PDA

View Full Version : Matematičke kombinacije u lotu :-) ?

KH5
20.05.2012., 16:29
Molim matematičare da mi pojasne da li doista svaka kombinacija u lotu ima apsolutno jednake šanse da bude izvučena ili kombinacije tipa 1,2,3,4,5,6,7 imaju puno manje šanse od neke random kombinacije tipa 5, 8, 13, 14, 21, 25, 39 ?

ako razmišljam logićki: svaka kuglica je jednaka, kuglica ne zna koji je broj na njoj pa bi po toj logici svaka kombinacija imala jednake šanse, s druge strane gledajući arhivu izvučenih brojeva nikad nisam naisao na kombinaciju di bi bila više od 3uzastopna broja, di bi svi brojevi bili parni ili neparni, di bi svi brojevi bili unutar jedne dekade, di bi razmak između izvučenih brojeva bio jednak isl. Dakle ako doista svaka kombinacija ima jednake šanse onda bi se tu i tamo morala pojavit barem jedna kombinacija di se odmah vidi neki logićan slijed brojeva....

FILELEFT
21.05.2012., 09:18
Ako stroj ne "ometa" izvlačenje, onda je svaka kombinacija jednako vjerojatna. A u arhivi nisi susreo/la neku neobičnu kombinaciju jer je broj uzoraka dosta manji od mogućeg broja kombinacija.

U ovoj temi ima par primjera koje si tražio:
http://www.godlikeproductions.com/forum1/message633936/pg1

darthraven
21.05.2012., 09:22
Molim matematičare da mi pojasne da li doista svaka kombinacija u lotu ima apsolutno jednake šanse da bude izvučena ili kombinacije tipa 1,2,3,4,5,6,7 imaju puno manje šanse od neke random kombinacije tipa 5, 8, 13, 14, 21, 25, 39 ?

Da.

s druge strane gledajući arhivu izvučenih brojeva nikad nisam naisao na kombinaciju di bi bila više od 3uzastopna broja, di bi svi brojevi bili parni ili neparni, di bi svi brojevi bili unutar jedne dekade, di bi razmak između izvučenih brojeva bio jednak isl. Dakle ako doista svaka kombinacija ima jednake šanse onda bi se tu i tamo morala pojavit barem jedna kombinacija di se odmah vidi neki logićan slijed brojeva....

Zato jer tih "posebnih kombinacija" ima manje. Da ilustriram:
S trećeg kata bacaš u kantu na cesti crne i bijele kuglice. One su po svemu iste (osim po boji, očito) i za svaku su šanse da pogodiš jednake. Ali ti imaš tisuću bijelih kuglica i 5 crnih kuglica. Kak bude izgledal sadržaj kante kad završiš?

El Ninho
21.05.2012., 13:27

ako razmišljam logićki: svaka kuglica je jednaka, kuglica ne zna koji je broj na njoj pa bi po toj logici svaka kombinacija imala jednake šanse, s druge strane gledajući arhivu izvučenih brojeva nikad nisam naisao na kombinaciju di bi bila više od 3uzastopna broja, di bi svi brojevi bili parni ili neparni, di bi svi brojevi bili unutar jedne dekade, di bi razmak između izvučenih brojeva bio jednak isl. Dakle ako doista svaka kombinacija ima jednake šanse onda bi se tu i tamo morala pojavit barem jedna kombinacija di se odmah vidi neki logićan slijed brojeva....

Kombinacija 1,2,3,4,5,6,7 ima potpuno jednaku vjerojatnost kao i 5, 8, 13, 14, 21, 25, 39. Problem je što je tebi ova potonja "jednaka" s 3, 18, 23, 24, 31, 35, 39. Provjeri je li ikada izvučena bilo koja od ovih 3. S ogromnom vjerojatnošću tvrdim da nije niti jedna.

JPK
22.05.2012., 21:26
No, ipak su u Bugarskoj izvukli iste brojeve dvaput za redom: http://news.bbc.co.uk/2/hi/8259801.stm

Ja se kladim da tu nije bilo samo 45 povrh 6 u igri. :rofl:

ceha
23.05.2012., 10:09
svaka kombinacija u novom izvlačenju ima istu vjeroratnost da bude izvučena

e sad ponovljena činim se ide umnožak tih vjerojatnosti (a to je vrlo mali broj ali i dalje vjerojatan)

bilo je i kod nas 6 istih zaredom (prvo 6/45, a drugo izvlačenje bilo 7/39 pa se ponovilo tih 6 brojeva iz 6/45 u prvih 6 izvučenih)

JPK
23.05.2012., 10:53
svaka kombinacija u novom izvlačenju ima istu vjeroratnost da bude izvučena

e sad ponovljena činim se ide umnožak tih vjerojatnosti (a to je vrlo mali broj ali i dalje vjerojatan)

Ne ide umnožak*, 45 povrh 6 je matematička vjerojatnost, no bugarska vjerojatnost je nešto drugo.

*Dakle, vjerojatnost da će se ponoviti brojevi je jednaka vjerojatnosti da dobiješ na lotu.

ceha
24.05.2012., 09:47
zar ne ide za dva uzastopna izvlačenja umnožak vjerojatnosti za pojedinačno izvlačenje tj. 45 povrh 6 za prvo, puta, 45 povrh 6 za drugo

JPK
24.05.2012., 09:51
zar ne ide za dva uzastopna izvlačenja umnožak vjerojatnosti za pojedinačno izvlačenje tj. 45 povrh 6 za prvo, puta, 45 povrh 6 za drugo

Ovdje se ne računa vjerojatnost dvije uzastopne određene kombinacije. Prvi put se može izvući bilo koja kombinacija, a tek drugi put je bitno da bude ista kao prvi put.

ceha
24.05.2012., 14:12
ah so

KH5
25.05.2012., 22:45
Ajde vi koji se kuzite u matematiku pomozite. Ako za super7micu ima cca30 000 000milja kombinacija za koliko bi se smanjio broj kombinacija ako bi izbacili
1.-sve kombinacije di je više od 5brojeva parnih/neparnih
2.-sve di je više od 4uzastopna broja
3.-sve di je više od 2puta po tri uzastopna broja uključujuči i to (npr 2,6,7, 21,22,23, 39)ilo
4.sve di je više od 4broja unutar jedne dekade-
5.sve di je više od 5broja unutar bilo kojeg raspona od 10brojeva
6.sve kombinacije di svaki iduci broj raste za 1 ili 2 ili 3 ili 4 ili 5.
7.sve kombinacije kao (4,14,24,34, 2,12,22) dii ima manje od 3 jedinicne vrijednosti u broju -ne znam kak da ovo srocim:-)
8.sve kombinacije u kojima su izvuceni brojeva u redu od najmanjeg-najvecem ili obrnut

Ako bi maknuli sve ove kombinacije , šta mislite koliko bi ih još ostalo za uplatit - cijena jedne kombinacije je 3kn

KH5
25.05.2012., 22:55
Ajde vi koji se kuzite u matematiku pomozite. Ako za super7micu ima cca30 000 000milja kombinacija za koliko bi se smanjio broj kombinacija ako bi izbacili
3.-sve di je više od 2puta po tri uzastopna broja uključujuči i to (npr 2,6,7, 21,22,23, 39)ilo
7.sve kombinacije kao (4,14,24,34, 2,12,22) dii ima manje od 3 jedinicne vrijednosti u broju -ne znam kak da ovo srocim:-)
8.sve kombinacije u kojima su izvuceni brojeva u redu od najmanjeg-najvecem ili obrnut

Ako bi maknuli sve ove kombinacije , šta mislite koliko bi ih još ostalo za uplatit - cijena jedne kombinacije je 3kn

KH5
25.05.2012., 22:57
Isprika zbog objave istog posta dva puta - komp mi nest setka :-) .

FILELEFT
26.05.2012., 08:31

I dalje bi ostalo previše kombinacija. Neću ti računati, no dat ću ti upute...
Treba ti ova formula:
http://www.holo.hr/Formule/Pregled/tabid/62/cid/M52/fid/Mat07-02/Default.aspx
I sad, primjerice pod 1) prvo vidiš koliko ima kombinacija u kojima je 5 parnih brojeva. Imaš ukupno 19 parnih i od njih 19 po formuli možeš napraviti 19 povrh 5 kombinacija. Ostaje ti još naći dva neparna broja da zaokružiš sedmicu. Imaš 20 neparnih broja i onda ukupno 20 povrha 2 kombinacija dva neparna broja. Na kraju ukupan broj kombinacija gdje imaš 5 parnih brojeva dobiješ množenjem ta dva broja. Za kombinaciju sa šest parnih je 19 povrh 6 puta 20 te za kombinaciju sedam parnih 19 povrh 7. Za neparne samo 19 zamijeniš s 20 i obratno.

Valjda sam dobro izračunao, dugo se nisam bavio kombinacijama.
Eto, na lotu teško da ćeš dobiti, no barem ćeš nešto naučiti ;).

pc_arhe
26.05.2012., 09:43
Kombinacija 1,2,3,4,5,6,7 ima potpuno jednaku vjerojatnost kao i 5, 8, 13, 14, 21, 25, 39. Problem je što je tebi ova potonja "jednaka" s 3, 18, 23, 24, 31, 35, 39. Provjeri je li ikada izvučena bilo koja od ovih 3. S ogromnom vjerojatnošću tvrdim da nije niti jedna.
Zapravo i nije tako.
Teoretski jest, ali u praksi nije.
U praksi se pokazalo da je poprilično teško "izvlačiti" brojeve potpuno slučajno.
A loto to sigurno nije.
Za početak, prije nego se loptice ubace u bubanj uvijek su jednako posložene.
Uvijek u bubnju puše iz istog smjera, vjerojatni i iste jačine, otvor na koji izlaze loptice je uvijek na istom mjestu...
A vjerojatno ni kuglice nisu identične. Neka je možda 0.00001 mm veća, druga 0.00001 g teža.
A čak i boja kojom su napisani brojevi ima utjecaja.
Sve ovakve stvari utječu na to da izvlačenje nije potpuno slučajno.
Barem teoretski gledano.
Kad se izvlači 7 brojeva jednom ili dvaput tjedno ovi faktori baš i nemaju nekog utjecaja. Iako bi se možda i mogao pronaći uzorak, tko zna.
Tako da možemo reći da je način izvlačenja dovoljno slučajan, ali ipak ne nudi potpuno istu vjerojatnost za svaki broj.
Ali kad bi se ovako izvlačili "slučajni" brojevi za potrebe kriptografije, onda bi se pokazalo da takva teorijski neprobojna šifra i nije baš neprobojna.
Jer kad se izvlači par tisuća brojeva svakog dana pronašao bi se i uzorak.
A time bi se i šifra mogla razbiti.
Zato se pokazalo da je veliki problem naći potpuno slučajan način izvlačenja brojeva, dovoljno dobar za potrebe kriptografije.
Bubanj to sigurno nije.

red_shrike
26.05.2012., 11:44
Znam jednog lika koji je radio statističku analizu izvučenih brojeva lota na raznim lutrijama (poljski, talijanski, hrvatski, mađarski,.....) i to sa raznim uzorcima. U biti, naišao je da ako gledaš relativno mali broj uzoraka (tipa zadnjih 200 izvlačenja) da se javlja (u nekim lutrijama) jasna gausova krivulja pri čemu su neki brojevi bili izvučeni svega nekoliko puta, dok ih je par bilo izvučeno u kakvih 30-40% slučajeva (ne sjećam se više koji brojevi i u kojem lotu).

