PDA

View Full Version : Zračenje HT Mobile repetitora (baznih stanica)

Ivsha
07.11.2004., 19:57
Nešto se priča da bi HT Mobile postavio repetitor (baznu stanicu) na našu zgradu, naravno uz potpise svih vlasnika stanova. Međutim, ja sam nekako skeptična prema tome, zbog zračenja i utjecaja na ljude. Ne kužim čemu uopće to na stambenoj zgradi (nismo u centru, ima dosta mjesta i na nestambenim površinama). Koja su vaša iskustva i što mislite o tome? Ja sam u principu protiv toga, ali sam jedini stanar u ulazu protiv.

Pokućarac
08.11.2004., 07:16
Ivsa, nemas straha od utjecaja zracenja.

Kao prvo vjerojatno koristiš mobitel. Mobitel koji koristiš ti uzrokuje daleko veća zračenja od dotične bazne stanice. Dakle ljudi se bune protiv baznih stanica, a ne smeta im što im mobitel "prži" mozak. Inače i zračenja mobitela su napravljena premastandardima i ne bi trebala uzrokovati nikakve posljedice.

Razlog tome je što razina zračenja vrlo brzo opada s udljenosti. To faktički znači ako se nalaziš barem 10 metara o glavnog snopa zračenja ne bi trebalo biti nikakvih opasnosti.

Drugo koje je isto tako važno je što antena koja zrači usmjerava elektromagnetsk zračenja u željenom smjeru. To znači da je zračenje prema zgradi i do 10000 puta manje od zračenja u glavnom smjeru.

Dakle Ivsha bez straha i ne koristi mobitel previše ....

brzi
08.11.2004., 12:15
Ivsha kaže:
Ne kužim čemu uopće to na stambenoj zgradi

kao i za većinu antenu...na što višem položaju to bolje radi

brzi
08.11.2004., 12:17
Pokućarac kaže:
Drugo koje je isto tako važno je što antena koja zrači usmjerava elektromagnetsk zračenja u željenom smjeru. To znači da je zračenje prema zgradi i do 10000 puta manje od zračenja u glavnom smjeru

vjerujem da ovakve antene jednako odašiljaju u svim smjerovima. jer kad si na pločniku u podnožju zgrade s antenom isto ima signala, što bi značilo da je zraka prošla kroz sve stanove od vrha do dole....a možda i griješim....

Flo_Master
11.11.2004., 10:27
Oni koji su dugo u blizini baznih stanica, rade zensku djecu.

Denys
11.11.2004., 22:05
Ivsha kaže:
Nešto se priča da bi HT Mobile postavio repetitor (baznu stanicu) na našu zgradu, naravno uz potpise svih vlasnika stanova. Međutim, ja sam nekako skeptična prema tome, zbog zračenja i utjecaja na ljude. Ne kužim čemu uopće to na stambenoj zgradi (nismo u centru, ima dosta mjesta i na nestambenim površinama). Koja su vaša iskustva i što mislite o tome? Ja sam u principu protiv toga, ali sam jedini stanar u ulazu protiv.

Mislim da ne bi nikad stanovala ispod jedne takve antene.
U Italiji je cila frka oko toga. Ljudi se masovno bune, ambientalisti ih konstantno pale, potpisuju se peticije....
Da nadodam da do sada jos nisam ni jednu vidila na krovu od zgrade.
Uostalom s tom antenom pada vam i cijena stanova jer nisu bas svi voljni ziviti ispod toga. Ja prva!

Vojky
12.11.2004., 13:59
brzi kaže:
vjerujem da ovakve antene jednako odašiljaju u svim smjerovima. jer kad si na pločniku u podnožju zgrade s antenom isto ima signala, što bi značilo da je zraka prošla kroz sve stanove od vrha do dole....a možda i griješim....

Nije baš, odašiljanje "prema dolje" ti je gubljenje korisnog signala i izbjegava se.

Inače su ti odašiljači dosta slabi, a i moraju proći prilično testova, imamo vrlo stroge propise o tome.

kemik
12.11.2004., 14:01
Denys kaže:
Mislim da ne bi nikad stanovala ispod jedne takve antene.
U Italiji je cila frka oko toga. Ljudi se masovno bune, ambientalisti ih konstantno pale, potpisuju se peticije....
Da nadodam da do sada jos nisam ni jednu vidila na krovu od zgrade.
Uostalom s tom antenom pada vam i cijena stanova jer nisu bas svi voljni ziviti ispod toga. Ja prva!

a mobitel bez beda drzis na uhu? Zracenje jednog mobitela na 2 cm od tvog mozga je par miliona puta jace od bazne stanice na nekoliko desetaka ili stotina metara...

el Duderino
14.11.2004., 21:16
cijena zgrade pada zbog toga, ma da? a koliko onda HT (mjesečno) plaća zgradi za takav jedan repetitor?

Denys
14.11.2004., 23:34
kemik kaže:
a mobitel bez beda drzis na uhu? Zracenje jednog mobitela na 2 cm od tvog mozga je par miliona puta jace od bazne stanice na nekoliko desetaka ili stotina metara...

A otkud tebi to da ga ja drzim na uhu?:rolleyes:

Denys
14.11.2004., 23:36
el Duderino kaže:
a koliko onda HT (mjesečno) plaća zgradi za takav jedan repetitor?

Ne znam....bas i mene zanima.

brzi
15.11.2004., 07:38
rekli mi za zgradu u zvonimirovoj ulicu u gorici da je u najmu nekih 6 kvadrata na vrhu zgrade i da se plaća oko 1.000,00 kn mjesečno

kemik
15.11.2004., 07:49
Denys kaže:
A otkud tebi to da ga ja drzim na uhu?:rolleyes:
Gle, ak mi hoces rec da nikad u zivotu nisi drzao mobitel na uhu, onda fakat nemamo o cem pricati. A ak ga ne drzis na uhu, gdje ti stoji dok razgovaras? Udobno smjesten u dzepu hlaca, ili jakne/kosulje? Onda je 2-3 cm od testisa ili pluca...

