PDA

View Full Version : Recikliranje u Hr (i drugdje)

Potala
31.10.2004., 23:55
Naya kaže:
e i da.. i McDonlads reciklira:rolleyes:
vjerujete mi, ja sam tamo svaki dan:cool:
Otkad?
Ja sam u srednjoj bila u Meku na slavlju jednog rođendana:D i tamo nas je neki lik proveo Mekom i lijepo nam je pokazao što rade s otpadom - sprešaju i bace u smeće.
I ostaci nakon jela uvijek su letili u one kante za smeće. Sumnjam da su poslije djelatnici Meka razvrstavali otpad za recikliranje.
A ni nema se tu što razvrstavati - zamašćeni papir (koliko ja znam) ionako se ne može reciklirati.
A one čaše za piće brijem da nisu PET.

Kako se onda reciklira?

Meni se od toga većim problemom čini "overpackaging". Te podložak s reklamom na tacni, te zapakiravanje prvo u nekakav papir pa onda u škarnicl ili kartonsku kutiju i tak. Sto papira bez veze.
Sjećam se da sam znala tamo kupiti onu pitu (jedino uz Mc Sundae što je valjalo) i uvijek sam ih molila da mi to ne zamotavaju.

El Tomo
01.11.2004., 00:35
Potala kaže:
Otkad?
Ja sam u srednjoj bila u Meku na slavlju jednog rođendana:D i tamo nas je neki lik proveo Mekom i lijepo nam je pokazao što rade s otpadom - sprešaju i bace u smeće.
I ostaci nakon jela uvijek su letili u one kante za smeće. Sumnjam da su poslije djelatnici Meka razvrstavali otpad za recikliranje.

U Hrvatskoj ionako nema recikliranja (izvor iz prve ruke). Otpad koji se navodno reciklira, recimo u eko-otocima, NE RECIKLIRA se. Hrvatska javnost je jednostavno previse nedisciplinirana, zagaduje otpad za recikliranje namjerno ili iz neznanja (recimo, kod recikliranja stakla ljudi bacaju tamno staklo u kontejner za bijelo staklo, plastiku u kontejner za limenke, itd). Niti jedan hrvatski prizvod nema standard za recikliranje (recimo, na tamnoj boci treba pisati 'tamna boca' kako bi covjek znao kamo da taj otpad baci). Kada se tako pomijesani reciklazni otpad dovede na recikliranje, odvajanje i sortiranje otpada skuplje je od prozivodnje novoga. Bilo je pokusaja recikliranja stakla, ali od toga se odustalo. Tako da na kraju sav navodno reciklirani otpad na kraju zavrsi na skupnom smetlistu.

Jednostavno, u hrvatskoj se otpad ne reciklira. Osim nekih vrsta skupog industrijskog otpada. Pa tako i McDonalds ne reciklira, jer nema smisla.

A ni nema se tu što razvrstavati - zamašćeni papir (koliko ja znam) ionako se ne može reciklirati.

Moze se reciklirati. Takav papir se reciklira, odmascivanje je standardni postupak pri recikliranju takvog otpada.

One case su napravljene iz posebne smjese sa pogodnostima za recikliranje. U principu, sva ambalaza McDonaldsa je posebno radena za recikliranje, ukljucujuci i pjenu od koje se rade case. McDonaldsu je itekako u financijskom interesu reciklirati svoju ambalazu jer je on ujedno i partner pri njezinoj izradi. Takvo recikliranje pojeftinjuje im ambalazu.

Eto, meni jako bliska osoba se bavi tehnologijom prehrane, ambalazama, preradom, sanitarnim uvjetima, pa sam i sam primoran nesto od toga nauciti, tipa 'ajde mi napisi jedan vrlo kratak seminar' :D

Potala
01.11.2004., 01:15
El Tomo kaže:
U Hrvatskoj ionako nema recikliranja (izvor iz prve ruke). Otpad koji se navodno reciklira, recimo u eko-otocima, NE RECIKLIRA se. Hrvatska javnost je jednostavno previse nedisciplinirana, zagaduje otpad za recikliranje namjerno ili iz neznanja (recimo, kod recikliranja stakla ljudi bacaju tamno staklo u kontejner za bijelo staklo, plastiku u kontejner za limenke, itd). Niti jedan hrvatski prizvod nema standard za recikliranje (recimo, na tamnoj boci treba pisati 'tamna boca' kako bi covjek znao kamo da taj otpad baci). Kada se tako pomijesani reciklazni otpad dovede na recikliranje, odvajanje i sortiranje otpada skuplje je od prozivodnje novoga. Bilo je pokusaja recikliranja stakla, ali od toga se odustalo. Tako da na kraju sav navodno reciklirani otpad na kraju zavrsi na skupnom smetlistu.

Jednostavno, u hrvatskoj se otpad ne reciklira. Osim nekih vrsta skupog industrijskog otpada. Pa tako i McDonalds ne reciklira, jer nema smisla.

U Hrvatskoj NE POSTOJE odvojeni kontejneri za tamno i svijetlo staklo.
Isto tako, kontejneri za PET i limenke su zajednički.
Tako da to nije i ne može biti problem nediscipliniranosti ljudi.

Ne znam samo zašto onda "Čistoća" ( ili tko već) stavlja one oglase po novinama (i na TV su bili ranije) u kojima reklamiraju recikliranje?

Prije par mjeseci je bila afera oko toga kako Hrvatska uvozi stari papir za recikliranje. Kako ga onda ne reciklira?

I ja sam čula za te glasine o nerecikliranju, ali iz totalno neprovjerenih izvora. I nisu mi baš logične. Ako je sve to prestalo zbog financijskih razloga, kako im se onda isplati stavljati oglase i postavljati nove kontejnere? Ne bi li bilo jednostavnije informirati ljude?

Hvala za informaciju o odmaščivanju.

Naya
01.11.2004., 02:02
Potala kaže:
Otkad?

Kako se onda reciklira?

recikliranje je počelo prije kojih.. a kaj ja znam, godine i pol recimo okvirno. Smeće je podijeljeno na različite boje vreća u koje se stavlja. Kad budeš u McD zamoli hostese nek ti pokažu, imaš žute vreće za plastiku, plave za papir, sive za hranu i smeđe za sve ostalo. Jedino kaj se posebno sprema u kontejnere je ulje iz fiteza nakon što se profiltrira. McDonladsovo smeće ne odnosi Čistoća, mi imamo posebam ugovor s tvrtkom.. e sad me ubi kak se zove: Rol-bo ili tako nešto koja se brine za naše smeće;)
McD nema uopće PET ambalažu, čaše su napravljene iz papira ;)

BladeRunner
01.11.2004., 04:23
O RECIKLIRANJU:

Tesko je tu biti pametan. Izgleda da sto je drustvo bogatije i naprednije, da je sklonije razbacivanju.

Kada sam dosao u Australiju, za recikliranje se skoro nije niti znalo. Istovremeno su se u Zagrebu skupljali papir i staklenke.
Kada sam u Zagrebu bio prije nekih desetak godina, ispred moje bivse zgrade stajali su kontejneri za razvrstavanje upotrebljivog otpada.
U Sydneyu se pocelo stidljivo sa recikliranjem, mozda koju godinu prije toga. Recikliranje se razlikovalo od opcine do opcine, jer Sydney nema centraliziranu gradsku upravu, vec je u biti zajednica poptpuno nezavisnih opcina.

U opcini u kojoj ja zivim, svaka kuca ima dvije kante za smece. Jedna od njih ima zuti poklopac i sluzi za recikliranje. U nju se bacaju papir, karton i ljepenka, staklo svih boja, limenke od hrane,
aluminijske kante za napitke, kutije od mlijeka i PET. Taj se otpad zatim razvrstava u prijemnim stanicama. Ocito se na taj nacin uspije zaposliti par ljudi. Posao obavljaju privatne firme. Kako ovdje vlada iskljucivo trzisna ekonomija, razlika u cijeni prodane obradjene sirovine minus troskovi skupljanja i razvrstavanja, namiruje se iz opcinskih poreza. Isto tako, cinjenica je da je jos uvijek jeftinije napraviti novu staklenku, nego li pretopiti staru.
Kako je u visemilijunskom gradu problem odlaganja smeca veliki ,jer slobodnog prostora je sve manje, a i zemljiste je sve skuplje, uz vrlo malo novaca iz opcinskog poreza, puno se toga danas reciklira. Evo na primjer, moje kutije za crvene gujavice, kao i posude za ostali kompost, napravljene su od reciklirane plastike.

Sve bi ovo bilo divno da zivimo u idealnom svijetu, ali kada dodje do bilo kakvog poremecaju u lancu prerade, vec razvrstani otpad se baca na smetliste. Znam, sokantno je, ali smo to imali prilike vidjeti na telki.

Najveci je problem sto danasnja trzisna ekonomija, bazirana na ogromnoj konkurenciji, ide za time da se cjelokupan proces od proizvodnje do dostave mora obaviti sto brze i sa sto manje ljudi. Direktan rezultat toga je preobilje ambalaze. A na svaku kutiju ili paketic onda dolaze jos i naljepnice sa bar-codom. Danas je jako tesko naci bilo sto sto se ne prodaje na taj nacin. Zato smo zatrpani u smecu, od kojeg se ipak ne reciklira dovoljno. Posljednji dostupan podatak je da se preko 80% sakupljenog materijala u Australiji reciklira i preradjuje u novi proizvod. Pitanje je samo koliko se toga jos uvijek baci. Nasa kanta za smece se prazni jednom tjedno i nije ni do trecine puna. Nasa kanta za recikliranje se prazni dvotjedno i uvijek je puna do vrha.

Otpatke od hrane biljnog porijekla recikliraju moje crvene gliste. Kosti i otpatke od mesa bacamo, jer vise nemamo psa. Upotrijebljeno ulje skupljamo u staklenke i prelijevamo u rupe u zemlji, gdje ce ga bakterije razgraditi. Trava ide u kompost, a lisce i usitnjeno granje nakon obrezivanja, ide u mulch, cime cuvam vlagu oko drveca, grmlja i ukrasnog cvijeca.

U Sydney-u postoje firme koje skupljaju potroseno jestivo ulje iz restorana i zatim ga preradjuju u dizel. Kako to rade nije mi poznato, ali sam nesto jednom vidio na telki.

tilla
01.11.2004., 11:06
Potala kaže:

Ne znam samo zašto onda "Čistoća" ( ili tko već) stavlja one oglase po novinama (i na TV su bili ranije) u kojima reklamiraju recikliranje?
.

sav otpad završi na istom mjestu. za sad je tako, a kontejneri postoje da se ljudi nauče odvajat otpad.
znam, zvuči blesavo ali zadas nema tehnologije u nas da se sve to reciklira.

El Tomo
01.11.2004., 22:45
Potala kaže:
U Hrvatskoj NE POSTOJE odvojeni kontejneri za tamno i svijetlo staklo.

Postojali su prije nekih desetak godina, a ja ih jos uvijek imam ispred svoje zgrade u Zagrebu. Uglavnom, to su veliki zeleni kontejneri podijeljeni na pola (ili na tri, vise se ne sjecam), sa isto toliko rupa. Na svakoj rupi pise 'bijelo staklo' ili 'tamno staklo'. Postojala je jedna firma u Zagrebu koja je sredinom devedesetih pocela sa recikliranjem boca. Pri tome najvise zaradujes ako recikliras odvojeno tamno i svjetlo staklo. No, ubrzo su shvatili da nase pametno stanovnistvo ne samo da ne razlikuje tamno i svjetlo staklo, vec ne razlikuje niti plastiku, organsko smece, limenke i PET ambalazu od obicnoga stakla!!!!

A sta ocekivati od zemlje gdje centralni odvod smeca u neboderu radi punih 15 dana, a onda ga netko zastopa sa kasetom pive!!!

Isto tako, kontejneri za PET i limenke su zajednički.

Kako zajednicki? Ja sam ih vidio odvojenih. I mnogo je lakse manipuliranje odvojenima kasnije pri transportu.

Tako da to nije i ne može biti problem nediscipliniranosti ljudi.

To je najveci problem u hr. I zato se i radi tolika kampanja za recikliranje, kako bi se ljudi naucili, senzibilizirali i napokon 'natjerali' da otpad uvijek razdvajaju. Jedna krivo ubacena limenka uzasno poskupljuje proces recikliranja i zagaduje inace vrijedni otpad.

Pa upravo zato da nauce gradane na recikliranje, senzibiliziraju javnost i ucine postupak recikliranja i odvajanja otpada necim normalnim, svakodnevnim. Ono, kao sto svako jutro pijes kavu s mlijekom, recimo. Umjesto kave sa cajem :D

Na taj nacin pripremaju teren. Jer nema smisla sada dovesti strojeve i postrojenja za recikliranje u hrvatsku kada ljudi nisu disciplinirani, i kada su troskovi razdvajanja otpada visi od troskova njegove reciklaze. A samo zbog neznanja i nediscipliniranosti.

Prije par mjeseci je bila afera oko toga kako Hrvatska uvozi stari papir za recikliranje. Kako ga onda ne reciklira?

Vjerojatno je postupak sakupljanja papira na zapadu puno jeftiniji nego kod nas, pa se firmi za proizvodnju papira vise isplati uvoziti papir za reciklazu koju je netko drugi, a ne mi sakupio. Dakle, iskljucivo financijska isplativost.

BTW, recikliranje papira i nije tako pametan potez sto se tice ekoloske strane. Ok, on stiti drvece i celulozu, ali je ekoloski impakt recikliranja porazan. Kemikalije koje se koriste za izbjeljivanje papira uzasni su zagadivaci, a tvornice papira jedne od najgorih tvornica sto se tice ekoloske strane (uz bok termoelektranama). Zatim, nista bolja nisu niti lijepila kojim se reciklirani papir lijepi u jednu masu zbog jeftine proizvodnje (nasjeckani papir koji mozete vidjeti dosta). Jedini koliko-toliko cisti ekoloski reciklirani papir je onaj jeftini od kojega se rade iskljucivo ambalaze. Ekoloski je puno prihvatljivije uzgojiti umjetno nasade drveca za sijecu, i od njega proizvesti papir.

I ja sam čula za te glasine o nerecikliranju, ali iz totalno neprovjerenih izvora. I nisu mi baš logične. Ako je sve to prestalo zbog financijskih razloga, kako im se onda isplati stavljati oglase i postavljati nove kontejnere? Ne bi li bilo jednostavnije informirati ljude?

Pa kako rekoh ranije - jeftinije je postaviti nekoliko kontejnera, staviti oglase, nauciti ljude na recikliranje, nego odmah krenuti u recikliranje s trostrukim troskovima zbog neznanja i nediscipliniranosti.

El Tomo
01.11.2004., 22:55
Naya kaže:
McDonladsovo smeće ne odnosi Čistoća, mi imamo posebam ugovor s tvrtkom.. e sad me ubi kak se zove: Rol-bo ili tako nešto koja se brine za naše smeće;)

Javne "Cistoce", koje spadaju pod nadleznost lokalne samouprave koja je nadlezna i nad odlaganjem smeca, nigdje u hrvatskoj ne recikliraju otpad jer jednostavno takvih postrojenja nema. Postoje jedino specijalizirana poduzeca koja mogu reciklirati neke vrste otpada, ali ona najcesce rade s privatnim firmama ili industrijom gdje se odvajanje otpada ozbiljno vrsi, i gdje nema bojazni od 'zagadenja'. Takav je vjerojatno i McDonalds kojemu se vise isplati reciklirati ambalazu nego kupovati novu.

Takoder, neki veliki trgovacki lanci recikliraju svoje ambalaze. U industriji, u brodogradilistima recikliraju se ostaci rezanja limova, itd.

BTW, u njemackoj postoje vrlo rigorozni zakoni o recikliranju. Ondje je ambalaza problem proizvodaca a ne prodavaca, tako da je proizvodac DUZAN sakupiti i reciklirati svu ambalazu. To se danas moze vidjeti u DM-u, recimo. Dakle, proizvodac mora prvo poslati svoje ljude i vozila koja ce sakupiti krupnu ambalazu (velike kartonske kutije, recimo) i odvesti ih na recikliranje. Zatim, proizvodac je duzan na izlazu iz ducana postaviti kontejnere za recikliranje svojih proizvoda, koje treba stalno prazniti i voziti na recikliranje. Neki proizvodaci su skuzili da im je sve to preskupo, pa su poceli ulagati u smanjenje ambalaze. Tako su se, recimo, paste za zube pocele prodavati bez vanjske kartonske ambalaze.

BladeRunner
02.11.2004., 21:32
Kao prvo, mala modifikacija naslova ove teme iako ce se vecina upisa ipak odnositi na recikliranje u Hr. :)

Da ne repliciram svima direktno, evo samo par misli....

Tocno je da je jos uvijek skuplje preradjivati nego li proizvoditi novo. Ukoliko se budemo vodili iskljucivo zakonima (danasnje) trzisne ekonomije to je cinjenica, ma kako mi dobro razvrstavali staklo i slicno.
Moramo shvatiti neke stvari. Kao prvo, cijenu ne-recikliranja ce platiti oni koji dolaze iza nas. Osim toga u cijenu proizvodnje novoga se ne ukljucuju indirektni troskovi, kao npr. cijena koju placa okolis. Ljudi imaju tendenciju da previde kako mi svi zapravo o tom okolisu ovisimo. Isto tako, razlika u cijeni radne snage u razlicitim zemljama cini neke proizvode prividno jeftinijima nego li sto zaista jesu.

Jos u "moje vrijeme", tadasnja SFRJ je "uvozila" stari papir i krpe. Ocito je da se od onda puno toga nije promijenilo. Medjutim, ni to nije tako lose. Jos uvijek je bolje uvesti stari papir i krpe, nego li rusiti vlastitu sumu, kao sto je kod mene slucaj. Mi rusimo visestoljetne prasume da bi proizveli mrvljeno drvo za proizvodnju papira, a koje izvozimo. Sto je najzalosnije, mi smo najsusniji kontinent na svijetu, sa najmanje vegetacijskog pokrova.

Potala
02.11.2004., 23:50
El Tomo kaže:
Postojali su prije nekih desetak godina, a ja ih jos uvijek imam ispred svoje zgrade u Zagrebu. Uglavnom, to su veliki zeleni kontejneri podijeljeni na pola (ili na tri, vise se ne sjecam), sa isto toliko rupa. Na svakoj rupi pise 'bijelo staklo' ili 'tamno staklo'. Postojala je jedna firma u Zagrebu koja je sredinom devedesetih pocela sa recikliranjem boca. Pri tome najvise zaradujes ako recikliras odvojeno tamno i svjetlo staklo. No, ubrzo su shvatili da nase pametno stanovnistvo ne samo da ne razlikuje tamno i svjetlo staklo, vec ne razlikuje niti plastiku, organsko smece, limenke i PET ambalazu od obicnoga stakla!!!!

Kako zajednicki? Ja sam ih vidio odvojenih. I mnogo je lakse manipuliranje odvojenima kasnije pri transportu.
Ne znam, kod mene u kvartu ima par zelenih kontejnera za staklo i nema odvojenih rupa za tamno i svijetlo.

Uostalom, zar zeleno staklo nije mješavina?

Isto i s PET i limenkama. Svi kontejneri su zajednički. Čak i kad imaju 2 rupe (1 za PET, drugu za limenke), kad proviriš u kontejner vidiš da sve unutra pada na isto mjesto tj da nije razdvojeno.

El Tomo kaže:

To je najveci problem u hr. I zato se i radi tolika kampanja za recikliranje, kako bi se ljudi naucili, senzibilizirali i napokon 'natjerali' da otpad uvijek razdvajaju. Jedna krivo ubacena limenka uzasno poskupljuje proces recikliranja i zagaduje inace vrijedni otpad.

Na taj nacin pripremaju teren. Jer nema smisla sada dovesti strojeve i postrojenja za recikliranje u hrvatsku kada ljudi nisu disciplinirani, i kada su troskovi razdvajanja otpada visi od troskova njegove reciklaze. A samo zbog neznanja i nediscipliniranosti.