KH5
26.05.2012., 13:16
http://www.euro-millions.com/statistics.asp
evo statistike za euro milion loto. broj48 je izvućen 41puta a broj 50 -69puta, kod dodatnih brojeva stvar je još zanimljivija broj 10 je izvučen 19puta dok je broj 5 izvucen 112puta...
meni je isto logićki da svaki broj ima jednake šanse , ali upravo zbog toga po meni ne bi smijela biti takva razlika da neki broj bude 4-5puta češće izvućen ... :-)

Eurifesa
26.05.2012., 15:24
evo statistike za euro milion loto. broj48 je izvućen 41puta a broj 50 -69puta, kod dodatnih brojeva stvar je još zanimljivija broj 10 je izvučen 19puta dok je broj 5 izvucen 112puta...
meni je isto logićki da svaki broj ima jednake šanse , ali upravo zbog toga po meni ne bi smijela biti takva razlika da neki broj bude 4-5puta češće izvućen ... :-)

A bi li ti bilo sumnjivo da je svaki broj izvučen točno 40, 41 ili 42 puta?

wand_1
26.05.2012., 15:36
Znam jednog lika koji je radio statističku analizu izvučenih brojeva lota na raznim lutrijama (poljski, talijanski, hrvatski, mađarski,.....) i to sa raznim uzorcima. U biti, naišao je da ako gledaš relativno mali broj uzoraka (tipa zadnjih 200 izvlačenja) da se javlja (u nekim lutrijama) jasna gausova krivulja pri čemu su neki brojevi bili izvučeni svega nekoliko puta, dok ih je par bilo izvučeno u kakvih 30-40% slučajeva (ne sjećam se više koji brojevi i u kojem lotu).

Pusti ti to, jel imao on rezultata :D ?

Ako se zaista pokazuju neki uzorci, ne bi smjelo biti preteško nešto i dobiti. Pritom ne mislim na jack pot, ali recimo dalo bi se sastaviti neke loto sisteme na kladionicama?

Po meni, sve te ljude koji se time bave demantira njhov financijski rezultat na kraju priče.

Kad sam se ja bavio takvim stvarima kao student (istina, ne loto) dobio bih nešto sitno, ali dugoročno to teži nuli. Na kraju bih uvijek skresao gubitke da ostanem bar u kakvom takvom plusu. Ali ja sam vodio statistiku, jer ne volim sam sebe lagati :lol: A usput sam vodio i napredne sustave igranja i upravljanja novcem. I opet ništa. Mogu misliti kako prolaze ovi koji ne znaju matematiku :rofl:

KH5
26.05.2012., 18:30
A bi li ti bilo sumnjivo da je svaki broj izvučen točno 40, 41 ili 42 puta?

pa kad bi svi brojevi bili izvuveni jednak broj puta ili cak u rasponu da dva broja npr.41-43puta to bi naravno bilo čudno... ali opet mislim da je neobićno što je u ovim dodatnim brojevima razlika između najčešćeg i najrijeđe izvučenog broja više od 5puta...

.................................................. .................................................. .........

statistićki gledano: ako imas 10kuglica i izvlacis 10puta po jednu kuglicu(koju onda vratis u bubanj) naravno da ce se dogodit da neki brojevi neće biti izvučeni, ali ako izvlacis 1000puta a svaki broj ima jednake sanse onda bi svaki broj trebao biti izvučen priblizno jednaki broj izvlacenja...

Eurifesa
26.05.2012., 20:43
pa kad bi svi brojevi bili izvuveni jednak broj puta ili cak u rasponu da dva broja npr.41-43puta to bi naravno bilo čudno... ali opet mislim da je neobićno što je u ovim dodatnim brojevima razlika između najčešćeg i najrijeđe izvučenog broja više od 5puta...

.................................................. .................................................. .........

statistićki gledano: ako imas 10kuglica i izvlacis 10puta po jednu kuglicu(koju onda vratis u bubanj) naravno da ce se dogodit da neki brojevi neće biti izvučeni, ali ako izvlacis 1000puta a svaki broj ima jednake sanse onda bi svaki broj trebao biti izvučen priblizno jednaki broj izvlacenja...

Eh kad bi statističko očekivanje bilo intuitivno... Nažalost, nije, pa tvoje čuđenje ne znači baš ništa, moraš sjesti i izračunati kolika je šansa da bar jedan broj bude izvučen bar 5 puta više od drugog. Kad to izračunaš, onda tek možeš proglašavati nešto sumnjivim.

red_shrike
26.05.2012., 20:47
Pusti ti to, jel imao on rezultata :D ?

Ne znam kakvi su mu rezultati bili sveukupno, ali znam da je prošle godine zaradio oko 8000 kn. U biti se to svodi na dobitke tipa 500 kn mjesečno (neto), ali mu je jednom uspjelo i 2000 kn u komadu i par mjeseci oko 1500 kn neto mjesečno. Koliko mi je rekao, nema šanse da ikada ode iznad toga i da zadnjih par mjeseci nije bilo takve sreće.

Iako, moram priznati, meni je i ovo malo čudno. Ovako intuitivno bih rekao da niti na takvim uzorcima ne bi trebalo biti ikakvih pravila, pogotovo ne takvih kakve je on uspio izvući. Dodatno, zanimljivi su mi i neke stvari oko toga sa čisto programerske strane, ali to je za drugi pdf.

wand_1
27.05.2012., 09:55
Ne znam kakvi su mu rezultati bili sveukupno, ali znam da je prošle godine zaradio oko 8000 kn. U biti se to svodi na dobitke tipa 500 kn mjesečno (neto), ali mu je jednom uspjelo i 2000 kn u komadu i par mjeseci oko 1500 kn neto mjesečno. Koliko mi je rekao, nema šanse da ikada ode iznad toga i da zadnjih par mjeseci nije bilo takve sreće.

Iako, moram priznati, meni je i ovo malo čudno. Ovako intuitivno bih rekao da niti na takvim uzorcima ne bi trebalo biti ikakvih pravila, pogotovo ne takvih kakve je on uspio izvući. Dodatno, zanimljivi su mi i neke stvari oko toga sa čisto programerske strane, ali to je za drugi pdf.

Apsolutni iznos zarade nam ne govori ništa, jer ne znamo yield :D Tih 8000 je moglo biti 80000 da je ulagao više.

Jedna godina nam isto tako ne govori mnogo.

Što se uzoraka tiče, moguće je. Loto je pseudoslučajan, uzorci su mali. Bilo bi zanimljivo vidjeti ostatak statistike.

Njegov rad je u svakom slučaju zanimljiv. Šteta što i sam nemam više vremena za proučavanje takvih stvari. Više sa strane prikupljanja znanja, nego profita u kojeg ne vjerujem, jer sam imao stvari koje matematički stoje daleko bolje od loto igrica, a opet nisam zaradio :D

El Ninho
28.05.2012., 08:49
Zapravo i nije tako.
U praksi se pokazalo da je poprilično teško "izvlačiti" brojeve potpuno slučajno.
A loto to sigurno nije.
Za početak, prije nego se loptice ubace u bubanj uvijek su jednako posložene.
Uvijek u bubnju puše iz istog smjera, vjerojatni i iste jačine, otvor na koji izlaze loptice je uvijek na istom mjestu...
A vjerojatno ni kuglice nisu identične. Neka je možda 0.00001 mm veća, druga 0.00001 g teža.
A čak i boja kojom su napisani brojevi ima utjecaja.
Sve ovakve stvari utječu na to da izvlačenje nije potpuno slučajno.
Barem teoretski gledano.
Kad se izvlači 7 brojeva jednom ili dvaput tjedno ovi faktori baš i nemaju nekog utjecaja. Iako bi se možda i mogao pronaći uzorak, tko zna.
Tako da možemo reći da je način izvlačenja dovoljno slučajan, ali ipak ne nudi potpuno istu vjerojatnost za svaki broj.
Ali kad bi se ovako izvlačili "slučajni" brojevi za potrebe kriptografije, onda bi se pokazalo da takva teorijski neprobojna šifra i nije baš neprobojna.
Jer kad se izvlači par tisuća brojeva svakog dana pronašao bi se i uzorak.
A time bi se i šifra mogla razbiti.
Zato se pokazalo da je veliki problem naći potpuno slučajan način izvlačenja brojeva, dovoljno dobar za potrebe kriptografije.
Bubanj to sigurno nije.

Sve napravljeno na ovom svijetu dolazi s nekom greškom. Koja je tvoja procjena odstupanja rezultata u lotu od očekivanog?

El Ninho
28.05.2012., 08:58

Gledajući rezultate (5 izvučenih brojeva od 50) u 488 izvlačenja, očekivana broj izvlačenja pojedinog broja je oko 49 puta. Standardno odstupanje je približno korijen iz 49 što je 7. Znači, unutar 1 standardne devijacije (42 do 56) očekujemo 68% rezultata, unutar dvije SD (35 do 63) 95% i unutar 3 SD (28 do 70) 99.5% rezultata.

Osim dodatno izvučenih brojeva, rezultati se dobro slažu s očekivanjem. :ne zna:

MrBlc
28.05.2012., 20:05
1.-8. da malo skratim - "značajne kombinacije"

Ako bi ti ostalo npr. 100 kombinacija, imao bi jednako šansi kao i za 100 nasumično odabranih kombinacija, tako da se ne isplati ni trošit vrijeme na izračun. Recimo, baš je predzadnji jackpot (obična 7-ica) izvučena sa 4 broja iz iste dekade.

