PDA

View Full Version : Hormonski nalazi

zoro007
06.02.2012., 15:10
ovdje možete staviti nalaze hormona (ne zaboravite staviti i referentne vrijednosti i mjere) ukoliko želite interpretaciju istih.

tina2701
06.02.2012., 22:50
Koji su ženski hormoni i čemu oni služe?

GnRH: hormon koji oslobađa gonadotropin. Otpušta ga hipotalamus koji izaziva lučenje hormona FSH i LH.

FSH (folikulostimulirajući hormon): hormon hipofize. Potiče nastajanje, rast i sazrijevanje folikula, odnosno jajnih stanica, a ubrzava i lučenje estrogenih hormona.

LH (luteinizirajući hormon): hormon hipofize. Zajedno s FSH hormonom, u jajnicima stimulira rast i sazrijevanje folikula, a također i biosintezu estrogena i progesterona. Najviša razina LH hormona je u sredini ciklusa kada stimulira ovulaciju i stvaranje žutog tijela.

Estrogen: ženski spolni hormon koji nastaje u jajnicima. Stimulira ponovni rast i obnavljanje sluznice maternice (endometrija) nakon menstrualnog krvarenja, priprema sluznicu maternice da primi oplođeno jajašce i stvara uvjete za daljnji razvoj maternice i dojki ukoliko dođe do začeća. Odgovoran je za lučenje vodenastog iscjetka grlića maternice. Prevladava u prvom dijelu ciklusa.

Progesteron: ženski spolni hormon koji nastaje u jajnicima. Izlučuje ga žuto tijelo koje nastaje nakon ovulacije (ostatak od puknutog ili punktiranog folikula), priprema sluznicu maternice za gniježdenje embrija te potpomaže održavanje trudnoće. Prevladava u drugom dijelu ciklusa.

HCG, beta-HCG (humani korionski gonadotropin): protein kojeg luči tkivo posteljice, a naziva se i hormonom trudnoće. Najvažnija mu je funkcija podrška žutom tijelu u jajniku koje u prvih sedam do devet tjedana trudnoće luči hormon progesteron (tzv. čuvar trudnoće). Beta-HCG je vrlo važan kao pokazatelj razvoja trudnoće, pogotovo na početku. Beta HCG može se naći u krvi žene otprilike osam dana nakon ovulacije, odnosno dan nakon implantacije (ugnježđivanja). U vrijeme očekivane menstruacije (12-14 dana nakon ovulacije, ovisno o duljini menstrualnog ciklusa) razina beta HCG-a u krvi dostiže 100 IU/L, udvostručuje se u prosjeku svaka dva dana, a svoju najvišu razinu dostiže između osmog i desetog tjedna trudnoće kada iznosi otprilike 100.000-120.000 IU/L. Nakon toga vrijednost lagano pada sve do dvadesetog tjedna na oko 20.000 IU/L i na toj razini ostaje do kraja trudnoće. Kao i kod drugih nalaza, i ovdje mogu postojati manja odstupanja. Jednostavni urinski testovi reagiraju na vrijednosti HCG-a od 25 IU/L.

Kod medicinski potpomognute oplodnje HCG se koristi i za poticanje ovulacije. Treba napomenuti da se u žena koje su u postupku liječenja neplodnosti primale injekcije HCG-a taj hormon može zadržati u organizmu dva do tri tjedna nakon injekcije. To znači da ta skupina žena u ranoj fazi testiranja može dobiti lažno pozitivan rezultat na trudnoću.

Prolaktin: hormon hipofize odgovoran za stvaranje mlijeka nakon porođaja. Povišeni prolaktin može biti uzrok neplodnosti jer ima snažno inhibirajuće djelovanje na proizvodnju TSH hormona koji omogućuje pravilnu funkciju štitnjače te remeti izlučivanje GnRH hormona koji regulira kontrolu izlučivanja FSH i LH hormona koji su odgovorni za pravilnu funkciju jajnika.

Čest uzrok povišenom prolaktinu je povećani stres te se stoga prolaktin popularno naziva i hormon stresa.

TSH (tiroid stimulirajući hormon): hormon hipofize koji omogućuje pravilnu funkciju štitnjače, a štitnjača utječe na plodnost i/ili može utjecati na spontani pobačaj.

Iako su standardne referentne vrijednosti TSH 0,4-4,2 mJ/L (ove vrijednosti mogu minimalno varirati od laboratorija do laboratorija), neki MPO liječnici smatraju da je mogućnost začeća vjerojatnija kada je TSH oko 1-2 mJ/L. U Hrvatskoj većina MPO liječnika još uvijek smatra da je TSH u okviru standardnih referentnih vrijednosti u redu za začeće i ne prakticiraju smanjivanje TSH ispod 2 mJ/L.

tina2701
06.02.2012., 23:16
http://i40.tinypic.com/2z5t1xx.jpg

lulicca
07.02.2012., 09:58
citajuci vase postove dali imam pravo sto mislim da su moji nalazi katastrofa a gin kaze sve ok...ovako izgledaju na papiru ufff..... ft4-12.84,ft3-4.81,tsh2.76,lh5.88,fsh8.81,prolakt332,andros11.13 ,e2-156,ftesto3.58,progest2.29...3 dan ciklusa a 23 dan cikl su ovakvi progest 55.28,muskarci 1.9-6.7 zene lut faza 14.5-55.8,fol faza 2.2-5.7,menop1.4-6.8,ovulacija2.5-12.6,molim vas jel lose ili nije hvala unp...

roza82
07.02.2012., 10:30
citajuci vase postove dali imam pravo sto mislim da su moji nalazi katastrofa a gin kaze sve ok...ovako izgledaju na papiru ufff..... ft4-12.84,ft3-4.81,tsh2.76,lh5.88,fsh8.81,prolakt332,andros11.13 ,e2-156,ftesto3.58,progest2.29...3 dan ciklusa a 23 dan cikl su ovakvi progest 55.28,muskarci 1.9-6.7 zene lut faza 14.5-55.8,fol faza 2.2-5.7,menop1.4-6.8,ovulacija2.5-12.6,molim vas jel lose ili nije hvala unp...

Malo si zbuki sve napisala, i bez ref.vrijednosti, boldano mislim da ti je sve ok, osim testosterona, on ti je povišen za 3dc po ref.vrijednostima koje su meni na nalazu (0.22-2.9)

roza82
07.02.2012., 10:38
Ovo su rezultati mojih hormona, ponovljenih, jer mi je fsh bio povišen 13.58 (3.5-12.5) 5dc, na predzadnjem nalazu...izgleda da se povisio od stresa i da je bilo trenutno jer je sad ok!!

hormoni 3dc
ESTRADIOL 132 ( 90.1-716 )
FSH 8.3 ( 3.5-12.5 )
LH 5.0 ( 2.4-12.6 )
PROLAKTIN 264 ( 29.5-513 )
TESTOSTERON 1.4 (0.22-2.9 )
TSH 1.46 ( 0.27-4.2 )

tina2701
07.02.2012., 17:55
Ovo su rezultati mojih hormona, ponovljenih, jer mi je fsh bio povišen 13.58 (3.5-12.5) 5dc, na predzadnjem nalazu...izgleda da se povisio od stresa i da je bilo trenutno jer je sad ok!!

hormoni 3dc
ESTRADIOL 132 ( 90.1-716 )
FSH 8.3 ( 3.5-12.5 )
LH 5.0 ( 2.4-12.6 )
PROLAKTIN 264 ( 29.5-513 )
TESTOSTERON 1.4 (0.22-2.9 )
TSH 1.46 ( 0.27-4.2 )

kvotam tvoj post jer bilo bi dobro da svi koji žele analizu...na ovakav način pišu svoje nalaze....

-boldano trenutna izmjerena vrijednost

-u zagradi referentne vrijednosti i da obavezno napišu koji dc je vađeno..

sara29
07.02.2012., 19:50
Da li je bitan dan ciklusa za vađenje TSH?
Malo mi je bio povišen (2.96) prije par miseci,ovaj misec idem u postupak
a imala sam dosta stresno razdoblje,pa čisto da ga provjerim..

Ninna
07.02.2012., 19:56
za TSH i druge hormone štitnjače nije bitan dan ciklusa

sara29
07.02.2012., 20:01
ok... to je i logično..hvalaa

ribicaa
09.02.2012., 11:35
bok cure, nisam u MPO priči, ali sam vadila hormone, pa me zanima vaše mišljenje..

4dc

estradiol - 0,27 nmol/L (0,05-0,61)

FSH - 6,5 IU/L (3,5-12,5)

LH -4,6 IU/L (2,4-12,6)

prolaktin - 228 mIU/L (102-496)

TSH - 0,92 mIU/L (0,27-4,20)

fT4 - 19,5 pmol/L (12-22)

zoro007
15.02.2012., 20:20
@ribica - sorry, nisam vidjela tvoj post. meni se tvoje vrijednosti cine sasvim u redu... :)

LH 5,50 IU/L Ref 1,0 - 13,0 IU/L
FSH 8,90 IU/L 1,0 - 12,0 IU/L
E2 (Estradiol) 37,00 pg/ml > 15 pg/ml
Progesteron 0,81 ng/ml 1 ng/ml
Prolaktin 387,00 µIU/ml 98 - 550 μIU/ml
TSH 2,00 µIU/ml 0,35 - 3,5 μU/ml
Testosteron ukupni 0,21 ng/ml 0,1 - 0,79 ng/ml
DHEA-S 2,40 µg/ml 0,1 - 3,5 μg/ml
Cortisol 181,00 ng/ml 50 - 250 ng/ml

mada je progesteron u okviru, opet mi se cini dosta visok..sto vi kazete?

tina2701
15.02.2012., 22:32
a koliki ti je inače na 3 dc??

zoro007
16.02.2012., 07:38
a koliki ti je inače na 3 dc??

tako nekako između 0.3 i 0.6 :ne zna:

ribicaa
27.02.2012., 12:46
Bok :) evo bila sam danas vaditi i progesteron, 22.dc

47,7 nmol/L (luteinska faza: 5,3 - 86,0)

što mislite? :misli:

zoro007
27.02.2012., 13:13
ja bih rekla da si progesteronska bomba ;)
mislim da je vrijednost ok

ribicaa
27.02.2012., 14:12
ja bih rekla da si progesteronska bomba ;)
mislim da je vrijednost ok

super, super :) ja mislila da mora biti blizu max ref. vrijednosti, sad mi je puno lakše. hvala ti :)

zoro007
02.03.2012., 06:37
Meni su definitivno hormoni u haosu.21 dana ciklusa
E2/pg/ml (30-250) 62,70
FSH/mlu/ml (2_100) 11,90
Progeseron/ng/ml (0,2-25) 1,30

Molila bih da mi neko kaze koja je normalna vrednost za 21 dana ciklusa?
Jel kod mene veoma strasno stanje?:(

FSH ti je povisen, ako me pamcenje nije napustilo, ti imas nizak AMH.
pod pretpostavkom da ti je 'ovulacija' bila na 14dc, progesteronska vrijednost govori o tome ili da ovulacije vjerovatno nije bilo..odnosno da imas insuficijenciju zutog tijela. dakle da ti zuto tijelo ne radi kako treba i da se tu mrva ne moze ugnijezditi.

je li radjen ultrazvuk na taj dan?

RedDoor
15.03.2012., 20:11
Evo sam danas dobila nalaze svojih 3 DC hormona. Cini mi se da je sve uredu ali me zanima i vase misljenje:)

LH 4, 63 (2,4-12,6)

FSH 5,94 (3,5-12,5)

Prolaktin 333 (102-496)

Estradiol 111,8 (46-607)

Testosteron 1,22 (0,29-1,67)

Vidim da mi je estradiol puno blizi donjoj granici, a to je navodno dobro za stimulaciju:ne zna: Mislim, tako sam citala, ali se pitam da li bi mi trebao mozda i estrofem nakon transfera (uz progesteron)? Inace mi je lutealna faza u prirodnim ciklusima puno duza (i do 16 dana) nego u stimuliranim ciklusima kada prokrvarim vec 13 dan nakon punkcije pa se pitam da li moji embriji uopce imaju pravu sansu prije nego se ja "oljustim" ?? Progesteron ovog puta nisam kontrolirala ali mi je zadnji put na 21 DC bio 50 i nesto....(s tim da mi je ovulacija bila kasna pa mi taj 21 dc nije bio vrhunac lutealne nego tek pocetak)

Da li mi je uredu omjer LH i FSH? (imam 32 godine)

PS. Ovaj ciklus krecem u dugi protokol (decapeptyl+menopur)

zoro007
18.03.2012., 07:05
RedDoor,
koliko vidim, hormoni su u redu. estradiol ti je normalno nizak, upravo tako treba biti. omjer FSH i LH su ok.

progesteron nakon transfera - da bi bila sigurna bi trebala vaditi progesteron ca. na 7dpo. mozda da sljedeci put trazis depot verziju progesterona?

Curke i dečki, može pomoć?!
podigla sam nalat spolnih hormona (E2 i FSH) pa kaže;

1. E2 77,5 pmol/L
2. FSH 7,8 IU/L

Oboje na 3. dan ciklusa.
Kužim da mi je E2 manji nego bi trebao biti, i što sad?!
Kod doktora za MPO sam naručena za 4.4., a za postupak u 5-om mjesecu.
Hoće mi stići podići E2?:o

AMH će biti gotov za 3 tjedna
:503::503:

mrsavicaaa,
podsjeti me, jesil ti imala los odgovor na stimulaciju? nisu ti radili LH? obicno se radi zajedno da se vidi odnos FSH/LH
idealno je da su ca. 1:1, ako je LH veci u odnosu na FSH, onda to upucuje na policisticne jajnike, suprotno na losiju rezervu/kvalitetu stanica (ovo zadnje ako je kvocijent veci od 2.2 ako se ne varam)

to s E2 moze znaciti i da ce se ovulacija desiti kasnije..dakle nakon 14dc..a za ostalo valja vidjeti.

kad budes isla u aprilu kod mpovca trazi da ti pobroji antralce, mnogi doktori vise polazu vrijednost u ono sto vide - antralci, volumen jajnika nego koliko je visok AMH.

mrsavicaaa
18.03.2012., 15:59
mrsavicaaa,
podsjeti me, jesil ti imala los odgovor na stimulaciju? nisu ti radili LH? obicno se radi zajedno da se vidi odnos FSH/LH
idealno je da su ca. 1:1, ako je LH veci u odnosu na FSH, onda to upucuje na policisticne jajnike, suprotno na losiju rezervu/kvalitetu stanica (ovo zadnje ako je kvocijent veci od 2.2 ako se ne varam)

to s E2 moze znaciti i da ce se ovulacija desiti kasnije..dakle nakon 14dc..a za ostalo valja vidjeti.

kad budes isla u aprilu kod mpovca trazi da ti pobroji antralce, mnogi doktori vise polazu vrijednost u ono sto vide - antralci, volumen jajnika nego koliko je visok AMH.[/QUOTE]

Da, to sam ja s losom reakcijom na stimulaciju, samo 4 JS :o
Nisu mi dali da vadim LH, budem onda to privatno. Ne da mi se stalno trčat po uputnice jer su nešto zaboravili:503:
Ma jajnici su mi super, i svi moji organi su savrseno zdravi (imala sam miom na maternici pa su mi priliko operacije sve pregledali, i prohodnost jajovoda). Krivo sam se mozda izrazila, izgledaju savrseno zdravo i bas zato sam i trazila vadjenje hormona da vidimo da nemam i ja neki problem.:ne zna:
A nalaz AMH ce biti kroz koji tjedan.:durica

RedDoor
19.03.2012., 18:30
[QUOTE=zoro007;38533447]RedDoor,
koliko vidim, hormoni su u redu. estradiol ti je normalno nizak, upravo tako treba biti. omjer FSH i LH su ok.

progesteron nakon transfera - da bi bila sigurna bi trebala vaditi progesteron ca. na 7dpo. mozda da sljedeci put trazis depot verziju progesterona?

Zoro hvala ti na tumacenju:)

Zanima me (ako ti se da pojasnit) kako to da je niski estradiol dobar za stimulaciju?
I sto je "depot verzija progesterona"?
Mislim da inace, u prirodnim ciklusima nemam problema s lucenjem progesterona, lutelane faze su mi 14-16 dana, mjerim i bazalnu i uvijek mi sve stima.
Ono sto me muci je da mi tijelo nakon stimulacije burnije i brze odreagira zbog terapije pa strahujem da mi zbog toga i menstruacija dodje brze.
To je samo opazanje, ali se pitam da li bih nekako mogla produljiti fazu nakon transfera pa ako se nesto krenulo implantirati da ima bolje i sigurnije uvjete, a ako nije, ionako saznam testom ili vadjenjem bete pa lako prekinem. Negdje sam procitala (ali ne zanm je li tako) da kad se uzimaju zajedno progesteron i estrofem nakon transfera da nema sanse da prokrvaris dokle god ne prekines s time.
Htjela bih nekako to servirati svojoj mpo dr a da je lijepo argumentirano, jer kod nje tesko ista prodje....
Ili mozda dodatna injekcija hcg-a nekoliko dana nakon transfera?

zoro007
19.03.2012., 21:50
nema na cemu :)

glede estradiola, prilazem sliku (i pojasnjenje)

na pocetku ciklusa su hormoni E2, progesteron, FSH i LH indirektno u stanju mirovanja, tj. ne desava se previse.
E2 pocinje rasti vidnije tek negdje od 6-7 dana ciklusa, da bi se dosegao vrhunac u obliku preovulatornog peaka. nakon toga se dize i LH te se izbacuje jajasce.

ukoliko je E2 visi od referentnih vrijednosti, onda bi visi E2 mogao ukazivati na postojecu cistu ili mozda na mogucu uranjenu ovulaciju.
primjerice: ima li netko na 3-5dc E2 vrijednost od 80pg/ml (a nema cistu), velika je mogucnost uranjene ovulacije.
ako se ide u postupak, onda se npr. stimulacija kod vrijednosti >= 80pg/ml nece ni poceti.

mada valja paziti koje su ref. vrijednosti navedene, vrlo cesto su navedene ref vrijednosti od citave folikularne faze.
http://www.elsevierimages.com/images/vpv/000/000/027/27167-0550x0475.jpg

pitaj za deopot progesteron obzirom na kratke lutealne faze u postupcima. ne znam proizvode imenom (to mi jos nije trebalo..haha), no porobaj uputiti MPOvca na kratke lutealne faze.
mnogi MPOvci uz progesteron daju i bostere (HCG) za uspjesniju implantaciju, da li ste to probali?

to s utrogestom i mengom nije uvijek tako. zavisi i od toga koliko je stabila lutealna faza i bez suplementiranja progesterona.

@mrsavicaaa
ako budes vadila LH, vadi uz njega i FSH. te vrijednsoti variraju iz ciklusa u ciklus i ako vec zelis usporediti s FSH, onda je bolje da usporedis s FSH od tog aktualnog ciklusa

mrsavicaaa
20.03.2012., 07:30
nema na cemu :)

glede estradiola, prilazem sliku (i pojasnjenje)

na pocetku ciklusa su hormoni E2, progesteron, FSH i LH indirektno u stanju mirovanja, tj. ne desava se previse.
E2 pocinje rasti vidnije tek negdje od 6-7 dana ciklusa, da bi se dosegao vrhunac u obliku preovulatornog peaka. nakon toga se dize i LH te se izbacuje jajasce.

ukoliko je E2 visi od referentnih vrijednosti, onda bi visi E2 mogao ukazivati na postojecu cistu ili mozda na mogucu uranjenu ovulaciju.
primjerice: ima li netko na 3-5dc E2 vrijednost od 80pg/ml (a nema cistu), velika je mogucnost uranjene ovulacije.
ako se ide u postupak, onda se npr. stimulacija kod vrijednosti >= 80pg/ml nece ni poceti.

mada valja paziti koje su ref. vrijednosti navedene, vrlo cesto su navedene ref vrijednosti od citave folikularne faze.
http://www.elsevierimages.com/images/vpv/000/000/027/27167-0550x0475.jpg

pitaj za deopot progesteron obzirom na kratke lutealne faze u postupcima. ne znam proizvode imenom (to mi jos nije trebalo..haha), no porobaj uputiti MPOvca na kratke lutealne faze.
mnogi MPOvci uz progesteron daju i bostere (HCG) za uspjesniju implantaciju, da li ste to probali?

to s utrogestom i mengom nije uvijek tako. zavisi i od toga koliko je stabila lutealna faza i bez suplementiranja progesterona.