Denys
17.11.2004., 15:16
kemik kaže:
Gle, ak mi hoces rec da nikad u zivotu nisi drzao mobitel na uhu, onda fakat nemamo o cem pricati. A ak ga ne drzis na uhu, gdje ti stoji dok razgovaras? Udobno smjesten u dzepu hlaca, ili jakne/kosulje? Onda je 2-3 cm od testisa ili pluca...

Daleko od toga da mobitel nikad nisam drzala na uhu ali otkad znam koliko steti pricam iskljucivo sa slusalicom u uhu a ako sam doma stavim ga sto dalje od sebe.
Sto se tice repetitora jednostavno ne bi mi bilo ugodno da se nalazi iznad moje i glava moje djece.
Dobro, kad su tako bezopasni, zasto u drugim zemljama ih nitko ne zeli u blizini stambenih objekata.
Sto su u Hrvatskoj mozda repetitori manje stetni?

magic blue
17.11.2004., 15:18
brzi kaže:
kao i za većinu antenu...na što višem položaju to bolje radi

pa nek ju onda nataknu na banderu :D

magic blue
17.11.2004., 15:21
brzi kaže:
rekli mi za zgradu u zvonimirovoj ulicu u gorici da je u najmu nekih 6 kvadrata na vrhu zgrade i da se plaća oko 1.000,00 kn mjesečno

ne slazem se, bolje da placaju stanarima isto kao kad ti nataknu one jumbo plakate na kucu :rolleyes:

brzi
18.11.2004., 06:59
magic blue kaže:
ne slazem se, bolje da placaju stanarima isto kao kad ti nataknu one jumbo plakate na kucu :rolleyes:

s čim se točno ne slažeš, nekako mi je uletilo tupilo s ovim odgovorom.

pa plaćaju stanarima, kome bi drugom:misli:

freelancer
19.11.2004., 09:49
Ljudi ne budalite, više vam elektromagentskog zračenja ima jedan hladnjak ili TV u kući nego jedna gsm stanica!:cool:

A i ono sa mobilnim je true!:eek:

Vojky
19.11.2004., 23:53
Denys kaže:
Daleko od toga da mobitel nikad nisam drzala na uhu ali otkad znam koliko steti pricam iskljucivo sa slusalicom u uhu a ako sam doma stavim ga sto dalje od sebe.
Sto se tice repetitora jednostavno ne bi mi bilo ugodno da se nalazi iznad moje i glava moje djece.
Dobro, kad su tako bezopasni, zasto u drugim zemljama ih nitko ne zeli u blizini stambenih objekata.
Sto su u Hrvatskoj mozda repetitori manje stetni?

Pa, ako imaš nekih dvojbi, uzmi mjerač elektromagentskog polja (dosta jednostavan uređaj inače, sastavi se od dijelova iz Chipoteke), i lijepo izmjeriš. Elektromagnetsko polje je egzaktno mjerljivo...

Inače, imamo izrazito stroge propise u tom području.

A, ako ideš s tom filozofijom "joj kak je sve to opasno", nemoj ni slučajno više voditi djecu na Sljeme - tamošnji RTV odašiljači su tisućama puta jači od GSM odašiljača... Isijavaju se doslovno megavati snage.

Denys
20.11.2004., 10:02
Vojky kaže:
Pa, ako imaš nekih dvojbi, uzmi mjerač elektromagentskog polja (dosta jednostavan uređaj inače, sastavi se od dijelova iz Chipoteke), i lijepo izmjeriš. Elektromagnetsko polje je egzaktno mjerljivo...

Malo ljudi ce uzeti mjerac u ruku i poci mjeriti elektromagnetsko zracenje.
Kad bi jednog dana trebala kupovati stan, sigurno bi imao prednost onaj u kojem mi ne bi bio odasiljac iznad glave.
Po vasim tvrdnjama vjerovatno ne opravdano, ali po kampanjama protiv odasiljaca, koje sam imala prilike vidjeti i doziviti, za mene opravdano.
Isto tako mislim da postoje i drugi ljudi koji djele moje misljenje, u tom slucaju, jednog dana kad bi isla prodavati taj isti stan vjerovatno bi ga teze prodala nego onaj bez odasiljaca.
Vojky kaže:

Inače, imamo izrazito stroge propise u tom području.
To mi je drago cuti.
Inace uz stroge propise se i GMO kukuruz zasadio po njivama ;)
Da li si vidio listu najkorumpiranijih zemalja u svjetu?
Tako da ni hrvatski "najstrozi" propisi kod mene i ne drze bas vodu.
Vojky kaže:

A, ako ideš s tom filozofijom "joj kak je sve to opasno", nemoj ni slučajno više voditi djecu na Sljeme - tamošnji RTV odašiljači su tisućama puta jači od GSM odašiljača... Isijavaju se doslovno megavati snage.
Hvala Gospodinu, Sljeme mi je daleko.

Napominjem, ja sam laik sto se tice elektromagnetskog zracenja odasiljaca i ne kazem da niste u pravu ako kazete da nije stetno za ljudsko zdravlje, vec samo iznosim moje misljenje.

Ivsha
19.12.2004., 12:41
Pa evo nasoj zgradi se nudi 400 € mjesečno. No, da stvar bude zanimljiva, svaki vlasnik treba potpisati kod javnog bilježnika suglasnost o tome, a ugovor se na uvid dobiva tek NAKON potpisa! Nema šanse da to potpišem. Takav bezobrazluk je stvarno neviđen. Uostalom, reče mi susjeda koja živi u Njemačkoj, da je tamo zabrana postavljanja takvih repetitora na stambene zgrade. A drugo, navodno je promijenjen zakon koji regulira ta zračenja, tako da HT više nema obvezu godišnjeg mjerenja zračenja. Nakon godinu-dvije, po utjecajem atmosferskih (ne)prilika, zračenje može krenuti baš u smjeru prema dolje, tj. prema stanovima, tako je bar rekao profesor na FER-u. DAklem, neću potpisati, i ne bih nikako nikome preporučila da potpisuje takve stvari. Ipak se radi o ljudskom zdravlju, a posljedice bi možda bile vidljive tek za par godine. Ne želim riskirati, neka riskira Mudrinić.

Klingonac
29.12.2004., 20:13
Radim u jednom hrvatskom GSM operateru, pa znam ponesto o baznim stanicama...

