PDA

View Full Version : Sulejman Veličanstveni / Muhteşem Yüzyıl

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

Jay&AmberFan
11.04.2012., 12:56
http://www.dodaj.rs/f/3L/z5/IAco9EM/sulejmanvelicanstveni.jpg

Uskoro na RTL Televiziji.

Serija prati Sulejmanov buran život, uspjehe, pohode, intrige na dvoru i u haremu, dočaravajući epohu 16. stoljeća i moćnog Osmanskog carstva. Sultan Sulejman je na vlast stupio kao mladić od 26 godina, dok je njegova vladavina trajala 46 godina. Bio je najznačajniji osmanski vladar koji je učestvovao u osvajačkim pohodima po Europi, Aziji, a 1521. godine zauzeo je i Beograd.

Ipak, Sulejmanove ambicije bile su još veće, kretao se prema Austrougarskoj predstavljajući prijetnju čitavoj zapadnoj Evropi. Nakon jednog od mnogobrojnih putovanja po Crnom moru, na carski brod koji je prevozio ženske robove kao poklon Sulejmanovoj sviti, dospjela je i Rokselana, kćer ukrajinskog pravoslavnog svećenika. Djevojka je oteta i prodana u roblje, a Sulejman je upravo nju izabrao za svoju novu ženu. Aleksandra je tako postala Hurem. Rodila je Sulejmanu četvoro djece i zajedno s njim vladala Osmanskim carstvom.

Serija je izazvala kontroverze u islamskom svijetu, jer je Sulejman predstavljen kao nemoralan čovjek, bez poštovanja prema ljudima i sklon osobnim zadovoljstvima. Brojne pritužbe gledatelja upućene zbog negativnog predstavljanja ove povijesne ličnosti nisu umanjile popularnost serije u zemljama u kojima je prikazana.

Uloge:
Halit Ergenç - Suleiman the Magnificent
Nur Fettahoğlu - Mahidevran Sultan
Meryem Uzerli - Hürrem
Nebahat Çehre - Ayşe Hafsa Sultan
Okan Yalabık - Pargalı Ibrahim Pasha
Selma Ergeç - "Hatice" Sultan
Filiz Ahmet - "Nigar" Kalfa
Alp Öyken - Pope Clement VII
Selma Keçik - "Daye" Hatun
Nihal Büyükağaç - "Gülşah"
Selim Bayraktar - Sümbül Ağa
Fatih Al - Matrakçı Nasuh
Mehmet Günsür - Şehzade Mustafa
Burak Özçivit - Malkoçoğlu Bali Bey

Simpsolina
11.04.2012., 13:00
Ajme,opet Turci

Pa kad će Kinezi više :ceka:

pipa
11.04.2012., 13:10
Ne kuzim sta Sulejman radi medju sapunicama :ne zna:

kad je povijesna dramska serija :confused:

S.N.O.B
11.04.2012., 14:07
dobili smo i topic, extra :) sad samo da počne :D

seeni
11.04.2012., 14:29
Dobar izbor RTL-a :top:

Kyle Reese
11.04.2012., 16:35
Ne kuzim sta Sulejman radi medju sapunicama :ne zna:

kad je povijesna dramska serija :confused:

Nije važno povijesno razdoblje,ako je tip serije sapunica

PS
offtopic, ali moram ponoviti,momak je zapalio pola Hrvatske, naš Zrinski je poginuo u borbi protiv njega, meni je jako neobično da gledamo seriju u kojoj je on pozitivac :flop:

Simpsolina
11.04.2012., 16:39

Turci prave samo dramske serije :Serek:

M.Williams
11.04.2012., 16:50
nadam se da će ovo biti prava povjesna dramska serija.. i da će je rtl u komadu prikazivati

MystSky
11.04.2012., 16:55
A ja se već ponadao da će RTL ostati normalna televizija.

Jay&AmberFan
11.04.2012., 17:17

PS
offtopic, ali moram ponoviti,momak je zapalio pola Hrvatske, naš Zrinski je poginuo u borbi protiv njega, meni je jako neobično da gledamo seriju u kojoj je on pozitivac :flop:

Još da si ovo pročitao. :D

Serija je izazvala kontroverze u islamskom svijetu, jer je Sulejman predstavljen kao nemoralan čovjek, bez poštovanja prema ljudima i sklon osobnim zadovoljstvima. Brojne pritužbe gledatelja upućene zbog negativnog predstavljanja ove povijesne ličnosti nisu umanjile popularnost serije u zemljama u kojima je prikazana.

Tip serije sapunica su i Kućanice i Uvod u anatomiju, pa su svejedno ovdje. :ne zna: Osim toga, Sulejman se emitira u Turskoj jednom tjedno, 90 minutna epizoda. I traje po sezonama, kao i gorespomenute.

mina_jasmina
11.04.2012., 17:20
opa, stiže na RTL?! ja pratim na PRVA TV, iako sam u početku bila malo razočarana, moram priznati da ne propuštam epizode. serija je stvarno totalna navlakuša! ibrica tj. ibrahim paša, uf yaaa, pravo otkriće. čok tatli :cerek:

Kyle Reese
11.04.2012., 17:40
Sorry ako je offtopic,jel se spominju Hrvati ili barme Bosna u ikakvkom kontekstu?

WitchHunter
11.04.2012., 18:01
Serija je sjajna. Svakako ću gledat,nešto novo za promjenu. :D

mina_jasmina
11.04.2012., 18:04
trenutno sam negdje na 20. epki čini mi se i nema spomena bilo kakvih naših sa ovih prostora. imau jednoj epki na početku osvajanje zemuna i beograda, ali u seriji nema nekih krvavih borbi koje se protežu preko nekoliko epizoda. najduže je trajalo oko osvajanja rodosa. btw. ovo nisu spojleri, nego povijesne činjenice koje svatko može pročitati na internetu, baš kao i o životu sulejmana, rokselane kasnije hurem sultan, ibrahim paše tzv. pargalija itd. znači ne otkrivam ja ništa novo ovdje. u seriji se drže povijesnih činjenica, naravno da je sve prilagodjeno seriji i gledateljima (spletke u haremu, politička podmetanja itd.), ipak ne gledamo dokumentarac nego zabavni sadržaj. tko želi znati više povijesnih činjenica, na neprikazanom na str. 2 ili 3 ima tema o ovoj seriji koju je otvorio harem-team koji je pratio paralelno sa turskim epkama i seriju prevodio na naš jezik (to i dalje rade). jedna usputna info, scenaristica serije meral okay (1959. godište) je danas sahranjena. borila se sa rakom pluća nekih godinu dana.

malo čudno, gledaš sulija kako osvaja ove prostore a on je glavni lik kojeg simpatiziraš (barem većina gledatelja, naročito ženski dio. halit je to :cerek:). ja na seriju gledam kao na vestern filmove di navijaš za kauboja da ga ne ubiju zločesti indijanci. mislim, znamo kako je bilo u RL i tko je kako prošao. za takve stvari postoji history channel. ne miješam RL i fikciju. serija je dobra večernja razbibriga i opuštalica. pored toga sam i dosta naučila iz povijesti jer nešto gledam pa kasnije idem guglat činjenice. recimo ovaj pargalija ibrahim, veliki vezir, bio grk, a kada sam vidjela popis velikih vezira osmanlijske imperije začudila sam se koliko ih je bilo sa naših prostora http://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_Ottoman_Grand_Viziers ...

mrvica 1234
11.04.2012., 18:41
svi koji očekujete povijesnu seriju to nije povijesna serija i to je nas na početku jer smo se jako pripremale povijesno za ovu seriju malo razočaralo, ali kad prihvatiš da to nije povijesna serija, onda je to jako zgodno, a kad još imaš kraj sebe gamze koja ti mnoge stvari pojasni i objasni, onda je to poseban užitak, ja ću moliti gamze da mi da dozvolu da neke stvari kako budu išle epizode prenesem ovdje na ovu temu jer uz njezino pojašnjenje mnoge stvari su puno jasnije, a nadam se da će i djevojke dozvoliti da se stavljaju kolaži koji su vrhunski uz svaku epizodu i mnoge stvari koje ni ne vidiš u seriji postanu ti bliže.

serija je u srbiji jako gledana, pa vjerujem da će biti i kod nas.

Simpsolina
11.04.2012., 18:56
a nadam se da će i djevojke dozvoliti da se stavljaju kolaži koji su vrhunski uz svaku epizodu

Hoće ovo postati kao ona 'Only you' tema na Sapunicama???

http://atrl.net/forums/images/smilies/images/smilies/psyduck.gifhttp://atrl.net/forums/images/smilies/images/smilies/psyduck.gifhttp://atrl.net/forums/images/smilies/images/smilies/psyduck.gifhttp://atrl.net/forums/images/smilies/images/smilies/psyduck.gif

Kyle Reese
11.04.2012., 19:43
Može neke slike Roksane, iz povijesti znam da je crvenokosa,ovdje mi se nažalost takva ne čini,ali možda je do slike?

Jay&AmberFan
11.04.2012., 19:45
Ne, neće ovdje bit nikakvih kolaža.

Gamze
11.04.2012., 20:46
Wow, koja metamorfoza! Od nepoželjne teme na "neprikazanom", primjedbi da se pretjerano piše o povijesnim detaljima, do svojeručnog otvaranje teme i to na "serijama"! :rofl:

fanny7
11.04.2012., 21:04
Ne, neće ovdje bit nikakvih kolaža.

A čega će biti?:confused:

Simpsolina
11.04.2012., 21:15

OMG :rofl:

pa rasprava o seriji

:lol::lol::lol:

Jay&AmberFan
11.04.2012., 21:21

Normalne rasprave. Sigurno neće bit kolaža s Halitom u šalici kave i sličnih umotvorina.

x files agent
11.04.2012., 21:40
ne pale me ni Halit niti kolaži:rofl: tak da još bolje da to nestavljate tu:p

pogledat ću seriju,možda i bude na neš ličila ako je povjesna.Dat ću joj priliku:D

mrvica 1234
11.04.2012., 22:09
tko je ovdje spominjao bilo kakve kolaže s halitom i kavama i slično, mi ovdje govorimo o seriji, valjda, a onda će tu biti kolaži iz serije koji su stvarno vrhunski napravljeni za svaku epizodu i stvarno ne vidim razloga i po kojim to pravilima ne bi smjeli biti ovdje? zašto ne bi bile povijesne stvari uz svaku epizodu da znamo o čemu se radi? mi koje gledamo seriju već skoro dvije godine, zahvaljujući trudu svih naučile smo jako puno, a da ne govorim koliko nam je gamze pomagala i ne vidim razloga da to ne prenesemo svima koji će gledati seriju, mislim da bi bio grijeh da se to ne napiše i da se uz gledanje serije i nešto ne nauči, ako nam to neće biti dozvoljeno, onda se nije trebala otvarati i tema. nadam se da će se neke cure koje su bile protjerane s spojlera vratiti i bar neki put komentirati, jer bila bi velika šteta da to ne naprave.

evo što nas očekuje u prvoj epizodi, kako se dobro jelo iz ruku tzipore ( e sad se pitam kakav je problem u ovakvim kolažima?)

http://i1083.photobucket.com/albums/j392/pulccinella/MY%201/41.jpg

Jay&AmberFan
11.04.2012., 22:25
Da su vrhunski, i nisu.

Prije svega, ovo je topic za one koji će seriju gledat prvi put. Ne za one sa Neprikazanog koje misle od ove teme napravit copy/paste spoiler teme.

Budalaštinu "ako nam neće bit dopušteno, tema nije trebala bit ni otvorena" neću ni komentirat, samo ću stavit jedan veliki :facepalm:

Sad si recimo zalijepila taj kolaž. I? Šta sad s njim? :ne zna: Kakva rasprava iz njega može proizić prije nego što se serija krenula emitirat? :ne zna: Ekipica s Neprikazanog (i ne samo u MY topicu, da se razumijemo) ima očito strašnu maniju zatrpavanja topica raznoraznim slikama i cerek smajlićima umjesto kvalitetnim raspravama.

mrvica 1234
11.04.2012., 22:49
ja sam ovo stavila samo kao primjer kakvi su to kolaži i sigurno je da će kad će se serija prikazivati bit će popraćena i komentarom i baš si nas ti na MY spojlerima non stop upozoravao da to nije povijesna tema i da ne zatrpavamo temu povijesnim podacima, jer smo se stvarno trudile upoznati s tim povijesnim periodom koji je nama više manje bio nepoznat, tako da svima koji će gledati seriju preporučam otići na MY neprikazano i svašta će tamo naučiti i saznati, pogotovo onaj dio prije samog prikazivanja serije.

ovo nije povijesna serija, ali je serija koja je bazirana na povijesnim podacima i zbog toga je da bi se ona mogla razumijeti i da znamo o čemu se radi, jako bitno znati povijesne podatke, jer bez toga serija nije to što bi trebala biti.

nadam se da je rtl neće upropastiti nekim ludim kraćenjima i vjerujem da će serija biti gledana isto tako kako je gledana u srbiji.
molim vas dajte seriji priliku i počnite je gledati otvorena srca bez predrasuda

gejsaa
11.04.2012., 23:26
Ja sam odusevljena svakim postom ekipe na prijasnjoj temi ove serije,i odusevljena svakom slikom poput ove postavljene od mrvice i preko 400 stranica punih humora,znanja,upoznavanja sa likovima...odusevljena sam svom karizmom tih bica koju si potrudili da svaki i najmanji detalj sagledamo iz vise kutova....

mogu samo preporuciti ova topla srca forumasa koji su se trudili za sve nas koji pratimo ili cemo pratiti ovu seriju...
radujem se prikazivanjem diljem nasih zemalja...Radujem se prisustvovat svakoj toploj rijeci napisanoj sa ovu temu!

milidrak
12.04.2012., 07:29
Šta li on traži u turskoj sapunici?

Brad Pitt, the Hollywood ace actor will play in a single episode at a popular Turkish Tv series ‘ Muhteşem Yüzyıl’ (Magnificent Century), which is based on the life of Süleyman I (also known as Suleiman the Magnificent).

Brad Pitt recently has announced that he’ll retire from acting within three years. His Turkish fans will have a chance seeing the Hollwood star in their own country and on Turkish TV, before he stops making movies.

The production company TIMS from Turkey has announced, that they have come to an agreement with Hollywood’s mostly paid and popular male actor for one episode of the Turkish TV series hit ‘Magnificent Century’. Brad Pitt will receive $2Mil. for the only episode, where he is going to be seen in battle scenes

MY učestvuje na 17.Geneva International Film Festival : Cinéma Tous Ecrans (Cinema for all screens) zajedno sa Blue Bloods, Body + Soul, Borgia, CROM, It Planet, Luther Series 2, Malenfant, Suits, The Hour, The Shadow Line... http://www.cinema-tout-ecran.ch/2011/en/series-tv

Simpsolina
12.04.2012., 09:34
Normalne rasprave. Sigurno neće bit kolaža s Halitom u šalici kave i sličnih umotvorina.

Mislim da će ih svejedno biti

http://i32.tinypic.com/3094wpe.gif

lexluthor84
12.04.2012., 10:25
Još jedna turska sapunica,samo ovaj put povijesne teme.
Malo off topic-vidim ovdje da dosta ljudi na forumu dijeli sapunice i dramske serije,a u biti sve sapunice spadaju pod dramske serije,nebitno dali išle u dnevnom terminu ili jednom tjedno.

walli
12.04.2012., 11:40
wtf? :confused:
http://www.mondo.rs/s240704/Zabava/Rijaliti_TV/Prekinuto_snimanje_Sulejmana.html

Kyle Reese
12.04.2012., 12:12
Još jedna turska sapunica,samo ovaj put povijesne teme.
Malo off topic-vidim ovdje da dosta ljudi na forumu dijeli sapunice i dramske serije,a u biti sve sapunice spadaju pod dramske serije,nebitno dali išle u dnevnom terminu ili jednom tjedno.

Ma nije to ni loše.
Do sada su žene slabo se zainteresirale za povijest,osim cura koje su to studirale.
Čka i na napem pdf Povijest foruma.hr,nema ni jedne forumašice, eventualno kao neka nakratko naiđe.

Sada imamo chick lit romane,ali kao smještene u povijesnom razdoblju,a evo sada i sapunice, ne može škoditi :top:

Simpsolina
12.04.2012., 12:15
Ma nije to ni loše.
Do sada su žene slabo se zainteresirale za povijest,osim cura koje su to studirale.
Čka i na napem pdf Povijest foruma.hr,nema ni jedne forumašice, eventualno kao neka nakratko naiđe.

Nema ništa o Engleskoj pa mi je dosadno tamo :durica

Bila mi je zanimljiva ona tema o metodama mučenja al' je zamrla

S.N.O.B
12.04.2012., 13:52
wtf? :confused:
http://www.mondo.rs/s240704/Zabava/Rijaliti_TV/Prekinuto_snimanje_Sulejmana.html

pa ok je da pauziraju neko vrijeme jer ipak umrla je osoba koja je zaslužna što serija postoji ,ali nadam se da će nastaviti snimat, ako ništa barem da završe s ovom 2 sez . buni me u tekstu ovo da Meral nije napisala ništa za 4 sez , vjerovatno su pogriješili,možda su mislili na 3. koja je bila u planu od sep a sad ko zna ,mOžda produkcija odluči završit s 2. mada ja na vjerujem, mislim da će naći novog scenaristu i nastavit tamo gdje je nažalost Meral stala :(

halitmy
12.04.2012., 13:57
Eh... da se i ja javim. Seriju pratim uporedno kako se prikazuje u Turskoj na Star kanalu (do 40. epizode na Show) i mogu vam reći / razočarati vas koji očekujete povijesnu dramu da se ne nadate previše. Serija je više sapunica bazirana na povijesnim činjenicama koje nisu uvijek točne. Serija je jako kvalitetna, vidi se da je u nju uloženo puno sredstva. Kostimi, prostor, gluma - sve je na nivou.
Nakon prve sezone, pojavljuje se mnogo "prolaznih" likova (poput Izabele, kastilijske princeze i recimo Aybige) ali da ne idem previše u spoilere - nije ono kako se najavljuje - puno je bolje...

Treba usvojiti neke izraze... treba znati da je Valide majka sultana, a valide majka prijestolonasljednika. Ima puno stvari, povijesnih događaja i sl.

No mislim da se na nalazimo na pravom mjestu za razgovor o tome, jer ako slike nisu dozvoljene (kolaži recimo) kako opisati žar kojim žari ovo veličanstvo...
Ukoliko nekoga zanima malo detaljnije o ovoj seriji i detaljnije o povijesti Osmanskog/Otomanskog carstva, nek mi se javi u PP pa šaljem link...

Pozdrav!

EDIT: U ponedjeljak, rano ujutro je umrla Meral Okay - scenaristica (kao što ste već napisali). Žena je radila izniman posao i cijenim njen rad. Bila je jako dobra sa Halitom, ali i s drugim glumcima. Za sada je najavljeno "kratko" prekidanje snimanja, ali se i dalje ništa ne zna...

Ovdje imate u dva dijela veliki film o snimanju serije u kojemu Meral objašnjava kako je sve počelo.

http://www.dailymotion.com/video/xo7r64_istina-o-stvaranju-prevedno-1-dio_shortfilms
http://www.dailymotion.com/video/xo7r73_istina-o-stvaranju-prevedeno-2-dio_shortfilms

S.N.O.B
12.04.2012., 14:54
jesmo se napokon pozicionirali :D

x files agent
12.04.2012., 16:31
a fučka mi se dal su u potpunosti točni podaci jer nikada skoro u serijam ni nisu(tipa Tudori) ali ako bude zanimljiva priča,dialozi i dobra gluma gledat ću:D

S.N.O.B
12.04.2012., 17:38
super mi je muzika

http://www.youtube.com/watch?v=5EJphhIIM1w

kad bi ovo moglo počet , zna li iko ?

Jay&AmberFan
12.04.2012., 17:57
Rečeno je "uskoro". Ja mislim da bi to moglo krenut u 9 navečer za koja dva tjedna. :ne zna:

halitmy
12.04.2012., 18:17
Rečeno je "uskoro". Ja mislim da bi to moglo krenut u 9 navečer za koja dva tjedna. :ne zna:

Kako ja imam informacije, kažu početkom 5. mjeseca u prime terminu...

