PDA

View Full Version : Pretpostavlja li "teža" bolest i poremećaj u laboratorijskim nalazima i kakav?

houar
22.08.2006., 15:46
Može li se iz analize krvne slike utvrditi komplentno zdravstveno stanje organizma? Recimo ako imaš neku težu bolest tipa rak i slicno? Na cemu se to ocituje i jel se baš sve vidi iz krvne slike?

molim pomoc

pozdrav

alexxx
22.08.2006., 15:59
Može li se iz analize krvne slike utvrditi komplentno zdravstveno stanje organizma?da se može, dal bi postojala ijedna dijagnostička pretraga osim krvne slike?

houar
22.08.2006., 16:12
pitam zato što ne znam,a i ovo što znam je moje prvo iskustvo sa pretragama od prije 1,5mj.
A doktor mi tvrdi da je krvna slika pokazatelj svega pa i težih bolesti tipa rak i sl.
Da se svako žarište mora ocitovati i to ako sam dobro zapamtio na sedimentaciji.
Volio bih da mi netko to malo pojasni a ne da mi postavlja pitanje kao odgovor na na moje pitanje.

wannabenot
22.08.2006., 20:28
znam da se neke vrste raka vide po broju leukocita u krvi ali nisam sigurna vrijedi li to za sve.

Lavica02
22.08.2006., 20:51
pitam zato što ne znam,a i ovo što znam je moje prvo iskustvo sa pretragama od prije 1,5mj.
A doktor mi tvrdi da je krvna slika pokazatelj svega pa i težih bolesti tipa rak i sl.

Nisam liječnik, no kao laik to nešto vezano za rak može vidjeti kod analize krvi putem markera. Kako se to radi stvarno ne znam. Ti markeri nisu u klasičnoj proceduri kada ti vade krv ( ono kompletna krvna slika).
Postoje markeri za ine vrste raka. Pa kada taj marker pokaže da postoje van granične vrijednosti onda te upućuju na daljnju analizu.
Struka nek me isprave ako griješim.

Khan
23.08.2006., 07:42
Sedimentacija ne spada u krvnu sliku, za početak.

A što se tiče malignih bolesti, krvnom slikom se eventualno može posumnjati na neke malignitete krvnih stanica, ali ne i tzv. 'solidne' tumore. Eventualno ako postoji neobjašnjena anemija, može se posumnjati da negdje postoji nekakav maligni proces. Za neke tumore postoje specifični markeri, ali se njih mora posebno tražiti i određivati.

houar
23.08.2006., 13:15
Sad mi je jasnije jer su me doktori zbunili sa svojim različitim izjavama o istom.

A što nam onda pokazuje "normalna" analiza krvi?Postotak masnoce u krvi,šecer i imunitet?

Meni su radili analizu krvi u bolnici i to se razlikovalo od one u domu zdravlja, znam da se na listi nalazio keratin ili keratinin,uglavnom nešto vezano za bubrege, to sam zapamtio jer je bio lagano povišen a zanima me kako se zove ta analiza(bila je gužva pa nisam mogao sa doktorom opširnije a sad je na godišnjem pa tražim nekog iz struke da mi to pojasni) i što ona sadrži?

Khan
24.08.2006., 11:31
Postoje hematolške pretrage krvi, u koje spada krvna slika-eritrociti, leukociti i njihove podskupine te trombociti, i bokemijske pretrage. Rutinske biokemijske pretrage obuhvaćaju određivanje šećera, uree, kreatinina (zadnja dva pokazuju funkciju bubrega) te jetrenih enzima (funkcija i oštećenje jetre), zatim elektroliti-natrij, kalij, kloridi. Lipidi i željezo obično se ne rade rutinski, mada ih mnogi liječnici određuju s ostalim rutinskim pretragama. Sve ostalo se radi prema postavljenoj indikaciji.

Oshit
24.08.2006., 20:31
ja sam danas vadil krv za markere (ldh, alfa feto, b hcg)
imam rak

bonecrusher
19.01.2012., 18:42
Pretpostavimo naprimjer slijedeće: čovjek recimo ima zloćudni tumor tj. rak koji je metastazirao, a da to on ustvari niti ne zna, nešto mu baš nije dobro, pa dođe kod doktora, a ovaj ga pošalje na vađenje krvi, ovaj to obavi, dobije krvni nalaz, doktor kaže da je sve u redu, tj. krvna slika je u redu, da mu neke tablete i pošalje ga kući. Da li je to moguće???? Tj. moje pitanje bi glasilo: da li uz maligne bolesti krvna slika može biti dobra, tj. odlična, ili se već po krvnoj slici može vidjeti da nešto nije u redu?? Molio bih nekog ako zna da mi odgovori. Hvala i lijepi pozdrav svima!!!:ne zna:

hrvoje dr.
19.01.2012., 19:00
Pretpostavimo naprimjer slijedeće: čovjek recimo ima zloćudni tumor tj. rak koji je metastazirao, a da to on ustvari niti ne zna, nešto mu baš nije dobro, pa dođe kod doktora, a ovaj ga pošalje na vađenje krvi, ovaj to obavi, dobije krvni nalaz, doktor kaže da je sve u redu, tj. krvna slika je u redu, da mu neke tablete i pošalje ga kući. Da li je to moguće???? Tj. moje pitanje bi glasilo: da li uz maligne bolesti krvna slika može biti dobra, tj. odlična, ili se već po krvnoj slici može vidjeti da nešto nije u redu?? Molio bih nekog ako zna da mi odgovori. Hvala i lijepi pozdrav svima!!!:ne zna:
Obožavam ovakva pitanja:rolleyes:
1.Zašto bi mu doktro dao "neke tablete" ako je nalaz uredan?
2.Što znači "nije mu baš dobro"?
3.Koje su pretrage rađene ,samo KKS?
4.Te koji su uopće simptomi bili razlog odlasku liječnika,te dob?

bonecrusher
19.01.2012., 19:17
Ma ne, samo sam htio pitati da li se iz krvne slike može nazrijeti da taj čovjek ima rak? Eto, to.:ne zna:

ili obrnuto: da li neko tko ima uznapredovali rak sa metastazama može imati potpuno (savršeno) normalnu krvnu sliku i urin na sistematskom pregledu?:ne zna:

Ivanicapeca
19.01.2012., 20:06
Ma ne, samo sam htio pitati da li se iz krvne slike može nazrijeti da taj čovjek ima rak? Eto, to.:ne zna:

Ne može.
Da bi se ne dvojbeno dijagnosticirala maligna bolest potrebno je obaviti PHD analizu tkiva ili punktata. Samo taj nalaz je ne dvojben i dovoljno dobar da bi se dijagnoza uspostavila.
Moja mama je bolovala od glioblastoma (maligni tumor mozga, vjerojatno najmaligniji tip raka koji čovjek može imati, ali ne metastazira na druge organe). Od prvog do zadnjeg dana svoje bolesti imala je savršenu krvnu sliku.

Ukoliko metastaze neke maligne bolesti zahvate jetru npr. nedvojbeno bi se trebale jetrene probe poremetiti. U tom smislu bi se pokazao taj abnormalan parametar, ali ne dovoljan da bi se samo na temelju toga mogla dati dijagnoza raka.

bonecrusher
19.01.2012., 20:29
Hmmm, ipak bi krvna slika trebala ukazivati da se nešto u tijelu događa, inače ne bi imalo nikakvog smisla niti obavljati vađenje krvi i davanje urina. Čemu onda to? Recimo i kad čovjek ima upalu grla ili gripu ili neku drugu bolest, to se po krvnoj slici vidi - dolazi do povećanja Leukocita, ovisno o intezitetu bolesti - povećanje ili smanjenje crvenih ili bijelih krvnih zrnaca kao i promjene vrijednosti nekih drugih parametara bi trebalo ukazivati da čovjek od nečeg boluje....Ne znam da čovjek može biti smrtno bolestan, a da ima idealne nalaze krvi i urina...:confused:

Gerta
19.01.2012., 20:39
Naravno da može.
Ivanicapeca ti je objasnila - glioblastom kao primjer gdje će te rak ubiti, ali ne na način da iscrpi organizam kao kod nekih drugih vrsta tumora (gdje bi u svakom slučaju nalaz krvi bio abnormalan) već samim svojim smještajem i širenjem.

Naravno da kod raznih vrsta malignih bolesti nalaz krvi bude abnormalan, ali rijetko je to toliko specifično (naravno, ovisi koji parametri se iz krvi određuju, "nalaz krvi" je preširok pojam) da se samo na osnovu toga izričito posumnja na rak.

bonecrusher
19.01.2012., 21:24
Naravno da može.
Ivanicapeca ti je objasnila - glioblastom kao primjer gdje će te rak ubiti, ali ne na način da iscrpi organizam kao kod nekih drugih vrsta tumora (gdje bi u svakom slučaju nalaz krvi bio abnormalan) već samim svojim smještajem i širenjem.

