PDA

View Full Version : Zaposljavanje Hrvata u EU

stranice : 1 [2] 3 4 5

Alexandra Burek
22.06.2012., 15:54
Jedva cekam druge godine da udjemo pa da se vratim u Belgiju. Nadam se da nam oni nece uvesti zabranu. Spremna sam se odreci bureka za pomfrit, cokoladu i pivo.

FileExplorer
22.06.2012., 17:12
Fuckin english cunt.

http://danas.net.hr/svijet/htjeli-ste-raditi-u-v-britaniji-kad-udjemo-u-eu

Pa to em govori vodja opozicije em je vec dugo jasno da ce manje vise sve drzave primjenit 2+3+2 pravilo. Jos ni Rumunjima i Bugarima nije isteklo 7 godina, Spanjolci i Grci ionako vec hodaju po EU trazeci posao, naravno da se nece zurit da i za nas otvore vrata.

parademann
22.06.2012., 19:19
Fuckin english cunt.

http://danas.net.hr/svijet/htjeli-ste-raditi-u-v-britaniji-kad-udjemo-u-eu

laburisti su u opoziciji, a na vlasti konzervativci i liberali....to je izjava opozicije, a ne pozicije....pozicija odlučuje.

Silentt
22.06.2012., 19:21
laburisti su u opoziciji, a na vlasti konzervativci i liberali....to je izjava opozicije, a ne pozicije....pozicija odlučuje.

Nekako sumnjam da se njihova misljenja po pitanju imigracije bas previse razlikuju...

parademann
22.06.2012., 22:09
Nekako sumnjam da se njihova misljenja po pitanju imigracije bas previse razlikuju...

načelno, labour štiti rad....i sad vide da su se malo zeznuli sa ranijim priključenjem i dopuštanjem rada...

ali konzervativci štite kapital, a kapitalistima je u interesu da imaju jeftinu radnu snagu...načelno...gledajući...

Silentt
23.06.2012., 01:34
Pa ako je tocno ovo sto pise u tom clanku da vec sada imaju 370 000 imigranata na socijalnoj pomoci, ne cini mi se da ce i ovi na vlasti biti bas previse skloni primanju novih. Ali zivi bili pa vidjeli.

vagrant
23.06.2012., 03:43
covjek se bori za stolicu i nista vise.rumuni, bugari i dalje rade po UK.nego jel moze neko da pronadje clanak u vezi ovog al na engleskom tj iz quardiana.

FileExplorer
23.06.2012., 06:42
covjek se bori za stolicu i nista vise.rumuni, bugari i dalje rade po UK.nego jel moze neko da pronadje clanak u vezi ovog al na engleskom tj iz quardiana.

http://www.guardian.co.uk/uk/2012/jun/21/change-rules-migrant-workers-miliband

ExAuPair
23.06.2012., 10:17
Britanija ima skoro 3 milijuna nezaposlenih i jasno je sve i da odmah otvore tržište rada,posao će biti jaaaako teško naći.

Ja možda počnem učiti švedski ili neki drugi sjevernjački jezik,naime Švedska se odmah otvorila Rumunjima i Bugarima,a i kriza ih je praktički mimoišla.

Da ne govorimo kako je to puno razvijenije drušvo od britanskog,te neizmjerno pravednije ustrojeno po pitanju socijalne jednakosti.

Fuerteventura
23.06.2012., 14:06
Britanija ima skoro 3 milijuna nezaposlenih i jasno je sve i da odmah otvore tržište rada,posao će biti jaaaako teško naći.

Ja možda počnem učiti švedski ili neki drugi sjevernjački jezik,naime Švedska se odmah otvorila Rumunjima i Bugarima,a i kriza ih je praktički mimoišla.

Da ne govorimo kako je to puno razvijenije drušvo od britanskog,te neizmjerno pravednije ustrojeno po pitanju socijalne jednakosti.

Da, ali u Svedskoj je porez na dohodak 50%, i u konacnici zaradis mnogo manje nego da ides u Njemacku. :ne zna: Osim toga, Njemacka je veca, kozmopolitskija, klima i mentalitet ljudi se lakse podnese, nego u Svedskoj.

ExAuPair
23.06.2012., 14:35
@Fuerteventura,da,međutim u Švedskoj je sve besplatno,obrazovanje od a-ž,niš se ne plaća,zatim zdravstvo (platiš samo prvu kutiju lijeka u godinu dana),prekvalifikacije,pomoć za socijalu itd. Spreman sam dati 50% plaće za takvo društvo jer se to slaže s mojim svjetonazorom.

Švabija je bliža,ima više Hrvata i sve to,međutim nisu otvorili tržište rada niti za Slovence,Mađare...niti kasnije za Bugare,Rumunje,pa garant neće ni za nas,dok je Sverige odmah otvorila tržište Rumunjima i Bugarima :s

parademann
23.06.2012., 15:00
Da, ali u Svedskoj je porez na dohodak 50%, i u konacnici zaradis mnogo manje nego da ides u Njemacku. :ne zna: Osim toga, Njemacka je veca, kozmopolitskija, klima i mentalitet ljudi se lakse podnese, nego u Svedskoj.

pa u njemačkoj je najveća stopa 45% na porez, + surcharge od 5.5%...to je preko 50%...u švedskoj je granična stopa na dohodak mislim 55%....
http://www.deloitte.com/assets/Dcom-Global/Local%20Assets/Documents/Tax/Taxation%20and%20Investment%20Guides/2012/dttl_tax_highlight_2012_Germany.pdf

ali su prosječne neto plaće/zarade veće u Švedskoj (27,319 EUR) naspram Njemačke (26,252 EUR)

http://img38.imageshack.us/img38/3100/zaradeueu.png

Silentt
23.06.2012., 15:06
Švabija je bliža,ima više Hrvata i sve to,međutim nisu otvorili tržište rada niti za Slovence,Mađare...niti kasnije za Bugare,Rumunje,pa garant neće ni za nas,dok je Sverige odmah otvorila tržište Rumunjima i Bugarima :s

Evo nesto i za Dansku:

Citizens from other EU/EEA countries can go to the nearest job centre when they arrive in Denmark to look for work. All job centres should be able to deal with citizens and businesses from the EU/EEA, including providing information on which services the public employment service Work in Denmark can offer foreign job-seekers and Danish businesses.

Work in Denmark supplements the efforts of the job centres. Work in Denmark consists of the website, workindenmark.dk, and three service centres, located in Copenhagen (East), Odense (South) and Aarhus (West):

Work in Denmark centres
The Work in Denmark centres help foreign job-seekers, among others, to find employment in Denmark, including both those already in Denmark and those applying from their own countries.

International Citizen Service
The centres are also part of the International Citizen Service, which provides an easy introduction to the workings of the authorities in Denmark. At the International Citizen Service, foreign job-seekers and their families can get help with paperwork (for example, when submitting an application for and receiving a certificate of registration, CPR number, health insurance card, tax card, etc.). For further information, please see www.workindenmark.dk.

Workindenmark.dk

This is Denmark’s official portal for international recruitment. The portal contains a job and CV database, together with all relevant information for Danish employers and foreign job-seekers (both before and after arrival in Denmark) in Danish, English, German and, in part, in Polish.

Jel zna netko mozda jel postoji sta slicno u Svedskoj?

parademann
23.06.2012., 15:09
Evo nesto i za Dansku:

Jel zna netko mozda jel postoji sta slicno u Svedskoj?

http://www.migrationsverket.se/info/148_en.html
http://www.sweden.se/work

ExAuPair
23.06.2012., 15:17
Silentt i parademann,bravo za linkove :top:

Ovo je puno bolje od povremenih niškoristi čatanja...

Dodatak: bilo na vijestima nedavno,da mladi Šveđani odlaze raditi preko granice u Norvešku,tako da se ne treba fokusirati isključivo na Švedsku. Najvažnije je da do idućeg ljeta znamo di se može ići delati...mogu i Švedi promijeniti politiku,tko će ga znati.

Actros1841
23.06.2012., 16:58
pa u njemačkoj je najveća stopa 45% na porez, + surcharge od 5.5%...to je preko 50%...u švedskoj je granična stopa na dohodak mislim 55%....
http://www.deloitte.com/assets/Dcom-Global/Local%20Assets/Documents/Tax/Taxation%20and%20Investment%20Guides/2012/dttl_tax_highlight_2012_Germany.pdf

ali su prosječne neto plaće/zarade veće u Švedskoj (27,319 EUR) naspram Njemačke (26,252 EUR)

http://img38.imageshack.us/img38/3100/zaradeueu.png

Što volim ova paušaliziranja....prema ovim tvojim tablicama prihodi u švedskoj nisu mnogo veći ( ca 1000-2000e na godinu) ALI JE ZATO ŽIVOT MNOGO SKUPLJI! ...Od hrane do odjeće i obuće, o autima da ne govorim! Pa tko voli neka izvoli!

@Fuerteventura,da,međutim u Švedskoj je sve besplatno,obrazovanje od a-ž,niš se ne plaća,zatim zdravstvo (platiš samo prvu kutiju lijeka u godinu dana),prekvalifikacije,pomoć za socijalu itd. Spreman sam dati 50% plaće za takvo društvo jer se to slaže s mojim svjetonazorom.

A Švedska je puna izbjeglica iz BiH ...i prvo vrijeme su bili i prihvaćeni ali sad bi da ih se riješe ....a i ovo 50% ...kako neki ne shvaćaju da su porezi u EU progresivni i da 50% plaćaju samo oni sa najvišim primanjima i par milijunčeka na računu!

Švedska je jednostavno SKUPLJA ZA NORMALAN ŽIVOT! ..tako da od efekta bolje zarade ne ostane ništa još kad platiš porez ....opet ko voli neka izvoli!

trivial
23.06.2012., 17:48

Švedska, kao i Finska, odmah će otvoriti tržište i za Hrvatsku, to je već najavljeno i sigurno. http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvati-mogu-posla-osam-drzava-ostale-uvode-ogranicenja-clanak-408157

parademann
23.06.2012., 19:15
Što volim ova paušaliziranja....prema ovim tvojim tablicama prihodi u švedskoj nisu mnogo veći ( ca 1000-2000e na godinu) ALI JE ZATO ŽIVOT MNOGO SKUPLJI! ...Od hrane do odjeće i obuće, o autima da ne govorim! Pa tko voli neka izvoli!

Švedska je jednostavno SKUPLJA ZA NORMALAN ŽIVOT! ..tako da od efekta bolje zarade ne ostane ništa još kad platiš porez ....opet ko voli neka izvoli!

nije bilo nikakvog paušaliziranja...švedska doduše jeste skuplja ako uzmeš alkohol, cigarete i posebno automobile...ali možda je jeftinija ako uzmeš cijene nekretnina....tablica koju sam stavi je net earnings, dakle plaće nakon poreza.
ovo je indeks cijena, i da prema njemu je švedska skuplja...ali bazirati se samo na to je glupo....trenutno neće biti moguće birati između njemačke i švedske jer njemačka najverojatnije neće liberalizirati tržište rada, dok švedska hoće...
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Comparative_price_levels_of_consumer_goods_and_ser vices

Gordon Gekko
23.06.2012., 19:55
nije bilo nikakvog paušaliziranja...švedska doduše jeste skuplja ako uzmeš alkohol, cigarete i posebno automobile...ali možda je jeftinija ako uzmeš cijene nekretnina....tablica koju sam stavi je net earnings, dakle plaće nakon poreza.
ovo je indeks cijena, i da prema njemu je švedska skuplja...ali bazirati se samo na to je glupo....trenutno neće biti moguće birati između njemačke i švedske jer njemačka najverojatnije neće liberalizirati tržište rada, dok švedska hoće...
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Comparative_price_levels_of_consumer_goods_and_ser vices

http://www.ubs.com/global/en/wealth_management/wealth_management_research/prices_earnings.html

Ovdje mozete vidjeti ranking gradova po cijenama, prihodima i potom kombinirano u purchasing power. Berlin je po purchasing power (dakle cijene i prihodi uzeti u obzir) iznad Stockholma, a Frankfurt i Munchen su ispod Stockholma tako da nije bas straight-forward comparison izmedju Njemacke i Svedske.

Meni su svi ti prosjeci tak.....CEO zaradjuje 1m Eura konobar zaradjuje 0m Eura u prosjeku oba pola miliona.

ExAuPair
23.06.2012., 20:35
Švedska, kao i Finska, odmah će otvoriti tržište i za Hrvatsku, to je već najavljeno i sigurno.
Hvala puno!

Znači,učenje švedskog ili finskog bilo bi dobra investicija.

Bio sam u Finskoj i znam da pretjerana skupoća prvenstveno važi za alkohol,cigarete,jedenje i pijenje u restoranima i sl.luksuze.

Finski jezik :cerek:

Gordon Gekko
23.06.2012., 20:41
Hvala puno!

Bio sam u Finskoj i znam da pretjerana skupoća prvenstveno važi za alkohol,cigarete,jedenje i pijenje u restoranima i sl.luksuze.

Tko nije vidio ruralnu Finsku usred februara ne zna sta je depresija. Ja sam mislio da Irci piju, al Finci sta se natapaju..... A zene ko Klingonke. Bio na hokey tekmi Vaasa - Kokkola ..... majke mi......

Fuerteventura
23.06.2012., 21:55
Hvala puno!

Najbolje je uciti svedski ili norveski (danski je vec tezi za izgovor, iako se pishe skoro kao norveski), i onda se lakse prebacis izmedju Svedske, Norveske i Danske.

Finski je turbotezak za nauciti, 18 padezha! :503: Srecom svi Finci govore svedski (to je 2. sluzbeni jezik), i dosta gradova na obali su vecinski svedski (osim Helsinkia). Finski se vise govori u unutrasnjosti.

Gordon Gekko
23.06.2012., 22:04
......srecom svi Finci govore svedski (to je 2. sluzbeni jezik), i dosta gradova na obali su vecinski svedski (osim Helsinkia).......

....sto je, treba dodati, rezultat svedskog kolonijalnog imperijalizma. Prije nego sto su (ne tako davno) postali gay-loving-socijal-demokrati, Svedjani su bili malo zesci nasilnici pa cak i danas po barovima ruralne Svedske cesce nego rjedje lete stolice. Finci, s druge strane, ne vole Svedjane (iznenadjenje!!) niti Ruse jer su fasovali i od jednih i od drugih.

boba_jagoda
23.06.2012., 22:08
Finski spada u ugrofinske jezike, znaci sve se izrazava nadodavanjem raznih sufiksa na korjen rijeci, tko zna madzarski - isti je sistem
(ili klingonski :rofl:).
Takvi su jezici meni cak i laksi od standardnih gramatika, jednom kad se udje u stos.
Aglutinativni jezici (http://hr.wikipedia.org/wiki/Aglutinativni_jezici)

Silentt
24.06.2012., 00:21
Srecom svi Finci govore svedski.

Ovo je netocno. Tek jedan (manji) dio finaca govori svedski (5,5%) i to u onim mjestima koja spadaju u svedsko govorno podrucje (uglavnom obalna mjesta na jugu i zapadu).

Puno vise finaca govori engleski nego svedski.

Fuerteventura
24.06.2012., 02:22
A ovih 95% ostalih Finaca govori svedski kao drugi jezik, na to sam mislio.
Uce ga u skoli, i imaju ga na maturi i na upisu u faks. :D
Ove godine je Finska imala pjesmu na Eurosongu na svedskom. :D

parademann
24.06.2012., 11:09
@Fuerteventura: jesi li savladao norveški? da li živiš u Norveškoj? i koliko ti je trebalo ako jesi?

Silentt
24.06.2012., 11:39
A ovih 95% ostalih Finaca govori svedski kao drugi jezik, na to sam mislio.

Pa ne znam koliko je to tocno, osobno znam dosta Finaca, ukljucujuci jednog iz ovih krajeva koji gore zivi od svoje druge godine i ne govori ni rijec svedskog. Ja mislim da se svedski u skolama uci samo u onim mjestima koja spadaju pod svedsko govorno podrucje i tamo je to prvi jezik, a pored njega se uci i finski, dok u ostatku zemlje se u skolama uci finski i engleski, bar sam tako ja shvatio.

Ali nisam 100% siguran, tako da me ne uzimajte za rijec, jedino sta znam za sigurno je da dosta Finaca koje znam ne govore ni rijec svedskog, tako da ne vjerujem da ti je ta teorija tocna.

ExAuPair
24.06.2012., 12:12
Evo tečaja švedskog u Zagrebu: Link. (http://www.ffzg.unizg.hr/centar/tecajevi/jezik/7)

@Fuerteventura,u pravu si,kad svladaš švedski,danski i norveški su ti nešto kao nama slovenski ili makedonski. Trenutno nemam hrabrosti za finski,bojim se da bi mi trebalo jedno desetljeće da ga prokljuvim :zubo:

@Gordon,ja sam u studenome bio u Helsinkiju i grad je superička,nigdje klingonki :D niti depresije. Ali to je metropola,provincija je vjerujem,sasvim drukčija. BTW,išao sam brodom iz Talinna koji je bio krcat finskih alko-šopingaša. U Estoniji su nameti na alkohol nekoliko puta manji nego u Skandinaviji :Pivo:

Fuerteventura
24.06.2012., 12:36
Pa i u Danskoj je alkohol relativno jeftin. Zato su popularni vikend izleti brodom iz Norveske do Danske, cim Norvezani udju na trajekt pocinje opijanje. :lol::rofl: Ne kuzim toliku fascinaciju alkoholom. :eek:

ExAuPair
24.06.2012., 13:06
A hebiga,ako je nešto 3x jeftinije i ja bi se malo provozao,vidio susjedstva i popunio cekere :D

Uostalom,u Hrvatskoj gotovo da nema regije iz koje se masovno ne ide preko grane u nabavke,tankanje benzina,na istoku 2x jeftinije cigarete...

parademann
24.06.2012., 16:11
@Fuerteventura: jesi li savladao norveški? da li živiš u Norveškoj? i koliko ti je trebalo ako jesi?

ExAuPair
26.06.2012., 21:42
Popričao sam s nekim našim ljudima koji žive u Švedskoj: kriza je i kod njih,poskupljenja,poslova je sve manje,netrpeljivosti prema strancima sve više :503:

tako da nema mjesta velikoj euforiji kaj nam otvaraju tržište rada :kava:

parademann
27.06.2012., 10:14
Popričao sam s nekim našim ljudima koji žive u Švedskoj: kriza je i kod njih,poskupljenja,poslova je sve manje,netrpeljivosti prema strancima sve više :503:

tako da nema mjesta velikoj euforiji kaj nam otvaraju tržište rada :kava:

vjerujem....410000 nezaposlenih u Švedskoj a u Hrvatskoj danas 296490...
http://www.scb.se/Pages/Product____23276.aspx

da, znam da ćete reći da Švedska ima toliko i toliko stanovnika više od RH...ali opet...doduše, stopa nezaposlenosti u 2011 u Štockholmu je bila 3,9%
http://www.mynewsdesk.com/pressroom/stockholmbusinessregion/pressrelease/view/stockholm-economy-q4-2011-reduced-unemployment-but-dampened-growth-747567

MaliZeleni10
27.06.2012., 19:02
Nezaposlenost ispod 5% nije nista.

parademann
28.06.2012., 09:20
Nezaposlenost ispod 5% nije nista.

ali je 8.1% ako gledaš cijelu Švedsku.

Yokohama
28.06.2012., 09:35
Ma stopa nezaposlenosti all together je slab pokazatelj. Vazno je kako je u tvojoj bransi. Ako ima hrpa nezaposlenih diplomiranih drvosjeca koji nece radit drugo neko kao "drvosjeca type IIa" a ti si vodoinstalater i takvih se trazi puno sta te briga za drvosjece?

Yokohama
28.06.2012., 09:45

Tako je! Plus kad nekom skinheadu kazes: "Elskerling, skall we dansa?" onda postanu agresivni. Tko bi htio zivjeti kraj takvih divljaka?

Ozbiljno: Njemacka je puno veca zemlja, vece trziste, jezik je laksi za nauciti od svedskog, ima vise internacionalih firmi gdje se govori engleski, ima puno stranaca (u velikim gradovima oko pola populacije su stranci ili ljudi koji imaju nekakvo strano porjeklo).

Tko uopce iskopava ove tablice s 25k godisnje? U Njemackoj da toliko zaradis platio bi poreza mozda 1000-2000 Eura. Ali ziviti od toga, hmm, to otprilike pokrije osnovne troskove.

parademann
28.06.2012., 13:30
Tako je! Plus kad nekom skinheadu kazes:
Tko uopce iskopava ove tablice s 25k godisnje? U Njemackoj da toliko zaradis platio bi poreza mozda 1000-2000 Eura. Ali ziviti od toga, hmm, to otprilike pokrije osnovne troskove.

to je prosječna neto zarada, dakle nakon poreza....
to "iskopava" Eurostat.

Actros1841
28.06.2012., 14:22

Točno! ovo za porez!

to je prosječna neto zarada, dakle nakon poreza....
to "iskopava" Eurostat.

Parademan, statistika je jebena nauka ....ja jedem meso ti kiseli kupus a statistika kaže da jedemo ogromne količine SARME!

Prosječna zarada u normalnoj struci je u Njemačkoj u konstantom OPADANJU!

Na topicu Njemačka sam isto tako nadobudnima "srtručnjacima" govorio kolike su prosječne plaće po zanimanjima ...pa je bilo " ma ja ....marš u ....zna se kuda" ....a onda kad su došli u Njemačku i kad su konačno dobili plaće i kad vide što im ostaje netto ....na PP mi kažu sve je istina što si pisao na forumu!

