PDA

View Full Version : Porez na dividendu!

FileExplorer
09.02.2012., 18:41
Evo cujem na dnevniku - konacno se uvodi "porez na dividendu", kazu 12%. Dakle ipak manje od prijasnjeg 15% i nije mi sasvim jasno jel fakat oporezuju samo dividendu a ne i ostale prinose iz kapitala?:confused:
I nije mi jasno ono sa "olaksicom" za reinvestiranje - kao ako kao fizicka osoba povecas temeljni kapital? Ima li netko pouzdanu informaciju, pouzdan nacrt i pouzdan datum stupanja na snagu?

EDIT: evo ovdje nesto: http://business.hr/ekonomija/vlada-na-mala-vrata-uvodi-porez-na-kapitalnu-dobit-porez-na-dividendu-12-posto-za-iznose-iznad-12-000-kn

U porezu na dobit koji plaćaju tvrtke uvodi se plaćanje poreza po odbitku na dividende i udjele u dobiti koje se isplaćuju inozemnim pravnim osobama, i to po stopi od 12 posto. To u prijevodu znači da Vlada želi uzeti 12 posto dividende koju iz Hrvatske povlače tvrtke poput Mola, Deutsche Telekoma, Unicredita, Intese Sanpaolo i slične.

Kroz porez na dohodak koji plaćaju građani uvodi se nova kategorija oporezivog dohotka, a to su dividende i udjeli u dobiti ostvareni u iznosu iznad 12.000 kuna godišnje, kao izvor dohotka od kapitala čiji bi se predujam oporezivao po stopi od 12%

A sta im pak ovo znaci?

Izmjenom zakona o dohotku povećat će se osnovni mjesečni osobni odbitak na 2200 kuna, a osobni odbitak umirovljenika sa 3200 kuna na 3400 kuna, te će se izmijeniti i porezni razredi tako što će se porezna stopa od 12 posto primijeniti na poreznu osnovicu do 2200 kuna mjesečno, porezna stopa od 25 posto na razliku porezne osnovice iznad 2200 do 8800 kuna mjesečno, a porezna stopa od 40 posto na razliku porezne osnovice iznad 8800 kuna mjesečno.

Do sada je neoporezivo bilo 1800 Kuna, ako sam dobro shvatio sada je to 2200. OK.
Ali na koji se razred sad uopce primjenjuje porezna stopa od 12%? Od 2200-2200 Kuna?

VTi underhood
09.02.2012., 21:17
Do sada je neoporezivo bilo 1800 Kuna, ako sam dobro shvatio sada je to 2200. OK.
Ali na koji se razred sad uopce primjenjuje porezna stopa od 12%? Od 2200-2200 Kuna?

ako sam ja dobro shvatio ostat će isto ko i dosad tj. do 2 osobna odbitka... jer se mora uzet u obzir formulacija "porezna stopa od 12 posto primijeniti na poreznu osnovicu do 2200 kuna mjesečno"

Ovo "porezna osnovica" je bitno u cijeloj priči...

Znači ako netko ima 3000kn bruto i nema nikakvih olakšica za djecu uzdržavane članove ili invalidnost, onda bi izračun bio ovakav:

3000 bruto
-600 kn MO1 i MO2
3000-600 = 2400kn

2400kn je osnovica od koje se oduzima osobni odbitak od 2200kn (pomnožen s faktorom) da bi se dobila porezna osnovica...

2400-2200 = 200

POREZNA OSNOVICA je 200,00 kn iliti 24,00 kn poreza na dohodak (radi lakšeg izračuna nisam uzimao prirez u obzir)

U ovoj sad situaciji (1800kn odbitak) je 600kn osnovica što u prijevodu znači 72,00 kn poreza na dohodak

u pojednostavljenom primjeru ajmo vidjet do koliko bruto će bit 12%

5.500 bruto
- 20% MO1 i MO2 = 1100.00

5.500 - 1.100 = 4.400 osnovica od koje se oduzima odbitak

4400-2200 = 2.200

Porezna osnovica je 2.200kn * 12%

ali već za 5501 u ovom slučaju prelazimo u viši razred

5501,00
-1100,20
= 4400,80

Porezna osnovica:

4400,80 - 2200 = 2200,80
razred 12% 2200,00
razred 25% 0,80

Ponavljam, ovo je izračun za osobu koja ima faktor obitka 1,00 i nema prireza

ako netko ima veći osobni odbitak, naravno da su i bruto svote veće

Što se tiče poreznih prijava za obrtnike, za manje obrtnike će se čak nešto i poboljšati situacija:

prije razred 12% do 2 o.o. = 43.200 kn
sada razred 12% do 2 o.o. = 52.800 kn

prije razred 25% od 2 do 5 o.o. = 43.200 do 108.000
sada razred 25% od 2 do 4 o.o. = 52.800 do 105.600

prije razred 40% iznad 108.000
sada razred 40% iznad 105.600

frugalitas
10.02.2012., 01:36
FileExplorer zašto kažeš "konačno"?...porez na dividendu je ekonomsko dvostruko oporezivanje i ako je to poticaj gospodarstva onda sam ja papa... kao ekipa neće isplaćivati dobit? ahahahah da, neće, ali zato može uzeti pozajmicu od društva i još štošta za što neće platiti porez.. a prema zakonu o trgovačkim društvima dobit se ne isplaćuje onako kako je nastala već isplatiš npr malo novije dobiti, malo starije, malo ove u sredini i tako... koliko firmi još uvijek drži dobit iz njihove prethodne vladavine na zadržanoj dobiti, a ovo prije i poslije su si isplatili naravno ... to samo mi možemo uvesti ovakav porez na dividendu i pričati javnosti da je to poticaj ulaganjima i da će ta mjera (kao i ove druge koje su najavili) pokrenuti gospodarstvo, osjećam se kao da sam u vrtiću u pješćaniku i netko mi stalno baca pijesak u oči i usta tako da ništa ne vidim i ništa ne pričam... porez na dividendu se uvodi na jedan drugačiji način - na način koji ima smisla, a ne na ovaj... pdv 25% nije tema, ali tek bi se tu dalo pričati :(

FileExplorer
10.02.2012., 09:56
FileExplorer zašto kažeš "konačno"?

Zato sto se vec godinama zna da to dolazi. I bez da drzava treba te prihode (ne treba previse od toga ocekivat), mi smo zadnjih ~7 godina bili bez tog poreza, lako moguce da je ukinut kao posljedica pritiska izvana (banke, telekomi...), sada kad ulazimo u EU (kolko znam ve EU clanice imaju taj porez) i kad nas se vise ne moze cijedit kao prije, treba samo zbrojit 2+2.
Mene ce taj porez kostat nekoliko tisuca Eura i naravno da mi nije drago sto ostajem bez love, ali bilo je "lijepo" dok je trajalo no bilo je jasno da je takav sustav neodrziv (a i pridonosi neravnomjernom opterecenju rada i kapitala).

...porez na dividendu je ekonomsko dvostruko oporezivanje i ako je to poticaj gospodarstva onda sam ja papa... kao ekipa neće isplaćivati dobit?

Pa evo ja cu bit u dilemi, ili cu investirat i isplacivat manje dobiti ili cu isplacivat jednaku dobit pa onda platit porez drzavi. Mogu birat.

ahahahah da, neće, ali zato može uzeti pozajmicu od društva i još štošta za što neće platiti porez..

:confused:
O cemu ti to? Pozajmica se opterecuje kamatom, odnosno tretira kao isplata dohotka (to ce VTi bolje znat objasnit). I pozajmica se mora vracat.

a prema zakonu o trgovačkim društvima dobit se ne isplaćuje onako kako je nastala već isplatiš npr malo novije dobiti, malo starije, malo ove u sredini i tako...

Ne znam na sta mislis. Pa tocno se zna kolika je dobit za koju godinu i koliko se dobiti isplacuje. I ako danas isplatis dobit iz 2003, platit ces 15% poreza na tu isplatu. Akontacijama ne mozes izbjec placanje poreza na isplatu dividende.

koliko firmi još uvijek drži dobit iz njihove prethodne vladavine na zadržanoj dobiti, a ovo prije i poslije su si isplatili naravno ...

Opet ne kuzim kaj govoris. Pa kako ti radis sa svojom firmom i svojom isplatom dobiti? O kakvoj prethodnoj vladavini pricas, HDZu?

to samo mi možemo uvesti ovakav porez na dividendu i pričati javnosti da je to poticaj ulaganjima i da će ta mjera (kao i ove druge koje su najavili) pokrenuti gospodarstvo, osjećam se kao da sam u vrtiću u pješćaniku i netko mi stalno baca pijesak u oči i usta tako da ništa ne vidim i ništa ne pričam... porez na dividendu se uvodi na jedan drugačiji način - na način koji ima smisla, a ne na ovaj... pdv 25% nije tema, ali tek bi se tu dalo pričati :(

Porez na dividendu imaju manje vise sve "sredjene" drzave, ne treba se zavaravat da smo mi tu sada nekakva iznimka. Naravno da je u ovoj situaciji drzavi potreban novac, to valjda svatko zna. Dosadasnji sustav je stimulirao viadjenje love u firmu a ne reinvestiranje, ovo ce definitivno biti odredjeni korektiv u tom pogledu. Stopa je vrlo niska i ne vjerujem da ce otjerat banke i telekome (bas bi bila steta da odu ih Hrvatske) i ne vjerujem da ce zbog te stope domaci (najbitniji) investitori i proizvodjaci preselit proizvodnju u Kinu. Mene osobno ce ovo stimulirat na reinvesticije ali ce prije svega uravnotezit opterecenje prihoda iz kapitala (trenutno ~20%) i onih iz rada (trenutno ~47%). Pitanje je naravno koliko ovako niska stopa uopce moze smanjit sivu ekonomiju (buduci manje vise sva lova iz sive ekonomije i crnih fondova dolazi upravo iz isplati dividendi/dobiti).

Mozda da ti napises kako ce ovaj porez djelovat na tvoju poslovnu djelatnost - hoces li ti manje proizvodit kao posljedica ovog poreza, hoces li manje reinvestirat, hoces li zatvorit firmu i bavit se necim sto se manje oporezuje (ako zaista smatras da je 20% + 12% previse poreza)... ?

frugalitas
10.02.2012., 10:02
jao, bez ljutnje, ali odoh s ove teme..

DrTony
10.02.2012., 10:41
Porez na dividendu su uvele države koje su se koliko toliko razvile (tipa slovačka). Njemačka i druge vrlo razvijene zemlje deru s porezima jer imaju dosta razvijeno gospodarstvo.

Slovačka je do nedavno imala niski PDV, porez na dobit 15%, a porez na dividendu 0%.

Bosna, Srbija i Crna Gora nemaju porez na dividendu. Bosna i Srbija su smanjile porez na dobit na 10%, a Crna gora na 9%. Tako privlače ulaganja i otvaranja novih radnih mijesta.

U Srbiji se tako oglašava ogroman broj radnih mjesta za ljude koji znaju raditi. Programeri se na veliko traže u Beogradu, Novom Sadu ili Čačku, a kod nas ništa. Čak se i na našim potralima oglašavaju radna mjesta za programere u Srbiji. To je rezultat njihobog smanjenja poreza i sređivanja birokracije. Takosu privukli puste investitore i velike firme da otvaraju poslove tamo.

Što mi postižemo s ovim? Mi nismo došli do tog stupnja da možemo uvoditi ovako bezobrazno visoke poreze. Ovo će nas dodatno zakopati, a poznavajući naše ljude, povećat će ilegalno izlvaćenje novca iz firmi pa će se i ukupnog poreza manje ubrati.

FileExplorer
10.02.2012., 11:52
Porez na dividendu su uvele države koje su se koliko toliko razvile (tipa slovačka). Njemačka i druge vrlo razvijene zemlje deru s porezima jer imaju dosta razvijeno gospodarstvo.

Slovačka je do nedavno imala niski PDV, porez na dobit 15%, a porez na dividendu 0%.

Bosna, Srbija i Crna Gora nemaju porez na dividendu. Bosna i Srbija su smanjile porez na dobit na 10%, a Crna gora na 9%. Tako privlače ulaganja i otvaranja novih radnih mijesta.

Pa i ja se za to zalazem - da me kao poduzetnika rasterete opterecenja na ulaganje, a to da ce opteretit vadjenje love iz firme - sasvim logicno. Stopa od 12% je jako niska, bojim se da niti ce zaista sprijecit vadjenje love i potaknut reinvestiranje, niti ce napunit proracun, niti ce smanjit sivu ekonomiju. Rasterecenja place su relativno mala, ja bih radije da mi smanje oporezivanje dobiti sa 20% na recimo 15% i stimuliraju da dobit reinvestiram. S druge strane da bi se dobit oporezovala, dobit najprije treba stvorit. Olaksice za poduzetnike bi trebale biti u vidu rasterecenja raznih parafiskalnih nameta, onih blesavih doprinosa za sume i slicne stvari te naravno rasterecenja rada. U kontekstu svega toga, oporezivanje prinosa iz kapitala (dakle ne iz rada nego iz rizika) je meni ipak sasvim logicno da se uvede. Mi trebamo poticat stvaranje vrijednosti, a vrijenosti se stavraju RADOM. Rad je taj koji je jako opterecen. Kapital sluzi samo tome da rad bude efikasniji.

Što mi postižemo s ovim? Mi nismo došli do tog stupnja da možemo uvoditi ovako bezobrazno visoke poreze. Ovo će nas dodatno zakopati, a poznavajući naše ljude, povećat će ilegalno izlvaćenje novca iz firmi pa će se i ukupnog poreza manje ubrati.

Stopa od 12% nije visoka. Ono sto je visoko je opterecenje prihoda iz rada i visoki PDV i ostali skriveni "potrosacki" porezi. Sto se ilegalnog vadjenja love tice, upravo i nepostojanje poreza na dividendu i jeste bio najveci izvor za crne fondove i slicno.

DrTony
10.02.2012., 12:37
Bilo kako bilo, Srbija i Crna gora se razvijaju punom parom, zaposljavanje raste (mislim na one koji znaju raditi, ima i tamo neznalica bez posla). S druge strane, mi padamo liga padamo.

Velike firme otvaraju poslove tamo i zapošljavaju ljude. Znaš li zašto otvaraju? Zato što tamo izvućeš dobit uz mali porez. Nema straha od izvlaćenja novca iz države, jer većina tih firmi radi za klijente iz cijelog svijeta. Tamo posluje Siemens, Erricson, Fiat... Oni dakle dovlaće lovu u Srbiju.

Mislim da mi nismo ni blizu spremni za ovako pretjerane poreze. Nije samo stvar visine poreza na dividendu, nego sveukupnih poreznih nameta, tj. harača. Crno nam se piše!

VTi underhood
10.02.2012., 15:11
Što se tiče poreznih prijava za obrtnike, za manje obrtnike će se čak nešto i poboljšati situacija:

prije razred 12% do 2 o.o. = 43.200 kn
sada razred 12% do 2 o.o. = 52.800 kn

prije razred 25% od 2 do 5 o.o. = 43.200 do 108.000
sada razred 25% od 2 do 4 o.o. = 52.800 do 105.600

prije razred 40% iznad 108.000
sada razred 40% iznad 105.600

evo ispričavam se, mala pogreška...

sad je razred po 25% od 2 do 6 osobnih odbitaka tj. od 43.200 do 129.600 a razred 40% je iznad 129600

FileExplorer
10.02.2012., 16:02
Bilo kako bilo, Srbija i Crna gora se razvijaju punom parom, zaposljavanje raste (mislim na one koji znaju raditi, ima i tamo neznalica bez posla). S druge strane, mi padamo liga padamo.

Pa ne rastu one zato sto nemaju porez na dividendu. Nismo mi imali porez na dividendu skoro 8 godina pa vidi na cemu smo danas. :ne zna:
Srbija i Crna Gora napreduju vise zato sto tamo drzava nije taoc kolektivnih "dozivotnih ugovora" i slicnih prava kojih se ocito nitko ne zeli odrec. Rad je jednostavno preskup i jako utjece na neefikasnost.

Velike firme otvaraju poslove tamo i zapošljavaju ljude. Znaš li zašto otvaraju? Zato što tamo izvućeš dobit uz mali porez. Nema straha od izvlaćenja novca iz države, jer većina tih firmi radi za klijente iz cijelog svijeta. Tamo posluje Siemens, Erricson, Fiat... Oni dakle dovlaće lovu u Srbiju.

Ma hajde. Ako samo nepostojanje poreza na dividendu privuce nekog stranog investitora (dakle samo kako bi mogao vadit dobit i povlacit je van umjesto da je reinvestira) - mi takve ulagace niti ne trebamo. Treba se vise orjentirat stvaranju dobre klime za domace poduzetnike jer je takve i lakse zadrzat. Da je tako kao sto kaze sonda niti koristi od tih "investitora" skoro niti ne bi bilo. Nije ti palo na pamet da je cijena rada u tim drzavama puno niza i time efikasnost puno visa nego kod nas? Poticanje izvlacenja dobiti iz firme je zadnje sto bi trebalo cinit, treba poticat zaposljavanje i ulaganje.
Po ovome sto ti pises ispada da je Fiat ulozio u Srbiju samo radi toga sto dobit moze izvuc bez poreza. Zaboravljas da dobit najprije treba stvorit. Kazes da dovlace lovu samo kako bi je i izvukli? Ne zvuce bas ko neki ozbiljni ulagaci od koje i Srbija ima koristi. No naravno nije tako, dolaze jer im je efikasnost rada veca.

Mislim da mi nismo ni blizu spremni za ovako pretjerane poreze. Nije samo stvar visine poreza na dividendu, nego sveukupnih poreznih nameta, tj. harača. Crno nam se piše!

Ti dakle smatras da je porezno opterecenje (i bez povecanja) ravnomjerno rasporedjeno? Smatras dakle da je OK i korisno da se prihod od rada tereti sa ~47% a prihod od kapitala sa ~20%? Smatras da je Ok da ja kao vlasnik kapitala placam ukupno kojih 25% poreza i doprinosa a da moj zaposlenik koji zivi od rada placa 47%? Sorry, ali meni zaista nije cudno da se ta raspodjela tereta ipak malo korigira. I meni kao poslodavcu je u interesu da se rad manje optereti jer me to stimulira da otvorim novo radno mjesto. Bilo mi je super svih ovih godina, placao sam samo 20% poreza u RH, u EU sam za istu tu "stvar"placao preko 40%. Simptomaticno za citav nas problem - zivimo iznad vlastitih mogucnosti.

Nego, danas sam saznao o cemu se tocno radi. Sve ISPLATE OD 1.3.2012 se oporezujuu sa 12% (12.000 je neoporezivo). Dakle nema uopce veze jel se radi o dobiti iz 2007 ili 2012, sam cin isplate je predmet oporezivanja. Iznimka su isplate dobiti iz <2001.
Rezultat je taj da ce sada sve firme (ukljucujuci i mene) masovno isplacivat dobit prije tog datuma, vjerojatno i akontaciju za ovu godinu (VTi, jel to proolazi?). Kad ono HT isplacuje dividendu? Izgleda da se to odnosi i na strane pravne osobe koji su vlasnici domacih tvrtki.

