PDA

View Full Version : Posao u inozemstvu - opća pitanja i rasprava

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10

tinkerbell
15.12.2009., 07:43
1. kod moje struke nema problema....razlike ispita nema koliko su mi objasnili (znastveni rihtung :))....poprilično su slični fakulteti pa nije bed...ali idem osobno tamo sljedeći tjedan...
2. ne tražim po bračnom statusu državljanstvo pa nije bed
3. imam svoju vlastitu familiju u sloveniji koju posjećujem cjeli život (nevezano za dragog) i nikada nisam imala problema.I nisam ovisna samo o njemu tj neću biti Pale sam na sviejtu ovisan o njemu...Otkad sam s njim više se krećem u slovenskom društvu(da nije family) i NIKADA se nisam osjećala kao outsider...:ne zna:...avi su me jako dobro prihvatili...možda jednostavno nisam naletila na takve ljude..:ne zna:...sada radim snjima djelomično a vidjet ću akda krenem full time..:ne zna:
4. što se jezika tiče...ima onih koji su osjetljivi i onih koji nisu...riijetko tko govori školski slovenski jezik...ja sam ga savladala i nemam s njim problema...a ići će mi još bolje kada ću biti okružena s njim 24/7...a rekli su mi da masa slovenaca ne govori svoj jezik dobro (što sam se i uvjerila)....
dakle iskustva mogu varirati sve ovisi o ljudima ne kažem kada se jednom nađem tamo da neću imati koje loše iskustvo ali jbga imam ih i iz RH :p:p...
4. :top:ja se krećem po Ljubljani iliti užoj okolici :top:: pa možda zato imam takva pozitivna iskustva

:D:D

skonala neku greškicu pa promijenila...

Gameseller
03.01.2010., 00:46
Pozdrav ljudi :)

Evo da kratko ispucam, radio sam na kruzeru godinu dana (USA/Mexico/Bahamas/Jamaica) ,al mi je pun kufer vise zivota na brodu i htio bih se prebaciti na kopno. E sad, jel ima koja agencija u HR/SRB/BIH koja se bavim time ? USA/Kanada/Australija je jedino sto me zanima:)

Puno hvala :)

iksan
03.01.2010., 16:22
Koliko ja znam nema.

miloshz
04.01.2010., 03:04
ima raznih agencija koje vode ljude u US na H2 i J1 vize, ali su uglavnom prevaranti

koje ime
05.01.2010., 03:15
evo ljudi da vam velim ja sam dosao radit u austria u karten ,ove godine dobio sam radnu dozvolu sezonsku tj ljetna sezona traje od 6 mj do 11 i sad idem u hr do 12 mj od 12 do 4 mi traje zimska sezona . znaci radim 9 mj godisnje ili 2 sezone za sto je moguce dobit radne papire iskljucivo za ugostiteljstvo u hr imam samo osnovnu skolu ak nekog zanjima detaljno kako sam dobio papire na koju foru nek mi se javi na pm jer to i nije bash za javnost .ak mislite it radit u inozemstvo ja recimo raim kao housemaistor placa vam je oko 1200 e imate smjestaj i hranu ,imate 4 dana slobodno mjesecno da mozete otic doma ,al sve ostale dane radim po 14 sati dnevno ... ko ima zelju za rad u austriji mogu pomoci nek se javi.

Hallo..Auslander...;)

Schön gruß ..
Citam veceras na Net-u svasta nesta i....jedino nesta vredno je bilo ovo tvoje...sto se tice sezonskog posla !! i treba mi par saveta.....ako je moguce..;) Danke schön für alles..LG Kris

itana1102
07.01.2010., 15:48
Znam da je ova tema već bila postavljena na forum.hr ali nisam dobila odgovor na pitanje koje me zanima pa sam odlučila ponovno otvoriti ovu temu.
Znači ovako stvari stoje, apsolventica sam na ekonomskom fakultetu u ZG i želim stupiti u kontakt sa firmom iz USA koja mi može omogućiti H1B vizu. Pa me zanima, da li netko ima odgovor na pitanje kako pronaći takvu firmu i kontaktirati ih iz RH? Postoji li možda nešto tipa naših portala posao.hr i mojposao.hr ali za nas koji smo izvan USA pa nemožemo "doći" na razgovor?

P.S. Molim sve one koji imaju potrebu pljuvati po Americi, njihovom kapitalizmu i one koji mi misle soliti pamet na temu da u Americi ne teče med i mlijeko da zaobiđu ovu temu jer nisam glupa pa da pojma nemam kako stvari u svijetu izgledaju.

Hvala unaprijed!

iksan
08.01.2010., 15:43
Jedino rješenje koje ja vidim je da probaš pronaći posao u američkoj firmi koja je kod nas pa nakon roka od mislim 2 godine odeš preko njih u USA.

itana1102
09.01.2010., 14:11
Jedino rješenje koje ja vidim je da probaš pronaći posao u američkoj firmi koja je kod nas pa nakon roka od mislim 2 godine odeš preko njih u USA.

Hvala na informaciji...to mi je opcija u svakom slučaju, naravno ako ovaj pokušaj stupanja u kontakt sa firmom u Americi ne uspije.

zzz_zzz
09.01.2010., 15:58
jesi se zapitala zasto bi tebe neki amerikanac zaposlio ako zna da ce mu se na isti taj posao prijavit 2,3 tisuce ekonomista iz amerike, koji su zavrsili bolje fakultete (ako mislis rec kako ekonomija kod nas nije losa, kako se puno toga nauci ili da se moze mjerit sa americkim fakultetima, onda cu ti samo rec : pokusaj to objasnit amerikancu:D), koji bolje znaju jezik, kojima ne mora sredivat mali miljun papira da bi mogli pocet radit itd.
Po mom misljenju nema nikakvog razloga da zaposli nekog hrvata ako ima domacih ljudi na raspolaganju pa ti cjela prica pada u vodu. A hvala bogu, ekonomista svugdje ima ko blata.
Jedini nacin na koji to funkcionira je ako se neka firma bavi upravo investicijama na podrucju balkana i bivse jugoslavije pa im treba netko tko poznaje podrucje. Konkretno znam za neke slucaje, ne iz podrucja ekonomije ali iz bliskih podrucja. Ali se za takve poslove opet zaposljavaju visoko strucni ljudi koji uglavnom imaju doktorat, razne kontakte na domacem podrucju, politicku pozadinu ili nesto slicno.
Sve u svemu, nema srece od SAD-a osim ako ne zelis cuvat neciju djecu ili vozit taksi tamo

iksan
09.01.2010., 19:13
Sve u svemu, nema srece od SAD-a osim vozit taksi tamohm možeš li pojasniti kako se dođe do opcije vožnje taksija :mig:

zzz_zzz
09.01.2010., 19:54
hm možeš li pojasniti kako se dođe do opcije vožnje taksija :mig:

upises faks kod nas, odes ili na razmjenu studenata ili direktno sa studentskom vizom tamo i mozes radit u SADu do pola godine kao takstista, na bausteli ili bilo koji drugi posao koji rade i nasi studenti samo eto za malo bolju lovu. Vizu mozes onda produzivat pod uvjetom da te firma zeli zadrzat.

iksan
10.01.2010., 11:27
upises faks kod nas, odes ili na razmjenu studenata ili direktno sa studentskom vizom tamo i mozes radit u SADu do pola godine kao takstista, na bausteli ili bilo koji drugi posao koji rade i nasi studenti samo eto za malo bolju lovu. Vizu mozes onda produzivat pod uvjetom da te firma zeli zadrzat.Eh, kad bi to bilo samo tako..studirati i raditi full time job.

o-killed
10.01.2010., 11:51
ionak nemres na studentskoj vizi radit full time

zzz_zzz
10.01.2010., 16:03
ionak nemres na studentskoj vizi radit full time

1. ovisi ti sta konkretno hoces, imas vizu sa kojom mozes radit full time do pola godine, ali moras bit student u svojoj drzavi ne i u americi
2. nije ni nuzno da u pocetku radis full time, puno je bitnije da nades poslodavca koji te zeli zadrzat.

iksan
10.01.2010., 16:16
1. ovisi ti sta konkretno hoces, imas vizu sa kojom mozes radit full time do pola godine, ali moras bit student u svojoj drzavi ne i u americi
2. nije ni nuzno da u pocetku radis full time, puno je bitnije da nades poslodavca koji te zeli zadrzat.Misliš na work and travel opciju?dal postoji uopće mogućnost da te poslodavac "zadrži" i nakon 6 mjeseci?primjerice da dobiješ stalan posao :rolleyes:

el-ing
11.01.2010., 18:58
H1 vizu je poprilicno tesko dobiti iz jednostavnog razloga sto ima cap i iznosi 50000 godisnje. Taj se cap jako brzo popuni i onda moras cekati sljedecu godinu.
Radna viza koja nema cap je L1 viza, ali da bi bio/la "eligible" za istu moras raditi za odredjenu (americku) firmu najmanje jednu godinu overseas (recimo u Hrvatskoj) pa da onda ta ista firma ima pravo aplicirati za tebe kod INS (imigraciono).

U vezi kontaktiranja firme, najlakse ti je otici na www.monster.com i tamo postirati svoj rezime. Ukoliko su tvoje kvalifikacije ono sto odredjenoj firmi u tom trenutku treba, kontaktirace te.

Sretno

el-ing
11.01.2010., 19:02
Misliš na work and travel opciju?dal postoji uopće mogućnost da te poslodavac "zadrži" i nakon 6 mjeseci?primjerice da dobiješ stalan posao :rolleyes:

U Americi ne postoji kategorija "stalan" posao - postoji "full time employee" ali to ne znaci da je posao "za stalno", vec samo da ces biti zaposlen puno radno vrijeme dok im trebas (ili ima posla). :)

iksan
12.01.2010., 13:39
U Americi ne postoji kategorija "stalan" posao - postoji "full time employee" ali to ne znaci da je posao "za stalno", vec samo da ces biti zaposlen puno radno vrijeme dok im trebas (ili ima posla). :)Što misliš dal kao studenta bi te mogao neko zapazit tamo i ponudit ti stalan (full time)posao..ne znam kako to kod njih ide..tipa da radiš u nekoj firmi pa da ti obećaju posao :rolleyes:

itana1102
12.01.2010., 15:23
zatvaram ovu temu jer niste u stanju odgovoriti na postavljena pitanja nego se prepucavate nepotrebno oko načina funkcioniranja američkog gospodarstva i toga koliko oni cijene europske fakultete....pa, dragi moji, za to imate malo more drugih tema ovdje pa uživajte.
vidim da nitko nije dovoljno informiran da mi odgovori na pitanje čiji odgovor nije moguće naći na google-u, pa se da zaključiti da od vas nikakve koristi (čast iznimkama).

pozz.....zahvala ovoj dvojici pametnjakovića koji su me doveli do ovog zaključka

iksan
12.01.2010., 19:47
U vezi kontaktiranja firme, najlakse ti je otici na www.monster.com i tamo postirati svoj rezime. Ukoliko su tvoje kvalifikacije ono sto odredjenoj firmi u tom trenutku treba, kontaktirace te.

Evo ti dobar trag!probaj se pronaći tu,ja sam našao par kvalifikacija koje mi odgovaraju..e sad ostalo je na njima ;)

el-ing
13.01.2010., 13:47
Što misliš dal kao studenta bi te mogao neko zapazit tamo i ponudit ti stalan (full time)posao..ne znam kako to kod njih ide..tipa da radiš u nekoj firmi pa da ti obećaju posao :rolleyes:

Ukoliko studiras u US onda si na "F" vizi, sa kojom imas pravo da radis jednu godinu nakon zavrsetka studija (da ne objasnjavam detalje sad). U toku te godine, ukoliko imas srece, mozes isposlovati kod poslodavca da za tebe aplicira za H1 vizu.

Edit: U vecini slucajeva studenti relativno lako nadju taj posao od godinu dana, jer su recimo dobili stipendiju, u pitanju su neke "entry level" pozicije, itd. Dodatno, tokom studija, studenti odrade "inernship", preko ljeta npr, gdje imaju priliku da se dokazu poslodavcu, steknu kojekakva poznanstva (vrlo bitno), i malo usavrse u poslu.
U poslednje vrijeme (kriza) malo je teze (ne i nemoguce) dobiti posao, jer poslodavac ima poteskoca da opravda zaposlenje stranca umjesto amerikanca.

el-ing
13.01.2010., 14:01
Evo link na jedan od portala, na kojem se moze pronaci dosta korisnih informacija:

http://forums.immigration.com/forumdisplay.php?f=36

malabeba22
14.01.2010., 16:43
evo ljudi da vam velim ja sam dosao radit u austria u karten ,ove godine dobio sam radnu dozvolu sezonsku tj ljetna sezona traje od 6 mj do 11 i sad idem u hr do 12 mj od 12 do 4 mi traje zimska sezona . znaci radim 9 mj godisnje ili 2 sezone za sto je moguce dobit radne papire iskljucivo za ugostiteljstvo u hr imam samo osnovnu skolu ak nekog zanjima detaljno kako sam dobio papire na koju foru nek mi se javi na pm jer to i nije bash za javnost .ak mislite it radit u inozemstvo ja recimo raim kao housemaistor placa vam je oko 1200 e imate smjestaj i hranu ,imate 4 dana slobodno mjesecno da mozete otic doma ,al sve ostale dane radim po 14 sati dnevno ... ko ima zelju za rad u austriji mogu pomoci nek se javi.

Pozdrav auslander,evo ja sam u potrazi za poslom, trazim vec mjesec dana posao,samo da idem raditi,ne mogu vise sjediti kod kuce :( :mad:!? Radila sam vec u Austriji 2 sezone,znam solidno njemacki jezik i snalazim se ok....
Iscekujem odgovor,hvala unaprijed :) :s

iksan
14.01.2010., 19:25
sa kojom imas pravo da radis jednu godinu nakon zavrsetka studija (da ne objasnjavam detalje sad). U toku te godine, ukoliko imas srece, mozes isposlovati kod poslodavca da za tebe aplicira za H1 vizu.Da,ta jedna godina je kao neka praksa ili?to bi onda značilo da moraš dobiti posao :rolleyes:

el-ing
15.01.2010., 20:11
Da,ta jedna godina je kao neka praksa ili?to bi onda značilo da moraš dobiti posao :rolleyes:

Ukratko, Da.

Edit: Ta jedna godina nije praksa, vec pravi posao. Praksa je ono prije takozvani "internship" koje odradis za vrijeme studija.

Htio bih napomenuti (vlastito iskustvo) da se US, po "restrikcijama" (ili pravilnije pravilima) ne razlikuje puno od vecine zapadno evropskih drzava, cak su i malo libelarniji po tom pitanju. Treba razumjeti da svaka drzava donosi takve zakone da prvenstveno stiti svoje drzavljane (sto je i normalno).

Ovo napominjem iz razloga da se ljudi generalno ne obeshrabre ukoliko zele da pokusaju - moze se naci posao (i to dobar), samo treba da se ispune (ili po bosanski "potrefe") odredjene okolnosti.

Ja sam vise nego zadovoljan, i tretmanom i zaradom...:)

srećković
16.01.2010., 12:01
Znam da je ova tema već bila postavljena na forum.hr ali nisam dobila odgovor na pitanje koje me zanima pa sam odlučila ponovno otvoriti ovu temu.
Znači ovako stvari stoje, apsolventica sam na ekonomskom fakultetu u ZG i želim stupiti u kontakt sa firmom iz USA koja mi može omogućiti H1B vizu. Pa me zanima, da li netko ima odgovor na pitanje kako pronaći takvu firmu i kontaktirati ih iz RH? Postoji li možda nešto tipa naših portala posao.hr i mojposao.hr ali za nas koji smo izvan USA pa nemožemo "doći" na razgovor?

P.S. Molim sve one koji imaju potrebu pljuvati po Americi, njihovom kapitalizmu i one koji mi misle soliti pamet na temu da u Americi ne teče med i mlijeko da zaobiđu ovu temu jer nisam glupa pa da pojma nemam kako stvari u svijetu izgledaju.

Hvala unaprijed!

pozdrav,
ja imam H1B vizu koju sam dobio od američke tvrtke kada sam išao raditi na Floridu 2008 godine. Međutim moram te upozoriti na slijedeće. Sada i kada dobiješ tu vizu na njoj ti piše H1/2B viza i sada je pitanje što će ti pečatirati kod tvoga ulaska imigracijski ured.
Prilikom dolaska nisam znao da im moram naglasiti da ulazim kao ekspert za određenu djelatnost i da mi ovjere kao H1B vizu pa su mi lupnuli pečat H2B vize. Nakon toga morao sam izaći iz Amerike te ponovo ući kako bi dobio odgovarajući pečat, zato pazi!!!
Druga stvar je da ti ta viza nije dovoljna da bi radila. To ti je viza kojom navedena tvrtka potražuje isključivo tebe jer zbog svojih kvaliteta - stručnosti ne postoji mogućnost zapošljenja USA građanina. Ne postoji mogućnost da akonto te vize dobiješ green card jer čak ne stiječeš pravo na isplatu nikakvih primanja u USA. Eventualna primanja mogu ti se isplatiti na račun u zemlji iz koje dolaziš - deviznom doznakom. Također ne stiječeš pravo ni da kao stranac otvoriš ni račun na banci je za sve ti je potrebno soc. sec. number a koji nema šanse da dobiješ na taj način.
Znači da ti je ta viza skoro ista kao i turistička. Razlika ti je da sa turističkom ulaziš kao turista koji ne smije raditi a sa H1B vizom ulaziš kao zaposlenik koji istražuje tržište ili pomaže nekoj USA tvrtki i koji za tebe garantiraju da će te uzdržavat, tj. plaćati troškove života ali bez mjesečne plaće i bez mogućnosti stalnog zaposlenja u njoj.
Cijeli postupak mi je vodio odvijetnik za imigraciju u Americi i zaista nije baš jednostavno.

