PDA

View Full Version : EU - Režim EU graničnih kontrola za hrvatske građane

stranice : [1] 2

Sd.Kfz.Panther
02.03.2012., 01:25
Ovako imam jedno relativno brzo pitanje , pošto nisam baš stručnjak za te integracije u svim aspektima ne vjerujem da ce ljudima koji se nesto vise kuze u tu domenu biti problem odgovoriti na to pitanje.

Naime glasao sam ZA na referendumu u EU jer sam mislio da ce to 1.7.2013-e Hrvatskim građanima otvoriti granice. Znaci cim udemo, u ponoc se na Slovenskoj granici gase one rampice i niko te više ništa ne pita. I sad me sokirao jedan tekst sa srpskog B92 u vezi Bugarske i Rumunjske koje su vec dosta dugo clanice EU-a

Link teksta mozete vidjeti ovdje

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=03&dd=01&nav_category=78&nav_id=586975

I pitam se wtf sad to znaci ? kakav šengen i granice za clanicu EU-a ?

Kad sam prosle godine u 12 mjesecu isao u Njemacku nakon prođene granice sa Slovenijom kroz Austriju i Njemacku sam proletio bez da me iko išta pitao, nije bilo nikakve granice, zaustavljanja. Naprosto kućice na granici su bile ugašene i tamo ni ziva dusa nije radila. Ohrabrenim viđenim zamišljao sam si istu stvar za Hrvatsku 1.srpnja.2013-e. Znači već de fakto 2.srpnja.2013-e kao građanin Hrvatske proletim kroz Slovensku granicu autobusom ili autom bez da mi u PUTOVNICU GRANIČNIK LUPA ŠTAMBILJ kad sam ušao i da onda mogu ostati samo 3 mjeseca :ne zna::ne zna::ne zna: uz to , za mene je to ogromno poniženje jer se osjećam kao gorila iz Afrike, a ne građanin centralne Europske države da mi neko uvjetuje smijem li ostat 3 mjeseca ili ne u protivnom će mi Slovenac tamo na granici raditi scenu i sramotu, ako si ostao samo 1 dan duze od 3 mjeseca koliko po pravilima sada smiješ kao građanin RH.

Zamisljao sam si 2.srpnja.2013-e za mene kao Hrvata nema stambilja i datuma ulaska u putovnici niti zaustavljanja na granicnim kućicama i de fakto u EU mogu ostat koliko mi srce pozeli pošto više nema lupanja štambilja u putovnicu.

I sad kad sam vidio ovaj clanak u vezi Bugarske i Rumunjske ostao sam zaprepasten.

Znaci li sad to da sam ja sve krivo shvatio i da i nakon 1.srpnja.2013-e granice za nas Hrvate i dalje ostaju ? znaci nema "leta" autom ili busom preko granice Slovenije bez zaustavljanja ? :ne zna::ne zna::ne zna:

Ak je tak , izujem se na tu EU i mene koji sam glasao "ZA" nadajuci se da cu kao gradanin Hrvatske preletit granicu sa Slovenijom isto kao sto Slovenac prelazi onu sa Austrijom.

trooly
02.03.2012., 01:35
Kod RH je to stvar tehničke prirode.

"Iako je Hrvatska zatvorila poglavlje 24 – pravda, sloboda i sigurnost, nakon ulaska u Europsku uniju, imat će rok od dvije godine da u potpunosti zadovolji standarde Schengena. Više od 1000 kilometara kopnene granice, dodatnih pet tisuća policajaca, nekoliko graničnih prijelaza vrijednih i po 20 milijuna eura te autoceste. Sve su te brojke dio iste priče – pristupanja Hrvatske schengenskom prostoru. Hrvatska će morati osigurati dovoljan broj policijskih službenika za učinkovito obavljanje granične kontrole sukladno schengenskim standardima i najboljoj praksi Europske unije. U trenutku kad postane dio Schengena, Hrvatska će zapravo postati čuvar vanjskih granica Europske unije."

http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvatskoj-rok-dvije-godine-ulazak-schengen-clanak-364729

Dok je kod Rumunjske i Bugarske to bilo zbog:
"Bugarskoj i Rumunjskoj još uvijek nije odobren ulazak u zonu Schengena Europske unije zbog protivljenja Nizozemske i Finske. Pola godine ranije usprotivile su se Njemačka i Francuska. Ove zemlje mišljenja su da Bugarska i Rumunjska moraju poduzeti još neke važne korake u borbi protiv korupcije i kriminala. Očekuje se da će u proljeće 2012. najprije morski i zračni prostor ovih dviju zemalja biti obuhvaćen granicama schengenske zone, a u ljeto i kopneni."

Sd.Kfz.Panther
02.03.2012., 01:48
Kod RH je to stvar tehničke prirode.

"Iako je Hrvatska zatvorila poglavlje 24 – pravda, sloboda i sigurnost, nakon ulaska u Europsku uniju, imat će rok od dvije godine da u potpunosti zadovolji standarde Schengena. Više od 1000 kilometara kopnene granice, dodatnih pet tisuća policajaca, nekoliko graničnih prijelaza vrijednih i po 20 milijuna eura te autoceste. Sve su te brojke dio iste priče – pristupanja Hrvatske schengenskom prostoru. Hrvatska će morati osigurati dovoljan broj policijskih službenika za učinkovito obavljanje granične kontrole sukladno schengenskim standardima i najboljoj praksi Europske unije. U trenutku kad postane dio Schengena, Hrvatska će zapravo postati čuvar vanjskih granica Europske unije."

http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvatskoj-rok-dvije-godine-ulazak-schengen-clanak-364729

Dok je kod Rumunjske i Bugarske to bilo zbog:
"Bugarskoj i Rumunjskoj još uvijek nije odobren ulazak u zonu Schengena Europske unije zbog protivljenja Nizozemske i Finske. Pola godine ranije usprotivile su se Njemačka i Francuska. Ove zemlje mišljenja su da Bugarska i Rumunjska moraju poduzeti još neke važne korake u borbi protiv korupcije i kriminala. Očekuje se da će u proljeće 2012. najprije morski i zračni prostor ovih dviju zemalja biti obuhvaćen granicama schengenske zone, a u ljeto i kopneni."

Hvala puno na tekstu kolega, znači ipak padaju moji snovi u vodi. Ništa od potpuno slobodnog kretanja bez putovnice nakon 1.srpnja.2013-e...:( Ma nek idu u tri lijepe da ne kažem šta. Sad najviše krivim sebe što sam cijelu pricu potpuno krivo shvatio od pocetka , jer ja od pocetka zivim u misljenjue kako se ulaskom u EU automatski gase granice po primjeru Slovenije-Austrije - znaci bez stambilja, bez putovnica, provjera itd - osobna iskaznica i to je to.

Samo kakvi jesmo, neće to ni biti 2 godine nego malo više...5000 policajaca da nasi zaposle u tako kratkom vremenu, pahhh...haha pa znam kolege koji su zavrsili P7 I P8 klasu na policijskoj akademiji, to su ove zadnje dvije generacije iz obrazovanja odraslih i 1000 ih je jos na burzi. To znam najbolje jer i meni je san da postanem policajac , naime imam 19 godina i vec 8 mjeseci nakon sto sam zavrsio srednju skolu cekam da otvore novi natječaj za policajce pa nisu i navodno da nece tak brzo - jos nije izglasan ni novi prijedlog zakona o policiji da se zna hoce li se vratit natjecaj za odrasle ili ce biti ona srednja policijska skola koju je Karamarko otvorio par mjeseci prije izbora kako bi napakostio SDP-ovcima. Di ce tek zaposlit 5000 nepostojećih policajaca jer natječaj još nije otvoren ,a kao sto reko 1000 ih jos ceka na posao u policiji, pa onda granični prijelazi u tom iznosu u i sve u vrijeme ove krize i kresanja proračuna...LOGICNO bi bilo, a ujedno i jedina sansa da taj šengen sto prije dode da ove godine otvore novi natjecaj na policijskoj akademiji za jedno 2000 novih policajaca koji bi tecaj zavrsili bas negdje kad udemo u EU i koji bi se automatski zaposljavali na granici(moš mislit hah).....izgleda da već mogu reći zbogom mojim vizijama ponosnog i potpuno slobodnog Europljanina...

Nek je prokleto sve...

trooly
02.03.2012., 02:07
Samo kakvi jesmo, neće to ni biti 2 godine nego malo više...5000 policajaca da nasi zaposle u tako kratkom vremenu

Već viđeno. Već prije 2000-te je dio pripadnika GBR (a koji nisu više bili u "zelenom", tj bili su u "crvenom" u smislu napredovanja) je bio prebačen iz MORH-a u carinu i graničnu policiju. Mislim da je čak oko 2000 ljudi višak u MORH-u. Proguglaj malo o projekcijama za MORH u 2012, 2013. Tak da će ti se brzo popuniti quota od 5k Čak Norisa.

Eto, Čak Norisa kao u bajci:
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/gotovo-5-000-ljudi-u-vojsci-dobit-ce-otkaz.html

sivkić
02.03.2012., 06:16
I pitam se wtf sad to znaci ? kakav šengen i granice za clanicu EU-a ?
Znaci li sad to da sam ja sve krivo shvatio i da i nakon 1.srpnja.2013-e granice za nas Hrvate i dalje ostaju ? znaci nema "leta" autom ili busom preko granice Slovenije bez zaustavljanja ? :ne zna::ne zna::ne zna

Bilo je mnogo natpisa o tome što se ukida a što ostaje.Ukida se carinska kontrola što znači da svu robu kupljenu u eu bez carine i drugih davanja možeš slobodno dovest u RH ali nema više prava povrata poreza.Što se tiče ljudstva i tehnike to će bit do kraja riješeno do ulaska.Tehnika postoji a ljudi će se prebacit s jednog kraja na drugi.I slovenska policija je bila na granicama Italije i Austrije još 3 godine a koliko će naši ostat zavisi od Slovenaca i Mađara jer tek kad oni dozvole schengen se seli.A tu je u pitanju lova koju će oni još povlačit iz eu da bi u potunosti riješili sav svoj višak ljudi iz carine i policije.Austrijanci u to rješavali 3 godine.
Pošto tebe muči da li si krivo glasao na refrendumu postoji još nešto što nisu rekli prije a trebali su.Sada se tek povlače natpisi koliko će RH morat godišnje ubacit love u eu da bi mogla povlačit više ili manje što ovisi o sposobnosti političara.Članstvo ne donosi samo povlačenje love nego i debelo davanje.

Mishko Pishko
02.03.2012., 07:37
kad prelaziš granicu staješ dva puta. jednom da ti pogleda putovnicu a drugi put striček u svjetlijoj uniformi te pita imate što za prijaviti?

e ti stričeki u svjetlijim uniformama tj carinici se miču a ti možeš natovariti svoj auto/kombi sa raznom robom i nitko te neće ništa pitati.a putovnicu/osobnu ćeš pokazati policajcu...

sivkić
02.03.2012., 09:23
A postoji informacija da će naši na rad u Sloveniju tako da će kontrola bit samo na jednom mjestu.Da li će se to provesti i kako ne znam.

Kyle Reese
02.03.2012., 09:41
kad prelaziš granicu staješ dva puta. jednom da ti pogleda putovnicu a drugi put striček u svjetlijoj uniformi te pita imate što za prijaviti?

e ti stričeki u svjetlijim uniformama tj carinici se miču a ti možeš natovariti svoj auto/kombi sa raznom robom i nitko te neće ništa pitati.a putovnicu/osobnu ćeš pokazati policajcu...

Osobna je sada isto kao i putovnica za sve zemlje EU ili sam nešto pomiješao?

Zek0slav
02.03.2012., 09:53
Pisao sam na drugoj temi da je situacija sa Rumunjskom specifična, pa su onda i nas strpali u isti voz s njima.

Ja sam mislio da putovnica treba ako ostaješ više od tri mjeseca, a inače s osobnom. :misli:

Corvus27
02.03.2012., 09:57

Meni osobno je neopisivo drago da se sa granice miče staljinističko-boljševička carina i nadam se da ih nikad više u životu neću vidjeti, a policajci više manje služe samo za ukras na takvoj granici (osobno sam se uvjerio). :D

sivkić
02.03.2012., 14:28
Osobna je sada isto kao i putovnica za sve zemlje EU ili sam nešto pomiješao?

Osobna za Italiju, Sloveniju i Mađarsku a za ostale zemlje eu-a putovnica.

Kyle Reese
02.03.2012., 19:43
Osobna za Italiju, Sloveniju i Mađarsku a za ostale zemlje eu-a putovnica.

mislim da sam čuo od jednog lika,da ćemo moći 1.6.2013. i u druge zemlje samo s osobnom, možda je pomiješao

Zek0slav
02.03.2012., 19:55
Pa prođeš na Sloveniji sa osobnom i nastaviš dalje kroz Europu. Nema kontrole na unutarnjim granicama. :)

Kyle Reese
02.03.2012., 20:04
Pa prođeš na Sloveniji sa osobnom i nastaviš dalje kroz Europu. Nema kontrole na unutarnjim granicama. :)

Ali sam čuo slučajeve da su Fracuski policajci jako su strogo potpupali s takvim likovima iz Hrvatske

clouseau
02.03.2012., 20:45

Nema kontrole, ali je protuzakonito i možeš (vjerojatno i hoćeš) imati problema ako te ulove.

W.M.H.
03.03.2012., 05:27
Oni koji misle da će Hrvatska ući u Schengen prije ulaska Bosne u EU mislim da su neozbiljni. Jedino ako nas sve unovače u graničnu policiju (bar bi riješili pitanje nezaposlenosti) jer ako je Austrija zadržala Schengensku kontrolu još godinama nakon ulaska Mađarske, Slovačke...mislite da će dopustiti nama da puštamo koga hoćemo u EU bez daljnje kontrole tko im ulazi u zemlju..

trooly
03.03.2012., 05:45
Oni koji misle da će Hrvatska ući u Schengen prije ulaska Bosne u EU mislim da su neozbiljni. Jedino ako nas sve unovače u graničnu policiju (bar bi riješili pitanje nezaposlenosti) jer ako je Austrija zadržala Schengensku kontrolu još godinama nakon ulaska Mađarske, Slovačke...mislite da će dopustiti nama da puštamo koga hoćemo u EU bez daljnje kontrole tko im ulazi u zemlju..

1. Rok: 2 godine

2. Višak ljudi u MORH-u:
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/gotovo-5-000-ljudi-u-vojsci-dobit-ce-otkaz.html

Osim ako ne smatraš da granična policija mora biti osposobljena za ispaljivanje pripadnika iz topa, da je obavezna poznavati starogrčki i da mora imati certifikat o položenom sofegiu.
Naime, (mrzim kad se ponavljam) već je davnih godina bila praksa da se ljudi koji su neperspektivni u GBR prebacuju u graničnu policiju i carinu.

riche
03.03.2012., 06:12
mislim da sam čuo od jednog lika,da ćemo moći 1.6.2013. i u druge zemlje samo s osobnom, možda je pomiješao

Vjerojatno hoćemo, Rumunji i Bugari koji još nisu u Schengenu mogu putovati po cijeloj EU s osobnom.

nvnk
03.03.2012., 10:02

Sasvim sigurno nećemo moći 1.6.2013. :ne zna:

Moći ćemo 1.7.:kava:

Naravno, ako do tada prođe ratifikacija. :D

Kyle Reese
03.03.2012., 10:13
Zapravo,taj se datum spominje samo kod nas, inače se u stranim člancima koje sam čitao govori "sredinom 2013." :mig:

Agent69
03.03.2012., 15:02
Imat ćemo one posebne trake za EU citizens :P

A u Večernjem je prije mjesec dana bilo da bi mogli u Schengen 2016. (iako je u članku više riječi bilo o našem ulasku u eurozonu, al spominjali su i Schengen za taj datum).

Sd.Kfz.Panther
03.03.2012., 15:43
Lijepa godinica , 2016-a nema šta...koje je to ponizenje e...da meni kao gradaninu Europske unije Janez na granici lupa stambilje u putovnicu i otvaraju autobuse, pregledavajuci torbe ko da sam dosao iz Afrike, mislio sam da ce 1.7.2013-e konacno biti ende sa tim ali izgleda da sam se dobro prevario. Eto primjera kad sam se vracao iz Njemacke doma, Janezi su na granici 2 Hrvata iz susjednog autobusa izvadili iz autobusa jer su ovi ostali jedno 10 dana duze nego sto bi smijeli - a to znaci jedno 10 dana duze od 3 dopustena mjeseca. I odmah je slijedila prijava i pitaj boga sta se tim likovima dalje piše - valjda nece uc u Njemacku tak brzo ponovo...
Ok mozda su likovi tamo sljakali na crno sto ne opravdavam , jer da se razumijemo ja nemam namjeru ici raditi u EU na crno - ali hocu da kad negdje ulazim , da udem kao gospodin covjek i da tamo ostanem koliko se meni prohtje kao npr turista ili nije vazno kako.
Ja iako u Njemackoj nisam radio, tamo imam rodbinu koja mi daje smjestaj i mogu ostati kao turista tamo koliko hocu - samo da nisam u HR u kojoj mi je sve dosadno - JA SAM AVANTURIST. Ali ta "Avantura" mi je za sada ogranicena na 3 mjeseca nakon kojih se kao moram vracati kuci kao neka zivotinja. A da imamo pravo na šengen uđeš kad oćeš bez pregledavanja i izlaziš kad hoćeš bez pregladavanja. I da ostaneš u Njemackoj 2 godine, ko ti šta moze ? ko zna koliko si dugo tamo ? nema nikakvog datuma ulaska ni niceg u putovnici...naravno ako te uhvate da šljakaš na crno to je tvoj problem i to ne opravdavam - ali meni to nije bio cilj.

Agent69
03.03.2012., 15:59
Lijepa godinica , 2016-a nema šta...koje je to ponizenje e...da meni kao gradaninu Europske unije Janez na granici lupa stambilje u putovnicu i otvaraju autobuse, pregledavajuci torbe ko da sam dosao iz Afrike, mislio sam da ce 1.7.2013-e konacno biti ende sa tim ali izgleda da sam se dobro prevario.

Pa neće bit više pilanja imaš li što za prijavit. A uostalom meni ne smeta što će nan trebat putovnice još neko vrime nakon što uđemo. Neka je nisan baš bezveze plaća pri izradi :p

To bi trebalo bit puka formalnost s putovnicama.

W.M.H.
03.03.2012., 18:57
1. Rok: 2 godine
2. Višak ljudi u MORH-u:
Osim ako ne smatraš da granična policija mora biti osposobljena za ispaljivanje pripadnika iz topa, da je obavezna poznavati starogrčki i da mora imati certifikat o položenom sofegiu.
Naime, (mrzim kad se ponavljam) već je davnih godina bila praksa da se ljudi koji su neperspektivni u GBR prebacuju u graničnu policiju i carinu.

Granica prema BiH je najveći problem i prepreka danas/sutra ulaska u Schengen. Krenuvši od duljine do podatka da na mnogim mjestima sa jedne strane granice rade rođaci od onih na drugoj strani...
Ako Ti doista smatraš da će Austrija, Njemačka dopustiti zemlji koja je dala putovnice skoro svim kriminalcima iz regije i šire da pušta u uniju koga hoće i da poslije ne postoje nikakve kontrole onda si zbilja naivan. Za primjer, nakon krize u Sjevernoj Africi Danska je vratila graniče kontrole zbog nekontroliranog priljeva izbjeglica koji su ulazili preko Italije. U svakom slučaju ovo nije jednostavno pitanje i svaka država će štititi svoje interese (to je upravo suprotno od onoga što radi naša zemlja da si lakše možemo percipirati).
Ono što piše po medijima je relevantno ili što..po medijskim napisima unazad 10-15 godina mi bi već trebali biti odavno u EU, standard jednog Njemca bi bio upola manji nego naš i naš predstavnik bi imao pravo veta u UN-u...:mig:
U svakom slučaju mislim da bi našoj zemlji zbog financijskih izdataka za kontrolu i provedbu iste i tako bilo bolje van zone dok u nju ne uđe i BiH.

Sd.Kfz.Panther
03.03.2012., 21:10
Toga se i ja bojim, te Bosne k vragu. Pa pisalo se naveliko kako je razlog toga što nam Amerikanci nisu ukinuli vize za SAD također Bosna - no ovaj put zbog navodne terorističke prijetnje. Naime po njima to bi moglo otvoriti mogućnost teroristima da lakše dođu do SAD-a i tamo pripreme napade. Sve to ima svoje, nažalost to ti je ono kad imaš takve susjede onda si u banani. Ali ja vjerujem da će naša nova vlada poduzeti nešto po tim pitanjima da što prije dobijemo taj šengen i otvorene granice. Cijeloj naciji je to u interesu bez dileme.

PowerLock
03.03.2012., 21:38
Hvala puno na tekstu kolega, znači ipak padaju moji snovi u vodi. Ništa od potpuno slobodnog kretanja bez putovnice nakon 1.srpnja.2013-e...:(

Nemoj padati u letargiju, nije baš sve tako crno.

1. srpnja 2013-e Hrvatska postaje članica EU-a i tebi će kao državljaninu zemlje članice EU-a biti zajamčeno slobodno kretanje u svim zemljama članicama. Kretanje ti se može ograničiti samo sudskom odlukom pojedine države članice. Također od tog datuma prestaješ biti podložan CARINSKIM kontrolama.

Schengen je nešto drugo i sasvim nepovezano sa članstvom u EU. Schengenski ugovor regulira ukidanje pograničnih kontrola među zemljama potpisnicama ugovora. Potpisnice Schengena su većinom zemlje EU-a, ali ne sve - osim Rumunjske i Bugarske u Schengenu se ne nalaze ni Irska ni Velika Britanija; ali u njemu jesu i neke zemlje koje nisu članice EU-a: Švicarska i Norveška.

Kada Hrvatska postane članica EU-a njeni državljani će biti u istom statusu kao i državljani Velike Britanije: Biti će podložni pasoškim kontrolama ali:

1. Kontrole se ograničavaju samo na utvrđivanje identiteta i ispravnosti putovnice / osobne iskaznice - nijedna druga članica EU-a ti više ne može zabraniti ulaz na svoj teritorij ukoliko je putovnica stvarno tvoja i ako nije krivotvorena

2. Kontrole se vrše na posebnim šalterima koji su označeni sa "EU Citizens Only", i u principu odvijaju se munjevito brzo.

