PDA

View Full Version : Posao u inozemstvu - opća pitanja i rasprava

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10

zara woman
17.07.2010., 11:54
Dragi moji, ne znam dal je bila ova tema...pretpostavljam da je nesto slicno... imate li kakvog iskustva sa zaposljavanjem u australiji?

Omega A
17.07.2010., 12:19
...krivo mjesto, idi na dijasporu.

zara woman
17.07.2010., 12:25
a ja vidjela posao i karijera pa odma tu :) :) hvala, evo bas sam vidjela temu XD

goran44
20.07.2010., 21:03
Pozdrav!
Inzenjer strojarstva sam i trazim neki bolji posao i odlazak iz ove tzv. drzave, ako netko nesto zna ili je cuo molim lijepo da mi javi na PM. Volio bi u Njemacku, Austriju ili bilo gdje u Europu.
Hvala!

Nadopuna prehrani
24.07.2010., 00:56
pozdrav svima, a naslov sve govori. iskreno, pojma nisam imala u koji podforum da tutnem ovu temu, unaprijed se ispričavam.
dakle, u procesu sam nostrifikacije vlastite diplome u Republici Sloveniji. zahtjev sam predala pred neki dan, međutim, danas mi stiže obavještenje nadležnog slovenskog ministarstva da mi zahtjev nije potpun.
naime, ne sadrži original diplome, ilitiga duplikat izdan kao zamjenu originalne diplome u slučaju gubitka iste - prenosim doslovno koliko mogu - ovjeren Apostille pečatom. lagano je već subota, općinski sud radi tek od ponedjeljka, a mene već hvata anksioza od svega pa bih molila par pojašnjenja od iskusnih;
poprilično je nedvosmisleno da moram poslati original. nude mi opciju osobnog prezentiranja originala u njihovom sjedištu u Ljubljani, što mi, s obzirom na birokraciju (piše otprilike "možemo se dogovoriti"), djeluje još i sumanutije od slanja originalne diplome poštom. s druge strane, ovjera domaćeg suda Apostille pečatom čini se kao da će iznjedriti (foto)kopiju diplome jer je sama po sebi namjenska (u svrhu nostrifikacije, sumljam da štambiljaju diplome kako im dođe?!).
e pa, pitanje je - mogu li se nadati nekoj nadovjeri diplome, koju šaljem, ili moram i moju sirotu originalku poslati u pakao pošte? :Server:

drugo pitanje - ako sam diplomirala u jednom gradu, a živim u drugom, znači li to da po Apostille moram baš do općinskog suda u gradu u kojem sam diplomirala?

puno hvala na odgovorima. žderem se od nervoze i nestrpljivo iščekujem vaše odgovore, iskustva, upustva i savjete :kava:

Veroonika
24.07.2010., 12:55
Kakve su šanse za dobiti posao u Norveškoj jednom dipl. ing geodezije? Znam engleski i njemacki, nesto vise od prosjeka rad na kompjuteru, rad sa gis aplikacijama itd...Može li se doći tamo, zaposliti i učiti jezik u koraku?

bernard7
26.07.2010., 13:00
aj "norvežani", na koji način dobiti posao u medicinskoj struci...aj korak po korak, objasnite molim vas

Ereshkigal
26.07.2010., 14:13
Evo sad i mene sa pitanjem: kakve šanse ima inžinjer strojarstva dobiti posao u Norveškoj? Radi se o muškoj osobi, 30 god., odlično znanje engleskog, norveški ne zna. Iskustvo do sada je najviše sticao u brodogradilištima, tako da bi ona bila najbolji izbor.
Unaprijed hvala na odgovoru.:)

Nadopuna prehrani
26.07.2010., 20:15
budući da mi nitko nije mogao odgovoriti na upite, potražila sam ih na sudu i evo nekoliko informacija koje će kad-tad poslužiti nekim forumašima:
- Apostille pečat se može izdati isključivo na sudu koji je nadležan u mjestu u kojem se nalazi ustanova koja je izdala dokument (koji se ovjerava Apostille pečatom)
- ne morate osobno doći po Apostille, možete poslati i nekog drugog sa vašim dokumentom
- državni biljeg je 50 kuna
- pečat je zapravo naljepnica koja se stavi sa stražnje strane diplome i ima vječni rok trajanja
- Apostille se može dobiti na općinskom građanskom sudu, i to na parničnom odjelu (ako su odijeljeni, kao u Zagrebu npr.)

curva-tamburello
27.07.2010., 09:36
kakve su sanse za dobit posao diplomiranom ekonomistu :cerek::lol:

tj kakva je procedura da bi se tamo zaposlilo, ima li kakvih agencija ili kako naci nesto tamo?

Berlinzove
29.07.2010., 14:25
Bok,

Ja zivim u Berlinu, nisam sa Norverskoj upoznat. Ali gledao sam reportazu o "njemackim gatarbeiterima" medju kojima su i vozaci autobusa.
Ako neko ima polozeni ispit i sve dozvole i zelju raditi u Norv, vrijedi nazvati veleposlanstvo Norveske. Jer kazu trazi se oko 400(!) vozaca a zarada pocetna je oko 2500 € mj...

Veroonika
29.07.2010., 16:45
Zanima me da li dipl. ing. jednako sto i Master degree? Pišem CV pa ne znam jesam li bacch. ili Master degree po ovom novom programu?! Jel olakšavajuća okolnost pri zaposlenju u Norveskoj ako sam u tijeku sa doktorskim studijem, a necu ga zavrsiti iz nekih objektivnih razloga (nemam love za placati ga dalje) te moze li se nastaviti tamo studij i jel se i on tamo placa???

Hvala.

Echelon
29.07.2010., 16:55
zanima me dali je moguće radit kao tjelohranitelj u inozemstvu. imam Iba licencu za bodyguarda ali kod nas je nemoguče nač posao tjelohranitelja te vam nitko to ne prizna. radio sam na različitim poslovima osiguranjavip osoba preko jedne zaštitarske firme ali loše je plačeno 17 kn na sat, imam 10 godina iskustva u redarenju i na ulazima po raznim nočnim klubovima, te na različitim poslovima osiguranja. zanima me kako iči radit van kao tjelohranitelj ,hvala

Pitaj Ciganovića

super USRO
29.07.2010., 17:54
Probaj pitati u skoli.
Uvjet je vlastita spuzva.

tisula
30.07.2010., 21:03
i mene zanima kakvo je stanje za dipl.ekonomiste :trio: ovdje nas ima previše pa da probamo vani..

hrvac
31.07.2010., 20:00
Pitanje za Norvezane.

Da li ste culi za kompaniju LAERDAL MEDICAL iz Stavangera i na kakvom je glasu u Norveskoj?

To je vodeca svj.kompanoja koja proizvodi lutke i simulatore za edukaciju u medicini.

Shoki
10.08.2010., 17:12
Dakle:
Na koji da način tražim poslove izvan Hrv.?
Preferiramo hrv. tvrtke koje rade vani, no i strane tvrtke su ok.
Ako znate za kakve portale, bio bih zahvalan.
Hvala unaprijed
Shoki

o-killed
10.08.2010., 17:45
nema specijaliziranih portala. natjecaji se objavljuju gdje i ostali, a u opisu pise da se radi u inozemstvu.

Shoki
11.08.2010., 10:28
uh

a jel ima netko ideju gdje da gledam, kud da pitam?
član dalje familije traži posao vani, već je radio u Njem. pa ne može više tamo.
Radio bi fizikaliju, inače je vodoinstalater i limar no radio je stvarno svašta pa ga zanimaju svi neadministrativni poslovi.
također nije važno gdje radi, tako dugo dok nije Hrv ili Njemačka

Markoleo
13.08.2010., 09:32
linkedin
monster jobs

Shoki
13.08.2010., 12:24
hvala, pogledat ću

jel ima tko ideju kojim da se tvrtkama javim? ini? montmontaža?...

funkster
13.08.2010., 12:26
A koje si struke, koliko imas iskustva i u koju zemlju bi htio?

mala-CH
13.08.2010., 15:08
nema sanse...

moon23112009
14.08.2010., 16:25
Ni Hao,

Trenutno živim i radim u Kini više od tri godine...nakon posla, uglavnom navecer imam dosta slobodnog vremena i to vrijeme bi se moglo moglo bolje iskoristiti...
Prema tome ljudi koju su zainteresirani za buduće ili trenutno poslovanje sa Kinom, javite se ....

Pozzzzzzzz

simonizam
15.08.2010., 15:08
Ciao,
netko je bio spominjao da su doktori bolesno plaćeni. O kojem iznosu pričamo? Muž mi je specijalista i sve više razmišlja da odemo gore. Ja sam u potpunosti za, samo nisam sigurna dal bi i ja mogla tako lako nac posao (inače sam dipl. oec.).
Jel može netko reć kako se u Norveškoj kreću plaće???

Ronin1912
15.08.2010., 21:15
Ako mislis na posao profesionalca onda ti vani prvo trebaju dobre preporuke. Najcesce se traze bivsi djelatnici specijalnih jedinica, obavjestajnih sl. itd.

Ali sve ovisi gdje i za koga radis..ima ih sto rade i bez ikakve obuke.

žuki
17.08.2010., 19:20
zna li tko...

swoosh
17.08.2010., 21:09
traži po slovenskim oglasima i javljaj se. trebaš imati nostrificiranu svjedodžbu, a radnu vizu ti sređuje poslodavac. problem je što zbog recesije puno manje zapošljavaju strance. good luck! :)

žuki
18.08.2010., 10:53
hvala na odgovoru :)

a isto tako me mori je li mi veliki nedostatak to sto ne govorim slovenski (jasno razumijem ga u odredenoj mjeri)

swoosh
18.08.2010., 12:28
za fizičke poslove ti ne treba znanje slovenskog, ali za ostalo da.

happy day
18.08.2010., 22:18
Zdravo,
Dobio sam posao za Afganistanu preko DynCorp. Interesuje me, sta je najneophodnije sto moram poneti (licne higijene, novac, mobilni telefon, haljina i sl) a sta ne smem poneti (cuo sam da se ne sme nositi digitalni fotoaparat, mobilni sa camerom i sl).

Neko ko ima iskustvo, molim napisite, ja najverovatnije polazim za 2-3 tjedna, prvo za Kuvajtu i nakon toga u Kandaharu.

Hvala punu unapred

miroz
19.08.2010., 10:41
pozz
ja sam vodje novi odnosno do sada nikada nisam trazio posao vani no evo stislo pa moram mozes li mi reci kako se dobije posao preko DynCorp? jel imaju oni tu u hrvatskoj neko predstavnistvo?

marko86
24.08.2010., 14:57
Kao što naslov kaže da li je netko vas išao raditi takav posao u inozemstvo ili zna nekoga tko je, kakva su iskustva koliko se plaća kakav je posao uglavnom molio bi da ljudi napišu sve što smatraju da je bitno

melita
24.08.2010., 15:02
moj dečko se nekidan vratio iz Evessena, kod Hannovera, brali su trešnje. dobio je taj posao preko hzz-a. iako je u ugovoru pisalo drugačije, radili su na kašete, dakle koliko gazda kaže taj dan toliko se mora napraviti. dnevno su znači imali oko cca 50-60 E, ovisi.
smještaj su imali kod njega, hranu kupovali svoju.

marko86
24.08.2010., 15:20
da li je potrebno znati neko osnovno znanje njemačkog ( vidim da se ti poslovi većinom tamo obavljaju ) koliko je tamo dugo vremenski bio

Moti
24.08.2010., 16:45
Jel mi može netko pojasnit ovo u vezi branja grožđa u Italiji? Jel se treba negdje prijaviti ili se lijepo ode u Italiju i tamo od jednog do drugog vinara pitati za posao? Što je sa smještajem i hranom? Kakve su šanse meni koji ne znam guknit talijanski (Slavonac) da dobijem posao?

melita
25.08.2010., 10:29
da li je potrebno znati neko osnovno znanje njemačkog ( vidim da se ti poslovi većinom tamo obavljaju ) koliko je tamo dugo vremenski bio
bar osnovno da se možeš nekako sporazumjevat :mig:
prije nego je dobio posao (i ugovor od tog tipa) morao je ispuniti upitnik na njemačkom, u kojem je jedno od pitanja i bilo priča li njemački.
iako, od njih 4 koji su išli, samo jedan je baš pričao njemački, ovaj moj natuca nešto, a druga dvojica nisu znali ni beknut. al bitno da bar jedan zna, i onda on manje-više i dogovara sve s gazdom za svaki pojedini dan..
bio je mjesec i pol

hrvovk
25.08.2010., 18:06
ja mislim da bi trebo znat osnovno njemačkog ipak logički jer nečeš sa šefom kad te pita kako se zoveš ti ko tele u šarena vrata ga gledaš :D

marko86
25.08.2010., 20:35
ja mislim da bi trebo znat osnovno njemačkog ipak logički jer nečeš sa šefom kad te pita kako se zoveš ti ko tele u šarena vrata ga gledaš :D

ako je to šef onda je je sigurno i neki učen čovjek koji zna engleski pa bi se tako sporazumjeli :D šalu na stranu ja ne znam beknut njemački

mcs
28.08.2010., 10:33
Evo trazim poslove malo po vani, pa me interesira zakonska procedura za moguc rad u Sloveniji, koje sve papire moram imati da bih se mogao zaposliti u Sloveniji ili Njemačkoj. Unaprijed se zahvaljujem.:ne zna:

hrvovk
28.08.2010., 20:28
al ja nevidim nigdje odg. na ovu temu di se treba prijavit :) i mene isto zanima... a nauči se sve kad se mora...

goran28zg
29.08.2010., 06:21
Procedura je jako složena odnosno dobit posao u eu zoni je skoro pa nemoguće što se tiče njemačke znam da se može ići radi na polja brat šparoge itd. evt medicinski kadar za staračke domove to znači što niko neće ali i tu postoje kriterij i procedura prvnstveno zdravstveno stanje dobra fizička kondicije i izdržljivost tamo se radi ali i plaća je ok mislim da se o tome možeš raspitati na hzz vezano o nekim poslovima u njemačkoj ali to su sve privremenog karaktera
Znači sve u svemu jako složenoi teško ali nije nemoguće :)

damir1976
29.08.2010., 19:42
Imam osjecaj da osobe koje imaju info o prijavi i slicno nezele to podijeliti sa drugima.Tako nesto slicno je i na onom topicu o radu u staklenicima u Holandiji ljudi pitaju sto gdje kako al niko ne pise

ishamael
01.09.2010., 12:56
Bok!

Imam pitanje...buduci da bih teoretski mogao napustiti RH, a volio bih povuci jednu meni dragu osobu za sobom (radi se o Kanadi, za pocetak), pa me zanima, sto se vani moze raditi sa zavrsenim pravnim fakultetom? Znam da je izbor ogranicen, ali mozda postoji neko zanimanje? Ili osoba ne moze taj fakultet nigdje iskoristiti?

Brkchey
01.09.2010., 15:28
Zemlje Komonvelta imaju drugi pravni sistem, u Evropi je civilno pravo, vjerovatno ti nece priznati diplomu.

Vojky
02.09.2010., 00:26
Znam dvije kolegice koje rade u USA:
- jedna radi u odvjetničkom uredu koji ima dosta veze s Europom (usavršavala se na u Budimpešti, Soroshova stipendija)
- druga je poslovni savjetnik u jednog od Big Four (počela je karijeru u Zagrebu)

Ako baš misliš na pravo u smislu bavljenja pravom u užem smislu - moraš praktično početi faks ispočetka, osim ako ne znaš odlično francuski, Quebec ima kontinentalni pravni sustav.

A možeš i voziti kamion. :)

Brkchey
02.09.2010., 01:44
Ja glasam za kamion :)
Ali mislim da ces jako tesko dobiti posao u USA pa makar i sve ispocetka ispolagao. Pogledaj malo ovaj blog i sve ce ti biti jasno

http://blogs.wsj.com/law/2007/09/24/the-dark-side-of-legal-job-market

KILLERDOG
02.09.2010., 10:28
pa onda mu je super pošto ne ide u USA nego kanadu :lol:

damst
02.09.2010., 13:03
Pozdrav!
Inzenjer strojarstva sam i trazim neki bolji posao i odlazak iz ove tzv. drzave, ako netko nesto zna ili je cuo molim lijepo da mi javi na PM. Volio bi u Njemacku, Austriju ili bilo gdje u Europu.
Hvala!

jel ima kakvih novosti? i ja sam inž. strojarstva, i otišao bih negdje vani...

Brkchey
02.09.2010., 20:42
A je..iga, malo sam se zaj..ba :), al eto sta je tu je, isto ti je to, sve ti je to priko bare :)
Enivej, mislim da slicno funkcionise obrazovni a pravni sistem u Kanadi, mada vjerujem da su sanse dosta vece za posao.

Vojky
02.09.2010., 21:12
pa onda mu je super pošto ne ide u USA nego kanadu :lol:

Onda može čovjek vozit one kamone po zaleđenim rijekama... :)

Zaozbiljno, svašta se može, ali je primjera malo. Pravo je jako zatvoreno područje.

darkomaricic
03.09.2010., 09:54
jel zna neko kolika je placa policajcima?

ishamael
03.09.2010., 14:13
hvala ekipa. pravnik nisam ja, nego pravnica :). tako da voznja kamiona otpada. ja cu se nekako snaci, samo ne znam sto bih s njom:ne zna:

Markoleo
04.09.2010., 17:45
hrana jeftinija, kvadrat stana isti kao kod nas, najam stana malo skuplji nego kod nas.
uvijek nas naša vlada voli uspoređivati sa EU cijenama.
zašto se ne dignu plaće na razinu EU?
da proječna plaće bude barem 8000 kn.

ajmo reći život je jeftiniji tamo ili standard veći, cijene iste kao kod nas.