@mrsavicaaa
ako budes vadila LH, vadi uz njega i FSH. te vrijednsoti variraju iz ciklusa u ciklus i ako vec zelis usporediti s FSH, onda je bolje da usporedis s FSH od tog aktualnog ciklusa

Ok, hvala:o

bubicaa
04.04.2012., 17:04
Evo mojih nalaza na 4 dc (u zagradi lutealna faza)

S-Glukoza I.mjerenje - 4,3 (<6,1)
S-Glukoza II.mjerenje - 4,5 (<6,1)

Estradiol 44,9 (12,5 - 166)
Testosteron (ukupni) 3,6 (0,22 - 2,9) - povišeno
DHEA-S 6 (2,7 - 9,2)
Inzulin 56,6 (17,8 - 173)
Inzulin nakon 2 sata 179,5 (17,8 - 173) - povišeno

LH 11,9 (2,4 - 12,6)
FSH 5,4 (3,5 - 12,5)
Prolaktin 324 (127-637)

Koliko znam, prema ovome to je PCOS. Jedino mi nije jasno što je onaj povišeni inzulin nakon 2 sata :misli:

WandaTheFamous
04.04.2012., 17:27
Koliko znam, prema ovome to je PCOS. Jedino mi nije jasno što je onaj povišeni inzulin nakon 2 sata :misli:

Zato što su cure s PCOS sklone toj "inzulinskoj rezistenciji".
Jesu ti već dali onaj Gluformin, lijek, koji to dovodi u red?
Ako nisu, moguće da te stave na to.

Glukoza ti je ok...
A hormoni štitnjače?

bubicaa
04.04.2012., 17:32
Nisu, ovo mi prvi puta da vadim sve hormone. Ali ne znam jel će mene što s tim liječiti, kad ionako moramo na mpo zbog lošeg spermiograma :ne zna:

Inače ovo sam vadila po preporuci endokrinologice, moja ginićka još kaže da malo čekam :visi: Pa ću joj na pregled (25.4.) doći s ovim nalazima.
U petak idemo na konzultacije za mpo

Šitnjača je pod nadzorom, imam hashimoto, sad za 2 tj mi je kontrola

kinki
09.04.2012., 20:03
Meni je TSH prije misec dana bio 2,88 i obični gnovi kažu da je to ok. Međutim pravi specijalisti kažu-previsoko. Uz to, navodno se nakon stimulacije još i poveća. E sad-da ga odem preksutra vadit, i bude recimo oko 3-4,hoću li uopće moć iskamčit kakvu terapiju kad je po njima to unutar ref vrijednosti. A recimo da mi specijalist da terapiju i da je počnem pit kad dobijem nalaz, oće mi to bit kasno za ove embrije u meni tj eventualne plodove tada? ajme zbrčkano pišem al valjda ste me razumile???

bubicaa
09.04.2012., 20:11
Mene L pitao samo jel mi TSH u granici, njega ne dira da li je ispod 2 :ne zna:

zoro007
10.04.2012., 04:06
misljenja o toj stitnjaci su tako podijeljena :rolleyes:
nekima je ok ako je TSH u okviru obicnih referentnih vrijednosti..neki pak ne pustaju u postupak ako TSH nije oko jedan ili tu negdje.
ali bitan je i fT4.

u februaru mi je TSH pred kraj ciklusa bio 2.0. trazeci praksu koja ce mi ovdje napraviti UZ dok sam kod L u postupku sam bila na konzultacijama kod dotorice koja mi je rekla da je to previse. cekirali smo na taj dan stitnjacu (kraj ciklusa) i vrijednost je bila 1.88. dala mi je 25mg euthyroxa, kao da je bolje da sredimo stitnjacu pred postpak (zena je vjerovala da cu kad tad kod nje u postupak). ja sam prihvatila terapiju i here you are...slucajnost ili ne sam zatrudnila (ne usudim se to jos izgovoriti..haha).
a zasigurno ima i zena koje su zatrudnile s TSH vrijednosti od 4.

ok, vec dva mjeseca kljukam zeljezo zbog niskog feritina, mozda je i tu bila caka.

kinki, dobro je da ides sad na cekiranje, ako je TSH skocio onda bi dobila euthyrox..ne bi smjelo biti kasno.
ja sam cekirala TSH tjedan dana nakon transfera. moj je skocio s 1.88 na 2.28 sto jos uvijek nije puno i ostala sam na 25mg euthyroxa.
kad vidim moj TSH nakon kiretaze je bio 1.1..moguce je da je za mene cak i ovo oko2 2.0 (mada u normali) previse za zatrudnjivanje.

malo o problematici (http://www.drmalpani.com/thyroid.htm)
jos malo.. (http://thyroid.about.com/library/weekly/aa050199.htm)
stitnjaca i IVF uspjeh (http://www.bellaonline.com/articles/art12059.asp)

@bubicaa
koliki ti je TSH? da, ne mari on previse za to i to je steta, ali pobrini se oko toga kod nekog drugog. radoncic se vise brine oko TSH i oko fT4.

bubicaa
10.04.2012., 06:05
Ma ja pratim svoj hashimoto, tako da bi to trebalo biti ok. Prvo mitsh bio skoro 6,pa sam dobila 25mg euthyroxa. Pa je pao na 0.02, pa mi se smanjila terapija.
Kontrolu imam prije postupka :)

skis
10.04.2012., 09:07
cure evo da vam se i ja pridružim bez obzira što još nismo u nikakvom postupku,ali ako ni ovaj ciklus ne uspijemo ciljanima,vjerojatno če nas doktor stavit u neki postupak ali prije toga još najvjerojatnije op.maternice
uglavnom imam trombofiliju i izobličenu maternicu i nakon 1 poroda i 2 spontana ne ostajem trudna

e sad ono što mene zanima su moji nalazi hormona od 3dc stavit ču u zagradu rezultate prošlog nalaza a iza od sadašnjeg te na kraju ref.vrije,pa vas molim da mi malo prokomentirate dali je to ok

Lh (1.71) 2.78 -fol.faza: 0.8-10.4
FSH (7.68) 4.53 -fol.faza: 1.8-9.4
E 2 (155) 155 -fol.faza:184-1774
TESTO (2,84) 1.51 - do 2.7
PROLAKTIN u redu
PROGESTERON u prošlom ciklusu na 22 dc nizak 12.34 -14.5-55.8 ,ovaj ciklus tek idem u četvrtak vaditi
i da vadila sam i OGGT i pod opterečenjem mi je povišen,pa sam dobila Glukophage tablete

kinki
10.04.2012., 12:20
Zoro ljubavi-ja ti tebe voooolim. Ovo pričaju normabeli iz mene haha. Ma moja sveki ima problema sa štitnjačom i kaže mi da mi uopće nema smisla sad počet pit taj euthyrox, jer da njemu triba par mjeseci da počne djelovat. Znači za ovaj postupak je malo too late. Al čekam Radončićev odgovor pa ću vidit šta ću.

zoro007
10.04.2012., 12:26
to nije istina :)
nekima treba par tjedana, govori se od 4-6 tjedana, a thinkpink34 je negdje napisala da su joj tablete djelovale negdje nakon 3 tjedna.
cekiraj ti, pa jos uvije mozete odluciti o smislu uvodjenja terapije..ako je uopce potrebna obzirom na tvoj stadij postupka.

renate
17.04.2012., 17:14
Dakle konacno sam danas dobila rezultate od 21dc od proslog meseca i stanje je bilo ovakvo:
Androstendion/ng/ml 2,8 (0,3-4,0)
Cortisol/mg/dl 12 (5-25)
DHEAS/mg/dl 188 ( <350)
E2/pg/ml 321 nisu naznacene referentne vrednosti
FSH/mlU/ml 18 (0,1-10)
LH/mlU/ml 26,90 (0,1-12,5)
Progesteron/ng/ml 0,7 (>14,8 )
Prolaktin/ng/ml 22 (<30 )
Testosteron/ng/ml 0,60 (<0,7 )
ft3/pg/ml 3,2 (1,8-4,6)
ft4/ng/dl 1,2 (0,8-1,9)
TSH/mlU/ml 2,0 (0,4-2,5)

E sad ionako nisam reagirala na stimulaciju ali ipak bi htela da mi neko protumaci ovo stanje ovde.Dali je trebalo tako jaka doza(Menagon HP) da uzimam ili nije imalo potrebe?I pitam se ako uopste nisam imala efekta t.e reakciju na stimulaciju vredi li opet ici na druge stimulacije?Mislim ako opet nema reakcije na lekova?! Ili ako su razliciti lekovi kao neki mix moze da bude drugacije?Molim za vase miljenje:)

zoro007
19.04.2012., 21:42
dakle to je nalaz od zadnjeg ciklusa pred prvi IVF?
ako je tako, onda je tvom doktoru ocito u interesu da se farma industrija obogati, a i da sto vise ciklusa napravis kod njega - a ne da sto prije zatrudnis :rolleyes:

vecina ozbiljnih MPOvaca te ne bi ni pustilo u postupak s FSH od 18. mislim da je gornja granica za ulazenje u postupak 20, ali s takvim vrijednostima svakako nema smisla jos vise uspavati jajnike s dugim protokolom (u kom si ti bila)
znam da u neki doktori kod takvih vrijednosti pokusavaju spustiti FSH pa daju mjesec-dva kontracepciju, neki pokusavaju s cycloprogynova.

mada nisam imala tako visok FSH (moj najvisi je bio 12.6), s vitexom (mönchpfeffer) sam ga spustila na 6-7. to je biljni preprarat u obliku tableta i slobodno se moze kupiti bez recepta.

to ne spasava stvar u smislu da kad spustis FSH da ce problem koji imas kao low responder nestati, ali je vjerovatnije da ces bolje reagirati na stimulaciju nego s FSH od 18.

isto tako bi ti TSH za postupak trebao biti nizi. moj je bio uvijek tu negdje oko 1.8-2.0, sto je za sve MPOvce bilo normalno, osim ove zadnje. pa me doc stavila na 25mg euthyroxa jer je bila misljenja da je to puno ako se planira trudnoca. da je idealno oko 0-5-1.0. slucajnost je mozda da se T uhvatila isti ciklus kad sam pocela s terapijom? ok, i 1,5 mj nakon suplementiranja zeljeza zbog niskog feritina.

dhea ti moze biti bolji, a progesteron kaze da taj ciklus vjerovatno nisi imala ovulaciju.
kod tebe ima smisla pratiti antralce i FSH prije nego sto se ide na stimulaciju..moguce je da ti FSH varira, pa da postoje povoljni i nepovoljni ciklusi..tako nekako..to zahtjeva kontrolu. no o tome imas na temi low responderi&co (http://www.forum.hr/showthread.php?t=703928)

ako imas pitanja u vezi low respondera, pisi na ovoj temi (http://www.forum.hr/showthread.php?t=703928)

renate
20.04.2012., 15:08
Proveravala sam ja opet hormone stitnjace zato sto sam oslabila ali opet se pokazalo da su oni dobri.Ako nesto znaci bilo je to 16dc i evo rezultate
TSH/mU/l 1,608 (0,550-4,780)
ft3/pg/ml 3,29 (2,30-4,20)
ft47ng/dl 1,20 80,89-1,76)
Odavde se vidi da mi samo malo TSHvarira ide gore dole ali opet je u granicama.E sad sam se iznervirala sto si mi rekla da i ne treba se ic u postupak sa tako visokim FSH, a tek su mi pre neki dan dali t.e poslali postom rezultate i niko mi od doktora i nije rekao da mi je taj FSH visok. Doktor kaze sve je ok i to je to.Ma idioti jedni niko te ne gleda kako treba.Kako da znam sta da pricam kad idem kod njih kad i ne znam sta i kako se odvijaju stvari.Sad sam stvarno nervozna.:503:
I jos nesto samo su mi prvi put ispitali sve hormone posle toga je bilo na 1dc
E2/pg/ml 49 (nema referentne vrednosti)
Progesteron/ng/ml 0,5 ( >14,8)
i posle jos na 6dc samo
E2 >12 (nema referentne vrednosti) i to je to.

zoro007
20.04.2012., 19:50
draga, jedino se znanjem mozes naoruzati da bi okvirno znala..da nebulozu ne uzmes zdravo za gotovo. neki doktori odbijaju uci u stmulaciju cak i kod FSH od 15..jer se polazi od toga da ce reakcija biti nikakva.
cisto onako, ako ces googlati FSH - normwerte, skuzit ces da vrijednost od 18 ne moze biti dobra. ona je dobra u okviru ovulatornog peaka, ali nikako za drugi dio ciklusa ili prvi dio ciklusa. fsh je na pocetku ciklusa jos nizak - zato dobri MPOvci gledaju tu vrijednost izmedju 3-5 dana..jer tad polagano pocinje razvoj folikla..polagano..zato stimulacija za IVF pocinje na 3dc, klomifenske stmimulacije za ciljane odnose s stopericom se obicno pocinju izmedju 3-5dc.

ovo je dobra strana gdje mozes usporediti nalaze s referentim vrijednostima (http://www.laborlexikon.de/Lexikon/Infoframe/f/1f-startseite.htm)

renate
22.04.2012., 12:01
draga, jedino se znanjem mozes naoruzati da bi okvirno znala..da nebulozu ne uzmes zdravo za gotovo. neki doktori odbijaju uci u stmulaciju cak i kod FSH od 15..jer se polazi od toga da ce reakcija biti nikakva.
cisto onako, ako ces googlati FSH - normwerte, skuzit ces da vrijednost od 18 ne moze biti dobra. ona je dobra u okviru ovulatornog peaka, ali nikako za drugi dio ciklusa ili prvi dio ciklusa. fsh je na pocetku ciklusa jos nizak - zato dobri MPOvci gledaju tu vrijednost izmedju 3-5 dana..jer tad polagano pocinje razvoj folikla..polagano..zato stimulacija za IVF pocinje na 3dc, klomifenske stmimulacije za ciljane odnose s stopericom se obicno pocinju izmedju 3-5dc.

ovo je dobra strana gdje mozes usporediti nalaze s referentim vrijednostima (http://www.laborlexikon.de/Lexikon/Infoframe/f/1f-startseite.htm)
Ali Zoro problem je u tome sto mi je FSH kontrolisan na 21dc a ne 3dc-5dc tako da i ne znam kakvo je bilo stanje FSH 3dc-5dc.Ovi idioti ovde nista nisu kontrolisali 3dc-5dc samo E2 na1dc i 6dc.Mislim se dal da odem na jedan razgovor sa doktorom il da cekam termin u Maju pa onda mu odbrusim sve ovo.

zoro007
22.04.2012., 12:20
ako ti je fsh toliki na 21dc, sigurno ti nije nizak ni na pocetku ciklusa. pogledaj ovu sliku gore kako se ponasa fsh u toku ciklusa. dakle smije biti visok oko ovulacije i onda treba opet past i biti idealno ispod 10.

bubicaa
22.04.2012., 12:31
Na što točno utječe FSH? Meni je bio 5,4 na 4dc, ali mi je lh bio duplo viši... To je pcos. Znam što radi lh, ali za fsh mi nije jasno još...

zoro007
22.04.2012., 17:38
bubica, FSH se proizvodi u hipofizi i uz LH se odrazava na jajnike i sazrijevanje folikla. evo mini pregled..

http://kallmanns.org/files/images/kalfig5.gif

larazg
23.04.2012., 10:56
MATT

evo ako vam pomogne.. znam da ste pisali da tražite nekakvu ovakvu ponudu
ako VAm ne treba možda nekome će pomoći da ne čeka redove po bolnicama ili ne plaća po 150 kuna po hormonu

DANAS Ponuda Dana ima za 95 kuna pregled štitnjače T3 T4 i TSH

meg149
23.04.2012., 14:52
evo da se javim ovdje bila sam danas na uzv 8dc i imam 5 folikula, poslao me je vaditi E2 i progesteron i sutra opet na uzv, zbog cega sam to sad vadila?

i kaze mi on da sam super odreagirala na terapiju a meni se cini nekako slabo jer sam zadnji put s gonalima imala 9folikula 6 js(2,3dc po 3 a dalje po 2gonala), a sad s menopurima (2,3,i4 po 3 a dalje po 2) i sad imam manje, ne zelim se brinuti al opet moguce da je neki folikul i prazan, sto vi mislite jel to dobro reagiranje ili slabo?

i da moj tsh varira od 0,601 pa do 2,79 mozda su mi zbog toga dali menopure, al mi je endokrinologica sad vikendom povecala terapiju na 50mg a ostali dani 25mh, a nisam bila na kontroli od kad pijem tako vec nekih 2mj pa mozda se nesto malo i smanjio, a terapiju pijem zapravo zbog povisenog anti tpo-a

mari mar
29.04.2012., 08:42
moji nalazi štitnjače:
FT4-15.19 pmol/l
FT3-3.47 pmol/l
TSH-2.845 mU/l
antiTPO-3 U/ml
Euthyreosis. jel to u redu????

mirna85
12.06.2012., 10:59
evo i mene s nalazima na 4dc :

FSH = 4.80 (1.8-9.4 IU/L)
LH = 7.20 (0.8-10.4 IU/L)

PROLAKTIN = 256 (81-597 mIU/L)
SL.TESTOSTERON = 6.50 (0.45-10.7 pmol/L)
TESTOSTERON = 5.10 (0.4-2.74 nmol/L)
ESTRADIOL = 0.237 (0.11-0.65 nmol/L)
17-OH PROG = 5.6 (0.33-3.27 nmol/L)
SHBG = 35 (20-85 nmol/L)
TSH = 2.71 (0.3-3.6 mIU/L)

AMH sam vadila neki dan :
AMH =62.48 (0.45-10.7 pmol/L) - povecane konc. (>48.5 pmol/L)
AMH =8.75 (8.75 ng/ml) - povecane konc. (>6.80 ng/ml)

Rekla mi je dr. da mi LH/FSH nisu ok jer treba biti obrnuto (dakle, da FSH bude veci od LH), i preporucila 3 mj. uzimanja Diane 35 ili Belara kontracepcije da mi se testosteron snizi ispod 3 da bih uopce mogla u postupak...
da ne spominjem brdo pretraga koje jos moramo i ja i mm napraviti (on, naravno, ima asthenozoospermiu :503: ), endokrinologa, urologa, ponoviti hormone i spermiogram, te HSG! :mama: ....ali to je vec druga tema...

zanima me samo ovaj moj AMH (povecene konc.) - ima li tko iskustva?

