PDA

View Full Version : Halal namirnice

Deedy
03.02.2012., 13:58
Jeste li do sad čuli za ovo? Potaknut jučerašnjim člankom u Jutarnjem listu, otvaram ovu temu.

Ukratko- Halal namirnice su obrađenje po strogom islamskom običaju- uz poseban pribor (ne smije se istim noževima rezati svinjetina i npr. junetina itd.), svaka vrsta namirnice ima svoju dasku za rezanje (zelena daska za povrće, crvena za meso, žuta za piletinu, plava za ribu itd.). Također, oni koji žele steći takav certifikat moraju hraniti životinje (i uzgajati povrće) bez aditiva, GMO uzgoja i kemije koja "pospješuje" rast. Isto tako, neke namirnice (poput svinjetine, alkohola itd.) nemaju mjesta u toj vrsti obrade hrane.
Na prvu loptu zvuči kao sužavanje djelokruga kuharima, ali se može gledati i kao izazov te svakako zdravstveni plus.

Kod nas svega nekoliko hotela na obali ima takav certifikat, a uskoro će to dobiti i naš francuski restoran koji otvara svoja vrata- Les Points.
Time restorani (a posebice hoteli) mogu računati na goste islamske vjeroispovjesti kojima je ovakva vrsta prehrane važna.
Zgodan primjer je u tom članku- kako je princeza Maroka (ako se ne varam) zakupila 2 kata jednom splitskog hotela, ali je ubrzo otišla shvativši kako u istom baš i ne znaju što takva vrsta prehrane jednom Muslimanu znači.

Evo i fotke iz Jutarnjeg (sori na kvaliteti- mobitel u polumraku):

http://desmond.imageshack.us/Himg401/scaled.php?server=401&filename=imag0540o.jpg&res=medium

Na fotki su gospođa suvasnica uskorootvarajućeg Les Points restorana te gospodin Aziz Hasanović, ravnatelj zagrebačkog centra za certificiranje Halal kvalitete (djeluju u blizini Džamije u Zagrebu).
U čak 44 države Halal hrana se nalazi u okviru pozitivnih zakona tih zemalja.
U Sloveniji npr. nemaju taj centar i dobavljače iz dežele te takvu hranu smrznutu uvoze čak iz Brazila.

Jedna naša klaonica (koja grozna riječ) se upravno natječe za dobivanje tog certifikata i u tome vide prednost, jer na ovom teritoriju baš i nemaju konkurenciju.

Znaaaam, neće ovo biti topic koji će požnjeti tisuće postova (poput McDonaldsovog u kojem se dođu pohvaliti što su zadnji put naručili i sl.). Ovdje bih volio da prokomentiramo znate li za to, jeste li se sreli kod nas (ili vani) s tim i što mislite o tome- predstavlja li takva hrana (i uopće način života) prednost za one naše hotele i restorane koji ih imaju ili je to nešto što nije jezičac na vagi u ugostiteljstvu.

Dlapek
03.02.2012., 14:05
Jeste li do sad čuli za ovo? Potaknut jučerašnjim člankom u Jutarnjem listu, otvaram ovu temu.

Znaaaam, neće ovo biti topic koji će požnjeti tisuće postova (poput McDonaldsovog u kojem se dođu pohvaliti što su zadnji put naručili i sl.). Ovdje bih volio da prokomentiramo znate li za to, jeste li se sreli kod nas (ili vani) s tim i što mislite o tome- predstavlja li takva hrana (i uopće način života) prednost za one naše hotele i restorane koji ih imaju ili je to nešto što nije jezičac na vagi u ugostiteljstvu.

ne znam jel se Bosna računa "kod nas" - nekako mislim da ne...
Al dobro:
više puta sam na proizvodima koje sam kupila u Bosni naišla na tu riječ na deklaraciji.Također se može naći i na proizvodima koje uvozimo iz BiH.
Ja sam znala što znači ta oznaka,ali moja susjeda kojoj sam kupovala u Bosni neke proizvode - čudila se.
Inače,odmah me asocira na onaj turcizam "halaliti".
Isti je korijen i ista semantika.

Donata
03.02.2012., 14:10
Ovdje bih volio da prokomentiramo znate li za to, jeste li se sreli kod nas (ili vani) s tim i što mislite o tome- predstavlja li takva hrana (i uopće način života) prednost za one naše hotele i restorane koji ih imaju ili je to nešto što nije jezičac na vagi u ugostiteljstvu.

Znam, vidjela sam, kupovala sam, prednost je u zemljama gdje nema teletine ili kunića normalno po mesnicama, pa recimo u Nizozemskoj po dobro meso idem u halal mesnice, obično ih drže Turci, a ovdje u kvartu Egipćani i Marokanci. Što se mene tiče, halal, košer ... u Hr može imati samo religijski orijentiranu klijentelu, Hr je premaleno tržište i nezanimljiva turistička meta klijentima koji takvu obradu mesa traže.