Ostaje ti opcija - uđi kao turist i kreni u potragu bračnog partnera sa natpisom: Il me ženi il tamburu kupi :rofl::lol::rofl:

Sretno

iksan
16.01.2010., 13:21
Ukratko, Da.
Ja sam vise nego zadovoljan, i tretmanom i zaradom...:)Znači imaš otprilike jednu godinu da se dokažeš poslodavcu i ako u tome uspiješ postoji šansa da te zadrži :top: znaš na temelju koje vize?znači ta studentska prestaje važiti.

potepuh
16.01.2010., 19:21
Druga stvar je da ti ta viza nije dovoljna da bi radila. To ti je viza kojom navedena tvrtka potražuje isključivo tebe jer zbog svojih kvaliteta - stručnosti ne postoji mogućnost zapošljenja USA građanina. Ne postoji mogućnost da akonto te vize dobiješ green card jer čak ne stiječeš pravo na isplatu nikakvih primanja u USA. Eventualna primanja mogu ti se isplatiti na račun u zemlji iz koje dolaziš - deviznom doznakom. Također ne stiječeš pravo ni da kao stranac otvoriš ni račun na banci je za sve ti je potrebno soc. sec. number a koji nema šanse da dobiješ na taj način.
Znači da ti je ta viza skoro ista kao i turistička. Razlika ti je da sa turističkom ulaziš kao turista koji ne smije raditi a sa H1B vizom ulaziš kao zaposlenik koji istražuje tržište ili pomaže nekoj USA tvrtki i koji za tebe garantiraju da će te uzdržavat, tj. plaćati troškove života ali bez mjesečne plaće i bez mogućnosti stalnog zaposlenja u njoj.Cijeli postupak mi je vodio odvijetnik za imigraciju u Americi

sreckovic, puno toga sto je nevedeno ne stoji... iskreno ti preporucujem da ili dobro provjeris vizu koju imas, ili odvjetnika ili firmu za koju "radis"

H1B viza se dobije nakon sto poslodavac dokaze da ne postoji radnik u USA potrebnih kvalifikacija. H1B holder ili radnik mora raditi za firmu koja ga je sponzorirala, mora imati SSN, firma ga mora placati u USA, i radnik placa porez u USA na primanja

H1B mora raditi na poslovima za koje je H1b izdana i biti placen koliko je uobicajeno u sektoru za to radno mjesto

iksan
24.01.2010., 19:06
H1B viza se dobije nakon sto poslodavac dokaze da ne postoji radnik u USA potrebnih kvalifikacija. ova odredba je baš u najmanju ruku čudna..pa najbolje da od 100 milijuna ljudi ne može nać potrebnog radnika mimo tebe :rolleyes:

Vojky
24.01.2010., 19:17
ova odredba je baš u najmanju ruku čudna..pa najbolje da od 100 milijuna ljudi ne može nać potrebnog radnika mimo tebe :rolleyes:

Pa to je uobičajena imigracijska odredba... Imamo i mi nešto slično, poslodavac mora dokazati da nema odgovarajuće radne snage (npr. varioci) i onda se dodjeljuju radne vize.

Moraš biti deficitarn ili im donositi korist (npr. znanstvenik ili ćeš uložiti masu love u njihovu državu). Danas gotovo da nema "otvorene" imigracije, bez ispunjavanja uvjeta, nigdje u svijetu.

mery55
24.01.2010., 21:08
oprostite rado bi pitala nešto? neznam pričat baš njemački,a rado bi ga na učila! jeli to smetnja što se javljam na vaš oglas rado bi čuvala djecu,nisam udana i nemam vlastite djece. Komunikativna sam i druželjubiva,imam vozački i brzo se snalazim u svemu i volim djecu pa bi rado radila taj posao? Jedini problem je što neznam njemački dali je moguče da idem na tečaj i naučim ga!! Unaprjed se zahvaljujem na bilo kojoj vašoj odluki..

Jasminka88
30.01.2010., 15:34
Eh imam jedno pitanje; ovako ja bih trebala u Španjolsku,Madrid u svibnju,imam posao dadilje u Madridu. E sad mene zanima jel ja mogu u Španjolsku bez da prvo tražim vizu i radnu dozvolu? Mislim ono dođem tamo pa šta ja znam za nekih mjesec dana da tražim radnu dozvolu..?..jel mogu tako ili ne...? Stvarno bih cijenila ako netko može pomoći jer ovo mi je prvi puta da tako idem pa ništa neznam...

Arest
30.01.2010., 21:45
pozdrav svima koji bih u SAD

imam pitanje...dali zante kako do posla medicinske sestre/tehničara u USA... dali znate jel tko posreduje pri sređivanju papira i traženju posla. kakva agencija???
na ovim prostorima naravno. postoje neke agencije u BiH ali za kanadu za građevince i slično.

Zanima me kako odavde sredit papire dobit informacije. jer nije to samo tako otić u SAD tamo lunjat i kao tražit posao pa se vratit, i onda nazad u USA. komplicirano i preskupo.

znam da se med.sestre sa fakultetom izrazito tamo traže....znam da imam nade samo me zanima kome se obratit..

ako imate kakve infomacije javite se...:)

p.s. ne pišite da si nađem u američkom oglasniku posao...

malena1981
31.01.2010., 00:04
ne treba ti radna dozvola ako ides cuvati djecu. 3 mjeseca mozes tamo biti, a onda moras van iz zemlje.
koliko ti mislis ostati? Kako si nasla familiju? preko agencije neke, interneta ili?

alabrale
31.01.2010., 10:38
španjolska ima stopu nezaposlenosto 20% nakon Grčke je zemlja koja je sljedeca u redu za bankrot....

daphne149
01.02.2010., 13:25
Imam kumu koja je zavrsila stomatologiju kod nas, isla je sa suprugom u USA, on je dipl.ing strojarstva, njegovu diplomu priznali, njezinu ne, tako da radi samo kao asistent u ordinaciji, ali to njoj i odgovara, 2xtjdno po par sati cisto da nije doma stalno..

Traze se da, ali sa njihovim fakultetom...Sto se tice zdravstva jako su strogi, cak ni vozac hitne ne moze biti bilo tko kao kod nas...

iksan
02.02.2010., 18:48
Dal se neko konkretno "upustio" u proceduru s priznavanjem med.škole,ima tih linkova po netu pa ako neko ima stvarna iskustva :rolleyes:

Yilania
06.02.2010., 19:06
a kaj je s školovanim kadrom?? odlazak u inozemstvo je nemoguć??

izgleda da je lakše dospjeti kao radnik, konobar, čistačica, ....itd.,itd.

recimo, ja sam med.sestra i radila bi u struci ili kao njegovateljica(za početak) dal je to moguće, ima ko kakva iskustva??

P.S. TREBAM DEBELU VEZU!!!!:rofl:

iksan
07.02.2010., 16:46
A gdje bi htjela ići raditi?mislim da je srednja medicinska struka tražena bilo gdje jer malo ljudi to želi raditi tako da pretpostavljam nije problem naći posao vani već pravu agenciju i odgovorit na zahtjeve za "razlikama" u ispitima i sl. ;)

milada
08.02.2010., 17:55
EJ ima li koja cura da je vec bila u Londonu kao babysiterica,treba mi neka njihova agencija ali po mogucnosti da je provjerena...pozzz!!!:)

goranbo
08.02.2010., 21:37
To vam je vise moje cure za podforum Posao! Govorim dobronamjerno jer cete tamo sigurni naci ljude s iskustvom u tome (BTW, dvije moje frendice iz srednje su isle u London na takav rad, i kolko znam obje su imale pozitivna iskustva. No ne znam bas pojedinosti)

BlueMarine
09.02.2010., 11:29
Ako zelis dobar provod svakako je bolje ici u London nego izvan. Ali je London jako skup i pitanje je koliko ces se moci uzdrzavati tamo.
Jako je bitno da NEJDES preko agencije iz Hrvatske jer ce te odrapiti za lovu. Bolje bi bilo ako znas bilo koga iz Engleske da ti posalje e-mail ili broj telefona neke agencije od tamo. Placa ovisi o mogucnostima obitelji u koju upadnes.
Nemoj ocekivati da ce te smjestiti u bogatasku obitelj jer oni uzimaju skolovane nanny.
Pogledaj malo i po netu, imas otvorene poslove, mozda upecas nekoga tko hoce cekati da ti dobijes vizu i dodjes tamo.
Ovo je tolko pogrešno da ne može biti pogrešnije! Nipošto to ne činiti! Obavezno ići preko hrvatske agencije. RAdi tisuću, dvije kuna manje više se ne isplati riskirati vlastitu sigurnost, vjerujte mi! Preko hrvatske agencije osoba ima kakvu takvu sigurnost, a preko engleske sve strance tretiraju kao osobe nižeg reda i nemate apsolutno nikakvu zaštitu. Obitelj vas doslovno može i pretuči i onda pozvati policiju i policija će vas zatvoriti a ne njih! Vjerujte, iskusila sam na svojoj koži!

Preko hrvatske, ona će vam uvijek pomoći i imate se kom obratiti, a preko stranih će vam uzeti pare i priuštiti pakao. To se desilo meni. Mislite da će vam pomoći? No way! Njima je samo i isključivo do para. Više mi se ne da djeliti nikom na forumu neke lekcije, upute i pričati o mojim iskustvima budući to ljudi najčešće niti ne slušaju, ni ne trpe i onako učine po svojem pa to nema smisla, ali nakon mojeg paklenog iskustva s londonskom lopovskom agencijom radi uštede koje tisuće kuna jako patim što sam htjela štediti. Na kraju su me opljačkali gadno i stavili u obitelj iz pakla. ( Eto kad štedimo na svemu, dobimo ono najgore. Ne kaže se zalud - Koliko para toliko muzike. A u ovom slučaju kad čovjek ide u stranu zemlju ne isplati se nikom riskirati.)

BlueMarine
09.02.2010., 11:38
Da, Issa, imas pravo.

Bercana, bilo bi dobro da nadjes agenciju iz UK - oni naplacuju obitelji to trazenje cura, dok nase agencije, lopovi, pljackaju cure.

Evo ti nekoliko linkova pa pogledaj, ako nista drugo, dat ce ti neku sliku o tome:

http://www.englishaupair.co.uk/
http://www.cinderellaaupairs.co.uk/
http://www.aupair1.com/
http://www.academyagency.co.uk/ U kako se varate. Naša agencija - lopovska, a oni su tamo sunca. Zna se da je Engleska kolijevka modernog kapitalizma, a u Londonu žive najveći lopovi pod kapom nebeskom. Ne kažem da je tako i u svim gradovima Engleske, budući su u drugim gradovima ljudi normalniji i znaju se čak i nasmijati, a u Londonu žive takvi lopovi smrknuti koji su me oplindrali jedno 5 puta u tjedan dana kaj sam bila tamo.
U Hrvatskoj ima isto lopova, ali s našima izađeš na kraj nekako budući čovjek zna hrvatski. A probaj ti tamo s lopovima izaći na kraj i to pogotovo ako ne rasturaš engleski pa ti se još smiju kad staneš vikati da su te opljačkali. Smijati će ti se bezobrazno u facu. Nemam baš dobro mišljenje i o našima više budući vidim da se većina odala nevjerojatnom kapitalizmu, ali o ovima! Ovi naši ljudi su isto sve više ludi za novcem i to im je glavno, ali u Londonu... Pa to tamo ako ne buš bio opljačkan barem 3 puta u kratkom vremenu si fantastično prošao.

( Ok, ne znam kako bi to bilo da sam išla u nekoj grupi ili s prijateljima pa da imam neku zaštitu, ali sam išla sama, a kad ženska ide sama i to čak i bez zaštite hrvatske agencije, nego traži preko njihove - tak prođe.) Dobro da sam izvukla živu glavu i došla doma. Kad sam stala na hrvatsko tlo, skoro sam ga poljubila od sreće i počela puno jače cijeniti Hrvatsku do tad! Dobro iskustvo da čovjek dođe pameti!

Tako da Tko hoće nek vjeruje, a tko neće ne mora idite preko hrvatske agencije, budući ćete imati zaštitu, a zaštita u Londonu vam je više nego potrebna!!!!!!! Više nego potrebna. Kaj mislite da vi ko solo žensko možete tamo raditi kaj hoćete, a ljudi će vam pomagati uslužno i činiti sve za vašu zaštitu? Haha. A ako se pobunite slučajno, bu došla njihova policija koja je policija iz noćne more. Tak da njihov sistem je, ako si već došao tamo, pusti da te opljačkaju i nasmij se tome, nemoj tražiti nikog za pomoć, a ako sam probaš nešto riješiti budeš završio u zatvoru! Eto ga na! A ako idete preko naše agencije, ljudi osim što su inteligentniji neće vas stavljati u opasan položaj, jer je naša zemlja mala i vijesti se brzo prošire! Duboko žalim sve strance koji žive u Londonu! Nemaju tamo gotovo nikakva prava! Tretirani su kao osobe ne trećeg, nego četvrtog reda. A da ne pričam koliko će ti netko na tužne i lijepe oči i tužnu sudbinu dati neki posao. Imaju suosjećanja kao električna turbina.

o-killed
09.02.2010., 11:50
http://www.bapaa.org.uk/displaypage.asp?page=32

Iz ovoga gore mi se čini da se do daljnjega ova tema može zatvoriti za sve one koji imaju samo hrvatsko državljanstvo...

antik
14.02.2010., 03:16
Pozdrav !

Imam nekoliko pitanja vezana uz zapošljavanje u Sloveniji

Slovenski jezik znam,
Baka mi je Slovenka

Koje su obaveze neslovenca/neEU/Hrvata pri zapošljavanju u Sloveniji / Viza?

zanima me rad u planinarskom domu, član sam planinarskog saveza.

a može i neki sličan posao

Unaprijed zahvaljujem!

melita
15.02.2010., 19:54
jel ide tko ove godine u Njemačku u branje šparoga??

Mesar
16.02.2010., 14:23
to je izvrstan posao zato ga i rade jadnici iz država kao što je HR,a naravno lova je ogromna,mjesečno barem ko predsjednik uprave mercedesa,oko 1 eur za jabuku :lol:

astra24
17.02.2010., 10:08
to je izvrstan posao zato ga i rade jadnici iz država kao što je HR,a naravno lova je ogromna,mjesečno barem ko predsjednik uprave mercedesa,oko 1 eur za jabuku :lol:

a što je tebi smiješno , lova kakva je da je bar jo pošteno zarađena

celo
17.02.2010., 18:45
sta fali tom poslu?ako ima sta idem i ja.:D

auslander
18.02.2010., 06:37
o kojem se to vrmenskom periodu radi? mislim od kad do kad?kome se treba za to obratiti?eto ja bi isao brat jabuke.. lova je lova na novcanici od 100e nee pise da je s jabuke pala :-)

astra24
18.02.2010., 09:45
o kojem se to vrmenskom periodu radi? mislim od kad do kad?kome se treba za to obratiti?eto ja bi isao brat jabuke.. lova je lova na novcanici od 100e nee pise da je s jabuke pala :-)

Ide se kada je sezona branja : jagode,jabuke,sparoge itd.
Ide se isključivo preko zavoda za zapošljavanje HZZ-o

Sezonsko zapošljavanje u inozemstvu (http://www.hzz.hr/default.aspx?id=6159)

zacky
18.02.2010., 19:29
Hrvatska je ovdašnji Mexico,ili još bolje Costarica!

anja365
19.02.2010., 08:13
mene zanima isto, ali i općenito, gdje prikupiti i dobiti sve te informacije budući da u ambasadi nisu baš susretljivi, na telefone se nitko ne javlja, a na mail nisam dobila odgovor, isto tako konkretno za hrvatsku i sloveniju na netu nisam uspjela pronaći dovoljno informacija koje bi bile vjerodostojne.. dakle odakle krenuti?

manjer
19.02.2010., 11:39
pa i ja sam zainteresiran za posao van granica lijepe naše..po zanimanju sam stolar,pa me zanima kolika je lova i koliko je strani jezik bitan pošto ja jedino znam nešto engleskog..i kak to ide kad tamo počneš radit,dal te par mjeseci vuku za rukav dok ne naučiš nešto jezika ili ima dosta naših ljudi pa te oni polako uhodavaju u posal

The Perkins
19.02.2010., 20:37
Planiram si budućnost na veliko pa me zanima par stvari... :rolleyes:

Budući da u RH sa završenim Filozofskim fakultetom (smjer švedski jezik) nebi baš mogla tak lako nać posao, zanima me dal bi u Švedskoj bilo lakše, budući da je to ipak njihov jezik... I dal ako ideš tam raditi i živjet moraš polagat kakve testove razlike ili tak nešto?:mig:

Recite mi kaj znate jer ja ništa neznam, a stvarno me to sve privlačiiii! :rock:

tinkerbell
22.02.2010., 07:09
Pozdrav !

