PDA

View Full Version : Osteoliza, mogući tumor zdjeličnih kostiju i mogući lejomisarkom maternice

El Gato Félix
28.02.2012., 23:10
Moderatorska obavijest

Ova tema nastala je spajanjem više različitih tema koje je korisnik otvorio na pdf-ovima Zdravlje i Žensko zdravlje.

S korisnikom je dogovoreno da će na ovoj temi pisati samo s jednim nickom (last day).

Naslov teme odabran je na način da pokriva sve spojene teme.

bonecrusher
26.04.2012., 09:24
Pozdrav svima. Obzirom da moja mama ima osteolizu, pročitao sam da postoji lijek "Hidensil" koji je baš za to, ali ne znam kako doći do njega, da li recept za njega može dati liječnik opće prakse, ili kako drukčije doći do njega? Dali netko nešto zna o tome??? Najljepša hvala.

Ivanicapeca
26.04.2012., 14:05
Pozdrav svima. Obzirom da moja mama ima osteolizu, pročitao sam da postoji lijek "Hidensil" koji je baš za to, ali ne znam kako doći do njega, da li recept za njega može dati liječnik opće prakse, ili kako drukčije doći do njega? Dali netko nešto zna o tome??? Najljepša hvala.

Stvar je vrlo jednostavna. Na prijedlog specijaliste (napiše u povijesti bolesti) recept piše liječnik OP. Preduvijet tome jest da je lijek uopće registriran i odobren u Hrvatskoj.
U protivnom nema legalnog načina da se dođe do njega, a meni se čini da je to u ovome slučaju stvar. Nisam naišla da se igdje kod nas spominje, osim ako ne postoji u nekom generičkom obliku.

Wedding
26.04.2012., 14:10
Mozda sam u krivu al s obzirom da je to lijek koji se rabi kao blokator metastaza mislim da bi ti trebo povijest bolesti od strane specijaliste na kojoj je naveden taj lijek da bi ti dr. opce prakse to mogao propisat (tj tvojoj majci). E sad ako lijek nije na listi HZZO-a to ide na tzv privatni recept a taj recept ti moze napisat i specijalist.

Ja bi na tvom mjestu nazvala doktora koji ti vodi majku i porazgovarala sa njim o lijeku tj dal ga ona uopce smije pit jer sve ovisi o organizmu itd, jer svaki lijek ima svoje nuspojave:mig:

BTW: probaj nazvat ljekarnu Frebel na dolcu da vidis dal uopce kod nas mozes dobit taj lijek, a ako ne onda odi u Srbiju po njega jer je tamo registriran

Ivanicapeca
26.04.2012., 14:12
Mozda sam u krivu al s obzirom da je to lijek koji se rabi kao blokator metastaza mislim da bi ti trebo povijest bolesti od strane specijaliste na kojoj je naveden taj lijek da bi ti dr. opce prakse to mogao propisat (tj tvojoj majci). E sad ako lijek nije na listi HZZO-a to ide na tzv privatni recept a taj recept ti moze napisat i specijalist.

Ja bi na tvom mjestu nazvala doktora koji ti vodi majku i porazgovarala sa njim o lijeku tj dal ga ona uopce smije pit jer sve ovisi o organizmu itd, jer svaki lijek ima svoje nuspojave:mig:

Čini se da lijek uopće nije registriran u Hrvatskoj, barem za tu indikaciju.

kemik
26.04.2012., 14:16
Hidensil je pamidronska kiselina, koja je u Hrvatskoj od 19. 10. 2011. registrirana kao Novartisova Aredia.

To je otopina za infuziju, dakle, treba se primjenjivati u bolnici i liječnik - specijalist koji je dijagnosticirao bolest sasvim sigurno zna kako doći do tog lijeka, ako je potreban.

Wedding
26.04.2012., 14:21
Hidensil je pamidronska kiselina, koja je u Hrvatskoj od 19. 10. 2011. registrirana kao Novartisova Aredia.

To je otopina za infuziju, dakle, treba se primjenjivati u bolnici i liječnik - specijalist koji je dijagnosticirao bolest sasvim sigurno zna kako doći do tog lijeka, ako je potreban.

Registriran je i Pamitor (Torrex Chiessi Pharma GmbH)

bonecrusher - s obzirom da je to intravenski lijek cije doziranje ovisi o konc kalcija u plazmi i jos nekim faktorima i terapira se pod nadzorom lijecnika to svakako prvo moras sredit i vidjet sa specijalistom:mig: tj sto, kako i kako dalje i dal ga uopce smije i primat :ne zna: kao sto i Kemik kaze.

bonecrusher
29.04.2012., 22:05
Registriran je i Pamitor (Torrex Chiessi Pharma GmbH)

bonecrusher - s obzirom da je to intravenski lijek cije doziranje ovisi o konc kalcija u plazmi i jos nekim faktorima i terapira se pod nadzorom lijecnika to svakako prvo moras sredit i vidjet sa specijalistom:mig: tj sto, kako i kako dalje i dal ga uopce smije i primat :ne zna: kao sto i Kemik kaze.

Da, vidim da ima i "Aredye" - pamidronat koji je isto za osteolizu, samo dok u našim uvjetima čovjek uopće dođe do onkologa, već može "sa ađelima popevati" - sad je već 5. mjesec, a mama je na prvim pretragama bila u siječnju....dugo se čeka na pretrage - sad zadnje je bila na mamografiji i u petak će dobiti nalaze, jer joj je Ca 15-3 bio 49, dok su joj ostali markeri o.k. ali negdje sam pročitao da je to obzirom na njene godine (83) zapravo normalno, a i da može bit povišeno i od nekih benignih oboljenja - kod nje je to lejomiom i neka cista na jajniku.....a ima još i tu leziju na crijevnoj kosti....ja joj pomažem koliko mogu - imam i mixer i sokovnik pa 3 puta dnevno joj radim sokove i frape od voća i povrća - i stanje joj se održava "Status Quo", još nekako može hodati, a u 2.mj. nije uopće mogla i jedva ustajala iz kreveta....ali je boli dok leži i sjedi....inače, nema osteoporozu, bila je i za to na pretragi, samo na tom mjestu - zdjelici joj se na kosti "nešto radi", a to je vjerojatno posljedica pada od prije 4-5 god......itd...Sad jedino ne znam da li taj "Aredye" spada pod "kemoterapiju" obzirom da se uzima na špricu ili je to "normalni lijek" za osteolizu???:ne zna:

Ivanicapeca
30.04.2012., 11:15
Da, vidim da ima i "Aredye" - pamidronat koji je isto za osteolizu, samo dok u našim uvjetima čovjek uopće dođe do onkologa, već može "sa ađelima popevati" - sad je već 5. mjesec, a mama je na prvim pretragama bila u siječnju....dugo se čeka na pretrage - sad zadnje je bila na mamografiji i u petak će dobiti nalaze, jer joj je Ca 15-3 bio 49, dok su joj ostali markeri o.k. ali negdje sam pročitao da je to obzirom na njene godine (83) zapravo normalno, a i da može bit povišeno i od nekih benignih oboljenja - kod nje je to lejomiom i neka cista na jajniku.....a ima još i tu leziju na crijevnoj kosti....ja joj pomažem koliko mogu - imam i mixer i sokovnik pa 3 puta dnevno joj radim sokove i frape od voća i povrća - i stanje joj se održava "Status Quo", još nekako može hodati, a u 2.mj. nije uopće mogla i jedva ustajala iz kreveta....ali je boli dok leži i sjedi....inače, nema osteoporozu, bila je i za to na pretragi, samo na tom mjestu - zdjelici joj se na kosti "nešto radi", a to je vjerojatno posljedica pada od prije 4-5 god......itd...Sad jedino ne znam da li taj "Aredye" spada pod "kemoterapiju" obzirom da se uzima na špricu ili je to "normalni lijek" za osteolizu???:ne zna:
Gle, posve je manje važno što je, jer ne možeš bez liječnika do njega i pošto se daje IV, za bolničku primjenu je.
Ukoliko želiš stvari ubrzati, jedina opcija ti je otići kod privatnog onkologa. Imaš dr. Čepulića npr. pa se konzultiraj s njim.

bonecrusher
30.04.2012., 20:33
Gle, posve je manje važno što je, jer ne možeš bez liječnika do njega i pošto se daje IV, za bolničku primjenu je.
Ukoliko želiš stvari ubrzati, jedina opcija ti je otići kod privatnog onkologa. Imaš dr. Čepulića npr. pa se konzultiraj s njim.

Hvala za savjete, ne znam kaj bu sad, još u petak moram podići nalaz mamografije, onda kod maminog doktora, a onda ak bu se moralo dugo čekat, moral bum nekaj poduzeti - već je blizu ljeto, svi buju zapalili na more i onda kaj bumo? Ak vidim da moram, otići ćemo kod dr. Čepulića. Moram vidjeti gdje on radi, u kojoj bolnici itd....Lijepi pozdrav.:(

Bočko
01.05.2012., 20:34
Ima i jedan bolji lijek od Aredie, zove se Zometa, registriran je kod nas pa se može kupiti i bez recepta. Ampula (koja je dostatna za 1 i.v. primjenu koja se ponavlja svaka 3 tjedna) je oko 2000 kn. Aredia je isto za i.v. primjenu, isto se prima svaka 3 tjedna samo se dulje prima (infuzija traje po par sati, a infuzija ZOmete 20ak min).

Na našim onkologijama moraš imati brutalno debelu vezu da ti na teret bolnice, hzzoa, sustava, koga li već daju Arediu jer su im jeftiniji "tic tac" lijekovi tipa Bonefos koji su doduše svi iz iste grupe lijekova no kao što nije isto piti "Ribara" i "Dom Perignon", a i jedno i drugo su vino. Zometu na onkologijama tek ne možeš dobiti jer, osim što je najskuplja, po Hzzovim fašističkim smjernicama mogu je dobiti samo muškarci kojima je s prostate metastaziralo na kosti, a žene kojima je s dojke isto metastaziralo na kosti neka se slikaju. Zato većinom žene, onkološke bolesnice, nisu nikada ni čule za taj lijek.

bonecrusher
07.05.2012., 21:47
Ima i jedan bolji lijek od Aredie, zove se Zometa, registriran je kod nas pa se može kupiti i bez recepta. Ampula (koja je dostatna za 1 i.v. primjenu koja se ponavlja svaka 3 tjedna) je oko 2000 kn. Aredia je isto za i.v. primjenu, isto se prima svaka 3 tjedna samo se dulje prima (infuzija traje po par sati, a infuzija ZOmete 20ak min).

Na našim onkologijama moraš imati brutalno debelu vezu da ti na teret bolnice, hzzoa, sustava, koga li već daju Arediu jer su im jeftiniji "tic tac" lijekovi tipa Bonefos koji su doduše svi iz iste grupe lijekova no kao što nije isto piti "Ribara" i "Dom Perignon", a i jedno i drugo su vino. Zometu na onkologijama tek ne možeš dobiti jer, osim što je najskuplja, po Hzzovim fašističkim smjernicama mogu je dobiti samo muškarci kojima je s prostate metastaziralo na kosti, a žene kojima je s dojke isto metastaziralo na kosti neka se slikaju. Zato većinom žene, onkološke bolesnice, nisu nikada ni čule za taj lijek.

Znači zometa bi trebala biti bolja od Aredye, ali ne daju je na recept....A dal se za žene može dobiti ta Aredya? I kolko pak ona košta? I dali postoji nešto drugo što smanjuje bolove kod recimo tumora na zdjelici??? Hvala i pozdrav!:confused:

bonecrusher
07.05.2012., 21:56
Pitao bih da li netko zna kako smanjiti, tj. ublažiti bolove kod osteolize, tj. tumora kostiju, a bez nekih kemoterapija? Da li pale "hladni oblozi" ili slično, hidroterapija i takve stvari? Moja mama trenutno uzima "Tramal", ali joj je mučno poslije, pa nekad uzme "Panadol extra", jer je kao lakši za želudac....Eto, ako netko ima iskustva sa time volio bih da se javi... Hvala i pozdrav svima! :ne zna:

bonecrusher
07.05.2012., 22:27
Baš sam pročitao da "Zoledronska kiselina" uspješno liječi osteolizu, da je 10000 puta jača od običnih bifisfonata, da ne izaziva gadne nuspojave, da se uzima 1 mjesečno, pa me zanima da li se taj lijek može kod nas dobiti na recept, naravno nakon preporuke specijalista i koliko on zapravo košta?

Godiva
08.05.2012., 08:57
Žao mi je što je baš taj problem u posrijedi. :(
U ambulantama za liječenje boli bi vam trebali znati odgovoriti na ovo pitanje i predložiti još ponešto.

