PDA

View Full Version : Nesanica: vrste, uzroci, liječenje

stranice : [1] 2

midori
30.12.2004., 23:16
traje, traje i traje vec skoro pa dvije godine,sa poboljsanjima i pogorsanjima...i ne bi to bio problem da mi ne pocinje smetati u vodjenju "normalnog" zivota, jer se ne jednom tjedno dogodi da ne mogu spavati do 5 i onda spavam do 13, a to je nazhalost nemoguce radi mojih obveza. sad sam na srecu jos student, ali ne mogu vjecno "izostajat s predavanja ujutro radi nespavanja" i bla bla bla

however, kako su dosta cesti uzroci insomnie psihicki problemi, bila sam kod nekog psihijatra u bolnici (da, u bolnici, totalna greska) i to je bila navjeca glupost koju sam mogla napraviti jer frajera uopce nije ni najmanje zanimalo zasto ja ne mogu spavati ni nish, neg je sam kopao da mi nadje neki dogadjaj aka drogiranje, opijanje na koji mi mozhe zakachit da zato "nisam normalna", stavit me na lijekove i zdravo, pa se vise nikad nisam nacrtala kod njega posto ja odbijam bilo kakve lijekova tipa prozac, xanax itd. jer sam vidjela previshe ljudi koji se nikad nisu skinuli s toga, a uostalom i vjerujem da se treba rjeshit uzrok problema, a ne tamponirat posljedice. :p

umjesto, zanimalo bi me zna li netko postoji li neki psihijatar ili netko u cro tko se bavi iskljucivo poremecajima spavanja? posto nije uopce tocno konstatirano radi cega se meni javljaju ti poremecaji kao ni je li to uopce depresija, jer se naime preko dana ne osjecam bas malodusno, nego samo kad ne mogu zaspat navecer. ali opet, nekad mi se kad trebam ici spavati javljaju panic attacks (ono, nekontrolirano lupanje srca, tjeskoba i svi popratni tako divni simptomi) u biti lazem, nakon 2 godine ovakvih problema pocinjem se osjecat i vise nego malodusno, pa se to osjeca i na dnevnoj bazi jer sam neispavana i zivcana

any useful comments ili vasa iskustva s insominiom i vise nego dobrodosla :)

ožujska
31.12.2004., 00:14
mislim da u vrapcu ima odjel za bas poremecaje spavanja. ili jankomir, nisam sigurna. imam i ja slican problem al ga jos nisam pocela rjesavat, nekako se bojim da ce me opet metnut na lijekove i tako to, a brzo te uhvati ovisnost.

Oleander
31.12.2004., 00:21
key word - panic attack ?

Jesu li insomnie počele s tim anksioznim napadima?

ne znam što da ti kažem, ne znam detalje. Možda si naletila na krivog psihijatra. Potraži drugoga.
Vrapče ima 'institut za spavanje'.

A za prvu pomoć probaj s čajem za umirivanje i uspavljivanje od valerijane.

midori
31.12.2004., 00:25
ma jejeje, al ne bi ja to da mene ne strpaju na lijekove, ti institucionalizirani okviri mi se nimalo ne svidjaju. ja sam vishe mislila na onak nekog mladog nadobudnog psihijatra koji se odlucio specijalizirati za poremecaje spavanja i naci nove metode i rijeshavati kronichne sluchajeve. hm, da, trazhim li ja to mozha previshe za Hrvatsku? :D

midori
31.12.2004., 00:32
Oleander kaže:
key word - panic attack ?

A za prvu pomoć probaj s čajem za umirivanje i uspavljivanje od valerijane.

tu fazu prve pomoci sam vec odavno prosla i ne funkcionira vise. sad posezem tu i tamo za tableticama, jer jedino kemija pomaze, ali ne zelim precesto jer cu se navuc. :confused:

ožujska
31.12.2004., 00:46
ma odi doktoru, uvijek mos odustat ak je bas frka. ovako ces se samo izmucit, panicne napadaje imas vjerojatno zato sto par puta nisi mogla spavati i sad ti je sama pomisao na spavanje mucna. ja isto ne volim tablete, no moj najveci problem trenutno nije taj da ne mogu zaspat nego to sto ne mogu zaspati dovoljno rano. jednostavno sam takva osoba valjda. i s time imam problem cijeli zivot i posao se nadam da cu uspjeti naci neki s fleksibilnim radnim vremenom bas zbog toga.
a gle, posto ionako pijes tablete s vremena na vrijeme mos i mirne duse doktoru, pa sta onda ako ti nes i prepise? mislim da je rok sest tjedana redovite uporabe lijeka a onda se mora prestat.

Oleander
31.12.2004., 10:10
midori kaže:
ma jejeje, al ne bi ja to da mene ne strpaju na lijekove, ti institucionalizirani okviri mi se nimalo ne svidjaju. ja sam vishe mislila na onak nekog mladog nadobudnog psihijatra koji se odlucio specijalizirati za poremecaje spavanja i naci nove metode i rijeshavati kronichne sluchajeve. hm, da, trazhim li ja to mozha previshe za Hrvatsku? :D

Pa neće te odmah na lijekove, oni tamo prvenstveno istražuju uzroke poremećaja spavanja. ;)
I da, to što tražiš je previše za Hrvatsku, a pogotovo za jednog mladog psihijatra :mig:

eena_
31.12.2004., 10:18
ti u biti tražiš psihoterapiju, a u našim bolnicama to ti nitko ne može pružiti jer bi onda ordinacija bilo ko kafića,a tko bi to financirao?

upravo sam dobila ideju za psycho-cafe:rolleyes:

ožujska
31.12.2004., 14:23
pa ima psihoterapije, kako ne bi bilo?
samo ne znam bas kolko su doktori mladi i nadobudni.

midori
01.01.2005., 19:48
mislim da je eena htjela rec da u bolnicama nema psihoterapije, nego samo kod privatnih psihijatara, takav nekakav je i moj dojam ali je poanta u tome da nemaju svi 200 kn po seansi - psihicko zdravlje je danas malo skupo ochito :rolleyes:

ožujska
01.01.2005., 20:10
hm. koliko ja znam u vecini domova zdravlja imas psihijatre pa ne znam zasto u bolnicama ne bi bilo moguce ambulantno lijecenje? samo ne znam gdje po kojim metodama rade.

midori
01.01.2005., 20:19
ožujska kaže:
hm. koliko ja znam u vecini domova zdravlja imas psihijatre pa ne znam zasto u bolnicama ne bi bilo moguce ambulantno lijecenje? samo ne znam gdje po kojim metodama rade.

ja znam. po metodama 20 ljudi cheka po 3 i vishe sati u prenatrpanim chekaonicama, a isfrustrirani psihijatar samo cheka da iskopa neshto u pacijentovoj proshlosti u tih 5 minuta koje ima da bi mu mogao prepisati dizalice i spushtalice i zamijeniti ga sljedecim. well, some psychoterapy :rolleyes:

nazalost, jedina psihoterapija moguca kod nas je ona ako platis, a i tada je pitanje koliko je funkcionalna

bit ce mi drago ako me razuvjerite ;)

ožujska
01.01.2005., 22:37
pa dis ti to bila?! ima na rebru neki kvazi odjel za adolescente, fino doneses uputnicu od o.p., narucis se i imas svojih 45 min za blebetanje. jes da kojiput kasni il ti otkaze i nisu svi doktori vrhunac simpaticnosti no ipak je to daleko od onog sto si pisala u prethodnom postu...:confused:

Oleander
01.01.2005., 23:37
'Rebro - psihološka klinika' ima kvalitetne psihoterapeute, a tamo možeš preko normalne uputnice. iako, ako ti je primarni problem nesanica, Vrapče je centar za to.

Legion
02.01.2005., 12:38
A da probaš jedan "narodski lijek". Sex do iznemoglosti :zubo:

Inci
07.01.2005., 19:27
doc. Begić na Rebru, bavi se poremećajima spavanja

atlantis
09.01.2005., 14:10
u vrapcu postoji ambulanta za poremecaje spavanja...

uputnicu zatrazi od dr. opce prakse i nazovi ambulantu te se naruci na pregled :)

midori
10.01.2005., 22:14
zahvaljujem.

makar ja osla za Novu u prirodu i uopce nije bilo problema sa spavanjem, stovise. valjda odmak od problema, morat cu i to cesce prakticirati ;)

Taroth
18.01.2005., 20:58
ja sam patio od nesanice jedno vrijeme i nisu mi pomogli nikakvi perseni ili cajevi za opustanje... (pa ni dugo pripremanje na spavanje i hrpa drugih stvari).

nekoliko mogucih uzroka za pocetak:
- da li si pomislio da spavas na krivom mjestu? ja sam ful osjetljiv na podzemna zracenja i slicne stvari (iako neki mozda ne vjeruju u to)
- da li imas ikakvu elektroniku u tvojoj blizini koja ti zraci (mobitel, punjac od moba, mali transformator, komp, tv)
- kakva ti je prozracnost sobe? da li imas dovoljno zraka i nije ti pretoplo?

napisi nesto o sebi, cime se bavis, dnevni ritam

Lindelia
19.01.2005., 14:25
midori kaže:
trja odbijam bilo kakve lijekova tipa prozac, xanax itd.

ok za prozac, ali xanax (ili helex) ti je skroz neopasan lijek... ne izaziva ovisnost. meni je pomogao više puta kad nisam mogla spavati i kad sam imala nekih problema s panikom...

Taroth
20.01.2005., 07:35
bas je helex poznat po tome sto izaziva ovisnost

Lindelia
20.01.2005., 21:49
ne, nije.

ja sam u to doba anksioznosti i panike isla kod psihica i izricito mi je rekao da ne izaziva ovisnost

Taroth
21.01.2005., 06:53
ne znam... meni cudno... kakav je to psihic onda...

procitaj ovdje:

http://www.farmakologija.com/materia/n_c_an.htm

http://www.tegobe.com/vademecumi/krka/helexv.html

tu pise da stvara ovisnost

Lindelia
21.01.2005., 22:20
taj psihijatar mi je rekao da tako piše da ljudi ne bi zloupotrebljavali taj lijek, ali da on sam po sebi ne izaziva ovisnost, da se tako pokazalo u kliničkoj praksi.

naravno, radi se o uzimanju tog lijeka uz liječnički nadzor.

ja sam pila helex / xanax jedno vrijeme redovito, a onda sam po potrebi pila, a sada sam ga isto znala popiti kad me je uhvatila neka kriza, a to je u zadnje vrijeme možda bilo jednom u mjesec dana...

nikakvu ovisnost nije izazvao. baš nikakvu. jedino kaj sam bila pospana kad sam ga prvi put popila... i jednom kad sam popila dva (ili više?) odjednom, jer sam bila jako u stresu u to vrijeme (smrtni slučaj). inače mi je lijek bio baš ok.

Lindelia
21.01.2005., 22:26
Lindelia kaže:
naravno, radi se o uzimanju tog lijeka uz liječnički nadzor.

ne znam kako bih to objasnila... neki ljudi mogu možda razviti psihičku ovisnost... ali mogu i o npr. internetu ;). zato kažem da je važan liječnički nadzor. :) i hope you know what i mean

svakako su svi takvi lijekovi samo "štake" da ti pomognu neko vrijeme kad se nađeš u teškoćama, ali moraš naučiti hodati bez njih :)

brut
24.01.2005., 19:11
midori kaže:

umjesto, zanimalo bi me zna li netko postoji li neki psihijatar ili netko u cro tko se bavi iskljucivo poremecajima spavanja? posto nije uopce tocno konstatirano radi cega se meni javljaju ti poremecaji kao ni je li to uopce depresija, jer se naime preko dana ne osjecam bas malodusno, nego samo kad ne mogu zaspat navecer. ali opet, nekad mi se kad trebam ici spavati javljaju panic attacks (ono, nekontrolirano lupanje srca, tjeskoba i svi popratni tako divni simptomi) u biti lazem, nakon 2 godine ovakvih problema pocinjem se osjecat i vise nego malodusno, pa se to osjeca i na dnevnoj bazi jer sam neispavana i zivcana

U biti, ako si sve rekla, ti se bojiš spavanja jer tada nemaš kontrolu nad svojim tijelom - umom (strah od snova, smrti ili nešto drugo) te ti to izaziva napadaje.
Ovo bi psihijatri nazvali anksioznost. Problem kod ovoga je što nakon dužeg vremena postane "normalno" da ti se javljaju napadaji i upadneš u "nekakav začarani krug" napadaja koji se javljaju na određeni podražaj - odlazak na spavanje.
Svi psihijatri svoje terapije svode na to da u organizmu postoji debalans koji je nastao u razvojuljudske psihe i onda te tjeraju na samoanalizu pa se skoncentriraš na neku stvar iz prošlosti, a to ti ne rješava problem.
Nije ti loše biti neko vrijeme 1-2 mjeseca na_Helexu, ali oni djeluju na zivcani sustav pa te uspavljuju.
Preporucam ti da promjenis svoj zivot - znaci da promjenis kolotecinu koja te dovela do trenutnog stanja. Ako imas mogucnost otidji zivit s prijeteljima- ono kao serija Prijatelji jer ces tako biti zaokupljena sitnim zivotnim problemima pa bi mogla poceti "zaboravljati" na napadaje. Dalje, izlazi vani - nadji si momka ( ako imas onda nadji jos jednog koji je mastovit i koji je elokventan i koji ima neobične poglede na život - priče koje će te zaokupirati - kao kad si bila dijete pa su te privlačile razne pričice na temelju kojih bi stvarala ugodne snove).
U svakom slucaju, pokusaj uz pomoc prijatelja unijeti promjene u svoj zivot, napravi šok organizmu i psihi.

zivoteludii
09.07.2009., 17:14
prvo ispricavam se ako ova tema vec ima a sigurno ima al je ne mogu nac...imam vec duze vrijeme problema sa nesanicom doktor mi je da tablete sanval al on njih se osjecam nekako osamuceno vidim sve uduplo i sl,pa jel ima ko iskustva jos sa tim tabletama da mi kaze...hvala kisss ili neki koistan savjet... :)

nastasia
09.07.2009., 17:35
i ja sam na sanvalima i isto mi se dogadja vidim duplo.. hehe ali to gledam kao znak da treba gasit tv i ici spavat jer kad prestanu djelovat moram uzet jos , mislim tako je kod mene.. ugl meni je bioritam malo iskrivljen a i tu su ad .. moras se dizat ranije , e sad je pitanje kad se uopce dizes?

vigilanty
09.07.2009., 22:17
Da, takvi se lijekovi piju neposredno prije lijeganja u krevet, jer djeluju brzo i kratko. Onda ne bi trebalo biti tih problema.

rejoflajt
10.07.2009., 22:33
ok za prozac, ali xanax (ili helex) ti je skroz neopasan lijek... ne izaziva ovisnost. meni je pomogao više puta kad nisam mogla spavati i kad sam imala nekih problema s panikom...

skroz netočno. bila na xanaxu 12 godina, ovisna i psihički i fizički. a i može se lijepo pročitati na papiriću u kutiji.
http://imagesforum.doctissimo.fr/images/perso/el3x.gif

Štrikalica
12.07.2009., 11:33
Xanax je općepoznat kao izazivač gadnijeh ovisnosti..

btw. nesanica? pivo + par pilseva... (nisam ni rekla da imam pametan savjet... samo djelotvoran. :kava: )

*Adriatic*
12.07.2009., 18:03
i ja sam na sanvalima i isto mi se dogadja vidim duplo.. hehe ali to gledam kao znak da treba gasit tv i ici spavat jer kad prestanu djelovat moram uzet jos , mislim tako je kod mene.. ugl meni je bioritam malo iskrivljen a i tu su ad .. moras se dizat ranije , e sad je pitanje kad se uopce dizes?
Meni je to super osjećaj:rofl:
Sanval:top:

anakonda
12.07.2009., 19:02
traje, traje i traje vec skoro pa dvije godine,sa poboljsanjima i pogorsanjima...i ne bi to bio problem da mi ne pocinje smetati u vodjenju "normalnog" zivota

i ja patim od nesanice punih 13 godina, isto je pocelo na fakultetu.

however, kako su dosta cesti uzroci insomnie psihicki problemi, bila sam kod nekog psihijatra u bolnici (da, u bolnici, totalna greska) i to je bila navjeca glupost koju sam mogla napraviti jer frajera uopce nije ni najmanje zanimalo zasto ja ne mogu spavati ni nish, neg je sam kopao da mi nadje neki dogadjaj aka drogiranje, opijanje na koji mi mozhe zakachit da zato "nisam normalna", stavit me na lijekove i zdravo, pa se vise nikad nisam nacrtala kod njega

isto i ja sam bila kod studentske psihijatrice koja je postavila dijagnozu u 5 minuta a razlog je bio razvod roditelja, prva opipljiva stvar za koju se mogla zakaciti :rolleyes:

a uostalom i vjerujem da se treba rjeshit uzrok problema, a ne tamponirat posljedice. :p

apsolutno, ali to je dugotrajan i tezak posao, da ne kazem i skup ukoliko hoces kvalitetnu uslugu.

imam pozitivna iskustva s cajem od maticnjaka (preporuka jedne forumasice s istim problemom), sumecim magnezijem i s bioenergijom (metoda zdenka domancica). sve ono sto savjetuju (polozaj kreveta, prozracivanje sobe, lijeganje u isto vrijeme, toplo mlijeko prije spavanja, fizicka aktivnost...) sve sam naravno isprobala i nista ne rjesava problem.

Krivac No1
10.08.2009., 16:00
Imam problem sa spavanjem, tj. nespavanjem
Budim se noću više puta(bar 3,4 puta) ne zbog noćne more jednostavno se probudim i nemou zaspati...
Sem što se budim sam od sebe više puta noću probudi me i najmanji zvuk s vana, onda budan gledam kroz prozor(jer osjećam neki strah da je netko vani) dok ne zaspem i probudim se opet....

Neznam točno kad je ovo počelo ali znam da legnem u 12 ustanem u 13 00 ali i dalje sam nenaspavan ,te se osjećam umorno to može nekako proći dok nije počeo fax ali onda će tek postati problemi....

Neznam kako da si pomognem jer neradim ovo svijesno......