Kada i ako Hrvatska uđe i u Schengen tada na hrvatskim granicama prema drugim članicama Schengena više neće biti nikakve kontrole; ali ako budeš putovao u Veliku Britaniju koja nije u Schengenu, opet češ morati na pasošku kontrolu, ali po režimu za EU građane, a ne po režimu za strance izvan EU-a.

Još je jedan detalj jako važan: Odmah nakon ulaza u EU hrvatski građani će moći zahtjevati konzularnu pomoć od veleposlanstva bilo koje države članice EU-a, a ne samo od hrvatskih veleposlanstava. To je jako važna i dobra privilegija posebno ako se zatekneš u državama izvan EU-a u kojoj Hrvatska nema svoje diplomatsko predstavništvo.

S te strane dakle nema nikakvog razloga za nezadovoljstvo. Sloboda kretanja unutar EU-a ničim nije ograničena za državljane zemalja koje nisu u Schengenu. Uživaš apsolutno ista prava kao i oni koji jesu u Schengenu.

trooly
03.03.2012., 21:41
Granica prema BiH je najveći problem i prepreka danas/sutra ulaska u Schengen. Krenuvši od duljine do podatka da na mnogim mjestima sa jedne strane granice rade rođaci od onih na drugoj strani...
Ako Ti doista smatraš da će Austrija, Njemačka dopustiti zemlji koja je dala putovnice skoro svim kriminalcima iz regije i šire da pušta u uniju koga hoće i da poslije ne postoje nikakve kontrole onda si zbilja naivan. Za primjer, nakon krize u Sjevernoj Africi Danska je vratila graniče kontrole zbog nekontroliranog priljeva izbjeglica koji su ulazili preko Italije. U svakom slučaju ovo nije jednostavno pitanje i svaka država će štititi svoje interese (to je upravo suprotno od onoga što radi naša zemlja da si lakše možemo percipirati).
Ono što piše po medijima je relevantno ili što..po medijskim napisima unazad 10-15 godina mi bi već trebali biti odavno u EU, standard jednog Njemca bi bio upola manji nego naš i naš predstavnik bi imao pravo veta u UN-u...:mig:
U svakom slučaju mislim da bi našoj zemlji zbog financijskih izdataka za kontrolu i provedbu iste i tako bilo bolje van zone dok u nju ne uđe i BiH.

Doista smatram:
- da bi trebao pročitati dokumentaciju na stranicama MVP-a u svezi Ugovora RH sa EU
- da bi trebao pronaći podatak o roku u kojem bi svi građani RH trebali prijeći na korištenje biometrijske putovnice (slučajno je to isti onaj rok ulaska RH u sustav Schengena)
- da bi trebao poslati upit MUP-u, do kada su vrijedile putovnice iz npr spornog mostarskog veleposlanstva
- da bi trebao manje misliti a više čitati dostupne podatke sa službenih stranica

Ja znam da i dalje masa eu skeptika postoji, ali mi nije jasno čemu laganje i insinuiranje? Svi, ali baš svi podaci su na službenim stranicama. Tak da nema potrebe za "Ja mislim".

PowerLock
03.03.2012., 21:45
Lijepa godinica , 2016-a nema šta...koje je to ponizenje e...da meni kao gradaninu Europske unije Janez na granici lupa stambilje u putovnicu i otvaraju autobuse, pregledavajuci torbe ko da sam dosao iz Afrike, mislio sam da ce 1.7.2013-e konacno biti ende sa tim ali izgleda da sam se dobro prevario.

I ovdje te moram ispraviti. Janez ti od 01.07.2013. neće "lupati štambilje u putovnicu".

Janez će ti provjeriti putovnicu ali neće je štambiljati. Nijedna zemlja članica EU-a ne smije udarati pogranične štambilje u putovnice koje su izdale druge zemlje članice EU-a.

Mogu se upisivati jedino prijave stalnog prebivališta ("residence permits") ali i to samo ako ti zatražiš, a ako ne standardna praksa je da ti zemlja u kojoj prijaviš prebivalište izda posebni dokument o tome (ti dokumenti nisu standardizirani, u Britaniji postoje Plave i Žute kartice. Žute se izdaju Rumunjima i Bugarima, a Plave svim ostalima.

Sd.Kfz.Panther
03.03.2012., 21:54
Pa dobro, u principu to onda nije tako loše. Ja sam mislio da štambilji ostaju i nakon 1.7.2013-e. Pa u principu za nekog ko hoće ostati u Njemačkoj i 7 mjeseci ajmo reć ni to što neće jos uvijek biti šengena neće biti problem. Jer ako nema štambilja nitko ne moze znat kad si usao u zemlju, niti te moze gnjavit kad ces iz nje izlazit jer to naprosto nece znat. Što znači da bi 2013-e veći dio ljeta mogao provest u Njemačkoj i više od 3 mjeseci bez da me itko gnjavi na povratku kući "e mali zašto si ostao duže od 3 mjeseca" jupiiii :)
Naravno ja nikad nisam niti ću tu privilegiju iskorištavat u one loše svrhe- a to je rad na crno vani što mnogi vjerovatno hoće. Ja kao što reko imam tu sreću da imam tamo dobru rodbinu i prijatelje pa mogu ostat u Njemačkoj i živjet tamo kod njih, jer iskreno lijepše mi je boravit u jednoj tako uređenoj zemlji nego kod nas di mi je sve već postalo monotono, kao što sam reko ja sam avanturista koji voli da mjenja lokacije , upoznaje nove kulture, načine života, narode itd.

Nego ono što si reko za posebne provjere EU građanina i onih drugih, jel se to odnosi na situaciju da npr idu državljani Bosne sa Hrvatskim busom u Njemacku , oni ce se provjeravat na nekoj drugoj kucici ? pitam to jer kad sam ja isao u Njemacku busom, više je bilo Bosanaca u busu nego Hrvata, tj cak 60% su bili Bosanci.

PowerLock
03.03.2012., 21:58
Nema kontrole, ali je protuzakonito i možeš (vjerojatno i hoćeš) imati problema ako te ulove.

U Italiju se također može samo sa osobnom i tamo neće imati problema, ali u Grčkoj već hoće, posebno ako odsjedne u hotelu. Grčki hotelski recepcioneri naime imaju obavezu provjere štambilja ulaska u Schengen zonu, i ako štambilja nema zovu policiju koja onda hapsi bez milosti.

Ovo je jako opasno za one - pretežito HR pomorce - koji iz Zadra, Splita i Dubrovnika trajektima putuju za Anconu/Bari. Budući da Hrvati imaju mogućnost ulaska u Italiju sa osobnom kartom, Talijanska pasoška kontrola uopće nema običaj lupanja štambilja u pasoše (čak ih ni oni kartončići koje naši izdaju na granici ako putuješ sa osobnom uglavnom ne zanimaju) - Putnici koji onda u talijanskim lukama presjednu na trajekte za Grčku ne prolaze više nikakvu kontrolu, ali ako slijedeću noć odsjednu u hotelu u Grčkoj, jako ih puno upadne u velike probleme. Dakle ako se iz Hrvatske brodom ili avionom putuje direktno u Italiju s namjerom nastavka putovanja u neku treću zemlju EU-a od životne je važnosti na talijanskoj granici inzistirati da ti lupe štambilj u pasoš - u protivnom riskirate ogromne probleme.

Konkretno u Anconi to znači da treba pješke ići u lučku zgradu (jer ušminkani karabinjer na izlaznoj brodskoj rampi najčešće uopće ni nema štambilj kod sebe!) i lupati na mali prozor iznad kojeg piše "Polizia" i koji je najčešće zatvoren, pa kad se policajac konačno probudi treba ga natjerati da lupi pečat u putovnicu.

manchild
04.03.2012., 00:55
čitao sam da EU zaboli glava kad vidi kolka je granica HR i BIH

W.M.H.
04.03.2012., 07:24
Doista smatram:
- da bi trebao pročitati dokumentaciju na stranicama MVP-a u svezi Ugovora RH sa EU
- da bi trebao pronaći podatak o roku u kojem bi svi građani RH trebali prijeći na korištenje biometrijske putovnice (slučajno je to isti onaj rok ulaska RH u sustav Schengena)
- da bi trebao poslati upit MUP-u, do kada su vrijedile putovnice iz npr spornog mostarskog veleposlanstva
- da bi trebao manje misliti a više čitati dostupne podatke sa službenih stranica

Ja znam da i dalje masa eu skeptika postoji, ali mi nije jasno čemu laganje i insinuiranje? Svi, ali baš svi podaci su na službenim stranicama. Tak da nema potrebe za "Ja mislim".

Mislim kolega da ne bi trebao biti naivan i vjerovati svemu što piše jer jedno su želje RH gledajući iz ružičaste perspektive naših političara a sasvim druga je stvarnost. Pogledajte tako kolega da li idemo na međuradni sud sa Slovenijom u sporu oko granice ili na ad hoc arbitražu i prisjetite se što piše u Pregovorima o pristupanju...zatim se prisjetite da li kao slobodna država imamo pravo konzumirati gospodarski pojas na moru (kod nas ZERP) ili smo nekim čudnim putevima ograničeni u tome...
Uz to pravo na mišljenje je moje osobno pravo i ja ću ga konzumirati do svoga posljednjeg daha bez obzira na vanjske utjecaje i preporuke, a srdačno preporučam i tebi. U svakom slučaju vrijeme će pokazati tko je u pravu u ovoj diskusiji.

trivial
04.03.2012., 15:01
Pa dobro, u principu to onda nije tako loše. Ja sam mislio da štambilji ostaju i nakon 1.7.2013-e. Pa u principu za nekog ko hoće ostati u Njemačkoj i 7 mjeseci ajmo reć ni to što neće jos uvijek biti šengena neće biti problem. Jer ako nema štambilja nitko ne moze znat kad si usao u zemlju, niti te moze gnjavit kad ces iz nje izlazit jer to naprosto nece znat. Što znači da bi 2013-e veći dio ljeta mogao provest u Njemačkoj i više od 3 mjeseci bez da me itko gnjavi na povratku kući "e mali zašto si ostao duže od 3 mjeseca" jupiiii :)
.

Nakon 1.7.2013. putovnica ti uopće neće trebati. Dovoljna je osobna. :mig:
Čak i da imaš štambilj u putovnici, nisi protuzakonito u EU jer možeš biti neograničeno u EU kao EU citizen.

PowerLock
04.03.2012., 17:17
Čak i da imaš štambilj u putovnici, nisi protuzakonito u EU jer možeš biti neograničeno u EU kao EU citizen.

Obratiti pozornost molim na važnu terminološku razliku: Pojam "EU citizen" izbačen je iz prvog nacrta Lisabonskog ugovora na inzistiranje Britanije i Irske. Ne postoje EU citizens-i (EU državljani), postoje samo "Citizens of the EU member states" (Državljani zemalja članica EU-a).

klapalo
04.03.2012., 23:02
Nakon 1.7.2013. putovnica ti uopće neće trebati. Dovoljna je osobna. :mig:
U RH moraš imati osobnu kad izađeš od doma.
Drugdje valjda ovisi o tome dali njihovi državljani trebaju imat osobnu kod sebe. Ako nemoraju, mislim da nebi trebali nosit osobnu niti Citizens of the EU member states.

Bilo je svojevremeno u tisku da je €parlament izglasao zakon po kojem će "EU citizens" sa EU zdravstvenom iskaznicom od 2013. moći birati doktora bilo gdje.
Odneseš karton u Portugal i ideš tamo kod doktora.

sivkić
05.03.2012., 07:57
Od 01.07.2013-te

Sasvim sigurno da hoćemo jer će se BiH načekat dok uđe.Ne možemo/ne smijemo puštat koga hoćemo nego one koji imaju pravo ulazit u EU.Radi se po eu pravu a ne nacionalnom.Austrije je zadržala granicu zato jer je povlačila novac od eu-a da bi na normalan način riješila sav svoj višak ljudi koji se ukazao zbog preseljenja schengena na Slo-RH granicu.Slovenci nemaju takav problem jer su ima carinici relativno u poodmaklim godinama a policije im nedostaje u unutrašnjosti.S druge strane imaju ekipu policije za osiguranje "zelene" granice na ugovor.

.da meni kao gradaninu Europske unije Janez na granici lupa stambilje u putovnicu i otvaraju autobuse, pregledavajuci torbe ko da sam dosao iz Afrike,..
Neće ti ništa lupat a pregledavat će ti torbe kao što i sada smije pregledavat ostale državljane eu-a a to rijetko radi..

Kyle Reese
05.03.2012., 11:56
I ovdje te moram ispraviti. Janez ti od 01.07.2013. neće "lupati štambilje u putovnicu".

Janez će ti provjeriti putovnicu ali neće je štambiljati. Nijedna zemlja članica EU-a ne smije udarati pogranične štambilje u putovnice koje su izdale druge zemlje članice EU-a.

Mogu se upisivati jedino prijave stalnog prebivališta ("residence permits") ali i to samo ako ti zatražiš, a ako ne standardna praksa je da ti zemlja u kojoj prijaviš prebivalište izda posebni dokument o tome (ti dokumenti nisu standardizirani, u Britaniji postoje Plave i Žute kartice. Žute se izdaju Rumunjima i Bugarima, a Plave svim ostalima.

E ovoga sam čekao potvrtdu,odlične vijesti :top:
Obratiti pozornost molim na važnu terminološku razliku: Pojam "EU citizen" izbačen je iz prvog nacrta Lisabonskog ugovora na inzistiranje Britanije i Irske. Ne postoje EU citizens-i (EU državljani), postoje samo "Citizens of the EU member states" (Državljani zemalja članica EU-a).

Ma meni je važnije u Footballa Manageru da Hrvati imaju EU NATIONAL, pa da mogu dovoditi Hrvate u Lige Petice bez ograničenja, to se već može nakon par sezona,jer su u igricia predvijeli da ulazimo u EU :)

W.M.H.
05.03.2012., 14:51
Od 01.07.2013-te
Sasvim sigurno da hoćemo jer će se BiH načekat dok uđe.Ne možemo/ne smijemo puštat koga hoćemo nego one koji imaju pravo ulazit u EU.Radi se po eu pravu a ne nacionalnom.Austrije je zadržala granicu zato jer je povlačila novac od eu-a da bi na normalan način riješila sav svoj višak ljudi koji se ukazao zbog preseljenja schengena na Slo-RH granicu.Slovenci nemaju takav problem jer su ima carinici relativno u poodmaklim godinama a policije im nedostaje u unutrašnjosti.S druge strane imaju ekipu policije za osiguranje "zelene" granice na ugovor.

Našu "meku granicu" sa Bosnom sam siguran da neće tolerirati jer dok imaš rođake (u doslovnom smislu) sa jedne i sa druge strane nema ništa od Schengena za RH, iako da budemo načisto on većini ljudi ništa ne predstavlja.
S druge strane naša država za razliku od gore navedenih već ove godine (a još nismo ni ušli u EU) ulazi u zajednički provozni postupak sa EU i EFTOm gdje će dosta ljudi završiti na ulici 01.07...a sve da se dokaže europi kako smo mi veći "europljani" od njih samih. Sa time država odbacuje dio prihodovnih sredstava a za uzvrat ne dobija ništa, eventualno dobijaju uvoznici (veliki trgovački lanci) koji će na lakši način uvesti robu u zemlju.

Kyle Reese
05.03.2012., 21:52
Zanimljiva je i sama Bosna sa velikim brojem EU građana(građana članice ajd),možda i najvećim izvan EU će biti?

sivkić
06.03.2012., 07:45
Našu "meku granicu" sa Bosnom sam siguran da neće tolerirati jer dok imaš rođake (u doslovnom smislu) sa jedne i sa druge strane nema ništa od Schengena za RH, iako da budemo načisto on većini ljudi ništa ne predstavlja.
S druge strane naša država za razliku od gore navedenih već ove godine (a još nismo ni ušli u EU) ulazi u zajednički provozni postupak sa EU i EFTOm gdje će dosta ljudi završiti na ulici 01.07...a sve da se dokaže europi kako smo mi veći "europljani" od njih samih. Sa time država odbacuje dio prihodovnih sredstava a za uzvrat ne dobija ništa, eventualno dobijaju uvoznici (veliki trgovački lanci) koji će na lakši način uvesti robu u zemlju.
Neće bit više meka nego će otvrdnut zbog sisitema schengena.Tehnika već duže vrijeme odlazi na te granice a i ljudi se popunjavaju te će nakon 01.07.2013.te i dio ljudi biti prebačen na granicu s BiH."Ono" što prođe kroz schengen i uđe u dubinu eu-a vraća se državi koja drži schengen tako da se imaju troškovi a ide se sistemom bolje spriječiti nego liječiti.
Da, ukinut će se špedicije bar na manjim prijelazima godinu dana prije nego je planirano.

albundy
06.03.2012., 08:23
A postoji informacija da će naši na rad u Sloveniju tako da će kontrola bit samo na jednom mjestu.Da li će se to provesti i kako ne znam.

U Sloveniji je bilo tako, da je bila samo jedna kontrola kod ulaska u Avstriju ( da su bili zajedno SLO i A policajac ili je bio samo jedan),
a za Italiju je bila druga priča. Slovenci na svojoj strani, Italijani na svojoj. Nisu htjeli da su zajedno.

I kad če se Shengen granica seliti južnije ne odlučuje SLo pa ni Mađarska nego cjela EU.

sivkić
06.03.2012., 08:28
Konačna odluka je komisije eu ili već kako se zovu a najbitniju ulogu imaju zemlje koje provode schengen jer od ostalih članica primaju dobru lovu za držanje schengena jer imaju i velike troškove od kojih dio završava kod lokalne policije a ne samo granične.Tu je i masa vozila i ostale opreme koja se dobiva a koristi kompletna policija.To se zove poklonjena lova a od nje se nitko pametan lako ne rastaje.
Rumunje i Bugare odbijaju jer su previše korumpirani i puštali bi svakog u EU.

albundy
06.03.2012., 08:39
Konačna odluka je komisije eu ili već kako se zovu a najbitniju ulogu imaju zemlje koje provode schengen jer od ostalih članica primaju dobru lovu za držanje schengena jer imaju i velike troškove od kojih dio završava kod lokalne policije a ne samo granične.Tu je i masa vozila i ostale opreme koja se dobiva a koristi kompletna policija.To se zove poklonjena lova a od nje se nitko pametan lako ne rastaje.

A ne samo to. Nekontrolirano bi masa cigana dolazila u EU i "naselila" ulice.
I na našim avtocestama prema Italiji je nenormalno puno Rumunjskih kombi vozila, koji prevoze svašta a najviše polovne avtomobile . A ta kombi vozila su u stanju da če se uskoro razpast.

Mishko Pishko
06.03.2012., 08:43
A ne samo to. Nekontrolirano bi masa cigana dolazila u EU i "naselila" ulice.
I na našim avtocestama prema Italiji je nenormalno puno Rumunjskih kombi vozila, koji prevoze svašta a najviše polovne avtomobile . A ta kombi vozila su u stanju da če se uskoro razpast.

ako pod "cigani" misliš na rumunjske Rome kao što si objasnio oni i sada putuju po EU. Shengen ih u tome ne može spriječiti.

albundy
06.03.2012., 08:46
ako pod "cigani" misliš na rumunjske Rome kao što si objasnio oni i sada putuju po EU. Shengen ih u tome ne može spriječiti.

Da mislio sam njih . Jest da putuju ali jih vjerovatno mogu na granici sa Mađarskom i ne-pustiti u EU ako jih ne štimaju dokumenti ili da imaju upisana ograničenja.

sivkić
06.03.2012., 09:31
Građani su eu-a bez obzira što su van schengena i za njih všie nema ograničenja.Ako su im bila ograničenja i upisana u SIS-u izbrisana su.Dakle bez ikakvih problema i s osobnom mogu po cijeloj eu.
Isto će vrijedit i za naše.

W.M.H.
06.03.2012., 11:35

Mislim da više ne trebam ništa reći jer si Ti upravo rekao ono što ja namjerno nisam htio a mislio sam pod "rođaci"...
I da se nadovežem ne ukidaju se samo špedicije (što je doduše čista zarada državi) nego se smanjuju i carinski službenici i ostale prateće države.

Mishko Pishko
06.03.2012., 11:39
Mislim da više ne trebam ništa reći jer si Ti upravo rekao ono što ja namjerno nisam htio a mislio sam pod "rođaci"...
I da se nadovežem ne ukidaju se samo špedicije (što je doduše čista zarada državi) nego se smanjuju i carinski službenici i ostale prateće države.

carinici će se morat preselit na jug i/ili u lučke ili aerodromske jedinice.

biti carinik je pred 10tak godina bio mokri san svih zagorskih muževa a zaposlenje na carini je bilo ravno dobitku na lotu...

sada to više nije tako. jedino što stalno jest je mijena...

PowerLock
06.03.2012., 15:04
Da mislio sam njih . Jest da putuju ali jih vjerovatno mogu na granici sa Mađarskom i ne-pustiti u EU ako jih ne štimaju dokumenti ili da imaju upisana ograničenja.

Već sam djelomično odgovorio na to. Ne, nemože ih se zaustaviti na granici Mađarske, ukoliko koriste vlastite legalno izdane dokumente i ukoliko su isti valjani, odnosno rok važenja im nije istekao, Mađari ih MORAJU pustiti.

Jedini način da se nekome ograniči kretanje na dijelu teritorija EU-a jest pravomoćna sudska presuda. Takve je naprimjer "štancao" Sarkozy u Francuskoj kada je pred 2 godine masovno protjerivao rumunjske rome. Oni se više nemogu vratiti u Francusku, ali su i dalje slobodni kretati se bilo gdje drugdje po EU.

Zanimljiva je i sama Bosna sa velikim brojem EU građana(građana članice ajd),možda i najvećim izvan EU će biti?

Ništa. hrvatski državljani u Bosni i Hercegovini ukoliko na EU graničnom prelazu pokažu HR putovnicu biti će tretirani kao građani Europske Unije. Idu na "EU Citizens" šalter, tamo se vrlo kratko zadržavaju (postoji i uputa da se EU građanima čak ni putovnica ne trena skenirati kroz stroj, već je dovoljna vizualna provjera - toga se Britanci više ne pridržavaju i skeniraju sve odreda, ali na svim drugim EU granicama koliko primjećujem i dalje primjenjuju samo vizualnu provjeru) i onda idu dalje svojim putem.