Ivanicapeca
08.05.2012., 11:27
Znači zometa bi trebala biti bolja od Aredye, ali ne daju je na recept....A dal se za žene može dobiti ta Aredya? I kolko pak ona košta? I dali postoji nešto drugo što smanjuje bolove kod recimo tumora na zdjelici??? Hvala i pozdrav!:confused:

Može se dobiti apsolutno sve što postoji na ovome svijetu, čak i ne registrirano, ukoliko tako propiše specijalist. Kod ne registriranih se radi interventni uvoz u tom slučaju i troškove snosi bolnica- takva je teorija, al praksa je nešto drugo.
Što se bolova tiče, to rješava anasteziolog.

bonecrusher
18.05.2012., 11:56
Moja mama ima 84 godine, i dijagnosticiran joj je lejomiom veličine muške šake (cca 10x10) i sa time nema nikakvih komplikacija, niti krvarenja, citološki i ostali nalazi od 2 ginekologa su joj o.k.,dg.intramuralni lejomiom maternice, kontrola za 6 mj. nema maligniteta, ima bolove kod sjedenja i ležanja, ali vjerojatno ne od toga, nego od oštećenja desnog kuka (okliznula se prije par godina kroz nekoliko stepenica i natukla zdjelicu, pa je to boli i šepa unazad 5 mjeseci jer joj se tu napravila neka tvorba, koja joj opstuira zglob kuka ali koja po mišljenju ginekologa nije u vezi sa tim lejomiomom maternice, da li s obzirom na godine ima smisla ići na operaciju kao što joj je jedan doktor predložio i vaditi maternicu van skupa sa tom tvorbom na crijevnoj kosti (12x10cm) i koliko je takva operacija rizična u njenoj dobi? Najljepša hvala.:ne zna:

last day
18.05.2012., 12:11
Pozdrav svima! Imam jedno pitanje: da li bi u slučaju dijagnoze "Lejomiosarkom", dakle kod sarkoma trebali biti povećani tumorski markeri, ili su tumorski markeri povećani samo kod slučaja karcinoma? Ako neko zna odgovor, bio bih zahvalan. :confused:

Ivanicapeca
18.05.2012., 13:11
Pozdrav svima! Imam jedno pitanje: da li bi u slučaju dijagnoze "Lejomiosarkom", dakle kod sarkoma trebali biti povećani tumorski markeri, ili su tumorski markeri povećani samo kod slučaja karcinoma? Ako neko zna odgovor, bio bih zahvalan. :confused:

Na žalost, za sarkome ne postoje tumorski markeri kao za karcinome, tj. markeri koji postoje isključivo su za praćenje karcinoma. :(

Ivanicapeca
18.05.2012., 13:15
Moja mama ima 84 godine, i dijagnosticiran joj je lejomiom veličine muške šake (cca 10x10) i sa time nema nikakvih komplikacija, niti krvarenja, citološki i ostali nalazi od 2 ginekologa su joj o.k.,dg.intramuralni lejomiom maternice, kontrola za 6 mj. nema maligniteta, ima bolove kod sjedenja i ležanja, ali vjerojatno ne od toga, nego od oštećenja desnog kuka (okliznula se prije par godina kroz nekoliko stepenica i natukla zdjelicu, pa je to boli i šepa unazad 5 mjeseci jer joj se tu napravila neka tvorba, koja joj opstuira zglob kuka ali koja po mišljenju ginekologa nije u vezi sa tim lejomiomom maternice, da li s obzirom na godine ima smisla ići na operaciju kao što joj je jedan doktor predložio i vaditi maternicu van skupa sa tom tvorbom na crijevnoj kosti (12x10cm) i koliko je takva operacija rizična u njenoj dobi? Najljepša hvala.:ne zna:

Što se godina tiče, i ne baš. No ukoliko je tvorba takve prirode da joj ozbiljno narušava kvalitetu života, treba razmisliti o toj opciji. Naime, nije zahvat sam po sebi toliko ozbiljan koliko anestezija može narušiti zdravlje.
Osobno bih potražila drugo mišljenje.

last day
18.05.2012., 14:20
Da li kod dijagnoze "Lejomiosarkom" mogu ginekološki nalazi biti u redu - tj. kod 2 ginekologa - kod oba dva citološki nalaz je o.k. kod jednog - na kraju redovita kontrola, a kod drugog kontrola za 6 mjeseci, CIN-ovi o.k. papa test bez abnormalnosti, kontrola za 1 god., klinička dijagnoza b.o. , bez maligniteta kod oba je dg. leiomioma uteri intramurale, to je bilo prije 2 mjeseca, bila je rađena i MR i ultrazvuk i sve... da bi sad jedna doktorica-radiologinja nakon rađenog CT-a napisala da se vjerojatno radi o "Lejomiosarkomu"....a koliko vidim maternica se nije bitno povećala u ta 2-3 mj. uvijek je oko 100x90 - tumorski markeri friški su ok, mamografija ok....sarkom znači da se radi o zloćudnom miomu, a ginekolozi su rekli da je dobroćudan....:confused:

Wedding
18.05.2012., 16:34
Od supruga baka je imala prolaps maternice i morala ju je vadit, zena ima preko 85 godina i cak ju joj otkrili da ima slabo srce pa je prvo dobila pacemaker a pola godine kasnije tj prije par mjeseci je vadila maternicu i sve ju super proslo + sto je inace i niskotlakas:mig:
Operirana je u OB SD
Histerektomija i jest upravo cesta kod zena u godina.

bonecrusher
18.05.2012., 17:50
Što se godina tiče, i ne baš. No ukoliko je tvorba takve prirode da joj ozbiljno narušava kvalitetu života, treba razmisliti o toj opciji. Naime, nije zahvat sam po sebi toliko ozbiljan koliko anestezija može narušiti zdravlje.
Osobno bih potražila drugo mišljenje.

I ja mislim da je tako najbolje, o tome treba dobro porazmisliti, prokonzultirati se prije donošenja odluke koja nije laka, obzirom da misle istom operacijom izvaditi i drugu tvorbu koja je na crijevnoj kosti, i koja pritišće zglob kuka, a nešto je veća, dakle to su 2 operacije u jednoj, a u jednoj privatnoj klinici su mamu htjeli odmah hospitalizirati, tj. odvesti direktno na Šalatu u bolnicu na operacijski stol, ali smo se jedva izvukli-mama je čak morala potpisati da odbija hospitalizaciju, jer je nisu htjeli pustiti kući....pa ipak čovjek mora biti spreman za operaciju, i fizički i psihički, riješiti neke stvari u slučaju da se više nikad ne vrati kući....Nitko ne kaže da ona odbija operaciju, ali mora se za to biti spreman jer je to jedna od "životnih odluka", pogotovo jer treba obaviti još neke pretrage i biopsiju i citološko-histološku analizu tkiva, da bude sigurna o čemu se radi, pa onda odlučiti i pripremiti za operaciju...:ne zna:

bonecrusher
18.05.2012., 21:30
Pitao bih primjerice, ako pacijent sa osteolizom počne uzimati primjerice "Aredyu", ili "zometu", u suradnji sa liječnikom specijalistom-privatnikom koji bi mu taj lijek i davao intravenozno, da li onda mora na operaciju otklanjanja "osteolitičke tvorbe",tj. tumora koji je prekrio kost ili je već taj lijek koji blokira daljnju razgradnju kostiju i potiče novo okoštavanje sam po sebi lijek za "osteolizu", pa ne treba operacija?

Ivanicapeca
19.05.2012., 09:18
Da li kod dijagnoze "Lejomiosarkom" mogu ginekološki nalazi biti u redu - tj. kod 2 ginekologa - kod oba dva citološki nalaz je o.k. kod jednog - na kraju redovita kontrola, a kod drugog kontrola za 6 mjeseci, CIN-ovi o.k. papa test bez abnormalnosti, kontrola za 1 god., klinička dijagnoza b.o. , bez maligniteta kod oba je dg. leiomioma uteri intramurale, to je bilo prije 2 mjeseca, bila je rađena i MR i ultrazvuk i sve... da bi sad jedna doktorica-radiologinja nakon rađenog CT-a napisala da se vjerojatno radi o "Lejomiosarkomu"....a koliko vidim maternica se nije bitno povećala u ta 2-3 mj. uvijek je oko 100x90 - tumorski markeri friški su ok, mamografija ok....sarkom znači da se radi o zloćudnom miomu, a ginekolozi su rekli da je dobroćudan....:confused:

Leomiosarkom je rijedak tumor koji se može dijagnosticirati samo i isključivo biopsijom tkiva tj. PHD analizom tkiva. S ovim suspektnim nalazom će trebati obaviti i neki zahvat gdje će se napraviti biopsija tkiva, najvjerojatnije uklanjanje samih tumora.
CINovi i PAPA test nema prevelike veze sa sarkomima, oni više služe za detektiranje upalnih procesa i infekcija HPVom koji može prouzročiti ca vrata maternice, no to je posve druga bolest.

last day
19.05.2012., 09:50
Hvala na odgovoru i preporuci, a gdje bi se u Zagrebu mogla hitno napraviti PHD analiza i biopsija tkiva (recimo privatno)????:confused:

last day
19.05.2012., 11:55
Čuo sam da postoji lijek za Lejomiosarkom i da se zove "Yondelis" ali kod nas ga je gotovo nemoguće nabaviti i skup je. E sad bih pitao da li netko zna da li se taj lijek daje prije operacije, ili je potrebno ukloniti tumore, pa onda davati lijek, ili se lijek daje bez operacije, pa smanjuje tumore....jer moja mama nije baš za operaciju....prestara je, a operacija bi je vjerojatno ubila...pa joj jedino preostaje nešto što će blokirati ili smanjiti tumore ako je moguće...:confused:

last day
19.05.2012., 18:30
Imao bih jedno pitanje - mami su MR-om utvrdili da ima ekspanzivnu leziju bez infiltrata u maternici, a poslije toga ginekolog je nakon pregleda uzv i još nečim reko da je "lejomiom" uterusa i nalazi su bili ok, da bi neki dan nakon CT-a doktorica radiologinja rekla da patomorfološki vjerojatno odgovara "lejomiosarkomu", pa me zanima šta zapravo znači riječ "patomorfološki", i koja je pretraga u tom pogledu učinkovitija: Magnetska rezonanca ili CT? Hvala.

Gerta
20.05.2012., 07:36
to da patomorfološki odgovara leiomiosarkomu znači da po nekim svojim karakteristikama prikaza na CT-u odudara od uobičajenog izgleda leiomioma i postoji sumnja da se radi o leiomiosarkomu.
To ne znači nužno da to doista i je leiomiosarkom, ali zahtijeva daljnju obradu (prvenstveno op. zahvat radi dobivanja uzorka tkiva za PHD).

MR ima bolju tkivnu razlučivost od CT-a i po tome ima prednost u dijagnostici tumora zdjelice, osobito što se tiče staginga, tj. procjene proširenosti bolesti.
Sa druge strane CT zbog prostorne razlučivosti ima svoje prednosti, ali su u biti sve radiološke metode komplementarne tj. međusobno se nadopunjuju i kod odlučivanja o tijeku liječenja se uzima sve u obzir.

Ivanicapeca
20.05.2012., 08:26
Čuo sam da postoji lijek za Lejomiosarkom i da se zove "Yondelis" ali kod nas ga je gotovo nemoguće nabaviti i skup je. E sad bih pitao da li netko zna da li se taj lijek daje prije operacije, ili je potrebno ukloniti tumore, pa onda davati lijek, ili se lijek daje bez operacije, pa smanjuje tumore....jer moja mama nije baš za operaciju....prestara je, a operacija bi je vjerojatno ubila...pa joj jedino preostaje nešto što će blokirati ili smanjiti tumore ako je moguće...:confused:

Yondelis je pametan lijek koji kod nas nije još uvijek registriran i kao takav se može dobiti samo u slučaju da ga propiše onkolog čiji prijedlog zatim ide na bolničko povjerenstvo te ono odobri ili ne odobri lijek. U slučaju odobravanja radi se interventni uvoz čiji kompletni troškovi i uvoza i carine idu na teret bolničkog proračuna. Tako je stvar postavljena u teoriji, ali u praksi nije tako, posebno zato što ne rijetko jedna doza Yondelisa pokriva velik dio predviđenih sredstava kojim bolnica raspolaže za druge lijekove i opremu. Dok je Milinović vladao, nije čak bilo moguće vlastita sredstva uplatiti na račun bolnice pa da se onda kupi lijek. Kako će sada biti ili je, nisam upućena.
Općenito što se tiče sarkoma, za njih je i dalje najbolja opcija operativno odstranjivanje tumora što god i koliko god je moguće. Yondelis nije za svakog i svaki slučaj sarkoma. Mislim da je njegova indikacija kada postoje metastaze. Kod ovakvih stvari je najbolje obaviti sve zahvate u bolnici jer je tamo najveća fluktuacija bolesnika s takvim dijagnozama, a pošto se radi o rijetkom tumoru, jako je bitno iskustvo liječnika. Odite na Rebro tj. Petrovu bolnicu koja pripada Rebru.

last day
20.05.2012., 10:57
Zahvaljujem Ivanicipeci na podršci, u pravu je, to nije samo žensko pitanje, jer mama to ima i na crijevnoj kosti, pa joj je ugrožen zglob kuka (to nema veze sa spolom pacijenta)- prethodni nalazi su upućivali na to da ima lejomiom na maternici, plus još ekspanzivno-infiltrativnu leziju desne ilijačne kosti otvorene etiologije..-ili drugo je mišljenje da je osteolitička lezija, ali da nisu u vezi jedno s drugim, tj. da miom ima pitaj boga od kada i da to ima većina žena....mama i ja se bojimo bilo kakve operacije, em zbog jezine dobi, em zbog toga što je još uvijek pokretna mada šepa, a ako legne u bolnički krevet pitanje je da li će više ikad stati na noge, ali ako se mora ta biopsija (za PHD analizu napravit na operacijskom stolu, onda ćemo se morat pripremit i za to) - makar bi se to moglo iz boka uzet i sa iglom....:confused:

Ivanicapeca
20.05.2012., 16:59
Zahvaljujem Ivanicipeci na podršci, u pravu je, to nije samo žensko pitanje, jer mama to ima i na crijevnoj kosti, pa joj je ugrožen zglob kuka (to nema veze sa spolom pacijenta)- prethodni nalazi su upućivali na to da ima lejomiom na maternici, plus još ekspanzivno-infiltrativnu leziju desne ilijačne kosti otvorene etiologije..-ili drugo je mišljenje da je osteolitička lezija, ali da nisu u vezi jedno s drugim, tj. da miom ima pitaj boga od kada i da to ima većina žena....mama i ja se bojimo bilo kakve operacije, em zbog jezine dobi, em zbog toga što je još uvijek pokretna mada šepa, a ako legne u bolnički krevet pitanje je da li će više ikad stati na noge, ali ako se mora ta biopsija (za PHD analizu napravit na operacijskom stolu, onda ćemo se morat pripremit i za to) - makar bi se to moglo iz boka uzet i sa iglom....:confused:

Dalo bi se najvjerojatnije, no najbolje bi bilo odstraniti sve, što god da je.

last day
20.05.2012., 22:03
Pitao bih još da li se iz maternice može uzeti uzorak tkiva za PHD analizu, bez neke operacije i rezanja na operacijskom stolom nekom iglom ili slično, da se bar konačno sazna o čemu se radi....Hvala najljepša.:ne zna:

last day
20.05.2012., 23:36
Dan bilo bi najbolje odstraniti sve, samo da li bi moja mama to preživjela? Jer osim maternice na desnom kuku joj "fali" navodno komad kosti koji je tumor pojeo, pa joj je navodno od 6cm ostalo samo 4-6mm "krova acetubuluma" i prijeti joj urušavanje zgloba, i kak buju onda odstranili taj tumor, a da poštede kost?...tak da je dosta komplicirano....ne znam, :ne zna:

Ivanicapeca
21.05.2012., 07:33
Dan bilo bi najbolje odstraniti sve, samo da li bi moja mama to preživjela? Jer osim maternice na desnom kuku joj "fali" navodno komad kosti koji je tumor pojeo, pa joj je navodno od 6cm ostalo samo 4-6mm "krova acetubuluma" i prijeti joj urušavanje zgloba, i kak buju onda odstranili taj tumor, a da poštede kost?...tak da je dosta komplicirano....ne znam, :ne zna:

Na ovo i prethodno pitanje odgovor ti može dati samo kirurg specijaliziran za ovakve stvari, jer ulogu igra masa faktora u koje se ne može ovako odokativno imati uvid, a i potrebno je i znanje i debelo iskustvo. U medicini se u ovim situacijama važu rizici, gleda prvenstveno na kavalitetu života tj. produljenje kvalitetnog života. Ono što je sigurno, bez mogćnosti odstranjivanja što veće količine (najbolje sve), tumora, mamini izgledi za kvalitetno produljenje života znatno opadaju.:(
S obzirom kakve sve komplicirane operacije prolaze jako teški bolesnici lošeg općeg stanja, mislim da i tvoja mama ima dobre šanse da to preživi. Inače što se kosti tiče, zavisno koje doduše, postoje endoproteze koje nadomještaju bolesnu kost i one se ugrađuju recimo kod osteosarkoma, pa je i to vrlo moguća opcija i kod tvoje mame.

last day
21.05.2012., 22:48
ivanicapeca, ti si toliko duševno dobra, da sam ja paraliziran od sreće da postoje takvi ljudi. A zapravo sam mislio da je to nemoguće... Ti si toliko dobra i toliko pozitivno zračiš, da ja jednostavno ne znam šta bih više rekao...a sve se svodi na činjenicu da toliko volim svoju majku, da gotovo nema šase da ona umre,a ja ostanem živ....a toliko smo dijagnozom blizu toga, da ja praktički hodam po rubu "Petronas towersa" koji su trenutačno najviši na svijetu i čekam da puhne vjetar koji će me konačno odnijeti tamo gdje treba...Sve bi bilo tako lijepo u životu, da moju majku nije napalo to čudovište, još prošle godine smo se kupali u moru i uživali, sve je bilo super, i eto ti vraga. Da je bar napalo mene(a je, isto idem na MR 10.6.), nego ono što najviše volim-moju majku......a za mene mi se fućka-toliko sam ljut da me ni 100 rakova ne može uništiti, nego ih zovem, dođite, dođite, evo me, tu sam, pa ćemo se obračunati, bijednici jedni ne možete mi ništa, jedva čekam da vas vidim, da bi vas mogao uništiti.....samo druga je stvar kad rak imaš ti, ili neko tvoj - ljudi ne žele slušati - ja ću svoj rak, ako do njega dođe uništiti gladovanjem....pa me pitaj dalje...gladovanjem tijelo pojede sve, najprije ono što je strano- tumor itd, a onda salo, pa mišiće i sve što je odnekud došlo...ne bih htio biti dosadan, ali ja znam svoje, ali teško je svoju mamu na to nagnati - žena ima 83 godine...a i inače me ne sluša, pa je malo teže s njom imam drugi režim prehrane - 3 puta dnevno mix voća i povrća za imunitet itd........:ne zna:

Ivanicapeca
22.05.2012., 12:18
ži...

Poslala sam ti PM da ne idemo ovdje OT

last day
27.05.2012., 13:00
Da li netko ima iskustva sa tom bolešću, i koji doktor onkolog je kod nas najbolji i najiskusniji za tu problematiku? Zahvaljujem i pozdrav.

last day
27.05.2012., 14:37
Zapravo, nije mi nešto jasno: da li mogu "OSTEOLIZA" i "LEJOMIOSARKOM" biti iste bolesti, jer su to ustvari dvije različite dijagnoze - "Osteoliza" je razgradnja (demineralizacija) kosti, a "Lejomiosarkom" je tumor glatkog mišićnog ili mekog tkiva....a za tu tvorbu na crijevnoj kosti moje mame jedni kažu da je jedno, a drugi da je drugo....jer je vjerojatno različita terapija za jedno, a različita za drugo....:confused:

Gerta
27.05.2012., 15:12
Osteoliza je naziv za bilo kakvu razgradnju kosti tumorskim rastom.

Osteoliza zdjelične kosti u ovom slučaju može biti posljedica direktnog širenja primarnog tumora (tj. da sam sarkom razara kost svojim širenjem) ili može biti posljedica metastaze tumora u zdjeličnu kost.

last day
27.05.2012., 23:20
Da, međutim jedan liječnik kaže da se to mora sve izvaditi van, dok drugi kaže da operacija ne dolazi u obzir - da će zračenjem spaliti tumor zdjelice i da će bol nestati....sve je kontradiktorno.....čitao sam da da je lejomiosarkom toliko rijedak da se neki doktori uopće niti ne susretnu sa njim tijekom svoje prakse, a mojoj mami odmah po CT-slikama - tup!...."odgovara lejomiosarkomu", kao da se s tim susreće svaki dan...a čitao sam da se takve bolesti jako teško dokazuju - samo PHD analizom uzetog tkiva....ljudi si misle ono - "samo da nije karcinom"...i dobiju hrpu nalaza da vjerojatni nije, malo im je lakše kad ono pročitaju "nema maligniteta" u nalazu ginića a kad ono - odu na preporuku ortopeda na CT, iako imaju kod sebe MR, gdje se spominje "Otvorena etiologija", kad ono - "Sarkom".....pa gdje ga nađe....1 na 1000 je šansa...jednostavno ne mogu vjerovat...:ne zna::504::503:

Ivanicapeca
28.05.2012., 16:08
Da, međutim jedan liječnik kaže da se to mora sve izvaditi van, dok drugi kaže da operacija ne dolazi u obzir - da će zračenjem spaliti tumor zdjelice i da će bol nestati....sve je kontradiktorno.....čitao sam da da je lejomiosarkom toliko rijedak da se neki doktori uopće niti ne susretnu sa njim tijekom svoje prakse, a mojoj mami odmah po CT-slikama - tup!...."odgovara lejomiosarkomu", kao da se s tim susreće svaki dan...a čitao sam da se takve bolesti jako teško dokazuju - samo PHD analizom uzetog tkiva....ljudi si misle ono - "samo da nije karcinom"...i dobiju hrpu nalaza da vjerojatni nije, malo im je lakše kad ono pročitaju "nema maligniteta" u nalazu ginića a kad ono - odu na preporuku ortopeda na CT, iako imaju kod sebe MR, gdje se spominje "Otvorena etiologija", kad ono - "Sarkom".....pa gdje ga nađe....1 na 1000 je šansa...jednostavno ne mogu vjerovat...:ne zna::504::503:
Sve svjetske smjernice govore u prilog prvenstveno u operativnom uklanjanju sarkoma, kad god je to moguće. No svaki slučaj je zaseban, uzimaju se svi faktori i godine, i opće stanje i proširenost bolesti, te mogućnost produljenja kvaltetnog života da bi se donjela najbolja moguća odluka. Mislim da je najbolje naći neki od svjetskih cenatara izvrsnosti i zatražiti ih drugo mišljenje.

last day
29.05.2012., 22:32
Da, samo gdje da čovjek otiđe, a to i košta.....nego ako je sarkom, i ja sam čitao da bi ga najbolje bilo kirurški ukloniti, makar u 50% slučajeva recidivira, ali jedan onkolog kaže da bi ga liječio zračenjem (a čito sam da sarkomi nisu baš osjetljivi na zračenje i kemo?...)

Ivanicapeca
30.05.2012., 07:31
Da, samo gdje da čovjek otiđe, a to i košta.....nego ako je sarkom, i ja sam čitao da bi ga najbolje bilo kirurški ukloniti, makar u 50% slučajeva recidivira, ali jedan onkolog kaže da bi ga liječio zračenjem (a čito sam da sarkomi nisu baš osjetljivi na zračenje i kemo?...)

Pošalje se prevedena dokumentacija i slike te kad se dobije mišljenje iz nekog relevantnog centra izvrsnosti, lakše je kod nas gurati i zahtijevati.

Liječnik je predložio zračenje jer vjerojatno smatra da je za tvoju mamu to najbolja varijanta s obzirom na godine i opće stanje. Gledaj, moraš se pomiriti sa činjenicom, koliko god teška i bolna bila, da i kod mlađih ljudi, kad je u pitanju sarkom u ovoj fazi, ne možemo pričati o nekakvom izlječenju, već produljenju kvalitetnog života i nekom palijativnom vidu liječenja. Liječnik vjerojatno smatra da bi tvoju mamu radikalna operacija vjerojatno ili ubila ili joj život pretvorila u agoniju ne dostojnu ljudskog bića. Zato sam ti predložila da potražiš drugo mišljenje upućenijih, jer ako ništa, znati ćeš da se radi sve što se uistinu na ovom planetu za nju može i napraviti. I nemoj odmah guslati u naprijed o velikim parama za liječenje. U ovakvim situacijama se stvari rješavaju korak po korak.
Evo ti link na Dana Farber institut (http://www.dana-farber.org/Adult-Care/Treatment-and-Support/Soft-Tissue-Sarcoma.aspx?phase=Before_Treatment). Oni ti komuniciraju i putem maila.

last day
01.06.2012., 13:45
danas sam pak bio sa mamom u Petrovoj, i dobili smo mišljenje da "primarni Sarkom uterusa krvari i rijetko kada metastazira u gluteus", a moja mama nema nikakva krvarenja, niti je išta boli, nalazi uterusa su joj o.k. - znači da ipak ne bi bio posrijedi "Primarni sarkom uterusa sa sekundarizmom u zdjelici", kakve je nalaze dobila u jednoj privatnoj poliklinici. Žena je jednostavno prije par godina pala na ulazu u more i natukla guzicu, tj tu bedrenu (ilijačnu) kost i to je od onda boli, tadašnja liječnica joj nije dala slikanje, jer "Trauma je kao prošla" i nikom niš...i tak bolilo ju je, al mislila je da je i od starosti, dok prije pol godine nije počela šepati, pa sam je ja otpeljao u jednu privatnu polikliniku na MR, pa su joj uz to našli i uvećan uterus, i od onda stalno sva sumnja pada na maternicu, a nju boli kuk i nemože ležat ni sjedit bez bolova, pa pije "Tramal" - i još je sve to bilo nekak makar je šepala, ali nije trebala ni štap, dok prošli tjedan nismo bili kod jednog privatnika, pa kad je silazila sa one ležaljke- sestra ju je povukla kao da joj pomogne, pa je pala baš na tu desnu nogu na pod, i od tad pak nemre hodat bez one četvrtaste hodalice...no dobro, daljnja preporuka ginekologa iz Petrove je da nakon dobivanja uzoraka tkiva iz bedra odemo ortopedu na daljnji tretman....dobro, zapravo sam htio reći da zakaj svaka ozljeda mora imat veze sa "rakom ili metastazama", a možda to nije, nego od tih zračenja i kemoterapija tek dobiješ "pravi rak".....ne kažem da moja mama 100% nema metastazu nekog raka koji još nije otkriven (nedaj bože i da bude), ali gdje god dođemo svi navale na RAK - to je rak, to su metastaze, to je ovo, to je ono, a možda je obična neliječena ozljeda sa traumama - pa i najveći stručnjaci nekad znaju zamijenit sarkom za sportsku ozljedu...svega ima...samo još ni dan danas, nakon 6 mjeseci ne znam točno kaj je mojoj mami...nikad kraja pretragama...jedino kaj maternica nije narasla u tom periodu, nego se smanjila za centimetar-dva, ako je za vjerovat UZV-u...itd.....:kava:

Ivanicapeca
01.06.2012., 14:18
last day, objasnila sam ti da su sarkomi rijetki tumori, a kada se radi o rijetkoj bolesti onda se ona najčešće ili jako dugo čeka da se točno dijagnosticira, ili se krivo dijagnosticira. Osim toga najčešći problemi koje imaju svi koji su oboljeli od neke rijetke bolesti je ne dostupnost ili ne postojanje terapije, a ako je dostupna, onda je ta terapija izrazito skupa. U tom smislu, teško da će tvoja mama proći tak skupo liječenje, ako stvarno nije bolesna, pa da možemo reći da je bolest posljedica nekog liječenja. Mogući su novi primarni tumori i to najčešće karcinomi kao posljedica liječenja nekih drugih primarnih tumora, a za to je potrebno čak desetak godina.
Isto tako, sarkomi se ne rijetko hoće napraviti na mjestima trauma tipa udarac, lom, duboka posjekotina, tak da je moguće da je stvarno krenulo od tog prokletog pada, a stvari su lagano progradirale i formirale se do ovoga što danas ima.

