PDA

View Full Version : Fiskalizacija

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

mkresimi
17.09.2012., 07:17
a meni sigurno nije na odbit iz džepa da mi se cesta ispred kuće popravi...
tak da znam šta plaćam.

Svaki iole ozbiljan čovjek će unatoč poteškoćama u javnim firmama(loši kadar itd.), i dalje nestavit plaćat porez i radit svoj posao dobro i bolje.

S time da ja tu ne mogu dalje bit objektivan, po meni su najobjektivniji obrtnici koji za život rade, od svih vrsta obrtnika, pa nadalje male firme, obiteljske firme i tome slično.

sad tu su i druge stvari, npr. kak mjerit uspjeh ???
uspješnost je ???

dali se uspješnost mjeri metrima ili količinom zarađenih novaca na tekučem računu ??

ili je uspješnost mala firma probitačna koja ima dobar ugovor o nabavi i dobro prodaje, i od toga živi 5 ljudi... čovjek je sretan.

ono što ja ne mogu reć, je dali u sadašnjem sustavu taj isti navedeni uspješni čovjek mora i dalje ić zarađaivat više i više, ili može biti u konstantnom poslu uz stalno unapređivanje i mali razvoj. !?!?

to je ono pitanje na koje ja nemam odgovor, jer nisam tak daleko otišao.

mkresimi
17.09.2012., 07:27
ako ja nagađam dobro, oni ciljaju na poduzetnike-obrtnike koji varaju na računicama, računima...na neke već isprobane načine..

nekak mislim da je to pitanje porezne...
odnosno oni bi trebali iznać način kako prodrijet do toga na sofisticiranij način...

homosapiens
17.09.2012., 09:29
a šta rade s ovima koji su godinama dužni milijune poreza? Ništa
Treba redom mesti, a ne izmišljati nove stvari kad nisi ni ovo osnovno riješio

Ivan Bajlo
17.09.2012., 11:15
a šta rade s ovima koji su godinama dužni milijune poreza? Ništa
Treba redom mesti, a ne izmišljati nove stvari kad nisi ni ovo osnovno riješio

pa metu ih, ali pod tepih, firme koju su dugovale desetke milijune se sada jednostavno brišu iz sudskog registra (ako znate par velikih dužnika pogotovo ako su u stečaju samo ih pratite kako nestaju prvo s popisa dužnika, a zatim i iz sudskog registra) i ako je managment/vlasnik firme ilegalnim metoda isisao lovu iz firme sve im je oprošteno i mogu to raditi ispočetka... prava poruka "glupim poduzetnicima" koji uredno plaćaju poreze i doprinose

a Linić će se za godinu dana hvaliti kako je rješio čitav dug, naravno 99% naplaćenog će biti sirotinja koja je bila dužna par stotina kuna i ovrha im je maznula i ono malo što su još imali

Ivan Bajlo
17.09.2012., 11:22
a meni sigurno nije na odbit iz džepa da mi se cesta ispred kuće popravi...
tak da znam šta plaćam.

ja bi radije da ukinu poreze pa da ja obnovu ceste ispred kuće plaćam iz vlastitog džepa, mislim da ću daleko jeftinije proć ako između mene i izvođača radova nema gomila nesposobnih i korumpiranih birokrata koji će za izvođača uzeti onog s najvećom cijenom jer daje najveći mito i prilikom obnove ceste neće se isto raditi pet puta jer vodovod, plin, telefon... dobiju ideje raskopati cestu kad oni to požele

naravno uvijek se može dogoditi da imam debilne susjede kojima ne smeta što nemaju vode, plina, telefona, struje... ali taj problem se lako rješi selidbom

mkresimi
17.09.2012., 12:50
ovisi kako ko gleda na stvari...gdje se zbiva uređenje ceste....čija ulica ;) itd.

...

Qmini
10.10.2012., 11:46
Što se prije prilagodima to će nam biti lakše!

ceha
11.10.2012., 10:46
evo kreće

prijedlog zakona i prva verzija komunikacije

http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/fiskalizacija.asp

d2267
12.10.2012., 19:11
kako su oni zamislili izdavanje računa za usluge koje se obavljaju na terenu??moram si nabavi RUP i ranac s kompjuterom ili???
gdje se mogu vidjeti ti tehnički detalji provedbe??

ceha
15.10.2012., 18:58
baš smo danas imali sastanak u HKG s poreznom upravom i bilo je to pitanje (za sad ono ili tablet ili mobitel ili... budu vidli) kako da veterinari kod seljaka izdaju račun

i sve od tehnikalija ti je na toj strani (za sad su samo komunikacija s poreznom a ostalo je na tvom dobavljaču programa i opreme) koju sam dao u prethodnom postu

sjeverni vjetar
15.10.2012., 23:17
Zaključno važno je sagledati da uvoĎenje fiskalizacije donosi i niz neizravnih pozitivnih učinaka:
- potiče se razvoj softvera i pružanja informatičke podrške,
- potiče se tržišno nadmetanje,
- razvija se elektroničko poslovanje,
- potiče se informatizacija društva u cjelini te
- se omogućava samim poreznim obveznicima, obveznicima fiskalizacije, da uspostave djelotvorni sustav osobnih internih kontrola rada svojih zaposlenika.

:rofl:

jaka nam je država

strganaoprema
08.11.2012., 11:31
čitam ovdje već satima i nikako da nađem odgovor.

Gdje se može naći popis oslobođenih od fiskalizacije?

Recite mi jeli jedna neprofitna udruga koja nije u sustavu PDV-a obvezna ući u ovaj sistem? iako joj je godišnji promet 30ak tisuća kuna (taman za preživljavanje hladnog pogona) i sve račune koje izdaje plaćanje dobiva putem žiro računa.

hvala

ceha
08.11.2012., 13:03
u prijedlogu zakona o fiskalizaciji na stranici (inače tamo su sve obavijesti od strane PU, FINE i APIS-a vezano uz fiskalizaciju)

i odgovor je nije

moraš biti obveznik poreza na dobit (dohodak) da podliježeš fiskalizaciji (prvi uvjet)

apis16268
08.11.2012., 17:16
Danas su na sjednici vlade (60 sjednica) usvojili konačni prijedlog Zakona o fiskalizaciji. Ima promjena.

www.vlada.hr/hr/naslovnica/sjednice_i_odluke_vlade_rh

8T8
08.11.2012., 17:42
Ako je bilo pitanje na temi, promaklo mi je, moja isprika, ali čisto me hipotetski zanima:
- ako neka firma zbog bilo kojeg razloga (npr. poslovna odluka zbog zaštite podataka) nema pristup internetu - a fiskalizacija to traži, nije li tu posrijedi kršenje ustava - jer niti jedan operater u HR ne pruža tu uslugu besplatno.
Drugim riječima, ovaj zakon o fiskalizacija traži od obveznika plaćanje usluge nekom operateru, koju recimo ne bi nikada koristio. Ili će porezna uprava osigurati besplatan link za potrebe fiskalizacije?

lee_chan
08.11.2012., 19:32
jel ima kakav rok prilagodbe ili odmah stupa na snagu sa 01 01 2013?

d2267
08.11.2012., 19:43
jel ima kakav rok prilagodbe ili odmah stupa na snagu sa 01 01 2013?

Ima.Prilagodba traje od 00.00 1.1.2013.pa do početka radnog vremena.

bigboom
08.11.2012., 19:58
prica sam s konobarom jednog kafica kaze da mu je voditelj smjene prica da ce imat blagajnu spojenu na komp koji ce bit spojen na internet i slat odma podatke u poreznu.
ali da ce odzada imat kasu na kojoj ce tuč večinu računa i davat gostima ali da ta blagajna neče bit spojena na ista.

jeli to moguče ili je jedini način za izbječ da se evidentira račun u poreznoj da ne das račun? oce ič nekakva kontrola po kafičima i gledat im kase?

bilokoje
08.11.2012., 20:10
bigboom, problem je u tome što ovi računi moraju imati točno određene stavke, uključujući i tu nekakvu autorizaciju porezne. To se vjerojatno neće moći falsificirati, a ljudi će vrlo brzo shvatiti što treba biti na računu. Ako dobiju račun bez toga, mogu ga prijaviti (što će se navodno nagrađivati sa 500 kuna), i vjerojatno i hoće.
Mislim da će ovo prilično srediti poslovanje na crno u državi.

alenfelt
08.11.2012., 20:12
Citam na txt da nema placanja gotovinom preko 5k kuna. Wtf? Pa meni 80% proizvoda preko 5k,znaci, svski proizvod preko 5k kuna dole za bankarsku proviziju ili sta?

bilokoje
08.11.2012., 20:22
Nisam to vidjela u prijedlogu zakona, doduše samo sam ga preletjela. Jesi čitao?

bilokoje
08.11.2012., 20:26
Evo, mislim da si krivo shvatio:

Ovim člancima propisuje se mogućnost plaćanja gotovim novcem između obveznika fiskalizacije. Za potrebe ovih članka gotovim novcem smatraju se plaćanja u novčanicama i kovanicama. Ograničava se mogućnost plaćanja na ovaj način između sudionika do iznosa od 5.000,00kn. S obzirom da ovi obveznici posluju s gotovinom propisuje se i kada moraju prikupljeni novac položiti na račune otvorene u bankama. Propisivanje odredaba o blagajničkom maksimumu predstavlja izuzetno važne odredbe koje omogućavaju uspješnu provedbu postupka ovrhe.

Znači to je od firme do firme plaćanje

freelancer
09.11.2012., 08:18
Ja ću reći ovdje samo konačno!
I čestitam druže Slavko! :s
A političko-debatnu raspravu sam obavio na politici.
Ni lipica nesmije proletjeti bez nadzora i bez plaćanja poreza.
To i jeste temeljnja smisao ove i svake Države i svih njenih građana.
Kome nije dobro... neka izvoli...

ceha
09.11.2012., 09:49
Članak 28.
(1) Ovim člankom uređuje se plaćanje između obveznika fiskalizacije gotovim
novcem.
(2) Gotov novac, u smislu ovog članka, jesu novčanice kune i kovani novac kune i
lipe. Plaćanje gotovim novcem jest izravna predaja gotovog novca između sudionika u
plaćanju, uplata gotovog novca na račun i isplata gotovog novca s računa.
(3) Obveznik fiskalizacije može plaćati gotovim novcem drugom obvezniku
fiskalizacije, ako drugačije nije propisano posebnim poreznim propisom:
- za nabavu proizvoda i usluga do iznosa od 5.000,00 kuna po jednom računu,
- za potrebe opskrbe ovlaštenih mjenjača gotovim novcem,
- za namjene na temelju posebne odluke ministra financija.
Obveznik fiskalizacije može plaćati gotovim novcem građanima, osim za namjene koje se,
prema propisima koji uređuju porez na dohodak, plaćaju putem računa građanina. Svaku
isplatu gotovog novca građanima, obveznik fiskalizacije j edužanevidentiratiprema
posebnimpropisimapremakojimavodiposlovneknjige.
(4)Obveznikfiskalizacijej edužangotovnovac,iznadvisine određenog blagajničkog
maksimuma temeljem članka 29. ovoga Zakona, primljen tijekom dana po bilo kojoj osnovi
uplatiti na svoj račun otvoren kod banke istog dana, a najkasnije idućeg radnog dana.
(5) Obveznik fiskalizacije, koji na računima u banci ima evidentirane neizvršene
obveze za plaćanje, čiji je redoslijed plaćanja propisan posebnim propisima, ne može plaćati
gotovim novcem i/il i zadržati gotov novac u blagajni.
(6) Obveznik fiskalizacije iz stavka 5. ovog članka dužan j e primljeni gotov novac
uplatiti na svoj račun za redovno poslovanje u banci odmah, a najkasnije idući radni dan.

Zanimljivo ovo boldano zar ne :zubo:

miky0
09.11.2012., 09:59
bigboom, problem je u tome što ovi računi moraju imati točno određene stavke, uključujući i tu nekakvu autorizaciju porezne. To se vjerojatno neće moći falsificirati, a ljudi će vrlo brzo shvatiti što treba biti na računu. Ako dobiju račun bez toga, mogu ga prijaviti (što će se navodno nagrađivati sa 500 kuna), i vjerojatno i hoće.
Mislim da će ovo prilično srediti poslovanje na crno u državi.

Ovo gospodarstvo na zivotu jos kako-tako drzi poslovanje na crno,sto znaci kad se uskrati ta mogucnost,gospodarstvo u RH vise nece postojat.

Ako je gospodarstvo debilnim potezima pocelo umirat skegrovom poreznm politikom iz '98,sad ce s fiskalizacijom pod linicem konacno i crknit.

ceha
09.11.2012., 10:01
ovako u poreznu se neće slati stavke neko samo ukupna vrijednost računa i razvrstavanje po porezima, tako da provjera stavki je moguća samo ako se prijavi račun (koji na sebi mora imati JIR - od porezne, ZKI od izdavatelja), a ako nema ta dva podatka (JIR ne mora imati na računu kupca ali nakon dva dana mora imati na kopiji računa). E sad porezna dođe u kontrolu s računom koji na sebi ima samo ZKI onda izdavatelj mora imati taj račun s tim ZKI i JIR (u programu može biti ne mora na papiru) i mora imati isti ukupni iznos (vjerojatno i stavke ako ga porezna ima na papiru). isti operater, datum, vrijeme i porezni broj.

ili ukratko
Računi bez ZKI su nevažeći. (porezni prekršaj ako je tako izdan)
Računi bez JIR su važeći samo ako kopija kod izdavatelja ima broj JIR-a (rok za prijavu poreznoj je dva dana) i sve iste podatke prijavljene PU. (porezni prekšaj ako postoji takav račun)
Računi s ZKI i JIR ako nemaju pravilan redoslijed brojanja su također nevaljali. :zubo: (porezni prekršaji)
Zatim ako imate prodaju veleprodajnih računa za gotovinu također se mora slati poreznoj, veleprodajni preko žira se ne moraju slati ali redoslijed brojeva ako ste imali gotovinu se mora poštivati :zubo:.
recimo
- 5 računa preko žira (brojevi 1-5)
- 1 račun gotovina (broj 6)
- 3 računa preko žira (brojevi 7-9)
- 1 račun kartica (broj 10)
- itd.
brojevi od 1-5 i 7-9 se ne moraju slati (mogu), brojevi 6 i 10 se moraju slati (fiskalizirati) ali redoslijed se brojeva mora poštivati

alenfelt
09.11.2012., 10:09
Znači to je od firme do firme plaćanje

Ako je tako, to mi odgovara, a i ima logike neke.

Ja prvi za to da se uvede red u poslovanje ........ :mig:

Topla piva
09.11.2012., 13:20
Meni se cini da nista od toga. Ne bi li se neki "uplasili" i poceli prijavljivati vise prometa. U mjesec dana uvesti svima internet, programe i sve to spojiti u poreznu - ne moguce.
Da su u pitanju naljepnice koje treba poljepiti svima na vrata, trebalo bi duze vremena.

ceha
09.11.2012., 13:40
@topla piva
programi se već rade (i nije neka velka matematika za postojeće programe)
internet veliki i srednji sigurno imaju (prvi koji su na redu)
većina ugostitelja ima internet (skoro da nema kafića iz kog se ne mogu s WIFI spojiti na internet)

ostali tek od 1.4. ili 1.7 ovisno o djelatnosti

problem mogu imati oni koji nisu na stalnom održavanju programa (oni bi mogli imat problem s cijenom naravno)

Topla piva
09.11.2012., 14:01
@topla piva
većina ugostitelja ima internet (skoro da nema kafića iz kog se ne mogu s WIFI spojiti na internet)

problem mogu imati oni koji nisu na stalnom održavanju programa (oni bi mogli imat problem s cijenom naravno)
Ako govoris za Zg onda si djelomicno u pravu. Sto je sa zabitima izvan Zg-a?
Ne znam ko to radi (uvodi te programe) ali treba obici sva ta mjesta po cjeloj hr i to instalirati. Pa neki misle da imaju, pa ipak nemaju...
Tak su plasili sa ovim porezom na nekretnine/imovinom, pa smola.
Zar stvarno mislis da bi se ovi u poreznoj odrekli slobodnih praznickih dana, da bi 2.1. sjeli za stol pripremljeni. Samo to uzmi u obzir i sve bu ti jasno.

ceha
09.11.2012., 14:05
pa instaliranje programa treba obaviti već u 12 mjesecu a ne 1.1. :zubo:

a softverski dio u PU već radi (kao demo za testiranje proizvođačima softvera)

Topla piva
09.11.2012., 14:29
[QUOTE]pa instaliranje programa treba obaviti već u 12 mjesecu a ne 1.1. :zubo:
Zbilja?:504: Koliko se ceka na adsl? Vec 30 km od Zg-a, je sve u komi sto se toga tice ( po selendrama).
a softverski dio u PU već radi (kao demo za testiranje proizvođačima softvera)
Jaka stvar.

ceha
09.11.2012., 14:38
[QUOTE=ceha;42140560]Zbilja?:504: Koliko se ceka na adsl? Vec 30 km od Zg-a, je sve u komi sto se toga tice ( po selendrama).
Jaka stvar.

A čuj tako je i nama odgovoreno na sastanku u HGK, ja sam samo glasnik. :zubo:

a za komunikaciju ne traba adsl može i modem nije u pitanju neka velika količina podataka. :zubo:

btw. ako ne mogu imati internet onda će morati zadužiti paragon blokove u PU (ali će to morati dokazati kako piše u zakonu).

Topla piva
09.11.2012., 15:00
[QUOTE=Topla piva;42140873]

A čuj tako je i nama odgovoreno na sastanku u HGK, ja sam samo glasnik. :zubo:

a za komunikaciju ne traba adsl može i modem nije u pitanju neka velika količina podataka. :zubo:

btw. ako ne mogu imati internet onda će morati zadužiti paragon blokove u PU (ali će to morati dokazati kako piše u zakonu).
Zar zbilja mislis da ce svi biti sposobni (po cjeloj hr) to sve napraviti u roku od 25 dana?

bigboom
09.11.2012., 20:39
znan lika sta radi u ht i kaze da nikad nisu imali veču navalu na maxadsl XD jer van velikih gradova jedino ht ima internet veze

dado 25
10.11.2012., 06:54
molim da mi netko da odgovor da li treba fiskalna kasa

djelatnost je deklarirana prema NKD kao 47.8 trgovina na malo na štandevima i tržnicama
a prodaja se vrši dijelom u čvrstom objektu 12m2 (recimo tipa kiosk) u koji se ulazi i dijelom ispred tog objekta što znači na otvorenom prostoru , a sve u sklopu tržnice. Objekt je priključen na el. energiju.

Hvala

fiser
10.11.2012., 07:09
A šta je sa registar kasama?One dakle tehički nisu prihvatljive ili ima i za njih nekakvo rješenje?

zac1608
10.11.2012., 08:48
A šta je sa registar kasama?One dakle tehički nisu prihvatljive ili ima i za njih nekakvo rješenje?
Koliko znam nema, ali i to ovisi o registar kasi, tj. koliko je tehnoloski napredna i da li podrzava da recimo preko nekog hw interfacea u trenutku zakljucenja racuna zatrazi podatak i da ga hw interface isporuci (jir)

peropopero
10.11.2012., 09:21
@topla piva

Meni stalno nije jasno zašto ljudi (većina) misli da je cijeli svijet njihov kvart u Zg iz kojeg cijeli život nisu izašli ili bi se izgubili u kvartu pored? Koliko ima "selskih" birtija u mjestima gdje se u cijelom selu ne može dobiti ADSL. Odite prema Kašini i skrenite lijevo ili desno pa da vidite kako je tamo. Ili prema Botincu malo lijevo ili desno. Ili prema Čiću pa malo skrenite s glavne ceste. ILI, Vlaška ulica (centar Zagreba) gdje još uvijek nema mogućnosti ADSLa jer nemaju mjesta po centralama. Da se ti ljudi prikopčaju na modem pa da čekaju dok modem otpjeva svoje kako bi iz izdali račun? Ili da budu 0-24 spojeni na net preko modema što je preeeejeftino?

Šta sa programima? To će platiti sveti Petar? Instalirati će ih Linić? Koliko sranja je bilo sa promjenom PDVa što je samo jedan običan broj u programu?

Do sada sam čak uzimao račune ali od sada ću svima reći da si uzmu račun i daju ga nekom drugom da mogu varati smrdljivu državu ili ću ih tražiti da mi ga uopće ne izdaju. Pederi će dokrajčiti sve koji su imalo radili.

apis16268
10.11.2012., 09:58
molim da mi netko da odgovor da li treba fiskalna kasa

djelatnost je deklarirana prema NKD kao 47.8 trgovina na malo na štandevima i tržnicama
a prodaja se vrši dijelom u čvrstom objektu 12m2 (recimo tipa kiosk) u koji se ulazi i dijelom ispred tog objekta što znači na otvorenom prostoru , a sve u sklopu tržnice. Objekt je priključen na el. energiju.

Hvala

Prema prvom prijedlogu-ne, međutim, sada je izuzeta prodaja na tržnicama i otvorenim prostorima samo vlastitih poljoprivrednih proizvoda, a sva druga prodaja na tržnicama i otvorenim prostorima obuhvaćena je fiskalizacijom.

Evo ti u nastavku cijeli tekst Zakona, a obrati pažnju na članak 5., jer je u njemu nabrojeno ono što ne ulazi u fiskalizaciju.

http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/dokumenti/KPZ%20o%20fiskalizaciji%20u%20prometu%20gotovinom% 20071112%20(3).pdf

Čini mi se bitnim naglasiti, da se, kod dohodaša (dobitaše ne spominjem) fiskalizacija provodi samo na obveznicima poreza na dohodak koji se bave samostalnom djelatnošću, bilo da vode poslovne knjige, bilo da su paušalci.

Zašto naglašavam? Postoji još jedna grupa dohodaša iz grupe dohotka od imovine, koji uopće nisu obuhvaćeni fiskalizacijom (primjer: iznajmljivanje postelja turistima) bilo da su paušalci, bilo da vode poslovne knjige, nikad, tako da ne ulaze u investicije za opremu i certifikat, ako ne moraju.

wand_1
10.11.2012., 10:24
Meni stalno nije jasno zašto ljudi (većina) misli da je cijeli svijet njihov kvart u Zg iz kojeg cijeli život nisu izašli ili bi se izgubili u kvartu pored? Koliko ima "selskih" birtija u mjestima gdje se u cijelom selu ne može dobiti ADSL. Odite prema Kašini i skrenite lijevo ili desno pa da vidite kako je tamo. Ili prema Botincu malo lijevo ili desno. Ili prema Čiću pa malo skrenite s glavne ceste. ILI, Vlaška ulica (centar Zagreba) gdje još uvijek nema mogućnosti ADSLa jer nemaju mjesta po centralama. Da se ti ljudi prikopčaju na modem pa da čekaju dok modem otpjeva svoje kako bi iz izdali račun? Ili da budu 0-24 spojeni na net preko modema što je preeeejeftino?

:rofl: I što bi sad zbog toga što netko nekome nije zgodno imati internet, ne treba donositi zakon o fiskalizaciji, nego treba ostaviti ovako da prijavljuju svi skupa po 100 kuna dnevno prometa ?

Tko nema internet, izdavat će obične račune koji su ovjereni od Porezne uprave i gotovo.

Neće proračun patiti puno od onih birtija koje su toliko jadne da nemaju niti internet...onda nemaju baš niti prometa..

Do sada sam čak uzimao račune ali od sada ću svima reći da si uzmu račun i daju ga nekom drugom da mogu varati smrdljivu državu ili ću ih tražiti da mi ga uopće ne izdaju. Pederi će dokrajčiti sve koji su imalo radili.

Jel tebi normalno da kafići u ovoj državi prijavljuju prosječno 100 kuna dnevno, uključujući sezonu, ljeto ? Uz napomenu da je to samo PROMET, a ne visina poreza. Financijski rezultat je najčešće gubitak, tako da tu poreza na dobit i dohodak nema, a PDV se naštima prema ulaznim računima tako da ne ispadne puno...

