PDA

View Full Version : Porodiljna naknada - papirologija, zakon...

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12

arwen_86
06.02.2013., 11:05
hvala vedrana84 :)

Arlin
08.02.2013., 14:52
Trebam malo pojašnjenje :)
Dakle, u 4.mjesecu trudnoće sam. Termin mi je 03.07. i nemam komplikacija u trudnoći, ali planiram otvoriti bolovanje krajem travnja. To znači da bih na bolovanju bila do sredine svibnja kada bi mi počeo porodiljni (45 dana prije termina).
Zanima me kolika će mi biti naknada za vrijeme bolovanja i imam li za vrijeme porodiljnog punu plaću? Imam neprekidan radni radni staž 7 godina i plaću 5.000 kn. Hvala!

Otiđi na komplikacije jer tako ces dobiti maximalan iznos 4200 kn...ne otvarati bolovanje..onda nećeš dobiti taj maximalan iznos :mig:

infinityOO7
11.02.2013., 08:09
molim vas odgovor jer sam vec luda od netocnih informacija..radim skoro 2 godine na pola radnog vremena..u 12 mjesecu sam saznala da sam trudna pa su mi od 1 mjeseca dali ugovor na 8 sati i placu od 5000 kn (dosad mi je bila 2800)..na komplikacije idem u 4 mjesecu jer su mi rekli da me mogu "pogurat" samo 3 mjeseca da mi poprave prosjek..molim vas recite mi koliku naknadu mogu očekivat?i kako se to uopce racuna?:ne zna:

pincica
11.02.2013., 10:53
Pozdrav svima!

Zanima me da li ja kao trenutno nezaposlena buduća majka (dijete se treba roditi u travnju) koja je bila u radnom odnosu na pola radnog vremena u periodu od 9/2010 - 9/2012 pripada u skupinu majki za porodiljnu naknadu u iznosu od 1600kn ili će mi ona biti veća s obzirom da mi je plaća bila cca 1800kn?

Hvala!

readycool
12.02.2013., 20:24
Sto treba od papirologije za HZZO za prekid porodiljnog dopusta?

LadyMo
13.02.2013., 08:03
Ja sam prije 3 godine trebala napisati molbu za prekid njima a firmi obavijest o prekidu i poslodavac mi je napisao suglasnost da se vraćam od tog i tog datuma,i sve treba odnijeti u hzzo minimalno 30 dana prije datuma kad će nastupiti promjena.
Za svaki slučaj možeš ih nazvat na besplatni broj 0800-7979 ili recimo ja imam za Jukićevu ovaj broj 01/4882-106 pa probaj.

pikica mala
13.02.2013., 08:17
Cure imam pitanjce, zanima me koji su sve papiri potrebni za otvaranje komplikacija.....

Znam da treba potvrda od doktorice opće prakse, i izračun plaća zadnjih 6 mjeseci, i za dalje vas molim da mi pišete...:D

lala
13.02.2013., 11:10
da,da, krivo sam razumila. a jel imas uvjet staza s obzirom na pola radnog vremena (onda ide i pola staza)

Je li ova informacija točna? Ukoliko radiš na pola satnice, onda ti trebaju dvije godine umjesto jedne? Jeste sigurni? Mislim da nije tako, da se ipak računa godina (bez obzira na staž)....nešto mi zvoni u glavi, ne sjećam se objašnjenja.

vedrana84
13.02.2013., 14:19
Je li ova informacija točna? Ukoliko radiš na pola satnice, onda ti trebaju dvije godine umjesto jedne? Jeste sigurni? Mislim da nije tako, da se ipak računa godina (bez obzira na staž)....nešto mi zvoni u glavi, ne sjećam se objašnjenja.

da jedna cura je nakon mene napisala da za porodiljni to drukcije gledaju, to nisam znala. provjeri svakako!

ja sam se vratila na pola radnog vremena nakon 6 mj i svu papirologiju sam rijesavala 15 dana prije. poslodavac mora dat suglasnost da se vracas na posao, njima nista nisam morala pisat osim ispunit neke njihove formulare i dobijes rijesenje doma i na firmu.

pikica triba ti jos ugovor o radu, ne sicam se jel to sve, nesto sam sigurno zaboravila

teta mina
13.02.2013., 14:26
Cure imam pitanjce, zanima me koji su sve papiri potrebni za otvaranje komplikacija.....

Znam da treba potvrda od doktorice opće prakse, i izračun plaća zadnjih 6 mjeseci, i za dalje vas molim da mi pišete...:D

Treba ti doznaka koju ti daje ginekolog, prosjek place, kopija osobne, zdravstvene i tekuceg racuna.
Nikakav ugovor o radu.

vedrana84
13.02.2013., 14:38
Treba ti doznaka koju ti daje ginekolog, prosjek place, kopija osobne, zdravstvene i tekuceg racuna.
Nikakav ugovor o radu.

mene su ga svaki put trazile (kad sam otvarala komplikacije, pa porodiljni, pa kad sam se vracala na pola radnog vremena prije dva mjeseca), vec smo konstantirale da to zavisi od ispostave

pikica mala
13.02.2013., 18:36
Nikakav ugovor o radu.

Znači doznaka od ginića, od doktorese opće prakse, prosjek plaće, i kopija zdravstvene, osobne i tekućeg....hvala
Ovo mi je druhi porodiljni ali ne sjećam se šta sam nosila za prvi mislim da je ovo sve hvala ti na pomoći...:D

mene su ga svaki put trazile (kad sam otvarala komplikacije, pa porodiljni, pa kad sam se vracala na pola radnog vremena prije dva mjeseca), vec smo konstantirale da to zavisi od ispostave

Zašto bi mi trebao ugovor o radu, sjećam se samo da sam nosila knjižicu na uvid i to za onih drugih 6 mjeseci porodiljnog, jer se moraju uvjerit da si još uvijek zaposlen...a ovo za ugovor prvi put čujem....:confused:

vedrana84
13.02.2013., 19:29
nemam pojma a ja jos imam na neodređeno. nisu me trazili radnu knjizicu

jelena mia
13.02.2013., 19:41
molim vas odgovor jer sam vec luda od netocnih informacija..radim skoro 2 godine na pola radnog vremena..u 12 mjesecu sam saznala da sam trudna pa su mi od 1 mjeseca dali ugovor na 8 sati i placu od 5000 kn (dosad mi je bila 2800)..na komplikacije idem u 4 mjesecu jer su mi rekli da me mogu "pogurat" samo 3 mjeseca da mi poprave prosjek..molim vas recite mi koliku naknadu mogu očekivat?i kako se to uopce racuna?:ne zna:

racuna ti se ovako-
i samo da ti kazem da su ti super to napravili u firmi jer ti se racuna prosjek place ali ne moze biti veci od 4257 kuna.Komplikacije su ti sve do 45 dana prije termina i do rtada ces imati placu 4257kn i to i doprinose ali bez II.stupa mirovinskog ti se isplacuje preko fonda.Znaci od prvog dana komplikacija ti vise nisi na teret firme.45 dana pred termin pocinje porodiljni dopust koji traje do 6 mj.djeteta.Tada ti je placa 100 % od tvoje place kad si radila (prosjek od zadnjih 6 mj.).A od 6-12 mj.djeteta je rodiljna naknada i ona za svih iznosi oko 2660 kn.
Sve sam ti ovo objasnila na na pdf trudnice-nakanda za komplikacije.
:):)

mare0309
13.02.2013., 19:44
Nikakav ugovor o radu.

Predavala sam papire prije tjedan dana i srećom sam ponijela ugovor o radu jer me djelatnica tražila i to.

teta mina
14.02.2013., 09:04
prvi glas da traže ugovor, ovo mi je 3 trudnoća i treće komplikacije i nikada me nisu tražili ugovor o radu (Remetinac hzzo)

readycool
14.02.2013., 16:49
sve treba odnijeti u hzzo minimalno 30 dana prije datuma kad će nastupiti promjena.

Super su to osmilili. Što ako nemamo 30 dana :D
Nema veze i thx za odgovor.

pikica mala
14.02.2013., 17:58
racuna ti se ovako-
i samo da ti kazem da su ti super to napravili u firmi jer ti se racuna prosjek place ali ne moze biti veci od 4257 kuna.Komplikacije su ti sve do 45 dana prije termina i do rtada ces imati placu 4257kn i to i doprinose ali bez II.stupa mirovinskog ti se isplacuje preko fonda.Znaci od prvog dana komplikacija ti vise nisi na teret firme.45 dana pred termin pocinje porodiljni dopust koji traje do 6 mj.djeteta.Tada ti je placa 100 % od tvoje place kad si radila (prosjek od zadnjih 6 mj.).A od 6-12 mj.djeteta je rodiljna naknada i ona za svih iznosi oko 2660 kn.
Sve sam ti ovo objasnila na na pdf trudnice-nakanda za komplikacije.
:):)

Znači bez obzira što će imati 3 mjeseca prosjek 2800,00 a 3 mjeseca 5000,00 kn ona će na komplikacijama dobivati pun iznos odnosno 4257,00 a kad uđe u tih 45 dana odnosno počne joj porodiljni imati će prosjek tih 6 plaća...

Ili sam sve krivo shvatila?

Sorry šta davim ali i ja imam slično pa me zanima, samo što ja imam 2 mjeseca 2250,00 i 4 mjeseca 4500,00...znači na komplikacijama ću dobivati 4257,00 a kad mi počne porodiljni prosjek tih 6 plaća...:confused:

pikica mala
14.02.2013., 18:04
Predavala sam papire prije tjedan dana i srećom sam ponijela ugovor o radu jer me djelatnica tražila i to.

A u kojem si gradu ako se smije znat, jer ja sam iz Ri i nikad nisam čula da traže ugovor o radu, u prvoj trudnoći me to nisu tražili, samo sam za onih drugih 6 mjeseci morala donest radnu knjižicu na uvid, i kad sam je pitala zašto (jer su me to naknadno tražili) rekla mi je da tako provjeravaju da li sam još uvijek zaposlena ili sam u međuvremenu dobila otkaz (jer kod je to popularno dati otkaz ženama na porodiljnom) tako da bi mi onda tu naknadu od 2660,00 smanjili na 1660,00 ukoliko se ustanovi da nisam u radnom odnosu...

prvi glas da traže ugovor, ovo mi je 3 trudnoća i treće komplikacije i nikada me nisu tražili ugovor o radu (Remetinac hzzo)

Ja ne kužim, pa šta ne bi svugdje trebalo biti isto, mislim ovako dođeš tamo i misliš da imaš sve i onda na kraju ideš 3 puta tamo jer naravno fali ti neki papir...debilana...:D

vedrana84
14.02.2013., 18:20
pikice, pishe ti ispod marinog nicka da je iz splita :mig:
i ja sam iz dalmacije
na komplikacijama isto dobivas projek al do max 4257,00 znaci ako ti je prosjek veci npr placa 6000,00 ti dobivas 4257,00
ovako ce ti pisat u er-1 -imat ces navedenih zadnjih 6 placa koje si primila do mjeseca prije nego si otisla na porodiljni, zbrojit ve ih i podijelit sa ukupnim fondom sati u tih 6 mj i dobit ce cijenu tvoje satnice po kojoj ce ti obracunavat komplikacije odn porodiljni
edit - nikad necete dobit isto tako da se ne iznenadite ako inace imate fiksnu placu jer drzava placa po satu

yas
14.02.2013., 19:09
ako sam rodila krajem rujna prošle godine i beba će biti 6 mjeseci krajem ožujka da li zadnju punu plaću dobivam u ožujku (za veljaču) ili u travnju (za ožujak)?
zbunjuje me onih 28 dana obveznog porodiljnog prije poroda za koji se dobije puna plaća pa bi zadnja porodiljna u iznosu pune plaće u travnju zapravo značila 7 porodiljnih naknada u iznosu plaće
pretpostavljam da je tako, jer ako je zadnja u ožujku onda bi dobila 7 onih naknada od 2600

pikica mala
14.02.2013., 19:52
pikice, pishe ti ispod marinog nicka da je iz splita :mig:
i ja sam iz dalmacije
na komplikacijama isto dobivas projek al do max 4257,00 znaci ako ti je prosjek veci npr placa 6000,00 ti dobivas 4257,00
ovako ce ti pisat u er-1 -imat ces navedenih zadnjih 6 placa koje si primila do mjeseca prije nego si otisla na porodiljni, zbrojit ve ih i podijelit sa ukupnim fondom sati u tih 6 mj i dobit ce cijenu tvoje satnice po kojoj ce ti obracunavat komplikacije odn porodiljni
edit - nikad necete dobit isto tako da se ne iznenadite ako inace imate fiksnu placu jer drzava placa po satu

Kužim, hvala....:D

vedrana84
14.02.2013., 20:28
punu dobivas do djetetovih 6 mj yas znaci zadnja ce ti bit u travnju za ozujak :top:

yas
14.02.2013., 20:42
punu dobivas do djetetovih 6 mj yas znaci zadnja ce ti bit u travnju za ozujak :top:

super, hvala

mogvaj
18.02.2013., 09:02
Cure da sad ne citam sve dajte mi molim vas info..
Mala mi sad ima 4,5 mj i trebala bih produljiti porodiljni..do kad to moram i sto mi treba od papira?
Hvala!

LadyMo
18.02.2013., 09:39
U ova 2 tjedna (do djetetova 5.mj.) predajte papire, treba ti s neta za tebe obrazac, kopija rodnog za dijete i tvoja zdravstvena. To daš mužu i on odnese i tamo on još ispuni obrazac za sebe.
Ovaj je za tebe:
http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno_osig/zahtjev_za_roditeljski_dopust.pdf

silvaes85
18.02.2013., 09:40
Cure da sad ne citam sve dajte mi molim vas info..
Mala mi sad ima 4,5 mj i trebala bih produljiti porodiljni..do kad to moram i sto mi treba od papira?
Hvala!

do 5,5mj starosti. al cim prije mozes. ja sam morala pisati zahtjev poslodavcu da se slaze s mojih 6mj rodteljskog. dobila povratni dopis nazad i s time je muz isao na hzzo. tamo potposao da se odrice svojeg prava i to je to.

jel sjelo kome????????

mogvaj
18.02.2013., 09:42
Hvala cure.