VTi underhood
10.02.2012., 16:23
Nego, danas sam saznao o cemu se tocno radi. Sve ISPLATE OD 1.3.2012 se oporezujuu sa 12% (12.000 je neoporezivo). Dakle nema uopce veze jel se radi o dobiti iz 2007 ili 2012, sam cin isplate je predmet oporezivanja. Iznimka su isplate dobiti iz <2001.
Rezultat je taj da ce sada sve firme (ukljucujuci i mene) masovno isplacivat dobit prije tog datuma, vjerojatno i akontaciju za ovu godinu (VTi, jel to proolazi?). Kad ono HT isplacuje dividendu? Izgleda da se to odnosi i na strane pravne osobe koji su vlasnici domacih tvrtki.

nebi smjeli tak oporezivat jer ipak nije pošteno naplaćivat porez na nešto što je u prošlosti bilo neoporezivo... pa bi tako opet došli na ono "ko je jamio jamio je"...

nisam još našao pouzdane informacije što će se točno i na koji način oporezivat, no ako misle oporezivat dobit ostvarenu u proteklim godinama koja zbog loše naplate nije isplaćena (a u stvarnosti je to samo papirnata dobit) onda je to po meni podlo, nefer, lopovski, jadno i bijedno itd itd...

Jer ako ja imam zadržane "dobiti" iz razdoblja 2005-2011 koju nisam mogao isplatiti jer sam redovni priljev koristio za uredno namirivanje obveza i isplatu plaća, a "vani" imam XYZ sumu potraživanja na koju sam platio porez na dobit i čekao da se namire moja potraživanja kako bi si mogao isplatiti stvarne novce, ja sam očito građanin drugog reda i smeće kojeg treba okljaštrit do kože...

A oni koji su dobit izvlačili iz firmi a NISU PLAĆALI plaće i doprinose, oni će proć lišo jer je to ipak KREMA hrvatskog društva...

Po meni bi to trebalo ići logikom kao što je bilo i do sada... porez da se plaća na dobit ostvarenu 2001 do 2004 i od 2012 na dalje (tu mislim na isplate predujmova dobiti za 2012 i na kasnije isplate dobiti ostvarene u 2012 i nadalje a koje će biti isplaćene u narednim godinama)... neisplaćena dobit ostvarena u razdoblju 2005-2011 nebi smjela biti predmet oporezivanja...

jer to bi bilo ravno pokušaju da sada retroaktivno naplate porez na sve isplate dobiti iz prethodnih godina...

DrTony
10.02.2012., 16:45
Pa ne rastu one zato sto nemaju porez na dividendu. Nismo mi imali porez na dividendu skoro 8 godina pa vidi na cemu smo danas. :ne zna:
Srbija i Crna Gora napreduju vise zato sto tamo drzava nije taoc kolektivnih "dozivotnih ugovora" i slicnih prava kojih se ocito nitko ne zeli odrec. Rad je jednostavno preskup i jako utjece na neefikasnost.

Nadrobio si puno toga. Rekao sam već da nije samo stvar poreza na dividendu, nego i ostalih poreza koji sveukupno čine porezno opterećenje. Druge tvoje izjave ne msilim komentirati.

DrTony
10.02.2012., 16:47
jer to bi bilo ravno pokušaju da sada retroaktivno naplate porez na sve isplate dobiti iz prethodnih godina...

Mislim da će biti oporezivo s tim porezom na dividendu sve ono što isplatiš sebi nakon 1.3. bez obzira kada si tu dobit ostvario. Porez na dividendu se odnosi na vrijeme isplate, a ne vrijeme ostvarivanja dobiti. Tako je bilo i sa kriznim porezom.

Što je najgore, možda opale porez i nama koji smo u prva 3 mjeseca 2012. godine digli dio dobiti iz 2011. Platit ćemo retroaktivno.

FileExplorer
10.02.2012., 18:02
nebi smjeli tak oporezivat jer ipak nije pošteno naplaćivat porez na nešto što je u prošlosti bilo neoporezivo... pa bi tako opet došli na ono "ko je jamio jamio je"...

Posteno, neposteno - tako je kako je. :ne zna:
Kao sto i DrTony kaze, isto kao i sa kriznim porezom, relevantan je datum isplate.

nisam još našao pouzdane informacije što će se točno i na koji način oporezivat, no ako misle oporezivat dobit ostvarenu u proteklim godinama koja zbog loše naplate nije isplaćena (a u stvarnosti je to samo papirnata dobit) onda je to po meni podlo, nefer, lopovski, jadno i bijedno itd itd...

Tako je nekako i moja situacija. Sad ce svi poduzetnici gledat kako da posude lovu firmi kako bi isplatili dobit do tog datuma.

Po meni bi to trebalo ići logikom kao što je bilo i do sada... porez da se plaća na dobit ostvarenu 2001 do 2004 i od 2012 na dalje (tu mislim na isplate predujmova dobiti za 2012 i na kasnije isplate dobiti ostvarene u 2012 i nadalje a koje će biti isplaćene u narednim godinama)... [B]neisplaćena dobit ostvarena u razdoblju 2005-2011 nebi smjela biti predmet oporezivanja...

Pa ja sam i ocekivao da ce bit tako kako kazes. Ocekivao sam i ovaj porez ali mi je prilican sok to sa gledanjem datuma isplate. Informacija je pouzdana, nazalost.

apis16268
10.02.2012., 19:41

Jer ako ja imam zadržane "dobiti" iz razdoblja 2005-2011 koju nisam mogao isplatiti jer sam redovni priljev koristio za uredno namirivanje obveza i isplatu plaća, a "vani" imam XYZ sumu potraživanja na koju sam platio porez na dobit i čekao da se namire moja potraživanja kako bi si mogao isplatiti stvarne novce, ja sam očito građanin drugog reda i smeće kojeg treba okljaštrit do kože...

A oni koji su dobit izvlačili iz firmi a NISU PLAĆALI plaće i doprinose, oni će proć lišo jer je to ipak KREMA hrvatskog društva...

Po meni bi to trebalo ići logikom kao što je bilo i do sada... porez da se plaća na dobit ostvarenu 2001 do 2004 i od 2012 na dalje (tu mislim na isplate predujmova dobiti za 2012 i na kasnije isplate dobiti ostvarene u 2012 i nadalje a koje će biti isplaćene u narednim godinama)... neisplaćena dobit ostvarena u razdoblju 2005-2011 nebi smjela biti predmet oporezivanja...

Slažem se doslovno sa svime što si napisao. I ja sam bedak tvoje vrste.

Ajmo se malo sjetiti:
1. Svi poduzetnici koji su isplaćivali dobit 2001.-2004. plaćali su dohodak od kapitala 15% + prirez i NISU TREBALI to unositi u godišnju prijavu dohotka jer se to smatralo konačnim oporezivanjem.
2. Oni bogeci koji nisu isplatili dobit iz tih godina do konca 2004. godine, MORALI su isplate dobiti unositi u poreznu prijavu, IAKO to uopće nije bio izvor oporezivanja dohotka. Neki bedak kad je pisao pravilnik uvrstio je u prijavu i to. Kako ruka ruku mije, tako nitko nije to opovrgao, iako se radilo o prijelaznoj odredbi zakona.
Kad si zbog nekog sitnog razloga bio u obvezi podnijeti poreznu prijavu, dobio si vrtoglavicu od izračuna dodatnog poreza na dohodak na nešto što uopće nije bilo izvor dohotka.

Sad mi se čini da se povijest ponavlja. U retro smjeru, ali uz isti efekt:
AKO NISI BUDALO NA VRIJEME ISPLATIO, KO TI JE KRIV.

Inače:
pobornca sam oporezivanja rada i kapitala samo na dividende i udjele.

Smatram da je jedino ispravno da mi se uzmu pare dok sam u snazi i radno sposobna, a ne poslije.
Nedaj bože da mi se desi ko penziću, koji nije spiskao cijelu svoju životnu ušteđevinu na provod i zabavu, već je ulagao u kućicu-slobodicu ili kakvu malu vikendicu za stare dane da moram prodat kućicu jer nemam za porez.
A to će se desiti mnogim našim penzićima ako naši vrli političari odluče da treba "očistiti prvi red do mora" i uvedu porez na imovinu, uz obrazloženje:
pa nije tako puno. Jer baš i nemaju puno uvida u stvarnost sa tih visina.
Koje su to mirovine iznad 3.200,00 kuna da im znači nešto 200,00 kuna neoporezive osnovice.
Pobornica sam i oporezivanja dividendi i udjela. Ovako dođu stranci, iznesu dobit i vrate nam kroz kredite na koje uberu kamate. Neka ostane ovdje pa
će valjda biti manja zaduženost, nadam se.

FileExplorer
10.02.2012., 19:57
pobornca sam oporezivanja rada i kapitala samo na dividende i udjele.

Sta je sa prihodom od razlike u kupovnoj i prodajoj cijeni dionice? To nije dividenda ali je "spekulacija"/prihod od kapitala, a moze bit i gubitak.

Bojim se da bi mogao nastat prilican kaos s ovime. U 3 tjedna ce gomila poduzeca isplacivati dobiti proslih godina i akontacije za ovu godinu, ispalte moraju ici u Kunama, mnogi ce prodavat Eure, prodat u Kune, pa onda opet Eure.

kokoroko
10.02.2012., 20:58
Ima tu nacrt promjena Zakona o porezu na dohodak... (http://www.vlada.hr/hr/content/download/194278/2839815/file/7.%20-%203.pdf)

Ono šta sam isčitao potvrđuje DrTonya. Što se isplati do 28.02. ne bi trebalo biti oporezivo. Međutua, ne bih bio siguran da će baš ovakav prijedlog proći. Mućko Đubre u meni sumnja na podvalu koja bi mogla biti u tome da ovakav prijedlog zakona navuče sve koji imaju dobit da to naprave što je prije moguće, uglavnom kroz predujmove jer su prijave poreza na dobit većinom još u izradi a onda, u saborskoj proceduri usvoje prijedlog Zakona koji bi obvezivao i one koji su dobit isplatili kroz predujmove da to retrogradno vrijedi i za njih. Bio bih sklon vjerovati da ako to naprave niti oni s predanom poreznom prijavom za 2011. a koji su platili porez na dobit i isplatili dobit prije 28.02. ne bi bili izuzeti od ovoga. U neku ruku koliko god cijela koncepcija izmjena Zakona bila perfidna podvala, bilo bi pošteno da svi imaju istu obvezu... Nekome čak kalendarska godina nije isto što i financijska, moglo bi se tu puno reći...

Ovaj stil i sam efekt haračenja je neusporedivo gori od Jace & Co. editiona iz ljeta 2009. Vidi se da su dečki iz Vlade puno čitali bajke o Roobinu Hoodu.

Tritan
10.02.2012., 22:47
Vjerojatno glupo pitanje, no iz ovog što pišete ispada da svaki drugi forumaš ima dioničko društvo?
Ako ne, kakve veze ima "porez na dividendu" sa isplatom dobiti iz ostalih vrsta trgovačkih društava (npr. d.o.o.)?

Ferrari
10.02.2012., 23:28
Porez na dividendu je zakamufliratni "corporate tax"

http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_rates_around_the_world

Do sada je bio 20%.
Sada će biti 20%+12%+prirez od 18%(na 12%).
Ukupno će biti 34.16%.

Posljedica će biti da će firme koje su imale regionalna središta u Hrvatskoj(npr. balkanska regija, CEE regija) povuči središnjice iz Hrvatske. Ostati će samo podružnice, sa podružnicama se lakše da manipulirat, naštelavat podatke.

Npr. podružnica iz Hrvatske firme XX je naručila usluge i proizvode centrale XX npr u Srbiji(naravno po većim cijenama....)
Jedna od posljedica toga je da će firme rađe uzimati "privremenu" radnu snagu, konzultante, outsourcing iz npr Srbije, što za dirketnu posljedicu ima smanjivanje visokokvalificiranih radnih mjesta. Hrvatski IT je definivno dugoročno, da se jače ne izrazim zeznuo..
Interesantno u Bosni su novosnovane firme oslobođene tog poreza 2 godine.

Uglavnom ovo je pušing isto ko cigaratama i sl..

Par država u svijetu ima veći "corporate tax" nego HR.

Ovo

Izvor:

Cameroon 38.5%
Guyana 35%
Argentina 35%
Angola[2] 35%
Gabon 35%
Zambia 35%
Benin 35%
Burundi 35%
Pakistan 35%
Malta 35%
Brazil[2] 34%

Izgornje tablice sam zbrajao poreze za HR:
Corporate tax+Individual tax+Payroll tax+PDV = 34%+25%+37.2%+prirez(5%)+PDV 25% = 126.2%

To bi bio nekakav indeks poreza, ni uz najbolju volju nisam mogao iz gornje
tablice nisam mogao naći veći iznos.

Npr za Grčku(koja ima velike vrijednosti) bi nekakv index poreza bio
22%+25%+44%+20%=111%

apis16268
10.02.2012., 23:35
Vjerojatno glupo pitanje, no iz ovog što pišete ispada da svaki drugi forumaš ima dioničko društvo?
Ako ne, kakve veze ima "porez na dividendu" sa isplatom dobiti iz ostalih vrsta trgovačkih društava (npr. d.o.o.)?

Ma malo smo se zanijeli. U definitivi se radi o istoj stvari.
Da li si udjelićar ili dioničar, svejedno je.
Vjerojatno iz razloga što se upravo zabavljamo s novim obrascem DU (dividende i udjeli) pa su nam na pameti i jedne i druge isplate.

Dividende i udjeli u dobiti su na tapeti.
Prodaja dionica i udjela nisu predmet oporezivanja.

apis16268
10.02.2012., 23:46

Ma malo smo se zanijeli. U definitivi se radi o istoj stvari.
Da li si udjelićar ili dioničar, svejedno je.
Vjerojatno iz razloga što se upravo zabavljamo s novim obrascem DU (dividende i udjeli) pa su nam na pameti i jedne i druge isplate.

Dividende i udjeli u dobiti su na tapeti.
Prodaja dionica i udjela nisu predmet oporezivanja.

frugalitas
10.02.2012., 23:47
pa mislim fileexplorer nitko ne kaže da se rad ne oporezuje bezobrazno previše ali dividenda je sada aktualna pa o tome i pričamo, a i tema je dividenda, a ne rad. rad je toliko preskup da je pitanje hm zašto imamo toliko nezaposlenih, vrijeđanje svih građana... a gospoda političari još i troše treptanje svojih okica u razgovorima o tome koliko je točno nezaposlenih... presmiješno. kakve komedije, filmovi, predstave, pa njih pogledat i poslušat ti vrati par godina života koliko se nasmiješ. a nadalje, uopće ne vidim razlog što se tu uopće spominje nekakvo ne korektno "izvlačenje" dobiti iz hrvatske pa jel' to vaša dobit? zašto si ja da sam stranac i uložim svoje znanje i tehnologiju i novce i svašta nešto u neku firmu u hr ne bi isplatila zaradu od tog uloženog? razlika prihoda i rashoda je dobit na koju se plaća 20%! rh i onda dobit - porez je neto dobit na koju sad još moram extra platiti porez! i vama je to ok? to je ok? pa nije ni čudo da nam je tako kako nam je...

FileExplorer
11.02.2012., 11:36
pa mislim fileexplorer nitko ne kaže da se rad ne oporezuje bezobrazno previše ali dividenda je sada aktualna pa o tome i pričamo, a i tema je dividenda, a ne rad. rad je toliko preskup da je pitanje hm zašto imamo toliko nezaposlenih, vrijeđanje svih građana...

Rad se vec opterecuje toliko da se vise niti ne moze opterecivat.
Ako znamo da trosimo vise nego sto stvaramo i da se drzava bori sa likvidnoscu, jasno je da nam slijedi rast ukupnog opterecenja, ili u najboljem slucaju raspodjela opterecenja. Dakle, ako se slozimo oko toga da se rad ne moze dodatno opterecivat, potrosnja je sa PDVom od 25% takodjer vec na maksimumu opterecenja, pitanje je naravno sto se onda jos uopce i moze opteretit. Odgovor je naravno KAPITAL. Kapital je kod nas trenutno relativno malo opterecen: nema poreza ni na dividendu, ni na kamatu, ni na nasljedstvo, ni na nekretnine... manje vise se drzave EUa to imaju, bez da ista zagovaram ili da navijam za nesto, jasno je da nas ceka rast opterecenja kapitala. Mene osobno to jako pogadja u financijskom smislu i bio bih puno sretniji da drzava nadje neki drugi nacin da zakrpa proracun, ali bojim se ni da smanjenje placa u javnom sektoru ili otpustanja ne bi puno pomogli. A nista drugo mi niti ne pada na pamet kao alternativa. :ne zna:

a gospoda političari još i troše treptanje svojih okica u razgovorima o tome koliko je točno nezaposlenih... presmiješno. kakve komedije, filmovi, predstave, pa njih pogledat i poslušat ti vrati par godina života koliko se nasmiješ. a nadalje, uopće ne vidim razlog što se tu uopće spominje nekakvo ne korektno "izvlačenje" dobiti iz hrvatske pa jel' to vaša dobit? zašto si ja da sam stranac i uložim svoje znanje i tehnologiju i novce i svašta nešto u neku firmu u hr ne bi isplatila zaradu od tog uloženog? razlika prihoda i rashoda je dobit na koju se plaća 20%! rh i onda dobit - porez je neto dobit na koju sad još moram extra platiti porez! i vama je to ok? to je ok? pa nije ni čudo da nam je tako kako nam je...

Pa evo ja imam i firmu u Austriji, i tamo placam sve te poreze. Porez na dobit 25%, porez na dividendu 25%, porez na kamatu 25%, ne mogu ni pretporez na osobni auto dobit natrag... u Hrvatskoj je iz perspektive stranog ulagaca porezni raj i uopce ti nije jasno kako taj sustav uopce moze opstat sa tako niskim porezima. Naglasavam "porezni raj" (za poduzetnicki kapital) jer mnoge druge stvari su sve samo ne raj. Ja ne brijem tolkko na privlacenje stranih ulagaca, u RH ima sasvim dovoljno kapitala domacih ulagaca a to smatram kvalitetnijim kapitalom i kapitalom koji ce teze preko noci pobjec u Rumunjsku ili Kinu. Ako zelis privuc ulagace, onda ces valjda smanjit porez na dobit a ne porez na izvlacenje dobiti. Izvalcenje dobiti treba destimulirat a ulaganje stimulirat. Ucinke na sivu ekonomiju da niti ne spominjem. U Austriji mi se uocpe ne isplati zaposlenika na crno jer me to dodje skoro pa skuplje nego da mu legalno isplatim placu. Kod nas bi me isplata place na crno kostala znacajnu skuplje. Pa racunaj kakav je to ucinak za mirovinski fond i penzije. Imali smo porezni sustav kakav smo imali, za mene je to bio eksperiment koji je rezultirao vidimo cime. :ne zna:
Ako zelimo konkurirat Srbiji kao mjesto za industriju, onda treba promjenit puno bitnije stvari od nekakvih poreza na vadjenje dobiti iz firme. Kod nas treba najprije mentalitet malo urazumit.

FileExplorer
11.02.2012., 11:48
Porez na dividendu je zakamufliratni "corporate tax"

Nije. Brkas porez na dobit (terete prave osobe) i porez na prinos iz kapitala (terete fizicke osobe).

Do sada je bio 20%.
Sada će biti 20%+12%+prirez od 18%(na 12%).
Ukupno će biti 34.16%.

Nece.
Ako si imao 100.000 Kuna dobiti, onda ce porez na dobit bit 20.000 Kuna, ostaje ti 80.000 Kuna. Ovisno o tome koliko si obiti isplatis a koliko zadrzis/reinvestiras, najveca dobit koju mozes isplatit je 80.000 Kuna. 12% od 80.000 Kuna je 9.600 Kuna. Prirez (ovisi od mjesta do mjesta) od 18% znaci jos 1.728 Kuna. Ukupno je placeno 31.328 Kuna, sto ce reci 31.33% .
Iako takav izracun bas i nema puno veze jer brkas kruske i jabuke. Jedno je porez za poduezce drugo porez za fizicku osobu.

Posljedica će biti da će firme koje su imale regionalna središta u Hrvatskoj(npr. balkanska regija, CEE regija) povuči središnjice iz Hrvatske.