Inače Bosna i Hercegovina neće biti država sa najvećim brojem EU građana izvan EU-a. Apsolutni je rekorder Republika Moldavija - tamo oko tri četvrtine cjelokupnog stanovništva ima rumunjske putovnice.

.

W.M.H.
07.03.2012., 00:28
Već sam djelomično odgovorio na to. Ne, nemože ih se zaustaviti na granici Mađarske, ukoliko koriste vlastite legalno izdane dokumente i ukoliko su isti valjani, odnosno rok važenja im nije istekao, Mađari ih MORAJU pustiti.

Jedini način da se nekome ograniči kretanje na dijelu teritorija EU-a jest pravomoćna sudska presuda. Takve je naprimjer "štancao" Sarkozy u Francuskoj kada je pred 2 godine masovno protjerivao rumunjske rome. Oni se više nemogu vratiti u Francusku, ali su i dalje slobodni kretati se bilo gdje drugdje po EU....

Mislim da je Njemačka provodila suptilniju politiku (ako imaš kakva saznanja jako bi me zanimalo) i da su oni Romima nudili novčanu pomoć ako odu (i nikada se ne vrate)...u mjestu gdje živim su tako kupili 2 kuće i živi njih preko 50...

albundy
08.03.2012., 09:57
carinici će se morat preselit na jug i/ili u lučke ili aerodromske jedinice.

biti carinik je pred 10tak godina bio mokri san svih zagorskih muževa a zaposlenje na carini je bilo ravno dobitku na lotu...

sada to više nije tako. jedino što stalno jest je mijena...

A najebat če i špediteri .

Sd.Kfz.Panther
08.03.2012., 16:29
Evo možda ipak bude nešto i to u naredne dvije godine od ulaska u EU

http://www.vecernji.hr/vijesti/na-schengenskim-granicama-2013-dva-policajca-kilometru-clanak-385074

VingTsun
13.03.2012., 11:11
Vezano za "koliko ćemo moći boraviti u EU nakon ulaska RH"...

Zanimalo me pa sam provjerio u publikaciji "101 pitanje o utjecaju EU na živote građana"

Kaže 'vako:

"Ukoliko u određenoj državi borave
više od tri mjeseca, građani EU-a moraju se prijaviti nadležnim
vlastima uz potvrdu o dostatnim sredstvima za život (ovjera poslodavca,
dokaz o samozapošljavanju ili izvod o zdravstvenom osiguranju
za umirovljenike). Po dobivanju ovjerene potvrde, građani EU-a više
se ne moraju javljati lokalnim vlastima."

Tak da ništa od veselog tumaranja bespućima unije ako smo bezposleni:ne zna:
Bit će država koje će nam dat rampu za zapošljavanje tako da mi se čini da će za te države biti isto/slično sranje kao i do sada:(

Sd.Kfz.Panther
14.03.2012., 22:25
Ma dobro kolega, ali ko te tjera da se prijaviš ? hah! pa nitko neće znati kad si ušao ako u putovnici nećeš imati štambilj i datum ulaska u EU. Mozes ti biti tamo i 2 godine i ako ti dode policija ili netko i nesto te pita, po kojoj ce logici moci znat kad si usao ? ti mozes reci pa usao sam prije 5 dana jbg ga i na odmoru sam :) bez brige. Veći je problem to prijelazno razoblje za otvoreno trziste rada hrvatskim drzavljanima koje će uvesti većina zemalja, pogotovo onih najrazvijenijih mozda 3, mozda 5, mozda 7 godina , ovisi kako koja zemlja. A da je istina da nećeš baš moći biti u nekoj državi EU-a mjesecima bez posla ako nemas nekog tamo ko ce se "pobrinut" za tebe , to apsolutno stoji - naprosto logika. Ne mozes otic tamo i 2 godine šetat po Berlinu bez mjesečnih primanja jer ćeš umrijet od gladi i živjet ćeš ko klošar :) I ostaje ti druga mogućnosti - da se baviš kriminalom pa dokle ide ide :) samo tu drugu opciju ne bih nikome preporučio - ja je ne bi htio okusit nikad .

manchild
15.03.2012., 00:59
ITA, AUT i DE će uvesti 7 godina - to su već najavili

goran79
25.03.2012., 12:35
ITA, AUT i DE će uvesti 7 godina - to su već najavili

zanima me otkud ti taj podatak? 2 god max

manchild
26.03.2012., 01:36
zanima me otkud ti taj podatak? 2 god max

pisalo u novinama 7 godina

Grugru
26.03.2012., 18:02
Misli da kada govorimo o 7 radi se o dozvoljenom maksimalnom broju godina koji nam zamlja EU moze odrapit.
A mogu.
Ne moraju.
I mogu krace.

PowerLock
26.03.2012., 22:04
manchild - nisam siguran da su ti podaci točni. 7 je maksimalno dopušteno razdoblje suzpenzije korištenja dijela prava iz EU povelje, u slučaju prava na zapošljavanje hrvatskih građana u tijeku su konzultacije na razini EU-a da li da se uopće uvode. Prevladava razmišljanje da je životni standard Hrvata dovoljno dobar, kao i da je veličina zemlje takva da izostanak bilo kakvih ograničenja neće imati negativne posljedice po EU tržište rada. Britanija se dosta opekla sa Poljacima pa je sada nešto opreznija, ali oni su u pravilu uvijek protiv ograničavanja tržita u bilo kojem segmentu, a budući da zbog common travel unije sa Irskom odluku morajuu donijeti zajednički sa Dublinom, koji je opet frenetično pro-hrvatski, mislim da ni GB neće uvoditi ograničenja. Imam podatak da je Austrija najavila da neće uvoditi ograničenja Hrvatima, kao i da za to lobiraju u svim drugim zemljama članicama; a čak je rumunjsko ministarstvo vanjskih poslova službeno izjavilo da "ne žele Hrvatima raditi ono što drugi rade njima". U ovom trenutku čini mi se da su jedino Malta i Cipar odlučni uvesti ograničenje zapošljavanja i to do 1. srpnja 2014-e, dakle samo na godinu dana. Za Njemačku i Italiju nisam čuo ništa posebno - tako da zaista ne znam otkud te informacije koje si pročitao. Moja su saznanja totalno oprečna.

trooly
26.03.2012., 22:12
Imam podatak da je Austrija najavila da neće uvoditi ograničenja Hrvatima, kao i da za to lobiraju u svim drugim zemljama članicama;

Imaš dobar izvor informacija. Jedan od direktora državne firme u Austriji mi je potvrdio da Austrija ne razmišlja o uvođenju zabrana. Čak štoviše, žele RH u EU što prije (kao ravnopravnu članicu). Na dijaspori sam o tome pisao, pa su isto domaći čitači dnevnog tiska izjavili da će RH imati zabranu 2+3+2. :)
Malo nas je, nismo skloni migracijama. A tvrtke (primjer iz Austrije) misle zagrabiti kadar koji im treba i koliko im treba.

sivkić
27.03.2012., 09:56
"Ukoliko u određenoj državi borave
više od tri mjeseca, građani EU-a moraju se prijaviti nadležnim
vlastima uz potvrdu o dostatnim sredstvima za život (ovjera poslodavca,
dokaz o samozapošljavanju ili izvod o zdravstvenom osiguranju
za umirovljenike). Po dobivanju ovjerene potvrde, građani EU-a više
se ne moraju javljati lokalnim vlastima."(

-Korištenje prava slobode kretanja načelno pretpostavlja da osoba može sama financirati svoj boravak (radom ili imovinom) i da posjeduje zdravstveno osiguranje.- moraš dobivat plaću ili mirovinu i imat zdravstveno bilo koje zemlje uključujući i RH

- Za boravak duži od 3 mjeseca može biti propisana obveza posjedovanja
tzv. “Dopuštenja boravka” (dokaz o prijavi, boravišna potvrda).- ovisno o zemlji

Ma dobro kolega, ali ko te tjera da se prijaviš ? hah! pa nitko neće znati kad si ušao ako u putovnici nećeš imati štambilj i datum ulaska u EU. Mozes ti biti tamo i 2 godine i ako ti dode policija ili netko i nesto te pita, po kojoj ce logici moci znat kad si usao ? ti mozes reci pa usao sam prije 5 dana jbg ga i na odmoru sam :)
Državljanima EU-a se ne udara ulazni pečat niti trebaju imat putovnicu dovoljna je osobna.Dokazom pripadnosti EU-a nitko te nema pravo pirat gdje si bio, koliko dugo si i što radiš.

soks
28.03.2012., 14:29
Na Dnevno.hr pišu da visokoobrazovani Hrvati nemaju kaj tražiti u EU. http://www.dnevno.hr/vijesti/svijet/eu/visokoobrazovani_hrvati_nemaju_sta_traziti_u_europ skoj_uniji_/641388.html

Igračka
28.03.2012., 15:21
Ma dobro kolega, ali ko te tjera da se prijaviš ? hah! pa nitko neće znati kad si ušao ako u putovnici nećeš imati štambilj i datum ulaska u EU. Mozes ti biti tamo i 2 godine i ako ti dode policija ili netko i nesto te pita, po kojoj ce logici moci znat kad si usao ? ti mozes reci pa usao sam prije 5 dana jbg ga i na odmoru sam :) bez brige.

pa nije to baš tako lako kako misliš, ono teoretski je moguće ali u praksi neizvedivo ak oš imat normalan život.evo recimo za njemačku,obavezan si se prijavit nakon 3 mjeseca, jer su velike novčane kazne ako saznaju.
bez prijave nemožeš uopće unajmit stan, nemoš prijavit struju, telefon, internet bla bla, bez prijave adrese nemoš otvorit bankovni račun, nemaš zdravstveno.....
to sve vrijedi i za njemačke i za eu-državljane.
ako imaš nekog pa misliš bit kod njega, ako je on podstanar , po ugovoru te nesmije imat kod sebe u stanu dugo a da te ne prijave, ne brini susjedi su tu koji jedva čekaju prijavit :D
ako ima svoj stan, susjedi su tu koji će polomit noge da prijave, jer eto neki strejndžer se šunja po zgradi :lol:

trooly
28.03.2012., 17:38
Na Dnevno.hr pišu da visokoobrazovani Hrvati nemaju kaj tražiti u EU. http://www.dnevno.hr/vijesti/svijet/eu/visokoobrazovani_hrvati_nemaju_sta_traziti_u_europ skoj_uniji_/641388.html

Naravno. Iza D.G. se krije kvalitetan analitičar David Grund. Toliko kvalitetan, da me čudi kako ga HANFA nije tužila zbog do sada već gomilu iznesenih krivih informacija.
Inače samo Jan De Nul je u zadnjih 12 mjeseci iz HR zaposlila 350 osoba iz Hrvatske. Što inženjera, SSS tehničkog usmjerenja.
http://maritime-connector.com/news/general/jan-de-nul-employs-croation-workers/ (http://mauritime-connector.com/news/general/jan-de-nul-employs-croation-workers/)

Eto, uživajte uz portal dnevno i uz kvalitetnog D.G.-a :)

PowerLock
28.03.2012., 19:22
Naravno. Iza D.G. se krije kvalitetan analitičar David Grund. Toliko kvalitetan, da me čudi kako ga HANFA nije tužila zbog do sada već gomilu iznesenih krivih informacija.
Inače samo Jan De Nul je u zadnjih 12 mjeseci iz HR zaposlila 350 osoba iz Hrvatske. Što inženjera, SSS tehničkog usmjerenja.
http://maritime-connector.com/news/general/jan-de-nul-employs-croation-workers/ (http://mauritime-connector.com/news/general/jan-de-nul-employs-croation-workers/)

Eto, uživajte uz portal dnevno i uz kvalitetnog D.G.-a :)

Ja ipak mislim da je portal dnevno.hr poprilično kvalitetan portal, ali slažem se da je ova vijest notorna glupost :)

Posebno me oduševila ova zabrinutost za frizere u Europskoj Uniji, pa mene u Londonu već godinama šišaju brazilci i sirijci, koji su se jedva stigli raspakirati nakon dolaska na Heathrow :rofl: Svašta :cerek:

sivkić
29.03.2012., 08:26
Svaka država za sebe će odlučivat koga i koliko treba i želi.Normalno da onih koje ima i sama (fizikalci) ne želi u prevelikom broju.

Sd.Kfz.Panther
20.04.2012., 10:56
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/Svet/1086826/Pariz+i+Berlin+prete+%C5%A0engenu.html

Ovo se već par dana vrti po novinama, a pazi frajere, najjače su ekonomske zemlje Europe i Svijeta pogotovo ti Francuzi i Njemci , a ovi siromašni sa par miljuna stanovnika trebaju čuvat granice da ni muha ne prođe ilegalno. Pa bože, nema problema, jesmo "unija" ? jel si pomažemo ? pa nema problema, niko sretniji od mene da ja što prije upadnem na policijsku akademiju koju čekam već godinu dana, neka nam lijepo ti frajeri i bogate zemlja sa sjevera svake godine daju miljardu eura za financiranje policije i par tisuća novih policajaca za granice te kupovinu velikog broja najmodernijih tehničkih pomagala, 2-3 helikoptera sa svom pratećom opremom za snimanje terena u svim vremenskim uvjetima bez obzira jel dan ili noć i neće biti problema ni za koga. Nego oni tebe malog sa 4.4 miljuna stanovnika ostave i kažu snađi se druže, pa ne možemo mi financirat 20 000 policajaca samo radi zaštite granica ko oni sa našom ekonomijom.

Kako to bijedno funkcionira u toj Europi, stvarno već počinjem vjerovat u analize mnogih svjetskih stručnjaka kako ta Europa sve više kreće prema kolapsu i raspadu. Riječ "unija" postoji samo na papiru, u praksi je drugačije. Da je to prava unija, najbogatije zemlje te Europe bi ako im je interes šengen i bezgranični režim lijepo pomogle Hrvatskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj i ostalim ajmo tako reć "juznim i istocnim" zemljama EU pošto one nisu bogate i ne mogu financirat tolike kadrove za zaštitu granica mi ćemo se svi zajedno skupit u novcima i pomoći ćemo im da tu zadaću lakše obavljaju oni će imat manje briga, a i mi ćemo imat manje briga jer više ilegalci neće tek tako prolazit u EU. Tako bi trebala funkcionirat jedna prava unija, savezništvo itd.

luas
30.04.2012., 11:01
Vrlo jednostavno:

Biti članica schengensog sporazuma i EU totalno je nepovezano.

Zelje koje jesu u EU ali nisu u članice Schengenskog sporazuma:
-UK
-Irska
-Cipar
-Rumunjska
-Bugarska

Zemlje koje nisu članice EU ali su članice schengenskog sporazuma:
-Island
-Norveška
-Švicarska
-Lichtenstein

A sad pazi, na granicama Islanda, Norveške, Švicarske i Lichtensteina još uvijek postoji CARINSKA KONTROLA ali ne postojhi KONTROLA PUTOVNICA.

Hajmo dalje... Ono što je važno to su članice EEA. Članice EEA čine sve članice EU plus Island i Norveška te EFTA kojoj je članica Švicarska.

Dakle kada HR uđe u EU nositelji HR putovnica moći će boraviti neograničeno u svim zemljama EU, EEA i EFTA. Bez obzira da li će hrvatska biti u schengenu ili ne. Schengen samo znači kontrolu putovnica (da li je putovnica valjana, nije krivotvorina). To je dakle isključivo kotrola putne isprave i nema IMIGRACIJSKE kontrole kad te on pita gdje ideš, koliko novca imaš i sl. Niti se broje dani niti se dobiva štambilj. Svi grašani HR moći će u sve zemlje EU ući samo sa OSOBNOM ISKAZNICOM bez obzira da li smo mi ili ta zemlja u schengenu.

I još jedna važna stvar. Svaka od zemalja EU, EEA i EFTA moći će zabraniti rad u vlastitoj zemlji građanima HR na 2 godine + 3 godine + 2 godine. Dakle na najduže 7 godina. A i ne moraju. To će ovisit o svakoj zemlji pojedinačno.

Po dosadašnjem iskustvu prijašnjih pristupnica neke su dale odmah neke nisu ... Sve ovisi. HRvatska je ma i 4mil stanovnika ne vjerujem da pretstavljaju neku veliku opasnost za tržište rada EU/EEA/EFTA ...

Nisam siguran ali mislim da Švicarska može i duže zabraniti rad.

Ali uglavnom 1.7.2013. Na HR-SLO i HR-H granici više neće biti CARINSKE KONTROLE. Hrvati će ići u EU traku i tamo će im se samo kontrolirati da li je putovnica ili osobna valjana. Nema imigracijske kontrole, pitanja niti štambilja.

U roku 2 godine trebala bi i nestati kontrola putovnica.

Nadam se da sam sve dobro napisao, neka netko ispravi :)

PowerLock
30.04.2012., 14:18
luas - odlično si to sve sistematizirao :top:

Čak sam i ja potpuno smetnuo sa uma da ni Cipar nije u Schengenu - s druge strane bio sam uvjeren da je Andora 100% u Schengenu, a po tebi izgleda nije - što je zapravo dobro.

Inače formalno-pravno i Gibraltar je teritorija Europske Unije, ali nije u Schengenu - dakle ide u kategoriju onih prvih pet koje si spomenuo u svom postu.

Što se Švicarske tiče, Vlada u Bernu je prošli Petak objavila da ponovo uvodi sistem kvota za građane država Europske Unije koje su se u EU učlanile nakon 2002-e godine - to su dakle sve "nove" članice, ukupno ih je 13. To znači da će Švicarska odrediti najveći dopušteni broj državljana svake od tih zemalja pojedinačno koji će se moći naseljavati (prijaviti prebivalište) i zapošljavati u Švicarskoj. Kvote se određuju na godišnjoj i kvartalnoj razini - ukoliko Švicarci odluče da se godišnje u Švicarskoj može naseliti do 1000 Poljaka, formula podrazumijeva da se samo 50% njih smije i zaposliti (ostatak je rezerviran za bračne drugove, djecu, umirovljenike ili osobe sa neovisnim izvorima financiranja koji ne moraju raditi). Njih 500 koji dakle mogu doći u Švicarsku raditi biti će podjeljeno na 4 godišnja kvartala, dakle 125 Poljaka po kvartalu; neiskorištena kvota (dio kvote) iz jednog kvartala ne prenosi se u slijedeći.

Kvote za svaku pojedinačnu "novu" EU članicu trebale bi se objaviti tijekom svibnja, a početi primjenjivati od 1. srpnja. Iz kvota su izuzeti poduzetnici i oni koji u Švicarskoj imaju položeno ili investirano više od 3 milijuna švicarskih franaka.

.

luas
30.04.2012., 14:50
Tako je!

Andora ima granicne prijelaze i potrebna je putna isprava odnsono osobna karta ovisno o nacionalnosti.

Svicarska je prica za sebe u svoj ovoj prici i njoj su dozvoljeni posebni uvjeti koji su mnogo rigorozniji od onih u EU.

EU/EEA zemlje mogu samo uvesti zabranu rada do max 7 godina. Ali ne i zabranu zivota i boravka.

Giblartar je prica za sebe, UK ima puno tih prekomorskih teritorija i svaki ima neku svoju posebnost. Ne zaboravi nije tu samo Giblartar vec i Kanalski Otoci, Isle of Men ... Ali Imigraciju i dalje kontrolira UK.

Vatikan nije dio Schengena. Monako niej dio schengena iako ima otvorenu granicu s Francuskom i ako si u Monako racuna se kao da si na podrucju schengena tako da kao i da je. San Marino isto nije dio Schengena ali ima otvorenu granicu prema Italiji. Povremeno i iznenadno se uvode kontrole na granici.

Tu su takodjer i prekomorski teritoriji Francuske koji uistinu i jesu svi dio EU tako da je Reunion (pored juzne obale Afrike) podrucije EU ... Isto tako i Martinique pa cak i Francuska Gvineja u Juznoj Americi!!! Oni su dio FR i tako da su dio EU. Ali ti djelovi nsii dio Schengena, vjerojatno bi bilo komplicirano uopce taj Schengen i provoditi kao takav.

Sve u svemu, od 1.7.2013. mozes u sve zemlje EU/EEA s osobnom kartom, ostati koliko god zelis. Dal ces u pojedinoj moci i raditi ovisi o svakoj zemlji posebno.

EU je stvarno komplicirana, evo samo pogledaj ovo ustrojstvo ... :)

PowerLock
30.04.2012., 22:36
Giblartar je prica za sebe, UK ima puno tih prekomorskih teritorija i svaki ima neku svoju posebnost. Ne zaboravi nije tu samo Giblartar vec i Kanalski Otoci, Isle of Men ... Ali Imigraciju i dalje kontrolira UK.

Otok Mann i Kanalski otoci su "Crown dependancies" što znači da su dio suverenog državnog područja Ujedinjenog Kraljevstva, pod izravnom vlašću krune (dakle izuzeti od vlasti westminsterskog parlamenta), i kojima upravlja Guverner u suglasju sa lokalnim predstavničkim tijelima.

Gibraltar je sa druge strane - "British Overseas territory", dakle britanski prekomorski posjed - nije dio suverenog državnog teritorija Velike Britanije, ali jest pod njenom upravom. U odnosu na Europsku Uniju status Gibraltara je krajnje zamršen - budući da nije dio suverenog državnog teritorija Velike Britanije, Gibraltar se iz perspektive EU administracije smatra "EU entity", dakle samostalni pravni subjekt. Ima pravo na svoju EU automobilsku registraciju "GBZ" i druge simbole samostalne državnosti. S druge strane nema pravo biti izravno predstavljen u EU Komisiji i EU parlamentu, ali njegovi građani sudjeluju na izborima za EU parlament u sklopu okruga "jugozapadna Engleska". Što se tiče pogranične kontrole Vlada Gibraltara samostalno kontrolira vlastite granice i imigraciju - pa imaš paradoksalnu situaciju u kojoj ako iz Londona letiš u Republiku Irsku koja je druga suverena država, ne prolaziš nikakve pogranične formalnosti jer dvije države imaju vlastiti "mini-Schengen", koji se zove "Common Travel Area" koji je potpisan još 1922 i bio je uvjet za stjecanje Irske državnosti i nezavisnosti, ali ako letiš na Gibraltar koji jest britanski posjed (iako ne i britanski suvereni teritorij) tada prolaziš i britansku i gibraltarsku imigracijsku kontrolu. EU državljanima i na Gibraltaru je ulaz slobodan, dakle provjerava se samo valjanost dokumenata, ne i svrha dolaska; ali kontrolu prolaze baš svi - i građani Schengena, i Ne-Schengena kao i oni izvan EU-a.

manchild
01.05.2012., 01:49
a ona 2 ESP grada u Africi?