LadyMo
18.02.2013., 09:45
Vidiš ja nisam morala dobiti suglasnost od poslodavca-zvala sam hzzo baš zbog toga i teta (Jukićeva, ZG) je rekla da sam još 'u roku', jer mi mali nije prešao onih 5 mj. i da ne trebam tražiti suglasnost već da će poslodavac dobiti obavijest na koju se eventualno može žaliti (muž mi produžio porodiljni prošli tjedan, mali jučer napunio 5.mj.). Ali sam morala napisati svojima samo obavijest da nastavljam porodiljni.

silvaes85
18.02.2013., 09:48
Vidiš ja nisam morala dobiti suglasnost od poslodavca-zvala sam hzzo baš zbog toga i teta (Jukićeva, ZG) je rekla da sam još 'u roku', jer mi mali nije prešao onih 5 mj. i da ne trebam tražiti suglasnost već da će poslodavac dobiti obavijest na koju se eventualno može žaliti (muž mi produžio porodiljni prošli tjedan, mali jučer napunio 5.mj.). Ali sam morala napisati svojima samo obavijest da nastavljam porodiljni.

a cuj...nisam ni ja morala. al eto iz pristojnosti d aih obavijestim i sluzbeno. bolje da ja odradim sve kak treba nego da mi kenjaju poslije.:mig:

LadyMo
18.02.2013., 09:51
Pa ja jesam njima poslala obavijest da nastavljam porodiljni tj. roditeljski ali kažem za hzzo mi poslodavac nije morao slati potvrdu-suglasnost za to.

kaduljica
18.02.2013., 19:03
ovak, danas sam bila kod ginekologa i dobila onu potvrdu za otvaranje porodiljnog i zatvaranje bolovanje. porodiljni mi počinje od srijede. jel ja trebam ići kod doktora opće prakse već sutra ili moram baš doći u srijedu? i kad moram ići u hzzo? poslije 25. kao i za komplikacije?
pišem s moba, pa ne mogu dobro pregledati cijelu temu.

pincica
19.02.2013., 08:30
Da li za izracun porodiljne naknade uzimaju 3 zadnje prosijecne place?
Ako je tako, da li u to ulazi i novcana naknada za nezaposlene?

kco
19.02.2013., 08:46
do 5,5mj starosti. al cim prije mozes. ja sam morala pisati zahtjev poslodavcu da se slaze s mojih 6mj rodteljskog. dobila povratni dopis nazad i s time je muz isao na hzzo. tamo potposao da se odrice svojeg prava i to je to.

jel sjelo kome????????

sjelo jučer :)

rijecanka83
19.02.2013., 19:09
Da li je netko bio u sličnoj situaciji da mi pomogne šta napraviti?
Kada je mali napunio 6 mjeseci ostala sam bez ugovora (nisu mi produžili ugovor na određeno). Istekao je 31.12.2012. Početkom siječnja odlazim na HZZO i službenica koja radi na naknadama mi daje popis dokumenata koje moram skupiti i govori da se u roku mjesec dana moram prijaviti na HZZ i zdravstveno. U tom roku napravila sam sve što je trebalo. Iako mi je totalno nelogično da sam opet morala predavati iste papire koje sam predavala na početku porodiljnog (prebivalište, rodni list, domovnica..) samo zato što sam ostala bez posla.
I danas vidim da mi je umjesto 1.600,00 kn uplaćeno duplo manje. Zovem HZZO i govore mi da sam se odmah morala prijaviti na HZZ jer da su mi sad isplatili naknadu samo od datuma prijave. Na pitanje zašto mi to nitko nije rekao rekli su mi da se žalim na rješenje. Da li je na meni da znam sve zakone RH ili su tu službenici, koje plaćamo, da nas informiraju?
Da li je netko bio u sličnoj situaciji da mi napiše šta je napravio?

Heci
08.03.2013., 11:17
drage cure, imam pitanje, ako netko mozda zna ili je bio u takvoj situaciji...ovako, pocela sam raditi 07. 05. 12. sto znaci da cu uskoro imati godinu dana staza ali je stvar u tome sto sam prijavljena na pola radnog vremena, pa me zanima kolika ce mi biti naknada na komplikacijama s obzirom da mi je osnovica 1400 kn!! zanima me dal cu dobivati toliko ili s obzirom na polovicu radnog vremena mi se i staz racuna na pola pa u tom slucaju me tretiraju kao da nemam uvijet od 12. mj i dobivam samo 813 kn, odnosno s obzirom na polovicu radnog vremena samo 400 kn?!?

tipkaz
09.03.2013., 10:27
Vise i vise puta se to pisalo ovdje, dovoljno je samo malo searchati temu- tada zakon ide u korist trudnici/rodilji i ne gleda se ostvareni staz nego kalendarski uplaceni doprinosi. Znaci do tog istog datuma ove godine gledat ce se kao puni uvjet staza.

ivek1924
18.03.2013., 13:24
Imam jedno pitanje, šogorica mi ima dijete 9 mj. staro i kaže mi da ona cijelo vrijeme ima punu plaću 2300. Pa šta nije drugih 6 mj. 70 % plaće? tako su barem meni rekli da će mi biti.

vedrana84
18.03.2013., 18:31
drugih 6 mj je 2600, i nesto sitno.

Kakadu
18.03.2013., 21:49
za siječanj sam dobila porodiljnu naknadu 6150 kn, a za veljaču 5300, kako je moguća tolika razlika?!

mom2be
18.03.2013., 21:52
bilo je vise radnih dana u sijecnju

My Name Is...
18.03.2013., 23:54
Meni je isto oko 650 kn razlika za veljacu,ali u prosincu je bio jedan radni dan manje nego u veljaci a dobila sam 200 kn vise nego za veljacu,uopce ne razumijem kako oni to racunaju,svaki puta drugacije.

vedrana84
19.03.2013., 06:16
na er-1 obrascu koji ste im donile iz firme je bila izracunata vasa cijena sata i oni to svaki misec pomnoze sa brojem radnih sati. u prosincu su dva blagdana pala na radne dane, mislim da drzava to ne isplacuje kao poslodavac.

My Name Is...
19.03.2013., 13:23
na er-1 obrascu koji ste im donile iz firme je bila izracunata vasa cijena sata i oni to svaki misec pomnoze sa brojem radnih sati. u prosincu su dva blagdana pala na radne dane, mislim da drzava to ne isplacuje kao poslodavac.

taj mi je dio jasan,ali kako su mi isplatili vise u prosinci kad bilo 19 radnih dana nego u veljaci kada je bilo 20?

vedrana84
19.03.2013., 20:05
taj mi je dio jasan,ali kako su mi isplatili vise u prosinci kad bilo 19 radnih dana nego u veljaci kada je bilo 20?
ne znam, jel ti to prijelaz sa porodiljnog na roditeljski? a mozda su i falili, meni su tako falili i zatvorili mi porodiljni nakon sta je mali napunio 5 mjeseci :confused:
otisla sam u hzzo vidit zasto mi je naknada 600kn manja pa su oni tamo popravili tu gresku i iduci mjesec sam dobila i te" zaostatke"

pincica
20.03.2013., 17:49
Nezaposlena sam. Trebam se poroditi u 4.mj.Radila sam, unazad 6mj od datuma poroda, u listopadu, prosincu i tjedan dana u veljaci. Da li li se isplati podnjeti dokumentaciju o tome? Da li postoji mogucnost da mi prodiljna naknada bude na temelju toga manja od 1600kn?

Over_The_Top
21.03.2013., 20:47
Ako netko zna odgovor na moje pitanje bila bih zahvalna.
10.05. beba navršava 6 mjeseci. Imam neiskorišteni godišnji od 30 radnih dana koji moram iskoristiti do 30.06. inače mi propada. Ukoliko odem na godišnji i iskoristim ga do kraja 6. mjeseca da li se nešto mijenja kod obračuna drugih 6. mjeseci i rade li mi nov obračun ili mi se isplati spojiti stari sa ovogodišnjim godišnjim pa biti na godišnjem skoro 3 mjeseca? Nadam se da ste skužili. Samo da napomenem da sam u neprekinutom stalnom radnom odnosu već 8 godina.

Puno hvala!

vedrana84
22.03.2013., 06:22
pincica, najmanja porodiljna naknada je 1663kn, ne moze ti bit niza od toga :top: (ili :flop: s obzirom da je to stvarno malo)
over the top, drugih 6 mj ti je naknada 2600 i nesto sitno, ona ne ovisi o prosjeku place. za GO ti stvarno ne znam :ne zna:

pincica
22.03.2013., 06:41
Hvala na info. Onda cu podnijeti papire pa kaj bude. :)

Over_The_Top
22.03.2013., 07:32
@vedrana84 znam da je drugih 6 mjeseci tolika naknada ali ne znam da li trebam ako iskoristim godišnji od minimum 30 dana u komadu ponovno računati prosjek?

vedrana84
22.03.2013., 09:02
@vedrana84 znam da je drugih 6 mjeseci tolika naknada ali ne znam da li trebam ako iskoristim godišnji od minimum 30 dana u komadu ponovno računati prosjek?

koliko ja znam ne. znam da to ne traze ako prekines roditeljski, vratis se radit pa ponovo koristis roditeljski . tvoja situacija je slicna, samo je rijec o GO a ne o povratku na posao. al najbolje ti je nazvat hzzo pa pitat.
ne vidim logike da ti racunaju prosjek jer nije relavantan u slucaju roditeljske naknade koja je tolika kolika je :ne zna:

Over_The_Top
23.03.2013., 20:29
Bila sam jučer u Julićevoj i rekla teta da ako iskoristim 30 radnih dana da padam na cifru od 2200 kn, dok ako bi iskoristila stari i novi godišnji i imala 2 isplaćene plaće onda zadržavam pravo na 2600 kn.

Sada imam drugi problem jer mi poslodavac (radim u školi) ne želi omogućiti da koristim stari i novi godišnji vezano. :503::503: :mad::mad: Nego bi, po njihovom, trebala koristiti godišnji u vrijeme praznika. :rofl::rolleyes: Koja sprdačina. Moram zvati sindikat ili ako je netko imao sličan slučaj neka mi se javi.

extreme
24.03.2013., 07:49
Bila sam jučer u Julićevoj i rekla teta da ako iskoristim 30 radnih dana da padam na cifru od 2200 kn, dok ako bi iskoristila stari i novi godišnji i imala 2 isplaćene plaće onda zadržavam pravo na 2600 kn.

Sada imam drugi problem jer mi poslodavac (radim u školi) ne želi omogućiti da koristim stari i novi godišnji vezano. :503::503: :mad::mad: Nego bi, po njihovom, trebala koristiti godišnji u vrijeme praznika. :rofl::rolleyes: Koja sprdačina. Moram zvati sindikat ili ako je netko imao sličan slučaj neka mi se javi.

ja sam prije dvije godine kad sam rodila, ranije zatvorila rodiljni dopust, negdje u svibnju, otvorila stari godišnji. odmah zatim novi. izračunala sam da započnem stari godišnji tako da mi se odmah nadoveže na novi... tako da sam u rujnu započela sa školom, bila doma sa djetetom 13 mj, ali je rodiljni dopust bio prekinut kad je beba imala 9mj.

extreme
24.03.2013., 07:53
mene zanima jel ima nekih promjena u zakonu oko dužine rodiljnog dopusta...
znam da sam svojedobno čitala da će po novome otac biti obavezan biti doma barem mj dana,a i bilo je neke razlike u trajanju porodiljnog i rodiljnog..
tad me to nije toliko zanimalo pa sam prestala pratiti, ali me sad zanima gdje je to stalo? jel ima kakvih promjena?

Over_The_Top
24.03.2013., 09:04
extreme meni su rekli da novi godišnji ne bih mogla koristiti prije 15.07. dok stari moram iskoristiti do 30.06. Ostaje mi rupa od 15 dana i stvarno moram nazvati sindikat da čujem kaj oni kažu.

Kjavica
24.03.2013., 09:10
mene zanima jel ima nekih promjena u zakonu oko dužine rodiljnog dopusta...
znam da sam svojedobno čitala da će po novome otac biti obavezan biti doma barem mj dana,a i bilo je neke razlike u trajanju porodiljnog i rodiljnog..
tad me to nije toliko zanimalo pa sam prestala pratiti, ali me sad zanima gdje je to stalo? jel ima kakvih promjena?

Ma kakvi! I ja se raspitivala. Nista od toga. Jedino kaj je sada porodiljni 8+6mj mislim. Tako nesto.
A mene zanima jel imaju kakvu porodiljnu naknadu mame koje su nezaposlene?

extreme
24.03.2013., 11:30
Ma kakvi! I ja se raspitivala. Nista od toga. Jedino kaj je sada porodiljni 8+6mj mislim. Tako nesto.

e, pa to me zanima.. kakvih 8+6???
što to točno znači?
ovih 8, to je umjesto prvih 6 mj porodiljnog dopusta ili?
jel to znači da prvih 8 mj primaš svoju punu plaću , a ostalih 6 ideš na onaj minimalac..? jer, t je ustvari velika promjena u odnosu na moju prvu trudnoću i bebu kad je porodiljni+rodiljni ukupno trajao 12 mj. ovo mi je super ako sad traje 14 mj

frupy
24.03.2013., 11:40

Nece ti sindikat nista moci pomoci, samo ces si zatrovati odnos s ravnateljem.
Mi u principu moramo koristiti godisnji u vrijeme nenastavnih dana i ako neki ravnatelj dozvoli koristenje go za vrijeme nastave, to je iskljucivo njegova dobra volja.:rolleyes:
Sve vise me zivciraju takve stvari jer unazad 2-3 godine mi se pod praznicima moramo svaki dan, bez iznimke, pojavljivati u skoli jer nam u protivnom ona skida dane godisnjeg.:503:
Smijemo koristiti godisnji iskljucivo u periodu izmedju 15.7. i 15.8., pa kome pase, kome ne.:rolleyes:

Victoria 08
24.03.2013., 12:41

Nezaposlene mame imaju pravo na porodiljni od dana djetetova rođenja pa do 1.rođendana i upisuje im se staž u rk :)
Naknada je 1663kn.

Over_The_Top
24.03.2013., 16:14
@ frupy isto tako mi nisu dali da iskoristim god prije čuvanja trudnoće pa sam zvala sindikat i rečeno mi je da su mi to morali odobriti i da ubuduće sve tražim napismeno jer ako nema pisanog traga onda se ne mogu ni žaliti.
ja ću sada probati dobiti lovu za stari god iako su mi već nekaj natuknuli da to ne mogu tražiti jer san bila na čuvanju trudnoće. po njihovom sam trebala prekinuti čuvanje trudnoće iskoristiti god i opet nastaviti sa čuvanjem trudnoće. ja nisam pitala ravnatelja nego tajnicu i tak mi je rekla.

kod vas je još gore nego kod nas.

