PDA

View Full Version : Naočale - opći topic [dioptrijske, sunčane, pitanja, cijene...]

stranice : 1 [2] 3 4

Lent11
19.07.2010., 20:27
Princess ja sam iz Osijeka,najbolja optika u njoj ja kupujem jest LENS . MERCATOR OSIJEK GACKA 10

ghetaldus- NAJGORI, NELJUBAZNI, STRAŠNO SKUPI
OCULUS- daju popust ako pitaš, ja uvijek pitam i kažu da naravno daju
pozdrav

Lent11
19.07.2010., 20:29
imaš isto veliku diptriju ko i ja samo što je moja u minusu(.5,00), traži srednje z+tanka stakla ne ina najtanja, jer bolje malodeblje staklo jer ima bolja optička svojstva i abbe broj i obavezno zašteite

Dubrovcanka_25
22.07.2010., 22:49
Evo da ja prijavim,nakon 4 optike i sigurno preko 100 isprobanih modela uspjela naci dovoljno male okvire da mi odgovaraju a da nisu djecji :D

Sto je najbolje,to je jos bio jedan od najeftinijh isprobanih !
560kn Mexx okvir + 540kn lece - Rodenstock

Odabrala sam optiku jos iz razloga sto mi je tip dao super savjete,dok su drugi samo gurali sto skuplje dizajnerske okvire...dok mi je ovaj lijepo objasnio da ne preporucuje za prve naocale uzeti bezokvirna stakla (pogotovo jer imam i cilindre) jer su preosjetljiva i ako se imalo iskrive ne vidis vise OK radi tih cilindara koji su u centru lece!

Osjecam se ful cudno,kao da imam oklop na licu ali bit ce bolje,tek mi je 2gi dan!

Gdeideovajsvet
07.08.2010., 15:38
naočale kupujem isključivo preko neta. mogu se naći odlični okviri već od $8 (40kn !), a leće su besplatne ako nije high index. Poštarina dođe ispod $10, s tim da neki nude besplatnu poštarinu ako kupiš dva ili više para. za par tjedana naočale stignu na kućnu adresu. :D

Molim te daj link preko kog kupujes naocare. :s

A evo i info za ostale. Moja stakla (neka 1.6 debljine, jer imam malo vecu dioptriju) sa antirefleksnom zastitom (da li je to sloj preko ili sta vec, ne znam) kostaju 60 eura. Imaju neka jos tanja, debljine 1.67, kostaju cini mi se preko 80 eura, nisam bas sigurna. Skoro sam uzela suncane, sto ce reci, izvadio mi je suncana stakla iz tih naocara i ubacio dioptrijska obojena debljine 1.6 u taj okvir. To sve me kostalo 200 eura s popustom, okvir je bio 150. Obicne za vid platila sam 80 eura (20 eura odlican plasticni okvir, ostalo stakla - opet ta tanja).

E sad, zanima me da li neko zna mogu li se kupiti okviri za suncane naocare, koji bi bio jeftiniji jer se ne bi vadila suncana stakla iz njih? Ovako platim komplet suncane naocare, a stakla koja su u njima fakticki bacim (mislim, vrate mi ih oni, ali koji ce mi djavo, sta da radim s njima)?

Gdeideovajsvet
07.08.2010., 15:40
E da, zaboravih reci, ta moja stakla u naocarima su nekakva plasticna stakla, to mu kao dodje nesto bolje. :ne zna:

~StarPrincess~
08.08.2010., 11:53
Princess ja sam iz Osijeka,najbolja optika u njoj ja kupujem jest LENS . MERCATOR OSIJEK GACKA 10

ghetaldus- NAJGORI, NELJUBAZNI, STRAŠNO SKUPI
OCULUS- daju popust ako pitaš, ja uvijek pitam i kažu da naravno daju
pozdrav
nisam tamo bila jos :)
hvala na info
otici cu bas vidjt, jel mi trebaju sad nove ocale

jel bio ko u getaldusu, ova neka akcija sto sad imaju??

amrandov klon
09.08.2010., 00:58
Molim te daj link preko kog kupujes naocare. :s

www.zennioptical.com

vampa
03.09.2010., 16:29
Bok svima,
mozete li mi preporuciti gdje da kupim postene progresivne naocale u Zagrebu?.
Prve sam kupila u jednoj optici, koju ne zelim imenovati, i jako sam nezadovoljna.Imam 50 godina i trebam naocale za daljinu i blizinu, bila bih sretna kada bih mogla te sve dioptirje imati u jednim naocalama.
Znam da je to velika investicija, pa zelim neku optiku u ciji rad mogu imati povjerenja.
Hvala.

Fleurdefeu
03.09.2010., 16:36
Meni su daleko najbolji u Ghetaldusu. Od svih optika s njima nikad nisam imala problema. A imaju odličan izbor i okvira i naočale budu brzo gotove. I dobiješ garanciju na 2 godine.
A moja teta ih je dala izraditi u blizini Zagreba, baš progresivne, mislim da ih je platila oko 2,500kn i isto kaže da je prilično zadovoljna.

DarkStar
03.09.2010., 18:01
Ja sam inace iz Pule i uzimam ovdje u jednoj privatnoj optici jer mi frend radi tamo pa dobijem dobar popust :-)
Inace uzeo sam jedne u optici poliklinike Optocentar u Zagrebu posto sam tamo i bio na pregledu za odredjivanje dioptrije, i OK su, uzeo samo stakla jer okvir vec imao svoj, dosle za 3-4 dana, inace stakla dobivaju iz Osijeka. Za druge optike nemam pojma, ima ih mali milion..
Ghetaldus je cak i ovdje u manjem gradu kao jedina bivsa drzavna optika, i dalje je daleko najskuplji a izbor okvira im bas i nije nesto. Inace nosim naocale vec skoro 30 godina i uvijek sam ih prije uzimao u Ghetaldusu ali brate mili stvarno pretjerase s tim cijenama..
Pozdrav

bjelovarcanka
03.09.2010., 18:07
a sto se tice naocala..ka trebam otici na socijalno potvrditi papir za naocale...a bila sam 18.8 i sad mene zanima do kad vrijedi taj papir za podizanje naocala i kakve mogu dobiti naocale preko socijalnog...:(

DarkStar
03.09.2010., 18:32
mislim da priznaju 80kn ili tako nesto, ti uzmes kakve hoces i nadoplatis razliku. To imas pravo ako nisi uzimala nove naocale zadnje tri godine osim ako ti se u medjuvremenu mjenjala dioptrija onda isto imas pravo na taj popust.
A taj recept mislim da vrijedi mjesec dana i priznaju ga u vecini privatnih optika.

bjelovarcanka
03.09.2010., 18:35
ja mislim da sam mjenjala 2007god naocale, zbog dioptrije, i sad ih isto moram mjenjat zbog dioptrije...

DarkStar
04.09.2010., 09:30
ako ti se mjenjala dioptrija imas pravo na to bez obzira kad si zadnji put mjenjala naocale, samo odes u HZZO sa receptom koji ti da okulist da ga pecatiraju i onda trk kod opticara.

pozdrav

bjelovarcanka
04.09.2010., 18:06
ok...idem iduci tjedan....tanx!

heli-debeli
21.09.2010., 19:00
Zadnje sam naočale uzela krajem 2008, tada sam ih uzela preko socijalnog.
Dioptrija mi se povećala i trebam nove naočale. Bila sam kod okuliste, dobila potvrdu o očnim pomagalima, ali teta u sobi za potvrđivanje je rekla da ne mogu dobiti potvrdu jer nije prošlo 3 godine.
Idem danas si naručiti nova stakla, i teta u dućanu veli da ako se prije tog vremenskog roka promjeni dioptrija, znači prije 3 godine, imam pravo uzet naočale preko socijalnog. Također je rekla da imam pravo samo ako se promjenilo za 1 ili više, a meni se na jednom oku promjenilo za 1 a na drugom za 0,75.

Ima li netko iskustva s tim? Imam li pravo ili ne?
Hvala unaprijed!

DarkStar
22.09.2010., 08:35
A gle morala bi imati pravo kad se mjenjala dioptrija, ali radi se o mizernih 80-ak kuna popusta na stakla i isto toliko na okvir i kad te tamo na HZZO toliko jebu u mozak (oprosti na izrazu inace nisam tako vulgarna osoba) zapitaj se da li je to vrijedno cekanja u redu i gubljenja zivaca.
Ionako malo bolji okvir ces tesko naci ispod 500-600kn a stakla negdje oko 800 ovisi koliko je velika dioptrija.

heli-debeli
22.09.2010., 14:10
ma znam da se tako kreću cijene, al kako sam studentica, starci u minusu, nije baš za bacanje novaca. malo tu dam više malo tam i ode. bolje da odem onda papati u menzu 2-3 tjedna za te novce nego da dam tako lovu.
Zato i pitam ak imam pravo na to, da to iskoristim.
Al da slažem se s tobom što se toga tiče.

zdenka27
22.09.2010., 15:30
Mene zanima da li je moguće dobiti cijele naočale preko socijalnog?
Drugim riječima ako mi nije važno ni kakav je okvir niti išta dodajem na stakla što se posebno plaća, mogu li doći sa potvrdom iz socijalnog, a izaći s naočalama ( bez da prije toga ispraznim novčanik?

DarkStar
22.09.2010., 16:06
Imam posla s tim potvrdama jos iz doba bivse drzave tako da ti mogu reci da su ti socijalni okviri bili (a i ostali) toliko mizerni da ih ni 80 godisnji penzici ne bi vise nosili, a kako mi licis na mladu i simpaticnu curu mislim da zasluzujes bolje od toga.
Mislim da oni priznaju okvir od 80kn, a ako najjeftiniji okvir koji bar malo na nesto lici kosta barem 500kn ti prosudi sama onda kakav ces dobiti.

Josip4
22.09.2010., 20:20
A gle morala bi imati pravo kad se mjenjala dioptrija, ali radi se o mizernih 80-ak kuna popusta na stakla i isto toliko na okvir i kad te tamo na HZZO toliko jebu u mozak (oprosti na izrazu inace nisam tako vulgarna osoba) zapitaj se da li je to vrijedno cekanja u redu i gubljenja zivaca.
Ionako malo bolji okvir ces tesko naci ispod 500-600kn a stakla negdje oko 800 ovisi koliko je velika dioptrija.

Da daju tih 80 kn. popusta na stakla, stavrno premalo, ja imam 7.25 dioptriju (+) i kvalitetnija stakla da su što lakša koštaju 2000 kn komad u prosjeku, a ima i 1000 kn komad, ali se brzo izgrebe staklo, jako su nekvalitetna.

Isad naprimjer u mojem slučaju optičar mi je u jednom mjestu, socijal u drugom udaljenom 20 km. i kad si sve zbrojim nema smisla da se zahebavam po socijalu za tih 100 kn., tolko skoro goriva i živaca potrošim ako imam sa njima posla.

Ja odem u optiku koja ima svog doktora, tamo me besplatno pregleda i naručim naočale kod njih i sve riješim na jednom mjestu.

Josip4
22.09.2010., 20:23
Mene zanima da li je moguće dobiti cijele naočale preko socijalnog?
Drugim riječima ako mi nije važno ni kakav je okvir niti išta dodajem na stakla što se posebno plaća, mogu li doći sa potvrdom iz socijalnog, a izaći s naočalama ( bez da prije toga ispraznim novčanik?

Možeš ti dobiti skroz besplatno okvire, ali kao što kolega gore rekao to ni tvoja baka nebi nosila, to su oni debeli plastični, jedmom riječju užaš, ne želiš valjda biti ružna bety:mig:, a i postoje stakla na socijal ali ako imaš veću dioptriju stakla bi izgledala jako debela, oni krugovi kao....

zdenka27
23.09.2010., 09:47
Ma ja trebam, prije svega, naočale kad gledam TV. U ostalim situacijama ih ni ne nosim jer mi više smetaju nego što pomažu. Sada koristim jedne s lijepim ( i skupim ) okvirom, ali bi mi trebala veća dioptrija. Ove bih ostavila u rezervi kad mi se dioptrija smanji ( a vjerujem da će se to dogoditi ).

Josip4
23.09.2010., 15:40
Ma ja trebam, prije svega, naočale kad gledam TV. U ostalim situacijama ih ni ne nosim jer mi više smetaju nego što pomažu. Sada koristim jedne s lijepim ( i skupim ) okvirom, ali bi mi trebala veća dioptrija. Ove bih ostavila u rezervi kad mi se dioptrija smanji ( a vjerujem da će se to dogoditi ).

Onda ako samo trebaš za TV nema smisla bacati lovu (osim ako je imaš), mene sa + 7.25 su zadnje police sa staklima koštale 5170 kn, okvir je bil na akciji 970 kn. i stakla 4200 kn.

arletta
28.09.2010., 22:19
da li netko zna da li je moguće naknadno stanjivanje stakala na dioptrijskim naočalama?

tnx :mig:

hooray
29.09.2010., 11:34
koliko znam nije, moguće ih je ispolirati ako su se izgrebale to i vrlo malo istanji, ali istanjivanje (značajnije) bi im promijenilo dioptriju
jesu li baš stakla ili plastična stakla i zašto bi ih stanjivala?

Zgodan_67
13.10.2010., 11:37
Uz naočari koje imam, dao sam si napraviti još jedne da imam.
Prvo sam mislio da su malo čudne za nosit zbog privikavanja očiju na novi okvir i stakla ali nakon nekog perioda vremenskog skužio sam da mi ih je jednostavno neugodno nositi. Dioptrija je u redu i stvari vidim čisto, no čim gledam okolo nešto nije u redu.

Pošto imam stakla koja su mi skroz u redu, odnio sam kod jednog optičara (ne kod onog kod kojeg sam radio druga stakla) da pogleda u čemu je razlika i čovjek veli da su stakla identična osim u axisu, nagibu kutu ili štogod.
Jedna su stakla 180, a druga 177 stupnjeva.

U optici u kojoj sam radio stakla kažu da takva mala razlika nebi trebala raditi probleme dok u ovoj drugoj vele da neki ljudi reagiraju na čak i tako male razlike.

Ili je posrijedi nešto treće?

Niara
21.10.2010., 16:53
unaprijed se ispričavam ako tema već postoji, nisam baš pri vremenu pa da tražim. :zubo:
dakle, problem: s obzirom da puno vremena provodim za knjigom, što čitajući, što učeći, što prepisujući, a i za laptopom... oči su mi se počele umarati. vid mi je ok i mislim (gotovo sam sigurna) da ne trebam dioptriju, ali nakon cijelog dana provedenog u "korištenju" očiju, užasno se umore, peku...
čula sam da postoje i naočale bez dioptrije, koje smanjuju naprezanje očiju. iskustva, prijedlozi etc.? :mig:

legica21
21.10.2010., 18:47
čitala sam o takvim naočalima... kao, ako ne trepćeš neko vrijeme stakla se zamute.. a kad trepneš opet budu oke... cijena? sitnica... 300€ :D

sun.shine
21.10.2010., 22:35
A da uzmeš umjetne suze?

Blues Dada
22.10.2010., 00:09
Pokusaj ovo: trljaj dlanove da se malo ugriju i stavi onda ruke preko ociju, tako da ne vidis, Ponovi nekoliko puta. Ili trljaj celo iznad obrva, kaziprtima, pocevisi oi sredine pa prema kraju cela.

sun.shine
22.10.2010., 00:16
Pokusaj ovo: trljaj dlanove da se malo ugriju i stavi onda ruke preko ociju, tako da ne vidis, Ponovi nekoliko puta. Ili trljaj celo iznad obrva, kaziprtima, pocevisi oi sredine pa prema kraju cela.

Pa neće joj pomoći grijanje očiju. :confused:
Neka kupi umjetne suze ili trepće svako malo.

Blues Dada
22.10.2010., 14:03
To je bio savjet Dr Oz-a na americkoj TV!

Bugy
22.10.2010., 16:41
Dobro osvijetli sobu u kojoj radiš i iza računala obvezno stavi svjetlo (dakle, iza laptopa staviš svijetlo da se odbija od zid ili od laptop, tj. da obasjava prostor oko laptopa kada je glavno svjetlo isključeno). Ovime ćeš se preporoditi po pitanju očiju...

lily26
22.10.2010., 21:13
ima ja njihove, jako sam zadovoljna:cerek::cerek::cerek::cerek::cerek:, nosim ih već godinu dana, jako su lagane i flexibilne, dosta su koštale, ali se isplatilo:top::top::top::top:

Bezveze1
27.10.2010., 08:51
Da l je dioprija -1,25 za 27g puno? I ka se uzimaju ona neka stakla sa zaštitom za kopmjuter da li one štite od pogoršanja vida?

marina_pu
11.11.2010., 13:54
Cula sam da postoji mogucnost ugradnje prizme u naocale, tj stakla i da bi ta prizma rjesila problem strabizma i dioptrije. Ima li neko iskustva s takvim staklima?

Trubs
27.11.2010., 16:17
Tema je dosta stara ali ću ipak napisati :)

Ja sam kupio jedan okvir na http://www.ebay.com za $2 pa sam ih ukrasio bojom za plastiku. Zatim sam premazao lakom za akrilne boje (Ne volim "obične", odnosno "prazne" naočale :) )
I sada su mi super.

A, okvir je ovakav: http://www.go-optic.com/DFRAMES/images/Ray_Ban_RX5121_2000.jpg ali je bijel, tako da sam ga mogao ukrasiti :)

Prije toga sam mislio kupiti bijele Ray Ban (iste kao i ove koje sam linkao) i da onda njih ukrasim jer sam se bojao da mi te za $2 nece trajati ni tjedan dana :P Ali, jako sam zadovoljan! Imam ih već 7 mjeseci i čitave su :)

Bilo mi je lako naći leće (stakla) jer je taj okvir zapravo kopija Ray Ban okvira (drugim rječima, lažnjak) pa sam išao u trgovinu gdje prodaju Ray Ban okvire i tamo kupio leće.

Sve me skupa koštalo oko 600 kn, od čega su oko 550 kn leće.

http://www.bobsmade.com/customized/glasses/ <- na ovoj stranici se može kupiti okvir (s običnim staklima) kojega ti oni ukrase po želji, ali ti to naplate 50€ - jako mi se sviđaju, no, moje su ipak bolje :D

Anubisova Robinja
27.11.2010., 17:07
Trubs, kako ti se dalo sa svime time mučiti?
Ja sam za 600 kn kupila i okvir (vrlo sličan tvome!) i stakla s premazom.
Još mi je teta gledala da budu što laganije i jesu, iako imam veliku dioptriju (-6,50)...