Naravno da kod raznih vrsta malignih bolesti nalaz krvi bude abnormalan, ali rijetko je to toliko specifično (naravno, ovisi koji parametri se iz krvi određuju, "nalaz krvi" je preširok pojam) da se samo na osnovu toga izričito posumnja na rak.

Slažem se sa tobom - ako izuzmemo recimo glioblastom, većina drugih raznih vrsta malignih bolesti - recimo maternice, jajnika, mjehura, jetre, bubrega, gušterače, pluća, limfnih čvorova itd...bi morali dovesti do toga da krvni nalaz i nalaz urina budu abnormalni, a ne idealni, to bi trebalo biti logično, jer stvarno čemu onda služi vađenje krvi i davanje mokraće, ako se na osnovu toga ne može posumnjati niti na najteže smrtonosne maligne bolesti? Kaj bu čovjek išel vadit krv samo zato da bi saznal da je prehlađen? Pa to zna i bez toga. Pa čak i to se može očitovat na krvnoj slici - povećanje eritrocita znači da se tijelo bori sa nekom bolešću, povećanje triglicerida, da nekaj sa jetrom ne štima,povećan šećer ukazuje na mogući dijabetes itd, dakle krvna slika puno toga govori...itd...:ne zna:

hrvoje dr.
20.01.2012., 10:26
Slažem se sa tobom - ako izuzmemo recimo glioblastom, većina drugih raznih vrsta malignih bolesti - recimo maternice, jajnika, mjehura, jetre, bubrega, gušterače, pluća, limfnih čvorova itd...bi morali dovesti do toga da krvni nalaz i nalaz urina budu abnormalni, a ne idealni, to bi trebalo biti logično, jer stvarno čemu onda služi vađenje krvi i davanje mokraće, ako se na osnovu toga ne može posumnjati niti na najteže smrtonosne maligne bolesti? Kaj bu čovjek išel vadit krv samo zato da bi saznal da je prehlađen? Pa to zna i bez toga. Pa čak i to se može očitovat na krvnoj slici - povećanje eritrocita znači da se tijelo bori sa nekom bolešću, povećanje triglicerida, da nekaj sa jetrom ne štima,povećan šećer ukazuje na mogući dijabetes itd, dakle krvna slika puno toga govori...itd...:ne zna:
Ja neznam što vi zapravo hoćete:ne zna:
Što vi podrazumjevate pod" krvnom slikom" odnosno još bolje "vađenje krvi"?:ne zna:
Ja pod krvnom slikom podrazumjevam KKS tj. kompletnu krvnu sliku (leukociti,eritrociti,trombociti,hemoglobin,hemato krit itd. DKS-limfociti,monociti,eozinofili itd.)
Dakle tumori mogu uzrokovati promjene u krvnoj slici,ali i nemoraju,ovisi što se gleda.
Vađenjem krvi se može puno toga otkriti/potvrditi/isključiti-ali bitno je što se traži to mogu biti pretrage za autoimune bolesti,tumorski markeri,opće pretrage itd,itd,itd.

bonecrusher
20.01.2012., 12:08
Da, ja zapravo mislim na kompletnu krvnu sliku KKS i sliku urina, pa me ustvari zanima ako neko recimo ima rak, da li se u tom slučaju poveća broj eritrocita ili nečeg drugog obzirom na to da se u tijelu nešto događa, tj. da li dolazi do promjene normalne krvne slike, jer po nečemu u krvi bi se moralo znati da je nastupila bolest...:ne zna:

hrvoje dr.
20.01.2012., 19:49
Da, ja zapravo mislim na kompletnu krvnu sliku KKS i sliku urina, pa me ustvari zanima ako neko recimo ima rak, da li se u tom slučaju poveća broj eritrocita ili nečeg drugog obzirom na to da se u tijelu nešto događa, tj. da li dolazi do promjene normalne krvne slike, jer po nečemu u krvi bi se moralo znati da je nastupila bolest...:ne zna:
Promjene su nespecifične, može se pojaviti hematourija,anemija,policitemija,leukopenija,leuko citoza itd.

Gerta
20.01.2012., 19:52
Naravno da može doći do promjene koja ovisi o smještaju tumora, njegovoj biološkoj aktivnosti i nizu drugih stvari.

Ali poanta je da se pacijenta uvijek mora gledati kao cjelinu.Dakle krvna slika je samo dio mozaika i sličan nalaz krvi može upućivati na različite bolesti kod različitih pacijenata.

Npr. pad u crvenoj krvoj slici kod starijeg muškarca uvijek budi sumnju na karcinom probavnog trakta, dok kod mlađe žene nitko prvo neće pomisliti na to već na obilnija menstruacijska krvarenja.
Naravno, ako je osoba koja ima takvu krvu sliku imala traumu prvo će se posumnjati na posttraumatkso krvarenje.

Tako da uopće ne vidim kud ova rasprava vodi jer se nikada krva slika ne gleda kao izolirani parametar.

Ivanicapeca
20.01.2012., 20:48
Tako da uopće ne vidim kud ova rasprava vodi jer se nikada krva slika ne gleda kao izolirani parametar.

Niti je presudna za postavljanje maligne dijagnoze. Čak niti tumorski markeri, koji se isto rade iz krvi.

Pa da rezimiramo: nalaz krvi može ukazati na neki poremećaj, ali nikako ga dokazati. Koristi se za postavljanje osnovanih sumnji na nešto što se mora istražiti i dokazati/isključiti daljnjim konkretnijim pretragama.

bonecrusher
21.01.2012., 21:40
Naravno da može doći do promjene koja ovisi o smještaju tumora, njegovoj biološkoj aktivnosti i nizu drugih stvari.

Ali poanta je da se pacijenta uvijek mora gledati kao cjelinu.Dakle krvna slika je samo dio mozaika i sličan nalaz krvi može upućivati na različite bolesti kod različitih pacijenata.

Npr. pad u crvenoj krvoj slici kod starijeg muškarca uvijek budi sumnju na karcinom probavnog trakta, dok kod mlađe žene nitko prvo neće pomisliti na to već na obilnija menstruacijska krvarenja.
Naravno, ako je osoba koja ima takvu krvu sliku imala traumu prvo će se posumnjati na posttraumatkso krvarenje.

Eto, konačno da se našao netko ko se razumije u medicinu i zna da krvna slika ipak nešto govori, tj. da pad u crvenoj krvnoj slici kod starijeg muškarca budi sumnju na karcinom probavnog trakta...znači da krvna slika ipak MOŽE ukazat na neke poremećaje tj.bolesti u organizmu, jer bi inače bilo potpuno besmisleno uopće vaditi krv i davati mokraću...Neki ljudi ovdje su rekli da krvna slika ne znači ništa - tj. da možeš imati i najzloćudniju bolest, a da se to po krvnoj slici ne može primjetiti. Ako se ne može primjetiti niti najzloćudnija bolest po krvnoj slici, onda koja bolest se može?:cerek::p:)

Niti je presudna za postavljanje maligne dijagnoze. Čak niti tumorski markeri, koji se isto rade iz krvi.

Pa da rezimiramo: nalaz krvi može ukazati na neki poremećaj, ali nikako ga dokazati. Koristi se za postavljanje osnovanih sumnji na nešto što se mora istražiti i dokazati/isključiti daljnjim konkretnijim pretragama.

Eto, ipak smo se i mi složili - nalaz krvi MOŽE ukazati na neki poremećaj - i zato se vađenje krvi koristi za postavljanje osnovanih sumnji na nešto što se mora dokazati - znači ako krvna slika nije u redu - ipak se nešto u tijelu događa....a ne ono -"niš se nemre vidjet po krvnoj slici"....:)

El Gato Félix
21.01.2012., 21:47
Neki ljudi ovdje su rekli da krvna slika ne znači ništa - tj. da možeš imati i najzloćudniju bolest, a da se to po krvnoj slici ne može primjetiti. Ako se ne može primjetiti niti najzloćudnija bolest po krvnoj slici, onda koja bolest se može?:cerek::p:)

bonecrusher, ovdje Vam se želi ukazati samo na jednu jedinu stvar: uredni nalazi krvne slike i mokraće ne mogu isključiti malignu bolest. Dakle, ako su Vam svi parametri KKS-a i urina savršeno uredni, nitko ne može iza toga staviti znak jednakosti - osoba nema malignu bolest. Ivanicapeca Vam je navela odličan primjer s glioblastomom.