Sashica
26.03.2013., 23:20
Hej cure, jel vama sjela porodiljna za ovaj mjesec? Meni uopće ovaj mjesec nije još ništa sjelo :confused: Sutra ću zvat HZZO, al me zanima jel vama sjelo?

vedrana84
27.03.2013., 05:49
sashice sjelo mi je normalno. zovi hzzo :top:

danna7
27.03.2013., 14:24
meni je sjelo još 18.

lolena
28.03.2013., 14:12
Pozz cure

Imam jedno pitanje, do 02. mjeseca ove godina sam bila zaposlena 13 god. u jednoj firmi i dobila otkaz, sad sam na birou, primam novčanu 6 mjeseci. Zanima me ako ostanem trudna da li imam pravo i do rođenja djeteta na nekakvu naknadu?

hvala unaprijed
i ispričavam se ako ste već pisale o tome

pincica
28.03.2013., 16:15
Svaka nezaposlena majka ima pravo na porodiljnu naknadu od 1660kn i ide joj uz to radni staz.

danna7
28.03.2013., 20:17
Pozz cure

Imam jedno pitanje, do 02. mjeseca ove godina sam bila zaposlena 13 god. u jednoj firmi i dobila otkaz, sad sam na birou, primam novčanu 6 mjeseci. Zanima me ako ostanem trudna da li imam pravo i do rođenja djeteta na nekakvu naknadu?

hvala unaprijed
i ispričavam se ako ste već pisale o tome

do rođenja djeteta nemaš pravo na nikakvu naknadu, tek na porodiljnu nakon rođenja djeteta do njegove prve godine

lolena
29.03.2013., 12:04
do rođenja djeteta nemaš pravo na nikakvu naknadu, tek na porodiljnu nakon rođenja djeteta do njegove prve godine

hvala na odgovoru :)
pozz

Stone_Cold
04.04.2013., 17:12
pozdrav cure,

imam jedno pitanje..prosjek plaće zadnjih 6 mjeseci mi iznosi 5.651 kn ( znači netto plaća umanjena za iznos prijevoza) a od hzzo-a mi je pod porodiljnu naknadu isplaćeno 4.659 kn...

jel ima tko kakvu ideju zašto mi je isplaćeno 1000 kn manje? jel moguće da su na hzzo-u pogriješili?

LadyMo
04.04.2013., 19:37
Provjeri si koliko ti iznosi neto satnica pa to mnozi s brojem radnih dana i 8 radnih sati
Pretpostavljam da misliš na isplatu za 2.mj.-bilo je 20rd x 8h...po onome sto ti je isplaćeno ispada da ti je satnica 29kn...provjeri šta ti piše na toj listi sto si dobila od poslodavca i ako ti je on napisao veću satnicu zovi HZZO.

E da, druga stvar koja ti se mogla dogoditi je ovo: ako ti je to 1.mj. porodiljnog a nisi ga otvorila 1.u mjesecu već recimo 5., onda ti je trebala sjest plaća od poslodavca do 5., i naknada s hzzo-a od 5., pa si onda to zbrojiš.

sara4
08.04.2013., 08:55
Da li mi za otvaranje komplikacija treba još nešto osim:
1) popunjen zahtjev iz HZZO-a
2) izvješće o bolovanju od mog ginića
3) ER-1 iz firme (prosjek plaće)
4) kopija osobne, zdravstvene, tekućeg

annaaa
08.04.2013., 09:14
da, doznake.
to opet moraš do socijalnog ginića krajem mjeseca pa sve skupa nosiš na zavod.

sara4
08.04.2013., 09:19
Doznaka = izvješće o bolovanju?

annaaa
09.04.2013., 09:32
Doznaka = izvješće o bolovanju?

da, sorry, pomješala sam sa preporukom za bolovanje.
to je sve onda što ti treba :)

forumasica28
09.04.2013., 09:37
Pozdrav,
mali mi u petak ima 5mj i sjećam se da mi je žena na HZZO prilikom otvaranja porodiljnog rekla da moram doći kad mali bude imao 5 mj da potpišem nastavak porodiljnog (biti ću doma punih godinu dana).Jel to baš mora biti kad on napuni 5 mj ili može par dana/tjedan-dva kasnije.Nije mi baš zgodno ići ovih dana u HZZO,pada kiša:( Jel mi treba kakva papirologija za to produljenje??Do koliko sati oni u Jukićevoj rade?Hvala na odgovorima

zlatica987
22.04.2013., 07:13
Bok curke!
Obzirom da sam ostala trudna 3mj prije isteka ugovora o radu (nakon 3god ne produzuju), otisla sam na komplikacije i imam pravo do poroda na naknadu u visini place, pa me zanima naknada za porodiljni ako je koja upucena u takvu situaciju.. Jel odma dobivam onih 1663, ili prvih 6mj u visini place pa drugih 6mj 1663? Ili nekako trece?

iveeee
22.04.2013., 10:55
Bok curke!
Obzirom da sam ostala trudna 3mj prije isteka ugovora o radu (nakon 3god ne produzuju), otisla sam na komplikacije i imam pravo do poroda na naknadu u visini place, pa me zanima naknada za porodiljni ako je koja upucena u takvu situaciju.. Jel odma dobivam onih 1663, ili prvih 6mj u visini place pa drugih 6mj 1663? Ili nekako trece?

koliko sam ja upućena dobivaš prosjek svojih zadnjih isplaćenih plaća na komplikacijama , 45 dana prije poroda moraš se javiti u HZZZO te ćeš onda dobivati svoju punu plaću (umanjenu za topli obrok i prijevoz) do djetetovih 6mjeseci, te nakon toga 1663 ili 2660, ovisno.
najbolje ti je otići u HZZZO i raspitati se iz prve ruke(kod nas je žena jako pristupačna tak da uopće nije problem doći i ispitati je sve u najsitnije detalje :) )

zlatica987
22.04.2013., 11:01
Hvala Ive :mig:

pincica
22.04.2013., 18:26
Možete li mi netko napisati ukratko koje sve dokumente trebam predati za porodiljnu naknadu?
Nezaposlena sam, ali sam unazad 6 mjesei radila u 10. i 12mj te nešto sitno u veljači.
Hvala!

hoya60
23.04.2013., 16:01
Ja imam pitanje koje se na neki način nadovezuje na pitanje pincice.

Radila sam neprekidno 5 godina i dala otkaz (zbog dugogodišenjeg mobinga) s time da sam 31.3. prestala sa radom. Pokrenula sam na Zavodu za zapošljavanje postupak za samozapošljavanje, ali mi se stvari ne odvijaju po planu i odlučila sam se ipak zaposliti kod prijatelja počevši sa 15.04.

Saznala sam ovih dana da sam trudna 1,5 mjesec, a zbog nekih zdravstvenih problema svakako ću morati mirovati.

Hoće li mi prekid staža utjecati na dobivanje naknade i na samu njenu visinu? Hoće li mi se davanja ostvarena u prošloj firmi normalno uračunati u prosjek.

Oprostite ako je na to pitanje već odgovoreno, ali tema je ovdje toliko opširna, a ja čitajući nisam naišla na sličnu situaciju.

brbr79
23.04.2013., 18:16
mala napunila 6 mjeseci neki dan, a ja zaboravila odnijeti papire u hzzo za drugih 6 mjeseci! kaj sad? sutra ih zovem al jel netko zna sto ce mi rec? uf, propucat cu se!

Catrice
24.04.2013., 08:56
Smijem li ja za vrijeme primanja porodiljne naknade, dobivati i uplate putem student servisa?

brbr79
24.04.2013., 14:48
zvala jutros, rekla teta nek dode mm s mojom zdravstvenom i sve 5! eto info ak ima jos tko tupav kao ja :-)

lianne
30.04.2013., 08:58
cure pomagajte :503:

da li se za vrijeme porodiljnog smije mjenjati poslodavac?
jer sam prijavljena kod starog u firmi radi naknade,a naravno da me sad zele cak 2 poslodavca..ali sam u pat poziciji radi situacije :facepalm:

no kod jednog bi mozda i proslo da samo zakonski par mjeseci krpam potrebu za mojim kadrom dok ne pocnem zapravo slajkati,no ne znam da li se mogu prebacivati za vrijeme porodiljnog?:ne zna:

tipkaz
30.04.2013., 12:55
Bok curke!

Ako si nezaposlena u trenutku otvaranja porodiljnog, dobivaš odmah tih 1660 kn.

tipkaz
30.04.2013., 12:57
Ja imam pitanje koje se na neki način nadovezuje na pitanje pincice.

Radila sam neprekidno 5 godina i dala otkaz (zbog dugogodišenjeg mobinga) s time da sam 31.3. prestala sa radom. Pokrenula sam na Zavodu za zapošljavanje postupak za samozapošljavanje, ali mi se stvari ne odvijaju po planu i odlučila sam se ipak zaposliti kod prijatelja počevši sa 15.04.

Saznala sam ovih dana da sam trudna 1,5 mjesec, a zbog nekih zdravstvenih problema svakako ću morati mirovati.

Hoće li mi prekid staža utjecati na dobivanje naknade i na samu njenu visinu? Hoće li mi se davanja ostvarena u prošloj firmi normalno uračunati u prosjek.

Oprostite ako je na to pitanje već odgovoreno, ali tema je ovdje toliko opširna, a ja čitajući nisam naišla na sličnu situaciju.

Za naknadu moraš imati godinu dana neprekidno ili 18 mjeseci u 2 godine tako da mislim da ti udovoljavaš drugom uvjetu

wannabenot
30.04.2013., 19:01
radim u školi na nepunoj satnici. sad prvih šest mjeseci dobivam plaću koju sam imala, a zanima me hoću li dobivati drugih šest mjeseci 2600 ili manje zato što nije puno radno vrijeme. tenx!

hoya60
01.05.2013., 15:04
tipaz@ hvala ti na odgovoru !

the redCat
01.05.2013., 17:24
koliko sam ja upućena dobivaš prosjek svojih zadnjih isplaćenih plaća na komplikacijama , 45 dana prije poroda moraš se javiti u HZZZO te ćeš onda dobivati svoju punu plaću (umanjenu za topli obrok i prijevoz) do djetetovih 6mjeseci, te nakon toga 1663 ili 2660, ovisno.
najbolje ti je otići u HZZZO i raspitati se iz prve ruke(kod nas je žena jako pristupačna tak da uopće nije problem doći i ispitati je sve u najsitnije detalje :) )
Mislim da nije tako, ako joj ugovor istekao, na komplikacijama je i onda ih mora prekinuti kao da otvara porodiljni ali ne otvara ništa već čeka da rodi i onda ima pravo na 1663 kn do kraja porodiljnog. Ili može nakon obavezno dijela prekinuti porodiljni i onda početi primati naknadu za nezaposlene ako joj je to veća svota

pincica
02.05.2013., 05:50
Da li kao nezaposlena majka budem prvih 6.mj primala 1660kn, a drugih 6.mj manje? Ili svih 12.mj primam jednaku naknadu?

vedrana84
02.05.2013., 12:56
Da li kao nezaposlena majka budem prvih 6.mj primala 1660kn, a drugih 6.mj manje? Ili svih 12.mj primam jednaku naknadu?

primas cijelu godinu 1663 kn

Laterus
06.05.2013., 08:01
ja sam redovna studentica, zasad, nisam kontala upisivat sljedecu godinu, ali sad kako sam saznala da sam trudna rekli su mi da moram biti redovna studentica kako bih dobivala tu naknadu od 1663 kn... dal moram biti redovna studentica? termin mi je u 11 mj a godinu upisujem u 9., a papire predajem dva mjeseca ranije kako su mi rekli, dal postoje sanse da zamrznem godinu ili nesto, jer ne znam dal cu uspjet predat sve ispite. kakva jos prava kao studentica imam?
rekli su mi takodjer u referadi da bih trebala dobit i tu jednokratnu pomoc, al ne znam ni za to uvjete. jel ima kakve veze sa mjestom boravka, dal to dodjeljuje grad ili imam pravo na to bez obzira gdje sam prijavljena. nisam prijavljena u zg, al cu se uskoro prijaviti.
tete iz referade su me uputile na hzzo da ih tamo sve detaljno pitam, al su rekle da mi tamo nitko nista nece reci bez da ih direktno pitam :(
hvala na pomoci

Victoria 08
06.05.2013., 08:56
Laterus nemoras biti redovan student,imat ces pravo na naknadu od 1663kn od dana rodjenja djeteta.
Takodjer i na jednokratnu naknadu od hzzo-a,za naknadu od grada zagreba trebate i ti i otac djeteta biti prijavljeni u zg-u 5 godina.

Laterus
06.05.2013., 09:10
za ovo zadnje sam negdje procitala da jedan roditelj mora biti prijavljen 5 godina u zg a drugi samo prijavljen.

Victoria 08
06.05.2013., 09:15
za ovo zadnje sam negdje procitala da jedan roditelj mora biti prijavljen 5 godina u zg a drugi samo prijavljen.

Istina,sorry moja greska :)

Sabrina86
07.05.2013., 13:19
ja sam redovna studentica, zasad, nisam kontala upisivat sljedecu godinu, ali sad kako sam saznala da sam trudna rekli su mi da moram biti redovna studentica kako bih dobivala tu naknadu od 1663 kn... dal moram biti redovna studentica? termin mi je u 11 mj a godinu upisujem u 9., a papire predajem dva mjeseca ranije kako su mi rekli, dal postoje sanse da zamrznem godinu ili nesto, jer ne znam dal cu uspjet predat sve ispite. kakva jos prava kao studentica imam?
rekli su mi takodjer u referadi da bih trebala dobit i tu jednokratnu pomoc, al ne znam ni za to uvjete. jel ima kakve veze sa mjestom boravka, dal to dodjeljuje grad ili imam pravo na to bez obzira gdje sam prijavljena. nisam prijavljena u zg, al cu se uskoro prijaviti.
tete iz referade su me uputile na hzzo da ih tamo sve detaljno pitam, al su rekle da mi tamo nitko nista nece reci bez da ih direktno pitam :(
hvala na pomoci

Ovako što se tiče faxa možeš upisati zamrzavanje (dakle to se radi u slučaju trudnoće ili neke bolesti), obično ti sve odobre i ne plaćaš godinu ALI u zamrznutoj godini ne možeš polagati ispite (bar ti je tako kod nas u Rijeci). Imaš kao redovan student sva prava (zdravstveno ti ostaje, xica itd. sve kao do sada), porodiljni dobiješ 1663 kn/mj., dječji ovisi o primanju u kućanstvu (dakle ne znam ti si studentica znači nisi zaposlena, živiš s dečkom koji je zaposlen i onda vam se njegova primanja dijele na 3 da se dobije cenzus). Nadalje, imaš pravo na jednokratnu sa HZZO-a, 2200 kn malo više ne znam točnan iznos, onda od grada/općine gdje imaš prijavljeno prebivalište svatko drugčije daje. Uglavnom ja sam ti redovni student na porodiljnom do 11.mj.