Pa gdje ćeš više od toga varati državu..zar im još trebaju i tvoji savjeti ?

Utajiš 80-90% onoga što si trebao prijaviti i onda ne platiš ni ono što si sam prijavio i izađeš na listi dužnika na internetu i onda još nešto imaš za reći kako je nepravedno pokušati uspostaviti red kod prijave poreza :lol:

Koja država, jebote..

Fitz
10.11.2012., 10:31
Molio bi pomoć ili objašnjenje, ako se nekome da objasniti, a vjerujem da ima drugih sličnih slučajeva na forumu i da bi objašnjenje i drugima mnogo značilo.
Osobno se ne razumijem u to, a i nemam koga pitati jer je sve u povojima, pa vjerujem da vi ovdje ipak bolje znate.

Dakle, imam uslužni obrt, zaposlena jedna osoba (vlasnik) i povremeno još jedna (pomoćni radnik). Godišnje imam do 80-100 računa, od kojih je 60-80 gotovinskih. Nekad je to bilo više, ali to je sad nevažno. Prosječan iznos računa je između 2000 i 4000kuna s PDV-om, a godišnji promet je manji od 200 000 kuna i planiram izaći iz sustava PDV-a 2014. godine (sljedeće ne mogu zbog amortizacija).

Trenutno račune pišem u Excelu, ovjeravam žigom i potpisom, a novac nosim mjesečno u banku, ostavljam dio koji treba za plaćanje obveza, ostalo podižem. Nikakve fizičke kase nemam. Internetsku vezu imam, kao i nekoliko računala, od kojih bi jedno mogla biti kasa.

Nisam protivnik promjena i nemam ništa protiv istih ako nose boljitak, ali volio bi znati na što se točno moram spremiti za 1.4.2013. godine.
Moram li nabaviti poseban program za pisanje računa na računalu koji se spaja s FINA-om, ili će biti omogućeno manualno generiranja JIR-a, te upisivanje u postojeće obrasce?
Moram li nabaviti fizičku kasu u koji se sprema novac do 10 000kuna, koji se potom mora nositi u banku?
Mora li to računalo, "pc kasa", biti cijeli dan upaljeno i spojeno na internet, ili ga je dovoljno upaliti samo kad se piše račun? Podsjećam da imam 1-2 računa u tjednu i zaista ne vidim smisla da mi računalo troši struju cijeli dan.

Investiciju od koje tisuće kuna u program neću smatrati nečim posebnim, oprema za rad me košta puno više, samo smatram da je to čisto bacanje novca za 100 računa godišnje.

I za kraj: hoće li se što promijeniti nakon što 2014. izađem iz sustava PDV-a glede obveze za fiskalizacijom, prema trenutnim zakonima?
Hvala

apis16268
10.11.2012., 13:02
Trebat ćeš imati neki program za pisanje računa, koji će se moći internetom spajati sa poreznom, putem certifikata.
Ovdje ima dosta informatičara koji me mogu nadopuniti, ukoliko postoji neki drugi način.
Veza sa poreznom treba biti uspostavljena samo u slučaju izdavanja računa kojeg kupac plaća u gotovini (podrazumijeva i čekove i kartice), inače ne.
Računi za negotovinska plaćanja se ne trebaju slati u poreznu pa ti internetska veza ne treba biti nužno uključena.
Ne moraš imati posebnu blagajnu za odlaganje novca, dovoljno je da ga držiš na način koji omogućava uvid u stanje novca (iako se ovo odnosi više na trgovine i ugostitelje, a manje na uslužne djelatnosti, međutim bolje je tako postupati, sada kada je propisano da se utržak mora polagati najkasnije idući dan i kada je propisan blagajnički maksimum, koliko god to bilo pomalo apsurdno propisivati nekome, koji garantira cijelom svojom privatnom imovinom u slučaju lošeg poslovanja i duga iz djelatnosti).
01.01.2014. ti se ništa bitno neće promijeniti, izlaskom iz sustava PDV-a, jer ćeš i nadalje voditi poslovne knjige, budući da si iznad granice prometa od 149.500,00 kn, kada možeš u paušalce, ako želiš.
Obrtnička komora traži podizanje granice paušalnog oporezivanja na 230.000,00 kn, možda im uspije do 01.01.2014. kada misliš izaći iz sustava PDV-a.

Topla piva
10.11.2012., 13:07
Neće proračun patiti puno od onih birtija koje su toliko jadne da nemaju niti internet...onda nemaju baš niti prometa..Pa najpoznatije su seoske birtije koje imaju internet. Spojis traktor na internet dok ispijas mali ljuti:lol:
Inace nema prometa u njima:504:

peropopero
10.11.2012., 13:37
:rofl: I što bi sad zbog toga što netko nekome nije zgodno imati internet, ne treba donositi zakon o fiskalizaciji, nego treba ostaviti ovako da prijavljuju svi skupa po 100 kuna dnevno prometa ?

Tko nema internet, izdavat će obične račune koji su ovjereni od Porezne uprave i gotovo.

Neće proračun patiti puno od onih birtija koje su toliko jadne da nemaju niti internet...onda nemaju baš niti prometa..

Jel tebi normalno da kafići u ovoj državi prijavljuju prosječno 100 kuna dnevno, uključujući sezonu, ljeto ? Uz napomenu da je to samo PROMET, a ne visina poreza. Financijski rezultat je najčešće gubitak, tako da tu poreza na dobit i dohodak nema, a PDV se naštima prema ulaznim računima tako da ne ispadne puno...

Pa gdje ćeš više od toga varati državu..zar im još trebaju i tvoji savjeti ?

Utajiš 80-90% onoga što si trebao prijaviti i onda ne platiš ni ono što si sam prijavio i izađeš na listi dužnika na internetu i onda još nešto imaš za reći kako je nepravedno pokušati uspostaviti red kod prijave poreza :lol:

Koja država, jebote..

Radi se (opet) o tome da se zbog par njih jebe cijeli sustav. Ako znaju da neki godinama imaju dnevni promet 68 kuna, koji kurac mu ne sjednu ispred birtije na sat vremena i vide da li je stvarno toliko ili više? Kada već znaju da prijavljuju toliko prihoda a Slavko kaže da zna.

Ja ću iz principa raditi kako sam napisao.

Prvo su ukinuli povrat poreza do 12 000 po kategoriji pa ukupno pa digli poreze, pa krizni porez, pa povećali cijene svega pa ...
Neka nam se napuše više. I ne, nemam birtiju.

Koliko selskih birtija treba internet kada u cijelom selu nema parica za ADSL? Treba mu internet da bi seljak mogao putem tableta ili laptopa update-ati software traktora ili??? :lol:

Šta će se dogoditi kada crkne komp a hoće to crknuti, vjeruj mi? Tko će ti ga popraviti za 5 minuta da možeš dalje izdavati račune? Šta ako nema nikoga da to napravi tjedan dana a bome se zna dogoditi u "pripizdinama"? Šta kada crkne matična pa ne možeš više naći istu takvu (staru par godina) da ne moraš kupiti novu licencu za Windowse koja je bar 700 kuna pa to opet instalirati, plaćati...? Šta kada ti MUP kaže da si dužan uplatiti 100€ da ti odblokiraju komp tj. upadne ti virus a ti u pripizdini gornjoj i nema ti tko doći počistiti virus bar preko vikenda kada ti je najveći promet? Evo, daj odgovore na pitanja samo u ovom paragrafu.

Ne znaš? Naravno, kao i Slavko, ali udri svima na cesti bičem po leđima zato što je netko pljunuo na cestu samo zato što si nesposoban uhvatiti pljuvača.

Topla piva
10.11.2012., 14:40
Ne znaš? Naravno, kao i Slavko, ali udri svima na cesti bičem po leđima zato što je netko pljunuo na cestu samo zato što si nesposoban uhvatiti pljuvača.
70% ce ih zatvoriti, bas me onda zanima racunica

koka36
10.11.2012., 15:11
70% ce ih zatvoriti, bas me onda zanima racunica

Pa nek zatvori i 90%....
Idete mi na onu stvar s vašim vrlim obrtnicima i privatnicima koji mogu poslovati jedino ako rade na crno i pljačkaju državu...
Jel vama jasno da je tih 90% nelojalna konkurencija svima ostalima koji žele raditi i rade po zakonima ove države...

Dear Prudence
10.11.2012., 15:13
Šta će se dogoditi kada crkne komp a hoće to crknuti, vjeruj mi? Tko će ti ga popraviti za 5 minuta da možeš dalje izdavati račune? Šta ako nema nikoga da to napravi tjedan dana a bome se zna dogoditi u "pripizdinama"? Šta kada crkne matična pa ne možeš više naći istu takvu (staru par godina) da ne moraš kupiti novu licencu za Windowse koja je bar 700 kuna pa to opet instalirati, plaćati...? Šta kada ti MUP kaže da si dužan uplatiti 100€ da ti odblokiraju komp tj. upadne ti virus a ti u pripizdini gornjoj i nema ti tko doći počistiti virus bar preko vikenda kada ti je najveći promet? Evo, daj odgovore na pitanja samo u ovom paragrafu.

Joj ne drami. Oće mu Linić i wallpaper birati:facepalm: Snaći će se jednako kako se snađe i kad mu se dogodi kad pukne s pivom u pol 9 u subotu navečer....
Gledaj to drugačije....nekim ugostiteljima se NIKADA nije dogodilo da puknu s cugom ;)

Topla piva
10.11.2012., 15:17
Pa nek zatvori i 90%....
Idete mi na onu stvar s vašim vrlim obrtnicima i privatnicima koji mogu poslovati jedino ako rade na crno i pljačkaju državu...
Jel vama jasno da je tih 90% nelojalna konkurencija svima ostalima koji žele raditi i rade po zakonima ove države...
A jel tebi jasno da sa tolikim davanjima drzavi ne mogu drugacije opstati.
Znaci trebao bih raditi 24/7 da bi tamo neki jajani primali placu. Radije cu doma sjediti.

Fitz
10.11.2012., 15:25
Trebat ćeš imati neki program za pisanje računa, koji će se moći internetom spajati sa poreznom, putem certifikata.
Ovdje ima dosta informatičara koji me mogu nadopuniti, ukoliko postoji neki drugi način.
Veza sa poreznom treba biti uspostavljena samo u slučaju izdavanja računa kojeg kupac plaća u gotovini (podrazumijeva i čekove i kartice), inače ne.
Računi za negotovinska plaćanja se ne trebaju slati u poreznu pa ti internetska veza ne treba biti nužno uključena.
Ne moraš imati posebnu blagajnu za odlaganje novca, dovoljno je da ga držiš na način koji omogućava uvid u stanje novca (iako se ovo odnosi više na trgovine i ugostitelje, a manje na uslužne djelatnosti, međutim bolje je tako postupati, sada kada je propisano da se utržak mora polagati najkasnije idući dan i kada je propisan blagajnički maksimum, koliko god to bilo pomalo apsurdno propisivati nekome, koji garantira cijelom svojom privatnom imovinom u slučaju lošeg poslovanja i duga iz djelatnosti).
01.01.2014. ti se ništa bitno neće promijeniti, izlaskom iz sustava PDV-a, jer ćeš i nadalje voditi poslovne knjige, budući da si iznad granice prometa od 149.500,00 kn, kada možeš u paušalce, ako želiš.
Obrtnička komora traži podizanje granice paušalnog oporezivanja na 230.000,00 kn, možda im uspije do 01.01.2014. kada misliš izaći iz sustava PDV-a.

OK, hvala na pojašnjenju! :)
Valjda će na vrijeme lešinari počet nazivat ili mi knjigovođa koji program preporuči, pa kupim i to je to. Valjda postoje neki programi koji su prilagođeniji uslužnim djelatnostima, da nisu striktno proizvod-cijena, ali to sad nije tema i nije važno :). Probat ću se prilagodit što prije moguće, pa da sam miran. I tako mi ništa ne znači zna li porezna za račun ili ne, jer račune nikad nisam brisao ili prepravljao. I tako moram voditi jednu drugu paralelnu evidenciju pa se računi moraju slagati.

Što se tiče polaganja novca iznad blagajničkog maksimuma, pretpostavljam da ću kao i do sada isti novac moći odmah i podignuti? Nekako mi je ovo redundancija i beskorisno ako već porezna zna za sve odmah, njima doprinose i pdv moram platiti, ali ajde.

Za 1.1.2014. je onda OK, ako već kupim program, platim certifikate i ostalo, neka ostane kako je.

Radi se (opet) o tome da se zbog par njih jebe cijeli sustav. Ako znaju da neki godinama imaju dnevni promet 68 kuna, koji kurac mu ne sjednu ispred birtije na sat vremena i vide da li je stvarno toliko ili više? Kada već znaju da prijavljuju toliko prihoda a Slavko kaže da zna.

...

Koliko bi ljudi i inpektora trebalo zaposliti da to sve obave i koliko bi to trajalo :confused:.

Što se tiče interneta - zašto ne mobilni internet? Nekako ne vjerujem da za dobivanje JIR-a treba neka velika brzina i velik promet, pa bi vjerojatno i najosnovnija GPRS brzina zadovoljila s recimo paketom od 100MB, a svakako je dostupnija i jeftinija od aDSL-a, a posebno od spajanja modemom. VIP nudi paket od 1GB prometa za 70kn mjesečno u pretplati, to je jeftinije od maxadsla bez ikakvog prometa. Ukoliko je ranije objašnjeno da ne može mobilni zbog nečeg - oprostite mi, ali inače ne vidim čemu uvođenje adsla, posebno ne u Vlaškoj u ZG.

Kvar računala nema veze s fiskalizacijom, kvarovi se događaju i sada kad postoje PC kase bez fiskalizacije i kako se računi pišu u tom slučaju sada, pisat će se i nakon fiskalizacije.

koka36
10.11.2012., 15:31
A jel tebi jasno da sa tolikim davanjima drzavi ne mogu drugacije opstati.
Znaci trebao bih raditi 24/7 da bi tamo neki jajani primali placu. Radije cu doma sjediti.

Ako nemre opstati nek propadne, onaj ko može bu onda imao više posla i zaposlit če više ljudi koji bu napokon dobili plaču onako kako treba sa plačenim doprinosima i sve ostalo...
Ne kužim tu vašu logiku da podržavate protuzakonito poslovanje i onda se čudite povečanju poreza.....

Topla piva
10.11.2012., 15:31
OK, hvala na pojašnjenju! :)
[QUOTE]Koliko bi ljudi i inpektora trebalo zaposliti da to sve obave i koliko bi to trajalo
Pa trenutno ih sigurno ima previse:lol: Uzmemo li u obzir da su u svakoj opcini zauzeli cjeli kat, te da je jedan za slovo A, drugi za slovo B,....

lostcase
10.11.2012., 15:32
Koliko bi ljudi i inpektora trebalo zaposliti da to sve obave i koliko bi to trajalo :confused:.

Nijednog. Da krenu radit kak spada bilo bi dosta da kazne jednog u svakom mjestu za pocetak. Ne mislis valda da ce ostali nastavit s politikom i cekat dok insepkcija dodje do njih.

koka36
10.11.2012., 15:34

Ja ću iz principa raditi kako sam napisao.

Prvo su ukinuli povrat poreza do 12 000 po kategoriji pa ukupno pa digli poreze, pa krizni porez, pa povećali cijene svega pa ...
Neka nam se napuše više. I ne, nemam birtiju.

Koliko selskih birtija treba internet kada u cijelom selu nema parica za ADSL? Treba mu internet da bi seljak mogao putem tableta ili laptopa update-ati software traktora ili??? :lol:

Kakve veze ima matična s windowsima i licencom za isti... Inače licenca ti važi za bilo koji kompjuter....

Topla piva
10.11.2012., 15:37
Ako nemre opstati nek propadne, onaj ko može bu onda imao više posla i zaposlit če više ljudi koji bu napokon dobili plaču onako kako treba sa plačenim doprinosima i sve ostalo...
Ne kužim tu vašu logiku da podržavate protuzakonito poslovanje i onda se čudite povečanju poreza.....
Ne kuzim niti ja logiku da ih u drzavnim firmama ima 50% vise, pa rade.
Logiku da jedan jajan ima cistacicu, spremacicu, sofera, tajnicu, pomocnicu tajnice (neki dan cuo da postoji takav izraz kod nas)....a to sve moze sam raditi.
Ako slinic ne moze izracunati da sa tolikim davanjima jednostavno ne mozes raditi (a da ne muljas), niti opstati onda tu nesto ne stima. Znaci nisu samo mali u pitanju, nego apsolutno svi.

Dear Prudence
10.11.2012., 15:40

Mnogi gazde birtija i sjedi doma... ide im i mirovina i zdravstveno, a konobari dobivaju lovu na crno...

koka36
10.11.2012., 15:46
Ne kuzim niti ja logiku da ih u drzavnim firmama ima 50% vise, pa rade.
Logiku da jedan jajan ima cistacicu, spremacicu, sofera, tajnicu, pomocnicu tajnice (neki dan cuo da postoji takav izraz kod nas)....a to sve moze sam raditi.
Ako slinic ne moze izracunati da sa tolikim davanjima jednostavno ne mozes raditi (a da ne muljas), niti opstati onda tu nesto ne stima. Znaci nisu samo mali u pitanju, nego apsolutno svi.

Kako se lako uvjek izvlačiti na druge. Ja radim na crno jer tamo neki ne radi nebitno što sam bar jednog člana familije zaposlio među te koji ne rade.....
Dakle vi se zalažete da ukinemo državu.....

Topla piva
10.11.2012., 15:50
Kako se lako uvjek izvlačiti na druge. Ja radim na crno jer tamo neki ne radi nebitno što sam bar jednog člana familije zaposlio među te koji ne rade.....
Dakle vi se zalažete da ukinemo državu.....
Treutno vecina onih koji imaju hrpu poreznog duga rade. Pa to valjda nesto govori o sustavu.

koka36
10.11.2012., 15:57
Treutno vecina onih koji imaju hrpu poreznog duga rade. Pa to valjda nesto govori o sustavu.

Ne kužim poantu????
Dakle po tebi bi trebalo ukinuti sve poreze i davanja kako bi ti "jadnici " mogli poslovati...
A ukinuti mirovine, naravno ti ne uplačuju mirovinsko za svoje radnike. Zdrastveno osiguranje jer ne uplačuju ni zdrastveno...
Ukinuti i policiju i sve ostale jer ti ne uplačuju ni porez...

Samo šta bu onda taj uspješni poslodavac kad ga radnici nabiju na kolac i pokradu sve što ima jer nemaju ni mirovinsko ni zdrastveno ni bilo šta drugo...

Topla piva
10.11.2012., 16:13
[QUOTE]Ne kužim poantu????
Naravno da ne kuzis kada to ne radis:).
Dakle po tebi bi trebalo ukinuti sve poreze i davanja kako bi ti "jadnici " mogli poslovati...
Ako rade reda, slazem se sa time da ga rade i pozdravljam to ali neka rade red i doma.

Topla piva
10.11.2012., 16:45
Mnogi gazde birtija i sjedi doma... ide im i mirovina i zdravstveno, a konobari dobivaju lovu na crno...
Znatizelje radi samo pitam. Zakaj si onda ne otvoris birtiju ako je to samo tak!?
Siguran sam da nakon cjelog dana sjedenja navecer dodu po novce da se malo protegnu.

knjiza
10.11.2012., 18:48
... sada kada je propisano da se utržak mora polagati najkasnije idući dan...

zar to nije samo za "blokirane"?

edit: vidim da je za sve

laser
10.11.2012., 20:32
Jebe mu mater netko je godinama kopao nos i uzimao plaču dok se prijavljivao dnevni promet od 50 kn .netko je kopao nos dok se stvarao dug od pun kurac milijardi kuna .

Pa gospodo odjebite sve neradnike koji dvadeset godina nerade ništa nego kopaju nos i naplati te se od njihove imovine i biti će dosta i pdv od 15 % i,paušalni porez .

Pun mi je kurac političara bez ikakve odgovornosti .

apis16268
11.11.2012., 09:07
Jebe mu mater netko je godinama kopao nos i uzimao plaču dok se prijavljivao dnevni promet od 50 kn .netko je kopao nos dok se stvarao dug od pun kurac milijardi kuna .

Pa gospodo odjebite sve neradnike koji dvadeset godina nerade ništa nego kopaju nos i naplati te se od njihove imovine i biti će dosta i pdv od 15 % i,paušalni porez .

Pun mi je kurac političara bez ikakve odgovornosti .

Tebi i svima drugima kojima proradi žuč o spominjanju 50 kn ili 100 kn dnevnog ....., ali nisi dobro zapamtio čega i cijelu priču okrećeš naglavačke.

Predlagači zakona su analizirali dnevne dohotke, a to je sasvim druga priča. To je razlika primitaka i izdataka na razini dana.
Značenje na razini mjeseca bi bilo: Kada platiš troškove, plaće radnicima sa pripadajućim doprinosima, troškove režija, cijeli PDV, sva parafiskalna davanja, ..... itd., ostane ti 50 kn x broj radnih dana dohotka.
Drugim riječima: plati si PDV, doprinose, druga parafiskalna davanja .... državi,
a ona kaže: hej, dohodak ti je mali, hoću još!!!

Sigurno ne treba razmišljati o onima, kojima knjige nisu nikakvo pokazalo stvarnih primanja i "friziraju" rezultate, već razmišljam o onima, kojih zasigurno ima popriličan broj, koji pošteno rade svoj posao, nisu dužni ni Bogu ni ljudima, a kad zatvore tu mizeriju od koje ipak žive i nisu bili kruha gladni i krenu obijati naše vrle institucije pa, na primjer, shvate kako nemaju pravo na novčanu naknadu u slučaju nezaposlenosti i ostanu bez ikakvih primanja, u zemlji gdje je zaštita ugroženih građana svedena na nulu, dok se za ogromne plaće (s gledišta nezaposlenog čovjeka) koje se dijele državnim službenicima (u širem smislu), zadužujemo na sve strane po svijetu, a njihovi sindikalisti vode sudske sporove i pokazuju kako ih boli dupe za sve druge, osim njih samih.
O tome razmišljam i nije mi drago čuti kako je 3.ooo kn mizerija, ako se misliš baviti biznisom, ako ju ne možeš skupiti i kupiti opremu, potrebnu u fiskalizaciji.

hektordog
11.11.2012., 09:45
Tebi i svima drugima kojima proradi žuč o spominjanju 50 kn ili 100 kn dnevnog ....., ali nisi dobro zapamtio čega i cijelu priču okrećeš naglavačke.

Predlagači zakona su analizirali dnevne dohotke, a to je sasvim druga priča. To je razlika primitaka i izdataka na razini dana.
Značenje na razini mjeseca bi bilo: Kada platiš troškove, plaće radnicima sa pripadajućim doprinosima, troškove režija, cijeli PDV, sva parafiskalna davanja, ..... itd., ostane ti 50 kn x broj radnih dana dohotka.
Drugim riječima: plati si PDV, doprinose, druga parafiskalna davanja .... državi,
a ona kaže: hej, dohodak ti je mali, hoću još!!!

istina, ja radim za sebe, ponekad uzmem nekog na ugovor o djelu, zaradim plaću, platim sve šta treba i nisam dužan nikome. Na kraju ostane neka mala dobit koja je njima premala. Ne shvaćaju da je meni dobit moja plaća, koju zaradim za 3-4 sata rada i nemam šefa koji će mi određivati koliko i šta ću raditi. Šta bi trebao, raditi više da oni više dobiju, ne želim. Meni je dobro, imam dovoljno.

scarreedd
11.11.2012., 14:50
Kako me ljute glupi neuki novinari koji su krivo tu priču pustili u javnost, kao da se radi o 85 kuna dnevnog prometa a ne u biti 85 kuna dohotka. Hrpa privatnika stvarno i je u toj situaciji da si jedva isplate neki minimalac za život, ali iluzija je od političara očekivati da razumiju stanje.