Jaganjac II.
14.08.2009., 16:28
jeste li se ikada pokušali fizički izmoriti? ja sam isto po mjesec dana znao patiti od nesanice, ali sam počeo voziti bicikl i trčati po igralištima ili po nekom parku. odtad ih više nemam.

ray ban
16.08.2009., 22:31
Sem što se budim sam od sebe više puta noću probudi me i najmanji zvuk s vana,

čepići za uši protiv buke,oni spužvasti,zakon su,ja ih koristim već godinama svaku noć,ne bih više mogla zamisliti život bez njih. :top:

ray ban
16.08.2009., 22:33
jeste li se ikada pokušali fizički izmoriti? ja sam isto po mjesec dana znao patiti od nesanice, ali sam počeo voziti bicikl i trčati po igralištima ili po nekom parku. odtad ih više nemam.

kako da ne,ubijem se u teretani,i kad dođem doma srušim se u krevet i uspijem zaspati,ali uspijem odspavati max 2 sata,i to je to:(

koza nora
16.08.2009., 22:38
jeste li se ikada pokušali fizički izmoriti?

naravno. ne pomaze.

wyrm
17.08.2009., 03:40
Kakav je ovo topic o nesanici a nema nijednog posta izmedju 2 i 6 ujutro. :zubo:

Da, da, i ja imam problema sa spavanjem, ali gledam na to onako, spavat cu kad umrem. :zubo:

koza nora
17.08.2009., 03:42
Kakav je ovo topic o nesanici a nema nijednog posta izmedju 2 i 6 ujutro. :zubo:

Da, da, i ja imam problema sa spavanjem, ali gledam na to onako, spavat cu kad umrem. :zubo:

brojimo ovce :zubo:

wyrm
17.08.2009., 03:44
E tako... Sad je bolje. :D

AsRealAsRainbow
17.08.2009., 03:54
ja također ne mogu da spavam :ne zna::kava:

wyrm
17.08.2009., 03:55
Ja vec 7-8 godina. Naviknes se. :zubo:
Molim slike podocnjaka! :zubo:

AsRealAsRainbow
17.08.2009., 03:58
u jebote dobar si.. ja godinu dana a navikla sam se. al ti izgledaš ko ted bundy :lol:

wyrm
17.08.2009., 03:59
Kao panda... :D

AsRealAsRainbow
17.08.2009., 04:06
vrućina isijava iz asfalta, mačke urlaju, idem meditirati neću se javiti :top::w

Aliera
17.08.2009., 15:05
ja sam patio od nesanice jedno vrijeme i nisu mi pomogli nikakvi perseni ili cajevi za opustanje... (pa ni dugo pripremanje na spavanje i hrpa drugih stvari).

nekoliko mogucih uzroka za pocetak:
- da li si pomislio da spavas na krivom mjestu? ja sam ful osjetljiv na podzemna zracenja i slicne stvari (iako neki mozda ne vjeruju u to)
- da li imas ikakvu elektroniku u tvojoj blizini koja ti zraci (mobitel, punjac od moba, mali transformator, komp, tv)
- kakva ti je prozracnost sobe? da li imas dovoljno zraka i nije ti pretoplo?

napisi nesto o sebi, cime se bavis, dnevni ritam

Ovo ti je pametno provjeriti...

Bitno je i kakva ti je spavaća soba. Tv ti zaista ne bi trebao biti u sobi ako imaš problema sa spavanjem. I inače se teško zaspe kad se gleda tv i često se razbudiš.
Ako postoji ikakav nered u sobi riješi ga se. Dakle nepotrebne stvari, odjeća itd.
Makni iz sobe papire, skripte, knjige od faxa. Bilo što što te umara i asocira na nešto negativno.

ivek095
31.10.2009., 23:42
Več me 2 mjeseca muči strašna nesanica i tjeskoba.... Doktorica mi kaže: promjeni bio ritam. Al to izgleda nije do toga. Normabel od 4 MG me ne smiruje, a doktorica ne želi nikakve tablete da mi da.
Imaju li kakve BEZ RECEPTNE, DOBRE I BEZ NAVIKAVANJA tablete, kapsule i sl.
Samo želim malo kvalitetnog :zzz:

POMOZITE MOLIM!!

rejoflajt
12.11.2011., 06:39
vidim da puno ljudi pati od i zbog nesanice, a i sama imam dosta iskustva, nažalost,
stoga mislim da ta tema zaslužuje veći prostor na ovom pdf-u...
jedan od rezultata istraživanja uzroka nesanice jest nedostatak aminobutrične kiseline (gaba), kemijske tvari koja usporava ukupnu aktivnost u mnogim regijama mozga...
poznati stručnjak iz upravo tog područja je dr john winkelman, evo njegovog profila, pa zašto ga ne bismo kontaktirali,
https://sleep.med.harvard.edu/people/faculty/234/John+W+Winkelman+MD+PhD

bilo bi super kad biste pisali o svojim iskustvima i, po vašem mišljenju ili mišljenju vaših dr,
mogućim uzrocima te gadure zvane insomnija (lat. insomnia)...

u slijedećim postovima, malo više informacija o vrstama, svim mogućim uzrocima i liječenju insomnije...http://dl3.glitter-graphics.net/pub/597/597693ds1inl14oh.gif (http://www.glitter-graphics.com)

navali, pospani narode! http://dl.glitter-graphics.net/pub/45/45911gzegslcjuo.gif (http://www.glitter-graphics.com)

Lyte-as-a-rock
12.11.2011., 09:10
Meni dođe nesanica radi ubrzanog smjenskog rada ,dugih dnevno-noćnih smjena sa smanjenim brojem slobodnih dana,a nekad se znalo desit i kad sam radila normalne poslove,ali to je bilo iznimno rijetko..

I iako inače ne preferiram alkohol,za uspavljivanje mi je dušu dalo...
Ako baš nikako ne mogu zaspat zna mi pomoć piva(premda ima ogavan okus) ili eventualno fino kuhano vino ili čaj s rumom ...i to naravno u krevetu pod toplom dekom,jer toplina bolje širi krvne žile :D ...

Pringles
12.11.2011., 11:16
u slijedećim postovima, malo više informacija o vrstama, svim mogućim uzrocima i liječenju insomnije...
Moj mali prilog ovome:
http://www.plivazdravlje.hr/bolest-clanak/bolest/217/Nesanica.html
:hrk:

rejoflajt
12.11.2011., 12:25
Moj mali prilog ovome:
http://www.plivazdravlje.hr/bolest-clanak/bolest/217/Nesanica.html
:hrk:

htjedoh i ja ovaj članak al sam mislila da ću tako reklamirati lijek i proizvođača iako je članak jako dobar...:mig:

rejoflajt
12.11.2011., 17:36
evo čitam kako se može pomoću tzv. laboratorijskih pretraga, polisomnigrafijom i aktigrafijom otkriti uzroci nesanice,no navodno nisu primjereni za svaku osobu...
polisomnigrafija radi se u tzv. sleep laboratory, prikače vam monitore na tijelo koji detektiraju pokrete, aktivnost mozga, disanje i druge fiziološke funkcije...ova se pretraga obično radi kad liječenje nesanice nije bilo uspješno...

aktigrafija je pretraga pri kojoj vam stave monitorić na ručni zglob i nosite ga više dana i noći i on bilježi koliko zapravo spavate...

polisomnigrafiju možete obaviti u bolnici vrapče...

evo jednog članka o toj pretrazi...

http://lijecnicki-vjesnik.hlz.hr/broj-3-4-ozujak-travanj-2008/14-poremeeno-spavanje-u-osoba-s-dugogodinjim-ratnim-ptsp-om-procijenjeno-cjelononom-polisomnografijom

Chansomps
12.11.2011., 17:48
Ja imam gadnih problema sa nesanicom, spavam svega tri dana u tjednu po 5-6 sati. Grozno.
Kao da sam podešen da ne spavam.

Jednom nisam spavao devet dana u komadu, najgori feeling ikad. Blaže halucinancije,opća slabost i slično.

rejoflajt
12.11.2011., 20:30
Ja imam gadnih problema sa nesanicom, spavam svega tri dana u tjednu po 5-6 sati. Grozno.

Jednom nisam spavao devet dana u komadu, najgori feeling ikad. Blaže halucinancije,opća slabost i slično.

imaš li zdravstvenih problema ili neku ideju koji bi bio mogući uzrok?

FojumRvacka
13.11.2011., 11:35

A zašto ne odeš k liječniku, traži kvalitetnu analizu krvi.
Ne mora uvijek nesanica biti povezana s poremećajem gaba neurohormona.
Svaki biokemijski poremećaj u tijelu može kao simptom izazvati nesanicu.

rejoflajt
13.11.2011., 12:44
zanimljiv članak o uzrocima, tipovima nesanice, odnosno do kojih se rezultata došlo u istraživanju...klikni ovdje... (http://scindeks.nb.rs/article.aspx?artid=0042-84500808639L)

članak je napisan u 6. mjesecu ove godine...

istraživanje provedeno na univerzitetu u aucklandu, n. zeland...

rejoflajt
13.11.2011., 12:51
pogledajte koji su im bili kriteriji za istraživanje u tabeli.. (https://www.rnzcgp.org.nz/assets/documents/Publications/JPHC/June-2011/JPHCOSPArrollJune2011.pdf)

Chansomps
13.11.2011., 15:37
imaš li zdravstvenih problema ili neku ideju koji bi bio mogući uzrok?

Pa, vjerojatno zato što sam anksiozan i imam popratne fobije. Rekao bih da je do toga.

anakonda
13.11.2011., 20:58
jako mi je drago da ste otvorili ovaj topic jer na forumu bas to i nije najbolje pokriveno, pa sam mislila da ljudi ocito dobro spavaju:)
ja patim od nesanice 15 godina:(
moram prvo procitat sve vase linkove pa cu se aktivnije ukljuciti u raspravu jer sam puno toga i sama otkrila kroz sve te silne godine nespavanja. pozdrav!

tonchica
20.11.2011., 11:26
Patim od nesanice već unatrag 3 godine. Vjerojatno je to bila posljedica svojevrsne depresije, a u tom periodu dijagnosticiran mi je blaži oblik epilepsije. No, u zadnjih godinu dana poboljšalo mi se stanje, vjerojatno zbog toga što su se neke stvari pokrenule u mom životu... Ali, eto u zadnjih mjesec dana rekla bih da sam doživjela takoreći ogroman emocionalan šok, pa mi se nesanica opet javlja.. :ne zna:

rejoflajt
20.11.2011., 18:03
Patim od nesanice već unatrag 3 godine. Vjerojatno je to bila posljedica svojevrsne depresije, a u tom periodu dijagnosticiran mi je blaži oblik epilepsije. No, u zadnjih godinu dana poboljšalo mi se stanje, vjerojatno zbog toga što su se neke stvari pokrenule u mom životu... Ali, eto u zadnjih mjesec dana rekla bih da sam doživjela takoreći ogroman emocionalan šok, pa mi se nesanica opet javlja.. :ne zna:

nikakvo čudo što ne možeš spavati!!!

rejoflajt
20.11.2011., 18:25
malo da ponovimo osnovno gradivo:

"...Najčešći uzroci nesanice

Među najčešćim su uzrocima nesanice smjenski rad, zabrinutost,

anksioznost ili stres, depresivni poremećaji, uporaba nikotina, alkohola,

kave ili hrane pred spavanje, starenje (starija dob), prekomjerno

spavanje tijekom dana, prekomjerna intelektualna ili fizička stimulacija

pred spavanje. Nemali broj novijih farmaka može imati nesanicu kao

nuspojavu. Također, nagli prestanak uzimanja nekih farmaka, poput

anksiolitika ili nekih hipnotika, može imati za posljedicu nesanicu. Brojne

somatske bolesti mogu interferirati sa snom/spavanjem, poput primjerice

hipertrofije prostate u muškaraca, cistitisa u žena, kronične opstruktivne

bolesti pluća (KOPB), srčanih ili pulmonalnih tegoba, bolova uslijed

artritisa itd. Osim navedenog, razlikujemo i primarnu nesanicu

(idiopatsku) te nesanicu u sklopu drugih poremećaja spavanja, primjerice

zbog apneje u spavanju, zbog sindroma nemirnih nogu – «restless legs»

sindroma itd..."

http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=5240

http://dl6.glitter-graphics.net/pub/1829/1829376eov0un0pm2.gif (http://www.glitter-graphics.com)

rejoflajt
21.11.2011., 17:24
GABA and Sleep: Molecular, Functional and Clinical Aspects

http://www.google.com/books?hl=hr&lr=lang_en|lang_fr&id=u54tqIOP8RUC&oi=fnd&pg=PA95&dq=Benzodiazepine+half+life&ots=rVYX3O1r6h&sig=eJB

neka poglavlja iz knjige...

blacx
21.11.2011., 17:39
Dobro jel itko probao ovaj circadin, kakva su iskustva. Ja od sutra pocinjem.

Sent from my GT-P7500 using Tapatalk

rejoflajt
21.11.2011., 21:06
Dobro jel itko probao ovaj circadin, kakva su iskustva. Ja od sutra pocinjem.

http://www.plivamed.net/novosti/clanak/4762/Novi-proizvod-Circadin.html

a valjda plivaši:cerek:

nicole2007
23.11.2011., 02:19

Tako nekako i ja. Kod mene zapravo nisu sigurni da li se radi o epilepsiji, ali pijem antiepileptik Lamictal. Koji antiepileptik ti piješ?
Pored toga, kako patim od nesanice, pijem Cerson.
Ali mi više ne pomaže kao prije. A ne želim pojačavati doze. Ne znam što da radim. Moram si definitivno to sredit jer me to već izluđuje.
Zanima me ima li kakve veze epilepsija sa nesanicom?:ne zna:
Jesu li ti doktori rekli što o tome?

Septembar
23.11.2011., 11:21
Moram vam preporuciti Melatonin kapsule
Ovdje pise nesto o tome

http://www.naturala.hr/indeksi/dodaci-prehrani/melatonin-357/17/

Ne znam da li ima u Cro za naruciti, ali je sam nedavno narucila i uzela sam ih jednu noc i spavala 8 sati u komadu, te se probudila od budilice, ne sama od sebe. A to mi se nije desilo vec mjesecima. Inace imam problem da se budim nakon 5-6 sati i tesko/ili nikako ponovo zaspivam.

anakonda
23.11.2011., 15:49
najvaznije ali i najteze je utvrditi uzrok nesanice. ja nazalost niti nakon 15 godina ne mogu sa sigurnoscu odrediti svoje uzroke, samo neke mogu iskljuciti.
ne znam kakva su vama iskustva s lijecnicima, i koliko su oni uopce educirani za sve potencijalne uzroke nesanice jer su mene od pocetka slali na psihijatriju kao da je to jedini moguci uzrok! a kako je ljudska psiha slabo istrazena, samo ti uvale lijekove koji u mojem slucaju nisu djelovali. uopce zapravo nemam dobrog iskustva s lijecnicima jer nemaju sluha za ista. tako da sam isla sama istrazivati.
Ovdje pise nesto o tome
Ne znam da li ima u Cro za naruciti, ali je sam nedavno narucila i uzela sam ih jednu noc i spavala 8 sati u komadu, te se probudila od budilice, ne sama od sebe. A to mi se nije desilo vec mjesecima. Inace imam problem da se budim nakon 5-6 sati i tesko/ili nikako ponovo zaspivam.
malo o melatoninu: to je hormon koji nastaje u mozgu i koji je neophodan za normalan san. dostupan je u ljekarnama kao dodatak prehrani i moze se kupiti bez recepta. nekoc se reklamirao kao lijek za gotovo sve, ukljucujuci rak i starenje. nakon 2 desetljeca zanimljivih istrazivanja koja nazalost nisu donijela konacne zakljucke, ispario je velik dio pocetnog odusevljenja za melatonin kao lijek za ozbiljne bolesti ili kao sredstvo za poboljsavanje zdravlja. postoje prilicno dobri dokazi njegove djelotvornosti u ublazavanju nesanice.
medjutim, postoje alternative koje su "prirodnije" od melatonina. obzirom da nase tijelo proizvodi svoj melatonim iz serotonina, promjene u prehrani i nacinu zivota mogu potaknuti i stabilizirati nas serotoninski sustav, sto ujedno ima pozitivan ucinak na nasu prirodnu zalihu melatonina.

ja sam naravno probala i s melatoninom ali meni nije pomogao :(

nicole2007
23.11.2011., 16:05
Ljuta sam k'o pas! Sinoć sam popila cerson i zaspala tek nakon tri sata! Prije mi ja nakon Cersona trebalo pol sata!
Sad više ne znam što da radim, već sam luda od svega. :503:
Ako popjem tabletu, zaspim za sto godina, ali spavam. Što znači: ustanem jako kasno, čak i nakon toga sam još malo mamurna, ne napravim ni pol toga što sam planirala i uglavnom, sjebem si cijeli dan.
Ako ne popijem tabletu, ne spavam uopće i ne moram ni opisati kako se tek onda osjećam. Ok je još ako ne prospavam jednu noć, ali kad se to nespavanje zareda... Tad imam osjećaj da me nešto melje iznutra, vrti mi se, loše mi je...
Za mene je to čak i opasno jer imam i nekih neuroloških pizdarija pa mi je neurologica rekla da mi je spavanje najvažnije.
Dakle, ja moram spavat.
Ne želim se oslanjati samo na tablete jer vidim kako se lako izbaždare. Ako ću ih piti cijeli život, dokle ću doć? Do toga da ću piti kutiju Cersona dnevno?
Želim nesanicu izliječiti na prirodan način.
Ima li netko ovdje savjet za mene? :moli: :moli: :moli:

anakonda
23.11.2011., 16:17
draga sta da ti kazem nego da suosjecam s tobom :grli: tko nesanicu nije iskusio taj stvarno ne zna sta mi prozivljavamo.
da te utjesim, meni ni cerson nije pomogao, probdjela sam noc. ma niti jedne tablete mi ne pomazu, nista mi se ne dogadja. e, tek to je za izludit :503:
ono sto bih ja napravila na tvom mjestu je nekakva psihoterapija, ako mislis da su ti nesanice na psihickoj bazi. nema smisla kljukat se tabletema i postat ovisna o njima. treba naci uzrok nesanice i to rjesavat.

nicole2007
23.11.2011., 16:38
draga sta da ti kazem nego da suosjecam s tobom :grli: tko nesanicu nije iskusio taj stvarno ne zna sta mi prozivljavamo.
Baš tako. A najviše volim one kojima je to sve matematika. Ono, 'umori se više pa ćeš lakše spavat!'
Mo'š mislit! Ja sam neko vrijeme zbog posla ustajala u 4.30 h i opet mi je bilo SF da zaspim prije ponoći ili popodne da barem malo nadoknadim. I tako mjesecima. Bilo sam umorna tek toliko da se slabo osjećam, ali ne dovoljno da zaspim. To je stvarno crkavanje.

da te utjesim, meni ni cerson nije pomogao, probdjela sam noc. ma niti jedne tablete mi ne pomazu, nista mi se ne dogadja. e, tek to je za izludit :503:
Meni je do nedavno pomagao, ali izgleda da se sad i on izbaždario. Nevjerojatno kako brzo do toga dođe. :eek:

ono sto bih ja napravila na tvom mjestu je nekakva psihoterapija, ako mislis da su ti nesanice na psihickoj bazi. nema smisla kljukat se tabletema i postat ovisna o njima. treba naci uzrok nesanice i to rjesavat.
Pa šta ja znam, za sad ne vidim nekih razloga za psihoterapiju. :ne zna:
Proučit ću malo problem i prvo probati to riješiti sama. :mig:

anakonda
23.11.2011., 16:54
Baš tako. A najviše volim one kojima je to sve matematika. Ono, 'umori se više pa ćeš lakše spavat!'
Mo'š mislit! Ja sam neko vrijeme zbog posla ustajala u 4.30 h i opet mi je bilo SF da zaspim prije ponoći ili popodne da barem malo nadoknadim. I tako mjesecima. Bilo sam umorna tek toliko da se slabo osjećam, ali ne dovoljno da zaspim. To je stvarno crkavanje.
joj ja poludim na takve savjete tipa: idi svaku vecer spavat u isto vrijeme, proluftaj sobu, nemoj kasno jesti, popij mlijeko s medom :rolleyes: kao da to nisam sve radila u ovih 15 godina!
Pa šta ja znam, za sad ne vidim nekih razloga za psihoterapiju. :ne zna:
Proučit ću malo problem i prvo probati to riješiti sama. :mig:
jel imas iole kakvu ideju sta bi mogao biti uzrok? koliko dugo ti traje problem sa spavanjem? dali tesko zaspes, ili se cesto budis, ili spavas plitko?

nicole2007
23.11.2011., 17:36
joj ja poludim na takve savjete tipa: idi svaku vecer spavat u isto vrijeme, proluftaj sobu, nemoj kasno jesti, popij mlijeko s medom :rolleyes: kao da to nisam sve radila u ovih 15 godina!

jel imas iole kakvu ideju sta bi mogao biti uzrok? koliko dugo ti traje problem sa spavanjem? dali tesko zaspes, ili se cesto budis, ili spavas plitko?