Imam nekoliko pitanja vezana uz zapošljavanje u Sloveniji

Slovenski jezik znam,
Baka mi je Slovenka

Koje su obaveze neslovenca/neEU/Hrvata pri zapošljavanju u Sloveniji / Viza?

zanima me rad u planinarskom domu, član sam planinarskog saveza.

a može i neki sličan posao

Unaprijed zahvaljujem!

mene zanima isto, ali i općenito, gdje prikupiti i dobiti sve te informacije budući da u ambasadi nisu baš susretljivi, na telefone se nitko ne javlja, a na mail nisam dobila odgovor, isto tako konkretno za hrvatsku i sloveniju na netu nisam uspjela pronaći dovoljno informacija koje bi bile vjerodostojne.. dakle odakle krenuti?

ja sam napravila sljedeće..nazvala sam u Veleposlanstvo republiek Slovenije tu u Zagrebu i sve pitala na telefon ženu koja je bila pre pre pre ljubazna....zove se gđa Ivanka Filipan...razumije i hrvatski i slovenski pa kako je kome lakše se sporazumijeti...

ja sam zvala u svrhu dobivanja slovenskog državljanstva (isto po rodoslovnoj liniji) i dala mi je stvarno sve potrebne podatke....za rad non EU da bi dobila radnu dozvolu moraš imati boravišnu dozvolu(koliko sam upoznata)...uglavnom mislim da sve informacije možeš dobiti u Veleposlanstvu...po meni ti se više isplati tražiti slovensko državljanstvo(mala bi u tomslučaju dvojno) na temelju rodoslovlja (baka) i onda tražiti posao kao slovenska državljanka...rješava ti jako puno papirologije...ali i za to ti treba dosta dokumenata...

što se zapošljavanja tiče...trenutno je i u sloveniji kriza ali nešto manja nego kod nas...državni sektor ima zabranu zapošljavanja dok gradska uprava i privatni sektor zapošljavaju po potrebama....eto to je ono što ja znam...

auslander
23.02.2010., 08:51
ljudi kriza je pun k po austriji tak da se nemojte ni trudit jer vam se sad ne isplati ici radit ...eto ja se pakiram za njemacku ili prekooceanske brodove tak da vam sad ne preporucam ic van. al ak jos i dalje mislite da cete uspijet evo vam neki savjeti .potrazite slob radno mjesto u ugostiteljstvu kao pom kuhar.dogovorite posao telefonom il odite gore sami ,ponesite sobom potvrdu o nekaznjavanju (prevedenu na njem) i diplomu o završenoj skoli(sve na njem prevedeno kod ovlaštenog prevodioca) to sve ponesite sa soobom i date poslodavcu na temelju toga ) 90% ce vas buduci poslodavac dobit pravo da vas zaposli (samo sezonski) dakle vi nemozete mjenjat poslodavca il ici "stemplat" ak nemate posla . il radis tamo il ides doma ak ti ne pase ko te jebe... to vam je ukratko ak se netko odluci pisite kak napreduje pa da vam dam preporuku...sretno svima

chiasm
23.02.2010., 12:34
Pozdrav svima na temi!
Kao friski pravnik, i netko tko za koji mj nadam se seli daleko, takodjer kao osoba s znanjem stranih jezika i rada na racunalu, mislila sam probati raspitati se za ikakvo zaposlenje u hrvatskom konzulatu/ambasadi drzave u koju selim, naravno, ne radi se o poziciji diplomata vec tehnickog osoblja ili stagod u tom stilu :)
Ima li itko iskustva ili informacija glede ove mogucnosti, mislite li da je moguce, taman nakon odredjenog vremena cekanja? :)
(Znam da se u principu nase diplome ne priznaju i nemam iluzija glede nalazenja super posla, decko je taj koji ima perspektive a ja samo zelim naci nesto pa mi je i ovo palo na pamet :)
Hvala!

runjača
23.02.2010., 19:58
Znam da je daleko, ali meni je oduvijek želja tamo živjeti. Molio bih ako tko zna kakvo je stanje s poslom tamo i da li se uopće može ići raditi neka napiše. Nisam fakultetski obrazovan, a radio bih bilo što.
Mislio sam ovdje završiti tečaj engleskog jezika pa onda ići, ali uopće nemam pojma kako dobiti takav posao pa bih bio zahvalan za bilo kakav savjet ili informaciju. Hvala! :)

runjača
24.02.2010., 19:10
A ništa, malo sam čitao i vidim da je nemoguće, odnosno jako teško tamo ići raditi! Šteta... :(

Trixy85
01.03.2010., 19:05
Molim vas, zna li netko nekoga tko radi ili je radio na Malti? Imam neku poslovnu ponudu, a ne znam nista o tom otoku i ne poznam nikoga tko je tamo bio..
Sva iskustva su dobrodošla!:)
Kako to ide s vizama, radnim dozvolama.. Sto je od toga potrebno?:ne zna:
Hvala!

Trixy85
02.03.2010., 16:39
Ljudi, zna li itko kako dobiti radnu dozvolu za Maltu? I kako je uopce tamo, ima li netko nekakvih iskustava?

wanna-be-blabla
02.03.2010., 18:43
Pozdrav svima.
Zanima me je li netko od vas ima neka iskustva s poslom vojnog ili civilnog pilota. Naime, željela bih poslati vojni pilot MORHa.
Je li teško proći zdravstveni?
Hoće li biti problem to što sam žensko? :raspa:
Kako prolaze hr vojni piloti s poslom u inozemstvu?

Viduka
02.03.2010., 23:00
Što je sa prilično školovanim kadrom u navedenim zemljama? VSS elektrotehnike, profil mog idealnog radnog mjesta (moj smjer koji sam završio) je automatizacija industrijskih objekata te automatizacija u zgradarstvu, i nakraju industrijska robotika. Uz, aktivno poznavanje ENG jezika... Njemački, nažalost neznam... Je li moja struka deficitarna u navedenim zemljama? I postoji li realna šansa da uspijem preći granicu EU sa ovim kvalifikacijama. BTW, tek završio faks (no working experience)...

PoZz svima, :top:
Ivan

Markoleo
03.03.2010., 10:08
onaj tko želi otići van, najlakše je otići u češku.

ovdje se mogu naći poslovi.
http://www.jobs.cz/
http://www.manpower.cz/

poslovi koji su na engleskom su za strance.

najlakše je otići ljudima koji rade u IT području, jer nedostaje ljudi.

uvjet je obično 2-3 godine radnog iskustva + dobro znanje engleskog(ovo je za IT).

vizu sređuje firma i traje cca. 4 mjeseca, sve uhodano u vezi sređivanja papira, samo što traje.

češka je 90' bila 20-30 godina iza nas, a sad su 50 godina ispred nas.
za plaću za koju se isplati seliti je 30 000 čeških kruna bruto.
netto ispadne oko 930 eura, obično je plaća veća, ovisno o iskustvu i znanju.
ovo je za početak, kasnije plaća raste s vremenom.

Viduka
03.03.2010., 14:23
onaj tko želi otići van, najlakše je otići u češku.

ovdje se mogu naći poslovi.
http://www.jobs.cz/
http://www.manpower.cz/

poslovi koji su na engleskom su za strance.

najlakše je otići ljudima koji rade u IT području, jer nedostaje ljudi.

uvjet je obično 2-3 godine radnog iskustva + dobro znanje engleskog(ovo je za IT).

vizu sređuje firma i traje cca. 4 mjeseca, sve uhodano u vezi sređivanja papira, samo što traje.

češka je 90' bila 20-30 godina iza nas, a sad su 50 godina ispred nas.
za plaću za koju se isplati seliti je 30 000 čeških kruna bruto.
netto ispadne oko 930 eura, obično je plaća veća, ovisno o iskustvu i znanju.
ovo je za početak, kasnije plaća raste s vremenom.

Hvala, kolega, za konkretan odgovor. Eto, za par godina (radno iskustvo), ako nigdje dalje, Češka.

A opet, s druge strane, ja vjerujem da vrijedi-> ako je čovjek školovan, kulturan, ima iskustva, zna (barem engleski), nema granica. Pogotovo ulaskom u EU.

Pozz svima!:D

slammerinho
03.03.2010., 18:16
a što nakon tih četiri mjeseca? produže ti vizu ili laku noć?

Markoleo
03.03.2010., 18:43
a što nakon tih četiri mjeseca? produže ti vizu ili laku noć?

nisi skužio.
ti se prijaviš na natječaj i recimo da trebaš toj firmi i da si prošao intervju i da su te uzeli.
u slijedeća 4 .mj se rješava viza i ostalo tj. firma ti sređuje sve, na tebi je samo da skupiš papire , a upute dobivaš od njih sve što treba.
kad skupiš papire oni sređuju radnu dozvolu, vizu itd..
i nakon tih 4.mj kad je to sređeno ideš raditi u češku.
i zaboravio sam reći dobiva se određena svota za preseljenje, ovisno preko koga se ide.
ovisno o poslu, firmi itd.. dobiva se od 500 eura nadalje , sve ovisi.
pošto je sad kriza u većini slučajeva bude oko 500 , nego više.

ne isplati se seliti ako nisi barem prvostupnik i to određenih zanimanja.
najviše se traže osobe u IT-u i tehnici.

funkster
03.03.2010., 21:57
nisi skužio.
ti se prijaviš na natječaj i recimo da trebaš toj firmi i da si prošao intervju i da su te uzeli.
u slijedeća 4 .mj se rješava viza i ostalo tj. firma ti sređuje sve, na tebi je samo da skupiš papire , a upute dobivaš od njih sve što treba.
kad skupiš papire oni sređuju radnu dozvolu, vizu itd..
i nakon tih 4.mj kad je to sređeno ideš raditi u češku.
i zaboravio sam reći dobiva se određena svota za preseljenje, ovisno preko koga se ide.
ovisno o poslu, firmi itd.. dobiva se od 500 eura nadalje , sve ovisi.
pošto je sad kriza u većini slučajeva bude oko 500 , nego više.

ne isplati se seliti ako nisi barem prvostupnik i to određenih zanimanja.
najviše se traže osobe u IT-u i tehnici.

A jesi ti uspio dobiti posao tamo ili? Jel znas mozda kako je sa ing.grad.?

slammerinho
04.03.2010., 06:23
kako je sa sss?

Markoleo
04.03.2010., 10:10
A jesi ti uspio dobiti posao tamo ili? Jel znas mozda kako je sa ing.grad.?

imam još nešto za obaviti u hrvatskoj i onda palim za češku, ako uspijem.za građevinu neznam baš.
www.jobs.cz
i odaberi "Stavebnictvi a reality". pod sekcija obor.
i plaću stavi 30 000.

ali kolko vidim, skoro sve je na češkom.

link (http://www.jobs.cz/search/?lang=cz&srch[from]=title&srch[keys]=1&srch[prof][]=200900031&srch[local]=&srch[key]=&srch[minsal]=30000&srch[emp][]=201300001%3B201300002%3B201300003&srch[agent][]=202900001&srch[agent][]=202900002&submit2=HLEDEJ)

kako je sa sss?

ovisi koja struka
da li je sss 3 ili 4 godine?

ako je 4 godine i IT onda bi mogao oići.

slammerinho
04.03.2010., 15:57
četiri godine ali bojim se da IT područje mi je out of limits. Mislim, znam se ja dobro služiti kompjuterom ali pretpostavljam da za ono što bi nekom poslodavcu trebalo, nije dosta.

"friška mama"
06.03.2010., 20:29
moj muš se zaposlio u sloveniji...treba se odjaviti ovdje na zdravstvenom ili??jer sada ima dopunsko i zdravstveno i vodi se koo nezaposlen ili oni to vide čim je on tamo sredio zdravstveno i sve?pitam da nas ne bi tko ganjao kasnije,a mi ništa ni neznamo...:)

Zikomid
07.03.2010., 15:43
moj muš se zaposlio u sloveniji...treba se odjaviti ovdje na zdravstvenom ili??jer sada ima dopunsko i zdravstveno i vodi se koo nezaposlen ili oni to vide čim je on tamo sredio zdravstveno i sve?pitam da nas ne bi tko ganjao kasnije,a mi ništa ni neznamo...:)

Ako je legalno zaposlenje, treba odjaviti zdr.iskaznicu. Sa Slovenijom imamo Ugovor o socijalnom osiguranju, te će temeljem slovenskog zdr.osiguranja imati pravo i na određene zdr.usluge u RH. Ujedno ima pravo i na karticu zdr.osiguranja EU.

Rok za odjavu zdr.osiguranja u RH je 15 dana od promjene statusa. Zakonski nije dozvoljeno imati zdr.osiguranje u dvije države.

rosenrothr
10.03.2010., 07:23
Pa gle posao nije tesko naci ja sam dosao prije 1mj i nasao posao nakon 10dana (na crno naravno) a st se tice poslova za zene mislim da vrlo lako mozes nesto naci ako dodjes javi se pozz
Jutro...
znate li možda kako naše svjedodžbe srednjih škola stoje u Belgiji, vrijede li išta?

Rozea
11.03.2010., 12:01
evo nasla sam link o branju šparoga preko granice,ima li zainteresiranih :D
što mislite o ovom poslu?
http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/59001/Za-branje-sparoga-placa-10-000-kuna.html

mišica27
11.03.2010., 12:06
Bila je moja mama prije kojih 8 godina. Strašno težak posao, jako fizički težak, ona je u dva mjeseca smršavila 11 kila. Teško je jer živiš sa mnogo žena u tzv. kontenerima i ima svačega, od krađe stvari do....

Ako nema ničeg drugog i ako je uistinu potreba, onda je dobro...Nama je tako bilo i to nam je bilo jedino rješenje. Ali grozim se kad se sjetim tog razdoblja života!
To je naše iskustvo, eto toliko!:)

Rozea
11.03.2010., 12:13
uffffff,grozno

KILLERDOG
11.03.2010., 12:54
a čuj ko što ti kaže mišica, to se radi 12-14 sati, svaki dan i živi se u grupnom smještaju

ponekad trebaš i prijevoz si sam platiti
kome treba lova će pristati, inače krvav posao

Zlatko99
11.03.2010., 17:59
Bila je moja mama prije kojih 8 godina. Strašno težak posao, jako fizički težak, ona je u dva mjeseca smršavila 11 kila. Teško je jer živiš sa mnogo žena u tzv. kontenerima i ima svačega, od krađe stvari do....

Ako nema ničeg drugog i ako je uistinu potreba, onda je dobro...Nama je tako bilo i to nam je bilo jedino rješenje. Ali grozim se kad se sjetim tog razdoblja života!
To je naše iskustvo, eto toliko!:)
Možda nije za obiteljski život,al nevidim šta fali samcu zaradit 10-12tisuća kn mj. makar se i naradio,ja sam radio i po 14sati fizikalu i nije bilo tako strašno,nisam ni kile izgubio jer sam jeo pola kruha i jednom obroku,zadovoljstvo je prevladavalo dok sam mislio o novcima,mada sam bio skoro pa duplo manje plaćen od ovog.
A sad 10-12tisuća,da li je to čista zarada il tamo moraš plaćat hranu,smještaj,a da se nekad nabere puno manje pa ispadne recimo 5tisuća čistog u prosjeku?

Što se tiče krađe ima toga svagdje gdje dolaze grupe radnika,zato se glavnina novaca drži na sigurnom u banci il negdje zaključano čvrstom bravom.

mišica27
11.03.2010., 18:13
Gle, iskreno, ne sjećam se koliko je mama tada zaradila, ali znam da nije ovoliko. Sestrina susjeda ide to radit već niz godina. Sad ne znam, možda netko bolje to podnosi, netko gore.

A ja bih ti to strpala u čisti fizički posao jer na nogama si, pognut i cijeli dan tako. A sigurno je malo drugačije to durat ženi nego muškarcu.

Nije loše, samo se treba pripremit za to i stisnut zube. Opet kažem, meni je to ostalo u gorkom sjećanju jer je mami umrla sestra i nisu je pustili na sprovod, a umrla je od raka, pa još kad sam ja vidjela mamu tak mršavu.....

Neka prosudi kako tko može. Uglavnom, mislim da je ugodniji a tu negdje po novcima sezonski posao na moru!

Zlatko99
11.03.2010., 19:47
Gle, iskreno, ne sjećam se koliko je mama tada zaradila, ali znam da nije ovoliko. Sestrina susjeda ide to radit već niz godina. Sad ne znam, možda netko bolje to podnosi, netko gore.

A ja bih ti to strpala u čisti fizički posao jer na nogama si, pognut i cijeli dan tako. A sigurno je malo drugačije to durat ženi nego muškarcu.

Nije loše, samo se treba pripremit za to i stisnut zube. Opet kažem, meni je to ostalo u gorkom sjećanju jer je mami umrla sestra i nisu je pustili na sprovod, a umrla je od raka, pa još kad sam ja vidjela mamu tak mršavu.....