Gerta
21.01.2012., 22:14
Eto, konačno da se našao netko ko se razumije u medicinu i zna da krvna slika ipak nešto govori, tj. da pad u crvenoj krvnoj slici kod starijeg muškarca budi sumnju na karcinom probavnog trakta...znači da krvna slika ipak MOŽE ukazat na neke poremećaje tj.bolesti u organizmu, jer bi inače bilo potpuno besmisleno uopće vaditi krv i davati mokraću...Neki ljudi ovdje su rekli da krvna slika ne znači ništa - tj. da možeš imati i najzloćudniju bolest, a da se to po krvnoj slici ne može primjetiti. Ako se ne može primjetiti niti najzloćudnija bolest po krvnoj slici, onda koja bolest se može?:cerek::p:)

Eto, ipak smo se i mi složili - nalaz krvi MOŽE ukazati na neki poremećaj - i zato se vađenje krvi koristi za postavljanje osnovanih sumnji na nešto što se mora dokazati - znači ako krvna slika nije u redu - ipak se nešto u tijelu događa....a ne ono -"niš se nemre vidjet po krvnoj slici"....:)

Mislim da nisi u potpunosti shvatio poantu mog posta.
Naravno da karcinom može dovesti do poremećaja u krvnoj slici.
Ali taj poremećaj ne mora biti specifičan, tj. može se manifestirati na različite načine (hrvoje.dr naveo primjere) ili se ne odraziti na krvoj slici uopće (Ivanicapeca opisala).
Ja sam pokušala objasniti da ista abnormalnost u krvoj slici može biti uzrokovana različitim bolestima.

Tako da iako krva slika može biti jako informativna i uglavnom je početak neke dijagnostičke obrade nikada nije jedini parametar na osnovu kojega se dokazuje ili isključuje određena bolest.
Krvnu sliku treba znati interpretirati u skladu s pacijentom i njegovim tegobama kako bi nam nečemu poslužila.

bonecrusher
21.01.2012., 23:33
Mislim da nisi u potpunosti shvatio poantu mog posta.
Naravno da karcinom može dovesti do poremećaja u krvnoj slici.
Ali taj poremećaj ne mora biti specifičan, tj. može se manifestirati na različite načine (hrvoje.dr naveo primjere) ili se ne odraziti na krvoj slici uopće (Ivanicapeca opisala).
Ja sam pokušala objasniti da ista abnormalnost u krvoj slici može biti uzrokovana različitim bolestima.

Tako da iako krva slika može biti jako informativna i uglavnom je početak neke dijagnostičke obrade nikada nije jedini parametar na osnovu kojega se dokazuje ili isključuje određena bolest.
Krvnu sliku treba znati interpretirati u skladu s pacijentom i njegovim tegobama kako bi nam nečemu poslužila.

Da, tako je, ali ja niti nisam rekao da je krvna slika JEDINI parametar za otkrivanje neke bolesti, ali obično se od nje počinje, znači da nije zanemarivi čimbenik, ipak bi trebala nešto pokazivati. To sam htio reći, a u svakom slučaju bolje je imati dobru krvnu sliku nego lošu. :ne zna:

sparina123
21.01.2012., 23:50
to valjda zavisi od vrste karcinoma, moj tata je imao holangio adenokarcinom, nalazi krvi su bili katastrofa, prijateljica ima melanom treći stadij nalazi krvi uredni, niti jedna vrijednost nije povišena, na žalost ona nije dobro, dok od druge frendice netko imao isto nalaze krvi u granicama normale, a karcinom se proširio na drugu dojku, tako da krvni nalazi mogu, ali i nemoraju biti pokazatelji

bar ja tak mislim:ne zna:

bonecrusher
22.01.2012., 13:11
Da, eto, stvarno sve to varira, ali eto kod adenokarcinoma se odrazilo na krvnu sliku, pa bih pitao da li je netko imao primjer da se kod raka maternice ili zdjelice to odrazilo na krvnu sliku i urin? Ili kod raka kostiju? Hvala.:confused:

Ivanicapeca
22.01.2012., 14:31
Da, eto, stvarno sve to varira, ali eto kod adenokarcinoma se odrazilo na krvnu sliku, pa bih pitao da li je netko imao primjer da se kod raka maternice ili zdjelice to odrazilo na krvnu sliku i urin? Ili kod raka kostiju? Hvala.:confused:

Vjerojatno ima, ali s obzirom na sva objašnjenja koja si dobio, nama i dalje nije jasno što bi konkretno s potvrdnim odgovorom na to pitanje dobio? Tj. nije nam i dalje jasno što te točno zanima. Barem meni nije :ne zna:

hrvoje dr.
22.01.2012., 14:38
Vjerojatno ima, ali s obzirom na sva objašnjenja koja si dobio, nama i dalje nije jasno što bi konkretno s potvrdnim odgovorom na to pitanje dobio? Tj. nije nam i dalje jasno što te točno zanima. Barem meni nije :ne zna:
Niste jedini. Iako sam pitao što zapravo želi(naravno bez odgovora na to pitanje).

sparina123
22.01.2012., 20:55
možda uči kroz forum, ne znam kaj će mu to istraživanje, čemu vodi:confused:

inače za rak kostiju, nalaz krvi je bio loš kod jedne znanice, ali ne opet toliko da bi pokazalo da je to to, znači da je trebalo dodatnih pretraga

isto tako mjesec, dva prije otkrivanja bolesti kod tate su bili nalazi uredni, sve je buknulo u nekih dva tjedna i tad je išo na biopsiju

otkrio se taj holangio, i za dva tjedna je umro:(

bolje ti je da se primiš nečeg drugog, nego proučavanja ks:)

bonecrusher
22.01.2012., 22:00
možda uči kroz forum, ne znam kaj će mu to istraživanje, čemu vodi:confused:

inače za rak kostiju, nalaz krvi je bio loš kod jedne znanice, ali ne opet toliko da bi pokazalo da je to to, znači da je trebalo dodatnih pretraga

isto tako mjesec, dva prije otkrivanja bolesti kod tate su bili nalazi uredni, sve je buknulo u nekih dva tjedna i tad je išo na biopsiju

otkrio se taj holangio, i za dva tjedna je umro:(

bolje ti je da se primiš nečeg drugog, nego proučavanja ks:)

Stvarno mi je žao i moja sućut zbog smrti tvojeg oca. Eto, stvarno bih bio najsretniji čovjek na svijetu da se ne moram raspitivat o tome. Međutim kod moje mame se sumnja na tumor maternice koji je metastazirao, a neki dan je vadila krv i sve je bilo ok, pa pomislih možda i nije tako strašno kako se čini-napisana je DG.lejomiom-nespecificiran i tm.adnexorum lat.dex. - u Poliklinici "Sunce" gdje sam je ja dovukao zbog bolova u kuku-pala prije 4 god kroz betonske stepenice i natukla zdjelicu, to je nekako prošlo, ali od tad je malo boli (tada joj doktorica nije htjela dati uputnicu jer je rekla-trauma je prošla, pa vi hodate bolje od mene), a unazad 2 mj. je boli sve jače, snimka je pokazala "veliku ekspanzivnu leziju (Edem) ale ilijačne kosti",zatim lejomiom maternice i kao neku cistu na mjestu desnog jajnika...dobila je uputstva za još 5-6 dodatnih pregleda i to "hitno", ali pošto više nismo imali novaca, napustili smo kliniku "Sunce" i dalje sad mama mora ić prek svog doktora dalje....i prvo je vadila krv - nalazi odlični, iako ima 82 god.-inače je vrlo vitalna...itd, itd...eto to je razlog mog istraživanje, a kako se osjećam, koliko sam tužan i koliko sam antidepresiva popio i suza prolio, ne bih o tome...previše sam vezan za majku, jer živim s njom od rođenja, tj. 50 god. (starci bili rastavljeni) mislim da njezinu smrt ne bi mogao preboljeti....eto, to je to....Hvala svima na odgovorima...

sparina123
22.01.2012., 22:52
ispričavam se ako sam te povrijedila, ali mogao si odmah to napisati, pa nebi bilo raznih polemiziranja oko ks, krenuo si obrnutim redom, ajd kaj sad

nadam se da će sa mamom biti sve ok, pozz
možda ti ivanicapeca ili hrvoje dr više pojasne sad kad znaju o čem se radi

Wedding
23.01.2012., 12:32
Niste jedini. Iako sam pitao što zapravo želi(naravno bez odgovora na to pitanje).

Ne razumijem sta vam nije jasno:confused:
Autora teme jednostavno zanima dal je moguce da neka osoba boluje od tumora a da joj je KKS idealan:) sto mu je i odgovoreno da je naravno moguce jer sama KKS nista ne znaci:mig:

Ivanicapeca
23.01.2012., 12:47
Ne razumijem sta vam nije jasno:confused:
Autora teme jednostavno zanima dal je moguce da neka osoba boluje od tumora a da joj je KKS idealan:) sto mu je i odgovoreno da je naravno moguce jer sama KKS nista ne znaci:mig:

Pa baš zato što je dobio odgovore, a opetovano postavlja isto pitanje je razlog našeg ne razumijevanja.

