PDA

View Full Version : Cijena uvođenja elektroinstalacija

stranice : [1] 2

Šubidubi
02.11.2004., 09:39
Pozdrav, zanima me koliko bi priblizno mogla biti cijena uvođenja elektr. instalacija u stan (trosobni).
Zgrada je stara 25 godina pa pretpostavljam da ima i betonskih zidova.
Stvar je u tome sto stan ima vec postojecu el. instalaciju, a ja bih samo dodao nove uticnice (ukupno 25 komada) i zamijenio plocu sa osiguracima i dodao FID sklopku.
Znaci, ako u boravku imam uticnicu na zidu, ja bih dodao jos jednu 3 metra udaljenu od postojece.
Hvala na odgovorima

Bankei
02.11.2004., 13:43
Ja sam promijenio elektroinstalaciju u dvosobnom stanu. Znači majstor je potpuno odstranio staru instalaciju, prema mojim željama uštemao i razvukao novu instalaciju, stavio novu razvodnu ploču i osigurače, FID sklopku i posebno puno osjetljiviju kupaonsku FID sklopku. Također je razvukao i telefon u sve sobe i montirao utičnice i prekidače. Materijal kompletno njegov (osim utičnica i prekidača). Cijena je bila 7500 kuna. Ukupno sam uveo nekakvih 50-tak potrošnih mjesta. Ovo je inače za stan u Rijeci, u ZG bi cijena morala biti nešto niža.

Šubidubi
04.11.2004., 07:34
Hvala na odgovoru. Sada mi je kompic javio da je za trosobni stan platio komplet novu instalaciju oko 11 500 kn.

moja-kucica
04.11.2004., 08:13
mislim da ga je taj malo pretjero...ja za cijleu kucu od 150m2 i 112 potrosackih mjesta placam 7000 kuna, s tim da imam ponudu i na 6000 al ovaj mi djeluje nekako strucnije...dobro, tu vjerovatno ima prvo stemanje za vadjenje starih instalacija al opet mislim da je malkac previse...

Bankei
04.11.2004., 09:21
moja-kucica kaže:
mislim da ga je taj malo pretjero...ja za cijleu kucu od 150m2 i 112 potrosackih mjesta placam 7000 kuna, s tim da imam ponudu i na 6000 al ovaj mi djeluje nekako strucnije...dobro, tu vjerovatno ima prvo stemanje za vadjenje starih instalacija al opet mislim da je malkac previse...

Ako je s njihovim žicama, sklopkama, razvodnom i osiguračima, onda je jaako povoljno :s

moja-kucica
04.11.2004., 09:30
sa apsolutno svim...osiguracima, bakrenim uzem za uzemljenjem..da skratim, sa svim sta nije poso elektre nego moj....
jedan me trazio 12000, ovaj 7000. dva su mi rekli da za 7000 ne bi delali ni u ludilu a kao lova im treba. ja si onda mislim da su malkac ljeni. pa materijal kosta oko 4000 kuna. znaci za 3 dana posla (kak ovaj kaze da ima) je njemu malo 3000 kuna. pa nek mi se javi neko ovdje ko moze zaradit 3000 kuna na visoko kvalificiranom poslu za 3 ili nek je 4 dana...

moja-kucica
04.11.2004., 09:32
odnosno da ne bi bilo zabune, tu nisu ubrojani prekidaci ili sl. to je samo poso pripremljen za zbukanje. ovo poslje nije u to ubrojeno....

Bankei
04.11.2004., 09:45
moja-kucica kaže:
sznaci za 3 dana posla (kak ovaj kaze da ima) je njemu malo 3000 kuna. pa nek mi se javi neko ovdje ko moze zaradit 3000 kuna na visoko kvalificiranom poslu za 3 ili nek je 4 dana...

taj tvoj je neki žestok, moj je sve skupa radio 5-6 dana, jedan dan mu je trebao samo da montira sve utičnice, prekidače itd. doduše radio je ljetos na 35 celzija..

moja-kucica
04.11.2004., 09:54
ha, reko covjek ak bas zapne da je gotovo za 3 dana, al se nema potrebe zurit pa ce vjerovatno bit 4 al od 5 sigurno manje....
dosta se ti majstori razlikuju. jedan mi je za vodu reko da ispod 7 dana ne moze a drugi napravio za 2.....

hajdi
03.03.2005., 07:34
Ehm, možda će pitanje zvučat bedasto, al zaista nemam neke predodžbe o tom poslu, a zanima me ako se radi samo o izmjeni instalacija (žica) te postavljanju nove razvodne ploče i tih novih osigurača - dakle bez novih utičnica, premještanja starih... - koliko bi to koštalo i (još važnije) jel ima i tu puno bušenja i sl.??
:w

chani
03.03.2005., 09:13
vjeruj mi ima, jos ak je neki lijevi majstor, totalno ti razvali zidove, pa poslije zbukaj do nemilosti, ravnaj s betonfixom i teranilom, ajme kad se sjetim, crvene prasine od cigle posvuda, jos ak imas knauf u blizini sve ti popuca od vibracija,
pitaj ga s kojim alatom radi, ako ima onu profi slicericu onda dolazi u obzir, ta slicerica "zreze" zid tocno na dubinu i sirinu u koju ulazi onaj plasticni drek s zicama

mislim da samo prebrejkaju stare instalacije (ostave ih u zidu "deaktivirane"), i izvlace nove te onda za njih rostaju rupe

korisnik
03.03.2005., 11:35
vidim da ste u toku sa unutarnjim radovima. Pa kako ce mi to uskoro trebat mozete li mi rec koliko bi me to moglo kostat. Kuca 150 m2, ozbukana. Treba dakle struja, grijanje, plocice, parket, kuhinja, kupaonice. Cisto okvirno da znam. Tko je nesto od toga radio neka napise koliko ga je kostalo u njegovom slucaju pa cu ja imat okvirni uvid koliko bi mene moglo kostat.

chani
03.03.2005., 15:57
od 150 m2 sigurno imas cca 110 m2 parketa * 70 kn -postava,brusenje,lakiranje
(bez materijala)

150 m2 kuce = cca 450-500 m2 malarije
(impregniranje,gletanje,farbanje u 2 sloja) * 22 kn s materijalom
mislim da bi ti to decki sredili za 10-12 popodneva (bubnula sam vise dana,ali kad ih lova motivira mozda i 8-9 ukoliko rade nedjeljom)
meni su dvosobni stan cca 160 m2 malarije napravili u 4 popodneva, s tim da su micali namjestaj i mucili se

plocice - postava ide 12-15 DM
(ta cijena mi ostala u sjecanju kad sam radila tu adaptaciju)

hm, grijanje + voda (instalacije) za 40 kvadrata kod frendice ispalo oko
18 000-19000 kn s materijalom (radijatori, bojler,sanitarije)
imam broj od majstora(sve legalno, s racunom) ako hoces posaljem ti na pm,
decko je super i brz, bio je gotov za 4 dana s svime (kupaona,kuhinja,cijevi plus radijatori u dvije sobe)

strujiĆa stvarno ti ne znam ni jednog ok, osim jednog Marinka,ali on je poskup, vise radi po zgradama i stalno je u poslu pa se moras naruciti i po dva mjeseca nekad

ljuban
03.03.2005., 18:44
Struja oko 3500 kuna za 65 kvadrata , zamjena postojeće instalacije ! Žice , osigurači, razvodne kutije i rad njegovi šalteri i štekeri moji . Dečko je radio u fušu inače radi u Francku .

hajdi
04.03.2005., 07:01
ljuban kaže:
Struja oko 3500 kuna za 65 kvadrata , zamjena postojeće instalacije ! Žice , osigurači, razvodne kutije i rad njegovi šalteri i štekeri moji . Dečko je radio u fušu inače radi u Francku .

Ej ljubane, daj reci koliko ti je dana (popodneva) radio i jel ti puno raskopao/bušio po stanu...

ljuban
04.03.2005., 11:49
hajdi kaže:
Ej ljubane, daj reci koliko ti je dana (popodneva) radio i jel ti puno raskopao/bušio po stanu...

1 cijeli dan i dva popodneva , je razbio je dosta ali žbuka je bila loša. Kuća građena 69 .

law_os
21.07.2010., 21:35
Evo da oživim ovaj post.

Naime, kuća se polako gradi, a trebam sada izabrati električara koji će kvalitetno odraditi posao el. instalacija. Dobio sam danas dvije ponude, za grube radove, za cijelu kuću od 190 m2 korisne površine. Jedan traži 14 000 kn/bez pdv-a, a drugi čak 25 000 kn/bez pdv-a za isti posao. Mislim da je to pretjerano skupo, a ako netko misli da nije neka kaže zašto nije. Ovaj skuplji mi kaže da ugrađuje kvalitetniju opremu, neki "schneider". Jel tko ćuo za tu marku kablova, osigurača ili šta je to već...Prilično sam laik u cijeloj priči, no želim da radovi budu uredno i kvalitetno odrađeni sa kvalitetnim materijalima. Ako ima itko na forumu tko se kuži u te stvari molio bih da me prosvjetli kako glede "razreda i klasa" materijala po proizvođačima tako i nekim realnim cijenama za moju kvadraturu. :ne zna:

m111
21.07.2010., 22:27
to ti se ne racuna po kvadraturi kuce..

brgi
22.07.2010., 13:14
Ja bi se također pridružio ovom pitanju obzirom da gradnja kuće ide kraju, a sve što znam o el. instalacijama je isključiti i uključiti sklopku. Dobro bi došle bilo kakve smjernice na što obratiti pažnju prilikom odabira električara, odabira materijala za ugradnju, načina obračuna posla kao i svih ostalih mogućih situacija vezanih za postavljanje elektroinstalacija. Hvala.

m111
22.07.2010., 16:34
moj ti je savjet da uzmes vise ponuda pa da sam odvazes..ne uzimaj salabajzere ali isto ti je moj savjet da se cuvas i onih razvikanih..mislim da sam ti ovim sve rekao..

MasterJohn
22.07.2010., 21:03
[QUOTE=law_os;27927294]Evo da oživim ovaj post.

Ovaj skuplji mi kaže da ugrađuje kvalitetniju opremu, neki "schneider". Jel tko ćuo za tu marku kablova, osigurača ili šta je to već...Prilično sam laik u cijeloj priči, no želim da radovi budu uredno i kvalitetno odrađeni sa kvalitetnim materijalima.

Schneider ti je skroz OK,za razliku od kineskih proizvođača.Ali na kraju krajeva vjerovatno i Schneider ima pogon u Kini.

m111
22.07.2010., 22:45
a bilo schneider ili koji drugi program,nebi smjela ukupna cijena varirati po 11000 kn gore,dole,tako da mi se cini da te ovaj hoce dignut..

Mazarin
23.07.2010., 12:30
teško je bilo kaj reči ovako bez uvida u ponude.
No kvadratura kuče mi sasvim dovoljno govori da ova ponuda od 11 kila kuna nije realna.
Odnosno namjerno su izostavljene neke stvari, da bi se po principu jeftinoće upalo u posao, a onda slijedi "berba"
Možda se varam ali sumnjam......

law_os
24.07.2010., 18:53
Evo dogovorio sam sve radove osim fine montaže: 15 000 bez pdv-a. Još ostaje fina montaža. Marka opreme: Legrand.

sfar
25.07.2010., 09:41
legrand sasvim ok ,i ono šta treba posebno paziti da li će ti kutije za prekidače ili štekere gdje ih dođe dva ili tri spajati zajedno ili će ih razdvojiti pa kad poslije postavlja štekere i prekidače ima razlike i nisu jednoliko razmaknuti.
hoću reć da postoje okviri koji spajaju dva ili više štekera ili prekidača i onda to ljepše izgleda nego da je pojedinačno.

kavasaki
26.07.2010., 07:10
Totalno svi imate krivu predođbu o naplati elektroinstalacije, sama kvadratura kuće nema veze koliko će koštati struja nego koliko investitor želi izvoda izvod=( 1 rasvjestno mjesto ili priključno mjesto ) pa ti u kući od 250 m2 stavi 5 izvoda ili 155 izvoda naplata je po izvodu.
Što se tiće cijene izvoda zavisi ko je radi u prosjeku fušeri naplačuju od 60-80 kn po izvodu (barem koliko sam upoznat nisam fušer, što se tiće firmi cijene su različite uglavnom se kreće izvod oko 125 kn po izvodu, naravno to su cijene sa materijalom bez priključnica i prekidača i bez PDV
razvodna ploća sa 10-15 osigurača i 2 fid sklopke cca 1800 kn
eto sad sami izraćunate koliko bi kuća,stan koštala,
koliko izvoda x cijena izvoda + ormar = ukupna cijena struje

Mazarin
26.07.2010., 12:38
Totalno svi imate krivu predođbu o naplati elektroinstalacije, sama kvadratura kuće nema veze koliko

okvirno ima i te kakve veze.
cijena od 11 000 kuna je nerealna.
Osim ako stvarno nije jedna prostorija jedna žarulja, plus jedna priključnica.
No trebali bi znati da ne živimo u 19 stoljeću više.
I ova cijena od 15 000 kuna krije neke zamke, kao što su stavke koje nisu dogovorene.
Onaj od 25 000 je bar bio pošten pa rekao to je to.....

law_os
26.07.2010., 12:57
Krivo čitate tekst. Najniža ponuda je bila 14 000 bez pdva, a najviša 25 000 bez pdva. Dakle 11 000 je razlika, a ne ponuda! :D

Mazarin
26.07.2010., 14:34
je krivo čitam tekst...
iznos je bio 14 000 kuna...
ok. moja greška...
ali ipak kad bude gotovo reci koliko si platio, ak može....

sfar
26.07.2010., 15:24
Cijenu je jako teško definirati napamet jer neznaš što te čeka ... tako naprimjer ti meni kažeš imam garažu u koju trebam 6 rasvjetnih mjesta i ja ti kažem cijenu koja se odnosi na normalne prilike ( cigla, blokovi, ) i onda se mi dogovorimo i ja dođem a ono cijeli podrum u betonu . Normalno ti kažeš majstore sve pod žbuku u cijevima i ja sam j. ježa. Najbolje je posao pogledati i onda na temelju toga staviti cijenu.
Inače rasvjetno mjesto je : šuko šteker , prekidač , izvod za : npr. bojler , napu,i razne jednofazne prilključke koji su fiksni, trofazni je dva rasvjetna tijela , a ploča sa osiguračima se računa od 5 rasvjetnih tijela na dalje zavisi koliko ima osigurača ( do 20 osigurača je 5 rasvjetnih tijela).Rasvjetno tijelo oviosi o terenu ( nije isto raditi 20 km od kuče ili 150 km od kuće ) no u prosjeku samo ruke od 13€ do 20€. govorim o nekim normalnim i ne ekstremnim uvjetima . Normalno može i jeftinije za to se treba obratiti drinkerima koji će i za pivu napraviti instalaciju, bez ikakve odgovornosti.Sve što je ok i u skladu sa pravilima struke ima svoju cijenu i vrijedi.

kavasaki
26.07.2010., 19:48
I ova cijena od 15 000 kuna krije neke zamke, kao što su stavke koje nisu dogovorene.

opet ponavljam kvadratura kuće/stana ama baš nikakve nema veze sa cijenom
radova, nedavno izvodio kuću od 300 m2 iznos 60.000,00 kn, a godinu prije stan od 140 m2 za iznos od 75.000,00 kn tako da sve ovisi do investitora i njegovih želja, tako da govoriti da je 11.000,00 kn nerealno a ne vidjeti šta je čovjek ponudio je bezpredmetno i pitanje je dali mu to nude fušeri ili firme

m111
27.07.2010., 07:21
radova, nedavno izvodio kuću od 300 m2 iznos 60.000,00 kn, a godinu prije stan od 140 m2 za iznos od 75.000,00 kn tako da sve ovisi do investitora i njegovih želja, tako da govoriti da je 11.000,00 kn nerealno a ne vidjeti šta je čovjek ponudio je bezpredmetno i pitanje je dali mu to nude fušeri ili firme

molim te reci mi koliko izlaza je tu bilo..u tih 75.000 kn..koji program si ugrađivao itd..

glupko
27.07.2010., 11:34
to ti se ne racuna po kvadraturi kuce..

teško je bilo kaj reči ovako bez uvida u ponude.
No kvadratura kuče mi sasvim dovoljno govori da ova ponuda od 11 kila kuna nije realna.
Odnosno namjerno su izostavljene neke stvari, da bi se po principu jeftinoće upalo u posao, a onda slijedi "berba"
Možda se varam ali sumnjam......

Krivo čitate tekst. Najniža ponuda je bila 14 000 bez pdva, a najviša 25 000 bez pdva. Dakle 11 000 je razlika, a ne ponuda! :D

Totalno svi imate krivu predođbu o naplati elektroinstalacije, sama kvadratura kuće nema veze koliko će koštati struja nego koliko investitor želi izvoda izvod=( 1 rasvjestno mjesto ili priključno mjesto ) pa ti u kući od 250 m2 stavi 5 izvoda ili 155 izvoda naplata je po izvodu.
Što se tiće cijene izvoda zavisi ko je radi u prosjeku fušeri naplačuju od 60-80 kn po izvodu (barem koliko sam upoznat nisam fušer, što se tiće firmi cijene su različite uglavnom se kreće izvod oko 125 kn po izvodu, naravno to su cijene sa materijalom bez priključnica i prekidača i bez PDV
razvodna ploća sa 10-15 osigurača i 2 fid sklopke cca 1800 kn
eto sad sami izraćunate koliko bi kuća,stan koštala,
koliko izvoda x cijena izvoda + ormar = ukupna cijena struje

Kak se meni čini svi po malo mlate praznu slamu kak bu nekaj pametnega rekli il' se opekli !
A ti prijatelju malo tu švrljaj pa doma prikupi ponude zbroji dva i tri i lepo sam sa regicom odlući kaj buš ...

perotigastero
27.07.2010., 12:18

Jebo si ja mater više i cijenama poslova od par dana. Mi smo to radili na tehničkom u sedmom ili osmom razredu. Samo što je bilo na manjoj površini i manje komada utičnica, prekidača i žarulja sa svim osiguračima. Za 25 000 kuna odem u tu školu i napravim si to sam i još mi ostane 20 000 kuna. Koga jebete s takvim idiotskim cijenama? Tata je sam napravio cijelu instalaciju u kući prije 30 godina i još sve super radi. Isto sada radi u stanu. Tko da 25 000 kuna je doslovno zrel za ludaru.

perotigastero
27.07.2010., 12:20

Daj mi broj od tih majmuna da im ja idem prodavati nešto. Njima ne možeš ne prodati. :mig:

kavasaki
27.07.2010., 15:33
molim te reci mi koliko izlaza je tu bilo..u tih 75.000 kn..koji program si ugrađivao itd..

sva oprema je vimar plana, izvoda ukupno je cca bilo 250 (jake i slabe struje), + 3 prostorije podnog grijanja + protuprovala + videoportafon

sfar
27.07.2010., 15:42
Jebo si ja mater više i cijenama poslova od par dana. Mi smo to radili na tehničkom u sedmom ili osmom razredu. Samo što je bilo na manjoj površini i manje komada utičnica, prekidača i žarulja sa svim osiguračima. Za 25 000 kuna odem u tu školu i napravim si to sam i još mi ostane 20 000 kuna. Koga jebete s takvim idiotskim cijenama? Tata je sam napravio cijelu instalaciju u kući prije 30 godina i još sve super radi. Isto sada radi u stanu. Tko da 25 000 kuna je doslovno zrel za ludaru.

Dečko očito da nikada nisi štemao zid , ciglu beton itd. to kaj si u školi na komadu nečega spojio dvije žarulje itd ne znači da vrijeđaš nečiji posao. Ajd recimo kad je kažem čovjeku da će jeftinije proč hoče li si sam štemat ja ću mu zabilježit ,,,A ne ni slučajno ili ak pristane onda bi da mu se skine 70% cijene . svi cijene svoj rad a po tuđem pljuju. I tvoj tata je napravio instalaciju pred 30 god kad su utičnice bile bez uzemljenja i kad je u sobi bilo samo rasvjeta i dva štekera ,,,,,što se sa današnjom instalacijom ne može ni usporediti.Ipak treba u svaku prostoriju dosta toga postaviti normalno a to i košta ,,, i zavisi koji je program u pitanju. ne trkeljajte o cijenama ako nikad to niste radili. Nije to ko puru z dvorišta sterati........