last day
01.06.2012., 18:22
Ha, da, baš tako, no bilo kako bilo, izgleda da će mama morati to operirati (a lejomiom možda bolje ne dirati), i normalno ako se to da, ugraditi neki umjetni zglob ili implatant, samo ne znam tko bi to mogao najbolje napraviti, i koliko je to rizično, makar vidim da to ima "pola grada" - moram se interesirati, ali prije svega čekamo već tjedan dana biopsiju tkiva uzetog iz bedrene kosti - valjda će ti nalazi nešto pokazati....valjda bi se trebalo pomoću te analite pokazati dali je maligno ili ne...Hvala i pozdrav.:ne zna:

last day
02.06.2012., 18:48
jedna privatna poliklinika je obavila citološku punkciju tkiva sa dva mjesta na bedru mojoj mami, i to je poslano na analizu u KB Merkur, a trebalo je biti gotovo još u prošli ponedjeljak, već sam 5 puta bio tamo i još ništa (telefonom ih je malo teže dobit) - navodno im nalaze trebaju poslati faksom....da li netko zna mogu li oni meni direktno poslati te nalaze na e-mail, ako im mailom pošaljem potvrdu i narudžbu, jer mi nalazi trebaju za daljnje liječenje....na koji e-mail bi čovjek pitao kaj je sa tim nalazima i da li ih meni mogu poslati direktno???? Najljepša hvala.:ne zna:

Ivanicapeca
02.06.2012., 21:27
jedna privatna poliklinika je obavila citološku punkciju tkiva sa dva mjesta na bedru mojoj mami, i to je poslano na analizu u KB Merkur, a trebalo je biti gotovo još u prošli ponedjeljak, već sam 5 puta bio tamo i još ništa (telefonom ih je malo teže dobit) - navodno im nalaze trebaju poslati faksom....da li netko zna mogu li oni meni direktno poslati te nalaze na e-mail, ako im mailom pošaljem potvrdu i narudžbu, jer mi nalazi trebaju za daljnje liječenje....na koji e-mail bi čovjek pitao kaj je sa tim nalazima i da li ih meni mogu poslati direktno???? Najljepša hvala.:ne zna:

Možeš izguglati na mail patologije pa ih probati lijepo zamoliti, iako ja mislim da im to baš nije praksa i da ćeš teško to iskomunicirati, a ako i uspiješ, prije ćeš to dobiti "pješice" nego mailom.
Što se operacije i endoproteze tiče, to ti se radi na Šalati.

last day
02.06.2012., 21:53
Hvala ti na savjetima, izgleda da bum ipak morao i dalje za nalaze dolazit u tu polikliniku, već sam 60 kuna platio za parking zbog tih nalaza (crvena zona) i ništa....a ko zna kaj bu pak pisalo na nalazima....možda novi šok, al onda stvarno idem kod svog doktora da mi da uputnicu za psihijatra, jer ne mogu više, bar da mi daju nekaj za smirenje, jer ovo malo normabela kaj sam imal sam već odavno pozobal....:503::bonk:

last day
05.06.2012., 13:41
Otišao sam gore U Merkur i sam uzeo nalaze, oni kažu da su ih faksirali još 1.6. no ja ih ne dobih, ali sad ih imam. Ustvari nemam ništa, jer je uzorak kao bio "oskudan", pa bi trebalo ponoviti punkciju nekom "debljom" iglom za punkciju koštane srži....ili učiniti biopsiju kosti ako se ne može aspirirati dovoljno uzorka...da čovjek poludi...al ja sam već ionako poludio, pa nema veze...od onog što su našli spominje se da je na nekoliko razmaza bilo nešto nakupina vretenastih vimentin potitivnih stanica, a dezmin negativne stanice. I to je to...Sad moram vidjet kaj da dalje napravim....:ne zna:

mimoza40
05.06.2012., 15:41

Evo jedan tekst, iako sam sigurna da si već puno toga proučio

http://www.poliklinika-harni.hr/teme/onkteme/05_sarkom.asp

last day
17.06.2012., 13:49
Da, samo kad bi čovjek bio siguran da je sarkom...štos je u tome kaj kod moje mame dijagnoza još nije sa sigurnošću ustanovljena...ako je sarkom maternice, on bi se po svim pravilima trebao povećati od 11.1.ove god. jer sarkomi brzo rastu, a njen se još čak i smanjio....govorim o maternici, a bedreni je ostao isti ili se možda malo povećao (različiti aparati MR i CT) pa zavisi od kud ga tko mjeri...sad pak čekamo još ortopeda i UZV sa dopplerom...uglavnim već je prošlo više od pola meni "najgore godine u životu"- moraću zatražit pomoć psihijatra da mi bar da nekaj za smirenje, jer sam u "totalki". Pozdrav!.

last day
17.06.2012., 20:35
Da li slučajno neko zna gdje bi se mogla obaviti ta "Biopsija", tj. citološka punkcija, a trebam i UZV sa dopplerom - jer punkcija kod jedne privatne klinike je bila neuspješna-igla je kao bila pretanka, tak kažu u Merkuru, nije bilo dovoljno uzorka....a platili 800kn....:ne zna:

leeloo27
17.06.2012., 21:21
Uh. :( Pa jel vam ne zna opće prakse di se to radi na ovakav način? Meni nije jasno zašto ti majku nisu hospitalizirali i obavili sve što treba nego je ovako mrcvare malo po malo. I nešto za smirenje za prvu ruku ti može prepisati i opće prakse. Drži se. :)

Ivanicapeca
18.06.2012., 07:21
Daj odite na Rebro. Ukoliko se radi o sarkomu, tamo su ti najstručniji liječnici za to. S Merkura ćeš je nakon dijagnoze teško prebaciti na Rebro, ukoliko bude potrebno. Zato je sad pravo vrijeme za to.

kemik
18.06.2012., 09:06
Ok, ja ću ti sada napisati nešto što ti se neće svidjeti, ali pročitaj za svaki slučaj.

Radi se o ženi od 83-84 godine, koja je očito teško bolesna - zašto joj ne olakšaš posljednje dane, na način da ju ostaviš na miru s pustim (bolnim i neugodnim) dijagnostičkim postupcima, zašto se ne pobrineš za kvalitetnu analgeziju (ako je žena u bolovima) i ne pobrineš se da što kvalitetnije i ugodnije provede posljednju dionicu svog života?

Čak i da dobiješ beskrajno točnu dijagnozu od Supermena himself, što misliš da će se promijeniti? Da će tvoja majka dobiti terapiju od koje će u 6 mjeseci u potpunosti ozdraviti? To se zaista ne čini kao realan scenarij, realnije se čini da će se s tom bolešću (koja god ona bila) mučiti do kraja i da bi zaista najhumanije bilo kvalitetno joj palijativno pomoći da se nosi s posljedicama bolesti (i godina) koje ima.

Kažem, znam da ti se ovo neće svidjeti, ali čitam ovu temu od početka, pa rekoh - idem napisati svoje mišljenje ma koliko kasnije zbog njega bila razapeta. Budem li imala sreće doživjeti 83 godine, znam da nikako ne bih željela da se mene razvlači po kojekakvim biopsijama i slično, nego bih bila sretnija da mi se da moj mir i da imam s kime popričati :)

Ivanicapeca
18.06.2012., 10:52
Ok, ja ću ti sada napisati nešto što ti se neće svidjeti, ali pročitaj za svaki slučaj.

Radi se o ženi od 83-84 godine, koja je očito teško bolesna - zašto joj ne olakšaš posljednje dane, na način da ju ostaviš na miru s pustim (bolnim i neugodnim) dijagnostičkim postupcima, zašto se ne pobrineš za kvalitetnu analgeziju (ako je žena u bolovima) i ne pobrineš se da što kvalitetnije i ugodnije provede posljednju dionicu svog života?

Čak i da dobiješ beskrajno točnu dijagnozu od Supermena himself, što misliš da će se promijeniti? Da će tvoja majka dobiti terapiju od koje će u 6 mjeseci u potpunosti ozdraviti? To se zaista ne čini kao realan scenarij, realnije se čini da će se s tom bolešću (koja god ona bila) mučiti do kraja i da bi zaista najhumanije bilo kvalitetno joj palijativno pomoći da se nosi s posljedicama bolesti (i godina) koje ima.

Kažem, znam da ti se ovo neće svidjeti, ali čitam ovu temu od početka, pa rekoh - idem napisati svoje mišljenje ma koliko kasnije zbog njega bila razapeta. Budem li imala sreće doživjeti 83 godine, znam da nikako ne bih željela da se mene razvlači po kojekakvim biopsijama i slično, nego bih bila sretnija da mi se da moj mir i da imam s kime popričati :)
Sve što si napisala stoji, no na žalost, naš zdravstveni sustav je vrlo birokratiziran i bez konkretne dijagnoze je nemoguće ostvariti neka važna prava vezana za palijativno liječenje. Npr. nema šanse da će joj odobriti doma oksigenator bez maligne dijagnoze, čak rade probleme ako ti nije primarni tumor na plućima i to isključivo karcinom ili ako nemaš KOPB. Zato treba točnu dijagnozu, na žalost, bez obzira što žena ima godina koliko ima i što se neke stvari očekuju u tim godinama.

last day
18.06.2012., 14:40
Strašno mi je žao što sam se uopće tu javio, ali eto javio sam se i sad je gotovo....JA, tj. njezin sin bi samo želio znati što je mojoj mami zapravo? Zasada nam fali "samo" biopsija tkiva koju smo napravili i platili 800 kuna, ali nije bila uspješna. Pretanka igla. Da vidite moju mamu, nebi joj dali više od pet banki, ima 80% svojih zubi još uvijek (baš smo se skupa spremali zubaru krajem prošle godine, ali eto...), dakle, plivala je ko "Veljko Rogošić", mogla je otplesat kaj god hoćeš (nekad plesala u "Joži Vlahoviću i u Ladu) - i sad izgleda vrlo svježe i mladoliko - drugim riječima "nema gotovo nikakvih elemenata starice" - kad nekud dođemo svi misle da mi je žena....no dobro, dakle ne želim nikog davit svojim problemima, još bumo valjda saznali koji tip izrasline joj je na toj bedrenoj kosti....stalno joj to miješaju sa lejomiomom koji ima 90%žena njene dobi, a koji za 6, tj. 7 mjeseci nije narastao, nego se smanjio za 2 cm (možda je to posljedica "toga kaj je puna vitamina od kad joj je to otkriveno. Svaki dan idem u nabavu i vozim u gepeku od cikle-mrkve-jabuka i svega drugog i radim joj frape - tj. izmiksam što više mogu voća i povrća....) jer ustvari sve ide iz želuca. Ono kaj staviš u želudac - tak se osjećaš. Direktna veza dakle. Staviš li u usta alkohol, napiješ se, staviš li neku otrovnu gljivu, umreš, itd...dakle, mislim da bi ljudi trebali GLAVNI udarac stavljati na ono što unose u svoje tijelo. Tu je bit svega. Treba ojačati imunološki sistem i tu je poanta svega. Tijelo liječi samo sebe, samo treba znati kako. Neki ljudi su došli do spoznaje, a neki ne. Ja sam stekao odrđenu spoznaju eksperimentirajući na samom sebi još odavno....metodom gladovanja (jeo i pio samo sirovo voće i povrće) bio sam uspio izgubiti 35kg, ali onaj osjećaj "ZDRAVLJA" je neopisiv...nema više boli u nogama, nego, dapače, noga hoće još hodat, ne želi stat....umor? to tad kod mene nije postojalo. Znao sam propješačit dnevno 30km, a da se nisam umorio niti "za dizanje 1 cigle" - tijelo je jelo samo sebe, i to sam osjećao kao "fantastičnu ugodu" - točno ono iz tebe izlaze svi otrovi, postaneš neumoran, glad potpuno nestaje, tak da kad sam trčao na Bundeku, onaj miris roštilja kad tamo ljudi peku, meni nije značio apsolutno ništa, nego mi je smrdilo.....jeo sam sirove listove zelja i uživao u tome, sirove mrkve, pio frapeje od voća i to je bilo to.Bio sam slobodan čovjek, neovisan o hrani, piću i cigaretama i neiscrpne energije. Međutim svemu dođe kraj....poslije ljeta je došla jesen, i opet sam malo po malo počeo jesti "konvencionalnu hranu", pušit i pit i eto ti ga na.....sad bi mogo napisat o tome roman, ali ne želim bit dosadan, ali ovih dana opet krećem u sličan poduhvat, samo kaj ovaj put moram skinut 60kg, ali otići će to za 3-4 mj.bez brige. Jedino što me tu sad ometa je mamina bolest....ali obzirom da za 2-3 dana i ja dižem u Dubravi MR koljena, koje me boli već preko godinu dana, a sigurno nije rezultat povrede, nego isto neke "teže" bolesti", majka i ja ćemo morat "na zajedničku prehranu"....."ili u zajednički grob"....ma ne treba se bojati smrti, zašto? Pa već sam bio mrtav prije nego što sam se rodio....:mig:

last day
18.06.2012., 15:17
Samo sam još zaboravio reći da sam ovo gore "Gladovanje" isprobao oko desetak puta, i uvijek je bilo isto - čim manje hrane u želucu - tim više energije....a kile su se topile "ko povjerenje u ministra" - i zaboravih još pripomenuti - VODA, voda je najvažniji element na svijetu - mora bit čista ak ju piješ, al ne to, nego boravak u njoj - plivanje, brčkanje, što si duže u vodi, tim bolje - voda ti izvuče sve iz tijela, i na to treba ići - pogotovo morska - ko ima tu privilegiju, taj si može i sa najzloćudnijom bolešću drastično produljit život i olakšat tegobe........samo teško je ljudima do objasnit....a i nije jednostavno nama sa kopna pod teškom bolešću dokopat se mora, ali valja pokušat pa makar u vodu ulazio sa kolicima - znam i jednog takvog gospona - u roku od 2 mjeseca nisi ga mogo prepoznat - sam je počeo izlazit iz vode, pridržavajući se za štangu, a prije su ga držala 3 čovjeka......:ne zna:

last day
29.06.2012., 18:53
Kupio onaj elektrostimulator protiv bolova Dr.Ho, i onda unutra vidim da piše da ne stavljati na slomljene kosti, tumore, itd... Pa kaj bi se od toga mogel povećat tumor? Negdje sam čital da elektroimpulsi čak djeluju na smanjenje tumora. Sad ne znam dali da pokušam uopće sa time mami smanjit bolove. A još nisam kupil ni baterije, a mogli su ih baš dati u kutiji, al danas je sve škrto....Prvo bum to isprobal na sebi, al to je sigurno ono ko na onim masažnim foteljama....Dali neko zna može li ta elektrostimulacija pogoršat stanje kod recimo sarkoma ili poboljšat? Hvala i pozdrav svima!

flyingappletree
29.06.2012., 19:16
Kod tumora je kontarindicirana elektrostimulacija, riječi mog fizioterapeuta.