MaliZeleni10
05.09.2010., 18:50
Podignuta je tema iz mrtvih tj iz 2004.godine a od tada je proslo jako puno vremena i nimalo ne odgovara danasnjem stanju.

flatoos
12.09.2010., 13:23
diplomirani sam ekonomist, imam ok posao u hr iako ne radim u struci, i zena ima dobro placen posao, primanja su nam oko 14000 kuna, imamo 5000 kuna kredit za stan kojeg moramo placati jos 28 godina, cekamo bebu. za sada je sve ok i imamo dobar standard, ali od kada smo trudni muci me to sto ovisimo o dvije za hrvatsku dobre place i ako samo jedno od nas izgubi posao ili se razboli necemo moci placati kredit i vjerojatno cemo zavrsiti na ulici. ne mora to biti sutra, ali u ovoj drzavi ne znas sto ce biti za 2 godine.

zna li tko za neke poslove vani za koje bih se mogao prijaviti? ne treba biti u struci, moze biti i teski fizicki posao, samo da je dobro placen.

unaprijed hvala

hope_010
12.09.2010., 14:00
Ovisi gdje bi išao, što te zanima i što očekuješ. Katkad je potrebno znati nekoga da ti "pogura" papire ali u većini slučajeva ljudi sami traže preko neta i slično. Napravi neki okvirni popis i po tome kreni. Osobno, znam neke koji su jako zadovoljno, otišli u skandinavske zemlje, neki i u London (koji je dosta skup). Budi određeniji ;)

flatoos
12.09.2010., 15:00
radi se o tome da ne znam sto zelim jer o tome nisam uopce razmisljao do prije 2 tjedna. ne znam kakvi se poslovi nude i sto je isplativo raditi. volio bih neki smjenski rad kao na naftnoj platformi jer zelim vidjeti kako mi jos nerodjeno dijete odrasta (platforma mi se ne cini ok jer nemam nikakvog iskustva, a pocetnicka placa nekog tko brusi i boji platformu bi bila malo veca od ovoga sto imam tu jer u pocetku onaj mjesec kada ne radis ne primas placu). za sve dobro placene poslove sam otvoren osim za nosenje puske.

pitanje sam i postavio zato jer nemam nikakvog pojma o tome i ne znam nikoga tko radi vani.

mmiško mali
14.09.2010., 10:49
Trebao bi otici raditi u Italiju,grad Bergamo! Nudi mi se posao u jednom restoranu kao konobar! Zanimaju me cijene stanova i opcenito cijene života???

riot_act
14.09.2010., 17:04
Brate, probaj ovdje;
www.forum.hr/forumdisplay.php?f=22

HrvojeZone
14.09.2010., 17:53
Koje agencije predlažete?
Surfao sam, ali nisam našao ništa.:(

lili p.
14.09.2010., 17:57
Premješteno s Gospodarstva

annie25
14.09.2010., 21:26
U mogućnosti sam raditi u Los Angelesu sljedeće godine a znam da ne mogu dobiti useljeničku vizu jer nemam magisterij ni doktorat?? koliko sam čitala nešto po internetu jako se teško dobivaju i turističke vize, i to ih odobre na 3 mjeseca do 5 godina a ja bi htjela ostat duže tamo. jel ja onda trebam tražit poslovnu vizu pa se onda udat za nekog tamo :)? koje papire trebam predat i da li trebam bit zaposlena u HRV da mi je odobre? Sad ću diplomirat a nigdi još ne radim

Vojky
14.09.2010., 21:36
Firma kod koje ideš radit treba dokazati da si im potrebna kao kadar (stručnjak, nemaju taj profil među 300.000.000 Amera i slično) i oni ti u biti sređuju papire s kojima tražiš radnu vizu.

Bez toga si radnik na crno i teško da će te itko zaposlit na nekom normalnom poslu. Tanjure možeš prati i ovdje.

Možeš upisati tamo studij i dobiti pravo raditi nekih 20 sati tjedno, ako se ne varam.

annie25
14.09.2010., 21:54
aha znači ako npr. upišem magisterij tamo odobrit će mi vizu i imam pravo na par radnih sati... i sta kad mi istekne, jel mogu zatrazit produzenje?

goran44
15.09.2010., 19:23
Bok!
Ništa za sada, tražim ali nema teorije da bih našao nešto pametno ili bilo što...

anđeo čuvar
16.09.2010., 18:03
Yeah I'm out that Brooklyn.
Now I'm down in Tribeca.
Right next to DeNiro
But I'll be hood forever
I'm the new Sinatra
And since I made it here
I can make it anywhere
(Yeah they love me everywhere)
I used to cop in Harlem
All of my Dominicanos (Hey yo)
Right there off of Broadway
, New York

ovo je za perma-ban...!!!:mad:

riječi pjesama mogu nać na netu! :rolleyes:

anđeo čuvar
16.09.2010., 18:04
Javi se na PM pa ćemo nešto dogovoriti.

mislim ja da bi ti dogovrio nešt drugo...:D

zanima
20.09.2010., 20:40
Imam pitanje ima li netko nekakav posao u Pragu ili Beču?Imam 21godinu i zanima me bilo kakav posao!Nemam velike zahtjeve samo da je plaća redovita!Moze na crno a s papirima bih bilo bajno!!!!

branka.a
26.09.2010., 12:16
Ciao!
Da li mi mozda mozes objasniti kako si nasao posao u Becu jer bi i ja tamo, a ne znam od kud krenuti.. hvala

ivana_1701
06.10.2010., 13:13
Da li netko ima novije informacije o plaćama? Zanima me najviše VSS, IT.

gmaz1
13.10.2010., 18:56
nemoj sam naletit na kakav oglas 060

Sandra1100
13.10.2010., 23:52
Pozdrav.. Molila bih sve koji nesto znaju da me upute kako do branja sparoga u Njemackoj? Di se treba prijavit za to i kako to funkcionira?

tucko051
15.10.2010., 11:06
Radio bi vani, imam talijanske papire tako da mi radna dozvola ne bi bila problem samo ne znam kome se obratiti i gdje započeti.

PatriotSLO
17.10.2010., 17:12
Ako nisi deficitarni kadar-jako teško.

Poslovi, bar oni bolji, se u Sloveniji talaju preko poznanstva, pre svega.

Neki_tamo_lik
26.10.2010., 18:37
ovdje sam u Eupenu a radim kao u Liegeu na crno... mjenjao bi posao ali nije ko da imam izbora.mozda neko nudi sto?

dperko59
27.10.2010., 17:15
Pozdrav svima!

Zanima me kako naci posao u USA ili Kanadi da bih dobio radnu vizu za tu zemlju?
Dali postoje nekakve agencije koje to rade a da netraze 10000kn za to?
Dali netko zna nesto o tome ili ima nekakav dobar sajt za preporuciti.

Hvala svima!

funkster
28.10.2010., 06:44
Pozdrav svima!

Zanima me kako naci posao u USA ili Kanadi da bih dobio radnu vizu za tu zemlju?
Dali postoje nekakve agencije koje to rade a da netraze 10000kn za to?
Dali netko zna nesto o tome ili ima nekakav dobar sajt za preporuciti.

Hvala svima!

ako si mlađi od 35, mozes se prijaviti na ovaj program http://www.canadainternational.gc.ca/croatia-croatie/experience_canada_experience/index-hr.aspx

Laison
01.11.2010., 11:43
Treba pare, nije bas malo

dperko59
02.11.2010., 12:09
ako si mlađi od 35, mozes se prijaviti na ovaj program http://www.canadainternational.gc.ca/croatia-croatie/experience_canada_experience/index-hr.aspx

koliko sam skuzio na ovom sajtu mozes ic na odmor uz rad to je jedino sto bi eventualno zadovoljilo moje potrebe. hvala funkster!!!!!!

dali netko zna koji poslovi se mogu dobiti s tom dozvolom, mislim neki normalan posao ili pranje sudja i koliko puta mozes bobit working holiday radnu vizu? posto ova traje do max 12mj, dali poslje tog perioda mogu odmah zatrazit istu vizu na jos 12mj?

hvala svima!

phil
04.11.2010., 20:18
pozz

zanima me da li je tko isao raditi u indoneziju ?

kada zavrsim fax zelim ici ondje ( osobni i komplicirani razlozi )
ali nemam pojma kako bi uopce i trazio posao ?
njihov jezik neznam, engleski mi je ok ( zasad samo ok )

imam zavrsenu srednju skolu gradjevinskog tehnicara visokogradnje i trenutno idem na zastitu na radu
mislite da bi mogao ondje naci neki posao u struci ? ili nesto ?

viza i ti detalji mi nisu problem ( barem ne trenutno , zanima me samo kako naci posao

vec me boli glava od trazenja poslova na netu a nista ne pronalazim pa sad pitam :D :D :D

kroki-kroket
06.11.2010., 12:48
Poštovani, ja sam u srednjoj ekonomskoj školi, odlučio sam ići na fakultet ekonomije (da budem manager) i naravno, htjeo bih se zaposliti u inozemstvu. Kao što svi znamo naša država je toliko "sjajna" da svi stanovnici osim nekoh političara žele ići van iz zemlje, ali nemojmo sada o tome. Ozbiljno sam se počeo plašiti za moj budući posao, koji mi u Hr vjerojatno ne bi uspjeo. Možete li mi preporučiti neku državu u kojoj se priča engleski jezik i da se mogu zaposliti kao manager (ili bilo što u vezi ekonomije), a da mi plaća opet bude solidna (ni mala ni nešto pretjerano velika), ali treba mi država u kojoj nema puno kriminala i u kojoj se priča engleski, te nisu skupi proizvodi te države, tako da mi od plaće recimo ostane nekih 4000kn na gluposti + kredit + djeca/žena...koju državu mi preporučujete???

KILLERDOG
06.11.2010., 13:04
Poštovani, ja sam u srednjoj ekonomskoj školi, odlučio sam ići na fakultet ekonomije (da budem manager) i naravno, htjeo bih se zaposliti u inozemstvu. Kao što svi znamo naša država je toliko "sjajna" da svi stanovnici osim nekoh političara žele ići van iz zemlje, ali nemojmo sada o tome. Ozbiljno sam se počeo plašiti za moj budući posao, koji mi u Hr vjerojatno ne bi uspjeo. Možete li mi preporučiti neku državu u kojoj se priča engleski jezik i da se mogu zaposliti kao manager (ili bilo što u vezi ekonomije), a da mi plaća opet bude solidna (ni mala ni nešto pretjerano velika), ali treba mi država u kojoj nema puno kriminala i u kojoj se priča engleski, te nisu skupi proizvodi te države, tako da mi od plaće recimo ostane nekih 4000kn na gluposti + kredit + djeca/žena...koju državu mi preporučujete???

:rofl::rofl::rofl::rofl:

nigdjezemska možda

K@tj@
19.11.2010., 13:59
Nedavno sam diplomirala i stekla zvanje dipl.ing. U pomanjkanju posla u struci,zeljela bi potraziti posao vani,konkretno u Austriji.Zanima me,ako netko zna,kako Austrijanci gledaju na titulu dipl.ing. i da li mi je pametnije traziti titulu magistra buduci da jos nisam imala promociju...

dodo5
20.11.2010., 17:31
Nedavno sam diplomirala i stekla zvanje dipl.ing. U pomanjkanju posla u struci,zeljela bi potraziti posao vani,konkretno u Austriji.Zanima me,ako netko zna,kako Austrijanci gledaju na titulu dipl.ing. i da li mi je pametnije traziti titulu magistra buduci da jos nisam imala promociju...

Koliko znam ako si upisala po starom sistemu nemožeš dobiti diplomu kao magistar; možeš samo dobiti potvrdu na kojoj piše kako ti je titula dipl.ing. ekvivalent magisitru tj. mag.ing.

Ja sam bio ing. pa mag ing. i na diplomi mi piše da sam završio diplomski studij i stekao 120 ECTS bodova.

Zato ti ovi ne mogu to napisati na diplomu jer to nije sustav 3+2 i nema ECTS bodova.

Bio sam vani sa diplomom i kada sam pokazao diplomu master of civil engineering (što mi je titula) znao čovjek točno o kojem je stupnju obrazovanja riječ.

Papir koji dobiješ, a na kojem piše da je to ekvivalent masteru će razjasniti sve eventualne nesuglasice.

Uostalom u Nemačkoj je isto kao i kod nas diplom. ingenieur raznih struka, tako da se ne brineš :top:

Tournez
20.11.2010., 17:55

U Austriji ljudi tehnickuh zanimanja imaju titulu dipl. ing. i gleda se na nju isto kao i kod nas. Magistarske titule na Tehnickom Univerzitetu u Becu nema.

Ako mozes traziti titulu magista zatrazi, jer se Austrijanci generalno malo vise loze kad je neko magistar nego diplomirani inzinjer, oni ti malo imaju komleks tituala, ali to ce ti pomoci sako kod obavljanja svakodnevnih stvari, za trazenje posla ti je isto.

envoy
21.11.2010., 15:36
Koliko znam ako si upisala po starom sistemu nemožeš dobiti diplomu kao magistar; možeš samo dobiti potvrdu na kojoj piše kako ti je titula dipl.ing. ekvivalent magisitru tj. mag.ing.

Ja sam bio ing. pa mag ing. i na diplomi mi piše da sam završio diplomski studij i stekao 120 ECTS bodova.

Zato ti ovi ne mogu to napisati na diplomu jer to nije sustav 3+2 i nema ECTS bodova.

Bio sam vani sa diplomom i kada sam pokazao diplomu master of civil engineering (što mi je titula) znao čovjek točno o kojem je stupnju obrazovanja riječ.

Papir koji dobiješ, a na kojem piše da je to ekvivalent masteru će razjasniti sve eventualne nesuglasice.

Uostalom u Nemačkoj je isto kao i kod nas diplom. ingenieur raznih struka, tako da se ne brineš :top:

Ne treba generalizirati. Ne znam što je točno Katja završila, ali na mom fakultetu (tehničkom) ja mogu zatražiti i dobiti diplomu odn. prijepis diplome na mag.ing. bez obzira što sam po starom završila. Neki su fakulteti i prije uvođenja bolonje imali ECTS bodove i to je jedini ključ po kojem se pišu titule. Sistem 3+2 nema direktne veze. On samo služi kao 'okvir' koji upućuje na vrijeme studiranja.
Smatram da nije na odmet zatražiti taj prijepis jer se dosta ekipe pali na titulu, iako nisu svjesni da je to jedno te isto.

dodo5
21.11.2010., 15:44
Ne treba generalizirati. Ne znam što je točno Katja završila, ali na mom fakultetu (tehničkom) ja mogu zatražiti i dobiti diplomu odn. prijepis diplome na mag.ing. bez obzira što sam po starom završila. Neki su fakulteti i prije uvođenja bolonje imali ECTS bodove i to je jedini ključ po kojem se pišu titule. Sistem 3+2 nema direktne veze. On samo služi kao 'okvir' koji upućuje na vrijeme studiranja.

Uz dužno poštovanje, mislim da ti neće dati diplomu na kojoj piše magistar inženjer.

Kako sam već objasnio ta diploma (magistar inženjer) odnosi se samo na diplomski studij tj. ne obuhvaća i preddiplomski i diplomski.

Znam neke ljude koji su išli mijenjati i dobili su A4 papir na kojem piše da su dipl.ing. i mag.ing. ista razina obrazovanja.

Ali ti probaj, pa javi.

Monsignor.m
21.11.2010., 16:07
Slabo kuzite stvari, diploma je u cijeloj prici vrlo sporedna stvar. :D

Anton
21.11.2010., 16:17
Uz dužno poštovanje, mislim da ti neće dati diplomu na kojoj piše magistar inženjer.

Kako sam već objasnio ta diploma (magistar inženjer) odnosi se samo na diplomski studij tj. ne obuhvaća i preddiplomski i diplomski.

Znam neke ljude koji su išli mijenjati i dobili su A4 papir na kojem piše da su dipl.ing. i mag.ing. ista razina obrazovanja.

Ali ti probaj, pa javi.

envoy je u pravu. Može dobiti drugu titulu. No, ono najbitnije autorica teme nije rekla - dipl.ing. čega?

kiklop0
22.11.2010., 17:13
envoy je u pravu. Može dobiti drugu titulu. No, ono najbitnije autorica teme nije rekla - dipl.ing. čega?

Istina.
A kako se gleda na ing./bacc.ing u inozemstvu?

Vojky
22.11.2010., 17:19
Istina.
A kako se gleda na ing./bacc.ing u inozemstvu?

Jednostavno - ako možeš gazdi doniijeti hrpu novca, dobro. Može i viša škola iz Republike Srpske. Može i prazan A4 papir.

Niti jedno naše sveučilište nije među 1500 najboljih u svijetu, dakle da će ti sama diploma nešto pomoći - zaboravi. Da imaš Yale ili Oxford, da pomogla bi, bitno.

kiklop0
22.11.2010., 17:24
Jednostavno - ako možeš gazdi doniijeti hrpu novca, dobro. Može i viša škola iz Republike Srpske. Može i prazan A4 papir.

Niti jedno naše sveučilište nije među 1500 najboljih u svijetu, dakle da će ti sama diploma nešto pomoći - zaboravi. Da imaš Yale ili Oxford, da pomogla bi, bitno.

Pises gluposti...

Vojky
22.11.2010., 17:29
Pises gluposti...

A možeš konkretizirati ili samo znaš pisati onelinere? :)

Sveučilište u Zagrebu je iza državnog sveučilišta u Zimbabveu: http://www.jutarnji.hr/sumrak-zagrebackog-sveucilista--profesori-iz-zimbabvea-citiraniji-od-zagrebackih/511675/

Je, samo čekaju po Austriji i Njemačkoj da se poklone diplomi hrvatskog fakulteta. Odmah stan, posao i službeni auto... Ako te trebaju, trebaju te jer imaš jake reference i par dobro odrađenih projekata iza sebe. I diplomu, usput, jer se podrazumijeva. Za rad vani bitno je da koštaš npr. 3000 € bruto, a gazdi donosiš 9000 €. To ga jedino zanima.

Drugo su zaštićena zanimanja, tipa liječnici, odvjetnici, projektanti u građevini, ali do toga vani treba i doći.

Jedino područje gdje hrvatska diploma predstavlja zaista prednost je pomorstvo.

Brkchey
22.11.2010., 18:05

Vojky je u pravu, evo ja sam iz Republike Srpske i sve je istina sto kaze:D

rhodium11
22.11.2010., 18:26

Sveučilište u Zagrebu je iza državnog sveučilišta u Zimbabveu: http://www.jutarnji.hr/sumrak-zagrebackog-sveucilista--profesori-iz-zimbabvea-citiraniji-od-zagrebackih/511675/

.