Pa, čuj, IMO to i nije baš najbolji način da se ljudi informiraju.
Treba ljude naučiti da npr skidaju čepove (na nekim kontejnerima piše da se to mora, na drugima ne), da razvrstavaju staklo (kako ih to misle naučiti ako ima tako malo takvih kontejnera).
Govori se - reciklirajte, a ne kaže se baš kako.
Ti to zoveš pripremanje terena, ja to zovem - rade majmuna iz mene.
Ako ja po snijegu, bljuzgi i ledu na minus 10 vučem velike vrećice do kontejnera, a oni to bace na smetlište, onda im poručujem sljedeće - :2up:

Potala
02.11.2004., 23:53
El Tomo kaže:
Vjerojatno je postupak sakupljanja papira na zapadu puno jeftiniji nego kod nas, pa se firmi za proizvodnju papira vise isplati uvoziti papir za reciklazu koju je netko drugi, a ne mi sakupio. Dakle, iskljucivo financijska isplativost.
Pa, ako se uvozi papir za reciklažu, onda se valjda i reciklira:D

I ne razumijem kako im je financijski isplativije
1. Kupiti papir od neke druge zemlje (+platiti porez ili što se već plaća)
2. Dovesti ga kamionima (dakle, platiti i prijevoz)

...nego uzeti papir odavde koji je sigurno ok razvrstan jer, iako su ljudi zbunjeni oko razvrstavanja peta, limenki i sl, papir se skuplja već desetljećima i mislim da tu nema puno miješanja.

A ništa, bacam se u potragu za istinom :clint:

Potala
03.11.2004., 00:13
Evo, nađoh nešto:

www.recikliranje-stakla.com

"U Vetropack Straži, našoj jedinoj tvornici staklene ambalaže, postoji pogon za preradu staklenog krša u kojem se može preraditi otpadno ambalažno staklo s područja čitave Hrvatske..."

Probat ću ih nazvati ili poslati mail da ih pitam par pitanja pa vam javim :)

Potala
03.11.2004., 00:21
Evo ima još:

www.unija-nova.hr

Citat s "Jeste li znali":

"... da se staklo radi iz kvarcnog pijeska?

... da je staklo jedini 100% reciklični proizvod?

... da je UNIJA NOVA u 40 godina rada preradila i vratila u ponovnu uporabu oko 500.000 t
stakla, što je kapacitet Odlagališta otpada Jakuševac tijekom 2 godine?

... da se u Republici Hrvatskoj reciklira samo 9% plasiranog stakla?
Europski prosjeci su na vrtoglavih 95% u Švicarskoj, 60% u Njemačkoj i sl.

... da UNIJA NOVA koristi spremnike za staklo koji su šesti proizvod u Republici Hrvatskoj
s certifikatom "Prijatelj okoliša"?

... da UNIJA NOVA proizvodi i FLORA-GLAS koji povećava prinose u agronomiji i do 30%?

... da se staklo teoretski može beskonačno puta reciklirati bez gubitka u kvaliteti?

... da svako kućanstvo proizvede oko 1 tone smeća godišnje?

... da 8% komunalnog otpada čini staklo?
Izdvajanjem tih količina iz svakodnevnog otpada umanjujemo deponije i čuvamo okoliš.

... da je najstariji primjer stakla u svijetu staklena ogrlica iz Egipta koja datira iz 12.000 godine
PNE?

... da recikliranjem jedne staklene boce štedite energiju za rad:
100W žarulje tijekom 1 sata
kompjutora tijekom 25 minuta
TV prijemnika tijekom 20 minuta
stroja za pranje tijekom 10 minuta"

I još ovo:
"1990. godine prestaje sakupljanje stakla iz industrije i vrši se orijentacija na prikupljanje stakla od građanstva. Budući da je stanovništvo, na područjima gdje su postavljene posude za staklo, prihvatilo novi način zbrinjavanja staklenog otpada, kao rezultat znatno su

se povećale količine prikupljenog otpadonog stakla. Kako postojeći preradbeni kapaciteti više nisu mogli zadovoljiti, 1996. godine izrađen je novi pogon za preradu otpadnog stakla, modularnog tipa, te može preraditi sve vrste stakla i kapacitetom dovoljnim za sve količine otpadnog stakla sa područja Republike Hrvatske. Danas tvrtka "Unija Nova" posjeduje suvremen software za nadzor sustava oporabe stakla i ostalog neopasnog otpada kako bi se cijeli sustav zbrinjavanja optimalizirao i racionalizirao. "

Potala
03.11.2004., 00:45
Čistoća:
www.cistoca.hr

"Glavne djelatnosti Trgovačkog društva Čistoća su:
...
Primarna reciklaža i odvajanje štetnih tvari
..."

Zapravo, ne znam što je točno primarna reciklaža. Možda je to razdvajanje otpada za reciklažu pa onda bacanje na smetlište:D

Kako god bilo, ima korisnih informacija, recimo, što se smije, a što ne smije bacati u pojedine kontejnere.
Npr za papir:
"U plave spremnike trebamo odlagati:

• novine, časopise, prospekte, kataloge,
• bilježnice, knjige, telefonske imenike, slikovnice,
• pisaći i kompjuterski papir, pisma, uredske tiskovine, papirnate vrećice,
• mape, karton, kartonske kutije (bez ljepljive trake, plastike, stiropora i dr.), kartonske fascikle, valovitu ljepenku.

U plave spremnike ne smijemo odlagati:

• indigo papir, ugljeni papir,
• fotografije i foto papir,
• zauljeni i prljavi papir,
• višeslojnu ambalažu (primjerice ambalažu za mlijeko i napitke),
• gumirane etikete i sl.,
• pelene."

Pelene :rofl:

A jesam se raspisala:zubo:
Evo neću više spamat;), sutra nastavljam potragu.
:zzz:

El Tomo
03.11.2004., 20:15
Potala kaže:
Ne znam, kod mene u kvartu ima par zelenih kontejnera za staklo i nema odvojenih rupa za tamno i svijetlo.

Uostalom, zar zeleno staklo nije mješavina?

Je, ali bijelo staklo je 'cisto' staklo, pa ga se ne smije mijesati sa zelenim i tamnim staklom. Proizvodnja i recikliranja takvog stakla je drugacija. Tamno i zeleno staklo imaju primjese, pa svako zagadivanje bijelog stakla 'unistava' njegovu reciklazu (treba ga razdvajati).

Ovaj zeleni kontejner se nalazio u prisavlju (sada je ogroman krs u koji bacaju sve sto stignu), i na rupama pise 'bijelo staklo' i 'zeleno staklo'. Sada ne znam da li su odjeljci u kontejeru odvojeni ili ne, nisam gledao. A sa strane stoji zicani kontejner za plasitcne boce i metalni za limenke. Na zalost, ti kontejneri sada samo sluze za bacanje petardi i sutiranje :mad:

Pa, čuj, IMO to i nije baš najbolji način da se ljudi informiraju.
Treba ljude naučiti da npr skidaju čepove (na nekim kontejnerima piše da se to mora, na drugima ne), da razvrstavaju staklo (kako ih to misle naučiti ako ima tako malo takvih kontejnera).
Govori se - reciklirajte, a ne kaže se baš kako.
Ti to zoveš pripremanje terena, ja to zovem - rade majmuna iz mene.

Pa ne znam sto bi ti rekao. Bolje ista nego nista. Rade da barem nekoga vraga rade, 'pripremaju' teren nego da potpuno sute o tome. A da bi sve to moglo bolje - naravno da bi. No, na zalost u hr nema niti jedna udruga koja bi pokrenula inicijativu za obrazovanje o recikliranju. Obrazujemo se o fizlozofiji, yogi, transcedentalnoj medicini, svemu i svacemu, za to imamo gomilu organizacija, udruga i grupa, a za obrazovanje o recikliranju nemamo apsolutno nista - niti ga nema u skoli (pa da djeca prakticno recikliraju) niti u javnosti konkretno.

El Tomo
03.11.2004., 20:21
Potala kaže:
... da se u Republici Hrvatskoj reciklira samo 9% plasiranog stakla?
Europski prosjeci su na vrtoglavih 95% u Švicarskoj, 60% u Njemačkoj i sl.

Tu ti je odgovor gdje zavrsi 'reciklirani' otpad u hr - na javnom smetlistu. Svi znaju da se boce recikliraju, vecina ih vraca u trgovine, kafici sakupljaju boce i vracaju ih. Pa se opet reciklira samo 9% staklenog otpada. Sada zamisli kako je stanje s drugim otpadom, koji se ni priblizno ne reciklira kao staklo i boce.

Ako 1 reciklazni kontejner na njih 500 zavrsi stvarno na reciklazi, jos je dobro. Gledam po rijeci sto sve ljudi bacaju u eko-otoke u koje je grad utukao ogromne novce. Ma ja bi dezurao pred tim kontejnerima i dobro nalemao svakoga tko ih koristi kao obicne kante za smece.

A price kako se firma reorijentirala na sakupljanje stakla od gradanstva - samo me nasmijala s obzirom koliki je postotak vracenog stakla.

Da ne govorimo o puno puno puno vrednijem otpadu - metalima, baterijama, akumulatorima, itd.

Kada je netko baterije stvarno bacio u onu kantu za baterije?

El Tomo
03.11.2004., 20:25
Potala kaže:
...
Primarna reciklaža i odvajanje štetnih tvari
..."

Mislim da je to razdvajanje ves-masina od kucanskog otpada, u grubo :D

BladeRunner
03.11.2004., 22:15
Ukoliko nekoga zanimaju australske statistike, a dobro se sluzi Engleskim, ovdje ima par interesantnih informacija koja pokazuju cijene i trendove:

http://www.packcoun.com.au/NPC-FINAL-01.PDF

i ovdje

http://www.planetark.com/recycling/pics%5CRecycling%20Fact%20Sheet.pdf

...ili ukratko

Godisnje se preradi u Australiji:

- 40% celicnih konzervi za hranu (za proizvodnju nove kante iz recikliranog materijala, koristi se 75% manje energije)

- 1.5 milion tona papira i kartona

- 490.000 tona od ukupno 720.000 tona novinskog papira (podaci za proslu godinu)

- 44% stakla (ekvivalentno 1,4 miliona boca)

- Prosle godine skupljeno 24.000 tona PET boca, od cega sy 3/4 preradjene u Australiji, a 1/4 je izvezeno.

- 67% aluminijskih kanti (energija potrosena za preradu 20 kanti, jednaka je energiji potrebnoj da se proizvede jedna kanata iz sirovina).

- 200 milion kartonskih kutija za mlijeko i sokove je preradjeno u visokokvalitetni uredski papir i karton.

- od 1999 oko 100,000 mobitela, baterija i pribora je reciklirano, cime se sprijecilo da otrovni metali poput Kadmija zavrse na smetlistu. Nikal iz baterija se koristi za izradu posudja od nehrdjajuceg celika.

ZAKLJUCAK: Oziji su kasno poceli, ali izgleda za su presisali Hrvatsku, sudeci po Potalinim statistikama.

Potala
03.11.2004., 22:28
El Tomo kaže:
Je, ali bijelo staklo je 'cisto' staklo, pa ga se ne smije mijesati sa zelenim i tamnim staklom. Proizvodnja i recikliranja takvog stakla je drugacija. Tamno i zeleno staklo imaju primjese, pa svako zagadivanje bijelog stakla 'unistava' njegovu reciklazu (treba ga razdvajati).
Znači, ne može se ni pomiješati bijelo i tamno pa da se dobije neko miješano?:confused:

Potala
03.11.2004., 22:33
El Tomo kaže:
Kada je netko baterije stvarno bacio u onu kantu za baterije?
Ja ih bacam od osnovne škole u te crvene kante :angel:

Naime, na jedan sat u školi došlo je par ljudi i reklo nam da donesemo višak baterija od doma jer to oni skupljaju za recikliranje. Vratili su se za par dana, a baterije nije donio nitko:D

I onda je profesorica koja nam je držala taj sat graknula na nas i objašnjavala koliko je živa iz baterija štetna za tlo.

Graktanje je upalilo, bar kod mene. Mislim da od tada ni jednu bateriju nisam bacila u smeće.

vejn
05.11.2004., 16:01
Moram reci da sam jako zalosna zbog (ne)osvijestenosti svoje okoline u vezi recikliranja. Vec nekoliko godina recikliram papir, plastiku i staklo. Vecina ljudi koje poznajem su totalno hladnokrvni prema toj temi, kao ono: "Sta me briga :rolleyes: "
Da ne spominjem koliko ima malo kontejnera. Pjesacim sa prepunom kesom u susjedni kvart i cijelo vrijeme nisam sigurna hoce li kontejner biti u funkciji ( ili su razbijeni ili prepuni mjesecima). Bilo bi puno prakticnije da ima vise takvih mjesta gdje se mogu ubaciti materijali za reciklazu. Inace sam u Splitu.
:w

xxGaladrielxx
06.11.2004., 22:54
ne znam koliko je od vas culo za vlakna EcoSpun®. Proizvedena su od soda PET (polyethylene terephthalate) boca. PET je polyestersko vlakano, a vrlo su poznata PET vlakna npr. Dacron®, Trevira®, Terylene®.
Od EcoSpun (http://eartheasy.com/wear_ecospun.htm) vlakna radi se odjeća, deke (http://www.eco-furniture.com/docs/accessories_bluelotus_outdoorblnkt.shtml) ..
Zao mi je kaj nemrem sad link na jednog proizvodjaca vrhunske zimske sportske odjece koji takodjer kao osnovnu sirovinu u proizvodnji svojih vlakana, odnosno prede koristi PET boce i koji su jako dobro znali iskoristiti toliko kvalitetan odpad.

Inace je u reciklazi jako poznata i vuna, odnosno njezina odjeca. Sva vunena odjeca koja nema na etiketi virgin ili new wool je zapravo dobivena reciklazom.

atlantis
10.11.2004., 15:45
recikliramo
papir, staklo, plastiku

PITANJE
s obzirom da imam vecu kolicinu CD-ova koji mi samo smetaju - sto s njima?

El Tomo
10.11.2004., 15:47
U smece!! :D

ili jos bolje, u kontejner namijenjen papiru. Ionako je svejedno u hr :rolleyes:

panthera
10.04.2007., 18:52
Ako se organizira akcija skupljanja papira, gdje se to i za koliko lipa/kn može "prodati"?

Znarasis
10.04.2007., 19:31
Nisam mislio da je recikliranje takav problem i da je sve to tako komplicirano... cini se da tu ima mnogo faktora od kojih je jedan i nediscipliniranost i nebriga obicnog građanstva.:(

Evo ovaj upis mi se svidio. Pitanje glasi: jeli ovo sto je dolje napisano dobar model za upravljanje otpadom? Moze li se natjerati proizvođace da sami recikliraju ono sto proizvedu?

BTW, u njemackoj postoje vrlo rigorozni zakoni o recikliranju. Ondje je ambalaza problem proizvodaca a ne prodavaca, tako da je proizvodac DUZAN sakupiti i reciklirati svu ambalazu. To se danas moze vidjeti u DM-u, recimo. Dakle, proizvodac mora prvo poslati svoje ljude i vozila koja ce sakupiti krupnu ambalazu (velike kartonske kutije, recimo) i odvesti ih na recikliranje. Zatim, proizvodac je duzan na izlazu iz ducana postaviti kontejnere za recikliranje svojih proizvoda, koje treba stalno prazniti i voziti na recikliranje. Neki proizvodaci su skuzili da im je sve to preskupo, pa su poceli ulagati u smanjenje ambalaze. Tako su se, recimo, paste za zube pocele prodavati bez vanjske kartonske ambalaze.

Mali broj ljudi ima ekolosku osvjestenost sto se tice otpada, i taj mali broj ljudi ce nositi otpad i u druge kvartove ako nema adekvatnog mjesta za odlozit ga u vlastitom. Ti ljudi ce to uciniti bez da imaju od toga neku neposrednu korist. Ljudi jednostavno vole svoj okolis.

Jos sam primjetio da ovu drugu skupinu ljudi koju boli briga za okolis mozes jedino natjerati da to ucine ako imaju neku korist od toga koja mora biti u vidu "novca". Svjedocio sam o tome kako je odjednom nestalo plasticnih boca sa puteva... svi to nose na nekakav otkup za 50lipa.:) A onda - vidim ja di gone na kamionima stare automobilske olupine i sl. Sad i to otkupljuju i recikliraju, a ljudi hoce na tom zaradit. Dakle, nije problem natjerati ljude da pociste iza sebe, ali isto tako nije problem natjerati proizvođace da recikliraju to sto su ovi natjerani donijeli. :) Mislim, jest problem ali nije nerjesiv. :confused:

baja
18.04.2007., 12:55
da li netko zna kud s potrošenim baterijama?

Dijete Cvijeća
18.04.2007., 13:10
da li netko zna kud s potrošenim baterijama?

U one male crvene kontejnere kaj vise po zidovima. ;)

baja
18.04.2007., 13:52
hvala dijete ali te crvene kontejneriće sam zanji put vidjela prije jedno 10 godina u unionovim dućanima :confused:

neobanned
18.04.2007., 16:12
Otkad?

Kako se onda reciklira?

Meni se od toga većim problemom čini "overpackaging". Te podložak s reklamom na tacni, te zapakiravanje prvo u nekakav papir pa onda u škarnicl ili kartonsku kutiju i tak. Sto papira bez veze.
Sjećam se da sam znala tamo kupiti onu pitu (jedino uz Mc Sundae što je valjalo) i uvijek sam ih molila da mi to ne zamotavaju.

nemoj jesti tamo..

neobanned
18.04.2007., 16:15
Nisam mislio da je recikliranje takav problem i da je sve to tako komplicirano... cini se da tu ima mnogo faktora od kojih je jedan i nediscipliniranost i nebriga obicnog građanstva.:(

Evo ovaj upis mi se svidio. Pitanje glasi: jeli ovo sto je dolje napisano dobar model za upravljanje otpadom? Moze li se natjerati proizvođace da sami recikliraju ono sto proizvedu?

Mali broj ljudi ima ekolosku osvjestenost sto se tice otpada, i taj mali broj ljudi ce nositi otpad i u druge kvartove ako nema adekvatnog mjesta za odlozit ga u vlastitom. Ti ljudi ce to uciniti bez da imaju od toga neku neposrednu korist. Ljudi jednostavno vole svoj okolis.

Jos sam primjetio da ovu drugu skupinu ljudi koju boli briga za okolis mozes jedino natjerati da to ucine ako imaju neku korist od toga koja mora biti u vidu "novca". Svjedocio sam o tome kako je odjednom nestalo plasticnih boca sa puteva... svi to nose na nekakav otkup za 50lipa.:) A onda - vidim ja di gone na kamionima stare automobilske olupine i sl. Sad i to otkupljuju i recikliraju, a ljudi hoce na tom zaradit. Dakle, nije problem natjerati ljude da pociste iza sebe, ali isto tako nije problem natjerati proizvođace da recikliraju to sto su ovi natjerani donijeli. :) Mislim, jest problem ali nije nerjesiv. :confused:

otkad je ikea uvela da se za plasticnu vrecicu mora platiti 50 centi, broj plasticnih vrecica koje su ljudi uzimali se smanjio za 95%..

inace, lakse je smece ne proizvesti nego se za njega poslije brinuti.. kad svi koji ga proizvode budu morali platiti primjerenu cijenu za to, prestati ce ga proizvoditi.. sad, to je problem zakonodavstva i izvrsne vlasti.

Poison_Ivy
05.05.2007., 12:18
Ako se organizira akcija skupljanja papira, gdje se to i za koliko lipa/kn može "prodati"?

U Belišću postoji tvornica koja se bavi proizvodnjom papirne ambalaže i oni prikupljaju stari papir. Ne znam koliko plate za kilogram, ali svake godine u osnovnoj školi djeca prikupljaju stari papir i onda tvornica razredu koji je skupio najvise plati neki izlet. Inače svim kućanstvima su podijelili kartonske kutije u kojima se prikuplja stari papir i onda jednom mjesečno dodje kamion i to sve pokupi. Uglavnom, meni je to super jer papir odložiš u kutiju koja ti je u kući, pa ne moraš nosit do nekog kontejnera ako ti nije blizu.

Raskoš
13.08.2007., 09:13
Zanima me sakuplja li tko i prerađuje plastične čepove?
Ako da, molim za adresu kome da ih odnesem!
Ako ne, može li se s time početi? Naime, kod otkupa plastičnih boca potrebno ih je odčepiti. Ti čepovi zatim završavaju posvuda, što opet zagađuje prirodu. U čepu se nalazi mnogo plastike, i valjalo bi je također reciklirati. Prednost je i u tome što s lakoćom možete skladištiti mnogo čepova dok ih ne predate dalje, što nije slučaj s bocama.
Nije to moja pamet, to se radi u nekim zemljama EU: čepovi se skupljaju u karitativne svrhe. Organiziran je spontano lanac. MOžemi li i mi to postići, a ako već jesmo, može li se to bolje izreklamirati?

Faca5
13.08.2007., 12:02
Da li je netko u mogućnosti sada izvagati masu boce od 2l i i čepa?
Baš me zanima omjer...