U svim u HR razvikanim strukama VLADA DUMPING u Njemačkoj! Ne kažem ima tu i tamo netko tko je "dobro pregovarao" i uspio ...ali ostalo je ispod svakog nivoa!

Već sama činjenica da si stranac u nekoj struci gdje je recimo uobičajeno 2400€ brutto ....dat će ti 2200€ po sistemu "uzmi ili ostavi" ..to ti je ko blefiranje u pokeru ....ako te stvarno treba i vidi da ne mrdaš .....onda možda i popusti ...ili ako zna da da moreš u konkurenciju bez da trepneš okom!

parademann
28.06.2012., 14:45
Točno! ovo za porez!

Parademan, statistika je jebena nauka ....ja jedem meso ti kiseli kupus a statistika kaže da jedemo ogromne količine SARME!

ja sam samo komentirao kad je netko rekao da su plaće veće u njemačkoj nego u Švedskoj i to sam podkrijepio službenim podacima....druga je stvar realne plaće, pojedini dijelovi troškova života i slično...

dakle, nisam rekao da su plaće u Njemačkoj, veće, najveće nego niže....
o činjenicama nemam namjeru ulazit u raspravu kada su evidentne...

Fuerteventura
28.06.2012., 20:10
Ozbiljno: Njemacka je puno veca zemlja, vece trziste, jezik je laksi za nauciti od svedskog

Pa bas tako...
Ja ucim norveski, i ponavljam njemacki (ucio u osnovnoj i srednjoj)...I njemacki mi je superlagan sad :eek: gramatiku su nas odlicno naucili pa mi nitko ne moze reci da je njemacka gramatika teska, jer nije :) Norveski mi ima puno tezu gramatiku (+ svaki dijalekt ima neke nove konstrukcije :eek: ), u njemackom se npr. futur uopce ne koristi (svake prijestupne futur s werden), koristis uglavnom prezent. A u norveskom imas skal, vil, i jos one konstrukcije koje oponasaju engleski going to :ne zna: I jos toliko proslih vremena, u njemackom koristim uvijek perfekt samo (Ich habe gesagt), nikad aorist (Ich sagte) jer se on ne koristi u govoru sredisnje i juzne Njemacke, cak ni u pisanju nije obavezan vise [koristim aorist samo s haben, sein, i modalnim glagolima]. U norveskom je osim puno dijalekata (kao u Svicarskoj), veliki problem i izgovor, nema sanse da stranac izgovara norveski poput izvornog govornika, s druge strane njemacki izgovor je valjda najlaksi od svih jezika (jedino talijanski i spanjolski su laksi), mozes vrlo autenticno oponasati govor. Osim toga, nisam nasao medicinsku literaturu na skandinavskim jezicima, tesko dobavljiva je i skupa. S druge strane, imam puno knjiga na njemackom (sto kupljenih sto skinutih s neta). Jos imam 2 godine do kraja specijalizacije pa cu vidjeti gdje cu. Ali malo mi je cudno kako ti Skandinavci misle regrutirati nase doktore a mi ne znamo lokalni medicinski jezik. :ne zna: Em sto uvjetuju da naucimo sami norveski do C1 stupnja (uvijet je da polozimo Bergenstesten), ne znam kako ocekuju da mi razumijemo pacijente s jakim dijalektima, i pisemo anamneze, statuse, dijagnoze, otpusna pisma, epikrize... na norveskom. :D Na par oglasa za radna mjesta u Norveskoj pise, osim: odlicnog poznavanja norveskog u govoru i pismu, trazimo i poznavanje laponskog (samisk). E bas su zahtjevni. :eek:

VkciML
29.06.2012., 11:30
...

U svim u HR razvikanim strukama VLADA DUMPING u Njemačkoj! Ne kažem ima tu i tamo netko tko je "dobro pregovarao" i uspio ...ali ostalo je ispod svakog nivoa!

Već sama činjenica da si stranac u nekoj struci gdje je recimo uobičajeno 2400€ brutto ....dat će ti 2200€ po sistemu "uzmi ili ostavi" ...

Zato Njemačka a samim tim i EU više nije interesantna, bar meni.Treba se odvažit na neke radikalne poteze i pobjeći od ustaljenog razmišljanja o DE i AT.Postoje neka zanimanja koja prolaze al za široke narodne mase tu više nema kruha!

Silentt
29.06.2012., 13:56
Ja ucim norveski, i ponavljam njemacki (ucio u osnovnoj i srednjoj)...I njemacki mi je superlagan sad

Sad ces jos reci da je njemacki jezik i gramatika laksi od norveskog? Ako to mislis, onda stvarno znas puno o oba jezika...

Ali malo mi je cudno kako ti Skandinavci misle regrutirati nase doktore a mi ne znamo lokalni medicinski jezik. :ne zna:

Moram priznati da nisam znao da uopce postoji "lokalni medicinski jezik". Mislio sam da su nazivi lijekova, dijagnoze i opis problema isti bez obzira o kojoj regiji se radi. Ali pretpostavljam da se "boli me trbuh" drugacije kaze u juznoj Norveskoj, a drugacije u sjevernoj...

ne znam kako ocekuju da mi razumijemo pacijente s jakim dijalektima, i pisemo anamneze, statuse, dijagnoze, otpusna pisma, epikrize... na norveskom. :D

Ispravi me ako grijesim, ali nisu li dijagnoze bolesti i uputnice obicno na latinskom? A ono sta treba biti na norveskom, treba biti na knjizevnom jeziku? Narjecja se razlikuju u govoru, ali na sluzbenim dokumentima bi sve trebalo pisati na standardnom knjizevnom jeziku, a ne na narijecju? Ili mozda grijesim?

Samo mi jedna stvar nije jasna. Zasto uporno pokusavas prikazati norveski kao najtezi jezik na svijetu koji je strancu apsolutno nemoguce nauciti? Pogotovo kad se uzme u obzir da su svedski i norveski zapravo jedni od laksih jezika za nauciti, u usporedbi sa recimo finskim, madjarskim, poljskim, njemackim...

parademann
29.06.2012., 16:58
Sad ces jos reci da je njemacki jezik i gramatika laksi od norveskog? Ako to mislis, onda stvarno znas puno o oba jezika...

Ispravi me ako grijesim, ali nisu li dijagnoze bolesti i uputnice obicno na latinskom? A ono sta treba biti na norveskom, treba biti na knjizevnom jeziku? Narjecja se razlikuju u govoru, ali na sluzbenim dokumentima bi sve trebalo pisati na standardnom knjizevnom jeziku, a ne na narijecju? Ili mozda grijesim?

Samo mi jedna stvar nije jasna. Zasto uporno pokusavas prikazati norveski kao najtezi jezik na svijetu koji je strancu apsolutno nemoguce nauciti? Pogotovo kad se uzme u obzir da su svedski i norveski zapravo jedni od laksih jezika za nauciti, u usporedbi sa recimo finskim, madjarskim, poljskim, njemackim...

ma ne griješiš....dotični je valjda mislio kako će se sporazumjeti..isti problem imaju i pravi Njemci koji dođu u Švicarsku

to se i ja pitam...dotični uči norveški, ali ga prikazuje da ga je nemoguće naučiti...prvo sam mislio da tamo živi i da nas odvraća od odlaska u norvešku ili učenja norveškog....

norveški je meni mnogo lakši od npr. i engleskog...u prezentu nema nikakvih nastavaka....ide ovako:

ja jesti
ti jesti
on, ona jesti

mi jesti
vi jesti
oni jesti

5 put lakše od hrvatskog, 3 put njemačkog....

Fuerteventura
30.06.2012., 23:33
Morfologija njemackog jezika je teza od norveske morfologije, ali je zato izgovor, sintaksa, i sociolingvistika norveskog teza nego njemackog izvan Svicarske. U Njemackoj se smatra nepristojnim da dodjes kod doktora ili u parlament, i govoris dijalekt (a to je u Norveskoj i njemackom govornom podrucju Svicarske pravilo).

Mozete misliti kako ce svi stranci dobiti posao u zapadnom Oslu ili u Baerumu (Baerum je nesto kao norveski Pantovcak).
Kapaciteti su im vec puni, a isto tako zivci lokalaca! Dakle, ostaju vam Stavanger, Bergen, Tromso, Trondheim ili neka selendra, a u svima se govore teski dijalekti!

Evo npr. kako se govori u Tromsu: http://www.ling.hf.ntnu.no/nos/mp3/nos03003.mp3
noravinn å sola krangla om kæm a dæm så va dn stærkeste. da kåm en mainn gåans me n varm frakk på se. di ble eni om at deinn såm føsjt kuinn få mainn te å ta a sæ frakken sku bi rægna såm den stærkeste a dæm. så blåste noravinnj a aill si makt. mæn jo mer ham blåste jo tættar trakk main frakke ruinnt se. å te sist mått noravinnj gi se. da sjinte sola fræm så gått å varnt at main straks måtte ta a sæ frakken. å så måtte noravinnj innjrømme at sola va deinn stærkeste a dæm.

Uopce nema veze s dijalektom Osla koji ide ovako: http://www.ling.hf.ntnu.no/nos/mp3/nos22001.mp3

noravinn å soln kranglet åm vem a dem såm var dn stærkeste. da kåm de n mann gåene me en varm frakk på sæ. di ble enje åm at den såm føsjt kunne få mann tå ta a sæ frakken skulle jelle får dn stærkeste a dem. så blåste noravinn a all sin makt. men jo mer an blåste jo tettere trakk mann frakken runt sæ å te sist måtte noravinn ji åpp. da sjinte soln frem så gått å varmt at mannen straks måtte ta a sæ frakken. å så måtte noravinn innrømme at soln var n stærkeste a dem.

A tek izgovor, norveski ima vrlo tezak izgovor (y i u su koma), kao i tonove kao kineski:
http://www.youtube.com/watch?v=iHnXihStww0

A tek cinjenica da svaka rijec u norveskom moze imati bezbroj mogucnosti u pisanom jeziku, tako moze biti

FRAMTIDA = the future (izgovor: framtija, za ton ne znam, ne da mi se vaditi rjecnik s police, u Tromsu je ton 2 jer tamo sve slozenice imaju ton2) najcesci oblik u govoru
FRAMTIDEN = the future (oblik rijedak izvan Begena, izgovara se framtiden ili framtijen)
FREMTIDA = the future (ovo je Riksmaal kojem je dodan zenki rod, da zvuci manje dansko-norveski)
FREMTIDEN = the future (izgovor: fremtidn, to je Riksmaal (dansko-norveski), tako govore u zapadnom Oslu i kako pishu novinari Aftenpostena)

Aust-Agder, ali Østlandet

ALENE, ALEINE = alone
BLE, BLEI = stayed, became

KVINNEN, KVINNA = the woman
DRONNINGEN, DRONNINGA = the queen
HUSENE, HUSA = the houses
BARNENE, BARNA = the children
EPLENE, EPLA = the apples

KASTET, KASTA = threw
SYV, SJU = 7
MOREN MIN, MORA MI = moja majka
BOKEN MIN, BOKA MI = moja knjiga

My mother threw the apples (away) (Moja majka je bacila jabuke): 4 mogucnosti u Bokmaalu
Mora mi kasta epla. (radikalt Bokmaal) ovako pishu lijevi autori kao Per Petterson
Mora mi kasta eplene. ovako govori vecina ljudi, tako pisu mainstreem autori kao Jo Nesbø
Mora mi kastet eplene. ovako pisu lijeve novine kao Dagsavisen i Dagbladet
Moren min kastet eplene. (Riksmaal) ovako govorite ako glasate za desnicarku Siv Jensen, zivite u zapadnom Oslu i mrzite imigrante jer ''razaraju cistu kulturu najljepse zemlje na svijetu''; ovako pisu desne novine kao Verdens Gang i Aftenposten

Retskrivinga = the spelling, the orthography (pravopis) (radikalt Bokmaal i Nynorsk)
Retskrivingen = the spelling, the orthography (pravopis)
Retskrivningen = the spelling, the orthography (pravopis) (Riksmaal)

50% rijeci se javlja u cistonorveskom (radikalt Bokmaal) i u dansko-norveskom obliku (Riskmaal), tako da postoji 4 mogucnosti,
a one mogu okarakterizirati stil govornika kao desnicarski ili ljevicarski. A mijesanje pravopisa se smatra jako ruznim (npr. koristenje dansko-norveskog syv i cisto norveskog framtida u istoj recenici).

ovako se deklinira OKO: et øye, øyet, øyer / øyne, øya / øyene /øynene
ovako se deklinira OTOK: ei/en øy, øya/øyen, øyer, øyene

Ne moram ni reci da se øya u znacenju oci ne izgovara kao øya u znacenju otok.
øya (otok) ima uzlazni naglasak (ton1): øyá, a øya (oci) ima silazno-uzlazni (ton2): `øyá

A tek zavisne recenice, u njemackom glagol uvijek ide na zadnjem mjestu.
U norveskom, za polozaj glagola u zavisnoj recenici ima oko 20 pravila, koje stranci vrlo lako pomijesaju.

''Ja sam student'', u Oslu se kaze ''Jaj a štüdent'', u Stavangeru ''Eg eh stüdent'', u Tromsu ''A e štüdent'', u Sognu: ''Eg er stüdent''.
(aproksimirano hrvatskom uhu).

Silentt
01.07.2012., 10:25
A tek izgovor, norveski ima vrlo tezak izgovor (y i u su koma), kao i tonove kao kineski

Opet pricas gluposti, kakav kineski...

FRAMTIDA = the future (izgovor: framtija, za ton ne znam, ne da mi se vaditi rjecnik s police, u Tromsu je ton 2 jer tamo sve slozenice imaju ton2) najcesci oblik u govoru
FRAMTIDEN = the future (oblik rijedak izvan Begena, izgovara se framtiden ili framtijen)
FREMTIDA = the future (ovo je Riksmaal kojem je dodan zenki rod, da zvuci manje dansko-norveski)
FREMTIDEN = the future (izgovor: fremtidn, to je Riksmaal (dansko-norveski), tako govore u zapadnom Oslu i kako pishu novinari Aftenpostena)

Da i kakve ima veze jel framtiden, fremtida ili fremtiden, koju god od tih rijeci da upotrijebis svaki norvezanin kojim god dijalektom govorio ce te razumijeti i znati sta si htio reci. Ne ocekuje se ni od koga da cim dodje u Norvesku zna odmah govoriti na dijelektu i da zna sve finese jezika. Mnogi su dosli samo sa engleskim, bez znanja rijeci norveskog pa su se prilagodili i naucili. Za pocetak ako govoris i najosnovniji standardni norveski ti je vise nego dovoljno da se razumijes sa svakim, a sve ostalo naucis sa vremenom kako zivis tamo.
Ne shvacam zasto sve toliko kompliciras i prikazujes sve puno tezim nego sto zapravo je.

''Ja sam student'', u Oslu se kaze ''Jaj a štüdent'', u Stavangeru ''Eg eh stüdent'', u Tromsu ''A e štüdent'', u Sognu: ''Eg er stüdent''.
(aproksimirano hrvatskom uhu).

Ma daj zamisli velike razlike. Aj se probaj zamisliti kao stranca u Hrvatskoj da cujes zagorca, medjimurca, dalmatinca i zagrepcana kako medjusobno govore. Jel bi uopce mislio da govore istim jezikom i da su iz iste zemlje? Svaka zemlja ima dijalekte, koji mogu biti vise ili manje razliciti, ali ni jedan jezik na svijetu nema samo standardni knjizevni oblik, uvijek postoje odredjene varijacije, ali netko tko razumije i standardni jezik razumijet ce i narjecja, to da li se rijec izgovara framtiden ili fremtiden su sitnice.
Cak i svedjani mogu odlicno razumijeti norvezane, a ne govore uopce isti jezik, kamoli da se ne bi mogli razumijeti norvezani iz pojedinih regija.

Pricas gluposti i dezinformiras ljude o tome kako je norveski tezak i kako ga je nemoguce nauciti, a jezik je zapravo dosta jednostavan, pogotovo u usporedbi sa njemackim ili nekim jos tezim jezicima.

pln
01.07.2012., 10:27
Fuerteventura koliko sam shvatio ti studiraš medicinu.. kako i otkud se toliko kužiš u jezike? kako ih učiš?

Warlock
01.07.2012., 16:11
Opet pricas gluposti, kakav kineski..

.

Ti ti najbolje znaš,s obzirom da ga govoriš..lijepo je objasnio na najjednostavnijem primjeru razliku u izgovoru,no tebi je to vrlo jednostavno i pljuješ bez argumenta na njegov trud.
Ventura vjerujem da je konfuzno jer se i sam nalazim u slićnoj situaciji samo s francuskim..tu u Quebecu pričaju arhaični oblik kojeg ni francuzi ne koriste više a samim tim ga ni ne razumiju..bitno je da se trudiš i ući će u uho... a ako niš drugo uvijek ti može Silentt expert pomoći..samo pitaj...zna sve o svemu!

Silentt
01.07.2012., 16:36
Ti ti najbolje znaš,s obzirom da ga govoriš..lijepo je objasnio na najjednostavnijem primjeru razliku u izgovoru,no tebi je to vrlo jednostavno i pljuješ bez argumenta na njegov trud.
Ventura vjerujem da je konfuzno jer se i sam nalazim u slićnoj situaciji samo s francuskim..tu u Quebecu pričaju arhaični oblik kojeg ni francuzi ne koriste više a samim tim ga ni ne razumiju..bitno je da se trudiš i ući će u uho... a ako niš drugo uvijek ti može Silentt expert pomoći..samo pitaj...zna sve o svemu!

Ma sta je objasnio, procitaj malo bolje njegove postove, tu uvjerava ljude da je norveski toliko tezak da ga je strancima nemoguce nauciti zato sto ima dijalekte i da se ljudi iz razlicitih dijelova zemlje uopce medjusobno ne razumiju zato sto govore razlicitim dijalektima...vecu glupost vec dugo nisam procitao.

Prema njegovim primjerima i logici, zato sto se u Tromsu kaze framtida, a u Bergenu framtiden, ljudi iz ta 2 grada se ne mogu medjusobno razumjeti, a da ne govorim o strancima koji nemaju nikakve sanse savladati najtezi jezik na svijetu - norveski.
To je kao da ja sad kazem da se zagrepcanin i dalmatinac ne mogu razumjeti zato sto zagrepcanin kaze sto (ili sta), a dalmatinac ca.

Ne treba pisati takve gluposti po forumima i dezinformirati ljude, a sto se tice toga jesam li ja expert ili ne, ne moram biti expert da znam da su svedski i norveski medju laksim jezicima za nauciti i da su po puno stvari jednostavniji od mnogih drugih europskih jezika i tko god ima imalo volje naucit ce ih bez problema, pogotovo ako tamo zivi i koristi se jezikom u svakodnevnom govoru.

Warlock
01.07.2012., 16:59
Ma sta je objasnio, procitaj malo bolje njegove postove, tu uvjerava ljude da je norveski toliko tezak da ga je strancima nemoguce nauciti zato sto ima dijalekte i da se ljudi iz razlicitih dijelova zemlje uopce medjusobno ne razumiju zato sto govore razlicitim dijalektima...vecu glupost vec dugo nisam procitao.

Prema njegovim primjerima i logici, zato sto se u Tromsu kaze framtida, a u Bergenu framtiden, ljudi iz ta 2 grada se ne mogu medjusobno razumjeti, a da ne govorim o strancima koji nemaju nikakve sanse savladati najtezi jezik na svijetu - norveski.
To je kao da ja sad kazem da se zagrepcanin i dalmatinac ne mogu razumjeti zato sto zagrepcanin kaze sto (ili sta), a dalmatinac ca.

Ne treba pisati takve gluposti po forumima i dezinformirati ljude, a sto se tice toga jesam li ja expert ili ne, ne moram biti expert da znam da su svedski i norveski medju laksim jezicima za nauciti i da su po puno stvari jednostavniji od mnogih drugih europskih jezika i tko god ima imalo volje naucit ce ih bez problema, pogotovo ako tamo zivi i koristi se jezikom u svakodnevnom govoru.

Ma je...sve se da naučit..međutim velika je razlika između standardnog jezika i govornog a kad još uzmeš u obzir sleng,dijalekte .Za sporazumjeti se nakon par mjeseci intenzivnog tećaja ne bi smjelo biti problema ali za ući u dubinu jezika mislim da je potrebno puno,puno više

Alexandra Burek
01.07.2012., 17:03
Svi kazu da su nordijski jezici lagani, ali ne slazem se, danski i norveski su kao hrvatski i srpski, a opet su jako teski za izgovor, svedski je laksi od ta dva.
Ja ucim svedski, nizozemski i njemacki, i njemacki mi je najlaksi, prije svega jer ima brdo materijala i rjecnika hrvatsko-njemackih, i bila sam ucila dvije godine na tecaju, s druge strane nisam nasla tecaj svedskog ni u Splitu ni u Zagrebu...
Dok sam zivjela u Belgiji sam brzo se prebacila na nizozemski jer je slican njemackom, a svedski uopce nije slican. Ti nordijski jezici su jako teski za izgovor. Naravno, uvijek mozete govoriti kao Balkanci, ali zar nije cilj imati knjizevni izgovor, a ne da vas diskriminiraju cim otvorite usta?

Silentt
01.07.2012., 17:19
Ma je...sve se da naučit..međutim velika je razlika između standardnog jezika i govornog a kad još uzmeš u obzir sleng,dijalekte .Za sporazumjeti se nakon par mjeseci intenzivnog tećaja ne bi smjelo biti problema ali za ući u dubinu jezika mislim da je potrebno puno,puno više

Normalno, ali isto vrijedi za sve jezike, tako da izdvajati norveski kao neki posebno tezak jezik mislim da nema nikakvog smisla.

