PDA

View Full Version : Fiskalizacija

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17

dragec84
30.05.2013., 18:59
HT ima aplikaciju Usluge tip 2 P2.u njenim karakteristikama piše da ima mogućnost promjene cijena kod pdv-a.Možda bi ti to odgovaralo.Moj ti je savjet da probaš tu aplikaciju vidjeti u praksi.U T centrima se može testirati.Tako sam čuo a i u jednoj emisiji na tv-u sam gledao prikaz blagajni HT-a .

ceha
31.05.2013., 06:39
Ne nemaju, u biti nitko nema.
Ja ću sebi prilagoditi, ali gledaj, u HR ima cca 700 agencija i da se nitko od proizvođača nije potrudio napraviti verziju za agenciju? To mi nije jasno :ne zna:
Vidim da ljudi nisu upoznati s radom agencie, pa u kratkim crtama:
prvo izdajem račun za primljenu akontaciju (pdv 25%), nakon 3mj (vise-manje), moram taj isti račun vezati na drugi račun (pdv 10%) koji uključuje cijelu uslugu. Zasto bih ja morao raditi posao nekog programera kojemu nije bilo tesko napraviti kasu za ugostitelja, frizera, i sl, ali tesko im je napraviti za cca 600 turist. agencija?

:upitnik:

u ovome putu dokumenta za agencije nevidim neki problem, slijed dokumenata račun za predujam, storno računa za predujam i račun pa isti taj put dokumenata se radi i kod većine drugih firmi kad su predujmovi u pitanju.

I predujmovi i storno predujmova se također fiskaliziraju ako su u gotovinskim vrstama plaćanja

Evo neki od mojih korisnika već sad imaj preko 1000 takvih nizova

btw. neki su korisnici agencije i nisu ovo nikad spominjali kao problem

ljuta guja
31.05.2013., 08:26
Lijep pozdrav svima, već dulje vrijeme čitam ovaj forum i uglavnom sam nalazio što me zanimalo ali evo sada ipak imam neko pitanje pa možda se nađe i dobar odgovor. Zanima me kako funkcionira prijava, tj. promjena radnog vremena na PU. Dal se strogo mora prijaviti svaka promjena radnog vremena? imam par primjera

Imaš prijavljeno vrijeme od 7-13 (jer radiš u sklopu škole pa radiš kad ima učenika), onda ako jedan dan imaju popodne nastavu odma treba slati zahtjev s novim RV od 13-19 jer bi po takvome bilo izdavanje računa van radnog vreme što je strogo zabranjeno. Ok to još razumijem da bi se trebalo prijaviti, ali recimo primjer drugi.

Radiš od pon-sub od 7-13 a ned 8-12 i onda dodje praznik u tjednu ko jučer i ti radiš ko nedjeljom, jer imaš i takvo radno vrjeme napisano na vratima da ti je rv nedjeljom i blagdanom od 7-12 dal i onda trebaš javiti da svejedno ako je četvrtak da ti radiš od 8-12 a ne od 7-13 pa makar izdavaš račune unutar zadanog radnog vremena, al kako su rekli da budu kontrolirali satnicu zaposlenih preko fiskalne blagajne dal to zanači da ako dođe neka kontrola (radna inspekicja) da budu oni gledali prema prijavljenom vremenu na poreznoj ili su tolko razumni da znaju da se nije tako radilo.

nadam se da sam uspio pojasniti svoju nedoumicu pa ako je ntko imao slična iskustva da se izjasni. tnx

ceha
31.05.2013., 08:43
pa ako imaš napisano na vratima, ne vidim u čem bi bio problem ako istu stvar pošalješ u PU. Znači samo jednom faktično.
To polje može sadržavati 1000 znakova i možeš dosta toga napisati, ali dovoljno je ono sa vrata (zašto bi se to razlikovalo).

bilokoje
31.05.2013., 13:00
Jedno glupo pitanje, za vas koji ste već počeli :D

Koliko puta mogu printati fiskalizirani račun? Obzirom, jelte, da kad stisneš print podaci se šalju na poreznu

Naime, treba mi i jedan primjerak za računovodstvo. Ne znam možemo li to printati na kraju dana, kao dosad, ili moram odmah kad fiskaliziram printati i kopiju. Da ne bi dvaput fiskaliziralo :ne zna:

bubamara1205
31.05.2013., 13:11
hm, u programu imam predviđen modul "pregled računa" pa si printam po potrebi, a što nema veze sa ponovnim slanjem u poreznu upravu, jednom kada mi povuče rn na fiskalizaciju, to je to. poslije samo printam kako mi zatreba.

uzgred budi rečeno, ja imam gotovinsku maloprodaju, i jednom prilikom se dogodilo da mi naši gosti traže račun jer im je oletio sa stola/zalili ga kavom/xy razloga, gdje sam prisiljena printati ponovno.

valjda je to ok.

ceha
31.05.2013., 13:18

Koliko puta mogu printati fiskalizirani račun? Obzirom, jelte, da kad stisneš print podaci se šalju na poreznu

Naime, treba mi i jedan primjerak za računovodstvo. Ne znam možemo li to printati na kraju dana, kao dosad, ili moram odmah kad fiskaliziram printati i kopiju. Da ne bi dvaput fiskaliziralo :ne zna:

bi, glupost programera, nakon fiskalizacije trebalo bi biti moguće ispisati koliko god hoćeš puta taj račun bez slanja u PU.

RayBan
31.05.2013., 13:19

Mozes ga printat 10 puta ako hoces, al svaki put JIR i ZIR moraju bit isti, to znaci da ce ti samo prvi ic na fiskalizaciju a ostali su kopije....meni kase to nisu podrzavale nego su slale i kopije na fiskalizaciju, pa sam morao zvat programera da namjesti.

bilokoje
31.05.2013., 13:20
Znači njega trebam pitati kako je složio? Nisam ga još pitala, samo ovo znam, da je napravljeno da možemo mijenjati račun (ako se nešto zeznemo) dok ne stisnemo print. U tom času šalje u poreznu. Možda je čovjek već i složio da možemo printati koliko treba

RayBan
31.05.2013., 13:23
sve pitaj programera, svaki program svoja prica

ceha
31.05.2013., 14:06
Mozes ga printat 10 puta ako hoces, al svaki put JIR i ZIR moraju bit isti, to znaci da ce ti samo prvi ic na fiskalizaciju a ostali su kopije....meni kase to nisu podrzavale nego su slale i kopije na fiskalizaciju, pa sam morao zvat programera da namjesti.

naravno i datum i broj i iznos i način plaćanja :zubo:

RayBan
31.05.2013., 14:08
naravno i datum i broj i iznos i način plaćanja :zubo:

ofkorss :mig:

dUbO
31.05.2013., 14:08

Svaki programer sa 3 zrna soli u glavi napravio je ispis starih računa, naravno SAMO ispis. Ako nije, onda taj nije programer.

dUbO
31.05.2013., 14:12
Znači njega trebam pitati kako je složio? Nisam ga još pitala, samo ovo znam, da je napravljeno da možemo mijenjati račun (ako se nešto zeznemo) dok ne stisnemo print. U tom času šalje u poreznu. Možda je čovjek već i složio da možemo printati koliko treba

Ma kako ti to radi, kakav print?? Račun mora krenuti kad pritisneš NAPLATI, a u tom momentu se i fiskalizira, te nakon svega izlazi račun. U programu ili postoji način za print starih računa BEZ ponovnog slanja, ili mijenjaj programera. Uz sve to naravno i svi računi koji se nisu uspjeli "probiti" i fiskalizirati šalju se automatski u PU kada je veza opet ok.

RayBan
31.05.2013., 14:14
Svaki programer sa 3 zrna soli u glavi napravio je ispis starih računa, naravno SAMO ispis. Ako nije, onda taj nije programer.

mome fali 1 zrno pa eto....al događa se :D

dUbO
31.05.2013., 14:17
mome fali 1 zrno pa eto....al događa se :D

Opali mu kaznu za prekršaj!!!

RayBan
31.05.2013., 14:17
Opali mu kaznu za prekršaj!!!

ma necu, oprostio sam sve

ceha
31.05.2013., 14:29
Ma kako ti to radi, kakav print?? Račun mora krenuti kad pritisneš NAPLATI, a u tom momentu se i fiskalizira, te nakon svega izlazi račun. U programu ili postoji način za print starih računa BEZ ponovnog slanja, ili mijenjaj programera. Uz sve to naravno i svi računi koji se nisu uspjeli "probiti" i fiskalizirati šalju se automatski u PU kada je veza opet ok.

Nisam pristalica automatizma u ovom slučaju, bolje poluautomatski. Recimo više volim dati korisniku mogućnost izbora. :zubo:

Automatizam je dobar za one pusti mozak na pašu, koji baš i nije dobar u svim situacijama.

dUbO
31.05.2013., 19:12
Nisam pristalica automatizma u ovom slučaju, bolje poluautomatski. Recimo više volim dati korisniku mogućnost izbora. :zubo:
Automatizam je dobar za one pusti mozak na pašu, koji baš i nije dobar u svim situacijama.

Ne razumijemo se mi nešto... U momentu kada si završio piši-briši po računu i isti je ZAVRŠEN, (dakle nema više promjena) nema niti smije biti drugog izbora osim NAPLATI. Pa nećeš ga ispisati, pa onda fiskalizirati, jer je to nemoguće... JRI se ispisuje na račun. Kakav onda izbor? U trenutku kada je gotov, traži se fiskalizacija i čim se izvrši pokreće se ispis?? A ako iz bilo kog razloga treba ponoviti ispis, (npr džukac lutalica pojeo račun?!) onda je to naravno lako moguće - pozoveš ga i pritisneš ispis. Bez nove fiskalizacije - jasno.

ceha
01.06.2013., 09:57
recimo ja se užasavam slijedeće stvari.
u raspadu sustava može biti svega a onda automatizam može biti poguban (ima slučajeva kad baza više nije konsistentna a da se to ne primjeti odmah). recimo pukne ti baza na taj način da se recimo izgubi oznaka da je račun fiskaliziran (ili mu se u popravku vrati krivi status, ili izgubi JIR itd. itd.) i nakon toga ga tvoj automatizam ponovno fiskalizira (nevolja na putu zar ne) a što je najgore vjerojatno ni neznaš da se to dogodilo, pa imaš na računu kod kupca i poreznoj jedan JIR, te kod tebe i u poreznoj drugi JIR (tj. kupac ima jedan JIR, ti imaš jedan JIR a PU dva :zubo:), Ne zaboravi ljudi pišu baze, servere i programe (i svi su napravili bugove koji se kad tad manifestiraju). Nitko još nije napisao program koji nema bugova (baze su postale vrlo složene i po onoj narodnoj što složeniji sustav to postoji veća mogućnost za zaj...). Ili recimo događa ti se raspad sustava a ovaj automatski u pozadini fiskalizira 20-30 računa (recimo raspad indeksa na takav način da recimo pošalje podatke od jednog starog računa a zapiše po novom, ili još bolje podatke od novog a JIR po starom računu) a u bazi nedektirani rusvaj. Nisam naišao na imuni sustav bez obzira na transakcije (evo nedavno sam doma uspio razmrdat jednu SQL bazu jednom osnovnom SQL naredbom jer se tada manifestiralo, ali je uzrok bio puno dublji, tj. problem se gomilao u pozadini a onda ga je ova naredba okinula). Znaš kako to izgleda na tekućoj traci s bocama kad se nešto zaglavi, a onaj koji gura traku nema pojma da se zaglavilo.

nitko666
02.06.2013., 17:26
nemoj se uzasavati, porezna uredno dozvoljava višestruko fiskaliziranje istog računa bas zbog mogućnosti greške, a ukoliko ne stimaju podaci koje saljes javit ce ti grešku...

takodjer da su baze bas tako problematične - nisu. radim sa stotinama baza i hrpa ih se razletilo i nikada se ne desi takav scenario mjesanja podataka kakav zamisljas nego baza prestane raditi...

kad bi baze radile tj kvarile se tako kako zamisljas - kako bi uopće funkcionirale financijske institucije koje imaju desetine tisuća baza čiji podaci predstavljaju novce...

ukratko - tvoji užasi nemaju nikakve podloge, možeš mirno spavati ;)

Sent from my Optimus

dUbO
05.06.2013., 01:51
ukratko - tvoji užasi nemaju nikakve podloge, možeš mirno spavati ;)

Slažem se, zamisli da sa toliko straha pristupamo bazama u knjigovodstvenim programima?? I nikad, baš nikad nije gnjavila baza (da baza... access!!!) u Sinesisu, a zbilja je najobičnija... Malo je vremena za ocjenu, ma do sada i POS odrađuje sve kako treba. Vidjet ćemo ipak...

dUbO
05.06.2013., 01:57
Mene zanimaju neka druga pitanja!! Na primjer račun na kojemu nema OIB, ni fiskalizacija, premda je za sladoled - pa valjda ne treba??

A treba li fiskalizirati gotovinsku naplatu parkiranja??? Pitao PU, naveo OIB, pa mi počeše tumačiti da zavisi od A, pa B, pa Z?!? I otprilike se svelo: ma vidite vi kako je upisan na sudu taj davatelj usluge, (ako prodaje usluge i energiju, što je - piljar?!?) pa... papapa, pa što onda - da ja radim vaš posao??????

Ma kod nas smo svi jednaki, a neki su jednakiji... ako imaju koga u PU. Napomena: na raspolaganju sam za sve info -ali na PP.

RayBan
05.06.2013., 13:07
ZANIMLJIVOST:
Dok se mi ovčice fiskaliziamo, razbijamo glavu o oibu jiru ziru i sl. srxxma:
Poreznik: Naganjamo ljude zbog nekoliko tisuća kuna, a slučajevi od milijun kuna guraju se pod tepih! (http://www.index.hr/vijesti/clanak/poreznik-naganjamo-ljude-zbog-nekoliko-tisuca-kuna-a-slucajevi-od-milijun-kuna-guraju-se-pod-tepih/681606.aspx) :lol:

toniv3x
05.06.2013., 14:30
živila opcija predračun...kad mi dođu stranci sa našim skiperima koji ih već godinama dovode kod mene u restoran ja lipo otkucam predračun i ništa ne ide liniću i poreznoj upravi :-)

lili p.
05.06.2013., 17:37
živila opcija predračun...kad mi dođu stranci sa našim skiperima koji ih već godinama dovode kod mene u restoran ja lipo otkucam predračun i ništa ne ide liniću i poreznoj upravi :-)

Sve dok ti ne plate, a onda imas obavezu izdati racun :o

toniv3x
05.06.2013., 18:50
Sve dok ti ne plate, a onda imas obavezu izdati racun :o

ne,ne...kad zatraže račun ja izdam predračun...na njemu piše što su konzumirali i kolika je cifra za plaćanje...oni lijepo plate i to je to...što engleze od 25god boli briga za jir i zki :)

Darsey
05.06.2013., 19:45

Boli strance ona stvar kako se zove dokument koji im daješ, i dal ima jir i sve elemente i pdv.
Inspekcija je već druga priča. Njih te stvari jako zanimaju. Al uvjerit ćeš se i sam, a do tad .....

ljuta guja
05.06.2013., 19:53
ali predračun isto spada u promet gotovinom te ga je kao takvog obavezno fiskalizirati, a kod izdavanja računa stornira se predračun te izdaje račun.
http://www.hgk.hr/wp-content/files_mf/Fiskalizacija_HGK_20121015.pdf

lili p.
05.06.2013., 20:45
ne,ne..

Razumjela sam šta radiš i bila ironična :mig:

Ipak tu stavljamo u fokus zakon, a ne kako varati.

Fitz
05.06.2013., 20:52
ali predračun isto spada u promet gotovinom te ga je kao takvog obavezno fiskalizirati, a kod izdavanja računa stornira se predračun te izdaje račun.
http://www.hgk.hr/wp-content/files_mf/Fiskalizacija_HGK_20121015.pdf

Onda će počet ispisivat ponude :rofl:.

Iako, malo mi je ovo mutno:
Ideš kupi namještaj u nekoj velikoj robnoj kući namještaja, odabereš npr. ormar i djelatnik na odjelu ti ispiše predračun kojeg plaćaš na kasi pri izlasku. Sad se ti na putu do kase iz nekog razloga predomisliš i ne želiš kupiti taj ormar, izađeš iz trgovine i baciš predračun u smeće. Što će trgovina s tim? Nenaplaćene predračune na kraju dana stornirati?

lili p.
05.06.2013., 20:54
Nenaplaćene predračune na kraju dana stornirati?

Nema potrebe. Tek kad se plati predračun postoji obaveza izdavanja računa i ukoliko je plaćen gotovinom taj račun fiskaliziraš.
Predračuna možeš imati bezbroj i nikom ništa sve do trenutka plaćanja.

RayBan
05.06.2013., 23:30
ne,ne...kad zatraže račun ja izdam predračun...na njemu piše što su konzumirali i kolika je cifra za plaćanje...oni lijepo plate i to je to...što engleze od 25god boli briga za jir i zki :)

pa tebe ce porezna (i poneki forumasi) razapet ko Isusa... ajme.... :eek::eek:
u biti drz se, ne radis ti za ovu "drzavu" nego za sebe, svaka cast :top::top:

toniv3x
06.06.2013., 16:05
pa tebe ce porezna (i poneki forumasi) razapet ko Isusa... ajme.... :eek::eek:
u biti drz se, ne radis ti za ovu "drzavu" nego za sebe, svaka cast :top::top:

nek me razapinju...neću otkucat 5% više nego prošle godine...snađi se druže je reka Tito nekad...

Fitz
06.06.2013., 20:07
Nema potrebe. Tek kad se plati predračun postoji obaveza izdavanja računa i ukoliko je plaćen gotovinom taj račun fiskaliziraš.
Predračuna možeš imati bezbroj i nikom ništa sve do trenutka plaćanja.

Da, to i je logično, ali vidiš da je tumačenje porezne drukčije (link kojeg je postavio ljuta guja). Po tom bi moglo ispasti da se bi i ponude trebali fiskalizirati što je glupost. Fiskalizira se ono za što si primio novac, a po predračunu ga ne primaš pa mi je tumačenje porezne uprave - čudno.

bubamara1205
07.06.2013., 07:29
jučer sam čula da je inspekcija opalila 30 soma jednoj trgovini jer je radnik otkucao rn na šifru kolege. lijepa cifra, moram priznati.

tako da nije baš za igrati se sa time.

fiskalizirati predračun? to jest zbilja čudno, ja sam ih dobila kom 2 od svojih dobavljača, ali nisam baš primijetila fiskalizaciju na njima. :D

The Best F1 Driver
07.06.2013., 08:10
A kak bi se pobogu fiskaliziral predračun ili ponuda:zvrko:
Prvo em nikaj nije plaćeno, em se uopće ne zna način plaćanja, a na kraju krajeva uopće se ne zna hoće li biti usluge/prodaje i hoće li to uopće biti plaćeno....

Nekaj tu generalno ne štima:ne zna:

Jedino što eventualno ima smisla je da se pokušavaju spriječiti muljaže na način da se predračun mora fiskalizirati tamo di nema nikakve naplate osim gotovine i di predračun/ponuda u konačnici nemaju kaj niti tražit.
Znači birtija koja jednostavno nema naplate na transakcijski račun i u kojoj u konačnici predračun nema kaj niti tražit.
Jer ono koji klinac imaš tražit ponudu/predračun za kavu:rofl:

Osim toga lako se vidi prijašnje poslovanje i jel u njemu bilo ili nije ponuda/predračuna prije fiskalizacije....

dUbO
09.06.2013., 01:45
Ma zbilja je genijalno oko čega se polemizira... Pa toliko budalaština ni država ne radi, da bi se trebalo fiskalizirati predračun!!!

Prvo: NE POSTOJI predračun, po meni. Postoji PONUDA, jer se radi isključivo o ponudi robe ili usluge. Zbog čega bi postojao PRED-račun?? Zato da jamči cijenu?? Nažalost, nemam pojma dali igdje piše da je to tako i da prodavatelj ne može izmijeniti cijenu PRIJE plaćanja. NAKON plaćanja po ponudi je već druga stvar. I najmanje važno, ali korisnici raširenog Synesisa u njemu NE MOGU NAĆI predračun, nego samo PONUDU. A valjda i u Pupilli nešto znaju??

Ponuda, pa zvali je kako god, može biti napisana i na WC papiru, jer isto toliko obvezuje obje stranke. Odakle se onda ikome vrzma po pameti nekakva ideja o fiskalizaciji bilo čega OSIM RAČUNA? S tim da se onaj za plaćanje gotovinom šalje u PU, a ostali (za sada) se ne šalju, ali moraju zadovoljavati na način da imaju potrebne elemente propisane zakonom o fiskalizaciji.

Čini mi se da mnogi umiru od straha i svašta im se priviđa, ali trebalo bi ipak koristiti logiku - ponuda se NE fiskalizira. (za sada...) S druge strane neki uopće nemaju straha varati državu i dalje, sve dok im neki inspektori koji dobro govore neki strani jezik ne sjednu u restoran, pa im zapečate lokal zbog zezanja sa fiskalizacijom i računima. Rekao bih: tako im i treba. Uvijek se sjetim da je i Al Capone pao zbog poreza...

dUbO
09.06.2013., 01:48
jučer sam čula da je inspekcija opalila 30 soma jednoj trgovini jer je radnik otkucao rn na šifru kolege. lijepa cifra, moram priznati.

tako da nije baš za igrati se sa time.

fiskalizirati predračun? to jest zbilja čudno, ja sam ih dobila kom 2 od svojih dobavljača, ali nisam baš primijetila fiskalizaciju na njima. :D

A ja sam čuo da su naplatili milion!!! Ali ipak: koja kaznena odredba kaže da se u slučaju zabune i korištenja tuđeg imena plaća kazna i kolika?? Koji je tu član prekršen, ako oba aktera imaju pravo izdavanja računa?? Koju je štetu nanijelo to što se jedan zabunio i nije promijenio korisnika kada je bila smjena??? A sve je uredno fiskalizirano??

Svašta se priča, od toga previše gluposti. I u poreznoj rade ljudi, a ne zmajevi!

dUbO
09.06.2013., 02:19
Tema: de-fiskalizacija... Znači, poništavam fiskalizirani račun.

Izaberem broj računa koji defiskaliziram (poništavam račun recimo s početka mjeseca) pritisnem alt F...neki i dobijem ispis - novi račun! Isti artikli, ali sve u minus. Ali na tome računu NE piše broj računa koji sam de-fiskalizirao, odnosno poništio, pišu samo artikli... Iznos računa je ok, sa obrnutim predznakom. Danas-sutra kada bih išao vidjeti nešto oko toga - nema šanse da se poveže!! Ipak, POS kasa je sve uredno provela, financijski i materijalno. Samo - naknadna kontrola, odnosno povezivanje - nije moguće.

Nadam se da neće nikada zatrebati, iako bi bilo lijepo da se na novome računu za de-fiskalizaciju vidi i broj računa s kojim je ta roba prodana. Ima li netko POS kasu koja tako radi?

Zip
09.06.2013., 11:18
Tko će najviše profitirati od fiskalizacije na pijaci zelene blitve...tko najviše ima koristi od toga da Baba Jagica odustane od prodaje svojeg povrća na pijaci !!?? Šta vi mislite!?? Da li u Njemačkoj postoje fiskalne blagajne na pijaci....jel ima tko info??

Mephisto
09.06.2013., 12:01
Onaj tko prodaje vlastite proizvode na otvorenom je oslobođen fiskalizacije.