PowerLock
01.05.2012., 08:28
a ona 2 ESP grada u Africi?

Melila i Ceuta su suvereni državni teritorij Španjolske. Dakle jednako su Španjolska kao i sam Madrid. Nema razlike u statusu. Dio su Schengena i EU teritorija.

Grugru
01.05.2012., 22:32
Kako je s posiljkama?
Ukida se kontrola i naplata davanja ili?

manchild
02.05.2012., 00:30
Melila i Ceuta su suvereni državni teritorij Španjolske. Dakle jednako su Španjolska kao i sam Madrid. Nema razlike u statusu. Dio su Schengena i EU teritorija.

manchild
02.05.2012., 00:31
Otok Mann i Kanalski otoci su "Crown dependancies" što znači da su dio suverenog državnog područja Ujedinjenog Kraljevstva, pod izravnom vlašću krune (dakle izuzeti od vlasti westminsterskog parlamenta), i kojima upravlja Guverner u suglasju sa lokalnim predstavničkim tijelima.

Gibraltar je sa druge strane - "British Overseas territory", dakle britanski prekomorski posjed - nije dio suverenog državnog teritorija Velike Britanije, ali jest pod njenom upravom. U odnosu na Europsku Uniju status Gibraltara je krajnje zamršen - budući da nije dio suverenog državnog teritorija Velike Britanije, Gibraltar se iz perspektive EU administracije smatra "EU entity", dakle samostalni pravni subjekt. Ima pravo na svoju EU automobilsku registraciju "GBZ" i druge simbole samostalne državnosti. S druge strane nema pravo biti izravno predstavljen u EU Komisiji i EU parlamentu, ali njegovi građani sudjeluju na izborima za EU parlament u sklopu okruga "jugozapadna Engleska". Što se tiče pogranične kontrole Vlada Gibraltara samostalno kontrolira vlastite granice i imigraciju - pa imaš paradoksalnu situaciju u kojoj ako iz Londona letiš u Republiku Irsku koja je druga suverena država, ne prolaziš nikakve pogranične formalnosti jer dvije države imaju vlastiti "mini-Schengen", koji se zove "Common Travel Area" koji je potpisan još 1922 i bio je uvjet za stjecanje Irske državnosti i nezavisnosti, ali ako letiš na Gibraltar koji jest britanski posjed (iako ne i britanski suvereni teritorij) tada prolaziš i britansku i gibraltarsku imigracijsku kontrolu. EU državljanima i na Gibraltaru je ulaz slobodan, dakle provjerava se samo valjanost dokumenata, ne i svrha dolaska; ali kontrolu prolaze baš svi - i građani Schengena, i Ne-Schengena kao i oni izvan EU-a.

A Faklandsko otočje?

manchild
02.05.2012., 00:32
Od 01.06 Ukrajna ukida vize za Hrvatsku i moći ćemo u UKR boraviti bez vize 90 dana

Marino15
02.07.2012., 14:31
Vrlo jednostavno:

Biti članica schengensog sporazuma i EU totalno je nepovezano.

Zelje koje jesu u EU ali nisu u članice Schengenskog sporazuma:
-UK
-Irska
-Cipar
-Rumunjska
-Bugarska

Zemlje koje nisu članice EU ali su članice schengenskog sporazuma:
-Island
-Norveška
-Švicarska
-Lichtenstein

A sad pazi, na granicama Islanda, Norveške, Švicarske i Lichtensteina još uvijek postoji CARINSKA KONTROLA ali ne postojhi KONTROLA PUTOVNICA.

Hajmo dalje... Ono što je važno to su članice EEA. Članice EEA čine sve članice EU plus Island i Norveška te EFTA kojoj je članica Švicarska.

Dakle kada HR uđe u EU nositelji HR putovnica moći će boraviti neograničeno u svim zemljama EU, EEA i EFTA. Bez obzira da li će hrvatska biti u schengenu ili ne. Schengen samo znači kontrolu putovnica (da li je putovnica valjana, nije krivotvorina). To je dakle isključivo kotrola putne isprave i nema IMIGRACIJSKE kontrole kad te on pita gdje ideš, koliko novca imaš i sl. Niti se broje dani niti se dobiva štambilj. Svi grašani HR moći će u sve zemlje EU ući samo sa OSOBNOM ISKAZNICOM bez obzira da li smo mi ili ta zemlja u schengenu.

I još jedna važna stvar. Svaka od zemalja EU, EEA i EFTA moći će zabraniti rad u vlastitoj zemlji građanima HR na 2 godine + 3 godine + 2 godine. Dakle na najduže 7 godina. A i ne moraju. To će ovisit o svakoj zemlji pojedinačno.

Po dosadašnjem iskustvu prijašnjih pristupnica neke su dale odmah neke nisu ... Sve ovisi. HRvatska je ma i 4mil stanovnika ne vjerujem da pretstavljaju neku veliku opasnost za tržište rada EU/EEA/EFTA ...

Nisam siguran ali mislim da Švicarska može i duže zabraniti rad.

Ali uglavnom 1.7.2013. Na HR-SLO i HR-H granici više neće biti CARINSKE KONTROLE. Hrvati će ići u EU traku i tamo će im se samo kontrolirati da li je putovnica ili osobna valjana. Nema imigracijske kontrole, pitanja niti štambilja.

U roku 2 godine trebala bi i nestati kontrola putovnica.

Nadam se da sam sve dobro napisao, neka netko ispravi :)

Dali će se onda za 2-3 godine moć u bilo koju zemlju EU uć sa osobnom?Dali bi ja onda mogao ić u švedsku sa osobnom i mogao ostat koliko želim?

trivial
02.07.2012., 19:39
Dali će se onda za 2-3 godine moć u bilo koju zemlju EU uć sa osobnom?Dali bi ja onda mogao ić u švedsku sa osobnom i mogao ostat koliko želim?

Ulaskom Hrvatske u EU sljedeće godine, 1. srpnja, moći ćeš ići s osobnom iskaznicom u sve članice Europske ekonomske zajednice (članice EU+Norveška i Island) te Švicarsku. Vjerojatno će i države poput Srbije, Makedonije, Albanije... također uvesti ulazak samo s osobnom iskaznicom jer su to napravile prema ostalim članicama EU. Dakle, praktički ćeš moći u cijelu Europu s osobnom iskaznicom, ne računajući Ukrajinu, Bjelorusiju i slične države.

odile
02.07.2012., 21:07
A što je s Novom Kaledonijom? Moći ćemo i tamo bez problema?

riche
03.07.2012., 07:20
A što je s Novom Kaledonijom? Moći ćemo i tamo bez problema?

Ne, oni imaju poseban status i nisu dio EU niti Schengena.

manchild
04.07.2012., 02:26
A Faklandsko otočje?

i Grenland?

PowerLock
04.07.2012., 08:09
A Faklandsko otočje?

Nebitno za ovu raspravu jer do Falklanda se u civilnom prijevozu može doputovati samo iz Čilea, avionskom linijom jednom tjedno. Alternativa je vojni prijevoz izravnom linijom iz vojne baze Brize Norton kraj Oxforda koja leti čini mi se 3 puta tjedno sa međuslijetanjem u Asuncionu. Da bi se ukrcao na taj let ionako moraš imati suglasnost Vlade Falklanda (koja jedina prodaje avionske karte civilima za taj let), pa zatim britanskog ministarstva vanjskih poslova te u konačnici moraš proći i sigurnosnu provjeru britanske vojske. I onda sve to jako skupo platiti (za utjehu možeš ponijeti i 75 kilograma prtljage, neusporedivo sa onih bijednih 20 kilograma koje dopuštaju komercijalne avio-kompanije :D)

Patuljka
17.10.2012., 09:18
Pozdrav. Čitala sam malo ovu temu, ali nisam našla odgovor na svoje pitanje.

Ove godine bi trebala u London, sljedeće u Pariz. Problem je što mi je putovnica davnih dana istekla pa mi se sad postavlja pitanje hoću li lijepo baciti 400kn u zrak ako je napravim za 2 putovanja, a nakon 1.7. je neću trebati. U biti, ono što me više muči od tih 400kn je hoće li se isprave posve mijenjati čim uđemo u Uniju, zbog čega bi trebala još love bacit na nove isprave s kojima ću moći putovati? :rolleyes:

sivkić
17.10.2012., 11:14
Trebat će ti za ostatak svijeta jer se nikad ne zna.
Neće se mjenjati jer su tek došle nove.

trivial
17.10.2012., 12:18
Trebat će ti za ostatak svijeta jer se nikad ne zna.
Neće se mjenjati jer su tek došle nove.

Putovnica će se mijenjati. ;)

wilkie
17.10.2012., 13:20
Bila sam neki dan u policiji, radila sam novu putovnicu jer mi stara ističe u siječnju, a često putujem u EU. budući da imaju to neko pravilo da kad ulaziš u EU putovnica ti mora još 3 mjeseca vrijediti nisam imala izbora. Isto sam se pitala, što ako sad platim za novu, pa onda za 8 mjeseci opet.:503:
Pitala sam ženu na šalteru i ona je rekla da mi koji imamo biometrijske putovnice nećemo trebati novu putovnicu kad HR uđe u EU.
Ne znam koliko je to pouzdano ali tako je rekla. :ne zna:

Patuljka
17.10.2012., 13:57
Da, ali to svejedno znači da mi putovnica neće trebati osim ako ne idem u zemlje izvan EU i preko bare, što nisam namjeravala :( daj mi samo molim te, može i u privatne poruke, napiši koliko točno košta, odnosno jesi dizala žurno ili normalnim putem, da ne budemo sankcionirane. Kretenski, trebali su napraviti nešto za nas u takvoj situaciji, da ne bacamo pare bzvz, al eto...

Inače, hvala svima na odgovorima.

bracodbk
17.10.2012., 14:00
Bila sam neki dan u policiji, radila sam novu putovnicu jer mi stara ističe u siječnju, a često putujem u EU. budući da imaju to neko pravilo da kad ulaziš u EU putovnica ti mora još 3 mjeseca vrijediti nisam imala izbora. Isto sam se pitala, što ako sad platim za novu, pa onda za 8 mjeseci opet.:503:
Pitala sam ženu na šalteru i ona je rekla da mi koji imamo biometrijske putovnice nećemo trebati novu putovnicu kad HR uđe u EU.
Ne znam koliko je to pouzdano ali tako je rekla. :ne zna:

Vjerojatno ti neće trebati nova putovnica, ali da bi izbjegla gužvu na granici bilo bi dobro imati EU citizen putovnicu a takve će se izdavati tek po ulasku Hrvatske u EU. Za državljane EU nema čekanja na graničnom prijelazu već oni idu u posebnu traku namijenjenu putnicima iz EU. To se naravno odnosi na ulazne i izlazne EU granice, primjerice u Kleku i na Bistrini, kad iz BiH ili neke druge zemlje nečlanice budeš ulazila u Hrvatsku ili neku drugu zemlju članicu. Za kretanje unutar zone Schengena bit će ti dovoljna osobna iskaznica.

Ovako izgledaju EU putovnice zemalja članica EU:
http://img.ehowcdn.com/article-new/ehow/images/a06/vk/u5/obtain-european-passport-800x800.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/31/Bulgarian_eu_passport.jpg/200px-Bulgarian_eu_passport.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d4/Nederlanden_paspoort.jpg

Podrobnije:
http://en.wikipedia.org/wiki/Passports_of_the_European_Union

trivial
17.10.2012., 14:25
Vjerojatno ti neće trebati nova putovnica, ali da bi izbjegla gužvu na granici bilo bi dobro imati EU citizen putovnicu a takve će se izdavati tek po ulasku Hrvatske u EU. Za državljane EU nema čekanja na graničnom prijelazu već oni idu u posebnu traku namijenjenu putnicima iz EU.

Kao državljanin članice EU moći će se kretati i sa starom putovnicom. Bar je tako bilo sa svim novim članicama dosada.
Stara će putovnica biti jednaka novoj, samo što će nova biti crvena, imati natpis Europska unija i unutra će neki dijelovi putovnice biti napisani na još 23 jezika EU.

sivkić
17.10.2012., 18:30
Vjerojatno ti neće trebati nova putovnica, ali da bi izbjegla gužvu na granici bilo bi dobro imati EU citizen putovnicu a takve će se izdavati tek po ulasku Hrvatske u EU.
Nije potrebna EU citizen nego bilo kakva važeća putovnica članice EU-a.

Kao državljanin članice EU moći će se kretati i sa starom putovnicom. Bar je tako bilo sa svim novim članicama dosada.
Stara će putovnica biti jednaka novoj, samo što će nova biti crvena, imati natpis Europska unija i unutra će neki dijelovi putovnice biti napisani na još 23 jezika EU.
Česi imaju zelene,Estonija plave,Latvija plave,Litva zelene,Mađarska plave...i sve još uvijek vrijede i nakon 8 godina o pristupanja u EU.

indeed
14.01.2013., 13:26
Da vas pitam,citao sam malo ali jos ne razumijem jednu stvar. Znaci 1.7 kada udemo u EU, imamo rok od 2 godine da rijesimo pitanje granice za Shengenski ugovori.

Ok, to mi je jasno. Ali me zanima sada dali cu ja slobodno moci vec od 1.7 ici recimo u Njemacku duze nego sto sad mogu kao turist od 3 mjeseca ?

Hvala unaprijed

trivial
14.01.2013., 13:38
Da vas pitam,citao sam malo ali jos ne razumijem jednu stvar. Znaci 1.7 kada udemo u EU, imamo rok od 2 godine da rijesimo pitanje granice za Shengenski ugovori.

Ok, to mi je jasno. Ali me zanima sada dali cu ja slobodno moci vec od 1.7 ici recimo u Njemacku duze nego sto sad mogu kao turist od 3 mjeseca ?

Hvala unaprijed

U Schengen ćeš moći ulaziti samo s osobnom iskaznicom pa nikakve kontrole datuma neće biti, a samim time i restrikcija.

PowerLock
14.01.2013., 13:40

Hvala unaprijed

Da moći češ. O Schengenu nemoj ništa brinuti. To je ugovor koji samo regulira pogranične kontrole između onih članica Unije koje su ga potpisale i ništa više od toga. Tvoja pojedinačna prava kao građanina države članice Europske Unije nemaju veze sa Schengenom.

U Njemačkoj češ se moći i za stalno nastaniti ako to želiš (iako se - možda - nečeš moći zaposliti tijekom prvih nekoliko godina, zapošljavanje se regulira nacionalnim odlukama svake sadašnje članice EU-a, tek 1.7.2020. bit će zajamčeno i pravo na zapošljavanje u svim članicama EU-a)

#kocar#
14.01.2013., 17:35
Da moći češ. O Schengenu nemoj ništa brinuti. To je ugovor koji samo regulira pogranične kontrole između onih članica Unije koje su ga potpisale i ništa više od toga. Tvoja pojedinačna prava kao građanina države članice Europske Unije nemaju veze sa Schengenom.

U Njemačkoj češ se moći i za stalno nastaniti ako to želiš (iako se - možda - nečeš moći zaposliti tijekom prvih nekoliko godina, zapošljavanje se regulira nacionalnim odlukama svake sadašnje članice EU-a, tek 1.7.2020. bit će zajamčeno i pravo na zapošljavanje u svim članicama EU-a)

Vjerovatno će ogroman broj naših penzića pojuriti živjeti u Njemačku sa hrvatskim penzijama:cerek::lol:

Kako ćeš i od čega živjeti tamo gdje je život (pa makar i u NJemačkoj) skuplji a da nemožeš zaraditi za njega:504:

Micek123456
14.01.2013., 17:41

greška , neće moći...
moći će bit 3 mjeseca, nakon toga će se morat prijavit boravak i dokazat da ima njemačko zdravstveno osiguranje i dovoljno sredstava za život.

to nije ništa čudno, jedan talijan može ostat 3 mjeseca i tražit posao, ako ne nađe posao a nema zdravstveno ni sredtsva za život može prtit natrag:mig:

PowerLock
14.01.2013., 17:47
greška , neće moći...
moći će bit 3 mjeseca, nakon toga će se morat prijavit boravak i dokazat da ima njemačko zdravstveno osiguranje i dovoljno sredstava za život.

to nije ništa čudno, jedan talijan može ostat 3 mjeseca i tražit posao, ako ne nađe posao a nema zdravstveno ni sredtsva za život može prtit natrag:mig:

To su sve birokratske gluposti... povelja EU jamči slobodan boravak svim građanima EU na bilo kojem dijelu EU teritorija.

Nitko ga nakon 3 mjeseca neće smatrati "ilegalcem", možda bude u nekom prekršaju ili tako nešto, ali nitko ga neće prisilno deportirati nigdje... (osim ako nisi rumunjski Rom u Francuskoj, ali to je druga priča i potpuno netipična)

Uostalom kao što i sam kažeš, može prijaviti boravak - na temelju neovisnih sredstava za život, ili na temelju "poslovnog nastana", ili na temelju ljubavne veze ili milijun drugih stvari. Uostalom ni unutar Hrvatske ne možeš prijaviti boravište u nekom gradu ako nemaš nekretninu u vlasništvu ili ugovor o najmu stana. Apsolutne slobode nigdje nema - no poanta je: moći će putovati, nitko mu nigdje neće mjeriti vrijeme koliko negdje boravi i nitko mu neće moći odbiti ulaz na teritorij EU-a.

PowerLock
14.01.2013., 17:56
Vjerojatno ti neće trebati nova putovnica, ali da bi izbjegla gužvu na granici bilo bi dobro imati EU citizen putovnicu a takve će se izdavati tek po ulasku Hrvatske u EU.

Joj ljudi nemojte širiti dezinformacije i pričati nakaradne stvari. U Europskoj Uniji uopće ne postoji pojam "EU Citizen" - pa što je s vama dođavola?

Ne postoji EU Citizen i nikada neće postojati. EU nije i nikada neće biti država!

Poslijedićno ne postoje niti će ikada postojati EU Citizen putovnice.

Postoje nacionalne putovnice zemalja članica koje su relativno uniformirane (crvena boja korica, broj stranica, dimenzije i tako dalje) i da, uz ime države na njoj će biti utisnuto i "Europska Unija" točno određenim relativno malim fontom slova.

No to je i dalje hrvatska putovnica - potpuno jednakoprava ovoj sadašnjoj plavoj.

Plave hrvatske putovnice vrijediti će do njihovog isteka, dakle 10 godina. I neće biti - niti može biti bilo kakve "gužve" na bilo kojoj granici.

Sva prava po putovnici koja će hrvatski građani imati, imati će na temelju njihovog hrvatskog državljanstva - ta prava će biti uvećana kada Hrvatska uđe u EU, ali oni nigdje ni na jednoj svjetskoj granici neće ovisiti o obrascu putovnice.

Micek123456
14.01.2013., 18:00
To su sve birokratske gluposti... povelja EU jamči slobodan boravak svim građanima EU na bilo kojem dijelu EU teritorija.

Nitko ga nakon 3 mjeseca neće smatrati "ilegalcem", možda bude u nekom prekršaju ili tako nešto, ali nitko ga neće prisilno deportirati nigdje... (osim ako nisi rumunjski Rom u Francuskoj, ali to je druga priča i potpuno netipična)

Uostalom kao što i sam kažeš, može prijaviti boravak - na temelju neovisnih sredstava za život, ili na temelju "poslovnog nastana", ili na temelju ljubavne veze ili milijun drugih stvari. Uostalom ni unutar Hrvatske ne možeš prijaviti boravište u nekom gradu ako nemaš nekretninu u vlasništvu ili ugovor o najmu stana. Apsolutne slobode nigdje nema - no poanta je: moći će putovati, nitko mu nigdje neće mjeriti vrijeme koliko negdje boravi i nitko mu neće moći odbiti ulaz na teritorij EU-a.

zakon kaze da kao eu državljanin imaš pravo biti do 3 mjeseca u drugoj eu državi, ali se nemaš pravo tamo trajno naselit ako ne posjeduješ dovoljno sredstava za život + zdravstveno osiguranje u toj zemlji.

ta 3 mjeseca možeš iskoristit za traženje posla ako nemaš zabranu.

francuska se u slučaja roma samo pridrzavala zakona i niš drugo.
rumunjska je tada imala onih 7 godina zabrane i to je to, nisu imali ni posao, ni zdravstveno nit su imali prijavljeno prebivalište nit sredstva za život.

kada bi to bilo moguće kao šta ti tvrdiš onda bi svako recimo u njemačkoj odmah imao pravo na socijalu...ne kao nebi se odmah pola bugarske, rumunjske ili grčke sjurilo tamo..
postoje pravila i zakoni, možeš ih se pridržavat ili ne, pošto je indeed pitao za njemačku, neka se raspita kolike su kazne ako se ne prijaviš...:mig::mig::mig:

Mc Ozy
14.01.2013., 18:39
Hoće li naši, Hrvati iz Hercegovine i izbjegli Srbi iz BiH i Srbije, koji ovdje ostvaruju pravo glasa, imaju državljanstvo, domovnicu itd. ulaskom Hr u EU ostvarivati jednaka prava kao i mi? Ako da, što bi ih zadržavalo da ne pokušaju preko rodbine, poznanika emigrirati u EU ?

PowerLock
15.01.2013., 01:12
Hoće li naši, Hrvati iz Hercegovine i izbjegli Srbi iz BiH i Srbije, koji ovdje ostvaruju pravo glasa, imaju državljanstvo, domovnicu itd. ulaskom Hr u EU ostvarivati jednaka prava kao i mi? Ako da, što bi ih zadržavalo da ne pokušaju preko rodbine, poznanika emigrirati u EU ?

Hoće. I ne samo oni. I Hrvati u Argentini ili Čileu - ako imaju hrvatsku putovnicu - mogu se slobodno nastanjivati bilo gdje u EU pod uvjetima koji vrijede za HR građane.

kada bi to bilo moguće kao šta ti tvrdiš onda bi svako recimo u njemačkoj odmah imao pravo na socijalu...