Sabrina86
07.05.2013., 13:20
Smijem li ja za vrijeme primanja porodiljne naknade, dobivati i uplate putem student servisa?

Ovo i mene zanima, al pretpostavljam da može, jer tih uplata nema na poreznoj osim u sistemu student servisa i na računu u bankama.

pincica
15.05.2013., 09:28
Da li nezaposlene majke, koje su prijavljene na hzz, trebaju na hzz svojem savijetniku odnjeti rijesenje o porodiljnoj naknadi?

lulucry
15.05.2013., 10:56
trebam informaciju od mama koje primaju porodiljnu naknadu kao nezaposlene mame ali izvan sustava rada (to je ono kad se ne vodite na birou, a i pak ste ostvarili pravo na porodiljnu naknadu), dali ima koja mama da je tokom takvog porodiljnog ostala trudna dok je primala porodiljnu, dali joj se porodiljna ta ukinula kad je rodila i nastavila dobivati za tu novu bebu novu porodiljnu? i dali se treba kome javiti prije poroda u tom slučaju ili samo kad se beba rodi predati papire za porodiljnu??

pincica
15.05.2013., 14:55
Koliko ste dugo cekale da vam sjedne porodiljna naknada od datuma kada se podnjeli zahtjev?

LadyMo
15.05.2013., 17:14
Pa dobiješ ju slijedeći mjesec...npr ak si danas otvorila porodiljni dobit ćeš naknadu slijedeći mjesec.

pincica
15.05.2013., 20:16
Podnjela sam zahtkev sredinom 4.mj i dobila rjesenje prije tjedan dana. Rijesenje cu odnjeti u hzz u petak.
Da li mozda zato jos nije sjela, jer sam jos uvijek prijavljena na hzz?

vedrana84
15.05.2013., 20:48
pincica, porodiljne se isplacuju od 17 do 19 u mjesecu, tako da bi je trebala dobit sad u petak (posto je vikend, valjda ce bit 17-og)

osma putnica
18.05.2013., 08:53
mame jeli kojoj ovaj mj sjelo vise ili manje nego je trebalo?
Meni je sjelo vise nemam pojma kako i zasto.Sad su me zbunili skroz. Proslo mi je prvih 6mj sredinom 3mj tako da mi je ovo skroz cudno.

Letticija
18.05.2013., 21:46
Može pomoć. Trudna sam,na određeno sam i sigurna sam da mi neće produžit ugovor. Uzela bi komplikacije,moram ih uzet. Koliko će mi bit naknada na kompli i kad mi ugovor prekinu. Te koliki će mi bit porodiljni? Staža imam godinu i pol bez prekida.

osma putnica
18.05.2013., 21:53
Bolovanje ce ti biti punu placu dok si pod ugovorom a kasnije mislim oko 800 i nesto. Porodiljni 1663kn jer ces biti nezaposlena kad ti krene porodiljni.

the redCat
18.05.2013., 22:00
Bolovanje ce ti biti punu placu dok si pod ugovorom a kasnije mislim oko 800 i nesto. Porodiljni 1663kn jer ces biti nezaposlena kad ti krene porodiljni.
Nije baš, nego do 4250 kn, ako ima veću plaću od toga to je najviše što će dobiti dok je na komplikacijama/bolovanju

osma putnica
18.05.2013., 22:02
Nije baš, nego do 4250 kn, ako ima veću plaću od toga to je najviše što će dobiti dok je na komplikacijama/bolovanju

Da tako je,zaboravih da oni imaju te svoje limite.

vicana365
20.05.2013., 20:21
pozdrav! zanima me moramo li hzzo-u dosatviti onaj IBAN sto smo dobili iz banke? To je kao na sanzi od lipnja pa me zanima treba li im to da bi nam isplaćivali nakandu porodiljnu?

matijacip
21.05.2013., 06:51
sve po spisku sam u sebi jebala kad su rekli mm-u da kad skupimo papire donesemo za naknadu,ali to je bilo 3mj nakon rođenja....zdravstveno itd itd :503: naravno da neću dobiti nikakve zaostatke pošto ne radim i onda mi kaže da sam mogla donjeti što imam i dobivala bi naknadu iako ne bi imala sve papire,jer bi mogli lupat neki pečat. jer to vrijedi do godinu dana starosti,a ne godinu dana od podnošenja zahtijeva.

ljuta sam ko paaaaas :504: :504: al dobro,rekla je odmah da se ne vrijedi tužit,jer mnogi jesu i ništa nisu s tim postigli,krava jedna :Snajper:

linazg
21.05.2013., 10:44
pitanje!

maleni će 30.7. imati 6mj. htjeli bi da mm preuzme drugih 6mj, al od 1.9.

da li je moguće da ja prekinem porodiljni 30.7., pa počnem raditi (naravno, prvo go), a mm da počne sa porodiljnim od 1.9.??? to bi značilo da imamo ''rupu'' 1mj, od 30.7.-1.9.

zovem hzzo, al neemaa nikoga

snjeska
21.05.2013., 10:46
pitanje!

maleni će 30.7. imati 6mj. htjeli bi da mm preuzme drugih 6mj, al od 1.9.

da li je moguće da ja prekinem porodiljni 30.7., pa počnem raditi (naravno, prvo go), a mm da počne sa porodiljnim od 1.9.??? to bi značilo da imamo ''rupu'' 1mj, od 30.7.-1.9.

zovem hzzo, al neemaa nikoga

drugih 6 mj mislim da mos iskoristiti do 6,7 godine kad god zelis tak da ovo tvoje drzi vodu

linazg
21.05.2013., 11:49
drugih 6 mj mislim da mos iskoristiti do 6,7 godine kad god zelis tak da ovo tvoje drzi vodu

joj daj Bože!! thnx :)

linazg
21.05.2013., 11:54
sad sam dobila hzzo. može se! ali sam, tuka, zaboravila pitati i ovo: što ako ja počnem raditi kad maleni ima, recimo, 8mj. da li u tom slučaju tata može na ostatak porodiljnog?

jaja_njet
21.05.2013., 20:18
1.6 Pocinjem raditi , a na porodiljnom sam (kao majka izvan sustava rada ) do 4.8 zanima me moram li ici odjaviti porodiljni ili ce me oni automatski odjaviti ?

lianne
22.05.2013., 12:50
zene sta se nosi poslodavcu nakon isteka 6 mj?ono rijesenje?(ili oni to dobiju automatski)..ili neke doznake?
ili nista :misli:

vedrana84
22.05.2013., 13:36
zene sta se nosi poslodavcu nakon isteka 6 mj?ono rijesenje?(ili oni to dobiju automatski)..ili neke doznake?

dobiju oni to rijesenje :top:

Letticija
22.05.2013., 18:14
Znaći ovako ja sam na određeno al bez datuma i kako sam sad ostala trudna naravno da će mi otkazat ugovor. Sada sam uzela godišnji novi cijeli koji imam pravo iskoristit i onda nakon toga odmah mi kreću komplikacije. Ako me možete uputit šta ja moram radit sa papirologijom sad? Uputite me na neki link.

vedrana84
23.05.2013., 06:28
letticija, koliko staza imas ?

osma putnica
23.05.2013., 09:01
letticija ako budes pod ugovorom kada kreces na komplikacije treba ti

DOKUMENTACIJA POTREBNA ZA OTVARANJE KOMPLIKACIJA U TRUDNOĆI:

1. Izvješće o bolovanju (doznaka) od liječnika Opće prakse
2. Potvrda o plaći (ER-1) od vašeg poslodavca za šestomjesečno razdoblje prije nastupa komplikacija
3. Popuniti obrazac (zahtjev) koji se nalazi u HZZO
4. Osobna iskaznica (preslika)
5. Zdravstvena iskaznica (preslika)
6. Kartica tekućeg računa (preslika

A da bi imala porodiljnu kao i placu tj prvih 6 mj max 4250 moras biti pod ugovorom kada ti krece porodiljni 28-45 dana prije termina.

vedrana84
23.05.2013., 14:24

2. Potvrda o plaći (ER-1) od vašeg poslodavca za šestomjesečno razdoblje prije nastupa komplikacija

A da bi imala porodiljnu kao i placu tj prvih 6 mj max 4250 moras biti pod ugovorom kada ti krece porodiljni 28-45 dana prije termina.

trebat ce ti i ugovor o radu jer nije dovoljno da radis zadnjih 6 mj nego moras imat godinu dana neprekidnog staza ili 18mj u dvije godine da bi imala pravo na naknadu do max 4257 kn (to nije porodiljna) na bolovanju, inace ce ti naknada bit 830 kn.

provjeri sto ti se događa sa porodiljnom naknadom ako ti ugovor istekne i oni ti ga ne produze dok si na bolovanju - mislim da ces u tom slucaju dobivat 1663 kn :misli:

anđeli
24.05.2013., 08:03
Drage mame...trebam pomoć..od 2010 se nalazim na dopustu za njegu djeteta..pošto planiram još jedno dijete zanima me dali imam pravo sad do 30.06. iskoristiti stari godišnji odmor? naravno to znači da onda i prekidam dopust...i koliko moram raditi da mi u prosjek uđe moja plaća, imam 17 g. radnog staža, a da ne padnem na minimalac...dali je dovoljno da odradim 6 i 7 mjesec cijeli i 8 mj. negdje do 15.8. ili moram odraditi i cijeli 8 mj??

luce01
24.05.2013., 10:59
Poštovane mame, pošto se u moru naših zakona, podzakona, uredbi, dopuna i sl. jako lako utopiti pretpostavljam da ću ovdje prije naći odgovor na pitanje - koja prava žena ostvaruje ako joj dok je trudna istekne ugovor o radu koji se naravno ne produži...? Ima li ikakve nade za isplatu prvih 6 mjeseci na iznos od 4.273 kn ili samo isplaćuju 1663 kn godinu dana?
Hvala unaprijed

linazg
25.05.2013., 10:25
luce01, nažalost samo 1663. i ja sam bila u toj situaciji s prvim.
anđeli, u prosjek ti ulazi zadnjih 6 primanja. znači, trebala bi se vratit radit 6 mj (+go) i vratit si stari prosjek

luce01
27.05.2013., 09:39
luce01, nažalost samo 1663. i ja sam bila u toj situaciji s prvim.

Hvala na odgovoru, Linazg :mig: To sam i pretpostavljala, samo mi je trebala potvrda.

angelina333
05.06.2013., 22:17

to i mene zanima...
i da li se može produžit kada bebi fali tjedan dana do 5mj (jer smo poslije na moru) ?

vedrana84
06.06.2013., 09:54
angelina ma sigurno da mozes produzit tada.
vec sam bila napisala (mislim?) da poslodavac dobije rijesenje od zavoda, ne morate vi nista nosit.

heleks
12.06.2013., 13:24
Pozdrav drage mame!

Za par dana mi ističe ugovor u firmi, trenutačno sam na porodiljnom. Beba je rođena krajem drugog mjeseca ove godine. Zanima me da li netko zna u kojem iznosu ću dobivati porodiljnu naknadu od kad mi istekne ugovor? Ovaj iznos koji sad dobivam ili padam da 1663,00 kn?

Saffron08
17.06.2013., 14:35
Za rodiljne naknade piše od 17.-19. lipnja. Načekat ćemo se do srijede
http://www.mfin.hr/hr/izvrsenje-proracuna

silvaes85
17.06.2013., 16:37
Za rodiljne naknade piše od 17.-19. lipnja. Načekat ćemo se do srijede
http://www.mfin.hr/hr/izvrsenje-proracuna

ma to uvijek tako pise pa bude uvijek prvi dan. drugi dan mislim da ide nezaposlenima, treci dan komplikacije.

lala
18.06.2013., 19:29
Kako se računa prosjek nakon bolovanja zbog komplikacija u trudnoći koja je završila spontanim, dakle, zanima me prosjek za drugu trudnoću.
Treba li odraditi šest plaća ili su dovoljne tri (negdje mi zvoni)? Štoi sve ulazi u novi prosjek (plaće ili i komplikacije?)? Važno mi je zato jer prosjek nije istovjetan s plaćim (došlo je do promjene satnice).

Kjavica
02.07.2013., 13:28
Kaj treba od papira predati za naknadu za nezaposlene mame?

monika33
04.07.2013., 16:41
ja imam jedno pitanje! diplomirala sam prošle godine u 10.mj. no nakon toga se nisam prijavila na burzu do danas jer nisam imala koristi, no sad sam ostala trudna pa me zanima oću li imati pravo na porodiljnu naknadu kad se dijete rodi?

milkica
04.07.2013., 20:13
Naravno da hoces, 100 puta vec ponovljeno na temi ;) 1663,00 kn

Kjavica
05.07.2013., 07:28
Monika, ako nisi prijavljena na burzi onda moraš imat najmanje 5god prebivalište u Hr...
Ja prošla prijavu neki dan...

Mene zanima koliko sad daje grad za 2.dijete?

LadyMo
05.07.2013., 18:11
Zagreb? 3600kn u 4 obroka tijekom 2 godine (4x900kn, otprilike svakih 6 mj.).

monika33
09.07.2013., 15:58
hvala vam, nisam znala za ovo sa prebivalištem!

nuklea500
09.07.2013., 16:06
Moze li se u Hrvatskoj prekinuti porodiljni na mjesec dana i onda ponovno otvoriti? Ako da, u kojem vremenskom rasponu je to moguce?

vedrana84
10.07.2013., 11:41
Moze li se u Hrvatskoj prekinuti porodiljni na mjesec dana i onda ponovno otvoriti? Ako da, u kojem vremenskom rasponu je to moguce?

moze, porodiljni mozes iskoristit do djetetove osme god. u dijelovim kako god tebi odg. ja sam prekinula porodiljni nakon rada na pola radnog vremena, ostalo mi je joe 3,5mj za iskoristit, mislim se opet vratit na pola radnog vremena kad budem u mogucnosti. ne znam koliko prije tocno moras najavit, sve zavisi od teta na hzzo-u, meni su recimo zahtjev za rad na pola radnog vremena tj za pola porodiljnog (odn roditeljskog) zaprimile 20 dana prije, isto tako, dosla sam prekinuti porodiljni 14 dana prije nego sam pocela radit puno radno vrijeme.