Istina je ono sto je netko napisao gore: vece zracenje dobije susjedna zgrada od one na kojoj je antena, bas zbog njezine usmjerenosti. Dakle, nema opasnosti cak i ako je bazna stanica kat iznad vas.

Inace, svugdje je frka oko postavljanja baznih stanica na zgrade. Ali, u vecini slucajeva vam je razlog ljubomora stanara: ulaz koji postavi baznu stanicu na svoj krov dobiva lijepu lovu, a susjedni ulaz koji je pun kojekakvih "ekologa" nije dobio nista. I tu se onda javlja dobra stara hrvatska zavist.....

Zanimljivo kako ljudi postaju ekolozi kad se radi o baznim stanicama (koje su prosle sve zive testove), a ti isti ekolozi pod okriljem noci ostavljaju infektivni otpad po supama, i kemikalije ispod Savskog mosta...

brzi
30.12.2004., 07:18
točno, odmah krene jal...uvjerio se osobno

odmah "dobri susjedi" sve znaju, kak su ovi iz ulaza do bolji, ljepši, pametniji, kako kod njih novi portofoni, nove tipkice u liftu, sve ofarbano....

Vojky
30.12.2004., 08:28
Zanimljivo, zašto si nitko ne uzme mjerač jačina elektromagnetskog polja i ide izmjeriti koliko je?

Svima je kao "opasno", a uopće ne barataju nekim egzaktnim podacima... Jačina polja je fizička mjerljiva veličina... I vrlo precizno je propisano kolika smije biti.

brzi
30.12.2004., 08:44
a di se to kupuje?

brzi
30.12.2004., 10:17
u chipoteci ne nalazim takaf metar

ajde netko....gdje se kupuje jačinaelektromagnetnogpoljaMETAR

Sandra80
31.05.2013., 15:52
Nedavno smo uselili u stan koji se nalazi na nekih 30-tak metara zracne udaljenosti od zgrade na cijem krovu se nalaze antene mobilnih operatera.Stoje tri stupa a na svakom su po dva velika bijela pravokutnika,i jos jedna antena,izgleda kao satelitska ali debela.Okrenute su usvim pravcima.Mi zivimo na zadnjem katu i gotovo smo u ravnini sa antenama.
Meni je muka od samog pogleda na antene,ali selidba,nazalost nije opcija.I jos imamo malu bebu doma tako da su strahovi na najjace.

Molim nekoga tko je upoznat sa tematikom da mi kaze imam li razloga za zabrinutost i postoji li ikakav nacin zastite od eventualnog zracenja?

Zek0slav
31.05.2013., 16:08
Ako koristiš mobitel i još si živa onda ti neće biti ništa ni od bazne stanice.

Sandra80
12.06.2013., 16:19
ok, puno sam citala po netu o tome ,i negdje pise da prakticki nema opasnosti, dok sa.druge strane postoji zabrana postavljanja antena na krovove stambenih zgrda u razvijenim zemljama,te razna istrazivanja na tu temu od kojih se ledi krv u zilama.I tesko je laiku bit pametan i ne panicarit.:ne zna:

Zek0slav
13.06.2013., 14:18
Imam osjećaj da je razlog zabrane postavljanja više estetske prirode. Razvijene zemlje više vode računa o takvim stvarima.

Imate mikrovalnu doma? Eto zračenja stotinu tisuća puta jačeg od bazne stanice.

Sandra80
13.06.2013., 20:22
Hvala Vam na odgovoru! Upravo to sam zeljela cuti jer ponekad mislim da cu oboljeti na zivce od svega sto citam. Misljenja i rezultati kojekakvih istrazivanja su dijametralno suprotni i ne znam vise sto misliti. Mozete mi jos samo reci dal je zracenje jace s obzirom da se ne radi kod nas o jednoj anteni vec o njih puno vise, i imaju li kakav utjecaj zidovi u sprecavanju zracenja s obzirom da drugih barijera nema?Imolim Vas samo mi recite misljenje o svemu sto se moze o ovoj temi procitat npr. da o bezopasnosti antena uglavnom govoreoni koji imaju profit od istih, pa razna isteazivanja koja govore o stetnosti...

tarantula100
14.06.2013., 09:00
Nedavno smo uselili u stan koji se nalazi na nekih 30-tak metara zracne udaljenosti od zgrade na cijem krovu se nalaze antene mobilnih operatera.Stoje tri stupa a na svakom su po dva velika bijela pravokutnika,i jos jedna antena,izgleda kao satelitska ali debela.Okrenute su usvim pravcima.Mi zivimo na zadnjem katu i gotovo smo u ravnini sa antenama.
Meni je muka od samog pogleda na antene,ali selidba,nazalost nije opcija.I jos imamo malu bebu doma tako da su strahovi na najjace.

Molim nekoga tko je upoznat sa tematikom da mi kaze imam li razloga za zabrinutost i postoji li ikakav nacin zastite od eventualnog zracenja?

u sličnoj situaciji smo i mi.
preko noći postavili su antenske odašiljače na zgradu ispred nas, koja je niža od naše zgrade, a okolo nje ima više zgrada.
i u ravnini je sa našim stanom.
svekar je pisao pisma operaterima, i sad je to u nekom procesu odgovora, neke odgovore nismo niti dobili.
i mislili smo pisati peticiju sa svim okolnim zgradama,a oko nas je i trafostanica, bolnica, vtrići, itd.
stvarno nisu normalni, mogli su pitati svih za mišljenje , a ne preko noći to postaviti na najnižu zgradu, koja im je to logika?

snop zraka puca u nas jer smo višlja zgrada i gledamo na tu nižu.