Ma uvijek sam naginjala kasnijem spavanju, odmalena. Nikad nisam išla spavati ni u 21, a kamoli u 20 h.
I kasnije, kad sam išla u školu u jutro, nikad nisam zaspala prije ponoći. Čak i onda kad su teenageri nakon izlazaka spavali do 12, 13, 14 h, ja nikad nisam imala potrebu za takvim nadoknađivanjem. :ne zna: A nisam imala baš ni uvjete za to. Nisam imala svoju sobu pa da mogu u miru tako dugo spavati.
Mislim da mi je tada jednostavno trebalo manje sna i to je to. Jedino što sam imala takve podočnjake :rolleyes: , za ubit se.
Ali ovo kasnije je već nešto sasvim drukčije.
Boldano: prošla sam sve verzije. :D

anakonda
23.11.2011., 22:37
Ma uvijek sam naginjala kasnijem spavanju, odmalena. Nikad nisam išla spavati ni u 21, a kamoli u 20 h.
I kasnije, kad sam išla u školu u jutro, nikad nisam zaspala prije ponoći. Čak i onda kad su teenageri nakon izlazaka spavali do 12, 13, 14 h, ja nikad nisam imala potrebu za takvim nadoknađivanjem. :ne zna: A nisam imala baš ni uvjete za to. Nisam imala svoju sobu pa da mogu u miru tako dugo spavati.
Mislim da mi je tada jednostavno trebalo manje sna i to je to. Jedino što sam imala takve podočnjake :rolleyes: , za ubit se.
Ali ovo kasnije je već nešto sasvim drukčije.
Boldano: prošla sam sve verzije. :D
ajme sve isto kao i kod mene :D samo se kod mene poremecaj spavanja najcesce ocituje tako sto ne mogu zaspati, ali sam isto sve prosla.
a reci dali imas problema s nekim od ovih organa: srce, bubrezi, pluca, jetra, slezena? artritis u koljenu? cak mozda ne nuzno problema, nego npr. kakvi su ti nalazi za te organe, jel ista bilo izvan granica normale ili blizu granica?
mozda si sad mislis kako ti organi nemaju veze sa spavanjem, ali vjeruj, imaju! dali ti netko u obitelji isto ima problema sa spavanjem?

nicole2007
23.11.2011., 22:54
[QUOTE]ajme sve isto kao i kod mene :D samo se kod mene poremecaj spavanja najcesce ocituje tako sto ne mogu zaspati, ali sam isto sve prosla.
Da, kod mene je sad već dugo baš to.
a reci dali imas problema s nekim od ovih organa: srce, bubrezi, pluca, jetra, slezena? artritis u koljenu? cak mozda ne nuzno problema, nego npr. kakvi su ti nalazi za te organe, jel ista bilo izvan granica normale ili blizu granica?
mozda si sad mislis kako ti organi nemaju veze sa spavanjem, ali vjeruj, imaju!
Pa koliko znam, nemam. Nisam imala baš nekih takvih problema pa nisam ni radila pretrage. Jedino mi preostaje baš to što sam spomenula. Moj blesavi mozak.:D EEG mi pokazuje neku dizritmiju, ali za to dobivam terapiju. Jesi ti išla na EEG? Nakon takve nesanice, trebali bi te slati.
dali ti netko u obitelji isto ima problema sa spavanjem?
Ne. Sjećam se da me čak nikad nisu ni razumijeli. Npr., oni spadaju u one ljude koji, kad ih probudi buka ili nešto, samo se okrenu i zaspe ponovno bez problema. Kod mene nije tako. Mene kad probudiš, gotovo je. Imam slab san i ja više ne mogu zaspati. Ili zaspim za sto godina i, kad se probudim, mučim se još više. I njima to nikako nije bilo jasno. :mad:

filter
23.11.2011., 23:16
sta bi se desilo da covijek jednostavno prestane spavati?
da li je netko umro od nesanice?

ups i. viska.

nicole2007
23.11.2011., 23:18

Ne znam da li bi baš umro, ali razbolio bi se sigurno. A i mislim da je nemoguće da prestane spavati.:ne zna:

filter
23.11.2011., 23:40
Ne znam da li bi baš umro, ali razbolio bi se sigurno. A i mislim da je nemoguće da prestane spavati.:ne zna:

kako razbolio?
neko spava 8.5.4 3....sati dnevno ili ne spava.....
ima netko bas neki konkretni podatak sta se desilo sa ljudima koji jednostavno nisu spavali...dugo.

rejoflajt
24.11.2011., 05:06

evo članak o liječenju bez tbl...
http://www.springerlink.com/content/k22642403k610573/

rejoflajt
24.11.2011., 05:19
posljedice nesanice:

"...The most consistent impact of insomnia is a high risk of depression...."

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14626537

možemo li krepucnuti od nesanice?

Can You Die of Insomnia?
By THE NEW YORK TIMES

Rahav Segev for The New York Times

Lack of sleep can make getting through the day a challenge and is increasingly tied to a host of medical problems. But can insomnia actually prove fatal? That was among the hundreds of questions recently posed by readers of the Consults blog at “Ask an Expert: Overcoming Insomnia.”

Q.
Can you die from lack of sleep? It seems to me that there is a lot of misinformation out there about the consequences of lack of sleep; some people greatly exaggerate the negatives of lack of sleep, while others seem to say that nothing negative will happen.
Ben, Grand Junction, Colo.

A.
Dr. Michael Thorpy and Dr. Shelby Freedman Harris of the Sleep-Wake Disorders Center at Montefiore Medical Center in the Bronx respond:

Fear of dying from lack of sleep is a common worry of many insomnia patients. Research performed in rats in 1989 showed that complete sleep deprivation for two to three weeks caused the rats to die. The longest medically documented period that anyone has gone without sleep was Randy Gardner, a 17-year-old high school student in San Diego who stayed awake in 1964 for 11 days during a dance competition. He did not suffer any ill effects except sleepiness; following the dance, he slept for 14 hours and completely recovered.

These examples, however, are of sleep deprivation, which is very different from insomnia. It is very unusual for someone to have complete absence of sleep for more than a few days because of insomnia.

There is an extremely rare genetic disorder known as fatal familial insomnia, or F.F.I., which has caused undue concern for many who suffer from poor sleep. The condition has been identified in some 40 families across the world, affecting only about 100 people. It leads to panic, anxiety, hallucinations, rapid weight loss, complete sleep loss, dementia and eventually death. The disorder is due to a neurological degeneration of the brain and is linked to a rare abnormal protein called a prion. Fatal familial insomnia begins in midlife and progresses to death within one to two years.

Remember, though, that fatal familial insomnia is extremely rare, and unless a family member died of insomnia you are not likely to have any predisposition to this disorder.

For the vast majority of people, chronic insomnia will not directly lead to death. But a lack of sleep can put you at a greater risk for developing other serious medical conditions that do have increased mortality.

Consistently sleeping less than six hours a night has been linked to impairments in cognitive functioning, specifically a loss of concentration, memory and hand-eye coordination. Patients with chronic insomnia report problems performing daily tasks and often have increased absenteeism from work and school, and poor sleep has been linked to increased motor vehicle and workplace accidents.

Studies have shown that people with insomnia also have a greater risk of developing depression or anxiety disorders. Insomnia is likewise linked to increased risks for heart disease and hypertension, as well as increases the risk for obesity, diabetes, colon cancer, breast cancer and headaches.

As a result, treatment is critical for those with chronic insomnia. It’s also important to stop worrying that you might die of it, as this will only serve to worsen your sleep.

For more information, see Dr. Thorpy and Dr. Harris’s previous responses in the Related Posts section, below, and visit The Times Health Guide: Insomnia.

http://consults.blogs.nytimes.com/2010/06/24/can-you-die-of-insomnia/

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20060818223311AAGVaj0

Effect Of Insomnia - You Can Die From Lack Of Sleep:eek::eek::eek:

http://bestaffiliate4u.com/bestaffi/effect-of-insomnia-you-can-die-from-lack-of-sleep-2497.htm

rejoflajt
24.11.2011., 05:22
Learn About Melatonin For Sleep And Melatonin Side Effects

http://coolstufftoknow.com/directory/learn-about-melatonin-for-sleep-and-melatonin-2021

rejoflajt
24.11.2011., 05:23
Insomnia Meaning And Applying Plain Aromatherapy Methods To Alleviate Its Effects.

http://coolstufftoknow.com/directory/insomnia-meaning-and-applying-plain-aromatherapy-1385

anakonda
24.11.2011., 08:16
Moj blesavi mozak.:D EEG mi pokazuje neku dizritmiju, ali za to dobivam terapiju. Jesi ti išla na EEG? Nakon takve nesanice, trebali bi te slati.
bila sam na eeg-u i sve je uredno.
sve do nedavno sam mislila da je uzrok moje nesanice psiholoske naravi, iako nisam mogla shvatiti zasto! nisam pod stresom, imam normalan zivot s problemima kao i vecina ljudi, nemam nekih trauma iz proslosti. zato sam jako dugo pokusavala skuziti od cega mi to dolazi, jer nisam mogla povezati s nikakvim traumaticnim dogadjajem i sl.
onda sam saznala da citav niz bolesti, poremecaja i stanja moze dovesti do nesanice i sad se malo vise time bavim, jer mislim da moj problem lezi tu.
vec sam rekla al ponavljam, strasno mi ide na zivce sto nasi lijecnici obavezno nesanicu povezuju s psihickim stanjima i uopce ne uzimaju u obzir da postoje i drugi uzroci :rolleyes:
Ne. Sjećam se da me čak nikad nisu ni razumijeli. Npr., oni spadaju u one ljude koji, kad ih probudi buka ili nešto, samo se okrenu i zaspe ponovno bez problema. Kod mene nije tako. Mene kad probudiš, gotovo je. Imam slab san i ja više ne mogu zaspati. Ili zaspim za sto godina i, kad se probudim, mučim se još više. I njima to nikako nije bilo jasno. :mad:
moji starci relativno dobro spavaju, ali kad sam se raspitivala po siroj obitelji saznala sam da stric i teta imaju s tim problema otkad znaju za sebe. vidis, to je dobar starting point za dublje istrazivanje :)

nicole2007
24.11.2011., 13:29
evo članak o liječenju bez tbl...
http://www.springerlink.com/content/k22642403k610573/

Sorry, je l' imaš šta na hrvatskom? :D

nicole2007
24.11.2011., 17:53
vec sam rekla al ponavljam, strasno mi ide na zivce sto nasi lijecnici obavezno nesanicu povezuju s psihickim stanjima i uopce ne uzimaju u obzir da postoje i drugi uzroci :rolleyes:

Ma svi oni non - stop ponavljaju dvije rečenice i to je to.
Meni se tak' ne da ići kod doktora...:visi:
Ionako nikad ništa ne saznam tamo.

nicole2007
24.11.2011., 17:59
Insomnia Meaning And Applying Plain Aromatherapy Methods To Alleviate Its Effects.

http://coolstufftoknow.com/directory/insomnia-meaning-and-applying-plain-aromatherapy-1385

Vidiš, ovdje piše da su mliječni proizvodi dobar 'lijek' protiv nesanice jer sadrže triptofan koji ima veze sa izlučivanjem serotonina koji je važan za normalno spavanje.
Barem sam ja tako skužila na engleskom.:D
Ako nije točno, nek' me netko ispravi.
Znači, ima nešto u toj staroj narodnoj: popij malo mlijeka prije spavanja. :ne zna:

blacx
24.11.2011., 18:15
http://www.plivamed.net/novosti/clanak/4762/Novi-proizvod-Circadin.html

a valjda plivaši:cerek:

Rejo, molim te da na moje postove vise ne odgovaras linkovima s weba. Vjeruj mi znam se ja jako dobro sluziti internetom. Ovo ti pisem u najboljoj namjeri ;-)

rejoflajt
24.11.2011., 20:51
Rejo, molim te da na moje postove vise ne odgovaras linkovima s weba. Vjeruj mi znam se ja jako dobro sluziti internetom. Ovo ti pisem u najboljoj namjeri ;-)

ok, no frks...a kad ti ja volim surfati...:cerek:

rejoflajt
24.11.2011., 20:58
Sorry, je l' imaš šta na hrvatskom? :D

http://forum.krstarica.com/archive/index.php/t-338506.html (na srpskom:D)

http://insomniaz.com/hr/nesanica-vodic/1617/nesanica-biljni-lijek

http://www.depresija.org/forum/index.php?showtopic=6998

možda je ovo bolje:

http://www.zzjzpgz.hr/nzl/50/zdr.htm

homeopatija

http://insomniaz.com/hr/nesanica-vodic/88/najbolje-lijekove-i-lijekovi-za-nesanicu

http://www.mojezdravlje.ba/novost/98933/Ne-volite-tablete-Smirite-se-uz-ovaj-caj

Signorina Despi
24.11.2011., 21:20
Povrmeno imam problema sa nesanicom i to onda kada me nešto jako muči, ili kad prije spavanja počne razmišljati o nečemu pa sama stvorim problem :o, onda mi počne s osjećajem kao da mi je netko sjeo na glavu, osjećam strašan pritisak u glavi, baš kao da mi netko sjedi na čelu i tako satima ležim vrtim se , okrećem :( , i onda slijedi nekoliko sati nervoze jer je već 2,3,4,5 ujutro a ja još ne spavam a radim od 7 :horor: i onda u svoj toj nervozi zaspem na sat dva , ajme majko strašno mi je kad me tako uhvati :cry:

danci9
24.11.2011., 23:57
Nesanici je najčešće uzrok u brigama koje se nameću uvećer kada bismo trebali imatimir u duši i predali se spavanju. Spavanje nemožemo izazvati kada želimo! Ono nastupa spontano. Mi moramo osigurati uvijete za njegov dolazak. Riječ je o emocionalnoneutralnoj djelatnosti sat-dva prije spavanja. Uzimanje hrane svesti na minimu.
Ako ipak na krevetu ostanemo budni i ne zaspimo ne zaboravimo kako je najveći neprijatelj spavanja z a b r i n u t o s t što nemožemo zaspati, spavati. Pomirimo se sa svojom nesanicom ne preporuča se zatvorenih očiju prisiljavati na spavanje, iza zatvorenih očiju mogu se javljati nemirne drame. otvorimo oči i promatrajmo noć u sobi, taj će prizor biti dovoljno dosadan i jednolik, te bi mogao izazvati pospanost i spavanje. Ne uspijemo li ni tada zaspati prihvatiomo prihvatiom svoje bdijenje kao odmor.
Drugi koraci su naučiti neku od tehnika relaksacije, opuštanja. Patimo li od nesanice , nemojmo si lagati da nemamo nikakovih problema zbog toga što bismo ih od sebe željeli skriti. Nesanica je zapravo, tjeskoba pred susretom sa samim sobom...

anakonda
25.11.2011., 07:37
Nesanici je najčešće uzrok u brigama koje se nameću uvećer kada bismo trebali imatimir u duši i predali se spavanju. Spavanje nemožemo izazvati kada želimo! Ono nastupa spontano. Mi moramo osigurati uvijete za njegov dolazak. Riječ je o emocionalnoneutralnoj djelatnosti sat-dva prije spavanja. Uzimanje hrane svesti na minimu.
Ako ipak na krevetu ostanemo budni i ne zaspimo ne zaboravimo kako je najveći neprijatelj spavanja z a b r i n u t o s t što nemožemo zaspati, spavati. Pomirimo se sa svojom nesanicom ne preporuča se zatvorenih očiju prisiljavati na spavanje, iza zatvorenih očiju mogu se javljati nemirne drame. otvorimo oči i promatrajmo noć u sobi, taj će prizor biti dovoljno dosadan i jednolik, te bi mogao izazvati pospanost i spavanje. Ne uspijemo li ni tada zaspati prihvatiomo prihvatiom svoje bdijenje kao odmor.
Drugi koraci su naučiti neku od tehnika relaksacije, opuštanja. Patimo li od nesanice , nemojmo si lagati da nemamo nikakovih problema zbog toga što bismo ih od sebe željeli skriti. Nesanica je zapravo, tjeskoba pred susretom sa samim sobom...
ovo je samo jedan od mogucih uzroka nesanice, i strasno je povrsno ovako gledati na stvari. nazalost, vecina ljudi, laika a sto je najgore i lijecnika, ima ovakve predrasude :(

danci9
26.11.2011., 00:12
ovo je samo jedan od mogucih uzroka nesanice, i strasno je povrsno ovako gledati na stvari. nazalost, vecina ljudi, laika a sto je najgore i lijecnika, ima ovakve predrasude :(

Ok uredu, a koji su još drugi mogući uzroci nesanice, :rolleyes: i da li si probala sa tabletama helex ili dormicum?

Bolje sjediti nego stajati; bolje ležati nego sjediti; bolje spavati nego bdijeti

tonchica
26.11.2011., 11:03
Tako nekako i ja. Kod mene zapravo nisu sigurni da li se radi o epilepsiji, ali pijem antiepileptik Lamictal. Koji antiepileptik ti piješ?
Pored toga, kako patim od nesanice, pijem Cerson.
Ali mi više ne pomaže kao prije. A ne želim pojačavati doze. Ne znam što da radim. Moram si definitivno to sredit jer me to već izluđuje.
Zanima me ima li kakve veze epilepsija sa nesanicom?:ne zna:
Jesu li ti doktori rekli što o tome?

Kod mene se dugo nije znalo što mi je dok nisam obavila sve moguće pretrage, te sam na kraju dobila takvu dijagnozu. Uglavnom, EEG pokazuje svaki put isto. I ja pijem Lamictal, uz to su mi dali Misar ako zatreba... :ne zna: Uglavnom, rekli su da je nesanica eventualno jedan od simptoma, ili neka manifestacija, tako nešto... Ali nije nužno povezano sa epilepsijom..

nicole2007
26.11.2011., 13:21
Kod mene se dugo nije znalo što mi je dok nisam obavila sve moguće pretrage, te sam na kraju dobila takvu dijagnozu. Uglavnom, EEG pokazuje svaki put isto. I ja pijem Lamictal, uz to su mi dali Misar ako zatreba... :ne zna: Uglavnom, rekli su da je nesanica eventualno jedan od simptoma, ili neka manifestacija, tako nešto... Ali nije nužno povezano sa epilepsijom..

Da, tako nešto su i meni rekli. Može i ne mora.
Ali opet, kad gledam... Ako je u mozgu dizritmija, nemir ( neurologica mi je rekla: imate nemir u moždanoj kori), onda mi je nekako logično da će uzrokovati probleme sa spavanjem. :ne zna:
Ma ne znam više ništa...

tonchica
26.11.2011., 14:25
Da, tako nešto su i meni rekli. Može i ne mora.
Ali opet, kad gledam... Ako je u mozgu dizritmija, nemir ( neurologica mi je rekla: imate nemir u moždanoj kori), onda mi je nekako logično da će uzrokovati probleme sa spavanjem. :ne zna:
Ma ne znam više ništa...