Dancica
12.07.2013., 20:10

Zar je prvih sest mjeseci porodiljne naknade limitirano na 4250? Zar ne iznosi puni iznos place?
Sto ukoliko nemas pod tockom 2 sestomjesecno razdoblje nego manje? Kako to utjece na prosjek?
Hvala :)

vedrana84
12.07.2013., 20:55
Zar je prvih sest mjeseci porodiljne naknade limitirano na 4250? Zar ne iznosi puni iznos place?
Sto ukoliko nemas pod tockom 2 sestomjesecno razdoblje nego manje? Kako to utjece na prosjek?
-Nije limitirano
-Moras imat 1god staza ili 18mj u 2god,inace dobivas 730kn na komplikacijama

linazg
15.07.2013., 14:18
Cure, jel u 7mj dobivamo naknadu za 6, pa u 8.om za 7.i??. pitam jer od 30.7. mi ide drugih 6 mj. do kad onda dobivam punu naknadu? :D

My Name Is...
18.07.2013., 09:30
s kojim datumom sjeda naknada za drugih 6 mjeseci? možda danas?

LadyMo
18.07.2013., 11:43
Pa isto je svaki mjesec, bez obzira jel prvih il drugih 6 mjeseci...i da, danas sjeda-u zabi sjelo (a i u hypo i rba je već sjela, pročitala sam na drugom mjestu).

My Name Is...
18.07.2013., 14:49
Aha, znam da je nešto različito, to su komplikacije.

manuela1984
10.08.2013., 06:38
pozz cure,
evo ovako, na na rodiljnom sam dopustu za treće dijete koje ima 11 mjeseci (pravo imam do njegove 3 godine) i trudna sam 5 tjedana. Kako sad s naknadom, postoji li mogućnost primanja 2 naknade istodobno ili zamrzavanja jedne dok druga traje?
Unaprijed hvala na odgovorima

Sonda
20.08.2013., 22:12
Bok...imam pitanje i nadam se da će mi netko znati odg...
Trudna sam i pod ugovorm na određeno za koji znam da mi se kad istekne neće produžiti. Nedostajat će mi mj dana da skupim god dana staža u kontinuitetu i da time dobijam punu plaću prvih 6 mj porodiljnog..toliko znam..e sad, da se to ne bi dogodilo našla sam osobu koja će me prijaviti za tih mj dana..al onda opet kad mi počne porodiljni ja sam nezaposlena i nije bitno što imam tih god dana kad se vodim ko nezaposlena pa ću opet dobijati tih 1000 i nešto kn... (pretpostavljam da sam do sad sve točno napisala i da nisam krivo informirana)..
ugl moje pitanje je: da li ako me ta osoba prijavi do 1.1.2014, a meni porodiljni počinje 07.12.2013., ja dobijam punu plaću prvih 6 mj makar bi po tome ja postala nezaposlena osoba nakon mj dana porodiljnog ili me ta osoba mora prijaviti skroz na god dana dok sam na porodiljnom da bi dobijala prvih 6 mj punu plaću na nakon toga onako kako već ide (2600 ili koliko već).

mačkonja
20.08.2013., 22:33
Bok...imam pitanje i nadam se da će mi netko znati odg...
Trudna sam i pod ugovorm na određeno za koji znam da mi se kad istekne neće produžiti..e sad, da se to ne bi dogodilo našla sam osobu koja će me prijaviti za tih mj dana..
ugl moje pitanje je: da li ako me ta osoba prijavi do 1.1.2014, a meni porodiljni počinje 07.12.2013., ja dobijam punu plaću prvih 6 mj makar bi po tome ja postala nezaposlena osoba nakon mj dana porodiljnog ili me ta osoba mora prijaviti skroz na god dana dok sam na porodiljnom da bi dobijala prvih 6 mj punu plaću na nakon toga onako kako već ide (2600 ili koliko već).

Kad ti istekne ugovor, prebacit će te na naknadu za nezaposlene majke, isplati ti se da te netko tako prijavi ako ćeš ostati prijavljena cijelu godinu, jer i tako sve je na teret proračuna. S tim da ne znam jesi li na bolovanju do početka porodiljnog ali koliko znam, moraš prekinuti bolovanje ako mijenjaš poslodavca. U smislu da je bolovanje nesposobnost za rad a ti sklapaš novi ugovor, moguće je da ti odu provjeravati, odnosno zovu tvog novog poslodavca i tebe na razgovor jer sumnjaju na muljanje

kaduljica
22.08.2013., 17:30
Nakon isteka ugovora na odredjeno, prijavila sam se na hzzo. Jos uvijek mi nije sjela naknada za ovaj mjesec :( jel nekom sjela?

sara4
22.08.2013., 17:41
Možda padam s Marsa, ali ako nisi zaposlena, zar onda postoje komplikacije? To je bolovanje, a na bolovanje ideš ako si zaposlen :confused::ne zna:

adrenalin34
04.09.2013., 08:17
cure, molim pomoć....kada je u kolovozu sjela porodiljna naknada ?

adrenalin34
04.09.2013., 09:04
hm ...jel moguće da uopće nije sjela naknada?Gledala sam izvod iz banke od 16.08. pa do kraja mjeseca i ništa nije sjelo,jel moguće da je uplata bila prije 16.'og ??

vedrana84
04.09.2013., 09:16
porodiljna je bila 16.8 po stranici ministarstva. nije bila prije sigurno

adrenalin34
04.09.2013., 09:18
porodiljna je bila 16.8 po stranici ministarstva. nije bila prije sigurno

hvala puno,dakle ja je nisam dobila:eek:

vedrana84
04.09.2013., 09:25
hvala puno,dakle ja je nisam dobila:eek:

idi u hzzo i provjeri zasto (ili ih nazovi) ja sam jedan mjesec dobila manje pa sam isla provjerit zasto i ispostavilo se da su mi oni zatvorili porodiljni :confused:

Agape
04.09.2013., 22:46
Da, sjelo je 16. 8. Neego, možda je malo glupo, ali kako se računaju primanja. Naime, rodila sam početkom svibnja i odmah predala papire, sve osim rodnog lista koji sam naknadno predala u lipnju. U lipnju sam dobila jednokratnu naknadu, ali ne i porodiljnu. U srpnju sam dobila dvije naknade i sad 16.8. treću, znači da porodiljni sjeda retroaktivno ili sam ja nešto propustila? (ja sam mislila da tipa 16.8. sjeda za kolovoz, a ne za srpanj - jesam li u pravu?)

sara4
05.09.2013., 08:21
Uvijek ti sjeda naknada za prethodni mjesec, znači 16.8. sjeda naknada za srpanj.

MaLo
06.09.2013., 14:44
Pitanje...ako je netko kroz cijelu trudnoću na komplikacijama, koliko mu tada iznosi naknada za prvih 6. mjeseci porodiljnog, a koliko za drugih 6 pod uvjetom da je žena skroz prije komplikacija bila zaposlena?

vedrana84
06.09.2013., 14:53
Pitanje...ako je netko kroz cijelu trudnoću na komplikacijama, koliko mu tada iznosi naknada za prvih 6. mjeseci porodiljnog, a koliko za drugih 6 pod uvjetom da je žena skroz prije komplikacija bila zaposlena?

prvih 6 mj puna placa, drugih 2600kn (ako je jos zaposlena)

MaLo
06.09.2013., 21:34
Hvala na odgovoru!

bokafalsa
08.09.2013., 08:37
Drage cure,
molim vas za pomoc. Ja sam sa klinkom bila na produljenom porodiljnom nakon rodiljnog. Malena ima hidronefrozu, atrofiran jedan bubreg. Dobili smo 6 mjeseci. Nakon isteka tih 6 mj. vratila sam se na posao. Nisam mogla tražiti produljenje, financije i krediti su nas stisli, mada je dijagnoza i dalje ista.
Sada, godinu i pol nakon, nakon 3 uplale pluća i nebrojenih bronhitisa, pitam se da li je moguće ponovo pokrenuti postupak, predati zahtjev? Da li postoji takva mogućnost?

bokafalsa
08.09.2013., 09:14
Drage cure,
molim vas za pomoc. Ja sam sa klinkom bila na produljenom porodiljnom nakon rodiljnog. Malena ima hidronefrozu, atrofiran jedan bubreg. Dobili smo 6 mjeseci. Nakon isteka tih 6 mj. vratila sam se na posao. Nisam mogla tražiti produljenje, financije i krediti su nas stisli, mada je dijagnoza i dalje ista.
Sada, godinu i pol nakon, nakon 3 uplale pluća i nebrojenih bronhitisa, pitam se da li je moguće ponovo pokrenuti postupak, predati zahtjev? Da li postoji takva mogućnost?

sori, cure, kriva tema.

hajimemashite
17.09.2013., 18:27
Zna li netko moram li biti prijavljena na zavodu cijelu godinu dana prije poroda da bih mogla primati naknade (nezgodno mi je odlaziti na Zavod javljati se svaki mjesec :-( )?

sputnjik
18.09.2013., 10:33
Kad sjeda naknada za kolovoz? Ovaj mjesec trebam dobiti prvu (od 18.8. sam na porodiljnom) pa ne znam kad da je očekujem.:ne zna:

titanika
19.09.2013., 11:00
Pozdrav!
Koliko dugo moram biti prijavljenja na Zavod da bi mogla primati naknadu?

eruditio
26.09.2013., 12:13
Zna li netko moram li biti prijavljena na zavodu cijelu godinu dana prije poroda da bih mogla primati naknade (nezgodno mi je odlaziti na Zavod javljati se svaki mjesec :-( )?

Pozdrav!
Koliko dugo moram biti prijavljenja na Zavod da bi mogla primati naknadu?

ne trebate uopce biti na burzi, vec cete pravo na naknadu ostvariti kao majke van sustava rada (nakon sto se dijete rodi), trebate samo imati uredno regulirano drzavljanstvo i zdravstveno osiguranje.
Nisam sto posto sigurna, ali mislim da morate biti drzavljani barem 5g, tako nekako mi je informacija ostala u glavi, ali kako sam ja rodjena u RH i imam drzavljanstvo, nisam se nikad time bas bavila, pa to jos provjerite

hajimemashite
26.09.2013., 14:39
ne trebate uopce biti na burzi, vec cete pravo na naknadu ostvariti kao majke van sustava rada (nakon sto se dijete rodi), trebate samo imati uredno regulirano drzavljanstvo i zdravstveno osiguranje.
Nisam sto posto sigurna, ali mislim da morate biti drzavljani barem 5g, tako nekako mi je informacija ostala u glavi, ali kako sam ja rodjena u RH i imam drzavljanstvo, nisam se nikad time bas bavila, pa to jos provjerite

Imas li ideju gdje bi se to moglo provjeriti? :ne zna:

pantica12
26.09.2013., 15:25
pozdrav svima,

zanima me hoću li ja moći primati porodiljnu naknadu za dijete ako moj muž i ja nismo prijavljeni na istoj adresi, a dijete će biti prijavljeno na njega tj. na njegovu adresu?

franklin
26.09.2013., 20:08
pozdrav svima,

zanima me hoću li ja moći primati porodiljnu naknadu za dijete ako moj muž i ja nismo prijavljeni na istoj adresi, a dijete će biti prijavljeno na njega tj. na njegovu adresu?

Apsolutno!
Isti slučaj kod mene i bez problema primam porodiljnu naknadu.

Za cure koje pitaju hoće li primati naknadu, a nisu na birou, hoćete. Vodit će te se kao izvan sustava rada. Morate biti zdrastveno osigurane i državljanin RH 5godina. Znam da je tako jer je to slučaj kod mene.

eruditio
26.09.2013., 20:16
Imas li ideju gdje bi se to moglo provjeriti? :ne zna:

u Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama(čl 31, 32, 33), u podrucnom uredu HZZO-a ili na njihovoj stranici, evo linka na sažeti prikaz svih mogucih vrsta i prava na rodiljne naknade http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno_osig/Rodiljne_i_roditeljske_potpore.xls

pantica12
27.09.2013., 11:08
Apsolutno!
Isti slučaj kod mene i bez problema primam porodiljnu naknadu.

Znači bitno je samo da budem zdravstveno osigurana, bez obzira na koji način? jer nisam preko muža pa zato...
i radi se o dva skroz različita grada...
i još pitanje, jel to za različite adrese vrijedi i za sve ostale naknade koje mogu dobit za dijete?
hvala ti puno :)

luce01
27.09.2013., 12:27
Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje i unaprijed se ispričavam ako je već bilo, nemam vremena sve čitati.
Zanima me slijedeće: radim na određeno 8 mjeseci i razmišljam uzeti komplikacije u trudnoći ali me brine hoće li to utjecati na izračun rodiljne naknade pošto u trenutku otvaranja komplikacija nemam potrebnih 12 mjeseci neprekidnog staža? Nadam se da ne, jer i dalje ostajem prijavljena kod svog poslodavca i teče mi staž a dok se beba rodi steći ću i više od potrebnih 12 mjeseci, a i ugovor o radu mi još neće isteći.
Nadam se da ste shvatili što me zanima i da mi možete pomoći savjetom.

Hvala

franklin
28.09.2013., 10:52
Znači bitno je samo da budem zdravstveno osigurana, bez obzira na koji način? jer nisam preko muža pa zato...
i radi se o dva skroz različita grada...
i još pitanje, jel to za različite adrese vrijedi i za sve ostale naknade koje mogu dobit za dijete?
hvala ti puno :)

Mislim da je važno samo zdrastveno osiguranje. Ako ga imaš i ako posljednjih 5 godina živiš u RH, imat ćeš porodiljnu.
Bez problema sam dobila porodiljnu naknadu i onu jednokratnu pomoć od HZZO. Dječji sam također dobila te jednokratnu pomoć od grada.

pantica12
28.09.2013., 11:21
Mislim da je važno samo zdrastveno osiguranje. Ako ga imaš i ako posljednjih 5 godina živiš u RH, imat ćeš porodiljnu.
Bez problema sam dobila porodiljnu naknadu i onu jednokratnu pomoć od HZZO. Dječji sam također dobila te jednokratnu pomoć od grada.

e super, odlično, hvala ti puno na odgovorima :)

eruditio
28.09.2013., 20:14
Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje i unaprijed se ispričavam ako je već bilo, nemam vremena sve čitati.
Zanima me slijedeće: radim na određeno 8 mjeseci i razmišljam uzeti komplikacije u trudnoći ali me brine hoće li to utjecati na izračun rodiljne naknade pošto u trenutku otvaranja komplikacija nemam potrebnih 12 mjeseci neprekidnog staža? Nadam se da ne, jer i dalje ostajem prijavljena kod svog poslodavca i teče mi staž a dok se beba rodi steći ću i više od potrebnih 12 mjeseci, a i ugovor o radu mi još neće isteći.
Nadam se da ste shvatili što me zanima i da mi možete pomoći savjetom.