Zapravo i nije tako.
A loto to sigurno nije...
Mislim da se vremena okretanja bubnja stalno mijenjaju i između svakog broja i svako izvlačenje.
S druge strane, vjerojatno bi dovoljan broj pokušaja izvlačenja uzrokovao na lopticama i bubnju veća oštečenja od eventualnih tolerancija u proizvodnji, pa opet dobiveni rezultati više ne bi vrijedili.

Odgovor:
Gledajući rezultate (5 izvučenih brojeva od 50) u 488 izvlačenja, očekivana broj izvlačenja pojedinog broja je oko 49 puta. Standardno odstupanje je približno korijen iz 49 što je 7. Znači, unutar 1 standardne devijacije (42 do 56) očekujemo 68% rezultata, unutar dvije SD (35 do 63) 95% i unutar 3 SD (28 do 70) 95.5% rezultata.

Osim dodatno izvučenih brojeva, rezultati se dobro slažu s očekivanjem. :ne zna:
+ dodatak:
Računaj da standardna devijacija dopunskog broja nije jednaka kao za ostale brojeve jer si za ostale brojeve računao kao izvlačenje 5/50 brojeva. I bez računanja je očito da dopunski broj mora imati veću standardnu devijaciju (čista logika), pa možda ni on ne odudara od očekivanja.

El Ninho
29.05.2012., 09:40
Računaj da standardna devijacija dopunskog broja nije jednaka kao za ostale brojeve jer si za ostale brojeve računao kao izvlačenje 5/50 brojeva. I bez računanja je očito da dopunski broj mora imati veću standardnu devijaciju (čista logika), pa možda ni on ne odudara od očekivanja.

U dopunskim brojevima nije samo stvar u stndardnoj devijaciji jer izgleda da se, kao dopunski, izvlače samo brojevi od 1 do 11 s time da dvoznamenkasti (10 i 11) imaju 5 puta manju vjerojatnost od jednoznamenkastih.

Očekivana frekvencija za 9 dopunskih brojeva je 2/9*488 = 108, a SD je oko 10 što je u skladu s izvučenim (od 87 do 112).

Za dvoznamenkaste dodatne, frekvencije su 19 i 23 što je oko 5 puta manje od jednoznamenkastih. Kao da se dodatno izvlače unutar dodatnih brojeva. :confused:

Ne znam pravila izvlačenja Euro-Millionsa pa bi pokretač teme to mogao istražiti i ukratko napisati.

kockasta
29.05.2012., 22:42
Ako stroj ne "ometa" izvlačenje, onda je svaka kombinacija jednako vjerojatna. A u arhivi nisi susreo/la neku neobičnu kombinaciju jer je broj uzoraka dosta manji od mogućeg broja kombinacija.

U ovoj temi ima par primjera koje si tražio:
http://www.godlikeproductions.com/forum1/message633936/pg1

ali nije jednaka kroz vrijeme. dali se to nebi trebalo isto uzeti u obzir?
npr. ako je danas izvucena 6,8,18, 24 kombinacija vjerovatnost da ce ta teista kombinacija biti izvucena odmah tjedan iza sigurno pada.
ili? :misli:

i jos jedno pitanje za sve, dali mislite da je vjerovatnost veca ako
netko igra uvijek teiste brojeve za razliku od nekoga sto svaki put igra nove.
zna li se nesto o tome? :ne zna:
sta mislite ? :D

darthraven
30.05.2012., 07:41
npr. ako je danas izvucena 6,8,18, 24 kombinacija vjerovatnost da ce ta teista kombinacija biti izvucena odmah tjedan iza sigurno pada.

Ne, vjerojatnost svake kombinacije je ista.

Da karikiram - baciš novčić i padne glava. Onda ideš opet bacati novčić. Kolko je šansa da padne glava? Naravno, 50%.

Zna se. Vjerojatnost svake kombinacije je ista.

Prednost igranja svaki put iste kombinacije je da ti se ne može dogoditi situacija "jao, te brojeve sam odigral prošli tjedan".

Vorang
30.05.2012., 08:29

Vjerojatnost nema memoriju. Šansa za jednu kombinaciju je 1:jakopuno. Kada prođe izvlaćenje vjerojatnost se "resetira" i sve kombinacije su opet jednako moguće.

Isto kao i gore.

S druge strane, ako računaš 1:jakopuno (šansa za 1 pogodak) ili 1:jakopuno^2 (šansa za dva pogotka) oba broja su toliko mala da ih možeš zaokružiti na 0. :D

Izračun (molim ispravke ako sam fulao, prošla su desetljeća):

1. broj izvlačiš kao jedan od 39
2. broj kao jedan od 38 (jednog si izvukao)
3. broj 37
...

I sad to pomnožiš 39*38*37*36*35*34*33, pa podijeliš sa 7 (jer ti nije bitan redosljed izvlačenja brojeva) i dobiješ 11.074.274.640.

Znači šansa za dobivanje jedne kombinacije je 1:11.074.274.640 ili 0,00000000903% (imaš 8 nula iza zareza). GOOD LUCK!

M3NT4L
30.05.2012., 09:46
Izračun (molim ispravke ako sam fulao, prošla su desetljeća):

Izračun ide:
39/7 * 38/6 * 37/5 * 36/4 * 35/3 * 34/2 * 33/1 = 15 380 937 mogućih kombinacija.

Vorang
30.05.2012., 09:55
Izračun ide:
39/7 * 38/6 * 37/5 * 36/4 * 35/3 * 34/2 * 33/1 = 15 380 937 mogućih kombinacija.

Onda ispravak: vjerojatnost je 1:15.380.937 ili 0,0000065% s 5 nula iza zareza.

I opet GOOD LUCK!

M3NT4L
30.05.2012., 10:07
Onda ispravak: vjerojatnost je 1:15.380.937 ili 0,0000065% s 5 nula iza zareza.

I opet GOOD LUCK!
Fali ti koja nula. :)

Vorang
30.05.2012., 10:11
Fali ti koja nula. :)
Di? :ne zna:

Možda: Ovo su postoci, pa ima 2 nule manje od broja. Jesi to mislio?

M3NT4L
30.05.2012., 11:16
Di? :ne zna:

Možda: Ovo su postoci, pa ima 2 nule manje od broja. Jesi to mislio?
Da, previdio sam %. :504:

KH5
30.05.2012., 14:45
Ako igras stalno iste brojeve imas veće šanse - gledao neki ''dokumentarac-filmić'' o tome...

Tip je rekao da su vece sanse uvijek s istim brojevima jer onda imas jednu fiksnu varjablu(iste kombinacije) i jednu promijenjivu varjablu (izvučene brojeva), ako pak svaki put mjenjaš brojeve imas dvije varjable koje se stalno mijenjaju...
s druge strane citao jednom kako je neki tip 20tak godina igrao iste brojeve i onda prvi put promijenio i dobio jack pot :-).

Osobno sam cca6god igrao isti listić i imao sam više uspijeha od kolega s posla koj su stalno mijenjali brojeve... Sad sam i ja promijenio listić jer sam se prebacio na EuroJackpot loto pa sad kod nas igram 7/39 sa dvije kombinacije a prije sam igrao cijeli listić....
poz

Eurifesa
30.05.2012., 14:54
Ako igras stalno iste brojeve imas veće šanse - gledao neki ''dokumentarac-filmić'' o tome...

Tip je rekao da su vece sanse uvijek s istim brojevima jer onda imas jednu fiksnu varjablu(iste kombinacije) i jednu promijenjivu varjablu (izvučene brojeva), ako pak svaki put mjenjaš brojeve imas dvije varjable koje se stalno mijenjaju...

poz

Ovo nije točno.

odurni_gad
30.05.2012., 17:14
Apsolutni iznos zarade nam ne govori ništa, jer ne znamo yield :D Tih 8000 je moglo biti 80000 da je ulagao više.

Jedna godina nam isto tako ne govori mnogo.

Što se uzoraka tiče, moguće je. Loto je pseudoslučajan, uzorci su mali. Bilo bi zanimljivo vidjeti ostatak statistike.

Njegov rad je u svakom slučaju zanimljiv. Šteta što i sam nemam više vremena za proučavanje takvih stvari. Više sa strane prikupljanja znanja, nego profita u kojeg ne vjerujem, jer sam imao stvari koje matematički stoje daleko bolje od loto igrica, a opet nisam zaradio :D

da, roullette npr. Kao što kuglica na roulletteu nema memoriju, tako nemaju niti kuglice na lotu.
što se tiče 7/39 mislim da bez milion izvlačenja ne možemo govoriti o nikakvom uzorku, čak niti mikro uzorku. I taj uzorak si možete na kraju nabiti u ,da prostite, šupak. Čak i da nađete tragove nekog "sistema" za ubosti nešto, možete broj kombinacija svesti minimum na nekoliko tisuća. A svaka kombinacija košta 3 kune. Pa izvolite. Izdržite pokriti nekoliko puta za redom npr. 5 000 kombinacija :))) . I kad promašite 578 puta za redom ništa čudno se nije dogodilo jer 7/39 je preveliki broj kombinacija i 578 promašaja nije baš ništa.

MrBlc
30.05.2012., 18:23

Zapravo, ili je jednaka ili čak i veća, ovisno o tome je li izvučena čisto slučajno ili joj je neka nesavršenost bubnja išla na ruku. Međutim, to eventualno povećanje (za koje niti ne možemo znati da li postoji) je potpuno zanemarivo i nećeš ništa postići ako ga pokušaš uzeti u obzir.

KH5
30.05.2012., 20:12
Ovo nije točno.

točno je da ako igras stalno iste brojeve da imas više šansi -to je objašnjaval neki matematicar ali ne znam točne omjere pa ih nisam pisal...

Vorang
30.05.2012., 21:04
točno je da ako igras stalno iste brojeve da imas više šansi -to je objašnjaval neki matematicar ali ne znam točne omjere pa ih nisam pisal...