Ako netko i ode zbog tigh 12%, mozda je i bolje da ode ako mu je podruznica ovdje sluzila samo za izvlacenje dobiti. Jest da je nama zgodno nakacit se na dobit i nesto naplatit, ali nama interes mora biti privlacenje kvalitetnog kapitala koji ce ovdje proizvodit vrijednosti i investirat a ne samo izvlacit lovu od nasih gradjana i sista dobit van. Imamo vec dosta takvih "investitora" (banke, telekomi...) a rezultat je da nam iste usluge prodaju po duplo vecim cijemama nego u svojim domicilnim drzavama. Serem se ja na takve "investitore".

Par država u svijetu ima veći "corporate tax" nego HR.

U RH je corporate tax 20%. Cak i ako u taj corporate tax ubrojis i porez na dividendu (sto je totalno pogresno) ne znam na koju foru si naveo te drzave koje si naveo. Nadam se da se radi o neznanju a ne o zloj namjeri.

Kakve to veze ima sa corporate taxom? Zasto si "zaboravio" navest EU drzave poput Austrije, Njemacke ili slicnih koje imaju puno vise poreze na kapital i poduzetnistvo nego sto to mi imamo? Da, ukupno opterecenje je visoko ali nemoj brkat kruske i jabuke jer ovdje govorimo o porezu na dividendu, dakle na prinos iz kapitala. A taj porez imaju manje vise sve EU clanice. Zar si zaista ocekivao da se to kod nas nece uvest? 12% je jako niska stopa, ne znam hoce li uopce ispunit ikakvu funkciju s tom stopom.

Izgornje tablice sam zbrajao poreze za HR:
Corporate tax+Individual tax+Payroll tax+PDV = 34%+25%+37.2%+prirez(5%)+PDV 25% = 126.2%

:facepalm:
Ne radi se to tako.

apis16268
11.02.2012., 13:28
Sta je sa prihodom od razlike u kupovnoj i prodajoj cijeni dionice? To nije dividenda ali je "spekulacija"/prihod od kapitala, a moze bit i gubitak.

Bojim se da bi mogao nastat prilican kaos s ovime. U 3 tjedna ce gomila poduzeca isplacivati dobiti proslih godina i akontacije za ovu godinu, ispalte moraju ici u Kunama, mnogi ce prodavat Eure, prodat u Kune, pa onda opet Eure.

File Explorer. užitak je čitati tvoje postove. Nemam što dodati.

U 3 naredna tjedna bit će više dovršenih i predanih završnih računa nego ikad prije kako bi se mogla isplatiti dobit.

apis16268
11.02.2012., 13:32
Što mislite, da li će opstati DU obrasci u ovim novim okolnostima, obzirom da isplate od 01.03. sele na ID-1?

Guud
11.02.2012., 15:35
Nešto ne kužim s tim porezom na dividendu. Kažu da su ga uveli zbog stranaca.

Ali, primjer pdv. Dođe bosanac u hrvatsku i tu kupi televiziju. On ima pravo na povrat pdv-a, odnosno ako plati online i naruči da mu pošalju u bosnu ni ne plaća pdv. Ali zato na granici ili na carini u bosni mora platit njihov pdv.

Bosanac, ima samo bih državljanstvo, u Sarajevu mu je prebivalište i boravište. Puši ronhil na koji plaća bosanski porez te je preko brokera u BIH kupio dionice Adrisa. Dividenda mu dolazi na račun u bih.

Da li on mora platiti porez na dividendu u hrvatskoj?

Ili, Hrvat kupi dionice u BIH, dobije 1.000.000 kuna dividende koju mu isplate na račun u Hrvatskoj. Da li on plaća porez na dividendu (ako je u bih nema)?

Frasier
11.02.2012., 18:24

Recimo uložiš 50.000 kn u 5 dionica, u svaku po 10 tisuća. 4 od tih 5 dionica padnu 50% i na tim dionicama od početnih 40.000 kn imaš dionice koje danas vrijede 20.000 kn. Na petoj dionici zaradiš tako da se vrijednost dionice udvostruči dakle početnih 10 tisuća sada vrijedi 20. Na tu zaradu od 10.000 platiš npr 12% poreza tj 1200 kn.

Rezime - gubitak 20% ili 10 tisuća kn. I na taj gubitak platim porez. Kolko bi tek poreza platili HŽ i brodogradilišta.....

FileExplorer
11.02.2012., 19:32
Recimo uložiš 50.000 kn u 5 dionica, u svaku po 10 tisuća. 4 od tih 5 dionica padnu 50% i na tim dionicama od početnih 40.000 kn imaš dionice koje danas vrijede 20.000 kn. Na petoj dionici zaradiš tako da se vrijednost dionice udvostruči dakle početnih 10 tisuća sada vrijedi 20. Na tu zaradu od 10.000 platiš npr 12% poreza tj 1200 kn.

Rezime - gubitak 20% ili 10 tisuća kn. I na taj gubitak platim porez. Kolko bi tek poreza platili HŽ i brodogradilišta.....

Da, tako se to racuna vani. O zakonu se trenutno ne zna bas puno, zna se samo ovo:

Porez na dohodak po stopi od 12% primjenjuje se na primitke od dividendi i udjela u dobiti koji se isplaćuju nakon 1. ožujka 2012. osim onih ostvarenih do 31. prosinca 2000. bez obzira kada se isplaćuju. Neoporezivi iznos dividende i udjela u dobiti je 12.000 kuna godišnje pri čemu se umanjenje za neoporezivi dio primitka priznaje kroz godišnju poreznu prijavu.

Govori se dakle samo o "dividendi". Dividenda nije zarada na spekulaciji ili na kamatama. Vjerujem da ce se za koji dan znat vise ali po ovome sto sam do sada dobio se zaista spominju samo dividende. :ne zna:

Ferrari
11.02.2012., 20:29
Nije. Brkas porez na dobit (terete prave osobe) i porez na prinos iz kapitala (terete fizicke osobe).

U RH je corporate tax 20%. Cak i ako u taj corporate tax ubrojis i porez na dividendu (sto je totalno pogresno) ne znam na koju foru si naveo te drzave koje si naveo. Nadam se da se radi o neznanju a ne o zloj namjeri

:facepalm:
Ne radi se to tako.

Gledaj ako sam ja vlasnik 100% firme i ako na nj platim 20% corporate taxa, te sebi isplatim kao fizička osoba plaćam 12% na taj iznos + prirez. Meni se to iz prizme obrtnika/poslodavca čini 34.2% poreza.

Na wikipediji vidjet ćeš da je je taj "divident tax" u većini zemalja vezan uz "corporate tax" da bi se izbjeglo dvostruko oporezivanje. Samo par zemalja na svijetu ima taj "divident tax" točnije 14 zemalja u svijetu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dividend_tax

http://en.wikipedia.org/wiki/Dividend_imputation

Evo citat da je "divident tax" eksluzivno vezan uz "corporate tax"
Dividend imputation is a corporate tax system in which some or all of the tax paid by a company may be attributed, or imputed, to the shareholders by way of a tax credit to reduce the income tax payable on a distribution. In comparison to the classical system, it reduces or eliminates the tax disadvantages of distributing dividends to shareholders by only requiring them to pay the difference between the corporate rate and their marginal rate.

Recimo u UK, "corporate tax" se može platiti i kroz "divident tax" al ga ne smije prijeći.

Malo se trebamo educirati da bi pričali o materiji..
Google is our friend!!! :)

Frasier
11.02.2012., 20:45
tako se to racuna vani.

O tome kako se to računa vani......npr Austrija na koju si se nekoliko puta pozivao u raspravama. Koliko se plaća taj porez tamo ako držiš dionice dulje od godinu dana?

vlado3
11.02.2012., 21:28
Što mislite, da li će opstati DU obrasci u ovim novim okolnostima, obzirom da isplate od 01.03. sele na ID-1?

Neće, ukidaju se, a dugo nam je trajao :rolleyes:

vlado3
11.02.2012., 21:32
Da li je tehnički izvedivo da se samo temeljnicom izvrši isplata dobiti za period 2007-2011, i stvori obaveza za primljene pozajmice. Naravno, prije 01.03.

vlado3
11.02.2012., 21:40
Dakle opet nitko nije razmišljao o obrtnicima dobitašima; izmjenama zakona o porezu na dobit predviđeno je da se porezna osnovica umanjuje za iznos ostvarene dobiti kojom se povećava temeljni kapital društva :flop:

VTi underhood
11.02.2012., 23:34
Dakle opet nitko nije razmišljao o obrtnicima dobitašima; izmjenama zakona o porezu na dobit predviđeno je da se porezna osnovica umanjuje za iznos ostvarene dobiti kojom se povećava temeljni kapital društva :flop:

ne kužim poantu...

VTi underhood
11.02.2012., 23:55
ako sam ja dobro shvatio ostat će isto ko i dosad tj. do 2 osobna odbitka... jer se mora uzet u obzir formulacija "porezna stopa od 12 posto primijeniti na poreznu osnovicu do 2200 kuna mjesečno"

evo ipak su se potrudili i one najmanje uništit do kraja... tak da će i najmanji obrtnici koji sad jedva preživljavaju nastradat... nekak sam se sam u sebi nadao da će ipak ostavit kao dosad da bude najmanja stopa korištena do 2 osobna odbitka, ali ipak ne...

ovo će ubit male koliko god oni mislili da rade dobro...

apis16268
12.02.2012., 01:00
Da li je tehnički izvedivo da se samo temeljnicom izvrši isplata dobiti za period 2007-2011, i stvori obaveza za primljene pozajmice. Naravno, prije 01.03.

Nemoj tako, pokušaj prebijanje u Fini.

rossonero_Zg
12.02.2012., 08:47

mi cemo tako napraviti, a i savjetnici su rekli da se moze

kokoroko
12.02.2012., 08:56
Pričekajmo dok Sabor izglasa konačnu verziju Zakona,nemojte donositi zaključke na brzinu. Nitko još ne zna koje su posljedice ovakvih izmjena, ubrzajte izradu prijave poreza na dobit ali je ne predavajte dok dok Sabor ne usvoji konačnu verziju! Ovako kako je sad zamišljen ostavlja previše prostora za razne manipulacije i sigurno će doživjeti izmjene tijekom godine, čak i nakon usvajanja. Sjetite se primjera harača kad su u onom ljetnom ludilu 2009. zaboravili uvrstiti i dohotke obrtnika u prvoj verziji izmjena Zakona pa su im kasnije to mediji nabijali na nos pa su ga za par mjeseci opet mijenjali. Ovo je nasilan prijedlog izmjena i lomi preko koljena sustav koji je građen gotovo 10 godina i koji treba fino ugađanje a ne ovakve tektonske poremećaje. Tipična politička odluka iz komiteta i pokazatelj neznanja i ignorancije nove vlasti za stvarne probleme društva s nesagledivim posljedicama. To neznanje, samo u benignom slučaju, je pokazano i u predlaganju da banke budu kontrolni mehanizam za isplatu poreza i doprinosa na dohotke zaposlenik.

Ovo bi imalo logike da su u isto vrijeme smanjena opterećenja plaće za 12% (prvenstveno doprinosa) a svjedoci smo da se predlaže smanjenje doprinosa na zdr. osiguranje za bijednih 2%.

Opaska autora: nemam niti jedan udio niti dionicu, živim od rada - što zaradim potrošim i zalažem se za smanjenje poreznog opterećenja rada!

Peterina
12.02.2012., 10:11

Da, tako se to racuna vani.

Moze primjer gdje se to tako racuna?

Koliko ja znam, porez na dionice se racuna na ukupni godisnji profit koji je = dobit-gubitak. Iz gornjeg primjera, ako su sve dionice prodane, ostvaren je gubitak od 10.000 (-20 gubitak + 10 dobit), i nema poreza. U zemljama za koje znam malo detaljnije taj gubitak se moze dodati, odnosno odbiti od profita sljedece godine... Na pr. ako je sljedece godine profit 15.000, porez se placa na 5.000

Razlicite zemlje imaju razlicite stope poreza na profit ostvaren na dionicama... Negdje je bitno koliko dugo si bio vlasnik, negdje nije...

vlado3
12.02.2012., 11:46
Da pojasnim, tvrtkama će biti omogućeno kod podnošenja prijave poreza na dobit za 2012.g. da donesu odluku da cjelokupnu (ili dio) dobit prenesu u temeljni kapital društva i time umanjuju osnovicu za plaćanje poreza na dobit.
To znači ako cjelu dobit prije oporezivanja preneseš u temeljni kapital nema poreza na dobit.
Tvrtka je dužna u roku od 6 mjeseci od predaje prijave poreza na dobit dostaviti PU dokaz o povećanju temeljnog kapitala (izvadak iz sudskog registra o promjeni temeljnog kapitala).
Obrtnik dobitaš nema tu mogućnost jer nema temeljnog kapitala

vlado3
12.02.2012., 11:49

I ja sam mišljenja da može nakon posljednjih izmjena zakona kada više nema obaveze isplate na žiro

FileExplorer
12.02.2012., 12:38
Moze primjer gdje se to tako racuna?

Pa evo recimo u Austriji. Kaio mjeru stednje sad uvode da SAV kapital koji s vremenom dobije na vrijednosti biva oporezovan sa 25% na tu dobivenu vrijednost. Moraju jos utvrdit kako da kompenziraju ucinak inflacije. Stopa od 25% se ionako primjenjuje vec godinama na razne oblike prinosa iz kapitala (dionice, dividende, kamate...) ali sada cak uvode i to da ako kupis stan i prodas, placas porez na razliku. Prije si bio oslobodjen poreza ako je od kupovine proslo 10 godina, sada vise ni toga nece bit osim ako ne zivis u stanu (ne znaju se jos detalji). Sto se dionica tice, ako na jednoj dionici zaradis a na drugoj izgubis, u klasicnom slucaju ne mozes dobitak umanjit za gubitak nego dobitak oporezujes sa 25% a gubitak nista.

Koliko ja znam, porez na dionice se racuna na ukupni godisnji profit koji je = dobit-gubitak. Iz gornjeg primjera, ako su sve dionice prodane, ostvaren je gubitak od 10.000 (-20 gubitak + 10 dobit), i nema poreza. U zemljama za koje znam malo detaljnije taj gubitak se moze dodati, odnosno odbiti od profita sljedece godine... Na pr. ako je sljedece godine profit 15.000, porez se placa na 5.000

U Austriji nije tako. Mozda mozes radit nekakav "Veranlagung", ali drzava nacelno ne zna na cemu si ti zaradio na cemu izgubio niti ih se to tice. Mozes ti recimo na jednom mjestu kupit i prodat jedne dionice a na drugom druge. Svaki taj trgovac je duzan sam izracunat i NAPLATIT taj iznos poreza, on naravno nema pojima kako si prosao kod dionica koje si kupio kod nekog drugog trgovca.

Razlicite zemlje imaju razlicite stope poreza na profit ostvaren na dionicama... Negdje je bitno koliko dugo si bio vlasnik, negdje nije...

U Austriji je to nedavno isto bilo bitno, mislim da se Spekulationssteuer primjenjivao kod kupoprodaje ispod 3 godine. I za stan je bio rok od mislim 3 godine. Sada ukidaju sve te rokove. Za koji dan idu zakoni na glasanje, zele doc do 0% deficita pa stezu remen.

FileExplorer
12.02.2012., 12:46
Pričekajmo dok Sabor izglasa konačnu verziju Zakona,nemojte donositi zaključke na brzinu. Nitko još ne zna koje su posljedice ovakvih izmjena, ubrzajte izradu prijave poreza na dobit ali je ne predavajte dok dok Sabor ne usvoji konačnu verziju! Ovako kako je sad zamišljen ostavlja previše prostora za razne manipulacije i sigurno će doživjeti izmjene tijekom godine, čak i nakon usvajanja.

Da, ali kao sto kazes sada sve moramo pripremit i masovno prikupljat i kupovat Kune. Bice jako velika potraznja (najprije) za Kunama jer sve isplate moraju ic u nacionalnoj valuti. Pretpostavljam da ce bit pritisak na rast Kune u odnosu na Euro i da ce tu razni spekulanti moc u kratkom vremenu dobro zaradit. Meni ne preostaje nista durgo nego da sve pripremim i da cekam kraj mjeseca.

Sjetite se primjera harača kad su u onom ljetnom ludilu 2009. zaboravili uvrstiti i dohotke obrtnika u prvoj verziji izmjena Zakona pa su im kasnije to mediji nabijali na nos pa su ga za par mjeseci opet mijenjali. Ovo je nasilan prijedlog izmjena i lomi preko koljena sustav koji je građen gotovo 10 godina i koji treba fino ugađanje a ne ovakve tektonske poremećaje. Tipična politička odluka iz komiteta i pokazatelj neznanja i ignorancije nove vlasti za stvarne probleme društva s nesagledivim posljedicama. To neznanje, samo u benignom slučaju, je pokazano i u predlaganju da banke budu kontrolni mehanizam za isplatu poreza i doprinosa na dohotke zaposlenik.

Ja osobno imam puno razumijevanja za uvodjenje oporezivanja prinosa iz kapitala, ali ovako na brzinu i u panici donosit ovaj zakon je prilicno kontraproduktivno. Ako odvrtim scenarij u glavi, dolazim otprilike do zakljucka da cemo sad svi mi hitno donosit obracune za 2011 i MASOVNO uplacivat porez na dobit koji nije pokriven akontacijama. S obzirom na to kakva je godina bila, vjerujem da su mnogi i preplatili porez na dobit i ne znam sto ce se tu sve izvuc. Nekako po sjecanju mi se cini da bi u prljece HT trebao isplatit dividende, moguce da zure sa zakonom kako bi uspjeli oporezovat barem nesto od svih tih milijuna. Da su donjeli zakon da se dobit od >=2012 oporezuje, onda bi se jos nacekali dok im taj proracunski prihod ne bi stigao u kasu. Nemam drugo tumacenje za ovakvo brzanje.

FileExplorer
12.02.2012., 12:47
O tome kako se to računa vani......npr Austrija na koju si se nekoliko puta pozivao u raspravama. Koliko se plaća taj porez tamo ako držiš dionice dulje od godinu dana?

Na isplaceno dividendu ide 25% poreza, na spekulativnu dobit takodjer 25% poreza. Na manje vise svaki oblik prinosa iz kapitala ide opterecenje od 25% poreza.

FileExplorer
12.02.2012., 12:55
Gledaj ako sam ja vlasnik 100% firme i ako na nj platim 20% corporate taxa, te sebi isplatim kao fizička osoba plaćam 12% na taj iznos + prirez. Meni se to iz prizme obrtnika/poslodavca čini 34.2% poreza.

Ali cinis matematicku gresku jer 12% placas ne na dobit prije oporezivanja porezom na dobit nego 12% placas na dio koji se isplacuje (dakle najvise 80% dobiti firme). Ti si racunao kao da 12% placas na dobit prij oporezivanja porezom na dobit. Ukupno porezno opterecenje je dakle ispod tih tvojih 34%.

Na wikipediji vidjet ćeš da je je taj "divident tax" u većini zemalja vezan uz "corporate tax" da bi se izbjeglo dvostruko oporezivanje.

Nema to veze sa izbjegavanjem dvostrukog oporezivanja. Dvostruko oporezivanje je uredjeno bilateralnim zakonima koje imamo sa mnogim drzavama. ("dividend tax")

Samo par zemalja na svijetu ima taj "divident tax" točnije 14 zemalja u svijetu.

Na wikipediji je pobrojano 14 primjera, ima tih drzava puno vise.

Evo citat da je "divident tax" eksluzivno vezan uz "corporate tax"
Dividend imputation...