18Delta
13.08.2007., 13:24
ne znam sto da kazem osim da ti cepovi zaista jesu problem. bas ove godine dok sam bio na moru prolazim pokraj jednog onog velikog kupolastog kontejnera za PET i sta vidim? kontejner je sav rasturen i sve boce su pokupljene iznutra, a cepova okolo ima tolko da ti sve epilepsija oce doc kolko je sareno. dakle dva problema u stvari - cepovi svuda okolo i ljudi kak mogu bi takve zivotinje da idu kontejnere rasturit samo da se domognu cepova. mozda fakat nemaju love i treba im svaka lipa al jeb.mu.m. pa nemoj rasturat kontejnere k vragu

Raskoš
14.08.2007., 14:15
Dobro, vidim da se poruke čitaju! ideja s vaganjem je dobra, čim izvažem, poslat ću rezultate!
No i dalje čekam da se javi netko tko zna tko skuplja čepove. Navodno su posebni strojevi koji prerađuju tvrdu plastiku čepova (za razliku od plastičnih boca). No kako već napisah, u Francuskoj sam u raznim gradovima upoznala ljude koji skupljaju čepove i nekome ih dalje predaju!! I to već traje godinama, bez galame..
Ono što nama treba je ORGANIZACIJA, možemo li se organizirati oko ovakve jedne dobrodušne, a opet ekološki korisne akcije?

Faca5
15.08.2007., 08:41
Ono što nama treba je ORGANIZACIJA, možemo li se organizirati oko ovakve jedne dobrodušne, a opet ekološki korisne akcije?

Ne bih htio ispasti skeptik ali budimo realni, živimo u HR gdje društvena i ekološka svijest baš nisu na nekoj visini. Tako da nisam siguran da bi bilo veće koristi od takve akcije.
Kako si zamislila da bi to točno funkcioniralo?

Vjerojatno bi efikasno bilo baš otkupljivanje čepova. A to bi trebao biti projekt na državnoj razini.

18Delta
15.08.2007., 23:47
društvena i ekološka svijest? ma koja svijest uopće jest na razini? sori za offtopic

Mrs.M
20.08.2007., 09:02
Istina, društv. i eko. svijest je poor, al fala Bogu na pojedincima koji su svjesni...cigla po cigla kuća...

Raskoš
20.08.2007., 09:13
Da li je netko u mogućnosti sada izvagati masu boce od 2l i i čepa?
Baš me zanima omjer...

Evo sam izvagala:
boca 1 l mlijeka = 28 grama, odgovarajući čep = 2,6 grama
boca 1,5 l vode = 35 grama, odgovarajući čep = 2 grama

Pa, slažem se da nam svijest i organizacija nisu na nekoj razini, ali na kojoj da jesu, od tuda treba krenuti!

Kako zamišljam akciju? Pretpostavljam da postoji stroj koji melje ili topi tu plastiku. Zatim mora postojati netko tko zna kako će to reciklirati i od toga napraviti novi proizvod (navodno da brodovi-kontejneri platike odlaze u Kinu na preradu - to sam čula u repu za odlaganje platičnih boca!). To košta, pa netko u lancu koji radi mora na tome i zarađivati. No kada bi mu čepovi stizali u velikim količinama trebao bi višak profita davati u neku društveno korisnu akciju, tj. čini mi se da u Francuskoj to ide za kupnju invalidskih kolica i sličnog pribora. Naravno da to podrazumijeva "Nadzorni odbor" (UH!).. nije lako u svim etapama no početna etapa individualnog skupljanja čepova i predavanje tih čepova nekome dalje u lancu je lako zamisliva i jednostavna je, pa to daje nade.. A kad to mogu i rade Francuzi, zašto ne bismo mogli i mi!?

Rebecca Guay
20.08.2007., 15:04
Problem je što su to različite plastične mase (čep i boca) koje su nemješljive. Kolegice se fakulteta se upravo bave time (mislim da je jedna i doktorirala na toj temi). Ukratko PET je polietilen teraftalat koji se ne mješa s ostalim polimerima!

18Delta
20.08.2007., 19:28
a zasto bi se čepovi i boce mijesali?

Rebecca Guay
21.08.2007., 09:51
a zasto bi se čepovi i boce mijesali?
A kako ti zamišljaš reciklažu, da oni "peru" te boce pa ih ponovno upotrebljavaju!
To se sve razvrstava po tipovima plastike, sjecka i ponovno rastali i ide na ekstrudere da bi moglo ponovno biti upotrebljeno.
Problem je ne samo čepa nego i onog ringa (prstena) na vrhu boce koji se mora skinuti nožem.

Rebecca Guay
21.08.2007., 09:53
Link na wikipediu
Recikliranje plastike (http://en.wikipedia.org/wiki/Plastic_recycling)

18Delta
21.08.2007., 20:22
A kako ti zamišljaš reciklažu, da oni "peru" te boce pa ih ponovno upotrebljavaju!
To se sve razvrstava po tipovima plastike, sjecka i ponovno rastali i ide na ekstrudere da bi moglo ponovno biti upotrebljeno.
Problem je ne samo čepa nego i onog ringa (prstena) na vrhu boce koji se mora skinuti nožem.

a ma nemoj?:rolleyes: hvala na prosvijetljenju!

ti si gore u postu napisao "Problem je što su to različite plastične mase (čep i boca) koje su nemješljive"! A ja pitam tko uopce kaze da bi se razlicite mase mijesale??

Ava Adore
21.08.2007., 20:24
Nije to moja pamet, to se radi u nekim zemljama EU: čepovi se skupljaju u karitativne svrhe. Mi ih skupljamo negdje godinu dvije i šaljemo u Italiju i oni tamo nekud odnesu :D

Sad mi se događa da dok hodam po cesti i vidim čep mi dođe da ih dižem i trpam u vrećicu :D

18Delta
21.08.2007., 20:31
Sad mi se događa da dok hodam po cesti i vidim čep mi dođe da ih dižem i trpam u vrećicu :D

hehe, interesantno je to, jel? skupljanje boca, cepova... i mi polako postajemo saprofiti, al to je nest pozitivno za nas okolis, zar ne?:cool:

Ligirl
22.08.2007., 13:04
o kojoj se količini čepova radi??
jer postoji jedna akcija skupljanja čepova za jednu prekrasnu djevojčicu koja je hendikepirana..
ja ću se još detaljnije raspitati tako da ako te zanima mogu ti poslati adresu na koju se možeš obratiti..deal??;)

nives01
28.08.2007., 08:34
Čepovi ne idu zajedno s bocama? :eek: Strašno!!! Ja već godinama skupljam plastiku i bacam u kontejner za pet ambalažu. I čepove i čašice od jogurta, razna pakiranja deterdženeta, šampona za kosu i sl., ukratko sve što ima oznaku pet. Doma sam zatrpana s vrećama punim raznorazne plastike. Zar je sve bilo uzalud? :tuzni:

extreme
28.08.2007., 08:53
malo of topic:

zašto se skupljaju boce od sokova, mlijeka i sl. a ne i od ulja, deterđenta, omekšivača??

Rebecca Guay
28.08.2007., 09:00
Zato što ovi zadnji sadrže kemikalije koje nisu pogodne da se miješaju s nečim u što bi išla hrana.
Nakon taljenja plastike mnoge bi tvari (potencijalno štetne) ostale "zarobljene" u polimernoj matrici pa bi kasnije mogle difundirati u hranu.

Rebecca Guay
28.08.2007., 09:05
a ma nemoj?:rolleyes: hvala na prosvijetljenju!

ti si gore u postu napisao "Problem je što su to različite plastične mase (čep i boca) koje su nemješljive"! A ja pitam tko uopce kaze da bi se razlicite mase mijesale??
Nemoj se ljutiti, ali kad postavljaš takva pitanja vidim da ne razumiješ reciklažu. Jer da ti vidiš kako to izgleda odmah bi ti bilo jasno. Zato sam i dao linkove na wikipedu. Samo pogledaj gorenavedeni link i sliku (jer slika govori više od tisuću riječi). Inače na slici je već "razvrstana plastika".

Jim32
28.08.2007., 12:17
No i dalje čekam da se javi netko tko zna tko skuplja čepove.

Koliko ja znam - nitko.

18Delta
28.08.2007., 18:14
Nemoj se ljutiti, ali kad postavljaš takva pitanja vidim da ne razumiješ reciklažu. Jer da ti vidiš kako to izgleda odmah bi ti bilo jasno. Zato sam i dao linkove na wikipedu. Samo pogledaj gorenavedeni link i sliku (jer slika govori više od tisuću riječi). Inače na slici je već "razvrstana plastika".

i dalje ne shvacam zast mi se obracas? jesam rekao da se ne treba mijesat!!! ono prvobitno pitanje bilo je retoricko, ok? ah...

svjetloisjena
28.08.2007., 18:31
I mene zanima kamo s čepovima, ne da mi se plati, poklanjam ih jer su stvarno odurni kad se nađu negdje na tlu onako prljavi.

Hvala na linkovima, ja sam bila čula da se ta plastika samo drobi kako bi zauzimala manje mjesta i odlaže, nisam znala da postoji stvarna reciklaža kao kod stakla.

nives01
29.08.2007., 10:06
Evo da malo oživim ovu temu. Godinama skupljam otpad za reciklažu, ali sam tek jučer shvatila da se plastični čepovi od boca ne smiju bacat u kontejnere. Do sad sam uredno skidala čepove misleći kako to trebam raditi da prilikom prešanja te boce ne pucaju, te ih isto tako bacala odvojeno. Inače maksimalno izbjegavam kupovanje proizvoda u plastičnoj ambalaži, više preferiram staklo... E sad... ni staklo nije k'o što je nekad bilo... Nikad nisam vidjela kontejner za staklo na kojem postoje dva otvora - za obojeno i obično.

Da se vratim na plastiku. Ja skupljam svu plastiku. Najviše imam boca od ulja i octa, čašica od jogurta i raznih bočica od šampona i sl. Gazirane sokove u pet ambalaži kupujem samo kad moram (proslava dječjih rođendana i sl.), mineralnu vodu kupujem u staklenim bocama, tako da nikad ni ne idem po trgovinama vraćat ambalažu. Sva sreća da su mi kontejneri u blizini. Po ovome što sam do sad pročitala, sve je to uzaludan trud. Da li to znači da trebam odustat i takvu ambalažu bacat u obične kontejnere? Zar se baš nikako ne mogu reciklirat bočice od šampona za kosu? I što je najvažnije, zar ne bi gradu bilo od interesa da ima što manje otpada, bez obzira na skupo recikliranje? razumljivo mi je da privatnicima nije isplativo jer u prvom redu gledaju na svoj profit, ali jedan grad, općina, mjesna zajednica bi o tome itekako trebali vodit računa

Rebecca Guay
29.08.2007., 10:21
Malo googlanja i bingo:
staklo:
U Vetropack Straži, našoj jedinoj tvornici staklene ambalaže, postoji pogon za preradu staklenog krša u kojem se može preraditi otpadno ambalažno staklo s područja čitave Hrvatske.

karton:
Od kada se u studenom 2006. u Hrvatskoj pomalo počela prikupljati otpadna kartonska ambalaža za napitke pa do konca godine prerađeno je ukupno 200 tona.

Početak recikliranja te ambalaže u Hrvatskoj obilježava uspješno testno recikliranje u Papirnoj industriji PAN iz Zagreba.

plastika:
U Podrutama kod Novog Marofa izgrađen je Centar za recikliranje plastike. To je prvo cjelovito postrojenje takve vrste u Hrvatskoj, temeljeno na najmodernijim tehnologijama sortiranja, pranja te regranuliranja PET-a i ostale plastike. Osim građevinskih objekata, reciklažni centar uključuje i prostore za skupljanje i sortiranje plastike površine 10 ha. Kapacitet postrojenja je 5000 tona godišnje, a proizvodni proces «boca od boce» jamči istu kvalitetu novih proizvoda. Za otkup proizvoda iz regranulata zainteresirani su vodeći hrvatski prehrambeni brandovi poput Lure, Agrokora i Podravke (Tošić, 2006.). Pohvalno je da je i Hrvatska prepoznala kako plastika zlata vrijedi.

Marsel
29.08.2007., 12:29
Ja skupljam svu plastiku. Najviše imam boca od ulja i octa, čašica od jogurta i raznih bočica od šampona i sl. Gazirane sokove u pet ambalaži kupujem samo kad moram (proslava dječjih rođendana i sl.), mineralnu vodu kupujem u staklenim bocama, tako da nikad ni ne idem po trgovinama vraćat ambalažu. Sva sreća da su mi kontejneri u blizini. Po ovome što sam do sad pročitala, sve je to uzaludan trud. Da li to znači da trebam odustat i takvu ambalažu bacat u obične kontejnere?

Nažalost, da.

extreme
30.08.2007., 15:50
Zato što ovi zadnji sadrže kemikalije koje nisu pogodne da se miješaju s nečim u što bi išla hrana.
Nakon taljenja plastike mnoge bi tvari (potencijalno štetne) ostale "zarobljene" u polimernoj matrici pa bi kasnije mogle difundirati u hranu.

a zašto se ne recikliraju staklenke? od kompota npr.?

Rebecca Guay
31.08.2007., 07:15
a zašto se ne recikliraju staklenke? od kompota npr.?
Recikliraju se, staklo je jedina tvar koja se može 100% reciklirati bez da gubi svoja svojstva.
Jedino mora biti razvrstana prema tipu (boji) stakla!
Zapravo osnovni problem reciklaže je razvrstavanje "smeća".

extreme
31.08.2007., 08:36
Recikliraju se, staklo je jedina tvar koja se može 100% reciklirati bez da gubi svoja svojstva.
Jedino mora biti razvrstana prema tipu (boji) stakla!
Zapravo osnovni problem reciklaže je razvrstavanje "smeća".

hvala.. nisam to znala...
mislila sam da staklenke (iz nekog razloga) ne primaju za reciklažu...

menada
02.09.2007., 18:54
znači, kontejneri za staklo, papir i plastiku su varka?
svo smeće završava na istoj hrpi?
nameće mi se pitanje - zašto se to radi? mažemo oči stranim izaslanicima našom lažnom ekološkom osvješčenosću, ili?
je li takvo varanje građana legalno?

Raskoš
07.09.2007., 06:51
o kojoj se količini čepova radi??
jer postoji jedna akcija skupljanja čepova za jednu prekrasnu djevojčicu koja je hendikepirana..
ja ću se još detaljnije raspitati tako da ako te zanima mogu ti poslati adresu na koju se možeš obratiti..deal??;)

hvala, LIGIRL, za početak to hoću! Adresu kuda nositi čepove!
ZAtim bi trebalo doznati gdje i kako se oni recikliraju tako da se akcija može prošititi s jedne prekrasne djevojčice na druge slične takve! To bi bila raskoš!! Slažete li se?

A tu reciklažu zamišljam ne poput stakla, nego poput papira. Znamo da reciklirani papir nikada nije bijel, i nije za bilo koju namjenu. Znači, netko tko se razumije u tehnologiju treba naći primjenu te pretopljene plastike. Tada bi akcija "držala vodu". Pretpostavlja se da u lancu, bolje rečeno krugu, postoje volonteri (amateri (znači oni koji rade iz ljubavi)), ali kako tu nešto ipak košta, mora biti i ekonomske računice..

Da se ne pogubimo, molim za adresu nekoga tko skuplja čepove, imam ih već punu kutiju!:D :rolleyes:

flipper
07.09.2007., 16:14
NEMREN BILIVET

Amater
09.09.2007., 23:36
zakaj u nekim dućanima uzimaju boce s čepovima? dali postoji tehnologija za reciklažu pet ambalaže zajedno s čepom (ne nužno da se sam čep reciklira)?

alexxx
12.09.2007., 00:04
dobro, šta sad na kraju, ima smisla bacati odvojeno ili nema? :confused:

desetipedeset
12.09.2007., 00:30
recikliranje je još jedna glupost što smo uveli sa zapada. kao prvo mali,jako mali broj stvari koje se recikliraju se više mogu reciklirat (papir pod broj jedan, recimo on je danas obogaćen sa umjetnim punilima i keljivima,,pigmentima koji se koriste u bojama, koji pri procesu recikliranja svojim isparavanjem uništavaju kvalitetu biljnih vlakanaca) tak da sve one fine knjižice kaj ih kupujete od recikliranog papira su čista laž,tj jako mali je postotak reciklirane mase u tom papiru, dodava se i normalna drvna masa.i spike o sječi i krizi šuma su glupost, za prozivnodnju papira sjeku se šume koj se sade upravo za potrebe drvne industrije.
od plastičnih boca nemerete ponovno napravit plastičnu bocu,već neke male sitnice koje ionako nisu u masovnoj i svakodnevnoj potrošnji.
drugo,cijeli taj put koji kamion sa staklom npr pređe od kontejnera do proizvoda od recikliranog stakla,više utroši energije i zagadi okoliš nego da se radi to ispočetka od neupotrebljenih sirovina. i to šta razvrstate na plastiku,papir,talko i još nešto,opet treba razvrstavat jer nije sve upotrebljivo.znači kamion ode sa smetlišta do nekakvog pogona za razvrstavanje, pa od tog pogona do pogona za reciklažu sa dijelom koji se može reciklirat,pa opet sa dijelom koji se nemože reciklirat na smetlište.

recikliranje je glupost koju su ljudi prihvatili jer zvuči dobro i njima daje osjećaj da su učinili neš više a nisu.

problem o kojem bi se trebalo raspravljat a i proaktivno djelovat je kako najbolje uskladištit otpad, te da smetlišta postanu, nakon što se napune iskoristive površine.a ne da smetlište raste kao brdo jer se baca otpad sbrda dola (jakuševac se npr jako lijepo vidi iz aviona kad se slijeće u zg)

Endimion17
12.09.2007., 00:54
recikliranje je još jedna glupost što smo uveli sa zapada. kao prvo mali,jako mali broj stvari koje se recikliraju se više mogu reciklirat (papir pod broj jedan, recimo on je danas obogaćen sa umjetnim punilima i keljivima,,pigmentima koji se koriste u bojama, koji pri procesu recikliranja svojim isparavanjem uništavaju kvalitetu biljnih vlakanaca) tak da sve one fine knjižice kaj ih kupujete od recikliranog papira su čista laž,tj jako mali je postotak reciklirane mase u tom papiru, dodava se i normalna drvna masa.i spike o sječi i krizi šuma su glupost, za prozivnodnju papira sjeku se šume koj se sade upravo za potrebe drvne industrije.
od plastičnih boca nemerete ponovno napravit plastičnu bocu,već neke male sitnice koje ionako nisu u masovnoj i svakodnevnoj potrošnji.
drugo,cijeli taj put koji kamion sa staklom npr pređe od kontejnera do proizvoda od recikliranog stakla,više utroši energije i zagadi okoliš nego da se radi to ispočetka od neupotrebljenih sirovina. i to šta razvrstate na plastiku,papir,talko i još nešto,opet treba razvrstavat jer nije sve upotrebljivo.znači kamion ode sa smetlišta do nekakvog pogona za razvrstavanje, pa od tog pogona do pogona za reciklažu sa dijelom koji se može reciklirat,pa opet sa dijelom koji se nemože reciklirat na smetlište.

recikliranje je glupost koju su ljudi prihvatili jer zvuči dobro i njima daje osjećaj da su učinili neš više a nisu.

problem o kojem bi se trebalo raspravljat a i proaktivno djelovat je kako najbolje uskladištit otpad, te da smetlišta postanu, nakon što se napune iskoristive površine.a ne da smetlište raste kao brdo jer se baca otpad sbrda dola (jakuševac se npr jako lijepo vidi iz aviona kad se slijeće u zg)

to ti ne vrijedi za aluminij. njegovo izdvajanje iz rude zahtijeva stravično velike količine energije, a recikliranje zahtijeva samo pretaljivanje i čišćenje.

za papir nisam siguran, ali je moguće da si poprilično u pravu. reciklaža stakla je isto tu negdje. plastiku se gotovo i ne da reciklirati osim koristiti u druge svrhe. jedino ako ne napravimo neke dobre GM bakterije koje će ju razgrađivati u monomere.

desetipedeset
12.09.2007., 01:43
[QUOTE=Endimion17;10175954]to ti ne vrijedi za aluminij. njegovo izdvajanje iz rude zahtijeva stravično velike količine energije, a recikliranje zahtijeva samo pretaljivanje i čišćenje.

za papir nisam siguran, ali je moguće da si poprilično u pravu. reciklaža stakla je isto tu negdje. plastiku se gotovo i ne da reciklirati osim koristiti u druge svrhe. jedino ako ne napravimo neke dobre GM bakterije koje će ju razgrađivati u monomere.[/QUOTE

ok..predvidjela sam metale, al htjela sam pokazat da hajka o zagađivanju okoliša, te rasvrstavanjem smeća kao rješenju je većinom besmislena i plod je propagande i ničeg drugog.
naravno da se jedan dio papira može reciklirat, al pod uvjetom da papir nije tretiran plastičnom masom i dodatcima koji se koriste za poboljšanje čvrstoće i otpornosti ka kidanju,vlazi itd..