CroKick
27.07.2010., 22:23
Teško je govoriti o realnosti ponude budući da nismo upoznati ni sa stvarnim zahtjevima naručitelja. Uglavnom rasvjetna i priključna mjesta imaju neku svoju fixnu cijenu dok cijene opreme naravno variraju.

Naravno da postoji i ovisnost dali se radi o knaufu, cigli ili betonu. Cijene žica/kablova za jaku struju (utičnice, rasv. i sl.) su takve kakve jesu i tu nema puno filozofije ni oko cijena, ni oko tipa. Pravila struke se znaju.

Ukoliko se radi i slaba struja ( ozvučenje, videonadzor, informatika, telefonija i sl. ) cijene mogu varirati zbog široke palete kvalitete kablova.

Što se tiče opreme ( utičnice, prekidači i sl. ) najviše radimo sa programima : Schneider - Merlin Gerin Anya, Vimar Plana, Vimar Idea. Program Vimar je pogodan zbog modularnog principa.

Kod slaganja razvodnog ormara najviše koristimo Schneider, a iza toga Chint koji je cijenom pogodniji i nemamo loših iskustava sa istim.

Standardno ugrađujemo 0,3 ZUDS zbog budućih propisa koji će izbaciti 0,5 iz upotrebe. Za kupaonice, te u pravilu potrošaće sa el. grijačem koristimo 0,03.

Po završenom poslu ispitujemo instalaciju zbog svoje provjere, a zatim pozivamo ovlaštenu firmu da ispita i izda atest instalacije.

Evo možda je ispala reklama al ako tko ima pitanja neka slobodno pita. Poslujemo preko 15 godina ( pod istim imenom, mislim da je to važno reći u današnje vrijeme :D ) i uvijek stojimo iza onog što napravimo.

Hrc
30.07.2010., 09:17
Dečko očito da nikada nisi štemao zid , ciglu beton itd. to kaj si u školi na komadu nečega spojio dvije žarulje itd ne znači da vrijeđaš nečiji posao. Ajd recimo kad je kažem čovjeku da će jeftinije proč hoče li si sam štemat ja ću mu zabilježit ,,,A ne ni slučajno ili ak pristane onda bi da mu se skine 70% cijene . svi cijene svoj rad a po tuđem pljuju. I tvoj tata je napravio instalaciju pred 30 god kad su utičnice bile bez uzemljenja i kad je u sobi bilo samo rasvjeta i dva štekera ,,,,,što se sa današnjom instalacijom ne može ni usporediti.Ipak treba u svaku prostoriju dosta toga postaviti normalno a to i košta ,,, i zavisi koji je program u pitanju. ne trkeljajte o cijenama ako nikad to niste radili. Nije to ko puru z dvorišta sterati........

Ja sam štemao zid kada smo radili instalacije prije nekih 20 godina. Zid je bio cigleni. Danas imaš one glodalice za zid za parsto kuna i nema više čekića i štemajzla pa je puno puno lakše i brže. Sve je rađeno sa uzemljenjima. Nemoj pričati budalaštine da nije bilo uzemljenja jer uzemljenje nije izmišljeno prošle godine. :mig: Svuda su bile provedene i one žuto-zelene žice :mig:. Još je sve te kablove stavio u bužire da nebi bilo nisam znao. I na kraju dobro da je stavio jer je bilo nisam znao - došla "draga" nam hrvatska vojska u hrvatsko mjesto i odrezala - pokrala kabele tako da više nije mogao spojiti nove utičnice nego vuci ponovo. :mad:

Šta to treba u današnjoj sobi osim rasvjete i dva štekera? Utp kabel cat7e možda? Nisi čuo za wireless?

A tvoja cijena od 20 000 + kuna za takav posao je blago rečeno idiotska po meni. Čak ni najskuplji i najcjenjeniji informatički certifikati ne koštaju toliko što će reći da to baš i nije neka prevelika mudrolija da bi dao nekome toliko para kada to mogu sam napraviti i pritom paziti više nego kada to radi netko drugi. OK, skini cijenu materijala i neku zaradu, ali ta cijena je stvarno izvan svake pameti.

A ja sam učio na tehničkom prije 20 godina da se stavlja uzemljenje tako da tvoje priče o tome da se nije stavljalo ne drži vodu. Ili govori o tebi kao majstoru.

Mazarin
30.07.2010., 09:30
Danas imaš one glodalice za zid za parsto kuna i nema više čekića i štemajzla pa je puno puno lakše i brže. .

reci mi gdje ih ima kupiti za par sto kuna, vjerovatno sa usisavačem?
Pa da kupim par komada...
koliko znam samo je jedna šajba cca 500 kuna, a za rad ti trebaju 4...

Hrc
30.07.2010., 09:38
Imaš pravo, sa usisavačem. To sam i zaboravio da ima. Vidio sam po akcijama preko ljeta u trgovinama tipa Bauhaus, Baumax i slično. Nije mi to posao pa ne zagledam takve stvari ali znam da je bila neka smješta cifra nedostojna štemanja jer mi je to tata trebao za stan koji je kupio pa sam slučajno vidio. Možda je marka bila Einhel. Neki se smiju od te marke ali brat je s nekom malom kutnom brusilicom toliko kamena, kocki za staze i mramora porezao da je to bilo smiješno da uopće radi. A radi i danas. A koštala je 120 kuna. Baš sam jučer našao račun i bacio ga jer je prošla garancija. A imaju garanciju na neke uređaje 3 i 5 godina kako sam vidio. :lol:

Da kupiš taj aparat i 4 šajbe i sav materijal, ne možeš doći ni blizu 20 000+ kn da ga jebeš uzduž i poprijeko. Mislim, možeš, ali neka budale plaćaju.
Koliko manje (u postotku) uzimaš ako bi ja sam štemao tj. glodao?

Mazarin
30.07.2010., 09:41
a jesi probao ikada glodati zid?

inače ako stranka ima ideju da sama gloda/štema i gipsa, ništa od posla.
Nikad, i amen!

Hrc
30.07.2010., 10:11
Ja sam samo htio reći da je 20 000 + kuna previše za mene koji imam para a kamoli za nekoga tko radi za 2 500 kn mjesečno možda. Ista stvar je i sa malerima, fasaderima i inim građevinskim zanimanjima ali nešto ne vidim da imaju previše posla u zadnje vrijeme. :lol: Napokon. :cerek:

sfar
30.07.2010., 11:35
Ja sam štemao zid kada smo radili instalacije prije nekih 20 godina. Zid je bio cigleni. Danas imaš one glodalice za zid za parsto kuna i nema više čekića i štemajzla pa je puno puno lakše i brže. Sve je rađeno sa uzemljenjima. Nemoj pričati budalaštine da nije bilo uzemljenja jer uzemljenje nije izmišljeno prošle godine. :mig: Svuda su bile provedene i one žuto-zelene žice :mig:. Još je sve te kablove stavio u bužire da nebi bilo nisam znao. I na kraju dobro da je stavio jer je bilo nisam znao - došla "draga" nam hrvatska vojska u hrvatsko mjesto i odrezala - pokrala kabele tako da više nije mogao spojiti nove utičnice nego vuci ponovo. :mad:

Šta to treba u današnjoj sobi osim rasvjete i dva štekera? Utp kabel cat7e možda? Nisi čuo za wireless?

A tvoja cijena od 20 000 + kuna za takav posao je blago rečeno idiotska po meni. Čak ni najskuplji i najcjenjeniji informatički certifikati ne koštaju toliko što će reći da to baš i nije neka prevelika mudrolija da bi dao nekome toliko para kada to mogu sam napraviti i pritom paziti više nego kada to radi netko drugi. OK, skini cijenu materijala i neku zaradu, ali ta cijena je stvarno izvan svake pameti.

A ja sam učio na tehničkom prije 20 godina da se stavlja uzemljenje tako da tvoje priče o tome da se nije stavljalo ne drži vodu. Ili govori o tebi kao majstoru.
PRVO: cijena koju navodiš nije moja i ja nisam davao nikakvu ponudu . DRUGO
Da nekad davno se radila instalacije sa dvije žice kad je u kući bio samo jedan šteker i jedna žarulja ... no to su jako davna doba možda si premlad da znaš za to ..a za ATG žicu možda nikad nisi ni čuo ili si možda ćuo za BERGMAN cijevi . NO pustimo to.. to je bilo nekad ,,, dapače da se danas radi moderno i svaki dan modernije no ipak štemati treba koliko je god tehnika napredovala. Ove mašine koje spominješ za par sto kuna mogu tebi poslužiti za jednu instalaciju ako izdrže no nekom ko radi to svaki dan treba profesionala koja KOŠTA:

Hrc
30.07.2010., 11:49
Jasno da košta ali naši "poduzetnici" svaki puta uračunaju najskuplju novu mašinu u svakoj instalaciji. Naveo sam primjer brisilice koja je stvarno odradila svoje 100 puta preko očekivanog a još radi. Tako da ne vjerujem baš da ne možeš ni jednu instalaciju provući po kući s tim aparatom.

Ajde onda reci koliko ti ostane u postotku od nekog posla pa ćemo vrlo zorno vidjeti ima li zarade ili ne na par dana posla. :kava:

I koliko umanjuješ cijenu u postocima ako sam štemam?

sfar
30.07.2010., 15:05
Inače rasvjetno mjesto je : šuko šteker , prekidač , izvod za : npr. bojler , napu,i razne jednofazne prilključke koji su fiksni, trofazni je dva rasvjetna tijela , a ploča sa osiguračima se računa od 5 rasvjetnih tijela na dalje zavisi koliko ima osigurača ( do 20 osigurača je 5 rasvjetnih tijela).Rasvjetno tijelo oviosi o terenu ( nije isto raditi 20 km od kuče ili 150 km od kuće ) no u prosjeku samo ruke od 13€ do 20€. govorim o nekim normalnim i ne ekstremnim uvjetima . Normalno može i jeftinije za to se treba obratiti drinkerima koji će i za pivu napraviti instalaciju, bez ikakve odgovornosti.Sve što je ok i u skladu sa pravilima struke ima svoju cijenu i vrijedi.
pa sad izračunaj koliko bi došla jedna instalacija . podijeli si posao u 4 nivoa. prvi je štemanje , drugi gipsanje kutija i cijevi ,treći provlačenje žica i spajanje instalacije i četvrto završna montaža .Ako je tako svaka etapa bi trebala vrijediti jedan dio love ili neki postotak od baze 100%.Ako si, kako kažeš radio struju sa starim onda znaš vrijednost svakog od pojedinih segmenata i lako ćeš sve izračunat.

Mazarin
03.08.2010., 08:32
prekidač nije nikakvo rasvjetno tijelo, nego je to samo izvod za rasvjetu.
Prekidači se i nebi trebali računati osim ako je križno izmjenična kombinacija.
Inače računanje po rasvjetnom tjelu su lopovska posla.
Imaš građevinske standarde, uzmeš olovku i papir, projekt, izmjeriš dužinu kanala koje treba izdubiti, puta cijena i to je to.
Na kraju napraviš dokaznicu materijala, i čist račun duga ljubav.
I normalno da se plaća po situacijama, svaka situacija ima svoj obračun.
Normalno da se i vodi građevinski dnevnik, gdje investitor potpisuje dodatne radove.
To se sve zove čist račun duga ljubav, a svi ostale odokativne metode su lopovska posla.....

WTF
03.08.2010., 20:22
Imaš građevinske standarde, uzmeš olovku i papir, projekt, izmjeriš dužinu kanala koje treba izdubiti, puta cijena i to je to.
Normalno da se i vodi građevinski dnevnik, gdje investitor potpisuje dodatne radove.
To se sve zove čist račun duga ljubav, a svi ostale odokativne metode su lopovska posla.....

upravo tako

m111
04.08.2010., 07:31

Racunao ti ovako ili onako,opet sve na isto dode..zna se koliko materijala ode za koliko posla,razlika je samo s koliko se to mnozi..

Johnny B.
04.08.2010., 09:18
Jel dođe jeftinije (i koliko) ako se rade nadžbukne instalacije?
U podrumu bih trebao napraviti instalacije (za sada nije ožbukan), a kako se radi o podrumu nije mi toliko bitno da li su instalacije vidljive ili ne.

Avilu
05.08.2010., 11:06
Jel dođe jeftinije (i koliko) ako se rade nadžbukne instalacije?
U podrumu bih trebao napraviti instalacije (za sada nije ožbukan), a kako se radi o podrumu nije mi toliko bitno da li su instalacije vidljive ili ne.

Mislim da ti strujic svakako stema ciglu i po slicevima vuce buzire. Ja sam imao takvu situaciju i 120kn je bilo mjesto s materijalom. Kasnije smo zbukali.

sfar
05.08.2010., 17:04
Da Mazarin govori se o izvodima , a ne o prekidaču kao prekidaču . Cijena je okvirna jer kad pitaš nekog koliko je žbukanje ručno po kvadratu ne znači da češ u konačnici toliko i platit., jer sve ovisi o tome kakav je zid , možda je potrebno više žbuke ako je zid loše sazidan . Sve je okvirno jer prava cijena se vidi sa izvedbenim stanjem.

glupko
05.08.2010., 18:05

Ovo je tema za električare a ne za građevince!
Pa prema tome daj ti objasni kako ti to po dužnom metru kanala naplaćuješ instalaciju , jer ako tako radiš ja ću tebi platiti da sve instalacije radiš za mene !
Najjeftiniji si odavde do Bangladeša ako ne radiš po metru klase kabela , po priključnom mjestu , po gr-u ........:lol: što više obračuna poštenija igra , zar ne ?
Veću glupost nisam dugo ćul :rofl:
Može te jedino izvući da si bio dobro pijan kad si ovo pisal:p

Mazarin
06.08.2010., 07:16
Ovo je tema za električare a ne za građevince!
eto tebe malo opet ha?
a električari su medicinari ili kaj?
elektroinstalacija spada u građevinske radove, no nebih se čudio da ti to neznaš.

Pa prema tome daj ti objasni kako ti to po dužnom metru kanala naplaćuješ instalaciju , jer ako tako radiš ja ću tebi platiti da sve instalacije radiš za mene !
postoji nešto što se zove CD sa cjenicima radova na području Zagreba, Osijeka, Splita i Rijeke.
Košta 500 kuna plus PDV, i da baš je razrađena cijena dubljenja.
Kupuje se na građevinskom faksu.. Ako si ikada imao u ruci nešto kaj se zove projekt onda bi znao o čemu pričam.....
Eh da CD je ono kaj vi neki vješate na retrovizor auta, kako bi navodno zahebali policijske radare.
To vam dođe ko porodično stablo.
Odmah se zna odakle ste......

Može te jedino izvući da si bio dobro pijan kad si ovo pisal:p

ak ćemo o pijanstvu, ostavi se ti rakijetine, vidiš da ti škodi......

BD-zg
07.08.2010., 08:18
Ajmo sad realno koliko strujiči naplačuju po rasvjetnom mjestu ili utičnici tu je netko lupio 25000kn pa tolko me grijanje i vodovodne instalacije koštaju a dečki su se ubili od posla
koliko se ja kužim strujiči imaju manje posla sa uvođenjem bužira i gipsanjem kutija nego večina drugih majstora

glupko
07.08.2010., 08:50
Ma ne to sam ovi koji kupe CD na građ. faksu imaju manje posla od ostalih !
Strujići (kak ti veliš) su ti uvijek prvi na gradilištu (kako bi ukopali gromobransku traku) pa konstantno moraju uz svoj dio izrade instalacije biti prisutni kod izvođenja svih ostalih instalacija (zbog uzemljenja istih ) pa kad svi odu strujići moraju napraviti finu montažu (i to obično bude onak, sad sam kupil lampu daj ju montiraj , pa evo i utičnice za spavaću sobu ostalo ćemo drugi put.....) , a plaćanje ka sve bude gotovo . Pa ti budi obrtnik!!!! :mad:
Toliko o tome da se najmanje narade !

m111
07.08.2010., 08:59
Ajmo sad realno koliko strujiči naplačuju po rasvjetnom mjestu ili utičnici tu je netko lupio 25000kn pa tolko me grijanje i vodovodne instalacije koštaju a dečki su se ubili od posla
koliko se ja kužim strujiči imaju manje posla sa uvođenjem bužira i gipsanjem kutija nego večina drugih majstora

eto imas sansu da pocnes radit kao strujic..kad je tako lako..

sfar
08.08.2010., 10:24
Ma ne to sam ovi koji kupe CD na građ. faksu imaju manje posla od ostalih !
Strujići (kak ti veliš) su ti uvijek prvi na gradilištu (kako bi ukopali gromobransku traku) pa konstantno moraju uz svoj dio izrade instalacije biti prisutni kod izvođenja svih ostalih instalacija (zbog uzemljenja istih ) pa kad svi odu strujići moraju napraviti finu montažu (i to obično bude onak, sad sam kupil lampu daj ju montiraj , pa evo i utičnice za spavaću sobu ostalo ćemo drugi put.....) , a plaćanje ka sve bude gotovo . Pa ti budi obrtnik!!!! :mad:
Toliko o tome da se najmanje narade !
BRAVO i samo da dodam da su strujići najmanje plačeni majstori na građevini a imaju najveću odgovornost, i mogu reć da se dobro narade. ne želim umanjit druge struke ,ali naprimjer ako padne pločica , ili ako procuri ventil ili ako otpadne komad žbuke neće niko životno stradat , no kod strujića ako ode nešto krivo velika je vjerojatnost opasnosti po život. Samo strujići moraju imat ateste za svoj rad i kontrolu instalacije i za to dat prijavnicu u HEP , dok ostali mogu cijelog života radit i na crno. I ja bih volio kad se za svaki priključak ili za svako spajanje instalacije ne bih morao obratit HEP-u.Radio bih svoj posao bez problema i bez ikakve prijave.

djoomla
08.08.2010., 17:06

50-80kn po mjestu se uzima !!!

WTF
08.08.2010., 20:51
potpisujem sva 3 posta prije zadnjeg

Avilu
10.08.2010., 20:21

+ materijal...

Mazarin
11.08.2010., 08:47

normalno da se najviše narade i najmanje zarade, kad ima likova poput ovoga.
Dobro hoće li mi netko već jednom objasniti kaj je to točno rasvjetno mjesto!

Avilu
11.08.2010., 12:27
normalno da se najviše narade i najmanje zarade, kad ima likova poput ovoga.
Dobro hoće li mi netko već jednom objasniti kaj je to točno rasvjetno mjesto!

U rasvjetno mjesto ti ide kutija za prekidac, zica(u buziru) do mjesta za lampu i na kraju montaza prekidaca koji kupuje narucitelj. Cijena je 110-120kn za to po mjestu s materijalom.

Mazarin
11.08.2010., 15:58
U rasvjetno mjesto ti ide kutija za prekidac, zica(u buziru) do mjesta za lampu i na kraju montaza prekidaca koji kupuje narucitelj. Cijena je 110-120kn za to po mjestu s materijalom.

aha, znači kad završiš elektroinstalaciju u kući, naplatiš samo ono gdje si vukao lampe :ne zna:
drugo se ne naplaćuje ili kaj?

Avilu
11.08.2010., 21:27
aha, znači kad završiš elektroinstalaciju u kući, naplatiš samo ono gdje si vukao lampe :ne zna:
drugo se ne naplaćuje ili kaj?

Pa otprilike sam pokusao objasniti kaj ulazi u jedno mjesto. Da postoje i stekeri, isti sistem je za njih.

Mazarin
11.08.2010., 22:26
Pa otprilike sam pokusao objasniti kaj ulazi u jedno mjesto. Da postoje i stekeri, isti sistem je za njih.

Aha, postoje i štekeri..
Tak sam si nekak i mislio...
A recimo trofazni šteker za štednjak?
Kak se on naplaćuje?
I uzmi u obzir da je dužina voda do njega 12 metara, nema nikakvih kutija, nego vod mora biti u komadu?
To je isto rasvjetno mjesto ili?
Ili npr vod za napajanje hidrofora trofaznog, dužina 18 metara?
Ili ekvipotencionalna zaštita kupaone?
Kak se to računa?
Ili glavni vod dužine 14 metara?
Ili jedan stručnjak je gore napisao temeljni uzemljivač, kaj je to isto rasvjetno mjesto?
Ili postavljanje Tichino cijevi.
To je rasvjetno mjesto ili kaj?
Ili zvonce kućno.
Recimo tipkalo je na stupu ulaznih vrata, udaljenih od kuće 16 metara.
Pa je trafo u RO, a zvonce je u Wimar kutiji kao modul u dnevnom boravku.
Ukupna dužina instalacije recimo 24 metra?
I još mali milijun takvih primjera......
Nekak mi se čini da nemate blage veze kak bi to naplatili....