Ninna
12.06.2012., 11:11
ovo bi bio nalaz za klasični PCOS
jel imaš policistične jajnike? redovite cikluse?
za amh neznam, ali pretpostavljam da znači jako veliku plodnost i time se isto potvrđuje pcos

mirna85
12.06.2012., 12:47
ooo, da - policisticni na kvadrat :D
redoviti ciklusi? bez tabletica nikako (zadnji put 76 dana, M dobila tek kad sam uzela Duphaston!)

moram jos kod endokrinologa provjeriti OGTT i inzulin... ah ah :tuzni:

Ninna
12.06.2012., 13:53
kao i kod mene...
da provjeri i to, jer ako imaš povišen inzulin, tj inzulinsku rezistenciju dat će ti metformin, s time se zna poboljšati stanje hormona a i ciklusi postanu redovitiji
iako ja sam išla najnormalnije u postupak (IVF) sa pcos-om, ali privatno i svaki dan na uzv, ali sam i završila sa gadnom hiperstimulacijom baš zbog policističnih
tako da ako ti se ne žuri možda je i bolja ta solucija 3 mj na diane da se smire jajnici

mirna85
12.06.2012., 14:03
ah, sto mogu...ionako ide ljeto...zivim u sibeniku, a manje-vise sve radim u splitu (MPO doktorica i tako to) pa mi i nije zgodno sad preko ljeta svako malo putovati...
morati cu biti poslusna i strpljiva jer ocito nemam bas nekog izbora...naoruzati se strpljenjem i u nove pobjede! :mirko:

mirna85
19.06.2012., 09:27
evo me s ostalim nalazima :

DHEA-SO4 = 3.7 (1.8-9.8)
Androsendion = 17 (1.7-16.4)

ovaj andro mi je dakle malo povisen, sto to znaci, zna li tko?

nisam jos bila kod svog dr-a, tako da ne znam sto i kako cemo dalje....28/06 idem po sve uputnice za daljnje pretrage, pa bumo vidjeli...

puffko
25.06.2012., 02:54
evo me s ostalim nalazima :

DHEA-SO4 = 3.7 (1.8-9.8)
Androsendion = 17 (1.7-16.4)

ovaj andro mi je dakle malo povisen, sto to znaci, zna li tko?

nisam jos bila kod svog dr-a, tako da ne znam sto i kako cemo dalje....28/06 idem po sve uputnice za daljnje pretrage, pa bumo vidjeli...

Androstendion je prekursor testosterona.
Imas poviseni testosteron pa je za ocekivati da ces imati i visoki antrostendion.
Dio hormonalnog poremecaja u PCOS :ne zna:

Ines99
25.06.2012., 15:06
zna li netko
ima li smisla vadit hormone odmah nakon stimulacije, ili ipak pričekat mengu da se sve malo smiri?

zoro007
25.06.2012., 15:10
zna li netko
ima li smisla vadit hormone odmah nakon stimulacije, ili ipak pričekat mengu da se sve malo smiri?

ako si bila u punoj stimulaciji, vidjet ces cak da ce ti i sljedeca ovulacija kasniti. valja pricekati barem jedan ciklus, jos bolje dva da bi se vidjela prava slika.

Ines99
25.06.2012., 15:16
thx,
tako sam i mislila
a baš sam živčana, ubija to čekanje, najradije bi sad odmah u lab

mrsavicaaa
07.07.2012., 11:47
Vadila sam hormone štitnjače. Nalazi kažu ovo;
1. TSH 3,18 (0,55-4,78)
2. FT4 14,8 (11.5-22,7)
3. FT3 4,6 (3,5-6,5)

TSH je u normali ali svi kažu za trudnoću mora biti do 2,0?:ne zna:

bubicaa
07.07.2012., 14:04
Moj endokrinolog kaze da nismo svi isti i ne voli te kalupe "manje od 2" :ne zna:

zoro007
07.07.2012., 22:19
cak neki repormedicinari vole vidjeti TSH izmedju 0.50-1.0 ili tu negdje.
moj TSH je u februaru bio 2.0, na to mi je doc dala l-thyroxin. slucajnost ili ne, bas sam taj ciklus ostala trudna. :ne zna:
znamo kako je zavrsilo, ali bog zna koji je stvarni razlog za spontani.

jednababaroga
08.07.2012., 14:58
ja sam baš ponovo pitala ginića za TSH, i reka je ako je previsok onda treba vadit F3 i F4, a vidim da su tebi oni dobri

puffko
08.07.2012., 16:59
ja sam baš ponovo pitala ginića za TSH, i reka je ako je previsok onda treba vadit F3 i F4, a vidim da su tebi oni dobri

Mislis T3 i T4.
Pa da, ja ne vidim zasto bi bio problem ako stitnjaca radi i producira dovoljno hormona, pa cak i ako se malo 'muci'.

S druge strane, ako je TSH malo visok, obicno se ipak doda malo tiroksina da se susretnu povecane potrebe u trudnoci.

Meni zapravo jos uvijek nije bas to jasno, ima li kakve direktne veze izmedju TSH i FSH/LH (sve hormoni stitnjace), zapravo nije mislim jasno ni kako sama stitnjaca utjece na rad jajnika, a opet epidemioloski veza postoji.

jednababaroga
08.07.2012., 17:04
ma taj, T3 i T4, smotana sam. Opet to sve govorim ako je TSH u granicama, al nije ispod 2. Moj je bija 3.07. Doduše, sad ću ga ponovo vadit, pa ćemo vidit

fiona 7
30.08.2012., 10:46
ja opet vraćam temu na FSH I LH, 3d.c.:
LH: 2,96 mIU/mL (ref.vr. 0,8-10,4)
FSH: 17,51 -"- ( -"- 1,8-9.4)
prl.: 249 -"- (57-418)
E2: 269 pmol/L (184-1774)

prije dva ciklusa LH bio gotovo isti, a FSH oko 7 ??? ostali hormoni svi uredni

hormone čekirala nakon spontanog ( u siječnju) jer se ne uspostavlja se niti m. niti o. ( u ovih 7 mjeseci imala samo četiri m. izazvane duphastonima, ali i dalje se ne uspostavlja daljnji ciklus, a od ovulacije niti o!, pratila lh trakicama u ovih 7 mjeseci nisam imala niti jednu ovulaciju?? :( )
prije zadnje trudnoće hormoni uredni, ovulacije uredne (pratila lh trakicama)

što se događa??

jednababaroga
30.08.2012., 16:51
Ja bi na tvom mistu ponovila nalaz. Mozda je greska. A ne bi ti bilo zgorega izvadit antimullerov hormon (amh)

puffko
30.08.2012., 21:18
ja opet vraćam temu na FSH I LH, 3d.c.:
LH: 2,96 mIU/mL (ref.vr. 0,8-10,4)
FSH: 17,51 -"- ( -"- 1,8-9.4)
prl.: 249 -"- (57-418)
E2: 269 pmol/L (184-1774)

prije dva ciklusa LH bio gotovo isti, a FSH oko 7 ??? ostali hormoni svi uredni

hormone čekirala nakon spontanog ( u siječnju) jer se ne uspostavlja se niti m. niti o. ( u ovih 7 mjeseci imala samo četiri m. izazvane duphastonima, ali i dalje se ne uspostavlja daljnji ciklus, a od ovulacije niti o!, pratila lh trakicama u ovih 7 mjeseci nisam imala niti jednu ovulaciju?? :( )
prije zadnje trudnoće hormoni uredni, ovulacije uredne (pratila lh trakicama)

što se događa??

Da, ja bih ponovila FSH jer on zna lutati, ali bih napravila svakako i AMH.

A inace ne znam sto da kazem, visok FSH je los znak utoliko sto iskljucuje ikakve stimulacije (ako trebaju), a opet--ne iskljucuje prirodnu trudnocu.

Mislim da nitko bas ne razumije biologiju FSH u potpunosti.

fiona 7
31.08.2012., 11:19
hvala vam na odgovorima, doista ne znam što misliti i napraviti... jer želim trudnoću :( ...

jučer sam bila kod gina. i dao mi je ovitrelle da folikul koji postoji na lijevom jajniku (20.d.c.) pukne, dalje 2x1 duphastone 14 dana i onda vidjeti što dalje...
kaže, bitno da se folikuli stvaraju, a njihovo pucanje izazivati s ovitrelom...poslušala sam ga, ali ima li smisla to raditi svaki daljnji ciklus?? smije li se ovitrell samo tako uzimati svaki mjesec??

da, u pravu ste, hormone ću svakako ponoviti, valjda ću dobiti uputnicu :(

WandaTheFamous
31.08.2012., 13:05
što se događa??

U trudnoći se zna dogodit da se cijeli sustav pošemeri i odjednom sve bude "krivo".

Ne znam što se kod tebe događa.... FSH 17 može značit ovarijarnu rezervu.
Ali to se ne dijanosticira jednim nalazom.
Ako je takvo stanje prisutno kroz duži period (par godina uz lošu pogresiju), onda vjerojatno jest tako, al onda opet pitanje zašto?
Što kaže UZV, koliko imaš antralaca po jajniku? to je onako ključno pitanje?
Radit AMH, da ali on će ti samo pokazat koliko imaš antralaca "na skldištu".

Bitnije pitanje: Koliki tije TSH i kako stoji cijela stvar sa štitnjačom?
Koliki ti je PRL, E2, DHEA-s, testosteron?
To sve daje sliku tvog stanja koje može biti i OK sa samo jednim jedinim antralcem kroz cijeli ciklus.
A za takvo stanje je OK, naganjat taj jedan folikul ovitrellom i "gađat" njega samoga. Tu drugih ljekova, koji bi smanjivali FSH, nema.

Ako je do nečeg drugog, postoje ljekovi koji reguliraju to eventualno neko drugo stanje.

Sretno :mig:

demi5
01.09.2012., 21:17
ovdje možete staviti nalaze hormona (ne zaboravite staviti i referentne vrijednosti i mjere) ukoliko želite interpretaciju istih.

Ovo su moji nalazi pa bih molila ako mi netko može reći dali su dobri s obzirom da sam ovo radila prvi put.
Ovo je rađeno drugi dan ciklusa.

Estradiol 89.8 pmo1/L -folikulinska faza 110-1100
FSH 5.9 1U/L -folikulinska faza 2-12
Prolaktin 17.8 ug/L - 4-23
Hvala:ne zna:

Daninoc
10.09.2012., 19:46
Bok zene i sadasnje/buduce majke :cerek:
Trazim misljenje o svom AMH. Nalaz kaze: 52 pmol/L, a ref.vr 0-75. E sad, malo sam kopala po netu i to mi se cini visoko, odnosno da upucuje na dijagnou PCOS. ali prema ovim napisanim ref.vr je ok... Ima netko da se u to kuzi? :mig: hvalim!

mirna85
21.09.2012., 12:52
Pozdrav svima,

Nakon spolnih, vadila sam i hormone stitnjace, nalaz je slijedeci :

T4 ukupni - 131 n/mol/l (58-161)
TSH - 2.39 mIU/l (0.40-5.50)
Tg-At - 273 U/ml (do 60)
TPO-At - <60 U/ml (do 60)

Zanima me pojasnjenje boldanog dijela, pojma nemam sto je to, a ne mogu docekati slijedeci posjet doktoru? :brukica:

hvala ;)

puffko
21.09.2012., 21:58
Pozdrav svima,

Nakon spolnih, vadila sam i hormone stitnjace, nalaz je slijedeci :

T4 ukupni - 131 n/mol/l (58-161)
TSH - 2.39 mIU/l (0.40-5.50)
Tg-At - 273 U/ml (do 60)
TPO-At - <60 U/ml (do 60)

Zanima me pojasnjenje boldanog dijela, pojma nemam sto je to, a ne mogu docekati slijedeci posjet doktoru? :brukica:

hvala ;)

Antitijela na tiroglobulin.
Govore o autoimunoj upali stitnjace... ali tvoji TSH i T4 su dobri (ne znam za T3?) pa mislim da se ne trebas (zasad) puno uzrujavati i dosta ce biti kontrolirati stitnjacu--no doktor ce ti vec bolje reci.

mirna85
22.09.2012., 09:48
Hvala Puffko,
T3 mi nisu ni vadili, a probleme sa stitnjacom mi imaju i mama (izvadila ju prije par godina) i teta, tako da vjerojatno ni sama necu ostati postedjena...vidjet cemo

mirna85
25.10.2012., 09:50
evo me, jucer bila kod endokrinologa...rekao je Hashimoto i dao mi Euthyrox 1x25 µg...rekao je da ne brinem puno i narucim se na uzv, cisto da vidimo i kako mi stitnjaca izgleda...(i da sam mu ja jucer bila najlaksi slucaj, ajde hvala Bogu pa da sam bar negdje najlaksi slucaj :rofl: )

a sad idem guglati Hashimoto... :brukica:

sunsun3
26.10.2012., 16:50
Bok! Ja i mm nismo jos u postupku ali smo napravili spermiogram koji je uredu. Moji hormonski nalazi su hmmm sumljivi pa mi molim vas prokomentirajte... Da nisu moza hormoni uzrok sto vise od godinu dana ne uspjevamo...

FSH 5 fol faza: 1,8-9,4 IU/L
LH 3,50 fol faza: 0,8-10,4 IU/L
PROLAKTIN 401,00 81-597 mlU/L
DHEA-SO4 7,10 1,8-9,8 umol/L
ANRDOSTEDION 4,80 1,7- 16,4 umol/L
TESTOSTERON 3,70 0,4-2,74 nmol/L
ESTRADIOL 0,266 fol faza; 0,11-0,65 nmol/L
KORTIZOL1 387 jutro 138-689 nM
TSH 2,27 0,3-3,6 mlU/L
INZULIN 8,70 4-16 mIU/ L

Hormoni su vadeni 4. dan ciklusa. Hvala...

lorena5
01.11.2012., 15:51
Zanima me vaše mišljenje..
hormoni su vađeni 4.dan ciklusa, sve je ok -lh,fsh,prog, dheas, shbg.... osim estradiola koji je ispod referentnih vrijednosti.
Normalno je od 184-1774 a meni je 132.
Jeli to zabrinjavajuće? Inače imam redovite menstruacije, svi nalazi uredni, papa, bris.. pokušavamo neko vrijeme ali ništa..
Zadnje dvije "menstruacije" mi je pozlilo, uhvatila me mučnina, vrtglavica, proljev, povraćanje, doktorica sumnja da sam imala biokemijsku..pa je za svaki slučaj htjela provjeriti hormone..
Može li nizak e2 utjecati na začeće?

malica
08.11.2012., 15:34
Cure dobila sam uputnicu za vadenje hormona (FSH, LH, E2, PRL, TSH, FT, progesteron), gdje se to vadi u ZG, moram li se naruciti, ili se samo dode izvadi krv i to je to.
Hvala

zoro007
10.11.2012., 21:41
@lorena
hmm..znas li kad ti je ovulacija? cisto za sigurnost ne bi bilo lose koji ciklus pratiti s LH testovima i(li) bazalnom temperaturom.
nizak estradiol nerijetko imaju one s kasnim ovulacijama.

kakav ti je odnos FSH/LH? glede ova dva hormona, nije samo bitno da li su u okviru normale nego i kakav je odnos. optimalan odnos je oko 1:1.
ako je LH vidno veci veci od FSH, onda bi to govorilo o mogucoj policisticnoj slici jajnika.
ako je FSH vidno veci od LH, onda bi to moglo govoriti o losoj ovarijalnoj rezervi i mogucoj losoj kvaliteti jajnih stanica.

ne znam, ali 'simptomi' koje spominjes se najcesce javljaju kasnije, kad HCG pocne rapidno rasti..sto pred kraj ciklusa jos nije slucaj. meni to vise mirisi na jaci PMS

Jejja
14.11.2012., 15:57
Pozdrav cure.. moze mala pomoc s nalazima? u zagradi su ref. vrijednosti
progesteron 21dc 7.51 (lut.faza 1.7-27.0) - za to mi dr kaze da nije bilo ovulacije kad je tako nisko
ostale mi jos nisu pogledali pa ne znam sta znaci sve to...dakle
TSH 2.22 (0.3-5.0)
LH 7.02 (folik.faza 2.4-12.6)- je li i to prenisko?
FSH 7.58 (folik.faza 3.5-12.5) - ovo mi djeluje ok
Prolaktin 97.15 (folik.faza 102-496) - sta predstavlja taj snizeni prolaktin?
Estradiol 266.6 (folik.faza 46-607) - ovo mi isto djeluje ok..
Testosteron 1.64 (0.29-1.67) - malo poviseno, sta bi trebalo znaciti?
Vjerujem da su ovo sitne razlike ali i da to moze utjecati na neplodnost.. Hvala na pomoci...

zoro007
14.11.2012., 20:08
jejja, pretpostavljam da su osim progesterona svi hormoni radjeni na pocetku ciklusa (3dc)?

progesteron - 7.51 bas i nije puno. ginici ce reci da je sve iznad pet ok, ali ugnjezdjenje kod nize vrijednosti je manje vjerovatno. ovo sve pod pretpostavkom da ti je ovulacija oko 14.dc?
ovi ostali hormoi su ok. testosteron je na gornjoj granici, ali obzirom da ti je odnos FSH i LH sasvim u redu, mislim da se ne trebas zabrinjavati.
TSH..po mnogim reproduktivcima stoji preporuka da TSH bude max dva..optimalno bi bilo izmedju 0.5-1..ali kao sto sam rekla, do dva je ajmo reci ok. neki ginekolozi ne pridaju neku vrijednost TSH vrijednosti i po njima ne smeta za fertilnost ako je i iznad dva.

ja sam npr. imala TSH od 2.0 i doc mi je preporucila 25µg euthyroxa. trenutno sam na 37.5µg euthyroxa i TSH je ispod jedan.

Jejja
14.11.2012., 21:24
da ovi ostali su 3dc, zaboravih napisati.. Pretpostavka je da ovulacije nema :( a LH trakice mi potvrdjuju sumnju za sada.. e sad s obzirom da sam nova u svemu tome za sta mi je tocno bitan taj TSH? to je hormon stitnjace ili sam pobrkala? Hvala ti puno zoro

puffko
14.11.2012., 23:31
da ovi ostali su 3dc, zaboravih napisati.. Pretpostavka je da ovulacije nema :( a LH trakice mi potvrdjuju sumnju za sada.. e sad s obzirom da sam nova u svemu tome za sta mi je tocno bitan taj TSH? to je hormon stitnjace ili sam pobrkala? Hvala ti puno zoro

Thyroid-stimulating hormone je hormon hipofize koji stimulira stitnjacu da izlucuje svoje hormone (T3, T4).
Jednostavno napisano, ako stitnjaca dobro radi, hipofiza ne treba luciti puno TSH.
Ako se stitnjaca muci i ne producira dosta hormona, ta niska koncentracija salje signal hipofizi da poveca lucenje TSH.

Cuj tvoji hormoni izgledaju ok, ali obicno se laboratorijski nalazi interpretiraju skup s klinickom slikom. Npr koliko imas godina (FSH od 7.5 je ok ali moze biti mrvicu suspicious ako ti je, ne znam, 28 godina--ako ti je 38, onda i ne), koliko su ti dugi ciklusi, jesu li menstruacije oskudne, bolne, imas li spotting prije menstruacije...