JPK
12.09.2007., 07:35
to ti ne vrijedi za aluminij. njegovo izdvajanje iz rude zahtijeva stravično velike količine energije, a recikliranje zahtijeva samo pretaljivanje i čišćenje.

za papir nisam siguran, ali je moguće da si poprilično u pravu. reciklaža stakla je isto tu negdje. plastiku se gotovo i ne da reciklirati osim koristiti u druge svrhe. jedino ako ne napravimo neke dobre GM bakterije koje će ju razgrađivati u monomere.

Ne vrijedi za metale općenito, AFAIK. Ali što se ostalog tiče je prilično u pravu - pomodna bezvezarija koja služi tome da se osoba koja je prakticira osjeća bolje i "moralnije", nešto kao i Greenpeace, Prijatelji životinja i sl.

Rebecca Guay
12.09.2007., 08:45
Ne vrijedi za metale općenito, AFAIK. Ali što se ostalog tiče je prilično u pravu - pomodna bezvezarija koja služi tome da se osoba koja je prakticira osjeća bolje i "moralnije", nešto kao i Greenpeace, Prijatelji životinja i sl.
Ne bih se složio!
Kemijski inženjer sam po struci (dakle kemija u industriji) i ovakve izjave su jednako plitke kao i one "suprotne" od Greenpeace.
Što se tiče recikliranja, ne dobivaju se benefiti samo od uštede na ulaznoj sirovine, već se i smanjuje količina otpada (koji isto mora biti rješen).
Osim toga:
A study conducted by the Technical University of Denmark found that in 80% of cases, recycling is the most efficient method to dispose of household waste
Što se tiče prijevoza otpada i razvrstavanja, to stoji.
Ako se gleda ukupni netto benefit, često je recikliranje neopravdano! Ali trebamo razvijati tehnologije "on-site" poput ove:
Spalionica smeća Beč (http://www.fernwaermewien.at/index.php)

JPK
12.09.2007., 10:38
Ne bih se složio!
Kemijski inženjer sam po struci (dakle kemija u industriji) i ovakve izjave su jednako plitke kao i one "suprotne" od Greenpeace.
Što se tiče recikliranja, ne dobivaju se benefiti samo od uštede na ulaznoj sirovine, već se i smanjuje količina otpada (koji isto mora biti rješen).
Osim toga:

Što se tiče prijevoza otpada i razvrstavanja, to stoji.
Ako se gleda ukupni netto benefit, često je recikliranje neopravdano! Ali trebamo razvijati tehnologije "on-site" poput ove:
Spalionica smeća Beč (http://www.fernwaermewien.at/index.php)

Mislio sam na ukupnu energetsku bilancu. Ona je za dobar dio sirovina koje se recikliraju povoljnija ako se jednostavno proizvedu nove. A stare stave u deponij, koji onda može proizvoditi bioplin. Dakle, poanta je da je često i jeftinije i energetski bolje baciti smeće u deponij ili ga spaliti, nego reciklirati...

Weedeemer
12.09.2007., 12:44
fuckas reciklazu auta kad ga uvijek mozes prodat za dijelove!

onak, zicer bi dao auto za 0,40kn/kg... ako ga otfuram tamo
ili 0,10kn/kg da oni dodju po njega

El Tomo
12.09.2007., 13:09
Mislio sam na ukupnu energetsku bilancu. Ona je za dobar dio sirovina koje se recikliraju povoljnija ako se jednostavno proizvedu nove. A stare stave u deponij, koji onda može proizvoditi bioplin. Dakle, poanta je da je često i jeftinije i energetski bolje baciti smeće u deponij ili ga spaliti, nego reciklirati...

Da, ali ljudi vrlo cesto brkaju razvrstavanje smeca od recikliranja, a to jednostavno nije jedno te isto. Ono sto mi radimo (vracanje pet boca, papir, auti i slicno) NIJE recikliranje vec jednostavno razvrstavanje smeca. Takvo razvrstano smece se zatim moze puno efikasnije iskoristiti u druge svrhe, od spaljivanja pa do recikliranja. Smece u kojemu je na hrpi traktorska guma, aluminijski lonac, 10 kg raznoraznog papira, razbijeno tamno i svjetlo staklo, 5 vrsta plastika... ne moze se apsolutno za nista iskoristiti, i mora zavrsiti na deponiju jer naknadno razvrstavanje ne dolazi u obzir zbog cijene i potrebne ulozene energije.

Staklo se osim toga relativno jednostavno reciklira ako je razvrstano i odrzavano kako treba. Nekadasnji kontejneri za staklo su bili totalni nonsens, jer tamo ne samo da se svasta bacalo, vec se mijesalo tamno i svijetlo staklo koji bi se najcesce polomilo, tako da se vise nije moglo razdvojiti. Osim toga, bacale su se i staklene boce napunjene tekucinama koje se ne mogu tako lako oprati (ulje i slicno). Sada je to puno bolje rijeseno, jer se odmah razdvaja vrsta stakla, staklo se ne razbija i eliminiraju se 'prljave' boce.

Osim toga, ovo sto danas imamo u ducanima je puno, puno bolje rjesenje nego dosadasnja praksa, jer napokon proizvodaci (a ne potrosaci) preuzeli troskove za odlaganje ambalaze, pa je njima itekako u financijskom interesu razvijati reciklazu i vratit dio ambalaze u opticaj. Prije ih nije bilo briga.

Osim toga, nemojmo se zavarati, reciklaza metala je iznimno vazna, usudio bih se reci krucijalna stvar danasnjosti, jer bez nje nam ne slijedi bas jeftina i lijepa buducnost. Famozni rimski klub iz 1960. predvidio je nestanak svih vaznih ruda do 1990.-ih, no zahvaljujuci minijaturizaciji, novim materijalima i slitinama, te reciklazi metala to se nije dogodilo.

A bojim se da nas slicna sudbina ceka i s plastikom, jer umjesto da naftu cuvamo kao najvazniju sirovinu, mi je kurimo u pecima! Za papir lako - sume se uzgoje, i to je to.

El Tomo
12.09.2007., 13:11
Osim toga, vazno je i ono sto je Rebecca napomenuo - reciklazom se smanjuje otpad, a danas je odlaganje otpada vrlo skup posao, ne samo zbog samog transporta i sakupljanja, vec i zbog izrade i odrzavanja smetlista, fizickog odlaganja i vrijednosti tako degradiranog zemljista.

Endimion17
12.09.2007., 13:58
Ako bi sâmo razvrstavanje (ne reciklaža) otpada bila tako unosna i ekonomična što se tiče utroška energije, a stvarno i jest, zašto RH ne krene s programom koji bi educirao ljude o ponovno postavljenim, novim spremnicima otpada (koje treba stavljati svugdje, ne svaka dva-tri kvarta)
Ljudi se ovdje nisu ni priviknuli na obično razvrstavanje papir-staklo-plastika, a kamoli će još odvajati prozirno od obojanog.

Treba ih privlačiti edukacijom, a s druge strane, prijetiti im globama. Pa ne može sve to biti toliko skupo da novčana dobrobit bude manja. To je samo razvrstavanje.

El Tomo
12.09.2007., 15:22
Ma kakva edukacija, ovo je Balkan! Mi takvo nesto necemo NIKADA nauciti sve dok nas ne udare po dzepu. Mozda bi bio najbolje maknuti sve te reciklazne otoke s ulice jer ionako nicemu ne sluze (osim mangupima za specijalne efekte oko Nove Godine), i ostaviti naknade kakve jesu.

Vidis kako sada odjednom svi fino vracaju staklo i plastiku u ducane - samo novac i novac. To je otislo toliko daleko da imas 'preofesionalne reciklere' koji se secu ulicama i sakupljaju plastiku, tako da sumnjam kako ijedna plasticna boca zavrsi na otpadu. Ovdje u Rijeci imas barem 3-4 'reciklera' po glavnoj ulici.

desetipedeset
12.09.2007., 15:41
Ako bi sâmo razvrstavanje (ne reciklaža) otpada bila tako unosna i ekonomična što se tiče utroška energije, a stvarno i jest, zašto RH ne krene s programom koji bi educirao ljude o ponovno postavljenim, novim spremnicima otpada (koje treba stavljati svugdje, ne svaka dva-tri kvarta)
Ljudi se ovdje nisu ni priviknuli na obično razvrstavanje papir-staklo-plastika, a kamoli će još odvajati prozirno od obojanog.

Treba ih privlačiti edukacijom, a s druge strane, prijetiti im globama. Pa ne može sve to biti toliko skupo da novčana dobrobit bude manja. To je samo razvrstavanje.

po tom principu, da razvrstavaš sav otpad koji proizvedeš,trebao bi imati cirka oko 20 različitih kanti za smeće u kući.
treba se raditi na tome da se što bolje deponira otpad, da ima plan i projekt svakog deponija, da se puni do određene granice.
prije par godina je, mislim u makarskoj, bila pizdarija jer nisu imali gdje odvozit smeće,splitski deponij nije htio uzet njihov otpad jer ni st nije imao mjesta. doduše uopće ni neznam kako se to rješilo. al se sjećam da je bilo po televiziji.

Raskoš
13.09.2007., 06:41

Vidim da diskusija kreće drugim smjerom, no što se tu može! :rolleyes:
Sad ću se potruditi doznati kako to rade u Francuskoj, da li samo vježbaju organizaciju i priušćuju ljudima dobar osjećaj, a na kraju čepove spaljuju ili zakapaju, ili ih zbilja uspiju pretopiti u nešto drugo! Ako doznam, napisat ću vam.
Mene sada ipak zanima, na primjer, koji je put onih skupljenih i sprešanih boca (ima među njima i čepova! :D ). Netko reče da brodovi toga plove prema Kini!! Zar je to moguće?

Raskoš
13.09.2007., 07:11
[QUOTE=Rebecca Guay;
plastika
U Podrutama kod Novog Marofa izgrađen je Centar za recikliranje plastike. To je prvo cjelovito postrojenje takve vrste u Hrvatskoj, temeljeno na najmodernijim tehnologijama sortiranja, pranja te regranuliranja PET-a i ostale plastike. Osim građevinskih objekata, reciklažni centar uključuje i prostore za skupljanje i sortiranje plastike površine 10 ha. Kapacitet postrojenja je 5000 tona godišnje, a proizvodni proces «boca od boce» jamči istu kvalitetu novih proizvoda. Za otkup proizvoda iz regranulata zainteresirani su vodeći hrvatski prehrambeni brandovi poput Lure, Agrokora i Podravke (Tošić, 2006.). Pohvalno je da je i Hrvatska prepoznala kako plastika zlata vrijedi. :[/QUOTE]

O hvala Rebecca Guay!! :kiss: Znači Novi Marof! Citala sam na preskok i nisam primijetila ovu informaciju!!!:)

Rebecca Guay
13.09.2007., 07:56
Sjećam se kad sam bio u Njemačkoj 90-tih. Tamo su još onda postojali odlagališta u kojim si mogao sortirati staklo po bojama, te plastiku i papir.
Prije 5-6 godina dok su postavili kontejnere za plastiku, bio sam fanatik koji je skupljao plastične boce doma i bacao ih. A ona rijetka ekipa ako ih je skupljala bacala ih s čepovima + sve su bacali tamo, i od deterđenta, i od ulja, to je bila katastrofa.
Čak sam skidao i one ringove s nožem zbog problema nemješljivosti.
Moje starce sam isto istrenirao pa su skupljali pl. boce u velike vreće koje su čuvali u garaži. Boce su skupljale jer sam im ja rekao da ćemo ih odfurati u reciklažno dvorište, a i kolegica me molila da ih skupljam jer ona radi s njima.
A onda su uveli naknadu :)

U konačnici za mase pali jedino kad te ili opali po džepu, ili kad dobiješ naknadu. Tako da su zapravo učinili genijalnu uslugu ovim "profesionalcima" - kako ih El Tomo zove, a to su uglavnom jadni penzići, jer oni popunjavaju svoj mršavi budžet.

Raskoš
14.09.2007., 07:27
U konačnici za mase pali jedino kad te ili opali po džepu, ili kad dobiješ naknadu. Tako da su zapravo učinili genijalnu uslugu ovim "profesionalcima" - kako ih El Tomo zove, a to su uglavnom jadni penzići, jer oni popunjavaju svoj mršavi budžet.
Da, sve to stoji. No ako se počne i s malom organizacijom, na primjer skupljanja tih čepova (:D :cool: ) mogao bi se dio mase preusmjeriti.. Poanta je u ovim čepovima da su spretniji od boca. Kad doznamo da li se zbilja od njih može nešto korisno učiniti, tj. da ih netko želi kupiti, onda možemo razmišljati kako ljude nagovoriti da ih skupljaju za neki zajednički cilj, i što je još važnije, za neko opće dobro (ili općije dobro), ne baš za vlastiti džep! :) Velikim narodima to ide. Tu bi mediji mogli pomoći.. uh, idem!:rofl:

Raskoš
22.11.2007., 14:54
Evo malog napretka, web stranice koja opisuje akciju skupljanja plastičnih čepova u Francuskoj!
http://www.bouchonsdamour.com/index.html
:s :)
Ako netko ima vremena neka malo pogleda što je primjer organizacije. Tu su dakle svi volonteri. Imaju predsjednika, blagajnika, statut..
Ne znači da mi moramo biti tako savršeni, no mogli bismo pokušati.. na stranicama "čepova ljubavi" sve je objašnjeno, uslikano..

Rebecca Guay
11.12.2007., 06:59
Evo dižem ovu temu iz prašine jer se na drugom topicu raspravlja o spalionju vs recikliranju!

LADS
11.12.2007., 07:53
Evo dižem ovu temu iz prašine jer se na drugom topicu raspravlja o spalionju vs recikliranju!

hvala rebecca...

evo da aktualiziram:

*CO2 saving potential of municipal waste recycling*

Waste recycling provides numerous environmental and economic benefits,
including reducing overall consumption of natural resources and energy
and creating employment. For the first time research has been carried
out to calculate the CO2 emission reduction potential from establishing
EU wide legally binding recycling targets for municipal solid waste
(MSW), as demanded by the European Parliament in their first reading.
MSW represents a small but important fraction of the total waste
volumes. The consultancy Oekopol, who carried out the research, provided
following preliminary figures:

*

Current EU average MSW recycling rate of 37% saves 160 mill t CO2
eq yearly compared to zero recycling;

*

An additional 88 mil t CO2 eq yearly can be saved by achieving an
average recycling target of 53% by 2020. This rate corresponds
with an EU minimum 50% target and the assumption that countries
currently above that level will not reduce the recycling rates; and

*

An additional 144 mil t CO2 eq yearly can be saved by achieving a
minimum rate of 65% by 2020. This rate is the current maximum
achieved in a country in Europe – the Netherlands.

bamu
11.01.2008., 10:28
netko je napisao da se od reciklirane plastike nemogu napraviti ponovno boce, a piše da se u onoj tvornici u marofu ponovno prave boce. Znači da se može ili?

a od recikliranog papira se može ponovno napravit papir, i takvih tvornica u hrvatskoj ima dosta.

Šta se još reciklira u Hrvatskoj? papir(više tvornica), plastika(jedna tvornica?), i staklo(2 tvornice?)

Ove boce što vraćamo u trgovinu, jel idu u hrvatske tvornice ili u kinu?

Klonusha
11.01.2008., 12:14
Neznam je li ovo pravi topic,ali zanima me gdje Hrvatska spaljuje smeće,ako ga spaljuje,ili ga odvozi negdje na recikliranje ?Kako to ide?
Nekidan sam čitala u onom najžutijem(najžućem?) smeću od dnevnih novina da će Talijani riješiti problem u Napulju tako što će dio smeća reciklirati/spaliti,a pola će završiti u njihovom dijelu Jadrana.E sad...meni je stari rekao da je na vijestima bilo kao nešto o nekim kontejnerima/tankerima,njih stotinjak koji su stigli iz Ancone u Split,neisključujem njegove tvrdnje,ali poznat je po žešćim stavovima oko Kennedya,spuštanja na mjesec,belosvetske masonerije,antielementima suverene nam Hrvatske i tako to,pa ono...a-a...
i nekidan idem kod frendice u Sisak i prolazimo ispred Inine zgrade i cijeli,
c-i-j-e-l-i red parkinga ispunjen džipcima i bmwima s tal. registracijama...
ajde,dobro,ima puno Talijana u Sisku:ne zna:
i tako ja bzvze počnem pričat o tom smeću na ulicama i to,i ona meni kao:ma to su ziher dovezli tu smeće,u Sisku je kao najveća spalionica na Balkanu,koja to službeno nije,ali ima te najveće peći u ovom dijelu Europe za spaljivanje takvih količina:eek:
E sad,jel ovo ide na Na rubu znanosti ili na Politiku,ja neznam,ali važnije je pitanje,jel' oni to smiju,ako je istina?
ionak ima puno oboljelih od tog zraka od rafinerije tamo...
i da,još jedno važnije pitanje...oćemol' mi to njima dobro masno naplatit'?:D
možda u pogledu lobiranja za eu ili prešućivanja o koćaricama u teritorijalnim vodama?
i da...gdje mi to spaljujemo otpad,ako ga spaljujemo,jel' ga možda zatrpavamo ko Ameri na neplodne površine ili ?

gocat
15.01.2008., 04:13
Neznam je li ovo pravi topic,ali zanima me gdje Hrvatska spaljuje smeće,ako ga spaljuje,ili ga odvozi negdje na recikliranje ?Kako to ide?
Nekidan sam čitala u onom najžutijem(najžućem?) smeću od dnevnih novina da će Talijani riješiti problem u Napulju tako što će dio smeća reciklirati/spaliti,a pola će završiti u njihovom dijelu Jadrana.E sad...meni je stari rekao da je na vijestima bilo kao nešto o nekim kontejnerima/tankerima,njih stotinjak koji su stigli iz Ancone u Split,neisključujem njegove tvrdnje,ali poznat je po žešćim stavovima oko Kennedya,spuštanja na mjesec,belosvetske masonerije,antielementima suverene nam Hrvatske i tako to,pa ono...a-a...
i nekidan idem kod frendice u Sisak i prolazimo ispred Inine zgrade i cijeli,
c-i-j-e-l-i red parkinga ispunjen džipcima i bmwima s tal. registracijama...
ajde,dobro,ima puno Talijana u Sisku:ne zna:
i tako ja bzvze počnem pričat o tom smeću na ulicama i to,i ona meni kao:ma to su ziher dovezli tu smeće,u Sisku je kao najveća spalionica na Balkanu,koja to službeno nije,ali ima te najveće peći u ovom dijelu Europe za spaljivanje takvih količina:eek:
E sad,jel ovo ide na Na rubu znanosti ili na Politiku,ja neznam,ali važnije je pitanje,jel' oni to smiju,ako je istina?
ionak ima puno oboljelih od tog zraka od rafinerije tamo...
i da,još jedno važnije pitanje...oćemol' mi to njima dobro masno naplatit'?:D
možda u pogledu lobiranja za eu ili prešućivanja o koćaricama u teritorijalnim vodama?
i da...gdje mi to spaljujemo otpad,ako ga spaljujemo,jel' ga možda zatrpavamo ko Ameri na neplodne površine ili ?

Evo u planu je da se izgradi masivna spalionica otpada u Zagrebu.

To je super jer će spaljivati preko 420,000 tona otpada godišnje, tako da ovaj otpad kojeg nam Talijani pošalju samo gurnemo u peć i sve ode u dim. (ako ne bude dosta otpada, uvažati će se) Ostane oko 100,000 tona štetnog pepela godišnje, no njega možemo koristiti u cestogradnji, tako da je i to dobro.

Spalionica će biti dosta udaljena od samog Zagreba, oko 8 kilometara od trga. Biti će u Resniku koji je ionako industrijska zagađena zona, a i Jakuševac je tamo, tako da je to najbolje mjesto gdje da je izgrade.

Neki kažu da je dim iz spalionice štetan, al to su gluposti, živimo u 21 stoljeću i filteri su tako dobri da u tom dimu nema ništa štetno. Sve u svemu, spalionica jedan pravi projekt projekt za ekologiju, ekonomiju.