Avilu
13.08.2010., 10:01
Aha, postoje i štekeri..
Tak sam si nekak i mislio...
A recimo trofazni šteker za štednjak?
Kak se on naplaćuje?
I uzmi u obzir da je dužina voda do njega 12 metara, nema nikakvih kutija, nego vod mora biti u komadu?
To je isto rasvjetno mjesto ili?
Ili npr vod za napajanje hidrofora trofaznog, dužina 18 metara?
Ili ekvipotencionalna zaštita kupaone?
Kak se to računa?
Ili glavni vod dužine 14 metara?
Ili jedan stručnjak je gore napisao temeljni uzemljivač, kaj je to isto rasvjetno mjesto?
Ili postavljanje Tichino cijevi.
To je rasvjetno mjesto ili kaj?
Ili zvonce kućno.
Recimo tipkalo je na stupu ulaznih vrata, udaljenih od kuće 16 metara.
Pa je trafo u RO, a zvonce je u Wimar kutiji kao modul u dnevnom boravku.
Ukupna dužina instalacije recimo 24 metra?
I još mali milijun takvih primjera......
Nekak mi se čini da nemate blage veze kak bi to naplatili....

Da se u jednom stanu/kuci postavlja 50 trofaznih stekera za stednjak onda bi cijena bila po trofaznom stekeru za stednjak, a ne po famoznom mjestu. Za sve ostalo je tu dogovor.

kavasaki
13.08.2010., 10:48
po jedinici mjere doduse u zadnjih godinu dana naplacujem preko :Snajper:

Mazarin
13.08.2010., 11:32
Da se u jednom stanu/kuci postavlja 50 trofaznih stekera za stednjak onda bi cijena bila po trofaznom stekeru za stednjak, a ne po famoznom mjestu. Za sve ostalo je tu dogovor.

i to je tebi odgovor na zadanu temu?
Čekaj malo zbunjen sam, zašto ne odgovoriš na pitanje?

Avilu
13.08.2010., 11:44

A pitanje je kako naplatiti sve sto si naveo? Pa cekaj, tko to odlucuje, ti ili ja?

Mazarin
13.08.2010., 11:48
pa odgovri kak bi stranci to naplatio.
To je pitanje

glupko
13.08.2010., 15:05
Hej a kak ono glasi pitanje????????!!!!!!
Jel to naplata od strane firme ili posao sa strane , popreko ili iza leđa.....:lol:

Avilu
13.08.2010., 15:57

Daj ti meni reci zasto me prozivas glede cijena? Je li nesto krivo u cijeni od 120kn po mjestu s buzirom? Evo ti jos jedan primjer kojeg sam se sjetio. Imao sam situaciju sa stanom u potkrovlju gdje trebalo pomicati kutiju s pancerom, vuci novi glavni vod do kutije na katu ispod, usput probusiti deku...I to je bilo 500kn s materijalom. Sigurno ono tvoje zvono od 24m ne ulazi u jedno rasvjetno mjesto, ali isto tako ne treba razmisljati hoce li se pravedno naplatiti ako radis cijelu kucu i u njoj imas npr. 200 mjesta.

m111
14.08.2010., 23:38
bilo da se radi o cjenama firmi ili na crno,postoje neki okvirni cjenici koji su takvi kakvi jesu i tu nitko posebno nije kriv..a sad to sto je sve vise odradivanja na crno,morali bi se zapitati oni koji lupaju cjenama..

Mazarin
15.08.2010., 09:46
Daj ti meni reci zasto me prozivas glede cijena? Je li nesto krivo u cijeni od 120kn po mjestu s buzirom? Evo ti jos jedan primjer kojeg sam se sjetio. Imao sam situaciju sa stanom u potkrovlju gdje trebalo pomicati kutiju s pancerom, vuci novi glavni vod do kutije na katu ispod, usput probusiti deku...I to je bilo 500kn s materijalom. Sigurno ono tvoje zvono od 24m ne ulazi u jedno rasvjetno mjesto, ali isto tako ne treba razmisljati hoce li se pravedno naplatiti ako radis cijelu kucu i u njoj imas npr. 200 mjesta.
Uopće te ne prozivam, pitam samo kako bi to napaltio po rasvjetnom mjestu, jer eto ja neznam.....
i što znači pravedno naplatiti, ako čovjek hoće 200 rasvjetnih mjesta, onda valjda smatra da i to treba platiti, a ne da mu netko radi za badava
Uostalom instalacija se radi u stanu ili kući za cjeli život, ili se varam?

bilo da se radi o cjenama firmi ili na crno,postoje neki okvirni cjenici koji su takvi kakvi jesu i tu nitko posebno nije kriv..a sad to sto je sve vise odradivanja na crno,morali bi se zapitati oni koji lupaju cjenama..

pišeš okismorone, ako postoje okvirni cjenici, kako netko može lupati cjenama?
no nije to bitno, za ovo stanje je kriva država i nitko drugi.
Od kada su ukinuli porezne olakšice, nitko od fizičkih osoba, čitaj ljudi ne želi račun i žele radove bez PDV-a...
a ti kupuj materijal plati PDV a filozofu daj bez PDV-ea.....

sfar
15.08.2010., 10:42
Mazarin ajd kad si ti tako pametan napravi jedan cjenik pa da vidimo kak to zgleda i da vidimo jel se po njemu može radit. Najlakše je pametovati......... uvijek stavljaš primjedbe na druge komentare pa daj jednom nešto konkretno.

champ
15.08.2010., 11:50
Mazarin ajd kad si ti tako pametan napravi jedan cjenik pa da vidimo kak to zgleda i da vidimo jel se po njemu može radit. Najlakše je pametovati......... uvijek stavljaš primjedbe na druge komentare pa daj jednom nešto konkretno.

:rofl: :lol: :rofl:

To što ti u životu (vjerojatno) nisi vidio jedan projekt električne instalacije, ne mora nužno značiti da se u 21. stoljeću i dalje radi sa šumskim mjerama, kao što je "jedno rasvjetno mjesto". To je "jedinica mjere" jedino za razne KV automehaničare, i slične štemajzl-priučene fušere - wanna be "električare".

Teško mi je uopće zamisliti kako bi izgledao tender za izvođenje elektroinstalacije neke malo veće kuće, stambeno poslovne zgrade ili objekta, u kojem bi cijela instalacija bila svedena "rasvjetna mjesta"

Projekt (ili tehničko rješenje) između ostalog sadrži i troškovnik, u kojem je posebno specificiran sav potrebni elektro materijal. Osim toga je detaljno razrađen i predmjer radova, koji je dalje opet podjeljen na građevinske i elektroinstalaterske radove.

Pod građevinskim radovima se specificira na pr. izrada otvora za ugradnju (raznih) tipova ormarića (ovisno o dimenzijama, vrsti podloge - beton, cigla i sl.).... Isto tako izrada utora (štemanje) za polaganje cijevi ili vodova, izrada kanala po podu, i t.d. i t.d.

U elektromontažnom dijelu specificira se na pr. polaganje vodova, izrada završnih spojeva, završna mjerenja, izrada atesta, i t.d.

Ukratko, ne postoji ni jedna radnja koja nije opisana u predmjeru radova, a ponuđaći za izvođenje radova samo određuju po kojoj cijeni bi oni izveli neki dio posla.

Mazarin
15.08.2010., 12:29

ako ću ja "iskusnim" električarima raditi cjenik i to za badava, onda fakat znam sa kakvim stručnjacima imam posla.
Osim ovoga kaj ti je champ napisao, imaš elektromehaničarski priručnik, cijena 260 kuna, tamo imaš "šprancu" za troškovnik.
Plus toga platiš 615 kuna za CD sa cjenicima za gređevinske radove, jer elektroinstalacija JEST građevinski rad, pa ćeš znati i cijene.
i onda kad slijedeći put vidiš troškovnik, znat ćeš cijene a popuste ćeš raditi kroz rabate na materijal i "ruke", ovisno o tome koliko trebaš spustiti i jel ti se to uopće isplati.
Da imate i malo pojma o cijenama nebi se moglo dogoditi da se razvlače nekakve razvodne kutije za glavni vod sa materijalom za 500 kuna.
nije samo stvar u cijeni, nego je i stvar u tome da HEP ima potpuno pravo obustaviti isporuku el.energije takvom kupcu.
Ako se to još ne događa, zakonska osnova je tu, i početi će te se izuvati u zraku kad se počne provoditi zakon.
uostalom kaj jedan popravljač gorenje veš mašina ima sa elektroinstalacijama?

Mazarin
15.08.2010., 12:32
No ovoj glupoj kamarili na vlasti ni ovo stanje nije dovoljno zamršeno i balkansko, pa sad u školovanje uvodi instalatere instalacija u stanove.
A pod pojmom instalater ulazi elektroinstalater, vodoinstalater, monter centralnog grijanja i plinoisntalater.
Pa će situacija biti još gora, jer imat će te "majstora" za sve instalacije, dobit će dozvole za prijavnice, i mimo zakona će raditi na građevini kao i svaka druga firma koja ima sve potrebne certifikate, jer po običaju nitko neće kontrolirati kakvi šlaprteki rade po zgradama!

sfar
15.08.2010., 12:36
Ma nabijem ja vas oba dvojicu na k..c samo pametujete tu po forumu evo i sad serete bez veze. Normalno ako nekom radiš 10 štekera da nećeš raditi elaborat , no ako se radi kuća ili zgrada koja ima projektnu dokumentaciju to je jasno da mora postojat procedura i cjenik i naravno građevinski dnevnik ako znate što je to. sad ste iz izvođenja instalacija počeli raditi znanstveni rad , s što bi tek bilo kad bi počeli praktični rad i u najgorem slučaju da naletite na sami beton.
Ajd pametnjaci i volio bih druge da pogledaju vaše komentare i neki puta mislim da su to dvije iste osobe samo pod drugim nadimkom.

Mazarin
15.08.2010., 12:39
ako ćemo se početi preseravati kak ti veliš, onda nisu nikakvi štekeri nego priključnice.
To bi trebao znati majstor elektroinstalater koji je ili završio srednju strukovnu školu, ili koji je polagao majstorski ispit.
A na drugo se nebih osvrtao, osim kaj ću ponoviti pitanje, zašto bi ja tebi napravio cjenik usluga za badava?
na kraju krajeva imaš društvo tehničara i inženjera, imaju ponekad raznorazne seminare, koji se eto plaćaju.
Ali ulagati lovu u vlastito obrazovanje je izgleda veliki problem u ovoj državi!

Avilu
15.08.2010., 13:37
Da imate i malo pojma o cijenama nebi se moglo dogoditi da se razvlače nekakve razvodne kutije za glavni vod sa materijalom za 500 kuna.
nije samo stvar u cijeni, nego je i stvar u tome da HEP ima potpuno pravo obustaviti isporuku el.energije takvom kupcu.

Buduci da sam ja ovu cijenu naveo osjecam se prozvanim da odgovorim. Bila je rijec o pomicanju kutije s pancerom i moralo se vuci novu zicu od pancera do razvodne kutije jer se ne smije stukati. Znaci nikakvo fusarenje, promjena zice i pri tome probijanje deke i dosta stemanja. Koliko ce se to naplatiti nije u domeni nikakvih cd-a ili prirucnika nego zivimo u slobodnoj ekonomiji i cijene su u domeni svakog poduzetnika. Ti bi to mozda naplatio duplo i to je tvoje pravo. Ali je nedopustivo da na ovakav nacin omalovazavas neciji posao zbog cijene. Dodi na gradiliste sa bilo kojom osobom iz HEP-a, uopce nema problema i neka ustanove da nesto nije dobro napravljeno. I onda tebi placam da to napravis kako treba.

law_os
15.08.2010., 13:41
:))

Da sam znao da ćete se ovako poklati ne bih uopće oživljavao ovu temu.:rofl:

Usput, ja sam posao dogovorio sa jednom poznatom firmom koja ima svoje zaposlenike, opremu i mogu reći da su jako profesionalni i svakome bi ih preporučio. Iznimno korektan odnos prema meni kao investitoru i prilikom dogovaranja posla i sada prilikom izvođenja radova. Ako nekog zanima firma nek se javi na pp. Već su odradili prizemlje. Četiri radnika dođu i da vidiš kako ljudi rade. Evo vam skenirana ponuda da vam sve bude jasnije. Ponuda je napravljena po projektu elektrotehničkih instalacija s tim da je još mimo projekta dogovoreno stvari koje su nedostajale (priključna i rasvjetna mjesta, a onda i neke moje želje do kojih sam došao u razgovoru sa direktorom firme). Vjerovatno bih prošao jeftinije da sam radio s nekim fušerom, ali pitanje je, je li koja tisuća kuna vrijedna dogovaranja posla za cijeli život sa nekim nepouzdanim. Po meni, nije.

evo link: http://img130.imageshack.us/g/ponuda1.jpg/

champ
15.08.2010., 13:58
Evo, napokon smo se uspjeli malo odmaknuti od "rasvjetnih mjesta"... Bitno je da se u troškovniku (predmjeru radova) što detaljnije specificiraju sve stavke potrebnih poslova, s time će investitor imati bolji uvid (i usporedbu) u ponuđene cjene.

Što se materijala tiče, tu privatni investitori (za svoje kuće) pogađaju posao, najčešće skupa s materijalom od izvođača radova. Ako su u pitanju veće investicije, tada se obično raspiše i poseban tender za dobavu potrebnog materijala, jer i za to postoji poprilično firmi, koje se inače ne bave izvođenjem radova.

Mazarin
15.08.2010., 15:21
Buduci da sam ja ovu cijenu naveo osjecam se prozvanim da odgovorim. Bila je rijec o pomicanju kutije s pancerom i moralo se vuci novu zicu od pancera do razvodne kutije jer se ne smije stukati. Znaci nikakvo fusarenje, promjena zice i pri tome probijanje deke i dosta stemanja. Koliko ce se to naplatiti nije u domeni nikakvih cd-a ili prirucnika nego zivimo u slobodnoj ekonomiji i cijene su u domeni svakog poduzetnika. Ti bi to mozda naplatio duplo i to je tvoje pravo. Ali je nedopustivo da na ovakav nacin omalovazavas neciji posao zbog cijene. Dodi na gradiliste sa bilo kojom osobom iz HEP-a, uopce nema problema i neka ustanove da nesto nije dobro napravljeno. I onda tebi placam da to napravis kako treba.

Oprosti od kakve to razvodne kutije do pancera:ne zna:
i da siguran sam da si plombu precvikao i nisi postavio novu od strane HEP-a.
I da HEP ima apsolutno pravo prekinuti isporuku el.energije.

sfar
15.08.2010., 17:04
http://img130.imageshack.us/g/ponuda1.jpg/ i sad neka netko izračuna u prosjeku koliko bi došlo jedno rasvjetno mjesto(kako ga mi ovdje nazivamo)iz ove ponude. Budući da sam ja za neke "kolege"ovdje nepismen . Hvala bogu da se sve zna izračunati samo je nekima to teže.Ovo govorim zato da orijentaciono netko tko želi znati koliko će ga doći kućna instalacija može unaprijed računati.

Mazarin
15.08.2010., 17:11
pa jesi neznalica si...
Da malo hoćeš upotrijebiti mozak, znao bi koliko košta na području osijeka ukopavanje kanala u cigli, po metru
Malo matematike i OLA, sve znaš.......

sfar
15.08.2010., 18:00
pa jesi neznalica si...
Da malo hoćeš upotrijebiti mozak, znao bi koliko košta na području osijeka ukopavanje kanala u cigli, po metru
Malo matematike i OLA, sve znaš.......

I kakve sad veze ima ukopavanje kanala u cigli sa prosjekom "rasvjetnog mjesta". Prosjek u ovom slučaju znači ako ja u kući imam50 rasvjetnih mjesta + ormarić sa osiguračima i sve to ukupno sa materijalom (koliko bi to koštalo ). Mislim da je sami početak ovog posta išao za tim koliko bi došlo izvođenje instlacije na jednom objektu - kući. Znači da si čovjek u grubo zna izračunat , fini izračun je druga stvar .
Mislim da se ovdje u raspravi ide previše u dubinu i previše u neku projektnu dokumentaciju ( ne računam onu ponudu gore)a radi se samo o upitu za dio posla na instalaciji ili na kraju jednoj kućnoj instalaciji.
I kad čovjek gore u postu kaže da je rasvjetno mjesto toliko i toliko sa materijalom onda si laik čovjek može izračunat koliko mu je potrebno za jednu insatlaciju.
A projektna dokumentacija , građevinske knjige ,nadzorni organ i sve ostalo što ide uz to mislim da nisu tema ovog posta jer pitanje je bilo jednostavnije samo što smo ga mi svi malo zakomplicirali.
Post-brgi od 22.07 i post law os od 21.o7

Mazarin
15.08.2010., 18:16
normalno da ima veze sa prosjekom rasvjetnog mjesta.
Rasvjetno mjesto su stare mjere koje se više ne koriste.
I rasvjetno mjesto se uopće neračuna na način kako ti, avilu, glupko i slični stručnjaci tvrde.
Već sam pisao o tome kako se to nekad računalo.
Kad ugovaraš rad po rasvjetnom mjestu onda MORAŠ stranci dati na papiru izračun prosjeka rasvjetnog mjesta.
I taj prosjek recimo 6 metara je etalon za izračun.
Trofazna priključnica se računa ko dva rasvjetna mjesta, dakle onaj moj "šparhet" iz primjera ide pod četiri rasvjetna mjesta, hidrofor pod šest, itd.
No po rasvjetnom mjestu se ne računa dobrih 35 godina, nego je ta mjera ostala za razne priučene štemere, koji kad dobiju zvonce sa na vanjskom stupu, nemaju blage veze kako bi i po čemu bi to računali.
Jel smo to konačno rješili?
Eh da, kad kupuješ linoleum ili parket, mjera ti je oka, ili m kvadratni?
ista ti je i stvar sa tzv rasvjetnim mjestom!

sfar
15.08.2010., 18:31
I rasvjetno mjesto se uopće neračuna na način kako ti, avilu, glupko i slični stručnjaci tvrde.
Kad ugovaraš rad po rasvjetnom mjestu onda MORAŠ stranci dati na papiru izračun prosjeka rasvjetnog mjesta.
Trofazna priključnica se računa ko dva rasvjetna mjesta, dakle onaj moj "šparhet" iz primjera ide pod četiri rasvjetna mjesta, hidrofor pod šest, itd.
No po rasvjetnom mjestu se ne računa dobrih 35 godina, nego je ta mjera ostala za razne priučene štemere, koji kad dobiju zvonce sa na vanjskom stupu, nemaju blage veze kako bi i po čemu bi to računali.
Da konju jedan linoleum je u jednoj trgovini ovoliko u jednoj onoliko po m2 i onda kolika je cijena . (ako se u prosjeku kaže jedna cijena i ona je informativna to ne znači da mora biti i konačna ).informativna znači da otprilike mogu znat koliko će me nešto doć al da nebude nekog velikog odstupanja.
tražiš dlaku u jajetu a da blizu jaja nisi ni bio.

i da se nadovežem:Trofazna priključnica se računa ko dva rasvjetna mjesta, dakle onaj moj "šparhet" iz primjera ide pod četiri rasvjetna mjesta, hidrofor pod šest, itd.

pa pitanje : isto kao i ti gore ...... postavio si cijevi u deku i dolazi betonaža
a nema gazde (investitora )ili nadzornog i koliko je bilo metara cijevi ,,, pa znate ...ohoho pa puno smo to razvukli i onda oderi .
Ma joj ne ti nisi nikad ni vidio cijev za struju.

Mazarin
15.08.2010., 18:36
pa pitanje : isto kao i ti gore ...... postavio si cijevi u deku i dolazi betonaža
a nema gazde (investitora )ili nadzornog i koliko je bilo metara cijevi ,,, pa znate ...ohoho pa puno smo to razvukli i onda oderi .
Ma joj ne ti nisi nikad ni vidio cijev za struju.

da te obrazujem malo.
OKA je mjera za površinu, stara arhaična mjera koja se više ne koristi.
Danas je to metar kvadratni, o tome sam ti pričao, a ne o cijeni po metru.

prvo kad se polažu tichino cijevi nadzorni ili invenstitor moraju biti na gradilištu.
I bez obzira jesu li oni tu ili nisu, ti si obavezan nacrtati dokaznicu materijala u izometriji, kako bi to naplatio po situaciji.
inače ako si toliko glup da dogovoriš posao po rasvjetnom mjestu, i postaviš tichino cijevi, gazda poslije tebe zove drugog majstora i ti si popušio.
I nemoj mi samo sad pričati o akontaciji, jer akontaciju ti nitko neće dati, ako nemaš napismeno koliko što košta, i nitko ti nebu priznao bubanje po famoznom rasvjetnom mjestu.
I hvala na komplimentu, mislim ovo na konju.
konj je naime inteligenta životinja, svakako ima više potencijala nego ti!

m111
15.08.2010., 22:11
pa ajde ti meni reci Mazarin,imamo primjer ponude http://img130.imageshack.us/g/ponuda1.jpg/ .. jel tebi to ok cijena?