Francesca
03.02.2012., 14:23
Ne znam koliko ce im se to financijski isplatiti ali znam koliko je tesko osobe druge vjeroispovjesti nahraniti jer je suprug nedavno imao poslovnog partnera ortodoksnog zidova i covjek je cijeli dan bio bez jela dok nije navecer otisao u zidovsku zajednicu na veceru

Krkimir
03.02.2012., 14:28
Zgodan primjer je u tom članku- kako je princeza Maroka (ako se ne varam) zakupila 2 kata jednom splitskog hotela, ali je ubrzo otišla shvativši kako u istom baš i ne znaju što takva vrsta prehrane jednom Muslimanu znači.
ovo mi vuče na lovatorsko preseravanje :kava:
Ako misliš zaozbiljno rezervirati par katova nekog hotela, valjda ćeš se unaprijed informirati (a vjerojatno nećeš ti sam jer imaš ljude koji se brinu za takve stvari) pa ćeš tek onda nešto rezervirati,
uostalom, ko ju tjera da jede u hotelu, može sa sobom dovesti svog kuhara. :kava:
Sjetim se izjava ljudi iz Esplanade kakve su sve imali zahtjeve od svojih gostiju,
jedan hoće mlijeko sa točno 3% mliječne masti, pa su uzimali mlijeko od 3.5% i razrjeđivali ga sa onim od 0.8% da dobiju to što ovaj hoće :bang:
pa jedan hoće orhideje u sobi (u 2 mjesecu) i tako to, razmaženi bogatuni koji ne znaju što će od dosade

body halleck
03.02.2012., 14:29
Ako je samo ovo točno, kako imaoci Halal-certifikata "moraju hraniti životinje (i uzgajati povrće) bez aditiva, GMO uzgoja i kemije koja "pospješuje" rast.", već je dovoljan razlog, da se ta hrana kupuje, neovisno o vjeroispovijesti u današnje doba... Jedino, ne znam, koliko će biti skuplje, koliko stanovnika lijepe naše (naravno, od onih koji su dovoljno zdravstveno-ekološki svjesni kako je to jedno od boljih investicija u vlastitu budućnost) će biti u ova krizna vremena u mogućnosti priuštiti si takvu hranu... A, vjerujem kako bi se tu našlo i prostora za dobru zaradu i za mnoga OPG... A,tek u turizmu, reklamirati kako neki hotel ima mogućnost halal-certificirane prehrane... Pametnom dosta :mig:

body halleck
03.02.2012., 14:40
Ako misliš zaozbiljno rezervirati par katova nekog hotela, valjda ćeš se unaprijed informirati (a vjerojatno nećeš ti sam jer imaš ljude koji se brinu za takve stvari) pa ćeš tek onda nešto rezervirati,
uostalom, ko ju tjera da jede u hotelu, može sa sobom dovesti svog kuhara. :kava:

Daj Bože što više takvih lovatorskih preseravanja (naravno, uz činjenicu da mi kao turizmu orijentirana država imamo što ponuditi takvim lovatorskim preseratorima koji su voljni potrošiti finu lovu) i samo nek kapne PDV od turizma i ugostiteljstva u državnu kasu (pa makar taj PDV bio i manji od 25% koliko je za nas smrtnike)...

Deedy
03.02.2012., 14:51
više puta sam na proizvodima koje sam kupila u Bosni naišla na tu riječ na deklaraciji.Također se može naći i na proizvodima koje uvozimo iz BiH.
Ja sam znala što znači ta oznaka,ali moja susjeda kojoj sam kupovala u Bosni neke proizvode - čudila se.
Inače,odmah me asocira na onaj turcizam "halaliti".
Isti je korijen i ista semantika.

Moram priznati i mene. Halaliti bi značilo nešto kao oprostiti, zar ne?

Baš me zanima koliko "naših" Muslimana (dakle mahom u Bosni, ali i kod nas u HR i općenito regiji) prakticiraju prehranu po K'uranu (ugrubo bez alkohola i svinjetine- a da ne pričam o halalu).

u Hr može imati samo religijski orijentiranu klijentelu, Hr je premaleno tržište i nezanimljiva turistička meta klijentima koji takvu obradu mesa traže.
U članku su dali dobar primjer za nemuslimanske korisnike halala: u Londonu ima 4 milijuna muslimana, a tamošnja udruga halal potrošača broji šest milijuna. Očito je da promišljanje o zdravoj prehrani seže dalje od vjerskog okvira, no slažem se da je ta svijest kod nas nekako okrenuta jeftinijem, a ne kvalitetnijem.

Ne znam koliko ce im se to financijski isplatiti ali znam koliko je tesko osobe druge vjeroispovjesti nahraniti jer je suprug nedavno imao poslovnog partnera ortodoksnog zidova i covjek je cijeli dan bio bez jela dok nije navecer otisao u zidovsku zajednicu na veceru
Slažem se- iz razloga koje sam naveo iznad u kvotanju Donate.

Pa ako si princeza, računa se da će biti svojevrsnog preseravanja u vidu prostranosti unajmljenoh prostora u hotelu i sl.
Ipak, za takvu vrstu prehrane nije dovoljan samo kuhar, nego i namirnice. A ne znam sad kako ide s tim... samo sam dao primjer iz istog članka.

Opet se vraćam npr. Muslimanima iz naše regije, za koje osobno evo ne znam koliko upražnjavaju prehranu po tim uzusima koje vjera nalaže, a broj gotiju muslimanske religije s daljnjeg istoka je u nas upitna- kao i isplativnost za uvođenje istog.

U Les Points kažu da je pravilo da pribor (noževi itd.) ili mora biti poseban za halal prehranu ili se sterilizirati u posebnim sterilizatorima, koje će oni nabaviti.

Cats
03.02.2012., 15:25
U Sloveniji npr. nemaju taj centar i dobavljače iz dežele te takvu hranu smrznutu uvoze čak iz Brazila.

Perutninarstvo Pivka ima halal certifikat od 2005.te (KLIK (http://www.pivkap.si/novice/pivka-perutninarstvo-je-pridobila-certifikat-halal)), i nije jedina firma u Sloveniji. Odavno ga ima i Perutnina Ptuj, Droga Kolinska ga ima za neke paštete, Košaki, Gea, Panvita... U Ljubljani postoji i halal mesnica.