"Dividend Imputation" je nacin obracuna/prebijanja, ali to nit ima neke veze sa ovom nasom temom, i malo je cudno sto onaj najrasireniji slucaj oporezivanja dividende diskreditiras tvrdeci da je to kao u samo 14 zemalja, a navodis ovo kao nesto sto se spominje kao primjer samo u Australiji, Novom Zelandu i VB.

Ukratko, Corporate Tax je porez kojeg placaju firme, Dividend Tax je porez na dobit koja se isplati i taj porez tereti vlasnike kapitala.

Guud
12.02.2012., 13:28
Može li se negdje poslati mail s pitanjem vezano uz porez na dividendu?

Ako može, gdje, na koji mail?

FileExplorer
12.02.2012., 13:39
Može li se negdje poslati mail s pitanjem vezano uz porez na dividendu?

Ako može, gdje, na koji mail?

Ne moze jer JEDINO sto je poznato je ono sto je vlada objavila kao nacrt. To je ono sto sam citirao. Link ima i ovdje:

http://www.deloitte.com/view/hr_HR/hr/usluge/Porezno_savjetovanje/Globalne_poslovne_porezne_usluge/Istrazi_vanje_i_razvoj_te_drzavni_poticaji/3b34eb5c42265310VgnVCM2000001b56f00aRCRD.htm

a vjerojatno i na stranicama vlada.hr . Vise informacija trenutno jednostavno ne postoji. :ne zna:

vitas
12.02.2012., 15:23

I mene je to zanimalo.. Jedino što se za tu "isplatu" do 29.02.2012. još mora predati DU?

vitas
12.02.2012., 15:25
Ne moze jer JEDINO sto je poznato je ono sto je vlada objavila kao nacrt. To je ono sto sam citirao. Link ima i ovdje:

http://www.deloitte.com/view/hr_HR/hr/usluge/Porezno_savjetovanje/Globalne_poslovne_porezne_usluge/Istrazi_vanje_i_razvoj_te_drzavni_poticaji/3b34eb5c42265310VgnVCM2000001b56f00aRCRD.htm

a vjerojatno i na stranicama vlada.hr . Vise informacija trenutno jednostavno ne postoji. :ne zna:

Vidim na ovom linku da će se 12% plaćati na sve ISPLATE dobiti nakon 1.3.2012. što znači da nema veze kada je ta dobit ostvarena..osim da nije prije 31.12.2000. ? Znači i na dobit od 2005 pa do 2011???

vitas
12.02.2012., 15:34
evo ispričavam se, mala pogreška...

sad je razred po 25% od 2 do 6 osobnih odbitaka tj. od 43.200 do 129.600 a razred 40% je iznad 129600

Ovo mi je logično ali File Explorer je stavio ovaj link http://www.deloitte.com/view/hr_HR/hr/usluge/Porezno_savjetovanje/Globalne_poslovne_porezne_usluge/Istrazi_vanje_i_razvoj_te_drzavni_poticaji/3b34eb5c42265310VgnVCM2000001b56f00aRCRD.htm gdje se navodi:
Promjene stopa poreza na dohodak ◦Dohodak od nesamostalnog rada:
Porezne stope ostaju 12%, 25% i 40%, te su primjenjive na sljedeće porezne razrede:
■12% na oporezivi dohodak do 2.200 kn,
■25% na oporezivi dohodak od 2.200 do 8.800 kn i
■40% na oporezivi dohodak iznad 8.800,00 kn
??????

Guud
12.02.2012., 15:40

Hvala, našao!

Porez po odbitku plaća se i na dividende i udjele u dobiti koje se plaćaju inozemnim osobama koje nisu fizičke osobe.

Pretpostavljam da Hrvat koji živi u Hrvatskoj, a dobio je dividendu (prihod) iz drugih država mora platiti porez.

VTi underhood
12.02.2012., 16:01
Ovo mi je logično ali File Explorer je stavio ovaj link http://www.deloitte.com/view/hr_HR/hr/usluge/Porezno_savjetovanje/Globalne_poslovne_porezne_usluge/Istrazi_vanje_i_razvoj_te_drzavni_poticaji/3b34eb5c42265310VgnVCM2000001b56f00aRCRD.htm gdje se navodi:
Promjene stopa poreza na dohodak ◦Dohodak od nesamostalnog rada:
Porezne stope ostaju 12%, 25% i 40%, te su primjenjive na sljedeće porezne razrede:
■12% na oporezivi dohodak do 2.200 kn,
■25% na oporezivi dohodak od 2.200 do 8.800 kn i
■40% na oporezivi dohodak iznad 8.800,00 kn
??????

ma mislio sam da je to više novinarsko nagađanje koje se ipak pokazalo istinitim... to je zadnji čavao u lijesu malih obrtnika koji već i sad jedva drže nos iznad vode

VTi underhood
12.02.2012., 16:06
Da pojasnim, tvrtkama će biti omogućeno kod podnošenja prijave poreza na dobit za 2012.g. da donesu odluku da cjelokupnu (ili dio) dobit prenesu u temeljni kapital društva i time umanjuju osnovicu za plaćanje poreza na dobit.

krivo si skužio moj komentar... kužim ja to... ono "ne kužim poantu" je bilo čemu takva formulacija zakona... di se opet obrtnik zakucava još dublje u zemlju

rootaccount
12.02.2012., 16:12
U vezi sa smanjenjem osnovice za porez na dobit povećanjem temeljnog kapitala na Deloitte stranicama piše:

Pravo na smanjenje osnovice poreza na dobit neće se primijeniti ako porezno tijelo smatra da je isto izvršeno s ciljem utaje poreza ili izbjegavanja plaćanja poreza.

Kako će određivati koliko je 'opravdano' povećanje kapitala a gdje počinje utaja i evazija (teške riječi)? Ovo mi je zbilja smiješna odredba ako će ovisiti o intrepretaciji PU bez ikakvih konkretnih smjernica ili nedajbože brojeva...

rossonero_Zg
12.02.2012., 17:02
I mene je to zanimalo.. Jedino što se za tu "isplatu" do 29.02.2012. još mora predati DU?

mozes napraviti i u 2011.g. pa ne treba DU

FileExplorer
12.02.2012., 17:35
Pretpostavljam da Hrvat koji živi u Hrvatskoj, a dobio je dividendu (prihod) iz drugih država mora platiti porez.

Da, hrvatski rezidenti bi porez na dohodak trebali platit na "svjetski" dohodak, dakle bez obzira gdje je ostvaren - naravno uzimajuci u obzir zakone o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (s slucaju da postoji s doticnom drzavom). Koliko ja shvacam obuhvacene su dakle sve dividende. O spekulativnoj dobiti ni rijeci. :ne zna:

FileExplorer
12.02.2012., 17:37
Vidim na ovom linku da će se 12% plaćati na sve ISPLATE dobiti nakon 1.3.2012. što znači da nema veze kada je ta dobit ostvarena..osim da nije prije 31.12.2000. ? Znači i na dobit od 2005 pa do 2011???

Da. Iako mi nije sasvim jasno sta je sa isplatama dobiti iz [2001-2004] koje se realiziraju nakon 1.3.2012. Pretpostavljam da ih nece dvostruko oporezivati jer bi u proitvnom to fakat bila idiotarija: znaci 15% + 12%.

vitas
12.02.2012., 20:10
mozes napraviti i u 2011.g. pa ne treba DU

cekaj, znaci od 16.10.2011. Do 31.12.2011 nema obaveze predaje du obrasca niti isplate dobiti na ziro?

vitas
12.02.2012., 20:13
Da. Iako mi nije sasvim jasno sta je sa isplatama dobiti iz [2001-2004] koje se realiziraju nakon 1.3.2012. Pretpostavljam da ih nece dvostruko oporezivati jer bi u proitvnom to fakat bila idiotarija: znaci 15% + 12%.

ustvari 12% + 12%

lili p.
12.02.2012., 20:38
Ne, nego 15+12 jer je prije(2001-2004) bilo oporezovano sa 15% :mig:

apis16268
12.02.2012., 21:03

Može, ali zašto se dovoditi u situaciju da trebaš dokazivati da si stvarno temeljnicu izradio prije primjene novih pravila oporezivanja. Ako istovremeno provedeš uplatu i isplatu, imat ćeš trag na žiro-računu, a datum žiro-računa je nepobitna činjenica, koju nikome ne trebaš dokazivati.

Savjetnici dobro govore, ali svakodnevica od nas traži da predvidimo i eliminiramo nepotrebno natezanje u slučaju da budući nadzor, na svoj način i različito, naknadno procjenjuje i vrednuje učinjeno.

Ne treba niti izbjegavati predaju DU obrasca za siječanj i veljaču pa neka se točno vidi da smo to učinili. Dapače, svakom bih savjetovala da upravo to i napravi. Raspolagat će s dva dokaza koja je puno teže, u budućnosti, osporiti.

apis16268
12.02.2012., 21:24

Nema razloga da bude tako, jer je ono ranije 15% isto što i sada 12%. Porez je isti, samo se stopa promijenila. Ta stopa nije više 15% od polovice 2010. godine, već 12%. Zato i kažu da će neće oporezivati dobit do zaključno 2000. godine, jer je sve nakon toga, automatikom je uvršteno u oporezivanje po stopi od 12%.
Drugim riječima, razdoblje 2001.- 2004. ni po čemu se više ne razlikuje od 2005. naovamo.

U nastavku citat iz prijelaznih odredbi Zakona o porezu na dohodak, uz napomenu da je u primjeni od 2005. godine, originalno je spominjana stopa 15% i naknadno usklađena na 12%.

XI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 68.
(1) Dohodak ostvaren do dana početka primjene ovoga Zakona oporezivat će se po propisima koji su do tada bili na snazi.
(2) Iznimno od članka 30. ovoga Zakona, dividende i udjeli u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji su ostvareni u razdoblju od 1. siječnja 2001. do 31. prosinca 2004. godine, a isplaćuju se nakon početka primjene ovoga Zakona, oporezuju se kao predujam poreza po stopi od 12%.
(

vlado3
12.02.2012., 21:36
Neće, ovo ti je obrazloženje uz čl.14. izmjena zakona:
Ovim člankom briše se odredba da se dividende i udjeli u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji su ostvareni u razdoblju od 1. siječnja 2001. do 31. prosinca 2004. godine, a isplaćuju se nakon 1. siječnja 2005., oporezuju kao predujam poreza po stopi od 12%, budući da se od dana stupanja na snagu ovoga Zakona oporezuju sve dividende i udjeli u dobiti koji se isplaćuju nakon stupanja na snagu ovoga Zakona sukladno članku 5. ovoga Zakona

apis16268
12.02.2012., 21:45
Neće, ovo ti je obrazloženje uz čl.14. izmjena zakona:
Ovim člankom briše se odredba da se dividende i udjeli u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji su ostvareni u razdoblju od 1. siječnja 2001. do 31. prosinca 2004. godine, a isplaćuju se nakon 1. siječnja 2005., oporezuju kao predujam poreza po stopi od 12%, budući da se od dana stupanja na snagu ovoga Zakona oporezuju sve dividende i udjeli u dobiti koji se isplaćuju nakon stupanja na snagu ovoga Zakona sukladno članku 5. ovoga Zakona

Baš dobro da je to tako napisano, da ne trebamo sami izvoditi zaključke.

FileExplorer
12.02.2012., 21:49
Ta stopa nije više 15% od polovice 2010. godine, već 12%. Zato i kažu da će neće oporezivati dobit do zaključno 2000. godine, jer je sve nakon toga, automatikom je uvršteno u oporezivanje po stopi od 12%.
Drugim riječima, razdoblje 2001.- 2004. ni po čemu se više ne razlikuje od 2005. naovamo.

U nastavku citat...

Ah, to mi je bilo promaklo.
Tnx ;)

vitas
13.02.2012., 06:45

Znam prije ali zadnje važeće je da se dobit od 2001 do 2004 oporezuje sa 12% jedino ako i to vrate na staro... hahah..ok sad vidim da da je već nekoliko komentara na ovu temu bilo..sorry

vitas
13.02.2012., 07:01
"Oporezivanje dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu
Na primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje ne plaća se porez na dohodak"

Dakle, ako je ostvareno 24.000,00 kn dobiti a udio imaju dvije fizičke osobe po 50%..da li to znači konkretno da te dvije osobe mogu isplatiti svaki po 12.000,00 kn bez plaćanja 12% poreza?

FileExplorer
13.02.2012., 08:32
Na primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje ne plaća se porez na dohodak"

Dakle, ako je ostvareno 24.000,00 kn dobiti a udio imaju dvije fizičke osobe po 50%..da li to znači konkretno da te dvije osobe mogu isplatiti svaki po 12.000,00 kn bez plaćanja 12% poreza?

Kako sada stvari stoje i kako se meni cini - da.
S time da udio u kapitalu ne mora odgovarat i udjelu u dobiti ukoliko je ugovorom tako utvrdjeno. Pretpostavljam da je tako i kod nas, ali u Njemackoj ti recimo mozes imat 99% udjela u kapitalu, a ovih 1% raspodjelis na druga 4 clana obitelji (ne znam jel uopce nuzno da budu clanovi drustva). Na kraju godine mozes odlucit kome ces isplacivat dobit, mozes recimo dobit raspodjelit na 20% svakome bez da zadires u osnivacki ugovor ili udjele u kapitalu. Tako smo mi radili u EU, mozda netko od domacih knjigovodja potvrdi jel to i kod nas moze tako.

terza
13.02.2012., 10:29

Da.

U suprotnom bi npr. svi mali dioničari HT-a morali platiti porez na dividendu jer će kumulativ isplaćenih dividendi sigurno biti veći od 12.000 kn.

vlado3
13.02.2012., 10:50
ako sam ja dobro shvatio ostat će isto ko i dosad tj. do 2 osobna odbitka...

Ovo je prijedlog zakona:
U članku 36. stavku 1. riječi : „u visini 1.800,00 kuna“ zamjenjuju se rječima: „u visini 2.200,00 kuna “, a riječi: „najmanje 1.800,00 kuna, a najviše do 3.200,00“ zamjenjuju se riječima: „najmanje 2.200,00 kuna, a najviše do 3.400,00“.
U stavku 4. riječ: „šesterostrukoga“ zamjenjuje se riječju: „peterostrukoga“.
...
U članku 37. stavku 2. riječ: „dvostrukog“ zamjenjuje se riječju: „jednostrukog“, riječ: „šesterostrukog“ zamjenjuje se riječju: „četverostrukog“, a riječ: „šesterostrukoga“ zamjenjuje se
riječju: „četverostrukoga“.

To otprilike znači da sve plaće ispod 5.960 bruto će biti nešto veće, a one preko će biti manje

Catalyst Group
13.02.2012., 13:31
Jel ima kakvih novosti o tome dal će se porez primjenjivati retrogradno ili na dobit od 2012., pa na dalje?

FileExplorer
13.02.2012., 13:41
Jel ima kakvih novosti o tome dal će se porez primjenjivati retrogradno ili na dobit od 2012., pa na dalje?

Pa pise na onom linku - pise da su pogodjene sve isplate nakon 1.3.2012 (osim za dobiti iz >=2000). Znaci svejedno je jel se radi o isplati dobiti iz 2005 ili 2012 (vjerojatno ce moc ic kao akontacija).

apis16268
13.02.2012., 17:14

Po mom mišljenju nema granice kod isplatitelja. On na sve računa 12 + prirez,
a fizičke osobe podnose godišnju prijavu poreza na dohodak.
Međutim, ako to bude tako kao što mi se sada čini, upitno je kako će to učiniti. Vjerojatno će prijavi dodati neku stranicu za te namjene, jer bi se inače našlo u istom obračunu, barem s plaćom za nesamostalni rad, pa bi trebao još doplatiti, a ne dobiti.

VTi underhood
13.02.2012., 18:13
Vjerojatno će prijavi dodati neku stranicu za te namjene, jer bi se inače našlo u istom obračunu, barem s plaćom za nesamostalni rad, pa bi trebao još doplatiti, a ne dobiti.

izgleda da nas iste stvari muče... ja sam upravo danas o tome razmišljao

vlado3
13.02.2012., 21:12
Po mom mišljenju nema granice kod isplatitelja. On na sve računa 12 + prirez,
a fizičke osobe podnose godišnju prijavu poreza na dohodak.
Međutim, ako to bude tako kao što mi se sada čini, upitno je kako će to učiniti. Vjerojatno će prijavi dodati neku stranicu za te namjene, jer bi se inače našlo u istom obračunu, barem s plaćom za nesamostalni rad, pa bi trebao još doplatiti, a ne dobiti.
„(11) Dohotkom od kapitala smatraju se i primici od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu iz članka 10. točke 19. ovoga Zakona, iznad 12.000,00 kuna godišnje. Umanjenje za neoporezivi dio primitka iz članka 10. točke 19. ovoga Zakona priznaje se u godišnjem obračunu poreza na dohodak na temelju podnesene godišnje porezne prijave .... kaže u Zakonu
i uz obrazloženje: ....Ovim člankom briše se odredba da su isplatitelji dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu obvezni voditi evidenciju o obračunanim i isplaćenim dividendama i udjelima u dobiti na temelju udjela
u kapitalu po svakoj fizičkoj osobi – dioničaru, odnosno članu društva, te dostavljati Poreznoj upravi propisano izvješće (Obrazac DU), a obzirom da se dividenda i udjeli u dobiti oporezuju to izvješće zamjenjuje postojeći Obrazac ID-1.

apis16268
13.02.2012., 23:26
Nije upitna neoporeziva granica od 12.000.00 kn. Međutim, kako misliš da će se to operativno provoditi?
O čemu razmišljam: fizička osoba može imati udjela ili dionica na više mjesta i zato spominjem poreznu prijavu kao osnov povrata, a tako sam i shvatila ovaj pasus koji si citirao, kada sam ga jutros čitala.

VTi underhood
13.02.2012., 23:44
Nije upitna neoporeziva granica od 12.000.00 kn. Međutim, kako misliš da će se to operativno provoditi?
O čemu razmišljam: fizička osoba može imati udjela ili dionica na više mjesta i zato spominjem poreznu prijavu kao osnov povrata, a tako sam i shvatila ovaj pasus koji si citirao, kada sam ga jutros čitala.

sve mi je to tak čudno i nespretno zamišljeno...

ako se dobro sjećam, prije ako se isplaćivao iznos koji se smatrao dohotkom od kapitala i ako se uplatio porez, to se nije moralo prijavljivati u poreznoj prijavi...

vlado3
14.02.2012., 13:09
Isplatitelj će sada pri svakoj isplati obračunati porez po odbitku, a primatelj će podnošenjem porezne prijave tražiti povrat više uplaćenog poreza. barem sam ja to tako shvatio :ne zna:
baš će biti nepraktično za one silne male dioničare ht-a da moraju podnositi prijavu. Ali čekajmo zakon, pa provedbene propise, pa izmjene i dopune I, pa izmjene i dopune II ....

VTi underhood
14.02.2012., 14:18
Isplatitelj će sada pri svakoj isplati obračunati porez po odbitku, a primatelj će podnošenjem porezne prijave tražiti povrat više uplaćenog poreza. barem sam ja to tako shvatio :ne zna:
baš će biti nepraktično za one silne male dioničare ht-a da moraju podnositi prijavu. Ali čekajmo zakon, pa provedbene propise, pa izmjene i dopune I, pa izmjene i dopune II ....

evo ovoga o čemu ja i apis pričamo:

citat iz RRIF-a

Mali dioničari – fizičke osobe (kako ih se naziva) kojima će godišnja dividenda – udio u dobitku iznositi do 12.000,00 kn plaćat će ovaj porez na dohodak od kapitala prilikom isplate dividende – dobitka, ali će imati pravo na povrat plaćenog poreza po godišnjoj prijavi poreza na dohodak građana. No, kako će se tada dohotci zbrajati, po tom povratu moglo bi se vrlo lako dogoditi da još dodatno plate poreza na dohodak.

stiperadic
14.02.2012., 15:13
Da li neko zna da li ce se od ovih 11.07 kuna tzv. predujma oduzimati porez 12 posto automatski, buduci da bi zakon trebao stupiti na snagu tek 1, ozujka? Ispada da je logicnije da se sad krajem veljace isplacuje cijela svota, dok bi se onda 21.5 isplatio preostali iznos umanjen za 12 posto?