Stvarno mi je žao i moja sućut zbog smrti tvojeg oca. Eto, stvarno bih bio najsretniji čovjek na svijetu da se ne moram raspitivat o tome. Međutim kod moje mame se sumnja na tumor maternice koji je metastazirao, a neki dan je vadila krv i sve je bilo ok, pa pomislih možda i nije tako strašno kako se čini-napisana je DG.lejomiom-nespecificiran i tm.adnexorum lat.dex. - u Poliklinici "Sunce" gdje sam je ja dovukao zbog bolova u kuku-pala prije 4 god kroz betonske stepenice i natukla zdjelicu, to je nekako prošlo, ali od tad je malo boli (tada joj doktorica nije htjela dati uputnicu jer je rekla-trauma je prošla, pa vi hodate bolje od mene), a unazad 2 mj. je boli sve jače, snimka je pokazala "veliku ekspanzivnu leziju (Edem) ale ilijačne kosti",zatim lejomiom maternice i kao neku cistu na mjestu desnog jajnika...dobila je uputstva za još 5-6 dodatnih pregleda i to "hitno", ali pošto više nismo imali novaca, napustili smo kliniku "Sunce" i dalje sad mama mora ić prek svog doktora dalje....i prvo je vadila krv - nalazi odlični, iako ima 82 god.-inače je vrlo vitalna...itd, itd...eto to je razlog mog istraživanje, a kako se osjećam, koliko sam tužan i koliko sam antidepresiva popio i suza prolio, ne bih o tome...previše sam vezan za majku, jer živim s njom od rođenja, tj. 50 god. (starci bili rastavljeni) mislim da njezinu smrt ne bi mogao preboljeti....eto, to je to....Hvala svima na odgovorima...

E sad je meni sve puno jasnije.

Oprosti što ću možda u slijedećih nekoliko redaka možda biti preizravna, pa te to možda i povrijedi, ali rečeno je u najboljoj namjeri.

Mislim da gubiš vrijeme fokusiranjem na potpuno nevažnu stvar, jer pokušavaš sebi naći nekog "krivca" za situaciju, jer si posložio sebi stvari tako da bi s eventualnim odgovorom o pravom "krivcu" lakše podnosio situaciju.
Iskreno, kada si postavio upit, bila sam uvjerena da se radi o nekom srednjoškolcu kome je netko obolio i sad traži neke odgovore na pitanja, a ne čovjek od 50 godina.
Na žalost kod ca maternice još uvijek jedino "na vrijeme" stanje je redovit godišnji ginekološki pregled, koji je stvar mogao uhvatiti u stanju kada je bio ca in situ. Sve da je i krvna slika pokazala da nešto nije uredu, da je konkretnija, mama bi imala to što ima i sada. Ovo što se dogodilo je rezultat njene odluke da ne obavlja godišnje preglede, na žalost. S time se teba suočiti, to se više ne da promijeniti i s tim se treba nositi na način da se sada dila sa stvarima i rješavanjem ove situacije. Kljukanje antidepresivima nikako nije rješenje, već pravljenje od sebe većeg problema nego ga mama trenutno ima.
Za mamu sad treba vidjeti kako joj se onkološki može pomoći da joj se produlji život i da on bude kvalitetan. Sav tvoj fokus bi trebao biti usmjeren u tome pravcu, a ne razmišljanju o njenoj smrti, koja je svima nama, neovisno o svemu, ne izbježna, baš kao i tvojoj mami, jednom. Zaboga, ima 82 godine i zagazila je u one godine kada su odlasci prirodni, ne ovisno o tome jesi li ili nisi bolestan. Mislim da neovisno o dijagnozi, ako će imati dobru skrb i ako liječenje bude u tom smjeru išlo, može još proživjeti i doživjeti lijepe godine. Ti moraš učiniti sve da ima pozitivno ozračje u obitelji i moraš se skockati u skladu sa svojim godinama. Čovjek od 50 mora naći način da dila sa smrtnošću roditelja i smrću općenito. Morat ćeš potražiti psihološku pomoć da ti se u tome pomogne, ukoliko to ne možeš nekako sam u sebi prelomiti, jer ovakav kakav si sad teško možeš nastaviti kvalitetno živjeti.
Nadam se da te nisam povrijedila, jer sve je u dobroj namjeri, najiskrenije rečeno. Tako bi rekla i nekome svome do koga mi je stalo.
Drži se i ne gubi vrijeme na nevažne stvari! Mama je tu i zaslužuje da ima sina koji brine o bitnim stvarima i rješava ih.

bonecrusher
23.01.2012., 18:41
Zahvaljujem na utješnim riječima, lijepo je da neko nekog pokušava utješiti a da ga i ne poznaje. Eto, šta je, tu je. Htio sam samo pitati dali se iz labaratorijskih nalaza krvi i urina može štogod iščitati o mogućoj bolesti. Dobio sam odgovore da i može i ne može, kao što sam i pretpostavljao. Ali bez obzira na sve ipak mi je drago da su ti nalazi odlični, jer isprva kad sam ih podizao nisam ih niti želio pogledati, da me "šlag ne poštrajfa", tek kasnije kad sam došao doma bojažljivo sam počeo čitati stavku po stavku i vidio da je ustvari sve o.k., tj. ipak sam doživio barem mrvicu sreće u odnosu na ono što mi se u zadnje vrijeme događa. A šta će biti dalje, ja ne znam.....nigdje nisam spomenuo da moja mama ima karcinom maternice, nego sam napisao "netko recimo ima karcinom" - njoj još nije ništa dokazano, jer prvo mora proći sve pretrage - zasad se sumnja na lejomiom i tm adnexorum, ali to je samo sumnja....Što se tiče emocija, emocije nemaju veze sa godinama - neko može bit još "balavac" i ubit čovjeka da okom ne trepne i još usput jest sendvič ili zaklat ovcu sa osmijehom na licu, kao onaj idiotski emotivni invalid koji u životu vidi samo novac - Mark Zuckerberg-vlasnih Facebooka, zbog njega osobno ne koristim Facebook jer ne želim podritkivat kretena, dok neko sa 55 godina plače kad mu ugine zamorac...neko je veći emotivac, neko manji. Ja sam recimo maksimalni mogući, i zato sam nesretan i ljut, jer me sve jako pogađa, pogotovo nepravda. Smrt majke isto boli i sa 15 i sa 55 godina...uzalud sve, nitko i ništa ti ne može nadomjestiti majku (naravno ako si bio vezan uz nju ko recimo onaj modni dizajner McQueen-koji se objesio odmah pošto mu je voljena majka preminula) To je to....A ljudi smo svi, i ko zna šta nam donosi sutrašnji dan. U životu nemreš baš niš planirat - taman kad misliš da si konačno nešto riješio i da će od sad biti bolje - prasne te po glavi nešto i onda skužiš da si bio budala jer nisi uživao u svakom danu koji ti je bog podario, nego si stalno bio "čekao neko:ne zna: bolje vrijeme"...itd...POzdrav svima!!!!!

Ivanicapeca
24.01.2012., 09:33
Zahvaljujem na utješnim riječima, lijepo je da neko nekog pokušava utješiti a da ga i ne poznaje. Eto, šta je, tu je. Htio sam samo pitati dali se iz labaratorijskih nalaza krvi i urina može štogod iščitati o mogućoj bolesti. Dobio sam odgovore da i može i ne može, kao što sam i pretpostavljao. Ali bez obzira na sve ipak mi je drago da su ti nalazi odlični, jer isprva kad sam ih podizao nisam ih niti želio pogledati, da me "šlag ne poštrajfa", tek kasnije kad sam došao doma bojažljivo sam počeo čitati stavku po stavku i vidio da je ustvari sve o.k., tj. ipak sam doživio barem mrvicu sreće u odnosu na ono što mi se u zadnje vrijeme događa. A šta će biti dalje, ja ne znam.....nigdje nisam spomenuo da moja mama ima karcinom maternice, nego sam napisao "netko recimo ima karcinom" - njoj još nije ništa dokazano, jer prvo mora proći sve pretrage - zasad se sumnja na lejomiom i tm adnexorum, ali to je samo sumnja....Što se tiče emocija, emocije nemaju veze sa godinama - neko može bit još "balavac" i ubit čovjeka da okom ne trepne i još usput jest sendvič ili zaklat ovcu sa osmijehom na licu, kao onaj idiotski emotivni invalid koji u životu vidi samo novac - Mark Zuckerberg-vlasnih Facebooka, zbog njega osobno ne koristim Facebook jer ne želim podritkivat kretena, dok neko sa 55 godina plače kad mu ugine zamorac...neko je veći emotivac, neko manji. Ja sam recimo maksimalni mogući, i zato sam nesretan i ljut, jer me sve jako pogađa, pogotovo nepravda. Smrt majke isto boli i sa 15 i sa 55 godina...uzalud sve, nitko i ništa ti ne može nadomjestiti majku (naravno ako si bio vezan uz nju ko recimo onaj modni dizajner McQueen-koji se objesio odmah pošto mu je voljena majka preminula) To je to....A ljudi smo svi, i ko zna šta nam donosi sutrašnji dan. U životu nemreš baš niš planirat - taman kad misliš da si konačno nešto riješio i da će od sad biti bolje - prasne te po glavi nešto i onda skužiš da si bio budala jer nisi uživao u svakom danu koji ti je bog podario, nego si stalno bio "čekao neko:ne zna: bolje vrijeme"...itd...POzdrav svima!!!!!