Dlisac
12.11.2012., 07:20
Zelim se prikljuciti ovom zanimljivom forumu - fiskalizacija. Bavim se programiranjem vec dugo, dugo godina. Medju ostalim i PC-KASA-ma. Moji programi imaju samo rijeci hvale od korisnika. I sada mi se dogodilo da nemogu (neznam) napraviti program za vezu sa poreznom upravom. Formati koje oni zahtjevaju su vise nego komplicirani. Zasto se to ne pojednostavi??? Zasto XML format. I sta sada reci korisnicima sa kojim radim vec vise godina. Reci im da ja to neznam, nemogu ???? Predlazem da PU zahtjeva dostavu podataka u neko tekst formatu: TXT, CSV,..... i neka se ti podaci kod njig pretvore u XML format ako to zahtjeva njihov NAMETNUTI program. Tako korisnik nece biti ogranicen na neki odredjeno OS (Windows) niti programski jezik... Izrazavam svoje duboko nezadovoljstvo pren zahtjevima koje nam je nametnula PU i tvrtka APIS IT.

Lord DrEdd
12.11.2012., 07:41
Zelim se prikljuciti ovom zanimljivom forumu - fiskalizacija. Bavim se programiranjem vec dugo, dugo godina. Medju ostalim i PC-KASA-ma. Moji programi imaju samo rijeci hvale od korisnika. I sada mi se dogodilo da nemogu (neznam) napraviti program za vezu sa poreznom upravom. Formati koje oni zahtjevaju su vise nego komplicirani. Zasto se to ne pojednostavi??? Zasto XML format. I sta sada reci korisnicima sa kojim radim vec vise godina. Reci im da ja to neznam, nemogu ???? Predlazem da PU zahtjeva dostavu podataka u neko tekst formatu: TXT, CSV,..... i neka se ti podaci kod njig pretvore u XML format ako to zahtjeva njihov NAMETNUTI program. Tako korisnik nece biti ogranicen na neki odredjeno OS (Windows) niti programski jezik... Izrazavam svoje duboko nezadovoljstvo pren zahtjevima koje nam je nametnula PU i tvrtka APIS IT.

Ja nemam poima o tim stvarima pa će moje pitanje možda zvučati glupo. Naime zanima me može li se u sustav porezne tim kodom ( ili nekim drugim) poslati virus koji će im sjebati cijeli sustav?!

A glede tvog problema, ako Linić ovim svojim zakonom favorizira određenog proizvođaća OS to je mislim zrelo za kaznenu ili čak ustavnu tužbu.

Lord DrEdd
12.11.2012., 07:46
Kako me ljute glupi neuki novinari koji su krivo tu priču pustili u javnost, kao da se radi o 85 kuna dnevnog prometa a ne u biti 85 kuna dohotka. Hrpa privatnika stvarno i je u toj situaciji da si jedva isplate neki minimalac za život, ali iluzija je od političara očekivati da razumiju stanje.

Taj prosjek su podigli restorani u vlasništvu velikih hotelskih grupacija, dok čisti mali privatnik posluje s gubitkom jer mu je tako lakše jer onda nema zajebancije s akontacijama poreza na dobit.

alenfelt
12.11.2012., 10:21
da li će se rečeni program moći instalirati na računalo sa linux-om???

Vojky
12.11.2012., 10:52
Zelim se prikljuciti ovom zanimljivom forumu - fiskalizacija. Bavim se programiranjem vec dugo, dugo godina. Medju ostalim i PC-KASA-ma. Moji programi imaju samo rijeci hvale od korisnika. I sada mi se dogodilo da nemogu (neznam) napraviti program za vezu sa poreznom upravom. Formati koje oni zahtjevaju su vise nego komplicirani. Zasto se to ne pojednostavi??? Zasto XML format.

XML je standard već godinama, koristi se uredno u razmjenama podataka u EU i to na dosta različitih servisa, npr. http://www.gtb.db.com/docs/WhatsNew_SEPA_Euro_Payments_Issue_4_0.pdf

I sta sada reci korisnicima sa kojim radim vec vise godina. Reci im da ja to neznam, nemogu ???? Predlazem da PU zahtjeva dostavu podataka u neko tekst formatu: TXT, CSV,..... i neka se ti podaci kod njig pretvore u XML format ako to zahtjeva njihov NAMETNUTI program. Tako korisnik nece biti ogranicen na neki odredjeno OS (Windows) niti programski jezik... Izrazavam svoje duboko nezadovoljstvo pren zahtjevima koje nam je nametnula PU i tvrtka APIS IT.

Manje-više svi novi projekti, evo do prije koji tjedan sam radio na jednom, EU-financiran, traže modele razmjene podataka upravo u XML formatu. Također, XML ne ograničava korisnika na neki određeni OS, možeš XML uredno imati i na Linuxu i na što ja znam, iOS-u ili Solarisu. TXT je jednostavno zastario. Ako ne znaš i ne uči ti se - uzmeš nekoga tko zna, jednostavno. IT se razvija, kao i sve drugo.

I tehnički, nema tu nikakvog "programa", to je samo razmjena podataka.

Vojky
12.11.2012., 10:54
da li će se rečeni program moći instalirati na računalo sa linux-om???

Naravno, možeš i u strojnom kodu i C64 ako želiš... Prenosim cijeli post forumaša Tome s Politike, jer je jako koristan:

Dakle, taksonomski, ti si u pravu - fiskalna blagajna je stvarno nekakav uređaj.

Ali, ako se držimo te definicije, onda se kod nas neće koristiti fiskalne blagajne. Kužiš?

Znači, naša PU se odlučuje na čisto softversko rješenje - običan, najobičniji program koji preko obične, najobičnije internetske veze šalje podatke o računu na server Porezne uprave.

To ljudi u našem slučaju samo kolokvijalno zovu fiskalna blagajna. No, stvarno se ne koriste fiskalne blagajne u tom smislu.

U stvarnosti, radi se o programu na običnom PC-u. Većina ugostitelja i trgovaca već ima POS rješenja upravo u obliku neke stare kante s nekim programom. Domaći proizvođači tih programa su dobro u toku sa cijelom stvari i mnogi su već pri kraju - a neki su već i testirali svoju podršku za fiskalizaciju.

Tehničke specifikacije su odavno dostupne i zapravo - tko god želi i zna - može sam isprogramirati program za fiskaliziranje računa. PU neće čak niti voditi ikakav registar tih programa. Rješenje je posve otvoreno.

Koga zanima, ovdje:

- http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/fiskalizacija.asp

Tko hoće programirati, evo ovdje:

- http://blog.fiskalizacija-dev.com.hr/

programerzg
12.11.2012., 11:06
potpisujem ovo od riječi do riječi i ja sam identičan slučaj
za potrebe fiskalizacije sam umjesto dosadašnje dos aplikacije razvio potpuno nov program za windows sučelje
u mjesec dana , ko se ne bavi programiranjem nezna koliko je to luđački brzo
mjesec neprospavanih noći
ali završio full komplet
izrada nametnute xml datoteke je niti 0,1 posto od pisanja koda za inače prilično složen program za ugostiteljstvo i li trgovinu
a ja stojim dva tjedna pred njom bespomoćan
pogodite zašto

ceha
12.11.2012., 12:34
daj kog vraga dramite. Stvorite xml (običan tekst imate izgled u primjerima od apisa-a) i koristite onaj besplatni program koji možete pozvati preko komadne linije (ako vam je problem poziv iz windows-a možete napraviti i batch file pa njega pokrenut) i gotovo.

Shrike12
12.11.2012., 21:11
za potrebe fiskalizacije sam umjesto dosadašnje dos aplikacije razvio potpuno nov program za windows sučelje
ali završio full komplet
izrada nametnute xml datoteke je niti 0,1 posto od pisanja koda za inače prilično složen program za ugostiteljstvo i li trgovinu
pogodite zašto

pravo je pitanje kako se se doveo u situaciju da 2012 godine imaš razvijen samo DOS program?

Baphomet
12.11.2012., 23:01
Ma dajte, niste vi nikakvi programeri ako ne možete složit jednu XML datoteku koja je u biti samo obična TXT datoteka u kojoj podaci moraju biti raspoređeni na određeni način.

No, ovo je Gospodarstvo pa se budem držao te teme... :D

Misli mda sam već rekao ali da ponovim, ugodno me iznenadilo naše rješenje fiskalizacije.

Nije potrebno, kao u bosni, kupovati poseban printer ili certificirati program (mislim da je tako u srbiji). Tako su spriječili monopol na tržištu i omogućili da svako može imati svoje programsko rješenje. Jedini "minus" jest da se mora imati internet veza. Ali i to nije neki veliki trošak za razliku od ostalih rješenja.

Puno njih sada pokušava nešto zaraditi na neznanju i strahu korisnika od novog zakona. Raznim oglasim i lecima reklamiraju "fiskalne kase", izmišljaju razne glupe nazive poput "centar za fiskalizaciju", traže mjesečnu naknadu za svoja rješenja fiskalizacije (koje opet moraju biti povezana sa programskim rješenjem koje može biti od drugog proizvođača)....ukratko puno njih sada love u mutnom kako bi na brzinu zaradili neki novac.

Moje je mišljenje da za proračun neće biti velikog efekta od fiskalizacije. Dosta njih je plaćalo konobare od skidanja prometa, sada će ti konobari završiti na zavodu. Jedan dio će zatvoriti kafiće. Jedini pozitivni učinak će biti uredno poslovanje ugostitelja i manja konkurencija koja će im malo povećati i promet. I nemojte zaboraviti da od 1.1.2013 PDV u ugostiteljstvu ide sa 25% na 10% (osim na žestoka pića) tako da će se i na toj strani amortizirati gubitak od krađe :D

Ja nemam ništa protiv toga, radim te programe i imam posla sljedećih godinu dana :D

fiser
13.11.2012., 07:59
X. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 34.
(1) Od 1. siječnja 2013. godine obveza fiskalizacije propisuje se za obveznike fiskalizacije i to za velike i srednje poduzetnike prema odredbama Zakona o računovodstvu, te za obveznike fiskalizacije koji, kao jednu od djelatnosti, obavljaju djelatnost Pružanja smještaja, te pripreme i usluživanja hrane (Oznaka I područja NKD 2007.).
(2) Od 1. travnja 2013. godine obveza fiskalizacije propisuje se za obveznike fiskalizacije i to obveznike fiskalizacije koji, kao jednu od djelatnosti, obavljaju djelatnost Trgovine na veliko i na malo, popravak motornih vozila i motocikla (Oznaka G područja NKD 2007.) te obveznike koji obavljaju djelatnost slobodnih zanimanja iz članka 18. stavka 2. Zakona o porezu na dohodak.
(3) Od 1. srpnja 2013. godine obveza fiskalizacije propisuje se za sve obveznike fiskalizacije.
(4) Ministar financija propisat će pravilnikom način testiranja sustava elektroničkih naplatnih uređaja koje mogu provesti obveznici fiskalizacije prije početka obveze fiskalizacij
Dakle pod koji datum spadaju caffebar-ovi?
(pretpostavljam 1.4. ?)

belonguzije
13.11.2012., 09:24
pravo je pitanje kako se se doveo u situaciju da 2012 godine imaš razvijen samo DOS program?

hm, pa ono što ti radi NE DIRAJ, softver nije željezo pa da rđa pa da ga moraš bacit na otpad. Nedavno vidjeh izvorni kod programa napisan 1988 koji se uredno vrti na mid range računalu i nitko se ne žali.

a što se tiče nerazumjevanja XML-a, pobogu ako sebe nazivaš programerom i nije ti jasan XML i još kukaš za predpotopnim TXT formatima dođe ti da se zapitaš koji vrag ti radiš u IT-u :ne zna: (to ide onom gore šta kuka)

knjiza
13.11.2012., 09:37
Dakle pod koji datum spadaju caffebar-ovi?
(pretpostavljam 1.4. ?)

01.01.2013.

RenatoIT
13.11.2012., 12:24
ali završio full komplet
pogodite zašto

Ako ne znaš, možeš se o svemu informirati na blogu stranice: http://blog.fiskalizacija-dev.com.hr/

alenfelt
13.11.2012., 12:42
shvaćam da postoji obveza fiskalizacije, ali nakon što čitam zadnjih par strana ostajem zbunjen...............zar ću ja samostalno trebati to nešto programirati, pronaći nekog tko zna programirati, ili jednostavno preuzmem neku datoteku sa porezne uprave, instalirati tu datoteku i koristiti ju za potrebe fiskalizacije?

ceha
13.11.2012., 12:55
ovo drugo je certifikat koji ćeš morati preuzeti od FINE i platiti 60 kuna godišnje.
Prvo bi trebao napraviti tvoj isporučitelj programa za kasu i knjigovodstvo (sad ne znam imaš li održavanje ili ne, te što u njega ulazi). A ako ne napravi uzmeš od onog koji to ima.

alenfelt
13.11.2012., 13:28
ovo drugo je certifikat koji ćeš morati preuzeti od FINE i platiti 60 kuna godišnje.
Prvo bi trebao napraviti tvoj isporučitelj programa za kasu i knjigovodstvo (sad ne znam imaš li održavanje ili ne, te što u njega ulazi). A ako ne napravi uzmeš od onog koji to ima.

ovo drugo kužim, a prvo?
nema blagajne, sve išlo preko kompa

ceha
13.11.2012., 14:26
pa i dalje ide preko kompa (certifikat datoteka služi za potpisivanje dukomenata - sigurnost i te priče).

taj certifikat trebaju koristiti tvoji isporučitelji softwera (ali ga ti moraš dobiti od FINE ne oni) za potpisivanje datoteke koje šalju poreznoj upravi a ova im vrati JIR broj koji se mora ispisati na računu također potpisanu

nešto slično imaš kod internet bankarstva (tamo imaš i karticu ovdje imaš samo datoteku - recimo samo manje sigurnije ali puno jeftinije)

certifikat nikom ne smiješ dat (uz to dobivaš i lozinku i slične stvari) ali ga možeš imati na koliko hoćeš računala

Shrike12
13.11.2012., 17:42
hm, pa ono što ti radi NE DIRAJ, softver nije željezo pa da rđa pa da ga moraš bacit na otpad. Nedavno vidjeh izvorni kod programa napisan 1988 koji se uredno vrti na mid range računalu i nitko se ne žali.

Naravno da ga ne moraš baciti u staro željezo, ali ako želiš prodavati nove licence, valjda se očekuje da ponudiš konkurentan proizvod. A ako je on 2012 ljudima prodavao DOS aplikaciju, i nije mu palo na pamet da ju prepiše to ponešto govori.

Mario_S3
13.11.2012., 17:54
Da li će sljedeća djelatnost također trebati uvesti fiskalne kase? Ako da da li će trebati imati uređaj kao što imaju u ZG Parkingu? :D

7.99 Ostala trgovina na malo izvan prodavaonica, štandova i tržnica 47.99

programerzg
13.11.2012., 18:24
eto moje dos aplikacije napisane u clarionu rade i u 2012 godini
zašto
zato što su stabilne brze pouzdane ne trebaju driver za printer ne trebaju ništa
ne zanima ih pod kojim operativnim sistemom rade
ne lijepe se npr virusi sa usb stickova za njih itd
ne trebaju "održavanje" programa
dok se ne pojavi bad sector ili bad new porez od trenutne vlade
to je razlog
da nebi bilo zabune odličnu windows pos aplikaciju imam napravljenu još daleke 2003
u tadašnjem clarionu za windows
baš zato da me ne zivkaju zbog microsoftovih propusta sam ju prestao instalirati
i da korisnici takoreći zaborave na mene a ne da im uzimam novce svakih mjesec dana
eto sad primoran zakonima imam opet lijepi windows fancy pos program
koji mi se gadi
makar sam ga napisao od prvog slova variable i forme
makar vrijedi bogatstvo da još samo ubacim štakorski xml razgovor u njega
nakucam letke na kojima piše da je fiskalan
nije važno što točan pravilnik izlazi tek 1.12.2012
što se još nezna dali će sistem uspjet progutat sve te zahtjeve prema cis-u u jedinici vremena
što je masa programera u konfuziji i ne vjeruje da je realno moguće da zaživi od nove godine
nemaveze to se nezna a ugostitelj i trgovac je glup i pogotovo nezna
međutim
ima nas još koji makar trebamo i volimo zaradit
imamo obraz

zac1608
13.11.2012., 19:19
eto moje dos aplikacije napisane u clarionu rade i u 2012 godini
zašto
zato što su stabilne brze pouzdane ne trebaju driver za printer ne trebaju ništa
ne zanima ih pod kojim operativnim sistemom rade

Ni moje , a nisu dos aplikacije ;)

apis16268
13.11.2012., 19:22
Da li će sljedeća djelatnost također trebati uvesti fiskalne kase? Ako da da li će trebati imati uređaj kao što imaju u ZG Parkingu? :D

Da, 01.04.2013., odnosno 01.01.2013., ako imaš i kakav kafić uz tu djelatnost.

kustous
13.11.2012., 22:44
Mario_S3 kaže: Pogledaj post
Da li će sljedeća djelatnost također trebati uvesti fiskalne kase? Ako da da li će trebati imati uređaj kao što imaju u ZG Parkingu?

Da, 01.04.2013., odnosno 01.01.2013., ako imaš i kakav kafić uz tu djelatnost.

Ovaj odgovor nije logičan.
Ako po Zakonu o PDV-u oni koji se bave trgovinom na malo izvan prodavaonica, štandova i tržnica nisu dužni izdavati račune, oni ne mogu biti obveznici fiskalizacije.

apis16268
14.11.2012., 18:28
Ovaj odgovor nije logičan.
Ako po Zakonu o PDV-u oni koji se bave trgovinom na malo izvan prodavaonica, štandova i tržnica nisu dužni izdavati račune, oni ne mogu biti obveznici fiskalizacije.

Mislim da pisac prijedloga zakona nije toga svjestan, jer temelj za takvo gledište, iskazan u članku 3. u totalnoj je suprotnosti sa člankom 5. pa sam ga više protumačila jezičnom nespretnošću prilikom pisanja prijedloga zakona, nego namjerom.
Čini mi se da je intencija zakonodaca u tome da dodatno ograniči (npr. po PDV-u ne trebaš, ali sada trebaš), a ne da poštuje odredbe posebnih propisa.

K.Stjepan
14.11.2012., 20:24
Fiskalizacija i varanje fiskalnih kasa (http://kako-radi.blog.hr/2012/11/1631196481/fiskalizacija-i-varanje-na-porezu.html)

Je li moguć ovaj scenarij?

ceha
15.11.2012., 10:48
Ne jer imaš i ZKI koji se generira ne temelju Iznosa računa, datuma i vremena izdavana, OIB-a radnika (i još nekih podataka vezanih uz račun) i digitalnog potpisa tih podataka. Taj broj je za svaki račun različit i mora se poslati u poreznu i ispisati na računu. Zatim nagli prekid u slanju računa (barem po priči poreznika) dulji od dva dana (zapravo već si tad u prekršaju a kazne su minimalno 10000 kuna za tvrtku) izaziva sumnju i odmah šalju inspekciju (koliko sam shvatio prvo u civilu :zubo:). Zatim pratiti će se i redovitost slanja računa (ono ako neko ima previše anomalija također šalju inspekciju)

Kad porezna provjerava taj broj mora biti na ispisanom računu danom kupcu, poslan u poreznu (najkasnije dva dana od izdavanja) i zapamćen u programu (dopisan na kopiju, ovo se odnosi na JIR).

JIR i ZKI skoro da nije moguće ponoviti (ako se ponovi sumnjivo).

tip je zaboravio da i datum i vrijeme mora biti na računu (za ZKI se također koristi). Isti ZKI sa različitim vremenima nije moguć a puno računa na isto vrijeme je opet sumnjivo (inspekcija i kazna minimalno 10000). Zatim mora se slati i OIB proizvođača softvera poreznoj upravi (e da mi je vidjeti onog tko će pokušati to napraviti i za koje pare) (sa sekundama ide u ZKI)

Koliko netko može izdati u jednoj sekundi istih računa a da nebude sumnjivo :zubo:

K.Stjepan
15.11.2012., 12:03
Ja sam autor posta (http://kako-radi.blog.hr/2012/11/1631196481/fiskalizacija-i-varanje-na-porezu.html) ;)

Koliko sam shvatio, a u uputama (str. 48) (http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/dokumenti/Fiskalizacija%20-%20Tehnicka%20specifikacija%20za%20korisnike_v1.1. pdf) stoji:Druga namjena zaštitnog koda je provjera računa putem Weba i SMS-a u slučajevima kad je račun izdan bez JIR-a. U tom slučaju se zaštiti kod može koristiti kao identifikator računa u kombinaciji s drugim podacima.Znači, ZKI se ne koristi ako račun ima JIR. Podsjećam, riječ je o situaciji provjere računa od strane potrošača (SMS-om ili webom). Predloženi scenarij se ne bavi krivotvorenjem računa za PU, već onih koji se izdaju potrošaču.

Vrijeme, lokacija, suma i ostali dijelovi računa mogu biti pravi, znači dobiješ po svemu ispravan račun na kojem piše da si "Kod veselog Zagorca" jučer u 20:15 popio dva gemišta, osim što je JIR i ZKI tog računa preuzet - kopiran - s nekog starijeg verificiranog računa kojeg je PU vidjela. Ovaj račun PU nikad neće dobiti jer služi za varanje potrošača, a ako želiš provjeriti JIR, dobit ćeš potvrdan odgovor.

EDIT: evo, forumaš na drugom pdfu (http://www.forum.hr/showpost.php?p=42224546&postcount=344) je shvatio princip...

ps. ako je ovo rupa, nadam se da kolege iz APIS-a rade na rješavanju ovog problema.

ceha
15.11.2012., 12:45
koristiti će se i jedan i drugi (paralelno) ne moraš unositi JIR iako postoji na računu možeš i ZKI.

ZKI uvijek može služiti za provjeru, a JIR samo ako ga ima račun.
Ma sve je to lijepo samo i programer je sad u škripcu jer mora poslati svoj OIB kod slanja (koliko bi ti naplatio takav program :zubo: znajući kakve te posljedice čakaju i sve tvoje druge korisnike nakon što jednog otkriju)

Zatim koliko sam shvatio ove poreznjake pratiti će se i učestalost računa po danima i periodu u danu i prema godinama (anomalije će provjeravat koliko sam čuo anonimno, e sad pogodi tko je od kupaca taj).
Zatim tu je brojač računa (moraš donijeti interni akt kako se formira taj broj, i ne smije biti rupa i on ulazi u izračun ZKI, te nema svaki dan novi brojač nego za cijelu godinu).
Da bi ovo funkcioniralo račun mora imati isti iznos, isti broj, istog radnika, isti datum i vrijeme (u sekundama) kao onaj koji si poslao PU (s tim da se na temelju podataka koji šalješ PU može izračunati ZKI i mora odgovarati onom broju koji si poslao)
A mislim da se ovo da jednostavno izbjeći tako da kod slanja za provjeru JIR ili ZKI se pošalje i datum i vrijeme računa, a možda i jednostavnije na webu ti da sve podatke s računa :zubo: (to im nebi trebao biti problem zar ne)

Recimo veliki trošak za tvrtke i lako moguće veliki problem, a nikakav za apis i poreznu upravu
I što u slučaju ako poreznoj kupci pošalju dva ista računa (s istim JIR-om i ZKI) mislim da tu neće biti kazna od 10000 nego ona maksimalna (vrijedi li to sve toliko nisam baš siguran)

K.Stjepan
15.11.2012., 13:11
(to im nebi trebao biti problem zar ne)Nadajmo se :D(koliko bi ti naplatio takav program znajući kakve te posljedice čakaju i sve tvoje druge korisnike nakon što jednog otkriju)Nula kuna. Imao sam house moment (http://en.wikipedia.org/wiki/Gregory_House) pod tušem kad mi je ovo palo na pamet pa se teorija razvila sama od sebe...

Poučak: ne dati nezaposlenim programerima da se tuširaju :mig:

Baphomet
15.11.2012., 13:24
Nema tu varanja a onaj koji stavi tu opciju u programu je kriminalac i ide u zatvor.

Prije to nije bio slučaj jer je bilo normalno da u programu imaš opciju za ispravak računa u slučaju da se dogodi greška u kucanju računa i slično. To se znalo zloupotrebljavati i krivica nije bila na strani softverske tvrtke.