Ali čovjek nije pitao za socijalu nego je pitao o slobodi putovanja.

Micek123456
15.01.2013., 01:41
Ali čovjek nije pitao za socijalu nego je pitao o slobodi putovanja.

a ja sam ti objasnio zašto nemoš samo tako doć negdje i reći ja hoću tu bit a da ne ispunjavaš neke uvjete,koje vrijede za sve eu drzavljane isto, manje više :lol:

trivial
15.01.2013., 03:41
Ovdje sve jasno piše.
As an EU national , you have the right to stay in another EU country. If you stay there for less than 3 months, all you need is a valid identity card or passport.

During the first 3 months of your stay in your new country, you cannot be required to register (to obtain a document confirming your right to stay) but can do so if you wish.

After 3 months in your new country, you may be required to register with the relevant authority (often the town hall or local police station).

http://europa.eu/youreurope/citizens/residence/worker-pensioner/rights-conditions/index_en.htm

indeed
15.01.2013., 09:24
Znaci pise da nakon 3 mjeseca cu se 'mozda' trebati priajviti lokajnoj upravi ili policiji? Sta ce trazit od mene..?

PowerLock
15.01.2013., 16:06
Znaci pise da nakon 3 mjeseca cu se 'mozda' trebati priajviti lokajnoj upravi ili policiji? Sta ce trazit od mene..?

Ovisi od zemlje do zemlje. S jedne strane potrebno je proučiti lokalne zakone o uvjetima koji se moraju ispuniti da bi se mogao prijaviti boravak (a u koje su inkorporirane i EU smjernice u toj oblasti); a s druge strane treba vidjeti kako će svaka pojedina država članica EU-a tretirati hrvatske građane nakon pristupanja (u nekim državama će se moći zapošljavati, a u nekima ne).

Što se ovog drugog dijela tiče - koliko je meni poznato - Njemačka još nije odlučila da li će i na koliko dugo suspendirati pravo na slobodno zapošljavanje HR građana na svom teritoriju (EU povelja omogućuje maksimalno 7 godina suspenzije).

Michael Collins
15.03.2013., 15:25
Dakle ponovo molim, nisam još dobio- zemlje koje su se izjasnile oko kretanja radnika, jel ima neki link gdje su sve na jednom mjestu?

tommycro
14.04.2013., 15:05
Kako neće znati, Ako ti prođu sa skenerom preko putovnice sve znaju, ako ti upišu podatke sa osobne znaju, a još nekoliko godina biti će granica poluotvorenog tipa, a poslije će znati ako digneš sa bankomata lovu ili platiš nešto na pos kartici, ako koristiš svoj mobitel na njihovoj mreži, to znači ne smiješ korisiti ništa elektronski to opet ne znači slobodu, moraš se prijaviti i registrirati!

Ma dobro kolega, ali ko te tjera da se prijaviš ? hah! pa nitko neće znati kad si ušao ako u putovnici nećeš imati štambilj i datum ulaska u EU. Mozes ti biti tamo i 2 godine i ako ti dode policija ili netko i nesto te pita, po kojoj ce logici moci znat kad si usao ? ti mozes reci pa usao sam prije 5 dana jbg ga i na odmoru sam :) bez brige. Veći je problem to prijelazno razoblje za otvoreno trziste rada hrvatskim drzavljanima koje će uvesti većina zemalja, pogotovo onih najrazvijenijih mozda 3, mozda 5, mozda 7 godina , ovisi kako koja zemlja. A da je istina da nećeš baš moći biti u nekoj državi EU-a mjesecima bez posla ako nemas nekog tamo ko ce se "pobrinut" za tebe , to apsolutno stoji - naprosto logika. Ne mozes otic tamo i 2 godine šetat po Berlinu bez mjesečnih primanja jer ćeš umrijet od gladi i živjet ćeš ko klošar :) I ostaje ti druga mogućnosti - da se baviš kriminalom pa dokle ide ide :) samo tu drugu opciju ne bih nikome preporučio - ja je ne bi htio okusit nikad .

vave10
14.04.2013., 22:04
Mozda vec postoji odgovora ali ako mi moze netko ukratko reci... Dali nakon 1.7 mogu ici u englesku ( avionom ) bez putovnice ?

Lycos
14.04.2013., 22:29
Mozda vec postoji odgovora ali ako mi moze netko ukratko reci... Dali nakon 1.7 mogu ici u englesku ( avionom ) bez putovnice ?

Za Englesku ti je potrebna putovnica, kao i za ostale zemlje europske unije(tkzv. šengenski prostor.)

Kad HR udje u šengen onda ce moci samo osobna..

medo28
15.04.2013., 02:03
Za Englesku ti je potrebna putovnica, kao i za ostale zemlje europske unije(tkzv. šengenski prostor.)

Kad HR udje u šengen onda ce moci samo osobna..

Čak i kada uđemo u Schengen za Englesku će trebati putovnica jer UK nije dio Schengenskog prostora, za razliku od svih ostalih, oni su uvijek posebne kobasice. :ne zna:

O_D_E_Z
15.04.2013., 09:28
Mene zanima ... kada naprimjer dolazim iz Azije u Pariz (ili Rim) na aerodrom avionom .. I tamo cu od 1.7 ici na EU citizesns salter ... Tamo bih navodno trebao proletjeti bez neke vece kontrole !!??

A kad budem sletao iz Pariza u Zagreb na aerodrom .. jel se imam gdje zaustavljat na kakvim saleterima ? Ili samo prodjes posto sam vec u EU ?
Hocu li opet imat posla s Hr sluzbenicima ili kako ?

I jos me zanima ... Visa on Arrival .. kod nekih zemalja kad pise da imaju opciju Visa On Arrival EU zemlje dali smo mi automatski nakon 1.7 ti ?

Ili kako ?

PowerLock
15.04.2013., 09:38
Mene zanima ... kada naprimjer dolazim iz Azije u Pariz (ili Rim) na aerodrom avionom .. I tamo cu od 1.7 ici na EU citizesns salter ... Tamo bih navodno trebao proletjeti bez neke vece kontrole !!??

A kad budem sletao iz Pariza u Zagreb na aerodrom .. jel se imam gdje zaustavljat na kakvim saleterima ? Ili samo prodjes posto sam vec u EU ?
Hocu li opet imat posla s Hr sluzbenicima ili kako ?

Da i Da.

Kada dolaziš na vanjsku granicu EU-a imaš pravo na privilegiran tretman, odnosno tretirate se kao da si došao svojoj kući.

Ideš na šalter EU citizens i tamo samo dokazuješ svoj identitet ali ne dokazuješ svrhu putovanja niti da li imaš i koliko imaš novaca.

Takva pitanja je zabranjeno postavljati državljanima zemalja članica EU-a na svim EU granicama! Ako vam se ipak postave imate pravo na njih odbiti odgovoriti a službenika i državu u čije ime je postavio to pitanje prijavljujete Europskoj Komisiji i tražite zaštitu zbog narušavanja prava iz Povelje EU-a!

Kada iz Pariza budeš sletio u Zagreb ići češ na pasošku kontrolu jer Hrvatska još nije u Schengenu. Međutim i na toj kontroli ideš na šalter EU citizens na kojem te se tretira kao i u Parizu: Samo se provjerava identitet i valjanost dokumenta i ništa više. Zabranjena su bilo kakva suvišna pitanja.

Nakon toga ulaziš u Hrvatsku bez prolaska kroz carinsku kontrolu koristeći plavi EU bezcarinski kanal (carinsku kontrolu si već obavio u Parizu kada si prvi put sletio na teritorij EU).

MEĐUTIM: Ukoliko imaš prtljagu koja je na polaznom aerodromu izvan EU-a označena prtljažnom vrpcom koja nema dvije zelene linije uz rubove - to implicira da ta prtljaga nije prošla EU carinsku kontrolu i ti si dužan na carinskoj kontroli na zadnjem odredišnom aerodromu proći kroz zeleni kanal (Nothing to declare channel) a ne kroz plavi (EU channel / No customs control).

Ako želiš nešto dobrovoljno prijaviti ideš na crveni kanal (Goods to declare)

.

O_D_E_Z
15.04.2013., 09:46
Znaci nista specijalno, jos uvjek imas posla s smrknutim pogledima i "pokojim" pitanjem ... a ako je neugodno ili nije po PSu eto sad imam opciju da se tuzim Evropskom Komisiji ...

A i do sad si mogao uletit ko vanzemaljac na EU Citizens only salter na Heatrowu .. nece te vratit nazad ... :D

Sve u svemu .... jos nista ... iz perspektive putnika .. truba zesca ...

A kako ako odlucim ljetovati oko 6 mjeseci na Ibizi ? Jel i tamo moram se prijavljivati .. i rjesavat papirologiju ako sam duze od 3 mjeseca ili kako ?

PowerLock
15.04.2013., 09:52
A kako ako odlucim ljetovati oko 6 mjeseci na Ibizi ? Jel i tamo moram se prijavljivati .. i rjesavat papirologiju ako sam duze od 3 mjeseca ili kako ?

Nakon boravka od 3 mjeseca možeš prijaviti boravište u Španjolskoj ali nisi obavezan. To što se tiče EU zakonodavstva, ali neke EU zemlje mogu zahtjevati da se obavezno prijaviš - to je ostavljeno nacionalnim zakonodavstvima.

Nemam pojma kako je to Španjolska rješila. U Britaniji bi se morao prijaviti, u Češkoj, Nizozemskoj i Rumunjskoj znam da ne moraš.

Za ostale nemam pojma.

O_D_E_Z
15.04.2013., 09:57
Znaci opet truba ... truba .. truba i truba ... :D

Ko i u italiji ... mozes uzet pecat da si usao .. ali ni nemoras .. al ako odes do grcke prespavat u hotelu to sto nisi uzeo moglo bi te kostat nocenja u detention centru :D haha

Al ako su zemlje regulirale medjusobno da se moras/nemoras prijavljivat ako si duze od 3 mjeseca u zemlji ... a na granici ti ne udru u pasos da si usao i kada si usao !?
Kako oni mogu znati uopce koliko si ti u zemlji ?

PowerLock
15.04.2013., 10:04
Kako oni mogu znati uopce koliko si ti u zemlji ?

Kao državljanin zemlje članice EU-a od tebe se očekuje da ne lažeš i da ne varaš.

Takva rješenja su izraz povjerenja u čestito ponašanje EU građana.

A iskreno nemaš ni nekih velikih razloga da bi varao. Ako se prijaviš nakon 3 mjeseca, zemlja u kojoj se prijavljuješ ti ne može odbiti prijavu. Može tražiti da uplatiš policu njihovog zdravstvenog osiguranja, ali mislim da se priznaju i one plave EU zdravstvene iskaznice do godine dana, tako da ni to ne moraš.

Ako nemaš razloga varati - zašto bi varao?

O_D_E_Z
15.04.2013., 11:12
Ako nemaš razloga varati - zašto bi varao?

Pa pitam trebam li imat razlog da ne kazem istinu (u protivnom da riskiram placanje neke naknade ili druge reprekusije) !!??

S obzirom da ti kazes da nemaju mehanizam unutar EU da utvrde koliko boravis negdje !!

Uglavnom ne treba nista nigdje prijavljivat jer ni mehanizma za kontrolu nemaju ?
Jel to to ?

mateica5
22.04.2013., 12:50
Zanima me da li ulaskom u Europu, buduci da imam diplomu Kineziologije od 3g, mogu li raditi u Njemačkoj odmah s boravišnom dozvolom, tako da me nitko dira da ne moram svako nekog vremena izlazit iz države, ako dobijem posalo u jednoj firmi i garancijsko pismo od poslodavca da li sam 100% legalna, i može li me itko izbacit, ili nije isto imat 3g diplome, ili trebaju 5?
I da li netko tko nema fakultet mora tamo radit pola godine kao sezonski radnik ili ako dobije posao u nekoj ozbiljnoj firmi i poslodavac za njega garantira, da li moze dobit vizu na duže, npr 1g ili 2, ako poslodavac garantira time da ima posla za njega 2godine?!

sivkić
25.04.2013., 11:58
Za rad je potrebna radna dozvola kao i do sada što će bit i daljnjih par godina.Ukoliko im je potreban stručnjak tvojeg obrazovanja papiri će biti brzo riješeni.

Jelsa
22.05.2013., 19:38
Može li mi netko reći da li se nakon 01.07. u Njemačku mogu putovati samo sa osobnom iskaznicom? Ne kužim :)

Michael Collins
23.05.2013., 15:15
Inače Hamburg i Baden će biti malo liberalnije za kretanje naših radnika ali nisam točno ksužio o čemu se radi

sivkić
24.05.2013., 18:44
Može li mi netko reći da li se nakon 01.07. u Njemačku mogu putovati samo sa osobnom iskaznicom? Ne kužim :)

Možeš.

Jelsa
25.05.2013., 16:39
Možeš.

Hvala!
Znači mogu s osobnom iako idem direktno avionom, dakle ne preko Slovenije pa dalje..... već sa hrvatskog aerodroma na njemački?:kava:

sivkić
27.05.2013., 07:48
Da.

ivan.iv
28.05.2013., 15:06
Da.

A sto se ljudi boje putovnice, ili nekog nadzora, vjerujem da pokazivanje putovnice ili osobne je ista stvar i ako ima nekog nadzora je tako nebitno, mislim da je ovo vazno samo onima koji bi na crno negdje radili pa da im se ne vidi zig u pasosu a da su ostali vise od tri dopustena mjeseca negdje vani.
Velika vecina ide ionako turisticki i njima je totalno nebitno ima li pregleda i nadzora i putovnica-osobna sporedna stvar prilikom kontrole.
I prija ova granica od 20 godina neovisne Hrvatske smo isli samo da je bilo novaca, putovanja su ionako normalna stvar a sad dali čekamo 60 ili 120 minuta nekome mozda bitno

sivkić
29.05.2013., 07:50
Svaki put kad skeniraju/povuku osobnu ili putovnicu "mašina" bilježi i memorira 6 godina.

indeed
30.05.2013., 21:46
A da vas pitam ja, hoce li i dalje biti samo 3 mjeseca turisticke vize? Hoce li se produziti ili skroz ukinuti sad nakon 1.7?

Hvala :))

JKD01
31.05.2013., 19:29
Zemlje EU ponovno vraćaju policiju na granice (http://www.vecernji.hr/vijesti/zemlje-eu-ponovno-vracaju-policiju-granice-clanak-562636)

Tuvixer
31.05.2013., 23:12
Vraća se mogućnost da uvedu kontrole sa svojim susjednim zemljama koje su u Schengenu, u periodu od 6 mjeseci, a najduže se to može produžiti na 2 godine, a trebalo bi biti dopušteno od druge polovice iduće godine.
To ne znači da će sve zemlje uvesti te mjere, niti je vjerojatno da će većina, već neke zbog priljeva imigranata.
Mislim da je inicijator ovoga bila Njemačka. Opasno se Merkelica igra sa vatrom. Ne smije Njemačka biti inicijator ikakvih ograničenja, trebali su to prepustiti nekoj drugoj zemlji.

Micek123456
01.06.2013., 11:51
Inače Hamburg i Baden će biti malo liberalnije za kretanje naših radnika ali nisam točno ksužio o čemu se radi

neće jer zakon o zapošljavanju stranih radnika u njemačkoj vrijedi na području cijele države.
to znački ako zabrana vrijedi za bayern vrijedi i za hamburg :mig:

Tuvixer
01.06.2013., 12:47
Nije baš tako.
Svaka zemlja, odnosno pokrajina, ima pravo da odluči kako će regulirati to pitanje.

Micek123456
01.06.2013., 18:07
Nije baš tako.
Svaka zemlja, odnosno pokrajina, ima pravo da odluči kako će regulirati to pitanje.

nope, živio sam u njemačkoj, zakon o strancima je isti na području cijele države.
i ne donose ga savezne države nego parlament.
u njemačkoj ne postoje pokrajine

ovaj zakon regulira prava eu-stranaca

http://de.wikipedia.org/wiki/Freiz%C3%BCgigkeitsgesetz/EU

zaakon djeluje na području cijele države i nama niakvih razlika od savezne države do države

tumačenje zakona

http://www.verwaltungsvorschriften-im-internet.de/bsvwvbund_26102009_MI19371156524.htm

posebno je interesantan članak

13.0.1
Es gilt ein flexibles, so genanntes „2 + 3 + 2-Modell“. Danach können Arbeitsmarktzugang sowie Erbringung von Dienstleistungen mit entsandten Arbeitnehmern in bestimmten Sektoren (vgl. Nummer 13.3) nach nationalem oder bilateralem Recht geregelt und der Arbeitsmarktzugang für eine Übergangszeit von maximal sieben Jahre beschränkt werden:

praktički je već u zakonu koji je na snazi određeno da svaka nova zemlja koja ulazi u EU dobije zabranu pristupa tržištu rada :mig:

one fore koje se nama prodaju putem medija o nekim olakšicama za fakultetski obrazovane osobe, liječnike, med. sestre, nije niš novo, te olakšice postoje oduvijek:mig:

Tuvixer
01.06.2013., 18:34
A kako biš ti preveo Bundesland? Savezna zemlja, zemlja, pokrajina. Tako se to prevodi na hrvatski. ;)

Pogledaj šta je boldirano napisao michael collins.

Šta će Njemačka zabraniti znati ćemo kada bude predavala Italiji sve dokumente o ratifikaciji sporazuma o pridruživanju.

Micek123456
01.06.2013., 18:58
A kako biš ti preveo Bundesland? Savezna zemlja, zemlja, pokrajina. Tako se to prevodi na hrvatski. ;)

Pogledaj šta je boldirano napisao michael collins.

Šta će Njemačka zabraniti znati ćemo kada bude predavala Italiji sve dokumente o ratifikaciji sporazuma o pridruživanju.

Pokrajina i savezna država su dvije sasvim različite stvari, nemoj miješat babe i žabe :mig:

Tuvixer
01.06.2013., 19:14
Eto ti miješaš. Ja sam te pitao kako biš preveo, a očigledno neznaš, pa sada trolaš.
Savezna država je federacija. USA u SAD.
Bundesland se može prevesti u država, pokrajina ili zemlja ili pak savezna pokrajina ili savezna zemlja. A najčešće se prevodi u pokrajina ili savezna pokrajina, pokrajina saveza.

indeed
02.06.2013., 12:41
A da vas pitam ja, hoce li i dalje biti samo 3 mjeseca turisticke vize? Hoce li se produziti ili skroz ukinuti sad nakon 1.7?

Hvala :))

A meno nitko nije odgovorio kaki ce biti dale za turisticku vizu? Hoce li produzito ta 3 mjeseca ili ukinuti? :)

Micek123456
02.06.2013., 13:00
A meno nitko nije odgovorio kaki ce biti dale za turisticku vizu? Hoce li produzito ta 3 mjeseca ili ukinuti? :)

turistički možeš ostat 3 mjeseca, nakon toga se moraš prijavit i dokazat da imaš gdje živjet, zdravstveno osiguranje i novac za život ili da imaš posao ( u onim zemljama koje će dozvolit hrvatima da mogu radit).

ne mijenja se zapravo niš posebno nego šta je sad.

ovo govorim za njemačku, al u biti je to svugdje isto u zemljama šengena

Kexx
02.06.2013., 13:03
Znači, mogu u London samo sa osobnom iskaznicom?

Putovnica mi je nedavno istekla, mislio sam je obnoviti kad dođu nove.

Tuvixer
02.06.2013., 13:03

Šta misliš kada mi idemo negdje?

PowerLock
02.06.2013., 13:05

U London možeš sa osobnom od 01.07.

A kada Hrvatska počinje izdavati nove putovnice? Odmah 01.07. ili kasnije?

Tuvixer
02.06.2013., 13:11
Šta nisu putovnice već biometrijske?

Kexx
02.06.2013., 13:11
U London možeš sa osobnom od 01.07.

Super, bilo me strah da me ne vrate nazad.

Kad kreću nove nisaam 100% siguran.

Grugru
02.06.2013., 15:32
Šta nisu putovnice već biometrijske?

Jesu.
Samo da li su to nove ili ce neke nove doci?

sivkić
03.06.2013., 08:18
Nema turističkih viza za RH državljane do 3 mjeseca kao ni do sada (za zemlje eu-a)

Misliš neke nove sa zvjezdicama? Čekaj da prvo uzmu lovu za nove osobne pa će krenut možda nova otimačina za putovnice.One izdane od 29.06.2009 ćeće se morat mjenjat a ostale vrijede do isteka.

Micek123456
03.06.2013., 09:02
Misliš neke nove sa zvjezdicama? Čekaj da prvo uzmu lovu za nove osobne pa će krenut možda nova otimačina za putovnice.One izdane od 29.06.2009 ćeće se morat mjenjat a ostale vrijede do isteka.

niti jedna eu zemlja nema putovnicu sa eu zvjezdicama, pa nećemo ni mi:mig:

Tuvixer
03.06.2013., 09:05
Ma kakva otimačina? :facepalm:
Kakvo uzimanje love??
Pa neće biti obvezno promijeniti nikakve dokumente, ako se uvedu novi, jer će se stari moći koristiti do onog datuma do kojeg traju.

PowerLock
03.06.2013., 10:44
Misliš neke nove sa zvjezdicama?

Ne, ne sa zvjezdicama - ali EU format putovnice je takav da bi trebao iznad imena države i grba imati utisnuto "Europska Unija" te ime države samo na nacionalnom jeziku (koji je i službeni jezik EU-a pa prevodi na Engleski i Francuski više nisu potrebni) - dok bi ispod grba trebalo pisati samo "Putovnica" (opet bez prevoda, samo na nacionalnom jeziku).

Također, putovnice više nebi trebale biti plave nego zagasito crvene (burgundy) boje - jer takve su putovnice svih zemalja članica EU-a.

Također na unutrašnjim stranicama putovnice morali bi biti prijevodi kategorija informacija na sva preostala 23 službena EU jezika.

Koliko vidim na MUP-ovom site-u još nema planova za promjenu tih putovnica, što je za mene dobro - želim izvaditi barem još jednu "Tuđmanovu" dok još postoje; mislim da će prije ili kasnije i to harmonizirati sa ostatkom EU-a, vjerovatno čekaju neki slijedeći iskorak u sigurnosnoj tehnologiji pa da ukomponiraju više izmjena odjednom.