Jejja
15.11.2012., 07:08
Cuj tvoji hormoni izgledaju ok, ali obicno se laboratorijski nalazi interpretiraju skup s klinickom slikom. Npr koliko imas godina (FSH od 7.5 je ok ali moze biti mrvicu suspicious ako ti je, ne znam, 28 godina--ako ti je 38, onda i ne), koliko su ti dugi ciklusi, jesu li menstruacije oskudne, bolne, imas li spotting prije menstruacije...

godina 29, ciklusi dugi i nepravilni (trenutno 35 dan i jos nije gotov), obilne M, nema spottinga... uf, mislim da je onda najpametnije pricekati misljenje mpo dr. Hvala vam cure puno

fiona 7
17.11.2012., 08:09
lorena, i ja bih rekla da mi tvoje više ulazi u sferu jakog pms-a.

i da se nadovežem na svoje postove glede naglih skokova fsh, lh i e2
ponovo sam radila nalaz hormona ALI ciklus iza biokemijske (dokazano s testovima, tri dana bio pozitivan i onda negativan) i fsh opet 7!!!

prije nalaza bila u kbo i dr. mi lijepo objasni da (to tada nisam znala) nisam trebala raditi hormone iza biokemijske jer će bili lažan nalaz hormona i da on pretpostavlja da sam i cilus prije vađenja onih hormona sa fsh 7 također bila pod nekom supresijom (pretpostavlja isto biokemijska, ali mogu i čajevi ili nešto drugo biti supresija).
kad su stigli zadnji nalazi hormona uvidjela sam da je bio u pravu

tako da, ako nekom pomogne, javljam rezultat svojih nedoumica glede naglih skokova lh, fsh i e2 - povezani su najčešće sa biokemijskima, ALI jedino sigurno je da samo taj mjesec bile pod supresijom na bilo koji način.

lavida
19.11.2012., 15:49
Nakon dva spontana u 6. i 7. tjednu, krenuli smo s pretragama

Vadila sam progesteron 21. dan i nalaz mi je 12.3 ( ref. vrije. 5.3-86)

Kod gina idem u četvrtak, ali ovo mi izgleda dosta nisko :ne zna:

Ostale hormone vadit ću početkom ciklusa

lavida
03.12.2012., 15:52
Cure, dobila sam rezultate hormona, pa molim ako se netko razumije bolje da komentira:

Prolaktin 253 ( 102- 637)
Progesteron folikularna faza 1,3 ( 0,6-4,7)
LH 5,1 (2,4-12,6)
Estradiol 146 ( 46-607)
Testosteron 0,49 ( 0,29-1,67)
FSH ? (nisam čula telefonski ali je unutar vrijednosti 3,5 -12,5 )
Progesteron 21.dan 12,3 (5,3-86)

štitnjača:

T3 - 1,7 ( 1,3-3,1 )
T4 -15,6 ( 12-22)
TSH - 3,5 ( 0,27-4,2 )

Zafrina
04.12.2012., 09:18
evo ja ti mogu reći (a ima tu još cura koje se bolje razumiju) da mi izgleda da progesteron u drugom dijelu ciklusa malo šteka i da ti je TSH previsok - za trudnoću bi bilo najbolje da je oko 2 ili čak ispod. ne vidi se odnos LH i FSH jer nemaš točan podatak o FSH-u tak da to ne možemo komentirati prije nego dobiješ brojku.

eto, ako sam dobro protumačila... možda da se ti jave zorro ili wanda pa bi ti one mogle bolje protumačiti...

lavida
04.12.2012., 09:44
Cure, dobila sam rezultate hormona, pa molim ako se netko razumije bolje da komentira:

Prolaktin 253 ( 102- 637)
Progesteron folikularna faza 1,3 ( 0,6-4,7)
LH 5,1 (2,4-12,6)
Estradiol 146 ( 46-607)
Testosteron 0,49 ( 0,29-1,67)
FSH ? (nisam čula telefonski ali je unutar vrijednosti 3,5 -12,5 )
Progesteron 21.dan 12,3 (5,3-86)

štitnjača:

T3 - 1,7 ( 1,3-3,1 )
T4 -15,6 ( 12-22)
TSH - 3,5 ( 0,27-4,2 )

Dobila nalaz u ruke,dodajem:

FSH 6,4 ( 3,5-12,5 )
DHEA-S 5,13 ( 2,68 -9,23)

Da, za progesteron je rekao gin da nije strašno, to lako podignemo utrićima
Za TSH sam se malo začudila nalazima, danas idem kod doktorice opće p., ići ću i na uzv štitnjače, a vidjet ću šta će gin reći

zoro007
04.12.2012., 11:41
evo ja ti mogu reći (a ima tu još cura koje se bolje razumiju) da mi izgleda da progesteron u drugom dijelu ciklusa malo šteka i da ti je TSH previsok - za trudnoću bi bilo najbolje da je oko 2 ili čak ispod. ne vidi se odnos LH i FSH jer nemaš točan podatak o FSH-u tak da to ne možemo komentirati prije nego dobiješ brojku.

eto, ako sam dobro protumačila... možda da se ti jave zorro ili wanda pa bi ti one mogle bolje protumačiti...

jesi dobro protumacila :)

dakle valja poraditi na progesteronu i na TSH vrijednostis koja bi mogla biti niza, kao sto je zafri rekla.

kike225
04.12.2012., 16:29
pozdrav svima...danas sam dobila nalaze hormona i nista mi nije jasno .... progesteron mi je 67,30 (fol.faza:2.2 -5.7 , lut.faza 14,5-55,8),prolaktin 887.00(81-597) ovo ostalo je sve u granicama ali ova 2 su mi povisena i nemam pojma sta to znaci,a tek u petak me narucio dr.,a do tada cu ispalit!inace vec dugo imamo problema sa zacecem

aaria
05.12.2012., 18:12
jesi dobro protumacila :)

dakle valja poraditi na progesteronu i na TSH vrijednostis koja bi mogla biti niza, kao sto je zafri rekla.

nisam znala za ovo za TSH, nije mi ginic to ni spomenuo :eek: kako zasto? sta se onda ide na terapiju s hormonima stitnjace?
ovo su moji nalazi od prije par mj kad sam ih radila, nisam ih mislila pisati ali kako se nista ne dogadja vec 10mjeseci moram se i ovdje pojadati.

TSH 3,794 [0,470 - 4,640]
FSH 5,89 [3,5 - 12,5]
LH 13,23 [2,4 - 12,6]
Prolaktin 458 [46 - 496]
E2 estradiol 132,7 [46 - 607]

jos je napomena za Prolaktin u drugim mjernim jedinicama 21,5 [4,79 - 23,3] i estradiol 36,1 [12,5 - 166]

LH mi je bio mrvu povisen, ali ginic mi je rekao da je nalaz ok. Sad kad vas citam vise ne znam sto da mislim. Suvisno je pisati koliko me vec mori sto se nista ne dogadja uzasno sam jadna.:cry: molim komentar, podrskicu, toplu rijec....

puffko
05.12.2012., 20:09
nisam znala za ovo za TSH, nije mi ginic to ni spomenuo :eek: kako zasto? sta se onda ide na terapiju s hormonima stitnjace?
ovo su moji nalazi od prije par mj kad sam ih radila, nisam ih mislila pisati ali kako se nista ne dogadja vec 10mjeseci moram se i ovdje pojadati.

TSH 3,794 [0,470 - 4,640]
FSH 5,89 [3,5 - 12,5]
LH 13,23 [2,4 - 12,6]
Prolaktin 458 [46 - 496]
E2 estradiol 132,7 [46 - 607]

jos je napomena za Prolaktin u drugim mjernim jedinicama 21,5 [4,79 - 23,3] i estradiol 36,1 [12,5 - 166]

LH mi je bio mrvu povisen, ali ginic mi je rekao da je nalaz ok. Sad kad vas citam vise ne znam sto da mislim. Suvisno je pisati koliko me vec mori sto se nista ne dogadja uzasno sam jadna.:cry: molim komentar, podrskicu, toplu rijec....

Pa tvoj TSH jest formalno u granicama normale i neke zene ce normalno zaceti s njime--i zapravo nitko ti ne moze reci sa sigurnoscu da problem jest u ali danas ginekolozi/specijalisti reproduktivne medicine vole da je TSH ispod 2.5.

Onda imas pitanje LH:FSH odnosa, koji bi trebao biti oko 1:1, a ako je LH visekratno veci od FSH (kao sto kod tebe jest slucaj), to moze govoriti u prilog policisticnih jajnika.

Uglavnom, ako dugo pokusavas ostati trudna i ne uspijevas i na ove nalaze ti ginekolog kaze da su dobri, onda bih ja rekla--promijeni ginekologa i nadji nekoga tko zna malo vise o plodnosti.

puffko
05.12.2012., 20:20
pozdrav svima...danas sam dobila nalaze hormona i nista mi nije jasno .... progesteron mi je 67,30 (fol.faza:2.2 -5.7 , lut.faza 14,5-55,8),prolaktin 887.00(81-597) ovo ostalo je sve u granicama ali ova 2 su mi povisena i nemam pojma sta to znaci,a tek u petak me narucio dr.,a do tada cu ispalit!inace vec dugo imamo problema sa zacecem

Malo visi progesteron ne bi trebao biti bas nikakav problem (pretpostavljam da je to progesteron 21 dan, u lutealnoj fazi?).
Prolaktin je druga prica, to defitivno moze imati utjecaja i suprimirati ovulaciju (iako, ovaj tvoj progesteron, ako je iz lutealne faze govori u prilog tome da je ovulacije bilo tako da nisam sigurna kako to dvoje interpretirati zajedno).

aaria
05.12.2012., 20:30
Pa tvoj TSH jest formalno u granicama normale i neke zene ce normalno zaceti s njime--i zapravo nitko ti ne moze reci sa sigurnoscu da problem jest u ali danas ginekolozi/specijalisti reproduktivne medicine vole da je TSH ispod 2.5.

Onda imas pitanje LH:FSH odnosa, koji bi trebao biti oko 1:1, a ako je LH visekratno veci od FSH (kao sto kod tebe jest slucaj), to moze govoriti u prilog policisticnih jajnika.

Uglavnom, ako dugo pokusavas ostati trudna i ne uspijevas i na ove nalaze ti ginekolog kaze da su dobri, onda bih ja rekla--promijeni ginekologa i nadji nekoga tko zna malo vise o plodnosti.

Hvala ti puno na odgovoru.
Na UZV mi je kao vidio da su blago blago policisticni, ali smatra da je to zanemarivo jer imam redovite cikluse, vrte se oko 31 dan (+/- jedan dan) i po bt i lh trakama imam ovulacije, sad sam zadnji ciklus bila na i folikulometriji i sve je ok sto se ovulacije tice. On smatra da smo jos mladi (ja 27 mm 28) i da je normalno cekati do godine dana za nesto ozbiljnije, a ja nemam strpljenja vise, nije mi jasno kako se nista ne desava, a znam da pokrijem ovulaciju, ubija me to u pojam. :504:
S obzirom da sam u malom gradu di nemam nekog zadovoljavajuceg izbora ginica, svakako mislim potegnuti do zga po jos misljenja. Dala sam si rok do 5.mj iduce godine, a do tad cu sama sebi pit krv na slamku

lavida
07.12.2012., 17:50

Hvala cure

Danas sam bila na UZV štitnjače, budući da sam bila zabrinuta radi ovih graničnih nalaza. Štitnjača mi je školska, nema na njoj nikakvih promjena, te mi je doktorica rekla da TSH može varirati i da mi je nalaz potpuno uredan, što je potvrdio i endokrinolog. Rekla sam joj da sam došla radi uzastopnih spontanih, ona me uvjerila da štitnjača sigurno nije razlog jer je potpuno u redu, a da je to problem, teško bi i ostala trudna , što nije slučaj.

Idem dalje istraživati u čemu je problem, a kad skupim sve nalaze mislim da ću do zg-a do dr. Kosa.

pink5
08.01.2013., 10:07
je li može tko pročitati
dakle, 5 dc
Prolaktin 294 (102-496)
FSH 5.64 ne pišu ref. vrijednosti??
LH 5.71 ne pišu ref...
progesteron 2.3 ne pišu ref...
DHEA-S 5.05 (2.68-9.23)
Testosteron 0.93 (0.29-1.67)
tsh 2.69 (0.27-4.20)

zoro007
08.01.2013., 21:28
je li može tko pročitati
dakle, 5 dc
Prolaktin 294 (102-496)
FSH 5.64 ne pišu ref. vrijednosti??
LH 5.71 ne pišu ref...
progesteron 2.3 ne pišu ref...
DHEA-S 5.05 (2.68-9.23)
Testosteron 0.93 (0.29-1.67)
tsh 2.69 (0.27-4.20)

meni se cini da radis kao urica. pogotovo je lijep odnos fsh i lh...zavidim :durica
tsh ti je u normali, ali reproduktivno gledano bi mogao biti malcice nizi. a i oko toga se svadjaju repromedicinari jer mnoge zene zatrudne i s visim..tako da..

nego..jeste li cekirali spermio..ne znam koliko pokusavate, znam da si imala biokemijsku ako se ne varam..?

pink5
08.01.2013., 22:55
meni se cini da radis kao urica. pogotovo je lijep odnos fsh i lh...zavidim :durica
tsh ti je u normali, ali reproduktivno gledano bi mogao biti malcice nizi. a i oko toga se svadjaju repromedicinari jer mnoge zene zatrudne i s visim..tako da..

nego..jeste li cekirali spermio..ne znam koliko pokusavate, znam da si imala biokemijsku ako se ne varam..?

super, hvala :)
U ovo se uopće ne kužim, ti si ko doktorka :D

Nismo još, ali mm ide sutra po uputnicu. Je li znaš koliko se čeka nalaz za spermio?
Da, imala sam biokemijsku prije 2,5 god..
Pokušavamo nekih 8 mj.

Nisam baš pratila.. Koje su kod vas prepreke?

Edit, moram priznati da me jako razveselio tvoj post, odnosno da je nalaz uredan, tenks :kiss: , uljepšala si mi dan

marijabela
10.01.2013., 21:48
Od nervoze ne znam gde postavljam pitanja:( Zbog planirane trudnoce vadila hormone stitnjace na 12.10.2012 i rezultati su bili ok TSH 2.629mU/l (0.550-4.780) a FT4 1.29ng/dl (0.89-1.76) Vadila hormone opet na 08.01.2013 i TSH je 0.296 (0.550-4.780) Stitnjaca mi je izvadjena 2008 zbog cvorica na njoj pa uzimam L-Thyrox pre sam uzimala 75mg a sad 100mg.Doktor mi je povecao mg da bi TSH spao ispod 1 on kaze da je tako bolje za planiranu trudnocu.E sad ja do pre tri dana nisma znala da sam trudna pa se malo nerviram jer je sad TSH ispod referentne vrednosti a doktor kaze da je to ok.Sta vi mislite jel moze da ovo utice negativno na plod?Pogotovo u prvom tromesecju!Cak mi nije ni proveravao FT3 i FT4 kaze da nisu bitni kad je TSH ok a meni TSH nije ok i sad:confused:

bubicaa
10.01.2013., 22:24
Koliko sam čula, TSH se diže u trudnoći, pa je bolje da u startu bude manji. Meni je endokrinolog rekao da je bolje da je TSH niže nego više.

Vjeruj doktoru, i nemoj se živcirati

(I ja sam na zadnjoj kontroli imala malo ispod donje granice, pokušavam zatrudniti, i dr je rekao da je tako ok)

marijabela
20.01.2013., 20:59
15.01 HCG 495 17.01 pravljena kiretaza zbog istog stanja HCG-a 18.01 HCG 285 recite mi molim vas kad bi trebalo da HCG spadne na nula za koliko dana?Meni dali termin kod mog ginekologa cak u petak pa se pitam zasto moram dugo da cekam?

zoro007
21.01.2013., 09:27
dok pada dobro je..ne smije stagnirati ili rasti.
mislim da nakon kiretaze treba kojih t3-4 tjedna da se hcg spusti na nulu. nakon toga ces i mengu dobiti..

ja sam imala spontani bez kiretaze i trajalo je dobrih 6 tjedana..

Dunjocka
21.01.2013., 13:58
Cure, evo i mojih nalaza, malo sam googlala i sva sam se zbunila u odnosima LH i FSH i kakvi trebaju biti, pa vas molim da prokomentirate. Inače, operirana endometrioza:

4.dc
FH 7.7. (2-12)
LH 4.9. (3-12)
Estradiol 128 pmol/L (110-1100)
Prolaktin 14.8. (4-23)

21.dc
Progesteron 27.1 (5.3.-86)

Inače imam i hipotireozu i pazim da je TSH ispod 2, a mislim da je i sada tako, moram uskoro na pretrage.

mucica1981
24.01.2013., 07:37
mislim da su svi hormoni ok, po ovome sve štima :cerek:

puffko
24.01.2013., 18:53
Cure, evo i mojih nalaza, malo sam googlala i sva sam se zbunila u odnosima LH i FSH i kakvi trebaju biti, pa vas molim da prokomentirate. Inače, operirana endometrioza:

4.dc
FH 7.7. (2-12)
LH 4.9. (3-12)
Estradiol 128 pmol/L (110-1100)
Prolaktin 14.8. (4-23)

21.dc
Progesteron 27.1 (5.3.-86)

Inače imam i hipotireozu i pazim da je TSH ispod 2, a mislim da je i sada tako, moram uskoro na pretrage.

OK su.
ako si mlada, FSH je mrvicu visi.
no i 4 dc je, a ne 2-3, pa ako su ti ciklusi na kracu stranu (ispod 28 dana) onda nije ni cudno.

Dunjocka
24.01.2013., 19:52
mucica1981 i puffko puno vam hvala :-),
vidjela sam da su svi unutar ref. vrijednosti, ali me mučio taj odnos LH i FSH. Inače, ciklusi su mi 27-28, a što se mladosti tiče tak-tak (33). Hvala cure još jednom :-)

Zafrina
04.02.2013., 12:02
FT4 (slobodni): 19,0 pmol/ll (9,0-25,0)
TSH: 2,3 mlU/l (0,3-4,0)
anti TPOn: 24,6 U/ml (<60 U/ml)
anti Tgn: 45,3 U/ml (<60 U/ml)

:ne zna:
povišeno jest obzirom na posljednji nalaz - zapamtila sam si da mije TSH bio 1,3 prošli put - tak nekak....

i da.. TSH viši od 2 :rolleyes: ili ipak nema veze? :ne zna:
i ne kužim zašto nisu i FT3 radili a pisalo mi na uputnici :misli:

bubicaa
04.02.2013., 12:32
Preporuka hrv mpo (onaj dokument koji sam stavila u jednu temu) je tsh do 2,5. Po tome je tvoje uredno. A on se ionako stalno mijenja.

Zdrava si ti koka :mig:

Zafrina
04.02.2013., 12:36
Preporuka hrv mpo (onaj dokument koji sam stavila u jednu temu) je tsh do 2,5. Po tome je tvoje uredno. A on se ionako stalno mijenja.

Zdrava si ti koka :mig:

uj :zubo:

onda pak sam zadovoljna! :)

barem nešto dobro! sad još samo da dobijem M pa da mogu do doktora! :ceka:

bubicaa
04.02.2013., 13:16
Jesi vadila i ostale hormone sad, ili samo to?

Ja isto čekam mengu, 30dc :ceka: Al mislim da ne bude sama došla. I idem vaditi amh danas :mirko: valjda bude ok rezultat :zubo:

Zafrina
04.02.2013., 13:48
Jesi vadila i ostale hormone sad, ili samo to?

Ja isto čekam mengu, 30dc :ceka: Al mislim da ne bude sama došla. I idem vaditi amh danas :mirko: valjda bude ok rezultat :zubo:

nisam ostale hormone, gin mi rekao da ne treba jer idem na mpo :ne zna:

meni danas 13dpo pa bi prema tome trebala doći sama! :ceka:

uglavnom svi nalazi ok. moram priznati da sam malo :503: zbog toga... tj. zbog toga što je bio spontani a sve je u redu :rolleyes:

bubicaa
04.02.2013., 13:59
Čudno mi da ti nije htio vidjeti ostale hormone (ok, ni Lučija ne budu zanimali) - ali i po njima se može vidjeti da li još što šteka (tipa možda ti je povišen prolaktin ili nešto takvo). Meni se čini malo..čudno da to što idemo na mpo znači da ne trebamo kontrolu
A kad ono, meni Dmitrovićka nabrojala hrpu stvari iz nalaza koje moram popraviti prije postupka :ne zna:

No ajd, sad se nema smisla zamarati

theorema
05.02.2013., 17:47
ft3 možda ne rade, pa onda fino odignoriraju to što piše i uopće te ne upozore niti upute na drugo mjesto.. tako su i meni jednom.
slažem se s bubicom, trebalo bi ti sve prekontrolirati..
to je problem našeg sustava, nepoveznost ginxa, endića i mpovaca, svaki radi po svojem i sve skupa niš koristi!

crazydiamond2
13.03.2013., 13:36
Može li mi netko pomoći kod tumačenja nalaza hormona, pliz :)

4 dan ciklusa:
Prolaktin: 444 mIU/L (102-496)
FSH: 6.4 IU/L (3.5-12.5)
LH: 6.2 IU/L (2.4 - 12.6)
Estradiol: 82.98 pmol/L (46-607)
Testosteron: 1.36 nmol/L (0.29-1.67)

Ovo su ref. intervali folikularne faze.