Mazarin
15.08.2010., 23:10
za zagreb su te cijene preniske..
Drugim rječima za Osijek su vjerovatno sasvim OK, no kod nas su cijene više..

I da ti odmah skratim muke slijedećeg posta, kad bi ta firma iz Osijeka došla u ZG nebi bili u stanju raditi po tim cjenama.....

m111
15.08.2010., 23:36
slazem se da su malko preniske..vise mi lice na fuserske cijene.. a sto mislis zasto su u Osijeku tako niske..za razliku od Zagreba npr?

law_os
16.08.2010., 00:28
Ma daj..vi niste normalni..jebo vas Zagreb i podcjenjivanje. Kako vas nije sramota. Šta vi mislite da lova pada s neba???? Pa dajte ljudi???!!!! Vama je 18 000 kuna malo??!!!! Pa za što vi radite??? ZLato????!!!!! Sta sam trebao onom konju sa početka priče platiti 25 000 kuna?!!! I to bi vam bilo malo?! Daj nemojte me penalit. Pa ja trebam skoro 4 mjeseca raditi i pritom ni kune ne potrošiti da bi platio jebenu struju??!!!! Halo.....Ne kažem da ne treba ljudima pošteno platiti, ali vi se preseravate do bola!!! Svjestan sam ja da je to zahtjevan posao, da treba oštemati zid, provlačiti kablove, ali nemojte se folirati. Pa ja ukupno u kući imam možda 150 tih izvoda ili kako ih već zovete?!! Po vašim forama to ispadne 120 kuna po mjestu!!! Čak mislim da imam i manje tih mjesta tako da je cijena bliža 140 kuna!!! I to je vama malo???? Stvarno ne razumijem gdje ovo sve vodi...Htio sam vas maknuti od glupih prepucavanja u koje ste ušli jer da je itko od vas silnih pametnih imao što reći o uvođenju struje u kuću rekao bi, a umjesto toga vi si međusobno pičkarate i govorite si međusobno kako ste fušeri....Nemam riječi....I onda tu izvalite da je fušerska cijena...Ma dajte molim vas....Sramota...Što da vam kažem????:mad:...Napravite si onda državu Zagreb i uživajte u njoj....:flop:...Imam prijatelje koji su odselili trbuhom za kruhom u Zagreb nakon fakulteta, zaposlili se u "dobrim" zagrebačkim firmama, i zarađuju kitu...4500 kuna...Ja vas pitam kako??? A tu mi se preseravate sa cijenama....Kako da oni prežive u ZG sa tom lovom???!!! Pola im ode na mizeriju od stana u kojem dijele wc sa žoharima i žive ko sirotinja sa fakultetom i onda biste im vi naplatili recimo 250 kuna (jel to dovoljno za državu Zagreb???) za jedan izvod!!!!!?????? Pa dokle ljudi?? Pitam vas dokle???? I sam dolazim poslovno u Zagreb i surađujem sa puno ljudi u Zagrebu, ali ovo je previše....

Avilu
16.08.2010., 07:53
Ma daj..vi niste normalni..jebo vas Zagreb i podcjenjivanje. Kako vas nije sramota. Šta vi mislite da lova pada s neba???? Pa dajte ljudi???!!!! Vama je 18 000 kuna malo??!!!! Pa za što vi radite??? ZLato????!!!!! Sta sam trebao onom konju sa početka priče platiti 25 000 kuna?!!! I to bi vam bilo malo?! Daj nemojte me penalit. Pa ja trebam skoro 4 mjeseca raditi i pritom ni kune ne potrošiti da bi platio jebenu struju??!!!! Halo.....Ne kažem da ne treba ljudima pošteno platiti, ali vi se preseravate do bola!!! Svjestan sam ja da je to zahtjevan posao, da treba oštemati zid, provlačiti kablove, ali nemojte se folirati. Pa ja ukupno u kući imam možda 150 tih izvoda ili kako ih već zovete?!! Po vašim forama to ispadne 120 kuna po mjestu!!! Čak mislim da imam i manje tih mjesta tako da je cijena bliža 140 kuna!!! I to je vama malo???? Stvarno ne razumijem gdje ovo sve vodi...Htio sam vas maknuti od glupih prepucavanja u koje ste ušli jer da je itko od vas silnih pametnih imao što reći o uvođenju struje u kuću rekao bi, a umjesto toga vi si međusobno pičkarate i govorite si međusobno kako ste fušeri....Nemam riječi....I onda tu izvalite da je fušerska cijena...Ma dajte molim vas....Sramota...Što da vam kažem????:mad:...Napravite si onda državu Zagreb i uživajte u njoj....:flop:...Imam prijatelje koji su odselili trbuhom za kruhom u Zagreb nakon fakulteta, zaposlili se u "dobrim" zagrebačkim firmama, i zarađuju kitu...4500 kuna...Ja vas pitam kako??? A tu mi se preseravate sa cijenama....Kako da oni prežive u ZG sa tom lovom???!!! Pola im ode na mizeriju od stana u kojem dijele wc sa žoharima i žive ko sirotinja sa fakultetom i onda biste im vi naplatili recimo 250 kuna (jel to dovoljno za državu Zagreb???) za jedan izvod!!!!!?????? Pa dokle ljudi?? Pitam vas dokle???? I sam dolazim poslovno u Zagreb i surađujem sa puno ljudi u Zagrebu, ali ovo je previše....

Ova rasprava je predaleko otisla. Ali ti si stavio svoju ponudu i onih 18 000kn bez fine montaze nije malo. Ja sam u Zagrebu naletio na covjeka koji radi izvod za 105kn(moze racun +PDV). Ne znam zasto se ne prihvati da svatko ima pravo formirati cijenu rada prema prema svojoj procjeni. Ima onih kojima je ova ponuda premala, a ima i onih kojima je prevelika. A ti i ostali narucitelji ju mozete prihvatiti, a i ne morate.

Mazarin
16.08.2010., 20:31

neznam zašto se ljutiš.
u Zagrebu ti nitko neće raditi po tim cjenama, ili jako malo firmi.
Prvo ovdje je plaća majstora elektroinstalatera minum sedam tisuća kuna, mjesečna plaća.
Drugo veće su daljine vožnje po gradu, skuplja je hrana, nakupi se tu troškova, koje netko mora platiti.
OK materijal vjerovatno nabavljamo po istim cijenema jer isti su dobavljači tu i kod vas.
Uopće mi nije namjera bahato pretpostaviti Zagreb Osijeku, ali tako ti stoje stvari u građevini ovdje......

law_os
16.08.2010., 22:03
ovdje je plaća majstora elektroinstalatera minum sedam tisuća kuna, mjesečna plaća.

...volio bih vidjeti tog direktora neke elektroinstalaterske firme koji da majstoru plaću 7000 kuna...koji klinac se onda svi bune da im je teško u životu kad žive kao rockfeleri?!! i zašto onda rade svi u fušu kad toliko zarađuju??....

Avilu
16.08.2010., 22:41
...volio bih vidjeti tog direktora neke elektroinstalaterske firme koji da majstoru plaću 7000 kuna...koji klinac se onda svi bune da im je teško u životu kad žive kao rockfeleri?!! i zašto onda rade svi u fušu kad toliko zarađuju??....

Vjeruj mi, ima ih s placom od 7000kn, bozicnicom, sunkom za Uskrs i regresom. Zasto ne? Direktorima manjih gradevinskih firmi je jako bitno da su radnici zadovoljni jer brzo se dode na los glas ako se lose radi. I normalno je da majstori imaju slobodne subote da si odrade fus. Zasto ne bi radili fus? Zasto to tebe toliko smeta? Situacija u gradevini je danas malo drugacija nego prije 5-6 godina kada je krenuo gradevinski boom i puno njih je bez posla. Prica se o ovima s velikim placama, ali ima puno vise onih koji nemaju posla ili trce za gazdom zbog place.

m111
16.08.2010., 22:58
da imaju 7000 fiksno,svaki mjesec,i da jos ne rade subotom? ma daj.. mozda bruto..

Mazarin
16.08.2010., 23:29

govorim o majstoru.
Znači tutneš mu projekt od instalacije, uzme kombi sa alatom, nabavi materijal i radi ko singerica po zidu.
Za manje love ga nemožeš dobiti.
A 7 000 kuna za Zagreb i nije neka plaća.
I nemislim tom izjavom pljuvati po Osijeku.....

law_os
17.08.2010., 11:44
7000 kuna je dobra plaća za hrvatske prilike, živio ti u Osijeku, Zagrebu, Splitu ili Rijeci. No, ovo je sad otišlo u druge vode....

Avilu
17.08.2010., 15:22
da imaju 7000 fiksno,svaki mjesec,i da jos ne rade subotom? ma daj.. mozda bruto..

Znam jednu plinoinstalatersku firmu gdje majstori imaju 7500kn neto...

glupko
17.08.2010., 16:41

neznam zašto se ljutiš.
Prvo ovdje je plaća majstora elektroinstalatera minum sedam tisuća kuna, mjesečna plaća.
Drugo veće su daljine vožnje po gradu, skuplja je hrana, nakupi se tu troškova, koje netko mora platiti.
OK materijal vjerovatno nabavljamo po istim cijenema jer isti su dobavljači tu i kod vas.
Uopće mi nije namjera bahato pretpostaviti Zagreb Osijeku, ali tako ti stoje stvari u građevini ovdje......

govorim o majstoru.
Znači tutneš mu projekt od instalacije, uzme kombi sa alatom, nabavi materijal i radi ko singerica po zidu.
Za manje love ga nemožeš dobiti.
A 7 000 kuna za Zagreb i nije neka plaća.
I nemislim tom izjavom pljuvati po Osijeku.....
Kao prvo Mene ne diraj !
Nemam veze s ovom temom jer nisam davao svoj komentar na temu nego sam se samo smijao ogromnoj količini gluposti koju svi trabunjate , a čovjeku još uvijek nitko nije rekao koliko bi ga okvirno izašla cijena elektro instalacija !
Drugo taj minimum je tebi plafon!
Treće : drž' se ti građevine al bez el. instalacija
I za kraj :p Mazarin

Mazarin
17.08.2010., 20:42
Kao prvo Mene ne diraj !
Nemam veze s ovom temom jer nisam davao svoj komentar na temu nego sam se samo smijao ogromnoj količini gluposti koju svi trabunjate , a čovjeku još uvijek nitko nije rekao koliko bi ga okvirno izašla cijena elektro instalacija !
Drugo taj minimum je tebi plafon!
Treće : drž' se ti građevine al bez el. instalacija
I za kraj :p Mazarin

prvi i osnovni uvjet da te ne spominjem je da prestaneš sa provokacijama.
Ne vjerujem da si toliko dementan pa se nesjećaš tko je prvi počeo na ovoj temi, uostalom izvoli si pa pogledaj.......
Okvirno mu nitko i neće reči kolika bi mu bila cjena bez da je ovdje dao troškovnik na vrijeme....
Treće elektroinstalacija jest građevina, ako još uvjek sumnjaš u to, onda izvoli na stranice ministarstva graditeljstva i prouči propise koji od 7 sijećnja iduće godine stupaju na snagu.
Po tim propisima tebi i slični tebi, najbliže elektroinstalacijama će biti kad si doma palite svjetlo u šekretu.
Hvala na pažnji i lijep pozdrav!

glupko
17.08.2010., 20:59
Pa gle ovak!
Da ti ja sad kažem da si kretenčina Neću jer bi bio baniran i na kraju krajeva to nije niti lepo niti je to moj stil , ali to kako ti provociraš ljude ovdje govoreći im svašta
a da nebudeš baniran je hvale vrijedno ! :top:
exAzriele ; Mazarine (izliječeni ovisniče) oprosti što ti ukradoh nick!
Ja tebe ne provociram niti to želim ja samo postam svoje mišljenje na istom pdf-u!
No da remiziram Nisam rekel da si kreten!
Želim ti svako dobro u naplati instalacija koje tvoji supermajstori dube po metru blatne cigle za kikiriki coca colu i 7 000 000 kuna koje prije moraju ulovit kaj ne !?

Mazarin
17.08.2010., 21:50
e glupko.
Da jedanput nešto konstruktivno napišeš, nitko ti nebi rječ rekao.
Ali ovaj tvoj post je ogledalo tebe kao komentatora.
Samo pljuvanje i podjebavanje.
Eh da, i elektroinstalacije spadaju u građevinu.
Možeš i na ministarstvo prosvjete provjeriti ak baš hoćeš.
Mislim na ono ministarstvo sa nastavkom hr a ne ba.
Uživaj uplakani, drek na štapiću, i slične kreature koje pišu pod trajnim banom...
To je već ak ćemo o nickovima.....

glupko
17.08.2010., 21:59
Opet si "skrenuo" s teme i nikako čovjek da ti lepo objasni da nisi na dobrom putu , pa daj sa svom tom tvojom pameću više reci kolko ba košta ta instalacija bez filozofiranja !
Pa nisi napisao niti cijenu po svom nekom načinu za koji ni građevinci nisu čuli !?
Pa tema je cijena zar ne a ne filozofija uvođenja........

Mazarin
17.08.2010., 22:12
nisam ja nikam skrenuo, nego si se ti našao u području koji ne kužiš sinko...
Imaš priručnik sa primjerom troškovnika.
Sutra ti bum rekel i stranicu da se preveć ne mučiš na tako debeloj knjizi..
Cijene kaj se tiče, samo za jednu stavku ti bum rekao.
stavka 7.
cijena uobičajena, ili na stratnoj ponudi u Zegrebu je 210 kuna.
Cijena koja je zadnja i koju obično stranka prihvati je 165 kuna.
I uobičajeno je da je stavka 7 u dva djela.
Jedan se odnosi na tropolni izvod
a drugi dio se odnosi na peteropolni izvod....

nitko od firmi registriranih nebu išao sa cijenom od 110 kuna.
Naime PDV je u zadnje vrijeme ne naplativ od privatnog investitora pa se to kompenzira cijenom...
I kad to lijepo podijeliš sa metražom, dobiješ cijenu iz onog čuvenog CD priručnika, za koji nitko od vas nebi dao ni lipe, ali zato znadete lupati o mjerama poprijeko, preko leđa, koracima i slično.....
Imaš li još koje pitanje?
ak nemaš ti, imam ja.
Ni ti ni sfar još niste odgovorili koliko je rasvjetnih mjesta metar trake temeljnog uzemljivača.
Njega sam doduše pitao za tichino cijevi, tebe neću, jer treba vremena da shvatiš da tichino cijev ne svijetli.....

Mazarin
17.08.2010., 22:16
dodatak
gornje cijene ne vrijede ako su postavljene tichino cijevi po projektu, i ako su prohodne...........
da se neki nebi zaletili.......

glupko
17.08.2010., 22:22
Pa naravno , da imam
ja nigdje nisam spomenuo nikakvu naplatu niti cijenu jer nisam to želio kao ni ti ali nisam niti zavlačio preko pdf-a ljude da bi bili banirani (sfar) ,
da si ovo napisao prije ohohohohoho sve bi štimalo , al ne ti moraš filozofirati ,
al nije ni bitno živi ti u svom svijetu a ja ću te i dalje svaki dan pozdraviti na ulici sa smješkom (a ti i dalje ...).
P.S.Glupko je samo jedan !

Mazarin
17.08.2010., 22:26
ne sorry ti si govorio o rasvjetnim mjestima i spomenuo si temeljni uzemljivač.
Al uporno izbjegavaš odgovor, pitam se zašto?
Sfar je sam kriv za ban, jer je nekulturan i nema nikakve veze sa elektroinstalacijama, jer sorry čovjek koji popravlja pegle i veš mašine, snalazi se u instalacijama ko slon u pekari.
A to je više puta dokazao.
na tebi još uvjek ostaje teret dokazivanja da je računica po rasvjetnom mjestu ispravna.

glupko
17.08.2010., 22:33
Ja nisam u ovoj temi spominjao temeljni uzemljivač nego sam opisivao posao koji treba obaviti na jednom objektu pri uvođenju el. inst. da bih dokazao da to nije posel od pet minuti neg (sranje) a po rasvjetnom mjestu možda naplačuju u azerbejđanu al kod mene sigurno ne tak da se nisam ni toga dotakel ...no međutim kaj se tebi bum dokazival?

Mazarin
17.08.2010., 22:36
evo prvi put da se slažemo, kaj se tiče rasvjetnog mjesta.
I nije mi jasno zakaj si onda skočio na zadnje noge, kad sam rekao da se tako ne naplaćuje i daje to lopovska metoda!

glupko
17.08.2010., 22:43
Ne ja ti skačeš na zadnje noge čim neko nekaj krivo rekne , čovek se ne da ni ispraviti a da ga ti ne posereš , ja sa konkretno nakon vašeg podužeg prepiranja samo upal s pitanjem " a kaj je tema bila" i nastade kaos" no naplaćuje se kako se uspije (uopće nije bitno bilo po izvodu , po rasvjetnom mjestu (kaj god ono predstavljalo) po dubljenju ili postvarnim troškovima bitne su dvije stvari da Električar zaradi (čitaj preživi) s tim poslom te da stranka bude zadovolj(e)na s tim poslom čitaj cijenom!

m111
17.08.2010., 23:09
ma reci cu vam iskreno,serete vas dvojica malo previse..mazarin digao si toliku buku vezano za ta rasvjetna mjesta,a dobro znas o cemu se tu radi,i zvao ti to kako god hoces,sve to dode na isto..netko ima firmu,a netko je nema,i naravno da ce raditi onako kako moze..mozda ti smeta sto neko radi jeftinije,ali to je njegova stvar,opet ce dignut 15000 kn mjesecno,sto je puno vise od tvojih 7000 kn majstorske place..sve su to vasa preseravanja.. a druga stvar je ta prica oko zagreba,nek mi neko objasni zasto je tamo potrebno vise naplatiti,i zasto bi tamo bio skuplji zivot?? pa i ja predem danas 150-200 km da bi odradio poslove,i to nije nista cudno..kupujem marendu po skupim ducanima po otocima i placam skupe trajekte..

deri valdez
17.08.2010., 23:50
mozete vi lajat na mjesec ali cijena elektro instalacija je prenapuhana.zica sam se navuko dosta jedan jedini put sam platio majstora i to ne zbog znanja nego je trebalo plombu skidat.radite nauku od tri boje stemanja i gipsanja

kavasaki
18.08.2010., 13:16
mozete vi lajat na mjesec ali cijena elektro instalacija je prenapuhana.zica sam se navuko dosta jedan jedini put sam platio majstora i to ne zbog znanja nego je trebalo plombu skidat.radite nauku od tri boje stemanja i gipsanja

eto vidiš platio si kao zbog plobme, a tu stvarcicu moze i moja zena riješiti otici na elektru prijaviti zamjenu, precvikati plombu, pozvati ponovo elektru i stvar riješena (al šta češ neznanje se plača)

gattaka
19.08.2010., 14:50
za fid sklopku i za ploču s osiguračima na kojoj su 4 aktivna a dva prazna (mali je stan) platili smo oko 2200 kuna, s tim da je ormarić bio majstorov. frajer je to napravio brzo i efikasno, a što je najbitnije dobro.

zgrada valjda još iz vremena pruske, pa su instalacije postavljene bože sačuvaj. naime, struja se pošemerila, kad bi upalila svjetlo u kuhinji počeo je raditi bojler u wc-u i slično. srećom, sve se moglo rješiti bez da smo prekopavali stan, jer bi to vjerojatno dosta skupo stajalo.

eto, to je moje iskustvo, a uvodila struju još uvijek nigdje nisam

kavasaki
19.08.2010., 18:22
za fid sklopku i za ploču s osiguračima na kojoj su 4 aktivna a dva prazna (mali je stan) platili smo oko 2200 kuna, s tim da je ormarić bio majstorov. frajer je to napravio brzo i efikasno, a što je najbitnije dobro.

zgrada valjda još iz vremena pruske, pa su instalacije postavljene bože sačuvaj. naime, struja se pošemerila, kad bi upalila svjetlo u kuhinji počeo je raditi bojler u wc-u i slično. srećom, sve se moglo rješiti bez da smo prekopavali stan, jer bi to vjerojatno dosta skupo stajalo.

pa taj posao sa materijalom ne vrijedi preko 1.500 kuna ni u ludilu i to sam uvečao za kojih 20%, još ako nije firma radila nego fušeri maksimalno 900 kuna

m111
19.08.2010., 21:07
pa taj posao sa materijalom ne vrijedi preko 1.500 kuna ni u ludilu i to sam uvečao za kojih 20%, još ako nije firma radila nego fušeri maksimalno 900 kuna

slazem se

glupko
19.08.2010., 22:03
Složi se ti s konstatacijom da je lik to dobro odradio i dobro naplatio jer nije išao ispod cijene , jer ako ti voda nije još došla do grla ako budeš puno srao po tuđim cijenama radova i vikao skupo skupo kako ćeš ti naplatiti svoje radove !
Ili si ti jedan od onih što ruš cijene i baca nas sve u propast , pa kaže morao sam inače ne bu dobil posel :lol:

sfar
20.08.2010., 08:36
pozdrav svima i evo nakon par dana u "gajbi" opet sam tu i neću ništa komentirat u svezi ove teme samo ću reći da ADMIN (solar) nije korektan . Svaka čast ako sam ja vrijeđao nekoga ovdje a jesam ,,ok isključen sam" i sve 5.
Pitanje zašto nije isključen i drugi (neću spominjati jer nije vrijedno a svi znamo ko)koji je vrijeđao ne samo mene već i ostale sudionike rasprave .Ako nisam u pravu onda treba neko to i dokazati i staviti svije argumente ,a ne
ponavljati jedno te isto i ne staviti neki svoj cjenik.
poseban pozdrav solar-u...........................

m111
20.08.2010., 18:24
Složi se ti s konstatacijom da je lik to dobro odradio i dobro naplatio jer nije išao ispod cijene , jer ako ti voda nije još došla do grla ako budeš puno srao po tuđim cijenama radova i vikao skupo skupo kako ćeš ti naplatiti svoje radove !
Ili si ti jedan od onih što ruš cijene i baca nas sve u propast , pa kaže morao sam inače ne bu dobil posel :lol:

ne,nego ne volim kad se nekog dere cjenama..

glupko
20.08.2010., 20:52
Pa zašto ne oderati ovcu ako možeš pa od toga svi mi i živimo i takove najviše volimo :happy:

Hrc
24.08.2010., 08:08
neznam zašto se ljutiš.