Hvala Vam na odgovoru! Upravo to sam zeljela cuti jer ponekad mislim da cu oboljeti na zivce od svega sto citam. Misljenja i rezultati kojekakvih istrazivanja su dijametralno suprotni i ne znam vise sto misliti. Mozete mi jos samo reci dal je zracenje jace s obzirom da se ne radi kod nas o jednoj anteni vec o njih puno vise, i imaju li kakav utjecaj zidovi u sprecavanju zracenja s obzirom da drugih barijera nema?Imolim Vas samo mi recite misljenje o svemu sto se moze o ovoj temi procitat npr. da o bezopasnosti antena uglavnom govoreoni koji imaju profit od istih, pa razna isteazivanja koja govore o stetnosti...

to sve i mene zanima, isto imamo malo dijete kući.

sipe
14.06.2013., 14:23
u sličnoj situaciji smo i mi.
preko noći postavili su antenske odašiljače na zgradu ispred nas, koja je niža od naše zgrade, a okolo nje ima više zgrada.
i u ravnini je sa našim stanom.
svekar je pisao pisma operaterima, i sad je to u nekom procesu odgovora, neke odgovore nismo niti dobili.
i mislili smo pisati peticiju sa svim okolnim zgradama,a oko nas je i trafostanica, bolnica, vtrići, itd.
stvarno nisu normalni, mogli su pitati svih za mišljenje , a ne preko noći to postaviti na najnižu zgradu, koja im je to logika?

snop zraka puca u nas jer smo višlja zgrada i gledamo na tu nižu.

to sve i mene zanima, isto imamo malo dijete kući.
Pozdrav.

Hrvatska je implementirala smjernice za International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP) 1999 godine.

Te neke smjernice određuju kolika zračenja moraju biti koga i čega u spektru od 0 - 300 GHz. Hrvatska je implenetirala smjernicu pod nazivom

1999/519/EC
Recommendation in the relevant legislation
Više informacija na
hrcak.srce.hr/file/2918

Te smjernice sadrže ove brojke
Frequency
(f)
10 MHz–10 GHz

Specific Absorption
Rate averaged over the
whole body
SAR / W kg-1
0.08

Specific Absorption
Rate localized in the
head and trunk
SAR / W kg-1
2

Specific Absorption
Rate localized in the
extremities
SAR / W kg-1
4
Power density
S / W m-2
-

Znači recimo dijete smije biti najviše izloženo zračenju recimo da ima 10kg * 0.08= 0.8W

Recimo glava 2*težina

Ekstremitet 4*težina

E sad koliko emitiraju bazne stanice? Imamo primjer za 900 i 1800mhz

http://www.hpa.org.uk/webc/HPAwebFile/HPAweb_C/1194947399556

Stranica 27(dokument 23) i 28 (dokument 24).

Imate dva grafa koji prikazuju zračenje u odnosu na udaljenost objekta od antene. Uglavnom malo gledajte po grafu. Navodim dvije stvari

Za 900mhz u teoriji za ICNIRP ne smije se biti bliže od 8.4m, u praksi 2.4m

Za 1800mhz u teoriji 6.7m, u praksi 5.9.

Ukratko ako ste udaljeniji od 10m nemate problema. Također zidovi i sve ostale prepreke upijaju/odbijaju zračenje tako da tu također dolazi do smanjenog zračenja.

Druga stvar
"Radiofrekvencijska emisija je neionizirajuće zračenje i njeni biološki učinci potpuno se razlikuju od »ionizirajućih zračenja« što ih proizvode radiološki uređaji (npr. rengen). "

www.udruga-stanara.hr/upload/doc/elektromagnetsko_zracenje.doc

I evo vam nešto od vipa
http://sc.vip.hr/c/document_library/get_file?uuid=e4981c9f-8d5e-406b-bc36-4a62a7f3a5ff&groupId=10307706
Tu vam se spominje ICNIRP

Ljudi informirajte se :) postoji mogućnost da sam neke podatke krivo interpretirao ili da sam ih u krivom kontekstu naveo, ali mislim da nisam puno fulao :)

xtreme
11.07.2013., 18:24
Ne ulazeći u činjenicu da EM polje opada s kvadratom udaljenosti pa se značajno više zračiš dok pričaš na mobitel nego kad te zrači bazna stanica iskreno savjetujem svima da ako im dođe čovjek koji radi akviziciju baznih stanica (repetitor je potpuno druga stvar) da obavezno pristanu na to jer je to za njih bolje.

Zašto je to bolje? Odgovor je vrlo jednostavan. Neki mobilni operator očito na tom području ima lošije pokrivanje pa ako neće na tvoju zgradu onda će ići na zgradu preko puta tebe ili neku blisku. Ako malo pogledaš vertikalni snop zračenja tipične sektorske antene vidiš da je on vrlo uzak i da vrlo malo zračenja ide prema dole...okvirno ta ista antena puno više "zrači" zgradu preko puta od zgrade ispod. Evo i link za ilustraciju: http://en.wikipedia.org/wiki/Sector_antenna. Ukratko to bi bila vrlo loša antena koja bi zračila i dolje i gore i u svim smjerovima, zapravo za takvo zračenje u svim smjerovima ti i ne treba antena, dosta je komad žice :D

Dodatno ukoliko netko sumnja da ga neka bazna stanica zrači previše može to prijaviti HAKOM-u, oni imaju mjerač električnog polja pa će izmjeriti je li sve unutar dopuštenih razina, cca 10 V/m na 900 do 2000 MHz. Generalno sve više od 10m od bazne u horizontalnom smjeru (vertikalno praktički već od pola metra) je ispod dopuštene razine. Napomena da je dopuštena razina ona koju je svjetska zdravstvena organizacija testirala da zagrijava tijelo čovjeka u toliko beznačajnoj mjeri da se tijelo bez ikakvih problema samo hladi.

P.S. Budući da sam na kratko imao mjerač električnog polja uspio sam dobiti oko 40 V/m kad mobitel poziva i prislonjen je direktno na mjerač (kao što je prislonjen na glavu), čim se poziv uspostavi polja padne na 2 do 3 V/m. To znači da ne držite mobitele priljubljene uz glavu dok se poziv uspostavlja i da ne zovete dok imate slab signal (liftovi, garaže itd) jer što je slabiji signal to je bazna stanica dalje pa mobitel mora više zračiti da "dobaci" do bazne. Po ovoj logici je zapravo bolje da imate bliže baznu jer ćete imati bolji signal pa će vas sam mobitel manje zražiti što je na kraju krajeva dokazano značajno više od neke bazne udaljene od vas 50ak ili više metara.