Deedy
03.02.2012., 15:29
Perutninarstvo Pivka ima halal certifikat od 2005.te (KLIK (http://www.pivkap.si/novice/pivka-perutninarstvo-je-pridobila-certifikat-halal)), i nije jedina firma u Sloveniji. Odavno ga ima i Perutnina Ptuj, Droga Kolinska ga ima za neke paštete, Košaki, Gea, Panvita... U Ljubljani postoji i halal mesnica.

Evo, onda je greška u članku- manjeviše sve pojedinosti su iz njega.
Hvala što si potražila grešku.
I ispravila je.
/neće mi otvoriti klik, ne znam u čemu je problem... Edit: evo sad iz petog pokušaja jest/

DeeJay Dee
03.02.2012., 16:03
jes, i ja čuo za halal i običaje prehranjivanja po tom certifikatu.

samo opaska - ne Les PoInts, nego Les Ponts (franc.=mostovi) ;)
a i to "uskoro" je jaaaako upitno, taj se prostor u GG centru na Radničkoj praktički nije makao s mrtve točke, manjeviše i dalje rohbau izvedba + malo elektro-kablova i šljakera u prljavštini i prašini unutra... :(

Cats
03.02.2012., 16:13
Evo, onda je greška u članku- manjeviše sve pojedinosti su iz njega.

Žalosno je kad sirotim novinarima brane da odu na internet nego moraju sve sami izmišljat :tuzni:

Ontopic, što se tiče restorana s certifikatom, nemaju samo Muslimani i Židovi problem. Bila sam pred par godina na konferenciji u Zadru na kojoj je bila i osoba iz Indije, koja je odlazila jesti u zadarsku Hare Krishna zajednicu, jer nije bila sigurna da hrana u hotelu zadovoljava uvjete.

Na žalost, hotelijeri i ugostitelji u Hrvatskoj (pa i šire) ne shvaćaju kako je mnogima važno da mogu dobiti hranu koja je u skladu s njihovom vjerom, i koliko bi pridobili na velikim tržištima kad bi se potrudili prilagoditi i onda tamo reklamirali svoje usluge. Upravo ta gospođa iz Indije je rekla da joj je Hrvatska prekrasna, ali da vjerojatno neće doći i proputovati ju s obitelji jer je prekomplicirano što se tiče hrane.

Krkimir
03.02.2012., 16:21
a meni je žao da ti stranci neće upoznati i Hrvatsku kroz kulinarstvo :(
friška riba, janjetina, pašticade, kuleni, pršuti, vina, brodeti, ništa oni od toga neće okusiti :(
to me podsjeća na priču kad turisti prvi put dođu u neku zemlju, prvo idu jesti u McDonalds :bonk:
zašto se ne raspitati, pogledati na googleu, probati nešto novo i drukčije? :ne zna:

body halleck
03.02.2012., 16:54
a meni je žao da ti stranci neće upoznati i Hrvatsku kroz kulinarstvo :(
friška riba, janjetina, pašticade, kuleni, pršuti, vina, brodeti, ništa oni od toga neće okusiti :(
to me podsjeća na priču kad turisti prvi put dođu u neku zemlju, prvo idu jesti u McDonalds :bonk:
zašto se ne raspitati, pogledati na googleu, probati nešto novo i drukčije? :ne zna:

Upravo to i je poanta svega-riba,pašticada,brodeti.. i za još štošta-pozvat tog halal-efendiju nek on vidi kako se to sprema, eventualno da neku primjedbu,ako nije zadovoljan, pa nek se kuhari i halal-efendija usuglase (ako je to moguće) i svi zadovoljni-klijentela i ugostititelji i državna kasa... Samo je pitanje informiranja, edukacije i poslovne inteligencije, ništa neizvedivo za razumne i poslovne ljude... A,McDonalds-ako se ne stignem informirati i nije mi nešto pristojno i relativno pouzdano u blizini, i ja i dobar dio ljudi koje znam, u stranoj zemlji jedemo u McDonaldsu-oni se bar drže nekakvog higijenskog standarda...

Deedy
03.02.2012., 18:39
Krki, nemoj se zavaravati- ne radi se o tome da su oni zatucani ili nemaju volje probati nešto ukusno i novo, nešto divlje, ovoono...

Postoje dvije dimenzije (koje mi sad padaju na pamet) zašto oni ne jedu takve namirnice koje su (priznajmo) mahom iz nekontroliranih uzgoja (posebice pršuti i ostala mesnoprerađivačka industrija), a obje dimenzije su vezane uz vjeru (jer nije tako propisano već tisućljeća: ne jede se svinjetina, a i ono meso koje bi jeli je nakljukano ko zna kojim hormonima, aditivima i sl. i drugo- klanje tih životinja po tom svjetonazoru treba izvršiti isključivo Musliman (ovo je novi detalj koji navodim ovdje, a zabravih gore navesti). :)

Enter Sandwoman
03.02.2012., 18:44
Prekjučer je isti dobila Pazinska klaonica i jedan njen radnik, pošto ostali zaposlenici ne znaju klati životinje kako nalažu propisi.

A što se tiče svega toga, sviđa mi se ideja, samo me cijena zanima. Poznavajući naše ljude ići će u nebesa.

Deedy
03.02.2012., 18:59
Prekjučer je isti dobila Pazinska klaonica i jedan njen radnik, pošto ostali zaposlenici ne znaju klati životinje kako nalažu propisi.

Na nju sam i mislio kad sam gore spominjao klaonicu pri kraju uvodnog posta.

Enter Sandwoman
03.02.2012., 19:02
Na nju sam i mislio kad sam gore spominjao klaonicu pri kraju uvodnog posta.