Ne kazem da je norveski lagan, ali daleko od toga da je nesto posebno tezak, u usporedbi sa recimo finskim ili danskim, mislim da je dosta laksi, u biti svedski i norveski su najlaksi skandinavski/nordijski jezici za nauciti.

Kroz vecinu svojih postova Fuerteventura tvrdi da kako ce stranac nauciti norveski, kako ce njega itko zaposliti ako ne prica dijalekte, da ni norvezani sebe medjusobno ne razumiju, itd. sto su za mene najobicnije gluposti.

Svi kazu da su nordijski jezici lagani, ali ne slazem se, danski i norveski su kao hrvatski i srpski, a opet su jako teski za izgovor, svedski je laksi od ta dva.

Svedski je najlaksi za nauciti ali odmah uz bok mu je norveski, jezici su jako slicni i svedjani i norvezani se mogu jako dobro medjusobno razumijeti, bolje nego recimo svedjani i danci ili norvezani i danci.

Ja ucim svedski, nizozemski i njemacki, i njemacki mi je najlaksi, prije svega jer ima brdo materijala i rjecnika hrvatsko-njemackih, i bila sam ucila dvije godine na tecaju, s druge strane nisam nasla tecaj svedskog ni u Splitu ni u Zagrebu...

Nisi dovoljno trazila onda, imas svedski u Vodnikovoj, u Sokratu, na Filozofskom, u biti gdje hoces...bar sto se tice Zagreba, ne znam za Split. Ali ako nisi mogla u Zagrebu naci onda nisi ulozila nikakav trud.

parademann
01.07.2012., 17:51
Morfologija njemackog jezika je teza od norveske morfologije, ali je zato izgovor, sintaksa, i sociolingvistika norveskog teza nego njemackog izvan Svicarske. U Njemackoj se smatra nepristojnim da dodjes kod doktora ili u parlament, i govoris dijalekt (a to je u Norveskoj i njemackom govornom podrucju Svicarske pravilo).

@Fuerteventura: izgleda ili mi se tako čini da je tvoj jedini cilj pisanja da druge ljude odvratiš od učenja norveškog...

Ako je tako težak kako tvrdiš, tj. da ima mnogo dijalekata...zašto onda ne odustaneš od učenja?

Misliš li ti da si samo ti sposoban naučiti norveški i njegove dijalekte a da drugi nisu?

po nekim studijama je norveški jezik 5. ili 6. jezik koji je najlakši za naučiti englesko-govorećim osobama. Znači pod pretpostavkom ako znaš engleski, norveški je jedan od najlakših jezika za naučiti (pored talijasnkog, španjolskog, afrikans, danskog i drugih)
http://www.onlinecollege.org/2012/01/29/the-8-easiest-languages-for-english-speakers-to-learn/
http://matadornetwork.com/abroad/9-easy-languages-for-english-speakers-to-learn/

Molim te da prestaneš sa anti-propagandom norveškog jezika.

Artois
01.07.2012., 22:58
Tema je zaposljavanje Hrvata u EU, a ne učenje Norveškog jezika.
Stvarno neki zatrolaju teme do krajnjih granica :facepalm:

Fuerteventura
02.07.2012., 16:03
Sa stranice norveskog veleposlanstva u SAD-u

The sentence "The woman raised her hand" could be translated "Kvinnen hevet hånden" in good Bokmål. However, you don’t have to write the sentence that way. Bokmål has several alternatives, and they are all equally acceptable:

kvinnen hevet hånden

kvinnen heva hånden

kvinnen hevet hånda

kvinnen heva hånda

kvinnen hevet handa

kvinnen hevde hånda

kvinnen heva handa

kvinna hevet hånden

kvinnen heva hånden

kvinna hevde handa

This makes it difficult for students and teachers alike, let alone the general public. One of the results is lack of consistency and persistent irritation. On page 45 in a book you find alternative 3, on the next page maybe alternative 6, and so on. This, in turn, has far-reaching consequences, of which lack of respect for the linguistic norm is the most dangerous one.

http://www.norway.org/ARCHIVE/News/archive/2001/200105language/

Jos mislite da izmisljam?

Ja kad idem u Zagreb, necu pitati nekoga na istarskom dijalektu: Kurijera je pasala? nego na knjizevnom: Je li autobus prosao?

U Norveskoj, ljudi koriste dijalekte UVIJEK u govoru, i ne kazem da se medjusobno ne razumiju, ali je VRLO TESKO strancu razumijeti dijalekte ako uci samo sociolekt zapadnog Osla (Riksmaal). U Norveskoj ljudi misle da je sasvim pristojno strancu odgovoriti na teskom dijalektu. Da mene pita nesto stranac na knjizevnom hrvatskom, smatrao bih vrlo prostackim da mu odgovorim na svom dijalektu, a ne na knjizevnom jeziku. U njemackim gradovima svi u formalnim situacijama govore Hochdeutsch, cak i u Münchenu i Stuttgartu.
To nije slucaj u norveskim gradovima (izvan Osla).

ExAuPair
02.07.2012., 21:17
Tema je zaposljavanje Hrvata u EU, a ne učenje Norveškog jezika.
Stvarno neki zatrolaju teme do krajnjih granica :facepalm: Prestrašno :bonk:

Kaj je najgore,Norveška uopće nije dio EU i neće nam otvoriti tržište rada :kava:

trivial
02.07.2012., 21:35
Prestrašno :bonk:

Kaj je najgore,Norveška uopće nije dio EU i neće nam otvoriti tržište rada :kava:

Malo se bolje informiraj. Norveška je članica EEA i državljani se članica EU mogu zapošljavati. To vrijedi i za Island i Švicarsku. ;)

:kava:

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Economic_Area#Rights_and_obligations

RedBaron91
02.07.2012., 22:07
Ja da mogu, odmah po zavrsetku studija presel bi u Spanjolsku :)

Alexandra Burek
02.07.2012., 23:47
Ja da mogu, odmah po zavrsetku studija presel bi u Spanjolsku :)

Los izbor drago dijete, stopa nezaposlenosti je 25 % :D
I dvije trecine Spanjolaca ima placu 1000 eura, sto je vrlo malo za tamosnje troskove zivota, uveli su i rijec za to ''mileurista'' (tisućeurac) :D bas su saljivi.

Ako vas zanima razvijenost u Europskoj Uniji, evo karta Eurostata:

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/images/thumb/0/01/Gross_domestic_product_%28GDP%29_per_inhabitant%2C _in_purchasing_power_standard_%28PPS%29%2C_by_NUTS _3_regions%2C_2009_%281%29_%28%25_of_the_EU-27_average%2C_EU-27%3D100%29_map.png/450px-Gross_domestic_product_%28GDP%29_per_inhabitant%2C _in_purchasing_power_standard_%28PPS%29%2C_by_NUTS _3_regions%2C_2009_%281%29_%28%25_of_the_EU-27_average%2C_EU-27%3D100%29_map.png

kliknite na veci prikaz

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/images/0/01/Gross_domestic_product_%28GDP%29_per_inhabitant%2C _in_purchasing_power_standard_%28PPS%29%2C_by_NUTS _3_regions%2C_2009_%281%29_%28%25_of_the_EU-27_average%2C_EU-27%3D100%29_map.png

Nisam znala da i u srcu Bavarske ima nerazvijena regija, e bas se bijeli kao sir. Da mi je znati koja je to.

neutroroberts1
03.07.2012., 08:24
Los izbor drago dijete, stopa nezaposlenosti je 25 % :D
I dvije trecine Spanjolaca ima placu 1000 eura, sto je vrlo malo za tamosnje troskove zivota, uveli su i rijec za to ''mileurista'' (tisućeurac) :D bas su saljivi.

da, slazem se, spanjolska i italija su "mileuristi". znam da se moji prijatelji, koji rade vec 10ak godina bune da je standard jako pao, a bivsa kolegica je htjela promjenit klimu i ic radit u spanjolsku, pa joj nikako nije uspjelo, tj. ponuda je bilo, ali je lova bila mala.

Nisam znala da i u srcu Bavarske ima nerazvijena regija, e bas se bijeli kao sir. Da mi je znati koja je to.

ma je li mislis na onu duguljastu bijelu "fleku" pri vrhu italije? ako je to, onda je jezero - lago di garda izmedju veneto i trentino. barem se meni cini da na tu "fleku" mislis.

zacky
03.07.2012., 08:42
Da bas,Lago di Garda pored Munchena!

neutroroberts1
03.07.2012., 09:09
Da bas,Lago di Garda pored Munchena!

a mislim procitat i razumit jednu crtu, to je tesko?? - posto je jedina potpuno bijela fleka na sjeveru italije (koju ja vidim sa svojom debelom dioptrijom) mislila sam da ona na to misli, to sam i precizirala. a ako misli na svjetlu zonu gore pokraj ceske, onda bi to moglo biti oko regensburga/ingolstata.umjesto se odmah hvatat na rijec, mogao si ponudit ideju. ne, to bi bilo previse lijepo. :D

neutroroberts1
03.07.2012., 09:14
malo stariji report, http://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/evaluation/pdf/expost2006/wp4_cs_bayern.pdf ali tu bi se moglo vidjeti - objective 2 zone i gradovi - prema granici s ceskom. :kava:
(jasno ako je ta svjetla zona ta)

peter871
03.07.2012., 09:21
Zanimljiva karta.. zapravo osovina Europe je najjača, na našu radost.. a odmah pokraj nje su i najsiromašniji dijelovi..

neutroroberts1
03.07.2012., 09:24
teoretski 4 su najrazvijenije regije u EU - http://www.4motors.eu/?lang=en zovu ih 'Four Motors for Europe'

ExAuPair
03.07.2012., 10:58
Norveška je članica EEA i državljani se članica EU mogu zapošljavati. To vrijedi i za Island i Švicarsku. ;)
Naravno da znam za European Economic Area,ali isto tako znam da je Švicarska prije nekoliko mjeseci Slovencima uvela radne dozvole,znači isto tako bi mogla postupiti i Norveška,zar ne? :kava:

Kužim zašto Norveška nije članica EU,nafta,riba,ali zašto provodi 90% unijinih zakona?

EEA,EU,CH,sada BBC piše da će se EU uskoro raspasti na dvije unije,te da se Njemačka i UK upravo dogovaraju oko toga :eek:

Ja da mogu, odmah po zavrsetku studija presel bi u Spanjolsku I ja bih,samo kad se sredi ekonomija. Imaš dobar ukus,samo sad seliti u Grčku,Španjolsku ili Portugal je kao preseliti u Vinkovce,Šibenik ili Sisak :zubo:

slučajni_prolaz
03.07.2012., 11:46
jel traže što ove godine sezonce zemlje EU (mislim prvenstveno na fizičke radnike) ??? Znam da švabe i skandinavci nevole previše prljat svoje rukice na polju, njivi, šumu i sl. pa me zanima gdje mogu pogledati aktualnu ponudu ?

Champion_1
03.07.2012., 11:46
Meni se Europa čini skoro sva u kurcu kada malo bolje pogledaš. Uvijek nekakva previranja, revolucije, ratovi i sranja. Radije bih prešao baru i otišao u Kanadu ili SAD.

VkciML
03.07.2012., 16:08
Točno tako i ja razmišljam!Europa je zasićena radnom snagom pogotovo srednji stalež sa SSS koji se nada nekim zanatskim zanimanjima ili čak niže.Postoje opcije i za to ali su vrlo ograničene.Dok recimo u Kanadi postoji širok spektar poslova koji se mogu raditi sa SSS ali i sa VSS.Čak vjerujem da je jednostavnije dobit vizu u Kanadi nego u EU jer postoje određeni programi zapošljavanja imigranata.

trivial
03.07.2012., 18:15
Naravno da znam za European Economic Area,ali isto tako znam da je Švicarska prije nekoliko mjeseci Slovencima uvela radne dozvole,znači isto tako bi mogla postupiti i Norveška,zar ne? :kava:
Norveška je članica EEA (također Island i Lihtenštajn), ali Švicarska nije. Švicarska je potpisala bilateralne ugovore i u njima je navedeno da može produžiti na dodatne 3 godine zabranu rada (članice EU imaju pravo 7 godina zabraniti rad), dakle ukupno 10 godina od ulaska u EU. Norveška, Island i Lihtenštajn to ne mogu. Oni su članovi EEA i imaju obveze kao i članice EU.

Kužim zašto Norveška nije članica EU,nafta,riba,ali zašto provodi 90% unijinih zakona?

Zato što je to norveška obveza. Ulaskom u EEA morali su se obvezati na primjenjivanje većine zakona EU, ali su time dobili mnoge povlastice - carine i sl.

EEA,EU,CH,sada BBC piše da će se EU uskoro raspasti na dvije unije,te da se Njemačka i UK upravo dogovaraju oko toga :eek:

To su obične spekulacije.

ExAuPair
03.07.2012., 20:31
Točno tako i ja razmišljam!Europa je zasićena radnom snagom pogotovo srednji stalež sa SSS koji se nada nekim zanatskim zanimanjima ili čak niže.Postoje opcije i za to ali su vrlo ograničene.Dok recimo u Kanadi postoji širok spektar poslova koji se mogu raditi sa SSS ali i sa VSS.Čak vjerujem da je jednostavnije dobit vizu u Kanadi nego u EU jer postoje određeni programi zapošljavanja imigranata.Nemre bit lakše dobit vizu od one koja neće postojati,jer za neke zemlje EU-a od naredne godine nećeš trebati ništa osim prijaviti se u nadležni ured da radiš kod tog poslodavca i gotova priča. :)

Norveška nam,po trenutnim informacijama,ne namjerava otvoriti tržište rada. :503:

parademann
03.07.2012., 21:07
Nemre bit lakše dobit vizu od one koja neće postojati,jer za neke zemlje EU-a od naredne godine nećeš trebati ništa osim prijaviti se u nadležni ured da radiš kod tog poslodavca i gotova priča. :)

Norveška nam,po trenutnim informacijama,ne namjerava otvoriti tržište rada. :503:

odakle ti ta informacija? službene informacije još nema...

ako nisu rekli da hoće, to ne znači da neće otvoriti tržište radne snage 1.7.2013...a isto tako postoji mogućnost da ga ne otvore...

najkasnije 30.6.2013. bi se trebali izjasniti svi, pa i Norveška, Lihtenštajn i Island.

Alexandra Burek
03.07.2012., 23:07
Nemre bit lakše dobit vizu od one koja neće postojati,jer za neke zemlje EU-a od naredne godine nećeš trebati ništa osim prijaviti se u nadležni ured da radiš kod tog poslodavca i gotova priča. :)

Ne znam da li je istina, ali jedna cura mi je rekla da ako zelis raditi u Norveskoj (ona je Spanjolka) moras platiti 3 mjeseca norveskog poreza unaprijed, prije nego sto imas pravo samostalno traziti posao, nesto u tom stilu. E sad si ja mislim, 3 mjeseca poreza...koliko je to tisuca eura? :lol::rofl: Ako je porez u Norveskoj 38% place. :ne zna:

ExAuPair
04.07.2012., 09:08
@parademann,ok,nitko sretniji od mene da nam svi oni otvore tržište,no ja se isključivo fokusiram i počinjem planirati odlazak u one zemlje koje su 100% sigurne.

Ne znam da li je istina, ali jedna cura mi je rekla da ako zelis raditi u Norveskoj (ona je Spanjolka) moras platiti 3 mjeseca norveskog poreza unaprijed, prije nego sto imas pravo samostalno traziti posao, nesto u tom stilu. E sad si ja mislim, 3 mjeseca poreza...koliko je to tisuca eura? :lol::rofl: Ako je porez u Norveskoj 38% place. :ne zna:To se vjerojatno odnosi na samostalne djelatnosti,
no ako imaš poslodavca,on se brine o plaćanju poreza i doprinosa na tvoju plaću.

Champion_1
04.07.2012., 09:39
Točno tako i ja razmišljam!Europa je zasićena radnom snagom pogotovo srednji stalež sa SSS koji se nada nekim zanatskim zanimanjima ili čak niže.Postoje opcije i za to ali su vrlo ograničene.Dok recimo u Kanadi postoji širok spektar poslova koji se mogu raditi sa SSS ali i sa VSS.Čak vjerujem da je jednostavnije dobit vizu u Kanadi nego u EU jer postoje određeni programi zapošljavanja imigranata.

Ma Europa je zasićena stanovništvom. Nikada ovdje dugoročnog mira neće biti. Pogotovo ne na Balkanu. Treba se pomiriti sa činjenicom da sve što stekneš i što ćeš steći će jednog dana biti opljačkano spaljeno do temelja, pogotovo na Balkanu to je trademark Europe. Pa pogledaj malo povijest Europe od onih tomova i tomova knjiga sami ratovi, koljčine, revolucije i reformacije. Jednom rječju, smetlarski kontinent.

Trajni mir nema cijene. Vjerojatnost da će u doglednoj budućnosti izbiti neki rat u Kanadi je ravna 0. Zemlja ima i izrazit potencijal i visok stupanj razvoja, a tu je i SAD gdje možeš ići raditi i zarađivati. Imam dojam da je Europa mrtav kontinent, lijepo ušminkan još od doba kolonijalizma ali dugoročno mrtav.

VkciML
04.07.2012., 11:13

Koje zemlje?Portugal i Slovačka?Zemlje pred raspadom il gore od nas!

Šugavi britanci se zalažu za cijelih 7 godina zabrane rada a slijedit će ih većina razvijenih zemalja tak da se neće imat nekog izbora.Jedino Švedska koja je već ratificirala ugovor.

ExAuPair
04.07.2012., 14:44
Svatko ima svoje razloge zašto želi otići u Ameriku,Kanadu,EU,Kinu,Novi Zeland...

Inače,imam rodbinu i u Sad-u i u Kanadi i mogu reći da otkad su se odselili tamo,od mrkava su postali krumpiri :D,to je što se izgleda tiče,a život im se satoji isključivo od posla. Auto im treba kao zrak,jer bi hodali cirka 2h do najbližeg mall-a i nazad. Hvala lijepa,ne hvala.

Volim Europu upravo zbog svih tih različistosti,od jezika,preko mentalnih sklopova,načina života,a najviše zbog najmanjeg,a najljepšeg kontinenta koji obiluje poviješću. Kada god se uputim u bilo kakvu srednjoeuropsku selendru,otkrijem impresivnu povijest tog mjesta i počnem gledati na tu zabit sa strahopoštovanjem,a da ne pričam o gradovima...

Neću dalje o ukusima,o tome se ne raspravlja,kak poslovica veli. :cerek:

Artois
04.07.2012., 14:50
Od svih pustih postova, postoji li ovdje netko tko je zaista zaposlen u EU?
Da malo prenese dojmove.

ExAuPair
04.07.2012., 15:09
Pravi "dijasporaši" su na temama o pojedinim zemljama,Njemačka,Engleska itd. Ovo je koliko sam shvatio,više tema za razmjenu savjeta i mišljenja kako do eu papira i posla...

VkciML
04.07.2012., 15:45
Svatko ima svoje razloge zašto želi otići u Ameriku,Kanadu,EU,Kinu,Novi Zeland...

Inače,imam rodbinu i u Sad-u i u Kanadi i mogu reći da otkad su se odselili tamo,od mrkava su postali krumpiri :D,to je što se izgleda tiče,a život im se satoji isključivo od posla. Auto im treba kao zrak,jer bi hodali cirka 2h do najbližeg mall-a i nazad. Hvala lijepa,ne hvala.

Volim Europu upravo zbog svih tih različistosti,od jezika,preko mentalnih sklopova,načina života,a najviše zbog najmanjeg,a najljepšeg kontinenta koji obiluje poviješću. Kada god se uputim u bilo kakvu srednjoeuropsku selendru,otkrijem impresivnu povijest tog mjesta i počnem gledati na tu zabit sa strahopoštovanjem,a da ne pričam o gradovima...

Ma i ja više preferiram EU prvo šta je blizu sve ali tak je vrijeme došlo da više nije jednostavno naći posao u zemljama EU-a.Zbog toga sam naveo Kanadu kao primjer.
A udaljenosti i ostale prednosti i mane su stvar okoline.Tak su navikli isto ka i europljani da imaju povijest od više stotina godina

Champion_1
04.07.2012., 16:12

Ma sve je to super i krasno. I ja sam tako razmišljao do ove krize kada sranje opet miriše u zraku. Kada ljudi ostaju bez posla i kada te kivno gledaju samo zato što radiš, a i oni su se školovali i jednostavno nemaju gdje raditi. Kada počnu zujati meci posereš se ti na svu tu povijest i tradiciju. Uostalom jebeš takvu tradiciju i povijest koja počiva na krvi i kostima svakih 50-100 godina, taman jedna generacija stasa i krene se naprijed, a onda njihovi sinovi u siromaštvo, rat pa u groblje i stalno tako iznova. Prema tome sve više i prije osjećam gađenje nego nekakvo strahopoštovanje i divljenje. :rigo:

MaliZeleni10
04.07.2012., 16:56
Ne znam da li je istina, ali jedna cura mi je rekla da ako zelis raditi u Norveskoj (ona je Spanjolka) moras platiti 3 mjeseca norveskog poreza unaprijed, prije nego sto imas pravo samostalno traziti posao, nesto u tom stilu. E sad si ja mislim, 3 mjeseca poreza...koliko je to tisuca eura? :lol::rofl: Ako je porez u Norveskoj 38% place. :ne zna:

Nije istina, ja sam radio u Norveskoj prosle godine i nisam morao platiti nista unaprijed.