Problem Sveučilišta u Zagrebu je taj što je preglomazno i nije integrirano kao sva druga sveučilišta u svijetu. Ovo ti je članak iz Jutarnjeg pa ga uzmi s rezervom, no i tu ti kažu da su neka područja bolja (prirodne znanosti), neka prosječna (tehničke), a druga katastrofalna (društvene) pa se za cjelinu dobije ovo što se dobije dok je god drugih sveučilišta to valjda ipak uravnoteženije. Uopće ne sumnjam da su naše prirodne znanosti jednako kvalitetne kao iste u Poljskoj, Češkoj, Mađarskoj, a bolje od ostatka bivše države, Rumunjske i Bugarske. Kad bi se kod nas Sveučilište podijelilo na 2 prema područjima, dobili bi jedno konkurentno prema vanjskim mjerilima (prirodne i tehničke znanosti) i drugo potpuno zatvoreno i nekonkurentno igdje izvan zemlje (društvene i humanističke). Naravno da se to želi izbjeći, no zato i je situacija takva kakva je. A s obzirom na financiranje znanosti, čemu se čudimo? Pa bolji projekt na boljem sveučilištu u SAD dobije milijune dolara godišnje za istraživanje.

kiklop0
22.11.2010., 20:32
Vojky je u pravu, evo ja sam iz Republike Srpske i sve je istina sto kaze:D

Kako onda to da na poslovima inzenjera gle cuda po Europi rade ljudi sa tehnickim faksovima sa Balkana sa ne toliko poznatih faksova??
Previse su kod nas ljudi optereceni imenom faksa, to je doista nebitno isti je program fera i etfa u Osijeku ili Rijeci ili Splitu (mozda i bolji nego na Feru - Fer je ionako samo razvikan...).

kiklop0
22.11.2010., 20:37

Je, samo čekaju po Austriji i Njemačkoj da se poklone diplomi hrvatskog fakulteta. Odmah stan, posao i službeni auto... Ako te trebaju, trebaju te jer imaš jake reference i par dobro odrađenih projekata iza sebe. I diplomu, usput, jer se podrazumijeva. Za rad vani bitno je da koštaš npr. 3000 € bruto, a gazdi donosiš 9000 €. To ga jedino zanima.

Drugo su zaštićena zanimanja, tipa liječnici, odvjetnici, projektanti u građevini, ali do toga vani treba i doći.

Jedino područje gdje hrvatska diploma predstavlja zaista prednost je pomorstvo.

Cemu podcjenjivanje studija u Zimbabveu? Vjerujem da je recimo studij elektrotehnike vise manje isti u cijelome svijetu po programu, a sad sto se neki prave vazni kao sto je to kod nas slucaj sa preuzvisenim Ferom to je nesto sasvim drugo... Profesori se bore za egzistenciju sto je razumljivo dizuci svoj faks iznad drugih, samo ne vidim trenutno gdje im je uporiste za to...

Vojky
22.11.2010., 20:59
Problem Sveučilišta u Zagrebu je taj što je preglomazno i nije integrirano kao sva druga sveučilišta u svijetu. Ovo ti je članak iz Jutarnjeg pa ga uzmi s rezervom, no i tu ti kažu da su neka područja bolja (prirodne znanosti), neka prosječna (tehničke), a druga katastrofalna (društvene) pa se za cjelinu dobije ovo što se dobije dok je god drugih sveučilišta to valjda ipak uravnoteženije. Uopće ne sumnjam da su naše prirodne znanosti jednako kvalitetne kao iste u Poljskoj, Češkoj, Mađarskoj, a bolje od ostatka bivše države, Rumunjske i Bugarske.

I zaista vjeruješ da će gazda Hans raditi dubinsku analizu hrvatskog obrazovnog sustava, kako bi izdvojio Matu koji je završio za hrvatskoga inženjera i kod svojih vlasti lobirao za radnu dozvolu, s analizom da je Matina diploma ipak bitno jača od diplome nekoga s Technische Universität Graz, kojega zaposli u roku od jednog dana?

Mislim, imam ja dobru prijateljicu koja je otišla i radi u Austriji. Ali prije toga je postala vodeći inženjer na svom području u Hrvatskoj. Doslovno najbolja. I tek tada je dobila radnu dozvolu i poziv na posao. Otišla je radi mogućnosti usavršavanja, ne novca.

kiklop0
22.11.2010., 21:04
I zaista vjeruješ da će gazda Hans raditi dubinsku analizu hrvatskog obrazovnog sustava, kako bi izdvojio Matu koji je završio za hrvatskoga inženjera i kod svojih vlasti lobirao za radnu dozvolu, s analizom da je Matina diploma ipak bitno jača od diplome nekoga s Technische Universität Graz, kojega zaposli u roku od jednog dana?

Mislim, imam ja dobru prijateljicu koja je otišla i radi u Austriji. Ali prije toga je postala vodeći inženjer na svom području u Hrvatskoj. Doslovno najbolja. I tek tada je dobila radnu dozvolu i poziv na posao. Otišla je radi mogućnosti usavršavanja, ne novca.

Onda po tebi prosjecan inzenjer nema sanse vani za posao? Ma daj kolike ja samo poznajem nisu nist posebno a godinama rade vani...

Vojky
22.11.2010., 21:07
Onda po tebi prosjecan inzenjer nema sanse vani za posao? Ma daj kolike ja samo poznajem nisu nist posebno a godinama rade vani...

Nekada se tražila radna snaga, danas se ne traži. Pa svugdje je nezaposlenost prilično velika, imaju svojih nezaposlenih s iskustvom... Druga su stvar npr. 90-te gdje su programeri dobivali radnu dozvolu i posao u roku odmah. Imam poznanika, doslovno poziv u Francusku, radna dozvola, plaćen stan i 3000 DEM. Prošla su ta vremena. Pa Njemačka ima skoro 3 milijuna ljudi bez posla, Italija smanjuje broj radnih dozvola... Čak i mi reduciramo broj radnih dozvola za strance.

kiklop0
22.11.2010., 21:11
Nekada se tražila radna snaga, danas se ne traži. Pa svugdje je nezaposlenost prilično velika, imaju svojih nezaposlenih s iskustvom... Druga su stvar npr. 90-te gdje su programeri dobivali radnu dozvolu i posao u roku odmah. Imam poznanika, doslovno poziv u Francusku, radna dozvola, plaćen stan i 3000 DEM. Prošla su ta vremena. Pa Njemačka ima skoro 3 milijuna ljudi bez posla, Italija smanjuje broj radnih dozvola... Čak i mi reduciramo broj radnih dozvola za strance.

Jasno da su prosla ta vremena, medjutim ja ne ocekujem med i mlijeko vec zaposljavanje da se moze prezivjet, na to sam msilio. Imaju nezaposlenih dosta ali to nikako nisu inzenjeri, imam sestru u njemackoj pa znam neke stvari preko nje... Tamo su skolovani ljudi dosta cjenjeni, nazalost puno je neskolovanih, Turaka, Kurda, Albanaca i tome slicnih...

K@tj@
23.11.2010., 10:08
matematike

Budući sa vec duže vrijeme sjedim doma i ne mogu nać baš nikakav posao, otišla sam se raspitat na burzu da vidim kak to ide vani i kakva je potraznja. Žena mi je rakla da su prirodnjaci i tehničari vani cijenjeni,ali da je jako tesko naći posao bez iskustva,ali nek ipak probam. Kao, da bi me primili ja bi trebala biti jedina osoba koja se javila na natječaj,j er inaće ce uzet bilo koga iz EU prije mene.
Jel znate koga da se u novije vrijeme zaposlio negdje vani?

Brkchey
23.11.2010., 13:41
Kako onda to da na poslovima inzenjera gle cuda po Europi rade ljudi sa tehnickim faksovima sa Balkana sa ne toliko poznatih faksova??
Previse su kod nas ljudi optereceni imenom faksa, to je doista nebitno isti je program fera i etfa u Osijeku ili Rijeci ili Splitu (mozda i bolji nego na Feru - Fer je ionako samo razvikan...).

Pa jesam li rekao da je u pravu. Procitaj jos jednom sta je napisao.
Naravno da je bitnije da se zna posao, nego komad papira, to je samo kod nas bitno, jer se kod nas mahom ne radi nista "pametno" da tako kazem, sa tim diplomama.
Vani, gdje god ima kakve takve industrije svi ce ti dati sansu da se probijes, jer je koliko toliko manja kompetitivnost. Kod nas ni industrije ni nista, nemas se gdje ni dokazat ni steci iskustvo.

scotty22
24.11.2010., 14:30
Ja sam ove godine u njemačkoj našao posao preko poznatih koji imaju firmu, ja sam ing. računarstva, njemu trebao ing. za programiranje CNC strojeva, još mi stara gore živi cijeli život...lik predao papire da me zaposli a njemci samo rekli: NJET, i doveli mu sa svoje burze u Frankfurtu listu hrpe naših ljudi (sa njemačkim papirima koje ja nemam) i rekli mu: "izaberi neke od ovih"...
Tako da nije to baš tako lako upasti više danas a prije ljudi masovno tamo išli da nisu ni znali gdje idu... a ja točno znao kod koga i imam smještaj pa bye bye.

envoy
24.11.2010., 19:48

Ali ti probaj, pa javi.

Ti misliš da to neće ići, a ja znam da hoće jer sam se i sama raspitivala za isto.
Trebaš samo nadoplatiti nekih 200-300 kn za prijepis i dobiješ bez grča.

EDIT: Katja, ja imam nekoliko frendova koji su već otišli ili se spremaju ići van i jako su zadovoljni. Ako imaš volje za to i ako te ništa ne veže za Hrvatsku nemaš razloga dvojiti niti sekunde. Sretno!

croatan7
24.11.2010., 22:17

Ajd ne bubaj gluposti, tak može doći i obični armirač bez diplome i reći ja sam inženjer i ovi će popušiti... pa u koji ti dimenziji živiš?
I uostalom koji si ti faks završil da si daješ takvog oduška u pljuvanju po sveučilištu u zg-u?

Vojky
25.11.2010., 00:23
Ajd ne bubaj gluposti, tak može doći i obični armirač bez diplome i reći ja sam inženjer i ovi će popušiti... pa u koji ti dimenziji živiš?

Pitaj malo na Dijaspori koliko je diploma kao takva važna. Mnogima je nisu ni pitali, ljudi vjeruju onome što se navede u CV-u. Ne govorim za zaštićena zanimanja.

I uostalom koji si ti faks završil da si daješ takvog oduška u pljuvanju po sveučilištu u zg-u?

Tko pljuje? To su objektivna mjerenja utjecaja određenih znanstvenih institucija. Ako ne vjeruješ, uzimi diplomu i odi na Zapad, pa vidi kako će biti oduševljeni bilo kojom ZG, ST, RI, OS ili trećom diplomom... Prednost zapošljavanja u vidu "imam papir" ćeš imati ako imaš neki od prvih 50 ili 100 sveučilišta u svijetu. Mi nismo tu i čim prije to shvatimo - to bolje. Jer, ovo što navodiš je jednostavno samozavaravanje. Naše diplome same po sebi malo vrijede jer su naša sveučilšta mahom znanstveno rubna i gotovo potpuno bez utjecaja. Sve dok se budemo tješili da smo dobri, ali eto postoji neka nepravda zbog koje nas loše rangiraju - stvari neće biti bolje.

S tim da imam prijatljicu koja u USA izvrsno zarađuje, a ima dipomu zagrebačkog Pravnog fakulteta. Da li su je tražili nostrifikaciju - nisu. Da li im je bilo bitno što je u pitanuju ZG-pravo - nije. Bilo im je bitno da zna posao i da firmi donosi dobre novce. Na mjestu gdje jest je trebao faks i bez tog papira tu ne bi mogla raditi, ali taj papir joj jednostavno nije donio posao sam po sebi. I taj papir je još uvijek uredno na hrvatskome jeziku, koliko je sam po sebi bitan.

Inače, imam tri visokoškolske diplome. One su samo određena ulaznica.

Vojky
25.11.2010., 00:28
Ja sam ove godine u njemačkoj našao posao preko poznatih koji imaju firmu, ja sam ing. računarstva, njemu trebao ing. za programiranje CNC strojeva, još mi stara gore živi cijeli život...lik predao papire da me zaposli a njemci samo rekli: NJET, i doveli mu sa svoje burze u Frankfurtu listu hrpe naših ljudi (sa njemačkim papirima koje ja nemam) i rekli mu: "izaberi neke od ovih"...

To je realnost i to će biti realnost sve dok alternativno:

a) recesija ne prođe i počnu se izdavati radne dozvole
b) ne uđemo u EU i počnu se

Njemačka navodno neće uvoditi restirkcije za hrvatsku radnu snagu i tek onda ćeš uredno u ovom slučaju moći dobiti posao.

croatan7
25.11.2010., 09:53
Pitaj malo na Dijaspori koliko je diploma kao takva važna. Mnogima je nisu ni pitali, ljudi vjeruju onome što se navede u CV-u. Ne govorim za zaštićena zanimanja.

Tko pljuje? To su objektivna mjerenja utjecaja određenih znanstvenih institucija. Ako ne vjeruješ, uzimi diplomu i odi na Zapad, pa vidi kako će biti oduševljeni bilo kojom ZG, ST, RI, OS ili trećom diplomom... Prednost zapošljavanja u vidu "imam papir" ćeš imati ako imaš neki od prvih 50 ili 100 sveučilišta u svijetu. Mi nismo tu i čim prije to shvatimo - to bolje. Jer, ovo što navodiš je jednostavno samozavaravanje. Naše diplome same po sebi malo vrijede jer su naša sveučilšta mahom znanstveno rubna i gotovo potpuno bez utjecaja. Sve dok se budemo tješili da smo dobri, ali eto postoji neka nepravda zbog koje nas loše rangiraju - stvari neće biti bolje.

S tim da imam prijatljicu koja u USA izvrsno zarađuje, a ima dipomu zagrebačkog Pravnog fakulteta. Da li su je tražili nostrifikaciju - nisu. Da li im je bilo bitno što je u pitanuju ZG-pravo - nije. Bilo im je bitno da zna posao i da firmi donosi dobre novce. Na mjestu gdje jest je trebao faks i bez tog papira tu ne bi mogla raditi, ali taj papir joj jednostavno nije donio posao sam po sebi. I taj papir je još uvijek uredno na hrvatskome jeziku, koliko je sam po sebi bitan.

Inače, imam tri visokoškolske diplome. One su samo određena ulaznica.

Daj ne muljaj, ženska je lijepo pitala za inženjere nije pitala za hoteljere, etnologe ni za nikakva zaštićena zanimanja. Svaki inženjer s hrvatskog sveučilišta se može zaposliti vani, ne vidim nikakve prepreke osim administrativnih, dapače profesori pričaju da nema problema, ako ćemo posao potražiti vani. Vidim to i po poznanicima i rodbini koji žive vani i vele da ljudi gdje žive demotivirani da studiraju, da sve manje ljudi studira jer si sasvim solidan standard mogu osigurati i bez fakulteta. Tak da inženjeri samo naprijed.
A ta istaživanja su u najmanju ruku smiješna/netrasparentna , pa kakve veze ima broj citiranih članaka s kvalitetom jednog studenta koji će raditi u firmi vani? Ajd da je tu i pitanju neki znanstveni novak možda i bilo važno, ali ovako je to samo jedan od zluradih članaka jutarnjeg.

rhodium11
25.11.2010., 19:08
Vojky, proturječan si sam sebi. Tu sad pišeš da su nam sva sveučilišta znanstveno marginalna (sa čime se slažem, osim za Zagrebačko), a na drugoj si temi pisao da su istraživanja iz društvenih znanosti, konkretno pravo, na razini kakvoj i trebaju biti, jedino se ne objavljuju vani jer su prespecifična. Daj se odluči, jesu li onda ta istraživanja marginalna ili nisu? I kako se to po tebi procjenjuje?
Što se tiče dobivanja radnih dozvola vani, isto mi se čini da malo pretjeruješ. Istina, da ćeš je ti kao pravnik teško dobiti, no to ne vrijedi i za sve druge. Ja sam radnu dozvolu dobio bez ikakvih problema (izvan EU, doduše) i to na temelju svog životopisa. Tražili su doduše i prijevod diplome. Da su nam sveučilišta baš tako loša, kako bih ja mogao imati konkurentan životopis? Dotadašnja karijera mi je bila u HR.

Vojky
26.11.2010., 11:46
Daj ne muljaj, ženska je lijepo pitala za inženjere nije pitala za hoteljere, etnologe ni za nikakva zaštićena zanimanja. Svaki inženjer s hrvatskog sveučilišta se može zaposliti vani, ne vidim nikakve prepreke osim administrativnih, dapače profesori pričaju da nema problema, ako ćemo posao potražiti vani.

Naravno da će vam profesori pričati kako nema zapreka da se zaposlite vani, pa prodaju i oni neku uslugu, to je marketing. :) Hoće ti prodavač auta pričat da je auto koji želiš kupit neudoban ili prodavač namještaja da je iverica loša?

Hrvatska sveučilišta (jer gleda se sveučilište u svjetskim okvirima, ne pojedinačni fakultet) su jednostavno prosječna do niža prosječna. Nikome diploma sada neće pomoći naći posao u smislu da će mu dati prednost pred nekim jednakih karakteristika s diplomom kakvog austrijskog, mađarskog ili češkog fakulteta (a ljudi otamo, ako govorimo o EU, ne trebaju radne dozvole!). Dati će mu diploma kao takva prednost ako je u pitanju neko od top 50 sveučilišta, a mi tu nismo.

A ta istaživanja su u najmanju ruku smiješna/netrasparentna , pa kakve veze ima broj citiranih članaka s kvalitetom jednog studenta koji će raditi u firmi vani? Ajd da je tu i pitanju neki znanstveni novak možda i bilo važno, ali ovako je to samo jedan od zluradih članaka jutarnjeg.

Jedna od osnovnih stvari je shvatiti i realno reći gdje jesmo, da bismo mogli ići naprijed, a ne samozavaravati. Za studenta je znanstveni rad njegove ustanove bitan, jer se student upravo osposobljava za projektiranje, razvoj, istraživanja, a ne za repetitivni rad. U pitanju je studiranje, a ne učenje.

A i nedavno je isplivalo, kada je Ivan Đikić odbijen za prijem u HAZU - mnogi od onih koji su ga odbili jedva imaju broj radova za zvanja u kojima se nalaze na svojim ustanovama. Da ne spominjem neke profesore koji su se javno hvalili da ne pišu.

Zaključno - svatko tko se probio vani, probio se radi svojih karakteristika i znanja i dodatnog truda, a ne radi komada papira kojeg je dobio na faksu. Stvar postaviti "imam diplomu i sada želim dobar posao", najčešće je put u frustracije, pogotovo danas. Firme gledaju kako će zaraditi novce. Dakle, stvar treba postaviti "imam diplomu i kako sada uvjeriti potencijalnog poslodavca da mojim znanjima mogu i njemu i sebi zaraditi novce".

Vojky
26.11.2010., 12:04
Vojky, proturječan si sam sebi. Tu sad pišeš da su nam sva sveučilišta znanstveno marginalna (sa čime se slažem, osim za Zagrebačko), a na drugoj si temi pisao da su istraživanja iz društvenih znanosti, konkretno pravo, na razini kakvoj i trebaju biti, jedino se ne objavljuju vani jer su prespecifična. Daj se odluči, jesu li onda ta istraživanja marginalna ili nisu? I kako se to po tebi procjenjuje?