Neka prosudi kako tko može. Uglavnom, mislim da je ugodniji a tu negdje po novcima sezonski posao na moru!
Kako kažeš to sa nedopuštanjem odlaska na sprovod je bilo prije 8godina i kod ko zna kojeg poslodavca,upitno je da li i sad vrijede ista pravila i gdje.
Je fizički posao,muškarcu bi to u prosjeku bilo lakše durat,ali za muškarce to nespada u teški fizički posao,jer se to daje ženama,teški fizički posao kod muškaraca podrazumijevao bi dizanje,spuštanje ili guranje većeg tereta.

Marko1011
16.03.2010., 06:59
Dali netko zna kako bi se moglo otici raditi u SAD da nisi student da se dobije "green card" ili neka radna viza i ode se raditi tamo je postoji neka agencija ili neki program?

herb
16.03.2010., 10:15
Dali netko zna kako bi se moglo otici raditi u SAD da nisi student da se dobije "green card" ili neka radna viza i ode se raditi tamo je postoji neka agencija ili neki program?

Javljaj se na natječaje za posao u Americi.

Imaš bezbroj job search stranica na internetu.

Budi uporan!

I kad dobiješ posao onda ti firma sve to sredi.

daphne149
16.03.2010., 14:35
imas craigslist.org, inace njihov najpoznatiji pretrazivac za sve i po svim drzavama. ovisi koje si struke, za neke postoji... ali iskreno, nekako sam skepticna prema tome, nece se njima dati muciti s nama strancima...

ona najgora solucija ti je da zatrazis turisticku vizu (koju nije tako lako dobiti ako nisi zaposlen, student itd) pa ostanes raditi na crno i paralelno trazis advokata da ti pokrene postupak za dobivanje papira...

potepuh
16.03.2010., 15:35
...ostanes raditi na crno i paralelno trazis advokata da ti pokrene postupak za dobivanje papira...

Dvije stvari treba imati na umu:

1. i advokat, ma kako dobar bio, mora imati razlog na osnovu kojeg ce ispuniti formulare da dobijete boravak: opet je to ponudjeni posao ili spajanje sa uzom obitelji... da navedem 2 koja pokrivaju 90% slucajeva
Ne moze napraviti nesto od nicega.

2. Uz rijetke iznimke (spajanje sa uzom obitelji), svako krsenje zakona (ostanak nakon odobrenog turistickog boravka i/ili rad na crno) znaci da se novi status/viza ne moze odobriti u USA -> jedina mogucnost je odlazak iz zemlje, "okajanje grijeha", i onda eventualno nova viza i povratak

iksan
19.03.2010., 16:30
Dvije stvari treba imati na umu:

1. i advokat, ma kako dobar bio, mora imati razlog na osnovu kojeg ce ispuniti formulare da dobijete boravak: opet je to ponudjeni posao ili spajanje sa uzom obitelji... da navedem 2 koja pokrivaju 90% slucajeva
Ne moze napraviti nesto od nicega.Dal taj odvjetnik ima obvezu čak prijaviti nekoga ko ga kontaktira da mu pomogne,a na crno je tam?!

potepuh
19.03.2010., 16:46
ne - postoji ono odvjetnik (ili svecenik, doktor) / client odnos koji se zasnima na povjerenju.

iksan
19.03.2010., 17:12
Znači samo te odbije jer nema osnovu na temelju koje bi ti sredio papire :rolleyes: može li osnova biti dugotrajan "crni" boravak-nešto poput dugotrajnog posjeda za stjecanje vlasništva :D

potepuh
20.03.2010., 07:54
Znači samo te odbije jer nema osnovu na temelju koje bi ti sredio papire
ovisi... mozda ti objasni da su to pusti snovi, a mozda i kaze "dobro, probati cemo nesto srediti" i onda nakon tisuce $ odvjetniku i puno vremena dobijes odbijenicu od USCIS jer nema osnova...

može li osnova biti dugotrajan "crni" boravak-nešto poput dugotrajnog posjeda za stjecanje vlasništva :D da, moze se probati nakon 10 godina, uz zadovoljavanje odredjenih uvijeta; prijavis se sam za deportaciju i onda nadas da ce sudac dati sansu (odluciti na osnovu prilozenih dokaza) za novi pocetak.

Zakon: INA §240A(a)

iksan
21.03.2010., 15:07
Predugo i prerizično!

p.s.kako tebi ide traženje?

potepuh
21.03.2010., 18:38
p.s.kako tebi ide traženje?

cega?!

iksan
22.03.2010., 13:28
cega?!šta ti ne tražiš priliku za odlazak :kava:

potepuh
22.03.2010., 16:48
ne..
sretno onima koji traze

prilika
04.04.2010., 09:53
Dobila sam krajem 3. mjeseca mail od BHV kojim me obavještavaju o mogućnosti odlaska na rad ili plaćeno stažiranje u inozemstvo na rok od 12 mjeseci ili 18 mjeseci. Može se otići u SAD ili u Kanadu. Program je namijenjen polaznicima od 18 do 35 godina. U SAD se radi o plaćenom stažiranju iz područja marketinga, turizma, informacijske tehnologije ili managementa.

Spadam u ovu dobnu kategoriju još nekoliko godina i kako sam nezaposlena, a ekonomske sam struke jako sam zainteresirana za ovaj program.

Zanima me ima li netko osobno iskustvo sa ovim programom odlaska na rad u SAD ili Kanadu preko BHV ili neke druge agencije? U kakvim firmama se radi, gdje je uobičajeno imati smještaj i noćenje?

Meni je nekako zanimljivija Kanada, ali tamo bi sama morala naći posao, a izgleda da se u SAD-u posao ne mora tražiti sam kandidat.

Pišite molim vas ako imate iskustva sa ovakvim programom odlaska na rad. Ja bi radije otišla na rad u Veliku Britaniju jer je bliže, ali ne znam je li to moguće. Kanada ili SAD mi se čine isto jako dobra mogućnost za rad mladih ljudi. Pogotovo zato što kod nas nema skoro nikakvih mogućnosti i praktički je nemoguće naći posao nama mladim ljudima.

iksan
04.04.2010., 15:22
Pa najbolje ti se obratiti njima koji su ti poslali mejl o čemu se točno radi.Jasno mi je ovo stažiranje no što se rada tiče nije mi jasno kako to oni posreduju u nalasku posla :rolleyes:

prilika
04.04.2010., 15:32
Ima na web stranici BHV, dosta toga o mogućnosti rada u SAD-u i u Kanadi. Baš sam sada pogledala. U Kanadi oni ne posreduju kod traženja posla, a u SAD-u ako želiš mogu ti kao naći posao ekonomske struke, više kao plaćena stručna praksa u trajanju najdužem do 18 mjeseci. Za neke poslove je to i neplaćena praksa, ali ne znam za koje se to poslove radi o neplaćenoj praksi, a za koje o plaćenoj praksi. To je program samo za mlade obrazovane ljude od 18 do 35 godina. Piše da je moguć odlazak bilo kada u godini.

Za jedno tjedan dana ću otići u BHV tu u Zagrebu i pitati ću ih za te poslove u SAD-u. Mislila sam da je možda već netko bio na tom radu u inozemstvu pa sam zato postavila to pitanje. Nekako mi se čini da ovdje neću naći uskoro posao. Imam 32 godine i baš bi htjela otići van, pa barem ne nekoliko mjeseci. Jedino što mi je SAD nekako dosta daleko. Radije bi negdje bliže, možda u EU. Ali čula sam da je sada jako teško dobiti posao u EU, a još mi niti nismo dio EU. Tako da mislim ništa od EU.

slammerinho
04.04.2010., 20:39
a gle i ja bih van isto imam 32 godine, isto ekonomska struka. damn možda smo gulili u istom razredu :)

anyway, ako ti treba podrška za odlazak u BHV, javi pa odemo skupa pa se zajedno informiramo :)

naksutra
06.04.2010., 00:28
zna li netko kako doći do Japana, mislim kad pogledate ima puno mogućnosti za SAD i Britaniju i cijeli zapadni dio planeta, ali info o Japanu ima tako malo da jednostavno gubim svaku nadu, znate li bilo šta?

funkster
06.04.2010., 06:33
zna li netko kako doći do Japana, mislim kad pogledate ima puno mogućnosti za SAD i Britaniju i cijeli zapadni dio planeta, ali info o Japanu ima tako malo da jednostavno gubim svaku nadu, znate li bilo šta?

Probaj gledati na www.gaijinpot.com i www.daijob.com Uglavnom, traže se profesori engleskog i IT stručnjaci. Da si native english speaker nije problem dobiti poziv iz Japana, ali za sve ostale struke je vec puno teze.

BundyBoy
06.04.2010., 08:07
postoji li kakva web stranica za poslove u njemačkoj / austriji ? kaj nije bila nekakva agancija u hrvatskoj za to ?

tnx

naksutra
06.04.2010., 10:38
Probaj gledati na www.gaijinpot.com i www.daijob.com Uglavnom, traže se profesori engleskog i IT stručnjaci. Da si native english speaker nije problem dobiti poziv iz Japana, ali za sve ostale struke je vec puno teze.

hvala ti puno Funkster, da, možda je moj slučaj teži, struka mi je u području prirodnih znanosti, ali radila bi bilo što tamo da se ukaže neka prilika! stvarno je teško bilo kakve informacije naći, kao da je drugi planet :(

princess_lou
08.04.2010., 19:00
Pozdrav svima
Djevojka sam, imam 21 godinu i zivim u zadru! HELP!
Zna li tko nekoga tko trazi, nudi, nekakav posao u Munchenu ili okolici?
Ne mora to bit neko ozbiljan posao...

trazim nesto gdje bi mogla zaradit nesto para (legalne i moralne ponude prihvacam )

A naravno, ako netko nudi i nekakav ozbiljniji posao - prihvacam
Sto sam do sad radila? Uz fakultet (studirala sam za tetu u vrticu), radila sam do nedavno na aerodromu godinu dana(info desk, check in, prodaja karata...), i bila babysitter pola godine...
Dok sam isla u gimnaziju, pomagala sam u jednom uredu s papirima, javljala se na telefon i to...
Inace sam vrlo komunikativna osoba, pozitivna, vesela, odgovorna, tocna, tolerantna.

Moj jedini problem je sto sam tek nedavno pocela uciti njemacki jezik. Od ostalih jezika IZVRSNO baratam engleskim i talijanskim.
Zasto bas Njemacka? Ljubav je u igri Momak se preselio u Munchen a ja bi htjela biti sto blize njemu. Ako nemogu za stalno, onda bar na mjesec dva...

Bila bih jaaaako zahvalna svim nasim dobrim ljudima u Njemackoj koji citaju ovo - ako znaju nekoga ili sami nude posao... da mi se jave.
Moj mail je: louzd@vip.hr

HVALA

_garo_
08.04.2010., 20:31
A čuj,teško da će ti itko sa foruma reći imaš tu i tu posao:D
Najbolje ti je ako imaš nekog tamo,obitelj ili prijatelje da ti oni pokušaju naći nekakav sezonski posao ili nešto:)

Sretno:top:

princess_lou
08.04.2010., 20:41
Tko pita ne skita :mig: Optimisticna sam !

iksan
11.04.2010., 16:33
Zasto bas Njemacka? Ljubav je u igri Momak se preselio u Munchen a ja bi htjela biti sto blize njemu. Ako nemogu za stalno, onda bar na mjesec dva...Pa po meni si u dobrom položaju..bar u odnosu na nekoga koji nikog nema recimo u Minhenu..neka ti on traži posao,pripremi teren,štogod.puno je lakše kad se ima nekoga negdje :mig:

princess_lou
11.04.2010., 23:29
Da... I on je tamo nov...

Ne znam, danas sam poslala negdje 18 molbi za zimmermädchen... možda što upali... :)
Zanimljivo je to, kako bi bila sobarica tamo, a u HRV nema šanse...

Grizli1
12.04.2010., 09:05
Ima tko da mi pomogne i kaze koju vizu uzeti i sta je najbolje!! Imam curu u njemačkoj ona je njemica, a ja bi htio otiči gore živjet sa njom.
Koju vizu uzeti?? Kako početi? nemam posao gore! Udavati se necemo na brzinu da ne ispadne da je to samo da ja dođem gore.

iksan
12.04.2010., 11:33
Eto vidiš,već ti se otvara nešto..a zašto je to tako?zato što gore znaju da si spremna sve učiniti samo da radiš.i sve i da dobiš najgori posao imaš nekog da te utješi kad ti je teško.:top:

princess_lou
12.04.2010., 18:41
... što se tiče prijevode svjedodžbe ilitiga diplome s mature... kako s tim? prevedem na njem., ili neki drugi strani jezik, i odnesem u bivšu školu ovjerit? zna li ko kako to ide? i koliko bi jedan prevoditelj uzeo novaca za to?

MADDOG101
12.04.2010., 23:26
S obzirom da sam bez posla u HR,želio bih otići u Austriju i naći nekakav posao tamo,pročitao sam tvoj post i zamolio bih te da mi pojasniš kako si dobio sezonske papire?
HVALA
Mario

Ivonka
13.04.2010., 15:09
Zna li netko kolika je mogućnost zapošljavanja u inozemstvu sa titulom bacc.oec.? Završavam stručni studij računovodstva pa me zanima što mi je potrebno da bih radila u npr. Londonu kao accountant? Postoje li neki dodatni ispiti/tečajevi potrebni za posao vani?

Crow Jane
13.04.2010., 16:18
Zna li netko kolika je mogućnost zapošljavanja u inozemstvu sa titulom bacc.oec.? Završavam stručni studij računovodstva pa me zanima što mi je potrebno da bih radila u npr. Londonu kao accountant? Postoje li neki dodatni ispiti/tečajevi potrebni za posao vani?

:lol:

Good luck. Prvo kaj ti treba: CPA exam ili ACCA i prije svega eligibility to work in UK. :)

Ivonka
13.04.2010., 17:17
:lol:

Good luck. Prvo kaj ti treba: CPA exam ili ACCA i prije svega eligibility to work in UK. :)

Tko pita, ne skita.
Hvala na info. Sad se imam odakle početi raspitivati ;) :top:

Crow Jane
13.04.2010., 17:40
Tko pita, ne skita.
Hvala na info. Sad se imam odakle početi raspitivati ;) :top:

Držim fige, javi kak napreduješ ;)

mppet
14.04.2010., 06:00
Ako si drzavljanin RH mozes bez vize u Deutchland i mozes ostati max 3 mjeseca u jednoj godini. Naravno da bi onda radio na crno. Ako hoces ostati duze treba ti viza. Ovo je provjerena informacija jer ja sam bila prosle godine.

Ne možeš pri jednom ulasku u Nj. biti duže od 90 dana.

auslander
14.04.2010., 22:04
ja te ne kuzim o cemu ti uopce trabunjas.prvo se raspitaj pa blehetni.ovako stoje stvari :
1.ti ak mislis tamo samo boravit netreba ti viza kad ti nitko ni nece kontrolirat kak si dugo tamo al nemas e-card tj zdrastvenu karticu al u tom slucaju pravis privatno zdrastveno osigurnje.
2. drzavljanstvo mozes dobiti jedino i jedino ako se ozenis s osobom koja vec ima njem drzavljanstvo a i onda vas ceka 5god paklenih kontrola
3.za vizu treba dat netko od poslodavaca zahtjev za tebe,znaci nemozes ti sad doci tamo otic na radnu snagu i trazit od njih da ti daju vizu.

auslander
14.04.2010., 22:08
ja te ne kuzim o cemu ti uopce trabunjas.prvo se raspitaj pa blehetni.ovako stoje stvari :
1.ti ak mislis tamo samo boravit netreba ti viza kad ti nitko ni nece kontrolirat kak si dugo tamo al nemas e-card tj zdrastvenu karticu al u tom slucaju pravis privatno zdrastveno osigurnje.
2. drzavljanstvo mozes dobiti jedino i jedino ako se ozenis s osobom koja vec ima njem drzavljanstvo a i onda vas ceka 5god paklenih kontrola
3.za vizu treba dat netko od poslodavaca zahtjev za tebe,znaci nemozes ti sad doci tamo otic na radnu snagu i trazit od njih da ti daju vizu.

auslander
14.04.2010., 22:11
Ima tko da mi pomogne i kaze koju vizu uzeti i sta je najbolje!! Imam curu u njemačkoj ona je njemica, a ja bi htio otiči gore živjet sa njom.
Koju vizu uzeti?? Kako početi? nemam posao gore! Udavati se necemo na brzinu da ne ispadne da je to samo da ja dođem gore.