MaliZeleni10
04.07.2012., 16:58
Da malo prenese dojmove.

Sta te zanima i za koju drzavu??

Gordon Gekko
04.07.2012., 22:35
Da malo prenese dojmove.

Evo ja sam next best thing, ex-EU ko ex-YU living the Irish dream 2000-2007 pa opet od 2009-2011. Dok se pilo i banchilo dok sam bio young free and single i dok se nije gledalo na nista osim use-nase-podase bilo je odlicno. Platilo se rentu, nesto se pojelo i obuklo i ostalo sam ostavljao po barovima. Medjutim kad se postalo middle class 2-kids-wife-and-mortgage onda sam skuzio da radim otprilike 40% za drzavu (kroz direktne i indirektne poreze), 20% za banku (u kamate za kredite i sl) i 10% za razna osiguravajuca drustva od auta, zivotnog, kucnog itd. Jedno 20% se pojede i pokenja i ostalo se na ovaj ili onaj nacin ustedi. Na kraju radnog vijeka imas otplacenu nekretninu, inshallah malo privatne penzije i drzavnu penziju i to ti je to. Naravno miljama je bolje nego polagano propadanje u Mladoj Hrvatskoj Demokraciji.

Eto, jel ti pomogao ista moj dojam?

Artois
04.07.2012., 22:45
Eto, jel ti pomogao ista moj dojam?

Nije :kava:
Ali eto barem znamo kako to otprilike izgleda.
Dobar zbir postotaka.

Gordon Gekko
04.07.2012., 22:48
Nije :kava:
Ali eto barem znamo kako to otprilike izgleda.
Dobar zbir postotaka.

Sto te jos zanima?

Artois
04.07.2012., 22:59
Sto te jos zanima?

Jesi sad u Hrvatskoj ili u Irskoj, radiš?
Što bi želio,da ti klinci rastu u Hrv. ili u Irskoj?

Gordon Gekko
04.07.2012., 23:05
Jesi sad u Hrvatskoj ili u Irskoj, radiš?
Što bi želio,da ti klinci rastu u Hrv. ili u Irskoj?

Sad sam na Bliskom Istoku, radim i ostati cu dokle budem mogao, najkasnije dok djeca ne dodju do srednjoskolske dobi, a onda cemo nazad u Irsku. U Hrvatskoj osim roditelja nemam nikakvih interesa. Sustav vrijednosti u RH je takav da ni u ludilu ne bih zelio da mi djeca tamo odrastaju.

Artois
04.07.2012., 23:16
Razumijem te nažalost.
I moja je ideja otići van, ali zaobići EU ako bude ikako to u mogučnosti.
Prije nekih godinu dana jedna kolegica je otišla živjeti u Sloveniju i super se snašla. Koliko sam čuo od nekih ljudi nema se namjeru niti vraćati.

Milic
19.07.2012., 15:12
Jel ima netko da je radio u Poljskoj ili će radit uskoro?

Marino15
19.07.2012., 19:41
Zanima me koliko ću moć ostat u švedskoj nakon 1.7.2013?dali isto samo 3mj ili bilo koliko?Dali je ko radio u švedskoj zidariju?zanima me kolike su plaće i kakvo im je radno vrijeme pogotovo zimi kad dan malo traje?

MaliZeleni10
19.07.2012., 20:40
Moci ces ostati koliko hoces ako nadjes posao i budes imao od cega zivjeti.

Osnovna ideja EU je slobodan protok ljudi, roba i usluga.

Mislim da je u Svedskoj isto kao i u Norveskoj, vani se radi ljeti a unutra zimi, gradilista su zatvorena i grijana, ja sam u Trondheimu radio u majici kratkih rukava dok je vani bilo -13.

Marino15
20.07.2012., 16:58

Mislim da je u Svedskoj isto kao i u Norveskoj, vani se radi ljeti a unutra zimi, gradilista su zatvorena i grijana, ja sam u Trondheimu radio u majici kratkih rukava dok je vani bilo -13.

Kolika ti je bila plaća?kako si pričao s njima norveški ili engleski?i kakvo ti je bilo zimi radno vrijeme,negdje sam pročitao od 9-15 dali je to točno? ima sta nasih ljudi gore na gradilištima?

VkciML
20.07.2012., 17:45

Sam šta smo mi mal kasno došli na red.Dok nam sve iole pristojne zemlje za živit i radit lupe zabrane rada ostat će nam sam istočni blok koji je u ionako u našem rangu.Al i te istočne zemlje, šta bi švabe rekli Ostojropa, su nekom zanimljive!

Kolika ti je bila plaća?kako si pričao s njima norveški ili engleski?i kakvo ti je bilo zimi radno vrijeme,negdje sam pročitao od 9-15 dali je to točno? ima sta nasih ljudi gore na gradilištima?

Da nema naših na europskim bauštelama?!? :D
Ma omg!

MaliZeleni10
20.07.2012., 18:22

Svi znaju engleski i nisam imao problema sa sporazumijevanjem, norveski mi uopce nije bio potreban.

Uobicajeno radno vrijeme je 7-15 tj 7,5 sati (pauza pola sata za rucak), prekovremeni sati nisu dozvoljeni osim u posebnim situacijama i za to se dobiju slobodni dani.

Ja sam u dogovoru sa sefom stalno radio 8-18 (isto i ljeti i zimi) da si odradim unaprijed i za to dobijem slobodne dane da mogu cesce ici kuci u HR.

Peterina
22.07.2012., 09:00
.. mali doprinos nekoga tko zivi u EU i radi na "mobility" programima

Prije svega 01.07.2013. nije nikakav magican datum za sve one koji se zele preseliti u EU i raditi... moguca "zabrana" zaposljavanja nije neka velika prepreka, pa ni cinjenica da HR jos nije clanica EU

Dnevno vidim desetine ugovora o radu domacih poslodavaca i posloprimaoca stranaca. Posloprimci dolaze iz EU i ostatka svijeta... Mala disgresija: jos moram vidjeti ugovor nekog hrvata iz HR, ali sam imala priliku vidjeti ugovore ljudi koji dolaze iz Makedonije, Crne Gore, Srbije i Bosne (poneki sa HR putovnicom)...

Osnovno za EU drzavljane i ostale je da imaju osigurani posao!! Znaci i nakon ulaska HR u EU, da bi dobili "pravo" da zivite u nekoj zemlji (ako iskljucimo obiteljske veze i neke druge kompliciranije kombinacije) potreban je POSAO. Drzavljani HR, kao i drzavljani neke druge EU zemlje, mogu boraviti na teritoriju zemlje u kojoj ja zivim (ograniciti cu se na to jer najbolje znam) 3 mjeseca ako nemaju posao / traze tu posao bez nekog posebnog odobrenja. Generalno gledano, po tom pitanju ne postoji neka razlika za one iz EU i non-EU zemalja.

Ako poslodavcu treba bas VASE znanje i potencijal, nebitno mu je odakle dolazite! Doduse proces dobivanja papira za EU drzavljane je manje kompliciran, ali jos nisam cula da je poslodavac odustao od PRAVOG kandidata zato sto nije iz EU zemlje.

Trazi se misljenje krovne organizacije za bransu (ono sto se interpretira kao da "nema drugog kandidata iz EU zemlje") samo ako je placa ispod odredjenog nivoa koji se smatra prosjecnim za radno mjesto / bransu. A poslodavac je u pravilu u dobrim odnosima sa "nadredjenim".

Ovo se uglavnom odnosi na neke srednje i vise pozicije u firmama.

Ako trazite niskokvalificrane poslove, koji se u pravilu dobivaju na preporuku, opet ne vidim razloga za cekanje 01.07.2013. jer, ako nemate poznanstva (network), sada je vrijeme da se pocne na tome raditi... i to na licu mjesta! Niti u jednoj EU zemlji, niti u jednoj branshi nije situacija takva da se samo dodje, kaze dobar dan i dobi posao. Za sve treba vremena... Sve je u "tajmingu" (netko vas treba kad vi trazite posao) i "visibility" ( da li ce se osoba zaduzena za rekrutiranje vas sjetiti u trenutku kad im zatreba netko vaseg profila).

summa summarum, treba prvo naci posao. A to sto je netko iz EU zemlje ili ne, ili sto postoji "zabrana" za novu clanicu je manje bitno!

Na kraju imam i ja par pitanja: koliko molbi ste poslali u firme u EU zemlje? Sa koliko ljudi u EU odrzavate redovite kontakte? Ste odgovorili na odbijenice? Ste poslali ponovljeni upit onima od kojih niste dobili odgovor? Ste pokusali dogovoriti sastanak? Bila HR u EU ili ne, ista je procedura nalazenja posla...

Peterina
22.07.2012., 09:05
... a kad jednom imate osiguran posao u EU, papiri su manji problem!

i zato... (usudit cu se reci nakon citanja vecine vasih postova na temu).... dosta je bilo izgovora!

FileExplorer
22.07.2012., 10:00
Prije svega 01.07.2013. nije nikakav magican datum za sve one koji se zele preseliti u EU i raditi...

Primjenjivat ce se po svem sudeci 2+3+2 pravilo, dakle vjerojatno govorimo o 1.7.2020 kao datumu kad padaju barijere. Neke zemlje ce vjerojtno dozvolit i prije.

Ako poslodavcu treba bas VASE znanje i potencijal, nebitno mu je odakle dolazite! Doduse proces dobivanja papira za EU drzavljane je manje kompliciran, ali jos nisam cula da je poslodavac odustao od PRAVOG kandidata zato sto nije iz EU zemlje.
...
Na kraju imam i ja par pitanja: koliko molbi ste poslali u firme u EU zemlje? Sa koliko ljudi u EU odrzavate redovite kontakte? Ste odgovorili na odbijenice? Ste poslali ponovljeni upit onima od kojih niste dobili odgovor? Ste pokusali dogovoriti sastanak? Bila HR u EU ili ne, ista je procedura nalazenja posla...

Vrlo dobar post i slazem se sa svime napisanim.
Jedino sto treba uzet u obzir je i stanje na terenu (ovo sto i sam(a) kazes), a stanje je upravo takvo - da je nas kandidat interesantan prije svega onda kada nema adekvatnog EU kandidata. Ako se za isti posao kandidiraju spanjolac i hrvat sa identicnim parametrima, poslodavac ce sa spanjolcem imat manje birokratske zahebancije i to sigurno nekad zna bit presudno. Ali to je razumljivo, naravno da ce EU gradjani imat makar tu formalnu prednost nad ne-EU clanovima. Velikim firmama je uglavnom svejedno, oni imaju ljude koje ne rade nista ddrugo no to, na za neku malu firmu koja prvi put zaposljava stranca... to moze biti prilicno odbojno.

Peterina
22.07.2012., 10:21
a stanje je upravo takvo - da je nas kandidat interesantan prije svega onda kada nema adekvatnog EU kandidata. Ako se za isti posao kandidiraju spanjolac i hrvat sa identicnim parametrima, poslodavac ce sa spanjolcem imat manje birokratske zahebancije i to sigurno nekad zna bit presudno. .
Istina, velika je konkurencija za radna mjesta... i vise nego ikad je bitno s kim imas kontakt.... ali koliko ljudi ima bas identicne parametre? I da imaju, ako je bolja "kemija" medju poslodavcem i kandidatom iz ne-EU zemlje, kladim se da ce to imati prednost nad EU drzavljanstvom, ako firma razmislja dugorocno (a u takvim zelite raditi).

Velikim firmama je uglavnom svejedno, oni imaju ljude koje ne rade nista ddrugo no to, na za neku malu firmu koja prvi put zaposljava stranca... to moze biti prilicno odbojno. Tocno, ali zato ja dodjem toj maloj firmi sa preciznim informacijama sto bi trebalo napraviti za moje papire, ponudim da sama ispunim forumlare, a oni samo potpisu, da eventualno platim (ili da mi odbiju od place) pristojbe.. itd Ne samo da on vise ne mora brinuti, nego sad imam i manje posla sa mojim papirima nego za prijavu EU drzavljana, plus sam pokazala da sam proaktivna itd bla bla bla

hulijo đuturum
22.07.2012., 10:24
.. mali doprinos nekoga tko zivi u EU i radi na "mobility" programima

Prije svega 01.07.2013. nije nikakav magican datum za sve one koji se zele preseliti u EU i raditi... moguca "zabrana" zaposljavanja nije neka velika prepreka, pa ni cinjenica da HR jos nije clanica EU

Ovo se uglavnom odnosi na neke srednje i vise pozicije u firmama.

Ako trazite niskokvalificrane poslove, koji se u pravilu dobivaju na preporuku, opet ne vidim razloga za cekanje 01.07.2013. jer, ako nemate poznanstva (network), sada je vrijeme da se pocne na tome raditi... i to na licu mjesta! Niti u jednoj EU zemlji, niti u jednoj branshi nije situacija takva da se samo dodje, kaze dobar dan i dobi posao. Za sve treba vremena... Sve je u "tajmingu" (netko vas treba kad vi trazite posao) i "visibility" ( da li ce se osoba zaduzena za rekrutiranje vas sjetiti u trenutku kad im zatreba netko vaseg profila).

summa summarum, treba prvo naci posao. A to sto je netko iz EU zemlje ili ne, ili sto postoji "zabrana" za novu clanicu je manje bitno!

o, itekako je bitno. zašto misliš da je milion poljaka i ostalih istočnih europljana otišlo u britaniju i irsku 2004. a ne prije toga?

kakva poznanstva za niskokvalificirane poslove? ne trebaš znat nikoga da bi radio u skladištu, na gradilištu, kao kurir, kuhinjski radnik, dostavljač hrane, taksist...

ulazak u eu možda ne znači puno za inženjera, informatičara ili liječnika iako će i njima to olakšati život ako žele raditi u eu, ali to je 5% ljudi ili manje. svima ostalima znači jako puno. ne znam zašto to ljudi pokušavaju negirati. sada ne možeš otić u munchen i javit se na oglas za građevinskog radnika, dostavljača ili šta već. uskoro će se moći.

FileExplorer
22.07.2012., 10:36
Tocno, ali zato ja dodjem toj maloj firmi sa preciznim informacijama sto bi trebalo napraviti za moje papire, ponudim da sama ispunim forumlare, a oni samo potpisu, da eventualno platim (ili da mi odbiju od place) pristojbe.. itd Ne samo da on vise ne mora brinuti, nego sad imam i manje posla sa mojim papirima nego za prijavu EU drzavljana, plus sam pokazala da sam proaktivna itd bla bla bla

Ne znam tocno za koju drzavu govoris, ali recimo za primjer Austrije je fora u tome da ipak postoji faktor neizvjesnosti. Dakle ako se firma necka izmedju Spanjolca i Hrvata, Hrvat mora do dozvole preko RWR karte, znaci najmanje mjesec dana neizvjesnosti (hoce li bit problema sa dokumentima, hoce li imat dovoljno bodova, hoce li priznat edukaciju...), dok Spanjolac moze sutra pocet radit - sigurno. U prkasi je za Hrvate to vec uhodano, ali iz perspektive poslodavca je to ipak potencijalna komplikacija i potencijlna odgoda. To je ono sto je cesto presudno.

Peterina
22.07.2012., 10:48
kakva poznanstva za niskokvalificirane poslove? ne trebaš znat nikoga da bi radio u skladištu, na gradilištu, kao kurir, kuhinjski radnik, dostavljač hrane, taksist... . ne trebas znati da bi radio, ali je korisno znati nekoga da bi uopce cuo za taj posao i dobio ga prije nego sto eventualno osvane oglas... jer nakon oglasa, morati ces konkurirati sa stotinama drugih... i sanse za dobivanje posla su drasticno manje

sada ne možeš otić u munchen i javit se na oglas za građevinskog radnika, dostavljača ili šta već. uskoro će se moći. To nisam znala. Zasto se to ne moze sada napraviti? :ne zna:

hulijo đuturum
22.07.2012., 11:02
ne trebas znati da bi radio, ali je korisno znati nekoga da bi uopce cuo za taj posao i dobio ga prije nego sto eventualno osvane oglas... jer nakon oglasa, morati ces konkurirati sa stotinama drugih... i sanse za dobivanje posla su drasticno manje

to stvarno nije presudno. puno važnije je da uopće imaš legalno pravo raditi u toj zemlji.

To nisam znala. Zasto se to ne moze sada napraviti? :ne zna:

pa zato što državljani ne-eu država nemaju pravo radit u njemačkoj. poslodavac mora dokazat da ne može naći eu-državljanina za taj posao. a za veliku većinu poslova može ga naći.

nema ni potrebe govorit o tim stvarima, dovoljno je pogledat primjer proširenja eu 2004. i britanije i irske.

Peterina
22.07.2012., 11:10
to stvarno nije presudno. puno važnije je da uopće imaš legalno pravo raditi u toj zemlji. na osnovu onoga sto ja cujem i vidim svakodnevno, ja i dalje smatram da je puno teze naci (normalan) posao, nego dobiti potrebne papire... ali dopustam da ima i drugacijih iskustava....

MaliZeleni10
22.07.2012., 13:55
... a kad jednom imate osiguran posao u EU, papiri su manji problem!

i zato... (usudit cu se reci nakon citanja vecine vasih postova na temu).... dosta je bilo izgovora!

Nije bas tako, ja sam u Norveskoj imao siguran posao firma je podnijela zahtjev za radnu dozvolu ali je bila odbijena, nisu priznali moje ex-yu obrzovanje jer nije po njihovim standardima dok mojim prijateljima iz Madjarske radna dozvola nije bila potrebna niti je njihovo obrazovanje bilo dovedeno u pitanje.

Slicna situacija jebila u Njemackoj, njemacka firma mi nije mogla napraviti radnu dozvolu.

Sve se to mijenja ulaskom Hrvatske u EU.

U drzavama koje nam ne uvedu zabranu cemo se moci zaposliti odmah, naravno da nam nitko nece dozvoliti da se uselimo i zivimo ako nemamo posao.

parademann
22.07.2012., 19:40
evo najnovija statistika....regionalne i nacionalne stope nezaposlenosti....
najbolje stoje Norveška, Luxembourg i Nizozemska....te Austrija
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Unemployment_statistics_at_regional_level

ExAuPair
23.07.2012., 08:07
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Unemployment_statistics_at_regional_levelstrašne brojke na ovom našem jugu :horor: ...

bojim se da će se neke hrvatske regije naći na tom neslavnom začelju.

Kim Sanders
23.07.2012., 09:32
prosli tjedan sam bila u jednom drustvu i tu se nasla jedna gospodja, koja se pozalila, da ne mogu naci medicinsko osoblje, ovoga trenutka im fali min. desetak medicinskih sestara, pa ak znate nekoga medicinske struke :mig:

gosp. je ujedno i vlasnica firme, na ovom linku ima i njena fotka, a zove se Elisabeth von Ginsheim, jako je prijatna zenica, a sad kakvu placu nude, i koje okolnosti/odnosi vladaju u toj firmi, ne bih znala, no, mozda nekome ipak pomogne :)

http://www.von-ginsheim-ag.de/

danijeld
23.07.2012., 10:44
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Unemployment_statistics_at_regional_level

pa kakvi su ovo podaci, za HR piše da je stopa nezaposlenosti 13.2% u 2011:lol: a u stvarnosti je minimalno u visini pdv-a.

peter871
23.07.2012., 11:06
Peterina: da.. možda nije toliko teško, ali meni je npr. bio problem dobiti dovoljno veliku plaću koja je uvjet za radnu dozvolu (što je normalno jer nitko neće dati tisuću i nešto eura nekome koga ne poznaje).. i jednostavno ne možeš otići i počet stjecat iskustvo jer su te zabrane koma, a u hr nema posla..

mirjanazg
23.07.2012., 12:10
ne trebas znati da bi radio, ali je korisno znati nekoga da bi uopce cuo za taj posao i dobio ga prije nego sto eventualno osvane oglas... jer nakon oglasa, morati ces konkurirati sa stotinama drugih... i sanse za dobivanje posla su drasticno manje

To nisam znala. Zasto se to ne moze sada napraviti? :ne zna:

"Na kraju imam i ja par pitanja: koliko molbi ste poslali u firme u EU zemlje? Sa koliko ljudi u EU odrzavate redovite kontakte? Ste odgovorili na odbijenice? Ste poslali ponovljeni upit onima od kojih niste dobili odgovor? Ste pokusali dogovoriti sastanak? Bila HR u EU ili ne, ista je procedura nalazenja posla... "

"To nisam znala. Zasto se to ne moze sada napraviti? :ne zna:[/QUOTE]"

Peterina, sorry, ostro prozivas mnoge, na temi o kojoj nisi upucena u osnovne zakonske odredbe ovdje u zap. Evropi. Forumasi zasluzuju odgovore potkrepljene cinjenicama, osobnih iskustvom ili zakonskim odredbama. Na svu srecu, na postove poput tvojih reagiraju forumasi koji su tematikom upoznati.

parademann
23.07.2012., 15:24
pa kakvi su ovo podaci, za HR piše da je stopa nezaposlenosti 13.2% u 2011:lol: a u stvarnosti je minimalno u visini pdv-a.

podaci su o anketnoj nezaposlenosti koja je uvijek manja...tj. ne ona registrirana nezaposlenost (preko zavoda) nego anketna....

Grgica Mali
23.07.2012., 15:50
podaci su o anketnoj nezaposlenosti koja je uvijek manja...tj. ne ona registrirana nezaposlenost (preko zavoda) nego anketna....