Ni Oxfordski pravni časopisi nisu CC, no jesu brojni drugi u sastavnici sveučilišta. Pravo i još par djelatnosti su svugdje speficikum. I nisam pisao da su istraživanja na razini na kakvoj bi trebali biti, već da nisu međusobno usporediva na način na koji su usporediva istraživanja prirodnih i tehničkih znanosti. Vrhunski rad iz hrvatskog ili škotskog prava je definitivno manje citiran nego prosječan rad iz njemačkog federalnog prava. Da ne spominjem radove o npr. pravnom sustavu Isle of Man. Ali, pravni fakulteti su stoga prilično neutralni po pitanju citiranosti i znanstvenog utjecaja u sklopu usporedbi sveučilišta. A govorim o sveučilištu. Nažalost, nismo dobri.

Što se tiče dobivanja radnih dozvola vani, isto mi se čini da malo pretjeruješ. Istina, da ćeš je ti kao pravnik teško dobiti, no to ne vrijedi i za sve druge. Ja sam radnu dozvolu dobio bez ikakvih problema (izvan EU, doduše) i to na temelju svog životopisa.

Da li je to bilo u zadnje 2-3 godine? Jer govorimo o stanju sada koje je bitno drugačije od stanja prije recesije.

Što se tiče EU, čak bih ovima mlađima koje odlazak zanima sugerirao dobiti bilo kakav posao vani - čuvanje djece, stipendija za usavršavanje, bilo što, uza to učiti jezik, pa i početi učiti drugi EU jezik, valjda ćemo i brzo ući, a onda će stvari biti ipak bitno, bitno drugačije, najavljeno je da dosta država neće raditi ograničenja za hrvatsku radnu snagu. Ovako zaista gazda Hans mora obrazložiti zašto neće uzeti nekoga od skoro 3 milijuna nezaposlenih u Njemačkoj, a hoće Matu ili Mariju iz Hrvatske. Za neke uspije obrazložiti - ali ti ljudi su ili znanstveni genijalci ili ovdje već uvelike rade i imaju iznimno dobre uspjehe iza sebe. No, takvi ni ne odlaze radi čisto egzistencijalnih razloga.

funkster
26.11.2010., 12:10
ne bi rekao da je toliko nemoguce. canada daje radnu dozvolu mladima od 35 iz Hrvatske na godinu dana, bez uvjeta po principu tko prvi njegova djevojka, sto je solidan ulaz na trziste. sto se tice njemacke http://www.bbc.co.uk/news/business-11838365

Monsignor.m
26.11.2010., 13:08
prepreke osim administrativnih, dapače profesori pričaju da nema problema, ako ćemo posao potražiti vani.

Ova recenica ti jasno upucuje na to da se u zivotu nisi maknuo zapadnije od Zapresica.

rhodium11
26.11.2010., 16:02
Ni Oxfordski pravni časopisi nisu CC, no jesu brojni drugi u sastavnici sveučilišta. Pravo i još par djelatnosti su svugdje speficikum. I nisam pisao da su istraživanja na razini na kakvoj bi trebali biti, već da nisu međusobno usporediva na način na koji su usporediva istraživanja prirodnih i tehničkih znanosti. Vrhunski rad iz hrvatskog ili škotskog prava je definitivno manje citiran nego prosječan rad iz njemačkog federalnog prava. Da ne spominjem radove o npr. pravnom sustavu Isle of Man. Ali, pravni fakulteti su stoga prilično neutralni po pitanju citiranosti i znanstvenog utjecaja u sklopu usporedbi sveučilišta. A govorim o sveučilištu. Nažalost, nismo dobri.

.

Pusti CC časopise na miru. Osnovni problem dijela hrvatske znanosti (znaš na koji dio ciljam) je da ne objavljuje na engleskom jeziku, a ako i objavljuje, tada je to u domaćim časopisima. I kome su ti radovi u svijetu onda dostupni, pa kako da onda takvo sveučilište bude prepoznatljivo? Meni je jasno zašto je to tako, ide se linijom manjeg otpora, pa je tebi sad lako tu tupiti da nismo dobri. Nitko ne kaže da smo sjajni, tu smo negdje na projeku srednje Europe (ako uzmeš u obzir dio HR znanosti koja producira svijetu razumljive radove). A kad uzmeš sve skupa, onda imaš to što imaš. Ako se osvrnem na svoje područje, pa ono se razvija fantastično s obzirom koliko se novca uložilo. Da su ulaganja na razini europskih, a tek američkih, gdje bi nam bio kraj...

rhodium11
26.11.2010., 16:08
Da li je to bilo u zadnje 2-3 godine? Jer govorimo o stanju sada koje je bitno drugačije od stanja prije recesije.

[ Za neke uspije obrazložiti - ali ti ljudi su ili znanstveni genijalci ili ovdje već uvelike rade i imaju iznimno dobre uspjehe iza sebe. No, takvi ni ne odlaze radi čisto egzistencijalnih razloga.

Da, to je bilo u zadnje 2-3 god, za vrijeme krize. I moj poslodavac je trebao obrazložiti zašto uzima baš mene, a ne nekog drugog iz cijele zemlje. Ili sam ja takav genijalac kakvog spominješ ili je znao dobro obrazložiti zašto hoće baš mene. I dobivanje vize s radnom dozvolom (oni to imaju u jednom) je bilo piece of cake. Dođeš, predaš papire, pokupiš putovnicu i otputuješ.

Vojky
26.11.2010., 16:14
Nitko ne kaže da smo sjajni, tu smo negdje na projeku srednje Europe (ako uzmeš u obzir dio HR znanosti koja producira svijetu razumljive radove). A kad uzmeš sve skupa, onda imaš to što imaš. Ako se osvrnem na svoje područje, pa ono se razvija fantastično s obzirom koliko se novca uložilo. Da su ulaganja na razini europskih, a tek američkih, gdje bi nam bio kraj...

Problem kod nas ti je prilična zatvorenost fakulteta, koji se vole uspoređivati na razini fakulteta - dok se vani sve uspoređuje na razini sveučilišta. Stoga je sveučilište u pravilu jako koliko su jaki i najmanje kvalitetni fakulteti na njemu. Pojave, vani gotovo nezamislive, kao što je prodaja ispita, za nekoga izvana srozavaju kvalitetu cijelog sveučilišta. A time i "jačinu" diploma ljudi koji dolaze s tog sveučilišta.

Naravno da u tom slučaju tražitelji posla u nekom globalnom okruženju - gube. Potrebno se puno više dokazivati od nekih drugih.

Vojky
26.11.2010., 16:20
Da, to je bilo u zadnje 2-3 god, za vrijeme krize. I moj poslodavac je trebao obrazložiti zašto uzima baš mene, a ne nekog drugog iz cijele zemlje. Ili sam ja takav genijalac kakvog spominješ ili je znao dobro obrazložiti zašto hoće baš mene. I dobivanje vize s radnom dozvolom (oni to imaju u jednom) je bilo piece of cake. Dođeš, predaš papire, pokupiš putovnicu i otputuješ.

Super, pa napiši onda što i kako, pomoći ćeš mnogima ovdje koji tako nešto traže...

scotty22
26.11.2010., 20:24
Pa ovisi valjda što i kako se vani traži glede nekoga radnog mjesta... Mene je recimo kontaktirao i preko ovoga foruma jedan lik koji u njemačkoj ima firmu i pitao me u čemu sam maher u informatici i želim li gore raditi! Kaže da im radna dozvola i viza i boravak nije problem nego je problem NAĆI ČOVJEKA koji će ostati u firmi i zna raditi u određenim područjima...
E kako ja neznam i nisam specijalist (jer bih onda i u Nas dizao pare)...naravno da ništa od toga. Ali očigledno onda da i tamo fali ljudi.
Sad, s druge strane ovaj u Frankfurtu što me htio zaposliti za programera CNC strojeva ne čini to zato što nema ljudi (kako rekoh na burzi ih bilo koji znaju), nego lik zna moje 30 godina, ima para, posla za idućih 10 godina...i najbitnije, htio mi je pomoći da se maknem odavde i uputim tamo u posao!
Još za razliku od mnogih ovdje imam poznate gore, stan, roditelja koji garantira za mene da nisi na teret državi...pa su nas opet tamo na polizeiamt odbili glede mog zapošljavanja i izlistali poslodavcu radnike sa znanjem i hrvatskog (jer je takav uvjet tražio isto uz diplomu) i njemačkog a koji su već radili taj posao!
Ja bih isto rado volio znati ako ima neka caka da mi se kaže!?

method_man
27.11.2010., 09:33
Svaki inženjer s hrvatskog sveučilišta se može zaposliti vani, ne vidim nikakve prepreke osim administrativnih, dapače profesori pričaju da nema problema, ako ćemo posao potražiti vani.
Sad je pitanje samo na koje inženjere misliš. Ako misliš na ljude s iskustvom koji znaju posao, onda da.
A šta se tiče profesora na našim fakultetima, treba dobro pogledat tko šta govori. Previše ih je pametnih s premalo ili nikakvog iskustva u industriji.

helena24
27.11.2010., 10:02
Sad je pitanje samo na koje inženjere misliš. Ako misliš na ljude s iskustvom koji znaju posao, onda da.
A šta se tiče profesora na našim fakultetima, treba dobro pogledat tko šta govori. Previše ih je pametnih s premalo ili nikakvog iskustva u industriji.

Što se tiče profesora, slažem se. Ljudi svašta govore, a većina nema nikakvog iskustva. Nisam inženjer, ali čim su meni na filozofskom govorili da za posao nema problema, onda znaj o kakvima se radi.:kava:

buntspecht
27.11.2010., 11:16
Pa ovisi valjda što i kako se vani traži glede nekoga radnog mjesta... Mene je recimo kontaktirao i preko ovoga foruma jedan lik koji u njemačkoj ima firmu i pitao me u čemu sam maher u informatici i želim li gore raditi! Kaže da im radna dozvola i viza i boravak nije problem nego je problem NAĆI ČOVJEKA koji će ostati u firmi i zna raditi u određenim područjima...
E kako ja neznam i nisam specijalist (jer bih onda i u Nas dizao pare)...naravno da ništa od toga. Ali očigledno onda da i tamo fali ljudi.
Sad, s druge strane ovaj u Frankfurtu što me htio zaposliti za programera CNC strojeva ne čini to zato što nema ljudi (kako rekoh na burzi ih bilo koji znaju), nego lik zna moje 30 godina, ima para, posla za idućih 10 godina...i najbitnije, htio mi je pomoći da se maknem odavde i uputim tamo u posao!
Još za razliku od mnogih ovdje imam poznate gore, stan, roditelja koji garantira za mene da nisi na teret državi...pa su nas opet tamo na polizeiamt odbili glede mog zapošljavanja i izlistali poslodavcu radnike sa znanjem i hrvatskog (jer je takav uvjet tražio isto uz diplomu) i njemačkog a koji su već radili taj posao!
Ja bih isto rado volio znati ako ima neka caka da mi se kaže!?

nije te odbio polizeiamt nego agentur für arbeit. inace sto se tice boravka, ovo da tvoji garantiraju, to nema niakve veze.

inace cak i ako se dobije boravak zbog posla, on ti je obicno 5 godina( ako me dobro pamcenje sluzi) vezan za tu firmu di si nasao posao, ak dobis otkaz i moras prtit natrag u hrvatsku. zato ovdje nije zazivjelo onaj green card plan kad su trebali it strucnjake , dosli indijci i kad su vidjeli sta je to. zbrisali u ameriku. di kad dobis green card, dobis je nemogu te samo tak lansirat natrag.

btw. kakav si sa njemackim? bez nekog dobrog znanja teko je do boravka...

method_man
29.11.2010., 06:41
Što se tiče profesora, slažem se. Ljudi svašta govore, a većina nema nikakvog iskustva. Nisam inženjer, ali čim su meni na filozofskom govorili da za posao nema problema, onda znaj o kakvima se radi.:kava:
Mislim da bi ova definicija (http://hr.wikipedia.org/wiki/Hoh%C5%A1tapler) bila prigodna za takve.

scotty22
29.11.2010., 13:38
btw. kakav si sa njemackim? bez nekog dobrog znanja teko je do boravka...

Njemački B2 razina... rođen gore i živio do 7. godine + Kindergarten naravno!

Lesli Eldridž
01.12.2010., 20:19

Jedino područje gdje hrvatska diploma predstavlja zaista prednost je pomorstvo.Uglavnom se slažem sa tobom...:top: Ali ne slažem se da je samo pomorstvo na dobrom glasu... Za posao su presudne osobne referencije, a diploma se podrazumijeva, jer da bi znao raditi specifične visokokvalificirane poslove moraš i završiti odgovarajući fakultet/školu. Dakle sve je do osobe koja participira na neki posao. Sa završenim fakultetom na etabliranom sveučilištu/univerzitetu lakše je zaposliti se i u startu je to veliki plus...:kava:

Lesli Eldridž
01.12.2010., 20:57

@Vojky iznimno cijenim tvoje komentare na ovoj temi. :top: Sasvim su ok i meni prihvatljivi. Ali ima jedno veliko "ali" zašto je to tako. Mislim da si sam dao odgovor u ovom dijelu na koji odgovaram. Radi se o strukturi i tipu univerziteta/sveučilišta. Univerziteti i sveučilišta sa područja bivše Jugoslavije u svojoj strukturi sadrže sve moguće fakultete i nauke. Evo samo na zagrebačkom sveučilištu postoje svi mogući fakulteti. Gro onoga što se boduje otpada na društvene nauke koje su po svojoj važnosti u svjetskim razmjerama beznačajni. Fundamentalne znanosti (prirodne znanosti, tehnika i medicina) čine mali dio Sveučilišta. Vrlo mali dio. I onda pravnici, politolozi, ekonomisti, filolozi, filozofi koji imaju slabu prođu vani donose malo bodova i praktično se ne citiraju. Drugačija je stvar sa fundamentalnim naukama/znanostima. Mnogi poznati univerziteti u svijetu i Evropi su se ograničili na pojedina područja i one imaju naglasak na tim znanstvenim područjima. Znači u njihov prosjek (ne)citiranosti ne upadaju slabo produktivna područja. Zato su oni jaki. Isključivo zbog toga. Ja dolazim iz tehničkih znanosti i ne mogu se složiti sa "činjenicom" da su slabiji inžinjeri ili ljekari sa univerziteta iz bivše Jugoslavije. To naprosto nije tačno, surađujem sa mnogima od njih i nema tu gotovo nikakvih razlika. Prirodni zakoni su jednaki za sve i programi po kojima se studiralo ili se sada studira nemaju nekih bitnih razlika. Ali (opet ono prokleto "ali") u toj velikoj masi sveučilišnog kadra uz iznimno sposobne i cijenjene kolege iz egzaktnih znanosti provlače se pri bodovanju i oni koji naprosto nemaju prođu u svijetu. Šta koga u Kini, Koreji, SAD-u, Njemačkoj ili Holandiji npr. briga za "znanstveni" rad (oprostite na ovom "znanstveni" nisu baš svi takvi) nekog stručnjaka iz prava, dogovorne ekonomije, političke teorije ili filozofije kada je to nekompatibilno sa tamošnjim sistemom. To naprosto nema nikakvu prođu i irelevantno je sa znanstvene strane razvijenog i pragmatičnog svijeta. Ali sasvim je drugačija stvar kada se radi o egzaktnim znanostima. To je već sasvim druga stvar. Slabo je vani ovih neegzaktnih znanstvenika ili stručnjaka koji su iz te neegzaktne branše. Mnogo je više inžinjera, liječnika, stomatologa, fizičara, hemičara... koji su se jednostavno utopili u moru "neegzaktnih" "znanstvenika" i stručnjaka kod nas. Ti neegzaktni fakulteti donose negativne bodove na ljestvicama. Zato npr. jedan MIT ili neki drugi sličan univerzitet koji nema balasta "društvenjaka" i da daje 3 puta manje znanstvenih istaraživanja i radova može opet ostati u vrhu jer ga "društvenjaci" i neegzaktne nauke/znanosti ne vuku na dno ljestvice. To je problem zagrebačkog sveučilišta. I ne samo njega već i svih ostalih univerziteta i sveučilišta sa područja bivše SFRJ. Strašne stvari rade stručnjaci iz egzaktnih nauka, ali u moru ispodprosječnih "znanstvenika" sa društvenih znanosti gube se u masi. Lako ćemo se mi inžinjeri razumjeti gdje god diskutirali i zajednički radili. Tehnika je ista za sve. Ali ovi društvenjaci to ne mogu jer njihove diplome jednostavno nisu relevantne i sa svojim znanjima ne mogu raditi u tehnički i tehnološko razvijenim društvima. Te diplome nemaju prođu...:kava:

Lesli Eldridž
01.12.2010., 21:29
A šta se tiče profesora na našim fakultetima, treba dobro pogledat tko šta govori. Previše ih je pametnih s premalo ili nikakvog iskustva u industriji.Tačno...:top:

Lesli Eldridž
01.12.2010., 21:30
Problem kod nas ti je prilična zatvorenost fakulteta, koji se vole uspoređivati na razini fakulteta - dok se vani sve uspoređuje na razini sveučilišta. Stoga je sveučilište u pravilu jako koliko su jaki i najmanje kvalitetni fakulteti na njemu. Pojave, vani gotovo nezamislive, kao što je prodaja ispita, za nekoga izvana srozavaju kvalitetu cijelog sveučilišta. A time i "jačinu" diploma ljudi koji dolaze s tog sveučilišta.

Naravno da u tom slučaju tražitelji posla u nekom globalnom okruženju - gube. Potrebno se puno više dokazivati od nekih drugih.Ah i ovdje si na tragu moga velikog posta. Slažem se. Vrlo pronicljivo...:mig::top:

seal
02.12.2010., 08:22
znaci....ako znas radit nesto ... znas i tu i vanka....?
ali...jel sa nasih tehnickih fakulteta izlaze ljudi koji znaju radit "nesto"?

JPK
02.12.2010., 15:37
matematike

Budući sa vec duže vrijeme sjedim doma i ne mogu nać baš nikakav posao, otišla sam se raspitat na burzu da vidim kak to ide vani i kakva je potraznja. Žena mi je rakla da su prirodnjaci i tehničari vani cijenjeni,ali da je jako tesko naći posao bez iskustva,ali nek ipak probam. Kao, da bi me primili ja bi trebala biti jedina osoba koja se javila na natječaj,j er inaće ce uzet bilo koga iz EU prije mene.
Jel znate koga da se u novije vrijeme zaposlio negdje vani?

Ja sam nedavno. Potraži posao na nekom institutu ili sveučilištu, tamo ovo ne vrijedi. Ne znam je li zbog autonomije sveučilišta ili su drukčija pravila pri zapošljavanju za znanstvena zanimanja.