PS to kaj se u Sisku nešto spaljuje za što se ne zna, ma to je druga priča. Oni tamo vjerojatno spaljuju opasni otpad kojeg nema tako puno, tako da se ne treba brinuti.

Klonusha
15.01.2008., 11:47
zanimljivo.
hvala na odg.
ak nije štetno,onda nema problema,a za filtere znam.vidiš kak oni dobro iskoriste taj pepeo:)

Rebecca Guay
15.01.2008., 12:31
Evo u planu je da se izgradi masivna spalionica otpada u Zagrebu.

To je super jer će spaljivati preko 420,000 tona otpada godišnje, tako da ovaj otpad kojeg nam Talijani pošalju samo gurnemo u peć i sve ode u dim. (ako ne bude dosta otpada, uvažati će se) Ostane oko 100,000 tona štetnog pepela godišnje, no njega možemo koristiti u cestogradnji, tako da je i to dobro.

Spalionica će biti dosta udaljena od samog Zagreba, oko 8 kilometara od trga. Biti će u Resniku koji je ionako industrijska zagađena zona, a i Jakuševac je tamo, tako da je to najbolje mjesto gdje da je izgrade.

Neki kažu da je dim iz spalionice štetan, al to su gluposti, živimo u 21 stoljeću i filteri su tako dobri da u tom dimu nema ništa štetno. Sve u svemu, spalionica jedan pravi projekt projekt za ekologiju, ekonomiju.

PS to kaj se u Sisku nešto spaljuje za što se ne zna, ma to je druga priča. Oni tamo vjerojatno spaljuju opasni otpad kojeg nema tako puno, tako da se ne treba brinuti.

Što je ovo :eek: božja providnost ti je otvorila oči ili vjerovatnije sarkazam :rolleyes:

Klonusha
15.01.2008., 12:55
ja bi rekla ak akutni oblik sarkazma,al opet nikad neznaš...sad nam odjedamput paše spalionica 8 km od harmice...:ne zna:

gocat
15.01.2008., 16:05
Što je ovo :eek: božja providnost ti je otvorila oči ili vjerovatnije sarkazam :rolleyes:

Zapravo ponavljao sam što ste me učili, jel sam nešto pogrešno shvatio iz onog što ste mi govorili?

student_ri
25.04.2008., 18:37
I mene zanima kome mogu dati te plastične čepove.
Jedan vrtić je skupljao za tobogan, tako sam ja angažirala cijelu obitelj da pomogne, i tom vrtiću valjda više ne treba, a nama je ostala hrpetina plastičnih čepova.
Čula sam i da se to skupljalo za invalidska kolica, ali nemam nikakve druge informacije, pa vas molim ako znate za tako neku akciju, javite, jer imam puuuno čepova.

neve_ergosum
25.04.2008., 20:50
vidim da neki vele da se ne može sav papir reciklirat. (to i wiki potvrđuje)

zašto onda na kontejneru ne piše (ili negdje) "molim reciklirajte papir samo s oznakama npr. 21 i 22"? kako drukčije skužit smije li određeni papir u kontejner?

anchi:)
26.04.2008., 11:51
a što s vrećicama? jel se može i njih nekamo odnijeti?

Vidjela sam u Engleskoj da imaju kontejnere za odlaganje plastičnih vrećica.
Ja bih zabranila dijeljenje vrećica u dućanima pa bi svi bili prisiljeni nositi vlastite. Opet primjer u Engleskoj, za siću možeš kupiti vrećicu trgovačkog lanca koja je napravljena od recikliranog materijala, a ako ti se podere, samo im je vratiš i oni ti daju novu. Mi o tako nečem možemo samo sanjati.

idem mi na quratz što i za hebenu žvaku dobiješ vrećicu iako ja nosim svoje vrećice, no nemoguće je izbjeći nagomilavanje istih. :mad:

LADS
28.04.2008., 23:05
bok bok,

evo malo novosti iz svijeta recikliranja...

evo vratio se jucer iz italije, tocnije mjesto Capanorri. mogu vam reci da sam pao na guzicu od njihove uspjesnosti u odvojenom prikupljanju otpada... uvedeni sustav "porta a porta" ili ti od vrata do vrata je uspjesan otprilike 82%. Sto je dovelo do takvog rezultata - kazu oni sami; "vizija, dobra politicka i volja i angazman svih ljudi. Izgleda da mi nemamo nista od toga.

Sto se tice reciklaze papira... ako se nemoze reciklirati moze se kompostirati ;). hi hi hi

A sto se tice vrecica u hrvatskoj i ostalih vrsta plastike koje ne spadaju unutar sustava predvidjenim pravilnikom o ambalazanom otpadu Fond za zastitu okolisa krece u prikupljanje! Kako je netko u fondu vidio da je to itekako unosno odlucio je to organizirati mimo nesposobnih struktura u komunalnim poduzecima!

Dobra je vijest sto ce se sada zakonski urediti naplata odvoza otpada za građane gdje ce se pauslna naplata prema kvadraturi zabraniti ;)... ma imamo mi ljudi potencijala stici i prestici njemacku, belgiju i nizozemsku... samo nam treba malo dobre politicke volje... nije sve tako crno.

Vrecice i irska! Eh pa oni su stavili porez na vrecice od 15 euro centi; rezultat - smanjena kolicina vrecica za 90%!!!!! a k tome u blagajnu su stavili 9 milijuna eura za pojacavanje aktivnosti u sektoru gospodarenja otpadom.

Pozdrav starim "ratnicima" sa foruma.

neve_ergosum
29.04.2008., 14:16
Sto se tice reciklaze papira... ako se nemoze reciklirati moze se kompostirati ;).

ja zivim u zgradi tak da bi morala pitat susjede smijem li napravit kompostište. nego postoje li u zg mjesta gdje se prima biološki otpad?

LADS
30.04.2008., 00:11
ja zivim u zgradi tak da bi morala pitat susjede smijem li napravit kompostište. nego postoje li u zg mjesta gdje se prima biološki otpad?

Teoretski da, na ulazu u jakusevac se moze sigurno... navodno i na reciklaznim dvoristima kojih sada trenutno ima 9 u zagrebu. aj da postavim adrese odmah kada vec pricamo o tome;

1. Sarajevska 3
2. Domobranska bb
3. Ulaz na deponij Jakuševac
4. Križanje Kvintičke i Gračanske
5. Kajzerica (južno od X. Pobrežja)
6. Gospodska ul. 20
7. Jalkovečka 4
8. Maksimir (Prilesje)
9. Osiječka ul. bb (kod Unske)

Na zelene otoke građani mogu bez naknade odložiti:
• Papir i karton (moze tu i tamo i u gradu gdje ima kontejner za to)
• Stakleni ambalažni otpad (isto ko gore)
• Ravno prozorsko staklo
• Metalni ambalažni otpad (limenke) (u ducan nosite)
• PET ambalaža (u ducane od napitaka - se ostalo u RD)
• Plastične gajbe od pića
• PE folija
• Stiropor
• Stare baterije (Svaki ducan bi to sada vec trebao imati)
• Stari lijekovi (u ljekarnu - ak vam nece uzeti tamo u RD)
• Gume osobnih vozila (nebi ih vise ni smjeli imati - vulkanizeri)
• Metalni glomazni otpad (bijela tehnika)
• Otpadna elektro oprema (video i audio tehnika, računala i sl.) (ili Flora VTC - 0800 444 110)
• Stari akumulatori
• Fluorescentne cijevi
• Metali i obojeni metali
• Građevinski otpad
• Glomazni otpad iz kućanstava (namještaj)
• Zeleni otpad (organski otpad)

ivan01
30.04.2008., 09:50
Zanima me kako vi rjesavate problem plasticnih vrecica? Naime, nije mi problem ne uzimati vrecice u ducanu (u autu uvijek nosim svoju platnenu vrecu za namirnice) a cesto kupim onu kartonsku kutiju u Mercatoru jer mi dobro dodje kod kuce.

Medjutim, moram u nesto bacati smece!

Ima li kod nas neko rjesenje za to? Razgradive vrecice za smece ili nesto slicno?

LADS
30.04.2008., 15:40
POstoje razgradive vrecice za smece koje se proizvode u Hrvatskoj (vise na: http://www.ecocortec.hr/). Vrecice se mogu predati na reciklaznim dvoristima jer one ipak jesu PE folija odnosno film. ali uskoro ce FZOEU organizirati njiovo prikupljanje od vrata do vrata - gdje ce građani sav ambalazni otpad osim onog od napitaka stavljati u posebne vrecice, i u zadane dane ostavljati na ulici kada ce posebni kamioni tu ambalazu prikupljati.

anchi:)
07.05.2008., 21:03
bok bok,

evo malo novosti iz svijeta recikliranja...

A sto se tice vrecica u hrvatskoj i ostalih vrsta plastike koje ne spadaju unutar sustava predvidjenim pravilnikom o ambalazanom otpadu Fond za zastitu okolisa krece u prikupljanje! Kako je netko u fondu vidio da je to itekako unosno odlucio je to organizirati mimo nesposobnih struktura u komunalnim poduzecima!

A kako će oni to točno prikupljati? I kad to kreće?

LADS
07.05.2008., 21:41
uff di bi moja sreca bila kada bih to znao vec sada. Prema kojim informacijama, uskoro krece pilot projekt u nekoliko hrvatskih gradova, a onda navodno kroz dvije godine kao zakonska obaveza.

a kako? hm - nas sustav gospodarenja otpadom - odnosno sve sto je do sada ministarstvo radilo je sustav za koji se kaze da je "state driven". Prikupljanje ostataka ambalaze - odnosno laka suha frakcija bi se trebalo bazirati na njemačkom "dual systemu" ali će i dalje biti upravljana od strane države - dakle dobiti cemo hibrida - koji bi teoretski mogao dobro funkcionirati. Naime, Građani će u posebne vreće spremati svu ambalažu, odnosno suhu frakciju otpada i u određene dane će ostavljati na ulici - a jos se nezna da li će ministarstvo osnovati vlastitu tvrtku za prikupljanje ili ce se dodjeljivati koncesije postojecim komunalnim poduzećima. Razlika između ovoga i ambalaže od napitaka je u tome što ovo nece biti financijski motivirajuce za građane. NO - ukoliko se pocne uvoditi naplata prema težini ili volumenu - uskoro bismo zaista mogli stici njemačku u postotku reciklaze... no ono sto mene i dalje brine jesu projekti spalionica i CGOa koji su projektirani za količine otpada za koje se pretpostavlja da nikada nece opadati... bacen novac.

Vandalka
21.06.2008., 11:30
Tetrapak od sokova i mlijeka ne idu u papir? A pod kaj ih recikliram?

kompost
20.07.2008., 23:54
a što s vrećicama? jel se može i njih nekamo odnijeti?

Vidjela sam u Engleskoj da imaju kontejnere za odlaganje plastičnih vrećica.
Ja bih zabranila dijeljenje vrećica u dućanima pa bi svi bili prisiljeni nositi vlastite. Opet primjer u Engleskoj, za siću možeš kupiti vrećicu trgovačkog lanca koja je napravljena od recikliranog materijala, a ako ti se podere, samo im je vratiš i oni ti daju novu. Mi o tako nečem možemo samo sanjati.

idem mi na quratz što i za hebenu žvaku dobiješ vrećicu iako ja nosim svoje vrećice, no nemoguće je izbjeći nagomilavanje istih. :mad:

MOŽE, MOŽE, SAMO KAŽEŠ: HVALA, NE TREBAM VREĆICU, I BACIŠ JE NATRAG NA PULT.
AKO PRODAVAČ INZISTIRA, POGLEDAŠ GA MRKO...

kompost
20.07.2008., 23:54
Plasične vrečice KORISTIMO POD NORMALNO.
I GDJE treba I gdje ne treba.
A kad ih odbacimo,
treba između 20 i 1000 godina da se raspadnu…u sitne komadiće - plastike…
Plastične vrećice vijore s grana stabala, lete zrakom, plivaju u rijekama, morima, odvodima…
Plastična vrećica je sveprisutna, dostupna je, besplatno, u svim bojama I veličinama….
Plastične vrećice bivaju vrlo brzo odbačene….
..i tada postaju otpad…
…koji
…ugrožava biljke I životinje…
..i nas,
ljude,
koji smo je izumili,
i koji je
jedini
koristimo…
Plastičnu vrećicu ne trebaju ni biljke ni životinje.
Ona im je nepotrebna
i štetna.
- milijuni ptica i sisavaca ugine svake godine nakon što pojede ili se upetlja u odbačene plastične vrećice
- plastika se nakon nekog vremena raspadne u plastičnu prašinu, koja je ipak i dalje - samo plastika

Rješenje je :
- Koristite svoje platnene vrećice ili pletene košare
- Uvijek u torbi držite pričuvne platnene torbe za kupovinu
- Ako ste jednom uzeli plastičnu vrećicu, koristite je dok god možete, prije nego ju odložite u smeće

- Prodavači automatski stavljaju proizvode u plastične vrećice.
-
- Reagirajte svaki put – recite da vam vrećica nije potrebna i da imate svoju
-
- Recite: Hvala, ne trebam vrećicu!

~loo~
21.07.2008., 14:15
Ja imam 4-5 platnenih torbi, mama mi sašila u ludim bojama :D tako da u 90% slučaja izbjegnem plastične vrećice.
A za smeće imam neke koje kupim u roli super super su tanke i na svakoj piše ova vrećica nije stetna za okoliš (valjdd je tako).
Čitam kak brijete o problemu plastičnih vrećica a koristite uložke (koji su 80% najlon) klinci papmersice nose itd. :ne zna:
Meni bi srce puklo da bacam uloške svaki mjesec i još da dajem 40-50 kn :ne zna:

kompost
25.07.2008., 20:31

Reciklaža je moguća, a za biootpad stopostotna...
POSJETITE NAS !

www.kompost.hr

http://www.mojkvart.hr/184/kvart.idnx

http://razlicak2.blog

http://www.wiserearth.org/user/kompost/section/main

ili nam pišite:

kompost@os.t-com.hr

littlefoot78
25.07.2008., 21:02
Meni bi srce puklo da bacam uloške svaki mjesec i još da dajem 40-50 kn :ne zna:

Oprosti na glupom pitanju, ali što koristiš umjesto uložaka? Ja bi ih rado izbjegla da mogu, ali moram nekako funkcionirati u one dane! :(:ne zna:

~loo~
02.08.2008., 19:19
Imam 100%-tne pamučne, šivane .. :ne zna:
Alergija.. Konstantna sr.. riješila s njima :top: pranje na 90 :top:

sefgradilista
03.08.2008., 19:02
Po mojem se mišljenju u Hrvatkoj malo toga reciklira - papir, plastika (PET, ali samo one s povratnom naknadom) i staklo.
Što je recimo sa konzervama? Iako je na svakoj onaj znak da se može reciklirat, ne vjerujem da se recikliraju.
Trebalo bi uvesti povratnu naknadu na svu ambalažu i tako bi se riješio problem otpada. Ovako je ljudima jednostavnije bacit npr. konzerve u ostali otpad nego nosit u posebni kontejner za to. Pogledajte primjer povratne naknade za PET.

Otton
06.08.2008., 11:55
Koliko nam fali do stupnja svijesti, kada nam kultura navike bude nalagala da otpad (i ambalažni) odlažemo na aodređeno mjesto, a ne da to činimo za j...nih pola kune.
Mi smo sada kao u pjesmi, europska barka pušta nam na sve strane, a mi je brodom zovemo.

LudaPtica
23.08.2008., 11:13
Plasične vrečice KORISTIMO POD NORMALNO.
I GDJE treba I gdje ne treba.
A kad ih odbacimo,
treba između 20 i 1000 godina da se raspadnu…u sitne komadiće - plastike…
Plastične vrećice vijore s grana stabala, lete zrakom, plivaju u rijekama, morima, odvodima…
Plastična vrećica je sveprisutna, dostupna je, besplatno, u svim bojama I veličinama….
Plastične vrećice bivaju vrlo brzo odbačene….
..i tada postaju otpad…
…koji
…ugrožava biljke I životinje…
..i nas,
ljude,
koji smo je izumili,
i koji je
jedini
koristimo…
Plastičnu vrećicu ne trebaju ni biljke ni životinje.
Ona im je nepotrebna
i štetna.
- milijuni ptica i sisavaca ugine svake godine nakon što pojede ili se upetlja u odbačene plastične vrećice
- plastika se nakon nekog vremena raspadne u plastičnu prašinu, koja je ipak i dalje - samo plastika

Rješenje je :
- Koristite svoje platnene vrećice ili pletene košare
- Uvijek u torbi držite pričuvne platnene torbe za kupovinu
- Ako ste jednom uzeli plastičnu vrećicu, koristite je dok god možete, prije nego ju odložite u smeće

- Prodavači automatski stavljaju proizvode u plastične vrećice.
-
- Reagirajte svaki put – recite da vam vrećica nije potrebna i da imate svoju
-
- Recite: Hvala, ne trebam vrećicu!

Pogledajte www.punah.org

Proces reciklaze plasticnih vrecica pri kojem nema spaljivanja (dakle i stetnih plinova) :top:

Proces je novi, patentiran i ponudjen mi je uz generalno zastupnistvo za cijelu Evropu.

Uskoro putujem u Indiju (cim zavrse monsuni) nauciti kako se radi s tim masinama, po povratku stize i prva masina samnom...

Vincent V
23.08.2008., 12:22
Ovdje u Minhenu svi nose platnene vrećice u dučanu, makar i plastične idu ko alva. Možda kad bi ih zabranili, za što najglasnije navijam.

Bozji_vjetar
25.08.2008., 11:36
Tetrapak od sokova i mlijeka ne idu u papir? A pod kaj ih recikliram?

idu, pa zer nisi vidjela da su na plave četvrtaste metalne spremnike
postavili naljepnice na kojima je pojašnjeno da ova ambalaža ide u te
spremnike

ps.

odstrani/odsjeci plastično grlo/čep

Bozji_vjetar
25.08.2008., 11:38
uff di bi moja sreca bila kada bih to znao vec sada. Prema kojim informacijama, uskoro krece pilot projekt u nekoliko hrvatskih gradova, a onda navodno kroz dvije godine kao zakonska obaveza.

a kako? hm - nas sustav gospodarenja otpadom - odnosno sve sto je do sada ministarstvo radilo je sustav za koji se kaze da je "state driven". Prikupljanje ostataka ambalaze - odnosno laka suha frakcija bi se trebalo bazirati na njemačkom "dual systemu" ali će i dalje biti upravljana od strane države - dakle dobiti cemo hibrida - koji bi teoretski mogao dobro funkcionirati. Naime, Građani će u posebne vreće spremati svu ambalažu, odnosno suhu frakciju otpada i u određene dane će ostavljati na ulici - a jos se nezna da li će ministarstvo osnovati vlastitu tvrtku za prikupljanje ili ce se dodjeljivati koncesije postojecim komunalnim poduzećima. Razlika između ovoga i ambalaže od napitaka je u tome što ovo nece biti financijski motivirajuce za građane. NO - ukoliko se pocne uvoditi naplata prema težini ili volumenu - uskoro bismo zaista mogli stici njemačku u postotku reciklaze... no ono sto mene i dalje brine jesu projekti spalionica i CGOa koji su projektirani za količine otpada za koje se pretpostavlja da nikada nece opadati... bacen novac.

sumnjam u dobre namjere fonda po ovome pitanju, koncesiju su dali firmi ''Ekovelebit'' koja nema nikakvu infrastrukturu za navedeni posao

sve mi to smrdulji na mljevenje plastike i ajmo s time u cementare ihaaaa!!!