I mislila sam da misliš na nju, zato sam ju i napisala.: pravisepametna: :zubo:

Uglavnom, vidjet ćemo kuda to vodi, jer će uskoro otvoriti mesnicu s halal proizvodima u mom mjestu.

grogo bolger
03.02.2012., 19:04
napomena ako nemate želudac ne otvarajte link!

http://youtu.be/S7Hiu3ZJPt4

evo vam šerijat i halal :504: :zabranjeni smalić:

napomena ako nemate želudac ne otvarajte link!

Pellaprat
03.02.2012., 19:08
Pitanje halal certifikata prvenstveno je političko u cijeloj EU i prijeti da nadmaši burku u Francuskoj. Hvala zdravom razumu i Nizozemcima (http://www.novilist.neomedia.hr/Vijesti/Svijet/Rabini-protiv-nizozemskog-zakona-o-omamljivanju-zivotinja-prije-klanja) da su imali hrabrosti zabraniti barbarizam koje halal i košer klanje donosi. Nizozemski parlament odlučio je zabraniti halal i košer klanje. Zabrana je izglasana (http://www.novilist.hr/Vijesti/Svijet/Uz-zestoko-protivljenje-Zidova-i-muslimana-Nizozemska-zabranila-ritualno-klanje-zivotinja) sa 116 glasova za i 30 protiv.

Hrvatska ima zakon o dobrobiti životinja koji najstrože zabranjuje svako klanje životinja bez prethodnog omamljivanja. U halal i košer klanju svako omamljivanje najstrože je zabranjeno. Zakon o dobrobiti donijeli smo kao civilizacijski napredak i nadam se da ga nećemo sami kršiti zbog tzv. vjerskih sloboda nikakvih interesnih skupina.
Kao drugi problem nameće se obveza da klanje izvrši musliman ili židov. Baš bih u civiliziranoj zemlji htio vidjeti natječaj za radno mjesto mesara u kojem se traži nacionalnost.

Deedy
03.02.2012., 19:33
Ajde, ipak topic nije dosadan, kao što sam se bojao da bi mogao biti.
Ipak, molim vas da ne upadnemo u zamku prepirke oko vjere, nacija i sl.

Hrvatska ima zakon o dobrobiti životinja koji najstrože zabranjuje svako klanje životinja bez prethodnog omamljivanja. U halal i košer klanju svako omamljivanje najstrože je zabranjeno. Zakon o dobrobiti donijeli smo kao civilizacijski napredak i nadam se da ga nećemo sami kršiti zbog tzv. vjerskih sloboda nikakvih interesnih skupina.
Kao drugi problem nameće se obveza da klanje izvrši musliman ili židov. Baš bih u civiliziranoj zemlji htio vidjeti natječaj za radno mjesto mesara u kojem se traži nacionalnost.

A kako je onda klaonica u Pazinu dobila certifikat, ukoliko je kod nas strogo zabranjeno klanje bez prethodnog omamljivanja? :ne zna:

Pellaprat
03.02.2012., 19:50
Nakon što sam pogledao Grogin poučni filmić ( TAKOĐER UPOZORAVAM SVAKOG OSJETLJIVIJEG DA NE OTVARA LINK ) imam potrebu dopuniti prethodni post. Koliko se sami muslimani pridržavaju pravila neka prosude oni koji su film pogledali, ja ću sa stranica Islamske zajednice u BiH prenijeti neke stavove Agencije za certificiranje halal kvalitete o Kurbanu, propisima i preporukama. (Kurban je životinja koja se kolje)

c/p
Od postupaka koji nisu dozvoljeni i koje treba izbjegavati mogu se izdvojiti sljedeći:

- Životinja koja se kolje treba biti zaklonjena da je ne mogu vidjeti druge žive životinje,
- Oštrenje noža pred životinjom koju treba zaklati,
- Polaganje glave životinje na mjesto na kojem je ostala krv od prethodno zaklanih životinja,
- Odugovlačenje sa klanjem životinje koja je već oborena na zemlju,
- Upotreba tupog noža,
- Lomljenje vrata životinje prije nego nastupi smrt usljed iskrvarenja,
- Udaranje, mučenje ili bilo koja vrsta povređivanja žive životinje,
- Oštećenje kičmene moždine ubadanjem noža između vratnih pršljenova,
- Presijecanje krvnih sudova sječenjem niz vrat (od glave preme trupu),
- Ubadanje noža u srce ili sječenje životinje na bilo kojem dijelu tijela osim rezanjem vrata odmah ispod glotisa
Postupak halal klanja krupne i sitne stoke podrazumjeva da će životinja biti zaklana nakon što je sputana i po mogućnosti položena na lijevu stranu i okrenuta prema Kibli (smjer Mekke). Moraju se poduzeti adekvatne mjere da se smanji patnja prilikom sputavanja ili polaganja životinje. Već sputana ili položena životinja ne smije se dugo zadržavati u tom položaju (najviše 20 sekundi).

a) Osoba koja kolje, prije klanja životinje, obavezna je izgovoriti tesmijju, riječi "BISMILLAHI ALLAHU EKBER" što znači "U ime Allaha, Allah je najveći!". On ne smije spomenuti bilo čije ime osim Allaha, u protivnom postupak neće biti halal. Ime Allaha mora se izgovoriti za svaku pojedinačnu životinju.
b) Klanje se vrši samo jednom za svaku životinju. Metoda „piljenja - testeranja" kod klanja je dopuštena sve dok nož ne bude podignut sa životinje tokom klanja, a najbolje je klanje izvršiti u jednom potezu od ivice kože prema kičmi, a ne probadanjem vrata i izvlačenjem noža prema vani.
c) Čin halal klanja započinje rezanjem vrata odmah ispod glotisa (Adamova jabučica) ili poslije glotisa za životnje sa dugim vratom.
d) Činom klanja presijeca se dušnik (traheja / halqum), jednjak (ezofagus / mari) i obje karotidne arterije i vratne vene (jugularne / wadajain) kako bi se pospješilo krvarenje i smrt životinje. Krvarenje će biti spontano i potpuno. Vrijeme iskrvarenja će biti dovoljno dugo kako bi se osiguralo potpuno iskrvarenje i potpuna smrt životinje.
e) Nije dozvoljeno odsijecanje glave, guljenje niti odsijecanje bilo kojeg dijela tijela dok ne nastupi potpuna smrt životinje (za krupnu stoku najmanje 5 minuta).