Lesli Eldridž
02.12.2010., 19:20
ali...jel sa nasih tehnickih fakulteta izlaze ljudi koji znaju radit "nesto"?Pa ako znaš nešto raditi znanje ti niko ne može oduzeti. Posjedovanje diplome se podrazumijeva kada se traži posao u struci. Kolike su kome šanse da će raditi neki dobar posao u struci zavisi od njegovig referencija, koliko je poznat u svome poslovnom okruženju, kakve stvari i projekti stoje iza njega i ostalo... I odgovor na drugo pitanje je-da. Dosta ljudi inžinjera rade vani u jako finim firmama, vrlo zahtjevne i stručne poslove...:)

method_man
03.12.2010., 10:22
ali...jel sa nasih tehnickih fakulteta izlaze ljudi koji znaju radit "nesto"?
Ja ne znam kako je kod drugih struka, ali u mojoj (strojarstvo) ne. Osoba koja izađe s faxa uglavnom nema nekog konkretnog znanja kojim bi poslodavcu mogla biti od neke velike koristi. Potreban je proces prilagodbe, za što je i kriva sama struka koja je preširoka, ali je posebno kriv fax.

Monsignor.m
03.12.2010., 10:33
Ja sam nedavno. .

Jepika, jes ti to odselijo iz rvacke? :cry:

JPK
03.12.2010., 10:42
Jepika, jes ti to odselijo iz rvacke? :cry:

Još ne, ali vrlo uskoro. Ali, dočekat ću NG u civilizaciji, za razliku od tebe. :zubo:

Monsignor.m
03.12.2010., 10:47
Još ne, ali vrlo uskoro. Ali, dočekat ću NG u civilizaciji, za razliku od tebe. :zubo:

Mnijem da cu bit na koncertu Shakire. :mrdmrd:

JPK
03.12.2010., 10:54
Mnijem da cu bit na koncertu Shakire. :mrdmrd:

Hoćeš joj morat zamišljat sise i guzicu ispod burke, ili? :D

Monsignor.m
03.12.2010., 11:01
Hoćeš joj morat zamišljat sise i guzicu ispod burke, ili? :D

Necu nosit burku. :D

seal
03.12.2010., 15:52
Ja ne znam kako je kod drugih struka, ali u mojoj (strojarstvo) ne. Osoba koja izađe s faxa uglavnom nema nekog konkretnog znanja kojim bi poslodavcu mogla biti od neke velike koristi. Potreban je proces prilagodbe, za što je i kriva sama struka koja je preširoka, ali je posebno kriv fax.

tako se nesto i meni cini. kao da osoba koja zavrsi fax ima pristojan (relativno) spektar znanja iz struke al nije dobar dovoljno u necemu konkretnome da bi mogao samostalno raditi (dovoljno specijaliziran) i zato treba negdi radit (praxu), i tek onda moze radit taj posao.

sad...ne ide mi u glavu di ce neko ko je zavrsio fax stec tu silnu praxu kad sve firme traze ljude s iskustvom? jedino da kad se zaposlis, npr, prvih 3 miseca (ili kolko vec...) ucis radit uz nekoga seniora dok neko ne procjeni da si shvatio sve sta tribas znat. nije mi jos potpuno jasan cili taj sistem.

i ispravite me ako grijesim.

Lesli Eldridž
03.12.2010., 16:50
tako se nesto i meni cini. kao da osoba koja zavrsi fax ima pristojan (relativno) spektar znanja iz struke al nije dobar dovoljno u necemu konkretnome da bi mogao samostalno raditi (dovoljno specijaliziran) i zato treba negdi radit (praxu), i tek onda moze radit taj posao.

sad...ne ide mi u glavu di ce neko ko je zavrsio fax stec tu silnu praxu kad sve firme traze ljude s iskustvom? jedino da kad se zaposlis, npr, prvih 3 miseca (ili kolko vec...) ucis radit uz nekoga seniora dok neko ne procjeni da si shvatio sve sta tribas znat. nije mi jos potpuno jasan cili taj sistem.

i ispravite me ako grijesim.Pa zato postoji pripravnički staž. O kvalitetu pojedinih stručnjaka može se diskutovati, ali ne valja ljude podcjenjivati. Svako jednom mora biti početnik u poslu, struci... Ali to vrijeme prvih iskustava i prilagodbe brzo prolazi i ljudi se brzo priviknu na prvi posao. Ali nemoj misliti da je i nekom starijem stručnjaku lako da se prilagodi ako počne nekada raditi u oblasti koju ranije nije nikada radio. I tu postoji period prilagodbe, ali za istinski dobrog stručnjaka nije ni to osobit problem, pod uvjetom da nije izašao iz svoje struke. Ja npr. mogu da radim jako dobro ono šta sam radio i šta sada radim, ali da pređem u drugo područje morao bih potrošiti malo vremena da se malo ispraksirm u toj za mene novoj oblasti i poslije bi to išlo bez nekih osobitih problema u praksi. Ali da se neko sada bavi stvarima kojima se nikada nije bavio i da to kroz znanost elaborira to bi već bilo neozbiljno, jer oni koji su karijeru potrošili na tu oblast to znaju bolje od novajlije u toj oblasti... Znači uska specijalizacija je nešto što se dobiva kroz praksu i rad i to je sasvim prirodno...

envoy
04.12.2010., 08:22

Usudila bih se reći da je isto i kod drugih struka (posebice tehničke naravi). Ako još uzmemo u obzir da smo studirali po starom sistemu koji je išao u nenormalne širine, nije čudno što smo izašli sa hrpom teorijskog znanja i skoro nikakvim sposobnostima za rad.

Mi smo i praksu morali odraditi, pa smo svejedno izašli k'o zadnji tulci jer, ili smo sredili papir (pa na praksu nismo ni išli) ili smo laprdali po pogonu/laboratoriju i čekali da da idemo doma.

U svemu se slažem s tobom osim u tome da je kriv fax. Nije kriv fax nego sustav.

Jedina svijetla točka je ta što ipak još postoje firme koje traže pripravnike i spremni su na 'obuku' istih, jer su i sami svjesni da nismo baš produktivni kad je o konkretnim stvarima riječ.

:optimist: :mig:

Lesli, potpisujem tvoj post.

orka12
05.12.2010., 01:19

:)

cestitam

BUBI69
05.12.2010., 01:45
http://danas.net.hr/svijet/page/2010/12/04/0302006.html?pos=n0

evo malo nade

orka12
05.12.2010., 02:15
da, nade za tehnicare i medicinare :rolleyes:

Markoleo
05.12.2010., 10:46

evo nade.koliko znam u njemačkoj , a i općenito u EU nedostaje stručnjaka tehničkih struka, u IT-u i medicini.
http://danas.net.hr/svijet/page/2010/12/04/0302006.html?pos=n1

Markoleo
05.12.2010., 11:18
postoji mogućnost da 9.12.2010 na sastanku, njemačka dozvoli lakše zapošljavanje stručnih ljudi izvan EU.

http://danas.net.hr/svijet/page/2010/12/04/0302006.html?pos=n1

do sada je bilo dosta komplicirano, jer jee poslodavac morao dokazati da ne može naći stručnu osobu unutar EU-a.

nedostaju kadrovi tehničkih, medicinskih profila kao i u IT-u.

evo nade za nas hrvate, ali pod uvjetom da ste sposobni i stručni u svome polsu.:D:D

Vojky
05.12.2010., 14:48
da, nade za tehnicare i medicinare :rolleyes:

I što tu ima biti tužno?

seal
06.12.2010., 08:27
Pa zato postoji pripravnički staž. O kvalitetu pojedinih stručnjaka može se diskutovati, ali ne valja ljude podcjenjivati. Svako jednom mora biti početnik u poslu, struci... Ali to vrijeme prvih iskustava i prilagodbe brzo prolazi i ljudi se brzo priviknu na prvi posao. Ali nemoj misliti da je i nekom starijem stručnjaku lako da se prilagodi ako počne nekada raditi u oblasti koju ranije nije nikada radio. I tu postoji period prilagodbe, ali za istinski dobrog stručnjaka nije ni to osobit problem, pod uvjetom da nije izašao iz svoje struke. Ja npr. mogu da radim jako dobro ono šta sam radio i šta sada radim, ali da pređem u drugo područje morao bih potrošiti malo vremena da se malo ispraksirm u toj za mene novoj oblasti i poslije bi to išlo bez nekih osobitih problema u praksi. Ali da se neko sada bavi stvarima kojima se nikada nije bavio i da to kroz znanost elaborira to bi već bilo neozbiljno, jer oni koji su karijeru potrošili na tu oblast to znaju bolje od novajlije u toj oblasti... Znači uska specijalizacija je nešto što se dobiva kroz praksu i rad i to je sasvim prirodno...

nisam mislio podcijeniti bilo koga nego me realno stanje zanimalo.
dao si mi odgovor.

dorabex
12.12.2010., 19:00
Zna li tko kako doci do bilo kakvog legalnog posla u Austriji?

bniedem
12.12.2010., 20:27

Ja sam se u zadnjih 2 mjeseca prijavio na nekoliko natječaja za posao u austriji (i u natječajima je bilo poželjno znanje hrvatskog jezika, naravno uz njemački i engleski), i dosad sam negativni odgovori. Bilo je par razgovora ali u završnici ništa nije uspjelo. Jedna firma me je zvala, i čim sam rekao da mi trebaju srediti radnu dozvolu, odma su rekli da je to jako teško jer imaju preko 30 prijavljenih austrijanaca sa dozvolom...

Ali netreba odustajati, možda upali kod jedne firme.

Ja sam tražio preko:
Karriere.at (http://www.karriere.at/)
Metajob.at (http://www.metajob.at/)
Jobisjob.at (http://www.jobisjob.at/)

Možda neko uspije, sretno :)

Vojky
12.12.2010., 21:12

Sada, isključivo kao ključna radna snaga (čitaj: vrhunski inženjer). Imaju dosta svojih nezaposlenih.

zacky
13.12.2010., 16:11
Navodno je Njemačka postigla stanje potpune zaposlenosti!
Koliko je to richtig?

Vojky
13.12.2010., 16:25
Navodno je Njemačka postigla stanje potpune zaposlenosti!
Koliko je to richtig?

Pa ne baš, skoro je 3 milijuna ljudi bez posla, a to se smatra uspjehom, mislilo se da će biti 4,5 milijuna. Nezaposlenost se smanjuje, ali još nije baš puna zaposlenost.

Franooe
16.12.2010., 21:42
Imamo dosta rasprava o ljudima koji žele vanka zarađivati svoj kruh pa evo, da ne bi bilo da mogu samo visokoobrazovani, itekako se traže i ljudi koji dobro znaju zanat. Ima puno takvih deficitarnih zanimanja. Pa o tome recimo možemo ovdje. Ima li tko da ga ovako nešto interesira? Ja bi osobno volio pročitati mišljenja, preporuke, iskustva itd.

KILLERDOG
17.12.2010., 08:52
pa reci koji su to zanati točno koji se traže?

i kakve su plaće po tim zanimanjima?

LauraL
19.12.2010., 15:54
Pozdrav,

zanima me ako itko zna kolike su šanse pronaći posao u Bruxellesu. Ne znam francuski a radila bi što god mogu za početak. Bilo kakav savjet je dobro došao. Hvaalaaa:D

volim čokoladu
20.12.2010., 09:13
i mene zanima koja su to deficitarna zanimanja vanka

bernard7
20.12.2010., 09:56
i mene zanima koja su to deficitarna zanimanja vanka

znam da su medicinari svih profila itekako tražena "roba" na stranom tržištu

papa štrumf
20.12.2010., 11:58
Za Canada:
http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/tool/index.asp
http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/apply-who-instructions.asp#list

Za Australia:
http://www.immi.gov.au/skilled/sol/

Ko može neka bježi van čim prije. Plaće su triput veće, a troškovi života su isti.

znam da su medicinari svih profila itekako tražena "roba" na stranom tržištuTočno. Plača za fizioterapeuta 20 000kn, u Canadi.

smarinovic
20.12.2010., 13:13
Kakva je situacija za dipl. ing. racunarstva sa par godina radnog iskustva u odrzavanju mreza, racunala koji nema problema sa radom na terenu?

krokodilkro
20.12.2010., 14:17
Kakva je situacija za dipl. ing. racunarstva sa par godina radnog iskustva u odrzavanju mreza, racunala koji nema problema sa radom na terenu?dipl.ing računalstva koji ne zna sam pretražiti inozemne forume i inozemne oglase teško da može naći posao vani

volim čokoladu
21.12.2010., 16:56
znam da su medicinari svih profila itekako tražena "roba" na stranom tržištu

odakle to znaš, tj na temelju čega to zaključuješ? i za koje zemlje to vrijedi
ja sam te struke pa me zanima...

tomislaww
24.12.2010., 00:40
Bok društvo evo mene zanima jel neko zna kolika je plača za vozača u zemljama EU ili općenito vani i moram il imati međunarodnu vozačku?
Puno hvala na odgovorima unaprijed.
:)

Nadobudan
24.12.2010., 08:03
Sredinom ili krajem veljaće bi trebao završiti za Knaufrea. Imam iskustva, ali nisam dosad imao papir. Jel postoji netko da mi može pomoć oko zaposlenja u inozemstvu!?

telegrin
27.12.2010., 20:11
Vozača čega? Viljuškara u nekom skladištu ili bagera na gradilištu?

Aurelija
06.01.2011., 00:01
pozz! nisam vozac (pretpostavljam kamiona) ali imam nekog u obitelji. zapadna europa (njem, fran, niz, belg) vozi se uglavnom pon-pet, nekad i vikend, a placa je 0,10 €/km + dodaci za svaku stranku (nije isto ak tovaris 1 ili 7) te vikende i slicno, ukupno oko 1500-2000 € mjesecno. inace posao je za slovensku firmu, al trebalo bi bit manje-vise isto, ne znam...

joka_vk
13.01.2011., 12:04
poz svima, ja sam 3.god bio u vojsci i dobio pedalu zbog recesije, jel ima netko bilo kakve veze da se zaposlim u eu, nije mi bitno kakav posao, molim odgovore...

SPLIĆO1
13.01.2011., 13:21
Takoder tražim bilo kakav posao u njemačkoj,ukoliko netko nesto zna,ima ponudu ili bilo šta molim da me kontaktira u pm pozdrav

Orchid
14.01.2011., 10:11
bok,

da li se možda netko prijavljivao za US green card lottery?
zanimaju me iskustva.
ima nekoliko agencija koje nude usluge da te ubace u program ali traže lovu,
a čula sam negdje da je to besplatno.

ima li netko savjet?

thnx

12bLolita
14.01.2011., 10:28
Ovo je kad već dobiješ http://www.zelenalutrija.com/

ALi pogledaj na dijaspori ima dosta tema o tome.

Orchid
14.01.2011., 11:45
hvala 12bLolita,

puno si mi pomogla! :)
sinoć sam počela prijavu na jednoj od agencija ali ju nisam dovršila.
no jutros su me već zvali iz Teksasa i tražili 200 eura za posredovanje!

@svima koji će pokušavati doći do vize:

US green card lottery je BESPLATNA prijavite se na službenim stranicama vlade
US department of state. prijave se primaju samo u listopadu i studenom!

Markoleo
16.01.2011., 11:14
imam poznanika koji je slao molbe u EU, konkretno u nizozemsku i englesku.
kako otići u EU?
ima poslodavaca koji će ti srediti papire, a ima i onih koji se neće s time zezati.
obično veće firme sređuju.
firma iz nizozemske za koju radi, sredila mu papire, a još k tome i njegovoj curi.
vizu je čekao do 4 mjeseca.
on je naletio na veliku firmu čiji se broj zaposlenika po godini povećava između 50 i 100 % u odnosu na prošlu.
doduše najviše se traže ljudi kao što je Vojky gore spomenuo.
taj poznanik također radi u IT-u, ali ima 7 godina iskustva u telekomu i nekoliko ispita + diplomski da postane prvostupnik.
firma je tražila ljude s diplomom ili magisterijem, a obično napišu ili ekvivalentno znanje.
sve ovisi od firme do firme.
da bi firma iz EU zaposlila osobu iz ne EU država mora dokazati da je tražila ljude unutar EU-a i nije našla ono što njima treba.
ako spadate u zanimanja u kojima nedostaju stručnjaci u EU zemljama, slobodno direktno šaljite prijavu na email.

leonicahr
16.01.2011., 13:14
prosle godine sam platila kaznu jer sam ostala duze od tri mjeseca....i sada opet moram ici u njemacku...ocul imati ja kakve probleme na granici zbog kazne....

paullaa
16.01.2011., 13:43
prosle godine sam platila kaznu jer sam ostala duze od tri mjeseca....i sada opet moram ici u njemacku...ocul imati ja kakve probleme na granici zbog kazne....

mislim da NE jer si uredno platila kaznu
bitno je da si platila kaznu ..

manuelni
16.01.2011., 15:58
Ljudi nemojte si mazati oci sa tim bajnim poslovima u INO ako tamo ne zivite...Mi koji tamo zivimo, imamo neku skolu njihovu (iako faks iz HR), znamo jezik ne mozemo dobiti posao kako se spada...mozda samo neke poslove ciscenja i sl...a to ne zelimo...nazalost...mozda oni koji zele raditi na gradevini imaju vece sanse ali bez znanja jezika je tesko...zato svima sretno...

Joj što volim ove koji žive vanka i kukaju kako im je teeeško i ne mogu naći posao "koji spada"!:flop:

Svima njima poručujem neka se vrate i pokušaju živjeti u domovini. Znam ih ja puno koji su to i učinili nošeni nekim suludim idejama tipa :-kako svima, tako i meni-
ili - pa i u domovini ljudi žive, pa ću valjda i ja (da, ali KAKO žive)
I onda se brže-bolje vrate podvijena repa odakle su došli dok si reko keks.

Pa onda oni : idi s dozvolom, idi legalno, samo ako si vrhunski stručnjak, uspjet ćeš itd.

Hrvatska će za par godina u EU, možda već krajem iduće godine. Mislim da tada više neće biti zapreka.

Markoleo
16.01.2011., 16:07
Ljudi nemojte si mazati oci sa tim bajnim poslovima u INO ako tamo ne zivite...Mi koji tamo zivimo, imamo neku skolu njihovu (iako faks iz HR), znamo jezik ne mozemo dobiti posao kako se spada...mozda samo neke poslove ciscenja i sl...a to ne zelimo...nazalost...mozda oni koji zele raditi na gradevini imaju vece sanse ali bez znanja jezika je tesko...zato svima sretno...

pišeš bezveze, samo da mladi ne odu van i ne uspiju jer vlada jal.
pogledaj samo na monsteru koliko ima poslova i što se sve traži.
naravno ako je u pitanju ekonomija, pravo ili društveni smjerovi, naravno da nema posla za njih.
ali ka dje u pitanju tehnika, IT, znanost, tu itekako ima poslova, jer njemačkoj nedostaje recimo radne snage.
u 12.mj je angelica ima sastanak što se tiče ukidanja nekih prepraka u vezi zapošljavanja ljudi iz ne EU zemalja.

poznanik otišao u nizozemsku , dobio 2300 eura netto, plaće.
troškovi su takve, iako tamo nema malih stanova, nego sve iznad 70 kvadrata, živi s curom, kaže još mu i ostane.
a cura mu trenutno ne radi nigdje.
zvao ga jedan institut i iz engleske.