Bozji_vjetar
25.08.2008., 11:42
firma koja se misli baviti recikliranjem plastike mora imati postrojenje prema studiji na linku

http://www.wrap.org.uk/downloads/Mixed_Plastic_Final_Report-june.23b1d9b4.pdf

sve ostalo je drek i mazanje očiju javnosti

Bozji_vjetar
26.08.2008., 12:35
malo of topic:

zašto se skupljaju boce od sokova, mlijeka i sl. a ne i od ulja, deterđenta, omekšivača??

hvaljenje fonda za energetsku učinkovitost i zaštitu okoliša da je u Republici Hrvatskoj do sada reciklirano više od 2,5 milijardi PET boca i nije neki rezultat koji treba dizati do neba i govoriti kako se je puno napravilo

zašto ???

pa računica je jednostavna

naš (hrvatski) komunalni otpad pretežno ima ovaj sastav

40% biološki otpad
8% staklo
27% papir i drvo
6% metali
8% plastika
11% ostalo

vidimo da plastika čini 8% masenog udjela

sam plastični otpad u svom sastavu ima

17% PP-a
6% PET-a
14% PE-HD
25% PE-LD/PE-LLD
12% PS+PS-E
13% PVC
13% ostali plastični otpad

kada bi to sagledali kroz ukupnu količinu koju Zagreb proizvodi
unazad godinu/dvije, a to je 385.000 tona/god

ispada da recikliramo:

385.000 * 0,08= 30.800 tona/god -količina plastike u otpadu

30.800 * 0,06=1.848 tona/god -količina PET-a u plastičnom otpadu

reciklažu PET-a ne možemo gledati kao sustav koji je 100% efikasan
nego se reciklira samo onaj PET za koji se plaća naknada od 50 lipa
po boci ambalaže, pa cca 15% ostaje ne vraćeno (boce od octa, destilirane vode, ulja i sl.), nadalje i onaj PET koji se reciklira se ne reciklira sav
nego i tu ima gubitaka (radi kontaminacije prljavštinom bojama i sl.)
pa je recimo ta efikasnost 90%

iz toga proizlazi

1.848 x 0,85 x 0,90=1.414 tona/god -količina koja se stvarno reciklira

koliko je to na ukupnu količinu otpada ???

0,367% (niti pola posto) od ukupne količine otpada od 385.000 tona/god

mislim da to nije rezultat koji treba dizati u neke ''visine''

Asurbanipal
27.08.2008., 15:02
Pozdrav svima!

Već neko vrijeme odvajam svoj otpad, pa pokušavam reciklirati (odnijeti na prigodno mjesto za to, ne tvornički reciklirati :mig: ) što je moguće više raznog otpada. S tim u vezi, imam par pitanja:

1. Čuo sam za početak prikupljanja najlonskih vrećica - zna li netko je li to već krenulo, a ako ne, zna li netko kada bi trebalo?
2. Što je s neispravnim ("puklim" pri snimanju :D) CD-ima (/DVD-ima)? Spada li to pod metal, ili..?
3. Elektronički uređaji u cjelosti (npr. mobiteli i sl.) - vrši li itko u HR reciklažu istih i gdje se to može odnijeti?

Pozdrav & hvala unaprijed!

Bozji_vjetar
27.08.2008., 15:18
Pozdrav svima!

Već neko vrijeme odvajam svoj otpad, pa pokušavam reciklirati (odnijeti na prigodno mjesto za to, ne tvornički reciklirati :mig: ) što je moguće više raznog otpada. S tim u vezi, imam par pitanja:

1. Čuo sam za početak prikupljanja najlonskih vrećica - zna li netko je li to već krenulo, a ako ne, zna li netko kada bi trebalo?
2. Što je s neispravnim ("puklim" pri snimanju :D) CD-ima (/DVD-ima)? Spada li to pod metal, ili..?
3. Elektronički uređaji u cjelosti (npr. mobiteli i sl.) - vrši li itko u HR reciklažu istih i gdje se to može odnijeti?

Pozdrav & hvala unaprijed!

1. Trebao bi ''Eko Velebit d.o.o.'', a kad će nezna se (kao da su Crnogorci)
treba ima milijarda godina, a i onda će sve bacit u cementare...pih

2.
http://www.epa.gov/osw/students/finalposter.pdf

3. http://www.net.hr/tehnoklik/page/2008/05/27/0395006.html

mobitele bi trebali reciklirati oni koji ih prodaju, npr. u EU Nokia u svojim centrima prikuplja stare mobitele i baterije za njih

Asurbanipal
28.08.2008., 08:50
1. Trebao bi ''Eko Velebit d.o.o.'', a kad će nezna se (kao da su Crnogorci)
treba ima milijarda godina, a i onda će sve bacit u cementare...pih
I mislio sam si tako nešto... :rolleyes:
Btw., kako misliš baciti u cementare? Pa ako ih budu koristili kao vezivno sredstvo (tj. dodatak cementu), ni to nije loše. Samo da nisu vani, u prirodi i po ulicama... :(

2. http://www.epa.gov/osw/students/finalposter.pdf
Ok, ponekad je potrebno i dječje objašnjenje tipa "explain it to me like I'm 6 years old" :D
Većinu tih stvari sam i do sad radio (ili ih jednostavno slagao u jedan prazan spindl) ne znajući šta bih drugo s njima (a nisam ih htio samo tako bacati u smeće), no kad ti se nakupi 20-ak "podmetača za čaše", sun-catcheri požute na suncu, e dođe vrijeme da se svega toga (već jednom) i riješim... :)
Pitat ću lokalne komunalce ("Unikom" u Osijeku).

3. http://www.net.hr/tehnoklik/page/2008/05/27/0395006.html
mobitele bi trebali reciklirati oni koji ih prodaju, npr. u EU Nokia u svojim centrima prikuplja stare mobitele i baterije za njih
Za informaciju na ovoj stranici nisam znao. Btw. našao sam i službenu stranicu gdje se može prijaviti otpad za odvoz na razini cijele Hrvatske, čak i prema kategorijama otpada: http://www.eeotpad.com/

U svakom slučaju, hvala na infou! :)

Bozji_vjetar
29.08.2008., 08:47
[QUOTE=Asurbanipal;15721762]I mislio sam si tako nešto... :rolleyes:
Btw., kako misliš baciti u cementare? Pa ako ih budu koristili kao vezivno sredstvo (tj. dodatak cementu), ni to nije loše. Samo da nisu vani, u prirodi i po ulicama... :(

QUOTE]

baciti u cementare kao zamjensko gorivo za ugljen i petrol koks u vidu RDF-a
a ne kao vezivno sredstvo

kako to utječe na kvalitetu cementa pitaj Boga...a o emisijama raznih kemijskih spojeva...

neobanned
29.08.2008., 13:53
http://www.reklamacije.net/vijesti-sa-svih-strana/politika/splitski-strucnjaci-jadransko-more-je-bogato-smecem.html

toliko o recikliranju u HR

Bozji_vjetar
29.08.2008., 14:27
http://www.reklamacije.net/vijesti-sa-svih-strana/politika/splitski-strucnjaci-jadransko-more-je-bogato-smecem.html

toliko o recikliranju u HR

recikliranje u HR je u samim začecima i nije zaživjelo na način i u obliku kakvo je u EU

evo gdje se u HR odvojeno prikuplja pastični otpad i koja tvrtka ima automatiziranu liniju za sortiranje plastike?

evo koliko mi kompostiramo biološkog otpada

2.000 tona/god zelenog otpada sa tržnica u zagrebu
37.000 tona/god lišća, granja i trave što ga skupi zrinjevac

a shoping centri su nam puni vreća komposta iz italije, njemačke, austrije i nizozemske...

što se tiče zagađenja jadrana mi taj jadran dijelimo s:

1. talijanima
2. slovencima
3. crnogorcima
4. albancima

Bozji_vjetar
29.08.2008., 14:29
pardon i BiH ima izlaz na jadransko more

Bozji_vjetar
02.09.2008., 13:35
mislim ovo je strašno koje neznanje i aljkavost u pristupu rješavanja problema

http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2008/09/02/0102006.html

ok treba sanirati odlagalište na način da se rješi njegova nepropusnost prema podzemnim vodama
stavi drenaža za sakupljanje procijednih voda i postrojenje za obradu procijednih voda
(centrifuga+ultra filtracija/RO+filteri s aktivnim ugljenom) i na kraju ispuštanje u kanalizaciju

također treba ugraditi u odlagalište sustav koji odvodi metan ispod zemljanog pokrova odlagališta
s obzirom na njegovu količinu (mislim na odlagalište) nebi bilo isplativo ovaj metan energetski oporabljivati
jer ga je premala količina za to, a postrojenje preskupo (veliki ROI)

ali nećete s time riješti problem dragi moji korčulani, rješenje je u:

1. odvojenom prikupljanju i recikliranju otpada npr. u tri toka
- reciklanti
- biološki otpad
- ostatni otpad

2. iz toka reciklanata izdvojiti papir, plastiku, staklo i metale
kompaktirati i prodati (naravno potrebna je izgradnja nekog manjeg MRF-a)

3. organski otpad kompostirati u in vessel komposteru, ovaj kompost zbrinuti preko
poljoprivrede ili rasparčati po šumskim ili zelenim površinama

4. ostatni otpad samljeti, kompaktirati, balirati i odložiti na sanirano odlagalište

ali ovo sigurno nećete napraviti već će te sve voziti vjerojatno na Lećevicu za 300 Eura po toni
pa ko voli nek izvoli...

husky
11.11.2008., 15:05
U Marks & Spenceru kupili majcu za dijete, od poliestera, pise da je u potpunosti napravljena od recikliranih boca. :D Mozda njih pitati kako? Hehe.

tau
02.12.2008., 08:02
Pozdrav!

zna li tko kome se treba obratiti za nabavu kutije za papir za ured? One koju napunite, pa nazovete, pa ih oni odvezu. Ako nista drugo, moze li mi tko prepisati broj s njihove kutije, pa da ih pitam? u cijeloj zgradi nema nijedne, a htjela bih to danas rijesiti:)

pozdrav

Endimion17
02.12.2008., 08:12
Koji grad?

tau
02.12.2008., 08:20
Zagreb:) ali kolega je vec nasao. Naravno, zaboravio je pitat za cijenu, pa ak netko zna... :)

inace, to radi Unijapapir, kontakt za narudzbu je 01/6184-740, a podaci o firmi i broj kutija se salju na fax 01/6040-293. Kad se kutija napuni, kontaktiraju se dispeceri na 01/6040-025 ili 01/6040-026

Yellammadevi
02.12.2008., 08:35
a da jednostavno besplatno odnesete pune do plavog kontenjera??

tau
02.12.2008., 08:43
u tom je problem, nema plavog kontejnera na kilometre:) a i lakse je nagovoriti ljude na recikliranje kad u uredu postoji kutija.

Herp
02.12.2008., 10:13
Evo čitam.... PAN Zagreb, 2409-943.

pantalaimon
05.12.2008., 19:15
Zdravo svima!
Zanima me ako itko od vas zna tko se bavi otkupom ambalaže (plastika i pet-ambalaža, staklo i papir) i kolike su otkupne cijene po kilogramu. Radim nekakav projekt i već smo zvali Čistoću i ZGOS i bili su krajnje neljubazni i nepristupačni :blabla: i jedino što su nam rekli jest da im cijene pišu na web stranicama. Cijena naravno nema. Zna li itko išta o tome? Hvala!! :ne zna:

TheBestDesigner
22.12.2008., 21:42
U Belišću postoji tvornica koja se bavi proizvodnjom papirne ambalaže i oni prikupljaju stari papir. Ne znam koliko plate za kilogram, ali svake godine u osnovnoj školi djeca prikupljaju stari papir i onda tvornica razredu koji je skupio najvise plati neki izlet. Inače svim kućanstvima su podijelili kartonske kutije u kojima se prikuplja stari papir i onda jednom mjesečno dodje kamion i to sve pokupi. Uglavnom, meni je to super jer papir odložiš u kutiju koja ti je u kući, pa ne moraš nosit do nekog kontejnera ako ti nije blizu.

e iva, nama su obecali ko najvise skupi, imat ce 3 dana besplatno u bizovcu i na kraju niko nije iso u bizovac! :mad:

LADS
26.12.2008., 09:18
Zdravo svima!
Zanima me ako itko od vas zna tko se bavi otkupom ambalaže (plastika i pet-ambalaža, staklo i papir) i kolike su otkupne cijene po kilogramu. Radim nekakav projekt i već smo zvali Čistoću i ZGOS i bili su krajnje neljubazni i nepristupačni :blabla: i jedino što su nam rekli jest da im cijene pišu na web stranicama. Cijena naravno nema. Zna li itko išta o tome? Hvala!! :ne zna:

Evo ti nekih cijena sa burze otpada u HR... nadam se da ti nije prekasno (nazalost samo za papir). Inace stanje na burzi izlazi u casopisu gospodarstvo i okolis:

Papir; 0,41 kn/kg za mjesani (novine, karton...)
0,80 kn/kg za sortirani uredski

Za sve vrste plastike je jedinstvena otkupna cijena 1.5kn/kg (doduse samo u zadru za sada), no skoro bi to trebalo profunkcionirati u svim gradovima. Staklo nemam pojma da li se uopce otkupljuje :)

Queen Llewelyn
01.01.2009., 18:01
:w

već sam ovo prije pitala, ali nismo došli do nekog zaključka pa da vas pitam ponovno...

što sve mogu bacati u (plavi) kontejner za papir? na nekima od njih piše da se i TETRAPAK tamo odlaže, što mi je bilo skroz čudno :ne zna:

papir? ok.
karton? ok.
tetrapak :confused:
papirnati ubrusi :confused:

Yellammadevi
01.01.2009., 18:51
tetrapak (barem u zg) može u one konte za papir koji imaju tu naljepnicu

odrežionaj plastični otvarač mi isperi tetrapak prije bacanja

da li je netko što saznao o skupljanju čepova?

ja u papir bacam i maramice

zapravo, karton od kutija nejde u papir!

Queen Llewelyn
01.01.2009., 18:54

pa svi bacaju :(

zapravo sam mislila na kartončiće :D znači, kutije od tableta, čajeva i sl. :ne zna:

Scarlett_O_Hara
01.01.2009., 22:58
tetrapak (barem u zg) može u one konte za papir koji imaju tu naljepnicu

odrežionaj plastični otvarač mi isperi tetrapak prije bacanja

da li je netko što saznao o skupljanju čepova?

ja u papir bacam i maramice

Zašto karton ne ide u papir? Pa imaju znak na sebi da se reciklira:confused:

Maramice bacam u smeće jer mi se čini nehigijenski bacati ih u kontejner za papir, a i pročitala sam da se reciklira samo čist papir bez prljavštine i slično pa pokušavam i na to paziti.

Muče me časopisi - plastificirane naslovnice - što s tim, jel to može u papir ili ne?:confused:

Yellammadevi
02.01.2009., 17:16
ma kažem za kutije od kartona - za čvrsti debeli karton da nejde u papir

plastificirani papir isto ne

Queen Llewelyn
02.01.2009., 17:47

a kud onda s tim? :(

Scarlett_O_Hara
02.01.2009., 21:01

Zašto taj debeli karton ne ide u papir? Što nije to čisti papir?:confused:

Bacala sam taj plastificirani u papir...znači li to da sam napravila više štete nego koristi?:brukica: Dakle ide u obično smeće?

Yellammadevi
03.01.2009., 09:47
jer nije ista prerada kao za običan, puno je deblji

ja inače odvajam tu plastiku, ako nejde bacim u obično smeće

LADS
03.01.2009., 09:55
Ma cvrsti debeli karton ide u istu kutiju ili kantu sa obicnim papirom ako se radi o odvozu iz kucanstva. Svaka tvornica koja koristi reciklirani materijala ima sortirnicu u kojoj se kartoni odvajaju. ako moze tetrapak u isti kos onda moze i plastificirana naslovnica magazina jer se uz pomoc vodenih mjesalica odvajaju vlakna celuloze - a prljavstina izbacuje. Ako se papir skuplja po uredima i tvornicama onda je ok da se ne mjesaju vrste papira jer uredski papir ima duplo vecu cijenu od mjesanog (karton, novine, casopisi...)

Queen Llewelyn
03.01.2009., 17:23
nama je profa iz biologije rekla da je recikliranje papira jako neisplativo i zapravo štetno za okoliš :eek: rekla je da se isplati samo reciklirati papir u karton, a ne u reciklirani papir :confused:

buzinho
04.01.2009., 20:11
Kuda sa starim baterijama? I kakvog smisla ima recikliranje plastičnih boca, kad nemreš vratit bočice od šampona, deterdženata, plastične čaše....?

Bozji_vjetar
05.01.2009., 10:03
Otkad?

Kako se onda reciklira?

jednom za svagda da se razjasni, mi u Hrvatskoj trebamo rješavati problem komunalnog otpada kao sav normalan ''civilizirani'' svijet prema hijerarhiji gospodarenja otpadom

1. prevencija nastanka
2. ponovna uporaba
3. materijalna oporaba (recikliranje)
4. kompostiranje i/ili anaerobna digestija s energetskim iskorištavanjem metana biološke komponente otpada (ostataka hrane, zelenog otpada itd.)
5. energetska oporaba onih dijelova koji mogu goriti, a nije ih isplativo reciklirati
6. odlaganje ostataka gore spomenutih koraka obrade na sanitarna odlagališta

da bi to bilo moguće otpad treba prvo odvojeno prikupljati u tri frakcije
A) biološki optad
B) reciklanti
C) ostatni otpad

A) biološki otpad obrađuje postrojenje za kompostiranje i/ili anaerobnu digestiju

http://www.youtube.com/watch?v=HvxbWc0snxc

http://www.youtube.com/watch?v=CHK_qfjkYg8

B) reciklante obrađuje postrojenje za recikliranje ili MRF (Material Recovery Facility)

http://www.youtube.com/watch?v=2y4yz8qd2JI

C) ostatni otpad obrađuje MBT postrojenje

http://www.youtube.com/watch?v=CjCILB-TfCI

http://www.youtube.com/watch?v=FBW3_mGQeNM&feature=related

i na kraju što se mene tiče ostaci na sanitarno odlagalište
ima još nekih metoda za ostatke ali da sad ne duljim, ako netko
želi mogu u nastavku opisati

Yellammadevi
05.01.2009., 12:37
baterije u one male spremnike
koje bi trebala imati svaka veća trgovina
ako si iz zg, sigurno će ih naći

inače, ja koristim punjive - za 40kn dva komada + 60kn punjač imam ih do kad hoću

dejank
03.05.2009., 16:10
Pa da se prvo pohvalim, odnosno da pohvalim gradsku upravu Vukovara i Komunalac d.o.o. jer su u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokreniili pilot projekt sakupljanja primarne i sekundarne ambalaže od ostalih polimernih vlakane (narodski rečeno plastike). Dakle, dobili smo vreće u koje će se sakupljati razna plastika 1 PET, 2 PE-HD, 3 PVC, 4 PE-LD, 5 PP, 6 PS, i 7 ostali polimeri. Jako me veseli što je to krenilo i samo se nadam da će opstati. :s
A sad da pređem na pitanja.
Što sve spada pod oznaku 7 ostali polimeri? Baš sve što mislim da je "plastično" ili samo ono što ima oznaku 7? Što sa stvarima koje nemaju oznaku kao što su one najlošije plastične vrećice, prijanjajuća folija... Što sa ambalažom koja ima kombiniranu oznaku npr. 90 plastika/aluminij (paketić 3u1 kave) ili OPP/PE (oznaka na pakiranju baguettea iz Lidla)?
Da li moram skidati etikete s ambalaže, ako su papirne. Pročitao sam na jednom od postova da se čepovi i prsten čepa moraju skidati. Nije mi to problem, samo mi nije jasno zašto u nekim trgovinama ne žele otkupiti ambalažu ako nema čepa :confused:
Kad smo već kod toga da odmah pređem na papir. Što sa tetrapak ambalažom koja nosi oznaku C/PAP 82 papir/aluminij? Ja sam do sada odvajao spajalice s časopisa, kidao najlon s plastificiranih kutija, skidao selotejp, pa me zanima da li je to potrebno raditi? Kad sam neki dan nosio papir u firmu gdje prikupljaju stari papir, tip koji tamo radi mi je rekao da nije to potrebno raditi, i da trpam sve što liči na papir. Mada nisam baš siguran u njegovu stručnost, njima je samo bitno da nakrkaju što veću masu u balu. Vidio sam da polivaju papir i karton, pa mi nije jasno jel to zbog toga da se lakše spreša ili da nabiju masu :D

mirkov high kick
07.05.2009., 11:45
što radite sa staklenkama od krastavaca, paprike - onim velikima ?

razbit pa u kontejner za staklo ili ?

Queen Llewelyn
07.05.2009., 20:26
što radite sa staklenkama od krastavaca, paprike - onim velikima ?

razbit pa u kontejner za staklo ili ?

Dam ih teti koja pravi zimnicu. :ne zna:

atlantis
19.06.2009., 09:54
pan papir možete zaboraviti

zahtjev sam im poslala prije tri mjeseca, zvala ih prije mjesec i pol - ništa

sad sam drugi poslala uniji, pa da vidimo koliko će njima trebati :D

ksenija_2
20.06.2009., 22:33
pan papir možete zaboraviti

zahtjev sam im poslala prije tri mjeseca, zvala ih prije mjesec i pol - ništa

sad sam drugi poslala uniji, pa da vidimo koliko će njima trebati :D

Mi u zgradi kod poštanskih sandučića imamo plastični kontejner za papir koji je zatvoren lokotom i povremeno ga dolaze isprazniti. Ne znam na pamet koja je firma, al ako se sjetim, napisat ću ovdje. Koliko sam vidjela, čitav niz zgrada to ima u zadnjih nekoliko mjeseci.

ksenija_2
23.06.2009., 18:57
Mi u zgradi kod poštanskih sandučića imamo plastični kontejner za papir koji je zatvoren lokotom i povremeno ga dolaze isprazniti. Ne znam na pamet koja je firma, al ako se sjetim, napisat ću ovdje. Koliko sam vidjela, čitav niz zgrada to ima u zadnjih nekoliko mjeseci.