Ivanicapeca
30.06.2012., 08:10
Da, to sam i ja čula.
S druge strane, tenser potiče lučenje endorfina i tako prirodnim putem smanjuje bol.

flyingappletree
30.06.2012., 08:16
Nedavno sam s fizioterapeutom razgovarala o tome što se može napraviti za smanjenje bolova za jednu prijateljicu koja je onokoški pacijent, može se ponešto, ali u kozultaciji i pod vodstvom stručne osobe.
za' struju' se konkretno sijećam da je rekao ne.

Ivanicapeca
30.06.2012., 08:27
Nedavno sam s fizioterapeutom razgovarala o tome što se može napraviti za smanjenje bolova za jednu prijateljicu koja je onokoški pacijent, može se ponešto, ali u kozultaciji i pod vodstvom stručne osobe.
za' struju' se konkretno sijećam da je rekao ne.

Kod pacijenata u terminalnoj fazi mislim da ne može učiniti toliko zla koliko može koristiti. E sad, treba procijeniti stanje, a za to je definitivno nadležan liječnik.

last day
30.06.2012., 14:56
Kod tumora je kontarindicirana elektrostimulacija, riječi mog fizioterapeuta.

Mislim da nisam dobro skužio - "kontarindicirana" - jel to znači da ne bi trebalo elektrostimulatorom pokušat smanjit bol kod tumora? - mami je slaba cirkulacija i malo joj otiče desna noga, a tumor je na bedrenoj kosti.....

last day
30.06.2012., 14:57
Da, to sam i ja čula.
S druge strane, tenser potiče lučenje endorfina i tako prirodnim putem smanjuje bol.

a kaj je to tenser? Hvala i pozdrav.

last day
30.06.2012., 15:03
zapravo se i ne radi o struji, nego o vibracijama, pa zato pitam......Radi se konkretno o Dr.HO uređaju...

Ivanicapeca
01.07.2012., 19:18
zapravo se i ne radi o struji, nego o vibracijama, pa zato pitam......Radi se konkretno o Dr.HO uređaju...

Radi se o tenseru (http://www.fizioterapeut.org/elektroterapija/tens.html) koji elektrostimulacijom djeluje na A živčana vlakna i potiče mišiće na kontrakcije.
Dr.Ho uređaj je jedna od skupljih marketinških inačica odavno poznatog tens uređaja.

last day
04.07.2012., 14:39
Radi se o tenseru (http://www.fizioterapeut.org/elektroterapija/tens.html) koji elektrostimulacijom djeluje na A živčana vlakna i potiče mišiće na kontrakcije.
Dr.Ho uređaj je jedna od skupljih marketinških inačica odavno poznatog tens uređaja.

Hvala na odgovoru, ali negdje sam pročitao da slaba struja uništava stanice sarkoma, ali ne znam gdje....Ugl. najradije bi mamu odveo na more, da se kupa i sunča, vjerojatno bi joj to pomoglo kod bolova više nego tablete, a i oteklina na bedru bi joj se možda smanjila, znam iz osobnog iskustva - kad sam došo prvi dan, noge - potkoljenice i gležnjevi su mi bili natečeni, a nakon nekih sat-dva u moru, nestalo i opet se pojavila kost...morska voda izvlači sve živo i stvarno oni koji žive na moru nemaju pojma kakvu privilegiju imaju....ja kad iz Zagreba dođem dole sav izmrcvaren, kad ugledam more, totalno se preporodim i pretvorim zapravo u drugog čovjeka....samo kaj vrijedi kad se opet moram vratit u ovaj zatrovani i depresivni Zagreb i miris borovih iglica sa plaže zamijeniti smradom iz auspuha pametnih tipova - tzv.zaprašivača, ali ne komaraca nego ljudi sa crnom čađom iz auspuha njihovih "Eko" - dizelaša koji se voze na Lož-ulje. Takav jedan zagadi 6 kvadratnih km oko sebe kud prođe, a pun ih je grad, svakodnevno se po Zagrebu vozi 500 tisuća "Raspršivača bojnih otrova" - ugljični monoksid paralizira mozak, zato su svi ludi okolo, od toga što izlazi iz auspuha dizelaša se i rade bojni otrovi....Glavno da je tip uštedil za gorivo ulijevanjem lož-ulja, a to kaj je zbog njega pol grada dobilo rak, hebe se njemu...svaki dan ispred mene u autu neko stisne gas- i ono zacrni se, da ne vidiš kud voziš, sve je crno, u stanu gdje god potegnem prstom - crno, zato i primjećujem po gradu sve više "perikica" i onih "nadomjesnih kapica" kad ženi padne kosa od kemoterapije. Nevjerojatna količina ljudi koje poznam ide po onkologiji....:504:

Ivanicapeca
04.07.2012., 19:29
Odite na more! Mislim da će vam oboje jako dobro doći kvalitetan odmor, a more je zaista ljekovito. Pazite se jakog sunca i visokih temp. Ja sam trenutno u Splitu i ovdje je pakleno.

last day
05.07.2012., 22:50
Blago tebi, mada je pakleno, ipak vidiš morsko plavetnilo, a kaj ja u Zagrebu vidim osim glupog tornja na Sljemenu i dimnjaka toplane i bivšeg DIOKIJA? Jedino kaj je dobro to što u centru popodne nema žive duše, ni ljudi ni automobila, od vrućine....da je bar tak stalno....još bi se i dalo živjet, al kad se vrate, jao si ga nama svima. Još to malo ostataka od pluća će nam uništit....Pozdrav!:504:

Ivanicapeca
06.07.2012., 08:52
Blago tebi, mada je pakleno, ipak vidiš morsko plavetnilo, a kaj ja u Zagrebu vidim osim glupog tornja na Sljemenu i dimnjaka toplane i bivšeg DIOKIJA? Jedino kaj je dobro to što u centru popodne nema žive duše, ni ljudi ni automobila, od vrućine....da je bar tak stalno....još bi se i dalo živjet, al kad se vrate, jao si ga nama svima. Još to malo ostataka od pluća će nam uništit....Pozdrav!:504:

A nije ti Split neka eko oaza, oćeš Cemex, azbest iz Salonita, ili bunkere s radioaktivnim otpadom iz Ruđera u Kaštelima, da ne nabrajam dalje, a odnos ljudi prema okolišu je priča za sebe :D Baš i ne idem previše na sunce i plažu zbog malog i problema s parkiranjem.
No topla preporuka je da odete negdje u Istru ili južnije od Splita, u neko malo mjestašće Makarske rivijere. Bitno da vam je zdravstvena ustanova u blizini, zlu ne trebalo.

last day
06.07.2012., 18:21
A joj, da, imaš pravo. Sjećam se kad sam bio u Kaštel Kambelovcu na "godišnjem" - u privatnom smještaju prije dvadesetak godina - more je bilo bijelo, baš bijele boje,nije se vidlo 10cm ispod površine... valjda zbog onih tvornica okolo ili cementare, tak da smo se morali ići kupati u Resnik, ni tam nije "marija Bistrica", ali ipak se je dalo okupat. Tek poslije desetak dana sam u Primoštenu vidio "normalno" more. Nisam mogao vjerovat očima kad sam ugledao čak i morsko dno na nekoliko metara dubine....dobro, i Split je zagađen, ali za razliku od Zagreba je ipak na moru, to je drastična razlika. Nego, ja mami ujutro spravim mix voća, povrća, i svega drugog, ali ona je prije toga popila "Tramal" i sve ispovraća...Dali se "Tramal" kapi mogu kombinirat sa recimo "Brufen" granulama ili "Voltarenima"? Recimo uzmeš "Brufen" granulu i neznam 10 kapi "Tramala"? Ili šta bi čovjek trebao uzimat protiv bolova kod koštanih tumora?:)....Pozdrav i ugodno ljetovanje!

Ivanicapeca
07.07.2012., 06:51
A joj, da, imaš pravo. Sjećam se kad sam bio u Kaštel Kambelovcu na "godišnjem" - u privatnom smještaju prije dvadesetak godina - more je bilo bijelo, baš bijele boje,nije se vidlo 10cm ispod površine... valjda zbog onih tvornica okolo ili cementare, tak da smo se morali ići kupati u Resnik, ni tam nije "marija Bistrica", ali ipak se je dalo okupat. Tek poslije desetak dana sam u Primoštenu vidio "normalno" more. Nisam mogao vjerovat očima kad sam ugledao čak i morsko dno na nekoliko metara dubine....dobro, i Split je zagađen, ali za razliku od Zagreba je ipak na moru, to je drastična razlika. Nego, ja mami ujutro spravim mix voća, povrća, i svega drugog, ali ona je prije toga popila "Tramal" i sve ispovraća...Dali se "Tramal" kapi mogu kombinirat sa recimo "Brufen" granulama ili "Voltarenima"? Recimo uzmeš "Brufen" granulu i neznam 10 kapi "Tramala"? Ili šta bi čovjek trebao uzimat protiv bolova kod koštanih tumora?:)....Pozdrav i ugodno ljetovanje!

Treba pitati anasteziologa da joj propiše koktel da joj pomogne a da je ne umrtvi. Mislim da je Durogesic dobra opcija jer se apsorbira kroz kožu i može se poćeti s niskim dozama, a po potrebi se može popiti neka tableta dodatno ukoliko se bol pojača. Svakako o tome s anasteziologom.

last day
09.07.2012., 12:28
Durogesic? To je neka krema ili ulje? A jel se to može kupit bez recepta, jer gdje da sad nađem anesteziologa....Uglavnom hvala na savjetu.:mig:

Ivanicapeca
09.07.2012., 17:11
Durogesic? To je neka krema ili ulje? A jel se to može kupit bez recepta, jer gdje da sad nađem anesteziologa....Uglavnom hvala na savjetu.:mig:

Ne, to su flasteri koje isključivo propisuju liječnici, najbolje anesteziolozi koji će procijeniti dozu. Anesteziologa možeš naći u svakoj bolnici. Preporučujem ti da odeš do Draškovićeve i potražiš dr. Lončara.
Klinika za traumatologiju Zagreb

Draškovićeva 19, 10000 Zagreb
Ambulanta za liječenje boli
Voditelj: Zoran Lončar, dr. med., spec.anesteziolog
Telefon: 01/46 97 000

hrvoje dr.
09.07.2012., 17:52
Fentagesic(fentalin) je jaki opijatni analgetik,to su transdermalni flasteri ,koriste kod pacijenta s malignom boli,na preporuku specijaliste. Titracija doze ovisi o anamnezi bolesnika s uzimanjem opioidih analgetika.

last day
09.07.2012., 19:04
Zahvaljujem se na savjetima, nego još da pitam da li ona "magnetno-rezonantna pre-operativna terapija" protiv boli što preporučuju (ima u raznim Termama) - dali bi to pomoglo prije eventualne operacije, ako bi do nje došlo - navodno neki ljudi kažu da je učinkovita. Mišljenja sam da za "nož" ima uvijek vremena. Neki kažu da tumor ako se recimo radi o sarkomu treba pokušati prije operacije "smanjiti", a tu bi mogla pomoći ta terapija i kupanje u morskoj vodi uz sunčanje (zbog vitamina D) ......:ne zna:

Ivanicapeca
10.07.2012., 08:27
Zahvaljujem se na savjetima, nego još da pitam da li ona "magnetno-rezonantna pre-operativna terapija" protiv boli što preporučuju (ima u raznim Termama) - dali bi to pomoglo prije eventualne operacije, ako bi do nje došlo - navodno neki ljudi kažu da je učinkovita. Mišljenja sam da za "nož" ima uvijek vremena. Neki kažu da tumor ako se recimo radi o sarkomu treba pokušati prije operacije "smanjiti", a tu bi mogla pomoći ta terapija i kupanje u morskoj vodi uz sunčanje (zbog vitamina D) ......:ne zna:

Kod sarkoma je pravilo i to sam ti već u više navrata napisala- što prije kirurški odstraniti koliko god se može. Na žalost ne postoje još uvijek dovoljno učinkovite terapije da se stvar riješi bez operacije.

last day
11.07.2012., 19:08
Kod sarkoma je pravilo i to sam ti već u više navrata napisala- što prije kirurški odstraniti koliko god se može. Na žalost ne postoje još uvijek dovoljno učinkovite terapije da se stvar riješi bez operacije.

Da, samo kad još nemamo konačnu dijagnozu. Nikako napravit tu punkciju. Bio sam danas i na Rebru - neće me primiti - svi me šalju na Šalatu - al ak dođe tamo, mora odmah pod nož, tako je reko jedan doktor - da se biopsija radi odmah tijekom operacije. A kaj ako nije sarkom? Izrežu te, počupaju sve van, a možda nije trebalo i onda si gotov. Ja bih htio prije svega vidjet nalaze citologije-biopsije. Da se konačno utvrdi nakon 7 mjeseci dijagnoza. Gdje bi to čovjek platio i obavio? Već smo bili u jednoj privatnoj poliklinici, ali nisu dostavili dosta uzorka:ne zna:.......