Tako je. I to su realne brojke. Anketna je oko 13%, a registrirana oko 20%.

FileExplorer
23.07.2012., 17:09

pa zato što državljani ne-eu država nemaju pravo radit u njemačkoj. poslodavac mora dokazat da ne može naći eu-državljanina za taj posao. a za veliku većinu poslova može ga naći.

Ja u gornjoj formulaciji i ne vidim bas nesto pogresno jer ako poslodavac oce bas moje znanje i potencijal, to i znaci da nema nekog "lokalnog" (zasto bi inace trazio bas moje znanje i moj potencijal). No ti papiri mogu prilicno zakomplicirat zivot.

P.S. Jos malo pa padaju ogranicenja za Bugarsku i Rumunjsku, ovisi o rezultatu "odaziva", to ce se drasticno odrazit na ogranicenja prema nama.

Peterina
23.07.2012., 17:21
ispricavam se ako sam upala sa neba i nekoga uvrijedila, jer to nije bila namjera. Namjera je bila samo poticaj da se ne ceka taj famozni datum druge godine... jer trazenja posla je u vecini slucajeva dugorocan proces i treba se nametnuti, izgraditi odnose ... i peter871 je primjetio da "nitko nece dati tisucu i nesto eura nekome koga ne poznaje"...
Nije valjda da velika vecina misli da je lako naci posao u EU, ili nakon ulaska HR u EU ici od vrata do vrata i traziti posao (da se razumijemo, nista loseg u tome... ali racunica je jako nategnuta dok se ne nadje posao: put, zivot, eventualno podstanarstvo ...:ne zna:)

[B]
Peterina, sorry, ostro prozivas mnoge, na temi o kojoj nisi upucena u osnovne zakonske odredbe ovdje u zap. Evropi. Forumasi zasluzuju odgovore potkrepljene cinjenicama, osobnih iskustvom ili zakonskim odredbama. Na svu srecu, na postove poput tvojih reagiraju forumasi koji su tematikom upoznati. Prozivanje ikoga nije bila moja namjera...

A sto se tice poznavanja zakonskih odredbi i prakse vezno uz dobivanje potvrde (za EU) ili dozvole (za ne-EU) boravka... - hm, to mi je posao.

spishka
23.07.2012., 18:01
peterina, ja bih tebe nešto pitala, ako nije problem. taj posao koji radiš, jesi li ga dobila tako da si se javila na oglas za njega iz hrvatske, pa je institucija odabrala tebe i sredila ti radnu dozvolu, ili je stvar počela nekako drugačije?

hulijo đuturum
23.07.2012., 18:09
Ja u gornjoj formulaciji i ne vidim bas nesto pogresno jer ako poslodavac oce bas moje znanje i potencijal, to i znaci da nema nekog "lokalnog" (zasto bi inace trazio bas moje znanje i moj potencijal). No ti papiri mogu prilicno zakomplicirat zivot.

P.S. Jos malo pa padaju ogranicenja za Bugarsku i Rumunjsku, ovisi o rezultatu "odaziva", to ce se drasticno odrazit na ogranicenja prema nama.

velika većina ljudi nema neke iznimne vještine i znanja da bi poslodavac htio baš njega. građevinac je građevinac, taksist je taksist,konobar je konobar i tako dalje. ako nemaš papire, neće te uopće uzimat u obzir. ne govorimo ovdje o neurokirurzima i doktorima matematike. govorimo o velikoj većini ljudi koji su zamjenjivi, ali koji isto tako mogu naći posao. kao što su ga poljaci i ostali istočnjaci našli kad su otišli u britaniju i irsku nakon 2004.

FileExplorer
23.07.2012., 18:22
velika većina ljudi nema neke iznimne vještine i znanja da bi poslodavac htio baš njega. građevinac je građevinac, taksist je taksist,konobar je konobar i tako dalje. ako nemaš papire, neće te uopće uzimat u obzir. ne govorimo ovdje o neurokirurzima i doktorima matematike. govorimo o velikoj većini ljudi koji su zamjenjivi, ali koji isto tako mogu naći posao. kao što su ga poljaci i ostali istočnjaci našli kad su otišli u britaniju i irsku nakon 2004.

Pa naravno, ali kolegica forumasica je napisala: "Ako poslodavcu treba bas VASE znanje i potencijal"... znaci nekako se podrazumijeva da je osoba posebna/specijalna a ne da ga se zaposli zato sto je rodjak ili zato sto trazi malo love. Obicnog konobara ili gradjevinca poslodavac nece htjet "bas njega". No mislim da se razumijemo pa necu cjepidlacit ;).
Iako neke drzave imaju popis deficitarnih zanimanja i tu ima prilicno razlicitih profila. Nisu ni medicinske sestre ili njegovatelji starijih ljudi bas atomski fizicari pa ce svejedno lakse uhljebit.

Ono sto je Petirina napisala je nacelno tocno jer se zaista svodi na to da mnogi uocpe ne trebajuc ekat taj datum jer im se nece nsita promjenit. Oni koji su trazeni mogu i prije tog datuma ic van, a oni koji nisu trazeni nece ni nakon tog datuma moc radit u vecini EU zemalja. Neke ce drzave mozda i prije bit tolerantne, ali pravi datum kada sigurno padaju sve granice za slobodu rada je 1.7.2020 (da, za 8 godina).

grmalj
23.07.2012., 18:43
Ja sam nasa posa i jos sam u njemackoj tocnije u ravensburgu odradija probu gazda prezadovoljan vec me gnjavi da pocnemo rjesavat papire a iskreno me strah da kad dodjem u zg predat papire u njemacku ambasadu da cu dobit odbijenicu jer neznam sto sve trebam od papirologije tj nacin da prodjem sto bolje a sigurno ima nacina da sve to boje upakiram...
Imam zavrseno za bravara a varioca moram ici u split polozit atest, trazi da radim i pjeskarenje i to znam a sve mogu dobit papirnato iz bivse firme...
Pitanje... kako sve to upakirat da se bolje prezentira a da nedobijem odbijeno.......

Peterina
23.07.2012., 19:39
peterina, ja bih tebe nešto pitala, ako nije problem....
ja vec dugo zivim u EU... trenutno radim, ali sam bila i nezaposlena, i bez obzira na cinjenicu da sam imala sve dozvole, znala jezik i poznavala dosta ljudi, tesko je bilo naci novi posao...

Sada svaki dan vidim zaposljavanje novih ljudi... iz EU i stranaca... i znam da im to nije palo s neba... da je vecina dugo i sustavno radila na tome.

grmalj - svaka cast na poduzetnosti!

MaliZeleni10
23.07.2012., 20:18
Ja sam nasa posa i jos sam u njemackoj tocnije u ravensburgu odradija probu gazda prezadovoljan vec me gnjavi da pocnemo rjesavat papire a iskreno me strah da kad dodjem u zg predat papire u njemacku ambasadu da cu dobit odbijenicu jer neznam sto sve trebam od papirologije tj nacin da prodjem sto bolje a sigurno ima nacina da sve to boje upakiram...
Imam zavrseno za bravara a varioca moram ici u split polozit atest, trazi da radim i pjeskarenje i to znam a sve mogu dobit papirnato iz bivse firme...
Pitanje... kako sve to upakirat da se bolje prezentira a da nedobijem odbijeno.......

Neka ti gazda napravi radnu dozvolu i onda ti je viza u ambasadi formalnost.

Vec sam ti to napisao, zar ti ne znas citsati sa razumijevanjem??

U ambasadi se ne dobija radne dozvila vec samo viza a vizu neces dobiti ako nemas radnu dozvolu.

VkciML
23.07.2012., 20:34
Ono sto je Petirina napisala je nacelno tocno jer se zaista svodi na to da mnogi uocpe ne trebajuc ekat taj datum jer im se nece nista promjenit. Oni koji su trazeni mogu i prije tog datuma ic van, a oni koji nisu trazeni nece ni nakon tog datuma moc radit u vecini EU zemalja. Neke ce drzave mozda i prije bit tolerantne, ali pravi datum kada sigurno padaju sve granice za slobodu rada je 1.7.2020 (da, za 8 godina).

I to je to!Sve je rečeno u par riječi.

Ak imaš sreće/kvalifikacije/ostalo možeš i sad ići van raditi.Isti postupak će biti i sada i nakon 01.07.2013.Službeni ulazak u EU ništa bitno neće promijeniti osim šta ćemo biti državljani EU-a ali oni sa ograničenjima!

Možda se dogodi da kao mađari sklopimo ugovore sa nekom zemljom o zapošljavanju ali to i danas postoji prek HZZ-a tak da čarobni 01.07.2013 opće ništa ne mijenja.

Od zemalja koje su do sad ratificirale ugovor o pristupanju (koje nisu lupile zabrane rada od 01.07) jedino Švedsku vidim kao potencijalnim ciljem emigranata.Ostale su manje više slične našim standardima pa nisu zanimljive za emigrirati.

Općenito mislim da je Europa zasićena radnom snagom osim pojedinih deficitarnih zanimanja što je bilo i za očekivati.Dugogodišnja gravitacija radne snage iz zemalja slabijeg standarda ka jačim članicama EU-a je jednostavno morala sa vremenom doći do te točke.

Vrijeme je da se ide dalje.

MaliZeleni10
23.07.2012., 21:34
Ne bih se slozio, ulazak u EU dosta toga mijenja, zao mi je ako to ne vidite.

VkciML
23.07.2012., 23:20
Ne bih se slozio, ulazak u EU dosta toga mijenja, zao mi je ako to ne vidite.

Daj pojasni i rokni linkove!

Kolko sam ja vidio sve ostaje isto.Možda bude, uvjetno rečeno lakše dobit papire u nekoj EU zemlji ali ono šta mnogi misle se neće dogoditi a to je da možemo doć u Njemačku reć dobar dan i počet raditi bez ikakvih papira.

FileExplorer
23.07.2012., 23:38

Kolko sam ja vidio sve ostaje isto.Možda bude, uvjetno rečeno lakše dobit papire u nekoj EU zemlji ali ono šta mnogi misle se neće dogoditi a to je da možemo doć u Njemačku reć dobar dan i počet raditi bez ikakvih papira.

Postoje odredjene rupe koje mogu funkcionirat dok ne postane premasovno ili dok druga strana ne odluci tome stati na kraj. Recimo, u nekim drzavama je jos uvijek moguce radit kao poslovni subjekt iz druge drzave za koju jos nije otvoreno trziste rada. Ali opet, ako "inspekcija" nadje recimo jednog takvog "obrtnika" na bausteli, oni imaju pravo ispitivat svjedoke i utvrdjivat cinjenice te diskrecijsko pravo procjene radi li se o fiktivnom ugovoru o samostalnom radu ili se ipak radi o nesamostalnom radu. Ako netko zaista zeli radit samostalno, za njega se otvaraju nove mogucnosti. Ali ona shema da odes u Njemacku radit za nekog, to ce i dalje bit kao sto je do sad bilo (znaci ili legalno kao do sad ili ilegalno). :ne zna:

hulijo đuturum
24.07.2012., 08:24

ako ne iskoriste pravo na prijelazni period od maksimalno 7 godina, to će bit upravo tako. za sad ne znamo tko će koristit taj period a tko neće.

2004. britanija, irska i švedska su odmah otvorile svoja tržišta rada za nove članice. ostali nisu. ali tada je odjednom u eu ulazilo 70 mil ljudi. 4 mil hrvata su neusporedivo manji problem.

ExAuPair
24.07.2012., 08:38
Petrina dobro veli kaj se tiče kontakata i priprema za preseljenje. Ja već aktivno radim na tome,što se tiče Švedske,pa što bude-bude.
Mislim da je u cijeloj toj priči najbitniji jezik!

Ipka,Zeleni10 je u pravu kaj se tiče mijenjanja dosta toga od ulaska u EU. Sve vam je rekao s onim kako su njega mučili sa svjedodžbama,a Mađarima ih nisu ni gledali.

Kad se samo sjetim koliko me poslodavaca u UK odbilo,jer sam imao studentsku vizu,sa samo 20 sati tjedno dozvoljenog rada. :mad:

Jos malo pa padaju ogranicenja za Bugarsku i Rumunjsku, ovisi o rezultatu "odaziva", to ce se drasticno odrazit na ogranicenja prema nama.:eek: Yep! I ja se pribojavam toga.

Alexandra Burek
24.07.2012., 14:56
Sto se tice zdravstvenog osiguranja ulazak u EU nista ne mijenja.
Hrvatska ima relativno malo sklopljenih bilateralnih ugovora o zdravstvenom osiguranju (ima npr. s Belgijom). I u Velikoj Britaniji, svi stranci koji zive u UK imaju pravo na besplatno lijecenje, od najjednostavnijeg do najslozenijeg (protiv raka ili ostalih teskih bolesti).
Dok sam zivjela u Bavarskoj, poslodavac je zahtijevao da si sama placam osnovno i dopunsko u Hrvatskoj (sto sam i placala). Tako bih u slucaju neke bolesti (npr. rak ili leukemija) morala ici na lijecenje u HR, a ne se lijeciti u Njemackoj. Sva sreca da sam bila zdrava. U Njemackoj je zdravstveno osiguranje skuplje nego u RH, dakle mozes ustedjeti ako si placas u RH. Jedino je nezgodno da ako trebas doktoru, moras letjeti ili ici autom (sto u slucaju München-Zagreb nije neki problem), ali moze biti ako ste udaljeniji (npr. Hamburg-Dubrovnik). Bas me zivcira sto ne postoji neko univerzalno EU zdravstveno osiguranje. Previse je razjedinjena ta Unija, vise je razjedninjena nego ujedinjena.

MaliZeleni10
24.07.2012., 16:08

Linkove nemam ali cu ti pojasniti.

Ako nam uvedu prijelazno razdoblje, posto ce HR biti u EU, imas prednost za dobijanje radne dozvole ispred cijelog svijeta koji nije u EU i poslodavci nece biti pod tolikim pritiskom da dokazu da ne mogu zaposliti nekog iz EU kad zele bas tebe.

Isto tako, mozes otvoriti firmu u HR i ici npr u Njemacku raditi sa svojom firmom, za firme zabrane ne postoje.

Vise nece biti opcija odbijanja radne dozvole jer ti obrazovanje nije po njihovom standardu jer se ulaskom u EU ta klauzula ponistava.

Bugari u Rumunji imaju jos uvijek vazecu zabranu pa ih je puna Njemacka, ljudi nasli nacina, otvore nesto kao obrt (u Njemackoj se to zove "gewerbe") i rade kao sami za sebe a rade kao da su zaposlenici te firme.

Ne brini, samo da mi napokon udjemo u EU, sve ce biti lakse.

FileExplorer
24.07.2012., 17:21
Isto tako, mozes otvoriti firmu u HR i ici npr u Njemacku raditi sa svojom firmom, za firme zabrane ne postoje.

Vise nece biti opcija odbijanja radne dozvole jer ti obrazovanje nije po njihovom standardu jer se ulaskom u EU ta klauzula ponistava.

Bugari u Rumunji imaju jos uvijek vazecu zabranu pa ih je puna Njemacka, ljudi nasli nacina, otvore nesto kao obrt (u Njemackoj se to zove "gewerbe") i rade kao sami za sebe a rade kao da su zaposlenici te firme.

Imaju pravo i na Kindergeld:

http://www.spiegel.de/video/einwanderer-aus-bulgarien-und-rumaenien-melden-gewerbe-an-video-1197780.html

No ono sto ja ljudima objasnjavam je sljedece. Da, dozvoljeno je otvorit "nesto kao obrt". Ali najbitnije je ono sto pise u zakonima, a zakoni ne dozvoljavaju nesamostalan radni odnos pod krinkom samostalnog. Znaci ako recimo neki baustelac namjerava "zaposlit" se u Njemackoj tako da otvori obrt a po prirodi posla je zaposlen, to nece biti legalno. Nije legalno ni za Nijemce, naravno da nece bit legalno ni za Hrvate. Tocno je da je taj prekrsaj teze dokaziv nego rad bez radne dozvole, ali to je svejedno prekrsaj i svejedno ce se mozda nac neki ljubomorni radnik koji ce cinkat. Samo upozoravam ljude da to ne shvate olako. Uostalom, s obzirom na to koliko su Rumunji poprijavljivali te obrte, ne bih se cudio da se toj praksi stane na kraj. Bilo je rijeci na ovom forumu da to u Austriji vise ne funkcionira kao prije (bio je doduse slucaj sa BiH drzavljaneom iz Slovenije ako se dobro sjecam).

spishka
24.07.2012., 17:26
ja sam neki dan u austrijskim dnevnim novinama vidjela članak da su imali par racija po gradilištima i napisali par stotina prijava :rofl::cerek: pitanje je radi li ovdje itko legalno prek ljeta :D

MaliZeleni10
24.07.2012., 21:35
Sefovi obicno "zaborave" napraviti radne dozvole.

Mene je samo sreca spasila od zatvora (i vjerojatno visegodisnjeg izgona) u Becu, kasnije sam nacuo da je sef platio kaznu 100.000 eura jer je "zaboravio" napraviti nam radne dozvole.

FileExplorer
24.07.2012., 21:41
Sefovi obicno "zaborave" napraviti radne dozvole.

Mene je samo sreca spasila od zatvora (i vjerojatno visegodisnjeg izgona) u Becu, kasnije sam nacuo da je sef platio kaznu 100.000 eura jer je "zaboravio" napraviti nam radne dozvole.

Pod "zatvor" mislis na ekstradikcijski pritvor, ili? Koliko znam za rad na crno se ne daje zatvorska kazna nego prije izgon.

MaliZeleni10
24.07.2012., 21:45
Ako ti papiri nisu u redu strpaju te iza resetaka dok se sve ne razjasni, hoces to zvati zatvor ili pritvor, isto ti je, budes iza resetaka.

vagrant
25.07.2012., 02:07
Petrina dobro veli kaj se tiče kontakata i priprema za preseljenje. Ja već aktivno radim na tome,što se tiče Švedske,pa što bude-bude.
Mislim da je u cijeloj toj priči najbitniji jezik!

Ipka,Zeleni10 je u pravu kaj se tiče mijenjanja dosta toga od ulaska u EU. Sve vam je rekao s onim kako su njega mučili sa svjedodžbama,a Mađarima ih nisu ni gledali.

Kad se samo sjetim koliko me poslodavaca u UK odbilo,jer sam imao studentsku vizu,sa samo 20 sati tjedno dozvoljenog rada. :mad:

:eek: Yep! I ja se pribojavam toga.

ogranicenja rumun i bugar moze preskociti a da ne ceka 7 godina.dovoljno je 12mj da radi bez prekida i onda ima pravo slobodnog kretanja sto se tice posla, znaci vise se ne trazi od njih da apliciraju za radnu dozvolu.druga opcija da radi kao self-employed gdje mu takodje ne treba dozvola za rad.takodje 3 opcija je student viza gdje ima pravo raditi 20h sedmicno i ako izdrzi 12mj bez prekida ima pravo na free movement.

Postoji jos i exemptions from the worker authorisation requirement sto se tice Rumuna i Bugara: navodim jedno koje je meni interesantno.
--you have been working with permission, and without interruption, in the UK for a period of 12 months ending on or after 31 December 2006. For example, you are already present in the UK as a work permit holder or in some other category that confers permission to take employment (for example as a student and you have been in part-time employment continuously for 12 months)http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/bulgaria-romania/work-permits/liveworkuk/

npr ako HR bude u situaciji kao RU i BU sto se tice UK postoji sansa za one koji si nekad bili i radili u UK da izbjegnu ogranicenje.

ExAuPair
25.07.2012., 09:32
@vagrant,bravo,odlične informacije.

Neka se pokriju ušima oni koji seruckaju da je ova tema niškoristi :bonk:

peter871
25.07.2012., 10:26
vagrant: ako si self-employed 12 mj jel onda dobivamo pravo rada bez prekida i slobodno kretanje?

ExAuPair
25.07.2012., 14:07
@peter871,logično bi tako trebalo biti. Njihov uvjet je da si godinu dana radio u UK,ne pitaju kako,samostalno ili od nesamostalne djelatnosti.

peter871
26.07.2012., 07:38
o, pa to su već jedna vrata. :)

Goranm71
28.07.2012., 08:16
Koliko razumijem nema vise nikakvih ogranicenja za Bugare i Rumune,ja mislim da je to pozitivno i da nece biti zabrana ni za hrvatske drzavljane.

Særregler opphevet for bulgarske/rumenske arbeidsinnvandrere
Publisert 21.06.12

Særreglene for arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania ble opphevet med umiddelbar virkning den 15. juni 2012.

Særreglene for arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania ble opphevet i Statsråd den 15. juni 2012 med umiddelbar virkning.
Dette innebærer at nye arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania likestilles med andre innvandrere fra EØS-landene utenom Norden. De trenger ikke lenger søke om oppholdstillatelse, det rekker å registrere seg.

Slaven22
27.09.2012., 19:28
EVO KO ZELI U AUSTRIJU :)

Na novinski upit hoće li Austrija 1. srpnja 2013., kada RH uđe u EU, otvoriti svoje tržište radne snage Hrvatima, austrijski je ministar odgovorio da Austrija neće inzistirati na prijelaznom roku od sedam godina, ali da ima dva okvirna uvjeta koja relativno pomažu Republici Hrvatskoj, uredbu o sezonskoj radnoj snazi na temelju koje mnoge osobe iz Hrvatske dolaze na sezonski rad u Austriju te popis nedostatne radne snage. Dodao je kako je pitanje želi li Hrvatska da se iz nje povlači kvalificirana radna snaga. „Nadam se da će Hrvatska i Austrija uz pomoć zakonske regulative naći adekvatno rješenje tog pitanja na dobro obiju zemalja“, rekao je Mrsić ustvrdivši kako je to i političko pitanje.

master driller
02.10.2012., 05:14
http://www.eurobrussels.com/job_display/20524/Administrators_of_Croatian_Citizenship_AD_5_EPSO_E uropean_Personnel_Selection_Office_Brussels_Belgiu m

Evo mogucnosti za HR citizens

good luck:)

crótach
03.10.2012., 15:06
Koliko razumijem nema vise nikakvih ogranicenja za Bugare i Rumune,ja mislim da je to pozitivno i da nece biti zabrana ni za hrvatske drzavljane.