Mislim da me nisi shvatio. :)
Ja nisam rekla da su tvoje emocije krive. Način na koji dilaš s njima nije zdrav niti u skladu sa godinama i zrelosti koju bi trebao imati, sorry ako te moj stav pogađa, još jednom. Eto, krivo sam shvatila da je tvoja mama oboljela...a što misliš zašto? Pa ti si napisao da si na antidepresivima. Uzimaš ih jer postoji mogućnost da je bolesna i od te mogućnosti mogućnost da će umrijeti od toga...uf čovjeće, zavrtilo mi se od "mogućnosti".
Ajde, živni malo, izvedi mamu na kremšnite u grad, popijte kavicu, pojedite fini ručak i pričajte o životu i uživajte u njemu.
Sve drugo nema nikakvog smisla.

bonecrusher
24.01.2012., 23:45
Hvala ti od sveg srca. Stvarno ti hvala. Emotivac sam bio i takav ću i umrijeti. Neka. Možda sam rođen uj krivom gradu i u krivo vrijeme. Zagreb je grad smrti, i tu sam nažalost rođen, i tu mi je nažalost poumiralo gotovo sve što sam volio - 20 prijatelja, od kojih barem 12 jako dobrih, tata, očuh kojeg sam volio ko Mišo Kovač svojeg sina, Teta koja mi je bila ko druga majka, dvije bake, od kojih me je jedna "odgojila", kuma koja mi je bila "idol", bratić koji mi je bio uzor u svemu, i još cijela"regementa" rođaka i poznanika, i kaj ja kao najobičniji "svjedok smrtnosti života" imam za očekivat u životu i čemu se radovat, kad je poanta i cilj svakog života smrt???? A možda je i ta smrt zaslužila da se njoj radujemo....??? Zanimljivo je to da na moru nemam takav negativan feeling. Kad se bacim u more, imam osjećaj da mi ni smrt ne može ništa...:ne zna:

Ivanicapeca
25.01.2012., 08:42
Hvala ti od sveg srca. Stvarno ti hvala. Emotivac sam bio i takav ću i umrijeti. Neka. Možda sam rođen uj krivom gradu i u krivo vrijeme. Zagreb je grad smrti, i tu sam nažalost rođen, i tu mi je nažalost poumiralo gotovo sve što sam volio - 20 prijatelja, od kojih barem 12 jako dobrih, tata, očuh kojeg sam volio ko Mišo Kovač svojeg sina, Teta koja mi je bila ko druga majka, dvije bake, od kojih me je jedna "odgojila", kuma koja mi je bila "idol", bratić koji mi je bio uzor u svemu, i još cijela"regementa" rođaka i poznanika, i kaj ja kao najobičniji "svjedok smrtnosti života" imam za očekivat u životu i čemu se radovat, kad je poanta i cilj svakog života smrt???? A možda je i ta smrt zaslužila da se njoj radujemo....??? Zanimljivo je to da na moru nemam takav negativan feeling. Kad se bacim u more, imam osjećaj da mi ni smrt ne može ništa...:ne zna:

Mislim da na psihologiji možeš otvoriti zanimljiv topic na tu temu i dobiti vrlo interesantna stajališta. Imala bih ti i ja šta za reći na tu temu, jer sam isto jako melankolična.

bonecrusher
25.01.2012., 17:33
Jučer je mama dobila i nalaze - Citološke od ginekologa - ono kao CIN...itd, i sa tim nalazima je sve u redu-kontrola za godinu dana....e sad treba obavit još MR zdjelice i abdomena, Kiretražu, CT abdomena, ad Ca 125, Ca 19-9, Ca 15-3, AFP, CEA, Cyfra, zatim mamografiju te na kraju gastroenterologiju-kolonoskopija-gastroskopija.....To je što se tiče maternice i jajnika, ali nju to ne boli, nego je boli "velika ekspanzivna lezija" 9,5x9x7.8cm koja je točno iznad kuka, a Edem kosti se kranijalno širi do kriste ilijačne kosti te kaudalno do krova acetabula bez intraartikularne propagacije ekspanzivne lezije".....I ja sam jučer išao na pregled koljena na koji sam čekao 5 mjeseci na Šalati i dijagnoza je - sumnja na "leziju" meniskusa-tak nekak. Već sam postao alergičan na riječ "LEZIJA"- gdje god pogledam - "lezija" - šta je uopće "lezija"????? Oštećenje, izvitoperenje ili šta????. Ajde moja mama je pala prije 5 godina pa si je natukla a možda i polomila te kosti na stražnjici i kuku, ali ja nisam ništa povrijedio, a bole me oba koljena "na smjenu" - sad trenutno lijevo, a desno sijedi na rezervnoj klupi i čeka da uđe u igru i to već skoro godinu dana.....:ne zna:

hrvoje dr.
25.01.2012., 18:24
Jučer je mama dobila i nalaze - Citološke od ginekologa - ono kao CIN...itd, i sa tim nalazima je sve u redu-kontrola za godinu dana....e sad treba obavit još MR zdjelice i abdomena, Kiretražu, CT abdomena, ad Ca 125, Ca 19-9, Ca 15-3, AFP, CEA, Cyfra, zatim mamografiju te na kraju gastroenterologiju-kolonoskopija-gastroskopija.....To je što se tiče maternice i jajnika, ali nju to ne boli, nego je boli "velika ekspanzivna lezija" 9,5x9x7.8cm koja je točno iznad kuka, a Edem kosti se kranijalno širi do kriste ilijačne kosti te kaudalno do krova acetabula bez intraartikularne propagacije ekspanzivne lezije".....I ja sam jučer išao na pregled koljena na koji sam čekao 5 mjeseci na Šalati i dijagnoza je - sumnja na "leziju" meniskusa-tak nekak. Već sam postao alergičan na riječ "LEZIJA"- gdje god pogledam - "lezija" - šta je uopće "lezija"????? Oštećenje, izvitoperenje ili šta????. Ajde moja mama je pala prije 5 godina pa si je natukla a možda i polomila te kosti na stražnjici i kuku, ali ja nisam ništa povrijedio, a bole me oba koljena "na smjenu" - sad trenutno lijevo, a desno sijedi na rezervnoj klupi i čeka da uđe u igru i to već skoro godinu dana.....:ne zna:
Inače nije mi jasno čemu te manipulacije,laži i skrivanja,pa se onda isčuđavati i za sve kriviti doktore.
Da napište nalaze kako spada možda će netko moći smisleno odgovoriti.

bonecrusher
26.01.2012., 16:42
Inače nije mi jasno čemu te manipulacije,laži i skrivanja,pa se onda isčuđavati i za sve kriviti doktore.
Da napište nalaze kako spada možda će netko moći smisleno odgovoriti.

Nit manipuliram, nit lažem, nit skrivam, nit krivim doktore, nit ću se tu više uopće tu javiti. A i ne trebam takve kao što si ti da mi objasne šta je to lezija, jer od takvih "leziju" dobivam. Ti tu izgleda služiš da dotučeš već ionako dotučenog čovjeka. Hvala ti za sva tvoja nerazumijevanja.:cerek:

leeloo27
26.01.2012., 20:20
Bonecrusher ajd nemoj tako odmah reagirati, ne vjerujem da je Hrvoje išta loše mislio. Barem on svima odgovara i pomaže ovdje na pdf-u i čisto sumnjam da te htio uvrijediti.
Ti sve nešto uvijeno i okolo naokolo ispituješ pa ljudima nije jasno što zapravo želiš znati pa možda malo žešće reagiraju (i tu im ovim putem dajem malu packu, vidite da je čovjek izgubljen :)).
Prepiši mamine nalaze, ambulantne listove ili šta već imaš, ovdje ima divnih ljudi koji pomažu i odgovaraju drugima, vjerujem da će ti netko odgovoriti i razjasniti ti stvari koje ti nisu jasne.