F@@hrenheit
09.06.2013., 12:23
Nije...
Mali obveznici fiskalizacije(paušalci):
1.Fizičke osobe koje ostvaruju primitke od samostalne djelatnosti obrta,u skladu s propisima o obrtu,a koje ispunjavaju sve ove uvjete:
a)ukupni primici u prethodnoj godini nisu viši od 149 500,00kn...
b)nisu obveznici PDV-a...
c)nemaju izdvojenih pogona...
d)ne obavljaju djelatnost ugostiteljstva ili trgovine...
2.Fizičke osobe koje ostvaruju primitke od obavljanja samostalne djelatnosti poljoprivrede i šumarstva,a koje ispunjavaju sve ove uvjete:
a)u prethodnoj kalendarskoj godini ukupni godišnji primitak od obavljanja djelatnosti poljoprivrede i šumarstva nije veći od 80 500,00kn...
b)nisu obveznici PDV-a...
c)nemaju izdvojenih pogona...
d)ne obavljaju djelatnost ugostiteljstva ili trgovine...
http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%C5%A1ure/FiskalizacijaWEB.pdf
Oni moraju svakom kupcu izdati račun ovjeren od strane porezne uprave...
http://e-trgovina.nn.hr/popis-tiskanica-za-obveznike-fiskalizacije.html

Mephisto
09.06.2013., 12:54
Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom, članak 5.:

Iznimno od članka 3. ovoga Zakona, obveznikom fiskalizacije ne smatra se porezni obveznik za ostvarene promete u sljedećim djelatnostima:

1. prodaja karata ili žetona u putničkom prometu,

2. naplata cestarine,

3. punjenje naftnim derivatima aviona na avioservisima,

4. prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda na tržnicama i otvorenim prostorima,

5. prodaja proizvoda i/ili usluga u poštanskom prometu,

6. zaprimanje uplata za sudjelovanje u igrama na sreću i zabavnim igrama,

7. prodaja robe ili usluga putem prodajnih automata,

8. pružanje bankovnih usluga i usluga osiguranja,

9. vođenja središnjeg depozitorija nematerijaliziranih vrijednosnih papira i središnjeg registra financijskih instrumenata,

10. ostvareni prometi evidentirani preko mjernih instrumenata (električna energija, plin, voda, javne komunikacijske usluge i slično), od energetskih, komunalnih, elektroničkih komunikacija i drugih pravnih osoba te

11. provođenja zdravstvene zaštite (sudjelovanje u troškovima zdravstvene zaštite do pune cijene zdravstvene usluge, kod izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite i izdavanja lijekova na recept).

F@@hrenheit
09.06.2013., 13:04
Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom, članak 5.:

Hmm...tu piše tko nije obveznik fiskalizacije...
Ja sam naveo tko su mali obveznici fiskalizacije...

devilgirl
09.06.2013., 13:37
Hmm...tu piše tko nije obveznik fiskalizacije...
Ja sam naveo tko su mali obveznici fiskalizacije...

Pa da, mephisto je samo argumentirao svoju tvrdnju da kumice na placu koje prodaju svoje proizvode nisu obveznici fiskalizacije, i to je točno.

A kumice koje prodaju tuđu robu npr.preprodaja sa zelene tržnice spadaju u tvoj popis većinom, :)

F@@hrenheit
09.06.2013., 13:43
Pa da, mephisto je samo argumentirao svoju tvrdnju da kumice na placu koje prodaju svoje proizvode nisu obveznici fiskalizacije, i to je točno.

A kumice koje prodaju tuđu robu npr.preprodaja sa zelene tržnice spadaju u tvoj popis većinom, :)

Aha...znači otišla buš na plac i kupila voće i povrće,na izlazu te zaustavi porezni inspektor i traži račun,a ti buš rekla da si to kupila od babe Mare i ona mi nije dužna izdati račun...
Ajde malo razmisli,gdje tu ima logike?

F@@hrenheit
09.06.2013., 13:53

U moj popis spadaju OPG-ovci,znači poljoprivredni proizvođači,koji prodaju svoje vlastite proizvode...oni ne mogu prodavati tuđu robu,nego samo ono što proizvedu:
d)ne obavljaju samostalnu djelatnost ugostiteljstva ili trgovine
Malo tu ima nelogičnosti,odnosno može se tumačiti na više načina...

dUbO
09.06.2013., 14:01
Aha...znači otišla buš na plac i kupila voće i povrće,na izlazu te zaustavi porezni inspektor i traži račun,a ti buš rekla da si to kupila od babe Mare i ona mi nije dužna izdati račun...

Nije bitno za početak ima li logike, nego si tvrdio jedno, a točno je drugo!

Drugo, kad tražiš logiku: inspekcija je ta koja će ustanoviti ako neki preprodavač ne izdaje račun i onda on više neće kročiti na plac. Inspektor nije zavezan za ulaz na plac, može slobodno šetati i gledati tko što radi. Dakle, uz kvalitetan nadzor doći će sve na svoje. I vrijeme je, jer proizvođači dobiju mrvice, a preprodavači pokupe kajmak... a mi plaćamo razliku!

Mephisto
09.06.2013., 14:10

Ne razumijem što želiš reći? Pa normalno da će to reći, kad je to točno. Isto kao i kad kupiš nešto u trgovini koja ima 50% pometa novine i cigarete (i kao takva nije dužna izdati račun) i zaustavi te inspektor. Normalno da ćeš mu reći da nemaš račun zato što ti ga trgovac nije dužan izdati, što bi mu drugo rekao? :ne zna:

F@@hrenheit
09.06.2013., 14:16
Ne razumijem što želiš reći? Pa normalno da će to reći, kad je to točno. Isto kao i kad kupiš nešto u trgovini koja ima 50% pometa novine i cigarete (i kao takva nije dužna izdati račun) i zaustavi te inspektor. Normalno da ćeš mu reći da nemaš račun zato što ti ga trgovac nije dužan izdati, što bi mu drugo rekao? :ne zna:

Hoću reći da onda uopće na tržnici ne moraš imati račun za sve što si kupio...Jaja,sir,vrhnje,voće,povrće,cvijeće...sve si kupio od kumica i inspektori nemaju onda kaj kontrolirat tamo...
Evo jedno pitanje:da li je kumica porezni obveznik?

Mephisto
09.06.2013., 14:33
Hoću reći da onda uopće na tržnici ne moraš imati račun za sve što si kupio...Jaja,sir,vrhnje,voće,povrće,cvijeće...sve si kupio od kumica i inspektori nemaju onda kaj kontrolirat tamo...

Pa valjda inspektor vidi tko je gdje (na kojem štandu) kupio? Ne može samo stajati na ulazu u plac, jer bi ti tada, u krajnjem slučaju, mogao reći da to voće i povrće uopće nisi kupio, nego da si ga negdje ubrao ili ti ga je netko poklonio i sl. Ono što inspektor može je da nadzire određeni štand ili štandove za koji zna da mora izdati račun, i kad vidi da netko tamo nešto kupi, krene za njim i zatraži ga račun.

F@@hrenheit
09.06.2013., 14:43
Pa valjda inspektor vidi tko je gdje (na kojem štandu) kupio? Ne može samo stajati na ulazu u plac, jer bi ti tada, u krajnjem slučaju, mogao reći da to voće i povrće uopće nisi kupio, nego da si ga negdje ubrao ili ti ga je netko poklonio i sl. Ono što inspektor može je da nadzire određeni štand ili štandove za koji zna da mora izdati račun, i kad vidi da netko tamo nešto kupi, krene za njim i zatraži ga račun.

Ne,nego će ti svatko biti dužan izdati račun poslije 01.07....
Obveznici fiskalizacije su ti ga dužni izdati putem fiskalnih blagajni,a mali obveznici fiskalizacije iz knjige ovjerenih računa i kupnjom tih istih računa u Narodnim novinama na neki način će paušalno platit porez državi...
Paušalci će moći prodavati samo ono što proizvode,ne mogu se baviti preprodajom...

The Best F1 Driver
09.06.2013., 15:28

Istina no nije li to pa doslovce suludo...:zvrko:
Recimo za mene kao kupca bez računa također postoji kazna:misli:

A otkud to ja kao kupac mogu znati koliki ta trgovina ima postotak prodaje novina i cigareta :ne zna:
Jel bi im ja to kao kupac prije kupovine novina trebao tražit poslovne knjige na uvid :rofl:

Ili još i luđe kad tamo neka bakica prodaje proizvode iz svog vrta...i otkud da ja znam da su to njezini proizvodi, a da ne mulja i da u stvari nije preprodavač...

Ivan Bajlo
09.06.2013., 15:35

osim ako inspektor nema pratnju policije nemože mi ništa jer nema ovlasti tražiti od mene osobnu ili me zadržati :mig:

a gdje je logika da se moraju fiskalizirati i računi plaćeni karticom? koja crna logika kad su u pitanju državne službe :rolleyes:

kajperinja
09.06.2013., 15:45
Tko će najviše profitirati od fiskalizacije na pijaci zelene blitve...tko najviše ima koristi od toga da Baba Jagica odustane od prodaje svojeg povrća na pijaci !!?? Šta vi mislite!?? Da li u Njemačkoj postoje fiskalne blagajne na pijaci....jel ima tko info??
A tko ima koristi od toga da propadnu neke firme i obrti?
Zasto bi neki trebali biti obveznici, neki ne...u cemu je razlika?
Koja je bitna razlika proizvodi li netko paradajze ili plasticne zlice...prodaje li svoju blitvu, svoju maticu ili svoju uslugu?
Ne shvacam koji je uopce razlog za to zasto neki moraju, neki ne...moze li mi netko to malo pribliziti?

Dumber
09.06.2013., 15:57
Tko sve ne mora do 01.07.?

Mephisto
09.06.2013., 16:01
Obveznici fiskalizacije su ti ga dužni izdati putem fiskalnih blagajni,a mali obveznici fiskalizacije iz knjige ovjerenih računa i kupnjom tih istih računa u Narodnim novinama na neki način će paušalno platit porez državi...
Paušalci će moći prodavati samo ono što proizvode,ne mogu se baviti preprodajom...

Dakle, i parkirni automati i elektra i vozač u busu kad podaje kartu?

F@@hrenheit
09.06.2013., 16:16

Za ovo ostalo ne znam,znam samo za poljoprivredu,jer se time bavim,pa se moram i pravovremeno informirat o svemu...

dUbO
09.06.2013., 18:03
Mene čudi toliki otpor nekih forumaša prema jednom u suštini potrebnom zakonu!! Radim skoro par desetljeća i izdajem račune, ne mutim, poštujem državu i svakako vrištim što mi deru kožu i nabijaju porez na oporezovanu dobit, to jest pljačka. Svi poduzetnici vrište na preveliko opterećenje, slažem se s njima.

Ali sasvim mi je normalno da se pdv (ne baš ovako deratorski, kao naš!!) plaća. Kod susjeda preko bare financi su itekako opasni, svi se boje ako išta smuljaju, pa ne pokušavaju sa svim mogućim smicalicama potkradati državu. Doći će to i Hrvatima u glavu!! Ona stara: daj caru carevo... Valjda će onda prestati praviti svjetski problem od kumica na placu i načina kontrole.

Dali je istina da je već sada vidljivo da se zamračivalo preko 40% prometa, jer nije toliko mogao skočiti promet?? A to je tek prva grupa, u drugoj je izgleda i više zamračivano! Ako je tako, onda je ovaj potez polučio dobar rezultat, jer će postotak rasti, kada se još malo isprepada ove koji i dalje mute. Hoće li nam to donijeti neku korist, osim što će pojedinci umjesto sebi u džep dati državi? Pa više neće biti tako konkurentni prema onima koji uredno sve prijave? Vidjet ćemo, a ja mislim da hoće.

dUbO
09.06.2013., 18:07

Vjerujem da si pročitao da automati NISU predmet fiskalizacije. A dali će fiskalizirati i tramvajske i autobuske karte? Ne vjerujem, iako nije nemoguće.

Mephisto
09.06.2013., 18:43
Očito nisi shvatio moj sarkazam. :zubo:

Ivan Bajlo
09.06.2013., 22:25
Dali je istina da je već sada vidljivo da se zamračivalo preko 40% prometa, jer nije toliko mogao skočiti promet?? A to je tek prva grupa, u drugoj je izgleda i više zamračivano! Ako je tako, onda je ovaj potez polučio dobar rezultat, jer će postotak rasti, kada se još malo isprepada ove koji i dalje mute. Hoće li nam to donijeti neku korist, osim što će pojedinci umjesto sebi u džep dati državi? Pa više neće biti tako konkurentni prema onima koji uredno sve prijave? Vidjet ćemo, a ja mislim da hoće.

ja ne primjećujem nikakvu bitnu razliku, osim što mi se zatvorila pečenjara na tržnici, oni koji do sada nisu plaćali milijune poreza i dalje ga ne plaćaju jer su zaštićeni bolje nego lički medvjedi, bio je link prije nekoliko postova, ali nije ga na odmet ponoviti
http://www.poslovni.hr/hrvatska/mladen-bajic-opstruira-rad-porezne-uprave-243261

fiskalizacija je većini nepotrebni trošak jer su i do sad radili po zakonu (ili su utajeni iznosi bili zanemarivi, a kroz PDV prije ili kasnije sve se to završi u proračunu), a oni koji su zakon kršili krše ga i dalje jer su i igri milijuni, a za razbit lanac korupcije u poreznoj, carini, pravosuđu... potrebna je drastična reforma čitavog sustava, a tu reformu sigurno neće napraviti oni koji su stvorili ovu nakazau od sustava i ide im u korist, teško da tu fiskalizacija išta može pomoć osim dignut malo prašine kako bi se sa pravih igrača pažnja javnosti usmjerila na kafiće i druge gluposti kao da će koja stotina milijuna dodatnog poreza pokriti desetke milijardi koje su maznute i još uvijek se kradu

porezna se hvali samo podacima odabranih poslovnih subjekata uspoređujući njihove prihode od prošle godine, a sve ostale (propale) ne spominje, zvuči ko čuvena Škegrina statistika, broj nezaposlenih je puno realnija statistika iako i tu brojku gledaju kako je frizirati pa brišu koga god stignu

devilgirl
09.06.2013., 22:52

Upravo tako, OPG koji prodaju na placu ili na otvorenom izuzeti su od fiskalizacije, kao i pošta, prodaja karata i ostalo...
Logika je ta da je takav Zakon, i to je amen, sve ostale priče jeli to dobro, nije bla bla, su već neka druga tema..

dUbO
10.06.2013., 03:18
Očito nisi shvatio moj sarkazam. :zubo:

Ma pusti sarkazam... probajmo malo biti konstruktivni i pomoći Lijepoj našoj s kojom se busamo u prsa - dok nas ne pritisne. Nije u EU puno bolje, od Grčke, Portugala, Italije, pa... svi veslaju da negdje stignu. A kod nas mnogi šijaju.

dUbO
10.06.2013., 03:28
ja ne primjećujem nikakvu bitnu razliku....fiskalizacija je većini nepotrebni trošak jer su i do sad radili po zakonu.... a za razbit lanac korupcije u poreznoj, carini, pravosuđu... porezna se hvali samo podacima odabranih poslovnih subjekata...

-Možeš i dalje gledati sve crno, ali... pročitaj još jednom podatke o naplati PDV-a!

-OK, slažem se, izdavao sam uvijek račun, ali... ma koliko me je to koštala ta neman??? Ajmo reći istinu - barem za one koji se smatraju ozbiljnim ugostiteljima, trgovcima...! POS sam imao...tko danas radi bez POS-a? Imao sam naravno i internet, pa treba mi za posao?!? Kupio sam onaj FISKAL od FINE, ali Fina je parazit - kojemu netko dozvoljava da nas pljačka. Pa taj certifikat ima umnogostručenu cijenu. Ipak: 300 kn. Mislim da je dopuna programa bila oko 500 kn. Tih STRAŠNIH 800 kn je moj trošak?!?

-Da, za razbit korupciju trebat će godine rada, povratak poštenju i razbijanje onoga lopovluka što se dvadesetak godina gradilo... Hoće li uspjeti?? MORA, radi moje djece i unučadi. Zar da im ovako zbrkanu državu ostavim?? A ako ne uspije? A onda preostaje revolucija?? Ma neće valjda...

-krivo, porezna daje PORAST prometa za isti lanjski period. Nemojmo izmišljati.

Ivan Bajlo
10.06.2013., 04:26
Tih STRAŠNIH 800 kn je moj trošak?!?

hrpi je POS suvišan jer se bave nekim uskoro specijaliziranim stvarima, meni najveći dio love ide prek virmana, nešto prek kartica, a gotovinskih računa ak ima jedan dnevno, ali zbog bisera iz PU moraju se fiskalizirati i računi od kartica tak da zaobić fiskalizaciju nije bilo moguće

-krivo, porezna daje PORAST prometa za isti lanjski period. Nemojmo izmišljati.

daje podatke samo za određeni broj, tako mogu naštimavati brojke do besvijesti kak im paše da se opravdaju
http://www.porezna-uprava.hr/DugackaVijest.asp?idVijesti=1553

Naglašavamo da su podaci proizašli iz usporedbe PDV obrazaca koje su podnijeli obveznici fiskalizacije kod kojih je Porezna uprava vršila nadzor. Riječ je o 5.486 fizičkih i malih pravnih osoba koje spadaju u I-Djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, 248 odvjetnika i 10.694 obveznika koji spadaju u djelatnosti G-Trgovina na veliko i na malo, popravak motornih vozila i motocikala.

nek daju podatke za sve pa da vidimo stvarno stanje

F@@hrenheit
10.06.2013., 06:59
Upravo tako, OPG koji prodaju na placu ili na otvorenom izuzeti su od fiskalizacije, kao i pošta, prodaja karata i ostalo...
Logika je ta da je takav Zakon, i to je amen, sve ostale priče jeli to dobro, nije bla bla, su već neka druga tema..
Jel ti uopće znaš što znači pojam fiskalizacija?
Ako su izuzete od fiskalizacije,to ne znači da ne moraju izdavati račune...:504:
Samo ti računi neće biti fiskalizirani putem fiskalnih blagajni,mada mi nikako nije jasno zašto su firme poput elektre,pošte,cesta,željeznica...izuzete od fiskalizacije...vjerovatno da se može i dalje nastaviti sa zamračivanjem i izvlačenjem novaca iz tih firmi,a mi ćemo to sve i dalje plaćati...

Nemetos_Siddhe
10.06.2013., 09:03
Mi smo uzeli Fiskal1 GO koji se povezuje putem bluetootha sa pisačem. Djeluje prilično jednostavno, širina ispisa je smješna (mislim za kafiće i tako to je super, ali za recimo uslužnu djelatnost di račun radiš više opisno), ali nema veze iskreno - rađe tako nego da plaćamo kazne poslije jer nismo rn izdali na terenu di je obavljen posao nego doma i sl.

Znam da je već pisano ranije, ali ne mogu čitati svih 150 stranica, pa molim kratke odgovore na ovih par pitanja:

1. Pisač ne podržava slova č,ć itd. Obrt u nazivu ima ta slova, kao i adresa obrta itd. Koliko je ispravno izdati račun u kojem umjesto ć npr. piše c?

2. Sad rn izdajemo na paragonu... da li se može na paragonu nastaviti izdavati transakcijske rn? Na način da se u interni akt unese slijednost brojeva 1-1-1 za gotovinske, i 1-1-2 za transakcijske? (vidjela sam negdje prije da se posljednja oznaka moze odnositi i na nacin placanja, ne samo na naplatni uredaj? Ukoliko se tako definira u aktu)

3. Rekla mi je operaterka sa onog broja za fiskalizaciju da oni ne ulaze u naše radno vrijeme - partner radi sam, na njega je prijavljen obrt. Znali li to da možemo prijaviti npr. od 8-20 h i po potrebi radno vrijeme, i samo paziti da se računi izdaju unutar tog vremena? Ili će nas tko tlačiti naknadno radi toga što to prelazi radno vrijeme od osam sati dnevno (iako on sam radi i tko mu brani da radi duže? Ali sa današnjim inspektorima nikad ne znaš)

kajperinja
10.06.2013., 09:30
1) Mjere koje moraju provoditi svi obveznici fiskalizacije link (http://www.cinotti.hr/zakon.aspx)

Društva koja nemaju transakcije u gotovinu moraju provoditi sljedeće mjere u sklopu zadovoljenja odredbi Zakona o fiskalizaciji:
1. donijeti interni akt kojim popisuju sve poslovne prostore u kojima obavljaju djelatnost, te način označavanja pojedinoga poslovnog prostora,
2. prilagoditi sadržaj računa te
3. postaviti upozoravajuće naljepnice o obvezi izdavanja i uzimanja računa.

Postavljanje upozoravajuće naljepnice o obvezi izdavanja i uzimanja računa

Zakon je propisao postavljanje obavijesti o obvezi izdavanja računa te obvezi kupca da preuzme i zadrži izdani račun, neovisno o tome da li kupci fizički dolaze u prostorije u kojima se izdaje račun.
************************************************** **
Trazila jesam, ali nisam nasla konkretan odgovor tj. neki tekst u kojem bi bili navedeni oni koji to nisu obavezni uciniti, pa ako netko zna....sto je s pokretnim prostorom? Kamo da radnik koji radi na terenu, tj. u prostoru stranke (gdje i izdaje racun) naljepi naljepnicu?

prekro
10.06.2013., 09:45
1. Pisač ne podržava slova č,ć itd. Obrt u nazivu ima ta slova, kao i adresa obrta itd. Koliko je ispravno izdati račun u kojem umjesto ć npr. piše c?

pretpostavljam da nije presudno...ključno je da piše točan OIB! ali nebi bilo na odmet kupit pisač koji podržava sva slova, nije to neki enormni trošak

2. Sad rn izdajemo na paragonu... da li se može na paragonu nastaviti izdavati transakcijske rn?

da, može se!

3. Rekla mi je operaterka sa onog broja za fiskalizaciju da oni ne ulaze u naše radno vrijeme - partner radi sam, na njega je prijavljen obrt. Znali li to da možemo prijaviti npr. od 8-20 h i po potrebi radno vrijeme, i samo paziti da se računi izdaju unutar tog vremena? Ili će nas tko tlačiti naknadno radi toga što to prelazi radno vrijeme od osam sati dnevno (iako on sam radi i tko mu brani da radi duže? Ali sa današnjim inspektorima nikad ne znaš)

obrtnik NEMA radno vrijeme...odnosno, može radit od 0 do 24 i u tom vremenu izdavat račune! naravno, ako obrt ima zaposlene radnike, onda se mora poštivati Zakon o radu

jenna
10.06.2013., 11:12
molim pomoć!
vjerujem da je već negdje pisalo prije na ovim stranicama, ali ne mogu naći zato hvala unaprijed!

kakva je situacija s www.besplatna-fiskalna.com? da li to zaista funkcionira.
mislim probala jesam na testnoj njihovoj bazi, ali kako da budem sigurna da se to zaista povezalo s bazom porezne uprave i da je jir i zki točan? kada dobijem ispis s tim bojevima mogu li ih jednostavno kopirati na svoju šprancu računa i izdati takav račun?
obrtnica sam i izdajem do dva računa mjesečno pa mi zbilja ne treba neki super napredan program za izdavanje računa.
hvala unaprijed!

kajperinja
10.06.2013., 11:22
1) Mjere koje moraju provoditi svi obveznici fiskalizacije link (http://www.cinotti.hr/zakon.aspx)

3. postaviti upozoravajuće naljepnice o obvezi izdavanja i uzimanja računa.