Ma meni se spavanje poboljšalo s vremenom, jer sam polako prihvaćala to i stvari općenito su krenule na bolje... Ali eto spletom okolnosti opet mi se nesanca pojavila, ali ovaj put mislim da je zbog emocionalnog šoka koji se doživjela...

anakonda
26.11.2011., 15:36
Ok uredu, a koji su još drugi mogući uzroci nesanice, :rolleyes:
poanta je da se covjeka treba gledati holisticki, pa tako tvoja i moja nesanica uopce ne moraju imati isti uzrok. puno bolesti i stanja moze izazivati nesanicu, evo citirat cu ti pokretaca teme:
Brojne somatske bolesti mogu interferirati sa snom/spavanjem, poput primjerice hipertrofije prostate u muškaraca, cistitisa u žena, kronične opstruktivne bolesti pluća (KOPB), srčanih ili pulmonalnih tegoba, bolova uslijed artritisa itd.
ovo su samo neki od mogucih uzroka, ima toga jos puno.

anakonda
26.11.2011., 15:37
Kod mene se dugo nije znalo što mi je dok nisam obavila sve moguće pretrage, te sam na kraju dobila takvu dijagnozu.
a koje si imala simptome, osim nesanice?

Pringles
26.11.2011., 15:41
Ok uredu, a koji su još drugi mogući uzroci nesanice
Uzroci nesanice mogu imati psihičku podlogu, ali mogu biti uzrokovani i brojnim somatskim oboljenjima/poremećajima što je već navedeno (npr. poremećaj rada štitnjače- hipertireoza). Također to može biti kombinacija jednog i drugog.
Primjećeno je da određeni broj ljudi koji pati od nesanice dolazi iz obitelji u kojima su već zabilježeni slučajevi nesanice kod drugih članova obitelji, ali teško je govoriti o genetskoj komponenti baš zbog toga što je nesanica kao simptom nečega izrazito kompleksna u svojim uzrocima.

Tako da ju se ne može promatrati samo kao posljedicu psihičkog stresa i preoterećenošću brigama, iako kronična nesanica definitvno može biti izvor velikih frustracija, izazvati i gomilu psihičkog stresa i zabrinutosti te se uz to odraziti i na fizičko zdravlje.

nicole2007
26.11.2011., 15:46
Možeš se sjetiti što ti je točno u vezi ovoga rekla? Manifestacija čega?
I kod kojega doktora si bila? Možeš i na PM.

cabo love
26.11.2011., 16:54
Najbolji lijek protiv nesanice je melatonin. U RH je dobavljiv bez recepta u apotekama. Obicno se daju doze od 3-10 mg.

cabo love
26.11.2011., 16:58

Da, postoji nasljedna bolest nesanice koju uzrokuje prion (infektivni agens slican onom kod kravljeg ludila), i ta bolest se javlja u par obitelji oko Venecije.

Bolest nastupa oko 30g, ljudi jednostavno prestanu spavati, i s vremenom im se mozak zbog toga naprosto rastopi, i umru:

http://en.wikipedia.org/wiki/Fatal_familial_insomnia

:( Bolest je neizljeciva.

Ja trenutno uzimam 5g melatonina sa sporim otpustanjem + 3mg s brzim.
Narucio sam sa swansonsa melatonina za godinu dana, i to sve za 200 kuna.
Kod nas je 90 mg oko 60 kuna, preskupo.
Kad sam koristio samo taj brzodjelujuci uvijek sam se budio usred noci, a sad kad pijem kombinaciju je ok.
Jedino nemojte prekrdasiti s dozama, u visokim dozama melatonin sprjecava grusanje krvi, pa se mozete
probuditi u modricama ili s krvarenjem iz desni. :) To se meni dogodilo 2x kad sam zabunom uzeo visoku dozu (od 50 mg).
Iz moga iskustva, do 20 mg je sigurno. Ali opcenito stanja sporog zgrusavanja krvi (osim ekstrema kao hemofilija) su povezana s manjom ucestalosti tromboze, embolije, infarkta, mozdanog udara, i na taj nacin, pogoduju duljem zivotu. ;)

Uz melatonin dobivate i bonus...To je zapravo i jaki antioksidans, djeluje protiv raka, demencije, te starenja stanica.
Ako ga pijete s kalcijem, povecat ce vam imunost. I sto je najvaznije, to nije kemija, nego normalna tvar u nama. Eventualno bi ga mogli klasificirati kao ''doping'' :zubo:

anakonda
26.11.2011., 17:23
Da, postoji nasljedna bolest nesanice koju uzrokuje prion (infektivni agens slican onom kod kravljeg ludila), i ta bolest se javlja u par obitelji oko Venecije.

Bolest nastupa oko 30g, ljudi jednostavno prestanu spavati, i s vremenom im se mozak zbog toga naprosto rastopi, i umru:

http://en.wikipedia.org/wiki/Fatal_familial_insomnia

:( Bolest je neizljeciva.
ajme ovo je grozno :eek:
sigurno postoji i neki laksi oblik, neka drukcija mutacija koja isto rezultira nesanocom ali ne u ovolikoj mjeri? u mojoj obitelji ima nesanice, nitko nije psihicki bolestan niti je itko umro od toga.

Ja trenutno uzimam 5g melatonina sa sporim otpustanjem + 3mg s brzim.
Narucio sam sa swansonsa melatonina za godinu dana, i to sve za 200 kuna.
Kod nas je 90 mg oko 60 kuna, preskupo.
Kad sam koristio samo taj brzodjelujuci uvijek sam se budio usred noci, a sad kad pijem kombinaciju je ok.
Jedino nemojte prekrdasiti s dozama, u visokim dozama melatonin sprjecava grusanje krvi, pa se mozete
probuditi u modricama ili s krvarenjem iz desni. :) To se meni dogodilo 2x kad sam zabunom uzeo visoku dozu (od 50 mg).
Iz moga iskustva, do 20 mg je sigurno. Ali opcenito stanja sporog zgrusavanja krvi (osim ekstrema kao hemofilija) su povezana s manjom ucestalosti tromboze, embolije, infarkta, mozdanog udara, i na taj nacin, pogoduju duljem zivotu. ;)

Uz melatonin dobivate i bonus...To je zapravo i jaki antioksidans, djeluje protiv raka, demencije, te starenja stanica.
Ako ga pijete s kalcijem, povecat ce vam imunost. I sto je najvaznije, to nije kemija, nego normalna tvar u nama. Eventualno bi ga mogli klasificirati kao ''doping'' :zubo:
jel to uzimas svaku vecer? ja sam svojedobno uzimala melatonim od cal-a, ne sjecam se koja je doza bila u pitanju al mi nije pomoglo:(

danci9
26.11.2011., 23:26
u mojoj obitelji ima nesanice, nitko nije psihicki bolestan niti je itko umro od toga.

oprosti anakonda, koji su tvoji simptomi točnije; da li ti imaš problema sa usnivanjem, prosnivanjem ili samo nesanicom.
znači da li možeš normalno zaspati u krevtu kada odeš na spvanje, a kada zaspiješ koliko sati spavaš, i kakovi su ti snovi da li se boriš,
dali su ti snovi jednostavno negugodnog osjećaja pa kada se probudiš da li se osijećaš prazno bezveze i da li su ti snovi upretežno tamni kao da je obalčno
v rijeme, sumrak ili noć?:D

danci9
26.11.2011., 23:37
OK sada mi je jasno i iskreno mi je žao i suosijećam sa vama koji imate neki poremećaj.
Ako koristite melatonin mislim da vam ovaj koji se prodaje kod nas, a cijena mu je 54kune od
tvrtke Kal 3mg neće baš pomoći jer vaša nesanica je izgleda dosta jaka pa vam treba nešto jače. Kažu
da melatonin treba osobama koje pređu 34 god života jer žljezde ga tada izlučuju u manjim količinama i treba ga uzimati
dodatno. Navodno on izaziva jutarnji mamurluk i za to preporučuju kavu koja to uspješno rzbija.
Stvarno neznam kako se ti "cabo love" osijećaš kada se probudiš, a uzimaš 8mg melatonina.
Mislim da bi vam pomogle neke od tehnika relaksacije: autogeni trening, yoga ili neke meditacije.

nicole2007
26.11.2011., 23:41
u mojoj obitelji ima nesanice, nitko nije psihicki bolestan niti je itko umro od toga.

Anakonda, jesi li možda bila hiperaktivna kao dijete? ADD ili ADHD?
Imaš li toga u obitelji (iako nisam sigurna da li to može biti nasljedno)?
Imaš li problema sa koncentracijom?
Mislim da je to dosta važno.

anakonda
27.11.2011., 10:08
oprosti anakonda, koji su tvoji simptomi točnije; da li ti imaš problema sa usnivanjem, prosnivanjem ili samo nesanicom.
znači da li možeš normalno zaspati u krevtu kada odeš na spvanje, a kada zaspiješ koliko sati spavaš, i kakovi su ti snovi da li se boriš,
dali su ti snovi jednostavno negugodnog osjećaja pa kada se probudiš da li se osijećaš prazno bezveze i da li su ti snovi upretežno tamni kao da je obalčno
v rijeme, sumrak ili noć?:D
osim nesanice nemam nikakvih drugih poremecaja, nisam depresivna, normalno obavljam sve aktivnosti, radim. nisam destruktivna ni pesimisticna. jednostavno legnem u krevet i ne mogu zaspati, okrecem se po krevetu i to je to. najcesce imam problema s usnivanjem, ali mi se desi i da se budim.
sa snovima nemam nikakvih problema, najcesce se ne sjecam snova a kad se sjecam obicno to budu neke totalne gluposti :D
Anakonda, jesi li možda bila hiperaktivna kao dijete? ADD ili ADHD?
Imaš li toga u obitelji (iako nisam sigurna da li to može biti nasljedno)?
Imaš li problema sa koncentracijom?
Mislim da je to dosta važno.
mozda sam i bila hiperaktivno dijete iako se tada kad sam ja bila mala o tome nije toliko govorilo kao danas. istina je da sam bila zlocesto dijete, stalno u pokretu, izludjivala sam starce :D
mislim da nitko u mojoj obitelji nije bio hiperaktivan, barem ne ove mladje generacije kod kojih se to moze utvrditi.
s koncentracijom nemam problema osim sporadicno, al imam problema s memorijom sto mislim da je posljedica dugogodisnjeg nespavanja jer sam nekad stvarno dobro pamtila :(

tonchica
27.11.2011., 14:33
a koje si imala simptome, osim nesanice?

Padala sam u nesvijest, te blagi trzaji. Nesanica se tu pojavila kao sporedna stvar, ja mislim.

tonchica
27.11.2011., 14:38
Možeš se sjetiti što ti je točno u vezi ovoga rekla? Manifestacija čega?
I kod kojega doktora si bila? Možeš i na PM.

Ako nesanica traje duže od 2 - 3 tjedna, vjerojatno nešto nije u redu, i to treba provijeriti kod liječnika. Pa eto tako se može doći do bilo kakve dijagnoze, ali i ne mora.. ili može biti samo na pishičkoj bazi. Meni se ispostavila epilepsija... A bila sam u Zagrebu, na KBC Rebro, kod dr. Zadro.

nicole2007
27.11.2011., 15:29
Ako nesanica traje duže od 2 - 3 tjedna, vjerojatno nešto nije u redu, i to treba provijeriti kod liječnika. Pa eto tako se može doći do bilo kakve dijagnoze, ali i ne mora.. ili može biti samo na pishičkoj bazi. Meni se ispostavila epilepsija... A bila sam u Zagrebu, na KBC Rebro, kod dr. Zadro.

Jesi imala napade? Ja sam pala u nesvijest, ali ne znam je li bilo trzaja jer nije nitko vidio.
Nakon toga sam išla na pretrage i na EEG - u su mu ustanovili epilepsiju.
A na MR i CT - u - cistu. U principu, sama ta cista nije problem sama po sebi, samo ne smije biti širenja ni pritisaka.
Hvala Bogu, to se otada nije ponovilo i za sad je sve uredu.
Ali kad se sjetim, meni se upravo to i dogodilo nakon razdoblja nesanice.
U to vrijeme sam jako loše spavala, tih dana sam imala mjesečnicu, imam tu cistu i nikad savršeni EEG - i sve se poklopilo.
E sad, mene zanima jesu li ti rekli na što moraš paziti da ti se stanje ne bi pogoršalo?
Jesi dobila neke konkretne savjete?
Meni je neurologica rekla samo da moram spavati, piti što manje kave i izbjegavati alkohol. I to je sve.:ne zna:
Jesu tebi rekli još što?

blacx
27.11.2011., 18:13
Pozdrav ljudi, evo samo zelim podijeliti svoje iskustvo s circadinom. Kao prvo jedna kutija od 21 tabletu kosta oko 160 kn. A sto se tice djelovanja, ja kad Sam popio prvi put tabletu pomislio sam ovo je napokon neki dobar hipnotik, jer me tako fino uveo u san, gotovo na prirodan nacin, jednostavno nakon dugo vremena sam osjetio pospanost, nakon dugo vremena zaspao bez sanvala. I tu noc sam tako dobro spavao I probudio se odmoren raspolozen. I na zalost to je to, vec drugi dan nisam ga ni osjetio. Znam da moj organizam razvija toleranciju na gotovo sve lijekove, Ali tako brzo, nakon samo jednog dana...uzas, sad sam opet na sanvalu.

rejoflajt
27.11.2011., 18:38
Pozdrav ljudi, evo samo zelim podijeliti svoje iskustvo s circadinom. Kao prvo jedna kutija od 21 tabletu kosta oko 160 kn. A sto se tice djelovanja, ja kad Sam popio prvi put tabletu pomislio sam ovo je napokon neki dobar hipnotik, jer me tako fino uveo u san, gotovo na prirodan nacin, jednostavno nakon dugo vremena sam osjetio pospanost, nakon dugo vremena zaspao bez sanvala. I tu noc sam tako dobro spavao I probudio se odmoren raspolozen. I na zalost to je to, vec drugi dan nisam ga ni osjetio. Znam da moj organizam razvija toleranciju na gotovo sve lijekove, Ali tako brzo, nakon samo jednog dana...uzas, sad sam opet na sanvalu.

sanval je drek, za 3 sata spavanja i to nije lijek za ljude koji imaju ozbiljnijih problema s nesanicom. nisu ti dr nikad preporučili antiepileptik tegretol koji se daje kao stabilizator raspoloženja i za spavanje? mene prazine, pola tbl sruši, to je oko 12,5 mg...tegretol mi maknut radi nalaza jetre koji su bili loši, iako se na kraju ispostavilo da je to od prehrane...

blacx
27.11.2011., 19:57
sanval je drek, za 3 sata spavanja i to nije lijek za ljude koji imaju ozbiljnijih problema s nesanicom. nisu ti dr nikad preporučili antiepileptik tegretol koji se daje kao stabilizator raspoloženja i za spavanje? mene prazine, pola tbl sruši, to je oko 12,5 mg...tegretol mi maknut radi nalaza jetre koji su bili loši, iako se na kraju ispostavilo da je to od prehrane...

A gle, svaki lijek ima svoje mane I prednosti. Ja Sam prije sanval smatrao uzasnim lijekom, jer bih znao uzeti I do 100 Mg pa onda cijelu noc izludjivati svoje ukucane, I naravno sutra se ne bih nicega sjecao. A sad ova kombinacija od 200 do 300 Mg prazinea koji uzmem dva sata prije spavanja pa onda pred samo spavanje 20 Mg sanvala, I jos uz to 2 mg circadina mi super odgovara. Iako taj circadin vise smatram suplementom a ne lijekom. A pokusao Sam ja I sa zyprexom spavati pa sa dormicumom pa cerson, I na sve tako brzo razvijem toleranciju, da jednostavno nema smisla vise ih piti. Ali I dalje su najpropisivaniji hipnotici tzv. Z-drugs. Na nasem trzistu imas samo zolpidem I zaleplon odnosno sanval I zan. A ja se iskreno nadam da ce jednom na nase trziste doci zolpidem tj. Sanval s postupenim otpustanjem. U americi postoji mislim da se zove ambien cr.

rejoflajt
27.11.2011., 21:03
ti, blacx, fakat uzimaš grde doze, joj, joj, a kaj možeš...

našla na netu ovo nisu linkovi za tebe:D, ima tu ljudi koji imaju problema s nesanicom:mig:

http://products.sanofi.us/ambien_cr/ambienCR.html

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20070516233434AArtIsT

http://en.wikipedia.org/wiki/Zolpidem

blacx
28.11.2011., 04:11
ti, blacx, fakat uzimaš grde doze, joj, joj, a kaj možeš...

našla na netu ovo nisu linkovi za tebe:D, ima tu ljudi koji imaju problema s nesanicom:mig:

http://products.sanofi.us/ambien_cr/ambienCR.html

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20070516233434AArtIsT

http://en.wikipedia.org/wiki/Zolpidem

Gle ja mislim da bi taj zolpidem tj. Sanval s postupenim otpustanjem, postao najpropisivaniji hipnotik u hrvatskoj. Jako je potentan I jos ako djelije cijelu noc, to bi bilo odlicno. A sad sto se tice naseg trzista, ja bih vam preporucio da probate circadin 1-2 sata prije spavanja I onda pred samo spavanje zan. Zan ce vas uvesti u San a circadin bi se trebao pobrinuti da spavate cijelu noc. I sto je najbolje ova terapija se moze uzimati dugorocno, jer zan ne izaziva ovisnost niti remeti arhitekturu sna za razliku od sanvala, a takodjer ne izaziva simptome povlacenja. Ja kad Sam prvi put pitao psihijatra za zan I circadin on nije znao sto je to, morao je pogledati na internetu.

indian
28.11.2011., 05:44
meni dopizdi vrtit se po krevetu (nakon 2-3 sata), i onda upalim svjetlo i odustanem od pokušaja da zaspem:503:

a najgore mi kad taman utonem u san i onda me neka glupost iz podsvijesti prene i ode sve kvragu:503:
i osjetim kako sam opet živnula i znam da ništa od spavanja..

ja znam što je meni, al šta mi to vrijedi kad ne mogu spavat:504:

rejoflajt
28.11.2011., 14:25
Koje su razlike između različitih vrsta hipnotika?

Najvažnija razlika je njihov poluživot, što znači koliko dugo lijek ostaje u organizmu.

Kad hipnotik ima duži poluživot, on se u organizmu akumulira na način da je i spavanje je čvršće, ali funkcioniranje danju može biti usporenije. suprotno njima, hipnotici s kratkim poluživotom, "očiste" se iz organizma prije nove doze i njihovo djelovanje ne utječe na motoričke niti mentalne sposobnosti tijekom dana.

no, uvijek uzmite u obzir da opet svaki taj lijek djeluje individualno...

sve o hipnoticima i inim psihofarmacima, super članak!!!http://www.psihijatrija.com/MATURANTI/PPT%20PREDAVANJA/psihofarmaci.pdf

listes71
28.11.2011., 20:16
Ovdje pise nesto o tome

Ovaj proizvod je vec dougo dostupan u npr. Kanadi, i ja ga koristim duze vremena. Toplo bi ga preporucila, puno je sigurnije to uzimat povremeno, nego tablete za spavanje. Primjetila sam da mi je potreban vise zimi nego liti, st aima veze sa kolicinom svjetla i sunca. Inace, melatonin se moze kupit u tabletama, kapsulama, tekucini i sl. ima ga u 1,5. 2. 3. 5. mg. za pocetak je vjerojatno dobro krenit s manjom dozom pa vidit kako kome pase. uzima se jedno sat vrimena prije nego se ide lec, i pomaze ljudima da zaspu a isto tako melatonin koji ima postupno otpustanje pomaze da osoba kvalitetnije spava cilu noc.

tonchica
28.11.2011., 22:04
Jesi imala napade? Ja sam pala u nesvijest, ali ne znam je li bilo trzaja jer nije nitko vidio.
Nakon toga sam išla na pretrage i na EEG - u su mu ustanovili epilepsiju.
A na MR i CT - u - cistu. U principu, sama ta cista nije problem sama po sebi, samo ne smije biti širenja ni pritisaka.
Hvala Bogu, to se otada nije ponovilo i za sad je sve uredu.
Ali kad se sjetim, meni se upravo to i dogodilo nakon razdoblja nesanice.
U to vrijeme sam jako loše spavala, tih dana sam imala mjesečnicu, imam tu cistu i nikad savršeni EEG - i sve se poklopilo.
E sad, mene zanima jesu li ti rekli na što moraš paziti da ti se stanje ne bi pogoršalo?
Jesi dobila neke konkretne savjete?
Meni je neurologica rekla samo da moram spavati, piti što manje kave i izbjegavati alkohol. I to je sve.:ne zna:
Jesu tebi rekli još što?