To si nešto krivo shvatio. Kao što rekoh: Vjerojatnost nema memoriju. Kada prođe izvlaćenje vjerojatnost se "resetira" i sve kombinacije su opet jednako moguće.

kockasta
31.05.2012., 01:09
Vjerojatnost nema memoriju. Šansa za jednu kombinaciju je 1:jakopuno. Kada prođe izvlaćenje vjerojatnost se "resetira" i sve kombinacije su opet jednako moguće.

ali ne skup svih brojeva.
ako je sad izvucena kombinacija 5,8,12,13
vjerovatnost za sve brojeve sama za sebe je jednaka, ali vjerovatnost da ce svi ti brojevi biti ponovo izvuceni zajedno je manja, kaj ne ? :confused:
to sam mislila s tom vremenskom komponentom

npr. hoces li ti ici igrati iste brojeve drugi tjedan a znas da su bili izvuceni prosli tjedan? ja ti trvdim da ziher nece biti svi teisti izvuceni :ne zna:

s druge strane citao jednom kako je neki tip 20tak godina igrao iste brojeve i onda prvi put promijenio i dobio jack pot :-).

Osobno sam cca6god igrao isti listić i imao sam više uspijeha od kolega s posla koj su stalno mijenjali brojeve... Sad sam i ja promijenio listić jer sam se prebacio na EuroJackpot loto pa sad kod nas igram 7/39 sa dvije kombinacije a prije sam igrao cijeli listić....
poz
e pa to sam mislila, to mi zvuci jako uvjerljivo s tom konstantom :D

da, roullette npr. Kao što kuglica na roulletteu nema memoriju, tako nemaju niti kuglice na lotu.

na roulettu mos uvijek igrati na boje
i onda ako dva puta za redom bude crveno, vjerovatnost da ce biti crveno je manja nego crno
ja tako uvijek dobijem :D

a to sam mislila za ovo s vremenom
da bacis 6 je vjerovatnost 1/6 ali nakon 3 6tice zaredom vjerovatnost da bas neces baciti sesticu bi se isto trebala povecavati. :ne zna:

Zapravo, ili je jednaka ili čak i veća, ovisno o tome je li izvučena čisto slučajno ili joj je neka nesavršenost bubnja išla na ruku. Međutim, to eventualno povećanje (za koje niti ne možemo znati da li postoji) je potpuno zanemarivo i nećeš ništa postići ako ga pokušaš uzeti u obzir.
nazlost i to je tocno :o

inace ja sam cula du ljudi koji jednom dobiju na lotu cesto dobiju i drugi put
sta mislite o tome? :D :503:

darthraven
31.05.2012., 07:33
vjerovatnost za sve brojeve sama za sebe je jednaka, ali vjerovatnost da ce svi ti brojevi biti ponovo izvuceni zajedno je manja, kaj ne ? :confused:

Ne. U svakom izvlačenju su sve kombinacije jednako vjerojatne - 1/15,000,000.

npr. hoces li ti ici igrati iste brojeve drugi tjedan a znas da su bili izvuceni prosli tjedan? ja ti trvdim da ziher nece biti svi teisti izvuceni :ne zna:

Ak pod ziher misliš sa vjerojatnošću od 1:15 milijuna, onda si u pravu (ali tak si za svaki kombinaciju ziher da ne bude izvučena). U svakom izvlačenju su sve kombinacije jednako vjerojatne - 1/15,000,000.

na roulettu mos uvijek igrati na boje
i onda ako dva puta za redom bude crveno, vjerovatnost da ce biti crveno je manja nego crno

Ne. Ak je 2 put bilo crveno, šansa da i treći put bude crveno je 18/38.
Ak je 1000 put zaredom bilo crveno, šansa da i 1001 put bude crveno je 18/38. U svakom krugu su šanse za crveno jednake - 18/38.

a to sam mislila za ovo s vremenom
da bacis 6 je vjerovatnost 1/6 ali nakon 3 6tice zaredom vjerovatnost da bas neces baciti sesticu bi se isto trebala povecavati. :ne zna:

Ne, nebi. U svakom bacanju je svaki rezultat jednako vjerojatan - 1/6.

inace ja sam cula du ljudi koji jednom dobiju na lotu cesto dobiju i drugi put
sta mislite o tome? :D :503:

Da su ljudi koji dvaput dobiju na lotu medijski vrlo zanimljiva priča, čak i ak je to "dvaput dobiti na lotu" jedna sedmica i jedna petica.

Eurifesa
31.05.2012., 08:18
Sudionici ove rasprave mogu se poštediti daljnjeg sramoćenja za samo 56 kuna. (http://element.hr/artikli/123/matematika-4-brojevi-kombinatorika-vjerojatnost-nizovi)

silver56
31.05.2012., 08:25
Kao strastveni pratitelj raznih bizarnosti, nekad redovan igrač lota, a sada samo uglavnom kibicer, sjećam se raznih medijskih priča o velikim dobicima na lotu. Kod nas su u zadnjih petnaestak godina (osim naših) najčešće bile priče o dobicima na talijanskom enalotu. Razlog je vjerojatno blizina Italije, ali i činjenica da su na enalotu relativno česti ogromni dobici od 60 do nekih 120 i više milijuna eura. Uglavnom što se sazna o dobitnicima su klasične priče na koje otkida žuta štampa (tipa cijelo selo u Moliseu - 100 njih dobilo jack pot, otac i sin vlasnici male gostionice u Tarantu dobili ogroman jack pot i sl.).
Međutim, mene zanima jedna druga stvar. Prilikom jedne od takvih loto histerija pročitao sam u novinama da su se negdje na sjeveru Italije, mislim u Milanu, organizirali ljudi, njih nekoliko stotina u grupu u kojoj bi svatko uplatio neki relativno razuman iznos (tipa 100 eura), a da su im brojeve birali i sisteme raspisivali vrhunski matematičari, doktori i profesori matematike i statistike. E sad slijedi zanimljiv dio. Normalno, nisu oni digli jack pot, ali imao sam čuti da su digli relativno dobru lovu na četvorkama i peticama. Zna li netko nešto više o ovome, ima li tu istine, ili je to samo medijska patka?

Eurifesa
31.05.2012., 08:30
Prilikom jedne od takvih loto histerija pročitao sam u novinama da su se negdje na sjeveru Italije, mislim u Milanu, organizirali ljudi, njih nekoliko stotina u grupu u kojoj bi svatko uplatio neki relativno razuman iznos (tipa 100 eura), a da su im brojeve birali i sisteme raspisivali vrhunski matematičari, doktori i profesori matematike i statistike. E sad slijedi zanimljiv dio. Normalno, nisu oni digli jack pot, ali imao sam čuti da su digli relativno dobru lovu na četvorkama i peticama. Zna li netko nešto više o ovome, ima li tu istine, ili je to samo medijska patka?

Matematičari nisu ni proroci ni vračare. Sistemi su glupost, jer ono što je izvučeno prije nema nikakvog utjecaja na ono što će biti izvučeno danas.
Na kraju krajeva, zašto bi onda doktori matematike radili za par tisuća kuna po fakultetima, pa svi bi si samo lijepo smišljali kombinacije za lutrije...

Cobs
31.05.2012., 09:03
Matematički vjerojatnost da dobiješ jednu ili drugu kombinaciju je jednaka, no ako krećemo od početka, znači da loto nije nikad odigran. Ako ti brojevi nisu izvučeni već u sljdećem izvlačenju imaš veće šanse ( ako nisu izvučeni :D ). Tako bi bilo u idealnom sustavu izvlačenja kuglica, no sustav nije savršen u toj mjeri da je vjerojatnost izvlačenja svake kuglice ista, jer ne radi se o idealnom modelu. No taman i da je ne bi se ta vjerojatnost povećavala u tolkoj mjeri da bi se isplatilo ganjat kombinaciju.

S obzirom da je igra transparentna i imaju uvijek one promatrače, onda bi ja svakako zamolio da me netko uputi na lutrijine stranice gdje se može vidjeti koliko je svako kolo pokriveno kombinacija, te kolko je uplaćeno listića. Više bi me zanimala kolika je vjerojatnost ne izvlačnja dobitaka kada traje "loto groznica". Mislim da bi svakako dobili zanimljive podatke.

Vorang
31.05.2012., 09:14

Neće. Bit će ista kao i za bilo koju drugu,jednu, kombinaciju.

Dakle, moraš se odlučiti koji sistem gledaš: jedno konkretno izvlačenje, ili dva izvlačenja.

Ako je jedno, onda su ti šanse 1:15000000, ako su dva, onda je šansa (1:15000000)^2.

Kada kažeš "Ako je u prvom izvlačenju....., onda u drugom..." pretpostavljaš da postoji neki odnos između prvog i drugog, da prvo na neki način utječe na drugo. A to nije točno (barem nitko to nije dokazao).

Kada kažeš "Sigurna sam da ta-i-ta kombinacija neće biti izvučena", okrećeš vjerojatnost i tada je šansa da si u pravu 15.380.936/15.380.937 ili 99,9999935% (svaka kombinacija osim jedne potvrđuje tvoju izjavu)

pobosutljanin
31.05.2012., 09:23
Matematičari nisu ni proroci ni vračare. Sistemi su glupost, jer ono što je izvučeno prije nema nikakvog utjecaja na ono što će biti izvučeno danas.
Na kraju krajeva, zašto bi onda doktori matematike radili za par tisuća kuna po fakultetima, pa svi bi si samo lijepo smišljali kombinacije za lutrije...

Ne bih rekao da su sistemi glupost. Za one koji se prodaju za 15 kn ne tvrdim.
Govorim iz osobnog iskustva. Radio sam kombinacije na temelju vjerojatnosti i statistike i često dobivao četvorku na sedmici. Čak jednom dobio i šeticu :D, a uplačivao sam uglavnom samo jedan listić po kolu. Da sam uplačivao više, možda bi i više dobivao.
Čitao u novinama da su u Britaniji matematičari razvijali program za dobitak. Trebalo im je neke dvije godine da dobiju jackpot.
Nemoguće je napraviti program koji će na temelju vjerojatnosti i statistike dati kombinaciju sljedećeg kola, slučajnost je tu veliki faktor. Ali da V i S mogu biti alati za stvaranje možebitnih kombinacija, mogu.

El Ninho
31.05.2012., 09:42
Govorim iz osobnog iskustva. Radio sam kombinacije na temelju vjerojatnosti i statistike i često dobivao četvorku na sedmici. Čak jednom dobio i šeticu :D, a uplačivao sam uglavnom samo jedan listić po kolu. Da sam uplačivao više, možda bi i više dobivao.
Čitao u novinama da su u Britaniji matematičari razvijali program za dobitak. Trebalo im je neke dvije godine da dobiju jackpot.
Nemoguće je napraviti program koji će na temelju vjerojatnosti i statistike dati kombinaciju sljedećeg kola, slučajnost je tu veliki faktor. Ali da V i S mogu biti alati za stvaranje možebitnih kombinacija, mogu.