Kerefek76
13.08.2013., 10:20
Ja ne kužim ljude. Mi na svojoj zgradi imamo baznu stanicu i ja sam 2 kata ispod. Mi smo se trgali da baznu stanicu dovedemo na našu zgradu i dva razloga:
1. Zračenje SVIH baznih stanica je u približno horizontalnom smjeru sa padom od oko 6 stupnjeva što znači da si zapravo najsigurniji ispod same antene a najviše su "nahebali" (ako se tako može reći) oni koji stanuju u zgradama do naše. Postoje naravno izboji zračenja tzv "latice" i u ostalim smjerovima ali su one puno manjeg inteziteta a direktno prema dolje zapravo niti nema zračenja.

2. Operateri plaćaju finu lovu za najam krova zgrade. Mi smo se dogovorili da nam daju 10 godišnji najam unaprijed i od te love obnovili totalno ruinirani lift koji nije radio zadnjih 40 godina. Uz to operater nam plaća svu struju za stubište, lift i podrum zgrade jer svoju stanicu napaja preko naše zgrade i brojila. Može se reći da smo itekako profitirali ovom stanicom.

I onda meni stvarno nije jasno koji bilmezi idu odbijati antene na svojim zgradama da bi onda operater antenu postavio na susjednu i napravio mu dvostruku štetu, ozračio te 100 puta više i ostavio te bez love od najma?!

Mrs.Sepsa
18.08.2013., 20:11
Ja ne kužim ljude. Mi na svojoj zgradi imamo baznu stanicu i ja sam 2 kata ispod. Mi smo se trgali da baznu stanicu dovedemo na našu zgradu i dva razloga:
1. Zračenje SVIH baznih stanica je u približno horizontalnom smjeru sa padom od oko 6 stupnjeva što znači da si zapravo najsigurniji ispod same antene a najviše su "nahebali" (ako se tako može reći) oni koji stanuju u zgradama do naše. Postoje naravno izboji zračenja tzv "latice" i u ostalim smjerovima ali su one puno manjeg inteziteta a direktno prema dolje zapravo niti nema zračenja.

2. Operateri plaćaju finu lovu za najam krova zgrade. Mi smo se dogovorili da nam daju 10 godišnji najam unaprijed i od te love obnovili totalno ruinirani lift koji nije radio zadnjih 40 godina. Uz to operater nam plaća svu struju za stubište, lift i podrum zgrade jer svoju stanicu napaja preko naše zgrade i brojila. Može se reći da smo itekako profitirali ovom stanicom.

I onda meni stvarno nije jasno koji bilmezi idu odbijati antene na svojim zgradama da bi onda operater antenu postavio na susjednu i napravio mu dvostruku štetu, ozračio te 100 puta više i ostavio te bez love od najma?!

Meni je ovakvo razmišljanje katastrofa. Znači,nije bed šta ćete ozračivati susjede, samo nek zrada fino grabi lovu, a za to što će netko možda (iako nije dokazano još) jednog dana oboliti zbog zračenja.. to nije bed..nije bed šta možda u susjednoj zgradi ima djece.. užas..

koka36
18.08.2013., 20:50
Meni je ovakvo razmišljanje katastrofa. Znači,nije bed šta ćete ozračivati susjede, samo nek zrada fino grabi lovu, a za to što će netko možda (iako nije dokazano još) jednog dana oboliti zbog zračenja.. to nije bed..nije bed šta možda u susjednoj zgradi ima djece.. užas..

a tebi nije bed kad noseči mobitel ozračuješ sve oko sebe ????

Mrs.Sepsa
19.08.2013., 08:07
a tebi nije bed kad noseči mobitel ozračuješ sve oko sebe ????

Ajme koja glupost! Pa ne telefoniram cijeli dan. Uopće nije za usporediti-antena zrači svaki dan,non stop.

cickova
19.08.2013., 12:01
da, i? a mobitel konstantno komunicira sa baznom stanicom, telefonirala ti ili ne. sad si pokazala svoje znanje, al bitno da si najglasnija protiv toga, a pojma o tome nemas. tipicno

nego, zna neko kak predat zahtjev da mi stave to na kucu, bas smo u nekoj rupi i data signal od dva glavna operatera je slab, bas bih volio stavit si to na kucu

koka36
19.08.2013., 14:27
Ajme koja glupost! Pa ne telefoniram cijeli dan. Uopće nije za usporediti-antena zrači svaki dan,non stop.

Ali tvoj mobitel telefonira čak i kad je ugašen...
Ali nema veze to je moj mobitel pa me nije briga ali ono što taj mobitel opskrbljuje signalom je fuj i štetno...

Mrs.Sepsa
20.08.2013., 00:23
Ali tvoj mobitel telefonira čak i kad je ugašen...
Ali nema veze to je moj mobitel pa me nije briga ali ono što taj mobitel opskrbljuje signalom je fuj i štetno...

snaga bazne stanice je 100injak puta veca od snage telefona (<100W vs 1-2W).

Osim toga, telefon ne radi cijelo vrijeme na punoj snazi, odnosno ne komunicira kontinuirano sa baznom stanicom (vise pri uspostavi poziva nego u idle stanju)
S druge strane, bazna stanica (na koju je zakaceno stotine, ako ne i vise telefona) komunicira, manje vise, maksimalno i kontinuirano (naravno, po noci manje nego po danu, al uvijek puno vise nego pojedini telefon).

u svakom slucaju, ako je antena pozicionirana tako da zraci poljem najjace snage direktno u ljude, ja nebih bila u kozi tih ljudi, iako "istrazivanja" nisu dokazala povezanost baznih stanica ni telefona s nastankom raka.

Mrs.Sepsa
20.08.2013., 00:28
da, i? a mobitel konstantno komunicira sa baznom stanicom, telefonirala ti ili ne. sad si pokazala svoje znanje, al bitno da si najglasnija protiv toga, a pojma o tome nemas. tipicno

nego, zna neko kak predat zahtjev da mi stave to na kucu, bas smo u nekoj rupi i data signal od dva glavna operatera je slab, bas bih volio stavit si to na kucu

Pročitaj post iznad.

koka36
20.08.2013., 14:28

Osim toga, telefon ne radi cijelo vrijeme na punoj snazi, odnosno ne komunicira kontinuirano sa baznom stanicom (vise pri uspostavi poziva nego u idle stanju)
S druge strane, bazna stanica (na koju je zakaceno stotine, ako ne i vise telefona) komunicira, manje vise, maksimalno i kontinuirano (naravno, po noci manje nego po danu, al uvijek puno vise nego pojedini telefon).

u svakom slucaju, ako je antena pozicionirana tako da zraci poljem najjace snage direktno u ljude, ja nebih bila u kozi tih ljudi, iako "istrazivanja" nisu dokazala povezanost baznih stanica ni telefona s nastankom raka.

da ali je bazna stanica udaljena od ljudi puno više od tvog mobitela koji konstantno ali konstantno komunicira s baznom stanicom i samim tim je puno opasniji od bazne stanice...

sipe
20.08.2013., 22:16

Ajd razmisli malo što te više zrači, stanica udaljena recimo 500metara od tebe ili tvoj mobitel zalijepljen na tvoju glavu dok pričaš?