No sada, koliko je meni poznato, svaki račun se šalje u porezno i originalni i ispravljeni, ako je takvih računa više onda ide provjera. A ako netko printa račune sa lažnim JIR-ovim ode u zatvor skupa sa programerom jer je to očito da je isprogramirano sa ciljem prevare :D

ceha
15.11.2012., 13:34
nema ispravka nakon slanja u PU (samo storno)

K.Stjepan
15.11.2012., 13:49
Nema tu varanja a onaj koji stavi tu opciju u programu je kriminalac i ide u zatvor.Pa naravno! S tom idejom sam i započeo post (http://kako-radi.blog.hr/2012/11/1631196481/fiskalizacija-i-varanje-na-porezu.html).

alenfelt
15.11.2012., 14:35
Mislim, nije me briga da li će tko i kako tražiti način da sj.... stvar i strpa par kunica na crno u džep.............ali ako ćemo realno, da svi rade pošteno, odavno bi pdv bio oko 18%, i ostalih nameta ne bi bilo, ili bi bili u neznatnoj svoti mjesečno............... iskreno, DA, nadam se da su zamijetili ovakav oblik "rupe" i da će je začepiti.
kome ne odgovara promet gotovinom i karticama, nek se njome ne bavi, i sretno u poslovanju sa poduzećima, odgodama plaćanja, natezanjima oko plaćanja, prijetnjama ovrhom i slično !!!

Ivan Bajlo
15.11.2012., 14:56
Mislim, nije me briga da li će tko i kako tražiti način da sj.... stvar i strpa par kunica na crno u džep.............ali ako ćemo realno, da svi rade pošteno, odavno bi pdv bio oko 18%, i ostalih nameta ne bi bilo, ili bi bili u neznatnoj svoti mjesečno...............

da mi imamo poštenu državu nitko ne bi ni varao na porezu jer bi ga odmah skužili po tome što kupuje aute, kuće, jahte, vile... a prihodi su mu mizerija, ovako kad korupcija raste kako više napredujemo u državnom aparatu naravno da će svi pokušavati platiti što manje državi koja ionako tom lovom farba tunele, a istovremeno podobnima opraštaju milijuni koje su dužni pa da i svi plate porez u punom iznosu samo bi se još više pokralo iz proračuna

iskreno, DA, nadam se da su zamijetili ovakav oblik "rupe" i da će je začepiti.

mogu oni sve rupe začepit kad će na kraju ekipa zatvorit obrte i firme i radit na crno kao što je slučaj u Srbiji i BiH
http://www.dnevno.hr/vijesti/srbija_ukinula_fiskalne_blagajne_jer_su_obrtnici_j os_vise_radili_na_crno/1169760.html

alenfelt
15.11.2012., 15:08
da mi imamo poštenu državu nitko ne bi ni varao na porezu jer bi ga odmah skužili po tome što kupuje aute, kuće, jahte, vile... a prihodi su mu mizerija, ovako kad korupcija raste kako više napredujemo u državnom aparatu naravno da će svi pokušavati platiti što manje državi koja ionako tom lovom farba tunele, a istovremeno podobnima opraštaju milijuni koje su dužni pa da i svi plate porez u punom iznosu samo bi se još više pokralo iz proračuna

mogu oni sve rupe začepit kad će na kraju ekipa zatvorit obrte i firme i radit na crno kao što je slučaj u Srbiji i BiH
http://www.dnevno.hr/vijesti/srbija_ukinula_fiskalne_blagajne_jer_su_obrtnici_j os_vise_radili_na_crno/1169760.html

sve je rečeno ...........kad narod takva vlast, ali ovo nije tema razgovora nego fiskalizacija prometa gotovinom

Topla piva
15.11.2012., 15:08
Mislim, nije me briga da li će tko i kako tražiti način da sj.... stvar i strpa par kunica na crno u džep.............ali ako ćemo realno, da svi rade pošteno, odavno bi pdv bio oko 18%, i ostalih nameta ne bi bilo, Di ti zivis?

Baphomet
15.11.2012., 15:44
Pa naravno! S tom idejom sam i započeo post (http://kako-radi.blog.hr/2012/11/1631196481/fiskalizacija-i-varanje-na-porezu.html).
Da, ali tamo govoriš o "rupi" u sustavu.

To je kao da kažeš da postoji sigurnosna rupa u nekoj trgovina i da je to loša brava koja se lako može obiti.

Po meni je "rupa" u nekom sustavu mogućnost prevare sustava u zakonskim okvirima :)

I nije baš sve tako crno, ugostiteljima se od 1.1. PDV snižava na 10% (osim žestokog alkoholnog pića)

alenfelt
15.11.2012., 15:46
Di ti zivis?

opet se vraćamo na postove od par stranica unazad, i filma "država ovo, država ono, jajani, slinić i ostalo" .......... :kava:
sve dok ima onih koji rade na crno i praktično "rade" kao nelojalna konkurencija, tad sam prvi koji će zagovarati fiskalizaciju i uvođenje reda.
ne kažem da nameti nisu preveliki jer jesu, i da treba gospodarstvo rasteretiti milion glupostii to treba, ali bome se i mi moramo naučiti raditi.
idi van pa ćeš vidjeti.primjer. "puna cvjećara ljudi, kupuju, ali gazda još vani lovi svakog tko ide blizu i trpa im neke bonove za popust i slično" ......... bio, vidio, iskusio ...........a kod nas, muljaj, muljaj i bit će nekako.

neću više, jer bih mogao pisat 2 sata ........... vrijeme je za uvođenje reda, i da konačno naučimo kako se radi kad si poduzetnik.

alenfelt
15.11.2012., 15:50
Po meni je "rupa" u nekom sustavu mogućnost prevare sustava u zakonskim okvirima :)

slažem se, ako je zakonski, zašto ne iskorisiti, ali ako nije..........hmmm, puno toga je na kocki.

I nije baš sve tako crno, ugostiteljima se od 1.1. PDV snižava na 10% (osim žestokog alkoholnog pića)

Iako je to samo mala kompenzacija za fiskalnu blagajnu, svaki pomak treba cijeniti ....... nije moja branša baš, ali ugostitelji će s vremenom reći svoje.

K.Stjepan
15.11.2012., 16:25
...
To je kao da kažeš da postoji sigurnosna rupa u nekoj trgovina i da je to loša brava koja se lako može obiti.
...Točno. Govorim o mogućem sigurnosnom propustu kojeg nisu predvidjeli i koji se može zloupotrijebiti. Da je riječ o programskoj pogrešci, nazvao bih je bug...

Čitao sam maloprije i fiskalizacija.codeplex.com, ali tamo još nisu uočili ovaj 'feature'...

JAWS
15.11.2012., 16:41
drugim riječima "svi smo mi lopovi dok se ne dokaže suprotno"

Topla piva
15.11.2012., 16:47
neću više, jer bih mogao pisat 2 sata ........... vrijeme je za uvođenje reda, i da konačno naučimo kako se radi kad si poduzetnik.
Tako je, neka ga uvedu ali svima. Prvo doma neka pocnu.
Mirovinsko. Iz Zg-a idu 4 osobe na ispomoc u Du na 7 dana. Vozi ih naravno 5. jajan iz mirovinskog svojim autom i za to biva nagraden sa 5 tisuca kuna + dnevnice + hotel. Naravno da se vraca doma jerbo nema kaj raditi tamo i hladi jaja....Eto vidis, mogao bih i ja pisati takvih primjera dva dana...

alenfelt
15.11.2012., 16:56
Tako je, neka ga uvedu ali svima. Prvo doma neka pocnu.

slažem se u potpunosti ;)

Mirovinsko. Iz Zg-a idu 4 osobe na ispomoc u Du na 7 dana. Vozi ih naravno 5. jajan iz mirovinskog svojim autom i za to biva nagraden sa 5 tisuca kuna + dnevnice + hotel. Naravno da se vraca doma jerbo nema kaj raditi tamo i hladi jaja....Eto vidis, mogao bih i ja pisati takvih primjera dva dana...

ovaj primjer je zreli za najmanje disciplinski postupak, a čak i za više........... i da je reda, ne bi taj 5-ti ni radio je očigledno nema što raditi.
Uprava.........mala i efikasna, samo tako možemo naprijed.

ali držimo se teme, fiskalizacija ;)

Topla piva
15.11.2012., 17:29
slažem se u potpunosti ;)

ovaj primjer je zreli za najmanje disciplinski postupak, a čak i za više........... i da je reda, ne bi taj 5-ti ni radio je očigledno nema što raditi.
Uprava.........mala i efikasna, samo tako možemo naprijed.

ali držimo se teme, fiskalizacija ;)Pa ako ce oni jebuckati, jebuckat cu i ja sa neizdavanjem racuna (koliko cujem necu biti jedini).
Ali kao sto sam i rekao preljeni su oni da bi to uopce uveli a ako slucajno i uvedu treba to sve kontrolirati ha

lostcase
15.11.2012., 17:43
Mislim, nije me briga da li će tko i kako tražiti način da sj.... stvar i strpa par kunica na crno u džep.............ali ako ćemo realno, da svi rade pošteno, odavno bi pdv bio oko 18%, i ostalih nameta ne bi bilo, ili bi bili u neznatnoj svoti mjesečno............... iskreno, DA, nadam se da su zamijetili ovakav oblik "rupe" i da će je začepiti.
kome ne odgovara promet gotovinom i karticama, nek se njome ne bavi, i sretno u poslovanju sa poduzećima, odgodama plaćanja, natezanjima oko plaćanja, prijetnjama ovrhom i slično !!!

Yeah sure. Stara je prica, kada su uvodili PDV i stavili 22% dobili su vise para nego su ocekivali. Mjesto da ga odmah smanje oni su te pare potrosili.

Ferrari
15.11.2012., 19:10
Ne jer imaš i ZKI koji se generira ne temelju Iznosa računa, datuma i vremena izdavana, OIB-a radnika (i još nekih podataka vezanih uz račun) i digitalnog potpisa tih podataka. Taj broj je za svaki račun različit i mora se poslati u poreznu i ispisati na računu. Zatim nagli prekid u slanju računa (barem po priči poreznika) dulji od dva dana (zapravo već si tad u prekršaju a kazne su minimalno 10000 kuna za tvrtku) izaziva sumnju i odmah šalju inspekciju (koliko sam shvatio prvo u civilu :zubo:). Zatim pratiti će se i redovitost slanja računa (ono ako neko ima previše anomalija također šalju inspekciju)

Kad porezna provjerava taj broj mora biti na ispisanom računu danom kupcu, poslan u poreznu (najkasnije dva dana od izdavanja) i zapamćen u programu (dopisan na kopiju, ovo se odnosi na JIR).

JIR i ZKI skoro da nije moguće ponoviti (ako se ponovi sumnjivo).

tip je zaboravio da i datum i vrijeme mora biti na računu (za ZKI se također koristi). Isti ZKI sa različitim vremenima nije moguć a puno računa na isto vrijeme je opet sumnjivo (inspekcija i kazna minimalno 10000). Zatim mora se slati i OIB proizvođača softvera poreznoj upravi (e da mi je vidjeti onog tko će pokušati to napraviti i za koje pare) (sa sekundama ide u ZKI)

Koliko netko može izdati u jednoj sekundi istih računa a da nebude sumnjivo :zubo:

Ajde prijatelju jedno par scenarija:

1) Netko napravi softwer za fiskalne blagajne i open sourca ga stavi ga na github i druge version control servise pod npr. LGPL licencom. Znači svaka šuša i svaki idijot može zbildati svoju verziju "fiskalne blagajne".Npr. sa C:\ant XYZCD gdje bi XYZCD bio u pravilu OIB pružatelja usluga(kafića, frizeraja i sl..). Znači ne postoji zakonska regulativa da pružatelj usluga MORA kupiti softwer od proizvođača, već može samostalno razviti softwer. Koga će teretiti za pogreške u softweru?

2) Dođe virus na računalo vlasnika kafića, i on iskoristi neovlašteno slanje podataka, napumpa 5 milijardi računa u 2 sata, šta s tim? Ili npr. fiskalna blagajna šalje podatke i taman prije pošalje zadnjih par bajtova prekine konekciju i tako iznova, može biti mrežni problem...i tako non stop..čija je to greška? Nek je takvih par stotina računala zakucat će server porezne uprave..

Ferrari
15.11.2012., 19:21
Imam danas doživljaj sa porezne uprave LIVE..

Prije 4 i pol godina napravio sam kupoprodajni ugovor za prodaju njive u vrijednosti tada cca 10000€. U ugovoru su bili navedene dodatne klauzule u kojima se ugovor raskida ako kupac ne bi poštovao određene stavke(dinamika isplate). Kupac nije poštovao ugovor i 3 tjedna od zaključka kupoprodaje je tužbom s moje strane raskinut ugovor o kupoprodaji. Donesena je pravomoćna presuda o razvrgnuću kupoprodaje.

Također je obavještena Porezna uprava, jer je ugovor poslan na PU. I naravno nakon 5 mjeseci Porezna uprava je donijela rješenje da se mom wanabe kupcu ne razrezuje porez na promet nekretnina i da se nekretnina vraća u prvobitno stanje vlasniku. I sad meni PU šalje zahtjev za razrezom poreza na nekretnine jer sam tužbom stekao nekretninu...:lol::lol::lol:

Zovem od 8.30 na 5 različitih brojeva nonstop. Tek u 10 sati se javila neka baba, kao pogledat će, da ne trebam slati nikakav dopis, podatke, ja pitam za mail skenirao sve u dokumente u PDF kažu da ne komunciiraju na taj način. Zovem odvjetnika kaže on hitno napravi dopis pošalji ga na njihov faks, zovi svaki dan mogu ti sjesti na plaću...to napravio sutra opet ista priča sjest na telefon i dosađivat babama.
Naravno oni nemaju nikakvo pravo na ovaj slučaj razrezati porez na nekretnine, al ti šugavi službenici se nisu udostojili pogledati presudu, porezno rješenje koje je arhivirano u njihovoj arhivi. Troše moje vrijeme i novac. Jel ih ja mogu prijaviti za nesavjestan rad?

lostcase
15.11.2012., 19:40

2) Dođe virus na računalo vlasnika kafića, i on iskoristi neovlašteno slanje podataka, napumpa 5 milijardi računa u 2 sata, šta s tim? Ili npr. fiskalna blagajna šalje podatke i taman prije pošalje zadnjih par bajtova prekine konekciju i tako iznova, može biti mrežni problem...i tako non stop..čija je to greška? Nek je takvih par stotina računala zakucat će server porezne uprave..

Primamljiva ideja skroz.:D

nitko666
15.11.2012., 19:56
Fiskalizacija i varanje fiskalnih kasa (http://kako-radi.blog.hr/2012/11/1631196481/fiskalizacija-i-varanje-na-porezu.html)

Je li moguć ovaj scenarij?

Ovakvo primitivno krivotrvorenje JIRa i ZKI bi u roku od par dana zavrsilo sigurnim drasticnim kaznama i vjerojatnim zatvorom za krivotvoritelja.

Naime provjera računa preko Weba i SMSa nije sistem koji javlja da si dobitnik lutrije nego provjerava račun i javlja detalje o računu, informacije tipa iznos računa, datum i vrijeme, prodajno mjesto, kasa, itd.
Ako se nešto ne slaže sa onime šta piše na računu (ili JIR nije u bazi), onda si tek sretni dobitnik lutrije.
Važno je reći da ZKI također sadrži osnovne podatke o računu (datum i vrijeme, oib, broj računa, ...).

nitko666
15.11.2012., 20:02

1) Netko napravi softwer za fiskalne blagajne i open sourca ga stavi ga na github i druge version control servise pod npr. LGPL licencom. Znači svaka šuša i svaki idijot može zbildati svoju verziju "fiskalne blagajne".Npr. sa C:\ant XYZCD gdje bi XYZCD bio u pravilu OIB pružatelja usluga(kafića, frizeraja i sl..). Znači ne postoji zakonska regulativa da pružatelj usluga MORA kupiti softwer od proizvođača, već može samostalno razviti softwer. Koga će teretiti za pogreške u softweru?

1) Odgovorna je uvijek pravna osoba koja račun izdaje. Ne postoji nikakav članak o odgovornosti proizvođača softvera.

2a) Ukoliko šalješ nešto i prekidaš konekcije, račun neće biti fiskaliziran.
2b) Ukoliko ne prekidaš konekciju, a ipak šalješ uvijek isti račun dobit ćeš uvijek drugi JIR ali po broju računa će porezna znati da je riječ o jednom računu - vrijedi zadnji JIR.
2c) Za ovo zloupotrebu koju želiš postići trebaš virus koji sam zna kucati račune sa stavkama, oibima, iznosima, porezima, prijavljenim prodajnim mjestima itd. Zatim zna pronaći i kreknuti certifikat (kojii ima pass) na kasi, te ispravno kreirati xmlove, signati ih sa certifikatom koji je kreknuo izvesti cijelu komunikaciju prema poreznoj upravi itd...

lostcase
15.11.2012., 20:08
2c) Za ovo zloupotrebu koju želiš postići trebaš virus koji sam zna kucati račune sa stavkama, oibima, iznosima, porezima, prijavljenim prodajnim mjestima itd. Zatim zna pronaći i kreknuti certifikat (kojii ima pass) na kasi, te ispravno kreirati xmlove, signati ih sa certifikatom koji je kreknuo izvesti cijelu komunikaciju prema poreznoj upravi itd...

Ma da? Sve to treba znati? LOL.

Jedini problem je kreknuti certifikat . Sve ostalo je pis of kejk.

Ferrari
15.11.2012., 20:48
1) Odgovorna je uvijek pravna osoba koja račun izdaje. Ne postoji nikakav članak o odgovornosti proizvođača softvera.

2a) Ukoliko šalješ nešto i prekidaš konekcije, račun neće biti fiskaliziran.
2b) Ukoliko ne prekidaš konekciju, a ipak šalješ uvijek isti račun dobit ćeš uvijek drugi JIR ali po broju računa će porezna znati da je riječ o jednom računu - vrijedi zadnji JIR.

Tko kaže da ja želim zloupotrebu???
Samo gledam worst case scenarios, svaki ozbiljniji projekt ima disaster recovery procedure. Inače ako potpisivanje nije hadwerski rješeno nema tu sigurnosti...

Ferrari
15.11.2012., 21:19
Možda je ovo nevezano, da ne pokrećem drugu temu.
Prodaja trajnih proizvoda u HR(el.dijelovi,računala,aparati) doživjet će drastičan pad prodaje u Hrvatskoj zbog visokog PDVa. Konkurencija zemalja EU srezat će cijene a i profit domaćim uvoznicima,također PDV će odlaziti u zemlje EU..

U dokumentu http://www.nhs.hr/img/foto/banneri/PRISTUPANJE-EUROPSKOJ-UNIJI_Ekonomski_institut_.pdf iz 2007 stranica 36. predviđa se manjak proračuna od 670 mil€. Studija je proueropski orjentirana. Kad je pisana utjecaj globalizacije i internet prodaje je bio dosta dosta manji. Uglavnom manjak proračuna bi se ulaskom u EU komotno mogao povečati na 1.3-1.5 milijarde € godišnje...

S druge strane Linić kaže da će fiskalne blagajne uprihoditi 2 mlrd kuna u pola godine dodatnih prihoda. Znači 4 milijarde kn godišnje. Jel on ukalkurirao smanjenje prodaje ulaskom u EU? Jel se itko time bavio?

nitko666
15.11.2012., 21:42
Ma da? Sve to treba znati? LOL.

Jedini problem je kreknuti certifikat . Sve ostalo je pis of kejk.

Ako ti je pis of kejk, napravi soft koji ce napraviti ovo gore navedeno sa certifikatom, i objavi ljudima otvoreni kod da se ne muce sa svim tim kasama bezveze i pomocnim programima.
Cak necemo ni biti picajzle sa formatom certifikata ni sa pass, ni sa pravilima prijave prodajnog mjesta, operatera, kasa, brojeva računa, formata poreza itd.

Evo može u javi, kao jednoj od rijetkih programskih jezika koji imaju gotove libove za rad s certifikatima (ako si sretnik koji radi sa novijom javom).

Ferrari
15.11.2012., 21:46
Ako ti je pis of kejk, napravi soft koji ce napraviti ovo gore navedeno sa certifikatom, i objavi ljudima otvoreni kod da se ne muce sa svim tim kasama bezveze i pomocnim programima.
Cak necemo ni biti picajzle sa formatom certifikata ni sa pass, ni sa pravilima prijave prodajnog mjesta, operatera, kasa, brojeva računa, formata poreza itd.

Evo može u javi, kao jednoj od rijetkih programskih jezika koji imaju gotove libove za rad s certifikatima (ako si sretnik koji radi sa novijom javom).

2 dana posla za kompletan program...trebamo demo certifikat i WSDL...
Što se tiče serverske tehnologije, što radi APIS par tjedana..

nitko666
15.11.2012., 21:46
Inače ako potpisivanje nije hadwerski rješeno nema tu sigurnosti...

Da, poznato je kako su vec propale mnoge banke koje za netbanking koriste soft certifikate. Najbolje bi bilo odbaciti svu novu tehnologiju i vratiti se na telefonsko bankarstvo i isto tako tražiti i JIR usmeno preko telefona.

Ma šta telefon, golub listonoša :rofl:

Ferrari
15.11.2012., 21:49
Da, poznato je kako su vec propale mnoge banke koje za netbanking koriste soft certifikate. Najbolje bi bilo odbaciti svu novu tehnologiju i vratiti se na telefonsko bankarstvo i isto tako tražiti i JIR usmeno preko telefona.

Ma šta telefon, golub listonoša :rofl:

Banke koriste tokene i smart kartice...hardwerska rješenja. U novije vrijeme koriste softwerske tokene..dosta različito od certifikata...

lostcase
15.11.2012., 21:58

Nema potrebe da ja to radim kad su decki vec napravili genijalnu stvar :

http://fiskalizacija.codeplex.com/

Testiraj. U C# je kod.

Baphomet
15.11.2012., 22:11
Da, ali koliko je meni poznato, to dečki nisu napravili u dva dana i nije baš bilo "pis of kejk".

Ali tko zna, možda si ti genijalac koji bi sam to napravio u dva dana. :D

lostcase
15.11.2012., 22:14
Da, ali koliko je meni poznato, to dečki nisu napravili u dva dana i nije baš bilo "pis of kejk".

Ali tko zna, možda si ti genijalac koji bi sam to napravio u dva dana. :D

Os me zaposlit u svojoj firmi? :D

Ja nisam reko da bih napravio to u dva dana. Pojam "pis of kejk" mi je vise znacio kompliciranost i znanje potrebno za rjesavanje problema nego vremenski okvir.

Baphomet
15.11.2012., 22:22
Os me zaposlit u svojoj firmi? :D

Ja nisam reko da bih napravio to u dva dana. Pojam "pis of kejk" mi je vise znacio kompliciranost i znanje potrebno za rjesavanje problema nego vremenski okvir.
Onome tko je upoznat sa tim tehnologijama dovoljan je jedan dan, nama ostalim smrtnicima i više od toga. :)

Da, tu imaš pravo, nije komplicirano, dokumentacije ima na netu i nije problem to riješiti.

nitko666
16.11.2012., 07:28
Jel itko od vas kojima je to pis of kejk od jednog dana radio tu implementaciju ili naklapate?

Osim samog potpisa certifikatom i ssl komunikacije koji u nekim jezicima mogu biti jednostavniji a u drugim agonija, jeste li primjetili koja sve pravila i postupanja morate zadovoljiti prilikom formiranja podataka koje saljete ?

Koliko vas ima soft koji to radi, koliko je radilo sa time?

Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2

Baphomet
16.11.2012., 07:33
Jel itko od vas kojima je to pis of kejk od jednog dana radio tu implementaciju ili naklapate?

Osim samog potpisa certifikatom i ssl komunikacije koji u nekim jezicima mogu biti jednostavniji a u drugim agonija, jeste li primjetili koja sve pravila i postupanja morate zadovoljiti prilikom formiranja podataka koje saljete ?