Trubs
28.11.2010., 11:41
Ah.. eto.. nemam pametnijeg posla, šta da kažem? :P

I zaboravio sam reći prije..
imam više "dizajna", odnosno više okvira s različitim dizajnima.
Pa, onda kako se koji dan osjećam takve su mi i naočale :)
Neke su, onako, tmurne, a neke šarene - svijetle, pa onda uzmem kako se osjećam.
A, napravio sam okvire tako da se leće mogu mijenjati, odnosno lako vaditi i stavljati, a da su ipak čvrste :)

maja2222
11.12.2010., 11:19
Manje probleme sa progresivnim lećama u nekih ljudi može izazvati dulje vrijeme prilagodbe, ali u većini slučajeva to je samo pitanje vremena. Ukoliko su naočale precizno napravljene, prilagodba uopće nije upitna Potrebno je tek malo strpljenja.

Progresivne naočale (http://www.optometrija.net/ocna-optika/progresivne-naocale/)

Z_interactive
17.12.2010., 10:58
Nosim meke leće zadnjih 6 godina a prije toga sam nosio naoćale. Bio sam na pregledu vida i dioptrija mi se malo pogoršala a dr mi je i rekla da je oko dosta crveno zbog previše nošenja leća, one se u pravilu trebaju nosit ne više od 10 sati. Pa mi je rekla da bi bilo pametno nosit naoćale kad sam u kući da se oči odmore od leća jer ne dobiju dovoljno kisika kad non-stop nosim leće.
E sad sam je našao stare naoćale koje sam nosio prije 6 god dok nisam prešao na leće pa me zanima jel mogu nova stakla stavit na taj okvir?
Trenutna dioptrija na tim starim Lotto naoćalama je ako se dobro sjećam oko -4 a trenutna dioptrija mi je -6/-6.5 odnosno na naoćalama bi mi bila nekih valjda -7?
Pa ima li netko iskustva! jel se mogu stavit na star model naoćala nova stakla?
naravno da ću pitat dr za detalje nego me zanima okvirno jel netko to probao!

Wallflower
19.12.2010., 14:45
Naravno da možeš.
Pa to se inače tako i radi, ne razumijem u čemu je problem. :confused:

Z_interactive
19.12.2010., 20:35
model naoćala je star više od 6 godina i tada sam ja imao 14-15 godina, hoće li okvir pasati s obzirom na nova stakla i na to da mi je glava veća jer je važan kut kod naoćala i da dobro stoje (mislim na odnosu na oči)!

prilika
20.12.2010., 08:09
Pa pitaj to nekog dobrog optičara. Meni su jako dobre naočale napravili početkom 4. mjeseca 2009. u optici Ćurin u Maksimirskoj. Ja sam tamo kupila i nove okvire za koje su imali i neki popust. Imaš i drugih optika gdje bi mogao pitati da li bi se dala ugraditi nova stakla u te dosta stare okvire. Prije ovih naočala imala sam stare naočale koje sam nosila 10 godina i nekoliko puta sam mijenjala stakla i nije bilo nekih problema. Nosim i leće ponekad zato sam i imala te stare naočale dosta dugo, ali kako se metal na okviru već izlizao kupila sam prošle godine nove Vogue okvire i nova plastična stakla. Na starim naočalama sam imala prava stakla koja su puno teža od plastičnih. Mislim da su plastična stakla ipak puno bolja.

Z_interactive
20.12.2010., 10:33
hvala na odgovoru, naravno da ću pitat optičara, nego me samo zanimalo jel još netko stavljao stakla u stare naoćale? jer su ove moje kao nove i baš mi se sviđaju!

prilika
20.12.2010., 11:17
Pa probaj pitati u nekoj boljoj optici. Mislim da bi se stvarno mogla staviti nova stakla bez problema.

kwrw
29.12.2010., 16:10
Htio bi si kupiti nove okvire za naocale i zanjima me gdje bi mogao najjeftinije proci.

Znam da je Getaldus imao onu neku akciju da daju popust ako se donesu stari okviri. Traje li to još?

U prodavaonici na ulazu u importane (ne sjecam se kako se oni zovu) mislim da su nudili 20% popusta studentima. Mogu li negdje proci bolje nego tamo? Zna li netko daje li se taj popust ako samo okvire nove kupujem?

Nadam se naci isti model koji sada imam pa da ne moram nove lece kupovat.

prilika
29.12.2010., 16:19
Mislim da je već prošla ta akcija. To je bilo negdje početkom ove jeseni. Ti njihovi okviri na akciji za par kuna su dosta jadni, ne izgledaju baš dobro niti izdržljivo, ima tamo u izlogu u Importane centru. Kada kupim okvir za naočale, meni traje po 10 godina, ali kupim uvijek neki kvalitetniji okvir. Oni nešto skuplji u Ghetaldusu su puno bolji. Makar ja ne bi baš kupovala okvire niti stakla za naočale u Ghetaldusu. Imaš puno optika, pa malo pogledaj. Sigurno ćeš naći nešto dobro, što nije preskupo.

To sa popustom za studente imaš u optici Kraljević za studente. Ja sam to isto koristila još prije 10 godina. Samo što sam ja koristila popust samo za stakla, okvire nisam kupila kod njih. Kod njih sam dala samo ugraditi naočalna stakla. Trebalo je donijeti onu nekakvu Zlatnu kartu za studente, pa bi izrezali kupon i dobio bi se popust.

funnygirl33
30.12.2010., 14:32
Imaš sreće!!!! GHETALDUS - Imaju akciju okvir za samo 1 kunu, ako kod njih kupiš i ugradiš stakla! POŽURI! To se odnosi samo na njihove okvire, ne uvozne, ali nisu im loši onako sredina.

funnygirl33
30.12.2010., 14:34
Bolje ti je kupiti nova stakla, iako nekad možeš prebrusiti i ona iz starog okvira. Ustvari ako nemaš cilindrična stakla onda možeš slobodno prebrusiti, inače bi bilo bolje da kupiš nova, baš za taj okvir, jer kako se staklo drugi put brusi, onda se može desiti da ti cilindri ne budu točno na sredini ili gdjegod trebaju biti pa da ustvari malo zezaš oko...ako dobiješ okvir za 1 kunu, mislim da možeš za 400-tinjak kuna riješit stakla

mirna21
31.12.2010., 13:09
Što je veći indeks loma leća je tanja
1.50 je osnovni - nije stanjena
1.59 je polikarbonat ta leća je 30% tanja nego obična
1.61 vrlo tanko
1.67 jako jako tanko
1.74 najtanje
+ zaštite:antirefleksni sloj - protivblještanja i refleksije - obavezno uzeti
tvrdi sloj - protiv grebanja lće, povećava tvrdožu leće
hidrofobni sloj- smanjuje prljanje i mašćenje leća

Materijal leća: MINERALNE(staklo) - velika otpornost na ogrebotine ali su jako teške
ORGANSKE(plastika) tanke i lagane, ali manj otporne na ogrebotine
POLIKARBONAT - Izuzetno kvalitetne leće, gotovo neslomljive jako otporne na ogrebotine i udarce

OKVIRI= metal(pogodan za srednje i niže dioptrije,ima posebnme capice koje olakšavaju nošenmje naočala)
plastika(pogodan za sve dioptrije ,preporučuje se za veće nama capice neg plastiku spojeno je u okcir naočala, vrlo udobne, lako se lome
Pozdrav

kad već stanjuješ onda se najviše i isplati kupiti ove gdje je najtanje

vampir ernest
24.02.2011., 18:12
Moram napraviti nove naočale jer sam stare izgubila. E, sad! Radim na kompu puno radno vrijeme, imam oko -2 i astigmatizam, kakva stakla trebam uzeti, mislim na zaštite i to da mi ne uvale koješta jer ne znam, a neznanje nije opravdanje. Hvala!

Eshyy
24.02.2011., 19:32
Moram napraviti nove naočale jer sam stare izgubila. E, sad! Radim na kompu puno radno vrijeme, imam oko -2 i astigmatizam, kakva stakla trebam uzeti, mislim na zaštite i to da mi ne uvale koješta jer ne znam, a neznanje nije opravdanje. Hvala!

Moj savjet:
Ja sam otišla na pregled u oftamologa. Ona mi je napravila pregled očiju i to detaljan, a kako u sklopu ordinacije ima i studio za medicinsku optiku odmah sam naručila i naočale. On mi je dao prijedloge i savjete kakve da uzmem.
Baš sam ih danas uzela, lagane, moderne, sa zatamjenjim staklima.. zadovoljna sam:cerek:.
Ja imam -0,5 i astigmatizam na oba oka.
Dakle, možeš napraviti kao ja ako želiš kvalitetu i da ti ne uvale koješta.:)

Lent11
08.03.2011., 13:55

dovoljna su ti obična plastična stakla, zaštite ako hoćeš...
Ne moraš stanjivati leće, to se radi kad je dioptrija veća od -4.00, okvir koji ti se svidi.
Stakla ako ćeš obična plastična bez zaštita: 150 - 200 kuna, s zaštitama od 300 - 600.
Okvir nekih 700 kuna, sve ukupno nekih 1300 kuna.
Ipak uzmi antirefleksni sloj, jer on spriječava odsjaj i neugodnu refleksiju.

prilika
08.03.2011., 14:07
Ja imam malo stanjena plastična stakla, iako je dioptrija jedno oko -2,50 Dsph, a drugo oko -2,75 Dsph. To mi je preporučila optičarka u optici Ćurin i stvarno sam zadovoljna sa njihovim nočalama i Vogue okvirom, imam ih skoro pune dvije godine. Mislim da je debljina stakla 1,56.

maja2222
22.03.2011., 09:16
Ovdje su izvrsne upute kako prilagoditi okvir svojoj osobnosti: naočale za vid (http://www.optometrija.net/ocna-optika/naocale-za-vid/)

O vrstama naočalnih leća i materijalima možeš pročitati ovdje: Dioptrijske naočale (http://www.optometrija.net/ocna-optika/dioptrijske-naocale/)

Female Toxic
29.03.2011., 06:53
Ekipo, jucer sam odabrala nove naocale.....nasla nove okvire, sve super :)
No dosta sam za racunalom, i da li sam trebala traziti i kakvu zastitu za to? Znaci li to uopce ista?

jtvatn10
30.03.2011., 16:14
Sto mislite o progresivnim naocalama?

tom-cvrle
18.04.2011., 21:07
Zamjenio sam oba stakla na naocalama zbog promjene dioptrije, i cijeli dan me boli glava... A ne mogu reci da se sjecam ikakve glavobolje prosli put kada sam mijenjao naocale...

I ima li netko dobru optiku za preporuciti sa dobrim izborom okvira i kvalitetnim stanjenim staklima?

dire Dawn
18.04.2011., 22:38
znas da moras, kad mjenjas stakla, prvo nositi naocale krace vrijeme, odnosno uzimati pauze? jesi radio to?

prilika
19.04.2011., 08:51
Može biti da ti je prejaka dioptrija na novim naočalama, pa te zato boli glava nakon nošenja novih naočala.

Synoflast
05.05.2011., 07:44
Bok. Imam jedno pitanje. Problem je velika dioptrija koja na oba oka iznosi oko -8 i zbog toga su mi leće u naočalama jako debele, skoro 1cm na rubu. Mene sad zanima je li index loma 1.6 dovoljan da znatno umanji ovu brojku od 1cm jer mi smeta, ili treba uzeti duplo skuplji 1.67 za značajniju razliku?

Onda cijena... znam da je svugdi različito, ali eto okvirno po osobnom iskustvu ako znate ili možete saznati, koliko bi koštao taj index od 1.6, a koliko od 1.67 na dioptriju -8?

Onda dalje, koliko košta antirefleksni sloj? Ako se samo on ugradi na ovu dioptriju, koliko bi te leće došle, isto može iz vaših dioptrija, znam da nije svugdi u lipu. I koliko je isplativ? On se stavi na prednju stranu leće, pa se pitam a što je sa stražnjom? Ako svjetlo dolazi meni s strane leđa? Onda ću imati opet refleks s ove druge strane? Ili to tako ne ide?

Molim vas ako može konkretan odgovor i hvala

marella
16.05.2011., 09:19
Strašno me ljuti što moram čistiti naočale nekoliko puta dnevno. Iskreno, ni ne znam koje načalne leće imam jer sam ih kupila prije nekoliko godina zajedno sa okvirima (tada mi je bilo važnije kakve okvire imam :) Jel postoje stakla koja se manje prljaju? S čime vi čistite svoje naočale? :cool:

Sigurna
16.05.2011., 09:23
Uvijek sa ovim:

http://neon.com.hr/frontend/thumb.php?src=frontend/images/rte/022010/25854-maramice.jpg&w=320&h=1000&zc=2

Iz Dm-a. Imaš tih maramica i u Lidlu i u Mulleru, samo njihove marke, naravno. Ali DM-ove su mi najbolje. 10kn.

marella
16.05.2011., 09:29
Pokušala sam s tim maramicama i odlične su no leće vrlo kratko ostaju čiste. Čak sam počela prati naočale deterdžentom za suđe jer jedino on u potpunosti skida masnoću sa leća. Dosta vremena provodim u prašnjavim uvjetima i prirodi... Čula sam za neku posebnu doradu leća koja sprečava ogrebotine i prljanje ali ne znam točno o čemu se radi?!

Sigurna
16.05.2011., 09:44
A-ha to. Može biti, premaz neki valjda. Ali računaj onda na to da puno košta.

Osobno, ne vjerujem previše u funkcionalnost toga, možda smanjuje primanje prljavštine za 20%.
Kao Pronto, nakon njega se manje skuplja prašina. Mo'š mislit.

Raspitaj se koliko to košta, ako je velika cifra, ja ne bi.

ta.ja
16.05.2011., 10:00
Moje naočale imaju leće sa svim tim mogućim premazima i dodacima. Međutim, naočale se prljaju kao i sve drugo, ovisno o uvjetima u kojima se nalazim.

mala.tratinčica
16.05.2011., 19:16
Kada ne koristim polutvrde kontaktne leće tada kao zamjenu za njih mi služe naočale.
Naočale su za daljinu, sa sljedećim specifikacijama:
OD Dsph = -3,50 ; Dcyl = -5,25 ; Axis = 75°
OS Dsph = -3,50 ; Dcyl = -5,25 ; Axis = 115°
PD = 54 mm
Oftalmolog mi je preporučio zbog određenih dijagnoza nošenje gore spomenutih leća.
Veći dio dana nosim leće. Kada skinem leće, iz nekog razloga, tada moj vid postaje mutan, nejasan, slova su mi dvostruka sa sjenom iznad, nečitljiva, osjetljivost na svjetlost, dvoslike ili višestruke slike na oba oka a žalim se i na izobličenja slika vidnog polja.
Naočale nosim sa ovim specifikacijama zadnjih 5 dana po 30tak minuta po danu zbog toga što mi leće služe kao zamjena za naočale.
Nisam zadovoljna sa naočalama, kada ih nosim, zato što moj vid sa njima nalikuje onome bez leća, tj. malena je razlika u kvaliteti vida. Vid je i dalje mutan, nejasan te dolazi povremeno i do podnošljivijih vrtoglavica.

Dali bi, obzirom na specifikacije naočala, moje vrijeme privikavanja na naočale moralo biti vremenski veće/dulje od spomenutoga kako bi nestale ove loše karakteristike vida sa naočalama?
Moje sljedeće pitanje bi bilo. Dali se ove loše karakteristike vida sa naočalama mogu smatrati pod uobičajenim u vrijeme privikavanja na naočale?

Bilo bi lijepo kada bi se javili ljudi sa sličnim problemima...tako da ovdje razmijenimo iskustva...

marella
17.05.2011., 10:54
Bila sam kod svog optičara, ponudili su mi Essilor Crizal naočalne leće. Navodno imaju maksimalnu otpornost na ogrebotine, reduciraju blještanje, imaju antistatičko svojstvo pa se samim time lakše čiste itd... :D Zvuči predobro da bi bilo istinito ali s druge strane oni su vodeći proizvođači leća pa ako oni nemaju rješenje onda ga nema nitko :D Odluka je pala, danas naručujem nove naočale, još samo da odaberem neke slatke okvire :cerek:

slavoncec
28.05.2011., 03:33
Pozz,
samo sam htio podijeliti dobro iskustvo s forumašima. Naime, nakon što sam odlučio da ne dam više hrvatskim optičarima da me pljačkaju naručio naočale i i leće za njih preko ebay-a, i oduševio se. Sve je stiglo za dva tjedna a presudna je bila cijena-10 dolara okvir i 15 još za leće...

http://i54.tinypic.com/wspv1y.jpg

Lent11
28.05.2011., 22:09
Evo ovako, trebao bih preporuku za naočale(diopt. okvir i naočalne leće), nosim leće,ali mi se dioptrija povećala, pa moram i njih promjenit.
Dioptrija mi je -4,25 Dsph, dosada sam nosio plastiku s zaštitama (oba stakla 500 kuna, rodenstock,1.5 inedx loma) Imam 14 godina
Kakva da uzmem, stanjena (stakla su mi dosta debela)index:1,59 - 1,74
Koje zaštite? Cijena? Proizvođač?
Nadam se da će ova tema zaživjeti, da će se naći koji optičar i oftalmolog, pa da razglabamo .... :)
Pozdrav

relativnost
29.05.2011., 17:03
Dal ovi slojevi koji se stavljaju na dioptrijske naocale su zapravo i polarizacija? Znam da se na suncane stavlja polarizacija da se sprijece odbljesci od sunca. Jel se to moze stavit i na dioptrijske, a da nisu zatamnjene?

Inace nosim lece vec godinama, ali planiram uskoro u nabavku dioptrijskih naocala.