Progesteron sam vadila ciklus prije ovog i bio je prenizak 4.2 (5.3-86 je ref. interval luteinske faze), ali mi je ciklus bio nepravilan, tj. produljen, pa ću ga ponoviti.

Zafrina
13.03.2013., 13:53
meni izgleda sve ok. sve je u referentnim vrijednostima. :ne zna:

budu se još javile cure koje se više razumiju.

mrsavicaaa
14.03.2013., 08:04
Moji nalazi na 3. dan ciklusa;
1. Estradiol 77,5 (ref 110-1100)
2. FSH 7,8 (ref 2-12)
3. AMH 19,7

4. TSH 3,18
FT4 14,8
FT3 4,6

pali andeli
19.03.2013., 20:21
Hej, na ultrazvuku mi je stricek rekao da provjerim progesteron(kao nesvida mu se sto je maternica tanka)
I tako ja nebudi ljen 21 dan izvadila taj progeseron... Dosla k svom ginicu... kao niski je to je u redu....ako me bude smetao ljecitio cemo ga... i paa paa
Citajuci po netu... svasta sam procitala... I to mi se nesvida.... Dal netko zna nesto tocno o progesteronu...Dal da se brinem il ne..Ovo mi je rez.... Hvala

rezltat 1.25
folikularna faza<3.6
ovulacijska faza 1-5-5.5
luteinska faza 19-76
postmenopauza a;<3.2

zoro007
20.03.2013., 04:34
Hej, na ultrazvuku mi je stricek rekao da provjerim progesteron(kao nesvida mu se sto je maternica tanka)
I tako ja nebudi ljen 21 dan izvadila taj progeseron... Dosla k svom ginicu... kao niski je to je u redu....ako me bude smetao ljecitio cemo ga... i paa paa
Citajuci po netu... svasta sam procitala... I to mi se nesvida.... Dal netko zna nesto tocno o progesteronu...Dal da se brinem il ne..Ovo mi je rez.... Hvala

rezltat 1.25
folikularna faza<3.6
ovulacijska faza 1-5-5.5
luteinska faza 19-76
postmenopauza a;<3.2

pod pretpostavkom da ti je ovulacija trebala biti 14dc, onda ti je ovaj progesteron zaista los, tj. govori o tome da ovulacije nije bilo. progesteron nakon ovulacije raste, doseze na 21dc vrhunac i ako nije doslo do oplodnje opet pada...
ne znam da li planiras trudnocu, no uz ovakvu vrijednost do O nije doslo, a cak i da se desila, uz nize vrijednosti se mrva ne moze ugnjezditi.

tyna
02.04.2013., 18:19
daklem drage moje,
dok čekam da odem kod svoje dr. kaj mislite o nalazu:
smanjen TSH 0,06 ( ref: 0,27-4,2) a povišen slobodni testosteron 2,22 ( ref:0,5-2,06 )
sve druge vrijedosti nalaza hormona u granicama normale :kava:

mali_gad
03.04.2013., 10:04
drage cure, pitanje: naime, dhea-s mi je 11.77 (1.8-7.7), a shbg 24.42 (26.10 - 110.00). što je to točno i koliki problem će mi to predstavljati?

demi79
24.04.2013., 07:55
Cure, imam krvarenja u sredini ciklusa tj. pocnu 12-18 dc ovisno o duzini ciklusa i traju skroz do menstruacije....
Zadnjih godinu dana sam pratila i skuzila da to pocne dan dva nakon dana kada bi trebala biti ovulacija jer uvijek krvarim 12-13 dana prije menstruacije. Do sada me nitko nije slao vaditi hormone u drugom dijelu ciklusa pa sam to odlucila sama napraviti.
Vadila sam ih ovaj ciklus 4 dan (LH, FSH, Estradiol, Prolaktin, Testosteron i DHEAs) i svi su ok. Moram izvaditi jos progesteron 7 dan od ovulacije.
Zanima me da li ima smisla vaditi Estrogen i progesteron (cak i LH)u sredini ciklusa ili na dan kad prokrvarim?? Ili bi to trebalo vaditi prije ovulacije? Ili je to skroz besmisleno?? :D

zoro007
24.04.2013., 08:05
ne, sasvim je dovoljno cekiranje hormona izmedju 3-5dc i progesteron na 7dpo.
razgovaraj s gynom da li su potrebne neke druge pretage zbog tako dugih krvarenja...

demi79
24.04.2013., 08:11
Ma vadila sam i TSH i T3 i T4 i antitijela i ispalo je da imam Hashimoto, visoka antitijela i TSH preko 4. Dobila sam Euthyrox i sada cekam da vidimo da li to ima neke veze. Jer mi nista drugo nisu nasli. Tj jesu, polipoznu sluznicu maternice i te polipe sam uklonila u 10 mj 2012. Ali nis se nije promjenilo.
Pila sam duphastone i nisu mi pomogli i ne da mi se vise da me kljukaju tabletama i htjela sam nekim prirodnim terapijama to probat rijesit i sada sam 2 mjeseca cista od tableta, cajeva... pa sam htjela to ovaj mjesec sve obaviti.

zoro007
24.04.2013., 08:11
daklem drage moje,
dok čekam da odem kod svoje dr. kaj mislite o nalazu:
smanjen TSH 0,06 ( ref: 0,27-4,2) a povišen slobodni testosteron 2,22 ( ref:0,5-2,06 )
sve druge vrijedosti nalaza hormona u granicama normale :kava:

ne znam kakvi su ti T3 i T4, ali TSH govori o hiperu..koristis li L-thyroxin?
testosteron zna biti povise kod PCOS sindroma, znas li vrijednosti FSH i LH (vadjene izmedju 3-5dc)?

drage cure, pitanje: naime, dhea-s mi je 11.77 (1.8-7.7), a shbg 24.42 (26.10 - 110.00). što je to točno i koliki problem će mi to predstavljati?

jesi li cekirala E2, LH i FSH na izmedju 3-5dc? to bi bilo zanimljivo znati da bi se mogla stvoriti kompletna slika o hormonskom statusu.

tyna
25.04.2013., 07:47
[QUOTE=zoro007;44759851]ne znam kakvi su ti T3 i T4, ali TSH govori o hiperu..koristis li L-thyroxin?
testosteron zna biti povise kod PCOS sindroma, znas li vrijednosti FSH i LH (vadjene izmedju 3-5dc)?

po preporuci endokrinologa ponovila sam nalaz nakon cca 3 tj i sad ispada sve ok.ne znam kako su moguće takve oscilacije ?! stres ili greška labosa?
tsh 0,92 (0,27-4,20)
t3 1,79 (1,3-3,10)
t4 81,83 (66-181)

fsh 7,2 (3,9-8,8)
lh 3,6 ( 2,1-10,9) sve 3-5 dan ciklusa.
pa sad ja budi pametna:rolleyes:
e da endo mie rekao da zanemarim povišeni testosteron jer kao svi ostali hormoni su ok?!:504:

i tak ...:kava:

suncandan
25.04.2013., 22:45
a da još jednom izvadiš TSH jer ovako ne možeš znati kojem vjerovati :ne zna:

_November_rain_
30.04.2013., 12:25
Molila bi ako mi netko može reći koliko su loši slijedeći nalazi odnosno koliko smisla ima uopće prirodno pokušavati:

4.dc

TSH 1,17 mu/L ( 0,55-4,78)
LH 6,69IU/L (2,12-10,89)
FSH 14,16 IU/L (3,89-8,78)
Estradiol 300pmol/L (99-448)
Prolaktin 195mIU/L (71-566)

36,5 godina
Ciklusi uglavnom 28, nekad par dana kraći, nikad duži od iznimno 29.

Molim pomoć :(:(

puffko
30.04.2013., 19:54
Molila bi ako mi netko može reći koliko su loši slijedeći nalazi odnosno koliko smisla ima uopće prirodno pokušavati:

4.dc

TSH 1,17 mu/L ( 0,55-4,78)
LH 6,69IU/L (2,12-10,89)
FSH 14,16 IU/L (3,89-8,78)
Estradiol 300pmol/L (99-448)
Prolaktin 195mIU/L (71-566)

36,5 godina
Ciklusi uglavnom 28, nekad par dana kraći, nikad duži od iznimno 29.

Molim pomoć :(:(

Kako mislis ima li smisla prirodno pokusavati?

Sve dok imas ciklus, ima smisla prirodno pokusavati.

FSH ti jest visi (doduse i mjeren malo kasnije no idealno, 4 dc umjesto 2-3 dc--ako ti je taj ciklus bio par dana kraci, mogao je vec pomalo i poceti rasti) ali dok imas ciklus i ovuliras ti mozes ostati u drugom stanju.

Prirodno pokusavanje nije toliki problem, problem bi mogao biti ako krenete u IUI ili IVF jer s visim FSH se obicno lose odgovori na stimulaciju.

tiffany_
16.05.2013., 14:22
Drage cure!
Vjerojatno ovdje ima upucenih u citanje nalaza stitnjace.
Naime, prije godinu dana kad nisam bila u postupku izvadila sam hormone stitnjace i bio je uredan nalaz, sve u granicama normale.
Sad sam ostala trudna (5 tjedana) u postupku kod dr. L i napravila sam danas hormone stitnjace i malo sam isprepadana:
T3 2.80 (1.34-2.73)
T4 151.89 (78.38 - 157.4)
TSH 5.83 (0.34-5.60)

Sad sam zabrinuta jer sam vec jednom imala spontani u postupku prije 2 godine, a cula sam da TSH moze biti odgovoran za spontan. Sutra idem Luciju po njegovo misljenje, ali bi molila iskusne da kazu svoje misljenje.
Hvala vam unaprijed..

puffko
16.05.2013., 20:30
Drage cure!
Vjerojatno ovdje ima upucenih u citanje nalaza stitnjace.
Naime, prije godinu dana kad nisam bila u postupku izvadila sam hormone stitnjace i bio je uredan nalaz, sve u granicama normale.
Sad sam ostala trudna (5 tjedana) u postupku kod dr. L i napravila sam danas hormone stitnjace i malo sam isprepadana:
T3 2.80 (1.34-2.73)
T4 151.89 (78.38 - 157.4)
TSH 5.83 (0.34-5.60)

Sad sam zabrinuta jer sam vec jednom imala spontani u postupku prije 2 godine, a cula sam da TSH moze biti odgovoran za spontan. Sutra idem Luciju po njegovo misljenje, ali bi molila iskusne da kazu svoje misljenje.
Hvala vam unaprijed..

TSH jest visi, ali nikad nije kasno poceti uzimati tiroksin.
Sto se tice odgovornosti TSH za spontane pobacaje, mislim da je pokazano populacijski da postoji korelacija ali da nije sasvim sigurno kako se to dogadja (koji mehanizam). Tvoji T3 i T4 su ok... ne bih panicarila.

sandra555
17.05.2013., 17:58
molim Vas ako mi netko može reći kakav mi je nalaz hormona.
Vadila sam ih 3 dan ciklusa. Još čekam nalaz AMH.

http://s17.postimg.org/emlwdoazj/8_EBA247_E_B49_D_4_B2_D_9267_64_F2_B09953_C6.jpg

Nadam se da je čitljivo. Ako je nedopušteno ovako postati sa slikom neka mod obriše, pa ću prepisati.

sandra555
23.05.2013., 15:21
Zar nitko? Inače dobila sam i nalaz AMH. Čini mi se nisko. Vrijednost AMH je 3.4 a referentni interval je od 0 - 75.7 (40 godina)

jednababaroga
23.05.2013., 17:34
Pozzz sandra, amh nije bas dobar, al ti je fsh ok, cak i u odnos fsh i lh mi se cini ok. Bitnije bi tilo da ti ginic vidi na pocetku ciklusa koliko imas antralnih folikula.

Kristina19
23.05.2013., 20:16
Pozzz sandra, amh nije bas dobar, al ti je fsh ok, cak i u odnos fsh i lh mi se cini ok. Bitnije bi tilo da ti ginic vidi na pocetku ciklusa koliko imas antralnih folikula.

Odnos nije dobar za početak ciklusa. Na početku ciklusa bi FSH trebao biti nešto veći od LH (ili barem blizu).

Pogledaj ovdje:

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTjvg_Y_vNNzO5lJblngbBFcOxSFTTpz ghcm6TOjiJIUDNmVBqj7A

P.S. Ovo naravno vrijedi za neki normalan ciklus, bez nekakvih hormonskih intervencija ili sl.

zoro007
23.05.2013., 21:09
Sandra..meni su tvoji hormoni zbunjola..vadjeni na 3-5 dan ciklusa..jel?
Kad ti je ovulacija obicno? Nekako mi je to slika za uranjenu ovulaciju i prerano luteiniziranje.
Druga mogucnost - da nisi taj ciklus eventualno imala cistu? nekako mi je E2 dosta visok za pocetak ciklusa.

amh jd bez dvojbe nizak.koliko antralaca imas na pocetku ciklusa?

Idealan odnos fsh i lh je 1:1..
Kod zena s niskom rezervom je fsh veci od lh..cak i 2:1 ili vise..a kod pcos-vki je obrnuto..

sandra555
24.05.2013., 10:42
tek sam krenula u svijet MPO i ovo su prvi nalazi koje sam napravila. Tako da još ne znam koliko antralaca imam na početku ciklusa.
Inače mi je ciklus 23 -26 dana. Zadnja menstruacije prije ove u kojoj sam 3dc vadila krv mi je izostala, tj jedna menstruacija se preskočila. To mi se desi jednom gordišnje u zadnje 2-3 godina da mi izostane menstruacija a da nisam trudna. Tako da su mi zadnji ciklusi bili
31.01.
25.02.
23.03.
08.05.

10.05. sam vadila ove hormone.

Nikakve hormonske tablete ne pijem.

puffko
24.05.2013., 20:25
Sandra..meni su tvoji hormoni zbunjola..vadjeni na 3-5 dan ciklusa..jel?
Kad ti je ovulacija obicno? Nekako mi je to slika za uranjenu ovulaciju i prerano luteiniziranje.
Druga mogucnost - da nisi taj ciklus eventualno imala cistu? nekako mi je E2 dosta visok za pocetak ciklusa.

Evo, ovo meni najvise upada u oci, taj E2 koji ne pase s pocetkom ciklusa--kao da vec postoji 'lead follicle' (iako FSH nije uopce visok!)

Sandra555, jesu li te pogledali ultrazvucno?

sandra555
24.05.2013., 20:38
Evo, ovo meni najvise upada u oci, taj E2 koji ne pase s pocetkom ciklusa--kao da vec postoji 'lead follicle' (iako FSH nije uopce visok!)

Sandra555, jesu li te pogledali ultrazvucno?

nisam još bila na uzv kod MPO doktora. Samo me gledao moj soc. ginekolog i za njega je sve OK, ali kod njega je valjda uvijek sve OK :ne zna:
Idem 29.5. opet na Sv. Duh s ovim nalazima pa ćemo vidjeti što će reći dr.T.
Poslala me još i kod dr. Hafnera na konzultacije jer inače imam problema s visokim tlakom i pijem lijekove za sniženje tlaka, pa da vidi što će on reći vezano za trudnoću.
prvo dijete sam rodila s 30 tjedana (hvala Bogu sve je OK bilo i s djetetom i samnom), skočio mi je tlak, ali onda nisam bila pod terapijom za tlak, a dr. T. se boji da bi mi i druga trudnoća bila jako, jako rizična i za dijete i za mene pa želi savjet og dr. Hafnera. Ali ja sam nekako uvjerena da i nebi bio baš toliko veliki rizik kako je ona to panično opisala jer sam sada pod terapijom i tlak je s lijekovima pod kontrolom i u normali.
Sada me trenutno brinu ti nalazi i postoji li uopće šansa za trudnoću s takvim nalazima.

zoro007
24.05.2013., 20:50
Ajmo malo off..da li je kod tebe cekirana trombofilija..mislim vezano uz tlak?
Koliko ti je godina? Je li prva T nastala prirodno ili potpomognuto?
bilo kako bilo, izgledi za uspjeh su tu..obzirom na vec ostvarenu T.

Bilo bi zanimljivo znati i progesterom 7 dana od ovulacije..

sandra555
25.05.2013., 09:49
Nisu mi rekli za trombofiliju. Kako se rade pretrage za to? Iz krvi ili nepto drugo?
Imam 40 godina. Prva trudnoća je bila prirodna, prije 6 godina s time da smo barem pola godine pokušavali dok nismo uspjeli (sve prirodno).

Možda je stvarno moguće da imam preuranjenu ovilaciju. Na zadnjem UZV kod soc ginića kad sam bila bio mi je 14 dan ciklusa i dr je rekao da vidi da je ovulacija već bila taj mjesec. Ne znmam može li se to kako utvrditi što sigurnije osim ultrazvukom, možda nekim kućnim testovima?

zoro007
25.05.2013., 10:18
Mozes pratiti cikluse s lh testovima..da bi isli na ciljane odnose onda.
Trombofilija..imas temu..da ne offtopicarim

puffko
25.05.2013., 19:51
Nisu mi rekli za trombofiliju. Kako se rade pretrage za to? Iz krvi ili nepto drugo?
Imam 40 godina. Prva trudnoća je bila prirodna, prije 6 godina s time da smo barem pola godine pokušavali dok nismo uspjeli (sve prirodno).

Možda je stvarno moguće da imam preuranjenu ovilaciju. Na zadnjem UZV kod soc ginića kad sam bila bio mi je 14 dan ciklusa i dr je rekao da vidi da je ovulacija već bila taj mjesec. Ne znmam može li se to kako utvrditi što sigurnije osim ultrazvukom, možda nekim kućnim testovima?

Prati bazalnu temperaturu (imas cijelu temu ako nisi dosad pratila), cervikalnu sluz, polozaj cerviksa, plus lh testove--tako mozes dosta dobro upoznati ciklus--i naravno sto je vec zoro007 rekla, napraviti progesteron u lutealnoj fazi da se potvrdi ovulacija.

Rana ovulacija u ciklusu moze i ne mora biti problem. Moze biti problem ako se otpuste jajne stanice koje nisu dovoljno zrele i/ili endometrij tada moguce jos nije spreman za implantaciju (odnosno hormoni nisu posve sinhronizirani)--sto bi kod tebe mogao biti slucaj s tim relativno niskim FSH, relativno visokim LH, relativno visokim E2....

To se moze rjesavati, glavno je da ovuliras.

Btw, niski AMH nije lijep nalaz ali nije nuzno nepremostiva prepreka, ima nas dosta koje smo ostvarile trudnocu bilo prirodno bilo potpomognuto s tim nalazom u slicnim godinama (evo i zoro007 i ja).

sandra555
25.05.2013., 20:11
hvala vam cure :cerek:
Idem u srijedu na drugi dio konzultacija pa ćemo vidjeti što će dr reći za nalaze i što i kako dalje.

kitty123
29.05.2013., 13:27
molim vas da mi pomognete ako neko ima malo vise iskustva oko hormonskih vrijednosti da mi pomogne :)
naime vec neko vrijeme pokusavamo moj muz i ja dobiti bebu ali nam ne ide bas najbolje..tek prije mjesec dana sam napravila prvu dijagnostiku u KBC Split na nuklearnoj medicini i vrijenosti su sljedece:
-TSH (1,33mlU/L)
-FSH (6,90 lU/L)
-LH (3,50 lU/L)
-PROLAKTIN (199,00mlU/L)
-SL.TESTOSTERON(3,80 pmol/L)
-TESTOSTERON (2,10 nmol/L)
-ESTRADIOL (0,189 nmol/L)
puuunoo hvala unaprijed svima koji mi mogu reci kako im se cine vrijednosti :)

Kristina19
01.06.2013., 07:54
molim vas da mi pomognete ako neko ima malo vise iskustva oko hormonskih vrijednosti da mi pomogne :)
naime vec neko vrijeme pokusavamo moj muz i ja dobiti bebu ali nam ne ide bas najbolje..tek prije mjesec dana sam napravila prvu dijagnostiku u KBC Split na nuklearnoj medicini i vrijenosti su sljedece:
-TSH (1,33mlU/L)
-FSH (6,90 lU/L)
-LH (3,50 lU/L)
-PROLAKTIN (199,00mlU/L)
-SL.TESTOSTERON(3,80 pmol/L)
-TESTOSTERON (2,10 nmol/L)
-ESTRADIOL (0,189 nmol/L)
puuunoo hvala unaprijed svima koji mi mogu reci kako im se cine vrijednosti :)

A koji dan ciklusa si radila pretrage? To je bitno. :mig:

zoro007
01.06.2013., 08:13
Kity..nedostaju ref. vrijednosti..pogozovo za E2, testosteron i prolaktin se koriste razne mjerne jedinice.