Postavljanje upozoravajuće naljepnice o obvezi izdavanja i uzimanja računa

Zakon je propisao postavljanje obavijesti o obvezi izdavanja računa te obvezi kupca da preuzme i zadrži izdani račun, neovisno o tome da li kupci fizički dolaze u prostorije u kojima se izdaje račun.
************************************************** **
Trazila jesam, ali nisam nasla konkretan odgovor tj. neki tekst u kojem bi bili navedeni oni koji to nisu obavezni uciniti, pa ako netko zna....sto je s pokretnim prostorom? Kamo da radnik koji radi na terenu, tj. u prostoru stranke (gdje i izdaje racun) naljepi naljepnicu?

Cini se da mi je ovo promaklo:
Obavijest o računu

Članak 25. (Zakon o fiskalizaciji)

(1) Obveznik fiskalizacije dužan je u poslovnom prostoru (zatvorenom) na svakom elektroničkom naplatnom uređaju ili drugom vidnom mjestu istaknuti obavijest o obvezi izdavanja računa te obvezi kupca da preuzme i zadrži izdani račun.

(2) Ministar financija propisat će pravilnikom izgled i sadržaj obavijesti iz stavka 1. ovoga članka.

Ako sam dobro shvatila, to bi ipak znacilo da si kumice, serviseri i sl. ne moraju ljepiti naljepnicu na celo. Jesam li?

devilgirl
10.06.2013., 12:32
Jel ti uopće znaš što znači pojam fiskalizacija?
Ako su izuzete od fiskalizacije,to ne znači da ne moraju izdavati račune...:504:
Samo ti računi neće biti fiskalizirani putem fiskalnih blagajni,mada mi nikako nije jasno zašto su firme poput elektre,pošte,cesta,željeznica...izuzete od fiskalizacije...vjerovatno da se može i dalje nastaviti sa zamračivanjem i izvlačenjem novaca iz tih firmi,a mi ćemo to sve i dalje plaćati...

Prema Zakonu o PDV-u, čl.15 st.8 kumice na placu i na otvorenom ne moraju izdavati račune. Vrlo dobro znam što je fiskalizacija, kao i obveza izdavanja računa, te tko je oslobođenih istih, a tebe molim da se prvo informiraš prije nego pišeš ovakve nebuloze, jer očito je da ti to nije struka, dok meni je, pa dozvoli da sam bolje informirana od tebe, :)

Hdnst
10.06.2013., 12:35
molim pomoć!
vjerujem da je već negdje pisalo prije na ovim stranicama, ali ne mogu naći zato hvala unaprijed!

mislim probala jesam na testnoj njihovoj bazi, ali kako da budem sigurna da se to zaista povezalo s bazom porezne uprave i da je jir i zki točan? kada dobijem ispis s tim bojevima mogu li ih jednostavno kopirati na svoju šprancu računa i izdati takav račun?
obrtnica sam i izdajem do dva računa mjesečno pa mi zbilja ne treba neki super napredan program za izdavanje računa.
hvala unaprijed!

ja idem na GemPos, isto je besplatan i meni zadovoljavajuć

toniv3x
10.06.2013., 13:33
molim pomoć!

hvala unaprijed!

odi na stranice od porezne i ukucaj jir ili zki sa jednog računa pa provjeri

F@@hrenheit
10.06.2013., 13:38
Prema Zakonu o PDV-u, čl.15 st.8 kumice na placu i na otvorenom ne moraju izdavati račune. Vrlo dobro znam što je fiskalizacija, kao i obveza izdavanja računa, te tko je oslobođenih istih, a tebe molim da se prvo informiraš prije nego pišeš ovakve nebuloze, jer očito je da ti to nije struka, dok meni je, pa dozvoli da sam bolje informirana od tebe, :)
Pa ja ću poludit...:facepalm:
Nitko ne mora na placu izdavati račune,niti obrti i poduzeća po sadašnjem zakonu...
Čudi me da onda ne znaš da će se zakon o PDV-u promijeniti do 01.07...piše u svim brošurama od porezne uprave napomena o tome...
Članak 78. novog zakona o PDV-u kaže da je svaki porezni obveznik dužan kupcu izdati račun...

Vojky
10.06.2013., 14:32
F@@hrenheit, trolaš i ovdje i na Politici. Zakon je jasan. Kumice nisu obveznici fiskalizacije, ni veliki ni mali. :) Jednostavno je. U prijedlogu novog Zakona o PDV-u stoji i:

Ministar financija pravilnikom propisuje detaljne odredbe o obvezi izdavanja računa.

I tu će te jednostavne prodaje biti izuzete. Da nisu izuzete, opet ne bi trebale izdavati fiskalne račune, jer nisu obveznici.

Pa ti slobodno poludi. :)

trgovac1
10.06.2013., 14:44
Možda negdje i piše ali nisam pažljivo pročitao svih 154 stranica ovog topica.

Ima li netko ideju za pomoć oko (što i gdje) nabavke fiskalnih blagajni za izdavanje računa za najam sportske opreme na moru. Posebnost je što nema izvora el. energije pa mi i računalo (tablet) i pisač trebaju biti na baterije. Radno vrijeme je 12 sati (govorim zbog računala ili tableta kojima ne mogu zamijeniti bateiju).

Unaprijed hvala

kajperinja
10.06.2013., 15:09
Možda negdje i piše ali nisam pažljivo pročitao svih 154 stranica ovog topica.

Ima li netko ideju za pomoć oko (što i gdje) nabavke fiskalnih blagajni za izdavanje računa za najam sportske opreme na moru. Posebnost je što nema izvora el. energije pa mi i računalo (tablet) i pisač trebaju biti na baterije. Radno vrijeme je 12 sati (govorim zbog računala ili tableta kojima ne mogu zamijeniti bateiju).

Unaprijed hvala
Pretpostavljam da svaki telefon/tablet moze izdrzati jedan dan, a cak i ako ispadne da nije tako, nabavis si rezervnu bateriju.
Neki (http://www.fiskalphone.com/) nude mogucnost placanja po mjesecima, tako da npr. mozes placati tokom ljetnih mjeseci, (49kn+pdv) a preko zime ne, ako nije potrebno.
Moras nabaviti printer, naravno...ili sam ili preko njih.
Momentalno imaju i akciju, pa ustvari placas samo printer, a imas licencu 6 mjeseci.

Edit:vidim imas problem s bateijom...ne znam, mozda da nabavis one kojima mozes mijenjati bateriju. Iako, ako bi sluzilo samo za racune (ne i za razgovor, sms i surfanje) valjda bi izdrzalo 12h

R-winter
10.06.2013., 23:04
Molim savjet oko upisa OIBa OPERATERA. Da li osoba koja nema Ugovor o radu- već samo Ugovor o djelu može biti upisana kao operater? Naime, ta dotična osoba dolazi povremeno na zamjene, ili kod bolovanja, godišnjih itd. Ispisuje račune na blagajni. Kako se to regulira kod fiskalizacije? Hvala!

devilgirl
10.06.2013., 23:34
Nitko ne mora na placu izdavati račune,niti obrti i poduzeća po sadašnjem zakonu...
Čudi me da onda ne znaš da će se zakon o PDV-u promijeniti do 01.07...piše u svim brošurama od porezne uprave napomena o tome...
Članak 78. novog zakona o PDV-u kaže da je svaki porezni obveznik dužan kupcu izdati račun...

Samo ti ludi, lupaj glavom od zid i slično, ali priznaj da si u krivu.
Fiskalizacija za trgovinu (u što spada i prodaja voća,povrća,itd) je krenula od 01.04., prema tome da su kumice obveznici fiskalizacije, kao i izdavanja računa to bi već krenulo...ali nije jer nisu obveznici ni jednog ni drugog.

Konačni prijedlog novog Zakona o PDV-u će se doraditi pravilnicima kao što ti je napisao Voyki, znači to je grubi kostur na koji će još doći ponešto mesa, :)

Vjeruj iskusnijima u tom području, a mi ćemo tebe pitati za poljoprivredne nedoumice, :)

dUbO
11.06.2013., 03:25
1)....Kamo da radnik koji radi na terenu, tj. u prostoru stranke (gdje i izdaje racun) naljepi naljepnicu?

Pa na čelo?!? Da gdje će?

dUbO
11.06.2013., 03:29

Ma kud si baš našao devilgirl?? Nema što nezna, ali i da se dogodi začas pronađe što treba. Forum jest forum, ali ako je netko takav profesionalac kao ona - ja bih je više slušao.

F@@hrenheit
11.06.2013., 06:59
Samo ti ludi, lupaj glavom od zid i slično, ali priznaj da si u krivu.
Fiskalizacija za trgovinu (u što spada i prodaja voća,povrća,itd) je krenula od 01.04., prema tome da su kumice obveznici fiskalizacije, kao i izdavanja računa to bi već krenulo...ali nije jer nisu obveznici ni jednog ni drugog.

Konačni prijedlog novog Zakona o PDV-u će se doraditi pravilnicima kao što ti je napisao Voyki, znači to je grubi kostur na koji će još doći ponešto mesa, :)

Vjeruj iskusnijima u tom području, a mi ćemo tebe pitati za poljoprivredne nedoumice, :)
Pa ja i vjerujem onima kojima je to struka,ne bih tvrdio neke stvari,da se nisam unaprijed informirao i to na više strana...
I opet si ti u krivu:
http://otp-trznica.hr/Aktualnosti/fiskalizacija-prodaje-na-trnicama-poinje-01072013.html
01.04. nije mogla početi zbog sadašnjeg zakona o PDV-u,jer na tržnicama i otvorenim prostorima nije bilo obavezno izdavanje računa...

CCVader13
11.06.2013., 15:24
Pa ja i vjerujem onima kojima je to struka,ne bih tvrdio neke stvari,da se nisam unaprijed informirao i to na više strana...
I opet si ti u krivu:
http://otp-trznica.hr/Aktualnosti/fiskalizacija-prodaje-na-trnicama-poinje-01072013.html
01.04. nije mogla početi zbog sadašnjeg zakona o PDV-u,jer na tržnicama i otvorenim prostorima nije bilo obavezno izdavanje računa...

To sve podliježe istom zakonu kompa, a to je zakon o fiskalizaciji prema kojemu je obveznik fiskalizacije svatko tko podliježe porezu na dohodak.

Fiskalizacija je počela, a zakon se sigurno neće promijeniti točno 01.07. jer se zakon prvo predlaže pa se čita u saboru pa se donosi konačan prijedlog zakona pa onda sve to skupa potpisuje predsjednik sabora pa to ide predsjedniku države koji ga proglašava u roku osam dana te se objavljuje u Narodnim Novinama najranije osmi dan nakon proglašenja.

bilokoje
11.06.2013., 15:28
Molim savjet oko upisa OIBa OPERATERA. Da li osoba koja nema Ugovor o radu- već samo Ugovor o djelu može biti upisana kao operater? Naime, ta dotična osoba dolazi povremeno na zamjene, ili kod bolovanja, godišnjih itd. Ispisuje račune na blagajni. Kako se to regulira kod fiskalizacije? Hvala!

Zna li netko odgovor na ovo? I mene zanima. Imaš d.o.o. gdje ima jedan ili nijedan zaposleni. Ako nema nijedan, tko je operater, vlasnik sa vlastitim OIB-om, ili OIB-om firme?
Ako je jedan zaposleni, što kad je on na godišnjem, a firma radi? Nije moguće da je zakon tako nedorečen, da nema pravila za takve slučajeve?

CCVader13
11.06.2013., 16:43
Zna li netko odgovor na ovo? I mene zanima. Imaš d.o.o. gdje ima jedan ili nijedan zaposleni. Ako nema nijedan, tko je operater, vlasnik sa vlastitim OIB-om, ili OIB-om firme?
Ako je jedan zaposleni, što kad je on na godišnjem, a firma radi? Nije moguće da je zakon tako nedorečen, da nema pravila za takve slučajeve?

Članak 10. Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom:
(1) Oznaku operatera na naplatnom uređaju, kao oznaku osobe koja je izvršila naplatu iz članka 9. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona, obveznik fiskalizacije dužan je povezati s osobnim identifikacijskim brojem te osobe. Osobni identifikacijski broj (OIB) operatera naplatnog uređaja, dostavlja se Ministarstvu financija, Poreznoj upravi kao element računa, kod provedbe postupka fiskalizacije izdavanja računa.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kao osobni identifikacijski broj (OIB) operatera može se dostaviti osobni identifikacijski broj (OIB) obveznika fiskalizacije ako se radi o djelatnostima fizičkih osoba, o izdavanju računa putem samonaplatnih uređaja te u ostalim sličnim slučajevima.

Teoretski bi se trebalo u takvoj situaciji povezati vlasnika d.o.o.-a kao operatera naplatnog uređaja i njegov OIB unijeti.

bilokoje
11.06.2013., 18:23
Teoretski bi se trebalo u takvoj situaciji povezati vlasnika d.o.o.-a kao operatera naplatnog uređaja i njegov OIB unijeti.

Hvala ti. Pročitala sam zakon, i vidjela da u njemu ne piše konkretno. Ovo što si ti zaključio je nekako najlogičnije.
Dakle, u slučaju da d.o.o. nema zaposlenih (naravno uz uvjet da ipak ne izdaje 100 računa dnevno), operater/blagajnik može biti vlasnik. Ako ima jednog zaposlenog a taj ode na godišnji, također vlasnik. Ne vidim drugu legalnu mogućnost.

CCVader13
11.06.2013., 19:08
Hvala ti. Pročitala sam zakon, i vidjela da u njemu ne piše konkretno. Ovo što si ti zaključio je nekako najlogičnije.
Dakle, u slučaju da d.o.o. nema zaposlenih (naravno uz uvjet da ipak ne izdaje 100 računa dnevno), operater/blagajnik može biti vlasnik. Ako ima jednog zaposlenog a taj ode na godišnji, također vlasnik. Ne vidim drugu legalnu mogućnost.

Tako je. No još je relativno mlad taj zakon. Mislim da možemo očekivati neke dopune u skorije vrijeme.

F@@hrenheit
11.06.2013., 20:38
Ma kud si baš našao devilgirl?? Nema što nezna, ali i da se dogodi začas pronađe što treba. Forum jest forum, ali ako je netko takav profesionalac kao ona - ja bih je više slušao.

Što se tiče stručnosti,ja ovdje nisam došao tražiti nikakav savjet,za takve stvari imam odvjetnika i knjigovođu...
Ali i drugi ljudi čitaju ovaj forum i trebalo bi onda barem neke stvari provjeriti,prije nego ideš tvrditi da nešto što kaže druga strana nije točno...
Izravna prodaja poljoprivrednih proizvoda i prerađevina jasno je definirana ovim pravilnikom još početkom godine:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_02_20_343.html
Mislim da nije teško shvatiti tko,gdje,na koji način,uz koju stručnu spremu,u kojim količinama smije prodavati svoj proizvod i koje upisnike i knjige mora voditi...
Pravilnik će dovoljno zagorčati život svim OPG-ima,fiskalizacija je samo šećer na kraju...

Darsey
11.06.2013., 20:48

Ako zaposliš nekog na zamjenu i povremeno na ispomoć u svome prostoru, i ta osoba radi s tvojim sredstvima i u tvom radnom vremenu to je nesamostalan rad i u tom slučaju moraš sklopiti ugovor o radu na određeno vrijeme, a ne ugovor o djelu. Ako tako zaposliš (na ugovor na određeno) promjeni podatke u internom aktu i ta osoba može ispisivati račune.

evo ti pojašnjenja o razlici između ta dva ugovora:
http://www.orkis.hr/Ugovor-o-radu-vs-Ugovor-o-djelu

F@@hrenheit
11.06.2013., 20:54
To sve podliježe istom zakonu kompa, a to je zakon o fiskalizaciji prema kojemu je obveznik fiskalizacije svatko tko podliježe porezu na dohodak.

Fiskalizacija je počela, a zakon se sigurno neće promijeniti točno 01.07. jer se zakon prvo predlaže pa se čita u saboru pa se donosi konačan prijedlog zakona pa onda sve to skupa potpisuje predsjednik sabora pa to ide predsjedniku države koji ga proglašava u roku osam dana te se objavljuje u Narodnim Novinama najranije osmi dan nakon proglašenja.

Mislim da ovoga moraju zbog ulaska u EU...

CCVader13
11.06.2013., 21:11
Mislim da ovoga moraju zbog ulaska u EU...

Moraju do 01.07., a ne 01.07. ;)

devilgirl
11.06.2013., 22:36
I opet si ti u krivu:

Ajde molim te pročitaj što sam napisala još jednom...
citiram: "prema tome da su kumice obveznici fiskalizacije, kao i izdavanja računa to bi već krenulo...ali nije jer nisu obveznici ni jednog ni drugog."

Prema tome, taj članak potvrđuje samo ono što sam i ja rekla.
Ako tvrdiš da sam u krivu, reci što je netočno u bilo kojem mom postu na ovoj temi.

Evo ja ću ti napisati što si ti netočno napisao:

Ako su izuzete od fiskalizacije,to ne znači da ne moraju izdavati račune..

Te na politici...

Ja vidim da ti ne shvaćaš da obveznik fiskalizacije znači obavezno izdavanje računa putem fiskalne blagajne

kumice su od 01.07.porezni obveznici paušalci i morati će izdavati račune kupcima

Eto uz malo truda u nekoliko minuta izvadih nekolicinu netočnih navoda...ako trebaju objašnjenja što je netočno, mogu i to napisati. :D

dUbO
12.06.2013., 00:53
"Eto uz malo truda u nekoliko minuta izvadih nekolicinu netočnih navoda...ako trebaju objašnjenja što je netočno, mogu i to napisati."

Ode udugo, bez potrebe. Ja znam tko je tu stručan i koga ću poslušati. Iako me baš i nije briga za kumice, ali će mi bit gusto uskoro kad zaposlenik kaže da oće a odmor, a što ću ja?? Plakat, zaposlit JOŠ jednu osobu na mjesec dana, (taman mi to fali!!!) ili vrištat na glupi zakon koji meni kao vlasniku neda da barem u takvom slučaju (nedaj Bože bolovanja - a što onda???) zamijenim zaposlenika. Daj malo oko toga, kumice će se snaći.

dUbO
12.06.2013., 00:55
Eto uz malo truda u nekoliko minuta izvadih nekolicinu netočnih navoda...ako trebaju objašnjenja što je netočno, mogu i to napisati.

Ode udugo, bez potrebe. Ja znam tko je tu stručan i koga ću poslušati. Iako me baš i nije briga za kumice, ali će mi bit gusto uskoro kad zaposlenik kaže da oće a odmor, a što ću ja?? Plakat, zaposlit JOŠ jednu osobu na mjesec dana, (taman mi to fali!!!) ili vrištat na glupi zakon koji meni kao vlasniku neda da barem u takvom slučaju (nedaj Bože bolovanja - a što onda???) zamijenim zaposlenika. Daj malo oko toga, kumice će se snaći.

F@@hrenheit
12.06.2013., 07:28
Ajde molim te pročitaj što sam napisala još jednom...
citiram: "prema tome da su kumice obveznici fiskalizacije, kao i izdavanja računa to bi već krenulo...ali nije jer nisu obveznici ni jednog ni drugog."
Fiskalizacija na tržnicama trebala je krenuti još 01.04.,ali nije...čemu postavljati fiskalne kase kad nisi obavezan izdavati račune(na tržnicama i otvorenim prostorima),to bi bila totalna idiotarija...zato su rok pomaknuli na 01.07.,jer će do tada stupiti na snagu novi zakon o PDV-u...
Prema tome, taj članak potvrđuje samo ono što sam i ja rekla.
Ako tvrdiš da sam u krivu, reci što je netočno u bilo kojem mom postu na ovoj temi.

Evo ja ću ti napisati što si ti netočno napisao:

Ako su izuzete od fiskalizacije,to ne znači da ne moraju izdavati račune..
Još jednom ponavljam da pojam "fiskalizacija" znači izdavanje računa putem fiskalnih blagajni...

Prema novom prijedlogu zakona o PDV-u,svaki porezni obveznik biti će ti dužan izdati račun...pa tako i kumice,jer su i one porezni obveznici...
Ovako je to zamišljeno:
http://possector.com/pitanja-odgovori/32/tko-su-mali-korisnici-fiskalizacije

Te na politici...

Ja vidim da ti ne shvaćaš da obveznik fiskalizacije znači obavezno izdavanje računa putem fiskalne blagajne

kumice su od 01.07.porezni obveznici paušalci i morati će izdavati račune kupcima
Točno tako,još jednom ću ponoviti:
Mali obveznici fiskalizacije.
Fizičke osobe koje ostvaruju primitke od obavljanja samostalne djelatnosti poljoprivrede i šumarstva te im u predhodnoj godini ukupni godišnji primitak nije veći od 80 500,00kn...
Pravilnik o dopunskim djelatnostima na OPG-u
Svi OPG-ovi koji se bave dopunskom djelatnošću dužni su voditi knjigu primitaka i izdataka,te će im se godišnji dohodak utvrđivati kao razlika između primitaka i izdataka,te knjige dužni su čuvati 5 godina...

Eto uz malo truda u nekoliko minuta izvadih nekolicinu netočnih navoda...ako trebaju objašnjenja što je netočno, mogu i to napisati. :D

devilgirl
12.06.2013., 12:51
Još jednom ponavljam da pojam "fiskalizacija" znači izdavanje računa putem fiskalnih blagajni...
Napisao si da moraju izdavati račune što nije točno.

Prema novom prijedlogu zakona o PDV-u,svaki porezni obveznik biti će ti dužan izdati račun...pa tako i kumice,jer su i one porezni obveznici...
Ovako je to zamišljeno:
http://possector.com/pitanja-odgovori/32/tko-su-mali-korisnici-fiskalizacije
Čl.78 st.10 konačnog prijedloga glasi:
(10) Ministar financija pravilnikom propisuje detaljne odredbe o obvezi izdavanja računa. Drugim riječima pravilnicima će se odrediti izuzeća.

Točno tako,još jednom ću ponoviti:
Mali obveznici fiskalizacije.
Fizičke osobe koje ostvaruju primitke od obavljanja samostalne djelatnosti poljoprivrede i šumarstva te im u predhodnoj godini ukupni godišnji primitak nije veći od 80 500,00kn...
Pravilnik o dopunskim djelatnostima na OPG-u
Svi OPG-ovi koji se bave dopunskom djelatnošću dužni su voditi knjigu primitaka i izdataka,te će im se godišnji dohodak utvrđivati kao razlika između primitaka i izdataka,te knjige dužni su čuvati 5 godina...

#196 Obveznici fiskalizacije su i oni koji naplaćuju bezgotovinski i ne moraju fiskalizirati račune, ali moraju donijeti interni akt, prilagoditi račune itd.

Eto samo da rasčistim do kraja što je netočno, i stvarno mi se neda objašnjavati više nekome tko misli da zna... Sretno !

kajperinja
12.06.2013., 15:36
Eto samo da rasčistim do kraja što je netočno, i stvarno mi se neda objašnjavati više nekome tko misli da zna... Sretno !
Steta sto su komentati unutar njegovot citata, malo je nepregledno...pogotovo za nekog tko naleti kasnije...pa se pita gdje je tu sto rascisceno.

ceha
13.06.2013., 13:07
fiskalizacija u avionu :lol:

http://www.seebiz.eu/stjuardese-mogu-odahnuti-fiskalizacije-u-zrakoplovima-nece-biti/ar-66051/

kajperinja
13.06.2013., 13:42
fiskalizacija u avionu :lol:

A zasto su vetrinari oslobodjeni? :ne zna:
Iz istog teksta:
"Fiskalnu kasu sa sobom, prema današnjoj odluci Vlade, neće morati nositi ni veterinari za usluge koje obavljaju izvan veterinarskih ambulanti i koje se odnose na provedbu mjera kontrole bolesti životinja propisanih Naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju."