FileExplorer
14.02.2012., 15:13
evo ovoga o čemu ja i apis pričamo:

citat iz RRIF-a

Ne znam zasto jednostavno nisu preslikali recimo austrijski model. :ne zna:
Tamo prinos od kapitala uopce ne ulazi u poreznu prijavu nego se taj porez placa pri isplati dobiti (isplatioc ima obavezu obracunat i platit taj porez) te u slucaju da je ukupan dohodak gradjana ispod 11.000 EUR (granica neoporezivanja) ima se pravo na "Veranlagung", odnosno metodu prebijanja po kojoj ispada da gradjani koji zaradjuju ispod te granice ne placaju porez na taj iznos. Zbog cega su nasi pod svaku cijenu isli uvodit posebne granice za neoporezivi dio prihoda od dohotka i prihoda od dividende - to mi nije bas jasno. :ne zna:

VTi underhood
14.02.2012., 15:57
Tamo prinos od kapitala uopce ne ulazi u poreznu prijavu nego se taj porez placa pri isplati dobiti (isplatioc ima obavezu obracunat i platit taj porez) te u slucaju da je ukupan dohodak gradjana ispod 11.000 EUR (granica neoporezivanja) ima se pravo na "Veranlagung", odnosno metodu prebijanja po kojoj ispada da gradjani koji zaradjuju ispod te granice ne placaju porez na taj iznos. Zbog cega su nasi pod svaku cijenu isli uvodit posebne granice za neoporezivi dio prihoda od dohotka i prihoda od dividende - to mi nije bas jasno. :ne zna:

Zato što su jadni GLADNI KRUHA pa pod krinkom tog da pomažu najsiromašnije, zapravo otimaju svima i to bezobrazno i bez ikakvog morala i etike...

A onima najsirmašnijima će dat 45kn mjesečno da si mogu kupit kilu kruha i slane srdele...

iskreno nisam se nadao ovakvim niskim, jadnim i bezobraznim potezima... mislio sam da imaju više stila...

Još samo fali da pokušaju retroaktivno naplatit porez od onih koji su si i u prijašnjim godinama isplaćivali dobit, i onda smo kvit... onda ću javno zaplakat za onim danima kad nam je Jaca iz paštete iskakala...

niti su pomogli poslodavcima nego ih opteretili time što se ukidaju određena prava niti su pomogli radnicima jer se sirotinja sa 50kn neće pomoć...

a niti su otvorili vrata investicijama s kretenskom formulacijom pretvaranja dobiti u kapital, jer da bi se dobit prenjela u kapital društva treba i vremena i novaca...

radije ja platim 20% pa čekam na kontu 9400 bolje dane kad će neko pametniji doći na vlast...

vlado3
14.02.2012., 20:35
radije ja platim 20% pa čekam na kontu 9400 bolje dane kad će neko pametniji doći na vlast...

Strah me je da to više nikada neće ukinuti :flop:

NemremSeSjetit
14.02.2012., 22:47
.

Ovo nije točno, Srbija ima porez na kapitalnu dobit 10%. Za Crnu Goru ne znam, a u Bosni ionako skoro pa da i nema nikakve dividnde za isplatu.

Dakle, u Srbiji se plaća 10% poreza na dobit i onda još 10% u slučaju isplate dobiti.

I dalje daleko manje nego u Hrvatskoj od 1.03., slažem se, i nikako ne opravdavam dodatno porezno opterećenje u Hrvatskoj, samo navodim činjenicu.

Međutim, ima jedna druga bitna stvar zbog koje u Srbiji završe regionalne investicije, a to je praktički duplo jeftinija cijena radne snage, uz vrlo usporedivu razinu obrazovanja i kvalifikacija s nama.

Svi palamude o svačemu, ali nitko ne dohvati bitnu stvar. Kod nas su plaće nerealno visoke u odnosu na produktivnost i dok se to ne svede u realne okvire - nikakvi porezi nam neće pomoći.

NemremSeSjetit
14.02.2012., 23:03
Ali cinis matematicku gresku jer 12% placas ne na dobit prije oporezivanja porezom na dobit nego 12% placas na dio koji se isplacuje (dakle najvise 80% dobiti firme). Ti si racunao kao da 12% placas na dobit prij oporezivanja porezom na dobit. Ukupno porezno opterecenje je dakle ispod tih tvojih 34%..

Koje ti gluposti pričaš, ne znam odakle bih počela ...

Ukupna efektivna porezna stopa je 34 i nešto posto (nakon 1.03.2012.).

Ostvario si neku dobit, sam si naveo primjer 100.000 kn, i na to platiš državi 20.000 kn poreza na dobit. Dakle platio si 20% na cijeli iznos dobiti, pa i na onih 80.000 kn koje ti ostanu nakon plaćenog poreza.

Kada isplaćuješ svih ili dio od tih 80.000 kn, na njih si već platio 20%.

Onda platiš još 12% plus prirez.

Bože moj, ne vjerujem da ovo objašnjavam nekome tko još tu kao dijeli neke savjete. :504: Ne vjerujem da uopće ovo ikome objašnjavam ...

apis16268
14.02.2012., 23:12

Na miru razmisli i doći će ti u pamet da si u krivu, a sudiš ispravan račun.

NemremSeSjetit
14.02.2012., 23:23

Ti brkaš apsolutno sve poreze, porez na kapitalnu dobit, porez na dohodak, a onda još uvodiš i porez po odbitku koji je prisutan svugdje pa i u Hrvatskoj i primjenjuje se na manje-više jednak način u jednakim situacijama.

Porez po odbitku (ovo što kažeš da u Austriji isplatitelj plaća prilikom isplate) je isto ovdje i svugdje, samo mjera države kojom obvezuje isplatitelje da plate porez umjesto tebe, jer je njih puno lakše naći i utjerati ili kazniti, nego tebe kao fizičku osobu (ne mislim pri tome na tebe osobno, naravno, nego na pojedinca općenito).

Dakle, ti si stekao kapitalnu dobit od 100.000 EUR, porez je npr. 10%, onda tebi lijepo isplatitelj uplati 90.000, a odmah državi uplati 10.000 da tebe država ne treba tražiti i ganjati da joj platiš porez, ali ti da pravo da u ovisnosti od tvojih ostalih prihoda tijekom godine podneseš poreznu prijavu u kojoj dokažeš da ti ti prihodi od kapitalne dobiti nisu trebali biti oporezovani jer nemaš druge prihode ili ulaziš u neki već dohodovni cenzus, pa ti država to refundira, ili kako ti kažeš - prebije.

Ali, prvo je porez plaćen, a onda ti vrate ako se ustanovi da po tvojem imovinskom i dohodovnom cenzusu nisi trebao biti oporezovan.

Ne razumijem što je tu drugačije u Hrvatskoj?

FileExplorer
14.02.2012., 23:33
...
Bože moj, ne vjerujem da ovo objašnjavam nekome tko još tu kao dijeli neke savjete. :504: Ne vjerujem da uopće ovo ikome objašnjavam
...

Mozda da malo smiris hormone i upristojis se i pocnes kulturno razgovarat. :kava:

Ukupna efektivna porezna stopa je 34 i nešto posto (nakon 1.03.2012.).

Ostvario si neku dobit, sam si naveo primjer 100.000 kn, i na to platiš državi 20.000 kn poreza na dobit. Dakle platio si 20% na cijeli iznos dobiti, pa i na onih 80.000 kn koje ti ostanu nakon plaćenog poreza.

Kada isplaćuješ svih ili dio od tih 80.000 kn, na njih si već platio 20%.

Onda platiš još 12% plus prirez.

Pa po mojem izracunu od ovih 100.000 Kuna prvo platis 20% poreza na dobit (dakle 20.000 Kuna), a onda na preostalih 80.000 Kuna platis jos 12% poreza, dakle jos 9.600 Kuna. Na tih 9.600 Kuna jos ide prirez (ovisno o mjestu), ako racunamo visoku stopu od 18% dodjemo na 1.728 Kuna.
Dakle od pocenih 100.000 Kuna, drzavi ide 31.328 Kuna, dakle 31.328%. Mozda da pojasnis na koju foru si ti dosla do >34%? I mozda da objasnis zbog cega si tako svadljiva? Pa do sada smo konstruktivno i pristojno diskutirali, zar zaista imas potrebu pocet vrijedjat kolege forumase i trollat bez povoda?

FileExplorer
14.02.2012., 23:44
Dakle, ti si stekao kapitalnu dobit od 100.000 EUR, porez je npr. 10%, onda tebi lijepo isplatitelj uplati 90.000, a odmah državi uplati 10.000 da tebe država ne treba tražiti i ganjati da joj platiš porez, ali ti da pravo da u ovisnosti od tvojih ostalih prihoda tijekom godine podneseš poreznu prijavu u kojoj dokažeš da ti ti prihodi od kapitalne dobiti nisu trebali biti oporezovani jer nemaš druge prihode ili ulaziš u neki već dohodovni cenzus, pa ti država to refundira, ili kako ti kažeš - prebije.

Ja sam samo prosljedio ono sto sam procitao na stranicama Deloitte-a, a tamo pise:

Na primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje ne plaća se porez na dohodak.

Dakle ako lazu oni, onda lazem i ja. :ne zna:
A ovo sto gore pise nije nesto slicno austrijskom modelu jer se govori o posebnom limitu za primitke od dividende i udjela u dobiti. Gdje si ti procitala da je ovo sto na Deloitteu zapravo pogresno i da ce se taj limit primjenjjivat samo ukoliko recimo nisi ostvarila nikakve druge prihode? :confused:

Ali, prvo je porez plaćen, a onda ti vrate ako se ustanovi da po tvojem imovinskom i dohodovnom cenzusu nisi trebao biti oporezovan.

Ne razumijem što je tu drugačije u Hrvatskoj?

Pa napisao sam, koliko sam shvatio kod nas zele imat 12.000 Kuna prihoda od dividende neoporezivo, bez obzira na ostale oblike örihoda. Dakle de facto neoporeziv dio dohotka od "rada" i onda nevezano za to neoporeziv dio dohotka od dividende. U Austriji to sve ide u isti lonac i ima jedinstvena neoporeziva granica.

Ukoliko smatras da sam nesto pobrkao ili da sam nesto previdio (moguce naravno) te da je i kod nas ipak isto kao i u Austriji onda molim te malo preciznije pojasni, ako moze bez ovog infantilnog patroniziranja i vrijedjanja. Valjda smo odrasli ljudi. :ne zna:

NemremSeSjetit
14.02.2012., 23:50
Na miru razmisli i doći će ti u pamet da si u krivu, a sudiš ispravan račun.

Ajde ti razmisli, uzmi kalkulator pa ponovno:

- imaš dobit 100.000 nečega (recimo kuna, može i eura)
- platiš 20% iliti 20.000,00 kn
- platio si time 20% na sve, na svih 100.000 kn, uključujući i ovih 80.000 kn koje ti (kako ti kažeš) ostanu, je li tako ili imaš neku matematiku iz druge galaksije koja kaže drugačije?
- međutim, tebi ne ostane 80.000,00 kn, nego ti ostane svih 100.000,00 kn dobiti, dobit je dobit, možeš si isplatiti svih 100.000,00 kn dobiti, a ne samo 80.000
- onda si isplatiš tih 100.000,00 kn dobiti
- 12% od tih 100.000 kn je 12.000, kn
- na to dodaš prirez (18% za ZG)
- ukupno si platio na tih 100.000 kn koje si isplaćuješ:

- - 20.000 kn poreza na dobit
- - 12.000,00 kn poreza na dividendu
- - prirez (za ZG 18% na ovih 12.000,00 kn = 2.160 kn)
TOTAL plaćeni porez i prirez: 34.160,00 kn

To od 100.000 kn ostvarene dobiti predstavlja 34,16%

Možeš si npr. isplatiti i 80.000 kn ili koliko god hoćeš, ali uvijek ukupno plaćeni efektivni porez ostaje 34,16%.

NemremSeSjetit
14.02.2012., 23:53
Mozda da malo smiris hormone i upristojis se i pocnes kulturno razgovarat. :kava:

Pa po mojem izracunu od ovih 100.000 Kuna prvo platis 20% poreza na dobit (dakle 20.000 Kuna), a onda na preostalih 80.000 Kuna platis jos 12% poreza, dakle jos 9.600 Kuna. Na tih 9.600 Kuna jos ide prirez (ovisno o mjestu), ako racunamo visoku stopu od 18% dodjemo na 1.728 Kuna.
Dakle od pocenih 100.000 Kuna, drzavi ide 31.328 Kuna, dakle 31.328%. Mozda da pojasnis na koju foru si ti dosla do >34%? I mozda da objasnis zbog cega si tako svadljiva? Pa do sada smo konstruktivno i pristojno diskutirali, zar zaista imas potrebu pocet vrijedjat kolege forumase i trollat bez povoda?

Ključna greška koju radiš je da zaključuješ da ako platiš porez na dobit, da ti se dobit umanjuje za taj iznos, ali to nije tako.

Dobit je dobit, ona je knjigovodstveno 100.000 kn, kada platiš na to porez 20% ne smanjuje ti se dobit, nego je tvoja dobit i dalje 100.000,00 kn i možeš si isplatiti sve ili dio toga, samo si na sve već platio 20% poreza.

Računicu sam stavila u postu malo iznad.

Imati dobit od 100.000 kn ne znači da na računu imaš 100.000 kn, pa ti ostane 80.000 kn kada platiš porez, može biti (puno) manje, ili (puno) više od toga stvarno raspoloživog za isplatu. Ne brkati cash flow s računom dobiti i gubitka.

FileExplorer
15.02.2012., 00:27
- međutim, tebi ne ostane 80.000,00 kn, nego ti ostane svih 100.000,00 kn dobiti, dobit je dobit, možeš si isplatiti svih 100.000,00 kn dobiti, a ne samo 80.000

Sorry, ne kuzim bas. Evo recimo imao promet u 2011 od 300.000 Kuna, rashodi 200.000 Kuna, ostala mi dobit od 100.000 Kuna. Nikakva otvorena potrazivanja, nikakva dugovanja, cist racun. Zakon mi nalaze da firma plati porez na dobit od 20.000 Kuna, kako da si isplatim 100.000 Kuna dobiti? Mogu ja "zajebat" likvidnost pa se zaduzit ili opteretit dobit iz proslih godina, ali i to smanjuje dobit.

Možeš si npr. isplatiti i 80.000 kn ili koliko god hoćeš, ali uvijek ukupno plaćeni efektivni porez ostaje 34,16%.

Znaci ako imas dobit od 100.000 Kuna, platis porez na dobit 20.000 Kuna i 80.000 isplatis kao "dividendu" i na nju platis jos prirez, iako je to u sumi oko 31.000 Kuna od pocetnih 100.000 ti smatras da je to zapravo preko 34%? :confused: Zasto racunas 12% na 100.000 Kuna ako se isplacuje 80.000 Kuna dividende? Pa pise da se dividenda oporezuje sa 12% a ne dobit, zasto ti racunas 12% od 100.000 Kuna (dobiti) a ne 12% od 80.000 Kuna (dividende)?

NemremSeSjetit
15.02.2012., 00:27
Ja sam samo prosljedio ono sto sam procitao na stranicama Deloitte-a, a tamo pise:
Quote:
Na primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje ne plaća se porez na dohodak. Dakle ako lazu oni, onda lazem i ja. :ne zna:

Dakle to znači da je do 12.000 kn godišnje takav prihod neoporezovan, ne znam što tu nije jasno.

Isplatitelj će umjesto tebe platiti porez po odbitku, a ti ćeš podnijeti poreznu prijavu i ako ti je tih 12.000 kn godišnje jedini prihod - neće biti oporezovan.

Pa napisao sam, koliko sam shvatio kod nas zele imat 12.000 Kuna prihoda od dividende neoporezivo, bez obzira na ostale oblike örihoda. Dakle de facto neoporeziv dio dohotka od "rada" i onda nevezano za to neoporeziv dio dohotka od dividende. U Austriji to sve ide u isti lonac i ima jedinstvena neoporeziva granica.

Ukoliko smatras da sam nesto pobrkao ili da sam nesto previdio (moguce naravno) te da je i kod nas ipak isto kao i u Austriji onda molim te malo preciznije pojasni, ako moze bez ovog infantilnog patroniziranja i vrijedjanja. Valjda smo odrasli ljudi. :ne zna:

Ja upravo smatram ovako kako navodiš da je u Austriji, dakle da sve ide u isti koš i jedinstvena je neoporeziva granica (i to je jedina ispravna logika).

Upravo zato će isplatitelji odmah umjesto tebe plaćati porez po odbitku, a ti ćeš poreznom prijavom dokazivati da ti taj prihod nije trebao biti oporeziv i tada ćeš dobiti povrat poreza.

Kod ovoga dopuštam rezervu da me netko korigira.

apis16268
15.02.2012., 00:33
Ajde ti razmisli, uzmi kalkulator pa ponovno:

- imaš dobit 100.000 nečega (recimo kuna, može i eura)
- platiš 20% iliti 20.000,00 kn
- platio si time 20% na sve, na svih 100.000 kn, uključujući i ovih 80.000 kn koje ti (kako ti kažeš) ostanu, je li tako ili imaš neku matematiku iz druge galaksije koja kaže drugačije?

Kalkulator već dugi niz godina držim u rukama prilikom izrade završnih računa, tako da nemam dvojbe što je dobit prije oporezivanja, oporezivanje i dobit poslije oporezivanja.
Također, nemam dvojbe što je porez koji plaća društvo (npr.d.o.o.), a šta je porez kojeg plaća fizička osoba, vlasnik udjela.
Ponavljam ti još jednom: stani, i u miru razmisli.

FileExplorer
15.02.2012., 00:34
Ključna greška koju radiš je da zaključuješ da ako platiš porez na dobit, da ti se dobit umanjuje za taj iznos, ali to nije tako.

Uopce ne brkam. Postoji "dobit prije" i "dobit poslije oporezivanja". Kako ti u svojoj firmi knjizis taj porez na dobit ako kazes da on ne smanjuje "dobit" (govorim o dobiti poslije oporezivanja). Odi na RGFI i otvori izvjestaj za bilokoje poduzece, vidjet ces upravo to da je dobit nakon oporezivanja manja od dobiti prije oporezivanja. A ti tvrdis da oporezivanje dobiti zapravo nije nesto sto smanjuje dobit ("dobit nakon oporezivanja")? Ako taj porez nije "rashod" koji smanjuje (konacnu) dobit, sta je to onda? Tvrdis da je to nekakvo neutralno knjizenje?

Dobit je dobit, ona je knjigovodstveno 100.000 kn, kada platiš na to porez 20% ne smanjuje ti se dobit, nego je tvoja dobit i dalje 100.000,00 kn i možeš si isplatiti sve ili dio toga, samo si na sve već platio 20% poreza.

Računicu sam stavila u postu malo iznad.

Imati dobit od 100.000 kn ne znači da na računu imaš 100.000 kn, pa ti ostane 80.000 kn kada platiš porez, može biti (puno) manje, ili (puno) više od toga stvarno raspoloživog za isplatu. Ne brkati cash flow s računom dobiti i gubitka.