Nemoj se ljutiti. :)

bonecrusher
27.01.2012., 12:02
Hvala za "utješne" riječi - sve o.k ali ako me neko optuži da lažem, manipuliram, skrivam, optužujem doktore, onda je to ozbiljna stvar. Zašto bi ja išao to raditi? Postavio sam neka vrlo jednostavna pitanja, a sa njegove strane "šta ovaj hoće?" "ja ga ne razumijem" itd. Pravi doktor MORA razumijeti jednostavna pitanja, jer kako će onda razumijeti ona složenija? Zar je pitanje "Što je to ekspanzivna lezija" toliko teško? Pravomu doktoru takvo pitanje ne bi bilo strano.:ne zna:

Ivanicapeca
27.01.2012., 12:20
Lezija je oštećenje ili ozljeda nekog tkiva. To možeš vrlo lako izgugulati. Ne treba za neke stvari baš ići do doc.prim. dr. mr :mig:

Probaj biti konkretniji kod postavljanja pitanja. Ponekad se na jednostavno pitanje ne može dati isti takav odgovor bez dubljeg uvida u materiju, da se tak izrazim. To je ovdje bio korijen svih nesporazuma.
Zaista probaj staviti neke nalaze da ti možemo dati konkretnije viđenje maminog stanja.

leeloo27
27.01.2012., 12:47
Hvala za "utješne" riječi - sve o.k ali ako me neko optuži da lažem, manipuliram, skrivam, optužujem doktore, onda je to ozbiljna stvar. Zašto bi ja išao to raditi? Postavio sam neka vrlo jednostavna pitanja, a sa njegove strane "šta ovaj hoće?" "ja ga ne razumijem" itd. Pravi doktor MORA razumijeti jednostavna pitanja, jer kako će onda razumijeti ona složenija? Zar je pitanje "Što je to ekspanzivna lezija" toliko teško? Pravomu doktoru takvo pitanje ne bi bilo strano.:ne zna:

Jel ti mogu nešto reći, ali mi se nemoj naljutiti?

Malo si preosjetljiv i previše si uzimaš k srcu. :) Znam da ti je teško, da si u strahu šta je sa majkom al ovdje nikome nije cilj tebe napadati, ljudi ti žele pomoći.

I gle, kad pitaš tako općenito možeš samo dobiti općeniti odgovor. Opet ti kažem, napiši mamine nalaze, ima ovdje nekoliko stručnih ljudi pa će ti razjasniti neke stvari.

bonecrusher
27.01.2012., 13:10
Znam šta je lezija, jer zam izguglo, naravno da nisam takav papak da ne znam u tražilicu utipkati traženi pojam, ali pokušao sam i tu pitati, jer taj pojam može biti i širi,i neko ko se na Forumu predstavlja kao doktor "Dr" bi trebo znati više od onog - "ne uzimati alkohol sa tabletama, držati se doze koju vam je liječnik prepisao i ići redovito na kontrolu" - ?????? - kome trebaju takvi savjeti? No, treba ipak gledati pozitivno, sunce je još uvijek gore, tj. nije eksplodiralo, s druge strane je mjesec i život za sada ide dalje. Hvala laeloo i ivanica, bokić i lijepi pozdravek!!!!!:p

lahor
31.01.2012., 02:50
I ja sam jučer išao na pregled koljena na koji sam čekao 5 mjeseci na Šalati i dijagnoza je - sumnja na "leziju" meniskusa-tak nekak. Već sam postao alergičan na riječ "LEZIJA"- gdje god pogledam - "lezija" - šta je uopće "lezija"????? Oštećenje, izvitoperenje ili šta????.

Ako će to barem malo utješiti - tvoja lezija nije opasna. To je samo sumnja da ti je oštećen menisk u koljenu (vjerojatno neka ozljeda). Gle... sj.. si koljeno, od tog se ne umire.

Glede mame, tu ti ništa ne mogu reći, koljena jesu moja struka, ali ovo nije. Ekspanzivna lezija uopće ne zvuči dobro. Uz sve nalaze koje traže očito je da sumnjaju na zloćudni tumor.

bonecrusher
20.04.2012., 12:08
Evo, nije me dugo bilo, u međuvremenu je mama opet bila kod ginekologa, nalazi su uredni, kontrola za 6 mjeseci, iako ima lejomiom veličine ljudske šake, ali doktor kaže da je to pitaj boga od kad, obzirom da je mama navršila 83 godine i da to sad nije ni za operaciju i tako...Pa je bila na scintigrafiji koju je jako teško podnijela-povraćala je odmah po izlasku iz pregleda, i tek sutradan je došla k sebi - nalazi isto ukazuju na "nešto u predjelu zdjelice - desne crijevne kosti" - slike su dosta loše - piše da je to zbog "Hidracije", pa je bila ovih dana za "Tumorske markere" - od 5 markera 4 su o.k.-minimalnih vrijednosti, a jedan i to 15-3 je 49, a normalno je do 25, pa tek drugi tjedan je naručena kod svog Dr.Opće prakse, i tako vrijeme ide, već je 4 mjeseca prošlo od prvog pregleda, a još se ne zna šta je zapravo na stvari. Cijelo to vrijeme ja mami radim (miksam) sokove od voća i povrća 3 puta dnevno, i još se dobro drži, jedino je boli desna noga, pogotovo po noći ne može spavat na toj strani....uzima "Tramal", što joj donekle ublažuje bol, ali joj nekad nije dobro zbog želuca-mučnina. Ne znam šta će dalje biti, ali da li netko zna, tj. ima iskustva u vezi markera 15-3. Čitao sam da on može biti i posljedica nekancerogenih bolesti - recimo upale zdjelice i sl.a mama ima baš na desnoj zdjeličnoj kosti (crijevnoj) nekakvu kao leziju ili apsces otvorene etiologije....Hvala i pozdrav svima.:(

Ivanicapeca
20.04.2012., 14:25
Markeri nisu pouzdano dijagnosticko sredstvo,vise sluze za orjentaciju i mogu biti lazno pozitivni i pozitivni kod benignih stanja.Najvjerojatnije se radi tome miomu koji je sad narastao i pritisce neku zilu i zivac i zato mama trpi bol.

bonecrusher
21.04.2012., 18:59
Markeri nisu pouzdano dijagnosticko sredstvo,vise sluze za orjentaciju i mogu biti lazno pozitivni i pozitivni kod benignih stanja.Najvjerojatnije se radi tome miomu koji je sad narastao i pritisce neku zilu i zivac i zato mama trpi bol.

Da, ali osim tog mioma ima izraslinu iste veličine (10x10cm) na ilijačnoj kosti, tj.crijevnoj kosti točno iznad zgloba kuka, pa je to zahvatilo i mišiće, pa vjerojatno to boli....ali nikako obavit sve pretrage da se vidi o čemu se radi, moraćemo negdje privatno otić, vjerojatno u Nemetovu, da li možda neko zna ko je stručnjak za takve stvari, jer bi trebalo napravit biopsiju, tj. utvrditi o kakvoj se tvorbi radi. Ne mora sve biti rak, možda je gnojni apsces na kosti, obzirom da je mama pala prije par godina i natukla baš tu kost.....uglavnom šta je, tu je, ali žalosno je vidjeti vlastitu majku koja je još prije 4-5- mjeseci odlično i sigurno hodala, plivala ko riba, kako nemoćno i bolno šepa, a po cijele dane pere i pegla, jer ne može dugo ni sjedit ni ležat....Osjećam se cijelo vrijeme otkad je to počelo početkom ove godine kao da imam zabijen nož u prsa. Gadan je osjećaj kad znaš da ti sutrašnji dan a i budućnost ne donosi ništa dobrog. Blago ljudima koji imaju "samo" išijas, reumu, artritis i slično. Od tog se ne umire. Uopće ne znaju kak su sretni. Bar se mogu nadati da će jednog dana ozdraviti.:confused:

flyingappletree
21.04.2012., 19:07
A mislim ovu zadnju rečenicu ne mogu ne prokomentirati, blago tebi štp ti je u 50oj godini još živa mama i njoj što je doživjela 82g. Ja recimo već 20g živim bez oca a puno sam malđa od tebe. Možda bi ipak trebao malo sagledati obe strane medalje, i radi sebe i radi majke, jer ovakvim razmišljanjen ne činiš nikom ništa dobroga.

Idem_doma
21.04.2012., 20:14
Moja nije doživjela ni 60, a u kolica je "pala" prije 50-te.
80 je duboka starost i više od očekivanog životnog vijeka. Naravno da voliš majku, ali isto tako ti mora biti jasno da nitko ne živi vječno. Imaš li obitelj, ženu, djecu?