Pellaprat
03.02.2012., 19:58
Ajde, ipak topic nije dosadan, kao što sam se bojao da bi mogao biti.
Ipak, molim vas da ne upadnemo u zamku prepirke oko vjere, nacija i sl.

A kako je onda klaonica u Pazinu dobila certifikat, ukoliko je kod nas strogo zabranjeno klanje bez prethodnog omamljivanja? :ne zna:

Staviš pod "izuzetak"; klanje po vjerskom običaju ili su muslimani dali certifikat unatoč omamljivanju što ne vjerujem. Oni imaju jedan izuzetak, dozvoljeno je strujom omamiti pokoju životinju koja je jako nemirna i za "sprječavanje nasilnog ponašanja životinje". Kakvo licimjerje !

Donata
03.02.2012., 20:08
Otkako se cijela Europa počela plašiti islamskog ekstremizma, nastaje problem i sa hidžabom i sa halal mesnicama. Istina je da u islamskoj zajednici ima ekstremista i onih koji na najrigidniji mogući način interpretiraju vlastitu vjeru, ali isto tako je činjenica da je još 1978. godine objavljena egipatska fatwa kojom je meso omamljenih životinja prije klanja, dakle živih, ali omamljenih, označeno kao halal i nikako se ne može smatrati haram.
Kod peradi, problem je što se ubija strujom (slobodno me ispravite ako griješim, nisam u biznisu sa mesom), ne radi se o omamljivanju, pa takvo meso za pravovjerne muslimane postaje haram, nejestivo.

Meni je iskreno žao ubijenih životinja, ali sjećam se da je moja baka, Zagorka i katolkinja, klala svoje piliće, purane i patke, stala im je na krila da ne mlate okolo, jednom rukom im je držala glavu, drugom ih je klala i u zdjelicu sakupljala krv. Dok god ne pređem u klub vegetarijanaca, cjelokupna briga o osjećajima krava, svinja i peradi prije ubijanja mi izgleda krajnje licemjerna. Jako nas smetaju halal i košer ubijanja (iako su kod nas na selu oduvijek manje-više tako ubijali, pajceku se nož direktno u srce pikao), dok recimo kamioni teladi i krava koji se prevoze autoputevima u krajnje lošim uvjetima nikome ne smetaju? Ili ekstenzivni uzgoji peradi?
Malo manje licemjerja nam ne bi škodilo, pogotovo ako niste vegetarijanci, već ništa nemate protiv dobre šnicle.

Tamika Melvin
03.02.2012., 20:11
Mislim da je bolje da nudimo svoja autohtona jela i kulturu a ne da se dodvoravamo nekim vjerskim zajednicama.
Kome ne odgovara da upoznaju tuđu kulturu, hranu i običaje nek ostane doma i ne putuje.

Cats
03.02.2012., 20:46
"U cilju povećanja kvalitete proizvoda i usluga, Hoteli Baška su se kao prva hotelska kuća u Hrvatskoj odlučili na certificiranje prema zahtjevima halal kvalitete."

LINK (http://www.hotelibaska.hr/hr/gastronomija/halal.aspx)

Apsolutno sam protiv bespotrebnog mučenja životinja, i zato mi je zanimljivo pročitati da se na Wikipediji pod pojmom "Halal" nađe i ovo:
"In April 2008, ....
The same years, the French Ministry of Food, Agriculture and Fishing has published ASIDCOM’s Bibliographical Report on Religious Slaughter and the Welfare of Animals, as a contribution within the framework of a meeting on animals and society organized in the first half of the year 2008.[22] This report quotes scientific papers and French veterinary PhD which support the equality or even possible superiority of religious slaughter to other methods of slaughter.[14] This report quotes in particular the Ph.D work of Dr Pouillaude which concludes by: "religious slaughter would thus be a less stressing mode of slaughter. Conclusions of all the scientific experiments converge towards a firmly supported certainty: properly carried out, religious slaughter is the most humane way because it leads to less trauma to animals to be killed to be consumed for its meat".[14][23]"

LINK (http://en.wikipedia.org/wiki/Halal)

Pellaprat
03.02.2012., 21:13
Otkako se cijela Europa počela plašiti islamskog ekstremizma, nastaje problem i sa hidžabom i sa halal mesnicama. Istina je da u islamskoj zajednici ima ekstremista i onih koji na najrigidniji mogući način interpretiraju vlastitu vjeru, ali isto tako je činjenica da je još 1978. godine objavljena egipatska fatwa kojom je meso omamljenih životinja prije klanja, dakle živih, ali omamljenih, označeno kao halal i nikako se ne može smatrati haram.
Kod peradi, problem je što se ubija strujom (slobodno me ispravite ako griješim, nisam u biznisu sa mesom), ne radi se o omamljivanju, pa takvo meso za pravovjerne muslimane postaje haram, nejestivo.