Jedini "sistem" koji vrijedi i gdje ti pomaže vjerojatnost i statistika je u ovom slučaju.
Uzmimo, zbog jednostavnosti, da kombinacija košta 1 KN i da se u svakom kolu dobitak povećava za 1 milijun. Da bi bio siguran u dobitak moraš uplatiti 15 milijuna (15 380 937) KN tj. sve kombinacije. Očigledno je da će ti se isplatiti takva uplata tek nakon 15 izvlačenja kada je dobitak 16 milijuna.

Meni nije jasno zašto milijunaši ne uplate takvu kombinaciju čim dobitak prijeđe 16 milijuna?
Upss znam, što ako više njih odigra takvu kombinaciju. :zubo:

pobosutljanin
31.05.2012., 10:47
Jedini "sistem" koji vrijedi i gdje ti pomaže vjerojatnost i statistika je u ovom slučaju.
Uzmimo, zbog jednostavnosti, da kombinacija košta 1 KN i da se u svakom kolu dobitak povećava za 1 milijun. Da bi bio siguran u dobitak moraš uplatiti 15 milijuna (15 380 937) KN tj. sve kombinacije. Očigledno je da će ti se isplatiti takva uplata tek nakon 15 izvlačenja kada je dobitak 16 milijuna.

Ili možeš čekat da dobitak bude preko 15,4 milijuna i onda uplatit sve kombinacije.
Neuplaćivanjem samo jedne kombinacije možeš "popušit".

Ponavljam da govorim iz vlastitog iskustva; iako se lutrija temelji na pukoj vjerojatnosti, do određene mjere se mogu primijeniti vjerojatnost i statistika (oboje odjednom). Nema garancije da ćeš nakon nekog vremena/broja odigranih kombinacija dobiti jackpot, ali povećava vjerojatnost barem onih manjih dobitaka.
S druge strane, da sam kombinacije "nabadao" možda bih već preko nekoliko puta dobio jackpot :ne zna:

El Ninho
31.05.2012., 12:05
Ili možeš čekat da dobitak bude preko 15,4 milijuna i onda uplatit sve kombinacije.

Pa to sam i rekao. :ne zna:

Ponavljam da govorim iz vlastitog iskustva;

Potpuno nebitno.

iako se lutrija temelji na pukoj vjerojatnosti, do određene mjere se mogu primijeniti vjerojatnost i statistika (oboje odjednom). Nema garancije da ćeš nakon nekog vremena/broja odigranih kombinacija dobiti jackpot, ali povećava vjerojatnost barem onih manjih dobitaka.

Objasni. :ceka:

S druge strane, da sam kombinacije "nabadao" možda bih već preko nekoliko puta dobio jackpot :ne zna:

Možda i bi. :rolleyes:

skeptik
31.05.2012., 12:26
Ponavljam da govorim iz vlastitog iskustva;
I moja baba iz iskustva govori da vjestice vise napadaju kad je pun mjesec ... Drugim rjecima, oboje radite istu gresku:
http://www.skepdic.com/confirmbias.html

pobosutljanin
31.05.2012., 12:28
Pa to sam i rekao. :ne zna:

Jesi. Jbga, krivo protumačio.

Objasni. :ceka:

Osim mene, sa analizom podataka se bavi još jedna meni bliska osoba i također često dobiva nekakav dobitak. S druge strane osobe iz mog okruženja koje "nabadaju" ne dobivaju često.

Uzeo sam podatke, radio izračune, analizirao i na temelju toga stvorio svoj način igre. Primjenio statistiku i vjerojatnost. Neke vrijednosti se ponašaju po normalnoj razdiobi.
Ja listić ne ispunim za 5 minuta, potrošim i po nekoliko sati stvarajući kombinacije. Eh, da sam još bolji matematičar neg što jesam...

Eurifesa
31.05.2012., 12:35
Ja listić ne ispunim za 5 minuta, potrošim i po nekoliko sati stvarajući kombinacije. Eh, da sam još bolji matematičar neg što jesam...

Eh da jesi... :o

El Ninho
31.05.2012., 12:49
Osim mene, sa analizom podataka se bavi još jedna meni bliska osoba i također često dobiva nekakav dobitak. S druge strane osobe iz mog okruženja koje "nabadaju" ne dobivaju često.

Uzeo sam podatke, radio izračune, analizirao i na temelju toga stvorio svoj način igre. Primjenio statistiku i vjerojatnost. Neke vrijednosti se ponašaju po normalnoj razdiobi.

Argument osobnog iskustva je u slučaju velikih brojeva, blago rečeno, zavaravajuć.

pobosutljanin
31.05.2012., 13:02
A opisao sam na koji način igram. Baš i nisam voljan reći koje sve faktore uzimam u obzir i na koji način, iz jednostavnog razloga: jbte se, nije ni meni palo sa neba :cerek:
Uzmi i igraj godinu dana bez ikakve analize. Onda godinu dana igraj kalkuliranjem. Vodi neku evidenciju, pa 31.05.2014. objavi rezultate. Nije ni da bi ti podaci bili neki čvrsti dokaz, al bi u krajnjoj liniji bili zanimljivi.

P.S. Nije nužno da uplaćuješ, al nemoj mene kuditi ako bi dobio sedmicu, a nisi upaltio :D

JPK
31.05.2012., 15:04

Sistemi za loto jesu glupost, a što je najbolje, potrebno je samo srednjoškolsko znanje matematike da bi se to razumjelo. To cijelu stvar čini sramotnom glupošću.
Dakle, postoje dvije opcije:

1. Svi brojevi imaju jednaku vjerojatnost izvlačenja. U ovom slučaju nema nikakvih "sistema", svaki sistem koji bi omogućivao zaradu povrh puke očekivane vrijednosti je u kontradikciji s prvom rečenicom.

2. Neki brojevi imaju veću vjerojatnost. U tom slučaju postoji jednostavan sistem, zaokružiš te brojeve. Problem je što to ne odgovara istini, izvučeni brojevi se bilježe već desetljećima, a podaci su na webu i kažu da nema takvih brojeva.
Postoji još jedna mogućnost, a to je da znaš točno u kojem izvlačenju će koje kuglice imati uteg u sebi. Ta mogućnost je pomalo ilegalna, ali i jedina u kojoj ne ispadaš tukac koji ne kuži osnove vjerojatnosti.

BTW, jedna 'sitnica' koja utječe na isplativost - loto ne isplaćuje sav novac koji je uplaćen, nego puno manje, nekakvih 50% (ne znam točan broj), na što se još plaća porez.

Uostalom, zapitajte se zašto oni koji imaju novca i imaju analitiku, npr. Goldman Sachs, ne ulažu u to, nego jackpote, isto po novinskim napisima, često dobiju nekakvi krezubi papci koji za par godina sve spiskaju i završe na cesti. :D

odurni_gad
31.05.2012., 17:01

ne vjeruj u to,niti pričama niti bagri koja prodaje sisteme za loto, roullette i slične stvari. Zamisli da si ti otkrio sistem koji funkcionira. jel bi bio toliko glup da to ideš nekome prodavati? mislim da ne. otišao bi prodat auto,kuću, dignut kredit, šutio bi ko zaliven i zarađivao,jel tako? To što su britanski matematičari pogodili jackpot ne znači ništa,ama baš ništa, "posralo ih". Jer budi siguran, da je pogodak rezultat njihovog sistema za to nitko ne bi čuo. Puno ljudi je zaglavilo na ruletu jer ne shvaćaju da kuglica nema memoriju, loto je potpuno ista stvar, na temelju prošlih izvlačenja ne možeš odrediti što će se dogoditi u idućem. Ako kreneš razvijati neki sistem i pogodiš nešto u početku,e tad si tek najebao jer ćeš pomisliti da imaš dobitni sistem i krenut ćeš trpati.

wand_1
31.05.2012., 18:37
što se tiče 7/39 mislim da bez milion izvlačenja ne možemo govoriti o nikakvom uzorku, čak niti mikro uzorku. I taj uzorak si možete na kraju nabiti u ,da prostite, šupak. Čak i da nađete tragove nekog "sistema" za ubosti nešto, možete broj kombinacija svesti minimum na nekoliko tisuća. A svaka kombinacija košta 3 kune. Pa izvolite. Izdržite pokriti nekoliko puta za redom npr. 5 000 kombinacija :))) . I kad promašite 578 puta za redom ništa čudno se nije dogodilo jer 7/39 je preveliki broj kombinacija i 578 promašaja nije baš ništa.

Nisam mislio na to. Mislio sam na sportsku kladionicu. Na ruletu i loto igrama imaš nekakvu objektivnu pseudoslučajnost koja se može smatrati slučajnim događajem..da ne govorim da money management ide uvijek u korist kuće, kao i vjerojatnosti nategnute u njihovu korist (nula, dupla nula) i slično..

Kod sportske kladionice imaš subjektivno određene vjerojatnosti od strane bookmakera. Ukoliko je tvoja subjektivna vjerojatnost na dugi rok 'bolja' od njihove subjetivne vjerojatnosti, uz normalan MM, ti si u plusu. Matematički dokazano:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kelly_criterion

http://www.elem.com/~btilly/kelly-criterion/

http://eprints.maths.ox.ac.uk/594/

Tako da se ne mogu u potpunosti složiti s kolegicom koja generalno tvrdi da su svi sistemi glupost :D

Što to znači u praksi? Znači da su i bookmakeri ljudi koji griješe, da tržište radi čuda s tečajevima kao rezultat ponude i potražnje...

Primjerice, sjećam se meča po MMA pravilima Minowa - Leko. Bookmakeri su to cijenili ovako: 4.50 : 1.20. Naravno, prije će biti da je obratno - bookmakeri su mislili da se radi o K1 pravilima :rofl: (Minowa je pobijedio heel hookom za 40 sec) Slično, nekoj ekipi su pola igrača bolesni, a to nije ugrađeno u tečaj. Igrajući tako na dugi rok (bolje procjenjujući vjerojatnosti) - u plusu si.

Druga je stvar što je to iznimno teško postići.