Pa nesvjestica i blagi trzaji jesu svojevrstan napadaj. :D
Uglavnom, što se tiče savjeta, rekli su mi isto kao i tebi... pošto se tu baš ništa posebno ne može.. Sve dok god ti je EEG takav kakav je i dalje ćeš biti na Lamictal-u... I ne umarati se, i ne piti.

Uncika
28.11.2011., 22:26
Ha, tema za mene:D
Vec godinama patim od nesanice, zadnje 4 intenzivno.
Uglavnom je problem da nemogu zaspati ali kao bonus uz to imam jos neke cudne faze sna. Faze kada se ucestalo budim ujutro/pred jutro ili faze loseg sna, tako ih ja zovem; kada spavam ali je taj san toliko lagan i los da se ujutro probudim vise umorna nego odmorna. Kao da uopce nemam rem fazu sna tj. onoga cvrstog sna.
Rijetko kada uopce idem leci prije 2 ujutro jer nema smisla vrtiti se u krevetu i buljiti u strop. Probala sam intenzivno vjezbati, citat neku knjigu bla bla sve sto preporucuju ali djabe kada je moja nesanica slika i prilika mojih psihickih problema. Dali su mi sanval koji mi je sranje i ne pomaze, zapravo ranije zaspim ali se probudim nakon par sati bezveze.
Covjek bi rekao da bi mogla napraviti cuda koliko malo spavam uz toliko dodatnog vremena. Mozda i bi da nisam konstantno umorna:504:

danci9
29.11.2011., 22:09
Koje su razlike između različitih vrsta hipnotika?

Najvažnija razlika je njihov poluživot, što znači koliko dugo lijek ostaje u organizmu.

Kad hipnotik ima duži poluživot, on se u organizmu akumulira na način da je i spavanje je čvršće, ali funkcioniranje danju može biti usporenije. suprotno njima, hipnotici s kratkim poluživotom, "očiste" se iz organizma prije nove doze i njihovo djelovanje ne utječe na motoričke niti mentalne sposobnosti tijekom dana.

no, uvijek uzmite u obzir da opet svaki taj lijek djeluje individualno...

sve o hipnoticima i inim psihofarmacima, super članak!!!http://www.psihijatrija.com/MATURANTI/PPT%20PREDAVANJA/psihofarmaci.pdf

Daj mi molim te reci dali ti studiraš psihologiju ili farmakologiju? :D Dali si možda experimentirala sa Gabom i što misliš o njoj?

rejoflajt
30.11.2011., 10:44
Daj mi molim te reci dali ti studiraš psihologiju ili farmakologiju? :D Dali si možda experimentirala sa Gabom i što misliš o njoj?

ma kakvi, samo surfam...:D

maya_zg
30.11.2011., 10:52
Pozdrav svima!

vec neko vrijeme me muci nesanica, al potraje par dana pa se vrati u normalu, no zadnjih cca mjesec dana je postalo fakat naporno.
pod velikim sam stresom, pa pretpostavljam da je od tog, uglavnom navecer bar h 2 nemogu zaspat, kad se probudim nemogu zaspat po 3-4h, nekad spavam 3 sata, probudim se nespavam iduca 4 i onda taman kad mi dodje san na oci slijedi ustajanje jel imam malo dijete,po danu nema sanse da spavam do npr 11 ujutro.

uzimam povremeno 0,25mg xanaxa navecer prije spavanja i od njega zaspim brzo i lakse utonem u san ak se po noci probudim, ali zadnjih par dana ga uzmem,zaspim, spavam cca 4 h probudim se i opet nista.:504:

jel moguce da se razvila tolerancija i trebalo bi povecati dozu, sto nikako ne zelim il bi bilo bolje uzeti pola xanaxa navecer a pola nakon sta se probudim da opet mogu zaspat u neko razumno vrijeme, ima ko iskustva?

blacx
03.12.2011., 11:22
Bok ljudi, evo pronasao sam jednu jako dobru prezentaciju (http://faculty.smu.edu/jbuynak/Insomnia_2010a.ppt) na webu. Jako je edukativna i opsezna koliko toliko. Uglavnom na zalost na engleskom je. Ali valjda ce te se snaci nekako. Toplo preporucujem da pogledate prezentaciju.

tel50
05.12.2011., 20:35
mene nesanica muci oko 5 godina.
zapravo me jako strah zaspati jer se bojim da se nesto ne dogodi dok ja spavam (da se roditelji ne bi potukli dok ja spavam)-.-

danci9
05.12.2011., 22:34
vec neko vrijeme me muci nesanica, al potraje par dana pa se vrati u normalu, no zadnjih cca mjesec dana je postalo fakat naporno.
pod velikim sam stresom, pa pretpostavljam da je od tog, uglavnom navecer bar h 2 nemogu zaspat...

Možda da probaš sa nekim vitaminima, uprincipu ako si pod stresom moguće je da ti treba dodatno vitamin B i vitamin C jer ih organizam jako troši kad je pod stresom a sam i nemože proizvesti pa ih treba dodatno unositit, njih uzimaš ujutro sa obriokom. Dobro bi bilo i prije spavanja uzeti magnezij od 300mg, on ti opušta mišiće i pomaže protiv grčenja mišiča, koriste ga športaši poslije treninga.

tonchica
05.12.2011., 22:52
Dobila sam preporuku za Neurobion kapsule, dakle to su običan vitamin B. Navodno su ok..

~Scarlet~
06.12.2011., 15:12
Dobila sam preporuku za Neurobion kapsule, dakle to su običan vitamin B. Navodno su ok..

Ajd nam javi rezultate.

nicole2007
07.12.2011., 00:04
Ajd nam javi rezultate.

Pa to je samo vitamin B... Mislim da, po pitanju nesanice, ne može nešto bitno učiniti...:ne zna:
Ali, Tonchica, javi nam kako djeluje. Uzimaj ga redovito i možda bude nekih promjena...:mig:

blacx
07.12.2011., 15:07
Ako želite jednu dobru preporuku, po mom mišljenju to je najzdravija farmako terapija koju Vam liječnik može propisati. Može se uzimati dugoročno ne remeti arhitekturu sna, što manje vise svi hipnotici rade. Uglavnom čitao sam da ste spominjali melatonin. To zapravo I nije po meni lijek jer ga epifiza proizvodi, I to je hormon koji je regulira san. Kod nas na tržištu postoji melatonin s postupenim otpuštanjem I lijek se zove Circadin I ide na recept. Ako imate problema sa usnivanjem I održavanjem sna onda Vam preporučujem ovu kombinaciju: Circadin koji ce održati san I za usnivanje Zan. Zan je po meni najbolji nebenzodiazepinski hipnotik, jer ne stvara toleranciju niti ovisnost I ne remeti arhitekturu sna. Posavjetujte se sa Vašim liječnikom o ovome I o dozama.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk

tonchica
07.12.2011., 15:25
Za sad ništa.... i dalje ne mogu spavati lol :D

~Scarlet~
07.12.2011., 16:11
Pa to je samo vitamin B... Mislim da, po pitanju nesanice, ne može nešto bitno učiniti...:ne zna:
Ali, Tonchica, javi nam kako djeluje. Uzimaj ga redovito i možda bude nekih promjena...:mig:

Mislila sam valjda u kombinaciji s nečim.:confused:
Tonchica, kaj još uzimaš za spavanje?

tonchica
07.12.2011., 20:16
Ništa više, ne želim. Jer je sad ova nesanica prouzrokovana čisto na emocionalnoj bazi... nema mi smisla.. :ne zna:
Vjerujem da će proći...

rejoflajt
07.12.2011., 21:33
čime sve nesanica može biti izazvana? dr jakovljević kaže:

- primarna insomnija
- insomnija udružena s psihijatrijskim poremećajima
- poremećaji spavanja izazvani psihoaktivnim tvarima
- insomnia povezana s mioklonizmima(periodički pokreti tijekom sna) i sindromom nemirnih nogu
- poremećaj cirkadijanog ritma spavanja (sindrom mlažnjaka, "jat-lag" sindrom) zbog nagle promjene vremenske zone
-hodanje u snu

što vas od ovog najviše zanima da napišem nešto više?:ne zna:

nicole2007
07.12.2011., 21:43
čime sve nesanica može biti izazvana? dr jakovljević kaže:

- primarna insomnija
- insomnija udružena s psihijatrijskim poremećajima
- poremećaji spavanja izazvani psihoaktivnim tvarima
- insomnia povezana s mioklonizmima(periodički pokreti tijekom sna) i sindromom nemirnih nogu
- poremećaj cirkadijanog ritma spavanja (sindrom mlažnjaka, "jat-lag" sindrom) zbog nagle promjene vremenske zone
-hodanje u snu

što vas od ovog najviše zanima da napišem nešto više?:ne zna:
Pa evo, boldano. Ak' ti se da...:D

danci9
08.12.2011., 00:33
Za sad ništa.... i dalje ne mogu spavati lol :D
B-vitamin trebaš uzimati barem jedan i pola do dva mjeseca da počneš osjećati neko djelovanje i sa njime ne vjerujem da ćeš riješiti problem usnivanja i nesanicu. Recimo vitamin B1 ti djeluje kod prevencije umora, B2 u nekim slučajevima djeluje kao antioksidans znači da ti može djelovati protiv umora, B-12 direktno je vezano na aktivnost živčanih stanica znači kad nekoga umornog treba dignuti na noge.... itd
B-vitamini su super u obnovi živčanog sustava i uzimaj ih ujutro pred kraj doruča da se vežuna hranu. Navečer možeš uzimati Magnezij recimo direkt 300mg u prahu ili šumeća tableta. Magnezij je nesumnjivo izuzetno važan za metabolizam jer se nalazi angažiran u 300 enzima pa prema tome i u ključnim vitalnim funkcijama; u formiranju kostiju, proteina, masnih kiselina, aktiviranju vitamina, opuštanju mišića, grušanju krvi i formiranju adenozin trifosfata (ATP-a). Ipak,najzanimljivije je smanjivanje hiperaktivnosti djece ako se suplementira u količini od 200 mg kroz period od 6 mjeseci
Kaj tebe opće mući dali nemožeš zaspati duže dok ležiš na krevetu ili kad zaspiješ pa se budiš nakon sat dva ,tri spavanja pa nemožeš ponovno zaspati više, dali sanjaš neke ružne snove i boriš se u snu, trzaš. Dali opće navećer osjećaš potrebu za spavanjem znači dali te hvata umor ili ideš spavati samo radi reda jer je noč i recimo puno sati a ujutro se treba buditi zbog obaveza.
Kaj se tiče melatonina on je ok kod balgih nesanica ili kako gore navodite "jat-lag" sindrom (piloti, stjuardese). Vitamin B koriste osobe pod stresom jer ga jako troši, a melatonin luči mala žlijezda u mozgu epifiza a to lučenje traje u mladosti do 35 godina da bi se kasnije postupno izgubilo. Ciklus dan-noć vezan je uz melatonin; noću ga ima
najviše a danju najmanje. Teškoće u spavanju starijih ljudi, povezuju se s nedostatkom melatonina u krvi. Kod korisnika izaziva pospanost i zdrav
san bez posljedica koje su inaće karakteristične za kemijska sredstva kao što su dijazepami i pomaže kod prilagođavanja na promjene vremenskih zona (jet lag) s kojim tolike probleme imaju piloti, stjuardese i putnici na interkontinentalnim putovanjima. Obzirom da bitno djeluje na biološki sat organizma, uočeno je njegovo pozitivno djelovanje kod bolesnika od sezonske (zimske) depresije. U mnogim istraživanjima je provjereno njegovo antitumorsko djelovanje ali je umjesto toga utvrđeno da može povećati rizik od raka maternice. Inaće melatonin reducira specifični antigen za rak prostate i usporava rast stanica
raka dojke. Pripisivana mu je sposobnost “podmlađivanja” pa je samo zbog te činjenice jedno vrijeme (1993-1995) bio najbolje prodavani suplement. Za reguliranje spavanja preporučuje se 1-2 mg pola sata prije spavanja. Zbog ograničenog trajanja razine melatonina u krvi preporučuju se tablete s vremenskim otpuštanjem preparata (time releasing). Lingvalete za stavljanje ispod jezika odmah se resorbiraju i brže djeluju.
Od sporednih učinaka utvrđena je migrena kod dužeg uzimanja a to je
potvrđeno i u istraživanju s dvostrukom slijepom probom. Jutarnja
omamljenost prolazna je i nakon umivanja hladnom vodom nema posljedica na psihofizičke sposobnosti korisnika. Ipak preporučuje se ne sjedati za volan prije dobre jutarnje kave!

tonchica
09.12.2011., 17:38
Kaj tebe opće mući dali nemožeš zaspati duže dok ležiš na krevetu ili kad zaspiješ pa se budiš nakon sat dva ,tri spavanja pa nemožeš ponovno zaspati više, dali sanjaš neke ružne snove i boriš se u snu, trzaš..

Sve od navedenog.. :D Ovisi kako koju noć. Stvar je u tome da sam pod tolikim stresom da od svega toga ne mogu zaspati.. muči me toliko stvari.. da ni ne osjećam potrebu za spavanjem. :ne zna:

EDIT: Uslijed svega toga pojačale su mi se glavobolje, i imala sam par napadaja...

tel50
14.12.2011., 22:34
nesanica sucks... od nedjelje bas ne mogu zaspati nikako... uazs.... i te sve glupe tablete me samo razbude...

danci9
18.12.2011., 11:35
nesanica sucks... od nedjelje bas ne mogu zaspati nikako... uazs.... i te sve glupe tablete me samo razbude...

tonchica, tel50 da probate sa nekom od tehnika relaksacije, da vježbate prije sapvanja to bi vas možda opustilo i odmaklo od misli, zapravo preusmjerili bi misli i nebi mislsili nato da morate zaspati, jer tako samo izazivate kontra efekt. ako hoćete mougu vam napisati neke tehnike za opuštanje pa da probate i vidite kako bi bilo.

tonchica
19.12.2011., 19:43
tonchica, tel50 da probate sa nekom od tehnika relaksacije, da vježbate prije sapvanja to bi vas možda opustilo i odmaklo od misli, zapravo preusmjerili bi misli i nebi mislsili nato da morate zaspati, jer tako samo izazivate kontra efekt. ako hoćete mougu vam napisati neke tehnike za opuštanje pa da probate i vidite kako bi bilo.

Svakako bih probala neke tehnike opuštanja. :)

mimma7
29.12.2011., 04:57
ja mislim da je u korijenu svake nesanice nekakav iracionalni strah.

mimma7
29.12.2011., 07:33
a sad sam se sjetila i što bi još moglo biti problem: cola koju ponekad popijem u baš povelikim količinama.

NMT
29.12.2011., 10:37
jeste gledali Fight club?

to vam je lijek za nesanicu, ne nužno vaš klub boraca, nego pronalaženje načina za ispoljavanje dubokih emocija i poriva iz sebe, maknuti se od poznatog i svakodnevice i raditi nešto sasvim deseto što ste oduvijek sanjali a niste se usudili. ili krenuti na trčanje na duge pruge, to te izmori da zaspiš

nicole2007
30.12.2011., 01:25

to vam je lijek za nesanicu, ne nužno vaš klub boraca, nego pronalaženje načina za ispoljavanje dubokih emocija i poriva iz sebe, maknuti se od poznatog i svakodnevice i raditi nešto sasvim deseto što ste oduvijek sanjali a niste se usudili. ili krenuti na trčanje na duge pruge, to te izmori da zaspiš

Ima nešto u tome.:cerek:

mimma7
30.12.2011., 01:40

da, to prvo bi me baš uspavalo. a trčanje mi je retardirano.

ma, izgubljeni slučaj. :rolleyes:

TAEH 2
30.12.2011., 01:52
ja mislim da je u korijenu svake nesanice nekakav iracionalni strah.

Ja ne mogu spavati jer se bojim tog osjećaja bez svijesti,totalna paranoja! Općenito ne volim spavati,smatram to neophodnim gubljenjem vremena. Dao bi sve na svijetu samo da nikad više ne moram spavati!

mimma7
30.12.2011., 02:07
Ja ne mogu spavati jer se bojim tog osjećaja bez svijesti,totalna paranoja! Općenito ne volim spavati,smatram to neophodnim gubljenjem vremena. Dao bi sve na svijetu samo da nikad više ne moram spavati!

ja, naprotiv, volim. :rofl: ali iz nekog razloga, teško uspijevam.

danci9
04.01.2012., 11:20
danas na HTV 1 imate seriju a govoriti će se o nesanici i poremecaju spavanja Dr. OZ počinju oko 13h i 15min

Tourniquet_
04.01.2012., 13:57
U zadnje vrijeme sam jako često budna, ne mogu zaspat..stvar je u tome da svaki puta osjetim neki jaki strah, ne znam od čega. Zatvorim oči i ne mogu spavat..pa odem za laptop i tak do kasnih sati...uhvati me i tuga neka.
al strah je prisutan.

rejoflajt
04.01.2012., 15:52
javlja se u osoba koje su izložene nekom akutnom stresu, konfliktnoj situaciji, emocionalnom šoku, mogućem gubitku voljene osobe ili sigurnosti. nesanica može biti izazvana i pozitivnim emocionalnim uzbuđenjima (zaruke, vjenčanja, novo radno mjesto, itd.) nesigurne osobe kao i osobe s nižim pragom podražljivosti, sklone su nesanici. da bi neka nesanica bila svrstana u ovu kategoriju, ne smije trajati dulje od 4 tjedna nakon provocirajućeg događaja.

liječenje primarne i situacijske nesanice: tehnike opuštanja i higijena spavanja mogu značajno pripomoći. preporuča se i kratka primjena zolpidema ili benzodiazepina(npr. oksazepama ili lorazepama).

knjiga: Benzodiazepini u suvremenoj medicini / Miro Jakovljević
Zagreb : Medicinska naklada <etc.>, 2001.