Ivanicapeca
22.04.2012., 11:57
Bonecrusher, svakom je njegova bol najveca i najteza.Bol od artritisa je prestrasna i izjednacava se po intezitetu s onom koju prouzroci neoplazma i metastaze, cak se i jednako lijece.Iznenadio bi se kako mladi ljudi umiru od ne i u kojim mukama.Ne zelim se ponavlati,ali moram opet istaknuti da je u cijeloj ovoj prici najveci problem tvoja percepcija situacije.Da,istina je,tvoja mama i sa 80. zasluzuje najbolju mogucu dostupnu skrb i pomoc, ali tvoja ocekivanja su posve nerealna.Ona nikad vise nece biti mlada i agilna kao prije.Zaboga stari,polagano i postepeno se gasi,to je prirodan i normalan proces. Moras to zdravo prihvatiti i ziviti svoj zivot.Mislim da to tvoja majka najvise zapravo treba i zeli.

leeloo27
22.04.2012., 13:05
Osjećam se cijelo vrijeme otkad je to počelo početkom ove godine kao da imam zabijen nož u prsa. Gadan je osjećaj kad znaš da ti sutrašnji dan a i budućnost ne donosi ništa dobrog. Blago ljudima koji imaju "samo" išijas, reumu, artritis i slično. Od tog se ne umire. Uopće ne znaju kak su sretni. Bar se mogu nadati da će jednog dana ozdraviti.:confused:

To pričaš iz svog iskustva ili...?

Kao prvo reumatoidni artritis je kronična autoimuna progresivna bolest. Nema ozdravljenja i nema lijekova. Vjeruj mi oni koji imaju RA niti im je blagi niti su sretni.

Jel znaš kako je kad se ujutro probudiš i ne možeš se pomaknuti iz kreveta koliko te bole zglobovi? Jel znaš kako je to kad moraš nekoga sa 20 i kusur godina moliti da ti nareže kruh jer ne možeš taj dan držati nož u rukama koliko te bole zglobovi? Itd. Ak ne znaš, ja znam i nit mi je blago i niti sam sretna zbog toga a ja čak ni nemam RA, imam nešto blaže barem što se zglobova tiče. Mogu misliti kako je nekome tko baš ima RA i kome tijelo isključivo zglobove napada.

Tvoja majka je doživjela lijepe godine. Znam da je teško gledati nekoga koga voliš u bolovima i bolesnog al ajd please nemoj pisati ovakve stvari koje si sad napisao. Vrijeđaš mene i sve ostale koji su bolesni i koji se svaki dan bude i bore sa svojim boleštinama, a da pritome sam ne znaš kako je svaki dan kroz sve to prolaziti.

bonecrusher
24.04.2012., 19:55
To pričaš iz svog iskustva ili...?

Moja žena ima reumatoidni artritis i ja imam arteozu oba koljena i kuka, mama mi ima 83 god. ali i ja živim bez oca cijeli život (rastavili se kad sam se ja rodio), otac umro kad mi je bilo 17 god, a kad mi je bilo 18 umro mi je očuh kojeg sam volio više nego "biološkog", a sa mamom je bio 7 godina. Zatim mi je poumiralo sve što je oko mene disalo i što sam volio. Nisam mislio omalovažit išijas ili reumu ili artritis (ja uopće nisam niti napisao reumatoidni artritis)....ali svako normalan bi mijenjao recimo rak sa metastazama u kostima koji raste i širi se na sve organe, jede kosti i mišiće za "puku" reumu ili artritis ili bilo koju drugu bolest od koje se ne umire....To sam htio reći, ali po starom dobrom običaju opet sam krivo shvaćen....Mene isto boli ko sam vrag po noći, a ujutro ne mogu ustati iz kreveta od bolova, ali kad uzmem brufen granule ili nekaj slično ipak bol popusti pa mi je čist dobro. Što se tiče godina moje majke, najgore je kad ti neko kaže - pa kaj vi hoćete, vi imate 83 godine. Majka je majka, sad bi ja trebal bit vesel jer je doživjela tolike godine. Zašto bi morala umrijeti zbog nečeg što se možda da izliječiti...Zapravo u ovom izopačenom i izvitoperenom društvu star si i sa 50 godina. Starac. Ja sam zapravo doživio i lijepe godine obzirom da je 20 mojih prijatelja iz djetinjstva već odavno "pod zemljom", najmlađi je imal 14 god, a najstariji 37. Pardon, zaboravil sam još jednog koji se prije par godina objesil, a doživio je "čak" 46 godina....Nego MR čekam već 6 mj. i u lipnju bi to trebao obavit, ali sve se bojim da bu otkriveno nekaj čist drugo kao recimo krak neke metastazice kao kod jednog prijatelja ili nekaj još ljepše....ali neka, vrag si ga neka. Čovjeku je već kod rođenja suđeno kak će završit ovozemaljski put, i to se ne može promijeniti. Neću više daviti, želim svima puno zdravlja, zdravima da ostanu zdravi, a bolesnima da ozdrave.:ne zna:

simon3
25.04.2012., 13:10
Zapravo u ovom izopačenom i izvitoperenom društvu star si i sa 50 godina. Starac. Ja sam zapravo doživio i lijepe godine obzirom da je 20 mojih prijatelja iz djetinjstva već odavno "pod zemljom", najmlađi je imal 14 god, a najstariji 37.

Prvo što moraš napraviti jest prestati brojati pokojnike, tj ljude koje si ispratio na onaj svijet. Zato što je smrt dio života svakoga čovjeka, pa tako i tebe.

Ti se teško nosiš sa vlastitom smrtnošću, i to je bit svega. Zbog toga teško prihvaćaš majčinu bolest. Nema recepta za prevladati taj strah od smrti, svatko se s tim nosi drugačije. Ja ti preporučam psihijatra, hobi ili posao koji te veseli, uživanje u djeci ako ih imaš, ako ih nemaš, volontiranje u smislu pomaganja drugim ljudima koji su u nevolji većoj negoli ti sam. (uvijek ima netko komu je gore).

I još, vjera. Povratak vjeri u Boga. Snažna vjera ti daje nadu da ovaj život prepun suza i radosti ipak ima nekoga smisla.

bonecrusher
25.04.2012., 19:21
Prvo što moraš napraviti jest prestati brojati pokojnike, tj ljude koje si ispratio na onaj svijet. Zato što je smrt dio života svakoga čovjeka, pa tako i tebe.

Ti se teško nosiš sa vlastitom smrtnošću, i to je bit svega. Zbog toga teško prihvaćaš majčinu bolest. Nema recepta za prevladati taj strah od smrti, svatko se s tim nosi drugačije. Ja ti preporučam psihijatra, hobi ili posao koji te veseli, uživanje u djeci ako ih imaš, ako ih nemaš, volontiranje u smislu pomaganja drugim ljudima koji su u nevolji većoj negoli ti sam. (uvijek ima netko komu je gore).

I još, vjera. Povratak vjeri u Boga. Snažna vjera ti daje nadu da ovaj život prepun suza i radosti ipak ima nekoga smisla.

Slažem se u potpunosti s tobom, zapravo ne bojim se ja vlastite smrti, nego smrti osoba iz moje neposredne blizine koje volim....ali baš si mi uzeo riječ iz usta - uvijek ima neko komu je gore. Zato više nikad ne kažem "biće bolje", nego "samo da ne bude gore".....imam dvoje djece i pokušavam se posvetiti njima, ali zadnjih godina mi ništa ne ide, i kao da je u meni nešto puklo - ne mogu se ničemu veseliti, i osjećam se ko centarfor koji nije dao gol 5 godina. Nikako da usklikne Gooooool. I tako dalje.....:ne zna:

extreme25
26.04.2012., 21:43
Moja mama je imala perfektnu krvnu sliku, mrvicu sniženo željezo a ono..metastaziralo pojetri, gušteraći, uz debelo crijevo itd...Nakon operacije opet vade krvi itu se tek vide povišeni trombociti koji se povise kod recidiva. PRijateljici je sa debelog crijeva metastzirlo po cijeloj zdjelici, ali s obzirom na urednu kks uz malo sniženo željezo i njenih 18 godina nitko nije posumnjao na gada. Tako da sve je to otom potom, moja je majka rekla nema sanse vise da mi vade krv reci cu im ja sta mi je i bez krvi.

simon3
28.04.2012., 19:17
Slažem se u potpunosti s tobom, zapravo ne bojim se ja vlastite smrti, nego smrti osoba iz moje neposredne blizine koje volim....ali baš si mi uzeo riječ iz usta - uvijek ima neko komu je gore. Zato više nikad ne kažem "biće bolje", nego "samo da ne bude gore".....imam dvoje djece i pokušavam se posvetiti njima, ali zadnjih godina mi ništa ne ide, i kao da je u meni nešto puklo - ne mogu se ničemu veseliti, i osjećam se ko centarfor koji nije dao gol 5 godina. Nikako da usklikne Gooooool. I tako dalje.....:ne zna:

znaš zašto te razumijem? jer nešto od tvoje osobnosti imam i sama. Mom je ocu 71. A ja se užasavam i pomisli na njegovu smrt. Sada doduše, manje, otkada sam postala vjernica. Lakše mi je prihvatiti smrt.