Nadalje, ne slažem se da se matematičari ne bave time.

Ne bave se loto igrama jer je to pizdarija bez računice. Neki se bave kladionicom, ali onim najboljima su to sitne pare. Burza ili slične stvari (gdje itekako vlada slučajnost) su za njih:

http://en.wikipedia.org/wiki/Renaissance_Technologies

Renaissance employs some with non-financial backgrounds, including mathematicians, physicists, astrophysicists and statisticians. About a third of the 275 employees at the East Setauket office have Ph.Ds.[7]

Po pričama, nekad su zapošljavali većinu takvih..

KH5
31.05.2012., 19:36
To si nešto krivo shvatio. Kao što rekoh: Vjerojatnost nema memoriju. Kada prođe izvlaćenje vjerojatnost se "resetira" i sve kombinacije su opet jednako moguće.

A ti si??? matematićar ili keramićar npr.???
Igram redovito loto , imal sam i dobitke od 10 000kn, znam da izravno ne mogu utjecat na brojeve itd. ali ipak se nesto iz iskustva može znat....
.................................................. ........................................

Mislim da bi na forumu opcenito ljudi kad daju neke savjete ili iznose tvrdnje trebali dati doznanja s cim se bave, kaj su po struci ili koliko god. imaju...
To mozda na ovoj temi i nije tako bitno jer ovo je više tema za razbibrigu, ali cesto na forumu a pogotovo na temam ZDRAVLJA svakojaki bedaceki daju prognoze i savjete a da nemaju pojma o cemu pišu -TO ZNAM IZ ISKUSTVA ....

wand_1
31.05.2012., 20:11
Igram redovito loto , imal sam i dobitke od 10 000kn, znam da izravno ne mogu utjecat na brojeve itd. ali ipak se nesto iz iskustva može znat....
.................................................. ........................................

Mislim da bi na forumu opcenito ljudi kad daju neke savjete ili iznose tvrdnje trebali dati doznanja s cim se bave, kaj su po struci ili koliko god. imaju...
To mozda na ovoj temi i nije tako bitno jer ovo je više tema za razbibrigu, ali cesto na forumu a pogotovo na temam ZDRAVLJA svakojaki bedaceki daju prognoze i savjete a da nemaju pojma o cemu pišu -TO ZNAM IZ ISKUSTVA ....

Imaš pravo. Ali optimisti koji igraju uspješno loto sisteme su isto tako nedovoljno iskusni. Znam ih dosta. I svi su glasni dok ide. Kad ode nizbrdo, odnosno, kad statistika učini svoje - nema više nikoga.

Ja osobno nikad nisam igrao loto, ali imam poprilično veliko iskustvo sa sistemima koji se koristi na sportskim kladionicama.

Moje iskustvo kaže: 98% igrača su u minusu. Onih 2% su iznimno disciplinirani, lukavi i uporni igrači, koji imaju veliko znanje, iskustvo i volju. I unatoč tome treba im samo malo nediscipline da sve upropaste. Kod loto sistema, stvar je vjerojatno gora.

Najoptimističniji su igrači koji:

1. Ne vode poštenu statistiku vlastitih igara
2. Ne igraju dovoljno dugo

Da sad pričamo o sportskim sistemima, matematici i MM kod takvih igara, iskreno bi se iznenadio da je netko na forumu dublje ušao u to...svejedno, priznajem kako uz sve to nisam profitirao...riječ je o nuli i blagom plusu, dakle, meni se nije isplatilo kad uzmemo sve u obzir.

Eurifesa
31.05.2012., 21:59
Nisam mislio na to. Mislio sam na sportsku kladionicu. Na ruletu i loto igrama imaš nekakvu objektivnu pseudoslučajnost koja se može smatrati slučajnim događajem..da ne govorim da money management ide uvijek u korist kuće, kao i vjerojatnosti nategnute u njihovu korist (nula, dupla nula) i slično..

Kod sportske kladionice imaš subjektivno određene vjerojatnosti od strane bookmakera. Ukoliko je tvoja subjektivna vjerojatnost na dugi rok 'bolja' od njihove subjetivne vjerojatnosti, uz normalan MM, ti si u plusu. Matematički dokazano:

Tako da se ne mogu u potpunosti složiti s kolegicom koja generalno tvrdi da su svi sistemi glupost :D

Ja sam govorila o običnoj lutriji, 7/39, 6/45 i to, ne o sportskom klađenju.

Evo, bavim se i matematikom i statistikom, i mogu ti reći da tvoje iskustvo ne znači ništa, i sve da imaš 5 života i ne propuštaš ni jedno izvlačenje, i dalje ne bi značilo ništa.

Ljudski mozak je jednostavno preglup da bi intuitivno shvaćao takve stvari. Ljudima su i 0.05 i 0.000005% "mali brojevi", ljudima je niz 1, 2, 3, 4 "zanimljiv", a 3, 1, 2, 4 "nezanimljiv" (dok kruška, jabuka, šljiva, naranča nije ništa zanimljivije od šljive, kruške, jabuke pa naranče), Monty Hall je masetini ljudi kontraintuitivan, ni liječnicima nije jasno zašto je skoro pa veća šansa da se netko ne drogira nego da drogira iako je pozitivan na testu, ljudi jače bacaju kocku kad im treba šestica nego kad im treba jedinica, ljudima je "zanimljivo" kad se u jednom školskom razredu nađe dvoje ljudi rođeni istog datuma, iako je to za očekivati, ljudima slučajni uzorci izgledaju namješteno, a namješteni slučajno, čak se po tome daju otkriti lažne porezne prijave...

Iskustvo je ništa, intuicija te može samo zavarati na ovakvim stvarima. Ne znam zašto je to tako, možda je pećinskom pračovjeku trebalo samo da zna pobrojiti ovce, djecu i korake, a ne uspoređivati kombinacije i permutacije i tisućine promila...

odurni_gad
31.05.2012., 23:23

Što to znači u praksi? Znači da su i bookmakeri ljudi koji griješe, da tržište radi čuda s tečajevima kao rezultat ponude i potražnje...

Primjerice, sjećam se meča po MMA pravilima Minowa - Leko. Bookmakeri su to cijenili ovako: 4.50 : 1.20. Naravno, prije će biti da je obratno - bookmakeri su mislili da se radi o K1 pravilima :rofl: (Minowa je pobijedio heel hookom za 40 sec) Slično, nekoj ekipi su pola igrača bolesni, a to nije ugrađeno u tečaj. Igrajući tako na dugi rok (bolje procjenjujući vjerojatnosti) - u plusu si.

Druga je stvar što je to iznimno teško postići.

Nadalje, ne slažem se da se matematičari ne bave time.

Ne bave se loto igrama jer je to pizdarija bez računice. Neki se bave kladionicom, ali onim najboljima su to sitne pare. Burza ili slične stvari (gdje itekako vlada slučajnost) su za njih:

http://en.wikipedia.org/wiki/Renaissance_Technologies

Renaissance employs some with non-financial backgrounds, including mathematicians, physicists, astrophysicists and statisticians. About a third of the 275 employees at the East Setauket office have Ph.Ds.[7]

Po pričama, nekad su zapošljavali većinu takvih..

kladionica je sasvim nešto drugo. na kladi postoje stvarni igrači ,momčadi čije kvalitete su poznate. Na sportskoj ladionici se može zaraditi, disciplina, money managament , više ili manje poznavanja sporta. Pa tako i pogrešne procjene bookmakera.
Za nekog je i poker igra na sreću u istoj kategoriji kao i lupanje voćaka po automatima ili roullette,a nije, u pokeru se dobit na duge staze ostvaruje odlukama koje su matematički opravdane. Sreća je naravno prisutna, po mojoj procjeni i iskustvu max 5% u onome što se poker riječnikom zove "suckout" , "bad beat" i 5% u tome da sa jakom kartom imaš sreće da je i protivnik nešto dobio pa da možeš ti iz njega nešto više izvući.
I kladionica i poker su neusporedivi sa lotom.
Garantiram da niti jedan dobitnik jack pota ne može dokazati da je njegov pogodak rezultat nekih analiza ili sistema.

Vorang
01.06.2012., 08:26

Kad postavljaš pitanja na forumu, odgovore ćeš dobiti od svakoga tko ima internet. Ako ti je do pouzdano stručnih odgovora, morat ćeš nekome platit instrukcije.

Za ovakva pitanja sam dovoljan matemačar (Šuvarov MIOC :D ). Fulao sam u izračunu i korigirao se. Logiku ovog problema mi još nitko nije osporio.

Rekao sam svoje mišljenje da kod lota ne postoji nikakva poveznica imeđu dva izvlačenja, da ne utječu jedno na drugo. Ako mi netko dokaže drukčije, mijenjam mišljenje.

Da igraš loto 20 godina, to je nekakvih 2000 izvlačenja, što je puno pre mali uzorak da bi mogao izvući neku statistiku.

Moj sistem je: Kada jack pot pređe 20.000.000 kn (moja procjena koliko mi je potrebno) uplatim 6kn (jedna kombinacija + A i B). Time sam svoju šansu podigao iznad nule. Pa, ako me teta Fortuna želi naći - tu sam, ako me ne želi, neće me naći ni s 1.000.000 kombinacija.

KH5
01.06.2012., 14:49
Ja igram lotto cca 6godina nisam propustio niti jedno kolo... do sad sam dobio
5ticu na jocker broju = 10 000kn =10 000kn
cca5* klasicna petica = 5*180kn = 900 kn
cca 40 * četvorka = 40*25kn = 1000kn

godisnja uplata me kosta priblizno3500kn... znaci definitivno nisam u plusu... al j. ga neko daje lovu na ribolov, neko na cigarete, neko na alkohol -ja igram loto i ako mi se jednom posreci :-)....