Ili će zvati te "fušere" i prijetiti im smrću jer im skidaju cijene a još uvijek zarađuju preko 10 000 kn za par dana. :mig:

Zato netko iz OS ne može raditi u ZG. Ali zanimljivo je kako te prijetnje nitko neće ponoviti u lice nego samo preko telefona.

gattaka
24.08.2010., 15:54

tip je fušer :( meni je hitno trebala struja i šta sam mogla. a tu gdje sad jesam ne znam ni jednog dobrog električara. i da, znam da je tragedija, i stari me zbog toga oprao, a mene jednostavno svugdje odreu.

naučila sam promjenit utičnicu, prekidač, znam i povezivat žice; tako da tu ne moram napokon više nikog zvat. bar nešto, jer im se za to i ne da dolazit uopće.

ali zamijenit sklop... :ne zna: htjela sam se tada raspitat na forumu, ali kako mi se struja pošemerila, dva sam dana tapkala u mraku. ma koma. uglavnom, hvala na prosvjetljenju, nadam se da se neće ponovit to divno iskustvo :mad:

glupko
24.08.2010., 16:30

tip je fušer :( meni je hitno trebala struja i šta sam mogla. a tu gdje sad jesam ne znam ni jednog dobrog električara. i da, znam da je tragedija, i stari me zbog toga oprao, a mene jednostavno svugdje odreu.

naučila sam promjenit utičnicu, prekidač, znam i povezivat žice; tako da tu ne moram napokon više nikog zvat. bar nešto, jer im se za to i ne da dolazit uopće.

ali zamijenit sklop... :ne zna: htjela sam se tada raspitat na forumu, ali kako mi se struja pošemerila, dva sam dana tapkala u mraku. ma koma. uglavnom, hvala na prosvjetljenju, nadam se da se neće ponovit to divno iskustvo :mad:

Ma bravo !!!
Vidim znaš raspoznati "fuš" posel to ti je onaj na kojem si ispal Magare!? :lol:
Samo da te pitam koliko platiš Frizeru kad odeš kod njega , jel i frizer odradi fuš kad te odere ko zeca (vidim da si žensko pa kužim da ide ono boja , trajna,,,...) :kava:
Ali pazi struja je opasna po život a ti bi kopala po razdjelnici s osiguračima jer ti je majstor Skup?!:ne zna:

Nenek_KA
25.08.2010., 09:26
Neznam kako tko kome naplaćuje cifre po rasvjetnom mjestu ili izvodu no to meni je suludo?
Nije isto dali štemaš po kamenu, betonu, cigli,... koliko toga ima, stavljaš li cijevi kakve?..samogasive, juvidur, tićino? pa onda uvlačiš kablove. Dali možeš povući cijevi po podu prije podizanja poda ako se diže. Ima tu brdo faktora da bi mogao neki majstor napraviti to po rasvjetno mjestu ili izvodu. Šta ako ima za štemat od prekidača do svijetla po kamenu nekih 30m negdje za vanjsku rasvijetu a negdije zabaci kabel preko amstrong ploča i gotova stvar. Ja inače volim doći pogledat o čemu se radi najprije i obično dogovaram cijenu po dužnom metru štemanja tj. kabla znači više muzike više para.

gattaka
25.08.2010., 10:43
Ma bravo !!!
Vidim znaš raspoznati "fuš" posel to ti je onaj na kojem si ispal Magare!? :lol:
Samo da te pitam koliko platiš Frizeru kad odeš kod njega , jel i frizer odradi fuš kad te odere ko zeca (vidim da si žensko pa kužim da ide ono boja , trajna,,,...) :kava:
Ali pazi struja je opasna po život a ti bi kopala po razdjelnici s osiguračima jer ti je majstor Skup?!:ne zna:

nisam raspoložena za prepucavanja. ako nisi dobro shvatio napisala sam da sam se htjela raspitati na forumu - ne kako da kopam po sklopu, nego da tu nađem nekoga tko može to obaviti za pristojne novce, neku preporuku ili slično.

kako vidim po pisanjima drugih, frajeru sam stvarno dosta iskreširala, tako da, ipak ću vjerovati onima koji su rekli da mogu to dobit i za jeftinije, a opet jednako dobro.

i inače, jako mi na qurac ide šta je ekipi teško doći zamijeniti utičnicu, jer to postavljanje košta siću, ali zato će odmah stić kad je u pitanju nešto na čemu mogu pokupiti hrpu love. i znam da je to tako iz vlastitiog iskustva, pa sam se jednostano odlučila sama naučiti to mijenjati, jer on može 'tek za mjesec dana'. kada je sklop u pitanju, tu je bio brz, pojavio se istu večer i nije mu bio problem unatoč 'ogromnoj gužvi'.

načelno, mislim da se ljudi jako precijenjuju, a u to, ako se uzme hrvate, oni su pak jako izbirljivi kada je u pitanju koliko će i kada i što raditi.

a to koliko plaćam frizeru za šišanje nije za ovu temu, ako se slažeš? :kava:

gattaka
25.08.2010., 10:56
Pa zašto ne oderati ovcu ako možeš pa od toga svi mi i živimo i takove najviše volimo :happy:

kad vidim da ljudi kao ti izlaze na izbore postaje mi jasno zašto nam je zemlja u banani i prepuna mentalno izazvanih. nema veze... :mig:

Humana dolina
25.08.2010., 13:13
Kad je najbolje postaviti prekidače, prije ili poslije bojanja?

kavasaki
25.08.2010., 13:25

najbolje ih stavljati prije završne ruke (zavisi koliko ruku farbanja imaš ako je 3 stavi poslje druge)

inaće može i poslje završne ruke al moraju električari biti pedantni, jer se zid uvijek može uprljati prilikom montaže

kavasaki
25.08.2010., 13:33
kad vidim da ljudi kao ti izlaze na izbore postaje mi jasno zašto nam je zemlja u banani i prepuna mentalno izazvanih. nema veze... :mig:

Svaka ti čast Gattaka uvidjela si svoju grešku i nema veze, svi mi naletimo prije ili kasnije ko nas oženi za neku lovu, barem znaš za ubuduće, prvo se raspitaj a što se tiće ovih dežurnih dušebrižnika :rigo::rigo:

glupko
25.08.2010., 17:00
eto vidiš platio si kao zbog plobme, a tu stvarcicu moze i moja zena riješiti otici na elektru prijaviti zamjenu, precvikati plombu, pozvati ponovo elektru i stvar riješena (al šta češ neznanje se plača)

Svaka ti čast Gattaka uvidjela si svoju grešku i nema veze, svi mi naletimo prije ili kasnije ko nas oženi za neku lovu, barem znaš za ubuduće, prvo se raspitaj a što se tiće ovih dežurnih dušebrižnika :rigo::rigo:

Gle frajeru , pobio si samog sebe i dalje se praviš pametan !
:bonk:

kavasaki
25.08.2010., 17:06
Gle frajeru , pobio si samog sebe i dalje se praviš pametan !
:bonk:

gospon Glupko i dalje ostajem pri svom stavu (neznanje se plaća) a stime sebe ne pobijam nego sam samo dao podršku gospodji/ci koja je to sve i uvijdjela, a za tvoje komentare ....

glupko
25.08.2010., 17:10
Ma nije ona ništa uvidjela , tko zna šta je sve lik radio kod nje i zakaj je tak naplatil i sad joj neko prek foruma veli daju je lik oženil i to je dovoljno da je majtor fušer , a možebitno dobar majstor sa reputacijom u struci........

kavasaki
25.08.2010., 17:33
Ma nije ona ništa uvidjela , tko zna šta je sve lik radio kod nje i zakaj je tak naplatil i sad joj neko prek foruma veli daju je lik oženil i to je dovoljno da je majtor fušer , a možebitno dobar majstor sa reputacijom u struci........

ma nije ni bitno, to stoji bog zna kaj je izvodio, al ono kaj je ona navela je too much a što se tić fušera pa valjda misli ko i ja ( znaći čovjek nema svoju firmu) nego to radi ajmo reći honorarno tkz. fušeri al to ne znaći da je išta manje kvalitetan od bilo kakve firme (jer vjerojatno i radi u nekakvoj)

koka36
25.08.2010., 20:16
ma nije ni bitno, to stoji bog zna kaj je izvodio, al ono kaj je ona navela je too much a što se tić fušera pa valjda misli ko i ja ( znaći čovjek nema svoju firmu) nego to radi ajmo reći honorarno tkz. fušeri al to ne znaći da je išta manje kvalitetan od bilo kakve firme (jer vjerojatno i radi u nekakvoj)

Gle tvrdiš da ju je neko oženio pa daj nama neupučenima onako okvirni cjenik tog posla....
Dakle nova ploča, 6 osigurača, fid sklopka...
Demontaža stare ploče, defektaža stanja, riješavanje problema (a po njenom je došlo do nekakvog mješanja strujnih krugova, nimalo bezazleno), ugradnja nove ploče....
Satnica i utrošeno sati...
Čisto da vidimo....

WTF
25.08.2010., 22:59

sklop prekidača može i prije prve ruke

maske i okviri nakon zadnje

kavasaki
26.08.2010., 06:23
Gle tvrdiš da ju je neko oženio pa daj nama neupučenima onako okvirni cjenik tog posla....
Dakle nova ploča, 6 osigurača, fid sklopka...
Demontaža stare ploče, defektaža stanja, riješavanje problema (a po njenom je došlo do nekakvog mješanja strujnih krugova, nimalo bezazleno), ugradnja nove ploče....
Satnica i utrošeno sati...
Čisto da vidimo....

fid sklopka 40/2/0,3A kom 1 x 190,00 = 190,00
osig.automat. 10-16A 1B kom 6 x 18,50 = 111,00
ormar 1-redni kom 1 x 70,00 = 70,00

UKUPNO MATERIJAL : 271,00

razlika : 1.929,00 / 60,00 = 32,15 h

evo koka još tebi odgovorim i nemam volje više, al eto računice od 1929 kuna rada uzeo sam da je njegov sat 60,00 kuna, mada danas dobiti cijenu sata po toj cijeni nemoguće ispalo je da je utrošio 32 sata, pa ukoliko je potrošeno toliko moje isprike

gattaka
26.08.2010., 13:04

hvala ti što mi držiš stranu, pokušat ću, ali se uvijek netko nađe, tako to ide kod nas.. :cerek:

uglavnom, frajer je sveukupno u stanu radeći proveo 6 sati (slovima: šest sati) ako se ne računa pijenje kave i slično. sam je rekao da radi u jednoj firmi za elektroinstalacije, nije rekao kojoj niti bi to navela, međutim napomenuo je da za to što je došao napravit neće bit računa, jer je u fušu.

dakle, ispada da je njegov sat daleko premašio sat menadžera u svjetskoj banci. :o

Mazarin
26.08.2010., 20:24
fid sklopka 40/2/0,3A kom 1 x 190,00 = 190,00
osig.automat. 10-16A 1B kom 6 x 18,50 = 111,00
ormar 1-redni kom 1 x 70,00 = 70,00

UKUPNO MATERIJAL : 271,00

razlika : 1.929,00 / 60,00 = 32,15 h

evo koka još tebi odgovorim i nemam volje više, al eto računice od 1929 kuna rada uzeo sam da je njegov sat 60,00 kuna, mada danas dobiti cijenu sata po toj cijeni nemoguće ispalo je da je utrošio 32 sata, pa ukoliko je potrošeno toliko moje isprike

sereš bez veze.
FID sklopka je kao prvo 155 kuna ak hoćeš izigravati pametnjakovića i poštenjačinu.Kao derugo ako za sat vremena na autoservisu platiš 250 kuna, pa se nitko nikad ne buni, neznam zašto električar nebi imao 200 kuna sat, i koga briga.
A isto tako trebao bi znati da za mjenjanje RO-a ne naplaćuješ po nikakvom jebenom satu, nego po poslu.
Mogao je tip biti bilmez pa reči da je to 950 kuna, pa naiđe na komplikacije, i onda ti stranki objasni zašto više love tražiš na kraju.
Čovjek je došao, napravio posao, i kraj priče.
I da moj sat je 250 kuna pa ne radim u svjetskoj banci i normalno nisam auto mehaničar:cerek:

kavasaki
27.08.2010., 11:01
[QUOTE=Mazarin;28557481]sereš bez veze.
FID sklopka je kao prvo 155 kuna ak hoćeš izigravati pametnjakovića

155,00 + 23% = 190,65 :top:

WTF
27.08.2010., 17:36
Imam elektro obrt i nigdje nisam vidio tolko prepucavanja kao kod nas, pljuvanje jedan po drugom, rušenje cijena...kad vidim kolko zarađuje jedan keramičar il malar dođe mi zlo, a zašt im ide? jer drže cijenu i ne jebu jedan po drugom ko električari ( da budemo jasni - NE omalovažavam nikon nit ničiji nit nikakav posao )

a tek komentari investitora tu na forumu - pa kaj je problem u zid stavit utičnicu, prekidač il nešto stoto - ko da je wireless

m111
28.08.2010., 19:29
sereš bez veze.
FID sklopka je kao prvo 155 kuna ak hoćeš izigravati pametnjakovića i poštenjačinu.Kao derugo ako za sat vremena na autoservisu platiš 250 kuna, pa se nitko nikad ne buni, neznam zašto električar nebi imao 200 kuna sat, i koga briga.
A isto tako trebao bi znati da za mjenjanje RO-a ne naplaćuješ po nikakvom jebenom satu, nego po poslu.
Mogao je tip biti bilmez pa reči da je to 950 kuna, pa naiđe na komplikacije, i onda ti stranki objasni zašto više love tražiš na kraju.
I da moj sat je 250 kuna pa ne radim u svjetskoj banci i normalno nisam auto mehaničar:cerek:

Malo si pretjerao,sat rada u servisu je nekih 120 + pdv,nedavno sam bas gledao na racunu..a sto se tice ovog posla,lik ju je natega,i to lijepo,ostalo mu je cistih 1800 kn i to za pola radnog dana..svaka cast majstore,skidam kapu..

koka36
28.08.2010., 21:44
Malo si pretjerao,sat rada u servisu je nekih 120 + pdv,nedavno sam bas gledao na racunu..a sto se tice ovog posla,lik ju je natega,i to lijepo,ostalo mu je cistih 1800 kn i to za pola radnog dana..svaka cast majstore,skidam kapu..

Gdje je to 120 kn, u ovlaštenim nema ispod 150-200 kn i zašto smatraš da je rad servisera na autu vredniji od posla električara...

m111
28.08.2010., 23:18
Gdje je to 120 kn, u ovlaštenim nema ispod 150-200 kn i zašto smatraš da je rad servisera na autu vredniji od posla električara...

Ti poslovi su neuporedivi,jer nisu ni slicni..ako nisi prestar,jos imas vremena za prekvalifikaciju,ulozi na prostor,radionicu,alat,uredaje za dijagnostiku itd,itd..

WTF
29.08.2010., 13:06
Ti poslovi su neuporedivi,jer nisu ni slicni..ako nisi prestar,jos imas vremena za prekvalifikaciju,ulozi na prostor,radionicu,alat,uredaje za dijagnostiku itd,itd..

kolka je cijena jednih kliješta za stiskanje tuljaka? :kava:

koka36
29.08.2010., 13:50

Da naravno da su neuporedivi jer iza električara nešto ostane, dok serviser "mjenja žarulje"....
Dakle ti misliš da je promjena sviječica i uljnog filtera vrijednija od razvoda desetaka strujnih krugova od kojih svaki ukoliko nije dobro izveden može izazvati požar ili pogibiju stranke......
Naime elektrićari netrebaju nikakav drugi alat osim kombinirki i odvijača.....
Na posao idu pješke, zidovi se štemaju sami od sebe (štemerice i vibracione bušilice su nepotrebne), istrumenti kao voltmetar, ometar ili strujne klješta su namjenjena samo za labaratorije..
Nego čudi me kako to da su mehaničari u mojoj školi išli 3 godine a ja sam morao u školu 4 godine. Valjda da prije zarade za radionu....
Svašta se ovdje može pročitati......

m111
29.08.2010., 16:12
Da naravno da su neuporedivi jer iza električara nešto ostane, dok serviser "mjenja žarulje"....
Dakle ti misliš da je promjena sviječica i uljnog filtera vrijednija od razvoda desetaka strujnih krugova od kojih svaki ukoliko nije dobro izveden može izazvati požar ili pogibiju stranke......
Naime elektrićari netrebaju nikakav drugi alat osim kombinirki i odvijača.....
Na posao idu pješke, zidovi se štemaju sami od sebe (štemerice i vibracione bušilice su nepotrebne), istrumenti kao voltmetar, ometar ili strujne klješta su namjenjena samo za labaratorije..
Nego čudi me kako to da su mehaničari u mojoj školi išli 3 godine a ja sam morao u školu 4 godine. Valjda da prije zarade za radionu....
Svašta se ovdje može pročitati......

Ajde ne lupetaj,čega si se ti uhvatio..ne mislim da je netko više vrijedan,i sam sam električar,ali ne određujem ja cijene nego tržište,pa prema tome možeš ti pričati što hoćeš ali to ti je tak..mehaničar koji radi na plaću zaradi više od električara,to što ti imaš godinu više škole možeš s tim guzicu obrisat..a dali je promjena ulja važnija od razvoda strujnih krugova,vjerovatno nije,ali servis kočnica sigurno jest..

koka36
29.08.2010., 18:06
Ajde ne lupetaj,čega si se ti uhvatio..ne mislim da je netko više vrijedan,i sam sam električar,ali ne određujem ja cijene nego tržište,pa prema tome možeš ti pričati što hoćeš ali to ti je tak..mehaničar koji radi na plaću zaradi više od električara,to što ti imaš godinu više škole možeš s tim guzicu obrisat..a dali je promjena ulja važnija od razvoda strujnih krugova,vjerovatno nije,ali servis kočnica sigurno jest..