Micek123456
03.06.2013., 11:09
Ne, ne sa zvjezdicama - ali EU format putovnice je takav da bi trebao iznad imena države i grba imati utisnuto "Europska Unija" te ime države samo na nacionalnom jeziku (koji je i službeni jezik EU-a pa prevodi na Engleski i Francuski više nisu potrebni) - dok bi ispod grba trebalo pisati samo "Putovnica" (opet bez prevoda, samo na nacionalnom jeziku).

Također, putovnice više nebi trebale biti plave nego zagasito crvene (burgundy) boje - jer takve su putovnice svih zemalja članica EU-a.

Također na unutrašnjim stranicama putovnice morali bi biti prijevodi kategorija informacija na sva preostala 23 službena EU jezika.

Koliko vidim na MUP-ovom site-u još nema planova za promjenu tih putovnica, što je za mene dobro - želim izvaditi barem još jednu "Tuđmanovu" dok još postoje; mislim da će prije ili kasnije i to harmonizirati sa ostatkom EU-a, vjerovatno čekaju neki slijedeći iskorak u sigurnosnoj tehnologiji pa da ukomponiraju više izmjena odjednom.

nadam se da će naši barem izabrat neku lijepu nijansu, jer gledajući po eu zemljama nijanse se kreću od užasa preko očaja do ajde de :rolleyes:

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Passports_by_country

Adelholzener
04.06.2013., 09:57
Njah. Kao da je vazno kakva je nijansa.

trivial
04.06.2013., 10:05

Rekli su da putovnice nece mijenjati uskoro jer zadovoljavaju sve standarde. Boja je putovnice iskljucivo preporua, a i ne obveza. Uostalom, mozemo i mi nekad biti posebni. Mislim da u Europi samo Island i Kosovo imaju plave putovnice.

friendship
04.06.2013., 14:18
nadam se da će naši barem izabrat neku lijepu nijansu, jer gledajući po eu zemljama nijanse se kreću od užasa preko očaja do ajde de :rolleyes:

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Passports_by_country

kaj nismo takvu zagasitu 'burgundy' nijansu već koristili za vrijeme juge? :p

i onda je bilo sranje od saveza

sivkić
04.06.2013., 19:42
.. takav da bi trebao iznad imena države i grba imati utisnuto "Europska Unija" te ime države samo na nacionalnom jeziku (koji je i službeni jezik EU-a pa prevodi na Engleski i Francuski više nisu potrebni) - dok bi ispod grba trebalo pisati samo "Putovnica" (opet bez prevoda, samo na nacionalnom jeziku).

Na te sam i mislio.Tehnologija zaštite je ok a za koje izvjesno vrijeme je moguće da odrede boju i da izdaju nove.

BUBI69
04.06.2013., 21:32
Znači, mogu u London samo sa osobnom iskaznicom?

http://www.glas-slavonije.hr/194166/1/U-vecinu-zemalja-EU-a-od-1-srpnja--ulazit-cemo-samo-s-osobnom-iskaznicom

"Zemlje za koje su potrebne putovnice i nakon 1. srpnja

l Rumunjska

l Bugarska

l Irska

l Velika Britanija

l Island

l Lihtenštajn

l Norveška

l Švicarska"

Da vas pitam, hoce li se moci iz BiH sa Hrvatskom osobnom moci uci u Hrvatsku? Studiram u BiH i prosli mjesec mi istekla putovnica, pa da ne vadim djabe ako ne treba.

Hvala na odgovoru :)

felga
04.06.2013., 21:41
Mogao bi ti kasniti na ispite u Mostar...zato brže izvadi putovnicu i znaš da si miran. :ne zna:

BUBI69
04.06.2013., 22:13
Ma u Mostaru sam od Bozica, nije to problem :)

Nego ako odlucim kuci otic :D

Tuvixer
04.06.2013., 22:43
Mislim da će ti trebati viza. xD
Ma šalim se.

Sve ovisi kako se dvije vlade dogovore.

trivial
04.06.2013., 22:52
http://www.glas-slavonije.hr/194166/1/U-vecinu-zemalja-EU-a-od-1-srpnja--ulazit-cemo-samo-s-osobnom-iskaznicom

l Rumunjska

l Bugarska

l Irska

l Velika Britanija

l Island

l Lihtenštajn

l Norveška

l Švicarska"

Da vas pitam, hoce li se moci iz BiH sa Hrvatskom osobnom moci uci u Hrvatsku? Studiram u BiH i prosli mjesec mi istekla putovnica, pa da ne vadim djabe ako ne treba.

Hvala na odgovoru :)

Ovo su potpuno neistine. Ne znam tko je tomu piskaralu dao da uopce pise takvo sto. S osobnom ce se iskqznicom moci u sve clanice EU. Uostalom, Lihtenstajn je u Schengenu i kako si je pametni novinar zamislio da u Austriju smijes, a u Lihtenstajn ne mozes. Gomila gluposti i takvi su ljudi odlucivali o ulasku u EU. Bas citam da svaki drugi Hrvat misli da Hrvatska postaje clanica Schengena 1.7. Zbogom pameti!

Ako imas hrvatsku osobnu iskaznicu, naravno da ces moci iz BiH s njom. Ovo se odnosi samo na gradjane BiH koji ce smjeti ili ne ulaziti s osobnim iskaznicama, no to treba odobroti Europska komisija.

sivkić
05.06.2013., 07:18

l Rumunjska

l Bugarska

l Irska

l Velika Britanija

l Island

l Lihtenštajn

l Norveška

l Švicarska"
Sve te zemlje već sada dolaze u RH s osobnom (osim britanaca jer je ne posjeduju) pa ćemo i mi tamo.Ne vjeruj novinama.

PowerLock
05.06.2013., 09:31

Glas Slavonije je promašio, ali ne potpuno.

Od navedenih zemalja u one koje su članice EU moći će se putovati bez putovnice.

Međutim za one koje su članice Schengena a nisu članice EU-a i dalje će trebati putovnice.

To konkretno znači ovo:

U Rumunjsku, Bugarsku, Irsku i Veliku Britaniju

moći će se putovati bez putovnice, samo sa osobnom iskaznicom

U Švicarsku, Island, Norvešku i Lihtenštajn

moći će se putovati samo sa putovnicom (koja je međutim potrebna samo ako se u te zemlje ulazi na vanjskim granicama, a ne preko granica sa drugim Schengen zemljama koje su i članice EU-a, no svejedno putovnicu je potrebno imati u slučaju internih kontrola i prijava za hotelski smještaj)

Za ove zadnje 4 zemlje važno je znati da će se i dalje primjenjivati režim "bijelog Schengena" kao da Hrvatska nije ni ušla u EU.

Dakle svi oni koji su imali zabrane za putovanje u zemlje Schengena kojima ta zabrana nije istekla, ista će i dalje biti na snazi za ove 4 zemlje i nakon ulaska u EU, dok će za zemlje koje su članice i EU-a i Schengena ista biti brisana 1. srpnja.

Zabrane za ove 4 zemlje brisati će se tek kada Hrvatska osim što stupi u EU, također pristupi i Schengenu.

(Inače isti se režim već sada primjenjuje i za građane Rumunjske i Bugarske koji također u navedene 4 zemlje koje su Schengen ali nisu EU također putuju samo sa putovnicama)

Adelholzener
05.06.2013., 09:39
Ja mislim da je postojala zabrana ulaska u EU, a ne u Schengen. Ne mislim da je moguce EU drzavljanu zabraniti ulaz u EU. Sto znaci da hrvatski drzavljan koji ima zabranu ulaska u EU tu zabranu gubi, odnosno ista postaje nistavna ulaskom Hrvatske u EU.

Bas ce bit fora sto ce se ukinuti carine. Moram kupiti neku glupost u Ikei, stavit u auto, doc autom u Hr i na granici se smijati carinicima.

sivkić
05.06.2013., 09:41
Neće bit ništavna jer se ne poništava automatizmom već je potrebno dat zahtjev za brisanje a dok se on ne provede zabrana ostaje.A oni koji imaju zabranu u Austriju neće moći dok zabrana ne istekne.Tu su austrijanci posebni.

Micek123456
05.06.2013., 10:03
Dakle svi oni koji su imali zabrane za putovanje u zemlje Schengena kojima ta zabrana nije istekla, ista će i dalje biti na snazi za ove 4 zemlje i nakon ulaska u EU, dok će za zemlje koje su članice i EU-a i Schengena ista biti brisana 1. srpnja.

neće, zabrana i dalje ostaje, sve dok se ne zatraži brisanje iz SIS-a (Schengen Information System) a zahtjev se predaje u uredu za strance koji je izvršio deportaciju.i naravno, treba prvo platiti troškove deportacije.
i treba se računat da kad se odobri brisanje na još barem 2 godine zabrane ulaska u šengen kao kazna
tako je u njemačkoj, a brijem da ni u drugim zemljama šengena nije drugačije.

tako da recimo ovi deportirani hrvati sa islanda još dugo dugo neče nogom kročit dalje od hrvatske, šta se tiče eu-a:lol::lol:

Adelholzener
05.06.2013., 13:03
tako da recimo ovi deportirani hrvati sa islanda još dugo dugo neče nogom kročit dalje od hrvatske, šta se tiče eu-a:lol::lol:

Cist sumnjam da su ti hrvatski drzavljani deportirani s Islanda hrvati. No nije bitno.

A sto se tice nemogucnosti ulaska u EU mislim da mogu glatko podici tuzbu protiv drzave koja im brani ulazak, jer kao gradjani EU imaju pravo kretanja po EU. Moze se ograniciti pristup trzistu rada privremeno, ali mislim da je sloboda kretanja po podrucju cijele EU jedna od temeljnih prava EU gradjana. Ogranicenje iste je protiv "right of free movement and residence".

http://en.wikipedia.org/wiki/Citizenship_of_the_European_Union

Micek123456
05.06.2013., 13:26
Cist sumnjam da su ti hrvatski drzavljani deportirani s Islanda hrvati. No nije bitno.

A sto se tice nemogucnosti ulaska u EU mislim da mogu glatko podici tuzbu protiv drzave koja im brani ulazak, jer kao gradjani EU imaju pravo kretanja po EU. Moze se ograniciti pristup trzistu rada privremeno, ali mislim da je sloboda kretanja po podrucju cijele EU jedna od temeljnih prava EU gradjana. Ogranicenje iste je protiv "right of free movement and residence".

http://en.wikipedia.org/wiki/Citizenship_of_the_European_Union

nebitno,i u to ne ulazim, imaju hrvatku putovnicu i to je jedino kaj se pika i kaj je bitno.

lool, da baš, šengen postoji 15 godina i niko se nije sjetio tužit prije :lol: uostalom niko ne brani nekom slobodn kretanje , ali ako si učinio neko kazneno djelo, može te se itekako deportirat, ako je neko deportiran znači da je prekršio zakon i taj je zaslužio kaznu.
čak i eu ugovor dopušta deportaciju eu građana iz neke druge eu zemlje.

zadnji primjer deportacije smo vidjeli u francuskoj, kod deportacije roma.zapravo tu se jedino digla strka jer se radilo o romima da se radilo o bilo kome drugom niko nebi niti primijetio.

ne možeš niti u jednoj eu zemlji ostat dulje od 3 mjeseca da se ne prijaviš, da nemaš sredstva za život ili zdravstveno osiguranje.

ng24
06.06.2013., 07:53
Ljudi moji nadam se da netko zna sljedeću informaciju?!?! Zanima me mora li se od 1.7. imati putovnica da bi se iz Hrvatske (Dubrovnika ili bilo kojeg drugog grada iz DNŽ) preko Bih došlo do Osijeka ili Zagreba ili će i dalje biti dovoljna osobna iskaznica??? Pitala sam čak i pogranične policajce prije nekoliko tjedana u vezi toga, ali nisu imali blage veze što da mi odgovore O.o . Unaprijed zahvalna na odgovoru :)

sivkić
06.06.2013., 09:44
Normalno da nisu jer tu odluku donosi Vlada BiH.Njihovo ministrstvo vanjskih kaže:
"Državljani sljedećih država mogu ući u Bosnu i Hercegovinu, osim s putnom ispravom ili sa valjanom ličnom kartom kojom se dokazuje identitet i državljanstvo:
- države članice Evropske unije
- države potpisnice Šengenskog sporazuma
- Andora, Crna Gora, Hrvatska, Lihtenštajn, Monako, San Marino, Srbija, Sveta Stolica i Švicarska Konfederacija."
http://www.mfa.ba/konzularne_informacije/vize/Default.aspx?template_id=16&s1=200&id=4776

ostaje kao i do sada osobna (ukoliko se do 1.7 što ne promjeni)

DelmatST
06.06.2013., 12:48
Ljudi moji nadam se da netko zna sljedeću informaciju?!?! Zanima me mora li se od 1.7. imati putovnica da bi se iz Hrvatske (Dubrovnika ili bilo kojeg drugog grada iz DNŽ) preko Bih došlo do Osijeka ili Zagreba ili će i dalje biti dovoljna osobna iskaznica??? Pitala sam čak i pogranične policajce prije nekoliko tjedana u vezi toga, ali nisu imali blage veze što da mi odgovore O.o . Unaprijed zahvalna na odgovoru :)

Vjerojatno neće, ali će te za.bavat carina dva puta u par km.

Gedeon
06.06.2013., 13:12
Ja mislim da je postojala zabrana ulaska u EU, a ne u Schengen. Ne mislim da je moguce EU drzavljanu zabraniti ulaz u EU. Sto znaci da hrvatski drzavljan koji ima zabranu ulaska u EU tu zabranu gubi, odnosno ista postaje nistavna ulaskom Hrvatske u EU.

Bas ce bit fora sto ce se ukinuti carine. Moram kupiti neku glupost u Ikei, stavit u auto, doc autom u Hr i na granici se smijati carinicima.

Nećeš se imati kome smijati, carinika više na grani neće biti. Samo policija :D

DelmatST
06.06.2013., 13:54
Koliko će samo umjetnina, plemenitih metala i dragog kamenja nestat iz ove države

all_or_nothing
06.06.2013., 14:17
Koliko će samo umjetnina, plemenitih metala i dragog kamenja nestat iz ove države
i koliko će raznog smeća doći...

Blackadder1
06.06.2013., 14:40
Ma joj. Sad od 1.7. kad se krene orit po EU i trest se temelji EU (a kad udje ostatak juge za 20 godina onda u totalnom tonalitetu) s obzirom na ukus gradjana RH: "Švaba jaše Švaba jaše, crnog konja crnog konja, POTRESLA SE SVA EUROPAAAAA aaaa, naša vojska napad čeka spremila je malog topa spremila je malog topa - toopaaaa joooooj....." i ode EU u kakanj! Nema toga sto se nebi raspalo s ovakvim mentalitetom. Jadna EU, nema pojma sta ju ceka. Nece stat na tome, jos kad se raspadne ce izbit 3 svjetski rat kao sto je izbio 1 svjetski zbog balkana. Joj joj...

Blackadder1
06.06.2013., 14:46
E da, i kad se bude orilo, onda jos i onaj mali cigo sa onim instrumentom na ustima koji zvuci: "Brlje-brlje brnja-brnja brlje-brlje brnja-brnja..." Jadna EU.

lupac
16.06.2013., 09:44
Imam pitanje u vezi izdavanja viza. Kada Hrvatska uđe u EU hoće li nam i dalje trebati vize za dulji boravak od 90 dana u nekoj europskoj zemlji, konkretno Nizozemskoj?
Pitam jer idem na studij gore i nisam siguran trebam li trebam li predati zahtjev za vizu.

Micek123456
16.06.2013., 10:26
Imam pitanje u vezi izdavanja viza. Kada Hrvatska uđe u EU hoće li nam i dalje trebati vize za dulji boravak od 90 dana u nekoj europskoj zemlji, konkretno Nizozemskoj?
Pitam jer idem na studij gore i nisam siguran trebam li trebam li predati zahtjev za vizu.

ne treba ti viza ako češ iči na studij, ali ćeš se morat prijavit na općini di ćeš imat stan i morat ćeš dokazat da imaš dovoljno sredstava za život (npr. novac na bankovnom računu ) i zdravstveno osiguranje (njihovo ne HR da se razumijemo)
tako je u u biti u svim eu zemljama

al ipak zvrcni nl-ambasadu u zg

lupac
16.06.2013., 10:32
ne treba ti viza ako češ iči na studij, ali ćeš se morat prijavit na općini di ćeš imat stan i morat ćeš dokazat da imaš dovoljno sredstava za život (npr. novac na bankovnom računu ) i zdravstveno osiguranje (njihovo ne HR da se razumijemo)
tako je u u biti u svim eu zemljama

al ipak zvrcni nl-ambasadu u zg

Kad uđemo u EU zar neće svi građani imati pravo na ono neko EU zdravstveno osiguranje koje vrijedi u svim zemljama članicama?
Ovo za dokazivanje financijskih sredstava, to obavljam kad sam gore ili već ovdje?

Micek123456
16.06.2013., 10:40
Kad uđemo u EU zar neće svi građani imati pravo na ono neko EU zdravstveno osiguranje koje vrijedi u svim zemljama članicama?
Ovo za dokazivanje financijskih sredstava, to obavljam kad sam gore ili već ovdje?

EU zdravstveno osiguranje pokriva samo neki hitni slučaj i ne vrijedi ako želiš ostat duže od tih 90 dana.
zato se kod prijave boravka traži da se priloži.
sve tamo obavljaš

lupac
16.06.2013., 10:55
EU zdravstveno osiguranje pokriva samo neki hitni slučaj i ne vrijedi ako želiš ostat duže od tih 90 dana.
zato se kod prijave boravka traži da se priloži.
sve tamo obavljaš

ok, hvala :)

ccc199
16.06.2013., 12:28
Pozdrav..Neki dan sam ministarstvu vanj. i eu poslova poslao mail sa nekoliko pitanja na koja nisam dobio odgovor(koje cudo..) pa sam se odlucio pitati ih ovdje...

1. Posto su se uvele nove osobne iskaznice, da li se od sada u EU moze ulaziti samo sa tim novim osobnim iskaznicama ili se moze uci i s ovim sto vec imamo?

2. Ako udemo sa osobnom iskaznicom umjesto sa putovnicom, da li se uvodimo u racunalo da smo presli granicu kao sto se u putovnicu stavi pecat za ulazak u drzavu?

3. Da li imamo ogranicenje boravka na 3 mjeseca kao turist za npr. Njemacku ili neku drugu clanicu?

4. Ako udem u EU oko 28.6 da li se sva ta pravila primjenjuju na mene i nakon 1.7. ili moram preci granicu nakon sluzbenog ulaska hrvatske u EU?

Hvala unaprijed...

Micek123456
16.06.2013., 13:04
Pozdrav..Neki dan sam ministarstvu vanj. i eu poslova poslao mail sa nekoliko pitanja na koja nisam dobio odgovor(koje cudo..) pa sam se odlucio pitati ih ovdje...

1. Posto su se uvele nove osobne iskaznice, da li se od sada u EU moze ulaziti samo sa tim novim osobnim iskaznicama ili se moze uci i s ovim sto vec imamo?

2. Ako udemo sa osobnom iskaznicom umjesto sa putovnicom, da li se uvodimo u racunalo da smo presli granicu kao sto se u putovnicu stavi pecat za ulazak u drzavu?

3. Da li imamo ogranicenje boravka na 3 mjeseca kao turist za npr. Njemacku ili neku drugu clanicu?

4. Ako udem u EU oko 28.6 da li se sva ta pravila primjenjuju na mene i nakon 1.7. ili moram preci granicu nakon sluzbenog ulaska hrvatske u EU?

Hvala unaprijed...

1.navodno može i sa ovima iako su neke novine prenijele da samo sa novima :ne zna:
nazovi petrinjsku:mig:
2. pošto nismo u šengenu budu ih slovenci provlačili odn. skenirali.
3. kao turist moš bit 3 mjeseca nakon toga se moraš prijavit, dokazat da imaš zdravstveno i sredstva za život , ako nemaš ideš natrag. barem za njemačku je tako.
4.prije 1.7 nemoš sa osobnom dalje od slovenije, jer bi ti se moglo dogodit da te zaustave u austriji i platiš dobru kaznu:mig: i ko zna šta još

Gedeon
16.06.2013., 14:18

Hvala unaprijed...

1. Može se i sa starim-novim osobnima, jedina praktična razlika između njih i ovih novih je da su dodali OIB :D

Neće za prelazak vrijediti stare-stare osobnice, tj. one bijele koje nisu u formi kredit-kartice. Njih bi se trebalo zamijeniti za nove ukoliko se želi prelaziti grana s osobnom.

2. Skenirat će te sigurno da provjere je li smiješ u Šengen. Što i kako će bilježiti i da li će lupati štambilje-ne znam.

3. 90 dana za turiste vrijedi i dalje, s razlikom da ukoliko se prijaviš, dokažeš da imaš zdravstveno i sredstva za život možeš ostati neograničeno.

4. Dobro pitanje... vjerojatno će vrijediti bez obzira gdje si u trenutku uvođenja pravila, ali treba provjeriti.

sivkić
17.06.2013., 09:24
3. kao turist moš bit 3 mjeseca nakon toga se moraš prijavit, dokazat da imaš zdravstveno i sredstva za život , ako nemaš ideš natrag. barem za njemačku je tako.
i u sloveniji
"Član obitelji, državljanin članice EEP,
može ući u Republiku Sloveniju s važećom osobnom iskaznicom ili
putovnicom. Ukoliko želi boraviti duže od tri mjeseca, mora na upravnoj
jedinici podnijeti zamolbu za potvrdu o boravku iz drugih opravdanih
razloga. Nakon pet godina neprekidnog boravka na temelju potvrde,
može podnijeti zamolbu za dozvolu za stalni boravak. Članu obitelji
državljanina EEP ili državljanina treće zemlje s dozvolom za stalni
boravak u Republici Sloveniji i članu obitelji slovenskog državljanina
može se izdati dozvola za stalno bivanje u Republici Sloveniji nakon
dvije godine neprekidnog boravka u Sloveniji"

2. Skenirat će te sigurno da provjere je li smiješ u Šengen. Što i kako će bilježiti i da li će lupati štambilje-ne znam.
Bilježi i pamti 6 godina.