Kristina19
01.06.2013., 08:19
Kity..nedostaju ref. vrijednosti..pogozovo za E2, testosteron i prolaktin se koriste razne mjerne jedinice.

Ma lako se preračunaju mjerne jedinice. Koliko vidim (po svom nalazu i referentnim vrijednostima) nema nekih odstupanja. Jedino bi LH i FSH trebali biti bliže po vrijednostima (ako je vadila na samom početku ciklusa).

Kitty123, jeste li radili spermiogram? Isto tako, imaš li potvrđenu ovulaciju, redovite cikluse i sl?

zoro007
01.06.2013., 08:28
Dobro..ali mi koji trebamo procijdniti ne moramo se baviti jos preracunavanjem..zar ne?:-)
Lh i fsh kao u tsh su uvijek u istim jedinicama.

Lh-fsh odnos bi mogao biti bolji..ev. je upitno kakva je ovarijalna rezerva.
Da li je mjeren amh..koliko ti je godina?

Kristina19
01.06.2013., 08:52
Dobro..ali mi koji trebamo procijdniti ne moramo se baviti jos preracunavanjem..zar ne?:-)
Lh i fsh kao u tsh su uvijek u istim jedinicama.

Lh-fsh odnos bi mogao biti bolji..ev. je upitno kakva je ovarijalna rezerva.
Da li je mjeren amh..koliko ti je godina?

:D Normalno.

Mene recimo zanima što znači jako povišen estrogen u zadnjoj fazi ciklusa (kad bi trebao biti niži). Bio mi je 2593 pred menstruaciju (ref. int. 360-1100).

demi79
18.06.2013., 21:57
To i mene zanima. Moj je isto bio povisen ali ne toliko. Ostali hormoni su bili super. Ginicka mi je rekla da to nije nista strasno i da su te vrijednosti promjenjive. Doduse je imam problema sa stitnjacom pa mozda od toga...

puffko
18.06.2013., 22:12
A kakav je progesteron uz taj visoki estrogen?

demi79
19.06.2013., 08:42
Moj je bio u granicama normale. Oba sam vadila 21 dc.

mumus
25.06.2013., 19:52
Cure, planiram vec neko vrijeme bebu, pa ako imate iskustva oko hormonskih nalaza i možete mi pomoći, molim Vas da mi netko komentira nalaze. Ici cu i kod ginica ali bi i Vase misljenje.
(nalazi iz KBC Osijek)

3.dan ciklusa:
LH 5,89 (ref. interval : 0,8-10,4)
FSH 4,8 (r.i.: 1,8-9,4)
PROLAKT 225 (r.i.: 57-418)
ANDROS 7,9 (1,7 - 16,4)
DHEAS 5,2 (2-10,8)
E2 298 (184-1774)
FTESTO 1,58 (do 11)
PROGEST 2,61 (2,2-5,7)
TESTO 1,75 (do 2,7)

22.dan ciklusa:
PROGEST 2,96 (2,2-5,7)

Štitnjača:
FT4 13,74
FT3 3,38
TSH 3,39

Rezultati spermograma supruga:
PH 1,7 L (iznad 2mL)
koncentracija spermija 8,0 (7.2-8.0)
vitalnost 63 L % (iznad 75)
motilitet 56 % (iznad 50)
motilitet- brzo progresivni 46 %
Motilitet - spori 7 %
motilitet- stacionarni 3%
motilitet-nepokretni 44%
cink 1,4 (1,2-3,5)
fruktoza 21,2 (8,3-27,8)
citrati 18,3 (10,4-41,6)

malo puno toga...hvala Vam

IKAR0808
18.07.2013., 16:33
Pozz,

AMH: 106.5 (0-75.7) metoda: AMH gen II ELISA

DHEA-S: 4.6 (0.5-10.6) medota: CLIA

SHBG: 88.1 (18.2-135.5) medota: CLIA

zoro007
19.07.2013., 04:56
@musmus
spermio mi se cini ok (ekspertice, javite se!)
TSH ti je povisok. ne bi bila losa obrada kod endokrinologa. mnogi repormedicinari preferiraju TSH izmedju 0.5 i 1. maksimalno do dva.
no ja sam npr. imala 1.88 i dobila 25µg l-thyroxina (1tbl).

@IKAR0808
jesu li radjeni na 3dc FSH, LH i estradiol? AMH je dosta visok, sto je cesto kod policisticnih jajnika. a za to su bitne ove tri vrijednosti.

Cathie
20.07.2013., 13:37
zoro pomagaj ako je ok sve :) vadila na 3dc
ovako po intervalima se čini u redu, jedino mi je ovaj TSH malo sumljiv?

TSH1 - 3,78 mlU/L, interval 03 - 5
LH - 3.86 IU/L - interval 2.4 - 12.6
FSH - 5.54 IU/L - interval 3.5 - 12.5
Prolaktin - 404.6 mlU/L - interval 102 - 496
Estradiol - 62.58 pmol/L - interval 46 - 607
Testosteron - 0.853 nmol/L - interval 0.29 - 1.67

TinaS
07.08.2013., 11:16
Pozdrav

Moze mi li netko objasniti sta znace ovi nalazi:

Radeno je 3 dan MCa

LH - 8.8 IU/L (ref.interval: Folikularna faza - 2.4-12.6
Luteinizirajuća faza - 1.0-11.4
Sredina ciklusa - 14.0-95.6
Postmenopauza - 7.7-58.5)

FSH - 10.6 IU/L (ref.interval: Folikularna faza - 3.5-12.5
Luteinizirajuća faza - 1.7-7.7
Sredina ciklusa - 4.7-21.5
Postmenopauza - 25.8-134.8)

SHBG - 43.0 nmol/L (ref.interval: 26.1-110)

Testosteron - 1.13 nmol/L (ref.interval: 0.22-2.9)

Anti-Tg - 305 IU/mL (ref.interval: < 115)

Anti- TPO - 16 IU/mL (ref.interval: < 34)

Slobodni testosteron - 17.0 pmol/L (ref.interval: 3.5-30)

Udio slobodnog testosterona - 1.5 rel % (ref.interval: 0.5-8.0)

Hvala

bubicaa
07.08.2013., 12:07
Jesi vadila tsh? Anti tg upućuje na autoimunu bolest štitnjače, a tsh bi trebao pokazati da li se već aktivirala ili nije

TinaS
07.08.2013., 12:20
Jesi vadila tsh? Anti tg upućuje na autoimunu bolest štitnjače, a tsh bi trebao pokazati da li se već aktivirala ili nije

Ovi gore nalazi su od danas, a TSH sam vadila 26.06.2013. i pise:

TSH - 2.01 mIU/L (ref.interval: 0.24-4.2)

Trebam li se brinuti sta zbog ovih nalaza, zbog tog Anti-Tg?

Hvala

bubicaa
07.08.2013., 12:23
Sad ti je tsh u redu, ali trebala bi svake godine provjeriti. Moguće da još dugo ne bude ništa, ali vjerojatno će ti u jednom trenu tsh krenuti ili gore ili dolje, a tek se onda uzima terapija

Za sad nemoj brinuti :)

puffko
07.08.2013., 22:56
jesu malo visa antitireoglobulinska antitijela ali ne strasno
nego fsh je malo visok. koliko imas godina? kakve cikluse?

julianna-24
09.08.2013., 19:07
TinaS ja nisam mpo ali čitam teme vezane za trudnoću
Inače imam hashimoto i hipotireozu tj bolest štitnjače,moja antitijela su bila preko 2000,tako da ne brini
Ja sam puno istraživala i čitala po netu,učanila se u kojekve strane organizacije i forume,uglavnom nemoj se zabrinjavati radi antitijela dok god ti je tsh u ref vrijednostima
Vrlo često ti ta antitijela skoče od stresa i iako bi ti jedno prosječan hrvatski doktor moga reći da se ta antitijela ne mogu smanjiti to ipak nije istina,antitijela se mogu smanjiti unosom selena,najjednostavniji način je dnevno pojesti par komada brazilskih oraščića.

Jesi vadila t3,t4 ili ft3,ft4?

zoro007
10.08.2013., 03:58
zoro pomagaj ako je ok sve :) vadila na 3dc
ovako po intervalima se čini u redu, jedino mi je ovaj TSH malo sumljiv?

TSH1 - 3,78 mlU/L, interval 03 - 5
LH - 3.86 IU/L - interval 2.4 - 12.6
FSH - 5.54 IU/L - interval 3.5 - 12.5
Prolaktin - 404.6 mlU/L - interval 102 - 496
Estradiol - 62.58 pmol/L - interval 46 - 607
Testosteron - 0.853 nmol/L - interval 0.29 - 1.67

cathie, oprosti za kasno javljanje..tu i tamo nekad nabasam, cesto zavrsim samo na mpo chatu. :brukica:
kao sto si vec rekla, meni upada u uci taj TSH koji bi trebao biti nizi. repromedicinari govore o idealnim vrijednostima izmedju 0.5 i 1, TSH bi svakako trebao za dobru reprodukciju biti ispod dva. ja sam na vrijednost od 1.88 dobila 25µg L-thyroxa..cisto kao primjer.

ako nisi izvadila fT3 i fT4 kao i antitijela (TAK, MAK i TRAK), onda to ucini u okviru kompletne obrade stitnjace.

NOlica
15.08.2013., 16:49
Da li netko zna kako mogu sniziti estradiol? Naime bila sam na 1.uzv za 1.postupak u MB, gdje je doktor primjetio da mi je jedan folikul znatno veći od ostalih i tražio da izvadim estradiol.Iako je nalaz pokazao da je nizak prema referentnom intervalu, za MB kriterije je visok te su mi odgodili stimulaciju i vratili me na kontracepciju.Totalno sam tužna..prvo jer je sve prolongirano a drugo jer ne znam kako da snizim taj E2.Ponovo sam počela piti Logeste jer su jedini kontraceptivi sa MB popisa koji se mogu kupiti u HR, a zapravo mislim da oni nisu dobro odradili svoje.Prije UZV sam ih pila cca 35 dana a zadnjih 10 dana sam imala mini krvarenja koja su se jedan dan pojave, pa slijedeći ih nema.I sad ih ponovo počela piti jer u HR nema drugih preporučenih...imaju li kontraceptivi veze sa estradilolom?

demi79
15.08.2013., 17:04
To i mene zanima...
Koji dan si ga vadila? Ja sam ga vadila 21. dc. I moj je bio iznad gornje granice.
I nekako mislim da su moja krvarenja povezana s tim tj sa omjerom progesterona i estrogena koji ocito nije najbolji.
Ne znam koliko kontracepcija utjece na to. Ja sam dugo bila na kontracepciji i kad su mi krenula krvarenja sam odustala. Iako su mi ginekolozi prepisivali razne tablete da se kao ciklus regulira meni nista nije pomoglo

NOlica
15.08.2013., 17:21
4.dc sam vadila na zahtjev dr nakon uzv. bio je 280pmol/l a ref je 77-921, no za MB postupak je previsok. Nikad prije nisam pila kontraceptive. Obzirom da sam nastavila sa istima,pitam se da li je to dobro rješenje ili ima inešto druo što mogu napraviti

demi79
15.08.2013., 18:12
Ja ti o MB ne znam nista jer nisam u tome... Mozda da probas na alternativi sa nekim cajevima. Tj da odes negdje gdje ce ti netko strucan pomoc s necim prirodnim

zoro007
15.08.2013., 21:13
Da li netko zna kako mogu sniziti estradiol? Naime bila sam na 1.uzv za 1.postupak u MB, gdje je doktor primjetio da mi je jedan folikul znatno veći od ostalih i tražio da izvadim estradiol.Iako je nalaz pokazao da je nizak prema referentnom intervalu, za MB kriterije je visok te su mi odgodili stimulaciju i vratili me na kontracepciju.Totalno sam tužna..prvo jer je sve prolongirano a drugo jer ne znam kako da snizim taj E2.Ponovo sam počela piti Logeste jer su jedini kontraceptivi sa MB popisa koji se mogu kupiti u HR, a zapravo mislim da oni nisu dobro odradili svoje.Prije UZV sam ih pila cca 35 dana a zadnjih 10 dana sam imala mini krvarenja koja su se jedan dan pojave, pa slijedeći ih nema.I sad ih ponovo počela piti jer u HR nema drugih preporučenih...imaju li kontraceptivi veze sa estradilolom?

gle, moze biti da ti je logest preslab za tebe, ali to doc ne moze znati unaprijed. sto bi objasnilo i dosta visok estradiol i dominantan folikel. pretpostavljam da je UZ radjen na 3dc?

ja sam u jednom postupku pila cilest i meni je ta kontracepcija bila preslaba. imala sam isto medjukrvarenja. samo krvarenje je bilo slabo, ali sam zato osjetila zatezanje kad kad imam cistu uz egg white kao pred ovulaciju i zaista je doc potvrdio cistu na UZ.

JOMA 84
19.08.2013., 16:35
Bog cure, potrebna mi je pomoć oko nalaza hormona. Naime više od 3 godine se borim s nemogućnošću začeća. Na početku su liječnici tvrdili da je sve u redu, slali me vaditi jedan po jedan hormon. Tako sam izgubila godinu i pol. Kad smo utvrdili da mi je povišen prolaktin i da imam povišen tsh krenuli smo u mpo vode. Prošla sam dvije inseminacije, nakon prve sam imala biokemijsku trudnoću. Nakon toga sam odlučila da krećem na ivf. krenula sam tri puta u prirodni postupak međutim nismo dobili jajnu stanicu pa mi je napravljena sva tri puta inseminacija (nije mi jasna svrha ins). Sada smo trebali krenuti u novi stimulirani postupak ivf-a, ali zbog mog nalaza hormona odgoeno je za 10.mjesec.između ostalog ovaj mjesec mi je ustanovljen PCOS. Evo prilažem rezultate nalaza. hormoni su vađeni 3.dan ciklusa:
PROLAKTIN: 639 mU/L (102-496)
FSH: 7.35IU/L (3.5-12.6)
LH:15.43 IU/L (2.4-12.6)
PROGESTERON:1.7
ESTRADIOL:256.20 pmol/L (46-607.6)
TESTOSTERON:1.00 nmol/L (0,29-1,67)
DHEA-S: 4.56 umol/L (2.68-9.23)
T4: 115nmol/L (66-181)
TSH:3.820mIU/L (0.270-4.20) (uzimam terapiju eutyrox koja mi je sad povećana. bila bih vam jako zahvalna kad bi mi netko napisao svoje mišljenje

zoro007
19.08.2013., 22:01
a cekaj, da li su ti dali nesto za prolaktin (citaj bromergon)?
stitnjaca - da li su radili i antitijela (tak, mak i trak)
ako ti daju za terapiju, a ti unatoc tome imas takve vrijednosti TSH, onda ti nisu dobro podesili terapiju. imas li mogucnosti ev. primijeniti endokrinologa?

da li je radjen AMH?
tvoj odnos FSH i LH ne govori da bi trebala imati losu rezervu, ali PCOS, no opet. losa reakcija moze imati veze s (losom) rezervom ali i lose podesenom stimulacijom. s cim su te stimulirali? koliko ti je godina?

svakako se mora poraditi na stitnjaci i na tome da se prolaktin normalizira.

JOMA 84
19.08.2013., 22:21
Zoroo hvala na odgovoru. Uzimala sam bromergon 3 mjeseca, pa mi je mpo liječnik rekao da napravim pauzu. Sad me vratio na 1 tabletu na dan. Tsh mi je jedno vrijeme bio ispod 2, ali sada mi je povećana doza jer je opet narastao. Kad sam imala uredan tsh i uredan prolaktin također nismo uspjeli dobiti jajnu stanicu.Rađen mi je samo tsh i t4. AMH sam radila u 3.mjesecu. Rezultat je 49.13 pmol/L što je zapravo povećana koncentracija. Ne znam što to znači, liječnik mi nije dao objašnjenje.:503:

JOMA 84
19.08.2013., 22:23
U dva ciklusa su me stimulirali samo klomifenom, a u ostali ciklusi su rađeni prirodno. Imam 29 godina.

zoro007
19.08.2013., 22:32
amh zna biti povecan kod pcos sindroma.
ima dosta pcos-vki koje ne reagiraju na klomifen. bruka da su te s klomicima stimulirali mada se odmah vidjelo kako reagiras. koliko vidim da je za pcsovke dosta dobar kratki protokol ili antagonist..dugi protokol bas ne. procackaj malo temu protokole..

JOMA 84
19.08.2013., 22:45
ok,hvala, idem malo googlati. ma ne znam ni ja zašto doktor forsira klomifen. nadam se da u 10.mjesecu idemo s nekom drugom stimulacijom. Pitala sam ga al je rekao da ćemo se sve dogovoriti sredinom 9.mjeseca. zanima me je li mi estradiol ok za 3.dan ciklusa?

zoro007
20.08.2013., 04:23
Zato sto je klomifen najjeftiniji. ;-)
Imas na ovom podforumu dosta i o pcos i o protokolima.
Estradiol je ok...koliko su ti dugi ciklusi?

bubicaa
20.08.2013., 08:59
Ja nisam reagirala na klomifen (isto pcos i štitnjača), ali sam imala reakciju na Femaru (slične tablete, samo malo skuplje ako nisu na recept. Ali ja sam ih dobila preko recepta)

JOMA 84
20.08.2013., 10:33
Vidit ćemo što će on sad reći za idući postupak, al na klomifen više ne pristajem. Ciklusi su mi od 28-30 dana s tim da sam zadnju menstruaciju dobila 35 dan (to mi se dosad nije događalo).

angelina jolica
31.08.2013., 13:11
Ja sam nova u ovom svemu sa štitnjačom.
T3 i T4 su mi u granicama normale, ali TSH - 10.5 mIU/l (0.40-5.50), vidi da su ljudi tu zabrinuti kad je oko 3, pa ne znam što da mislim, a kod doktora sam naručena za antitijela tek u 10.mjesecu. Iskreno, poprilično sam zabrinuta jer se dosta loše osjećam. Pa ako itko ima iskustva, dapače dobro bi mi došlo.

puffko
01.09.2013., 02:53
Ja sam nova u ovom svemu sa štitnjačom.
T3 i T4 su mi u granicama normale, ali TSH - 10.5 mIU/l (0.40-5.50), vidi da su ljudi tu zabrinuti kad je oko 3, pa ne znam što da mislim, a kod doktora sam naručena za antitijela tek u 10.mjesecu. Iskreno, poprilično sam zabrinuta jer se dosta loše osjećam. Pa ako itko ima iskustva, dapače dobro bi mi došlo.