Lent11
29.05.2011., 20:39
Kada ne koristim polutvrde kontaktne leće tada kao zamjenu za njih mi služe naočale.
Naočale su za daljinu, sa sljedećim specifikacijama:
OD Dsph = -3,50 ; Dcyl = -5,25 ; Axis = 75°
OS Dsph = -3,50 ; Dcyl = -5,25 ; Axis = 115°
PD = 54 mm
Oftalmolog mi je preporučio zbog određenih dijagnoza nošenje gore spomenutih leća.
Veći dio dana nosim leće. Kada skinem leće, iz nekog razloga, tada moj vid postaje mutan, nejasan, slova su mi dvostruka sa sjenom iznad, nečitljiva, osjetljivost na svjetlost, dvoslike ili višestruke slike na oba oka a žalim se i na izobličenja slika vidnog polja.
Naočale nosim sa ovim specifikacijama zadnjih 5 dana po 30tak minuta po danu zbog toga što mi leće služe kao zamjena za naočale.
Nisam zadovoljna sa naočalama, kada ih nosim, zato što moj vid sa njima nalikuje onome bez leća, tj. malena je razlika u kvaliteti vida. Vid je i dalje mutan, nejasan te dolazi povremeno i do podnošljivijih vrtoglavica.

Dali bi, obzirom na specifikacije naočala, moje vrijeme privikavanja na naočale moralo biti vremenski veće/dulje od spomenutoga kako bi nestale ove loše karakteristike vida sa naočalama?
Moje sljedeće pitanje bi bilo. Dali se ove loše karakteristike vida sa naočalama mogu smatrati pod uobičajenim u vrijeme privikavanja na naočale?

Bilo bi lijepo kada bi se javili ljudi sa sličnim problemima...tako da ovdje razmijenimo iskustva...

Da, možeš to smatrati uobičajenim, jer polutvrde malo demoliraju površinu rožnice, i meni je tako isto a nosim meke. S oobzirom na visoki cilindar od -5.25 ništa čudno, nemoraš se brinuti.

Lent11
29.05.2011., 20:41
Evo ovako, trebao bih preporuku za naočale(diopt. okvir i naočalne leće),
nosim leće,ali mi se dioptrija povećala, pa moram i njih promjenit.
Dioptrija mi je -4,25 Dsph, dosada sam nosio plastiku s zaštitama (oba stakla 500 kuna, rodenstock,1.5 inedx loma) Imam 14 godina
Pozdrav :):):)

iva_4
30.05.2011., 11:15
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/44921/Default.aspx

da li se na ove sunčane naočale može staviti dioptrija. imaju okvir nisu puno zaobljene... valjda :)

dioptrija je -1.5, -2

tommy01
30.05.2011., 17:02
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/44921/Default.aspx

da li se na ove sunčane naočale može staviti dioptrija. imaju okvir nisu puno zaobljene... valjda :)

dioptrija je -1.5, -2

Može ak češ dobre uzmi njemački target, Ja ih imam i meni su ih mrak napravili
Svi hvale svoje dobavljače ali meni su ove mrak. Rade ih i jako zakrivljene :)

tommy01
30.05.2011., 17:29
Kod većih dioptrija stakla tj. leca se stanjuje ali to naravno košta!

Naočalne ili oftalmičke leče se dijele prema indeksu loma znači što je indeks veči to je leča tanja.
1,50- ili cr-39
1,60- ili MR-8 ili Eyas oko 25% tanja na prethodnu
1,67- ili MR-10 oko 35 % tanja na CR 39
1,74 itd. itd. inače rade najčešče kao asfernu ili oko 45% tanja nasuprot CR 39
dalje ima jedino tanje 1,80 i 1,90 ali to su mineralne oft. leče i tri puta su teže leče nego plastične. Ima brdo dobavljača leča ali meni najbolji je Njemački Target, pa Rupp und hubrach isto švabo, pa hoya pa essilor. Probao ih sve ali Target mi ima najnižu cijenu, a kvalitetom je u samom vrhu :)
Inače se stanjivati može samo rub kod plusa ili PRECAL tehnologija. A Target ti stanjuje -50% rubnu debljinu kod sunčanih leća. Za sad jedini koji to radi u HR.

iva_4
31.05.2011., 07:28
Može ak češ dobre uzmi njemački target, Ja ih imam i meni su ih mrak napravili
Svi hvale svoje dobavljače ali meni su ove mrak. Rade ih i jako zakrivljene :)

a di da to pitam? jel to u sklopu optike ili... mislim ove marke naočala ima samo u ghetaldusu, ali tamo je 700 kn nova stakla, a u mojoj optici 500. jel mogu ići s očalama u moju optiku?

Lent11
31.05.2011., 09:11
a di da to pitam? jel to u sklopu optike ili... mislim ove marke naočala ima samo u ghetaldusu, ali tamo je 700 kn nova stakla, a u mojoj optici 500. jel mogu ići s očalama u moju optiku?

da

relativnost
31.05.2011., 19:50
Jel ima tko iskustva sa UKLONJEN LINK[/URL]?

Vidim da su dosta povoljni, al me zanima kolko se placa shipping, dal se placa carina i na koji nacin se placa(putem vize ili na neku drugu foru)?

Garofeeder
01.06.2011., 09:14
Jel ima tko iskustva sa UKLONJEN LINK[/URL]?

Vidim da su dosta povoljni, al me zanima kolko se placa shipping, dal se placa carina i na koji nacin se placa(putem vize ili na neku drugu foru)?

Ja sam si uzeo jedne cvike za citanje, shiping ti pise na stranici (10$) a carina me nije dirala... Nemam pojma jesam li imao srece ili se na cvike ne placa carina...

Cvike su za svoju cijenu vise nego u redu, biras velicinu okvira, dioptriju i razmak zjenica... jedino sam morao podesiti stopice sto idu na nos... Zapravo, evo mi ih na nosu dok ovo pisem :)

relativnost
01.06.2011., 09:22
A jel mozes napisat kak ide placanje? Koja je procedura?

Garofeeder
01.06.2011., 09:56
A jel mozes napisat kak ide placanje? Koja je procedura?

Ja te stvari placam PayPalom (u slucaju problema, neisporuke, loma i slicno mozes lovu dobiti natrag), a vjerojatno moze i nekom karticom... Pronjuskaj po stranici, mora pisati...

Demanufacturer
01.06.2011., 14:07
Bok!

Planiram si napraviti sunčane dioptrijske naočale pa me zanima imate li kakva iskustva s tim i gdje je općenito to najbolje napraviti, tj. koja optika daje najbolji omjer kvalitete i cijene.

Naime, do sad sam već napravio jedne sunčane naočale no problem je u tome što feeling baš i nije bio najbolji. Druga je stvar dok počneš nositi nove naočale pa ti bude čudno i malo te prvih dana boli glava. Ipak se nakon nekog vremena privikneš jer nosiš samo njih.

U ovoj varijanti praktički moraš kombinirati stalno 2 naočale pa i nije baš jednostavno.

Ne znam u čemu je stvar, možda ove nisu napravljene kako spada. Malo su zaobljene, ali je optičar rekao da je uspio složiti okvire. Svejedno, kad ih stavim nije baš najugodniji feeling, pogotovo u jutro kad sam još sav nikakav a idem biciklom na posao.

Lent11
01.06.2011., 19:37
Bok!

Planiram si napraviti sunčane dioptrijske naočale pa me zanima imate li kakva iskustva s tim i gdje je općenito to najbolje napraviti, tj. koja optika daje najbolji omjer kvalitete i cijene.

Naime, do sad sam već napravio jedne sunčane naočale no problem je u tome što feeling baš i nije bio najbolji. Druga je stvar dok počneš nositi nove naočale pa ti bude čudno i malo te prvih dana boli glava. Ipak se nakon nekog vremena privikneš jer nosiš samo njih.

U ovoj varijanti praktički moraš kombinirati stalno 2 naočale pa i nije baš jednostavno.

Ne znam u čemu je stvar, možda ove nisu napravljene kako spada. Malo su zaobljene, ali je optičar rekao da je uspio složiti okvire. Svejedno, kad ih stavim nije baš najugodniji feeling, pogotovo u jutro kad sam još sav nikakav a idem biciklom na posao.

Ja sam napravio prije godinu dana Ray ban naočale s njihovim staklima samo s dioptrijom i zaštitama dodatnim, sveukopno 2500 kuna,
no trajale su mi samo 2 mjeseca ,jer mi se dioptrija poduplala s -2 na -4:(:(

oculus
08.06.2011., 07:49
Bok. Imam jedno pitanje. Problem je velika dioptrija koja na oba oka iznosi oko -8 i zbog toga su mi leće u naočalama jako debele, skoro 1cm na rubu. Mene sad zanima je li index loma 1.6 dovoljan da znatno umanji ovu brojku od 1cm jer mi smeta, ili treba uzeti duplo skuplji 1.67 za značajniju razliku?

Onda cijena... znam da je svugdi različito, ali eto okvirno po osobnom iskustvu ako znate ili možete saznati, koliko bi koštao taj index od 1.6, a koliko od 1.67 na dioptriju -8?

Onda dalje, koliko košta antirefleksni sloj? Ako se samo on ugradi na ovu dioptriju, koliko bi te leće došle, isto može iz vaših dioptrija, znam da nije svugdi u lipu. I koliko je isplativ? On se stavi na prednju stranu leće, pa se pitam a što je sa stražnjom? Ako svjetlo dolazi meni s strane leđa? Onda ću imati opet refleks s ove druge strane? Ili to tako ne ide?

Molim vas ako može konkretan odgovor i hvala

Odgovori:
Razlika u debljini između indexa loma 1.60 i 1.67 je 10%
Npr. rubna debljina kod -8.00dsph indexa 1.60 iznosit će 7.2mm,a kod 1.67 6.50mm, ovo vrijedi ako su leće ugrađene u isti okvir i s istim PD-om.
Rubna debljina ovisi o veličini okvira i PD-u nosioca načala.
Veći okvir-veća debljina.
Cijena-razlika između 1.60 i 1.67 je cca 25%

Ako ima još pitanja "pitajte"

oculus
08.06.2011., 07:59
Dal ovi slojevi koji se stavljaju na dioptrijske naocale su zapravo i polarizacija? Znam da se na suncane stavlja polarizacija da se sprijece odbljesci od sunca. Jel se to moze stavit i na dioptrijske, a da nisu zatamnjene?

Inace nosim lece vec godinama, ali planiram uskoro u nabavku dioptrijskih naocala.

Polarizacija se stavlja na dioptrijske leće neovisno o zaštitnim slojevima koji se nanose na dioptrijske leće. Polarizirani sloj je film tj. folija koja se stavlja između dva sloja nosivog djela koji se pravi od materijala kao i dioptrijske leće.
Znači glumi "salamu u sendviču".
Kako je sam film taman i leće će biti tamne gotovo kao sunčane naočale.

oculus
08.06.2011., 08:05
Evo ovako, trebao bih preporuku za naočale(diopt. okvir i naočalne leće), nosim leće,ali mi se dioptrija povećala, pa moram i njih promjenit.
Nadam se da će ova tema zaživjeti, da će se naći koji optičar i oftalmolog, pa da razglabamo .... :)
Pozdrav

Za ovu dioptriju dovoljan je 1.60, najbolji omjer uloženo-dobiveno.
Proizvođač? Svako svog konja hvali ima ih mnoštvo.

Ponude sa cijenama šaljem na PP onome tko zatraži.

oculus
08.06.2011., 08:07
Bila sam kod svog optičara, ponudili su mi Essilor Crizal naočalne leće. Navodno imaju maksimalnu otpornost na ogrebotine, reduciraju blještanje, imaju antistatičko svojstvo pa se samim time lakše čiste itd... :D Zvuči predobro da bi bilo istinito ali s druge strane oni su vodeći proizvođači leća pa ako oni nemaju rješenje onda ga nema nitko :D Odluka je pala, danas naručujem nove naočale, još samo da odaberem neke slatke okvire :cerek:

Essilor crizal ima dvije različite vrste
-crizal forte-otporniji na grebanje
-crizal alize+

Lent11
08.06.2011., 12:47
Za ovu dioptriju dovoljan je 1.60, najbolji omjer uloženo-dobiveno.
Proizvođač? Svako svog konja hvali ima ih mnoštvo.

Ponude sa cijenama šaljem na PP onome tko zatraži.

Evo molio bih ako može na PP

relativnost
08.06.2011., 18:51
Ja te stvari placam PayPalom (u slucaju problema, neisporuke, loma i slicno mozes lovu dobiti natrag), a vjerojatno moze i nekom karticom... Pronjuskaj po stranici, mora pisati...

A kak si platio paypalom? Ja ne vidim tu opciju na njihovoj stranici. Nego samo preko kreditne kartice..

Mg.Aloisis
14.06.2011., 19:02
čula sam da je moguće da prilikom stavljanja novih stakala u stare okvire puknu okviri? je li se to kome dogodilo? i jeli optika dužna u tom slučaju nekako nadoknaditi štetu. frendici je žena u optici rekla da je to moguće i onak ležerno onda ćete morati kupiti nove okvire?!

marella
16.06.2011., 09:57
Essilor crizal ima dvije različite vrste
-crizal forte-otporniji na grebanje
-crizal alize+

Pronašla sam na ovom linku sve o Essilor doradama leća:
http://www.essilor.hr/b2c/dorade.html

Što mislite koje odabrati?

makik
16.06.2011., 12:48
ne

oculus
16.06.2011., 18:01
Pronašla sam na ovom linku sve o Essilor doradama leća:
http://www.essilor.hr/b2c/dorade.html

Što mislite koje odabrati?

Forte ako lova nije u pitanju

Lent11
27.06.2011., 09:00
Pokušala sam s tim maramicama i odlične su no leće vrlo kratko ostaju čiste. Čak sam počela prati naočale deterdžentom za suđe jer jedino on u potpunosti skida masnoću sa leća. Dosta vremena provodim u prašnjavim uvjetima i prirodi... Čula sam za neku posebnu doradu leća koja sprečava ogrebotine i prljanje ali ne znam točno o čemu se radi?!

Leće koje se najmanje prljaju su plastične leće, koje nemaju antirefleksni sloj!

oculus
29.06.2011., 10:09
Leće koje se najmanje prljaju su plastične leće, koje nemaju antirefleksni sloj!

Prljaju se sve, samo što se na AR-u prljavština bolje vidi.
Kvalitetan AR lakše se očisti od onog lošijeg.
Naočale treba na kraju dana oprati!
Tekućina za pranje stakla(prozora) i obična voda bit će dovoljna.
Ako su jako prljave postupak ponoviti više puta.

Nuria Monfort
30.06.2011., 23:25
Zamjenio sam oba stakla na naocalama zbog promjene dioptrije, i cijeli dan me boli glava... A ne mogu reci da se sjecam ikakve glavobolje prosli put kada sam mijenjao naocale...

Ja sam danas dobila nove naočale i isto me malo boljela glava... Prije sam imala na lijevom oku -3.75, a na desnom -3.25, a sad nakon pregleda oftalmolog kaže da se dioptrija promijenila i da na lijevom oku imam -4.75, a na desnom -3.75. Kad sam bila na pregledu u ordinaciji su mi stakla bila dobra, a sad doma imam osjećaj da mi je sve 'preoštro' i 'prejako'. A opet, u ordinaciji je ionako sve u bijelome pa me ne čudi što mi je sad drugačije. :ne zna: Inače se baziram na kontaktne leće i njih nosim 90% dana, a naočale nosim najčešće samo doma (na lećama je ostala starija dioptrija zato što još nisu istekle).
Zanima me je li ikako moguće da mi se stakla zamijene, ako se u roku nekoliko dana neću moći naviknuti na ova nova stakla? Ima li netko iskustva s time?

Lent11
02.07.2011., 12:14
Ja sam danas dobila nove naočale i isto me malo boljela glava... Prije sam imala na lijevom oku -3.75, a na desnom -3.25, a sad nakon pregleda oftalmolog kaže da se dioptrija promijenila i da na lijevom oku imam -4.75, a na desnom -3.75. Kad sam bila na pregledu u ordinaciji su mi stakla bila dobra, a sad doma imam osjećaj da mi je sve 'preoštro' i 'prejako'. A opet, u ordinaciji je ionako sve u bijelome pa me ne čudi što mi je sad drugačije. :ne zna: Inače se baziram na kontaktne leće i njih nosim 90% dana, a naočale nosim najčešće samo doma (na lećama je ostala starija dioptrija zato što još nisu istekle).
Zanima me je li ikako moguće da mi se stakla zamijene, ako se u roku nekoliko dana neću moći naviknuti na ova nova stakla? Ima li netko iskustva s time?

Ovdje se sigurno radi o adaptaciji leće / naočale te akomodaciji na novu dioptriju. Posve normalno. Ja imam ist dioptriju na lećama i naočalama, ali kad skinem leće i stavim naoačale, slika mi se "ljulja". Oftalmolog mi je rekao da je to normalno. Nema potrebe za mjenjanjem stakala.

Garofeeder
02.07.2011., 15:15
A kak si platio paypalom? Ja ne vidim tu opciju na njihovoj stranici. Nego samo preko kreditne kartice..

Sad sam narucio jedne cvike, $2x.xx, sa dodatnim polariziranim dodatkom (nemam pojma kako se to zove, natakne se na cvike) i shipingom, vidim i ja da ide samo karticom... Platio sam Americanom... A sve mi se cini da sam prije 6 mjeseci platio paypalom :misli:

Mislim da me domaci opticari skoro nece vidjeti...

A evo sam bas otisao na paypal account... Izgleda da ipak nisam prethodne platio paypalom...

Deus666
05.07.2011., 19:31
Tamo gdje su oni nosni jastucici ili kako se vec to zove, mi je puko jedan i to drito na okvirnom djelu. Znaci na metalu ili plastici na kojoj se drze ti nosni jastucici je puklo jer su bili svinuti i pokusao sam ih izravnat. E sad se moze to kak popravit zalijepit, zamijenit. Ak da kako i koliko bi doslo sve to? Hvala

oculus
06.07.2011., 07:31
Pukao je nosač "nosnog jastučića". Može se zalotat novi, ali mjesto popravka bit će vidljivo. Postoji mogućnost tkz. laserskog lotanja koje je skuplje i manje oštećuje boju okvira.

Nuria Monfort
07.07.2011., 02:57
Ovdje se sigurno radi o adaptaciji leće / naočale te akomodaciji na novu dioptriju. Posve normalno. Ja imam ist dioptriju na lećama i naočalama, ali kad skinem leće i stavim naoačale, slika mi se "ljulja". Oftalmolog mi je rekao da je to normalno. Nema potrebe za mjenjanjem stakala.