BORG666
15.04.2010., 11:32
Bok,da li netko zna kakvo je stanje sa medicinskim tehničarima u Norveškoj,imam sss i državni ispit,te sam zaposlen u bolnici,ali bih rado otišao u Norvešku kad bih znao da ću dobiti posao i naravno dobru plaću:),ako ima itko kakvu informaciju bio bih zahvalan

auslander
15.04.2010., 13:41
U koju zemlju na ssvijetu moze hrvat otic zivjet da bude sve legalno sa svojom obitelji ?bash me zanjima dal u ovo vrijeme to jos postoji?

znaci da dobije godisnju vizu za rad i boravak naravno za zenu i djete takoder a da je bolje nek u hr?

o-killed
15.04.2010., 16:21
u istru.

goldietrickz
15.04.2010., 18:04

stalnu dozvolu boravka moze dobiti i ako se ozeni (uda) za osobu koja ima stalnu dozvolu boravka. naravno da to sad traje stoljecima... nije to ni poenta. ukoliko se stupi u bracnu zajednicu tada se smije i traziti posao i uci u njemacki sustav socijalnog osiguranja...

koliko ja znam, udaja ili zenidba sada je jedini nacin dobivanja njemacke boravisne dozvole. tako je i u vecini drugih europskih zemalja...

goldietrickz
15.04.2010., 18:07

ovo naravno nije istina. nece ti nitko kontrolirati, ali moze. znaci ukoliko se boravi dulje od 90 dana u 180 dana, nalazi se u prekrsaju. kad se ide avionom kontrola ulaznih i izlaznih pecata je ozbiljna i skoro pa uvijek. dosta nasih ljudi ide na srecu i ulaze i izlaze iz Schengena preko Slovenije, ciji carinici i ne gledaju tako rigorozno na te ulazne i izlazne pecate, sto ne znaci da ne mogu ako im se cefne uzeti kalkulator sve to preracunati i odrapiti kaznu...

s tim se nije zajebavat.

dodo5
15.04.2010., 19:56
Šro se tiče medicinskog osoblja imaš velike šanse. I kad kaže velike mislim VEEELIKE!

baš se traže! to je ono što znam. Jedna meni poznata osoba (med. sestra) je otišla u medicinsku ustanovu (ne znam da li starački, ambulanta ili bolnica) razgovarala i ponuđen joj posao! Bergen area.

Ipak, u svemu je taj vrlo bitan faktor, kak bi ga nazvali, sreća!

I ja ti želim sreću :top:

auslander
15.04.2010., 21:50
ovo naravno nije istina. nece ti nitko kontrolirati, ali moze. znaci ukoliko se boravi dulje od 90 dana u 180 dana, nalazi se u prekrsaju. kad se ide avionom kontrola ulaznih i izlaznih pecata je ozbiljna i skoro pa uvijek. dosta nasih ljudi ide na srecu i ulaze i izlaze iz Schengena preko Slovenije, ciji carinici i ne gledaju tako rigorozno na te ulazne i izlazne pecate, sto ne znaci da ne mogu ako im se cefne uzeti kalkulator sve to preracunati i odrapiti kaznu...

s tim se nije zajebavat.

meni nikad nitko nnije ontrolirao ulazne i izlazne stambilje jer ih mnogo puta cak ni dobim na ulasku u eu ,tak da ne kuzim ak mi carinik ne udari stambilj ko ce meni dokazat kak sam dugo ja tu ...???

auslander
15.04.2010., 21:53
stalnu dozvolu boravka moze dobiti i ako se ozeni (uda) za osobu koja ima stalnu dozvolu boravka. naravno da to sad traje stoljecima... nije to ni poenta. ukoliko se stupi u bracnu zajednicu tada se smije i traziti posao i uci u njemacki sustav socijalnog osiguranja...

koliko ja znam, udaja ili zenidba sada je jedini nacin dobivanja njemacke boravisne dozvole. tako je i u vecini drugih europskih zemalja...

kolko ja znam ovdje govorimo o DRZAVLJANSTVU .boravisna dozvola je sasvim drugo,da takoder moze po supruzi dobit boravisnu i radnu dozvolu i zadrzat hr drzavljanstvo al je jedini nacin udaja

auslander
15.04.2010., 21:58
u istru.

ne pada mi na pamet hr vise bar ne za vrijeme dok radim.mozda mirovina jednog dana

gioto
15.04.2010., 22:07
U koju zemlju na ssvijetu moze hrvat otic zivjet da bude sve legalno sa svojom obitelji ?bash me zanjima dal u ovo vrijeme to jos postoji?

znaci da dobije godisnju vizu za rad i boravak naravno za zenu i djete takoder a da je bolje nek u hr?

Recino Hrvat sa doktoratom iz nekih tehničkih znanosti vrlo lako se može zaposliti bilo gdje, uključujući plaćenu relokaciju za njega i cijelu njegovu obitelj , pa čak dobiti i signing bonus,

auslander
15.04.2010., 22:30
Recino Hrvat sa doktoratom iz nekih tehničkih znanosti vrlo lako se može zaposliti bilo gdje, uključujući plaćenu relokaciju za njega i cijelu njegovu obitelj , pa čak dobiti i signing bonus,

da hrvat s doktoratom ....nazalost ja sam samo obican covjek s vise ni manje nek SSS skolom

zzz_zzz
15.04.2010., 22:33

hahahaha sigurno si mu puno pomogao:rofl:

ali dobro, naceo si vazno pitanje: sta covjek zna radit i za sta je skolovan. To je prakticki najbitnije pitanje

auslander
15.04.2010., 22:45
hahahaha sigurno si mu puno pomogao:rofl:

ali dobro, naceo si vazno pitanje: sta covjek zna radit i za sta je skolovan. To je prakticki najbitnije pitanje

pa eto sad trenutno radim u veldenu u austriji u kuhinji ...po zanimanju sam kuhar al radim kao pizza kuhar

ma meni nije bed raditi bilo kaj imam ja puno radnog iskustva i znanja,uvijek se ja snadem na poslu...nek mi je uzasno kaj moram biti odvojen od svoje obitelji ak hocu da dobro zive,nemogu dobit vizu po meni kad ja uvijek dobivam sezoneske papire a na duze je nemoguce dobit u austriji

zzz_zzz
15.04.2010., 23:03
pa eto sad trenutno radim u veldenu u austriji u kuhinji ...po zanimanju sam kuhar al radim kao pizza kuhar

ma meni nije bed raditi bilo kaj imam ja puno radnog iskustva i znanja,uvijek se ja snadem na poslu...nek mi je uzasno kaj moram biti odvojen od svoje obitelji ak hocu da dobro zive,nemogu dobit vizu po meni kad ja uvijek dobivam sezoneske papire a na duze je nemoguce dobit u austriji

a gle, ako si skolovan za odredena zanimanja i imas radno iskustvo, u kanadi ti nude vizu za cjelu obitelj i imas dobro placen posao. samo sto pravljenje pizza nije bas deficitarno tamo (kao ni nigdje drugo u svijetu) tako da moras gledat neke druge poslove

Vojky
15.04.2010., 23:06
Prijateljica je otišla u Austriju - tester za aplikacije, VSS + magisterij + najbolji certifikati. Dobila vizu kao ključna radna snaga.

Kao SSS, možda je moguće u Australiju, ako imaš neki zanat koji im treba. Pod zanat - mislim na tehničku školu. Pitaj na Dijaspori.

auslander
15.04.2010., 23:45
Prijateljica je otišla u Austriju - tester za aplikacije, VSS + magisterij + najbolji certifikati. Dobila vizu kao ključna radna snaga.

Kao SSS, možda je moguće u Australiju, ako imaš neki zanat koji im treba. Pod zanat - mislim na tehničku školu. Pitaj na Dijaspori.

kanadu sam probao i nemogu dobit,tj na onoj internet stranici o upitu za vizu su mi poslali kao da preporucuju za mene australiju al kad god zovem australijsku ambasadu niko ziv se ne javlja... neznam otkud da pocnem i kome i kamo da se obratim...mnogi vele da australija jos uvijek prihvaca useljenike

auslander
15.04.2010., 23:48
a gle, ako si skolovan za odredena zanimanja i imas radno iskustvo, u kanadi ti nude vizu za cjelu obitelj i imas dobro placen posao. samo sto pravljenje pizza nije bas deficitarno tamo (kao ni nigdje drugo u svijetu) tako da moras gledat neke druge poslove

kome se treba za to obratit?od kad kanada nudi te vize?

Vojky
16.04.2010., 09:15
kanadu sam probao i nemogu dobit,tj na onoj internet stranici o upitu za vizu su mi poslali kao da preporucuju za mene australiju al kad god zovem australijsku ambasadu niko ziv se ne javlja... neznam otkud da pocnem i kome i kamo da se obratim...mnogi vele da australija jos uvijek prihvaca useljenike

http://www.immi.gov.au

Pazi, manje-više sve države prihvaćaju useljenike, od Hrvatske (5-10.000 radnih dozvola za strance) nadalje. Samo, pitanje je kakav profil ljudi trebaju.

Kod Australije imaš na siteu i okvirni test koji ti je orijentir za dalje.

manchild
16.04.2010., 10:07
a da se promjeni naslov teme?

auslander
16.04.2010., 10:11
da al pitanje je jos uvijek u koju zemlju moze emigrirati prosjecan hr drzavljanin sa svojom obitelji.znaci ne visoko skolovan,ne super inteligentan...

Blue_Angel
16.04.2010., 10:33
Evo, ja imam par poznanika koji su pobjegli iz lijepe naše (dva u Kanadu, jedan u Australiju i jedan u SAD) :D

Svi su prvo našli posao, odradili par mjeseci, dogovorili sa poslodavcem drugačiji ugovor i onda dofurali obitelji...

Mislim da ti je osnovno da se prvo zaposliš-koliko ja znam niti jedna zemlja ne prima tek tako...

auslander
16.04.2010., 10:40
Evo, ja imam par poznanika koji su pobjegli iz lijepe naše (dva u Kanadu, jedan u Australiju i jedan u SAD) :D

Svi su prvo našli posao, odradili par mjeseci, dogovorili sa poslodavcem drugačiji ugovor i onda dofurali obitelji...

Mislim da ti je osnovno da se prvo zaposliš-koliko ja znam niti jedna zemlja ne prima tek tako...

odradili par mjeseci?nekuzimm te bash u potpunosti...kak su odradili par mjeseci?jesu imali radnu dozvolu za tih par mjeseci?

goldietrickz
16.04.2010., 11:20
meni nikad nitko nnije ontrolirao ulazne i izlazne stambilje jer ih mnogo puta cak ni dobim na ulasku u eu ,tak da ne kuzim ak mi carinik ne udari stambilj ko ce meni dokazat kak sam dugo ja tu ...???

nes vjerovat, to je tvoj problem. bar je tako po zakonima. dapache, ako ne zelis da ti se to desi, onda svaki put moras insistirati da ti udare stambilj. iako, meni se vec godinama nije dogodilo da mi ga na ulazu u Schengen, gdje god taj ulaz bio, ne udare. kad se ide autom iz Njemacke ili u Njemacku, onda se sa njemackim carinicima niti nema dodira, iako desilo mi se da me zaustave 30 km od bivse granice izmedju Njemacke i Austrije. samo to, i dosta srece i lijenosti carinika, razlog je da nema puno slucajeva da je netko kaznjen zbog prekoracenog boravka. a to je kaznjivo, znam sto posto. do carinika je kako. ukoliko zajozi moze te odvest sucu za prekrsaje, a taj sudac ako je ustao na lijevu nogu moze dati i zabranu ulaska, obicno na 3 godine... inace je to uglavnom novcana kazna na licu mjesta...

ili... najlaganije rjesenje... ulazak u Sloveniju s osobnom, takodjer i izlazak, pa onda sljedeci put ulazak na putovnicu i takodjer izlazak. tada se cijelu godinu moze boravit (istina , ilegalno) u EU, s tim da se mora pazit da se ne upadne u neku situaciju gdje policija kontrolira putovnice, a te situacije uvijek se mogu dogodit. recimo prometne nezgode, racije po diskotekama ili bahnofu...

Blue_Angel
16.04.2010., 11:27
odradili par mjeseci?nekuzimm te bash u potpunosti...kak su odradili par mjeseci?jesu imali radnu dozvolu za tih par mjeseci?

naravno, legalno su uz dozvolu sve odradili...

Jedan kolega je otišao na 6mj kao konobar u hotel, gazda je s njim bio jako zadovoljan i rekao mu je da ga želi zadržati pa ga je ovaj prije isteka 6mj zamolio da mu promijeni ugovor kako bi mogao dovesti i obitelj (ne kužim ti se u te njihove ugovore, ali s onim što je on prvo dobio nije mogla doći žena...). Još su uvijek tamo, on je šef sale, a žena je doma sa klincima...

Meni su svi oni rekli da nije nikakav problem produžavati radnu dozvolu unedogled, ali da se nesmije tražiti državljanstvo jer je nekim ljudima nakon što su zatražili državljanstvo radna dozvola ukinuta tj nije im produžena...

auslander
16.04.2010., 11:28
hehehehehe zanimljivo....da znam da se takve stvvari dogadaju ,al cekaj malo kaj sam ja da radim carinikov posao da mu govorimm za stambilj??a ako npr iz njem odes u svic na jedan dan imas izlazni stambilj?opet mozes 3 mj biti u njem?

joj kak je ovo blesavo...

goldietrickz
16.04.2010., 11:37
hehehehehe zanimljivo....da znam da se takve stvvari dogadaju ,al cekaj malo kaj sam ja da radim carinikov posao da mu govorimm za stambilj??a ako npr iz njem odes u svic na jedan dan imas izlazni stambilj?opet mozes 3 mj biti u njem?

kazem ti... to je tvoj problem. moras insistirati.

ovo tvoje pitanje za Svicu i Njemacku. NE MOZES. nije bitno gdje ti ulazis i izlazis. bitno je da ne smijes imati vise od 90 dana u Schengenu od 180 dana. znaci gleda se datum ulaska, pa unazad 180 dana, racunaju se i dani kad se doslo ili izaslo. ako imas vise od 90 dana, u prekrsaju si... isto tako i na dan odlaska. unazad 180 dana, pa ako si vise od 90 bio, u prekrsaju si...

evo ti kalkulator pomocu kojeg svaki carinik moze to izracunati...

http://www.udi.no/Norwegian-Directorate-of-Immigration/Central-topics/Visa/Visa-calculator/

moze se, naravno, koristiti i obicnim, digitronom. :D stvar je sto se to njima, posebno ako je puno pecata i viza, ne da radit... to ne znaci da nece, posebno ako se dolazi avionom. tad je kontrola obavezna...

evo ti slikice koja zorno oslikava sto su sebi nastimale te razvijeme zemlje europe:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/84/Supranational_European_Bodies.png/640px-Supranational_European_Bodies.png

pogledaj u kakvom smo mi drustvu u Vijecu Europe. :D

neke su clanice Schengena a nisu u EU. neke su u EU, a nisu u Schengenu. neke su oboje... :D

luda kuca... i da, slazem se... totalno su zapetljali to i nigdje to nije objasnjeno kako treba. najbolje to na svojoj kozi osjete Ameri i slicni, koji pojma nemaju da to postoji, a uvijek dolaze i odlaze iz Schengena avionom...

samo... njima znaju i progledat kroz prste, sumnjam da ce nama...

to je smisljeno da obesmisli rad na crno. jedini razlog. jer ko ce te uzet na 15 ili 10 dana li uzet te na 3 mjeseca pa te onda nema sljedeca 3.

jos jedno rjesenje... koliko ja znam pali. mos izgubit ili oprat putovnicu (nikako se to ne bi trebalo desit dok si u Schengenu, ili nedajboze da tamo prijavis da ti je ukradena, jer tad ta osoba ide na onu njihovu "crnu" listu). s tim da onda moras racunat na dodatne troskove pri vadjenju nove... mislim da je sad dobar trenutak za uzet cistu putovnicu, jer je opet izasla neka nova. :lol:

auslander
16.04.2010., 11:55
naravno, legalno su uz dozvolu sve odradili...

Jedan kolega je otišao na 6mj kao konobar u hotel, gazda je s njim bio jako zadovoljan i rekao mu je da ga želi zadržati pa ga je ovaj prije isteka 6mj zamolio da mu promijeni ugovor kako bi mogao dovesti i obitelj (ne kužim ti se u te njihove ugovore, ali s onim što je on prvo dobio nije mogla doći žena...). Još su uvijek tamo, on je šef sale, a žena je doma sa klincima...

Meni su svi oni rekli da nije nikakav problem produžavati radnu dozvolu unedogled, ali da se nesmije tražiti državljanstvo jer je nekim ljudima nakon što su zatražili državljanstvo radna dozvola ukinuta tj nije im produžena...

a o kojoj je to drzavi tocno rijec?

goldietrickz
16.04.2010., 11:57
Svalbard, Norveska. tamo svatko moze doci, ne treba viza, a moze i radit ako si nadje posla. mali problem je sto je to veoma blizu Sj. Pola, pa i nije neka navala...

goldietrickz
16.04.2010., 11:58
kolko ja znam ovdje govorimo o DRZAVLJANSTVU .boravisna dozvola je sasvim drugo,da takoder moze po supruzi dobit boravisnu i radnu dozvolu i zadrzat hr drzavljanstvo al je jedini nacin udaja

ne vidim bas zasto je bolje imati njemacko drzavljansto, od njemacke stalne dozvole boravka. nist to nama u zivotu ne pomaze, niti nam treba. mislim na drzavljanstvo...

goldietrickz
16.04.2010., 12:07
da... jos nesto. Nijemci (a ko drugi) su prije par godina predlagali da se uvede evidencija svake osobe koja udje u Schengen, a i da se gleda svaki izlazak... cini mi se da oni nisu ni blizu da to uvedu, a i izgleda mi poprilicno orwellovski, pa se mozda i neke zemlje bune protiv toga...

goldietrickz
16.04.2010., 12:15
Although Norway is part of the European Economic Area (EEA) and the Schengen Agreement, Svalbard is not part of the Schengen Area nor EEA.[77] Residents of Svalbard do not need visas for Schengen, but are prohibited from reaching Svalbard from mainland Norway without such. People without a means to income, can be rejected by the governor.[78] Citizens of any treaty signatory country may visit the archipelago without a visa.[79] Russia retains a consulate in Barentsburg.[80]

http://en.wikipedia.org/wiki/Svalbard

jako interesanto mjesto...

auslander
16.04.2010., 12:24
da znaci za turiste ne treba viza ...al sigurno treba "radna dozvola"

goldietrickz
16.04.2010., 12:34
da znaci za turiste ne treba viza ...al sigurno treba "radna dozvola"

ne treba. procitaj na wikipediji. samo moras pronaci posao prvo, jer sto ti znaci ako ti ne treba radna viza, ako nema posla?!

meni je interesantno cijelo to podrucje pa zato linkam...