Nadajmo se..

kandy7
12.04.2012., 19:02
a što će Fatmagul reći na taj prime time :D :mig:

ja ću vjerovatno jedno snimat a drugo gledat

halitmy
12.04.2012., 19:27
Fatmagul može sjesti i plakati, iako mi je čudno za Survivor...

Nego, je li ovo službeni FB? Mislim, izgleda službeno...
https://www.facebook.com/pages/Sulejman-Veli%C4%8Danstveni/398356700184171?skip_nax_wizard=true#

S.N.O.B
12.04.2012., 20:40
fatmu mi ne dirajte no no :durica svejedno ovo neće ići u istom terminu, vjerovatno od 21h jer bi u 8h pukli k'o kokica, fatma se već gleda, i to jako pa ne bi ljudi prešli na nešto novo pa makar to bio i halit ergenc :D ,mada i u 21h imaju konkurenciju -laru

ovu hurem ne mogu smislit, ako mi se zbog nekog ne gleda serija, to je zbog nje , i ne mislim na lik nego na glumicu koja mi je odvratna :rigo:

luisana
12.04.2012., 22:44
Ja gledam na Prvoj, meni je serija odlicna, drzi paznju, nikada ne dosadi.
Vrijedi gledati ako nista drugo zbog Ibrahim-pase, i Zumbul-age, najsmijesniji lik.

Lidiya
12.04.2012., 22:53
ja sam načula neka šuškanja da su je planirali stavit u 20h,jer je nova trebala pauzirati s fatmagulinom 2. sezonom. al pošto se fatmagul nastavlja,onda se nezna što će bit s ovim i kad će krenut. :ne zna:

halitmy
13.04.2012., 07:20
Fatmagul ima dvije sezone za sad, je li tako? I ako će Nova praviti pauzu - onda dobro, ali ako ne - onda je šteta stavljati Sulejmana...
I, hoće li serija biti tako prevedena - tj. hoće li se zvati "Sulejman Veličanstveni" jer se njen naziv "Muhteşem yuzyil" prevodi kao "Veličanstveno stoljeće"

Budući da se serija od kraja 12. mjeseca prikazuje u Makedoniji na Kanalu 5 i tamo postiže velike uspjehe – oni su prvi saznali što se događa sa serijom.

Kanal 5 riješava dileme i dezinformacije koje su se pojavile nakon smriti scenaristkinje Veličanstvenog Stoljeća Meral Okay, koja je u ponedjeljak izgubila bitku s rakom. Nema istine u navodima da je gotovo sa serijom ili da će se serija zaustaviti – s obzirom da je Meral Okay bila velika pozmavateljica turske povijeste te inzvaredna scenaristica, producenti su za Kanal 5 rekli da je njezin kole Yilmaz Sahin već krenuo s pisanjem scenarija za treću sezonu, a bit će i četvrte sezone. Dakle Veličanstveni Sultan na Kanalu 5 još barem dvije godine.

To nam je potvrdio direktor Kanala 5 Ivan Mircevski koji je danas razgovarao s producentima serije. Ovo je njegova izjava tom prilikom:

„Danas sam razgovarao s produkcijskom kućom veličanstvene serije, a pritom sam dobio sljedeće podatke – ne postoje nikakve sumnje, ni razlog za paniku za prekid Veličanstvenoga. Drugu su sezonu napisali Meral i Sahin, a zbog velikog uspjeha kojeg serija doživljava u Makedoniji,producenti su odlučili dodati još 6 dodatnih epizoda drugoj sezoni. Iako Makedonijemo kruže dezinformacije o navodnom kraju Veličanstvenog, istina je sasvim drugačija. Mladi scenarist Sahin Yilmaz već se bavi i krajem treće sezeno, a premijera te iste se u Turskoj kreće sredinom 9. mjeseca.

Osim toga, producenti su potpisali ugovor i za 4. sezonu Veličanstvenoga, tako da je radost brojne publike Sulejmana, velika žalost konkurencije Kanalu 5 još barem dvije godini“, kaže Mircevski.

mina_jasmina
13.04.2012., 11:07
odličan je onaj prilog o tome kako je snimana serija, na žalost su clipovi sa onih linkova tehnički loše titlovani (rečenice iskaču iz ekrana, nema ČĆŽĐŠ itd.). našla sam bolju izvedbu, pa koga zanima može pogledati clipove ovdje (http://www.dailymotion.com/playlist/x1xb6d_JoeCelt_muhtesem-yuzyil/1).

iskreno, u početku sam bila malo razočarana serijom, mislila sam - šta je ovo? vrte se u dvorcu i nešto mi je usporeno. lik aleksandre/hurrem mi je bio užasan, nervirala me totalno, a nije mi sjela ni glumica meryem uzerli. no, nastavila sam gledati i moram priznati da je serija prava navlakuša! sada mi je odlična, lik hurrem omiljeni lik u serij, baš kao i glumica meryem čije intervjue sam kasnije gledala na internetu. da mi je to netko rekao na početku, allah allah!

recimo, tko zna njemački može pogledati intervju sa meryem/hurrem-sultan, ovdje za njemački RTL (http://www.youtube.com/watch?v=9f6SpkLpTSw&feature=related). ugl. repoterka kaže da je meryem u njemačkoj nepoznata širokim masama (iako je tamo rođena i odrasla, turski govori sa njemačkim akcentom), ali njoj to odgovara jer je ne salijeću na ulicama kao u TR. za casting u IST je saznala preko poznanice. producenti su već 8 mjeseci u potrazi za glavnom glumicom, a pregledali su oko 20,000 kandidatkinja. meryem je došla na casting, odmah su joj rekli da je dobila ulogu, ujutro se vratila u berlin, spakirala stvari i uveče prvim letom za IST. idući tjedan je počela sa snimanjem. ... itd. ... još jedna reportaža (http://www.youtube.com/watch?v=m3Dq64LvAQI) za magazin TTT koji ide na ARD, a više govori o protestima koji su išli zbog načina prikazivanja sulejmana u seriji (navodno previše raskalašan prikaz itd.), a meryem ponavlja kako je ljudi vole i spopadaju u javnosti. ... itd. ...

serija je bazirana na povijesti, ali naravno nije dokumentarac, međutim tko naknadno ide izguglati nešto što je načuo ili vidio u seriji dosta toga može naučiti. spojler tema je bila odlična jer se tamo moglo naći (a može još uvijek) pregršt informacija o pozadini nekih događaja, kodeksa ponašanja itd.

milidrak
13.04.2012., 11:36
odličan je onaj prilog o tome kako je snimana serija, na žalost su clipovi sa onih linkova tehnički loše titlovani (rečenice iskaču iz ekrana, nema ČĆŽĐŠ itd.). našla sam bolju izvedbu, pa koga zanima može pogledati clipove ovdje (http://www.dailymotion.com/playlist/x1xb6d_JoeCelt_muhtesem-yuzyil/1).

Kad @markonoc pročita da su @celtovi clipovi bolje titlovani :lol:

Ni meni Meryem kao Hurrem nije sjela na prvu loptu, ali kako je serija odmicala sve više sam navijala za nju a sad ne mogu da zamislim neku drugu glumicu u ulozi Hurrem. Mimika lica i grimase koje pravi su neponovljive.

Ispočetka nikako nisam shvatala šta su pronašli u njoj jer nije odgovarala predstavi koju smo stvorili kako bi trebala izgledati Hurrem. Ali pretpostavljam da je scenaristica i produkcija imala svoju viziju prgave, "neotesane" i buntovne Hurrem koja na taj način kroti harem i poništava sve norme i tradicije. I u tu viziju Meryem se odlično uklopila.

halitmy
13.04.2012., 13:56
Eh, vidim da se serija vijerno čeka.

Nego, Sulejman kao Sulejman... Probat ću skupiti najbolje članke o njemu te ih predstaviti. Dakle... o Osmanskom carstvu:

Osmansko (Osmanlijsko/Otomansko) carstvo na osmanskom bi bilo Uzvišena Osmanska država. Najveće carstvo svoga vremena, carstvo Bliskog Istoka, Turske, jugozapada Azije, dijela Afrike, te jugoistočne Europe od 14. do 20. stoljeća. Dok svoj vrhunac doseže u 16. i 17. stoljeću.
Iako je carstvo postojalo stoljećima, karakteristike se ne mijenjaju. Za carski savjet se koristio izraz „Divan“ kojeg često susrećemo u seriji. Centar moći carstva bio je Istanbul te palača Topkapi.
Glavna osoba osmanskog carstva bio je sultan – službeno jedini i glavni upravnik te vladar carstva.Prvi sultani carstva su se zvali begovi, Murat I je prv osmanski sultan koji je koristio naslov Sultan.
Jedan od glavnih preokrate u povijesti bio je pad Carigrada 1453. (o čemu je snimljen visokobudžetni film Fetih 1453) Carigrad je pao 29.5.1453. Inače, ime Topkapi (palača) na turskom znači „palača topovske kapije“, jer je izgrađena na mjestu gradskih vrata Konstantinoplisa koja su uništena topovima. Od 1517. osmanski sultan je postao i kalif islama, što znači da je Osmansko carstvo do svog (ras)pada 1922. bilo islamska vjerska država odnosno kalifat. Država je postojala stoljećima, prolazila kroz uređenja i promjene, ali glavne osnove su ostale neizmjenjene. Sultan je uvijek postojao i uvijek je bio glavni. Sve je odluke razmatrao divnaski savjet, ali je Sultan uvijek završavao. Članovi divana su prozvani vezirima – neka vrsta ministara, a njih predjedva Veliki vezir, kojeg možemo usporediti s premijerom koji bi nerijetko preuzimao neke sultanove ovlasti.
Visoka porta je dio palače u kojemu je sultan primao izaslanike i ambasadore. Veliki vezir je s vremenom postao jednak Sultanu, ili čak i važniji od njega. Početkom 16. stoljeća Osmanlije doživaljavaju vrhunac moći (o tome serija ugl. i govori).

KRUNA
U drugoj sezoni imamo priliku vidjeti Sulejmana s krunom na glavi. Upravo s tom krunom ga je nacrtao Agostion Venezian.
Ta bi kruna trebala simbolizirati njegovu snagu. Kruna je napravljena za 115 000 dukata i Sulejmanu je ponuđena od strane
ambasadora Antonia Rinkona 1532. Krunu sultan nije nosio gotovo nikad, ali dok bi primao posjetitelje, ona bi stajala uz njega.

http://img821.imageshack.us/img821/759/picture1wio.png

YAVUZ SELIM - SULEJMANOV OTAC
Yavuz Selim je svrgnuo svog oca Bayezida II. s prijestolja, a Bayezodva smrt slijedi ubrzo.
Yavuz je ubio braću – princa Ahmeda i princa Korkout te sve nećake i rođake kako bi eliminirao
sve moguće koji bi mogli doći na tron. Bio je sultan samo 8 godina, od 1512 do 1520, a sva su
mu djeca rođena dok je bio princ. Imao je samo jednog javnog sina – Sulejmana (te jednog tajnog),
ostalo su bile djevojke. Dok je bio Sultan, nije imao djece. Ayşe Hafsa (Valide) i Yavuz Selim su zajedno imali 6 cura i jednog dečka.
-Fatima Sultana 1490-1556
- Yenihan Sultana 1490-1572
- Hafisa Sultana 1491-1538
- Gevherhan Sultana 1494-1514
- Suleyman Sultan 1494-1566
- Beyhan Sultan a1495-1559
-Hatice Sultana 1496-1582

Sva su djeca rođena u Trabzonu, ne u Istanbulu. Čini se da je imao još jednog sina, tajnog sina, ali povijest to ne može potvrditi.

http://img807.imageshack.us/img807/4984/picture1co.png

U seriji ćete često imati priliku čuti za izraz „otrovni kaftan“...

OTROVNI KAFTAN

Otrovni kaftan (kaftan od prezijskog gaftan je dugi ogrtač od grubog materijala, Hafsa Ayşe / Valide sultana poklanja jedan tak Sulejmanu na početku serije – u njemu su slikane one promo slike) to je kaftan uronjen u tekući otrov ili otrov u prahu, kroz ljudsku kožu djeluje kad ga se obuče. Sulejmanov otac Yavuz Selim je pokušao ubiti Sulejmana dok je ovaj bio guverner u Manisi, nakon što se vratio iz bitke za Egipat, slao mu je darove te otrovni kaftan. Ibrahim Pargali (Okan Yabulik u seriji) je to primjetio te dao kaftan Sulejmanovoj sobarici. Ona ga je ubukla i odmah umrla. Neki povjesničari govore da je Selim htio dati prijestolje drugom sinu (sinu jedne robinje) koje mu je fizički ličilo, drugi pak tvrde da je razlog jer je Sulejman htio doći na prijestolje. Također je poznato da je Yavuz Selim ubio prada princa Ahmeda koji je prema godinama trebao nasljediti osmansko prijestolje. Ubio ga je otrovnim kaftanom u Koniji gdje je Ahmet najavio da nastavlja sultanat nako odluke svog oca Beyazida II.

http://img135.imageshack.us/img135/388/picture2ue.png

POSLJEDNJA OSMANSKA SULTANA

Neslisah Sultana, zadnji član Osmanske dinastije je umrla. Rođena je 1921. godine u Istanbulu.
Njezina majka bila je kćer zadnjeg sultana, a njen otac je bio zadnji Kalifa. Bila je zadnji član koji
rođen u Istanbulu, svi su ostali rođene u igznanstvu. Umrla je u 91. godini.

http://img51.imageshack.us/img51/4175/picture3zv.png

SULEJMAN I OMILJENI MU SIN

Sulejaman i Mustafa nisu bili u dobrim odnosima kao otac i sin. Mehmed je bio onaj koji je trebao ubiti Mustafu,
jer je Mehemd bio omiljeni Sulejmanov sin. Sulejman je poslao Mehmeda u provinciju (sandžak), u Manisu (bliže palači),
a Mustafu dalje. Mahidevran (Sulejmanova prva žena, Mustafina majka), su shvatili da prijestolje nije za njih, a Mehemed umire kao dvadesetgodišnjak.

http://img543.imageshack.us/img543/7930/picture4fl.png

(ukoliko netko želi, mogu nastaviti postavljati neke zanimljivosti o Osmanskom carstvu i Sulejmanu te njegovom haremu)

WitchHunter
14.04.2012., 13:19
Serija će sigurno poslin Survivora u terminu 21h. Ruza je rezervirana za primetime,ima još 50 epizoda za emitirat. U pon počinje Uvod u anatomiju i bit će svaki dan u 21h... to budi pitanje koji je zapravo termin Sulejmana

halitmy
14.04.2012., 15:41
Eh, pa vjerojatno ne planiraju vračati Survivor na termin 21, već će prvu ispucati Survivor i onda ubaciti u 21 Sulija, a u 22 pomaknuti Anatomiju (ako i nju u međuvremenu ne ispucaju)

Ali, mene više veseli službena potvrda da je serija otkupljena!

vijest s RTL (čitajte ovdje (http://www.rtl.hr/vijesti/zvijezde/333801/seherezada-se-ipak-vratila-svom-voljenom-onuru/)

RTL Televizija će, naime, uskoro početi s prikazivanjem povijesne serije "Sulejman Veličanstveni" koja je uzdrmala njihovu stvarnu ljubav i od Halita još jednom napravila najvećeg turskog frajera!

Eysan
16.04.2012., 23:15
Sorry ako je offtopic,jel se spominju Hrvati ili barme Bosna u ikakvkom kontekstu?

Spominje se divna moja Slavonija :cerek:

Malkoc Bali Beg je navodno bio Hrvat,ak se ne varam... bit ce par ljudi koji su kao porijeklom iz Hrvatske :)

Ja preporucujem da gledate seriju... Ok kao i svaka serija bit ce i lijepih i losih trenutaka...i glupih :zubo: i nejasnih :lol: ... Ja sam danas pogledala 55 ep koja mi je jedna od najboljih :cerek:

Inace volim sve sto je povjesno...i voooolim Malkoca :cerek:

milidrak
17.04.2012., 07:11
Malkoc Bali Beg je navodno bio Hrvat,ak se ne varam... bit ce par ljudi koji su kao porijeklom iz Hrvatske :)

Varaš se. Porodica Malkočolu je bila jedna od vođa akinči trupa i porijeklom je iz Male Azije. U seriji se govori o Yahyapaşazade Malkoçoğlu Bali Bey koji je rođen 1495. (Sulejmanov vršnjak, znači), oženio se unukom Bajazita II, tj. kćerkom Ajnišah-sultane, Selimove sestre. Bio je sandžak-beg Smedereva, Beograda i Bosne. Najpoznatiji je po svom junaštvu na Mohačkoj bitci. Za vrijeme osmanske vladavine, najveći trg u Budimpešti je nosio je njegovo ime. Umro je 1548. godine.

Najvažniji Hrvat u seriji biće Rustem Paša Opauković, zet Sulejmana i Hurrem, koji će nakon smrti Ibrahim paše postati Veliki vezir. U seriji (druga sezona) ga još nisu prikazali. Biće jedan od najvažnijih likova treće sezone.

Plavi kaputić
17.04.2012., 18:42

PS

momak je zapalio pola hrvatske.
znači serija mora bit gledana. i onur je zapalio pola hrvatske, pa ako se sve bivše obožavateljice s teme 1001 noć presele ovamo, ovo će biti tema s najviše postova...:D

uglavnom, ja se veselim...:jumping::jumping:

seeni
17.04.2012., 18:59
Varaš se. Porodica Malkočolu je bila jedna od vođa akinči trupa i porijeklom je iz Male Azije. U seriji se govori o Yahyapaşazade Malkoçoğlu Bali Bey koji je rođen 1495. (Sulejmanov vršnjak, znači), oženio se unukom Bajazita II, tj. kćerkom Ajnišah-sultane, Selimove sestre. Bio je sandžak-beg Smedereva, Beograda i Bosne. Najpoznatiji je po svom junaštvu na Mohačkoj bitci. Za vrijeme osmanske vladavine, najveći trg u Budimpešti je nosio je njegovo ime. Umro je 1548. godine.

Najvažniji Hrvat u seriji biće Rustem Paša Opauković, zet Sulejmana i Hurrem, koji će nakon smrti Ibrahim paše postati Veliki vezir. U seriji (druga sezona) ga još nisu prikazali. Biće jedan od najvažnijih likova treće sezone.

Kako ja znam Rustem paša je iz Bosne, u nekim knjigama piše da je iz okoline Sarajeva, e sad jedino ako se pod tim Hrvat ne podrazumijeva koje je bio vjere prije nego je primio islam :ne zna:

Raduje me da na ovoj temi vidim neke s 1001 noći teme :D i jedva čekam početak.

sortiadictos
17.04.2012., 19:20
Kako ja znam Rustem paša je iz Bosne, u nekim knjigama piše da je iz okoline Sarajeva, e sad jedino ako se pod tim Hrvat ne podrazumijeva koje je bio vjere prije nego je primio islam :ne zna:

po nekim izvorima je rodom iz Skradina, a po nekim iz okoline Sarajeva... budući da su ga zvali i Hirvat pasha, nema previše dvojbi o njegovom porijeklu

milidrak
17.04.2012., 19:25

Da, prije prelaska na islam je bio Hrvat. Bio je jako važna ličnost i pomogao je Hurrem u njenoj borbi da za nasljednika Sulejmana dovede jednog od svojih sinova. U Turskoj je smatran za glavnog krivca (uz Hurrem) za smrt Mustafe. Biće interesantno vidjeti tko će biti glumac koji će nositi ovu ulogu. Morao bi biti jak glumac, jer je Okan Yalabik izvrsno odglumio Ibrahim pašu. Za tu ulogu je i dobio nagradu za najboljeg glumca.