Ipak nije bilo do adaptacije. Bila sam jučer kod oftalmologa (i čak je bila ljubazna :o) i rekla mi je da imam osjećaj kao da 'lebdim' i da sve vidim preoštro zato što mi je stavila cilindar na lijevu naočalnu leću i da bi samo to trebalo promijeniti, da bude bez cilindra te da onda neću imati problema.
Uglavnom, naočale će mi biti gotove za nekoliko dana pa ću onda vidjeti hoće li biti bolje ili ne. Nadam se da hoće zato što mi se sviđa novi okvir. Izgledam načitano i pametno. :cheer: :D

Lent11
08.07.2011., 09:47
Ipak nije bilo do adaptacije. Bila sam jučer kod oftalmologa (i čak je bila ljubazna :o) i rekla mi je da imam osjećaj kao da 'lebdim' i da sve vidim preoštro zato što mi je stavila cilindar na lijevu naočalnu leću i da bi samo to trebalo promijeniti, da bude bez cilindra te da onda neću imati problema.
Uglavnom, naočale će mi biti gotove za nekoliko dana pa ću onda vidjeti hoće li biti bolje ili ne. Nadam se da hoće zato što mi se sviđa novi okvir. Izgledam načitano i pametno. :cheer: :D

Dobro, bitno da je to sad riješeno. :)

boakill
08.07.2011., 11:20
pozdrav.
ima koga?
evo ovako,kratkovidna sam,nosim naočale, u kombinaciji sa lećama, nekad jedno nekad drugo. nosim ih od 11mj.2010.
sad me zanima, kako stojite sa sunčanim naočalama? imate sa dioptriom?ili?
kakav je izbor?jel bolje uzet bez dioptrije pa da nosim leće onda?
kako se kreću cijene?

oculus
08.07.2011., 16:04
Veliki raspon cijena je za sunčane naočale.
Najjeftinije, u dioptrijski okvir ugraditi sunčana stakla sa dioptrijom.
Sunčane naočale s malom bazom zakrivljenosti dozvoljavaju ugradnju standardnih stakala, dok one s velikom bazom (6-9) nije preporučljivo ugrađivati veće dioptrije od +-4, zbog velike zakrivljenosti.
Najskuplja verzija je izrada "maski" sa dioptrijom tj. dptr. stakala u jednom komadu D i L.

Nuria Monfort
10.07.2011., 00:15
Dobro, bitno da je to sad riješeno. :)

Je, sve je super. Danas sam podigla naočale i ne boli me glava, nije mi 'preoštro', ne 'lebdim' i slične stvari. :cerek:

Mopsly
11.07.2011., 08:22
Zanima me da li postoji trenutno negdje kakva akcija/popusti koja se tiče dioptrijskih naočala?
Pitam za tatu svog; ima dioptriju -5.0 i +1.5 na oba oka u već 15-ak godina nosi progresivna stakla (zatamnjena uz sve to) a to je sve zajedno vrlo "skup sport" pa me zanima da li znate za kakve akcije?
Trenutno samo viđam akvije za sunčane naočale :ne zna:

Lent11
11.07.2011., 10:28
Evo ova optika ima na fotoosjetljive i progresivne naočalne leće:

UKLONJEN LINK

leeloo27
11.07.2011., 12:18
Molim vas da ne stavljate linkove na stranice od različitih optika, ljekarna i sl. jer to nije dopušteno. Hvala!

Lent11
11.07.2011., 13:58
Molim vas da ne stavljate linkove na stranice od različitih optika, ljekarna i sl. jer to nije dopušteno. Hvala!

U redu

razne
12.07.2011., 16:23
Da li netko zna možda gdje je u Zagrebu moguće izvršiti ispitivanje naočala (sunčanih) na propusnost UV zraka.
Nakon mnogo telefonskih poziva raznim optikama dobio sam samo negativne odgovore + nisam dobio nikakav odgovor gdje bi to uopće bilo moguće napraviti.

Unaprijed hvala svima na bilo kakvoj informaciji.

GoGs
14.07.2011., 00:35
Prelistao sam dobar dio teme, no ne nalazim neki adekvatni odgovor.

Dakle, trebao bih što prije otići na pregled, trebaju mi nova stakla, ova trenutno su mi jako izgrebana. Dioptrija mi je na lijevo oko minus 0.75, a na desno plus 1.5.

ono što bi mi trebalo na staklama je zaštita od velike refleksije i zaštita od grebanja stakla. Što mislite, koji bi mi bio najbrži put da obavim pregled i da dobijem nova stakla? Stakla mi samo trebaju, okvir imam čitav.

Što mislite, kamo da se obratim i koliko bi me to otprilike koštalo? Pomagajte ljudi

mush mushi
14.07.2011., 13:35
Veliki raspon cijena je za sunčane naočale.
Najjeftinije, u dioptrijski okvir ugraditi sunčana stakla sa dioptrijom.
Sunčane naočale s malom bazom zakrivljenosti dozvoljavaju ugradnju standardnih stakala, dok one s velikom bazom (6-9) nije preporučljivo ugrađivati veće dioptrije od +-4, zbog velike zakrivljenosti.
Najskuplja verzija je izrada "maski" sa dioptrijom tj. dptr. stakala u jednom komadu D i L.

mene zanima kakve su to sunčane naočale sa malom bazom zakrivljenosti? da li je bolje staviti fotoosjetljiva stakla u naočale ili ipak uzeti sunčane sa dioptrijom?

Garofeeder
14.07.2011., 14:01
mene zanima kakve su to sunčane naočale sa malom bazom zakrivljenosti? da li je bolje staviti fotoosjetljiva stakla u naočale ili ipak uzeti sunčane sa dioptrijom?

Ja ne volim fotosenzitivna.... U autu po najvecem bljestavilu jedva malo potamne (ne pada sunce na njih), a onda po oblacnom zimskom danu hodas ulicom ko zombi jer se kroz oblake probija dovoljno UV-a koji ih aktivira...

Koristim suncane s dioptrijom i obicne s dioptrijom...

Prelistao sam dobar dio teme, no ne nalazim neki adekvatni odgovor.

Dakle, trebao bih što prije otići na pregled, trebaju mi nova stakla, ova trenutno su mi jako izgrebana. Dioptrija mi je na lijevo oko minus 0.75, a na desno plus 1.5.

ono što bi mi trebalo na staklama je zaštita od velike refleksije i zaštita od grebanja stakla. Što mislite, koji bi mi bio najbrži put da obavim pregled i da dobijem nova stakla? Stakla mi samo trebaju, okvir imam čitav.

Što mislite, kamo da se obratim i koliko bi me to otprilike koštalo? Pomagajte ljudi

Na pregled odi da provjeris dioptriju i izmjeri razmak zjenica, ali ti je ukupna vrijednost naocala koju ti priznaje zdravstveno nekih 70-ak kuna... Tu se neces usreciti...

Ja sam zadnjih par cvika uzimao online narudzbom iz Hong-Konga, imas negdje gore link, zadovoljan sam i cvikerima i cijenom...

mely2
14.07.2011., 15:49
godinama sam kratkovidna i nosim naočale, zadnji pregled sam napravila prije godinu dana i nalaz je izgledao ovako

Vod sc cc -2,50dsph-1,0x5*=1,0
Vos sc cc-1,50dsph-1,5x5*=1,0

J1 OD
J1 OS

Tod (apl) -18,0 mmHg; Gonioskopija: s.Schei-u
Tos (apl) -18,0 mmHg; Gonioskopija: s.Schei-u

FOD:
c/d 0,4
FOS:
c/d 0,4

od zadnjeg pregleda vid mi se pogoršao u smislu da primjećujem da mi se pojavljuje i dalekovidnost tj. s ovim naočala koje imam ne vidim dobro recimo čitati pogotovo ako su sitnija slova

zanima me šta sada napraviti da izbjegnem dvoje naočale, da li progresivne ili da razgovaram sa doktorom o kontaktnim lećama za daljinu i onda uzmem naočale za čitanje?

mush mushi
14.07.2011., 15:57
Ja ne volim fotosenzitivna.... U autu po najvecem bljestavilu jedva malo potamne (ne pada sunce na njih), a onda po oblacnom zimskom danu hodas ulicom ko zombi jer se kroz oblake probija dovoljno UV-a koji ih aktivira...

Koristim suncane s dioptrijom i obicne s dioptrijom...

Ja sam zadnjih par cvika uzimao online narudzbom iz Hong-Konga, imas negdje gore link, zadovoljan sam i cvikerima i cijenom...

daj please posalji u inbox gdje si uzeo te suncane s dioptrijom, i ako ti nije tesko taj link za online narudzbe :mig: thanx

Lent11
14.07.2011., 16:09
godinama sam kratkovidna i nosim naočale, zadnji pregled sam napravila prije godinu dana i nalaz je izgledao ovako

Vod sc cc -2,50dsph-1,0x5*=1,0
Vos sc cc-1,50dsph-1,5x5*=1,0

J1 OD
J1 OS

Tod (apl) -18,0 mmHg; Gonioskopija: s.Schei-u
Tos (apl) -18,0 mmHg; Gonioskopija: s.Schei-u

FOD:
c/d 0,4
FOS:
c/d 0,4

od zadnjeg pregleda vid mi se pogoršao u smislu da primjećujem da mi se pojavljuje i dalekovidnost tj. s ovim naočala koje imam ne vidim dobro recimo čitati pogotovo ako su sitnija slova

zanima me šta sada napraviti da izbjegnem dvoje naočale, da li progresivne ili da razgovaram sa doktorom o kontaktnim lećama za daljinu i onda uzmem naočale za čitanje?

Kod vas se radi o astigmatizmu, kratkovidnosti, presbyopiji.
Možete koristiti odvojene (za čitanje, daljinu). Ili progresivne (multifokalne). Na vama je izbor. Možete nositi i KL, iako mislim da nema potrebe, postoji više modela progr. naočalnih leća (essilor ima vrhunske, hoya također.) O tome će vas više savjetovati optičar.
Očni tlak vam je uredan, kao i gonioskopska pretraga (kut otvoren), kao i fundus.
Ponekad je potrebna adaptacija / akomodacija na prog. naočale, ako su one dobro određene i to je nepotrebno.
One su inače poprilično skupe, mogu vam na PP/PM poslati informacije dodatne o vrstama i izboru progresivnih naočala. Okvir je poželjno uzeti malo širi/veći.
Pozdrav :mig:

mely2
14.07.2011., 16:27
Kod vas se radi o astigmatizmu, kratkovidnosti, presbyopiji.
Možete koristiti odvojene (za čitanje, daljinu). Ili progresivne (multifokalne). Na vama je izbor. Možete nositi i KL, iako mislim da nema potrebe, postoji više modela progr. naočalnih leća (essilor ima vrhunske, hoya također.) O tome će vas više savjetovati optičar.
Očni tlak vam je uredan, kao i gonioskopska pretraga (kut otvoren), kao i fundus.
Ponekad je potrebna adaptacija / akomodacija na prog. naočale, ako su one dobro određene i to je nepotrebno.
One su inače poprilično skupe, mogu vam na PP/PM poslati informacije dodatne o vrstama i izboru progresivnih naočala. Okvir je poželjno uzeti malo širi/veći.
Pozdrav :mig:

hvala na odgovoru, znam da su progresivne skupe zato i jesam u nedoumici
za mjesec dana idem na kontrolu jer mi je liječnik rekao da mu je sumnjiv moj očni tlak, tj. da je na gornjoj granici, pa ću se i s njim posavjetovati šta da uzmem
ako ti nije teško može na PP dodatne informacije :mig:

Garofeeder
14.07.2011., 19:18
daj please posalji u inbox gdje si uzeo te suncane s dioptrijom, i ako ti nije tesko taj link za online narudzbe :mig: thanx

Valjda stranicu prije je 'relativnost' ostavio/la link... malo prolunjaj po stranici, imas svacega... Roba stigne za nekih mjesec ili malo manje....

Ne stavlja mi se link, vidim da ih admini brisu....

leeloo27
14.07.2011., 19:20
Ne brišu admini nego modovi :D

Inače smijete vi linkove razmjenjivati preko pp-a ali ovdje na stranicama ne.

dd15
17.07.2011., 20:08
Znam da je offtopic ali...
Uglavnom danas su mi pukle naočale na dva dijela( pukao onaj dio što stoji na nosu) pa me zanima mogu li optike to popraviti ili bi možda čak trebalo mijenjat okvir?

GoGs
18.07.2011., 13:32
ustanovljen mi je astigmatizam. kako mi je ova rekla. nisam je pitao (zaboravio) pa pitam vas. može li se to ikako izlječiti? laserska korekcija vida, skidanje dioptrije ili nešto slično?

vidim da ima više oblika te bolesti, pa me interesira za sve, pošto ne znam koji oblik imam.

Lent11
18.07.2011., 16:34
ustanovljen mi je astigmatizam. kako mi je ova rekla. nisam je pitao (zaboravio) pa pitam vas. može li se to ikako izlječiti? laserska korekcija vida, skidanje dioptrije ili nešto slično?

vidim da ima više oblika te bolesti, pa me interesira za sve, pošto ne znam koji oblik imam.

Astigmatizam nije ništa posebno, korigira se naočalama ili lećama, kao i kratkovidnost i dalekovidnost, možeš ga ispraviti laserom, isto kao i većinu refrakcijskih grešaka.
Vsrte: miopični (kratkovidni), hipermetropični (dalekovidni) i mješani.

relativnost
25.07.2011., 19:35
Stigle naocale sa zenni-ja. Hvala Garofeeder-u na informacijama. Tek je prvi dan al zadovoljan sam.. nisu fulali dioptriju, a narucio sam dvoje naocala sa razlicitim dioptrijama. Stigle su za 16 dana. 100 kn za dioptrijske naocale sa antirefleksivnim slojem, di ces bolje. Moja preporuka. :top:

Jedno pitanje koja je razlika izmedju 1.50 i 1.57 leca? Pretpostavljam da su ove od 1.57 tanje, jel ima jos koja razlika?

Lent11
25.07.2011., 19:54
Stigle naocale sa zenni-ja. Hvala Garofeeder-u na informacijama. Tek je prvi dan al zadovoljan sam.. nisu fulali dioptriju, a narucio sam dvoje naocala sa razlicitim dioptrijama. Stigle su za 16 dana. 100 kn za dioptrijske naocale sa antirefleksivnim slojem, di ces bolje. Moja preporuka. :top:

Jedno pitanje koja je razlika izmedju 1.50 i 1.57 leca? Pretpostavljam da su ove od 1.57 tanje, jel ima jos koja razlika?

Malo su tanje, i možda malo lakše. Koja je dioptrija u pitanju?

relativnost
25.07.2011., 19:58
-2.25 zast pitas?

Garofeeder
26.07.2011., 03:58
-2.25 zast pitas?

Narucis si 1.57, jos su free, a s tom dioptrijom posve pristojno tanke na rubovima... Meni su stigle jedne nedavno, sve ok, cijena sitnica :)

relativnost
26.07.2011., 11:46
Vec su mi stigle 1.57, nisi vidio moj post prije?

Garofeeder
26.07.2011., 11:52
Vec su mi stigle 1.57, nisi vidio moj post prije?

Nisam skuzio da su 1.57.... Znaci, valjaju?

relativnost
26.07.2011., 14:08
Da, negdi sam procito da su tanje pa sam uzeo te. Tek je drugi dan.. za sad su ok. Jos me ne boli me glava :D.

Donata
22.08.2011., 13:12
Upozorenje svima koji kupuju naočale preko interneta : u RH je zabranjen uvoz naočala i leća, tako da svi ovi koji su uspješno naručili imali su puno sreće. Ja na žalost ne. Moje su blokirali na riječkoj carinarnici i nema teorijske šanse da ih preuzmem. Vraćaju ih pošiljatelju s obrazloženjem da uvesti naočale možete samo uz nekakva odobrenja ministarstva bla-bla-truć nisam imala živaca slušati jer i naočale spadaju u kategoriju lijekova i medicinskih pomagala.

digiridan
23.08.2011., 12:07
Joj ja sam baš mislila ovih dana opet naručivat sa Zennija :( Je li itko imao isti problem sa zagrebačkom carinom? Ne sjećam se uopće šta piše na onom njihovom paketu, davno sam naručivala.
Donata, znaš li bar hoćeš li dobiti svu lovu natrag?

Garofeeder
23.08.2011., 14:52
Joj ja sam baš mislila ovih dana opet naručivat sa Zennija :( Je li itko imao isti problem sa zagrebačkom carinom? Ne sjećam se uopće šta piše na onom njihovom paketu, davno sam naručivala.

Najvjerojatnije ce proci... A sumnjam da bi ti vratili lovu, jer su cvike napravljene po narudzbi...

relativnost
23.08.2011., 18:21
Mislim da vracaju lovu, ali ne i za shipping. Ili ne? Meni su prosle u Zg.

leeloo27
23.08.2011., 18:26
Društvo, ja mislim da vam u manjim mjestima i gradovima pregledavaju sve pakete. Znam da u Osijeku otvaraju svaki paket, pa pripazite. U Zagrebu vjerovatno postoji šansa da sve ne potvaraju, al za ostale gradove nisam baš sigurna.

Donata
23.08.2011., 18:27

Ovako, danas je riječka carina pošiljku vratila natrag jer zakonski nemam pravo uvesti naočale. Bila sam jako ljuta na carinu jer na njihovim stranicama o carinjenju poštanskih pošiljki ne spominju naočale i iskreno, obzirom da se mogu i u trgovinama kupiti, nije mi palo na pamet da naočale spadaju u kategoriju lijekova. Čak sam telefonski cariniku rekla da ih ne bi ubilo da naprave spisak robe koja se ne može uvoziti na osnovi činjenice da sve više ljudi kupuje putem interneta i naravno da na s privuku jeftinije cijene - konkretno naočala u ovom slučaju.

Srećom po mene, ja živim u Italiji i Zenni će mi pošiljku u trenutku kada im pristigne jednostavno proslijediti na moju talijansku adresu, tako da ništa ne gubim (barem se nadam).

Garofeeder
24.08.2011., 10:20
Nesto sam malo o uvozu cvikera napisao na PDF-u Pravo (Tumacenje zakona...) pa koga zanima nek pogleda...

digiridan
24.08.2011., 10:25
Evo, da ljudi ne traže.

Upitah carinu smijem li uvesti dioptrijske cvikere, a oni me uputise na Agenciju za lijekove i medicinske proizvode RH.

Od njih sam dobio slijedeci odgovor:

Poštovani,

Uvoz medicinskih proizvoda u Republiku Hrvatsku mogu obavljati pravne osobe koje imaju dozvolu za promet na veliko medicinskim proizvodima i proizvođači medicinskih proizvoda sa sjedištem u Republici Hrvatskoj na temelju članka 37. Zakona o medicinskim proizvodima („Narodne novine“, broj 67/08.). Prema tome uvoz za osobne potrebe je zabranjen gore navedenim Zakonom.