Hvala

ako nemas dosta staza kad otvaras komplikacije onda ti je naknada na komplikacijama samo 800i nesto jos sitno kuna:eek: a ako ga steknes dovoljno u casu kad otvaras porodiljni,dakle 45dana prije termina, onda tek stjeces pravo na naknadu u visini pune place:)

luce01
30.09.2013., 10:59
Nisam znala da je samo oko 800 i nešto kn naknada.
Imam preko 4 godine ukupnog staža, samo što mi u zadnjih godinu dana neprekidan staž traje oko 8 mjeseci, ali pretpostavljam da oni ne uvažavaju sve ovo od prije kad piše da se mora imati 12 mj.staža ili 18 mj.u zadnje dvije godine.
Izgleda da mi je bolje raditi što duže mogu. Hvala na info. :mig:

goodla
30.09.2013., 12:48
pozz,imam i ja jedno pitanje u vezi naknade...
prosle god sam se udala i preselila u BiH,naravno HRV sam drzavljanin i prijavljena sam i dalje u azgrebu.na burzi vise nisam,i morala sam odjavit zdravstveno.
no, pricamo o tome da rodim u Hrv. i naravno da bi mogla dobivat naknadu, dal sigurno ne trebam bit na burzi mj prije poroda kao nezaposlena osoba?
znaci,samo da se opet prijavim na zdravstveno?!
znaci drzavljanstvo nije prekidano,dal ima veze ako je zdrav.prekinuto?

benjamin10
30.09.2013., 12:55
ne znam gdje bih pitala pa idem pitati ovdje.sveki mi je čula da će majke troje djece moći primati naknadu i biti doma do 18.godine najstarijeg djeteta.ali ne zna ni što ni kako ni gdje.netko čuo??

eruditio
30.09.2013., 14:49
Nisam znala da je samo oko 800 i nešto kn naknada.
Imam preko 4 godine ukupnog staža, samo što mi u zadnjih godinu dana neprekidan staž traje oko 8 mjeseci, ali pretpostavljam da oni ne uvažavaju sve ovo od prije kad piše da se mora imati 12 mj.staža ili 18 mj.u zadnje dvije godine.
Izgleda da mi je bolje raditi što duže mogu. Hvala na info. :mig:

a jel imas 12 mj. u zadnjih 18mj? onda mozes dobiti 4200kn maksimalno, sori taj detalj nisam skuzila

pozz,imam i ja jedno pitanje u vezi naknade...
prosle god sam se udala i preselila u BiH,naravno HRV sam drzavljanin i prijavljena sam i dalje u azgrebu.na burzi vise nisam,i morala sam odjavit zdravstveno.
no, pricamo o tome da rodim u Hrv. i naravno da bi mogla dobivat naknadu, dal sigurno ne trebam bit na burzi mj prije poroda kao nezaposlena osoba?
znaci,samo da se opet prijavim na zdravstveno?!
znaci drzavljanstvo nije prekidano,dal ima veze ako je zdrav.prekinuto?

pise minimalno 5g., prekidi se ne spominju tako da ne znam tocno, zovi ih na 0800 7979

ne znam gdje bih pitala pa idem pitati ovdje.sveki mi je čula da će majke troje djece moći primati naknadu i biti doma do 18.godine najstarijeg djeteta.ali ne zna ni što ni kako ni gdje.netko čuo??

sveki pobrkala loncice :D imas pravo na 3g.rodiljnog/roditeljskog, s tim da ovaj drugi dio, dakle roditeljski koji pocinje kad dijete navrsi 6mj mozes koristiti razlomljeno do djetetove 7.g. zivota, najmanje po 30 dana u komadu i moras ih 30 dana unaprijed obavijestiti o tome ako hoces tako, a mozes i odjednom odvalliti 3g ili prenijeti na muza i tak, razne su ti opcije. Naknada ovisi u kakvom si radnom statusu, prviih 6mj delimitirana, drugih 6mj 1600-2600 opet ovisno o tvom statusu, a sve dalje 1600kn.

Prolistaj malo, stavila sam gore linkove na aktualne zakone i pravilnike, a i sama sam prosli tjedan otvarala rodiljni dopust za 3.dijete, pa imam friske informacije. Na muza mozes prenijeti nakon 72.dana od poroda ili nakon navrsenih 6mj i nema da malo koristis ti, malo on, kao trebate u tom slucaju podijeliti pola-pola, tj 15mj ti, 15mj on. Totalno me zbunila ta informacija, al tako su mi rekli u mom hzzo, jer sam isto imala razne kombinacije s prebacivanjem na muza, al mislim da nist od toga, nema sanse da se 72 dana nakon poroda vratim na posao, a ako on uzme roditeljski i padne na 1600-2600kn, mogu odmah pocet prosit po kucama

goodla
30.09.2013., 14:57
drzavljanin sam RH citav zivot,samo me sad to zdravstveno zbunjuje..nadam se da to nema veze...

luce01
02.10.2013., 08:23
a jel imas 12 mj. u zadnjih 18mj? onda mozes dobiti 4200kn maksimalno, sori taj detalj nisam skuzila

Nemam, u tome i je problem. Sad me samo zanima, teče li staž dok sam na komplikacijama? Koliko znam, trebao bi...Jer ako odem sada na komplikacije dok se bebač rodi napunit ću tih potrebnih 12 mjeseci za ostvarivanje te naknade od 4.200. I u biti me samo zanima, može li mi odlazak na komplikacije (sada dok još nemam 12 mj.) to poremetiti?

eruditio
04.10.2013., 07:19
Nemam, u tome i je problem. Sad me samo zanima, teče li staž dok sam na komplikacijama? Koliko znam, trebao bi...Jer ako odem sada na komplikacije dok se bebač rodi napunit ću tih potrebnih 12 mjeseci za ostvarivanje te naknade od 4.200. I u biti me samo zanima, može li mi odlazak na komplikacije (sada dok još nemam 12 mj.) to poremetiti?

Ako nemas toliko staza onda je naknada na komplikacijama 830kn.
E sad za ovo drugo pitanje vise nisam sto posto sigurna, cini mi se da se nesto ipak mijenjalo, prije su komplikacije rusile prosjek, a sad vrijedi li to jos, stvarno nisam sigurna. Zovi hzzo 0800 7979, prije je bila neka fora da ne smijes prekidati komplikacije pa ti onda ne rusi prosjek, jer su za porodiljni onda uzimali prosjek place prije komplikacija, al stvarno nisam sigurna sto sad vrijedi, stalno se nesto mijenja. Da, staz normalno tece i na komplikacijama i na porodiljnom

eruditio
04.10.2013., 07:22
drzavljanin sam RH citav zivot,samo me sad to zdravstveno zbunjuje..nadam se da to nema veze...

zovi ih, to ce ti biti najbolje, ono drzavljanstvo se podrazumijeva da moras imati, ali nekako vise gledaju na ovo sa uredno reguliranim zdravstvenim osiguranjem pa zato bolje provjeri (npr.kad otvaras porodiljni moras im pokazati zdravstvenu iskaznicu).

Kako je u Bosni s naknadama? Pretpostavljam jos gore nego u RH

luce01
04.10.2013., 14:41
Najbolje da ih nazovem. Hvala ti svejedno na odgovoru i na broju. Pozdrav :mig:

baltazarica
04.10.2013., 18:15
kolegici mi uskoro završava porodiljnji,a ponovno je trudna,i mora strogo mirovati.e sad nju zanima kad otvori komplikacije,dali će dobivati 860 kn,ili normalno ko na komplikacijama 100% plaču?hvala

vedrana84
04.10.2013., 20:06
kolegici mi uskoro završava porodiljnji,a ponovno je trudna,i mora strogo mirovati.e sad nju zanima kad otvori komplikacije,dali će dobivati 860 kn,ili normalno ko na komplikacijama 100% plaču?hvala
kad ide iz porodiljnog u porodiljni uzima se stari izracun prosjeka znaci onaj koji je predala kad je otvarala prvi put porodiljni. bar je meni tako objasnila zena na zavodu.
edit: najbolje je pitat na zavodu, ne znam jel ti kolegica imala dovoljno staza za max naknadu za komplikacije kod prve trudnoce (ako je isla na bolovanje radi komplikacija) ako nije imala dovoljno staza pa je prvi put primala min izons za komplikacije, sada ima uvjet staza pa ne znam kako u tom slucaju gledaju...

eruditio
04.10.2013., 21:22
mislim da je bilo par cura kojima je naknada u tom slucaju bila 2100kn(znaci s jednog porodiljnog na nove komplikacije), pretrazite temu na trudnicama

Vaniolina
26.10.2013., 22:10
Imam pitanje za nekoga tko se bolje razumije u ove naknade :ne zna: Kada mi bude termin biti cu nezaposlena 6 mjeseci jer imam ugovor na odredjeno (a vjerovatno necu naci novi posao), ali cu imati tocno 12 mjeseci neprekinutog radnog staza. Biti cu nezaposlena, ali ostvarujem uvjet da imam 12 neprekinutih mjeseci u prethodne 2 godine, znaci li to da imam pravo na naknadu vecu od 1600 kn ili sam krivo shvatila? :confused:

avam
27.10.2013., 08:54
Da li mi možda netko zna da li se ima pravo na porodiljnu naknadu ako si nositelj opg-a i plaćaš si doprinose. (znači radim na svom opg-u)?

eruditio
27.10.2013., 10:53
ako sve uredno placas, naravno da imas pravo na naknadu. Kao bruto iznos naknade ti se onda uzima ona osnovica za obracun doprinosa. Ja sam na prvi porodiljni isla kao obrtnik i jako su slicni propisi.

Duga111
04.11.2013., 16:54
koje papire trebam donesti za produljenje sljedecih 6 mjeseci porodiljnog?

dadls81
05.11.2013., 07:22
I mene to zanima i koliko prije navršenog 6.mj.djeteta?

vedrana84
05.11.2013., 08:50
kad dite napuni 5 mj tribate otic, makar, ja sam otisla malo kasnije, pa nitko nije digao paniku. ne znam sta vam triba od papira jer sam se vratila na pola radnog vrimena, al otisla sam bila u zavod kod te savjetnice koja vodi trudnice, i ona mi je dala na papiru sta sve tribam donit

dadls81
05.11.2013., 09:06
Za nezaposlene ne treba ništa
a za zaposlene od papira ništa jer imaju već rodni list, samo trebate doći sa suprugom zbog potpisa.

Duga111
05.11.2013., 09:57
Za nezaposlene ne treba ništa
a za zaposlene od papira ništa jer imaju već rodni list, samo trebate doći sa suprugom zbog potpisa.

meni danas rekli samo kopiju moje osobne,kopiju djetetovog
rodnog lista i tatin potpis na obrazac koji su mi dali

anđel_ić
06.11.2013., 12:44
Može pomoć,detaljna.
Sad sam na porodiljnom za 3.dijete koji mi istjeće u 1/2015 i trudna sam i trebam roditi 7/2014.

-dali zamrzavam por.od 3.djeteta 28 ili 45 dana prije nego sto bi otvorila novi porodiljni.
-dali se to sve radi isti dan,jer nesmije biti prekida između ta dva porod.dopusta..

Molim vas ako se itko našao u sličnoj situaciji da mi detaljno objasni.Hvala vam puno.

Nurse20
06.11.2013., 13:48
Zakoni i sve te cake oko toga su mi slabija strana :rolleyes: pa imam vjerojatno za većinu vas glupa pitanja al tješim se da možda nisam jedina :kava:

Situacija izmišljena, al što bi bilo kad bi bilo...
Znači, žena ima 2 mjeseca staža i više je ne trebaju jer se druga vratila s bolovanja.
U prekidu rada nije se prijavljivala na burzu i socijal jer je rok 30 dana.
Nakon 2 tjedna počinje radit i radi opet na zamjeni nešto malo više od 2 mjeseca.

a) Dali ima kakvo pravo na naknadu za komplikacije ako ostane trudna u ovih nešto više od 2mj, znači ako nisu puna 3mj? Dali imam kakve veze što se nije prijavila na burzu?

b) Kakva je procedura s lažnim prijavljivanjima, tek tolko da dobije naknadu za komplikacije; znači netko ju pravi samo proforme, dali i tu mora biti prijavljena 3mj pa tek onda ostvaruje pravo na naknadu za komplikacije ili :confused: :confused:
Pretpostavljam da mora cijelo vrijeme biti prijavljena...

i koje su odredbe u tom slučaju za porodiljnu naknadu prvih 6mj, 1600kn ili prosjek te tzv. plaće odnosno iznosa na kojeg je prijavljenja u tom ugovoru :confused:

Čista zbunjola :503:

vedrana84
06.11.2013., 15:50
nurse, znaci moras imat godinu dana staza u kontinuitetu ili 18 mj u dvije godine da bi se kvalificirala za naknadu na komplikacijama. dakle, 4 mj nista ne znace. u slucaju da te netko prijavi, pa odes na komplikacije dobivala bi 831kn na komplikacijama jer nemas dovoljno staza. mislim da bi onda morala fiktivno bit prijavljena bar 3 mj da bi na porodiljnom dobivala prosjek place. dakako, morala bi ostat prijavljena na tom mjestu inace bi dobivala 1663 kn.

Nurse20
06.11.2013., 16:19
nurse, znaci moras imat godinu dana staza u kontinuitetu ili 18 mj u dvije godine da bi se kvalificirala za naknadu na komplikacijama. dakle, 4 mj nista ne znace. u slucaju da te netko prijavi, pa odes na komplikacije dobivala bi 831kn na komplikacijama jer nemas dovoljno staza. mislim da bi onda morala fiktivno bit prijavljena bar 3 mj da bi na porodiljnom dobivala prosjek place. dakako, morala bi ostat prijavljena na tom mjestu inace bi dobivala 1663 kn.

Kratko i jasno, konačno jedan meni razumljiv odgovor :D

Hvala ti :five:

nicky st
10.11.2013., 22:42
[QUOTE=eruditio;46993775]a jel imas 12 mj. u zadnjih 18mj? onda mozes dobiti 4200kn maksimalno, sori taj detalj nisam skuzila

da li je ovo nešto novo 12 mjeseci u zadnjih 18? il je to i prije bilo....navodno se 1.7 zakon mijenjao i uvijeti o stažu isto ili me neko gadno lagao :ne zna: možda neko tu zna?

heleks
11.11.2013., 08:23
Bok! Pitanje sam postavila na trudnicama, ali nisam dobila odgovor...Pa možda tu netko više zna...