Vojky
16.01.2011., 17:10
pišeš bezveze, samo da mladi ne odu van i ne uspiju jer vlada jal.
pogledaj samo na monsteru koliko ima poslova i što se sve traži.
naravno ako je u pitanju ekonomija, pravo ili društveni smjerovi, naravno da nema posla za njih.
ali ka dje u pitanju tehnika, IT, znanost, tu itekako ima poslova, jer njemačkoj nedostaje recimo radne snage.
u 12.mj je angelica ima sastanak što se tiče ukidanja nekih prepraka u vezi zapošljavanja ljudi iz ne EU zemalja.

Njemačka trenutno ima oko 3.000.000 nezaposlenih i to nikako ne znači "nedostatak radne snage", već za razliku od nas planiraju nešto dulje. I dalje, da bi se zaposlio u Njemačkoj, poslodavac mora dokazati da nije našao odgovarajuću osobu u Njemačkoj. A i opet će lakše zaposliti nekoga iz novih država EU, čak i onih gdje još nije istekao rok ograničenja kretanja radne snage.

poznanik otišao u nizozemsku , dobio 2300 eura netto, plaće.
troškovi su takve, iako tamo nema malih stanova, nego sve iznad 70 kvadrata, živi s curom, kaže još mu i ostane.
a cura mu trenutno ne radi nigdje.
zvao ga jedan institut i iz engleske.

Onaj kojega zovu strani tehnološki i drugi instituti u pravilu ne odlazi iz isključivo egzistencijalnih razloga, jer takav u pravilu nađe posao i u Hrvatskoj.

Markoleo
16.01.2011., 18:42
Njemačka trenutno ima oko 3.000.000 nezaposlenih i to nikako ne znači "nedostatak radne snage", već za razliku od nas planiraju nešto dulje. I dalje, da bi se zaposlio u Njemačkoj, poslodavac mora dokazati da nije našao odgovarajuću osobu u Njemačkoj. A i opet će lakše zaposliti nekoga iz novih država EU, čak i onih gdje još nije istekao rok ograničenja kretanja radne snage.

jako malo u njemačkoj studira, kad im je dobro sa srednjom školom.
dovoljno je baciti oko na monster jobs i pogledati koliko se stručnjaka traži.
non stop se vrti tisuće oglasa, a to znači da nema stručnjaka.
kad pogledaš
3 milijuna na 80 milijuna u njemačkoj, je kao u hrvatskoj 170 tisuća na 4,5 milijuna.
osim toga nemaju lažnih umirovljenika, tako da njemačka jako stoji dobro, kao i ostale zemlje zapada.

istina ne može se baš uspoređivati preko omjera, ali........

Onaj kojega zovu strani tehnološki i drugi instituti u pravilu ne odlazi iz isključivo egzistencijalnih razloga, jer takav u pravilu nađe posao i u Hrvatskoj.

kod ovog poznanika situacija je specifična, jer bi bio radio u IT-u, točnije kao programer.

Vojky
16.01.2011., 18:48
jako malo u njemačkoj studira, kad im je dobro sa srednjom školom.
dovoljno je baciti oko na monster jobs i pogledati koliko se stručnjaka traži.
non stop se vrti tisuće oglasa, a to znači da nema stručnjaka.
kad pogledaš
3 milijuna na 80 milijuna u njemačkoj, je kao u hrvatskoj 170 tisuća na 4,5 milijuna.

A Poljaci, Česi, Slovaci, Mađari, Bugari, Rumunji, a danas i recimo Irci gdje je recesija - neki od njih nemaju ograničenja za kretanje radne snage, nekima su pri kraju, ovi drugi će opet lakše ući nego netko izvan EU.

Naravno da se može i da ljudi idu, ali ne zavaravajmo se - prosječan hrvatski SSS bez posla teško da će dobiti radnu dozvolu. Dobiti će je ako je VSS informatičar s par certifikata, no takav i ovdje radi za 10.000 kn.

neobuzdan
16.01.2011., 22:38
Zna li tko kakva je procedura oko ishođenja radne dozvole?
Imam dogovor sa poslodavcem, no poslodavac je nov u tome svemu i on ne pozna proceduru, odnosno ne zna kako da mi omogući ishođenje radne dozvole.

tonyvrcevan
24.01.2011., 23:09
pozdrav svima!
krajem ove godine zavrsavam studij fizioterapije na zdravstvenom veleučilištu u zagrebu. cesto cujem da je medicinska struka trazena u inozemstvu... da li se skola moze nostrificirat bez polaganja nekih razlika i sl.?
da li ulaskom u EU automatski mozemo konkurirat za poslove vani (bez prevelikih komplikacija s papirologijom)??

vesssna
25.01.2011., 16:44
zanima me kakva je šansa dobiti posao u Sloveniji, mama mi je Slovenka, ja tečno govorim i pišem slovenski jezik, imam i kvalifikacije za marketing, što dalje? živim blizu granice sa Slovenijom, Maribor, Ptuj, Ormož... Kakve su plaće i ima li uopće šanse dobiti radnu dozvolu? Napominjem da imam neku rodbinu u okolici Ljubljane, ali su svi već u godinama..a poprilično jamraju kako je teško..isto tako me zanima kakva je minimalna mjesečna zarada za poslove čišćenja u Muncenu u Njemačkoj, dva do tri sata dnevno, jer se nešto razgovaram sa jednom kolegicom za tamo? ona mi je spomenula da za čišćenje kancelarija joj nude za tri sata dnevno od ponedjeljka do petka 850 eura na mjesec , a za posao na štandu za oktoberfest dobije za tri tjedna 2200 eura? dosta sam skeptična o tim cifrma koje mi spominje čine mi se pretjerane,pa me zanima kakva su iskustva forumaša koji su možda već radili tako nešto

danascully
26.01.2011., 21:38
zanima me kakva je šansa dobiti posao u Sloveniji, mama mi je Slovenka, ja tečno govorim i pišem slovenski jezik, imam i kvalifikacije za marketing, što dalje? živim blizu granice sa Slovenijom, Maribor, Ptuj, Ormož... Kakve su plaće i ima li uopće šanse dobiti radnu dozvolu? Napominjem da imam neku rodbinu u okolici Ljubljane, ali su svi već u godinama..a poprilično jamraju kako je teško..isto tako me zanima kakva je minimalna mjesečna zarada za poslove čišćenja u Muncenu u Njemačkoj, dva do tri sata dnevno, jer se nešto razgovaram sa jednom kolegicom za tamo? ona mi je spomenula da za čišćenje kancelarija joj nude za tri sata dnevno od ponedjeljka do petka 850 eura na mjesec , a za posao na štandu za oktoberfest dobije za tri tjedna 2200 eura? dosta sam skeptična o tim cifrma koje mi spominje čine mi se pretjerane,pa me zanima kakva su iskustva forumaša koji su možda već radili tako nešto

da je meni mama slovenka ja bi imala slovensku putovnicu i s njom odmah otisla nekud van.. npr UK ili nesto takvo... nebi razmisljala dvaput.. imas srece sto imas mogucnost za SL putovnicom...

scotty22
27.01.2011., 13:15
Ovako ljudi... mene isto interesira ovo iz naslova teme!
Pošto je posao u njemačkoj interesira me sljedeće:
Ima li ko kakva iskustva s tim praksama i dozvolama za vani i kako se to i na koliko duže omogućuje da se neko usavrši za nešto?

Što se struke ovdje tiče ja sam 2 god. nezaposlen glede informatike jer sam VŠS a drugi poslovi nemaju veze s ičim od tehnike!
Srednja je strojarstvo. Posao u njemačkoj je programiranje CNC strojeva i želim to naučiti pošto imam itekakvu priliku i poslodavca koji bi me primio na učenje.
Sad, švabe nedaju tek tako da si tamo zaposlen (a ruku na srce to je i tamo za strance onaj Dietzenbach koji ima hrpu njih na sociali pa zezaju) ali na neki period od 1-2 godine htio bih usavršiti taj posao.
I ako se ne bude moglo dalje tamo ostati raditi u hrvatskoj bih manju firmu otvorio kao podružnicu pa da se i ovdje proizvodi jer lik ima i para i posla idućih 10 godina ugovore s rusima i amerima.

Ja želim što se struke tiče u njoj raditi jer mi ova naša država neće ništa omogućiti a krasti ne želim!
Imam priliku i želim otići vani na usavršavanje jer u tome vidim budućnost!
Dakle, imam i stan gore (od stare i našao gdje da radim).
Zna li neko koje procedure su dakle da se to i ostvari?:s

dotore
28.01.2011., 07:09
... hzz ti ima ugovor s njemackom o gostujucim radnicima. tamo sve ti pise na stranici zavoda za zaposljavanje. Ako imas poslodavca necini mi se tesko dobiti. A i ako te poslodavac zeli neka napise oglas i objavi ga a u oglasu nek stoji da trazi nekoga sa fluidnim hrvatskim i takvog tamo nece naci i moze te dovest tamo.,.,.,.,.,

scotty22
28.01.2011., 14:37
hzz ti ima ugovor s njemackom o gostujucim radnicima. tamo sve ti pise na stranici zavoda za zaposljavanje. Ako imas poslodavca necini mi se tesko dobiti. A i ako te poslodavac zeli neka napise oglas i objavi ga a u oglasu nek stoji da trazi nekoga sa fluidnim hrvatskim i takvog tamo nece naci i moze te dovest tamo.,.,.,.,.,

Thanks! Dobro, 18 mjeseci bi se dalo izvući a kasnije kako bude! Uglavnom, po pročitanom imam sve uvjete...
Već je on mene pokušao dovesti na stalno ali su ga njemci odbili jer su mu par naših pronašli koji isto znaju hrvatski i njemački i imaju faks i čak nešto iskustva sa CNC. Tako da je mislim bolje igrati na foru gostujućeg radnika za sada!

leonicahr
28.01.2011., 18:17
ja sam usla prvi put u njemacku 28.7. prosle godine i bila sam malo dulje i platila sam kaznu...a 28.1. mi istice 6 mjeseci od dana prvog ulaska u njem....i sada opet idem u njemacku jel moguce da me slovenci pocnu zafrkavat zbog toga...mislim imam pravo ponovno ici al brine me kazna dal ce mi stvarat probleme....i jos pored toga imam ovu novu biometrijsku putovnicu pa nema niti jednog pecata.....

Tesanera
29.01.2011., 21:48
I ja već dugo imam plan o praksi, ali u Italiji. Isto EFZG. Al stvar je tome, kolko je to financijski zahtjevno? Da li se s praksom i plačom (eventualno) mogu pokriti troškovi stanovanja i prehrane? Ili ne, pa to zahtjeva štednju prije toga...

papiga
31.01.2011., 21:23
Ja sam rodjen u njemackoj, bio 6 godina gore...onda me stari odveo u Hrvatsku koja bi mi kao trebala dati bolju buducnost pa izbrisao sve papire da sam imao prebivaliste u svapskoj.
Mater mi ostala gore raditi, ima radnu dozvolu do kraja zivota.
Zavrsio sam faks informatike, nasli poslodavca u Frankfurtu koji me voljan primiti, imam boraviste preko matere koja garantira za mene.
I opet mi nisu odobrili radnu dozvolu njemci...kazu ima i nasih nezaposlenih informaticara tamo koji imaju hrvatsko drzavljanstvo ali prijavljeni gore.
Tako da valjda jedino zenidba za radnu dozvolu...ne znam.

moras upisat skolu neku koju oni prijeko trebaju i govorom iz prve ruke 100% daju boravak za to.a to je skola za njegovatelja u njemackoj.treba ti samo garancija od mame ,a za praksu ces primati i placu.i tako kad prodje 5 godina dobijes stalni boravak .a njegovatelja im treba na svakom koraku.pa ti poslije kad imas boravak radi sto ti volja.a znam i slucaj da mozes upisat ponovno fax ovdje ili neki postdiplomski.jedan momak je tako u hr zavrsio fax i onda da bi zivjeo sa ocem ovdje upisao drugi fax .na osnovu garancije i upisa dobis vizu.i tako studiras imas pravo radit ,izlazis usput upoznas nekog ....... nadam se da sam pomogla jer ovo sve govorim iz iskustva

papiga
31.01.2011., 21:26
ja sam usla prvi put u njemacku 28.7. prosle godine i bila sam malo dulje i platila sam kaznu...a 28.1. mi istice 6 mjeseci od dana prvog ulaska u njem....i sada opet idem u njemacku jel moguce da me slovenci pocnu zafrkavat zbog toga...mislim imam pravo ponovno ici al brine me kazna dal ce mi stvarat probleme....i jos pored toga imam ovu novu biometrijsku putovnicu pa nema niti jednog pecata.....

ne bi te trebali zezat.najvise im paznju odvlace pecati cujem a i cujem da ljudi putovnice peru u ves masinama sa dzins hlacama slucajno kad im zatreba malko praznija nova putovnica ako je stara puna.sretno

papiga
31.01.2011., 21:28

nebrini poznajem puno ljudi sa takvim iskustvom .neces imati problema

papiga
31.01.2011., 21:33
To nitko ne broji vjerujte mi. Što više lupe u putovnicu to bolje za vas jer svaka putovnica ide pod svijetlo onog aparata. Ako ste po procjeni policajca sumljivi i li se prepirete odmah vam mogu sve i svašta tražiti.Čak i ako nemate dovoljno novaca za tjedan dana mogu vas vratiti, Ja sam bila u busu i u u onom dijelu Njemačke neto iza bivše granice sa Austrijom. ZaustavilA je njemačka policija bus, ušli su policajci u civilu to su one valjda cobre, pokupili par putovnica, par muških i ženskih, provjerili računalo i vratili im.i. A gdje piše koliko možete biti turistički?

ako si duze od tri mjeseca samo jedan dan uzimaju ti lovu koju imas kod sebe barem pola .poznajem dosta ljudi sa tim iskustvima friske informacije.ako imas neku lovu salji je kuci nekako drukcije ne sve drzat kod sebe uzet ce ti provjereno.jedino ako bas imas ludu srecu.

papiga
31.01.2011., 21:39
ima li netko iskustva s vađenjem radne vize za njemačku?

prije nekih 6 ili 7 godina sam osuđen zbog posjedovanja narkotika, ali sam dobio uvjetnu kaznu i sada bez problema mogu dobiti potvrdu o nekažnjavanju. zanima me moram li to navesti u prijavi za vizu i hoću li zbog toga imati problema pri dobivanju vize, odnosno hoće li me odbiti?

ako si medicinar nema frke jedva cekaju da dodjes ako znas jezik.preko HZZO se prijavis na natjecaj za njemacku .dva put godisnje se odrzaje.pozovu te prodjes na razgovoru ako imas pojma njemacki jel,onda te nakon par mjes. zovu sa ponudom u tom i tom gradu u njemackoj da radis.ako imas nekoga tamo sam napisi bewerbung na njemckom predaj sve diplome prevedene u jednu fascikkli na recepciji starackog doma ili u bolnici.mozes i na vise mjesta.brzo te pozovu .i tako to preko Bona onda sve ide dalje .boravak zagarantiran placa odlicna za nas pojam.pozdrav

papiga
31.01.2011., 21:54
Internet ima svoje prednosti i nedostatke, pa da iskoristim ovu bolju stranu. Naime, tražim osobe istih interesa za izmjenjivanje informacija.
Medicinska sam sestra po struci i tražim posao u Austriji. U svojoj okolini ne nalazim ljude istih ili sličnih uvjerenja, svi kukaju ili se mire sa situacijom. Meni ne nedostaje motivacije za postići nešto u svom životu. Pa, ako se nađe netko tko je iste struke i isto radi na tome da dospije van, neka se javi. Jači smo zajedno, do informacija je "lako" doći, ali kako znati koje su prave, istinite i vrijedne rizika.

zahvaljujem unaprijed

u njemackoj znam da moze lako.preko HZZO skroz jednostavno

papiga
31.01.2011., 21:58
alo kolegice i ja već duže vrijeme razmišljam o odlasku ili u njemačku ili u austiju tamo najradije jer znam jezik, radim evo skoro 5 godina u struci i pun mi je k.... nema nikakvog napredka a i neće ga ni biti. zato ako budes imala neke info, daj metni tu, a ako ja što saznam javim. čujeno se.

preko HZZO se prijavis za njemacku.dolaze iz bona u zg 2 puta godisnje ljudi preko HZZo ,trebaju uvjek puno medicinara

papiga
31.01.2011., 22:36
Sredinom ili krajem veljaće bi trebao završiti za Knaufrea. Imam iskustva, ali nisam dosad imao papir. Jel postoji netko da mi može pomoć oko zaposlenja u inozemstvu!?

nazalost ni taj poso nije vise sto je bio za gastarbajtere.sada dosta forsiraju ljude sa boravkom ali ima i privatnika koji jos uzimaju iz hr ljude preko vize na 9 mjecesi radis 3 pauza i tako ali trenutno tesko ide prije je cvjetao poso.netrazi se skola vec iskustvo.imas dosta firmi u hrv koje su tu osnovane a onda dodju ovdje i dovedu svoje radnike pa u biti ide ti mirovinsko u hr jer radis za hr firmu.a ovdje dobit radnu dozvolu na osnovu knaufa ti kao pojedinac nema sanse jer oni imaju takvih i svojih na birou previse .meni su bar tako rekli kad sam pitala.ne odustaj !daj oglas u novine.trazi preko poznanika.to ti je u zg dosta aktuelno

papiga
31.01.2011., 22:38

ps satnice su ti oko 10 eura ,nekad manje nekad do 12 ako si maher.radi se do 12 sati dnevno nekad malo manje

scotty22
01.02.2011., 12:57
moras upisat skolu neku koju oni prijeko trebaju i govorom iz prve ruke 100% daju boravak za to.a to je skola za njegovatelja u njemackoj.treba ti samo garancija od mame ,a za praksu ces primati i placu.i tako kad prodje 5 godina dobijes stalni boravak .a njegovatelja im treba na svakom koraku.pa ti poslije kad imas boravak radi sto ti volja.a znam i slucaj da mozes upisat ponovno fax ovdje ili neki postdiplomski.jedan momak je tako u hr zavrsio fax i onda da bi zivjeo sa ocem ovdje upisao drugi fax .na osnovu garancije i upisa dobis vizu.i tako studiras imas pravo radit ,izlazis usput upoznas nekog ....... nadam se da sam pomogla jer ovo sve govorim iz iskustva