S poštovanjem,

Zakljucak da zato sto netko moze uvoziti drugi ne moze ne ide mi pod kapu... Naime, zakon omogucava uvoz nabrojenim tvrtkama, ali ga nigdje izricito ne zabranjuje pojedincu....

A sto nije zabranjeno, dozvoljeno je, nije li tako?

Donata
24.08.2011., 11:14
Nakon što sam jučer isprepadala sve potencijalne naručitelje kod Zennija, danas mi poštar zvoni na vrata i nosi pošiljku, na njoj pečat OSLOBOĐENO CARINE, a pošiljici moja dva para naočala. Je li tu ikome išta više jasno? Nakon što me službenica carine iz Rijeke doslovno popljuvala na telefon, kao 3 puta mi mora ponavljati da ne mogu uvesti, a ja samo pitala čemu će im onda račun koji su tražili kao dokaz plaćanja, pa razgovor s osobom u Zagrebu koja mi s visoka veli da sve lijepo piše u rubrici "carinjenje u poštanskom prometu", meni danas naočale ipak stigle :ne zna:
sada moram opet slati mail Zenniju s isprikom jer je ipak sve stiglo, a oni su preuzeli obavezu da mi naočale pošelju za Italiju kada im ih vrate.,

Inače, naočale stigle u OK stanju, baš kako treba i s korektnom dioptrijom.

Garofeeder
24.08.2011., 12:00
Nakon što sam jučer isprepadala sve potencijalne naručitelje kod Zennija, danas mi poštar zvoni na vrata i nosi pošiljku, na njoj pečat OSLOBOĐENO CARINE, a pošiljici moja dva para naočala. Je li tu ikome išta više jasno? Nakon što me službenica carine iz Rijeke doslovno popljuvala na telefon, kao 3 puta mi mora ponavljati da ne mogu uvesti, a ja samo pitala čemu će im onda račun koji su tražili kao dokaz plaćanja, pa razgovor s osobom u Zagrebu koja mi s visoka veli da sve lijepo piše u rubrici "carinjenje u poštanskom prometu", meni danas naočale ipak stigle :ne zna:
sada moram opet slati mail Zenniju s isprikom jer je ipak sve stiglo, a oni su preuzeli obavezu da mi naočale pošelju za Italiju kada im ih vrate.,

Inače, naočale stigle u OK stanju, baš kako treba i s korektnom dioptrijom.

Meni je do sada uredno stizalo, a iz odgovora carine cini mi se da ni sami zapravo ne znaju sto im je ciniti....

Donata
24.08.2011., 14:19
Meni je do sada uredno stizalo, a iz odgovora carine cini mi se da ni sami zapravo ne znaju sto im je ciniti....

Na žalost moram se složiti da sve ukupno ovisi o sreći. Kako su mi najprije telefonski rekli naočale spadaju pod medicinske proizvode, iako meni iskreno to nije bilo ni na kraj pameti, pošto se naočale danas doslovno na kiosku mogu kupiti ako imaš sreću da na oba oka imaš istu dioptriju.
U mom slučaju, iako su mi rekli da će pošiljka biti vraćena, danas je stigla na moju kućnu adresu nakon što sam im faksom dostavila kopiju fakture. Ukupni trošak sa poštarinom bio je 44.90 USD.
Nije da se bunim što su mi naočale ipak stigle, ali kada sam ponovno iščitavala tekst sa stranica carina.hr sada mi je jasno sljedeće:
1. naočale se nigdje ne spominju i ne znam zašto spadaju u kategoriju medicinskih proizvoda i gdje to piše
Uvoz lijekova i medicinskih proizvoda u poštanskim pošiljkama izričito je zabranjen sukladno Zakonu o lijekovima i Zakonu o medicinskim proizvodima, te se takve pošiljke vraćaju pošiljatelju. Slijedom navedenoga, uvoz lijekova za osobne potrebe građana i to samo ukoliko postoji propisani recept nadležnog liječnika, mogu obavljati isključivo pravne osobe koje imaju dozvolu za promet lijekova uz suglasnost Agencije za lijekove i medicinske proizvode, uz dodatni uvjet da i sam lijek mora imati odobrenje za stavljanje u promet u Republici Hrvatskoj. Dakle, nije dozvoljeno naručivanje - kupovanje (putem interneta ili na drugi način), pa potom i primanje bilo kakvih lijekova u poštanskim i drugim pošiljkama primateljima fizičkim osobama u Republici Hrvatskoj. Takva zabrana odnosi se i na eventualno besplatno primanje lijekova od fizičkih ili pravnih osoba iz inozemstva.
2. kada sam priložila fakturu jasno je vidljivo da je vrijednost kupljene robe bila veća od 160 kuna, te je kao takva trebala podlijegati carinjenju, a ipak nije.
3. na ovu pošiljku nisu mogli primijeniti onu stavku o poklonu do 300 kuna za osobne potrebe jer je jasno vidljivo da je roba kupljena
4. sve vam ovisi o sreći.

DeepSeaCreature
27.08.2011., 11:13
Može pitanjce? :)

Imam okvire i tražim optiku u kojoj će mi po čim nižoj cijeni ugraditi leće. Dioptrija mi je sitna (-0.5) i ne treba mi nikakva zaštita, premazi i sl.

Zna netko možda koliko bi me takve leće koštale?

perkovac
27.08.2011., 11:42
Može pitanjce? :)

Imam okvire i tražim optiku u kojoj će mi po čim nižoj cijeni ugraditi leće. Dioptrija mi je sitna (-0.5) i ne treba mi nikakva zaštita, premazi i sl.

Zna netko možda koliko bi me takve leće koštale?

Ja znam.

Lent11
27.08.2011., 13:41
Ja znam.

180 kuna obje, CR - 39 plastične leće bez zaštita.

DeepSeaCreature
27.08.2011., 14:56
180 kuna obje, CR - 39 plastične leće bez zaštita.

Super, koja optika?

Lent11
27.08.2011., 15:18
Super, koja optika?

Pa ja znam 4 optike koje imaju takvu cijenu (ali Osijek) i jednu optiku u zagrebu, koja ima leće po toj cijeni.
Hoćeš na PP?

Piggy
28.08.2011., 13:56
Ja sam prošle godine naručila okvir od Morgana preko e-baya, nitko mi na carini nije radio nikakve probleme.

relativnost
29.09.2011., 15:07
Ljudi pomagajte! Trebam ugradit stakla u svoj okvir. Gdje u Zagrebu bih to mogao najjeftinije napravit? Zvao sam Ghetaldus i Kraljevic i cijene su od 300 do 500 kn sto mi je ipak previse.

Lent11
29.09.2011., 19:19
Nije mi jasno trebaš li nova stakla ili imaš stakla koja samo treba optičar umetnuti u okvir??
Ako trebaš kupiti stakla, odnosno trebaš ih, onda imaš obična plastika CR-39 - 180,00 kuna, svake zaštite i stanjivanja su više...
Ugradnja meni su naplatili 100 kuna, i to je bilo baš naznačeno na računu, kao i posebno stakla, okvir.... E sad da li su u drugim optikama to uračunavali u cijenu stakala :ne zna:

Cocaine
29.09.2011., 20:06
Trebam savjet.
Danas dođem kod optičara da mi zamjeni onaj flaks što drži donji dio stakla i lik kaže dođite za par sati.Ja mu još napomenem da pogleda ako misli da treba još što dotegnuti ili slično.On veli sve ok.Ja pogledam na sat i dignem pogled ,a ono lik drži moje naočale u dva dijela!Genij ih je uspio slomiti na sredini na onom "mostu". On veli kao nema veze budem zalemio ili neki sličan termin ,a ja još u "šoku" velim ok i odem.No kad mi se tlak spustio sam odlučio nazvati optiku i otkazati bilo kakave popravke ,te sutra idem nazad pokušati dobiti novi okvir.
Zašto, prvo zato jer mi je moj okvir slomio pred menom ,drugi je taj da sumnjam u vizualni izgled nakon popravka,a treći je situacija da ako ikad okvir pukne na tom mjestu ...di sam onda.Zlo mi je od pomisli da ću se morati natezati sa tim likom ili njegovim šefom.Arghh..Ako ima netko neku pametnu....Hvala

Lent11
30.09.2011., 09:36
Trebam savjet.
Danas dođem kod optičara da mi zamjeni onaj flaks što drži donji dio stakla i lik kaže dođite za par sati.Ja mu još napomenem da pogleda ako misli da treba još što dotegnuti ili slično.On veli sve ok.Ja pogledam na sat i dignem pogled ,a ono lik drži moje naočale u dva dijela!Genij ih je uspio slomiti na sredini na onom "mostu". On veli kao nema veze budem zalemio ili neki sličan termin ,a ja još u "šoku" velim ok i odem.No kad mi se tlak spustio sam odlučio nazvati optiku i otkazati bilo kakave popravke ,te sutra idem nazad pokušati dobiti novi okvir.
Zašto, prvo zato jer mi je moj okvir slomio pred menom ,drugi je taj da sumnjam u vizualni izgled nakon popravka,a treći je situacija da ako ikad okvir pukne na tom mjestu ...di sam onda.Zlo mi je od pomisli da ću se morati natezati sa tim likom ili njegovim šefom.Arghh..Ako ima netko neku pametnu....Hvala

To je stvarno neprofesionalno, nevjerojatno...:eek:
Traži da ti daju novi okvir, isplata u novcu, što god, jer to ne smije napraviti, pa nećeš valjda nositi tako sljemljen okvir, jer se vidi da je oštećen, a samim time i lakše će pucat.

relativnost
30.09.2011., 13:05
Nije mi jasno trebaš li nova stakla ili imaš stakla koja samo treba optičar umetnuti u okvir??
Ako trebaš kupiti stakla, odnosno trebaš ih, onda imaš obična plastika CR-39 - 180,00 kuna, svake zaštite i stanjivanja su više...
Ugradnja meni su naplatili 100 kuna, i to je bilo baš naznačeno na računu, kao i posebno stakla, okvir.... E sad da li su u drugim optikama to uračunavali u cijenu stakala :ne zna:

Trebam nova stakla. Imam samo okvir. Znaci cijene su takve.. bezveze ja mislio proc za 100, 200 kn.

cakana11
07.10.2011., 00:26
zdravo ja sam nova na forumu,registrovala sam se jer mi treba brzo odgovor,i jako bih vam bila zahvalna ako mi iko kaze ono sto mene interesuje.citala sam dosta,zabolele me i oce,a nigdje nema ono sto meni treba... o naocalama ne znam bas puno,i nemam ja problema sa vidom vec moja mama,htjela bi ja njoj uzeti naocale,imam njenu dioptriju,medjutim u optici prodavacice su mi rekle da je najbolje da ona sama dodje na licu mesta da proba te naocale,da nije bas najpogodnije da joj ja uzimam.... kao da joj ne garantuju da ce joj odgovarati 100%? interesuju me vasa misljenja i iskustva
pozdrav svima

cakana11
07.10.2011., 00:36
Ja sam prošle godine naručila okvir od Morgana preko e-baya, nitko mi na carini nije radio nikakve probleme.

i jesu ti naocale odgovarale?nije bilo nikakvih smetnji....i sta god....
ja sam vec napisala kako zelim kupiti svojoj mami,al da su me prodavacice skroz zbunile,sad nisam sigurna hoce li joj odgovarati,sta kazete vi?da joj ih kupim?:ne zna:

colour
01.12.2011., 12:00
zanimaju me razlike između Essilorovih Varilux leća i Hoya leća (za naočale)

čini mi se da im je cijena približno ista za istu kategoriju, konkretno ja sam gledala Essilor Varilux (eh ne znam točan naziv, ali jedna kategorija iza Conforta, prema onoj širini vidnog polja u sredini) i Hoyalux iD LifeStyle

dakle, u cjenovnom rangu su tu negdje, ovisi samo gdje ih nabavljate, no zanima me ima li razlike u kvaliteti vida ili nešto drugo
jedino što sam ja mogla vidjet, je da Essilor daje garanciju mjesec dana, a Hoya 6 mjeseci, mislim na ono vrijeme prilagođavanja za koje se, ukoliko se ne možete naviknut, zamijene naočale za dvoje (blizu i daleko) al bih voljela nešto čut o drugim aspektima

imate li iskustva dobra ili loša s ovim naočalnim lećama?

ps: nisam našla postojeću temu baš o ovome i molim da se ne ubaci u neku zbirnu temu, bar ne još, jer mi je prilično hitno da saznam nešto
tnx

Lent11
01.12.2011., 13:19
Kod hoyinih stakala je prednost u tome što je tvrdi sloj bolji (lakše se čiste i manje grebu), s obzirom na širinu vidnog polja, vizus i sliku koju pružaju te leće, mogu ustvrditi da su skoro pa jednake, ja bih se odlučio za neke iz varilux serije leća. Evo na stranici od Essilora: http://www.essilor.hr/b2c/iznad_40.html, ja bih ti predložio Varilux Physio f-360° 2.0 ili comfort ili ipseo, ove ostale nemaju tu "individualnost"; jer nekome treba veće vp za blizu nekom za daljinu, ovisi o načinu pomicanja oka, oko "kruži" po naočalnoj leći, pa je bitno da geometrija i baz. kr. leće budu što "individualnije", oko da se bolje adaptira.

S obzirom na jakost refrakcijske greške, i individualne potrebe optičar će predložiti najbolje rješenje za korekciju vidne greške.
:)

colour
01.12.2011., 13:51
Kod hoyinih stakala je prednost u tome što je tvrdi sloj bolji (lakše se čiste i manje grebu), s obzirom na širinu vidnog polja, vizus i sliku koju pružaju te leće, mogu ustvrditi da su skoro pa jednake, ja bih se odlučio za neke iz varilux serije leća.
po kom kriteriju za Varilux, ako su skoro pa jednake, osim što su Hoya, kako kažeš, otpornije na grebanje?
čisto informativno, jer ja isto nekako naginjem više Variluxu

Evo na stranici od Essilora: http://www.essilor.hr/b2c/iznad_40.html, ja bih ti predložio Varilux Physio f-360° 2.0 ili comfort ili ipseo, ove ostale nemaju tu "individualnost"; jer nekome treba veće vp za blizu nekom za daljinu, ovisi o načinu pomicanja oka, oko "kruži" po naočalnoj leći, pa je bitno da geometrija i baz. kr. leće budu što "individualnije", oko da se bolje adaptira.

S obzirom na jakost refrakcijske greške, i individualne potrebe optičar će predložiti najbolje rješenje za korekciju vidne greške.

e sad, stvarno ne znam koje sam uzela u obzir kao najvjerojatniji izbor, pa ne mogu usporedit s ovima koje si naveo
znam za ovu stranicu tnx, no meni je optičar pokazivao katalog, pa smo prvo mislili Comfort

u tom katalogu su leće poslagane kako se smanjuje površina onih "mutnih polja" sa strane (4 varijante, mada je spominjao i neke druge)

dakle ako znaš o čemu pričam, onda su to leće do Comforta, (još su jedne do njih), bolje su i naravno skuplje, jer šire je vidno polje, al doista nisam zapamtila koji im je naziv, i ne mogu više ni zvat jer sam ih već zadavila poprilično

poanta je da se te leće (ali isto kao i Hoya leće) uglavnom prezentiraju ljudima kroz smanjivanje mutnog dijela tj, šireg vidnog polja, pa sad ne znam na što se odnosi "individualnost" koju spominješ

može laičko pitanje..... kako da znam treba li mi veće vp za blizu ili daleko :ne zna:

edit:
i još jedno pitanje... zar se ne povećava istovremeno širina i jednog i drugog polja, proporcionalno, kako se smanjuju oni mutni rubni dijelovi

tnx :)

Lent11
01.12.2011., 14:10
1. Za varilux sam više, jer su općenito poznatiji, njihova stakla su bila i nagrađivana, (duže su u tom poslu, pa sam skloniji njima.

2. To uglavnom piše u katalogu, pa optičar procjeni, neki rade to kompjutersku provjeru :http://www.optika-kobacic.com/hr/index.php?page=progresivne-naocale (i to su essilor).

0 plus
01.12.2011., 16:46
ja bi kupil okvir od titaniuma,titanflexa...u tom stilu
jel netko zna di ima kakav (pred)Božićni popust???

colour
01.12.2011., 22:29
http://www.centaroptike.com/index.aspx

50% na sve okvire, ako ti trebaju i nova stakalca

Lent11
02.12.2011., 14:40
Ne smije se reklamirati, mod. će izbrisati post, pošaljite PP.

colour
02.12.2011., 20:00

:ne zna: koja reklama?

znam slučajno jer sam prethodnih dana sve živo obišla, uostalom pisala sam o tom, ne vidim razlog zašto ne bih podijelila info, sličnih je pun forum, gdje je što na akcijama, rasprodajama i sl.

no, ako mod vidi reklamu nek' briše
al onda je i tvoj gornji post s linkom ista stvar :ne zna:

0 plus
02.12.2011., 21:16
http://www.centaroptike.com/index.aspx

50% na sve okvire, ako ti trebaju i nova stakalca

hvala na informaciji :)
popust je primamljiv,budem sutra osobno to malo pregledao.

nažalost nema puno informacija o toj akciji,kao ni o dioptrijskim okvirima...
dok o sunčanim naočalama ima kolko oš :503::504::durica

leeloo27
02.12.2011., 22:33

A ti ćeš dobiti po guzici jer je zabranjeno reklamirati i putem pp-a i nekima daješ ideje. :p

Inače ne bih rekla da je ovo reklama, već informacija. ;) Malo mi škicnemo i prethodne postove i da se na brzinu skontati ko reklamira a ko želi samo s drugima podijeliti nekakvu informaciju. :mig:

MOREe
06.12.2011., 17:16
i mene zanima taj popust, jel tko bio već tamo?

moja sestra i ja smo otkrile da smo kratkovidne, zasad nije velika dioptrija. ona će ih morati nositi stalno, a ja na faksu kad su mi potrebne. nemam pojma o lećama i okvirima, trenutno se malo informiram o tome. :)

Zenabr1
06.12.2011., 17:21
Zeissova stakla jesu najbolja ,ali za čišćenje su koma, ja nosim stalno naočale, a posebno imam za čitanje i kop, jer je dioptrija drugačija, ali definitivno ti je najbolje ići u getaldus. Što se tiče cijena, više manje je isto kao i drugdje, a možeš i na čekove.