A ovo, da se osjećaš kao da je u tebi nešto puklo, to je kriza srednjih godina, gdje ponovno moraš "pronaći sebe", prihvatiti nadolazeću starost i sve ono što ona nosi, ili pak, depresija.
Kad imaš djecu, tada kažeš: samo neka ide po redu. Jer doista, smrt djeteta je nešto čega se svi užasavamo.
Stoga, prihvati već sad da će ti majka umrijeti. Možda i vrlo skoro. Potrudi se da joj zadnje godine života učiniš što ljepšima; ali opet, ne suviše na uštrb vlastite obitelji, žene, djece i sebe sama. :grli:

Na žalost, nema tu recepta koji ekspresno pomaže; ali zapamti, smisao života su djeca; onako kako tebi treba majka, tako si i ti potreban svojoj djeci. I unučadi koju ćeš dobiti.

bonecrusher
29.04.2012., 21:31
znaš zašto te razumijem? jer nešto od tvoje osobnosti imam i sama. Mom je ocu 71. A ja se užasavam i pomisli na njegovu smrt. Sada doduše, manje, otkada sam postala vjernica. Lakše mi je prihvatiti smrt.

A ovo, da se osjećaš kao da je u tebi nešto puklo, to je kriza srednjih godina, gdje ponovno moraš "pronaći sebe", prihvatiti nadolazeću starost i sve ono što ona nosi, ili pak, depresija.
Kad imaš djecu, tada kažeš: samo neka ide po redu. Jer doista, smrt djeteta je nešto čega se svi užasavamo.
Stoga, prihvati već sad da će ti majka umrijeti. Možda i vrlo skoro. Potrudi se da joj zadnje godine života učiniš što ljepšima; ali opet, ne suviše na uštrb vlastite obitelji, žene, djece i sebe sama. :grli:

Na žalost, nema tu recepta koji ekspresno pomaže; ali zapamti, smisao života su djeca; onako kako tebi treba majka, tako si i ti potreban svojoj djeci. I unučadi koju ćeš dobiti.

Da, to je to, sve ja to kužim, ali gadno je to kad unaprijed dobiješ certifikat da ćeš uskoro umrijeti, a ne znaš kad, pa te slomi strepnja i neizvjesnost, mučiš se, ne možeš spavati, noćne more i sve skupa, proučavanje sve moguće literature o tumorima, pa se malo javi nada, pa se ugasi, pa to može potrajati pitaj boga do kada, godinama e tek onda dolazi njezino veličanstvo smrt - tu si već totalno gotov otprije i ako preživiš taj trenutak i sve oko toga - odar sa lijesom, sućuti raznih ljudi, vijenci, govori svećenika, ukop, itd.(ako moja majka umre, ja to neću moći izgurati osim ako me ne našopaju sa 2 litre morfija i svega ostalog)...onda pak dolazi treća faza - žalovanje, tugovanje, životne uspomene, rušenje svega što te prije držalo, pa onda ne možeš prežaliti voljenu osobu - sve te podsjeća na nju, spoznaja o prolaznosti života, i ta bol ne prolazi samo tako, pa ako si u mojim godinama, do kraja života ti je zagarantirano "opće veselje"....A joj, neću dalje dramatizirati, inače se ničega ne bojim, ali toga da.....jako je grdo i suosjećam se sa svakim kome je doktor obznanio da ima uljeza u sebi.....stvarno te živog ubije.:ne zna:

Lisbeth
29.04.2012., 22:18
Gle, kako god okreneš tvoja majka neće nadživjeti tebe. Nije valjda da to očekuješ? Roditelji umiru prije djece, takav je poredak (ponekad bude obratno ali iznimke potrvđuju pravilo). Previše si vezan za nju i to nije dobro. Što prije shvatiš da nije "ako majka umre" nego "kad majka umre", bolje za tebe. Da, roditelji umiru a djeca prebole i žive dalje. I tvoja mama je preživjela što je njena mama umrla. Ili bi volio da nije? Daj se na djecu fokusiraj, a forumašica ti je dobro rekla - obrati se psihijatru i popričajte malo.

bonecrusher
30.04.2012., 20:51
Gle, kako god okreneš tvoja majka neće nadživjeti tebe. Nije valjda da to očekuješ? Roditelji umiru prije djece, takav je poredak (ponekad bude obratno ali iznimke potrvđuju pravilo). Previše si vezan za nju i to nije dobro. Što prije shvatiš da nije "ako majka umre" nego "kad majka umre", bolje za tebe. Da, roditelji umiru a djeca prebole i žive dalje. I tvoja mama je preživjela što je njena mama umrla. Ili bi volio da nije? Daj se na djecu fokusiraj, a forumašica ti je dobro rekla - obrati se psihijatru i popričajte malo.

Tako je, hvala na utješnim rječima, ali eto baš mi padaju na pamet stihovi što ih je neki dan reko Dino Merlin - iz njegove pjesme koju još nisam stigo čuti (a za umiranje uvijek ima vremena) - "Ostavi me JUČER, ostavi me SUTRA, ostavi me JEDNOG JUTRA, ostavi me BILO KAD, samo ne ostavljaj me SAD". :ne zna:

El Gato Félix
09.10.2012., 15:29
last day, Vaš post premješten je ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?p=41702268#post41702268).

Sandrija
24.10.2012., 11:57
npr. ženske teže bolesti se ne mogu otkrit preko krvne slike, jer ne postoji nikakava parametar s kojima bi se
npr. otkrio carcinom maternice.
To je što se tiće ženskih bolesti.

Na krvnoj slici se može prepoznat leukemija, neki virusi, bakterije i sl, rak gušteraće..

hrvoje dr.
25.10.2012., 11:01
npr. ženske teže bolesti se ne mogu otkrit preko krvne slike, jer ne postoji nikakava parametar s kojima bi se
npr. otkrio carcinom maternice.
To je što se tiće ženskih bolesti.

Na krvnoj slici se može prepoznat leukemija, neki virusi, bakterije i sl, rak gušteraće..
Kojim nalazima tj. parametrima?

Lips
06.06.2013., 18:40
Moja mama ima uznapredovali stadij raka gusterace , metastazirao po jetri , limfnim cvorovima i slezeni , KKS - UREDNA, jetrene probe lagano povisene, doktorica opce prakse rekla joj je da to NIJE NISTA . Tek kad je zavrsila na hitnoj u krvnoj pretrazi LDH ( nije u sklopu kks) vidjelo se da nesto ne stima jer je bio 800 ( <240). Tek su uzv posumnjali na rak i naravno biopsijom ga potvrdili .

lolek123
25.06.2013., 10:14
Tako mi je super kad se neki ljudi prave pametni kao da su već 50 godina u medicinskoj struci, a zapravo ispadaju glupi.
Evo da pojasnim doktorima..

Pitanje je vrlo jednostavno... Zdrav si, eventualno neka prehladica, ali u globalu zdrav. Ideš kod lječnika i tražiš kompletnu krvnu sliku.. leukociti, trombociti, urin.. Može li krvna slika ukazati da s tijelom nešto nije u redu u smislu da postoji mogućnost da ima rak. Ne pita čovjek da mu sad preko toga dijagnosticiraju rak, nego samo može li KKS biti ukazatelj da postoji ta mogućnost?

Ivanicapeca
25.06.2013., 13:20
Tako mi je super kad se neki ljudi prave pametni kao da su već 50 godina u medicinskoj struci, a zapravo ispadaju glupi.

Pitanje je vrlo jednostavno... Zdrav si, eventualno neka prehladica, ali u globalu zdrav. Ideš kod lječnika i tražiš kompletnu krvnu sliku.. leukociti, trombociti, urin.. Može li krvna slika ukazati da s tijelom nešto nije u redu u smislu da postoji mogućnost da ima rak. Ne pita čovjek da mu sad preko toga dijagnosticiraju rak, nego samo može li KKS biti ukazatelj da postoji ta mogućnost?

Lolek,kao laik ti mgu reci da nema smisla na ovakav nacin postavljati pitanje i stvar jer je evidentno da ti priroda raka tj.maligne bolesti nije jasna. Dakle radi se o poremecaju na stanicnoj razini cijelog organizma. Hoce li se ili ne t pokazati na neki nacin i na krvnoj slici je stvar tipa maligne bolesti,njenog tijeka i manifestiranja. Poremecaj u krvnoj slici nije definitivno parametar po kojem bi se trebala donositi maligna dijagnoza,ali se kroz nju z neka stanja moze
pratiti tijek bolesti i/ili moze biti smjernica u smislu potrebitosti obavljanja nekih detaljnijih pretraga.Je li jasnije? :)

leeloo27
25.06.2013., 21:03

Ja bih te zamolila da se suzdržiš od ovakvog komuniciranja na ovom pdf-u.