CCVader13
13.06.2013., 14:17
A zasto su vetrinari oslobodjeni? :ne zna:
Iz istog teksta:
"Fiskalnu kasu sa sobom, prema današnjoj odluci Vlade, neće morati nositi ni veterinari za usluge koje obavljaju izvan veterinarskih ambulanti i koje se odnose na provedbu mjera kontrole bolesti životinja propisanih Naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju."

Lijepo ti pise da kad su izvan ambulante (ionako ne mogu raditi nikakav ozbiljniji zahvat izvan ambulante i ne mogu niti naplatiti neku veliku svotu) ne moraju imat kasu i kad provjeravaju i lijece zivotinje od bolesti i nametnika koji i nama mogu nastetiti i time sto je propisano u navedenoj odredbi.

Osim tih slucajeva i oni podlijezu fiskalizaciji.

kajperinja
13.06.2013., 14:22
Lijepo ti pise da kad su izvan ambulante (ionako ne mogu raditi nikakav ozbiljniji zahvat izvan ambulante i ne mogu niti naplatiti neku veliku svotu) ne moraju imat kasu i kad provjeravaju i lijece zivotinje od bolesti i nametnika koji i nama mogu nastetiti i time sto je propisano u navedenoj odredbi.

Osim tih slucajeva i oni podlijezu fiskalizaciji.
Lijepo pise da ne moraju, ali ne pise zasto... ne razumijem razlog.
Zasto ne bi mogli izvan ambulante raditi i nesto sto mogu fino naplatiti...zasto se mora raditi bas o velikoj svoti? Sto je po tebi velika svota i zasto se male svote ne bi morale isto fiskalizirati?
Koliko kosta neki dolazak veterinara, pregled zivotinje, dijagnostika, pa npr. pomoc pri oteljivanju ili bilo sto drugo sto veterinar moze raditi na terenu?
Koji je razlog tome da su izuzeti?

CCVader13
13.06.2013., 15:54
Zasto ne bi mogli izvan ambulante raditi i nesto sto mogu fino naplatiti...zasto se mora raditi bas o velikoj svoti? Sto je po tebi velika svota i zasto se male svote ne bi morale isto fiskalizirati?
Koliko kosta neki dolazak veterinara, pregled zivotinje, dijagnostika, pa npr. pomoc pri oteljivanju ili bilo sto drugo sto veterinar moze raditi na terenu?

To ces morat pitati gosp. Linica :) vjerojatno zbog nekih prijasnjih zakona ili zbog prilagodbe zakonima EU.

asteriks
13.06.2013., 16:42

Doista.... kastracija pastuha je 1118.75 kn prema ovom cjeniku (https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ahpzw7pQzN2PdERoekJXVGl6bXFhVUpqVXV0ZTh4a kE#gid=14) (List "artikli").
Baš me zanima kako će to napraviti u ambulanti, a iznos baš i nije simboličan.

dragec84
13.06.2013., 18:56
Po ovome ispada da veterinar u ambulanti izdaje fiskalni račun a kad recimo ide po terenu i cijepi psa protiv bjesnoće nema fiskalnog računa.
Ali u mom kraju veterinari i sad daju račune za usluge koje daju na terenu.Piše se na paragon blokovima.
Isto je sa dimnjačarima.
Bio sam neki dan sa jednim dimnjačarem i kaže mi da je njegova firma već potpisala ugovor sa jednom firmom za fiskalizaciju i od 1.7. će imati mobilne fiskalne blagajne.Oni će biti u fiskalizaciji.

zh1
15.06.2013., 21:19
Ja sam uspio skupiti hardveraj za funkcioniranje fiskalne kase na terenu da to na nešto sliči. Obrt je za montažu instalacija ventilacije,klimatizacije itd, nema proizvodnog pogona ,znači samo usluga na terenu. Uzeo sam 10" notebook sa win xp i canon ip90 printer koji je također na baterije ,može primati podatke usb ili bluetoth vezom i printa na A4 format. Veza na internet ide preko usb web sticka ili tetheringa sa smartphonea.Naravno ,usput i softver za ponude/račune,ura,ira, koji sa modulom za fiskalizaciju košta cca 1700,00 kn ukoliko se uzima komplet a ne samo nadogradnja . Cifra na kraju nije nimalo zanemarljiva,cca 5000 kn bez windows i office licenci. Na verziju sa tabletom i androidom nisam htio ići jer je teško naći kompatibilni wifi ili usb printer a da printa A4 račun jer mi baš ne "sjeda" da izdajem račune ko u kafiću budući mi svaka stavka računa sadrži barem 3-4 riječi.
Treba mi jedan konkretan odgovor iz iskustva jer mi na poreznoj nisu znali decidirano odgovoriti . Namjeravam prijaviti dva poslovna prostora: prvi u sjedištu firme ,u mojem uredu i tu bi preko naplatnog uređaja br.1 izdavao samo bezgotovinske račune koji ne idu na fiskalizaciju.Za to mi je sve jasno no lome se koplja oko prijave poslovnog prostora br.2,onog za rad na terenu.U poreznoj mi prodaju maglu da kod prijave prostora samo upišem sjedište obrta no to se kosi sa svime što sam pročitao ovdje i na drugim mjestima. Ima li netko da posjeduje primjerak internog akta od nekog tko radi tu ili sličnu djelatnost (vodoinstalater,centralaš,serviser plamenika.....) a da je provjereno dobro jer svatko ima svoje tumačenje .Ispada nažalost da ja zakon o fiskalizaciji poznajem bolje od te ekipe u lokalnoj poreznoj upravi jer oni na sve to što ih ja pitam samo sliježu ramenima i gledaju u neku brošuru koju sam ja iščitao već x puta no tamo nema ničeg konktretnog. Što npr. ako ja izdam tj.fiskaliziram račun a stranka nema love da mi plati??Hoću li iz svog džepa staviti tu količinu novca na žiro?? Što ako mi veli da počekam do plaće,a takvih je sve više?? Pravno gledano sam vjerojatno u prekršaju jer sam obavio uslugu a račun nisam izdao ukoliko čekam da ga izdam dok se ne pojave novci ???

kajperinja
15.06.2013., 22:03
Treba mi jedan konkretan odgovor iz iskustva jer mi na poreznoj nisu znali decidirano odgovoriti . Namjeravam prijaviti dva poslovna prostora: prvi u sjedištu firme ,u mojem uredu i tu bi preko naplatnog uređaja br.1 izdavao samo bezgotovinske račune koji ne idu na fiskalizaciju.Za to mi je sve jasno no lome se koplja oko prijave poslovnog prostora br.2,onog za rad na terenu.U poreznoj mi prodaju maglu da kod prijave prostora samo upišem sjedište obrta no to se kosi sa svime što sam pročitao ovdje i na drugim mjestima. Ima li netko da posjeduje primjerak internog akta od nekog tko radi tu ili sličnu djelatnost
U internom aktu napises - sjediste firme i adresu, to je PP1 (poslovni prostor 1) i racuni idu 1/PP1/1 ili kako got ih zelis oznaciti. Mozes i 1/1/1/ ili1/S/1...
U internom aktu navedes i drugi poslovni prostor - pokretni poslovni prostor i racuni idu ...1/PP2/1 ili kako hoces. Bitno je da nisu isti brojevi.
U prijavljivanju poslovnog prostora...hm, ne znam ...ako imas poslovni prostor, onda ga i prijavis, s adresom i tako to. Ako ustvari nemas poslovni prostor, nego radis na terenu, onda prijavis samo pokretni prostor. A u internom aktu navedes i sjediste firme i te transakcijske racune koji imaju svoj broj.
Što npr. ako ja izdam tj.fiskaliziram račun a stranka nema love da mi plati??Hoću li iz svog džepa staviti tu količinu novca na žiro?
Situacija je ista kao i kada si napisao racun na blok racuna. Da, moras si sam platiti. Ili pricekati lovu. Ili mozes stornirati racun i popusiti lovu na svoju uslugu. Ili utjerivati ...ovrhom i tako to.
Što ako mi veli da počekam do plaće,a takvih je sve više??
Pa nis. Pricekas i budes sretan ako dobijes za 15 dana?
A kako si do sada rjesavao takve situacije?
Uostalom, ako ne zelis ne izdas racun, ako ti ne plate. Ako si ga isprinatao...lako ga storniras. Ili pricekas lovu.
Pravno gledano sam vjerojatno u prekršaju jer sam obavio uslugu a račun nisam izdao ukoliko čekam da ga izdam dok se ne pojave novci ???
Paa, to ne znam, ali ja u ducanu dobijem racun ako platim, ako dodjem na blagajnu i kazem da nemam novaca, tesko da ce mi dati racun.
Ako odstancaju racun, a ne platim zvat ce murju....ili racun stornirati, robu zadrzati, a mene potjerati iz ducana.

devilgirl
15.06.2013., 22:42
Treba mi jedan konkretan odgovor iz iskustva jer mi na poreznoj nisu znali decidirano odgovoriti . Namjeravam prijaviti dva poslovna prostora: prvi u sjedištu firme ,u mojem uredu i tu bi preko naplatnog uređaja br.1 izdavao samo bezgotovinske račune koji ne idu na fiskalizaciju.Za to mi je sve jasno no lome se koplja oko prijave poslovnog prostora br.2,onog za rad na terenu.U poreznoj mi prodaju maglu da kod prijave prostora samo upišem sjedište obrta no to se kosi sa svime što sam pročitao ovdje i na drugim mjestima. Ima li netko da posjeduje primjerak internog akta od nekog tko radi tu ili sličnu djelatnost (vodoinstalater,centralaš,serviser plamenika.....) a da je provjereno dobro jer svatko ima svoje tumačenje .Ispada nažalost da ja zakon o fiskalizaciji poznajem bolje od te ekipe u lokalnoj poreznoj upravi jer oni na sve to što ih ja pitam samo sliježu ramenima i gledaju u neku brošuru koju sam ja iščitao već x puta no tamo nema ničeg konktretnog. Što npr. ako ja izdam tj.fiskaliziram račun a stranka nema love da mi plati??Hoću li iz svog džepa staviti tu količinu novca na žiro?? Što ako mi veli da počekam do plaće,a takvih je sve više?? Pravno gledano sam vjerojatno u prekršaju jer sam obavio uslugu a račun nisam izdao ukoliko čekam da ga izdam dok se ne pojave novci ???

1) Pusti ti ove na Poreznoj, u pravu si kad kažeš da znaš bolje od njih...prijavi ti lijepo 2 poslovna prostora - sjedište i pokretni, sve kako ti je napisala kajperinja..ako trebaš pomoć oko internog akta pošalji mi mail na pp..

2) ako fiskaliziraš i stranka ti kaže da nema love, storniraj...kucaj sve u minus i isto fiskaliziraj, ali nauči se da dok nemaš lovu u ruci nemoj ni fiskalizirati.

3) ako ti netko traži da plati nakon 15 dana, lijepo napravi račun, način plaćanja: transakcijski (bez fiskalizacije) i nek ti uplati direktno na žiro za 15 dana, :)

...i da takvi nek ti obavezno potpišu da je usluga izvršena, datum i potpis, :)

kajperinja
15.06.2013., 23:56
1) Pusti ti ove na Poreznoj, u pravu si kad kažeš da znaš bolje od njih...prijavi ti lijepo 2 poslovna prostora - sjedište i pokretni, sve kako ti je napisala kajperinja..ako trebaš pomoć oko internog akta pošalji mi mail na pp..

Pa ja sam ustvari mislila samo na te interne akte, tj da u njima to sve zapise, a poreznoj prijavi pokretni prostor (preko certifikata i naplatnog uredjaja koji ce se korisititi).
Kako bi trebalo prijaviti sjediste...gdje nece biti racuna za fiskalizaciju, niti naplatnog uredjaja za gotovinske racune?

zh1
16.06.2013., 08:01
Evo da ne filozofiramo puno , što konkretno upisati u polje gdje ide adresa ?? Rad na terenu???
http://img197.imageshack.us/img197/9408/o9x2.jpg
Zbog toga želim prijaviti i prostor u uredu zbog modifikacije virmana ,pa neću u fakturama pisati da je napisano na nekakvom terenu ,uostalom,što ako stranka dođe k meni na račun.
@kajperinja,nisam se 18 godina koliko guram obrt izgubio pa se neću ni sad,no tu se javljaju tolike nedorečenosti da jednostavno želim posložiti kockice na vrijeme jer je najgore rješavati stvari u hodu ,a ja najviše volim kad sa poreznicima nemam nikakvog posla ,pogotovo ne sa onima koji ne prihvaćaju nešto što je logički očito.

@devilgirl,bit ću toliko slobodfan da ti se javim na pp pa ako nađeš vremena da se konzultiramo!!

kajperinja
16.06.2013., 17:20
Nadam se da ce ti devilgirl dati kvalitetan/strucan savjet na pm, ali ne bi bilo na odmet da ga tu podijelis, vjerojatno ce koristiti i drugima.
Evo da ne filozofiramo puno , što konkretno upisati u polje gdje ide adresa ?? Rad na terenu???
Moje (laicko) misljenje je da treba upisati "rad na terenu", " pokretni poslovni prostor" ...ili nesto slicno.
Ako nemas fizicki poslovni prostor u kojem ces izdavati musterijama fiskalizirane racune.
U tom slucaju imo trebas imati 2 poslovna prostora.
Zbog toga želim prijaviti i prostor u uredu zbog modifikacije virmana ,pa neću u fakturama pisati da je napisano na nekakvom terenu ,uostalom,što ako stranka dođe k meni na račun.
Ako u sjedistu izdajes transakcijske racune, takvi nemaju (mislim) veze s prijavom prostora, ne fiskaliziraju se. Samo moraju imati sve potrebne podatke na racunu i odgovarajuci broj racuna tipa 1/1/1
Naravno, sve to treba pisati u internom aktu.
Sjediste firme i adresa, transakcijski racuni s prvim brojem 1/1/1 ili 1/T/1 ili....
I pokretni prostor s racunima koji pocinju 1/2/1 ili 1/PP1/1 ili....
Uz svaki prostor treba napisati i operatera koji ce pisati raune i njegov oib.

@kajperinja,nisam se 18 godina koliko guram obrt izgubio pa se neću ni sad,no tu se javljaju tolike nedorečenosti da jednostavno želim posložiti kockice na vrijeme jer je najgore rješavati stvari u hodu ,a ja najviše volim kad sa poreznicima nemam nikakvog posla ,pogotovo ne sa onima koji ne prihvaćaju nešto što je logički očito.
Naravno, nisam ni rekla, niti pomislila da ces se pogubiti :confused:
Ali ...da je na vrijeme ...i nije bas, vec je polovica sestog mjeseca, moglo se i prije. :mig: Vrijeme leti.

mala30
16.06.2013., 17:49

ulaze li takve trgovine- trafike od 01.07. u sustav fiskalizacije?

dragec84
16.06.2013., 18:55
ja radim na terenu kod stranke ali i radim u obrtu gdje mi je servis.Popravljam tehniku a na terenu radim antenske sustave, instalacije, telefon, adsl....
I imao sam istu dilemu kako pisati račun.
Da li su 2 poslovna prostora ili jedan.
Pitao sam u HOK-u u Savjetodavnoj službi i rekli su mi da je to jedan poslovni prostor.Nemam izdvojenih pogona i paušalist sam.
Oznaka je PP1 i to pišem na račun i zasad nemam nikakvih problema.
pitao sam i u Poreznoj i kažu da je to zakonski uredu.

kajperinja
16.06.2013., 21:53
ja radim na terenu kod stranke ali i radim u obrtu gdje mi je servis.Popravljam tehniku a na terenu radim antenske sustave, instalacije, telefon, adsl....
Pitao sam u HOK-u u Savjetodavnoj službi i rekli su mi da je to jedan poslovni prostor.Nemam izdvojenih pogona i paušalist sam.
Ali...znaci li to da su ti svi racuni gotovinski? I da ih sve izdajes s istim naplatnim uredjajem, koji ima svoju oznaku i tako je prijavljen?
Nemas transakcisjskih racuna? Nisi u internom aktu definirao i to, ako postoji?

devilgirl
16.06.2013., 22:47
http://img197.imageshack.us/img197/9408/o9x2.jpg

@devilgirl,bit ću toliko slobodfan da ti se javim na pp pa ako nađeš vremena da se konzultiramo!!

Da gdje je adresa ide pokretan poslovni prostor...evo link sa primjerima pa možeš pogledati...
http://www.teb.hr/media/174745/fiskalizacija%20na%20jednostavan%20na%C4%8Din_2103 2013.pdf

Slobodno se javi na pm...

Možeš birati hoćeš li prijaviti oba ili samo pokretni prostor, sjedište nije obvezno ako će biti samo bezgotovinski tamo, samo ako ti netko u sjedištu bude htio platiti karticom ili gotovinom onda ćeš morati naknadno prijaviti i taj prostor...

prekro
17.06.2013., 11:01

ključna riječ je da si PAUŠALIST...

ti jesi obveznik fiskalizacije, ali MALI obveznik! to znači da NE fiskaliziraš račune (slanjem u poreznu), niti ih moraš izdavati elektroničkim putem!

moraš kupiti KNJIGU RAČUNA (mislim da se zove "knjiga uvezenih računa"), ovjeriš je u poreznoj upravi i piči miki...sve račune pišeš redom iz te knjige, bez obzira dal je naplata u kešu ili na žiro (znači, u teoriji imaš 1 poslovni prostor...da si "pravi" obveznik fiskalizacije, onda bi stvari postavio na način da imaš 2 pos. prostora, jedan za kešovinu, a drugi za žiralnu naplatu)!

fiskali
17.06.2013., 12:24
Pozdrav svima, evo registrirao sam se da vas pitam ako netko može pomoć, koje je najjeftinije rješenje za fiskalizaciju.

Rekli su mi da se internet promet generiran kroz kasu ne naplaćuje, pa planiram uzet na neku najjeftiniju pretplatu od pola gigabajta ili tako nešto gdje nađem najjeftinije.

Posjedujem mali frizerski salon u splitu koji dnevno otiska 10-15 računa max. Treba mi sve novo. Koje bi bilo najjeftinije rješenje, znači neko računalce sa printerom i program jer ima slabo, posla, nema se novaca, a ma znate kako je :ne zna:

dragec84
17.06.2013., 12:45
odgovor za prekro:

Tako je .Imam Knjigu računa i ovjerena je u Poreznoj.
Radim sa gotovinom i ne primam kartice ili ćekove.Kad ispunim ovu knjigu onda su mi rekli u Poreznoj da kupim novu, odnesem kod njih i dobijem pečat i nastavljam kao i dosad.
Ja jesam paušalist ali rekli su mi da napišem interni akt i blagajnički maksimum.Pokazao sam u Poreznoj i kažu da je uredu.
Utržak nosim u banku i stavim na svoj žiro i to je to.

Na račun pišem da nisam u sustavu pdv-.a obzirom na čl.22 zakona o pdv-u.
Tako su mi rekli u HOK-u a Porezna se složila s tim.

Oznaka prostora je PP1 i to je na svakom računu.

odgovor za kajperinju:

Ja nemam transakcijskih račun da mi neko plaća sa svog tekućeg ili svog žiro računa.Recimo napravim instalaciju za Marka Markovića i to je recimo 200 kn i on mi plati u gotovini i to je to.
Najčešće radim za privatne osobe a ne za pravne.

fiskali
17.06.2013., 13:33
odgovor za prekro:

odgovor za kajperinju:

A odgovor za mene :D

prekro
17.06.2013., 13:41
odgovor za prekro:

Radim sa gotovinom i ne primam kartice ili ćekove.Kad ispunim ovu knjigu onda su mi rekli u Poreznoj da kupim novu, odnesem kod njih i dobijem pečat i nastavljam kao i dosad.
Ja jesam paušalist ali rekli su mi da napišem interni akt i blagajnički maksimum.Pokazao sam u Poreznoj i kažu da je uredu.

Oznaka prostora je PP1 i to je na svakom računu..

znači, sve ti štima i sve radiš kako spada...samo mi reci zašto radiš?:D odnosno, kako to da si već krenuo sa fiskalizacijom a imaš obvezu tek od 1.7.?

Ja nemam transakcijskih račun da mi neko plaća sa svog tekućeg ili svog žiro računa.Recimo napravim instalaciju za Marka Markovića i to je recimo 200 kn i on mi plati u gotovini i to je to.

ček malo...

kak nemaš "transakcijskih računa"? pa gore si spomenuo da uredno polažeš lovu na žirac! znači, da ga imaš...i moraš ga imati!

lili p.
17.06.2013., 13:49
kak nemaš "transakcijskih računa"? pa gore si spomenuo da uredno polažeš lovu na žirac! znači, da ga imaš...i moraš ga imati!

Ima račun, ali radi samo sa gotovinom. Nema plaćanja direktno na račun. Probaj još jednom pročitatui njegov post :mig:

fiskali
17.06.2013., 13:58
Znam da sam pomalo dosadan, al mi je hitno, pa ako neko zna koje je najisplativije rješenje da mi odgovori na post sa prošle stranice bio bi jako zahvalan. Lijep pozdrav :)

kajperinja
17.06.2013., 14:02
Znam da sam pomalo dosadan, al mi je hitno, pa ako neko zna koje je najisplativije rješenje da mi odgovori na post sa prošle stranice bio bi jako zahvalan. Lijep pozdrav :)
Besplatno (https://play.google.com/store/apps/details?id=co.kukurin.fiskal&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvLmt1a 3VyaW4uZmlza2FsIl0.) rjesenje, ako imas smartphone ili tablet. Imas cak i demo verziju za frizerski...skini na mob, pa si pogledaj.
Naravno, moras imati i i nekakav printer.

kajperinja
17.06.2013., 14:07
odgovor za prekro:

Oznaka prostora je PP1 i to je na svakom računu.
I slijed brojeva racuna mora biti kako treba ...tri dijela:
1/PP1/1, 2/PP1/1, 3/PP1/1...

Pa onda si sve napravio sto treba...interni akt o blagnickom maksimumu, interni akt o poslovnom prostoru i slijedu brojeva...i izgled racuna. (broj racuna, vrijeme, nacin placanja...)

fiskali
17.06.2013., 14:07
Besplatno (https://play.google.com/store/apps/details?id=co.kukurin.fiskal&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvLmt1a 3VyaW4uZmlza2FsIl0.) rjesenje, ako imas smartphone ili tablet. Imas cak i demo verziju za frizerski...skini na mob, pa si pogledaj.
Naravno, moras imati i i nekakav printer.