Evo ga: http://www.plavizgrad.hr/index.htm

dire Dawn
07.10.2009., 01:57
nakon ove fame s pronalaženjem knjiga, sjetila sam se jedne zgode koja mi se desilo dok sam bila djevojčica...

da krenem... oduvjek sam voljela čitati doslovno sve što mi je došlo pod ruku te sam valjda time razvila stanoviti poštovanje ka knjigama... i tako ja idem s frendicom jednom iz škole i vidim kontejner pun - knjiga! da, starih školskih udžbenika... da ironija bude veča, neke od od tih "starih" knjiga su bile tiskane možda godinu dana prije tog događaj...

i tko je sad tu lud?? em se troši papir, em se u nove knjige ne piše ništa do sad nepoznato... moja škola nije jedina koja je našla "najbolje riješenje" i te knjige zapalila ili bacila (više nisam ni sama sigurna)... znam da se papir može reciklirati, ali prošle godine moja obitelj nije mogla nači nikoga za reciklažu. doslovno nikoga u cjeloj županiji... a s obzirom da smo skupili stvarno puno papira, nismo imali kud s tim nego ga baciti...

i opet ponavaljam! tko je sad tu lud??

čemu toliko "forsiranje" ekologije, kada oni koji žele samo reciklirati papir moraju preči 200-300 km da to učine... :rolleyes:

an3l3j
08.10.2009., 10:50
1. ... vidim kontejner pun - knjiga! da, starih školskih udžbenika... da ironija bude veča, neke od od tih "starih" knjiga su bile tiskane možda godinu dana prije tog događaj...
i tko je sad tu lud?? em se troši papir, em se u nove knjige ne piše ništa do sad nepoznato...

2. ... znam da se papir može reciklirati, ali prošle godine moja obitelj nije mogla nači nikoga za reciklažu. doslovno nikoga u cjeloj županiji... a s obzirom da smo skupili stvarno puno papira, nismo imali kud s tim nego ga baciti...

3. i opet ponavaljam! tko je sad tu lud??

1.Pa kak bi oni zaradili inače.. Ovak ti dođe prek 100 kn nova knjiga i oni dobiju lovu, a stare knjige mos kupit u antikvarijatu ili na nekoj razmjeni udžbenika za duplo manju svotu i oni ne dobiju od toga ni lipe
po meni su krivi profesori kaj to traze i kojima nakladnici plačaju večere i izelete i sl. :rolleyes:

2. U kojoj si županiji? To je baš jadno.. Obrati se onda nekom od nadležnih u toj županiji... :ne zna:

3. svi su ludi :D

dire Dawn
10.10.2009., 20:42
2. U kojoj si županiji? To je baš jadno.. Obrati se onda nekom od nadležnih u toj županiji... :ne zna:

zvala je moa stara okolo sve moguće... i svi bi oni da mi sami dovezemo papir i da ga faktički sami i recikliramo... a radno im je vrijeme koma... subotom ništa, a inače do 1-2 a ponekad odu i prije.. :rolleyes:

Ges
15.10.2009., 10:13
moja priča:
evo, ja se trudim reciklirati; svo smeće odvajam na četiri dijela: plastika, papir, smeće i ostalo. samouk sam i za mene to znači slijedeće:
plastika - sva plastika, od vrećica preko stiropora i onih stiropornih kutija za meso do čvrstih komada plastike tipa plastična zdjela
papir - sve što je papir, ukljućujući i tetrapak ambalažu no ne i plastificirani papir. Taj ide u plastiku
smeće - sve ostalo, prventveno organsko no i metali (poklopci od jogurta, konzerve) i sve što znam da se prirodno da razgraditi
ostalo - posebne male cjeline, tipa baterije, iskorišteno jestivo ulje, štedne žarulje i sl...

koliko znam, ja sam jedini od svih koje znam da razvrstava smeće pa makar i na ovako štura tri dijela...
U kvartu smo nekada imali reciklažne kontejnere i za plastiku i za baterije, no danas postoje samo za staklo (općenito staklo, nepiše podjela) i papir. Plastike više nema, no dovoljni sam mazohist da sam voljan skupiti poveću količinu svoje plastike i odnijeti ju jednm u recimo mjesec dana u reciklažno dvorište kod maršalke... I donesem ja tako vreću prepuno mog pojma "plastike" i izlazi lik iz ureda, neki mladi, jači, čovjek bi ga se prepao... i pita da što to je. Velim plastika. i on otvara vreću i krene me prati "kako je to sve skupa? ova plastika (čvrsta prozirna plastična ambalaža) neide skupa sa vrećicama! znaš kaj, ja ovo neću razvrstavati i ovo sve sad ide u smeće!". I lik odnese cijelu vreću nekamo, valjda u općenito "smeće" jer smo stajali do kontejnera sa najlonskim vrećicama
i priznajem - neznam razlikovati plastiku. znao bih razvrstavati plastične vrećice od čvrste plastike, ali još i stiropore, gnječene plastike koje liče na stiropore, čvrste plastike, plastične boce, crne najlonske vreće, diona vrećice... c mon, nema šanse jer nemam nit prostora nit uvjeta za razvrstavanje jedne vrste otpada u toliko "podvrsta", pogotovo jer nit mi je uz put nosit to svo smeće nit je na 90% tog smeća napisana njegova "kategorija" a za pogađanje nisam educiran, nit imam uopće prostora za držanje.

pa nek meni netko veli što da radim a i što bi ovaj što ladi jaja u reciklažnom trebao raditi?

ZloPrase
15.10.2009., 11:25
Svaki komad plastike bi morao imati trokutasti znak s brojkom u sebi koja pokazuje o kojoj je plastici riječ. Najčešće su PET, PE-HD, PE-LD, PVC, PS, PP itd. Sistem je dosta bijedan jer npr. bočice od jogurta su jedna plastika (oznaka na dnu) a omotane su folijom druge plastike (oznaka na stranici) plus imaju čep od treće plastike. Samo neke od njih su reciklabilne i prihvatit će ih u r.dvorištu.

Općenito je u EU dosta diskusija o tome treba li se plastika prikupljati i separirati/reciklirati - jer nije najpogodniji materijal za reciklažu - ili spaljivati za energetsku vrijednost.

bizon_9 mm
15.10.2009., 15:05
Svaki komad plastike bi morao imati trokutasti znak s brojkom u sebi koja pokazuje o kojoj je plastici riječ. Najčešće su PET, PE-HD, PE-LD, PVC, PS, PP itd. Sistem je dosta bijedan jer npr. bočice od jogurta su jedna plastika (oznaka na dnu) a omotane su folijom druge plastike (oznaka na stranici) plus imaju čep od treće plastike. Samo neke od njih su reciklabilne i prihvatit će ih u r.dvorištu.

Općenito je u EU dosta diskusija o tome treba li se plastika prikupljati i separirati/reciklirati - jer nije najpogodniji materijal za reciklažu - ili spaljivati za energetsku vrijednost.

ovakvu bočicu od jogurta koja je izrađena npr. od PET-a, folija kojom je omotana izrađena je od PP, a čep je od PE-HD nije problem reciklirati materijalno, što je u tome da se ta bočica usitni na sitne flake-ove u usitnjivaču s noževima tzv. ''šrederu''

na taj način se postiže da se različiti plastični materijali razdvoje

e sad imaš ''smjesu'' tih flake-ova od različite plastike, njih možeš razdvojiti
NIR, x-ray i IR sortirkama ili pak razdvajanjem na osnovu u gustoći materijala
pa tako dobiješ ''struje'' flakeova za svaki plastični materijal posebno koja svaka za sebe ide na recikliranje

šreder

http://img.directindustry.com/images_di/photo-g/four-shaft-shredder-br-plastic-wood-glass-paper-cardboard-rubber-18959.jpg

x-ray sortirka za usitnjenu plastiku

http://www.bestnv.com/images/news/Genius-opticalSorter.jpg

maksis
28.10.2009., 20:12
Meni nije jasno zašto nema kontejnera za žarulje,flu-cijevi,farbe,lakove,akumulatore....a Švicarci,Skandinavci čak recikliraju folije,omote od čokolade.

Pa čak ni Jakuševac neće skupljati farbe,lakove,....

Bozji_vjetar
30.10.2009., 10:30
mislim da folije ne recikliraju materijalno...spaljuju ih

KupiteKamasutru
31.10.2009., 19:40
Meni nije jasno zašto nema kontejnera za žarulje,flu-cijevi,farbe,lakove,akumulatore....a Švicarci,Skandinavci čak recikliraju folije,omote od čokolade.

Pa čak ni Jakuševac neće skupljati farbe,lakove,....

nema kontejnera jer bi neki kreten naletio pored njega i kroz otvor ubacio zapaljeni sibicu, upaljac, goruci papir... i uz sve te limenke, baterije i sl. dignuo u zrak pola kvarta

pa pise lijepo - zapaljivo, eksplozivno. nemoze se odlagat tek tako po kvartovima

a da nam fali neko konkretno skladiste, to stoji

samo smo mi seljacine. i tamo bi otislo 4 covjeka godisnje i odnijelo svoj otpad a ostatak nacije bi bacao Savu, Dravu, obicno smeće ili nahranio psa s time....

sto nadodati?

p555
01.11.2009., 19:06
a da nam fali neko konkretno skladiste, to stoji

samo smo mi seljacine. i tamo bi otislo 4 covjeka godisnje i odnijelo svoj otpad a ostatak nacije bi bacao Savu, Dravu, obicno smeće ili nahranio psa s time....

sto nadodati?

To je kod nas stvarno nevjerojatno, valjda da je ljudima reciklažno dvorište kraj kuće opet bi bacali sve u kućno smeće ili u šume i rijeke :rolleyes: Ja ne mogu vjerovati kada sam od jednih ljudi vidio da bacaju u smeće PET boce koje bi mogli vratiti za 50 lipa jer njih je eto sramota nositi ih u dućan :eek:

A jednom kada sam se vozio biciklom uz rijeku Pakru imao sam što vidjeti! Bilo je ljeto i vodostaj je bio dosta nizak pa se vidjelo sve što je na riječnom dnu - frižideri, televizori, plastične kante, usisavači, automobili, gume i leš krave u poluraspadnutom stanju :horor: Tada sam odlučio da više ne jedem riječnu ribu :o

lunny
04.11.2009., 05:52
Ljudi su stvarno nevjerojatni što se tiče bacanja otpada, u šumi se čak zna nači i vreča puna lišća koje je netko pograbljao iz dvorišta. Pa šta mu nije lakše bilo istresti u šumi pa vreču ponesti doma!?!

Herp
05.11.2009., 16:29
Fakat :bang:

pobosutljanin
05.11.2009., 21:20
Ja ne mogu vjerovati kada sam od jednih ljudi vidio da bacaju u smeće PET boce koje bi mogli vratiti za 50 lipa jer njih je eto sramota nositi ih u dućan :eek:

Ja sam jedan od tih. Nema veze sa nikakvom sramotom, jednostavno u mjesec dana jedva da skupim pet boca. Bolje da ih pokupi netko komu su potrebnije.

pobosutljanin
05.11.2009., 21:23
A jednom kada sam se vozio biciklom uz rijeku Pakru imao sam što vidjeti! Bilo je ljeto i vodostaj je bio dosta nizak pa se vidjelo sve što je na riječnom dnu - frižideri, televizori, plastične kante, usisavači, automobili, gume i leš krave u poluraspadnutom stanju

Da je bar Pakra jedina!
Svake godine plovim po Savi. Smeća više nego na Jakuševcu.

Ges
09.11.2009., 09:51
Ja sam jedan od tih. Nema veze sa nikakvom sramotom, jednostavno u mjesec dana jedva da skupim pet boca. Bolje da ih pokupi netko komu su potrebnije.
tako je! Treba poticati društvenu neprilagodljivost preko omogućavanja da takve društveno neprilagođene osobe preživljavaju u društvu kojem se ne žele prilagoditi preko samilosti društva kojem se ne žele prilagoditi
:flop:

prihvati odgovornost koju si preuzeo kupnjom te ambalaže i odnesi ju osobno na reciklažu a oni "kojima je potrebnije" bi si našli pravi posao da su im toliko potrebne financije

pobosutljanin
09.11.2009., 10:36
tako je! Treba poticati društvenu neprilagodljivost preko omogućavanja da takve društveno neprilagođene osobe preživljavaju u društvu kojem se ne žele prilagoditi preko samilosti društva kojem se ne žele prilagoditi
:flop:

Krivo si me shvatio (htio sam biti malo ironičan).
Nisam protiv selektiranja i recikliranja otpada, čak naprotiv. Samo što je količina otpada koju stvaram mala da bih vršio neko kućno selektiranje, a jedini kontejner u blizini mi je onaj standardni.

p555
09.11.2009., 11:19
Da li netko zna kada će početi sakupljanje ostale plastične ambalaže po kućama na razini cijele države? Mislim na ambalažu od šampona, deterdženata, omekšivača, ulja i dr. Znam da to zasad postoji samo u nekoliko gradova u HR.

Stvar je u tome da imam doma vreću PET ambalaže od omekšivača, šampona, gelova za tuširanje a više se to nema gdje odložiti jer otkad se ambalaža od pića vraća u dućane maknuli su žute spremnike za PET :rolleyes:

Imam skupljeno i nešto boca od HDPE, LDPE i PP plastike. Kud s tim isto ne znam :ne zna: Spremnici ne postoje i jednom prilikom sam to nosio u poduzeće koje se bavi skupljanjem ambalažnog otpada, međutim gledali su me ko da sam pao s Marsa i rekli "ajde ostavite to tamo negdje uz ostale flaše". Osjećao sam se nekako blesavo tako da mi više ne pada na pamet nositi ambalažu tamo :o

Nora Medica
09.11.2009., 12:39
Slažem se sa svima.. žao mi je bacati u obično smeće bočice od šampona, dezodoransa, omekšivača i još puno stvari.. više puta sam nosila na faks baterije i bacila ih u crveni spremnik.. ja se trudim baciti to u predviđen spremnik, a netko baca u občino smeće. jednom sam s tatom išla baciti stari papir u komunalac.. sramota.. kontejner je bio prepun, papir je stajao izvan kontejnera... i onda čemu nostiti papir, kad oni neznaju ni isprazniti kontejner... u susjednom gradu je bilo par akcija gdje su građani mogli donesti stari papir i time pomažu dječijem vrtiću i drugim raznim udrugama.. kod nas toga nema.. mi smo preškrti za sakupljanje ili prelijeni.. htjela bi razdvajati otpad ali badava kad nemam gdje to odložiti :flop::(

Ges
09.11.2009., 12:53
Samo što je količina otpada koju stvaram mala da bih vršio neko kućno selektiranje, a jedini kontejner u blizini mi je onaj standardni.
i moja je količina relativno mala... pa skupljam i mjecečno se ipak nakupi i onda to vozim do reciklažnog dvorišta. (i tamo doživim odjeb od zaposlenika da kako mu vozim mješoviti plastični otpad, ali to je druga priča)

smatram da jednako kako ta roba može radi nas prevaliti dugi put kako bi je mi mogli na kraju takvu kupiti, barem mi možemo biti toliko korektni da prevalimo relativno kratki put kako bi ju pravilno reciklirali. nitko nije toliko "zauzet" da to jednom u mjesec dana nemože obaviti...

crta
11.11.2009., 00:53
Ja imam 4-5 platnenih torbi, mama mi sašila u ludim bojama :D tako da u 90% slučaja izbjegnem plastične vrećice.
A za smeće imam neke koje kupim u roli super super su tanke i na svakoj piše ova vrećica nije stetna za okoliš (valjdd je tako).
Čitam kak brijete o problemu plastičnih vrećica a koristite uložke (koji su 80% najlon) klinci papmersice nose itd. :ne zna:

1. kojih 40-50 kn?! to si neke pozlaćene vidjela u dućanu??
2. imaš u bio shopovima 100% pamucne (dobro, ti jesu pinku skuplji al opet to nije 40-50 kn)... izbjegavam plastiku maksimalno!!
sto zbog alergija, sto zbog stetnosti!! al zalosno je sto vecinu ljudi to nije briga i beje fensi-smensi, najskuplje marke, a ono 90% plastika :eek:

inace, i tampone imas 100% pamucne, isto bio shopovi, a mislim se i u nekim ducanima nađe takvih, jako jeftino!

LudaPtica
11.11.2009., 09:15
inace, i tampone imas 100% pamucne, isto bio shopovi, a mislim se i u nekim ducanima nađe takvih, jako jeftino!

Oprosti ako se miješam u ženska posla, ali nemoj koristiti tampone.
Svako korištenje stvara nove rane (ranice), a sama funkcija tampona je - čep.
Pa se cijeli proces trulenja odvija unutar tijela.

Ulošci su od recikliranih materijala, i da, veći dio je plastika.
Ne znam da li je poznato - onaj srednji sloj, koji bi trebao upijati, se radi od - petroleja (nekih ostataka prilikom prerade nafte).

Nedavno sam upoznat s jednim apsolutno prirodnim proizvodom (ženskim higijenskim uloškom), pa sam se počeo malo interesirati oko tih stvari. Nisam još vidio te iz biodućana (ne znam ni da li mi to imamo tu u Rijeci).

Ali, naprosto je strašno kakva je trenutna ponuda na tržištu.
Uopće vas ne krivim što znate biti nervozne, ne, s takvim ulošcima nikako. :rolleyes:

S.F.
29.12.2009., 20:59

paradoks je sve to! Plastika se proizvodi od nafte, još nafte je potrebno za transport, preradu il proizvodnju...nafta, nafta, nafta koja nije niti naša, ne znamo točno niti kako je nastala, vjerojatno procesom fotosinteze prašuma...opet drveća, kisik, ugljik...i koji je zaključak??? Kako plemena koja nisu prihvatila našu civilizaciju nemaju problema s tim? Sve je to puno dublje. Ljudi, previše nas je...uništili smo sve što nam je bilo na putu da se razmnožimo ko paraziti...A što kad ponestane nafte??? Vode??? Energije??? hrane??? Krivi su to temelji... ali svjesnost (ono čim se bavimo) temelj je novog plemena

Catalyst Group
29.12.2009., 23:52
Pitanjce - u tijeku je generalno čišenje sobe i odlučio sam nametnuti totalno minimalistički stil. Rješavam se apsolutno svega osim najnužnijeg. Imam pet milijuna starih cd.ova i kutijica za iste, pa me zanima kuda to sve skupa mogu odfurati? Jel bi se to moglo ubaciti u kontenjere za PET ambalažu?

Hvala.

LudaPtica
30.12.2009., 02:38
Imam pet milijuna starih cd.ova i kutijica za iste

muzika ?

Catalyst Group
30.12.2009., 15:51
muzika ?

Ma sve i svašta... cd-r obični... kakve to veze ima jel je muzika ili nešt drugo? :D

LudaPtica
30.12.2009., 18:38
cd-r obični... kakve to veze ima jel je muzika ili nešt drugo? :D

dobio sam za bozic prijenosni cd player, tzv discman. nije cak ni mp3 :D
pa gledam, da li da recikliras to na drukciji nacin.

joora
21.03.2010., 19:33
Pozdrav svima,

zanima me koje se sve vrste plastike mogu reciklirati u HR?

Naime, vidim da znak kružna strelica sa ili bez natpisa "ambalaža za recikliranje" stoji na svemu i svačemu.
Također vidim na netu da postoje vrste plastike koje nije isplativo reciklirati (npr. one označene brojem 7), a da za druge ovisi od države do države mogućnost recikliranja.

Da li negdje postoji točna informacija koje se sve vrste plastike u HR odvojeno prikupljaju (osim PET) i koje se zapravo recikliraju, jer kako netko može označiti ambalažu vrstom plastike 7 i staviti znak ambalaža za recikliranje?!?!