Særregler opphevet for bulgarske/rumenske arbeidsinnvandrere
Publisert 21.06.12

Særreglene for arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania ble opphevet med umiddelbar virkning den 15. juni 2012.

Særreglene for arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania ble opphevet i Statsråd den 15. juni 2012 med umiddelbar virkning.
Dette innebærer at nye arbeidsinnvandrere fra Bulgaria og Romania likestilles med andre innvandrere fra EØS-landene utenom Norden. De trenger ikke lenger søke om oppholdstillatelse, det rekker å registrere seg.

Super je to, al norveska nije clanica EU pa ne vidim bas sto ce se to za hrvate promijenit u norveskoj nakon ulaska hrvatske u EU.

Osim sto mozda norvezanima postane jasno da ima jos neki narod tamo na supku europe kojima bi mogli podijelit par radnih dozvola :)

MaliZeleni10
03.10.2012., 15:31
Nije clanica, ali je u Schengenu i ima ugovor sa EU o slobodnom kretanju i zaposljavanju.

Mojim prijateljima iz Madjarske nisu trebale radne dozvole a meni je odbijena iz prilicno glupog razloga, ako nam ne uvedu prijelazno razdoblje odoh ja odmah tamo jer radna dozvola nece biti potrebna.

Posla ima a place su odlicne.

Goranm71
04.10.2012., 17:50
Nije clanica, ali je u Schengenu i ima ugovor sa EU o slobodnom kretanju i zaposljavanju.

Mojim prijateljima iz Madjarske nisu trebale radne dozvole a meni je odbijena iz prilicno glupog razloga, ako nam ne uvedu prijelazno razdoblje odoh ja odmah tamo jer radna dozvola nece biti potrebna.

Posla ima a place su odlicne.

Tako je,cisto sumnjam da ce se zamarati da uvode prelazno razdoblje samo za Hrvatsku s obzirom na bolje stanje ekonomije u odnosu na Bugarsku i Rumuniju a takodjer i na njezinu velicinu.Ipak bez radne dozvole ce biti mnogo lakse zaposliti se,bar za ljude koji nemaju neko specijalno obrazovanje za koje se moze dobiti radna dozvola.

MaliZeleni10
04.10.2012., 21:42
Meni nije problem za posao, meni su problem papiri, a to se napokon mijenja u moju korist 01.07.2013.

deisler
08.10.2012., 12:34
pitanje, kako ce to izgledati na granici sa slovenijom kad udjemo u eu? hoce li nam i dalje pregledavati putovnicu i eventualno "zezati" kao i do sada?

rijeka53
08.10.2012., 12:50
pitanje, kako ce to izgledati na granici sa slovenijom kad udjemo u eu? hoce li nam i dalje pregledavati putovnicu i eventualno "zezati" kao i do sada?

... pa nece vise biti slovenci :503: na grani leh rvati, pomaknut ce se :D

deisler
08.10.2012., 12:52
... pa nece vise biti slovenci :503: na grani leh rvati, pomaknut ce se :D

ma biti ce dvije godine, tako sam citao....

MaliZeleni10
08.10.2012., 18:27
Bit ce jos granica dok HR ne udje u Schengen ali daleko labavija nego sad.

deisler
08.10.2012., 20:20
Bit ce jos granica dok HR ne udje u Schengen ali daleko labavija nego sad.

u kojem smislu labavija?

MaliZeleni10
08.10.2012., 20:46
U tom smislu da cemo biti dio EU.

deisler
08.10.2012., 20:50
U tom smislu da cemo biti dio EU.

ajoj i dalje ce nas slovenija poprilicno kontrolirati

MaliZeleni10
08.10.2012., 20:56
Ne bih se slozio s tobom, kad ides autom, na ulazu u Sloveniju postoje dvije trake, na jednoj pise EU, na drugoj pise SVI OSTALI i ova gdje pise EU uvijek ide duplo brze, hm, cudno, zasto li ta traka ide brze?

deisler
08.10.2012., 20:57
Ne bih se slozio s tobom, kad ides autom, na ulazu u Sloveniju postoje dvije trake, na jednoj pise EU, na drugoj pise SVI OSTALI i ova gdje pise EU uvijek ide duplo brze, hm, cudno, zasto li ta traka ide brze?

dobro, uvjerio si me, a to mi je jako drago :)

rijeka53
08.10.2012., 23:08

...:503: ova traka EU kod slovenaca skoropa NIKADA ne dela, na bi ju otvorili ni usred ljeta dok
kod nas otvore i 3-4 trake, oni pile po jednoj nonstop :504:

deisler
11.10.2012., 21:23
kad udjemo u eu, hocemo li moci boraviti u njemackoj koliko hocemo?

MaliZeleni10
11.10.2012., 22:21
Ako se zaposlis i prijavis da tamo zivis onda hoces, ako ne onda opet vrijedi istih 90 dana kao i sad.

deisler
11.10.2012., 23:00
Ako se zaposlis i prijavis da tamo zivis onda hoces, ako ne onda opet vrijedi istih 90 dana kao i sad.

a moram se prijaviti da sam u njemackoj ili ne?

deisler
14.10.2012., 00:56
ima li kakvih novosti hoce li nam njemacka dati ogranicenje na zaposljavanje?

Alexandra Burek
15.10.2012., 03:22
ima li kakvih novosti hoce li nam njemacka dati ogranicenje na zaposljavanje?

Prema trenutnom raspolozenju, mogli bi nam udariti 7. godina, cijela Njemacka bruji da ne zele imati problema s preranim ulaskom nespremih zemalja. Jos jedan signal da vecina Njemacke (osim katolickog Juga) nije sklona HR.

wanda101
15.10.2012., 07:48
Da li meni itko može obrasniti što točno znači Plava karta i da li je to nešto što je stupilo na snagu??

Breg
19.10.2012., 23:14
UK najavila uvođenje restrikcija za hrvatske građane:

http://www.homeoffice.gov.uk/publications/immigration/croatia-eu-accession/

Kossuth Lajos
19.10.2012., 23:28
toga sam se najviše bojao:503: samo da nam još njemačka i austrija lupe zabranu psmtr

deisler
19.10.2012., 23:29
toga sam se najviše bojao:503: samo da nam još njemačka i austrija lupe zabranu psmtr

naravno da ce zabranit, pa znaju koliko nasih ima tamo....puno...

Breg
20.10.2012., 10:47
Pa od njih se nije moglo ni očekivati ništ drugo jer jebiga ipak milijuni Hrvata su već u niskom startu da pokore UK :rolleyes:...a to kaj im se samo u prvih 6 mjeseci uselilo 50 tisuća Indijaca, 30 tisuća Pakistanaca, to je ok, to je sve sigurno visoko kvalificirana radna snaga...:504:

MaliZeleni10
20.10.2012., 14:40
Ma tko sisa englesku, place nisu bas nesto, funta nije bas jaka, nije bas neko pozeljno odrediste.

Meni je bitnije to sto je Svedska prva obajvila da nece uvesti nikakve restrikcije.

quadzilla
20.10.2012., 14:48
Pa lakše je švedski naučit nego engleski, a da ne pričam koja država je stabilnija što se tiče gospodarstva.

ICU
21.10.2012., 14:14
Pa od njih se nije moglo ni očekivati ništ drugo jer jebiga ipak milijuni Hrvata su već u niskom startu da pokore UK :rolleyes:...a to kaj im se samo u prvih 6 mjeseci uselilo 50 tisuća Indijaca, 30 tisuća Pakistanaca, to je ok, to je sve sigurno visoko kvalificirana radna snaga...:504:

Novine ovdje pišu o milionima Hrvata što čekaju pred granicom...:)

MaliZeleni10
21.10.2012., 16:03
A cijelo stanovnistvo HR nije niti kao pola Londona.

Alpagueur
21.10.2012., 16:20
Novine ovdje pišu o milionima Hrvata što čekaju pred granicom...:)

Stvaraju paniku među pučanstvom GB :zubo:

deisler
21.10.2012., 16:22
ne vidim bas bajnu buducnost europe, nemaju sirovine, a puno pogona industrijskih preselilo u aziju, k tome jos europa nije ujedninjena politicki ni gospodarski koliko bi trebala biti ( barem za sada, a bit ce tesko, previse drzava, svatko gleda svoj interes posebno engleska)

vagrant
21.10.2012., 19:40
joj engleza, koga se boje.:lol: nego jel moze link od doticnih novina koje pricaju o 1 milionu.englizi gledaju "posebno" svoj interes zbog the City, da ne predje u ruke Brisela.

stepskivuk76
22.10.2012., 18:04
Stvaraju paniku među pučanstvom GB :zubo:

Ha, ha...Hannibal ante portas!!!:lol:

stepskivuk76
22.10.2012., 20:25
Već tjednima čitam novinske naslove i članke poput ovog u Der Spiegel-u.

http://www.slobodnaevropa.org/archive/news/20121021/500/500.html?id=24746422

Mislim da nitko ovdje još nije spomenuo ili komentirao očigledno sve veći otpor Nijemaca ulasku Hrvatske u EU.
Stoga, cijenjeni forumaši - Što ako Hrvatska "ne ispuni" ostatak uvjeta do sljedećeg izvješća EK?
Eventaulno prolongiranje datuma pristupa, moglo bi nas zapravo staviti u položaj Turske, posebice ako se kriza u Eurozoni nastavi.
Njemački zastupnici "trube" da Bundestag neće ratificirati pristupni ugovor ako izvješće ne bude pozitivno.

E sad, je li u pitanju dizanje buke i plašenje Hrvatske ili najava onog lošijeg scenaria?
Objektivno, za samo par mjeseci ili pola godine nije baš moguće provesti neku, ne znam kako ozbiljnu reformu pravosuđa, ubrzati procese ili riješiti problem brodogradilišta.

Posebno iritira izjava ovoga "socijaldemokrata" Roth-a, citiram: "Hrvatska mora biti zastrašujući primjer drugima" !???
Čovjek doista zvuči socijaldemokratski.

quadzilla
22.10.2012., 20:33
Vrlo lako bi se mogao pomaknuti daj datum ulaska, a i još više zabrinjava protivljenje Njemačke....

Artois
23.10.2012., 01:26
Da barem nikada ne uđemo u EU!
Samo mi nije jasno kako je referendum na očigled namješten prošao bez ikakve halabuke kasnije.

stepskivuk76
23.10.2012., 22:33
Ne slažem se baš da nikad ne treba da uđemo u EU, posebno sada kad smo već proveli sve što su tražili.
Isto, nitko od političara nije objasnio građanima što je alternativa, i što ovako "prilagođeni" EU uopće možemo ako nas ne prime na kraju, ili ako bi nas držali godinama pred vratima.
To je po meni ironija a i "bezobrazluk" EU, posebice Njemačke. Prvo zahtjevaš od kandidata da 10 godina sustavno uništava gospodarstvo, potpuno onesposobi samu sebe za samostalno funkcioniranje, i onda kad je ispunila 99% uvjeta jednostavno ti kaže - niste još spremni za članstvo. Užas!
Normalno da je bolje da ovakvi kakvi smo sada uđemo što prije u EU.
Makar će dio mladih i nezaposlenih lakše do posla u nekoj od ovih, zasada 8 zemalja koje neće (nadam se) uvoditi zabrane.

wilkie
24.10.2012., 15:03
Da barem nikada ne uđemo u EU!
Samo mi nije jasno kako je referendum na očigled namješten prošao bez ikakve halabuke kasnije.
Neulazak bi bio najgori scenarij za Hrvatsku i Hrvate (one prave Hrvate). Ostali bismo tu gdje jesmo bez prilike da se razvijamo. Mi smo sve podredili tome i sad moramo ući. Zamisli da si prostitutka, radiš sve što klijent traži, a onda ti ne plati. :503: :D
Ne slažem se baš da nikad ne treba da uđemo u EU, posebno sada kad smo već proveli sve što su tražili.
Isto, nitko od političara nije objasnio građanima što je alternativa, i što ovako "prilagođeni" EU uopće možemo ako nas ne prime na kraju, ili ako bi nas držali godinama pred vratima.
To je po meni ironija a i "bezobrazluk" EU, posebice Njemačke. Prvo zahtjevaš od kandidata da 10 godina sustavno uništava gospodarstvo, potpuno onesposobi samu sebe za samostalno funkcioniranje, i onda kad je ispunila 99% uvjeta jednostavno ti kaže - niste još spremni za članstvo. Užas!
Normalno da je bolje da ovakvi kakvi smo sada uđemo što prije u EU.
Makar će dio mladih i nezaposlenih lakše do posla u nekoj od ovih, zasada 8 zemalja koje neće (nadam se) uvoditi zabrane.
Ostali bismo ni na nebu ni na zemlji i propali do kraja. Tada bismo mogli iz protest odjebat sve zapadno i EU i crknut od gladi. Pokrenut građanski rat protiv jugonostalgičara koji su nas zakočili na putu i iskoristiti to izvanredno stanje u zemlji za traženje azila u Kanadi ili Australiji. Ionako nam je bolje ići raditi u prekooceanske zemlje nego u EU. :ne zna: :kava:

Artois
24.10.2012., 16:24
Neulazak bi bio najgori scenarij za Hrvatsku i Hrvate (one prave Hrvate). Ostali bismo tu gdje jesmo bez prilike da se razvijamo. Mi smo sve podredili tome i sad moramo ući. Zamisli da si prostitutka, radiš sve što klijent traži, a onda ti ne plati. :503: :D

Ma tko to mi?
Puca mi ona stvar za EU!!!!!!!!!!!!
Kada čujem od frendova koji su u Sloveniji kao se "prekrasno" živi otkad su ušli u EU, kada čujem žalopojke tetke iz Roterdama u Nizozemskoj...
Ljudi EU će nas progutat i pljunut!

Meni nije jasno kako ste slijepi?!:ne zna:

wilkie
24.10.2012., 16:44
Ma tko to mi?
Puca mi ona stvar za EU!!!!!!!!!!!!
Kada čujem od frendova koji su u Sloveniji kao se "prekrasno" živi otkad su ušli u EU, kada čujem žalopojke tetke iz Roterdama u Nizozemskoj...
Ljudi EU će nas progutat i pljunut!

Meni nije jasno kako ste slijepi?!:ne zna:

Fora je u tome da je sve bilo podređeno Europskoj Unij. I sad kad ne bi ušli, što bi? Ne postoji strategija. :ne zna: Recimo da gradiš brod, za plovidbu morem i rijekama a onda ti netko nakon što si ga napravio kaže ''e ne, nećemo ploviti, trebamo avion, s ovim treba letjeti''.
Ako ne uđemo u EU, po meni su tri scenarija moguća:
a- ostajemo na vratima vječno ispunjavajući zahtjeve EK u nadi da ćemo ući i tako u nedogled, u međuvremenu propadamo
b- EU nam totalno zatvara vrata, a i mi njoj, ne činimo ništa, vegetiramo, nema plana i strategije, samo politička prepucavanja
i onda dobivamo stanje kao u BiH
c- slijedimo primjer Argentine i kažemo ne bankama, ne neoliberalnom kapitalizmu, završimo u izolaciji

Sva tri scenarija nam nose bijedu, neimaštinu, iseljavanje stanovništva, rast cijena..Dakle to čega se bojiš neće biti izbjegnuto čak i ako ostanemo van EU.:ne zna:

Artois
24.10.2012., 17:01
Bilo bi to itekako izbjegnuto, da ovakva podanička politika se ne provodi.
Ali eto, vlast je takvu kakvu zaslužujemo (ne samo ova, nego i prethodne).
A onaj referendum za EU, to mi nikada neće biti jasno kako je prošlo, ali ajde u zemlji poput naše ništa nije čudno.

Sad će biti derneka kad nam zemlje udare zabrane na nekoliko godina za zapošljavanje.
Šteta će biti ako dođe do toga, a nadam se da neće.

deisler
25.10.2012., 09:05
EU Hrvatima uvodi prestroga pravila zapošljavanja?

Države članice plaši velika nezaposlenost u Hrvatskoj i osjećaj beznađa te istraživanja koja pokazuju da velik broj Hrvata nakon 1. srpnja želi potražiti posao u EU, piše Jutarnji list
Podaci istraživanja koji pokazuju da bi većina mladih građana Hrvatske otišla iz zemlje u potrazi za poslom poslužit će kao dodatni argument onim državama Europske Unije koje namjeravaju koristiti pravo na ograničenje pristupa hrvatskih građana njihovu tržištu rada. To znači da se hrvatski građani neće moći slobodno zapošljavati u takvim državama i nakon ulaska u EU 1. srpnja sljedeće godine.

Jutarnji list razgovarao je s nekoliko diplomata država članica koji tvrde da Europska komisija traži da se u slučaju Hrvatske ne postavljaju ograničenja, ali diplomati smatraju da će takve poruke teško naići na razumijevanje država članica.

Formula 2+3+2

Države EU imaju pravo na nove članice primijeniti takozvanu formulu 2+3+2, odnosno, tijekom prve dvije godine građanima novih članica mogu ograničiti pravo slobodnog zapošljavanja na njihovu tržištu rada, a zatim tražiti produljenje tog roka na još tri odnosno još dvije godine s tim da moraju dokazati da bi ukidanje dozvole ozbiljno poremetilo njihovo tržište rada. Dakle, maksimalna mogućnost korištenja prava na ograničenje je sedam godina.
Države pri donošenju odluke gledaju ne samo stanje u svojoj državi nego i stanje u državi koja se priključuje. A stanje u Hrvatskoj je, prema istim izvorima, zabrinjavajuće. Nezaposlenost raste, a istraživanja javnog mnijenja pokazuju beznađe i spremnost velikog broja građana da posao, ako mogu, potraže u inozemstvu.

U takvim će se okolnostima broj država koje žele koristiti pravo uvođenja restrikcija za Hrvate nakon dobivanja članstva samo povećati. Političari će pri tome imati na umu i svoje javno mnijenje, koje, iracionalno ili ne, i dalje negativno gleda na bilo koju liberalizaciju tržišta rada za bilo koga. U prilog Hrvatskoj ne ide ni činjenica velike domaće stope nezaposlenosti, a nakon što uđemo u EU, veću nezaposlenost imat će jedino Grčka i Španjolska.

Ograničenja koja nam mogu uvesti članice EU ne znače da građani Hrvatske neće moći raditi u tim državama, ali će im za to, kao i do sada, trebati radne dozvole.
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/222310/EU-Hrvatima-uvodi-prestroga-pravila-zaposljavanja.html#.UIjxpa7nyIg

lynqzie
25.10.2012., 10:16
Mislim da nitko ovdje još nije spomenuo ili komentirao očigledno sve veći otpor Nijemaca ulasku Hrvatske u EU.
Stoga, cijenjeni forumaši - Što ako Hrvatska "ne ispuni" ostatak uvjeta do sljedećeg izvješća EK?
Eventaulno prolongiranje datuma pristupa, moglo bi nas zapravo staviti u položaj Turske, posebice ako se kriza u Eurozoni nastavi.
Njemački zastupnici "trube" da Bundestag neće ratificirati pristupni ugovor ako izvješće ne bude pozitivno.

E sad, je li u pitanju dizanje buke i plašenje Hrvatske ili najava onog lošijeg scenaria?
Objektivno, za samo par mjeseci ili pola godine nije baš moguće provesti neku, ne znam kako ozbiljnu reformu pravosuđa, ubrzati procese ili riješiti problem brodogradilišta.

Problem brodogradilista, pravosudje i ove druge stvari koje spominjes, to je sve aktualno od pocetka pregovora...ako u 7 godina 2 vlade nisu uspjele nista od toga rijesiti, ne znam kako namjeravaju to sve rijesiti do iduceg izvjesca za par mjeseci.

Protivljenje Slovenije zbog Ljubljanske banke i nije takav problem, cini mi se da njih ionako nitko u EU ne dozivljava...malo da ih se pritisne od strane ovih vecih clanica i popustili bi. Ali protivljenje Njemacke je definitivno zabrinjavajuce, jer nijedna zemlja EU nema takav utjecaj kakav ima Njemacka.

Ako se ovako nastavi, mislim da su velike sanse da se taj datum ulaska odgodi.

Alexandra Burek
25.10.2012., 17:24
Ma tko sisa englesku, place nisu bas nesto, funta nije bas jaka, nije bas neko pozeljno odrediste.

Meni je bitnije to sto je Svedska prva obajvila da nece uvesti nikakve restrikcije.

A Danska? :durica

-Troja-
25.10.2012., 18:20

Ma dobro kazes. :zubo:

Slaven22
26.10.2012., 17:01
VAZNA INFO.

Danas mi je potvrdjeno iz ambasade da ce Svedska staviti blokadu hrvatskim radnicima na 5 godina a mozda i vise, vlada je donijela odluku.

Zanima me jedno, zasto hrvatski mediji sute da su nam Britansi, Svedjani, Francuzi donijeli odluke o blokadama za rad a to ce uciniti i ostatak zemalja EU.