Nemam ni smartphone ni tablet ni računalo viška ni printer. Nekako mi se ponuda od fiskal1 čini najbolja. Program, android tablet 10" koji ima čak neloše specifikacije, printer. Plus još 300kn bez pdv-a za fina certifikat i 50 kn mjesečno za gigabajt 3g-a kod T-coma?

kajperinja
17.06.2013., 14:20
Nemam ni smartphone ni tablet ni računalo viška ni printer. Nekako mi se ponuda od fiskal1 čini najbolja. Program, android tablet 10" koji ima čak neloše specifikacije, printer. Plus još 300kn bez pdv-a za fina certifikat i 50 kn mjesečno za gigabajt 3g-a kod T-coma?
A tako...a nis googlaj malo. :mig:
Sto se tice prometa, ako tablet neces koristiti za nista drugo, mislim da je cak najjeftinija varijanta placati promet preko bonova.
Edit:
tablet (http://www.edigital.hr/Tablet_racunala/Prestigio_MultiPad_7.0_Prime_3G_%28PMP7170B3G%29_W iFi_+_3G_tablet_%28Android%29_+_torbica-p37078.html?bid=&partner=10001) - 900kn, a ima i jeftinijih...
printer (http://www.instar-informatika.hr/naviatec-pos-printer-58mm-print-speed-70mm-sec-usb-best-buy/NTC-58T-B) - 600kn
Ukupno 1500kn i rijesen problem. ;) + 300 Fini, i ne znam koliko za stik. Valjda bi za ukupno 2000 ili nesto manje mogao sloziti...

dragec84
17.06.2013., 19:05
Evo opet odgovora :)
račun pišem 1 /PP1/1 itd
A ušao sam ranije u fiskalizaciju iz razloga što sam tako htio jer kad sam tek počinjao u Poreznoj su mi rekli da na taj način pišem račun kao paušalist.
Nije problem vodit tu knjigu računa.Problem je što je kriza i teško je nešto zaradit. 2 dana ima posla pa onda 3 dana nema ništa.
Ali troškove nemam velike a to je najbitnije.Šta mi vrijedi zaradit 500 kuna ako potrošim 400 kuna.Nešto ipak treba ostat u džepu a ne samo daj porez daj doprinos daj ovo daj ono.
Sve skupa nema puno papirologije za voditi.kartice ne primam a kako stvari stoje i ne mislim imati kasnije kartice kao sredstvo plaćanja.

Ako mi nešto zapne pitam u Obrtničkoj komori ali i ovdje na forumu :)

ljuta guja
18.06.2013., 07:51
Za frizerski salon je najednostavnije rješenje fiskal1 gdje dobiješ tablet+sw+printer za 1500,00 kn. Ako ideš na varijantu sa stolnim računalom onda će te samo printer koštat cca 1000kn + komp + sw , ne isplati se za tih 15 računa dnevno.

ako nekome ipak zatreba računalo za kasu, najpovoljnije što sam našao je ovdje http://mediamarket.hr/cjenik/browse/17-rabljena-raunala.html?sef=hc

za 600 kn se nađe ok računalo za kasu sa predinstaliranim xp-om tako da nemaš brige sa licencom i dobiješ godinu dana garancije na komp

ceha
18.06.2013., 15:22
jel postoji ikakva mogućnost da pekara bude oslobođena fiskalizacije od 1.4. tj. da se za nju primjenjuje od 1.7. jer ima jedna na savskom mostu (ZG) koja još uvije izdaje bez ZKI i JIR-a.

bilokoje
18.06.2013., 15:27
Pa ako je d.o.o. a ne obrt?

kajperinja
18.06.2013., 15:37
jel postoji ikakva mogućnost da pekara bude oslobođena fiskalizacije od 1.4. tj. da se za nju primjenjuje od 1.7. jer ima jedna na savskom mostu (ZG) koja još uvije izdaje bez ZKI i JIR-a.

C/P:
Porezna uprava u svojim uputama napominje i kako se primjerice djelatnošću trgovine na veliko i na malo ne smatra proizvodna djelatnost u sklopu koje se vrši i prodaja tih proizvoda. Tako npr. pekari, ali samo oni koji uz pekarske proizvode ne prodaju, odnosno preprodaju neku drugu robu, u sustav fiskalizacije ulaze tek početkom srpnja.
link (http://www.poslovni.hr/hrvatska/od-1-travnja-u-sustavu-fiskalizacije-trgovaci-i-slobodna-zanimanja-235896)

Znaci, ako ne prodaje i mljeko, jogurte i sl. pocinju u sedmom.

dragec84
18.06.2013., 18:59
Evo da pitam jednu stvar jer imam prijatelje koji rade na tržnici u zagrebu na Trešnjevci.A za fiskalizaciju su im rekli već 10 raznih verzija.
Dakle, na štandu se prodaje odjeća, muška i ženska.nema drugih stvari.vlasnica je paušalni obrtnik.Jedini zaposlenik u obrtu i prodavač na štandu.
Da li ona postaje obveznik fiskalizacije i izdaje fiskalni račun pošto se bavi maloprodajom i radi sa gotovinom? ne radi sa karticama ili virmanski itd.

Imali su ljudi sa tržnice i sastanke sa Poreznom i drugim institucijama i sve se svodi na budemo vidjeli.A vrijeme ide.
Svi pričaju o prodaji voća i povrća a šta je sa ljudima koji imaju odjeću ili obuću.Većina su paušalisti.

koka36
18.06.2013., 19:24
Evo da pitam jednu stvar jer imam prijatelje koji rade na tržnici u zagrebu na Trešnjevci.A za fiskalizaciju su im rekli već 10 raznih verzija.
Dakle, na štandu se prodaje odjeća, muška i ženska.nema drugih stvari.vlasnica je paušalni obrtnik.Jedini zaposlenik u obrtu i prodavač na štandu.
Da li ona postaje obveznik fiskalizacije i izdaje fiskalni račun pošto se bavi maloprodajom i radi sa gotovinom? ne radi sa karticama ili virmanski itd.

Imali su ljudi sa tržnice i sastanke sa Poreznom i drugim institucijama i sve se svodi na budemo vidjeli.A vrijeme ide.
Svi pričaju o prodaji voća i povrća a šta je sa ljudima koji imaju odjeću ili obuću.Većina su paušalisti.

Pa naravno da mora, ne kužim ljude koji o fiskalizaciji pitaju ljude koji s tim nemaju nikakve veze (uprava tržnice)...

mala30
18.06.2013., 21:45
Pa naravno da mora, ne kužim ljude koji o fiskalizaciji pitaju ljude koji s tim nemaju nikakve veze (uprava tržnice)...

ljudi s tržnice su prodavači s tržnice koji su pitali PU...

na moje pitanje-što s trafikama (cigarete i novine preko xy %), koji su po starom zakonu imali oslobođenje od izdavanja rn) gdje su oni sad? jel donesen taj usklađen Pdv zakon uopće ili se još dorađuje?

devilgirl
18.06.2013., 21:58
ljudi s tržnice su prodavači s tržnice koji su pitali PU...

na moje pitanje-što s trafikama (cigarete i novine preko xy %), koji su po starom zakonu imali oslobođenje od izdavanja rn) gdje su oni sad? jel donesen taj usklađen Pdv zakon uopće ili se još dorađuje?

PDV je izglasan, ali će Ministarstvo pravilnicima još odrediti točne obveze oko izdavanja računa...treba pričekati još malo...

mala30
18.06.2013., 22:07
PDV je izglasan, ali će Ministarstvo pravilnicima još odrediti točne obveze oko izdavanja računa...treba pričekati još malo...

onak, po mogućnosti do 30-og :rolleyes:
s obavezom od 1.7.
a u NN će objaviti urikverc...

umara me već to sve.... jedva čekam kad g linić uvidi kolko je pogriješio u svojoj percepciji ogromnog zamračivanja love :(

hvala ti na odgovoru

ana77
19.06.2013., 00:12
Može kratka preporuka da ne čitam sad unazad sve,...

Imam računalo, kaserski printer, internet.
Da li mi za fiskalizaciju treba neki drugačiji printer?
Koga pitati za softver (može preporuka) i koliko to obično košta? Netrebam ništa sofisticirano. Treba imati mogućnost ručnog unosa opisa proizvoda i cijene.
Da li postoji neki free?

Hvala. :)

prekro
19.06.2013., 06:29

oni su trgovci...a trgovci su obveznici fiskalizacije!

e sad, mene zanima jedna stvar...kako prodavač odjeće i obuće (znači - trgovac) može biti paušalist? kaj nije to zabranjeno Zakonom o porezu na dohodak? :ne zna:

čini mi se da ugostitelji i trgovci ne mogu biti paušalisti...osim ako ne prodaju isključivo vlastite proizvode

dragec84
19.06.2013., 11:06
U obrtnici te gospođe piše djelatnost prodaje odjeće na štandu.Tako nekako.I ona je paušalist zadnje 3 godine.
Ali vidio sam danas na stranici Porezne uprave obavijest o fiskalizaciji za tržnice.
Piše za razne stvari i za voće i povrće i odjeću itd.
Čini se da svi sa odjećom i obućom idu u fiskalizaciju i to je službeno.
Onda ispada da paušalist ima Knjigu računa a svi u PDV-u koji su maloprodaja idu sa fiskalnom blagajnom na jedan od načina o kojima se tu diskutira.

OPG ne ide u fiskalizaciju i oni ljudi koji prodaju svoje proizvode na štandu.Mislim na povrće i voće.
Ali svi koji prodaju robu od treće osobe idu u fiskalizaciju.

Tako je napisal porezna na svom webu.

ceha
20.06.2013., 08:35
o jeb.. 10 dana pa već 6 mjeseci se o tome trubi :cerek:

http://www.vecernji.hr/vijesti/fiskalizacija-za-pripremu-imamo-samo-10-dana-to-je-neprovedivo-clanak-571884

e stvarno ga seru (jedan malo jači Hot-spot treba napravit pa to u par sati riješe). Ili nek rade preko mobaća (za 10 kuna mjesečno dobiju i previše MB za potrošit, više tisuća računa bez problema stane u to), a imaju i od HT i od VIP programe u najgorem slučaju.

asteriks
22.06.2013., 06:46
kako se približava 1.7, sve je više pitanja za preporuku koji program izabrati.

Netko je (sudeći po ocjenama, vjerojatno VIP) na http://birajblagajnu.com objavio usporedbu najprodavanijih blagajni u Hrvatskoj.

Na www.fiskalphone.com/fiskalne_blagajne.html započeta je lista/pregled svih fiskalnih blagajni u Hrvatskoj. Ovaj se popis, za razliku od VIP-ovog, može nadopunjavati. SIgurno ima članova foruma koji mogu dati svoj prilog da to doista i postane :hekla:

Ne treba mi
22.06.2013., 20:10
Kome se prijavljuje neizdavanje racuna u kaficu?

asteriks
23.06.2013., 09:50
Kome se prijavljuje neizdavanje racuna u kaficu?

tel 0800-10-01

http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/

captiva
23.06.2013., 19:32
Ovisno da li se radi o prodaji vlastitih proizvoda (prodaja iz vlastite proizvodnje) - ide od 01.07.
ako uz pekarske proizvode prodaju i tuđe proizode (što je često, na primjer, jogurt, sok, mlijeko..) onda od 01.04.

captiva
23.06.2013., 19:37
onak, po mogućnosti do 30-og :rolleyes:
s obavezom od 1.7.
a u NN će objaviti urikverc...

umara me već to sve.... jedva čekam kad g linić uvidi kolko je pogriješio u svojoj percepciji ogromnog zamračivanja love :(

hvala ti na odgovoru
Izmjene OPZ-a uvodi obvezu izdavanja računa na štandovima na tržnicama i izvan njih, osim ako se radi o prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda. i ta obveza stupa na snagu osmog dana od dana objave, znači 26.06.

ostalo ostaje kao i ranije...

»Izuzeće od obveze izdavanja računa

Članak 54.b

(1) Iznimno od članka 54. stavka 1. ovoga Zakona računi se ne moraju ispostavljati ako se promet ostvaruje od priređivanja lutrijskih igara, igara klađenja, igara u casinima te na automatima za igre na sreću i zabavu, ako se pretežni dio vrijednosti prometa odnosi na maloprodaju dnevnog tiska, duhana i duhanskih prerađevina, maraka i drugih poštanskih vrijednosnica, ako se prodaja obavlja putem automata, ako se vlastiti poljoprivredni proizvodi proizvedeni na vlastitom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu izravno prodaju krajnjem potrošaču u proizvodnim objektima seljačkih ili obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, ako se prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda obavlja na tržnicama i otvorenim prostorima.

(2) Prodajom na tržnicama i otvorenim prostorima iz stavka 1. ovoga članka smatra se isključivo prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda krajnjem potrošaču koja se obavlja na neki od sljedećih načina:

– na štandovima i klupama na tržnicama na malo

– na štandovima i klupama izvan tržnica na malo.«.

mala30
24.06.2013., 17:47
Izmjene OPZ-a uvodi obvezu izdavanja računa na štandovima na tržnicama i izvan njih, osim ako se radi o prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda. i ta obveza stupa na snagu osmog dana od dana objave, znači 26.06.

Članak 54.b

(1) Iznimno od članka 54. stavka 1. ovoga Zakona računi se ne moraju ispostavljati ako se promet ostvaruje od priređivanja lutrijskih igara, igara klađenja, igara u casinima te na automatima za igre na sreću i zabavu, ako se pretežni dio vrijednosti prometa odnosi na maloprodaju dnevnog tiska, duhana i duhanskih prerađevina, maraka i drugih poštanskih vrijednosnica, ako se prodaja obavlja putem automata, ako se vlastiti poljoprivredni proizvodi proizvedeni na vlastitom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu izravno prodaju krajnjem potrošaču u proizvodnim objektima seljačkih ili obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, ako se prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda obavlja na tržnicama i otvorenim prostorima.

(2) Prodajom na tržnicama i otvorenim prostorima iz stavka 1. ovoga članka smatra se isključivo prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda krajnjem potrošaču koja se obavlja na neki od sljedećih načina:

hvala, informirana već ....:)

Hdnst
24.06.2013., 18:35
Može mala pomoć ako netko zna? Dok mi ne odgovore autori programa.
Skinuo certifikat i instalirao. Skinuo F0 blagajnu, instalirao, restartao komp, startao program i javlja da certifikat nije pronađen. Jel treba još nešto učiniti?

devilgirl
24.06.2013., 22:51
Može mala pomoć ako netko zna? Dok mi ne odgovore autori programa.
Skinuo certifikat i instalirao. Skinuo F0 blagajnu, instalirao, restartao komp, startao program i javlja da certifikat nije pronađen. Jel treba još nešto učiniti?

https://usersite.datalab.eu/Novica/tabid/188/articleType/ArticleView/articleId/1308/language/hr-HR/Fiskalizacija-DIGITALNI-CERTIFIKAT.aspx

Pogledaj na ovo linku imaš sa slikama objašnjeno što nakon nabave certifikata treba...

zh1
25.06.2013., 07:38
@devilgirl,uključiš li ikada taj skype???

devilgirl
25.06.2013., 07:52
@devilgirl,uključiš li ikada taj skype???

heheheh na moru sam jos 7 dana maximalno, samo ti napisi na skyp sta treba ili salji na mail....odg.. ja brzo..

Hdnst
25.06.2013., 07:57
https://usersite.datalab.eu/Novica/tabid/188/articleType/ArticleView/articleId/1308/language/hr-HR/Fiskalizacija-DIGITALNI-CERTIFIKAT.aspx

Pogledaj na ovo linku imaš sa slikama objašnjeno što nakon nabave certifikata treba...

error
sad sam uspio otvorit link na tabletu

Frigg
26.06.2013., 16:49
Što treba ako imaš kućnu radinost - onaj posebni blok računa za paušaliste? Koji je to točno blok (vidim da se spominju posebni blokovi za paušaliste i posebni za one koji blok koriste kada npr. nestane struje pa ne mogu ispostaviti elektronski račun, ne znam je li stvarno tako ili je u pitanju jedan te isti blok)? I što s JIR-om kada radiš s tom papirnatom verzijom za paušaliste? Hvala.

Hard Candy
26.06.2013., 22:04
Paušalni obrt, ne poslujem s gotovinom, je li dovoljno samo izmijeniti numeraciju na računu ili treba još nešto od 1.7? Hvala.

dUbO
27.06.2013., 03:58
heheheh na moru sam jos 7 dana maximalno, samo ti napisi na skyp sta treba ili salji na mail....odg.. ja brzo..

Predlažem da ti slučajno padne laptop kroz prozor... kakav je to odmor uz posao?!?!?

tibo
27.06.2013., 10:25
Pozdrav Bensa!

Čitam ovaj tvoj post na forumu i zanima me kako si to uspjela savladati? Ja sam isto knjigovođa u građ.poduzeću i baš me zanima kako ćemo sve to savladati. Mi imamo tu i tamo gotovinski polog, ali od 01.07.2013. nebi više primali gotovinu nego samo naplate preko žr, pa ako sam dobro shvatila, ne treba fiskalizirati sve te naše silne privr.situacije nego samo dodati par elemenata računa koje moramo imati po zakonu o fiskalizaciji, bez JIR-a i ZKI. Da li sam dobro razumijela? :ne zna:

Napisala sam da nemamo nikada naplata u gotovini, već transakcije. To znači da imamo 1-2 gradilišta godišnje,a na svakom ima po par privremenih građevinskih situacija. Te situacije su se prije numerirale 1.privremena, 2. privremena,...okončana.S obzirom da se PDV po građ. situacijama plaća ili u mjesecu ovjere ili najkasnije u mjesecu koji slijedi od datuma izdavanja, ako situacija do onda nije ovjerena, mene zanima knjig. strana. Ne mogu u knjizi ira imat račune n/1/1, pa onda 1.priv. sit. ,već valjda i ta situacija mora imati nekakav broji formuliran prema pravilima fiskalizacije. Razmišljam da situacije radimo kao i do sada (samo da na njima ne bi trebalo biti oznaka r-1), a onda kada je ovjerena od strane naručitelja građenja ili ukoliko još nije ovjerena u tom roku kad moramo platit pdv izdat račun broja formuliranog prema pravilima fiskalizacije, na račun napisat: " za radove prema n.privremenoj situaciji, tu situaciju priložit uz taj račun i onda si naručitelj po tom računu odbija PDV. Valjda je sada jasnije...

devilgirl
27.06.2013., 11:08
Što treba ako imaš kućnu radinost - onaj posebni blok računa za paušaliste? Koji je to točno blok (vidim da se spominju posebni blokovi za paušaliste i posebni za one koji blok koriste kada npr. nestane struje pa ne mogu ispostaviti elektronski račun, ne znam je li stvarno tako ili je u pitanju jedan te isti blok)? I što s JIR-om kada radiš s tom papirnatom verzijom za paušaliste? Hvala.

Blok uvezenih računa, za sada je isti za sve...moraš odnijeti u Poreznu upravu gdje će ti ovjeriti tu knjigu i samo ispisuješ račune sa svim potrebnim elementima, nema JIR-a, knjiga je ovjerena i ide redoslijedom...

Paušalni obrt, ne poslujem s gotovinom, je li dovoljno samo izmijeniti numeraciju na računu ili treba još nešto od 1.7? Hvala.

Prva skupina – nema naplate u gotovini
Što se mora napraviti?
1. Donijeti interni akt (popis poslovnih prostora, radno vrijeme poslovnih prostora, oznaka
operatera na naplatnom uređaju, numerički slijed računa) koji se zadržava u prostorijama društva
i ne dostavlja se Poreznoj upravi, i
2. prilagoditi račune, i
3. nabaviti i istaknuti upozoravajuću naljepnicu o uzimanju/izdavanju računa za svako prodajno
mjesto, i
4. donijeti interni akt o visini blagajničkog maksimuma

smac69
27.06.2013., 11:19
Otvorio sam obrt prije par dana i podnio zahtjev za paušalno oporezivanje. E sad.. Što će se korisiti za izdavanje računa od 01.07., UT-IX-410? Što kad treba izdati račun pravnoj osobi (R2?) koja će mi platiti preko žiro računa, a što ako mi ta pravna osoba plaća u gotovini? Koliko vidim ovaj IX-410 nema mogućnosti da se upišu podaci o kupcu poput IX-409 koji je namijenjen kao rezervna opcija onima koji su u PDV-u.

PowerG
27.06.2013., 12:19
Od kad treba imat one nove naljepnice koje Linicev necak stampa? Vidim da ih svi vec imaju? Kaj nije 1.07?

Sent from my Nokia 620 using Board Express

kajperinja
27.06.2013., 12:23
Blok uvezenih računa, za sada je isti za sve...moraš odnijeti u Poreznu upravu gdje će ti ovjeriti tu knjigu i samo ispisuješ račune sa svim potrebnim elementima, nema JIR-a, knjiga je ovjerena i ide redoslijedom...

Mala je za pausalce.
U vezi toga, znam da je vec pisalo i da je isto pisalo i u brosuri PO (171)...da ista tu malu (UT-IX-410) mogu imati i firme koje nisu obveznici pdv-a.

Tj. pod
19.5 pise:
Uzorak računa iz uvezane knjige računa
obveznika fiskalizacije koji nije u sustavu PDV-a

...i tu je slika te male knjige racuna.

A u PU rekose da ne, da je mala samo za pausalce.
Ima netko jos kakvu informaciju o tome....?

Edit:
Evo info:
Mala je samo za pausalce. Ima ih za kupiti.
Firme koje nisu u pdv-u, moraju imati veliku, iako je prije na stranicama PU pisalo da mogu imati malu.
Sada su se predomislili. Hoce li tako i ostati, tko zna.:rolleyes:

ThirdGuard
27.06.2013., 16:29
Dobar dan,

Zanima me je li moguce prebaciti program Fiskal1 s tableta na laptop. Naravno da to po njihovoj volji (Fiskal1 firmi) nije u interesu, no oni nemaju pravo zabranit s kojgeg cu uredaja koristit placeni program. Posjedujem Android 4.2 x86 na laptopu i treba mi samo Fiskal1 program sad, odnosno kako prebaciti s tableta taj program na laptop putem USB-a?

Hvala

outrager
27.06.2013., 19:15
osim što nije po njihovoj volji, to ne smiješ napraviti ako nemaš licncu za upotrebu na više uređaja, a samo pitanje kako to napraviti nije za ovaj podforum

devilgirl
27.06.2013., 21:42
Mala je samo za pausalce. Ima ih za kupiti.
:

A super, nisam znala da su stigle...znači ima ih u prodaji, :)
Već je bilo i vrijeme...jesu li stigle i naljepnice ?

kajperinja
27.06.2013., 21:44
A super, nisam znala da su stigle...znači ima ih u prodaji, :)
Već je bilo i vrijeme...jesu li stigle i naljepnice ?
Ne znam, za to nisam pitala, jer sam ipak otkrila da terenci ne moraju imati naljku na celu, nego da se to odnosi samo na zatvorene prostore. :D

lili p.
28.06.2013., 06:24
Ima i naljepnica - malih i velikih :cerek:

zumbull
28.06.2013., 07:26
pozdrav,

čitam ovaj zakon o fiskalizaciji, i nije mi baš jasan. kod mene u firmi je situacija sljedeća. Izdajemo račune r-1 ispisom iz excela i niti na jedan način nemamo nikakve veze sa gotovinom, svaki račun koji izdajemo plaćaju klijenti direktno preko banke. Sad čitam u ovom zakonu poduzetnici koji nisu obveznici, ali mi nismo među tim djelatnostima. Po tome, mislim da naša firma nije obveznik fiskalizacije. Molim lijepo ako netko može potvrditi to, ili napisat nešto o takvom slučaju poslovanja.