rejoflajt
04.01.2012., 17:06
naziva se još i "naučenom" ili "bihejvijoralnom" nesanicom. može biti subakutna (predakutna) kada traje duže od mjesec, a kraće od 6 mjeseci. ova je nesanica posljedica međusobno pojačavajućih čimbenika kao što su kronična anksioznost, pojačana pobuđenost te asocijacija nesanice s različitim čimbenicima iz okoline, koji ometaju spavanje. pacijenti obično nisu svjesni čimbenika koji su odgovorni za nesanicu. anksioznost se obično ne osjeća kao takva nego se očituje na psihofiziološkoj, odnosno somatskoj razini kao nemir, mišićna napetost, automatska hiperaktivnost, hipervigilnost (prerazbuđenost) , neko neodređeno iščekivanje. kondicinirajući čimbenici mogu biti vanjski i unutarnji, a i jedni i drugi su dio negativnog učenja koje dovodi do stvaranja loših navika. vanjski kao što je namještaj, mirisi, zvukovi, buka u sobi, rituali prije počinka, itd. osobe s ovako kondicioniranom nesanicom obično spavaju bolje kada promijene sobu ili stan. unutarnji kondicionirajući čimbenici su strepnja i neizvjesnost vezani za odlazak na spavanje i uspavljivanje, a u svezi su s neuspješnim i ekscesivnim naporom da se zaspi. razvija se začarani krug(circulus viciosus); što se neka osoba više trudi zaspati, to manje uspijeva zaspati. svjesni napori i pokušaji da se zaspi dovode do veće pobuđenosti živčanog sustava, što otežava uspavljivanje. na ovaj mehanizam treba pomisliti kada neka osoba zaspi bez poteškoća kada se ne trudi, primjerice dok čita ili gleda tv, ali postane budna kad ide u krevet i pokušava zaspati. zbog trajanja poteškoća sa spavanjem javlja se sve veći strah od nesanice i zaokupljenost njezinim posljedicama što u začaranom krugu još više pojačava probleme sa spavanjem. u večernjim satima i pred spavanje insomničari se osjećaju napeto, anksiozno, zabrinuto ili depresivno, učestalo razmišljaju ili govore o svojim potrebama za spavanjem, kao i o svojim osobnim problemima,o zdravstvenom stanju pa čak i o smrti.
svoju napetost pokušavaju smanjiti uzimanjem tableta za smirenje ili alkohola. ujutro se obično osjećaju umorno i iscrpljeno, a tijekom dana su zbog nespavanja zabrinuti, napeti, razdražljivi i zaokupljeni sobom. ako je nesanica jedini ili dominantni simptom, govorimo o primarnoj insomniji. međutim, insomnija može biti i sekundarni poremećaj kada se javlja kao jedan od simptoma u kliničkim slikama drugih duševnih i tjelesnih bolesti, zatim u drugim poremećajima spavanja, primjerice kao posljedica noćnih mora, a može biti i posljedica uporabe pojedinih lijekova, alkohola i droga.

liječenje

perzistirajuća psihofiziološka nesanica može se ublažiti ili otkloniti različitim tehnikama opuštanja i uspavljivanja, promjenom ponašanja i navika. potrebno je poboljšati higijenu spavanja (odlazak "na vrijeme" na spavanje, osigurati da okolina u kojoj se spava bude ugodna, izbjegavati stimulirajuća sredstva, itd.).
farmakoterapija ove nesanice sastoji se u primjeni hipnotskih benzodiazepina(npr. nitrazepama), sedativnih antidepresiva i velikih trankvilizatora u malim dozama. najbolji rezultati postižu se kombinacijom benzodiazepina i sedativnih antidepresiva. benzodiazepini olakšavaju uspavljivanje, a antidepresivi povećavaju zastpljenost dubokih stadija spavanja i pospješuju održavanje sna.
nakon normalizacije spavanja primjenu benzodiazepina treba prekinuti uz prethodno postupno smanjivanje doze, a nastaviti s primjenom antidepresiva pred spavanje još neko vrijeme, pa onda i njih postupno ukinuti...

danci9
04.01.2012., 22:40
naziva se još i "naučenom" ili "bihejvijoralnom" nesanicom. može biti subakutna (predakutna) kada traje duže od mjesec, a kraće od 6 mjeseci. ova je nesanica posljedica međusobno pojačavajućih čimbenika kao što su kronična anksioznost, pojačana pobuđenost te asocijacija nesanice s različitim čimbenicima iz okoline, koji ometaju spavanje........

Super si ;-)

Marian Oden
05.01.2012., 04:42
Mene je davno mučila nesanica, pa je nestala (zato je i nisam liječio). Na moju žalost, sasvim iznenada ponovo se pojavila. Ovo mi je prvi put da tražim ovdje pomoć jer me zbilja nikad nije pogodila kao dosad. Kad god trebam zaspati počnem razmišljati, sanjariti itd... Ne mogu kontrolirati misli, ne znam što mi je. :503::(

Ne mogu zaspati odmah, već zaspim tek kad sam potpuno izmučen od svog tog razmišljanja i nespavanja. Danas mi se toliko pogoršalo stanje da je došlo do točke da mi se povraća cijeli dan i slabo sam, raspada mi se glava. Molim vas, može li neka preporuka liječenja? Što se tiče lijekova, nemojte samo preporučati Sanval, popio sam 10 Sanvala i uopće ne djeluju.

Ne znam što da radim, hvala na svakoj pomoći.

mimma7
05.01.2012., 04:56
a da se prepustiš tim svojim mislima u krevetu umjesto na netu. zaspat ćeš a da nećeš ni shvatiti što te je strefilo.

Marian Oden
05.01.2012., 05:04
A i problem je što se prepustim jer zapravo uživam razmišljajući, nanosim veliku štetu organzimu. To se naravno vidi tokom dana. Upravo mi se suprotno dešava, kad sam na net-u spava mi se a kad sam u krevetu počnem razmišljati. Zato sam sad i došao ovdje.

Oooo Isuse Bože, gdje si?!?! :o Može preporuka za neku tableticu/injekciju za spavanje? :D

mimma7
05.01.2012., 05:07
za boga ne znam, ja slušam glazbicu.. a da staviš laptop sa sobom u krevet? :ne zna:

tablete ti ne znam preporučiti jer ih izbjegavam. zar tebi nijedne ne pomažu?

ej, di si sad ti?! možda moj prijedlog zvuči bedasto, ali nisam se šalila. lakše ćeš zaspati u horizontali.

rejoflajt
05.01.2012., 05:43
A i problem je što se prepustim jer zapravo uživam razmišljajući, nanosim veliku štetu organzimu. To se naravno vidi tokom dana. Upravo mi se suprotno dešava, kad sam na net-u spava mi se a kad sam u krevetu počnem razmišljati. Zato sam sad i došao ovdje.

Oooo Isuse Bože, gdje si?!?! :o Može preporuka za neku tableticu/injekciju za spavanje? :D

a da si prvo pročitaš o vrstama nesanice i da vidiš koja je tvoja, tamo imaš napisano i kako se liječi...

mimma7
05.01.2012., 05:54
a da si prvo pročitaš o vrstama nesanice i da vidiš koja je tvoja, tamo imaš napisano i kako se liječi...

izgleda da je uspio zaspati.

Marian Oden
05.01.2012., 20:47
Ma pročito bih ali kako sam napisao, užasno me bolila glava pa nisam baš bio raspoložen za maratonsko čitanje.
izgleda da je uspio zaspati.

Ipak sam uspio zaspati, djelimično zahvaljući tvom postu. Hvala ti. :D Popio sam tablete koje nemaju veze sa nesanicom (nije im to prvobitna namjena), već sa "sasvim" drugim stvarima.

Točnije prva je bila za opuštanje napetosti (tjeskobe) u mozgu koja je izazivala da se opirem običnim tabletama za spavanje, druga je namjenjana da razmišljanje stabilizuje. Ono da se ne misli i ne opterećuje negativnim mislima. I skužio sam da samo čovjek kad ostvari mir, može zaspati bez problema.

I odlično su me uspavale. Probajte i vi sasvim drugu kombinaciju lijekova, ako ne djeluju obični lijekovi za spavanje.

Danas mi je stanje bolje 100%.

anakonda
09.01.2012., 08:11
da se pozalim, nisam spavala od nove godine i stvarno sam vec na rubu ludila :503: tablete mi ne pomazu i nema mi druge nego cekati da prodje, a stvarno vise nemam snage.
dal netko ima iskustva s centrom za poremecaj spavanja u vrapcu?

tonchica
12.01.2012., 20:32
Hm, evo ja sam probala primijeniti neke savjete.. ali mi baš i ne pomažu... I dalje ne mogu normalno spavati... a i kad zaspim, često se budim usred noći.. sva sam nekako nemirna.. ne znam kako objasniti.. :ne zna:

Jumai
12.01.2012., 20:43
Ni ja ne mogu spavat posljednjih mjeseci, nekada sam nesanicu znao riješiti treningom, nakon što bi se dobro umorio (trčanje, teretana,..) zaspao bi kao beba, ali u ovom zadnjem ciklusu ni to ne pomaže. :/

dijetesjene
19.01.2012., 10:24
Cijeli život patim od nesanice.
Teško zaspem,maximalno spavam u komadu tri sata....i uglavnom zaspem oko 1,2 a na nogama sam oko 6h...
U onim nabrojanim uzrocima se ne pronalazim.
:ne zna::ne zna:
Znam da mi je majka patila od kronične nesanice,a od mojih troje djece dvoje ima moj ritam spavanja praktički od rođenja.
Dakle,moje pitanje je -je li nesanica genetski uvjetovana?

anakonda
19.01.2012., 17:08
Cijeli život patim od nesanice.
Teško zaspem,maximalno spavam u komadu tri sata....i uglavnom zaspem oko 1,2 a na nogama sam oko 6h...
U onim nabrojanim uzrocima se ne pronalazim.
:ne zna::ne zna:
Znam da mi je majka patila od kronične nesanice,a od mojih troje djece dvoje ima moj ritam spavanja praktički od rođenja.
Dakle,moje pitanje je -je li nesanica genetski uvjetovana?
ah, konacno netko slican meni :mig:
nesanica vjerovatno je genetski uvjetovana jer postoje obitelji u kojima se cesce javlja npr. u mojoj obitelji dosta ljudi lose spava. ni ja se ne pronalazim u nikakvim klasicnim uzrocima tipa stres, depresija, ptsp, a takodjer mi nikakvi lijekovi ne pomazu.
mozda se ovakvi slucajevi poput nas trebaju malo vise pozabaviti drugim pristupima npr. tradicionalna kineska medicina koja nalazi citav niz organskih poremecaja kao moguci uzrok za nesanicu (bubrezi, jetra, srce, pluca, slezena...). ne znam dal imate problema s nekim od tih organa? :ne zna:

dijetesjene
20.01.2012., 10:43
ah, konacno netko slican meni :mig:
nesanica vjerovatno je genetski uvjetovana jer postoje obitelji u kojima se cesce javlja npr. u mojoj obitelji dosta ljudi lose spava. ni ja se ne pronalazim u nikakvim klasicnim uzrocima tipa stres, depresija, ptsp, a takodjer mi nikakvi lijekovi ne pomazu.
mozda se ovakvi slucajevi poput nas trebaju malo vise pozabaviti drugim pristupima npr. tradicionalna kineska medicina koja nalazi citav niz organskih poremecaja kao moguci uzrok za nesanicu (bubrezi, jetra, srce, pluca, slezena...). ne znam dal imate problema s nekim od tih organa? :ne zna:

Koliko mi je poznato- ja ne.
No,moja majka ima problema sa srcem godinama,a moja starija curica također...
E,sad,ima li to veze ili ne nemam pojma...uglvanom obje imaju srčanu manu koja se ne može liječiti,tek se može terapijom držati pod kontrolom.
Dakle,ako se terapijom drži pod kontrolom-nije mi logično da to uzrokuje nesanicu.:ne zna::ne zna:
Nekako sam i dalje mišljenja da se od gena ne da pobjeći...:mig:

anakonda
22.01.2012., 13:58
Nekako sam i dalje mišljenja da se od gena ne da pobjeći...:mig:
i ja isto, samo sto mislim da je nesanica nus-pojava nefunkcioniranja nekih drugih organa ili sustava. zapravo, mozda i nije tako, mozda je sve drugo u tijelu ok a sama nesanica je nasljedna, no ipak to onda potjece od hormonalne ili neke druge fizioloske anomalije cemu bi se moglo uci u trag uz dobru volju i strucnost lijecnika :ne zna:
dal ste kad isli na neka ispitivanja vi ili vasa mama?

likk314
28.01.2012., 13:43
hoho fino, nisam spavao normalno 5 godina. od 9. mjeseca spavam bolje no ikad.
znači, prije bih zaspao, spavao 3 sata i onda cijelu noć naizmjenično spavanje 15 minuta i buđenje:504:

ono što je pomoglo: odoljen(Valeriana officinalis) i matičnjak(Melissa officinalis) s tim da sam odoljen pio u 2.5-3X većoj dozi od preporučene, a matičnjak u 2X većoj dozi prije spavanja direkt. vjerujem da bi se još mogao dodati hmelj za dodatni sinergistički efekt.

inače sam pio zolpidem i to je bilo zakurac, melatonin isto neučinkovit, trava ništa, neke druge čajeve...
inače se s melatoninom ne isplati zajebavati, više će štete prouzročiti nego što će dobrog donjeti i na kraju postaneš ovisan o njemu i onda nećeš nikak spavati... važno je naglasiti da sam melatonin nije jedini hormon koji utječe na san i spavanje, a ima masu drugih funkcija...

od ostalih stvari koje pomažu je zgodno spomeuti: gotu kola, kava kava, sladić, kudzu, kamilica, hmelj, inositol, difenhidramin, GHB, gabapentin, pregabalin, agomelatin, nortriptilin, amitriptilin, doksepin, mirtazapin, trazodon, ciproheptadin, doksilamin, guanfacin, klonidin

ovi spojevi idu od jednostavnijih za nabaviti i slabijeg djelovanja/slabijih nuspojava do gorih lijekova :D
većina toga se ne može bez recepta nabaviti. al ono, kom je frka, ko se zainteresira, sve se može nabaviti xD. velika je šteta što je GHB ilegalan i koliko ja znam, ne koristi se više kod nas. imao je neka JAKO zanimljiva svojstva kod korištenja protiv nesanice:(

RIJAMU
06.02.2012., 15:13
ja imam jedan drugi problem. dok sam studirao radio sam kao zaštitar, te sam često radio u noćnim smjenama. godinama nakon toga nisam odlazio na vrijeme u krevet. danas imam sindrom odgođenog spavanja tako da mi pravi "san na oči" dolazi između jedan i tri iza ponoći. ovo utječe na moju radnu produktivnost i učinkovitost. kraće vrijeme sam pokušao s terapijom no nije dala rezultate. danas to rješavam na razne načine: nadoknađivanjem sna preko dana, meditacijom...

ako netko ima koji savjet...:)

saugaro
07.02.2012., 22:25
ja imam jedan drugi problem. dok sam studirao radio sam kao zaštitar, te sam često radio u noćnim smjenama. godinama nakon toga nisam odlazio na vrijeme u krevet. danas imam sindrom odgođenog spavanja tako da mi pravi "san na oči" dolazi između jedan i tri iza ponoći. ovo utječe na moju radnu produktivnost i učinkovitost. kraće vrijeme sam pokušao s terapijom no nije dala rezultate. danas to rješavam na razne načine: nadoknađivanjem sna preko dana, meditacijom...

ako netko ima koji savjet...:)

:cerek: šteta da se nisi tada javio.
No probaj nesicu sa puno mlijeka /praktički bijela kava/ ili kakao ... sa keksima .. oko 22/23 i spavaš kao beba i prije tog vremena, ponoći.

I jedan savjet za umorna jutra.
Taj dan ostanite doma /ako ikako možete/ i odmorite se do kraja. Djeluje.
Obavezno nazvati šefa ili šeficu drito, u rano jutro da vas nema. Dva su razloga, da ne smeta na telefon /koji isključite/ i da nestane osjećaj potlačenosti.

RIJAMU
08.02.2012., 07:25
:cerek: šteta da se nisi tada javio.
No probaj nesicu sa puno mlijeka /praktički bijela kava/ ili kakao ... sa keksima .. oko 22/23 i spavaš kao beba i prije tog vremena, ponoći.

I jedan savjet za umorna jutra.
Taj dan ostanite doma /ako ikako možete/ i odmorite se do kraja. Djeluje.
Obavezno nazvati šefa ili šeficu drito, u rano jutro da vas nema. Dva su razloga, da ne smeta na telefon /koji isključite/ i da nestane osjećaj potlačenosti.

ovaj post nisam baš najbolje shvatio ali nema veze. da li je to bio sarkazam ili što?

saugaro
08.02.2012., 22:39
ovaj post nisam baš najbolje shvatio ali nema veze. da li je to bio sarkazam ili što?

radio sam kao zaštitar, te sam često radio u noćnim smjenama
-
tako da mi pravi "san na oči" dolazi između jedan i tri iza ponoći

:cerek: ako je banka bila u pitanju sada bi spavao kao beba, da smo se ranije sreli

no, toplo i slatko šalje te u svijet snova, fiziologija.
Šalica toplog mlijeka još odavno.
Osim svega nabrojanog uzrok poremećaja spavanja je i loše ustajanje ujutro.

RIJAMU
09.02.2012., 11:15
:cerek: ako je banka bila u pitanju sada bi spavao kao beba, da smo se ranije sreli

slatko ne konzumiram kao ni mlijeko.

saugaro
09.02.2012., 14:12
slatko ne konzumiram kao ni mlijeko.

Trebao bi, ako nisi vegan.
Probaj onda sa čajem mačje trave (Valerijana) i med od kestena. Slatko od grožđa je dobro i za razbuditi, ali i za snove.

http://www.stil-magazin.com/clanak/broj-149-23-novembar-2009/valerijana

nicole2007
09.02.2012., 23:55

Kaj ne ide obratno? :D

saugaro
10.02.2012., 04:31
Kaj ne ide obratno? :D

Samo naizgled. Uz slomljena jutra kroz dan si umoran/a i onako slow motion, kratko dremuckanje vrativši se doma .. na 5 minuta /tu dokazuješ Einsteina jer u tih par minuta prolaziš sate/ i probudiš se ovako :cerek:.
sad mlatim po keksima i nesici.

Dobro se naspavati ujutro je pravi početak. A ostalo je povijest.

Łittle Sunshine
17.02.2012., 07:22
Pozz svima :)
Nemam nikakvih većih problema općenito da me to muči, ne pijem kofein ni ista slicno...al imam problema sa spavanje. Budim se često i onda sam neispavana i izmorena. Prosječno se budim oko 4,5 puta i onda dosta teško zaspim što me jako iscrpi. Neki savjet :ne zna:

Mantis Religiosa
26.02.2012., 03:24
Pozz svima :)
Nemam nikakvih većih problema općenito da me to muči, ne pijem kofein ni ista slicno...al imam problema sa spavanje. Budim se često i onda sam neispavana i izmorena. Prosječno se budim oko 4,5 puta i onda dosta teško zaspim što me jako iscrpi. Neki savjet :ne zna:

kod mene isto tak, ja spavam ko da sam na strazi :o

kas0
28.02.2012., 06:42
i mene pati taj problem sa budjenjem u noci,,,evo ove noci sam se jedno 7 puta probudio,,, mogo bih povezat sve sa cinjenicom da sam presto pusit pa me cijeli dan pegla nervoza i onda ne mogu spavat,,,probat cu od danas sa cajem od lavande,,,mozda me smiri :)

Difference
28.02.2012., 07:11
i mene pati taj problem sa budjenjem u noci,,,evo ove noci sam se jedno 7 puta probudio,,, mogo bih povezat sve sa cinjenicom da sam presto pusit pa me cijeli dan pegla nervoza i onda ne mogu spavat,,,probat cu od danas sa cajem od lavande,,,mozda me smiri :)

Čaj od lavande ima previše eteričnih ulja pa bi mogao imati dodatne probleme zbog kojih ne bi spavao :D
Čaj od valerijane , matičnjaka ili mente , ili neke tbl na biljnoj bazi.

kas0
28.02.2012., 07:13
koji bi to bili dodatni problemi ?
ja sam ga prije koristio prije jedno 2 god kad sam imo slican problem,,,meni je pomogao pa sad ko voli nek izvoli :) http://www.pic4ever.com/images/Bananeyessss.gif

Cup&Cake
28.02.2012., 21:15
Ja cu danas pocet sa Cerson tabletama od 5mg. Navodno bi uz njih trebala odspavat cijelu noc.
Ima li itko iskustva sa Cersonima?