Ne racunam sa likvidnoscu ili cash-flowom. Ali ti nikako da objasnis odakle meni uopce tih 20.000 Kuna da si uopce uspijem isplatit 100.000 dobiti? Ako ja i sam svojoj firmi posudim tih 20.000 Kuna, to je onda tudje potrazivanje koje itekako smanjuje dobit. :ne zna:

FileExplorer
15.02.2012., 00:39
Dakle to znači da je do 12.000 kn godišnje takav prihod neoporezovan, ne znam što tu nije jasno.

Isplatitelj će umjesto tebe platiti porez po odbitku, a ti ćeš podnijeti poreznu prijavu i ako ti je tih 12.000 kn godišnje jedini prihod - neće biti oporezovan.

Ja upravo smatram ovako kako navodiš da je u Austriji, dakle da sve ide u isti koš i jedinstvena je neoporeziva granica (i to je jedina ispravna logika).

Pa ja se slazem da bi to trebala biti jedina ispravna logika, ali ovdje pise sljedece:

Oporezivanje dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu
Na primitke od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu do ukupno 12.000,00 kn godišnje ne plaća se porez na dohodak.

Mozda da pojasnis kako ti to tumacis, ali meni tu nema dvojbe da pise da ako na temelju dividende uprihodis <12.000 Kuna, da ne placas porez na dohodak (na taj iznos). Nigdje se ne spominje da u taj iznos ulaze i ostali primici (dohotak i slicno) nego se eksplicitno spominje samo primitak na temelju udjela u dobiti.

Trenutno je jos vrlo malo informacija i moramo na temelju tih malo informacija zakljucivat o cemu se zapravo radi. Imas li ti neki drugi izvor ili na temelju tog na stranicama Deloitte-a ti ipak smatras da pise da se sve trpa u isti kos i da i dohodak i dividenda ulazi u tih 12.000 Kuna?

NemremSeSjetit
15.02.2012., 00:43
Sorry, ne kuzim bas. Evo recimo imao promet u 2011 od 300.000 Kuna, rashodi 200.000 Kuna, ostala mi dobit od 100.000 Kuna. Nikakva otvorena potrazivanja, nikakva dugovanja, cist racun. Zakon mi nalaze da firma plati porez na dobit od 20.000 Kuna, kako da si isplatim 100.000 Kuna dobiti? Mogu ja "zajebat" likvidnost pa se zaduzit ili opteretit dobit iz proslih godina, ali i to smanjuje dobit.

Znaci ako imas dobit od 100.000 Kuna, platis porez na dobit 20.000 Kuna i 80.000 isplatis kao "dividendu" i na nju platis jos prirez, iako je to u sumi oko 31.000 Kuna od pocetnih 100.000 ti smatras da je to zapravo preko 34%? :confused: Zasto racunas 12% na 100.000 Kuna ako se isplacuje 80.000 Kuna dividende? Pa pise da se dividenda oporezuje sa 12% a ne dobit, zasto ti racunas 12% od 100.000 Kuna (dobiti) a ne 12% od 80.000 Kuna (dividende)?

Pa ako odlučiš isplatiti 80.000 kn i primijeniš istu ispravnu računicu, opet će ti stopa biti 34 i sitno posto.

Ajde zamislimo tvoj primjer da ti je od 100.000 kn ostvarene dobiti ostalo samo 80.000 kn za isplatu, a može biti i 50.000 ili 3.000, svejedno.

- isplaćuješ 80% dobiti, dakle pripadajući porez koji si već platio ti je 16.000,00 kn (80% od 20.000,00 kn ukupno plaćenog poreza na dobit)

- 12% na tih 80.000 kn ti je 9.600,00 kn
- prirez na ovih 9.600 kn ti je (u zagrebu) 1.728,00 kn

To sve zbrojiš i ukupno ćeš na isplaćenih 80.000 kn dobiti platiti 27.328,00 kn.

Tih 27.328,00 kn podijeli s 80.000 kn isplaćene dobiti i to je - well ... - 34,16%.

Na svaki iznos isplaćene dobiti efektivna porezna stopa je 34,16%.

Jel se možemo sada odmaknuti od bazične matematike?

NemremSeSjetit
15.02.2012., 01:06
Uopce ne brkam. Postoji "dobit prije" i "dobit poslije oporezivanja". Kako ti u svojoj firmi knjizis taj porez na dobit ako kazes da on ne smanjuje "dobit" (govorim o dobiti poslije oporezivanja). Odi na RGFI i otvori izvjestaj za bilokoje poduzece, vidjet ces upravo to da je dobit nakon oporezivanja manja od dobiti prije oporezivanja. A ti tvrdis da oporezivanje dobiti zapravo nije nesto sto smanjuje dobit ("dobit nakon oporezivanja")? Ako taj porez nije "rashod" koji smanjuje (konacnu) dobit, sta je to onda? Tvrdis da je to nekakvo neutralno knjizenje?:

Ja nisam računovođa, ali ne znam jel ovdje dopušteno otvoriti tečaj pa da se piše u volontiranje?

Dobit je nekakva, npr. 100.000 kn, i to je u poreznom smislu dobit s kojom ti raspolažeš kako god hoćeš i možeš, samo moraš platiti porez na nju (u Hrvatskoj je to 20% za sada, a ako odlučiš raspolagati tako da dobit isplatiš dioničarima onda će od 1.03. biti još 12% plus prirez na isplaćeni iznos). U računu dobiti i gubitka se iskazuje dobit prije i nakon oporezivanja, naravno, ali bruto dobit je dobit tvrtke s kojom raspolaže, raspoređuje je u zadržanu dobit ili je u cijelosti ili dijelom isplaćuje dioničarima, pa onda tako i knjiži.

Nećemo sada ulaziti u to da se u poreznom smislu dobit uvećava ili umanjuje za određene stavke (razni porezno nepriznati rashodi tvrtke ali knjigovodstveno evidentirani rashodi poput npr. reprezentacije ili troškova automobila itd... ili pak porezne olakšice poput edukacije i sl.), pa se za takve stavke razlikuju knjigovodstveno iskazana dobit i dobit u prijavi poreza na dobit.

Ne racunam sa likvidnoscu ili cash-flowom. Ali ti nikako da objasnis odakle meni uopce tih 20.000 Kuna da si uopce uspijem isplatit 100.000 dobiti? Ako ja i sam svojoj firmi posudim tih 20.000 Kuna, to je onda tudje potrazivanje koje itekako smanjuje dobit. :ne zna:

Joooj ... ne znam kako to nacrtati. Firma ima dugovanja i potraživanja, onako najjednostavnije rečeno. Ima tu još puno toga, ali da ne kompliciramo.

To što firma na dan npr. 31.12.2011. ima knjigovodstvenu dobit od 100.000 kn sasvim sigurno ne znači da ima tih 100.000 kn na računu. Jer firma posluje u kontinuitetu, pa na taj dan ima taj novac angažiran u nekim zalihama ili u investiciji ili je avansno platila neku robu ili imovinu ili je novac pozajmljen vlasniku ili nekom trećem ili je oročen u banci ili je investiran u nekom fondu ili je banka ovršila novac jer tvrtka nije platila kredit ili .... . A možda ima na računu 10 milijuna kuna jer je nedavno plaćen velik posao koji je tvrtka radila prošlu godinu ili je legla odšteta za nešto od osiguranja ili je tvrtka dokapitalizirana ili ima na računu dobit iz prijašnjih perioda ili ... milijun drugih stvari.

Iskazana dobit nema apsolutno nikakve veze sa stanjem raspoloživih novčanih sredstava na računu.

NemremSeSjetit
15.02.2012., 01:16

Mislim da sam zaslužila barem hvala na besplatnom tečaju bazične matematike i računovodstva. Bilo bi isto kulturno.

FileExplorer
15.02.2012., 01:26
Pa ako odlučiš isplatiti 80.000 kn i primijeniš istu ispravnu računicu, opet će ti stopa biti 34 i sitno posto.

Ajde zamislimo tvoj primjer da ti je od 100.000 kn ostvarene dobiti ostalo samo 80.000 kn za isplatu, a može biti i 50.000 ili 3.000, svejedno.

Ne da zamislimo, nego ako je poduzece od 100.000 Kuna dobiti platilo 20% poreza na dobit, onda je ostalo jos maksimalno 80.000 Kuna koje poduzece moze isplatit. Ne govorim o lovi na racunu nego govorim o tome da se poduezce i zaduzi kako bi namaklo tih 20.000 Kuna onda i to zaduzenje opet smanjuje dobit. Ajmo dalje.

- isplaćuješ 80% dobiti, dakle pripadajući porez koji si već platio ti je 16.000,00 kn (80% od 20.000,00 kn ukupno plaćenog poreza na dobit)

Poduzece 100% dobiti nakon oporezivanja, odnosno 80% dobiti prije oporezivanja (dakle 80.000 Kuna). Ali o kakvih 16.000 Kuna ti pricas? Pa ako je dobit 100.000 Kuna, onda je poduzece platilo 20% (dakle 20.000 Kuna). Kako si dosla na 16.000 Kuna?

To sve zbrojiš i ukupno ćeš na isplaćenih 80.000 kn dobiti platiti 27.328,00 kn.

Stvarno ne kuzim kako ne razumijes. Poduzece realizira dobit od 100.000 Kuna. Da bi se (sva) ta dobit prebacila u dzepove dionicara, drzava ce uzet oko 31.000 Kunu. Koliko je 31.000 od 100.000 Kuna? Pa 31%. :ne zna:
Na isplacenih 80.000 Kuna dobiti ce poduzece platit 20.000 Kuna a vlasnik 31.000 Kuna. Ne znam kako si dosla na 27.328 Kuna ali izracun ti jednostavno ne valja. Cini mi se da grijesis u onih 16.000 Kuna koje bi trebale biti 20.000 Kuna. Porez na dobit je 20% dobiti, a govorimo o dobiti od 100.000 Kuna.

Jel se možemo sada odmaknuti od bazične matematike?

Ne mozemo jer si nas prozvala da se ne razumijemo u to sto govorimo i pocela vrijedjat bez da te je itko isprovocirao, a sada bi se na mala vrata povukla.

FileExplorer
15.02.2012., 01:36
Ja nisam računovođa

Pa ebo ga mis, jel barem imas svoje poduzece ili fakat ovdje pises i djelis savjete i omalovazavas druge - bez da si sama ili poduzetnik ili racunovodja, a koliko mi se cini i sasvim pogresno racunas.

Dobit je nekakva, npr. 100.000 kn, i to je u poreznom smislu dobit s kojom ti raspolažeš kako god hoćeš i možeš, samo moraš platiti porez na nju (u Hrvatskoj je to 20% za sada, a ako odlučiš raspolagati tako da dobit isplatiš dioničarima onda će od 1.03. biti još 12% plus prirez na isplaćeni iznos).

Brkas pravnu osobu i fizicku. Porez na dobit tereti poduzeca, porez na dividendu tereti fizicke osobe, odnosno vlasnike udjela. Moras razlucit to dvoje jer su obveznici razliciti. Poduzece plati svojih 20% dobiti i zaista moze s ostatkom radit sto god zeli. Ali ako odluci isplatit dobit, onda je opterecenje te dobiti iskljucivo stvar primaoca dividende i drzave.

U računu dobiti i gubitka se iskazuje dobit prije i nakon oporezivanja, naravno, ali bruto dobit je dobit tvrtke s kojom raspolaže, raspoređuje je u zadržanu dobit ili je u cijelosti ili dijelom isplaćuje dioničarima, pa onda tako i knjiži.

Ali kako poduzece moze isplatit vise dobiti nego sto je ostalo nakon oporezivanja te dobiti (porezom na dobit)??? Otkud poduzecu ta lova da je isplati??? OK, kazes da nisi racunovodja, ali bilanca uvijek mora stimat i bit izbalansirana (ne zove se slucajno bilanca). Imas 100.000 Kuna dobiti, od toga platis 20.000 Kuna poreza, ostane ti 80.000 Kuna a ti bi isplatila 100.000 Kuna. OTKUD TI TIH 20.000 KUNA RAZLIKE???

To što firma na dan npr. 31.12.2011. ima knjigovodstvenu dobit od 100.000 kn sasvim sigurno ne znači da ima tih 100.000 kn na računu.

Ja uopce ne govorim o likvidnosti, to je tema za sebe. Ja govorim o bilanci!!! Ti uporno pokusavas objasnit da se moze isplatit dobit veca nego sto je dobit prikazana u bilanci (konacna dobit).

Daj nam molim te odgovori jesil ti uopce poduzetnik (dobitas) jer ovo sto pises je zaista vrlo neuvjerljivo. Upucene uvrede da niti ne spominjem-

Iskazana dobit nema apsolutno nikakve veze sa stanjem raspoloživih novčanih sredstava na računu.

Ma uopce ne govorim o likvidnosti. Najlakse je vlasnku posudit lovu firmi kako bi firma bila likvidna. Ali ja ti govorim o tome da ako poduzece i posudi lovu, to je onda dugovanje a ne novac koji je pao s neba i usao u bilancu bez da je povecao dugovanje.

FileExplorer
15.02.2012., 01:42
Mislim da sam zaslužila barem hvala na besplatnom tečaju bazične matematike i računovodstva. Bilo bi isto kulturno.

Daj se spusti na zemlju i shvati da pises neistine i istovremeno vrijedjas one koji te nicime nisu isprovocirali. No molim te za dobrobit ove do sada konstruktivne rasprave da malo upristojis svoj ton jer inace ce bit kartona. Ionako si do sada valjda skuzila da na te infantilne provokacije nitko niti ne odgovara. Valjda sama najbolje znas razloge zbog kojih se tako ponasas, ja mogu samo nagadjat. :kava:

NemremSeSjetit
15.02.2012., 01:45
Ne da zamislimo, nego ako je poduzece od 100.000 Kuna dobiti platilo 20% poreza na dobit, onda je ostalo jos maksimalno 80.000 Kuna koje poduzece moze isplatit. Ne govorim o lovi na racunu nego govorim o tome da se poduezce i zaduzi kako bi namaklo tih 20.000 Kuna onda i to zaduzenje opet smanjuje dobit. Ajmo dalje.

Poduzece 100% dobiti nakon oporezivanja, odnosno 80% dobiti prije oporezivanja (dakle 80.000 Kuna). Ali o kakvih 16.000 Kuna ti pricas? Pa ako je dobit 100.000 Kuna, onda je poduzece platilo 20% (dakle 20.000 Kuna). Kako si dosla na 16.000 Kuna?

Stvarno ne kuzim kako ne razumijes. Poduzece realizira dobit od 100.000 Kuna. Da bi se (sva) ta dobit prebacila u dzepove dionicara, drzava ce uzet oko 31.000 Kunu. Koliko je 31.000 od 100.000 Kuna? Pa 31%. :ne zna:
Na isplacenih 80.000 Kuna dobiti ce poduzece platit 20.000 Kuna a vlasnik 31.000 Kuna. Ne znam kako si dosla na 27.328 Kuna ali izracun ti jednostavno ne valja. Cini mi se da grijesis u onih 16.000 Kuna koje bi trebale biti 20.000 Kuna. Porez na dobit je 20% dobiti, a govorimo o dobiti od 100.000 Kuna..

Eh, od volje sam, pa ajmo ponovno:

- nebitno je koliko ćeš dobiti isplatiti, možeš cijelu, a možeš i dijelom, 1, 5, 10, 50 ili 500 tisuća, milijuna, koliko god imaš raspoloživo knjigovodstveno i na računu i naravno u nekakvoj cash flow projekciji, ali zanemarimo sad to i zamislimo samo ono što imaš na računu

- ako je poduzeće ostvarilo 100.000 neke novčane jedinice dobiti, onda može i isplatiti 100.000,00 novčanih jedinica (uzmimo kuna) dobiti, u limitima onoga što ima raspoloživo na računu; možda ništa jer na računu nema ništa, možda baš tih 100.000 kn, a možda ima na računu i 100 milijuna kuna.

- ako je tvrtka ostvarila 100.000 kn dobiti, u startu plaća 20.000 kn poreza na dobit

- koju god cifru zadržane dobiti odlučiš isplatiti vlasniku/dioničaru ili dioničarima na nju je već plaćeno 20% poreza na dobit i onda kod isplate na na tu cifru treba još platiti 12% poreza na kapitalnu dobit plus prirez

- prije sam dala primjer ako se isplaćuje 80.000,00 kn, ali ajde reci za koji iznos želiš da ti složim računicu, pa da zatvorimo tu temu; od 1.03.2012. uvijek će za svaki iznos isplaćene dobiti efektivna porezna stopa biti 34,16%, u skladu sa svime elaborarinanim na prethodnoj stranici.

Ne mozemo jer si nas prozvala da se ne razumijemo u to sto govorimo i pocela vrijedjat bez da te je itko isprovocirao, a sada bi se na mala vrata povukla.

Je li moguće da ti još uvijek nije jasno??:confused:

FileExplorer
15.02.2012., 07:36
- ako je poduzeće ostvarilo 100.000 neke novčane jedinice dobiti, onda može i isplatiti 100.000,00 novčanih jedinica (uzmimo kuna) dobiti, u limitima onoga što ima raspoloživo na računu; možda ništa jer na računu nema ništa, možda baš tih 100.000 kn, a možda ima na računu i 100 milijuna kuna.

Znaci ti tvrdis da ako je poduzece ostvarilo dobit od 100.000 Kuna prije oporezivanja, odnosno 80.000 Kuna nakon oporezivanja, dionicarima moze isplatit 100.000 Kuna dividende (ukoliko to minus na racunu dozvoljava)???

Pokusaj molim te odgovorit na moje pitanje: "kako knjizit tu dobit?". Dobit poduzeca koja je preostala nakon opoteziavanja dobiti je 80.000 Kuna. Ne moze poduzece isplatit vise nego sto je u knjigama preostalo dobiti.

- koju god cifru zadržane dobiti odlučiš isplatiti vlasniku/dioničaru ili dioničarima na nju je već plaćeno 20% poreza na dobit i onda kod isplate na na tu cifru treba još platiti 12% poreza na kapitalnu dobit plus prirez

Ali ti baratas samim oksimoronima. Dobit nakon oporezivanja se djeli na zadrzanu dobiti i dobit koja se isplacuje. Ako govoris o isplati "zadrzane" dobiti onda je to teska kontradikcija. Jel znas ti uopce sto je to "zadrzana dobit"? Zadrzana dobit je dobit koja se ne isplacuje vec zadrzava, zato se i zove "zadrzana". Porez na dobit se placa na dobit prije oporezivan ja, dakle prije podjele na zadrzanu i isplativu. Ono u cemu ti grijesis je da govoris o tome da se 12% poreza placa na dobit prije oporezivanja a ne na dobit koja se isplacuje. Zato i dolazis na:

(100*0,2)+(100*0,12)+(100*0,12)*0,18 = 34,16%

Ispravno bi medutim bilo:

(100*0,2)+(80*0,12)+(80*0,12)*0,18 = 31,328%

jer porez na dividendu obracunavas ne na dobit nego na dividendu, a ona u nasem primjeru iznosi 80.000 Kuna.

Dakle imas na pocetku dobit od 100.000 Kuna, prvo drzava naplati 20.000 poreza na dobit, pa onda na dividendu od 80.000 Kuna naplati 9.600 Kuna poreza (12%), te onda i prirez od 18% na 9.600. Drzava (i lokalna samouprava) je dakle na putu dobiti od 100.000 Kuna do novcanika vlasnika ubrala 31.328 Kuna poreza.