Do 22.08. sam bila na porodiljnom te primala naknadu kao zaposlena. Ugovor mi je istekao 17.06. no još sam mjesec i pol dobivala po "starom" prosjeku plaće. Od 22.08. sam prijavljena na burzu, dakle nezaposlena . Do sad sam dobila jedan iznos od 1663,00 kn. Drugih 6 mjeseci mi traje do 21.02.2014.
Opet sam trudna, početak, još zapravo nije kod doktora potvrđeno. Ne znam kaj bi mi bilo sad najbolje napravit:
1) biti na rodiljnom do 21.02.2014., nakon toga 5 mjeseci imam pravo za dobivat na naknadu s burze pa onda mi počinje novi porodiljni (koji iznos bih dobivala tad?)
2) zaposliti se kod nekog dok mi još "službeno" trudnoća nije potvrđena, odraditi 3 mjeseca i otvoriti komplikacije (na koji način bi se onda iznos naknade računao?)

Ili ima još koja treća situacija?

Koja opcije bi mi bila najbolja?

Ako netko ima informaciju ili savjet, bila bih zahvalna !

vedrana84
11.11.2013., 13:08
[QUOTE=eruditio;46993775]a jel imas 12 mj. u zadnjih 18mj? onda mozes dobiti 4200kn maksimalno, sori taj detalj nisam skuzila

da li je ovo nešto novo 12 mjeseci u zadnjih 18? il je to i prije bilo....navodno se 1.7 zakon mijenjao i uvijeti o stažu isto ili me neko gadno lagao :ne zna: možda neko tu zna?

ja sam isto cula da se mijenjao al nigdi nisam nasla potvrdu (iako mi je poznanica dobila nekakvu info da se uvjet staza smanjio na hzzo-u al ne znam sta je dalje s tim bilo)

helex ne znam, al mislim da je vec bilo takvih pitanja, sigurno ce se javit neka mama koja je trazila takve info... ili mozda da pitas na zavodu? kod mene je bas ljubazna teta pa je pitam sve sta mi padne na pamet, uvik lipo sve objasni. a bio je i neki mail koji se dilao ovuda jednom, di si mogla poslat sva pitanja koja te zanimaju...

borovnica26
12.12.2013., 15:01
Cure, zbunjena sam jako!! od 1.11.ove godine sam na porodiljnom dopustu, termin poroda 15.12. i kako očekujem da će taj porodiljni sjesti drugi tjedan 18.12.kako uvijek bude, meni danas došao iznos mog bolovanja koji sam primala prije otvaranja porodiljnog. Škola gdje radim mi isplatila danas iznos komplikacija.
Zar ne isplaćuje porodiljnu naknadu hzzo??? Hoće li mi hzzo isplatiti neku razliku budući da očekujem veći iznos naknade?
Pomagajte ako koja ima sličnu situaciju. Ispada da mi je poslodavac isplatio porodiljnu naknadu...

micek-jerry
13.12.2013., 20:22
Molim informaciju :) Da li se za isplatu za prvih 6 mj porodiljnog uzima prosjek plaće zadnjih 3 ili 6 mjeseci koje sam radila?
Hvala!

vedrana84
14.12.2013., 05:22
Molim informaciju :) Da li se za isplatu za prvih 6 mj porodiljnog uzima prosjek plaće zadnjih 3 ili 6 mjeseci koje sam radila?
Hvala!

zadnjih 6

sara4
14.12.2013., 07:44
Cure, zbunjena sam jako!! od 1.11.ove godine sam na porodiljnom dopustu, termin poroda 15.12. i kako očekujem da će taj porodiljni sjesti drugi tjedan 18.12.kako uvijek bude, meni danas došao iznos mog bolovanja koji sam primala prije otvaranja porodiljnog. Škola gdje radim mi isplatila danas iznos komplikacija.
Zar ne isplaćuje porodiljnu naknadu hzzo??? Hoće li mi hzzo isplatiti neku razliku budući da očekujem veći iznos naknade?
Pomagajte ako koja ima sličnu situaciju. Ispada da mi je poslodavac isplatio porodiljnu naknadu...

Da li ti je možda poslodavac uplatio neku naknadu za bolovanje duže od 90 dana? HZZO uplaćuje i komplikacije i porodiljne naknade.

majica_2008
16.12.2013., 12:54
mali info ako tko zna....
obzirom da mi dijete već ima 2 mjeseca(skoro), uredno sam od HZZO-a dobila normalnu rodiljnu naknadu u punom iznosu plaće 18.11 (za 10ti mjesec).. kad obično i plaćaju...
ali sad vidim i uplatu od firme koja je došla 13.12.(inače dobivam 15 tog plaću u firmi, ali kako ovaj datum pada u nedjelju,obično isplaćuju ranije) od 2963 kn....potpuno mi je nejasno zašto sam to dobila i prema kojem zakonu....naime,pitala sam u firmi postoji li neka novčana pomoć za prvo dijete(ono što neke državne firme daju) i nitko mi nije ništa znao reći...
znači li to da sam počašćena tolikim iznosom i da me još čeka plaća od HZZO-a 18.12. za 11 mjesec?

kod HZZo plaće za prošli mjesec piše na uplati- ''isplata rodiljne naknade Hzzo'', a kod uplate od firme, koju sam dobila sad,13-tog.12.- ''uplata redovitog primanja za 11/2013''

dafuq?

hvala

vedrana84
16.12.2013., 13:49
sad idu isplate povrata poreza od firmi, da ti nije majice sjelo to? a sta ne pitas u firmi?

majica_2008
16.12.2013., 14:00
budem...ma evo tek jučer vidjela;))))*

zvala:))
nisam koristila nikakve porezne olakšice kad sam otvorila bolovanje(čuvanje trudnoće), pa su mi to isplatili...
jeeeezzzz,u parama sam:)))))))))))))))))

Trip into Drumm
19.12.2013., 12:59
Pitanje klinac je rođen 02.12. i sad ima 3 godine, a supruzi porodiljni trajao do 17.12.??? Zašto 17.12.? Dali će u 1 mj. 2014. dobiti još za tih 17 dana u prosincu?

vedrana84
19.12.2013., 13:03
Pitanje klinac je rođen 02.12. i sad ima 3 godine, a supruzi porodiljni trajao do 17.12.??? Zašto 17.12.? Dali će u 1 mj. 2014. dobiti još za tih 17 dana u prosincu?

pa jel dobila rijesenje na kojem pise da joj porodiljni traje do 17.12? ako tako stoji u rjesenju onda ce dobit kunice i za tih 17 dana :kava:

Trip into Drumm
20.12.2013., 08:10
pa jel dobila rijesenje na kojem pise da joj porodiljni traje do 17.12? ako tako stoji u rjesenju onda ce dobit kunice i za tih 17 dana :kava:

Samo nam nije jasno zašto je onda ovaj mjesec dobila samo nekih 870 kn, ispada da je to za ovih 17 dana u 12 mj. i po tome u 1 mj. neće dobit više ništa, ako sam dobro shvatio u 12mj. je trebala dobit nakanadu za 11mj. znaći normalno još 1663,00?

vedrana84
20.12.2013., 08:32
Samo nam nije jasno zašto je onda ovaj mjesec dobila samo nekih 870 kn, ispada da je to za ovih 17 dana u 12 mj. i po tome u 1 mj. neće dobit više ništa, ako sam dobro shvatio u 12mj. je trebala dobit nakanadu za 11mj. znaći normalno još 1663,00?
pa da, u prosincu ide naknada za studeni. nazovite hzzo ili otiđite u najbliži podrucni ured pa nek vam to provjere. Meni se dogodilo da su mi zatvorili porodiljni kad je dijete napunilo 5mj , primjetila sam po naknadi, otisla sam u hzzo i ni službenica koja tamo radi nije imala pojma zašto al je brzo to riješila. Zaostalu naknadu sam dobila idući mjesec sa redovnom naknadom

Trip into Drumm
20.12.2013., 08:33

Zvao sam sad, očito je došlo do neke greške, zabune, na prijelazu na drugi program kod njih pa će ispravit.

Kiya81
20.12.2013., 10:28
Poštovani svi, molila bi za pomoć i savjet ako može...
Situacija je sljedeća:
- kućnim testom sam prije tjedan dana saznala da sam trudna
- kod ginekologa još nisam bila jer radim u smjenama i uvijek sam u suprotnoj smjeni sa doktoricom, a još su i blagdani pa će ići na godišnji
- posao koji radim je nov (radim mjesec dana), ugovor mi za sad traje do kraja mjeseca, užasno stresan i fizički zahtjevan
- naravno, želim što prije obaviti pregled i da mi otvori bolovanje (čuvanje trudnoće) jer ne želim riskirati život svoje bebe i svoje zdravlje
Pitanje:
Šta da radim? Da li da kažem poslodavcu i riskiram produljenje ugovora? U tom slučaju se prijavljujem na burzu ali kako će se to onda odraziti na porodiljnu naknadu? Ili da šutim, radim, strepim za bebu dok ne potpišem novi ugovor za 1.mj, pa onda na bolovanje?
Molim Vas za pomoć...:(

myya
20.12.2013., 22:25
Poštovani svi, molila bi za pomoć i savjet ako može...
Situacija je sljedeća:
- kućnim testom sam prije tjedan dana saznala da sam trudna
- kod ginekologa još nisam bila jer radim u smjenama i uvijek sam u suprotnoj smjeni sa doktoricom, a još su i blagdani pa će ići na godišnji
- posao koji radim je nov (radim mjesec dana), ugovor mi za sad traje do kraja mjeseca, užasno stresan i fizički zahtjevan
- naravno, želim što prije obaviti pregled i da mi otvori bolovanje (čuvanje trudnoće) jer ne želim riskirati život svoje bebe i svoje zdravlje
Pitanje:
Šta da radim? Da li da kažem poslodavcu i riskiram produljenje ugovora? U tom slučaju se prijavljujem na burzu ali kako će se to onda odraziti na porodiljnu naknadu? Ili da šutim, radim, strepim za bebu dok ne potpišem novi ugovor za 1.mj, pa onda na bolovanje?
Molim Vas za pomoć...:(

tesko da te mogu savjetovati, samo da te upoznam sa zakonom. ako nemas 12 mjeseci neprekidnog staza ili 18 mjeseci u 2 godine na komplikacijama( bolovanju) ces primati 830 kn, na porodiljnom1660. ako imas, onda ces primati prosjek plaće, limitiran na 4200 kn na bolovanju, a puni iznos na porodiljnom.
ako ostanes bez ugovora neces primati nista, nego tek kad rodis 1660 kn. ako ti je poslodavac iole normalan mogao bi ti produzivati ugovore i nista ga ne bi kostalo. sve je na teret drzave i bolovanje i porodiljni..

Kiya81
21.12.2013., 06:20
tesko da te mogu savjetovati, samo da te upoznam sa zakonom. ako nemas 12 mjeseci neprekidnog staza ili 18 mjeseci u 2 godine na komplikacijama( bolovanju) ces primati 830 kn, na porodiljnom1660. ako imas, onda ces primati prosjek plaće, limitiran na 4200 kn na bolovanju, a puni iznos na porodiljnom.
ako ostanes bez ugovora neces primati nista, nego tek kad rodis 1660 kn. ako ti je poslodavac iole normalan mogao bi ti produzivati ugovore i nista ga ne bi kostalo. sve je na teret drzave i bolovanje i porodiljni..

Puno ti hvala, myya! Sad mi je puno jasnije na čemu sam. Čisto sumnjam da su spremni izaći u susret. Mogla bi ih zaribati pa potpisati ugovor za 1.mj i odmah otići na bolovanje, (zbog tih mizernih 830 kn) ali, vjerojatno glupo od mene, htjela bi im dati kol'ko-tol'ko vremena da nađu zamjenu, zbog kolegica...
Kako god, još jednom ti se zahvaljujem! :cerek:

tamagoci
21.12.2013., 08:17
Puno ti hvala, myya! Sad mi je puno jasnije na čemu sam. Čisto sumnjam da su spremni izaći u susret. Mogla bi ih zaribati pa potpisati ugovor za 1.mj i odmah otići na bolovanje, (zbog tih mizernih 830 kn) ali, vjerojatno glupo od mene, htjela bi im dati kol'ko-tol'ko vremena da nađu zamjenu, zbog kolegica...
Kako god, još jednom ti se zahvaljujem! :cerek:

Samo mali ispravak na post od Myya, uvjet staža za komplikacije je 09mj. neprekidno ili 12.mj. unutar 2 godine, ako ti uopće to predstavlja razliku, i ako otvoriš komplikacije dok si pod ugovor HZZO ti komplikacije isplaćuje dok ne otvoriš porodiljni čak i ako ti ne produže ugovor a onda od rođenja djeteta primaš 1660.00 kn. I ja sam u sličnoj situaciji, sretno :)

myya
21.12.2013., 10:02
Samo mali ispravak na post od Myya, uvjet staža za komplikacije je 09mj. neprekidno ili 12.mj. unutar 2 godine, ako ti uopće to predstavlja razliku, i ako otvoriš komplikacije dok si pod ugovor HZZO ti komplikacije isplaćuje dok ne otvoriš porodiljni čak i ako ti ne produže ugovor a onda od rođenja djeteta primaš 1660.00 kn. I ja sam u sličnoj situaciji, sretno :)

aha. znači ima promjena... jesam dobro pohvatala? ako otvoris komplikacije i nakon toga ti istekne ugovor, do kraja komplikacija primas početni iznos, ali na porodiljnom nemas pravo na full iznos nego 1660 kao nezaposlena? i smanjen je uvjet staza sa 12 mjeseci neprekidno i 18 u zadnje dvije godine u samo 12 u zadnje dvije godine ako si trenutno zaposlena?

tamagoci
21.12.2013., 10:07
aha. znači ima promjena... jesam dobro pohvatala? ako otvoris komplikacije i nakon toga ti istekne ugovor, do kraja komplikacija primas početni iznos, ali na porodiljnom nemas pravo na full iznos nego 1660 kao nezaposlena? i smanjen je uvjet staza sa 12 mjeseci neprekidno i 18 u zadnje dvije godine u samo 12 u zadnje dvije godine ako si trenutno zaposlena?