Seeni i meni je drago da te vidim :D.

mrvica 1234
17.04.2012., 19:51
milidrak moja baš si me nasmijala, ovom rečenicom prije prelaska na islam bio je Hrvat, pa valjda je ostao Hrvat, ali ne rimokatolik, nego islamske vjeroispovijedi (moram te malo zezati)

milidrak nadam se da ćeš biti redovita tu i bar ispravljati netočne navode.

seeni
17.04.2012., 19:59
po nekim izvorima je rodom iz Skradina, a po nekim iz okoline Sarajeva... budući da su ga zvali i Hirvat pasha, nema previše dvojbi o njegovom porijeklu

Da, prije prelaska na islam je bio Hrvat. Bio je jako važna ličnost i pomogao je Hurrem u njenoj borbi da za nasljednika Sulejmana dovede jednog od svojih sinova. U Turskoj je smatran za glavnog krivca (uz Hurrem) za smrt Mustafe. Biće interesantno vidjeti tko će biti glumac koji će nositi ovu ulogu. Morao bi biti jak glumac, jer je Okan Yalabik izvrsno odglumio Ibrahim pašu. Za tu ulogu je i dobio nagradu za najboljeg glumca.

Seeni i meni je drago da te vidim :D.

Mi smo na faxu učili ovo da je iz okoline Sarajeva, ali ipak sad neću tvrditi nešto da je 100% točno, na kraju nije ni bitno....ali zanimljive su mi te spletke kako je on okrivljen za sve, ali ga je opet poslije uspjeo vratiti na položaj.
Mene od Rustema ipak više zanima Mehmed-paša Sokolović ali će pretpostavljam biti tek na kraju :mig:

sortiadictos
17.04.2012., 20:05
zna li tko na kojoj su oni sad u aktualnim turskim epizodama godini? bar otprilike.. Mustafa trenutno ima jedno 20-tak godina ... rekla bi:ne zna:

seeni
17.04.2012., 20:15
zna li tko na kojoj su oni sad u aktualnim turskim epizodama godini? bar otprilike.. Mustafa trenutno ima jedno 20-tak godina ... rekla bi:ne zna:

mrvica mi je jednom rekla da će završiti sezonu s smrću Ibrahima, a to je 1536. godine.

milidrak sigurno bolje zna.

milidrak
17.04.2012., 20:22

Vrte se oko 1535-1536. 1536. je smaknuće Ibrahim paše i još je dva mjeseca do kraja druge sezone, otprilike osam epizoda.

Senni, Gamze je u svojim postovima napisala da se za Rustem pašu smatra da je Hrvat iz Bosne. mrvice vidjećemo kako će njega predstaviti u seriji. Sjećaš se kako se Ibrahim predstavio monologom o obraćenju?

Povremeno ću navraćati...vjerujem da će biti interesantno, posebno ako i poneki mod bude učestvovao u raspravi :D...

sortiadictos
17.04.2012., 20:54
@senči, milidrak - hvala djevojke:) ja sam pogledala prvih nekoliko epizoda, ostatak sam odgleduckala u fragmentima, jer zapravo čekam tv prikazivanje...

S.N.O.B
18.04.2012., 00:38
još kad bi barem okvirno znali kad kreće :ne zna:

čini mi se da je rtl u velikom problemu jer zapravo ne znaju u koji termin da ga ubace, tj. trenutno prime-time 'drži' nova tv...

halitmy
18.04.2012., 07:17
još kad bi barem okvirno znali kad kreće :ne zna:

čini mi se da je rtl u velikom problemu jer zapravo ne znaju u koji termin da ga ubace, tj. trenutno prime-time 'drži' nova tv...

Kreće serija i na OBNu, ali na RTL je sad krenuo Uvod u anatomiju u 21h... Trenutno se prikazuje 7. sezona koja ima 22 epizode, a nisam siguran hoće li RTL prikazivati sve jer se sada zna do 2.svibnja... (11. epizoda)
Tako da to možda možemo očekivati 7.5.? Ali, prvo ćemo se nagledati onih promo najava koji traju 2/3 sekunde, pa onda "pravih" najava od minutu...

moriturite
18.04.2012., 12:34
Kreće serija i na OBNu, ali na RTL je sad krenuo Uvod u anatomiju u 21h... Trenutno se prikazuje 7. sezona koja ima 22 epizode, a nisam siguran hoće li RTL prikazivati sve jer se sada zna do 2.svibnja... (11. epizoda)
Tako da to možda možemo očekivati 7.5.? Ali, prvo ćemo se nagledati onih promo najava koji traju 2/3 sekunde, pa onda "pravih" najava od minutu...

Kad kreće na OBN-u? Je li bila najava?

halitmy
18.04.2012., 12:41
Kad kreće na OBN-u? Je li bila najava?

Rekla je na mom forumu jedna djevojka da je vidjela promo video.

S.N.O.B
18.04.2012., 15:03
OBN :bljak: je l' ga mogla gora tv kuća u BiH otkupit ?

Čekat ću RTL u svakom slučaju.

iskra01
18.04.2012., 16:52
Ovo je sapunica a ne povijesna serija. Poštuju se samo vremena bitaka i osnovni likovi. Sve drugo je izmišljeno i u stilu je prave turske sapunice. Onaj tko očekuje povijesnu seriju, dobit će samo izmijenjene povijesne kostime i loše napravljeno povijesno okruženje. 99% svih događanja je izmišljeno, pravljeno na turski način sa puno okrutnosti, nelogičnih obrata i navlačenja živaca gledateljima. Što serija ide dalje, događaji su bizarniji i bukvalno naporni za gledanje sve okrutniji i nelogičniji.
Od 100-tinjak stranica povijesne građe koliko postoji za to razdoblje ne možete očekivati povijest u 4 sezone u nekih 100-120 epizoda.
Prva sezona je bila donekle zanimljiva, druga se razvodnila i postala besmislena.
Takva je bila i 1001 noć, prva sezona dobra, druga loša, treća očajna.
Na početku serije piše da je inspirirana stvarnim povijesnim likovima i događajima. Naglasak je na inspirirana jer mnogi likovi nisu nikad postojali.
Ovu seriju su Arapi preveli kao Sultanov harem jer se 99% događaja odvija u haremu.
Halitova uloga je skoro pa sporedna i takorekuć jedva da ga viđamo.
Dakle, ako nemate pametnijeg posla i želite nekako ubiti vrijeme, onda je to to.

sortiadictos
18.04.2012., 17:45
OBN :bljak: je l' ga mogla gora tv kuća u BiH otkupit ?

Čekat ću RTL u svakom slučaju.

Mislim da ćemo čekati do jeseni, neće to prije. Zapravo vjerojatno će krenuti s tim kao što su krenuli i sa Šehom, pred kraj ljeta.

mrvica 1234
19.04.2012., 11:03
iskra01 mislim da nitko ovdje nije rekao da je to povijesna serija i mislim da je bilo i rečeno, a ako ideš na spojlere da je tamo na samom početku gledanja bilo velikih razočaranja jer smo očekivale povijesnu seriju, ali kad vidiš da to nije bio ni cilj ove serije, nego da smo si mi samo tako zamislile, onda je ona u redu napravljena, normalno nije bez propusta, kao i sve serije i moglo bi se sigurno i bolje, ali opet ponavljam krenite gledati otvorena srca i onda donosite zaključke.
kad je počela serija, možete to pročitati na spojlerima, neki su predviđali da će se serija sama ugasiti jer ne valja itd., a evo serija već drugu godinu ima jako visoku gledanost, nagrađivana je od gledatelja za najbolju seriju, najbolje glumce, glavne i sporedne, tako da ako ništa drugo zavređuje da dobije priliku da je počnete gledati

po meni bi bilo za rtl najbolje da počne prikazivati kao i BG negdje krajem kolovoza, jer mislim da počinjati sada je malo bzv. zbog ljeta, a i nova se trudi da im svakako zagorča početak, tako da će ovom najavom samo profitirati ljubitelji fatme, jer će odmah očito početi s drugom sezonom, što im vjerujem nije bila početna namjera, nego u pauzi staviti Ask i Memmnu, pa onda nastavak fatme

iskra01
19.04.2012., 11:29
Ja sam samo sažela svoje mišljenje o seriji, koju sam odgledala sve do nedavno, nekako po inerciji jer sam stalno očekivala nešto, ne znam ni ja što.
Svatko će odlučiti za sebe, prvih 10 epizoda je jako dobro napravljeno obzirom na tip serije, ali poslije se to razvodnjava kako vrijeme napreduje i ja je više ne gledam jer mi je dosta odrubljenih glava, otrovanih i nestalih.
Ovo nije 1001 noć, nemam nikakve usporedbe sa tom serijom ni po kvaliteti ni po radnji.
A ova serija je dobila nagrade u Turskoj, ne u svijetu, a za tursku produkciju, ovo je nešto novo i do sada nenapravljeno, tako da te nagrade meni nisu potvrda baš ničega.
Glumci su dobri, čak odlični, ali je sadržaj očajan.

seeni
19.04.2012., 11:46
A ova serija je dobila nagrade u Turskoj, ne u svijetu, a za tursku produkciju, ovo je nešto novo i do sada nenapravljeno, tako da te nagrade meni nisu potvrda baš ničega.
Glumci su dobri, čak odlični, ali je sadržaj očajan.

A koje su to turske serije dobile nagradu u svijetu? ...I to sad znači da njihov uspjeh nije bitan, jer nisu dobile nagrade u svijetu? Ja ne gledam seriju, ali pratim gledanost i činjenca je da je serija gledana, i da je ostala gledana i kada je prešla na slabiji kanal....i da je gledana u zemljama u kojima je otkupljena.
A sve serije imaju greške, i sve su u drugoj sezoni lošije, nije lako napraviti mnogo epizoda i da sve budu odlične....Ovo su ipak sapunice....ne treba očekivati previše...

iskra01
19.04.2012., 12:41
A koje su to turske serije dobile nagradu u svijetu? ...I to sad znači da njihov uspjeh nije bitan, jer nisu dobile nagrade u svijetu? Ja ne gledam seriju, ali pratim gledanost i činjenca je da je serija gledana, i da je ostala gledana i kada je prešla na slabiji kanal....i da je gledana u zemljama u kojima je otkupljena.
A sve serije imaju greške, i sve su u drugoj sezoni lošije, nije lako napraviti mnogo epizoda i da sve budu odlične....Ovo su ipak sapunice....ne treba očekivati previše...

Upravo to i ja pišem, nemojte očekivati previše. To je gledano, ali od ljudi koji vole sapunice, ubojstva u mraku hodnika palače, odsijecanje glava na panju, trovanje hrane.... :mig:

pozorištance
19.04.2012., 16:24
Da se nadovežem na ovo o nagradama.Ako i nije nagrađena u inostranstvu serija MY je zapažena.Prošle godine je bila predstavljena u Kanu na jednom festivalu televizijski ostvarenja i tu su sklopljeni dobri poslovi.Tamo se stiže po pozivu, a ne po želji producenata.Znači neko je prepoznao potencijal ove serije u belom svetu.
Krajem leta serija je bila u konkurenciji za nagradu na festivalu u Ženevi.Jedna od konkurentskih serija je bila i "Bordžije".Postoji na spojlerima sve to, pa koga zanima neka pogleda. Za pojedine kritičare MY je bio i favorit.
Oba ova događaja su neke ozbiljne manifestacije koje sobom nose veliku težinu.A MY je čini mi se prva od turskih serija koje su se tamo našle.

Naravno sve je stvar ukusa.
Eto,te čuvene Bordžije sa Džeremi Ajronsom mene su ostavile potpuno ravnodušnom .Nekome su se svidele.Tako će biti i sa ovom serijom.A da joj treba prići otvorenog uma, to svakako.Bilo ko da poželi da je pogleda, neka se potrudi da to učini bez ikakvih predrasuda.

Evo i Nemci kreću sa prikazivanjem serije. Zanimljivo,zar ne?

iskra01
20.04.2012., 05:13
U cijelom svijetu se gledaju sapunice. Nisu ih Turci izmislili nego Amerikanci prije 50 godina. I Njemci rade i gledaju sapunice. Meni to što su oni kupili ovu seriju baš ništa ne govori.
Sve je stvar ukusa. Netko voli mračne serije, netko povijesne, netko SF. Meni nije bila namjera nikome ništa braniti, jer tko uopće ima pravo bili kome braniti bilo što?
Ja sam seriju gledala i odustala. Netko će je gledati dokle god bude prikazivana.
Ono što me veseli je da sam uz nju naučila skoro sve što se dalo naučiti o Osmanskom carstvu čitajući knjige i članke sa svih strana i iz svih zemalja.
Ako malo bolje pročitate što sam napisala, vidjet ćete da nisam nikoga osudila, nikoga napala, ništa zabranila. Samo sam upozorila, nemojte očekivati puno povijesti. Sama pokojna scenaristica je rekla da je cijelu dramaturgiju ona izmislila jer ne postoje povijesni izvori čak ni kako su se ti ljudi među sobom oslovljavali, a pogotovo što su među sobom razgovarali.
Ova serija je plod mašte Meral Okay.
Što se povijesti tiče, mogu vam odgovoriti na mnoga pitanja, ako ikoga zanima.

gejsaa
20.04.2012., 15:41
Da se nadovezem na ove postove...
Serija je iznimno kvalitetna,pola njene radnje nisam ni primjecivala al sam imala srecu procitati stranice i stranice teme neprikazano na ovom Forumu te toliko toga nauciti i vidjeti u svakoj epizodi sta vecina ne vidi!
Bas kao sto je rekla Milidrak,npr. Hurrem,nisam je ni ja mogla nikako u pocetku sazvakati,negdje mi je bila lijepa,negdje ruzna i debela ali kroz razvijanje radnje itekako sam shvatila zasto je ona izabrana za ovu ulogu!
Npr. brada Halita,koju sam mrzila na njemu i toliko me je iritirala,al svakim nastavkom serije sam shvacala zasto je to tako i koliko se scenarij trudi da nam sve stavi na svoje mjesto u svoje vrijeme!
Iskra,zao mi je za tvoje misljenje,nadam se da ce ti ostali clanovi ovog Foruma pokusati prikazati ono sto ni sama nisam vidjela,procitaj tu temu o ovoj seriji pa ces shvatiti da ovo nije sapunica-
svaka cast cijeloj ekipi na posljednjoj temi i srdacno se nadam da ce prikazivanjem serije u hrvatskoj dolaziti ovdje i odgovarati na mnoga pitanja i nepoznanice te nas usmejravati....hvala jos jednom na svakom postu.
Jedva cekam na miru gledati seriju....al nazalost sa mnogo reklama....
i nadam se da ce se smjeti slike postavljati?

iskra01
20.04.2012., 16:16
Ova serija je stavljena pod temu - sapunice, nimalo slučajno jer to je sapunica.
Hurrem je izabrana posve slučajno, u zadnji čas, nakon višemjesečne uzaludne potrage i bez ikakvog posebnog razloga, bili su sretni da je netko htio prihvatiti ulogu. To su izjavili producent serije i scenaristica u dokumetarnom filmu "Istina o stvaranju" serije. Nije ni ružna ni debela.
Halit ima bradu jer je Sulejman veći dio života imao bradu, vrlo jednostavno.
Pročitala sam dio postova na ovom forumu pod temom neprikazano i moj razlog što sam gledala ovu seriju nije opčinjenost ni jednim glumcem, odjećom, nakitom.... već radoznalost da saznam tursku povijest i duh onog vremena.
Koliko sam shvatila iz onoga što sam pročitala, i ta ekipa na toj temi je bila pomalo razočarana što je povijest - uglavnom zaobiđena pa su prihvatili da gledaju uglavnom izmišljene događaje na dvoru.
Hvala, ali ne treba ti biti žao zbog mog mišljenja jer ni meni nije žao.
Ljudi dragi, gledajte seriju i prosudite sami. Svatko ima svoj ukus i svoje afinitete.
Ako scenarist koji je preuzeo seriju, napravi nešto bolje od ove druge sezone koja je bila i je očajna, možda ću i ja tada gledati.
pozdrav

Plavi kaputić
20.04.2012., 16:35
Upravo to i ja pišem, nemojte očekivati previše. To je gledano, ali od ljudi koji vole sapunice, ubojstva u mraku hodnika palače, odsijecanje glava na panju, trovanje hrane.... :mig:

odsijecanje glave na panju...jupi..gledam 100%...ako zbog ničeg drugog,zbog toga vrijedi gledat...:D

ljudi vole kostimirane serije, zato jer nisu baš česte, pa kad se već smorimo od gledanja modernih sapunjara,dobro dođe neka povjesna.ok,ako ne smijemo reć povjesna,zvat ćemo je kostimirana..

može li tako?

gejsaa
20.04.2012., 16:59
Hm,dobro,ne moramo o ukusima raspravljati!samo sam svoj enuzijazam htjela prenijeti bez losih namjera!Sorry!
Serija se u svakom slucaju isplati gledati!
I ne samo zbog kostima....

halitmy
20.04.2012., 18:22
Pa, ljudi dragi. Bi li serija bila tako skupa, tako dobra, bi li ju otkupilo toliko zemalja da ništa ne valja..
Gledat ću ju svakako, evo - po treći put....

blueice011
20.04.2012., 22:01
U serijalu je najveca paznja posvecena fasadi u najsirem smislu te reci - najvise sredstava i primetnog truda ulozeno je u kostime/nakit i scenografiju. Uz fotografiju, muziku i odlicnu glumu dela glumacke ekipe, ovo su ujedno i najkvalitetniji segmenti serijala. U najslabije, slazem se u potpunosti sa utiscima koje je iznela @iskra01, spadaju scenario i dramaturgija, te los odabir glavne glumice, pre svega zbog nemogucnosti da iznese pozitivnu emociju i potpunog nedostatka hemije sa partnerom u glavnoj muskoj roli, cija, istorijski dokumentovana, ljubavna prica treba da bude okosnica radnje, a nedostaje joj elementarna uverljivost.

Nema razloga da se jedan ovakav serijal ne prati opusteno i sa uzitkom, naravno u skladu sa licnim afinitetima, bez potrebe da mu se spocitavaju kvaliteti i 'tezina' koju evidentno ne poseduje, ili da se drugacija misljenja, ma u kom pravcu varirala od vlastitih, dozivljavaju licno/u negativnom kontekstu kada je namera u pitanju. Licno sam imala veca ocekivanja, pre svega u scenaristickom smislu, kada je rec o logici i realizaciji zapleta, psiholoskom prifilisanju i razvoju likova. Serijal pratim od sredine druge sezone sporadicno i to iskljucivo zbog afiniteta prema glavnom glumcu. :cerek: U svakom drugom slucaju bih odustala vec nakon prvih 5 epizoda, a najkasnije sa zavrsetkom prve sezone.

Ljubiteljima istorijskog spektakla ili drame serijal ce tesko ispuniti ocekivanja, kao i svakom gledaocu koji ocekuje, obzirom da je projekat najavljen kao najskuplji u istoriji turskog televizijskog igranog programa, kvalitet produkcije kakvu standardno ima BBC kada su istorijski serijali u pitanju. Oni koji rado gledaju lakse sadrzaje/sapunice, sto ovaj serijal zapravo jeste, mozda ostanu uskraceni za uverljivost emotivnog dozivljaja, bar kada je o vodecem glumckom paru rec, sto je svakako stvar licnog dozivljaja i percepcije.