Hvala na informaciji! Pa sad neznam još kako sa školom mada ni to nije loše ali sa njemačkim sam u rangu negdje B1-B2 tako da neznam kako na to gledaju. A sada i pokušavam doći kao gostujući radnik na 18 mjeseci (što hzz ima ugovor sa njemačkom) jer bi me poslodavac uzeo na praksu pa kaže vidimo nakon toga što se dalje da izmuljati da ostanem...

elena2
02.02.2011., 12:12
ako si duze od tri mjeseca samo jedan dan uzimaju ti lovu koju imas kod sebe barem pola .poznajem dosta ljudi sa tim iskustvima friske informacije.ako imas neku lovu salji je kuci nekako drukcije ne sve drzat kod sebe uzet ce ti provjereno.jedino ako bas imas ludu srecu.

evo i ja sam bila 'uhvaćena'. da, kazna je 400 eura bez obzira da li si ostao samo 1 dan duže od 3 mj. ili nekoliko mjeseci.
ja sam premašila 2 mjeseca i imala sam LUDU sreću - slovenci me pustili bez kazne! držala sam lovu kod sebe, a rekla sam da nemam ništa, neće ti kopat po torbama. očitaju bukvicu, a ti ih skrušeno slušaš (ni slučajno se bahatiti ili pametovati)

diabolique
02.02.2011., 21:06
Pozdrav, evo imam slatke probleme, za koje nisam nikad ni mislio da ću ih imati, naime moram donijeti odluku da li ostati u Hrv. i prihvatiti posao koji mi se nudi u jednoj našoj banci, ili prihvatiti posao koji mi je također ponuđen u Austriji, e sad svi bi rekli pravac Austrija :), ali to i nije tako jednostavno. inače na jednom i na drugom mjestu bio bih pripravnik, samo što to u banci, koliko su mi rekli, traje 6 mj. a gore traje samo mjesec dana, nakon čega vide koliko si spreman za rad i koliko toga znaš, te te po potrebi šalju na razne tečajeve, a problem je u tome, što su se i tu i gore ljudi založili za mene, vani su papiri gotovi, samo traže još s moje strane ostatak (putovnicu, diplomu, rodni list), ali isposlovali su radnu dozvolu i sve, e da problem je i taj, što bi starci radije da sam tu, jer kao bi bih lud da idem van, a tu mi je ponuđen posao, za kojeg sutra usput imam i liječnički, ali sam još u velikoj nedoumici.firma u kojoj bih počeo raditi vani je Magna Steyr, ako netko malo više zna o njoj, kakvi su uvjeti rada i slične stvari, neka slobodno napise, pripravnička plaća gore mi bi bila 2450 eura netto, nakon mjesec dana normalno raste, te mi firma plaća stan godinu dana, režije naravno ja dok je u banci oko 5000 kn, i raste za oko 30 posto nakon 6 mj. ... inače sam dipl. informatičar, da čujem prijedloge, komentare, bilo što, što mi može pomoći u odluci, jer velim, starci su veoma protiv toga da odem van, a ja se upravo i zbog njih ne mogu odlučiti što i kako...

Nela_09
03.02.2011., 12:12
to nije tocno, Hrvatski drzavljani mogu ostati 6mj u Njemackoj..jucer sam zvala Njemacko veleposlanstvo u Zagrebu i tako su rekli....jer ja sam u Njemackoj sad ce tri mjeseca i jos nemam vizu....

elena2
03.02.2011., 16:12
Pozdrav, evo imam slatke probleme, za koje nisam nikad ni mislio da ću ih imati, naime moram donijeti odluku da li ostati u Hrv. i prihvatiti posao koji mi se nudi u jednoj našoj banci, ili prihvatiti posao koji mi je također ponuđen u Austriji, e sad svi bi rekli pravac Austrija :), ali to i nije tako jednostavno. inače na jednom i na drugom mjestu bio bih pripravnik, samo što to u banci, koliko su mi rekli, traje 6 mj. a gore traje samo mjesec dana, nakon čega vide koliko si spreman za rad i koliko toga znaš, te te po potrebi šalju na razne tečajeve, a problem je u tome, što su se i tu i gore ljudi založili za mene, vani su papiri gotovi, samo traže još s moje strane ostatak (putovnicu, diplomu, rodni list), ali isposlovali su radnu dozvolu i sve, e da problem je i taj, što bi starci radije da sam tu, jer kao bi bih lud da idem van, a tu mi je ponuđen posao, za kojeg sutra usput imam i liječnički, ali sam još u velikoj nedoumici.firma u kojoj bih počeo raditi vani je Magna Steyr, ako netko malo više zna o njoj, kakvi su uvjeti rada i slične stvari, neka slobodno napise, pripravnička plaća gore mi bi bila 2450 eura netto, nakon mjesec dana normalno raste, te mi firma plaća stan godinu dana, režije naravno ja dok je u banci oko 5000 kn, i raste za oko 30 posto nakon 6 mj. ... inače sam dipl. informatičar, da čujem prijedloge, komentare, bilo što, što mi može pomoći u odluci, jer velim, starci su veoma protiv toga da odem van, a ja se upravo i zbog njih ne mogu odlučiti što i kako...

odi, probaj, vidi... to će ti sigurno biti neprocjenjivo iskustvo, a kasnije ćeš imat veće šanse za bolji posao u hrv. (ako se uopće poželiš vratit).
doma se uvijek možeš vratiti ako ti ne bude dobro gore, a ako ne odeš stalno ćeš se pitati što bi bilo kad bi bilo. a kad ti je firma spremna srediti radnu dozvolu to je prilika koja se ne propušta.
što god odlučio, želim ti svu sreću

diabolique
03.02.2011., 17:59
odi, probaj, vidi... to će ti sigurno biti neprocjenjivo iskustvo, a kasnije ćeš imat veće šanse za bolji posao u hrv. (ako se uopće poželiš vratit).
doma se uvijek možeš vratiti ako ti ne bude dobro gore, a ako ne odeš stalno ćeš se pitati što bi bilo kad bi bilo. a kad ti je firma spremna srediti radnu dozvolu to je prilika koja se ne propušta.
što god odlučio, želim ti svu sreću

a istina, mislim danas sam baš razgovarao sa ženom koja je zadužena za zapošljavanje, te mi je rekla da bih morao biti lud da to sve odbacim, a to što ti veliš biti će neprocjenjivo iskustvo da, već kako mi je rekla imaju cijeli plan što i kako kad dođem, na koje tečajeve me šalju i takve stvari, tako da ne znam, nažalost starci su mi pomalo staromodni, a budući da sam od 9. mj. bio bez posla, ovo sad da imam dvije ponude, i to jedna bolja od druge, samo ako otiđem gore, teško da će starci nastaviti pričati sa mnom, barem ne jedno vrijeme, ali će se morati nekako pomiriti s tim...

LiamNeeson
04.02.2011., 13:36
Pozdrav! Nadam se da je ovo dobra sekcija foruma za ovo pitanje, no ako nije, neka moderator preseli gdje pripada.

Dakle, pitanje kao iz naslova - kako se vrednuju naše srednje škole u Americi? Naime, ako je netko završio za tehničara za računalstvo, kakvo će on zvanje imati u SAD-u? Da li se to više prihvaća kao high school (nakon čega u Americi nemaš zvanje) ili college (čime stječete titulu)?

I molio bih da mi na ovo odgovaraju ljudi s bar nekim iskustvom na temu (rad u Americi, život u Americi, netko vama blizak, a da je imao ovakvu situaciju).

LauraL
04.02.2011., 13:36
E ovako,

od 15-og ovog mjeseca sam u Bruxelles-u i ako nekome treba čuvati dijete, šetati psa, ili netko traži nekoga za održavanje kuće ili nešto slično neka mi se slobodno javi na pm.

hvala puno :)

elena2
04.02.2011., 13:48
a istina, mislim danas sam baš razgovarao sa ženom koja je zadužena za zapošljavanje, te mi je rekla da bih morao biti lud da to sve odbacim, a to što ti veliš biti će neprocjenjivo iskustvo da, već kako mi je rekla imaju cijeli plan što i kako kad dođem, na koje tečajeve me šalju i takve stvari, tako da ne znam, nažalost starci su mi pomalo staromodni, a budući da sam od 9. mj. bio bez posla, ovo sad da imam dvije ponude, i to jedna bolja od druge, samo ako otiđem gore, teško da će starci nastaviti pričati sa mnom, barem ne jedno vrijeme, ali će se morati nekako pomiriti s tim...

vidim po tvom postu da se radi o firmi koja želi ulagati u tebe i još ti daju smještaj prvu godinu. a pripravnicka plaća je predobra. iskreno, mislim da ti je 'pala sjekira u med':s naravno da roditelji ne žele biti odvojeni od tebe, ali ovo ti je jedinstvena prilika i odskočna daska u karijeri. dobro razmisli, i molim te javi što si odlučio, sad me baš zanima daljnji tok stvari. puno sreće!

vericaaa23
04.02.2011., 13:54
da li tko zna ovdje kako pronaci posao u inozemstvu,,npr u njemackoj ili italiji???po internetu nemogu nista naci pa me zanima da li je moguce se zaposlit negdi vani,jer ovdje u hrvatskoj je vse gore i gore,,

vericaaa23
04.02.2011., 13:55
da li tko zna ovdje kako pronaci posao u inozemstvu,,npr u njemackoj ili italiji???po internetu nemogu nista naci pa me zanima da li je moguce se zaposlit negdi vani,jer ovdje u hrvatskoj je vse gore i gore,,

ako tko ima neke informacije neka mi se javi....

Anton
04.02.2011., 14:04

Bože dragi, pa kakve ti nedoumice imaš? :facepalm:

Nemoj se ljutiti, ali je li ti sebe čitaš? Tamo ti nude plaću od 18 000 kn, uz mogućnost rasta, a ovdje 5000 kn ( iako ne znam gdje u Hrvatskoj kao pripravnik možeš imati toliku plaću, pogotovo u bankarskom sektoru ). S tim da računaj, da u Hrvatskoj 18 000 kn ćeš imati jedino ako si neki menadžer sa dobrim iskustvom, dakle nakon nekih 10 godina rada.
Kakve veze ima što ti roditelji kukaju? Je li to tvoj život ili njihov?

Nego, kako si dobio posao u Steyr-u, to me baš zanima? Ne znaš čime se tvrtka bavi, što mi je nevjerojatno, ako si tamo dobio posao ( a i stvar ti je neke opće kulture ). Može na PP ako nije tajna. Čini mi se da nemaš iskustva, a dipl. informatičar nije isto što i dipl.ing. elektrotehnike.

Eh da, ako odustaneš od Steyr-a, slobodno se meni javi, ja bih rado tamo radio. Imam radnog iskustva i pošaljem ti CV. :D

Zermagla
04.02.2011., 14:31
Mozda je već bilo o ovome...ali kako je s radnim vizama za englesku?
Navodno se čeka i do dvije godine da li je to istina?
Da li se u engleskoj moze raditi kao sezonski radnik na 6 mjeseci ?
Opčenito kako najlakše otić tamo i raditi na 6 mjeseci i kad se vratiš u Hrvatsku koliko mora proći da se možeš opet vratiti u uk opet raditi ili samo kao visitor?

Ako uđem u uk idem u posjet dečku i ostanem 6 mjeseci bez vize i ikakvih papira da li ću imati problema ili moram odmah izvaditi vizu npr kao visitor i onda ostati.
I kada se nakon 6 mj vratim u hrvatsku kada mogu opet u UK?

Molim vas za savjet

Hvala!

neobuzdan
04.02.2011., 15:09
http://www.youtube.com/watch?v=MgNkJfTfHa4

diba
04.02.2011., 15:35
Ne znam što reći, ja radim za agenciju koja posreduje pri zapošljavanju u Njemačkoj, Italiji, i Španjolskoj, najviše tamo ode djevojaka kao dadilje za djecu-au-pair, i na taj način dobe vizu a onda tamo na licu mjesta traže drugi polji posao. Ono glavno ako u obitelji se pokažu vrijedne i savjesne imaju preporuke obitelji-njemaca, i uglednih ljudi. Jer samo bogati i ugledni primaju au-pair.

Vojky
04.02.2011., 16:15
Misliš da zaista ikoga u Americi zanima formalna diploma tvoje hrvatske srednje škole?

krokodilkro
04.02.2011., 16:20
Pozdrav! Nadam se da je ovo dobra sekcija foruma za ovo pitanje, no ako nije, neka moderator preseli gdje pripada.

Dakle, pitanje kao iz naslova - kako se vrednuju naše srednje škole u Americi? Naime, ako je netko završio za tehničara za računalstvo, kakvo će on zvanje imati u SAD-u? Da li se to više prihvaća kao high school (nakon čega u Americi nemaš zvanje) ili college (čime stječete titulu)?

I molio bih da mi na ovo odgovaraju ljudi s bar nekim iskustvom na temu (rad u Americi, život u Americi, netko vama blizak, a da je imao ovakvu situaciju).
:lol:

hrvatski tehničar za računalstvo tamo dobiva titulu PhD in Computer Science

diabolique
04.02.2011., 19:38
vidim po tvom postu da se radi o firmi koja želi ulagati u tebe i još ti daju smještaj prvu godinu. a pripravnicka plaća je predobra. iskreno, mislim da ti je 'pala sjekira u med':s naravno da roditelji ne žele biti odvojeni od tebe, ali ovo ti je jedinstvena prilika i odskočna daska u karijeri. dobro razmisli, i molim te javi što si odlučio, sad me baš zanima daljnji tok stvari. puno sreće!

a evo, nije da sam ja odlučio, ali neću ni otići u svađi od kuće baš, ali ostajem u Hrv. barem zasad, ali sam se uspio dogovoriti sa ovima u Austriji da nakon 6 mj. dođem gore te da će pokušati napraviti da se to riješi opet, jer naravno dozvola mi je poništena i tako dalje, samo što tamo radi jedna jako susretljiva žena, te mi je rekla da će pokušati sve napraviti da po ljetu dođem gore, tako da ne mislim starce ni pitati ništa više, ma makar moram cijeli život živjeti vani i ne pričati s njima, jer propustiti takvu priliku zbilja moraš biti lud, ali i oni se jedanput moraju pomiriti s činjenicom da imam pravo na svoj život... tako da sam danas odnio papire, ali još nisam potpisao nikakak ugovor, to vjerojatno kad dođem u pon. na posao, ali isto tako moram reći da uopće neću raditi s veseljem to što ću raditi, samo nažalost, tako je kako je.

diabolique
04.02.2011., 19:48
Bože dragi, pa kakve ti nedoumice imaš? :facepalm:

Nemoj se ljutiti, ali je li ti sebe čitaš? Tamo ti nude plaću od 18 000 kn, uz mogućnost rasta, a ovdje 5000 kn ( iako ne znam gdje u Hrvatskoj kao pripravnik možeš imati toliku plaću, pogotovo u bankarskom sektoru ). S tim da računaj, da u Hrvatskoj 18 000 kn ćeš imati jedino ako si neki menadžer sa dobrim iskustvom, dakle nakon nekih 10 godina rada.

Nego, kako si dobio posao u Steyr-u, to me baš zanima? Ne znaš čime se tvrtka bavi, što mi je nevjerojatno, ako si tamo dobio posao ( a i stvar ti je neke opće kulture ). Može na PP ako nije tajna. Čini mi se da nemaš iskustva, a dipl. informatičar nije isto što i dipl.ing. elektrotehnike.

Eh da, ako odustaneš od Steyr-a, slobodno se meni javi, ja bih rado tamo radio. Imam radnog iskustva i pošaljem ti CV. :D

Prvo nisam rekao da ne znam čime se bave, naravno da znam, kao što i sam kažeš to je stvar opće kulture, nego sam samo zamolio ako je netko radio u toj firmi, ili radi možda, ili poznaje nekoga tko radi da napiše malo više kakvi su uvjeti rada, i slične stvari...
Drugo, nije nikakva tajna kako sam došao do posla, pa evo, moja sestra je pomogla jednom od šefova koji rade tamo kad je imao prometnu, odnosno spasila mu djecu, te joj je prema tome bio dužan uslugu, nakon čega je naravno zamolila da ako je ikako moguće zaposli mene, nakon čega su me zvali, pozvali na razgovor, znači nisam morao ići na nikakvo testiranje, a samo da napomenem, bez testiranje je nemoguće upasti uopće stranci nikako ne osim ako nisi neki stručnjak u nekom području ali i onda čak dosta teško, te su vidjeli da me zanima i mehanika osim informatike, dizajniranje, i slične stvari, i odlučili me školovati dalje, te zatražili radnu dozvolu, i tako dalje, e sad dal sam otišao ili ne, odg. sam već...znam da sam pogriješio, ali život ide dalje...

Anton
04.02.2011., 20:09
Prvo nisam rekao da ne znam čime se bave, naravno da znam, kao što i sam kažeš to je stvar opće kulture, nego sam samo zamolio ako je netko radio u toj firmi, ili radi možda, ili poznaje nekoga tko radi da napiše malo više kakvi su uvjeti rada, i slične stvari...
Drugo, nije nikakva tajna kako sam došao do posla, pa evo, moja sestra je pomogla jednom od šefova koji rade tamo kad je imao prometnu, odnosno spasila mu djecu, te joj je prema tome bio dužan uslugu, nakon čega je naravno zamolila da ako je ikako moguće zaposli mene, nakon čega su me zvali, pozvali na razgovor, znači nisam morao ići na nikakvo testiranje, a samo da napomenem, bez testiranje je nemoguće upasti uopće stranci nikako ne osim ako nisi neki stručnjak u nekom području ali i onda čak dosta teško, te su vidjeli da me zanima i mehanika osim informatike, dizajniranje, i slične stvari, i odlučili me školovati dalje, te zatražili radnu dozvolu, i tako dalje, e sad dal sam otišao ili ne, odg. sam već...znam da sam pogriješio, ali život ide dalje...

Nisi morao ovdje napisati razlog, mogao si na PP.

Nego što se tiče toga, mislim da si napravio veliku grešku sa ovim postupkom i mislim da ćeš žaliti zbog toga, ali svatko sam kroji svoju sudbinu. Ne znam kakve ti odnose imaš u obitelji, ali stvarno te ne razumijem, odustati od tako dobrog posla zbog sebičnosti svojih roditelja?! Nemoj se ljutiti, ali tvoji roditelji su sebični, jer je njima jedino bitno da njihov sin bude blizu njih, a nije im bitna njegova budućnost.
Sam si si uostalom napisao:

...tako da ne mislim starce ni pitati ništa više, ma makar moram cijeli život živjeti vani i ne pričati s njima, jer propustiti takvu priliku zbilja moraš biti lud, ali i oni se jedanput moraju pomiriti s činjenicom da imam pravo na svoj život... tako da sam danas odnio papire, ali još nisam potpisao nikakak ugovor, to vjerojatno kad dođem u pon. na posao, ali isto tako moram reći da uopće neću raditi s veseljem to što ću raditi, samo nažalost, tako je kako je.