Kod nas je najveca moguca uplata 17brojeva, nedavno sam napravil jedan pokus - napisal sam 17 brojeva i gledal arhivu unatrag -ove godine bi imal 1*6ticu, 4*5ticu, 9*4tvorku...

meni osobno je lotto zanimljiviji od kladionice jer sam bezbrizan.... gledam prijatelje koji redovito igraju kladu -non stop su nervozni, stalno skrtaju po ttx-u -a sve to zato jer klada daje osjecaj da ti nesto znas i o necemu odlučuješ - a ustvari ne znas nista... evo samo kak je prošo onaj njemas koji se kladio na serenu wiliams vodila 1-0 u setovima i u drugom imala 5-1 i na kraju popušila, tečaj je bio 1,1 a on uplatio 100 000eura :-)

skeptik
01.06.2012., 16:34
Moj sistem je: Kada jack pot pređe 20.000.000 kn (moja procjena koliko mi je potrebno) ...
Ako sam dobro shvatio, mora prijeci 20.000.000 kn ne zato sto ti tada matematicko ocekivanje dobitka (zapravo gubitka) nije vise tako malo, nego zato sto ti upravo toliko treba da bi ispunio svoje zivotne potrebe? :eek:
Skroman si, sto jest jest! :D

Vorang
01.06.2012., 18:11
Ako sam dobro shvatio, mora prijeci 20.000.000 kn ne zato sto ti tada matematicko ocekivanje dobitka (zapravo gubitka) nije vise tako malo, nego zato sto ti upravo toliko treba da bi ispunio svoje zivotne potrebe? :eek:
Skroman si, sto jest jest! :D

Točno! Nema veze s vjerojatnošću. To je iznos s kojim sam osigurao sebe, djecu i eventualne unuke. :D

wand_1
01.06.2012., 18:54
J
godisnja uplata me kosta priblizno3500kn... znaci definitivno nisam u plusu... al j. ga neko daje lovu na ribolov, neko na cigarete, neko na alkohol -ja igram loto i ako mi se jednom posreci :-)....

Pošteno :D

meni osobno je lotto zanimljiviji od kladionice jer sam bezbrizan.... gledam prijatelje koji redovito igraju kladu -non stop su nervozni, stalno skrtaju po ttx-u -a sve to zato jer klada daje osjecaj da ti nesto znas i o necemu odlučuješ - a ustvari ne znas nista... evo samo kak je prošo onaj njemas koji se kladio na serenu wiliams vodila 1-0 u setovima i u drugom imala 5-1 i na kraju popušila, tečaj je bio 1,1 a on uplatio 100 000eura :-)

Taj je Nijemac gori od tvojih prijatelja :lol: Ako ima 100 000 eura za bacanje, ne znači nužno da je dobar igrač..

Uglavnom, ne igra se to tako da se nerviraš ili buljiš u ttx ili uplaćuješ velik novac na besmislen tečaj :D Ne uklapa se ni u jedan način igre.

I sam si rekao: ako igraš ozbiljno moraš bit u plusu ili odustaješ. Ako si u minusu, onda možeš igrati sitne uloge za zabavu (umjesto ribolova), pa se sukladno tome ne bi smio nervirati..

KH5
03.06.2012., 19:38
Kao strastveni pratitelj raznih bizarnosti, nekad redovan igrač lota, a sada samo uglavnom kibicer, sjećam se raznih medijskih priča o velikim dobicima na lotu. Kod nas su u zadnjih petnaestak godina (osim naših) najčešće bile priče o dobicima na talijanskom enalotu. Razlog je vjerojatno blizina Italije, ali i činjenica da su na enalotu relativno česti ogromni dobici od 60 do nekih 120 i više milijuna eura. Uglavnom što se sazna o dobitnicima su klasične priče na koje otkida žuta štampa (tipa cijelo selo u Moliseu - 100 njih dobilo jack pot, otac i sin vlasnici male gostionice u Tarantu dobili ogroman jack pot i sl.).
Međutim, mene zanima jedna druga stvar. Prilikom jedne od takvih loto histerija pročitao sam u novinama da su se negdje na sjeveru Italije, mislim u Milanu, organizirali ljudi, njih nekoliko stotina u grupu u kojoj bi svatko uplatio neki relativno razuman iznos (tipa 100 eura), a da su im brojeve birali i sisteme raspisivali vrhunski matematičari, doktori i profesori matematike i statistike. E sad slijedi zanimljiv dio. Normalno, nisu oni digli jack pot, ali imao sam čuti da su digli relativno dobru lovu na četvorkama i peticama. Zna li netko nešto više o ovome, ima li tu istine, ili je to samo medijska patka?

Moguće je na sistemu dobit dobru lovu:)
https://www.lutrija.hr/cms/Loto7Kakoigrati
pritisnite na tablica punih sistema....
to je primjer za nas oto 7/39.. evo npr. ako igrate najveci moguci sistem 17brojeva, uplata vas košta 58 344kn(sa slovo AiliB) sad ako slučajno dobijete 6ticu ostvarili st dobitak 11-šestica 330-petica 2475-četvorki....
najveci moguci dobitak je 7+bonus broj, ako pogodite 7+bonus dobili ste 1-sedmicu, 7-6+1, 63-šestice, 945 -petica, 4200-četvorki .

KH5
03.06.2012., 19:48

Meni nije jasno zašto milijunaši ne uplate takvu kombinaciju čim dobitak prijeđe 16 milijuna?
Upss znam, što ako više njih odigra takvu kombinaciju. :zubo:

Možeš ti biti miljsrder u eurima pa ne možeš uplatit svih 15milja kombinacija.
Za to ima vrlo jednostavan razlog, ako po listiću ima 10kombinacija to znaci da bi za 15milja kombinacija trebal uplatiti 1,5milja listica - koliko ti vremena treba da ispišeš 1,5milja listića odlući sam :-). da ne govorim koliko bi vremena trebalo da ona teta ili strićek provuće svih 1,5milja listića kroz uređaj :-).

Daniel.N
03.06.2012., 21:57
Joj, lutrija i loto su zagarantirani prihodi za svaku državu. Nikad nije banka u minusu...

svejednokajgod
04.06.2012., 10:16
Ovo je po meni jedan od najboljih postova na ovom forumu ikad. To bi trebalo stajati na vrhu svakog podforuma. Tako da ga moram ponoviti i pofarbati, ako ga bar jedan čovjek više pročita (i razumije), svijet će biti malo bolje mjesto:

Evo, bavim se i matematikom i statistikom, i mogu ti reći da tvoje iskustvo ne znači ništa, i sve da imaš 5 života i ne propuštaš ni jedno izvlačenje, i dalje ne bi značilo ništa.

Ljudski mozak je jednostavno preglup da bi intuitivno shvaćao takve stvari. Ljudima su i 0.05 i 0.000005% "mali brojevi", ljudima je niz 1, 2, 3, 4 "zanimljiv", a 3, 1, 2, 4 "nezanimljiv" (dok kruška, jabuka, šljiva, naranča nije ništa zanimljivije od šljive, kruške, jabuke pa naranče), Monty Hall je masetini ljudi kontraintuitivan, ni liječnicima nije jasno zašto je skoro pa veća šansa da se netko ne drogira nego da drogira iako je pozitivan na testu, ljudi jače bacaju kocku kad im treba šestica nego kad im treba jedinica, ljudima je "zanimljivo" kad se u jednom školskom razredu nađe dvoje ljudi rođeni istog datuma, iako je to za očekivati, ljudima slučajni uzorci izgledaju namješteno, a namješteni slučajno, čak se po tome daju otkriti lažne porezne prijave...

Iskustvo je ništa, intuicija te može samo zavarati na ovakvim stvarima. Ne znam zašto je to tako, možda je pećinskom pračovjeku trebalo samo da zna pobrojiti ovce, djecu i korake, a ne uspoređivati kombinacije i permutacije i tisućine promila...

By Eurifesa.

El Ninho
04.06.2012., 14:21
Možeš ti biti miljsrder u eurima pa ne možeš uplatit svih 15milja kombinacija.
Za to ima vrlo jednostavan razlog, ako po listiću ima 10kombinacija to znaci da bi za 15milja kombinacija trebal uplatiti 1,5milja listica - koliko ti vremena treba da ispišeš 1,5milja listića odlući sam :-). da ne govorim koliko bi vremena trebalo da ona teta ili strićek provuće svih 1,5milja listića kroz uređaj :-).

Ti možeš izabrati kombinacijske listiće koji imaju po 17 brojeva i 10-ak tisuća kombinacija pa ti je dovoljno ispuniti 1500 listića što je realno moguće.

KH5
04.06.2012., 15:25
Ti možeš izabrati kombinacijske listiće koji imaju po 17 brojeva i 10-ak tisuća kombinacija pa ti je dovoljno ispuniti 1500 listića što je realno moguće.
znam da je to moguće al treba biti vraški siguran u sebe da bi pokrivao sve kombinacije sistemskim listićima....
inace cijena jedne kombinacije kod nas je 3kn pa bi za uplatu svih bilo potrebno oko 90milja .... zato sam u jednom od prijašnjih postova pitao ak neko zna za koliko bi se priblizno smanjio broj kombinacija ako bi izbacili sve kombinacije di su svi brojevi parni, neparni, di je niz od više od 4broja itd...

El Ninho
04.06.2012., 15:34
znam da je to moguće al treba biti vraški siguran u sebe da bi pokrivao sve kombinacije sistemskim listićima....
inace cijena jedne kombinacije kod nas je 3kn pa bi za uplatu svih bilo potrebno oko 90milja .... zato sam u jednom od prijašnjih postova pitao ak neko zna za koliko bi se priblizno smanjio broj kombinacija ako bi izbacili sve kombinacije di su svi brojevi parni, neparni, di je niz od više od 4broja itd...

Znači, samo čekaš dok Jack-pot naraste na 90 MKN.
I moliš boga da još neko ne bude izvučen. :zubo:

skeptik
05.06.2012., 14:00
Ovo je po meni jedan od najboljih postova na ovom forumu ikad. To bi trebalo stajati na vrhu svakog podforuma. Tako da ga moram ponoviti i pofarbati, ako ga bar jedan čovjek više pročita (i razumije), svijet će biti malo bolje mjesto:

By Eurifesa.
Sto jest jest, vrlo dobar post! :top:
No nazalost, oni kojima je upucen vjerojatno nece shvatiti sto je tu tako dobro.