Ivanicapeca
12.07.2012., 11:32
Da, samo kad još nemamo konačnu dijagnozu. Nikako napravit tu punkciju. Bio sam danas i na Rebru - neće me primiti - svi me šalju na Šalatu - al ak dođe tamo, mora odmah pod nož, tako je reko jedan doktor - da se biopsija radi odmah tijekom operacije. A kaj ako nije sarkom? Izrežu te, počupaju sve van, a možda nije trebalo i onda si gotov. Ja bih htio prije svega vidjet nalaze citologije-biopsije. Da se konačno utvrdi nakon 7 mjeseci dijagnoza. Gdje bi to čovjek platio i obavio? Već smo bili u jednoj privatnoj poliklinici, ali nisu dostavili dosta uzorka:ne zna:.......

Znaš šta, ja mislim da ti brineš o stvarima u koje nisi upućen. Pa valjda liječnici znaju svoj posao čovjeće. Neke stvari se ne mogu tek tako lako punkcijom dijagnosticirati, pa vidiš da su ovi imali problema. Kad je otvore, vidjet će kakvo je stanje. Ako je potrebno vaditi, vaditi će, ako nije, neće. Ljudi imaju toliko iskustva da već odokativno znaju procijeniti o čemu se radi. Zaboga, pa ne vade se kosti tek tako! Bezveze ovlačite s tim i briješ šta ako nije sarkom, a ja te pitam šta ako je, a kod takvih dijagnoza je svaki izgubljen dan velika šteta! Imate uopće veliku sreću da se hoće s njom baviti. Kod tako starih ljudi mnogi ne žele ništa poduzimati.

last day
15.07.2012., 23:05
Niš, sutra idemo vjerojatno kod privatnika na punkciju za phd analizu, pa ako JE sarkom, izgubili smo ne jedan dan, nego godinu dana, dok smo čekali i skupljali nalaze, a konačne dijagnoze još nema. Ovih dana ćemo odlučiti šta dalje. Moramo najzad napraviti tu punkciju, da se zna sastav tkiva-ime i prezime tumora, pa u skladu sa tim će biti lakše donijeti odluku. Pozdrav!:confused:

last day
17.07.2012., 11:35
A ništa, nećemo stići obaviti tu biopsiju ovaj tjedan, a drugi vozim mamu na more. Kad se vratimo s mora, onda ćemo vidjeti dalje. Ako treba pod nož, pod nož. Ali u svakom slučaju prije noža bih volio znati dijagnozu. Da mi mamu ne otvaraju zabadava. Da su bar liječnička mišljenja usklađena, to bi bila druga stvar. Do sada je samo jedan doktor reko da to treba otvorit i izvadit van, dok su drugi rekli da ne operirat. Uglavnom bez biopsije se niti ne može znati o čemu se radi, jer ima tisuću raznih vrsta tumora, a svaki traži poseban tretman. Neki su osjetljivi na zračenje, a većina sarkoma je rezistentna na zračenje....Evo, neki dan je umro jedan moj poznanik, bolila ga noga, otkrili su da je to od metastaze, pa su mu otkrili tumore na mozgu, plućima itd...pa su mu laserom palili poveznicu izm.mozga i noge, pa kemoterapija, pa zračenje i ode čovjek...50 godina...a prije toga ga je bolila samo noga, poslije raznih"tretmana" ga je počelo bolit sve, pa više nije mogao iz kreveta....U nekoliko mjeseci se sve to izdogađalo.... Bog mu daj pokoj duši....:(

last day
30.09.2012., 23:32
Napravili konačno biopsiju, ovih dana bi trebali biti nalazi, a onda ćemo vidjeti šta dalje. Zašto spominjem sarkom? Pa zato kaj mi je ženska u Nemetovoj to napisala - kaže: patohistološki odgovara lejomiosarkomu.....pa na Rebru su se isto zgražali veličinom tumora i rekli da misle da je primarni osteosarkom, plus lejomiom maternice.....naravno da bi bio sretan da nije sarkom (to mami izgleda raste dugo - već oko 6 godina pomalo, da bi sada došlo do tog stupnja), a sarkomi rastu jako brzo.....ali neka tvorrba je, pa joj pritišće živce i mišiće i strašno ju boli zadnjih dana. Prije ju je boljela desna strana gdje je taj tumor iznad zgloba kuka obavio ilijačnu (sjednu) kost, a sad od prije desetak dana nakon 4 dana kupanja u bazenu to je više ne boli, nego ju je počela boljeti lijeva noga i lijeva strana...možda je to zato kaj je cijele dane stajala na nogama na toj hodalici, prala, peglala, kuhala, jer ju je tad manje boljelo nego kad sjedi ili leži...velim joj lijepo nek se više odmara, ali ona stalno nešto radi, danas je jedva ustala iz kreveta da dodje do wc-a, izgleda da je navlačila neku glupu "koper-deku" u kadi, koja kad se napuni vodom ima 100 kg....tak me zna naljutiti, a možda je to od tih Tramala koji joj više uopće ne pomažu kod boli, a zbog njih ne može jesti.....kad smo bili sad na moru, nije uzimala Tramale, nego 1 Brufen dnevno, bilo je sve ok...jela je ko da nikad nije vidjela hranu i sve je bilo normalno, ali čim smo se vratili u Zagreb, opet loše....možda zato jer se ne tušira, tj. izostanak vode i sunca - stavio sam joj novi tuš i ručke za držanje, ali u kadi se sad nalazi taj pokrivač koji se kao suši pa ćemo ga sutra kao stavit dalje sušit na balkon - sve joj je važnije od zdravlja - fućka mi se za taj pokrivač i sve ostalo, ja bi samo htio da se njoj stanje poboljša, a za drugo ćemo lako....ne znam šta će dalje biti, vidjećemo, uglavnom ne mogu više bez sedativa jer me drži smrtni strah.....Pozdrav svima.:moli:

last day
01.10.2012., 10:11
Jučer navečer je oko 21h popila 1 Ketonal, ali onda je oko 1 h po noći opet uzela Tramal, jer joj ovo kao nije pomagalo. I sad misli da joj je Tramal pomogao, a jučer je zato i uzela 1 Ketonal jer joj od Tramala nije prolazilo. Meni se čini da joj je to malo bolje od Ketonala, možda ima zakašnjeli učinak. Ne znam. Uglavnom sad sa strahom čekam nalaz PHD-analize, a onda će u bolnicu najvjerojatnije, pa ako se da operirat, nek operira, ak se to da izvadit van, sigurno će je manje boljeti nakon oporavka....Ne znam jel je 12-13cm u promjeru za recimo sarkome malo ili veliko?:confused:

flyingappletree
01.10.2012., 10:52
Mislim da tebi u svakom slučaju treba psihološka pomoć. Ovo je dobronamjerno btw.

Ivanicapeca
01.10.2012., 11:08
- sve joj je važnije od zdravlja - fućka mi se za taj pokrivač i sve ostalo, ja bi samo htio da se njoj stanje poboljša, a za drugo ćemo lako....ne znam šta će dalje biti, vidjećemo, uglavnom ne mogu više bez sedativa jer me drži smrtni strah.....Pozdrav svima.:moli:

Tebi se fućka :o. Najveći problem u svemu ovome nije niti sarkom, niti mamini bolovi, niti deka, kada, sunce, more i držaljke, čak niti biopsija, nego TI, sam sebi, a iznad svega to što radiš svojoj bolesnoj majci ogroman dodatni teret s kojim uz bolove i sve skupa mora dilat. Najveći problem u cijeloj priči je tvoj iracionalni strah od gubitka majke. Ništa drugo nije bitno, samo da ona živi vječno, barem dok si ti živ. Čak nije bitno da ona želi imati fakin deku čistu, da je sama opere i ocijedi u svojoj kadi, svojim rukama, da opegla sama ono što želi i kad želi. Tvoja mama je zaista izuzetna i požrtvovna žena kad te ovakvog uza sve podnosi. Moja pokojna mama, a bogme i ja bih te torpedirala nogom u dupe u bolnicu na skidanje kila i kontrolu tlaka, a onda doma ženi i djeci jer bi ti oni ipak u životu trebali biti broj jedan.
Čovječe, super je što je tako voliš i koliko ti je stalo i što cijeniš sve što je učinila za tebe, ali način na koji to ispoljavaš je skroz ne zdrav, da se ne izrazim još ružnije, bolestan.
U tom smislu se u potpunosti slažem s kolegom flyingappletree, i to zaista dobronamjerno.

flyingappletree
01.10.2012., 12:45
OFT ali moram, pa me sankcionirajte : Ne mogu niti zamislit našto liči život toj jadnoj ženi koja je umorna od svega i u bolovima još se mora boriti s mišlju da sin u tim godinama neće moći živjeti bez nje, da puca po šavovima, tabletira se i sl sranja. Ja sam s 18g bila dovoljno prisebna da umirućeg oca uvjerim da će sa mnom biti sve u redu. I to je najveći dokaz ljubavi.

prilika
01.10.2012., 16:23
Nemojte čovjeka osuđivati. Pa on se teže nosi sa situacijom i boji se za mamu. Vi ste se možda sa takvom situacijom bolje nosili. Dajte mu onda neke smjernice. I to da mu je važnija žena nego mama, zašto mu na primjer ne bi bile jednako važne.

leeloo27
01.10.2012., 16:49
Ma ne osuđuje ga nitko. :) Pratimo svi šta piše u zadnjih nekoliko mjeseci i žao nam je što sebe toliko uništava. Ajmo ovo nazvati nekim virtualnim šamarima.
Teško je gledati nekoga koga volimo kako se pati i kako je bolestan bez obzira koliko ta osoba ima godina al vjerujem da ni njegovoj majci nije lako gledati koliko se on ždere zbog svega ovoga. Razbolit će se i on na kraju od silnog stresa i brige i to mu svi pokušavamo reći, da proba možda s nekim stručnim porazgovarati jer mu nije zdravo ovo što si radi.

flyingappletree
01.10.2012., 17:07
Oprosti ali zbilja je glupost reći da se balavica od 18g 'bolje nosila' sa teškom bolesti i posljedično smrti roditelja. S nekim se stvarima MORAŠ nositi bez da dodatno opterećuješ onoga koji je je bolestan i ko se suočava sa smrću. Eto smjernice.

last day
02.10.2012., 12:02
OFT ali moram, pa me sankcionirajte : Ne mogu niti zamislit našto liči život toj jadnoj ženi koja je umorna od svega i u bolovima još se mora boriti s mišlju da sin u tim godinama neće moći živjeti bez nje, da puca po šavovima, tabletira se i sl sranja. Ja sam s 18g bila dovoljno prisebna da umirućeg oca uvjerim da će sa mnom biti sve u redu. I to je najveći dokaz ljubavi.

Nemamo SVI isti emocionalni sistem. Imam jednog poznanika koji je na dan smrti majke na staru godinu cijelu noć lumpovao, pjevao i svirao gitaru na tulumu a da mu se majka nije niti ohladila....šta dalje reći...:ne zna:

last day
02.10.2012., 12:25
Tebi se fućka :o. Najveći problem u svemu ovome nije niti sarkom, niti mamini bolovi, niti deka, kada, sunce, more i držaljke, čak niti biopsija, nego TI, sam sebi, a iznad svega to što radiš svojoj bolesnoj majci ogroman dodatni teret s kojim uz bolove i sve skupa mora dilat. Najveći problem u cijeloj priči je tvoj iracionalni strah od gubitka majke. Ništa drugo nije bitno, samo da ona živi vječno, barem dok si ti živ. Čak nije bitno da ona želi imati fakin deku čistu, da je sama opere i ocijedi u svojoj kadi, svojim rukama, da opegla sama ono što želi i kad želi. Tvoja mama je zaista izuzetna i požrtvovna žena kad te ovakvog uza sve podnosi. Moja pokojna mama, a bogme i ja bih te torpedirala nogom u dupe u bolnicu na skidanje kila i kontrolu tlaka, a onda doma ženi i djeci jer bi ti oni ipak u životu trebali biti broj jedan.
Čovječe, super je što je tako voliš i koliko ti je stalo i što cijeniš sve što je učinila za tebe, ali način na koji to ispoljavaš je skroz ne zdrav, da se ne izrazim još ružnije, bolestan.
U tom smislu se u potpunosti slažem s kolegom flyingappletree, i to zaista dobronamjerno.