Koliko vas ima soft koji to radi, koliko je radilo sa time?

Ja sam to napravio. I kao što rekoh, za nekoga tko svakodnevno radi sa tim tehnologijama (i usput koristi javu ili .NET sa kojima može izbjeći korištenje drugih rješenja) to nije problem. No za nekoga tko se sa time sreće prvi put može biti problem od više dana ali nije baš toliko komplicirano i svatko to može napraviti. Meni je bio problem jer nikada nisam radio sa XML-om, digitalnim potpisima, certifikatima.....

alenfelt
16.11.2012., 08:27
Yeah sure. Stara je prica, kada su uvodili PDV i stavili 22% dobili su vise para nego su ocekivali. Mjesto da ga odmah smanje oni su te pare potrosili.

možda ovi konačno neće istim stazama :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

apis16268
20.11.2012., 17:17

Danas je RIF imao seminar na temu Završnog računa, ali nisu mogli ne dotaći se novih propisa.

Potvrđen je stav da obveznici koji ne moraju izdavati račune, prema posebnim propisima, nisu obveznici fiskalizacije.
Drugim riječima, oni koji se bave prodajom na tržnicama i otvorenim prostorima, nisu obveznici fiskalizacije (preciznije, članak 104. Pravilnika o PDV-u).
Zasad.
Očekuju se izmjene u propisima o PDV-u i vjerojatno će i oni potpasti pod fiskalizaciju, a oslobođeni ostati samo koji su navedeni u članku 5.

BlindDog
21.11.2012., 08:39
Ja nisam obveznik poreza na dobit i nisam u kategoriji samostalnih zanimanja već obični mali trgovac i po članku 5. prijedloga zakona ja nisam ni obveznik fiskalizacije?
Ili ja to ne znam dobro pročitati?
Da nije to neko zaboravio napisati: i obveznik poreza na dohodak?

ceha
21.11.2012., 09:16
ovo je stavljeno na stranicu porezne uprave

Ako smatrate da ne možete iz svog poslovnog prostora uspostaviti Internet vezu s Poreznom upravom, upućujemo vas da već sada poduzmete korake putem kojih ćete to dokazati.

http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/aktualnosti/20_11_12.pdf

Kerefek76
21.11.2012., 13:41
Članak:
http://www.jutarnji.hr/lalaovac-u-saboru-najavio--u-sijecnju-pocinjemo-s-fiskalizacijom--svi-koji-posluju-morat-ce-uvesti-fiskalne-blagajne--/1067751/

ima lijepi prikaz prosječnih prometa:
U restoranima je prosječni dnevni promet 688 kuna, a prosječni dnevni dohodak 110 kuna. U barovima prosječni dnevni promet 610 kuna, a dnevni dohodak 95 kuna. U ugostiteljstvu promet 620 kuna, dnevni dohodak 100 kuna. Taksi služba 206 kuna dnevni promet, a 65 kuna dnevni dohodak. Trgovina na malo u nespecijaliziranim živežnim namirnicama 100 kuna dnevni dohodak, građevinarstvo obrt 108 dnevni dohodak.

I kretenu je jasno zašto se ljudi bune protiv fiskalizacije....krade se naveliko.

Ivan Bajlo
21.11.2012., 15:16
I kretenu je jasno zašto se ljudi bune protiv fiskalizacije....krade se naveliko.

da, da, naravno, dok političari kradu milijarde u zatvor će babe i obrtnici koji utaje par kuna, a onda će se svi čudit kad krene masovno zatvaranje ono malo preostalih obrta i firmi

baš me zanima kako trgovina na malo vara kad nam glavnina robe dolazi iz uvoza, a kod uvoza plaćaš PDV na vrijednost robe u roku 10 dana od uvoza inače ti odmah blokiraju račun...

gandalf
21.11.2012., 22:15
mislim da je to logican potez, ali ipak kosta par tisuca i ljudi nisu informirani kako i gdje to napraviti.

jasno je da ima mana i da npr. osobne podatke treba zastiti, ali gledano iz perspektive drzave, ne znam sto se cekalo- pola drzave ne placa porez.

sljedeci korak je spustiti poreze svima ako zele sprijeciti sivu ekonomiju i povecati konkurentnost izvoznika.

P.S. ali zaista mi nema logike da se ceste izdvajaju od kasa kada znamo koliko je lopovluka u HACu

Kerefek76
22.11.2012., 08:02
da, da, naravno, dok političari kradu milijarde u zatvor će babe i obrtnici koji utaje par kuna, a onda će se svi čudit kad krene masovno zatvaranje ono malo preostalih obrta i firmi

baš me zanima kako trgovina na malo vara kad nam glavnina robe dolazi iz uvoza, a kod uvoza plaćaš PDV na vrijednost robe u roku 10 dana od uvoza inače ti odmah blokiraju račun...

Mali ne kradu, pogotovo male trgovine. Čak ni obrti ne kradu previše.
Kradu najviše ugostiteljski objekti.
Ne laje pas radi sela....

hektordog
22.11.2012., 08:14
Ispisujem racune iz excela, tj. iz Open Office-a. Sta bi ja sad trebao da zadovoljim uvjete fiskalizacije? Radi se o usluzi i nijedna cijena nije unaprijed definitana, ako izdam 1000 racuna, nijedan nije isti, jer svaka stranka ima drugacije prohtjeve. Koji program bi trebao koristiti da upisem samo konacnu cijenu i print, kao I do sada.
Ako moze konkretan program, da mi ne nude brdo opcija koji mi nisu potrebne, a da je sve zakonito?

Ivan Bajlo
22.11.2012., 08:34
Mali ne kradu, pogotovo male trgovine. Čak ni obrti ne kradu previše.

ali će najviše nadrapat u cijeloj priči

Kradu najviše ugostiteljski objekti.
Ne laje pas radi sela....

a odvjetnici? ugostitelji lako mogu izbjeć fiskalizaciju tako da otvore udrugu, onda im nitko niš ne može
http://www.vecernji.hr/zagreb/ugostiteljski-trikovi-otvore-udrugu-a-rade-kao-nocni-klubovi-clanak-369883
http://liderpress.hr/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena/prevoditeljima-je-fiskalna-blagajna-obveza-kladionicarima-nije-/

lostcase
22.11.2012., 20:55
Ispisujem racune iz excela, tj. iz Open Office-a. Sta bi ja sad trebao da zadovoljim uvjete fiskalizacije? Radi se o usluzi i nijedna cijena nije unaprijed definitana, ako izdam 1000 racuna, nijedan nije isti, jer svaka stranka ima drugacije prohtjeve. Koji program bi trebao koristiti da upisem samo konacnu cijenu i print, kao I do sada.
Ako moze konkretan program, da mi ne nude brdo opcija koji mi nisu potrebne, a da je sve zakonito?

Mogoa bi koristiti ovaj : http://fiskalizacija.codeplex.com/SourceControl/changeset/view/17268

Mislim da imaju vec razvijeno sucelje di ti samo ispunis podatke i dobijes nazad taj JIR kojeg bi onda samo rucno mogao ubaciti u excel datoteku.

_Mystical_
22.11.2012., 21:15
neće obrtnici stradati ni malo. Barem ne u globalu.

Potrošnja u kafićima će ostati ista, to što će se jedan birc zatvoriti, gosti će otići u drugi.
I ostati će najbolji. Možda i nekima dođe u glavu da birtija nije jedina poduzetnička djelatnost.

apis16268
22.11.2012., 22:25
Ja nisam obveznik poreza na dobit i nisam u kategoriji samostalnih zanimanja već obični mali trgovac i po članku 5. prijedloga zakona ja nisam ni obveznik fiskalizacije?
Ili ja to ne znam dobro pročitati?
Da nije to neko zaboravio napisati: i obveznik poreza na dohodak?

Obveznik poreza na dohodak je "skriven" u tekstu: ..... iz članka 18....

lostcase
22.11.2012., 23:19
neće obrtnici stradati ni malo. Barem ne u globalu.

Potrošnja u kafićima će ostati ista, to što će se jedan birc zatvoriti, gosti će otići u drugi.
I ostati će najbolji. Možda i nekima dođe u glavu da birtija nije jedina poduzetnička djelatnost.

Eh te ideje, velikim porezima natjerati gradjanstvo na poduzetnistvo.

Ista stvar i s nekretniama. Ljudi ce ih prodat i ulozit u biznis. Do sad nisu jel nije bilo Linica da im to ukaze.

Korčula
23.11.2012., 08:50
Pitanje možda je glupo al nisam čitao cili post pa izvinite ako je bilo već.Paušalac u granici do 149 500 kuna prometa jel obvezan raditi ove pizdarije ?? :)

hektordog
23.11.2012., 12:25
Pitanje možda je glupo al nisam čitao cili post pa izvinite ako je bilo već.Paušalac u granici do 149 500 kuna prometa jel obvezan raditi ove pizdarije ?? :)

nova granica je 230 000

dragec84
23.11.2012., 17:20
Da li je netko tražio i dobio potvrdu od HAKOM-a da na njegovom području nije moguće uspostaviti internet vezu sa Poreznom upravom?
Znam za neke slučajeve ljudi koji imaju obrt a nemaju mogućnost za internet pa će morati tražiti te potvrde.

nitko666
23.11.2012., 20:54
Da li je netko tražio i dobio potvrdu od HAKOM-a da na njegovom području nije moguće uspostaviti internet vezu sa Poreznom upravom?
Znam za neke slučajeve ljudi koji imaju obrt a nemaju mogućnost za internet pa će morati tražiti te potvrde.

To ce jako tesko ici jer je dovoljan gprs signal ijednog mobilnog operatera...

apis16268
24.11.2012., 00:00

Paušalac do 149.500 kn nije obvezan raditi ništa od ovoga, ali treba u poreznoj upravi potvrditi (ovjeriti) uvezanu knjigu računa (još se ne zna kako će izgledati, ministar će ih propisati kada zakon bude usvojen u Saboru).

dragec84
27.11.2012., 09:53
To ce jako tesko ici jer je dovoljan gprs signal ijednog mobilnog operatera...

Znam za mogućnost za mobitel.Fora je u tome da znam za slučaj mjesta gdje nema signal mobitela niti jednog našeg operatera i nema fiksne linije i nema interneta. Ima signal gsm mreža iz Bosne i Hercegovine tako da se može koristiti roaming ali nije to rješenje.

Tamo gdje ima signal naših operatera može se koristiti mobilni internet.Dakle i EDGE i 3G ovisno o lokaciji.Recmo na stranicama HT-a su ponudili jednu tarifu za mobilni internet, zove se M2M tarifa gdje je promet prema Poreznoj upravi besplatan.Dobiva se usb stik za laptop ili kompjuter.

nitko666
28.11.2012., 07:56
Znam za mogućnost za mobitel.Fora je u tome da znam za slučaj mjesta gdje nema signal mobitela niti jednog našeg operatera i nema fiksne linije i nema interneta. Ima signal gsm mreža iz Bosne i Hercegovine tako da se može koristiti roaming ali nije to rješenje.

Postoji odredjen postotak mjesta gdje nema signala i tamo se nece provoditi online fiskalizacija dok operateri ne unaprijede signal. Ta cinjenica je unaprijed tako prihvacena.

jozobozo555
28.11.2012., 20:27
HELP! HELP! HELP! Gazda za kojeg radim želi zatvorit obrt, i meni nudi da preuzmem... Dakle ostalo bi sve isto osim vlasnika. Međutim on je sad u PDV-u i ostaje naredne 3 godine, što znači da i ja moram uzimat blagajnu i placat porez ( sad imamo blokove) ili ja nastavljam kao paušalist???? molim vas sve za pomoć, jer naša knjigovođa pojima nema :-/ Ja bi svakako htio možda rade paušalno placanje obzirom da je posla sve manje :504:
molim vas ako netko nešto zna, ili da me savjetuje :ne zna:

Ivan Bajlo
28.11.2012., 21:37
HELP! HELP! HELP! Gazda za kojeg radim želi zatvorit obrt, i meni nudi da preuzmem... Dakle ostalo bi sve isto osim vlasnika. Međutim on je sad u PDV-u i ostaje naredne 3 godine, što znači da i ja moram uzimat blagajnu i placat porez ( sad imamo blokove) ili ja nastavljam kao paušalist???? molim vas sve za pomoć, jer naša knjigovođa pojima nema :-/ Ja bi svakako htio možda rade paušalno placanje obzirom da je posla sve manje :504:

za početak promjeniti knjigovođu

za fiskalizaciju je nebitno da li jesmo ili nismo u sustavu PDV, bitno je jedino da li poslujemo s gotovinom, eventualno bi ju se moglo izbjeć prebacivanjem poslovanja na udrugu kojih očekujem da će uskoro biti više od firmi :rolleyes:

ako želimo izbjeć PDV bi bilo jednostavnije otvoriti novi obrt koji neće biti u sustavu PDV-a pa onda samo preuzeti sve od starog obrta i zatvoriti isti

hele83
29.11.2012., 14:06
Prema članku u zadnjem RRIF-u ispada da smo svi obveznici fiskalizacije, maloprodaje i veleprodaje. Barem u smislu izgleda računa (dodatnih elemenata računa propisanih zakonom o fiskalizaciji). Sad, mene zanima znači li to da i veleprodaje moraju imati certifikat od fine za slučaj da će u nekoj budućnosti možda izdati gotovinski račun koji će se morati fiskalizirati?

apis16268
29.11.2012., 16:33

Ostaješ u sustavu PDV-a, ako je gazda svojom voljom ušao, a pretpostavljam da je, jer spominješ naredne tri godine (od ukupnih pet, koliko mora biti).
Tek nakon toga možeš biti paušalista.

apis16268
29.11.2012., 16:39
Prema članku u zadnjem RRIF-u ispada da smo svi obveznici fiskalizacije, maloprodaje i veleprodaje. Barem u smislu izgleda računa (dodatnih elemenata računa propisanih zakonom o fiskalizaciji). Sad, mene zanima znači li to da i veleprodaje moraju imati certifikat od fine za slučaj da će u nekoj budućnosti možda izdati gotovinski račun koji će se morati fiskalizirati?

Nitko nije dužan nabaviti certifikat, ali mora se biti spreman na fiskalizaciju izdavanja računa već kod izdavanja prvog računa naplaćenog u gotovini.

mina_jasmina
29.11.2012., 17:17
danas dobijem dopis iz knjigovodstva .. krasno, bavim se konzultacijama i imam godišnje možda 1 gotovinski račun, kao hectordog - sve je individualno i nema određena cijena za neku uslugu, ali nema veze, sad moram pljunut hrpu love za certifikat, instalaciju .. bla ...

Hrvatski sabor je 23.11.2012. usvojio Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom. Zakon sadrži mnogo detalja, ali u ovom trenutku izdvojili smo za Vas samo one najznačajnije:

OBVEZNICI FISKALIZACIJE:
1. Fizičke osobe - obveznici poreza na dohodak od samostalne djelatnosti
2. Pravne osobe - obveznici poreza na dobit

Ono što je najvažnije naglasiti, obveznici fiskalizacije su SVE pravne i fizičke osobe koje ispunjavaju gore navedene uvjete, BEZ OBZIRA DA LI POSLUJU S GOTOVINOM ILI NE!!! Dakle, čak i ako ste veleprodaja koja prima uplate isključivo na žiro račun I DALJE STE OBVEZNIK FISKALIZACIJE. Obavezni ste izdavati račune putem NAPLATNIH UREĐAJA (npr, zabranjeno je pisanje računa rukom), a na računima, osim elemenata propisanih zakonom o PDV-u, OBAVEZNO MORATE iskazivati još i sljedeće podatke:

Broj računa koji se sastoji od tri dijela:
o Redni broj računa
o Oznaka poslovnog prostora
o Oznaka blagajne u poslovnom prostoru
- DATUM I VRIJEME izdavanja računa
- Oznaka operatera (osobe koja izdaje račun)
- Oznaka načina plaćanja (novčanice, ček, kartice, transakcijski račun, ostalo)

Ove podatke morate iskazivati na svakom računu, bez obzira da li ćete ikada u životu ijedan račun naplatiti gotovinom.

ZKI (Zaštitni kod izdavatelja - kojeg mora generirati vaš program) i JIR (Jedinstveni identifikator računa - kojeg generira Porezna uprava) na računu moraju biti iskazani samo ako se račun mora slati na fiskalizaciju (dakle, ako nije plaćen putem transkacijskog računa).

Također, svaki obveznik fiskalizacije dužan je donijeti interni akt o organizaciji poslovanja na Poslovne prostore. Porezna uprava će u postupku nadzora prvo kontrolirati da li ste donijeli ovaj akt i da li vaši brojevi računa sadržajno odgovaraju vašem internom aktu.

Kazne za neprovođenje fiskalizacije su DRASTIČNE! Kazna može biti i trenutno pečačenje poslovnog prostora i zabrana nastavka rada sve dok se ne osiguraju zakonom zahtijevani uvjeti (a kako ćete ih osigurati, ako je prostor zapečačen..???), a osim toga slijede još i novčane kazne u rasponu od 10.000 do 500.000 kuna.

MALI OBVEZNICI FISKALIZACIJE

Sve gore navedeno ne odnosi se na Vas ako ste MALI OBVEZNIK FISKALIZACIJE. U ovu grupu spadaju samo fizičke osobe koji porez na dohodak plaćaju u paušalnom iznosu. Mali obveznici fiskalizacije račune mogu izdavati ručno iz posebno uvezane knjige računa koju ovjerava Porezna uprava.

REDOSLJED AKTIVIRANJA OBVEZNIKA FISKALIZACIJE

Sa fiskalizacijom ne počinju svi obveznici na isti datum. Obveznici su podijeljeni u tri grupe, koje počinju s razmakom od tri mjeseca:

01.01.2013
- svi srednji i veliki poduzetnici, bez obzira na djelatnost
- svi ugostitelji i hotelijeri, uključujući i cafe barove, catering i ostalu pripremu hrane i pića

01.04.2013.
- trgovina na malo i veliko
- popravak motornih vozila i motocikala
- osobe koje obavljaju djelatnost slobodnih zanimanja

01.07.2013.
- svi ostali

Napominjemo da u slučaju više djelatnosti, obveza za čitavu pravnu osobu nastaje prema najranijoj obvezi. Npr, ako imate prodavaonicu i kafić, onda ste za sve djelatnosti obveznici od 01.01.2013.

Kada početi s fiskalizacijom?

Korisnicima koji ne moraju započeti s fiskalizacijom 01.01.2013. (maloprodaje i veleprodaje), preporučamo da unatoč tome s fiskalizacijom započnu odmah 01.01.2012, kako bi kroz cijelu poslovnu godinu imali jednoobrazni niz brojeva računa, u skladu s novim Zakonom. Samo slanje računa na fiskalizaciju mogu uvijek aktivirati i kasnije, kad za to nastupi obveza.

CERTIFIKATI

Dana 26.11.2012. FINA je započela s izdavanjem certifikata za fiskalizaciju. Preporučamo svim korisnicima koji će račune slati na fiskalizaciju, da certifikat što prije zatraže i instaliraju na sva računala na kojima će se koristiti programi Synesis i SynesisPOS.

Iz zakona nije jasno da li i oni obveznici fiskalizacije koji nikada neće slati račune na fiskalizaciju moraju imati instaliran certifikat na naplatnom uređaju. To ćete morati odlučiti sami.

 Proučite zakon o fiskalizaciji, kako biste se upoznali s pojmovima i obvezama
 Nabavite i instalirajte certifikat (bez certifikata nije moguća fiskalizacija)
 Osigurajte vezu na internet na svakom računalu na kojem izdajete račune

Počnite s ovim još danas. Dva tjedna prođu brže nego što mislite. A zadnje dane će u FINI biti takva gužva da ćete požaliti što niste krenuli ranije. Umjesto da kupujete Božićne poklone, Novu godinu biste mogli dočekati u FINI. A ako još uz to budete imali problema s instalacijom certifikata, lakše ćete ih rješiti ako imate više vremena. Zato, ne gubite vrijeme!

lili p.
29.11.2012., 17:30
To su ti napisali iz tvog knjigovodstva? :confused:

Tu je netko malo pobrkao lončiće :rofl:

Edit: Sad vidim tko ti je poslao taj mail jer sam primila isti, od programera. Malo su se zaletili za neke stavke :mig:

mina_jasmina
29.11.2012., 18:47
lili - obraduj me, reci nešto dobro :cerek: idem u knjigovodstvo tek sutra, tak da ne mogu reć ništa konkretnije, stavila sam ovo čisto radi informacije, da razmijenimo iskustva.

lili p.
29.11.2012., 19:00
Ajd' da te obradujem brzinski :mig:

Tu već imaš dobro upućenih forumaša koji su pisali.
Evo par sitnica - ako nemaš gotovinskih računa ne treba ti fiskalizacija. Ali prvi gotovinski mora proći taj postupak.
Ne treba fiskalizirati sve račune, već samo naplaćene gotovinom, karticom i čekovima.
Ne treba imati certifikat sve dok ne izdaješ gotovinske račune.
Nisu zabranjeni rukom pisani računi dok imaju sve podatke koje moraju imati i dok će se naplatiti bezgotovinski (ovo sad nisam ziher, ali nisam primjetila tu promjenu. Ni pazila na tako nešto istini za volju :zubo: )
Nema potrebe unaprijed započinjati s fiskalizacijom, ma koliko oni željeli čim prije prodati svoje module :p

Ali sve ovo je već bilo napisano. Zašto ne čitate ove pametne ljude koji vas besplatno podučavaju :tuzni:

apis16268
29.11.2012., 22:52
Ajd' da te obradujem brzinski :mig:

Tu već imaš dobro upućenih forumaša koji su pisali.
Evo par sitnica - ako nemaš gotovinskih računa ne treba ti fiskalizacija. Ali prvi gotovinski mora proći taj postupak.
Ne treba fiskalizirati sve račune, već samo naplaćene gotovinom, karticom i čekovima.
Nisu zabranjeni rukom pisani računi dok imaju sve podatke koje moraju imati i dok će se naplatiti bezgotovinski (ovo sad nisam ziher, ali nisam primjetila tu promjenu. Ni pazila na tako nešto istini za volju :zubo: )
Nema potrebe unaprijed započinjati s fiskalizacijom, ma koliko oni željeli čim prije prodati svoje module :p

Ali sve ovo je već bilo napisano. Zašto ne čitate ove pametne ljude koji vas besplatno podučavaju :tuzni:

Nažalost, moram se ne složiti sa dijelom napisanog, jer je prvi prijedlog Zakona, upućen od Vlade bio nešto drukčiji, nego što je u konačnoj verziji izglasan.
Većina seminara je održavana prema prvoj verziji i normalno da su interpretacije bile drukčije, nego što se sada tumači.

Ukratko:
- obveznici fiskalizacije iz članka 3. Zakona se nisu promijenili. Čak je postalo jasnije da oni koji prema posebnim propisima nisu obvezni izdavati račune (čitaj propisi o PDV-u), nisu niti obveznici fiskalizacije niti su obveznici oni, nabrojeni u članku 5.

- e sad, bitno je promijenjen članak 9. na način da sada kaže, otprilike, svi obveznici fiskalizacije iz članka 3. trebaju imati račune sa 5. elemenata (u kojima su i JIR i ZKI), pa onda malo "ublaži" pa nastavi, a oni koji se ne naplaćuju u gotovini trebaju imati 3 elementa (znači bez JIR-a i ZKI-a).

Pa sad, što to praktički znači? Da će i Računi koje nećemo slati u Poreznu upravu isto morati imati:
- datum i vrijeme izdavanja računa
- oznaku operatera
- oznaku načina plaćanja

Da li će trebati ići po certifikat, ako se svi računi naplaćuju žiralno? Neće, ali to ne znači da neće trebati osigurati gore navedene elemente, povrh onih koje propisuje Zakon o PDV-u u čl.15.

