida na mobu 2.3.4.

assassin
18.09.2013., 23:44
Ili jednostavno odabereš u playeru (ako možeš) ili nekom file exploreru (u ES File Exploreru sigurno možeš) ili napraviš po uputama u Android tutorialu (moj potpis).

HelloShitty
02.12.2013., 13:36
Molio bih odgovore ako netko zna...

Ima li SE Xperia Mini (ST15i) preinstaliranu foliju na ekranu (anti-shatter film) kao što imaju noviji modeli (npr. Z)? Pitam zato jer na ekranu koji je navodno otporan na grebanje imam par ogrebotina pa se nadam da je u pitanju samo ogrebana folija...

Ima li još netko problema sa zvukom u slušalici tijekom poziva? Čujem pozadinsko krckanje kad god druga strana govori - earspeaker je zamijenjen u servisu, ali problem je i dalje tu.

Zahvaljujem!

deSSy2724
11.01.2014., 00:55
Sto se tice folije, nije preinstalirana ali dobijes u kutijici tako da ju trebas sam staviti. Nije otporan na grebanje, cak niti Gorilla Glass nije otporan na grebanje.... da, ima takozvani "scratch resistant surface" ali to nije nista posebno, moj je zgreban ali jos uvijek dela :)

Nego, je li tko stavljao custom romove? Koji je najbolji/najbrzi?

dark
12.01.2014., 15:08
Preporucio bi Viper xperia rom uz Lupus kernel.Jako sam zadovolja bio,s performansama i baterijom.

Sent from my Tele2fon v5 using Tapatalk

deSSy2724
24.02.2014., 13:07
Hvala na preporuci, probat cu ga.

Usput, postoji li kakav JB ili KitKat rom za Xperiju mini, a da radi sve kako treba? (kamera, wifi itd). Previse je tih kernela i romova tako da sam pomalo zbunjen.

dark
25.02.2014., 09:08
Probaj od LegacyXperia tima

deSSy2724
16.03.2014., 16:42
Opet ja, sorry sto sam dosadan :(

Rootao ga vec jesam, bootloader treba otkljucati (ovisno o romu ali otkljucati cu ga), a sto je s Kernelom? Mogu li staviti novi rom bez da micem stock kernel?

BTW kako napraviti backup stock kernela?

Inace, nije mi ovo prvi mobitel na kojem pokusavam staviti custom rom, na drugim sam uspjesno mijenjao romove ali proces je puno jednostavniji nego kod Xperije mini st15i tako da se bojim da nesto ne zeznem.

BTW postoji li razlika izmedu st15i i st15i/a)

HelloShitty
16.03.2014., 23:44
Ja isto pomalo učim kako i što s tim mobitelom... Također sa zakašnjenjem od par godina. :-)
Uglavnom, nemoj me 100% držati za riječ - ovo je ono što sam skužio do sad:

Otključavanje bootloadera nosi sa sobom brisanje DRM fileova koje više ne možeš vratiti (bootloader možeš ponovno lockati). Ne znam koliko je bitno za jamstvo, ali inače taj DRM neće ti faliti. S unlockanim bootloaderom sve je mnogo lakše i ponuda ROM-ova je puno veća.

Za promjenu kernela moraš imati unlockan bootloader. Zajedno s kernelom u istom fileu dolazi i recovery, flashas ga putem Flashtoola u fastboot modu (obično neki .img file). Nakon toga iz recoverya dalje flashas ROM-ove u .zip formatu s memorijske kartice.
U početku ima posla (ja sam se dugo jeb... s Windows i adb driverima za Flashtool), ali poslije je pljuga.

Kad se hoćeš riješiti svega, flashas službeni SE ROM Flashtoolom (u flash modu), a poslije toga (ne prije!), ako trebaš, lockaš bootloader.

Ovdje ti je sve detaljno objašnjeno:
Upute (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1568792)

Popis kernela i ROM-ova:
ROM-ovi (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2524872)

Sretno! :-)

dark
17.03.2014., 06:11
HelloShitty - kratko i jasno ;)

B O G
03.07.2014., 22:36
pozdrav
imam pitanje.da li se može i kako prebaciti sms-ove s telefona,sony mini xperia,na karticu ili komp?hvala

assassin
04.07.2014., 09:10
Kao i većina stvari na Androidu- aplikacijom (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore).
Doduše, ne dobiješ format koji je prepregledan za čitanje na kompjuteru- ali možeš naći što treba.
A, ako te zanima "lagodnije" čitanje na kompjuteru- "SMS backup" u Play Store i isprobavaj :)

B O G
04.07.2014., 10:30
Hvala