Molim te da se vise ne vrtimo u krug nego pokusaj konkretno odgovorit sto smatras da u mojem gornjem izracunu nije tocno. U protivnom se samo svodi da ponavljamo prethodno izrecene misli.

rintintina
15.02.2012., 10:17
Ispričavam se što upadam u sred ove "matematičke" rasprave. Imam dva konkretna pitanja:

Riječ je o d.o.o. - u te dakle o udjelima u dobiti:

Udio u dobiti iznosi 100.000,00 kuna (dakle nakon što je firma platila 20%)

Da li plaćam 12 % na 100.000 ili plaćam 12 % na 88.000 kuna jer mi je
12.000 kuna neoporezivo?

Drugo je pitanje : kada plaćam tih 12 % ? Da li je to u momentu isplate, pa onda d.o.o. meni daje moje, a 12 % d.o.o. uplaćuje državi? Ili ja dobijem svih svojih 100.000 kuna pa onda sama platim državi 12 %.

Hvala unaprijed znalcima na odgovoru.

rootaccount
15.02.2012., 10:50
12.000 kuna neoporezivo?

Drugo je pitanje : kada plaćam tih 12 % ? Da li je to u momentu isplate, pa onda d.o.o. meni daje moje, a 12 % d.o.o. uplaćuje državi? Ili ja dobijem svih svojih 100.000 kuna pa onda sama platim državi 12 %.

Najvjerojatnije će predujam (u punom iznosu) državi uplaćivati poslovni subjekt koji je ostvario dobit i sada isplaćuje dividende. Krajni primatelj će preplaćeni porez do 12.000 osnovice tražiti preko porezne prijave. Kraj fiskalne godine i isplata možebitne dobiti za 95% poduzeća koincidira sa kalendarskom tako da povrat svojih 1.440 + prirez, možemo očekivati za nekih godinu i pol. :)

FileExplorer
15.02.2012., 14:09
Ispričavam se što upadam u sred ove "matematičke" rasprave. Imam dva konkretna pitanja:

Riječ je o d.o.o. - u te dakle o udjelima u dobiti:

Udio u dobiti iznosi 100.000,00 kuna (dakle nakon što je firma platila 20%)

12.000 kuna neoporezivo?

Rootaccount je vjerojatno u pravu. Iako je situacija zaista prilicno kaoticna i nije sasvim jasno kakva ce bit "pravila igre".
Evo PU danas javlja kako ce se i akontacije dobiti za 2012 tretirat kao oporezive iako budu isplacene prije 1.3.2012. Znaci zakrpali i tu "rupu".

rintintina
15.02.2012., 14:55
Rootaccount je vjerojatno u pravu. Iako je situacija zaista prilicno kaoticna i nije sasvim jasno kakva ce bit "pravila igre".
Evo PU danas javlja kako ce se i akontacije dobiti za 2012 tretirat kao oporezive iako budu isplacene prije 1.3.2012. Znaci zakrpali i tu "rupu".

U ovom času mi je važno da dobit iz 2011 mogu do 29.02. isplatiti bez tih 12 %.
Poslije - možda promijene zakon.

FileExplorer
15.02.2012., 16:27
U ovom času mi je važno da dobit iz 2011 mogu do 29.02. isplatiti bez tih 12 %.
Poslije - možda promijene zakon.

Da, to mozes definitivno. Tako cemo vjerojatno svi ucinit.

No nemoj poalagt nade u to da maknu zakon, prije bih rekao da ce podic tu stopu nego da ce je spustit.

Teressa
15.02.2012., 18:20

Uz dužno poštovanje, tvoj tečaj bazične matematike i računovodstva rezultirao bi padom na ispitu i to još u srednjoj ekonomskoj.

vlado3
15.02.2012., 21:28
Uz dužno poštovanje, tvoj tečaj bazične matematike i računovodstva rezultirao bi padom na ispitu i to još u srednjoj ekonomskoj.

Potpisujem

vlado3
15.02.2012., 21:29

Može neki link na ovo?

FileExplorer
15.02.2012., 21:56
Može neki link na ovo?

Na zalost ne moze, ali kao i ostale informacije koje sam objavio na ovom topicu - nazalost je tocno. Dvoje knjigovodja (koji se medjusobno niti ne znaju) mi je reklo da je danas/jucer dobilo tu informaciju od PU.

I ja sam se bio nadao da cu moc barem napravit akontaciju dobiti za 2012 ;(
Iako je bilo i za ocekivat da ce PU rec da ce zakon tako tumacit.

P.S: ako kontaktiras svojeg knjigovodju mozda ti i on da istu informaciju. RRiF za sada koliko znam suti.

FileExplorer
15.02.2012., 22:03
Ono u cemu ti grijesis je da govoris o tome da se 12% poreza placa na dobit prije oporezivanja a ne na dobit koja se isplacuje. Zato i dolazis na:

(100*0,2)+(100*0,12)+(100*0,12)*0,18 = 34,16%

Ispravno bi medutim bilo:

(100*0,2)+(80*0,12)+(80*0,12)*0,18 = 31,328%

jer porez na dividendu obracunavas ne na dobit nego na dividendu, a ona u nasem primjeru iznosi 80.000 Kuna.

Da vidimo sto amateri iz RRiF (http://www.rrif.hr/Dodatno_oporezivanje_dohotka_od_kapitala_vec_od_1_-772-vijest.html)-a kazu:

Učinak oporezivanja na bruto dobitak, bit će od 1. ožujka oko 31,328% (sa zagrebačkim prirezom), tj. tolika će biti efektivna porezna stopa.

Pretpostavljam da vise ni sada neces priznat gresku nego ces se jednostavno prestat pojavljivat na ovom topicu i pravit kao da se nista nije ni desilo. :ne zna:

Za ostale, pise i ovo:

Mali dioničari – fizičke osobe (kako ih se naziva) kojima će godišnja dividenda – udio u dobitku iznositi do 12.000,00 kn plaćat će ovaj porez na dohodak od kapitala prilikom isplate dividende – dobitka, ali će imati pravo na povrat plaćenog poreza po godišnjoj prijavi poreza na dohodak građana. No, kako će se tada dohotci zbrajati, po tom povratu moglo bi se vrlo lako dogoditi da još dodatno plate poreza na dohodak.

Ako sam dobro shvatio, po ovome ipak izgleda da se dohoci (dividenda + dohodak + ...) zbrajaju (znaci slicno kao i u Austriji).

Pise i oo:

Za inozemne vlasnike udjela u kapitalu uvodi se porez po odbitku na dividende i udjele u dobitku po stopi od 12%. Taj porez neće plaćati inozemni primatelji dividendi iz EU ako imaju najmanje 10% udjela u kapitalu u neprekidnom razdoblju od 24 mjeseca, ali tek od ulaska u EU.

WTF???

VTi underhood
15.02.2012., 22:36
Strah me je da to više nikada neće ukinuti :flop:

i mene... no neka, ostat će zadržana... a ubuduće će bit više legalne kreativnosti pa će se porez na dobit plaćat ispod 10%:mig:

a moguće i krajem svake godine isplatim 12000 pa za 6 mjeseci dobijem povrat poreza... ja sam jedna jako strpljiva osoba...

samo nek bude casha za isplatit, smislit ću ja već kak da ne dobiju niš od mene :D

vlado3
16.02.2012., 06:12
P.S: ako kontaktiras svojeg knjigovodju mozda ti i on da istu informaciju. RRiF za sada koliko znam suti.
Bio sam ja u PU u par kancelarija i nisam uspio to načut, dobro nismo baš u centrali, pa vjesti sporije stižu, tu gotovo da ne znaju za DU obrazac

vlado3
16.02.2012., 06:15
I ja sam se bio nadao da cu moc barem napravit akontaciju dobiti za 2012 ;(
Iako je bilo i za ocekivat da ce PU rec da ce zakon tako tumacit.

Pa isplatiš sada, do kraja godine može biti podosta izmjena i tumačenja. Ali ako nisi isplatio više si ne možeš pomoć

FileExplorer
16.02.2012., 08:00
Bio sam ja u PU u par kancelarija i nisam uspio to načut, dobro nismo baš u centrali, pa vjesti sporije stižu, tu gotovo da ne znaju za DU obrazac

RRiF bi to vec morao znat, iako na stranicama nista ne pise, ali oni vise vole da ih se zove na 060 broj. Pitacu ja u centrali danas/sutra ali salteruse te stvari obicno niti ne znaju nego treba ic na kat. No za mene nema sumnje da PU ima to misljenje koje sam naveo.

Pa isplatiš sada, do kraja godine može biti podosta izmjena i tumačenja. Ali ako nisi isplatio više si ne možeš pomoć

Hm. Moram priznat da nemam iskustva sa time kako i jel PU ikada mijenjala takvo neko misljenje, ali koliko mi se cini oni imaju de facto diskrecijsko pravo procjenit sto je evazija a sto nije i mislim da sa akontacijama nije dobro pretjerivat (recimo do sada nikad ne isplatit i onda odjednom isplatit je za citavu godinu). Meni je receno (od knjigovodje) da se ne "isplati" radit akontaciju, nisam se raspitivao zasto al zvucalo mi je kao da nema sanse da PU promjeni tumacenje. Mogu se raspitat jos malo pa javim.

frugalitas
16.02.2012., 23:07
hahahah ovo je predobro, NemremSeSjetit da ti nisi neki rođo iz sabora? hahaha pa kaj ti to pišeš? ok vrijeđaš jer misliš da si u pravu, ali nemoj više jer možda ipak i kad misliš da jesi u pravu, nisi u pravu :S i nije ok tako pisati ni da stvarno jesi u pravu!i nije ovo sabor pa da se tu vrijeđamo i pišemo gluposti ;) meni se ovo sve nije ni dalo čitati, ali ovo malo kaj sam pročitala bar sam se dobro nasmijala :) sorry! mislim i ja nekad možda znam napisati grubi komentar (zato kaj vidim, pogodi me i odmah reagiram), ali ovo što si ti tu pisala.. no comment... dakle, dobit 100.000kn ti je bruto dobit a dobit poslije poreza 80.000 kn ti je neto dobit i nemoj si isplaćivati bruto dobit već neto dobit (za tvoje dobro i dobro tvog knjigovođe), a sve ostalo si pogriješila jer si u ovom osnovnom fulala :S nadam se da plaću ne isplaćuješ po istom principu jer tvoja plaća koja ti sjeda na račun nije bruto plaća već neto plaća....

RRIF još ništa nema jer se (nadam se) i oni nadaju da će ovi ipak još jednom razmislit što bi stvarno pokrenulo gospodarstvo, a ne ovo što misle tj govore da će pokrenut gospodarstvo :S nego, ipak su NN ključne hhhh

frugalitas
16.02.2012., 23:17
pa mislim, ja ću poludit, poticanje gospodarstva s PDVom kojeg snosi krajnji potrošač koji ionako nema para i vjerojatno je bez posla, a ako je s poslom mogao bi brzo i ostat bez njega budući se jedino otpuštanja najavljuju :S, poticanje s 20% poreza na dobit i sad još i porezom na dividendu ... poticanje s kikiriki koštice smanjenjem jednog doprinosa na plaću koja je toliko opterećena doprinosima i porezima da čudo da uopće postoje još zaposleni.... crkva je izuzeta štednje i nju je kriza zaobišla isto tako i glavne i odgovorne za sve te mjere :S ... a ono gdje god dođeš svi sa sve 4 u zraku, dođem ja danas u jednu PU u 2minute do 12 i kaže meni referentica čujte meni je sad pauza, izvolite doći sutra ili pričekajte da se vratim... ma pauza je tebi cijeli dan koka jao jao ... i tako bez veze se nerviram idem gledat film :) a i nisam više na temi :D

Guud
17.02.2012., 00:59
Može li mi netko ovo potvrdit, po trenutnom nacrtu zakona. Fizička osoba, nezaposlen, nema nikakav drugi dohodak. Ima samo dionice i to 1000 kom od kojih dobije 24kn dividende po dionici.

Ta fizička osoba će na račun dobiti 21.120,00 kuna? Tj. 24.000,00 - 12% (2.880,00) = 21.120,00 kn. Kad prijavi porez dobit će povrat 1.440,00kn. Ukratko, svaki građanin će dobiti povrat 1440kn, ako primi dividendu veću od 12000 kuna? Onaj tko primi 1.500.000,00 kuna dividende će dobiti povrat 1440 kn, isto kao i onaj tko dobije 50.000,00 kn, 150.000,00kn itd.. nebitno o iznosu dobit će 1440 kuna povrata.

(ps. još jednom napominjem da me ne zanima dohodak, znaći onaj tko će reć "dobit će osim ako je umjetnik pa.." nek preskoči jer me samo zbunjuje. HVALA!

DrTony
17.02.2012., 06:51

Dajte kolege ekonomisti, javite se i vi i poklopitee ovu osobu koja govori o nečemu o čemu nema 2 čiste!

Ako je dobit prije oporezivanja 100 000 kn, porez na dobit je 20% (20 000 kn). Isplatiti sebi možeš 80 000 kn, a ne 100 000 kn. Nije uopće bitan cash-flow, možeš ti osigurati cash flow na razne načine, ali ne možeš isplatiti 100 000 kn na ime gorenavedene dobiti, nego 80 000. Ovo je školski primjer.

FileExplorer
17.02.2012., 09:21

Mislim da danas glasaju:

http://www.sabor.hr/fgs.axd?id=20005

...
U prilog tome uvodi se i nova kategorija oporezivog dohotka,
a to su dividende i udjeli u dobiti iznad 12.000,00 kuna godišnje, kao izvor dohotka od kapitala čiji bi se predujam oporezivao po stopi od 12%.
...

DrTony
17.02.2012., 09:51
Evo, kad si već dao link, onda neka ljudi bace pogled na 11. stranicu:

"Dodatno se pojašnjava da se od dana stupanja na snagu ovoga Zakona odredbe o oporezivanju primitaka od dividendi i udjela u dobiti, primjenjuju na sve primitke po toj osnovi koji se isplaćuju nakon stupanja na snagu ovoga Zakona, neovisno o tome u kojem razdoblju je dobit ostvarena, osim za one koje su ostvarene u razdoblju do 31. prosinca 2000. godine."

Znači nema retroaktivnog plaćanja poreza!!! Ajmo ljudi odmah popaliti novaca koliko god ko može!

FileExplorer
17.02.2012., 10:54
Evo, kad si već dao link, onda neka ljudi bace pogled na 11. stranicu:
...
Znači nema retroaktivnog plaćanja poreza!!! Ajmo ljudi odmah popaliti novaca koliko god ko može!

Ma nije bitna ta stranica nego je bitno sto ce bit sa II amandom na prijedlog zakona (koji govori o fiskalnoj godini). Budi oprezan sa svojim tvrdnjama, trenutno je vise u smjeru toga da ce vazit zakon koji ce bit na snazi kod predaje DU formulara, predujam je ipak samo predujam a ne isplata dobiti. Dok ne izgalsaju, nista se ne zna. Dozvoljavam mogucnost da dodje do drasticnog zaokreta. I u RRiFu su zbunjeni i daju oprecne informacije. Jednostavno nitko nista ne zna. Iako sam prilicno uvjeren da nece bit mocgue izbjec tih 12%, mozda nije lose isplatit predujem i stiskat fige. Ali nemoj davat ljudima laznu/neizvjesnu nadu.

Catalyst Group
17.02.2012., 12:36
Znači još uvijek nije ništa 100% po pitanju retrogradnog naplaćivanja poreza na dividendu, odnosno poreza na zadržanu dobiti tehnički gledano...?

DrTony
17.02.2012., 12:53
Znači još uvijek nije ništa 100% po pitanju retrogradnog naplaćivanja poreza na dividendu, odnosno poreza na zadržanu dobiti tehnički gledano...?

Pa samo teoretski nije 100% radi toga što zakon još nije izglasan, ali nema razloga da ga ne izglasaju ako imaju većinu u saboru, a sami su ga predložili. Ja sam upravo popeglao sve pare. Još sam i posudbu firmi napravio (ja kao fizička osoba posudio pare firmi, a kasnije ću ih potegnuti). Uštedio sam dosta novca.

FileExplorer
17.02.2012., 15:22
Pa samo teoretski nije 100% radi toga što zakon još nije izglasan, ali nema razloga da ga ne izglasaju ako imaju većinu u saboru, a sami su ga predložili. Ja sam upravo popeglao sve pare. Još sam i posudbu firmi napravio (ja kao fizička osoba posudio pare firmi, a kasnije ću ih potegnuti). Uštedio sam dosta novca.

Dobro si postupio, ali shvati da sada ne mozes bit siguran da ce to zaista i proc. Jednostavno se po tom pitanju jos nista ne zna, cak niti nakon izglasavanja zakona. Ja sam kontaktirao RRiF, knjigovodje, savjetnike, HUP... ima i kontradikcija ali najcesci odgovor je da se "nista ne zna". :ne zna:
Po mojoj procjeni bi akontacija mogla proc ako se za nju ima i pokrice/argumentacija da je u prva dva mjeseca zaista ostvaren odgovarajuci promet/dobit/prihod. U svakom slucaju se ne smije pretjerivat tim prije sto u slucaju da dobit bude manje od projecirane, onda na razliku ide onaj porez od 40tak posto.

FileExplorer
17.02.2012., 15:27

To ne bi bilo retrogradno naplacivanje poreza na dividendu. Argumentacija protiv ovog manevra sa predujmom i evazijom 12% je ta da je temelj dividende dobit, odnosno poslovna godina (najcesce fiksalna) u kojoj je dobit ostvarena. Ovo s predujmom je dakle vise nesto cime se ide na ruku poduzetnicima kako bi mogli "prezivjet" do isplate dobiti. S druge strane je to i odredjena kompenzacija za predujme poreza na dobit koji se znamo vec kako placaju. Ali i jedno i drugo se na kraju prebija. Po mojoj procjeni ovo sa predjmom kao sredstvom izbjegavanja 12% moze proc samo u iznimnim i opravdanim situacijama, ali dozvoljavam da se pokaze da sam u krivu. O tim stvarima se jednostavno covjek ne moze unaprijed informirat a kuglu s pogledom u buducnost nitko nema. Ja samo upozoravam ljude da ne uzmu to zdravo za gotovo.

DrTony
17.02.2012., 15:38
Dobro si postupio, ali shvati da sada ne mozes bit siguran da ce to zaista i proc. Jednostavno se po tom pitanju jos nista ne zna, cak niti nakon izglasavanja zakona. Ja sam kontaktirao RRiF, knjigovodje, savjetnike, HUP... ima i kontradikcija ali najcesci odgovor je da se "nista ne zna". :ne zna:
Po mojoj procjeni bi akontacija mogla proc ako se za nju ima i pokrice/argumentacija da je u prva dva mjeseca zaista ostvaren odgovarajuci promet/dobit/prihod. U svakom slucaju se ne smije pretjerivat tim prije sto u slucaju da dobit bude manje od projecirane, onda na razliku ide onaj porez od 40tak posto.

E, ali ja nisam isplatio predujam dobiti, nego dobit ostvarenu u 2011. godini. Već sam podigao jedan dio, ali nisam mogao sve podignuti jer mi je knjigovodstvena dobit veća od stvane (imao sam preplaćen predporez, a predporez nije trošak tako da se dobit uvećava za taj iznos, tj. rashod se računada je manji). Pošto mi je cash flow smanjen u ovom slučaju, onda sam ja ispraznio kompletno cijeli žiro račun na ime isplate dobiti iz 2011., a potom sam ja kao fizička osoba posudio firmi toliko novca koliko treba kao obrtni kapital. I to ću potegnuti nazad u svoj džep nakon 1.3. i neću platiti nikakav porez na to.

To što ti rrif, knjigovođa i ostali neće da kažu ništa, to je zato jer postoji 0,01% šanse da stvar bude drugačija pa nitko ne želi horde pobješnjelih poduzetnika na svoja vrata.

rintintina
17.02.2012., 15:40
Dakle ovako, za one koji žele izbjeći plaćanje 12 % (a to smo pretpostavljam svi):

- do 29.02. treba predati GFI, PD...... sve
- do 29.02. treba platiti obračunati porez na dobit od 20 %

i tek nakon toga se može isplatiti dividenda tj. udio u dobiti

odnosno, ne do 29.02. nego obavezno prije dana isplate treba napraviti sve gore rečeno.