Pročitaj post koji sam napisao (malo teže izdvojit 5 minuta i zapravo shvatiti malo više teksta) i posebno obrati pažnju na omjer zračenja i udaljenosti od repetitora.

Nakon toga razmisli dali te više zrači stanica ili mobitel dok razgovaraš
http://www.technojourney.com/wp-content/uploads/2012/09/cellphone-radiation7.jpeg

I na kraju bonus pitanje, jel ima ikakvog učinka ako odmakneš mobitel dok razgovaraš ili samo dok se poziv uspostavlja? Ajmo malo razmisliti :)

Mrs.Sepsa
21.08.2013., 13:10
Ajd razmisli malo što te više zrači, stanica udaljena recimo 500metara od tebe ili tvoj mobitel zalijepljen na tvoju glavu dok pričaš?

Pročitaj post koji sam napisao (malo teže izdvojit 5 minuta i zapravo shvatiti malo više teksta) i posebno obrati pažnju na omjer zračenja i udaljenosti od repetitora.

http://www.technojourney.com/wp-content/uploads/2012/09/cellphone-radiation7.jpeg

I na kraju bonus pitanje, jel ima ikakvog učinka ako odmakneš mobitel dok razgovaraš ili samo dok se poziv uspostavlja? Ajmo malo razmisliti :)

Naravno, jasno je.. Ja osobno-dok uspostavljam poziv, ne držim mob prislonjen uz glavu, a najčešće koristim i razglas. I osim toga, rijetko koristim mobitel. Trudim se i držati ga podalje od sebe na dnevnoj bazi, prije spavanja ga isključim. Tako da-imam kontrolu nad svojim mobitelom. Ako želim, mogu ga skroz izbaciti iz upotrebe. Ali nad baznom stanicom koju bi mi netko eventualno izgradio u zgradi do moje, ne bih imala kontrolu i bila bih joj prisilno izložena.

i nije istina da mob vise i konstantnije "zraci" od bazne stanice. BS konstantno radi na max snazi...recimo, a mobitel rijetko. Ako nisi cijelo vrijeme na gprsu, jos i manje.

Naravno, ovo cijelo podrucje je dosta "nedokazano" (namjerno ili ne), al cinjenica je da ako te strah "zracenja", komponentu mobitela lako uklonis - ugasis ga, prodas ga, bacis ga...Bazna je tu uvijek i konstantno "zraci" na max, i nju nemres maknut ili odlucit ne koristiti.

Mrs.Sepsa
21.08.2013., 13:18
da ali je bazna stanica udaljena od ljudi puno više od tvog mobitela koji konstantno ali konstantno komunicira s baznom stanicom i samim tim je puno opasniji od bazne stanice...

Ako je BS na zgradi do moje-onda nije udaljena od ljudi. I već sam rekla,mob koji je u idle stanju, ne komunicira u punoj snazi sa BS-om, dok BS konstantno radi na punoj snazi.

sipe
21.08.2013., 22:50
Naravno, jasno je.. Ja osobno-dok uspostavljam poziv, ne držim mob prislonjen uz glavu, a najčešće koristim i razglas. I osim toga, rijetko koristim mobitel. Trudim se i držati ga podalje od sebe na dnevnoj bazi, prije spavanja ga isključim. Tako da-imam kontrolu nad svojim mobitelom. Ako želim, mogu ga skroz izbaciti iz upotrebe. Ali nad baznom stanicom koju bi mi netko eventualno izgradio u zgradi do moje, ne bih imala kontrolu i bila bih joj prisilno izložena.

i nije istina da mob vise i konstantnije "zraci" od bazne stanice. BS konstantno radi na max snazi...recimo, a mobitel rijetko. Ako nisi cijelo vrijeme na gprsu, jos i manje.

Naravno, ovo cijelo podrucje je dosta "nedokazano" (namjerno ili ne), al cinjenica je da ako te strah "zracenja", komponentu mobitela lako uklonis - ugasis ga, prodas ga, bacis ga...Bazna je tu uvijek i konstantno "zraci" na max, i nju nemres maknut ili odlucit ne koristiti.

Dobro recimo da su bazne stanice smrt i da ćemo svi dobiti rak.

Što je s RTV toranj Sljeme?
Ako te zanima, njegova snaga odašiljanja recimo HRT1 je 120KW ne W. Znači ako sad ti upališ radio i hvataš HRT1 znači da te direkt zrači.

Što je s tv? oko 5kw

Što je s modemom u kući? Što je s GPS signalima npr? Što je sa suncem? Što je sa sunčevom radijacijom? Što je sa svemirskom radijacijom?

Što je s mikrovalnom? Ako je snaga recimo 1000w i ti stojiš samo metar od nje? Ja ju na tvom mjestu više nebi palio :)

Opet kažem u usporedbi s drugim zračenjima/radijcijama, bazna stanica udaljena više od 10 metara je zanemariva. Jedino ako stojiš baš ispred nje.

cickova
22.08.2013., 12:42
Pročitaj post iznad.
cuj nemoj mi pamet prodavat, ja znam kaj pricam, ako te zanima zasto, a znas citat, mogu ti poslat svoju titulu

naravno da ima ucinka, ali nije zagrijavanje samo posljedica valova, sam mobitel se grije, znas i sam da je topal, jer mu i tvoj dlan prijeci prolaz topline, kako bilo na ovu gore najpametniju (a ko bog neka prodavacica il ekonomistica) ne zelim trosit vise rijeci

Mrs.Sepsa
22.08.2013., 14:52
cuj nemoj mi pamet prodavat, ja znam kaj pricam, ako te zanima zasto, a znas citat, mogu ti poslat svoju titulu

Pobogu,tvoja titula me ne zanima uopće, ako ja smatram da ne želim da zgrade oko mene imaju ikakvu šansu ikad zakačit si gsm antenu i za to dobivati naknadu, imam pravo to misliti i reći.

