PDA

View Full Version : web shop

Leptiricazg
06.10.2011., 22:22
Teška vremena, ne mogu naći posao, pa imam neku ideju o svom vlastitom biznisu..tj. web shop, ali teško dolazim do informacija kako? otvoriti obrt? Planiram nabavljat robu putem interneta tipa e bay i sl., ? Iskustva? Koliko mi treba love za početak ? koliko bih artikala trebala imati na "skladištu"?

Molim savjete i iskustva?

Hvala

LudaPtica
10.10.2011., 16:59
otvoriti obrt? Planiram nabavljat robu putem interneta tipa e bay i sl., ? Iskustva? Koliko mi treba love za početak ? koliko bih artikala trebala imati na "skladištu"?

Hmm, da, obrt možda najjeftiniji za start..

Nego, sam web shop.

Ovako na prvi pogled mogao bih skratiti priču i podijeliti sve na
- model poslovanja
- izrada shopa
- marketing

Model poslovanja
Tvoj model je tipa "kupim jeftino na ebay-u, oglasim na sajtu, obavim dostavu (Hrv)".
Znači, ti bi radila sa proizvodima koji uključuju "delivery".
Tu dobro razmisli koji bi proizvod htjela te kako bi ga prodavala.
Skladište vrlo ovisi o tome, da li npr. prodaješ neku e-knjigu koju korisnici odmah downloadaju, a stoji na serveru ili imaš frižidere.
Ako bi frižidere, možda ti ne treba ni jedan doma, staviš rok isporuke 7 dana ako možeš do njega doći za 3 dana itd..

U primjeru sa e-bayom, količina na zalihi ovisi o prometu, a on pak ovisi o marketingu.

Izrada weba
Ovdje imaš svašta.
Možeš se sama malo naučiti i skinuti neki open source template i skriptu za košaricu, možeš (pot) platiti nekog studenta za to, možeš otići u firmu koja se time bavi i dogurati do cifre od 200.000 kuna :)

Da sažmemo, jedan dečko mi je otkrio zlatno pravilo njegovog posla:
VRIJEME (izrade)
NOVAC (koji će se potrošiti)
KVALITETA (obavljenog posla)

Dakle, vrijeme, novac i kvaliteta - biraj dva od toga.
Tri ne možeš imati :D

Marketing
Možda najvažniji dio poslovanja, također ovisi o proizvodu/usluzi.
To je ono što te izdvaja od ostalih.
Da li ćeš link od svog shopa reklamirati lijevo ili desno, stvar je domišljatosti.

Jedna stvar koju bi mogla prvo odrediti je targeting, koji tip kupaca tražiš.
Po dobi, spolu i godinama, po zanimanju, a možda, ako se radi o proizvodu za koji obavljaš delivery - na kojem se području nalaze?

Najlakše je npr. sa internet uslugama.
Napraviš site na engleskom, za stručne prevode njemačko-englesko-talijansko-njemački, napraviš dobar SEO, ako ti netko naruči, narudžbu proslijediš indijcu koji to napravi za siću (outsorcing) i voila :)