Micek123456
17.06.2013., 10:41
i u sloveniji
"Član obitelji, državljanin članice EEP,
može ući u Republiku Sloveniju s važećom osobnom iskaznicom ili
putovnicom. Ukoliko želi boraviti duže od tri mjeseca, mora na upravnoj
jedinici podnijeti zamolbu za potvrdu o boravku iz drugih opravdanih
razloga. Nakon pet godina neprekidnog boravka na temelju potvrde,
može podnijeti zamolbu za dozvolu za stalni boravak. Članu obitelji
državljanina EEP ili državljanina treće zemlje s dozvolom za stalni
boravak u Republici Sloveniji i članu obitelji slovenskog državljanina
može se izdati dozvola za stalno bivanje u Republici Sloveniji nakon
dvije godine neprekidnog boravka u Sloveniji"

u biti je to tako u svakoj eu zemlji, biće neki članak šengenskog ugovora.

međutim njemci idu još i dalje, ako si njemački državljanin a živiš recimo u hrvatskoj isto nesmiješ ostat više od 90 dana, nakon toga se moraš prijavit :lol:
a baš me zanima kaj ti mogu ako ne napraviš to, ono deportirat :lol::lol::lol:

Micek123456
17.06.2013., 10:44

prije godinu dvije sam čitao jedne njemačke novine kao neki novi kompjuterski program, kao štambilji su prošlost sad kad ti skeniraju putovnicu ili osobnu odmah vide kad si ušao ili izašao.
:D
a ti onda pamti ili ako ti jednom zaborave skenirat :D

sivkić
17.06.2013., 12:49
a baš me zanima kaj ti mogu ako ne napraviš to, ono deportirat :lol::lol::lol:
Nije to više klasična deportacija "za ušu i van" nego dobiješ papir da u određenom roku napustiš zemlju a nakon toga ako te nađu slijedi deranje novčanika

prije godinu dvije sam čitao jedne njemačke novine kao neki novi kompjuterski program, kao štambilji su prošlost sad kad ti skeniraju putovnicu ili osobnu odmah vide kad si ušao ili izašao
Kasniš 7-8-10 godina.Veće duže vrijeme radi SIS II.

Micek123456
17.06.2013., 13:00
Kasniš 7-8-10 godina.Veće duže vrijeme radi SIS II.

ne kasnim, SIS II je teko odnedavno u upotrebi, trebao je počet 2007, pa 2010-te pa je počeo tek ove godine 9.4

http://de.wikipedia.org/wiki/Schengener_Informationssystem#SIS_II:_Zeitplan_und _Kosten

sorry na poslu sam pa nemogu tražit na engleskom, ipak bi mogao počet i radit :D

sivkić
18.06.2013., 04:40
I SIS 1 pamti isto kao i naš sistem.

sivkić
22.06.2013., 10:09
A ovo je za svaku stručnu pohvalu.Tko ga samo i koliko plaća:ne zna:

"Kada se 1. srpnja sa svih graničnih prijelaza u Republici Hrvatskoj povuče policija, te pridruži kolegama carinicima na istočne hrvatske granice – prema BiH, Srbiji i Crnoj Gori, režim ulaska ljudi i roba će se znatno pojačati. Tog dana će Hrvati od Slovenaca preuzeti ulogu čuvara južne granice Unije, za što je iz Bruxellesa već doznačen priličan novac...."

http://www.vecernji.hr/vijesti/ulazak-drzavljana-bih-hrvatsku-nije-moguc-osobnom-clanak-573283

Bodul2a
22.06.2013., 15:10
Ovako imam jedno relativno brzo pitanje , pošto nisam baš stručnjak za te integracije u svim aspektima ne vjerujem da ce ljudima koji se nesto vise kuze u tu domenu biti problem odgovoriti na to pitanje. ...

U ovom tvojem postu je najžalosnije to, da tako "razmišlja" 90% birača.
Čuju nešto, interpretiraju onako kako oni sami misle da treba interpretirati, i glasuju.

Uključiti mozak za malo više od "preletiti preko granice sa Slovenijom" je nedostižan cilj.

A vladajući znaju to i tako dobivamo vlade, sve jednu goru od druge.

The Avenger
22.06.2013., 15:26
U Italiju se također može samo sa osobnom i tamo neće imati problema, ali u Grčkoj već hoće, posebno ako odsjedne u hotelu. Grčki hotelski recepcioneri naime imaju obavezu provjere štambilja ulaska u Schengen zonu, i ako štambilja nema zovu policiju koja onda hapsi bez milosti.

Ovo je jako opasno za one - pretežito HR pomorce - koji iz Zadra, Splita i Dubrovnika trajektima putuju za Anconu/Bari. Budući da Hrvati imaju mogućnost ulaska u Italiju sa osobnom kartom, Talijanska pasoška kontrola uopće nema običaj lupanja štambilja u pasoše (čak ih ni oni kartončići koje naši izdaju na granici ako putuješ sa osobnom uglavnom ne zanimaju) - Putnici koji onda u talijanskim lukama presjednu na trajekte za Grčku ne prolaze više nikakvu kontrolu, ali ako slijedeću noć odsjednu u hotelu u Grčkoj, jako ih puno upadne u velike probleme. Dakle ako se iz Hrvatske brodom ili avionom putuje direktno u Italiju s namjerom nastavka putovanja u neku treću zemlju EU-a od životne je važnosti na talijanskoj granici inzistirati da ti lupe štambilj u pasoš - u protivnom riskirate ogromne probleme.

Konkretno u Anconi to znači da treba pješke ići u lučku zgradu (jer ušminkani karabinjer na izlaznoj brodskoj rampi najčešće uopće ni nema štambilj kod sebe!) i lupati na mali prozor iznad kojeg piše "Polizia" i koji je najčešće zatvoren, pa kad se policajac konačno probudi treba ga natjerati da lupi pečat u putovnicu.Što ako smo u Italiji bez štambilja, a odjednom poželimo otići u Francusku ili Švicarsku?
Da li se moramo vratiti na RH granicu po štambilj, ili postoji način njegovog dobivanja unutar same Italije (ili druge države EU u koju smo ušli bez štambilja)?

Isto tako, što je s granicom od tri mjeseca boravka?
Kako je to točno uređeno?

DelmatST
22.06.2013., 15:29
Ne triba ti to

sivkić
24.06.2013., 05:34
Što ako smo u Italiji bez štambilja, a odjednom poželimo otići u Francusku ili Švicarsku?
Da li se moramo vratiti na RH granicu po štambilj, ili postoji način njegovog dobivanja unutar same Italije (ili druge države EU u koju smo ušli bez štambilja)?

Isto tako, što je s granicom od tri mjeseca boravka?
Kako je to točno uređeno?
Državljanima eu-a se ne udaraju pečati u putovnicu prilikom ulaska/izlaska i bez problema može ići u svaku zemlju eu-a.
Do 3 mjeseca turist a poslije se mora prijavit i dokazat sredstva za uzdržavanje i zdravstveno osiguranje.

The Avenger
24.06.2013., 15:16
Državljanima eu-a se ne udaraju pečati u putovnicu prilikom ulaska/izlaska i bez problema može ići u svaku zemlju eu-a.
Do 3 mjeseca turist a poslije se mora prijavit i dokazat sredstva za uzdržavanje i zdravstveno osiguranje.Znači da nije točno ono što je napisao Powerlock?

DelmatST
24.06.2013., 15:26
To je vridilo kad je post nasta - prije godinu ipo dana. Sad ti je potribna samo osobna, a putovnica za zemlje izvan Schengena UK, Irska) i izvan EU (Norveška, Island, Švicarska sl.)

Micek123456
24.06.2013., 15:31
To je vridilo kad je post nasta - prije godinu ipo dana. Sad ti je potribna samo osobna, a putovnica za zemlje izvan Schengena UK, Irska) i izvan EU (Norveška, Island, Švicarska sl.)

treba samo dodat da ako neko misli duže ostat tj. za stalno onda je potrebna putovnica, svejedno o kojoj zemlji eu se radi.

dakle boravak, odnosno prijavit se ne može samo sa osobnom:mig:

The Avenger
25.06.2013., 14:43
Nije li Švicarska u Schengenu?

DelmatST
25.06.2013., 15:16
Ali mi nismo i ona je uz to i izvan EU

Micek123456
25.06.2013., 16:06

svi državljani eu mogu u UK, irsku norvešku, švicarsku, island i lihtenštajn sa osobnom, tako i mi od 1.7

sivkić
26.06.2013., 01:52
Znači da nije točno ono što je napisao Powerlock?
Ne znam što je on napisao.
Naš zakon o starncima je usklađen sa zakonom ostali država eu-a a kaže
"Članak 156.
(1) Državljanin države članice EEP-a ima pravo boraviti u Republici Hrvatskoj duže od 3 mjeseca od dana ulaska u Republiku Hrvatsku, ako:
1. je radnik ili samostalni djelatnik,
2. ima dostatna sredstva za uzdržavanje za sebe i članove svoje obitelji kako ne bi tijekom boravka u Republici Hrvatskoj postali teret za sustav socijalne skrbi i ima zdravstveno osiguranje,

Članak 157.
(1) Državljanin države članice EEP-a koji namjerava boraviti duže od 3 mjeseca u Republici Hrvatskoj, dužan je, najkasnije u roku od 8 dana od isteka 3 mjeseca boravka, prijaviti privremeni boravak nadležnoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema mjestu boravka.
(2) O prijavi iz stavka 1. ovoga članka policijska uprava, odnosno policijska postaja bez odgode izdaje potvrdu o prijavi privremenog boravka

The Avenger
26.06.2013., 12:44
Dobro, još mi nije jasno kako bismo mi, koji nismo u Schengenu mogli ući u Italiju samo sa osobnom, i legalno iz Italije preći u neku drugu Schengensku državu.

Koji bi onda bio smisao Schengenske granice za nas u tom slučaju, i kako bismo se po svom putničkom statusu onda uopće razlikovali od nekoga iz države koja jeste u Schengenu?

Vojky
27.06.2013., 00:03
Dobro, još mi nije jasno kako bismo mi, koji nismo u Schengenu mogli ući u Italiju samo sa osobnom, i legalno iz Italije preći u neku drugu Schengensku državu.

Možeš. Možeš čak i u Švicarsku:

Passports:

To enter Switzerland, a passport valid for three months (or for the duration of stay for EU/EEA nationals) is required by all nationals referred to in the chart above, except (1) EU nationals holding a valid national identity card.

http://www.worldtravelguide.net/switzerland/passport-visa

Forumas-zg
03.07.2013., 09:59
Jučer sam popodne nakon posla odlučio skoknuti do Brežica u mali shopping i to u prvom redu zato da vidim kako funkcionira ta sada "unutarnja granica". I vidim da je mnogo postova ovdje SKROZ KRIVO napisano, eto da vam prenesem svoja iskustva iz prve ruke. Uz napomenu da sam išao na mali sporedni prijelaz, kako bih izbjegao kupnju SLO vinjete na Obrežju na autocesti.
Na prijelazu na kojemu sam prelazio NIJE uveden "one stop control" tj. ostali su naši u našim kućicama, Slovenci u slovenskima. carinicima ni traga, prijelaz djeluje kao da je napušten, rampe dignute. Ni jednog auta, dakle čekanja uopće nije bilo! Dam ja tako prvo osobnu našem policajcu, on ju uzme, onako nezainteresirano malo pogleda, odmah vrati. Dođem do Slovenaca. Njihova policajka nije htjela ni uzeti osobnu u ruku kad je vidjela hrvatsku osobnu u mojoj ruci i samo je mahala da prođem.
Kupio ja tamo u Brežicama dosta toga i usput da spomenem da se mnogo toga ISPLATI kupovati, da je Slovenija po puno stvari jeftinija od nas!
Vraćam se ja tako natrag prema ZG preko jednog drugog, isto malog, prijelaza. Kod Slovenaca opet kad su vidjeli u mojoj ruci osobnu samo su mi mahnuli da idem dalje. A u našim kućicama je bio samo JEDAN policajac za oba smjera?! Koji je sjedio u smjeru prema Sloveniji. Ja se zaustavio, makar je rampa bila dignuta i nikog nije bilo u kućici, mašem mu s osobnom, a on se još ljutio da ga gnjavim, dokumente nije ni gledao, samo mi je mahao da vozim dalje!
Dakle, da rezimiram malo moja iskustva s prijelaza nove unutarnje granice na drugi dan primjene tog novog režima:
-NEMA (bar ne rutinske) kontrole podataka u kompjuteru! Prema tome, oni od vas koji su se bojali da na granici u kompjuteru memoriraju tko je kad prešao granicu bez veze su se bojali! Očito, koliko sam vidio i shvatio, samo provjeravaju građane trećih zemalja, a čim vide hrvatsku osobnu - odmah te puste dalje, jer kao građanin EU imaš pravo na slobodno kretanje! Ne mogu sad baš dati ruku u vatru da možda ako im je netko sumnjiv možda tu i tamo nekoga ne provjere u kompjuteru da nije protiv njega kakva potjernica. Ali ako možda ponekog i provjere, to je vjerojatno samo onako sporadičan slučaj, a više NEMA onog obaveznog i rutinskog skeniranja putovnice ili osobne!
-NEMA više lupanja štambilja u putovnicu, niti kad prelaziš s osobnom dobivanja onih kartončića za štambilje!
-Naravno, više NEMA carine ni carinika, tj. možeš pred očima policajaca imati pun auto razno-razne robe, možeš npr. kupiti televizor, kompjuter, tko zna što sve ne i to ne moraš skrivati, nitko te nema pravo ni pitati ništa o tome! Međutim, pretpostavljam (ali to je samo moja pretpostavka), da te eventualno ako bi policajac posumnjao da možda prevoziš neku ilegalnu robu koju je uopće zabranjeno posjedovati, kao npr. eksploziv, droga i slično, da bi te možda onda mogao prekontrolirati, ali to te može i bilo gdje drugdje unutar Hrvatske. Ali kako rekoh, to je samo moja pretpostavka, ali carine i kontrole normalne, legalne, dobe NEMA! Dakle, doslovce možeš kupiti npr. 100 litara vina ili žestice, time nartpati auto i legalno to prevesti u Hrvatsku! Dapače, da i ŽELIŠ - nemaš kome ništa prijaviti, jer carina jednostavno više NE postoji!
-Moj generalni dojam je da je ta "unutarnja granica" tamo ostala doslovce samo "pro forme" još na neko vrijeme i vidim da se policajci doslovce dosađuju. K tome, osoblje je jako reducirano, eto kako sam rekao primjer na tom jednom prijelazu jedan čovjek opslužuje oba smjera i za ulaz i za izlaz u zemlju. Redova i gužvi nema, sve je više nego protočno i super funkcionira!
Dakle, doista je sve skupa kao da već JESMO u Schengenu, jedino još onako "pro forme" ipak treba stati, mahnuti s osobnom - i to je više-manje to! A onda dalje slobodno bilo kud po Europi! :mig:
Jedino mi nije jasno to za Švicarsku i one ostale tri zemlje u Schengenu, a izvan EU: ako one imaju napisano da građani EU mogu ulaziti s osobnima, zašto sad kad smo mi postali EU to ne bi vrijedilo i za nas?! A osim svega, ako ideš npr. kopnom, tj. autom ili vlakom u Švicarsku: pa KOME ćeš pokazati putovnicu (ili osobnu)? Zašto onda uopće nositi putovnicu?! Pa, na Bregani prijeđeš na ovaj gore opisani način u Schengen i onda te dalje, pa ni na švicarskoj granici, više nitko ne pita! Zar je onda moguće da te npr. neka rutinska kontrola unutar Švicarske ili ako se tamo prijaviš u hotelu s osobnom - prijavi i kazni zbog toga jer onako "pro forme" nemaš sa sobom putovnicu?! :ne zna: Kod ulaska zračnim ili morskim putem bi bilo drugo, jer onda dođeš izravno u tu zemlju, pa te kontroliraju njeni graničari, onda ako se doista traži putovnica bi ti mogli uskratiti ulaz. Ali kako rekoh, ako ideš kopnom iz druge Schengen zemlje - onda možeš ući bez problema, jedino kao što rekoh, možda bi netko unutar zemlje mogao raditi probleme: ZNA LI TKO?!

JKD01
03.07.2013., 10:18
Da li za letove unutar EU treba putovnica ili se može putovati s osobnom iskaznicom?
Npr. let iz Hrvatske u Njemačku ili Francusku?

Michael Collins
03.07.2013., 10:52
Da li za letove unutar EU treba putovnica ili se može putovati s osobnom iskaznicom?

mislim da za letove uvijek treba putovnica, ne vjerujem da možeš s osobnom

Tuvixer
03.07.2013., 11:06

Ne treba putovnica.

Forumas-zg
03.07.2013., 11:11
mislim da za letove uvijek treba putovnica, ne vjerujem da možeš s osobnom
???????? Zašto bi trebala?! Naime, ili se u neku zemlju MOŽE s osobnom, ili se NE može! A ako je za Njemačku sad dovoljna osobna, pa naravno da onda možeš s njom i avionom, jer zakonodavac NIJE propisao kojim putem i prijevoznim sredstvom se može doći s kojim dokumentom, već bez obzira na način dolaska ili možeš, ili ne možeš! :503:

Tuvixer
03.07.2013., 11:54
A pusti ih, kada neznaju šta je putovnica, a i o EU nemaju blage veze.

Kexx
03.07.2013., 12:27
Jučer sam popodne nakon posla odlučio skoknuti do Brežica u mali shopping i to u prvom redu zato da vidim kako funkcionira ta sada "unutarnja granica". I vidim da je mnogo postova ovdje SKROZ KRIVO napisano, eto da vam prenesem svoja iskustva iz prve ruke. Uz napomenu da sam išao na mali sporedni prijelaz, kako bih izbjegao kupnju SLO vinjete na Obrežju na autocesti.
Na prijelazu na kojemu sam prelazio NIJE uveden "one stop control" tj. ostali su naši u našim kućicama, Slovenci u slovenskima. carinicima ni traga, prijelaz djeluje kao da je napušten, rampe dignute. Ni jednog auta, dakle čekanja uopće nije bilo! Dam ja tako prvo osobnu našem policajcu, on ju uzme, onako nezainteresirano malo pogleda, odmah vrati. Dođem do Slovenaca. Njihova policajka nije htjela ni uzeti osobnu u ruku kad je vidjela hrvatsku osobnu u mojoj ruci i samo je mahala da prođem.
Kupio ja tamo u Brežicama dosta toga i usput da spomenem da se mnogo toga ISPLATI kupovati, da je Slovenija po puno stvari jeftinija od nas!
Vraćam se ja tako natrag prema ZG preko jednog drugog, isto malog, prijelaza. Kod Slovenaca opet kad su vidjeli u mojoj ruci osobnu samo su mi mahnuli da idem dalje. A u našim kućicama je bio samo JEDAN policajac za oba smjera?! Koji je sjedio u smjeru prema Sloveniji. Ja se zaustavio, makar je rampa bila dignuta i nikog nije bilo u kućici, mašem mu s osobnom, a on se još ljutio da ga gnjavim, dokumente nije ni gledao, samo mi je mahao da vozim dalje!
Dakle, da rezimiram malo moja iskustva s prijelaza nove unutarnje granice na drugi dan primjene tog novog režima:
-NEMA (bar ne rutinske) kontrole podataka u kompjuteru! Prema tome, oni od vas koji su se bojali da na granici u kompjuteru memoriraju tko je kad prešao granicu bez veze su se bojali! Očito, koliko sam vidio i shvatio, samo provjeravaju građane trećih zemalja, a čim vide hrvatsku osobnu - odmah te puste dalje, jer kao građanin EU imaš pravo na slobodno kretanje! Ne mogu sad baš dati ruku u vatru da možda ako im je netko sumnjiv možda tu i tamo nekoga ne provjere u kompjuteru da nije protiv njega kakva potjernica. Ali ako možda ponekog i provjere, to je vjerojatno samo onako sporadičan slučaj, a više NEMA onog obaveznog i rutinskog skeniranja putovnice ili osobne!
-NEMA više lupanja štambilja u putovnicu, niti kad prelaziš s osobnom dobivanja onih kartončića za štambilje!
-Naravno, više NEMA carine ni carinika, tj. možeš pred očima policajaca imati pun auto razno-razne robe, možeš npr. kupiti televizor, kompjuter, tko zna što sve ne i to ne moraš skrivati, nitko te nema pravo ni pitati ništa o tome! Međutim, pretpostavljam (ali to je samo moja pretpostavka), da te eventualno ako bi policajac posumnjao da možda prevoziš neku ilegalnu robu koju je uopće zabranjeno posjedovati, kao npr. eksploziv, droga i slično, da bi te možda onda mogao prekontrolirati, ali to te može i bilo gdje drugdje unutar Hrvatske. Ali kako rekoh, to je samo moja pretpostavka, ali carine i kontrole normalne, legalne, dobe NEMA! Dakle, doslovce možeš kupiti npr. 100 litara vina ili žestice, time nartpati auto i legalno to prevesti u Hrvatsku! Dapače, da i ŽELIŠ - nemaš kome ništa prijaviti, jer carina jednostavno više NE postoji!
-Moj generalni dojam je da je ta "unutarnja granica" tamo ostala doslovce samo "pro forme" još na neko vrijeme i vidim da se policajci doslovce dosađuju. K tome, osoblje je jako reducirano, eto kako sam rekao primjer na tom jednom prijelazu jedan čovjek opslužuje oba smjera i za ulaz i za izlaz u zemlju. Redova i gužvi nema, sve je više nego protočno i super funkcionira!
Dakle, doista je sve skupa kao da već JESMO u Schengenu, jedino još onako "pro forme" ipak treba stati, mahnuti s osobnom - i to je više-manje to! A onda dalje slobodno bilo kud po Europi! :mig:
Jedino mi nije jasno to za Švicarsku i one ostale tri zemlje u Schengenu, a izvan EU: ako one imaju napisano da građani EU mogu ulaziti s osobnima, zašto sad kad smo mi postali EU to ne bi vrijedilo i za nas?! A osim svega, ako ideš npr. kopnom, tj. autom ili vlakom u Švicarsku: pa KOME ćeš pokazati putovnicu (ili osobnu)? Zašto onda uopće nositi putovnicu?! Pa, na Bregani prijeđeš na ovaj gore opisani način u Schengen i onda te dalje, pa ni na švicarskoj granici, više nitko ne pita! Zar je onda moguće da te npr. neka rutinska kontrola unutar Švicarske ili ako se tamo prijaviš u hotelu s osobnom - prijavi i kazni zbog toga jer onako "pro forme" nemaš sa sobom putovnicu?! :ne zna: Kod ulaska zračnim ili morskim putem bi bilo drugo, jer onda dođeš izravno u tu zemlju, pa te kontroliraju njeni graničari, onda ako se doista traži putovnica bi ti mogli uskratiti ulaz. Ali kako rekoh, ako ideš kopnom iz druge Schengen zemlje - onda možeš ući bez problema, jedino kao što rekoh, možda bi netko unutar zemlje mogao raditi probleme: ZNA LI TKO?!