Čisto sumljam da šljaker u auto servisu ima plaču veču od 5 000 a ja dobijem više, a gle moja satnica je 80 kn...
Ne određuje tržište cjene nego to što svi misle da je prčkanje po struji jednostavno pa se svi time bave i u fušu ruše cjene....
Kočnice si ja sam slažem ko i 50% ostalih koji se imalo kuže u nešto...
Auto servis zarađuju samo zato što te proizvođači ucjenjuju garancijama. Da nemoraš ići u ovlašteni servis nikad niko nebi ušao njima u radione....

antetoner
29.08.2010., 21:06
novi sam na postu. Svi vi trabunjate bez veze. Pitanje za majstore na forumu, dali je majstor sa diplomom u ruci ili onaj koji zna raditi posao a nema diplomu.

m111
29.08.2010., 21:35
Čisto sumljam da šljaker u auto servisu ima plaču veču od 5 000 a ja dobijem više, a gle moja satnica je 80 kn...
Ne određuje tržište cjene nego to što svi misle da je prčkanje po struji jednostavno pa se svi time bave i u fušu ruše cjene....
Kočnice si ja sam slažem ko i 50% ostalih koji se imalo kuže u nešto...
Auto servis zarađuju samo zato što te proizvođači ucjenjuju garancijama. Da nemoraš ići u ovlašteni servis nikad niko nebi ušao njima u radione....

E pa ja si kocnice sam ne slazem niti mi pada na pamet,ali niti ne ocekujem da mi za njih netko naplati 1800 kn rad bez materijala..

Mazarin
30.08.2010., 09:56
novi sam na postu. Svi vi trabunjate bez veze. Pitanje za majstore na forumu, dali je majstor sa diplomom u ruci ili onaj koji zna raditi posao a nema diplomu.

Na formalno pitanje dobit ćeš formalni i odgovor.
Majstot je onaj koji ima položen majstorski ispit..
Svi bez majstorskog ispita, a koji nemaju potrebnu kvalifikaciju su obični šalabajzeri.

m111
30.08.2010., 17:00
Svi bez majstorskog ispita, a koji nemaju potrebnu kvalifikaciju su obični šalabajzeri.

čuo sam da uvode majstorski ispit i za seksanje,inace bez toga se vise neće smjeti..

glupko
30.08.2010., 17:33
Dobili "Slavonac" , "Zagorac" i "Hercegovac" zadatak da u 15 minuta : popiju 1l vina , pojedu 1kg kruha i platu "kosine" ispeglaju košulju i izjebu ženu .
1. bijaše Slavonac te on prvo krene jesti , pa uze ženu jebati pa nategne vino i prođe 15 min , pa kaže ako se ja ne najedem , nešto ne izjebem i nenapijem se neću ni da radim
2. bijaše Zagorac on uze prvo vincek , pa potom gablec , tek poslije uzme ženu natezat i prođe 15 min , pa kaže ja ako nepopijem dobra vina ne gablecujem kak valja i ne dobijem od žene ni mi nido čeg a ne do delanja
3. bijaše hercegovac te on odma uze jebat ženu te joj gurne košulju da ispegla dok on pojede i popije i sve to u pet minuta , pa kaže ako ne jebeš onoga tko ti radi nečeš se ni kruha najesti ni vode napiti
P.S. bez uvrede što se tiče regionalizacije al mislim da je vako nalakše saznati cijenu "uvođenja" :)

m111
30.08.2010., 21:04
Dobili "Slavonac" , "Zagorac" i "Hercegovac" zadatak da u 15 minuta : popiju 1l vina , pojedu 1kg kruha i platu "kosine" ispeglaju košulju i izjebu ženu .
1. bijaše Slavonac te on prvo krene jesti , pa uze ženu jebati pa nategne vino i prođe 15 min , pa kaže ako se ja ne najedem , nešto ne izjebem i nenapijem se neću ni da radim
2. bijaše Zagorac on uze prvo vincek , pa potom gablec , tek poslije uzme ženu natezat i prođe 15 min , pa kaže ja ako nepopijem dobra vina ne gablecujem kak valja i ne dobijem od žene ni mi nido čeg a ne do delanja
3. bijaše hercegovac te on odma uze jebat ženu te joj gurne košulju da ispegla dok on pojede i popije i sve to u pet minuta , pa kaže ako ne jebeš onoga tko ti radi nečeš se ni kruha najesti ni vode napiti
P.S. bez uvrede što se tiče regionalizacije al mislim da je vako nalakše saznati cijenu "uvođenja" :)
svašta..

BD-zg
31.08.2010., 20:58

Kaj se tiče majstorskog ispita za obrtnička zanimanja taj tkz ISPIT je samo način kak dodatno pokupiti lovu od ljudi koji bi otvorili obrt
I treba ti samo za otvaranje OBRTA
inače za otvaranje firme ti netreba ništa osim 25000kn i imaš firmu a za obrt to je jedna dobra je...... u glavu nakon koje skužiš koji je k.... ovo meni trebalo
Ak ti znaš raditi svoj posao pošteno i kvalitetno nemaš straha da nečeš imati kaj raditi
a ako si drkec koji je samo nosil gablece majstorima i onda nekak otvoril obrt ili firmu pa glumiš velikog gazdu i nabijaš cijene nemoj se previše čuditi kaj nemaš posla :top:

Mazarin
01.09.2010., 08:33
Aha a u firmi koja se bavi elektroinstalacijama ne moraš imati nekoga potrebnih kvalifikacija?
Pobereš ljude sa Hrelića i to je to :ne zna:

BD-zg
01.09.2010., 21:54
Aha a u firmi koja se bavi elektroinstalacijama ne moraš imati nekoga potrebnih kvalifikacija?
Pobereš ljude sa Hrelića i to je to :ne zna:

Pa kod nas je to tak jer su mi se doma zaredale jedno 3 firme koje su po meni za ležerno streljanje
mislim hrpa kretena koja je negdje vidjela nekog majstora kako radi instalaciju pa su skužili OVO JE LAKO AJMO OTVORITI FIRMU i raditi sranja mislim u firmi od 5 ljudiu+veliki gazda imaju jednog strujiča pred penzijom koji nešto zna ali baš ne kuži ove nove fore i moderni trend ono kakva LED svijetla i sl gluposti i onda da takvima dam da mi slažu LAN vezu po kuči ili sl :rofl:
ajd i ta nočna mora završila struje ima ko u priči i telefon mi radi u svim sobama:s:s:s

Parizer74
11.11.2010., 17:15
Mene ispizd*o elektro instalater, pa bi molio pametnije i upučenije od mene da mi pomognu.... stvar ide nekako ovako...

1. cijena priključnog mjesta - 180kn
2. cijena rasvjetnog mjesta - 170kn

E, sada, nije tu problem, ono kaj mene zanima je slijedeće:

1. Ako je došo sa tri žice (zemlja, faza, nula) na mjesto di će biti dvije utičnice (kutija za dvije utičnice je u zid postavljena) - da li mi onda može naplatiti ko za dvije utičnice (2x180kn)?!?!?
2. one izvode iz zida di se spajaju npr. lampice male iznad radnih ploha u kuhinji mi naplačuje ko 1 rasvjetno mjesto? A nema niti jednu kutiju (samo žice vire iz zida) niti svo ono ožičenje do sklopke (budući da se one pale i gase na samoj lampici)...

Ima još toga, ali ovo bi me zanimalo jako ako neko zna i bio bih jako zahvalan na odgovorima! :-)

zacky
11.11.2010., 17:42
Možda i neće naplatiti tu jednu kao dvije,ali će to drugačije kompenzirat,to
bi mogao netko bolje ispričat.

Parizer74
11.11.2010., 17:49
Možda i neće naplatiti tu jednu kao dvije,ali će to drugačije kompenzirat,to
bi mogao netko bolje ispričat.

Nisi me shvatio, možda sam ja to malo nespretno objasnio, ali - on mi je već reko da bu mi to računao kao dvije utičnice... i samo da se razumijemo - utičnice, sklopke te njihova ugradnja NISU u cijeni ovoga o čemu pričam... ;-)

kavasaki
11.11.2010., 18:32
Mene ispizd*o elektro instalater, pa bi molio pametnije i upučenije od mene da mi pomognu.... stvar ide nekako ovako...

1. cijena priključnog mjesta - 180kn
2. cijena rasvjetnog mjesta - 170kn

E, sada, nije tu problem, ono kaj mene zanima je slijedeće:

1. Ako je došo sa tri žice (zemlja, faza, nula) na mjesto di će biti dvije utičnice (kutija za dvije utičnice je u zid postavljena) - da li mi onda može naplatiti ko za dvije utičnice (2x180kn)?!?!?
2. one izvode iz zida di se spajaju npr. lampice male iznad radnih ploha u kuhinji mi naplačuje ko 1 rasvjetno mjesto? A nema niti jednu kutiju (samo žice vire iz zida) niti svo ono ožičenje do sklopke (budući da se one pale i gase na samoj lampici)...
Ima još toga, ali ovo bi me zanimalo jako ako neko zna i bio bih jako zahvalan na odgovorima! :-)

pa ljudi jel vi tražite ponude prije posla?

inaće ne bi smio naplačivati dva izvoda gdje je 2-struka utičnica a samo jedan izvod doveden ( to se računa ko jedan izvod pa makar bilo i 10 utičnica tu, e sad montaža je nešto drugo)

ovo drugo bas i ne razumijem ( dali je on doveo izvod za rasvjetno mjesto u kuhinji za te male lampice) ako je treba i naplatiti bez obzira ima li kutija ili ne

a i ovo ozicenje do sklopke bas ne kontam ( 1 izvod uključuje rasvjetno tijelo+prekidač) ako on tebi naplaćuje posebno izvode i za prekidače e to ne valja brate

Parizer74
11.11.2010., 18:56
pa ljudi jel vi tražite ponude prije posla?

inaće ne bi smio naplačivati dva izvoda gdje je 2-struka utičnica a samo jedan izvod doveden ( to se računa ko jedan izvod pa makar bilo i 10 utičnica tu, e sad montaža je nešto drugo)

ovo drugo bas i ne razumijem ( dali je on doveo izvod za rasvjetno mjesto u kuhinji za te male lampice) ako je treba i naplatiti bez obzira ima li kutija ili ne

a i ovo ozicenje do sklopke bas ne kontam ( 1 izvod uključuje rasvjetno tijelo+prekidač) ako on tebi naplaćuje posebno izvode i za prekidače e to ne valja brate

Tražio sam ponudu prije posla! Dao mi je cijene koje sam napisao u uvodu svog prvog posta...

E, sada mi hoće naplatiti jednu žicu dovedenu u dvostruku utičnicu - kao dva priključna mjesta!

A rasvjetno mjesto mi je objasnio kao sklopka-izvod na stropu... ali sada mi hoće naplatiti ono di samo žicu iz zida ostavio i di ja poslje spojim one male lampice koje imaju prekidač NA SEBI kao - jedno rasvjetno mjesto!

kavasaki
11.11.2010., 19:11
Tražio sam ponudu prije posla! Dao mi je cijene koje sam napisao u uvodu svog prvog posta...

E, sada mi hoće naplatiti jednu žicu dovedenu u dvostruku utičnicu - kao dva priključna mjesta!

A rasvjetno mjesto mi je objasnio kao sklopka-izvod na stropu... ali sada mi hoće naplatiti ono di samo žicu iz zida ostavio i di ja poslje spojim one male lampice koje imaju prekidač NA SEBI kao - jedno rasvjetno mjesto!

e ako je tako kao što si rekao, fino mu pokazi ( skini sa neta ) pravilnik o elektroinstalacijama gdje ima opisano šta spada pod izvod, tako i obraćunaj i mirna Bosna

kavasaki
11.11.2010., 19:17

a sto se tice tih izvoda za rasvjetu, to u pravilu je izvod jer je on i doveo kabel do te lampice, problem je u tome sto je on u ponudi vjerovatno naveo (mozda i nije) al je mislio prosjecne dužine 6-7m, al problem nastaje jer on do prve lampe ima prosjek 7m (više manje) ali onada između ostalih je pretpostavljam po 20-30 cm razlike pa se uveliko smanjuje taj izvod, e tu se trebate dogovoriti kako i koliko izvoda tu naplatiti

fumi
12.11.2010., 14:11
Ovo sam se ja sjetio pitat pri ugovaranju. Kad je rekao da to racuna kao dva rasvjetna, dobio je naredbu da svugdi stavi po jednu uticnicu. I kad je otisao ja malo prostemao i dodavao ..... dvi tri cetiri.......

FreeFlyer
12.11.2010., 14:51
Koja je cijena montiranja prekidača i utičnica u elektro kutije ? (sve žice su već unutra)
FF

kavasaki
12.11.2010., 16:16
Koja je cijena montiranja prekidača i utičnica u elektro kutije ? (sve žice su već unutra)
FF

ovisi o dosta toga

ponajprije koliko komada ima za montirat

jesu li prekidači i priključnice modularni ( 1 kutija a unutra po par prekidača/priključnica ili je 1 kutija=1utičnica )

uglavnom cca 10kn/prekidač 15/ kn/ priključnica ( obična jednostruka )
i naravno opet je to uvjetovano- brojem prekidača i priključnica ( ako treba samo 1 utičnicu i jedan prekidač montirat) nece ti niko ispod 200 kn to racunati

brkabr
16.11.2010., 09:34
sereš bez veze.

bravo - posao je posao mogel ga je radit i mjesec dana ,a tip je to napravil za 6 sati (majstor) za to se duuuuuuuugggoooooo uči a škola košta :top:

mesarcina
08.12.2010., 10:36
Pozdrav svima,

ovako betonirao sam ploču neki dan i u njoj sam radio razvod struje, znači cca 50 izvoda, cca 125m bužira i 15 radnih sati majstora.
Koliko novaca to vrijedi?

Hvala

samoja1
09.12.2010., 17:38
ja sam ele. instalater i radim ovako . 150 kn.izlaz (moj kabal , kutice,gips,utičnica,prekidač) plus razvodni ormar ( osigurač 20kn,fid.skl.200kn,montaža tog ormara 500kn.) plus dolazni kabel 40-50kn po m. i ormar za brojilo s ugradnjom 1000kn- s podnožjima za osigurače pa probaj izračunat.

m111
09.12.2010., 20:03

pa kakve to veze ima,molim te,ako je vec po izvodu onda se i to racuna..ako je za lampice za kuhinju,ili za ogledalo u kupaonici,ili za neku lampu sa senzorom,onda prekidac ni kutija se ne stavlja,ali naravno da se racuna..ti bi samo zbraja kutije,ha? a kad stavi tri u nizu onda nebi?

flawless
17.07.2011., 21:08
Da li mi možete napisati koliko bi me okvirno koštalo
1. zamijeniti u 3 utičnice i 3 prekidača jednostruko obično sve (izvadit staro staviti novo, imam kupljeno),

2. dovesti struju za jedan luster (cca 2m ili manje od razvodne kutije)

3. instalirati (priključiti ili kako se već to kaže) 2 lustera (jedan na taj novi dovedeni priključak, drugi na stari priključak gdje već visi luster).

Nisam još tražila nikoga, samo da znam koliko će mi novaca otprilike trebati.

hvala unaprijed :)

Doctor_X
13.11.2011., 18:32
Ja i moj otac radimo kompletne elektricne i vodo-instalacije.Moj otac preko 20 godina iskustva.Garantiramo kvalitetno napravljene instalacije.Cijena ovisi o kvaliteti materijala,kolicini materijala,te broju izvoda i rasvjete itd itd itd...

Radimo na podrucju Bjelovarske,Zagrebacke,Koprivnicke zupanije

kontakt broj preko PM-a se moze dobit...

law_os
14.11.2011., 20:41
Evo problema.

Prilikom gradnje kuće odlučio sam da želim ugraditi led žarulje u zid tako da dekorativno osvjetljavaju stepenice. Pri gruboj montaži provedeni su kablovi i sve je OK odrađeno. Sad je odrađena fina montaža, sve je lijepo spojeno, MEĐUTIM, problem nastaje kada se na prekidaču ugase ledice. Tada se one ne gase u potpunosti nego kao da tinjaju. Kada se upale, normalno svijetle. Molim za pomoć znalce jer meni to ne izgleda dobro, a firma koja mi je radila kaže da je to normalno?! Šta su sfušarili?

Mazarin
17.11.2011., 10:28
Evo problema.

Prilikom gradnje kuće odlučio sam da želim ugraditi led žarulje u zid tako da dekorativno osvjetljavaju stepenice. Pri gruboj montaži provedeni su kablovi i sve je OK odrađeno. Sad je odrađena fina montaža, sve je lijepo spojeno, MEĐUTIM, problem nastaje kada se na prekidaču ugase ledice. Tada se one ne gase u potpunosti nego kao da tinjaju. Kada se upale, normalno svijetle. Molim za pomoć znalce jer meni to ne izgleda dobro, a firma koja mi je radila kaže da je to normalno?! Šta su sfušarili?

prekidač treba i nulu prekidati.....

law_os
17.11.2011., 10:53
Onda je problem samo u tome što nije nula spojena na prekidač. Jel? Je li to problem napraviti ili je samo u pitanju jedna žica?

hcerinski
17.11.2011., 12:11
evo već sam par puta tražio i iako su mi neki obećali nisu mi poslali...
molio bi link gdje mogu skinuti ili ako netko na kompu da mi pošalje na mail pravilnik o elektroinstalacijama koji je trenutno važeći, pa nije valjda to državna tajna

tražio jesam no nisam uspio pronaći

unaprijed hvala

kavasaki
17.11.2011., 14:52
http://www.ekn.hr/zastita/knjiga_CD1/Pravilnik_EINN.htm

Tony_ri
17.11.2011., 15:13
evo već sam par puta tražio i iako su mi neki obećali nisu mi poslali...
molio bi link gdje mogu skinuti ili ako netko na kompu da mi pošalje na mail pravilnik o elektroinstalacijama koji je trenutno važeći, pa nije valjda to državna tajna

tražio jesam no nisam uspio pronaći

unaprijed hvala

predpostavljam da je ono sto trazis TEHNIČKI PROPIS ZA NISKONAPONSKE ELEKTRIČNE INSTALACIJE imas ga online u narodnim novinama broj: 5/2010 od 11.01.2010.

taj se pravilnik prestao upotrebljavati sa 1.1.2011.

hcerinski
17.11.2011., 16:49

pa jel ti vidiš od kojega je to datuma... pogledaj na kraju 1998. g.

hcerinski
17.11.2011., 16:59
ovo iz nn je OK ali je tražim nešto gdje je to tehnički objašnjeno npr kako se mora izvesti uzemljnenje, gromobran koji vodiči i kojega presjeka se gdje koriste i takve4 stvari

kavasaki
17.11.2011., 18:27
ovo iz nn je OK ali je tražim nešto gdje je to tehnički objašnjeno npr kako se mora izvesti uzemljnenje, gromobran koji vodiči i kojega presjeka se gdje koriste i takve4 stvari

to ces na netu teško naći, nakladnik kigen ti prodaje svu stručnu literaturu

http://www.kigen.hr/izdanja/prirucnici-zakonodavna-literatura.html?page=shop.browse&category_id=1

Muljuzator
17.11.2011., 19:06
Možda pomogne
http://www.etfos.hr/upload/OBAVIJESTI/obavijesti_dodiplomski/124InstZK-rew3.pdf

Mazarin
17.11.2011., 20:42
Onda je problem samo u tome što nije nula spojena na prekidač. Jel? Je li to problem napraviti ili je samo u pitanju jedna žica?

Mislim da je to sada problem napraviti jer ti fale dvije žice na prekidaču. Možeš si pomoći tako da uzmeš prekidač sa NO i NC kontaktom. NO radi kao i sada a NC ti spaja odlaz na ledice sa nulom ledica. Tako da ti je anoda i katoda na istom potencijalu. Za taj slučaj ti fali samo jedna žica na prekidaču. Ako je i to problem zbog neznam čega, onda ti treba relej koji će se pobuditi prekidacem a kontakti će odpojiti ledicu.