Zaista se moze mnogo nauciti o ovom istorijskom periodu, ali ne iz samog serijala (koji nudi zanimljivosti, interpretaciju istorijskih dogadjaja sumnjive verodostojnosti, kao i zalosne propuste u tom smislu), koliko upravo iz istorijskih izvora (iako nista manje kontradiktornih), na cije prelistavanje serijal motivise. To je, misljenja sam, uz relaksirajuc, zabavni ucinak, njegova najveca vrednost.

gejsaa
20.04.2012., 22:41
Uh,bas mi je drago sto ima mnogo istomisljenika vec sam se bila zabrinula!Bluice,istini za volju,nakon BG sam cekala Halitov drugi projekt i bila nimalo iznenadjena ovom serijom jer sam zbog njega u stanju bila ....da sad ne nalazim pridjeve!!!Ne poznam dobro povijest ali sam itekako mnogo toga naucila i pohvatala radnju i naucila i vidjela toliko toga!Zna se sta se moze vidjeti i nauciti u meksickim ,americkim i kojekakvim sapunicama tako da ovu seriju ne mogu smatrati jednom od njih jer ucimo puno toga i znamo da je vecina ove radnje istina!
Gledajuci seriju i goglajuci naisla sam na predivne komentare,povijesne cinjenice,prekrasne slike....ima toga mnogo na ovom forumu i toplo preporucam svima da procitaju cijelu temu neprikazano o ovoj seriji prije nego pocnu gledati na rtl!Puno je lakse,ja po drugi put gledam prvu sezonu jer sam shvatila nakon postova napisanih od jedne ekipe koliko sam propustila a cim budem u mogucnosti nastavljam BG jos jednom gledati....opet da se zahvalim na svakom komentaru i svakoj cinjenici od strane tih tako predivnih ljudi....Budite sretni i ponosni da se jedna ovakva serija prikazuje u nasim krajevima nakon Santa Barbare,Dinastije i slicnih...da ne nabrajam Meksicke sapunice u kojima i prema sluzavki moras biti dobar,mozda ti je mama.....tako da se nadovezem na onaj post o Sapunicama i njihovim znacenjima.....

pozorištance
21.04.2012., 08:45
Tacno je da se serija samo oslanja na istoriju i da je vecim delom plod maste autora.
Najveci deo serije je posvecen privatnom zivotu sultana i njegove porodice.
Mislim da je to sasvim dovoljno za one koji nameravaju da seriju pogledaju.
Bilo bi dobro da ne stvaramo predubedjenja kod ljudi i pre nego sto serija pocne.
Pustimo ih da sami zakljuce svidja im se ili ne.
Posle mozemo da raspravljamo o scenariju i glumcima.

Mali off-Markonac, zasto sad koristis nik HalitMY?Da li to nik menjas sa svakom serijom koju pratis?

halitmy
21.04.2012., 10:04
Mali off-Markonac, zasto sad koristis nik HalitMY?Da li to nik menjas sa svakom serijom koju pratis?

Budući da sam izvjesno vrijeme koristio Markonoc link, imao sam tehničkih problema te nisam mogao ući kroz taj nick te sam napravio novi (iako znam da je to protiv pravila, ali budući da stari ne mogu koristiti) i, da... nick je bio markoNOC, a ne markoNAC

pozz

blueice011
21.04.2012., 15:39
Nijedno licno vidjenje ne moze da stvori predubedjenje kod gledaoca koji ce svakako, ukoliko postoji interesovanje za serijal, formirati vlastiti sud. Svrha foruma je iznosenje i razmenja misljenja, a tema je otvorena, pretpostavljam, upravo u tu svrhu. Jasno je da ce utiske iznositi gledaoci koji vec prate serijal ili su to cinili, posto se vec emituje na bliskim govornim podrucjima. Misljenja sam da se ne treba suzdrzavati od iznosenja stava, vec od pokusaja da se teme na javnim forumima privatizuju i da se na njih prenose licni konflikti kojima tu svakako nije mesto, niti treba da opterecuju druge ucesnike i samu diskusiju o serijalu. Za formiranje vlastitih pravila prema kojima se selektuju ucesnici u diskusiji i nacin na koji se sama diskusija vodi, postoje privatni forumi i blogovi.

fanny7
21.04.2012., 16:02
Nijedno licno vidjenje ne moze da stvori predubedjenje kod gledaoca koji ce svakako, ukoliko postoji interesovanje za serijal, formirati vlastiti sud. Svrha foruma je iznosenje i razmenja misljenja, a tema je otvorena, pretpostavljam, upravo u tu svrhu. Jasno je da ce utiske iznositi gledaoci koji vec prate serijal ili su to cinili, posto se vec emituje na bliskim govornim podrucjima. Misljenja sam da se ne treba suzdrzavati od iznosenja stava, vec od pokusaja da se teme na javnim forumima privatizuju i da se na njih prenose licni konflikti kojima tu svakako nije mesto, niti treba da opterecuju druge ucesnike i samu diskusiju o serijalu. Za formiranje vlastitih pravila prema kojima se selektuju ucesnici u diskusiji i nacin na koji se sama diskusija vodi, postoje privatni forumi i blogovi.

A srećom - postoji i SPA centar :D
Tek sad vidim kako je tamo dobra atmosfera, ovdje u nekoliko stranica već rastu tenzije brrrrr :confused:

halitmy
21.04.2012., 16:18
..ovdje u nekoliko stranica već rastu tenzije brrrrr :confused:

Oprosti što sam kratio post. Tenzije ne rastu - sve je stvar viđenja.

blueice011
21.04.2012., 17:56
A srećom - postoji i SPA centar :D
Tek sad vidim kako je tamo dobra atmosfera, ovdje u nekoliko stranica već rastu tenzije brrrrr :confused:

Srecom. :) Tako da teme na javnim forumima mogu da ostanu mesta za slobodnu razmenu misljenja svih zainteresovanih gledalaca serije koje licni animoziteti i privatni konflikti pojedinaca ne zanimaju.

Nymann
21.04.2012., 19:24
Zašto čekate da se serija pojavi na OBN-u i RTL-u? Ne gledate ove epizode s Prve TV ili na internetu? Zašto je ova serija promenila mrežu u Turskoj?

milidrak
21.04.2012., 21:08
Srecom. :)
Neki su pokušavali da se priključe ali ne prođoše. Srećom :).

Upravo je na programu treća dodijela tv nagrada u Antaliji. Do sad je MY osvojio dvije, za režiju i muziku.

Zašto je ova serija promenila mrežu u Turskoj?
Star TV je ponudio bolje financijske uslove a stara mreža, Show tv ih nije mogla pratiti.

blueice011
21.04.2012., 21:37
Neki su pokušavali da se priključe ali ne prođoše. Srećom :).

Upravo. :)

milidrak
21.04.2012., 22:05
Upravo. :)

Rečenica koja se upotrebljava na kraju svakog razgovora, kada nema šta da se kaže, kada se svi učesnici razgovora slažu ili kada se razgovor završio ali sagovornici nastavljaju dijalog bez smisla. Razgovor se može nastaviti sa ostalim produžecima dijaloga tipa: da,da; jašta; svakako; uvijek itd... Često je koriste i penzioneri.

Halit i Meryem nisu dobili nagrade za uloge a Meral Okay je dobila posthumno nagradu za najbolji scenario. MY dobija nagradu za najbolju seriju sa istorijskom tematikom.

blueice011
21.04.2012., 22:18
Rečenica koja se upotrebljava na kraju svakog razgovora, kada nema šta da se kaže, kada se svi učesnici razgovora slažu ili kada se razgovor završio ali sagovornici nastavljaju dijalog bez smisla. Razgovor se može nastaviti sa ostalim produžecima dijaloga tipa: da,da; jašta; svakako; uvijek itd... Često je koriste i penzioneri.

Upravo. :) Iako to nije tema. Verski i nacionalni aspekti uticaja osmanske vladavine na ovim prostorima to, naprotiv, jesu, te je, mozda, elementarno znanje o istim, ili bar poznavanje sustinske razlike izmedju vere i nacije, uputnije od demonstracije razmera vlastitog ega i intelektualne nemoci, suocenih sa nemogucnoscu da se shvati poenta tudjeg komentara. :) Ukoliko i dalje postoje nejasnoce, na raspolaganju je opcija privatnih poruka.

Ovim se, ujedno, izvinjavam svim namernicima i moderaciji zbog off-a koji je mojih ruku delo. Uzivajte u serijalu i njegovom komentarisanju. :mig:

fanny7
21.04.2012., 22:47
Netko reče da je sve stvar viđenja, pa eto - ja vidim da kreće deja vu :ne zna:

pozorištance
21.04.2012., 22:48
MY je sapunica i kao takva sluzi za zabavu svih slojeva drustva. Pa nije ovo "Sedmi pecat" od Bergmana, pa da se ovde pisu visokoumni traktati.
Lagana stvar za relaksaciju i ispunjavanje vremena.Ko bi da u ovome trazi dubllji smisao pogresio je temu.Zato, samo opusteno i spremite se za dogodovstine vesele Hurrem.

gejsaa
21.04.2012., 23:05
Znaci ipak ima serija dosta povezanosti sa Istorijom?
Procitala sam dosta i usporedila neke godine....izgleda da su sva Hurremina djeca rodjena kad je i stvarno bilo?

iskra01
22.04.2012., 10:34
Netko reče da je sve stvar viđenja, pa eto - ja vidim da kreće deja vu :ne zna:

Fanny7, vidim isto što i ti. Svi oni koji su se posvađali na svim forumuma na kojima su pisali ranije, pristižu ovamo kako bi se, valjda, dalje svađali. Valjda su to osobe koje traže i vole svađu. Ako to potraje, bit će teško svima ostalima koji žele komentirati seriju i družiti se u lijepoj i prijateljskoj atmosferi.

halitmy
22.04.2012., 11:08
Fanny7, vidim isto što i ti. Svi oni koji su se posvađali na svim forumuma na kojima su pisali ranije, pristižu ovamo kako bi se, valjda, dalje svađali. Valjda su to osobe koje traže i vole svađu. Ako to potraje, bit će teško svima ostalima koji žele komentirati seriju i družiti se u lijepoj i prijateljskoj atmosferi.

Uvjeren sam ja da forum neće služiti za to... Kad serija krene s prikazivanjem, dolazit će novi ljudi... A ovi zli duhovi će sami od sebe odletjeti...

pozorištance
22.04.2012., 17:01
Znaci ipak ima serija dosta povezanosti sa Istorijom?
Procitala sam dosta i usporedila neke godine....izgleda da su sva Hurremina djeca rodjena kad je i stvarno bilo?

Bas tako.Iako je okosnica price ljubav Sulejmana i Hurrem, dosta paznje je posveceno i Sulejmanu osvajacu i vladaru.Tu se drze istorijskih fakata.A harem i zene su vecinom plod maste scenaristkinje, jer o tome skoro da nema podataka.
U sustini niti je ovo prava sapunica, a nije ni istorijska dramska serija.
Mislim da je odlucujuci faktor sto je serija takva kakva jeste, gledanost.Zato se pojavljuju nepostojeci likovi, radnja ponekad siluje, ali cilj je da se gledaoci drze u neprekidnoj neizvesnosti.Ako je planirano 4 sezone, to mora necim da se ispuni i da drzi paznju .
Meni je daleko najzanimljiviji odnos Sulejmana i Ibrahima.Kad budes pratila seriju obrati paznju na to.Lepo je razradjen i pokazan.
Sulejman i Hurrem-otpostovano je ono sto je poznato, ali onaj deo koji se odvijao unutar palate i harema je cista fikcija.

rozzza
22.04.2012., 17:51
Danas čujem da će ova serija USKORO i na OBN-u... u BiH

halitmy
22.04.2012., 18:15
Danas čujem da će ova serija USKORO i na OBN-u... u BiH

Da, već smo pisali o tome...

fanny7
22.04.2012., 18:50

Peace darling:cerek:

mrvica 1234
22.04.2012., 20:24
dok čekamo da se upoznamo s glavnim glumcima

http://media.snimka.bg/7862/021979647.jpg?r=1http://media.snimka.bg/7862/021979651.jpg?r=1 http://media.snimka.bg/7862/021979650.jpg?r=1

http://media.snimka.bg/7862/021979648.jpg?r=1http://media.snimka.bg/7862/021979656.jpg?r=1http://media.snimka.bg/7862/021979652.jpg?r=1

http://media.snimka.bg/9525/025305688.jpg?r=0http://media.snimka.bg/7939/022133606.jpg?r=0http://media.snimka.bg/9375/025005661.jpg?r=0

gejsaa
22.04.2012., 21:22
Hvala pozoristance!Procitala sam dosta tvojih i drugih postova na neprikazano temi i istina,nitko nije obratio pozornost na Ibrahima i Sulajmena,bar sto se tice njihovog odnosa!Ne koliko se trazila kemija izmedju Sulejmana i Hurrem!
Bilo kako bilo,bitno da je Halit opet tu,i pozorno pratim svaki pomak na njegovom licu a da ne nabrajam ostalo....Samo jedno jos-da li je u stvarnosti zaista Ibrahim upravo ovakav lik bio kakvim ga Scenarij pokaziva u seriji?

pozorištance
22.04.2012., 22:38
Gejsaa, sto se tice Ibrahima dosta verno je pokazan.
Bio je veoma obrazovan, sposoban i mocan covek.Ipak je malo postedjen u seriji.Nije pokazana sva njegova bahatost i zlocudnost.Bio je razmetljiv i osion, ali ko da mu zameri.:mig: Sultanov najblizi saradnik, miljenik i poverenik.

U seriji je njihov odnos jako lepo razradjen i prilicno slojevit.

rozzza
23.04.2012., 17:07
Da, već smo pisali o tome...

Sad vidim, ali ja sam to čula kao novost, pa sam napisala.

gejsaa
23.04.2012., 18:30
Radujem se ovom projektu na Rtl!Jedva cekam to odbrojavanje da pocme emitovanje iako sam i sama pocela gledati vec pocetak gurana tolikim procitanim postovima!
Zao mi je zbog Scenaristice Meral i nadam se da ce i treca i ostale sezone koje slijede,rece milidrak 5, da se nece odsjetiti njeno odsustvo!
Gledala nisam puno epizoda al jesam procitala raznorazne komentare i zaista je cudo kako glumci odrastaju skupa sa Ulogom,naravno samo Halit je na stranu iako moram reci da sam ugodno iznenadjena Pozoristance sa rijecima da obratimo pozornost na Ibrahima...i zaista kad bi se covjek osvrnuo na vase postove i usporedio glumu Okana idi se kako je napredovao u svojoj ulozi i kao da ga je Meral u nekim okolnostima gurala i ispred samom glavnog junaka?::::
Nadam se samo dobrim vibrama ovdje i da ce nam se svima svidjeti koliko i vama i da cemo ovdje uzivati i nestrpljivo cekati svaku epizodu!
Jedno mi nije ipak jasno Pozoristance;da li je u stvarnom zivotu Ibrahima Sulejman i ubio zbog njegove bahatosti?

pozorištance
24.04.2012., 15:54
Ibrahimu je glave dosla bahatost, sujeta, pitaj Boga sta?
Bice da je radila sujeta sa obe strane-i kod njega i kod Sulejmana.
Sulejman nije dozvoljavao da iko pomisli i da može da mu se približi, a kamoli da mu je jednak.To nije priznavao nikom na celom svetu.Ibrahim se zaboravio i drznuo da pomisli da je jednak sa sultanom, pa mozda da je i veci od njega.
Nije ni cudno, jer mu je Sulejman dao velika ovlascenja.Npr. proglasio ga je za vrhovnog komandanta vojske u miru, sto je pripadalo samo sultanu i nikom drugom.Jedno vreme je skoro sva vlast bila u Ibrahimovim rukama.
Jedan od uzroka pada Ibrahima je i luksuz koji je sebi dozvolio-da se potpisuje kao sultan na fermanima koje je izdavao tokom pohoda na Persiju(serasker sultan).
Verovatno je uticaj imala i njegova veza sa drugom ženom, Hurremino neprijateljstvo, ali najverovatnije da je Sulejman samostalno odlucio da je Ibrahim "odsvirao" svoje.Poznato je da Sulejman nije odluke donosio naprecac i laka srca.Bar je tako bilo u mladosti.
Zanimljivo je i da Ibrahim nije javno pogubljen, vec u Sulejmanovim odajama.Njih dvojica su cesto provodili noci zajedno.Razgovarali su, bavili se muzikom, poezijom i delili bratska razmisljanja.I tog puta je Ibrahim pozvan da noc provede kod Sulejmana. Inace je bilo puno naznaka sta se sprema.Cak je Sulejman ostavio mogucnost Ibrahimu da pobegne, ali ovaj to nije iskoristio.Kazu da se Ibrahim žestoko branio i da su zidovi bili isprskani njegovom krvlju.Sahranjen je pod nekim drvetom, bez ikakvih obeležja, a sva imovina mu je konsfikovana.To i nije bilo malo, jer je bio posle sultana najbogatiji covek u carstvu.
Za ovo nisam sigurna, ali mislim da je Sulejman podigao jednu dzamiju kao znak svog pokajanja sto je ubio Ibrahima.

milidrak
24.04.2012., 16:15
Njih dvojica su cesto provodili noci zajedno.Razgovarali su, bavili se muzikom, poezijom i delili bratska razmisljanja.I tog puta je Ibrahim pozvan da noc provede kod Sulejmana.
:D

Postoje priče da je Ibrahim dospio na visok položaj zato što su Ibrahim i Sulejman bili ljubavnici. Naravno, u Turskoj je to taboo. Prošle godine se pojavio intervju u kome je Meral govorila kako će u drugom dijelu prve sezone biti više prikazana gay i umjetnička strana Sulejmana. Ponovo je nastao skandal i Meral je dala izjavu da je intervju lažan i tužili su novine koje su objavile tu izjavu.

Inače, sama Meral je na pitanje o seksualnim odnosima između Ibrahima i Sulejmana rekla da to neće biti prikazano u seriji jer nema istorijskih dokaza.

gejsaa
24.04.2012., 16:38
Pa da,citala sam vase postove na neprikazano temi i cijelo vrijeme mi nije bilo jasno vase nadmetanje oko njihova toboze LJUBAVNOG odnosa,nisam razumjela nikako o cemu ste pisali iako sam na wiki sve procitala sto se dalo procitati!Znaci i o tome se nagadjalo?Ne mogu da vjerujem?Al opet ako su noci provodili u sobi,pa poezija...ne,ipak mislim ne!Neznam!Mozda ako nesto vise saznate o toj temi sa vise cinjenica da podijelite ovdje molim vas!Bas me interesuje!
Poz ...sto se tice Ibrahima i ponasanja,mislim ipak da ga nemogu gledati tu kao crnu ovcu,to je jednostavno nama u krvi,svim ljudima,znas onu staru;ko tebi prst ti njemu ruku....zato mislim da je Sulejman svojim pruzanjem svega njemu nehotimice stvorio Ibrahima onakvim kakvim jeste ili mislis da je on bio jedna takva osoba od samog pocetka?
Mislim da je napocetku,gledajuci ove prve epizode bio Ibrahim normalan,i kao dijete se radovao svemu sta bi mu Sultan ustupio,i mislim da se vremenom njegov ego sirio i zelja produbljivala?!
Ili je pak presudno nesto drugo?Mozda je i njega Sulejman dao na neki test?Neznam...koliko god da My imala veze sa povijesti toliko isto ima veze i stvarnim dogadjanjima u zivotu nam,mozemo dosta situacija poistovjetiti sa svakidasnjicom il ne?

iskra01
24.04.2012., 17:13
Ibrahim je započeo obrat u iranskoj akciji u godinama 1533 - 1535. Zbog bitnih logističkih problema tijekom duge istočne kampanje, Sulejman je dao ministru financija, Iskender Čelebiju, dodatne odgovornosti što ga je neminovno dovelo u sukob s velikim vezirom Ibrahimom, glavnim zapovjednikom sa izvanrednim moćima (ser'asker). Ovaj sukob je doveo do Ibrahimovig pogubljenja.

Evo to kaže povijest.

halitmy
24.04.2012., 18:11
Ibrahim-paša je sve do zlehudog pohoda na istok (1533) čvrsto držao svoju poziciju. Ipak, savremenici beleže da se i pre toga nešto promenilo u odnosima vladara i njegovog štićenika, da više nije bilo one topline i prisnosti koje su krasile njihovo višedecenijsko prijateljstvo.

Sulejman, postavši svestan štićenikovih prevelikih ambicija, na Huremim nagovor, ili bez njega, nije imao mnogo izbora. Naredio je, sigurno teška srca, Ibrahim-pašino ubistvo, obezbedivši prethodno fetvu kojom se za to delo iskupljuje podizanjem džamije u Carigradu.

Fetva mu je bila potrebna da bi osigurao svoj unutrašnji mir: u jednoj ranijoj prilici, bio je, naime, obećao svom „bratu“, prijatelju i robu Ibrahimu da nikada neće stradati od njegove ruke. (to se obećanje spominje u seriji)

Sulejmanovi biografi navode da je nekoliko večeri pre ubistva provodio sa svojim nekadašnjim štićenikom, ostavljajući mu mogućnost da pobegne ili da čak prvi digne ruku na sultana. Iako Ibrahimova pisma svedoče da je bio potpuno svestan sudbine koja ga čeka, nije ni pokušao da izbegne neminovno.