Meni je iskreno žao ubijenih životinja, ali sjećam se da je moja baka, Zagorka i katolkinja, klala svoje piliće, purane i patke, stala im je na krila da ne mlate okolo, jednom rukom im je držala glavu, drugom ih je klala i u zdjelicu sakupljala krv. Dok god ne pređem u klub vegetarijanaca, cjelokupna briga o osjećajima krava, svinja i peradi prije ubijanja mi izgleda krajnje licemjerna. Jako nas smetaju halal i košer ubijanja (iako su kod nas na selu oduvijek manje-više tako ubijali, pajceku se nož direktno u srce pikao), dok recimo kamioni teladi i krava koji se prevoze autoputevima u krajnje lošim uvjetima nikome ne smetaju? Ili ekstenzivni uzgoji peradi?
Malo manje licemjerja nam ne bi škodilo, pogotovo ako niste vegetarijanci, već ništa nemate protiv dobre šnicle.

Ne, kod klanja peradi muslimani su iz vrlo praktičnog razloga dopustili omamljivanje strujom. Životinja ne smije biti omamljena toliko da ne preživi. (http://www.halal.hr/vecernjClanak.php) Sami ne mogu zadovoljiti potrebe za mesom peradi, a u skoro svim zemljama iz kojih uvoze postojeći pogni klaonica nisu prilagođeni ručnom klanju. U suvremenim klaonicama peradi radnik umeće za noge u hvatač, ona putuje do vode pod naponom ili tunela s plinom, mehanički nož vrši presijecanje vrata, nadalje stroj ponegdje zvan ringišpil očerupa životinju, radnik zasijeca abdomen i postavlja vakuum pumpu koja izvlači utobu. Ljudski rad je sveden na minimum.

Među kumicama vjerojatno isto ima razlike. Ne sumnjam da ih ima koje tupim nožem piceku pilaju vrat, ali ipak većina normalnih stavi picku glavu na panj i odvali sekirčetom. Nije naš seljkak sklon nikakvom iživljavanju nad stokom. Danas je raritet vidjeti u seoskom dvorištu klanje svinja bez uporabe šermerovog pištolja kojega ima svaki priučeni mesar. To je sprava s kojom se životinja omamljuje - usmrćuje, a profesionalni, industrijski je prikazan na Groginom filmiću, na početku kada se vidi kako izgleda normalno, humano usmrćivanje goveda u evropskim klaonicama. Nož - šiljak dužine 12 cm pod oprugom i strujnim ili eksplozivnim punjenjem strahovitom snagom i brzinom izleće iz pištolja i vraća nazad, zabada se u koru velikog mozga, na točno određeno mjesto i životinja je bez svijesti u stotniki sekunde. Bol ne postoji.
Sve moje pohvale ovakvom licimjerju.

polly
03.02.2012., 22:11
lijepo molim da se zadržite na temi topica
ima podforuma za politička, vjerska,...... i raznovrsna pitanja
svaki nastavak u tom smjeru nosi karton i ban

Pellaprat
03.02.2012., 23:23

Nisam bio siguran u moj prvi odgovor pa sam konzultirao frenda kojemu je to uža profesija i dobio tumačenje, meni toliko licimjerno i ružno da ga neću komentirati.
Iznosim "Posebne odredbe" točka 2. članak 17 "Zaštita pri klanju i usmrćivanju životinja koje se drže u svrhu proizvodnje" Zakona o zaštiti životinja od 7. prosinca 2006.

Omamljivanje životinja
Članak 17

(1) Životinje se smije zaklati samo ako su prije klanja bile omam­ljene, osim ako se radi o klanju peradi i kunića u domaćinstvu za vlastite potrebe.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, životinje se smije zaklati bez prethodnog omamljivanja samo u slučaju prisilnog klanja i pri obrednom klanju.
(3) Zabranjeno je omamljivanje, klanje, usmrćivanje ili ubijanje životinja u ritualne svrhe.

Krkimir
03.02.2012., 23:45
tri pitanja:
1. Koliko te halal namirnice koštaju (pretpostavljam da se radi o mesu, jel ima neki pravilnik za povrće ili još nešto?)
2. Da li je riba halal namirnica?
3. Da li košer certifikat podrazumijeva da je to automatski halal?

manchild
04.02.2012., 01:17
znam da je Viro šećer halal i košer jer imaju oznake na pakiranju

Pellaprat
04.02.2012., 02:09
tri pitanja:
1. Koliko te halal namirnice koštaju (pretpostavljam da se radi o mesu, jel ima neki pravilnik za povrće ili još nešto?)
2. Da li je riba halal namirnica?
3. Da li košer certifikat podrazumijeva da je to automatski halal?

1. Nisu skuplje.
2. Sve ribe su halal ali nisu košer. Da bi riba bila košer mora imati krljušti.
3. Za meso baš obratno, ako je halal ne može biti košer i obratno, već zbog osnovnog razloga, da bi bilo halal životinju mora zaklati musliman, da bi bilo košer židov. Za ostale namirnice ne znam.

Krkimir
04.02.2012., 14:17
Nisam siguran da je po francuskoj kuhinji halal standard u pripremi jela, ako otvaraš francuski restoran valjda ćeš se pridržavati svih pravila francuske kuhinje, nabavit ćeš francuska vina i slične stvari, a poznavajući hrvate tamo će vjerojatno biti neka fusion muljaža ;)
Meni se čini da je to samo pokušaj da se neki restoran (koji usput rečeno još nije ni otvoren) izreklamira, jer reklama inače puno košta a ovako je to besplatno.
A potpuno krivi trenutak je odabran da se francuski restoran Les Ponts preorjentira na mjesto sa halal hranom, u vremenu gdje se burke zabranjuju u Francuskoj i kada ilegalne imigrante avionima vraćaju u njihove zemlje,
ako se kojim slučajem neki Francuz zatekne u Zagrebu sumnjam da će ići tamo :ne zna:
I s obzirom na mentalitet hrvata koji su uvijek talibanski raspoloženi prema nečemu što ne poznaju, ne vjerujem da će to mjesto imati navalu domicilnog stanovništva zato što se reklamira kao halal. I lokacija nije dobro izabrana, poslovni city gdje navečer nema nikoga (sjeti se Vapiana :mudri:). Možda da je u Dubrovniku gdje bi sigurno bilo više ljudi koji zahtjevaju da hrana bude halal.
za kraj: A zar nije lakše bosanski restoran Sofru proglasiti halal restoranom, s obzirom na jelovnik, lokaciju, i klijentelu? :ne zna:

Deedy
04.02.2012., 14:26
Pitanje je hoće li u Les Points imati samo halal namirnice. Moje mišljenje je da neće, nego će imati "i"! halal namirnice. Odnosno mogućnost da se pojede i takav obrok.
Zato će i imati te sterilizatore ili što već, komore... kako bi pribor i ostalo mogli očistiti kako certifikatom nalažu.

U Sofri se neće zamarati time da nabavljaju hranu koja nije tretirana raznim aditivima i preparatima (te je time, jasno, skuplja- kao i svaka ekološki uzgojena hrana- pogotovo povrće i sl.---> time želim reći kako je takva hrana na tržištu ipak skuplja, a ne iste cijene kao i ova polukontrolirana s raznim aditivima i sl. ljepotama po meso, povrće, voće...).

Pellaprat
04.02.2012., 19:09
U Sofri se neće zamarati time da nabavljaju hranu koja nije tretirana raznim aditivima i preparatima (te je time, jasno, skuplja- kao i svaka ekološki uzgojena hrana- pogotovo povrće i sl.---> time želim reći kako je takva hrana na tržištu ipak skuplja, a ne iste cijene kao i ova polukontrolirana s raznim aditivima i sl. ljepotama po meso, povrće, voće...).

Halal certifikat ne znači da je namirnica iz eko ili organskog uzgoja. Halal ne znači da hrana nije tretirana nekim u eko proizvodnji nedozvoljenim sredstvom. Halal certifikat garantira da određeni proizvod ne sadrži određene emulgatore koji su nedopušteni (haram) za muslimane iz vjerskih razloga jer mogu sadržavati ili poticati od za islamsko učenje neprihvatljivih insekata ili svinje.
Prethodno sam napisao da halal namirnice nisu skuplje. I nisu. Ova se informacija odnosi na meso. U jesen lani sam na tržnici u Sarajevu i kupovao i gledao meso u mesnicama s istaknutim halal certifikatom i bez. Razlike u cijenama nije bilo. Da li je halal povrće ili halal kozmetika skuplja ne znam. Halal je isključivo islamska, vjerska, kategorija, ne svjetovna niti gastronomska.

mirjam
04.02.2012., 19:23
Što se tiče halala mogu sam pozdraviti, mislim da je tu veliki potencijal za naše proizvođače, pogotovo ako se radi o izvozu u muslimanske zemlje, to je veliko, ogromno tržište. Neki su to već odavno prepoznali. Osobno jako volim orijentalnu hranu i rado bih jela u takvim restoranima, nadam se da će ih biti sve više. Ne vidim u tome nikakvo dodvoravanje vjerskim zajednicama ili ugrožavanje autohtone kuhinje. Nas nitko ne može ugroziti osim nas samih.

A samo da dodam, halal nema veze sa eko uzgojem. Teško da se itko time bavi ili uopće i razmišlja u muslimanskim zemljama. Mislim da bi oni prije svega trebali poraditi na standardima higijene, kad se samo sjetim kako prodaju meso... al bolje da ne razmišljam, inače nikad ne bi na putovanju ništa ni pojela.

Francesca
04.02.2012., 19:27
Ako Francuz dode u Zagreb i ode jest u francuski restoran - nek se ubije
:zubo:

JPK
04.02.2012., 19:39

Ukratko- Halal namirnice su obrađenje po strogom islamskom običaju- uz poseban pribor (ne smije se istim noževima rezati svinjetina i npr. junetina itd.), svaka vrsta namirnice ima svoju dasku za rezanje (zelena daska za povrće, crvena za meso, žuta za piletinu, plava za ribu itd.). Također, oni koji žele steći takav certifikat moraju hraniti životinje (i uzgajati povrće) bez aditiva, GMO uzgoja i kemije koja "pospješuje" rast. Isto tako, neke namirnice (poput svinjetine, alkohola itd.) nemaju mjesta u toj vrsti obrade hrane.

Ovo je nevjerojatna hrpa bedastoća, tko je pisao taj članak nema osnovnog pojma o halal hrani. GMO je sasvim halal, osim ako se ne radi o modifikaciji genom svinje ili druge životinje koja je haram. Isto vrijedi i za sve aditive i moderne postupke uzgoja hrane.
Halal je propisuje isključivo religijsku čistoću hrane i nema nikakve veze s eko-organskim brijačinama.

body halleck
04.02.2012., 20:01
Halal certifikat ne znači da je namirnica iz eko ili organskog uzgoja. Halal ne znači da hrana nije tretirana nekim u eko proizvodnji nedozvoljenim sredstvom. Halal certifikat garantira da određeni proizvod ne sadrži određene emulgatore koji su nedopušteni (haram) za muslimane iz vjerskih razloga jer mogu sadržavati ili poticati od za islamsko učenje neprihvatljivih insekata ili svinje. Halal je isključivo islamska, vjerska, kategorija, ne svjetovna niti gastronomska.

Ova informacija poprilično mijenja moj stav o halal-prehrani za osobnu uporabu... Ako se ne poštuju principi eko-uzgoja,nekorištenja GMO i "pojačivača rasta" (hormona, antibiotika..) i sl.), ne pronalazim neki interes za konzumaciju iste ...