Zalosno imamo manji ugled od Bugara i Rumunja u EU...

Topla piva
26.10.2012., 17:02
VAZNA INFO.
Zalosno imamo manji ugled od Bugara i Rumunja u EU...Brzo se procuje da su hrvati jako radisan narod.

quadzilla
26.10.2012., 17:03
Kata-jebena-strofa!!

lynqzie
26.10.2012., 17:20
Danas mi je potvrdjeno iz ambasade da ce Svedska staviti blokadu hrvatskim radnicima na 5 godina a mozda i vise, vlada je donijela odluku.

Zanimljivo s obzirom na to da Svedska jos nikada nije nikome uvela restrikcije, cak ni Bugarskoj i Rumunjskoj koje zajedno imaju skoro 30 milijuna stanovnika ili 7 puta vise nego Hrvatska. Cudno da su bas sad poceli i to sa malom zemljom na drugom kraju Europe.

Zanima me jedno, zasto hrvatski mediji sute da su nam Britansi, Svedjani, Francuzi donijeli odluke o blokadama za rad a to ce uciniti i ostatak zemalja EU.

Jel moze link na ovo za Francusku, prvi put cujem da su i oni vec donijeli odluku?

Souvlaki
26.10.2012., 17:43
VAZNA INFO.

Švedska je jedna od 8 država koje su se odavno službeno izjasnile da nikakvih restrikcija za hrvate neće biti (http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvati-mogu-posla-osam-drzava-ostale-uvode-ogranicenja-clanak-408157), a da je vlada stvarno neku odluku donijela to bi se odmah pročulo, kod njih su takve stvari transparentne itd ... Iz koje su to tebi ambasade javili? Daj ne trkeljaj

ICU
26.10.2012., 20:55
Smatram da je neminovno da će nam "poželjne" zemlej u EU staviti restrikcije. Manje iz objektivnoh razloga, a više iz njihovih unutarpolitičkih interesa. Drugo me zanima hoće li hrvatska Vlada uzvratiti reciprocitetom prema državljanima tih zemalja za zapošljavanjem u HR, više iz neke poruke i dostojanstva nego iz neke potrebe...

stepskivuk76
26.10.2012., 21:36
VAZNA INFO.

Ej bilo bi lijepo da pojasniš malo to "Danas mi je potvrdjeno iz ambasade...", inače širiš paniku i plasiraš dezinformacije.

Drugo, kako je moguće da nam Britanci, Francuzi, pa i Šveđani, tj. njihove Vlade (kako ti kažeš) uvedu zabranu, kad njihovi parlamenti još nisu ni ratificirali Ugovor o pristupanju, niti se zna kada će (ni da li će)!?

Van svake logike.

Mislim da je već previše misterioznosti u svemu vezanom s Hrvatskim pristupanjem EU, da bi se (čak i na forumima) plasirale "vijesti" bez navođenja izvora i argumentacije.

stepskivuk76
26.10.2012., 21:53
VAZNA INFO.

...i još sebi daješ za pravo da svoj post započneš s "VAŽNA INFO" !?

Kakva je to info!?

"Rekao mi jedan čovjek"!?

Ja mogu da se složim da su mediji previše "neaktivni" u izvještavanju nacije o svemu u vezi pristupanja, ali jbt. već bi se našao neki tabloid koji bi tragom sličnog izvora prenio tu "informaciju".:ne zna:

deisler
26.10.2012., 22:08
kad neke zemlje uvedu restrikciju, da li ce nam ipak pomoci to sto smo usli u eu pa ce biti ipak malo lakse se zaposliti?

stepskivuk76
26.10.2012., 22:30
kad neke zemlje uvedu restrikciju, da li ce nam ipak pomoci to sto smo usli u eu pa ce biti ipak malo lakse se zaposliti?

Za sada je jedina zvanična vijest o zabranama ova koju je objavio Večernji list, i koju su prenosili svi ostali, o osam zemalja koje neće uvesti zabranu.

Koliko ja znam jedino je Ciparska Vlada, i to nakon ratifikacije u Parlamentu, objavila da će uvesti zabranu.

To je za sada jedina zvanično potvrđena zabrana.

Ne znam da li će biti lakše zaposliti se nakon ulaska, ali znam da Rumunje i Bugare nitko (i pored zabrana) nije mogao spriječiti da odu, žive i rade u zemljama EU.

Uvijek postoji neko rješenje.

vagrant
26.10.2012., 23:29
sto se tice UK vec sam pisao kako rumuni i bugari se zaposljavaju.neko je postavio na prethodnim stranicam da su Englezi najavili dozvolu za rad (rijec blokada je sasvim bespotrebna za koristenje) tj tek prolazi kroz parlament.cak je i jedna forumasica okacila link vezano za Englesku, Dijaspora.

kako Hr stampa ne pise nista moze napisati osoba koja prati samo jedan portal il ni jedan..:504:

stepskivuk76
27.10.2012., 01:46
sto se tice UK vec sam pisao kako rumuni i bugari se zaposljavaju.neko je postavio na prethodnim stranicam da su Englezi najavili dozvolu za rad (rijec blokada je sasvim bespotrebna za koristenje) tj tek prolazi kroz parlament.cak je i jedna forumasica okacila link vezano za Englesku, Dijaspora.

kako Hr stampa ne pise nista moze napisati osoba koja prati samo jedan portal il ni jedan..:504:

Nadam se da bar ti razumiješ to što si sad napisao.:)
Ako govorimo o uvođenju zabrana zapošljavanja državljanima novih članica, ili pak slobodnom pristupu tržištu rada, Odluka o tome spada u nadležnost izvršne vlasti (u većini članica EU).
Ali, ni jedna Vlada neke države članice ne može donijeti takvu Odluku, koja je uvijek podzakonski akt, prije nego parlament iste te države ratificira Ug. o pristupanju.
U većini država ratifikacija se vrši donošenjem zakona o ratifikaciji, čime jedan međ. ugovor postaje dijelom unutarnjeg pravnog poretka. Kao opći pravni akt, zakon je osnov i okvir (između ostalog) i za donošenje Odluka Vlade iz oblasti koje taj zakon uređuje.
Iako te najave uvođenja restrikcija, istina izražavaju stav vlasti prema pitanju režima zapošljavana građana zemlje koja se priključuje, ipak je bespredmetno govoriti o njima, prije nego je Ug. uopće ratificiran, i naravno prije nego je neka odluka zvanično donijeta i objavljena u skladu sa internim propisima, jer sve ostalo bilo bi spekuliranje.

Što se naših medija tiče, definitivno su neaktivni. Ali možda je bolje i da za sada šute, nego da špekuliraju tom osjetljivom temom, ako već ne mogu osigurati pouzdanu informaciju, koju opet mogu dobiti samo iz Vlada država članica neposredno, ili iz njihovih veleposlanstava.

Kao što sam već napisao, za sada je , koliko je meni poznato, jedino Cipar zvanično donio odluku o ograničenju slobodnom pristupu hrvatske radne snage domaćem tržištu rada, u tom smislu što je najprije Parlament Cipra ratificirao Ugovor, a zatim je njihova Vlada donijela predmentu odluku i objavila je na način koji je propisan, i na kraju su takvu Odluku i mediji objavili.

Zato sam napisao da je to, koliko je meni poznato, jedina zvanična restrikcija do sada uvedena za hrvatsku radnu snagu.

Slaven22
27.10.2012., 03:26
Pametna gospodo, kazem vam, pozovite veleposlanstvo Svedske i sve ce vam biti receno. Sto se tice UK sve je jasno napisano na navedenj stranici imigracije UK

Zna se da ce vecina clanica uvesti stroge zabrane i netko se tu nasao pa soli pamet o ovome ili onome...

vagrant
27.10.2012., 03:41
@stepskivuk
nigdje nisam rekao da su vec odlucili.citaj pazljivije.:bicedobro:

Croation Accession Bill 2012-13 (Bill ti je ponuda novog zakona) je u progresu.1 citanje je bilo 18.10 u House of Commons.2 citanje, predstavljanje je 5.11 takodje u HoC.kad se tu zavrsi ide u House of Lords, znaci obe kuce moraju dati dozvolu da se novi zakon primjeni da postane Act i onda ide potpis kraljice.

stepskivuk76
27.10.2012., 10:38
@stepskivuk
nigdje nisam rekao da su vec odlucili.citaj pazljivije.:bicedobro:

Croation Accession Bill 2012-13 (Bill ti je ponuda novog zakona) je u progresu.1 citanje je bilo 18.10 u House of Commons.2 citanje, predstavljanje je 5.11 takodje u HoC.kad se tu zavrsi ide u House of Lords, znaci obe kuce moraju dati dozvolu da se novi zakon primjeni da postane Act i onda ide potpis kraljice.

Nije u progresu nego u postupku, i nije dozvola nego usvajanje, nije Akt nego zakon, i nije ponuda nego prijedlog.

U svakom slučaju prije nego ga Parlament (oba doma) usvoji, nema definitivne Odluke o ograničenjima.

Drugo, da si pažljivije čitao tekst tog "Croation Accession Bill 2012-13", vidio bi u čl. 4. poglavlja "Freedom of movement for Croatian nationals as workers", da je uređivanje prava na rad hr. državljana u nadležnosti Vlade VB.
Sam taj zakon (koji će eventualno biti usvojen u parlamentu) predviđa samo mogućnost uvođenja ograničenja, što i inače već stoji u tekstu ugovora o pristupanju koji smo potpisali.

Prema tome - to je sve jako daleko od odluke!

stepskivuk76
27.10.2012., 10:50
Pametna gospodo, kazem vam, pozovite veleposlanstvo Svedske i sve ce vam biti receno. Sto se tice UK sve je jasno napisano na navedenj stranici imigracije UK

Zna se da ce vecina clanica uvesti stroge zabrane i netko se tu nasao pa soli pamet o ovome ili onome...

Znači šalteruša iz Švedskog Veleposlanstva zna više od onog diplomata s kojim je razgovarao novinar Večernjaka.:)

VideoZid
27.10.2012., 11:18
Znači šalteruša iz Švedskog Veleposlanstva zna više od onog diplomata s kojim je razgovarao novinar Večernjaka.:)

...mozes misliti... :lol: :lol:

MaliZeleni10
27.10.2012., 13:58
Cinjenica je da Svedska nije uvela nikakvu zabranu Rumunjima i Bugarima kad su usli, a njih je zajedno oko 30 miliona, prema njima nasih 4,5 miliona je nista.

I kakva smo mi to prietnja njihovom trzistu rada?

Apsolutno nikakava.

Englezi su malo druga prica, oni nam tradicionalno nisu naklonjeni i nimalo me ne bi iznenadilo da uvedu zabranu, ali ionako me Engleska ne zanima.

vagrant
27.10.2012., 16:23
Nije u progresu nego u postupku, i nije dozvola nego usvajanje, nije Akt nego zakon, i nije ponuda nego prijedlog.

U svakom slučaju prije nego ga Parlament (oba doma) usvoji, nema definitivne Odluke o ograničenjima.

Drugo, da si pažljivije čitao tekst tog "Croation Accession Bill 2012-13", vidio bi u čl. 4. poglavlja "Freedom of movement for Croatian nationals as workers", da je uređivanje prava na rad hr. državljana u nadležnosti Vlade VB.
Sam taj zakon (koji će eventualno biti usvojen u parlamentu) predviđa samo mogućnost uvođenja ograničenja, što i inače već stoji u tekstu ugovora o pristupanju koji smo potpisali.

Prema tome - to je sve jako daleko od odluke!

da, nije plavi ronhil nego crveni ronhil..:504:da sam stavio prijedlog ti bi napisao nije prijedlog vec ponuda, samo da bi imao nesto reci pametno..

citavo vrijeme pokusavam ti reci da nigdje nisam napisao da je odluka donesena a ti to pokusavas da mi zakrpis. i kad ti napisem gdje je trenutno Bill vezano za Hr ti mi pricas nije u progresu vec u postupku (isto sranje)..a onda pravis duplu sa loptom "da si citao vidio bi da je u nadleznosti vlade VB" mislim sta reci, kao HoC i HoL ne predstavljaju vladu VB..:lol:

stepskivuk76
27.10.2012., 16:45
da, nije plavi ronhil nego crveni ronhil..:504:da sam stavio prijedlog ti bi napisao nije prijedlog vec ponuda, samo da bi imao nesto reci pametno..

citavo vrijeme pokusavam ti reci da nigdje nisam napisao da je odluka donesena a ti to pokusavas da mi zakrpis. i kad ti napisem gdje je trenutno Bill vezano za Hr ti mi pricas nije u progresu vec u postupku (isto sranje)..a onda pravis duplu sa loptom "da si citao vidio bi da je u nadleznosti vlade VB" mislim sta reci, kao HoC i HoL ne predstavljaju vladu VB..:lol:

Ajd sad fino još jednom u tekstu Ug. pročitaj što piše u dijelu 4. koji se odnosi na hrvatske radnike.

Čovječe, tekst međ. ugovora se u parlamentu bilo koje zemlje usvaja takav kakav je u svom izvornom sadržaju (onakav kakav je potpisan).

Jel to toliko komlicirano!?

A u izvornom sadržaju teksta ugovora stoji mogućnost uvođenja zabrane.

Mogućnost, podvlačim, a ne obveza.

Da li će Vlada koristiti tu mogućnost i uvesti restrikcije, i kakve će one biti, to u tekstu koji si sam ovdje naveo ne postoji.
Sam tekst tog prijedloga zakona prebacuje nadležnost za uređenje radno-pravnog režima za hrvatske državljane na Vladu VB, tj resorno ministarstvo.

Ono što ti ja pokušavam reć je da ne može Vlada jedne zemlje članice uvesti zabranu (ili ne uvesti), ako ug. o pristupanju (u izvornom tekstu) još nije ratificiran.

stepskivuk76
27.10.2012., 16:54
Cinjenica je da Svedska nije uvela nikakvu zabranu Rumunjima i Bugarima kad su usli, a njih je zajedno oko 30 miliona, prema njima nasih 4,5 miliona je nista.

Apsolutno nikakava.

Englezi su malo druga prica, oni nam tradicionalno nisu naklonjeni i nimalo me ne bi iznenadilo da uvedu zabranu, ali ionako me Engleska ne zanima.

I meni je to nelogično.

...Ali opet, ako tako kaže teta sa šaltera Ambasade...onda nema što, nego da fino raspakiramo kufere, otkažemo rezervacije letova za Stocholm, javimo tetkama u Švedskoj da nema ništa od dolaska (što će ih jako pogodit)...i zaboravimo na tu avanturu.

Samo treba zamolit Slavena 22, da kad idući put bude pio kavu sa gospođom sa šaltera švedske ambasade, još jednom pita jel to definitivna odluka, ili ima nekakve šanse da se ona promijeni...pa da nam javi...

lynqzie
27.10.2012., 17:24

Apsolutno nikakava.

Ne treba uzimati samo totalnu populaciju u obzir, nego i broj nezaposlenih.
Svedska ima oko 400 000 nezaposlenih na skoro 10 milijuna stanovnika.
Hrvatska ima vise od 300 000 nezaposlenih na 4,5 milijuna stanovnika.
Svedska vec ima veliki broj imigranta iz ex-yu jos od 90-ih, tako da se moze reci da je jedno od tradicionalnih odredista za emigrante sa ovih prostora.

Tako da ovo apsolutno nikakva mislim da ne stoji. That being said, mislim da Svedska ipak nece uvesti nikakve restrikcije, jer oduvijek imaju politiku liberalnog trzista rada i kretanja radne snage, na kraju krajeva jos nikada nisu nijednoj zemlji uveli restrikcije, cak ni jednoj Rumunjskoj.
Ali to mislim da ce oni najbolje procijeniti da li ih imaju razloga uvoditi Hrvatskoj ili ne.

vagrant
27.10.2012., 17:25
tekst vezano za restrikcije nisam ni naveo, imas ga na prethodnoj stranici il na temi Englezi.tamo sve pise, a mozes ga i na google pronaci.

i ja tebi pokusavam reci da nigdje nisam spomenuo il napisao "odluka je donesena".ok. ta mogucnost uvodjenja zabrane vlada VB raspravlja u Parlamentu. imas pdf o cemu je bilo 18.10 na 1 reading u HoC i uglavnom opcija b je u opticaju tj restrikcija. pre sam bio optimista jer znam da su negdje 08' il 09' navodno rekli da Hr ne predstavlja opasnost za UK trziste, no tad je Labour bio vlast.sad sam realista i mislim da ce Konzervativci uvesti work authorisation za Hr.no, i ako uvedu nije neki velik problem, moze se izbjeci.

Slaven22
27.10.2012., 18:58
Hajde pametnjakovici, lijepo sam prenio info. koje sam dobio iz veleposlanstava jer i sam trazim izlaz iz ove drzave. Nemoje sebe lagati, UK ce staviti zabranu svaki vladin prijedlog bude prihvacen i primjenjen nije navedene analuze pravila babaroga...

Njemacka, Austrija i Italija takodjer 100% zid za nas...

stepskivuk76
27.10.2012., 19:57
Hajde pametnjakovici, lijepo sam prenio info. koje sam dobio iz veleposlanstava jer i sam trazim izlaz iz ove drzave. Nemoje sebe lagati, UK ce staviti zabranu svaki vladin prijedlog bude prihvacen i primjenjen nije navedene analuze pravila babaroga...

Njemacka, Austrija i Italija takodjer 100% zid za nas...ž

Je, hoće. A sazidat će i zid na granici sa hr., kao onaj na američko-meksičkoj...što se i inače uobičajeno radi s novim članicama.

Ma da vidim tko će me zaustavit 2. Srpnja!?:503:

...i da minsko polje naprave, ne vrijedi im...

DaKid
27.10.2012., 20:38
nisam baš previše upućen pa ako mi neko može objasniti.. Znači zemlje koje ne stave blokadu neće raditi nikakve probleme kod zapošljavanja? znači da ja samo dođem i prijavim se na burzu i prijavljujem se na sve poslove?! jedino jezik može biti problem..tj da me poslodavac neće htjet primit ako neznam materinji!?

vagrant
27.10.2012., 22:26
nije u pitanju rijec blokada, znaci glup termin.vec da moras traziti dozvolu za posao ukoliko pronadjes poslodavca tj ukoliko poslodavac tebe prihvati, papirologija.na tvoje pitanje odgovor da, pronadjes posao, posaljes CV, poslodavac te prihvati i to je to ako ides u EU zemlju u koji nije potreban work authorisation.

parademann
28.10.2012., 09:17
evo britanski telegraph o rumunjima, bugarima, a na kraju i hrvatima...

"Croatia is also due to join the EU in July next year but with a population of just four million it is unlikely to lead to large numbers of arrivals in Britain, and will also be subject to transitional controls."
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/immigration/9637967/Britain-facing-new-eastern-Europe-immigration-surge.html

trivial
28.10.2012., 12:39
VAZNA INFO.

Kako te nije sram lagati ovako.
Švedska nikad nikome nije uvela ograničenje jer se strogo drže politike slobodnog kretanja radnika.
Je li ti to veleposlanik osobno potvrdio ili čistačica u veleposlanstvu? :kava:

trustno1
28.10.2012., 13:31
ž

Je, hoće. A sazidat će i zid na granici sa hr., kao onaj na američko-meksičkoj...što se i inače uobičajeno radi s novim članicama.

Ma da vidim tko će me zaustavit 2. Srpnja!?:503:

...i da minsko polje naprave, ne vrijedi im...

pa ne kuzim uopce.. a tko bi te i sada zaustavio ako hoces ici??
stvar nije u tome tko bi te zaustavio, nego tko bi te zaposlio aklo nemas dozvolu za rad...
ako nadjes poslodavca i sada dok nismo u EU mozes ici kuda hoces...
znaci ulaskom se nista ne mijenja...

trustno1
28.10.2012., 13:33
Kako te nije sram lagati ovako.
Švedska nikad nikome nije uvela ograničenje jer se strogo drže politike slobodnog kretanja radnika.
Je li ti to veleposlanik osobno potvrdio ili čistačica u veleposlanstvu? :kava:

he he aaaaa neznas ti sto cistacice this day's znaju.. one su ti kao "radio Mileva"... bolje znaju nego veleposlanik.. LOL:rofl:

DaKid
28.10.2012., 16:34
stvar nije u tome tko bi te zaustavio, nego tko bi te zaposlio aklo nemas dozvolu za rad...

al će te gazda prije zaposlit ako mu veliš da si iz EU i da se on ne mora jebat sa papirologijom i radnim dozvolama...ovak samo dođeš na razgovor i ujutro si u manduri :D

trustno1
28.10.2012., 18:53
al će te gazda prije zaposlit ako mu veliš da si iz EU i da se on ne mora jebat sa papirologijom i radnim dozvolama...ovak samo dođeš na razgovor i ujutro si u manduri :D

Tetak, na zalost ne ide to tako...ako si iz eu ne znaci da imas radnu dozvolu niti pravo raditi...ako si deficitarno zanimanje,mozes aplicirati i sada, nista te ne sprecava....
Ako nisi, neces moci...
U uk npr treba imati NI ako to nemas nemozes traziti posao, a bez dozvole ga ne mozes dobiti...

stepskivuk76
28.10.2012., 20:56

Danas još uvijek nemam razlog ići bilo kamo, imam posao, radim u struci, itd.,..(još uvijek)....

Ali ako stvari u Hr budu nastavile da se kotrljaju nizbrdo kao što se događa godinama u nazad, onda se tu više nemam što pitat...pitanje je mjeseca kad će voda doć do ušiju...i drugog izbora neće biti...