Lent11
06.12.2011., 19:31
Ja mogu preporučiti Hoyina stakla, zaista sam zadovoljan, ok su mi i Esselior-ova, a jako loša rodenstock, jako se teško čiste, kao da su stakla "masna"...
Moja preporuka su Hoya 1.6 + Hi - vision longlife (s 3 ili 5 zašt. slojeva, nosim s 3 i zadovoljan sam).

Lent11
06.12.2011., 19:33
A ti ćeš dobiti po guzici jer je zabranjeno reklamirati i putem pp-a i nekima daješ ideje. :p

Inače ne bih rekla da je ovo reklama, već informacija. ;) Malo mi škicnemo i prethodne postove i da se na brzinu skontati ko reklamira a ko želi samo s drugima podijeliti nekakvu informaciju. :mig:

ne bi bilo loše da se to navede, kao i na topicu o kontaktnim lećama. Malo da se precizira što je reklama / preporuka.

Hvala i pozdrav :)

leeloo27
06.12.2011., 20:54
ne bi bilo loše da se to navede, kao i na topicu o kontaktnim lećama. Malo da se precizira što je reklama / preporuka.

Hvala i pozdrav :)

Ma samo vi neopterećeno pišite i preporučavajte ono što mislite da je najbolje, za ove ostale ćemo se mi pobrinuti da ni ne znate. ;) Kažem, ja iz aviona vidim kad netko reklamira a kad netko nešto preporuča.

0 plus
09.12.2011., 18:28
Ja sam kupil u Monoklu,daju 50% na velki izbor okvira :)
naravno,ima ih dosta i sa 25%,jedne su mi bile lepe al ne tolko :D 50 je 50 :D

Kao najnajnaj leće su mi prodali 500 i nekaj po komadu,kao najbolje,Hoya. jel to preveć? :ne zna: kao imaju i malo deblje,isto ok i to,ali po 300 po komadu...

i tjedan dana moram čekat izradu :durica

Lent11
09.12.2011., 18:30
To je oko cijena, ja plaćama 700 kuna jedno staklo, ako ti je dioptrija velika...
Moja je -5.

grand_duke
09.12.2011., 21:29
obilazio danas optike u potrazi za naočalama i malo me zbunjuju razlike u cijenama leća:

dakle, trebam jednojakosnu sa zaštitom, lom svjetla 1/6 i nude mi:

Zeiss LotuTec - 619 kn/kom
Essilor Crizal Forte+ - 480 kn/kom
Rodenstock Solitaire Protect Plus - 820 kn/kom
kod Rodenstocka u slučaju da je leća i "odmarajuća/antistresna za oči" (Aveo) onda je cijena još cca 50kn viša

(moram još sutra pitati za Hoyu)

velike su to razlike...posebice između Essilora i Rodenstocka...

našao sam ovdje i tabelu (http://www.djblee.com/files/Download/ShamirComparisonChart.pdf) sa prikazom klasifikacije između pojedinih proizvođača

nadalje, osim samih zaštitnih premaza, da li netko zna i kolika je "vidljiva" razlika, a koliko prije svega "zdravstvena" razlika između same vrste leća razvrstanih u "standard-premium-elite" u rubrici "Single Vision Lenses"?

od ljudi s iskustvom ili stručnih osoba (optičari/oftalmolozi) molim da mi kažu mišljenje o kvaliteti pojedinih proizvođača te neka preporuče što je najbolje

Lent11
10.12.2011., 09:00
obilazio danas optike u potrazi za naočalama i malo me zbunjuju razlike u cijenama leća:

dakle, trebam jednojakosnu sa zaštitom, lom svjetla 1/6 i nude mi:

Zeiss LotuTec - 619 kn/kom
Essilor Crizal Forte+ - 480 kn/kom
Rodenstock Solitaire Protect Plus - 820 kn/kom
kod Rodenstocka u slučaju da je leća i "odmarajuća/antistresna za oči" (Aveo) onda je cijena još cca 50kn viša

(moram još sutra pitati za Hoyu)

velike su to razlike...posebice između Essilora i Rodenstocka...

našao sam ovdje i tabelu (http://www.djblee.com/files/Download/ShamirComparisonChart.pdf) sa prikazom klasifikacije između pojedinih proizvođača

nadalje, osim samih zaštitnih premaza, da li netko zna i kolika je "vidljiva" razlika, a koliko prije svega "zdravstvena" razlika između same vrste leća razvrstanih u "standard-premium-elite" u rubrici "Single Vision Lenses"?

od ljudi s iskustvom ili stručnih osoba (optičari/oftalmolozi) molim da mi kažu mišljenje o kvaliteti pojedinih proizvođača te neka preporuče što je najbolje

Ovaj rodenstock je skuplji, jer je sad izašao taj novi sloj, koji se lakše čisti, iako ja nisam zadovoljan s njima.
S obzirom da se radi o monofokalnim (jednojakosnim) naočalnim lećama, razlike gotovo da i nema, takve leće nisu zahtjevne za izradu, ra razliku od progresivnih i bifokalnih. Leća koju ste uzeli ima indeks loma 1.6, što znači da je malo tanja od 1.5 - tzv. CR - 39, obična plastika.

Zdravstevnih razlika nema, čak su i optička svojstva navedenih leća gotovo identična, mogu samo reći da postoji razlika između "premaza" - zaštitnih slojeva na površini leće: sve te leće imaju "zaštite", u to spada AR (antirefleksni sloj), hidrofobni sloj i tvrdi sloj, te neke leće jjoš imaju i UV zaštitu. Antirefleksni sloj je sloj na površini leće zelene boje: http://www.essilor.com.au/materials_and_treatments/general_information/nikon_seecoat/, taj sloj služi kako bi se smanjila refleksija na staklima, essilor ima jedini posebni tvrdi sloj - SR Booster, koji je pokazao značajan napredak u odnosu na ostale slojeve, u smislu otpornosti na ogrebotine.
Što se tiče debljine naočalne leće, ovisi o vašoj dioptriji (sfernoj/cilindričnoj), razmaku zjenica (PD), te o mjerama dimenzija naočala (ručke, nosnik, staklo), te o samoj bazičnoj krivini stakla (BC), koja je opet uvjetovana veličinom okvira, jer se staklo buši po okviru.

Mogu vam opisati svaki od ovih, s obzirom da sam ih i sam koristio, a znam i općenito:
1. Zeiss - teško se čiste, nažalost debljina leće je razočaravajuća, stanjena stakla, pa izgledaju kao da nisu...
2. Essilor - jako dobar sloj, ovo su dobre leće :top:
3. Rodenstock - opisan gore, problemi sa čišćenjem ("mašćenje" leće)...
Cjenovne razlike su zaista velike, pitajte još za Hoyu, jer ja sam njihovim monofokalnim jako zadovoljan u svim segmentima, ako morate birati između ovih onda: Essilor.

Linkovi, da se još možete orjentirati:

1. Essilor C. Forte: http://www.essilor.hr/b2c/crizal_forte.html
2. Kalkulator izračunavanja okvirne debljine stakala: http://www.justeyewear.com/thickness-calculator
3. http://www.rodenstock.com/rodb2c/com/en/index.html
4. http://www.zeiss.com/

Pozdrav :)

grand_duke
10.12.2011., 10:50
Thx Lent

inače, sve ovo "teorijski" sam proučil već i ranije, optičari reklamiraju i govore najbolje naravno ili o firmi s kojom rade ili o najskupljoj ako ih imaju više u partnerstvu...
zato su me zanimala mišljenja ljudi, običnih svakodnevnih korisnika, koja su najmjerodavnija...jer svaki cigo svoga konja hvali pa su te deklarirane vrijednosti na webu samog proizvođača možda i dosta neobjektivne...
jer oni sigurno ne budu rekli, naše su debele, naše se maste, teško čiste i tome slično...

ali kada kupac iskešira 1000-1500 kuna za dvije leće onda bude bez dlake na jeziku iskomentiral eventualne nedostatke...

inače su moja stakla cilindrična, trebaju manji okviri i lom je na 1/6 upravo iz razloga da ne ispadnu predebela na rubovima...

dodatno pitanje:

osim samih leća, kolika je razlika u kvaliteti kod proizvođača samih okvira za naočale?

manje više 10tak grupacija u svijetu proizvodi sve ove brandirane okvire kao "home ili licensed brands" i tu su česti prelasci dizajnera iz jednog u drugi tabor...

dakle - od proizvođača - kak je stanje?

Luxottica
Safilo
Marcolin
Rodenstock
De Rigo
Visibilia
Marchon
Viva
Charmant
Grossfilley
Menrad

ima li bitnih odstupanja u kvaliteti materijala, izrade i završne obrade?

0 plus
10.12.2011., 12:56
To je oko cijena, ja plaćama 700 kuna jedno staklo, ako ti je dioptrija velika...
Moja je -5.

Meni se povećala za 0,5 i sad je -2 i -2,25. Cilindre nemam.

Ima neko za preporučit neko dobro sredstvo za čišćenje leća i okvira?

Lent11
11.12.2011., 13:40
Thx Lent
(...)
dakle - od proizvođača - kak je stanje?

Luxottica
Safilo
Marcolin
Rodenstock
De Rigo
Visibilia
Marchon
Viva
Charmant
Grossfilley
Menrad

ima li bitnih odstupanja u kvaliteti materijala, izrade i završne obrade?

Mogu reći samo da razlike u materijalu okvira, kvaliteti nema, svi su odobreni, testirani, razlike su samo u cijeni, dizajnu. Izdvojio bih de rigove okvire, kao jedne od skupljih i ljepših (imaju širok izbor dizajna). Rodenstock ima jednostavne, minimalističke, sportske okvire.
Ja okvire kad biram, biram samo po izgledu i kako mi stoje, onda obratim pažnju na cijenu.

Meni se povećala za 0,5 i sad je -2 i -2,25. Cilindre nemam.

Ima neko za preporučit neko dobro sredstvo za čišćenje leća i okvira?

Za ovu dioptriju nije potrebno stanjivati stakla, i sam sam imao tu dioptriju, stakla mi nisu bila debela, počeo stanjivati kad je bila oko -3.5.

Čišćenje leća i okvira:
Okvir - voda i sapun
Leće - http://www.yopi.de/prd_1588054 - u DM-u, 10 kuna, 52 kom.
i obična krpica za čišćenje naočala koja se dobije u optici.

0 plus
11.12.2011., 17:16
fala na informacijama :)

ja sam okvire biral po izgledu,materijalu izrade,cijeni,(ne)lakoći održavanja-čišćenja :D otprilike tim redosljedom...

colour
12.12.2011., 22:17
Leće - http://www.yopi.de/prd_1588054 - u DM-u, 10 kuna, 52 kom.
i obična krpica za čišćenje naočala koja se dobije u optici.
ove jeftine "maramice" za čišćenje neće ti preporučiti nijedan optičar, nasuprot
jer obično sadrže alkohol i preagresivne su pa mogu uništiti npr. antirefleksni sloj
dakle, i za leće najbolje voda i blagi detergent/sapun ako treba očistit posebno, inače samo te krpice za brisanje koje idu s naočalama
imaju u optikama posebna sredstva, koja su puno skuplja od ovih po marketima, ali i za njih kažu, samo u iznimnim prilikama

Marty
17.12.2011., 02:28
Dakle, puknuo na jednom mjestu - spoju okvir.
Titanium, ray ban.
Skupo plaćen, preko tisuću kn ( možda nekom nije,,ali meni, eto jest )
Trajao manje od godinu dana, za idući okvir ne dam više od 500 kn :)

Da li netko zna gdje bi se to moglo zavarit, zalemit, spojit na neki način?

Obišao par optičara, kažu, ne rade to, ali radi netko u ZG sa
nekim posebnim aparatićem za zavarivanje.

Hvala na eventualnom odgovoru.

Lent11
17.12.2011., 11:41
Titanium, ray ban.

Vjerojatno treba lotanje, ti okviri su jako osjetljivi, znam kada mi se okvir raširio, odnio sam ga u 2 druge optike, nisu htjeli preuzeti, preosjetljivo je, pa ne žele snositi posljedice. Najbolje odnesi u optiku gdje je kupljen, ne mogu ti ni jednu preporučiti; nisam iz ZG.

MOREe
22.12.2011., 20:44
leće Hoya sa super hi vision anti refleksnim slojem koliko sam zaključila su kvalitetne i dobre za održavanje, zar ne??? tako sam zaključila iz prijašnjih postova pa samo provjeravam jer sam razmišljala dal da te uzme moja sestra.

O plus jesi li dobio naočale i jesi li zadovoljan njima. htjela sam te pitati kolko su te na kraju izašle i jesam li dobro pročitala da si za par leći Hoya ukupno izdvojio neš više od 1000 kn?

Lent11
23.12.2011., 08:33
Jel pitanje upućeno meni?
Ako je onda evo (prepisujem s računa): 2 naočalne leće: Hoya Eyas 1.6 Nulux, zaštitna: Super Hi Vision = 950,00 kn
Okvir: 1000 kn
Ukupan iznos: 1950,00 kn.
Samo moja stakla su stanjena, jer mi je velika dioptrija, tako da ako tvoja sestra nema veliku dioptriju, neće trebati stanjena, pa će ju to puno jeftinije koštati. :)
Zadovoljan sam, lako se čiste, okvir je na bušenje: http://www.framesdirect.com/rimless-frames-eyewear-gst-lho.html, i imaju UV zaštitu.

MOREe
23.12.2011., 08:54
Puno hvala!!! :)

MOREe
23.12.2011., 11:13
lent još sam htjela pitati oko prilike koliko koštaju takve Hoya leće ako se ne stanjuju jer moja sestra ima malu dioptriju 0.75?

feriha
03.01.2012., 23:31
ako nam se poveća dioptrija na lećama može li se raditi ta dioptrija na istima, ili treba kupiti nove leće????

Lent11
04.01.2012., 11:56
Naravno da se mora kupiti nove leće, ne postoji takav način. Moguće je zadržati okvir, i promjeniti stakla/leće, ali zadržati te leće ne.

123nick
04.01.2012., 13:03
Ja sam kupil u Monoklu,daju 50% na velki izbor okvira :)
naravno,ima ih dosta i sa 25%,jedne su mi bile lepe al ne tolko :D 50 je 50 :D

Kao najnajnaj leće su mi prodali 500 i nekaj po komadu,kao najbolje,Hoya. jel to preveć? :ne zna: kao imaju i malo deblje,isto ok i to,ali po 300 po komadu...

i tjedan dana moram čekat izradu :durica

tek sad sam vidjela ovo :raspa: jel još uvijek tamo popust?

MOREe
07.01.2012., 01:54
ne, akcija ti je bila do 24. 12. 2011.

crvena1
20.01.2012., 18:32
Titanium, ray ban.

Ima u korčulanskoj 3f jedna radionica za popravke,Zove se Scorpius! popravljaju i titanium okvire.

abusaef
07.02.2012., 12:01
Imam problem sa naočalama.
Dioptrija mi je -3, bez cilindra. Nosim leće već 15ak godina, nikada naočale jer ih mrzim.
No da bi navečer odmarao oko od leća kupio sam ipak naočale i ostao iznenađen kako je slika iskrivljena!?!? Naime gotovo da niti iz jednog kuta gledanja ne vidim ravne rubove - sve je manje ili više iskrivljeno. Optičarka me upozorila da ću vjerojatno morati se priviknuti jer nisam nikada nosio naočale, no ovo nisam očekivao. Meni je sa njima nespretno i hodati, nemam pojima kako bi vozio da mogu (ne vozim). Da li je to normalno ili su možda sprčkali naočale kod izrade?
:ne zna:

BTW
Imam stare naočale koje nikada nisam nosio (neke dječje) - slika nikada nije bila tako iskrivljena na njima.

Lent11
07.02.2012., 13:20
Da to je normalno, i onima koji kombiniraju naočale i leće je tako (znam po sebi), jednostavno se oko mora akomodirati. Osim toga, jedan od razloga je to što se oko s lećama nesmetano giba, dok kod naočala to nije slučaj (ograničenost okvirom)

Stoga nema razloga za brigu. :)

škorpionka_
08.02.2012., 12:15
Išla sam očnom, pregledao oči i rekao kratkovidna, minus 0,75. Uzela naočale. E, sad. Problem mi je taj kaj imam osjećaj da izbliza bolje vidim čitati bez naočala, a za npr. vožnju i gledanje tv-a mi naočale odgovaraju. Trebam li onda naočale skidati prilikom čitanja knjige, već kad tako bolje vidim ili ipak moram naočale stalno imati na očima? Totalno sam zbunjena.

grizli
08.02.2012., 12:21
Bio sam u gethaldusu na pregledu i ustvrdio da mi je dioptrija na postojecim naocalama dobra.

Imam jedne suncaone naocala koje iznutra imaju posegbna okvir za diptrijske leće.

Pošto su to neke jeftine naočale, ztavio bih unutra neke jeftine leće...

GDJE kupiti najjeftinije (bez posebnih slojeva i sl) , doptrija je -5, da ne budu bas pre debele.. ?

Dobio sam u gethaldusu recept za HZZO, da li mogu neke novce dobit od njih ? (i koliko) ?

Lent11
08.02.2012., 14:07
Išla sam očnom, pregledao oči i rekao kratkovidna, minus 0,75. Uzela naočale. E, sad. Problem mi je taj kaj imam osjećaj da izbliza bolje vidim čitati bez naočala, a za npr. vožnju i gledanje tv-a mi naočale odgovaraju. Trebam li onda naočale skidati prilikom čitanja knjige, već kad tako bolje vidim ili ipak moram naočale stalno imati na očima? Totalno sam zbunjena.

To je normalno, jer miopične (kratkovidne) osobe, vide dobro na blizu, a loše na daljinu, a razlika je izraženija s jakošću dioptrije. Za blizu možete i ne morate nositi, potpuno je svejedno, ovisi kako vam je ugodnije. Ali za daljinu ih obavezno nosite.

Bio sam u gethaldusu na pregledu i ustvrdio da mi je dioptrija na postojecim naocalama dobra.

Imam jedne suncaone naocala koje iznutra imaju posegbna okvir za diptrijske leće.

GDJE kupiti najjeftinije (bez posebnih slojeva i sl) , doptrija je -5, da ne budu bas pre debele.. ?