The Druid
28.02.2012., 21:29
uuuu tablete :( nikako, obiteljska doktorica mi je rekla da su tablete ono zadnje, kad sam sve probao i ništa ne pomaže. bolje nemoj

anakonda
29.02.2012., 07:31
Ja cu danas pocet sa Cerson tabletama od 5mg. Navodno bi uz njih trebala odspavat cijelu noc.
Ima li itko iskustva sa Cersonima?
meni nis nisu pomogle, probdjela sam noc iako je doktorica rekla da su to tablete 'za konja' i da nema sanse da necu spavat :(

rejoflajt
29.02.2012., 09:32
meni nis nisu pomogle, probdjela sam noc iako je doktorica rekla da su to tablete 'za konja' i da nema sanse da necu spavat :(

fala bogu, pa postoji gomila hipnotika, ja sam ih svojevremeno isprobala brdo jer me velafax toliko razbudio da nisam mjesec dana skoro spavala, tj. zamijenila dan za noć, na kraju smo ipak našle tbl koje su mi vratile san...

dorina.maja
02.03.2012., 12:27
fala bogu, pa postoji gomila hipnotika, ja sam ih svojevremeno isprobala brdo jer me velafax toliko razbudio da nisam mjesec dana skoro spavala, tj. zamijenila dan za noć, na kraju smo ipak našle tbl koje su mi vratile san...

E da što se tiče velafaxa,ja ga upravo sad pijem,doduše malo neredovito,al imam od njega nesanicu,blago lupanje srca i tjeskobu,mislim uz njega piti Tegretol jer sam čula da umiruje i lakše se zaspi.

rejoflajt
02.03.2012., 14:44
E da što se tiče velafaxa,ja ga upravo sad pijem,doduše malo neredovito,al imam od njega nesanicu,blago lupanje srca i tjeskobu,mislim uz njega piti Tegretol jer sam čula da umiruje i lakše se zaspi.

tegretol je majka za spavanje, polako te uvodi u san tako da djeluje gotovo prirodno, ne boj se njega...a s velafaxom vidi, on zna jako razdrmati spavanje...nadam se da ti ga dr postepeno uvodi, a ne odmah punu dozu...

Cup&Cake
03.03.2012., 15:11

Eto, prijem par dana i ne pomazu ni meni. Zaspim pred jutro kad sam već skroz iscrpljena.
Do sad mi je sanval bio najbolji, brzo zaspim ali za 2 sata sam već na nogama i nema šanse da oči ponovno sklopim.

nicole2007
03.03.2012., 15:36
Eto, prijem par dana i ne pomazu ni meni. Zaspim pred jutro kad sam već skroz iscrpljena.
Do sad mi je sanval bio najbolji, brzo zaspim ali za 2 sata sam već na nogama i nema šanse da oči ponovno sklopim.

Meni je dosta dobar Cerson, ali izaziva ovisnost. Puno brže, nego Sanval.
Ja sam se, nakon nekog vremena pijenja Cersona, vratila na Sanval, ali više mi nije bio dovoljan. Cerson je jači.
Ne uspava me više tako brzo kao u početku, ali san mi traje dulje.
Za sad sam zadovoljna, ali pitam se što će biti kad i na to postanem baždarena.:horor:

Achtung_1990
03.03.2012., 15:47
Nesanicu sam provao izlječit bez ikakvih ljekova i mogu napisat da je taj recept bar na meni uspio . Ukoliko pijete dosta kave , logičan korak je smanjit njezin unos i povečat unos vode. Imam lak san , pa koristim i čepiće koji priguše vanjske zvukove i naravno počet neku fizičku aktivnost jer bar ja neću dobro naspavat ako sam proveo cijeli dan ispred kopma već ako se fizički izmorim puno lakše zaspem . Naravno puno lakši je izbor uzet tabletu da ti uspori rad srca i tako zaspeš ,ali ako ste voljni se malo potrudit provajte prirodnim putem koji je po meni puno bolji izbor.

Cup&Cake
03.03.2012., 16:33
Nesanicu sam provao izlječit bez ikakvih ljekova i mogu napisat da je taj recept bar na meni uspio . Ukoliko pijete dosta kave , logičan korak je smanjit njezin unos i povečat unos vode. Imam lak san , pa koristim i čepiće koji priguše vanjske zvukove i naravno počet neku fizičku aktivnost jer bar ja neću dobro naspavat ako sam proveo cijeli dan ispred kopma već ako se fizički izmorim puno lakše zaspem . Naravno puno lakši je izbor uzet tabletu da ti uspori rad srca i tako zaspeš ,ali ako ste voljni se malo potrudit provajte prirodnim putem koji je po meni puno bolji izbor.

Iskreno, mislim da svatko proba razlicite stvari i načine da zaspi prije nego krene sa tabletama.
Naslušala sam se doktora da moram manje koristit racunalo (a ako sam 2 sata na dan na njemu), svakodnevno šecem po barem sat vremena. Ne pijem ni kavu ni gazirano, a čak ni tablete ne pomažu nešto pretjerano, pa ne znam ni ja koja bi me fizička aktivnost spremila u krevet.

pandora_5
06.05.2012., 20:58
moj je problem što nemogu zaspat dugo. legnem oko pol 12,12 a zaspem negdje oko 2 :confused: jednostavno neće san na oči. moja mama i brat zaspu odma čim legnu ja nemogu tak. ima netko način kako da zaspem brzo? :ne zna: inače ne pijem ni kavu, ne pušim ni ne pijem

Nolala
24.05.2012., 14:13
Ja bi rekla da je nesanica neki poremećaj u mozgu, neurotransmiterima i da se to mora srediti, a ne samo kljukati lijekovima i s vremenom postati ovisan o njima.

VragJeUOvojZeni
25.05.2012., 16:57
Ja imam razdoblja kad po tjedan dana spavam samo 4-5 sati..Pijem dosta kave ,to je sigurno jedan od razloga.
A sljedeca stvar je i to sta ako ne legnem do ponoci ,nakon ponoci se osjecam skroz razbudjeno i onda ne mogu zaspati jos 2 do 3 sata..
Inace sam tip osobe kojoj je i fizicka energija najizrazenija navecer.Tada me uhvati bas nalet zivahnosti i ako odem npr. rekreirati se oko 21 h ,a kuci se vratim oko 23 h ,onda mi je mozak pogotovo razbudjen i teze zaspim.

Jedno san vrijeme bila bas lipo sredila nesanicu ,iza 16 h nisam pila kavu ,a bila san i smanjila njihov broj ,a legla bih oko 23 h i tada ugasila svjetlo..
Ljeti mi se najvise javlja nesanica ,a mislim da je tako i vecini drugih ljudi..

Pomaze kamilica i mlijeko..I nemojte se rekreirati prekasno ,samo cete razbuditi nervni sustav i jos teze zaspati.
Ako je moguce ,izmorite se dobro fizicki prije nego padne noc.
To pomaze dobrom snu.

atko
26.05.2012., 22:42
http://www.soundersleep.com/minimove.php

spavanje može lako postati problem onog trena kad pomislino da imamo taj problem.
uvjerenost i nesanicu stvori grč ,napetost u kojoj se narušava prirodni i spontani tok usnivanja. i tada se uistinu ne moźe zaspati.
napeto stanje ne bi trebalo rješavati tabletama, uspavati.napet organizam tabletama nije mudro. on bi trebao sam." posložiti" svoje stanje, ako sna nema - možda u tom trenu ni ne treba tijelu.
situacija u kojoj se nalazi puno ljudi jest takva da
je" pravo" na spavanje u skladu s potrebama nevidljivo, ometeno....ona - proći će ti život u spavanju - zaslužuje odgovor -pa što.
usput, kad opuštamo tijelo treba prvo posve opustiti stopala.
znam i previše ljudi koji piju tablete, pa evo mali doprinos, a gornji link je glavni razlog mog javljanja, vrijedi zaviriti.
lijepi snovi

sophiae
28.05.2012., 16:54
Ne znam jesam li na pravoj temi ali imam problem koji uključuje nesanicu i par drugih stvari -dio traje već neko vrijeme a dio se provlači kroz cijeli život (pričanje u snu, periodi nesanice i mjesečarenje).
Zanima me što bi mogao bit uzrok, ono što sam pronašla na netu ne pomaže previše(mogao bi biti stres induced anxiety disorder)

Često imam periode nesanice, teško i inače zaspem ali dogode se i periodi kada danima/tjednima ne spavam već hodam okolo ko hiperaktivna kokoš.

U periodima kada spavam koliko toliko normalno ja mjesečarim, pričam u snu (na hrvatskom i na nekoliko stranih jezika - francuski, njemački, engleski, španjolski i hrvatski smo uspjeli detektirat - od toga svega gvorim špa, engl i hr), odgovaram na pitanja, a u zadnje vrijeme sam počela pjevati u snu.
Da dobro ste pročitali pjevam u snu. Bila sam u posjetu starcima prije 10ak dana i saznala. Inače živim sama i budila sam se sa čudnim osjećajem u grlu mjesecima, a onda sam saznala zašto.
Nitko od ukućana koje sam pjevanjem probudila nije nikad čuo te pjeme, tata je mislio da sam budna dokasna i počeo držati predavanje kako bi mogla imati obzira prema ukućanima dok nije skužio da spavam. :D

pomalo se brinem jer budim se umornija nego što legnem (trenutno sam u periodu kada spavam), snovi su puno življi nego inače i puno mračniji, ujutro pronalazim modrice po tijelu koje navečer nisu bile tu.
e da i ključ od stana skrivam pred spavanje (par puta sam izmjesečarila iz stana)

any tips i tricks kako ovo sve skupa ublažiti? Barem da se periodi nesanice riješe
Rado bi nekom stručnom no na knap sam s lovom i za svakodnevni život. :rolleyes:

anakonda
17.06.2012., 19:11
Ljeti mi se najvise javlja nesanica ,a mislim da je tako i vecini drugih ljudi..
i ja sam ovo kod sebe primijetila al ne znam objasniti... jel ti imas pojma zasto je tome tako? :confused:

Pringles
17.06.2012., 22:19
any tips i tricks kako ovo sve skupa ublažiti? Barem da se periodi nesanice riješe
Rado bi nekom stručnom no na knap sam s lovom i za svakodnevni život. :rolleyes:
Mislim da ti klasični savjeti tipa uvijek ići spavati u isto vrijeme, baviti se fizičkom aktivnošću, ne raditi na kompu ili gledati tv netom prije odlaska u krevet, itd. baš i neće nešto puno pomoći.

U PB Vrapče imaju Centar za poremećaje spavanja gdje se bave takvim stvarima. Traži uputnicu od svog liječnika pa se naruči. Ne plaćaš ništa osim participacije ako nemaš dopunsko zdravstveno.

A dok čekaš termin, i tvoj liječnik ti može prepisati nešto za spavanje, da se ne mučiš nepotrebno.

morski-kokous
18.06.2012., 21:25
jednostavno se liječi,

prvo probaj prirodnu metodu

a onda ak ne upali, eventualno kupit hormon melatonin u ljekarni, bez recepta ide, nema nikakvih posebnih mjera. mozak ga inace prozvodi, ali ukoliko je narusena ta ravnoteza, lako uzmes 30 min prije spavanja i zaspes i izlijeci se problem nesanice ondnosno kasnog spavanja ili nikakvog. ima o tome u knjizi C.Hart - Tajne serotonina. u principu nije velik problem, nema potreba za lijekovima...

ja sam bila budna i do 4 ujutro, kako kada, ali se navikla da ne mogu zaspat prije 2. nakon sto sam otilsa na more 5 dana, nema tv, nema kompa, PUNO SVJETLOSTI I AKTIVNOST PO DANU.

kaze u toj knjizi, dic se ujutro izmedu 6 i 8 i izlagati se danjem svjetlu sto vise, vjezbati i kretati se, jet to aktivira prirodni sat u organizmu, tako se on "naštima" ponovno. dakle, svjetlost, puno kretanja i digni se rano. ja se nisam digla ozmedu 6 i 8, nego oko 8 ili 9 i pomoglo.

jednostavno TREBA PRATITI PRIRODNU SVJETLOST. umjetna svjetlost, kompjuteri, tvi. to ti je glavni uzrok neuravnotezenog bioloskog sata:mig:

morski-kokous
18.06.2012., 21:30
Ovdje pise nesto o tome

Slažem se, evo nešto još o melatoninu. Treba proučiti melatonin i serotonin jer oni su odgovorni za tu situaciju. Lijekovi u principu nisu potrebni, samo zgulajte ovo i malo se informitajte, meni pomoglo odmah.

http://www.naturala.hr/indeksi/dodaci-prehrani/melatonin-357/99/

anakonda
18.06.2012., 22:30
eventualno kupit hormon melatonin u ljekarni, bez recepta ide, nema nikakvih posebnih mjera. mozak ga inace prozvodi, ali ukoliko je narusena ta ravnoteza, lako uzmes 30 min prije spavanja i zaspes i izlijeci se problem nesanice ondnosno kasnog spavanja ili nikakvog.
isprobano, nema ucinka :(

rejoflajt
18.06.2012., 22:43
Mislim da ti klasični savjeti tipa uvijek ići spavati u isto vrijeme, baviti se fizičkom aktivnošću, ne raditi na kompu ili gledati tv netom prije odlaska u krevet, itd. baš i neće nešto puno pomoći.

U PB Vrapče imaju Centar za poremećaje spavanja gdje se bave takvim stvarima. Traži uputnicu od svog liječnika pa se naruči. Ne plaćaš ništa osim participacije ako nemaš dopunsko zdravstveno.

A dok čekaš termin, i tvoj liječnik ti može prepisati nešto za spavanje, da se ne mučiš nepotrebno. evo vam pravog savjeta!

isprobano, nema ucinka :( pročitaj post od pringles

Pringles
18.06.2012., 23:24
isprobano, nema ucinka :(
Zato što se nesanica ne liječi po principu univerzalnog pristupa. To je prilično kompleksna stvar. Nekome može biti dovoljno malo promijeniti stil života, a nekome nisu dovoljne ni doze lijekova koje bi srušile slona, uz svu disciplinu u vezi životnih navika. Znači, sve je individualno i tako se tome i pristupa, jer su i uzroci i odgovor na eventualnu propisanu terapiju individualni.

A i jedno je situacija malo sam si pošemerila bioritam pa lošije spavam, a drugo parasomnije kakve opisuje sophiae u svom postu. Za ovo drugo mislim da ipak ne ide bez posjeta stručnoj osobi koja će napraviti potrebnu obradu.

Moje kratkotrajno druženje s nesanicom je završilo onda kada se razriješila životna situacija zbog koje se ona javila. Ništa mi ne bi pomoglo dizanje u 6-8 u jutro, jer sam tada ionako bila već budna, nakon čak pregršt od 2-3 sata spavanja. I bila aktivna cijeli dan, jer sam morala. A na večer opet oči širom otvorene. Uz istovremeno umiranje od umora. I tako 2-3 tjedna iz dana u dan. Pravi pakao.

Eh da, da ne zaboravim. I hipnotici su pomogli. Da sam znala da će mi te tabletice donijeti olakšanje dok se sama ne zbrojim, ne bih nikada toliko čekala, mučila se i odbijala ih u patnica/ma nije mi ništ maniri. :lupa se po glavi: Al kad je zagustilo, bogme se pokajnički zivkalo i cvililo šrinku da ipak nadrlja recept. Spasilo me to, doslovno. Jer sam već prvu noć uhvatila 4-5 sati sna. Što je, u usporedbi s prosjekom prospavanih sati do tada, bio tulum. I onda tako nekoliko noći za redom. Blaženstvo. :cerek: Pa se onda i uzrok počeo brže rješavati, jer sam bila odmornija.

Siddig
18.06.2012., 23:34
a što je kada netko spoji dva ili tri dana bez imalo spavanja :kokice:(nije se ništa drugačije dogodilo,ni nekakav put,ni stres,ništa,zilch),

i tako se ponavlja više puta kroz godinu? :rolleyes:

jako me strah brljati po tim tabletama melatonina,moram priznati :( zvuči kao petljanje u kemiju mozga :confused:

anakonda
19.06.2012., 07:39
pročitaj post od pringles
bila sam u vrapcu i trenutno sam na listi cekanja za cjelonocno snimanje spavanja tj. vec imam datum. ajde nek i to isprobam, mozda se nesto i sazna, ako ne dobijem odgovore ne znam sta cu :503:
inace u razgovoru s psihijatricom iz vrapca i opisivanjem mojih stanja i simptoma ona misli da ja imam idiopatsku nesanicu, to je ona kojoj je uzrok nepoznat. snimanje spavanja bi trebalo to potvrditi ili odbaciti, mozda ne iz prve, ali treba pokusati. no medicina nema rjesenje za takve slucajeve i kad dodje do te dijagnoze dalje se time ne bavi :(
sto se tice melatonina, jednu bocicu sam popila prema preporuci lijecnika, ali nisam primijetila nikakvo poboljsanje :( tak da ga vise ne uzimam.

Sea salt
20.09.2012., 21:27
jedno vrijeme u stresnom razdoblju, bolje rečeno u zadnjim mjesecima tog razdoblja i još dugo nakon, imala sam nesanicu, pretpostavljam da je to nesanica. Cijele noći užasan nemir, nisam spavala, ali sam se trudila ostat ležat da mi ne pozli skroz.
Kad je prestala nakon duo vremena bila sam presretna. To je prevelika muka i za dušu.
Ali sad je opet počela i silim se ne ustat, jer znam da ću se samo srušit ili povraćat od nespavanja i naglog ustajanja iz kreveta.
Pokušavam ju riješit večernjim kupanjem u kadi, čitanjem, vinom, gledanjem filmova(od tog mi je samo još više zlo jer ne mogu gledat u ekran kad sam umorna), prirodnim čajevima prije spavanja. Tijelo i psiha su iscrpljeni, ali kao da je mozakprebudan ili :ne zna:
Mislim da to možda ni nije prava nesanica koju imaju ljudi koji imaju prepisane ljekove. Ne razumijem se, pa pitam ovdje gdje se ljudi ipak ponešto razumiju

Pringles
20.09.2012., 23:40
jedno vrijeme u stresnom razdoblju, bolje rečeno u zadnjim mjesecima tog razdoblja i još dugo nakon, imala sam nesanicu, pretpostavljam da je to nesanica. Cijele noći užasan nemir, nisam spavala, ali sam se trudila ostat ležat da mi ne pozli skroz.

...

Tijelo i psiha su iscrpljeni, ali kao da je mozakprebudan ili :ne zna:
Mislim da to možda ni nije prava nesanica koju imaju ljudi koji imaju prepisane ljekove. Ne razumijem se, pa pitam ovdje gdje se ljudi ipak ponešto razumiju
To bi bila nesanica.
Da ne piskaram iz glave, ovdje je sve napisano pregledno i jednostavno:
Nesanica je doživljaj pojedinca da ima san slabe kvalitete koji uključuje jedan ili više sljedećih problema:

-Teškoće pri usnivanju
-Često buđenje tijekom noći sa teškoćama ponovnog usnivanja
-Buđenje prerano ujutro
-Spavanje nakon kojeg se osoba ne osjeća odmorno

Nesanica može biti klasificirana kao prolazna (kratkoročna), povremena (javlja se ponekad) i kronična (konstantna). Nesanica koja traje od jedne noći do nekoliko tjedana, je prolazna. Ako se epizode prolazne nesanice pojavljuju sa vremena na vrijeme, nesanica se naziva povremenom. Nesanica se smatra kroničnom ako se pojavljuje u većini noći i traje mjesec dana ili više.
link na cijeli članak (http://www.plivazdravlje.hr/bolest-clanak/bolest/217/Nesanica.html)

kiki3chill
21.09.2012., 00:43

ti baš voliš tablete? a meditacija, proučavanje čakri, 5 tibetanaca, čajevi.. sve osim toga- tableta!? retoričko pitanje

Pringles
21.09.2012., 00:57
@kiki3chill:

Upozoravam da drugi puta za ovakva retorička pitanja ide karton.