Vojky
16.04.2010., 12:51
Auslander, samo jedan savjet - ne pokušavaj raditi bez radne dozvole. Bilo gdje. Dva su razloga:

a) Hrvatska je bogata zemlja, globalno, ne srednje razvijena, već razvijena i visokog standarda. Naša prosječna plaća svrstava nekog s 5200 kuna u top 15% plaćenih radnika na planeti. Dakle, za radit na crno ima puno njih koji će raditi za manje od tebe.
b) ako te uhvate - nema šanse da dobiješ više nešto legalno.

auslander
16.04.2010., 12:55
a kak je tam standard zivota?znaci djete mi moze ici u skolu tamo?

auslander
16.04.2010., 12:58
ma znam da se na crno ne isplati a i zakaj da radim na crno kad mmogu legalno?ja u austriji zaradim nekih 1800e mjesecno i imam stan i hranu...al jebe me to da moram biti oznjen poslom a ne sa obitelji...tak da na crno me ne zanjima nikaj kad je jedini razlog zakaj bi dalje od austrije je da dobim papire za zenu i djete pa da mogu normalno zivjeti s njima vani....kuzite?

gioto
16.04.2010., 13:52

Što si ti profesionalni auslander?
Želiš raditi bilo gdje osim doma.

Uglavnom,

postoji jedna opcija gdje nema ograničenja za rad u inozemstvu, a to je da postaneš poduzetnik i otvoriš firmu u toj zemlji.

Pogledaj malo koje države (http://www.doingbusiness.org/economyrankings/) nude najbolje opcije što se tiče poreza i troškova otvaranja firme.

Devotion
16.04.2010., 23:11
Planiram pauzirat godinu nakon srednje, završit' ću Gimnaziju. Vidim da neki u toj godini odlaze u inozemstvo.Pitanje je kako naći posao? Ako je to uopće moguće. smještaj? koliko se kreću cijene. zanima me SAD, Engleska, Španjolska. Otprilike na 2-3 mjeseca.

Stvarno ne znam gdje da postavim ovu temu.Svi odgovori su dobrodošli, iskustva, itd. hvala

amadeus65
17.04.2010., 02:36

Kad ides iz njemacke u svicarsku nema vise kontrole osoba, tako nema ni stembilja.
A to sa kontrolom na granici je istina, mogu mu kontrolirat. Prije godinu dana kad sam izlazio iz slovenije u hrvatsku. Trazili su me slovenci da pokazem boravak posto nema stembilja u putovnici. I nesta su mrmljali, da boravak predajem sa putovnicom, inace moram platit kaznu.

Blue_Angel
17.04.2010., 07:10
a o kojoj je to drzavi tocno rijec?

Australija

auslander
17.04.2010., 10:31
da tocno ja sam profi auslander jer ne zelim radit i zivjet u ovoj ukletoj hrvatski,di svi kradu i ljudi jedva prezivljavaju pa pokusavam svoju obitelj odvuc bilo di iz hr da mogu zivjet normalni zivot ,di mmogu hrmbat po 16 sati dnevno a da mi to netko plati.di svojim trudom i radom mogu nekaj postici za svoju obitelj.to je ono kaj je u hr nemoguce....radit pa zaradit

auslander
17.04.2010., 10:33
pa svic ima granicu izmedu eu,kak onda ne daju stambilje?

auslander
17.04.2010., 11:28
jel to istina da u norveskoj mozes bez beda dobit radne dozvolo il da ti cak uopce ne trebaju?
kak je tam stoje stvari s papirima?jel tesko?
da ja sam kuhar i volio bi povest zenu i djete

BORG666
17.04.2010., 12:08
Šro se tiče medicinskog osoblja imaš velike šanse. I kad kaže velike mislim VEEELIKE!

baš se traže! to je ono što znam. Jedna meni poznata osoba (med. sestra) je otišla u medicinsku ustanovu (ne znam da li starački, ambulanta ili bolnica) razgovarala i ponuđen joj posao! Bergen area.

Ipak, u svemu je taj vrlo bitan faktor, kak bi ga nazvali, sreća!

I ja ti želim sreću :top:

Super, ovo mi je uljepšalo dan. :s

Znate li je li zakonom tamo određeno da stranci trebaju naučiti norveški jezik u nekom određenom roku (vjerujem da je to uvjet za dobivanje državljanstva)?

Treba li viza za Norvešku?

auslander
17.04.2010., 12:32
ja sam jucer il prekjucer cuo da ti netreba viza za norvesku...pogledaj na temi ODLAZAK NA RAD VANI medu zadnjim postovima

suprnova06
17.04.2010., 18:03
Bok,

Ako financijski nije ti problem odma upisati fakultet, preporučujem da ne pauziraš ništa. Izgubit ćeš volju i možda ga nečeš ni završiti. Ako ti je pak financijski problem (što je nažalost realnos kod velike večine građana), roditelji se ubijaju da bi omogućili djeci školovanje, te jedva spajaju kraj s krajem, tada opet ima mogućnosti da nastaviš školovanje. To su stipendije, studentski poslovi, i naravno štednja - ne mora studentski život biti napijanje svaki dan i ne znam što sve. A onda kada završiš faks, onda van možeš otići (3 - 5 godina na faksu jako brzo prođe - vjeruj mi :) ).

Eto, nadam se da sam malo pomogao

Tocno tako. Nemoj raditi pauzu, nastavi skolovanje. Prije krenes prije ces zavrsiti i doci do dobrog posla, veceg novca i vlastite samostalnosti.
Najbolja prijateljica moje kceri je isto tako govorila. Ta jedna godina se produzila u dvije, tri...i sad su sanse sa svakom godinom sve manje...steta.

pepsich
17.04.2010., 19:03
moras naucit norveski mislim cak da moras naucit prije nego odes gore al neke osnove da mozes komunicirat s ljudima sto je i logicno jer nemres pitat covjeka kaj mu je ak neznas jezik
al nije tesko ja imam tu knjigu i te audiofile-ove koji ti trebaju za taj stupanj i ne cini mi se prezahtjevno
doduse meni je vec norveski poprilicno usao u uho jer mi je stari gore

dodo5
17.04.2010., 21:43
Za jezik je malo triki, mislim da je u medicinskoj struci potrebno znati jezik.

Znam da doktori moraju znati ili 'stažiraju' dok ne nauče. Tek onda rade kao doktori. Provjereno. I onda se ubijaju od novaca! Doktori su bolesno plaćeni!

Što se tiče vize ne treba ti viza za ulazak u Norvešku.
Vodi računa da ti putovnica prije puta gore važi više od 3 mj.
Nakon što se zaposliš radiš pune tri godine (godišnji ne ulazi obračun) i tada dobiješ trajni boravak i onda si :).

Iako je velika konkurencija zemalja koje su nedavno ušle u Norvešku mislim da vrijedi pokušati. Medicinski brat /sestra su plaćeni 3.000 i više Eur/mjesečno (neto).

Ići živjeti u Norvešku je dugoročno dobar potez. Klima je takva kakva je, ali gledajući istini u oči jedna od najrazvijenijih zemalja na svijetu u kojoj ljudi mogu živjeti dostojnije nego najveća većina ljudi u hrvatskoj iliti balkanu!

Meni se posebno svidjelo to što odeš pecati i sigurno je da ćeš taj dan jesti ribu! Ribe ima! Ja bio, pecao, upecao!

auslander
17.04.2010., 22:37
Za jezik je malo triki, mislim da je u medicinskoj struci potrebno znati jezik.

Znam da doktori moraju znati ili 'stažiraju' dok ne nauče. Tek onda rade kao doktori. Provjereno. I onda se ubijaju od novaca! Doktori su bolesno plaćeni!

Što se tiče vize ne treba ti viza za ulazak u Norvešku.
Vodi računa da ti putovnica prije puta gore važi više od 3 mj.
Nakon što se zaposliš radiš pune tri godine (godišnji ne ulazi obračun) i tada dobiješ trajni boravak i onda si :).

Iako je velika konkurencija zemalja koje su nedavno ušle u Norvešku mislim da vrijedi pokušati. Medicinski brat /sestra su plaćeni 3.000 i više Eur/mjesečno (neto).

Ići živjeti u Norvešku je dugoročno dobar potez. Klima je takva kakva je, ali gledajući istini u oči jedna od najrazvijenijih zemalja na svijetu u kojoj ljudi mogu živjeti dostojnije nego najveća većina ljudi u hrvatskoj iliti balkanu!

Meni se posebno svidjelo to što odeš pecati i sigurno je da ćeš taj dan jesti ribu! Ribe ima! Ja bio, pecao, upecao!

znaci ne treba ti viza za ulazak u zemlju al ti treba radna dozvola?

goldietrickz
17.04.2010., 23:23
pa svic ima granicu izmedu eu,kak onda ne daju stambilje?

ne daju pecat jer su usli u Schengen...

Austria Belgium Czech Republic Denmark
Estonia Finland France Germany
Greece Hungary Iceland Italy
Latvia Lithuania Luxembourg Malta
Netherlands Norway Poland Portugal
Slovakia Slovenia Spain Sweden
Switzerland

rock12
18.04.2010., 21:12
Da li netko ima iskustva sa sezonskim poslovima u inozemstvu, npr. rad u Londonu? Da li je potrebna neka radna dozvola, viza...?

Razmišljao sam da odem sa prijateljem pa me zanima. Imam završenu srednju i punoljetan sam. Nije meni toliko do zarade, nego jednostavno da tamo provedem mjesec ili dva mjeseca, malo razgledam, naučim bolje engleski. Mislio bih sa tim poslom taman pokriti troškove.
Recimo neznam da li tamo možeš naći posao konobara ili nešto slično kao recimo u LA ili NY. Mislim da je tamo laške ali je puno dalje i skuplje nego recimo London.

Pa evo, zanimale bi me informacije konkretno i molim da ako nemate nešto korisno za reći da se suzdržite od komentiranja.

lovački
18.04.2010., 23:06
+1 za info

mari0
19.04.2010., 11:37
sto se tice rada u londonu potrebna ti je dozvola, jedino da probas na crno radit ako imas nekoga gore da te ubaci u neki restoran il slicno, a sto se tice skupoce london ti je skuplji i od NY i od LA-a, pa sretno

scotty22
19.04.2010., 12:18
Ja sam rodjen u njemackoj, bio 6 godina gore...onda me stari odveo u Hrvatsku koja bi mi kao trebala dati bolju buducnost pa izbrisao sve papire da sam imao prebivaliste u svapskoj.
Mater mi ostala gore raditi, ima radnu dozvolu do kraja zivota.
Zavrsio sam faks informatike, nasli poslodavca u Frankfurtu koji me voljan primiti, imam boraviste preko matere koja garantira za mene.
I opet mi nisu odobrili radnu dozvolu njemci...kazu ima i nasih nezaposlenih informaticara tamo koji imaju hrvatsko drzavljanstvo ali prijavljeni gore.
Tako da valjda jedino zenidba za radnu dozvolu...ne znam.

Devotion
26.04.2010., 06:50
Hvala, ali nije to problem. Želim upisati psihologiju i jedino to. A ove godine ne mogu uspjeti i ne želim upisivati nešto bezveze tek tako da idem na faks. Radije ću pauzirat i pripremit se za slijedeću godinu.A istodobno iskoristit to. Vjerujte mi da mogu, već sad bih trčala za Zagreb :D

Ništa od mog odgovora? xD

Devotion
26.04.2010., 06:52
Eh, da i nema šanse da odustanem od upisa ;) jer to mi je cijeli smisao života xD
nije da sam neodlučna,ili da nisam motivirana..samo nisam stigla sve ove godine i škola i matura.previše mi je sve

matika
26.04.2010., 12:34
imas ccusa. radiš u kampu i te brije. samo moraš pozurit s tim jer se to vecinom sredilo do proljeca.

Catalyst Group
27.04.2010., 12:59
Pozdrav!

Imam pitanje - naime moguće da ću na jesen ići u Beč na jedno 3-4 mjeseca obaviti praksu za ESET (IT firma koja proizvodi AV programe).

Inače studiram PDS na EFZG.

Zanima me da li mi treba radna dozvola ili ne, te kakva je uopće procedura za cijelu priču. Za boravak kraći od 3 mjeseca viza nije potrebna.

E sad, pričao sam sa veleposlanstvom u ZG i veli mi žena da je totalno nemoguće dobiti radnu dozvolu na 3-4 mjeseca ako sam student.

To jedino ako tamo studiram.

Ne kužim... jel ima ko kakvih praktičnih informacija?

Hvala.

btw. isto tako, žena mi je rekla da bi firma koja me zapošljavala trebala sve srediti kod njihovog "Arbeitmarktservice-a"...

Catalyst Group
28.04.2010., 02:59
Zar nitko? Hitno mi je!

Hvala!

shinobi_
28.04.2010., 18:26
Najbolje nazvati direktno tamo u Arbeitsmarktservice ili kako se već zove njihov zavod za zapošljavanje pa pitati.

jimmy jazz
29.04.2010., 18:36
Moreš biti kak turist na 3 meseca v Austriji, al nesmeš delati, ak nemaš dozvolu, a šteru nekak treba ESET zaiskati za te za ta 3 meseca (od AMSa).

Ak si student moglo bi zdihtati. Pošlji im potvrdu da si student da ti je to praxa v sklopu studija, neg ti nešče potpiše na faxu, i da ideš sam na 3 meseca, i nabaj si nekvo travel osiguranje zdravstveno da si osiguran na ta 3 meseca.

Ojdi sam, probaj nekaj zvenodjati pak se nekaj i navči radnim i profesionalnim navikami! :top:

Catalyst Group
30.04.2010., 15:25
Kak sad stvari stoje, primiti će me za praksu u listopadu i studenome. Oni tamo će kontaktirati AMS. Poslat ću im i potvrdu o statusu studenta.

Jedino mi nije jasno zakaj nemreju u našem veleposlanstvu izdati dozvolu za rad...

Naime, imam frendove koji su dobili dozvolu za Ameriku bez pol frke i otišli tam na tri mjeseca... isto studenti... prošlo ljeto...

Sad je odjednom teže dobiti dozvolu za rad u susjednoj zemlji nego u Americi?

Ne kužim...

jimmy jazz
30.04.2010., 18:43
Kakve ima veze Amerika s Austrijom? Dva različita svieta...dve države drugački zakoni.

Austrija se štiti jer bi pol Balkana tam otišlo da more..pak nišče nej imel koristi od teg, jer bi ju pretvorili v Balkan, kak su i Horvatsku.

Catalyst Group
02.05.2010., 16:05
Hm, čuj, svi bi i u Ameriku... nije Austrija toliko specifična po tome.

Uglavnom, šaljem potvrdu o statusu studenta, valjda će sve proći ok.

melita
12.05.2010., 21:59
je li možda netko dobio poziv s biroa za branje trešanja u Njemačkoj?

Me,myself and I
13.05.2010., 14:16
Moja starija poznanica iz Virovitice vec godinama ide u branje sparoga i kaze da joj je mrak...dosta love zaradi i za sebe i za nezaposlenog muza,kaze da su uvjeti odlicni da iako ne zna njemacki uglavnom je sa zenama i curama iz hrv,bosne,makedonije i da se kuze,imaju nekoliko kupaona ,prostor je lijep i cist i da joj je mrak.

Ima radnu vizu i ide sama.U svakom slucaju,sve je regularno i da nisam ovak mlada i s nekim drugim planovima,zasigurno bih probala.

zacky
13.05.2010., 20:58
Ja bi barao jabuke ali kod nas na zavodu to drže u velikoj tajnosti da slučajno nebi zaradili možda!Tu možeš uglavnom škart problematične poslove naći!

mary
14.05.2010., 09:45
xavi bit cemo zemljakinje pa kad nadješ način kak se zaposlit tamo javi mi... u obranu buduće države možda nemaju ništ al su bar happy... govorim rumunjski i pun kufer naših rječi je od tamo počevši od npr obrazi, sandale,papuce,slape,čizme,prag,pod,izvor,gazda,še f,lakom... c u there
ljubav je nepredvidljiva ja se udajem ove jeseni u blizini mediasa:mig:

majaizoran
14.05.2010., 14:18

pozz auslender... posto si se ponudio pomoci u trazenju posla,evo mi smo jaaako zainteresovani za austriju.... javi se na mail majaizoran1@gmail.com

anazusime
17.05.2010., 02:10
pozdrav
htjela bih ići u Pariz na neko vrijeme, radi plesa
imam smještaj tamo, a zanima me za posao.. s obzirom da nismo u EU, kakve su mi šanse naći posao, ikakav?? ako diplomiram na ekonomiji do tad.. pričam engleski, učim francuski, baratam njemačkim..
dovoljno mi je da zaradim da mogu plaćati ples, hranu..
hvala

Kakadu
22.05.2010., 08:48
jesi li pronašla odgovor jer ovo i mene zanima?

crystalmaiden
22.05.2010., 10:51
Ja brijem da si moraš biti frend sa Žužulom.

funkster
22.05.2010., 12:00
Nemas apsolutno nikakve sanse :D

Brkchey
22.05.2010., 12:12
Moras prvo da izucis tehnike ugradnje

Pogledaj ovaj video tutorijal
http://www.youtube.com/watch?v=WIZvFzOYXRE

agibagi
22.05.2010., 16:01
osim ako nemaš deeeebeeeeluuuu vezu i nadprosječnu vještinu u analnoj speleologiji, nemaš šanse.