Ubijen je jedne večeri, sredinom marta 1536. godine, kada je po običaju došao u saraj da večera sa sultanom i da prespava sa njim u istoj sobi. Ujutru su ga našli zadavljenog.

Ibrahim je sahranjen u dvorištu jedne tekije u Galati, bez ikakvog obeležja.

Makbul (miljenik) postao je maktul (pogubljenik).

izvor: VN

pozorištance
24.04.2012., 19:56
O prirodi odnosa Sulejmana i Ibrahima na Neprikazano smo se samo salile.
Naravno da nije nemoguce da je njihov odnos imao i tu dimenziju.Mesecima su izbijali iz saraja i harema.Vreme koje su provodili u vojnim pohodima i u lovu-sto je drugo ime za vojne vežbe sa vojskom,nije bilo ni malo kratko.Kako su izlazili na kraj sa svojim seksualnim nagonom, ostaje nam da spekulisemo.Sulejman je navodno imao jak libido, pa razmisljajte.
Jos u staroj Grckoj se za normalno smatralo opstenje sa decacima.Takve stvari su bile poznate i normalne i na srednjovekovnim evropskim dvorovima.A ni musllimanski svet nije imao nista protiv.Lepi decaci su bili tražena roba na celom Istoku i u podrucju severne Afrike.
U knjizi Orhana Pamuka"Zovem se Crveno" jasno se govori da su ucitelji seksualno koristili svoje ucenike.
Jedna od sestara Sulejmanovih je bila zaljubljena u prelepog mladica, oko koga su se otimali i muskarci i zene.

U seriji je pokazan cisto prijateljski i bratski odnos Sulejmana i Ibrahima.Nema nikakve naznake bilo cega van toga.

mrvica 1234
24.04.2012., 22:46
Kod Ibrahima mi je jako lijepo prikazano upravo to što vlast može napraviti od čovjeka, od meni jako dragog lika pretvorio se u čudovište...

Mislim da na spojlerima ima negdje gdje je Ibrahim kojem je Sulejman dao mogućnost da nestane, da ga ne treba ubiti objasnio zašto ne želi bježati i da će rađe izabrati smrt, jako lijepe riječi ako su istinite i ako su točne onda je on bio pravi prijatelj do smrti, a da li je bio nešto više od prijatelja, sve je moguće i kao što poz kaže to nije nešto čega nije bilo i što se nije dešavalo

mina_jasmina
25.04.2012., 13:39
http://img96.imageshack.us/img96/3732/379aea89b1e341fa8a36752.png

VIŠE O BANFF-u ili kako ga još zovu The Rockies (http://www.banffmediafestival.com/what-is-the-banff-world-media-festival.php)
"The Banff World Media Awards - affectionately known as The Rockies - are an internationally-recognized awards program celebrating the very best in international content production in television and digital media. The winners of the 2012 Rockies Program Competition will be presented during the Banff World Media Festival, June 10-13, 2012. The Competition includes 21 genre-based categories and 5 interactive categories - a total of 26 distinct categories."

POPIS GOVORNIKA (http://www.banffmediafestival.com/speakers.php) ... PROGRAM (http://www.banffmediafestival.com/schedule.php) ...

serija "veličanstveno stoljeće" je osvojila nominaciju u kategoriji "continuing series programs",
a konkurenciju pogledajte na slici.

http://i45.tinypic.com/20pu5jp.png

halitmy
25.04.2012., 14:10
@mina_jasmina... hvala na informacijama...

Inače, Sulejman je otkupljen i u Kanadi...

mina_jasmina
25.04.2012., 14:51
nema na čemu, RSS feed radi čuda, a festivalska zbivanja pratim od prošle godine i monte carla. asi je bila nominirana u kategoriji najgledanije sapunice/tv novele, osvojila je 2.poziciju. oni još nisu objavili nominacije za ovu godinu, a tko zna, ako SV nastavi ovako možda isto bude medju top3 najgledanije serije na svijetu. ja im to iskreno želim. gledajući film o stvaranju serije sam suosjećala sa timurom savcijem koji govori da se noćima prevrtao po krevetu i nije spavao. lovu povukao sa drugih projekata, utukao sve u SV, izgradjeno preko 8,000m2 kulisa, da ne govorim o kostimima, osoblju itd. a sve to moraš imat unaprijed kako bi uopće snimio prvu epku!!! sad zamisli da serija doživi krah, ukine se, ostaje to jedino da pojedeš kulise i sve to ili da se sam obezglaviš u imitaciji topkapija. kod serija koje se dogadjaju u moderno vrijeme su financijski rizici znatno znatno manji, jer ako serija doživi fijasko, otkaže rentanu vilu, sponzorski auto, garderobu itd. i ajmo razlaz. ovdje toga nema i zato respekt za spremnost na rizik. :top: kako je pok. meral okay rekla, ja kao scenaristica u slučaju propasti serije gubim samo dobru reputaciju, ali timur gubi sve.

gejsaa
25.04.2012., 15:28
Mrvice,ja sam cijelu temu procitala ali nisam nasla nigdje taj post ili postove o tome kako je Sulejman dao mogucnost Ibrahimu da pobjegne?
Mozda sam preskocila ili predvidjela nesto?
Sve u svemu,kazes cudoviste?
Da li je stvarno cinio monstrumna djela?
Ipak je Hurrem ta koja je ubila Mustafu?Njega?
Lea?
Zar je stvarno Ibrahim ipak bio Cudovisniji od Hurrem?
Jos nesto da nadodam....nevezano za ovo sad!Primijetila sam da Sulejman ne pokaziva osjecaje djelima prema Hurrem?Da li se to pak dogadja u ovim novijim epizodama?Jer nakon BG mi nije jasno da je Halit ovoliko hladan...?Uloga?Scenarij?
Mnogo hvala...

mina_jasmina
25.04.2012., 17:42
samo bih htjela reći da serija uopće nije krenula u HRV i ljudi će je gledati prvi put. tako da komentari o radnji u seriji, tko će kakav biti i sl. nisu na mjestu. okej je iznositi povijesne činjenice i dati link na izvor, ali o samoj seriji se ne može pisati jer fakat nije ni emitirana kod nas. znači, tko ima potrebu pisati o događajima u seriji, neka ode na spojlere.

halitmy
25.04.2012., 18:10
samo bih htjela reći da serija uopće nije krenula u HRV i ljudi će je gledati prvi put. tako da komentari o radnji u seriji, tko će kakav biti i sl. nisu na mjestu. okej je iznositi povijesne činjenice i dati link na izvor, ali o samoj seriji se ne može pisati jer fakat nije ni emitirana kod nas. znači, tko ima potrebu pisati o događajima u seriji, neka ode na spojlere.

Ja sam osobno, iznosio samo povijesne činjenice. Iako sam u zagradu katkad stavio nešto što bi indirketno moglo uputiti na određeni događaj...

gejsaa
25.04.2012., 20:15
Ja sam opet tog misljenja da je lijepo znati ponesto o seriji,tematici,likovima...i dan danas se snimaju filmovi o Poznatim licnostima(pjevacima,glumcima,vojskovodjama i sli)i poznat nam je pocetak i kraj ali svejedno gledamo produkciju stoga ne vidim toliki problem ako se iznese koja info !Svi mi znamo za Osmansko carstvo,Sulejmana i svi smo upoznati koliko toliko sa radnjom,a sad neko pitanje manje ili vise koje dira nastavak radnje ili pak temu neke x epizode....oprostite ako sam znatizeljna?!

Plavi kaputić
30.04.2012., 17:40
kad počinje????
zna li itko?

teuta.luburic
30.04.2012., 20:37
veselim se početku serije, najviše zbog Halita i vidim staru ekipu s foruma...veselim se druženju..

Sandrica888
01.05.2012., 05:24
Wow, koja metamorfoza! Od nepoželjne teme na "neprikazanom", primjedbi da se pretjerano piše o povijesnim detaljima, do svojeručnog otvaranje teme i to na "serijama"! :rofl:

Upravo tako. Ukrala si mi rijec iz usta :)
Ali super da ce se prekazivati i u HR serija je fantasticna ima i dosta povijesnog, onoliko koliko se zna/lo a naravno i fantazije.
Neko je upitao da li ce biti prekazano nase podrucje ili neko, cekajte pa gledajte. Bice veliki Malkocoglu Bali Beg koji je iz Bosne itd

dr_md
01.05.2012., 14:02
Kad će početi na OBN? Vidim da ima Canan još malo djelova do kraja.. Onda umesto nje? Zna li itko?

WitchHunter
01.05.2012., 14:29
Sumnjam da će serije prije jeseni jer bi bilo riskantno staviti skupu i kvalitetnu seriju na ljeto. :/

WitchHunter
01.05.2012., 14:30
Kad će početi na OBN? Vidim da ima Canan još malo djelova do kraja.. Onda umesto nje? Zna li itko?

Umjesto Canan ide Amar sin limites (Ljubav bez granica/Voljeti bez granica)
Sulejman ne ide umjesto nje,mozda poslije Kismeta ili umjesto Survivora.

S.N.O.B
01.05.2012., 14:33
na rtl-u neće sigurno prije avg-sep :kava:

S.N.O.B
14.05.2012., 11:13
Nikad prežaljeni Onur iz „1001 noći“, ove će se jeseni vratiti na male ekrane u obliku još atraktivnijeg lika – turskog sultana Sulejmana I.

http://mojatv.files.wordpress.com/2012/05/sulejman-velicanstveni.jpg?w=593

RTL Televizija otkupila je prava za emitiranje dugoočekivanog „Sulejmana Veličanstvenog“, turske dramske serije o kojoj se naveliko priča u cijeloj Europi, pa čak i u Kazahstanu, Rusiji i Bliskom istoku.

Sultan Sulejman počeo je vladati carstvom u dobi od dvadeset šest godina, nakon smrti oca 1520.g. Nastojao je izgraditi snažnije, nepobjedivo i još veće carstvo nego što je bilo ono Aleksandra Makedonskog. Tijekom svoje 46-godišnje vladavine, Sulejman je postao poznat kao najveći ratnik i vladar Istoka i Zapada. No, kao mladić, Sulejman nije bio svjestan kako će njegova vladavina biti označena kao „vrhunac“ Otomanskog carstva. Serija prati njegovu priču, odnos sa suprugom, majkom, ali i mladom Aleksandrom La Rosse, kćeri ukrajinskog ortodoksnog svećenika, zarobljenu u otomanskom haremu. Gledatelji će upoznati svijet novog vijeka kada će se moć borbe, intrige, igra ambicija, ali i odnosi između muškaraca i žena sudarati i stvarati nevjerojatnu ljubavnu priču inspiriranu poviješću.

U glavnoj, naslovnoj ulozi, izvanredno se snašao, Hrvatima već poznat turski glumac, Halit Ergenç. Iako ga se svi sjećamo kao zavodnika Onura iz serije „1001 noć“, posve je nedvojbeno da ga je uloga sultana Sulejmana još više proslavila, što, sudeći prema napisima u turskim tjednicima, njegovoj supruzi i kolegici po struci, Bergüzar Korel, nije nimalo drago. Naime, skoro svakog tjedna se po medijima spominje njihov raspad braka uzrokovan navodnim Ergençovim nevjerama, ponajviše s kolegicom na setu serije, zanosnom glumicom njemačkog podrijetla, Meryem Uzerli, koja u „Sulejmanu Veličanstvenom“ igra Hurem, jednu od glavnih uloga. Serija je ‘pomela’ konkurenciju na prošlogodišnjoj dodijeli nagrada Antalya Television Awards (ekvivalent američkoj nagradi Emmy), osvojivši 4 statue, pa i onu najvrjedniju – za najbolju dramsku seriju.

Serija je također izazvala brojne kontroverze u islamskom svijetu, pogotovo jer je sultan Sulejman predstavljen kao nemoralan čovjek koji ne poštuje ljude, a sklon je i nedopuštenim zadovoljstvima. Gledatelji su uputili preko 70 tisuća pritužbi turskoj televizijskoj kući Show TV zbog negativnog predstavljanja povijesti i povijesne ličnosti, no gledanost serije je ostala ista. Naime, svakodnevno je gleda preko 50% Turaka, a u Srbiji je prosječno prati između 1,9 i 2,2 milijuna gledatelja. Serija se emitira i u Bosni i Hercegovini, Rusiji, Maroku, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a uskoro i u Njemačkoj i Francuskoj. U Turskoj se trenutno snima druga sezona.

„Sulejman Veličanstveni“, serija o kojoj se u posljednje vrijeme najviše priča i koja osvaja srca brojnih gledatelja, gledateljima u Hrvatsku donosi RTL Televizija već ove jeseni!

Izvor: mojatv.wordpress.com

Plavi kaputić
14.05.2012., 18:59
tek na jesen...:(

halitmy
15.05.2012., 20:21
RTL Televizija otkupila je prava za emitiranje dugo očekivanog „Sulejmana Veličanstvenog“, turske dramske serije o kojoj se naveliko priča u cijeloj Europi, pa čak i u Kazahstanu, Rusiji i Bliskom istoku. Nikad prežaljeni Onur iz „1001 noći“, ove će se jeseni vratiti na male ekrane u obliku još atraktivnijeg lika - turskog sultana Sulejmana I.

Sultan Sulejman počeo je vladati carstvom u dobi od dvadeset šest godina, nakon smrti oca 1520.g. Nastojao je izgraditi snažnije, nepobjedivo i još veće carstvo nego što je bilo ono Aleksandra Makedonskog. Tijekom svoje 46-godišnje vladavine, Sulejman je postao poznat kao najveći ratnik i vladar Istoka i Zapada. No, kao mladić, Sulejman nije bio svjestan kako će njegova vladavina biti označena kao „vrhunac“ Otomanskog carstva. Serija prati njegovu priču, odnos sa suprugom, majkom, ali i mladom Aleksandrom La Rosse, kćeri ukrajinskog ortodoksnog svećenika, zarobljenu u otomanskom haremu. Gledatelji će upoznati svijet novog vijeka kada će se moć borbe, intrige, igra ambicija, ali i odnosi između muškaraca i žena sudarati i stvarati nevjerojatnu ljubavnu priču inspiriranu poviješću.

U glavnoj, naslovnoj ulozi, izvanredno se snašao, Hrvatima već poznat turski glumac, Halit Ergenç. Iako ga se svi sjećamo kao zavodnika Onura iz serije „1001 noć“, posve je nedvojbeno da ga je uloga sultana Sulejmana još više proslavila, što, sudeći prema napisima u turskim tjednicima, njegovoj supruzi i kolegici po struci, Bergüzar Korel, nije nimalo drago. Naime, skoro svakog tjedna se po medijima spominje njihov raspad braka uzrokovan navodnim Ergençovim nevjerama, ponajviše s kolegicom na setu serije, zanosnom glumicom njemačkog podrijetla, Meryem Uzerli, koja u „Sulejmanu Veličanstvenom“ igra Hurem, jednu od glavnih uloga. Serija je 'pomela' konkurenciju na prošlogodišnjoj dodijeli nagrada Antalya Television Awards (ekvivalent američkoj nagradi Emmy), osvojivši 4 statue, pa i onu najvrjedniju – za najbolju dramsku seriju.

Serija je također izazvala brojne kontroverze u islamskom svijetu, pogotovo jer je sultan Sulejman predstavljen kao nemoralan čovjek koji ne poštuje ljude, a sklon je i nedopuštenim zadovoljstvima. Gledatelji su uputili preko 70 tisuća pritužbi turskoj televizijskoj kući Show TV zbog negativnog predstavljanja povijesti i povijesne ličnosti, no gledanost serije je ostala ista. Naime, svakodnevno je gleda preko 50% Turaka, a u Srbiji je prosječno prati između 1,9 i 2,2 milijuna gledatelja. Serija se emitira i u Bosni i Hercegovini, Rusiji, Maroku, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a uskoro i u Njemačkoj i Francuskoj. U Turskoj se trenutno snima druga sezona.

„Sulejman Veličanstveni“, serija o kojoj se u posljednje vrijeme najviše priča i koja osvaja srca brojnih gledatelja, gledateljima u Hrvatsku donosi RTL Televizija već ove jeseni!

Halit Ergenc (Sulejman Veličanstveni)
Nur Fettahoglu (Mahidevran Sultan)
Meryem Uzerli (Hurrem)
Nebahat Cehre (Ayse Hafsa Sultan)
Okan Yalabık (Pargalı Ibrahim Pasha)
Selma Ergec (Hatice Sultan)
Filiz Ahmet (Nigar Kalfa)
Alp Oyken (Papa Clement VII)
Selma Kecik (Daye Hatun)
Nihan Buyukagac (Gulsah)
Selim Bayraktar (Sumbul Aga)
Fatih Al (Matrakcı Nasuh)
Mehmet Gunsur (Sehzade Mustafa)
Burak Ozcivit (Malkocoglu Bali Bey)

Televizija koja će prikazivati:
RTL Televizija

Ukupno sezona: 2
Ukupno epizoda: 58

Država proizvodnje:
Turska

Proizvodnja:
TIMS Productions

Službena internet stranica:
http://www.muhtesemyuzyil.tv/

Autor: Meral Okay
Producent: Nermin Eroglu
Redatelji: Yağmur Taylan i Durul Taylan

izvor: http://www.sapunice.net/sulejman-velicanstveni/sulejman-velicanstveni.html

Bitaka
22.05.2012., 09:02
Raduje me što je RTL televizija otkupila ovu seriju.
mislim da će biti jako zanimiljiva i sigurno ću je odgledati
Halit Ergec je zasigurno jedan od boljih glumaca Turske i sigurno će ovu ulogu dobro iznjeti, a za žensku glavnu ulogu ne znam, nisam tu glumicu do sada gledala ili možda jesam
može li neko staviti njezinu sliku na temu da vidimo na koga je to Berguzar ljubomorna

mina_jasmina
22.05.2012., 11:56
bitaka, evo ako želiš pogledati intervju sa halitom gdje govori o ovoj seriji, kako se snima itd. intervju je iz tri dijela, link je na prvi (http://www.dailymotion.com/video/xopo9r_na-turskoj-kafi-sa-1-dio_shortfilms), a desno vidiš broja 2 i 3. što se tiče glavne glumice meryem uzerli (glumi hurrem sultan, 1983. godište), lome se koplja oko nje. mnogima je ružna, nikakva, debela, ne zna glumiti, iritantna, ne pristaje halitu (sulejman) itd. dok je drugima prelijepa, posebna, ženstvena, ne mogu zamisliti drugu glumicu u toj ulozi, životna, ima kemiju sa sulijem itd. pisala sam već o tome kako sam na početku mislila "ajme meni, pa di su ovu iskopali, a tražili preko 8 mjeseci glavnu glumicu???", a sada mi ona među najdražim glumicama, a njezin lik također. ne znam tko bi drugi mogao igrati hurrem sultan osim meryem, zaista. sve je to dosta subjektivno. no evo, u nastavku nekoliko promo slika serije, a OVDJE (http://www.dailymotion.com/video/xp7oi7_na-tursko-kafe-so-meryem-uzerli_people?search_algo=1) imaš intervju (titlovano na makedonski, ali sve se da razumjeti) sa meryem u vezi serije i nje osobno, a OVDJE (http://www.fanpix.net/gallery/meryem-uzerli-pictures.htm) imaš njezinih privatnih slika.

PROMO SLIKA 1. SEZONE
http://i49.tinypic.com/2lszkvl.jpg

SULTAN SULEJMAN
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/166242_155294534523069_155081244544398_312638_1173 353_n.jpg

HURREM SULTAN & SULTAN SULEJMAN
http://i45.tinypic.com/2q2fu2v.jpg

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/163237_155295241189665_155081244544398_312657_5352 059_n.jpg

HURREM SULTAN
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/163162_155295521189637_155081244544398_312663_2449 894_n.jpg

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/167719_155295557856300_155081244544398_312664_3671 379_n.jpg

VALIDE SULTAN (sulejmanova majka)
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash2/162925_155294781189711_155081244544398_312647_1669 933_n.jpg

IBRAHIM PAŠA
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/167276_155294321189757_155081244544398_312633_5932 733_n.jpg

MAHIDEVRAN SULTAN (hurremina prethodnica i majka princa mustafe, prestolonasljednika)
http://i50.tinypic.com/2yv70jm.jpg

IBRAHIM PAŠA & HATICE SULTAN (sulejmanova sestra)
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash2/165565_155294364523086_155081244544398_312634_1963 900_n.jpg

Plavi kaputić
22.05.2012., 13:22
zgodna je ova crvenokosa!

znam.malo me podsjeća na drew barrymore.