Ja osobno to nikad ne bih napravila. Kakve bi veze tvoja titula imala s mojim stavom. I kakve veze moja titula ima s tobom? Ja tebe niti u jednom svom postu nisam vrijeđala, a ti si pokazao sa svojim komentarima da ne znaš razgovarati. Toliko o tituli.

Mrs.Sepsa
22.08.2013., 15:09
Dobro recimo da su bazne stanice smrt i da ćemo svi dobiti rak.

Što je s RTV toranj Sljeme?
Ako te zanima, njegova snaga odašiljanja recimo HRT1 je 120KW ne W. Znači ako sad ti upališ radio i hvataš HRT1 znači da te direkt zrači.

Što je s tv? oko 5kw

Što je s modemom u kući? Što je s GPS signalima npr? Što je sa suncem? Što je sa sunčevom radijacijom? Što je sa svemirskom radijacijom?

Što je s mikrovalnom? Ako je snaga recimo 1000w i ti stojiš samo metar od nje? Ja ju na tvom mjestu više nebi palio :)

Opet kažem u usporedbi s drugim zračenjima/radijcijama, bazna stanica udaljena više od 10 metara je zanemariva. Jedino ako stojiš baš ispred nje.

Evo jedna usporedba. Cigarete su štetne. Ako JA odlučim ponekad zapaliti cigaretu to ne znači da se podrazumijeva da mi ne smeta zadimljen kafić ili osoba koja puši kraj mene. JER-ja kad pušim, pazim da nikome ne štetim. Isto tako-ti ne znaš imam li ja mikrovalnu u kući i na koji način koristim ili ne koristim mobitel. Radijacija od sunca,iz svemira iz zemljinog središta-ok,tu nemamo izbora, ali zračenje nekog gsm operatera, e pa tu mogu odlučivati što želim,a što ne.

Uostalom,sve je počelo sa time da je jedna osoba odlučila staviti gsm antenu na svoju zgradu i to sa mišlju-aha,ja sam sigurna i još za to dobivam naknadu. Ja sam protiv takvog stava. Ti ne se moraš složiti sa mnom, ali nemaš pravo moj stav ocjenjivati kao ispravan/neispravan.

cickova
22.08.2013., 19:45
Pobogu,tvoja titula me ne zanima uopće, ako ja smatram da ne želim da zgrade oko mene imaju ikakvu šansu ikad zakačit si gsm antenu i za to dobivati naknadu, imam pravo to misliti i reći.

Ja osobno to nikad ne bih napravila. Kakve bi veze tvoja titula imala s mojim stavom. I kakve veze moja titula ima s tobom? Ja tebe niti u jednom svom postu nisam vrijeđala, a ti si pokazao sa svojim komentarima da ne znaš razgovarati. Toliko o tituli.

Nastojim ti pokazat da sam strucan, al to.u Rvackoj ocito nema smisla, jer kaj jedan mag.ing. ima pricat nekome, kad je doticni toliko pametan

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2

Mrs.Sepsa
23.08.2013., 09:17
Nastojim ti pokazat da sam strucan, al to.u Rvackoj ocito nema smisla, jer kaj jedan mag.ing. ima pricat nekome, kad je doticni toliko pametan

Kao jedan "mag.ing" dosta si sklon pretpostavkama ,a ne dokazima. U startu si me oslovio kao "pametnjakovičku" i dao mi razne titule kao npr. "ekonomistica" i "prodavačica".

Ja o tebi ništa nisam pretpostavljala, nego sam iznoslila svoje mišljenje. Ako nisi u stanju svojim znanjem i stručnošću uvjeriti nekoga u svoje poznavanje nekog područja, nego ti za to treba dokazivanje svoje titule, onda mislim da je sve jasno.

I reci mi iskreno, zar ti zaista uopće ne bi smetalo da tvoj susjed odluči na svoju kuću/zgradu zakačiti gsm antenu (kao što znamo, udaljenost između dvije zgrade može biti vrlo mala, npr.zgrade u Kajzerici)?

Zek0slav
23.08.2013., 09:51
Uostalom,sve je počelo sa time da je jedna osoba odlučila staviti gsm antenu na svoju zgradu i to sa mišlju-aha,ja sam sigurna i još za to dobivam naknadu. Ja sam protiv takvog stava. Ti ne se moraš složiti sa mnom, ali nemaš pravo moj stav ocjenjivati kao ispravan/neispravan.

Poanta je u tome što ljudi imaju neracionalan strah i onda na tome drugi zaradi, a ostali se bune. U pitanju je najčešće dobri stari hrvatski jal. Najmanje briga za zdravlje drugih.

Stanica ne zrači najjačom snagom. Zrači točno koliko i mobitel (u većini slučajeva je pozadinsko zračenje jače od stanice), a samo jedno od to dvoje držiš prislonjeno na glavi. Opasnija je stanica udaljena nekoliko kilometara na nekom brdu poput radijskih koje snagu izražavaju u kilowatima.

Naravno, možeš se riješiti radija, televizije, mobitela i računala pa ćeš moći tvrditi da je jedina opasnost repetitor na vrhu susjedne zgrade.

nemanpojma123
23.08.2013., 16:48
Koja je uopce snaga repetitora? Ima li neko istrazivanje da se moze pogledati?

sipe
24.08.2013., 21:34
Koja je uopce snaga repetitora? Ima li neko istrazivanje da se moze pogledati?

http://www.hpa.org.uk/webc/HPAwebFile/HPAweb_C/1194947399556
Stranica 27(dokument 23) i 28 (dokument 24).

http://www.alrafidain.engineering-coll-mosul.com/files/182.pdf
Stranica 7, za GSM900 max 320W (primjer).