Dobio sam u gethaldusu recept za HZZO, da li mogu neke novce dobit od njih ? (i koliko) ?

Dobije se 74 kune (od HHZO-a):flop:... A za kontaktne leće ništa... Ja više ne uzimam te potvrde, jer mi taj iznos ništa ne znači, stakla su mi 1200 kuna + okvir 1000, sveukupno 2200, a traje svega 6 mjeseci (dioptrija se mijenja, sad je -5.50).

Za -5, se preporuča indeks 1.60, to su malo tanja stakla, često dolaze sa zaštitama, pa koštaju oko 1000 kuna +/-.

Obična nestanjena (indeks loma: 1.5), plastična, bez ikakvih zaštita, najobičniji CR - 39, koštaju 180 kn (obje).

EDIT: sad sam tek vidio, da si pitao "GDJE", svaka optika ima takve leće, samo žele prodati skuplje (samo reci obična plastična ili CR-39).

grizli
08.02.2012., 16:43
Dobije se 74 kune (od HHZO-a):flop:... A za kontaktne leće ništa... Ja više ne uzimam te potvrde, jer mi taj iznos ništa ne znači, stakla su mi 1200 kuna + okvir 1000, sveukupno 2200, a traje svega 6 mjeseci (dioptrija se mijenja, sad je -5.50).

Za -5, se preporuča indeks 1.60, to su malo tanja stakla, često dolaze sa zaštitama, pa koštaju oko 1000 kuna +/-.

Obična nestanjena (indeks loma: 1.5), plastična, bez ikakvih zaštita, najobičniji CR - 39, koštaju 180 kn (obje).

EDIT: sad sam tek vidio, da si pitao "GDJE", svaka optika ima takve leće, samo žele prodati skuplje (samo reci obična plastična ili CR-39).

pa plastika je relativno lagana

Tj ne smeta me ako su deblja stakla doke jer se to ne vidi..

Pa ako uzimam ove od 180 kn-a onda mi 74 kn nije za baciti ?

KOGA GOD ZOVEM svi tvrde da je CR-39 min 300 kn---

Pa gdje ima za 180 obje ??? Po mogucnosti na trešnjevci

Mr2011
08.02.2012., 18:17
Pozdrav svima!
Već sedam godina nosim progresivne naočale i bila sam vrlo zadovoljna.U zadnje vrijeme primjetila sam nešto slabiji vid na blizinu.Pregled kod oftalmologa - konstatacija da se je vid na daljinu čak i popravio,a na blizinu nešto malo narastao.Inaće radi se o starač. dalekovidnosti.Odoh kod optičara narućim vrlo skupe leće za progresiju i na kraju razočarenje.S novim naočalama gotovo pa lošije vidim.Rad na računalu skoro pa nemoguć i opčenito čitanje na blizu.Optičar me uvjerava da sa novim modernim progres. lećama nije moguće postići da mogu komotno raditi na računalu,već me uvjerava da bi trebala nabaviti naočale ta rad na PC-u.Molim vas da mi netko tko zna objasni zar je zbilja tako,jer ne mogu se složiti s činjenicom da platim nove progres. naočale 3800,00 Kn i da sad moram nabaviti druge za rad na kompjuteru.?:confused:

slaFko1980
09.02.2012., 22:43
Pozdrav svima!
Molim vas da mi netko tko zna objasni zar je zbilja tako,jer ne mogu se složiti s činjenicom da platim nove progres. naočale 3800,00 Kn i da sad moram nabaviti druge za rad na kompjuteru.?:confused:

Diopt.leće za rad za računalom bi bila bolja varijanta od progresivnih, u smislu da je rad ugodniji jer nemate cijeli raspon dioptrija uključen u te leće nego samo jedan dio - od diopt.za čitanje i smanjeno za oko pola dioptrije.
Ali ako već posjeduje te progresivne naočale i one bi se morale koristiti za računalom. Ako vam je promjena dioptrije bila veća, tj. raspon između daljine i blizine se povećao to može biti jedan od faktora ne prilagodbe za rad na računalu. Za rad na računalu koriste srednji segment koji je uvijek najuži u progresivnim lećama i tu se javlja najviše problema.
napiši te koji se progresiv kupili. jer za rad na računalu su vam idealni "plitki" progresivi kod kojih razmak između daljine-blizine je oko 13mm dok kod klasičnih je oko 18 - ovisi o modelu.

Gle -5,00 se vidi u praktički u bilo kojem okviru.
Imaš nekih opcija da nisu leće od Essilora,Hoye,Zeissa itd... po povoljnijoj cijeni.
Recimo dobra ti je opcija od Essilora Airwear Trio Clean - njihov osnovni AR,1.59 index loma - nešto malo deblje od 1.6. Polikarbonat - cijena je ispod 200kn po leći.

U pravilu ne bi trebale smetati prilikom čitanja - ili je dioptrija prekorigirana.
Postoji opcija Essilor Antifatigue - u koju se stavlja dioptrija za daljinu i dioptrija za čitanje smanjena za 0,25 - Dakle kod tebe bi bilo -0,50 za čitanje i daljina ostaje -0,75.

bubaspara
10.02.2012., 21:21

Evo i ja da ti potvrdim da je to sasvim ok, ja sam počela s -0.5, pa 0.75, tada sam bez problema i lakše mi bilo čitat novine , radit na kompu bez njih, al za telku, vožnju i sl obavezno.....

------------

Nego ja imam pitanje za one u "minusu" kako vam se često mijenja dioptrija?

Ja sam npr svakih cca 2 god skupila 0.5, s time da kad sam došla na -3 (skupljala nekih 6-7 god) uzela sam dosta skupa essillor stakla i nije mi se dioptrija promjenila u narednih 5 godina, eto sad mi otišlo na 3.5:ne zna:

Btw, dnevno sam min. 8-9 sati na kompu (s kraćim prekdima naravno)

Lent11
11.02.2012., 10:22
Evo i ja da ti potvrdim da je to sasvim ok, ja sam počela s -0.5, pa 0.75, tada sam bez problema i lakše mi bilo čitat novine , radit na kompu bez njih, al za telku, vožnju i sl obavezno.....

------------

Ja sam npr svakih cca 2 god skupila 0.5, s time da kad sam došla na -3 (skupljala nekih 6-7 god) uzela sam dosta skupa essillor stakla i nije mi se dioptrija promjenila u narednih 5 godina, eto sad mi otišlo na 3.5:ne zna:

Poveća se svakih 6 mjeseca za oko -0.75 do -1.0 (sad je -5.5), stečena u 3 godine...

vitamin D
11.02.2012., 21:44

Meni se možda 3 godine mijenjala stalno svako pola godine mi je skakala za 0.5 do 0.75, ali evo zadnje 3-3 i pol godine mi stoji na istom. Meni nije bilo do stakala, uvijek koristim ista. :ne zna:

slaFko1980
11.02.2012., 22:21
Mislim da to nije do leća,više do genetike i eventualno napora očiju(komp,tv,dugo trajno čitanje) - kod mijopa.

grizli
12.02.2012., 10:41
Meni se možda 3 godine mijenjala stalno svako pola godine mi je skakala za 0.5 do 0.75, ali evo zadnje 3-3 i pol godine mi stoji na istom. Meni nije bilo do stakala, uvijek koristim ista. :ne zna:

Kolko si imao/la godina kad ti je prestala dioptrija rasti ?

mari_2011
12.02.2012., 12:45
------------

pozdrav i tebi u minusu :D
sa 15/16 godina sam imala prvu diptriju: -0.5
...a 10 godina poslije imam sluzbeno: -3 (lijevo) i -2.25(desno).
(a nesluzbeno znam da mi se pogorsala,
samo nikako otici to opet prekontrolirati.....)
u pravilu oko se razvija do ca 24te godine...i onda bi kao
trebala i ta dioptrija trebala 'stati'..
ali.. radi kompa,naprezanja i sl.. nije nit cudno sto nam se
i sve dalje kvari vid...:(

ide li tko na rebro na kontrolu sa okama?
koga preporucate? :mig:

El Gato Félix
12.02.2012., 13:13
Drage forumašice i forumaši, lijepo vas molim da daljnju raspravu o refrakcijskim greškama (kratkovidnost, dalekovidnost, astigmatizam, staračka dalekovidnost) i oftalmološkim pregledima nastavite na odgovarajućoj temi naslova Dioptrija naša svagdašnja (http://www.forum.hr/showthread.php?t=13106).

Ova tema namijenjena je raspravi o naočalama, a ne o etiopatogenezi i kliničkim karakteristikama refrakcijskih anomalija.

Ovdje ste zaista pretjerali s offtopicom.

mari_2011
12.02.2012., 13:37
ispricavam se na oftopiku.
mislim, nisam znala da je rasprava o
naocalama-dioptrijama-pregledima i sl.. rastavljena u par tema..
pardon ;)

no, ovom prilikom da pitam,vezano za naocale...
jel bio netko u gethaldusu u outletu u sv. heleni...?
jel se isplati ici čekirati modele?

Lent11
12.02.2012., 19:01
ispricavam se na oftopiku.
mislim, nisam znala da je rasprava o
naocalama-dioptrijama-pregledima i sl.. rastavljena u par tema..
pardon ;)

no, ovom prilikom da pitam,vezano za naocale...
jel bio netko u gethaldusu u outletu u sv. heleni...?
jel se isplati ici čekirati modele?

Bio sam jednom prilikom, na povratku iz Njemačke, bilo je povoljnih okvira, ali nisam našao, onakav kakav sam htio, ali to je bilo prije 2 godine, sad koliko se promijenilo....

blackpirate
12.02.2012., 22:26
jel mi može neko preporučiti neku dobru optiku na području zagorja ili varaždina?
da dobro izmjere dioptriju i da rade kvalitetna stakla koje se ne oštećuju brzo?

i kakve su cijene za stakla za rad na računalu? jel to puno skuplje od običnih stakala?

Lent11
13.02.2012., 08:52
jel mi može neko preporučiti neku dobru optiku na području zagorja ili varaždina?
da dobro izmjere dioptriju i da rade kvalitetna stakla koje se ne oštećuju brzo?

i kakve su cijene za stakla za rad na računalu? jel to puno skuplje od običnih stakala?

Ne mogu odgovoriti za ovo gore, ali mogu za podebljano.
Leće za rad na računalu, su ustvari obična stakla s antirefleksnim i anitistatičkim slojem. Inače postoji puno oblike: obične plastične bez zaštita (slojevi), plastične sa AR i tvrdi sloj (protiv grebanja), plastične s AR, tvrdi, hidrofobni...

slaFko1980
14.02.2012., 10:20

Dioptrijske leće se ne oštećuju sama od sebe :-) . Jedni od najboljih su Essilorov Crizal Forte i Hoyin HI Vision LongLife . cijene su od 150kn (ili možda jeftinije) do kojih 350,00kn za 1.5 CR, sad drugi materijali 1,59 / 1,6 su skuplji - po leći . Koliko znam kod nas je jedan od najskupljih Rupp&Hubrach Nanoperl Purlux on je oko 500kn po leći.

geronimo666
02.03.2012., 09:25
pozdrav svima. moze mala pomoc jer sam na cudu sta napravit. nikad nisam imao problema sa vidom do sad i idem na preglede bar svakih 6 mjeseci (firma me salje). pred jedno 2 mjeseca sam poceo imat malo problema sa lijevim okom jer sam se tesko koncentrirao na tekstove i opcenito pokrete na ekranu racunala, lagano iritiranje ociju pa se pocnem hvatat za glavu,... pa sam otisao na pregled. mislim da je to bila posljedica malo zesceg visenja pred kompom (brzi FPS-i). inace jako puno vremena provodim pred ekranom, sto na poslu sto doma.

tokom pregleda sam objasnio problem i na kraju mi je izmjereno sljedece. navodim sve jer ne kuzim uopce ove brojeve tako da ni ne kuzim koja mi je diotrija pa ak moze malo pojasnjenje:

vod:1.0 dsPH. 0.50 dcYL. -0.25 x 145= 1.0 Jeg.: tod: 14.00
vod:1.0 dsPH. 0.50 dcYL. -0.25 x 30= 1.0 Jeg.: tod: 14.50

fundus: normalis
Dg: Astigmatigmus hypermetropicus oc utq

na pregledu u Medico-u pred nekih 2 mjeseca mi nije izmjerena nikakva dioptrija.
ono sto mene interesira jest dali mi preporucate nositi naocale obzirom da stvarno vidim savrseno (i blizu i daleko) ili da uzmem samo stakla sa antireflex premazima za rad na kompu.

narucio sam vec naocale u saimoilrag-iju u wtc-u Rijeka, ali su nesto zeznuli bili pa sad opet cekam, ali razmisljam da odustanem jer imam paranoju da ce oni napravit nesto krivo pa da cu si jos vise nastetit zdravlju koristeci to. kad ona uzima onu mjeru razmaka ociju sa onim aparatom, ako to zezne, jel moze to bit opasno po oci?

btw razmisljam i o rupicastim naocalama jer sam procitao/cuo da su dobra stvar/vjezba za oko.

imam 30 godina i nikad nisam nosio naocale.
hvala.

Špigeta
02.03.2012., 12:17
Pozdrav ekipa
dakle, trazim naočale, ali BEZ okvira, ako me kuzite :zubo:
nešto tipa ove http://www.ray-ban.com/international/products/optical/RB6113?var=2672
e sad to su ray ban i poprilično su skupe, kao uostalom sve naocale bez okvira (jer je potrebno neko čvršće staklo za bušenje).
uglavnom, jel preporučujete neku trgovinu u zagrebu gdje bi bile niže cijene za takavu vrstu naočala? :ne zna:

geronimo666
02.03.2012., 12:47
Pozdrav ekipa
dakle, trazim naočale, ali BEZ okvira, ako me kuzite :zubo:
nešto tipa ove http://www.ray-ban.com/international/products/optical/RB6113?var=2672
e sad to su ray ban i poprilično su skupe, kao uostalom sve naocale bez okvira (jer je potrebno neke čvršće staklo za bušenje).
uglavnom, jel preporučujete neku trgovinu u zagrebu gdje bi bile niže cijene za takavu vrstu naočala? :ne zna:

sad si me podsjetio. ja sam uzeo nesto slicno sad od Police-a i pitao prodavacicu dali kada se naprave, i dalje ovi "cavlici" ili "vidice" vire ovoliko van prema oku i ona rekla da ne, ali naravno kad sam ih vidio gotove sam se sokirao jer i dalje to viri prema mojim ocima nekih 3-4mm. to je jos jedan razlog zasto razmisljam da odstanem od ovih cvika gore u postu.
wtf, pa di je tu safety.

Špigeta
02.03.2012., 12:58
Baš gledam svoje (imam takav vec jedan par) i ti "cavlici" su obloženi nečim, nekakvom guma-spužvom ( :zubo: ) i djeluje mi safety.

geronimo666
02.03.2012., 13:01
Baš gledam svoje (imam takav vec jedan par) i ti "cavlici" su obloženi nečim, nekakvom guma-spužvom ( :zubo: ) i djeluje mi safety.

da, imaju kapicu od gume, ali stari moj nebih volio to imat na glavi prilikom sudara u autu. ja sam mislio da oni odrezu te cavlice na neku minimalnu duljinu i stave kapicu, recimo 1mm.

Špigeta
02.03.2012., 13:07
stvarno ne znam kakve to imaš naočale, ali kod mojih je fakat 1mm i onda ona rupica probijena u staklu je popunjena tom gumom.
nego koliko si platio te u Police-a? pretpostavljam da tamo sveukupna cijena nije bila ispod 1500? :ne zna:

geronimo666
02.03.2012., 13:12
stvarno ne znam kakve to imaš naočale, ali kod mojih je fakat 1mm i onda ona rupica probijena u staklu je popunjena tom gumom.
nego koliko si platio te u Police-a? pretpostavljam da tamo sveukupna cijena nije bila ispod 1500? :ne zna:

e pa eto, znaci ne rade kako treba. a od puno ljudi sam cuo da taj ducan nije ok. oni ocito ne zrezu to :504:.
samo okvir je bio nekih 900kn, ali kao daju na 50% ako uzmem stakla kod njih. neki dan sam bio tamo, uzmem gotove cvike u ruku i gledam kako su ukoso stavili jedno staklo :503:.

i sad ponovo cekanje, ali kazem, razmisljam da to sve skupa odje. samo mi treba neko strucan da mi kaze kakva je ta moja dioptrija i da mi da neku preporuku jer ja stvarno vidim savrseno i nemam nikad nikakve probleme ili naprezanja kad nisam na kompu, a i onda problemi pocnu tek nakon sati igranja FPS-a gdje oci lete brzo po ekranu, a i skuzio sam da jako malo trepcem prek kompom sto nije zdravo jer se isusuje oko.

Špigeta
02.03.2012., 13:16
ok, hvala ti na odgovorima :mig: . Valjda će se još netko javit tko ima bolja iskustva.

Lent11
03.03.2012., 19:21
pozdrav svima. moze mala pomoc jer sam na cudu sta napravit. nikad nisam imao problema sa vidom do sad i idem na preglede bar svakih 6 mjeseci (firma me salje). pred jedno 2 mjeseca sam poceo imat malo problema sa lijevim okom jer sam se tesko koncentrirao na tekstove i opcenito pokrete na ekranu racunala, lagano iritiranje ociju pa se pocnem hvatat za glavu,... pa sam otisao na pregled. mislim da je to bila posljedica malo zesceg visenja pred kompom (brzi FPS-i). inace jako puno vremena provodim pred ekranom, sto na poslu sto doma.

tokom pregleda sam objasnio problem i na kraju mi je izmjereno sljedece. navodim sve jer ne kuzim uopce ove brojeve tako da ni ne kuzim koja mi je diotrija pa ak moze malo pojasnjenje:

vod:1.0 dsPH. 0.50 dcYL. -0.25 x 145= 1.0 Jeg.: tod: 14.00
vod:1.0 dsPH. 0.50 dcYL. -0.25 x 30= 1.0 Jeg.: tod: 14.50

fundus: normalis
Dg: Astigmatigmus hypermetropicus oc utq

na pregledu u Medico-u pred nekih 2 mjeseca mi nije izmjerena nikakva dioptrija.
ono sto mene interesira jest dali mi preporucate nositi naocale obzirom da stvarno vidim savrseno (i blizu i daleko) ili da uzmem samo stakla sa antireflex premazima za rad na kompu.

narucio sam vec naocale u saimoilrag-iju u wtc-u Rijeka, ali su nesto zeznuli bili pa sad opet cekam, ali razmisljam da odustanem jer imam paranoju da ce oni napravit nesto krivo pa da cu si jos vise nastetit zdravlju koristeci to. kad ona uzima onu mjeru razmaka ociju sa onim aparatom, ako to zezne, jel moze to bit opasno po oci?

btw razmisljam i o rupicastim naocalama jer sam procitao/cuo da su dobra stvar/vjezba za oko.

imam 30 godina i nikad nisam nosio naocale.
hvala.