Bitaka
22.05.2012., 13:42
iskreno ta Meryem uopće nije loša , ko voli te mačkaste crvenokose tipove žena
a i "naša" Selmica znači glumi Sulejmanovu sestru
mislim da će to biti interesantna serija
samo da ne bude previše nasilja i krvoprolića
to baš i ne volim

mina_jasmina
22.05.2012., 16:01
kaputiću, da, ima nešto onako na prvu kada vidiš fotku.

bitaka, ne, nema ništa iz repertoara koji spominješ. mislim, okej, pokoja bitka ili poneko odrubljivanje glave pobunjenika i sličnih uzurpatora, ali nema ništa eksplicitno, uznemirujuće ili da stalno gledamo takve scene. radnja je najviše fokusirana na haremska dešavanja. odnosi među likovima, spletke, intrige, ljubavi, patnje, mržnja, strasti, igre moći ... takve stvari. na seriju gledam isključivo kao razbibrigu i opuštalicu, štosnonokaže, mozak na ispašu kad uključim sulija u 20h. selma ergec igra skoro identičnu ulogu kao u seriji asi - defne u sultanskoj verziji.

ps. inače glumica koja tumači valide sultan u RL ima 68 godina.

halitmy
08.06.2012., 14:17
Na RTLu se vrte najave... kaže "ove jeseni"

lalač
08.06.2012., 14:23
Na RTLu se vrte najave... kaže "ove jeseni"

Pa da. Ja be znam tko je provalio da ide nakon ruže. Onda i ja povjerujem i dam nekome krivi info. Neki ljudi očito nemaju pametnijeg posla nego iznišljat, bez službenih informacija.

supernona
10.06.2012., 13:12
Odgledala sam preko neta obje sezone, u usporedbi sa nekim drugim serijama , ova me oduševila ! Glumci su uglavnom FANTASTIČNI, radnja napeta, drama i humor se isprepliću u mnogim scenama , svaka im čast! Da li je povijest iskrivljena ili ne, ne mogu suditi o tome, ali sam svakako dobila jednu drugačiju sliku o tom dijelu povijesti Turske od one koju sam do sada imala . Kada govorimo o zabavi uz kojekakve serije i kada usporedim sa nekim našim bombastično praćenim serijalima i akterima istih ( larin izbor npr) , ovo je serija koja kvalitetom u svakom pogledu nadmašuje za nekoliko kopalja te naše spominjane "velike" serije i "odlične" glumce .

halitmy
11.06.2012., 16:25
Evo, maloprije sam "uhvatio" reklamu za Sulejmana na RTLu (oni su, za razliku od PRVE srpske TV, koristili orginalni font)

Kako je RTL u 11 sekundi ispričao cijelu seriju...

http://www.youtube.com/watch?v=RLO7vfVh2XY&feature=youtu.be

i na http://www.dailymotion.com/video/xrgv5d_sulejman-veliyanstveni-muhteyem-yuzyyl-rtl-promo-ove-jeseni_shortfilms

Tugra
19.06.2012., 11:17
Dragi moji, pozdrav!

Vidim da serija kreće uskoro na RTLu, a koliko znam, već ide i na PRVOJ televiziji u Srbiji.
Ja sam već pogledala 26 epzioda i svima iskreno preporučujem, nećete zažaliti. Serija, koja orginalno traje oko 100 minuta je pravi melem za oči (ženske pogotovo).

Serija se ne drži previše povijesnih činjenica, ali u prvoj sezoni nije prava sapunica, iako vole dodati pokoji sapuničarski element (tipa napeta glazba uz sporo otvaranje vrata i iščekivanje tko će ući kroz njih i sl.), ali tako mora biti.

Mene su posebno oduševili kostimi i nakit. U njih uloženo jako puno truda i sve je na svom mjestu. Na jednom bugarskom forumu (BG Mamma) sam našla sliku kopče kod neke robinje, a ta je vrsta kopči nastala skoro tristo godina kasnije, to je kao „propust“. Animacija (a puno je stvari uređeno) i nije baš nešto čime bi se trebalo hvaliti.

Primjer je osvajanje Beograda ja mislim (to nije spojler, nadam se, jer je poznato da je Sulejman osvojio Beograd). Škicnula sam na internetu u osvajanje Mohača i ostala sam oduševljena. Ako nekoga zanima, video može pogledati ovdje: http://www.youtube.com/watch?v=FKcFRaezULY , video je stvarn super.

Što se nakita tiče, uz poznati Sulejmanov prsten neću stavljati, ali evo dva druga prstena, samo za ženske oči. Ovo sam prstenje našla na ruskom forumu!

http://img854.imageshack.us/img854/4229/pr011114max.jpg

http://img710.imageshack.us/img710/9927/rinr10ej.jpg

Pozdravlja vas J-

iskra01
20.06.2012., 18:45
Odgledala sam preko neta obje sezone, u usporedbi sa nekim drugim serijama , ova me oduševila ! Glumci su uglavnom FANTASTIČNI, radnja napeta, drama i humor se isprepliću u mnogim scenama , svaka im čast! Da li je povijest iskrivljena ili ne, ne mogu suditi o tome, ali sam svakako dobila jednu drugačiju sliku o tom dijelu povijesti Turske od one koju sam do sada imala . Kada govorimo o zabavi uz kojekakve serije i kada usporedim sa nekim našim bombastično praćenim serijalima i akterima istih ( larin izbor npr) , ovo je serija koja kvalitetom u svakom pogledu nadmašuje za nekoliko kopalja te naše spominjane "velike" serije i "odlične" glumce .

Slažem se u potpunosti. U ovoj seriji glume odlični glumci i to joj daje jako puno na kvaliteti. Uz to sve je ušminkano do zadnjeg detalja. Jedino radnja varira od prilično dobrih i smislenih epizoda do jako napornih. Neću ulaziti u detalje jer će ovo biti nekima prvo gledanje, pa neka sami otkriju prednosti i mane. Poput 1001 noći, već prva epizoda mami na daljnje gledanje. :mig:

halitmy
09.07.2012., 12:52
OBN promo: http://youtu.be/J9NI9bWYN-Y

mimozica 7
11.07.2012., 22:53
ps. inače glumica koja tumači valide sultan u RL ima 68 godina.

šališ se? :eek:

mogli su baš naći i zgodnije tipove od ovih :503:

Romantica
12.07.2012., 08:06
I ja sam odgledala obadvije sezone i mogu reči da je to najbolja serija koju sam do sada gledala, a pogledala sam ih ohohooo :mig:

Samo mi nije jasno, vidjela sam par postova ispred da je RTL otkupila 2 sezone sa ukupno 58 epizoda :confused: Kak 58 kad ih ima 63. :ne zna:

Ana Jacqueline
28.07.2012., 00:28
Od septembra, serija "Muhteşem Yüzyıl" ("Sulejman Veličanstveni") na OBN-u.

"TV Extra" ("Dnevni avaz") | 27.07.

http://s10.postimage.org/siz7yi4it/7p59e9nkupj3pvjrtax.jpg (http://postimage.org/image/siz7yi4it/) http://s10.postimage.org/jzfu0qw6d/1w7ervetxixp4m7h7k4y.jpg (http://postimage.org/image/jzfu0qw6d/)

Luciferka356
06.08.2012., 10:41
Ova serija mi se cini uzasno zanimljiva i napeta, ali nema sanse da ju pocnem gledat jer se emitira na rtlu. Tko sam pocela gledati Kismet, prikazali su prvih 10ak epizoda i nastavili s prikazivanjem kad sam vec zaboravila na nju. :503: Isto tako sam gledala i Staklen dom. To je bila jedna od najboljih serija koje sam gledala i nakon sto su prikazali 1. sezonu, mislila sam da ce normalno nastavit prikazivat i 2., ali naravno da nisu. :504:

halitmy
06.08.2012., 17:07
Ova serija mi se cini uzasno zanimljiva i napeta, ali nema sanse da ju pocnem gledat jer se emitira na rtlu. Tko sam pocela gledati Kismet, prikazali su prvih 10ak epizoda i nastavili s prikazivanjem kad sam vec zaboravila na nju. :503: Isto tako sam gledala i Staklen dom. To je bila jedna od najboljih serija koje sam gledala i nakon sto su prikazali 1. sezonu, mislila sam da ce normalno nastavit prikazivat i 2., ali naravno da nisu. :504:

Ne boj se ti ništa... samo gledaj Sulejmana...

Ja ti garantiram da neće biti kao sa Kismetom :D

...evo najava...

RTL
promo1: http://www.youtube.com/watch?v=RLO7vfVh2XY
teaser1: http://www.youtube.com/watch?v=7_pO3NoI7hk
teaser2: http://www.youtube.com/watch?v=76fXl-Sziro

OBN: http://www.youtube.com/watch?v=J9NI9bWYN-Y

V element
07.08.2012., 08:17
Uskoro počinje, jedva čekam :)

Mina jasmina, Mrvica 1234, Gamze, ne znam jesam li koga preskočila, nadam se da vam neće biti mrsko komentirati neke povjesne činjenice, kostime, običaje i sl., jer mislim da je to najvažniji dio serije...i drago mi je da vas opet vidim ovdje :)

plavi-safir
07.08.2012., 21:57
sad ste me zaintrigirali..mislim da cu i ja cirnut na sulejmana -..volim gledat opovjesne jos kad kazete da ima nakita,pogtovo...

milidrak
08.08.2012., 07:17
Uskoro počinje, jedva čekam :)

Mina jasmina, Mrvica 1234, Gamze, ne znam jesam li koga preskočila, nadam se da vam neće biti mrsko komentirati neke povjesne činjenice, kostime, običaje i sl., jer mislim da je to najvažniji dio serije...i drago mi je da vas opet vidim ovdje :)

Pozz!

Drago mi je da vidim nekog iz stare ekipe :D. Ne vjerujem da će Gamze ovde pisati iako je šteta. Odličan je ambasador turske kulture i običaja. A tih običaja će u seriji biti puno. Koga bude interesovalo, naći će na spojlerima MY.

Zna li se kad počinje emitovanje serije u Hrvatskoj? U kom terminu? Vjerovatno će je cijepati na dva, a možda i na tri dijela jer su pojedine epizode duge i po dva sata. A to je šteta, jer uništava dinamiku epizode.

halitmy
08.08.2012., 09:01
Zna li se kad počinje emitovanje serije u Hrvatskoj? U kom terminu? Vjerovatno će je cijepati na dva, a možda i na tri dijela jer su pojedine epizode duge i po dva sata. A to je šteta, jer uništava dinamiku epizode.

Još uvijek se ne zna iako mnogi misle da kreće 19. 8. (RTL s programom uvijek krene prije Nove kako bi privukao gledatelje)
Ovdje je SLUŽBENA FACEBOOK stranica (https://www.facebook.com/sulejman.rtl) - otvorili su je prije nekoliko dana. Rečeno je da se strpimo.

Vjerojatno će ići u 21h, istovremeno kad i Lara jer je u 20h Ruža vjetrova.

Zasada se samo zasigurno zna da će OBN biti obziran prema gledateljima te da će svakog ponedjeljka prikazivati cijelu epizodu.

Pozzz

fanny7
08.08.2012., 11:39
sad ste me zaintrigirali..mislim da cu i ja cirnut na sulejmana -..volim gledat opovjesne jos kad kazete da ima nakita,pogtovo...

Nakita ima u svakoj epizodi, da ti sline cure :ne zna:

halitmy
08.08.2012., 12:13

Uživajte...

Zahvaljujući @blueice011 s jednog drugog foruma - fotografije nakita od ružičastog zlata korištenog u seriji:

http://img52.imageshack.us/img52/3121/470buyukzoom.jpghttp://img814.imageshack.us/img814/4918/478buyukzoom.jpg

http://img39.imageshack.us/img39/6192/3493162016.jpghttp://img839.imageshack.us/img839/2949/lale3.jpg

http://img198.imageshack.us/img198/9493/maviyzk.jpg

http://img401.imageshack.us/img401/9927/rinr10ej.jpghttp://img405.imageshack.us/img405/2821/rinr41j.jpg

http://img39.imageshack.us/img39/4/tnbfb5758766cc411ca19e2.jpg

Bhea
09.08.2012., 09:17
'Muhteşem Yüzyil'a Muhteşem Sürpriz! (http://www.gecce.com/haber/muhtesem-yuzyila-muhtesem-surpriz-194620.html)

halitmy
09.08.2012., 10:52
Strast... moć... zavjera... izdaja - tako govori RTL kada najavljuje Sulejmana

Bhea - taj je članak za spoilere

Spacegirl
09.08.2012., 12:30
Aj, da vidim i ovo.

Dat ću mu jednu šansu da me impresionira, ali na prvi mig dosade napuštam gledanje. :kava:

halitmy
09.08.2012., 12:35
Aj, da vidim i ovo.

Dat ću mu jednu šansu da me impresionira, ali na prvi mig dosade napuštam gledanje. :kava:

Onda će pogledati prvu sezonu :D

Spacegirl
09.08.2012., 12:45
Onda će pogledati prvu sezonu :D

A je l'?

A ti si gledila prvu sezonu? Dobra?! :ne zna:

halitmy
09.08.2012., 13:36
A je l'?

A ti si gledila prvu sezonu? Dobra?! :ne zna:

*gledao* - krenuo sam zbog povijesti - jer me inače zanima ta tematika... potpuno je osvježenje nakon onih već tipičnih turskih sapunica...

Kostimi, scene, okruženje, palača, cjelokupan doživljaj te tjera da gledaš - ne možeš se odvojiti...

Serija kasnije postaje SAPUNICA, dolaze nepotrebni likovi koji stvaraju probleme, pa ih se onda pokušava riješiti - dosadno

Ali, ako uzmemo u obzir da je to jedan od najskupljih projekata ikad rađen u Turskoj, neke stvari postaju jasnije...

Pa, samo po slikama nakita (koje sam gore iznad postavio) vidimo koliko zapravo su truda i novaca uložili.

Evo ti još koja sličica da te malo "navučem"

http://img824.imageshack.us/img824/5238/muhtesem7li1.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/5775/novo2ng.jpg

http://img23.imageshack.us/img23/3092/novo3kh.jpg

http://img43.imageshack.us/img43/6361/novom.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/8320/novo5a.jpg

http://img41.imageshack.us/img41/1116/nvo5.jpg

Spacegirl
09.08.2012., 13:42
*gledao* - krenuo sam zbog povijesti - jer me inače zanima ta tematika... potpuno je osvježenje nakon onih već tipičnih turskih sapunica...

Kostimi, scene, okruženje, palača, cjelokupan doživljaj te tjera da gledaš - ne možeš se odvojiti...

Serija kasnije postaje SAPUNICA, dolaze nepotrebni likovi koji stvaraju probleme, pa ih se onda pokušava riješiti - dosadno

Ali, ako uzmemo u obzir da je to jedan od najskupljih projekata ikad rađen u Turskoj, neke stvari postaju jasnije...

Pa, samo po slikama nakita (koje sam gore iznad postavio) vidimo koliko zapravo su truda i novaca uložili.

Oh, sorkać, 'gledio' dakle! :mig:

Ajd, i ja volim povijest, pa ću bacit oko. Hvala. :cerek:

halitmy
09.08.2012., 16:26
Još jedan članak RTLa -PROČITAJ- (http://www.rtl.hr/vijesti/scena/453689/pokorio-je-svijet-ubio-sina-i-najboljeg-prijatelja/)

I nova najava: http://youtu.be/SyrY3YRAWzQ

http://turskeserije.forumer.com/images/smilies/ts.gif

S.N.O.B
09.08.2012., 21:20
RTL-u dobro stoje turske serije u kojima glumi Halit Ergenc! Nakon zavodnika iz superpopularne '1001 noći', Ergenc glumi Sulejmana Veličanstvenog u istoimenoj seriji koja je potukla konkurenciju u gledanosti gdje god se pojavila. A uskoro će to učiniti i na RTL televiziji!

http://www.rtl.hr/vijesti/scena/454914/moc-borbe-i-intrige-u-seriji-koja-rusi-rekorde/

halitmy
09.08.2012., 22:24
http://www.rtl.hr/vijesti/scena/454914/moc-borbe-i-intrige-u-seriji-koja-rusi-rekorde/

http://www.youtube.com/watch?v=mEY5D__u5xU

V element
13.08.2012., 08:02
Pozz!

Drago mi je da vidim nekog iz stare ekipe :D. Ne vjerujem da će Gamze ovde pisati iako je šteta. Odličan je ambasador turske kulture i običaja. A tih običaja će u seriji biti puno. Koga bude interesovalo, naći će na spojlerima MY.

Pozdrav i tebi, vidim skupit će nas se opet :cerek:
Žao mi je da nema Gamze jer falit će nam sigurno :mig:
Znaš li koliko se misli sve skupa snimiti epizoda? Sad su stali na 63

PetarZaret
14.08.2012., 11:09
Dok RTL ne počne s emitiranjem, skinuo sam dugi, posljednji trailer za tu seriju koji je bio prikazan jučer

http://www.youtube.com/watch?v=VoDKPifrnHM&feature=youtu.be

halitmy
14.08.2012., 11:57
Dok RTL ne počne s emitiranjem, skinuo sam dugi, posljednji trailer za tu seriju koji je bio prikazan jučer

http://www.youtube.com/watch?v=VoDKPifrnHM&feature=youtu.be

Petre, to je trailer kojeg tražim... hvala ti...

PetarZaret
14.08.2012., 15:19
Petre, to je trailer kojeg tražim... hvala ti...

molim, i drugi put :)

S.N.O.B
14.08.2012., 18:00
Serija počinje 27.8.

http://www.rtl.hr/repository/images/_variations/2/f/2fab6c1b362e318949808a8dd795d285_featured_article. jpg

http://www.rtl.hr/vijesti/scena/460030/saznajte-kako-provesti-svaku-vecer-od-2708/

halitmy
14.08.2012., 20:39
Jedva čekam ponedjeljak... još 12 dana...

http://www.youtube.com/watch?v=NYWclwJBnMs

passionfan
15.08.2012., 14:44
Koliko će trajat epizode na RTL-u i koliko uopće serija ima sezona tj. nastavaka? Jel se još snima?

V element
15.08.2012., 14:49
Do sada je završena 2.sezona i 63.serija.
A poznavajući RTL i da u 60 min moraju ugurati seriju i barem 10 min.reklama, a prosječna serija traje preko 90 min, možemo očekivati pola epizode :504:

halitmy
15.08.2012., 15:12
Do sada je završena 2.sezona i 63.serija.
A poznavajući RTL i da u 60 min moraju ugurati seriju i barem 10 min.reklama, a prosječna serija traje preko 90 min, možemo očekivati pola epizode :504:

Da, PRVA srpska je znala epizodu sjeći i na tri dijela...

Ugl., do 2014. sigurno :D

WitchHunter
15.08.2012., 17:15
Prva sezona će negdje imati 50-60 epizoda.

milidrak
15.08.2012., 20:44
Znaš li koliko se misli sve skupa snimiti epizoda? Sad su stali na 63

A tko će ga znati :ne zna:...

Ionako su promijenili koncepciju sezona. Prvobitno je bilo planirano da prva sezona završi smrću Valide, druga Ibrahim paše, treća Mustafe a četvrta Hurrem.

Mijenjali su u hodu i odustali potpuno od prvih koncepcija. Na samom početku prikazivanja serije u Turskoj, usljed velikih protesta, mijenjali su scenarij. Trpili su velike kritike, kao i kazne od njihove regulatorne komisije. U drugoj epizodi su isjekli sedam minuta sex scena. Nadali smo se da će se pojaviti kad se serija počne prikazivati u Evropi, ali jok. :rofl:

Osvanula je vijest da će treća sezona obuhvatiti period od 19 godina, tj. od 1536-1555. Ali, to je nezvanična informacija.

halitmy
15.08.2012., 20:51
A tko će ga znati :ne zna:...