žao mi je, inače podržavam svakakve ideje, ali ova je malo preambiciozna.

Fini dečko
23.05.2010., 19:36
Ima li tko saznanja - je li moguće zaposliti se, npr. kao manager ino prodaje u Sloveniji?
Nekako mi se čini da je kod njih puno drugačije. Standard je viši, a građansklo društvo puno razvijenije nego kod nas. Još su EU, pa su im i europska tržišta otvorenija i lakše dostupna nego nama (bar zasad). Usto, blizu je.
Pitanja je koje firme danas tamo postoje i kako posluju. Oslanjaju li se Slovenci još uvijek na ex-Yu veze ili su izgradili svoju mrežu? Znam da su jedini 'veći' gradovi Mb i Lju, vjerojatno nemaju baš dovoljno kompetentne radne snage.
Ova ideja mi se počela motati po glavi u zadnje vrijeme kao put za ekonomski prosperitet kojeg ovdje u Hr nikako postići. Cijenim SLovence, mislim da su napredniji od nas, oni su još osamdesetih, prema ocjeni jednog američkog časopisa, najdalje dogurali u razvoju civilnog društva od svih (tada) socijalističkih zemalja.
Ne znam kako je danas, ako se izuzmu peripetije oko granice.

unas
26.05.2010., 10:18
Dragi svi, može li mi netko pomoći savjetom kako do posla u NY sa završenom ekonomijom... :) svi savjeti su dobrodošli

navy12
26.05.2010., 10:56
jednostavno, dođeš u NY, ako imaš hrvatsku diplomu i dobro znanje engleskog, imaš šanse zaposliti se u malo boljem fast foodu ili restoranu

agibagi
26.05.2010., 11:02
:rofl:

nadam se da ova tema nije mamac za naivne.

da vidim kako će se tema razvijati, s obzirom na broj postova postavljača.

KILLERDOG
26.05.2010., 11:39
jednostavno, dođeš u NY, ako imaš hrvatsku diplomu i dobro znanje engleskog, imaš šanse zaposliti se u malo boljem fast foodu ili restoranu

zaboravio si dodati i da trebaš imati nekog tamo tko će ti uplatiti osiguranje,jer jedino ako si student možeš dobiti dozvolu za raditi i to na 3 mj.
ili možeš doći gore na turističku (ako ćeš ju dobiti) i ostati kao ilegalac živjeti/naći muža pa srediti papire

mrachni hajduk!
26.05.2010., 13:03
javi se udruzi IAESTE

oni sredjuju studentske prakse u inozemstvu

Ruralna
26.05.2010., 13:15
Predviđam početak New York manije,pošto SATC 2 uskoro stiže u kina :rofl:

Koji smjer ekonomije imaš završen, koliko radnog iskustva i gdje?

KILLERDOG
26.05.2010., 13:57
što je satc 2 ?

daphne149
26.05.2010., 14:03
sex and the city 2.deo :D

Pa sta, NYC JE prejeben grad, ima dosta nasih i da, definitivno da se vratim u USA isla bi bas tamo ili eventualno NJ, ali nebitno...

Kriza je, zasto je tako cudno/smijesno da netko zeli ici raditi u zemlju gdje je englesko govorno podrucje (jezik kojim svi manje vise pristojno baratamo), toliko je stranaca da te nitko nece izopciti jer nisi domaci, lakse je naci posao, gdje da lijepo i u fast foodu radis mozes normalno zivjeti itd itd...?

KILLERDOG
26.05.2010., 15:12
uh,sad mi je bed,a nisam još ni jedinicu pogledao :zubo:
ajde i danas naučio nešto novo :D

Tizhu
26.05.2010., 19:20
Zanima me da li itko zna za nekakav link ili farmu, bilo šta, koja zapošljava sezonske berače u Portugalu ili Španjolskoj, Francuskoj... U biti bilo gdje (osim Italije), ali prioritet su mi zemlje s morem u blizini. Našao sam jedan site (http://www.pickingjobs.com/), ali to je uglavnom za Veliku Britaniju ili Australiju i Novi Zeland. Za Veliku Britaniju su astronomske cijene viza, pa to otpada, a za Australiju i Novi Zeland sam poslao upite u ambasade (ali i to me zanima, skupili bi se novci za put). Od jezika aktivno znam engleski i pasivno francuski tako da to nije problem. Zanimaju me i vaša iskustva na tim poslovima. Znam da je fizički zahtjevno, navikao sam na takve poslove. Unaprijed vam hvala na pomoći!

signum
26.05.2010., 19:42
Mislim da u tim zemljama nemaš nikakve šanse pored Marokanaca,Tunižana itd.
Probaj Njemačku to se organizira preko našeg zavoda zapošljavanje, ali mislim da si za ovu sezonu malo zakasnio

Tizhu
26.05.2010., 19:58
Čuo sam za Marokance i Tunižane, al' bi svejedno probao, očajan sam. Za Njemačku znam za branje šparoga, prijavio sam se na burzi prije 2 mjeseca, ali bez odgovora, nisam nasao nikakav link. Čuo sam i za Nizozemsku, ali nisam niš našao na netu. Našao sam i za Francusku nekaj, ali ne primaju ljude iz Istočne Evrope, predpostavljam zbog Rumunja, koji su harali Parizom za vrijeme mog boravka tamo, a Francuzi misle da Zagreb izgleda k'o neko selo, pajceki i kokice posvuda. Hvala!

michael-zd
27.05.2010., 08:57
Yeah I'm out that Brooklyn.
Now I'm down in Tribeca.
Right next to DeNiro
But I'll be hood forever
I'm the new Sinatra
And since I made it here
I can make it anywhere
(Yeah they love me everywhere)
I used to cop in Harlem
All of my Dominicanos (Hey yo)
Right there off of Broadway
Brought me back to that McDonalds
Took it to my stash spot
560 State Street
Catch me in the kitchen like Simmons whipping Pastry
Cruising down 8th street
Off-white Lexus
Driving so slow
(but BK, it's from Texas!!)
Me I'm out that BedStuy
Home of that boy Biggie
now I live on Billboard
and I brought my boys with me
Say what up to Ta-ta
Still sipping Mai Tais
Sitting courtside
Knicks and Nets give me high-5
N**ga, I be Spiked out
I could trip a referee
...tell by my attitude that I'm MOST DEFINITELY FROM...

[Alicia Keys]
New York!!!!
Concrete jungle where dreams are made of,
There's nothing you can’t do,
Now you're in New York!!!
These streets will make you feel brand new,
the lights will inspire you,
Let's hear it for New York, New York, New York

[Jay-Z]
I made you hot n-gga,
Catch me at the X with OG at a Yankee game,
sh-t I made the Yankee hat more famous than a Yankee can,
you should know I bleed Blue, but I ain't a crip tho,
but I got a gang of n-ggas walking with my clique though,
welcome to the melting pot,
corners where we selling rocks,
Afrika bambaataa sh-t,
home of the hip hop,
yellow cab, gypsy cab, dollar cab, holla back,
for foreigners it ain't fitted act like they forgot how to act,
8 million stories out there and they're naked,
city it's a pity half of y’all won’t make it,
me I gotta plug a special and I got it made,
If Jeezy's payin LeBron, I’m paying Dwayne Wade,
3 dice cee-lo
3 card marley,
Labor Day parade, rest in peace Bob Marley,
Statue of Liberty, long live the World Trade,
long live the king yo,
I’m from the Empire State thats…

[Alicia Keys]
In New York!!!!

Welcome to the bright light..

[Jay-Z]
Lights is blinding,
girls need blinders
so they can step out of bounds quick,
the side lines is blind with casualties,
who sip the lite casually, then gradually become worse,
don’t bite the apple Eve,
caught up in the in crowd,
now you're in-style,
and in the winter gets cold en vogue with your skin out,
the city of sin is a pity on a whim.
good girls gone bad, the city's filled with them,
Mommy took a bus trip and now she got her bust out,
everybody ride her, just like a bus route,
Hail Mary to the city your a Virgin,
and Jesus can’t save you life starts when the church ends,
came here for school, graduated to the high life,
ball players, rap stars, addicted to the limelight,
MDMA got you feeling like a champion,
the city never sleeps better slip you a Ambien

[Alicia Keys]
New York!!!!

[Alicia Keys]
One hand in the air for the big city,
Street lights, big dreams all looking pretty,
no place in the World that can compare,
Put your lighters in the air, everybody say yeaaahh
come on, come,
yeah,

[Alicia Keys]
New York!!!!

Tizhu
27.05.2010., 15:12
Ispričavam se kaj ponovno otvaram istu temu ko jucer, ali staru su mi iz meni nepoznatog razloga maknuli, a jako mi je bitno. Naime, pitanje je jucer bilo dal' neko zna za neki link preko kojeg se mogu prijaviti za branje voća u Portugalu ili Španjolskoj, saznao sam da to rade uglavnom sj. Afrikanci. Našao sam link http://www.pickingjobs.com/ , ali uglavnom za Australijui Novi Zeland ali nemam 2 soma eura za put, vize i ostala potraživanja, kad bi imao ziher posao, još bi i posudio. A za veliku Britaniju me zanima vase iskustvo s vizama i radnim dozvolama. Na ovom sajtu https://www.visainfoservices.com/Pages/Content.aspx?Tag=VisaFees_PAGE sam nasao cijene, ali mi se cine enormne, jel stvarno moguće da mi treba 40.000-50.000 kn samo da bi dobio dozvolu za rad? Nekak mi se to čini previse. Hvala vam svima još jednom na pomoći!

trustno1
27.05.2010., 15:22
jeli znas kuhati?? ovo je jedan od rijetkih firmi koje vidim imaju aplikaciju i za one iz non EU zemalja..

http://www.candidatemanager.net/cm/Apply.aspx?&mid=YFFD&sid=BYWB&jid=FBBWEVCX&site=Loch%20Fyne&a=GTQtV0uEH%252b0%253d&b=yrMjGRvx9DA%253d

Tizhu
27.05.2010., 15:49
Ne baš tako dobro za restoran, za ekipu i sebe ok, al nisam bas chef. Ali hvala svejedno, sve prolazi, ak sam kvalificiran :)

Tizhu
27.05.2010., 19:16
ja ne kužim... u dva dana, dva posta koja su mi prilično bitna za egzistenciju i opet nestalo, sad je i promijesano s tudjim postovima. Koji kurac se desava? Ak je zbog tagova, nisam ih mogao staviti. Hvala administratoru!!!

gonesail
29.05.2010., 17:09
Our cabin crew recruitment team conducts interviews in numerous countries SVIMA NA ZNANJE.

Vise info na

https://ekgrpapplications.emirates.com/careersonlineapps/CC_OPENDAYS/CabinCrewOpenDays.aspx?j=f&pub=/english

Gonesail

worldwide
and facilitate events in Dubai and the UK. Open Days are information sessions
that givandidates the opportunity to meet our recruitment team.
Sessions begin at 09:00 am sharp and carry forward through the day depending on
the number of candidates. Applicants are required to present an updated C.V. along with
full length and passport size photographs in business attire.

In the event that you are successful, you will be obliged to attend a selection interview
during the course of the week. Places are limited, therefore you need to book your place early.
Alternatively, if you would like to book an interview by appointment,
view our Global Assessment Day Global Assessment Day schedule.

Tomislavvvv
30.05.2010., 17:45

sta se državljanstvo dobije kad ozenis državljanku njemacke a ne samo stalni boravak????
I kad si udan za njemicu kako je sa radnom dozvolom onda? kolko se ceka?:s

zacky
30.05.2010., 18:18
Ne možeš u Sloveniju više sa osobnom!

Lilly sky
30.05.2010., 18:27

Otkad to?:eek:

tinkerbell
31.05.2010., 06:44

glupost....

trol

salvador
01.06.2010., 11:18
ja bi radila za stranaca iz hrvatske ili ovisi gdje će me već život odvesti...da nisam vezana za radno mjesto..već da se radi o online poslu..hm...
:rolleyes:

MrSandman
01.06.2010., 14:39
Zanima me (a ne znam gdje drugdje postaviti pitanje), s kojim od sljedećih zanimanja je najlakše dobiti posao u Londonu: 1) magistar farmacije, 2) računalni programer, 3) inženjer kemije 4) doktor, i ako netko zna kolike bi bile plaće za navedena zanimanja. Naravno, radi se o stranom državljanu, a to vjerojatno mijenja stvari.

onandon
02.06.2010., 12:23
Meni nije jasno što vi ovdje pišete. Moja baka svake godine ide par puta godišnje u Njemačku , svojoj kćeri iz prvog braka da joj pomogne kad joj je unuka bolesna a kćer joj ne uzima bolovanja. Tako da se zna desiti da je tokom godine p par tjedana tamo pa se vrati pa opet nakon mjesec-dva natrag par tjedana i nitko nije joj pravi probleme niti gledao datume. Normalno da joj štambiljaju i ona to traže slovence da joj lupe u putovonicu.

potepuh
02.06.2010., 15:05
. Tako da se zna desiti da je tokom godine p par tjedana tamo pa se vrati pa opet nakon mjesec-dva natrag par tjedana i nitko nije joj pravi probleme niti gledao datume.

Po pravilu, turisticki (bez vize) se moze boraviti u Schengenu 90 dana unutar 6 mjeseci.

Tvoja baka je unutar tih granica... da je par mjeseci tamo, pa se vrati pa opet nakon tjedan-dva natrag par mjeseci ... E, to bi bio problem

onandon
02.06.2010., 15:17
Po pravilu, turisticki (bez vize) se moze boraviti u Schengenu 90 dana unutar 6 mjeseci.

Tvoja baka je unutar tih granica... da je par mjeseci tamo, pa se vrati pa opet nakon tjedan-dva natrag par mjeseci ... E, to bi bio problem

To nitko ne broji vjerujte mi. Što više lupe u putovnicu to bolje za vas jer svaka putovnica ide pod svijetlo onog aparata. Ako ste po procjeni policajca sumljivi i li se prepirete odmah vam mogu sve i svašta tražiti.Čak i ako nemate dovoljno novaca za tjedan dana mogu vas vratiti, Ja sam bila u busu i u u onom dijelu Njemačke neto iza bivše granice sa Austrijom. ZaustavilA je njemačka policija bus, ušli su policajci u civilu to su one valjda cobre, pokupili par putovnica, par muških i ženskih, provjerili računalo i vratili im.i. A gdje piše koliko možete biti turistički?

KILLERDOG
02.06.2010., 16:13
provjeri kod njihovog ministarstva za vanjske poslove
inače kod nas je 90 dana, a to je prepisano od eu
http://www.mvpei.hr/mvp.asp?pcpid=1161

i lako oni "izbroje" bez brige,događalo se ljudima

mppet
02.06.2010., 16:58
Tko broji pri izlazu iz zemlje EU? Nitko . Slovenci samo pogledaju datum ulaska..No, još malo pa ni to više nitko neće gledati. Bit ćemo EU!

scotty22
03.06.2010., 08:24
EU je EU ali ovo sad ovako... ukupan zbroj dana 3 mjeseca UNUTAR 6 mjeseci se može biti vani.
Ja isto bio u busu kad sam se iz njemačke vraćao za hrvatsku pa u sloveniji bus zaustavila policija pa pregledali putovnice i našli lika kojemu su unutar 6 mj. našli 3 i po mjeseca pa u startu kazna 200 eura. Meni isto na granici potvrdili da pazim da je 3 mjeseca unutar 6 mjeseci i zbog toga i mogu i ne moraju te zajebavati ali prije će biti da MOGU ako ih mjesečina uhvati...

little girl
22.06.2010., 22:27
Ako se dobije posao preko EU i radi nekoliko godina za njih, dakle sve legalno dozvola za boravak i rad, postoji li ikakva mogucnost da se po prestanku rada ostane u Njemackoj i dobije produljenje radne dozvole kod nekog drugog poslodavca?

takodobra
30.06.2010., 09:30
Dragi forumaši,

prije svega se ispirčavam ako je ova tema već bila, ali jednostavno nemam vremena vračati se i tražiti ima li odgovora na to pitanj. Dakle, koliko ste upoznati s radom u inozemstvu, mogućnostima zapošljavanja i gdje uopće tražiti?Nedavno sam čitala po webu o poslu stjuardese za Dubai airlines..Pa me zanima gdje to potražiti?Visokoobrazovana sam osoba, 2 strana jezika, komunikativna, neudana, nemam djece, 27 godina, dobre vanjštine, no sve to nije dovoljno za ovu našu jadnu državu i poslodavca za kojeg ja radim, pa sam odlučila otići. Ako imate kakav savjet i gdje započeti potragu, javite.
Hvala puno unaprijed.

shinobi_
30.06.2010., 12:21
Javi se na PM pa ćemo nešto dogovoriti.

mili88
30.06.2010., 20:39
nazalost nemas nikakve sanse da dobijes radnu vizu u ch. ervo ovdje detaljno procitaj

http://www.croatia.ch/integracija/posao_ch.php

volim čokoladu
02.07.2010., 13:50
možda je tema već bila, unaprijed se ispričavam...

kriza je, i oni koji rade, rade za golu egzistenciju, rijetko tko si može nešto mimo toga priuštit. i na kraju, ako si sreće i doživiš mirovinu, opet spajaš kraj s krajem. kredit za stan otplaćuješ cijeli život, gledaš u svaku kunu i tako cijeli život... :flop:

koliko vas ozbiljno razmišlja o odlasku u inozemstvo? meni se ta ideja u zadnje vrijeme stalno vrti u glavi. ovdje sam primorena ostat još koji mjesec, a nakon toga, kuda koji mili moji...

mislite li da inozemstvo donosi bolji život? oni koji planiraju otići ili su otišli, koje su struke i gdje su otišli, te kako im je? iskustva iz prve, ajde i druge ruke :D su dsobrodošla...