Vidim da sam potpuno krivo shvaćen. Rekao sam da mi se FUĆKA za tu koper-deku zato jer to nije uopće NJEZINA deka, nego moja, i rekao sam joj da ću je ja oprati, ali nije dala, nego ju je ona išla natezati u kadi, zato sam bio ljut na nju, jer se NE SMIJE opterećivati, nego paziti malo na svoje zdravlje, jer je ono važnije od te koper-deke (zapravo radi se o onom tvorničkom prekrivaču za klik-klak krevet)
Ja joj samo želim pomoći, masiram joj noge uljem od crnog kima, radim joj napitke na bazi svega mogućeg, tako da je punija vitamina nego ljekarna, donosim joj hranu, mijenjam plahte i radim sve ono što ona ne može....i sad mi neko može reć da sam joj teret..... ja nikad pred njom NE KUKAM da mi je teško, nego naprotiv, hrabrim je i dajem joj poticaj za nastavak života iako znam da je teško bolesna. Zapravo po nekim ljudima ovdje čovjek ne smije voljeti svoju majku. Ja bih bio najsretniji da je NE volim, jer bi mi bilo 1000 puta lakše.....a što se tiče žene i djece, oni nisu ničim zakinuti, jer moja majka živi u stanu do nas, tako da nisu daleko, niti im išta fali....ustvari ja sam najobičnija budala što sam se javio ovdje na forum, jer se samo dodatno uzrujam, a to mi ne treba.....:ne zna:

Ivanicapeca
02.10.2012., 12:41
Vidim da sam potpuno krivo shvaćen. Rekao sam da mi se FUĆKA za tu koper-deku zato jer to nije uopće NJEZINA deka, nego moja, i rekao sam joj da ću je ja oprati, ali nije dala, nego ju je ona išla natezati u kadi, zato sam bio ljut na nju, jer se NE SMIJE opterećivati, nego paziti malo na svoje zdravlje, jer je ono važnije od te koper-deke (zapravo radi se o onom tvorničkom prekrivaču za klik-klak krevet)
Ja joj samo želim pomoći, masiram joj noge uljem od crnog kima, radim joj napitke na bazi svega mogućeg, tako da je punija vitamina nego ljekarna, donosim joj hranu, mijenjam plahte i radim sve ono što ona ne može....i sad mi neko može reć da sam joj teret..... ja nikad pred njom NE KUKAM da mi je teško, nego naprotiv, hrabrim je i dajem joj poticaj za nastavak života iako znam da je teško bolesna. Zapravo po nekim ljudima ovdje čovjek ne smije voljeti svoju majku. Ja bih bio najsretniji da je NE volim, jer bi mi bilo 1000 puta lakše.....a što se tiče žene i djece, oni nisu ničim zakinuti, jer moja majka živi u stanu do nas, tako da nisu daleko, niti im išta fali....ustvari ja sam najobičnija budala što sam se javio ovdje na forum, jer se samo dodatno uzrujam, a to mi ne treba.....:ne zna:
A ni meni iskreno nije jasno zadto si se javio,kad nisi spreman prihvatiti tudje vidjenje situacije.
Tvoja dobronamjernost i zelja da joj pomognes je ne dvojbena i to ti nitko ovdje ne osporava,no nacin na koji to radis,sudeci po onom svemu sto si iznjeo ovdje,je u potunosti kriva. U tom smislu nisi ti ne shvacen,nego mi. Ja i ostali ti mozemo samo pozeljeti srecu i tebi i mami,je ovakvim prezentiranim stavom ce vam zaista trebati.

flyingappletree
02.10.2012., 14:09
Nemamo SVI isti emocionalni sistem. Imam jednog poznanika koji je na dan smrti majke na staru godinu cijelu noć lumpovao, pjevao i svirao gitaru na tulumu a da mu se majka nije niti ohladila....šta dalje reći...:ne zna:

Da, i? Čudiš se takvoj krajnosti dok ti predstavaljaš drugu.
U konačnici, princip je isti. Mislim da svi oko tebe vide da si natabletiran i dezorijenitran, zbilja bi bilo čudno da baš sve to uspjevaš sakriti od bližnjih i iznosiš samo ovde, na forumu. Uistinu ne znam što tražiš na forumu, iznosiš predrasude o svakom ko ti se obrati, i čime mjeriš koliko neko voli svoje roditelje?!
Meni to iskreno u životu ne treba, vodi svoje životne bitke kako znaš i umiješ, uostalom možeš mi biti otac (po godinama).

last day
02.10.2012., 15:24
Da, i? Čudiš se takvoj krajnosti dok ti predstavaljaš drugu.
U konačnici, princip je isti. Mislim da svi oko tebe vide da si natabletiran i dezorijenitran, zbilja bi bilo čudno da baš sve to uspjevaš sakriti od bližnjih i iznosiš samo ovde, na forumu. Uistinu ne znam što tražiš na forumu, iznosiš predrasude o svakom ko ti se obrati, i čime mjeriš koliko neko voli svoje roditelje?!
Meni to iskreno u životu ne treba, vodi svoje životne bitke kako znaš i umiješ, uostalom možeš mi biti otac (po godinama).

Čekaj, jesam li ja tebe ikad tražio nešto? Ovdje sam se načitao ljudskih drama,i to stvarno teških, znao sam se i rasplakati, zato jer sam samo čovjek. Emocije su vrlo gadna stvar. Misliš da bi Mišo Kovač pio dnevno 40 Lorsilana da je lako prijeći preko smrti svojega bližnjeg? Da ima emocije ko ti, ne bi mu trebo niti jedan. I ja sam kao "balavac" od 18 godina ostao tragično bez oca.....i prije toga sam već prošao sličnu dramu kakvu doživljavam danas...ali ne znam zašto me tjeraš da se sada raspravljam sa tobom? Možda si od onih koji uživaju u tuđoj nesreći...ne kužim.....

last day
02.10.2012., 15:44
Mislim da tebi u svakom slučaju treba psihološka pomoć. Ovo je dobronamjerno btw.

Sa ovim se u potpunosti slažem i to potpišem ako treba.:p

last day
02.10.2012., 15:55
Nemojte čovjeka osuđivati. Pa on se teže nosi sa situacijom i boji se za mamu. Vi ste se možda sa takvom situacijom bolje nosili. Dajte mu onda neke smjernice. I to da mu je važnija žena nego mama, zašto mu na primjer ne bi bile jednako važne.

Da, eto ima i nekog ko me kuži. A to da mi je važnija mama od žene i djece ja nikad nisam rekao, jer nemam "mjerač važnosti" - isto bi mi bilo da mi nedajbože oboli žena ili djeca. Isto, jer gore mi niti ne može biti. Onaj dizajner McQueen il kak se već zvao se objesio isti dan kad mu je umrla majka za koju je bio jako vezan. Nije se mogao sa time suočiti, to je tragično, ali je tako, i ne može nitko sada reći da je taj čovjek zato idiot, budala, bolesnik, kreten ili slično.....

leeloo27
02.10.2012., 16:07
Ok, mislim da ćemo sada stati sa ovim pričama.

Last day mislim da ti cure ništa loše nisu htjele reći, obje već podosta dugo pišu na ovom pdf-u i znam da su dobronamjerne, da uvijek pokušavaju pomoći sa savjetom, podrškom, informacijom... Očigledno je da se nećete međusobno razumjeti šta pričate pa vas molim da sada završite prepisku o ovome.

Last day ne znam šta da ti kažem. Žao mi je što ti je mama bolesna, znam da joj pokušavaš biti podrška najviše što možeš, znam da ti ju je teško ovako gledati i znam da te sve ovo boli. Al mi te ovdje čitamo već mjesecima, vidimo da se ždereš nenormalno i svi ti pokušavamo reći da samo malkoc staneš na loptu jer ćeš se uništiti totalno a trebaju te i tvoja žena i tvoje dijete. I ako se manje živciraš ne znači da ti je manje stalo do tvoje majke ili da je manje voliš. A uostalom čisto sumnjam da bi tvoja majka volila da si uništiš zdravlje zbog brige za nju. Pisao si da imaš tlak, da si zapostavio svoje zdravlje zbog svega ovoga, nemoj to raditi. :)

last day
02.10.2012., 18:32
Ok, mislim da ćemo sada stati sa ovim pričama.

Last day mislim da ti cure ništa loše nisu htjele reći, obje već podosta dugo pišu na ovom pdf-u i znam da su dobronamjerne, da uvijek pokušavaju pomoći sa savjetom, podrškom, informacijom... Očigledno je da se nećete međusobno razumjeti šta pričate pa vas molim da sada završite prepisku o ovome.

Last day ne znam šta da ti kažem. Žao mi je što ti je mama bolesna, znam da joj pokušavaš biti podrška najviše što možeš, znam da ti ju je teško ovako gledati i znam da te sve ovo boli. Al mi te ovdje čitamo već mjesecima, vidimo da se ždereš nenormalno i svi ti pokušavamo reći da samo malkoc staneš na loptu jer ćeš se uništiti totalno a trebaju te i tvoja žena i tvoje dijete. I ako se manje živciraš ne znači da ti je manje stalo do tvoje majke ili da je manje voliš. A uostalom čisto sumnjam da bi tvoja majka volila da si uništiš zdravlje zbog brige za nju. Pisao si da imaš tlak, da si zapostavio svoje zdravlje zbog svega ovoga, nemoj to raditi. :)

Hvala za utješne riječi, u svemu se slažem s tobom i znam da je to tako, majka je već 2-3 dana jako loše i teško da više može iz kreveta, makar ima onu hodalicu sa 4 noge, ali noge više ne rade, i upravo sada idem do nje da joj izmasiram noge uljem od crnog kima i dam joj da nešto pojede ako može. Zadnjih dana ne može jesti (valjda zbog Tramala), pa jede samo burek od sira i to kad može. Općenito u zadnjih desetak dana je "na bureku", jer niš drugo nemože i to može jest samo ako umjesto Tramala uzme Brufen....Ispričavam se ako sam nekog uvrijedio, ali to nije bila moja namjera, nego sam napadnut da sam svemu JA kriv i da je moja mama ustvari jadna što je mene rodila....To me strašno pogodilo, jer nisam "nadrogirani bezorjentirac" - istina bog, malo sam izgubljen od kad mi se to događa, ali Normabel uzmem samo zato jer mi pomogne kod boli u grudima koja je psihološkog podrijetla. Više ni nemam 145 kg, a imao sam i 150, ali sad sam lakši za nekih 20 kg, a težina nije posljedica "Sala" - neznam otkud sam tolko težak- valjda kosti, jer kad sam prije par godina došo do 90 kg, izgledao sam ko kostur, i nitko me nije prepoznao gdje god sam došao. No, sad mi sve to nije važno, fokusiran sam samo na majku. Sutra bih trebao konačno dobiti te nalaze PHD analize, nikako dočekat, malo se bojim, ali bar ćemo konačno znat o čemu se tu radi.....Želim svima puno zdravlja a i sreće, jer ako nemaš sreće u životu, uzalud sve....

leeloo27
02.10.2012., 18:44
Ajmo ovako, malo si osjetljiv što je razmljivo ali shvatio si curke na način na koji one uopće nisu mislile.

Evo i ovo što si sad napisao, citiram: "fokusiran sam samo na majku" to je upravo ono što ti pokušavamo reći, moraš se malo brinuti i za sebe. Predivno je to što ti nije teško brinuti se za bolesnu majku, dosta muških nabaci grbu i prepusti brigu nekom desetome (sestri, ženi...) al moraš se brinuti i za sebe. Ako ti tlak divlja, ako si smršavio 20kg i sl. čovječe tebi tijelo vrišti da staneš, da će pregoriti. Ozbiljno, ako ti ovo toliko teško pada daj odi popričati sa nekim stručnim, nije to neka sramota. Mislim da bi ti razgovor s nekime i izbacivanje svega što sada skupljaš u sebi puno više pomoglo nego što popiješ nešto za smirenje.

leeloo27
03.10.2012., 22:03
Molim vas da prestanete sa prepucavanjem jer će biti hlađenja.

Vratimo se temi, nema potrebe za ružnim riječima.

last day
04.10.2012., 22:33
Lijepo sam molio "glavnog šefa" El Gata da obriše SVE moje postove na ovu temu, ali nije to učinio, iako sam ga molio "na koljenima". Možda to može učiniti modertor lelooo, i ja bih ga molio da to učini. Dakle da obriše sve moje postove na ovoj temi, kao što je obrisao nekoliko zadnjih, znači da se može. Od cijele kutije osigurača, ostao mi je mislim samo JEDAN. Ne bih želio da i on pregori, pa bih ponovio molbu i vapaj za brisanjem svih mojih postova. Please,please,por favor,per favore dajte obrišite!!!!!!!!!!!!Inače, sve vas volim, ali to što tražim je moja posljednja želja, a ona se mora ispuniti. Please!!!!!!:w:closed::closed::amen::amen::W

leeloo27
05.10.2012., 09:19
Nažalost postovi, a pogotovo ne cijele teme ne brišu se na zahtjev. Teme se brišu samo u slučaju da je pitanje nekakva reklama ili ako je neka nepoćudna, ova ne spada ni u jednu kategoriju za brisanje.

Jedino što mogu učiniti i to ću i napraviti je zaključati ovu temu. Ako budeš želio još nešto nadopisati ili ako budeš želio da se tema kasnije otključa molim te kontaktiraj nas modove putem pp-a i otključat ćemo temu.

Nadam se da ćeš biti ok i da će ti majku ako ništa drugo popustiti bolovi da se ne pati.

Lock.

leeloo27
05.10.2012., 23:11
Evo tema je otključana na zahtjev autora ove teme i molim vas da se nastavi normalna komunikacija bez prepucavanja, bavljenja sugovornikom i sl. jer će se to nagrađivati kartonima. Hvala!

last day
08.10.2012., 23:26
Koliko je recimo Benigni Osteoblastom (ili divovski osteoid) recimo 12 x 13 cm opasan za pacijenta, kakve su prognoze i koji su načini liječenja, da li netko sa takvim tumorima ima iskustva? Unaprijed zahvaljujem.

last day
09.10.2012., 09:56
Danas sam saznao nalaze PHD analize tkiva, a oni pokazuju da se radi o lejomiomu. Sad ćemo vidjeti šta dalje....mama je tek sad spremna za eventualnu operaciju. Da li netko ima iskustva sa lejomiomima maternice i ilijačne kosti???? :ne zna:

last day
09.10.2012., 15:03
Ivanicapeca, ustvari ti si jedno veliko svjetlo u ovim temama, neznam otkuda crpiš snagu za odgovaranje svim tim ljudima, ali svaka ti čast. Ja sam više tip koji "propada kroz led", ali se nekako poslije toga teškom mukom izvlači na suho, tako je i sada. Mama mi ima 2 lejomioma - maternice i ilijačne kosti-kuka, trpi velike bolove, ali to pokazuje na minimalan način, međutim u zadnje vrijeme izgleda da je toliko boli da ne može to prikriti.....Stvarno činim sve što je u mojoj moći da joj pomognem, nekad se i posvađamo, ali šta ćeš, takav je život....sad bar znamo prirodu i tog drugog tumora, koji je lejomiom, po PHD nalazima. Ali, iako je to dobroćudan tumor, izgleda da se ipak ne ponaša u skladu sa "propisima", pa se je infiltrirao u neke mišiće, pa stvara bol i ne znam kaj nam je sada za činit....već je predbilježena za operaciju, ali ta je operacije trebala ići u smjeru da je to metastaza, tj. sekundarizam onog lejomioma u maternici, međutim koliko vidim u tim godinama (83) to ima većina žena koje to nisu uklonile prije, a sa godinama je i naraslo. Uglavnom nadam se da će se to ipak uspjeti riješiti , ne znam na koji način, ali mami su svi drugi organi o.k., jedino je boli taj predio trtice i lijeve noge. Negdje je nekaaj uklješteno. Uglavnom, vidjećemo. Lijepi pozdrav svima, naravno uz puno zdravlja.!!!!:ne zna:

Ivanicapeca
09.10.2012., 15:26
Last day mama mora definitivno na operaciju jer joj sve ovo definitivno ugrožava kvalitetu života. Nema što za izgubiti. Čim se makne glavnina tog tumoroznog tkiva bit će joj daleko lakše. Simptomi koji i ako ostanu mogu se jako lijepo liječiti lijekovima, a ne rijetko se može puno pomoći i akupunkturom.
Sad kada znaš da je stvar puno manje grda, pliz, malo se pozabavi sa sobom. Skini se sa tih pilsa za smirenje, smanji alkohol i cigarete i počni se kretati. Možeš si 2 sata tjedno izdvojiti za neku turu na Sljeme ili tak nešto. Puno bolje ćeš se osjećati.

last day
10.10.2012., 12:17
Hvala, sada mi je ipak malo lakše, međutim još problem nije riješen jer mamu to boli ko sam vrag, naročito kad legne u krevet. Danas je konačno nekaj pojela, jer je uzela Voltaren Forte, ali zadnji kaj imamo doma, ali imamo Rapid, to je isti vrag koliko ja vidim da piše na kutiji....a Retard joj je izgleda prejak, jer joj niš nije pomogao. Namazao sam joj noge i trticu sa Voltaren gelom, pa joj je možda i od toga bolje...pozdrav!

last day
23.10.2012., 14:12
Da li može LEJOMIOM narasti na crijevnoj kosti (Ilijumu) ili on raste samo na mekim tkivima, mišićima, maternici i sl.....??? Hvala. :ne zna:

last day
23.10.2012., 15:33
Je definitivno ga unisti zajedno sa ostakom tijela.Radi se o cistom cijanidu,otrovu tek takvom kojm se ljudi bez kontrole sikaju.
Nego meni i dalje nije jasno na temelju cega ti zivis u uvjerenju da mama ima sarkom.Iskreno,da ga ima, s obzirom koliko vec ovlacite s tom biopsijom opce stanje bi joj se trebalo uzasno do sada srozati,ako cak da bi uopce bila ziva.
Kazes da ti je mama sve i da zivis samo za nju,ona je centar tvog zivota,po svemu sudeci,mo tako se uopce ne ponasas,a posebice ne s odnosom prema samom sebi. Vrlo neozbiljno.

Slažem se sa svime, ali eto dobili smo iz Zajčeve nalaze PHD analize koji ukazuju na "Lejomiom", međutim jedan doktor kaže da ne vjeruje u te nalaze, jer da "Lejomiom ne metastazira u kosti"....pa ja i tvrdim cijelo vrijeme da to na Ilijačnoj kosti NIJE metastaza, nego posljedica neliječenog pada i mogućeg loma prije par godina, a to što su joj slučajno i u maternici našli "Lejomiom", to nema veze sa ovim - to ima od prije kao i velika većina žena, jedino što je sa vremenom narasao (a od 11.1.12. do danas se čak smanjio za skoro 2 cm) kao što pokazuju UZV nalazi, dakle 4 različita ginekologa su rekla da to na kosti NIJE metastaza od maternice, i da maternica sa tim nema veze, dok su nekoliko drugih doktora raznih specijalnosti rekli da je to u kosti METASTAZA tj. sekundarizam....da poludiš....sad sam opet "totalka" - jer niko ti nitko ne želi pomoći.....

Ivanicapeca
23.10.2012., 20:00
Slažem se sa svime, ali eto dobili smo iz Zajčeve nalaze PHD analize koji ukazuju na "Lejomiom", međutim jedan doktor kaže da ne vjeruje u te nalaze, jer da "Lejomiom ne metastazira u kosti"....pa ja i tvrdim cijelo vrijeme da to na Ilijačnoj kosti NIJE metastaza, nego posljedica neliječenog pada i mogućeg loma prije par godina, a to što su joj slučajno i u maternici našli "Lejomiom", to nema veze sa ovim - to ima od prije kao i velika većina žena, jedino što je sa vremenom narasao (a od 11.1.12. do danas se čak smanjio za skoro 2 cm) kao što pokazuju UZV nalazi, dakle 4 različita ginekologa su rekla da to na kosti NIJE metastaza od maternice, i da maternica sa tim nema veze, dok su nekoliko drugih doktora raznih specijalnosti rekli da je to u kosti METASTAZA tj. sekundarizam....da poludiš....sad sam opet "totalka" - jer niko ti nitko ne želi pomoći.....

Po meni možeš biti miran, jer da se radi o neoplazmi, već odavno tvoja mama ne bi bila među nama.
Dakle, operacija mioma i fizikalna terapija za kost. Tu nema druge.

meritas
25.10.2012., 01:35
Da li može LEJOMIOM narasti na crijevnoj kosti (Ilijumu) ili on raste samo na mekim tkivima, mišićima, maternici i sl.....??? Hvala. :ne zna:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2386208/

Kad god čovjek pomisli da ne može...naleti na ovako nešto.

U svakom slučaju izgleda jako rijetko, dakle povećava se vjerojatnost da ćeš teže dobiti adekvatan odgovor o mogućnostima liječenja....

@ivanicapeca, odakle toliko samopouzdanje da pri operaciji 83. godišnja žena nema što izgubiti, mislim pitam s obzirom na tvoj opći stav prema medicini u Hrvatskoj?

Ivanicapeca
25.10.2012., 11:50
[

@ivanicapeca, odakle toliko samopouzdanje da pri operaciji 83. godišnja žena nema što izgubiti, mislim pitam s obzirom na tvoj opći stav prema medicini u Hrvatskoj?

Oprosti, nije mi jasno na što konkretno aludiraš.

Moja sugestija se temelji na stavu i mišljenju koje je konkretno sagrađeno na temelju višemjesečnog praćenja prilično temeljito iznešenog slučaja majke last daya, i mislim da sam svoj stav prilično jasno argumentirala.

A propos linka, ako se kojim čudom radi upravo o tome, onda je to čudo iznad ovih registriranih 22. Naime, sarkomi su sami po sebi rijetki (incidencija za "rijetko" po WHO je ako se ne varam je manja od 5:10 000) i najčešće pogađa mlađu populaciju.

meritas
25.10.2012., 15:06
U navedenom slučaju u članku se radi o leiomiomu, a ne o leiomiosarkomu, a ako je on dobro napisao da je PHD tvorbe u kosti leiomiom, onda je to to o čemu piše u članku.

last day
25.10.2012., 15:07

U svakom slučaju izgleda jako rijetko, dakle povećava se vjerojatnost da ćeš teže dobiti adekvatan odgovor o mogućnostima liječenja....

Hvala za link.Pogledao sam link i stvarno je to gotovo isti slučaj, samo što je tu u pitanju 28-godišnjakinja i njezin tumor je duplo manji, znači ipak se može napraviti lejomiom na kosti. Kod moje mame je otežavajuća okolnost što su joj pronašli i na maternici isto neki lejomiom, koji se nalazi uz ovaj, a morala bi na operaciju - mada jedni doktori kažu da su u fuziji, drugi da nisu u fuziji, meni se isto čini da nisu u fuziji.....jer konkretno mi je jedan kirurg rekao da ako su se spojili, onda on mora izvaditi taj na kosti, a iz Petrove mora doći kirurg izvaditi maternicu, ali da se onda moja mama vjerojatno neće više probuditi. Tako da sad pokušavam utvrditi, i već jesam da nisu u vezi, tako da joj nek izvade ovaj na kosti jer jer joj on zadaje probleme i širi se, dok ovaj na maternici ne bi trebalo niti dirati, jer ne raste.....šta ja znam, tako mi je rečeno....sad bumo vidjeli šta dalje, ali majka će izgleda ipak morati biti operirana, jer joj pritišće živce, žile, a sad izgleda bubreg....a inače jetra, žučnjak, žučni vodovi, gušterača, slezena, bubrezi, pluća, dojke, mokraćni mjehur su joj O.K...Moraćemo prije odlaska mame na hospitalizaciju izgleda opet na MR - da se konačno vidi kakvo je najnovije stanje, makar smo već u bankrotu.....Hvala svima i bog vas poživi!!!!:ne zna:

Ivanicapeca
25.10.2012., 15:39
U navedenom slučaju u članku se radi o leiomiomu, a ne o leiomiosarkomu, a ako je on dobro napisao da je PHD tvorbe u kosti leiomiom, onda je to to o čemu piše u članku.

Da točno, u pravu si. Zabrijala sam na leomiosarkom, iako znam da se radi o benignoj tvorbi. No ipak, radi se o rijetkosti i to na starijoj osobi.

last day, treba biti isto jako oprezan s ovim na maternici, jer može početi pritiskati glavne žile koje opskrbljuju krvotok u noge i bubrege i može se stanje zakomplicirati, jako.
Ne znam na čemu temelje bojazan da se neće probuditi iz operacije. Koliko sam ja tebe shvatila, njeno opće stanje osim ove boli koje trpi je dosta dobro. Naravno da su godine rizik, ali ako će joj dati na kvaliteti života i produljiti život u neku ruku, ulazak u rizike je opravdan. Svakodnevno se operiraju ljudi i u tim godinama i najnormalije izdržavaju anestezije. Moja teta je vrsnica tvoje mame i u mjesec dana je imala dva invazivna zahvata koje je odlično podnjela.

last day
25.10.2012., 19:17
Ha, ne znam, tako mi je rečeno, jer je to dosta veliko (mada su u Sisku ženi izvadili tumor od 25 kg), ali tu su u pitanju 2 tumora....mada je jedan doktor koji je isto kirurg rekao da se to može bez problema ak je mama inače dobrog zdravlja...Ne znam šta će dalje biti, ali moramo više nešto poduzeti jer je mama dobila već gastritis od lijekova protiv bolova.....:ne zna:

leeloo27
25.10.2012., 20:04
Jel pije šta za želudac? Tražite Controloc ili neki sličan lijek, on stvori zaštitnu opnu na želucu i manje se želudac oštećuje sa lijekovima. Većina ljudi koji piju npr. kortiće, ibuprofene i sl. lijekove na dnevnoj bazi piju i tako nešto jer bi u protivnome želudac nakon nekog vremena bio rasturen.

last day
26.10.2012., 10:10
Po meni možeš biti miran, jer da se radi o neoplazmi, već odavno tvoja mama ne bi bila među nama.
Dakle, operacija mioma i fizikalna terapija za kost. Tu nema druge.

Hvala za utješne riječi, međutim još ne mogu biti miran, još gutam sedative, jer taj vrag raste, a ne znam ko će ga htjeti operirati. Neman je 15 x 12 cm i još je na kosti, a pored toga je maternica 10 cm, a unutra miom 6 x 7 cm....Tko zna, moguće bi zračenje moglo malo umanjit taj tumor - proguglao sam malo i našao najnoviju metodu "GUIDED FOCUSED ULTRASOUND" (MRgFUS) - što bi trebalo značiti magnetnom rezonancom vođen fokusiran ultrazvuk za destrukciju mioma. E sad, da li to ima netko u Hrvatskoj, i gdje bi se to moglo napraviti, ako netko zna?:ne zna:

last day
27.10.2012., 23:17
Jel pije šta za želudac? Tražite Controloc ili neki sličan lijek, on stvori zaštitnu opnu na želucu i manje se želudac oštećuje sa lijekovima. Većina ljudi koji piju npr. kortiće, ibuprofene i sl. lijekove na dnevnoj bazi piju i tako nešto jer bi u protivnome želudac nakon nekog vremena bio rasturen.

Hvala za savjet, a kaj to ide na recept ili se može kupiti slobodno???

leeloo27
28.10.2012., 01:04

Možeš dobiti na recept, pogotovo jer majka na dnevnoj bazi pije tablete za bolove. A isto tako ima ga i u slobodnoj prodaji - ovaj: http://www.controloccontrol.hr/

hrvoje dr.
28.10.2012., 01:35

Možeš dobiti na recept, pogotovo jer majka na dnevnoj bazi pije tablete za bolove. A isto tako ima ga i u slobodnoj prodaji - ovaj: http://www.controloccontrol.hr/
Bolje na recept jer kod profilakse NSAR ulkusa treba uzimati 40mg.

last day
07.11.2012., 19:43
Hvala. Nego, imam jos jedno pitanje: kakva je razlika izm. obicnog UZV-a i onog sa color-dopplerom? 3 ginekologa su sa normalnim UZV-om rekli "Lejomiom" uteri intramurale, dok na zadnjem pregledu sa color-dopplerom doktor kaze: "sarkom". E sad ne kuzim ako je sarkom, dali se on moze ustanoviti i sa normalnim UZV-om? I jos jedno pitanje: ako je sarkom, dali bi on od 11.1. ove godine narasao? Jer uvijek je iste velicine, cak centimetar-dva manji nego kad je ustanovljen.:503:

last day
07.11.2012., 23:20

Htio bih se jos jednom zahvaliti na ovom linku, jer slucaj je vrlo podudaran,gotovo isti i mislim da nas izuzetno priblizava tocnoj dijagnozi - jer radi se o izuzetno rijetkom tumoru, koliko sam skuzio samo nekoliko takvih slucajeva su zabiljezeni u svjetskoj literaturi (radi se o odrasloj zeni od 83 god.). Iako je proslo puno vremena od prvih snimaka (11.1.2012.) ipak bismo mogli mozda saznati konacnu dijagnozu. Jedino kaj je kod moje mame slucajno ukljucena i ta maternica......ali dva ginica su rekla da je ne treba dirati.....Svima zelim puno zdravlja.Pozzzzzz!!!!:)