Tony_ri
19.11.2011., 12:22

cini da bas i nisi doma sa temom,po meni najbolje da krenes od osnova

Rodeš V. Električne instalacije 1. dio Varaždin:elektrostrojarska škola 2005.
Rodeš V. Električne instalacije 2. dio Varaždin:elektrostrojarska škola 2007.
Željko Novinc Elektrotehničke instalacije : elementi provjere, projektiranja, norma, teorije, prakse, mjernih metoda, uređaja i opreme Zagreb : Kigen, 2007

ako nije tajna za sto ti to treba?
neke stvari se mogu nauciti iz knjiga ali neke stvari treba vidjeti i u živo u praksi,to je jedan od razloga zasto elektromonteri imaju obaveznu strucnu praksu u sklopu skolovanja

Mazarin
19.11.2011., 16:36
Tony krivo si ga razumio. Njemu trebaju propisi u skladu sa Eu, koji su na snazi od 8.1. Prošle godine. A toga ima 2 tone

Tony_ri
19.11.2011., 19:08
ajooooooooooooooooooooooj,ocito se nismo razumjeli:504: toga ima doslovno 2 tone,hrpa normi i kojecega,ako je to slucaj onda bas i nemogu pomoci:ne zna:

Mazarin
21.11.2011., 08:25
ajooooooooooooooooooooooj,ocito se nismo razumjeli:504: toga ima doslovno 2 tone,hrpa normi i kojecega,ako je to slucaj onda bas i nemogu pomoci:ne zna:

pa to mu ja pričam već godinu i pol.... a onda mi da mail sa domene net. hr, gdje možeš primiti A4 format teksta. A isto tako ne trebaju mu norme za naftne platforme... Najbolje i najjeftinije je kupiti neki inženjerski priručnik, cca 700 kuna, i tamo ima doslovno sve kaj mu treba. Ovo je hrpa normi, koje se samo navode, a onda još moraš googlati 17 dana i 3 dana prevođenja da bi znao na što se odnose...., fakat mu to ne treba...

hcerinski
21.11.2011., 13:42
na domeni net.hr možeš primati dosta toga do 20 MB onda si mogao reći kakva je situacija a ne šutiti ko p...a, mogao si predložiti taj neki priručnik i kaj već kad se već držiš za nekakvog velikog znalca propisa i teorija....

pa ono pitam te za kućne instalacije i sad je toga 2 tone, pa naravno da mi netreba za naftne platforme ali ono neke osnove....

Mazarin
21.11.2011., 15:10
na domeni net.hr možeš primati dosta toga do 20 MB onda si mogao reći kakva je situacija a ne šutiti ko p...a, mogao si predložiti taj neki priručnik i kaj već kad se već držiš za nekakvog velikog znalca propisa i teorija....

pa ono pitam te za kućne instalacije i sad je toga 2 tone, pa naravno da mi netreba za naftne platforme ali ono neke osnove....

opet ti svoje... rekoh ti da je tih propisa puni CD, znači 700 MB, rekoh ti javi se kad dođeš u ZG da ti fizički to dam.... Ali ne ti svoje i svoje. A baš da iz toga budem vadio ono kaj se odnosi na kućne instalacije, čitaj žice, cjevi, osigurače i bla bla bla, e pa nebudem... A ako se ne varam o priručnicima mlatim već pet godina...... i ne nisam šutio ko pi*ka kak ti veliš, nego sam ti poslao bar 15 poruka da mi daš gmail.... i onda me jednostavno tu nije bilo godinu dana, što je svakako moje pravo bez da se ikome opravdavam, jel sad malo jasnije?

hcerinski
21.11.2011., 16:27
OK, u pravu si! daj mi na PM pošalji svoj broj da ti se javim kad sam u Zg da mi to onda daš! Nisam niti mislio da mi vadiš stranice koje samo mene zanimaju! to nebi niti ja radio!

Mazarin
22.11.2011., 11:49
mislim da to više nije opcija.... imaš priručnike u svakoj boljoj knjižari....

barrba
13.12.2011., 21:50
zanima me koliko mi otprilike može električar naplatiti slijedeće: instacije su provedene po stanu prije 5 godina pa su radovi zbog okolnosti obustavljeni,situacija postojeća je da su postavljene i one kutije u zidovima za utičnice i prekidaće dakle preostalo je postaviti prekidaće i utičnice,svijetla također,u stropu su otvori za ugradbene lampe u gipsu i kablovi vire kroz rupe,treba ih spojiti na lampu i nju zakačiti za tablu,ima ih 7 u stropu,zanima me okvirno da li se to naplaćuje kao klasićni izvodi ili manje?

buc2
15.12.2011., 11:26
zanima me koliko mi otprilike može električar naplatiti slijedeće: instacije su provedene po stanu prije 5 godina pa su radovi zbog okolnosti obustavljeni,situacija postojeća je da su postavljene i one kutije u zidovima za utičnice i prekidaće dakle preostalo je postaviti prekidaće i utičnice,svijetla također,u stropu su otvori za ugradbene lampe u gipsu i kablovi vire kroz rupe,treba ih spojiti na lampu i nju zakačiti za tablu,ima ih 7 u stropu,zanima me okvirno da li se to naplaćuje kao klasićni izvodi ili manje?

Iz posta nisu svi podaci razvidni, ali pod uvjetom da su baš sve žice (kablovi) provučene, ostaje spajanje na razvodnoj ploči (vi ste napisali "tabla"), montaža i spajanje ugradbenih lampi u strop od rigipsa, postavljanje prekidača i utičnica i puštanje u rad. To se naplaćuje paušalno, cca 400-500 kuna. Sav materijal trebate osigurati .

mate mali
20.01.2012., 10:46
:503:radio mi je tip iz šibenika rekonstrukciju instalacije i jos dva kata novog. kad sam ga zvao i pitao za cijenu rekao mi je "okvirno 95kn+pdv PO KVADRATU OBJEKTA bez balkona ,stubista i tih cuda A U TE NOVCE mi daje i osigurace, fid a ja kupujem uticnice ,prekidace a on ih spaja mukte. ima tip dobre veze u HEP-u pa mi je sredjivao i neke stvari kod njih..... kad sam ga pitao za Zagreb opet mi je rekao da je cijena ista plus 110 LITARA DIESELA... sVE NJEGOVO. kad radi dojde oko 10-11pa ga se nemozes rijesiti prije mrklog mraka a trazi samo kantu sa vodom gdje ce bacati cigarete. Izbacio mi je oba brojila na fasadu ovdje u zg i prijatelju u sesvetama i rijesio papire u HEP-u svaka mu cast..... ALI JE NEOZBILJAN, KAD GA npr. pitas kako ce rijesiti struju na katu on kaze "kabelom"... svaka uticnica svoj vod, nista duplirano,kupatilo posebna fid, JA ZADOVOLJAN I CIJENOM A KVALITETA BEZ ZAMJERKE

hcerinski
24.01.2012., 21:57
kaj ti znači 95kn +pdv po kvadratu objekta? pa nije to žbukanje

for
04.02.2012., 00:29
Pozdrav svima.

Zna li netko neki naslov u kojem su opisani simboli iz elektroinstalacijskih projekata? Utičnica, prekidači, stropna rasvjeta, vanjska rasvjeta...

Hvala

dandy867
04.02.2012., 11:35
Pozdrav svima.

Zna li netko neki naslov u kojem su opisani simboli iz elektroinstalacijskih projekata? Utičnica, prekidači, stropna rasvjeta, vanjska rasvjeta...

Hvala

Izvoli http://img217.imageshack.us/img217/9743/elera.jpg (preuzeto iz AmirHalep-Elektricne instalacije i osvetljenje)

for
05.02.2012., 12:19
E, hvala!

dandy867
05.02.2012., 12:29
E, hvala!

Nema na čemu. Ako imaš neke gotove projekte, slobodno mi pošalji, jer bi me zanimalo.

for
08.02.2012., 19:50
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Ivica/Desktop/slika.htm

Partfiš
09.02.2012., 09:17
Pitanje profesionalcima (vec sam pitao ali na krivoj temi).

Planiram kompletnu adaptaciju stana kroz godinu dana pa se raspitujem o cijenama. Dobio sam ponude od 3 elektricara/tvrtke. Dva traze 90 kn po rasvjetnom/uticnici i to u fusu a jedan 100 kn plus PDV, naravno s racunom.

U tome je sav materijal osim uticnica. Ormaric je 500 kn (jedan od njih 600).

Jesu li te cijene o.k.? Trebam li imati racun radi elektre?
Bez obzira na moje pitanje sam naklonjen poslu sa racunom ali pitam cisto sa tehnicke strane, da se ne desi da ne dobijem racun a elektra trazi svastanesto nakon sto radovi budu gotovi.

Hvala

kavasaki
09.02.2012., 11:48

Planiram kompletnu adaptaciju stana kroz godinu dana pa se raspitujem o cijenama. Dobio sam ponude od 3 elektricara/tvrtke. Dva traze 90 kn po rasvjetnom/uticnici i to u fusu a jedan 100 kn plus PDV, naravno s racunom.

Bez obzira na moje pitanje sam naklonjen poslu sa racunom ali pitam cisto sa tehnicke strane, da se ne desi da ne dobijem racun a elektra trazi svastanesto nakon sto radovi budu gotovi.

Hvala

ako su to cijene od firme ne od fušera cijena je i više nego vrlo dobra ( ne vidim računicu firmi raditi izvod za 100 kn, al ajde nije moja stvar)

što se tiće računa radi elektre nisam ziher, to sve ovisi od elektre, uglavnom prošle godine jedan moj kolega koji je strujić ( nema svoju firmu nego radi kao elektroinstalater) isto išao u obnovu kuće i što bi uzimao nekoga kad mu je to posao, čova sve završio došao u elektru ovi traže račun od izvođača, ovaj im objasni situaciju di radi i kaj, ne žele nit čut treba račun, na kraju mu ja izdao fiktivni račun i elektra prihvatila ( mada je iznosio 500 kuna)

p.s. napomena elektra je bila Križevačka

hcerinski
09.02.2012., 13:12
meni se ova cijena od 90 kn po rasvjetnom mjestu bez utičnice čini pre, pre niska... mislim neznam kak se tu ljudi nađu u toj cijeni...

ovo oko računa, mislim da je za elektru potrebno one izjave o izvođaču radova i atestu ali sve ovisi o tome što od elektre hoćeš... ako već imaš priključak onda ne vidim razloga ići ne elektru kada radiš neke adaptacije...

Partfiš
09.02.2012., 14:56
Ova ponuda za 100+PDV je firma i njih sam mislio uzeti ali su mi u medjuvremenu dosle jos dvije (a danas i treca) ponude. Dvije za 90 i jedna (danas) za 100 bez racuna pa sam se pitao oko racuna jer me naravno zagolicala cijena :)

Ali mislim da necu ulaziti u nikakav rizik sa fuserima jer je dobitak na toj razlici zanemariv u odnosu na ukupne troskove adaptacije.

Thnx na savjetima. :)

hcerinski
09.02.2012., 18:25
wtf, ja ne kužim kako firma može raditi po tim cijenama...još sa svojim materijalom a cijena žica i kablova je sve veća i veća...da je 100 kn i sve tvoj materijač to bi mi bilo OK... evo to ti je moje mišljenje

for
09.02.2012., 22:29
Meni to isto nije jasno, mislim da bi ti sa njima trebao još jednom definirati što sve ulazi u tu cijenu.
Npr da li na kraju fina montaža ulazi u cijenu (montaža utičnica i prekidača, montaža rasvjete...).
Inače, od koliko mjesta je ormar i o kakvom se prostoru radi?

for
09.02.2012., 22:35
Nema na čemu. Ako imaš neke gotove projekte, slobodno mi pošalji, jer bi me zanimalo.

Imam neke, ali to je sve na listovima A3 formata ili nešto između A3 i A4 tako da je to problematično skenirat. Inače, kad sam tražio simbole po internetu naletio sam na brdo projekata tako da ako te interesira, imaš šta gledat.

for
09.02.2012., 22:50
Malo sa strane,

jel netko zna zašto ne mogu ubaciti sliku u svoj post i ako zna, bi li mogao opisati kako, tako da i ja znam. Uglavnom, ne prihvaća mi sliku i daje mi sljedeću poruku: "Exceeds forum quota by 27.01 MB." Slika je veličine 1kB .
Hvala unaprijed

Partfiš
09.02.2012., 22:58
Meni to isto nije jasno, mislim da bi ti sa njima trebao još jednom definirati što sve ulazi u tu cijenu.
Npr da li na kraju fina montaža ulazi u cijenu (montaža utičnica i prekidača, montaža rasvjete...).
Inače, od koliko mjesta je ormar i o kakvom se prostoru radi?

Svi kazu isto. Sav materijal je njihov (cijevi, zice, spojnice, gips..bla), sav rad na postavi prema potrebi, bez uticnica. E sad, koliko sam shvatio postavljanje uticnica i uticnice nisu u cijeni ali to mi ne igra puno jer mogu i sam.

Nemam pojma koja je racunica i ustvari ne ulazim u to jer se nisam cjenkao pa valjda ljudi znaju sto nude i koliko ih sta kosta.

Stan, ca 120 kvadrata, starogradnja, centar Zg

Malo glupo pitanje ali koliko otprilike ide uticnica/rasvjetnih mjesta za moderno uredjen stan te velicine? znam da je tesko reci ali nisam jos napravio nikakav plan a zanimame okvirni trosak izmjene instalacija. Thnx

dandy867
10.02.2012., 07:37
Malo sa strane,

jel netko zna zašto ne mogu ubaciti sliku u svoj post i ako zna, bi li mogao opisati kako, tako da i ja znam. Uglavnom, ne prihvaća mi sliku i daje mi sljedeću poruku: "Exceeds forum quota by 27.01 MB." Slika je veličine 1kB .
Hvala unaprijed

Pa najjednostavnije ti je uplodat sliku na npr http://imageshack.us/

I tamo dobiješ link...i to obični, a možeš i onaj da se slika vidi u forumu, da ne bude samo link

elektro-panić
10.02.2012., 16:26

Hvala

Pozdrav!
Preporučam detaljno ispitat poduzetnika o cijeni i to staviti na papir ( pisana ponuda ) i prema njoj napravit ugovor prije izvođenja radova. 100 kn po izvodu ????? E sad. Ako se računa i svako svjetlo može proć. Inače kod nas ( Međimurje ) se računa po priključnom mjestu ( utičnica , napa , bojler ,.... ) te po rasvjetnom mjestu ( po prekidaču ili tipki prekidača - kako tko ) . Svjetla su u cijeni. E sad . Preko chata jedan Zagrebčanac pričao da oni u ZG rade po svakom izvodu i po svakoj kutiji !!!!!! ( bilo razvodna ili za prekidač ili kutiju ). To puno mijenja na stvari pa dobro raspitaj!!!!!!! 500,00kn ormar je toliko smiješno da ne mogu ni izgovorit. 200,00 kn je fid (prosječan ) , 100-200 kn ormar koji donekle izgleda ( 24m ) osigurač od 18,00 na gore !!!!!!!!! A gdje je posao ????
MOJ SAVJET : SVE NA PAPIR I OTPRILIKE IZBROJI ( po izvodima ) KOLIKO BI TO STAJALO PA PRESUDI.

elektro-panić
10.02.2012., 16:32

Hvala[/QUOTE]

Kod nas ( Međimurje ) trebaš prijavnicu sa elaboratom ispitivanja instalacija kad tražiš priključak ( ako nemaš priključak ). A ako imaš stuju i ne treba je isključivat - tada nitko posebno ne provjerava. Teoretski , može ti radit fušer , al sam presudi. Firma ( ako previše ne odstupa s cijenom ) , barem ti da neki račun ( ako ne dogovorite i ispitivanje ) pa možeš biti 100% siguran i sigurno spavat.

elektro-panić
10.02.2012., 16:39
Malo glupo pitanje ali koliko otprilike ide uticnica/rasvjetnih mjesta za moderno uredjen stan te velicine? znam da je tesko reci ali nisam jos napravio nikakav plan a zanimame okvirni trosak izmjene instalacija. Thnx[/QUOTE]

3-4 utičnice po sobi ( minimalno 3 , 5 sasvim dosta ), kuhinja ( pećnica , ploća za kuhanje , hladnjak , perilica , napa ) 5 + bar dvije za radnu ploću ( ili 2× dvije )
:) Da su pravi majstori , već bi ti malo nešto preporučili kod uviđaja :kava:

hcerinski
10.02.2012., 18:43
slažem se s gore napisanim...

a ako govorimo o razvodnom ormaru i FID-u a da ne govorim o tome da bi kupaona trebala još jednu fidovku... ako bi baš htjeli onak kak treba... mislim može i bez toga...

inaće koliko kod Vas u Međimurju računaju samo atestiranje instalacije (ono kaj je potrebno uz izjavu o izvođaču radova za priključernje struje)?

hcerinski
10.02.2012., 19:30
znači i to ide po "rasvjetnom mjestu"...

elektro-panić
10.02.2012., 20:06
znači i to ide po "rasvjetnom mjestu"...

Da , tako to ide. Po utičnici i po svjetlu. ( bez prekidača) .Mora proč baš svaku utičnicu i svaku svjetiljku. Ispitat galvanizaciju bojlera , ....itd . I dobiš lijep elaborat gdje je sve lijepo crno na bijelo :-) otpor izolacije , ....... :mig:

Partfiš
11.02.2012., 14:39
Hvala puno elektro-panic.:)
Racunaju 100 kn po rasvjetnom mjestu i uticnici, bez kutija. Gledao sam malo po ovim linkovima koji su tu navedeni i fidovka je oko 120 kn ona 40/0,5 a osiguraci 13-14 kuna.
Nisu mi nista preporucili jer jos nisam u fazi adaptacije nego za sada pokusavam zbrojiti koliko ce me sve kostati.

Hvala jos jednom:)

hcerinski
11.02.2012., 20:03
fidovka i osigurači po toj cijeni mi se ne čine baš nešto...

ETI fid je oko 200 kn a osigurač 18-19 kn

tiki66
12.02.2012., 03:20
Istina, čine mi se kao neki osiguraći i fidovka niske kvalitete, a kad radis nove elektroinstalacije radije nabavi poštene stvari pa da si kasnije bez brige...

takodjer, zar ne bi po novim pravilima fidovka trebala biti 40/0,3 ?

Neno..
12.02.2012., 15:42
da o.3 za kupaonicu o,oo3 , o.5 industrija

dandy867
13.02.2012., 14:28
Imam pitanje, kolko bi otprilike koštalo sređivanje ormarića sa osiguračima, samo ruke? Pri tome mislim micanje starih osigurača, ugradnja novih i fidovke? Dakle samo ruke, ja bih kupio sav materijal.

Neno..
13.02.2012., 17:12
po elektricarskom satu koji je oko 60,70 kuna

e sad jel treba podžbukni ormaric nadžbukno,jel je brojilo potrebno micati,jel treba odvojiti kupaonu na posebnu fid i tako dalje takve stavke najcesce idu po satu...

dandy867
13.02.2012., 17:35
po elektricarskom satu koji je oko 60,70 kuna

e sad jel treba podžbukni ormaric nadžbukno,jel je brojilo potrebno micati,jel treba odvojiti kupaonu na posebnu fid i tako dalje takve stavke najcesce idu po satu...

Evo ovako , radi se o prastaroj kuci, ormaric sadasnji je drvena kutija, nadzbukno montirana, sa onim starim rastalnim osiguracima. Tako da mislim da je najbolje i da novi ormaric bude nadzbukni? Ili grijesim? Brojilo je odvojeno od osiguraca, tj ormarica, jedno 20 cm, tako da ne vidim razlog za micanje istog. Fid za kupaonu ne treba posebni(da sad ne duzim zasto). I koliko je to onda otprilike vremena potrebno? Dakle skinut tu staru kutiju, stavit novu? Tj kuna :D

kavasaki
13.02.2012., 18:08
Imam pitanje, kolko bi otprilike koštalo sređivanje ormarića sa osiguračima, samo ruke? Pri tome mislim micanje starih osigurača, ugradnja novih i fidovke? Dakle samo ruke, ja bih kupio sav materijal.