A što se tiče radnih dozvola, pa i Rumunjima i Bugarima su trebale u većini zemalja EU (i danas ih trebaju), pa ih to nije spriječilo da bukvalno preplave Europu.

O načinima na koji su to radili (izbjegavali ograničenja ( inače u našoj teoriji prava to se zove "izigravanje zakona")), nešto više su napisali oni "potkovaniji", "bolje verzirani" članovi ovog foruma.

Naše je samo da prepisujemo od Bugara i Rumunja.

vagrant
28.10.2012., 22:35
Tetak, na zalost ne ide to tako...ako si iz eu ne znaci da imas radnu dozvolu niti pravo raditi...ako si deficitarno zanimanje,mozes aplicirati i sada, nista te ne sprecava....
Ako nisi, neces moci...
U uk npr treba imati NI ako to nemas nemozes traziti posao, a bez dozvole ga ne mozes dobiti...

dobije se NI ako si iz EU (zemlje kojoj ne treba work authorisation)prilikom prvog zaposlenja.mislio sam da je princip isti kad je u pitanju NI al nije.

trustno1
29.10.2012., 07:49
dobije se NI ako si iz EU (zemlje kojoj ne treba work authorisation)prilikom prvog zaposlenja.mislio sam da je princip isti kad je u pitanju NI al nije.

Pa da nije...ne mozes to dobiti ako nemas radnu dozvolu u putovnici..

Danas još uvijek nemam razlog ići bilo kamo, imam posao, radim u struci, itd.,..(još uvijek)....

Ali ako stvari u Hr budu nastavile da se kotrljaju nizbrdo kao što se događa godinama u nazad, onda se tu više nemam što pitat...pitanje je mjeseca kad će voda doć do ušiju...i drugog izbora neće biti...

A što se tiče radnih dozvola, pa i Rumunjima i Bugarima su trebale u većini zemalja EU (i danas ih trebaju), pa ih to nije spriječilo da bukvalno preplave Europu.

O načinima na koji su to radili (izbjegavali ograničenja ( inače u našoj teoriji prava to se zove "izigravanje zakona")), nešto više su napisali oni "potkovaniji", "bolje verzirani" članovi ovog foruma.

Naše je samo da prepisujemo od Bugara i Rumunja.
Ma razumijem ja sto ti hoces reci, sve ok...i ako situacija bude bila losija i losija,razumijem da treba uciniti nesto i za sebe i za familiju, samo zelim reci da je jako tesko u stvari nemoguce doci u uk bez radne dozvole...nebih zeljela promovirati rad na crno jer je protiv zakona,ali nemoj se usporediivati sa rumunjima...njih u uk ima ali po ulicama,prose,kradu i prodaju big issue magazin koji prodaju beskucnici...normalnog rumunja neces ovdje bas samo tako naci da radi na crno..
Kada HR udje u EU , UK ce nakon dvije godine razmotriti situaciju...mozda work perkit dobijemo ranije, a mozda kao i rumunji za 5 godina...oni ce u uk navrijeti 2014 ,pa se bojim da ce se vec ionako preopterecena engleska raspasti u komade... Ja gledam da se iselim iz UK, jer situacija bas i nije bajna...

Slaven22
29.10.2012., 11:31
Molio bi da netko pomogne protumaciti sljedece, ako uvjeti rada u UK budu kao u prvom vladinom prijedlogu, kaze se da ce studenti moci raditi part time ali mene zanima da li ce moci raditi i studenti na obicnim kursevima engleskog jezika jer sad kad smo iz non EU nije moguce pa me brine ova recenica

we will make provision for Croatians who are studying here to be able, as is the case under the current Immigration Rules, to engage in part-time

stepskivuk76
29.10.2012., 14:03
Molio bi da netko pomogne protumaciti sljedece, ako uvjeti rada u UK budu kao u prvom vladinom prijedlogu, kaze se da ce studenti moci raditi part time ali mene zanima da li ce moci raditi i studenti na obicnim kursevima engleskog jezika jer sad kad smo iz non EU nije moguce pa me brine ova recenica

we will make provision for Croatians who are studying here to be able, as is the case under the current Immigration Rules, to engage in part-time

Ja koliko znam, do sada je (između ostalog) uvjet bio da kurs traje dulje od 9 mjeseci, ili tako nešto.

da li će se nešto promijeniti nakon ulaska u EU, u smislu da više neće biti važno koliko studiji traju, ne znam.

Jel ima netko neke informacije o Slovačkoj?
Kako se živi, kakve su plaće, ponuda poslova.....?
Vrijedi li uopće razmišljat na temu Slovačke?

Slaven22
29.10.2012., 14:57
Pa trebali bi dobiti neke privilegije ako ulazimo u EU, ukoliko ostane isto j...onda zasto smo glasali ZA

munjotresan
29.10.2012., 15:14

Njemacka, Austrija i Italija takodjer 100% zid za nas...

nije mi jasno zašto uvijek neku lijepu temu zaseru bezveznjaci poput ovoga :ne zna:

vagrant
29.10.2012., 15:35

vec sam ostavio post na ovoj temi vezano za rad sto se tice BG i RU, a taj isti princip bi vazio i za Hr.ne bi zelio ponovo postavljati linkove jer smatram iz nekih razloga da nije u redu.mozda james bond prati situaciju u HR.:D
uglavnom, upises neki kurs na godinu, platis skolu, negdje pronadjes posao (uglavnom u nekom hotelu se uvijek moze pronaci) i dobijes prvo zutu kartu.ostanes na tom poslu 12mj i onda se prijavis za ljubicastu (dva tipa ima H i G ).mozes i za plavu koja te oslobadja restrikcije pod uslovom da si highly skilled.

sve to pise na glavnom sajtu HO.

Slaven22
29.10.2012., 15:38
Razumijem ja to ali mene zanima da li ce moci raditi studenti koji idu na kurs engleskog jezika jer trenutno ono non eu nemaju pravo a u izvjestaju pise

as is the case under the current Immigration Rules, to engage in part-time

zanima me da li ce ici po sadasnjim prailima jer u izvjescu pise da ce tako biti za work permit a ne kao za Rumunje i Bugare

Štrikalica
30.10.2012., 05:01
nije mi jasno zašto uvijek neku lijepu temu zaseru bezveznjaci poput ovoga :ne zna:

telepatija! baš sam i ja pomislila istu stvar! :eek:

Odlično si to primijetio! :top:

..molim te, nemoj više.

Molba se odnosi i na ostale koji svako malo osjete potrebu počastiti nas dubokim mislima poput ove ili skočiti sugovorniku za vrat. Tema je prevažna i previše forumaša na njoj diskutira sa interesom, argumentima i u pristojnom tonu, da bi se rasprava konstantno morala cjepkati i prekidati jer netko jednostavno mooora uletjeti, zakuhati nekakav cirkus i pobrati karton ili ban. Pustite ljude da diskutiraju u miru.

Mrs Cookie
30.10.2012., 17:50
Razumijem ja to ali mene zanima da li ce moci raditi studenti koji idu na kurs engleskog jezika jer trenutno ono non eu nemaju pravo a u izvjestaju pise

as is the case under the current Immigration Rules, to engage in part-time

zanima me da li ce ici po sadasnjim prailima jer u izvjescu pise da ce tako biti za work permit a ne kao za Rumunje i Bugare

Studenti smiju raditi do 20 sati tjedno, u vrijeme dok traje studij. Bez obzira na članstvo u EU.

Slaven22
30.10.2012., 17:53
Zakon je odavno promjenjen, trenutno mogu da rade 20 sati tjedno samo studenti koji su na fakultetima. Nizi kursevi i skole engleskog nemaju pravo na rad. Pise na stranicama imigracije.

stepskivuk76
30.10.2012., 18:22
Zakon je odavno promjenjen, trenutno mogu da rade 20 sati tjedno samo studenti koji su na fakultetima. Nizi kursevi i skole engleskog nemaju pravo na rad. Pise na stranicama imigracije.

Kako će se onda tretirat "pre master" studiji?
To bi zapravo trebala biti neka vrsta "stručnog" engleskog koji je, kao obavezan...tj. tako su mi barem rekli prije par godina kad sa se raspitivao za master studije u Engl.

Slaven22
30.10.2012., 18:53
Pa dobro, nadajmo se da ce nama jer smo iz EU dozvoliti rad nezavisno koji kurs isli...

stepskivuk76
01.11.2012., 23:01
Dajte, zasto takva pitanja ne postavljate na drugoj temi, ovdje se govori o zaposljavanju u EU nakon sto postanemo clanica...

Evo ga link koji bi mogao pomoći oko stava Švedske:

http://www.riksdagen.se/sv/Dokument-Lagar/Forslag/Propositioner-och-skrivelser/prop-201213-6-d1_H0036/?html=true

To bi trebao biti prijedlog zakona o ratifikaciji Ug o pristupanju Hr EU, koji je Švedska Vlada predložila Parlamentu.

Obrati pažnju na poglavlje 20., i predzadnju rečenicu obrazloženja prijedloga.

"I Sverige kommer kroatiska arbetstagare i enlighet med det
gällande svenska regelverket att få fullt tillträde till den svenska
arbetsmarknaden från och med anslutningsdagen den 1 juli 2013."

Po tome, počev od 1. srpnja 2013, Hr građanima neće biti neće biti ograničavan pristup švedskom tržištu rada. Također, prije
toga navode ocjenu kako nije bilo negativnih posljedice neuvođenja zabrana građanima zemalja koje su 2004. i 2007. pristupile Uniji, te da nije realno da ih bude ni u slučaju Hrvatske.

Naravno, sve ovo pod uvjetom da sam dobro preveo. :)

MillionMan
01.11.2012., 23:17
mislim da bi mi sebi mogli otvorit vrata kroz svoja vrata
mi smo jako popularna destincija. i mislim da bi se na nasoj obali moglo puno vise
da stranci mogu radit na obali ljeti bi okrenulo dosta misli da i otvaraju firme, sto znaci vise glasina, vise turista. zasto osim hr jezika nebi uveli engleski kao osnovni. od web stranica i natpisa. zasto ne bi jedan korak isli naprijed?

sto se tice skolovanih ljudi, s dobrom referencom mu ne treba nitko... da nekom srecom velika kompanija trazi uvozne radnike... da im je do tog vec bi bila razglasena agencija
jedino sto preostaje ic tamo i trazit sljakerse poslove i na isti nacin mozes nac i office posao

Slaven22
01.11.2012., 23:49
Vidi stvarno ako je tako i ako tako pise, hvala :)

Isprika svima koje sam nasekirao, nije bila namjera, zenska iz ambasade mi rekla da ce se trziste otvorit tek nakon 6 godina za svaku buducu clanicu EU jer je visoka nezaposlenost u svedskoj...

NećešRazbojniče
07.11.2012., 02:02
Ova rasprava je otišla toliko offtopic, pa nisam ni čitao ništa osim par komentara, a neki dan mi je nešto sinulo i radi se o konkretnom pitanju vezano uz ovu temu..
Švicarska nije nikad postala službeno članica EU. Svojevremeno je proveden referendum oko ulaska i on je većinom odbačen. Isti se nije ponavljao.
Švicarska dijeli mnoga stajališta sa EU, tako i po pitanju zapošljvanja, odnosno kao i kod zemalja EU, i u Švicarskoj imaju prednost članice EU pa tek onda ostali.
Mnoge države su navele mogućnost zabrane zapošljavanja, odnosno uvođenja viza za Hrvate ulaskom u EU. No, Švicarska nije formalno članica EU, pa se to onda ne bi ni trebalo odnosit na nju ili? Ako da to znači da ćemo se moć u Švicarskoj zaposlit odmah po ulasku 1.7.
Ispravite me ako griješim, molim argumente.

spishka
07.11.2012., 07:12
u ovom trenu se vecina EU ne moze zaposlit u svicarskoj bez dozvole (to mogu samo "stare", ili bolje receno "prestizne" clanice EU. ako ste slucajno gledali onaj komicni filmic o ulasku hrvatske u eu s onom svecanom vecerom, nigdje se ta podjela ne vidi toliko dobro ko u svicarskoj:

http://www.dw.de/swiss-limit-eastern-central-european-immigration/a-15902745

Skndlz2904
10.11.2012., 21:14
Nema veze jesu dobri faksevi i jesu kvalitetni strucnjaci. Mozes imati 95% populacije sa visokim obrazovanjem ali ako u ekonomiji nema dosta kapitala svi odreda ce natezat vola po rizinim poljima. Godinama objasnjavam kako RH treba privlaciti FDI medjutim problem je sto vecina ljudi gleda na strani kapital ko na vikinge koji dolaze palit sela i jebat zene. Jest, mnogi dodju u RH i igraju pokvareno, ali iz mog ekstenzivnog iskustva to je samo zato sto je okolina pokvarena. Svugdje u svijetu dobre firme dolaze u zemlje gdje se igra prljavo i igraju prljavo. Treba oduzeti polici i administraciji ovlasti i imati kvalitetne zakone koji se primjenjuju pa ce svi igrati posteno. Medjutim bez kapitala cete svirat frulicu ovcama i frigat krumpire u McDonaldsu.

Well said Gekko. Hrvati moraju realizirati da jedini razlog zbog kojeg stare clanice EU-a potencijonalno ne uvedu restrikcije za zaposljavanje u njihovim zemljama je cinjenica da su Hrvati lijena nacija(http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/212459/cak-1-85-milijun-radno-sposobnih-Hrvata-ne-zeli-raditi.html). Ako se to ipak dogodi, to sigurno nece biti zato sto su zabrinuti za masovnu ekonomsku imigraciju iz Hrvatske (koje u biti nece ni biti).

EU nas ne treba! Mi NJIH trebamo! Hrvati trebaju moliti Boga da sve clanice potpisu ratifikaciju do 1.6.2013. ili cemo "svi pokrepat od gladi". Hrvati kao nacija, nazalost, nisu samodostatni da bi pokrenuli i odrzavali ekonomiju u pravom smjeru. To je hrvatska stvarnost i sto prije je prihvatimo, to ce nam bit bolje.

MaliZeleni10
10.11.2012., 23:16
Pristupni ugovor je potpisan, ratifikacija je samo formalnost.

S ostalim napisanim se potpuno slazem.

Skndlz2904
11.11.2012., 08:38
Pristupni ugovor je potpisan, ratifikacija je samo formalnost.

Zeleni, svida mi se tvoj entuzijazam ali mi se cini da je to vise OPCIJALNA formalnost http://hr.seebiz.eu/politika/velika-britanija-hrvatska-nije-spremna-za-eu/ar-49301/.

MaliZeleni10
11.11.2012., 14:50
Yeah right.

To su njihova unutar-drzavna prepucavanja izmedju stranke na vlasti i onih u oporbi i nema veze sa nama, klasicne politicke igre i igrice da se biracima zamazu oci jer je EU u UK kao na niskoj popularnosti.

Skndlz2904
11.11.2012., 17:44
Yeah right.

To su njihova unutar-drzavna prepucavanja izmedju stranke na vlasti i onih u oporbi i nema veze sa nama, klasicne politicke igre i igrice da se biracima zamazu oci jer je EU u UK kao na niskoj popularnosti.

Nadam se da si u pravo jer inace smo sjehani jos koju godinu.

vagrant
11.11.2012., 19:16
vec sam pisao dal ovdje i il na temu Englezi, da je taj clanak malo priglup, tip je strpao zabe i kruske.
sto se tice UK i HR bila je nova debata tj nastavak u HoC 6.11. i koliko sam primjetio vecina MPs podrzava ulazak al ih najvise brine sudstvo, granica.sto se tice rada vecina smatra da je restrikcija pozeljna i pored toga sto smatraju da trenutno nema problema sa HR kao malom zemljom.

Mupovac
27.11.2012., 11:01
Mislim da je ovo jako vazna tema pa molim moderatore da je ne brisu ili zatvaraju.

Danas sam naisao na podatak da je osam EU drzava vec objavilo da nece postavljati nikakve restrikcije u zaposljavanju HR drzavljana kad postanemo clanica EU 01.07.2013. tj moci cemo se u tim drzavama zaposliti odmah po pristupanju u EU tj 01.07.2013.

To su ove drzave:

1. Finska
2. Litva
3. Letonija
4. Rumunjska
5. Slovačka
6. Poljska
7. Švedska
8 Portugal

Informacija je prenesena sa danas.hr a evo i cijelog teksta:

Zna li se nešto o Islandu?

zlatka v
29.11.2012., 10:47
Zna li itko išta o volonterima?

Tipa, otići kao volonter u EU, na 2-3 mjeseca i snimati situaciju, pokušati nešto sitno tamo zaraditi, tipa čišćenje i sl. ?

Ukratko, mislim da su mnogi to vidjeli, postoje stotine organskih farmi, restorančića, manjih obiteljskih hotela, obitelji, itd. koji nude stan i hranu, a u zamjenu traže pomoć volontera i nekoliko dana tjedno rad od 4-5 sati, a ovisno o domaćinu, dva dana tjedno su frei. Bilo da je rad u vrtu, čuvanje djece, kuhanje, ili pomoć u kuhinji, čišćenje soba. Ima svega i to svugdje.

To uglavnom koriste mladi koji sa ruksacima putuju Europom ( a i po prekooceanskim zemljama), pa si nađu tako smještaj, uglavnom blizu nekog većeg grada, i odrade tih par sati a za ostalo idu na izlete.

Minimalan ostanak tamo je 2-3 tjedna, mada mnogi domaćini traže bar 2-3 mjeseca.

Meni osobno bi najglavniji motiv bio učenje jezika, ali ako se može još koji euro zaraditi dok si tamo, jer me ne zanimaju nikakvi izleti i ostalo, super.

Negdje traže isključivo samce, negdje parove. Negdje imaš svoju sobu gdje djeliš sa ostatkom obitelji zahod i kupaonu, negdje imaš mali stančić sa posebnim ulazom, TV, i besplatan internet.

Znači, postoji li realna šansa otići kod potpunih stranaca gdje im pomažeš u grabanju lišća, čišćenju, čuvanju djece, isl. i nadati se da ćeš naći nešto za sebe u cilju potpunog napuštanja Hrvatske

isto tako, našla sam na stotine oglasa gdje traže pomoćno osoblje za rad u hotelima za vrijeme skijaške sezone, gdje ima različitih plaća koje nude i uvjeta (tipa stan, hrana čak i korištenje SPA negdje) ali je glavni uvjet njemački jezik i EU državljanstvo.

Mislim da je sa znanjem njemačkog i kakvim takvim iskustvom u ugostiteljstvu, veća šansa za takav posao kad Hrvatska uđe u Uniju nego bez znanja njemačkog jezika i bez iskustva.

Negdje lijepo piše da traže bar osnovno znanje njemačkog tipa "ako ne znate njemački, molim vas prvo otiđite na kurs u svojoj zemlji, pa kad isti prođete, onda nam se javite dogodine". DA, ima i toga. Plaće su netto oko 1.ooo Eura, manje-više, dođe mu na isto kao i rad u šparogama, mada se rad kao sobarica i šparoge ne mogu ni usporediti.

DA skratim, ima li šanse otići negdje i raditi besplatno kod obitelji, snimati situaciju, pokušati za to vrijeme naći nešto za sebe, pa kasnije potpuno preseliti, a ako ništa drugo, može li se bar malo ovladati jezikom i probati nešto i sa strane zaraditi ?

Njemački učim sama doma preko Deutsche Welle i ide mi dosta dobro. A ako ništa drugo, dva-tri mjeseca odsustva da se nauči jezik, pa jednog dana bude lakše za zbrisati odavde

nemojte me štediti, još ako ima nekih sličnih iskustava, super

merakljija
09.12.2012., 09:32
Pozdrav svima !
Sta mislite, hoce li nam Francuska uvesti restrikcije zaposljavanja, da li je netko nesto nacuo ? Inaca evo sto su mi odgovorili iz RESORNOG MINISTARSTVA - mvep.hr :

"Poštovani gospodine,
Zahvaljujemo na Vašem pitanju o mogućnostima zapošljavanja u Europskoj uniji, odnosno Francuskoj.
Što se tiče ograničenja zapošljavanja hrvatskih radnika, za sada se još ne zna hoće li i koja država članica Europske unije uvesti ograničenje pristupa svojem tržištu rada. Tu odluku svaka država članica donosi, odnosno može donijeti, do samog dana predviđenog ulaska Hrvatske u EU, tj. 1. srpnja 2013. Za sada nijedna država nije najavila da kani iskoristiti tu mogućnost. Ograničenje se može uvesti na dvije godine, zatim, uz utemeljeno obrazloženje na dodatne tri godine i, na kraju, na još najviše dvije godine, također ako za to postoje opravdani razlozi. No, procjene ne idu u smjeru prema kojem bi hrvatska radna snaga predstavljala prijetnju tržištu rada većine država članica EU-a, pa nije isključeno da jako mali broj država, ako ih uopće bude, uvede takva ograničenja Hrvatskoj.
Ukoliko pojedine države članice ipak uvedu ograničenja hrvatskim građanima na slobodan pristup njihovom tržištu rada, naši će se državljani moći zapošljavati u tim zemljama pod istim uvjetima kao i do sada.
S poštovanjem,

Uprava za potporu procesu pristupanja RH EU "

MaliZeleni10
09.12.2012., 16:32
Saznat cemo 01.07.2013.

Skndlz2904
10.12.2012., 03:46
mislim da ce Konzervativci uvesti work authorisation za Hr.no, i ako uvedu nije neki velik problem, moze se izbjeci.

a to bi bilo tocno kako?