Ne moze li ti tvoj lijecnik opce prakse prepisati tiroksin?
TSH od 10.5 je visoka vrijednost, tebi se stitnjaca vjerojatno poprilicno muci da isproducira hormone u potrebnim kolicinama.

angelina jolica
03.09.2013., 17:50
Ne moze li ti tvoj lijecnik opce prakse prepisati tiroksin?
TSH od 10.5 je visoka vrijednost, tebi se stitnjaca vjerojatno poprilicno muci da isproducira hormone u potrebnim kolicinama.

Prepisala mi je euthyrox, to sam počela piti odmah, ali moram priznati da sam se jako loše osjećala, tako da ne mogu se čuda dogoditi preko noći, ali nadam se da će antitijela pokazati nešto i da će se to ustabiliti. Nije mi samo jasno zašto je taj TSH toliko visok, možda u biti već dugo imam problema, pa smo tek sad otkrili dok si je štitnjača već dala maha..

suzzica
13.09.2013., 14:01
Pozdrav svima. Eto da se i javim, nova sam na forumu. Dugo Vas čitam i stvarno sam puno saznala od Vas.
evo da se predstavim imam 31 god. i moja dijagnoza je hipogonadotropni hipogonadizam, uglavnom manjak LH i FSH, operirala sam adenom hipofize, sec. amenoreja, inzulinska rezistencija
nalazi mojih hormona su
LH:0,5
FSH:2
TSH:2
PRL:3,2
Prije god. i pol sam se javila u Petrovu radi problema neplodnosti i krenule su moje pripreme za IVF, napravljena mi je histeroskopija polipa i tu smo stali jer moj dr. smatra da moram reducirati TT (TT;76, TV:164). kako uz pomoć dijeta i naprednog aerobica nisam uspjela smanjiti težinu odlučila sam potražiti pomoć privatno, jer ne želim da mi tako vrijema prolazi, a nažalos mi najbolje znamo kako je vrijeme bitno u našim borbama :( javila sam se u polikliniku betaplus na konzutacije.
nalaz muževog spermiograma je OK
e sad ako ima neka da prokomentira nalaz mojih hormona i što me očekuje...
tipkamo se :)

puffko
13.09.2013., 20:43
Suzzica, sumnjam da ce itko imati iskustva s tako rijetkim problemom.
Tvoji hormoni, kao sto su ti rekli, su izuzetno niski i s takvim FSH i LH folikul tesko moze sazrijeti i biti otpusten. Znaci ovulacije prirodno vjerojatno nema pa ni menstrualnog ciklusa. Ovi su hormoni pretpostavljam radjeni bilo kada jer ti i nemas 2. dana ciklusa.

Ja ne znam treba li tebi IVF kao takav, no jasno je da ti treba suplementacija hipofiznih hormona (TSH doduse izgleda normalno), tako da bez reproduktivne medicine nece biti nista. Pretpostavljam da ce ti davati neki combo LH i FSH mozda Pergonal.

Tjelesna tezina--a da trebala bi biti normalna ili sto blize normalnoj... znam da nije lako i uz tvoje hormonalne probleme moze biti jos i puno teze. Tvoj BMI i nije bas toliko visok, i mali pomak bi vjerojatno puno znacio.

Sretno!

suzzica
13.09.2013., 21:53
Da Puffko nemam ni ovulacije niti menstruacije, inače sam na triseqensu...znam da mi hipofiza ne funkcionira i u biti trebali bi lijekovima imitirati hipofizu...čitala sam negdje da su u takvim slučajevima davali i po 80-tak inekcija LH i FSH:(
Boli me to što mi se desilo to sa hipofizom, to što nakon operacije nije ništa bilo bolje, što se na kraju moram obratit u privatnu polikliniku kako bi se maknuli sa mrtve točke...a najviše me boli to što sam specifičan slučaj :504:

suzzica
13.09.2013., 22:07
A jel znate nekog sa ovakvim ili sl. problemom?

suzzica
14.10.2013., 07:58
pozz...

malo sam off ali netko mi je poslao pp, slućajno sam obrisala poruku a nisam ni vidjela tko mi je poslao i što pa ako nije problem nek mi ne ponovo javi

zahvaljujem

lilyann
14.10.2013., 15:45
E2 estradiol 50 pg/ml zadnja menstruacija 11.10, krv sam vadila danas.

Sta to znaci, molim vas?

Ref. Intervali : folikularna faza 27-122
Sredina ciklusa 95-433
Luteinizirajuca faza 49-291

lilyann
14.10.2013., 15:46

Sta to znaci, molim vas?

Sredina ciklusa 95-433

Zafrina
14.10.2013., 18:57

Sta to znaci, molim vas?

Sredina ciklusa 95-433

to je okej vrijednost za folikularnu fazu. :ne zna:

lina27
18.10.2013., 15:51
Bok cure! Nova sam na forumu, ali nažalost 5. g. u borbi za bebom. imam pitanje u kojim bolnicama mogu vaditi SHBG, SHEA, ukupni testosteron i androstendion (ako sam dobro napisala). U Vinogradskoj nemaju materijala za pretrage. i da li se h. vade određeni dan ciklusa?

lilyann
26.11.2013., 13:29
to je okej vrijednost za folikularnu fazu. :ne zna:

Hvala ti na pomoci :cerek:

iza86
29.11.2013., 21:36
Pozdrav, vadila sam hormone jer pokusavamo godinu dana raditi bebu.
imam pcos al menge imam redovne cijeli zivot, nekad je bilo 2-3 dana razmaka al to je uglavnom od 29-31 dan. Isla sam vadit hormone al ginekolog mi je rekao da neka izvadim 4 spolna hormona pa cemo vidjet dalje. na terapiju me jos ne zeli staviti s obzirom da imam redovne menge pa bi tako trebao dolaziti i do ovulacije. hormone nisam vadila na pocetku ciklusa nego 24.11 a menga mi je bila 9.11. Meni je isto cudno zasto nisam vadila na odredjene dane al je rekao da cemo prvo vaditi da vidimo uopce kakva je situacija al da cu ih opet vadit na odredjen dan i vadit cu jos hormona. sada sam vadila ove:

LH- 12,50 U/L folik.faza 1,8-11,8, sredina ciklusa 7,6-89,1 luteinska faza 0,6-14,0

FSH-4,32 U/L folik.faza 3,0-8,1 sred.ciklusa 2,6-16,7 lutein.faza 1,5-5,5

17-beta estradiol 0,24 nmol/L folik.faza; 0,077-0,921 ovul.faza 0,139-2,382
luteinska faza 0,077-1,145

Ukupni testosteron 2,76 nmol/L ovulacija- 0.31-3,78 premenopauza 0,31-3,78

Ako netko zna, molim vas, pisiteee :-))

iza86
30.11.2013., 13:08
I kolko sam citala LH mi je izrazito visok jer je sredina ciklusa a on je tada dosta povisen , neka me netko ispravi ako sam u krivu :-)

Idem doktoru za tjedan dana i nestrpljiva sam pa molim da mi se javi ako netko zna :-)

hvala

zoro007
01.12.2013., 05:06
Pozdrav, vadila sam hormone jer pokusavamo godinu dana raditi bebu.
imam pcos al menge imam redovne cijeli zivot, nekad je bilo 2-3 dana razmaka al to je uglavnom od 29-31 dan. Isla sam vadit hormone al ginekolog mi je rekao da neka izvadim 4 spolna hormona pa cemo vidjet dalje. na terapiju me jos ne zeli staviti s obzirom da imam redovne menge pa bi tako trebao dolaziti i do ovulacije. hormone nisam vadila na pocetku ciklusa nego 24.11 a menga mi je bila 9.11. Meni je isto cudno zasto nisam vadila na odredjene dane al je rekao da cemo prvo vaditi da vidimo uopce kakva je situacija al da cu ih opet vadit na odredjen dan i vadit cu jos hormona. sada sam vadila ove:

LH- 12,50 U/L folik.faza 1,8-11,8, sredina ciklusa 7,6-89,1 luteinska faza 0,6-14,0

FSH-4,32 U/L folik.faza 3,0-8,1 sred.ciklusa 2,6-16,7 lutein.faza 1,5-5,5

17-beta estradiol 0,24 nmol/L folik.faza; 0,077-0,921 ovul.faza 0,139-2,382
luteinska faza 0,077-1,145

Ukupni testosteron 2,76 nmol/L ovulacija- 0.31-3,78 premenopauza 0,31-3,78

Ako netko zna, molim vas, pisiteee :-))

ne razumijem da te doc slao cekirati vrijednosti u sredini ciklusa. mogu reci jedino da ti je testoteron ok, a ovo ostalo bi ponovila izmedju 3-5dc.
FSH, LH i estradiol variraju ovisno o periodu ciklusa.

renata 9899
02.12.2013., 10:36
I meni su stigli nalazi hormona ali neznam da li su u redu.!:ne zna: pa ako itko zna,da mi pomogne.! idem tek za tri tjedna doktoru u Zg,da mi nalaze isčita.! Rađeni su 5.dan ciklusa.!
Piše mi ovako :
TSH NALAZ(2,15) JEDINICA mIU/L ref.interval 0,34-5,6

Estradiol (E2) NALAZ 135,4*
Prolaktin 230,7
TESTOSTERON 1,8
DHEA-S 8,46
FSH 6,63*
LH 3,03*
ako vam je još nešto potrebno da upišem samo recite :-):mig:

marija0709
12.12.2013., 16:56
Bok, ja sam nova, danas dobila nalaze hormona nakon godine dana pokušavanja da zatrudnim, a sad mi je i jasno zašto nam to ne uspjeva.
vadila sam ih 3.dan ciklusa-folikalarna faza

prolaktin 716,61 mIU/L int. 108-557 (METODA CMIA)
progesteron 1,30 nmol/L 0,32-0,95
FSH 3,85 IU/L 3,03-8,08
LH 1,68IU/L 1,80-11,78
ESTRADIOL 142 pmol/L 77-992
testosteron 1,41nmol/L 0,45-3,75

Prolaktin i progesteron previsoki, LH preniski :((:confused:

karmica
12.12.2013., 18:16
Evo mojih nalaza stitnjace:

T4 122,7 (70-165)
TSH 3,5 (0,4-4,2)

Citala sam da je pozeljno da TSH bude do maksimalno 2 ako zelimo dodje do trudnoce..
Al mene zanima dal je T4 u redu?

Hvala :)

marija0709
12.12.2013., 19:02
Karmica,
sve je to individualno (prema tome što sam pročitala na forumu),
neke zatrudnjuju s višim TSH, prolaktinom...tak da nema pravila, pročitala sam da mora biti niži od 2 kao i ti, a sad dal to tako utječe na nemogućnost zanošenja neznam!
Ja imam TSH 1,91 pa ništa od trudnoće...to je individualno

karmica
12.12.2013., 21:21
Hvala Marija :)

A da, znam, al isto bi voljela napravit sve sto mogu da se sto prije zelja realizira.. Tako da cu svakako poduzet nesto da se taj LSH smanji...
Zapravo, vidim da je to sve u granicama normale, ali me ipak zanimaju misljenja zena koje ipak znaju vise rec nego sto cu procitat na papiru... :)

Svakako je ovo tek moj pocetak i namjeravam ic radit sve preglede koje mogu (hvala Bogu na najdivnijem ginekologu na svijetu!!), pa cemo vidjet dalje... :)

zoro007
13.12.2013., 06:00
I meni su stigli nalazi hormona ali neznam da li su u redu.!:ne zna: pa ako itko zna,da mi pomogne.! idem tek za tri tjedna doktoru u Zg,da mi nalaze isčita.! Rađeni su 5.dan ciklusa.!
Piše mi ovako :
TSH NALAZ(2,15) JEDINICA mIU/L ref.interval 0,34-5,6

Estradiol (E2) NALAZ 135,4*
Prolaktin 230,7
TESTOSTERON 1,8
DHEA-S 8,46
FSH 6,63*
LH 3,03*
ako vam je još nešto potrebno da upišem samo recite :-):mig:

molim te da uvijek navedes referentne vrijednosti..
E2 - ako je po onim jedinicama koje se cesto koriste u hr laboratorijima, onda je to ok
testosteron - bi trebao biti isto ok, ako se koriste tom mjernom jedinicom koja se cesto koristi u HR.
FSH i LH su ok..idealan omjer jest 1:1, ali ni ovo nije bed. bitno da FSH nije visok.
TSH jest ok, mada mnogi repromedicinari preporucuju da je ta vrijednost oko 0,5-1. no mnoge su ostale trudne i s vrijednosti preko 2.

Bok, ja sam nova, danas dobila nalaze hormona nakon godine dana pokušavanja da zatrudnim, a sad mi je i jasno zašto nam to ne uspjeva.
vadila sam ih 3.dan ciklusa-folikalarna faza

prolaktin 716,61 mIU/L int. 108-557 (METODA CMIA)
progesteron 1,30 nmol/L 0,32-0,95
FSH 3,85 IU/L 3,03-8,08
LH 1,68IU/L 1,80-11,78
ESTRADIOL 142 pmol/L 77-992
testosteron 1,41nmol/L 0,45-3,75

Prolaktin i progesteron previsoki, LH preniski :((:confused:

da, prolaktin ti je malo viši, da li si pričala s docom da ti uvede bromergon. ovo s progesteronom se u sjedecem ciklusu moze promijeniti, nije to liki bed..

Evo mojih nalaza stitnjace:

T4 122,7 (70-165)
TSH 3,5 (0,4-4,2)

Citala sam da je pozeljno da TSH bude do maksimalno 2 ako zelimo dodje do trudnoce..
Al mene zanima dal je T4 u redu?

T4 je ok..

karmica
13.12.2013., 11:05
Hvala Zorice <3 :)

marija0709
13.12.2013., 20:13
Ej, bila kod ginića, dao mi Bromerogon,
30 dana, pa vađenje prolaktina, veli da je ostalo ok! (po njegovom,a po mojem mi je povišeni progesteron, a niži LH)

zoro007
14.12.2013., 05:57
Ej, bila kod ginića, dao mi Bromerogon,
30 dana, pa vađenje prolaktina, veli da je ostalo ok! (po njegovom,a po mojem mi je povišeni progesteron, a niži LH)

mislis povisen FSH? ne vidim vrijednost progesterona..
ako mislis na FSH, on nije povisen. nije idealan omjer s LH, ali nije ni alarmantno.

marija0709
14.12.2013., 13:00
progesteron mi je 1,30, a trebao bi biti do 0,96 (no gin.veli da je ok!)
Nadam se da će mi terapija Bromergonom pomoći, vidim na forumima da su mnoge nakon njegovog dovođenja u normalu ostale trudne :)

nora eleonora
16.12.2013., 14:09
pomoć:
nalazi rađeni 4 dc
prolaktin 494.68 ref.interval 108.78-557.13
folitropin (FSH) 3.95 folikularna faza 3.03.-8.08
lutropin (LH) 3.25 folikularna faza 1.80-11.78
estradiol 218 folikularna faza 77-922
TSH 2.26 0.35-4.49

pisala sam ref.intervale samo za folikularnu fazu, ako treba i ostale, napišem..

hvala :-)

nora eleonora
18.12.2013., 11:07
nema nikog da vidi nalaze hormona?

cureee? :-)

zoro007
18.12.2013., 15:32
Meni je ovo sasvim ok..vrijednosti stitnjace ist..mada je bolje da je jos nizi. Da li su cekirani fT3 i fT4 i antitijela?

nora eleonora
30.12.2013., 14:14
Meni je ovo sasvim ok..vrijednosti stitnjace ist..mada je bolje da je jos nizi. Da li su cekirani fT3 i fT4 i antitijela?

zoro, hvala na odgovoru.
ova antitijela ni ne znam da li su mi radili, nisam to nigdje vidjela na nalazu.
mislim da to nisam ni dobila da vadim.. :ne zna:

zoro007
30.12.2013., 21:49
zoro, hvala na odgovoru.
ova antitijela ni ne znam da li su mi radili, nisam to nigdje vidjela na nalazu.
mislim da to nisam ni dobila da vadim.. :ne zna:

bilo bi optimalno da napravis kompletnu obradu. hashimoto npr. moze biti prepreka trudnoci, cisto kao primjer. a dobar dio njih ima tsh u ref. vrijednosti..

nora eleonora
31.12.2013., 07:45
hvala zoro, kod mene su problem začepljeni jajovodi, po mišljenju dokice.
budemo otišli ponovno na konzultacije, s nalazima, pa ću ćuti što ćemo dalje, načelno smo već dogovorili, ako budu nalazi dobri, da idemo na ivf.
nadam se uspjehu :)

zoro007
31.12.2013., 09:40
Neka to stoji s jajovodima, no neka ti kraj jajovoda stitnjaca ne bude prepreka. Stoga kompletna obrada stitnjace ima smisla..

puffko
05.01.2014., 09:19
pomoć:
nalazi rađeni 4 dc
prolaktin 494.68 ref.interval 108.78-557.13
folitropin (FSH) 3.95 folikularna faza 3.03.-8.08
lutropin (LH) 3.25 folikularna faza 1.80-11.78
estradiol 218 folikularna faza 77-922
TSH 2.26 0.35-4.49

pisala sam ref.intervale samo za folikularnu fazu, ako treba i ostale, napišem..

hvala :-)

A zasto si uopce vadila hormone? Pokusavate vec dulje vrijeme? Zasto se sumnja na neprohodnost jajovoda?
Sami hormoni ti izgledaju posve ok, ali tu je jos poprilicno drugih faktora--na prvom mjestu dobra funkcija jajovoda (imas li u anamnezi upale u zdjelici ili eventualne spolne bolesti?), nepostojanje endometrioze u zdjelici (imas li bolne menstruacije?), i naravno muski faktor. I imuni sustav.

nora eleonora
05.01.2014., 12:03
A zasto si uopce vadila hormone? Pokusavate vec dulje vrijeme? Zasto se sumnja na neprohodnost jajovoda?
Sami hormoni ti izgledaju posve ok, ali tu je jos poprilicno drugih faktora--na prvom mjestu dobra funkcija jajovoda (imas li u anamnezi upale u zdjelici ili eventualne spolne bolesti?), nepostojanje endometrioze u zdjelici (imas li bolne menstruacije?), i naravno muski faktor. I imuni sustav.

prema preporuci mpo liječnice radila sam hormone, jer začas krećemo na prvi ivf. pokušavamo već godinama. nažalost, nisam kandidat za raditi pretragu prohodnosti jajovoda radi bakterije koja je kod mene kronična te mi takva pretraga, prema mišljenju dokice može potencijalno naškoditi..
nisam imala nikakvih problema oko upala u zdjelici ni SB, mm spermiogram je uredan.

karmica
09.01.2014., 13:17
Evo i moji nalazi su napokon stigli.

Dakle, vadjeno je 5 dan ciklusa.

Estradiol 72 (folikulinska faza 110-1100; ovulacijska faza 360-2200; luteinska faza 360-1100, menopauza <37)

LH 15,2 (folikulinska 3-12; ovulacijska 20-200, luteinska 1-16, menopauza >15)

FSH 4,3 (folikulinska 2-12; ovulacijska 8-20; luteinska 1-10; menopauza >20)

Prolaktin 10,8 (4-23)

Testosteron ukupni 1,7 (0,2-2,6)

Testosteron slobodni 21,6 (3,5-30)

Udio slobodnog testosterona 1,3% (0,5-8)

SHBG 57 (15-120)

DHEAs 6,9 (2-10)

Vadjeno 22. dan ciklusa:

Progesteron 4,2 (folikulinska faza/menopauza <3,2; luteinska faza >22)

I imam jos jedno pitanje u vezi ovoga.. Jel se na temelju nalaza utvrdjuje u kojoj sam fazi bila ili pak po danu ciklusa na dan vadjenja? :ne zna:

Hvala unaprijed! :) :cerek:

zoro007
10.01.2014., 15:06
karmica, odnos FSH i LH govori o mogucoj policisticnoj slici jajnika..a relativno nizak estradiol tome isto ide u prilog..tj. vjerovatno imas kasne/kasnije ovulacije.
kad se hormoni vade izmedju 3-5 dana, radi se o folikularnoj fazi ciklus, dakle dok je folikel u fazi rasta (=prije no sto se desi ovulacija).

karmica
10.01.2014., 23:49
karmica, odnos FSH i LH govori o mogucoj policisticnoj slici jajnika..a relativno nizak estradiol tome isto ide u prilog..tj. vjerovatno imas kasne/kasnije ovulacije.
kad se hormoni vade izmedju 3-5 dana, radi se o folikularnoj fazi ciklus, dakle dok je folikel u fazi rasta (=prije no sto se desi ovulacija).