KH5
07.06.2012., 17:09
u subotu dobijam JACKPOT -čvrsto sam odlučio :-)

skeptik
08.06.2012., 08:03
u subotu dobijam JACKPOT -čvrsto sam odlučio :-)
I ja isto, ali nisam uplatio istu kombinaciju kao i ti. :B

Stronger Free
08.06.2012., 14:46
Koliko mi je poznato jedni od rijetkih koji su napravili dobar sustav za rulet su bili neki balkanci koji su digli lovu u Engleskoj tako da su imali magnet u cipeli kojim su utjecali na kretnje kuglice. Sustav je u cjelosti naravno bio rafiniraniji od ovoga što sam napisao. Dakle, takve sustave treba razvijati bliže fizici, ovi matematičko-statistički pouzdano ne funkcioniraju. :p

KH5
08.06.2012., 15:41
Koliko mi je poznato jedni od rijetkih koji su napravili dobar sustav za rulet su bili neki balkanci koji su digli lovu u Engleskoj tako da su imali magnet u cipeli kojim su utjecali na kretnje kuglice. Sustav je u cjelosti naravno bio rafiniraniji od ovoga što sam napisao. Dakle, takve sustave treba razvijati bliže fizici, ovi matematičko-statistički pouzdano ne funkcioniraju. :p

Pa sistem za rulet zna svatko.... igras male-srednje-velike brojeve , to je koeficjent 3 i nakon svake nedobitne igre u sljedečoj duplaš ulog.... možeš igrati i dvije opcije npr.- mali-srednji brojevi samo šta onda nakon svake gubitne igre moras minimalno utrostručiti ulog u sljedećoj....

Takav sistem ima naravno i mane...
1.-Ako na taj nacin igra na klasicnom rulet kojeg vrti zaposlenik kazina nakon nekog vremena ce vas zamolit da napustite kazino

2.-Ako se slučajno dogodi da 5-6 puta uzastopno nisi pogodil brojeve ulog koji je potrebno uložit u sljedečoj igri postaje poprilično visok....

NE POSTOJI LEGALAN NACIN NA KOJI MOŽEŠ POBJEDIT KAZINO -da postoji kazino ne bi ni postojao :-) to je jedina prava istina... Ove iznimke koje kao žive od kazina -hm hm pričekajte godinu dvije pa pogledajte di si ti koji stalno dobivaju :-)

Stronger Free
08.06.2012., 15:51
2.-Ako se slučajno dogodi da 5-6 puta uzastopno nisi pogodil brojeve ulog koji je potrebno uložit u sljedečoj igri postaje poprilično visok....

To nije samo mana, to je fatalna mana tog sustava. Da sam vlasnik kazina podupirao bi goste da ga čim više koriste, a zaposlenike koje bi mi takve goste tjerali, podučio kako se postupa s klijentima visoke vrijednosti (high value customers).

KH5
08.06.2012., 21:24
To nije samo mana, to je fatalna mana tog sustava. Da sam vlasnik kazina podupirao bi goste da ga čim više koriste, a zaposlenike koje bi mi takve goste tjerali, podučio kako se postupa s klijentima visoke vrijednosti (high value customers).

Možda nisam bio dovoljno jasan .... ukoliko bi gubili tim sistemom naravno da ih nitko ne bi tjerao, ali kao bi dobili 3-4 puta onda bi vas lijepo zamolili da napustite kazino ili bar da promijenite rulet... :-)

Stronger Free
09.06.2012., 07:20
Ne vidm razlog zašto bi netko tjerao goste koji koriste taj sistem koji će ultimativno napuniti sefove u kazinu, a isprazniti džepove onih koji ga koriste.

el-ing
09.06.2012., 10:30
Martingale sistem funkcionise jedino ako imate neogranicen budget...a takvih nema, koliko ja znam...:)

KH5
23.06.2012., 15:14
alo... ima koga????

KH5
25.06.2012., 14:50
LOTO - PENNSYLVANIA TREAS. HUNT LOTO (5 OD 30)

173. kolo (21.06.2012, četvrtak) 18:00 21 25 26 27 28 zanimljive li kombinacije :-)

M3NT4L
26.06.2012., 15:28
Imaš kakav izvor za ovaj magnet u cipeli?
U Osijeku su, navodno, izbušili bušilicom kupolu koja štiti kolo i šipkom manipulirali ruletom. Snaga klade valja. :lol:

LOTO - PENNSYLVANIA TREAS. HUNT LOTO (5 OD 30)

173. kolo (21.06.2012, četvrtak) 18:00 21 25 26 27 28 zanimljive li kombinacije :-)

"You know, the most amazing thing happened to me tonight. I was coming here, on the way to the lecture, and I came in through the parking lot. And you won't believe what happened. I saw a car with the license plate ARW 357. Can you imagine? Of all the millions of license plates in the state, what was the chance that I would see that particular one tonight? Amazing!"
Feynman

Stronger Free
27.06.2012., 18:24
Imaš kakav izvor za ovaj magnet u cipeli?
U Osijeku su, navodno, izbušili bušilicom kupolu koja štiti kolo i šipkom manipulirali ruletom. Snaga klade valja. :lol:

Nešto sam pobrkao jer sam dosta davno čitao o tome, na odjeljku Biased Wheels na Wiki je dio o pokušajima prevara(?). Riječ je bila o dva Srba i Mađaru koji su imali nekakav skener u mobitelu, Amerikanci nešto u cipeli, a magnet neki drugi gulanferi... :o

http://en.wikipedia.org/wiki/Roulette#Biased_wheels

DT.T
05.07.2012., 11:59
Zanimljiv je sljedeći problem:

Koji je minimalan broj različitih kombinacija/listića koji vam osigurava stopostotnu sigurnost da ste pogodili pogodili bar 3 od 6 ili bar 2 od 6, ili čak bar 4 od 6, (49C6) :D

Npr. odgovor za 90C5 tako da smo sigurni da ćemo pogoditi bar 2 broja je 100 listića :D

KH5
07.07.2012., 21:12
Zanimljiv je sljedeći problem:

Koji je minimalan broj različitih kombinacija/listića koji vam osigurava stopostotnu sigurnost da ste pogodili pogodili bar 3 od 6 ili bar 2 od 6, ili čak bar 4 od 6, (49C6) :D

Npr. odgovor za 90C5 tako da smo sigurni da ćemo pogoditi bar 2 broja je 100 listića :D

:-) iako bas do kraja nisam skuzil kaj očeš reči.... ja dva broja pogodim u 99% slučajeva na jednom listiću :rofl:

DT.T
07.07.2012., 21:32
:-) iako bas do kraja nisam skuzil kaj očeš reči.... ja dva broja pogodim u 99% slučajeva na jednom listiću :rofl:

probaj pogoditi u 90C5 lotu pa da te vidim.
Vjerojatnost da pogodiš 2 broja u našem lotu je visoka.
Nju je poprilično jednostavno izračunati.
Približno 27.5% da ćeš pogoditi 2 u 39C7.
15.15% za 45C6

Tako da 99% slučajeva je pretjerivanje ako se radi o navedena dva.

Da pojasnim na što mislim.
Recimo, sa sigurnošću ću ti reći da znam koji broj kombinacija moraš kupiti da bi dobio loto.
Trebaš kupiti sve listiće. To je jasno?
Sad je pitanje, koliko listića trebaš kupiti da bi bio 100% siguran da ćeš pogoditi 2(ili 3 ili 4 ili 5) broja.

Znači, u ovom slučaju, ako bi uplatio te listiće bio bi siguran da ćeš pogoditi 2 broja na barem jednom od listića, ali naravno još uvijek postoji vjerojatnost da dobiješ dobitnu ili pogodiš više od 2 broja.

Npr. ako je nagrada za 4 pogođena dovoljno velika, a ti nađeš minimum i točne brojeve koje trebaš uplatiti na određeni broj listića, možda ti je profitabilnije igrati na manje dobitke nego se nadati velikom.

Npr. za bar 3 pogotka britanske lutrije(49C6) za sada je minimum 163 listića, i imaš točne kombinacije koje trebaš uplatiti da bi bio siguran da ćeš pogoditi 3 broja.

odurni_gad
03.09.2012., 22:00
Martingale sistem funkcionise jedino ako imate neogranicen budget...a takvih nema, koliko ja znam...:)

ne, veći problem je limit stola koji te stopira na negdje 12-13 duplanju, ovisi o casinu.

ako i postoji sistem za siguran dobitak na ruletu budite sigurni da ga nećete čuti niti kupiti od nekoga (pa makar za milijun dolara)

JER

onaj tko ga možda smisli taj ima barem gram mozga

A

onaj tko ima barem gram mozga bi u tom slučaju da otkirje sistem došao do sljedećeg zaključka:

ako ja imam sistem i kažem ga svom najboljem pijatelju/bratu/curi onda će ga vjerojatno i oni podjeliti s nekime. Ako ga oni podjele s nekime taj sistem će vrlo brzo postati poznat i kockarnice će izbaciti rulet i više neću imati na čemu zarađivati. Zato, bolje da šutim ko pizda, glumim srećkovića kojeg sere na ruletu, a ako nekom meni bliskom očajnički trebaju pare radje cu mu ih pokloniti i glumiti dobru dušu nego da mu kažem za sistem. I nema tih para za koje bih prodao taj sistem

red_shrike
04.09.2012., 10:30
Točno to. To isto vrijedi zapravo za sve igre na sreću, kao i za mehnaizme predviđanja burzovnih događaja.

Loui
05.09.2012., 05:39
Ja sam se malo za zabavu poigrao i sebi zapisao loto 10 sistema po 17 brojeva znaci kao da ste upatili loto i prekrižili 17 brojeva od 37 na 10 listića i čekao izvlačenje, znate kaj, ni na jednom nisam pogodio ni 5-icu, a da sam uplatio jedan sistem od 17 prekriženih brojeva košta 35.000kn, a ovo za rulet kaj su zaradili je fora da su u naocalama imali kameru koja je povezana sa kompom ili iphoneom i mjerila je brzinu kuglice i kotača i otprilike izracunavala di će kuglica pasti u malu ili veliku seriju orfanel kavalin itd mozda je pogodila svaki drugi treci put ali ovi su duplali, troduplali ulog kad promaše

Dirac
05.09.2012., 19:54
Ne vidm razlog zašto bi netko tjerao goste koji koriste taj sistem koji će ultimativno napuniti sefove u kazinu, a isprazniti džepove onih koji ga koriste.

:rofl:

ja sam čitao da je najbolji sistem da gledaš kamo će loptica pasti i zadnji čas prije nego što padne staviš sve čipove na crno ili crveno, kad već vidiš kamo će ići. igrati na neki broj je za budale.

odurni_gad
15.03.2013., 17:52
:rofl:

ja sam čitao da je najbolji sistem da gledaš kamo će loptica pasti i zadnji čas prije nego što padne staviš sve čipove na crno ili crveno, kad već vidiš kamo će ići. igrati na neki broj je za budale.

...a što ćemo s onim dealerovim "neide više" ?