Zašto nisi tako i postupio, kada si svjestan da moraš biti lud da propustiš takvu priliku?

a evo, nije da sam ja odlučio, ali neću ni otići u svađi od kuće baš, ali ostajem u Hrv. barem zasad, ali sam se uspio dogovoriti sa ovima u Austriji da nakon 6 mj. dođem gore te da će pokušati napraviti da se to riješi opet, jer naravno dozvola mi je poništena i tako dalje, sve napraviti da po ljetu dođem gore,

Iskreno, sumnjam da će ti biti išta od toga, jer da te netko zove opet, moraš biti vrhunski stručnjak u nekom području. Ovo je bio povrat usluge, koju si ti odbio i više ti nitko nije ništa dužan i pitanje hoće li taj čovjek biti tada tamo.

diabolique
04.02.2011., 20:48
Slažem se sa svime što si napisao, a pogotovo s tim da moji roditelji jesu sebični, to je istina, ali nažalost ja nisam takav čovjek da mogu živjeti s nekim u svađi, pogotovo ne s roditeljima, nadam se da će se to jednoga dana promijeniti, ako ne s njihove strane, s moje sigurno hoće, e sad ostaje sve na vremenu, možda to uspije, samo me zabrinjava činjenica da u banci koliko su mi danas rekli, ne traje pripravnički 6 mj. nego godinu dana, e sad moje sljedeće pitanje je, dal je moguće dati otkaz kad hoćeš,ili moraš ugovor odraditi dokraja, naravno riječ je o ugovoru na određeno...vjerojatno znaš zašto sam postavio to pitanje...

elena2
04.02.2011., 21:35
Mozda je već bilo o ovome...ali kako je s radnim vizama za englesku?
Navodno se čeka i do dvije godine da li je to istina?
Da li se u engleskoj moze raditi kao sezonski radnik na 6 mjeseci ?
Opčenito kako najlakše otić tamo i raditi na 6 mjeseci i kad se vratiš u Hrvatsku koliko mora proći da se možeš opet vratiti u uk opet raditi ili samo kao visitor?

Ako uđem u uk idem u posjet dečku i ostanem 6 mjeseci bez vize i ikakvih papira da li ću imati problema ili moram odmah izvaditi vizu npr kao visitor i onda ostati.
I kada se nakon 6 mj vratim u hrvatsku kada mogu opet u UK?

Molim vas za savjet

Hvala!

vjerujem da je za englesku sličan princip kao i sa drugim zemljama. da bi dobila radnu vizu trebaš imati ponudu za posao. najlakše je dobit za au pair jer im toga nikad dosta. za ostale poslove oni moraju potvrditi da spadaš u deficitarna zanimanja i da trenutno na njihovom tržištu rada nema osobe koja može popuniti određeno radno mjesto pa uzimaju ljude izvan EU. znači za tebe mora poslodavac pokrenuti postupak i kad mu odobre zapošljavanje osobe izvan EU on tebi šalje te sve dokumente sa kojima se ti javljaš u veleposlanstvo engleske u hrv. i ako sve štima viza se izdaje u roku 2 dana.
najbolje da pogledaš stranicu veleposlanstva, imaju razne informacije.
ako se želiš 'švercati' i ostati duže nego ti je dozvoljeno, nemoj avionom ići direktno do hrv. jer su na aerodromima rigorozne kontrole, nego odi do npr. austrije ili slovenije avionom, a onda autom ili autobusom u hrv. jer su manje kontrole (ovo pišem iz iskustva jer sam često ostajala duže u EU).
ako si npr. 3 mjeseca vani turistički, onda trebaš 3 mjeseca provesti u hrv. prije sljedećeg ulaska u EU. a ako odmah ostaneš 6 mjeseci onda se vraćaj onako kako sam napisala -avionom do neke EU zemlje, pa autom preko hrv. granice, manje su šanse da te provjeravaju (kazna je 400 eura ako te uhvate, ali ih možeš smuvat da te puste i bez kazne). ja sam od 5 pokušaja bila samo jednom uhvaćena i pustili me ipak bez kazne.
nadam se da sam ti barem malo pomogla, ali treba se posebno za englesku raspitat jer ja više znam za ostale EU zemlje. sretno!:top:

lithium_23
04.02.2011., 21:51
brao bi jabuke u njemackoj ove godine :lux: kako doci do toga?

planiram pokrenuti jedan dobar projekt sljedece godine, pa mi treba nesto zarade ove godine! :top:

Anton
05.02.2011., 00:01
Slažem se sa svime što si napisao, a pogotovo s tim da moji roditelji jesu sebični, to je istina, ali nažalost ja nisam takav čovjek da mogu živjeti s nekim u svađi, pogotovo ne s roditeljima, nadam se da će se to jednoga dana promijeniti, ako ne s njihove strane, s moje sigurno hoće, e sad ostaje sve na vremenu, možda to uspije, samo me zabrinjava činjenica da u banci koliko su mi danas rekli, ne traje pripravnički 6 mj. nego godinu dana, e sad moje sljedeće pitanje je, dal je moguće dati otkaz kad hoćeš,ili moraš ugovor odraditi dokraja, naravno riječ je o ugovoru na određeno...vjerojatno znaš zašto sam postavio to pitanje...

Nećeš živjeti s njima. :) Znam šta hoćeš reći, ali ja ti kažem da doslovno u tom slučaju ne bi živio s njima, a i oni bi se vjerojatno ohladili s vremenom, pa bi shvatili da nemaju previše utjecaja na to.
Možeš prekinuti pripravnički, jer ti nisi ugovorom vezan za njih, samo ti je ugovor na to određeno razdoblje. Samo, to ti je dvosjekli mač, pazi da ne bi dao otkaz u banci, pa shvatio da ništa od posla u Austriji. Sretno s time, mada ti ja iskreno sumnjam da će te oni u Austriji čekati. Tek kada dođeš u banku, shvatiti ćeš kako si se zeznuo.

Zermagla
05.02.2011., 12:29
vjerujem da je za englesku sličan princip kao i sa drugim zemljama. da bi dobila radnu vizu trebaš imati ponudu za posao. najlakše je dobit za au pair jer im toga nikad dosta. za ostale poslove oni moraju potvrditi da spadaš u deficitarna zanimanja i da trenutno na njihovom tržištu rada nema osobe koja može popuniti određeno radno mjesto pa uzimaju ljude izvan EU. znači za tebe mora poslodavac pokrenuti postupak i kad mu odobre zapošljavanje osobe izvan EU on tebi šalje te sve dokumente sa kojima se ti javljaš u veleposlanstvo engleske u hrv. i ako sve štima viza se izdaje u roku 2 dana.
najbolje da pogledaš stranicu veleposlanstva, imaju razne informacije.
ako se želiš 'švercati' i ostati duže nego ti je dozvoljeno, nemoj avionom ići direktno do hrv. jer su na aerodromima rigorozne kontrole, nego odi do npr. austrije ili slovenije avionom, a onda autom ili autobusom u hrv. jer su manje kontrole (ovo pišem iz iskustva jer sam često ostajala duže u EU).
ako si npr. 3 mjeseca vani turistički, onda trebaš 3 mjeseca provesti u hrv. prije sljedećeg ulaska u EU. a ako odmah ostaneš 6 mjeseci onda se vraćaj onako kako sam napisala -avionom do neke EU zemlje, pa autom preko hrv. granice, manje su šanse da te provjeravaju (kazna je 400 eura ako te uhvate, ali ih možeš smuvat da te puste i bez kazne). ja sam od 5 pokušaja bila samo jednom uhvaćena i pustili me ipak bez kazne.
nadam se da sam ti barem malo pomogla, ali treba se posebno za englesku raspitat jer ja više znam za ostale EU zemlje. sretno!:top:

Hvala puno i jesi puno si pomogla!

LiamNeeson
05.02.2011., 17:44
Hvala na odgovorima!

diabolique
06.02.2011., 15:48
Nećeš živjeti s njima. :) Znam šta hoćeš reći, ali ja ti kažem da doslovno u tom slučaju ne bi živio s njima, a i oni bi se vjerojatno ohladili s vremenom, pa bi shvatili da nemaju previše utjecaja na to.
Možeš prekinuti pripravnički, jer ti nisi ugovorom vezan za njih, samo ti je ugovor na to određeno razdoblje. Samo, to ti je dvosjekli mač, pazi da ne bi dao otkaz u banci, pa shvatio da ništa od posla u Austriji. Sretno s time, mada ti ja iskreno sumnjam da će te oni u Austriji čekati. Tek kada dođeš u banku, shvatiti ćeš kako si se zeznuo.

A da znam, ali razumiješ što sam mislio, nego pričao sam s njima gore, i da mi sutra zatraže opet radnu dozvolu, tek oko 1.3. bi bila gotova, e sad ja sam već predao sve papire u banku, i sutra bih trebao doći na posao pa vjerojatno i potpisati ugovor, te me zanima, ako potpišem ugovor, dali se mogu nekako s njima dogovoriti da mi ga stave samo na mjesec dana, znači do 7.3., ili ako mi ga daju na 3 mj., jel mogu ja dati otkaz nakon mjesec dana, otkazni rok nebi trebao biti prevelik jer sam ja pripravnik, znači nisam stručnjak, pa da sad oni moraju mjesec dana tražiti čovjeka koji zna taj posao, a i između ostalog nisam radio sad godinu dana da moram raditi mjesec dana otkaznog roka, jel se to može tako izvesti?

plava_sjena
08.02.2011., 13:32
pozdrav jel ima ko iskustva sa ovom firmom tj. sa radom u engleskoj tocnije Londonu

evo link
http://www.merlinentertainments.biz/en/homepage.aspx

http://www.merlingroup-jobs.com/home

Mario&Petra
08.02.2011., 13:54
Lijepi pozdrav svima!

Imala bih pitanje: dali mi netko može reći nešto o poslovima u Irskoj (rad u parkovima, mljekari)? Kakve su plaće, kakvi su uvijeti rada?

Hvala!

bezveze upiso
10.02.2011., 11:41
Diplomirao sam na Građevinskom fakultetu u sedmom mjesecu, ovdje u Hrvatskoj posla nema, ali baš ono nema ništa. Ja sad imam želju ići raditi u struci gdje god treba na kugli zemaljskoj, pa jel ima netko možda neki savjet kako krenuti, javljao sam se na neke oglase putem icerecruit, ili direktno po firmama, ali ništa. Još me zanima jel netko možda zna šta sam ja točno BSc in civil engineering, ili nešto drugo, negdje je nešto 3 godine, u nekim zemljama je to 5 godina faksa, pa sad ne znam točno, inače sam u Hrvatskoj dipl. ing. građ., završio sam po starom ne po bologni.

papa štrumf
10.02.2011., 13:22
Takve zadrte budale i jesu zatrle ovaj narod. Umjesto da mu kažu da pobjegne van dok još ima šanse da si napravi nešta od života, oni mi silom hoće uništit život.

Trixy85
10.02.2011., 13:39
pozdrav jel ima ko iskustva sa ovom firmom tj. sa radom u engleskoj tocnije Londonu

evo link
http://www.merlinentertainments.biz/en/homepage.aspx

http://www.merlingroup-jobs.com/home

Nude li ti posao ili samo istrazujes?
Ja sam prije nesto gledala njihov web, vidim i sad da imaju dosta otvorenih pozicija, ne znam primaju li nas bez EU passport..
Imas kakvih korisnih infos? :)

dorabex
12.02.2011., 17:18
Ja sam se u zadnjih 2 mjeseca prijavio na nekoliko natječaja za posao u austriji (i u natječajima je bilo poželjno znanje hrvatskog jezika, naravno uz njemački i engleski), i dosad sam negativni odgovori. Bilo je par razgovora ali u završnici ništa nije uspjelo. Jedna firma me je zvala, i čim sam rekao da mi trebaju srediti radnu dozvolu, odma su rekli da je to jako teško jer imaju preko 30 prijavljenih austrijanaca sa dozvolom...

Ali netreba odustajati, možda upali kod jedne firme.

Ja sam tražio preko:
Karriere.at (http://www.karriere.at/)
Metajob.at (http://www.metajob.at/)
Jobisjob.at (http://www.jobisjob.at/)

Možda neko uspije, sretno :)

hvala puno

ba.ba.bambucha
15.02.2011., 19:08
ja bi radila negdje u vešarni, hotel ili sl....
jel ima netko takvih iskustava u europi? (sam da nije njemačka ili austrija)
možda veza, ili da netko ide ove sezone negdje pa da mi savjetuje gdje se obratiti.... imam iskustva u tom području 6mj (Italija)

kiklop0
16.02.2011., 21:44
Jel zna netko kakva je potraznja vani za inzenjerima elektrotehnike? (zavrseni trogodisnji strucni studij)

sime
17.02.2011., 13:12
Diplomirao sam na Građevinskom fakultetu u sedmom mjesecu, ovdje u Hrvatskoj posla nema, ali baš ono nema ništa. Ja sad imam želju ići raditi u struci gdje god treba na kugli zemaljskoj, pa jel ima netko možda neki savjet kako krenuti, javljao sam se na neke oglase putem icerecruit, ili direktno po firmama, ali ništa. Još me zanima jel netko možda zna šta sam ja točno BSc in civil engineering, ili nešto drugo, negdje je nešto 3 godine, u nekim zemljama je to 5 godina faksa, pa sad ne znam točno, inače sam u Hrvatskoj dipl. ing. građ., završio sam po starom ne po bologni.

Ako si po starom onda si mag.ing bar su nama na elektrotehnici tako priznavali, a mislim da tako stoji negdje u zakonu jer mi je na potvrdi pisalo točno po kojem članku se izjednačvaju dipl.ing. -> mag.ing.
B.Sc su bolonjci sa 3 god.

ALEN DE
18.02.2011., 18:22
Bok svima, Imam 19 god i volio bih raditi u njemačkoj preko ljeta znači brati jagode to sam čuo da ima , pošto sam redoviti student u opatiji, a ja sam iz karlovca, zanimalo bi mi da li ja uopće imam pravo, za jezik se ne bojim njemački znam perfektno pošto sam rođen u Njemačkoj. Zanima koliko se radi po danu, kolika je satnica, da li si sam plaćam hranu, te kako je organiziran smještaj, fax mi negdje traje do sredine 6 mjeseca .. bio bi vam jako zahvalan kada bi mi odgovorili na pitanja.

Brkchey
18.02.2011., 20:59
Tezak je posao u polju. Ja sam brao grozdje u vinogradu pa sam m.da poderao :DA jagode je jos gore, ode kichma.

Nego, jel istina da hrvatski drzavljani imaju pravo na 6 mjeseci sezonsku dozvolu u EU?

ALEN DE
18.02.2011., 21:21
Je istina baš sam malo surfao i pronašao neki članak iz novina da imamo pravo 6 mjeseci

zacky
18.02.2011., 22:47
Inače i ja pratim slične teme po forumu i nisam još ništa konkretno vidio u smislu:
Tu je manjak radnika,najbolje je da se vrzmate po tom području i sl.

M.BOSCORELLI
19.02.2011., 00:39
Ovo je već ne znam koja po redu ista tema. Ne znam kako moderatori to ne poslože.
Konkretni odgovor, moraš imat nekoga gore da ti sredi sve. Ti sam ne možeš ništa napravit.

dotore
19.02.2011., 08:35
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=6159

ALEN DE
19.02.2011., 10:26
e HVALA

M.BOSCORELLI
19.02.2011., 14:08
Preko HZZ-a isto nemaš baš velike šanse pošto oni samo šalju samohrane majke i majke, a ti to koliko vidim nisi.

zacky
19.02.2011., 14:42
Ma HZZ pa da ispadne da kod nas nema posla pa mora u Njemačku!:lol:

Dawar
19.02.2011., 16:35
Bolje pogledaj CCUSA, imaš program za studente i ideš raditi u USA, ja planiram ovo ljeto

Brkchey
19.02.2011., 16:55
Ne preporucujem da se ide u USA, tamo je haos za poslove, a sve su prilike da ce doci do velikih nemira uskoro, mozda i do gradjanskog rata...

somekindofmonster2
19.02.2011., 17:15
Ne preporucujem da se ide u USA, tamo je haos za poslove, a sve su prilike da ce doci do velikih nemira uskoro, mozda i do gradjanskog rata...

a sto ce biti uzrok tih ratova????

ako ces ici u Ameriku,i ako pronađes firmu u kojoj ces radit obavezno pogledaj komentare na ripoffreport.com

Brkchey
19.02.2011., 17:24
a sto ce biti uzrok tih ratova????

Nedostatak hrane.

Dawar
19.02.2011., 18:31
Ma je da, u USA će ostat bez hrane, prije će se kod nas desiti kolaps, nemaju oni Kosoricu...

MusicManZagreb
20.02.2011., 16:05
to nije tocno, Hrvatski drzavljani mogu ostati 6mj u Njemackoj..jucer sam zvala Njemacko veleposlanstvo u Zagrebu i tako su rekli....jer ja sam u Njemackoj sad ce tri mjeseca i jos nemam vizu....

daj mi reci molim te, ja sam sada u njemackoj 3,5 mjeseca, namjeravam se vratiti krajem 4tog, sto ce biti sve ukupno oko 5 mjeseci, zbog cega si zvala veleposlanstvo u zagrebu a ne u njemackoj hrvatsko veleposlanstvo?

nano23
26.02.2011., 21:22
Tražim osobu koja živi u Njemačkoj i koja bi željela poslovati sa mnom, odnosno preko koje mogu kupovati stvari koje se nedostavljaju u Hrvatsku, ako netko želi zaraditi pošaljite mi poruku pa se dogovorimo. pozz

r3xcss
26.02.2011., 21:25
Hvala Bogu da je neko otvorio temu... čitam po internetu i raznim forumima kako to ide i dosta sam toga pohvatao. trenutno sam 1. razred gimnazije a nakon drugog želim ići u srednju u ameriku... igram košarku i mogao bih dobiti stipendiju. zanima me koji je najbolji način za odabiranje škole, regije itd. koje škole imaju dobru košarkašku ekipu ali odjednom da su i dobre kao škola mislim edukacijski. kako da znam kakvu ću diplomu dobiti i koliko ranije trebam početi sa papirologijom i svime prije odlaska??