Dent, A.
22.03.2010., 07:09
Ja ne znam sto se na kraju reciklira ili ne, ali u reciklaznom dvoristu mi jos nisu nista odbili. Jednostavno donesem svu plastiku koju imam a oni ce izdvojiti ono sto se eventualno ne moze reciklirati.

zacky
30.03.2010., 23:33
recikliranje je počelo prije kojih.. a kaj ja znam, godine i pol recimo okvirno. Smeće je podijeljeno na različite boje vreća u koje se stavlja. Kad budeš u McD zamoli hostese nek ti pokažu, imaš žute vreće za plastiku, plave za papir, sive za hranu i smeđe za sve ostalo. Jedino kaj se posebno sprema u kontejnere je ulje iz fiteza nakon što se profiltrira. McDonladsovo smeće ne odnosi Čistoća, mi imamo posebam ugovor s tvrtkom.. e sad me ubi kak se zove: Rol-bo ili tako nešto koja se brine za naše smeće;)

He Mek.
Znam jedan Mek,vjerovatno nije usamljen gdje se "reciklira" do večeri!
Zatim se miješa!To smeće odvozi čistoća,jer se ne dobijaju nikakve "pare"!

mery1978
15.11.2010., 20:29
Zna li netko nešto o recikliranju plastičnih čepova??
Da li netko otkupljuje?

dizaispu
18.11.2010., 15:14
Zna li netko nešto o recikliranju plastičnih čepova??
Da li netko otkupljuje?

Ja mislim da ne:ne zna:

Jedan dan je bila reportaža o Talijanima koji dolaze ljetovati u Istru i kod njih se otkupljuju čepovi:top:

beautifullcat
19.02.2011., 01:47
ajde nije sve tako crno u dalmaciji (bar sto znam za zadar, solin, kastele, biograd...) se pocela reciklirati sva plastika iz domacinstva.
ostavlja se u zutoj vrecici i odvozi se jednom tjedno.
u nekim mjestima u dalmaciji se reciklra posebno PET, posebno sva ostala plastika, staklo, papir (kantu za papir ima svako kucanstvo)
sve se moze kada se ima volje za to.

a kad vidim ovaj zagreb u sto se pretvorio smuci mi se. nista se ne reciklira, recikliralo se vise prije 10 godina nego sad.

Bare23
27.03.2011., 23:11
Pozdrav, jel netko zna kome se moram obratiti za nabavku javnog kontejnera za limenu i plastičnu ambalažu i postavljanje u kvartu?

nike127
28.03.2011., 14:39
Pozdrav....

jel netko zna neku firmu u Zagrebu koja se bavi zbrinjavanjem i recikliranjem uredskog papira?

npr. dobis katonske kutije u koje bacas potrošeni uredski papir i kad se kutije napune, nazoveš ekipu da dođe po nju.

nešto ovog tipa..... http://www.lerotic.de/tl/papir/

....ili još bolje dal netko zna neku osnovnu ili srednju školu u Zagrebu koja se tima bavi, pa da novci od te reciklaže idu školi.

tnx

BBBOg
27.04.2011., 15:35
Jel može netko tko zna o čemu priča suvislo napisati što u ovome trenu na području Zagreba mogu s konkretnim vrstama otpada.

Primaju li ili ne na kraju u reciklažnim dvorištima ostale vrste plastike osim PETa?

Žarulje? "Klasične" i Štedne, kamo s njima?

Što s čepovima i njihovim prstenima?

Kamo s organskim otpadom?

http://www.cistoca.hr/default.aspx?id=203 - Nadam se da ovo neće ostati samo na pilot projektu.

kurosava
27.04.2011., 15:48
Pozdrav....

jel netko zna neku firmu u Zagrebu koja se bavi zbrinjavanjem i recikliranjem uredskog papira?

npr. dobis katonske kutije u koje bacas potrošeni uredski papir i kad se kutije napune, nazoveš ekipu da dođe po nju.

....ili još bolje dal netko zna neku osnovnu ili srednju školu u Zagrebu koja se tima bavi, pa da novci od te reciklaže idu školi.

tnx
škole ponekad organiziziraju skupljanje papira ,a ti lijepo kad se nakupiš papira u uredu slozene u kutije ili sveznjeve ih odvezi u pan na zitnjaku i prodaj tamo spremi si lovu u džep ,cifra moze biti do par sto kuna ako imas puno papira.

kurosava
27.04.2011., 15:56
Jel može netko tko zna o čemu priča suvislo napisati što u ovome trenu na području Zagreba mogu s konkretnim vrstama otpada.

Primaju li ili ne na kraju u reciklažnim dvorištima ostale vrste plastike osim PETa?

Žarulje? "Klasične" i Štedne, kamo s njima?

Što s čepovima i njihovim prstenima?

Kamo s organskim otpadom?

http://www.cistoca.hr/default.aspx?id=203 - Nadam se da ovo neće ostati samo na pilot projektu.

sve to strpas u crnu vreću i baciš u obično smeće.čepove ostavi na flasi ,ne inzistira se previše da bubdu skinuti osim ako lik sto radi nije zajeban pa neda s čepovima,čep mozes npr probušiti i posluzi ti kao privjesak za ključeve ili ih nanizes na spagu kao ljetnu zavjesu ,ili imas hobi skupljanja čepova ili mozes vjezbati da bacas čepove rotirajući ih s dva prsta i odes na super talent.ili ih zalijepis na stand by lampice na uređajima ako te smeta svjetlo ,ili ga staviš umjesto kotačića na radio za trazenje stanica .ili ga staviš na autić umjesto kotača,imaju čepovi raznu namjenu.ili ih das djevojci da pokrije njima bradavice ako se sunča u toplessu.mozes čepovima okititi bor...daj masti na volju.

bamu
27.04.2011., 23:14
sve to strpas u crnu vreću i baciš u obično smeće.čepove ostavi na flasi ,ne inzistira se previše da bubdu skinuti osim ako lik sto radi nije zajeban pa neda s čepovima,čep mozes npr probušiti i posluzi ti kao privjesak za ključeve ili ih nanizes na spagu kao ljetnu zavjesu ,ili imas hobi skupljanja čepova ili mozes vjezbati da bacas čepove rotirajući ih s dva prsta i odes na super talent.ili ih zalijepis na stand by lampice na uređajima ako te smeta svjetlo ,ili ga staviš umjesto kotačića na radio za trazenje stanica .ili ga staviš na autić umjesto kotača,imaju čepovi raznu namjenu.ili ih das djevojci da pokrije njima bradavice ako se sunča u toplessu.mozes čepovima okititi bor...daj masti na volju.

hahahhahahaha

nego, čuo sam da će povratna naknada za plastične/staklene boce i limenke biti 20 lipa. jel to istina? i kad će to biti?

kurosava
28.04.2011., 08:56
hahahhahahaha

nego, čuo sam da će povratna naknada za plastične/staklene boce i limenke biti 20 lipa. jel to istina? i kad će to biti?

odakle da to znam.

BBBOg
28.04.2011., 11:05

Kao što rekoh, molio bih nekoga tko može suvislo sloižit dvije - tri rečenice teksta na zadanu temu.

lupac
15.05.2011., 18:05
Neki dan sam gledao kako su na nekom otoku u nekoj OŠ sakupili 450 000 čepova i da će te čepove vjerovatno voziti u Italiju gdje ih otkupljuju po cijeni od 40c po komadu.
Jeli to još netko gledao i ima li istine u tome da ih Talijani otkupljuju po tim cijenama?

malena79
20.05.2011., 14:07
Da li netko zna da li se plastične vrećice mogu predati negdje/nekome tko će ih zbrinuti na propisani način? DM je nedavno imao sličnu akciju, ali sam prekasno vidjela.

heybaby
20.05.2011., 21:09
Da li netko zna da li se plastične vrećice mogu predati negdje/nekome tko će ih zbrinuti na propisani način? DM je nedavno imao sličnu akciju, ali sam prekasno vidjela.

još uvijek možeš predati, dobiš ili platnenu (ako ih još imaju) ili 15 bodova na dm karticu

heybaby
20.05.2011., 21:11
Neki dan sam gledao kako su na nekom otoku u nekoj OŠ sakupili 450 000 čepova i da će te čepove vjerovatno voziti u Italiju gdje ih otkupljuju po cijeni od 40c po komadu.
Jeli to još netko gledao i ima li istine u tome da ih Talijani otkupljuju po tim cijenama?

da prodaje se i novac se donira raznim udrugama
http://www.uoll.hr/sustav/modules/news/index.php?storytopic=6
mislm da je kuna i pol za kilu čepova tako nešto

heybaby
20.05.2011., 21:16
Pozdrav....

tnx

na mom faxu ima tih kutija, javim ti u utorak ime tvrtke:top:
a škole cca jednom, dvaput godišnje skupljaju stari papir,, većinom osnovne

malena79
21.05.2011., 18:49
još uvijek možeš predati, dobiš ili platnenu (ako ih još imaju) ili 15 bodova na dm karticu

Bila sam ih zvala jučer, konkretno DM u Antunoviću u Zagrebu i rekli su mi da je akcija gotova.

heybaby
22.05.2011., 10:58
Bila sam ih zvala jučer, konkretno DM u Antunoviću u Zagrebu i rekli su mi da je akcija gotova.

a jbg :ne zna: kratko je trajala ta akcija :(

Aualida
07.09.2011., 16:03
Imam bateriju iz UPSa i ne znam gdje sa njom. Gledam stranicu Čistoće, tamo kaže da se može odnijeti tamo gdje se takvi uređaju prodaju i kao oni će to zbrinuti.

Međutim, mene ne zanima oprati ću si ruke i bmk moment, zanima me da se to stvarno zbrine kako treba a ne da prodavač to baci u smeće čim se okrenem.

Dakle, pitanje je, UPSova baterija, Split, gdje s time?

zacky
08.09.2011., 23:46
Rasturi je i metal prodaj sam!

zbunjenixx
17.09.2011., 00:30
Imam bateriju iz UPSa i ne znam gdje sa njom. Gledam stranicu Čistoće, tamo kaže da se može odnijeti tamo gdje se takvi uređaju prodaju i kao oni će to zbrinuti.

Međutim, mene ne zanima oprati ću si ruke i bmk moment, zanima me da se to stvarno zbrine kako treba a ne da prodavač to baci u smeće čim se okrenem.

Dakle, pitanje je, UPSova baterija, Split, gdje s time?

koliko je velika ta baterija? ja sam dvije natprosječne baterije "uvalio" u kartonsku kutiju za baterije na izlazu iz Vrutka. znaš valjda di je Vrutak u Zg

edit, tek sad kužim da je split

bjdarko
18.09.2011., 22:33
A kako se reciklira plastika? I gde toga ima?

winnie
18.10.2011., 10:25
I ja imam pitanje u vezi plastičnih vrećica. Do sad je kontejner za odlaganje plastičnih vrećica bio na Zenti (Split), a sad ga tamo nema. Sad ne znam kamo da nosim svoje nepotrebne vrećice a imam ih sve više.
Znate li gdje je taj spremnik u Splitu i da li se mogu plastične vrećice odlagati u žute spremnike za nepovratnu plastičnu ambalažu?

bisi
14.03.2012., 12:27
Bok svima,
pripremam završni rad, a tema je reciklaža stakla.Zanima me sam proces recikalaže stakla te sve stvari vezane uz to, kao što su podaci o količini reciliranog stakla,vrste stakla i slično.
Dobro bi mi dosla i neka literatura o ovoj temi (može link ili ime knjige u knjižnici).Do sada sam našao neke stvari ali večinom su to samo opčenite stvari.

Unaprijed hvala!

ksenija_2
14.03.2012., 13:58
Bok svima,
pripremam završni rad, a tema je reciklaža stakla.Zanima me sam proces recikalaže stakla te sve stvari vezane uz to, kao što su podaci o količini reciliranog stakla,vrste stakla i slično.
Dobro bi mi dosla i neka literatura o ovoj temi (može link ili ime knjige u knjižnici).Do sada sam našao neke stvari ali večinom su to samo opčenite stvari.

Unaprijed hvala!

Ne znam o temi, ali možda ti može pomoći i da pitaš knjižničare: http://www.knjiznica.hr/pitajte-knjiznicare/

Skylights
23.08.2012., 12:47
Problemi s otpadom su danas aktualni u Zagrebu s obzirom da su stanovnici Jakuševca blokirali ulaz na odlagalište.

Fakat nije u redu problem našeg današnjeg otpada ostavljati vlastitoj djeci. To znači da odlaganje nije rješenje.

Ostaju dva rješenja: spaljivanje i reciklaža.

Idealno rješenje - Star Trek:
Spaljivanje se mnogim manje upućenima čini kao jedino pravo rješenje po uzoru na StarTrek. Ubaciš smeće u dezintegrator i on ga dezintegrira i dobivene subatomske čestice koristi za generiranje novih proizvoda - hrane i tehničke robe. Onako kako su to riješili u StarTreku čini se kao idealno rješenje.

Današnja stvarnost je drukčija. Spalionice ne rješavaju problem.
Spalionice djeluju po principu da od 100 tona ulaznog otpada 70 tona (70%) izbace u atmosferu u obliku raznih plinova i prašine, a 30 tona (30%) ostavljaju u pepelu-šljaci, i tako svu količinu otpada samo protresu na šire područje u okolici odlagališta.
Problem je što se u postupku izgaranja stvaraju novi kemijski proizvodi od kojih su mnogi štetni, a uz prisustvo klora (najviše iz PVC materijala) stvara se dioksin - bojni otrov - jedna od najotrovnijih poznatih tvari. Tu su i razni kancerogeni ugljikovodici, nitro oksidi, oksidi metala, i mnogo prašine. Veliki dio te prašine su vrlo sitne čestice koje lebde u zraku i ulaze u pluća onih koji udišu takav zrak i tamo stvaraju zdravstvene probleme, zajedno s plinovitim kemijskim proizvodima.
U pepelu spalionice, koji čini 30% prvobitne mase otpada, ima više otrovnih i štetnih tvari nego što ih je bilo na ulazu u spalionicu, i taj se otpad tretira kao opasni otpad, a radi se o 30 posto prvobitne količine, što je još uvijek mnogo. Nije baš sretno rješenje ni 70% preostalog otpada preseliti u atmosferu u obliku plinova i prašine.

Otpad je na jednoj strani velika smetnja, a na drugoj sirovina. S obzirom da odlaganje smeća i ostavljanje tog problema našoj djeci nije rješenje, i s obzirom da spalionice stvaraju više velikih novih problema, a svejedno ostavljaju 30% pepela i šalju vrlo mnogo prašine i štetnih plinova u zrak - te dvije opcije treba odbaciti kao neprihvatljive. Ostaje reciklaža

RECIKLAŽA
Reciklaža ima nekoliko prednosti:
Ne šalje štetne plinove i prašinu u atmosferu i ne stvara nove štetne tvari u procesu
Ne ostavlja pepeo prepun štetnih tvari
Problem otpada rješava sada pa ga ne ostavljamo svojoj djeci
Iz otpada se izvlače sve korisne tvari koje tako stalno cirkuliraju u sustavu i ne gube se.

Dakle s prvim dvjema temama, odlaganje i spaljivanje, se ovdje ne želim baviti. Cilj je na ovom mjestu prikupiti podatke i linkove s najboljim rješenjima na svijetu u području recikliranja.
Recikliranje nije samo pitanje središnje lokacije za zbrinjavanje otpada u gradu, nego i organizacije sortiranja prije dolaska kamiona, organizacije prikupljanja, i reciklaže na mjestu gdje se neke posebne vrste otpada proizvode u većim količinama. Također to je pitanje i regulacije nekih proizvoda koji generiraju značajne količine otpada u smislu da budu proizvedeni od materijala koji se lako zbrinjavaju i nekih drugih tehničkih rješenja.

Po sjećanju čini mi se da se danas već koriste rješenja koja rješavaju 80 posto komunalnog otpada. Očekujem da netko priskoči u pomoć s dodatnim informacijama i linkovima. Kako o općim, tako i o specifičnim rješenjima.

mau123
23.08.2012., 12:57
Ja sam čuo za proces dezintegracije otpada pretvaranjem u plazmu i onda destiliranjem odvajanjem različitih tvari koje se nalaze u plazmi destilacijom.

split1995
15.09.2012., 15:48
Dobar dan. Ja sam dobio pomalo čudan domaći rad. trebam istražiti kuda idu papiri skupljeni tj. u vlasništvu Pan Split tvornice papira. Jeli je ona konkurencija čistoći? Ja idem u drugi razred srednje ekonomske škole. Molim vas bilo koju informaciju, a najvažniji su mi, adresa , web i e-mail. Puno hvala unaprijed

William Morgan
09.10.2012., 12:50
Gdje se u Zagrebu i okolici može ostaviti računalni otpad iz kojeg je izvađeno ono kaj vrijedi tipa bakar i aluminij? To nitko neće jer u pitanju nisu npr. cijeli nego raskopani monitori. Čak ni reciklažna dvorišta to ne uzimaju jer firme koje od njih uzimaju otpat ne žele to, a ne smijem baciti u obični otpad. A nije mi neka igra tražit po Zagrebu i okolici kontejnere s glomaznim otpadom.

tinar
23.03.2013., 20:59
Jel zna tko jel Pan papir još postavlja (i skuplja) one kutije za stari papir po uredima i kućama? Mi smo to nekad imali na poslu, onda je išla glasina da je Pan propao... sad vidim da na webu još uvijek postoje no ne vidim da nude više te kutije. Jel ih netko još koristi?

varenika_os
08.11.2013., 23:14
Da ne otvaram novu temu zbog samo jednog pitanja.
Imam bočicu jednog aftershave koji mi se ne sviđa i htio bi se toga riješiti.
Bočica je puna i aftershave je na bazi alkohola.
Gdje,kamo s tim?

koka36
08.11.2013., 23:43
Da ne otvaram novu temu zbog samo jednog pitanja.
Imam bočicu jednog aftershave koji mi se ne sviđa i htio bi se toga riješiti.
Bočica je puna i aftershave je na bazi alkohola.
Gdje,kamo s tim?

pa alkohol nije štetan tako da ga možeš proliti kam hočeš

varenika_os
08.11.2013., 23:51
ma da?
aj dobro onda
hvala ti na odgovoru :top:

pobosutljanin
09.11.2013., 10:13
A da pokloniš nekom?

Bljedolik
13.12.2013., 11:34
Ja osobno recikliram,odnosno odlažem novine,staklo,plastiku(bez etikete)i baterije u za to predviđene kontejnere.

Svako malo kada se nakupi odnesem do kontejnera.Netko me pita zašto ne prodaješ papir,ali nije mi to još sila.

Bitno mi je da odlažem,da razvrstavam otpad.
Nadam se da činite isto..

menni
20.12.2013., 15:58
pitam se čemu recikliranje kad ionako to sve završi na istom odlagalištu otpada, balira se i gnjili?!
možda je u zg malo bolja situacija, ali koliko sam upoznata s time u drugim gradovima postoje odvojene kante za odvojeno prikupljanje otpada i onda dođe kamionus vulgaris komunalis, potrpa sve u sebe omnomnomnomnom i fino nakon toga odloži sve skupa na smetlište.
svaka čast izuzecima, ali njih u ovom postu stavimo ipak sa strane.. mislim da preko 80% smetišta i komunalaca (ne mislim na stričeka kaj vozi kamion niti na onog koji skuplja kante, već na odgovorne osobe u komunalcima i državnoj upravi) - zapravo samo magli oči.
mirela je bila na dobrom putu, nažalost, taj isti put je već očito bio zauzet nekim drugim interesima pa je ona tamo bila lijevo smetalo. :kava:
ispravite me, pliz. htjela bi da sam u krivu.

pic
23.01.2014., 00:30
što se dogodi ako u kontenjeru recimo za papir završi neka plastična ambalaža?

miki1988
23.01.2014., 00:33
što se dogodi ako u kontenjeru recimo za papir završi neka plastična ambalaža?
Ako se slučajno dogodili, to se u sortirnici razvrsta i ukloni, u nekim reciklažnim postrojenjima postoji nekoliko faza za uklanjanje svega ono što nije plastika. Samo nekako ne vjerujem da bi ljudi baš u kontejner za papir bacili plastiku. :)

pic
23.01.2014., 10:24
pitam jer... meni se dogodilo :brukica:
žurilo mi se a išal sam bacit neki plastični spremnik, hitim ga u kontenjer a kasnije na povratku skužim da sam bacil u krivog..

miki1988
24.01.2014., 01:19
pitam jer... meni se dogodilo :brukica:
žurilo mi se a išal sam bacit neki plastični spremnik, hitim ga u kontenjer a kasnije na povratku skužim da sam bacil u krivog..
A jbg, dogodi se :zubo:
No nemaš brige, meni je znalo ostati folije u kartonima od pizze, pa se ne brinem toliko, u sortirnici barem nekog posla imaju oko toga. :zubo;