Vojky
02.07.2010., 14:03
Dvije dobre prijateljice su otišle, jedna kao ključna radna snaga u Austriju, a druga je otišla u centralu firme u Americi... Generalno, ako si ovdje cijenjeni stručnjak u svom poslu koji ima dobra primanja (informatičar, tester aplikacija ili konzultant u kakvom međunarodnom predstavništvu kojeg klijenti traže i cijene, znanstvenik u prirodnim ili tehničkim znanostima), dosta je velika mogućnost da ćeš dobiti radnu dozvolu i posao vani. No, u tom slučaju ljudi odlaze uglavnom radi ostvarivanja karijere, a ne radi egzistencijalnih razloga.

Također, moguće je dobiti posao u zanimanjima koja su iznimno naporna kao što je varioc u brodogradilištu. Lijepo se zaradi, ali to znači raditi sada na +35 negdje u Italiji.

Treća kategorija su neka "meštarska" zanimanja, ali ne svi. Uglavnom, dobri majstori spretni s rukama i spremni raditi na udaljenim gradilištima se cijene.

Za "obične" radnike možda, ali samo možda još 2-3 zemlje daju radne dozvole, a radit na crno - definitivno se ne isplati. U svijetu je dovoljno onih kojima je skromna hrvatska plaća san snova i koji su spremni raditi na crno i više i teže od prosječnog Hrvata.

Tako da mislim da ti je odgovor - ako ovdje imaš traženo zanimanje i dobro si plaćena (recimo više od 10.000 kn), ili imaš titulu npr. doktora matematike ili fizike ili kemije, da imaš realne šanse za posao vani. Ako želiš - nije da ne treba pokušati, ali treba biti realan. Recesija je svugdje i države omogućavaju radne dozvole samo kadrovima za koje procijene da će im donositi novce.

volim čokoladu
02.07.2010., 14:24
a slušaj, u inozemstvo bi išla najviše radi egzistencije, i radi želje da napredujem i naučim, što je za moju struku ovdje u hrv skoro pa nemoguća misija. med sestra sam, imam završene 3 godine faksa u struci i nakon položenog stručnog, preostaje mi biro, starački domovi ili kućne njege, sve za neku crkavicu bez mogućnosti da išta naučim i napredujem...
a sad, u koju kategoriju spadam, nemam pojma...

euskal
02.07.2010., 16:28
Dvije dobre prijateljice su otišle, jedna kao ključna radna snaga u Austriju, a druga je otišla u centralu firme u Americi... Generalno, ako si ovdje cijenjeni stručnjak u svom poslu koji ima dobra primanja (informatičar, tester aplikacija ili konzultant u kakvom međunarodnom predstavništvu kojeg klijenti traže i cijene, znanstvenik u prirodnim ili tehničkim znanostima), dosta je velika mogućnost da ćeš dobiti radnu dozvolu i posao vani. No, u tom slučaju ljudi odlaze uglavnom radi ostvarivanja karijere, a ne radi egzistencijalnih razloga.

Također, moguće je dobiti posao u zanimanjima koja su iznimno naporna kao što je varioc u brodogradilištu. Lijepo se zaradi, ali to znači raditi sada na +35 negdje u Italiji.

Treća kategorija su neka "meštarska" zanimanja, ali ne svi. Uglavnom, dobri majstori spretni s rukama i spremni raditi na udaljenim gradilištima se cijene.

Za "obične" radnike možda, ali samo možda još 2-3 zemlje daju radne dozvole, a radit na crno - definitivno se ne isplati. U svijetu je dovoljno onih kojima je skromna hrvatska plaća san snova i koji su spremni raditi na crno i više i teže od prosječnog Hrvata.

Tako da mislim da ti je odgovor - ako ovdje imaš traženo zanimanje i dobro si plaćena (recimo više od 10.000 kn), ili imaš titulu npr. doktora matematike ili fizike ili kemije, da imaš realne šanse za posao vani. Ako želiš - nije da ne treba pokušati, ali treba biti realan. Recesija je svugdje i države omogućavaju radne dozvole samo kadrovima za koje procijene da će im donositi novce.
pa koliko vojky je takvih sa preko 10milja kn mozda 10% iako sumnjam jer ja poznajem samo jednog,ne racunam one koji imaju svoje firme jer je to normalno:ne zna:

Vojky
02.07.2010., 18:56
pa koliko vojky je takvih sa preko 10milja kn mozda 10% iako sumnjam jer ja poznajem samo jednog,ne racunam one koji imaju svoje firme jer je to normalno:ne zna:

To ti je uobičajena plaća u Zagrebu stručnjaka koji spada u kategoriju "ključne radne snage" koja praktično jedina dobiva radne dozvole vani.

Manje su plaće u znanosti, npr. docent matematike ili fizike je ispod 8000 kn, mada oni obično ne rade samo za plaću.

Vojky
02.07.2010., 18:59
a slušaj, u inozemstvo bi išla najviše radi egzistencije, i radi želje da napredujem i naučim, što je za moju struku ovdje u hrv skoro pa nemoguća misija. med sestra sam, imam završene 3 godine faksa u struci i nakon položenog stručnog, preostaje mi biro, starački domovi ili kućne njege, sve za neku crkavicu bez mogućnosti da išta naučim i napredujem...

Neke države primaju medicinske sestre, pogledaj na Dijaspori - s tim da moraš znati kako ćeš raditi ono što lokalni ne žele raditi.

E, da imaš i http://jobs.un.org S tim da za početak zaboravi ikakve fine poslove tipa Ženeve, ali moguće da nađeš posao u kakvom problematičnom području. Ako imaš snage ponovno gledati rat i poraće, tamo je moguća pristojna karijera. Ali, može se i glava izgubiti, nije bez razloga da dobro plaćaju.

iksan
03.07.2010., 14:57
a sad, u koju kategoriju spadam, nemam pojma...jesi se probala već raspitati?! ja mislim da ti je dobro malo pričekati da se spojimo s europom i mislim da nećeš imati problema ;)

volim čokoladu
04.07.2010., 12:34
Neke države primaju medicinske sestre, pogledaj na Dijaspori - s tim da moraš znati kako ćeš raditi ono što lokalni ne žele raditi.

E, da imaš i http://jobs.un.org S tim da za početak zaboravi ikakve fine poslove tipa Ženeve, ali moguće da nađeš posao u kakvom problematičnom području. Ako imaš snage ponovno gledati rat i poraće, tamo je moguća pristojna karijera. Ali, može se i glava izgubiti, nije bez razloga da dobro plaćaju.

1. hvala za link :)
2. ne želim opet gledat rat i poraće, osjetila sam ga i više nego neki i ne želim da jednog dana imoja djeca to gledaju.
3. za početak želim plaću s kojom mogu preživit, doslovce i ništa drugo. ono što mi je važno je da imam priliku i šansu naprdovat i učit. ni ovdje me ne čeka ništa bolje, šugavi poslovi, za cijeli život. zato odlazim vani, s ciljem da mogu napredovat, što je ovdje za moju struku nemoguća misija.
4.idem s momkom tako da ne mogu mislit samo na sebe

jesi se probala već raspitati?! ja mislim da ti je dobro malo pričekati da se spojimo s europom i mislim da nećeš imati problema ;)

kontala sam to za eu, ali i kad i ako jednog dana postanemo dio nje, isto će morat proć određeni vremenski period koji se neće moć migrirat, osim nekih iznimno cijenjenih zanimanja, a to može potrajat još ohoho godina...

Petra2005
04.07.2010., 14:14
1. hvala za link :)
2. ne želim opet gledat rat i poraće, osjetila sam ga i više nego neki i ne želim da jednog dana imoja djeca to gledaju.
3. za početak želim plaću s kojom mogu preživit, doslovce i ništa drugo. ono što mi je važno je da imam priliku i šansu naprdovat i učit. ni ovdje me ne čeka ništa bolje, šugavi poslovi, za cijeli život. zato odlazim vani, s ciljem da mogu napredovat, što je ovdje za moju struku nemoguća misija.
4.idem s momkom tako da ne mogu mislit samo na sebe

kontala sam to za eu, ali i kad i ako jednog dana postanemo dio nje, isto će morat proć određeni vremenski period koji se neće moć migrirat, osim nekih iznimno cijenjenih zanimanja, a to može potrajat još ohoho godina...

Evo koristan link s jednog drugog topica samo za Kanadu:

http://www.cic.gc.ca/english/index.asp

s njega možeš pucati ne druge, ima na njemu sve potrebno, tvoje je zanimanje čini mi se tamo na listi:mig::

"Is my application eligible for processing?
For your application to be eligible for processing, you must include the results of your official language proficiency test, and either:

have a valid offer of arranged employment, OR
be a skilled worker who has had one year of continuous full-time or equivalent part-time paid work experience in at least one of the following eligible occupations within the last ten years:

0631 Restaurant and Food Service Managers
0811 Primary Production Managers (Except Agriculture)
1122 Professional Occupations in Business Services to Management
1233 Insurance Adjusters and Claims Examiners
2121 Biologists and Related Scientists
2151 Architects
3111 Specialist Physicians
3112 General Practitioners and Family Physicians
3113 Dentists
3131 Pharmacists
3142 Physiotherapists
3152 Registered Nurses
3215 Medical Radiation Technologists
3222 Dental Hygienists & Dental Therapists
3233 Licensed Practical Nurses
4151 Psychologists
4152 Social Workers
6241 Chefs
6242 Cooks
7215 Contractors and Supervisors, Carpentry Trades
7216 Contractors and Supervisors, Mechanic Trades
7241 Electricians (Except Industrial & Power System)
7242 Industrial Electricians
7251 Plumbers
7265 Welders & Related Machine Operators
7312 Heavy-Duty Equipment Mechanics
7371 Crane Operators
7372 Drillers & Blasters - Surface Mining, Quarrying & Construction
8222 Supervisors, Oil and Gas Drilling and Service

NOTE: the occupations above are all Skill Type 0 (managerial occupations) or Skill Level A (professional occupations) or B (technical occupations and skilled trades) on the Canadian National Occupational Classification list.

If you are not sure if you should apply as a skilled worker, you can use the eligibility tool to get an idea of whether your application would be eligible for processing.

If you apply and do not meet the above criteria, you will be informed of this and your processing fee will be refunded."

Naravno, sve bi bilo dobro ići preko ambasade i tako. Ne znam, opće je mišljenje da naše med. sestre imaju vrlo dobru (s dežurstvima i veću od gore navedenih asistenata i nekih docenata) plaću u odnosu na istu stručnu spremu prosjeka u cijeloj državi. Naravno, posal je strava naporan, odgovoran i smjenski, pa je to daleko od adekvatne nagrade. Ako se odlučiš i ide i dečko, a on ne zadovoljava zanimanjem gornju listu, postoje i drugi kanali (govorim samo o CAN), možeš ići i preko potreba koje imaju provincije, primjerice za Albertu:

http://www.albertacanada.com/immigration/immigrate/ainp.html

Samo za Quebec (koji je stalno "još uvijek" u Kanadi) ti tribaju neki posebni papiri i naravno vrlo vjerojatno odličan francuski.

Sretan put (ako bude bilo kud) i puno uspjeha!:w

volim čokoladu
04.07.2010., 14:38
nisam čitala, budem večeras, ali hvala, puno, puno

ako još netko ima kakve korisne informacije, unapried zahvaljujem

SasaCro
05.07.2010., 13:20
Evo jedne informacije za sve one zeljne španije :top:

Evo ja sada saznao jednu stvar, malo sam se i ja ujebao :D ....

Za sve gradane drzava koje nisu u EU, nemoguce je dobiti radnu dozvolu, osim na jedan nacin...

1. Da dodjes u spaniju kao turista (za hrv ne treba viza, za bosnu, srbiju itd. treba....ali turisticka, nju je lako dobit) i ovdje nadjes posao koji ce ti poslodavac garantirati, znaci moras skupiti predugovor, ugovor i jos malo jebene papirologije.

2. I onda se VRATITI U SVOJU ZEMLJU i otići u ambasadu da zatrazis dozvolu za boravak na temelju posla, a taj proces traje od 2-6 mjeseci... Što mi nije jasno uopće pošto bi morao doci ovdje u 12 mjesecu i naci posao za ljeto, a u 12. mjesecu nista nije otvoreno ???

3. I onda kada, tj. ako dobiješ dozvolu dodješ u španiju i odeš na policiju i onda tek zatrazis N.I.E. broj (koji ti je potreban za apsolutno sve) i dozvolu za rad koju isto čekaš nekih par tjedana :ne zna:

Tako da skoro pa nemoguće, evo ja danas išao sa svim papirima na murju i dok sa dočekao red, kaže mi žena sorry al Hrv nije u EU i poslali me u drugi office gdje su mi rekli sve ovo...

Tako da želim punoooo srećeeeee i punoooo srećeeee :deda: ako se tko odluči na taj potez...

arween 7
05.07.2010., 21:35
Evo ja zivim vani vec 9 godina, a otisla sam sa 20, udala se za papire i ostala. Radim kao administrator i netto lova je 14.000. Posao nije bog zna sta ali lova je ok. Pricam par jezika ali je situacija teska za dobiti neke office poslove osim za datamaticare, medi. sestre i lijecnike . Frajer sa kojim zivim zaradjuje 25.000 netto i to je super placa ali je on specijalista i radi jako dugo u toj bransi. Poznavanje jezika je neopodno i za najgluplje poslove kao sto su ciscenje, njega starih ljudi itd. Ovdje se moze doci kao au pair ali je lova losa. Mozda 3000 kuna sa tim da je placeno stanovanje i hrana.

minory
06.07.2010., 20:43

u Australiji traže med. sestre, plati 5000 eura za vizu i tamo si :top:

volim čokoladu
06.07.2010., 21:04
u Australiji traže med. sestre, plati 5000 eura za vizu i tamo si :top:

5 000 eura? a odakle mi to??' aj da je to jedini trošak pa haj, našlo bi se, ali viza + svašta nešto, ne možeš otić bez 10 000 u startu.
znam da austalija traži sestre, ali jebemu da je bar malo bliža. vć sam razmišljala o tome, ali to mi je baš daleko...

o-killed
07.07.2010., 06:52
Koliko znam, naše sestre idu u Njemačku. To nije problem, ako znaš njemački.

volim čokoladu
07.07.2010., 07:47
to je bilo prije tako, sada njemačka više ne prima skoro nikog... kolegica mi je gore. ona je jedva dobil aradnu dozvolu, al ona ima muža gore... inače ništa od toga

o-killed
07.07.2010., 11:51
ak lažu oni, lažem i ja...

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=6176

igif
07.07.2010., 12:37
zanima me dali je moguće radit kao tjelohranitelj u inozemstvu. imam Iba licencu za bodyguarda ali kod nas je nemoguče nač posao tjelohranitelja te vam nitko to ne prizna. radio sam na različitim poslovima osiguranjavip osoba preko jedne zaštitarske firme ali loše je plačeno 17 kn na sat, imam 10 godina iskustva u redarenju i na ulazima po raznim nočnim klubovima, te na različitim poslovima osiguranja. zanima me kako iči radit van kao tjelohranitelj ,hvala

šršlo88
07.07.2010., 23:16
za van ti treba SIA certifikat...i ja sam svojedobno postavio slično pitanje pa znam a sad kak

pa raspitaj se tu kod IBE,znaš ljude pa nek ti oni daju neke konatke upute te blaa bla

sigurno ćeš više saznat nego tu na forumu

elvis-0302
11.07.2010., 17:33
jeli mozda netko od vas upucen u zakone o radnim dozvolama, ima li kakvih promjena??
pitam zato jer se nesto suska o tome da se nesto mijenja
ono 9mj rada pa 3mj pauze ili 2 god rada i 2 god pauze
unaprijed zahvaljujem na odgovorima

amansio
13.07.2010., 20:27
Pozz !!! Čuo sam da se u JAR može dobiti posao i solidno zaraditi,ako neko ima info o uvjetima (viza,radna dozvola itd...)radio bih u brodogradnji