Hvala unaprijed..

alphaman
28.06.2013., 07:39
Svi su obveznici fiskalizacije, samo vi ne spadate u one koji moraju slati račune prema poreznoj upravi jer ne radite gotovinske račune.
Sve ostalo vezano uz fiskalizaciju primjenjuje se na vas, npr brojevi računa, oznake na računu, oznake poslovnog prostora, interni akt i td...

zumbull
28.06.2013., 07:51
da, to smo sve posložili od 1. siječanja, izgled računa, oznake poslovnih prostora, donijeli interni akt...to sam zaboravio napisat u prethodnom postu...
zanimalo me najviše ovo oko slanja računa poreznoj, odnosno to da moramo biti spojeni online i kako to već ide po tom pitanju...

hvala

Svraka9
28.06.2013., 07:53
pozdrav, par pitanja:

1. firma za usluge, u sustavu PDV-a, koja točno knjiga računa?
2. slijednost računa - nastavljamo li niz ili počinjemo iz početka sa 1.7.

puno hvala :)

devilgirl
28.06.2013., 07:57
pozdrav, par pitanja:

1. firma za usluge, u sustavu PDV-a, koja točno knjiga računa?
2. slijednost računa - nastavljamo li niz ili počinjemo iz početka sa 1.7.

puno hvala :)

1) velika knjiga uvezenih računa
2) ako ste od 01.01. počeli s računima u formatu x/x/x onda možete nastaviti niz, ako niste krećete od broja 1, znači 1/x/x, 2/x/x, itd.

Svraka9
28.06.2013., 08:09
hvala devil

počeli smo od 01.01., međutim sad cemo morati ubaciti novo prodajno mjesto - moze li niz opet ići iz početka (s tim da naravno idu nove oznake prodajnih mjesta, usklađeno sa internim aktom)?

znači isli smo 1/x/1, 2/x/1 ...itd

moze li sada 1/Y/1, 2/Y/1 ....

pijem kavu
28.06.2013., 08:14
a dali tko zna dali printer sp 200 funkcionira u fiskalnoj blagajni

Ja sam probavo i nije htio raditi :confused:

ceha
28.06.2013., 08:26
to vam nije do pisača, nego do programam osim ako pisač nije pokvaren ili kabal.

možda neki od novih programa ne podržavaju ispise na COM i LPT portove nego samo na USB, ili imate krive postavke za pisač u programu ili nisu usklađeni pisač i program u postavkama (naročito za COM portove ovo vrijedi)

moira_67
28.06.2013., 08:50
Znam da je tlaka kad se ponavljaju pitanja, ali samo da provjerim nešto... Unaprijed isprike ako ima odgovor!!!
Radi se o paušalcima, čitam da su oni obvezni izdavati račune samo iz ovjerene knjige računa. E sad, ima nekoliko računa mjesečno koje taj paušalac izdaje drugim obrtnicima, firmama... Je li u redu da ima dva poslovna prostora: jedan nazovimo ga sjedište, gdje će se računi izdavati iz one male ovjerene knjige, a drugi npr. računovodstvo gdje bih ja izdavala račune za druge poduzetnike sa svim propisanim elementima?
Ili, treba imati dvije knjige računa: jednu malu, jednu veliku, obje ovjerene ali numerirane kao dva naplatna uređaja?
Hvala!

dragec84
28.06.2013., 10:53
Paušalci imaju samo jednu knjigu ovjerenu u Poreznoj.Sad ima za kupit knjiga za paušalce po 18.5 kuna.

moira_67
28.06.2013., 12:08
Paušalci imaju samo jednu knjigu ovjerenu u Poreznoj.Sad ima za kupit knjiga za paušalce po 18.5 kuna.

To sam kupila i ovjerila. Zanima me kako izdati ove račune za druge poduzetnike: Da li može računovodstvo biti poslovni prostor pa da izdam ja iz programa takve račune ili?
Prema nekim uputama izdaju samo iz te knjige sve, a u njima nema mogućnosti upisivanja podataka o kupcu?!

JAWS
28.06.2013., 12:14
Vidim po gradu papire na kojima piše da pijaca i ribarnica zele u strajk 1.srpnja radi fiskalizacije......sad tko je tu lud....ugostitelji su bili prvi na udaru jer kao oni su najgori a ja osobno znam da na pijaci ima švercera koji zarađuju više nego mnogi ugostitelji...i sad oni prite štrajkom i kako je krenulo mogao bi im slinić progledati kroz prste

Ne izdavaju nikakve račune
Kupe u konzumu onda prodavaju na pijaci
Ugostiteljima razne inspekcije vade mast a ovi nemaju
Hccp
Sanitarne uvjete
Minimalne uvjete
Nitko im nije prijavljen od djelatnika
Ma ovo je teško ne sivilo nego crnilo i sad se bune....sad bi ugostitelji i svi ostali tribali dignuti tuzbu na ustavnom radi diskriminacije

Ili svi ili nitko
Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Hdnst
28.06.2013., 12:24

a jel ima neka knjiga za nas koji nismo u sustavu PDV-a ? (nadam se da će tako i ostati :) )

kajperinja
28.06.2013., 17:01
a jel ima neka knjiga za nas koji nismo u sustavu PDV-a ? (nadam se da će tako i ostati :) )
Ne. Ista je za sve. Mala za pauslace, velika za sve ostale.
(dok ne smisle nesto novo)

mimir
28.06.2013., 17:16
Pozdrav svima!
Kakav je ovaj fiskalux?
http://fiskalux.hr/#home

Cijena je 1111kn+pdv(tablet,printer i program).Cini se dobra ponuda :ne zna:

devilgirl
28.06.2013., 21:07
hvala devil

počeli smo od 01.01., međutim sad cemo morati ubaciti novo prodajno mjesto - moze li niz opet ići iz početka (s tim da naravno idu nove oznake prodajnih mjesta, usklađeno sa internim aktom)?

znači isli smo 1/x/1, 2/x/1 ...itd

moze li sada 1/Y/1, 2/Y/1 ....

Može, samo navedi tako u internom aktu, :)

devilgirl
28.06.2013., 21:49
Znam da je tlaka kad se ponavljaju pitanja, ali samo da provjerim nešto... Unaprijed isprike ako ima odgovor!!!
Radi se o paušalcima, čitam da su oni obvezni izdavati račune samo iz ovjerene knjige računa. E sad, ima nekoliko računa mjesečno koje taj paušalac izdaje drugim obrtnicima, firmama... Je li u redu da ima dva poslovna prostora: jedan nazovimo ga sjedište, gdje će se računi izdavati iz one male ovjerene knjige, a drugi npr. računovodstvo gdje bih ja izdavala račune za druge poduzetnike sa svim propisanim elementima?
Ili, treba imati dvije knjige računa: jednu malu, jednu veliku, obje ovjerene ali numerirane kao dva naplatna uređaja?
Hvala!

Hmmm da, dobro pitanje...malo me muči pošto je tvoj prostor na drugoj adresi, a paušalci ne smiju imati izdvojeni pogon...ja bi stavila 2 prostora ali oba na istoj adresi...račun mu napraviš ti, ali za poreznjake napravio je on u svom prostoru :confused:

lady G
29.06.2013., 07:34

Članak 54.b

Da li je onda OPG koji prodaje svoje proizvode u svojoj kući i na štandu ispred svoje kuće obveznik izdavanja računa ili nije? :confused:

devilgirl
29.06.2013., 19:23
Da li je onda OPG koji prodaje svoje proizvode u svojoj kući i na štandu ispred svoje kuće obveznik izdavanja računa ili nije? :confused:

Ako prodaješ tamo gdje i proizvodiš nisi obveznik.

mimir
30.06.2013., 09:22
Pozdrav svima!
Kakav je ovaj fiskalux?
http://fiskalux.hr/#home

Cijena je 1111kn+pdv(tablet,printer i program).Cini se dobra ponuda :ne zna:

Itko?
Kakva je ponuda u usporedbi s fiskalom 1?
Moram sto prije donijeti odluku o kupnji pa vas molim za malu pomoc :)
Btw,jako je malo informacija o ovoj ponudi na netu...cudno :confused:

lady G
30.06.2013., 09:34
Ako prodaješ tamo gdje i proizvodiš nisi obveznik.
Nije baš tako jednostavno. Zanima me po kojem članku Zakona ili Pravilnika jesam, a po kome ne. U stvari, mi i sad izdajemo račune, vodimo poslovne knjige, a sad nam kažu u PU da smo od 1.7. obveznici fiskalizacije pa mi nije jasno zašto OPG koji prodaje na tržnici se ne mora fiskalizirati a mi koji prodajemo uz svoju kuću, s urednom dozvolom lokalne uprave, moramo u fiskalizaciju!

Hdnst
30.06.2013., 09:39
Itko?
Kakva je ponuda u usporedbi s fiskalom 1?
Moram sto prije donijeti odluku o kupnji pa vas molim za malu pomoc :)
Btw,jako je malo informacija o ovoj ponudi na netu...cudno :confused:

Zavisi za šta ti treba? Ja sam uzeo polovni PC sa Win7 samo zbog licence za Win7, printer sam imao od prije, program sam uzeo besplatni.
Prošao sam jeftinije od tog tvog kompleta i barem imam klasični komp na kojem imam i ostale mogućnosti.

Ako si zapeo za tablet, imaš u chipoteci komplet sa printerom za 999 kn sa pdv-om

mimir
30.06.2013., 10:12
Zavisi za šta ti treba? Ja sam uzeo polovni PC sa Win7 samo zbog licence za Win7, printer sam imao od prije, program sam uzeo besplatni.
Prošao sam jeftinije od tog tvog kompleta i barem imam klasični komp na kojem imam i ostale mogućnosti.

Ako si zapeo za tablet, imaš u chipoteci komplet sa printerom za 999 kn sa pdv-om

Treba mi za malu trgovacku radnju u kojoj bas i nemam mjesta za racunalo,stoga trazim nesto sto zauzima malo prostora.
Ova ponuda iz chipoteke se cini odlicna za tu cijenu.Da li program dodje u kompletu?

Hdnst
30.06.2013., 11:02
Treba mi za malu trgovacku radnju u kojoj bas i nemam mjesta za racunalo,stoga trazim nesto sto zauzima malo prostora.
Ova ponuda iz chipoteke se cini odlicna za tu cijenu.Da li program dodje u kompletu?

Ne znam, ali imas i besplatnih aplikacija za android

mimir
30.06.2013., 11:32
Ne znam, ali imas i besplatnih aplikacija za android

Ok,hvala!
Potrazit cu neku i instalirati :)

kajperinja
30.06.2013., 11:35
Ok,hvala!
Potrazit cu neku i instalirati :)
Da si malo procitao postove na ovoj temi...a bilo ih je o tome.
Evo prije nekoliko stranica sam ja napisala ovo (http://www.forum.hr/showpost.php?p=45495540&postcount=3125), pa ovo (http://www.forum.hr/showpost.php?p=45495801&postcount=3128)...a i drugi su imali raznih prijedloga...ima vise toga sto se nudi, a besplatno je. Na tebi je da odaberes sto ti se svidja.

devilgirl
30.06.2013., 12:10
Nije baš tako jednostavno. Zanima me po kojem članku Zakona ili Pravilnika jesam, a po kome ne. U stvari, mi i sad izdajemo račune, vodimo poslovne knjige, a sad nam kažu u PU da smo od 1.7. obveznici fiskalizacije pa mi nije jasno zašto OPG koji prodaje na tržnici se ne mora fiskalizirati a mi koji prodajemo uz svoju kuću, s urednom dozvolom lokalne uprave, moramo u fiskalizaciju!

Zakon o porezu na dodanu vrijednost, koji je na snazi do 1. srpnja 2013. izuzeće od izdavanja računa propisuje člankom 15., stavkom 8.:
„računi se ne moraju ispostavljati ako se pretežni dio vrijednosti prometa odnosi na maloprodaju dnevnog tiska, duhana i duhanskih prerađevina, lutrije, športske prognoze, lota, velda, maraka i drugih poštanskih vrijednosnica te pri prodaji na tržnicama i otvorenim prostorima.“

Pravilnik o porezu na dohodak člankom 38., stavkom 8. propisuje:
„obveznici poreza na dohodak koji obavljaju samostalne djelatnosti, za koje nisu obveznici poreza na dodanu vrijednost, a pretežni dio poslovnih primitaka ostvaruju prodajom dnevnog tiska, duhana i duhanskih prerađevina, lutrije, športske prognoze, lota, velda, maraka i drugih poštanskih vrijednosnica te prodajom na tržnicama i otvorenim prostorima, nisu obvezni ispostavljati račune“.

Prema članku 3. Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom poduzetnici koji nisu obvezni izdavati račune nisu niti obveznici fiskalizacije.

Članak 54.b

(1) Izuzetno od članka 54. stavka 1. ovoga Zakona računi se ne moraju ispostavljati ako se promet ostvaruje od priređivanja lutrijskih igara, igara klađenja, igara u casinima te na automatima za igre na sreću i zabavu, ako se pretežni dio vrijednosti prometa odnosi na maloprodaju dnevnog tiska, duhana i duhanskih prerađevina, maraka i drugih poštanskih vrijednosnica, ako se prodaja obavlja putem automata, ako se vlastiti poljoprivredni proizvodi proizvedeni na vlastitom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu izravno prodaju krajnjem potrošaču u proizvodnim objektima seljačkih ili obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, ako se prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda obavlja na tržnicama i otvorenim prostorima.
- na štandovima i klupama na tržnicama na malo
- na štandovima i klupama izvan tržnica na malo.“

Izuzeće nije bilo propisano za obveznike poreza na dobit, oni su obvezni izdavati račune prema čl. 54. Općeg poreznog zakona.

Poduzetnici koji nisu u sustavu PDV-a, bez obzira na to kako su registrirani (trgovačka društva, obrti, OPG) zasigurno neće niti nakon 1. srpnja 2013. pri prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda na tržnicama i otvorenim prostorima biti obvezni izdavati račune pa neće za takvu prodaju biti niti obveznici fiskalizacije.

mimir
30.06.2013., 13:37
Da si malo procitao postove na ovoj temi...a bilo ih je o tome.
Evo prije nekoliko stranica sam ja napisala ovo (http://www.forum.hr/showpost.php?p=45495540&postcount=3125), pa ovo (http://www.forum.hr/showpost.php?p=45495801&postcount=3128)...a i drugi su imali raznih prijedloga...ima vise toga sto se nudi, a besplatno je. Na tebi je da odaberes sto ti se svidja.

To sam procitao i prije stavljanja posta,medjutim taj tablet i printer su skuplji od npr.fiskalux kompleta.
S druge strane ova besplatna aplikacija fiskalphone i nije bas besplatna jer se placa mjesecna naknada(cca 50kn) ukoliko se uređaj spoji na prijenosni printer :mig:

kajperinja
30.06.2013., 14:16
To sam procitao i prije stavljanja posta,medjutim taj tablet i printer su skuplji od npr.fiskalux kompleta.
S druge strane ova besplatna aplikacija fiskalphone i nije bas besplatna jer se placa mjesecna naknada(cca 50kn) ukoliko se uređaj spoji na prijenosni printer :mig:
A sto ce ti prijenosni printer, ako imas malu trgovacku radnju? Pa ne moras izdavati racune na terenu.
Sam kupis printer i telefon (ako ga nemas) i besplatno je...
Fiskallux 1388, a taj tablet i taj printer koje sam nabrzaka nasla na "nabavi"- 1500kn, ....vjerojatno se da naci i jeftinijih. Potrazi malo. ;)

Hdnst
30.06.2013., 14:28
knjiga računa se može kupiti samo u NN ili se varam?
Jel mi je uopće potrebna?

outrager
30.06.2013., 15:40
ako si obveznik fiskalizacije, onda moraš imati i knjigu računa, ako su paušalac malu, ako nisi onda veliku. možeš ju uzeti bilo gdje, a NN mi se inače čine naj skuplji, kad ju uzmeš moraš ju odnjeti u poreznu da ju ovjere

Hdnst
30.06.2013., 15:56
to sa knjigom je zadnja idiotarija. Ako nema struje ili komp ne radi, ja nemam šta tražiti na poslu, a bogami ni stranke. Zatvorim lokal i idem. Šta njih boli patka za moj način rada? Kad su mi zatvorili cestu ispred lokala na 2 mjeseca, da sam bio u nekoj civiliziranoj zemlji bi mi platili za izgubljeni promet, a ovako će me prcati zašto sam radio 2 mjeseca sa gubitkom. Zato sam i izašao iz pdv-a. Ne mislim raditi za njih, nego za sebe. Ako moram, kupit ću tu jbn knjigu ali je neću ni pipnuti.

kritičnatočka
30.06.2013., 16:54
Evo u zadnji čas radim Odluke i ispiričavam se ako je bilo, pregledala sam na brzinu, ali nisam vidjela...
Naime, račune ću raditi za klijente u svom uredu. Da li je potrebno da to navedem u Odluci o poslovnom prostoru ili da bude samo njihova adresa kao da su sami izdavali račune. Hvala unaprijed.

ELTI
30.06.2013., 20:06
Pozdrav,
vidim da ovdje ima dosta strucnjaka iz oblasti knjigovodstva pa da postavim par pitanja.
Imam mali obrt koji se uglavno bavi servisiranjem elektronickih uredjaja, nisam u sustavu PDV-a, i pausalno placam porez. Obveznik fiskalizacije sam od 01.07.
Nemam fiskalnu blagajnu vec cu gotovinske racune pisati iz knjige uvezanih racuna ovjerene od porezne uprave, dok cu transakcijske racune i dalje pisati na racunalu.

U publikaciji Ministarstva financija porezne uprave br.164. na pitanje "moraju li porezni obveznici koji porez na dohodak od samostalne djelatnosti placaju i pausalnom iznosu voditi poslovne knjige?
-u odgovoru stoji: "TI SU POREZNI OBVEZNICI DUŽNI VODITI SAMO EVIDENCIJE O PROMETU-OBRAZAC KPR" (knjiga prometa)

U razgovoru sa nekim knjigovodjama sam dobio informaciju da moram voditi i knjigu izlaznih i knjigu ulaznih racuna.

Sad sam u dilemi sta je od toga tocno...ima li netko pouzdanu informaciju?

Jos jedno pitanje, u vezi evidencije izlaznih racuna:
Kako gotovinski racuni iz knjige ovjerenih racuna moraju imati neprekidan brojcani slijed od 01 pa do "n" računa na kraju godine, a transakcijski racuni pisani na racunalu takodjer imaju svoj slijed pojavit ce se racuni sa istim brojem, iako sam u internom aktu napisao da gotovinski racuni u trecem dijelu broja-oznake racuna imaju slovo "G" (kao gotovina), da li je takve racune normalno sa takvim oznakakma evidentirati u knjizi prometa?

zoran.sb
30.06.2013., 20:14
devilgirl mi je pomogla,i dragec mi je nešto pojasnio,sada imam još jedno pitanje,paušalist sam i imam knjigu računa za male obveznike fiskalizacije i zanima me da li bi smio na ono mjesto na računu gdje traže da upišem ime ,prezime,ime obrta ,telefon,adresu,,,,,,da li smijem tu staviti žig na kojem to sve piše,on se neće kopirati na druge listiće,pa da li može proći tako da izlupam i druge listiće da nemoram stalno sve te podatke upisivati rukom,i smijem li na mjesto,,- oib operatera,koji je na dnu računa pisati recimo blagajnik 1 ako to napišem u internom aktu,,,,,,,,eto devilgirl još za tebe nešto

zoran.sb
30.06.2013., 20:20
Pozdrav,
vidim da ovdje ima dosta strucnjaka iz oblasti knjigovodstva pa da postavim par pitanja.
Imam mali obrt koji se uglavno bavi servisiranjem elektronickih uredjaja, nisam u sustavu PDV-a, i pausalno placam porez. Obveznik fiskalizacije sam od 01.07.
Nemam fiskalnu blagajnu vec cu gotovinske racune pisati iz knjige uvezanih racuna ovjerene od porezne uprave, dok cu transakcijske racune i dalje pisati na racunalu.

U publikaciji Ministarstva financija porezne uprave br.164. na pitanje "moraju li porezni obveznici koji porez na dohodak od samostalne djelatnosti placaju i pausalnom iznosu voditi poslovne knjige?
-u odgovoru stoji: "TI SU POREZNI OBVEZNICI DUŽNI VODITI SAMO EVIDENCIJE O PROMETU-OBRAZAC KPR" (knjiga prometa)

U razgovoru sa nekim knjigovodjama sam dobio informaciju da moram voditi i knjigu izlaznih i knjigu ulaznih racuna.

Sad sam u dilemi sta je od toga tocno...ima li netko pouzdanu informaciju?

Kako gotovinski racuni iz knjige ovjerenih racuna moraju imati neprekidan brojcani slijed od 01 pa do "n" računa na kraju godine, a transakcijski racuni pisani na racunalu takodjer imaju svoj slijed pojavit ce se racuni sa istim brojem, iako sam u internom aktu napisao da gotovinski racuni u trecem dijelu broja-oznake racuna imaju slovo "G" (kao gotovina), da li je takve racune normalno sa takvim oznakakma evidentirati u knjizi prometa?

meni je isto jako čudno s obzirom na dosadašnju praksu to da nema nikakve evidencije o troškovima,ispada da jednostavno uzmem višak novca iz blagajne i potrošim ga bez pisanog traga i to nikoga ne zanima,to mi nikako nije jasno i MOLIO BIH NEKOGA DA NAM TO POJASNI,,,,HVALA

devilgirl
30.06.2013., 20:34
Pozdrav,

Paušalci vode samo KPR gdje upisuju i gotovinski i bezgotovinski promet, a ako prodaju vlastite proizvode u maloprodaji moraju voditi i knjigu popisa robe.

Oznaka računa se sastoji od 3 dijela: prvi dio je numerički broj računa, drugi dio oznaka poslovnog prostora, a treći dio je broj naplatnog uređaja.

Znači treći dio ti ne može biti oznaka G jer je to slovo, a ne broj. Možeš ili gotovinske označiti brojem 1, a bezgotovinske brojem 2, ili ćeš to razdvojiti kao 2 poslovna prostora pa ćeš imati npr.

1/G/1, 2/G/1, 3/G/1, ...
i
1/T/1, 2/T/1, 3/T/1, ....

gdje bi oznaka G označavala gotovinske , a T transakcijske račune.

Evo na ovom linku možeš detaljnije proučiti:
http://www.teb.hr/media/174745/fiskalizacija%20na%20jednostavan%20na%C4%8Din_2103 2013.pdf

devilgirl mi je pomogla,i dragec mi je nešto pojasnio,sada imam još jedno pitanje,paušalist sam i imam knjigu računa za male obveznike fiskalizacije i zanima me da li bi smio na ono mjesto na računu gdje traže da upišem ime ,prezime,ime obrta ,telefon,adresu,,,,,,da li smijem tu staviti žig na kojem to sve piše,on se neće kopirati na druge listiće,pa da li može proći tako da izlupam i druge listiće da nemoram stalno sve te podatke upisivati rukom,i smijem li na mjesto,,- oib operatera,koji je na dnu računa pisati recimo blagajnik 1 ako to napišem u internom aktu,,,,,,,,eto devilgirl još za tebe nešto

Možeš pečatiti sva 3 primjerka, ako ti u aktu piše oznaka operatera blagajnik 1 i njegov OIB, možeš pisati blagajnik 1.
Nadam se da sam pomogla, :)

zoran.sb
30.06.2013., 20:53
Paušalci vode samo KPR gdje upisuju i gotovinski i bezgotovinski promet, a ako prodaju vlastite proizvode u maloprodaji moraju voditi i knjigu popisa robe.

Oznaka računa se sastoji od 3 dijela: prvi dio je numerički broj računa, drugi dio oznaka poslovnog prostora, a treći dio je broj naplatnog uređaja.