Tumačenje nalaza:

desno oko: vidna oštrina bez korekcije i s korekcijom - 100%, sferna dioptrija -0.5, s cilindrom od -0.25, pod kutem od 145 stupnjeva. Očni tlak 14 mmHg, slično je i za lijevo oko samo je cilindrični kut (axis) 30, visus je također 100%-tni.

Nikako ne uzimati rupičaste naočale, nisu priznata od med. struke, niti dobra za oko. Pričekajte izradu naočala, pa ćete vidjeti. Mjera za oko - pretpostavljam za razmak zjenica, ne vjerujem da će doći do pogrješke, ako je mjera kriva (veća razlika), može doći do slabije vidne oštrine i postizanja nepovoljne korekcije, ali mala je vjerojatnost da je osoba koja je to mjerila pogriješila.

Lent11
03.03.2012., 19:25
ok, hvala ti na odgovorima :mig: . Valjda će se još netko javit tko ima bolja iskustva.

I sam nosim takve, ali nisam baš nešto zadovoljan, evo sistematizirat ću:
Pozitivno: lijepe su :D, lagane
Negativno: mogu otpasti ručkice(meni već 2 puta, ali ih je optičar popravio), osjetljive, skupe, ne idu na velike dioptrije.
Platio sam ih 2000 kuna (okvir 900, stakla 1100, razlog tolikoj cijeni leća je što imam veću dioptriju (-5.50, -5.00) pa sam morao uzeti stanjena stakla.

Hoću li ih ponovno uzeti: ne.

Ravine
05.03.2012., 10:32
Molim preporuku optike u Splitu ?

Ravine
05.03.2012., 22:14

čekam odgovor :kava:

El Gato Félix
10.03.2012., 20:03
BlondMom i Lent11, naše postove o prizmama prebacio sam na temu Strabizam u odraslih (http://www.forum.hr/showthread.php?p=38344801#post38344801), kako bi se sve o tom pitanju našlo na jednom mjestu i to onom gdje i jest najpotrebnije.

atlantiday
13.03.2012., 20:14
Krajem veljače bila sam u optici Fresh u Avenue Mallu. Svuda po izlogu imaju oblijepljeno (imali su) 90%sniženje na okvire i naočale, bla bla bla.
Uđem, ono, okviri od 100kn na dalje. Zadovoljno trljam ruke. Pitam tetu na pultu koliko bi me koštale 'sunčane' dioptrijske naočale i ona onako bubne da skupa sa jeftinim, ali zgodnim okvirom bi došlo oko 500 kn (tamna stakla... sve).
Oduševljeno odlazim na pregled vida koji je u toj cijeni. Dioptrija mi je i dalje oko -4,50, -4,75, promjena nema. Donesem izabrani okvir i pitam kolika će biti konačna cijena. Frajer kao nešto računa, pa bubne da skupa s popustima... 900 kunića. MOLIM????!!!!!! On se opravdava da kolegica nije znala da imam veliku dioptriju, da je to veća cijena, pa ovo, pa ono... meni neugodno, mislim, pregledal mi je vid, osjećam se obavezna zagristi do kraja.
Ali može i na rate, hrabri me on, očito svjestan užasa na mom licu.
Nisam ni mislila kupiti sunčane dioptrijske naočale, ali, reko, kad je već akcija, neka bude bal.
I tako ja pokunjeno dala kaparu, a jučer sam otišla po njih. Da, nudio mi je i brušenje stakla da se ne vidi na rubovima, što je dodatna cijena, naravno, ali ja sam hladno odbila.
Jučer dođem po očale, kad mi mačka veli da na rate ne ide, jer je cijena ispod 1000 kuna, kao, ne zna ona što mi je njen kolega naobećavao, pa tako ja iskeširah sve, uz jednu gorku knedlu, a da stvar bude apsurdnija, svoje nove oćale dobila sam u nekoj prozirnoj vrećici (kao one za škrinju), a kao hoću futrolu, plati, naravno.
Izašla sam van kao oparena, a uz put sam svratila u Ghetaldus gdje su mi rekli da bih istu stvar za skuplji okvir platitla oko 800 kuna bez ikavih akcija i popusta.
Svoje ogorčenje požurih podijeliti ovdje s upozorenjem, klonite se Fresh optike i njihovih apsurdnih akcija (pitam se koliko bi me sve koštalo da nije bilo na 'akciji'.

Lent11
13.03.2012., 20:49
atlantiday žao mi je za tvoje iskustvo :(

Nessa9797
14.03.2012., 21:57
Pozdrav!
Trebam savjet,na pregled za dioptriju ću ići za kojih par (čitaj 5) mjeseci.
Gledala sam okvire i općenito mi smetaju mali.
Razmišljala sam o ovima (http://www.ray-ban.com/international/products/optical/RB5227?var=2034) i sviđaju mi se,jedino što vjerujem da su preskupi pa bih uzela neke iz oglasa.

Ne znam kako ide cijela ta stvar (i ovo pitanje je vjerojatno glupo),ali da li bi ta veća stakla (dioptrijska) koštala više od "normalnih" (i odprilike koliko više)?
Mislila sam kupit okvire i dati da se zamjene postavljena stakla dioptrijskima.
Jel to drži vodu? :zubo:

Lent11
15.03.2012., 19:18
Moguće je, mislim da neće biti posebno skupa. Ovisi hoćete li odabrati stakla s zaštitama, indeks loma...

Nessa9797
19.03.2012., 20:25
Hvala na odgovoru.:)

Ravine
20.03.2012., 13:25

još kad bi meni neko odgovoria, to bi bilo odlicno :kava:

ceeky_m@nkey
06.04.2012., 15:54
Ja moram pohvaliti optiku Hela u Staroj Vlaskoj, stvarno ugodno iskustvo nakon groznog razvikanog Ghetaldusa. Nisam mogla vjerovati koliko s povoljni a i naocale su gotove skoro uvijek odmah isti dan.
Narucila sam si s ebaya model wayfarerki za par dolara. Posto imam vise dioptrijskih naocala i cesto ih mijenjam uzela sam obicna stakla, dioptrija minus 4 i jos zastitu od grebanja. oba stakla zajedno su me dosla 160kn:cheer:! Nisam mogla vjerovati. Posto taj model ima debeli okvir uopce se ne vidi debljina stakala a cini mi se da mozda stakla imaju jos neki sloj posto se presijavaju onako zelenkasto.
Evo vec ih imam dugo vremena i prezadovoljna sam.

Inace sa Ghetaldusom sam imala samo neugodna iskustva. Sjećam se kad su imali onu akciju suncane naocale plus okvir za 1 kn.
Prvo, izbor tih okivra je bio tako mali, a modeli su bili kak da su jos iz ndh, ali ne na dobar vintidasti nacin.
Kad sam si jedva nasla neki zadovoljavajuci okvir zenska mi je rekla da moram kupiti odmah i stakla ako zelim okvir, a da su osnovna stakla, znaci bez ikakvih slojeva 600 kn. Kad sam sljedeći put dosla s iznosom svoje dioptrije da dam raditi naocale cijena osnovnih stakala je narasla na 700:confused:, poludila sam i otkazala?
Inace zaposlenici su im grozni, pogotovo u Ghetaldusu na Jarun, *kašlj ona plavo oblajhana teta velikog obujma kašlj*:o:D.

slaFko1980
27.04.2012., 21:25
Svoje ogorčenje požurih podijeliti ovdje s upozorenjem, klonite se Fresh optike i njihovih apsurdnih akcija (pitam se koliko bi me sve koštalo da nije bilo na 'akciji'.

To ti je klasika za fresh.nabiju cijenu za okvir pa spuste 90% :-) .i onda ti još nabiju cijenu leće. mislim da je obicna plasticna leca tamo 150kn kom. što je apsurdna cijena.Ali ljudi se polakome za 90% .ali nema đabe ni kod stare babe.

1142
07.05.2012., 12:38
Pozdrav svima i ispričavam se što sam van teme :)

Zanima me da li netko zna gdje bi se mogla nabavit tanka stakla za naočale , radi se o: VOD cc+6,75 =0,9
VOS cc+6,00 =0,8
Hypermetropia ou
trenutno imam leće koje su u sredini debele 5mm i dosta su teške , kad god naručim naočale obećavaju mi da će bit ful tanke i onda kad stignu su oko 5, 6 mm debele i tak stalno pa me zanima možda netko ima neku info di bi se to moglo tanje napravit i dal je to moguće , možda van Hrvatske ? Naočale me svaki put koštaju oko 3-3500 kuna ovisi o okviru i mislim da je polikarbonat . Hvala

qutip
11.05.2012., 07:41
Nedavno sam bio na nekom pregledu zbog posla, i otkrili su mi "manju" dioptriju na desnom oku (no prolazno za rad posla kojim se bavim)
Kako se nikada time nisam previše zamarao, jer na dva oka vidim savršeno, sad zapravo vidim da s desnom okom imam problema i da dosta slabije vidim
Zanima me odlazak kod neke bolje optike radi definiranja točne dioptije i kupnje naočala (po bolnicama mi se ne hoda, a cuo sam da u optici imaju isto pregled vida kojim mogu odredit dioptirju)
Kako svaki dan radim po 8 sarti na računalu, svakako moram po naočale.

Molim savjete

Nessa9797
11.05.2012., 09:17
Mene isto zanima neka bolja optika u Zagrebu, za provjeru dioptrije i naočale.
Samo da nije Ghetaldus!!:kava:

Lent11
11.05.2012., 09:38
Pozdrav svima i ispričavam se što sam van teme :)

Zanima me da li netko zna gdje bi se mogla nabavit tanka stakla za naočale , radi se o: VOD cc+6,75 =0,9
VOS cc+6,00 =0,8
Hypermetropia ou
trenutno imam leće koje su u sredini debele 5mm i dosta su teške , kad god naručim naočale obećavaju mi da će bit ful tanke i onda kad stignu su oko 5, 6 mm debele i tak stalno pa me zanima možda netko ima neku info di bi se to moglo tanje napravit i dal je to moguće , možda van Hrvatske ? Naočale me svaki put koštaju oko 3-3500 kuna ovisi o okviru i mislim da je polikarbonat . Hvala

Uzmi plastične indeksa 1.74, jer je polikarbonat 1.59, stoga nisu tanke, to je opcija za srednje dioptrije (-3).

Lent11
11.05.2012., 09:39
Možda optika Kraljević

qutip
14.05.2012., 13:15
Dobio sam par preporuka za Optiku Vitrum iz Zagreba.
Ima li netko iskustva s njima?

slaFko1980
14.05.2012., 17:53
Dobio sam par preporuka za Optiku Vitrum iz Zagreba.
Ima li netko iskustva s njima?

Vrlo dobra optika sa vrlo specifičnim izborom dioptrijskih okvira. Ako trebaš još koji savjet za preporuku javi se na PM.

tomislav10
22.05.2012., 09:39
Okulist mi je ustanovio dioptriju -2,75, -3,25 , te dioptriju na blizinu (nije velika), te bih trebao nositi (nabaviti) dvoje naočale.

Sad razmišljam o nekoliko opcija pa bih molio za preporuke:
a) kupiti naočale za dalako i druge za blizu
b) kupiti naočale s progresivnim lećama
c) otići na lasersku opraciju vida (što bi vjerojatno riješilo samo problem gledanja na daljini, a ostavilo problem nošenja naočala za blizu, zar ne?)

Što bi bilo najbolje?

mercury3
11.06.2012., 08:48
Pozdrav svima!

Trebam dati izraditi nove dioptrijske naočale pa sam malo obišla optike da saznam koliko bi me kuna to došlo.

Uglavnom, htjela bih nešto veći okvir, tj. veličinu stakla. Imam -4,5 i 5,5 diptriju + cilindre.

Cijene okvira po optikama su uglavnom oko 800 kn pa naviše, a sa staklima (uključujući popust od zdravstvenog) bi me došlo najmanje 1400 kn :mad::(, što je trenutačno stvarno previše za mene.

Zanima me bih li mogla kupiti neke no name plastične naočale do 200 kn najviše pa da mi u njih ugrade dioptrijska stakla?
Je li tko od vas to već prakticirao?

Mislila sam da kupim ovako nešto
http://i48.tinypic.com/350v2p5.jpg

slaFko1980
15.06.2012., 21:39
Pozdrav svima!

Trebam dati izraditi nove dioptrijske naočale pa sam malo obišla optike da saznam koliko bi me kuna to došlo.

Uglavnom, htjela bih nešto veći okvir, tj. veličinu stakla. Imam -4,5 i 5,5 diptriju + cilindre.

Cijene okvira po optikama su uglavnom oko 800 kn pa naviše, a sa staklima (uključujući popust od zdravstvenog) bi me došlo najmanje 1400 kn :mad::(, što je trenutačno stvarno previše za mene.

Zanima me bih li mogla kupiti neke no name plastične naočale do 200 kn najviše pa da mi u njih ugrade dioptrijska stakla?
Je li tko od vas to već prakticirao?

Mislila sam da kupim ovako nešto
http://i48.tinypic.com/350v2p5.jpg

Pogledaj si Solano diopt.okvire.oko 300-400 kn su i imaju slični oblik kao ove na slici wayfarerice.javi na pm ako očeš točnu lokaciju optike gdje ih ima ;-)

Kronični Vlado
17.06.2012., 01:24
kolko se krecu cijene Essilor stakala sa Crizal premazima?

pitanje za osobe koje su bile u Hela optici. Da li je moguće donjeti okvir? Naime sviđa mi se jedan u Ghetaldusu

Iluzijonist...
17.06.2012., 10:31
Pozdrav,
zanima me da li dopunsko pokriva dio troškova za dioptrijske naočale?

darkydark
20.06.2012., 14:44
Pozdrav,

Dioptrija mi je -0,75L -0,5D, s tim da je lijevo oko cilindrično.

Zadnje naocale sam imao cca 7-8 godina. Naocale i lece zajedno dosle oko 600kn. Obicne plasticne i sad se stvarno nesjecam jesam li uzeo ikakav premaz. Tokom tih 8 godina nisam nijednom izgrebao naocale te uvjek ih drzao u futroli te cistio vrlo mekanom pamucnom majcom u pocetku, kasnije imo neku "fensi" krpicu. Uglavnom, nemam problema da ne pazim na njih.

Zanima me koliko stvarno anti reflective premaz pomaze da se u vecernjim satima i uvjetima slabe osvjetljenosti ne vidi taj odbljesak u lecama. Idealno neki postoci ako se tako nesto moze tako izraziti i koliko je prosjecna nadoplata ako netko zna.

Koliko realno pomazu premazi protiv ogrebotina za te plasticne lece?

Odlucio sam se za plasticne, jer mi je vazno da su same naocale lagane jer nemam naviku nositi iste osim po potrebi. Kino, TV, predavanja na faksu ako sjedim negdje iza.

Te me zanima me optika u Zagrebu gdje bi se mogli povoljno nabaviti okviri i lece s tim da nikako ne bih prolazio preko 800kn.

slaFko1980
25.06.2012., 10:36
@ kronicni vlado - crizal easy oko 250 / crizal alize + oko 300 / crizal forte uv oko 350 .ali to ti ovisi i o materijalima 1.59,1.6,1,67 itd..
@iluzionist - na hzzo dobiješ određeni iznos koji ti optičar odbije od ukupne cijene.cifra ovisi o dioptriji i da li imaš dopunsko.
@darkydark - antirefleksivni sloj ti je najbolje što si možeš staviti na naočale.definitivno pomaže pri noćnoj vožnji.ako je buđet ograničen preporučam orma trio clean sloj od essilora.cijena je oko 180 kn po leći.

chegrtusha
15.07.2012., 22:24
Potrgale su mi se naočale. Dioptrija mi je -2.75, a imam neke stare na kojima je dioptrija mislim -1.25 i par komada jednodnevih leća na kojima je isto dioptrija -1.25. Sad me zanima jel bolje da hodam ćorava ili je ok da si bar malo pomognem s tim starim naočalama, dok čekam da mi se nove izrade? :ne zna:

El Gato Félix
15.07.2012., 22:31
Potrgale su mi se naočale. Dioptrija mi je -2.75, a imam neke stare na kojima je dioptrija mislim -1.25 i par komada jednodnevih leća na kojima je isto dioptrija -1.25. Sad me zanima jel bolje da hodam ćorava ili je ok da si bar malo pomognem s tim starim naočalama, dok čekam da mi se nove izrade? :ne zna:

Poštovana,

slobodno možete nositi prijašnje naočale/kontaktne leće (s manjom dioptrijom) do izrade novih, ništa Vam se neće loše dogoditi.

Inače, postojao je nekada među nekim oftalmolozima stav da je kod kratkovidnosti bolje ne dati punu korekciju nego, npr., pola korekcije pa bi osoba koja s -2,00 dsph vidi 100% dobila -1,00 dsph s kojom vidi 50%, a radi odmaranja akomodacije.

Uglavnom, slobodno nosite prijašnje naočale do popravka.

Lijepi pozdrav. :)

chegrtusha
17.07.2012., 22:58
Hvala. :kiss:

alain robert
28.07.2012., 21:58
Vidim da je ovdje riječ uglavnom o dioptrijskim naočalama, a ja imam problem vezano za sunčane naočale. Naime, potrgale su mi se naočale, ali stakla su čitava, pukao je samo onaj mali dio gdje se vida ona vida (šaraf) koja drži stakla. E sad, mogu li ja naručiti samo okvir od naočala, s obzirom da su stakla čitava, a naočale su inače dosta skupe bile? Uglavnom mi ljudi kažu da ne mogu, ovaj u optici jednoj mi je isto tako rekao, ali meni je to skroz glupo i nelogično? Zašto ne bih mogao naručiti i kupiti samo okvir? Ili možda dati nekome da izradi nešto slično?

Ako netko ima neki savjet, bio bih mu jako zahvalan, ne kupuju mi se nove naočale, ove sam tek nedavno kupio...