U protivnom se isplata dividende / udjela u dobiti u veljači smatra akontacijom dobiti i porez od 12 % bi se platio u momentu podnošenja obrazaca i plaćanja 20 % poreza na dobit.

I još gora solucija bi bila kada udio u dobiti isplaćen u veljači ne bi imao pokriće u stvarno ostvarenoj dobiti , na razliku bi se platio porez na dohodak zavisno o razredu a ne tih nesretnih 12 %.

FileExplorer
17.02.2012., 15:46
E, ali ja nisam isplatio predujam dobiti, nego dobit ostvarenu u 2011. godini.

Ispricavam se, mislio sam da govoris o predujmu dobiti za 2012. Ovo za 2011 je naravno cisto i nije dvojbeno. Mozda bi se cak isplatilo uzet i kredit da se isplati sva dobit.

To što ti rrif, knjigovođa i ostali neće da kažu ništa, to je zato jer postoji 0,01% šanse da stvar bude drugačija pa nitko ne želi horde pobješnjelih poduzetnika na svoja vrata.

Vjeruj mi, puno sam sa tim ljudima pricao i znali su da mi daju neobvezujuce odgovore. I bilo je jednostavno kontradiktornih odgovora. RRiF je najprije rekao da ne ide, onda me spojili sa likom koji se kao bolje kuzi (imam ime i prezime) i rekao da ide - naravno svatko ima svoju argumentaciju (koju sam naravno i trazio).

FileExplorer
17.02.2012., 15:49
Dakle ovako, za one koji žele izbjeći plaćanje 12 % (a to smo pretpostavljam svi):

odnosno, ne do 29.02. nego obavezno prije dana isplate treba napraviti sve gore rečeno.

U protivnom se isplata dividende / udjela u dobiti u veljači smatra akontacijom dobiti i porez od 12 % bi se platio u momentu podnošenja obrazaca i plaćanja 20 % poreza na dobit.

To govoris za dobit iz tekuce - 2012 - godine, odnosno isplatu predujma te dobiti? Ili govoris za isplatu "starih" dobiti? Za ove stare dobiti je to definitivno tako kako si napisala, sporno je sto ce biti sa isplatom dobiti za 2012, odnosno predujmom.

rintintina
17.02.2012., 15:56
To govoris za dobit iz tekuce - 2012 - godine, odnosno isplatu predujma te dobiti? Ili govoris za isplatu "starih" dobiti? Za ove stare dobiti je to definitivno tako kako si napisala, sporno je sto ce biti sa isplatom dobiti za 2012, odnosno predujmom.

Govorim o isplati dobiti za 2011. g.

Gilda.
17.02.2012., 19:25

I još gora solucija bi bila kada udio u dobiti isplaćen u veljači ne bi imao pokriće u stvarno ostvarenoj dobiti , na razliku bi se platio porez na dohodak zavisno o razredu a ne tih nesretnih 12 %.

Možeš li ovo malo pojasniti pošto se na nekoliko mjesta moglo pročitati od strane stručnjaka da će bolje proći oni koji su podizali predujmove jer neće platiti taj porez.
I koliko znam porezna isplate i uplate vezane uz dobit veže uz tekuću godinu. Dakle kako porezna sve uplate poreza na dobit u tekućoj godini smatra predujmovima za sljedeću tako i podizanje dobiti smatra predujmom ako je u toj tekućoj godini. Ili griješim?
Po tome bi onda svi koji su dizali predujmove u 2011. morali platiti taj porez na dohodak ako ne predaju završni do 01.03? A možda su predujmovima i platili i preplatili porez.

rintintina
17.02.2012., 20:48
Možeš li ovo malo pojasniti pošto se na nekoliko mjesta moglo pročitati od strane stručnjaka da će bolje proći oni koji su podizali predujmove jer neće platiti taj porez.
I koliko znam porezna isplate i uplate vezane uz dobit veže uz tekuću godinu. Dakle kako porezna sve uplate poreza na dobit u tekućoj godini smatra predujmovima za sljedeću tako i podizanje dobiti smatra predujmom ako je u toj tekućoj godini. Ili griješim?
Po tome bi onda svi koji su dizali predujmove u 2011. morali platiti taj porez na dohodak ako ne predaju završni do 01.03? A možda su predujmovima i platili i preplatili porez.

Danas sam bila na seminaru (Altius) u vezi novih propisa. Na moje pitanje u vezi završnog i ostale papirologije žena je odgovorila ono što sam napisala gore. Ona je porezna savjetnica, a to što je rekla meni se činilo smislenim. Svakako ću tražiti još nečije mišljenje.

frugalitas
17.02.2012., 21:00
ne može porezna isplate vezane uz dobit vezati uz tekuću godinu već ih mora vezati za odluku koja je donešena u društvu, ako ja donesem odluku da sam si isplatila dobit 2009. u 2011. onda mi ne može porezna ni pod razno reći, ne to ti je predujam dobiti 2011. godine... ako to pitaš. a od 15.10. se dobit može isplaćivati i u cashu i na druge načine, ne mora ići na ž.r. dakle imamo rupu koja počinje 15.10. :) naravno za one koji imaju dobiti prijašnjih godina za isplatu :D, a što se tiče dobiti 2011. pa neka stoji i skuplja se niije baš da se dobit mora isplatiti ionako vlasnici daju firmi para i para i para i državi isto i para i para i para...

fudooduf
18.02.2012., 09:43
Da li se prirez na isplaćenu dobit obračunava prema prirezu u gradu u kojem je registrirano trgovačko društvo ili prema prirezu grada u kojem živi udjelničar.

FileExplorer
18.02.2012., 11:26
Da li se prirez na isplaćenu dobit obračunava prema prirezu u gradu u kojem je registrirano trgovačko društvo ili prema prirezu grada u kojem živi udjelničar.

Obaveznik poreza na dohodak je fizicka osoba. Relevantno je dakle mjesto prebivalista fizicke osobe. Sto se prireza tice, svejedno je jel se radi o dohotku iz dividende ili rada (hint: Ina i Dragicevic).

rintintina
20.02.2012., 10:01
Evo iz RRIF-a vezano za izradu fin. izv. i PD:

Netočna je konstatacija kako je potrebno za 2011. izraditi financijske izvještaje i predati prijavu poreza na dobit do 29. II. 2012. jer rok za tu predaju je najkasnije do 30. travnja 2012. kada će poduzetnik platiti razlike poreza na dobit po godišnjoj poreznoj prijavi (PD). Drugo je pitanje želi li sve to učiniti još u veljači kako bi u slučaju nižeg poslovnog rezultata i dobitka smanjio predujmove poreza na dobitak

Također, danas sam ih nazvala i potvrdili su to što ima i piše u članku .

Osobno, držati ću se ovoga što kaže RRIF, a ne Altius.

Gilda.
20.02.2012., 10:15
Hvala, vidjela sam i ja. I to mi je logično.

mazziz
22.02.2012., 13:47
Da li se ovaj porez+prirez odnosi na sve iznose dobiti ili postoji neka granica, npr. za iznose preko 10.000,00 kn ili sl?

lili p.
22.02.2012., 14:30
Obračunavaš i plaćaš akontacije, a kao, ne treba se do 12.000,00. Pa vratiš prijavom poreza na dohodak. Bar koliko sam ja upratila.
Odlično su to smislili :rofl:

mazziz
23.02.2012., 06:12
Obračunavaš i plaćaš akontacije, a kao, ne treba se do 12.000,00. Pa vratiš prijavom poreza na dohodak. Bar koliko sam ja upratila.

A ako je recimo dobit 50.000,00 kn. Isplatiš 40.000,00 do 01.03., a ostatak od 10.000,00 iza 01.03. kako se to tretira?

FileExplorer
23.02.2012., 08:10
Evo iz RRIF-a vezano za izradu fin. izv. i PD:
...

http://www.rrif.hr/Asimetricne_informacije_o_zporeznom_paklu_od_1_III-775-vijest.html

pise i ovo zanimljivo:

Za novi porezni instrument tzv. reinvestiranja, tj. povećanja temeljnog kapitala vezuje se posebna zanimljivost da se poduzetnike tim instrumentom motivira povećanje upisanog kapitala ali ako to poduzetnik provede prijeti mu se nepriznavanjem takve porezne prijave, a vjerojatno i kaznom zbog istoga razloga jer je to učinio s ciljem izbjegavanja plaćanja poreza. Tako je zakonodavac dao mogućnost da se smanji plaćanje poreza (zakonito izbjegava plaćanje poreza) što lijepo zvuči za javnost i potencijalne investitore, ali također ista odredba postaje predmet sankcija ako je poduzetnik takvo smanjenje poreza izveo s ciljem "izbjegavanja plaćanja poreza".

rintintina
23.02.2012., 08:46
http://www.rrif.hr/Asimetricne_informacije_o_zporeznom_paklu_od_1_III-775-vijest.html

pise i ovo zanimljivo:

Da, baš je zanimljivo. Makar, ne znam zašto bih si povećavala temeljni kapital?
Novac koji nemam ću preknjižiti tamo otkud ga više nikad neću moći izvući (hoću, uz proceduru za vola ubit). Uštedila sam 12 % a što sam dobila - valjda lijepu sliku.

rootaccount
23.02.2012., 14:17
Ja sam shvatio da u tom slučaju ne plaćaš porez na dobit uopće. Dakle uštediš efektivno onih ~31%, bolje reći 20% jer tom stopom bi se oporezovali novci koji ostaju u firmi.

Problem sa ovom uredbom je ideja da ostaje na diskreciji porezne da odredi dali je povećanje kapitala napravljeno u svrhu utaje poreza. Spominjanje utaje poreza u kontekstu povećanja kapitala mi zvuči toliko idiotski da ću radije pričekat da vidim kako će izgledat konačne promjene zakona pa onda dalje komentirat.

FileExplorer
23.02.2012., 14:27
Ja sam shvatio da u tom slučaju ne plaćaš porez na dobit uopće. Dakle uštediš efektivno onih ~31%, bolje reći 20% jer tom stopom bi se oporezovali novci koji ostaju u firmi.

Da, tako sam i ja to shvatio. Dakle u odnosu na zadrzanu dobit usparas 20%, na isplacenu >31%. Vjerujem da ce mnogi iskoristit tu povlasticu ali meni ona ne koristi. Da otvaram tvornicu i zelim dobit iskoristiti kako bih prosirio proizvodnju i kupio strojeve te to unesem u temeljni kapital - ok. Ali ako zelim zaposlit 3 nova djelatnika onda se koliko sam shvatio to uopce ne smatra reinvestiranjem obuhvaceno ovom olaksicom. Bit ce tu jos puno natezanaj ali je vrlo blesavo formulirano.

rootaccount
23.02.2012., 14:49
Ali ako zelim zaposlit 3 nova djelatnika onda se koliko sam shvatio to uopce ne smatra reinvestiranjem obuhvaceno ovom olaksicom.
Vrlo lako moguće da će biti tako. Onda ćemo očito morati podastrijeti i neke druge druge dokumente osim odluke o povećanju kapitala. Smiješno mi je ako će takve odluke biti u ingerenciji nekog ćate iz porezne. :504:

sina-k
23.02.2012., 20:04
Ispričavam se ako upadam kao "padobranac", nov sam u svemu ovome...

Zar ne bi bilo logično i jednostavnije da se dobit uopće ne oporezuje sve dok se ne isplaćuje... da se automatski smatra reinvestiranjem u poslovanje... a kad se želi isplatiti da se oporezuje s 30 ili 33 ili 35% i amen... i to naravno plati korisnik bilo da je fizička ili pravna osoba.

LP
S.

mazziz
24.02.2012., 06:03
A ako je recimo dobit 50.000,00 kn. Isplatiš 40.000,00 do 01.03., a ostatak od 10.000,00 iza 01.03. kako se to tretira?

Zna li netko?

vitas
24.02.2012., 06:44

Ovako vele na seminaru.. Plaća se porez na sve isplate nakon 01.03.2012. (odnosi se na dobit ostvareno od 2011 pa nadalje) a kroz poreznu prijavu se koristi 12000 kao neoporezivo i onda se vraća uplaćeni porez i prirez.. Dakle, nema isplate dobiti bez plaćanja poreza

Francesca
04.03.2012., 11:40
Kao padobranac i neznalica pitam - koliki je porez na dividendu bio do 1.3.?

banderas
04.03.2012., 12:10
Nije ga bilo.

Francesca
04.03.2012., 12:14
Thx

vitas
06.03.2012., 06:47
Kao padobranac i neznalica pitam - koliki je porez na dividendu bio do 1.3.?

Bio je 12% + prirez na isplatu dobiti iz razdoblja od 2001 do 2004.g., isplate iz kasnijih godina su bile neoporezive

Gilda.
06.03.2012., 09:27
Nije li tad bio 15%?

lili p.
06.03.2012., 09:52
Je, ali je sad i to po 12%

Vidiš, dobiješ i popust ako čekaš :rofl:

magdalena1967
08.03.2012., 17:13
Pozdrav svima.Molim pomoć oko popunjavanja DU obrazca.Zapela sam kod način isplate i udjela u dobiti.Fizička sam osoba,obveznik poreza na dobit i sama sam sebi s poslovnog računa isplatila cijeli iznos dobiti za 2011.na svoj tekući.Inače mi je rečeno u mojoj PU da sam trebala predati prijavu poreza na dobit do 29.02.pošto sam isplatila dobit.Nisam ali ću je predati početkom idućeg tj.,nadam se bez sankcija.I imam pitanje vezano za operativni lizing.Imam lizing iz prošle godine,plaćam u mjesečnim ratama lizing kući i do sada sam uvijek plaćeni PDV s tog računa koristila kao odbitak u svojoj knjizi URA.Zakon kaže da nema više odbitka pretporeza za osobna vozila pa me zanima da li se to odnosi i na mene pa od 01.03.ne mogu više koristiti pretporez s tih računa ili se to odnosi samo na kupovinu od 01.03.2012.Hvala na pomoći i savjetima

Whity
08.02.2013., 11:21
Dali se kod isplate dobiti ostvarene od 2001-2004 plaća porez po stopi od 12% ili 15% ?

nedica
08.02.2013., 11:48
plaća se po stopama koje vrijede na dan isplate, a ne kad je ostvarena dobit.......12% + možebitni prirez

Whity
08.02.2013., 13:29
plaća se po stopama koje vrijede na dan isplate, a ne kad je ostvarena dobit.......12% + možebitni prirez

Thanks!:)

kanj
11.04.2013., 15:27
:kava: Što kažete na ovu informaciju
"Ustavni sud privremeno obustavio retroaktivno oporezivanje dividende",
www.iusinfo.hr

lealea2706
12.04.2013., 04:17
:trio: ...zezam se...ne kazem nis...zao mi je eto onih koji su placali po sistemu 12 + prirez i sto im novci nece biti vraceni...sad kada napisah ovo skontala sam da sam eto i ja to magare...hebi ga

vitas
14.04.2013., 21:38
:kava: Što kažete na ovu informaciju
"Ustavni sud privremeno obustavio retroaktivno oporezivanje dividende",
www.iusinfo.hr

To sam cula.. Ima li negdje kakva sluzbena objava koja se moze iskoristiti kao podloga za isplatu bez placanja 12%+ prirez?

lili p.
14.04.2013., 21:47
Imajte na umu da je osporavano retrogradno oporezivanje, a ne ono od uvođenja Zakona.

Nisam tražila službenu objavu jer mi za sad ne treba :zubo:

kanj
14.04.2013., 22:35
Lijepo vas pozdravljam.

Da u pravu ste Lili p., radi se o neoporezivanju dobiti za 2011. godinu. Ja imam jednog komitenta koji nije isplatio cijelu ostvarenu dobit, već samo dio. Bilo mu je malo krivo što ja nisam obračun napravila do kraja veljače, pa da on svoj udio u dobiti isplati bez ovog poreza. Eto, zato me sada ova informacija veseli.

Vitas, moramo još malo pričekati dok se ne donese konačna odluka Ustavnog suda.

vlado3
15.04.2013., 11:58
Objavljena je danas

Brle
09.05.2013., 00:20
Ne kuzim se u to al da pitam ak netko zna.........koliko sam skuzio do 12 000kn se nije trebalo oporezivat dividenda,onda su uzeli svima s tim da ovi do 12 000 imaju pravo na povrat,e sad stari mi je u mirovini i predao je zahtjev za tih 108kn povrata poreza (iz principa) i da ne duljim dobio je rijesenje da ce dobit 0kn,sad ne kuzim na koju to foru i jel se sta mijenjalo u zakonu..........

knjiza
09.05.2013., 06:24
Nije se ništa mijenjalo, po opisanom ima pravo na povrat
je li ispravno popunio prijavu, priložio potvrdu o plaćenom porezu na dividendu?
na rješenje se može i žaliti :mig:

Brle
09.05.2013., 17:13
Je sve je prilozio..........moze se zalit al placas biljege 50kn tak pise,nije neka cifra 108kn al me zivcira ak nest ima pravo onda ima pravo..........

nedica
09.05.2013., 18:24
Je sve je prilozio..........moze se zalit al placas biljege 50kn tak pise,nije neka cifra 108kn al me zivcira ak nest ima pravo onda ima pravo..........

ej nemojte se žaliti, ali ne budi lijen nazovi ili odi u PU kod referenta koji je obrađivao prijavu i pitaj koji je razlog.....ovo ti govorim iz vlastitog iskustva, jedne godine sam predala žalbu zbog nečeg što mi nije priznato i zamislite što je bilo zvala me referentica koja je obrađivala moju por.prijavu i kaže mi "pa što ste predali žalbu, što niste potražili onoga tko je obrađivao prijavu" kao da sam ja znala da to mogu....tako mi je onda ona maknula žalbu i bez toga ispravila grešku jer je ona preskočila nešto upisati, a radilo se o malo više od dvije tisuće...i dobila nakon par dana novčiće

Brle
09.05.2013., 18:28
Ok........ma necu se zalit nije do tih 108kn nego mi idu na zivce,bude otisao bas da vidi,opet kazem nije cifra nikakva al me zanima u cemu je stvar.......hvala na odgovoru.......

Nick Praskaton
08.07.2013., 16:19
nisam našao u temi, ali ako mi netko može odgovoriti, naime u zakonu piše da su dividende i udjeli u dobiti neoporezivi do 12 000 kuna udjela u kapitalu..sad, zanima me kako se gleda taj udui u kapitalu, dal je to tržišna vrijednost na dan skupštine ili nominalna vrijednost ili što?

nedica
08.07.2013., 20:59
nisam našao u temi, ali ako mi netko može odgovoriti, naime u zakonu piše da su dividende i udjeli u dobiti neoporezivi do 12 000 kuna udjela u kapitalu..sad, zanima me kako se gleda taj udui u kapitalu, dal je to tržišna vrijednost na dan skupštine ili nominalna vrijednost ili što?

u ovih 12.000 kn ulazi ono što je isplaćeno

devilgirl
08.07.2013., 23:57
u ovih 12.000 kn ulazi ono što je isplaćeno

S tim da se mora platiti kod isplate, pa povrat po godišnjoj prijavi tražiti..jel tak ?

bloom123
09.07.2013., 08:07
S tim da se mora platiti kod isplate, pa povrat po godišnjoj prijavi tražiti..jel tak ?

Točno, pa je i upitno hoćete li dobiti povrat ili ne kada prijavite sve dohotke! U biti ispada da je to povoljno jedino za umirovljenike i eventualno one koji imaju samo plaću!