Pellaprat
04.02.2012., 20:40
Ova informacija poprilično mijenja moj stav o halal-prehrani za osobnu uporabu... Ako se ne poštuju principi eko-uzgoja,nekorištenja GMO i "pojačivača rasta" (hormona, antibiotika..) i sl.), ne pronalazim neki interes za konzumaciju iste ...

According to the Islamic Jurisprudence Council (IJC), foods derived from biotechnology-improved (GMO) crops are halal - fit for consumption by Muslims.
(http://www.agbioworld.org/biotech-info/religion/halal.html)

body halleck
04.02.2012., 20:54
According to the Islamic Jurisprudence Council (IJC), foods derived from biotechnology-improved (GMO) crops are halal - fit for consumption by Muslims.
(http://www.agbioworld.org/biotech-info/religion/halal.html)

Priznajem, bio sam "zaveden" navodima iz prvih par postova :brukica:

Pellaprat
04.02.2012., 20:55
Ova informacija poprilično mijenja moj stav o halal-prehrani za osobnu uporabu...

A ovdje imaš popis svih halal i haram aditiva (http://www.halal.ba/site/index.php?option=com_content&view=article&id=514&Itemid=148&lang=ba). Koliko vidim skoro svi su halal uz ogradu "ako ne potječe iz svinjskih kostiju" ili u "suhom ili krutom stanju je halal, a u otopini je haram ukoliko sadrži alkohol.", dakle nije u pitanju nikakva eko osvještenost nago su razlozi isključivo vjerske prirode.

body halleck
04.02.2012., 21:14
A ovdje imaš popis svih halal i haram aditiva (http://www.halal.ba/site/index.php?option=com_content&view=article&id=514&Itemid=148&lang=ba). Koliko vidim skoro svi su halal uz ogradu "ako ne potječe iz svinjskih kostiju" ili u "suhom ili krutom stanju je halal, a u otopini je haram ukoliko sadrži alkohol.", dakle nije u pitanju nikakva eko osvještenost nago su razlozi isključivo vjerske prirode.

U to ime iz ovih stopa idem provesti temeljitu eko-špekizaciju uz dodatak eko-čvarkizacije i eko-sirizacije&vrhnjizacije uz dodatak,nažalost, aditiviziranog kruha (naravno, sve uz eko-luk :cerek: ) :rofl: A,stvarno sam skoro nasjeo na bajke o MANJE nezdravoj prehrani od uobičajene koja nam je dostupna...

Krkimir
04.02.2012., 22:55
svi su halal uz ogradu "ako ne potječe iz svinjskih kostiju" ili u "suhom ili krutom stanju je halal, a u otopini je haram ukoliko sadrži alkohol."
dakle, sve bez alkohola i svinjetine (uključivši želatinu koja se dobija od svinjskih kostiju) je halal
a meso je halal ako onaj koji kolje izvrši određeni rutual
:misli:
sa gastronomske strane je potpuno svejedno dali je onaj koji je držao nož bio okrenut prema Meki ili ne, meso će imati isti okus
ne znam što ova tema radi na Gastronomiji :ne zna:

Deedy
04.02.2012., 23:14
ne znam što ova tema radi na Gastronomiji :ne zna:

Naravno da ne znaš. Zato pročitaj još jednom uvodni post gdje sam zatražio iskustva korisnika vezana uz naslovni termin, jesu li se sretali s ovom vrstom hrane, naveo neke restorane i hotele koji to imaju ili će uskoro imati kod nas u menijima... Misle li ljudi da će takvo proširenje gastro ponude u restoranima i hotelima doprinijeti privlačenu nove klijentele u restoranima i hotelima, treba li to nama uopće, osvrnuo se na članak u Jutarnjem itd.

Nemoj mi trolati na mojoj temi, sprašit ću ti karton po halalu ili bez.

Francesca
04.02.2012., 23:16
Ok ovo za meso mi je jasno ali ajde recimo - secer - da li on moze biti ne-halal?
Ili su svi seceri halal?

ivica1983
25.06.2012., 19:30
Ok ovo za meso mi je jasno ali ajde recimo - secer - da li on moze biti ne-halal?
Ili su svi seceri halal?

hotel u kojem radim ima HALAL certifikat. svo povrce i voće je automatski halal. ne vidim zašto šećer isto nebi bio halal

patientia
25.06.2012., 20:34
Ako se bijeli secer radi od secerne trske treba ga filtrirati. Cesto ga se filtrira kroz zivotinjski ugljen. Secer od secerne repe ne treba filtrirati.

Deedy
25.06.2012., 21:38
Ne znam sad točno od životinja kojeg podrijetla je taj životinjski ugljen, ali evo linkova na wiki pojašnjenje o halal hrani, pomoći će u razumijevanju namirnica koje jesu, a koje nisu halal (i kako pripremiti npr. meso da bude halal (dopušteno), a ne haram (zabranjeno):

http://bs.wikipedia.org/wiki/Haram_i_halal_u_islamu

i na engleskom:
http://en.wikipedia.org/wiki/Halal

MMachéte
15.08.2012., 17:39
Moze li i puran tj meso purana biti halal ? dal to netko otkupljuje, prodaje , sta je s tim ?

ivica1983
16.08.2012., 18:16
Moze li i puran tj meso purana biti halal ? dal to netko otkupljuje, prodaje , sta je s tim ?

naravno da može. svo meso osim svinjetine, bitno je da u hrani koju jede nebi bilo sastojaka svinjskog mesa što može biti u koncetratu( mljevene kosti i slično) i da se kolje po halal standardu. neznam dali ko ima halal puretinu u hr, znam da Vindija( Koka) ima halal piletinu u ponudi