[QUOTE=Neno..;38102184]po elektricarskom satu koji je oko 60,70 kuna

QUOTE]

za taj posao ti treba u prosjeku 2,3 max 4 sata i sad kad bi računao po toj satnici ajmo rec 65kn prosjek x 3h = 180,00 kn, za te novce mislim da nema ni fušera koji bi to radio a firmu da i ne spominjem.

druga stvar ako ces ti njemu priznati ako on kaze da je radio 8 h (mada nije) pa to ispadne 500 kn

dandy867
13.02.2012., 18:49
[QUOTE=Neno..;38102184]po elektricarskom satu koji je oko 60,70 kuna

QUOTE]

za taj posao ti treba u prosjeku 2,3 max 4 sata i sad kad bi računao po toj satnici ajmo rec 65kn prosjek x 3h = 180,00 kn, za te novce mislim da nema ni fušera koji bi to radio a firmu da i ne spominjem.

druga stvar ako ces ti njemu priznati ako on kaze da je radio 8 h (mada nije) pa to ispadne 500 kn

Hvala vam obojici. Takav me odgovor zapravo i zanimao...znam da za male stvari nitko ne želi doći raditi (i to je malo grozno, al sad glupo je o tome), pa me i zanimalo koja bi bila ok cijena za taj posao, a ne satnica.... Dakle 500 kn...to mi je bitno, dakle ako mi kaže 1000, da kažem ne i zovem drugog :D (iako i nije veliki izbor jer se ne radi o ZG :-( ). Ja znam ponešto o struji, često sam radio neke manje popravke (prekidače, utičnice, provlačio od kutija nove kablove), te o elektronici, ali nikad sa strujom nisam radio pod naponom, niti planiram :D . U ZGu ispred stana u ulazu imam jedan glavni osigurač, koji isključi sve u stanu prije brojila, pa bi se tu i usudio prčkat po kutiji, al mi ne treba, jer su mi tu ti rastalni sasvim ok. Al dolje struja u kuću dolazi nadzemnim vodom, na vanjski zid kuće na drugom katu, a brojilo i osigurači su na tom zidu samo s unutarnje str, dakle nema načina za iskapčanje, zato 500 kunića u džep i potraga za električarom :D

P.S. a zašto bi uopće mijenjao te osigurače - radi se o kamenoj kući iz negdje 17 st, :D, naravno instalacije nisu od tada, al ko zna iz koje su godine (sve su rađene onim dvožilnim, plosnatim kabelom, ljepljenim na zid, a ponegdje i čavlima pričvršćenim za grede drvene :D), pa sam ja radi grijanja na jednom katu u nadžbuknim kanalicama provuko kablove i utičnice u svaku sobu, te hoću to spojit na kutiju s osiguračima...(provuko iz razloga jer nekako nemam povjerenja u tu staru instalaciju, za tako jake potrošače) A nekako mi se čini da u toj staroj drvenoj kutiji nema mjesta za nove rastalne osigurače, te da bi bilo onda bolje jednostavno ugradit novu, na mjesto stare, sa svim novim automatskim osiguračima (tj s dva više nego do sada)...

Neno..
13.02.2012., 18:54
a kolka bi trebala biti satnica? dolazak se posebno racuna 50 kuna ,mislim da je to najpostenije,i to se u fusu napravi milina, tebi je premalo zarade za par sati 200,250 kuna?

dandy867
13.02.2012., 19:27
a kolka bi trebala biti satnica? dolazak se posebno racuna 50 kuna ,mislim da je to najpostenije,i to se u fusu napravi milina, tebi je premalo zarade za par sati 200,250 kuna?

Čuj meni osobno je puno..al ja sam pito ovdje na forumu, da vidim na čemu sam.. S time da lokacija na kojoj će se to radit, je okolica SPlita, tako da..mislim da sam ograničen na 2,3 električara.. Mene samo zanimalo koji je to okvirni iznos na koji da pristanem, tj na koji da ne pristanem... AKo mi kaže lik 200 kn, naravno da mu neću reć evo ti 500 :D, al Ako kaže 1000, tražit ću ipak dalje

P.S. znam kad sam u ZG trebo postavit pločice na manji balkon - nisam mogo majstora nać ni za lijeka, koji bi došo na peti kat i to napravio... Na kraju sam morao prijatelja pitat, a ne volim gnjavit frendove za takve stvari.

kavasaki
13.02.2012., 20:49

da definitivno premalo

koliko košta recimo zamjena 3 pipe ( tvoje pipe samo rad)

koliko košta servis bojlera

koliko košta da ti neko ugradi tvoje windowse ( recimo ti ih ne znas instalirati)

koliko košta zamjena ulja ( tvoje ulje)

od svega ovog nabrojanog najvise posla ima u nasoj struci i da 250,00 je fakat premalo

for
13.02.2012., 20:55
Evo ovako , radi se o prastaroj kuci, ormaric sadasnji je drvena kutija, nadzbukno montirana, sa onim starim rastalnim osiguracima. Tako da mislim da je najbolje i da novi ormaric bude nadzbukni? Ili grijesim? Brojilo je odvojeno od osiguraca, tj ormarica, jedno 20 cm, tako da ne vidim razlog za micanje istog. Fid za kupaonu ne treba posebni(da sad ne duzim zasto). I koliko je to onda otprilike vremena potrebno? Dakle skinut tu staru kutiju, stavit novu? Tj kuna :D

Brojilo mora biti izvan kuće. Ne znam da li je to zakonski određeno, ali sam siguran da će do toga doći.

Također, sada elektra poklanja dovodni kabel potrošačima koji premještaju brojilo na vanjski zid. Radi se o kabelu 5x10, koji je inače jako skup.

for
13.02.2012., 20:58
da definitivno premalo

koliko košta recimo zamjena 3 pipe ( tvoje pipe samo rad)

koliko košta servis bojlera

koliko košta da ti neko ugradi tvoje windowse ( recimo ti ih ne znas instalirati)

koliko košta zamjena ulja ( tvoje ulje)

od svega ovog nabrojanog najvise posla ima u nasoj struci i da 250,00 je fakat premalo

Ne da je malo, nego je potcjenjivanje.
Radi se o nekakvom znanju, alatu i dolasku na kuću.
Sve manje od 90-100 kn po satu jest siva ekonomija.

dandy867
13.02.2012., 21:46
Brojilo mora biti izvan kuće. Ne znam da li je to zakonski određeno, ali sam siguran da će do toga doći.

Također, sada elektra poklanja dovodni kabel potrošačima koji premještaju brojilo na vanjski zid. Radi se o kabelu 5x10, koji je inače jako skup.

Ok, hvala na info... Iako sumnjam da ce do toga svugdje doc,ovdje se radi o kamenoj kuci, u zasticenoj gradskoj jezgri, tako da...sumnjam da stemanje kamena izvana i ugradnja brojila ce ikad bit obvezna...

A za drugi dio, pa dobro da je 100 kn po satu, decki su tu rekli da ima 3 sata posla za to....dakle to bi bilo 300-400 kn... A neko od vas je reko da ispod 500 nema sanse da ce ko radit.... ja ne znam ni kolko vremena treba za to, ni znanja(svakako drzim da to treba radit kvalificirani elektricar)...samo od alata znam da treba sarafciger, klijesta za skidanje izolacije, i neki mjerni instrument plus busilica za izbusit 4 rupe za drzat ormaric. No sad ne ulazim zapravo u to kako se to radi i koliko je slozeno, jer sam necu radit sigurno, vec samo postena cijena okvirna za skinut drvenu nadzbuknu kutiju s par rastalnih osiguraca i ugradit novu, sa automatskim osiguracima i na nju spojit jos dodatno dva kabela. Eto.

sfar
14.02.2012., 10:12
Ove godine bio na moru gdje je kolega radio 12 apartmana struju i evo nekih stvari koje mi se ne sviđaju. električari su jedni od najjeftinijih majstora na gradilištu. e pazi sad trebalo mu je 28 papira te atesti ovi te oni (tel. antenskaisat, portafon , gromobran , inst jake struje , priključenje , i na kraju prijavnica ). normalno ostaje velika odgovornost . vodić nije trebal ništa , keramičar isto tako ništa , maleri ništa , krovopokrivači ništa , parketari ništa . svi su to mogli radit i u fušu no električar baš i ne . na kraju kad je bila primopredaja slušaš komisiju kako govori , joj kako je lijepo napravljeno ovo te ono (gore navedeni radovi)no za struju nisu niti riječi rekli , normalno za to je trebalo 28 raznih atesta i papira . smatram da je elektrika potcijenjena. možda nije u ovoj temi al ako nije za ovdje neka moderator izbaci.

for
14.02.2012., 20:42
Ok, hvala na info... Iako sumnjam da ce do toga svugdje doc,ovdje se radi o kamenoj kuci, u zasticenoj gradskoj jezgri, tako da...sumnjam da stemanje kamena izvana i ugradnja brojila ce ikad bit obvezna...

A za drugi dio, pa dobro da je 100 kn po satu, decki su tu rekli da ima 3 sata posla za to....dakle to bi bilo 300-400 kn... A neko od vas je reko da ispod 500 nema sanse da ce ko radit.... ja ne znam ni kolko vremena treba za to, ni znanja(svakako drzim da to treba radit kvalificirani elektricar)...samo od alata znam da treba sarafciger, klijesta za skidanje izolacije, i neki mjerni instrument plus busilica za izbusit 4 rupe za drzat ormaric. No sad ne ulazim zapravo u to kako se to radi i koliko je slozeno, jer sam necu radit sigurno, vec samo postena cijena okvirna za skinut drvenu nadzbuknu kutiju s par rastalnih osiguraca i ugradit novu, sa automatskim osiguracima i na nju spojit jos dodatno dva kabela. Eto.

Kakvo je tebi uzemljenje na kući? Što ako je loše ili ako ga uopće nemaš? Da li ćeš štemati u kući ili vani? Ne premješta se brojilo vani zbog estetike već zato da Hepovac može očitati struju i kada ti nisi kod kuće. Što ako on mora očitati struju,a nema nikoga?

Što se tiče alata, dobro si primjetio. Treba ti šrafciger, ali ne jedan već barem 5. Tako je, treba ti i bušilica. A svrdla? Treba imati svrdla za sve mjere jer se tu radi o starinskom zidu, kojemu žbuka može biti i 6,7,8 centimetara. Ne daj bože da pogodi u fugu. Zatim treba imati tiple i vijke svih veličina. Što ako je nova razvodna ploča veća ili drugačijeg oblika od stare? Onda treba imati i štemalicu. Izolir traka teško će bez nje. Livel, metar, čekić, ljestve. Treba imati i kabele svih presjeka i broja žila ako treba produživati kabele. Redne stezaljke. Ako ti kupiš razvodnu ploču pa to bude neka lijeva ploča bez sabirnice nula-zemlja, onda treba imati i sabirnicu. Mora imati i "češalj", koji povezuje osigurače. Brusilica za rezanje češlja. Treba označiti sve kabele da ih kasnije ne bi zamješao, odvojiti kabele za wc od ostalih kabela.
Ako napukne stara žbuka, što je čest slučaj, onda bi trebao imati i alat za to pokrpati... Eto.

for
14.02.2012., 20:47
Ove godine bio na moru gdje je kolega radio 12 apartmana struju i evo nekih stvari koje mi se ne sviđaju. električari su jedni od najjeftinijih majstora na gradilištu. e pazi sad trebalo mu je 28 papira te atesti ovi te oni (tel. antenskaisat, portafon , gromobran , inst jake struje , priključenje , i na kraju prijavnica ). normalno ostaje velika odgovornost . vodić nije trebal ništa , keramičar isto tako ništa , maleri ništa , krovopokrivači ništa , parketari ništa . svi su to mogli radit i u fušu no električar baš i ne . na kraju kad je bila primopredaja slušaš komisiju kako govori , joj kako je lijepo napravljeno ovo te ono (gore navedeni radovi)no za struju nisu niti riječi rekli , normalno za to je trebalo 28 raznih atesta i papira . smatram da je elektrika potcijenjena. možda nije u ovoj temi al ako nije za ovdje neka moderator izbaci.

Potpuno si u pravu.Ako netko stavi dva kamena na tri kamena i to fugira, onda je to umjetnik i taj zid je nešto predivno. Sa druge strane, električari su oni koje razbijaju što su drugi gradili.
Ne potcjenjujem niti omaložavam ičiji rad, samo kažem kako stvari stoje.
Imam prijatelja koji radi struju i vodu, i on mi je jednom prilikom rekao da odmori glavu kad radi vodu, za razliku od struje.

Wog Boy
14.02.2012., 22:42
Zato sam ja otisao tamo gdje je raj za elektricare. Evo vam neke razlike u odnosu na HR.

Elektricari imaju dozvolu za rad (mala plasticna kao kreditna kartica).
Nitko nece zvati niti dati posao nekom tko nema elektricarsku dozvolu.
Sat rada se naplacuje 60 - 75 dolara a u nekim zabacenim sredinama i preko 100.
Zakon je propisao obavezno minimalno dvije FIDovke po objektu plus detektor dima. Za ugraditi 2x FID plus 1x smoke alarm naplati se 2x 150 + 1x 100 dolara sto i nije lose za dva sata posla (za fidovke i alarm je fiksna cijena, neovisno o potrosenom vremenu, ta cijena odzava se vec dvije godine).

dandy867
14.02.2012., 23:01
Kakvo je tebi uzemljenje na kući? Što ako je loše ili ako ga uopće nemaš? Da li ćeš štemati u kući ili vani? Ne premješta se brojilo vani zbog estetike već zato da Hepovac može očitati struju i kada ti nisi kod kuće. Što ako on mora očitati struju,a nema nikoga?

.

Nema uzemljenja :D. Svugdje dvozilni kabel, nista nije nulovano. bar kolko se ja kuzim u to (u uticnicama kontakt za uzemljenje nije spojen na zicu od nule?). A i kad bi bilo to spojeno, mislim kako je nadzemni vod struje do kuce da je netko ovdje spominjao da se na takvima ne radi nulovanje...? (znam da se ni opcenito ne radi, no to je vec malo veci posao).A struju im dostavim stanje brojila, nakon svakog ljeta preko obrasca na netu... Tamo se vecinom boravi samo ljeti...i eventualno 3 tj tokom ostatka god.

tomo el
15.02.2012., 17:29
Nema uzemljenja :D. Svugdje dvozilni kabel, nista nije nulovano. bar kolko se ja kuzim u to (u uticnicama kontakt za uzemljenje nije spojen na zicu od nule?). A i kad bi bilo to spojeno, mislim kako je nadzemni vod struje do kuce da je netko ovdje spominjao da se na takvima ne radi nulovanje...? (znam da se ni opcenito ne radi, no to je vec malo veci posao).A struju im dostavim stanje brojila, nakon svakog ljeta preko obrasca na netu... Tamo se vecinom boravi samo ljeti...i eventualno 3 tj tokom ostatka god.

svaki vod je nulovan pa je i tebi a ti ako si imal obične utičnice pa ih mjenjao za šuko a nisi spojio

dandy867
15.02.2012., 18:21
svaki vod je nulovan pa je i tebi a ti ako si imal obične utičnice pa ih mjenjao za šuko a nisi spojio

Čuj, tamo su većina utičnica onako plitke, bez kontakta za uzemljenje...dakle ne šuko... A neke (3 kom) koje su bile puknute, ja sam zamijenio, ali spojio sam fazu na fazu i nulu na nulu, nisam nulu na kontakt za uzeljenje. Da to napravim? Šta samo jednom žicom dodatnom (s obzirom da je postojeća nula prekratka) spojim u utičnici nulu i uzemljenje? I da li je u tom slučaju bolje da promijenim i ostale utičnice te plitke u ove šuko sa kontaktom za uzemljenje i spojim nulu na taj kontakt, ili su i te stare dobre?

tomo el
16.02.2012., 06:03
Čuj, tamo su većina utičnica onako plitke, bez kontakta za uzemljenje...dakle ne šuko... A neke (3 kom) koje su bile puknute, ja sam zamijenio, ali spojio sam fazu na fazu i nulu na nulu, nisam nulu na kontakt za uzeljenje. Da to napravim? Šta samo jednom žicom dodatnom (s obzirom da je postojeća nula prekratka) spojim u utičnici nulu i uzemljenje? I da li je u tom slučaju bolje da promijenim i ostale utičnice te plitke u ove šuko sa kontaktom za uzemljenje i spojim nulu na taj kontakt, ili su i te stare dobre?

najbolje ti je staviti fid sklopku ona te more zaštitit od direktnog dodira napona dok nulovani baš i ne.kod nulovanog sistema jedina zaštita ti je osigurać pa ako dojde do proboja na masu a tebi je osigurač prejak(krpan)neče pregoret.

tomo el
16.02.2012., 06:09

najbolje ti je staviti fid sklopku ona te more zaštitit od direktnog dodira napona dok nulovani baš i ne.kod nulovanog sistema jedina zaštita ti je osigurać pa ako dojde do proboja na masu a tebi je osigurač prejak(krpan)neče pregoret.

dandy867
16.02.2012., 07:01
ok, tnx. Za to cu zvati elektircara, tj trazit cu ga to, dok ce mi mijenjat te rastalne u automatske. Ali inace nikad ne bi krpo osigurace...12kn je paket osiguraca, za te pare nisam lud. No bi li mi ipak molim te pojasnio dio s nulovanjem, tj stare plitke uticnice, dal su "bolje" tj sigurnije u toj kuci, od ovih suko novih gdje zemlja i nula nisu spojene, tte da li da to spojim? (prije elektricara morat cu stetmat neke zidove, busilicom na struju, pa ne bi htio da mi se pri tome sto dogodi.) p.s. Nakon odgovora necu tu vise pisat, jer je ovo postalo druga tema, al aj jos mi molim te to pojasni

tomo el
16.02.2012., 07:24
ok, tnx. Za to cu zvati elektircara, tj trazit cu ga to, dok ce mi mijenjat te rastalne u automatske. Ali inace nikad ne bi krpo osigurace...12kn je paket osiguraca, za te pare nisam lud. No bi li mi ipak molim te pojasnio dio s nulovanjem, tj stare plitke uticnice, dal su "bolje" tj sigurnije u toj kuci, od ovih suko novih gdje zemlja i nula nisu spojene, tte da li da to spojim? (prije elektricara morat cu stetmat neke zidove, busilicom na struju, pa ne bi htio da mi se pri tome sto dogodi.) p.s. Nakon odgovora necu tu vise pisat, jer je ovo postalo druga tema, al aj jos mi molim te to pojasni

ove nove iste su iako nemaš uzemljenja ko stare a kod bušenja nema ti se kaj dogodit jer imaš plastično kučište pa moreš i žicu zbušit.nulovani sistem ti nije neka zaštita pa ostavi kak ti je a kad buš renoviral stavi dobro uzemljenje i fid sklopku nove instalacije i nemaš brige 20 god.nulovani sistem je za velika postrojenja(pogone)di su velike struje u pitanju pa je nemoguče stavit fid sklopku max fid je 63A.najdi si dobrog majstora i to bu ti super napravil

tiki66
16.02.2012., 13:14
(prije elektricara morat cu stetmat neke zidove, busilicom na struju, pa ne bi htio da mi se pri tome sto dogodi.)

Ako ćeš već štemat, i ako radiš novu razvodnu kutiju, napravi i novu instalaciju sa novim kabelima (koji imaju vod za uzemljenje) i nek ti električar stavi fidovku.

dandy867
16.02.2012., 16:32
Ako ćeš već štemat, i ako radiš novu razvodnu kutiju, napravi i novu instalaciju sa novim kabelima (koji imaju vod za uzemljenje) i nek ti električar stavi fidovku.

Hvala tomo el

A za tebe Tiki pitanje, mislio sam ovako u prizemlju (što je sad konoba) napravit komplet novu instalaciju, štemat i sve, jer postojeća instalacija je 1 svjetlo i 1 šteker... za 30 kvadrata. :D, a ionako će to sve trebat žbukat, farbat itd.
Na prvom katu, gdje su zidovi sređeni, ne bi ih štemao, nego bi nadžbuknim kanalicama uveo 3 štekera, da imam za uljne radijatore, klimu itd, uglavnom za tih par jačih potrošača, da ne idu po staroj instalaciji...a sve ostalo(svjetla, tv) bi išlo po staroj. To bi radio sa trožilnim kabelom, 2.5mm2, ali reci mi ako tako radim - dakle u cijeloj kući je dio instalacije novi, trožilni, a dio stari 2 žilni, imali li smisla uopće ta treća žica za uzemljenje? Mislim ja nemam uzemljenja na kući, niti ga planiram u dogledno vrijeme ugrađivat (štemat i ukopavat ispod kuće (morao bi to u konobi, ne na ulici, jer na ulici su kamene stare ploče, pa tu baš ne mogu kopat, a kako kuća i nema temelje, nego ono..kameni zid ukopan dijelom u zemlju, i ovo s kopanjem konobe duboko je veselo), pa reci mi molim te onda da li da dovedem te žice od uzemljenja od utičnica do ormarića s osiguračima i onda da to električar spaja tj napravi nulovanje i stavi FID, ili...

Eto valjda si me razumio :kava:

tiki66
16.02.2012., 22:53
U redu je ako je npr. svijetlo ili tv kojemu ne treba uzemljenje provucen dvozilnim. Ali imaj na pameti ukoliko budes ukljucio u tu uticnicu bilo sto sto treba uzemljenje, iskocit ce ti fidovka. Treća žica za uzemljenje će imati smisla jer ce onda fidovka moći normalno raditi.
A za ostala pitanja sto se tice uzemljenja i slicnih stvari, posavjetuj se sa električarom... jedino ti on moze nakon mjerenja i pregleda cijele situacije reći što da radiš a što da ne.