I onda se konačno pitam, kakva je to sad nova priča?
Vjerojatno zbog one odredbe da će trebati donijeti interni akt kojim ćemo "opisati" kako smo uredili organizaciju izdavanja računa, budući da svaka blagajna kreće s računima od broja jedan (blagajna u širem smislu), jer to može biti bilo koje mjesto izdavanja računa u firmi, išlo prema Poreznoj ili ne išlo.
Imat ću račune za uslugu (jedan niz)
Npr račune za prodaju materijalne imovine (drugi niz)
Npr, račune za plaću u naravi (treći niz)
itd, itd, itd.....

Ima mi smisla počet sa fiskalizacijom od 01.01. ne u smislu slanja računa Poreznoj i nabavke certifikata, nego da mi računi jednako izgledaju od početka godine i da bez žurbe smislim i prebrojim svu tu silu računa koji će mi počinjati od broja jedan i napravim taj interni akt, za mile mi poreznike (meni ne treba).

lili p.
30.11.2012., 08:54
Nažalost, moram se ne složiti sa dijelom napisanog, jer je prvi prijedlog Zakona, upućen od Vlade bio nešto drukčiji, nego što je u konačnoj verziji izglasan.

Molim te možeš li mi pojasniti koji dio sam neispravno napisala jer ja ne vidim.

latica7
30.11.2012., 12:57
da li je d.o.o. (u sustavu pdv-a, mali poduz.)
obveznik fiskalizacije ako nam sve izlazne račune plačaju preko žiro rn-a?

Naime djelatnost nam je prijevoz i prodaja drva (veleprodaja)
sve IRE plaćeni preko ŽRN-a.

I drugo, ulazni računi nemaju veze s tom fiskalnom blagajnom?
(jer UR plaćamo gotovinom npr. točenje goriva i plaćanje prema fizičkim osobama...)

Negdje sam procitala da ce Fina uzimati mj.naknadu 60,00kn, zar cu i to morati placati mjesecno bez obzira sto mi niti jedan račun nije plačen u gotovini?

nitko666
30.11.2012., 13:12
Fiskalizirati je potrebno sve izdane racune koji NISU placeni preko ziroracuna.

Znaci ukoliko vrsite samo veleprodaju i svi vam placaju sa svog na vas ziroracun - za to nema fiskalizacije. SVE druge kombinacije se fiskaliziraju.

zac1608
30.11.2012., 15:22
Fiskalizirati je potrebno sve izdane racune koji NISU placeni preko ziroracuna.

Znaci ukoliko vrsite samo veleprodaju i svi vam placaju sa svog na vas ziroracun - za to nema fiskalizacije. SVE druge kombinacije se fiskaliziraju.

Ljudi nemojte brkati pojmove Fiskalizacija i Fiskalni racun.
Firma koja ima samo veleprodaju JEST obveznik fiskalizacije, ali ako ne izdaje gotovinske racune (maloprodaja) NE MORA fiskalizirati racune !
Dobro pogledajte zakon. Na veleprodajnim racunima (onima koji se ne fiskaliziraju - ne salju u poreznu upravu) od 01.01 MORATE IMATI (osim ostalih elemenata propisanih s milijun zakona i naputaka).
1.Vrijeme (sat) izdavanja racuna.
2.Ime i prezime osobe (operatera) koja je izradila racun.
3.Nacin placanja: TRANSAKCIJSKI RACUN (da, mora pisati Nacin placanja iako je uvijek 1 nacin placanja).

Za maloprodajne racune (gotovina ,kartice itd itd) svi ostali elementi propisani novim zakonom dakle:
4.Zastitni kod
5.JIR

z.

zac1608
30.11.2012., 15:26

Zar ne krsis neki od prethodnih zakona ako u veleprodaji naplacujes gotovinom ili karticama ? Zar je dozvoljeno bez financijskog zaduzenja (Knjiga popisa tj. Maloprodaja, tj. minimalni tehnicki uvjeti za maloprodajno poslovanje) uzimati gotovinnu od kupaca a izdavati takovima racune u veleprodaji ?
Ako i jest to dozvoljeno onda ces morati fiskalizirati SVE veleprodajne racune od pocetka godine bez obzira sto ces u petom mjesecu 1 naplatiti gotovinom, jer ako samo taj 1 fiskaliziras odmah si prekrsio zakon,tj. imas "rupu" u rednim brojevima :)

Ivan Bajlo
30.11.2012., 15:33
zanimljivo kako u Sloveniji više nitko ne priča o fiskalizaciji nakon što zakon nije prošao u njihovom saboru, pametan narod

tko je blizu granice nek seli firmu u deželu i tako nakon ulaska u EU će biti svejedno gdje je firma :mig:

captiva
30.11.2012., 15:39
Zar ne krsis neki od prethodnih zakona ako u veleprodaji naplacujes gotovinom ili karticama ? Zar je dozvoljeno bez financijskog zaduzenja (Knjiga popisa tj. Maloprodaja, tj. minimalni tehnicki uvjeti za maloprodajno poslovanje) uzimati gotovinnu od kupaca a izdavati takovima racune u veleprodaji ?
Ako i jest to dozvoljeno onda ces morati fiskalizirati SVE veleprodajne racune od pocetka godine bez obzira sto ces u petom mjesecu 1 naplatiti gotovinom, jer ako samo taj 1 fiskaliziras odmah si prekrsio zakon,tj. imas "rupu" u rednim brojevima :)
Svi izdani računi imaju slijednost ali oni koji se naplaćuju u gotovini se još dodatno evidentiraju (dodjeljuje im se JIR) u PU. Znači, ne mora se nužno slati na ovjeru i transakcijski račun ali nije greška ako se pošalje.

GricGric
30.11.2012., 18:26

Sve je kako si napisala ( amislim i da Apis nije mislila da se ne slaže s tobom nego postom iznad tvog) osim što bih dodala da poduzetnici koji svoje poslovanje naplaćuju preko žiro računa a tek povremeno imaju gotovinski račun, tj par komada godišnje, oni ne moraju nabavljati kase i certifikat, za njih će biti dovoljna fiskalna knjiga računa ovjerena u poreznoj upravi.

Navodno da počinju sa ovjeravanjem tih knjiga od 20.12.2012....

Tako su rekli jučer na Rif seminaru....

lili p.
30.11.2012., 18:45
osim što bih dodala da poduzetnici koji svoje poslovanje naplaćuju preko žiro računa a tek povremeno imaju gotovinski račun, tj par komada godišnje, oni ne moraju nabavljati kase i certifikat, za njih će biti dovoljna fiskalna knjiga računa ovjerena u poreznoj upravi.

Ovo je odlična informacija, ali nisam je do sad čula. Naprotiv, čula sam (TEB seminar) da prvi izdani gotovinski račun, čak i ako je jedan jedini godišnje, mora proći fiskalizaciju preko certifikata i bla bla...

zac1608
30.11.2012., 19:26
Svi izdani računi imaju slijednost ali oni koji se naplaćuju u gotovini se još dodatno evidentiraju (dodjeljuje im se JIR) u PU. Znači, ne mora se nužno slati na ovjeru i transakcijski račun ali nije greška ako se pošalje.

Nisu bezveze stavili oznaku vrste placanja i NIGDJE ne pise da se placanje preko transakcijskog racuna NE MORA poslati tj. zatraziti JIR.
Evo ti i zasto: Ako ugostitelj izda danas 100 racuna (restoran).
50 gotovina
20 kartica
30 ostalo (transakcijski racun itd).
Ovdje je grdna rupa za muljazu jer jednostavno ove racune koji su gotovina stavi da je vrsta placanja Transakcijski Racun i nikome nista, po tebi samo bi ovih 20 kartica islo po JIR, a ovaj bi uredno na kraju dana mogao "obraditi" ostalih 80 racuna i izmijeniti iznose.
Koja je poanta fiskalizacije ako se ne salju svi izdani racuni po JIR (u ugostiteljskom objektu ili maloprodaju, tj. tamo gdje fizicke osobe placaju na raznorazne nacine) ? :)

latica7
30.11.2012., 20:55
Sve je kako si napisala ( amislim i da Apis nije mislila da se ne slaže s tobom nego postom iznad tvog) osim što bih dodala da poduzetnici koji svoje poslovanje naplaćuju preko žiro računa a tek povremeno imaju gotovinski račun, tj par komada godišnje, oni ne moraju nabavljati kase i certifikat, za njih će biti dovoljna fiskalna knjiga računa ovjerena u poreznoj upravi.

U tom slučaju mi je ovo najbolja opcija, ne moram kupovati dodatni hardver i nove module, već samo ovjeriti tu knjigu u PU za svaki slucaj ako se koji račun naplati u gotovini.
Nek me netko ispravi ako sam krivo shvatila.

ceha
30.11.2012., 20:58
Većina seminara je održavana prema prvoj verziji i normalno da su interpretacije bile drukčije, nego što se sada tumači.

Ukratko:
- obveznici fiskalizacije iz članka 3. Zakona se nisu promijenili. Čak je postalo jasnije da oni koji prema posebnim propisima nisu obvezni izdavati račune (čitaj propisi o PDV-u), nisu niti obveznici fiskalizacije niti su obveznici oni, nabrojeni u članku 5.

- e sad, bitno je promijenjen članak 9. na način da sada kaže, otprilike, svi obveznici fiskalizacije iz članka 3. trebaju imati račune sa 5. elemenata (u kojima su i JIR i ZKI), pa onda malo "ublaži" pa nastavi, a oni koji se ne naplaćuju u gotovini trebaju imati 3 elementa (znači bez JIR-a i ZKI-a).

Pa sad, što to praktički znači? Da će i Računi koje nećemo slati u Poreznu upravu isto morati imati:
- datum i vrijeme izdavanja računa
- oznaku operatera
- oznaku načina plaćanja

Da li će trebati ići po certifikat, ako se svi računi naplaćuju žiralno? Neće, ali to ne znači da neće trebati osigurati gore navedene elemente, povrh onih koje propisuje Zakon o PDV-u u čl.15.

I onda se konačno pitam, kakva je to sad nova priča?
Vjerojatno zbog one odredbe da će trebati donijeti interni akt kojim ćemo "opisati" kako smo uredili organizaciju izdavanja računa, budući da svaka blagajna kreće s računima od broja jedan (blagajna u širem smislu), jer to može biti bilo koje mjesto izdavanja računa u firmi, išlo prema Poreznoj ili ne išlo.
Imat ću račune za uslugu (jedan niz)
Npr račune za prodaju materijalne imovine (drugi niz)
Npr, račune za plaću u naravi (treći niz)
itd, itd, itd.....

Ima mi smisla počet sa fiskalizacijom od 01.01. ne u smislu slanja računa Poreznoj i nabavke certifikata, nego da mi računi jednako izgledaju od početka godine i da bez žurbe smislim i prebrojim svu tu silu računa koji će mi počinjati od broja jedan i napravim taj interni akt, za mile mi poreznike (meni ne treba).

Pa i do sad su morali imati te podatke u maloprodaji bez obzira kako su plaćeni. Veleprodaja nije morala imat te podatke. Datum jest.

ceha
30.11.2012., 21:08
Nisu bezveze stavili oznaku vrste placanja i NIGDJE ne pise da se placanje preko transakcijskog racuna NE MORA poslati tj. zatraziti JIR.
50 gotovina
20 kartica
Ovdje je grdna rupa za muljazu jer jednostavno ove racune koji su gotovina stavi da je vrsta placanja Transakcijski Racun i nikome nista, po tebi samo bi ovih 20 kartica islo po JIR, a ovaj bi uredno na kraju dana mogao "obraditi" ostalih 80 racuna i izmijeniti iznose.
Koja je poanta fiskalizacije ako se ne salju svi izdani racuni po JIR (u ugostiteljskom objektu ili maloprodaju, tj. tamo gdje fizicke osobe placaju na raznorazne nacine) ? :)

Ima samo mali problem. Daš kupcu račun on ti plati gotovinom i ode. Na računu nema jir-a i zki- a. I sad kupac poželi provjeriti račun. I ne može. Prijavi PU. E sad ako kupac ne uzme račun tu sve pada. To smo i govorili poreznicima na sastancima, odgor je bio da su svjesni toga. Stoga ne bi me čudilo na početku iduće godine pojava ljudi na izlazima iz kafića i trgovina koji će vas tražit da pokažete račun. :zubo: ne zaboravite da je kazna od 500 do 2000 kuna. :zubo:

skyman
30.11.2012., 23:59
Citam malo po temi ali još uvijek mi nije jasno..npr. građevinska firma koje posluje isključivo preko virmanskih uplata, da li to podliježe pod fiskalizaciju ili ne? Koliko sam skužio ne spada, ali eto bolje da pitam dok nije kasno. Hvala

apis16268
01.12.2012., 00:14
Molim te možeš li mi pojasniti koji dio sam neispravno napisala jer ja ne vidim.

Samo ocjena da nema potrebe unaprijed započinjati s fiskalizacijom i okarakterizirati tekst kao želju da se čim prije proda modul.

I ja sam dobila isti tekst i stresla se. Onda sam pokušala mirnije pročitati i shvatila da u tekstu ima i dosta duhovitosti, što nisam na prvu primijetila.
Dobro je i to da me je "prodrmao" jer sam odlučila požuriti s naručivanjem certifikata i postavljanjem uvjeta da budem, ako zatreba, spremna na provedbu postupka fiskalizacije, a ne da ostavljam za zadnji čas (hoću na miru kupovati bor).

Slažem se sa @zac1608 da trebamo razlikovati obveznika fiskalizacije (to smo skoro svi) od provedbe postupka fiskalizacije kada su u pitanju plaćanja u gotovini (čekovima, karticama, i ..).

@captiva je naglasila slijednost svih izdanih računa. To sam i ja izdvojila kao najvažniju okosnicu cijele priče, išao račun u provedbu postupka fiskalizacije, ili ne.
Čak nije bitno da li ću napraviti nešto, što možda Zakon striktno ne određuje, ali meni više odgovara, nego da ga se doslovno držim kao pijan plota.

Pokušavam "dokučiti" kako postaviti unutarnju organizaciju kolanja računa da mogu jednostavno sebi, a po potrebi i nadzoru objasniti (i pokazati interni akt u kojem sam to objasnila).

Najbliže sam zaključku da bi bilo najbolje kada bi svi računi jednako izgledali. Mislim da su članak 11. trebali doslijednije napisati, upravo na taj način.
Da nema razlike u sadržaju računa (numerički broj računa, oznaka poslovnog prostora i broj naplatnog uređaja), osim što će naplaćeni u gotovini biti dopunjeni JIR-om i zaštitnim kodom.

Ne svodi se priča na maloprodaju i veleprodaju, dapače, mislim da oni nisu reprezentativni uzorak za razmišljnje o provedbi Zakona u svim nijansama.

Dobra okolnost, za nas koji nismo prvi na udaru, je što ugostiteljstvo ide u prvoj grupi, zbog najviše mogućih kombinacija i varijacija (najbolje će istestirati Zakon). :)

Dok mi, sretnijeg žrijeba, dođemo na red puno će toga već biti posloženo.

apis16268
01.12.2012., 00:31
Citam malo po temi ali još uvijek mi nije jasno..npr. građevinska firma koje posluje isključivo preko virmanskih uplata, da li to podliježe pod fiskalizaciju ili ne? Koliko sam skužio ne spada, ali eto bolje da pitam dok nije kasno. Hvala

Obveznik fiskalizacije jesi (načelno), ali ne trebaš provoditi postupak fiskalizacije, ako nećeš naplaćivati u gotovini.
Ne moraš imati certifikat, niti internetsku vezu s Poreznom.

apis16268
01.12.2012., 00:51
Pa i do sad su morali imati te podatke u maloprodaji bez obzira kako su plaćeni. Veleprodaja nije morala imat te podatke. Datum jest.

Ciljano sam mislila na Članak 9. stavak 3. kojeg nije bilo u prvom prijedlogu Zakona, a u nastavku ga citiram:

"Iznimno od stavka 2. ovog članka, obveznici fiskalizacije koji ostvareni promet naplaćuju sredstvom koje se ne smatra gotovinom prema članku 2. točki 5. ovog Zakona, nisu dužni iskazati podatke iz stavka 1. točka 4 i 5 ovog članka".

I na "pošteno" izmijenjeni članak 11. uz famozni dodatak internog akta.

Mislim da se sada više niti poreznici ne snalaze u ovome.

apis16268
01.12.2012., 01:04
osim što bih dodala da poduzetnici koji svoje poslovanje naplaćuju preko žiro računa a tek povremeno imaju gotovinski račun, tj par komada godišnje, oni ne moraju nabavljati kase i certifikat, za njih će biti dovoljna fiskalna knjiga računa ovjerena u poreznoj upravi.

Ovo predobro zvuči, ali nigdje u Zakonu ne mogu to pročitati kao dozvoljenu mogućnost (jedino ako se na putu do narodnih novina ne promijeni još nešto). :cerek:

captiva
01.12.2012., 15:11
50 gotovina
20 kartica
Slažem se s Vama da Zakon nije potpuno jasan u pogledu fiskaliziranja računa, prvenstveno transakcijskih ali je sasvim sigurno da se transakcijske račune NE MORA fiskalizirati. Ne znam da li ima na stranicama Porezne uprave ali u pitanjima koja su se najčešće postavljala Poreznoj upravi jest i slijednost računa. Odgovor ponuđen od strane Porezne uprave (kad poslovni subjekt izdaje transakcijske i gotovinske račune) jest taj da računi MORAJU imati sljednost prilikom izdavanja ali ne i prilikom dodjele JIRa jer se kod dodjele NE PROVJERAVA slijednost računa ali će se provjeravati slijednost izdanih računa u poreznom nadzoru. Ukoliko pronađem odgovor, postavit ću ga na forum.

captiva
01.12.2012., 15:18
Ovo predobro zvuči, ali nigdje u Zakonu ne mogu to pročitati kao dozvoljenu mogućnost (jedino ako se na putu do narodnih novina ne promijeni još nešto). :cerek:
Naravno da nije dozvoljena mogućnost. Oni koji povremeno izdaju račune (a obveznici su fiskalizacije), pa makar samo jedan račun godišnje, dužni su provesti postupak fiskalizacije kroz naplatni uređaj koji omogućava slanje računa na ovjeru u PU. Naravno, govorimo o računima koji se naplaćuju u gotovini.

zac1608
01.12.2012., 15:22
Slažem se s Vama da Zakon nije potpuno jasan u pogledu fiskaliziranja računa, prvenstveno transakcijskih ali je sasvim sigurno da se transakcijske račune NE MORA fiskalizirati. Ne znam da li ima na stranicama Porezne uprave ali u pitanjima koja su se najčešće postavljala Poreznoj upravi jest i slijednost računa. Odgovor ponuđen od strane Porezne uprave (kad poslovni subjekt izdaje transakcijske i gotovinske račune) jest taj da računi MORAJU imati sljednost prilikom izdavanja ali ne i prilikom dodjele JIRa jer se kod dodjele NE PROVJERAVA slijednost računa ali će se provjeravati slijednost izdanih računa u poreznom nadzoru. Ukoliko pronađem odgovor, postavit ću ga na forum.

JIR nema veze sa slijednosti racuna - JIR je jedinstveni identifikator racuna koji je dodijelila porezna uprava na osnovu ulaznih parametara (iz xml datoteke).
Ako nekom vrstom dokumenta (ovo je vazno) izdajes racune i ako znas da ces barem 1 racun naplatiti u gotovini MORAS fiskalizirati sve racune bez obzira sto su svi osim tog jednog vrsta placanja = transakcijski racun.Zato i jesu stavili od broja 1 ... n u poslovnoj godini i zato jesu naglasili da ne smije biti "rupa" u brojevima. Ako nisi poslao racun koji nije gotovina a gotovinski jesi automatski imas ovu "rupu" u brojevima i ocekuj ljude u crnom na vratima :)

captiva
01.12.2012., 15:29
50 gotovina
20 kartica
Jedan od primjera provođenja fiskalizacije kada poslovni subjekt izdaje gotovinske i transakcijske račune. Pogledajte pitanja br. 4 i 50.
http://http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/dokumenti/Fiskalizacija%20HGK-FAQ-20121109.pdf

captiva
01.12.2012., 15:42
JIR nema veze sa slijednosti racuna - JIR je jedinstveni identifikator racuna koji je dodijelila porezna uprava na osnovu ulaznih parametara (iz xml datoteke).
Ako nekom vrstom dokumenta (ovo je vazno) izdajes racune i ako znas da ces barem 1 racun naplatiti u gotovini MORAS fiskalizirati sve racune bez obzira sto su svi osim tog jednog vrsta placanja = transakcijski racun.Zato i jesu stavili od broja 1 ... n u poslovnoj godini i zato jesu naglasili da ne smije biti "rupa" u brojevima. Ako nisi poslao racun koji nije gotovina a gotovinski jesi automatski imas ovu "rupu" u brojevima i ocekuj ljude u crnom na vratima :)
hajdemo na najjednostavnijem primjeru: poslovni subjekt ima jednu blagajnu preko koje izdaje račune. Od početka godine izdaje račune za usluge/prodane proizvode koji se naplačuju s računa na račun - transakcijski. Znači, njegovi računi su numeričkim slijedom označeni kao računi br, 1,2,3,4,...49,50. pedeset i prvi račun naplati karticom (gotovinom) i taj račun br. 51. šalje u poreznu upravu na ovjeru i dodjeljuje mu se JIR. U Poreznoj upravi je evidentiran samo jedan račun tog poslovnog subjekta za kojeg je bio dužan provesti fiskalizaciju ali u evidencijama (prvenstveno blagajni) tog poslovnog subjekta su numeričkim slijedom evidentirani svi računi uopće koje je izdao taj poslovni subjekt. Kontrolira se slijednost tih računa, a ne onih koji se šalju u PU na dodjelu JIRa.
U ranijem postu ste spomenuli da ako se ne provodi postupak fiskalizacije za SVE izdane račune da je moguće manipulirati na kraju dana računima koji se naplaćuju transakcijski, primjerice smanjenjem iznosa računa. To je nemoguće jer je vrlo jednostavno kontrolirati takve uplate, a baš iz tog razloga se NE TREBAJU fiskalizirati.

apis16268
01.12.2012., 16:09
... bih dodala da poduzetnici koji svoje poslovanje naplaćuju preko žiro računa a tek povremeno imaju gotovinski račun, tj par komada godišnje, oni ne moraju nabavljati kase i certifikat, za njih će biti dovoljna fiskalna knjiga računa ovjerena u poreznoj upravi.

Nakon prvog veselja, zaključila sam da takvo postupanje, osim što Zakonom nije predviđeno, otvara more drugih pitanja. Evo nekih:

1. Da li to onda znači da i "mali" obveznici fiskalizacije mogu koristiti istu knjigu samo u slučaju prodaje za gotovi novac, a račune sa žiralnom naplatom i dalje voditi na računalu, načinom, sigurno bržim i komotnijim (pogotovo u ovom stoljeću) od pisanja rukom?

2. Da li onda "veliki" obveznici fiskalizacije mogu nastaviti izdavati račune u nekom iskrojenom obliku, prilagođenom stvarnim potrebama izdavatelja na računalu + ručna knjiga (ovjerena u poreznoj) kada je u pitanju račun koji podliježe provedbi fiskalizacije?

3. Kako se određuje broj malo i puno (računa za koje treba provesti postupak fiskalizacije, a dozvoljava se upotreba ručne knjige?)

4. Mogi li "mali" obveznici fiskalizacije imati posebne knjige za ručno pisanje računa koje neće trebati ovjeravati u poreznoj jer će u njih unositi samo račune koje naplaćuje žiralno, a otići će ovjeriti samo onu knjigu računa u koju će unositi račune naplaćene u gotovini?