Znači treći dio ti ne može biti oznaka G jer je to slovo, a ne broj. Možeš ili gotovinske označiti brojem 1, a bezgotovinske brojem 2, ili ćeš to razdvojiti kao 2 poslovna prostora pa ćeš imati npr.

1/G/1, 2/G/1, 3/G/1, ...
i

Možeš pečatiti sva 3 primjerka, ako ti u aktu piše oznaka operatera blagajnik 1 i njegov OIB, možeš pisati blagajnik 1.
Nadam se da sam pomogla, :)

ma jako puno ste mi pomogli,puno hvala na brzim i konkretnim odgovorima

dUbO
30.06.2013., 21:17
...Oznaka računa se sastoji od 3 dijela: prvi dio je numerički broj računa, drugi dio oznaka poslovnog prostora, a treći dio je broj naplatnog uređaja.

1/G/1, 2/G/1, 3/G/1, ...
i

Moram ponoviti što sam napisao na temi "knjigovodstveni programi": NE unosite slovčane oznake u račune! Jednostavno zato jer je zbilja lako upisati broj sa računa ako je on: xxx/1/1, ili je yyy/1/2, ili, ako program dozvoljava: xxx-1-1! Čim se tu motaju slova, ili "brojčane kobasice" npr: xxx/7234652/87262, onda je to knjižiti već "pomalo" gnjavaža. A ako program zna o kojemu računu se radi - jer se upisuje u odgovarajućem modulu, onda i nema potrebe komplicirati sa oznakama. Moguće je da nisam u pravu, ali vidio sam da sve ulazne račune tipa xxx-y-z puno lakše i brže knjižim! Uz zahvalnost partneru koji je pojednostavnio, a ne zakomplicirao.

ELTI
30.06.2013., 23:08
@devilgirl Zahvaljujem na pomoci, upravo sam izmijenio interni akt tako da sam u drugom dijelu računa transakcijskim računima dodijelio oznaku P1 dok sam gotovinskim racunima dodijelio oznaku P2.
I dalje mi nije jasno kako u KPR-u evidentirati transakcijske a kako gotovinske račune....Na obrascu KPR-a postoji samo 7 rubrika:
1.redni broj
2.datum
3.broj temeljnice
4.opis isprava o primicima u gotovini
5.iznos naplacen u gotovini
6.iznos napalcen u cekovima
7.ukupno naplacen iznos

Nije mi jasno kako onda u ovaj obrzac unijeti transakcijske racune jer se oni ne tretiraju kao gotovina, osim toga oni se ne placaju sa datumom izdavanja vec u odredjenom roku.
a poneki racun se niti ne uspije naplatiti.

Usput da pitam, da li KPR mora biti fizicka knjiga ili moze biti obrazac na A4 formatu ili moze biti npr. neki obrazac u Excelu pa da se moze voditi kao racunalni program?

dragec84
01.07.2013., 10:58
Knjiga prometa može biti na kompjuteru u excelu ali i kao običan papir.Ima za kupit u narodnim novinama a može se i isprintati sa interneta.Ja sam isprintao sa interneta sa web stranice Porezne uprave.I to držim u jednoj fascikli i to je sve.

Mi paušalci imamo samo tu knjigu za voditi.

Ovaj dio za transakcijske račune neznam kako se piše pošto ja radim samo sa gotovinom.
Najbolje da devilgirl objasni.

lady G
01.07.2013., 11:07
Zakon o porezu na dodanu vrijednost, koji je na snazi do 1. srpnja 2013. izuzeće od izdavanja računa propisuje člankom 15., stavkom 8.:
„... te pri prodaji na tržnicama i otvorenim prostorima.“

Pravilnik o porezu na dohodak člankom 38., stavkom 8. propisuje:
„obveznici poreza na dohodak koji obavljaju samostalne djelatnosti, za koje nisu obveznici poreza na dodanu vrijednost, ... te prodajom na tržnicama i otvorenim prostorima, nisu obvezni ispostavljati račune“.

Prema članku 3. Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom poduzetnici koji nisu obvezni izdavati račune nisu niti obveznici fiskalizacije.

Članak 54.b

(1) Izuzetno od članka 54. stavka 1. ovoga Zakona računi se ne moraju ispostavljati, ...ako se vlastiti poljoprivredni proizvodi proizvedeni na vlastitom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu izravno prodaju krajnjem potrošaču u proizvodnim objektima seljačkih ili obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, ako se prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda obavlja na tržnicama i otvorenim prostorima.
- na štandovima i klupama na tržnicama na malo
- na štandovima i klupama izvan tržnica na malo.“

Izuzeće nije bilo propisano za obveznike poreza na dobit, oni su obvezni izdavati račune prema čl. 54. Općeg poreznog zakona.

Poduzetnici koji nisu u sustavu PDV-a, bez obzira na to kako su registrirani (trgovačka društva, obrti, OPG) zasigurno neće niti nakon 1. srpnja 2013. pri prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda na tržnicama i otvorenim prostorima biti obvezni izdavati račune pa neće za takvu prodaju biti niti obveznici fiskalizacije.

Hvala ti puno, devilgirl, napokon mi je nešto jasnije, :s, častimo te paškim sirom :top:

devilgirl
01.07.2013., 12:00
Hvala ti puno, devilgirl, napokon mi je nešto jasnije, :s, častimo te paškim sirom :top:

Dogovoreno, :)

ceha
01.07.2013., 12:27
BRUTALNA TUČNJAVA NA ZADARSKOJ TRŽNICI Zbog fiskalizacije vlasnici štanda napali oca i sina

http://www.jutarnji.hr/video--brutalna-tucnjava-na-zadarskoj-trznici-zbog-fiskalizacije-vlasnici-standa-napali-oca-i-sina/1111954/

devilgirl
01.07.2013., 13:27
Knjiga prometa može biti na kompjuteru u excelu ali i kao običan papir.Ima za kupit u narodnim novinama a može se i isprintati sa interneta.Ja sam isprintao sa interneta sa web stranice Porezne uprave.I to držim u jednoj fascikli i to je sve.

Mi paušalci imamo samo tu knjigu za voditi.

Ovaj dio za transakcijske račune neznam kako se piše pošto ja radim samo sa gotovinom.
Najbolje da devilgirl objasni.

Kad novac sjedne na žiro, na taj dan bezgotovinski promet se i upisuje u KPR.
E sad u koju kolonu nije specificirano, pročitaj čl.7 Pravilnika o paušalnom oporezivanju...

http://www.propisi.hr/print.php?id=3984

U godišnjem izvješću ima kolona za bezgotovinski ali u KPR nema, to je istina.
Nisam našla nijedno mišljenje Min.financija vezano za to, ja bi možda čak i upisivala to u kolonu čekova, da imam odmah posebno, jer ionako tko danas više prima čekove,:confused:

Ne znam, eto to je moje mišljenje, e sad ako netko ima potvrđenu informaciju neka podijeli sa svima nama, :)

Nemam nijednog paušalca, jer oni si većinom vode knjige sami, tako da ovo je najviše što mogu pomoći...

Alexis
01.07.2013., 16:11
BRUTALNA TUČNJAVA NA ZADARSKOJ TRŽNICI Zbog fiskalizacije vlasnici štanda napali oca i sina

http://www.jutarnji.hr/video--brutalna-tucnjava-na-zadarskoj-trznici-zbog-fiskalizacije-vlasnici-standa-napali-oca-i-sina/1111954/

Ogromna je zelena mafija po našim tržnicama, te će biti svega. Možemo samo zamisliti kako će se u Zagrebu pokušati oduprijeti pokušaju da se uvede donekle reda u tu baruštinu. Na mjestu Linića bi zatražila i policijsku zaštitu. :zubo:

ELTI
01.07.2013., 16:56
Kad novac sjedne na žiro, na taj dan bezgotovinski promet se i upisuje u KPR.
E sad u koju kolonu nije specificirano, pročitaj čl.7 Pravilnika o paušalnom oporezivanju...

http://www.propisi.hr/print.php?id=3984

U godišnjem izvješću ima kolona za bezgotovinski ali u KPR nema, to je istina.
Nisam našla nijedno mišljenje Min.financija vezano za to, ja bi možda čak i upisivala to u kolonu čekova, da imam odmah posebno, jer ionako tko danas više prima čekove,:confused:

Ne znam, eto to je moje mišljenje, e sad ako netko ima potvrđenu informaciju neka podijeli sa svima nama, :)

Nemam nijednog paušalca, jer oni si većinom vode knjige sami, tako da ovo je najviše što mogu pomoći...

Ne znam da li bi bilo pametno npr. u excelu kreirati svoj KPR obrazac gdje bi se ubacila jos jedna kolona za transakcijske racune?

Nije mi takodjer jasno kako knjiziti gotovinske racune prije pocetka i one poslije pocetka fiskalizacije jer ce se pojaviti racuni sa istim brojem, samo sto ce datum biti razlicit?

A zna li netko kako i gdje se knjiže rashodi, ili se oni uopce ne knjize?

Da li je netko postavljao slicna pitanja poreznoj upravi, ja sam par puta pisao mailove ali nikad nisam dobio odgovore.:(

F@@hrenheit
01.07.2013., 18:17
Ogromna je zelena mafija po našim tržnicama, te će biti svega. Možemo samo zamisliti kako će se u Zagrebu pokušati oduprijeti pokušaju da se uvede donekle reda u tu baruštinu. Na mjestu Linića bi zatražila i policijsku zaštitu. :zubo:

Nažalost,ovim štrajkom na tržnicama izgubiti će najviše poljoprivredni proizvođači,jer nemaju kome prodati robu...oni ne mogu 10 dana prestat sa proizvodnjom,njima je to što se trenutno događa čisti gubitak...

homosapiens
01.07.2013., 18:45

Sad gledam makljažu na Zadarskoj tržnici kao pravi boks turnir sve mi liči na nabildane mafijoze koji su se počeli međusobno obračunavati, a ne na prodavače kojima su ruke prljave od blitve i krumpira...

Interventna policija je imala pune ruke posla kažu krvi na sve strane

:rofl:

Nije Linić veslo sisao zna on šta se dešava kao i svi mi

devilgirl
01.07.2013., 18:45
Ne znam da li bi bilo pametno npr. u excelu kreirati svoj KPR obrazac gdje bi se ubacila jos jedna kolona za transakcijske racune?

Nije mi takodjer jasno kako knjiziti gotovinske racune prije pocetka i one poslije pocetka fiskalizacije jer ce se pojaviti racuni sa istim brojem, samo sto ce datum biti razlicit?

A zna li netko kako i gdje se knjiže rashodi, ili se oni uopce ne knjize?

Da li je netko postavljao slicna pitanja poreznoj upravi, ja sam par puta pisao mailove ali nikad nisam dobio odgovore.:(

Ne, ako sam kreiraš KPR moraš imati iste kolone kao što je propisano, ne možeš proizvoljno dodavati..

Ako si od 01.01. krenuo s konstrukcijom računa x/x/x onda samo nastavljaš niz kad kreneš u fiskalizaciju, i to navedeš u internom aktu.

A ako nisi onda ti računi prije fiskalizacije izgledaju npr. 1/2013 a nakon fiskalizacije 1/1/1 znači nisu isti.

ELTI
01.07.2013., 21:33
Hvala na savjetima, imam ja jos mnogo pitanja, pa valjda cu ovako saznati vise.
1. Kako na malom racunu iz bloka napisati da obrt nije u sustavu PDV-a prema clanku 90. stavak 2. jer po zakonu to mora obavezno pisati?

devilgirl
01.07.2013., 23:07
Hvala na savjetima, imam ja jos mnogo pitanja, pa valjda cu ovako saznati vise.
1. Kako na malom racunu iz bloka napisati da obrt nije u sustavu PDV-a prema clanku 90. stavak 2. jer po zakonu to mora obavezno pisati?

Rukom hehehe, mada ja da sam paušalist napravila bih žig s tim tekstom i lupala na sve kopije... :D

dUbO
02.07.2013., 04:28
Sad gledam makljažu na Zadarskoj tržnici kao pravi boks turnir sve mi liči na nabildane mafijoze koji su se počeli međusobno obračunavati, a ne na prodavače kojima su ruke prljave od blitve i krumpira...
Interventna policija je imala pune ruke posla kažu krvi na sve strane
Nije Linić veslo sisao zna on šta se dešava kao i svi mi

E pa sada ćemo svi mi koji pošteno radimo svoj posao imati priliku vidjeti Linića i DRŽAVU na djelu, naime ako ovaj huligan koji je krenuo tuči u biti NEVINOG čovjeka ne dobije barem 3 mjeseca ali BEZuvjetno, onda je vrag odnija i državu i zakone. Jer ovaj tip nije napao čovjeka koji se drži zakona, nego državu koja je taj zakon donijela! MI u EU?!? hahaha!!

Alexis
02.07.2013., 08:51
@dubo
Upravo zato kaj smo ušli u EU, počinjemo uvoditi reda. Fiskalizacija na tržnicama je početak velikog obračuna sa jednom od najvećih mafija u nas, preprodavačkom, koja još od Juge caruje u društvu i cucla ogromnu lovu. Ona je postala svijet za sebe, moćan, u rukama kriminala. Linić je objavio rat našoj varijanti čikaške mafije.:zubo:

Gradonačelnika Rovinja je ugostitelj pokušao 2x ubiti jer mu je zabranio nelegalnu terasu. S takvima se ova država sad hvata u koštac. :)

Na žalost za očekivati je još ovakvih sranja i stvarno se nadam da se policija i pravosuđe spremaju na to. Mislim kao i ti, da ove jučerašnje nasilnike koji su išli zastrašivati nasiljem ljude koji poštuju zakon treba najstrože kazniti. Fiskalizacija će im biti najgora kazna.

fiser
02.07.2013., 09:04
kod mene šipac...ovaj pardon,pripadnik manjine,uredno preprodaje voće i povrće bez računa,za njega izgleda nema problema :kava:
dok okolni štandovi,pripadnici većine,su zatvoreni :confused:

M__71
02.07.2013., 13:32
Ljudi dobar dan.
Evo da se predstavim ja sam M__71 iz kontinentalne Hrvatske oće reć iz Europe sad po novom.
Prvi put sam ovdije a vidim da ima ljudi koji znaju više od mene.
Trebam pomoć.
Paušalac sam i imam knjigu računa za male obveznike.
Kako se ispunjavaju računi mislim znam kak se ispunjavaju al me bune stavke broj računa i JIR,te dali na mjesta na koja treba
upisati OIB smijem udariti žig s obzirom da se na nnjemu i nalazi broj OIB-a.
Za kraj dali rčune izdajem sa rednim brojem jedan ili nastavljam sa onim brojevima sa kojima sam stao u običnim paragon blokovima.
Unaprijed zahvaljujem na pomoći.

PowerG
02.07.2013., 13:49
kod mene šipac...ovaj pardon,pripadnik manjine,uredno preprodaje voće i povrće bez računa,za njega izgleda nema problema :kava:
dok okolni štandovi,pripadnici većine,su zatvoreni :confused:
Ako sam uzgaja zakaj bi imao problem? A i ako ne uzgaja neki su već nabavili ugovore o tome kako imaju vlastitu proizvodnju ... našao se već zaobilazni model!

Ivan Bajlo
02.07.2013., 14:31

čudnog li čuda da se Linić bahati prema sitnim utajivačima poreza koji svi skupa ne čine niti 1% utajenog poreza u rvackoj, za to vrijeme Todoriću se brišu milijuni duga kao i drugim podobnima poput Koste i Cammeo kojem je porezna na lijepe oči otpisala 50% duga.... da smo pravna država već bi se istraživalo ima li Kosta nekog "petog" ortaka :rolleyes:

http://www.vecernji.hr/vijesti/vjerovnici-podrzali-plan-cammeo-grupe-clanak-559120

unatoč navodnom uspjehu fiskalizacije potrošnja u rvackoj pada što znači da se proračun sve slabije puni, uopće ne sumnjam da će za to glavni krivci biti kumice s placa :p

asteriks
02.07.2013., 14:38
Postoje i ovakvi USB printeri za 386,54 kn http://kupikupi-eu.i-mall.hr/naviatec-58mm-pos-printer-105692
Međutim, da bi bio siguran da radi s Android tabletima, uvijek je dobro isprobati. Pitaj one korisnike Fiskal1 koji su svoje morali spajati na radijatore radi uzemljenja.

maja777
02.07.2013., 14:50
lijepi pozdrav, molim za informaciju, na info telefonu porezne mi se nitko ne javlja... Danas smo dobili mobilnu kasu od t-coma, i sad me zanima, dali moram ukucat racune od jucer i danas, bilo je nekih 15-ak računa, pa da to sad naknadno fiskaliziram s današnjim datumom? Ili ne treba i krecem s fiskanjem računa sa sutrašnjim datumom?

puno hvala!

ELTI
02.07.2013., 15:08
Ljudi dobar dan.
Evo da se predstavim ja sam M__71 iz kontinentalne Hrvatske oće reć iz Europe sad po novom.
Prvi put sam ovdije a vidim da ima ljudi koji znaju više od mene.
Trebam pomoć.
Paušalac sam i imam knjigu računa za male obveznike.
Kako se ispunjavaju računi mislim znam kak se ispunjavaju al me bune stavke broj računa i JIR,te dali na mjesta na koja treba
upisati OIB smijem udariti žig s obzirom da se na nnjemu i nalazi broj OIB-a.
Za kraj dali rčune izdajem sa rednim brojem jedan ili nastavljam sa onim brojevima sa kojima sam stao u običnim paragon blokovima.
Unaprijed zahvaljujem na pomoći.

Ako imas fiskalnu blagajnu pa ti blok racuna sluzi samo za rezervu kad ostanes bez konekcije sa poreznom onda JIR unosis nakon sto proradi konekcija i fiskaliziras taj racun. Ako gotovinske racune pises iskljucivo na blok racunu onda JIR ne upisujes. Nije bitno kako ces upisati OIB ali je bitno da je na odredjenom mjestu tamo gdje je za to predvidjeno mjesto na racunu.

Arsen
02.07.2013., 15:27
Obišao sam mnogo svjetskih zelenih tržnica na otvorenom, ali stvarno nigdje nisam naišao na fiskalne blagajne. Nigdje. Bit ćemo prvi takav slučaj i mislim da je to velika pogreška. Evo i zašto:
1. Ovime se isključivo pogoduje velikim lancima, prvenstveno Konzumu. Proizvođači će biti prisiljeni njima prodavati, a dobro znamo kako to izgleda. Naplata kad bude, cijena ispod svih minimuma.
2. Na tržnici će biti manja konkurencija, što znači više cijene.
3. Troškove fiskalizacije na kraju ćemo također platiti mi-kupci kroz još više cijene.
4. Prekupaca ima svugdje, kod nas i u svijetu. Ne mislim da je to nešto loše, cijenu ionako formira odnos ponude i potražnje. Nitko vas ne tjera da kupujete kod preprodavača, kupujete svojom voljom gdje god želite.
5. Tržnica bi definitivno izgubila draž fiskalnim blagajnama. Ne vidim razloga zašto bi mi jedini u svijetu to uveli.
6. Liniću, traži novac tamo gdje se krade na veliko, a što još uvijek toleriraš. Zašto se stalno iživljavaš na sirotinji? Državni izdaci su preveliki za stanje u kojem se nalazimo.
7. Porez se na razne načine može platiti.
Na kraju, bit će stvarno interesantno vidjeti kad poplavi riječka placa ili kad zapuše bura 100 na sat koliko će kasa ostati u funkciji. Vjerovatno će ih više biti u Mrtvom kanalu nego na placi.

mimir
02.07.2013., 16:05
Obišao sam mnogo svjetskih zelenih tržnica na otvorenom, ali stvarno nigdje nisam naišao na fiskalne blagajne. Nigdje. Bit ćemo prvi takav slučaj i mislim da je to velika pogreška. Evo i zašto:
1. Ovime se isključivo pogoduje velikim lancima, prvenstveno Konzumu. Proizvođači će biti prisiljeni njima prodavati, a dobro znamo kako to izgleda. Naplata kad bude, cijena ispod svih minimuma.
3. Troškove fiskalizacije na kraju ćemo također platiti mi-kupci kroz još više cijene.
4. Prekupaca ima svugdje, kod nas i u svijetu. Ne mislim da je to nešto loše, cijenu ionako formira odnos ponude i potražnje. Nitko vas ne tjera da kupujete kod preprodavača, kupujete svojom voljom gdje god želite.
5. Tržnica bi definitivno izgubila draž fiskalnim blagajnama. Ne vidim razloga zašto bi mi jedini u svijetu to uveli.
6. Liniću, traži novac tamo gdje se krade na veliko, a što još uvijek toleriraš. Zašto se stalno iživljavaš na sirotinji? Državni izdaci su preveliki za stanje u kojem se nalazimo.
Na kraju, bit će stvarno interesantno vidjeti kad poplavi riječka placa ili kad zabuše bura 100 na sat koliko će kasa ostati u funkciji. Vjerovatno će ih više biti u Mrtvom kanalu nego na placi.

U potpunosti se slazem svim gore navedenim.
Arsen:thumbup:

yildirim
02.07.2013., 16:31
Na kraju, bit će stvarno interesantno vidjeti kad poplavi riječka placa ili kad zapuše bura 100 na sat koliko će kasa ostati u funkciji. Vjerovatno će ih više biti u Mrtvom kanalu nego na placi.

Post ti je prepun gluposti, a boldao sam samo one najveće.

NMT
02.07.2013., 16:34
možda ovo što arsen veli, a možda na tržnicu umjesto prekupaca dođe hrpa vlasnika OPG-a i počne prodavati svoju domaću robu, svježu, zdravu i doista domaću, možda ne bude napuhanih cijena koje trgovci očekuju da će kupci pokušati smanjivati pa ih namjerno još zericu dignu iznad stvarne, nego stvarno bude vladala ponuda i potražnja a ne cjenkanje i kalkuliranje.

znači ja bih volio da kad dođem na tržnicu čeka me jutros ubrano, svježe još zamazano povrće i mirišljavo voće, da piše na etiketama OPG taj i taj, certifikat taj i taj, cijena ta i ta, pa da umjesto 2 OPG-a imamo 12 OPG-a i nula preprodavača.

Arsen
02.07.2013., 16:40
Post ti je prepun gluposti, a boldao sam samo one najveće.

Još veća glupost je što ne obrazlažeš šta je tu glupost.
Za tebe nije glupost da vjerojatno jedini na svijetu uvodimo fiskalne blagajne na otvorene zelene tržnice? Misliš da su svi drugi glupi?

Arsen
02.07.2013., 16:42
možda ovo što arsen veli, a možda na tržnicu umjesto prekupaca dođe hrpa vlasnika OPG-a i počne prodavati svoju domaću robu, svježu, zdravu i doista domaću, možda ne bude napuhanih cijena koje trgovci očekuju da će kupci pokušati smanjivati pa ih namjerno još zericu dignu iznad stvarne, nego stvarno bude vladala ponuda i potražnja a ne cjenkanje i kalkuliranje.

znači ja bih volio da kad dođem na tržnicu čeka me jutros ubrano, svježe još zamazano povrće i mirišljavo voće, da piše na etiketama OPG taj i taj, certifikat taj i taj, cijena ta i ta, pa da umjesto 2 OPG-a imamo 12 OPG-a i nula preprodavača.

Je, to bi bilo dobro, ali to se neće dogoditi. Dobit ćemo samo više cijene, vidjet ćeš.

yildirim
02.07.2013., 16:54
Još veća glupost je što ne obrazlažeš šta je tu glupost.
Za tebe nije glupost da vjerojatno jedini na svijetu uvodimo fiskalne blagajne na otvorene zelene tržnice? Misliš da su svi drugi glupi?