Tako je da ali uvjet staža je 9mj.neprekidno ili 12mj.sa prekidima, tu info sam pročitala na Trudnicama pa sam zvala HZZO Klovićevu i potvrdili su mi :D

myya
21.12.2013., 13:10
Tako je da ali uvjet staža je 9mj.neprekidno ili 12mj.sa prekidima, tu info sam pročitala na Trudnicama pa sam zvala HZZO Klovićevu i potvrdili su mi :D

hvala ti na info, to nisam znala. ja cekam da skupim tih 12 mjeseci da idem na drugo. ako je 9, onda mozemo odmah... juhuhu

Kiya81
22.12.2013., 09:27

Malo sam zbunjena... Ja sam ove godine imala prekid staža od cca 7 mjeseci, a prije toga sam radila neprekidno 5 godina... Što bi značilo, ako se uzima u obzir 2013 i 2012 godina, imam taj uvjet od 12 mjeseci? Ili? :confused:

vedrana84
22.12.2013., 10:08
Malo sam zbunjena... Ja sam ove godine imala prekid staža od cca 7 mjeseci, a prije toga sam radila neprekidno 5 godina... Što bi značilo, ako se uzima u obzir 2013 i 2012 godina, imam taj uvjet od 12 mjeseci? Ili? :confused:

da, trebala bi imat po novom 12 mj u 2 god

myya
22.12.2013., 13:11

da, sorry, izgledada se mijenjao zakon... znaci ako imas 12 mjeseci staza u zadnje 2 godine i jos si pod ugovorom ako otvoris komplikacije trebala bi sve do 45 dana prije poroda primati punu plaću( limitiranu na 4200 kn) i ako ti ne produze ugovor. al ne znam posto radis tek mjesec dana koji prosjek ce ti gledati i hoce li to proci. raspitaj se u hzzo, imas specifičan slucaj.. ne znam stvarno, mozda netko drugi zna...

vedrana84
22.12.2013., 17:26
mislim da moras imat najmanje dvije platne liste za prosjek

davegahan
29.12.2013., 20:09
Cure, molim za odgovor...
Dosad sam bila na komplikacijama i dobivala 4200...poslodavac mi je dao prosjek zadnjih 6 plaća (od siječnja do lipnja 2013.)...u utorak bi mi trebao početi porodiljni, dakle moram ga otvoriti... dal ponovno moram tražiti od poslodavca isti prosjek plaća (obzirom da mi je na komplikacijama isplaćivao hzzo pa poslodavac s tim nema veze) ili oni to imaju tamo u evidenciji jer su mi original uzeli,a ja imam kopiju? thanks

sara4
30.12.2013., 11:26
Ne moraš nositi ponovo prosjek plaće, koristit će onaj predan za komplikacije. U slučaju da misliš da bi ti novi prosjek plaće bio povoljniji (veći), možeš ga predati pa će koristiti novi.

Dancica
03.01.2014., 13:51
trebam pomoc i savjet jer su me sa HZZOa malo zeznuli informacijama i savjetima :(
koje ste isplatne liste nosile?
ak otvaram porodiljni 20.02. - hoce li mi uzeti listu za sijecanj i listu za tih 20dana veljace ili to nece primiti?
hvala vam puno!

eruditio
04.01.2014., 21:10
ne uzimaju u obzir placu isplacenu u mjesecu kad se otvara bolovanje ili porodiljni. Dakle, nece ti uzeti u obzir niti siječanj ako ti je plaća za siječanj isplaćena 1.2. ili kasnije

Dancica
05.01.2014., 04:19
Hvala ti :)

petrunjela1981
07.01.2014., 10:16
ne uzimaju u obzir placu isplacenu u mjesecu kad se otvara bolovanje ili porodiljni. Dakle, nece ti uzeti u obzir niti siječanj ako ti je plaća za siječanj isplaćena 1.2. ili kasnije

To znači, ako želim da mi u prosjek uđe plaća za 12 mjesec koja se isplaćuje oko 7.1., komplikacije moram otvoriti nekad u 2. mjesecu? Tnx.

eruditio
09.01.2014., 13:44
@petrunjela - da! dakle uzima se prosjek 6 mj. unatrag, znaci 12.mjesec ce ti uci u obracun cak i ako otvoris komplikacije u 7.mj. jer se tad ne uzima u bzir placa za 6.mj. vec za 5., 4.,3.,2.,1. i 12mj.

petrunjela1981
09.01.2014., 19:30
@petrunjela - da! dakle uzima se prosjek 6 mj. unatrag, znaci 12.mjesec ce ti uci u obracun cak i ako otvoris komplikacije u 7.mj. jer se tad ne uzima u bzir placa za 6.mj. vec za 5., 4.,3.,2.,1. i 12mj.

Tnx. Meni trebaju 2 platne liste jer sam se vratila sa prvog porodiljnog u 7 mjesecu prošle godine, a bitno mi je da mi taj 12 mjesec uđe u prosjek jer mi je plaća dosta veća zbog nekih stvari

Dancica
09.01.2014., 20:22
Ak ti trebaju dvije isplatne liste al npr imaš samo jednu (druga se ne uzima u obzir) koliko onda iznosi naknada?
Računa se iznos satnice, stobi značilo npr ak je satnice po punim listama 50kn da će se naknada isplacivati po satnici od 25kn?

petrunjela1981
10.01.2014., 07:07
Ak ti trebaju dvije isplatne liste al npr imaš samo jednu (druga se ne uzima u obzir) koliko onda iznosi naknada?
Računa se iznos satnice, stobi značilo npr ak je satnice po punim listama 50kn da će se naknada isplacivati po satnici od 25kn?
Neznam jel pitanje namijenjeno meni, ali ako je...nemam pojma:) Ja radim od 7 mjeseca i kad sam saznala da sam opet trudna sam se tu raspitala pa mi je rečeno da moram imati 2 isplaćene plaće da bi imala svoju plaću prvih 6 mjeseci porodiljnog

Dancica
10.01.2014., 07:33
Pitam općenito ak netko zna, nešto su me zeznuli na HZZOu pa će mi se izgleda računati samo jedna isplatna lista (ako i ta, premda ih imam vise :( ).

GWTW
10.01.2014., 11:38
Imam jedan veliki problem, pa ako mi netko može pomoći.

Dakle, u posljednjem tjednu prosinca 2013. godine predala sam doznake i sve ostale potrebne papire na HZZO, ali nisam ih odnijela na posao. U međuvremenu sam ostala bez istih i sad ih ne mogu odnijeti.

Moje je pitanje postoji li neki način na koji mogu dobiti kopije doznaka. U HZZO-u su mi rekli da mi ih oni ne mogu dobiti, a iz ordinacije mog liječnika mi kažu kako neće ništa znati prije ponedjeljka u 14 sati.

Kakve su sankcije u slučaju da ne dođem do doznaka, ako tko zna.

Unaprijed hvala na odgovoru. Iskreno se nadam da će mi netko moći pomoći jer sam poprilično nervozna zbog ovoga.

maya_zg
10.01.2014., 13:14
Imam jedan veliki problem, pa ako mi netko može pomoći.

Dakle, u posljednjem tjednu prosinca 2013. godine predala sam doznake i sve ostale potrebne papire na HZZO, ali nisam ih odnijela na posao. U međuvremenu sam ostala bez istih i sad ih ne mogu odnijeti.

Moje je pitanje postoji li neki način na koji mogu dobiti kopije doznaka. U HZZO-u su mi rekli da mi ih oni ne mogu dobiti, a iz ordinacije mog liječnika mi kažu kako neće ništa znati prije ponedjeljka u 14 sati.

Kakve su sankcije u slučaju da ne dođem do doznaka, ako tko zna.

Unaprijed hvala na odgovoru. Iskreno se nadam da će mi netko moći pomoći jer sam poprilično nervozna zbog ovoga.

pa to se ti sa svojim poslodavcem moras dogovoriti ne vidim kako bi ti netko tu na forumu mogao reci ista konkretnije :ne zna:
objasniti njemu situaciju i reci da ces u pon donijeti sve, obicno se moraju potvrda o nesposobnosti za rad i doznake donijeti u roku 3 dana od nastupanja nesposobnosti al nije kod svih tak strogo, a ti valjda najbolje znas kako je kod tebe :ne zna:

Dancica
10.01.2014., 14:04
koliko se ranije mora otvoriti rodiljni dopust?
jel mora biti 28dana ili moze biti i krace?

maya_zg
10.01.2014., 14:25
koliko se ranije mora otvoriti rodiljni dopust?
jel mora biti 28dana ili moze biti i krace?

28 dana prije termina ti je obavezni porodiljni dopust, ne moze krace, moze samo duze (28-45) dana.

Dancica
10.01.2014., 14:26

A zna li mozda netko odgovor na ovo pitanje, iznad postavljeno : Ak ti trebaju dvije isplatne liste al npr imaš samo jednu (druga se ne uzima u obzir) koliko onda iznosi naknada?

zabut
12.01.2014., 11:34
evo ja sad kao padobranac pošto ne mogu dugo sjediti tj uopće nego klečim pred kompom poslije poroda dok bebač spava zanima me redoslijed prijave i papirologije za prijavu dijeteta po najnovijem(ne znam koliko je ovo na prvim stranicama ažurirano
dakle u bolnici su nam rekli prijava na općinu s vjenčanim listom(ne znam jel treba biti novi),osbne,taksa...
što i gdje treba ići dalje

Victoria88
12.01.2014., 13:09
maticni prijavit dijete, mup prijava prebivalista, hzzo zdravstveno za dijete
ne znam sta vam treba od papira posto mi nismo vjencani pa smo decko i ja skupa sve to obavljali..

zbunjenajako
12.01.2014., 18:57
ako može pomoć,nova sam ovdje pa ako je već bila slična situacija uputite me
dakle,beba rođena u 6 mj.2013,ima VUR i pri porodu je ostal bez kisika i ima oštečenje mozga 2 stupnja.
Sa svojim 6 mj.se ne okreče trbuh leđa i obratno,te zbog istog idemo na Goljak na vježbe..
Pedijatrica mi je spomenula da bi mi pisala nekakvu preporuku,produljenje porodiljnog tj.njegu djetata(ako krivo pišem koji naziv oprostite),te da trebama isto tražiti i od fizijatrice.
Dakle,zanima me sljedeče:
1)što to uopće je?
2)Zar zaista postoji mogučnost to dobiti?
3)Da li bi imala ikakvu naknadu dok bi bila na tom produljenu?(napomena zaposlena sam na neodređeno i suprug isto)
bila bih zahvalna na bilo kojoj inf.

Wellisia
12.01.2014., 19:05
ako može pomoć,nova sam ovdje pa ako je već bila slična situacija uputite me
dakle,beba rođena u 6 mj.2013,ima VUR i pri porodu je ostal bez kisika i ima oštečenje mozga 2 stupnja.
Sa svojim 6 mj.se ne okreče trbuh leđa i obratno,te zbog istog idemo na Goljak na vježbe..
Pedijatrica mi je spomenula da bi mi pisala nekakvu preporuku,produljenje porodiljnog tj.njegu djetata(ako krivo pišem koji naziv oprostite),te da trebama isto tražiti i od fizijatrice.
Dakle,zanima me sljedeče:
1)što to uopće je?
2)Zar zaista postoji mogučnost to dobiti?
3)Da li bi imala ikakvu naknadu dok bi bila na tom produljenu?(napomena zaposlena sam na neodređeno i suprug isto)
bila bih zahvalna na bilo kojoj inf.

Postoji cijela tema o tome... http://www.forum.hr/showthread.php?t=260935&page=250

Možeš dobiti, na temelju nalaza, zahtjev se predaje kad dijete bude imalo 10 mjeseci. Naknada je cca 2130 i imaš pravo na cca 830 kn dječjeg, bez obzira na primanja u obitelji.
Boldano je pretpostavljam krvarenje na mozgu II stupnja?

zbunjenajako
13.01.2014., 08:16
zahvaljujem na brzom odg.
lp
:-)

Satene
13.01.2014., 11:23
ak sam dobro shvatila po novom zakonu otac MORA iskoristiti barem 2 mjeseca roditeljskog dopusta?

predali smo bili zahtjev za roditeljski dopust (za sljedećih 6 mjeseci ) i IZJAVU u kojoj se otac odrekao u korist majke svog djela roditeljskog dopusta.

ali ak sad roditeljski traje 8 mjeseci (4 majka/ 4 otac) i ak se otac može odreći samo 2 mjeseca od svoja 4, to znači da majka može iskoristiti 6 mjeseci kao i dosad a 2 mjeseca ostaju ocu za iskoristiti?
kaj otac treba napraviti da bi iskoristio ta dva mjeseca?
neki zahtjev na hzzo?
je li naknada ista kao i za ovih 6 mjeseci koje bude majka iskoristila, ili?

zbunjenajako
13.01.2014., 12:37
Postoji cijela tema o tome... http://www.forum.hr/showthread.php?t=260935&page=250

Možeš dobiti, na temelju nalaza, zahtjev se predaje kad dijete bude imalo 10 mjeseci. Naknada je cca 2130 i imaš pravo na cca 830 kn dječjeg, bez obzira na primanja u obitelji.
Boldano je pretpostavljam krvarenje na mozgu II stupnja?

može pitanje vezano uz ovaj dd 830 kn?
nisam predala papire uopće za dd,pa kak sad to ide
znam postupak za "klasični"doplatak al kako za taj od 830 s obzirom da mi produljenje ped.bi trebala pisati krajem 4 mj.kad mi ističe redovni porodiljni

Wellisia
13.01.2014., 22:30
može pitanje vezano uz ovaj dd 830 kn?
nisam predala papire uopće za dd,pa kak sad to ide
znam postupak za "klasični"doplatak al kako za taj od 830 s obzirom da mi produljenje ped.bi trebala pisati krajem 4 mj.kad mi ističe redovni porodiljni

Kada dijete bude imalo 10 mjeseci, ovisno o nalazima i preporukama specijalista mozes predati zahtjev za produljenje porodiljnog zbog njege djeteta sa poteskocama u razvoju. Ako dobijes produljenje s tim rjesenjem ides na mirovinsko i trazis uvecani djecji.

winnie321
16.01.2014., 09:14
Curke, ljubazno molim za pomoć. Trudna sam, nosim blizance, radim 7 godina u dobroj firmi, plaća je lijepa i dolazi na vrijeme. Zbog užasnih mučnina i povraćanja bila sam cijeli listopad 2013 na komplikacijama i vratila se na posao. Budući da na porodiljni odlazim u ožujku, zanima me kako će mi izračunati prosjek zadnjih 6 plaća, odnosno budući da taj mjesec nisam dobila plaću od poslodavca, već samo naknadu o HZZO, ulazi li to u prosjek ili ne? Hvala puno!

eruditio
16.01.2014., 14:06
ne, to ti ne ulazi u prosjek jer ces kod otvaranja rodiljnog nositi ponovo ER1 obrazac kojeg ti popunjava poslodavac, a kako ti on nije tada nista isplatio, nema nista ni za upisati za taj mjesec