Ovdje postoji nulta tolerancija na suptilno ili ne tako suptilno odgovaranje ljudi od njihove propisane terapije ili provociranje zbog uzimanja iste. Za izbjegavanje daljnjih nesuglasica (kao i sankcioniranja postova) predlažem da se malo prouče pravila pdf-a. (klik (http://www.forum.hr/showthread.php?t=698144))

LP!

trešnjica
24.09.2012., 11:24
Mene stvarno nespavanje ubija :( Dugi niz godina ne spavam kako treba, zadnjih mjeseci je užas. Ne sjećam se kad sam spavala više od 6-7 sati, prosjek mi je 4-5 sati a što je najgore, i kad imam prenaporan dan, svejedno znam ne zaspati do 4-5 ujutro i kad mi je ustajanje u 7, 8 :cry: Zadnjih mjesec dana su mi ispiti i hajde opravdano je kao, pod stresom sam i razbijam glavu rezultatima ali ne mogu shvatiti da ako u dvije noći spavam samo 3 sata (ukupno!), ni treću noć ne mogu više od 4, odakle mi više snage, frustrirajuće je ležati u krevetu par sati a ne zaspati

Počela sam ima već dosta vremena izbjegavati laptop, čak i mobitel 2-3 sata prije spavanja ali ništa. Jedini zaključak je da si po danu trebam odrediti neku naporniju fizičku aktivnost ali i to završiti do 9 sati da se ne razbudim! Nikad na zelenu granu...Što se tiče kave, to nipošto ne smijem konzumirati iza 16 sati, čak i prije inače je noć preeedugaa. Tako mlada a već se dugo borim s tim, šta će biti kasnije kad dođu ozbiljniji problemi :kava:

Celestar1975
25.09.2012., 09:20
Mene isto muči nesanica. Inače imam dijagnoz anaksiozne depresije, no od kad sam počeo raditi prije nekoliko godina, stvar se pogoršala tim više što kroz tijedan radim u sve tri smjene. Imam osjećaj da mi je bioritam skroz poremećen. Što mi savjetujete kako da zaspem "po naruđžbi" ? Postoje li nekakve tablete koje bih mogao popiti pa odmah zaspati da budem odmoran na poslu? Kako do njih doći? Postoje li neke druge metode? Netrebam ni reći da mi je najteže zaspati po danu kad trebam ići u noćnu smijenu. Uostalom koliko bi mi minimalno vremena spavanja trebalo, da mogu normalno funkcionirati?

~Scarlet~
25.09.2012., 17:52
Mene isto muči nesanica. Inače imam dijagnoz anaksiozne depresije, no od kad sam počeo raditi prije nekoliko godina, stvar se pogoršala tim više što kroz tijedan radim u sve tri smjene. Imam osjećaj da mi je bioritam skroz poremećen. Što mi savjetujete kako da zaspem "po naruđžbi" ? Postoje li nekakve tablete koje bih mogao popiti pa odmah zaspati da budem odmoran na poslu? Kako do njih doći? Postoje li neke druge metode? Netrebam ni reći da mi je najteže zaspati po danu kad trebam ići u noćnu smijenu. Uostalom koliko bi mi minimalno vremena spavanja trebalo, da mogu normalno funkcionirati?

Što se tiće tableta, do njih možeš doći putem recepta, dakle liječnika koji će ti objasniti i kako da ih uzimaš a da bi djelovanje bilo opimalno. (hipnotici ili benzodijazepini)
Koliko je dovoljno spavanja da bi netko bio odmoran je individulano. (nekome može biti doboljno 4-5 sati, a nekome 8). Također je bitna i kvaliteta spavanja.
Postoje metode relaksacije, aromaterapije, nekome pomaže tjelovježba ili opuštajući napitak prije spavanja. (toplo mlijeko, biljni čaj) Postoje i bezreceptne tablete, najčešće na biljnoj bazi (valerijana, belmiran san...) pa možeš probati i sa njima. Smanji unos psihostimulansa (kofein, cola, crni čaj).

dayria
28.09.2012., 23:53
Evo ja se borim sa kroničnom nesanicom od 7 osnovne, isla sam na eeg, neurologu, psihologu, psihijatru i nista...nista mi nisu mogli reci, osim psihijatra koji je rekao jedino da mogu koristiti tablete, ali da ne preporuca...drugi puta sam dosla po njih jer je moj zivot nepodnosljiv bez sna...imam 20 godina i jos uvijek me sve to muci...glava mi je prepuna informacija i nemogu se opustiti, pijem misar i sanval za spavanje,a fevarin na nagovor psih. jer smatra da je uzrok moje nesanice depresija :rolleyes: ali ajde ako ce pomoci samo neka pomogne, iako ja duboko u sebi osjecam da ja nikada necu spavati normalno kao i drugi ljudi...ovo je definitivno bolest koju nebi ni najgorem neprijatelju pozeljela :(

JuniorRi
25.01.2013., 15:45
ja ne znam sta se ovo dogadja. u 25god nikad nisam imao problema sa spavanjem tj. zadnjih 3mj mi je to normalno...
Eto sad sam budan vec preko 24h i jos mi se ne spava. Spavat ce mi se oko 20h i ako zaspem, oko ponoc se budim iz cista mira.

Cak sam krenuo i u teretanu, kao umorit cu se pa ce mi se spavat... Ma nista od toga...

I tako budan gledam u plafon do slijedeceg dana i malo tipkam po laptopu pa opet zaspim na 2-3h, za poludit. Iz cista mira mi se to pocelo dogadjat.
Nemam nikakvih promjena u zivotu, uvijek isti posao, isti ljudi, nitko mi ne umire, nitko bolestan...

Jos sad citam alternativu na forumu pa cu zabrijat da vanzemaljci imaju kakve veze sa tim ;)

tegoba
10.03.2013., 11:18
Sta raditi kad imas iza sebe masu neprespavanih noci,kad te to isto ceka sutra,i kad uz 20mg zolpidema nemas ni minut sna?

Azaleja
10.03.2013., 11:26
Sta raditi kad imas iza sebe masu neprespavanih noci,kad te to isto ceka sutra,i kad uz 20mg zolpidema nemas ni minut sna?

Naručiti će se negdje i vidjeti poremećaj spavanja. Rekla bi ti : PB Vrapče.

DominikOnyx
16.07.2013., 10:40

Dakle... Ja sam na Sanvalu od 17.e, pa na Cersonu, pa na Fluzepamu, pa bio na Dormicumu ( kad sam išao na operaciju nisu me mogli uspavati fentanylom :D:D )

I danas sam dobio taj Circadin... Koliko će to ustvari pomoći ili ću opet bacati novce ko i za Dormicum?

DominikOnyx
16.07.2013., 10:41

Idi na polisomnografiju za početak...

Dvojba
16.07.2013., 13:26

U tom slučaju pomažu antipsihotici, npr. Vaira ili Q-pin.

DominikOnyx
16.07.2013., 23:19
U tom slučaju pomažu antipsihotici, npr. Vaira ili Q-pin.

Od Vaire se debljaš samo. Q-pin ili Kventiax.... Nula bodova. Probaj čisti Seroquel...

Been there done that...

nele80
12.09.2013., 18:22
Imam skoro 6 meseci totalnu insomniju,potpunu nemogucnost usnivanja prirodnm putem.U pocetku su lekovi dosta pomagali,dok u poslednje vreme postajem sve viise imun na njih.Bukvalno ludim od nemogucnosti uspavljivanja:504:.Da li je neko od forumasa imao slican problem i kako ga je resio?

zoki89
13.09.2013., 05:12
Jednostavne mjere za poboljšanje spavanja:

- Regularan san - Odlazak u krevet i buđenje uvijek u isto vrijeme, uključujući i vikend.

- Radnje prije spavanja - Razne aktivnosti kao pranje zubi, navijanje budilice, mogu koristiti ulasku u san.

- Uvjeti okoline - Spavaća soba treba biti tamna, tiha i svježa, treba se koristiti samo za spavanje i seksualne aktivnosti, ne za čitanje i konzumiranje hrane.

- Jastuci - Jastuci između nogu ili ispod križa mogu biti ugodni. Za osobe s bolovima u kralježnici velik jastuk ispod nogu pomaže.

- Stalna aktivnost - Fizička aktivnost je korisna za san, ali predvečer može utjecati na kardiovaskularni i živčani sustav i omesti spavanje.

- Relaksacija - Stres i briga negativno utječu na san. Čitanje može pomoći, isto kao i mišićna relaksacija i vježbe disanja. Meditacija isto pomaže. Pusti brige, razmišljanja i žaljenja navečer, te odmori svoj um. Tada će se i tijelo opustiti i odmoriti.

- Izbjegavanje stimulansa - Konzumiranje alkohola ili napitaka s kofeinom, pušenje itd.

jednokratni nik
13.09.2013., 13:21
zdravo kolumbo, dobrodosao ti nama u ameriku. jesi li za casu vode, bas je fino topla? :zubo:

nele80
13.09.2013., 16:07
Nazalost nije tako jednostavno,iako su tvoji saveti korisni.Meni nesanica traje 6 meseci.Pre nego sto se javila,imao sam neka gusenja prilikom usnivanja(verovatno na nervnoj bazi).Zatim me pojacana kiselina budila nocu i jedne noci jednostavno nisam mogao da zaspim..druge..trece...tako da sam proveo oko 90 sati budan.Neki strah kao da je sprzio moj sklop za uspavljivanje,pretpotstavljam da je problem u lucenju gaba neurotransmitera jer je mozak samoga sebe doveo u stanje pripravnosti.Prepisivane su mi razne kombinacije lekova,koje su u pocetku bile efikasne..zatim su trebale vece doze i ozbiljniji lekovi..sto ne vodi nigde,ali moram spavati na ovaj ili onaj nacin.Lekare boli ona stvar,rutinski prepisuju lekove koji lece samo posledicu.Najvecu gresku sam napravio jer sam se oslonio samo na lekove.Na pocetku terapije se san jedne noci spontano vratio.To je bio momenat da prekinem sa hemijom i mozda bi sve postupno doslo u normalu.Nespavanje je oblik psihicke i fizicke torture.Ako se ne resi ubrzo,ubice me doslovno..pogotovo sto sam prirodno sklon depresiji.Da napomenem da sam iz bratske Srbije,pa ce nekome mozda i biti drago zbog toga D.U jednom clanku dr.Hodoba -specijalista za spavanje u vasoj bolnici Vrapce navodi kako nesanica ne moze biti smrtonosna.Evo ja sam na pravom putu da ga demantujem.

BlueMoon1
15.09.2013., 09:44
Još jedna neprospavana noć :tuzni:..

nele80
15.09.2013., 14:33
Koliko ti dugo traje nesanica.Uzimas li nesto od terapije?

BlueMoon1
15.09.2013., 21:43
Pila sam helex, normabel ali više ne.. Nije mi puno ni pomoglo..

Našla sam si nešto drugo.. Mislim da je netko o tome pisao i na forumu, nekakav organski litij.. To mi je do sada imalo najjači učinak..
Ali stvar je u tome da ga trebaš popiti cca 3h prije. Ja uzmem u 2,3 h noću pa se čudim što ne mogu zaspati :D.. No za par sati od toga, utonem u jako dubok san..
Jedino što me mi je onako pomalo bizarno, od toga imam lucidne snove :rofl:. Neki dan sam sanjala da sam otkrila da sam princeza i da mi je u nasljedstvo ostavljen dvorac :lol::bonk:..
Uglavnom, svakakvi slikoviti snovi :zubo:..

BlueMoon1
17.09.2013., 03:34
A ponekada je anksioznost tolika da mislim da mi ništa ne može pomoći :rolleyes:..
Eventualno možda one injekcije kojima se uspavljuju slonovi, lavovi :lol::rofl:..

nele80
17.09.2013., 10:29
Meni je zavrsni udarac nesanici zadala devojka,slomila mi je srce na 3 biliona delova.Sada cu da zaspim kada Srbija udje u EU.:504:

BlueMoon1
18.09.2013., 00:35
Meni je zavrsni udarac nesanici zadala devojka,slomila mi je srce na 3 biliona delova.Sada cu da zaspim kada Srbija udje u EU.:504:

Znači nisam jedina koja ne spava radi ljubavi :rofl:..
Sada sam popila 3mg melatonina + 5mg litija pa čekam, ako budem ovdje tipkala i u 5 u jutro, onda znajte da ne djeluje :rofl:..

Za boladano :lol::rofl:.. Biti će bolje, uvijek bude ;)..

jednokratni nik
18.09.2013., 01:08
pa znate kako kazu:

ne mogu doruckovati jer mislim na tebe
ne mogu rucati jer mislim na tebe
ne mogu vecerati jer mislim na tebe
ne mogu spavati jer sam gladna.

nele80
19.09.2013., 11:40
Za boldano,to je samo metafora..ne verujem ni da ce vas EU usreciti.Koliko ti sreco slozis tako dana nespavanja i kako funkcionise?..Ja sam postao hodajuci zombi:503:

BlueMoon1
19.09.2013., 20:51
Za boldano,to je samo metafora..ne verujem ni da ce vas EU usreciti.Koliko ti sreco slozis tako dana nespavanja i kako funkcionise?..Ja sam postao hodajuci zombi:503:

Fizički sam jaaako iscrpljena, često osjećam i slabost u tijelu radi toga.. Ako nekada uspijem zaspati na par sati tijekom dana, sretna sam :D..

nele80
20.09.2013., 09:23
Joj sreco i ja se slicno osecam.Sta znaci nekada po par sati..znaci po vise dana ne spavas?Jesi li mlada osoba?

BlueMoon1
20.09.2013., 14:01
Joj sreco i ja se slicno osecam.Sta znaci nekada po par sati..znaci po vise dana ne spavas?Jesi li mlada osoba?

Nemoj me zvati srećo pliz :D..
Nemam normalan ritam spavanja, ono 16h budna pa 8 spavanja..
Budna budem obično 24h pa tek onda odspavam 4,5h..
Sve u svemu katastrofa :rolleyes:..
Da, mlada sam.. Ako se blizu 30, računa kao mladost :rofl:..

nele80
20.09.2013., 14:54
onda smo blizu po godinama...moj problem je jos ozbiljniji..nisam poremetio ritam,nego jednostavno mi je ubijen sklop za uspavljivanje..od lekara nema neke velike pomoci,jer lece samo posledicu a ne i uzrok.

BlueMoon1
21.09.2013., 00:00
onda smo blizu po godinama...moj problem je jos ozbiljniji..nisam poremetio ritam,nego jednostavno mi je ubijen sklop za uspavljivanje..od lekara nema neke velike pomoci,jer lece samo posledicu a ne i uzrok.
Ček malo, želiš reći da ti nikako ne spavaš :ne zna:?
Koliko to uopće traje?

nele80
21.09.2013., 12:57
Traje 6 meseci.Spavam,ali pod lekovima.U pocetku sam sa njima spavao bez problema.Sada se mucim,jer organiizam postaje imun na njih i trazi vece doze.Stvarno neznam gde to vodi.

BlueMoon1
21.09.2013., 18:41
Traje 6 meseci.Spavam,ali pod lekovima.U pocetku sam sa njima spavao bez problema.Sada se mucim,jer organiizam postaje imun na njih i trazi vece doze.Stvarno neznam gde to vodi.

Toliko i kod mene traje.. Da znam, zeznuto je to, razvije se tolerancija..
Pazi da se na navučeš na te stvari..

nele80
21.09.2013., 19:32
Na zalost,izgleda da nemam alternativu..moram da spavam.A sve sam pokusao..bio kod 3 lekara..pisao na desetine mailova strucnjacima za spavanje.Izgleda da niko nije voljan da pomogne.

nele80
27.09.2013., 16:23
Izgleda da lek za nesanicu ne postoji.Samo medikamenti koji privremeno lece posledicu.

Kymatica
27.09.2013., 16:33
Na zalost,izgleda da nemam alternativu..moram da spavam.A sve sam pokusao..bio kod 3 lekara..pisao na desetine mailova strucnjacima za spavanje.Izgleda da niko nije voljan da pomogne.

ne znam da li ste vec pisali, ali da li imate nekih problema zivotnih, i da li se rrdovno bavite sportom, i da li idete na posao?

nele80
28.09.2013., 09:28
Problema imam,svi ih imamo.Bavio sam se ozbiljno sportom ranije,sada samo rekreativno i koliko mi stanje dozvoljava.Radim kao agent za nekretnine.Nesanica se toliko pogorsala da ni velike kolicine lekova ne pomazu.Nocas nisam spavao ni minut.Bojim se posledica toga.Imam osecaj da cu umreti.Sto da umrem zbog nespavanja u 21.om veku:503:

rejoflajt
28.09.2013., 12:42
Problema imam,svi ih imamo.Bavio sam se ozbiljno sportom ranije,sada samo rekreativno i koliko mi stanje dozvoljava.Radim kao agent za nekretnine.Nesanica se toliko pogorsala da ni velike kolicine lekova ne pomazu.Nocas nisam spavao ni minut.Bojim se posledica toga.Imam osecaj da cu umreti.Sto da umrem zbog nespavanja u 21.om veku:503:

jesi probao q-pin?

nele80
28.09.2013., 14:53
Ako je to isto sto i seroqel,prepisan mi je za veceras.Ako me to ne uspava,ostaje mi prvi most na koji naletim.

rejoflajt
28.09.2013., 18:20
Ako je to isto sto i seroqel,prepisan mi je za veceras.Ako me to ne uspava,ostaje mi prvi most na koji naletim.

je, samo je seroquel originalni lijek
u kojoj dozi ti je propisan?
ja za spavanje 100 mg

nele80
29.09.2013., 08:00
Da 100 mg.Koliko dugo ga pijes?Jel stvara toleranciju ili neke opasne nuspojave?

rejoflajt
29.09.2013., 16:13
Da 100 mg.Koliko dugo ga pijes?Jel stvara toleranciju ili neke opasne nuspojave?

ne stvara, tako mi rekla i šrinka, a za nusice se ne opterećujem jer mi se, barem dosad, nisu dogodile:mig:

nele80
29.09.2013., 18:38
Ima li nekog drugog leka za tesku nesanicu osim narkomanskih doza lekova?Znas li nekog strucnjaka specijalizovanog za to?Moze li se od nesanice poludeti,razboleti,umreti?

nele80
06.10.2013., 18:46
Da li je neko imao slican slucaj nesanice i kako se izlecio?Neverovatno kako problem koji zvuci bezazleno,moze da ti unisti zivot.Devojka me ostavila zbog stalne mrzovolje,pao sam u tesku depresiju,slabost,tesko funkcionisanje.Najvise me strah da cu postati imun na lekove a onda necu spavati ni minuta.Na kraju sam dosao do sefa centra za poremecaje spavanja,koji mi je rekao da oni ne lece nesanice.Kada sam ga pitao revoltiran,pa koji k.. lecite,poceo je da filozofira nesto.Mora da postoji neko resenje.