Ok, idemo redom. Proizvođači ne moraju imati blagajne ako mogu dokazati da su zaista proizvođači pa stoga nema potrebe da svoju svoje proizvode bacaju jer će kontroliranim podrijetlom i kvalitetom moći konkurirati trgovačkim lancima koji to ne mogu jamčiti. Znači, kvaliteta košta i cijena će se formirati na osnovu toga tko je to spreman platiti. Pametan mali proizvođač treba imati porezne olakšice, a na njemu je da bude toliko razuman da se ne nastoji obogatiti preko noći poput preprodavača.
Nadalje, ok, neka preprodavača, ali neka i oni uvedu blagajne, a ne da se skrivaju pod etiketom mali proizvođača i time svjesno lažu svojim kupcima, a i izbjegavaju izdavanjem računa uplatiti porez.
Plaćanje poreza je dužnost svih, a preprodavači mi osobito ne djeluju sirotinjski pa mislim da je taj kriterij sasvim suvišan.

Arsen
02.07.2013., 19:47
Ok, idemo redom. Proizvođači ne moraju imati blagajne ako mogu dokazati da su zaista proizvođači pa stoga nema potrebe da svoju svoje proizvode bacaju jer će kontroliranim podrijetlom i kvalitetom moći konkurirati trgovačkim lancima koji to ne mogu jamčiti. Znači, kvaliteta košta i cijena će se formirati na osnovu toga tko je to spreman platiti. Pametan mali proizvođač treba imati porezne olakšice, a na njemu je da bude toliko razuman da se ne nastoji obogatiti preko noći poput preprodavača.
Nadalje, ok, neka preprodavača, ali neka i oni uvedu blagajne, a ne da se skrivaju pod etiketom mali proizvođača i time svjesno lažu svojim kupcima, a i izbjegavaju izdavanjem računa uplatiti porez.
Plaćanje poreza je dužnost svih, a preprodavači mi osobito ne djeluju sirotinjski pa mislim da je taj kriterij sasvim suvišan.

Ma, sve je to u redu, ali ja ti kažem ako odu preprodavači imat ćemo veće cijene, a to mi se nimalo ne sviđa. Nastat će preorijentacija na Konzum i slične, a ni to mi se nimalo ne sviđa.
Znam da se porez treba platiti i čini mi se da to nije sporno. Ali, što misliš, zašto još niti jedna zemlja to nije uvela? Misliš da smo mi najpametniji? Siguran sam da Todorić tu ima svoje prste...
I znaš što će se dogoditi? Ako Linić ne popusti (a nisam siguran da neće), oni koji imaju vrt s 2 kg mahuna i dalje će nesmetano prodavati urod i s 10 drugih vrtova. Neki će nestati. Sitni proizvođači će se uzoholiti, jer će ponuda biti slaba. Vidjet ćeš samo koliko će nas svih koštati taj eksperiment.

miky0
02.07.2013., 21:42

Je, preprodavaci s trznica su toliko bogati da bi im tribali uvest nove porezne zakone od 90%, i opet bi im ostalo za mercedes S klase,a drzava bi u nepunih misec dana izasla iz minusa :kava:

bilokoje
02.07.2013., 21:45
Što se desi kad se zaboravi prijaviti poslovni prostor? Jedan moj frend uredno fiskalizira od jučer, sve prolazi, dobiva ZKI i JIR, i sad ide večeras provjeriti par računa na webu jel OK, kad ono nijedan nije evidentiran :D. Malo proguglam, ispitam ga korak po korak, i uglavnom legenda je zaboravio prijaviti poslovni prostor :D

Što sad? Sad je prijavio prostor i odsad bi trebalo štimati, ali što sa ova dva dana? Kome da prijavi, kako? Kakve su kazne? Hoće porezna uopće primijetiti ako uredno prijavi sav promet od ovog mjeseca, kako mu je u programu? Nekako mislim da se neće buniti na više prijavljenog prometa :rofl:

RayBan
02.07.2013., 22:43
Što se desi kad se zaboravi prijaviti poslovni prostor? Jedan moj frend uredno fiskalizira od jučer, sve prolazi, dobiva ZKI i JIR, i sad ide večeras provjeriti par računa na webu jel OK, kad ono nijedan nije evidentiran :D. Malo proguglam, ispitam ga korak po korak, i uglavnom legenda je zaboravio prijaviti poslovni prostor :D

Što sad? Sad je prijavio prostor i odsad bi trebalo štimati, ali što sa ova dva dana? Kome da prijavi, kako? Kakve su kazne? Hoće porezna uopće primijetiti ako uredno prijavi sav promet od ovog mjeseca, kako mu je u programu? Nekako mislim da se neće buniti na više prijavljenog prometa :rofl:

sad, neka si fiskalizira sve racune od zadnja 2 dana, i nek se pravi lud, glavno je da ih je fiskalizirao....ja sam imao slican problem i tako su mi savjetovali poreznici.
Sumnjam da ce ga porezna primjetiti u sistemu jer nisu sofisticirani kao sto tvrde, jedino moze imat problema ako mu dodje inspekcija nenadano i pocme kopat po bagajni....al sumnjam, jer meni su bili skroz korektni.Pogledali 1 racun jel ok, i to je to.

RayBan
02.07.2013., 22:51
Obišao sam mnogo svjetskih zelenih tržnica na otvorenom, ali stvarno nigdje nisam naišao na fiskalne blagajne. Nigdje. Bit ćemo prvi takav slučaj i mislim da je to velika pogreška. i.

eto vidit ces ih u Hrvatskoj uskoro.Vecina bakica i kumica su prekupci koji kupuju robu u Velprou (todoric)....za onu sitnu manjinu koja sama uzgaja i prodaje slazem se da se ne fiskalizira, a ostali obavezno.
Ja sam prvi protiv fiskalizacijskog sranja, ali ako su moje ducane ustekali u servere porezne uprave, onda nek povezu sve.....nije mi jasno zasto mislis da je to pogreska ako trznice i ribarnice fiskaliziraju, i oni broje dobru lovu na kraju dana.Trgovina je trgovina, prodavao kumpire ili iphonove, na isto ti ga dodje.

bilokoje
02.07.2013., 22:54
Da, i ja mislim da nisu tako sofisticirani kao što tvrde. Recimo, ovi računi nisu evidentirani u poreznoj, bar tako piše. I kakvu oni onda imaju mogućnost po tom neevidentiranom računu primijetiti tko ga je izdao? Mislim, sve imaju, jer da bi dobio JIR taj račun je morao sadržavati sve o tom poslovnom prostoru i oib-u, ali kad ga nisu evidentirali znači da ga ni nemaju. Jednostavno se odbio od njihovog sustava :ne zna:

maja777
02.07.2013., 23:04
znači onda može se unazad prijaviti račun ako nam nije blagajna radila od početka, tj od 01.07.? samo ukucam račune u blagajnu od ponedjeljka i utorka, bitno da se fiskaliziraju? pa onda od normalno nastavim redom?

Arsen
02.07.2013., 23:07
eto vidit ces ih u Hrvatskoj uskoro.Vecina bakica i kumica su prekupci koji kupuju robu u Velprou (todoric)....za onu sitnu manjinu koja sama uzgaja i prodaje slazem se da se ne fiskalizira, a ostali obavezno.
Ja sam prvi protiv fiskalizacijskog sranja, ali ako su moje ducane ustekali u servere porezne uprave, onda nek povezu sve.....nije mi jasno zasto mislis da je to pogreska ako trznice i ribarnice fiskaliziraju, i oni broje dobru lovu na kraju dana.Trgovina je trgovina, prodavao kumpire ili iphonove, na isto ti ga dodje.

Aha, ti si protiv tog sranja, ali kad je tebi sranje, onda neka je i drugima sranja. Razmišljanje za pohvalu.
Nešto si loše informiran gdje kupuju robu. Kod Todorića vrlo malo.
Prodaja krompira vani i iphonova u dućanu definitivno nije isto.
Mnogo Linićevih eksperimenata već je neslavno završilo, i ovaj će. Možda ga i Zoki ukori.

Ivan Bajlo
03.07.2013., 01:40

ništa jer biseri iz APISa nisu uopće predvidjeli provjeru da li je prostor ispravno prijavljen niti su je barem prije par mjeseci imali u planu dodati, znači možeš uredno fiskalizirati račune do besvijesti, a porezna zuji :rolleyes:

bila je tema o tome na
http://fiskalizacija.micro-process.hr/forum/index.php?topic=191.0

navodno dio onih koji su prostor bili prijavili još prije 1.1. negdje se izgubila informacija tak da imam osjećaj da je taj njihov server teška banana i pitanje je do kojih podataka porezna stvarno može doć

dUbO
03.07.2013., 05:49
Skala gluposti varira od malih budalaština (nitko nema fiskalnu tržnicu - NIJE istina!!) pa do onoga tipa koji kuka da će "jadni" prekupci na burzu. Fali samo kuknjava da će lopovi u zatvor. Ili je to normalno??

Onda se javljaju oni koji znaju kako nas Todorić & comp pljačkaju, u to ne ulazim, ali ako tako mislim onda idem u svog lokalnog vlasnika lanca trgovina. Ako nas pljačka, zasolit će mu neki Spar, ili Interspar itd... Ljudi pričaju sve se sazna brzo i ide se u povoljnijeg - ali ne u onih koji stvarno prodaju svašta. Ali -to NIJE tema koju se povlači sada, jer taj Todorić PLAĆA PDV po SVAKOME računu, kojega itekako uredno izdaje. Netko možda zna slučaj da kupac nije dobio račun???

Mada sam i ja bacao pokoji kamen na sve te novotarije, ipak mi se čini da to itekako ima smisla da se jedan u biti lupeški odgojeni dio naroda stavi u okvire zakonskih odredbi. Oni su naučili raditi i loviti u mutnom, bez plaćanja ičega ikome. Priče o zelenoj ili plavoj mafiji NISU samo priče!! Znam kako radi plava mafija i mogu samo pogađati koliko se na oboritoj ribi utaji poreza!

Svakako će oduzeti pokoji minut upis računa, ali... oduzima i meni, već 18 godina koliko uredno izdajem sve račune. Vlasnik picerije uredno mi uvijek traži R1 kada nešto kupi, ali mi picu njegov dostavljač donese BEZ računa?? Pa zašto?? E zato jer se "tako radilo oduvijek"??

Kuka kumica da više nema cjenkanja?!?!? Pa pobogu, cjenka li se ona u pekari pošto je hljeb kruha, u prodavaonici pošto je 50 g mortadele?!? Nema cjenkanja, nema "opali pa ako prođe", (trešnje po 40 kn?!?) ali joj nitko ne brani da stavi u kasu 5 cijena za trešnje, pa samo upiše onu koju je u tom momentu smislila za mene... (strancu je hladno opalila 10 kn višu cijenu) Fiskalizacijja ne zadire u politiku cijena, samo traži provjeru da je porez na UKUPNO NAPLAĆENO i proveden.

Ministru Liniću dugujem ispriku zbog svašta izrečenog na njegov račun, jer ministar Linić IMA PRAVO. Ovoj državi treba reda, ili će nas vrag odnijeti. A ako krenemo od dna, pa idemo prema gore, doći će na red svi. Ali treba vremena. I treba shvatiti da Linić NIJE lud, nije Neron, ne igra se financija, nego vidi malo bolje i malo dalje od nas. Siguran sam da će uspjeti i da ćemo napokon napraviti prvi korak u smjeru poštenijih odnosa.

ljuta guja
03.07.2013., 07:24
Možemo mi tu raspravljati do besvijesti ali istina je da se mali sa velikim ne može bosti. Kao prvo u potpunosti se slažem da se uvede fiskalizacija za PREKUPCE, a da se OPG-ovci oslobode kako je to novim zakonom i napravljeno. Jer jedan OPG-ovac se dobrano namuči da dobije kvalitetan proizvod, dok jedan prekupac ode u konzum ili kaufland kupi po 10kn proda po 15-20 pod "domaće", ako je tržnica onda neka bude tržnica sa prodavačima kontroliranog podrijetla, a ne da ne znaš od kud je njegov paradajz došao. To što oni kukaju da kako će po kiši neka se snađu, ima frend maleni birc na plaži koji skoro pa radi pod vedrim nebom i niko ga nije pitao dal može on imati blagajnu zbog kiše ili ne, nego sklepaš neki krović, neku ceradu i radiš. Najlakše je kukati i srati po vladi da ništ ne valja, ne valja ako se krade, ne valja ako se sprječava da krade. Radim u poduzeću od 60-tak zaposlenih, u sustavu fiskalizacije smo od 1.1. i u zadnja 3 mjeseca imali smo 17 inspekcijskih nadzora, od gospodarske,sanitarne,zampa,pa i same porezne koja je bila 10 dana i provjeravala knjige, ulazne račune, itd. Dok u jednom Konzumu nema inspekcijskih nadzora. Prije nekih dvije godine u jednm dućanu sa različitom robom došao je gospodarski inspektor u vrijeme Božićnih praznika te je našao neke žaruljice gdje je pisalo na njima indoor,a nije nigdje pisalo da su za unutra i opalili 100 000 kn kaznu za dućan, neznam koliko za voditelja tog odjela, na što je on rekao da neće potpisati zapisnik, ako ne odu zajedno u Konzum i pogledaju njihove deklaracije i proizvode da bi inspektor mrtav hladan odgovorio da oni imaju zabranu ulaska u Konzum. Pa o čemu mi pričamo ne mogu se mali naplaćati poreza koliko se velikima može oprostiti. Dobro se zna koliko se oprostilo Todoriću, Dinamu, Hajduku i ostalima

RayBan
03.07.2013., 08:01
Aha, ti si protiv tog sranja, ali kad je tebi sranje, onda neka je i drugima sranja. Razmišljanje za pohvalu.
Nešto si loše informiran gdje kupuju robu. Kod Todorića vrlo malo.
Prodaja krompira vani i iphonova u dućanu definitivno nije isto.
Mnogo Linićevih eksperimenata već je neslavno završilo, i ovaj će. Možda ga i Zoki ukori.

Znaci neki moraju bit fiskalizirani a drugi ne!!?? ne kontam????

genius_one
03.07.2013., 08:45

Pola toga ti nikako ne stoji.
1. Pogoduje se velikim lancima? kako? tako što će kod njih biti niže cijene nego na placu? Pa, već je jeftinije u velikim dućanima. Kad odem na more, gotovo nikad ne kupujem na tržnici jer je tamo puno skuplje. A roba ista (kupuje se u Konzumima, Lidlu i sl, a preprodaje na placu)
2. više cijene na tržnici? ne stoji ti to. Cijene na tržnicama su i sad velike i nema mjesta poskupljenjima. Ako cijena ode gore, nitko neće kupovati na trćnici nego u dućanu (ja, npr. i sad kupujem u dućanu jer je tamo puno jeftinije).
3. odgovor isti kao pod 2.
4. prekupac = trgovac. Ako trgovac ima svoj dućan, mora plaćati poreze i imati fiskalnu blagaajnu, a ako prodaje na štandu, onda ne mora??
5. ne bi jedini imali fiskalnu blagajnu. to je laž
6. da treba kažnnjaavati i one koji na veliko ne plaćaju poreze, treba. Treba sve. SVE!! Državi fali novaca (i sam priznaješ),a ne bi plaaćali poreze? ko onda da plaća poreze? samo oni koji rade za drugoga (i prijavljeni su)? Da li je to pošteno??
7. Poreze (sve) treba i naplatiti.. Na razne načine, onako kako je najpoštenije. AKo trgovci koji imaju dućane moraju plaaćati, onda moraju i oni na tržnicama. Ako plaćam ja koji radim u firmi, onda treba i onaj koji radi na placu. Svi smo mi porezni obveznici i svi mi moramo plaaćati poreze (da bi imali besplatno školovanje, policiju, vatrogasce, doktore i sl..).

Najveća je zaabluda da će sad odjednom puno ljudi na burzu. Većina ih je ionako bila prijavljena na burzi, primali su razne naknade, a preprodavali su na tržnicama i nisu plaćali nikakve poreze (ili su malo plaćali). Svi bi samo da im država da novce (za ovo ili onio), a nitko ne bi plaćao poreze.

genius_one
03.07.2013., 08:48
Skala gluposti varira od malih budalaština (nitko nema fiskalnu tržnicu - NIJE istina!!) pa do onoga tipa koji kuka da će "jadni" prekupci na burzu. Fali samo kuknjava da će lopovi u zatvor. Ili je to normalno??

Onda se javljaju oni koji znaju kako nas Todorić & comp pljačkaju, u to ne ulazim, ali ako tako mislim onda idem u svog lokalnog vlasnika lanca trgovina. Ako nas pljačka, zasolit će mu neki Spar, ili Interspar itd... Ljudi pričaju sve se sazna brzo i ide se u povoljnijeg - ali ne u onih koji stvarno prodaju svašta. Ali -to NIJE tema koju se povlači sada, jer taj Todorić PLAĆA PDV po SVAKOME računu, kojega itekako uredno izdaje. Netko možda zna slučaj da kupac nije dobio račun???

Mada sam i ja bacao pokoji kamen na sve te novotarije, ipak mi se čini da to itekako ima smisla da se jedan u biti lupeški odgojeni dio naroda stavi u okvire zakonskih odredbi. Oni su naučili raditi i loviti u mutnom, bez plaćanja ičega ikome. Priče o zelenoj ili plavoj mafiji NISU samo priče!! Znam kako radi plava mafija i mogu samo pogađati koliko se na oboritoj ribi utaji poreza!

Svakako će oduzeti pokoji minut upis računa, ali... oduzima i meni, već 18 godina koliko uredno izdajem sve račune. Vlasnik picerije uredno mi uvijek traži R1 kada nešto kupi, ali mi picu njegov dostavljač donese BEZ računa?? Pa zašto?? E zato jer se "tako radilo oduvijek"??

Kuka kumica da više nema cjenkanja?!?!? Pa pobogu, cjenka li se ona u pekari pošto je hljeb kruha, u prodavaonici pošto je 50 g mortadele?!? Nema cjenkanja, nema "opali pa ako prođe", (trešnje po 40 kn?!?) ali joj nitko ne brani da stavi u kasu 5 cijena za trešnje, pa samo upiše onu koju je u tom momentu smislila za mene... (strancu je hladno opalila 10 kn višu cijenu) Fiskalizacijja ne zadire u politiku cijena, samo traži provjeru da je porez na UKUPNO NAPLAĆENO i proveden.

Ministru Liniću dugujem ispriku zbog svašta izrečenog na njegov račun, jer ministar Linić IMA PRAVO. Ovoj državi treba reda, ili će nas vrag odnijeti. A ako krenemo od dna, pa idemo prema gore, doći će na red svi. Ali treba vremena. I treba shvatiti da Linić NIJE lud, nije Neron, ne igra se financija, nego vidi malo bolje i malo dalje od nas. Siguran sam da će uspjeti i da ćemo napokon napraviti prvi korak u smjeru poštenijih odnosa.

Potpis na sve

Arsen
03.07.2013., 09:29
Pola toga ti nikako ne stoji.
1. Pogoduje se velikim lancima? kako? tako što će kod njih biti niže cijene nego na placu? Pa, već je jeftinije u velikim dućanima. Kad odem na more, gotovo nikad ne kupujem na tržnici jer je tamo puno skuplje. A roba ista (kupuje se u Konzumima, Lidlu i sl, a preprodaje na placu)
2. više cijene na tržnici? ne stoji ti to. Cijene na tržnicama su i sad velike i nema mjesta poskupljenjima. Ako cijena ode gore, nitko neće kupovati na trćnici nego u dućanu (ja, npr. i sad kupujem u dućanu jer je tamo puno jeftinije).
3. odgovor isti kao pod 2.
4. prekupac = trgovac. Ako trgovac ima svoj dućan, mora plaćati poreze i imati fiskalnu blagaajnu, a ako prodaje na štandu, onda ne mora??
5. ne bi jedini imali fiskalnu blagajnu. to je laž
6. da treba kažnnjaavati i one koji na veliko ne plaćaju poreze, treba. Treba sve. SVE!! Državi fali novaca (i sam priznaješ),a ne bi plaaćali poreze? ko onda da plaća poreze? samo oni koji rade za drugoga (i prijavljeni su)? Da li je to pošteno??
7. Poreze (sve) treba i naplatiti.. Na razne načine, onako kako je najpoštenije. AKo trgovci koji imaju dućane moraju plaaćati, onda moraju i oni na tržnicama. Ako plaćam ja koji radim u firmi, onda treba i onaj koji radi na placu. Svi smo mi porezni obveznici i svi mi moramo plaaćati poreze (da bi imali besplatno školovanje, policiju, vatrogasce, doktore i sl..).

Najveća je zaabluda da će sad odjednom puno ljudi na burzu. Većina ih je ionako bila prijavljena na burzi, primali su razne naknade, a preprodavali su na tržnicama i nisu plaćali nikakve poreze (ili su malo plaćali). Svi bi samo da im država da novce (za ovo ili onio), a nitko ne bi plaćao poreze.

1. U lancima su niže cijene eventualno kad je akcija. Inače ne. Kod preprodavača ne moraš kupiti, nisu oni jedini na placi. Generalno, kvaliteta robe je bolja na placi nego u Konzumu. I pitaj proizvođače kako ih Konzum izrabljuje, pa će ti sve biti jasno.
2. Nisu iste cijene ako je 5 prodavača ili ako je 50 prodavača. Manja ponuda donosi veće cijene.
3. Ako budu morali kupovati blagajne, cijene će isto porasti. Troškove će prebaciti na nas. Odnosno, svu tu fiskalizaciju platit ćemo mi-kupci.
4. Prodavači na tržnici bi trebali biti izuzetak, kao i drugdje u svijetu. Trebaju plaćati porez, ali ne uz fiskalnu blagajnu.
5. Ako ih ima, izuzeci su ekstremno rijetki.
6. Gro ljudi ovdje rezonira po sistemu "oderi i njega, ako su odrali mene". Zavist. A ne vidiš da Linić dere samo one dolje, U Konzum ne zalazi. I uvijek će tako biti.
7. Tako je, poreze treba naplatiti. Prilično su revni kada treba naplatiti od sirotinje. Tamo gdje je veliki kup, žmire na oba oka. Samo se ti nadaj pravednom sustavu kod Linića...

ELTI
03.07.2013., 09:50
Ako imas fiskalnu blagajnu pa ti blok racuna sluzi samo za rezervu kad ostanes bez konekcije sa poreznom onda JIR unosis nakon sto proradi konekcija i fiskaliziras taj racun. Ako gotovinske racune pises iskljucivo na blok racunu onda JIR ne upisujes. Nije bitno kako ces upisati OIB ali je bitno da je na odredjenom mjestu tamo gdje je za to predvidjeno mjesto na racunu.
Evo dobio sam neke informacije u svezi pisanja racuna za obrtnike pausalce koji nemaju fiskalnu blagajnu vec gotovinske racune pisu iz bloka racuna koji se ovjerava na poreznoj.
- Na izlaznom računu kod paušalista nije potrebna oznaka „obrt nije u sustavu PDV....“ pošto je jedan od uvjeta da možete biti paušalista upravo da nije u sustavu PDV.

- Rashodi se kod paušalista ne evidentiraju

- KPR je knjiga za gotovinu.

- U knjizi uvezanih računa bilježe se svi računi po rednom broju

sutra cu jos sve provjeriti na seminaru koji organizira porezna uprava u udruzenju obrtnika...