U medjuvremenu sam bila kod ginekologa i rekao mi je da uopce do ovulacije nije doslo, a ni mjesec prije nije bilo, bila sam na uzv kod njega tada pa je vidio.
Nista, sad ce dragi napraviz spermiogram, meni je pripisao Duphastone i rekao ako ne uspijemo do ljeta da ce mu uputiti dalje...

Pirga
13.01.2014., 18:26
:w cure!
evo i mene k vama.
mi krenuli raditi pretrage jer krećemo u postupak, mm ima AT, ja sam za sada ok, ali sam dobila nalaze hormona pa bih htjela da mi samo kažete je li to ok (meni se čini ok, ali nisam još baš iskusna :))

5. DC:
AMH 21.4 (0-75.7)
sl. testosteron 9.9 (0.2-14.2)
LH 3.47 (2.12-10.89)
FSH 4.68 (3.89-8,78)
testosteron 1.5 (0.4-2.6)
estradiol 308 (99-448)
prolaktin 191 (71-566)
DHEA-S 5.9 (0.6-7.2)
SHBG 52.0 ( 18.2-135.5)
FAI 2.9 (0.65-10.9)
TSH 1.93 (0.55-4.78)
T4 112.4 (58.1-140.6)
T3 1.5 (0.9-2.8)

Progesteron sam radila već prije (rekao je da ne treba opet): 75.6 (5.3-86)

tnx!

marija0709
15.01.2014., 19:11
Bokić, prolaktin mi je prije uzimanja Bromergona bio 706, a sada nakon mjesec dana uzimanja 314. Dok. mi je i dalje propisao Bromergon. Iskustva?

krtica
20.02.2014., 13:55
Pozdrav svima! Vidim da ovdje ima puno iskusnih žena pa bi molila da bacite pgled. Krv vađena 3dc. Tsh 2,25mlU/L (referentno do 3.6), FT4 13,25 (refer. do 22), FT3 3,58 (ref. do 5.7), antiTPO 2, LH 3,61 (ref. do 7,6), FSH 12,66, testo 2,91 (ref. do 2,7), ftesto 3,74 (ref do 11) progest 5,65 (ref. do 5,7).
Spominjale ste da tsh treba biti ispod 2. Meni se snizio unazad 1.5 godinu. Odnos LH i FSH jel to u redu? FT4 sam negdje čitala da moram biti iznad 15. Kako vam se čini?

zoro007
22.02.2014., 04:57
@marija0709 - samo i dalje uzimaj bormergon, sigurno ce te opet slati kroz koji mjesec na cekiranje prolaktina

@pirga - meni je nalaz ok...

Pozdrav svima! Vidim da ovdje ima puno iskusnih žena pa bi molila da bacite pgled. Krv vađena 3dc. Tsh 2,25mlU/L (referentno do 3.6), FT4 13,25 (refer. do 22), FT3 3,58 (ref. do 5.7), antiTPO 2, LH 3,61 (ref. do 7,6), FSH 12,66, testo 2,91 (ref. do 2,7), ftesto 3,74 (ref do 11) progest 5,65 (ref. do 5,7).
Spominjale ste da tsh treba biti ispod 2. Meni se snizio unazad 1.5 godinu. Odnos LH i FSH jel to u redu? FT4 sam negdje čitala da moram biti iznad 15. Kako vam se čini?

krtice, ovako mi se hormoni cine ok, ali me bode FSH. odnos mu i nije idealan, ali ne znaci da ne mozes zatrudniti s tim.
trazi od gyna/MPO doca da ti pobroji antralce.

cure, mnogi repromedicinari su misljenja da je idealna TSH vrijednost za zatrudnjivanje izmedju 0.5 i 1. ponavljam se, no ja sam na vrijednost od 1.88 dobila 25µg euthyroxa. napomenula sam tada da mi je mjesec prije (slucajno cekirano) TSH bio dva..
nemam pojma vise kakav mi je fT4 bio nakon uzimanja euthyroxa..
ako se ne varam, niska vrijednost se povezuje s losim responsom ako se radi IVF.

OkIsJa
23.02.2014., 06:18
Dobro jutro. Ovo su nalazi radjeni na 3.DC na VV, pa ako moze pomoc, bila bih zahvalna.

17- hidroksiprogesteron 1.3 ( 0.3 - 2.4 )
Slobodni testosteron 3.7 ( 0.2- 14.2)
LH 5.62 ( 2.12-10.89)
FSH 9.10 (3.89-8.78)
Testosteron 0.9 (0.4-2.6)
Estradiol 88 ( 99-448)
Prolaktin 88 ( 71-556)
Progesteron 0.8 ( 0.5-3.1)
DHEA-S 5.0 ( 0.5-10.6)
Androstendion 3.9 ( 1.7-11.5)
SHBG 56.0 ( 18.2- 135.5)
FAI 1.6 (0.65- 10.9)

krtica
27.02.2014., 14:12
Zoro, broj antralaca mi je uvijek bio dobar. Evo zadnja tri ciklusa kad sam išla na aih s klomifenskom terapijom bili su 14, 16, 16 na 3dc. Uvijek se tu vrte oko 15 i dr kaže da je to u redu. Prema ovom fsh i sniženom amh ne očekuje se takav broj. Tko zna možda su antralci prazni. :ne zna:

A za tsh koji mi je 2,24 svi dosadašnji ginekolozi kažu da je to u redu. Čak mi je bio prije 1.5god i viši oko 3. I tada je to svima bilo ok. Pitala za euthyrox pa dr kaže da to meni uopće ne treba. Et šta mogu. Otići dalje i opet čekatina red za ivf.

krtica
27.02.2014., 14:20
Okisja meni se, koliko se kužim, sve ok. Cure nek ostale kažu više
Fsh i lh bi trebali biti u omjeru 1:1, to je idealno. Kod tebe je fsh nešto veći od lh, al to je nešto mrvicu od idealnog. Jesi vadila amh? Šta doktor kaže za nalaz?

OkIsJa
08.03.2014., 23:31
@krtica kaze doktorica da je fsh povisen zato sto je razina estradiola niska. Mjesecnice su uredne, ali me svejedno poslala endokrinologu.

snelly
17.03.2014., 20:42
Pozdrav,trebam mišljenje o nalazima.
Hormoni vađeni 4. dan ciklusa:
TSH 0.655 mlU/l (0.4-4.0)
FT4 15.4 pmol/L (9-22)
LH 9.4 IU/L (folikularna faza 2.4-12.6)
FSH 7.3 IU/L (folikularna faza 3.5-12.5)
ESTRADIOL 206 pmol/L (folikularna faza 46.0-607)
TESTOSTERON ukupni 0.9 nmol/L (žene 0.3-1.7)
FT/TESTOSTERON slobodni 5.9 (0.7) pmol/L (%) (žene 3-24 (0.7-1.8)
SHBG 113 nmol/L (žene 32-128)
PRL/prolaktin 505 mlU/L (žene 102-496)

AMH 4.0 pmol/L (0-75.7)

Progesteron vađen 21.dan ciklusa:

PROGESTERON 22.08 nmol/l (ž.lutealna faza 5.3-86)

Muž i ja oboje 28 godina.Radimo na bebi 2 godine.Bila na prvim MPO konzultacijama u Vinogradskoj,25.03. idem na uzv 10.dc.
Kakav mi je odnos FSH i LH?
Da li je progesteron vađen 21.dc prenizak da bi se trudnoća održala?
AMH znam da mi je loš....

Hvala na odgovorima :-)

venax
24.03.2014., 20:44
Pozdrav curke, stvarno neznam gdje da ovo stavim pa neka netko premjesti ako sam pogrijesila...
Vec 2 godine pokusavamo napravit bebicu...
u srijedu idem na histeroskopiju septuma maternice i isla sam izvaditi hormone.
inace imam i PCOS pa ako bi mi neka mogla pomoci ocitati nalaze, bila bi jaaaako zahvalna...
albumin - 36 (40.6-51.4)
folitropin (FSH) - 3.1 (3.5-12.5)
lutropin (LH) 7.9 (2.4 - 12.6)
estradiol 18.35 (46-607)
testosteron 0.874 (0.22-2.9)
slobodni testosteron 0.0029 (0.004-0.039)
SHBG 110.0 (26.1-110)

blizanka
26.03.2014., 13:58
venax, ja se ne razumijem baš u hormone niti u pcos, pa ne znam kakvi su uobičajeni nalazi za pcos. Ovako izgleda da ti je estrogen dosta nisko,a i FSH je granični. Koji dan ciklusa si vadila ove hormone? i jesu li ovo referentne vrijednosti za taj dan ciklusa? Vrijednosti jako variraju tijekom ciklusa pa je to jako bitan podatak

venax
26.03.2014., 18:23
joj, oprosti zaboravila sam napisat...
hormoni su vadeni 4 dan pauze od pilula...
puuuno hvala na odgovoru... :)
danas sam saznala da sutra idem na propuhivanje jajovoda.... ufff -.-

blizanka
27.03.2014., 18:31
Uf venax stvarno ne znam... mislim vidim koje su ti vrijednosti snizene i po mome bi te niske vrijednosti FSH i estradiola mogle znaciti losu kvalitetu jajne stanice (ovulacije) ali stvarno nemam pojma... niti imam iskustva s hormonima niti ista...
nadam se da ce ti se javiti netko tko se razumije u to.

zoro007
31.03.2014., 13:43
joj, oprosti zaboravila sam napisat...
hormoni su vadeni 4 dan pauze od pilula...
puuuno hvala na odgovoru... :)
danas sam saznala da sutra idem na propuhivanje jajovoda.... ufff -.-

ja mislim da je razmak izmedju substituiranja hormona (kontracepcije) i cekriranja premali da bi nesto mogli zakljuciti. probaj vaditi hormone kad dobijes sljedecu mengu na 3-5dc.

snelly
Pozdrav,trebam mišljenje o nalazima.
Hormoni vađeni 4. dan ciklusa:
TSH 0.655 mlU/l (0.4-4.0)
FT4 15.4 pmol/L (9-22)
LH 9.4 IU/L (folikularna faza 2.4-12.6)
FSH 7.3 IU/L (folikularna faza 3.5-12.5)
ESTRADIOL 206 pmol/L (folikularna faza 46.0-607)
TESTOSTERON ukupni 0.9 nmol/L (žene 0.3-1.7)
FT/TESTOSTERON slobodni 5.9 (0.7) pmol/L (%) (žene 3-24 (0.7-1.8)
SHBG 113 nmol/L (žene 32-128)
PRL/prolaktin 505 mlU/L (žene 102-496)

AMH 4.0 pmol/L (0-75.7)

Progesteron vađen 21.dan ciklusa:

PROGESTERON 22.08 nmol/l (ž.lutealna faza 5.3-86)

Muž i ja oboje 28 godina.Radimo na bebi 2 godine.Bila na prvim MPO konzultacijama u Vinogradskoj,25.03. idem na uzv 10.dc.
Kakav mi je odnos FSH i LH?
Da li je progesteron vađen 21.dc prenizak da bi se trudnoća održala?
AMH znam da mi je loš....

Hvala na odgovorima :-)

odnos fsh i lh i nije toliko los. ali je AMH nizi. ako bi slucajno isli na potpomognutu oplodnu, za ocekivati je losija reakcija na stimulaciju.
inace, prolaktin ti je iznad reference, probaj ga jos jednom cekirati, no mislim da si ti kandidad za bromergon. tsh ti je super!
progesteron i nije tako los..

da li je muzic bio na spermiogramu?

puffko
01.04.2014., 00:35
ja mislim da je razmak izmedju substituiranja hormona (kontracepcije) i cekriranja premali da bi nesto mogli zakljuciti. probaj vaditi hormone kad dobijes sljedecu mengu na 3-5dc.

odnos fsh i lh i nije toliko los. ali je AMH nizi. ako bi slucajno isli na potpomognutu oplodnu, za ocekivati je losija reakcija na stimulaciju.
inace, prolaktin ti je iznad reference, probaj ga jos jednom cekirati, no mislim da si ti kandidad za bromergon. tsh ti je super!
progesteron i nije tako los..

da li je muzic bio na spermiogramu?

Ja mislim da ovaj prolaktin nije nuzno relevantan, posebno kao jedan izolirani rezultat. VIdjet ce kad ponovi.
U biti nista tu nije lose u nalazima. AMH je nizak, no to je vise od vaznosti za buducnost i, kao sto kazes, eventualni IVF.
Slazem se da treba pogledati sto je s muzem.

Twin
08.04.2014., 10:03
cure tko zna protumačiti ove nalaze

e2 76,6 pmol/L
LH 5,8 IU/L
FSH 5,3 IU/L
PRL 11,4 mcg/L

vidim da svi pišete o tom odnosu fsh-lh pa me zanima

puffko
09.04.2014., 09:34
vidim da svi pišete o tom odnosu fsh-lh pa me zanima

Pa trebao bi biti otprilike 1:1 na početku ciklusa; i FSH i LH bi tada trebali biti niski (visoki FSH je obično kod niske ovarijalne rezerve, visoki LH kod policističnih jajnika). Tvoj je posve u redu.

blizanka
10.04.2014., 12:54
Drage cure, evo i mene k vama.
Imam 31 godinu, i trudimo se nekih 10 ciklusa, od toga je 5 sigurno detektirana i pogođena ovulacija (LH trakice, sluz & BBT). Bebe još nema, piškim minus za minusom. Što se tiče ostalih dijagnoza: galaktorea, granična hipotireoza (zaključak doktora na temelju povečane štitnjaće, TSH uz gornju granicu i raznoraznih simptoma. Bila 3 mjeseca na euthyroxu 25 ali nakon 2 mjeseca općeg poboljšanja stanja krenula lupanja srca i nervoza). Ciklusi 24-27 dana. Ovulacija uglavnom od 11-14dc. Duljina lutealne faze u 99,99% slučajeva 13 dana. UZV ok, na 7dpo pokazao debljinu endometrija 9,7mm, žuto tijelo vidljivo svaki put kad dođem nakon ovulacije. PCOS nemam, na pilulama nikad nisam bila. Spotting povremeno, pred M, M slabe u trajanju 2-4 dana sa jednim danom stvarno jakog krvarenja.
Što se tiče hormona nalazi su sljedeći:

3dc(vađeno u ovom ciklusu):

TSH 3.34 mIU/L (0.24­-4.2)
E2 33.7 pg/mL (12.5-166)
LH 4.9 IU/L   (2.4 -12.6)
FSH 5.2 IU/L (3.5-12.5)
Prolaktin 229 µIU/mL (102 - 496)
SHBG 65.2 nmol/L (26.1 -110)
T3 slobodni 4.9 pmol/L (3.1 - 6.8)
T4 slobodni 15.5 pmol/L (12 - 22)
Testosteron 0.883 nmol/l (0.22 - 2.9)

7dpo (vađeno u prošlom ciklusu):

progesteron 7,28 ng/ml (>12 ng/ml)

E sad, ako ja to dobro kužim, LH:FSH je ok, vrijednosti svega su ok, jedino je problematičan taj TSH koji je uporno povišen (iako nikad nije bio iznad ref vrijednosti) i potencijalno nizak progesteron? :misli: jel možda ima još nešto što ne vidim ili

Snow Fairy
10.04.2014., 16:29
blizanka, a jesi rekla doktoru za probleme od Euthyroxa? Mislim, i sad ti je ok, neki ne diraju u takav tsh. Ali ako si već pila tablete, dobro bi bilo da te baš dobro doktor prati

Što je sa spermiogramom?

frupy
10.04.2014., 16:47
blizanka, nisam neki veliki strucnjak, ali znam da neki dr. tvrde da tsh veci od 2 moze znatno ometati zacece.:ne zna:

Sto ti na ove nalaze kaze tvoj gin?

Ostalo mi se cini u redu, niski progesteron se lako sredi, to nije problem.

blizanka
10.04.2014., 21:22
blizanka, a jesi rekla doktoru za probleme od Euthyroxa? Mislim, i sad ti je ok, neki ne diraju u takav tsh. Ali ako si već pila tablete, dobro bi bilo da te baš dobro doktor prati

Što je sa spermiogramom?

Nisam, isla sam igrom slucaja kod njega
(privatnik), a u isto vrijeme kako sam prekinula sa eutiroxom i trebala otici kod njega na kontrolu, neke druge stvari su mi se zdravstveno zakomplicirale i u meduvremenu sam isla i kod kardiologa. Ovaj kad je vidio nalaze (morala sam mu priloziti nalaze stitnjace) i cuo da me dr stavio na terapiju totalno poludio, a kako sam se spremala na neku operaciju nisam jednostavno vise kod ovog ni otisla. Samo sam prekontrolirala hormone i u ta 3 mjeseca mi je tsh sa 3,8 pao na cca 2,5.

A doktor koji mi je dao eutirox dao ga ne samo radi TSH nego i radi povecane stitnjace i raznih drugih simptoma i problema. Po njemu je sve to zbog stitnjace (galaktorea, tahikardije, "valovi" hormona, problem prilagodbe nagloj promjeni temperature, stezanja u stitnjaci...)

Eto i sad ti budi pametan...

Spermio dragi jos nije radio.

blizanka, nisam neki veliki strucnjak, ali znam da neki dr. tvrde da tsh veci od 2 moze znatno ometati zacece.:ne zna:

Sto ti na ove nalaze kaze tvoj gin?

Ostalo mi se cini u redu, niski progesteron se lako sredi, to nije problem.

Gin je vec prije komentirao kako je tsh malo povisen i upoznat je s mojim nalazima. Malo je frktao nosom i na prolaktin kad je bio blizu 400. Ali to je sve bilo prije moje najave trudnoce tako da se ustvari nije puno uzrujavao. Bilo je bitno da iza galaktoreje nije nesto drugo patolosko i to smo sve odradili.
Kad sam rekla da krecemo na bebu napravio je briseve, UZV i rekao pij folnu pa se cujemo ili s trudnocom ili bez. Ove nalaze sam tek danas dobila tako da jos nisam s njim razgovarala o tome.

Twin
11.04.2014., 11:13
puffko najljepše ti zahvaljujem na tumačenju, sad mi je puno jasnije. ja sam, nekako, stalno u toj folikilarnoj fazi. zato i je dg valjda normogonadotropni hipogonadizam. onda se ne bojim da mi je niska ovarijalna rezerva.

blizanka a jesi ikad pila bromergone? po mom nestručnom mišljenju trebali su te poslati i na ct hipofize iako je najvjerojatnije otkriven uzrok tvoje galaktoreje, ta suspektna hipotireoza.

blizanka
11.04.2014., 13:16
blizanka a jesi ikad pila bromergone? po mom nestručnom mišljenju trebali su te poslati i na ct hipofize iako je najvjerojatnije otkriven uzrok tvoje galaktoreje, ta suspektna hipotireoza.

nisam, ali sam baš jučer čitala neke radove da postoji mogućnost povišenog prolaktina koji se zbog drugačije forme (navodno imaju neke veće i manje molekule, polimeri ili tako nešto) ne mogu detektirati klasičnim načinom jer nisu imunoreaktivni i opisan je neki slučaj pacjentice koja je imala galaktoreu i normalnu razinu prolaktina. Morat ću malo popričati o svemu s doktorom

Twin
11.04.2014., 22:27
svakako tako napravi!