5. Da li da uplatim još jedan seminar da saznam odgovore na ova pitanja?

Šalim se!

d2267
01.12.2012., 18:56
zna li netko,kako će se u praksi izdavati računi za servisne usluge kod stranke (na terenu)?
printer i kompjuter na leđa i put pod noge,ili ima neko normalnije rješenje?

zac1608
01.12.2012., 19:08
hajdemo na najjednostavnijem primjeru: poslovni subjekt ima jednu blagajnu preko koje izdaje račune. Od početka godine izdaje račune za usluge/prodane proizvode koji se naplačuju s računa na račun - transakcijski. Znači, njegovi računi su numeričkim slijedom označeni kao računi br, 1,2,3,4,...49,50. pedeset i prvi račun naplati karticom (gotovinom) i taj račun br. 51. šalje u poreznu upravu na ovjeru i dodjeljuje mu se JIR. U Poreznoj upravi je evidentiran samo jedan račun tog poslovnog subjekta za kojeg je bio dužan provesti fiskalizaciju ali u evidencijama (prvenstveno blagajni) tog poslovnog subjekta su numeričkim slijedom evidentirani svi računi uopće koje je izdao taj poslovni subjekt. Kontrolira se slijednost tih računa, a ne onih koji se šalju u PU na dodjelu JIRa.
U ranijem postu ste spomenuli da ako se ne provodi postupak fiskalizacije za SVE izdane račune da je moguće manipulirati na kraju dana računima koji se naplaćuju transakcijski, primjerice smanjenjem iznosa računa. To je nemoguće jer je vrlo jednostavno kontrolirati takve uplate, a baš iz tog razloga se NE TREBAJU fiskalizirati.

hm ,sada sam procitao pdf s prilozenog linka i fakat pod pitanjem 50 jest takovo pitanje i takav odgovor. Vrlo cudno, ne znam cemu fiskalizacija ako se sve opet svodi na fizicku kontrolu porezne uprave kod poreznog obveznika, isto tako neznam zasto su stavili vrstu placanja "Transakcijski racun" ako je uopce ne treba koristiti tj. takav racun ne treba fiskalizirati.

Ali upravo ovo je dusu dalo za muljanje. Pogledaj ovaj scenario sa "T" nacinom placanja u restoranu:
Izdam u restoranu strancu racun na 1000Kn s vrstom placanja "T" i ne fiskaliziram ga jer i ne moram. Ode stranac, a ja lijepo taj racun od 1000Kn smuljam (izbrisem skroz (jer je to zadnji izdani racun) ili u najboljem slucaju ostavim 1 kavu na tom racunu i stavim vrstu placanja "G"), nakon toga dam da se fiskalizira racun i sve 5 + 990 kuna u dzepu.
Ne znam, nekako mi je sumnjiv odgovor na pitanje 50 glede ugostitelja, ali u slucaju neke druge djelatnosti mozda je sasvim legalan.

apis16268
01.12.2012., 20:02
zna li netko,kako će se u praksi izdavati računi za servisne usluge kod stranke (na terenu)?

Zasad nema, osim smanjiti opremu da se puno ne tegli. :)

d2267
01.12.2012., 20:07
Zasad nema, osim smanjiti opremu da se puno ne tegli. :)

bolesno :)
osim 50 kila svog alata i opreme moram vuć još i 50 kila printera i kompljutera :504:
ajde recimo da je to riješeno,no imam još jedan problem,a taj je internet veza.
s obzirom da često radim uz granicu,a tamo baš nema signala za mobitel,osim Mađarskih,kako ću upecat vezu s PU :p
obožavam ove nedorečene zakone uvedene na brzaka,pa se ti snađi druže :rigo:

captiva
02.12.2012., 10:07
Svaki serviser određenog subjekta koji obavlja usluge na terenu može se smatrati posebnim pokretnim prostorim što znači da svaki serviser mora imati pokretni naplatni uređaj. navedeno predstavlja i obvezu dostave podataka o takvim poslovnim prostorima te donijeti interni akt u kojem se svaki takav prostor (osoba) moraju pojedinačno označiti.
Drugog rješenja, NAŽALOST, nema.

captiva
02.12.2012., 10:16
bolesno :)
osim 50 kila svog alata i opreme moram vuć još i 50 kila printera i kompljutera :504:
ajde recimo da je to riješeno,no imam još jedan problem,a taj je internet veza.
s obzirom da često radim uz granicu,a tamo baš nema signala za mobitel,osim Mađarskih,kako ću upecat vezu s PU :p
obožavam ove nedorečene zakone uvedene na brzaka,pa se ti snađi druže :rigo:
Zakon predviđa proceduru dodjele JIRa u slučaju kad ste u nemogućnosti ostvariti internet vezu i spajanje s PU. Vi ste i dalje u obvezi putem naplatnog uređaja izdati račun ali neće sadržavati JIR. Međutim, dužni ste u roku 48h (koji počinju teći od ponoći, odnosno od isteka dana u kojem ste izdali račun bez JIRa) uspostaviti elektroničku vezu i račun poslati na ovjeru. Zapreka nema.
Međutim, ako se radi o poslovnom prostoru, odnosno o djelatnosti koja se NE vrši na terenu, a nemate mogućnosti spajanja na internet, procedura je kompliciranija jer ćete morati dokazivati da na vašem području nema signala. Više o tome:
http://http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/aktualnosti/20_11_12.pdf

latica7
02.12.2012., 10:30
Svaki serviser određenog subjekta koji obavlja usluge na terenu može se smatrati posebnim pokretnim prostorim što znači da svaki serviser mora imati pokretni naplatni uređaj. navedeno predstavlja i obvezu dostave podataka o takvim poslovnim prostorima te donijeti interni akt u kojem se svaki takav prostor (osoba) moraju pojedinačno označiti.

da li ovo vrijedi i ako poslujemo isključivo preko ŽR-a??
jer muž radi na lageru a račune pišem doma na komp.u wordu?
Pa nece valda nositi komp.na utovar ili u šumu?:lol:
glupost do gluposti...

zac1608
02.12.2012., 11:12
da li ovo vrijedi i ako poslujemo isključivo preko ŽR-a??
jer muž radi na lageru a račune pišem doma na komp.u wordu?
Pa nece valda nositi komp.na utovar ili u šumu?:lol:
glupost do gluposti...

Pa ako sve radis preko zira (Transakcijski Racun) i ne naplacujes nista u gotovini/karticama onda mozes tako raditi tj. ne moras fiskalizirati racune, ali
na tome racunu koji radis u wordu moras staviti jos podataka kako bi bila uskladjena s novim zakonom:
1.Vrijeme izdavanja racuna
2.Nacin placanja (TRANSAKCIJSKI RACUN)
3.Operater (ime i prezime osobe koja je izradila racun).
Da skratim: tebi je izdavanje racuna potpuno isto kao i do sada, osim sto moras u predlozak iz kojeg radis svoje racune dodati ovo pod 1..3.

latica7
02.12.2012., 11:15
Pa ako sve radis preko zira (Transakcijski Racun) i ne naplacujes nista u gotovini/karticama onda mozes tako raditi tj. ne moras fiskalizirati racune, ali
na tome racunu koji radis u wordu moras staviti jos podataka kako bi bila uskladjena s novim zakonom:
1.Vrijeme izdavanja racuna
2.Nacin placanja (TRANSAKCIJSKI RACUN)
3.Operater (ime i prezime osobe koja je izradila racun).
Da skratim: tebi je izdavanje racuna potpuno isto kao i do sada, osim sto moras u predlozak iz kojeg radis svoje racune dodati ovo pod 1..3.

HVALA PUNO!!!

miky0
02.12.2012., 11:46
Pa nek zatvori i 90%....

Nije me dugo bilo na forumu,pa poprilicno kasnim s replikom na ovaj post.

Ovo moze izjavit samo onaj koga boli kuki za gradjane RH ili je glup ko ku.ac.

d2267
02.12.2012., 12:10

kad u google upišem "pokretni naplatni uređaj" kao rezultat dobijem 0 (nula)
ponuda takvih uređaja,pa postavljam pitanje:gdje to nabaviti???

captiva
02.12.2012., 12:49
kad u google upišem "pokretni naplatni uređaj" kao rezultat dobijem 0 (nula)
ponuda takvih uređaja,pa postavljam pitanje:gdje to nabaviti???
Osobno vam ne mogu odgovoriti kako se točno zove naziv uređaja jer Zakon o fiskalizaciji ne navodi naziv ni kakav uređaj trebate imati već navodi samo naplatni uređaj (koji omogućava spajanje s Poreznom upravom u trenutku slanja računa na ovjeru). Zanimljivo, nitko se neće osvrnuti kad u google upišete fiskalne blagajne (fiskalne kase) jer će izbaciti xy rezultata, a činjenica je da mi nemamo Zakon o fiskalnim blagajnama već Zakon o fiskalizaciji, pa slijedom toga se niti ne uvode fiskalne kase već postupak fiskalizacije.
Proguglajte tvrtke koje nude kase i/ili informatička rješenja za postupak fiskalizacije, sigurna sam da ćete doći do ispravnog termina takvog naplatnog uređaja. U svakom slučaju, vjerujem da je riječ o bežićnom uređaju i omogućava bežićno spajanje na internet.

apis16268
02.12.2012., 13:24

Ovaj post je odličan primjer za razumijeti što od nas traži Zakon da trebamo propisati u internom aktu kojeg predočujemo za potrebe poreznog nadzora.
Treba specificirati poslovne prostore, dodijeliti im brojeve naplatnih uređaja i omogućiti da brojevi računa, svakog od njih, kreću od broja jedan.

Sam pojam naplatnog uređaja ne treba shvaćati doslovno kao da se radi o aparatu. To nije aparat, nego mjesto sa kojeg izdajemo račune na način na koji ih izdajemo (putem nekog programa, sami kreiramo, ....), a samo ona "mjesta" na kojima primamo gotovinu, komuniciraju putem interneta s poreznom upravom i dobivaju JIR i ZKI.

Drugim riječima, naplatni uređaji su programi u kojima svakodnevno radimo svoj posao u okviru djelatnosti za koju smo registrirani (obrt, društvo, samostalna djelatnost,....), a samo oni dijelovi programa u doticaju sa gotovinskom naplatom se spajaju sa poreznom, putem internetske veze.

P.S.
duhovito zvuči da osoba može biti pokretno mjesto, iako to baš nisam mogla pročitati kao mogućnost opisanu u Članku 2. Zakona.
Međutim, čini mi se izvrsnom opcijom, koju bi Pravilnik trebao dozvoliti, budući da nema svaki serviser dostavno vozilo.

apis16268
02.12.2012., 13:51
Osobno vam ne mogu odgovoriti kako se točno zove naziv uređaja jer Zakon o fiskalizaciji ne navodi naziv ni kakav uređaj trebate imati već navodi samo naplatni uređaj (koji omogućava spajanje s Poreznom upravom u trenutku slanja računa na ovjeru). Zanimljivo, nitko se neće osvrnuti kad u google upišete fiskalne blagajne (fiskalne kase) jer će izbaciti xy rezultata, a činjenica je da mi nemamo Zakon o fiskalnim blagajnama već Zakon o fiskalizaciji, pa slijedom toga se niti ne uvode fiskalne kase već postupak fiskalizacije.
Proguglajte tvrtke koje nude kase i/ili informatička rješenja za postupak fiskalizacije, sigurna sam da ćete doći do ispravnog termina takvog naplatnog uređaja. U svakom slučaju, vjerujem da je riječ o bežićnom uređaju i omogućava bežićno spajanje na internet.

Naplatne uređaje sam spomenula u svom ranijem postu i navela da to nisu uređaji koje trebamo dokupljivati i instalirati za potrebe fiskalizacije (iako vidim more reklama po gradu, forumu,.... na tu temu, ali valjda znaju ti što ih nude, zašto ih nude).

Dovoljno je da u programu, kojim se već sada svaki od nas služi, bude omogućena (isprogramirana) opcija spajanja računa kojeg potpišemo certifikatom, internetskom vezom na poreznu upravu.

Certifikat od Fine je datoteka, nije nikakav uređaj, koju snimimo na računalo, na onoliko mjesta koliko nam treba (jednu te istu datoteku) + internetska veza i ništa više.

E sad, ako je netko "terenac" kao npr. serviser, treba imati neku manji spravicu na koju će moći učitati program kojim se inače služi, učitati certifikat, plus imati internetsku vezu i opciju printa.
(Tu sad stajem jer knjigovođa jesam, al tehničar nisam).

captiva
02.12.2012., 14:01
Naplatne uređaje sam spomenula u svom ranijem postu i navela da to nisu uređaji koje trebamo dokupljivati i instalirati za potrebe fiskalizacije (iako vidim more reklama po gradu, forumu,.... na tu temu, ali valjda znaju ti što ih nude, zašto ih nude).

Dovoljno je da u programu, kojim se već sada svaki od nas služi, bude omogućena (isprogramirana) opcija spajanja računa kojeg potpišemo certifikatom, internetskom vezom na poreznu upravu.

Certifikat od Fine je datoteka, nije nikakav uređaj, koju snimimo na računalo, na onoliko mjesta koliko nam treba (jednu te istu datoteku) + internetska veza i ništa više.
Ne odnosi se na vaše ranije postove već sam odgovarala na jedan upit vezan za naplatni uređaj kad se račun izdaje na terenu. Točno ne znam naziv takvog uređaja ali je bitno da omogućava ovo što ste naveli: podržava spremanje certifikata na računalo te spajanje na internet. (naravno, za one koji nemaju takve ili nemaju uopće ikakve uređaje).

d2267
02.12.2012., 14:19
Ne odnosi se na vaše ranije postove već sam odgovarala na jedan upit vezan za naplatni uređaj kad se račun izdaje na terenu. Točno ne znam naziv takvog uređaja ali je bitno da omogućava ovo što ste naveli: podržava spremanje certifikata na računalo te spajanje na internet. (naravno, za one koji nemaju takve ili nemaju uopće ikakve uređaje).

mislim da takvi kompaktni uređaji ne postoje.PU boli neka stvar što ne postoji rješenje za taj problem,a u F&Q samo ko papagaji ponavljaju mantru da obveznik fiskalizacije mora osigurati...:504:

edit:našao sam,postoji POS kasa za android operativni sustav,znaći može se koristiti mobitel i prijenosni printer

Baphomet
02.12.2012., 14:24
Bilo koji tablet sa Android OS-om i printerom može poslužiti svrsi. Bitan je program koji se izvodi na tom uređaju a ne sam uređaj.

zac1608
02.12.2012., 14:35
Bilo koji tablet sa Android OS-om i printerom može poslužiti svrsi. Bitan je program koji se izvodi na tom uređaju a ne sam uređaj.

Da, mi imamo to rijeseno: Android telefon ili tablet + mobile pos printer + opcija sqlite baza na 1 uredjaju ili internet konekcijom do vase baze za upis racuna (fiskalizacija racuna se odvija na samom uredjaju tj. telefon/tablet salje xml u poreznu i dobija jir nazad). Druga opcija je laptop + usb stick internet ili wlan + mobile pos printer isto tako radi bez problema.

vlado3
04.12.2012., 09:13
Konačno objava u NN :lol:

-MadMan-
05.12.2012., 01:41
Pozdrav svima na forumu !

Planiram do 1.1.2013 otvoriti Obrt koji će se baviti pružanjem usluga Marketinga/Oglašavanja na velikim LCD ekranima postavljenim na raznim visoko frekventnim lokacijama sa preko 25.000 prolaznika dnevno. Lokacije će uključivati tržne centre,autobusne kolodvore,supermarkete itd.

Usluga će cijenom biti namjenjena isključivo malim i srednjim poduzetnicima koji si inače ne mogu priuštiti prijeko potreban zakup reklamnog prostora koji je htjeli mi to priznati ili ne razlika između uspješnog i neuspješnog poslovanja !

Jer ne kažu bez veze :
Možete imati najbolji proizvod za najmanje novaca ali ako nitko ne zna za Vas velike su šanse da nećete uspješno poslovati...

Pitanje:
Planiram poslovati na način da klijent dođe u naš ured potipiše ugovor o najmu određenog oglasnog prostora na taj i taj period a moje pitanje glasi na koji način da izbjegnem fiskalizaciju prilikom naplate usluge?

Dali da klijentu izdam račun na licu mjesta ( u obliku neke ponude koju bi isprintao ) pa da klijent uplati na moj žiro račun ili da novac uzmem u kešu pa ga naknadno sam uplatim na žiro ?

I naravno, dali ovakva djelatnost uopće spada pod fiskalizaciju ?

Svaki savjet je dobrodošao...

Unaprijed se zahvaljujem

apis16268
05.12.2012., 06:25
Obveznik fiskalizacije ćeš biti čim otvoriš obrt, ali postupak fiskalizacije računa nećeš trebati raditi (slati ga u poreznu), ako ćeš izdavati predračune (oni se ne šalju na fiskalizaciju), a klijent uplati iznos predračuna na tvoj žiro račun.
Kada primiš novce, izrađuješ račun i nemaš obvezu slati ga u poreznu.

Crazy and Lazy
05.12.2012., 08:00
Obveznik fiskalizacije ćeš biti čim otvoriš obrt, ali postupak fiskalizacije računa nećeš trebati raditi (slati ga u poreznu), ako ćeš izdavati predračune (oni se ne šalju na fiskalizaciju), a klijent uplati iznos predračuna na tvoj žiro račun.

Da li to u takvom slučaju znači slijedeće:

1. pošaljem predračun, fizička osoba plati na moj žiro? - fiskalizacija da ili ne?
2. plaćanje internet bankarstvom na moj žiro? - fiskalizacija da ili ne?
3. plaćanje karticama preko web shopa? - fiskalizacija da ili ne?
4. plaćanje pouzećem? fiskalizacija da ili ne?

Hvala unaprijed za odgovore

moira_67
05.12.2012., 08:14
Provedbi fiskalizacije ne podliježu samo uplate na transakciji račun obveznika - što znači, sve što ti netko, bilokako, uplati na žiro-račun, nisi obvezan "fiskalizirati". Sve ostalo - smatra se gotovinom u smislu ovog Zakona i moraš slati na fiskalizaciju u PU

moira_67
05.12.2012., 08:16
Pitanje, ako netko prema Zakonu o PDV-u ne treba izdavati račun, nije obveznik fiskalizacije, zar ne?
E sad, sve one štand prodaje na otvorenim prostorima, bilo odjeća, suveniri, rakijice i sl. nije obvezan izdavati račune i nije obveznik fiskalizacije?

-MadMan-
05.12.2012., 08:51

Zahvaljujem na odgovoru,

Znači izdam predračun/ponudu zainteresiranom klijentu, klijent ukoliko mu ponuda bude odgovarala to uplati na žiro obrta i nemam brige nikakve niti sam dužan imati ikakve kase ili software od PU na Laptopu ?

vitas
05.12.2012., 10:47
Provedbi fiskalizacije ne podliježu samo uplate na transakciji račun obveznika - što znači, sve što ti netko, bilokako, uplati na žiro-račun, nisi obvezan "fiskalizirati". Sve ostalo - smatra se gotovinom u smislu ovog Zakona i moraš slati na fiskalizaciju u PU

E sad.. Znači ako je neka firma koja ima veleprodaju povremeno izdala račun Nepoznatom kupcu.. (do sada) primili su za taj račun gotovinu i položili ju na žiro kao polog i zatvorili navedeni račun. Da li bi oni sada takve račune morali fiskalizirati..ako npr.. odmah polože primljeni iznos na žiro i to za svaki račun posebno?? Ili mogu npr na računu napisati plaćanje virmanski na žiro račun i tako izbjeći fiskalizaciju? Naime, radi se o možda 20-tak računa godišnje..

Crazy and Lazy
05.12.2012., 11:06

Pa da li to onda u mom slučaju znači da ako netko plati putem webshopa svojom karticom upotrebom PayWay sustava također ne podliježe fiskalizaciji?

I što je sa plaćanjem preuzećem? Ipak je tu riječ o gotovini...........dal onda ja moram izdati fiskalizirani račun kad mi poštar donese novce, i primjerak slati kupcu?

al sam zbunjen :d

moira_67
05.12.2012., 11:18
E sad.. Znači ako je neka firma koja ima veleprodaju povremeno izdala račun Nepoznatom kupcu.. (do sada) primili su za taj račun gotovinu i položili ju na žiro kao polog i zatvorili navedeni račun. Da li bi oni sada takve račune morali fiskalizirati..ako npr.. odmah polože primljeni iznos na žiro i to za svaki račun posebno?? Ili mogu npr na računu napisati plaćanje virmanski na žiro račun i tako izbjeći fiskalizaciju? Naime, radi se o možda 20-tak računa godišnje..

To je ono, ne smiješ ali je izvedivo.. Dakle izdaje se račun u kojem se kao način plaćanja navodi: transakcijski račun.
Složi se virman u kojem stoji da je platitelj kupac iz račun i plati se u banci,fini.. (iz ovoga proizlazi da će firma snositi trošak plaćanja računa koji se nigdje ne smije vidjeti :D )
Ali, čim oni prime gotovinu i polože ju kao uplatu pologa, taj račun je morao biti fiskaliziran i kao način plaćanja navesti: novčanice

moira_67
05.12.2012., 11:20
Pa da li to onda u mom slučaju znači da ako netko plati putem webshopa svojom karticom upotrebom PayWay sustava također ne podliježe fiskalizaciji?

I što je sa plaćanjem preuzećem? Ipak je tu riječ o gotovini...........dal onda ja moram izdati fiskalizirani račun kad mi poštar donese novce, i primjerak slati kupcu?

al sam zbunjen :d

ako plati, bilo čime na tvoj žirac - ne treba fiskalizacija

Za plaćanje pouzećem, ne bih tvrdila sa sigurnošću, pretpostavljam da ide fiskalizacija
Ispravite me ako griješim ;)

vitas
05.12.2012., 11:37
To je ono, ne smiješ ali je izvedivo.. Dakle izdaje se račun u kojem se kao način plaćanja navodi: transakcijski račun.
Složi se virman u kojem stoji da je platitelj kupac iz račun i plati se u banci,fini.. (iz ovoga proizlazi da će firma snositi trošak plaćanja računa koji se nigdje ne smije vidjeti :D )
Ali, čim oni prime gotovinu i polože ju kao uplatu pologa, taj račun je morao biti fiskaliziran i kao način plaćanja navesti: novčanice

E sad.. Ali problem je što je taj nepoznati kupac... nepoznati kupac.. dakle.. teoretski se ne može izvršiti uplatu u ime nekoga kad se ime kupca ne spominje.. niti se igdje navodi:)

moira_67
05.12.2012., 11:39
E sad.. Ali problem je što je taj nepoznati kupac... nepoznati kupac.. dakle.. teoretski se ne može izvršiti uplatu u ime nekoga kad se ime kupca ne spominje.. niti se igdje navodi:)

Oprosti, nisam to tako doživjela :D
Po mom mišljenju : Ili fiskalizacija ili poznati kupac pa kako smo rekli :mig:

vitas
05.12.2012., 11:57
Oprosti, nisam to tako doživjela :D
Po mom mišljenju : Ili fiskalizacija ili poznati kupac pa kako smo rekli :mig:

Tak sam si i mislila..

Crazy and Lazy
05.12.2012., 12:27
ako plati, bilo čime na tvoj žirac - ne treba fiskalizacija

Za plaćanje pouzećem, ne bih tvrdila sa sigurnošću, pretpostavljam da ide fiskalizacija
Ispravite me ako griješim ;)

a ako pošaljem na fiskalizaciju ništa ne griješim ili?

vitas
05.12.2012., 12:39
a ako pošaljem na fiskalizaciju ništa ne griješim ili?

Ne griješite.. Jer i oni koji dio naplaćuju u gotovini a dio ne ako pošalju u poreznu račune koji se ne fiskaliziraju neće pogriješiti. Bitno je samo navesti način plaćanja na računu i porezna će prema tome "svrstati" račune.. Tj ignorirat će one koji ih ne zanimaju.. Ali pouzećem se može platiti samo gotovinom pa onda ne znam zašto bi fiskalizacija bila sporna

captiva
05.12.2012., 12:48
U prethodnim postovima ima dosta nedoumica u vezi provedbe fiskalizacije. Postavlja se upit da li je potrebno provesti fiskalizaciju kad se roba kupuje preko weba, a plaća karticom ili pouzećem. treba provesti fiskalizaciju jer, bez obzira što se iznos plaćen karticom za neki proizvod evidentira na računu primatelja (obveznika fiskalizacije) smatra se da je, prema odredbama Zakona, plaćen gotovinom. Isto je i s plaćanje pouzećem. Netko je napisao da ne traba provesti fiskalizaciju kad se plaća direktno na račun. Netočno. Ispravno je da se račun ne treba fiskalizirati samo kad se uplata vrši s računa na račun ili općom uplatnicom na račun. Svi ostali načini plaćanja se fiskaliziraju.