Evo jedna usporedba. Cigarete su štetne. Ako JA odlučim ponekad zapaliti cigaretu to ne znači da se podrazumijeva da mi ne smeta zadimljen kafić ili osoba koja puši kraj mene. JER-ja kad pušim, pazim da nikome ne štetim. Isto tako-ti ne znaš imam li ja mikrovalnu u kući i na koji način koristim ili ne koristim mobitel. Radijacija od sunca,iz svemira iz zemljinog središta-ok,tu nemamo izbora, ali zračenje nekog gsm operatera, e pa tu mogu odlučivati što želim,a što ne.

Stvarno ti nemam što reči što nije Zek0slav

Poanta je u tome što ljudi imaju neracionalan strah i onda na tome drugi zaradi, a ostali se bune. U pitanju je najčešće dobri stari hrvatski jal. Najmanje briga za zdravlje drugih.

Stanica ne zrači najjačom snagom. Zrači točno koliko i mobitel (u većini slučajeva je pozadinsko zračenje jače od stanice), a samo jedno od to dvoje držiš prislonjeno na glavi. Opasnija je stanica udaljena nekoliko kilometara na nekom brdu poput radijskih koje snagu izražavaju u kilowatima.

Naravno, možeš se riješiti radija, televizije, mobitela i računala pa ćeš moći tvrditi da je jedina opasnost repetitor na vrhu susjedne zgrade.

Temelji svoje stavove na vlastitom, racionalnom razmišljanju ništa više.

Evo za kraj jedna prezentacija s FER-a i par natuknica iz iste.

ovisno o energiji, zračenja dijelimo na:
neionizirajuća
ionizirajuća

- neionizirajuća zračenja, u koja ubrajamo zračenja mobilnih telefona i baznih stanica, imaju niže frekvencije i manju količinu energije

- ono nema snage za razbijanje kemijskih veza između molekula i oštečenje stanica bioloških organizama, što mogu npr. X-zrake kod Rendgen aparata tj. ionizirajuće zračenje

-zabrinutost zbog ozračivanja može postojati ako su antene usmjerene s puno RF snage na vrlo malu površinu tijela korisnika

-antene baznih stanica ne stvaraju takva "vruća mjesta" (osim ukoliko stojimo izravno ispred jednoga takvog), tako da potencijalna pitanja sigurnosti nemaju stvarnu utemeljenost za antene baznih stanica

Neka ovu činjenicu najviše obrati pažnju Mrs.Sepsa

-visina čovjeka čini efikasnom primajučom antenom za niže frekvencije stoga tijelo pet puta više apsorbira od FM radia (100 MHz) i TV razašiljanja (300 MHz i 400MHz) nego od bazne stanice koja koristi više frekvencije (900 MHz i 1800MHz)

Znači Mrs.Sepsa ako hvataš iti jednu radio stanicu (a siguran sam da i više) više te "zrače" nego telefon. Uživaj i ne boj se :)

Slikica za kraj (obratiti pozornost područje redgena i telefona za primjer)
http://web.zpr.fer.hr/ergonomija/2004/cavar/Untitled-3_clip_image001_0000.gif

cickova
28.08.2013., 17:14
Kao jedan "mag.ing" dosta si sklon pretpostavkama ,a ne dokazima. U startu si me oslovio kao "pametnjakovičku" i dao mi razne titule kao npr. "ekonomistica" i "prodavačica".

Ja o tebi ništa nisam pretpostavljala, nego sam iznoslila svoje mišljenje. Ako nisi u stanju svojim znanjem i stručnošću uvjeriti nekoga u svoje poznavanje nekog područja, nego ti za to treba dokazivanje svoje titule, onda mislim da je sve jasno.

I reci mi iskreno, zar ti zaista uopće ne bi smetalo da tvoj susjed odluči na svoju kuću/zgradu zakačiti gsm antenu (kao što znamo, udaljenost između dvije zgrade može biti vrlo mala, npr.zgrade u Kajzerici)?

Odnekud se mora pocet, pa valjda s pretpostavkom.

Dokazo nisam, jer nema smisla i nemam vremena za to

Da, al samo zato.kaj bi lik brao pare

SaŠa33
02.09.2013., 08:57
http://i39.tinypic.com/i5ue6d.jpg

Molim Vas komentar na ove antene i dal bi živjeli 30 m od njih. Mi smo podstanari tako da je i selidba opcija. Hvala.

koka36
02.09.2013., 15:21

Molim Vas komentar na ove antene i dal bi živjeli 30 m od njih. Mi smo podstanari tako da je i selidba opcija. Hvala.

antene ko antene, i kladim se da gdje god si živjela da ti je mobitel stajao metar ili manje od glave....A on više zrači...

Mrs.Sepsa
04.09.2013., 10:14

Evo primjer. Ovako je Vipnet postavio antene na svojoj baznoj stanici. Neki dan sam tamo bila uživo i proučavala smjer postavljenih antena. Ugl,niti jedna antena nije okrenuta prema zgradi u kojoj su zaposlenici. Ta zgrada je od antena udaljena nekih 30-40m (slobodna procjena). Moj zaključak: da zračenje tih antena nije štetno, onda bi bi bile okrenute i prema zgradi u kojoj ljudi rade.

http://www.sbs.com.hr/slike/proizvodi/PICT0028.jpg

Bitno je da nisi u istoj razini sa tom antenom i da nije okrenuta prema tebi.
Ako si podstanar,onda radije izbjegni to,mirnije ćeš spavati.

koka36
04.09.2013., 18:24
Evo primjer. Ovako je Vipnet postavio antene na svojoj baznoj stanici. Neki dan sam tamo bila uživo i proučavala smjer postavljenih antena. Ugl,niti jedna antena nije okrenuta prema zgradi u kojoj su zaposlenici. Ta zgrada je od antena udaljena nekih 30-40m (slobodna procjena). Moj zaključak: da zračenje tih antena nije štetno, onda bi bi bile okrenute i prema zgradi u kojoj ljudi rade.

http://www.sbs.com.hr/slike/proizvodi/PICT0028.jpg

Bitno je da nisi u istoj razini sa tom antenom i da nije okrenuta prema tebi.
Ako si podstanar,onda radije izbjegni to,mirnije ćeš spavati.

tvoj zaključak je potpuno pogrešan....
Antene se okreču prema drugim antenama, dakle svaka antena gleda u drugu antenu da bi bile funkcionalne...