Na koji si prijelaz išao? Je li Harmica?

Michael Collins
03.07.2013., 12:29
A pusti ih, kada neznaju šta je putovnica, a i o EU nemaju blage veze.

Iako priznajem da sam možda pogriješio sa osobnom, kako sma za razliku od tebe ja ipak bio i na nekom drugom kontinentu, molim pristojnije se obraćaj

Forumas-zg
03.07.2013., 12:49
Na koji si prijelaz išao? Je li Harmica?
Jest, u jednom smjeru Harmica, tj. Rigonce sa SLO strane. Ali nemaš se što brinuti ni bojati, na svim prijelazima je isto, dakle kažem ti posve "ležerno" ;)
Jedino pazi da ne zalutaš na glavni prijelaz na Breganu, tj. Obrežje, jer onda si nadrapao, ali ne zbog granice - nego zbog VINJETE, jer Slovenci su po tome i dalje nemilosrdni! Ako stigneš do Obrežja na AC, nema šanse da se vratiš ili nekako izađeš, doslovce će te prisiliti da kupiš vinjetu, a najjeftinija za 7 dana je čak 15 EUR! A da se nekako i prošvercaš, vjerojatno će te zaskočiti kontrola kilometar naprijed, a onda si nadrapao, možeš i 1.000 EUR izgubiti!

u prolazu
03.07.2013., 12:58
I prije si ti mogao uci u Sloveniju i Italiju samo sa osobnom a nisi mogao u Austriju.
Iako na Slo-Aus granici nije bilo nikakve kontrole i mogao si se cak i prosvercati ali ako te radi necega uhvati austrijska policija bez putovnice onda bi platio kaznu za ilegalan ulazak u zemlju.
Pretpostavljam da bi slicno bilo i sa Svicarskom.

Kexx
03.07.2013., 14:27
Jest, u jednom smjeru Harmica, tj. Rigonce sa SLO strane. Ali nemaš se što brinuti ni bojati, na svim prijelazima je isto, dakle kažem ti posve "ležerno" ;)
Jedino pazi da ne zalutaš na glavni prijelaz na Breganu, tj. Obrežje, jer onda si nadrapao, ali ne zbog granice - nego zbog VINJETE, jer Slovenci su po tome i dalje nemilosrdni! Ako stigneš do Obrežja na AC, nema šanse da se vratiš ili nekako izađeš, doslovce će te prisiliti da kupiš vinjetu, a najjeftinija za 7 dana je čak 15 EUR! A da se nekako i prošvercaš, vjerojatno će te zaskočiti kontrola kilometar naprijed, a onda si nadrapao, možeš i 1.000 EUR izgubiti!

Moram li imat oznaku "HR" na stražnjem braniku?

U biti samo namjeravam kupiti gume negdje između granice i Brežica, želim izbjeći vinjetu, a nisam još nikad bio u toj zoni.

sivkić
03.07.2013., 20:00
-NEMA (bar ne rutinske) kontrole podataka u kompjuteru! Prema tome, oni od vas koji su se bojali da na granici u kompjuteru memoriraju tko je kad prešao granicu bez veze su se bojali!
Kontrola eu državljana provodi se selektivno u malom broju.Isto se odnosi i na nas.
Za Švicarsku bez obzira što je u schengenu treba putovnica.Trenutno.

Ne.

Iako priznajem da sam možda pogriješio sa osobnom,..Nisi nikog ubio ako si pogriješio.

U biti samo namjeravam kupiti gume negdje između granice i Brežica, želim izbjeći vinjetu, a nisam još nikad bio u toj zoni.Ne moraš.Prvo provjeri cijene kod nas da ne bude skuplje.

DelmatST
03.07.2013., 20:03

Jeli se vinjete mogu kupit na prijelazu, na naplatnin kućicama ili di...?

U biti samo namjeravam kupiti gume negdje između granice i Brežica, želim izbjeći vinjetu, a nisam još nikad bio u toj zoni.

Ako nemaš tablice sa europskon plavon oznakon (http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2009/04/20/tablice2.jpg) HR, onda tribaš imat tu naljepnicu

sivkić
03.07.2013., 20:19
Ako nemaš tablice sa europskon plavon oznakon (http://www.jutarnji.hr/EPHResources/Images/2009/04/20/tablice2.jpg) HR, onda tribaš imat tu naljepnicu
Ne treba jer nitko ni ne gleda.Ima tablica u eu i bez plave oznake i nikoga ne zanima.

DelmatST
03.07.2013., 20:49
Vjerojatno neće ić za tin, ali može mu naplatit kaznu. Neće bit ni prvi ni zadnji kojeg će zaustavit jer u stranu zemlju u EU nesmiš bez naljepnice, osin ako nemaš te tablice.
A za u BiH i slične zemlje opet ti triba i naljepnica iako imaš plave tablice.

anaxx
08.07.2013., 16:20
Da li bi mi neko mogao reci, da li sada kada smo u EU kada odemo u UK se i dalje moramo podvrgavat imigracionoj kontroli ili sada slobodno mozemo da udjemo bez mogucnosti da bi nas oni iz nekog glupok razloga kao npr. oni misle da mi zelimo ostati duze i njihovohj drzavi, vratili u HR?

zeppelin1984
09.07.2013., 02:45
Da li bi mi neko mogao reci, da li sada kada smo u EU kada odemo u UK se i dalje moramo podvrgavat imigracionoj kontroli ili sada slobodno mozemo da udjemo bez mogucnosti da bi nas oni iz nekog glupok razloga kao npr. oni misle da mi zelimo ostati duze i njihovohj drzavi, vratili u HR?

Kad ulazis u UK imas samo standardnu kontrolu osobne iskaznice ili putovnice. Netreba ispunjavat vise imigracijski landing card, ides na salter eu passports I nemaju te pravo pitat kojim is poslom tamo I koliko ces se zadrzavat. Po zakonu mozes ostat do 3 mjeseca bez da prijavis boravak, nakon toga se trebas prijavit.

zeppelin1984
09.07.2013., 03:04
Dali mi netko moze reci na kojim je granicnim prijelazima sa Slovenijom vec uspostavljen one stop control?

twister21
09.07.2013., 11:52
Tako se prica :) Samo na SLO granici je 'kao' kontrola. Al imas i u HR kucicama neke koji jos uvjek igraju tetris ;)

zeppelin1984
09.07.2013., 14:00
Tako se prica :) Samo na SLO granici je 'kao' kontrola. Al imas i u HR kucicama neke koji jos uvjek igraju tetris ;)

Tako sam I mislio :)
Nece se oni tek tako maknut!
Inace gledao sam na stranicama slovenskog ministarstva da se one stop control uvodi od 01.07.na svim vecim granicnim prijelazima,ali mislim da se do sad to uvelo na samo tri prijelaza.
Navodno se na ostalima moraju jos slovenci pripremit da prihvate nasu dragu policiju u njihove kucice:504:

anaxx
09.07.2013., 21:48
Kad ulazis u UK imas samo standardnu kontrolu osobne iskaznice ili putovnice. Netreba ispunjavat vise imigracijski landing card, ides na salter eu passports I nemaju te pravo pitat kojim is poslom tamo I koliko ces se zadrzavat. Po zakonu mozes ostat do 3 mjeseca bez da prijavis boravak, nakon toga se trebas prijavit.
Hvala ti puno na odgovoru, ovo mi je jako bitno, jer prije tacno mijesec dana sam putovala za UK da posjetim dečka, imigraciona me je zaustavila i sve zivo su me ispitali a tako i mog decka, odlucili su da me vrate prvim avionom za Zagreb samo zato sto su oni smatrali da se necu vratiti kada sam ja to navela iako sam imala povratnu kartu. Strasno mi je bilo krivo jer su me vratili samo na osnovu njihovog misljenja. A da stvar bude gora rekli su mi da dodjem sl mijesec jer me tad nece moci zaustaviti.
Stvarno mi je drago cuti da je to istina jer cu napokon moci provest mijesec dana sa deckom, a i stvarno nepadaju nam novci sa neba pa da mogu stalno da kupujem kartu i da me oni vracaju.

technotronic
12.07.2013., 01:04
mene zanima kojim dokumentom državljan britanije dokazuje državljanstvo, dok je recimo na odmoru u 'rvackoj, pošto nemaju osobnu, a za EU mu ne treba putovnica? Također me zanima možemo li se mi ko građani EU slobodno kretati po britanskom teritoriju izvan Europe, primjerica Falklandima? Spadaju li i oni u EU ili su njihova privatna prćija?

Gedeon
12.07.2013., 03:48
mene zanima kojim dokumentom državljan britanije dokazuje državljanstvo, dok je recimo na odmoru u 'rvackoj, pošto nemaju osobnu, a za EU mu ne treba putovnica? Također me zanima možemo li se mi ko građani EU slobodno kretati po britanskom teritoriju izvan Europe, primjerica Falklandima? Spadaju li i oni u EU ili su njihova privatna prćija?

Očito im treba putovnica, budući da su osobne ukinuli. Nečim moraju dokazati identitet-a sad to mogu isključivo putovnicom.

Prekomorske zemlje i teritoriji (u koje spada i Falklandsko otočje) nisu dio EU, te se na njih ne primjenjuju europski zakoni (iako često imaju posebne veze s EU). Dakle, možeš se kretati samo onako kako ti Falklanđani dozvole-a to je trenutačno putovnica s vizom.

Svaka od tih prćija sama određuje pravila, tak da se je potrebno informirati kod njihovih vlasti.

Al možeš bez beda na Azore, Kanare i Madeiru, na Reunion ili u Gvajanu, oni su dio EU. Eto ti prilike da s osobnom iskaznicom posjetiš Južnu Ameriku i Indijski ocean :D

Ovdje ti je detaljan opis svih relacija takvih teritorija sa EU: http://en.wikipedia.org/wiki/Special_member_state_territories_and_the_European_ Union

Gedeon
12.07.2013., 03:51
Prije koji dan, putujem ja autom i iz daljine vidim u suprotnom smjeru zaustavljen auto kraj službenog vozila, nešto pregledavaju. Mislim policija, kad ono-hop-na službenom vozilu piše carina. Ovo je prvi put da vidim tako nešto (možda su i prije provjeravali, ne znam), očito je da su s 1.7. opako krenuli na unutarnje kontrole.

softplaytime
14.07.2013., 21:11
Može li se u Srbiju na kraju samo s osobnom?
Živim 20ak km od granice, ako to je to neki faktor.

trivial
15.07.2013., 13:43
Može li se u Srbiju na kraju samo s osobnom?
Živim 20ak km od granice, ako to je to neki faktor.

Da, možeš. Zar je teško provjeriti stranice Ministarstva?

technotronic
16.07.2013., 09:26
http://danas.net.hr/svijet/pogledajte-brutalni-ispad-slovenskih-policajaca-na-granici

nije mi jasno kako dolazi do ovakvih incidenata na slo-hrv granici...? I kakvih to 40 centi taj mađar stanovnik EU mora platiti? Inače, frajer ide po graničnim prijelazima, provocira i snima, ukratko kreten...

sivkić
18.07.2013., 10:15
Prije koji dan, putujem ja autom i iz daljine vidim u suprotnom smjeru zaustavljen auto kraj službenog vozila, nešto pregledavaju. Mislim policija, kad ono-hop-na službenom vozilu piše carina. Ovo je prvi put da vidim tako nešto (možda su i prije provjeravali, ne znam), očito je da su s 1.7. opako krenuli na unutarnje kontrole.Prije ih je bilo manje a sad su stigla "pojačanja" sa slovenske i mađarske strane a i pojačane su im ovlasti.

nije mi jasno kako dolazi do ovakvih incidenata na slo-hrv granici...? I kakvih to 40 centi taj mađar stanovnik EU mora platiti? Inače, frajer ide po graničnim prijelazima, provocira i snima, ukratko kreten...Trebao si bolje slušat jezik kojim govori stari pa bi bilo sve jasno.(Još nije izašao iz YU).Trebao je platit dozvolu za jednokratan prijelaz državne granice jer je došao na pogranični prijelaz.

Little Floramy
18.07.2013., 21:23
Pleassss help,dali netko sa sigurnoscu zna dali mogu biti u Malti kao i prije max. tri mjeseca i onda se prijaviti ili mogu biti neograniceno? Cekam odg. iz ambasade iz Italije al jos ga nema.

Fish and chips
18.07.2013., 23:32

Koriste/koristim UK putovnicu jer osobna u UK ne postoji.

technotronic
19.07.2013., 09:49
Trebao si bolje slušat jezik kojim govori stari pa bi bilo sve jasno.(Još nije izašao iz YU).Trebao je platit dozvolu za jednokratan prijelaz državne granice jer je došao na pogranični prijelaz.

Skužio sam da je stari četnik bre... koja je razlika između graničnog i pograničnog prijelaza i kakve se to dozvole imaju naplačivat za prolaz?

technotronic
19.07.2013., 09:52
Koriste/koristim UK putovnicu jer osobna u UK ne postoji.

a kao građanin EU ne trebaš putovnicu za putovanje po istoj... probaj putovat bez nje.....

sivkić
19.07.2013., 11:00
Pleassss help,dali netko sa sigurnoscu zna dali mogu biti u Malti kao i prije max. tri mjeseca i onda se prijaviti ili mogu biti neograniceno? Cekam odg. iz ambasade iz Italije al jos ga nema.Možeš bit neograničeno uz prijavu ali moraš ispunjavat uvjete dovoljno novca za uzdržavanje i zdravstveno osiguranje.

Skužio sam da je stari četnik bre... koja je razlika između graničnog i pograničnog prijelaza i kakve se to dozvole imaju naplačivat za prolaz?Na graničnom svi prolaze (eu i ostatak svijeta) a na pograničnom sa pograničnom propusnicom i državljani te dvije zemlje s osobnom ili putovnicom samo ako će boravit do 7 dana u pograničnom području (i ovi sa propusnicom i s oi-put) i za to dobiju (plate) posebnu dozvolu koja kod nas košta 3 kn a kod zlovenaca 40 centi.Nakon max 7 dana na isti prijelaz se izlazi i vraća dozvola.U nekim slučajevima tuda uz dozvolu mogu i državljani trećih zemalja ako idu u pogranično područe.Dozvola se u svakom slučaju izdaje uz dogovor obje policije (RH-SLO).

a kao građanin EU ne trebaš putovnicu za putovanje po istoj... probaj putovat bez nje.....Ne može jer nema dokument (drugi) kojim bi dokazao državljanstvo.A za to služi ili osobna ili putovnica.

DelmatST
23.07.2013., 08:51
A može i vozačka?

sivkić
23.07.2013., 11:10
Vozačkom se ne dokazuje državljanstvo, ali može ukoliko se daju valjani dokaz državljanstva (izjava supruge,djece,isto prezime i adresa u vozačkoj i u supruginoj putovnici).Prvi puta ide opomena a za ostali put kazna (po novom eu postupanju).Iako su postupanja različita i na rh i slo strani (jedni poštaju i ulaz/izlaz a drugi ne)

DelmatST
23.07.2013., 16:31
Pa kako onda britanci putuju? Sumnjan da vuku putovnicu sa sobon.

technotronic
23.07.2013., 16:58

Ili se prave englezi.......

Micek123456
23.07.2013., 17:23
A može i vozačka?

ne može, jer vozačka dozvola nije isprava kojom se dokazuje identitet:mig:

Fish and chips
27.07.2013., 20:20

a sto je tu cudno? ja normalno nosim putovnicu jer osobne nema , na aerodromu, za eurostar kad se ide na kontinent , na trajekt za kontinent.

sto ima cudno u nosenju putovnice sa slikom a ne osobne sa slikom?:ne zna:

DelmatST
28.07.2013., 16:22
Praktičnost.

Fish and chips
28.07.2013., 19:51
Praktičnost.

Prakticno ako imas izbor, ja ga nemam znaci nosim putovnicu. Stvarno nije problem :ne zna:

Cavtat99
04.08.2013., 18:07
Koliko sam shvatio nema više štambiljanja putovnica za HR građane kad putuju u EU zemlje. Da li još uvijek skeniraju putovnice na aerodromima, ako netko zna iz prve ruke?

Uzmite u obzir ovaj primjer. Osoba je ušla u Njemačku 1.4. i dobila štambilj za ulazak. No na povratku u HR koji je bio 2.7. dakle zadnji dan perioda od 90 dana Hrvatska je bila u EU i nije dobila štambilj za povratak. Pri sljedećem putovanju u npr. Španjolsku može li doći do komplikacija ako službenik na aerodromu vidi da fali štambilj za povratak?

U tom slučaju da li je bolje da osoba koristi osobnu kao dokument?

Hvala.

PowerLock
05.08.2013., 04:11
Koliko sam shvatio nema više štambiljanja putovnica za HR građane kad putuju u EU zemlje. Da li još uvijek skeniraju putovnice na aerodromima, ako netko zna iz prve ruke?

Uzmite u obzir ovaj primjer. Osoba je ušla u Njemačku 1.4. i dobila štambilj za ulazak. No na povratku u HR koji je bio 2.7. dakle zadnji dan perioda od 90 dana Hrvatska je bila u EU i nije dobila štambilj za povratak. Pri sljedećem putovanju u npr. Španjolsku može li doći do komplikacija ako službenik na aerodromu vidi da fali štambilj za povratak?

U tom slučaju da li je bolje da osoba koristi osobnu kao dokument?

Hvala.

Ista ti je stvar i sa osobnom i sa putovnicom. Važno je znati da je sada utvrđivanje identiteta jedina svrha kontrole na svim EU granicama. Dakle nitko te ni ne pita ni kontrolira o namjerama i svrsi putovanja, da li imaš ili nemaš novaca, koliko ostaješ i tako dalje. Na svim EU granicama jedino što će htjeti znati je jesi li ti osoba koja se tako zove i imaš li državljanstvo zemlje članice EU-a ili nemaš.

U praksi koliko sam skužio odokativno: zemlje Schengena u pravilu ne skeniraju dokumente osim ako im se ti ili dokument ne učine jako sumnjivi; dok na britanskoj granici baš svakoga skeniraju i to bez razlike da li doputovao sa EU teritorija ili izvan njega.

U Britaniju bez skeniranja/kontrole možeš ući jedino iz Republike Irske (s kojom imaju posebeni ugovor, tkzv "Common Travel Area" sporazum) - međutim i ti putnici su podložni "vizualnoj" kontroli (prolaze ispred policijskih službenika i video kamera, u pravilu bez zaustavljanja).

sivkić
05.08.2013., 07:48
Pri sljedećem putovanju u npr. Španjolsku može li doći do komplikacija ako službenik na aerodromu vidi da fali štambilj za povratak?
Ne može jer od 1.7 nema udaranja pečata državljanima eu-a (nama) bez obzira na ulazni pečat koji je dobiven prije.

DelmatST
08.08.2013., 21:08
Pa za u Španjolsku uopće ni ne triba putovnica :)

sivkić
08.08.2013., 22:31
Nitko ni ne kaže da treba.Odgovor je bio da ne može doći do komplikacija.

kareena888888
19.08.2013., 15:47
Zapravo kriva je informacija da je Velika Britanija izvan Schengena. Upravo se nalazim u Velikoj Britaniji i imam mnogo problema zbog hrvatske ambasade. Htjela sam u Londonu produžiti putovnicu i nisam vjerovala svojim ušima kad mi je ambasador rekao da moram imati vizu!!!! Otkud to? Ako je 1.7. Hrvatska postala članom EU iako ne u potpunosti ne bih trebala imati nikake veze sa vizom, jednostavno bih mogla ući sa putovnicom ili osobnom iskaznicom. Stvar da nas tretiraju isto kao i Bugare i Rumunje također nije istina jer oni u VB. ne mogu raditi, samo kao samozapošljavanje što je ustvari dosta teško. Hrvati mogu raditi u Velikoj Britaniji ukoliko imaju ljubičastu kartu tj.purple certificate što znači rad 12 mjeseci bez ikave pauze i nakon toga dobiješ plavu kartu tj.blue certificate. Kao što u mom slučaju ja sam ušla u VB prije nego što je HR ušla u EU,samo 2 dana prije toga. I bez vize sam ušla što ne znači više ništa su izuzetci i imaju posebne povlastice kao npr. ako imaš ljubičastu iskaznicu, tvoj muž, žena ili samo dečko ili cura imaju pravo dobiti boravišnu iskaznicu.

Ali ipak,,,,sve bi to bilo lijepo kad bi me ne bi zbunjivali. Jer odvjetnik kaže drugačije i ambasador kaže drugačije....pffffff

sivkić
19.08.2013., 16:43
U veleposlanstvu možeš napravit novu putovnicu ako imaš zakonski reguliran boravak i na to je mislio (nije bitno zove li se viza ili nekako drugačije).Kad budeš i ti imala tu ljubičastu onda ćeš moći to i napravit (ostatak ekipe koju navodiš pri tome nije uopće bitan).I UK je izvan schengena.

IndiraNova
13.10.2013., 03:21
jel itko proso granice Pasjak i Breganu od 1.7.2013? Kakve su tamo kontrole zna li netko?

IndiraNova
13.10.2013., 03:41
Možeš. Možeš čak i u Švicarsku:

Passports:

To enter Switzerland, a passport valid for three months (or for the duration of stay for EU/EEA nationals) is required by all nationals referred to in the chart above, except (1) EU nationals holding a valid national identity card.

http://www.worldtravelguide.net/switzerland/passport-visa

u CH (Svicarska) se moze sa putovnicom od 1995 na 3 mjeseca (kao Gost) ic, jer je HR jedina zemlja s "Balkana" bila sto je taj status od CH dobila, znam to jer sam u Zurihu rodjena. RADNIK: CH je dala HR 10 godina blokadu, koja se prve 2 godine strogo prati, sveke godine lakse a nakon 10 godina nema vise blokade :)