Ionako su promijenili koncepciju sezona. Prvobitno je bilo planirano da prva sezona završi smrću Valide, druga Ibrahim paše, treća Mustafe a četvrta Hurrem.

U drugoj epizodi su isjekli sedam minuta sex scena. Nadali smo se da će se pojaviti kad se serija počne prikazivati u Evropi, ali jok. :rofl:

Osvanula je vijest da će treća sezona obuhvatiti period od 19 godina, tj. od 1536-1555. Ali, to je nezvanična informacija.

Pa, bilo bi malo čudno da druga sezona traje samo dvije godine (koliko je prošlo između smrti Valide i Ibrahima)

bold1 - nisam znao da je bilo sedam minuta, čudno mi je kako već nisu procurile negdje, iako sam uvjeren da to čuvaju za "crne dan"

bold2 - ja očekujem Hurreminu smrt kao kraj treće sezone (ona je umrla 1558), baš me zanima kako će to novi scenarist predstaviti...

Imran
15.08.2012., 22:31
Malo mi je blesav prijevod, ono bolje da je glasilo Veličanstveni sultan/era ili sl. Vjerujem da će tu biti dosta odmaka od povijesnih činjenica jer jasno to onda ne bi bila sapunica. Ovo da je najgledanija njihova serija ikad, i nije neko iznenađenje. Nisu ni oni glupi, već su plasirali seriju tamo gdje ima i najviše publike koja ima iskustva s njihovim serijama u inozemstvu. Očekujem i više krvi, spletki, izdaja nego u svima dosada koje sam imao priliku gledati.

milidrak
16.08.2012., 06:58
Malo mi je blesav prijevod, ono bolje da je glasilo Veličanstveni sultan/era ili sl.

Meni je stvarno glupav prevod serije i ne razumijem potrebu da se izmišlja naslov. Tačan prevod je Veličanstveno stoljeće. Pitam se samo kako će prevoditi poeziju koju Muhibi (umjetničko ime Sulejmana) recituje Hurrem. Ili Mevlanine stihove. Nekako vjerujem da će ukrasti Gamzin prevod cijele poezije :rofl:.

Romantica
16.08.2012., 07:31
Iako sam odgledala seriju, veselim se i gledati ću je ponovo od početka. Jedino gorak okus u ustima ostavlja činjenica s kojom se stalno susrećemo, a to je da će RTL iscjepkati jednu epizodu na 2 ili nedaj Bože na 3 djela :( (originalne epizode traju od 1,50 do 2 sata ovisno o epizodi).
Serija je doista fantastična. Vrlo malo se u njoj govori i radi o ratnim pohodima ... tek sporadično. Glavna tema ove serije je Sultanov harem i odnosi između žena koje se na sve načine bore za njegovu naklonost, za vlastiti život, za živote svoje djece...
Čak i moja mama kojoj ni jedna serija nije dovoljno dobra i zanimljiva, gledala je ovu po 12 sati na dan, nit je jela nit je pila ... zastranila žena totalno.
Dakle dragi moji forumaši ... imate moju preporuku za gledanje ove serije. Uživati ćete.

LaraFabian
16.08.2012., 08:01
Ja pogledala prvih par epizoda (u originalu hehehe) i stvarno su mi fantastične. Odmah sam si našla i knjigu, pa je pomalo čitam (da ne pročitam previše do početka serije na RTL-u). Definitivno ću gledati i strašno mi je krivo što sam sigurna da će rascjepkati seriju... Baš mi odgovara trajanje i dinamika serije. Ovo je vjerojatno najbolja serija ikad. Oduševljena sam onim ukrasima za kosu. Na Forum ću dolaziti čitati ove koji se bolje razumiju u povijest, pa će nam objašnjavati neke stvari, govoriti u čemu su greške i tako... Nadam se da nećemo previše uzdisat za nekim likovima ovdje na forumu ;-)

halitmy
16.08.2012., 08:55
Malo mi je blesav prijevod, ono bolje da je glasilo Veličanstveni sultan/era ili sl.

Meni je stvarno glupav prevod serije i ne razumijem potrebu da se izmišlja naslov. Tačan prevod je Veličanstveno stoljeće. Pitam se samo kako će prevoditi poeziju koju Muhibi (umjetničko ime Sulejmana) recituje Hurrem. Ili Mevlanine stihove. Nekako vjerujem da će ukrasti Gamzin prevod cijele poezije :rofl:.

Meni je Veličanstveno Stoljeće puno bolji naziv od ovog RTLovog. Unosi puno više nekakve ritmičnosti nego ovaj naziv koji više ide nekom filmu ili dokumentarnoj seriji, ali neka... Nego, što se Muhibija tiče, nekako sumnjam da će profesionalni prevoditelji, dakle ljudi koji su za to plaćeni, ići po internetu kopati i tražiti @gamzine poezije...

Nego, na Wikipediji se pojavio članak o Sulejmanu, ako nekog zanima:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Sulejman_veli%C4%8Danstveni_(TV_serija)

Sad malo gledam kako su druge televizije prevodile seriju i definitivno mi se najviše sviđa Blisko Istočni naziv "Sultanov Harem"...

Hareem Al Sultan, Moohtasam Sulejman, Сулејман Величанствени, Sulejman veličanstveni, Sultán,Великолепный век, Möhtəşəm yüz il, Velkolepé století, Сулейман Великолепный, Sulltani - Shekulli Madhështor, Sulejmani i Madhërishëm, Величествениот султан, (Hareem Al Sultan), Великолепният век, Sulejman Veličanstveni, Muhteşem Yüzyıl, Hareem Al Sultan

milidrak
16.08.2012., 09:12
Nego, što se Muhibija tiče, nekako sumnjam da će profesionalni prevoditelji, dakle ljudi koji su za to plaćeni, ići po internetu kopati i tražiti @gamzine poezije...

Naravno da će tražiti, jer Gamze jeste profesionalna prevoditeljka, zar to još nisi skužio halitmy? :rofl: Posebno ako se zna da joj je specijalnost poezija. Pjesmu derviša u drugoj sezoni niko se nije usudio prevesti, čekala se ona i njen prevod koji su onda iskoristili i Bugari i Rusi.

A da ne pričamo koliko uposlenika tv kuća piše po forumu i diže teme o svojim sapunjarama.

halitmy
16.08.2012., 09:33
Naravno da će tražiti, jer Gamze jeste profesionalna prevoditeljka, zar to još nisi skužio halitmy? :rofl: Posebno ako se zna da joj je specijalnost poezija. Pjesmu derviša u drugoj sezoni niko se nije usudio prevesti, čekala se ona i njen prevod koji su onda iskoristili i Bugari i Rusi.

A da ne pričamo koliko uposlenika tv kuća piše po forumu i diže teme o svojim sapunjarama.

Ma, shvatio sam ja za Gamze, još davno, davno, Milidrak. Sjećam se ja pjesme iz 30. epizode kao da je jučer bila, samo... RTL rijetko kad prevodi pjesme, čak i kada je riječ o jednostavnim engleskim stihovima, a koliko me pamćenje služi, PRVA također nije prevela tu pjesmu...

Što se poezije tiče, tu je Gamze stvarno pokazala svoje, a, ja mislim da RTL također ima ljude koji znaju prevoditi poeziju (možda ne istim žarom kao Gamze, ali ipak...)

Ne slažemo se pak oko izraza "ukrasti", jer i ruski, i bugarski pa i prijevod FHTa i SDa je fan prijevod, tj. nisu ga u potpunosti prevodili "pravi" prevoditelji, tako da ako RTL prevede slično onom Gamzinom prijevodu, time se samo potvruđuje da su obe strane prevele dobro, jer mislim da se ipak više vjeruje jednoj televiziji koju gleda milijun ljudi i koja ulaže u napredovanje i postojanje, nego ljudima koji svoju virtualno oazu zovu SPA.

Pozdrav!

PetarZaret
16.08.2012., 09:39
ako nekog zanima, otvorena je i službena fb stranica serije.
možda tu stave neke izbačene scene ili sočne zanimljivosti...

https://www.facebook.com/Sulejman.Velicanstveni.RTL

milidrak
16.08.2012., 10:21
ako nekog zanima, otvorena je i službena fb stranica serije.
možda tu stave neke izbačene scene ili sočne zanimljivosti...

https://www.facebook.com/Sulejman.Velicanstveni.RTL

Malo sam pogledala i vidim da je majka Sulejmana dobila titulu "majka sultanija". Majke prinčeva (šehzade) koji su postajali sultani su dobijale titulu Valide. Tako Sulejman u seriji, svoju majku cijelo vrijeme oslovljava sa Valide.

Vidjećemo kako će ostale titule biti prevedene.

halitmy
16.08.2012., 10:34
Pogledajte EKSKLUZIVNO kako izgleda intro serije na RTLu:

http://youtu.be/Hoj8ve9Vmc40

EDIT: Opis RTLove stranice:

Ja sam Sulejman.
Danas preuzimam časnu službu od oca Selima.
Obećavam da ću na svakom koraku dijeliti pravdu.
Ja sam deseti sultan Osmanskog Carstva.

(taj se tekst spominje u traileru serije: http://www.youtube.com/watch?v=CZCHFtZzdCs )

S.N.O.B
16.08.2012., 16:03
Pogledajte EKSKLUZIVNO kako izgleda intro serije na RTLu:

http://youtu.be/Hoj8ve9Vmc40

EDIT: Opis RTLove stranice:

(taj se tekst spominje u traileru serije: http://www.youtube.com/watch?v=CZCHFtZzdCs )

Ja u ovom intru ne vidim imena glavnih glumaca: Halit, Nebahat, Meryem, Nur, Okan... Hladno su im isjekli imena :facepalm:

halitmy
16.08.2012., 18:02
Ja u ovom intru ne vidim imena glavnih glumaca: Halit, Nebahat, Meryem, Nur, Okan... Hladno su im isjekli imena :facepalm:

Nadajmo se da je ono samo jedan dio (da su namjerno isjekli), jer je video preuzet s njihove web stranice... tj. nije moja izrada:

http://www.rtl.hr/video/najave/27006/ekskluzivno-otkrivamo-tko-je-tko-u-novoj-ljubavnoj-prici/

Ružavjetrova
16.08.2012., 18:36
Prva turska serija za koju se bilježim za gledanje. Dosad sam samo povremeno pogledao Šeherezadu ali ovo ću gledat ako uhvatim vremena, čisto zato što je povijesna serija i čini se zanimljiva :)

Carla-Olivia
16.08.2012., 19:05
Vidjela sam reklamu za seriju i definitivno je neću gledati. Ne podnosim kostimirane serije, tako da ovo kod mene nema šanse.

Inače, ne bi me čudilo da Nova tv u terminu ove serije pusti drugu sezonu Fatmagul, tako da zadrži sve one gledatelje koji su pratili prvu sezonu.

WitchHunter
16.08.2012., 19:20
Vidjela sam reklamu za seriju i definitivno je neću gledati. Ne podnosim kostimirane serije, tako da ovo kod mene nema šanse.

Inače, ne bi me čudilo da Nova tv u terminu ove serije pusti drugu sezonu Fatmagul, tako da zadrži sve one gledatelje koji su pratili prvu sezonu.

IČ ide na isti dan kao i Sulejman,27.08.,u terminu 20:05. Za Sulejmana se još ne zna termin,ali mislim da ga sada neće staviti u 20 jer je tada IČ koja ima dosta gledatelja.

halitmy
16.08.2012., 19:20

Da, Nova TV kreće s drugom sezonom Larinog Izbora i Fatmagul...

Carla-Olivia
16.08.2012., 19:23
Da, Nova TV kreće s drugom sezonom Larinog Izbora i Fatmagul...

Definitivno ću gledat Fatmagul. Predobra serija...

Zato je Nova i odgađala početak Fatmagul, jer su znali da je RTL otkupio tog Sulju veličanstvenog, pa su čekali da oni krenu, jer znaju da će oni koji su pratili prvu sezonu Fatmagul sigurno gledati i drugu. Sve se vrti oko konkurencije... A Suljo bi mogao imati dobru gledanost, vjerojatno će mnogi gledati zbog glavnog glumca. Ja, eto, ne volim te kostimirane serije, tako da neću pratiti.

pozorištance
16.08.2012., 22:08
Mislim da ce prevod serije biti isti kao i na Prvoj.Nece oni tu nista menjati, samo ce prepisati.A cini mi se i da obe televizije pripadaju istom vlasniku, odnosno da iza svega stoji nemacki kapital.
O profesionalnosti komercijalnih televizija ne bih da komentarisem.Znamo kako su preveli BBG.Da nije bilo Gamze, i dalje bismo se cudili o kakvom to "jeziku sedam koža" govori Seh. Kako su menjali po padežima rec Baku,to je cista nepismenost na delu.Taj ko je prevodio ocigledno nikad nije ni cuo za Baku.
Skoro sam naletela na primer da je Pink hladno skinuo prevod serije sa Interneta i to bas od nekog amatera.
Sto se naziva serije tice, po meni ovo je trebalo da se zove Velicanstvena Hurrem ili tako nekako.Cela serija i jeste u funkciji njenog lika i dela.Sultan je jedan prilicno dosadan i smarajuci lik, ali serija nije mogla bez njega.Ne bi me iznenadilo da on umre pre od Hurrem, pa da ona nastavi srecno da vlada carstvom.Jer kako su krenuli , sve je moguce.

mrvica 1234
16.08.2012., 23:51
pozorištance i tvoja ogromna ljubav prema hurrem, za sve koji to ne znate na ovoj temi, naša draga poz je najveći fan hurrem kao što je vidljivo i iz ovog posta

i ja mislim da će biti isto kao kod BG gdje je bio isti prijevod, tako da ne vjerujem da će tu biti nešto bolje, a o prijevodima ne vrijedi govoriti jer sigurno seriju puno bolje prevode fanovi serije, jer oni je kao prvo gledaju, znaju o čem se radi, a većina prevoditelja dobije tekst i samo prevodi, a da pritom ne zna o čem se tu stvarno radi, jer da gledaju seriju ne bi sigurno radili takve pogreške.

mislim da će se s izgubljenom čašću dogoditi isto što i s BG nakon prekidanja, da je velik dio ljudi seriju već odgledao ili izgubio interes za istu, zato mislim da će VS imati dobru gledanost

LaraFabian
17.08.2012., 08:09
Ja mislim da Sulejman ide u 21 h... jednostavno ga ne mogu zamisliti ni u kojem drugom terminu!

WitchHunter
17.08.2012., 09:20
Očito vi ne razlikujete hrvatski i srpski. :kava:
I Prva Srpska pripada nekoj Grčkoj televiziji,ne njemačkoj.
Pa pobogu nije RTL izmislio sadrzaje koje ima,pa da Prva kopira. :kava:

exodus175
17.08.2012., 11:30
meni je dobar intro od RTLa.
oni se barem potrude napraviti ga, a ne kao Nova koja napravi samo logo :o
mada IČ i KLP imaju intro uklopljen u scene ako se ne varam :misli:

halitmy
17.08.2012., 12:15
meni je dobar intro od RTLa.
oni se barem potrude napraviti ga, a ne kao Nova koja napravi samo logo :o
mada IČ i KLP imaju intro uklopljen u scene ako se ne varam :misli:

Ma, sve to stoji, ali ovo je isječak iz orginalnog intra bez imena glavnih glumaca!!!!!

exodus175
17.08.2012., 13:19
http://www.youtube.com/watch?v=oFdc8IG2fKM kako nema? :)

mene je glazba oduševila :s :s :s

halitmy
17.08.2012., 13:26
http://www.youtube.com/watch?v=oFdc8IG2fKM kako nema? :)

mene je glazba oduševila :s :s :s

Glazba je super: evo ti full pjesma: http://www.youtube.com/watch?v=Tfev3QD1db0

Evo kako izgleda orginalni uvod:
http://www.youtube.com/watch?v=i1qnt8M9awo

Imena nema! Gdje piše Halit Ergenç (Sulejman), Meryem Uzerli (Hurem/Aleksandra), Selma Ergeç (Sulejmanova sestra), Nebahat Çehre (Sulejmanova majka)

exodus175
17.08.2012., 13:29
da, tek sad sam vidio, moj propust, pardon :503: :facepalm:

a šteta da ne ide cijeli intro, ali zadovoljan sam s tih 30ak sekundi u usporedbi s Novinih 5. :)

gleda se, naravno :s

halitmy
17.08.2012., 13:39
da, tek sad sam vidio, moj propust, pardon :503: :facepalm:

a šteta da ne ide cijeli intro, ali zadovoljan sam s tih 30ak sekundi u usporedbi s Novinih 5. :)

gleda se, naravno :s

Ono što Nova stavlja ja ne bih ni zvao "intro"... nego, nadam se da će staviti cijeli intro :durica

S.N.O.B
17.08.2012., 13:41
daj nek' neko kaže ovima s RTL-a da se ne provaljjuju i da poprave ovu 'grešku'. Pišite na onu slubenu fb grupu :kava:

halitmy
17.08.2012., 13:42
daj nek' neko kaže ovima s RTL-a da se ne provaljjuju i da poprave ovu 'grešku'. Pišite na onu slubenu fb grupu :kava:

Dopisujem se ja s njima... već duže vremena...

Raspravljamo oko izjave "čovjek koji je stvorio carstvo" :lol::lol:

Ja kažem da nije stvorio, oni da je... za izludit... :rofl:

Sad ću im i to spomenuti...

EDIT: U međuvremenu dođe i odgovor!

Pozdrav!
s obzirom da se radi o najavi serije smatramo da nije bilo potrebno najavu serije mješati sa najavom glumaca. Doći će sve na svoje, polako.

I nema problema, sva pitanja su dobrodošla!

ionako emitiranje kreće za 10 dana što bi radili u tom periodu

M.Williams
17.08.2012., 16:56
Sulejman od 27.kolovoza na RTL-u od 20:00-22:00h (prikazivat će se po 2 epizode)

exodus175
17.08.2012., 17:11
to je zapravo jedna originalna epizoda :D
ali da, dvije naše izrezane :)

baš mi je drago da ide tako :D
a kad će onda RV? bilo bi lijepo da ide u 19 :D

WitchHunter
17.08.2012., 17:15
Sigurno će biti u 20h dok Ruza ne dode,ovo su sigurno napravili da poboljšaju gledanost Ruze,jer će Sulejman sigurno biti gledan.

Luka3
17.08.2012., 17:17
to je zapravo jedna originalna epizoda :D
ali da, dvije naše izrezane :)

baš mi je drago da ide tako :D
a kad će onda RV? bilo bi lijepo da ide u 19 :D

RV u 21..... skratice oni Sulju cim krenu sa Ruzom...

Yuna
17.08.2012., 17:18
Ima li negdje za skinut ova serija i titlovi? :D
Zvuči zanimljivo, a znam da će mi RTL ispilit živce s reklamama svakih 15 min pa bi rađe gledala na laptopu.

kader
17.08.2012., 17:20
bok društvo!!! i ja se jako veselim seriji, sve sam se nakanjivala gledati još kad je u turskoj počela, ali nikako, a sad kad je već na tv bit će pravi užitak. mislim da će mi se jako svidjeti. halitovu glumu i inače volim, i baš mu stoji ova uloga.