Crazy and Lazy
05.12.2012., 12:57
U prethodnim postovima ima dosta nedoumica u vezi provedbe fiskalizacije. Postavlja se upit da li je potrebno provesti fiskalizaciju kad se roba kupuje preko weba, a plaća karticom ili pouzećem. treba provesti fiskalizaciju jer, bez obzira što se iznos plaćen karticom za neki proizvod evidentira na računu primatelja (obveznika fiskalizacije) smatra se da je, prema odredbama Zakona, plaćen gotovinom. Isto je i s plaćanje pouzećem. Netko je napisao da ne traba provesti fiskalizaciju kad se plaća direktno na račun. Netočno. Ispravno je da se račun ne treba fiskalizirati samo kad se uplata vrši s računa na račun ili općom uplatnicom na račun. Svi ostali načini plaćanja se fiskaliziraju.

jel to znači da ne treba provesti fiskalizaciju samo ako plaćeno dobijem sa žiro na žiro, a za sve ostale oblike (pouzećem, web shop karticama, gotovinom, net bankarstvom od fizičke osobe) treba provesti fiskalizaciju?

apis16268
05.12.2012., 16:27
Pogledajte ove odgovore na pitanja (na dnu stranice). Puno govore o ovome što nas zanima.

@captiva! Eureka! Može osoba biti poslovni prostor! Našla u ovim odgovorima!

apis16268
05.12.2012., 16:37

Na stranici Fiskalizacije, pod odgovorima na pitanja, stvarno se pojavljuje pojam Opće uplatnice koje već godinama nema u upotrebi.
Valjda su mislili na gotovinsku uplatu u pošti, banci ili fini na žiro-račun izdavatelja računa.

glembaj
05.12.2012., 18:06
Imam pitanje i podpitanje:

1. Pitanje

Vezano za nemogućnost ovjere računa,dakle u slučaju nestanka struje,puknuća net veze i sl., kroz odgovore na stranicama PU zaključio sam da oni dozvoljavaju da se ti računi slažu na stacku (međumemorija) od programa, te se naknadno fiskaliziraju u roku od 48 sati. Međutim, neki knjigovođe mi govore da naknadna ovjera računa ne dolazi u obzir,već da se mora nabaviti posebna knjiga računa u koju će se evidentirati svi nefiskalizirani računi.??? Jel nešto mijenjano u zadnje vrijeme ili knjigovođe ne čitaju kako treba?

2. Podpitanje:

Radi li itko ugostiteljski soft u Linuxu? Bilo bi jako zgodno složiti Linux + Ugost. soft + Open Office Org. 8=)

captiva
05.12.2012., 23:37
Na stranici Fiskalizacije, pod odgovorima na pitanja, stvarno se pojavljuje pojam Opće uplatnice koje već godinama nema u upotrebi.
Valjda su mislili na gotovinsku uplatu u pošti, banci ili fini na žiro-račun izdavatelja računa.
Vec sam pomislila da se blamiram navodeci odgovore koji Zakonom nisu dovoljno jasni pa mi je drago da ste nam ponudili izvor i time poduprijeli moje tvrdnje :)).
Sto se tice uplatnica, pred koji mjesec sam placala nesto preko Fine, a uplatnica je imala naziv Nalog za placanje. Valjda to smatraju opcom uplatnicom.

captiva
05.12.2012., 23:50

1. Pitanje

Vezano za nemogućnost ovjere računa,dakle u slučaju nestanka struje,puknuća net veze i sl., kroz odgovore na stranicama PU zaključio sam da oni dozvoljavaju da se ti računi slažu na stacku (međumemorija) od programa, te se naknadno fiskaliziraju u roku od 48 sati. Međutim, neki knjigovođe mi govore da naknadna ovjera računa ne dolazi u obzir,već da se mora nabaviti posebna knjiga računa u koju će se evidentirati svi nefiskalizirani računi.??? Jel nešto mijenjano u zadnje vrijeme ili knjigovođe ne čitaju kako treba?

2. Podpitanje:

Radi li itko ugostiteljski soft u Linuxu? Bilo bi jako zgodno složiti Linux + Ugost. soft + Open Office Org. 8=)
Vas knjigovodja je dijelom u pravu. Dvije su moguce situacije:
1. Pokvario se naplatni uredjaj i UOPCE ne mozete izdati racun. U tom slucaju ispisujete racune iz knjige uvezenih racuna ali ste u roku 48 sati duzni osposobiti naplatni uredjaj, sve racune iz knjige ovjerenih racuna poslati na ovjeru u Pu da im se dodjeli JIR, te svaki dobiveni JIR upisati u pripadajuci racun (kako bi se znala poveznica).
2. Mozete izdati racun ali nemate vezu na internet pa se racunu ne moze dodjeliti JIR. Kupcu izdajete racun bez JIRa. U roku 48 sati morate ostvariti vezu na internet i poslati racune na ovjeru. Da li se oni spremaju u nekakav medjuspremnik ili neki drugi nacin, ovisi o programskom rjesenju.

vitas
06.12.2012., 07:23
Vec sam pomislila da se blamiram navodeci odgovore koji Zakonom nisu dovoljno jasni pa mi je drago da ste nam ponudili izvor i time poduprijeli moje tvrdnje :)).
Sto se tice uplatnica, pred koji mjesec sam placala nesto preko Fine, a uplatnica je imala naziv Nalog za placanje. Valjda to smatraju opcom uplatnicom.

Tako je, ako se račun plati Nalogom za plaćanje a na računu se kao način plaćanja navede uplata na transakcijski račun taj se račun ne treba fiskalizirati.

zac1608
06.12.2012., 07:40

1. Pitanje

Krivo su ti rekli ili si krivo razumio. Ako je doslo do prekida veze, racun moras fiskalizirati u roku 48 sati. Ako je nestalo struje i nemozes izdati racun preko racunala onda kupcu moras dati paragon blok i uvesti ga u posebnu knjigu racuna. Kada se osposobi racunalo, sve te racune moras ukucati i unijeti po svakome broj paragon bloka (software ti to mora omoguciti) te iste fiskalizirati kao i sve druge i to sve u roku od 48 sati.
Dakle racun se moze naknadno fiskalizirati. Npr imas racune 1 ... 100 i racuni broj 50 i 51 se nisu fiskalizirali jer nije bilo internet konekcije. Ta dva racuna moras fiskalizirati u roku od 48 sati.
2.primjer - nestalo struje, racuni od 1..100 su u racunalu, napisao si 5 paragon blokova, kada dodje struja prekucas paragonce i radis dalje.

2. Podpitanje:

Da, http://www.holobit.net

Tintinila79
06.12.2012., 08:31
da li se konačno može otići u finu po taj zahtjev za digitalni certifikat..kad sam bila pitati su rekli da se još čeka objava u novinama..Je li objavljeno?

i da li netko zna--rečeno mi je da vlasnik obrta mora doći osobno,što od dokumenata mora donijeti osim osobne da može predati taj zahtjev?

captiva
06.12.2012., 08:35
Krivo su ti rekli ili si krivo razumio. Ako je doslo do prekida veze, racun moras fiskalizirati u roku 48 sati. Ako je nestalo struje i nemozes izdati racun preko racunala onda kupcu moras dati paragon blok i uvesti ga u posebnu knjigu racuna. Kada se osposobi racunalo, sve te racune moras ukucati i unijeti po svakome broj paragon bloka (software ti to mora omoguciti) te iste fiskalizirati kao i sve druge i to sve u roku od 48 sati.
Dakle racun se moze naknadno fiskalizirati. Npr imas racune 1 ... 100 i racuni broj 50 i 51 se nisu fiskalizirali jer nije bilo internet konekcije. Ta dva racuna moras fiskalizirati u roku od 48 sati.
2.primjer - nestalo struje, racuni od 1..100 su u racunalu, napisao si 5 paragon blokova, kada dodje struja prekucas paragonce i radis dalje.

Da, http://www.holobit.net
Neće se izdavati računi iz paragon bloka već iz knjige računa. To je knjiga koju će obveznici fiskalizacije prije početka provođenja fiskalizacije morati donijeti na ovjeru u Poreznu upravu, a u njoj su računi već označeni i koje će obveznik fiskalizacije izdavati u slučaju kvara uređaja.
Takva ista knjiga je predviđena za male porezne obveznike (paušalce) iz koje će izdavati sve svoje račune.

captiva
06.12.2012., 08:47
da li se konačno može otići u finu po taj zahtjev za digitalni certifikat..kad sam bila pitati su rekli da se još čeka objava u novinama..Je li objavljeno?

i da li netko zna--rečeno mi je da vlasnik obrta mora doći osobno,što od dokumenata mora donijeti osim osobne da može predati taj zahtjev?
Što trebate donijeti od dokumenata ovisi da li već posjedujete neki od digitalnih certifikata, odnosno da li ste u sustavu PKI.
Sve odgovore ćete pronaći na slijedećem linku:

http://http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1543
trebali su početi s izdavanjem certifikata krajem studenog. Možete provjeriti na 0800 0080.

ceha
06.12.2012., 10:09

sorry ako je ve rečeno

i predračun se mora fiskalizirati ako je plaćanje gotovinom (karticama), moraš i porez platiti po njemu (malo je šašavo jer odmah po plaćanju trebaš izdati račun za predujam :zubo: a predračun stornirati :zubo:) tako da predračune najbolje zaboraviti (jedino ih korisitit za strance ako ne žele ponude), ovdje samo ide ponuda i to bez PDV na sebi :zubo:

zatim porezna svaku uplatu karticama smatra gotovinom (čak i kad platiš karticom od poduzeća), te se tako izdani računi moraju fiskalizirati (i na web-u i bilo gdje drugdje) ima u poslovnim prostorima (podaci koji se šalju poreznoj) mjesto gdje se to može upisati (tu se može i osoba upisati)

Tintinila79
06.12.2012., 20:37
Što trebate donijeti od dokumenata ovisi da li već posjedujete neki od digitalnih certifikata, odnosno da li ste u sustavu PKI.
Sve odgovore ćete pronaći na slijedećem linku:

http://http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1543
trebali su početi s izdavanjem certifikata krajem studenog. Možete provjeriti na 0800 0080.

hvala puno!

vitas
07.12.2012., 11:10
Na koji način restoran koji vrši dostavu mora izdavati račune za dostavu? Da li treba izdati račun u restoranu pa ga pri isporuci uručiti naručitelju ili mora nabaviti mobilni naplatni uređaj i račun izdati u trenutku kada izvrši dostavu tj preda hranu

captiva
07.12.2012., 14:02
Na koji način restoran koji vrši dostavu mora izdavati račune za dostavu? Da li treba izdati račun u restoranu pa ga pri isporuci uručiti naručitelju ili mora nabaviti mobilni naplatni uređaj i račun izdati u trenutku kada izvrši dostavu tj preda hranu
Ovo je jako dobro pitanje! Ako se uzme u obzir da se usluga priprema hrane ne vrši na terenu, odnosno izvan poslovne jedinice obveznika fiskalizacije, već se samo dostavlja, onda se po mom mišljenju (ne mora nužno biti da sam u pravu!) računi fiskaliziraju, odnosno izdaju u poslovnom prostoru. Međutim, ako se izdavanje računa treba uskladiti s trenutkom plaćanja, onda bi se fiskalizacija trebala provoditi na terenu.
Možda netko ponudi konkretniji odgovor?

nitko666
07.12.2012., 14:50
Strogo zakonski gledajuci, provodi se u trenutku placanja.

No ako tako gledamo i dosad je trebalo izdavati racun kod placanja pa to nijedan dostavljac nije radio...

glembaj
07.12.2012., 17:58
Puno hvala svima na odgovoru u svezi knjige računa. Jasno je da je svi moraju imat ko neku vrst backupa u slučaju prekida veze.

Bajdvej, vidim da neki još nisu savladali proceduru izdavanja certifikata.

1. Odite na FINU (U Splitu je to glavna zgrada na Maž. šet., soba 110)

2. Uzmite dokumentaciju: 2 primjerka ugovora sa FINOM, Zahtjev za izdavanje certifikata i šprancu za ispunjavanje uplatnice.

3. Ispunite 2x ugovor i 1x zahtjev, potpišite i pečatirajte.

*** Nap1: Za kontakt telefon stavite mobitel ako ćete certifikat predignut elektronski (zgodnije je jer ne morate više ić na FINU po certifikat),odnosno dobit ćete PIN broj na SMS, a referentni broj certifikata doći će vam na email.

Ovdje je još bitno spomenuti da vlasnik firme (obrta) i skrbnik certifikata mogu biti različite osobe.

4. Kopirajte obostrano osobnu iskaznicu i uplatite 375 Kn. Možete eventualno kopirati uplatnicu kao dokaz o uplati,nek se nađe.

Sve to odnesite u sobu 110 i VOILA! serijski broj i PIN stižu na mail i SMS, u roku od 2-3 dana.

5. Sa serijskim brojem i PIN brojem (kodna oznaka) logirajte se na stranice FINE, preko linka koji dobijete u mailu. Istrpite maltretiranje windoza u smilsu prihvaćanja sumljivog certifikata i uđite u sustav.

6. Unesite novu lozinku koju vam sustav zatraži i zapišite je negdje sa strane.

7. Downloadajte fajl naziva "FISKAL1.P12". To je Vaš certifikat koji će vam programeri ubaciti (mislim u browser) kod instaliranja softa (ili upgradea) na PC.

*** Ja sam osim downloada fajla sebi upisao sve žive podatke koje sam imao u prozoru od FINE, ID korisnika, Dodatni ID, itd....

8. Ako vas je strah FINA web sustava,umjesto predizanja prek SMS-a i maila, možete kod pisanja zahtjeva stavit kvačicu da ga osobno predižete na FINI.

----------------------------------------------------

*** Negdje sam čuo da se može uplatit 60,00 Kn + PDV umjesto 375,00 Kn,ali kad sam ja predizao dokumentaciju,ta opcija nije bila dostupna,ko fol službenicama nitko ništa nije reko u tom smislu. IMO pederski je svih 375 kn za 5 godina, kao da je problem uplatiti 75 kn svake godine. Možda im je Linić javio da mu fali love,jer ne zaboravimo, država inkasira od svakog certifikata 75 kn poreza,pa si vi izračunajte kolko je to novaca od šuba.
-----------------------------------------------------------

P.S. Danas sam zvao Fiskal1 u svezi nemoralne ponude od 1.870 kn za 10" android tablet,termalni printer i fiskalni soft. Uglavnom,ponuda je nevjerojatna,ali sam sumljičav da nije u pitanju prevara,jer lik je rekao da još nemaju uređaje na lageru,a ja bi ko fol trebao uplatit lovu. hm.....hm....

EDIT: JOš nešto u svezi fiskala1... govori lik da je interes masivan,svi zovu,pitaju.... a ja ga dobio na telefon dok kažeš keks.Nadalje, na google mapsu su unijeli da im je lokacija na Jelačića placu,al ne piše adresa. hm... hm.... ima samo call centar i mail adresa. hm...hm...

glembaj
07.12.2012., 18:06
Ovo je jako dobro pitanje! Ako se uzme u obzir da se usluga priprema hrane ne vrši na terenu, odnosno izvan poslovne jedinice obveznika fiskalizacije, već se samo dostavlja, onda se po mom mišljenju (ne mora nužno biti da sam u pravu!) računi fiskaliziraju, odnosno izdaju u poslovnom prostoru....

Ima tu još jedan problem... a što ako mušterija ne bude doma ili odbije isporuku? Oće li moć storno 2 sata kasnije?

lili p.
07.12.2012., 19:25
Ima tu još jedan problem... a što ako mušterija ne bude doma ili odbije isporuku? Oće li moć storno 2 sata kasnije?

Zašto ne bi moglo? :ne zna:

Izdaš račun kad je usluga izvršena, storniraš jer kupac nije preuzeo. Nije neviđeno :o

Baphomet
07.12.2012., 19:43
P.S. Danas sam zvao Fiskal1 u svezi nemoralne ponude od 1.870 kn za 10" android tablet,termalni printer i fiskalni soft.
Stvarno sumnjivo povoljna. Ali opet, ako je nabavio kontejner tableta iz kine i ako je sam izradio software onda možda ima i neku minimalnu zaradu.

glembaj
07.12.2012., 20:57
Stvarno sumnjivo povoljna. Ali opet, ako je nabavio kontejner tableta iz kine i ako je sam izradio software onda možda ima i neku minimalnu zaradu.

Kad već pričamo o cijenama,evo jedan hint za Splićane i one u blizini...

Ja sam prošpartao grad i raspitao se kod dosta pristojnih kuća u svezi cijene,i čini mi se da je firma "Promona d.o.o.",Zvonimirova ul. 24, jedna od najpovoljnijih u gradu Splitu. Čekirao sam i soft,onak dosta je pristojan,
prilagođen je za touch screen,a za najnižu cijenu dobijete kasu i lager materijala s normativima. Cijena je cca 10% ispod najniže cijene koju sam našao kod ostalih,a ak kažete da vas je poslao izvjesni Kiro,dobijete 15% ispod te najniže,odnosno dobijete soft za 1750,00 +PDV. :cerek:

Uporedbe radi, Filip Computers (prvi link na googleu kad upišete fiskalizacija) takav isti soft prodaje za 2.450,00 + PDV.
Eto,nadam se da sam nekom i pomogao.

EDIT: Kad već dijelim savjete,evo još jedan,mada je moguće da su ga na topicu knjigovodstvo vjerojatno već obradili.
Od Nove godine svi u sustavu PDV-a idu na e-poreznu. Za to zatvorit,morate svom knjigovođi ispisat punomoć i kopirat osobnu,pa će knjigovođa to odnit na poreznu i VOILA! gotovo. Pošto knjigovođe već imaju e-poreznu za stranke koje su iznad 800.000 kn godišnje,oni će samo proširit svoj postojeći certifikat na FINI. Za Regos i GFI napišete još jednu punomoć knjigovođi,on ode na FINU s tim,a FINA će to naplatiti pišljivih 10-ak Kn. (mjesečno? ...hm, to sam zaboravio,jel mjesečno ili godišnje?) Ako e-poreznu idete radit sami za sebe, FINA će vas odrati 490 kn prvu godinu i 390 kn svaku iduću godinu.

toniv3x
07.12.2012., 20:59
...

slanje poduzećem...plaćaš kad predigneš paket na pošti...valjda neće samo papir biti u njemu...a ne znam,i meni je sumnjivo al opet oglas velik u Jutarnjem...

Baphomet
07.12.2012., 22:34
Eh, savjetujem svakoga tko kupi tako jeftini program da se prvo raspita šta taj program nudi za tu najmanju cijenu.

Nama su dolazile stranke i pokazivale letke od jedne "privatne" firme koja u suradnji sa HGK-om radi prezentacije. I stvarno, cijena ugostiteljskog programa je kod te firme oko 2,000 kn dok je kod nas cijena par puta veća.
Ali kada spojiš sve te njihove module u jedan normalan program (pod time mislim na vođenje skladišta, rekapitulacije poreza, praćenje prodaje, ispisi narudžbi na više printera...itd.) onda cijena više nije tako bajna :D

mcmamic
08.12.2012., 18:20
Imam pitanje za navedenu temu: Dali nama drzava po zakonu moze narediti da uvedemo internet? Ja smatram da to nije ustavno! Neznam kako vi razmisljate. :503: :503:

glembaj
08.12.2012., 19:25
...
Ali kada spojiš sve te njihove module u jedan normalan program (pod time mislim na vođenje skladišta, rekapitulacije poreza, praćenje prodaje, ispisi narudžbi na više printera...itd.) onda cijena više nije tako bajna :D

Pa naravno da su to simplificirani proggieji. Da ja uzmem komplet soft,sa svim modulima,onda bi sebi počeo postavljat pitanje: A zašto imam knjigovođu? Većini firmi,pa tako i meni, a koji plaćaju knjigovodstveni servis, ne treba ultra pametan soft. Da mi treba takav soft javio bi se cehi. :cerek:

@mcmamic,

nemaš obvezu interneta,al imaš obvezu fiskalizacije. :D
Ak te češe što moraš uzet internet, vidi simpa L tarifu (500 mb) za 50 kn. Mislim da mjesečni protok podataka ne bi smio biti preko 500 mb, jer se kod ovjere računa preko porezne radi o razmjeni serije brojeva koja se mjeri u bajtovima.

Mala Niki
08.12.2012., 20:49
U Narodnim novinama broj 133/12 objavljen je Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom

I tako bez obzira koliko se narod bunio, Zakon je izašao.
Dakle od 01.01.2013. srednji i veliki poduzetnici, te ugostitelji dužni su imati fiskalne blagajne.
E sad, pitala sam i savjetnike za nas male poduzetnike i obrtnike koji su obveznici od 01.04.2013. da li do tada možemo i dalje koristiti paragon blokove, ali mi nisu konkretno odgovorili. Kao možemo, ali čeka se neki pravilnik da izađe kako bi se točno znalo.
Ima li tko saznanja što sa onima kojima fiskalizacija počinje kasnije?
Hvala

BlindDog
09.12.2012., 11:15
U Narodnim novinama broj 133/12 objavljen je Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom

I tako bez obzira koliko se narod bunio, Zakon je izašao.
Dakle od 01.01.2013. srednji i veliki poduzetnici, te ugostitelji dužni su imati fiskalne blagajne.
E sad, pitala sam i savjetnike za nas male poduzetnike i obrtnike koji su obveznici od 01.04.2013. da li do tada možemo i dalje koristiti paragon blokove, ali mi nisu konkretno odgovorili. Kao možemo, ali čeka se neki pravilnik da izađe kako bi se točno znalo.
Ima li tko saznanja što sa onima kojima fiskalizacija počinje kasnije?
Hvala
Naravno da možeš ako imaju sve elemente propisane zakonom. Najčešće nemaju

Mala Niki
09.12.2012., 13:54
Naravno da možeš ako imaju sve elemente propisane zakonom. Najčešće nemaju

Molim te možeš li mi pomoći? Što im nedostaje pa da se dopiše? :ne zna:
Ne žuri mi se u trošak sa tom fiskalizacijom.:503:
Tri mjeseca su tri mjeseca.

trokut
09.12.2012., 16:55
Kad već pričamo o cijenama,evo jedan hint za Splićane i one u blizini...

Ja sam prošpartao grad i raspitao se kod dosta pristojnih kuća u svezi cijene,i čini mi se da je firma "Promona d.o.o.",Zvonimirova ul. 24, jedna od najpovoljnijih u gradu Splitu. Čekirao sam i soft,onak dosta je pristojan,
prilagođen je za touch screen,a za najnižu cijenu dobijete kasu i lager materijala s normativima. Cijena je cca 10% ispod najniže cijene koju sam našao kod ostalih,a ak kažete da vas je poslao izvjesni Kiro,dobijete 15% ispod te najniže,odnosno dobijete soft za 1750,00 +PDV. :cerek:

Uporedbe radi, Filip Computers (prvi link na googleu kad upišete fiskalizacija) takav isti soft prodaje za 2.450,00 + PDV.
Eto,nadam se da sam nekom i pomogao.

rest cut

Ima još jeftinije, Zagreb, Tvornica programa d.o.o. WIPOS touch fiskalna blagajna za 1300kn a TOUCH komplet oprema, znači računalo+touch monitor ELO+POS printer termalni+Windowsi+fiskalni program SVE za 4500kn, sve od www.tvornica-programa.hr (http://www.tvornica-programa.hr)

nitko666
09.12.2012., 17:21
Stvarno vas svi deru, meni iznutra to sve izgleda skupo...
Ima fisk kasa ispod 1000kn (npr pupilla) a recimo agrokor ce nuditi najam touchscreen hardver + pos + backoffice + odrzavanje za parsto kn mjesecno...