PetarZaret
17.08.2012., 17:36
Evo ga - počelo je!
Novinari su već iskopali sočne stvari o Meryem :)

http://hot.net.hr/tv/show/meyrem-sarah-uzerli-zavodnica-koja-je-seherezadi-uzdrmala-brak

http://www.vecernji.hr/scena/meyrem-sarah-uzerli-zavodnica-koja-je-seherezadi-uzdrmala-brak-clanak-442683

mina_jasmina
17.08.2012., 18:49
ajmeee, koje budalaštine! prave konkurenciju onom kuriru koji je prvorazredno smeće. :kava:

Bhea
17.08.2012., 18:56
:facepalm: opet radi copy/paste - :flop:. :kava:

halitmy
17.08.2012., 19:45
Evo ga - počelo je!
Novinari su već iskopali sočne stvari o Meryem :)

http://hot.net.hr/tv/show/meyrem-sarah-uzerli-zavodnica-koja-je-seherezadi-uzdrmala-brak

http://www.vecernji.hr/scena/meyrem-sarah-uzerli-zavodnica-koja-je-seherezadi-uzdrmala-brak-clanak-442683

Ah, Petre, Ah... dugo im je trebalo... Mislim da već mogu pogađati sljedeće informacije... prvo će Meryem proglasiti lezbom, onda Malkoča pederom, onda će ići Nebahatini "filmovi", onda Brad Pitt, onda žalbe u TR... gdje je kraj :confused:

Ja stvarno ne znam dokle idu njihove granice... :ne zna:

halitmy
17.08.2012., 21:03
Evo još:

http://www.novilist.hr/Scena/Film/Sulejman-Velicanstveni-serija-zbog-koje-se-uzbunila-i-turska-vlada

http://m.novilist.hr/PogledajClanak.aspx?id=626188&datum=20120817

halitmy
18.08.2012., 21:05

U 1534. godini su sad... Valide je umrla proljetos, ljeto je prošlo, jesen je došla...

Evo ti godine smrti svih nam likova - većih:

Valide – Hafsa Ayşe Sultana 19. 3. 1534. (u dobi od 55 godina)
Ibrahim – Pargali Damat Ibrahim Paşa 15. 3. 1536. (u dobi od 43 godine)
Hatice – Hatice Sultan 1538. (u dobi od 42 godine)
Gulfem – Gülfem Hatun 1561. (nepoznata godina rođenja)
Hurrem –Haseki Sultana 15. 4. 1558. (u dobi od 53-57 godina – nepoznata točna godina rođenja)
Mahidevran – Mahidevran Sultana 3. 1. 1581. (u dobi od 81 godine)
Fulane – Fülane Hatun 1550. (u dobi od 54 godine)
Sulejman - Sultan Suleyman Han 1566 (u dobi od 72 godine)

Nego, čitam danas 24 sata, evo slika s velikog priloga:

http://img404.imageshack.us/img404/5285/19994970.jpg

http://img521.imageshack.us/img521/3199/35548837.jpg

http://img528.imageshack.us/img528/3921/13708901.jpg

http://img690.imageshack.us/img690/1191/39945639.jpg

http://img705.imageshack.us/img705/8741/86592243.jpg

http://img706.imageshack.us/img706/1092/img3236ju.jpg

http://img838.imageshack.us/img838/8109/32757029.jpg

http://img862.imageshack.us/img862/9513/42868324.jpg

http://img543.imageshack.us/img543/1055/img3237e.jpg

S.N.O.B
18.08.2012., 21:12
Ovo za Berg je toliko odvratno . Pa koja normalna osoba bi izjavila ovako nešto. Kakve budale sastavljaju ove tekstove, strašno :rolleyes:

exodus175
18.08.2012., 21:54
ma to je sve zato što naši vole Onura i Šeherezadu i normalno da na račun Halita i Berguzar rade promociju sulejmana :kava:

Alejandro^^
19.08.2012., 13:36
Ljudi- u kojem će terminu ić i koliko ima epizoda?

S.N.O.B
19.08.2012., 13:40
Ljudi- u kojem će terminu ić i koliko ima epizoda?

Izgleda u 20h. Za sad su snimljene 2 sezone (63 epizode u trajanju od 2h max). Treća sezona počinje u 9 mj. u Turskoj.

mrvica 1234
19.08.2012., 13:59
Ovo za Berg je toliko odvratno . Pa koja normalna osoba bi izjavila ovako nešto. Kakve budale sastavljaju ove tekstove, strašno :rolleyes:

o novinarima na ovim prostorima neću više trošiti riječi, kao prvo halit je za prošlu sezonu bio plaćen između 40 /45.000 TL, a sad se govori da mu je honorar povećan na 65.000TL, a berg je prije bila plaćena 30.000TL, a sada je navodno tražila 35.000TL, koliko je sve to točno to samo glumci znaju, ali o tome se pisalo u turskim novinama, a kako i neke njihove novine koje pišu o tome nisu puno bolje od nekih naših sve je pitanje koliko je sve to istina.

najava za veličanstveno stoljeće danas je na naslovnici večernjeg lista, na prvoj strani iznad naziva lista, to znači da rtl ulaže velike novce i da želi preoteti gledanost sapunica novoj tv. ja mislim da će preuzeti i da će veličanstveno stoljeće biti gledano kod nas kao što je to bilo i u srbiji.

keti10
19.08.2012., 14:13
Mogu samo reci daje u Srbiji gledanost stvarno velika. Malo seckane epizoda ide na zivce ali je gledanost stvarno velika.
Uz to moj licni utisak je da je serija stvarno dobra, nema puno dosadnih elemenata i stalno se nesto desava.

exodus175
19.08.2012., 14:19
ja vjerujem da bude MY gledanija od Fatme jer je većina pogledala već 2. sezonu Fatme odmah čim je na Novoj završila 1. :)
ja definitivno gledam MY :D

halitmy
19.08.2012., 15:04
RTL se trudi i treba se truditi i ulagati jer je ovo jako zahtjevan projekt, te marketinški zahtjeva puno pozornosti, vjerojatno će kao i s 1001 noći prvo prikazivati pune epizode, a onda kasnije cjepkati...

Ja bih bio najveseliji da kao što i OBN planira emitiraju jednu epizodu tjedno... u punom trajanju...

halitmy
19.08.2012., 15:39
Evo iz Večernjeg:

Za uspjeh turske serije “Sulejman Veličanstveni”, koju će RTL televizija prikazivati od 27. kolovoza, bio je potreban spoj vrhunskih glumaca, odlične scenografije i kostimografije, uvjerljiv scenarij te prije svega vrhunska ekipa iza kamera. O uspjehu koji je postigla u šezdeset i jednoj zemlji svijeta već su ispričane legende, pa ne čudi što producenti užurbano pripremaju snimanje druge sezone. No, nije sve teklo glatko.

http://www.vecernji.hr/slika-640x348/vijesti/sulejman-velicanstveni-stize-nam-najskuplja-turska-serija-slika-591240

Točno prije početka snimanja druge sezone, u travnju ove godine, od raka pluća preminula je scenaristica Meral Okay, koja je scenarije za svaku epizodu pisala tik prije snimanja. Producenti su bili prisiljeni prekinuti snimanje zbog nedostatka materijala, ali su ubrzo na mjesto Meral postavili njezinu dotadašnju desnu ruku Yilmaza Sahina.

Meral je jednom prilikom otkrila kako prije “Sulejmana Veličanstvenog” nikada nije radila na tako zahtjevnom projektu. Inspiraciju je dobila čitajući Sulejmanova pisma upućena ljubavnici Hurem. Prije pisanja scenarija pročitala je više od deset tisuća stranica službenih spisa, a zbog prikazivanja Sulejmanova raskalašenog života (uživanje u alkoholu i ženama) našla se na udaru javnosti. Lokalne vlasti čak su tražile prebacivanje termina emitiranja na kasnije noćne sate jer su eksplicitne scene bile presočne za turske gledatelje. No, iako su stalno prosvjedovali protiv pogrešnog predstavljanja povijesti, pa su čak poslali više od 70 tisuća pritužbi televizijskoj kući Show TV, svaka nova epizoda u Turskoj ima sve više gledatelja.

Serija “Sulejman Veličanstveni” najskuplji je projekt u povijesti turske televizijske produkcije. Samo u pretprodukciju utrošeno je više od 20 milijuna kuna. Najveća svota otišla je na gradnju Sulejmanove palače Topkapi te na izradu kostima. Gradski dužnosnici nisu dopustili snimanje na originalnim lokacijama pa je produkcijski tim bio prisiljen izraditi najveći filmski set u blizini Istanbula koji se pruža na 10 tisuća četvornih metara. Samo je Sulejmanova palača vrijedna 11 milijuna kuna zauzela gotovo polovicu tog prostora, a sve prostorije iz originalne palače – dvorana za zabavu, spavaće sobe, kupaonice – vjerna su replika.

U gradnji palače pazilo se na svaki detalj: od ručno rađenih ukrasnih reljefa na vratima do pažljivo odabranih, iznimno skupih tkanina koje krase dvorske zidove i krevete, a sve kako bi se na najbolji mogući način dočarala turska kultura tog doba. Osim na izradu scenografije, velik dio novca potrošen je na kostimografiju. Prije nego što je uopće počelo snimanje, izrađeno je 300 kostima za glavne glumce i najvažnije statiste, a tijekom snimanja broj se popeo na 500 kostima. Glavnom kostimografu Serdaru Basbuki trebalo je pet mjeseci da usavrši svaki komad odjeće. Sav nakit što ga u seriji nose sultanove žene i haremske djevojke, a koji obiluje dragim kamenjem poput smaragda, rubina, akvamarina i safira izrađen je ručno, a vrijednost mu je procijenjena na 22 milijuna kuna.

Pripreme prije samog početka snimanja trajale su ukupno godinu i pol dana, a casting za glavnu žensku ulogu oduzeo je producentima osam mjeseci. Na kraju je glavna ženska uloga pripala Meryem Uzerli, a glavni je junak Halit Ergenc.

iskra01
19.08.2012., 19:20
Naše novine pišu turske članke stare 2 godine. Sve se to već pokazalo kao netočno, ali ljeto je pa se nema što pisati. Turci se vole zabavljati čitajući izmišljene događaje i pretpostavke o glumcima. Rečenice novinskih članaka im obično završavaju upitnicina a ne točkama. Na forumima također pišu neke svoje izmišljotine. Tek tako da znate da sve to što se sad prenosi je besmiselno uopće čitati. Turska ima 80 milijuna stanovnika, uglavno izuzetno konzervativnih stajališta. Stiglo je 70 000 pritužbi nakon prve epizode. Pa koja je to onda buna?
što se tiče Brada Pitta, oni ga vrte u medijima već više od godine, a on se, eto nije ni oglasio. Snimale su se mnoge povijesne serije i u zapadnoj Europi i u Americi pa nikada nije gostovavala ni jedna hoolywoodska zvijezda jer je njima cilj nastupati u filmovima, a ne na televiziji.

Adriancija
20.08.2012., 17:50
Vladao je svijetom, a ljubav je vladala njime.

http://mojatv.files.wordpress.com/2012/08/sulejman-velicanstveni.jpg

„Sulejman Veličanstveni“ je serija o kojoj se u posljednje vrijeme najviše priča, a čija raskošnost i duh orijenta ostavljaju brojne gledatelje bez daha. Stoga budite uz RTL Televiziju u ponedjeljak, 27. kolovoza od 20 sati, i pripremite se za nezaboravan doživljaj koji donosi hrvatska premijera ove najintrigantnije serije ikad.

Detaljnije: http://mojatv.wordpress.com/2012/08/20/sulejman-velicanstveni-muhtesem-yuzyil/

S.N.O.B
20.08.2012., 17:53
48 epizoda ? To samo planiraju 1 sezonu emitovat ?

Adriancija
20.08.2012., 18:00
Zasad se najavljuje prva sezona, nikad se ne zna kakva će biti gledanost.

M.Williams
20.08.2012., 19:51
ja mislim da će rtl izvisit.
izgubljena čast ima previše vjernih gledatelja i bojim se da će rtl bit na gubitku, što se gledanosti tiče.

Adriancija
20.08.2012., 20:06
ja mislim da će rtl izvisit.
izgubljena čast ima previše vjernih gledatelja i bojim se da će rtl bit na gubitku, što se gledanosti tiče.

Ali sigurno ima puno ljudi koje zanima Sulejman. Teško je predvidjeti koja će turska serija biti gledanija. Možda Lara pobjeđuje Ružu, a za Sulejmana i Fatmagul ćemo vidjeti...

halitmy
20.08.2012., 20:25
Ako je gledano u Makedoniji, Srbiji, po cijelom svijetu, stvarno ne vidim zašto ne bi bila kod nas!

Evo novi video: http://youtu.be/6QxmyvBMH4g

WitchHunter
20.08.2012., 21:16
Zaboravljate da je Halit jako popularan u Hrvatskoj,zbog Šeherezade. :kava:

halitmy
20.08.2012., 21:19
Zaboravljate da je Halit jako popularan u Hrvatskoj,zbog Šeherezade. :kava:

Još jedan plus više... sad... to što su turski producenti to iskoristili i napravili ovakvu seriju (mislim, ove tematike) je samo jedan "slučajni" dodatak...

exodus175
20.08.2012., 21:26
a i Fatma je dostupna odavno i na OYO pa je moguće da je mnogo ljudi već odgledalo epizode :)

PetarZaret
21.08.2012., 13:49
http://www.rtl.hr/vijesti/scena/466854/glumac-koji-je-zaludio-hrvatice-govori-za-rtl/

bilo jučer u Exkluzivu...

WitchHunter
21.08.2012., 13:56
a i Fatma je dostupna odavno i na OYO pa je moguće da je mnogo ljudi već odgledalo epizode :)

Ne vjerujem da ih je puno gledalo,a i većinu gledanost drze stariji ljudi,koji se uopće ne znaju sluziti internetom. :D

halitmy
21.08.2012., 14:01
Ja se slažem s @witch... to je pogledalo malo ljudi koji su iskoristili onaj promo free tjedana...

Nego, nova RTLova najava:
http://www.youtube.com/watch?v=RM9m2V4i0jA

Eysan
21.08.2012., 14:33
Napokon :cerek: Nadam se da ce netko postavljati na yt pa cu sve od pocetka gledati...
Nego sto se tice Fatme i nove tv... pogledala sam Fatmu citavu preko neta..serija je dobra..malo traumaticna ali je ok.. medjutim Suli je nesto posebno..osobno obozavam povjesne serije,filmove,knjige...tako da vjerujem da ce nam Suli imati odlicnu gledanost :) :cerek:

PatrikBrzi
21.08.2012., 15:21
Ako je gledano u Makedoniji, Srbiji, po cijelom svijetu, stvarno ne vidim zašto ne bi bila kod nas!

Evo novi video: http://youtu.be/6QxmyvBMH4g

Nije tocan podatak da je tamo gledana. U Makedoniji je dvostruko slabije gledana od Kad lisce pada, a u Srbiji je isto slabija od Lisca - Sulejman 12posto, Kad lisce pada 14posto. U drugim zemljama EU je serija dozivjela svojevrsni debakl, skinuta je cak s programa. Vjerujem da je Turcima interesantniji kao povijesni lik, ali ne i van granica ocito.

halitmy
21.08.2012., 15:28
Nije tocan podatak da je tamo gledana. U Makedoniji je dvostruko slabije gledana od Kad lisce pada, a u Srbiji je isto slabija od Lisca - Sulejman 12posto, Kad lisce pada 14posto. U drugim zemljama EU je serija dozivjela svojevrsni debakl, skinuta je cak s programa. Vjerujem da je Turcima interesantniji kao povijesni lik, ali ne i van granica ocito.

Ne znam zašto se serija kreće prikazivati u Bugarskoj u takvom terminu ako neće biti gledana, barem TV kuće znaju gledanosti iz susjednih zemalja...

Koliko god bila "slabije" gledana, dvanaest posto je ipak velika gledanost, moramo priznati... No, ničemu ova rasprava ne vodi, strpimo se još tjedan dana...
I, možeš li mi, molim te, navesti te "druge" zemlje (očito ih je više) u kojima je skinuta s programa?

@Eysan, na YT se ne može postavljati, zbog autorskih prava.

milidrak
21.08.2012., 15:59
Ako budu prevodili seriju kao i Halitov intervju. :facepalm:

"S vremenom su ga zavoljeli jer je njegova najvažnija osobina to što je bio pun ljubavi. To što je on veličanstveni, što mu je nadimak Veličanstveni... Zapravo je nadimak preslab izraz. Jedan od najvažnijih razloga zbog kojih mu je dodijeljen atribut veličanstveni jest to što je bio pobornik pravde i pun ljubavi", objasnio je Halit.

Boldano-kakva je ovo rečenica? Halit govori o nadimku Sulejmana tj. jedinom u islamskom svijetu a to je Kanuni, zakonodavac. Govori o tome da mu je taj nadimak dodjeljen jer je bio pravedan i pun ljubavi prema svim svojim podanicima. Sulejman je reformisao osmanski pravosudni sistem i uveo niz zakona. Nadimak Veličanstveni su mu dodijelili zapadni izvori.

Rtl-ovci, mislim stvarno! Ako već prevodite historijsku seriju, daj se malo zainteresujete o onome šta prevodite.

halitmy
21.08.2012., 16:01
Rtl-ovci, mislim stvarno! Ako već prevodite historijsku seriju, daj se malo zainteresujete o onome šta prevodite.

:lol::lol: I ja jučer gledam gledam intervju... kanuni pa ono "veličanstveni"...

Možda im je bilo teško narodu prevoditi Kanuni i objašnjavati izraz "zakonodavac", jedva čekam da vidim prijevod serije...

PatrikBrzi
21.08.2012., 16:02
Ne znam zašto se serija kreće prikazivati u Bugarskoj u takvom terminu ako neće biti gledana, barem TV kuće znaju gledanosti iz susjednih zemalja...

Koliko god bila "slabije" gledana, dvanaest posto je ipak velika gledanost, moramo priznati... No, ničemu ova rasprava ne vodi, strpimo se još tjedan dana...
I, možeš li mi, molim te, navesti te "druge" zemlje (očito ih je više) u kojima je skinuta s programa?

@Eysan, na YT se ne može postavljati, zbog autorskih prava.

Tocno, vidjet cemo..al ne znaci da ne mozemo razgovarati. U Slovackoj je serija skinuta vec nakon nekoliko epizoda, u Ceskoj je gledana 1 posto.

halitmy
21.08.2012., 16:05
Tocno, vidjet cemo..al ne znaci da ne mozemo razgovarati. U Slovackoj je serija skinuta vec nakon nekoliko epizoda, u Ceskoj je gledana 1 posto.

Dragi prijatelju, serija se prikazuje u Slovačkoj na televiziji Doma: http://sultan.markiza.sk/

Prve su četiri epizode prikazane na Markizi, a kasnije su samo pomaknute na Domu!
Sad su na 58 / 115 epizodi...

S.N.O.B
21.08.2012., 16:08
Stanje gledanosti u Makedoniji za 6. mjesec

http://www.primetime.mk/wp-content/uploads/2012/07/Gledanost.jpg

Izvor: http://www.primetime.mk/zet-domazet-najgledana-programa-za-juni-prekinuvanje-na-programata-na-mtv-vo-top-10/

Jeste da je bilo Svjetsko, ali pogledajte rejtinge ostalih turskih serija.Čak su i reprize gledanije od premijere VS. Sulejman je tamo 'pukao' def.

Za 4. mjesec

http://www.primetime.mk/wp-content/uploads/2012/05/Tabela.png

http://sitel.com.mk/dnevnik/zivot/koi-se-najgledanite-programi-vo-makedonija-za-mesec-april

monimalu
21.08.2012., 16:21
Sulejman Velicanstveni od ponedjeljka 27.8., od 20-22h na OBN-u.

Gledanost je neupitna, sumnjam da ju Fatma moze ugroziti. Tko god je imao priliku i zelju, pogledao je Fatmu na netu, nije cekao milost s Nove.
I moram priznati da dosta ljudi oko mene (ok, zena :D :mig:) nije odusevljeno serijom u mjeri koja se ocekivala, tako da ce se prebaciti na SV.

... Dok nas RTL ne pocne 'piliti' s epkama od 30 minuta. :rolleyes: :mad:

I btw, Velicanstveno stoljece je punoooo bolji naslov od ovoga Sulje. :D Ne kuzim zakaj su morali izmisljati SV kad je VS sasvim ok.

halitmy
21.08.2012., 16:24
Sulejman Velicanstveni od ponedjeljka 27.8., od 20-22h na OBN-u.

I btw, Velicanstveno stoljece je punoooo bolji naslov od ovoga Sulje. :D Ne kuzim zakaj su morali izmisljati SV kad je VS sasvim ok.

Na OBNu isto od 27.8.? Super...

Nego, sad gledam raspored na RTLu, što znači ovo od 20 do 20:50 pa onda do 22:00?

http://img405.imageshack.us/img405/3820/izrezakx.png